2005 Metro S.C. Junior Olympics
2/25/2005 to 2/27/2005

Event 1  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:42.76   2/17/2002 Aleksa M Akerfelds, Middies
       Metro: # 4:36.15  11/24/2000 J.Smit, TVSC-MR
                4:44.79  T16
                5:27.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              5:01.17    4:57.86 MEET    20
                  33.42     1:12.57 (39.15)     1:48.71 (36.14)     2:24.18 (35.47)
        3:08.37 (44.19)     3:53.23 (44.86)     4:26.11 (32.88)     4:57.86 (31.75)
  2 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           5:01.67    4:58.89 MEET    17
                  31.12     1:07.47 (36.35)     1:45.61 (38.14)     2:23.96 (38.35)
        3:08.42 (44.46)     3:52.01 (43.59)     4:25.84 (33.83)     4:58.89 (33.05)
  3 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         5:02.55    5:02.60 MEET    16
                  30.42     1:05.64 (35.22)     1:44.22 (38.58)     2:21.37 (37.15)
        3:05.23 (43.86)     3:50.30 (45.07)     4:26.25 (35.95)     5:02.60 (36.35)
  4 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    5:10.70    5:08.34 MEET    15
                  32.07     1:09.71 (37.64)     1:49.61 (39.90)     2:28.33 (38.72)
                                                    4:34.80 ( )     5:08.34 (33.54)
  5 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            5:10.00    5:10.71 MEET    14
                  32.07     1:09.99 (37.92)     1:49.37 (39.38)     2:28.64 (39.27)
        3:16.53 (47.89)     4:03.68 (47.15)     4:37.72 (34.04)     5:10.71 (32.99)
  6 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              5:09.09    5:11.12 MEET    13
                  34.54     1:15.95 (41.41)     1:56.84 (40.89)     2:37.54 (40.70)
        3:21.77 (44.23)     4:04.30 (42.53)     4:38.37 (34.07)     5:11.12 (32.75)
  7 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               5:07.99    5:11.89 MEET    12
                  32.58     1:11.07 (38.49)     1:50.53 (39.46)     2:29.36 (38.83)
        3:15.83 (46.47)     4:02.34 (46.51)     4:37.83 (35.49)     5:11.89 (34.06)
  8 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR    5:18.58    5:12.03 MEET    11
                  33.21     1:14.32 (41.11)     1:52.21 (37.89)     2:31.44 (39.23)
        3:19.26 (47.82)     4:06.86 (47.60)     4:40.01 (33.15)     5:12.03 (32.02)
  9 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              5:13.11    5:12.18 MEET     9
                  32.93     1:12.14 (39.21)     1:51.81 (39.67)     2:32.32 (40.51)
        3:17.12 (44.80)     4:02.55 (45.43)     4:38.82 (36.27)     5:12.18 (33.36)
 10 Russell, Eva M      12 LIND-MR              5:07.57    5:12.83 MEET     7
                  33.27     1:11.81 (38.54)     1:51.81 (40.00)     2:32.94 (41.13)
        3:17.30 (44.36)     4:03.08 (45.78)     4:38.02 (34.94)     5:12.83 (34.81)
 11 Michalak, Agata     11 FLY-MR               5:08.17    5:14.67 MEET     6
                  31.30     1:10.83 (39.53)     1:48.87 (38.04)     2:26.98 (38.11)
        3:14.51 (47.53)     4:01.27 (46.76)     4:38.03 (36.76)     5:14.67 (36.64)
 12 Owens, Amanda C     12 Badger-MR            5:19.47    5:17.04 MEET     5
                  32.89     1:10.89 (38.00)     1:48.83 (37.94)     2:26.74 (37.91)
        3:16.52 (49.78)     4:05.42 (48.90)     4:41.63 (36.21)     5:17.04 (35.41)
 13 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  5:21.83    5:17.09 MEET     4
                  35.80     1:15.26 (39.46)     1:55.71 (40.45)     2:37.06 (41.35)
        3:20.60 (43.54)     4:05.22 (44.62)     4:41.88 (36.66)     5:17.09 (35.21)
 14 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      5:16.62    5:18.70 MEET     3
                  32.31     1:09.96 (37.65)     1:49.00 (39.04)     2:29.56 (40.56)
        3:16.12 (46.56)     4:03.23 (47.11)     4:42.05 (38.82)     5:18.70 (36.65)
 15 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           5:19.65    5:19.31 MEET     2
                  33.62     1:14.04 (40.42)     1:56.72 (42.68)     2:41.19 (44.47)
        3:23.35 (42.16)     4:07.38 (44.03)     4:44.02 (36.64)     5:19.31 (35.29)
 16 Lazare, Libby       12 Badger-MR            5:18.20    5:19.73 MEET     1
                  35.09     1:15.22 (40.13)     1:54.88 (39.66)     2:34.21 (39.33)
        3:21.55 (47.34)     4:08.35 (46.80)     4:44.53 (36.18)     5:19.73 (35.20)
 17 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      5:24.20    5:19.88 MEET
                  35.00     1:15.51 (40.51)     1:54.26 (38.75)     2:34.03 (39.77)
        3:20.96 (46.93)     4:08.93 (47.97)     4:44.81 (35.88)     5:19.88 (35.07)
 18 Hain, Karina A      11 FLY-MR               5:09.86    5:20.06 MEET
                  32.63     1:10.97 (38.34)     1:50.87 (39.90)     2:30.19 (39.32)
        3:17.15 (46.96)     4:04.74 (47.59)     4:43.93 (39.19)     5:20.06 (36.13)
 19 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR              5:26.14    5:24.71 MEET
                  33.02     1:12.93 (39.91)     1:54.49 (41.56)     2:34.16 (39.67)
        3:23.78 (49.62)     4:12.65 (48.87)     4:49.72 (37.07)     5:24.71 (34.99)
 20 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR              5:26.84    5:27.01 MEET
                  35.30     1:17.73 (42.43)     1:58.61 (40.88)     2:41.75 (43.14)
        3:28.77 (47.02)     4:15.32 (46.55)     4:51.89 (36.57)     5:27.01 (35.12)
 21 Munz, Brenna A      12 MSC-MR               5:25.64    5:31.15
                  38.98     1:25.39 (46.41)     2:06.71 (41.32)     2:47.07 (40.36)
        3:33.20 (46.13)     4:20.11 (46.91)     4:55.15 (35.04)     5:31.15 (36.00)
 22 Merker, Amelia      12 FLY-MR               5:26.39    5:37.92
                  33.26     1:13.95 (40.69)     1:56.04 (42.09)     2:39.82 (43.78)
        3:28.01 (48.19)     4:18.74 (50.73)     4:59.12 (40.38)     5:37.92 (38.80)

Event 2  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:36.92   2/21/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       Metro: # 4:36.21  12/13/2001 T.Hastings, BGNW-MR
                4:43.39  T16
                5:27.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  5:12.72    4:57.93 MEET    20
                  32.75     1:09.85 (37.10)     1:48.26 (38.41)     2:26.23 (37.97)
        3:07.67 (41.44)     3:49.80 (42.13)     4:24.19 (34.39)     4:57.93 (33.74)
  2 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          5:08.90    5:00.41 MEET    17
                  32.00     1:09.41 (37.41)     1:48.70 (39.29)     2:28.36 (39.66)
        3:08.99 (40.63)     3:51.28 (42.29)     4:27.22 (35.94)     5:00.41 (33.19)
  3 Knight, Lucas       12 FLY-MR               5:05.37    5:00.51 MEET    16
                  32.09     1:09.53 (37.44)     1:47.64 (38.11)     2:25.59 (37.95)
        3:08.25 (42.66)     3:52.52 (44.27)     4:27.92 (35.40)     5:00.51 (32.59)
  4 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              5:11.84    5:02.28 MEET    15
                  31.14     1:09.12 (37.98)     1:47.49 (38.37)     2:25.06 (37.57)
        3:09.39 (44.33)     3:54.49 (45.10)     4:28.87 (34.38)     5:02.28 (33.41)
  5 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               5:08.32    5:06.50 MEET    14
                  33.69     1:12.70 (39.01)     1:49.79 (37.09)     2:27.60 (37.81)
        3:12.14 (44.54)     3:56.71 (44.57)     4:32.22 (35.51)     5:06.50 (34.28)
  6 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      5:13.90    5:08.29 MEET    13
                  32.95     1:10.99 (38.04)     1:50.85 (39.86)     2:31.38 (40.53)
        3:12.82 (41.44)     3:55.72 (42.90)     4:33.54 (37.82)     5:08.29 (34.75)
  7 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           5:26.84    5:08.91 MEET    12
                  31.90     1:11.87 (39.97)     1:48.47 (36.60)     2:25.78 (37.31)
        3:11.39 (45.61)     3:56.50 (45.11)     4:33.58 (37.08)     5:08.91 (35.33)
  8 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            5:19.20    5:09.96 MEET    11
                  34.33     1:16.45 (42.12)     1:53.35 (36.90)     2:30.45 (37.10)
        3:16.45 (46.00)     4:02.22 (45.77)     4:35.75 (33.53)     5:09.96 (34.21)
  9 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  5:13.81    5:14.00 MEET     9
                  32.14     1:09.70 (37.56)     1:49.45 (39.75)     2:28.84 (39.39)
        3:16.28 (47.44)     4:04.38 (48.10)     4:39.59 (35.21)     5:14.00 (34.41)
 10 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR           5:25.93    5:36.03          7
                  37.74     1:22.35 (44.61)     2:03.11 (40.76)     2:43.40 (40.29)
        3:31.67 (48.27)     4:21.43 (49.76)     4:59.21 (37.78)     5:36.03 (36.82)
 -- Carmen, Jacob E     12 Middies-MR           5:14.80         DQ
                  32.15     1:09.55 (37.40)     1:47.88 (38.33)     2:26.00 (38.12)
        3:10.07 (44.07)     3:56.07 (46.00)     4:30.83 (34.76)          DQ (33.91)

Event 3  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:23.01   2/15/2003 Julia E Smit, TVSC -MR
       Metro: # 4:16.31  12/12/2003 JULIA E. SMIT at 2003 TYR Cup, TVSC-MR
                4:21.39  NAT
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                5:01.39  ZQ
                5:06.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR      4:40.33    4:32.49 JR      20
                  28.80     1:01.80 (33.00)     1:36.30 (34.50)     2:11.06 (34.76)
        2:50.07 (39.01)     3:29.84 (39.77)     4:01.37 (31.53)     4:32.49 (31.12)
  2 Kempton, Kristalyn  18 LIAC-MR              4:40.26    4:37.46 SECT    17
                  29.24     1:02.64 (33.40)     1:40.70 (38.06)     2:18.20 (37.50)
        2:56.54 (38.34)     3:35.42 (38.88)     4:07.54 (32.12)     4:37.46 (29.92)
  3 Puca, Savannah L    18 Tmsuffolk-MR         4:44.68    4:37.98 SECT    16
                  30.00     1:04.08 (34.08)     1:40.23 (36.15)     2:15.76 (35.53)
        2:54.91 (39.15)     3:34.82 (39.91)     4:07.33 (32.51)     4:37.98 (30.65)
  4 Dwyer, Shannon M    16 Express Swimming-MR  4:42.47    4:40.44 ZQ      15
                  30.43     1:05.47 (35.04)     1:42.34 (36.87)     2:18.34 (36.00)
        2:57.83 (39.49)     3:38.80 (40.97)     4:10.09 (31.29)     4:40.44 (30.35)
  5 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    4:43.09    4:43.92 ZQ      14
                  31.44     1:06.93 (35.49)     1:42.66 (35.73)     2:17.41 (34.75)
        2:58.12 (40.71)     3:39.95 (41.83)     4:12.53 (32.58)     4:43.92 (31.39)
  6 Masterson, Keri E   17 LIAC-MR              4:43.87    4:45.87 ZQ      13
                  29.61     1:02.74 (33.13)     1:40.89 (38.15)     2:17.67 (36.78)
        3:00.25 (42.58)     3:42.08 (41.83)     4:14.15 (32.07)     4:45.87 (31.72)
  7 Fasano, Jackie A    16 LIAC-MR              4:40.10    4:46.89 ZQ      12
                  30.85     1:06.31 (35.46)     1:45.26 (38.95)     2:23.30 (38.04)
        3:05.33 (42.03)     3:47.60 (42.27)     4:17.91 (30.31)     4:46.89 (28.98)
  8 Kelly, Katie A      17 IA-MR                4:42.70    4:47.18 ZQ      11
                  30.35     1:07.24 (36.89)     1:46.21 (38.97)     2:25.01 (38.80)
        3:04.87 (39.86)     3:45.43 (40.56)     4:16.79 (31.36)     4:47.18 (30.39)
B - Final
  9 McKenna, Clare M    17 LIAC-MR              4:49.26    4:45.32 ZQ       9
                  30.09     1:03.71 (33.62)     1:40.53 (36.82)     2:15.66 (35.13)
        2:59.05 (43.39)     3:42.53 (43.48)     4:14.23 (31.70)     4:45.32 (31.09)
 10 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR              4:50.16    4:46.41 ZQ       7
                  30.54     1:06.25 (35.71)     1:44.67 (38.42)     2:21.98 (37.31)
        3:01.27 (39.29)     3:41.36 (40.09)     4:14.73 (33.37)     4:46.41 (31.68)
 11 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                4:48.31    4:47.41 ZQ       6
                  31.19     1:07.45 (36.26)     1:44.20 (36.75)     2:20.20 (36.00)
        3:02.33 (42.13)     3:44.38 (42.05)     4:16.32 (31.94)     4:47.41 (31.09)
 12 Palmeri, Stephanie  17 UNAT6-MR             4:51.02    4:47.96 ZQ       5
                  30.21     1:04.80 (34.59)     1:42.96 (38.16)     2:19.79 (36.83)
        3:02.18 (42.39)     3:44.57 (42.39)     4:16.95 (32.38)     4:47.96 (31.01)
 13 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              4:52.10    4:48.50 ZQ       4
                  30.73     1:05.67 (34.94)     1:42.02 (36.35)     2:18.95 (36.93)
        3:02.22 (43.27)     3:45.50 (43.28)     4:17.65 (32.15)     4:48.50 (30.85)
 14 Bannon, Meredith L  16 Bgnw Marlins-MR      4:55.77    4:49.72 ZQ       3
                  30.55     1:06.53 (35.98)     1:46.00 (39.47)     2:24.89 (38.89)
        3:04.98 (40.09)     3:45.08 (40.10)     4:18.43 (33.35)     4:49.72 (31.29)
 15 Fuchs, Lauren D     18 TVSC-MR              4:48.69    4:50.05 ZQ       2
                  30.30     1:04.58 (34.28)     1:42.27 (37.69)     2:19.89 (37.62)
        3:00.85 (40.96)     3:42.38 (41.53)     4:17.07 (34.69)     4:50.05 (32.98)
 16 Boehm, Stacey M     16 LIAC-MR              4:55.70    4:58.75 ZQ       1
                  31.47     1:07.44 (35.97)     1:45.29 (37.85)     2:22.15 (36.86)
        3:07.00 (44.85)     3:52.03 (45.03)     4:25.51 (33.48)     4:58.75 (33.24)
Preliminaries
  9 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            4:46.02
 15 Lee, Katherine E    16 Agua Swim Team-MR    4:51.12
 17 Tolan, Meagan A     16 LIAC-MR              4:55.10
 20 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR  4:56.21
 21 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR  4:56.33
 22 Smith, Devin E      16 CSC-MR               4:56.47
 23 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            4:56.75
 24 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      4:57.59
 25 McMahon, Eilis      17 LIAC-MR              4:58.04
 26 Gomez, Stephanie    17 Badger-MR            4:58.11
 27 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR         4:58.75
 28 Guzman, Paula       15 FLY-MR               4:59.02
 29 Coratti, Samantha   16 MSC-MR               4:59.40
 30 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                4:59.46
 31 Aiello, Christina   15 MSC-MR               4:59.59
 32 Vitelli, Paula      16 Badger-MR            5:01.33
 33 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR    5:01.47
 34 Hutzler, Kayla M    15 TVSC-MR              5:02.57
 35 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR  5:02.71
 36 DI Novis, Jenna M   17 IA-MR                5:02.98
 37 Holleran, Michelle  16 Express Swimming-MR  5:03.20
 38 Martinez, Bianca    15 FLY-MR               5:03.27
 39 Cosentino, Christi  15 WAC-MR               5:03.73
 40 Kaliades, Dena V    15 LIAC-MR              5:04.65
 41 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR               5:06.54
 42 Pirog, Francesca E  16 Agua Swim Team-MR    5:06.86
 43 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         5:07.02
 44 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         5:08.26
 45 Roseman, Alexandra  17 Agua Swim Team-MR    5:12.18
 46 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          5:12.59
 47 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team-MR    5:13.86
 48 Gomez, Bridget      15 Badger-MR            5:17.74
 49 Kemp, Victoria L    17 MSC-MR               5:19.66
 50 Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR              5:24.82

Event 4  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:06.30   3/16/2001 Tim Tully, BSC
       Metro: # 3:52.52    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR
                3:56.59  NAT
                4:08.09  JR
                4:15.09  SECT
                4:42.79  ZQ
                4:45.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Dent, Rog L         16 LIAC-MR              4:23.61    4:19.33 ZQ      20
                  27.59       59.86 (32.27)     1:34.28 (34.42)     2:07.48 (33.20)
        2:43.45 (35.97)     3:20.07 (36.62)     3:50.55 (30.48)     4:19.33 (28.78)
  2 O'Neill, Tom D      15 LIAC-MR              4:21.84    4:20.08 ZQ      17
                  28.35     1:01.16 (32.81)     1:35.75 (34.59)     2:09.42 (33.67)
        2:47.79 (38.37)     3:24.45 (36.66)     3:53.09 (28.64)     4:20.08 (26.99)
  3 Meaney, Brad T      17 WAC-MR               4:20.38    4:21.95 ZQ      16
                  28.18     1:01.13 (32.95)     1:34.72 (33.59)     2:07.52 (32.80)
        2:45.00 (37.48)     3:22.39 (37.39)     3:52.92 (30.53)     4:21.95 (29.03)
  4 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR         4:24.78    4:23.79 ZQ      15
                  27.57       59.88 (32.31)     1:35.18 (35.30)     2:08.83 (33.65)
        2:46.43 (37.60)     3:23.48 (37.05)     3:54.54 (31.06)     4:23.79 (29.25)
  5 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              4:21.57    4:24.23 ZQ      14
                  28.29     1:00.55 (32.26)     1:34.41 (33.86)     2:08.10 (33.69)
        2:47.47 (39.37)     3:26.45 (38.98)     3:56.11 (29.66)     4:24.23 (28.12)
  6 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR      4:28.68    4:29.34 ZQ      13
                  27.32       59.69 (32.37)     1:36.29 (36.60)     2:12.63 (36.34)
        2:48.80 (36.17)     3:25.78 (36.98)     3:58.39 (32.61)     4:29.34 (30.95)
  7 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR         4:29.02    4:30.21 ZQ      12
                  29.06     1:03.97 (34.91)     1:37.58 (33.61)     2:11.39 (33.81)
        2:50.51 (39.12)     3:30.89 (40.38)     4:01.25 (30.36)     4:30.21 (28.96)
  8 Gerlach, Matt C     17 LIAC-MR              4:28.46    4:33.36 ZQ      11
                  28.75     1:03.18 (34.43)     1:39.83 (36.65)     2:14.65 (34.82)
        2:54.28 (39.63)     3:33.20 (38.92)     4:03.47 (30.27)     4:33.36 (29.89)
B - Final
  9 Mitchell, Brad E    17 Bgnw Marlins-MR      4:29.36    4:24.23 ZQ       9
                  27.92     1:00.15 (32.23)     1:36.00 (35.85)     2:10.66 (34.66)
        2:46.32 (35.66)     3:22.10 (35.78)     3:54.17 (32.07)     4:24.23 (30.06)
 10 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR         4:30.32    4:27.34 ZQ       7
                  28.02     1:00.07 (32.05)     1:34.95 (34.88)     2:08.74 (33.79)
        2:49.19 (40.45)     3:28.42 (39.23)     3:58.75 (30.33)     4:27.34 (28.59)
 11 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    4:33.05    4:27.97 ZQ       6
                  28.35     1:00.98 (32.63)     1:35.75 (34.77)     2:09.02 (33.27)
        2:48.10 (39.08)     3:27.29 (39.19)     3:59.01 (31.72)     4:27.97 (28.96)
 12 Stanco, Trevor V    17 Express Swimming-MR  4:32.57    4:30.65 ZQ       5
                  28.09     1:00.81 (32.72)     1:37.14 (36.33)     2:12.50 (35.36)
        2:51.60 (39.10)     3:30.83 (39.23)     4:01.24 (30.41)     4:30.65 (29.41)
 13 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR               4:32.81    4:31.36 ZQ       4
                  27.53       58.78 (31.25)     1:35.28 (36.50)     2:11.22 (35.94)
        2:51.65 (40.43)     3:31.98 (40.33)     4:02.65 (30.67)     4:31.36 (28.71)
 14 Gebremedhin, Hafto  18 RedTails-MR          4:39.75    4:32.90 ZQ       3
                  29.07     1:03.30 (34.23)     1:36.85 (33.55)     2:08.51 (31.66)
        2:49.39 (40.88)     3:30.68 (41.29)     4:02.68 (32.00)     4:32.90 (30.22)
 15 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR    4:42.16    4:33.21 ZQ       2
                  29.27     1:03.96 (34.69)     1:38.91 (34.95)     2:12.99 (34.08)
        2:52.08 (39.09)     3:31.46 (39.38)     4:03.16 (31.70)     4:33.21 (30.05)
 16 Hughes, Mike G      15 Badger-MR            4:38.32    4:36.56 ZQ       1
                  32.47     1:10.55 (38.08)     1:44.04 (33.49)     2:17.41 (33.37)
        2:56.40 (38.99)     3:35.88 (39.48)     4:06.87 (30.99)     4:36.56 (29.69)
Preliminaries
  2 D'Errico, John A    16 OWA-MR               4:20.74
  9 Gitman, Robert S    15 WAC-MR               4:29.00
 16 Kokoszka, Michael   17 CIY-MR               4:37.89
 19 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               4:39.87
 20 Pellegrino, France  17 OWA-MR               4:41.89
 22 Murray, Connor J    15 MSC-MR               4:42.36
 23 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               4:42.45
 24 Blacker, Jared A    15 Bgnw Marlins-MR      4:43.25
 25 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR               4:43.92
 26 Alix, Julio C       16 RedTails-MR          4:45.85
 27 Vogel, Daniel A     17 LIAC-MR              4:46.48
 28 Kim, Kevin L        16 FLY-MR               4:48.07
 29 Anderson, Mark C    15 MSC-MR               4:49.12
 30 Swensen, Dan C      16 LIAC-MR              4:49.74
 -- Ballinger, David B  17 Bgnw Marlins-MR          DQ

Event 5  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 27.30        1998 Kara  O'Reilly
       Metro: # 25.92        1992 J.Landrio, TOI-MR
                27.49  T16
                30.69  ZQ
                31.79  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Jones, Shannon E    12 Badger-MR              28.17      27.78 ZQ      20
  2 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 28.74      28.11 ZQ      17
  3 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR         28.51      28.32 ZQ      16
  4 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR                28.97      28.79 ZQ      15
  5 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR        29.23      28.98 ZQ      14
  6 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR               29.01      29.02 ZQ      13
  7 Glenday, Heather M  12 CSC-MR                 29.03      29.41 ZQ      12
  8 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR                29.36      30.04 ZQ      11
B - Final
  9 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR             29.58      29.46 ZQ       9
 10 De los Santos, Dia  12 FLY-MR                 29.49      29.69 ZQ       7
 11 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR              30.36      29.97 ZQ       6
 12 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR        30.06      30.12 ZQ       5
 13 Tobin, Casey        12 Badger-MR              30.59      30.15 ZQ       4
 14 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR                30.27      30.34 ZQ       3
 15 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            30.54      30.77 MEET     2
 16 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR        30.10      30.89 MEET     1
Preliminaries
 17 Rookwood, Shakiray  12 HS-MR                  30.60
 18 Smith, Colleen J    12 CSC-MR                 30.62
 19 Aiello, Jennifer M  11 MSC-MR                 30.64
 20 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR        30.71
 21 Owens, Amanda C     12 Badger-MR              30.76
 22 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR           30.81
 22 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                 30.81
 24 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR           30.87
 25 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                30.90
 26 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR      30.94
 27 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR        30.99
 28 Sabatini, Nina B    12 OWA-MR                 31.26
 29 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR             31.33
 30 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 31.37
 31 Flower, Lauren E    12 Pace-MR                31.39
 32 Bayer, Reilly       12 Scd-Mr-MR              31.47
 33 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team-MR      31.54
 34 Pablo, Aileen       12 FLY-MR                 31.66
 35 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR                31.70
 36 Krey, Laura K       11 Badger-MR              31.72
 37 Randazzo, Khristia  12 GAEL-MR                32.10
 38 Tremain, Kate       12 Badger-MR              32.25
 39 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR                32.72

Event 6  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 25.59        1998 Christopher Pai, MSC
       Metro: # 25.42        2000 N.Scott, BSC-MR
                26.49  T16
                31.29  ZQ
                32.59  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR            27.47      27.51 ZQ      20
  2 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                27.83      27.65 ZQ      17
  3 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR                27.82      27.82 ZQ      16
  4 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR                28.49      28.42 ZQ      15
  5 Dwyer, Sean P       12 Tmsuffolk-MR           28.36      28.53 ZQ      14
  6 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR                28.95      28.75 ZQ      13
  7 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR           29.21      29.25 ZQ      12
  8 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR             29.27      29.78 ZQ      11
B - Final
  9 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR                29.29      29.05 ZQ       9
 10 Burud, Michael A    12 Ndac-MR                29.35      29.25 ZQ       7
 11 Lyons, Chris        11 Badger-MR              29.71      29.41 ZQ       6
 12 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                 29.69      29.64 ZQ       5
 13 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                29.77      29.75 ZQ       4
 14 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR         29.86      29.81 ZQ       3
 15 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR              29.87      29.86 ZQ       2
 16 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                30.12      30.60 ZQ       1
Preliminaries
 17 Barfield, Christop  12 CIY-MR                 30.27
 18 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR             30.33
 19 Nicholson, Michael  12 Middies-MR             30.37
 20 Dupres, Abel        12 RedTails-MR            30.53
 21 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR             30.59
 22 Lohrer, Jesse T     12 Tmsuffolk-MR           30.61
 23 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          30.68
 24 Pickel, Cody        12 FLY-MR                 30.72
 25 Abrams, Michael     12 Aquaflames-MR          30.78
 25 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR            30.78
 27 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR    30.79
 28 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR           30.90
 28 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                 30.90
 30 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR                 30.91
 31 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR    31.08
 32 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR            31.26
 33 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR        31.27
 34 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR        31.29
 35 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR    31.31
 36 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR           31.36
 37 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR              31.39
 38 Disalvo, Brian Z    12 MSC-MR                 31.50
 39 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR             31.68
 40 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR           31.78
 41 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                  31.80
 41 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR        31.80
 43 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR                 32.00
 43 Dempsey, Lukas A    11 Agua Swim Team-MR      32.00
 45 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR         32.09
 46 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR           32.18
 47 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR           32.21
 48 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR           32.23
 49 Martinez, George    11 FLY-MR                 32.25
 50 Sweetman, Brandon   12 CIY-MR                 32.32
 51 Sheridan, James F   12 LIAC-MR                32.73
 52 Messinger, Joshua   12 Trs-MR                 32.76
 53 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR        32.81
 54 Sweeney, P.J.       12 WAC-MR                 33.00
 55 Na, Joseph          11 LIAC-MR                34.23

Event 7  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 57.73        1993 Christen Deveney
       Metro: # 55.20  12/10/2004 JULIA E. SMIT at 2004 TYR Cup, TVSC-MR
                56.09  NAT
                59.09  JR
              1:01.09  SECT
              1:06.29  ZQ
              1:06.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR           59.32      59.14 SECT    20
                  29.19       59.14 (29.95)
  2 Festa, Natalia K    16 LIAC-MR                59.68      59.35 SECT    17
                  29.19       59.35 (30.16)
  3 Liu, Lucy X         17 Agua Swim Team-MR    1:00.71    1:00.26 SECT    16
                  29.35     1:00.26 (30.91)
  4 Cruise, Mallory J   17 Twisters-MR          1:01.68    1:00.71 SECT    15
                  30.03     1:00.71 (30.68)
  5 Cosentino, Christi  15 WAC-MR               1:01.75    1:00.74 SECT    14
                  29.76     1:00.74 (30.98)
  6 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               1:01.80    1:01.12 ZQ      13
                  29.33     1:01.12 (31.79)
  7 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              1:01.11    1:01.33 ZQ      12
                  29.86     1:01.33 (31.47)
  8 Biagioli, Caitlyn   15 Tmsuffolk-MR         1:01.86    1:02.06 ZQ      11
                  30.53     1:02.06 (31.53)
B - Final
  9 Tyznar, Tina A      15 LIAC-MR              1:02.19    1:00.74 SECT     9
                  29.89     1:00.74 (30.85)
 10 Kaliades, Dena V    15 LIAC-MR              1:02.86    1:01.17 ZQ       7
                  30.16     1:01.17 (31.01)
 11 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              1:01.94    1:02.98 ZQ       6
                  30.57     1:02.98 (32.41)
 12 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR            1:03.57    1:03.11 ZQ       5
                  30.52     1:03.11 (32.59)
 13 Schiano, Marie J    17 WAC-MR               1:04.05    1:03.39 ZQ       4
                  30.98     1:03.39 (32.41)
 14 Fong, Abigail J     17 Agua Swim Team-MR    1:03.18    1:03.90 ZQ       3
                  30.88     1:03.90 (33.02)
 15 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    1:03.60    1:04.15 ZQ       2
                  31.74     1:04.15 (32.41)
 16 Huff, Alissa M      16 Badger-MR            1:04.11    1:04.64 ZQ       1
                  31.15     1:04.64 (33.49)
Preliminaries
  3 Skelos, Daphne F    16 LIAC-MR              1:00.59
 18 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR         1:04.18
 19 Konko, Dayna L      16 WAC-MR               1:04.54
 20 Garcia, Gigi        15 FLY-MR               1:04.87
 21 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            1:05.06
 22 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              1:05.11
 23 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR    1:05.15
 24 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR  1:05.49
 25 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR              1:05.57
 26 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      1:05.58
 27 Fitzgibbons, Hanna  15 Bgnw Marlins-MR      1:05.73
 28 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              1:05.86
 29 D'Esposito, Anjeli  17 TVSC-MR              1:06.00
 30 Coratti, Samantha   16 MSC-MR               1:06.05
 31 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR               1:06.20
 31 McKenna, Clare M    17 LIAC-MR              1:06.20
 33 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         1:06.25
 34 Aiello, Christina   15 MSC-MR               1:06.38
 35 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:06.45
 36 Gomez, Stephanie    17 Badger-MR            1:06.55
 37 Wacyk, Roxy         16 Bgnw Marlins-MR      1:06.64
 38 Jennings, Heather   18 North Shore-MR       1:07.04
 39 Petty, Lanae        15 VAC-MR               1:07.45
 40 Follini, Nadine R   15 Bgnw Marlins-MR      1:07.84
 41 Luckie, Janine      16 TVSC-MR              1:07.91
 42 McCluskey, Maureen  16 FLY-MR               1:07.92
 43 Squillante, Jillia  15 IA-MR                1:07.94
 44 Chiappetta, Emma    15 Badger-MR            1:08.05
 45 McComiskey, Beth    15 Basc-MR              1:08.11
 46 McMahon, Eilis      17 LIAC-MR              1:08.17
 -- Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR      DQ

Event 8  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 51.82   3/17/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC
       Metro: # 49.54        1981 R.Carey, BSC-MR
                49.99  NAT
                53.09  JR
                55.09  SECT
                58.69  ZQ
              1:00.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR            53.67      52.93 JR      20
                  25.80       52.93 (27.13)
  2 Gitman, Robert S    15 WAC-MR                 55.99      54.63 SECT    17
                  26.75       54.63 (27.88)
  3 Smith, Bobby J      16 LIAC-MR                54.93      54.82 SECT    16
                  27.06       54.82 (27.76)
  4 Veselovsky, Joseph  17 Tmsuffolk-MR           55.39      55.09 SECT    15
                  26.88       55.09 (28.21)
  5 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 56.50      55.76 ZQ      14
                  27.61       55.76 (28.15)
  6 Powell, Adam C      15 Bgnw Marlins-MR        55.59      55.81 ZQ      13
                  26.80       55.81 (29.01)
  7 Amato, Chris V      17 LIAC-MR                56.87      56.24 ZQ      12
                  27.36       56.24 (28.88)
  8 D'Errico, John A    16 OWA-MR                 57.11      58.32 ZQ      11
                  27.98       58.32 (30.34)
B - Final
  9 Krey, Matt          15 Badger-MR              57.32      57.04 ZQ       9
                  27.99       57.04 (29.05)
 10 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR                 57.40      57.75 ZQ       7
                  28.26       57.75 (29.49)
 11 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR                 58.07      57.85 ZQ       6
                  28.23       57.85 (29.62)
 12 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR                57.97      57.94 ZQ       5
                  28.26       57.94 (29.68)
 13 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR           57.14      57.97 ZQ       4
                  28.47       57.97 (29.50)
 14 Klevtsov, Yan I     15 Agua Swim Team-MR      57.18      58.28 ZQ       3
                  28.38       58.28 (29.90)
 15 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR    57.96      58.71 MEET     2
                  28.82       58.71 (29.89)
 16 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR              57.94      59.43 MEET     1
                  29.27       59.43 (30.16)
Preliminaries
 17 Sato, Ray R         16 GAEL-MR                58.09
 18 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 58.55
 18 Pullen, Thomas T    18 Cond-MR                58.55
 20 Lanham, Andrew      17 WAC-MR                 58.56
 21 Ballinger, David B  17 Bgnw Marlins-MR        58.69
 22 Kokoszka, Michael   17 CIY-MR                 59.09
 22 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           59.09
 24 Shiwnath, Michael   16 FLY-MR                 59.21
 25 Gebremedhin, Hafto  18 RedTails-MR            59.32
 26 Kaasmann, Cody F    18 Mantarays-MR           59.63
 27 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR           59.76
 28 Culkin, Roy E       17 IA-MR                  59.82
 29 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR              59.90
 30 Kim, Kevin L        16 FLY-MR                 59.99
 31 Alix, Julio C       16 RedTails-MR          1:00.01
 32 Finnerty, Brian S   16 LIAC-MR              1:00.23
 33 Fails, Joe          17 NY Sharks-MR         1:00.66
 34 LaPorta, Paul J     16 IA-MR                1:00.79
 35 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR    1:01.56
 36 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              1:01.59
 37 Yate, Jasper M      15 LIAC-MR              1:02.14
 38 Hammer, Simon D     17 Bgnw Marlins-MR      1:02.99
 39 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR               1:03.86

Event 9  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:01.15        1997 Rebecca Grove, MKBC
       Metro: #   58.89        1997 C.Berg, MSC-MR
                1:01.19  T16
                1:09.59  ZQ
                1:12.29  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              1:01.97    1:02.20 ZQ      20
                  30.52     1:02.20 (31.68)
  2 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR      1:03.86    1:02.98 ZQ      17
                  30.55     1:02.98 (32.43)
  3 Michalak, Agata     11 FLY-MR               1:03.31    1:03.94 ZQ      16
                  31.02     1:03.94 (32.92)
  4 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR              1:03.95    1:04.28 ZQ      15
                  31.78     1:04.28 (32.50)
  5 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               1:05.78    1:05.19 ZQ      14
                  31.38     1:05.19 (33.81)
  6 Owens, Amanda C     12 Badger-MR            1:05.95    1:05.99 ZQ      13
                  32.09     1:05.99 (33.90)
  7 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  1:06.81    1:06.39 ZQ      12
                  31.94     1:06.39 (34.45)
  8 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR       1:05.85    1:06.73 ZQ      11
                  32.71     1:06.73 (34.02)
B - Final
  9 Bouzarouata, Sarah  11 Twisters-MR          1:06.87    1:07.10 ZQ       9
                  32.61     1:07.10 (34.49)
 10 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               1:07.22    1:07.20 ZQ       7
                  32.32     1:07.20 (34.88)
 11 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR              1:07.63    1:07.73 ZQ       6
                  34.31     1:07.73 (33.42)
 12 Tobin, Casey        12 Badger-MR            1:07.92    1:07.75 ZQ       5
                  32.54     1:07.75 (35.21)
 13 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           1:08.10    1:08.01 ZQ       4
                  33.33     1:08.01 (34.68)
 14 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:07.56    1:08.28 ZQ       3
                  33.06     1:08.28 (35.22)
 15 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR      1:08.34    1:08.55 ZQ       2
                  33.74     1:08.55 (34.81)
 16 O'Neill, Kelly      11 Badger-MR            1:08.13    1:08.99 ZQ       1
                  33.21     1:08.99 (35.78)
Preliminaries
  5 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    1:05.55
 18 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           1:08.42
 19 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             1:08.60
 20 Hain, Karina A      11 FLY-MR               1:08.64
 21 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR               1:08.75
 22 Krey, Laura K       11 Badger-MR            1:08.79
 23 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR               1:09.01
 24 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR         1:09.17
 25 Hunter, Claire M    12 Middies-MR           1:09.20
 26 Moore, Erica C      12 Aqua Gems-MR         1:09.58
 27 McGuire, Christine  11 Badger-MR            1:09.69
 28 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR      1:09.75
 29 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR      1:09.80
 30 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:09.83
 31 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      1:09.87
 32 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR               1:09.92
 33 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR      1:09.96
 34 Fink, Ericka M      12 Middies-MR           1:10.15
 35 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR  1:10.36
 36 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace-MR              1:10.40
 37 Wade, Zoey A        11 HYB-MR               1:10.42
 38 Leung, Alissa       11 Express Swimming-MR  1:10.47
 39 Aiello, Jennifer M  11 MSC-MR               1:10.79
 40 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR              1:10.80
 41 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              1:10.94
 41 Rookwood, Shakiray  12 HS-MR                1:10.94
 43 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              1:11.31
 44 Chang, Linda        12 FLY-MR               1:11.88
 45 Reilly, Nadie D     12 Bgnw Marlins-MR      1:11.94
 46 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              1:12.12
 47 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team-MR    1:12.36
 48 Manning, Lauren E   12 Middies-MR           1:12.41
 49 Sung, Julia         12 CIY-MR               1:12.49
 50 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR              1:12.52
 51 Smith, Colleen J    12 CSC-MR               1:12.58
 52 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:12.72
 53 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR              1:12.91

Event 10  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 56.81        1996 Nicholas Pai, MSC
       Metro: # 55.84        1996 N.Pai, MSC-MR
                59.69  T16
              1:10.59  ZQ
              1:13.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Dwyer, Sean P       12 Tmsuffolk-MR         1:03.75    1:02.57 ZQ      20
                  30.02     1:02.57 (32.55)
  2 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR              1:04.79    1:04.10 ZQ      17
                  31.06     1:04.10 (33.04)
  3 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         1:05.72    1:04.86 ZQ      16
                  31.47     1:04.86 (33.39)
  4 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              1:06.33    1:05.30 ZQ      15
                  31.61     1:05.30 (33.69)
  5 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:04.77    1:05.68 ZQ      14
                  31.40     1:05.68 (34.28)
  6 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR              1:05.23    1:06.78 ZQ      13
                  32.66     1:06.78 (34.12)
  7 Middleton, William  12 Basc-MR              1:07.06    1:07.33 ZQ      12
                  32.76     1:07.33 (34.57)
  8 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:07.14    1:07.50 ZQ      11
                  32.75     1:07.50 (34.75)
B - Final
  9 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              1:07.22    1:06.05 ZQ       9
                  32.76     1:06.05 (33.29)
 10 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR          1:07.43    1:06.10 ZQ       7
                  32.65     1:06.10 (33.45)
 11 Knight, Lucas       12 FLY-MR               1:07.18    1:06.72 ZQ       6
                  32.63     1:06.72 (34.09)
 12 Lyons, Chris        11 Badger-MR            1:07.70    1:06.95 ZQ       5
                  32.63     1:06.95 (34.32)
 13 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              1:07.98    1:08.16 ZQ       4
                  33.26     1:08.16 (34.90)
 14 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            1:07.79    1:08.25 ZQ       3
                  33.13     1:08.25 (35.12)
 15 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR           1:08.28    1:09.40 ZQ       2
                  33.93     1:09.40 (35.47)
 16 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           1:08.30    1:10.21 ZQ       1
                  33.91     1:10.21 (36.30)
Preliminaries
 11 Carmen, Jacob E     12 Middies-MR           1:07.23
 18 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:08.46
 19 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR         1:08.51
 20 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           1:08.78
 20 Dupres, Abel        12 RedTails-MR          1:08.78
 22 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               1:08.85
 23 Adolf, Conrad       12 Agua Swim Team-MR    1:08.88
 24 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           1:08.99
 25 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           1:09.02
 26 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          1:09.87
 27 Magee, Ryan T       12 SSL-MR               1:10.17
 28 Bleier, Jackson     11 SMC-MR               1:10.35
 29 Perley, Timmy J     11 Middies-MR           1:10.42
 30 Sheridan, James F   12 LIAC-MR              1:10.47
 31 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         1:10.54
 32 Dempsey, Lukas A    11 Agua Swim Team-MR    1:10.59
 33 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    1:10.60
 34 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR      1:10.74
 35 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:10.75
 36 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               1:10.80
 37 Lohrer, Jesse T     12 Tmsuffolk-MR         1:10.96
 38 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR           1:11.21
 39 Pickel, Cody        12 FLY-MR               1:11.38
 40 Schneider, Ian M    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.49
 41 McComiskey, Tony    12 Basc-MR              1:11.56
 42 Ready, James E      12 Pace-MR              1:11.57
 43 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR              1:11.66
 44 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR               1:11.98
 45 Thermos, Yianni     11 WAC-MR               1:12.31
 46 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR               1:12.34
 47 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR              1:12.39
 48 Park, Jay S         11 LIAC-MR              1:12.47
 49 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR         1:12.50
 50 Martinez, George    11 FLY-MR               1:12.66
 51 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:12.70
 52 Walker, Elijah C    12 LIAC-MR              1:12.75
 53 Volaski, Harrison   11 Scd-Mr-MR            1:12.79
 54 Abrams, Michael     12 Aquaflames-MR        1:12.87
 55 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:13.06
 56 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR         1:13.16
 57 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR      1:13.18
 58 Leibel, Danny       12 Trs-MR               1:13.25
 59 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR       1:13.29
 60 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR      1:13.34
 61 Conroy, Michael C   11 OWA-MR               1:13.46
 62 Sweetman, Brandon   12 CIY-MR               1:13.73
 63 Sweeney, P.J.       12 WAC-MR               1:14.09
 64 Corey, Alexi        11 NY Sharks-MR         1:14.29
 65 Collins, Matthew J  11 FLY-MR               1:14.41
 66 Halbohn, Kyle W     12 LIND-MR              1:14.57
 67 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               1:14.79
 68 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:16.20
 69 Thompson, Philip M  11 GAEL-MR              1:16.38
 70 Kunze, Ian M        11 NYCC-MR              1:16.72
 71 Spierer, Josh A     12 IA-MR                1:17.10

Event 11  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:18.11   3/17/2001 Shannon L. Daly, TS
       Metro: # 2:13.90   3/22/2004 Jackie PANGILINAN at 2004 SC N, YMID-MR
                2:17.49  NAT
                2:24.29  JR
                2:30.49  SECT
                2:39.19  ZQ
                2:42.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Leite, Karla        18 LIAC-MR              2:24.01    2:22.10 JR      20
                  32.99     1:09.29 (36.30)     1:45.71 (36.42)     2:22.10 (36.39)
  2 Kempton, Kristalyn  18 LIAC-MR              2:25.78    2:22.23 JR      17
                  32.58     1:08.54 (35.96)     1:45.51 (36.97)     2:22.23 (36.72)
  3 Bannon, Meredith L  16 Bgnw Marlins-MR      2:31.58    2:27.12 SECT    16
                  32.98     1:10.27 (37.29)     1:48.68 (38.41)     2:27.12 (38.44)
  4 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            2:29.91    2:27.78 SECT    15
                  33.79     1:11.18 (37.39)     1:49.70 (38.52)     2:27.78 (38.08)
  5 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR      2:28.80    2:28.20 SECT    14
                  33.93     1:10.95 (37.02)     1:49.28 (38.33)     2:28.20 (38.92)
  6 Wilde, Joy A        18 Tmsuffolk-MR         2:29.54    2:28.51 SECT    13
                  33.82     1:11.62 (37.80)     1:49.89 (38.27)     2:28.51 (38.62)
  7 Martinez, Bianca    15 FLY-MR               2:30.83    2:33.82 ZQ      12
                  34.25     1:12.78 (38.53)     1:52.99 (40.21)     2:33.82 (40.83)
  8 Fuchs, Lauren D     18 TVSC-MR              2:30.86    2:34.98 ZQ      11
                  35.28     1:14.37 (39.09)     1:54.46 (40.09)     2:34.98 (40.52)
B - Final
  9 Lepore, Angela      17 WAC-MR               2:31.77    2:29.12 SECT     9
                  33.72     1:10.89 (37.17)     1:49.45 (38.56)     2:29.12 (39.67)
 10 Puca, Savannah L    18 Tmsuffolk-MR         2:31.86    2:31.62 ZQ       7
                  34.74     1:13.27 (38.53)     1:51.92 (38.65)     2:31.62 (39.70)
 11 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR              2:32.35    2:31.84 ZQ       6
                  34.23     1:12.99 (38.76)     1:53.51 (40.52)     2:31.84 (38.33)
 12 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR    2:36.54    2:34.47 ZQ       5
                  34.75     1:14.51 (39.76)     1:54.92 (40.41)     2:34.47 (39.55)
 13 Smith, Devin E      16 CSC-MR               2:34.55    2:34.93 ZQ       4
                  34.85     1:14.00 (39.15)     1:54.67 (40.67)     2:34.93 (40.26)
 14 Murphy, Jean M      15 Aqua Gems-MR         2:32.84    2:35.42 ZQ       3
                  34.48     1:14.13 (39.65)     1:54.35 (40.22)     2:35.42 (41.07)
 15 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR  2:38.35    2:36.59 ZQ       2
                  35.34     1:14.95 (39.61)     1:56.03 (41.08)     2:36.59 (40.56)
 16 Holleran, Michelle  16 Express Swimming-MR  2:37.96    2:37.48 ZQ       1
                  35.62     1:15.55 (39.93)     1:56.36 (40.81)     2:37.48 (41.12)
Preliminaries
 13 Kelly, Katie A      17 IA-MR                2:33.45
 14 Skelos, Daphne F    16 LIAC-MR              2:34.10
 16 Veccia, Samantha J  15 North Shore-MR       2:35.70
 18 Dwyer, Shannon M    16 Express Swimming-MR  2:37.63
 21 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                2:39.29
 22 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR  2:40.01
 23 Biagioli, Caitlyn   15 Tmsuffolk-MR         2:40.24
 24 Kutner, Maxine J    15 Bgnw Marlins-MR      2:40.26
 25 Hutzler, Kayla M    15 TVSC-MR              2:40.63
 26 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:41.11
 27 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR              2:42.06
 28 Aiello, Christina   15 MSC-MR               2:42.43
 29 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR    2:42.71
 30 Wong, Bethany K     16 Twisters-MR          2:43.53
 31 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR              2:43.73
 32 Pujals, Leiya S     16 HYB-MR               2:44.31
 33 Parodi, Annie T     16 Mantarays-MR         2:44.98
 34 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               2:45.78
 35 Cunningham, Amanda  15 Express Swimming-MR  2:46.87
 36 Zhu, Angela         17 Twisters-MR          2:52.19
 37 Wacyk, Roxy         16 Bgnw Marlins-MR      2:52.28
 -- Lee, Katherine E    16 Agua Swim Team-MR        DQ
 -- Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR                  DQ

Event 12  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:08.81   3/17/2001 Yuriy Bugayev, AGUA
       Metro: # 2:02.06    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR
                2:02.59  NAT
                2:09.79  JR
                2:15.39  SECT
                2:30.49  ZQ
                2:31.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mitchell, Brad E    17 Bgnw Marlins-MR      2:14.96    2:10.49 SECT    20
                  29.03     1:02.11 (33.08)     1:36.18 (34.07)     2:10.49 (34.31)
  2 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR      2:15.14    2:15.66 ZQ      17
                  30.14     1:04.71 (34.57)     1:40.01 (35.30)     2:15.66 (35.65)
  3 Hammer, Simon D     17 Bgnw Marlins-MR      2:18.58    2:16.99 ZQ      16
                  31.54     1:05.99 (34.45)     1:41.25 (35.26)     2:16.99 (35.74)
  4 Dent, Rog L         16 LIAC-MR              2:19.96    2:18.44 ZQ      15
                  31.26     1:06.79 (35.53)     1:42.43 (35.64)     2:18.44 (36.01)
  5 Curci, Brian P      17 Agua Swim Team-MR    2:17.79    2:20.74 ZQ      14
                  31.35     1:06.86 (35.51)     1:43.86 (37.00)     2:20.74 (36.88)
  6 Pullen, Thomas T    18 Cond-MR              2:19.43    2:20.99 ZQ      13
                  31.76     1:07.29 (35.53)     1:43.89 (36.60)     2:20.99 (37.10)
  7 Lee, An-shih        17 OWA-MR               2:21.71    2:21.20 ZQ      12
                  31.23     1:07.18 (35.95)     1:44.24 (37.06)     2:21.20 (36.96)
 -- Castellano, Joseph  15 WAC-MR               2:22.62         DQ
                  30.40     1:05.30 (34.90)     1:41.47 (36.17)          DQ (36.53)
B - Final
  9 D'Errico, Angelo C  17 OWA-MR               2:22.71    2:15.94 ZQ       9
                  30.16     1:05.62 (35.46)     1:40.60 (34.98)     2:15.94 (35.34)
 10 Caputo, Daniel      15 WAC-MR               2:22.91    2:20.82 ZQ       7
                  30.86     1:06.51 (35.65)     1:43.10 (36.59)     2:20.82 (37.72)
 11 Anderson, Mark C    15 MSC-MR               2:26.24    2:23.45 ZQ       6
                  32.35     1:08.79 (36.44)     1:46.33 (37.54)     2:23.45 (37.12)
 12 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              2:24.76    2:24.12 ZQ       5
                  32.65     1:09.36 (36.71)     1:46.81 (37.45)     2:24.12 (37.31)
 13 Marks, Danny J      16 Aqua Gems-MR         2:25.95    2:25.63 ZQ       4
                  31.95     1:08.81 (36.86)     1:46.76 (37.95)     2:25.63 (38.87)
 14 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:25.99    2:26.70 ZQ       3
                  32.97     1:10.38 (37.41)     1:49.08 (38.70)     2:26.70 (37.62)
 15 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR         2:23.68    2:27.46 ZQ       2
                  32.97     1:10.98 (38.01)     1:49.99 (39.01)     2:27.46 (37.47)
 16 Herr, Bob J         16 Bgnw Marlins-MR      2:25.33    2:27.90 ZQ       1
                  33.96     1:11.37 (37.41)     1:49.79 (38.42)     2:27.90 (38.11)
Preliminaries
  8 Meaney, Brad T      17 WAC-MR               2:22.46
 13 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR               2:24.07
 19 DiDonato, Michael   17 OWA-MR               2:27.47
 20 Chen, Daniel        16 UNAT2-MR             2:28.20
 21 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR               2:28.42
 22 Liu, Thomas         17 WAC-MR               2:28.63
 23 Murray, Connor J    15 MSC-MR               2:28.77
 24 Stanco, Trevor V    17 Express Swimming-MR  2:29.60
 25 Gerlach, Matt C     17 LIAC-MR              2:30.10
 26 Dzieniszewski, Phi  16 FLY-MR               2:30.12
 27 Krey, Matt          15 Badger-MR            2:31.66
 28 Yanilshteyn, Aleks  18 DSC-MR               2:32.05
 29 Southren, Daniel    16 Cond-MR              2:33.92
 30 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals-MR        2:34.05
 31 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    2:34.23
 32 Blacker, Jared A    15 Bgnw Marlins-MR      2:34.24

Event 13  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:30.66   2/17/2003 Kerry Z Gruendell, Badger
       Metro: # 2:25.59        1997 S.Hopkins, YMID-MR
                2:30.29  T16
                2:53.99  ZQ
                2:55.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              2:41.60    2:37.32 ZQ      20
                  35.98     1:17.67 (41.69)     1:58.71 (41.04)     2:37.32 (38.61)
  2 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR              2:38.40    2:37.75 ZQ      17
                  35.75     1:16.45 (40.70)     1:57.32 (40.87)     2:37.75 (40.43)
  3 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           2:41.36    2:39.03 ZQ      16
                  36.37     1:17.34 (40.97)     1:58.95 (41.61)     2:39.03 (40.08)
  4 Sung, Julia         12 CIY-MR               2:43.62    2:40.50 ZQ      15
                  36.41     1:16.79 (40.38)     1:58.95 (42.16)     2:40.50 (41.55)
  5 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR      2:42.00    2:40.97 ZQ      14
                  35.70     1:16.62 (40.92)     1:59.03 (42.41)     2:40.97 (41.94)
  6 De los Santos, Dia  12 FLY-MR               2:42.05    2:41.75 ZQ      13
                  35.21     1:15.74 (40.53)     1:58.73 (42.99)     2:41.75 (43.02)
  7 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               2:43.61    2:43.94 ZQ      12
                  37.45     1:19.19 (41.74)     2:01.65 (42.46)     2:43.94 (42.29)
  8 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         2:42.22    2:44.75 ZQ      11
                  36.19     1:17.26 (41.07)     2:00.57 (43.31)     2:44.75 (44.18)
B - Final
  9 Klein, Morganne     12 VAC-MR               2:46.64    2:39.97 ZQ       9
                  35.66     1:16.63 (40.97)     1:58.55 (41.92)     2:39.97 (41.42)
 10 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:47.31    2:44.90 ZQ       7
                  35.52     1:18.06 (42.54)     2:02.35 (44.29)     2:44.90 (42.55)
 11 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR         2:46.90    2:46.16 ZQ       6
                  36.14     1:19.63 (43.49)     2:03.19 (43.56)     2:46.16 (42.97)
 12 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  2:45.73    2:46.60 ZQ       5
                  38.01     1:19.59 (41.58)     2:02.87 (43.28)     2:46.60 (43.73)
 13 Woeckener, Emma R   12 Bgnw Marlins-MR      2:47.19    2:48.02 ZQ       4
                  37.42     1:19.93 (42.51)     2:04.65 (44.72)     2:48.02 (43.37)
 14 Weston, Caroline L  11 Bgnw Marlins-MR      2:45.34    2:48.70 ZQ       3
                  38.01     1:20.72 (42.71)     2:04.20 (43.48)     2:48.70 (44.50)
 15 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR      2:44.62    2:49.88 ZQ       2
                  36.84     1:18.40 (41.56)     2:00.93 (42.53)     2:49.88 (48.95)
 16 Russell, Eva M      12 LIND-MR              2:44.52    2:51.41 ZQ       1
                  36.89     1:18.04 (41.15)     1:59.23 (41.19)     2:51.41 (52.18)
Preliminaries
 17 Stanford, Brittany  12 LBA-MR               2:47.83
 18 Narus, Jessica L    11 North Shore-MR       2:49.42
 19 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR              2:49.57
 20 Lim, Sally          11 FLY-MR               2:49.68
 21 Miller, Nikki F     11 Silver Streaks-MR    2:50.60
 22 Olsen, Emily K      12 Aqua Gems-MR         2:50.89
 23 Sherard, Ashley M   11 NFS-MR               2:51.08
 24 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  2:51.17
 25 Krebs, Kristen E    12 Express Swimming-MR  2:51.38
 26 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              2:51.56
 27 Leung, Alissa       11 Express Swimming-MR  2:51.91
 28 Merker, Amelia      12 FLY-MR               2:52.72
 29 Jacobs, Deanna L    12 Pbac-MR              2:53.13
 30 Waring, Megan P     11 HYB-MR               2:54.23
 31 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          2:54.33
 32 Tremain, Kate       12 Badger-MR            2:54.49
 33 Krasniqi, Laura A   12 Silver Streaks-MR    2:54.74
 34 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR              2:55.75
 35 Indyk, Allison M    11 MSC-MR               2:56.00
 36 Graham, Caitlin     12 Express Swimming-MR  2:56.07
 37 Takei, Ayaka        12 Badger-MR            2:56.12
 38 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           2:56.72
 39 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR      2:56.98
 40 Reilly, Nadie D     12 Bgnw Marlins-MR      2:57.58
 41 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR              2:58.91
 42 Slater, Kailey      12 SMC-MR               2:59.06

Event 14  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:26.29   2/17/2003 Timothy K Nam, FLY  -MR
       Metro: # 2:20.71   3/27/2003 TIMOTHY K. NAM at 2003 EASTERN, FLY-MR
                2:27.89  T16
                2:53.99  ZQ
                2:59.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          2:37.10    2:32.17 ZQ      20
                  34.80     1:13.81 (39.01)     1:53.37 (39.56)     2:32.17 (38.80)
  2 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      2:37.19    2:36.05 ZQ      17
                  35.14     1:14.72 (39.58)     1:55.81 (41.09)     2:36.05 (40.24)
  3 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  2:41.86    2:36.55 ZQ      16
                  36.84     1:16.24 (39.40)     1:57.44 (41.20)     2:36.55 (39.11)
  4 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         2:43.44    2:40.22 ZQ      15
                  37.21     1:18.54 (41.33)     1:59.04 (40.50)     2:40.22 (41.18)
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              2:44.40    2:41.81 ZQ      14
                  36.42     1:18.13 (41.71)     2:00.63 (42.50)     2:41.81 (41.18)
  6 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR         2:46.90    2:46.95 ZQ      13
                  38.12     1:20.46 (42.34)     2:04.40 (43.94)     2:46.95 (42.55)
  7 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               2:48.63    2:47.63 ZQ      12
                  38.34     1:20.82 (42.48)     2:04.40 (43.58)     2:47.63 (43.23)
  8 Knight, Lucas       12 FLY-MR               2:47.38    2:49.59 ZQ      11
                  37.38     1:20.76 (43.38)     2:04.87 (44.11)     2:49.59 (44.72)
B - Final
  9 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR      2:51.32    2:46.90 ZQ       9
                  37.66     1:21.37 (43.71)     2:05.40 (44.03)     2:46.90 (41.50)
 10 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR      2:54.98    2:50.18 ZQ       7
                  38.58     1:22.44 (43.86)     2:07.05 (44.61)     2:50.18 (43.13)
 11 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR  2:53.27    2:52.85 ZQ       6
                  38.43     1:23.36 (44.93)     2:08.84 (45.48)     2:52.85 (44.01)
 12 Lyons, Chris        11 Badger-MR            2:56.66    2:54.06 MEET     5
                  39.70     1:24.88 (45.18)     2:10.15 (45.27)     2:54.06 (43.91)
 13 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR          3:00.10    2:56.53 MEET     4
                  39.57     1:25.24 (45.67)     2:12.64 (47.40)     2:56.53 (43.89)
 14 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  2:59.86    2:56.99 MEET     3
                  40.39     1:25.78 (45.39)     2:12.94 (47.16)     2:56.99 (44.05)
 15 Perley, Timmy J     11 Middies-MR           2:56.37    2:58.07 MEET     2
                  40.79     1:26.94 (46.15)     2:13.13 (46.19)     2:58.07 (44.94)
 -- Murphy, Thomas P    12 OWA-MR               2:57.76         DQ
                  40.32     1:25.56 (45.24)     2:12.04 (46.48)          DQ (45.57)
Preliminaries
 17 Gourevitch, Jesse   12 Silver Streaks-MR    3:00.24
 18 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR           3:00.66

Event 15  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 52.22   3/18/2001 Georgia   Healy, AGUA
       Metro: # 50.23        1987 C.Ritch, BSC-MR
                50.59  NAT
                52.89  JR
                54.79  SECT
                56.59  ZQ
                58.19  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 54.22      53.67 SECT    20
                  25.97       53.67 (27.70)
  2 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR           53.25      53.81 SECT    17
                  26.28       53.81 (27.53)
  3 Dwyer, Shannon M    16 Express Swimming-MR    54.88      54.21 SECT    16
                  26.25       54.21 (27.96)
  4 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR        55.31      54.73 SECT    15
                  26.90       54.73 (27.83)
  5 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR    55.48      55.28 ZQ      14
                  26.61       55.28 (28.67)
  6 Festa, Natalia K    16 LIAC-MR                55.28      55.40 ZQ      13
                  26.71       55.40 (28.69)
  7 Sprow, Alana M      15 TVSC-MR                55.65      55.93 ZQ      12
                  26.47       55.93 (29.46)
  8 Fong, Abigail J     17 Agua Swim Team-MR      55.63      56.49 ZQ      11
                  26.89       56.49 (29.60)
B - Final
  9 Masterson, Keri E   17 LIAC-MR                56.27      55.42 ZQ       9
                  26.76       55.42 (28.66)
 10 Biagioli, Caitlyn   15 Tmsuffolk-MR           56.07      55.80 ZQ       7
                  27.55       55.80 (28.25)
 11 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks-MR           56.01      55.84 ZQ       6
                  26.97       55.84 (28.87)
 12 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR              56.13      55.85 ZQ       5
                  27.12       55.85 (28.73)
 13 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR    56.63      55.98 ZQ       4
                  27.07       55.98 (28.91)
 14 Huff, Alissa M      16 Badger-MR              56.19      56.12 ZQ       3
                  27.21       56.12 (28.91)
 15 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                  56.57      56.57 ZQ       2
                  27.33       56.57 (29.24)
 16 Lepore, Angela      17 WAC-MR                 55.79      57.10 MEET     1
                  27.12       57.10 (29.98)
Preliminaries
 16 Skelos, Daphne F    16 LIAC-MR                56.62
 18 Beck, Patty D       16 GAEL-MR                56.74
 18 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR      56.74
 20 DI Novis, Jenna M   17 IA-MR                  56.75
 21 Levine, Kimberly A  15 MSC-MR                 56.76
 22 Cruise, Mallory J   17 Twisters-MR            56.83
 23 Petty, Lanae        15 VAC-MR                 56.92
 24 Schiano, Marie J    17 WAC-MR                 56.97
 25 Smith, Devin E      16 CSC-MR                 57.02
 26 Sullivan, Marykate  17 LIAC-MR                57.17
 27 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR              57.24
 28 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR    57.26
 29 Liu, Lucy X         17 Agua Swim Team-MR      57.28
 30 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR                57.33
 31 McKenna, Clare M    17 LIAC-MR                57.34
 32 Harris, Markee E    15 Tmsuffolk-MR           57.36
 33 McComiskey, Beth    15 Basc-MR                57.41
 34 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR    57.51
 35 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR                57.59
 36 Creagh, Kristina    17 NY Sharks-MR           57.68
 36 Ansman, Kate A      16 North Shore-MR         57.68
 36 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR    57.68
 39 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR                57.70
 40 Pinchinat, Ashley   16 NBS-MR                 57.76
 41 Bannon, Meredith L  16 Bgnw Marlins-MR        57.80
 42 Konko, Dayna L      16 WAC-MR                 57.99
 43 Balder, Jaclyn M    16 Express Swimming-MR    58.08
 44 Vessa, Gabby K      15 LIAC-MR                58.09
 45 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR           58.20
 46 Tyznar, Tina A      15 LIAC-MR                58.24
 47 Veccia, Samantha J  15 North Shore-MR         58.35
 48 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR    58.43
 49 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR                58.45
 50 Leite, Karla        18 LIAC-MR                58.51
 51 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR                58.64
 51 Varga, Michelle T   17 FLY-MR                 58.64
 51 Amodio, Susan G     16 Barracudas-MR          58.64
 51 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                  58.64
 55 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR        58.84
 56 Martinez, Bianca    15 FLY-MR                 58.87
 57 Lian, Michelle R    16 Bgnw Marlins-MR        58.90
 58 Fitzgibbons, Hanna  15 Bgnw Marlins-MR        58.92
 59 Jennings, Heather   18 North Shore-MR         59.08
 60 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR                59.14
 61 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR      59.37
 62 Wacyk, Roxy         16 Bgnw Marlins-MR        59.41
 63 Coratti, Samantha   16 MSC-MR                 59.45
 64 Goldrick, Megan     16 UNAT7-MR               59.47
 65 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                 59.53
 66 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR            59.74
 67 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR           59.81
 68 McCluskey, Maureen  16 FLY-MR                 59.87
 69 McMahon, Eilis      17 LIAC-MR              1:00.84
 70 Kemp, Victoria L    17 MSC-MR               1:01.03
 71 Gomez, Bridget      15 Badger-MR            1:01.15
 72 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR              1:01.78
 -- Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR             DQ

Event 16  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 47.32        1991 T. Kildare
       Metro: # 45.01        1983 D.Boyd, BSC-MR
                44.89  NAT
                47.09  JR
                48.99  SECT
                51.39  ZQ
                52.59  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Zimarev, Yury       18 LIAC-MR                48.60      47.70 SECT    20
                  23.06       47.70 (24.64)
  2 D'Errico, John A    16 OWA-MR                 49.35      48.83 SECT    17
                  23.60       48.83 (25.23)
  3 Marotto, Matt L     17 Basc-MR                49.37      48.94 SECT    16
                  23.48       48.94 (25.46)
  4 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR            49.36      49.00 ZQ      15
                  23.47       49.00 (25.53)
  5 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           49.35      49.51 ZQ      14
                  23.89       49.51 (25.62)
  6 LaPorta, Paul J     16 IA-MR                  49.90      49.62 ZQ      13
                  23.56       49.62 (26.06)
  7 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 49.84      49.86 ZQ      12
                  23.61       49.86 (26.25)
  8 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR                 49.77      50.31 ZQ      11
                  24.20       50.31 (26.11)
B - Final
  9 Meaney, Brad T      17 WAC-MR                 49.99      49.49 ZQ       9
                  23.62       49.49 (25.87)
 10 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR                 50.29      49.84 ZQ       7
                  23.65       49.84 (26.19)
 11 Smith, Bobby J      16 LIAC-MR                49.94      50.65 ZQ       6
                  24.18       50.65 (26.47)
 12 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR           50.20      50.76 ZQ       5
                  24.52       50.76 (26.24)
 13 Gitman, Robert S    15 WAC-MR                 50.68      51.04 ZQ       4
                  24.53       51.04 (26.51)
 14 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR        50.82      51.17 ZQ       3
                  24.19       51.17 (26.98)
 15 Kim, Kevin L        16 FLY-MR                 50.33      51.30 ZQ       2
                  24.26       51.30 (27.04)
 16 Mitchell, Brad E    17 Bgnw Marlins-MR        50.61      59.87          1
                  29.02       59.87 (30.85)
Preliminaries
  2 Koralewski, Brian   17 CIY-MR                 49.28
  7 Wakefield, Kevin A  17 Express Swimming-MR    49.44
 16 Kokoszka, Michael   17 CIY-MR                 50.50
 20 Amato, Chris V      17 LIAC-MR                50.95
 21 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                 51.07
 22 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR    51.14
 23 Krey, Matt          15 Badger-MR              51.32
 24 Quinn, Kevin        16 LBA-MR                 51.34
 25 Pellegrino, France  17 OWA-MR                 51.35
 26 Powell, Adam C      15 Bgnw Marlins-MR        51.50
 27 Luchsinger, Ryan J  15 TVSC-MR                51.57
 28 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals-MR          51.63
 29 Lebost, Dan J       18 Pace-MR                51.65
 30 Yate, Jasper M      15 LIAC-MR                51.68
 30 Hammer, Simon D     17 Bgnw Marlins-MR        51.68
 32 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR                51.73
 33 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR           51.84
 34 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR           51.88
 35 Alix, Julio C       16 RedTails-MR            51.91
 36 Anderson, Mark C    15 MSC-MR                 51.98
 37 Caputo, Daniel      15 WAC-MR                 52.00
 38 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR      52.06
 39 Dorfman, Jake       16 NY Sharks-MR           52.13
 40 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR              52.15
 41 Reynoso, BJ A       16 Agua Swim Team-MR      52.18
 42 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR                52.32
 43 Stanco, Trevor V    17 Express Swimming-MR    52.59
 43 Veselovsky, Joseph  17 Tmsuffolk-MR           52.59
 45 Castellano, Joseph  15 WAC-MR                 52.67
 46 Link, Stephen E     16 Sachem-MR              52.69
 47 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 52.70
 48 Smith, Danny        17 WAC-MR                 52.86
 49 Lanham, Andrew      17 WAC-MR                 53.02
 50 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR                53.08
 51 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR                 53.23
 52 Ballinger, David B  17 Bgnw Marlins-MR        53.25
 53 Fails, Joe          17 NY Sharks-MR           53.28
 54 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                53.29
 55 Sato, Ray R         16 GAEL-MR                53.46
 56 Dzieniszewski, Phi  16 FLY-MR                 53.47
 57 Herr, Bob J         16 Bgnw Marlins-MR        53.57
 58 Pazmino, Mauro F    15 Twisters-MR            53.58
 59 Finnerty, Brian S   16 LIAC-MR                53.90
 60 Gerlach, Matt C     17 LIAC-MR                54.40
 61 D'Errico, Angelo C  17 OWA-MR                 54.51

Event 17  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 54.56        1984 Jeanine Sirey
       Metro: # 53.78        1992 T.Lynch, YMID-MR
                54.49  T16
                59.89  ZQ
              1:02.29  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                56.61      55.60 ZQ      20
                  26.69       55.60 (28.91)
  2 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR                56.76      55.87 ZQ      17
                  27.19       55.87 (28.68)
  3 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 57.00      57.08 ZQ      16
                  27.52       57.08 (29.56)
  4 Tobin, Casey        12 Badger-MR              58.62      57.54 ZQ      15
                  27.84       57.54 (29.70)
  5 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR        57.81      57.79 ZQ      14
                  27.92       57.79 (29.87)
  6 Jones, Shannon E    12 Badger-MR              58.71      59.30 ZQ      13
                  28.73       59.30 (30.57)
  7 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR         59.68      59.79 ZQ      12
                  28.74       59.79 (31.05)
  8 De los Santos, Dia  12 FLY-MR                 59.35    1:00.03 MEET    11
                  27.96     1:00.03 (32.07)
B - Final
  9 Krey, Laura K       11 Badger-MR              59.84      58.77 ZQ       9
                  27.93       58.77 (30.84)
 10 Russell, Eva M      12 LIND-MR                59.90      59.41 ZQ       7
                  28.78       59.41 (30.63)
 11 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      59.43 ZQ       6
                  28.24       59.43 (31.19)
 12 Hain, Karina A      11 FLY-MR               1:00.38      59.56 ZQ       5
                  28.52       59.56 (31.04)
 13 Henry, Elizabeth M  12 OWA-MR               1:00.55    1:00.19 MEET     4
                  29.25     1:00.19 (30.94)
 14 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               1:00.44    1:00.53 MEET     3
                  29.13     1:00.53 (31.40)
 15 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             1:00.75    1:00.63 MEET     2
                  28.79     1:00.63 (31.84)
 -- Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR    1:00.01         DQ
                  28.93          DQ (31.80)
Preliminaries
  5 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR      58.60
 18 Michalak, Agata     11 FLY-MR               1:00.92
 19 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               1:01.11
 20 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              1:01.32
 21 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR      1:01.36
 22 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           1:01.44
 23 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  1:01.62
 24 Fink, Ericka M      12 Middies-MR           1:01.70
 25 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR              1:01.71
 26 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:01.74
 26 Hunter, Claire M    12 Middies-MR           1:01.74
 28 Takei, Ayaka        12 Badger-MR            1:01.78
 29 Klein, Morganne     12 VAC-MR               1:01.99
 30 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      1:02.14
 31 Sung, Julia         12 CIY-MR               1:02.37
 32 DaSilva, Taylor A   11 TVSC-MR              1:02.39
 33 McGuire, Christine  11 Badger-MR            1:02.42
 34 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR      1:02.49
 35 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              1:02.50
 36 Munz, Brenna A      12 MSC-MR               1:02.51
 37 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR              1:02.79
 38 Smith, Colleen J    12 CSC-MR               1:02.96
 39 Rookwood, Shakiray  12 HS-MR                1:03.07
 40 Chang, Linda        12 FLY-MR               1:03.08
 41 Sherard, Ashley M   11 NFS-MR               1:03.33
 42 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR      1:03.80
 43 Moore, Erica C      12 Aqua Gems-MR         1:05.21

Event 18  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 51.97        1985 Rodney VanTassell
       Metro: # 51.13        2000 N.Scott, BSC-MR
                52.79  T16
              1:00.69  ZQ
              1:02.69  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    12 Ndac-MR                56.70      56.43 ZQ      20
                  27.28       56.43 (29.15)
  2 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR            56.55      56.50 ZQ      17
                  27.11       56.50 (29.39)
  3 Dwyer, Sean P       12 Tmsuffolk-MR           57.91      56.96 ZQ      16
                  27.61       56.96 (29.35)
  4 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                 57.99      58.17 ZQ      15
                  28.26       58.17 (29.91)
  5 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                57.17      58.30 ZQ      14
                  27.79       58.30 (30.51)
  6 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR             57.92      58.54 ZQ      13
                  28.05       58.54 (30.49)
  7 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR    58.38      59.63 ZQ      12
                  28.15       59.63 (31.48)
  8 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                57.44      59.72 ZQ      11
                  27.80       59.72 (31.92)
B - Final
  9 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:00.05      57.11 ZQ       9
                  27.90       57.11 (29.21)
 10 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           58.95      57.81 ZQ       7
                  27.98       57.81 (29.83)
 11 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR                59.09      58.11 ZQ       6
                  28.37       58.11 (29.74)
 12 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR                59.38      58.32 ZQ       5
                  28.18       58.32 (30.14)
 13 Lohrer, Jesse T     12 Tmsuffolk-MR           58.74      58.34 ZQ       4
                  27.97       58.34 (30.37)
 14 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  1:00.17      58.69 ZQ       3
                  27.79       58.69 (30.90)
 15 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR                 59.69      58.70 ZQ       2
                  28.16       58.70 (30.54)
 16 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                59.22      59.02 ZQ       1
                  28.46       59.02 (30.56)
Preliminaries
 14 Carmen, Jacob E     12 Middies-MR             59.59
 18 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR      1:00.27
 19 Pickel, Cody        12 FLY-MR               1:00.48
 20 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                1:00.52
 21 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:00.58
 22 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           1:00.83
 23 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               1:00.90
 24 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               1:01.01
 25 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR           1:01.05
 26 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              1:01.08
 27 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    1:01.37
 28 Dupres, Abel        12 RedTails-MR          1:01.39
 29 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            1:01.40
 30 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         1:01.56
 31 Conroy, Michael C   11 OWA-MR               1:01.66
 32 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:01.69
 33 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:01.70
 34 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         1:01.80
 35 McComiskey, Tony    12 Basc-MR              1:01.88
 36 Park, Jay S         11 LIAC-MR              1:01.90
 37 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR         1:02.17
 38 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:02.34
 39 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR              1:02.37
 40 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR               1:02.42
 41 Spierer, Josh A     12 IA-MR                1:02.63
 42 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               1:02.65
 43 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           1:02.87
 44 Herzog, Adam H      12 HYB-MR               1:03.22
 45 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR  1:03.32
 46 Dempsey, Lukas A    11 Agua Swim Team-MR    1:03.37
 47 Boo, Joseph D       12 HS-MR                1:03.44
 48 Middleton, William  12 Basc-MR              1:03.51
 49 Perley, Timmy J     11 Middies-MR           1:03.69
 50 Halbohn, Kyle W     12 LIND-MR              1:05.61

Event 19  Girls 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:02.07   2/25/2005 Long Island Aquatic Club, LIAC -MR
                         N FESTA, K Kempton, K MASTERSON, J Fasano
       Metro: # 3:51.89    3/7/2002 Long Island A.C., LIAC-MR
                         J.Paradine,K.Fiorentino,K.O'Reilly,S.Daly
                3:53.69  T16
                3:56.49  NAT
                4:01.29  JR
                4:12.29  SECT
                4:49.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:52.92    4:02.07*SECT    40
     1) Festa, Natalia K 16             2) Kempton, Kristalynn M 18
     3) Masterson, Keri E 17            4) Fasano, Jackie A 16
                  29.01       59.24 (59.24)     1:30.74 (31.50)   2:06.49 (1:07.25)
        2:22.39 (15.90)   3:07.31 (1:00.82)     3:33.75 (26.44)     4:02.07 (54.76)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:04.96    4:11.73 SECT    34
     1) Guyett, Caren E 15              2) Bannon, Meredith L 16
     3) Baumann, Mary Kate K 16         4) Wacyk, Roxy 16
                  30.30   1:02.24 (1:02.24)     1:33.58 (31.34)   2:09.73 (1:07.49)
        2:39.07 (29.34)   3:13.95 (1:04.22)     3:41.21 (27.26)     4:11.73 (57.78)
  3 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:09.33    4:13.47 MEET    32
     1) Cosentino, Christina M 15       2) Lepore, Angela 17
     3) Schiano, Marie J 17             4) Konko, Dayna L 16
                  29.60   1:00.77 (1:00.77)     1:33.88 (33.11)   2:10.52 (1:09.75)
        2:40.62 (30.10)   3:15.32 (1:04.80)     3:42.42 (27.10)     4:13.47 (58.15)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:02.00    4:14.34 MEET    30
     1) Liu, Lucy X 17                  2) Lewandowski, Dorota M 15
     3) Fong, Abigail J 17              4) Alejandro, Tricia A 15
                  29.43   1:00.99 (1:00.99)     1:35.38 (34.39)   2:15.32 (1:14.33)
        2:43.56 (28.24)   3:17.32 (1:02.00)     3:44.73 (27.41)     4:14.34 (57.02)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        4:04.30    4:18.71 MEET    28
     1) Biagioli, Caitlyn 15            2) Wilde, Joy A 18
     3) Puca, Savannah L 18             4) Zaltsman, Janine 15
                  32.66   1:06.30 (1:06.30)     1:39.29 (32.99)   2:17.56 (1:11.26)
        2:47.12 (29.56)   3:21.64 (1:04.08)     3:48.44 (26.80)     4:18.71 (57.07)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:19.31    4:22.77 MEET    26
     1) LeGuyader, Clare L 15           2) Kelly, Katie A 17
     3) Bowman, Colleen E 17            4) DI Novis, Jenna M 17
                  32.82   1:07.02 (1:07.02)     1:40.57 (33.55)   2:18.64 (1:11.62)
        2:50.06 (31.42)   3:26.23 (1:07.59)     3:53.32 (27.09)     4:22.77 (56.54)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:23.39    4:24.82 MEET    24
     1) Doolittle, Lauren 17            2) Servello, Meghan L 16
     3) O'Keefe, Megan 17               4) Creagh, Kristina 17
                  31.95   1:05.06 (1:05.06)     1:44.14 (39.08)   2:26.47 (1:21.41)
        2:54.92 (28.45)   3:27.23 (1:00.76)     3:54.44 (27.21)     4:24.82 (57.59)
  8 Long Island Express-MR  'A'                 4:10.00    4:25.07 MEET    22
     1) McNeely, Megan A 16             2) Dwyer, Caitlin L 16
     3) Balder, Jaclyn M 16             4) Dwyer, Shannon M 16
                  32.73   1:07.29 (1:07.29)     1:42.36 (35.07)   2:22.53 (1:15.24)
        2:53.42 (30.89)   3:29.27 (1:06.74)     3:55.52 (26.25)     4:25.07 (55.80)
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:20.64    4:25.92 MEET    18
     1) McCluskey, Maureen 16           2) Martinez, Bianca 15
     3) Guzman, Paula 15                4) Varga, Michelle T 17
                  33.65   1:10.12 (1:10.12)     1:43.00 (32.88)   2:22.32 (1:12.20)
        2:38.91 (16.59)   3:28.09 (1:05.77)     3:54.73 (26.64)     4:25.92 (57.83)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:21.55    4:26.56 MEET    14
     1) Follini, Nadine R 15            2) Kutner, Maxine J 15
     3) Fitzgibbons, Hannah L 15        4) Lian, Michelle R 16
                  32.44   1:08.29 (1:08.29)     1:43.04 (34.75)   2:23.10 (1:14.81)
        2:52.91 (29.81)   3:27.85 (1:04.75)     3:55.67 (27.82)     4:26.56 (58.71)
 11 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:47.00    4:26.57 MEET    12
     1) Coratti, Samantha J 16          2) Aiello, Christina E 15
     3) Levine, Kimberly A 15           4) Kemp, Victoria L 17
                  32.36   1:07.19 (1:07.19)     1:42.54 (35.35)   2:22.14 (1:14.95)
        2:51.41 (29.27)   3:26.73 (1:04.59)     3:55.28 (28.55)     4:26.57 (59.84)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:27.99    4:31.43 MEET    10
     1) Cruise, Mallory J 17            2) Zhu, Angela 17
     3) Wong, Bethany K 16              4) Leung, Paikwin 17
                  30.18   1:01.59 (1:01.59)     1:37.23 (35.64)   2:19.70 (1:18.11)
        2:50.70 (31.00)   3:28.61 (1:08.91)     3:57.10 (28.49)   4:31.43 (1:02.82)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'B'            4:29.97         DQ
     1) Pilacik, Faith 17               2) Nassery, Alia F 17
     3) Comas, Larisa 16                4) Goldrick, Megan 16
                  32.25   1:07.40 (1:07.40)     1:43.54 (36.14)   2:24.80 (1:17.40)
        2:54.98 (30.18)   3:30.13 (1:05.33)     3:57.53 (27.40)          DQ (58.17)

Event 20  Boys 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 3:35.46        1993 Marist Swim Club
       Metro: # 3:26.58        1997 Long Island AC, LIAC-MR
                3:27.29  NAT
                3:30.89  T16
                3:36.09  JR
                3:46.99  SECT
                4:29.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:42.20    3:43.08 SECT    40
     1) Smith, Bobby J 16               2) Dent, Rog L 16
     3) Zimarev, Yury 18                4) Amato, Chris V 17
                  27.26       55.46 (55.46)     1:25.46 (30.00)   2:01.16 (1:05.70)
        2:25.49 (24.33)     2:53.06 (51.90)     3:16.79 (23.73)     3:43.08 (50.02)
  2 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 3:42.11    3:47.14 MEET    34
     1) Gitman, Robert S 15             2) Liu, Thomas 17
     3) Lanham, Andrew 17               4) Meaney, Brad T 17
                  27.16       55.48 (55.48)     1:11.17 (15.69)   2:01.22 (1:05.74)
        2:27.24 (26.02)     2:58.47 (57.25)     3:21.86 (23.39)     3:47.14 (48.67)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:33.82    3:48.18 MEET    32
     1) Palumbo, Andrew S 17            2) Mitchell, Brad E 17
     3) Ballinger, David B 17           4) Powell, Adam C 15
                  28.38       58.08 (58.08)     1:27.15 (29.07)   1:59.83 (1:01.75)
        2:26.01 (26.18)     2:56.18 (56.35)     3:19.62 (23.44)     3:48.18 (52.00)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        3:44.91    3:48.74 MEET    30
     1) Veselovsky, Joseph F 17         2) Caines, Matthew F 17
     3) Mongan, Kevin M 15              4) Chester, Nicholas J 15
                  26.84       55.04 (55.04)     1:25.52 (30.48)   2:01.09 (1:06.05)
                            2:58.57 (57.48)     3:22.54 (23.97)     3:48.74 (50.17)
  5 Cross Island YMCA-MR  'A'                   3:47.44    3:49.10 MEET    28
     1) Kokoszka, Michael 17            2) Chan, Lawrence S 16
     3) Koralewski, Brian T 17          4) McLaurin, Marc 15
                  28.54       58.57 (58.57)     1:27.88 (29.31)   2:01.31 (1:02.74)
        2:27.20 (25.89)     2:58.44 (57.13)     3:21.53 (23.09)     3:49.10 (50.66)
  6 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        3:49.09    3:52.02 MEET    26
     1) Labour Jr., Raphy 18            2) Yuventi, Jumie N 18
     3) Alix, Julio C 16                4) Gebremedhin, Haftom 18
                  26.37       53.91 (53.91)     1:09.62 (15.71)     1:25.24 (31.33)
      2:26.54 (1:01.30)   2:59.53 (1:34.29)     3:24.85 (25.32)     3:52.02 (52.49)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:58.45    3:56.75 MEET    24
     1) Fails, Joe 17                   2) Alaimo, John 18
     3) O'Donnell, Peter 16             4) Dorfman, Jake 16
                  29.61   1:00.81 (1:00.81)     1:31.78 (30.97)   2:06.38 (1:05.57)
        2:32.88 (26.50)     3:05.40 (59.02)     3:29.15 (23.75)     3:56.75 (51.35)
  8 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:40.56    3:57.10 MEET    22
     1) Lee, An-shih 17                 2) D'Errico, Angelo C 17
     3) D'Errico, John A 16             4) Pellegrino, Francesco 17
                  30.86   1:03.38 (1:03.38)     1:33.46 (30.08)   2:10.66 (1:07.28)
        2:35.17 (24.51)     3:03.82 (53.16)     3:28.90 (25.08)     3:57.10 (53.28)
  9 Long Island Express-MR  'A'                 3:57.00    3:57.65 MEET    18
     1) Ahern, Michael G 15             2) Barden, Thomas P 18
     3) Clarke, Sean 16                 4) Stanco, Trevor V 17
                  28.95       59.05 (59.05)     1:30.85 (31.80)   2:07.76 (1:08.71)
        2:35.41 (27.65)   3:08.67 (1:00.91)     3:32.48 (23.81)     3:57.65 (48.98)
 10 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:49.15    3:59.31 MEET    14
     1) Park, Michael 16                2) Dzieniszewski, Phillip 16
     3) Pfeifer, Gregory J 16           4) Kim, Kevin L 16
                  29.25   1:00.22 (1:00.22)     1:30.83 (30.61)   2:07.63 (1:07.41)
        2:34.90 (27.27)   3:08.39 (1:00.76)     3:32.61 (24.22)     3:59.31 (50.92)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:38.00    3:59.99 MEET    12
     1) Klevtsov, Yan I 15              2) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16
     3) Kopot, Andrey V 16              4) Reynoso, BJ A 16
                  28.19       58.93 (58.93)     1:29.82 (30.89)   2:05.83 (1:06.90)
        2:33.18 (27.35)   3:06.34 (1:00.51)     3:31.72 (25.38)     3:59.99 (53.65)
 12 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:59.21    4:01.89 MEET    10
     1) Culkin, Roy E 17                2) Keller, Josh A 16
     3) LaPorta, Paul J 16              4) Keller, Ethan A 15
                  28.63       59.14 (59.14)     1:30.97 (31.83)   2:08.59 (1:09.45)
        2:35.07 (26.48)     3:05.69 (57.10)     3:32.18 (26.49)     4:01.89 (56.20)
 13 Condors-MR  'A'                             3:46.11    4:02.57 MEET     8
     1) Wright, Maurice E 17            2) Carlucci, Conor A 16
     3) Pullen, Thomas T 18             4) Wright, Edwin P 15
                  31.94   1:05.08 (1:05.08)     1:35.01 (29.93)   2:10.03 (1:04.95)
        2:35.93 (25.90)     3:07.00 (56.97)     3:32.83 (25.83)     4:02.57 (55.57)
 14 Sachem Swim Club-MR  'A'                    4:03.99    4:05.71 MEET     6
     1) Clay, Stephen E 15              2) Thorp, Matthew W 15
     3) Mortazavi, David P 17           4) Robertson, Brian J 15
                  29.11   1:00.38 (1:00.38)     1:35.21 (34.83)   2:14.45 (1:14.07)
        2:41.17 (26.72)     3:13.54 (59.09)     3:38.29 (24.75)     4:05.71 (52.17)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:03.17    4:06.19 MEET     4
     1) Sato, Ray R 16                  2) Bergamini, Danny 15
     3) Richman, Joseph Z 16            4) Shachar, Tal A 15
                  28.52       58.98 (58.98)     1:14.06 (15.08)     1:33.31 (34.33)
      2:39.27 (1:05.96)   3:11.78 (1:38.47)     3:37.72 (25.94)     4:06.19 (54.41)
 16 Hauppauge-MR  'A'                           4:04.21    4:09.40 MEET     2
     1) Barnett, Kevin 15               2) TerBush, Ryan N 15
     3) Outcault, Andrew 15             4) Outcault, Ryan 15
                  29.36   1:00.39 (1:00.39)     1:32.90 (32.51)   2:10.89 (1:10.50)
        2:39.13 (28.24)   3:12.08 (1:01.19)     3:39.40 (27.32)     4:09.40 (57.32)

Event 21  Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:15.85   2/22/2004 BADGER SWIM CLUB
                         L Evans, B Barnwell, K Hughes, M Fenn
       Metro: # 4:13.99  12/11/2003 Badger Swim Club, BAD-MR
                         L. EVANS, B. BARNWELL, A. FORRESTER, M. FENN
                4:18.89  T16
                5:09.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:25.80    4:22.95 MEET    40
     1) Sims, Micah 12                  2) Holmes, Sabine B 12
     3) Berkman, Maddy R 11             4) Polhill, Ali C 12
                  31.74   1:04.68 (1:04.68)     1:39.06 (34.38)   2:17.71 (1:13.03)
        2:47.71 (30.00)   3:24.24 (1:06.53)     4:22.95 (58.71)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:24.00    4:24.03 MEET    34
     1) Michalak, Agata 11              2) De los Santos, Diana 12
     3) Skeivys, Maria E 12             4) Hain, Karina A 11
                  31.57   1:04.61 (1:04.61)     1:37.82 (33.21)   2:17.02 (1:12.41)
        2:48.30 (31.28)   3:24.72 (1:07.70)     3:52.53 (27.81)     4:24.03 (59.31)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        4:33.00    4:28.32 MEET    32
     1) Wessling, Emily G 12            2) Fulenwider, Allison F 12
     3) Panzarino, Alexandra M 12       4) Hunter, Claire M 12
                  33.95   1:09.34 (1:09.34)     1:44.01 (34.67)   2:24.05 (1:14.71)
        2:54.30 (30.25)   3:28.19 (1:04.14)     3:56.70 (28.51)   4:28.32 (1:00.13)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:00.00    4:32.09 MEET    30
     1) Owens, Amanda C 12              2) Tremain, Kate 12
     3) Jones, Shannon E 12             4) Tobin, Casey 12
                  33.10   1:08.23 (1:08.23)     1:45.65 (37.42)   2:28.14 (1:19.91)
        2:57.75 (29.61)   3:32.58 (1:04.44)     4:00.96 (28.38)     4:32.09 (59.51)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:41.45    4:37.18 MEET    28
     1) Moore, Erica C 12               2) Olsen, Emily K 12
     3) Ehret, Jane M 12                4) McCormack, Christine E 12
                  34.70   1:11.64 (1:11.64)     1:47.87 (36.23)   2:30.12 (1:18.48)
        2:59.64 (29.52)   3:35.00 (1:04.88)     4:03.99 (28.99)   4:37.18 (1:02.18)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:33.14    4:38.96 MEET    26
     1) Trail, Melissa L 11             2) Weston, Caroline L 11
     3) Sims, Danielle 11               4) Scilufo, Taylor 11
                  34.82   1:12.24 (1:12.24)     1:47.65 (35.41)   2:29.33 (1:17.09)
        3:01.21 (31.88)   3:38.67 (1:09.34)     4:07.30 (28.63)   4:38.96 (1:00.29)
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:23.48    4:39.22 MEET    24
     1) Carballeira, Kaitlyn M 12       2) Brennan, Alyssa M 11
     3) Ouzounian, Lauren M 12          4) DaSilva, Taylor A 11
                  35.18   1:12.15 (1:12.15)     1:46.47 (34.32)   2:25.96 (1:13.81)
        2:57.54 (31.58)   3:36.13 (1:10.17)     4:06.18 (30.05)   4:39.22 (1:03.09)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:35.20    4:42.72 MEET    22
     1) Torre, Melissa R 11             2) Kolackovsky, Kerrie N 12
     3) Kelly, Emily C 12               4) Zarriello, Megan T 12
                  36.06   1:13.79 (1:13.79)     1:49.76 (35.97)   2:31.34 (1:17.55)
        3:02.54 (31.20)   3:39.81 (1:08.47)     3:55.63 (15.82)   4:42.72 (1:02.91)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:42.71    4:45.18 MEET    18
     1) Freeman, Nicole Z 12            2) McDavid, Aiesha A 11
     3) Sepe, Lauren K 12               4) Schaefer, Kathryn R 12
                  35.44   1:12.58 (1:12.58)     1:29.18 (16.60)   2:32.37 (1:19.79)
        3:04.00 (31.63)   3:41.34 (1:08.97)     4:11.03 (29.69)   4:45.18 (1:03.84)
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:23.00    4:45.92 MEET    14
     1) O'Neill, Kelly 11               2) Takei, Ayaka 12
     3) Salese, Elizabeth A 12          4) Krey, Laura K 11
                  33.96   1:10.10 (1:10.10)     1:49.26 (39.16)   2:33.42 (1:23.32)
        3:03.95 (30.53)   3:44.08 (1:10.66)     4:12.57 (28.49)   4:45.92 (1:01.84)
 11 Marist Swim Club-MR  'A'                    5:07.00    4:48.54 MEET    12
     1) Farrar, Lexi B 12               2) Indyk, Allison M 11
     3) Aiello, Jennifer M 11           4) Munz, Brenna A 12
                  34.44   1:11.53 (1:11.53)     1:51.39 (39.86)   2:34.28 (1:22.75)
        3:06.53 (32.25)   3:44.61 (1:10.33)     4:15.33 (30.72)   4:48.54 (1:03.93)
 12 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:41.00    4:48.69 MEET    10
     1) Chang, Linda 12                 2) Lim, Sally 11
     3) Merker, Amelia 12               4) Pablo, Aileen 12
                  35.51   1:13.04 (1:13.04)     1:50.69 (37.65)   2:33.22 (1:20.18)
        3:05.86 (32.64)   3:44.74 (1:11.52)     4:14.46 (29.72)   4:48.69 (1:03.95)
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:46.52    4:48.82 MEET     8
     1) Tromp, Jacqueline M 12          2) Glenday, Heather M 12
     3) Smith, Colleen J 12             4) Ramos, Krystal 12
                  34.72   1:10.97 (1:10.97)     1:26.67 (15.70)   2:27.74 (1:16.77)
        3:00.57 (32.83)   3:40.92 (1:13.18)     4:12.54 (31.62)   4:48.82 (1:07.90)
 14 Long Island Express-MR  'A'                 4:48.00    4:49.16 MEET     6
     1) Cheng, Emily 12                 2) Krebs, Kristen E 12
     3) Mu, Isabella 11                 4) Madalena, Kathryn M 12
                  32.98   1:08.09 (1:08.09)     1:25.52 (17.43)   2:29.17 (1:21.08)
        3:03.45 (34.28)   3:43.91 (1:14.74)     4:14.74 (30.83)   4:49.16 (1:05.25)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:37.22    4:53.09 MEET     4
     1) Futterman, Kale 11              2) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 12
     3) Rueda, Daniela 11               4) Pavlin, Mekala 12
                  36.09   1:14.47 (1:14.47)     1:53.47 (39.00)   2:36.53 (1:22.06)
        3:09.84 (33.31)   3:49.31 (1:12.78)     4:19.44 (30.13)   4:53.09 (1:03.78)
 16 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               4:57.04    5:13.63          2
     1) Russell, Clara J 11             2) Corso, Kimberly M 11
     3) Russell, Eva M 12               4) Acompora, Alyssa 11
                  40.27   1:24.57 (1:24.57)     2:05.88 (41.31)   2:53.70 (1:29.13)
        3:26.72 (33.02)   4:06.04 (1:12.34)     4:37.43 (31.39)   5:13.63 (1:07.59)
 17 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:39.06    5:15.73
     1) Castaldo, Brittany 12           2) Castellano, Gabriella A 11
     3) Caputo, Krista 11               4) Buttermark, Alyssa 11
                  37.52   1:18.38 (1:18.38)     2:00.95 (42.57)   2:49.58 (1:31.20)
        3:24.96 (35.38)   4:15.72 (1:26.14)     4:41.79 (26.07)   5:15.73 (1:00.01)
 18 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:46.49    5:16.78
     1) Talcott, Shelby B 12            2) Dans, Miesha K 11
     3) Sabatini, Nina B 12             4) Henry, Elizabeth M 12
                  36.44   1:14.24 (1:14.24)     1:55.90 (41.66)   2:45.28 (1:31.04)
        3:17.75 (32.47)   3:56.34 (1:11.06)     4:32.55 (36.21)   5:16.78 (1:20.44)
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'B'            5:05.78         DQ
     1) Macedonio, Kaitlyn E 12         2) Tan, Emily A 11
     3) DiPreta, Stephanie N 11         4) Bader, Jordan D 12
                  35.86   1:14.57 (1:14.57)     1:55.25 (40.68)   2:42.55 (1:27.98)
        3:18.75 (36.20)   4:02.28 (1:19.73)     4:32.30 (30.02)        DQ (1:02.99)

Event 22  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:09.94   2/18/2002 BGNW Marlins
                         D Simco, T Hastings, A Simco, A Powell
       Metro: # 4:09.94   2/15/2002 Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         D.Simco,T.Hastings,A.Simco,A.Powell
                4:18.89  T16
                5:09.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:33.64    4:30.11 MEET    40
     1) Lee, Oliver J 12                2) Walker, Elijah C 12
     3) Heinemann, Erik L 12            4) Spinella, Nick R 12
                  32.20   1:06.33 (1:06.33)     1:43.80 (37.47)   2:26.04 (1:19.71)
        2:56.38 (30.34)   3:33.64 (1:07.60)     4:00.04 (26.40)     4:30.11 (56.47)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:32.31    4:30.15 MEET    34
     1) Doherty, Christopher 12         2) Sangtippawan, Chudchane 12
     3) Gumiela, Kryspin 12             4) Polanco, Christopher A 12
                  33.66   1:08.73 (1:08.73)     1:40.94 (32.21)   2:17.79 (1:09.06)
        2:48.59 (30.80)   3:26.09 (1:08.30)     3:56.65 (30.56)   4:30.15 (1:04.06)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        4:35.00    4:33.24 MEET    32
     1) Carmen, Jacob E 12              2) Rubenstein, Ben S 12
     3) Nicholson, Michael R 12         4) Bennett, Aarron M 11
                  32.70   1:07.34 (1:07.34)     1:43.85 (36.51)   2:23.63 (1:16.29)
        2:55.90 (32.27)   3:33.61 (1:09.98)     4:01.93 (28.32)     4:33.24 (59.63)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:38.61    4:37.87 MEET    30
     1) Garcia, Stefan 11               2) Knight, Lucas 12
     3) Martinez, George 11             4) Pickel, Cody 12
                  33.37   1:08.58 (1:08.58)     1:44.75 (36.17)   2:28.07 (1:19.49)
        2:58.97 (30.90)   3:37.04 (1:08.97)     4:04.94 (27.90)   4:37.87 (1:00.83)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        4:29.69    4:38.76 MEET    28
     1) Dwyer, Sean P 12                2) Peng, DiDi 11
     3) Galan, Bryan 11                 4) Deblasio, Matthew M 11
                  31.67   1:05.37 (1:05.37)     1:43.30 (37.93)   2:28.32 (1:22.95)
        2:44.41 (16.09)     3:01.99 (33.67)     3:54.74 (52.75)   4:38.76 (1:36.77)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:39.76    4:40.03 MEET    26
     1) Gordon, Dakota J 12             2) White, Connor D 12
     3) Karle, Matthew I 11             4) Carr, John P 12
                  35.82   1:15.35 (1:15.35)     1:31.71 (16.36)     1:51.60 (36.25)
        2:33.01 (41.41)   3:40.96 (1:49.36)     4:08.93 (27.97)     4:40.03 (59.07)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 4:36.00    4:42.19 MEET    24
     1) Kuo, Theodore 11                2) Carmichael-Lopes, Bernil 11
     3) Lo, Arthur 12                   4) Crimmins, RJ J 12
                  35.59   1:12.34 (1:12.34)     1:48.58 (36.24)   2:30.19 (1:17.85)
        3:01.79 (31.60)   3:40.10 (1:09.91)     4:09.55 (29.45)   4:42.19 (1:02.09)
  8 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:51.98    4:47.42 MEET    22
     1) Lee, Andy J 12                  2) Murphy, Thomas P 12
     3) Wallace, Daniel P 12            4) Conroy, Michael C 11
                  35.61   1:13.81 (1:13.81)     1:53.05 (39.24)   2:38.42 (1:24.61)
        3:08.62 (30.20)   3:44.76 (1:06.34)     4:13.59 (28.83)   4:47.42 (1:02.66)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:46.30    4:48.18 MEET    18
     1) Corey, Alexi 11                 2) Wong, Stanley 11
     3) Lavery, Brendan 12              4) Delgrosso, George 11
                  33.36   1:07.68 (1:07.68)     1:42.80 (35.12)   2:24.03 (1:16.35)
        2:59.82 (35.79)   3:40.50 (1:16.47)     4:11.23 (30.73)   4:48.18 (1:07.68)
 10 Team Rockland Swimming-MR  'A'              5:19.02    5:00.83 MEET    14
     1) Leibel, Danny 12                2) McIlhargy, Sean V 12
     3) Messinger, Joshua E 12          4) Meany, RJ J 12
                  35.12   1:13.29 (1:13.29)     1:53.49 (40.20)   2:38.34 (1:25.05)
        3:11.80 (33.46)   3:50.72 (1:12.38)     4:24.13 (33.41)   5:00.83 (1:10.11)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              5:02.10    5:07.22 MEET    12
     1) Wadolowski, Thomas 11           2) Martinez, Keannu C 11
     3) Barbosa, Larry S 12             4) Erskine, Brendan 11
                  37.28   1:17.33 (1:17.33)     1:58.27 (40.94)   2:44.66 (1:27.33)
        3:21.00 (36.34)   4:03.32 (1:18.66)     4:33.29 (29.97)   5:07.22 (1:03.90)
 12 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:31.63    5:26.76         10
     1) Poniatowski, Jakub T 12         2) Griffiths, David 11
     3) McIlvain, Patrick R 11          4) Dieterich, Eric B 12
                  40.13   1:23.15 (1:23.15)     2:05.21 (42.06)   2:55.09 (1:31.94)
        3:30.63 (35.54)   4:14.45 (1:19.36)     4:47.85 (33.40)   5:26.76 (1:12.31)
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:54.48         DQ
     1) Sheridan, James F 12            2) Arana, Oscar Y 12
     3) Na, Joseph 11                   4) Park, Jay S 11
                  35.45   1:11.89 (1:11.89)     1:52.10 (40.21)   2:38.99 (1:27.10)
        3:13.43 (34.44)   3:53.97 (1:14.98)     4:23.79 (29.82)        DQ (1:03.17)

Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:32.10        1997 Erica  DeBenedetto
       Metro: # 4:17.82        1995 J.Foschi, LIAC-MR
                4:21.39  NAT
                4:27.99  T16
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                5:03.99  ZQ
                5:07.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR            4:39.90    4:34.17 SECT    20
                  30.19     1:03.64 (33.45)     1:37.49 (33.85)     2:11.41 (33.92)
        2:51.45 (40.04)     3:32.24 (40.79)     4:02.83 (30.59)     4:34.17 (31.34)
  2 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  4:37.94    4:36.79 SECT    17
                  29.42     1:03.23 (33.81)     1:38.05 (34.82)     2:12.91 (34.86)
        2:53.25 (40.34)     3:34.14 (40.89)     4:05.71 (31.57)     4:36.79 (31.08)
  3 Degrazia, Kristen   14 Tmsuffolk-MR         4:44.33    4:40.89 ZQ      16
                  29.57     1:03.87 (34.30)     1:40.64 (36.77)     2:17.35 (36.71)
        2:58.38 (41.03)     3:39.82 (41.44)     4:10.42 (30.60)     4:40.89 (30.47)
  4 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      4:52.49    4:45.38 ZQ      15
                  29.15     1:03.17 (34.02)     1:39.75 (36.58)     2:15.42 (35.67)
        2:57.60 (42.18)     3:38.99 (41.39)     4:12.62 (33.63)     4:45.38 (32.76)
  5 Ackerman, Amanda L  14 LIAC-MR              4:51.74    4:47.22 ZQ      14
                  31.08     1:06.33 (35.25)     1:44.59 (38.26)     2:21.26 (36.67)
        3:03.50 (42.24)     3:45.74 (42.24)     4:17.03 (31.29)     4:47.22 (30.19)
  6 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              4:46.81    4:47.30 ZQ      13
                  30.85     1:06.46 (35.61)     1:43.97 (37.51)     2:21.04 (37.07)
        3:00.62 (39.58)     3:41.39 (40.77)     4:15.66 (34.27)     4:47.30 (31.64)
  7 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            4:54.04    4:47.37 ZQ      12
                  30.86     1:06.98 (36.12)     1:42.11 (35.13)     2:17.49 (35.38)
        3:00.41 (42.92)     3:41.44 (41.03)     4:15.05 (33.61)     4:47.37 (32.32)
  8 Papish, Molly F     14 TVSC-MR              4:51.72    4:49.20 ZQ      11
                  31.23     1:06.86 (35.63)     1:44.71 (37.85)     2:22.49 (37.78)
        3:04.10 (41.61)     3:46.21 (42.11)     4:18.29 (32.08)     4:49.20 (30.91)
B - Final
  9 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    4:56.76    4:49.61 ZQ       9
                  30.79     1:06.37 (35.58)     1:43.62 (37.25)     2:20.00 (36.38)
        3:01.95 (41.95)     3:43.51 (41.56)     4:17.73 (34.22)     4:49.61 (31.88)
 10 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR              4:55.89    4:54.72 ZQ       7
                  29.71     1:04.53 (34.82)     1:42.22 (37.69)     2:18.91 (36.69)
        3:03.27 (44.36)     3:48.72 (45.45)     4:22.20 (33.48)     4:54.72 (32.52)
 11 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                4:58.51    4:56.66 ZQ       6
                  30.45     1:05.03 (34.58)     1:44.12 (39.09)     2:22.96 (38.84)
        3:07.59 (44.63)     3:53.33 (45.74)     4:25.65 (32.32)     4:56.66 (31.01)
 12 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               4:57.21    4:56.69 ZQ       5
                  31.68     1:09.81 (38.13)     1:47.15 (37.34)     2:23.83 (36.68)
        3:07.99 (44.16)     3:51.38 (43.39)     4:25.08 (33.70)     4:56.69 (31.61)
 13 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         4:57.35    4:57.68 ZQ       4
                  32.27     1:10.36 (38.09)     1:49.56 (39.20)     2:27.99 (38.43)
        3:11.39 (43.40)     3:54.90 (43.51)     4:27.13 (32.23)     4:57.68 (30.55)
 14 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               4:59.06    4:57.92 ZQ       3
                  29.96     1:06.86 (36.90)     1:45.20 (38.34)     2:23.76 (38.56)
        3:08.75 (44.99)     3:53.14 (44.39)     4:25.10 (31.96)     4:57.92 (32.82)
 15 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR         4:57.55    4:59.10 ZQ       2
                  31.83     1:09.18 (37.35)     1:49.17 (39.99)     2:28.98 (39.81)
        3:09.70 (40.72)     3:51.92 (42.22)     4:26.92 (35.00)     4:59.10 (32.18)
 16 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      4:57.34    5:02.07 ZQ       1
                  30.52     1:07.85 (37.33)     1:45.61 (37.76)     2:23.92 (38.31)
        3:09.45 (45.53)     3:55.16 (45.71)     4:29.35 (34.19)     5:02.07 (32.72)
Preliminaries
  5 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team-MR    4:48.96
  8 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR    4:52.30
 11 Anderer, Britney    13 HAA-MR               4:55.44
 20 Kim, Jane           14 FLY-MR               5:00.02
 21 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR               5:00.15
 22 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR               5:00.34
 23 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               5:01.80
 24 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR      5:01.93
 25 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    5:02.05
 26 Bransfield, Sammy   13 LIAC-MR              5:02.61
 27 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          5:02.74
 28 Smith, Jackie       14 LBA-MR               5:02.75
 29 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               5:03.10
 30 Winkler, Caitlin    14 FLY-MR               5:03.28
 31 Holden, Kim B       13 Bgnw Marlins-MR      5:03.76
 32 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              5:04.46
 33 Tanaka, Haruka      13 Bgnw Marlins-MR      5:06.01
 34 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         5:06.07
 35 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               5:06.62
 36 Berg, Shea P        13 MSC-MR               5:07.03
 37 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  5:07.71
 38 Siano, Alyssa M     14 LIAC-MR              5:08.62
 39 Citron, Ashley E    14 TVSC-MR              5:09.09
 40 Trinidad, Ayla      14 RedTails-MR          5:12.21
 41 Gavin, Patricia A   14 WAC-MR               5:12.56
 42 Yoo, Andrea         14 FLY-MR               5:12.92
 43 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR              5:13.10
 44 Mercurio, Sophia    13 FLY-MR               5:14.90

Event 24  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:16.06   3/16/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: # 4:09.58        1998 B.Neligan, LIAC-MR
                3:56.59  NAT
                4:08.09  JR
                4:13.69  T16
                4:15.09  SECT
                5:00.99  ZQ
                5:02.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR              4:22.10    4:23.00 ZQ      20
                  26.70       57.78 (31.08)     1:30.63 (32.85)     2:03.44 (32.81)
        2:43.11 (39.67)     3:23.33 (40.22)     3:53.40 (30.07)     4:23.00 (29.60)
  2 Jacobson, Matt A    14 Badger-MR            4:25.58    4:29.02 ZQ      17
                  27.85     1:00.08 (32.23)     1:36.41 (36.33)     2:11.87 (35.46)
        2:48.76 (36.89)     3:27.46 (38.70)     3:59.32 (31.86)     4:29.02 (29.70)
  3 Nam, Timothy K      14 Badger-MR            4:31.93    4:29.33 ZQ      16
                  27.53     1:00.42 (32.89)     1:35.64 (35.22)     2:10.70 (35.06)
        2:48.79 (38.09)     3:26.58 (37.79)     3:58.43 (31.85)     4:29.33 (30.90)
  4 Finnegan, Chris M   14 LIAC-MR              4:25.93    4:29.97 ZQ      15
                  29.53     1:03.86 (34.33)     1:38.00 (34.14)     2:11.92 (33.92)
        2:51.15 (39.23)     3:31.37 (40.22)     4:01.68 (30.31)     4:29.97 (28.29)
  5 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR         4:33.61    4:31.51 ZQ      14
                  28.75     1:01.43 (32.68)     1:35.96 (34.53)     2:10.30 (34.34)
        2:51.01 (40.71)     3:31.85 (40.84)     4:02.04 (30.19)     4:31.51 (29.47)
  6 Huff, Andrew C      14 Badger-MR            4:33.70    4:32.64 ZQ      13
                  28.29     1:00.82 (32.53)     1:35.65 (34.83)     2:09.84 (34.19)
        2:50.90 (41.06)     3:32.72 (41.82)     4:03.76 (31.04)     4:32.64 (28.88)
  7 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         4:31.91    4:33.74 ZQ      12
                  29.64     1:04.45 (34.81)     1:41.55 (37.10)     2:17.22 (35.67)
        2:55.67 (38.45)     3:34.02 (38.35)     4:04.67 (30.65)     4:33.74 (29.07)
  8 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR              4:32.25    4:33.76 ZQ      11
                  28.57     1:02.41 (33.84)     1:37.79 (35.38)     2:11.94 (34.15)
        2:53.01 (41.07)     3:33.84 (40.83)     4:04.68 (30.84)     4:33.76 (29.08)
B - Final
  9 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      4:35.71    4:33.40 ZQ       9
                  29.88     1:03.99 (34.11)     1:39.71 (35.72)     2:15.33 (35.62)
        2:53.44 (38.11)     3:32.44 (39.00)     4:03.41 (30.97)     4:33.40 (29.99)
 10 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               4:33.75    4:33.77 ZQ       7
                  29.02     1:03.00 (33.98)     1:38.51 (35.51)     2:13.92 (35.41)
        2:54.28 (40.36)     3:34.42 (40.14)     4:04.96 (30.54)     4:33.77 (28.81)
 11 Catano, AL          13 IA-MR                4:38.77    4:35.29 ZQ       6
                  27.69     1:01.38 (33.69)     1:37.23 (35.85)     2:11.88 (34.65)
        2:53.75 (41.87)     3:34.87 (41.12)     4:04.83 (29.96)     4:35.29 (30.46)
 12 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR  4:41.96    4:36.28 ZQ       5
                  31.10     1:07.19 (36.09)     1:41.82 (34.63)     2:16.44 (34.62)
        2:57.82 (41.38)     3:38.44 (40.62)     4:08.09 (29.65)     4:36.28 (28.19)
 13 Lane, Sean M        14 LIAC-MR              4:35.09    4:36.31 ZQ       4
                  30.54     1:05.89 (35.35)     1:43.98 (38.09)     2:19.44 (35.46)
        2:58.65 (39.21)     3:38.20 (39.55)     4:08.49 (30.29)     4:36.31 (27.82)
 14 Chang, One June J   14 FLY-MR               4:40.76    4:37.42 ZQ       3
                  29.51     1:03.33 (33.82)     1:38.55 (35.22)     2:13.93 (35.38)
        2:55.91 (41.98)     3:38.16 (42.25)     4:08.35 (30.19)     4:37.42 (29.07)
 15 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR              4:39.33    4:40.34 ZQ       2
                  29.57     1:03.55 (33.98)     1:37.34 (33.79)     2:11.75 (34.41)
        2:53.92 (42.17)     3:35.69 (41.77)     4:08.27 (32.58)     4:40.34 (32.07)
 16 Palumbo, Evan S     14 Bgnw Marlins-MR      4:40.79    4:40.88 ZQ       1
                  30.61     1:09.10 (38.49)     1:46.43 (37.33)     2:22.99 (36.56)
        3:00.56 (37.57)     3:39.38 (38.82)     4:10.92 (31.54)     4:40.88 (29.96)
Preliminaries
 17 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR              4:42.06
 18 Krause, Billy K     13 Tmsuffolk-MR         4:43.45
 19 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               4:45.30
 20 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR    4:45.58
 21 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR      4:48.52
 22 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              4:49.24
 23 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR          4:50.02
 24 Katz, Andrew        13 SSL-MR               4:50.12
 25 O'Connor, Michael   14 HYB-MR               4:50.90
 26 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               4:51.56
 27 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         4:52.02
 28 Culver, Eric        13 VAC-MR               4:52.67
 29 DaSilva, Jonathan   14 TVSC-MR              4:52.90
 30 Duch, Jack          14 RedTails-MR          4:52.97
 31 Scott, Tyler W      13 MSC-MR               4:53.44
 32 Caputo, Mike        14 WAC-MR               4:53.84
 33 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      4:54.18
 34 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR          4:54.97
 35 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               4:55.78
 36 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR               4:56.25
 37 King, Brendan D     14 IA-MR                4:57.08
 38 Saindon, Brian      14 VAC-MR               4:58.07
 39 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR               4:59.29
 40 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         5:00.64
 41 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR              5:00.72
 42 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      5:02.30
 43 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               5:03.55
 44 Qiao, Matthew       14 Tmsuffolk-MR         5:04.11
 45 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR          5:04.30
 46 Gleason, David X    14 Agua Swim Team-MR    5:04.46
 47 Capobianco, Jeffre  14 TVSC-MR              5:07.33
 48 White, Timothy G    14 HYB-MR               5:11.93
 -- Carlon, Timothy A   13 Agua Swim Team-MR        DQ
 -- Kim, Daniel H       14 CIY-MR                   DQ

Event 25  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:20.31   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS
       Metro: # 2:20.31   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS
                2:26.69  T16
                2:53.99  ZQ
                2:55.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          2:24.31    2:20.31*T16     20
                  30.98     1:06.84 (35.86)     1:46.52 (39.68)     2:20.31 (33.79)
  2 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            2:35.39    2:32.71 ZQ      17
                  33.88     1:11.76 (37.88)     1:57.91 (46.15)     2:32.71 (34.80)
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  2:34.71    2:36.03 ZQ      16
                  32.52     1:12.37 (39.85)     1:58.78 (46.41)     2:36.03 (37.25)
  4 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR    2:34.35    2:36.42 ZQ      15
                  35.44     1:16.34 (40.90)     2:00.92 (44.58)     2:36.42 (35.50)
  5 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR    2:46.84    2:40.69 ZQ      14
                  11.50       35.13 (23.63)   2:04.10 (1:28.97)     2:40.69 (36.59)
  6 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR    2:41.49    2:40.91 ZQ      13
                  35.67     1:15.64 (39.97)     2:03.95 (48.31)     2:40.91 (36.96)
  7 Friese, Brittany M  10 NBS-MR               2:49.37    2:42.41 ZQ      12
                  37.05     1:17.42 (40.37)     2:08.72 (51.30)     2:42.41 (33.69)
  8 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR              2:48.03    2:42.71 ZQ      11
                  10.82       34.99 (24.17)   2:07.18 (1:32.19)     2:42.71 (35.53)
  9 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              2:40.69    2:43.00 ZQ       9
                  36.29     1:15.20 (38.91)     2:06.50 (51.30)     2:43.00 (36.50)
 10 Boyko, Emily F      10 MSC-MR               2:46.87    2:43.85 ZQ       7
                  36.24     1:18.90 (42.66)     2:05.72 (46.82)     2:43.85 (38.13)
 11 Poleway, Monica J   10 Middies-MR           2:45.78    2:44.10 ZQ       6
                  36.63     1:18.07 (41.44)     2:07.03 (48.96)     2:44.10 (37.07)
 12 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR              2:52.00    2:44.54 ZQ       5
                  36.30     1:18.66 (42.36)     2:08.19 (49.53)     2:44.54 (36.35)
 13 Minaki, Megumi      10 Middies-MR           2:49.37    2:44.94 ZQ       4
                  35.65     1:18.72 (43.07)     2:07.14 (48.42)     2:44.94 (37.80)
 14 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               2:46.05    2:45.35 ZQ       3
                  34.27     1:19.22 (44.95)     2:08.25 (49.03)     2:45.35 (37.10)
 15 Sun, Angela         10 Twisters-MR          2:46.59    2:45.71 ZQ       2
                  33.00     1:13.42 (40.42)     2:07.06 (53.64)     2:45.71 (38.65)
 16 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              2:46.19    2:46.27 ZQ       1
                  35.40     1:17.37 (41.97)     2:10.58 (53.21)     2:46.27 (35.69)
 17 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            2:49.81    2:47.67 ZQ
                  13.88       37.44 (23.56)   2:11.05 (1:33.61)     2:47.67 (36.62)
 18 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               2:55.39    2:48.06 ZQ
                  38.07     1:22.56 (44.49)     2:13.62 (51.06)     2:48.06 (34.44)
 19 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR               2:51.90    2:48.24 ZQ
                  35.65     1:21.11 (45.46)     2:08.79 (47.68)     2:48.24 (39.45)
 20 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              2:47.94    2:48.28 ZQ
                  37.66     1:20.42 (42.76)     2:10.70 (50.28)     2:48.28 (37.58)
 21 Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR    2:53.83    2:48.55 ZQ
                  36.37     1:19.58 (43.21)     2:09.65 (50.07)     2:48.55 (38.90)
 22 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR    2:46.72    2:49.66 ZQ
                  35.24     1:18.75 (43.51)     2:10.02 (51.27)     2:49.66 (39.64)
 23 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              2:49.85    2:49.95 ZQ
                  37.65     1:20.69 (43.04)     2:10.45 (49.76)     2:49.95 (39.50)
 24 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               2:53.77    2:50.54 ZQ
                  37.56     1:20.78 (43.22)     2:11.33 (50.55)     2:50.54 (39.21)
 25 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  2:51.57    2:51.52 ZQ
                  38.51     1:21.45 (42.94)     2:13.90 (52.45)     2:51.52 (37.62)
 26 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            2:53.85    2:51.61 ZQ
                  37.05     1:22.15 (45.10)     2:12.36 (50.21)     2:51.61 (39.25)
 27 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            2:53.78    2:52.78 ZQ
                  41.09     1:22.81 (41.72)     2:16.48 (53.67)     2:52.78 (36.30)
 28 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               2:53.87    2:53.08 ZQ
                  39.88     1:24.77 (44.89)     2:15.06 (50.29)     2:53.08 (38.02)
 29 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR           2:55.83    2:54.08 MEET
                  39.08     1:22.29 (43.21)     2:15.68 (53.39)     2:54.08 (38.40)
 30 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR      2:50.32    2:55.03 MEET
                  39.04     1:20.88 (41.84)     2:16.62 (55.74)     2:55.03 (38.41)
 31 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR  2:52.78    2:55.15 MEET
                  39.05     1:21.40 (42.35)     2:15.92 (54.52)     2:55.15 (39.23)
 -- Kagan, Vladislava   10 FLY-MR               2:54.74         DQ
                  36.33     1:21.84 (45.51)     2:11.65 (49.81)          DQ (41.60)
 -- Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR    2:52.40         DQ
                  38.72     1:21.77 (43.05)     2:07.99 (46.22)          DQ (40.75)

Event 26  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:22.36   2/11/2000 Daniel P. Simco, BGNW Marlins
       Metro: # 2:18.51        2000 D.Simco, BGNW-MR
                2:27.59  T16
                2:59.29  ZQ
                2:59.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR              2:30.27    2:26.98 T16     20
                  30.55     1:08.35 (37.80)     1:52.78 (44.43)     2:26.98 (34.20)
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR          2:31.69    2:29.61 ZQ      17
                  30.93     1:08.14 (37.21)     1:55.23 (47.09)     2:29.61 (34.38)
  3 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          2:38.48    2:33.41 ZQ      16
                  31.87     1:11.04 (39.17)     1:59.36 (48.32)     2:33.41 (34.05)
  4 Nangle, JT T        10 Middies-MR           2:37.93    2:35.16 ZQ      15
                  34.54     1:12.12 (37.58)     2:00.81 (48.69)     2:35.16 (34.35)
  5 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR      2:35.68    2:35.44 ZQ      14
                  32.74     1:11.83 (39.09)     2:00.23 (48.40)     2:35.44 (35.21)
  6 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      2:40.22    2:35.71 ZQ      13
                  32.52     1:11.36 (38.84)     2:01.21 (49.85)     2:35.71 (34.50)
  7 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            2:38.12    2:37.24 ZQ      12
                  34.53     1:13.85 (39.32)     2:01.64 (47.79)     2:37.24 (35.60)
  8 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            2:37.60    2:39.90 ZQ      11
                  37.36     1:17.73 (40.37)     2:05.97 (48.24)     2:39.90 (33.93)
  9 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               2:59.05    2:39.98 ZQ       9
                  34.52     1:16.03 (41.51)     2:06.84 (50.81)     2:39.98 (33.14)
 10 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               2:46.85    2:41.76 ZQ       7
                  35.18     1:17.35 (42.17)     2:07.13 (49.78)     2:41.76 (34.63)
 11 MO, Daniel           9 Twisters-MR          2:53.18    2:41.77 ZQ       6
                  37.03     1:17.31 (40.28)     2:04.55 (47.24)     2:41.77 (37.22)
 12 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR           2:57.24    2:44.66 ZQ       5
                  35.61     1:18.29 (42.68)     2:07.66 (49.37)     2:44.66 (37.00)
 13 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR  2:51.27    2:45.41 ZQ       4
                  37.54     1:19.28 (41.74)     2:08.60 (49.32)     2:45.41 (36.81)
 14 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         2:47.72    2:45.55 ZQ       3
                  35.57     1:18.96 (43.39)     2:08.79 (49.83)     2:45.55 (36.76)
 15 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR           2:53.78    2:46.92 ZQ       2
                  39.02     1:19.55 (40.53)     2:10.93 (51.38)     2:46.92 (35.99)
 16 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR      2:47.97    2:46.94 ZQ       1
                  34.32     1:16.56 (42.24)     2:06.22 (49.66)     2:46.94 (40.72)
 17 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              2:55.55    2:48.19 ZQ
                  36.57     1:19.18 (42.61)     2:10.83 (51.65)     2:48.19 (37.36)
 18 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               2:56.10    2:48.72 ZQ
                  37.85     1:18.47 (40.62)     2:13.07 (54.60)     2:48.72 (35.65)
 19 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR         2:54.42    2:49.49 ZQ
                  38.11     1:20.44 (42.33)     2:11.56 (51.12)     2:49.49 (37.93)
 20 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           2:43.16    2:49.59 ZQ
                  33.36     1:16.71 (43.35)     2:10.40 (53.69)     2:49.59 (39.19)
 21 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR    2:44.05    2:49.86 ZQ
                  36.12     1:23.58 (47.46)     2:11.53 (47.95)     2:49.86 (38.33)
 22 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  2:56.40    2:50.71 ZQ
                  38.73     1:21.30 (42.57)     2:11.25 (49.95)     2:50.71 (39.46)
 23 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR    2:54.38    2:50.74 ZQ
                  36.21     1:20.86 (44.65)     2:13.28 (52.42)     2:50.74 (37.46)
 24 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR      2:55.48    2:51.91 ZQ
                  41.81     1:23.90 (42.09)     2:18.02 (54.12)     2:51.91 (33.89)
 25 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR      2:54.72    2:54.17 ZQ
                  38.27     1:21.41 (43.14)     2:14.25 (52.84)     2:54.17 (39.92)
 26 Rueda, Diego C       9 Agua Swim Team-MR    2:54.42    2:54.77 ZQ
                  40.68     1:24.37 (43.69)     2:16.71 (52.34)     2:54.77 (38.06)
 27 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR        2:57.16    2:56.15 ZQ
                  44.02     1:26.87 (42.85)     2:16.74 (49.87)     2:56.15 (39.41)
 28 Friedman, Alec T    10 HYB-MR               2:51.90    2:57.68 ZQ
                  36.29     1:21.38 (45.09)     2:12.02 (50.64)     2:57.68 (45.66)
 29 Mercurio, Joseph     9 FLY-MR               2:53.80    2:58.03 ZQ
                  35.90     1:22.79 (46.89)     2:18.94 (56.15)     2:58.03 (39.09)
 30 Lennon, Michael J   10 OWA-MR               2:54.63    2:58.81 ZQ
                  10.35   1:23.44 (1:13.09)     2:19.66 (56.22)     2:58.81 (39.15)
 31 Leary, Matthew M    10 LIAC-MR              2:59.20    2:59.00 ZQ
                  41.45     1:25.12 (43.67)     2:18.61 (53.49)     2:59.00 (40.39)
 32 Olin, Evan D        10 CFA-MR               2:57.10    2:59.89 MEET
                  42.43     1:25.17 (42.74)     2:19.22 (54.05)     2:59.89 (40.67)
 33 Simon, Henry L      10 Bgnw Marlins-MR      2:57.39    3:00.85
                  41.99     1:29.66 (47.67)     2:22.67 (53.01)     3:00.85 (38.18)
 34 Lyons, Sean P        9 Bgnw Marlins-MR      2:58.36    3:00.90
                  38.21     1:25.46 (47.25)     2:22.25 (56.79)     3:00.90 (38.65)
 35 Knight, Jordan       9 FLY-MR               2:59.37    3:02.34
                  39.85     1:25.01 (45.16)     2:20.13 (55.12)     3:02.34 (42.21)
 -- Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR  2:58.59         DQ
                  40.02     1:24.89 (44.87)     2:17.41 (52.52)          DQ (39.10)
 -- Malkin, Charles C   10 North Shore-MR       2:52.33         DQ
                  35.69     1:18.56 (42.87)     2:10.38 (51.82)          DQ (36.19)
 -- Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR      2:57.41         DQ
                  38.87     1:23.67 (44.80)     2:17.74 (54.07)          DQ (37.10)
 -- Eid, Alex           10 Badger-MR            2:54.74         DQ
                  36.10     1:20.61 (44.51)     2:13.17 (52.56)          DQ (37.37)

Event 27  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 58.54        1994 Brianne Sullivan, SIA
       Metro: # 56.87        1986 L.Loveless, BSC-MR
                56.09  NAT
                57.59  T16
                59.09  JR
              1:01.09  SECT
              1:06.99  ZQ
              1:07.89  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Holden, Kim B       13 Bgnw Marlins-MR      1:00.69      58.85 JR      20
                  28.55       58.85 (30.30)
  2 Forrester, Alex     13 Badger-MR            1:00.03      58.94 JR      17
                  28.93       58.94 (30.01)
  3 Evans, Laura A      13 Badger-MR            1:01.02      59.64 SECT    16
                  29.41       59.64 (30.23)
  4 Gruendel, Kerry R   14 Badger-MR            1:01.95    1:01.15 ZQ      15
                  29.65     1:01.15 (31.50)
  5 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            1:01.44    1:01.65 ZQ      13.5
                  30.23     1:01.65 (31.42)
  5 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR            1:01.25    1:01.65 ZQ      13.5
                  30.22     1:01.65 (31.43)
  7 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      1:02.79    1:02.35 ZQ      12
                  30.25     1:02.35 (32.10)
  8 Larson, Kim P       13 IA-MR                1:03.09    1:03.44 ZQ      11
                  31.18     1:03.44 (32.26)
B - Final
  9 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               1:03.91    1:03.22 ZQ       9
                  30.66     1:03.22 (32.56)
 10 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               1:05.15    1:03.91 ZQ       7
                  31.53     1:03.91 (32.38)
 11 Guba, Ali E         14 GAEL-MR              1:04.62    1:04.33 ZQ       6
                  31.31     1:04.33 (33.02)
 12 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR       1:03.98    1:04.48 ZQ       5
                  31.07     1:04.48 (33.41)
 13 Ong, Kimberly       14 Basc-MR              1:05.69    1:04.72 ZQ       4
                  31.76     1:04.72 (32.96)
 14 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              1:04.89    1:05.12 ZQ       3
                  31.64     1:05.12 (33.48)
 15 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR               1:05.67    1:05.22 ZQ       2
                  31.37     1:05.22 (33.85)
 16 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              1:04.21    1:06.42 ZQ       1
                  31.75     1:06.42 (34.67)
Preliminaries
 15 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    1:05.39
 18 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         1:05.86
 19 Giberson, Kari      14 Basc-MR              1:06.06
 20 Maloney, Caitlin    14 WAC-MR               1:06.14
 21 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    1:06.56
 22 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               1:06.59
 23 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               1:06.70
 24 Tyznar, Jessica A   13 LIAC-MR              1:06.77
 25 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               1:06.81
 26 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      1:06.88
 27 LaPorta, Katie L    13 IA-MR                1:06.93
 28 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              1:07.23
 29 Weaver, Joan M      13 IA-MR                1:07.68
 30 Yoo, Andrea         14 FLY-MR               1:07.87
 31 McDonough, Maureen  14 WAC-MR               1:07.96
 32 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:07.97
 33 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team-MR    1:08.31
 34 Dickover, Mary K    14 Barracudas-MR        1:08.64
 35 Hill, Daniella      14 FLY-MR               1:09.00
 36 Domenchello, Missy  14 IA-MR                1:09.04
 37 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR              1:09.31
 38 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                1:09.51
 39 Siano, Alyssa M     14 LIAC-MR              1:09.61
 40 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        1:09.93
 41 Trinidad, Ayla      14 RedTails-MR          1:10.99

Event 28  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 53.04   3/17/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: # 52.77    3/6/2001 N.Moore, NBS-MR
                49.99  NAT
                53.09  JR
                54.39  T16
                55.09  SECT
              1:03.49  ZQ
              1:04.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR                56.99      57.32 ZQ      20
                  27.73       57.32 (29.59)
  2 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                57.39      58.33 ZQ      17
                  28.15       58.33 (30.18)
  3 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                59.58      59.68 ZQ      16
                  28.90       59.68 (30.78)
  4 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR        59.65      59.77 ZQ      15
                  29.07       59.77 (30.70)
  5 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR        59.95    1:00.01 ZQ      14
                  29.40     1:00.01 (30.61)
  6 Finnegan, Chris M   14 LIAC-MR                59.96    1:00.35 ZQ      13
                  30.13     1:00.35 (30.22)
  7 Russell, Lucais E   14 LIND-MR              1:01.67    1:02.18 ZQ      12
                  30.26     1:02.18 (31.92)
  8 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:01.10    1:02.26 ZQ      11
                  30.33     1:02.26 (31.93)
B - Final
  9 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR         1:01.94    1:00.84 ZQ       9
                  30.12     1:00.84 (30.72)
 10 Schaub, Charles M   14 Cond-MR              1:02.38    1:01.19 ZQ       7
                  29.56     1:01.19 (31.63)
 11 Krause, Billy K     13 Tmsuffolk-MR         1:01.76    1:01.93 ZQ       6
                  30.38     1:01.93 (31.55)
 12 Cox, Mark A         13 IA-MR                1:02.28    1:02.43 ZQ       5
                  30.31     1:02.43 (32.12)
 13 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR              1:02.68    1:02.66 ZQ       4
                  30.49     1:02.66 (32.17)
 14 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR      1:02.94    1:03.28 ZQ       3
                  31.03     1:03.28 (32.25)
 -- Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      1:02.54         DQ
                  29.70          DQ (31.49)
Preliminaries
 11 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         1:02.04
B - Final
 16 Gleason, David X    14 Agua Swim Team-MR    1:02.84
Preliminaries
 18 Salcedo, Hember     14 FLY-MR               1:03.35
 19 Chang, One June J   14 FLY-MR               1:03.49
 20 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              1:03.51
 21 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR          1:03.72
 22 Dokonal, Jan        14 HYB-MR               1:03.94
 23 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR          1:03.99
 24 DaSilva, Jonathan   14 TVSC-MR              1:04.04
 25 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      1:04.10
 26 Duch, Jack          14 RedTails-MR          1:04.12
 27 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               1:04.19
 28 Gallimore, Chris    13 NFS-MR               1:04.78
 29 Hoey, Chris R       14 HYB-MR               1:04.81
 30 Vassallo, Timothy   14 LBA-MR               1:04.87
 31 King, Brendan D     14 IA-MR                1:05.20
 32 Hadley, Matthew J   13 Bgnw Marlins-MR      1:05.30
 33 Katz, Andrew        13 SSL-MR               1:05.38
 34 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:06.29
 35 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR      1:06.65
 36 Heath, Michael A    14 GAEL-MR              1:07.31
 -- Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                  DQ

Event 29  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.56        1996 Kathleen Morrissey, BAD
       Metro: # 1:03.51   3/27/2003 S.Giberson, BASC-MR
                1:07.99  T16
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:12.36    1:10.68 ZQ      20
                  34.83     1:10.68 (35.85)
  2 Sun, Angela         10 Twisters-MR          1:14.52    1:11.64 ZQ      17
                  34.08     1:11.64 (37.56)
  3 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:15.00    1:13.27 ZQ      16
                  34.64     1:13.27 (38.63)
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              1:14.27    1:13.45 ZQ      15
                  35.68     1:13.45 (37.77)
  5 Friese, Brittany M  10 NBS-MR               1:12.30    1:13.73 ZQ      14
                  36.55     1:13.73 (37.18)
  6 Watson, Carly E     10 MSC-MR               1:16.03    1:14.47 ZQ      13
                  36.93     1:14.47 (37.54)
  7 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR              1:16.48    1:14.53 ZQ      12
                  37.24     1:14.53 (37.29)
  8 Merz, Wendy A       10 HYB-MR               1:18.22    1:14.75 ZQ      11
                  36.71     1:14.75 (38.04)
  9 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR          1:21.95    1:15.31 ZQ       9
                  36.43     1:15.31 (38.88)
 10 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR    1:14.99    1:15.67 ZQ       7
 11 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:17.78    1:15.89 ZQ       6
                  36.43     1:15.89 (39.46)
 12 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            1:16.62    1:15.91 ZQ       5
                  37.40     1:15.91 (38.51)
 13 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR          1:20.27    1:16.32 ZQ       4
                  36.78     1:16.32 (39.54)
 14 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR    1:15.52    1:17.57 ZQ       3
                  37.72     1:17.57 (39.85)
 15 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.84 ZQ       2
                  38.10     1:17.84 (39.74)
 16 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR               1:18.77    1:17.98 ZQ       1
                  38.00     1:17.98 (39.98)
 17 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:20.21    1:18.14 ZQ
                  37.87     1:18.14 (40.27)
 18 Cox, Danielle R     10 HYB-MR               1:20.17    1:18.49 ZQ
                  38.62     1:18.49 (39.87)
 19 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR              1:21.25    1:18.74 ZQ
                  37.78     1:18.74 (40.96)
 20 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              1:20.72    1:19.08 ZQ
                  37.91     1:19.08 (41.17)
 21 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:20.07    1:19.52 MEET
                  38.63     1:19.52 (40.89)
 22 Poleway, Monica J   10 Middies-MR           1:16.61    1:19.58 MEET
                  38.77     1:19.58 (40.81)
 23 Toback, Gabbie N     9 LIAC-MR              1:20.18    1:19.59 MEET
                  38.74     1:19.59 (40.85)
 24 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR               1:20.74    1:19.64 MEET
                  38.13     1:19.64 (41.51)
 25 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                1:21.64    1:19.71 MEET
                  39.36     1:19.71 (40.35)
 26 Boyko, Emily F      10 MSC-MR               1:19.36    1:20.05 MEET
                  39.16     1:20.05 (40.89)
 27 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              1:18.27    1:20.09 MEET
                  38.92     1:20.09 (41.17)
 28 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              1:22.07    1:20.38 MEET
                  39.06     1:20.38 (41.32)
 29 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:20.48    1:20.48 MEET
                  39.20     1:20.48 (41.28)
 30 Kim, Elizabeth       9 FLY-MR               1:21.97    1:20.68 MEET
                  38.72     1:20.68 (41.96)
 31 Henry, Olivia P     10 OWA-MR               1:21.89    1:20.79 MEET
                  39.62     1:20.79 (41.17)
 32 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR           1:21.34    1:20.89 MEET
                  38.58     1:20.89 (42.31)
 33 Timpanaro, Ilysa E  10 Ndac-MR              1:21.23    1:21.02 MEET
                  38.62     1:21.02 (42.40)
 34 Minaki, Megumi      10 Middies-MR           1:20.11    1:21.07 MEET
                  39.22     1:21.07 (41.85)
 35 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR               1:20.63    1:21.13 MEET
                  37.97     1:21.13 (43.16)
 36 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR      1:19.05    1:21.18 MEET
                  39.69     1:21.18 (41.49)
 37 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR  1:21.86    1:21.31 MEET
                  40.95     1:21.31 (40.36)
 38 Hogan, Paige E      10 Pace-MR              1:20.22    1:21.50 MEET
                  38.65     1:21.50 (42.85)
 39 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               1:20.91    1:21.52 MEET
                  40.34     1:21.52 (41.18)
 40 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR      1:20.66    1:22.47
                  39.62     1:22.47 (42.85)
 41 Pope, Lauren A      10 Middies-MR           1:21.83    1:22.76
                  40.26     1:22.76 (42.50)
 41 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:20.94    1:22.76
                  41.38     1:22.76 (41.38)
 43 Catano, Tiffany      8 IA-MR                1:21.68    1:22.80
                  40.04     1:22.80 (42.76)
 44 Lanham, Erika A     10 WAC-MR               1:21.89    1:24.43
                  40.54     1:24.43 (43.89)
 45 Rudel, Holly E       9 Aqua Gems-MR         1:20.77    1:24.68
                  40.82     1:24.68 (43.86)
 46 Kennon, Nora M      10 Badger-MR            1:22.19    1:25.06
 47 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR              1:21.31    1:25.14
                  40.63     1:25.14 (44.51)
 48 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:22.15    1:26.35
                  41.52     1:26.35 (44.83)

Event 30  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.42        1997 Nat L. Moore, NBS
       Metro: # 1:04.00        2000 D.Simco, BGNW-MR
                1:08.19  T16
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR          1:10.80    1:07.42 T16     20
                  32.98     1:07.42 (34.44)
  2 Yang, Patrick       10 LIAC-MR              1:09.16    1:07.81 T16     17
                  33.27     1:07.81 (34.54)
  3 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      1:11.04    1:10.12 ZQ      16
                  34.10     1:10.12 (36.02)
  4 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR      1:10.60    1:10.98 ZQ      15
                  34.86     1:10.98 (36.12)
  5 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          1:12.87    1:11.22 ZQ      14
                  34.23     1:11.22 (36.99)
  6 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:12.79    1:11.77 ZQ      13
                  34.24     1:11.77 (37.53)
  7 Nangle, JT T        10 Middies-MR           1:12.20    1:12.33 ZQ      12
                  35.17     1:12.33 (37.16)
  8 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:16.11    1:14.36 ZQ      11
                  36.94     1:14.36 (37.42)
  9 Torres, David       10 FLY-MR               1:15.69    1:14.43 ZQ       9
                  35.94     1:14.43 (38.49)
 10 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:16.97    1:14.52 ZQ       7
                  36.08     1:14.52 (38.44)
 11 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR  1:17.41    1:15.05 ZQ       6
                  36.81     1:15.05 (38.24)
 12 Rosen, Alex J        9 Badger-MR            1:17.74    1:15.29 ZQ       5
                  36.56     1:15.29 (38.73)
 13 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            1:13.30    1:15.45 ZQ       4
                  37.12     1:15.45 (38.33)
 14 Tobin, John R       10 Badger-MR            1:20.86    1:16.36 ZQ       3
                  36.94     1:16.36 (39.42)
 15 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR           1:18.72    1:16.43 ZQ       2
                  37.61     1:16.43 (38.82)
 16 MO, Daniel           9 Twisters-MR          1:18.23    1:16.95 ZQ       1
                  37.83     1:16.95 (39.12)
 17 Warnon, Raphael     10 VAC-MR               1:17.62    1:17.12 ZQ
                  37.43     1:17.12 (39.69)
 18 Gleit, Dylan        10 Tmsuffolk-MR         1:19.49    1:17.14 ZQ
                  37.93     1:17.14 (39.21)
 19 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               1:18.97    1:17.37 ZQ
                  38.35     1:17.37 (39.02)
 20 Fitzpatrick, Kiera   9 HYB-MR               1:18.01    1:17.39 ZQ
                  37.82     1:17.39 (39.57)
 21 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR         1:19.37    1:18.09 ZQ
                  39.16     1:18.09 (38.93)
 22 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               1:20.20    1:18.18 ZQ
                  37.83     1:18.18 (40.35)
 23 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR      1:20.22    1:18.27 ZQ
                  38.14     1:18.27 (40.13)
 24 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR  1:18.19    1:18.28 ZQ
                  37.99     1:18.28 (40.29)
 25 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           1:16.25    1:18.29 ZQ
                  39.13     1:18.29 (39.16)
 26 Qiao, Andrew        10 FLY-MR               1:21.64    1:18.54 ZQ
                  37.84     1:18.54 (40.70)
 27 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR    1:18.01    1:18.69 ZQ
                  38.28     1:18.69 (40.41)
 28 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR  1:18.48    1:18.94 ZQ
                  37.96     1:18.94 (40.98)
 29 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR              1:21.93    1:19.10 ZQ
                  38.51     1:19.10 (40.59)
 30 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR              1:21.02    1:19.63 MEET
                  39.07     1:19.63 (40.56)
 31 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  1:22.03    1:19.83 MEET
                  38.84     1:19.83 (40.99)
 32 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR        1:22.14    1:19.84 MEET
                  37.73     1:19.84 (42.11)
 33 Olin, Evan D        10 CFA-MR               1:21.44    1:20.61 MEET
                  39.23     1:20.61 (41.38)
 34 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:21.18    1:20.70 MEET
                  39.27     1:20.70 (41.43)
 35 Lennon, Michael J   10 OWA-MR               1:18.14    1:20.72 MEET
                  38.97     1:20.72 (41.75)
 36 McAllister, Dylan   10 IA-MR                1:21.18    1:20.83 MEET
                  39.72     1:20.83 (41.11)
 37 Pollack, Jack H     10 Middies-MR           1:21.68    1:21.02 MEET
                  38.33     1:21.02 (42.69)
 38 Alderson, Ryan P    10 MSC-MR               1:21.09    1:21.53 MEET
                  41.27     1:21.53 (40.26)
 38 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:20.77    1:21.53 MEET
                  38.69     1:21.53 (42.84)
 40 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         1:18.36    1:21.66 MEET
                  39.74     1:21.66 (41.92)
 41 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR         1:20.91    1:22.31
                  39.18     1:22.31 (43.13)
 42 Leary, Matthew M    10 LIAC-MR              1:18.15    1:22.44
                  40.53     1:22.44 (41.91)
 43 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                1:21.10    1:23.67
                  40.40     1:23.67 (43.27)
 44 Hogan, Colin J       9 Badger-MR            1:22.15    1:23.77
                  40.78     1:23.77 (42.99)
 45 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR  1:21.67    1:23.95
                  40.96     1:23.95 (42.99)
 46 Simkins, Robert T    9 HYB-MR               1:19.43    1:24.33
                  39.86     1:24.33 (44.47)
 47 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR        1:20.40    1:24.92
                  41.22     1:24.92 (43.70)
 48 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:21.99    1:26.93
                  42.58     1:26.93 (44.35)

Event 31  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:21.73   3/17/2001 Jackie M. Pangilnan, Y Middies
       Metro: # 2:18.82        1999 A.Mantey, MSC-MR
                2:17.49  NAT
                2:21.39  T16
                2:24.29  JR
                2:30.49  SECT
                2:40.99  ZQ
                2:42.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR         2:25.77    2:24.59 SECT    20
                  32.96     1:10.53 (37.57)     1:47.74 (37.21)     2:24.59 (36.85)
  2 Evans, Laura A      13 Badger-MR            2:27.68    2:26.89 SECT    17
                  33.61     1:10.90 (37.29)     1:49.01 (38.11)     2:26.89 (37.88)
  3 Malone, Becky L     14 NBS-MR               2:29.25    2:27.73 SECT    16
                  33.08     1:10.89 (37.81)     1:49.29 (38.40)     2:27.73 (38.44)
  4 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              2:30.14    2:29.46 SECT    15
                  33.93     1:12.05 (38.12)     1:50.46 (38.41)     2:29.46 (39.00)
  5 Anderer, Britney    13 HAA-MR               2:30.98    2:30.20 SECT    14
                  34.14     1:13.15 (39.01)     1:52.68 (39.53)     2:30.20 (37.52)
  6 DiDonato, Emily     14 OWA-MR               2:31.54    2:33.36 ZQ      13
                  34.05     1:13.32 (39.27)     1:53.29 (39.97)     2:33.36 (40.07)
  7 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR         2:30.72    2:34.94 ZQ      12
                  35.25     1:13.83 (38.58)     1:54.03 (40.20)     2:34.94 (40.91)
  8 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  2:33.47    2:36.10 ZQ      11
                  34.48     1:13.85 (39.37)     1:54.77 (40.92)     2:36.10 (41.33)
B - Final
  9 Kim, Jane           14 FLY-MR               2:35.77    2:32.50 ZQ       9
                  33.89     1:12.84 (38.95)     1:52.77 (39.93)     2:32.50 (39.73)
 10 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR      2:34.16    2:32.51 ZQ       7
                  34.53     1:13.22 (38.69)     1:53.22 (40.00)     2:32.51 (39.29)
 11 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      2:35.65    2:33.58 ZQ       6
                  35.53     1:14.79 (39.26)     1:54.46 (39.67)     2:33.58 (39.12)
 12 Smith, Jackie       14 LBA-MR               2:37.82    2:36.30 ZQ       5
                  35.94     1:15.63 (39.69)     1:56.23 (40.60)     2:36.30 (40.07)
 13 Casado, Laurie      14 CIY-MR               2:37.56    2:36.34 ZQ       4
                  35.23     1:15.80 (40.57)     1:57.14 (41.34)     2:36.34 (39.20)
 14 Harris, Katherine   14 LBA-MR               2:37.51    2:36.45 ZQ       3
                  36.28     1:16.30 (40.02)     1:57.57 (41.27)     2:36.45 (38.88)
 15 Michalak, Zuzanna   13 FLY-MR               2:36.81    2:37.56 ZQ       2
                  35.83     1:15.72 (39.89)     1:56.29 (40.57)     2:37.56 (41.27)
 16 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              2:37.22    2:38.37 ZQ       1
                  35.84     1:15.50 (39.66)     1:56.92 (41.42)     2:38.37 (41.45)
Preliminaries
 17 Bransfield, Sammy   13 LIAC-MR              2:38.04
 18 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR               2:38.15
 19 Santaniello, Saman  13 HYB-MR               2:38.16
 20 Fischer, Betsy      14 Cond-MR              2:38.38
 21 Citron, Ashley E    14 TVSC-MR              2:38.78
 22 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               2:39.40
 23 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  2:39.59
 24 Gavin, Patricia A   14 WAC-MR               2:39.70
 25 Turner, Jennifer J  13 Silver Streaks-MR    2:40.21
 26 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:41.50
 27 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         2:41.65
 28 Tanaka, Haruka      13 Bgnw Marlins-MR      2:41.78
 29 Guba, Ali E         14 GAEL-MR              2:41.95
 30 Bassmann, Amanda C  14 Silver Streaks-MR    2:41.96
 31 Farrar, Chloe B     14 MSC-MR               2:42.38
 32 Papish, Molly F     14 TVSC-MR              2:43.39
 33 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          2:47.22
 34 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR  2:47.39
 35 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              2:49.73
 -- Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR        DQ

Event 32  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:14.13        1994 Dennis Chang
       Metro: # 2:06.80        1995 C.Miller, LIAC-MR
                2:02.59  NAT
                2:09.79  JR
                2:12.99  T16
                2:15.39  SECT
                2:38.79  ZQ
                2:42.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Nam, Timothy K      14 Badger-MR            2:19.17    2:17.49 ZQ      20
                  31.49     1:06.01 (34.52)     1:41.13 (35.12)     2:17.49 (36.36)
  2 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR    2:16.87    2:18.01 ZQ      17
                  31.44     1:06.88 (35.44)     1:42.89 (36.01)     2:18.01 (35.12)
  3 Stepinski, Jan      13 Twisters-MR          2:25.81    2:23.53 ZQ      16
                  32.28     1:08.64 (36.36)     1:46.50 (37.86)     2:23.53 (37.03)
  4 Schaub, Charles M   14 Cond-MR              2:22.72    2:24.07 ZQ      15
                  32.02     1:08.25 (36.23)     1:45.59 (37.34)     2:24.07 (38.48)
  5 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         2:23.83    2:24.77 ZQ      14
                  32.61     1:09.65 (37.04)     1:47.46 (37.81)     2:24.77 (37.31)
  6 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      2:25.95    2:24.82 ZQ      13
                  32.63     1:09.86 (37.23)     1:48.03 (38.17)     2:24.82 (36.79)
  7 Palumbo, Evan S     14 Bgnw Marlins-MR      2:25.21    2:25.99 ZQ      12
                  32.70     1:09.88 (37.18)     1:47.80 (37.92)     2:25.99 (38.19)
  8 Jacobson, Matt A    14 Badger-MR            2:25.80    2:30.14 ZQ      11
                  32.85     1:10.89 (38.04)     1:50.91 (40.02)     2:30.14 (39.23)
B - Final
  9 O'Connor, Michael   14 HYB-MR               2:26.37    2:26.27 ZQ       9
                  33.52     1:10.48 (36.96)     1:47.62 (37.14)     2:26.27 (38.65)
 10 Sinche, Cristian A  14 NYCC-MR              2:32.44    2:32.09 ZQ       7
                  34.80     1:14.20 (39.40)     1:53.73 (39.53)     2:32.09 (38.36)
 11 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR              2:32.28    2:32.10 ZQ       6
                  35.14     1:14.01 (38.87)     1:54.45 (40.44)     2:32.10 (37.65)
 12 Burud, Matt J       14 Ndac-MR              2:31.58    2:32.61 ZQ       5
                  34.39     1:12.24 (37.85)     1:52.56 (40.32)     2:32.61 (40.05)
 13 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               2:32.98    2:32.85 ZQ       4
                  34.48     1:13.58 (39.10)     1:54.69 (41.11)     2:32.85 (38.16)
 14 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              2:33.34    2:33.65 ZQ       3
                  34.39     1:13.98 (39.59)     1:54.33 (40.35)     2:33.65 (39.32)
 15 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               2:32.30    2:33.90 ZQ       2
                  34.29     1:13.86 (39.57)     1:54.56 (40.70)     2:33.90 (39.34)
 16 Gavin, Tripp G      14 HYB-MR               2:29.73    2:34.12 ZQ       1
                  35.01     1:14.02 (39.01)     1:53.60 (39.58)     2:34.12 (40.52)
Preliminaries
 14 Kim, Daniel H       14 CIY-MR               2:32.31
 18 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              2:33.57
 19 Drab, Paul A        14 NBS-MR               2:33.69
 20 Lee, John           14 DSC-MR               2:33.85
 21 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR          2:34.28
 22 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR              2:34.35
 23 Weiner, Ben L       14 Cond-MR              2:34.43
 24 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR       2:35.73
 25 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         2:35.99
 26 Krause, Billy K     13 Tmsuffolk-MR         2:36.33
 27 Algazy, Noam        14 Tmsuffolk-MR         2:37.04
 28 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               2:37.42
 29 Heath, Michael A    14 GAEL-MR              2:37.76
 30 Gallimore, Chris    13 NFS-MR               2:39.07
 31 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      2:39.27
 32 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        2:39.31
 33 Hinds, Jonathan A   13 Tmsuffolk-MR         2:39.73
 34 DaSilva, Jonathan   14 TVSC-MR              2:40.19
 35 Lee, Doohyun        13 FLY-MR               2:40.33
 36 Deignan, Billy C    13 LIAC-MR              2:41.18
 37 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:41.29
 38 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:41.31
 39 Accarino, Gregory   14 Silver Streaks-MR    2:41.97
 40 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team-MR    2:43.70
 41 Feeley, Dan         14 Badger-MR            2:44.16
 42 Wismer, Richard     14 WAC-MR               2:44.38
 43 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      2:44.41
 44 Russell, Lucais E   14 LIND-MR              2:44.52
 45 Manz, Christopher   14 MSC-MR               2:44.95
 46 Hadley, Matthew J   13 Bgnw Marlins-MR      2:45.14
 47 White, Timothy G    14 HYB-MR               2:46.62
 48 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR      2:51.40

Event 33  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:10.04   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS
       Metro: # 1:10.04   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS
                1:16.39  T16
                1:29.59  ZQ
                1:33.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          1:10.68    1:10.04*T16     20
                  33.38     1:10.04 (36.66)
  2 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:23.90    1:22.52 ZQ      17
                  38.85     1:22.52 (43.67)
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  1:22.15    1:22.91 ZQ      16
                  39.16     1:22.91 (43.75)
  4 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR    1:24.25    1:23.57 ZQ      15
                  39.25     1:23.57 (44.32)
  5 Cody, Samantha      10 LBA-MR               1:25.82    1:24.75 ZQ      14
                  41.03     1:24.75 (43.72)
  6 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR          1:25.43    1:24.77 ZQ      13
                  40.31     1:24.77 (44.46)
  7 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:26.44    1:24.88 ZQ      12
                  40.54     1:24.88 (44.34)
  8 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins-MR   1:31.94    1:26.06 ZQ      11
                  40.24     1:26.06 (45.82)
  9 Hanss, Katie E      10 Agua Swim Team-MR    1:26.03    1:26.22 ZQ       9
                  40.85     1:26.22 (45.37)
 10 Case, Olivia        10 Agua Swim Team-MR    1:33.21    1:27.46 ZQ       7
                  40.48     1:27.46 (46.98)
 11 Chen, Catherine     10 CIY-MR               1:33.41    1:27.59 ZQ       6
                  41.26     1:27.59 (46.33)
 12 Boyko, Emily F      10 MSC-MR               1:25.97    1:28.01 ZQ       5
                  42.22     1:28.01 (45.79)
 13 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:28.24    1:28.44 ZQ       4
                  42.08     1:28.44 (46.36)
 14 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR              1:27.42    1:28.67 ZQ       3
                  43.09     1:28.67 (45.58)
 15 Takayama, Emma      10 Middies-MR           1:30.12    1:28.73 ZQ       2
                  42.60     1:28.73 (46.13)
 16 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR               1:27.24    1:28.74 ZQ       1
                  42.99     1:28.74 (45.75)
 17 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:31.14    1:28.76 ZQ
                  42.90     1:28.76 (45.86)
 17 Hogan, Paige E      10 Pace-MR              1:30.79    1:28.76 ZQ
                  42.21     1:28.76 (46.55)
 19 Smith, Mollie M     10 Pace-MR              1:28.61    1:28.78 ZQ
                  41.04     1:28.78 (47.74)
 20 Stefanello, Nicole  10 LBA-MR               1:33.07    1:29.01 ZQ
                  42.95     1:29.01 (46.06)
 21 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR          1:32.45    1:29.18 ZQ
                  41.98     1:29.18 (47.20)
 22 Barry, Amanda E      9 WISC-MR              1:33.66    1:30.00 MEET
                  43.49     1:30.00 (46.51)
 23 Minaki, Megumi      10 Middies-MR           1:30.56    1:30.06 MEET
                  43.91     1:30.06 (46.15)
 24 Burrell, Stephanie  10 Badger-MR            1:32.69    1:30.09 MEET
                  43.09     1:30.09 (47.00)
 25 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR           1:28.54    1:30.22 MEET
                  43.12     1:30.22 (47.10)
 26 Merz, Wendy A       10 HYB-MR               1:31.26    1:30.36 MEET
                  43.60     1:30.36 (46.76)
 26 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR               1:29.71    1:30.36 MEET
                  43.01     1:30.36 (47.35)
 28 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR    1:30.50    1:30.41 MEET
                  43.78     1:30.41 (46.63)
 29 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR       1:33.42    1:30.55 MEET
                  43.02     1:30.55 (47.53)
 30 Pope, Lauren A      10 Middies-MR           1:29.40    1:30.58 MEET
                  42.65     1:30.58 (47.93)
 31 Timpanaro, Ilysa E  10 Ndac-MR              1:30.79    1:30.61 MEET
                  12.44   1:30.61 (1:18.17)
 32 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR               1:27.82    1:30.70 MEET
                  44.78     1:30.70 (45.92)
 32 Chen, Lillian       10 Express Swimming-MR  1:33.03    1:30.70 MEET
                  43.17     1:30.70 (47.53)
 34 Barrett, Janae J     9 Twisters-MR          1:31.98    1:30.86 MEET
                  44.82     1:30.86 (46.04)
 35 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:32.32    1:31.24 MEET
                  44.70     1:31.24 (46.54)
 36 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team-MR    1:33.13    1:31.52 MEET
                  43.95     1:31.52 (47.57)
 37 Lawler, Rachel      10 Express Swimming-MR  1:27.71    1:31.81 MEET
                  43.90     1:31.81 (47.91)
 38 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team-MR    1:32.75    1:32.18 MEET
                  43.76     1:32.18 (48.42)
 39 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR           1:28.55    1:32.38 MEET
                  44.19     1:32.38 (48.19)
 40 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR    1:31.07    1:32.72 MEET
                  43.64     1:32.72 (49.08)
 41 Kennedy, Calla      10 NYCC-MR              1:33.85    1:32.85 MEET
                  45.40     1:32.85 (47.45)
 42 Woodward, Samantha   9 Barracudas-MR        1:32.77    1:33.56 MEET
                  44.96     1:33.56 (48.60)
 43 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  1:33.22    1:34.15
                  44.43     1:34.15 (49.72)
 44 Perschetz, Lauren    9 Bgnw Marlins-MR      1:33.25    1:34.18
                  44.97     1:34.18 (49.21)
 45 Clark, Samantha P    9 Middies-MR           1:32.76    1:34.49
                  45.93     1:34.49 (48.56)
 46 Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR    1:31.98    1:35.58
                  45.37     1:35.58 (50.21)
 47 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR               1:33.56    1:36.40
                  44.89     1:36.40 (51.51)
 48 Boccia, Lindsay M   10 WAC-MR               1:33.72    1:36.41
                  45.95     1:36.41 (50.46)
 49 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:33.94    1:36.64
                  46.03     1:36.64 (50.61)

Event 34  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.69        1997 Shaun  Armstrong, TVSC
       Metro: # 1:12.73        2000 A.Simco, BGNW-MR
                1:18.59  T16
                1:33.29  ZQ
                1:35.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR      1:24.31    1:22.91 ZQ      20
                  40.20     1:22.91 (42.71)
  2 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR               1:23.60    1:23.42 ZQ      17
                  39.03     1:23.42 (44.39)
  3 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR              1:23.63    1:23.68 ZQ      16
                  39.18     1:23.68 (44.50)
  4 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR    1:25.06    1:25.18 ZQ      15
                  40.54     1:25.18 (44.64)
  5 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:24.94    1:25.31 ZQ      14
                  40.03     1:25.31 (45.28)
  6 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR      1:27.09    1:26.42 ZQ      13
                  40.31     1:26.42 (46.11)
  7 Torres, David       10 FLY-MR               1:31.11    1:26.72 ZQ      12
                  40.90     1:26.72 (45.82)
  8 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR              1:33.69    1:28.27 ZQ      11
                  42.11     1:28.27 (46.16)
  9 Rosen, Alex J        9 Badger-MR            1:31.16    1:28.34 ZQ       9
                  41.81     1:28.34 (46.53)
 10 Friedman, Alec T    10 HYB-MR               1:31.44    1:28.42 ZQ       7
                  42.65     1:28.42 (45.77)
 11 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR        1:29.83    1:30.23 ZQ       5.5
                  43.08     1:30.23 (47.15)
 11 Qiao, Andrew        10 FLY-MR               1:31.12    1:30.23 ZQ       5.5
                  42.86     1:30.23 (47.37)
 13 Pu, Austin           9 Twisters-MR          1:34.19    1:30.39 ZQ       4
                  43.83     1:30.39 (46.56)
 14 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR        1:32.25    1:30.60 ZQ       3
                  44.08     1:30.60 (46.52)
 15 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR  1:26.18    1:31.11 ZQ       2
                  44.13     1:31.11 (46.98)
 16 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:31.72    1:31.67 ZQ       1
                  43.39     1:31.67 (48.28)
 17 Buckland, Gavin J   10 Silver Streaks-MR    1:32.47    1:31.98 ZQ
                  43.23     1:31.98 (48.75)
 18 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR           1:33.71    1:32.13 ZQ
                  44.87     1:32.13 (47.26)
 19 Moon, Jay            9 FLY-MR               1:32.74    1:32.45 ZQ
                  44.31     1:32.45 (48.14)
 20 McAllister, Dylan   10 IA-MR                1:35.59    1:32.59 ZQ
                  43.67     1:32.59 (48.92)
 21 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:32.65    1:32.69 ZQ
                  44.27     1:32.69 (48.42)
 22 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         1:35.19    1:32.89 ZQ
                  44.29     1:32.89 (48.60)
 23 Kelleher, Andrew     9 Scd-Mr-MR            1:35.99    1:33.08 ZQ
                  43.44     1:33.08 (49.64)
 24 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:33.61    1:33.34 MEET
                  44.73     1:33.34 (48.61)
 25 Rueda, Diego C       9 Agua Swim Team-MR    1:34.98    1:33.85 MEET
                  45.37     1:33.85 (48.48)
 26 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR              1:35.28    1:34.24 MEET
                  44.20     1:34.24 (50.04)
 27 Eid, Alex           10 Badger-MR            1:35.25    1:34.46 MEET
                  45.55     1:34.46 (48.91)
 28 McCann, Brendan A    9 CIY-MR               1:34.86    1:34.51 MEET
                  44.48     1:34.51 (50.03)
 29 Knight, Jordan       9 FLY-MR               1:34.93    1:34.79 MEET
                  44.57     1:34.79 (50.22)
 30 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR         1:34.15    1:35.07 MEET
                  45.62     1:35.07 (49.45)
 31 Cummings, Thomas F  10 Cond-MR              1:35.15    1:35.25 MEET
                  43.93     1:35.25 (51.32)
 32 Franz, Zachary A    10 HYB-MR               1:35.02    1:35.60 MEET
                  45.52     1:35.60 (50.08)
 33 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR       1:33.03    1:35.85 MEET
                  45.55     1:35.85 (50.30)
 34 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR      1:33.90    1:36.21
                  43.80     1:36.21 (52.41)
 35 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR  1:34.70    1:36.88
                  45.69     1:36.88 (51.19)
 36 Simon, Henry L      10 Bgnw Marlins-MR      1:35.05    1:39.44
                  46.73     1:39.44 (52.71)
 -- Dominguez, Marco A  10 Bgnw Marlins-MR      1:33.63         DQ
                  46.70          DQ (54.84)

Event 35  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 52.72   3/18/2001 Jennifer Illescas, AGUA
       Metro: # 51.57        1994 B.Reilly, YMID-ME
                50.59  NAT
                52.29  T16
                52.89  JR
                54.79  SECT
                57.59  ZQ
                58.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                  52.99      53.17 SECT    20
                  25.84       53.17 (27.33)
  2 Forrester, Alex     13 Badger-MR              54.50      53.65 SECT    17
                  25.83       53.65 (27.82)
  3 Degrazia, Kristen   14 Tmsuffolk-MR           54.63      54.24 SECT    16
                  26.30       54.24 (27.94)
  4 Gruendel, Kerry R   14 Badger-MR              55.65      54.60 SECT    15
                  26.19       54.60 (28.41)
  5 Evans, Laura A      13 Badger-MR              55.89      55.16 ZQ      14
                  26.56       55.16 (28.60)
  6 Hyland, Allison     14 Badger-MR              54.67      55.58 ZQ      13
                  26.79       55.58 (28.79)
  7 Daly, Jenna S       14 LIAC-MR                55.54      55.76 ZQ      12
                  27.20       55.76 (28.56)
  8 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR    55.81      56.49 ZQ      11
                  27.30       56.49 (29.19)
B - Final
  9 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR           56.31      55.04 ZQ       9
                  26.63       55.04 (28.41)
 10 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR                 55.92      55.70 ZQ       7
                  26.82       55.70 (28.88)
 11 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR                 56.53      55.79 ZQ       6
                  26.63       55.79 (29.16)
 12 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR                56.04      55.84 ZQ       5
                  26.15       55.84 (29.69)
 13 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR              55.95      55.90 ZQ       4
                  27.02       55.90 (28.88)
 14 Weaver, Joan M      13 IA-MR                  56.32      55.95 ZQ       3
                  26.98       55.95 (28.97)
 15 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR                 56.50      56.43 ZQ       2
                  27.04       56.43 (29.39)
 16 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR        56.61      56.80 ZQ       1
                  27.21       56.80 (29.59)
Preliminaries
 17 Janowski, Mary-Ely  14 OWA-MR                 56.64
 18 Fountain, Michelle  14 IA-MR                  56.83
 19 Guba, Ali E         14 GAEL-MR                56.89
 20 Collyer, Courtney   14 Basc-MR                57.12
 21 Papish, Molly F     14 TVSC-MR                57.16
 22 Alleyne, Sophia N   14 NFS-MR                 57.25
 23 Anderer, Britney    13 HAA-MR                 57.50
 24 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR                 57.56
 25 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR                 57.59
 26 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR                57.70
 27 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR        57.72
 28 Kristic, Marta      14 FLY-MR                 57.79
 29 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR    57.88
 30 Malone, Becky L     14 NBS-MR                 57.93
 31 Berg, Shea P        13 MSC-MR                 57.97
 32 Nugent, Susan A     13 OWA-MR                 57.99
 33 Festa, Julia D      13 LIAC-MR                58.03
 34 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR                58.04
 35 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR                 58.08
 36 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR                58.18
 37 Farrar, Chloe B     14 MSC-MR                 58.27
 38 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                 58.31
 39 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                  58.38
 40 Fong, Sandra M      14 Agua Swim Team-MR      58.49
 41 Morcerf, Marykate   13 WISC-MR                58.53
 42 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR      58.56
 43 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR         58.58
 44 Fritsch, Kristina   13 HS-MR                  58.65
 45 Casado, Laurie      14 CIY-MR                 58.66
 46 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR                 58.70
 47 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR            58.71
 48 McDonough, Maureen  14 WAC-MR                 58.74
 49 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming-MR    58.84
 49 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR                 58.84
 49 Hill, Daniella      14 FLY-MR                 58.84
 52 Yoo, Andrea         14 FLY-MR                 58.86
 53 Turner, Ashley E    14 Silver Streaks-MR      58.95
 54 Holloway, Rebecca   14 TVSC-MR                59.02
 55 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team-MR      59.17
 56 Smith, Jackie       14 LBA-MR                 59.33
 57 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR                59.50
 58 Reed, Rachel L      13 Barracudas-MR          59.81
 59 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR                59.98

Event 36  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 48.03   2/18/2002 Norman Z Scott, BAD  -MR
       Metro: # 47.43    3/7/2002 N.Scott, BAD-MR
                44.89  NAT
                47.09  JR
                48.69  T16
                48.99  SECT
                54.29  ZQ
                55.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR    51.53      50.07 ZQ      20
                  24.16       50.07 (25.91)
  2 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR                50.76      51.09 ZQ      17
                  24.53       51.09 (26.56)
  3 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR                51.63      51.23 ZQ      16
                  24.48       51.23 (26.75)
  4 Hoempler, Erik      14 SSL-MR                 51.25      51.37 ZQ      15
                  24.76       51.37 (26.61)
  5 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                51.52      51.48 ZQ      14
                  24.84       51.48 (26.64)
  6 Cox, Mark A         13 IA-MR                  51.01      51.82 ZQ      13
                  25.10       51.82 (26.72)
  7 Catano, AL          13 IA-MR                  52.63      52.42 ZQ      12
                  24.85       52.42 (27.57)
  8 Nam, Timothy K      14 Badger-MR              52.59      53.83 ZQ      11
                  25.83       53.83 (28.00)
B - Final
  9 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR        53.22      52.07 ZQ       9
                  25.17       52.07 (26.90)
 10 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                52.68      52.29 ZQ       7
                  25.29       52.29 (27.00)
 11 Chang, One June J   14 FLY-MR                 52.86      52.65 ZQ       6
                  25.47       52.65 (27.18)
 12 Finnegan, Chris M   14 LIAC-MR                53.16      53.32 ZQ       5
                  25.98       53.32 (27.34)
 13 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR         53.69      53.51 ZQ       4
                  25.31       53.51 (28.20)
 14 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR           53.23      53.72 ZQ       3
                  26.25       53.72 (27.47)
 15 Schaub, Charles M   14 Cond-MR                53.53      53.81 ZQ       2
                  25.35       53.81 (28.46)
 16 Gavin, Tripp G      14 HYB-MR                 54.07      55.18 MEET     1
                  26.54       55.18 (28.64)
Preliminaries
 17 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR           54.19
 18 Qiao, Matthew       14 Tmsuffolk-MR           54.25
 18 Palumbo, Evan S     14 Bgnw Marlins-MR        54.25
 20 Duch, Jack          14 RedTails-MR            54.76
 21 King, Brendan D     14 IA-MR                  54.77
 21 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR    54.77
 23 Lane, Sean M        14 LIAC-MR                54.84
 24 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR           54.98
 24 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                54.98
 26 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR        55.01
 27 Gleason, David X    14 Agua Swim Team-MR      55.04
 28 Ragin, Gregory      14 OWA-MR                 55.07
 29 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR            55.15
 30 Caputo, Mike        14 WAC-MR                 55.25
 31 Feeley, Ryan J      13 Badger-MR              55.32
 31 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR          55.32
 33 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR                55.46
 34 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team-MR      55.87
 35 Drab, Paul A        14 NBS-MR                 55.88
 36 Saindon, Brian      14 VAC-MR                 55.89
 37 Kim, Kenny L        13 FLY-MR                 55.98
 37 Dokonal, Jan        14 HYB-MR                 55.98
 39 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR                56.01
 40 Culver, Eric        13 VAC-MR                 56.04
 41 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR           56.08
 42 Matura, Alex        13 Shy/ Seals-MR          56.34
 43 Svoboda, Noah       14 SSL-MR                 56.56
 44 Feeley, Dan         14 Badger-MR              56.81
 45 Russell, Lucais E   14 LIND-MR                57.88
 46 Salcedo, Hember     14 FLY-MR                 58.11
 -- Sinche, Cristian A  14 NYCC-MR                  DQ

Event 37  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.05   3/16/2001 Kristen Z Degrazia, TS
       Metro: # 57.57  12/11/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                59.79  T16
              1:08.19  ZQ
              1:11.49  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          1:00.09      59.79 T16     20
                  28.46       59.79 (31.33)
  2 Friese, Brittany M  10 NBS-MR               1:04.22    1:00.81 ZQ      17
                  29.13     1:00.81 (31.68)
  3 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR    1:02.53    1:01.90 ZQ      16
                  30.10     1:01.90 (31.80)
  4 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR    1:05.53    1:04.11 ZQ      15
                  30.95     1:04.11 (33.16)
  5 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:04.71    1:04.45 ZQ      14
                  31.31     1:04.45 (33.14)
  6 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              1:05.97    1:04.73 ZQ      13
                  31.06     1:04.73 (33.67)
  7 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              1:06.58    1:05.82 ZQ      12
                  32.07     1:05.82 (33.75)
  8 Sun, Angela         10 Twisters-MR          1:06.91    1:05.93 ZQ      11
                  31.95     1:05.93 (33.98)
  9 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:06.97    1:06.12 ZQ       9
                  33.86     1:06.12 (32.26)
 10 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  1:04.91    1:06.20 ZQ       7
                  31.40     1:06.20 (34.80)
 11 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR              1:07.45    1:06.61 ZQ       6
                  32.55     1:06.61 (34.06)
 12 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:08.08    1:06.67 ZQ       5
                  31.92     1:06.67 (34.75)
 13 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR          1:10.00    1:07.35 ZQ       4
                  32.56     1:07.35 (34.79)
 14 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR    1:07.93    1:07.48 ZQ       3
                  32.23     1:07.48 (35.25)
 15 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:08.91    1:07.54 ZQ       2
                  30.84     1:07.54 (36.70)
 16 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR               1:06.04    1:07.80 ZQ       1
                  32.80     1:07.80 (35.00)
 17 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:05.66    1:07.91 ZQ
                  32.40     1:07.91 (35.51)
 18 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              1:11.33    1:08.45 MEET
                  32.26     1:08.45 (36.19)
 19 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR              1:08.78    1:08.46 MEET
                  32.32     1:08.46 (36.14)
 20 Merz, Wendy A       10 HYB-MR               1:07.63    1:08.57 MEET
                  33.00     1:08.57 (35.57)
 21 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR       1:10.30    1:08.66 MEET
                  32.69     1:08.66 (35.97)
 22 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:09.46    1:08.74 MEET
                  33.01     1:08.74 (35.73)
 23 Papetti, Zoe        10 LBA-MR               1:09.56    1:08.79 MEET
                  32.38     1:08.79 (36.41)
 24 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR               1:10.80    1:09.19 MEET
                  33.11     1:09.19 (36.08)
 24 Poleway, Monica J   10 Middies-MR           1:08.38    1:09.19 MEET
                  33.30     1:09.19 (35.89)
 26 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR               1:10.78    1:09.28 MEET
                  32.93     1:09.28 (36.35)
 27 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR       1:10.50    1:09.34 MEET
                  32.90     1:09.34 (36.44)
 28 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR         1:08.16    1:09.48 MEET
                  32.93     1:09.48 (36.55)
 29 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               1:08.29    1:09.50 MEET
                  33.41     1:09.50 (36.09)
 30 Rubenstein, Allie   10 Middies-MR           1:09.27    1:09.52 MEET
                  31.28     1:09.52 (38.24)
 31 Kim, Elizabeth       9 FLY-MR               1:10.11    1:09.70 MEET
                  33.19     1:09.70 (36.51)
 32 Hogan, Paige E      10 Pace-MR              1:09.20    1:10.21 MEET
                  11.17     1:10.21 (59.04)
 32 Henry, Olivia P     10 OWA-MR               1:08.38    1:10.21 MEET
                  33.72     1:10.21 (36.49)
 34 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              1:10.28    1:10.40 MEET
                  34.17     1:10.40 (36.23)
 35 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  1:10.00    1:10.51 MEET
                  34.17     1:10.51 (36.34)
 36 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR           1:10.82    1:10.59 MEET
                  33.52     1:10.59 (37.07)
 37 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:10.03    1:10.63 MEET
                  34.15     1:10.63 (36.48)
 38 Boccia, Lindsay M   10 WAC-MR               1:11.30    1:10.75 MEET
                  34.01     1:10.75 (36.74)
 39 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:11.03 MEET
                  33.67     1:11.03 (37.36)
 40 Watson, Carly E     10 MSC-MR               1:10.29    1:11.09 MEET
                  33.87     1:11.09 (37.22)
 41 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR              1:10.56    1:11.52
                  32.96     1:11.52 (38.56)
 42 Chen, Lillian       10 Express Swimming-MR  1:11.32    1:11.54
                  34.08     1:11.54 (37.46)
 43 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR              1:10.88    1:11.59
                  33.81     1:11.59 (37.78)
 44 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            1:11.30    1:11.81
                  35.35     1:11.81 (36.46)
 45 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR    1:10.74    1:11.87
                  34.30     1:11.87 (37.57)
 46 Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR    1:09.33    1:12.41
                  33.99     1:12.41 (38.42)
 47 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR      1:07.90    1:12.48
                  34.11     1:12.48 (38.37)
 48 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR               1:10.44    1:12.70
                  33.96     1:12.70 (38.74)
 49 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:11.04    1:13.11
                  35.09     1:13.11 (38.02)
 50 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR    1:11.09    1:13.12
                  35.43     1:13.12 (37.69)
 51 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:11.27    1:13.31
                  34.72     1:13.31 (38.59)
 52 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team-MR    1:11.31    1:13.40
                  35.24     1:13.40 (38.16)
 53 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:11.29    1:13.56
                  35.94     1:13.56 (37.62)
 54 Burrell, Stephanie  10 Badger-MR            1:11.45    1:13.60
                  34.58     1:13.60 (39.02)
 55 Smith, Mollie M     10 Pace-MR              1:09.88    1:13.82
                  34.37     1:13.82 (39.45)

Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 56.83        1983 Rodney Van Tassell
       Metro: # 56.83        1983 R.VanTassel, NBS-MR
                59.69  T16
              1:09.79  ZQ
              1:12.59  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR              1:00.70      59.39 T16     20
                  28.29       59.39 (31.10)
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR          1:01.55    1:00.45 ZQ      17
                  29.19     1:00.45 (31.26)
  3 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            1:04.16    1:02.59 ZQ      16
                  30.06     1:02.59 (32.53)
  4 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:04.31    1:02.74 ZQ      15
                  29.89     1:02.74 (32.85)
  5 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      1:04.03    1:04.00 ZQ      14
                  30.38     1:04.00 (33.62)
  6 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          1:03.94    1:04.28 ZQ      13
                  31.02     1:04.28 (33.26)
  7 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:05.25    1:04.41 ZQ      12
                  31.89     1:04.41 (32.52)
  8 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR  1:05.42    1:04.43 ZQ      11
                  30.67     1:04.43 (33.76)
  9 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR               1:03.06    1:04.78 ZQ       9
                  30.47     1:04.78 (34.31)
 10 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           1:04.01    1:05.21 ZQ       7
                  31.06     1:05.21 (34.15)
 11 Nangle, JT T        10 Middies-MR           1:04.28    1:05.23 ZQ       6
                  31.14     1:05.23 (34.09)
 12 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR    1:05.17    1:06.38 ZQ       5
                  31.39     1:06.38 (34.99)
 13 Tobin, John R       10 Badger-MR            1:10.54    1:06.57 ZQ       4
                  31.34     1:06.57 (35.23)
 14 Lennon, Michael J   10 OWA-MR               1:10.90    1:06.80 ZQ       3
                  32.68     1:06.80 (34.12)
 15 Simkins, Robert T    9 HYB-MR               1:08.14    1:07.30 ZQ       2
                  32.67     1:07.30 (34.63)
 16 Eid, Alex           10 Badger-MR            1:08.76    1:07.36 ZQ       1
                  32.22     1:07.36 (35.14)
 17 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR      1:08.06    1:07.39 ZQ
                  33.11     1:07.39 (34.28)
 18 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR           1:07.71    1:08.09 ZQ
                  33.23     1:08.09 (34.86)
 19 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:06.91    1:08.34 ZQ
                  32.96     1:08.34 (35.38)
 20 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               1:07.51    1:08.57 ZQ
                  33.20     1:08.57 (35.37)
 21 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         1:07.93    1:08.58 ZQ
                  33.05     1:08.58 (35.53)
 22 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               1:08.64    1:08.86 ZQ
                  33.40     1:08.86 (35.46)
 23 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR           1:07.60    1:09.35 ZQ
                  33.91     1:09.35 (35.44)
 24 Rosen, Alex J        9 Badger-MR            1:08.86    1:09.68 ZQ
                  33.32     1:09.68 (36.36)
 25 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:07.60    1:09.84 MEET
                  33.16     1:09.84 (36.68)
 26 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:08.76    1:09.87 MEET
                  33.82     1:09.87 (36.05)
 27 Quneis, Aidan A     10 Badger-MR            1:10.60    1:09.93 MEET
                  33.71     1:09.93 (36.22)
 28 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR  1:08.57    1:09.97 MEET
                  33.96     1:09.97 (36.01)
 29 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR  1:10.28    1:10.03 MEET
                  34.03     1:10.03 (36.00)
 30 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:09.06    1:10.07 MEET
                  33.54     1:10.07 (36.53)
 31 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR              1:12.58    1:10.09 MEET
                  32.93     1:10.09 (37.16)
 32 Friedman, Alec T    10 HYB-MR               1:12.40    1:10.25 MEET
                  34.16     1:10.25 (36.09)
 33 Torres, David       10 FLY-MR               1:08.57    1:10.26 MEET
                  33.05     1:10.26 (37.21)
 34 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR              1:09.36    1:10.37 MEET
                  33.30     1:10.37 (37.07)
 35 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:08.46    1:10.45 MEET
                  34.34     1:10.45 (36.11)
 36 Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR      1:10.47    1:10.48 MEET
                  33.64     1:10.48 (36.84)
 37 Fitzpatrick, Kiera   9 HYB-MR               1:12.06    1:10.49 MEET
                  34.72     1:10.49 (35.77)
 38 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                1:11.09    1:10.66 MEET
                  34.29     1:10.66 (36.37)
 39 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR    1:09.85    1:10.86 MEET
                  34.07     1:10.86 (36.79)
 40 Pollack, Jack H     10 Middies-MR           1:09.65    1:10.91 MEET
                  33.74     1:10.91 (37.17)
 41 Conaton, Patrick A   9 GAEL-MR              1:11.03    1:11.32 MEET
                  33.77     1:11.32 (37.55)
 42 Mercurio, Joseph     9 FLY-MR               1:10.29    1:11.35 MEET
                  33.61     1:11.35 (37.74)
 43 MO, Daniel           9 Twisters-MR          1:11.41    1:11.53 MEET
                  34.60     1:11.53 (36.93)
 44 Qiao, Andrew        10 FLY-MR               1:12.08    1:11.80 MEET
                  34.34     1:11.80 (37.46)
 45 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:12.54    1:11.84 MEET
                  34.24     1:11.84 (37.60)
 46 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR       1:06.93    1:11.91 MEET
                  33.00     1:11.91 (38.91)
 47 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR         1:12.47    1:11.99 MEET
                  35.37     1:11.99 (36.62)
 48 De Las Cuevas, Mar  10 FLY-MR               1:11.34    1:12.27 MEET
                  34.27     1:12.27 (38.00)
 49 Harasym, James M    10 TVSC-MR              1:11.73    1:12.28 MEET
                  34.10     1:12.28 (38.18)
 50 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR              1:11.77    1:12.30 MEET
                  34.56     1:12.30 (37.74)
 51 Anderson, Tom R     10 CIY-MR               1:11.27    1:12.52 MEET
                  34.43     1:12.52 (38.09)
 52 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR              1:12.16    1:13.20
                  34.15     1:13.20 (39.05)
 53 Hogan, Colin J       9 Badger-MR            1:12.55    1:13.38
                  34.44     1:13.38 (38.94)
 54 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         1:10.97    1:13.39
                  34.59     1:13.39 (38.80)
 55 Fleming, Thomas W   10 Pace-MR              1:11.77    1:13.53
                  10.96   1:13.53 (1:02.57)
 56 Warnon, Raphael     10 VAC-MR               1:10.47    1:13.58
                  34.41     1:13.58 (39.17)
 57 Kunze, Colin J       9 NYCC-MR              1:12.26    1:13.81
                  34.89     1:13.81 (38.92)
 58 McAllister, Dylan   10 IA-MR                1:12.03    1:13.91
                  35.57     1:13.91 (38.34)
 59 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR        1:11.90    1:13.99
                  34.62     1:13.99 (39.37)
 60 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  1:12.13    1:14.51
                  35.50     1:14.51 (39.01)
 61 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR        1:12.31    1:15.40
                  36.00     1:15.40 (39.40)
 62 Knight, Jordan       9 FLY-MR               1:11.80    1:15.42
                  34.65     1:15.42 (40.77)
 63 Buckland, Gavin J   10 Silver Streaks-MR    1:11.77    1:17.55
                  36.27     1:17.55 (41.28)
 64 Simon, Henry L      10 Bgnw Marlins-MR      1:12.36    1:19.94
                  36.94     1:19.94 (43.00)

Event 39  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:02.23   3/18/2001 YWCA Middies
                         K. Furgeson, J. Pangilinan, C. Kofol, B. Ghitelman
       Metro: # 3:56.55        1993 Badger S.C., BSC-MR
                3:56.49  NAT
                4:01.29  JR
                4:02.69  T16
                4:12.29  SECT
                4:49.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:07.00    4:03.76 SECT    40
     1) Evans, Laura A 13               2) Gruendel, Kerry R 14
     3) Forrester, Alex 13              4) Hyland, Allison 14
                  29.62   1:00.61 (1:00.61)     1:33.02 (32.41)   2:10.38 (1:09.77)
        2:37.26 (26.88)     3:09.45 (59.07)     3:35.16 (25.71)     4:03.76 (54.31)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:10.42    4:12.82 MEET    34
     1) Holden, Kim B 13                2) Gorki, Alexandra G 13
     3) Tracey, Kim L 14                4) Weston, Betsy F 13
                  29.81   1:01.66 (1:01.66)     1:34.68 (33.02)   2:13.17 (1:11.51)
        2:41.57 (28.40)   3:15.66 (1:02.49)     3:42.55 (26.89)     4:12.82 (57.16)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        4:10.87    4:15.28 MEET    32
     1) Larkin, Kate C 14               2) Yeager, Keira M 14
     3) Degrazia, Kristen A 14          4) Biagioli, Alana 13
                  31.25   1:04.98 (1:04.98)     1:38.03 (33.05)   2:16.40 (1:11.42)
        2:45.17 (28.77)   3:19.20 (1:02.80)     3:45.87 (26.67)     4:15.28 (56.08)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:15.10    4:18.71 MEET    30
     1) Gaffey, Melanie A 13            2) Gibson, Lauren M 14
     3) Bunster, Kelly E 14             4) Sudano, Ashley M 14
                  32.19   1:05.90 (1:05.90)     1:41.52 (35.62)   2:22.06 (1:16.16)
        2:49.31 (27.25)     3:21.24 (59.18)     3:49.01 (27.77)     4:18.71 (57.47)
  5 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                4:21.65    4:19.19 MEET    28
     1) Giberson, Kari 14               2) Collyer, Courtney 14
     3) Gibbons, Alanna 13              4) Mrozinski, Melissa 13
                  31.94   1:05.90 (1:05.90)     1:38.42 (32.52)   2:16.24 (1:10.34)
        2:45.94 (29.70)   3:20.57 (1:04.33)     3:48.00 (27.43)     4:19.19 (58.62)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:20.55    4:19.98 MEET    26
     1) Tyznar, Jessica A 13            2) Bransfield, Sammy J 13
     3) Siano, Alyssa M 14              4) Daly, Jenna S 14
                  33.13   1:07.65 (1:07.65)     1:41.33 (33.68)   2:20.28 (1:12.63)
        2:49.66 (29.38)   3:23.33 (1:03.05)     3:50.74 (27.41)     4:19.98 (56.65)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:15.78    4:20.43 MEET    24
     1) Yoo, Andrea 14                  2) Kim, Jane 14
     3) Guelly, Kirsten H 13            4) Kristic, Marta 14
                  32.66   1:07.51 (1:07.51)     1:40.65 (33.14)   2:18.76 (1:11.25)
        2:48.24 (29.48)   3:22.52 (1:03.76)     3:49.17 (26.65)     4:20.43 (57.91)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:20.32    4:21.45 MEET    22
     1) Baker, Meghan T 13              2) McNally, Elise C 14
     3) Mannix, Gina A 13               4) Guba, Ali E 14
                  32.31   1:05.84 (1:05.84)     1:40.08 (34.24)   2:19.85 (1:14.01)
        2:49.61 (29.76)   3:25.33 (1:05.48)     3:51.67 (26.34)     4:21.45 (56.12)
  9 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:23.01    4:22.12 MEET    18
     1) Weaver, Joan M 13               2) Larson, Kim P 13
     3) LeGuyader, Sydney 14            4) Fountain, Michelle L 14
                  32.47   1:06.70 (1:06.70)     1:41.87 (35.17)   2:22.11 (1:15.41)
        2:51.47 (29.36)   3:25.30 (1:03.19)     3:52.14 (26.84)     4:22.12 (56.82)
 10 Long Island Express-MR  'A'                 4:23.00    4:26.18 MEET    14
     1) Shockness, Jasmine A 14         2) Parmiter, Lindsey T 13
     3) Derlath, Erica A 14             4) Dwyer, Brianne M 13
                  34.18   1:09.75 (1:09.75)     1:45.91 (36.16)   2:26.29 (1:16.54)
        2:55.06 (28.77)   3:28.41 (1:02.12)     3:55.82 (27.41)     4:26.18 (57.77)
 11 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:22.02    4:26.51 MEET    12
     1) Hill, Daniella 14               2) Betancourt, Lauren 13
     3) Ponzo, Victoria 14              4) Mercurio, Sophia 13
                  33.52   1:08.60 (1:08.60)     1:43.66 (35.06)   2:22.15 (1:13.55)
        2:52.31 (30.16)   3:27.14 (1:04.99)     3:54.79 (27.65)     4:26.51 (59.37)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:17.92    4:26.73 MEET    10
     1) Maloney, Caitlin 14             2) Gavin, Patricia A 14
     3) Sweeney, Breanne 14             4) McDonough, Maureen P 14
                  32.32   1:07.29 (1:07.29)     1:41.64 (34.35)   2:22.16 (1:14.87)
        2:52.23 (30.07)   3:29.10 (1:06.94)     3:56.51 (27.41)     4:26.73 (57.63)
 13 Hauppauge-MR  'A'                           4:18.14    4:26.81 MEET     8
     1) Blom, Danielle 13               2) Anderer, Britney 13
     3) Bucaria, Kristen 14             4) Anderer, Stephanie L 13
                  33.29   1:08.54 (1:08.54)     1:41.47 (32.93)   2:19.87 (1:11.33)
        2:50.00 (30.13)   3:26.57 (1:06.70)     3:54.86 (28.29)   4:26.81 (1:00.24)
 14 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    4:28.14 MEET     6
     1) Carballeira, Kim A 13           2) Citron, Ashley E 14
     3) Holloway, Rebecca D 14          4) Papish, Molly F 14
                  32.61   1:07.14 (1:07.14)     1:42.87 (35.73)   2:22.79 (1:15.65)
        2:53.95 (31.16)   3:30.68 (1:07.89)     3:58.22 (27.54)     4:28.14 (57.46)
 15 Islip Aquatics-MR  'B'                      4:33.11    4:36.87 MEET     4
     1) Domenchello, Missy 14           2) Bruder, Kristi L 13
     3) Cremer, Kylie E 14              4) LaPorta, Katie L 13
                  33.58   1:09.28 (1:09.28)     1:46.37 (37.09)   2:29.87 (1:20.59)
        3:00.81 (30.94)   3:37.56 (1:07.69)     4:05.00 (27.44)     4:36.87 (59.31)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:31.21    4:37.06 MEET     2
     1) Stenger, Alexa 13               2) Smith, Jackie 14
     3) Harris, Katherine 14            4) Stenger, Rebecca E 14
                  35.10   1:12.84 (1:12.84)     1:48.76 (35.92)   2:28.45 (1:15.61)
        2:58.37 (29.92)   3:35.19 (1:06.74)     4:04.62 (29.43)   4:37.06 (1:01.87)
 17 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        4:40.09    4:39.82 MEET
     1) Ortiz, Ciara 14                 2) Mejia, Cinthia 14
     3) Trinidad, Ayla 14               4) Mathurin- Neville, Jannelle 13
                  34.05   1:09.92 (1:09.92)     1:44.89 (34.97)   2:25.86 (1:15.94)
        2:57.45 (31.59)   3:35.81 (1:09.95)     4:06.34 (30.53)   4:39.82 (1:04.01)
 18 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:48.26    4:52.14
     1) Burke, Heather 13               2) Lange, Kristen 14
     3) Lappas, Alexandra 13            4) Maher, Nadine 13
                  35.61   1:13.11 (1:13.11)     1:50.64 (37.53)   2:33.11 (1:20.00)
        3:05.92 (32.81)   3:46.87 (1:13.76)     4:16.97 (30.10)   4:52.14 (1:05.27)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:21.70         DQ

Event 40  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 3:45.49   2/13/2000 Badger Swim Club
       Metro: # 3:43.31   3/19/2004 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL
                3:27.29  NAT
                3:36.09  JR
                3:46.99  SECT
                3:49.39  T16
                4:49.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:58.00    3:58.04 MEET    40
     1) Huff, Andrew C 14               2) Nam, Timothy K 14
     3) Jacobson, Matt A 14             4) Feeley, Ryan J 13
                  31.43   1:03.49 (1:03.49)     1:32.51 (29.02)   2:05.90 (1:02.41)
        2:32.40 (26.50)     3:03.05 (57.15)     3:29.46 (26.41)     3:58.04 (54.99)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:55.79    3:59.10 MEET    34
     1) Clarke, Braden J 13             2) Palumbo, Evan S 14
     3) Polhill, Drew B 14              4) Karle, James M 14
                  30.38   1:02.07 (1:02.07)     1:33.26 (31.19)   2:08.94 (1:06.87)
        2:36.06 (27.12)     3:06.95 (58.01)     3:32.01 (25.06)     3:59.10 (52.15)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:59.99    3:59.68 MEET    32
     1) Finnegan, Chris M 14            2) Wagner, Jack S 13
     3) Chang, Adam Y 13                4) Lane, Sean M 14
                  30.56   1:01.80 (1:01.80)     1:32.16 (30.36)   2:09.00 (1:07.20)
        2:35.78 (26.78)     3:07.48 (58.48)     3:32.93 (25.45)     3:59.68 (52.20)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:02.00    4:01.36 MEET    30
     1) Smit, Kevin P 14                2) Dowling, Mark G 14
     3) Luchsinger, Thomas J 13         4) Brennan, Austin F 14
                  29.88   1:01.70 (1:01.70)     1:33.79 (32.09)   2:10.98 (1:09.28)
        2:37.00 (26.02)     3:08.06 (57.08)     3:32.54 (24.48)     4:01.36 (53.30)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        4:03.61    4:07.38 MEET    28
     1) Krause, Billy K 13              2) Podniesinski, Jonathan J 14
     3) Windler, Andrew J 14            4) Bormann, Thomas L 14
                  30.84   1:02.91 (1:02.91)     1:35.37 (32.46)   2:12.60 (1:09.69)
        2:40.55 (27.95)   3:12.76 (1:00.16)     3:38.83 (26.07)     4:07.38 (54.62)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:20.14    4:10.43 MEET    26
     1) Catano, AL 13                   2) Hallinan, James J 13
     3) Cox, Mark A 13                  4) Cremer, Christian H 13
                  29.46   1:01.47 (1:01.47)     1:37.82 (36.35)   2:18.69 (1:17.22)
        2:45.08 (26.39)     3:15.36 (56.67)     3:41.51 (26.15)     4:10.43 (55.07)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:11.37    4:11.07 MEET    24
     1) Gravina, Michael T 14           2) Hoempler, Erik 14
     3) Katz, Andrew 13                 4) Svoboda, Noah 14
                  32.50   1:05.78 (1:05.78)     1:36.62 (30.84)   2:12.97 (1:07.19)
        2:41.23 (28.26)   3:14.93 (1:01.96)     3:42.03 (27.10)     4:11.07 (56.14)
  8 Hyb-MR  'A'                                 4:08.96    4:12.32 MEET    22
     1) Hoey, Chris R 14                2) O'Connor, Michael T 14
     3) Gavin, Tripp G 14               4) Dokonal, Jan 14
                  31.59   1:06.25 (1:06.25)     1:36.97 (30.72)   2:14.01 (1:07.76)
        2:42.62 (28.61)   3:17.18 (1:03.17)     3:43.44 (26.26)     4:12.32 (55.14)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:10.59    4:12.97 MEET    18
     1) Carlon, Timothy A 13            2) Alejandro, Steffen 13
     3) Martinez-White, Naeem 14        4) Gleason, David X 14
                  33.05   1:07.81 (1:07.81)     1:38.10 (30.29)   2:13.33 (1:05.52)
        2:42.63 (29.30)   3:17.80 (1:04.47)     3:43.80 (26.00)     4:12.97 (55.17)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:12.59    4:15.27 MEET    14
     1) Charriez, Greg T 13             2) Cereste, Mark S 14
     3) Charriez, Nick I 13             4) Hadley, Matthew J 13
                  31.44   1:03.91 (1:03.91)     1:36.07 (32.16)   2:14.63 (1:10.72)
        2:42.97 (28.34)   3:17.83 (1:03.20)     3:44.69 (26.86)     4:15.27 (57.44)
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:10.32    4:15.94 MEET    12
     1) Salcedo, Hember 14              2) Lee, Doohyun 13
     3) Kim, Kenny L 13                 4) Chang, One June J 14
                  31.93   1:05.33 (1:05.33)     1:40.17 (34.84)   2:20.55 (1:15.22)
        2:48.55 (28.00)   3:22.62 (1:02.07)     3:47.86 (25.24)     4:15.94 (53.32)
 12 Long Island Express-MR  'A'                 4:22.00    4:18.51 MEET    10
     1) Derlath, Jonathan H 13          2) WU, Alex 13
     3) Jasinski, Brian A 14            4) Smith, Kendall C 14
                  32.30   1:05.93 (1:05.93)     1:41.03 (35.10)   2:23.06 (1:17.13)
        2:51.42 (28.36)   3:26.34 (1:03.28)     3:51.06 (24.72)     4:18.51 (52.17)
 13 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:21.52    4:19.96 MEET     8
     1) Staszewski, Alec L 14           2) Khabibrakhmanov, Ildar 14
     3) Cerra, Nicholas 13              4) Ragin, Gregory 14
                  32.10   1:06.83 (1:06.83)     1:22.08 (15.25)     1:42.39 (35.56)
        2:22.46 (40.07)   2:51.82 (1:09.43)     3:24.68 (32.86)   4:19.96 (1:28.14)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:27.28    4:27.01 MEET     6
     1) Conway, Sean J 14               2) Coleman, Zachary T 13
     3) McIlvain, Brian J 13            4) Dieterich, Matthew R 14
                  31.98   1:07.35 (1:07.35)     1:43.37 (36.02)   2:25.14 (1:17.79)
        2:53.92 (28.78)   3:29.29 (1:04.15)     3:56.02 (26.73)     4:27.01 (57.72)
 15 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:20.00    4:30.52 MEET     4
     1) Graziano, Matthew A 14          2) Wismer, Richard 14
     3) Caputo, Mike 14                 4) Hew, Mervyn 13
                  31.99   1:07.82 (1:07.82)     1:42.07 (34.25)   2:22.42 (1:14.60)
        2:52.02 (29.60)   3:27.37 (1:04.95)     3:56.03 (28.66)   4:30.52 (1:03.15)
 16 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 4:38.50    4:42.35 MEET     2
     1) Gallimore, Chris 13             2) Mitchell, Kadeem A 14
     3) Hernandez, Jason 13             4) Hart, Bryan J 13
                  32.38   1:06.53 (1:06.53)     1:44.37 (37.84)   2:27.11 (1:20.58)
        2:59.65 (32.54)   3:36.26 (1:09.15)     4:07.28 (31.02)   4:42.35 (1:06.09)
 17 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               4:38.55    4:42.64 MEET
     1) Brandt, Joseph W 13             2) Carlson, Sean J 14
     3) Russell, Lucais E 14            4) Ng, Michael 13
                  36.48   1:15.11 (1:15.11)     1:52.18 (37.07)   2:34.27 (1:19.16)
        3:03.65 (29.38)   3:39.89 (1:05.62)     4:08.64 (28.75)   4:42.64 (1:02.75)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:07.12         DQ
     1) Heath, Michael A 14             2) Holek, Thomas F 14
     3) Richman, Peter Z 14             4) Attinello, Paul C 14
                  32.24   1:07.07 (1:07.07)     1:40.05 (32.98)   2:17.57 (1:10.50)
        2:45.89 (28.32)   3:18.54 (1:00.97)     3:44.35 (25.81)          DQ (54.04)

Event 41  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:09.18        1996 YWCA Middies
       Metro: # 2:07.81  12/13/2002 B&G N.Westchester, BGNW-MR
                         K.Holden,A.Gorki,A.Polhill,C.Quaranta
                2:12.29  T16
                2:44.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:11.48    2:09.91 T16     40
     1) Laskowski, Caroline 10          2) Zhu, Annie 10
     3) Sun, Angela 10                  4) Fidan, Cagla 9
                  35.90     1:08.36 (32.46)     1:39.22 (30.86)     2:09.91 (30.69)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:14.13    2:11.63 T16     34
     1) Kuo, Jacqueline 10              2) Reynoso, Jessica M 10
     3) Lee, Abigail C 10               4) Neal, Lia M 10
                  34.02                             1:44.36 ( )     2:11.63 (27.27)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:21.98    2:19.90 MEET    32
     1) Cho, Rachel S 10                2) Eastman, Lizard M 9
     3) Nuszer, Erin R 10               4) Kelly, Hannah E 10
                  34.27     1:16.76 (42.49)     1:52.92 (36.16)     2:19.90 (26.98)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:19.86    2:21.98 MEET    30
     1) Hetzer, Nicole M 9              2) Gaffey, Mikaila M 10
     3) Dematteo, Rose A 10             4) Dieterich, Sara A 10
                  38.21     1:17.23 (39.02)     1:49.35 (32.12)     2:21.98 (32.63)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:19.51    2:22.83 MEET    28
     1) Chang, Elizabeth 10             2) Martinez, Adrianna 10
     3) Kagan, Vladislava 10            4) Kim, Elizabeth 9
                  38.90     1:18.11 (39.21)     1:51.24 (33.13)     2:22.83 (31.59)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:20.55    2:23.04 MEET    26
     1) Bailey, Brittany M 9            2) Kessler, Rachel R 10
     3) Fufidio, Andrea L 10            4) Tucker, Annelisa C 10
                  36.01     1:14.95 (38.94)     1:51.08 (36.13)     2:23.04 (31.96)
  7 Ywca Middies-MR  'A'                        2:25.00    2:25.35 MEET    24
     1) Poleway, Monica J 10            2) Fulenwider, Melissa F 10
     3) Minaki, Megumi 10               4) Rubenstein, Allie S 10
                  39.84     1:21.11 (41.27)     1:54.82 (33.71)     2:25.35 (30.53)
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:24.61    2:25.64 MEET    22
     1) Zawatson, Cady 10               2) Cody, Samantha 10
     3) Papetti, Zoe 10                 4) Stefanello, Nicolette 10
                  39.20     1:19.51 (40.31)     1:52.32 (32.81)     2:25.64 (33.32)
  9 Long Island Express-MR  'A'                 2:22.00    2:25.76 MEET    18
     1) Francis, Casey L 10             2) Lawler, Rachel 10
     3) Chan, Olivia 10                 4) Chen, Lillian 10
                  38.78     1:21.40 (42.62)     1:53.64 (32.24)     2:25.76 (32.12)
 10 Ywca Middies-MR  'B'                        2:30.00    2:29.14 MEET    14
     1) Clark, Samantha P 9             2) Pope, Lauren A 10
     3) Suzuka, Shieri 10               4) Takayama, Emma 10
                  39.22     1:20.63 (41.41)     1:56.59 (35.96)     2:29.14 (32.55)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:24.17    2:30.43 MEET    12
     1) Schauer, Elisabeth M 10         2) Mannix, Christine M 10
     3) McNulty, Kendra L 10            4) Baker, Lauren A 10
                                1:24.89 ( )     1:58.50 (33.61)     2:30.43 (31.93)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:36.01    2:31.66 MEET    10
     1) Toback, Gabbie N 9              2) Massilon, Arielle J 9
     3) Moody, Bridget 10               4) Gregorace, Zoe R 8
                  37.31     1:21.51 (44.20)     1:57.82 (36.31)     2:31.66 (33.84)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:26.90    2:32.47 MEET     8
     1) Scott, Lucy E 10                2) Hanss, Katie E 10
     3) Chudy, Charlotte L 10           4) Case, Olivia 10
                  40.06     1:21.79 (41.73)     1:58.76 (36.97)     2:32.47 (33.71)
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:33.78    2:33.02 MEET     6
     1) Lanham, Erika A 10              2) Boccia, Lindsay M 10
     3) Feminella, Meghan C 9           4) Maloney, Erin C 10
                  40.49     1:24.35 (43.86)     1:59.80 (35.45)     2:33.02 (33.22)
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:37.32    2:33.06 MEET     4
     1) Rudel, Holly E 9                2) Stuart, Ansley T 10
     3) O'Connell, Amanda N 10          4) Andrews, Jinan M 9
                  36.49     1:20.48 (43.99)     1:39.84 (19.36)     2:33.06 (53.22)
 16 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:33.30    2:34.33 MEET     2
     1) Rubiano, Alexandra K 9          2) Barrett, Janae J 9
     3) Barbosa, Tabitha 9              4) Buyukerkan, Ayse 9
                  40.66     1:19.94 (39.28)     2:00.56 (40.62)     2:34.33 (33.77)
 17 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:30.00    2:36.20 MEET
     1) Duncalf, Katie S 10             2) Reilly, Brigid S 10
     3) Barry, Elizabeth R 9            4) Perschetz, Lauren A 9
                  45.62     1:21.81 (36.19)     2:08.46 (46.65)     2:36.20 (27.74)
 18 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:34.93    2:37.20 MEET
     1) Shaeffer, Brent I 10            2) Wong, Kristi 10
     3) Trager, Lena E 10               4) Eisenberg, Rachel 10
                  45.04     1:26.48 (41.44)     2:00.45 (33.97)     2:37.20 (36.75)

Event 42  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:04.38   2/13/2000 BGNW Marlins
       Metro: # 2:04.38        2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         D.Simco,D.Polhill,A.Simco,T.Hastings
                2:13.69  T16
                2:44.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:15.54    2:12.83 T16     40
     1) Carr, Charlie M 10              2) Rappaport, Will L 10
     3) Blacker, Aaron M 9              4) Clarke, Risten J 9
                  33.43     1:11.13 (37.70)     1:42.99 (31.86)     2:12.83 (29.84)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:18.90    2:15.71 MEET    34
     1) MO, Daniel 9                    2) Pu, Austin 9
     3) MO, Samuel 10                   4) Yamout, Nader 10
                  36.68     1:18.34 (41.66)     1:47.37 (29.03)     2:15.71 (28.34)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:17.88    2:16.46 MEET    32
     1) Volkov, Sasha A 10              2) Rosen, Alex J 9
     3) Eid, Alex 10                    4) Johnson, Grant A 10
                  33.48     1:12.60 (39.12)     1:48.10 (35.50)     2:16.46 (28.36)
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:22.00    2:21.33 MEET    30
     1) Ginsberg, Matthew K 10          2) Shiraishi, Sora T 10
     3) Carducci, Matthew F 10          4) Nangle, JT T 10
                  37.03     1:19.26 (42.23)     1:50.71 (31.45)     2:21.33 (30.62)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:20.00    2:23.90 MEET    28
     1) Ling, Kevin 10                  2) Ke, Richard M 10
     3) Kowalsky, Austin J 10           4) Graham, Danny 10
                  36.72     1:18.94 (42.22)     1:52.38 (33.44)     2:23.90 (31.52)
  6 Hyb-MR  'A'                                 2:26.97    2:24.78 MEET    26
     1) Fitzpatrick, Kieran T 9         2) Franz, Zachary A 10
     3) Friedman, Alec T 10             4) Simkins, Robert T 9
                  36.87     1:20.10 (43.23)     1:54.43 (34.33)     2:24.78 (30.35)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:25.29    2:24.98 MEET    24
     1) Dalton, Beau R 10               2) Schoenherr, Mark J 10
     3) O'Hagan, Chris M 10             4) Conaton, Patrick A 9
                  35.14     1:17.84 (42.70)     1:53.32 (35.48)     2:24.98 (31.66)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:28.92    2:26.82 MEET    22
     1) Krosser, Jared M 10             2) Dominguez, Marco A 10
     3) Lyons, Sean P 9                 4) Shine, Stephen J 9
                  36.67     1:20.58 (43.91)     1:54.72 (34.14)     2:26.82 (32.10)
  9 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:39.44    2:28.21 MEET    18
     1) LeGuyader, Travis P 10          2) McAllister, Dylan G 10
     3) Buoniello, Blake J 10           4) Buoniello, Bailey J 9
                  37.21     1:18.98 (41.77)     1:54.76 (35.78)     2:28.21 (33.45)
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:26.58    2:28.70 MEET    14
     1) Leary, Matthew M 10             2) Soroka, Stanley 10
     3) Yang, Patrick 10                4) Kim, Sean Y 9
                  39.14     1:23.99 (44.85)     1:54.08 (30.09)     2:28.70 (34.62)
 11 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:23.55    2:31.44 MEET    12
     1) Tobin, John R 10                2) Hogan, Brett R 10
     3) Barry, Charles 9                4) Hogan, Colin J 9
                  37.66     1:21.30 (43.64)     1:59.55 (38.25)     2:31.44 (31.89)
 12 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:38.18    2:41.99 MEET    10
     1) Klein, Simon 10                 2) Prince, Adam 9
     3) Bogan, Sam N 10                 4) Buckland, Gavin J 10
                  41.13     1:26.53 (45.40)     2:07.43 (40.90)     2:41.99 (34.56)
 13 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:40.44    2:44.84 MEET     8
     1) Sheppard, Nicholas 9            2) Ehret, Jack M 10
     3) Stuart, Ian D 10                4) Olsen, Jack T 7
                  45.93     1:29.63 (43.70)     2:04.18 (34.55)     2:44.84 (40.66)
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:45.09         DQ
     1) Barrios, Nicholas J 10          2) Taddeo, Matthew C 9
     3) Murphy, Robert 10               4) Coleman, Gregory M 10
                  41.36     1:27.89 (46.53)     2:04.44 (36.55)          DQ (37.90)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                       2:17.78         DQ
     1) Qiao, Andrew 10                 2) Torres, David 10
     3) Mercurio, Joseph 9              4) Salcedo, Matthew 10
                  36.64     1:16.76 (40.12)     1:51.69 (34.93)          DQ (30.70)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:20.80         DQ
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 10        2) Georgescu, Ronald F 10
     3) Flynn, Patrick 10               4) Sherman, Sammy I 10

Event 43  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:11.86        1991 Tara Lynch, YMID
       Metro: # 2:09.96        1991 T.Lynch, YMID-MA
                2:13.09  T16
                2:28.19  ZQ
                2:32.29  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              2:20.02    2:19.83 ZQ      20
                  31.20     1:03.76 (32.56)     1:47.13 (43.37)     2:19.83 (32.70)
  2 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           2:23.07    2:22.78 ZQ      17
                  30.75     1:07.16 (36.41)     1:50.70 (43.54)     2:22.78 (32.08)
  3 Russell, Eva M      12 LIND-MR              2:24.00    2:22.87 ZQ      16
                  32.08     1:09.45 (37.37)     1:50.79 (41.34)     2:22.87 (32.08)
  4 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         2:23.76    2:24.01 ZQ      15
                  30.65     1:08.81 (38.16)     1:50.97 (42.16)     2:24.01 (33.04)
  5 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR              2:24.90    2:24.17 ZQ      14
                  31.19     1:08.45 (37.26)     1:53.68 (45.23)     2:24.17 (30.49)
  6 Michalak, Agata     11 FLY-MR               2:24.25    2:24.26 ZQ      13
                  31.07     1:05.46 (34.39)     1:50.24 (44.78)     2:24.26 (34.02)
  7 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR              2:25.87    2:25.63 ZQ      12
                  31.51     1:07.72 (36.21)     1:51.34 (43.62)     2:25.63 (34.29)
  8 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            2:25.64    2:28.20 MEET    11
                  30.79     1:08.83 (38.04)     1:55.21 (46.38)     2:28.20 (32.99)
B - Final
  9 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    2:26.11    2:22.27 ZQ       9
                  30.21     1:06.34 (36.13)     1:49.44 (43.10)     2:22.27 (32.83)
 10 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               2:26.56    2:25.39 ZQ       7
                  30.77     1:08.58 (37.81)     1:52.26 (43.68)     2:25.39 (33.13)
 11 De los Santos, Dia  12 FLY-MR               2:27.96    2:26.17 ZQ       6
                  31.35     1:09.26 (37.91)     1:51.18 (41.92)     2:26.17 (34.99)
 12 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR      2:28.00    2:27.27 ZQ       5
                  32.39     1:11.15 (38.76)     1:52.54 (41.39)     2:27.27 (34.73)
 13 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               2:28.89    2:28.30 MEET     4
                  32.47     1:09.90 (37.43)     1:55.85 (45.95)     2:28.30 (32.45)
 14 Hain, Karina A      11 FLY-MR               2:27.72    2:28.53 MEET     3
                  32.68     1:10.41 (37.73)     1:55.50 (45.09)     2:28.53 (33.03)
 15 Owens, Amanda C     12 Badger-MR            2:29.00    2:28.59 MEET     2
                  31.60     1:08.04 (36.44)     1:55.45 (47.41)     2:28.59 (33.14)
 16 Flower, Lauren E    12 Pace-MR              2:28.72    2:28.73 MEET     1
                  32.95     1:12.42 (39.47)     1:55.79 (43.37)     2:28.73 (32.94)
Preliminaries
 17 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      2:29.17
 18 Henry, Emily        11 VAC-MR               2:29.22
 18 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  2:29.22
 20 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      2:29.33
 21 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR    2:29.40
 22 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           2:29.97
 23 Tobin, Casey        12 Badger-MR            2:30.10
 24 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              2:30.12
 25 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           2:30.88
 26 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             2:30.93
 27 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR               2:30.97
 28 Klein, Morganne     12 VAC-MR               2:31.05
 29 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  2:31.38
 30 Lazare, Libby       12 Badger-MR            2:31.60
 31 Sung, Julia         12 CIY-MR               2:32.26
 32 Chang, Linda        12 FLY-MR               2:32.79
 33 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR         2:33.40
 34 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              2:34.45
 35 Tremain, Kate       12 Badger-MR            2:35.71
 36 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR      2:36.20

Event 44  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:09.11   3/16/2001 Shane R. Tusup, TS
       Metro: # 2:06.29   3/29/2001 S.Tusup, TS-MR
                2:10.49  T16
                2:34.49  ZQ
                2:36.69  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          2:20.30    2:18.62 ZQ      20
                  30.88     1:06.53 (35.65)     1:46.04 (39.51)     2:18.62 (32.58)
  2 Dwyer, Sean P       12 Tmsuffolk-MR         2:20.59    2:18.80 ZQ      17
                  29.73     1:03.58 (33.85)     1:47.60 (44.02)     2:18.80 (31.20)
  3 Burud, Michael A    12 Ndac-MR              2:20.84    2:19.40 ZQ      16
                  29.44     1:06.01 (36.57)     1:47.88 (41.87)     2:19.40 (31.52)
  4 Knight, Lucas       12 FLY-MR               2:23.67    2:23.12 ZQ      15
                  31.65     1:08.33 (36.68)     1:50.34 (42.01)     2:23.12 (32.78)
  5 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR          2:20.40    2:23.28 ZQ      14
                  30.30     1:08.92 (38.62)     1:50.60 (41.68)     2:23.28 (32.68)
  6 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              2:23.54    2:23.62 ZQ      13
                  32.25     1:09.85 (37.60)     1:52.53 (42.68)     2:23.62 (31.09)
  7 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  2:20.29    2:23.79 ZQ      12
                  31.49     1:09.11 (37.62)     1:51.66 (42.55)     2:23.79 (32.13)
  8 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              2:24.14    2:24.16 ZQ      11
                  30.91     1:08.23 (37.32)     1:52.00 (43.77)     2:24.16 (32.16)
B - Final
  9 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      2:25.51    2:23.48 ZQ       9
                  32.36     1:10.94 (38.58)     1:51.45 (40.51)     2:23.48 (32.03)
 10 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR              2:24.27    2:23.86 ZQ       7
                  29.69     1:08.01 (38.32)     1:52.15 (44.14)     2:23.86 (31.71)
 11 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           2:25.81    2:24.69 ZQ       6
                  30.99     1:08.23 (37.24)     1:52.96 (44.73)     2:24.69 (31.73)
 12 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR              2:26.85    2:25.95 ZQ       5
                  32.39     1:08.37 (35.98)     1:54.41 (46.04)     2:25.95 (31.54)
 13 Lyons, Chris        11 Badger-MR            2:27.21    2:26.05 ZQ       4
                  32.73     1:08.95 (36.22)     1:54.26 (45.31)     2:26.05 (31.79)
 14 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               2:26.75    2:26.74 ZQ       3
                  34.00     1:11.46 (37.46)     1:54.38 (42.92)     2:26.74 (32.36)
 15 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           2:26.71    2:29.03 ZQ       2
                  31.25     1:08.56 (37.31)     1:54.71 (46.15)     2:29.03 (34.32)
 -- Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         2:26.58         DQ
                  33.45     1:10.46 (37.01)     1:55.92 (45.46)          DQ (35.86)
Preliminaries
 16 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              2:26.89
 18 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR               2:27.43
 19 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         2:27.71
 20 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         2:27.78
 21 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       2:28.12
 22 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           2:28.55
 22 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           2:28.55
 24 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR               2:28.77
 25 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR              2:28.79
 26 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  2:28.90
 27 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR              2:31.42
 28 Friedman, Remy      12 LBA-MR               2:31.66
 29 Pickel, Cody        12 FLY-MR               2:31.72
 30 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR         2:31.85
 31 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    2:31.98
 32 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            2:32.37
 33 Lohrer, Jesse T     12 Tmsuffolk-MR         2:32.49
 34 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              2:32.52
 35 Sheridan, James F   12 LIAC-MR              2:33.12
 36 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        2:33.31
 37 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR  2:33.76
 38 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            2:33.81
 39 Dupres, Abel        12 RedTails-MR          2:34.09
 40 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR         2:34.18
 41 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               2:34.47
 42 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                2:34.48
 43 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR       2:35.40
 44 Perley, Timmy J     11 Middies-MR           2:35.59
 45 Middleton, William  12 Basc-MR              2:35.94
 46 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         2:35.98
 47 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR      2:36.17
 48 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR         2:36.89
 49 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR         2:37.36

Event 45  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:04.42   2/26/2005 Julia E Smit, TVSC -MR
       Metro: # 1:59.11  11/19/2004 JULIA E. SMIT at 2004 Girls NY, TVSC-MR
                2:02.89  NAT
                2:09.49  JR
                2:12.49  SECT
                2:19.49  ZQ
                2:23.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR      2:12.93    2:11.90 SECT    20
                  29.01     1:02.25 (33.24)     1:41.82 (39.57)     2:11.90 (30.08)
  2 Wilde, Joy A        18 Tmsuffolk-MR         2:14.76    2:11.98 SECT    17
                  30.31     1:04.29 (33.98)     1:42.24 (37.95)     2:11.98 (29.74)
  3 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            2:13.16    2:12.75 ZQ      16
                  28.50     1:04.27 (35.77)     1:42.28 (38.01)     2:12.75 (30.47)
  4 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    2:15.05    2:14.23 ZQ      15
                  30.21     1:03.63 (33.42)     1:43.74 (40.11)     2:14.23 (30.49)
  5 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               2:16.33    2:14.55 ZQ      14
                  28.73     1:02.80 (34.07)     1:44.33 (41.53)     2:14.55 (30.22)
  6 Flaherty, Tara E    16 Bgnw Marlins-MR      2:14.73    2:17.88 ZQ      13
                  28.53     1:02.77 (34.24)     1:44.07 (41.30)     2:17.88 (33.81)
  7 Bannon, Meredith L  16 Bgnw Marlins-MR      2:16.64    2:18.29 ZQ      12
                  30.42     1:07.78 (37.36)     1:46.52 (38.74)     2:18.29 (31.77)
  8 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:16.77    2:19.58 MEET    11
                  29.10     1:04.85 (35.75)     1:46.95 (42.10)     2:19.58 (32.63)
B - Final
  9 Lee, Katherine E    16 Agua Swim Team-MR    2:17.64    2:14.91 ZQ       9
                  30.88     1:05.80 (34.92)     1:43.78 (37.98)     2:14.91 (31.13)
 10 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              2:17.43    2:16.29 ZQ       7
                  29.71     1:03.82 (34.11)     1:45.74 (41.92)     2:16.29 (30.55)
 11 Fasano, Jackie A    16 LIAC-MR              2:17.29    2:16.38 ZQ       6
                  30.17     1:06.85 (36.68)     1:47.44 (40.59)     2:16.38 (28.94)
 12 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                2:19.19    2:18.27 ZQ       5
                  30.15     1:05.94 (35.79)     1:47.56 (41.62)     2:18.27 (30.71)
 13 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      2:17.94    2:19.38 ZQ       4
                  30.21     1:04.13 (33.92)     1:47.43 (43.30)     2:19.38 (31.95)
 14 Smith, Devin E      16 CSC-MR               2:18.71    2:19.43 ZQ       3
                  31.11     1:07.02 (35.91)     1:48.32 (41.30)     2:19.43 (31.11)
 15 Masterson, Keri E   17 LIAC-MR              2:18.46    2:21.15 MEET     2
                  29.41     1:05.03 (35.62)     1:49.22 (44.19)     2:21.15 (31.93)
 16 Biagioli, Caitlyn   15 Tmsuffolk-MR         2:17.14    2:22.09 MEET     1
                  30.41     1:05.99 (35.58)     1:49.54 (43.55)     2:22.09 (32.55)
Preliminaries
  1 Smit, Julia E       17 TVSC-MR              2:04.42
  6 Tolan, Meagan A     16 LIAC-MR              2:14.84
  8 Lepore, Angela      17 WAC-MR               2:15.41
 11 Kelly, Katie A      17 IA-MR                2:16.69
 21 Burns, Brianna N    16 Cond-MR              2:19.31
 21 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:19.31
 23 Hutzler, Kayla M    15 TVSC-MR              2:20.37
 23 McKenna, Clare M    17 LIAC-MR              2:20.37
 25 Fong, Abigail J     17 Agua Swim Team-MR    2:20.47
 26 Aiello, Christina   15 MSC-MR               2:20.56
 27 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR            2:20.59
 28 Cruise, Mallory J   17 Twisters-MR          2:20.67
 29 Petty, Lanae        15 VAC-MR               2:21.27
 30 Veccia, Samantha J  15 North Shore-MR       2:21.30
 31 Boehm, Stacey M     16 LIAC-MR              2:21.52
 31 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR    2:21.52
 33 Puca, Savannah L    18 Tmsuffolk-MR         2:21.69
 34 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR               2:21.76
 35 Cosentino, Christi  15 WAC-MR               2:21.78
 36 Liu, Lucy X         17 Agua Swim Team-MR    2:21.80
 37 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks-MR         2:21.88
 38 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR         2:22.01
 39 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:22.03
 40 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         2:22.04
 41 Coratti, Samantha   16 MSC-MR               2:22.13
 42 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR         2:22.19
 43 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR         2:22.28
 44 Gomez, Stephanie    17 Badger-MR            2:22.49
 45 Ryan, Meg E         15 Tmsuffolk-MR         2:22.50
 46 Tyznar, Tina A      15 LIAC-MR              2:22.69
 47 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR    2:23.03
 48 Evans, Kathleen B   17 Tmsuffolk-MR         2:23.08
 49 Vitelli, Paula      16 Badger-MR            2:23.28
 50 DI Novis, Jenna M   17 IA-MR                2:23.62
 51 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR  2:23.63
 52 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              2:24.03
 53 Jennings, Heather   18 North Shore-MR       2:24.26
 54 Martinez, Bianca    15 FLY-MR               2:24.60
 55 McMahon, Eilis      17 LIAC-MR              2:24.81
 56 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR  2:24.89
 57 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR              2:24.90
 58 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR         2:25.67
 59 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR  2:25.84
 60 McCluskey, Maureen  16 FLY-MR               2:26.09
 61 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR              2:26.37
 62 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          2:26.70
 63 Roseman, Alexandra  17 Agua Swim Team-MR    2:26.85
 64 Ansman, Kate A      16 North Shore-MR       2:27.70
 65 Gomez, Bridget      15 Badger-MR            2:30.76

Event 46  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:55.26   2/12/2000 Brendan Neligan, TVSC
       Metro: # 1:47.71    3/7/2002 D.Kahn, NS-MR
                1:50.49  NAT
                1:56.29  JR
                1:59.79  SECT
                2:10.29  ZQ
                2:10.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR          2:01.32    2:00.24 ZQ      20
                  25.66       54.33 (28.67)     1:32.30 (37.97)     2:00.24 (27.94)
  2 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR         2:01.41    2:01.27 ZQ      17
                  26.28       57.15 (30.87)     1:33.32 (36.17)     2:01.27 (27.95)
  3 Gitman, Robert S    15 WAC-MR               2:02.71    2:02.74 ZQ      16
                  27.22       57.03 (29.81)     1:34.56 (37.53)     2:02.74 (28.18)
  4 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR         2:04.05    2:03.44 ZQ      15
                  26.60       58.77 (32.17)     1:35.65 (36.88)     2:03.44 (27.79)
  5 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR         2:04.08    2:03.56 ZQ      14
                  26.25       58.81 (32.56)     1:34.92 (36.11)     2:03.56 (28.64)
  6 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              2:03.83    2:03.75 ZQ      13
                  26.67       58.17 (31.50)     1:35.73 (37.56)     2:03.75 (28.02)
  7 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR               2:05.13    2:09.60 ZQ      12
                  26.93     1:00.17 (33.24)     1:40.37 (40.20)     2:09.60 (29.23)
  8 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR      2:04.37    2:10.09 ZQ      11
                  26.60     1:01.19 (34.59)     1:36.89 (35.70)     2:10.09 (33.20)
B - Final
  9 Smith, Bobby J      16 LIAC-MR              2:06.96    2:01.00 ZQ       9
                  25.83       55.61 (29.78)     1:33.18 (37.57)     2:01.00 (27.82)
 10 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR               2:07.60    2:04.92 ZQ       7
                  26.46       57.29 (30.83)     1:33.62 (36.33)     2:04.92 (31.30)
 11 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR         2:07.39    2:05.63 ZQ       6
                  28.28     1:00.51 (32.23)     1:37.78 (37.27)     2:05.63 (27.85)
 12 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               2:05.84    2:05.74 ZQ       5
                  27.75       58.52 (30.77)     1:36.97 (38.45)     2:05.74 (28.77)
 13 Dent, Rog L         16 LIAC-MR              2:07.95    2:06.48 ZQ       4
                  27.27     1:00.49 (33.22)     1:36.88 (36.39)     2:06.48 (29.60)
 14 Caputo, David       17 WAC-MR               2:07.82    2:07.48 ZQ       3
                  27.46       59.96 (32.50)     1:38.17 (38.21)     2:07.48 (29.31)
 15 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR         2:06.60    2:07.89 ZQ       2
                  27.19       59.61 (32.42)     1:38.94 (39.33)     2:07.89 (28.95)
 16 Koralewski, Brian   17 CIY-MR               2:06.08    2:08.92 ZQ       1
                  26.34       58.84 (32.50)     1:38.45 (39.61)     2:08.92 (30.47)
Preliminaries
 14 Pullen, Thomas T    18 Cond-MR              2:07.55
 18 Caputo, Daniel      15 WAC-MR               2:08.08
 19 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    2:08.44
 20 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR    2:08.77
 21 Stanco, Trevor V    17 Express Swimming-MR  2:09.14
 22 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:09.40
 23 Powell, Adam C      15 Bgnw Marlins-MR      2:09.55
 24 Curci, Brian P      17 Agua Swim Team-MR    2:09.56
 25 D'Errico, Angelo C  17 OWA-MR               2:10.15
 26 Gebremedhin, Hafto  18 RedTails-MR          2:10.44
 27 Kaasmann, Cody F    18 Mantarays-MR         2:10.52
 28 Alix, Julio C       16 RedTails-MR          2:10.85
 29 Kim, Kevin L        16 FLY-MR               2:11.20
 30 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR  2:11.40
 31 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR               2:11.43
 32 D'Errico, John A    16 OWA-MR               2:11.68
 33 Gerlach, Matt C     17 LIAC-MR              2:11.89
 34 Hughes, Mike G      15 Badger-MR            2:11.96
 35 Dzieniszewski, Phi  16 FLY-MR               2:12.32
 36 Pazmino, Mauro F    15 Twisters-MR          2:12.56
 37 Byrnes, Thomas J    15 MSC-MR               2:12.69
 38 Lee, An-shih        17 OWA-MR               2:12.86
 39 Levintov, Nick      17 Basc-MR              2:13.48
 40 Wang, Vinson M      16 MSC-MR               2:20.10
 41 Demerest, Matthew   15 LBA-MR               2:22.91

Event 47  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:57.43   2/16/2003 Badger Swim Club
                         L Evans, K Gruendell, A Forrester, A Hyland
       Metro: # 1:56.60  12/10/2004 BGN W, BGNW-MR
                         K.Holden, A.Gorki, M.Berkman, A.Polhill
                1:57.99  T16
                2:24.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:59.66    1:58.55 MEET    40
     1) Michalak, Agata 11              2) De los Santos, Diana 12
     3) Skeivys, Maria E 12             4) Hain, Karina A 11
                  30.08     1:02.23 (32.15)     1:32.25 (30.02)     1:58.55 (26.30)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:02.03    1:59.62 MEET    34
     1) Sims, Micah 12                  2) Holmes, Sabine B 12
     3) Berkman, Maddy R 11             4) Polhill, Ali C 12
                  30.16     1:03.65 (33.49)     1:33.02 (29.37)     1:59.62 (26.60)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:02.03    2:02.05 MEET    32
     1) Owens, Amanda C 12              2) Tremain, Kate 12
     3) Jones, Shannon E 12             4) Tobin, Casey 12
                  30.89     1:06.94 (36.05)     1:34.83 (27.89)     2:02.05 (27.22)
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:05.00    2:03.09 MEET    30
     1) Wessling, Emily G 12            2) Fulenwider, Allison F 12
     3) Panzarino, Alexandra M 12       4) Hunter, Claire M 12
                  32.58     1:06.68 (34.10)     1:35.05 (28.37)     2:03.09 (28.04)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:05.59    2:04.93 MEET    28
     1) Trail, Melissa L 11             2) Giner, Racquel C 12
     3) Sims, Danielle 11               4) Scilufo, Taylor 11
                  40.24     1:05.89 (25.65)     1:37.31 (31.42)     2:04.93 (27.62)
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:08.73    2:05.32 MEET    26
     1) Moore, Erica C 12               2) Olsen, Emily K 12
     3) Ehret, Jane M 12                4) McCormack, Christine E 12
                  32.60     1:07.63 (35.03)     1:37.06 (29.43)     2:05.32 (28.26)
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:05.00    2:05.56 MEET    24
     1) Carballeira, Kaitlyn M 12       2) Brennan, Alyssa M 11
     3) Ouzounian, Lauren M 12          4) DaSilva, Taylor A 11
                  33.27     1:06.38 (33.11)     1:37.28 (30.90)     2:05.56 (28.28)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:05.61    2:07.62 MEET    22
     1) Zarriello, Megan T 12           2) Kolackovsky, Kerrie N 12
     3) Kelly, Emily C 12               4) Torre, Melissa R 11
                  34.05     1:07.88 (33.83)     1:37.63 (29.75)     2:07.62 (29.99)
  9 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:13.14    2:07.76 MEET    18
     1) Cooley, Kristi-Anna 12          2) Kadala, Kristyn E 12
     3) Flower, Lauren E 12             4) Pampillonio, Janine C 12
                  32.86     1:08.36 (35.50)     1:39.40 (31.04)     2:07.76 (28.36)
 10 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:09.57    2:09.07 MEET    14
     1) Giberson, Sara 12               2) O'Connor, Rosemarie 12
     3) Francomano, Ashley 11           4) Dease, Katie D 12
                  30.36     1:05.28 (34.92)     1:39.18 (33.90)     2:09.07 (29.89)
 11 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:06.02    2:09.47 MEET    12
     1) Chang, Linda 12                 2) Lim, Sally 11
     3) Pablo, Aileen 12                4) Merker, Amelia 12
                  32.87     1:09.81 (36.94)     1:40.94 (31.13)     2:09.47 (28.53)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:07.65    2:09.80 MEET    10
     1) Freeman, Nicole Z 12            2) McDavid, Aiesha A 11
     3) Sepe, Lauren K 12               4) Schaefer, Kathryn R 12
                  34.34     1:09.45 (35.11)     1:40.34 (30.89)     2:09.80 (29.46)
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:07.11    2:10.79 MEET     8
     1) Tromp, Jacqueline M 12          2) Glenday, Heather M 12
     3) Smith, Colleen J 12             4) Dundas, Lindsey 11
                  33.34     1:09.24 (35.90)     1:40.15 (30.91)     2:10.79 (30.64)
 14 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.00    2:10.96 MEET     6
     1) O'Neill, Kelly 11               2) Takei, Ayaka 12
     3) Lazare, Libby 12                4) McGuire, Christine 11
                  33.20     1:10.71 (37.51)     1:43.33 (32.62)     2:10.96 (27.63)
 15 Long Island Express-MR  'A'                 2:12.00    2:11.24 MEET     4
     1) Cheng, Emily 12                 2) Krebs, Kristen E 12
     3) Graham, Caitlin 12              4) Mu, Isabella 11
                  32.00     1:08.96 (36.96)     1:42.70 (33.74)     2:11.24 (28.54)
 16 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:10.14    2:12.96 MEET     1
     1) Henry, Emily 11                 2) Klein, Morganne 12
     3) Oboyski, Samantha 12            4) Owens, Amy 12
                  33.70     1:08.69 (34.99)     1:42.74 (34.05)     2:12.96 (30.22)
 16 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:15.99    2:12.96 MEET     1
     1) Guaman, Kelly C 11              2) Pan, Jessica 12
     3) Diaz, Susan 12                  4) Bouzarouata, Sarah 11
                  33.36     1:11.03 (37.67)     1:44.50 (33.47)     2:12.96 (28.46)
 18 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:14.30    2:13.10 MEET
     1) Qian, Ashley 11                 2) Sung, Julia 12
     3) Goco, Chryzl V 11               4) Lloyd, Cecilia 12
                  35.15     1:10.53 (35.38)     1:42.70 (32.17)     2:13.10 (30.40)
 19 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'           2:15.90    2:13.20 MEET
     1) Pope, Sarah A 11                2) Frick, Louisa A 12
     3) Campagna, Brianne M 11          4) Perez-Rogers, Lisell E 12
                  36.67     1:11.50 (34.83)     1:42.84 (31.34)     2:13.20 (30.36)
 20 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               2:13.82    2:15.64 MEET
     1) Heinsohn, Alyssa N 11           2) Russell, Eva M 12
     3) Russell, Clara J 11             4) Acompora, Alyssa 11
                  36.61     1:12.28 (35.67)     1:45.91 (33.63)     2:15.64 (29.73)
 21 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:17.76    2:18.37 MEET
     1) Macedonio, Kaitlyn E 12         2) Tan, Emily A 11
     3) DiPreta, Stephanie N 11         4) Bader, Jordan D 12
                  34.14     1:14.41 (40.27)     1:50.12 (35.71)     2:18.37 (28.25)
 22 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:20.36    2:19.45 MEET
     1) Flood, Katie M 12               2) Ferguson, Mara H 11
     3) Krasniqi, Laura A 12            4) Miller, Nikki F 11
                  35.17     1:16.48 (41.31)     1:50.89 (34.41)     2:19.45 (28.56)
 23 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:19.04    2:21.30 MEET
     1) Henry, Elizabeth M 12           2) Talcott, Shelby B 12
     3) Sabatini, Nina B 12             4) Dans, Miesha K 11
                  34.89     1:16.27 (41.38)     1:48.20 (31.93)     2:21.30 (33.10)
 24 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:04.99    2:21.45 MEET
     1) Castellano, Gabriella A 11      2) Castaldo, Brittany 12
     3) Gavin, Kara C 11                4) Caputo, Krista 11
                  35.92     1:17.80 (41.88)     1:51.81 (34.01)     2:21.45 (29.64)

Event 48  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:52.48   2/17/2002 BGNW Marlins
                         A Powell, T Hastings, A Simco, D Simco
       Metro: # 1:52.48   2/15/2002 Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         A.Powell,T.Hastings,A.Simco,D.Simco
                1:57.39  T16
                2:24.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:02.39    2:00.48 MEET    40
     1) Doherty, Christopher 12         2) Sangtippawan, Chudchane 12
     3) Gumiela, Kryspin 12             4) Polanco, Christopher A 12
                  31.28     1:04.12 (32.84)     1:31.90 (27.78)     2:00.48 (28.58)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:04.93    2:01.11 MEET    34
     1) Lee, Oliver J 12                2) Walker, Elijah C 12
     3) Heinemann, Erik L 12            4) Spinella, Nick R 12
                  30.47     1:05.74 (35.27)     1:35.76 (30.02)     2:01.11 (25.35)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:07.00    2:03.58 MEET    32
     1) Minowitz, Eric M 11             2) Rubenstein, Ben S 12
     3) Nicholson, Michael R 12         4) Bennett, Aarron M 11
                  31.53     1:07.34 (35.81)     1:37.05 (29.71)     2:03.58 (26.53)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:06.87    2:03.71 MEET    30
     1) White, Connor D 12              2) Karle, Matthew I 11
     3) Gordon, Dakota J 12             4) Carr, John P 12
                  32.53     1:05.86 (33.33)     1:36.67 (30.81)     2:03.71 (27.04)
  5 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:06.78    2:03.97 MEET    28
     1) Sweetman, Brandon 12            2) Bautista, Jaime G 12
     3) Barfield, Christopher 12        4) Bacci, Ryan D 12
                  33.38     1:07.97 (34.59)     1:36.72 (28.75)     2:03.97 (27.25)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        2:03.34    2:05.25 MEET    26
     1) Dwyer, Sean P 12                2) Yeager, Christian P 11
     3) Galan, Bryan 11                 4) Lohrer, Jesse T 12
                  30.26     1:07.09 (36.83)     1:39.05 (31.96)     2:05.25 (26.20)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 2:06.00    2:05.62 MEET    24
     1) Kuo, Theodore 11                2) Carmichael-Lopes, Bernil 11
     3) Lo, Arthur 12                   4) Crimmins, RJ J 12
                  31.87     1:05.89 (34.02)     1:37.18 (31.29)     2:05.62 (28.44)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:08.26    2:06.51 MEET    22
     1) Garcia, Stefan 11               2) Knight, Lucas 12
     3) Martinez, George 11             4) Pickel, Cody 12
                  32.63     1:07.71 (35.08)     1:39.56 (31.85)     2:06.51 (26.95)
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        2:11.00    2:09.76 MEET    18
     1) Minaki, Tomoya 12               2) Cornyn, Shane M 12
     3) Perley, Timmy J 11              4) Jitechian, Gerard J 12
                  31.49     1:09.19 (37.70)     1:41.52 (32.33)     2:09.76 (28.24)
 10 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:12.05    2:09.93 MEET    14
     1) Conroy, Michael C 11            2) Murphy, Thomas P 12
     3) Wallace, Daniel P 12            4) Lee, Andy J 12
                  32.97     1:11.65 (38.68)     1:41.70 (30.05)     2:09.93 (28.23)
 11 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:11.87    2:10.86 MEET    12
     1) Friedman, Remy 12               2) Patrick, Horace 12
     3) Almonte, Max 12                 4) Nash, John 12
                  31.70     1:07.45 (35.75)     1:41.26 (33.81)     2:10.86 (29.60)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:10.97    2:12.18 MEET    10
     1) Thompson, Philip M 11           2) Gianino, Alexander Z 12
     3) Alexandrov, Michael P 11        4) Itzkowitz, Ben M 12
                  34.57     1:09.77 (35.20)     1:44.40 (34.63)     2:12.18 (27.78)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:13.75    2:12.23 MEET     8
     1) Sheridan, James F 12            2) Arana, Oscar Y 12
     3) Na, Joseph 11                   4) Park, Jay S 11
                  33.03     1:11.58 (38.55)     1:44.56 (32.98)     2:12.23 (27.67)
 14 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:12.45    2:14.73 MEET     6
     1) Middleton, William 12           2) McComiskey, Tony 12
     3) Pollastro, Robert 11            4) Dalessio, Andrew 12
                  34.42     1:10.45 (36.03)     1:46.12 (35.67)     2:14.73 (28.61)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:16.45    2:14.80 MEET     4
     1) Barbosa, Larry S 12             2) Wong, Daniel 12
     3) Martinez, Keannu C 11           4) Erskine, Brendan 11
                  35.05     1:11.17 (36.12)     1:45.84 (34.67)     2:14.80 (28.96)
 16 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:20.08    2:16.44 MEET     2
     1) Spierer, Josh A 12              2) Schaedtler, Andrew H 12
     3) Drago, Adam N 12                4) Fountain, Greg J 11
                  34.64     1:10.07 (35.43)     1:46.48 (36.41)     2:16.44 (29.96)
 17 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:59.96    2:17.65 MEET
     1) Leibel, Danny 12                2) Meany, RJ J 12
     3) Messinger, Joshua E 12          4) McIlhargy, Sean V 12
                  33.14     1:20.69 (47.55)     1:49.38 (28.69)     2:17.65 (28.27)
 18 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:19.90    2:20.52 MEET
     1) Gourevitch, Jesse D 12          2) Deoliveira, Michael M 11
     3) Zaino, Matthew 12               4) Accarino, John J 12
                  35.92     1:14.15 (38.23)     1:51.14 (36.99)     2:20.52 (29.38)
 19 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:23.97    2:26.69
     1) Poniatowski, Jakub T 12         2) Griffiths, David 11
     3) McIlvain, Patrick R 11          4) Fisher, Alexander R 11
                  39.68     1:20.82 (41.14)     1:54.25 (33.43)     2:26.69 (32.44)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:09.10         DQ
     1) Lavery, Brendan 12              2) Wong, Stanley 11
     3) Delgrosso, George 11            4) Corey, Alexi 11
                  31.07     1:04.76 (33.69)     1:37.93 (33.17)          DQ (30.02)

Event 49  Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:32.16   3/17/2001 Badger Swim Club
       Metro: # 1:48.26        1999 YWCA Middies, YMID-MR
                         M.Haggerty,.Malloy,A.Miller,J.Tucker
                1:49.29  T16
                2:09.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:50.42    1:51.36 MEET    40
     1) Tyznar, Tina A 15               2) Kempton, Kristalynn M 18
     3) Masterson, Keri E 17            4) Fasano, Jackie A 16
                  29.14       59.89 (30.75)     1:26.12 (26.23)     1:51.36 (25.24)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:55.00    1:53.41 MEET    34
     1) Guyett, Caren E 15              2) Bannon, Meredith L 16
     3) Baumann, Mary Kate K 16         4) Flaherty, Tara E 16
                  29.01       59.79 (30.78)     1:28.27 (28.48)     1:53.41 (25.14)
  3 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:53.56    1:55.19 MEET    32
     1) Cosentino, Christina M 15       2) Lepore, Angela 17
     3) Schiano, Marie J 17             4) Konko, Dayna L 16
                  28.94     1:01.49 (32.55)     1:29.44 (27.95)     1:55.19 (25.75)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:55.00    1:56.11 MEET    30
     1) Liu, Lucy X 17                  2) Lee, Katherine E 16
     3) Fong, Abigail J 17              4) Lehner, Eliza A 16
                  28.59     1:02.27 (33.68)     1:30.08 (27.81)     1:56.11 (26.03)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        1:51.55    1:58.11 MEET    28
     1) Biagioli, Caitlyn 15            2) Wilde, Joy A 18
     3) Puca, Savannah L 18             4) Zaltsman, Janine 15
                  30.37     1:03.29 (32.92)     1:32.12 (28.83)     1:58.11 (25.99)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:58.11    1:59.42 MEET    26
     1) McCluskey, Maureen 16           2) Martinez, Bianca 15
     3) Guzman, Paula 15                4) Varga, Michelle T 17
                  31.81     1:03.23 (31.42)     1:33.47 (30.24)     1:59.42 (25.95)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 2:02.67    1:59.95 MEET    24
     1) Genovese, Kate A 15             2) Dwyer, Caitlin L 16
     3) Balder, Jaclyn M 16             4) Dwyer, Shannon M 16
                  31.49   1:34.86 (1:03.37)     2:00.06 (25.20)         1:59.95 ( )
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:53.99    2:00.49 MEET    22
     1) Ferlo, Nicole C 15              2) Murphy, Jean M 15
     3) Lukasik, Brittany G 16          4) Fitzgerald, Shannan L 17
                  32.42     1:04.44 (32.02)     1:33.79 (29.35)     2:00.49 (26.70)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:02.30    2:01.18 MEET    18
     1) Cruise, Mallory J 17            2) Wong, Bethany K 16
     3) Maksimiuk, Justina 16           4) Zhu, Angela 17
                  29.34     1:04.58 (35.24)     1:34.64 (30.06)     2:01.18 (26.54)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:57.14    2:02.60 MEET    14
     1) LeGuyader, Clare L 15           2) Kelly, Katie A 17
     3) Bowman, Colleen E 17            4) DI Novis, Jenna M 17
                  32.17     1:05.51 (33.34)     1:36.45 (30.94)     2:02.60 (26.15)
 11 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:58.26    2:03.06 MEET    12
     1) Doolittle, Lauren 17            2) Nassery, Alia F 17
     3) O'Keefe, Megan 17               4) Creagh, Kristina 17
                  31.47     1:07.09 (35.62)     1:36.92 (29.83)     2:03.06 (26.14)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'B'            2:06.59         DQ
     1) Pilacik, Faith 17               2) Servello, Meghan L 16
     3) Comas, Larisa 16                4)

Event 50  Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:37.36   3/17/2001 AGUA
                         P. Frame, Y. Bugayev, B. Woo, C. Clinton
       Metro: # 1:35.34        1999 Team Suffolk, TS-MR
                1:36.99  T16
                1:59.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:42.20    1:41.70 MEET    40
     1) D'Errico, John A 16             2) Lee, An-shih 17
     3) D'Errico, Angelo C 17           4) Pellegrino, Francesco 17
                  26.24       54.17 (27.93)     1:19.01 (24.84)     1:41.70 (22.69)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:45.00    1:41.88 MEET    34
     1) Smith, Bobby J 16               2) Dent, Rog L 16
     3) Zimarev, Yury 18                4) Gerlach, Matt C 17
                  26.25       55.74 (29.49)     1:19.28 (23.54)     1:41.88 (22.60)
  3 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:42.23    1:43.37 MEET    32
     1) Gitman, Robert S 15             2) Liu, Thomas 17
     3) Lanham, Andrew 17               4) Meaney, Brad T 17
                  26.57       55.64 (29.07)     1:21.21 (25.57)     1:43.37 (22.16)
  4 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:46.09    1:45.21 MEET    30
     1) Labour Jr., Raphy 18            2) Yuventi, Jumie N 18
     3) Alix, Julio C 16                4) Olivier, Francisco 15
                  25.14       54.65 (29.51)     1:20.86 (26.21)     1:45.21 (24.35)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:44.59    1:45.50 MEET    28
     1) Fails, Joe 17                   2) Alaimo, John 18
     3) O'Donnell, Peter 16             4) Dorfman, Jake 16
                  28.18       57.26 (29.08)     1:22.66 (25.40)     1:45.50 (22.84)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:45.70    1:46.58 MEET    26
     1) Shiwnath, Michael 16            2) Dzieniszewski, Phillip 16
     3) Kim, Kevin L 16                 4) Pfeifer, Gregory J 16
                  28.02       56.80 (28.78)     1:22.55 (25.75)     1:46.58 (24.03)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:47.43    1:46.62 MEET    24
     1) Carney, Kevin M 18              2) Kurtz, Jon R 17
     3) Paugh, Trevor A 18              4) Marks, Danny J 16
                  26.78       56.68 (29.90)     1:22.05 (25.37)     1:46.62 (24.57)
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        1:39.57    1:47.03 MEET    22
     1) Yeager, Kyle A 16               2) Caines, Matthew F 17
     3) Mongan, Kevin M 15              4) Chester, Nicholas J 15
                  27.43       57.44 (30.01)     1:23.88 (26.44)     1:47.03 (23.15)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:40.00    1:47.82 MEET    18
     1) Powell, Adam C 15               2) Herr, Bob J 16
     3) Blacker, Jared A 15             4) Palumbo, Andrew S 17
                  27.56       58.02 (30.46)     1:24.06 (26.04)     1:47.82 (23.76)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:45.00    1:48.40 MEET    14
     1) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16     2) Borger, Brian R 17
     3) Kopot, Andrey V 16              4) Curci, Brian P 17
                  29.24       57.52 (28.28)     1:24.12 (26.60)     1:48.40 (24.28)
 11 Long Island Express-MR  'A'                 1:55.12    1:49.19 MEET    12
     1) Ahern, Michael G 15             2) Barden, Thomas P 18
     3) Clarke, Sean 16                 4) Stanco, Trevor V 17
                  27.71       58.78 (31.07)     1:25.64 (26.86)     1:49.19 (23.55)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:46.80    1:49.95 MEET    10
     1) Brulhardt, David A 17           2) Wong, Justin 16
     3) Pazmino, Mauro F 15             4) Jaszewski, Jacub 15
                  29.55       59.46 (29.91)     1:25.97 (26.51)     1:49.95 (23.98)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:51.08    1:50.36 MEET     8
     1) Culkin, Roy E 17                2) Keller, Josh A 16
     3) LaPorta, Paul J 16              4) Keller, Ethan A 15
                  28.22       59.17 (30.95)     1:24.90 (25.73)     1:50.36 (25.46)
 14 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:52.79    1:51.85 MEET     6
     1) Sato, Ray R 16                  2) Bergamini, Danny 15
     3) Richman, Joseph Z 16            4) Shachar, Tal A 15
                  27.37     1:00.18 (32.81)     1:26.97 (26.79)     1:51.85 (24.88)
 15 Hauppauge-MR  'A'                           1:56.38    1:52.66 MEET     4
     1) Outcault, Ryan 15               2) TerBush, Ryan N 15
     3) Outcault, Andrew 15             4) Barnett, Kevin 15
                  29.17     1:01.11 (31.94)     1:28.72 (27.61)     1:52.66 (23.94)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            1:57.29    1:53.66 MEET     2
     1) Alaimo, TJ J 16                 2) Digiacomo, Daniel 16
     3) Lavery, Erik 16                 4) Burke, Timmy 15
                  29.71     1:02.18 (32.47)     1:28.98 (26.80)     1:53.66 (24.68)
 17 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        1:55.09    1:58.04 MEET
     1) Kooperkamp, Nathanael 15        2) Gebremedhin, Haftom 18
     3) Leon, Fidel 15                  4) Narvaez, Marco 15
                  30.88     1:05.08 (34.20)     1:33.44 (28.36)     1:58.04 (24.60)

Event 51  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 27.87        1997 Rebecca Grove, BGNW
       Metro: # 27.87        1997 R.Grove, MKBC-MR
                28.79  T16
                32.49  ZQ
                33.59  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                29.40      29.22 ZQ      20
  2 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR        30.35      30.08 ZQ      17
  3 Michalak, Agata     11 FLY-MR                 29.80      30.11 ZQ      16
  4 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR         30.58      30.22 ZQ      15
  5 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR                30.74      30.90 ZQ      14
  6 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                 30.89      31.05 ZQ      13
  7 Owens, Amanda C     12 Badger-MR              30.82      31.25 ZQ      12
  8 Jones, Shannon E    12 Badger-MR              30.69      31.56 ZQ      11
B - Final
  9 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR      31.21      30.86 ZQ       9
 10 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR                31.64      31.13 ZQ       7
 11 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR                30.93      31.19 ZQ       6
 12 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR    31.55      31.23 ZQ       5
 13 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR        31.24      31.51 ZQ       4
 14 De los Santos, Dia  12 FLY-MR                 31.49      31.64 ZQ       3
 15 Hain, Karina A      11 FLY-MR                 31.44      31.94 ZQ       2
 16 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR        31.52      32.07 ZQ       1
Preliminaries
  3 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 29.83
 11 Rookwood, Shakiray  12 HS-MR                  31.20
 19 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR        31.86
 20 Tobin, Casey        12 Badger-MR              32.19
 21 McGuire, Christine  11 Badger-MR              32.23
 22 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR           32.30
 23 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                 32.39
 24 Wessling, Emily G   12 Middies-MR             32.47
 25 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR               32.50
 26 DaSilva, Taylor A   11 TVSC-MR                32.55
 27 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR                32.58
 28 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR        32.59
 29 Sung, Julia         12 CIY-MR                 32.63
 30 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                 32.64
 31 Bouzarouata, Sarah  11 Twisters-MR            32.78
 32 Manning, Lauren E   12 Middies-MR             32.80
 33 Hunter, Claire M    12 Middies-MR             32.85
 34 Wade, Zoey A        11 HYB-MR                 32.88
 35 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR      32.96
 36 McGowan, Casey      11 WISC-MR                32.98
 36 O'Neill, Kelly      11 Badger-MR              32.98
 38 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR                 33.15
 39 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace-MR                33.16
 40 Reilly, Nadie D     12 Bgnw Marlins-MR        33.18
 41 Fink, Ericka M      12 Middies-MR             33.25
 42 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR    33.38
 43 Aiello, Jennifer M  11 MSC-MR                 33.39
 44 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            33.41
 45 Russell, Eva M      12 LIND-MR                33.44
 46 Moore, Erica C      12 Aqua Gems-MR           33.48
 47 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR                33.63
 48 Brady, Meagan E     12 Mantarays-MR           33.71
 49 Smith, Colleen J    12 CSC-MR                 33.75
 50 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR                33.78
 51 Chang, Linda        12 FLY-MR                 33.85
 52 Balter, Lizzy A     11 Bgnw Marlins-MR        33.88
 53 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                34.00
 54 Henry, Emily        11 VAC-MR                 34.08
 55 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                34.21
 56 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                34.41
 -- Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                  DQ

Event 52  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 26.49        1996 Nicholas Pai, MSC
       Metro: # 26.16        1996 N.Pai, MSC-MR
                27.99  T16
                32.89  ZQ
                33.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Dwyer, Sean P       12 Tmsuffolk-MR           28.55      28.77 ZQ      20
  2 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR                29.01      29.09 ZQ      17
  3 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                29.74      29.52 ZQ      16
  4 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR                30.08      29.61 ZQ      15
  5 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR            29.73      29.94 ZQ      14
  6 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                30.69      30.45 ZQ      13
  7 Lyons, Chris        11 Badger-MR              31.19      31.28 ZQ      12
  8 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR             31.11      31.40 ZQ      11
B - Final
  9 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR             31.47      31.04 ZQ       9
 10 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR           31.29      31.21 ZQ       7
 11 Dupres, Abel        12 RedTails-MR            31.59      31.25 ZQ       6
 12 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR              31.24      31.52 ZQ       5
 13 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           31.31      31.64 ZQ       4
 14 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR           31.38      31.89 ZQ       3
 15 Knight, Lucas       12 FLY-MR                 31.50      31.92 ZQ       2
 16 Nicholson, Michael  12 Middies-MR             31.50      32.28 ZQ       1
Preliminaries
 12 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR             31.36
 18 Friedman, Remy      12 LBA-MR                 31.73
 19 Middleton, William  12 Basc-MR                31.98
 20 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR                 32.02
 21 Adolf, Conrad       12 Agua Swim Team-MR      32.04
 22 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR              32.13
 23 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                 32.33
 24 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR            32.34
 25 Conroy, Michael C   11 OWA-MR                 32.56
 26 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR                32.59
 27 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR             32.66
 28 Perley, Timmy J     11 Middies-MR             32.71
 29 Pickel, Cody        12 FLY-MR                 32.79
 30 Bleier, Jackson     11 SMC-MR                 32.80
 31 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR                 32.85
 32 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR           32.86
 33 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR           33.00
 34 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR              33.08
 34 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR                33.08
 36 Thermos, Yianni     11 WAC-MR                 33.13
 37 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR        33.18
 38 Garcia, Stefan      11 FLY-MR                 33.22
 39 Ready, James E      12 Pace-MR                33.28
 40 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR        33.29
 40 Sweeney, P.J.       12 WAC-MR                 33.29
 42 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          33.39
 43 McComiskey, Tony    12 Basc-MR                33.40
 44 Itzkowitz, Ben M    12 GAEL-MR                33.44
 45 Sweetman, Brandon   12 CIY-MR                 33.48
 46 Walker, Elijah C    12 LIAC-MR                33.53
 47 Leibel, Danny       12 Trs-MR                 33.55
 48 Burud, Michael A    12 Ndac-MR                33.74
 49 Sheridan, James F   12 LIAC-MR                33.79
 50 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR        33.97
 50 Schneider, Ian M    12 Bgnw Marlins-MR        33.97
 52 Fang, Corey Y       12 FLY-MR                 34.03
 53 Bacci, Ryan D       12 CIY-MR                 34.04
 54 Collins, Matthew J  11 FLY-MR                 34.50
 55 Accarino, John J    12 Silver Streaks-MR      34.58
 56 Boo, Joseph D       12 HS-MR                  34.70
 57 Thompson, Philip M  11 GAEL-MR                34.72
 58 Halbohn, Kyle W     12 LIND-MR                34.84
 59 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                 35.10
 60 Dalessio, Andrew    12 Basc-MR                35.42
 61 Park, Jay S         11 LIAC-MR                35.43

Event 53  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.22   3/16/2001 Annie T. Mantey, MSC
       Metro: # 1:03.36        1996 V.Frolova, BSC-MR
                1:03.59  NAT
                1:06.89  JR
                1:08.89  SECT
                1:13.79  ZQ
                1:16.19  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kempton, Kristalyn  18 LIAC-MR              1:06.56    1:06.52 JR      20
                  31.38     1:06.52 (35.14)
  2 Bannon, Meredith L  16 Bgnw Marlins-MR      1:08.06    1:07.45 SECT    17
                  31.91     1:07.45 (35.54)
  3 Leite, Karla        18 LIAC-MR              1:08.95    1:08.43 SECT    16
                  32.70     1:08.43 (35.73)
  4 Sprow, Alana M      15 TVSC-MR              1:09.44    1:09.34 ZQ      15
                  32.43     1:09.34 (36.91)
  5 Kelly, Katie A      17 IA-MR                1:10.24    1:09.57 ZQ      14
                  32.91     1:09.57 (36.66)
  6 Wilde, Joy A        18 Tmsuffolk-MR         1:09.64    1:09.98 ZQ      13
                  33.38     1:09.98 (36.60)
  7 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            1:08.86    1:10.08 ZQ      12
                  33.46     1:10.08 (36.62)
  8 Martinez, Bianca    15 FLY-MR               1:10.57    1:10.90 ZQ      11
                  32.59     1:10.90 (38.31)
B - Final
  9 Lee, Katherine E    16 Agua Swim Team-MR    1:11.58    1:10.30 ZQ       9
                  33.34     1:10.30 (36.96)
 10 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR  1:11.86    1:11.02 ZQ       7
                  33.66     1:11.02 (37.36)
 11 Smith, Devin E      16 CSC-MR               1:11.96    1:11.59 ZQ       6
                  34.07     1:11.59 (37.52)
 12 Puca, Savannah L    18 Tmsuffolk-MR         1:12.38    1:11.74 ZQ       5
                  34.22     1:11.74 (37.52)
 13 Murphy, Jean M      15 Aqua Gems-MR         1:10.94    1:12.08 ZQ       4
                  33.56     1:12.08 (38.52)
 14 Flaherty, Tara E    16 Bgnw Marlins-MR      1:11.06    1:12.62 ZQ       3
                  34.24     1:12.62 (38.38)
 15 Holleran, Michelle  16 Express Swimming-MR  1:13.80    1:13.03 ZQ       2
                  34.57     1:13.03 (38.46)
 16 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR              1:12.38    1:13.30 ZQ       1
                  34.57     1:13.30 (38.73)
Preliminaries
  4 Lepore, Angela      17 WAC-MR               1:08.90
 17 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR    1:12.62
 18 Veccia, Samantha J  15 North Shore-MR       1:13.04
 19 Dwyer, Shannon M    16 Express Swimming-MR  1:13.42
 21 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR    1:14.00
 22 Hutzler, Kayla M    15 TVSC-MR              1:14.40
 23 Berard, Margurite   16 Bgnw Marlins-MR      1:14.41
 24 Kutner, Maxine J    15 Bgnw Marlins-MR      1:14.44
 25 McComiskey, Beth    15 Basc-MR              1:15.14
 26 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR            1:15.26
 27 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:15.87
 28 Burns, Brianna N    16 Cond-MR              1:15.91
 29 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR              1:16.06
 30 Wong, Bethany K     16 Twisters-MR          1:16.20
 31 Cunningham, Amanda  15 Express Swimming-MR  1:16.28
 32 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              1:16.29
 33 Ryan, Meg E         15 Tmsuffolk-MR         1:16.37
 34 Parodi, Annie T     16 Mantarays-MR         1:16.41
 34 Doty, Amy C         16 Pbac-MR              1:16.41
 36 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              1:17.15
 37 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR               1:17.26
 38 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR         1:17.30
 39 Biagioli, Caitlyn   15 Tmsuffolk-MR         1:17.31
 40 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR              1:17.51
 41 Vessa, Gabby K      15 LIAC-MR              1:17.84
 42 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               1:17.87
 43 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR  1:18.14
 44 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR         1:18.16
 45 Smith, Ashley E     16 North Shore-MR       1:18.85
 46 Pujals, Leiya S     16 HYB-MR               1:18.92
 47 Zhu, Angela         17 Twisters-MR          1:20.00

Event 54  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 58.13   3/16/2001 Yuriy Bugayev, AGUA
       Metro: # 56.41        1999 T.Pruitt, TS-MR
                56.29  NAT
                59.49  JR
              1:02.19  SECT
              1:07.49  ZQ
              1:08.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 D'Errico, Angelo C  17 OWA-MR               1:00.68    1:00.66 SECT    20
                  28.41     1:00.66 (32.25)
  2 Lee, An-shih        17 OWA-MR               1:01.74    1:01.07 SECT    17
                  28.65     1:01.07 (32.42)
  3 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR               1:04.18    1:01.81 SECT    16
                  28.93     1:01.81 (32.88)
  4 Borger, Brian R     17 Agua Swim Team-MR    1:02.19    1:02.58 ZQ      15
                  29.80     1:02.58 (32.78)
  5 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR      1:03.45    1:03.71 ZQ      14
                  30.04     1:03.71 (33.67)
  6 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR         1:03.98    1:03.98 ZQ      13
                  29.42     1:03.98 (34.56)
  7 Curci, Brian P      17 Agua Swim Team-MR    1:03.52    1:04.06 ZQ      12
                  29.39     1:04.06 (34.67)
  8 Castellano, Joseph  15 WAC-MR               1:04.38    1:04.24 ZQ      11
                  29.77     1:04.24 (34.47)
B - Final
  9 Suarez, Michael V   16 Pace-MR              1:04.43    1:03.92 ZQ       9
                  30.31     1:03.92 (33.61)
 10 Dent, Rog L         16 LIAC-MR              1:04.51    1:04.21 ZQ       7
                  30.30     1:04.21 (33.91)
 11 Meaney, Brad T      17 WAC-MR               1:05.04    1:04.89 ZQ       6
                  30.48     1:04.89 (34.41)
 12 Clark, Jeffrey T    16 Mantarays-MR         1:04.89    1:05.30 ZQ       5
                  31.00     1:05.30 (34.30)
 13 Yuventi, Jumie N    18 UNAT8-MR             1:05.72    1:05.36 ZQ       4
                  30.30     1:05.36 (35.06)
 14 Anderson, Mark C    15 MSC-MR               1:05.61    1:05.40 ZQ       3
                  31.29     1:05.40 (34.11)
 15 Herr, Bob J         16 Bgnw Marlins-MR      1:05.59    1:06.04 ZQ       2
                  31.57     1:06.04 (34.47)
 16 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              1:05.81    1:06.06 ZQ       1
                  31.43     1:06.06 (34.63)
Preliminaries
  4 Pullen, Thomas T    18 Cond-MR              1:03.40
 14 Liu, Thomas         17 WAC-MR               1:05.14
 19 Paugh, Trevor A     18 Aqua Gems-MR         1:05.91
 20 Kurtz, Jon R        17 Aqua Gems-MR         1:05.97
 21 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR         1:06.31
 22 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR         1:06.34
 23 Caputo, Daniel      15 WAC-MR               1:06.46
 24 Dzieniszewski, Phi  16 FLY-MR               1:06.48
 25 Powell, Adam C      15 Bgnw Marlins-MR      1:06.57
 26 DiDonato, Michael   17 OWA-MR               1:06.82
 27 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               1:06.84
 28 Russo, Matt J       17 OWA-MR               1:06.93
 29 Kearney, Aaron      16 NFS-MR               1:07.07
 30 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR    1:07.27
 31 Southren, Daniel    16 Cond-MR              1:07.29
 31 Chen, Daniel        16 UNAT2-MR             1:07.29
 33 Murray, Connor J    15 MSC-MR               1:07.73
 34 Marks, Danny J      16 Aqua Gems-MR         1:07.77
 35 Luchsinger, Ryan J  15 TVSC-MR              1:07.81
 36 Lew, Michael        16 Badger-MR            1:07.87
 37 Levintov, Nick      17 Basc-MR              1:08.22
 37 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              1:08.22
 39 Keller, Josh A      16 IA-MR                1:08.35
 40 Luboja, Chris E     15 Bgnw Marlins-MR      1:08.63
 41 Pazmino, Mauro F    15 Twisters-MR          1:08.73
 42 Barden, Thomas P    18 Express Swimming-MR  1:08.74
 43 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:08.78
 44 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    1:08.87
 45 Lavery, Erik        16 NY Sharks-MR         1:09.05
 46 Yanilshteyn, Aleks  18 DSC-MR               1:10.46

Event 55  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:07.52   2/16/2003 Kerry Z Gruendell, Badger
       Metro: # 1:07.52   2/14/2003 KERRY Z. GRUENDELL at 2003 MET, BAD-MR
                1:08.89  T16
                1:17.99  ZQ
                1:20.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 De los Santos, Dia  12 FLY-MR               1:12.46    1:11.24 ZQ      20
                  33.16     1:11.24 (38.08)
  2 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              1:13.82    1:12.45 ZQ      17
                  34.78     1:12.45 (37.67)
  3 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR              1:13.32    1:12.94 ZQ      16
                  34.88     1:12.94 (38.06)
  4 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR      1:13.21    1:13.48 ZQ      15
                  34.76     1:13.48 (38.72)
  5 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           1:14.62    1:14.62 ZQ      14
                  35.08     1:14.62 (39.54)
  6 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:15.39    1:15.33 ZQ      13
                  35.51     1:15.33 (39.82)
  7 Russell, Eva M      12 LIND-MR              1:15.63    1:15.53 ZQ      12
                  36.62     1:15.53 (38.91)
  8 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               1:14.68    1:15.97 ZQ      11
                  36.09     1:15.97 (39.88)
B - Final
  9 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      1:16.14    1:13.32 ZQ       9
                  34.45     1:13.32 (38.87)
 10 Klein, Morganne     12 VAC-MR               1:16.10    1:14.51 ZQ       7
                  35.32     1:14.51 (39.19)
 11 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR              1:16.82    1:15.73 ZQ       6
                  35.65     1:15.73 (40.08)
 12 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR      1:15.74    1:15.77 ZQ       5
                  35.32     1:15.77 (40.45)
 13 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:16.32    1:15.89 ZQ       4
                  35.62     1:15.89 (40.27)
 14 Weston, Caroline L  11 Bgnw Marlins-MR      1:15.71    1:15.98 ZQ       3
                  35.54     1:15.98 (40.44)
 15 Sung, Julia         12 CIY-MR               1:16.84    1:16.92 ZQ       2
                  36.28     1:16.92 (40.64)
 16 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:15.90    1:19.32 MEET     1
                  35.57     1:19.32 (43.75)
Preliminaries
 11 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               1:15.80
 18 Stanford, Brittany  12 LBA-MR               1:17.02
 19 Sherard, Ashley M   11 NFS-MR               1:17.17
 20 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR         1:17.45
 21 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR       1:17.69
 21 Mullaney, Megan G   12 North Shore-MR       1:17.69
 23 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace-MR              1:18.07
 24 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR              1:18.09
 25 Lim, Sally          11 FLY-MR               1:18.16
 26 Olsen, Emily K      12 Aqua Gems-MR         1:18.48
 27 Merker, Amelia      12 FLY-MR               1:18.56
 28 Frick, Louisa A     12 Ndac-MR              1:18.57
 29 Miller, Nikki F     11 Silver Streaks-MR    1:18.71
 30 Janos, Valerie J    11 Pace-MR              1:18.95
 31 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:19.09
 32 Narus, Jessica L    11 North Shore-MR       1:19.11
 33 Tremain, Kate       12 Badger-MR            1:19.17
 34 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR      1:19.38
 35 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              1:19.39
 36 Krasniqi, Laura A   12 Silver Streaks-MR    1:19.49
 37 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  1:19.50
 38 Michalak, Agata     11 FLY-MR               1:19.70
 39 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      1:19.83
 40 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  1:19.86
 41 Wiegand, Daria R    12 GAEL-MR              1:20.03
 42 Pizzurro, Jackee    12 SMC-MR               1:20.04
 43 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:20.54
 44 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR              1:20.76
 45 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              1:21.30
 46 Takei, Ayaka        12 Badger-MR            1:22.89

Event 56  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:04.23        1994 Chris Miller, LIAC
       Metro: # 1:00.84        1994 C.Miller, LIAC-MR
                1:07.29  T16
                1:22.39  ZQ
                1:24.09  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR          1:10.75    1:10.15 ZQ      20
                  33.17     1:10.15 (36.98)
  2 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          1:11.35    1:10.33 ZQ      17
                  33.27     1:10.33 (37.06)
  3 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:12.45    1:11.63 ZQ      16
                  33.97     1:11.63 (37.66)
  4 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      1:13.84    1:12.16 ZQ      15
                  34.39     1:12.16 (37.77)
  5 Burud, Michael A    12 Ndac-MR              1:13.90    1:14.09 ZQ      14
                  35.68     1:14.09 (38.41)
  6 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  1:13.73    1:14.49 ZQ      13
                  35.38     1:14.49 (39.11)
  7 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              1:15.35    1:14.68 ZQ      12
                  35.81     1:14.68 (38.87)
  8 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:15.24    1:15.09 ZQ      11
                  35.19     1:15.09 (39.90)
B - Final
  9 Barfield, Christop  12 CIY-MR               1:16.33    1:15.37 ZQ       9
                  34.88     1:15.37 (40.49)
 10 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                1:17.95    1:15.66 ZQ       7
                  35.46     1:15.66 (40.20)
 11 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           1:17.82    1:17.27 ZQ       6
                  37.57     1:17.27 (39.70)
 12 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR      1:17.97    1:17.67 ZQ       5
                  36.83     1:17.67 (40.84)
 13 Walker, Elijah C    12 LIAC-MR              1:19.14    1:18.00 ZQ       4
                  36.81     1:18.00 (41.19)
 14 Bautista, Jaime G   12 CIY-MR               1:17.61    1:18.16 ZQ       3
                  35.84     1:18.16 (42.32)
 15 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR               1:18.22    1:18.30 ZQ       2
                  37.00     1:18.30 (41.30)
 16 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR         1:17.73    1:18.59 ZQ       1
                  36.68     1:18.59 (41.91)
Preliminaries
  9 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR              1:15.50
 17 Lohrer, Jesse T     12 Tmsuffolk-MR         1:18.81
 18 McComiskey, Tony    12 Basc-MR              1:18.99
 20 Lyons, Chris        11 Badger-MR            1:19.50
 21 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR               1:19.54
 22 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR  1:19.96
 23 Dupres, Abel        12 RedTails-MR          1:20.35
 24 Zhou, Richard       12 Unattached-MR        1:20.54
 25 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              1:20.56
 26 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:20.97
 27 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  1:22.15
 28 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR         1:22.21
 29 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR      1:22.24
 30 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR           1:22.33
 31 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               1:22.70
 32 Cornyn, Shane M     12 Middies-MR           1:22.79
 33 Scarano, Joseph     12 Scd-Mr-MR            1:23.26
 34 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               1:23.33
 35 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR          1:23.53
 36 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR               1:23.67
 37 Gourevitch, Jesse   12 Silver Streaks-MR    1:23.86
 38 Bacci, Ryan D       12 CIY-MR               1:23.92
 39 Ting, Alex          12 Express Swimming-MR  1:23.93
 40 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    1:24.16
 41 Deoliveira, Michae  11 Silver Streaks-MR    1:24.50
 42 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR              1:25.05
 43 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR       1:25.45
 -- Patrick, Horace     12 LBA-MR                   DQ

Event 57  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:05.08        1995 Sheryl Segal
       Metro: # 2:00.51        1981 M.Hurrell, BSSC-MR
                2:01.49  NAT
                2:07.39  JR
                2:13.49  SECT
                2:20.49  ZQ
                2:29.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:11.68    2:10.49 SECT    20
                  29.30     1:02.14 (32.84)     1:36.66 (34.52)     2:10.49 (33.83)
  2 Chiappetta, Emma    15 Badger-MR            2:11.35    2:10.50 SECT    17
                  29.35     1:02.14 (32.79)     1:36.23 (34.09)     2:10.50 (34.27)
  3 Kempton, Kristalyn  18 LIAC-MR              2:14.46    2:12.46 SECT    16
                  29.66     1:03.22 (33.56)     1:37.75 (34.53)     2:12.46 (34.71)
  4 Palmeri, Stephanie  17 UNAT6-MR             2:14.48    2:13.18 SECT    15
                  29.91     1:03.54 (33.63)     1:38.36 (34.82)     2:13.18 (34.82)
  5 Masterson, Keri E   17 LIAC-MR              2:12.99    2:14.06 ZQ      14
                  29.35     1:03.11 (33.76)     1:38.22 (35.11)     2:14.06 (35.84)
  6 Harris, Markee E    15 Tmsuffolk-MR         2:14.77    2:16.69 ZQ      13
                  29.93     1:04.32 (34.39)     1:39.91 (35.59)     2:16.69 (36.78)
  7 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              2:16.87    2:17.10 ZQ      12
                  29.99     1:04.22 (34.23)     1:40.04 (35.82)     2:17.10 (37.06)
  8 Fasano, Jackie A    16 LIAC-MR              2:14.18    2:21.08 MEET    11
                  30.84     1:06.63 (35.79)     1:44.07 (37.44)     2:21.08 (37.01)
B - Final
  9 Puca, Savannah L    18 Tmsuffolk-MR         2:19.64    2:16.03 ZQ       9
                  30.46     1:04.96 (34.50)     1:40.30 (35.34)     2:16.03 (35.73)
 10 Liu, Lucy X         17 Agua Swim Team-MR    2:20.91    2:16.19 ZQ       7
                  30.46     1:04.96 (34.50)     1:40.49 (35.53)     2:16.19 (35.70)
 11 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks-MR         2:17.32    2:16.49 ZQ       6
                  30.64     1:05.06 (34.42)     1:40.49 (35.43)     2:16.49 (36.00)
 12 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    2:19.38    2:17.45 ZQ       5
                  31.15     1:05.63 (34.48)     1:42.04 (36.41)     2:17.45 (35.41)
 13 Boehm, Stacey M     16 LIAC-MR              2:21.16    2:19.55 ZQ       4
                  30.92     1:05.90 (34.98)     1:42.40 (36.50)     2:19.55 (37.15)
 14 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              2:18.95    2:20.24 ZQ       3
                  31.01     1:06.60 (35.59)     1:42.98 (36.38)     2:20.24 (37.26)
 15 Guzman, Paula       15 FLY-MR               2:20.45    2:22.10 MEET     2
                  31.57     1:07.63 (36.06)     1:45.06 (37.43)     2:22.10 (37.04)
 16 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      2:21.97    2:27.01 MEET     1
                  30.88     1:06.86 (35.98)     1:45.99 (39.13)     2:27.01 (41.02)
Preliminaries
 17 Vitelli, Paula      16 Badger-MR            2:23.74
 18 D'Esposito, Anjeli  17 TVSC-MR              2:24.09
 19 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR    2:24.24
 20 Vessa, Gabby K      15 LIAC-MR              2:24.33
 21 Holleran, Michelle  16 Express Swimming-MR  2:24.43
 22 Aiello, Christina   15 MSC-MR               2:24.47
 23 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team-MR    2:24.94
 24 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:25.24
 25 Coratti, Samantha   16 MSC-MR               2:25.68
 26 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR    2:26.02
 27 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR         2:26.24
 28 Pelle, Allison      15 WISC-MR              2:26.28
 29 Kaliades, Dena V    15 LIAC-MR              2:26.85
 30 Levine, Kimberly A  15 MSC-MR               2:27.42
 31 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         2:27.79
 32 Hutzler, Kayla M    15 TVSC-MR              2:27.86
 33 Kutner, Maxine J    15 Bgnw Marlins-MR      2:27.91
 34 Ryan, Meg E         15 Tmsuffolk-MR         2:28.88
 35 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:29.18
 36 Kemp, Victoria L    17 MSC-MR               2:29.20
 37 Pirog, Francesca E  16 Agua Swim Team-MR    2:30.10
 38 Balder, Jaclyn M    16 Express Swimming-MR  2:30.88
 39 Gromling, Kristin   16 LBA-MR               2:32.36
 40 Parodi, Annie T     16 Mantarays-MR         2:34.11

Event 58  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:53.86   2/26/2005 John A D'Errico, OWA-MR
       Metro: # 1:47.98        1983 J.Hoffman, BSC-MR
                1:49.69  NAT
                1:54.89  JR
                2:01.49  SECT
                2:17.69  ZQ
                2:18.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 D'Errico, John A    16 OWA-MR               1:58.46    1:53.86*JR      20
                  25.35       54.48 (29.13)     1:23.93 (29.45)     1:53.86 (29.93)
  2 Zimarev, Yury       18 LIAC-MR              1:59.15    1:57.84 SECT    17
                  25.94       56.34 (30.40)     1:26.72 (30.38)     1:57.84 (31.12)
  3 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              1:58.96    2:00.31 SECT    16
                  27.40       58.02 (30.62)     1:28.92 (30.90)     2:00.31 (31.39)
  4 O'Neill, Tom D      15 LIAC-MR              2:03.11    2:01.80 ZQ      15
                  27.84       58.91 (31.07)     1:30.53 (31.62)     2:01.80 (31.27)
  5 Smith, Bobby J      16 LIAC-MR              2:00.93    2:01.83 ZQ      14
                  26.99       58.28 (31.29)     1:30.47 (32.19)     2:01.83 (31.36)
  6 Wang, Vinson M      16 MSC-MR               2:01.92    2:02.19 ZQ      13
                  26.62       57.38 (30.76)     1:29.61 (32.23)     2:02.19 (32.58)
  7 Yate, Jasper M      15 LIAC-MR              2:06.24    2:06.32 ZQ      12
                  27.13       58.48 (31.35)     1:31.88 (33.40)     2:06.32 (34.44)
  8 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR               2:07.42    2:06.96 ZQ      11
                  27.57       59.27 (31.70)     1:33.36 (34.09)     2:06.96 (33.60)
B - Final
  9 Gerlach, Matt C     17 LIAC-MR              2:10.56    2:09.26 ZQ       9
                  29.12     1:01.61 (32.49)     1:36.39 (34.78)     2:09.26 (32.87)
 10 Swensen, Dan C      16 LIAC-MR              2:14.66    2:10.52 ZQ       7
                  29.03     1:02.40 (33.37)     1:36.02 (33.62)     2:10.52 (34.50)
 11 Lanham, Andrew      17 WAC-MR               2:13.92    2:11.61 ZQ       6
                  27.56     1:00.25 (32.69)     1:34.89 (34.64)     2:11.61 (36.72)
 12 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               2:13.64    2:11.96 ZQ       5
                  29.44     1:02.93 (33.49)     1:37.69 (34.76)     2:11.96 (34.27)
 13 Byrnes, Thomas J    15 MSC-MR               2:12.76    2:12.20 ZQ       4
                  29.97     1:03.84 (33.87)     1:37.41 (33.57)     2:12.20 (34.79)
 14 Dent, Rog L         16 LIAC-MR              2:12.96    2:12.56 ZQ       3
                  28.61     1:03.83 (35.22)     1:38.61 (34.78)     2:12.56 (33.95)
 15 Blacker, Jared A    15 Bgnw Marlins-MR      2:12.37    2:14.03 ZQ       2
                  28.24     1:01.16 (32.92)     1:36.86 (35.70)     2:14.03 (37.17)
 16 Carney, Kevin M     18 Aqua Gems-MR         2:12.36    2:15.92 ZQ       1
                  27.70     1:00.64 (32.94)     1:37.33 (36.69)     2:15.92 (38.59)
Preliminaries
  9 Karabanov, Eugene   15 Shy/ Seals-MR        2:07.84
 10 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR              2:08.12
 12 O'Reilly, Patrick   15 North Shore-MR       2:10.68
 20 Mason, Daniel J     15 Pace-MR              2:16.05
 21 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR              2:17.42
 22 Mortazavi, David P  17 Sachem-MR            2:18.47
 23 Murray, Connor J    15 MSC-MR               2:20.03
 24 Alix, Julio C       16 RedTails-MR          2:21.75
 -- Pellegrino, France  17 OWA-MR                   DQ

Event 59  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:17.18   2/26/2005 Alexandra M Panzarino, Middies
       Metro: # 2:11.26  12/15/2000 P.Modrov, TS-MR
                2:15.69  T16
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           2:19.53    2:17.18*ZQ      20
                  29.93     1:04.45 (34.52)     1:40.67 (36.22)     2:17.18 (36.51)
  2 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            2:25.77    2:27.05 ZQ      17
                  31.19     1:09.06 (37.87)     1:47.17 (38.11)     2:27.05 (39.88)
  3 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         2:28.10    2:30.04 ZQ      16
                  31.47     1:08.81 (37.34)     1:49.49 (40.68)     2:30.04 (40.55)
  4 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR      2:29.16    2:30.92 ZQ      15
                  32.50     1:10.81 (38.31)     1:50.89 (40.08)     2:30.92 (40.03)
  5 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      2:35.00    2:32.16 ZQ      14
                  31.92     1:10.20 (38.28)     1:50.62 (40.42)     2:32.16 (41.54)
  6 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             2:33.27    2:32.24 ZQ      12.5
                  31.74     1:10.90 (39.16)     1:50.80 (39.90)     2:32.24 (41.44)
  6 Owens, Amanda C     12 Badger-MR            2:31.60    2:32.24 ZQ      12.5
                  33.43     1:12.60 (39.17)     1:52.20 (39.60)     2:32.24 (40.04)
  8 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR               2:34.18    2:33.58 ZQ      11
                  34.20     1:13.30 (39.10)     1:54.02 (40.72)     2:33.58 (39.56)
B - Final
  9 Merker, Amelia      12 FLY-MR               2:38.51    2:33.35 ZQ       9
                  32.66     1:11.32 (38.66)     1:51.71 (40.39)     2:33.35 (41.64)
 10 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR              2:37.70    2:37.96 MEET     7
                  33.36     1:14.17 (40.81)     1:55.63 (41.46)     2:37.96 (42.33)
 11 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           2:38.69    2:38.34 MEET     6
                  34.70     1:15.19 (40.49)     1:57.42 (42.23)     2:38.34 (40.92)
 12 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR      2:39.14    2:39.25 MEET     5
                  33.04     1:13.01 (39.97)     1:55.62 (42.61)     2:39.25 (43.63)
 13 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR      2:48.66    2:46.32          4
                  34.04     1:16.52 (42.48)     2:01.87 (45.35)     2:46.32 (44.45)
 13 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR    2:43.01

Event 60  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:10.93   2/22/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       Metro: # 2:10.93   2/19/2004 THOMAS J. LUCHSINGER at 2004-M, TVSC-MR
                2:12.89  T16
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           2:23.95    2:20.01 ZQ      20
                  31.33     1:08.26 (36.93)     1:44.58 (36.32)     2:20.01 (35.43)
  2 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         2:26.08    2:22.86 ZQ      17
                  31.77     1:07.99 (36.22)     1:46.02 (38.03)     2:22.86 (36.84)
  3 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  2:29.30    2:26.44 ZQ      16
                  31.94     1:09.09 (37.15)     1:48.09 (39.00)     2:26.44 (38.35)
  4 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              2:29.59    2:28.37 ZQ      15
                  31.69     1:10.59 (38.90)     1:51.02 (40.43)     2:28.37 (37.35)
  5 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      2:28.73    2:28.57 ZQ      14
                  33.17     1:11.24 (38.07)     1:50.48 (39.24)     2:28.57 (38.09)
  6 Knight, Lucas       12 FLY-MR               2:31.04    2:29.32 ZQ      13
                  32.56     1:11.37 (38.81)     1:50.85 (39.48)     2:29.32 (38.47)
  7 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          2:30.65    2:30.39 ZQ      12
                  31.95     1:09.00 (37.05)     1:48.63 (39.63)     2:30.39 (41.76)
  8 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR              2:22.91    2:30.42 ZQ      11
                  30.88     1:05.77 (34.89)     1:46.68 (40.91)     2:30.42 (43.74)
B - Final
  9 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          2:35.80    2:33.41 ZQ       9
                  33.41     1:13.11 (39.70)     1:53.25 (40.14)     2:33.41 (40.16)
 10 Martinez, George    11 FLY-MR               2:34.18    2:34.09 ZQ       7
                  32.95     1:12.74 (39.79)     1:53.31 (40.57)     2:34.09 (40.78)
Preliminaries
  9 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              2:33.81

Event 61  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:52.51   3/16/2001 Kiersten Z Koronowicz, NBS
       Metro: # 1:47.55        1987 C.Ritch, BSC-MR
                1:49.09  NAT
                1:54.19  JR
                1:57.79  SECT
                2:02.89  ZQ
                2:05.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR      1:59.23    1:55.91 SECT    20
                  27.12       55.87 (28.75)     1:25.88 (30.01)     1:55.91 (30.03)
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               1:58.49    1:56.39 SECT    17
                  26.63       56.16 (29.53)     1:26.33 (30.17)     1:56.39 (30.06)
  3 Dwyer, Shannon M    16 Express Swimming-MR  1:59.20    1:57.79 SECT    16
                  27.01       56.69 (29.68)     1:27.70 (31.01)     1:57.79 (30.09)
  4 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR  1:59.06    1:59.28 ZQ      15
                  27.41       57.03 (29.62)     1:27.84 (30.81)     1:59.28 (31.44)
  5 Burns, Brianna N    16 Cond-MR              2:01.42    2:00.57 ZQ      14
                  27.64       57.31 (29.67)     1:28.76 (31.45)     2:00.57 (31.81)
  6 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                2:00.69    2:00.87 ZQ      13
                  27.67       57.91 (30.24)     1:29.43 (31.52)     2:00.87 (31.44)
  7 DI Novis, Jenna M   17 IA-MR                2:01.04    2:00.89 ZQ      12
                  27.87       58.59 (30.72)     1:30.10 (31.51)     2:00.89 (30.79)
  8 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR  1:59.92    2:01.07 ZQ      11
                  28.26       59.07 (30.81)     1:30.51 (31.44)     2:01.07 (30.56)
B - Final
  9 McKenna, Clare M    17 LIAC-MR              2:02.74    2:00.25 ZQ       9
                  28.28       58.71 (30.43)     1:29.76 (31.05)     2:00.25 (30.49)
 10 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            2:01.44    2:00.36 ZQ       7
                  28.27       59.00 (30.73)     1:30.02 (31.02)     2:00.36 (30.34)
 11 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR  2:01.46    2:00.88 ZQ       6
                  28.37       59.07 (30.70)     1:30.39 (31.32)     2:00.88 (30.49)
 12 Tyznar, Tina A      15 LIAC-MR              2:02.15    2:01.43 ZQ       5
                  29.45     1:00.74 (31.29)     1:31.47 (30.73)     2:01.43 (29.96)
 13 Sullivan, Marykate  17 LIAC-MR              2:02.47    2:01.58 ZQ       4
                  28.65       59.55 (30.90)     1:30.96 (31.41)     2:01.58 (30.62)
 14 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    2:03.00    2:01.76 ZQ       3
                  28.37       59.02 (30.65)     1:30.48 (31.46)     2:01.76 (31.28)
 15 Smith, Devin E      16 CSC-MR               2:02.45    2:04.21 MEET     2
                  28.81       59.79 (30.98)     1:31.73 (31.94)     2:04.21 (32.48)
 16 Biagioli, Caitlyn   15 Tmsuffolk-MR         2:02.86    2:05.94 MEET     1
                  29.56     1:01.69 (32.13)     1:33.75 (32.06)     2:05.94 (32.19)
Preliminaries
  3 Kane, Kandra L      16 TVSC-MR              1:59.19
 15 Gray, Catherine     15 Badger-MR            2:02.71
 19 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR              2:03.24
 20 Schiano, Marie J    17 WAC-MR               2:03.38
 21 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks-MR         2:03.41
 22 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR  2:04.00
 23 Palmeri, Stephanie  17 UNAT6-MR             2:04.07
 24 Coratti, Samantha   16 MSC-MR               2:04.42
 25 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:04.51
 26 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR            2:04.53
 27 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              2:04.65
 28 Balder, Jaclyn M    16 Express Swimming-MR  2:04.89
 29 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR    2:04.90
 30 Ansman, Kate A      16 North Shore-MR       2:05.12
 31 Cruise, Mallory J   17 Twisters-MR          2:05.17
 32 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              2:05.24
 33 McMahon, Eilis      17 LIAC-MR              2:05.25
 34 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR         2:05.35
 35 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR               2:05.64
 36 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR  2:05.86
 37 Bannon, Meredith L  16 Bgnw Marlins-MR      2:06.07
 38 Baconcini, Kellyn   15 LIAC-MR              2:06.08
 39 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              2:06.32
 40 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         2:06.45
 41 Kaliades, Dena V    15 LIAC-MR              2:06.60
 42 Larkin, Christine   15 NBS-MR               2:06.63
 43 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      2:06.65
 44 Jennings, Heather   18 North Shore-MR       2:06.71
 45 Vitelli, Paula      16 Badger-MR            2:06.95
 46 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR  2:06.96
 47 Petty, Lanae        15 VAC-MR               2:06.98
 48 Boehm, Stacey M     16 LIAC-MR              2:07.15
 49 Partridge, Gabi C   16 SSL-MR               2:07.33
 50 Varga, Michelle T   17 FLY-MR               2:07.58
 51 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR         2:08.51
 52 Ferlo, Nicole C     15 Aqua Gems-MR         2:09.70
 53 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         2:11.56
 54 Vessa, Gabby K      15 LIAC-MR              2:11.67
 -- Bowman, Colleen E   17 IA-MR                    DQ
 -- Sabens, Ginna M     15 Pace-MR                  DQ
 -- Gomez, Stephanie    17 Badger-MR                DQ

Event 62  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:42.53   3/16/2001 Chris G Brandenberger, TVSC
       Metro: # 1:38.09        1986 J.Witchell, GAK-MR
                1:38.89  NAT
                1:43.09  JR
                1:46.49  SECT
                1:52.99  ZQ
                1:54.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wakefield, Kevin A  17 Express Swimming-MR  1:48.33    1:46.33 SECT    20
                  25.13       53.04 (27.91)     1:19.63 (26.59)     1:46.33 (26.70)
  2 LaPorta, Paul J     16 IA-MR                1:49.30    1:48.31 ZQ      17
                  24.24       51.54 (27.30)     1:19.75 (28.21)     1:48.31 (28.56)
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR         1:48.87    1:48.57 ZQ      16
                  24.90       52.40 (27.50)     1:20.62 (28.22)     1:48.57 (27.95)
  4 Gitman, Robert S    15 WAC-MR               1:48.62    1:49.86 ZQ      15
                  25.03       52.97 (27.94)     1:21.63 (28.66)     1:49.86 (28.23)
  5 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              1:51.37    1:51.41 ZQ      14
                  25.79       53.87 (28.08)     1:22.88 (29.01)     1:51.41 (28.53)
  6 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR         1:49.53    1:51.48 ZQ      13
                  25.11       53.35 (28.24)     1:22.82 (29.47)     1:51.48 (28.66)
  7 Koralewski, Brian   17 CIY-MR               1:51.36    1:51.54 ZQ      12
                  25.72       53.77 (28.05)     1:22.71 (28.94)     1:51.54 (28.83)
  8 Pellegrino, France  17 OWA-MR               1:50.21    1:51.60 ZQ      11
                  25.44       53.60 (28.16)     1:22.73 (29.13)     1:51.60 (28.87)
B - Final
  9 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR          1:53.28    1:48.49 ZQ       9
                  24.21       51.68 (27.47)     1:20.21 (28.53)     1:48.49 (28.28)
 10 Smith, Bobby J      16 LIAC-MR              1:51.71    1:50.09 ZQ       7
                  25.49       53.67 (28.18)     1:22.83 (29.16)     1:50.09 (27.26)
 11 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               1:51.40    1:50.34 ZQ       6
                  25.06       52.59 (27.53)     1:21.53 (28.94)     1:50.34 (28.81)
 12 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR      1:53.39    1:50.64 ZQ       5
                  24.94       52.88 (27.94)     1:21.86 (28.98)     1:50.64 (28.78)
 13 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR  1:52.26    1:50.91 ZQ       4
                  25.92       53.75 (27.83)     1:22.56 (28.81)     1:50.91 (28.35)
 14 O'Neill, Tom D      15 LIAC-MR              1:52.20    1:51.48 ZQ       3
                  26.09       54.63 (28.54)     1:23.69 (29.06)     1:51.48 (27.79)
 15 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR         1:52.93    1:52.79 ZQ       2
                  26.19       54.70 (28.51)     1:23.93 (29.23)     1:52.79 (28.86)
 16 Caputo, David       17 WAC-MR               1:51.97    1:53.59 MEET     1
                  25.19       53.69 (28.50)     1:23.82 (30.13)     1:53.59 (29.77)
Preliminaries
 17 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR         1:53.47
 18 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    1:53.95
 19 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR               1:54.50
 20 Carney, Kevin M     18 Aqua Gems-MR         1:54.77
 21 Wang, Vinson M      16 MSC-MR               1:54.83
 22 Dorfman, Jake       16 NY Sharks-MR         1:55.25
 23 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         1:55.81
 24 Hughes, Mike G      15 Badger-MR            1:55.99
 25 Powell, Adam C      15 Bgnw Marlins-MR      1:56.07
 26 Byrnes, Thomas J    15 MSC-MR               1:56.08
 27 Caputo, Daniel      15 WAC-MR               1:56.16
 28 Paugh, Trevor A     18 Aqua Gems-MR         1:56.17
 29 Gebremedhin, Hafto  18 RedTails-MR          1:56.23
 30 Anderson, Mark C    15 MSC-MR               1:56.27
 31 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR    1:56.52
 32 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR              1:56.58
 33 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR               1:57.53
 34 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR               1:57.69
 35 Yate, Jasper M      15 LIAC-MR              1:59.02
 36 D'Errico, John A    16 OWA-MR               1:59.42
 37 Pullen, Thomas T    18 Cond-MR              2:01.39
 -- Kim, Kevin L        16 FLY-MR                   DQ

Event 63  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:56.56        1991 Tara Lynch, YMID
       Metro: # 1:54.14        1991 T. Lynch, YMID-MR
                1:57.69  T16
                2:10.09  ZQ
                2:15.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              2:01.97    1:59.62 ZQ      20
                  28.57       59.75 (31.18)     1:30.21 (30.46)     1:59.62 (29.41)
  2 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR              2:01.49    1:59.80 ZQ      17
                  28.57       59.40 (30.83)     1:29.78 (30.38)     1:59.80 (30.02)
  3 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    2:10.35    2:05.41 ZQ      16
                  29.19     1:01.49 (32.30)     1:34.05 (32.56)     2:05.41 (31.36)
  4 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR      2:08.83    2:05.49 ZQ      15
                  28.41     1:00.31 (31.90)     1:33.49 (33.18)     2:05.49 (32.00)
  5 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR    2:08.12    2:06.35 ZQ      14
                  29.34     1:01.47 (32.13)     1:34.83 (33.36)     2:06.35 (31.52)
  6 Tobin, Casey        12 Badger-MR            2:07.48    2:06.92 ZQ      13
                  28.30       59.94 (31.64)     1:33.67 (33.73)     2:06.92 (33.25)
  7 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           2:06.40    2:07.09 ZQ      12
                  29.31     1:01.29 (31.98)     1:34.61 (33.32)     2:07.09 (32.48)
  8 Hain, Karina A      11 FLY-MR               2:10.02    2:11.30 MEET    11
                  29.66     1:03.13 (33.47)     1:37.68 (34.55)     2:11.30 (33.62)
B - Final
  9 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR              2:11.12    2:08.52 ZQ       9
                  29.89     1:02.87 (32.98)     1:36.11 (33.24)     2:08.52 (32.41)
 10 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           2:12.33    2:09.97 ZQ       7
                  29.78     1:02.82 (33.04)     1:37.21 (34.39)     2:09.97 (32.76)
 11 Chang, Linda        12 FLY-MR               2:14.16    2:10.42 MEET     6
                  28.80     1:02.02 (33.22)     1:36.80 (34.78)     2:10.42 (33.62)
 12 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      2:13.45    2:10.43 MEET     5
                  29.25     1:02.67 (33.42)     1:37.22 (34.55)     2:10.43 (33.21)
 13 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               2:11.78    2:11.51 MEET     4
                  29.79     1:03.69 (33.90)     1:38.69 (35.00)     2:11.51 (32.82)
 14 Henry, Elizabeth M  12 OWA-MR               2:12.41    2:11.77 MEET     3
                  30.88     1:04.60 (33.72)     1:38.42 (33.82)     2:11.77 (33.35)
 15 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR         2:11.75    2:12.10 MEET     2
                  30.12     1:04.01 (33.89)     1:38.54 (34.53)     2:12.10 (33.56)
 16 Lazare, Libby       12 Badger-MR            2:13.94    2:12.37 MEET     1
                  30.97     1:04.85 (33.88)     1:38.96 (34.11)     2:12.37 (33.41)
Preliminaries
  3 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               2:04.31
 18 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               2:14.17
 19 Munz, Brenna A      12 MSC-MR               2:14.32
 20 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              2:14.54
 21 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              2:14.72
 22 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR       2:14.97
 23 Fink, Ericka M      12 Middies-MR           2:15.05
 24 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR      2:15.10
 25 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  2:15.47
 26 O'Neill, Kelly      11 Badger-MR            2:15.70
 27 McGuire, Christine  11 Badger-MR            2:15.88
 28 Klein, Morganne     12 VAC-MR               2:16.00
 29 McCormack, Christi  12 Aqua Gems-MR         2:16.23
 30 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR              2:16.48

Event 64  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:53.63   3/17/2001 Shane R. Tusup, TS
       Metro: # 1:51.26        1992 D.Chang, HHH-MR
                1:54.69  T16
                2:13.99  ZQ
                2:15.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Dwyer, Sean P       12 Tmsuffolk-MR         2:04.09    2:03.66 ZQ      20
                  27.48       58.97 (31.49)     1:32.00 (33.03)     2:03.66 (31.66)
  2 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR              2:07.02    2:05.24 ZQ      17
                  27.70       58.95 (31.25)     1:31.92 (32.97)     2:05.24 (33.32)
  3 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              2:07.52    2:07.29 ZQ      16
                  28.86     1:01.56 (32.70)     1:35.25 (33.69)     2:07.29 (32.04)
  4 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR              2:08.03    2:07.47 ZQ      15
                  28.45     1:00.71 (32.26)     1:35.04 (34.33)     2:07.47 (32.43)
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              2:09.41    2:07.52 ZQ      14
                  28.91     1:01.91 (33.00)     1:35.56 (33.65)     2:07.52 (31.96)
  6 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               2:09.13    2:08.20 ZQ      13
                  29.33     1:01.96 (32.63)     1:35.55 (33.59)     2:08.20 (32.65)
  7 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            2:09.46    2:09.04 ZQ      12
                  28.39     1:02.09 (33.70)     1:37.25 (35.16)     2:09.04 (31.79)
  8 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR               2:09.56    2:09.49 ZQ      11
                  29.45     1:02.22 (32.77)     1:36.55 (34.33)     2:09.49 (32.94)
B - Final
  9 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            2:09.93    2:07.44 ZQ       9
                  29.36     1:02.13 (32.77)     1:35.61 (33.48)     2:07.44 (31.83)
 10 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  2:11.40    2:07.58 ZQ       7
                  29.71     1:02.08 (32.37)     1:35.46 (33.38)     2:07.58 (32.12)
 11 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           2:10.88    2:09.36 ZQ       6
                  29.55     1:02.61 (33.06)     1:37.03 (34.42)     2:09.36 (32.33)
 12 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  2:12.43    2:10.41 ZQ       5
                  29.32     1:02.92 (33.60)     1:36.77 (33.85)     2:10.41 (33.64)
 13 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         2:12.41    2:10.65 ZQ       4
                  29.80     1:03.27 (33.47)     1:37.27 (34.00)     2:10.65 (33.38)
 14 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            2:11.72    2:11.39 ZQ       3
                  29.66     1:03.27 (33.61)     1:37.88 (34.61)     2:11.39 (33.51)
 15 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR         2:11.50    2:12.21 ZQ       2
                  29.92     1:03.72 (33.80)     1:38.81 (35.09)     2:12.21 (33.40)
 16 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               2:11.70    2:12.72 ZQ       1
                  30.38     1:04.09 (33.71)     1:39.05 (34.96)     2:12.72 (33.67)
Preliminaries
 10 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           2:10.24
 18 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    2:12.80
 19 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       2:13.64
 20 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               2:13.76
 21 Sheridan, James F   12 LIAC-MR              2:13.89
 22 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           2:13.95
 23 Pickel, Cody        12 FLY-MR               2:14.60
 24 Park, Jay S         11 LIAC-MR              2:14.89
 25 Herzog, Adam H      12 HYB-MR               2:14.94
 26 Lohrer, Jesse T     12 Tmsuffolk-MR         2:15.33
 27 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               2:15.96
 28 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR  2:16.64
 29 Spierer, Josh A     12 IA-MR                2:17.02
 30 Middleton, William  12 Basc-MR              2:19.78
 31 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         2:21.85

Event 65  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:39.61        1980 East Queens YMCA
       Metro: # 1:38.58        1990 YWCA Middies, YMID-MR
                1:37.79  T16
                1:44.59  SECT
                1:59.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:40.19    1:41.61 SECT    40
     1) Kempton, Kristalynn M 18        2) Fasano, Jackie A 16
     3) Goldson, Liz C 16               4) Masterson, Keri E 17
                  25.74       51.34 (25.60)     1:16.63 (25.29)     1:41.61 (24.98)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:43.24    1:43.44 SECT    34
     1) Flaherty, Tara E 16             2) Bannon, Meredith L 16
     3) Baumann, Mary Kate K 16         4) Guyett, Caren E 15
                  25.46       51.73 (26.27)     1:18.55 (26.82)     1:43.44 (24.89)
  3 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:42.34    1:44.34 SECT    32
     1) Lepore, Angela 17               2) Schiano, Marie J 17
     3) Cosentino, Christina M 15       4) Konko, Dayna L 16
                  26.16       52.07 (25.91)     1:18.72 (26.65)     1:44.34 (25.62)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:42.00    1:44.89 MEET    30
     1) Fong, Abigail J 17              2) Lehner, Eliza A 16
     3) Liu, Lucy X 17                  4) Alejandro, Tricia A 15
                  25.99       52.24 (26.25)     1:18.43 (26.19)     1:44.89 (26.46)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        1:43.17    1:45.69 MEET    28
     1) Wilde, Joy A 18                 2) Biagioli, Caitlyn 15
     3) Puca, Savannah L 18             4) Zaltsman, Janine 15
                  26.09       52.25 (26.16)     1:19.48 (27.23)     1:45.69 (26.21)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 1:42.00    1:46.06 MEET    26
     1) Ryan, Sarah A 15                2) Balder, Jaclyn M 16
     3) McNeely, Megan A 16             4) Genovese, Kate A 15
                  25.89       53.06 (27.17)     1:19.60 (26.54)     1:46.06 (26.46)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:48.15    1:46.86 MEET    24
     1) Maksimiuk, Justina 16           2) Leung, Paikwin 17
     3) Zhu, Angela 17                  4) Cruise, Mallory J 17
                  25.80       53.68 (27.88)     1:20.83 (27.15)     1:46.86 (26.03)
  8 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:48.11    1:47.57 MEET    22
     1) LeGuyader, Clare L 15           2) DI Novis, Jenna M 17
     3) Bowman, Colleen E 17            4) Kelly, Katie A 17
                  26.96       53.68 (26.72)     1:21.27 (27.59)     1:47.57 (26.30)
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:45.72    1:49.26 MEET    18
     1) Varga, Michelle T 17            2) McCluskey, Maureen 16
     3) Guzman, Paula 15                4) Martinez, Bianca 15
                  26.21       53.29 (27.08)     1:22.15 (28.86)     1:49.26 (27.11)
 10 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:56.00    1:49.66 MEET    14
     1) Coratti, Samantha J 16          2) Kemp, Victoria L 17
     3) Aiello, Christina E 15          4) Levine, Kimberly A 15
                  27.84       55.82 (27.98)     1:23.18 (27.36)     1:49.66 (26.48)
 11 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:47.93    1:52.74 MEET    12
     1) Ferlo, Nicole C 15              2) Lukasik, Brittany G 16
     3) Murphy, Jean M 15               4) Fitzgerald, Shannan L 17
                  28.52       57.01 (28.49)     1:25.86 (28.85)     1:52.74 (26.88)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            1:48.27    1:54.51 MEET    10
     1) Comas, Larisa 16                2) Pilacik, Faith 17
     3) Cinelli, Keri 15                4) Nassery, Alia F 17
                  27.79       57.44 (29.65)     1:26.08 (28.64)     1:54.51 (28.43)
 13 Cross Island YMCA-MR  'A'                   1:54.14    1:54.86 MEET     8
     1) Yee, Elena C 16                 2) Barfield, Ashley 15
     3) Landaw, Grace E 15              4) Suarez, Iliana 15
                  28.88       57.17 (28.29)     1:25.52 (28.35)     1:54.86 (29.34)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:46.16         DQ
     1) Doolittle, Lauren 17            2) Goldrick, Megan 16
     3) Creagh, Kristina 17             4) O'Keefe, Megan 17
                  26.42       52.66 (26.24)     1:19.34 (26.68)          DQ (26.56)

Event 66  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:27.31        1984 Marist Swim Club
       Metro: # 1:25.04        1999 Team Suffolk, TS-MR
                1:26.79  T16
                1:32.69  SECT
                1:49.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:34.00    1:31.67 SECT    40
     1) EL Tahawy, Noor S 16            2) Smith, Bobby J 16
     3) Gerlach, Matt C 17              4) Zimarev, Yury 18
                  23.84       46.66 (22.82)     1:09.91 (23.25)     1:31.67 (21.76)
  2 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:31.47    1:32.93 MEET    34
     1) Caputo, David 17                2) Caputo, Daniel 15
     3) Gitman, Robert S 15             4) Meaney, Brad T 17
                  23.84       47.70 (23.86)     1:10.79 (23.09)     1:32.93 (22.14)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:33.09    1:33.44 MEET    32
     1) Labour Jr., Raphy 18            2) Olivier, Francisco 15
     3) Alix, Julio C 16                4) Yuventi, Jumie N 18
                  22.24       46.83 (24.59)     1:10.35 (23.52)     1:33.44 (23.09)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 1:29.18    1:33.82 MEET    30
     1) Ahern, Michael G 15             2) Stanco, Trevor V 17
     3) Clarke, Sean 16                 4) Wakefield, Kevin A 17
                  23.67       47.35 (23.68)     1:11.63 (24.28)     1:33.82 (22.19)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:32.83    1:33.85 MEET    28
     1) Alaimo, TJ J 16                 2) Lavery, Erik 16
     3) Digiacomo, Daniel 16            4) Burke, Timmy 15
                  23.63       48.09 (24.46)     1:11.20 (23.11)     1:33.85 (22.65)
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:31.41    1:34.40 MEET    26
     1) Lee, An-shih 17                 2) Pellegrino, Francesco 17
     3) D'Errico, Angelo C 17           4) D'Errico, John A 16
                  24.52       48.87 (24.35)     1:12.11 (23.24)     1:34.40 (22.29)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:35.43    1:35.44 MEET    24
     1) Sweeney, Joseph D 17            2) Paugh, Trevor A 18
     3) Marks, Danny J 16               4) Carney, Kevin M 18
                  23.61       47.15 (23.54)     1:11.55 (24.40)     1:35.44 (23.89)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:29.17    1:35.77 MEET    22
     1) Powell, Adam C 15               2) Herr, Bob J 16
     3) Luboja, Chris E 15              4) Palumbo, Andrew S 17
                  22.68       47.56 (24.88)     1:12.42 (24.86)     1:35.77 (23.35)
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:32.38    1:36.01 MEET    18
     1) Dzieniszewski, Phillip 16       2) Shiwnath, Michael 16
     3) Pfeifer, Gregory J 16           4) Kim, Kevin L 16
                  22.93       46.63 (23.70)     1:10.99 (24.36)     1:36.01 (25.02)
 10 Team Suffolk-MR  'A'                        1:33.93    1:37.34 MEET    14
     1) Chester, Nicholas J 15          2) Yeager, Kyle A 16
     3) Caines, Matthew F 17            4) Mongan, Kevin M 15
                  24.89       48.94 (24.05)     1:12.67 (23.73)     1:37.34 (24.67)
 11 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:42.00    1:37.79 MEET    12
     1) Byrnes, Thomas J 15             2) Murray, Connor J 15
     3) Wang, Vinson M 16               4) Anderson, Mark C 15
                  24.09       50.16 (26.07)     1:14.58 (24.42)     1:37.79 (23.21)
 12 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:38.09    1:37.80 MEET    10
     1) LaPorta, Paul J 16              2) Keller, Ethan A 15
     3) Keller, Josh A 16               4) Culkin, Roy E 17
                  23.28       48.82 (25.54)     1:13.76 (24.94)     1:37.80 (24.04)
 13 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:34.90    1:38.10 MEET     8
     1) Jaszewski, Jacub 15             2) Brulhardt, David A 17
     3) Wong, Justin 16                 4) Pazmino, Mauro F 15
                  24.31       49.23 (24.92)     1:13.47 (24.24)     1:38.10 (24.63)
 14 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:37.31    1:38.71 MEET     6
     1) Richman, Joseph Z 16            2) Bergamini, Danny 15
     3) Shachar, Tal A 15               4) Sato, Ray R 16
                  24.88       49.91 (25.03)     1:15.09 (25.18)     1:38.71 (23.62)
 15 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        1:42.09    1:40.07 MEET     4
     1) Leon, Fidel 15                  2) Gebremedhin, Haftom 18
     3) Kooperkamp, Nathanael 15        4) Narvaez, Marco 15
                  24.71       49.82 (25.11)     1:15.77 (25.95)     1:40.07 (24.30)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            1:48.26    1:40.44 MEET     2
     1) Fails, Joe 17                   2) Dorfman, Jake 16
     3) O'Donnell, Peter 16             4) Alaimo, John 18
                  24.97       49.74 (24.77)     1:14.99 (25.25)     1:40.44 (25.45)
 17 Hauppauge-MR  'A'                           1:42.13    1:40.78 MEET
     1) Outcault, Andrew 15             2) TerBush, Ryan N 15
     3) Outcault, Ryan 15               4) Barnett, Kevin 15
                  25.78       51.01 (25.23)     1:16.78 (25.77)     1:40.78 (24.00)
 18 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:42.00    1:41.13 MEET
     1) Rodgers, John 17                2) Kearney, Aaron 16
     3) Phillips, Andrew 15             4) Rouse, Corey 16
                  26.42       51.56 (25.14)     1:16.61 (25.05)     1:41.13 (24.52)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:31.00         DQ
     1) Kopot, Andrey V 16              2) Borger, Brian R 17
     3) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16     4)
                  24.08       48.74 (24.66)     1:14.04 (25.30)          DQ (24.31)

Event 67  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:42.13        1991 YWCA Middies
       Metro: # 1:42.13        1991 YWCA Middies, YMID-MR
                1:45.59  T16
                2:04.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:48.76    1:47.04 MEET    40
     1) De los Santos, Diana 12         2) Skeivys, Maria E 12
     3) Hain, Karina A 11               4) Michalak, Agata 11
                  26.34       53.73 (27.39)     1:20.73 (27.00)     1:47.04 (26.31)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:50.29    1:48.74 MEET    34
     1) Scilufo, Taylor 11              2) Sims, Micah 12
     3) Berkman, Maddy R 11             4) Polhill, Ali C 12
                  27.82       54.66 (26.84)     1:22.17 (27.51)     1:48.74 (26.57)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:48.00    1:49.21 MEET    32
     1) Krey, Laura K 11                2) Tobin, Casey 12
     3) Takei, Ayaka 12                 4) Jones, Shannon E 12
                  27.29       54.94 (27.65)     1:23.03 (28.09)     1:49.21 (26.18)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:53.02    1:52.88 MEET    30
     1) Torre, Melissa R 11             2) Zarriello, Megan T 12
     3) Kolackovsky, Kerrie N 12        4) Kelly, Emily C 12
                  30.02       59.24 (29.22)     1:26.49 (27.25)     1:52.88 (26.39)
  5 Ywca Middies-MR  'A'                        1:54.00    1:53.11 MEET    28
     1) Panzarino, Alexandra M 12       2) Hunter, Claire M 12
     3) Fink, Ericka M 12               4) Wessling, Emily G 12
                  27.87       55.36 (27.49)     1:24.41 (29.05)     1:53.11 (28.70)
  6 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                1:55.47    1:53.43 MEET    26
     1) O'Connor, Rosemarie 12          2) Francomano, Ashley 11
     3) Dease, Katie D 12               4) Giberson, Sara 12
                  29.36       59.17 (29.81)     1:28.62 (29.45)     1:53.43 (24.81)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:57.89    1:53.67 MEET    24
     1) Flower, Lauren E 12             2) Pampillonio, Janine C 12
     3) Kadala, Kristyn E 12            4) Cooley, Kristi-Anna 12
                  28.27       57.74 (29.47)     1:25.80 (28.06)     1:53.67 (27.87)
  8 Flushing YMCA-MR  'B'                       1:54.14    1:53.91 MEET    22
     1) Merker, Amelia 12               2) Kraus, Katherine A 12
     3) Pablo, Aileen 12                4) Chang, Linda 12
                  28.11       56.61 (28.50)     1:25.64 (29.03)     1:53.91 (28.27)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:54.43    1:54.51 MEET    18
     1) Ehret, Jane M 12                2) Moore, Erica C 12
     3) McCormack, Christine E 12       4) Olsen, Ashley E 11
                  27.45       55.94 (28.49)     1:24.83 (28.89)     1:54.51 (29.68)
 10 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:52.74    1:55.29 MEET    14
     1) Smith, Colleen J 12             2) Tromp, Jacqueline M 12
     3) Dundas, Lindsey 11              4) Glenday, Heather M 12
                  28.75       57.92 (29.17)     1:27.87 (29.95)     1:55.29 (27.42)
 11 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:53.00    1:55.43 MEET    12
     1) McGuire, Christine 11           2) O'Neill, Kelly 11
     3) Owens, Amanda C 12              4) Lazare, Libby 12
                  28.59       57.73 (29.14)     1:27.54 (29.81)     1:55.43 (27.89)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:55.01    1:55.71 MEET    10
     1) Schaefer, Kathryn R 12          2) Wiegand, Daria R 12
     3) Groccia, Adrienne D 11          4) Sepe, Lauren K 12
                  30.13       58.97 (28.84)     1:27.80 (28.83)     1:55.71 (27.91)
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:54.48    1:56.47 MEET     8
     1) Trail, Melissa L 11             2) Sims, Danielle 11
     3) Holmes, Sabine B 12             4) Giner, Racquel C 12
                  29.56       59.86 (30.30)     1:28.94 (29.08)     1:56.47 (27.53)
 14 Long Island Express-MR  'A'                 1:56.00    1:58.11 MEET     6
     1) Mu, Isabella 11                 2) Graham, Caitlin 12
     3) Krebs, Kristen E 12             4) Cheng, Emily 12
                  29.60       59.67 (30.07)     1:30.16 (30.49)     1:58.11 (27.95)
 15 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 1:58.29    1:58.29 MEET     4
     1) Owens, Amy 12                   2) Oboyski, Samantha 12
     3) Henry, Emily 11                 4) Klein, Morganne 12
                  30.24     1:00.81 (30.57)     1:30.58 (29.77)     1:58.29 (27.71)
 16 Harbor Seals-MR  'A'                        2:00.49    1:59.31 MEET     2
     1) Rookwood, Shakiraye O 12        2) Lu, Christine Y 12
     3) Foo, Francine F 12              4) Montana, Jaclyn A 11
                  26.86       57.11 (30.25)     1:27.92 (30.81)     1:59.31 (31.39)
 17 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:00.98    2:00.05 MEET
     1) Goco, Chryzl V 11               2) Lloyd, Cecilia 12
     3) Lam, Carolina 11                4) Sung, Julia 12
                  30.70     1:01.75 (31.05)     1:32.83 (31.08)     2:00.05 (27.22)
 18 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:01.10    2:00.33 MEET
     1) Pan, Jessica 12                 2) Guaman, Kelly C 11
     3) Diaz, Susan 12                  4) Bouzarouata, Sarah 11
                  31.68     1:01.75 (30.07)     1:31.81 (30.06)     2:00.33 (28.52)
 19 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:02.48    2:00.72 MEET
     1) Sabatini, Nina B 12             2) Dans, Miesha K 11
     3) Talcott, Shelby B 12            4) Henry, Elizabeth M 12
                  29.25     1:03.21 (33.96)     1:33.53 (30.32)     2:00.72 (27.19)
 19 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:01.96    2:00.72 MEET
     1) Bader, Jordan D 12              2) Tan, Emily A 11
     3) DiPreta, Stephanie N 11         4) Macedonio, Kaitlyn E 12
                  29.37     1:00.71 (31.34)     1:31.17 (30.46)     2:00.72 (29.55)
 21 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'           1:57.57    2:00.79 MEET
     1) Frick, Louisa A 12              2) Pope, Sarah A 11
     3) Perez-Rogers, Lisell E 12       4) Campagna, Brianne M 11
                  30.58     1:01.69 (31.11)     1:31.97 (30.28)     2:00.79 (28.82)
 22 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               1:59.86    2:01.44 MEET
     1) Russell, Eva M 12               2) Russell, Clara J 11
     3) Acompora, Alyssa 11             4) Koch, Carolyn A 11
                  28.28     1:02.45 (34.17)     1:30.33 (27.88)     2:01.44 (31.11)
 23 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:52.95    2:01.55 MEET
     1) Gavin, Kara C 11                2) Castellano, Gabriella A 11
     3) Castaldo, Brittany 12           4) Caputo, Krista 11
                  29.76       58.96 (29.20)     1:30.40 (31.44)     2:01.55 (31.15)
 24 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:03.19    2:02.22 MEET
     1) Flood, Katie M 12               2) Ferguson, Mara H 11
     3) Krasniqi, Laura A 12            4) Miller, Nikki F 11
                  28.89     1:03.37 (34.48)     1:33.32 (29.95)     2:02.22 (28.90)
 25 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:03.02    2:02.48 MEET
     1) Belnavis, Samantha J 11         2) Castro, Alexandra R 11
     3) Edwards, Brittany S 11          4) Sherard, Ashley M 11
                  30.35     1:03.72 (33.37)     1:34.38 (30.66)     2:02.48 (28.10)

Event 68  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:42.31        1992 Half Hollow Hills
       Metro: # 1:39.90   3/16/2001 Flushing Flyers, FLY-MR
                         G.Pfeifer,P.Payabyab,K.Kim,M.Park
                1:44.79  T16
                2:04.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:49.31    1:46.97 MEET    40
     1) Lee, Oliver J 12                2) Heinemann, Erik L 12
     3) Park, Jay S 11                  4) Spinella, Nick R 12
                  26.51       53.64 (27.13)     1:21.37 (27.73)     1:46.97 (25.60)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        1:49.29    1:47.30 MEET    34
     1) Dwyer, Sean P 12                2) Lohrer, Jesse T 12
     3) Galan, Bryan 11                 4) Deblasio, Matthew M 11
                  25.82       52.53 (26.71)     1:20.18 (27.65)     1:47.30 (27.12)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        1:50.00    1:47.44 MEET    32
     1) Bennett, Aarron M 11            2) Rubenstein, Ben S 12
     3) Minaki, Tomoya 12               4) Minowitz, Eric M 11
                  26.71       52.78 (26.07)     1:20.16 (27.38)     1:47.44 (27.28)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:50.87    1:49.78 MEET    30
     1) Doherty, Christopher 12         2) Sangtippawan, Chudchane 12
     3) Polanco, Christopher A 12       4) Gumiela, Kryspin 12
                  28.70       55.67 (26.97)     1:25.01 (29.34)     1:49.78 (24.77)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 1:52.00    1:50.31 MEET    28
     1) Kuo, Theodore 11                2) Crimmins, RJ J 12
     3) Lo, Arthur 12                   4) Carmichael-Lopes, Bernil 11
                  27.18       55.46 (28.28)     1:24.05 (28.59)     1:50.31 (26.26)
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:53.75    1:51.02 MEET    26
     1) Lee, Andy J 12                  2) Murphy, Thomas P 12
     3) Conroy, Michael C 11            4) Wallace, Daniel P 12
                  28.07       57.48 (29.41)     1:24.93 (27.45)     1:51.02 (26.09)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:55.61    1:51.43 MEET    24
     1) White, Connor D 12              2) Karle, Matthew I 11
     3) Gordon, Dakota J 12             4) Carr, John P 12
                  28.16       55.66 (27.50)     1:24.58 (28.92)     1:51.43 (26.85)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:52.33    1:53.66 MEET    22
     1) Pickel, Cody 12                 2) Garcia, Stefan 11
     3) Martinez, George 11             4) Knight, Lucas 12
                  27.52       55.51 (27.99)     1:25.90 (30.39)     1:53.66 (27.76)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:53.30    1:54.10 MEET    18
     1) Lavery, Brendan 12              2) Corey, Alexi 11
     3) Delgrosso, George 11            4) Wong, Stanley 11
                  28.00       58.29 (30.29)     1:28.50 (30.21)     1:54.10 (25.60)
 10 Cross Island YMCA-MR  'A'                   1:54.73    1:54.14 MEET    14
     1) Sweetman, Brandon 12            2) D'Antoni, Joey 11
     3) Bacci, Ryan D 12                4) Barfield, Christopher 12
                  28.85       58.38 (29.53)     1:27.15 (28.77)     1:54.14 (26.99)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:56.36    1:55.23 MEET    12
     1) Sheridan, James F 12            2) Na, Joseph 11
     3) Arana, Oscar Y 12               4) Walker, Elijah C 12
                  30.11       59.21 (29.10)     1:31.39 (32.18)     1:55.23 (23.84)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:55.53    1:55.55 MEET    10
     1) Itzkowitz, Ben M 12             2) Thompson, Philip M 11
     3) Alexandrov, Michael P 11        4) Gianino, Alexander Z 12
                  28.49       58.85 (30.36)     1:28.89 (30.04)     1:55.55 (26.66)
 13 Ywca Middies-MR  'B'                        1:58.00    1:57.29 MEET     8
     1) Perley, Timmy J 11              2) Nicholson, Michael R 12
     3) Jitechian, Gerard J 12          4) Cornyn, Shane M 12
                  28.60       58.35 (29.75)     1:26.71 (28.36)     1:57.29 (30.58)
 14 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                1:59.87    1:58.47 MEET     6
     1) Middleton, William 12           2) Pollastro, Robert 11
     3) Dalessio, Andrew 12             4) McComiskey, Tony 12
                  29.40     1:00.76 (31.36)     1:31.43 (30.67)     1:58.47 (27.04)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              1:59.56    1:59.71 MEET     4
     1) Wong, Daniel 12                 2) Wadolowski, Thomas 11
     3) Barbosa, Larry S 12             4) Erskine, Brendan 11
                  29.70       59.10 (29.40)     1:29.95 (30.85)     1:59.71 (29.76)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:59.51    2:00.21 MEET     2
     1) Friedman, Remy 12               2) Almonte, Max 12
     3) Nash, John 12                   4) Patrick, Horace 12
                  27.12       42.82 (15.70)       58.62 (15.80)   2:00.21 (1:01.59)
 17 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:56.08    2:00.37 MEET
     1) Fountain, Greg J 11             2) Drago, Adam N 12
     3) Schaedtler, Andrew H 12         4) Spierer, Josh A 12
                  31.89     1:04.76 (32.87)     1:31.97 (27.21)     2:00.37 (28.40)
 18 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:00.43    2:02.17 MEET
     1) Leibel, Danny 12                2) Meany, RJ J 12
     3) Messinger, Joshua E 12          4) McIlhargy, Sean V 12
                  29.15     1:02.37 (33.22)     1:33.18 (30.81)     2:02.17 (28.99)
 19 Harbor Seals-MR  'A'                        2:02.66    2:03.07 MEET
     1) Boo, Joseph D 12                2) Tran, Jonathan F 12
     3) Or, Terrence C 12               4) Zavos, Leon C 11
                  26.34       58.17 (31.83)     1:30.31 (32.14)     2:03.07 (32.76)
 20 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:03.82    2:04.78 MEET
     1) Deoliveira, Michael M 11        2) Zaino, Matthew 12
     3) Gourevitch, Jesse D 12          4) Accarino, John J 12
                  33.22     1:04.08 (30.86)     1:35.29 (31.21)     2:04.78 (29.49)
 21 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:09.13    2:10.20
     1) McIlvain, Patrick R 11          2) Griffiths, David 11
     3) Dieterich, Eric B 12            4) Fisher, Alexander R 11
                  31.35     1:05.35 (34.00)     1:37.27 (31.92)     2:10.20 (32.93)

Event 69  Girls 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 17:17.50   2/26/2005 Caren E Guyett, BGNW Marlins
       Metro: # 16:13.59        1997 J.Foschi, LIAC-MR
                16:46.89  NAT
                17:24.29  JR
                17:54.39  SECT
                19:00.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR     16:50.04   17:17.50*JR      20
                  27.97       57.64 (29.67)     1:28.07 (30.43)     1:59.40 (31.33)
        2:30.79 (31.39)     3:01.99 (31.20)     3:33.41 (31.42)     4:04.86 (31.45)
        4:36.27 (31.41)     5:07.69 (31.42)     5:38.90 (31.21)     6:10.68 (31.78)
        6:42.79 (32.11)     7:14.23 (31.44)     7:45.58 (31.35)     8:17.13 (31.55)
        8:48.98 (31.85)     9:20.69 (31.71)     9:53.21 (32.52)    10:25.11 (31.90)
       10:57.03 (31.92)    11:29.20 (32.17)    12:01.33 (32.13)    12:33.58 (32.25)
       13:04.70 (31.12)    13:36.38 (31.68)    14:08.92 (32.54)    14:40.55 (31.63)
       15:12.63 (32.08)    15:44.72 (32.09)    16:16.15 (31.43)    16:47.44 (31.29)
       17:17.50 (30.06)
  2 Bowman, Colleen E   17 IA-MR               18:13.79   18:02.04 MEET    17
                  29.52     1:01.61 (32.09)     1:33.93 (32.32)     2:06.73 (32.80)
        2:39.50 (32.77)     3:12.68 (33.18)     3:45.74 (33.06)     4:18.86 (33.12)
        4:51.93 (33.07)     5:24.98 (33.05)     5:57.88 (32.90)     6:30.51 (32.63)
        7:03.57 (33.06)     7:36.72 (33.15)     8:09.60 (32.88)     8:42.27 (32.67)
        9:15.40 (33.13)     9:48.46 (33.06)    10:21.55 (33.09)    10:54.50 (32.95)
       11:27.48 (32.98)    12:00.35 (32.87)    12:33.49 (33.14)    13:06.40 (32.91)
       13:39.42 (33.02)    14:12.62 (33.20)    14:45.45 (32.83)    15:18.44 (32.99)
       15:51.18 (32.74)    16:24.15 (32.97)    16:57.19 (33.04)    17:29.97 (32.78)
       18:02.04 (32.07)
  3 Kane, Kandra L      16 TVSC-MR             17:35.72   18:07.46 MEET    16
                  27.87       57.84 (29.97)     1:28.47 (30.63)     1:59.55 (31.08)
        2:31.45 (31.90)     3:03.27 (31.82)     3:35.59 (32.32)     4:08.09 (32.50)
        4:40.86 (32.77)     5:14.09 (33.23)     5:47.27 (33.18)     6:20.99 (33.72)
        6:54.46 (33.47)     7:27.59 (33.13)     8:01.51 (33.92)     8:35.11 (33.60)
        9:08.49 (33.38)     9:42.03 (33.54)    10:15.72 (33.69)    10:48.78 (33.06)
       11:26.24 (37.46)    11:59.90 (33.66)    12:33.05 (33.15)    13:06.47 (33.42)
       13:40.15 (33.68)    14:13.93 (33.78)    14:47.31 (33.38)    15:21.04 (33.73)
       15:54.56 (33.52)    16:27.96 (33.40)    17:01.10 (33.14)    17:34.65 (33.55)
       18:07.46 (32.81)
  4 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR               18:16.92   18:11.82 MEET    15
                  29.42     1:02.14 (32.72)     1:35.77 (33.63)     2:09.11 (33.34)
        2:42.34 (33.23)     3:15.75 (33.41)     3:49.09 (33.34)     4:22.57 (33.48)
        4:56.00 (33.43)     5:29.32 (33.32)     6:02.67 (33.35)     6:36.10 (33.43)
        7:09.34 (33.24)     7:42.67 (33.33)     8:16.36 (33.69)     8:49.73 (33.37)
        9:23.27 (33.54)     9:56.75 (33.48)    10:29.90 (33.15)    11:03.27 (33.37)
       11:36.74 (33.47)    12:09.88 (33.14)    12:43.25 (33.37)    13:16.58 (33.33)
       13:49.49 (32.91)    14:22.45 (32.96)    14:55.53 (33.08)    15:28.78 (33.25)
       16:01.75 (32.97)    16:34.93 (33.18)    17:07.93 (33.00)    17:40.80 (32.87)
       18:11.82 (31.02)
  5 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR             18:06.71   18:12.43 MEET    14
                  29.89     1:02.39 (32.50)     1:35.59 (33.20)     2:08.96 (33.37)
        2:42.17 (33.21)     3:15.59 (33.42)     3:48.91 (33.32)     4:22.82 (33.91)
        4:56.12 (33.30)     5:29.45 (33.33)     6:02.84 (33.39)     6:36.08 (33.24)
        7:09.29 (33.21)     7:42.64 (33.35)     8:15.82 (33.18)     8:49.00 (33.18)
        9:22.54 (33.54)     9:55.89 (33.35)    10:29.31 (33.42)    11:02.91 (33.60)
       11:36.45 (33.54)    12:09.70 (33.25)    12:43.28 (33.58)    13:16.26 (32.98)
       13:49.44 (33.18)    14:22.35 (32.91)    14:55.66 (33.31)    15:28.83 (33.17)
       16:02.05 (33.22)    16:35.17 (33.12)    17:08.36 (33.19)    17:41.43 (33.07)
       18:12.43 (31.00)
  6 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR 17:39.72   18:12.69 MEET    13
                  29.24     1:01.37 (32.13)     1:34.38 (33.01)     2:07.05 (32.67)
        2:39.89 (32.84)     3:12.89 (33.00)     3:45.76 (32.87)     4:18.86 (33.10)
        4:52.17 (33.31)     5:25.31 (33.14)     5:58.46 (33.15)     6:31.80 (33.34)
        7:05.62 (33.82)     7:39.71 (34.09)     8:13.81 (34.10)     8:47.65 (33.84)
        9:21.42 (33.77)     9:55.59 (34.17)    10:28.72 (33.13)    11:00.96 (32.24)
       11:34.52 (33.56)    12:08.31 (33.79)    12:41.77 (33.46)    13:15.23 (33.46)
       13:48.74 (33.51)    14:21.74 (33.00)    14:55.38 (33.64)    15:28.91 (33.53)
       16:02.31 (33.40)    16:35.56 (33.25)    17:08.78 (33.22)    17:41.32 (32.54)
       18:12.69 (31.37)
  7 Harris, Markee E    15 Tmsuffolk-MR        18:50.65   18:35.47 MEET    12
                  29.90     1:02.77 (32.87)     1:36.50 (33.73)     2:10.25 (33.75)
        2:43.79 (33.54)     3:17.25 (33.46)     3:50.81 (33.56)     4:24.36 (33.55)
        4:57.76 (33.40)     5:31.47 (33.71)     6:05.46 (33.99)     6:39.13 (33.67)
        7:12.61 (33.48)     7:46.34 (33.73)     8:20.28 (33.94)     8:54.31 (34.03)
        9:28.41 (34.10)    10:02.50 (34.09)    10:36.86 (34.36)    11:11.16 (34.30)
       11:45.27 (34.11)    12:19.51 (34.24)    12:53.80 (34.29)    13:27.55 (33.75)
       14:01.70 (34.15)    14:36.06 (34.36)    15:10.52 (34.46)    15:45.12 (34.60)
       16:19.15 (34.03)    16:53.35 (34.20)    17:27.55 (34.20)    18:01.87 (34.32)
       18:35.47 (33.60)
  8 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR 18:42.76   18:45.17 MEET    11
                  30.14     1:02.68 (32.54)     1:36.50 (33.82)     2:10.79 (34.29)
        2:44.94 (34.15)     3:19.06 (34.12)     3:54.06 (35.00)     4:28.24 (34.18)
        5:02.80 (34.56)     5:37.59 (34.79)     6:12.08 (34.49)     6:46.34 (34.26)
        7:20.73 (34.39)     7:55.22 (34.49)     8:30.14 (34.92)     9:04.39 (34.25)
        9:38.87 (34.48)    10:12.77 (33.90)    10:47.15 (34.38)    11:21.36 (34.21)
       11:55.35 (33.99)    12:29.55 (34.20)    13:04.25 (34.70)    13:38.37 (34.12)
       14:12.94 (34.57)    14:46.98 (34.04)    15:21.34 (34.36)    15:55.58 (34.24)
       16:30.12 (34.54)    17:04.62 (34.50)    17:38.75 (34.13)    18:12.51 (33.76)
       18:45.17 (32.66)
  9 Gray, Catherine     15 Badger-MR           19:00.89   18:49.02 MEET     9
                  30.33     1:02.84 (32.51)     1:36.30 (33.46)     2:10.56 (34.26)
        2:44.30 (33.74)     3:18.22 (33.92)     3:52.01 (33.79)     4:25.72 (33.71)
        4:59.93 (34.21)     5:33.73 (33.80)     6:07.71 (33.98)     6:41.22 (33.51)
        7:15.39 (34.17)     7:49.93 (34.54)     8:24.37 (34.44)     8:59.02 (34.65)
        9:34.11 (35.09)    10:09.23 (35.12)    10:44.35 (35.12)    11:19.70 (35.35)
       11:53.08 (33.38)    12:27.23 (34.15)    13:02.85 (35.62)    13:37.21 (34.36)
       14:12.29 (35.08)    14:46.83 (34.54)    15:21.87 (35.04)    15:57.06 (35.19)
       16:31.87 (34.81)    17:06.88 (35.01)    17:41.15 (34.27)    18:15.31 (34.16)
       18:49.02 (33.71)
 -- Pirog, Francesca E  16 Agua Swim Team-MR   18:59.25         DQ

Event 70  Boys 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 16:54.46   2/26/2005 Nicholas J Chester, TMSUFFOLK
       Metro: # 15:01.25        1977 B.Hackett, GSC-MR
                15:34.99  NAT
                16:13.69  JR
                16:43.99  SECT
                18:15.90  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR        17:50.25   16:54.46*MEET    20
                  27.07       56.57 (29.50)     1:26.80 (30.23)     1:57.26 (30.46)
        2:27.74 (30.48)     2:58.53 (30.79)     3:28.81 (30.28)     3:59.54 (30.73)
        4:30.53 (30.99)     5:02.21 (31.68)     5:33.18 (30.97)     6:04.76 (31.58)
        6:35.70 (30.94)     7:06.46 (30.76)     7:37.30 (30.84)     8:08.48 (31.18)
        8:39.37 (30.89)     9:10.16 (30.79)     9:41.37 (31.21)    10:12.50 (31.13)
       10:43.16 (30.66)    11:14.26 (31.10)    11:45.44 (31.18)    12:16.51 (31.07)
       12:47.79 (31.28)    13:19.11 (31.32)    13:49.96 (30.85)    14:20.96 (31.00)
       14:51.83 (30.87)    15:22.76 (30.93)    15:53.71 (30.95)    16:24.75 (31.04)
       16:54.46 (29.71)
  2 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR        17:23.31   17:00.10 MEET    17
                  27.21       57.36 (30.15)     1:28.46 (31.10)     1:58.86 (30.40)
        2:29.81 (30.95)     3:00.75 (30.94)     3:31.63 (30.88)     4:03.02 (31.39)
        4:34.34 (31.32)     5:05.54 (31.20)     5:36.66 (31.12)     6:08.00 (31.34)
        6:39.29 (31.29)     7:10.22 (30.93)     7:41.41 (31.19)     8:12.54 (31.13)
        8:43.75 (31.21)     9:14.86 (31.11)     9:46.11 (31.25)    10:17.63 (31.52)
       10:49.26 (31.63)    11:20.65 (31.39)    11:51.95 (31.30)    12:23.54 (31.59)
       12:54.83 (31.29)    13:25.40 (30.57)    13:56.30 (30.90)    14:27.37 (31.07)
       14:58.36 (30.99)    15:29.50 (31.14)    16:00.59 (31.09)    16:31.39 (30.80)
       17:00.10 (28.71)
  3 McMahon, Richard J  18 Mantarays-MR        17:33.39   17:01.82 MEET    16
                  26.36       55.22 (28.86)     1:24.65 (29.43)     1:54.28 (29.63)
        2:24.12 (29.84)     2:54.39 (30.27)     3:24.78 (30.39)     3:55.30 (30.52)
        4:26.03 (30.73)     4:56.94 (30.91)     5:27.78 (30.84)     5:59.09 (31.31)
        6:30.29 (31.20)     7:01.55 (31.26)     7:32.76 (31.21)     8:04.14 (31.38)
        8:35.55 (31.41)     9:06.90 (31.35)     9:38.45 (31.55)    10:09.99 (31.54)
       10:41.92 (31.93)    11:13.92 (32.00)    11:46.44 (32.52)    12:18.52 (32.08)
       12:50.22 (31.70)    13:21.51 (31.29)    13:53.37 (31.86)    14:24.86 (31.49)
       14:56.46 (31.60)    15:28.14 (31.68)    16:00.56 (32.42)    16:31.91 (31.35)
       17:01.82 (29.91)
  4 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR        17:40.95   17:16.71 MEET    15
                  27.22       57.15 (29.93)     1:27.96 (30.81)     1:59.05 (31.09)
        2:30.02 (30.97)     3:01.16 (31.14)     3:32.28 (31.12)     4:03.30 (31.02)
        4:34.38 (31.08)     5:05.88 (31.50)     5:37.27 (31.39)     6:08.55 (31.28)
        6:39.87 (31.32)     7:11.55 (31.68)     7:42.98 (31.43)     8:15.00 (32.02)
        8:47.22 (32.22)     9:19.44 (32.22)     9:51.56 (32.12)    10:23.77 (32.21)
       10:55.95 (32.18)    11:27.94 (31.99)    12:00.11 (32.17)    12:32.23 (32.12)
       13:04.16 (31.93)    13:36.35 (32.19)    14:08.42 (32.07)    14:40.32 (31.90)
       15:12.23 (31.91)    15:43.92 (31.69)    16:15.31 (31.39)    16:46.79 (31.48)
       17:16.71 (29.92)
  5 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR              17:13.14   17:19.16 MEET    14
                  26.96       56.92 (29.96)     1:27.97 (31.05)     1:59.20 (31.23)
        2:30.49 (31.29)     3:02.00 (31.51)     3:33.74 (31.74)     4:05.99 (32.25)
        4:38.07 (32.08)     5:10.68 (32.61)     5:43.81 (33.13)     6:16.79 (32.98)
        6:48.97 (32.18)     7:21.46 (32.49)     7:54.17 (32.71)     8:26.07 (31.90)
        8:57.01 (30.94)     9:30.42 (33.41)    10:02.96 (32.54)    10:35.70 (32.74)
       11:06.85 (31.15)    11:38.26 (31.41)    12:10.17 (31.91)    12:41.39 (31.22)
       13:12.54 (31.15)    13:43.48 (30.94)    14:14.30 (30.82)    14:45.03 (30.73)
       15:15.88 (30.85)    15:47.35 (31.47)    16:18.96 (31.61)    16:50.43 (31.47)
       17:19.16 (28.73)
  6 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR        17:21.51   17:22.82 MEET    13
                  26.84       56.36 (29.52)     1:26.39 (30.03)     1:56.84 (30.45)
        2:27.86 (31.02)     2:59.13 (31.27)     3:30.93 (31.80)     4:02.87 (31.94)
        4:34.70 (31.83)     5:06.46 (31.76)     5:37.77 (31.31)     6:10.08 (32.31)
        6:42.25 (32.17)     7:14.65 (32.40)     7:46.76 (32.11)     8:18.88 (32.12)
        8:51.13 (32.25)     9:23.38 (32.25)     9:55.58 (32.20)    10:29.14 (33.56)
       11:00.83 (31.69)    11:32.67 (31.84)    12:05.28 (32.61)    12:38.03 (32.75)
       13:10.80 (32.77)    13:42.56 (31.76)    14:13.98 (31.42)    14:45.63 (31.65)
       15:17.59 (31.96)    15:49.12 (31.53)    16:21.88 (32.76)    16:53.63 (31.75)
       17:22.82 (29.19)
  7 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR             17:53.91   17:51.92 MEET    12
                  27.35       57.68 (30.33)     1:28.80 (31.12)     2:00.48 (31.68)
        2:32.54 (32.06)     3:05.07 (32.53)     3:37.66 (32.59)     4:10.27 (32.61)
        4:43.11 (32.84)     5:15.81 (32.70)     5:48.38 (32.57)     6:21.07 (32.69)
        6:53.69 (32.62)     7:26.54 (32.85)     7:59.04 (32.50)     8:32.06 (33.02)
        9:04.97 (32.91)     9:37.70 (32.73)    10:10.82 (33.12)    10:44.04 (33.22)
       11:16.89 (32.85)    11:49.87 (32.98)    12:23.17 (33.30)    12:55.85 (32.68)
       13:29.11 (33.26)    14:02.46 (33.35)    14:36.14 (33.68)    15:09.28 (33.14)
       15:42.53 (33.25)    16:15.21 (32.68)    16:47.84 (32.63)    17:20.27 (32.43)
       17:51.92 (31.65)
  8 Rusinak, Derek A    15 WAC-MR              18:15.45   18:03.23 MEET    11
                  29.16     1:00.78 (31.62)     1:33.18 (32.40)     2:05.99 (32.81)
        2:38.94 (32.95)     3:11.62 (32.68)     3:44.25 (32.63)     4:17.17 (32.92)
        4:49.81 (32.64)     5:22.72 (32.91)     5:55.23 (32.51)     6:27.94 (32.71)
        7:01.20 (33.26)     7:34.11 (32.91)     8:07.38 (33.27)     8:40.50 (33.12)
        9:13.71 (33.21)     9:46.84 (33.13)    10:20.60 (33.76)    10:54.31 (33.71)
       11:27.75 (33.44)    12:01.11 (33.36)    12:34.53 (33.42)    13:07.35 (32.82)
       13:40.61 (33.26)    14:13.88 (33.27)    14:46.92 (33.04)    15:20.25 (33.33)
       15:53.89 (33.64)    16:27.68 (33.79)    17:00.61 (32.93)    17:32.96 (32.35)
       18:03.23 (30.27)
  9 Pickel, James C     15 FLY-MR              17:57.78   18:06.17 MEET     9
                  28.46       59.63 (31.17)     1:32.49 (32.86)     2:05.41 (32.92)
        2:38.39 (32.98)     3:11.36 (32.97)     3:44.59 (33.23)     4:17.73 (33.14)
        4:50.63 (32.90)     5:23.65 (33.02)     5:56.58 (32.93)     6:29.64 (33.06)
        7:03.19 (33.55)     7:36.42 (33.23)     8:09.59 (33.17)     8:42.24 (32.65)
        9:15.42 (33.18)     9:48.48 (33.06)    10:21.98 (33.50)    10:55.69 (33.71)
       11:28.75 (33.06)    12:01.80 (33.05)    12:34.38 (32.58)    13:07.68 (33.30)
       13:41.17 (33.49)    14:14.25 (33.08)    14:47.30 (33.05)    15:20.00 (32.70)
       15:53.56 (33.56)    16:27.60 (34.04)    17:00.80 (33.20)    17:33.81 (33.01)
       18:06.17 (32.36)
 10 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR        18:15.89   18:13.42 MEET     7
                  29.39     1:00.87 (31.48)     1:33.24 (32.37)     2:05.85 (32.61)
        2:38.76 (32.91)     3:11.70 (32.94)     3:44.54 (32.84)     4:17.70 (33.16)
        4:50.49 (32.79)     5:23.82 (33.33)     5:57.14 (33.32)     6:30.35 (33.21)
        7:03.57 (33.22)     7:37.03 (33.46)     8:10.18 (33.15)     8:43.73 (33.55)
        9:16.77 (33.04)     9:50.17 (33.40)    10:24.08 (33.91)    10:57.89 (33.81)
       11:30.72 (32.83)    12:04.15 (33.43)    12:37.87 (33.72)    13:11.38 (33.51)
       13:44.87 (33.49)    14:18.90 (34.03)    14:52.60 (33.70)    15:26.95 (34.35)
       16:00.49 (33.54)    16:34.63 (34.14)    17:08.45 (33.82)    17:42.09 (33.64)
       18:13.42 (31.33)

Event 71  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:08.22   3/17/2001 Julia E.Smit, TVSC
       Metro: # 2:03.47  11/22/2002 JULIA E. SMIT at NEW YORK STAT, TVSC-MR
                2:02.89  NAT
                2:06.89  T16
                2:09.49  JR
                2:12.49  SECT
                2:20.49  ZQ
                2:24.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gruendel, Kerry R   14 Badger-MR            2:12.56    2:10.96 SECT    20
                  28.05     1:01.34 (33.29)     1:40.76 (39.42)     2:10.96 (30.20)
  2 Degrazia, Kristen   14 Tmsuffolk-MR         2:14.42    2:11.96 SECT    17
                  28.87     1:02.99 (34.12)     1:42.65 (39.66)     2:11.96 (29.31)
  3 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR            2:12.96    2:12.42 SECT    16
                  29.40     1:02.13 (32.73)     1:42.05 (39.92)     2:12.42 (30.37)
  4 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR         2:13.99    2:13.54 ZQ      15
                  29.77     1:03.67 (33.90)     1:42.16 (38.49)     2:13.54 (31.38)
  5 Evans, Laura A      13 Badger-MR            2:14.81    2:13.72 ZQ      14
                  29.68     1:03.78 (34.10)     1:43.82 (40.04)     2:13.72 (29.90)
  6 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              2:15.27    2:14.01 ZQ      13
                  29.45     1:04.65 (35.20)     1:42.38 (37.73)     2:14.01 (31.63)
  7 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR    2:13.65    2:15.77 ZQ      12
                  28.21     1:03.25 (35.04)     1:44.69 (41.44)     2:15.77 (31.08)
  8 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team-MR    2:17.93    2:16.41 ZQ      11
                  29.67     1:02.18 (32.51)     1:45.50 (43.32)     2:16.41 (30.91)
B - Final
  9 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      2:18.60    2:13.68 ZQ       9
                  28.43     1:01.70 (33.27)     1:42.65 (40.95)     2:13.68 (31.03)
 10 Niessl, Steffi E    14 Bgnw Marlins-MR      2:19.60    2:16.12 ZQ       7
                  28.04     1:02.29 (34.25)     1:44.92 (42.63)     2:16.12 (31.20)
 11 Ackerman, Amanda L  14 LIAC-MR              2:19.11    2:16.42 ZQ       6
                  29.91     1:06.14 (36.23)     1:46.52 (40.38)     2:16.42 (29.90)
 12 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            2:20.46    2:17.69 ZQ       5
                  29.94     1:03.83 (33.89)     1:46.57 (42.74)     2:17.69 (31.12)
 13 Papish, Molly F     14 TVSC-MR              2:20.74    2:18.75 ZQ       4
                  30.40     1:06.11 (35.71)     1:48.13 (42.02)     2:18.75 (30.62)
 14 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR      2:19.46    2:19.71 ZQ       3
                  29.78     1:05.90 (36.12)     1:46.60 (40.70)     2:19.71 (33.11)
 15 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    2:18.92    2:20.46 ZQ       2
                  29.44     1:05.09 (35.65)     1:47.93 (42.84)     2:20.46 (32.53)
 16 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               2:20.55    2:21.97 MEET     1
                  29.11     1:04.27 (35.16)     1:48.84 (44.57)     2:21.97 (33.13)
Preliminaries
  9 Malone, Becky L     14 NBS-MR               2:18.60
 11 Larson, Kim P       13 IA-MR                2:18.68
 18 Anderer, Britney    13 HAA-MR               2:20.61
 20 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         2:20.80
 21 Weaver, Joan M      13 IA-MR                2:21.14
 22 Daly, Jenna S       14 LIAC-MR              2:21.47
 23 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    2:21.51
 24 Guba, Ali E         14 GAEL-MR              2:21.60
 25 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               2:21.94
 26 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR    2:22.11
 27 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               2:22.14
 28 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR         2:22.80
 29 Berg, Shea P        13 MSC-MR               2:22.85
 30 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:22.86
 31 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      2:23.44
 32 Winkler, Caitlin    14 FLY-MR               2:23.63
 33 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR       2:23.69
 34 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR               2:23.99
 35 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:24.36
 36 Bransfield, Sammy   13 LIAC-MR              2:24.50
 37 Farrar, Chloe B     14 MSC-MR               2:24.51
 37 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               2:24.51
 37 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                2:24.51
 40 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          2:24.72
 41 Smith, Jackie       14 LBA-MR               2:24.78
 42 Tanaka, Haruka      13 Bgnw Marlins-MR      2:25.45
 43 Yoo, Andrea         14 FLY-MR               2:25.98
 44 Mercurio, Sophia    13 FLY-MR               2:26.72
 45 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR               2:26.74
 46 Holden, Kim B       13 Bgnw Marlins-MR      2:26.92
 47 Citron, Ashley E    14 TVSC-MR              2:28.33
 48 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  2:28.35
 49 Arana, Priscilla    14 FLY-MR               2:30.70

Event 72  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:59.46   3/17/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: # 1:55.70        1998 D.Kahn, TS-MR
                1:50.49  NAT
                1:56.29  JR
                1:59.09  T16
                1:59.79  SECT
                2:15.29  ZQ
                2:18.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR              2:07.03    2:01.66 ZQ      20
                  25.38       55.82 (30.44)     1:34.02 (38.20)     2:01.66 (27.64)
  2 Nam, Timothy K      14 Badger-MR            2:06.34    2:06.14 ZQ      17
                  27.16       59.37 (32.21)     1:36.86 (37.49)     2:06.14 (29.28)
  3 Jacobson, Matt A    14 Badger-MR            2:08.46    2:06.25 ZQ      16
                  26.88     1:00.55 (33.67)     1:36.34 (35.79)     2:06.25 (29.91)
  4 Finnegan, Chris M   14 LIAC-MR              2:07.15    2:06.54 ZQ      15
                  28.05     1:00.13 (32.08)     1:38.65 (38.52)     2:06.54 (27.89)
  5 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         2:09.64    2:08.66 ZQ      14
                  29.19     1:03.90 (34.71)     1:40.48 (36.58)     2:08.66 (28.18)
  6 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               2:11.46    2:08.75 ZQ      13
                  28.38     1:02.74 (34.36)     1:40.11 (37.37)     2:08.75 (28.64)
  7 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR              2:11.03    2:08.97 ZQ      12
                  27.43     1:00.35 (32.92)     1:39.42 (39.07)     2:08.97 (29.55)
  8 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      2:08.39    2:09.90 ZQ      11
                  27.36     1:01.00 (33.64)     1:39.84 (38.84)     2:09.90 (30.06)
B - Final
  9 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR         2:11.85    2:09.78 ZQ       9
                  28.13     1:00.90 (32.77)     1:40.61 (39.71)     2:09.78 (29.17)
 10 Lane, Sean M        14 LIAC-MR              2:13.95    2:10.77 ZQ       7
                  28.37     1:03.20 (34.83)     1:42.43 (39.23)     2:10.77 (28.34)
 11 Catano, AL          13 IA-MR                2:13.09    2:12.06 ZQ       6
                  27.07     1:00.13 (33.06)     1:42.62 (42.49)     2:12.06 (29.44)
 12 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR  2:13.24    2:12.37 ZQ       5
                  27.16     1:00.91 (33.75)     1:43.17 (42.26)     2:12.37 (29.20)
 13 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR              2:13.13    2:14.08 ZQ       4
                  28.83     1:01.79 (32.96)     1:42.75 (40.96)     2:14.08 (31.33)
 14 O'Connor, Michael   14 HYB-MR               2:13.78    2:14.23 ZQ       2.5
                  29.57     1:04.32 (34.75)     1:43.10 (38.78)     2:14.23 (31.13)
 14 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR  2:13.54    2:14.23 ZQ       2.5
                  30.40     1:04.70 (34.30)     1:45.11 (40.41)     2:14.23 (29.12)
 16 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR              2:13.30    2:16.03 MEET     1
                  28.60     1:03.62 (35.02)     1:46.43 (42.81)     2:16.03 (29.60)
Preliminaries
 10 Gao, Simon X        14 TVSC-MR              2:12.91
 13 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:13.19
 19 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR              2:14.12
 20 Palumbo, Evan S     14 Bgnw Marlins-MR      2:14.25
 21 Naudy, Enrique I    14 UNAT3-MR             2:14.48
 22 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR          2:14.51
 23 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:14.52
 24 Kim, Daniel H       14 CIY-MR               2:14.57
 25 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              2:14.61
 26 Huff, Andrew C      14 Badger-MR            2:15.04
 27 Chang, One June J   14 FLY-MR               2:15.08
 28 Cox, Mark A         13 IA-MR                2:15.09
 29 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR    2:15.67
 30 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               2:15.93
 31 Stepinski, Jan      13 Twisters-MR          2:16.39
 32 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         2:16.46
 33 Krause, Billy K     13 Tmsuffolk-MR         2:16.49
 34 Gavin, Tripp G      14 HYB-MR               2:16.59
 35 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR          2:16.98
 36 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR      2:17.39
 37 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR          2:17.43
 38 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR               2:17.91
 39 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              2:17.98
 40 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      2:18.14
 41 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               2:18.82
 42 Russell, Lucais E   14 LIND-MR              2:20.43
 43 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:20.50
 44 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      2:20.98
 45 Vassallo, Timothy   14 LBA-MR               2:21.41
 46 Feeley, Ryan J      13 Badger-MR            2:22.90

Event 73  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:05.02   2/26/2005 Annie Zhu, TWISTERS
       Metro: # 1:05.02   2/26/2005 Annie Zhu, TWISTERS
                1:08.49  T16
                1:18.99  ZQ
                1:20.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          1:05.26    1:05.02*T16     20
                  30.86     1:05.02 (34.16)
  2 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR    1:11.40    1:08.56 ZQ      17
                  33.69     1:08.56 (34.87)
  3 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:14.13    1:12.91 ZQ      16
                  33.84     1:12.91 (39.07)
  4 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR              1:16.49    1:13.08 ZQ      15
                  33.11     1:13.08 (39.97)
  5 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  1:13.22    1:13.12 ZQ      14
                  34.47     1:13.12 (38.65)
  6 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR    1:16.21    1:13.14 ZQ      13
                  33.42     1:13.14 (39.72)
  7 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              1:14.47    1:14.51 ZQ      12
                  35.43     1:14.51 (39.08)
  8 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR    1:16.45    1:14.67 ZQ      11
                  34.06     1:14.67 (40.61)
  9 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:16.47    1:15.33 ZQ       9
                  36.17     1:15.33 (39.16)
 10 Merz, Wendy A       10 HYB-MR               1:14.97    1:15.50 ZQ       7
                  34.48     1:15.50 (41.02)
 11 Sun, Angela         10 Twisters-MR          1:16.00    1:15.81 ZQ       6
                  33.97     1:15.81 (41.84)
 12 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR          1:16.29    1:16.10 ZQ       5
                  35.56     1:16.10 (40.54)
 13 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR               1:15.34    1:16.52 ZQ       4
                  35.61     1:16.52 (40.91)
 14 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:18.65    1:16.90 ZQ       3
                  35.79     1:16.90 (41.11)
 15 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR               1:16.87    1:17.02 ZQ       2
                  35.95     1:17.02 (41.07)
 16 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:16.20    1:17.08 ZQ       1
                  34.92     1:17.08 (42.16)
 17 Watson, Carly E     10 MSC-MR               1:16.90    1:17.31 ZQ
                  35.68     1:17.31 (41.63)
 18 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR          1:17.61    1:17.35 ZQ
                  36.10     1:17.35 (41.25)
 19 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR               1:15.76    1:17.86 ZQ
                  37.43     1:17.86 (40.43)
 20 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR    1:16.77    1:17.98 ZQ
                  35.92     1:17.98 (42.06)
 21 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR    1:18.67    1:18.19 ZQ
                  38.57     1:18.19 (39.62)
 22 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              1:18.15    1:18.77 ZQ
                  37.18     1:18.77 (41.59)
 23 Rubenstein, Allie   10 Middies-MR           1:18.54    1:18.80 ZQ
                  36.69     1:18.80 (42.11)
 24 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              1:18.06    1:18.88 ZQ
                  36.87     1:18.88 (42.01)
 25 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:20.18    1:18.92 ZQ
                  36.71     1:18.92 (42.21)
 26 Hogan, Paige E      10 Pace-MR              1:19.36    1:18.94 ZQ
                  36.23     1:18.94 (42.71)
 27 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR           1:20.66    1:19.28 MEET
                  36.93     1:19.28 (42.35)
 28 Minaki, Megumi      10 Middies-MR           1:19.06    1:19.45 MEET
                  37.66     1:19.45 (41.79)
 29 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR              1:19.21    1:19.54 MEET
                  37.03     1:19.54 (42.51)
 30 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR               1:20.68    1:19.55 MEET
                  36.74     1:19.55 (42.81)
 31 Smith, Mollie M     10 Pace-MR              1:19.92    1:19.97 MEET
                  37.38     1:19.97 (42.59)
 32 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:20.90    1:20.03 MEET
                  37.15     1:20.03 (42.88)
 33 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR               1:20.39    1:20.17 MEET
                  36.84     1:20.17 (43.33)
 34 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR           1:19.99    1:20.69 MEET
                  38.57     1:20.69 (42.12)
 35 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:19.73    1:20.92 MEET
                  38.23     1:20.92 (42.69)
 36 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              1:20.12    1:20.97 MEET
                  37.66     1:20.97 (43.31)
 37 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               1:20.54    1:21.01
                  38.32     1:21.01 (42.69)
 38 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:20.95    1:21.36
                  37.98     1:21.36 (43.38)
 39 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  1:19.22    1:21.61
                  36.92     1:21.61 (44.69)
 40 Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR    1:18.72    1:22.00
                  38.44     1:22.00 (43.56)
 41 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            1:20.72    1:22.35
                  37.46     1:22.35 (44.89)
 42 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:20.99    1:22.52
                  38.14     1:22.52 (44.38)

Event 74  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:05.82   2/12/2000 Daniel P. Simco, BGNW
       Metro: # 1:04.46        2000 D.Simco, BGNW-MR
                1:08.99  T16
                1:20.89  ZQ
                1:22.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR              1:09.48    1:08.30 T16     20
                  31.31     1:08.30 (36.99)
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR          1:10.61    1:09.29 ZQ      17
                  31.26     1:09.29 (38.03)
  3 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR      1:11.80    1:10.90 ZQ      16
                  32.62     1:10.90 (38.28)
  4 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          1:13.89    1:12.36 ZQ      15
                  33.62     1:12.36 (38.74)
  5 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:13.97    1:12.48 ZQ      14
                  32.81     1:12.48 (39.67)
  6 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team-MR    1:13.40    1:13.03 ZQ      13
                  33.43     1:13.03 (39.60)
  7 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      1:13.66    1:13.44 ZQ      12
                  32.99     1:13.44 (40.45)
  8 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            1:16.39    1:13.79 ZQ      11
                  34.80     1:13.79 (38.99)
  9 Nangle, JT T        10 Middies-MR           1:13.02    1:14.01 ZQ       9
                  34.26     1:14.01 (39.75)
 10 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               1:16.20    1:15.32 ZQ       7
                  35.68     1:15.32 (39.64)
 11 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR      1:18.93    1:15.48 ZQ       6
                  33.51     1:15.48 (41.97)
 12 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:15.39    1:15.81 ZQ       5
                  34.43     1:15.81 (41.38)
 13 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR  1:17.26    1:16.11 ZQ       4
                  34.56     1:16.11 (41.55)
 14 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR    1:19.29    1:17.32 ZQ       3
                  37.86     1:17.32 (39.46)
 15 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR       1:18.06    1:17.36 ZQ       2
                  35.39     1:17.36 (41.97)
 16 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:20.20    1:17.61 ZQ       1
                  37.32     1:17.61 (40.29)
 17 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           1:14.14    1:17.82 ZQ
                  35.23     1:17.82 (42.59)
 18 MO, Daniel           9 Twisters-MR          1:19.09    1:18.08 ZQ
                  37.50     1:18.08 (40.58)
 19 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:19.53    1:18.19 ZQ
                  35.23     1:18.19 (42.96)
 20 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR              1:17.39    1:18.28 ZQ
                  36.81     1:18.28 (41.47)
 21 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR  1:19.66    1:18.31 ZQ
                  36.76     1:18.31 (41.55)
 22 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR           1:19.96    1:18.47 ZQ
                  37.88     1:18.47 (40.59)
 23 Torres, David       10 FLY-MR               1:18.10    1:18.64 ZQ
                  36.01     1:18.64 (42.63)
 24 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR      1:19.88    1:18.95 ZQ
                  36.29     1:18.95 (42.66)
 25 Eid, Alex           10 Badger-MR            1:19.24    1:18.97 ZQ
                  36.58     1:18.97 (42.39)
 26 Friedman, Alec T    10 HYB-MR               1:19.35    1:19.09 ZQ
                  38.03     1:19.09 (41.06)
 27 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR    1:20.24    1:19.20 ZQ
                  36.55     1:19.20 (42.65)
 28 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR  1:19.30    1:19.30 ZQ
                  37.12     1:19.30 (42.18)
 29 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR           1:19.36    1:19.43 ZQ
                  37.74     1:19.43 (41.69)
 30 Qiao, Andrew        10 FLY-MR               1:19.26    1:19.65 ZQ
                  37.84     1:19.65 (41.81)
 31 Lu, Michael S       10 Middies-MR           1:17.92    1:19.73 ZQ
                  37.70     1:19.73 (42.03)
 32 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  1:20.26    1:20.41 ZQ
                  37.40     1:20.41 (43.01)
 33 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:19.75    1:20.46 ZQ
                  16.81   1:20.46 (1:03.65)
 34 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR         1:21.22    1:20.50 ZQ
                  36.49     1:20.50 (44.01)
 35 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR      1:21.08    1:20.60 ZQ
                  38.35     1:20.60 (42.25)
 36 Simkins, Robert T    9 HYB-MR               1:20.63    1:20.61 ZQ
                  38.69     1:20.61 (41.92)
 37 Fitzpatrick, Kiera   9 HYB-MR               1:20.58    1:20.73 ZQ
                  37.44     1:20.73 (43.29)
 38 Dominguez, Marco A  10 Bgnw Marlins-MR      1:21.49    1:21.08 MEET
                  37.61     1:21.08 (43.47)
 39 Warnon, Raphael     10 VAC-MR               1:20.21    1:21.25 MEET
                  38.34     1:21.25 (42.91)
 40 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR        1:20.26    1:21.37 MEET
                  39.51     1:21.37 (41.86)
 41 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:20.69    1:21.79 MEET
                  39.04     1:21.79 (42.75)
 42 Mercurio, Joseph     9 FLY-MR               1:19.87    1:21.86 MEET
                  37.84     1:21.86 (44.02)
 43 Tobin, John R       10 Badger-MR            1:21.54    1:21.93 MEET
                  37.71     1:21.93 (44.22)
 44 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR              1:22.54    1:22.19 MEET
                  37.07     1:22.19 (45.12)
 45 Zhivkov, Panio G    10 Apex-MR              1:21.04    1:22.25 MEET
                  38.00     1:22.25 (44.25)
 46 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               1:20.95    1:22.29 MEET
                  37.25     1:22.29 (45.04)
 47 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:22.92    1:22.73 MEET
                  37.50     1:22.73 (45.23)
 48 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR  1:22.58    1:22.74 MEET
                  38.55     1:22.74 (44.19)
 49 Knight, Jordan       9 FLY-MR               1:21.05    1:22.80 MEET
                  38.45     1:22.80 (44.35)
 50 Rueda, Diego C       9 Agua Swim Team-MR    1:21.34    1:23.01
                  39.50     1:23.01 (43.51)
 51 Lennon, Michael J   10 OWA-MR               1:22.15    1:24.95
                  41.10     1:24.95 (43.85)
 52 Moon, Jay            9 FLY-MR               1:22.64    1:26.40
                  38.96     1:26.40 (47.44)
 -- Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR      1:22.31         DQ
                  39.97          DQ (44.40)
 -- Rosen, Alex J        9 Badger-MR            1:21.44         DQ
                  36.72          DQ (41.94)

Event 75  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:51.35   3/17/2001 YWCA Middies
                         K. Ferguson, J. Pangilnan, C. Kofol, B. Gritelman
       Metro: # 1:51.16  12/10/2004 Team Suffolk, TS-MR
                         J. KOCHMAN, K. LARKIN, K. DEGRAZIA, L. PARISI
                1:52.89  T16
                2:14.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:55.00    1:54.16 MEET    40
     1) Hughes, Katie C 13              2) Evans, Laura A 13
     3) Forrester, Alex 13              4) Gruendel, Kerry R 14
                  29.50     1:01.93 (32.43)     1:29.18 (27.25)     1:54.16 (24.98)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:55.00    1:55.09 MEET    34
     1) Holden, Kim B 13                2) Gorki, Alexandra G 13
     3) Niessl, Steffi E 14             4) Weston, Betsy F 13
                  28.79                             1:29.21 ( )     1:55.09 (25.88)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:58.10    1:56.77 MEET    32
     1) Sudano, Ashley M 14             2) Gibson, Lauren M 14
     3) Bunster, Kelly E 14             4) Gaffey, Melanie A 13
                  30.01     1:04.50 (34.49)     1:30.65 (26.15)     1:56.77 (26.12)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:04.54    1:57.84 MEET    30
     1) Bodnar, Katharine D 14          2) Bolander, Katie D 14
     3) Siegel, Erika A 14              4) Shiota, Lili M 14
                  29.70     1:04.28 (34.58)     1:33.03 (28.75)     1:57.84 (24.81)
  5 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:03.55    1:58.39 MEET    28
     1) Giberson, Kari 14               2) Collyer, Courtney 14
     3) Gibbons, Alanna 13              4) Mrozinski, Melissa 13
                  31.03     1:03.31 (32.28)     1:32.07 (28.76)     1:58.39 (26.32)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:57.99    1:59.00 MEET    26
     1) Yoo, Andrea 14                  2) Arana, Priscilla 14
     3) Guelly, Kirsten H 13            4) Kristic, Marta 14
                  31.56     1:05.30 (33.74)     1:33.36 (28.06)     1:59.00 (25.64)
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        2:00.41    1:59.02 MEET    24
     1) Larkin, Kate C 14               2) Yeager, Keira M 14
     3) Degrazia, Kristen A 14          4) Biagioli, Alana 13
                  31.30     1:05.05 (33.75)     1:33.24 (28.19)     1:59.02 (25.78)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:00.43    1:59.61 MEET    22
     1) Baker, Meghan T 13              2) McNally, Elise C 14
     3) Guba, Ali E 14                  4) Lyver, Kellie M 13
                  31.68     1:05.94 (34.26)     1:33.45 (27.51)     1:59.61 (26.16)
  9 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:01.27    1:59.99 MEET    18
     1) Mulligan, Nicole A 14           2) Casado, Laurie 14
     3) Elizee, Juleen 14               4) Geller, Carolyn F 14
                  34.12     1:05.59 (31.47)     1:34.31 (28.72)     1:59.99 (25.68)
 10 Hauppauge-MR  'A'                           2:02.70    2:00.19 MEET    14
     1) Blom, Danielle 13               2) Anderer, Britney 13
     3) Anderer, Stephanie L 13         4) Bucaria, Kristen 14
                  32.58     1:04.17 (31.59)     1:33.53 (29.36)     2:00.19 (26.66)
 11 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:00.42    2:00.41 MEET    12
     1) Weaver, Joan M 13               2) Larson, Kim P 13
     3) LeGuyader, Sydney 14            4) Fountain, Michelle L 14
                  31.51     1:05.82 (34.31)     1:34.77 (28.95)     2:00.41 (25.64)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:56.56    2:00.91 MEET    10
     1) Maloney, Caitlin 14             2) Gavin, Patricia A 14
     3) Sweeney, Breanne 14             4) McDonough, Maureen P 14
                  30.98     1:05.15 (34.17)     1:34.40 (29.25)     2:00.91 (26.51)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 2:06.00    2:01.01 MEET     8
     1) Hartford, Laura G 14            2) Dwyer, Brianne M 13
     3) Derlath, Erica A 14             4) Shockness, Jasmine A 14
                  32.72     1:06.29 (33.57)     1:33.97 (27.68)     2:01.01 (27.04)
 14 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    2:01.11 MEET     6
     1) Carballeira, Kim A 13           2) Citron, Ashley E 14
     3) Holloway, Rebecca D 14          4) Papish, Molly F 14
                  32.33     1:06.31 (33.98)     1:34.68 (28.37)     2:01.11 (26.43)
 15 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:06.08    2:01.23 MEET     4
     1) Tyznar, Jessica A 13            2) Bransfield, Sammy J 13
     3) Siano, Alyssa M 14              4) Daly, Jenna S 14
                  31.93     1:05.54 (33.61)     1:34.49 (28.95)     2:01.23 (26.74)
 16 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:00.61    2:03.92 MEET     2
     1) Mercurio, Sophia 13             2) Michalak, Zuzanna 13
     3) Shanja, Xhesika 14              4) Hill, Daniella 14
                  32.73     1:07.64 (34.91)     1:37.24 (29.60)     2:03.92 (26.68)
 17 Islip Aquatics-MR  'B'                      2:09.31    2:04.80 MEET
     1) Domenchello, Missy 14           2) Bruder, Kristi L 13
     3) Cremer, Kylie E 14              4) LaPorta, Katie L 13
                  32.75     1:08.68 (35.93)     1:38.27 (29.59)     2:04.80 (26.53)
 18 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:09.09    2:05.48 MEET
     1) Ortiz, Ciara 14                 2) Mejia, Cinthia 14
     3) Trinidad, Ayla 14               4) Mathurin- Neville, Jannelle 13
                  32.81     1:15.12 (42.31)     1:36.66 (21.54)     2:05.48 (28.82)
 19 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:06.36    2:06.16 MEET
     1) Bassmann, Amanda C 14           2) Turner, Jennifer J 13
     3) Turner, Ashley E 14             4) Fradkin, Becky H 13
                  31.91     1:06.15 (34.24)     1:36.94 (30.79)     2:06.16 (29.22)
 20 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:13.70    2:12.62 MEET
     1) Sherard, Nia 13                 2) Innis, Raven 13
     3) Alleyne, Sophia N 14            4) Falden, Raynell S 13
                  37.05     1:15.36 (38.31)     1:42.79 (27.43)     2:12.62 (29.83)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:14.78         DQ
     1) Lappas, Alexandra 13            2) Maher, Nadine 13
     3) Burke, Heather 13               4) Lange, Kristen 14
                  34.59     1:11.47 (36.88)     1:43.36 (31.89)          DQ (27.49)

Event 76  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:43.70   2/21/2004 BGC-N. Westchester Marlins
                         T HASTINGS, A SIMCO, D SIMCO, A POWELL
       Metro: # 1:42.42  12/12/2003 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL
                1:46.09  T16
                2:04.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:51.00    1:48.29 MEET    40
     1) Smit, Kevin P 14                2) Dowling, Mark G 14
     3) Brennan, Austin F 14            4) Luchsinger, Thomas J 13
                  29.05       59.75 (30.70)     1:25.19 (25.44)     1:48.29 (23.10)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:52.24    1:49.31 MEET    34
     1) Wagner, Jack S 13               2) Finnegan, Chris M 14
     3) Chang, Adam Y 13                4) Lane, Sean M 14
                  26.98       59.31 (32.33)     1:25.13 (25.82)     1:49.31 (24.18)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:50.00    1:49.36 MEET    32
     1) Huff, Andrew C 14               2) Nam, Timothy K 14
     3) Jacobson, Matt A 14             4) Feeley, Ryan J 13
                  29.77       58.19 (28.42)     1:24.73 (26.54)     1:49.36 (24.63)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:58.12    1:52.25 MEET    30
     1) Polhill, Drew B 14              2) Palumbo, Evan S 14
     3) Charriez, Nick I 13             4) Karle, James M 14
                  28.05       59.19 (31.14)     1:27.25 (28.06)     1:52.25 (25.00)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:53.97    1:53.63 MEET    28
     1) Heath, Michael A 14             2) Holek, Thomas F 14
     3) Richman, Peter Z 14             4) Attinello, Paul C 14
                  29.64     1:01.17 (31.53)     1:29.78 (28.61)     1:53.63 (23.85)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:54.47    1:54.72 MEET    26
     1) Stepinski, Jan 13               2) Wong, Jeffrey 14
     3) Yanez, Gabriel F 14             4) Polanco, Jose A 14
                  30.47     1:02.60 (32.13)     1:29.86 (27.26)     1:54.72 (24.86)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:04.00    1:55.25 MEET    24
     1) Clarke, Braden J 13             2) Cereste, Mark S 14
     3) Charriez, Greg T 13             4) Lyons, Brian L 13
                  28.40     1:00.34 (31.94)     1:28.72 (28.38)     1:55.25 (26.53)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:54.51    1:55.34 MEET    22
     1) Salcedo, Hember 14              2) Lee, Doohyun 13
     3) Kim, Kenny L 13                 4) Chang, One June J 14
                  30.03     1:03.65 (33.62)     1:30.81 (27.16)     1:55.34 (24.53)
  9 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:59.27    1:55.87 MEET    18
     1) Catano, AL 13                   2) Hallinan, James J 13
     3) Cox, Mark A 13                  4) Cremer, Christian H 13
                  28.89     1:04.85 (35.96)     1:30.01 (25.16)     1:55.87 (25.86)
 10 Team Suffolk-MR  'A'                        1:55.59    1:55.91 MEET    14
     1) Krause, Billy K 13              2) Hinds, Jonathan A 13
     3) Windler, Andrew J 14            4) Podniesinski, Jonathan J 14
                  29.99     1:02.79 (32.80)     1:30.81 (28.02)     1:55.91 (25.10)
 11 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:03.63    1:56.25 MEET    12
     1) Gravina, Michael T 14           2) Stein, Robert J 13
     3) Katz, Andrew 13                 4) Hoempler, Erik 14
                  31.04     1:04.61 (33.57)     1:32.50 (27.89)     1:56.25 (23.75)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:01.64    1:58.30 MEET    10
     1) Staszewski, Alec L 14           2) Lee, Eric J 13
     3) Cerra, Nicholas 13              4) Ragin, Gregory 14
                  30.58     1:05.66 (35.08)     1:33.74 (28.08)     1:58.30 (24.56)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 2:10.00    1:59.88 MEET     8
     1) Derlath, Jonathan H 13          2) WU, Alex 13
     3) Jasinski, Brian A 14            4) Smith, Kendall C 14
                  31.89     1:07.94 (36.05)     1:35.75 (27.81)     1:59.88 (24.13)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:03.29    2:00.80 MEET     6
     1) Coleman, Zachary T 13           2) Lettieri, Nicholas M 14
     3) McIlvain, Brian J 13            4) Dieterich, Matthew R 14
                  32.05     1:05.06 (33.01)     1:33.94 (28.88)     2:00.80 (26.86)
 15 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:04.29    2:02.80 MEET     4
     1) Derby, Jimmy F 14               2) Ching, Brian G 14
     3) Sweetman, Kris 13               4) Kim, Daniel H 14
                  31.56     1:08.49 (36.93)     1:36.30 (27.81)     2:02.80 (26.50)

Event 77  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:07.69   3/17/2001 Kristin Z. Degrazia, TS
       Metro: # 2:02.15    5/1/1982 S.Verderber, LISC-MR
                2:10.29  T16
                2:30.39  ZQ
                2:35.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          2:12.55    2:12.78 ZQ      20
                  29.45     1:03.13 (33.68)     1:38.25 (35.12)     2:12.78 (34.53)
  2 Friese, Brittany M  10 NBS-MR               2:17.74    2:15.16 ZQ      17
                  31.06     1:05.44 (34.38)     1:41.57 (36.13)     2:15.16 (33.59)
  3 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            2:15.68    2:15.66 ZQ      16
                  31.39     1:06.16 (34.77)     1:41.59 (35.43)     2:15.66 (34.07)
  4 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               2:21.82    2:21.38 ZQ      15
                  32.45     1:08.85 (36.40)     1:45.72 (36.87)     2:21.38 (35.66)
  5 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              2:19.12    2:21.60 ZQ      14
                  32.53     1:08.60 (36.07)     1:46.68 (38.08)     2:21.60 (34.92)
  6 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              2:30.35    2:23.80 ZQ      13
                  33.80     1:10.01 (36.21)     1:47.33 (37.32)     2:23.80 (36.47)
  7 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            2:28.68    2:25.07 ZQ      12
                  33.05     1:10.55 (37.50)     1:48.99 (38.44)     2:25.07 (36.08)
  8 Sun, Angela         10 Twisters-MR          2:25.54    2:25.18 ZQ      11
                  32.41     1:09.04 (36.63)     1:48.35 (39.31)     2:25.18 (36.83)
  9 Poleway, Monica J   10 Middies-MR           2:28.55    2:25.24 ZQ       9
                  33.46     1:10.26 (36.80)     1:48.22 (37.96)     2:25.24 (37.02)
 10 Watson, Carly E     10 MSC-MR               2:29.19    2:27.66 ZQ       7
                  35.85     1:14.95 (39.10)     1:53.43 (38.48)     2:27.66 (34.23)
 11 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              2:29.57    2:27.97 ZQ       6
                  34.13     1:11.74 (37.61)     1:50.67 (38.93)     2:27.97 (37.30)
 12 Boccia, Lindsay M   10 WAC-MR               2:29.83    2:28.33 ZQ       5
                  34.36     1:12.19 (37.83)     1:51.50 (39.31)     2:28.33 (36.83)
 13 Boyko, Emily F      10 MSC-MR               2:29.83    2:28.84 ZQ       4
                  34.46     1:13.55 (39.09)     1:52.36 (38.81)     2:28.84 (36.48)
 14 Henry, Olivia P     10 OWA-MR               2:30.08    2:28.90 ZQ       3
                  33.65     1:13.21 (39.56)     1:52.48 (39.27)     2:28.90 (36.42)
 15 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR              2:31.84    2:28.94 ZQ       2
                  32.66     1:10.00 (37.34)     1:50.32 (40.32)     2:28.94 (38.62)
 16 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR              2:31.16    2:30.13 ZQ       1
                  33.92     1:12.69 (38.77)     1:52.42 (39.73)     2:30.13 (37.71)
 17 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              2:31.01    2:30.31 ZQ
                  34.59     1:13.44 (38.85)     1:53.64 (40.20)     2:30.31 (36.67)
 18 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               2:34.20    2:30.32 ZQ
                  33.52     1:12.57 (39.05)     1:52.75 (40.18)     2:30.32 (37.57)
 19 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR       2:32.15    2:30.59 MEET
                  33.74     1:12.27 (38.53)     1:52.86 (40.59)     2:30.59 (37.73)
 20 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               2:26.36    2:31.28 MEET
                  33.94     1:11.90 (37.96)     1:51.61 (39.71)     2:31.28 (39.67)
 21 Chen, Lillian       10 Express Swimming-MR  2:33.33    2:31.79 MEET
                  33.62     1:11.75 (38.13)     1:51.66 (39.91)     2:31.79 (40.13)
 22 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               2:31.68    2:32.09 MEET
                  34.91     1:14.15 (39.24)     1:55.21 (41.06)     2:32.09 (36.88)
 23 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  2:29.44    2:32.51 MEET
                  34.93     1:13.88 (38.95)     1:54.87 (40.99)     2:32.51 (37.64)
 24 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              2:33.34    2:32.73 MEET
                  34.33     1:14.00 (39.67)     1:54.26 (40.26)     2:32.73 (38.47)
 25 Summers, Morgan S   10 CIY-MR               2:30.69    2:32.81 MEET
                  33.92     1:12.78 (38.86)     1:53.67 (40.89)     2:32.81 (39.14)
 26 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR      2:29.40    2:34.87 MEET
                  34.07     1:13.03 (38.96)     1:54.20 (41.17)     2:34.87 (40.67)
 27 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            2:35.26    2:35.39 MEET
                  35.54     1:14.26 (38.72)     1:55.63 (41.37)     2:35.39 (39.76)
 28 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            2:35.37    2:37.91
                  37.09     1:18.02 (40.93)     1:59.90 (41.88)     2:37.91 (38.01)
 29 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            2:35.94    2:38.42
                  35.24     1:16.78 (41.54)     1:59.40 (42.62)     2:38.42 (39.02)

Event 78  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:05.25        1983 Rodney Van Tassell
       Metro: # 2:04.72        1985 D.VanTassell, NBS-MR
                2:09.59  T16
                2:31.89  ZQ
                2:39.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR              2:12.25    2:11.69 ZQ      20
                  29.19     1:03.16 (33.97)     1:37.57 (34.41)     2:11.69 (34.12)
  2 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          2:20.24    2:13.98 ZQ      17
                  30.45     1:05.19 (34.74)     1:40.31 (35.12)     2:13.98 (33.67)
  3 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            2:19.81    2:15.42 ZQ      16
                  30.78     1:05.94 (35.16)     1:41.52 (35.58)     2:15.42 (33.90)
  4 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               2:21.08    2:19.67 ZQ      15
                  32.41     1:07.94 (35.53)     1:44.60 (36.66)     2:19.67 (35.07)
  5 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      2:20.70    2:20.86 ZQ      14
                  31.47     1:06.49 (35.02)     1:43.63 (37.14)     2:20.86 (37.23)
  6 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR               2:18.65    2:21.29 ZQ      13
                  30.75     1:05.11 (34.36)     1:42.70 (37.59)     2:21.29 (38.59)
  7 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            2:24.69    2:22.06 ZQ      12
                  31.43     1:08.00 (36.57)     1:46.01 (38.01)     2:22.06 (36.05)
  8 Nangle, JT T        10 Middies-MR           2:18.17    2:23.31 ZQ      11
                  31.98     1:08.39 (36.41)     1:46.29 (37.90)     2:23.31 (37.02)
  9 Eid, Alex           10 Badger-MR            2:29.84    2:25.13 ZQ       9
                  33.33     1:10.55 (37.22)     1:48.26 (37.71)     2:25.13 (36.87)
 10 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           2:21.19    2:25.47 ZQ       7
                  32.92     1:09.96 (37.04)     1:48.27 (38.31)     2:25.47 (37.20)
 11 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR  2:26.13    2:25.49 ZQ       6
                  32.64     1:09.82 (37.18)     1:47.67 (37.85)     2:25.49 (37.82)
 12 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               2:22.86    2:26.21 ZQ       5
                  33.25     1:10.56 (37.31)     1:48.40 (37.84)     2:26.21 (37.81)
 13 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR      2:34.75    2:26.37 ZQ       4
                  34.16     1:12.31 (38.15)     1:50.87 (38.56)     2:26.37 (35.50)
 14 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         2:25.90    2:26.66 ZQ       3
                  16.18     1:11.57 (55.39)     1:49.95 (38.38)     2:26.66 (36.71)
 15 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               2:19.64    2:26.79 ZQ       2
                  33.07     1:10.91 (37.84)     1:49.67 (38.76)     2:26.79 (37.12)
 16 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR    2:27.17    2:26.97 ZQ       1
                  32.95     1:11.02 (38.07)     1:50.44 (39.42)     2:26.97 (36.53)
 17 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR  2:27.09    2:27.02 ZQ
                  33.41     1:11.40 (37.99)     1:50.60 (39.20)     2:27.02 (36.42)
 18 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR           2:33.44    2:27.17 ZQ
                  33.22     1:10.55 (37.33)     1:49.18 (38.63)     2:27.17 (37.99)
 19 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR           2:35.30    2:28.45 ZQ
                  33.87     1:12.09 (38.22)     1:51.88 (39.79)     2:28.45 (36.57)
 20 Rosen, Alex J        9 Badger-MR            2:38.24    2:28.52 ZQ
                  33.15     1:10.63 (37.48)     1:48.18 (37.55)     2:28.52 (40.34)
 21 Lennon, Michael J   10 OWA-MR               2:34.10    2:28.80 ZQ
                  34.34     1:13.80 (39.46)     1:52.22 (38.42)     2:28.80 (36.58)
 22 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         2:33.95    2:29.42 ZQ
                  34.09     1:13.29 (39.20)     1:52.66 (39.37)     2:29.42 (36.76)
 23 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            2:29.90    2:29.93 ZQ
                  34.73     1:13.85 (39.12)     1:52.60 (38.75)     2:29.93 (37.33)
 24 Simkins, Robert T    9 HYB-MR               2:29.85    2:29.97 ZQ
                  37.16     1:16.35 (39.19)     1:54.32 (37.97)     2:29.97 (35.65)
 25 Pollack, Jack H     10 Middies-MR           2:33.72    2:30.87 ZQ
                  33.45     1:13.64 (40.19)     1:53.70 (40.06)     2:30.87 (37.17)
 26 Tobin, John R       10 Badger-MR            2:35.37    2:31.13 ZQ
                  33.75     1:13.07 (39.32)     1:52.35 (39.28)     2:31.13 (38.78)
 27 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR         2:36.75    2:32.33 MEET
                  34.42     1:13.17 (38.75)     1:53.43 (40.26)     2:32.33 (38.90)
 28 Kunze, Colin J       9 NYCC-MR              2:34.16    2:32.37 MEET
                  35.14     1:14.03 (38.89)     1:54.77 (40.74)     2:32.37 (37.60)
 29 Harasym, James M    10 TVSC-MR              2:38.59    2:32.41 MEET
                  34.53     1:13.66 (39.13)     1:53.48 (39.82)     2:32.41 (38.93)
 30 Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR      2:33.93    2:32.45 MEET
                  34.83     1:14.96 (40.13)     1:55.17 (40.21)     2:32.45 (37.28)
 31 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         2:38.54    2:32.47 MEET
                  33.52     1:13.32 (39.80)     1:55.02 (41.70)     2:32.47 (37.45)
 32 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR              2:36.35    2:32.78 MEET
                  33.29     1:11.84 (38.55)     1:52.53 (40.69)     2:32.78 (40.25)
 33 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR  2:34.00    2:33.16 MEET
                  34.74     1:13.93 (39.19)     1:55.28 (41.35)     2:33.16 (37.88)
 34 MO, Daniel           9 Twisters-MR          2:33.00    2:34.26 MEET
                  34.54     1:13.95 (39.41)     1:55.26 (41.31)     2:34.26 (39.00)
 35 Alderson, Ryan P    10 MSC-MR               2:38.30    2:34.29 MEET
                  35.52     1:14.44 (38.92)     1:54.50 (40.06)     2:34.29 (39.79)
 36 Anderson, Tom R     10 CIY-MR               2:36.61    2:34.30 MEET
                  34.39     1:13.53 (39.14)     1:54.53 (41.00)     2:34.30 (39.77)
 37 De Las Cuevas, Mar  10 FLY-MR               2:36.95    2:34.49 MEET
                  35.15     1:14.54 (39.39)     1:56.07 (41.53)     2:34.49 (38.42)
 38 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                2:38.40    2:35.74 MEET
                  34.44     1:13.51 (39.07)     1:54.04 (40.53)     2:35.74 (41.70)
 39 Torres, David       10 FLY-MR               2:32.44    2:35.78 MEET
                  33.89     1:14.04 (40.15)     1:54.59 (40.55)     2:35.78 (41.19)
 40 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  2:39.84    2:37.93 MEET
                  35.39     1:15.76 (40.37)     1:58.83 (43.07)     2:37.93 (39.10)
 41 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              2:31.40    2:39.04 MEET
                  34.98     1:14.96 (39.98)     1:56.97 (42.01)     2:39.04 (42.07)
 42 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               2:31.62    2:44.32
                  34.79     1:15.69 (40.90)     1:59.78 (44.09)     2:44.32 (44.54)
 43 Barry, Charles       9 Badger-MR            2:25.14    2:45.22
                  35.99     1:18.34 (42.35)     2:03.28 (44.94)     2:45.22 (41.94)

Event 79  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.45        1997 Erica Debenedetto
       Metro: # 1:03.02    5/1/1998 A.Mantey, MSC-MR
                1:03.59  NAT
                1:05.79  T16
                1:06.89  JR
                1:08.89  SECT
                1:15.19  ZQ
                1:16.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Malone, Becky L     14 NBS-MR               1:08.98    1:08.02 SECT    20
                  31.92     1:08.02 (36.10)
  2 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR         1:09.75    1:08.33 SECT    17
                  32.71     1:08.33 (35.62)
  3 Anderer, Britney    13 HAA-MR               1:08.93    1:08.35 SECT    16
                  32.93     1:08.35 (35.42)
  4 Evans, Laura A      13 Badger-MR            1:09.62    1:09.35 ZQ      15
                  33.65     1:09.35 (35.70)
  5 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              1:10.58    1:09.49 ZQ      14
                  32.97     1:09.49 (36.52)
  6 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR         1:11.20    1:09.86 ZQ      13
                  33.36     1:09.86 (36.50)
  7 Casado, Laurie      14 CIY-MR               1:11.14    1:09.91 ZQ      12
                  32.69     1:09.91 (37.22)
  8 DiDonato, Emily     14 OWA-MR               1:10.02    1:10.13 ZQ      11
                  32.98     1:10.13 (37.15)
B - Final
  9 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR      1:11.46    1:10.73 ZQ       9
                  33.21     1:10.73 (37.52)
 10 Harris, Katherine   14 LBA-MR               1:12.38    1:11.24 ZQ       7
                  34.30     1:11.24 (36.94)
 11 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR               1:13.96    1:12.06 ZQ       6
                  34.49     1:12.06 (37.57)
 12 Farrar, Chloe B     14 MSC-MR               1:13.88    1:12.37 ZQ       5
                  34.27     1:12.37 (38.10)
 13 Bransfield, Sammy   13 LIAC-MR              1:13.97    1:12.44 ZQ       4
                  33.85     1:12.44 (38.59)
 14 Guba, Ali E         14 GAEL-MR              1:13.51    1:12.93 ZQ       3
                  35.02     1:12.93 (37.91)
 15 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              1:13.32    1:12.94 ZQ       2
                  34.66     1:12.94 (38.28)
 16 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         1:12.72    1:12.96 ZQ       1
                  34.11     1:12.96 (38.85)
Preliminaries
 17 Smith, Jackie       14 LBA-MR               1:14.00
 18 Santaniello, Saman  13 HYB-MR               1:14.15
 19 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      1:14.34
 20 Bassmann, Amanda C  14 Silver Streaks-MR    1:14.50
 21 Gavin, Patricia A   14 WAC-MR               1:14.52
 22 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          1:14.58
 23 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               1:14.62
 24 Fischer, Betsy      14 Cond-MR              1:14.73
 25 Delyra, Alexa       14 WISC-MR              1:14.82
 26 Citron, Ashley E    14 TVSC-MR              1:14.87
 27 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              1:14.88
 28 Michalak, Zuzanna   13 FLY-MR               1:14.96
 29 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR               1:15.09
 30 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         1:15.14
 31 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  1:15.22
 32 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming-MR  1:15.32
 33 Arana, Priscilla    14 FLY-MR               1:15.36
 34 Deignan, Chelsea    14 Basc-MR              1:15.62
 35 Turner, Jennifer J  13 Silver Streaks-MR    1:15.71
 36 Tanaka, Haruka      13 Bgnw Marlins-MR      1:15.93
 37 Goldstein, Amanda   13 HYB-MR               1:16.31
 38 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR  1:16.39
 39 Turner, Ashley E    14 Silver Streaks-MR    1:16.63
 40 Moreno, Sandra M    14 Bgnw Marlins-MR      1:16.64
 41 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR              1:17.27
 42 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               1:17.43
 42 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               1:17.43
 44 Kristic, Marta      14 FLY-MR               1:17.59
 -- Armater, Olivia     14 Scd-Mr-MR                DQ

Event 80  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 59.32   3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC
       Metro: # 58.02    5/1/1995 C.Miller, LIAC-MR
                56.29  NAT
                59.49  JR
              1:01.19  T16
              1:02.19  SECT
              1:10.69  ZQ
              1:14.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Nam, Timothy K      14 Badger-MR            1:02.90    1:02.75 ZQ      20
                  29.42     1:02.75 (33.33)
  2 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:03.14 ZQ      17
                  30.33     1:03.14 (32.81)
  3 Schaub, Charles M   14 Cond-MR              1:03.58    1:03.30 ZQ      16
                  29.91     1:03.30 (33.39)
  4 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:06.39    1:04.93 ZQ      15
                  31.12     1:04.93 (33.81)
  5 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      1:07.36    1:05.81 ZQ      14
                  31.00     1:05.81 (34.81)
  6 O'Connor, Michael   14 HYB-MR               1:06.60    1:07.35 ZQ      13
                  31.51     1:07.35 (35.84)
  7 Gallimore, Chris    13 NFS-MR               1:07.30    1:07.94 ZQ      12
                  31.75     1:07.94 (36.19)
  8 Burud, Matt J       14 Ndac-MR              1:07.57    1:08.07 ZQ      11
                  31.35     1:08.07 (36.72)
B - Final
  9 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         1:07.99    1:06.48 ZQ       9
                  32.10     1:06.48 (34.38)
 10 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:08.79    1:06.59 ZQ       7
                  31.74     1:06.59 (34.85)
 11 Stepinski, Jan      13 Twisters-MR          1:07.64    1:06.96 ZQ       6
                  32.04     1:06.96 (34.92)
 12 Palumbo, Evan S     14 Bgnw Marlins-MR      1:08.45    1:07.26 ZQ       5
                  31.98     1:07.26 (35.28)
 13 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR              1:10.30    1:09.24 ZQ       4
                  32.37     1:09.24 (36.87)
 14 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               1:10.29    1:10.14 ZQ       3
                  32.93     1:10.14 (37.21)
 15 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              1:10.19    1:10.43 ZQ       2
                  33.21     1:10.43 (37.22)
 16 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR       1:10.49    1:11.86 MEET     1
                  34.14     1:11.86 (37.72)
Preliminaries
 17 Weiner, Ben L       14 Cond-MR              1:10.56
 18 Drab, Paul A        14 NBS-MR               1:10.59
 19 D'Onofrio, Jonatha  13 Basc-MR              1:10.61
 20 Sinche, Cristian A  14 NYCC-MR              1:10.67
 21 Lee, John           14 DSC-MR               1:10.72
 22 Gavin, Tripp G      14 HYB-MR               1:10.77
 23 Russell, Lucais E   14 LIND-MR              1:11.08
 24 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              1:11.14
 25 Wong, Jeffrey       14 Twisters-MR          1:11.99
 26 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      1:12.00
 27 Naudy, Enrique I    14 UNAT3-MR             1:12.27
 28 Hinds, Jonathan A   13 Tmsuffolk-MR         1:12.29
 29 DaSilva, Jonathan   14 TVSC-MR              1:12.45
 30 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               1:12.74
 31 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR          1:12.80
 32 White, Timothy G    14 HYB-MR               1:13.24
 33 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:13.29
 34 Scott, Tyler W      13 MSC-MR               1:13.42
 35 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         1:13.62
 36 Feeley, Dan         14 Badger-MR            1:14.32
 37 Deignan, Billy C    13 LIAC-MR              1:14.47
 38 Wismer, Richard     14 WAC-MR               1:14.48
 39 Algazy, Noam        14 Tmsuffolk-MR         1:14.64
 40 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         1:14.91
 41 Lee, Doohyun        13 FLY-MR               1:14.93
 42 Accarino, Gregory   14 Silver Streaks-MR    1:15.53
 43 Stein, Robert J     13 SSL-MR               1:17.07
 -- Heath, Michael A    14 GAEL-MR                  DQ

Event 81  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:06.39        1989 Margo Diamond, GAK
       Metro: # 1:03.53  11/24/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                1:07.69  T16
                1:21.99  ZQ
                1:29.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          1:09.76    1:06.66 T16     20
                  31.19     1:06.66 (35.47)
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  1:11.66    1:11.38 ZQ      17
                  33.24     1:11.38 (38.14)
  3 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:14.10    1:11.50 ZQ      16
                  33.63     1:11.50 (37.87)
  4 Sun, Angela         10 Twisters-MR          1:14.12    1:12.30 ZQ      15
                  33.85     1:12.30 (38.45)
  5 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              1:14.60    1:12.34 ZQ      14
                  35.20     1:12.34 (37.14)
  6 Merz, Wendy A       10 HYB-MR               1:15.28    1:14.57 ZQ      13
                  34.59     1:14.57 (39.98)
  7 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR               1:15.72    1:16.16 ZQ      12
                  34.60     1:16.16 (41.56)
  8 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:15.53    1:16.17 ZQ      11
                  36.12     1:16.17 (40.05)
  9 Boyko, Emily F      10 MSC-MR               1:17.50    1:16.50 ZQ       9
                  36.49     1:16.50 (40.01)
 10 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR    1:18.40    1:16.86 ZQ       7
                  35.77     1:16.86 (41.09)
 11 Friese, Brittany M  10 NBS-MR               1:22.76    1:18.12 ZQ       6
                  36.87     1:18.12 (41.25)
 12 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR          1:18.72    1:19.53 ZQ       5
                  36.66     1:19.53 (42.87)
 13 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR               1:18.12    1:19.97 ZQ       4
                  36.14     1:19.97 (43.83)
 14 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:22.87    1:20.18 ZQ       3
                  37.98     1:20.18 (42.20)
 15 Minaki, Megumi      10 Middies-MR           1:19.08    1:20.30 ZQ       2
                  36.87     1:20.30 (43.43)
 16 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR    1:18.82    1:20.59 ZQ       1
                  36.17     1:20.59 (44.42)
 17 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR              1:20.83    1:20.76 ZQ
                  37.11     1:20.76 (43.65)
 18 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:18.10    1:20.90 ZQ
                  35.71     1:20.90 (45.19)
 19 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:20.72    1:21.19 ZQ
                  37.49     1:21.19 (43.70)
 20 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              1:18.74    1:21.33 ZQ
                  37.43     1:21.33 (43.90)
 21 Moody, Bridget      10 LIAC-MR              1:25.69    1:21.36 ZQ
                  38.77     1:21.36 (42.59)
 22 Kim, Elizabeth       9 FLY-MR               1:25.42    1:22.59 MEET
                  37.35     1:22.59 (45.24)
 23 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR  1:21.67    1:22.71 MEET
                  39.66     1:22.71 (43.05)
 24 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team-MR    1:29.41    1:22.90 MEET
                  38.20     1:22.90 (44.70)
 25 Watson, Carly E     10 MSC-MR               1:29.24    1:22.95 MEET
                  39.54     1:22.95 (43.41)
 26 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR      1:27.98    1:23.80 MEET
                  39.58     1:23.80 (44.22)
 27 Rubenstein, Allie   10 Middies-MR           1:28.62    1:23.83 MEET
                  36.35     1:23.83 (47.48)
 28 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR               1:25.67    1:24.22 MEET
                  38.65     1:24.22 (45.57)
 29 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               1:24.97    1:24.79 MEET
                  39.61     1:24.79 (45.18)
 30 Chen, Catherine     10 CIY-MR               1:26.37    1:24.94 MEET
                  39.05     1:24.94 (45.89)
 31 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR       1:24.36    1:25.62 MEET
                  40.49     1:25.62 (45.13)
 32 Poleway, Monica J   10 Middies-MR           1:21.85    1:26.18 MEET
                  38.44     1:26.18 (47.74)
 33 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  1:23.56    1:26.26 MEET
                  39.93     1:26.26 (46.33)
 34 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:27.05    1:26.87 MEET
                  39.47     1:26.87 (47.40)
 35 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR  1:29.45    1:27.33 MEET
                  39.75     1:27.33 (47.58)
 36 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              1:26.18    1:27.58 MEET
                  39.92     1:27.58 (47.66)
 37 Feminella, Meghan    9 WAC-MR               1:26.07    1:28.16 MEET
                  39.14     1:28.16 (49.02)
 38 Pope, Lauren A      10 Middies-MR           1:25.36    1:28.38 MEET
                  39.20     1:28.38 (49.18)
 39 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR    1:26.80    1:29.04 MEET
                  41.67     1:29.04 (47.37)
 40 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              1:27.63    1:30.14
                  42.41     1:30.14 (47.73)
 41 Olinger, Olivia M   10 Bgnw Marlins-MR      1:27.07    1:30.19
                  41.41     1:30.19 (48.78)
 42 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR      1:22.28    1:30.61
                  40.86     1:30.61 (49.75)
 43 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR              1:29.18    1:31.84
                  43.46     1:31.84 (48.38)
 44 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:28.08    1:32.02
                  42.37     1:32.02 (49.65)
 45 Takayama, Emma      10 Middies-MR           1:29.51    1:32.34
                  40.34     1:32.34 (52.00)
 46 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:24.57    1:34.10
                  42.76     1:34.10 (51.34)
 -- Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              1:27.45         DQ
                  39.88          DQ (51.85)
 -- Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR    1:14.46         DQ
 -- Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR    1:18.33         DQ
 -- Kagan, Vladislava   10 FLY-MR               1:21.87         DQ
                  36.01          DQ (41.72)
 -- Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR    1:24.59         DQ

Event 82  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:05.27        1983 Rodney Van Tassell
       Metro: # 1:02.83        2000 A.Simco, BGNW-MR
                1:07.09  T16
                1:26.69  ZQ
                1:29.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR              1:09.06    1:05.96 T16     20
                  30.74     1:05.96 (35.22)
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR          1:11.58    1:10.20 ZQ      17
                  32.10     1:10.20 (38.10)
  3 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR      1:08.62    1:12.45 ZQ      16
                  32.76     1:12.45 (39.69)
  4 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      1:12.40    1:12.59 ZQ      15
                  34.16     1:12.59 (38.43)
  5 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:13.14    1:13.51 ZQ      14
                  34.60     1:13.51 (38.91)
  6 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:15.07    1:13.78 ZQ      13
                  34.94     1:13.78 (38.84)
  7 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          1:12.98    1:14.29 ZQ      12
                  33.88     1:14.29 (40.41)
  8 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           1:10.98    1:14.40 ZQ      11
                  34.70     1:14.40 (39.70)
  9 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               1:18.01    1:16.41 ZQ       9
                  36.14     1:16.41 (40.27)
 10 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR               1:14.09    1:16.47 ZQ       7
                  35.82     1:16.47 (40.65)
 11 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR    1:18.16    1:17.01 ZQ       6
                  35.45     1:17.01 (41.56)
 12 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR  1:13.95    1:17.05 ZQ       5
                  35.46     1:17.05 (41.59)
 13 Nangle, JT T        10 Middies-MR           1:20.38    1:18.00 ZQ       4
                  37.04     1:18.00 (40.96)
 14 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         1:25.96    1:18.03 ZQ       3
                  36.17     1:18.03 (41.86)
 15 Lu, Michael S       10 Middies-MR           1:16.39    1:18.41 ZQ       2
                  36.77     1:18.41 (41.64)
 16 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR      1:24.67    1:18.47 ZQ       1
                  34.05     1:18.47 (44.42)
 17 Lyons, Sean P        9 Bgnw Marlins-MR      1:26.59    1:18.90 ZQ
                  36.51     1:18.90 (42.39)
 18 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team-MR    1:15.36    1:19.59 ZQ
                  35.96     1:19.59 (43.63)
 19 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR           1:20.67    1:20.35 ZQ
                  38.83     1:20.35 (41.52)
 20 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR       1:17.78    1:20.43 ZQ
                  37.30     1:20.43 (43.13)
 21 Friedman, Alec T    10 HYB-MR               1:22.48    1:21.42 ZQ
                  38.03     1:21.42 (43.39)
 22 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR      1:24.59    1:21.44 ZQ
                  37.67     1:21.44 (43.77)
 23 Pollack, Jack H     10 Middies-MR           1:22.06    1:21.53 ZQ
                  37.77     1:21.53 (43.76)
 24 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR  1:20.81    1:22.36 ZQ
                  39.86     1:22.36 (42.50)
 25 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:20.74    1:22.44 ZQ
                  39.15     1:22.44 (43.29)
 26 Eid, Alex           10 Badger-MR            1:25.65    1:22.57 ZQ
                  37.85     1:22.57 (44.72)
 27 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR    1:22.27    1:23.54 ZQ
                  38.57     1:23.54 (44.97)
 28 Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR      1:28.40    1:25.55 ZQ
                  39.82     1:25.55 (45.73)
 29 Rueda, Diego C       9 Agua Swim Team-MR    1:28.62    1:25.96 ZQ
                  40.61     1:25.96 (45.35)
 30 Olin, Evan D        10 CFA-MR               1:26.64    1:26.25 ZQ
                  41.19     1:26.25 (45.06)
 31 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR              1:22.42    1:26.32 ZQ
                  38.77     1:26.32 (47.55)
 32 McFarland, Carter   10 GAEL-MR              1:28.74    1:26.62 ZQ
                  39.87     1:26.62 (46.75)
 33 Zhivkov, Panio G    10 Apex-MR              1:27.29    1:27.09 MEET
                  37.93     1:27.09 (49.16)
 34 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:23.54    1:27.24 MEET
                  38.48     1:27.24 (48.76)
 35 McCann, Brendan A    9 CIY-MR               1:27.84    1:28.41 MEET
                  40.13     1:28.41 (48.28)
 36 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:22.41    1:28.45 MEET
                  41.26     1:28.45 (47.19)
 37 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               1:26.03    1:29.18 MEET
                  40.09     1:29.18 (49.09)
 38 Anderson, Tom R     10 CIY-MR               1:29.83    1:29.95 MEET
                  40.71     1:29.95 (49.24)
 39 Vallar, Jack        10 SMC-MR               1:25.88    1:29.98 MEET
                  39.31     1:29.98 (50.67)
 40 Alderson, Ryan P    10 MSC-MR               1:29.98    1:30.66
                  42.40     1:30.66 (48.26)
 41 Tesser, Josh D      10 Bgnw Marlins-MR      1:27.80    1:30.88
                  41.71     1:30.88 (49.17)
 42 Kunze, Colin J       9 NYCC-MR              1:26.06    1:31.79
                  43.91     1:31.79 (47.88)
 43 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  1:28.78    1:31.80
                  43.39     1:31.80 (48.41)
 44 Murphy, Robert      10 CSC-MR               1:29.42    1:32.38
                  40.05     1:32.38 (52.33)
 45 Simon, Henry L      10 Bgnw Marlins-MR      1:28.23    1:34.13
                  43.88     1:34.13 (50.25)
 46 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR         1:24.24    1:34.22
                  40.27     1:34.22 (53.95)
 -- Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR      1:29.86         DQ
                  42.18          DQ (49.36)

Event 83  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:04.86   3/18/2001 Kim E. Kelly, BSC
       Metro: # 2:01.83   4/30/1983 L.Marmorale, LISC-MR
                2:01.49  NAT
                2:06.59  T16
                2:07.39  JR
                2:13.49  SECT
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Forrester, Alex     13 Badger-MR            2:11.08    2:07.02 JR      20
                  27.52       59.14 (31.62)     1:32.60 (33.46)     2:07.02 (34.42)
  2 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  2:15.60    2:13.92 ZQ      17
                  28.99     1:02.99 (34.00)     1:37.98 (34.99)     2:13.92 (35.94)
  3 Siano, Alyssa M     14 LIAC-MR              2:17.25    2:14.08 ZQ      16
                  30.55     1:04.37 (33.82)     1:38.97 (34.60)     2:14.08 (35.11)
  4 Daly, Jenna S       14 LIAC-MR              2:17.52    2:14.46 ZQ      15
                  31.07     1:04.85 (33.78)     1:39.79 (34.94)     2:14.46 (34.67)
  5 Niessl, Steffi E    14 Bgnw Marlins-MR      2:13.41    2:14.62 ZQ      14
                  27.84     1:01.45 (33.61)     1:37.60 (36.15)     2:14.62 (37.02)
  6 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                2:15.67    2:15.71 ZQ      13
                  30.59     1:04.61 (34.02)     1:39.98 (35.37)     2:15.71 (35.73)
  7 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR    2:17.51    2:16.04 ZQ      12
                  29.34     1:02.97 (33.63)     1:38.78 (35.81)     2:16.04 (37.26)
  8 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR              2:15.54    2:20.53 ZQ      11
                  30.38     1:05.83 (35.45)     1:43.42 (37.59)     2:20.53 (37.11)
B - Final
  9 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            2:20.08    2:15.31 ZQ       9
                  29.39     1:03.64 (34.25)     1:40.02 (36.38)     2:15.31 (35.29)
 10 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    2:17.84    2:17.04 ZQ       7
                  29.95     1:04.32 (34.37)     1:40.63 (36.31)     2:17.04 (36.41)
 11 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR               2:19.22    2:17.40 ZQ       6
                  30.24     1:04.75 (34.51)     1:41.13 (36.38)     2:17.40 (36.27)
 12 Gruendel, Kerry R   14 Badger-MR            2:21.53    2:19.02 ZQ       5
                  30.86     1:06.16 (35.30)     1:43.19 (37.03)     2:19.02 (35.83)
 13 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    2:24.48    2:19.37 ZQ       4
                  30.39     1:05.17 (34.78)     1:42.35 (37.18)     2:19.37 (37.02)
 14 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              2:22.22    2:19.53 ZQ       3
                  31.09     1:07.22 (36.13)     1:43.36 (36.14)     2:19.53 (36.17)
 15 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               2:24.45    2:22.34 ZQ       2
                  30.62     1:07.65 (37.03)     1:45.61 (37.96)     2:22.34 (36.73)
 16 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:24.76    2:23.49 ZQ       1
                  31.88     1:09.13 (37.25)     1:46.61 (37.48)     2:23.49 (36.88)
Preliminaries
 17 Moursi, Sara A      13 Tmsuffolk-MR         2:24.86
 18 Papish, Molly F     14 TVSC-MR              2:25.18
 19 Holden, Kim B       13 Bgnw Marlins-MR      2:25.55
 20 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              2:26.55
 21 Berg, Shea P        13 MSC-MR               2:27.47
 22 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              2:27.56
 23 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               2:27.68
 24 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      2:30.07
 25 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR              2:30.14
 26 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR               2:30.23
 27 Michalak, Zuzanna   13 FLY-MR               2:30.54
 28 Knight, Ashley      13 FLY-MR               2:30.95
 29 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:32.51
 30 Shanja, Xhesika     14 FLY-MR               2:37.25

Event 84  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:58.60   2/18/2002 Norman Z Scott, BAD  -MR
       Metro: # 1:56.58   4/30/1998 B.Neligan, LIAC-MR
                1:49.69  NAT
                1:54.89  JR
                1:57.99  T16
                2:01.49  SECT
                2:27.69  ZQ
                2:29.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR              2:04.02    2:01.08 SECT    20
                  27.11       57.62 (30.51)     1:29.06 (31.44)     2:01.08 (32.02)
  2 Jacobson, Matt A    14 Badger-MR            2:07.04    2:05.42 ZQ      17
                  27.45       58.99 (31.54)     1:31.42 (32.43)     2:05.42 (34.00)
  3 Huff, Andrew C      14 Badger-MR            2:11.41    2:07.67 ZQ      16
                  28.32     1:00.66 (32.34)     1:34.28 (33.62)     2:07.67 (33.39)
  4 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR         2:08.28    2:08.04 ZQ      15
                  28.41     1:00.74 (32.33)     1:34.50 (33.76)     2:08.04 (33.54)
  5 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:09.25    2:08.63 ZQ      14
                  28.12     1:00.64 (32.52)     1:33.90 (33.26)     2:08.63 (34.73)
  6 Kim, Daniel H       14 CIY-MR               2:12.61    2:10.93 ZQ      13
                  28.30     1:00.95 (32.65)     1:35.40 (34.45)     2:10.93 (35.53)
  7 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR          2:12.73    2:11.90 ZQ      12
                  28.89     1:02.72 (33.83)     1:37.68 (34.96)     2:11.90 (34.22)
  8 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      2:12.43    2:14.43 ZQ      11
                  29.18     1:02.70 (33.52)     1:38.70 (36.00)     2:14.43 (35.73)
B - Final
  9 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              2:13.33    2:11.29 ZQ       9
                  29.66     1:03.77 (34.11)     1:37.54 (33.77)     2:11.29 (33.75)
 10 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR              2:15.15    2:11.32 ZQ       7
                  29.11     1:02.53 (33.42)     1:36.55 (34.02)     2:11.32 (34.77)
 11 Catano, AL          13 IA-MR                2:14.28    2:11.42 ZQ       6
                  29.46     1:02.37 (32.91)     1:37.55 (35.18)     2:11.42 (33.87)
 12 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR               2:18.98    2:14.55 ZQ       5
                  29.51     1:03.87 (34.36)     1:39.11 (35.24)     2:14.55 (35.44)
 13 Scott, Tyler W      13 MSC-MR               2:20.89    2:15.17 ZQ       4
                  29.77     1:04.14 (34.37)     1:39.82 (35.68)     2:15.17 (35.35)
 14 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR  2:15.59    2:15.58 ZQ       3
                  28.95     1:03.80 (34.85)     1:39.82 (36.02)     2:15.58 (35.76)
 15 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR              2:14.61    2:15.85 ZQ       2
                  29.48     1:04.35 (34.87)     1:40.52 (36.17)     2:15.85 (35.33)
Preliminaries
 14 Gao, Simon X        14 TVSC-MR              2:16.21
 15 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:16.49
 16 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:17.79
B - Final
 19 DaSilva, Jonathan   14 TVSC-MR              2:21.03
Preliminaries
 20 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR      2:22.39
 21 Lyons, Brian L      13 Bgnw Marlins-MR      2:24.90
 22 Capobianco, Jeffre  14 TVSC-MR              2:25.38
 23 Russell, Lucais E   14 LIND-MR              2:25.98
 24 Caputo, Mike        14 WAC-MR               2:26.09
 25 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR          2:26.22
 26 Hallinan, James J   13 IA-MR                2:26.49
 27 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR          2:26.97
 28 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR               2:27.87
 29 O'Neill, Brian P    13 LIAC-MR              2:28.12
 30 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR               2:28.51
 31 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      2:29.24
 32 White, Timothy G    14 HYB-MR               2:30.99

Event 85  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 33.76   2/16/2002 Becky Malone, NBS  -MR
       Metro: # 33.13   1/14/2005 A.Zhu, LGAC-MR
                35.29  T16
                40.89  ZQ
                42.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                 37.76      37.27 ZQ      20
  2 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR      38.06      37.93 ZQ      17
  3 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR            38.99      39.06 ZQ      16
  4 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR    38.22      39.32 ZQ      15
  5 Hanss, Katie E      10 Agua Swim Team-MR      42.51      39.37 ZQ      14
  6 Case, Olivia        10 Agua Swim Team-MR      40.58      39.48 ZQ      13
  7 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins-MR     41.96      39.82 ZQ      12
  8 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR                 39.41      40.04 ZQ      11
  9 Hogan, Paige E      10 Pace-MR                41.55      40.07 ZQ       9
 10 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR                 39.60      40.22 ZQ       7
 11 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR      40.38      40.27 ZQ       6
 12 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 39.18      40.50 ZQ       5
 13 Burrell, Stephanie  10 Badger-MR              42.98      40.81 ZQ       4
 14 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR             42.53      40.82 ZQ       3
 15 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR                 40.78      40.87 ZQ       2
 16 Boyko, Emily F      10 MSC-MR                 41.43      40.91 MEET     1
 17 Pope, Lauren A      10 Middies-MR             41.41      41.03 MEET
 18 Merz, Wendy A       10 HYB-MR                 41.00      41.19 MEET
 19 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR      40.47      41.22 MEET
 20 Smith, Mollie M     10 Pace-MR                40.51      41.31 MEET
 21 Timpanaro, Ilysa E  10 Ndac-MR                40.28      41.36 MEET
 22 Kuo, Anna           10 CIY-MR                 42.20      41.38 MEET
 23 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                41.12      41.41 MEET
 24 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR                40.68      41.45 MEET
 25 Chen, Catherine     10 CIY-MR                 41.87      41.69 MEET
 26 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                41.01      41.74 MEET
 27 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR            41.90      41.82 MEET
 28 Barrett, Janae J     9 Twisters-MR            41.75      41.84 MEET
 29 Lawler, Rachel      10 Express Swimming-MR    40.88      41.89 MEET
 30 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR      42.43      42.02 MEET
 31 Barry, Amanda E      9 WISC-MR                42.96      42.06 MEET
 32 Poleway, Monica J   10 Middies-MR             41.48      42.37 MEET
 33 Rubenstein, Allie   10 Middies-MR             42.59      42.54 MEET
 33 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR         42.89      42.54 MEET
 35 Minaki, Megumi      10 Middies-MR             42.62      42.65 MEET
 36 Wong, Kristi        10 Silver Streaks-MR      42.92      42.70 MEET
 37 Reilly, Brigid S    10 Bgnw Marlins-MR        41.90      42.84 MEET
 38 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR             41.87      42.86 MEET
 39 Chen, Lillian       10 Express Swimming-MR    42.20      42.87 MEET
 39 Eastman, Lizard M    9 LIAC-MR                42.77      42.87 MEET
 39 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR                 41.86      42.87 MEET
 42 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                 42.19      42.88 MEET
 43 Woodward, Samantha   9 Barracudas-MR          42.95      43.26
 -- Cody, Samantha      10 LBA-MR                 38.02         DQ

Event 86  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 33.31   2/11/2000 Daniel Simco, BGNW
       Metro: # 32.79        1991 C.Helin, TVSC-MR
                35.99  T16
                43.19  ZQ
                43.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR        38.78      38.23 ZQ      20
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR            38.94      38.75 ZQ      17
  3 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           39.07      38.90 ZQ      16
  4 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR        39.47      39.02 ZQ      15
  5 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR      38.01      39.08 ZQ      14
  6 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR                 38.93      39.78 ZQ      13
  7 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR                37.33      39.80 ZQ      12
  8 Johnson, Grant A    10 Badger-MR              39.63      39.94 ZQ      11
  9 Torres, David       10 FLY-MR                 40.01      40.22 ZQ       9
 10 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR          41.10      40.42 ZQ       7
 11 Shanja, Ilir        10 UNAT2-MR               41.19      40.57 ZQ       6
 12 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                 40.74      40.93 ZQ       5
 13 Qiao, Andrew        10 FLY-MR                 42.34      41.06 ZQ       4
 14 Buckland, Gavin J   10 Silver Streaks-MR      42.19      41.18 ZQ       3
 15 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team-MR      41.72      41.22 ZQ       2
 16 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR                40.80      41.24 ZQ       1
 17 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR    41.90      41.45 ZQ
 18 Rosen, Alex J        9 Badger-MR              42.35      41.78 ZQ
 19 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR    42.33      42.00 ZQ
 20 Dominguez, Marco A  10 Bgnw Marlins-MR        43.12      42.04 ZQ
 21 Lu, Michael S       10 Middies-MR             41.51      42.11 ZQ
 22 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR             43.27      42.14 ZQ
 23 Kelleher, Andrew     9 Scd-Mr-MR              43.27      42.24 ZQ
 23 Zhivkov, Panio G    10 Apex-MR                40.60      42.24 ZQ
 25 Mercurio, Joseph     9 FLY-MR                 43.38      42.30 ZQ
 26 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR          42.87      42.33 ZQ
 27 Moon, Jay            9 FLY-MR                 42.49      42.37 ZQ
 27 McAllister, Dylan   10 IA-MR                  43.14      42.37 ZQ
 29 MO, Daniel           9 Twisters-MR            43.34      42.42 ZQ
 30 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 41.62      42.58 ZQ
 31 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR        42.56      42.70 ZQ
 32 Knight, Jordan       9 FLY-MR                 42.28      42.80 ZQ
 33 Franz, Zachary A    10 HYB-MR                 43.90      42.92 ZQ
 34 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR                43.40      43.13 ZQ
 35 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR    42.33      43.20 MEET
 36 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                41.51      43.71 MEET
 37 Klein, Simon        10 Silver Streaks-MR      43.77      43.91 MEET
 38 Hogan, Brett R      10 Badger-MR              41.21      43.94 MEET
 39 Bogan, Sam N        10 Silver Streaks-MR      43.77      44.05
 40 Edwards, Michael    10 WAC-MR                 43.99      44.06
 41 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                42.64      44.08
 42 Simon, Henry L      10 Bgnw Marlins-MR        43.47      44.54
 -- Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           42.52         DQ

Event 87  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:52.18   3/16/2001 Kim E. Kelly, BSC
       Metro: # 1:50.16    5/1/1994 J.Foschi, LIAC-MR
                1:49.09  NAT
                1:52.49  T16
                1:54.19  JR
                1:57.79  SECT
                2:04.49  ZQ
                2:07.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Degrazia, Kristen   14 Tmsuffolk-MR         1:57.29    1:56.06 SECT    20
                  27.28       56.86 (29.58)     1:26.66 (29.80)     1:56.06 (29.40)
  2 Larson, Kim P       13 IA-MR                1:55.46    1:56.09 SECT    17
                  27.03       56.70 (29.67)     1:26.73 (30.03)     1:56.09 (29.36)
  3 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR            1:57.66    1:57.07 SECT    16
                  27.34       56.74 (29.40)     1:26.81 (30.07)     1:57.07 (30.26)
  4 Marsh, Nicole L     14 Badger-MR            1:59.03    1:57.95 ZQ      15
                  27.59       57.44 (29.85)     1:27.96 (30.52)     1:57.95 (29.99)
  5 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         2:00.65    1:59.15 ZQ      14
                  27.64       58.07 (30.43)     1:28.99 (30.92)     1:59.15 (30.16)
  6 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  1:59.85    1:59.52 ZQ      13
                  27.76       58.27 (30.51)     1:29.39 (31.12)     1:59.52 (30.13)
  7 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team-MR    1:59.75    2:00.60 ZQ      12
                  27.66       57.91 (30.25)     1:29.35 (31.44)     2:00.60 (31.25)
  8 Fountain, Michelle  14 IA-MR                2:00.60    2:04.84 MEET    11
                  27.37       57.38 (30.01)     1:30.22 (32.84)     2:04.84 (34.62)
B - Final
  9 Weaver, Joan M      13 IA-MR                2:00.97    1:59.17 ZQ       9
                  27.21       57.64 (30.43)     1:29.08 (31.44)     1:59.17 (30.09)
 10 Evans, Laura A      13 Badger-MR            2:02.34    1:59.46 ZQ       7
                  27.36       58.24 (30.88)     1:29.54 (31.30)     1:59.46 (29.92)
 11 Ackerman, Amanda L  14 LIAC-MR              2:01.73    2:01.91 ZQ       6
                  28.91       59.92 (31.01)     1:31.03 (31.11)     2:01.91 (30.88)
 12 Papish, Molly F     14 TVSC-MR              2:02.37    2:02.77 ZQ       5
                  28.10       59.17 (31.07)     1:31.38 (32.21)     2:02.77 (31.39)
 13 Smith, Ashley A     13 LIAC-MR              2:02.82    2:04.42 ZQ       4
                  28.26       59.98 (31.72)     1:32.63 (32.65)     2:04.42 (31.79)
 14 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR         2:03.86    2:05.05 MEET     3
                  28.42     1:00.11 (31.69)     1:32.54 (32.43)     2:05.05 (32.51)
 15 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR               2:03.54    2:05.29 MEET     2
                  28.88     1:00.49 (31.61)     1:33.91 (33.42)     2:05.29 (31.38)
 16 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR    2:03.09    2:06.82 MEET     1
                  28.21     1:00.22 (32.01)     1:33.95 (33.73)     2:06.82 (32.87)
Preliminaries
 16 Hill, Daniella      14 FLY-MR               2:03.81
 18 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                2:03.93
 19 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR               2:03.98
 20 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               2:04.45
 21 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               2:04.48
 22 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR              2:05.21
 23 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              2:05.36
 24 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team-MR    2:05.77
 25 Janowski, Mary-Ely  14 OWA-MR               2:05.84
 26 Festa, Julia D      13 LIAC-MR              2:06.29
 27 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR               2:06.31
 28 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR       2:06.38
 29 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                2:06.45
 30 Niessl, Steffi E    14 Bgnw Marlins-MR      2:06.52
 31 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    2:06.54
 32 Malone, Becky L     14 NBS-MR               2:06.57
 33 Winkler, Caitlin    14 FLY-MR               2:06.60
 34 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              2:06.69
 35 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      2:06.87
 36 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          2:07.22
 37 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:07.23
 38 McDonough, Maureen  14 WAC-MR               2:07.30
 39 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  2:07.62
 40 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR               2:07.94
 41 Smith, Jackie       14 LBA-MR               2:08.10
 42 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      2:08.43
 43 Hartford, Laura G   14 Express Swimming-MR  2:08.63
 44 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               2:08.88
 45 Yoo, Andrea         14 FLY-MR               2:09.20
 46 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR              2:09.58
 47 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            2:09.92
 48 Miller, Elizabeth   14 MSC-MR               2:10.31
 49 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    2:11.15
 50 Siano, Alyssa M     14 LIAC-MR              2:11.93
 51 Kristic, Marta      14 FLY-MR               2:11.94

Event 88  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:46.47   3/16/2001 Jeffrey P Glazer, TS
       Metro: # 1:44.00    5/1/1992 K.MacFadyen, LIAC-MR
                1:38.89  NAT
                1:43.09  JR
                1:45.69  T16
                1:46.49  SECT
                2:00.49  ZQ
                2:01.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR              1:52.73    1:49.27 ZQ      20
                  24.92       52.25 (27.33)     1:20.63 (28.38)     1:49.27 (28.64)
  2 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR  1:54.41    1:51.95 ZQ      17
                  25.08       53.15 (28.07)     1:22.71 (29.56)     1:51.95 (29.24)
  3 Finnegan, Chris M   14 LIAC-MR              1:52.77    1:52.36 ZQ      16
                  26.23       54.86 (28.63)     1:23.88 (29.02)     1:52.36 (28.48)
  4 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR              1:53.67    1:52.73 ZQ      15
                  25.95       54.43 (28.48)     1:24.13 (29.70)     1:52.73 (28.60)
  5 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:52.74    1:53.27 ZQ      14
                  27.09       54.68 (27.59)     1:24.00 (29.32)     1:53.27 (29.27)
  6 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              1:53.80    1:53.33 ZQ      13
                  25.43       54.26 (28.83)     1:24.24 (29.98)     1:53.33 (29.09)
  7 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         1:55.70    1:54.84 ZQ      12
                  26.40       55.82 (29.42)     1:25.99 (30.17)     1:54.84 (28.85)
  8 Chang, One June J   14 FLY-MR               1:55.04    1:56.63 ZQ      11
                  25.75       55.12 (29.37)     1:25.97 (30.85)     1:56.63 (30.66)
B - Final
  9 Catano, AL          13 IA-MR                1:56.06    1:54.42 ZQ       9
                  26.05       55.52 (29.47)     1:25.01 (29.49)     1:54.42 (29.41)
 10 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR              1:57.18    1:54.43 ZQ       7
                  26.65       55.70 (29.05)     1:25.50 (29.80)     1:54.43 (28.93)
 11 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR  1:55.75    1:55.30 ZQ       6
                  27.23       56.92 (29.69)     1:26.70 (29.78)     1:55.30 (28.60)
 12 Schaub, Charles M   14 Cond-MR              1:56.13    1:55.52 ZQ       5
                  26.17       55.42 (29.25)     1:25.78 (30.36)     1:55.52 (29.74)
 13 Naudy, Enrique I    14 UNAT3-MR             1:57.27    1:57.62 ZQ       4
                  27.02       57.02 (30.00)     1:28.08 (31.06)     1:57.62 (29.54)
 14 Duch, Jack          14 RedTails-MR          1:57.02    1:57.64 ZQ       3
                  26.93       56.90 (29.97)     1:27.69 (30.79)     1:57.64 (29.95)
 15 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              1:57.42    1:58.86 ZQ       2
                  26.33       56.23 (29.90)     1:27.56 (31.33)     1:58.86 (31.30)
 16 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR      1:55.70    2:01.80 MEET     1
                  27.61       58.29 (30.68)     1:28.75 (30.46)     2:01.80 (33.05)

===============================================================================
  - Swim-off
  1 Podniesinski, Jonathan J  14 Tmsuffolk-MR              NT    1:52.66 ZQ
                  25.89       54.20 (28.31)     1:23.93 (29.73)     1:52.66 (28.73)
  2 Karle, James M            14 Bgnw Marlins-MR           NT    1:54.86 ZQ
                  25.22       54.00 (28.78)     1:24.69 (30.69)     1:54.86 (30.17)

Preliminaries
 17 Palumbo, Evan S     14 Bgnw Marlins-MR      1:58.24
 18 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR       1:58.84
 19 Cox, Mark A         13 IA-MR                1:59.04
 20 King, Brendan D     14 IA-MR                1:59.09
 21 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         1:59.11
 22 Gao, Simon X        14 TVSC-MR              1:59.71
 23 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:59.74
 24 Caputo, Mike        14 WAC-MR               1:59.87
 25 Cremer, Christian   13 IA-MR                2:00.17
 26 Matura, Alex        13 Shy/ Seals-MR        2:01.13
 27 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR      2:02.48
 28 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               2:02.70
 29 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:02.80
 30 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:02.85
 31 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR               2:03.39
 32 Feeley, Ryan J      13 Badger-MR            2:03.49
 33 O'Connor, Michael   14 HYB-MR               2:04.50
 34 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      2:04.72
 35 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      2:07.29
 36 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR              2:10.31
 -- Qiao, Matthew       14 Tmsuffolk-MR             DQ


Event 89  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:55.99   2/17/2002 Badger Swim Club
                         A Forrester, L Evans, M Fenn, B Barnwell
       Metro: # 1:55.20    5/1/1994 West Islip S.C., WISC-MR
                1:56.99  T16
                2:29.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:58.25    1:57.53 MEET    40
     1) Neal, Lia M 10                  2) Kuo, Jacqueline 10
     3) Reynoso, Jessica M 10           4) Lee, Abigail C 10
                  27.76       57.66 (29.90)     1:28.79 (31.13)     1:57.53 (28.74)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:01.17    2:03.36 MEET    34
     1) Dematteo, Rose A 10             2) Hetzer, Nicole M 9
     3) Dieterich, Sara A 10            4) Gaffey, Mikaila M 10
                  29.37     1:01.69 (32.32)     1:33.73 (32.04)     2:03.36 (29.63)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:05.00    2:04.43 MEET    32
     1) Rubenstein, Allie S 10          2) Minaki, Megumi 10
     3) Fulenwider, Melissa F 10        4) Poleway, Monica J 10
                  30.61     1:01.09 (30.48)     1:32.37 (31.28)     2:04.43 (32.06)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:07.41    2:05.18 MEET    30
     1) Cho, Rachel S 10                2) Nuszer, Erin R 10
     3) Toback, Gabbie N 9              4) Kelly, Hannah E 10
                  29.99     1:01.38 (31.39)     1:35.41 (34.03)     2:05.18 (29.77)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:05.00    2:07.02 MEET    28
     1) Chan, Olivia 10                 2) Chen, Lillian 10
     3) Francis, Casey L 10             4) Kuzniewski, Kayla J 10
                  29.96     1:02.52 (32.56)     1:34.60 (32.08)     2:07.02 (32.42)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:03.94    2:07.45 MEET    26
     1) Kessler, Rachel R 10            2) Tucker, Annelisa C 10
     3) Fufidio, Andrea L 10            4) Bailey, Brittany M 9
                  30.04     1:02.74 (32.70)     1:35.30 (32.56)     2:07.45 (32.15)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:06.17    2:07.58 MEET    24
     1) Baker, Lauren A 10              2) Schauer, Elisabeth M 10
     3) McNulty, Kendra L 10            4) Mannix, Christine M 10
                  32.07     1:04.26 (32.19)     1:35.84 (31.58)     2:07.58 (31.74)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:01.78    2:07.99 MEET    22
     1) Giraldo, Daniela 10             2) Kagan, Vladislava 10
     3) Kim, Elizabeth 9                4) Chang, Elizabeth 10
                  33.09     1:05.52 (32.43)     1:21.07 (15.55)     2:07.99 (46.92)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:09.86    2:09.52 MEET    18
     1) Chudy, Charlotte L 10           2) Scott, Lucy E 10
     3) Case, Olivia 10                 4) Hutchinson-Maddox, Isla E 9
                  32.18     1:04.26 (32.08)     1:37.29 (33.03)     2:09.52 (32.23)
 10 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:11.99    2:14.70 MEET    14
     1) Summers, Morgan S 10            2) Pan, Leah 9
     3) Chen, Catherine 10              4) Mulligan, Kelly M 10
                  33.99     1:07.99 (34.00)     1:42.70 (34.71)     2:14.70 (32.00)
 11 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:20.15    2:15.79 MEET    12
     1) Ingram, Alaina M 10             2) Henderson, Emma D 10
     3) Sandor, Hanna W 10              4) Catano, Tiffany 8
                  33.22     1:08.36 (35.14)     1:43.42 (35.06)     2:15.79 (32.37)
 12 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:15.44    2:17.78 MEET    10
     1) Burrell, Stephanie N 10         2) Evans, Kate B 8
     3) Panitz, Beatrix M 8             4) Kennon, Nora M 10
                  33.64     1:08.62 (34.98)     1:45.08 (36.46)     2:17.78 (32.70)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:20.83    2:19.75 MEET     8
     1) Eastman, Lizard M 9             2) Moody, Bridget 10
     3) Johnson, Christina M 9          4) Massilon, Arielle J 9
                  33.45     1:08.57 (35.12)     1:45.84 (37.27)     2:19.75 (33.91)
 14 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:18.21    2:20.10 MEET     6
     1) Barry, Elizabeth R 9            2) Duncalf, Katie S 10
     3) Reilly, Brigid S 10             4) Olinger, Olivia M 10
                  33.26     1:09.47 (36.21)     1:45.52 (36.05)     2:20.10 (34.58)
 15 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:20.97    2:21.14 MEET     4
     1) Eisenberg, Rachel 10            2) Suydam, Kaitlyn M 10
     3) Wong, Kristi 10                 4) Trager, Lena E 10
                  43.52     1:15.23 (31.71)     1:50.02 (34.79)     2:21.14 (31.12)
 16 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:19.24    2:29.10 MEET     2
     1) Rudel, Holly E 9                2) Stuart, Ansley T 10
     3) Andrews, Jinan M 9              4) O'Connell, Amanda N 10
                  38.35     1:14.15 (35.80)     1:55.91 (41.76)     2:29.10 (33.19)
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:10.45         DQ
     1) Crea, Victoria A 9              2) Boccia, Lindsay M 10
     3) DeFreitas, Sophie 10            4) Feminella, Meghan C 9
                  33.00     1:07.19 (34.19)     1:41.00 (33.81)          DQ (31.55)

Event 90  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:53.30   2/13/2000 BGNW Marlins
       Metro: # 1:53.30    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         D.Simco.T.Hastings.D.Polhill,A.Simco
                1:58.29  T16
                2:29.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:58.29    1:56.65 T16     40
     1) Volkov, Sasha A 10              2) Eid, Alex 10
     3) Tobin, John R 10                4) Johnson, Grant A 10
                  28.36       58.68 (30.32)     1:28.75 (30.07)     1:56.65 (27.90)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:01.12    1:57.31 T16     34
     1) Rappaport, Will L 10            2) Blacker, Aaron M 9
     3) Carr, Charlie M 10              4) Clarke, Risten J 9
                  29.51       59.57 (30.06)     1:28.03 (28.46)     1:57.31 (29.28)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:03.00    2:01.76 MEET    32
     1) Nangle, JT T 10                 2) Carducci, Matthew F 10
     3) Pollack, Jack H 10              4) Ginsberg, Matthew K 10
                  30.46       59.08 (28.62)     1:30.72 (31.64)     2:01.76 (31.04)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:05.40    2:03.08 MEET    30
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 10        2) Georgescu, Ronald F 10
     3) Flynn, Patrick 10               4) Rueda, Diego C 9
                  28.65     1:00.59 (31.94)     1:31.04 (30.45)     2:03.08 (32.04)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:02.00    2:04.23 MEET    28
     1) Graham, Danny 10                2) Ling, Kevin 10
     3) Ke, Richard M 10                4) Kowalsky, Austin J 10
                  30.80     1:02.25 (31.45)     1:34.37 (32.12)     2:04.23 (29.86)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:04.11    2:05.13 MEET    26
     1) Mercurio, Joseph 9              2) Qiao, Andrew 10
     3) Torres, David 10                4) Salcedo, Matthew 10
                  31.12     1:03.23 (32.11)     1:34.85 (31.62)     2:05.13 (30.28)
  7 Hyb-MR  'A'                                 2:08.73    2:06.34 MEET    24
     1) Franz, Zachary A 10             2) Fitzpatrick, Kieran T 9
     3) Friedman, Alec T 10             4) Simkins, Robert T 9
                  33.95     1:05.18 (31.23)     1:36.88 (31.70)     2:06.34 (29.46)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:06.01    2:06.44 MEET    22
     1) Schoenherr, Mark J 10           2) Conaton, Patrick A 9
     3) O'Hagan, Chris M 10             4) Dalton, Beau R 10
                  32.21     1:04.33 (32.12)     1:39.12 (34.79)     2:06.44 (27.32)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:11.90    2:09.88 MEET    18
     1) Krosser, Jared M 10             2) Dominguez, Marco A 10
     3) Simon, Henry L 10               4) Shine, Stephen J 9
                  33.28     1:05.44 (32.16)     1:38.79 (33.35)     2:09.88 (31.09)
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:12.25    2:10.17 MEET    14
     1) Yang, Patrick 10                2) Leary, Matthew M 10
     3) Kim, Sean Y 9                   4) Soroka, Stanley 10
                  27.93     1:03.08 (35.15)     1:37.57 (34.49)     2:10.17 (32.60)
 11 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:18.37    2:11.83 MEET    12
     1) McAllister, Dylan G 10          2) Buoniello, Bailey J 9
     3) Buoniello, Blake J 10           4) LeGuyader, Travis P 10
                  33.33     1:08.65 (35.32)     1:42.15 (33.50)     2:11.83 (29.68)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:13.22    2:12.23 MEET    10
     1) Wallace, Robert J 10            2) Burke, Christopher M 10
     3) Kelkar, Ashwin D 10             4) Lennon, Michael J 10
                  34.35     1:11.69 (37.34)     1:42.62 (30.93)     2:12.23 (29.61)
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:08.15    2:13.18 MEET     8
     1) Hogan, Brett R 10               2) Barry, Charles 9
     3) Quneis, Aidan A 10              4) Rosen, Alex J 9
                  31.04     1:06.90 (35.86)     1:42.45 (35.55)     2:13.18 (30.73)
 14 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:15.39    2:14.94 MEET     6
     1) Anderson, Tom R 10              2) Cheng, Noah 10
     3) Lin, Kevin 10                   4) McCann, Brendan A 9
                  33.66     1:07.39 (33.73)     1:40.73 (33.34)     2:14.94 (34.21)
 15 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:15.00    2:18.74 MEET     4
     1) Finnerty, Jack G 10             2) Bogan, Sam N 10
     3) Klein, Simon 10                 4) Buckland, Gavin J 10
                  36.88     1:09.47 (32.59)     1:45.18 (35.71)     2:18.74 (33.56)
 16 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               2:26.89    2:26.78 MEET     2
     1) Gecewicz, Matthew F 10          2) Konarski, Kevin R 9
     3) Russell, Douglas L 8            4) Lavin, Michael G 9
                  35.79     1:10.06 (34.27)     1:47.07 (37.01)     2:26.78 (39.71)
 17 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:26.58    2:27.98 MEET
     1) Griffiths, Micheal 10           2) Coleman, Gregory M 10
     3) Taddeo, Matthew C 9             4) Murphy, Robert 10
                  35.66     1:13.63 (37.97)     1:50.93 (37.30)     2:27.98 (37.05)
 18 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:20.50    2:45.94
     1) Ehret, Jack M 10                2) Stuart, Ian D 10
     3) Sheppard, Nicholas 9            4) Olsen, Jack T 7
                  33.42     1:11.48 (38.06)     2:11.44 (59.96)     2:45.94 (34.50)
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:15.54         DQ
                  34.96     1:15.63 (40.67)     1:49.10 (33.47)          DQ (33.72)

Event 91  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:41.39   2/26/2005 Badger Swim Club, Badger
                         K Gruendel, L Evans, M Fenn, A Forrester
       Metro: # 1:40.16   4/30/1994 Long Island A.C., LIAC-MR
                1:41.29  T16
                1:44.59  SECT
                1:59.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:41.00    1:41.39*SECT    40
     1) Gruendel, Kerry R 14            2) Evans, Laura A 13
     3) Fenn, Meaghan 13                4) Forrester, Alex 13
                  24.94       50.44 (25.50)     1:16.34 (25.90)     1:41.39 (25.05)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:44.97    1:43.45 SECT    34
     1) Larson, Kim P 13                2) LeGuyader, Sydney 14
     3) Weaver, Joan M 13               4) Fountain, Michelle L 14
                  24.85       51.88 (27.03)     1:17.45 (25.57)     1:43.45 (26.00)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:45.05    1:43.92 SECT    32
     1) Gaffey, Melanie A 13            2) Sudano, Ashley M 14
     3) Moore, Erin A 14                4) Bunster, Kelly E 14
                  25.73       52.50 (26.77)     1:19.90 (27.40)     1:43.92 (24.02)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:44.41    1:44.91 MEET    30
     1) Niessl, Steffi E 14             2) Tracey, Kim L 14
     3) Gorki, Alexandra G 13           4) Weston, Betsy F 13
                  26.24       52.13 (25.89)     1:18.52 (26.39)     1:44.91 (26.39)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        1:43.97    1:45.46 MEET    28
     1) Degrazia, Kristen A 14          2) Biagioli, Alana 13
     3) Larkin, Kate C 14               4) Moursi, Sara A 13
                  25.65       51.48 (25.83)     1:17.78 (26.30)     1:45.46 (27.68)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:44.41    1:45.48 MEET    26
     1) Shiota, Lili M 14               2) Bodnar, Katharine D 14
     3) Bolander, Katie D 14            4) Siegel, Erika A 14
                  27.09       53.16 (26.07)     1:19.87 (26.71)     1:45.48 (25.61)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:44.02    1:46.25 MEET    24
     1) Lyver, Kellie M 13              2) Mannix, Gina A 13
     3) Baker, Meghan T 13              4) Guba, Ali E 14
                  27.04       53.94 (26.90)     1:20.83 (26.89)     1:46.25 (25.42)
  8 Cross Island YMCA-MR  'A'                   1:48.12    1:47.13 MEET    22
     1) Geller, Carolyn F 14            2) Casado, Laurie 14
     3) Elizee, Juleen 14               4) Mulligan, Nicole A 14
                  25.89       51.59 (25.70)     1:19.19 (27.60)     1:47.13 (27.94)
  9 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:48.27    1:47.54 MEET    18
     1) Berg, Shea P 13                 2) Miller, Elizabeth R 14
     3) Williams, Jeysa R 14            4) Farrar, Chloe B 14
                  27.03       54.58 (27.55)     1:21.50 (26.92)     1:47.54 (26.04)
 10 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                1:51.28    1:48.02 MEET    14
     1) Mrozinski, Melissa 13           2) Giberson, Kari 14
     3) Collyer, Courtney 14            4) Gibbons, Alanna 13
                  26.98       54.89 (27.91)     1:22.20 (27.31)     1:48.02 (25.82)
 11 Hauppauge-MR  'A'                           1:47.92    1:48.04 MEET    12
     1) Blom, Danielle 13               2) Anderer, Stephanie L 13
     3) Bucaria, Kristen 14             4) Anderer, Britney 13
                  27.56       54.19 (26.63)     1:21.78 (27.59)     1:48.04 (26.26)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:43.77    1:48.13 MEET    10
                  27.10       53.89 (26.79)     1:21.59 (27.70)     1:48.13 (26.54)
 13 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:48.00    1:48.21 MEET     8
     1) Holloway, Rebecca D 14          2) Carballeira, Kim A 13
     3) Citron, Ashley E 14             4) Papish, Molly F 14
                  27.08       54.14 (27.06)     1:21.92 (27.78)     1:48.21 (26.29)
 14 Long Island Express-MR  'A'                 1:50.00    1:49.63 MEET     6
     1) Shockness, Jasmine A 14         2) Dwyer, Brianne M 13
     3) Parmiter, Lindsey T 13          4) Derlath, Erica A 14
                  27.37       54.54 (27.17)     1:23.16 (28.62)     1:49.63 (26.47)
 15 Islip Aquatics-MR  'B'                      1:54.81    1:50.31 MEET     4
     1) LaPorta, Katie L 13             2) Domenchello, Missy 14
     3) Bruder, Kristi L 13             4) Cremer, Kylie E 14
                  26.89       55.77 (28.88)     1:23.44 (27.67)     1:50.31 (26.87)
 16 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:49.72    1:50.37 MEET     2
     1) Daly, Jenna S 14                2) Tyznar, Jessica A 13
     3) Smith, Ashley A 13              4) Festa, Julia D 13
                  26.99       54.99 (28.00)     1:22.79 (27.80)     1:50.37 (27.58)
 17 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:53.16    1:50.79 MEET
     1) Trinidad, Ayla 14               2) Mathurin- Neville, Jannelle 13
     3) Ortiz, Ciara 14                 4) Mejia, Cinthia 14
                  27.27       55.55 (28.28)     1:24.58 (29.03)     1:50.79 (26.21)
 18 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:51.35    1:51.42 MEET
     1) Falden, Raynell S 13            2) Mohammed, Averie J 14
     3) Innis, Raven 13                 4) Alleyne, Sophia N 14
                  28.63       56.78 (28.15)     1:25.69 (28.91)     1:51.42 (25.73)
 19 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:50.67    1:52.12 MEET
     1) Harris, Katherine 14            2) Smith, Jackie 14
     3) Stenger, Rebecca E 14           4) Stenger, Alexa 13
                  27.07       55.12 (28.05)     1:24.13 (29.01)     1:52.12 (27.99)
 20 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:50.70    1:52.19 MEET
     1) Bassmann, Amanda C 14           2) Fradkin, Becky H 13
     3) Turner, Jennifer J 13           4) Turner, Ashley E 14
                  28.30       58.25 (29.95)     1:25.76 (27.51)     1:52.19 (26.43)
 21 Flushing YMCA-MR  'B'                       1:49.47    1:53.31 MEET
     1) Mercurio, Sophia 13             2) Knight, Ashley 13
     3) Michalak, Zuzanna 13            4) Shanja, Xhesika 14
                  27.58       55.98 (28.40)     1:23.89 (27.91)     1:53.31 (29.42)
 22 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               1:59.70    1:54.82 MEET
     1) Halbohn, Colleen 13             2) Gordon, Ashley A 13
     3) Sweeny, Danielle M 14           4) Cantelmo, Stephanie A 14
                  27.83       55.80 (27.97)     1:24.94 (29.14)     1:54.82 (29.88)
 23 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:58.25    1:58.55 MEET
     1) Lappas, Alexandra 13            2) Burke, Heather 13
     3) Maher, Nadine 13                4) Lange, Kristen 14
                  29.55     1:00.85 (31.30)     1:30.39 (29.54)     1:58.55 (28.16)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    1:48.00         DQ
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                       1:45.58         DQ
     1) Kristic, Marta 14               2) Yoo, Andrea 14
     3) Guelly, Kirsten H 13            4) Hill, Daniella 14
                  27.07       54.29 (27.22)     1:22.15 (27.86)          DQ (26.27)

Event 92  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:33.13        1997 Team Suffolk
       Metro: # 1:32.27   4/30/1998 Flushing YMCA, FLY-MR
                1:32.69  SECT
                1:34.49  T16
                1:55.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:38.18    1:36.09 MEET    40
     1) Wagner, Jack S 13               2) Chang, Adam Y 13
     3) Lane, Sean M 14                 4) Finnegan, Chris M 14
                  24.06       47.54 (23.48)     1:11.99 (24.45)     1:36.09 (24.10)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:38.51    1:36.92 MEET    34
     1) Polhill, Drew B 14              2) Karle, James M 14
     3) Palumbo, Evan S 14              4) Clarke, Braden J 13
                  24.64       49.02 (24.38)     1:13.41 (24.39)     1:36.92 (23.51)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:35.00    1:39.22 MEET    32
     1) Nam, Timothy K 14               2) Huff, Andrew C 14
     3) Jacobson, Matt A 14             4) Feeley, Ryan J 13
                  23.87       48.46 (24.59)     1:13.75 (25.29)     1:39.22 (25.47)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:40.00    1:39.56 MEET    30
     1) Brennan, Austin F 14            2) Smit, Kevin P 14
     3) DaSilva, Jonathan R 14          4) Luchsinger, Thomas J 13
                  24.81       50.32 (25.51)     1:15.75 (25.43)     1:39.56 (23.81)
  5 Hyb-MR  'A'                                 1:40.75    1:40.19 MEET    28
     1) Gavin, Tripp G 14               2) Hoey, Chris R 14
     3) Dokonal, Jan 14                 4) O'Connor, Michael T 14
                  25.57       50.23 (24.66)     1:15.93 (25.70)     1:40.19 (24.26)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:38.73    1:40.36 MEET    26
     1) Heath, Michael A 14             2) Richman, Peter Z 14
     3) Holek, Thomas F 14              4) Attinello, Paul C 14
                  25.52       51.18 (25.66)     1:16.72 (25.54)     1:40.36 (23.64)
  7 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:41.72    1:40.54 MEET    24
     1) King, Brendan D 14              2) Catano, AL 13
     3) Hallinan, James J 13            4) Cox, Mark A 13
                  25.99       50.45 (24.46)     1:16.88 (26.43)     1:40.54 (23.66)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:41.19    1:40.89 MEET    22
     1) Chen, Calvin R 14               2) Kim, Kenny L 13
     3) Salcedo, Hember 14              4) Chang, One June J 14
                  27.00       51.51 (24.51)     1:16.90 (25.39)     1:40.89 (23.99)
  9 Team Suffolk-MR  'A'                        1:41.58    1:41.89 MEET    18
     1) Windler, Andrew J 14            2) Podniesinski, Jonathan J 14
     3) Bormann, Thomas L 14            4) Qiao, Matthew 14
                  25.48       51.12 (25.64)     1:16.81 (25.69)     1:41.89 (25.08)
 10 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:43.13    1:42.86 MEET    14
     1) Katz, Andrew 13                 2) Stein, Robert J 13
     3) Gravina, Michael T 14           4) Hoempler, Erik 14
                  26.33       53.31 (26.98)     1:19.55 (26.24)     1:42.86 (23.31)
 11 Long Island Express-MR  'A'                 1:46.10    1:42.87 MEET    12
     1) Jasinski, Brian A 14            2) Smith, Kendall C 14
     3) Derlath, Jonathan H 13          4) Battisti, Marc 14
                  25.71       49.56 (23.85)     1:15.64 (26.08)     1:42.87 (27.23)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:43.05    1:43.51 MEET    10
     1) Wong, Jeffrey 14                2) Stepinski, Jan 13
     3) Polanco, Jose A 14              4) Yanez, Gabriel F 14
                  26.29       51.97 (25.68)     1:17.27 (25.30)     1:43.51 (26.24)
 13 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:43.19    1:43.89 MEET     8
     1) Lee, Eric J 13                  2) Staszewski, Alec L 14
     3) Cerra, Nicholas 13              4) Ragin, Gregory 14
                  26.77       53.15 (26.38)     1:19.15 (26.00)     1:43.89 (24.74)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:46.60    1:45.84 MEET     6
     1) Lettieri, Nicholas M 14         2) Coleman, Zachary T 13
     3) Dieterich, Matthew R 14         4) McIlvain, Brian J 13
                  26.15       52.94 (26.79)     1:19.07 (26.13)     1:45.84 (26.77)
 15 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:44.14    1:45.98 MEET     4
     1) Cereste, Mark S 14              2) Lyons, Brian L 13
     3) Charriez, Greg T 13             4) Charriez, Nick I 13
                  26.02       52.60 (26.58)     1:19.88 (27.28)     1:45.98 (26.10)
 16 Cross Island YMCA-MR  'A'                   1:48.52    1:48.17 MEET     2
     1) Sweetman, Kris 13               2) Kim, Daniel H 14
     3) Ejerta, Kenneth 13              4) Derby, Jimmy F 14
                  27.60       54.25 (26.65)     1:21.16 (26.91)     1:48.17 (27.01)
 17 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:50.00    1:50.83 MEET
     1) Perdomo, Miguel 13              2) Mitchell, Kadeem A 14
     3) Hart, Bryan J 13                4) Gallimore, Chris 13
                  28.39       56.26 (27.87)     1:25.61 (29.35)     1:50.83 (25.22)
 18 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               1:52.65    1:52.80 MEET
     1) Russell, Lucais E 14            2) Carlson, Sean J 14
     3) Ng, Michael 13                  4) Brandt, Joseph W 13
                  27.22       53.93 (26.71)     1:22.37 (28.44)     1:52.80 (30.43)

Event 93  Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 10:29.25   2/26/2005 Erica A Derlath, Express Swimming
       Metro: #  9:43.35    5/1/1995 J.Foschi, LIAC-MR
                10:01.09  NAT
                10:14.99  T16
                10:21.29  JR
                10:40.29  SECT
                11:57.14  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR 10:32.06   10:29.25*SECT    20
                  28.50       59.64 (31.14)     1:31.16 (31.52)     2:02.99 (31.83)
        2:34.88 (31.89)     3:06.81 (31.93)     3:38.62 (31.81)     4:10.07 (31.45)
        4:41.83 (31.76)     5:13.73 (31.90)     5:45.14 (31.41)     6:16.92 (31.78)
        6:48.51 (31.59)     7:20.25 (31.74)     7:51.63 (31.38)     8:23.24 (31.61)
        8:54.65 (31.41)     9:26.60 (31.95)     9:58.27 (31.67)    10:29.25 (30.98)
  2 Marsh, Nicole L     14 Badger-MR           10:40.00   10:42.18 MEET    17
                  28.83     1:00.40 (31.57)     1:32.33 (31.93)     2:04.36 (32.03)
        2:36.67 (32.31)     3:08.77 (32.10)     3:40.95 (32.18)     4:13.30 (32.35)
        4:45.79 (32.49)     5:18.29 (32.50)     5:50.92 (32.63)     6:23.49 (32.57)
        6:56.20 (32.71)     7:28.72 (32.52)     8:01.05 (32.33)     8:33.19 (32.14)
        9:05.43 (32.24)     9:38.06 (32.63)    10:10.48 (32.42)    10:42.18 (31.70)
  3 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR           10:48.54   10:44.47 MEET    16
                  29.12     1:00.28 (31.16)     1:32.04 (31.76)     2:04.20 (32.16)
        2:36.39 (32.19)     3:08.12 (31.73)     3:40.17 (32.05)     4:12.04 (31.87)
        4:44.60 (32.56)     5:17.01 (32.41)     5:49.44 (32.43)     6:22.22 (32.78)
        6:54.96 (32.74)     7:27.82 (32.86)     8:00.41 (32.59)     8:33.16 (32.75)
        9:06.33 (33.17)     9:39.62 (33.29)    10:12.66 (33.04)    10:44.47 (31.81)
  4 Ackerman, Amanda L  14 LIAC-MR             10:58.62   10:49.79 MEET    15
                  29.87     1:02.13 (32.26)     1:34.70 (32.57)     2:07.46 (32.76)
        2:40.01 (32.55)     3:12.95 (32.94)     3:45.79 (32.84)     4:18.88 (33.09)
        4:51.99 (33.11)     5:24.66 (32.67)     5:57.30 (32.64)     6:30.03 (32.73)
        7:02.54 (32.51)     7:35.29 (32.75)     8:08.10 (32.81)     8:40.58 (32.48)
        9:13.16 (32.58)     9:45.89 (32.73)    10:18.29 (32.40)    10:49.79 (31.50)
  5 Winkler, Caitlin    14 FLY-MR              11:04.52   10:59.53 MEET    14
                  29.34     1:02.25 (32.91)     1:35.95 (33.70)     2:09.94 (33.99)
        2:43.94 (34.00)     3:17.67 (33.73)     3:51.36 (33.69)     4:24.04 (32.68)
        4:56.99 (32.95)     5:29.82 (32.83)     6:02.75 (32.93)     6:35.81 (33.06)
        7:09.05 (33.24)     7:42.04 (32.99)     8:14.91 (32.87)     8:47.62 (32.71)
        9:21.02 (33.40)     9:54.32 (33.30)    10:27.37 (33.05)    10:59.53 (32.16)
  6 Festa, Julia D      13 LIAC-MR             10:49.04   11:01.17 MEET    13
                  29.68     1:02.16 (32.48)     1:34.92 (32.76)     2:07.79 (32.87)
        2:40.49 (32.70)     3:13.51 (33.02)     3:46.46 (32.95)     4:19.68 (33.22)
        4:53.00 (33.32)     5:26.24 (33.24)     6:00.16 (33.92)     6:33.64 (33.48)
        7:07.64 (34.00)     7:41.81 (34.17)     8:15.63 (33.82)     8:49.12 (33.49)
        9:22.37 (33.25)     9:55.66 (33.29)    10:28.99 (33.33)    11:01.17 (32.18)
  7 Smith, Ashley A     13 LIAC-MR             11:07.83   11:04.76 MEET    12
                  29.65     1:01.92 (32.27)     1:34.61 (32.69)     2:07.42 (32.81)
        2:40.20 (32.78)     3:13.16 (32.96)     3:46.08 (32.92)     4:19.40 (33.32)
        4:52.79 (33.39)     5:26.31 (33.52)     6:00.59 (34.28)     6:34.64 (34.05)
        7:08.82 (34.18)     7:42.80 (33.98)     8:16.38 (33.58)     8:50.38 (34.00)
        9:24.36 (33.98)     9:58.07 (33.71)    10:32.01 (33.94)    11:04.76 (32.75)
  8 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR              11:13.61   11:08.65 MEET    11
                  29.56     1:02.34 (32.78)     1:35.70 (33.36)     2:09.00 (33.30)
        2:42.53 (33.53)     3:16.24 (33.71)     3:50.07 (33.83)     4:23.88 (33.81)
        4:57.54 (33.66)     5:31.79 (34.25)     6:06.01 (34.22)     6:40.18 (34.17)
        7:14.41 (34.23)     7:48.84 (34.43)     8:22.92 (34.08)     8:56.41 (33.49)
        9:30.30 (33.89)    10:04.17 (33.87)    10:37.88 (33.71)    11:08.65 (30.77)
  9 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR   11:44.51   11:09.86 MEET     9
                  30.78     1:04.13 (33.35)     1:37.83 (33.70)     2:11.71 (33.88)
        2:45.80 (34.09)     3:19.88 (34.08)     3:54.09 (34.21)     4:27.90 (33.81)
        5:01.84 (33.94)     5:35.79 (33.95)     6:09.54 (33.75)     6:43.39 (33.85)
        7:17.62 (34.23)     7:51.77 (34.15)     8:25.59 (33.82)     8:59.38 (33.79)
        9:33.00 (33.62)    10:06.30 (33.30)    10:38.94 (32.64)    11:09.86 (30.92)
 10 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team-MR   11:19.17   11:16.43 MEET     7
                  30.52     1:03.60 (33.08)     1:38.05 (34.45)     2:12.69 (34.64)
        2:47.46 (34.77)     3:22.52 (35.06)     3:57.48 (34.96)     4:31.75 (34.27)
        5:05.95 (34.20)     5:40.36 (34.41)     6:14.63 (34.27)     6:49.22 (34.59)
        7:23.20 (33.98)     7:57.43 (34.23)     8:31.53 (34.10)     9:05.36 (33.83)
        9:39.00 (33.64)    10:12.67 (33.67)    10:45.63 (32.96)    11:16.43 (30.80)
 11 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR             11:33.70   11:21.70 MEET     6
                  30.83     1:04.48 (33.65)     1:39.01 (34.53)     2:13.76 (34.75)
        2:48.56 (34.80)     3:23.13 (34.57)     3:57.60 (34.47)     4:32.32 (34.72)
        5:07.14 (34.82)     5:41.75 (34.61)     6:15.27 (33.52)     6:49.06 (33.79)
        7:23.21 (34.15)     7:57.29 (34.08)     8:31.67 (34.38)     9:05.98 (34.31)
        9:40.32 (34.34)    10:14.28 (33.96)    10:48.62 (34.34)    11:21.70 (33.08)
 12 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR             11:32.15   11:25.33 MEET     5
                  30.14     1:03.93 (33.79)     1:39.08 (35.15)     2:14.70 (35.62)
        2:49.68 (34.98)     3:24.08 (34.40)     3:59.31 (35.23)     4:34.43 (35.12)
        5:08.95 (34.52)     5:42.84 (33.89)     6:17.16 (34.32)     6:51.45 (34.29)
        7:26.29 (34.84)     8:01.20 (34.91)     8:35.97 (34.77)     9:10.27 (34.30)
        9:44.45 (34.18)    10:19.05 (34.60)    10:53.45 (34.40)    11:25.33 (31.88)
 13 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR             11:39.18   11:31.86 MEET     4
                  31.06     1:04.73 (33.67)     1:40.10 (35.37)     2:14.80 (34.70)
        2:49.54 (34.74)     3:24.37 (34.83)     3:59.00 (34.63)     4:34.23 (35.23)
        5:09.74 (35.51)     5:44.47 (34.73)     6:19.93 (35.46)     6:54.80 (34.87)
        7:29.33 (34.53)     8:04.65 (35.32)     8:39.78 (35.13)     9:14.64 (34.86)
        9:49.46 (34.82)    10:24.45 (34.99)    10:58.77 (34.32)    11:31.86 (33.09)
 14 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR     11:47.95   11:33.58 MEET     3
                  29.56     1:03.10 (33.54)     1:38.31 (35.21)     2:12.74 (34.43)
        2:47.43 (34.69)     3:22.37 (34.94)     3:57.91 (35.54)     4:33.70 (35.79)
        5:09.51 (35.81)     5:45.14 (35.63)     6:20.63 (35.49)     6:55.71 (35.08)
        7:30.63 (34.92)     8:05.47 (34.84)     8:39.80 (34.33)     9:15.00 (35.20)
        9:50.10 (35.10)    10:26.05 (35.95)    11:01.54 (35.49)    11:33.58 (32.04)
 15 Hartford, Laura G   14 Express Swimming-MR 11:32.56   11:35.80 MEET     2
                  29.71     1:03.18 (33.47)     1:37.20 (34.02)     2:11.91 (34.71)
        2:46.67 (34.76)     3:21.75 (35.08)     3:56.46 (34.71)     4:31.64 (35.18)
        5:07.12 (35.48)     5:42.09 (34.97)     6:17.32 (35.23)     6:52.37 (35.05)
        7:28.18 (35.81)     8:03.73 (35.55)     8:39.10 (35.37)     9:14.72 (35.62)
        9:50.37 (35.65)    10:25.47 (35.10)    11:01.13 (35.66)    11:35.80 (34.67)
 16 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR   11:16.71   11:36.03 MEET     1
                  29.57     1:02.46 (32.89)     1:37.22 (34.76)     2:12.47 (35.25)
        2:47.73 (35.26)     3:22.61 (34.88)     3:58.74 (36.13)     4:33.91 (35.17)
        5:09.86 (35.95)     5:45.40 (35.54)     6:21.56 (36.16)     6:58.00 (36.44)
        7:32.78 (34.78)     8:08.18 (35.40)     8:44.06 (35.88)     9:19.96 (35.90)
        9:55.59 (35.63)    10:29.68 (34.09)    11:03.62 (33.94)    11:36.03 (32.41)
 17 Janowski, Mary-Ely  14 OWA-MR              11:40.39   11:37.92 MEET
                  30.20     1:03.59 (33.39)     1:38.07 (34.48)     2:13.03 (34.96)
        2:47.78 (34.75)     3:22.22 (34.44)     3:57.81 (35.59)     4:33.21 (35.40)
        5:09.13 (35.92)     5:44.58 (35.45)     6:20.69 (36.11)     6:56.44 (35.75)
        7:32.61 (36.17)     8:08.91 (36.30)     8:44.89 (35.98)     9:21.30 (36.41)
        9:56.74 (35.44)    10:31.21 (34.47)    11:06.51 (35.30)    11:37.92 (31.41)
 18 DiDonato, Emily     14 OWA-MR              11:50.52   11:38.11 MEET
                  30.36     1:04.02 (33.66)     1:39.25 (35.23)     2:14.10 (34.85)
        2:49.42 (35.32)     3:24.34 (34.92)     3:59.46 (35.12)     4:34.78 (35.32)
        5:09.78 (35.00)     5:45.22 (35.44)     6:20.75 (35.53)     6:56.25 (35.50)
        7:31.52 (35.27)     8:07.12 (35.60)     8:43.15 (36.03)     9:17.95 (34.80)
        9:53.40 (35.45)    10:28.94 (35.54)    11:04.40 (35.46)    11:38.11 (33.71)
 19 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR              11:35.99   11:41.02 MEET
                  30.63     1:04.96 (34.33)     1:40.35 (35.39)     2:15.85 (35.50)
        2:51.29 (35.44)     3:27.41 (36.12)     4:03.54 (36.13)     4:39.05 (35.51)
        5:15.02 (35.97)     5:50.73 (35.71)     6:26.18 (35.45)     7:02.16 (35.98)
        7:38.13 (35.97)     8:13.13 (35.00)     8:48.64 (35.51)     9:23.58 (34.94)
        9:58.06 (34.48)    10:32.85 (34.79)    11:07.28 (34.43)    11:41.02 (33.74)
 20 McDonough, Maureen  14 WAC-MR              11:37.22   11:43.94 MEET
                  31.79     1:06.21 (34.42)     1:40.81 (34.60)     2:16.06 (35.25)
        2:51.69 (35.63)     3:27.18 (35.49)     4:02.82 (35.64)     4:38.74 (35.92)
        5:14.44 (35.70)     5:49.88 (35.44)     6:25.62 (35.74)     7:01.13 (35.51)
        7:37.29 (36.16)     8:12.66 (35.37)     8:47.97 (35.31)     9:23.65 (35.68)
        9:59.42 (35.77)    10:34.65 (35.23)    11:09.91 (35.26)    11:43.94 (34.03)
 21 Fong, Sandra M      14 Agua Swim Team-MR   11:55.36   11:45.05 MEET
                  30.63     1:04.93 (34.30)     1:39.54 (34.61)     2:14.49 (34.95)
        2:49.67 (35.18)     3:24.78 (35.11)     4:00.06 (35.28)     4:35.73 (35.67)
        5:11.40 (35.67)     5:47.14 (35.74)     6:23.37 (36.23)     6:59.36 (35.99)
        7:36.00 (36.64)     8:12.23 (36.23)     8:48.65 (36.42)     9:24.89 (36.24)
       10:00.32 (35.43)    10:36.36 (36.04)    11:11.52 (35.16)    11:45.05 (33.53)
 22 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR              11:57.14   11:46.90 MEET
                  31.03     1:05.37 (34.34)     1:41.16 (35.79)     2:17.59 (36.43)
        2:53.88 (36.29)     3:30.51 (36.63)     4:06.99 (36.48)     4:43.67 (36.68)
        5:19.90 (36.23)     5:55.96 (36.06)     6:31.35 (35.39)     7:06.80 (35.45)
        7:42.05 (35.25)     8:17.43 (35.38)     8:52.90 (35.47)     9:27.92 (35.02)
       10:03.19 (35.27)    10:38.44 (35.25)    11:13.99 (35.55)    11:46.90 (32.91)

Event 94  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 10:15.71   2/26/2005 Sean M Lane, LIAC -MR
       Metro: #  9:31.13    5/1/1992 K.MacFadyen, LIAC-MR
                 9:20.99  NAT
                 9:39.79  JR
                 9:49.79  T16
                10:09.89  SECT
                11:54.58  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lane, Sean M        14 LIAC-MR             10:11.48   10:15.71*MEET    20
                  27.86       58.16 (30.30)     1:28.94 (30.78)     1:59.76 (30.82)
        2:30.32 (30.56)     3:01.05 (30.73)     3:32.23 (31.18)     4:03.51 (31.28)
        4:34.69 (31.18)     5:06.02 (31.33)     5:37.53 (31.51)     6:08.69 (31.16)
        6:39.60 (30.91)     7:10.93 (31.33)     7:41.96 (31.03)     8:13.16 (31.20)
        8:44.23 (31.07)     9:15.21 (30.98)     9:46.34 (31.13)    10:15.71 (29.37)
  2 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR 10:17.50   10:22.47 MEET    17
                  27.94       58.37 (30.43)     1:29.36 (30.99)     2:00.19 (30.83)
        2:31.08 (30.89)     3:02.61 (31.53)     3:34.22 (31.61)     4:05.87 (31.65)
        4:37.39 (31.52)     5:09.06 (31.67)     5:40.43 (31.37)     6:11.83 (31.40)
        6:43.33 (31.50)     7:14.84 (31.51)     7:46.55 (31.71)     8:17.85 (31.30)
        8:49.42 (31.57)     9:21.31 (31.89)     9:52.96 (31.65)    10:22.47 (29.51)
  3 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR             10:40.23   10:33.40 MEET    16
                  27.53       59.03 (31.50)     1:30.88 (31.85)     2:02.88 (32.00)
        2:35.16 (32.28)     3:07.62 (32.46)     3:39.66 (32.04)     4:12.10 (32.44)
        4:44.40 (32.30)     5:16.80 (32.40)     5:49.59 (32.79)     6:21.33 (31.74)
        6:52.76 (31.43)     7:24.76 (32.00)     7:56.96 (32.20)     8:29.08 (32.12)
        9:00.95 (31.87)     9:32.75 (31.80)    10:03.89 (31.14)    10:33.40 (29.51)
  4 Huff, Andrew C      14 Badger-MR           10:20.67   10:36.18 MEET    15
                                  59.09 ( )     1:30.92 (31.83)     2:02.72 (31.80)
        2:35.05 (32.33)     3:07.37 (32.32)     3:39.53 (32.16)     4:11.86 (32.33)
        4:44.28 (32.42)     5:16.50 (32.22)     5:48.86 (32.36)     6:21.49 (32.63)
        6:53.39 (31.90)     7:25.88 (32.49)     7:58.37 (32.49)     8:30.83 (32.46)
        9:02.72 (31.89)     9:34.39 (31.67)    10:06.06 (31.67)    10:36.18 (30.12)
  5 Chang, One June J   14 FLY-MR              10:39.90   10:44.65 MEET    14
                  28.13       58.92 (30.79)     1:30.44 (31.52)     2:03.03 (32.59)
        2:35.65 (32.62)     3:08.42 (32.77)     3:41.00 (32.58)     4:14.25 (33.25)
        4:47.34 (33.09)     5:20.35 (33.01)     5:53.25 (32.90)     6:26.57 (33.32)
        6:59.79 (33.22)     7:33.71 (33.92)     8:05.93 (32.22)     8:38.94 (33.01)
        9:11.70 (32.76)     9:44.40 (32.70)    10:16.60 (32.20)    10:44.65 (28.05)
  6 King, Brendan D     14 IA-MR               10:56.36   10:46.22 MEET    13
                  27.80       59.16 (31.36)     1:31.48 (32.32)     2:04.48 (33.00)
        2:37.62 (33.14)     3:10.58 (32.96)     3:43.39 (32.81)     4:16.58 (33.19)
        4:50.01 (33.43)     5:23.32 (33.31)     5:55.94 (32.62)     6:28.34 (32.40)
        7:01.12 (32.78)     7:33.37 (32.25)     8:05.78 (32.41)     8:38.92 (33.14)
        9:11.63 (32.71)     9:44.31 (32.68)    10:16.54 (32.23)    10:46.22 (29.68)
  7 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR     11:22.68   10:52.94 MEET    12
                  27.77       58.64 (30.87)     1:31.44 (32.80)     2:04.57 (33.13)
        2:37.51 (32.94)     3:10.93 (33.42)     3:44.57 (33.64)     4:17.83 (33.26)
        4:51.29 (33.46)     5:24.53 (33.24)     5:58.26 (33.73)     6:31.87 (33.61)
        7:05.31 (33.44)     7:38.85 (33.54)     8:12.70 (33.85)     8:45.60 (32.90)
        9:18.73 (33.13)     9:50.78 (32.05)    10:22.95 (32.17)    10:52.94 (29.99)
  8 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR             11:45.08   10:54.01 MEET    11
                  28.54     1:00.45 (31.91)     1:33.32 (32.87)     2:05.69 (32.37)
        2:37.89 (32.20)     3:10.92 (33.03)     3:44.00 (33.08)     4:17.44 (33.44)
        4:50.83 (33.39)     5:24.13 (33.30)     5:56.82 (32.69)     6:29.46 (32.64)
        7:02.66 (33.20)     7:36.49 (33.83)     8:10.68 (34.19)     8:44.68 (34.00)
        9:18.54 (33.86)     9:51.29 (32.75)    10:24.24 (32.95)    10:54.01 (29.77)
  9 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR   11:19.75   11:03.57 MEET     7
                  29.35     1:01.84 (32.49)     1:35.91 (34.07)     2:10.07 (34.16)
        2:43.64 (33.57)     3:17.54 (33.90)     3:51.75 (34.21)     4:24.50 (32.75)
        4:58.16 (33.66)     5:31.15 (32.99)     6:04.41 (33.26)     6:38.55 (34.14)
        7:12.24 (33.69)     7:45.13 (32.89)     8:18.29 (33.16)     8:51.74 (33.45)
        9:25.46 (33.72)     9:58.61 (33.15)    10:31.93 (33.32)    11:03.57 (31.64)
 10 Caputo, Mike        14 WAC-MR              11:15.92   11:06.51 MEET     6
                  29.26     1:02.91 (33.65)     1:36.71 (33.80)     2:10.92 (34.21)
        2:44.78 (33.86)     3:19.09 (34.31)     3:53.00 (33.91)     4:27.24 (34.24)
        5:01.29 (34.05)     5:36.03 (34.74)     6:09.56 (33.53)     6:43.65 (34.09)
        7:17.58 (33.93)     7:51.51 (33.93)     8:26.04 (34.53)     8:58.97 (32.93)
        9:31.10 (32.13)    10:03.37 (32.27)    10:35.58 (32.21)    11:06.51 (30.93)
 11 Kim, Daniel H       14 CIY-MR              11:32.23   11:11.32 MEET     5
                  28.41     1:00.41 (32.00)     1:34.08 (33.67)     2:08.47 (34.39)
        2:42.89 (34.42)     3:17.53 (34.64)     3:52.02 (34.49)     4:26.63 (34.61)
        5:01.01 (34.38)     5:35.64 (34.63)     6:10.24 (34.60)     6:44.72 (34.48)
        7:18.64 (33.92)     7:53.26 (34.62)     8:27.58 (34.32)     9:00.81 (33.23)
        9:33.96 (33.15)    10:07.46 (33.50)    10:40.44 (32.98)    11:11.32 (30.88)
 12 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR         11:23.68   11:11.56 MEET     4
                  29.69     1:02.80 (33.11)     1:36.65 (33.85)     2:10.52 (33.87)
        2:44.59 (34.07)     3:18.29 (33.70)     3:52.20 (33.91)     4:26.70 (34.50)
        5:01.23 (34.53)     5:35.56 (34.33)     6:09.87 (34.31)     6:44.29 (34.42)
        7:18.37 (34.08)     7:52.25 (33.88)     8:26.32 (34.07)     9:00.06 (33.74)
        9:34.51 (34.45)    10:07.92 (33.41)    10:41.29 (33.37)    11:11.56 (30.27)
 13 Gravina, Michael T  14 SSL-MR              11:14.61   11:11.99 MEET     3
                  29.99     1:02.83 (32.84)     1:36.16 (33.33)     2:09.86 (33.70)
        2:43.80 (33.94)     3:17.06 (33.26)     3:50.85 (33.79)     4:24.63 (33.78)
        4:58.92 (34.29)     5:33.00 (34.08)     6:07.11 (34.11)     6:41.51 (34.40)
        7:15.68 (34.17)     7:50.13 (34.45)     8:24.55 (34.42)     8:59.04 (34.49)
        9:33.11 (34.07)    10:06.21 (33.10)    10:39.32 (33.11)    11:11.99 (32.67)
 14 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR              11:46.23   11:19.46 MEET     2
                  30.47     1:04.64 (34.17)     1:39.42 (34.78)     2:13.72 (34.30)
        2:48.14 (34.42)     3:22.98 (34.84)     3:57.93 (34.95)     4:32.67 (34.74)
        5:07.31 (34.64)     5:41.95 (34.64)     6:16.39 (34.44)     6:50.89 (34.50)
        7:25.42 (34.53)     7:59.39 (33.97)     8:33.60 (34.21)     9:07.64 (34.04)
        9:41.75 (34.11)    10:15.36 (33.61)    10:48.80 (33.44)    11:19.46 (30.66)
 15 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR     11:54.01   11:20.19 MEET     1
                  29.97     1:03.23 (33.26)     1:37.19 (33.96)     2:11.60 (34.41)
        2:45.85 (34.25)     3:19.60 (33.75)     3:54.02 (34.42)     4:28.58 (34.56)
        5:03.18 (34.60)     5:37.82 (34.64)     6:12.36 (34.54)     6:46.98 (34.62)
        7:21.85 (34.87)     7:56.77 (34.92)     8:31.04 (34.27)     9:06.17 (35.13)
        9:40.28 (34.11)    10:14.16 (33.88)    10:47.96 (33.80)    11:20.19 (32.23)
 16 O'Neill, Brian P    13 LIAC-MR             11:37.13   11:32.67 MEET
                  30.54     1:04.56 (34.02)     1:39.03 (34.47)     2:13.58 (34.55)
        2:48.15 (34.57)     3:23.47 (35.32)     3:57.94 (34.47)     4:33.66 (35.72)
        5:08.22 (34.56)     5:43.45 (35.23)     6:18.28 (34.83)     6:52.85 (34.57)
        7:28.21 (35.36)     8:02.97 (34.76)     8:38.24 (35.27)     9:13.59 (35.35)
        9:48.63 (35.04)    10:23.66 (35.03)    10:58.43 (34.77)    11:32.67 (34.24)
 -- Smit, Kevin P       14 TVSC-MR             11:12.93         DQ          9
                  27.75       59.45 (31.70)     1:31.50 (32.05)     2:04.33 (32.83)
        2:36.71 (32.38)     3:09.06 (32.35)     3:42.26 (33.20)     4:16.00 (33.74)
        4:50.59 (34.59)     5:24.91 (34.32)     5:59.52 (34.61)     6:33.36 (33.84)
        7:07.50 (34.14)     7:41.85 (34.35)     8:15.42 (33.57)     8:49.38 (33.96)
        9:23.17 (33.79)     9:56.98 (33.81)    10:30.32 (33.34)          DQ (32.34)

Event 95  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 5:10.27        1991 Tara Lynch, YMID
       Metro: # 5:04.36    5/1/1989 J.Knapp, YMID-MR
                5:13.09  T16
                5:51.19  ZQ
                6:03.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              5:25.50    5:23.65 ZQ      20
                  29.73     1:03.47 (33.74)     1:37.84 (34.37)     2:11.96 (34.12)
        2:45.81 (33.85)     3:19.64 (33.83)     3:50.37 (30.73)     4:21.92 (31.55)
        4:52.72 (30.80)     5:23.65 (30.93)
  2 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR              5:34.80    5:25.72 ZQ      17
                  30.01     1:02.96 (32.95)     1:36.21 (33.25)     2:09.42 (33.21)
        2:42.31 (32.89)     3:14.96 (32.65)     3:47.36 (32.40)     4:20.33 (32.97)
        4:53.21 (32.88)     5:25.72 (32.51)
  3 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR    5:43.91    5:36.06 ZQ      16
                  30.35     1:04.03 (33.68)     1:38.33 (34.30)     2:12.82 (34.49)
        2:46.84 (34.02)     3:21.79 (34.95)     3:56.10 (34.31)     4:30.29 (34.19)
        5:04.73 (34.44)     5:36.06 (31.33)
  4 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           5:34.53    5:36.87 ZQ      15
                  29.98     1:03.27 (33.29)     1:37.27 (34.00)     2:11.79 (34.52)
        2:45.93 (34.14)     3:20.42 (34.49)     3:54.64 (34.22)     4:29.11 (34.47)
        5:03.57 (34.46)     5:36.87 (33.30)
  5 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR      5:47.95    5:40.55 ZQ      14
                  28.90     1:01.32 (32.42)     1:35.65 (34.33)     2:10.87 (35.22)
        2:46.33 (35.46)     3:21.58 (35.25)     3:56.97 (35.39)     4:32.53 (35.56)
        5:07.79 (35.26)     5:40.55 (32.76)
  6 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    5:40.11    5:41.59 ZQ      13
                  30.75     1:04.27 (33.52)     1:39.17 (34.90)     2:14.37 (35.20)
        2:49.26 (34.89)     3:24.36 (35.10)     3:59.67 (35.31)     4:34.79 (35.12)
        5:08.86 (34.07)     5:41.59 (32.73)
  7 Hain, Karina A      11 FLY-MR               6:01.40    5:43.79 ZQ      12
                  30.37     1:04.94 (34.57)     1:39.97 (35.03)     2:15.85 (35.88)
        2:51.30 (35.45)     3:26.82 (35.52)     4:02.31 (35.49)     4:36.47 (34.16)
        5:11.12 (34.65)     5:43.79 (32.67)
  8 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR         5:38.16    5:45.36 ZQ      11
                  30.91     1:05.32 (34.41)     1:39.86 (34.54)     2:14.92 (35.06)
        2:50.33 (35.41)     3:25.34 (35.01)     4:00.71 (35.37)     4:36.19 (35.48)
        5:11.53 (35.34)     5:45.36 (33.83)
  9 Russell, Eva M      12 LIND-MR              5:45.19    5:45.63 ZQ       9
                  30.72     1:05.11 (34.39)     1:40.32 (35.21)     2:15.98 (35.66)
        2:51.87 (35.89)     3:27.62 (35.75)     4:02.58 (34.96)     4:38.22 (35.64)
        5:13.16 (34.94)     5:45.63 (32.47)
 10 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR              5:45.89    5:46.00 ZQ       7
                  31.15     1:05.18 (34.03)     1:39.83 (34.65)     2:14.78 (34.95)
        2:50.20 (35.42)     3:25.43 (35.23)     4:00.14 (34.71)     4:35.79 (35.65)
        5:11.44 (35.65)     5:46.00 (34.56)
 11 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           5:44.29    5:47.11 ZQ       6
                  30.61     1:04.53 (33.92)     1:39.18 (34.65)     2:14.69 (35.51)
        2:49.97 (35.28)     3:25.67 (35.70)     4:00.95 (35.28)     4:37.17 (36.22)
        5:13.26 (36.09)     5:47.11 (33.85)
 12 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           5:56.83    5:49.39 ZQ       5
                  30.98     1:04.99 (34.01)     1:40.29 (35.30)     2:16.06 (35.77)
        2:52.14 (36.08)     3:27.78 (35.64)     4:03.13 (35.35)     4:38.67 (35.54)
        5:14.74 (36.07)     5:49.39 (34.65)
 13 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR              5:48.72    5:50.85 ZQ       4
                  30.62     1:06.39 (35.77)     1:43.41 (37.02)     2:19.77 (36.36)
        2:55.59 (35.82)     3:31.86 (36.27)     4:07.58 (35.72)     4:42.18 (34.60)
        5:16.75 (34.57)     5:50.85 (34.10)
 14 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  6:02.14    5:52.92 MEET     3
                  31.98     1:06.83 (34.85)     1:42.64 (35.81)     2:18.64 (36.00)
        2:54.36 (35.72)     3:30.41 (36.05)     4:05.99 (35.58)     4:42.24 (36.25)
        5:18.08 (35.84)     5:52.92 (34.84)
 15 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               5:47.54    5:53.68 MEET     2
                  30.69     1:05.26 (34.57)     1:40.92 (35.66)     2:16.75 (35.83)
        2:52.93 (36.18)     3:29.45 (36.52)     4:06.08 (36.63)     4:42.56 (36.48)
        5:18.58 (36.02)     5:53.68 (35.10)
 16 Munz, Brenna A      12 MSC-MR               5:52.12    5:53.71 MEET     1
                  30.86     1:05.68 (34.82)     1:41.16 (35.48)     2:17.10 (35.94)
        2:53.69 (36.59)     3:29.89 (36.20)     4:06.36 (36.47)     4:42.90 (36.54)
        5:18.91 (36.01)     5:53.71 (34.80)
 17 Lazare, Libby       12 Badger-MR            5:58.66    5:54.09 MEET
                  31.33     1:05.72 (34.39)     1:40.92 (35.20)     2:16.63 (35.71)
        2:52.50 (35.87)     3:28.99 (36.49)     4:05.33 (36.34)     4:41.97 (36.64)
        5:18.62 (36.65)     5:54.09 (35.47)
 18 Tobin, Casey        12 Badger-MR            5:49.76    5:54.27 MEET
                  29.71     1:03.38 (33.67)     1:38.73 (35.35)     2:15.02 (36.29)
        2:51.60 (36.58)     3:28.33 (36.73)     4:05.01 (36.68)     4:41.98 (36.97)
        5:18.43 (36.45)     5:54.27 (35.84)
 19 Fink, Ericka M      12 Middies-MR           5:54.74    5:55.96 MEET
                  30.93     1:05.66 (34.73)     1:42.09 (36.43)     2:19.24 (37.15)
        2:56.10 (36.86)     3:33.01 (36.91)     4:10.03 (37.02)     4:46.60 (36.57)
        5:22.27 (35.67)     5:55.96 (33.69)
 20 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  5:59.04    5:56.44 MEET
                  32.02     1:07.09 (35.07)     1:42.71 (35.62)     2:18.61 (35.90)
        2:55.16 (36.55)     3:31.34 (36.18)     4:08.31 (36.97)     4:45.15 (36.84)
        5:21.62 (36.47)     5:56.44 (34.82)
 21 Henry, Elizabeth M  12 OWA-MR               6:02.59    5:57.69 MEET
                  32.46     1:07.14 (34.68)     1:43.22 (36.08)     2:19.67 (36.45)
        2:56.02 (36.35)     3:32.65 (36.63)     4:09.38 (36.73)     4:46.29 (36.91)
        5:23.54 (37.25)     5:57.69 (34.15)
 22 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR               6:01.20    5:59.19 MEET
                  31.27     1:06.39 (35.12)     1:42.57 (36.18)     2:18.84 (36.27)
        2:55.37 (36.53)     3:32.15 (36.78)     4:08.37 (36.22)     4:45.44 (37.07)
        5:22.79 (37.35)     5:59.19 (36.40)
 23 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      5:49.72    5:59.91 MEET
                  29.64     1:02.89 (33.25)     1:38.28 (35.39)     2:15.78 (37.50)
        2:53.33 (37.55)     3:31.37 (38.04)     4:09.13 (37.76)     4:47.01 (37.88)
        5:24.30 (37.29)     5:59.91 (35.61)
 24 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              5:57.42    6:01.92 MEET
                  31.70     1:06.96 (35.26)     1:43.50 (36.54)     2:20.86 (37.36)
        2:58.23 (37.37)     3:35.98 (37.75)     4:12.94 (36.96)     4:49.44 (36.50)
        5:25.74 (36.30)     6:01.92 (36.18)
 25 Ferlo, Emily E      12 Aqua Gems-MR         6:02.65    6:02.63 MEET
                  32.76     1:08.52 (35.76)     1:45.15 (36.63)     2:22.33 (37.18)
        2:59.18 (36.85)     3:36.27 (37.09)     4:13.18 (36.91)     4:50.84 (37.66)
        5:27.59 (36.75)     6:02.63 (35.04)

Event 96  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:58.68        1995 Rodney VanTassell
       Metro: # 4:58.68    5/1/1985 R.Van Tassell, NBS-MR
                5:07.69  T16
                5:59.99  ZQ
                6:03.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              5:48.11    5:37.73 ZQ      20
                  30.03     1:03.76 (33.73)     1:38.45 (34.69)     2:12.69 (34.24)
        2:47.10 (34.41)     3:21.75 (34.65)     3:56.38 (34.63)     4:31.26 (34.88)
        5:05.63 (34.37)     5:37.73 (32.10)
  2 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            5:51.76    5:38.47 ZQ      17
                  29.44     1:03.24 (33.80)     1:38.29 (35.05)     2:12.78 (34.49)
        2:47.53 (34.75)     3:21.49 (33.96)     3:56.31 (34.82)     4:30.81 (34.50)
        5:05.79 (34.98)     5:38.47 (32.68)
  3 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               5:45.74    5:39.50 ZQ      16
                  29.76     1:03.31 (33.55)     1:37.47 (34.16)     2:11.99 (34.52)
        2:46.83 (34.84)     3:21.67 (34.84)     3:56.21 (34.54)     4:31.08 (34.87)
        5:05.91 (34.83)     5:39.50 (33.59)
  4 Carmen, Jacob E     12 Middies-MR           5:46.63    5:42.18 ZQ      15
                  31.03     1:04.59 (33.56)     1:39.34 (34.75)     2:13.93 (34.59)
        2:48.16 (34.23)     3:23.42 (35.26)     3:58.44 (35.02)     4:33.59 (35.15)
        5:08.80 (35.21)     5:42.18 (33.38)
  5 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  5:45.73    5:42.38 ZQ      14
                  29.48     1:03.04 (33.56)     1:37.17 (34.13)     2:11.84 (34.67)
        2:46.68 (34.84)     3:21.77 (35.09)     3:57.14 (35.37)     4:32.67 (35.53)
        5:08.31 (35.64)     5:42.38 (34.07)
  6 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR               5:46.45    5:43.47 ZQ      13
                  30.20     1:03.26 (33.06)     1:38.09 (34.83)     2:12.86 (34.77)
        2:47.66 (34.80)     3:23.24 (35.58)     3:59.15 (35.91)     4:34.85 (35.70)
        5:10.28 (35.43)     5:43.47 (33.19)
  7 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               5:47.84    5:44.66 ZQ      12
                  30.77     1:04.93 (34.16)     1:39.68 (34.75)     2:15.03 (35.35)
        2:50.53 (35.50)     3:26.35 (35.82)     4:01.95 (35.60)     4:37.47 (35.52)
        5:12.44 (34.97)     5:44.66 (32.22)
  8 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR           5:54.31    5:46.62 ZQ      11
                  30.52     1:04.51 (33.99)     1:40.45 (35.94)     2:15.12 (34.67)
        2:50.95 (35.83)     3:26.91 (35.96)     4:03.46 (36.55)     4:38.48 (35.02)
        5:13.22 (34.74)     5:46.62 (33.40)
  9 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           5:46.28    5:47.50 ZQ       9
                  30.73     1:05.46 (34.73)     1:40.12 (34.66)     2:15.06 (34.94)
        2:50.58 (35.52)     3:26.82 (36.24)     4:02.43 (35.61)     4:39.70 (37.27)
        5:13.25 (33.55)     5:47.50 (34.25)
 10 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         5:45.85    5:48.41 ZQ       7
                  30.98     1:06.46 (35.48)     1:43.25 (36.79)     2:18.71 (35.46)
        2:54.40 (35.69)     3:30.01 (35.61)     4:05.69 (35.68)     4:40.50 (34.81)
        5:15.32 (34.82)     5:48.41 (33.09)
 11 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           5:48.52    5:51.01 ZQ       6
                  30.08     1:05.23 (35.15)     1:41.31 (36.08)     2:17.85 (36.54)
        2:54.20 (36.35)     3:30.26 (36.06)     4:06.58 (36.32)     4:42.25 (35.67)
        5:17.49 (35.24)     5:51.01 (33.52)
 12 Noach, Kees         12 Middies-MR           5:52.61    5:52.53 ZQ       5
                  30.47     1:04.97 (34.50)     1:40.65 (35.68)     2:16.65 (36.00)
        2:52.50 (35.85)     3:28.85 (36.35)     4:04.52 (35.67)     4:41.34 (36.82)
        5:17.48 (36.14)     5:52.53 (35.05)
 13 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               5:58.42    5:53.65 ZQ       4
                  31.71     1:06.80 (35.09)     1:42.16 (35.36)     2:19.22 (37.06)
        2:55.91 (36.69)     3:32.67 (36.76)     4:08.57 (35.90)     4:44.30 (35.73)
        5:20.04 (35.74)     5:53.65 (33.61)
 14 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            5:51.84    5:54.63 ZQ       3
                  30.07     1:04.90 (34.83)     1:41.48 (36.58)     2:17.63 (36.15)
        2:54.45 (36.82)     3:30.99 (36.54)     4:07.56 (36.57)     4:44.98 (37.42)
        5:21.68 (36.70)     5:54.63 (32.95)
 15 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               5:56.20    5:55.86 ZQ       2
                  31.41     1:06.93 (35.52)     1:43.44 (36.51)     2:20.49 (37.05)
        2:57.51 (37.02)     3:34.37 (36.86)     4:11.15 (36.78)     4:47.36 (36.21)
        5:22.77 (35.41)     5:55.86 (33.09)
 16 McComiskey, Tony    12 Basc-MR              5:53.87    5:57.91 ZQ       1
                  32.20     1:07.93 (35.73)     1:45.10 (37.17)     2:21.32 (36.22)
        2:58.26 (36.94)     3:34.57 (36.31)     4:11.39 (36.82)     4:47.18 (35.79)
        5:23.25 (36.07)     5:57.91 (34.66)
 17 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            5:50.00    5:58.54 ZQ
                  30.21     1:04.88 (34.67)     1:41.15 (36.27)     2:17.66 (36.51)
        2:54.66 (37.00)     3:32.48 (37.82)     4:10.38 (37.90)     4:48.07 (37.69)
        5:24.75 (36.68)     5:58.54 (33.79)
 18 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR      6:02.50    5:59.12 ZQ
                  31.54     1:07.54 (36.00)     1:44.16 (36.62)     2:21.53 (37.37)
        2:58.78 (37.25)     3:35.27 (36.49)     4:11.60 (36.33)     4:48.03 (36.43)
        5:24.72 (36.69)     5:59.12 (34.40)
 19 Sheridan, James F   12 LIAC-MR              5:59.71    6:01.23 MEET
                  32.47     1:08.44 (35.97)     1:45.13 (36.69)     2:21.87 (36.74)
        2:58.37 (36.50)     3:35.28 (36.91)     4:12.20 (36.92)     4:49.18 (36.98)
        5:26.29 (37.11)     6:01.23 (34.94)
 20 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR           6:02.59    6:02.18 MEET
                  32.08     1:08.37 (36.29)     1:45.35 (36.98)     2:22.62 (37.27)
        2:59.87 (37.25)     3:37.26 (37.39)     4:13.91 (36.65)     4:51.00 (37.09)
        5:27.26 (36.26)     6:02.18 (34.92)
 21 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           6:02.09    6:03.52 MEET
                  31.59     1:06.91 (35.32)     1:43.95 (37.04)     2:21.05 (37.10)
        2:58.74 (37.69)     3:35.84 (37.10)     4:13.41 (37.57)     4:51.05 (37.64)
        5:28.10 (37.05)     6:03.52 (35.42)
 22 Kunze, Ian M        11 NYCC-MR              5:57.49    6:05.72
                  32.30     1:08.99 (36.69)     1:46.63 (37.64)     2:23.45 (36.82)
        3:00.29 (36.84)     3:36.87 (36.58)     4:15.01 (38.14)     4:53.10 (38.09)
        5:29.89 (36.79)     6:05.72 (35.83)

Event 97  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:02.06        1997 Annie Mantey, MSC
       Metro: # 1:01.20    5/1/1997 A.Mantey, NDAC-MR
                1:02.19  T16
                1:08.89  ZQ
                1:11.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR       1:05.30    1:05.17 ZQ      20
                  30.25     1:05.17 (34.92)
  2 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               1:07.15    1:05.28 ZQ      17
                  29.95     1:05.28 (35.33)
  3 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR              1:07.21    1:06.15 ZQ      16
                  30.34     1:06.15 (35.81)
  4 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      1:07.92    1:06.97 ZQ      15
                  30.86     1:06.97 (36.11)
  5 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            1:08.12    1:07.25 ZQ      14
                  30.46     1:07.25 (36.79)
  6 De los Santos, Dia  12 FLY-MR               1:06.34    1:07.76 ZQ      13
                  30.74     1:07.76 (37.02)
  7 Michalak, Agata     11 FLY-MR               1:07.39    1:07.78 ZQ      12
                  30.70     1:07.78 (37.08)
  8 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:07.34    1:08.75 ZQ      11
                  31.84     1:08.75 (36.91)
B - Final
  9 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR      1:08.29    1:06.74 ZQ       9
                  31.96     1:06.74 (34.78)
 10 Tobin, Casey        12 Badger-MR            1:09.49    1:08.10 ZQ       7
                  31.13     1:08.10 (36.97)
 11 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:08.84    1:08.35 ZQ       6
                  32.43     1:08.35 (35.92)
 12 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      1:09.62    1:09.05 MEET     5
                  32.13     1:09.05 (36.92)
 13 Sung, Julia         12 CIY-MR               1:09.45    1:09.78 MEET     4
                  33.00     1:09.78 (36.78)
 14 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace-MR              1:09.96    1:09.94 MEET     3
                  32.87     1:09.94 (37.07)
 15 Stanford, Brittany  12 LBA-MR               1:10.14    1:10.25 MEET     2
                  33.00     1:10.25 (37.25)
 16 Owens, Amanda C     12 Badger-MR            1:10.03    1:10.59 MEET     1
                  32.45     1:10.59 (38.14)
Preliminaries
  1 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               1:04.42
 18 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             1:10.24
 19 Flower, Lauren E    12 Pace-MR              1:10.60
 20 Krey, Laura K       11 Badger-MR            1:10.68
 21 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:11.19
 22 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.42
 23 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR      1:11.58
 23 Tremain, Kate       12 Badger-MR            1:11.58
 25 Merker, Amelia      12 FLY-MR               1:11.84
 26 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR      1:13.32
 -- Russell, Eva M      12 LIND-MR                  DQ

Event 98  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 58.76        1999 Shaun Armstrong, TVSC
       Metro: # 57.03    5/1/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
              1:00.59  T16
              1:10.49  ZQ
              1:12.29  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          1:05.54    1:04.73 ZQ      20
                  31.34     1:04.73 (33.39)
  2 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR              1:06.43    1:05.76 ZQ      17
                  29.54     1:05.76 (36.22)
  3 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  1:06.18    1:06.31 ZQ      16
                  30.92     1:06.31 (35.39)
  4 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR              1:06.67    1:06.94 ZQ      15
                  30.63     1:06.94 (36.31)
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              1:07.15    1:07.21 ZQ      14
                  31.67     1:07.21 (35.54)
  6 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR              1:05.59    1:07.97 ZQ      13
                  31.14     1:07.97 (36.83)
  7 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR              1:07.38    1:08.04 ZQ      12
                  31.14     1:08.04 (36.90)
  8 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:07.21    1:08.32 ZQ      11
                  32.60     1:08.32 (35.72)
B - Final
  9 Knight, Lucas       12 FLY-MR               1:07.60    1:07.41 ZQ       9
                  31.45     1:07.41 (35.96)
 10 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              1:08.96    1:07.94 ZQ       7
                  30.26     1:07.94 (37.68)
 11 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      1:08.09    1:08.12 ZQ       6
                  32.91     1:08.12 (35.21)
 12 Lyons, Chris        11 Badger-MR            1:09.61    1:08.19 ZQ       5
                  31.28     1:08.19 (36.91)
 13 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR               1:07.92    1:08.56 ZQ       4
                  32.11     1:08.56 (36.45)
 14 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR               1:08.79    1:09.32 ZQ       3
                  32.43     1:09.32 (36.89)
 15 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:08.95    1:09.52 ZQ       2
                  32.51     1:09.52 (37.01)
 16 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           1:09.70    1:11.50 MEET     1
                  32.27     1:11.50 (39.23)
Preliminaries
 17 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               1:10.18
 18 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:10.30
 19 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR      1:10.75
 20 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR         1:10.77
 21 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                1:10.80
 22 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR  1:10.94
 23 Barfield, Christop  12 CIY-MR               1:11.05
 24 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:11.08
 24 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           1:11.08
 26 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    1:11.34
 27 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              1:11.47
 28 Bautista, Jaime G   12 CIY-MR               1:11.51
 29 Park, Jay S         11 LIAC-MR              1:12.31
 30 Sheridan, James F   12 LIAC-MR              1:12.40
 31 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:12.63

Event 99  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:57.46        1983 Lori Boehler
       Metro: # 4:41.98   4/30/1997 J.Foschi, LIAC-MR
                4:49.49  NAT
                5:03.29  JR
                5:12.49  SECT
                5:29.99  ZQ
                5:31.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR      5:12.49    5:04.91 SECT    20
                  27.94       57.61 (29.67)     1:28.14 (30.53)     1:59.14 (31.00)
        2:29.80 (30.66)     3:00.95 (31.15)     3:32.05 (31.10)     4:03.29 (31.24)
        4:34.38 (31.09)     5:04.91 (30.53)
  2 Dwyer, Shannon M    16 Express Swimming-MR  5:11.57    5:06.19 SECT    17
                  28.13       58.13 (30.00)     1:29.04 (30.91)     2:00.16 (31.12)
        2:31.33 (31.17)     3:02.41 (31.08)     3:33.56 (31.15)     4:05.07 (31.51)
        4:36.15 (31.08)     5:06.19 (30.04)
  3 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    5:18.64    5:14.93 ZQ      16
                  28.62       59.67 (31.05)     1:31.67 (32.00)     2:03.84 (32.17)
        2:36.28 (32.44)     3:08.44 (32.16)     3:40.67 (32.23)     4:12.41 (31.74)
        4:44.39 (31.98)     5:14.93 (30.54)
  4 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                5:16.69    5:16.22 ZQ      15
                  28.53       59.95 (31.42)     1:31.93 (31.98)     2:04.12 (32.19)
        2:36.18 (32.06)     3:08.53 (32.35)     3:40.69 (32.16)     4:13.02 (32.33)
        4:44.94 (31.92)     5:16.22 (31.28)
  5 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            5:19.19    5:16.82 ZQ      14
                  29.24     1:00.69 (31.45)     1:32.87 (32.18)     2:04.85 (31.98)
        2:36.85 (32.00)     3:08.87 (32.02)     3:41.27 (32.40)     4:13.51 (32.24)
        4:45.68 (32.17)     5:16.82 (31.14)
  6 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR  5:16.80    5:17.32 ZQ      13
                  28.87     1:00.56 (31.69)     1:32.90 (32.34)     2:05.07 (32.17)
        2:37.10 (32.03)     3:09.62 (32.52)     3:41.93 (32.31)     4:14.43 (32.50)
        4:46.58 (32.15)     5:17.32 (30.74)
  7 McMahon, Eilis      17 LIAC-MR              5:15.52    5:17.66 ZQ      12
                  29.42     1:00.68 (31.26)     1:32.51 (31.83)     2:04.46 (31.95)
        2:36.76 (32.30)     3:08.86 (32.10)     3:41.07 (32.21)     4:13.75 (32.68)
        4:46.02 (32.27)     5:17.66 (31.64)
  8 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                5:20.08    5:20.41 ZQ      11
                  28.86     1:00.26 (31.40)     1:32.32 (32.06)     2:04.74 (32.42)
        2:37.20 (32.46)     3:10.00 (32.80)     3:42.56 (32.56)     4:15.38 (32.82)
        4:48.13 (32.75)     5:20.41 (32.28)
B - Final
  9 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR  5:24.85    5:19.34 ZQ       9
                  29.35     1:00.72 (31.37)     1:32.22 (31.50)     2:04.79 (32.57)
        2:38.05 (33.26)     3:10.22 (32.17)     3:43.83 (33.61)     4:16.00 (32.17)
        4:48.44 (32.44)     5:19.34 (30.90)
 10 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR  5:20.46    5:20.32 ZQ       7
                  28.89     1:00.20 (31.31)     1:32.39 (32.19)     2:04.58 (32.19)
        2:37.25 (32.67)     3:10.14 (32.89)     3:42.91 (32.77)     4:16.07 (33.16)
        4:48.99 (32.92)     5:20.32 (31.33)
 11 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR  5:27.24    5:21.21 ZQ       6
                  29.05     1:00.72 (31.67)     1:32.94 (32.22)     2:05.36 (32.42)
        2:38.10 (32.74)     3:11.04 (32.94)     3:43.97 (32.93)     4:16.96 (32.99)
        4:49.87 (32.91)     5:21.21 (31.34)
 12 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            5:24.92    5:21.58 ZQ       5
                  29.87     1:02.21 (32.34)     1:34.92 (32.71)     2:07.73 (32.81)
        2:40.94 (33.21)     3:13.30 (32.36)     3:45.80 (32.50)     4:18.49 (32.69)
        4:50.83 (32.34)     5:21.58 (30.75)
 13 Smith, Devin E      16 CSC-MR               5:27.27    5:25.39 ZQ       4
                  30.06     1:02.33 (32.27)     1:34.62 (32.29)     2:07.00 (32.38)
        2:39.89 (32.89)     3:12.93 (33.04)     3:46.34 (33.41)     4:19.61 (33.27)
        4:53.17 (33.56)     5:25.39 (32.22)
 14 Vitelli, Paula      16 Badger-MR            5:25.48    5:27.03 ZQ       3
                  30.04     1:02.19 (32.15)     1:34.81 (32.62)     2:07.73 (32.92)
        2:41.01 (33.28)     3:14.40 (33.39)     3:47.74 (33.34)     4:21.11 (33.37)
        4:54.49 (33.38)     5:27.03 (32.54)
 15 Baconcini, Kellyn   15 LIAC-MR              5:29.60    5:31.67 MEET     2
                  29.62     1:01.73 (32.11)     1:34.95 (33.22)     2:08.45 (33.50)
        2:42.31 (33.86)     3:16.27 (33.96)     3:50.16 (33.89)     4:24.23 (34.07)
        4:58.19 (33.96)     5:31.67 (33.48)
Preliminaries
  6 Kelly, Katie A      17 IA-MR                5:16.88
 11 Palmeri, Stephanie  17 UNAT6-MR             5:21.44
 15 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR              5:25.66
 16 Larkin, Christine   15 NBS-MR               5:26.96
 19 Harris, Markee E    15 Tmsuffolk-MR         5:28.40
B - Final
 21 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR              5:30.39
Preliminaries
 22 Guzman, Paula       15 FLY-MR               5:31.00
 23 Balder, Jaclyn M    16 Express Swimming-MR  5:31.09
 24 Sullivan, Marykate  17 LIAC-MR              5:31.51
 25 Lee, Katherine E    16 Agua Swim Team-MR    5:32.76
 26 DI Novis, Jenna M   17 IA-MR                5:34.85
 27 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR  5:36.78
 28 Pirog, Francesca E  16 Agua Swim Team-MR    5:37.80
 29 Boehm, Stacey M     16 LIAC-MR              5:38.43
 30 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR  5:42.24

Event 100  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:36.49   3/17/2001 Billy Gray, BSC
       Metro: # 4:22.84   4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                4:27.19  NAT
                4:39.59  JR
                4:48.39  SECT
                5:08.89  ZQ
                5:19.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR         4:54.87    4:50.93 ZQ      20
                  26.65       55.51 (28.86)     1:24.93 (29.42)     1:54.81 (29.88)
        2:25.01 (30.20)     2:54.66 (29.65)     3:24.51 (29.85)     3:54.47 (29.96)
        4:23.77 (29.30)     4:50.93 (27.16)
  2 Hastings, Tristan   15 Bgnw Marlins-MR      4:54.82    4:51.44 ZQ      17
                  25.42       53.88 (28.46)     1:23.39 (29.51)     1:53.31 (29.92)
        2:23.49 (30.18)     2:53.30 (29.81)     3:23.52 (30.22)     3:53.51 (29.99)
        4:23.69 (30.18)     4:51.44 (27.75)
  3 Gitman, Robert S    15 WAC-MR               4:54.70    4:55.60 ZQ      16
                  25.92       54.70 (28.78)     1:24.07 (29.37)     1:53.85 (29.78)
        2:24.32 (30.47)     2:54.92 (30.60)     3:25.34 (30.42)     3:56.02 (30.68)
        4:26.40 (30.38)     4:55.60 (29.20)
  4 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR         4:57.20    4:57.71 ZQ      15
                  26.71       56.21 (29.50)     1:26.39 (30.18)     1:56.77 (30.38)
        2:26.79 (30.02)     2:56.91 (30.12)     3:27.38 (30.47)     3:57.93 (30.55)
        4:28.23 (30.30)     4:57.71 (29.48)
  5 Veselovsky, Joseph  17 Tmsuffolk-MR         4:57.08    4:59.29 ZQ      14
                  26.45       56.03 (29.58)     1:26.28 (30.25)     1:56.94 (30.66)
        2:27.51 (30.57)     2:58.23 (30.72)     3:29.04 (30.81)     3:59.11 (30.07)
        4:29.37 (30.26)     4:59.29 (29.92)
  6 Caputo, David       17 WAC-MR               5:02.42    5:02.61 ZQ      13
                  26.74       56.48 (29.74)     1:26.88 (30.40)     1:58.03 (31.15)
        2:28.25 (30.22)     2:59.51 (31.26)     3:30.54 (31.03)     4:02.06 (31.52)
        4:33.11 (31.05)     5:02.61 (29.50)
  7 Stanco, Trevor V    17 Express Swimming-MR  5:05.93    5:02.87 ZQ      12
                  27.91       58.09 (30.18)     1:28.96 (30.87)     1:59.70 (30.74)
        2:30.32 (30.62)     3:01.21 (30.89)     3:31.83 (30.62)     4:03.23 (31.40)
        4:33.94 (30.71)     5:02.87 (28.93)
  8 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR         5:02.92    5:11.49 MEET    11
                  25.89       55.33 (29.44)     1:25.83 (30.50)     1:57.06 (31.23)
        2:28.70 (31.64)     3:00.36 (31.66)     3:33.33 (32.97)     4:06.10 (32.77)
        4:38.63 (32.53)     5:11.49 (32.86)
B - Final
  9 Pellegrino, France  17 OWA-MR               5:07.05    5:00.78 ZQ       9
                  26.51       55.49 (28.98)     1:25.46 (29.97)     1:56.18 (30.72)
        2:27.15 (30.97)     2:58.03 (30.88)     3:29.34 (31.31)     4:00.54 (31.20)
        4:31.20 (30.66)     5:00.78 (29.58)
 10 Swensen, Dan C      16 LIAC-MR              5:08.86    5:05.83 ZQ       7
                  27.29       57.98 (30.69)     1:28.94 (30.96)     2:00.06 (31.12)
        2:31.25 (31.19)     3:01.98 (30.73)     3:32.92 (30.94)     4:04.01 (31.09)
        4:35.10 (31.09)     5:05.83 (30.73)
 11 Vogel, Daniel A     17 LIAC-MR              5:09.53    5:07.33 ZQ       6
                  26.91       57.07 (30.16)     1:28.32 (31.25)     1:59.22 (30.90)
        2:30.83 (31.61)     3:02.26 (31.43)     3:33.56 (31.30)     4:05.30 (31.74)
        4:36.33 (31.03)     5:07.33 (31.00)
 12 Anderson, Mark C    15 MSC-MR               5:08.57    5:09.82 MEET     5
                  27.25       57.72 (30.47)     1:28.76 (31.04)     2:00.43 (31.67)
        2:32.14 (31.71)     3:03.77 (31.63)     3:35.50 (31.73)     4:07.48 (31.98)
        4:39.20 (31.72)     5:09.82 (30.62)
 13 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR              5:15.15    5:13.62 MEET     4
                  27.39       57.51 (30.12)     1:28.76 (31.25)     2:00.80 (32.04)
        2:32.97 (32.17)     3:05.36 (32.39)     3:37.98 (32.62)     4:10.69 (32.71)
        4:43.03 (32.34)     5:13.62 (30.59)
 14 Barden, Thomas P    18 Express Swimming-MR  5:14.32    5:13.71 MEET     3
                  27.71       58.69 (30.98)     1:30.26 (31.57)     2:02.21 (31.95)
        2:34.15 (31.94)     3:06.32 (32.17)     3:38.74 (32.42)     4:10.80 (32.06)
        4:42.80 (32.00)     5:13.71 (30.91)
 15 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              5:13.14    5:15.90 MEET     2
                  27.05       57.58 (30.53)     1:28.85 (31.27)     2:00.85 (32.00)
        2:32.90 (32.05)     3:05.90 (33.00)     3:38.69 (32.79)     4:11.58 (32.89)
        4:44.73 (33.15)     5:15.90 (31.17)
 16 Byrnes, Thomas J    15 MSC-MR               5:07.47    5:19.37 MEET     1
                  28.77       59.16 (30.39)     1:30.56 (31.40)     2:02.53 (31.97)
        2:33.56 (31.03)     3:05.73 (32.17)     3:38.02 (32.29)     4:11.88 (33.86)
        4:45.76 (33.88)     5:19.37 (33.61)
Preliminaries
  6 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              4:58.77
  7 D'Errico, John A    16 OWA-MR               4:59.62
  8 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR               4:59.83
 11 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               5:03.32
 12 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR  5:04.56
 16 Dent, Rog L         16 LIAC-MR              5:08.11
 19 O'Reilly, Patrick   15 North Shore-MR       5:09.34
 21 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    5:12.85
 24 Rusinak, Derek A    15 WAC-MR               5:14.69
 26 Kim, Kevin L        16 FLY-MR               5:15.43
 27 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         5:16.06
 27 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR              5:16.06
 29 Pickel, James C     15 FLY-MR               5:16.60
 30 Marks, Danny J      16 Aqua Gems-MR         5:18.01
 31 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               5:19.12
 32 Goldstein, Ross T   15 HYB-MR               5:19.18
 33 Alix, Julio C       16 RedTails-MR          5:19.56
 34 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               5:24.22
 -- Alaimo, John        18 NY Sharks-MR             DQ

Event 101  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 31.31   2/15/2003 Kerry Z Gruendell, Badger
       Metro: # 31.26    5/1/1997 A.Mantey, NDAC-MR
                31.89  T16
                36.09  ZQ
                37.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 De los Santos, Dia  12 FLY-MR                 32.68      32.87 ZQ      20
  2 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR                33.07      33.05 ZQ      17
  3 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                34.04      33.70 ZQ      16
  4 Holmes, Sabine B    12 Bgnw Marlins-MR        33.95      33.80 ZQ      15
  5 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR        34.32      33.89 ZQ      14
  6 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            34.29      33.91 ZQ      13
  7 Russell, Eva M      12 LIND-MR                34.28      34.21 ZQ      12
  8 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 34.42      34.58 ZQ      11
B - Final
  9 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR        35.44      34.43 ZQ       9
 10 Frick, Louisa A     12 Ndac-MR                35.13      34.80 ZQ       7
 11 Weston, Caroline L  11 Bgnw Marlins-MR        35.08      34.89 ZQ       6
 12 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR             35.04      34.99 ZQ       5
 13 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR                34.87      35.04 ZQ       4
 14 Stanford, Brittany  12 LBA-MR                 35.03      35.07 ZQ       3
 15 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR                35.45      35.39 ZQ       2
 16 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR        35.14      35.99 ZQ       1
Preliminaries
 17 Rookwood, Shakiray  12 HS-MR                  35.49
 18 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace-MR                35.66
 18 McGowan, Casey      11 WISC-MR                35.66
 20 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR                35.73
 21 Glenday, Heather M  12 CSC-MR                 35.77
 22 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR           35.80
 23 Olsen, Emily K      12 Aqua Gems-MR           35.81
 24 Sung, Julia         12 CIY-MR                 35.82
 25 Miller, Nikki F     11 Silver Streaks-MR      35.90
 26 Janos, Valerie J    11 Pace-MR                35.99
 27 Woeckener, Emma R   12 Bgnw Marlins-MR        36.01
 28 Krasniqi, Laura A   12 Silver Streaks-MR      36.03
 29 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR                36.20
 30 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                36.32
 31 Merker, Amelia      12 FLY-MR                 36.36
 32 Campbell, Maryelle  11 HYB-MR                 36.43
 33 Lim, Sally          11 FLY-MR                 36.44
 34 Pizzurro, Jackee    12 SMC-MR                 36.54
 35 Brady, Meagan E     12 Mantarays-MR           36.55
 36 Mullaney, Megan G   12 North Shore-MR         36.58
 37 Tremain, Kate       12 Badger-MR              36.62
 38 Dooley, Theresa A   12 Cond-MR                36.66
 39 Sherard, Ashley M   11 NFS-MR                 36.80
 40 Randazzo, Khristia  12 GAEL-MR                36.84
 41 Graham, Caitlin     12 Express Swimming-MR    36.85
 42 Flood, Katie M      12 Silver Streaks-MR      36.88
 43 Wiegand, Daria R    12 GAEL-MR                36.99
 44 Waring, Megan P     11 HYB-MR                 37.13
 45 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR                37.23
 46 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR    37.43
 47 Olivieri, Maya L    11 Middies-MR             37.59
 48 Slater, Kailey      12 SMC-MR                 37.61
 49 Narus, Jessica L    11 North Shore-MR         37.68
 50 Fischer, Sarah      11 Cond-MR                37.80
 51 Takei, Ayaka        12 Badger-MR              38.27
 52 Rappaport, Roxy S   11 Bgnw Marlins-MR        38.81

Event 102  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 29.16        1994 Chris Miller, LIAC
       Metro: # 28.24    5/1/1994 C.Miller, LIAC-MR
                31.19  T16
                37.49  ZQ
                38.09  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR            31.40      31.37 ZQ      20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           32.83      32.69 ZQ      17
  3 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR            33.15      32.93 ZQ      16
  4 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR                33.77      33.49 ZQ      15
  5 Burud, Michael A    12 Ndac-MR                34.06      33.69 ZQ      14
  6 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR        33.87      33.93 ZQ      13
  7 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR    33.85      34.00 ZQ      12
  8 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                34.19      34.25 ZQ      11
B - Final
  9 Barfield, Christop  12 CIY-MR                 34.58      33.54 ZQ       9
 10 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          35.04      33.91 ZQ       7
 11 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                  34.51      34.89 ZQ       6
 12 Patrick, Horace     12 LBA-MR                 34.40      35.34 ZQ       5
 13 Chik, Kenton        12 Shy/ Seals-MR          35.68      35.53 ZQ       4
 14 Walker, Elijah C    12 LIAC-MR                35.77      36.00 ZQ       3
 15 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR        35.69      36.17 ZQ       2
 16 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR    36.32      36.61 ZQ       1
Preliminaries
 15 Bautista, Jaime G   12 CIY-MR                 35.70
 17 McComiskey, Tony    12 Basc-MR                36.28
 19 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR           36.65
 20 Lyons, Chris        11 Badger-MR              36.80
 21 Zhou, Richard       12 Unattached-MR          37.03
 22 Burillo, Vincent    12 VAC-MR                 37.05
 23 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR         37.18
 24 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR        37.22
 25 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR           37.38
 26 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR    37.44
 27 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR                37.78
 28 Delgrosso, George   11 NY Sharks-MR           37.79
 29 Friedman, Remy      12 LBA-MR                 38.07
 30 Scarano, Joseph     12 Scd-Mr-MR              38.22
 31 Ting, Alex          12 Express Swimming-MR    38.25
 32 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                 38.27
 33 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR                 38.34
 34 Asaga, Fumi         12 Bgnw Marlins-MR        38.37
 35 Gourevitch, Jesse   12 Silver Streaks-MR      38.47
 36 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR             38.70
 37 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR                38.84
 38 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR           38.85
 39 Itzkowitz, Ben M    12 GAEL-MR                38.95

Event 103  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 57.14        1997 Kristen Sendrowski
       Metro: # 54.46   4/30/1981 M.Hurrell, BSC-MR
                55.39  NAT
                58.49  JR
              1:00.09  SECT
              1:04.49  ZQ
              1:05.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 59.07      58.42 JR      20
                  27.60       58.42 (30.82)
  2 Esposito, Jennifer  17 Tmsuffolk-MR           58.73      58.56 SECT    17
                  27.61       58.56 (30.95)
  3 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR      1:01.00    1:00.02 SECT    16
                  28.37     1:00.02 (31.65)
  4 Fong, Abigail J     17 Agua Swim Team-MR    1:00.42    1:00.70 ZQ      15
                  27.89     1:00.70 (32.81)
  5 Vessa, Gabby K      15 LIAC-MR              1:01.33    1:00.97 ZQ      14
                  28.82     1:00.97 (32.15)
  6 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR            1:00.88    1:01.24 ZQ      13
                  28.21     1:01.24 (33.03)
  7 Chiappetta, Emma    15 Badger-MR            1:01.87    1:01.36 ZQ      12
                  28.85     1:01.36 (32.51)
  8 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      1:02.03    1:02.11 ZQ      11
                  28.93     1:02.11 (33.18)
B - Final
  9 Palmeri, Stephanie  17 UNAT6-MR             1:02.90    1:01.36 ZQ       9
                  28.96     1:01.36 (32.40)
 10 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              1:02.34    1:01.45 ZQ       7
                  28.88     1:01.45 (32.57)
 11 Harris, Markee E    15 Tmsuffolk-MR         1:03.96    1:02.52 ZQ       6
                  29.09     1:02.52 (33.43)
 12 Levine, Kimberly A  15 MSC-MR               1:02.81    1:02.84 ZQ       5
                  29.32     1:02.84 (33.52)
 13 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              1:02.68    1:02.87 ZQ       4
                  29.62     1:02.87 (33.25)
 14 Liu, Lucy X         17 Agua Swim Team-MR    1:02.11    1:03.00 ZQ       3
                  29.50     1:03.00 (33.50)
 15 Flaherty, Tara E    16 Bgnw Marlins-MR      1:02.87    1:03.27 ZQ       2
                  28.83     1:03.27 (34.44)
 16 Ryan, Meg E         15 Tmsuffolk-MR         1:03.86    1:04.13 ZQ       1
                  29.64     1:04.13 (34.49)
Preliminaries
  4 Festa, Natalia K    16 LIAC-MR              1:00.48
  9 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks-MR         1:01.97
 17 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:03.01
 18 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR    1:03.74
 21 Petty, Lanae        15 VAC-MR               1:04.07
 22 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR    1:04.28
 23 Berard, Margurite   16 Bgnw Marlins-MR      1:04.32
 24 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              1:04.33
 25 Boehm, Stacey M     16 LIAC-MR              1:04.41
 26 Kutner, Maxine J    15 Bgnw Marlins-MR      1:04.62
 27 Schiano, Marie J    17 WAC-MR               1:04.81
 28 Hutzler, Kayla M    15 TVSC-MR              1:04.87
 29 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR    1:05.05
 30 Smith, Devin E      16 CSC-MR               1:05.07
 31 Aiello, Christina   15 MSC-MR               1:05.35
 32 Martinez, Bianca    15 FLY-MR               1:05.49
 33 Sheridan, Nicole F  15 LIAC-MR              1:05.56
 34 Fitzgibbons, Hanna  15 Bgnw Marlins-MR      1:05.62
 35 Kemp, Victoria L    17 MSC-MR               1:05.87
 36 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    1:05.88
 37 DaSilva, Nicole A   17 TVSC-MR              1:05.94
 38 Parodi, Annie T     16 Mantarays-MR         1:06.06
 39 Pinchinat, Ashley   16 NBS-MR               1:06.12
 40 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         1:06.17
 41 Vitelli, Paula      16 Badger-MR            1:06.18
 42 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         1:06.21
 43 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR         1:06.25
 44 Balder, Jaclyn M    16 Express Swimming-MR  1:07.88
 45 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR         1:07.93
 45 Roseman, Alexandra  17 Agua Swim Team-MR    1:07.93
 47 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR  1:07.98
 48 Mellars, Paige L    17 Bgnw Marlins-MR      1:08.21
 49 Fosteris, Lillian   15 FLY-MR               1:09.30
 50 Luckie, Janine      16 TVSC-MR              1:10.26
 -- Whalen, Kerri       17 WISC-MR                  DQ

Event 104  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 50.90   3/16/2001 Bryan H Woo, AGUA
       Metro: # 49.11    3/1/2002 D.Kahn, NS-MR
                49.19  NAT
                51.89  JR
                54.09  SECT
                58.89  ZQ
                58.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Zimarev, Yury       18 LIAC-MR                52.60      51.48 JR      20
                  23.92       51.48 (27.56)
  2 D'Errico, John A    16 OWA-MR                 54.57      52.28 SECT    17
                  24.47       52.28 (27.81)
  3 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 53.19      52.59 SECT    16
                  24.04       52.59 (28.55)
  4 Veselovsky, Joseph  17 Tmsuffolk-MR           54.81      54.12 ZQ      15
                  25.03       54.12 (29.09)
  5 Berg, Kyle G        16 MSC-MR                 55.34      54.41 ZQ      14
                  25.42       54.41 (28.99)
  6 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR                55.65      54.44 ZQ      13
                  25.86       54.44 (28.58)
  7 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR            55.85      54.78 ZQ      12
                  25.52       54.78 (29.26)
  8 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR           55.30      56.14 ZQ      11
                  26.51       56.14 (29.63)
B - Final
  9 Koralewski, Brian   17 CIY-MR                 55.85      55.38 ZQ       9
                  25.77       55.38 (29.61)
 10 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                 56.72      55.71 ZQ       7
                  26.29       55.71 (29.42)
 11 Castellano, Joseph  15 WAC-MR                 57.28      55.72 ZQ       6
                  25.51       55.72 (30.21)
 12 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR           56.39      55.83 ZQ       5
                  26.08       55.83 (29.75)
 13 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR                 55.85      55.91 ZQ       4
                  26.15       55.91 (29.76)
 14 Kokoszka, Michael   17 CIY-MR                 56.95      57.04 ZQ       3
                  27.18       57.04 (29.86)
 15 Dzieniszewski, Phi  16 FLY-MR                 57.19      57.46 ZQ       2
                  25.61       57.46 (31.85)
 16 Rodriguez, Wilfred  15 Barracudas-MR          57.25      57.74 ZQ       1
                  26.72       57.74 (31.02)
Preliminaries
  7 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR        55.45
 12 Quinn, Kevin        16 LBA-MR                 56.15
 14 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           56.52
 17 Meaney, Brad T      17 WAC-MR                 57.17
 21 Karabanov, Eugene   15 Shy/ Seals-MR          57.46
 22 Lanham, Andrew      17 WAC-MR                 58.03
 23 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR           58.36
 24 Pazmino, Mauro F    15 Twisters-MR            58.37
 25 Kim, Kevin L        16 FLY-MR                 58.40
 26 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR      58.55
 27 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR                 58.57
 28 Carney, Kevin M     18 Aqua Gems-MR           59.14
 29 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR                59.16
 30 Alix, Julio C       16 RedTails-MR            59.18
 31 Shiwnath, Michael   16 FLY-MR                 59.20
 32 DiDonato, Michael   17 OWA-MR                 59.22
 33 Blacker, Jared A    15 Bgnw Marlins-MR        59.48
 34 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                59.62
 35 D'Errico, Angelo C  17 OWA-MR                 59.72

Event 105  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:00.12        1998 Hayley Coleman
       Metro: #   57.87    5/1/1991 M.Diamond, GAK-MR
                1:00.39  T16
                1:08.69  ZQ
                1:12.39  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            1:04.70    1:01.98 ZQ      20
                  29.23     1:01.98 (32.75)
  2 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           1:04.36    1:02.90 ZQ      17
                  29.18     1:02.90 (33.72)
  3 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             1:04.50    1:03.96 ZQ      16
                  29.43     1:03.96 (34.53)
  4 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    1:06.40    1:05.07 ZQ      15
                  30.59     1:05.07 (34.48)
  5 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:05.64    1:05.71 ZQ      14
                  30.45     1:05.71 (35.26)
  6 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:07.00    1:06.47 ZQ      13
                  31.00     1:06.47 (35.47)
  7 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR      1:07.47    1:07.81 ZQ      12
                  31.00     1:07.81 (36.81)
  8 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR       1:07.02    1:08.34 ZQ      11
                  32.10     1:08.34 (36.24)
B - Final
  9 Berkman, Maddy R    11 Bgnw Marlins-MR      1:07.98    1:06.51 ZQ       9
                  31.25     1:06.51 (35.26)
 10 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:08.10    1:07.14 ZQ       7
                  31.13     1:07.14 (36.01)
 11 Parodi, Ellen M     12 Mantarays-MR         1:09.09    1:07.50 ZQ       6
                  30.98     1:07.50 (36.52)
 12 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               1:08.57    1:07.51 ZQ       5
                  30.52     1:07.51 (36.99)
 13 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR               1:08.80    1:07.55 ZQ       4
                  31.46     1:07.55 (36.09)
 14 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR      1:08.28    1:07.58 ZQ       3
                  32.49     1:07.58 (35.09)
 15 Flower, Lauren E    12 Pace-MR              1:07.60    1:08.13 ZQ       2
                  31.65     1:08.13 (36.48)
 16 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR         1:07.81    1:08.38 ZQ       1
                  31.88     1:08.38 (36.50)
Preliminaries
  1 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               1:02.83
 18 Klein, Morganne     12 VAC-MR               1:09.67
 19 D'Arcy, Maggie L    12 Middies-MR           1:09.77
 20 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR              1:10.19
 21 Smith, Colleen J    12 CSC-MR               1:10.20
 22 Aiello, Jennifer M  11 MSC-MR               1:10.24
 23 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR            1:10.38
 24 Merker, Amelia      12 FLY-MR               1:10.45
 25 Hoffman, Shekinah   11 MSC-MR               1:10.90
 26 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              1:11.05
 27 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR    1:11.34
 28 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR           1:11.41
 29 Pablo, Aileen       12 FLY-MR               1:11.99
 30 McGuire, Christine  11 Badger-MR            1:12.35
 31 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:12.61
 32 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR              1:12.72
 33 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR               1:13.88

Event 106  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 57.84        1998 Christopher Pai, MSC
       Metro: # 56.20    5/1/2000 N.Scott, BSC-MR
                58.79  T16
              1:12.79  ZQ
              1:14.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR              1:01.05    1:01.14 ZQ      20
                  28.74     1:01.14 (32.40)
  2 Burud, Michael A    12 Ndac-MR              1:05.21    1:03.45 ZQ      17
                  29.50     1:03.45 (33.95)
  3 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR          1:04.47    1:03.76 ZQ      16
                  29.47     1:03.76 (34.29)
  4 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:04.79    1:04.46 ZQ      15
                  29.28     1:04.46 (35.18)
  5 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR               1:06.67    1:05.03 ZQ      14
                  30.32     1:05.03 (34.71)
  6 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:06.59    1:05.76 ZQ      13
                  30.34     1:05.76 (35.42)
  7 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  1:06.82    1:05.90 ZQ      12
                  30.76     1:05.90 (35.14)
  8 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          1:06.96    1:06.08 ZQ      11
                  30.76     1:06.08 (35.32)
B - Final
  9 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              1:07.56    1:04.94 ZQ       9
                  30.59     1:04.94 (34.35)
 10 Lyons, Chris        11 Badger-MR            1:07.96    1:05.24 ZQ       7
                  31.35     1:05.24 (33.89)
 11 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR              1:07.80    1:06.10 ZQ       6
                  30.64     1:06.10 (35.46)
 12 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR         1:07.99    1:06.71 ZQ       5
                  31.10     1:06.71 (35.61)
 13 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           1:07.14    1:07.02 ZQ       4
                  31.36     1:07.02 (35.66)
 14 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           1:08.48    1:07.03 ZQ       3
                  32.05     1:07.03 (34.98)
 15 Knight, Lucas       12 FLY-MR               1:08.26    1:08.00 ZQ       2
                  31.82     1:08.00 (36.18)
 16 Karle, Matthew I    11 Bgnw Marlins-MR      1:08.16    1:08.11 ZQ       1
                  32.04     1:08.11 (36.07)
Preliminaries
 17 Carmen, Jacob E     12 Middies-MR           1:09.27
 18 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:09.85
 19 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR               1:09.86
 20 Pickel, Cody        12 FLY-MR               1:09.88
 21 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           1:09.97
 22 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         1:10.07
 23 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR  1:10.14
 24 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR               1:10.53
 25 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR         1:10.78
 26 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          1:10.82
 27 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR           1:11.05
 28 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  1:11.29
 29 Messinger, Joshua   12 Trs-MR               1:11.32
 30 Martinez, George    11 FLY-MR               1:11.34
 31 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR       1:11.59
 32 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR          1:12.78
 33 Dempsey, Lukas A    11 Agua Swim Team-MR    1:12.95
 34 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR      1:13.20
 35 White, Connor D     12 Bgnw Marlins-MR      1:13.59
 36 Herzog, Adam H      12 HYB-MR               1:13.68
 37 Park, Jay S         11 LIAC-MR              1:13.73
 38 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    1:14.05
 39 Bacci, Ryan D       12 CIY-MR               1:14.61
 40 Na, Joseph          11 LIAC-MR              1:15.87
 41 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            1:16.98
 -- Sokoloff, Philip    11 SSL-MR                   DQ

Event 107  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:05.37        1997 C.ristinaTeuscher, BSC
       Metro: # 1:56.62  12/10/2004 JULIA E. SMIT at 2004 TYR Cup, TVSC-MR
                2:00.99  NAT
                2:06.99  JR
                2:11.89  SECT
                2:19.59  ZQ
                2:23.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Cosentino, Christi  15 WAC-MR               2:12.52    2:09.18 SECT    20
                  30.42     1:03.08 (32.66)     1:36.32 (33.24)     2:09.18 (32.86)
  2 Liu, Lucy X         17 Agua Swim Team-MR    2:11.27    2:09.25 SECT    17
                  30.17     1:02.98 (32.81)     1:36.52 (33.54)     2:09.25 (32.73)
  3 Kaliades, Dena V    15 LIAC-MR              2:11.62    2:10.01 SECT    16
                  31.13     1:04.46 (33.33)     1:37.56 (33.10)     2:10.01 (32.45)
  4 Tyznar, Tina A      15 LIAC-MR              2:13.09    2:10.66 SECT    15
                  31.38     1:04.98 (33.60)     1:38.50 (33.52)     2:10.66 (32.16)
  5 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR    2:14.50    2:11.52 SECT    14
                  31.34     1:04.04 (32.70)     1:37.99 (33.95)     2:11.52 (33.53)
  6 Beck, Patty D       16 GAEL-MR              2:15.39    2:12.47 ZQ      13
                  31.24     1:04.49 (33.25)     1:38.66 (34.17)     2:12.47 (33.81)
  7 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:15.20    2:14.25 ZQ      12
                  31.04     1:04.83 (33.79)     1:39.51 (34.68)     2:14.25 (34.74)
  8 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR               2:14.67    2:16.76 ZQ      11
                  32.18     1:06.96 (34.78)     1:42.07 (35.11)     2:16.76 (34.69)
B - Final
  9 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               2:16.57    2:11.67 SECT     9
                  30.65     1:03.71 (33.06)     1:37.71 (34.00)     2:11.67 (33.96)
 10 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR      2:19.48    2:17.08 ZQ       7
                  32.47     1:06.61 (34.14)     1:41.83 (35.22)     2:17.08 (35.25)
 11 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR         2:17.96    2:17.84 ZQ       6
                  32.04     1:06.61 (34.57)     1:42.43 (35.82)     2:17.84 (35.41)
 12 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR              2:17.36    2:17.97 ZQ       5
                  31.29     1:05.94 (34.65)     1:42.08 (36.14)     2:17.97 (35.89)
 13 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              2:19.76    2:18.33 ZQ       4
                  32.54     1:07.23 (34.69)     1:42.78 (35.55)     2:18.33 (35.55)
 14 Konko, Dayna L      16 WAC-MR               2:20.15    2:18.91 ZQ       3
                  31.87     1:06.70 (34.83)     1:43.34 (36.64)     2:18.91 (35.57)
 15 Aiello, Christina   15 MSC-MR               2:19.85    2:19.31 ZQ       2
                  32.96     1:08.15 (35.19)     1:44.06 (35.91)     2:19.31 (35.25)
 16 LeGuyader, Clare L  15 IA-MR                2:20.29    2:20.73 MEET     1
                  33.38     1:08.75 (35.37)     1:45.04 (36.29)     2:20.73 (35.69)
Preliminaries
  9 Festa, Natalia K    16 LIAC-MR              2:16.23
 11 Cruise, Mallory J   17 Twisters-MR          2:16.84
 12 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR            2:17.08
 20 Flaherty, Meagan E  15 HYB-MR               2:20.61
 21 Fitzgibbons, Hanna  15 Bgnw Marlins-MR      2:20.64
 22 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         2:21.18
 23 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:21.44
 24 Evans, Kathleen B   17 Tmsuffolk-MR         2:21.89
 25 Schiano, Marie J    17 WAC-MR               2:21.92
 26 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              2:22.63
 27 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR  2:22.84
 28 Ferlo, Nicole C     15 Aqua Gems-MR         2:22.90
 29 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR  2:23.24
 30 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR    2:23.37
 31 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:23.86
 32 Wacyk, Roxy         16 Bgnw Marlins-MR      2:24.53
 33 Chiappetta, Emma    15 Badger-MR            2:24.54
 34 Ansman, Kate A      16 North Shore-MR       2:24.62
 35 Roseman, Alexandra  17 Agua Swim Team-MR    2:24.82
 36 DaSilva, Nicole A   17 TVSC-MR              2:25.30
 37 Partridge, Gabi C   16 SSL-MR               2:25.33
 38 LI, Qing            15 TVSC-MR              2:26.55
 39 Baconcini, Kellyn   15 LIAC-MR              2:26.57
 40 McCluskey, Maureen  16 FLY-MR               2:27.42
 41 Luckie, Janine      16 TVSC-MR              2:28.42
 42 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               2:28.72

Event 108  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:51.56   3/18/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC
       Metro: # 1:45.80   4/30/1982 R.Carey, BSC-MR
                1:48.79  NAT
                1:54.79  JR
                1:59.39  SECT
                2:07.49  ZQ
                2:13.09  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR          1:55.31    1:54.03 JR      20
                  27.02       55.76 (28.74)     1:24.92 (29.16)     1:54.03 (29.11)
  2 Smith, Bobby J      16 LIAC-MR              1:57.64    1:57.65 SECT    17
                  27.42       56.73 (29.31)     1:27.69 (30.96)     1:57.65 (29.96)
  3 Gitman, Robert S    15 WAC-MR               2:01.64    1:58.82 SECT    16
                  28.17       57.55 (29.38)     1:28.32 (30.77)     1:58.82 (30.50)
  4 Krey, Matt          15 Badger-MR            2:05.47    2:03.09 ZQ      15
                  28.89     1:00.11 (31.22)     1:32.10 (31.99)     2:03.09 (30.99)
  5 Gebremedhin, Hafto  18 RedTails-MR          2:03.21    2:03.53 ZQ      14
                  29.12       59.47 (30.35)     1:31.20 (31.73)     2:03.53 (32.33)
  6 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR  2:05.90    2:03.95 ZQ      13
                  29.35     1:00.53 (31.18)     1:32.31 (31.78)     2:03.95 (31.64)
  7 Hastings, Tristan   15 Bgnw Marlins-MR      2:03.64    2:07.01 ZQ      12
                  28.53       59.70 (31.17)     1:33.09 (33.39)     2:07.01 (33.92)
  8 Carney, Kevin M     18 Aqua Gems-MR         2:05.38    2:07.64 MEET    11
                  28.50     1:00.23 (31.73)     1:33.88 (33.65)     2:07.64 (33.76)
B - Final
  9 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR    2:08.98    2:04.93 ZQ       8
                  29.13     1:00.23 (31.10)     1:32.53 (32.30)     2:04.93 (32.40)
  9 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               2:07.60    2:04.93 ZQ       8
                  29.45     1:00.96 (31.51)     1:33.42 (32.46)     2:04.93 (31.51)
 11 Sato, Ray R         16 GAEL-MR              2:07.58    2:05.50 ZQ       6
                  28.64     1:00.27 (31.63)     1:33.27 (33.00)     2:05.50 (32.23)
 12 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR         2:07.28    2:06.92 ZQ       4.5
                  29.39     1:01.95 (32.56)     1:35.20 (33.25)     2:06.92 (31.72)
 12 Kaasmann, Cody F    18 Mantarays-MR         2:08.68    2:06.92 ZQ       4.5
                  29.46     1:01.17 (31.71)     1:34.57 (33.40)     2:06.92 (32.35)
 14 EL Tahawy, Noor S   16 LIAC-MR              2:09.19    2:07.06 ZQ       3
                  30.21     1:02.32 (32.11)     1:35.41 (33.09)     2:07.06 (31.65)
 15 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR               2:06.22    2:08.54 MEET     2
                  29.89     1:02.05 (32.16)     1:35.06 (33.01)     2:08.54 (33.48)
 16 Mongan, Kevin M     15 Tmsuffolk-MR         2:09.68    2:11.77 MEET     1
                  30.61     1:03.81 (33.20)     1:38.00 (34.19)     2:11.77 (33.77)
Preliminaries
  4 Berg, Kyle G        16 MSC-MR               2:03.09
  7 Carey, Kevin        17 LBA-MR               2:03.71
 13 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR         2:07.43
 14 Byrnes, Thomas J    15 MSC-MR               2:07.48
 20 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               2:09.28
 22 Klevtsov, Yan I     15 Agua Swim Team-MR    2:09.73
 23 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR            2:10.47
 24 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            2:10.49
 25 Anderson, Mark C    15 MSC-MR               2:11.01
 26 Fails, Joe          17 NY Sharks-MR         2:11.43
 27 TerBush, Ryan N     15 HAA-MR               2:12.18
 28 Lanham, Andrew      17 WAC-MR               2:12.93
 29 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR               2:13.02
 30 Meyendorff, Andrew  15 Silver Streaks-MR    2:13.20
 31 Shiwnath, Michael   16 FLY-MR               2:13.51
 32 Rueda, Andres A     18 Agua Swim Team-MR    2:13.78
 33 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:15.11
 34 Bennett, Donald     15 Basc-MR              2:16.38
 35 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR    2:17.36
 36 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR               2:19.15

Event 109  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:11.88   2/27/2005 Sara Giberson, BASC
       Metro: # 2:04.81   2/24/1997 C.Berg, MSC-MR
                2:12.69  T16
                2:29.99  ZQ
                2:36.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              2:15.95    2:11.88*T16     20
                  31.32     1:04.76 (33.44)     1:38.21 (33.45)     2:11.88 (33.67)
  2 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR      2:16.30    2:16.00 ZQ      17
                  31.49     1:05.15 (33.66)     1:40.33 (35.18)     2:16.00 (35.67)
  3 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR              2:18.54    2:16.71 ZQ      16
                  32.21     1:06.60 (34.39)     1:42.01 (35.41)     2:16.71 (34.70)
  4 Michalak, Agata     11 FLY-MR               2:18.14    2:16.88 ZQ      15
                  31.86     1:06.24 (34.38)     1:41.48 (35.24)     2:16.88 (35.40)
  5 Panzarino, Alexand  12 Middies-MR           2:22.74    2:20.96 ZQ      14
                  32.55     1:07.66 (35.11)     1:44.15 (36.49)     2:20.96 (36.81)
  6 Owens, Amanda C     12 Badger-MR            2:21.91    2:22.75 ZQ      13
                  33.23     1:09.24 (36.01)     1:45.99 (36.75)     2:22.75 (36.76)
  7 Wessling, Emily G   12 Middies-MR           2:24.89    2:25.35 ZQ      12
                  34.57     1:10.86 (36.29)     1:48.79 (37.93)     2:25.35 (36.56)
  8 Hain, Karina A      11 FLY-MR               2:23.39    2:26.04 ZQ      11
                  34.43     1:11.49 (37.06)     1:49.39 (37.90)     2:26.04 (36.65)
B - Final
  9 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  2:25.38    2:24.47 ZQ       9
                  33.72     1:10.15 (36.43)     1:47.68 (37.53)     2:24.47 (36.79)
 10 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    2:26.89    2:24.69 ZQ       7
                  34.31     1:11.73 (37.42)     1:49.68 (37.95)     2:24.69 (35.01)
 11 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR               2:27.60    2:24.82 ZQ       6
                  32.99     1:09.76 (36.77)     1:47.93 (38.17)     2:24.82 (36.89)
 12 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR      2:26.85    2:26.65 ZQ       5
                  33.74     1:11.64 (37.90)     1:50.25 (38.61)     2:26.65 (36.40)
 13 McGuire, Christine  11 Badger-MR            2:26.35    2:26.86 ZQ       4
                  33.98     1:11.73 (37.75)     1:50.06 (38.33)     2:26.86 (36.80)
 14 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR               2:25.97    2:27.08 ZQ       3
                  34.72     1:12.32 (37.60)     1:49.86 (37.54)     2:27.08 (37.22)
 15 O'Neill, Kelly      11 Badger-MR            2:27.70    2:28.02 ZQ       2
                  34.51     1:11.86 (37.35)     1:50.51 (38.65)     2:28.02 (37.51)
 16 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR         2:28.31    2:28.19 ZQ       1
                  35.34     1:13.12 (37.78)     1:51.25 (38.13)     2:28.19 (36.94)
Preliminaries
 10 Bouzarouata, Sarah  11 Twisters-MR          2:25.94
 17 Scilufo, Taylor     11 Bgnw Marlins-MR      2:27.78
 19 Fink, Ericka M      12 Middies-MR           2:28.51
 20 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR  2:28.64
 21 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         2:28.91
 22 Moore, Erica C      12 Aqua Gems-MR         2:28.95
 23 Krey, Laura K       11 Badger-MR            2:29.16
 24 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR               2:29.18
 25 Hunter, Claire M    12 Middies-MR           2:29.31
 26 Lazare, Libby       12 Badger-MR            2:29.80
 27 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team-MR    2:31.18
 28 Shanja, Arbra       12 UNAT2-MR             2:31.34
 29 Aiello, Jennifer M  11 MSC-MR               2:31.52
 30 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              2:32.22
 31 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR              2:32.55
 32 Chang, Linda        12 FLY-MR               2:32.97
 33 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              2:33.09
 34 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR              2:33.27
 35 Manning, Lauren E   12 Middies-MR           2:34.00
 36 Reilly, Nadie D     12 Bgnw Marlins-MR      2:34.40
 37 DaSilva, Taylor A   11 TVSC-MR              2:34.60
 38 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR              2:35.57
 39 Dease, Katie D      12 Basc-MR              2:38.66
 40 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR              2:39.27

Event 110  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:02.97   2/16/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins
       Metro: # 2:00.39    3/2/2002 T.Hastings, BGNW-MR
                2:10.69  T16
                2:31.99  ZQ
                2:39.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bennett, Aarron M   11 Middies-MR           2:21.50    2:18.85 ZQ      20
                  32.68     1:08.12 (35.44)     1:44.43 (36.31)     2:18.85 (34.42)
  2 Knight, Lucas       12 FLY-MR               2:22.01    2:19.91 ZQ      17
                  32.97     1:08.42 (35.45)     1:44.93 (36.51)     2:19.91 (34.98)
  3 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR              2:20.62    2:20.05 ZQ      16
                  31.48     1:07.29 (35.81)     1:44.25 (36.96)     2:20.05 (35.80)
  4 Carmen, Jacob E     12 Middies-MR           2:22.62    2:21.98 ZQ      15
                  32.84     1:08.47 (35.63)     1:45.11 (36.64)     2:21.98 (36.87)
  5 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              2:21.71    2:22.25 ZQ      14
                  32.09     1:07.85 (35.76)     1:45.03 (37.18)     2:22.25 (37.22)
  6 Garcia, Stefan      11 FLY-MR               2:23.00    2:22.46 ZQ      13
                  33.39     1:09.87 (36.48)     1:46.73 (36.86)     2:22.46 (35.73)
  7 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR              2:23.50    2:24.09 ZQ      12
                  33.64     1:09.78 (36.14)     1:47.60 (37.82)     2:24.09 (36.49)
B - Final
  9 Middleton, William  12 Basc-MR              2:23.98    2:22.39 ZQ       9
                  32.60     1:08.56 (35.96)     1:45.87 (37.31)     2:22.39 (36.52)
 10 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            2:26.60    2:23.55 ZQ       7
                  34.06     1:11.21 (37.15)     1:48.50 (37.29)     2:23.55 (35.05)
 11 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          2:27.57    2:25.18 ZQ       6
                  34.27     1:10.82 (36.55)     1:48.79 (37.97)     2:25.18 (36.39)
 12 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR         2:26.06    2:25.34 ZQ       5
                  33.84     1:11.21 (37.37)     1:49.60 (38.39)     2:25.34 (35.74)
 13 Magee, Ryan T       12 SSL-MR               2:27.75    2:26.58 ZQ       4
                  35.04     1:12.74 (37.70)     1:50.54 (37.80)     2:26.58 (36.04)
 14 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR      2:26.84    2:27.16 ZQ       3
                  34.88     1:12.19 (37.31)     1:50.63 (38.44)     2:27.16 (36.53)
 15 Nicholson, Michael  12 Middies-MR           2:26.78    2:27.32 ZQ       2
                  35.16     1:12.58 (37.42)     1:49.88 (37.30)     2:27.32 (37.44)
 16 Rubenstein, Ben S   12 Middies-MR           2:28.15    2:27.33 ZQ       1
                  34.77     1:11.85 (37.08)     1:50.59 (38.74)     2:27.33 (36.74)
A - Final
  5 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         2:22.21
Preliminaries
 17 Dempsey, Lukas A    11 Agua Swim Team-MR    2:28.33
 18 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  2:29.30
 19 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR    2:29.96
 20 Dupres, Abel        12 RedTails-MR          2:30.28
 21 Ready, James E      12 Pace-MR              2:30.55
 22 Collins, Matthew J  11 FLY-MR               2:30.78
 23 Friedman, Remy      12 LBA-MR               2:30.87
 24 Sheridan, James F   12 LIAC-MR              2:31.33
 25 Noach, Kees         12 Middies-MR           2:31.75
 26 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR           2:32.02
 27 Schneider, Ian M    12 Bgnw Marlins-MR      2:32.69
 28 Pickel, Cody        12 FLY-MR               2:33.12
 29 Jitechian, Gerard   12 Middies-MR           2:35.12
 30 Gordon, Dakota J    12 Bgnw Marlins-MR      2:37.21
 31 Halbohn, Kyle W     12 LIND-MR              2:40.96

Event 111  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 24.01        1996 Emily Smith, BSC
       Metro: # 23.35   4/30/1993 E.Smith, BSC-MR
                23.29  NAT
                24.59  JR
                25.39  SECT
                26.39  ZQ
                26.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 McComiskey, Beth    15 Basc-MR                24.96      24.77 SECT    20
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 25.52      25.01 SECT    17
  3 Guyett, Caren E     15 Bgnw Marlins-MR        25.34      25.22 SECT    16
  4 Flaherty, Tara E    16 Bgnw Marlins-MR        25.32      25.42 ZQ      15
  5 Huff, Alissa M      16 Badger-MR              25.66      25.60 ZQ      14
  6 Cruise, Mallory J   17 Twisters-MR            25.48      25.61 ZQ      13
  7 Fong, Abigail J     17 Agua Swim Team-MR      25.50      25.68 ZQ      12
  8 Petty, Lanae        15 VAC-MR                 25.55      25.69 ZQ      11
B - Final
  9 Dwyer, Caitlin L    16 Express Swimming-MR    26.07      25.78 ZQ       9
 10 Burns, Brianna N    16 Cond-MR                25.85      25.89 ZQ       7
 11 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR                26.07      26.00 ZQ       5.5
 11 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR              25.88      26.00 ZQ       5.5
 13 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR    25.99      26.24 ZQ       4
 14 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                 26.32      26.30 ZQ       3
 15 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR    26.57      26.42 MEET     2
 16 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR                26.46      26.74 MEET     1
Preliminaries
 11 Schiano, Marie J    17 WAC-MR                 25.89
 12 Ng, Christina       17 LIND-MR                25.95
 16 DaSilva, Nicole A   17 TVSC-MR                26.11
 17 Goldrick, Megan     16 UNAT7-MR               26.14
 18 Maldonado, Luisa J  15 Badger-MR              26.30
 20 Zhu, Angela         17 Twisters-MR            26.34
 21 Varga, Michelle T   17 FLY-MR                 26.35
 22 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR                26.44
 24 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR           26.49
 25 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks-MR           26.50
 25 Sullivan, Marykate  17 LIAC-MR                26.50
 28 Sabens, Ginna M     15 Pace-MR                26.59
 28 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR           26.59
 30 Genovese, Kate A    15 Express Swimming-MR    26.60
 30 Cosentino, Christi  15 WAC-MR                 26.60
 32 Flaherty, Meagan E  15 HYB-MR                 26.61
 33 Lee, Katherine E    16 Agua Swim Team-MR      26.62
 34 Hartford, Catherin  17 Express Swimming-MR    26.64
 34 Levine, Kimberly A  15 MSC-MR                 26.64
 36 Pinchinat, Ashley   16 NBS-MR                 26.67
 37 Beck, Patty D       16 GAEL-MR                26.70
 38 Shepherd, Christin  15 WSSC-MR                26.73
 39 Quach, Michele      17 Apex-MR                26.74
 39 Creagh, Kristina    17 NY Sharks-MR           26.74
 41 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR      26.79
 42 Gromling, Kristin   16 LBA-MR                 26.81
 43 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR                26.90
 43 Villegas, Kristine  15 Cond-MR                26.90
 45 DI Novis, Jenna M   17 IA-MR                  26.92
 46 Vessa, Gabby K      15 LIAC-MR                26.95
 46 Partridge, Gabi C   16 SSL-MR                 26.95
 48 Chan, Jessica       15 Express Swimming-MR    27.03
 49 Follini, Nadine R   15 Bgnw Marlins-MR        27.06
 50 Lian, Michelle R    16 Bgnw Marlins-MR        27.08
 51 Ansman, Kate A      16 North Shore-MR         27.10
 52 McNeely, Megan A    16 Express Swimming-MR    27.14
 53 McCluskey, Maureen  16 FLY-MR                 27.18
 54 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team-MR      27.19
 54 Dean, Ashley J      16 Mantarays-MR           27.19
 56 Wacyk, Roxy         16 Bgnw Marlins-MR        27.23
 57 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR                 27.27
 58 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR      27.34
 58 Konko, Dayna L      16 WAC-MR                 27.34
 58 Pilacik, Faith      17 NY Sharks-MR           27.34
 61 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR                27.38
 62 Comas, Larisa       16 NY Sharks-MR           27.39
 62 Cinelli, Keri       15 NY Sharks-MR           27.39
 64 Baumann, Mary Kate  16 Bgnw Marlins-MR        27.44
 65 Harris, Markee E    15 Tmsuffolk-MR           27.45
 66 Tyznar, Tina A      15 LIAC-MR                27.49
 67 Drinane, Joanna M   16 SSL-MR                 27.50
 68 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR           27.52
 69 Balder, Jaclyn M    16 Express Swimming-MR    27.53
 69 McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR                27.53
 71 Chiappetta, Emma    15 Badger-MR              27.65
 72 Hirsch, Rachel      15 Trs-MR                 27.71
 73 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR            27.72
 74 Martinez, Bianca    15 FLY-MR                 27.75
 75 Jonas, Lauren       16 Badger-MR              28.14

Event 112  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 21.32        1999 Steve Sheedy/Mark Hill
       Metro: # 20.63   4/30/1999 J.Gage, TS-MR
                20.49  NAT
                21.69  JR
                22.49  SECT
                23.19  ZQ
                23.79  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 22.47      21.86 SECT    20
  2 Zimarev, Yury       18 LIAC-MR                22.11      21.95 SECT    17
  3 Labour Jr., Raphy   18 RedTails-MR            22.12      21.98 SECT    16
  4 D'Errico, Angelo C  17 OWA-MR                 22.91      22.34 SECT    15
  5 Powell, Adam C      15 Bgnw Marlins-MR        22.26      22.43 SECT    14
  6 Marotto, Matt L     17 Basc-MR                22.57      22.61 ZQ      13
  7 Koralewski, Brian   17 CIY-MR                 22.53      22.82 ZQ      12
  8 Chan, Lawrence S    16 CIY-MR                 22.68      22.92 ZQ      11
B - Final
  9 D'Errico, John A    16 OWA-MR                 23.03      22.36 SECT     9
 10 Meaney, Brad T      17 WAC-MR                 23.02      22.55 ZQ       7
 11 Dzieniszewski, Phi  16 FLY-MR                 23.12      22.94 ZQ       6
 12 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR                23.02      23.05 ZQ       5
 13 Link, Stephen E     16 Sachem-MR              23.37      23.30 MEET     4
 14 Hastings, Tristan   15 Bgnw Marlins-MR        23.40      23.38 MEET     3
 15 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR           23.22      23.46 MEET     2
 16 Krey, Matt          15 Badger-MR              23.34      23.92          1
Preliminaries
  1 Carey, Kevin        17 LBA-MR                 22.05
 13 Kim, Kevin L        16 FLY-MR                 23.06
 16 Quinn, Kevin        16 LBA-MR                 23.27
 18 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           23.35
 21 Farrell, Joseph     18 LBA-MR                 23.42
 22 Anderson, Mark C    15 MSC-MR                 23.48
 22 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR           23.48
 24 Gitman, Robert S    15 WAC-MR                 23.50
 25 Kokoszka, Michael   17 CIY-MR                 23.53
 26 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR           23.55
 27 Caputo, David       17 WAC-MR                 23.57
 28 Alix, Julio C       16 RedTails-MR            23.59
 29 Luchsinger, Ryan J  15 TVSC-MR                23.74
 30 Palumbo, Andrew S   17 Bgnw Marlins-MR        23.77
 31 Reynoso, BJ A       16 Agua Swim Team-MR      23.79
 32 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR    23.80
 33 Pfeifer, Gregory J  16 FLY-MR                 23.82
 34 Popper, Michael     17 LBA-MR                 23.87
 35 Fails, Joe          17 NY Sharks-MR           23.89
 36 Dorfman, Jake       16 NY Sharks-MR           23.90
 37 McLaurin, Marc      15 CIY-MR                 23.92
 37 Caputo, Daniel      15 WAC-MR                 23.92
 39 Sato, Ray R         16 GAEL-MR                24.07
 40 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR      24.19
 41 Yuventi, Jumie N    18 UNAT8-MR               24.22
 42 Smith, Danny        17 WAC-MR                 24.27
 43 Pazmino, Mauro F    15 Twisters-MR            24.29
 44 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR           24.30
 45 Byrnes, Thomas J    15 MSC-MR                 24.61

Event 113  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 24.98        1984 Jeanine Sirey
       Metro: # 24.68  10/16/2004 Alex FORRESTER at 2004 AGUA Se, BAD-MR
                25.19  T16
                27.89  ZQ
                28.69  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                25.45      25.65 ZQ      20
  2 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR         25.93      26.22 ZQ      17
  3 Kelly, Emily C      12 LIAC-MR                26.57      26.33 ZQ      16
  4 De los Santos, Dia  12 FLY-MR                 26.18      26.34 ZQ      15
  5 Jones, Shannon E    12 Badger-MR              27.16      26.71 ZQ      14
  6 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR        26.79      26.96 ZQ      13
  7 Sims, Micah         12 Bgnw Marlins-MR        26.87      27.27 ZQ      12
  8 Hain, Karina A      11 FLY-MR                 27.24      27.29 ZQ      11
B - Final
  9 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                27.37      27.26 ZQ       9
 10 Brennan, Alyssa M   11 TVSC-MR                27.74      27.37 ZQ       7
 11 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team-MR      27.83      27.40 ZQ       5.5
 11 Tobin, Casey        12 Badger-MR              27.92      27.40 ZQ       5.5
 13 Michalak, Agata     11 FLY-MR                 27.28      27.54 ZQ       4
 14 Krey, Laura K       11 Badger-MR              27.90      27.58 ZQ       3
 15 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR        27.79      27.75 ZQ       2
 16 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR                27.62      27.95 MEET     1
Preliminaries
  2 Rookwood, Shakiray  12 HS-MR                  25.83
  4 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 26.17
 19 Sung, Julia         12 CIY-MR                 27.96
 20 Sherard, Ashley M   11 NFS-MR                 27.98
 21 Flower, Lauren E    12 Pace-MR                28.05
 22 DaSilva, Taylor A   11 TVSC-MR                28.06
 23 Henry, Elizabeth M  12 OWA-MR                 28.10
 24 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                 28.17
 25 D'Arcy, Maggie L    12 Middies-MR             28.33
 26 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR              28.35
 27 Smith, Colleen J    12 CSC-MR                 28.37
 28 Hunter, Claire M    12 Middies-MR             28.39
 29 Takei, Ayaka        12 Badger-MR              28.40
 30 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                 28.46
 31 Owens, Amanda C     12 Badger-MR              28.49
 32 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR                28.54
 33 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR    28.56
 34 Carballeira, Kaitl  12 TVSC-MR                28.57
 35 Miller, Nikki F     11 Silver Streaks-MR      28.58
 36 Fink, Ericka M      12 Middies-MR             28.69
 37 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            28.74
 38 Bouzarouata, Sarah  11 Twisters-MR            28.75
 39 McGuire, Christine  11 Badger-MR              28.76
 40 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 28.82
 41 Trail, Melissa L    11 Bgnw Marlins-MR        28.83
 42 Pablo, Aileen       12 FLY-MR                 28.84
 43 Munz, Brenna A      12 MSC-MR                 28.97
 44 Chang, Linda        12 FLY-MR                 29.01
 45 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR                 29.22
 46 Brennan, Cassidy C  11 TVSC-MR                29.27
 47 Moore, Erica C      12 Aqua Gems-MR           29.37
 48 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace-MR                29.41
 49 Fischer, Sarah      11 Cond-MR                29.44
 50 Pampillonio, Janin  12 Pace-MR                29.75
 51 Hopkins, Caitlyn N  12 Sachem-MR              30.12

Event 114  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 23.86   2/13/2000 Norman Scott, BSC
       Metro: # 23.17    5/1/2000 N.Scott, BSC-MR
                24.29  T16
                27.59  ZQ
                28.69  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR            25.80      25.52 ZQ      20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           25.95      25.78 ZQ      17
  3 Burud, Michael A    12 Ndac-MR                26.08      25.96 ZQ      16
  4 Lee, Oliver J       12 LIAC-MR                25.96      26.27 ZQ      15
  5 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                26.16      26.37 ZQ      14
  6 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                 26.36      26.49 ZQ      13
  7 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                25.98      26.68 ZQ      12
  8 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR    26.57      26.89 ZQ      11
B - Final
  9 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR              26.60      26.03 ZQ       9
 10 Sullivan, Sean P    11 HYB-MR                 26.70      26.50 ZQ       7
 11 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR                26.80      26.83 ZQ       6
 12 Friedman, Remy      12 LBA-MR                 26.99      26.92 ZQ       5
 13 Mitchell, Jamie J   12 Pace-MR                26.66      26.93 ZQ       4
 14 Dowling, Jake A     12 TVSC-MR                27.07      27.01 ZQ       3
 15 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                26.83      27.04 ZQ       2
 16 Bryan, Kareem N     11 NFS-MR                 27.17      27.09 ZQ       1
Preliminaries
 17 Pickel, Cody        12 FLY-MR                 27.31
 18 Conroy, Michael C   11 OWA-MR                 27.33
 19 Dupres, Abel        12 RedTails-MR            27.37
 19 Barfield, Christop  12 CIY-MR                 27.37
 21 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR           27.49
 22 McComiskey, Tony    12 Basc-MR                27.56
 23 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                  27.64
 24 Carr, John P        12 Bgnw Marlins-MR        27.74
 25 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR              27.84
 26 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR           27.91
 27 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                 27.95
 28 Abrams, Michael     12 Aquaflames-MR          27.98
 29 Asaga, Fumi         12 Bgnw Marlins-MR        28.11
 30 Halbohn, Kyle W     12 LIND-MR                28.14
 31 Minowitz, Eric M    11 Middies-MR             28.15
 32 Bacci, Ryan D       12 CIY-MR                 28.27
 33 Itzkowitz, Ben M    12 GAEL-MR                28.30
 33 Park, Jay S         11 LIAC-MR                28.30
 35 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR           28.31
 36 Dempsey, Lukas A    11 Agua Swim Team-MR      28.35
 37 Kolesnik, George    11 Basc-MR                28.39
 38 Bleier, Jackson     11 SMC-MR                 28.45
 39 Crimmins, RJ J      12 Express Swimming-MR    28.54
 40 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR                 28.55
 41 Spierer, Josh A     12 IA-MR                  28.66
 42 Herzog, Adam H      12 HYB-MR                 28.75
 43 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          28.76
 44 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR           28.87
 45 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR           28.90
 46 Middleton, William  12 Basc-MR                29.23
 47 Ready, James E      12 Pace-MR                29.58

Event 115  Girls 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:38.27   3/16/2001 AGUA
                         M. Mango, G. Matzner-Gore, A. Illescas, G. Healy
       Metro: # 3:29.33   4/30/1995 Badger, BSC-MR
                3:31.39  T16
                3:31.99  NAT
                3:36.99  JR
                3:45.79  SECT
                4:11.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 3:39.00    3:41.13 SECT    40
     1) Ryan, Sarah A 15                2) Dwyer, Caitlin L 16
     3) Sullivan, Ellen F 17            4) Dwyer, Shannon M 16
                  27.08       55.11 (55.11)     1:21.67 (26.56)     1:50.46 (55.35)
        2:17.38 (26.92)     2:46.43 (55.97)     3:12.44 (26.01)     3:41.13 (54.70)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:44.02    3:45.34 SECT    34
     1) Flaherty, Tara E 16             2) Fitzgibbons, Hannah L 15
     3) Wacyk, Roxy 16                  4) Guyett, Caren E 15
                  26.76       55.59 (55.59)     1:23.04 (27.45)     1:53.60 (58.01)
        2:20.97 (27.37)     2:52.19 (58.59)     3:17.56 (25.37)     3:45.34 (53.15)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:40.00    3:46.90 MEET    32
     1) Fong, Abigail J 17              2) Lewandowski, Dorota M 15
     3) Lee, Katherine E 16             4) Alejandro, Tricia A 15
                  26.65       55.69 (55.69)     1:23.07 (27.38)     1:53.11 (57.42)
        2:20.91 (27.80)     2:51.25 (58.14)     3:17.99 (26.74)     3:46.90 (55.65)
  4 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:48.21    3:49.20 MEET    30
     1) Kelly, Katie A 17               2) Bowman, Colleen E 17
     3) DI Novis, Jenna M 17            4) LeGuyader, Clare L 15
                  27.43       56.95 (56.95)     1:25.06 (28.11)     1:54.78 (57.83)
        2:22.08 (27.30)     2:51.84 (57.06)     3:19.24 (27.40)     3:49.20 (57.36)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:50.36    3:49.68 MEET    28
     1) Doolittle, Lauren 17            2) Creagh, Kristina 17
     3) Goldrick, Megan 16              4) O'Keefe, Megan 17
                  28.35       57.94 (57.94)     1:25.47 (27.53)     1:56.25 (58.31)
        2:23.15 (26.90)     2:53.79 (57.54)     3:20.47 (26.68)     3:49.68 (55.89)
  6 Long Island Express-MR  'B'                 3:47.00    3:51.56 MEET    26
     1) Hartford, Catherine D 17        2) McNeely, Megan A 16
     3) Genovese, Kate A 15             4) Balder, Jaclyn M 16
                  27.99       57.83 (57.83)     1:25.69 (27.86)     1:56.11 (58.28)
        2:23.27 (27.16)     2:53.51 (57.40)     3:20.83 (27.32)     3:51.56 (58.05)
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        3:41.20    3:51.59 MEET    24
     1) Zaltsman, Janine 15             2) Burns, Jayme R 16
     3) Evans, Kathleen B 17            4) Esposito, Jennifer M 17
                  27.66       57.49 (57.49)     1:25.48 (27.99)     1:57.07 (59.58)
        2:24.58 (27.51)     2:55.64 (58.57)     3:22.22 (26.58)     3:51.59 (55.95)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:34.02    3:52.50 MEET    22
     1) Sheridan, Nicole F 15           2) Vessa, Gabby K 15
     3) Baconcini, Kellyn E 15          4) Tyznar, Tina A 15
                  26.73       54.87 (54.87)     1:22.22 (27.35)     1:52.79 (57.92)
        2:21.87 (29.08)   2:53.74 (1:00.95)     3:22.48 (28.74)     3:52.50 (58.76)
  9 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:48.58    3:53.94 MEET    18
     1) Petty, Lanae 15                 2) O'Brien, Kristy 17
     3) Klein, Jacquelyn C 16           4) Ewanich, Katrice M 16
                  27.40       56.93 (56.93)     1:27.63 (30.70)   2:01.22 (1:04.29)
        2:28.67 (27.45)     2:58.71 (57.49)     3:24.39 (25.68)     3:53.94 (55.23)
 10 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:49.43    3:56.44 MEET    14
     1) Guzman, Paula 15                2) Martinez, Bianca 15
     3) McCluskey, Maureen 16           4) Varga, Michelle T 17
                  29.21   1:00.97 (1:00.97)     1:28.92 (27.95)     1:59.94 (58.97)
                            2:58.29 (58.35)     3:25.62 (27.33)     3:56.44 (58.15)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:48.00    3:57.07 MEET    12
     1) Lehner, Eliza A 16              2) Roseman, Alexandra A 17
     3) Pirog, Francesca E 16           4) Crane, Francesca 17
                  27.86       57.53 (57.53)     1:25.15 (27.62)     1:56.92 (59.39)
        2:24.59 (27.67)     2:55.70 (58.78)     3:24.38 (28.68)   3:57.07 (1:01.37)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            3:58.96    3:58.04 MEET    10
     1) Pilacik, Faith 17               2) Cinelli, Keri 15
     3) Comas, Larisa 16                4) Nassery, Alia F 17
                  28.13       58.55 (58.55)     1:26.13 (27.58)     1:58.12 (59.57)
        2:27.15 (29.03)   2:59.20 (1:01.08)     3:27.63 (28.43)     3:58.04 (58.84)
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:51.09    3:59.77 MEET     8
     1) Berard, Margurite F 16          2) Lian, Michelle R 16
     3) Mellars, Paige L 17             4) Baumann, Mary Kate K 16
                  29.07   1:00.86 (1:00.86)     1:29.01 (28.15)     2:00.69 (59.83)
        2:29.85 (29.16)   3:01.82 (1:01.13)     3:29.40 (27.58)     3:59.77 (57.95)
 14 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:05.00    4:01.33 MEET     6
     1) Aiello, Christina E 15          2) Coratti, Samantha J 16
     3) Kemp, Victoria L 17             4) Levine, Kimberly A 15
                  29.11   1:00.48 (1:00.48)     1:29.79 (29.31)   2:01.21 (1:00.73)
        2:30.91 (29.70)   3:03.13 (1:01.92)     3:30.58 (27.45)     4:01.33 (58.20)
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:46.00    4:04.54 MEET     4
     1) Murphy, Jean M 15               2) Fitzgerald, Shannan L 17
     3) Lukasik, Brittany G 16          4) Ferlo, Nicole C 15
                  29.41   1:03.17 (1:03.17)     1:31.84 (28.67)   2:03.33 (1:00.16)
        2:31.19 (27.86)   3:04.19 (1:00.86)     3:32.50 (28.31)   4:04.54 (1:00.35)

Event 116  Boys 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:13.42   3/16/2001 AGUA
                         B Woo, Y. Bugayev, P. Frame, C. Clinton
       Metro: # 3:02.54   4/30/1990 West Point SC, WPSC-MR
                3:05.89  NAT
                3:09.69  T16
                3:12.79  JR
                3:21.89  SECT
                3:49.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 3:21.59    3:18.13 SECT    40
     1) Carey, Kevin 17                 2) Gross, Ben 17
     3) Quinn, Kevin 16                 4) Farrell, Joseph 18
                  24.48       50.19 (50.19)     1:13.82 (23.63)     1:39.91 (49.72)
        2:04.36 (24.45)     2:30.92 (51.01)     2:53.63 (22.71)     3:18.13 (47.21)
  2 Cross Island YMCA-MR  'A'                   3:21.88    3:19.93 SECT    34
     1) Koralewski, Brian T 17          2) Chan, Lawrence S 16
     3) Kokoszka, Michael 17            4) McLaurin, Marc 15
                  23.71       49.71 (49.71)     1:14.37 (24.66)     1:41.88 (52.17)
        2:05.07 (23.19)     2:31.00 (49.12)     2:53.90 (22.90)     3:19.93 (48.93)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        3:26.09    3:25.24 MEET    32
     1) Alix, Julio C 16                2) Gebremedhin, Haftom 18
     3) Yuventi, Jumie N 18             4) Labour Jr., Raphy 18
                  25.12       52.52 (52.52)     1:17.37 (24.85)     1:44.60 (52.08)
        2:09.50 (24.90)     2:37.20 (52.60)     2:59.80 (22.60)     3:25.24 (48.04)
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:22.58    3:26.28 MEET    30
     1) D'Errico, John A 16             2) D'Errico, Angelo C 17
     3) Pellegrino, Francesco 17        4) Lee, An-shih 17
                  24.74       51.30 (51.30)     1:16.03 (24.73)     1:43.73 (52.43)
        2:09.20 (25.47)     2:36.17 (52.44)     2:59.75 (23.58)     3:26.28 (50.11)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 3:24.00    3:26.60 MEET    28
     1) Ahern, Michael G 15             2) Clarke, Sean 16
     3) Stanco, Trevor V 17             4) Wakefield, Kevin A 17
                  25.71       52.87 (52.87)     1:17.41 (24.54)     1:44.81 (51.94)
        2:09.76 (24.95)     2:37.90 (53.09)     3:01.66 (23.76)     3:26.60 (48.70)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:18.50    3:27.75 MEET    26
     1) Hastings, Tristan L 15          2) Palumbo, Andrew S 17
     3) Blacker, Jared A 15             4) Powell, Adam C 15
                  24.32       50.80 (50.80)     1:07.22 (16.42)     1:40.75 (49.95)
        2:06.41 (25.66)     2:36.14 (55.39)     3:00.01 (23.87)     3:27.75 (51.61)
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:33.64    3:27.80 MEET    24
     1) Sagginario, Joseph T 16         2) Gaffey, Eric J 15
     3) Weil, Thomas E 17               4) Oneill, Vincent J 17
                  24.35       50.50 (50.50)     1:15.87 (25.37)     1:43.88 (53.38)
        2:08.88 (25.00)     2:37.77 (53.89)     3:01.30 (23.53)     3:27.80 (50.03)
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        3:21.69    3:28.19 MEET    22
     1) Yeager, Kyle A 16               2) Chester, Nicholas J 15
     3) Caines, Matthew F 17            4) Veselovsky, Joseph F 17
                  25.16       51.34 (51.34)     1:15.83 (24.49)     1:43.77 (52.43)
        2:08.87 (25.10)     2:36.03 (52.26)     3:00.53 (24.50)     3:28.19 (52.16)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:25.66    3:29.01 MEET    18
     1) Branagan, Timothy J 18          2) Kuhrt, Brandon L 16
     3) Sweeney, Joseph D 17            4) Paugh, Trevor A 18
                  24.87       53.70 (53.70)     1:17.94 (24.24)     1:45.67 (51.97)
        2:10.25 (24.58)     2:36.49 (50.82)     3:00.77 (24.28)     3:29.01 (52.52)
 10 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:24.37    3:30.03 MEET    14
     1) Dzieniszewski, Phillip 16       2) Kim, Kevin L 16
     3) Shiwnath, Michael 16            4) Pfeifer, Gregory J 16
                  25.46       53.35 (53.35)     1:17.26 (23.91)     1:43.77 (50.42)
        2:08.94 (25.17)     2:36.66 (52.89)     3:01.48 (24.82)     3:30.03 (53.37)
 11 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:22.99    3:30.33 MEET    12
     1) Fails, Joe 17                   2) O'Donnell, Peter 16
     3) Dorfman, Jake 16                4) Alaimo, John 18
                  25.81       54.18 (54.18)     1:17.73 (23.55)     1:43.54 (49.36)
        2:07.90 (24.36)     2:36.06 (52.52)     3:01.37 (25.31)     3:30.33 (54.27)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:20.15    3:30.80 MEET    10
     1) Zimarev, Yury 18                2) Swensen, Dan C 16
     3) Vogel, Daniel A 17              4) Smith, Bobby J 16
                  25.97       54.89 (54.89)     1:20.45 (25.56)     1:49.12 (54.23)
        2:13.64 (24.52)     2:40.51 (51.39)     3:03.96 (23.45)     3:30.80 (50.29)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:18.00    3:35.30 MEET     8
     1) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16     2) Rueda, Andres A 18
     3) Reynoso, BJ A 16                4) Kopot, Andrey V 16
                  25.07       52.84 (52.84)     1:18.05 (25.21)     1:46.96 (54.12)
        2:12.39 (25.43)     2:42.82 (55.86)     3:08.05 (25.23)     3:35.30 (52.48)
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 3:18.67    3:35.39 MEET     6
     1) Caputo, David 17                2) Gitman, Robert S 15
     3) Castellano, Joseph 15           4) Lanham, Andrew 17
                  24.75       51.56 (51.56)     1:16.51 (24.95)     1:45.78 (54.22)
        2:10.32 (24.54)     2:38.28 (52.50)     3:06.49 (28.21)     3:35.39 (57.11)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:37.09    3:36.72 MEET     4
     1) Sato, Ray R 16                  2) Bergamini, Danny 15
     3) Shachar, Tal A 15               4) Richman, Joseph Z 16
                  25.55       53.28 (53.28)     1:19.27 (25.99)     1:49.41 (56.13)
        2:14.86 (25.45)     2:43.20 (53.79)     3:08.49 (25.29)     3:36.72 (53.52)
 16 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:30.74    3:38.00 MEET     2
     1) Ozcan, Omar 18                  2) Pazmino, Mauro F 15
     3) Jaszewski, Jacub 15             4) Brulhardt, David A 17
                  25.54       53.91 (53.91)     1:19.67 (25.76)     1:49.45 (55.54)
        2:15.72 (26.27)     2:45.73 (56.28)     3:10.39 (24.66)     3:38.00 (52.27)
 17 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        3:42.09    3:39.70 MEET
     1) Narvaez, Marco 15               2) Leon, Fidel 15
     3) Kooperkamp, Nathanael 15        4) Olivier, Francisco 15
                  25.89       55.56 (55.56)     1:20.48 (24.92)     1:49.47 (53.91)
        2:16.20 (26.73)     2:45.80 (56.33)     3:10.71 (24.91)     3:39.70 (53.90)
 18 Hauppauge-MR  'A'                           3:39.64    3:39.99 MEET
     1) Barnett, Kevin 15               2) Outcault, Ryan 15
     3) Outcault, Andrew 15             4) TerBush, Ryan N 15
                  26.53       55.71 (55.71)     1:22.44 (26.73)     1:51.40 (55.69)
        2:17.81 (26.41)     2:47.12 (55.72)     3:12.40 (25.28)     3:39.99 (52.87)
 19 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 3:46.50    3:49.67 MEET
     1) Rodgers, John 17                2) Kearney, Aaron 16
     3) Phillips, Andrew 15             4) Rouse, Corey 16
                  27.49   1:00.48 (1:00.48)     1:26.68 (26.20)     1:57.49 (57.01)
        2:23.69 (26.20)     2:53.69 (56.20)     3:19.80 (26.11)     3:49.67 (55.98)

Event 117  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:42.46        1991 YWCA Middies
       Metro: # 3:42.46    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR
                3:50.69  T16
                4:39.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:59.31    3:56.02 MEET    40
     1) Sims, Micah 12                  2) Scilufo, Taylor 11
     3) Holmes, Sabine B 12             4) Polhill, Ali C 12
                  27.47       57.79 (57.79)     1:25.85 (28.06)     1:57.17 (59.38)
        2:25.90 (28.73)   2:57.96 (1:00.79)     3:25.70 (27.74)     3:56.02 (58.06)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:57.42    3:58.32 MEET    34
     1) De los Santos, Diana 12         2) Michalak, Agata 11
     3) Hain, Karina A 11               4) Chang, Linda 12
                  28.47       59.72 (59.72)     1:15.13 (15.41)     1:59.38 (59.66)
                            2:59.29 (59.91)     3:26.54 (27.25)     3:58.32 (59.03)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:03.34    4:01.44 MEET    32
     1) Kolackovsky, Kerrie N 12        2) Zarriello, Megan T 12
     3) Johns, Maggie S 12              4) Kelly, Emily C 12
                  29.03   1:00.02 (1:00.02)     1:29.23 (29.21)   2:01.58 (1:01.56)
        2:30.97 (29.39)   3:04.59 (1:03.01)     4:01.44 (56.85)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:43.00    4:01.83 MEET    30
     1) Krey, Laura K 11                2) Owens, Amanda C 12
     3) Tobin, Casey 12                 4) Jones, Shannon E 12
                  29.07   1:00.50 (1:00.50)                       2:01.70 (1:01.20)
        2:30.89 (29.19)   3:03.46 (1:01.76)     3:31.33 (27.87)     4:01.83 (58.37)
  5 Ywca Middies-MR  'A'                        4:08.00    4:03.99 MEET    28
     1) Panzarino, Alexandra M 12       2) Wessling, Emily G 12
     3) Hunter, Claire M 12             4) Fink, Ericka M 12
                  28.66       59.70 (59.70)     1:29.31 (29.61)   2:01.37 (1:01.67)
        2:29.77 (28.40)   3:02.35 (1:00.98)     3:31.68 (29.33)   4:03.99 (1:01.64)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:04.00    4:12.70 MEET    26
     1) Brennan, Alyssa M 11            2) DaSilva, Taylor A 11
     3) Brennan, Cassidy C 11           4) Carballeira, Kaitlyn M 12
                  30.14   1:02.13 (1:02.13)     1:32.72 (30.59)   2:06.70 (1:04.57)
        2:36.55 (29.85)   3:09.73 (1:03.03)     3:39.64 (29.91)   4:12.70 (1:02.97)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                    3:54.00    4:12.86 MEET    24
     1) McGuire, Christine 11           2) Salese, Elizabeth A 12
     3) Lazare, Libby 12                4) Takei, Ayaka 12
                  30.29   1:02.89 (1:02.89)     1:33.11 (30.22)   2:05.40 (1:02.51)
        2:36.45 (31.05)   3:09.62 (1:04.22)     3:39.67 (30.05)   4:12.86 (1:03.24)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:12.71    4:13.29 MEET    22
     1) Ehret, Jane M 12                2) Moore, Erica C 12
     3) McCormack, Christine E 12       4) Ferlo, Emily E 12
                  28.75   1:01.42 (1:01.42)     1:31.80 (30.38)   2:05.44 (1:04.02)
        2:34.88 (29.44)   3:07.57 (1:02.13)     3:39.02 (31.45)   4:13.29 (1:05.72)
  9 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:35.00    4:14.09 MEET    18
     1) Farrar, Lexi B 12               2) Hoffman, Shekinah L 11
     3) Aiello, Jennifer M 11           4) Munz, Brenna A 12
                  29.50   1:02.48 (1:02.48)     1:33.70 (31.22)   2:07.44 (1:04.96)
        2:38.43 (30.99)   3:11.48 (1:04.04)     3:41.67 (30.19)   4:14.09 (1:02.61)
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:13.75    4:14.19 MEET    14
     1) Sepe, Lauren K 12               2) Freeman, Nicole Z 12
     3) Schaefer, Kathryn R 12          4) Wiegand, Daria R 12
                  30.86   1:04.44 (1:04.44)     1:34.61 (30.17)   2:08.25 (1:03.81)
        2:38.44 (30.19)   3:12.31 (1:04.06)     3:41.23 (28.92)   4:14.19 (1:01.88)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:12.35    4:15.85 MEET    12
     1) Giner, Racquel C 12             2) Trail, Melissa L 11
     3) Sims, Danielle 11               4) Berkman, Maddy R 11
                  29.46   1:02.37 (1:02.37)     1:33.10 (30.73)   2:09.14 (1:06.77)
        2:39.80 (30.66)   3:14.33 (1:05.19)     3:42.91 (28.58)   4:15.85 (1:01.52)
 12 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:09.33    4:16.38 MEET    10
     1) Skeivys, Maria E 12             2) Merker, Amelia 12
     3) Pablo, Aileen 12                4) Kraus, Katherine A 12
                  29.36   1:02.01 (1:02.01)     1:32.01 (30.00)   2:05.07 (1:03.06)
        2:36.79 (31.72)   3:12.76 (1:07.69)     3:42.42 (29.66)   4:16.38 (1:03.62)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 4:13.00    4:16.52 MEET     8
     1) Cheng, Emily 12                 2) Madalena, Kathryn M 12
     3) Mu, Isabella 11                 4) Graham, Caitlin 12
                  30.06   1:02.81 (1:02.81)     1:32.21 (29.40)   2:05.53 (1:02.72)
        2:37.00 (31.47)   3:11.27 (1:05.74)     3:42.22 (30.95)   4:16.52 (1:05.25)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:22.82    4:20.28 MEET     6
     1) Schuermann, Kerry 12            2) Stanford, Brittany 12
     3) Heiss, Caitlin 12               4) Reidy, Meghan 12
                  29.58   1:02.41 (1:02.41)     1:31.93 (29.52)   2:04.82 (1:02.41)
        2:36.29 (31.47)   3:10.94 (1:06.12)     3:42.21 (31.27)   4:20.28 (1:09.34)
 15 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:16.34    4:21.20 MEET     4
     1) Glenday, Heather M 12           2) Smith, Colleen J 12
     3) Tromp, Jacqueline M 12          4) Ramos, Krystal 12
                  31.01   1:05.61 (1:05.61)     1:36.98 (31.37)   2:11.94 (1:06.33)
        2:43.94 (32.00)   3:20.24 (1:08.30)     3:48.60 (28.36)   4:21.20 (1:00.96)
 16 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:22.43    4:27.02 MEET     2
     1) Caputo, Krista 11               2) Gavin, Kara C 11
     3) Castaldo, Brittany 12           4) Castellano, Gabriella A 11
                  31.02   1:04.91 (1:04.91)     1:35.41 (30.50)   2:08.20 (1:03.29)
        2:41.06 (32.86)   3:18.31 (1:10.11)     3:50.47 (32.16)   4:27.02 (1:08.71)
 17 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:27.08    4:27.11 MEET
     1) DiPreta, Stephanie N 11         2) Torre, Melissa R 11
     3) Macedonio, Kaitlyn E 12         4) Bader, Jordan D 12
                  32.26   1:07.23 (1:07.23)     1:38.76 (31.53)   2:14.43 (1:07.20)
        2:46.40 (31.97)   3:22.45 (1:08.02)     3:38.08 (15.63)   4:27.11 (1:04.66)
 18 Cross Island YMCA-MR  'A'                   4:36.00    4:30.11 MEET
     1) Sung, Julia 12                  2) Goco, Chryzl V 11
     3) Qian, Ashley 11                 4) Lam, Carolina 11
                  32.22   1:08.82 (1:08.82)     1:41.67 (32.85)   2:17.73 (1:08.91)
        2:51.10 (33.37)   3:28.96 (1:11.23)     3:57.91 (28.95)   4:30.11 (1:01.15)
 19 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               4:22.71    4:33.19 MEET
     1) Russell, Eva M 12               2) Acompora, Alyssa 11
     3) Russell, Clara J 11             4) Koch, Carolyn A 11
                  31.28   1:05.73 (1:05.73)     1:40.76 (35.03)   2:17.80 (1:12.07)
        2:51.91 (34.11)   3:32.49 (1:14.69)     4:01.09 (28.60)   4:33.19 (1:00.70)
 20 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:35.31    4:36.07 MEET
     1) Henry, Elizabeth M 12           2) Sabatini, Nina B 12
     3) Talcott, Shelby B 12            4) Dans, Miesha K 11
                  30.31   1:03.43 (1:03.43)     1:39.23 (35.80)   2:23.44 (1:20.01)
        2:55.47 (32.03)   3:33.40 (1:09.96)     4:03.23 (29.83)   4:36.07 (1:02.67)
 21 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 4:37.98    4:53.99
     1) Castro, Alexandra R 11          2) Belnavis, Samantha J 11
     3) Edwards, Brittany S 11          4) Sherard, Ashley M 11
                  34.59   1:19.00 (1:19.00)     1:49.67 (30.67)   2:27.48 (1:08.48)
        3:05.59 (38.11)   3:46.21 (1:18.73)     4:17.10 (30.89)   4:53.99 (1:07.78)

Event 118  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:46.41        1992 Half Hollow Hills
       Metro: # 3:45.92   12/9/2004 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR
                         O. LEE, E. HEINEMANN, N. SPINELLA, J. WAGNER
                3:50.49  T16
                4:39.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:00.00    3:55.15 MEET    40
     1) Bennett, Aarron M 11            2) Rubenstein, Ben S 12
     3) Carmen, Jacob E 12              4) Minaki, Tomoya 12
                  28.58   1:00.03 (1:00.03)     1:27.55 (27.52)     1:57.92 (57.89)
        2:25.15 (27.23)     2:56.46 (58.54)     3:24.51 (28.05)     3:55.15 (58.69)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:56.56    3:55.23 MEET    34
     1) Lee, Oliver J 12                2) Heinemann, Erik L 12
     3) Park, Jay S 11                  4) Spinella, Nick R 12
                  27.14       58.18 (58.18)     1:26.61 (28.43)     1:57.75 (59.57)
        2:27.51 (29.76)   2:59.61 (1:01.86)     3:55.23 (55.62)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:06.75    4:02.28 MEET    32
     1) Gumiela, Kryspin 12             2) Sangtippawan, Chudchane 12
     3) Polanco, Christopher A 12       4) Barbosa, Larry S 12
                  29.78   1:02.38 (1:02.38)     1:29.74 (27.36)     2:01.30 (58.92)
        2:28.51 (27.21)     2:59.12 (57.82)     3:29.43 (30.31)   4:02.28 (1:03.16)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 4:05.00    4:06.17 MEET    30
     1) Carmichael-Lopes, Bernil 11     2) Kuo, Theodore 11
     3) Lo, Arthur 12                   4) Crimmins, RJ J 12
                  28.03       59.28 (59.28)     1:29.09 (29.81)   2:02.61 (1:03.33)
        2:33.16 (30.55)   3:06.61 (1:04.00)     3:34.71 (28.10)     4:06.17 (59.56)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:20.09    4:08.14 MEET    28
     1) Carr, John P 12                 2) Asaga, Fumi 12
     3) White, Connor D 12              4) Karle, Matthew I 11
                  29.19   1:00.38 (1:00.38)     1:30.45 (30.07)   2:04.40 (1:04.02)
        2:34.42 (30.02)   3:07.58 (1:03.18)     3:35.60 (28.02)   4:08.14 (1:00.56)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:09.16    4:08.45 MEET    26
     1) Garcia, Stefan 11               2) Knight, Lucas 12
     3) Pickel, Cody 12                 4) Martinez, George 11
                  28.50   1:00.74 (1:00.74)     1:29.85 (29.11)   2:01.42 (1:00.68)
        2:32.49 (31.07)   3:06.25 (1:04.83)     3:35.25 (29.00)   4:08.45 (1:02.20)
  7 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:14.96    4:09.85 MEET    24
     1) Wallace, Daniel P 12            2) Conroy, Michael C 11
     3) Murphy, Thomas P 12             4) Lee, Andy J 12
                  29.05   1:02.39 (1:02.39)     1:33.00 (30.61)   2:07.42 (1:05.03)
        2:37.31 (29.89)   3:11.44 (1:04.02)     3:39.14 (27.70)     4:09.85 (58.41)
  8 Cross Island YMCA-MR  'A'                   4:16.64    4:10.26 MEET    22
     1) Bacci, Ryan D 12                2) Sweetman, Brandon 12
     3) Barfield, Christopher 12        4) Bautista, Jaime G 12
                  29.76   1:02.77 (1:02.77)     1:31.20 (28.43)   2:04.84 (1:02.07)
        2:34.57 (29.73)   3:07.86 (1:03.02)     3:36.64 (28.78)   4:10.26 (1:02.40)
  9 Team Suffolk-MR  'A'                        4:04.23    4:12.19 MEET    18
     1) Dwyer, Sean P 12                2) Deblasio, Matthew M 11
     3) Lohrer, Jesse T 12              4) Galan, Bryan 11
                  29.53   1:01.51 (1:01.51)     1:31.24 (29.73)   2:04.58 (1:03.07)
        2:34.98 (30.40)   3:11.03 (1:06.45)     3:41.09 (30.06)   4:12.19 (1:01.16)
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:11.84    4:12.83 MEET    14
     1) Lavery, Brendan 12              2) Corey, Alexi 11
     3) Delgrosso, George 11            4) Wong, Stanley 11
                  29.60   1:00.71 (1:00.71)     1:32.32 (31.61)   2:07.06 (1:06.35)
        2:37.75 (30.69)   3:13.13 (1:06.07)     3:41.14 (28.01)     4:12.83 (59.70)
 11 Ywca Middies-MR  'B'                        4:12.00    4:14.05 MEET    12
     1) Minowitz, Eric M 11             2) Noach, Kees 12
     3) Jitechian, Gerard J 12          4) Nicholson, Michael R 12
                  29.43   1:01.27 (1:01.27)     1:31.86 (30.59)   2:05.50 (1:04.23)
        2:35.38 (29.88)   3:10.65 (1:05.15)     3:39.77 (29.12)   4:14.05 (1:03.40)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:15.57    4:14.55 MEET    10
     1) Walker, Elijah C 12             2) Arana, Oscar Y 12
     3) Na, Joseph 11                   4) Sheridan, James F 12
                  29.91   1:03.06 (1:03.06)     1:32.35 (29.29)   2:04.37 (1:01.31)
        2:35.74 (31.37)   3:10.29 (1:05.92)     3:40.57 (30.28)   4:14.55 (1:04.26)
 13 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:17.51    4:19.62 MEET     8
     1) Gianino, Alexander Z 12         2) Itzkowitz, Ben M 12
     3) Thompson, Philip M 11           4) Alexandrov, Michael P 11
                  29.93   1:03.42 (1:03.42)     1:35.55 (32.13)   2:11.39 (1:07.97)
        2:42.61 (31.22)   3:18.56 (1:07.17)     3:47.29 (28.73)   4:19.62 (1:01.06)
 14 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:22.38    4:24.37 MEET     6
     1) Schaedtler, Andrew H 12         2) Fountain, Greg J 11
     3) Drago, Adam N 12                4) Spierer, Josh A 12
                  29.15   1:01.46 (1:01.46)     1:33.33 (31.87)   2:09.97 (1:08.51)
        2:43.31 (33.34)   3:21.86 (1:11.89)     3:51.94 (30.08)   4:24.37 (1:02.51)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:33.40    4:26.99 MEET     4
     1) Doherty, Christopher 12         2) Erskine, Brendan 11
     3) Wadolowski, Thomas 11           4) Martinez, Keannu C 11
                  30.23   1:04.27 (1:04.27)     1:35.93 (31.66)   2:13.13 (1:08.86)
        2:45.30 (32.17)   3:22.51 (1:09.38)     3:52.63 (30.12)   4:26.99 (1:04.48)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:26.62    4:43.88          2
     1) Friedman, Remy 12               2) Nash, John 12
     3) Alton, Shane 11                 4) Almonte, Max 12
                  29.25   1:01.52 (1:01.52)     1:32.60 (31.08)   2:10.57 (1:09.05)
        2:51.40 (40.83)   3:40.26 (1:29.69)     4:08.00 (27.74)   4:43.88 (1:03.62)

Event 119  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 5:50.20   2/15/2002 Alexandra Forrester, BAD  -MR
       Metro: # 5:34.52   1/12/2001 K.Degrazia, TVSC-MR
                5:46.99  T16
                6:30.99  ZQ
                6:44.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR          5:53.97    5:53.62 ZQ      20
                  29.22     1:02.94 (33.72)     1:38.80 (35.86)     2:15.34 (36.54)
        2:52.53 (37.19)     3:29.51 (36.98)     4:06.41 (36.90)     4:43.57 (37.16)
        5:20.14 (36.57)     5:53.62 (33.48)
  2 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            6:01.78    5:54.79 ZQ      17
                  31.74     1:06.82 (35.08)     1:43.05 (36.23)     2:19.31 (36.26)
        2:55.61 (36.30)     3:31.95 (36.34)     4:08.07 (36.12)     4:44.70 (36.63)
        5:20.95 (36.25)     5:54.79 (33.84)
  3 Friese, Brittany M  10 NBS-MR               6:31.96    6:05.49 ZQ      16
                  33.36     1:08.92 (35.56)     1:46.08 (37.16)     2:22.34 (36.26)
        2:59.54 (37.20)     3:37.10 (37.56)     4:14.91 (37.81)     4:50.93 (36.02)
        5:28.81 (37.88)     6:05.49 (36.68)
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR              6:14.51    6:17.19 ZQ      15
                  31.89     1:08.38 (36.49)     1:46.27 (37.89)     2:25.81 (39.54)
        3:06.06 (40.25)     3:45.38 (39.32)     4:23.81 (38.43)     5:02.12 (38.31)
        5:41.00 (38.88)     6:17.19 (36.19)
  5 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            6:26.86    6:18.45 ZQ      14
                  33.92     1:12.25 (38.33)     1:51.64 (39.39)     2:31.27 (39.63)
        3:10.32 (39.05)     3:47.81 (37.49)     4:26.07 (38.26)     5:05.36 (39.29)
        5:43.36 (38.00)     6:18.45 (35.09)
  6 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               6:27.20    6:24.24 ZQ      13
                  34.66     1:12.77 (38.11)     1:51.76 (38.99)     2:30.91 (39.15)
        3:11.16 (40.25)     3:50.39 (39.23)     4:29.87 (39.48)     5:09.71 (39.84)
        5:48.55 (38.84)     6:24.24 (35.69)
  7 Poleway, Monica J   10 Middies-MR           6:18.38    6:24.33 ZQ      12
                  33.38     1:10.62 (37.24)     1:50.29 (39.67)     2:30.01 (39.72)
        3:09.63 (39.62)     3:49.54 (39.91)     4:28.79 (39.25)     5:09.01 (40.22)
        5:47.86 (38.85)     6:24.33 (36.47)
  8 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR              6:27.40    6:26.88 ZQ      11
                  33.58     1:09.98 (36.40)     1:48.70 (38.72)     2:28.31 (39.61)
        3:08.44 (40.13)     3:47.47 (39.03)     4:27.58 (40.11)     5:07.93 (40.35)
        5:48.43 (40.50)     6:26.88 (38.45)
  9 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR              6:31.56    6:31.29 MEET     9
                  33.81     1:11.80 (37.99)     1:51.68 (39.88)     2:30.88 (39.20)
        3:09.78 (38.90)     3:50.57 (40.79)     4:30.63 (40.06)     5:11.75 (41.12)
        5:52.34 (40.59)     6:31.29 (38.95)
 10 Henry, Olivia P     10 OWA-MR               6:30.68    6:34.55 MEET     7
                  36.14     1:15.21 (39.07)     1:55.77 (40.56)     2:35.99 (40.22)
        3:16.97 (40.98)     3:57.71 (40.74)     4:37.50 (39.79)     5:17.03 (39.53)
        5:56.55 (39.52)     6:34.55 (38.00)
 11 Zawatson, Cady      10 LBA-MR               6:32.82    6:37.07 MEET     6
                  33.77     1:12.50 (38.73)     1:52.62 (40.12)     2:33.57 (40.95)
        3:14.57 (41.00)     3:55.22 (40.65)     4:36.40 (41.18)     5:17.11 (40.71)
        5:57.86 (40.75)     6:37.07 (39.21)
 12 Boccia, Lindsay M   10 WAC-MR               6:44.99    6:39.73 MEET     5
                  35.15     1:14.12 (38.97)     1:54.42 (40.30)     2:35.83 (41.41)
        3:17.93 (42.10)     3:59.38 (41.45)     4:40.93 (41.55)     5:22.17 (41.24)
        6:01.83 (39.66)     6:39.73 (37.90)
 13 Chen, Lillian       10 Express Swimming-MR  6:39.56    6:42.25 MEET     4
                  33.70     1:12.85 (39.15)     1:53.35 (40.50)     2:34.90 (41.55)
        3:16.75 (41.85)     3:57.65 (40.90)     4:39.28 (41.63)     5:20.93 (41.65)
        6:02.85 (41.92)     6:42.25 (39.40)
 14 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              6:42.38    6:54.54          3
                  36.06     1:16.70 (40.64)     1:59.23 (42.53)     2:41.87 (42.64)
        3:24.36 (42.49)     4:07.14 (42.78)     4:50.37 (43.23)     5:32.68 (42.31)
        6:14.17 (41.49)     6:54.54 (40.37)

Event 120  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 5:52.90   2/27/2005 Nader Yamout, TWISTERS
       Metro: # 5:38.34        2000 J.Charnin-Aker, LIE-MR
                5:48.69  T16
                6:30.99  ZQ
                6:44.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       10 Twisters-MR          6:19.86    5:52.90*ZQ      20
                  30.12     1:04.52 (34.40)     1:40.01 (35.49)     2:16.48 (36.47)
        2:52.87 (36.39)     3:29.46 (36.59)     4:05.62 (36.16)     4:42.70 (37.08)
        5:18.45 (35.75)     5:52.90 (34.45)
  2 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            6:02.76    5:58.05 ZQ      17
                  32.17     1:07.77 (35.60)     1:44.07 (36.30)     2:20.52 (36.45)
        2:57.26 (36.74)     3:34.29 (37.03)     4:11.32 (37.03)     4:47.46 (36.14)
        5:23.94 (36.48)     5:58.05 (34.11)
  3 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR      6:14.60    6:10.40 ZQ      16
                  32.48     1:09.59 (37.11)     1:47.35 (37.76)     2:25.16 (37.81)
        3:03.77 (38.61)     3:41.66 (37.89)     4:20.59 (38.93)     4:59.48 (38.89)
        5:35.43 (35.95)     6:10.40 (34.97)
  4 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               6:19.22    6:12.64 ZQ      15
                  33.75     1:11.36 (37.61)     1:49.50 (38.14)     2:28.02 (38.52)
        3:06.15 (38.13)     3:44.65 (38.50)     4:24.03 (39.38)     5:01.07 (37.04)
        5:37.58 (36.51)     6:12.64 (35.06)
  5 Nangle, JT T        10 Middies-MR           6:06.24    6:13.30 ZQ      14
                  32.18     1:08.64 (36.46)     1:45.85 (37.21)     2:24.02 (38.17)
        3:02.51 (38.49)     3:40.91 (38.40)     4:19.66 (38.75)     4:58.86 (39.20)
        5:36.39 (37.53)     6:13.30 (36.91)
  6 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR      6:17.32    6:17.01 ZQ      13
                  31.97     1:08.20 (36.23)     1:45.91 (37.71)     2:24.49 (38.58)
        3:03.28 (38.79)     3:42.34 (39.06)     4:21.89 (39.55)     5:01.44 (39.55)
        5:39.81 (38.37)     6:17.01 (37.20)
  7 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR               6:40.05    6:21.05 ZQ      12
                  32.33     1:09.11 (36.78)     1:47.37 (38.26)     2:27.06 (39.69)
        3:05.79 (38.73)     3:45.04 (39.25)     4:24.45 (39.41)     5:04.08 (39.63)
        5:44.47 (40.39)     6:21.05 (36.58)
  8 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR      6:34.68    6:30.96 ZQ      11
                  34.48     1:13.91 (39.43)     1:55.04 (41.13)     2:35.55 (40.51)
        3:15.99 (40.44)     3:54.93 (38.94)     4:36.53 (41.60)     5:17.37 (40.84)
        5:55.27 (37.90)     6:30.96 (35.69)
  9 Carducci, Matthew   10 Middies-MR           6:14.04    6:31.48 MEET     9
                  34.67     1:13.44 (38.77)     1:53.73 (40.29)     2:34.35 (40.62)
        3:14.40 (40.05)     3:55.32 (40.92)     4:35.98 (40.66)     5:15.52 (39.54)
        5:53.75 (38.23)     6:31.48 (37.73)
 10 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         6:25.50    6:33.10 MEET     7
                  33.89     1:13.56 (39.67)     1:54.60 (41.04)     2:35.86 (41.26)
        3:15.22 (39.36)     3:55.91 (40.69)     4:37.05 (41.14)     5:17.78 (40.73)
        5:55.40 (37.62)     6:33.10 (37.70)
 11 Eid, Alex           10 Badger-MR            6:43.51    6:33.98 MEET     6
                  33.22     1:11.55 (38.33)     1:51.09 (39.54)     2:31.50 (40.41)
        3:11.78 (40.28)     3:51.92 (40.14)     4:33.14 (41.22)     5:14.32 (41.18)
        5:54.72 (40.40)     6:33.98 (39.26)
 12 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR           6:39.79    6:35.73 MEET     5
                  34.63     1:14.01 (39.38)     1:54.94 (40.93)     2:35.54 (40.60)
        3:15.90 (40.36)     3:56.34 (40.44)     4:36.67 (40.33)     5:17.34 (40.67)
        5:57.63 (40.29)     6:35.73 (38.10)
 13 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR               6:29.76    6:37.76 MEET     4
                  34.08     1:13.29 (39.21)     1:54.36 (41.07)     2:35.93 (41.57)
        3:16.05 (40.12)     3:56.00 (39.95)     4:38.23 (42.23)     5:20.03 (41.80)
        6:00.67 (40.64)     6:37.76 (37.09)
 14 Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR      6:42.62    6:40.49 MEET     3
                  34.38     1:15.44 (41.06)     1:56.47 (41.03)     2:37.79 (41.32)
        3:18.95 (41.16)     4:00.86 (41.91)     4:42.76 (41.90)     5:22.72 (39.96)
        6:04.21 (41.49)     6:40.49 (36.28)
 15 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            6:44.45    6:41.24 MEET     2
                  34.33     1:13.95 (39.62)     1:54.56 (40.61)     2:35.95 (41.39)
        3:17.79 (41.84)     3:58.48 (40.69)     4:40.98 (42.50)     5:23.93 (42.95)
        6:04.34 (40.41)     6:41.24 (36.90)

Event 121  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:54.77   3/17/2001 Kim E. Kelly, BSC
       Metro: # 4:45.78    5/1/1995 J.Foschi, LIAC-MR
                4:49.49  NAT
                4:58.09  T16
                5:03.29  JR
                5:12.49  SECT
                5:30.39  ZQ
                5:35.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR            5:14.92    5:08.31 SECT    20
                  28.11       58.50 (30.39)     1:29.57 (31.07)     2:00.70 (31.13)
        2:32.09 (31.39)     3:03.11 (31.02)     3:34.52 (31.41)     4:05.79 (31.27)
        4:37.20 (31.41)     5:08.31 (31.11)
  2 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  5:12.06    5:09.20 SECT    17
                  28.04       58.60 (30.56)     1:29.38 (30.78)     2:00.69 (31.31)
        2:32.07 (31.38)     3:03.87 (31.80)     3:35.61 (31.74)     4:07.08 (31.47)
        4:38.97 (31.89)     5:09.20 (30.23)
  3 Larson, Kim P       13 IA-MR                5:11.87    5:10.16 SECT    16
                  27.91       58.57 (30.66)     1:29.55 (30.98)     2:00.85 (31.30)
        2:32.64 (31.79)     3:04.34 (31.70)     3:36.45 (32.11)     4:08.14 (31.69)
        4:40.30 (32.16)     5:10.16 (29.86)
  4 Ackerman, Amanda L  14 LIAC-MR              5:22.23    5:18.09 ZQ      15
                  29.52     1:01.00 (31.48)     1:32.58 (31.58)     2:04.51 (31.93)
        2:36.72 (32.21)     3:09.39 (32.67)     3:41.77 (32.38)     4:14.52 (32.75)
        4:46.58 (32.06)     5:18.09 (31.51)
  5 Papish, Molly F     14 TVSC-MR              5:21.13    5:23.25 ZQ      14
                  28.37       59.89 (31.52)     1:32.69 (32.80)     2:05.72 (33.03)
        2:38.75 (33.03)     3:11.88 (33.13)     3:45.09 (33.21)     4:18.43 (33.34)
        4:51.42 (32.99)     5:23.25 (31.83)
  6 Smith, Ashley A     13 LIAC-MR              5:23.56    5:25.45 ZQ      13
                  29.05     1:00.87 (31.82)     1:34.13 (33.26)     2:07.62 (33.49)
        2:41.39 (33.77)     3:14.72 (33.33)     3:48.23 (33.51)     4:21.64 (33.41)
        4:54.21 (32.57)     5:25.45 (31.24)
  7 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR               5:24.71    5:26.05 ZQ      12
                  28.70     1:00.52 (31.82)     1:33.59 (33.07)     2:07.21 (33.62)
        2:40.99 (33.78)     3:14.54 (33.55)     3:48.17 (33.63)     4:21.71 (33.54)
        4:54.89 (33.18)     5:26.05 (31.16)
  8 Festa, Julia D      13 LIAC-MR              5:24.38    5:27.00 ZQ      11
                  29.65     1:02.06 (32.41)     1:34.92 (32.86)     2:08.11 (33.19)
        2:41.42 (33.31)     3:14.98 (33.56)     3:48.63 (33.65)     4:22.07 (33.44)
        4:55.27 (33.20)     5:27.00 (31.73)
B - Final
  9 Weaver, Joan M      13 IA-MR                5:28.44    5:20.61 ZQ       9
                  28.31     1:00.38 (32.07)     1:32.85 (32.47)     2:05.73 (32.88)
        2:39.04 (33.31)     3:11.90 (32.86)     3:44.50 (32.60)     4:17.15 (32.65)
        4:49.76 (32.61)     5:20.61 (30.85)
 10 Winkler, Caitlin    14 FLY-MR               5:29.07    5:22.75 ZQ       7
                  29.11     1:01.60 (32.49)     1:34.20 (32.60)     2:07.38 (33.18)
        2:40.40 (33.02)     3:13.63 (33.23)     3:46.20 (32.57)     4:18.83 (32.63)
        4:50.91 (32.08)     5:22.75 (31.84)
 11 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR    5:30.43    5:23.78 ZQ       6
                  29.02     1:00.79 (31.77)     1:33.22 (32.43)     2:06.18 (32.96)
        2:39.18 (33.00)     3:12.23 (33.05)     3:45.34 (33.11)     4:18.60 (33.26)
        4:51.78 (33.18)     5:23.78 (32.00)
 12 Nugent, Susan A     13 OWA-MR               5:25.46    5:27.01 ZQ       5
                  29.26     1:01.32 (32.06)     1:34.40 (33.08)     2:07.09 (32.69)
        2:40.83 (33.74)     3:14.04 (33.21)     3:47.38 (33.34)     4:20.96 (33.58)
        4:54.32 (33.36)     5:27.01 (32.69)
 13 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR              5:29.24    5:28.14 ZQ       4
                  29.18     1:01.72 (32.54)     1:34.70 (32.98)     2:07.52 (32.82)
        2:41.16 (33.64)     3:15.29 (34.13)     3:49.65 (34.36)     4:22.91 (33.26)
        4:56.06 (33.15)     5:28.14 (32.08)
 14 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               5:28.27    5:31.34 MEET     3
                  29.08     1:01.09 (32.01)     1:34.12 (33.03)     2:07.51 (33.39)
        2:41.18 (33.67)     3:15.26 (34.08)     3:49.30 (34.04)     4:23.71 (34.41)
        4:58.21 (34.50)     5:31.34 (33.13)
 15 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            5:31.87    5:33.19 MEET     2
                  29.30     1:01.95 (32.65)     1:35.35 (33.40)     2:09.05 (33.70)
        2:42.81 (33.76)     3:16.89 (34.08)     3:51.16 (34.27)     4:25.41 (34.25)
        4:59.59 (34.18)     5:33.19 (33.60)
 16 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              5:26.56    6:04.89          1
                  32.78     1:08.17 (35.39)     1:43.25 (35.08)     2:20.15 (36.90)
        2:57.49 (37.34)     3:35.34 (37.85)     4:12.97 (37.63)     4:51.28 (38.31)
        5:29.03 (37.75)     6:04.89 (35.86)
Preliminaries
 10 Anderer, Britney    13 HAA-MR               5:26.36
 14 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         5:28.54
 19 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              5:32.20
 20 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      5:33.10
 21 McDonough, Maureen  14 WAC-MR               5:34.46
 22 Tyznar, Jessica A   13 LIAC-MR              5:34.51
 23 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR              5:34.95
 24 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  5:36.39
 25 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                5:36.43
 26 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               5:36.77
 27 Janowski, Mary-Ely  14 OWA-MR               5:37.28
 28 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR               5:37.84
 29 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          5:38.08
 30 Smith, Jackie       14 LBA-MR               5:38.43
 31 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                5:38.81
 32 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR      5:39.84

Event 122  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:44.36        1983 John Witchell
       Metro: # 4:36.32    5/1/1992 K.MacFadyen, LIAC-MR
                4:27.19  NAT
                4:39.59  JR
                4:44.49  T16
                4:48.39  SECT
                5:27.49  ZQ
                5:32.09  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR              5:02.27    4:50.01 ZQ      20
                  25.48       53.23 (27.75)     1:22.04 (28.81)     1:51.53 (29.49)
        2:21.57 (30.04)     2:51.24 (29.67)     3:20.97 (29.73)     3:50.99 (30.02)
        4:21.11 (30.12)     4:50.01 (28.90)
  2 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR         5:01.54    5:00.23 ZQ      17
                  26.76       56.01 (29.25)     1:25.88 (29.87)     1:56.43 (30.55)
        2:26.98 (30.55)     2:57.62 (30.64)     3:28.59 (30.97)     3:59.48 (30.89)
        4:30.25 (30.77)     5:00.23 (29.98)
  3 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR  5:10.28    5:00.97 ZQ      16
                  27.22       57.40 (30.18)     1:27.96 (30.56)     1:59.21 (31.25)
        2:30.12 (30.91)     3:00.95 (30.83)     3:31.59 (30.64)     4:02.29 (30.70)
        4:32.41 (30.12)     5:00.97 (28.56)
  4 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         5:03.50    5:01.60 ZQ      15
                  27.28       57.44 (30.16)     1:27.99 (30.55)     1:58.76 (30.77)
        2:29.77 (31.01)     3:00.84 (31.07)     3:31.97 (31.13)     4:02.83 (30.86)
        4:33.27 (30.44)     5:01.60 (28.33)
  5 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR              5:05.94    5:05.12 ZQ      14
                  27.44       57.59 (30.15)     1:28.77 (31.18)     1:59.81 (31.04)
        2:31.15 (31.34)     3:02.67 (31.52)     3:34.07 (31.40)     4:05.55 (31.48)
        4:36.11 (30.56)     5:05.12 (29.01)
  6 Cremer, Christian   13 IA-MR                5:14.03    5:15.06 ZQ      13
                  27.54       58.59 (31.05)     1:30.27 (31.68)     2:02.63 (32.36)
        2:34.56 (31.93)     3:06.50 (31.94)     3:39.05 (32.55)     4:11.28 (32.23)
        4:43.64 (32.36)     5:15.06 (31.42)
  7 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              5:12.10    5:20.96 ZQ      12
                  27.42       58.50 (31.08)     1:30.45 (31.95)     2:02.99 (32.54)
        2:36.00 (33.01)     3:09.26 (33.26)     3:42.83 (33.57)     4:16.15 (33.32)
        4:49.69 (33.54)     5:20.96 (31.27)
  8 Asaga, Kazu         14 Bgnw Marlins-MR      5:05.22    5:23.61 ZQ      11
                  26.66       56.71 (30.05)     1:27.80 (31.09)     2:00.36 (32.56)
        2:32.47 (32.11)     3:07.75 (35.28)     3:41.72 (33.97)     4:16.76 (35.04)
        4:51.75 (34.99)     5:23.61 (31.86)
B - Final
  9 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         5:14.43    5:11.73 ZQ       9
                  27.15       57.14 (29.99)     1:28.28 (31.14)     1:59.95 (31.67)
        2:31.75 (31.80)     3:03.69 (31.94)     3:36.11 (32.42)     4:08.48 (32.37)
        4:40.56 (32.08)     5:11.73 (31.17)
 10 Schaub, Charles M   14 Cond-MR              5:20.85    5:11.97 ZQ       7
                  28.79     1:00.72 (31.93)     1:33.24 (32.52)     2:03.49 (30.25)
        2:34.35 (30.86)     3:05.49 (31.14)     3:36.96 (31.47)     4:09.46 (32.50)
        4:41.84 (32.38)     5:11.97 (30.13)
 11 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      5:18.39    5:14.17 ZQ       6
                  27.00       58.01 (31.01)     1:30.39 (32.38)     2:02.72 (32.33)
        2:35.07 (32.35)     3:07.42 (32.35)     3:39.70 (32.28)     4:12.16 (32.46)
        4:43.97 (31.81)     5:14.17 (30.20)
 12 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR    5:16.11    5:14.34 ZQ       5
                  27.67       58.65 (30.98)     1:30.46 (31.81)     2:02.96 (32.50)
        2:35.28 (32.32)     3:07.64 (32.36)     3:39.61 (31.97)     4:11.94 (32.33)
        4:44.24 (32.30)     5:14.34 (30.10)
 13 Caputo, Mike        14 WAC-MR               5:16.40    5:14.40 ZQ       4
                  27.56       58.45 (30.89)     1:30.36 (31.91)     2:02.49 (32.13)
        2:34.77 (32.28)     3:07.12 (32.35)     3:39.16 (32.04)     4:11.74 (32.58)
        4:43.65 (31.91)     5:14.40 (30.75)
 14 Saindon, Brian      14 VAC-MR               5:23.40    5:20.38 ZQ       3
                  27.68       58.08 (30.40)     1:30.19 (32.11)     2:03.08 (32.89)
        2:36.15 (33.07)     3:09.06 (32.91)     3:42.36 (33.30)     4:15.69 (33.33)
        4:48.46 (32.77)     5:20.38 (31.92)
 15 Duch, Jack          14 RedTails-MR          5:24.54    5:21.75 ZQ       1.5
                  28.92     1:00.94 (32.02)     1:33.39 (32.45)     2:05.40 (32.01)
        2:38.41 (33.01)     3:11.74 (33.33)     3:45.00 (33.26)     4:18.33 (33.33)
        4:50.84 (32.51)     5:21.75 (30.91)
 15 Hallinan, James J   13 IA-MR                5:25.14    5:21.75 ZQ       1.5
                  27.69       58.28 (30.59)     1:30.23 (31.95)     2:03.09 (32.86)
        2:36.27 (33.18)     3:09.23 (32.96)     3:42.46 (33.23)     4:16.00 (33.54)
        4:49.41 (33.41)     5:21.75 (32.34)
Preliminaries
  7 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               5:10.72
 11 Chang, One June J   14 FLY-MR               5:15.67
 15 Naudy, Enrique I    14 UNAT3-MR             5:18.40
 16 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR              5:18.70
 17 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              5:19.80
 19 Culver, Eric        13 VAC-MR               5:21.21
 22 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR          5:25.08
 23 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               5:25.09
 25 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               5:27.15
 26 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR               5:27.78
 27 Feeley, Ryan J      13 Badger-MR            5:27.89
 28 Kim, Daniel H       14 CIY-MR               5:28.51
 29 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               5:29.23
 30 Krause, Billy K     13 Tmsuffolk-MR         5:29.69
 31 Lyons, Brian L      13 Bgnw Marlins-MR      5:29.74
 32 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              5:30.03
 33 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR      5:31.93
 34 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR      5:37.26
 35 O'Neill, Brian P    13 LIAC-MR              5:38.44
 36 Love, Mike D        14 Badger-MR            5:41.40

Event 123  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.67   3/16/2001 Kelly E. Bunstar, CSC
       Metro: # 28.86  11/24/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                30.19  T16
                35.59  ZQ
                37.09  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR      32.27      30.88 ZQ      20
  2 Merz, Wendy A       10 HYB-MR                 32.51      31.35 ZQ      17
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR    32.40      31.87 ZQ      16
  4 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 32.14      31.91 ZQ      15
  5 Sun, Angela         10 Twisters-MR            31.57      32.12 ZQ      14
  6 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR      34.75      32.15 ZQ      13
  7 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR                34.41      32.66 ZQ      12
  8 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                33.02      32.87 ZQ      11
  9 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR      34.69      33.18 ZQ       9
 10 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR      32.81      33.29 ZQ       7
 11 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR                 33.28      33.44 ZQ       6
 12 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR                 34.27      33.48 ZQ       5
 13 Nuszer, Erin R      10 LIAC-MR                33.64      33.66 ZQ       4
 14 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR            33.88      33.79 ZQ       3
 15 Minaki, Megumi      10 Middies-MR             33.98      33.99 ZQ       2
 16 Papetti, Zoe        10 LBA-MR                 36.16      34.18 ZQ       1
 17 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                35.39      34.20 ZQ
 18 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR                 34.65      34.52 ZQ
 19 Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR      35.65      34.62 ZQ
 20 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR                36.69      34.71 ZQ
 21 Rubenstein, Allie   10 Middies-MR             34.11      34.85 ZQ
 21 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR            35.82      34.85 ZQ
 23 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                34.54      35.13 ZQ
 24 Boyko, Emily F      10 MSC-MR                 36.55      35.18 ZQ
 25 Wallace, Oona M      9 GAEL-MR                36.76      35.20 ZQ
 26 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR             35.25      35.27 ZQ
 27 Pope, Lauren A      10 Middies-MR             36.61      35.55 ZQ
 28 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR                36.80      35.57 ZQ
 29 Poleway, Monica J   10 Middies-MR             35.50      35.58 ZQ
 30 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR    36.44      35.70 MEET
 31 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR         36.32      35.94 MEET
 32 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR    36.41      35.98 MEET
 33 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR              36.68      36.19 MEET
 34 Timpanaro, Ilysa E  10 Ndac-MR                36.64      36.41 MEET
 35 Kim, Elizabeth       9 FLY-MR                 36.65      36.45 MEET
 36 Zawatson, Cady      10 LBA-MR                 37.01      36.46 MEET
 37 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                36.99      36.50 MEET
 38 Feminella, Meghan    9 WAC-MR                 36.71      36.67 MEET
 39 Doherty, Julia G    10 GAEL-MR                36.82      36.80 MEET
 40 Johnson, Caroline   10 Middies-MR             36.63      37.04 MEET
 40 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR                36.54      37.04 MEET
 42 Young, Kayla        10 Express Swimming-MR    36.61      37.11
 43 Lindenberg, Olivia   9 Bgnw Marlins-MR        37.05      37.32
 44 Eastman, Lizard M    9 LIAC-MR                37.07      37.41
 45 Olinger, Olivia M   10 Bgnw Marlins-MR        36.33      37.42
 45 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                36.09      37.42
 47 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                 36.06      37.49
 48 Smith, Mollie M     10 Pace-MR                37.03      37.58
 49 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR      36.93      37.75
 50 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR        36.98      38.03

Event 124  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.04   2/27/2005 Samuel MO, TWISTERS
       Metro: # 28.40        2000 A.Simco, BGNW-MR
                29.99  T16
                36.39  ZQ
                37.59  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR            29.54      29.04*T16     20
  2 Yang, Patrick       10 LIAC-MR                30.37      29.46 T16     17
  3 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team-MR      31.15      31.16 ZQ      16
  4 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 31.65      31.65 ZQ      15
  5 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              32.33      31.69 ZQ      14
  6 Mercurio, Joseph     9 FLY-MR                 31.58      31.91 ZQ      13
  7 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR        32.33      32.03 ZQ      12
  8 Yamout, Nader       10 Twisters-MR            33.14      32.05 ZQ      11
  9 Carducci, Matthew   10 Middies-MR             31.47      32.32 ZQ       9
 10 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR        31.49      32.49 ZQ       7
 11 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR                 31.67      32.55 ZQ       6
 12 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR    32.90      32.88 ZQ       5
 13 Simkins, Robert T    9 HYB-MR                 36.83      33.89 ZQ       3.5
 13 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR      35.16      33.89 ZQ       3.5
 15 Qiao, Andrew        10 FLY-MR                 33.53      34.03 ZQ       2
 16 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR                 33.32      34.30 ZQ       1
 17 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR        34.87      34.45 ZQ
 18 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR                34.67      34.61 ZQ
 19 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                35.02      34.67 ZQ
 20 Lu, Michael S       10 Middies-MR             34.78      34.68 ZQ
 21 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                 34.73      34.84 ZQ
 22 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR                34.66      34.87 ZQ
 23 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR           34.29      34.91 ZQ
 24 Zhivkov, Panio G    10 Apex-MR                35.91      34.96 ZQ
 25 Vallar, Jack        10 SMC-MR                 36.89      35.01 ZQ
 26 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR                34.37      35.06 ZQ
 27 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR      35.41      35.08 ZQ
 28 Lyons, Sean P        9 Bgnw Marlins-MR        37.12      35.17 ZQ
 29 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR             36.09      35.21 ZQ
 30 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR           36.22      35.34 ZQ
 31 Quintin, Hector H   10 LBA-MR                 36.73      35.53 ZQ
 32 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR    34.47      35.78 ZQ
 33 Nangle, JT T        10 Middies-MR             33.99      35.82 ZQ
 34 Santoro, Philip M   10 TVSC-MR                36.42      35.83 ZQ
 35 Shanja, Ilir        10 UNAT2-MR               36.81      35.87 ZQ
 36 Pollack, Jack H     10 Middies-MR             35.92      35.89 ZQ
 37 Buoniello, Blake J  10 IA-MR                  36.81      35.97 ZQ
 38 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR           35.37      35.98 ZQ
 39 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR           37.41      35.99 ZQ
 40 Eid, Alex           10 Badger-MR              34.71      36.05 ZQ
 41 Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR        37.52      36.07 ZQ
 42 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR                36.22      36.11 ZQ
 43 Torres, David       10 FLY-MR                 37.13      36.35 ZQ
 44 Rueda, Diego C       9 Agua Swim Team-MR      37.24      36.43 MEET
 45 Barry, Charles       9 Badger-MR              36.26      36.45 MEET
 46 Gleit, Dylan        10 Tmsuffolk-MR           37.33      36.78 MEET
 47 Rookwood Jr., Will   9 HS-MR                  36.15      37.00 MEET
 48 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR    35.49      37.01 MEET
 49 Fitzpatrick, Kiera   9 HYB-MR                 36.66      37.32 MEET
 50 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR      36.78      37.35 MEET
 51 Murphy, Robert      10 CSC-MR                 35.46      37.64
 52 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR    36.93      37.74
 53 Lennon, Michael J   10 OWA-MR                 37.46      38.01
 53 Hogan, Colin J       9 Badger-MR              37.55      38.01
 55 Knight, Jordan       9 FLY-MR                 37.10      38.10
 56 McCann, Brendan A    9 CIY-MR                 36.84      39.24
 -- McAllister, Dylan   10 IA-MR                  37.58         DQ

Event 125  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 56.75   3/16/2001 Bridget A. O'Connor, BSC
       Metro: # 55.89    5/1/1999 A.Mantey, MSC-MR
                55.39  NAT
                57.39  T16
                58.49  JR
              1:00.09  SECT
              1:05.09  ZQ
              1:07.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Forrester, Alex     13 Badger-MR              59.57      58.06 JR      20
                  26.79       58.06 (31.27)
  2 Niessl, Steffi E    14 Bgnw Marlins-MR        58.98      58.98 SECT    17
                  27.34       58.98 (31.64)
  3 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      1:01.52    1:00.26 ZQ      16
                  27.76     1:00.26 (32.50)
  4 Degrazia, Kristen   14 Tmsuffolk-MR         1:00.93    1:00.38 ZQ      15
                  28.45     1:00.38 (31.93)
  5 Guba, Ali E         14 GAEL-MR              1:00.73    1:00.80 ZQ      14
                  28.60     1:00.80 (32.20)
  6 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               1:01.41    1:01.07 ZQ      13
                  27.94     1:01.07 (33.13)
  7 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               1:01.21    1:01.17 ZQ      12
                  28.38     1:01.17 (32.79)
  8 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              1:01.69    1:02.22 ZQ      11
                  28.97     1:02.22 (33.25)
B - Final
  9 Holden, Kim B       13 Bgnw Marlins-MR      1:02.30    1:01.32 ZQ       9
                  28.34     1:01.32 (32.98)
 10 LeGuyader, Sydney   14 IA-MR                1:02.33    1:02.20 ZQ       7
                  29.39     1:02.20 (32.81)
 11 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            1:02.91    1:02.72 ZQ       6
                  28.74     1:02.72 (33.98)
 12 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         1:03.09    1:02.75 ZQ       5
                  29.58     1:02.75 (33.17)
 13 Evans, Laura A      13 Badger-MR            1:02.15    1:02.95 ZQ       4
                  29.21     1:02.95 (33.74)
 14 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR    1:03.39    1:03.27 ZQ       3
                  29.68     1:03.27 (33.59)
 15 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  1:02.68    1:03.33 ZQ       2
                  29.57     1:03.33 (33.76)
 16 Alleyne, Sophia N   14 NFS-MR               1:02.46    1:03.73 ZQ       1
                  28.85     1:03.73 (34.88)
Preliminaries
 11 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.32
 17 Malone, Becky L     14 NBS-MR               1:03.38
 19 Moursi, Sara A      13 Tmsuffolk-MR         1:03.40
 20 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR               1:03.58
 21 Berg, Shea P        13 MSC-MR               1:03.76
 22 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    1:04.25
 23 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR              1:04.29
 24 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              1:04.49
 25 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               1:04.86
 26 Harris, Katherine   14 LBA-MR               1:05.07
 27 Ackerman, Amanda L  14 LIAC-MR              1:05.11
 28 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR      1:05.46
 29 Holloway, Rebecca   14 TVSC-MR              1:05.51
 30 Mrozinski, Melissa  13 Basc-MR              1:05.55
 31 Anderer, Britney    13 HAA-MR               1:05.64
 32 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR               1:05.67
 33 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR               1:05.83
 34 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR          1:05.86
 35 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR               1:06.03
 35 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              1:06.03
 37 Braca, Gianna L     13 Pace-MR              1:06.17
 38 Fountain, Michelle  14 IA-MR                1:06.19
 39 Holscher, Amanda J  14 HYB-MR               1:06.22
 40 Bransfield, Sammy   13 LIAC-MR              1:06.42
 41 Farrar, Chloe B     14 MSC-MR               1:06.47
 42 Knight, Ashley      13 FLY-MR               1:06.52
 43 Hill, Daniella      14 FLY-MR               1:06.69
 44 Winkler, Caitlin    14 FLY-MR               1:06.89
 45 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR         1:06.94
 46 O'Keefe, Brenna M   13 MSC-MR               1:07.15
 47 Mercurio, Sophia    13 FLY-MR               1:07.43
 48 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               1:07.53
 49 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR      1:07.77
 50 Shanja, Xhesika     14 FLY-MR               1:07.88
 51 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               1:08.01
 52 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team-MR    1:08.10
 53 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               1:08.32
 54 Yoo, Andrea         14 FLY-MR               1:08.34
 55 Ras, Jessica A      14 Express Swimming-MR  1:09.43
 56 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                1:10.33
 57 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:12.20

Event 126  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 53.26   3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC
       Metro: # 52.41    5/1/1998 D.Kahn, TS-MR
                49.19  NAT
                51.89  JR
                53.29  T16
                54.09  SECT
              1:01.99  ZQ
              1:04.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR                56.68      54.95 ZQ      20
                  25.78       54.95 (29.17)
  2 Asaga, Kazu         14 Bgnw Marlins-MR        56.00      55.40 ZQ      17
                  25.50       55.40 (29.90)
  3 Cox, Mark A         13 IA-MR                  56.02      55.42 ZQ      16
                  25.83       55.42 (29.59)
  4 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR        58.29      57.50 ZQ      14.5
                  27.23       57.50 (30.27)
  4 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                57.52      57.50 ZQ      14.5
                  26.78       57.50 (30.72)
  6 Hoempler, Erik      14 SSL-MR                 58.35      57.53 ZQ      13
                  28.51       57.53 (29.02)
  7 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                57.88      57.89 ZQ      12
                  26.72       57.89 (31.17)
  8 Catano, AL          13 IA-MR                  58.51      58.69 ZQ      11
                  26.95       58.69 (31.74)
B - Final
  9 Nam, Timothy K      14 Badger-MR              58.55      56.82 ZQ       9
                  26.28       56.82 (30.54)
 10 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR           59.22      59.10 ZQ       7
                  28.09       59.10 (31.01)
 11 Huff, Andrew C      14 Badger-MR              58.85      59.27 ZQ       6
                  27.82       59.27 (31.45)
 12 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR            59.58      59.44 ZQ       5
                  28.07       59.44 (31.37)
 13 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:00.28      59.49 ZQ       4
                  28.02       59.49 (31.47)
 14 Scott, Tyler W      13 MSC-MR               1:00.24    1:00.28 ZQ       3
                  28.19     1:00.28 (32.09)
 15 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR       1:00.69    1:01.22 ZQ       2
                  28.42     1:01.22 (32.80)
 16 Russell, Lucais E   14 LIND-MR                59.03    1:01.79 ZQ       1
                  28.37     1:01.79 (33.42)
Preliminaries
 10 Jacobson, Matt A    14 Badger-MR              58.79
 14 Gao, Simon X        14 TVSC-MR                59.56
 19 Chang, One June J   14 FLY-MR               1:00.72
 20 King, Brendan D     14 IA-MR                1:00.86
 20 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR          1:00.86
 22 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR      1:01.13
 23 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR               1:01.16
 24 Katz, Andrew        13 SSL-MR               1:01.36
 25 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR  1:01.43
 26 Kim, Kenny L        13 FLY-MR               1:01.73
 27 Koyama, Hiro        14 Pace-MR              1:01.74
 28 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR              1:01.75
 29 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               1:01.90
 30 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team-MR    1:01.94
 31 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR         1:02.06
 32 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              1:02.26
 33 Kim, Daniel H       14 CIY-MR               1:02.42
 34 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR      1:02.88
 35 White, Timothy G    14 HYB-MR               1:03.14
 36 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR               1:03.30
 37 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      1:03.31
 38 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR          1:03.53
 39 Naudy, Enrique I    14 UNAT3-MR             1:03.63
 40 Vassallo, Timothy   14 LBA-MR               1:03.75
 41 Caputo, Mike        14 WAC-MR               1:04.56
 42 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR               1:05.17
 43 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:05.76
 44 Zorgman, Willem H   13 Pace-MR              1:05.79
 45 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team-MR    1:06.95
 46 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR              1:07.38
 -- Jasinski, Brian A   14 Express Swimming-MR      DQ
 -- Gavin, Tripp G      14 HYB-MR                   DQ

Event 127  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 30.23   2/27/2005 Annie Zhu, TWISTERS
       Metro: # 30.23   2/27/2005 Annie Zhu, TWISTERS
                31.69  T16
                36.79  ZQ
                37.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR            31.06      30.23*T16     20
  2 Sun, Angela         10 Twisters-MR            33.54      33.06 ZQ      17
  3 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                 35.48      33.30 ZQ      16
  4 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR                34.49      33.75 ZQ      15
  5 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR      33.34      33.85 ZQ      13.5
  5 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                34.56      33.85 ZQ      13.5
  7 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR    34.55      33.93 ZQ      12
  8 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR              34.52      33.95 ZQ      11
  9 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR      34.79      34.08 ZQ       9
 10 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                 35.48      34.62 ZQ       7
 11 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR      33.73      34.63 ZQ       6
 12 Merz, Wendy A       10 HYB-MR                 35.50      34.92 ZQ       5
 13 Cox, Danielle R     10 HYB-MR                 37.23      35.07 ZQ       4
 14 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR            36.24      35.38 ZQ       3
 15 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR            35.73      35.39 ZQ       2
 16 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR              35.49      35.47 ZQ       1
 17 Watson, Carly E     10 MSC-MR                 35.87      35.70 ZQ
 18 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR                 35.17      35.77 ZQ
 19 Hogan, Paige E      10 Pace-MR                37.06      35.80 ZQ
 20 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR                 37.13      36.06 ZQ
 21 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR                 36.23      36.10 ZQ
 22 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR      36.00      36.13 ZQ
 23 Southren, Brianna   10 Cond-MR                37.81      36.14 ZQ
 24 Rudel, Holly E       9 Aqua Gems-MR           37.19      36.20 ZQ
 25 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                35.61      36.31 ZQ
 26 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR    37.91      36.32 ZQ
 27 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR                35.63      36.39 ZQ
 28 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR              36.14      36.56 ZQ
 29 Timpanaro, Ilysa E  10 Ndac-MR                37.66      36.79 ZQ
 30 Papetti, Zoe        10 LBA-MR                 36.27      36.91 MEET
 31 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                37.69      37.04 MEET
 32 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR             37.52      37.12 MEET
 33 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                 37.96      37.17 MEET
 34 Catano, Tiffany      8 IA-MR                  37.76      37.19 MEET
 35 Minaki, Megumi      10 Middies-MR             36.23      37.26 MEET
 36 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR             37.99      37.31 MEET
 37 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR                37.79      37.44 MEET
 38 Toback, Gabbie N     9 LIAC-MR                37.96      37.50 MEET
 39 Summers, Morgan S   10 CIY-MR                 37.20      37.56 MEET
 40 Winkler, Erika      10 FLY-MR                 37.98      37.63 MEET
 41 Poleway, Monica J   10 Middies-MR             36.57      37.67 MEET
 41 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR    37.39      37.67 MEET
 43 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR        36.69      37.79 MEET
 44 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                37.44      37.81 MEET
 45 McHale, Shannon     10 HAA-MR                 36.99      37.88 MEET
 46 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR                37.98      37.92 MEET
 47 Nuszer, Erin R      10 LIAC-MR                37.25      38.03
 48 Kim, Elizabeth       9 FLY-MR                 37.70      38.05
 49 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR                 37.53      38.87
 50 Fuchs, Amanda B      9 Agua Swim Team-MR      37.68      38.89
 51 Kennon, Nora M      10 Badger-MR              37.91      38.99
 52 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR      37.62      39.01
 53 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR                 37.45      39.06
 54 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR              37.95      39.47
 55 Flaherty, Kimberly  10 HYB-MR                 37.08      39.53
 56 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR        37.76      39.75
 57 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR                37.90      40.11

Event 128  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 30.44        1997 Nat L. Moore, NBS
       Metro: # 29.78        2000 D.Simco, BGNW-MR
                31.59  T16
                36.99  ZQ
                37.99  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR                31.86      31.61 ZQ      20
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR            32.08      32.27 ZQ      17
  3 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              33.27      32.34 ZQ      16
  4 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team-MR      32.67      32.83 ZQ      15
  5 Rappaport, Will L   10 Bgnw Marlins-MR        32.68      33.03 ZQ      14
  6 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR        33.22      33.35 ZQ      13
  7 Yamout, Nader       10 Twisters-MR            33.61      33.92 ZQ      12
  8 Tobin, John R       10 Badger-MR              36.15      34.46 ZQ      11
  9 Johnson, Grant A    10 Badger-MR              34.08      34.48 ZQ       9
 10 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                  36.88      34.83 ZQ       7
 11 Rosen, Alex J        9 Badger-MR              37.33      35.05 ZQ       6
 12 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR        35.04      35.20 ZQ       5
 13 Torres, David       10 FLY-MR                 35.26      35.22 ZQ       4
 14 Olin, Evan D        10 CFA-MR                 36.62      35.38 ZQ       3
 15 Nangle, JT T        10 Middies-MR             34.35      35.39 ZQ       2
 16 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR    36.62      35.44 ZQ       1
 17 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR             35.53      35.70 ZQ
 18 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR          36.68      35.90 ZQ
 19 Krosser, Jared M    10 Bgnw Marlins-MR        36.35      35.91 ZQ
 20 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR    35.79      36.00 ZQ
 21 Gleit, Dylan        10 Tmsuffolk-MR           37.03      36.12 ZQ
 22 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                 36.44      36.21 ZQ
 23 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR                 37.47      36.22 ZQ
 24 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR      37.07      36.37 ZQ
 25 Santoro, Philip M   10 TVSC-MR                35.98      36.50 ZQ
 26 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR    36.25      36.55 ZQ
 27 Qiao, Andrew        10 FLY-MR                 35.89      36.59 ZQ
 28 MO, Daniel           9 Twisters-MR            34.86      36.74 ZQ
 29 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR                37.33      36.85 ZQ
 30 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR                36.53      36.88 ZQ
 31 Simkins, Robert T    9 HYB-MR                 36.47      36.94 ZQ
 32 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR                37.53      37.09 MEET
 33 Ke, Richard M       10 Express Swimming-MR    37.65      37.10 MEET
 33 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR           37.24      37.10 MEET
 35 McAllister, Dylan   10 IA-MR                  37.71      37.16 MEET
 36 Hogan, Brett R      10 Badger-MR              37.00      37.18 MEET
 37 Polishuk, Mark      10 Basc-MR                37.99      37.33 MEET
 38 Lennon, Michael J   10 OWA-MR                 36.56      37.36 MEET
 39 Barry, Charles       9 Badger-MR              36.65      37.42 MEET
 40 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR           37.65      37.60 MEET
 41 Fitzpatrick, Kiera   9 HYB-MR                 37.18      37.62 MEET
 42 Leary, Matthew M    10 LIAC-MR                36.99      37.88 MEET
 43 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                37.92      38.05
 44 Rookwood Jr., Will   9 HS-MR                  36.43      38.25
 45 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                 36.81      38.49
 46 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR          36.88      38.58
 47 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR        37.56      38.76
 48 Pollack, Jack H     10 Middies-MR             37.77      38.82
 49 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 37.74      38.90

Event 129  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:05.72   3/18/2001 Julia E. Smit, TVSC
       Metro: # 2:00.54  12/13/2002 JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR
                2:00.99  NAT
                2:04.89  T16
                2:06.99  JR
                2:11.89  SECT
                2:22.99  ZQ
                2:26.49  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Fenn, Meaghan       13 Badger-MR            2:10.14    2:08.10 SECT    20
                  30.29     1:01.90 (31.61)     1:34.78 (32.88)     2:08.10 (33.32)
  2 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            2:12.86    2:10.98 SECT    17
                  30.49     1:03.17 (32.68)     1:37.21 (34.04)     2:10.98 (33.77)
  3 Holden, Kim B       13 Bgnw Marlins-MR      2:15.46    2:12.35 ZQ      16
                  30.11     1:03.18 (33.07)     1:38.18 (35.00)     2:12.35 (34.17)
  4 Marsh, Nicole L     14 Badger-MR            2:12.19    2:12.82 ZQ      15
                  30.79     1:04.22 (33.43)     1:38.38 (34.16)     2:12.82 (34.44)
  5 Niessl, Steffi E    14 Bgnw Marlins-MR      2:13.66    2:14.84 ZQ      14
                  30.87     1:04.38 (33.51)     1:39.69 (35.31)     2:14.84 (35.15)
  6 Evans, Laura A      13 Badger-MR            2:11.44    2:15.25 ZQ      13
                  30.79     1:04.17 (33.38)     1:40.12 (35.95)     2:15.25 (35.13)
  7 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR       2:15.03    2:16.21 ZQ      12
                  31.26     1:05.58 (34.32)     1:40.93 (35.35)     2:16.21 (35.28)
  8 Derlath, Erica A    14 Express Swimming-MR  2:16.27    2:16.75 ZQ      11
                  31.49     1:05.84 (34.35)     1:41.40 (35.56)     2:16.75 (35.35)
B - Final
  9 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR      2:17.91    2:12.99 ZQ       9
                  30.27     1:03.68 (33.41)     1:38.82 (35.14)     2:12.99 (34.17)
 10 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:21.19    2:17.81 ZQ       7
                  32.45     1:07.47 (35.02)     1:43.51 (36.04)     2:17.81 (34.30)
 11 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              2:19.75    2:18.57 ZQ       6
                  32.48     1:07.23 (34.75)     1:43.16 (35.93)     2:18.57 (35.41)
 12 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               2:19.43    2:18.74 ZQ       5
                  32.08     1:06.85 (34.77)     1:43.01 (36.16)     2:18.74 (35.73)
 13 Tyznar, Jessica A   13 LIAC-MR              2:21.28    2:19.24 ZQ       4
                  33.42     1:08.70 (35.28)     1:44.61 (35.91)     2:19.24 (34.63)
 14 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               2:20.28    2:19.33 ZQ       3
                  33.38     1:08.98 (35.60)     1:44.85 (35.87)     2:19.33 (34.48)
 15 Ong, Kimberly       14 Basc-MR              2:21.76    2:20.55 ZQ       2
                  33.65     1:09.57 (35.92)     1:45.35 (35.78)     2:20.55 (35.20)
 16 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:21.27    2:22.57 ZQ       1
                  34.19     1:10.43 (36.24)     1:46.94 (36.51)     2:22.57 (35.63)
Preliminaries
 13 Siegel, Erika A     14 Agua Swim Team-MR    2:20.41
 18 Giberson, Kari      14 Basc-MR              2:22.22
 19 Guba, Ali E         14 GAEL-MR              2:22.25
 20 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:22.81
 21 Blom, Danielle      13 HAA-MR               2:23.01
 22 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR    2:23.33
 23 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR              2:23.43
 24 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR               2:23.71
 25 Wang, Diana G       14 MSC-MR               2:23.75
 26 Lindahl, Melissa    13 LBA-MR               2:24.35
 27 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals-MR        2:24.43
 28 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team-MR    2:24.45
 29 Dwyer, Brianne M    13 Express Swimming-MR  2:24.74
 30 Hill, Daniella      14 FLY-MR               2:24.80
 31 Yoo, Andrea         14 FLY-MR               2:24.93
 32 Weaver, Joan M      13 IA-MR                2:24.96
 33 Mercurio, Sophia    13 FLY-MR               2:24.99
 34 Maloney, Caitlin    14 WAC-MR               2:25.24
 35 Carr, Erin M        14 Bgnw Marlins-MR      2:25.40
 36 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR               2:25.44
 37 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              2:26.17
 38 McDonough, Maureen  14 WAC-MR               2:27.90
 39 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR         2:28.57
 40 Fong, Sandra M      14 Agua Swim Team-MR    2:30.96
 41 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR               2:31.25
 42 Hoffman, Morgan S   13 WISC-MR              2:33.41

Event 130  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:53.67   3/18/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: # 1:52.69   3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR
                1:48.79  NAT
                1:54.79  JR
                1:57.59  T16
                1:59.39  SECT
                2:17.19  ZQ
                2:22.99  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas  13 TVSC-MR              2:08.64    2:01.27 ZQ      20
                  28.54       58.98 (30.44)     1:30.17 (31.19)     2:01.27 (31.10)
  2 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR              2:06.75    2:06.12 ZQ      17
                  29.08     1:01.15 (32.07)     1:34.26 (33.11)     2:06.12 (31.86)
  3 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR         2:09.17    2:08.02 ZQ      16
                  30.42     1:02.41 (31.99)     1:35.47 (33.06)     2:08.02 (32.55)
  4 Catano, AL          13 IA-MR                2:10.69    2:08.60 ZQ      15
                  29.67     1:02.10 (32.43)     1:36.21 (34.11)     2:08.60 (32.39)
  5 Polhill, Drew B     14 Bgnw Marlins-MR      2:10.51    2:09.96 ZQ      14
                  30.23     1:03.03 (32.80)     1:36.52 (33.49)     2:09.96 (33.44)
  6 Krause, Billy K     13 Tmsuffolk-MR         2:12.84    2:11.68 ZQ      13
                  30.74     1:03.93 (33.19)     1:37.96 (34.03)     2:11.68 (33.72)
  7 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR              2:10.06    2:12.20 ZQ      12
                  29.98     1:03.23 (33.25)     1:37.88 (34.65)     2:12.20 (34.32)
  8 Asaga, Kazu         14 Bgnw Marlins-MR      2:07.20    2:15.55 ZQ      11
                  29.63     1:02.21 (32.58)     1:37.94 (35.73)     2:15.55 (37.61)
B - Final
  9 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR      2:16.00    2:10.98 ZQ       9
                  31.05     1:05.94 (34.89)     1:38.14 (32.20)     2:10.98 (32.84)
 10 Kim, Daniel H       14 CIY-MR               2:15.82    2:13.75 ZQ       7
                  31.05     1:04.62 (33.57)     1:39.49 (34.87)     2:13.75 (34.26)
 11 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR              2:12.95    2:13.82 ZQ       6
                  31.02     1:05.93 (34.91)     1:42.12 (36.19)     2:13.82 (31.70)
 12 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR      2:17.27    2:14.61 ZQ       5
                  31.39     1:05.50 (34.11)     1:40.95 (35.45)     2:14.61 (33.66)
 13 King, Brendan D     14 IA-MR                2:17.63    2:15.43 ZQ       4
                  31.14     1:06.06 (34.92)     1:41.80 (35.74)     2:15.43 (33.63)
 14 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR      2:17.00    2:15.70 ZQ       3
                  31.33     1:06.23 (34.90)     1:41.11 (34.88)     2:15.70 (34.59)
 15 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR          2:16.71    2:17.80 MEET     2
                  31.40     1:06.09 (34.69)     1:41.71 (35.62)     2:17.80 (36.09)
 16 Salcedo, Hember     14 FLY-MR               2:16.57    2:21.47 MEET     1
                  31.58     1:06.63 (35.05)     1:43.69 (37.06)     2:21.47 (37.78)
Preliminaries
 11 Gao, Simon X        14 TVSC-MR              2:15.96
 18 Russell, Lucais E   14 LIND-MR              2:17.72
 19 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:17.81
 20 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming-MR  2:18.12
 21 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:18.25
 22 White, Timothy G    14 HYB-MR               2:18.57
 23 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR  2:18.74
 24 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              2:19.30
 25 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:19.37
 26 Duch, Jack          14 RedTails-MR          2:20.07
 27 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               2:20.63
 28 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR         2:20.64
 29 Dieterich, Matthew  14 CSC-MR               2:21.07
 30 Dokonal, Jan        14 HYB-MR               2:21.16
 31 Greer, Shaun W      14 Aqua Gems-MR         2:21.52
 32 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR          2:21.67
 33 Carlon, Timothy A   13 Agua Swim Team-MR    2:22.00
 34 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR      2:22.33
 35 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR               2:23.85
 36 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               2:23.98
 37 Qiao, Matthew       14 Tmsuffolk-MR         2:24.32
 38 Feeley, Dan         14 Badger-MR            2:27.85

Event 131  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.61   2/27/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team
       Metro: # 26.61   2/27/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team
                27.49  T16
                30.99  ZQ
                32.29  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR      27.59      26.61*T16     20
  2 Zhu, Annie          10 Twisters-MR            26.90      26.76 T16     17
  3 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                 29.05      28.37 ZQ      16
  4 Lee, Abigail C      10 Agua Swim Team-MR      29.47      28.93 ZQ      15
  5 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 29.03      29.04 ZQ      14
  6 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                29.78      29.22 ZQ      13
  7 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                 29.47      29.40 ZQ      12
  8 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR    29.10      29.41 ZQ      11
  9 Buonaiuto, Kelsey    9 TVSC-MR                29.91      29.77 ZQ       8
  9 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR      30.21      29.77 ZQ       8
 11 Sun, Angela         10 Twisters-MR            29.31      29.83 ZQ       6
 12 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                29.79      29.84 ZQ       5
 13 Merz, Wendy A       10 HYB-MR                 29.94      29.87 ZQ       4
 14 Papetti, Zoe        10 LBA-MR                 30.50      30.19 ZQ       3
 15 Chang, Elizabeth    10 FLY-MR                 29.52      30.27 ZQ       2
 16 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR              29.96      30.29 ZQ       1
 17 Rubenstein, Allie   10 Middies-MR             30.33      30.38 ZQ
 18 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                31.01      30.47 ZQ
 19 Fidan, Cagla         9 Twisters-MR            31.05      30.48 ZQ
 20 Bayer, McKenzie     10 Scd-Mr-MR              30.88      30.54 ZQ
 20 Kagan, Vladislava   10 FLY-MR                 30.99      30.54 ZQ
 22 Minaki, Megumi      10 Middies-MR             30.66      30.72 ZQ
 23 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR                 31.04      30.76 ZQ
 24 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR                 31.86      30.88 ZQ
 25 Henry, Olivia P     10 OWA-MR                 31.19      31.00 MEET
 26 Trager, Lena E      10 Silver Streaks-MR      30.93      31.14 MEET
 27 Scott, Lucy E       10 Agua Swim Team-MR      31.80      31.18 MEET
 28 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR              31.09      31.27 MEET
 29 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR                31.44      31.28 MEET
 30 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR                32.09      31.30 MEET
 31 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                 30.47      31.37 MEET
 32 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR             31.88      31.42 MEET
 33 Kim, Elizabeth       9 FLY-MR                 30.97      31.49 MEET
 34 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR      30.98      31.54 MEET
 35 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR         32.15      31.59 MEET
 36 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                31.94      31.64 MEET
 37 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR            31.94      31.69 MEET
 38 Watson, Carly E     10 MSC-MR                 32.13      31.78 MEET
 39 Chudy, Charlotte L  10 Agua Swim Team-MR      31.50      31.83 MEET
 40 Zawatson, Cady      10 LBA-MR                 31.59      31.85 MEET
 41 Hogan, Paige E      10 Pace-MR                32.13      31.89 MEET
 42 Thomson, Jordan S   10 Ndac-MR                32.26      32.01 MEET
 43 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR                 32.27      32.05 MEET
 44 Boccia, Lindsay M   10 WAC-MR                 32.29      32.06 MEET
 45 Martinez, Adrianna  10 FLY-MR                 31.59      32.10 MEET
 46 Barry, Elizabeth R   9 Bgnw Marlins-MR        31.63      32.11 MEET
 47 Chen, Lillian       10 Express Swimming-MR    31.91      32.14 MEET
 48 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                32.23      32.16 MEET
 49 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                31.88      32.17 MEET
 50 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR              32.21      32.18 MEET
 51 Flaherty, Kimberly  10 HYB-MR                 32.23      32.26 MEET
 52 Barrett, Janae J     9 Twisters-MR            32.21      32.27 MEET
 53 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR                32.06      32.41
 54 Cox, Danielle R     10 HYB-MR                 31.85      32.42
 55 Doherty, Julia G    10 GAEL-MR                32.17      32.51
 56 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR              32.19      32.54
 57 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR              31.82      32.70
 58 Southren, Brianna   10 Cond-MR                32.22      32.78
 59 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                 30.28      32.95
 59 Burrell, Stephanie  10 Badger-MR              32.25      32.95
 61 Hutzelmann, Amanda   9 UNAT4-MR               32.03      33.45

Event 132  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.14        1983 Rodney VanTassell
       Metro: # 26.14        1983 Rodney VanTassell
                27.29  T16
                31.49  ZQ
                32.29  MEET
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yang, Patrick       10 LIAC-MR                27.78      27.38 ZQ      20
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR            27.24      27.62 ZQ      17
  3 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              28.50      28.01 ZQ      16
  4 Johnson, Grant A    10 Badger-MR              28.69      28.44 ZQ      15
  5 Carr, Charlie M     10 Bgnw Marlins-MR        28.95      28.86 ZQ      14
  6 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team-MR      28.36      28.94 ZQ      13
  7 Carducci, Matthew   10 Middies-MR             29.02      29.27 ZQ      12
  8 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR    29.17      29.39 ZQ      11
  9 Simkins, Robert T    9 HYB-MR                 31.16      29.48 ZQ       9
 10 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 30.10      29.60 ZQ       7
 11 Dervisevic, Alen    10 DSC-MR                 28.98      29.65 ZQ       6
 12 Clarke, Risten J     9 Bgnw Marlins-MR        31.36      29.87 ZQ       5
 13 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR      30.82      30.15 ZQ       4
 14 Tobin, John R       10 Badger-MR              30.54      30.21 ZQ       3
 15 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                  31.61      30.33 ZQ       2
 16 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR                30.69      30.38 ZQ       1
 17 Graham, Danny       10 Express Swimming-MR    29.25      30.43 ZQ
 18 Lennon, Michael J   10 OWA-MR                 31.55      30.59 ZQ
 19 Rosen, Alex J        9 Badger-MR              31.28      30.62 ZQ
 20 Torres, Juan         9 Flying Dolphins-MR     32.11      30.72 ZQ
 21 Eid, Alex           10 Badger-MR              30.56      30.74 ZQ
 22 Mercurio, Joseph     9 FLY-MR                 30.97      30.78 ZQ
 23 Rookwood Jr., Will   9 HS-MR                  30.62      30.81 ZQ
 23 Salcedo, Matthew    10 FLY-MR                 30.30      30.81 ZQ
 25 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           31.27      30.85 ZQ
 26 Knight, Jordan       9 FLY-MR                 31.24      30.92 ZQ
 27 Blacker, Aaron M     9 Bgnw Marlins-MR        31.28      31.02 ZQ
 28 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR                31.60      31.06 ZQ
 29 Ginsberg, Matthew   10 Middies-MR             31.86      31.07 ZQ
 30 Hogan, Brett R      10 Badger-MR              30.67      31.11 ZQ
 31 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR                31.31      31.21 ZQ
 32 Kelkar, Ashwin D    10 OWA-MR                 30.64      31.26 ZQ
 33 Pollack, Jack H     10 Middies-MR             31.52      31.47 ZQ
 34 Zhivkov, Panio G    10 Apex-MR                31.41      31.57 MEET
 34 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                 31.30      31.57 MEET
 36 MO, Daniel           9 Twisters-MR            31.24      31.62 MEET
 37 Zorgman, Ruan J      9 Pace-MR                31.02      31.68 MEET
 38 Podniesinski, Pete  10 Tmsuffolk-MR           31.88      31.70 MEET
 38 Torres, David       10 FLY-MR                 31.60      31.70 MEET
 40 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR                31.41      31.73 MEET
 41 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                31.62      31.77 MEET
 41 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR             32.04      31.77 MEET
 41 Ling, Kevin         10 Express Swimming-MR    31.17      31.77 MEET
 44 De Las Cuevas, Mar  10 FLY-MR                 32.09      31.78 MEET
 44 Shine, Stephen J     9 Bgnw Marlins-MR        32.06      31.78 MEET
 44 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                 31.77      31.78 MEET
 47 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR           31.37      31.79 MEET
 48 Conaton, Patrick A   9 GAEL-MR                32.24      31.88 MEET
 49 Santoro, Philip M   10 TVSC-MR                31.29      31.89 MEET
 50 Lu, Michael S       10 Middies-MR             31.78      32.01 MEET
 51 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR          32.09      32.06 MEET
 52 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR      31.81      32.13 MEET
 53 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 31.30      32.15 MEET
 54 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           32.00      32.19 MEET
 55 Fitzpatrick, Kiera   9 HYB-MR                 31.96      32.24 MEET
 56 Barry, Charles       9 Badger-MR              32.24      32.46
 57 McAllister, Dylan   10 IA-MR                  32.24      32.77
 58 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR      31.93      32.86
 59 Quneis, Aidan A     10 Badger-MR              32.21      32.88
 60 Kunze, Colin J       9 NYCC-MR                32.04      32.98
 61 Hogan, Colin J       9 Badger-MR              32.29      33.30
 62 Buckland, Gavin J   10 Silver Streaks-MR      32.07      33.43
 -- Malkin, Charles C   10 North Shore-MR         30.72         DQ

Event 133  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 24.35   2/27/2005 Brienne Ryan, WSSC-MR
       Metro: # 23.74    5/1/1982 J.Boyd, BSC-MR
                23.29  NAT
                24.19  T16
                24.59  JR
                25.39  SECT
                26.69  ZQ
                27.19  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR                24.35      24.56 JR      20
  2 Forrester, Alex     13 Badger-MR              24.95      24.61 SECT    17
  3 Degrazia, Kristen   14 Tmsuffolk-MR           24.96      24.69 SECT    16
  4 Larson, Kim P       13 IA-MR                  24.62      24.76 SECT    15
  5 Hyland, Allison     14 Badger-MR              25.51      25.47 ZQ      14
  6 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR                 25.26      25.48 ZQ      12.5
  6 Geller, Carolyn F   14 CIY-MR                 25.39      25.48 ZQ      12.5
  8 Evans, Laura A      13 Badger-MR              25.62      25.59 ZQ      11
B - Final
  9 Alleyne, Sophia N   14 NFS-MR                 25.71      25.59 ZQ       9
 10 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR           25.73      25.69 ZQ       7
 11 Weston, Betsy F     13 Bgnw Marlins-MR        26.03      25.75 ZQ       5.5
 11 Guba, Ali E         14 GAEL-MR                25.81      25.75 ZQ       5.5
 13 Janowski, Mary-Ely  14 OWA-MR                 25.93      25.80 ZQ       4
 14 Niessl, Steffi E    14 Bgnw Marlins-MR        25.76      25.86 ZQ       3
 15 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR                 25.80      26.07 ZQ       2
 16 Casado, Laurie      14 CIY-MR                 25.88      26.20 ZQ       1

===============================================================================
  - Swim-off
  1 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR           NT      25.31 SECT
  2 Weaver, Joan M            13 IA-MR                     NT      25.54 ZQ

Preliminaries
 17 Weaver, Joan M      13 IA-MR                  26.03         J
 18 Kristic, Marta      14 FLY-MR                 26.17
 19 Malone, Becky L     14 NBS-MR                 26.21
 20 Tracey, Kim L       14 Bgnw Marlins-MR        26.25
 21 Fountain, Michelle  14 IA-MR                  26.30
 22 Anderer, Britney    13 HAA-MR                 26.35
 23 Collyer, Courtney   14 Basc-MR                26.41
 24 Farrar, Chloe B     14 MSC-MR                 26.53
 25 Phillips, Danielle  14 Silver Streaks-MR      26.60
 26 Turner, Ashley E    14 Silver Streaks-MR      26.70
 27 Hill, Daniella      14 FLY-MR                 26.71
 28 Vasta, Meredith L   14 Pace-MR                26.72
 29 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR                 26.73
 30 Wang, Diana G       14 MSC-MR                 26.74
 31 Mejia, Cinthia      14 RedTails-MR            26.75
 32 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming-MR    26.76
 33 Berg, Shea P        13 MSC-MR                 26.81
 34 Nugent, Susan A     13 OWA-MR                 26.85
 35 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR                 26.86
 36 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team-MR      26.87
 37 LaPorta, Katie L    13 IA-MR                  26.91
 38 Fischer, Betsy      14 Cond-MR                26.92
 39 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR                26.94
 40 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR                26.99
 41 Sweeney, Breanne    14 WAC-MR                 27.02
 41 Papish, Molly F     14 TVSC-MR                27.02
 43 Holloway, Rebecca   14 TVSC-MR                27.06
 44 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR                 27.08
 44 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team-MR      27.08
 46 Harris, Katherine   14 LBA-MR                 27.15
 47 Morcerf, Marykate   13 WISC-MR                27.18
 48 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                 27.19
 48 Gorki, Alexandra G  13 Bgnw Marlins-MR        27.19
 48 Bolander, Katie D   14 Agua Swim Team-MR      27.19
 51 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR           27.24
 52 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR                 27.25
 53 Yoo, Andrea         14 FLY-MR                 27.26
 54 Reed, Rachel L      13 Barracudas-MR          27.27
 54 Holscher, Amanda J  14 HYB-MR                 27.27
 56 Williams, Jeysa R   14 MSC-MR                 27.29
 57 Armater, Olivia     14 Scd-Mr-MR              27.31
 58 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR                 27.33
 59 Lucas, Lauren B     14 HYB-MR                 27.47
 60 McDonough, Maureen  14 WAC-MR                 27.50
 61 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR                27.53
 61 Mercurio, Sophia    13 FLY-MR                 27.53
 63 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR                 27.56
 64 Trinidad, Ayla      14 RedTails-MR            27.59
 65 Fong, Sandra M      14 Agua Swim Team-MR      27.74

Event 134  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 21.77   3/17/2001 Shaun Armstrong, TVSC
       Metro: # 21.77   3/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR
                20.49  NAT
                21.69  JR
                22.39  T16
                22.49  SECT
                24.79  ZQ
                25.69  MEET
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR                 23.55      23.34 ZQ      20
  2 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                23.60      23.35 ZQ      17
  3 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR    23.50      23.58 ZQ      16
  4 Schaub, Charles M   14 Cond-MR                23.59      23.60 ZQ      15
  5 Nam, Timothy K      14 Badger-MR              23.81      23.63 ZQ      14
  6 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                24.11      23.84 ZQ      13
  7 Cox, Mark A         13 IA-MR                  23.68      23.90 ZQ      12
  8 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR                23.88      24.02 ZQ      11
B - Final
  9 Catano, AL          13 IA-MR                  24.17      24.12 ZQ       9
 10 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR          24.96      24.51 ZQ       7
 11 Ragin, Gregory      14 OWA-MR                 24.67      24.53 ZQ       6
 12 Gallimore, Chris    13 NFS-MR                 24.37      24.54 ZQ       5
 13 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR         24.31      24.65 ZQ       4
 14 Clarke, Braden J    13 Bgnw Marlins-MR        24.53      24.93 MEET     3
 15 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team-MR      24.87      25.02 MEET     2
 -- Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                24.46         DQ
Preliminaries
 12 Gao, Simon X        14 TVSC-MR                24.40
 16 Drab, Paul A        14 NBS-MR                 24.85
 18 Chang, One June J   14 FLY-MR                 24.89
 19 Rubzin, Scott J     14 Cond-MR                24.91
 20 Hoey, Chris R       14 HYB-MR                 24.95
 22 Gavin, Tripp G      14 HYB-MR                 24.97
 23 Podniesinski, Jona  14 Tmsuffolk-MR           24.98
 24 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR                25.01
 25 Sinche, Cristian A  14 NYCC-MR                25.03
 26 Huff, Andrew C      14 Badger-MR              25.06
 27 Burud, Matt J       14 Ndac-MR                25.11
 28 Koyama, Hiro        14 Pace-MR                25.15
 29 Heath, Michael A    14 GAEL-MR                25.16
 30 Duch, Jack          14 RedTails-MR            25.20
 30 Kim, Kenny L        13 FLY-MR                 25.20
 32 Naudy, Enrique I    14 UNAT3-MR               25.22
 33 Feeley, Dan         14 Badger-MR              25.27
 34 Dupres, Paul P      13 RedTails-MR            25.34
 35 Feeley, Ryan J      13 Badger-MR              25.35
 36 Russell, Lucais E   14 LIND-MR                25.50
 37 Weiner, Ben L       14 Cond-MR                25.51
 38 Saindon, Brian      14 VAC-MR                 25.63
 39 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                 25.64
 40 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR                 25.68
 41 Qiao, Matthew       14 Tmsuffolk-MR           25.72
 42 Dokonal, Jan        14 HYB-MR                 25.80
 43 Salcedo, Hember     14 FLY-MR                 25.85
 44 O'Connor, Michael   14 HYB-MR                 25.88
 45 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR                25.89
 46 Bormann, Thomas L   14 Tmsuffolk-MR           26.00
 47 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                 26.05
 48 Cereste, Mark S     14 Bgnw Marlins-MR        26.20
 49 Karle, James M      14 Bgnw Marlins-MR        26.21
 50 Hendrickson-Walsh,  14 Cond-MR                26.33
 51 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR                26.41

Event 135  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 4:14.36        1996 YWCA Middies
       Metro: # 4:14.36    5/1/1996 YWCA Middies, YMID-MR
                5:19.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:25.32    4:19.28 MEET    40
     1) Neal, Lia M 10                  2) Lee, Abigail C 10
     3) Kuo, Jacqueline 10              4) Chudy, Charlotte L 10
                  29.43   1:01.35 (1:01.35)     1:30.86 (29.51)   2:04.22 (1:02.87)
        2:34.86 (30.64)   3:10.18 (1:05.96)     3:42.19 (32.01)   4:19.28 (1:09.10)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:29.14    4:23.49 MEET    34
     1) Laskowski, Caroline 10          2) Zhu, Annie 10
     3) Fidan, Cagla 9                  4) Sun, Angela 10
                  32.61   1:09.78 (1:09.78)     1:37.96 (28.18)     2:09.47 (59.69)
        2:41.87 (32.40)   3:18.52 (1:09.05)     3:48.85 (30.33)   4:23.49 (1:04.97)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:44.77    4:35.27 MEET    32
     1) Gaffey, Mikaila M 10            2) Dieterich, Sara A 10
     3) Hetzer, Nicole M 9              4) Dematteo, Rose A 10
                  31.72   1:05.77 (1:05.77)     1:39.66 (33.89)   2:25.08 (1:19.31)
        2:51.91 (26.83)   3:28.46 (1:03.38)     4:00.00 (31.54)   4:35.27 (1:06.81)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:36.56    4:37.17 MEET    30
     1) Kim, Elizabeth 9                2) Kagan, Vladislava 10
     3) Martinez, Adrianna 10           4) Chang, Elizabeth 10
                  33.35   1:11.10 (1:11.10)     1:44.04 (32.94)   2:21.55 (1:10.45)
        2:54.42 (32.87)   3:31.70 (1:10.15)     4:03.06 (31.36)   4:37.17 (1:05.47)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:39.21    4:37.85 MEET    28
     1) Kessler, Rachel R 10            2) Tucker, Annelisa C 10
     3) Fufidio, Andrea L 10            4) Bailey, Brittany M 9
                  31.85   1:05.26 (1:05.26)     1:39.41 (34.15)   2:18.51 (1:13.25)
        2:51.32 (32.81)   3:27.90 (1:09.39)     4:01.71 (33.81)   4:37.85 (1:09.95)
  6 Ywca Middies-MR  'A'                        4:40.00    4:38.88 MEET    26
     1) Poleway, Monica J 10            2) Rubenstein, Allie S 10
     3) Minaki, Megumi 10               4) Fulenwider, Melissa F 10
                  34.16   1:11.27 (1:11.27)     1:43.88 (32.61)   2:22.49 (1:11.22)
        2:54.53 (32.04)   3:31.13 (1:08.64)     4:03.61 (32.48)   4:38.88 (1:07.75)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 4:36.00    4:39.93 MEET    24
     1) Chan, Olivia 10                 2) Chen, Lillian 10
     3) Kuzniewski, Kayla J 10          4) Francis, Casey L 10
                  32.08   1:07.20 (1:07.20)     1:40.68 (33.48)   2:17.72 (1:10.52)
        2:53.51 (35.79)   3:30.67 (1:12.95)     4:03.48 (32.81)   4:39.93 (1:09.26)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:40.63    4:47.70 MEET    22
     1) Schauer, Elisabeth M 10         2) McNulty, Kendra L 10
     3) Baker, Lauren A 10              4) Mannix, Christine M 10
                  33.98   1:13.06 (1:13.06)     1:29.80 (16.74)   2:26.50 (1:13.44)
        3:00.23 (33.73)   3:37.85 (1:11.35)     4:09.49 (31.64)   4:47.70 (1:09.85)
  9 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:51.48    4:49.64 MEET    18
     1) Zawatson, Cady 10               2) Papetti, Zoe 10
     3) Stefanello, Nicolette 10        4) Murray, Devin 10
                  32.79   1:09.68 (1:09.68)     1:41.88 (32.20)   2:17.99 (1:08.31)
        2:51.77 (33.78)   3:33.61 (1:15.62)     4:08.40 (34.79)   4:49.64 (1:16.03)
 10 Cross Island YMCA-MR  'A'                   4:52.68    4:55.39 MEET    14
     1) Mulligan, Kelly M 10            2) Pan, Leah 9
     3) Chen, Catherine 10              4) Summers, Morgan S 10
                  33.31   1:11.74 (1:11.74)     1:46.34 (34.60)   2:29.39 (1:17.65)
        3:03.89 (34.50)   3:42.81 (1:13.42)     4:16.08 (33.27)   4:55.39 (1:12.58)
 11 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:52.45    4:58.28 MEET    12
     1) Feminella, Meghan C 9           2) Lanham, Erika A 10
     3) Maloney, Erin C 10              4) Boccia, Lindsay M 10
                  34.93   1:12.05 (1:12.05)     1:49.52 (37.47)   2:30.13 (1:18.08)
        3:05.09 (34.96)   3:46.57 (1:16.44)     4:20.17 (33.60)   4:58.28 (1:11.71)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              5:02.60    5:03.87 MEET    10
     1) Barrett, Janae J 9              2) Buyukerkan, Ayse 9
     3) Barbosa, Tabitha 9              4) Rubiano, Alexandra K 9
                  34.60   1:13.23 (1:13.23)     1:50.39 (37.16)   2:31.86 (1:18.63)
        3:06.92 (35.06)   3:48.20 (1:16.34)     4:22.91 (34.71)   5:03.87 (1:15.67)
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          5:06.82    5:10.98 MEET     8
     1) Barry, Elizabeth R 9            2) Duncalf, Katie S 10
     3) Olinger, Olivia M 10            4) Lindenberg, Olivia N 9
                  33.92   1:12.46 (1:12.46)     1:50.16 (37.70)   2:32.20 (1:19.74)
        3:07.96 (35.76)   3:48.81 (1:16.61)     4:26.09 (37.28)   5:10.98 (1:22.17)
 14 Badger Swim Club-MR  'B'                    5:12.37    5:13.59 MEET     6
     1) Burrell, Stephanie N 10         2) Evans, Kate B 8
     3) Panitz, Beatrix M 8             4) Kennon, Nora M 10
                  35.19   1:13.62 (1:13.62)     1:50.46 (36.84)   2:33.47 (1:19.85)
        3:13.48 (40.01)   3:57.66 (1:24.19)     4:33.11 (35.45)   5:13.59 (1:15.93)
 15 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            5:19.41    5:18.10 MEET     4
     1) Eastman, Lizard M 9             2) Moody, Bridget 10
     3) Gregorace, Zoe R 8              4) Massilon, Arielle J 9
                  35.46   1:16.47 (1:16.47)     1:52.65 (36.18)   2:32.34 (1:15.87)
        3:09.39 (37.05)   3:50.40 (1:18.06)     4:32.18 (41.78)   5:18.10 (1:27.70)

Event 136  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 4:16.44   2/11/2000 BGNW Marlins
                         T. Hastings, D. Polhill, A. Simco, D. Simco
       Metro: # 4:16.44    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         T.Hastings,D.Polhill,A.Simco,D.Simco
                5:19.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:24.83    4:20.87 MEET    40
     1) Volkov, Sasha A 10              2) Eid, Alex 10
     3) Tobin, John R 10                4) Johnson, Grant A 10
                  30.52   1:03.85 (1:03.85)     1:35.63 (31.78)   2:11.27 (1:07.42)
        2:42.34 (31.07)   3:17.25 (1:05.98)     3:47.50 (30.25)   4:20.87 (1:03.62)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:27.78    4:23.84 MEET    34
     1) Rappaport, Will L 10            2) Shine, Stephen J 9
     3) Clarke, Risten J 9              4) Carr, Charlie M 10
                  31.35   1:04.33 (1:04.33)     1:38.01 (33.68)   2:14.15 (1:09.82)
        2:46.17 (32.02)   3:20.62 (1:06.47)     3:50.17 (29.55)   4:23.84 (1:03.22)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        4:28.00    4:27.50 MEET    32
     1) Carducci, Matthew F 10          2) Nangle, JT T 10
     3) Ginsberg, Matthew K 10          4) Pollack, Jack H 10
                  30.65   1:05.28 (1:05.28)     1:35.84 (30.56)   2:09.88 (1:04.60)
        2:42.00 (32.12)   3:17.80 (1:07.92)     3:49.70 (31.90)   4:27.50 (1:09.70)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:33.04    4:31.66 MEET    30
     1) Pu, Austin 9                    2) Yamout, Nader 10
     3) MO, Daniel 9                    4) MO, Samuel 10
                  35.51   1:17.10 (1:17.10)     1:46.65 (29.55)   2:19.92 (1:02.82)
        2:52.52 (32.60)   3:29.95 (1:10.03)     3:58.64 (28.69)   4:31.66 (1:01.71)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:33.28    4:34.31 MEET    28
     1) Flynn, Patrick 10               2) Hu-Van Wright, En-Wei 10
     3) Georgescu, Ronald F 10          4) Sherman, Sammy I 10
                  31.31   1:06.06 (1:06.06)     1:37.49 (31.43)   2:12.73 (1:06.67)
        2:28.69 (15.96)   3:23.78 (1:11.05)     3:57.68 (33.90)   4:34.31 (1:10.53)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 4:36.00    4:39.09 MEET    26
     1) Graham, Danny 10                2) Ling, Kevin 10
     3) Kowalsky, Austin J 10           4) Mu, Nicholas 8
                  33.46   1:11.06 (1:11.06)     1:44.39 (33.33)   2:21.16 (1:10.10)
        2:51.55 (30.39)   3:26.85 (1:05.69)     3:59.83 (32.98)   4:39.09 (1:12.24)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:37.71    4:41.93 MEET    24
     1) Qiao, Andrew 10                 2) Torres, David 10
     3) Mercurio, Joseph 9              4) Salcedo, Matthew 10
                  33.21   1:10.94 (1:10.94)     1:44.33 (33.39)   2:24.37 (1:13.43)
        2:57.27 (32.90)   3:35.50 (1:11.13)     4:07.77 (32.27)   4:41.93 (1:06.43)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:46.08    4:42.70 MEET    22
     1) Rosen, Alex J 9                 2) Quneis, Aidan A 10
     3) Barry, Charles 9                4) Hogan, Colin J 9
                  33.08   1:09.72 (1:09.72)     1:43.37 (33.65)   2:21.74 (1:12.02)
        2:55.69 (33.95)   3:34.73 (1:12.99)     4:06.68 (31.95)   4:42.70 (1:07.97)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:39.41    4:43.24 MEET    18
     1) Schoenherr, Mark J 10           2) Conaton, Patrick A 9
     3) O'Hagan, Chris M 10             4) Dalton, Beau R 10
                  32.68   1:08.62 (1:08.62)     1:43.70 (35.08)   2:22.87 (1:14.25)
        2:55.59 (32.72)   3:34.33 (1:11.46)     4:06.73 (32.40)   4:43.24 (1:08.91)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      5:00.21    4:51.23 MEET    14
     1) LeGuyader, Travis P 10          2) Buoniello, Bailey J 9
     3) Buoniello, Blake J 10           4) McAllister, Dylan G 10
                  33.48   1:10.16 (1:10.16)     1:45.21 (35.05)   2:25.66 (1:15.50)
        2:59.90 (34.24)   3:39.36 (1:13.70)     4:12.74 (33.38)   4:51.23 (1:11.87)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:53.92    4:51.49 MEET    12
     1) Yang, Patrick 10                2) Leary, Matthew M 10
     3) Soroka, Stanley 10              4) Kim, Sean Y 9
                  29.15   1:01.46 (1:01.46)     1:38.21 (36.75)   2:20.17 (1:18.71)
        2:54.73 (34.56)   3:33.87 (1:13.70)   4:51.49 (1:17.62)
 12 Hyb-MR  'A'                                 4:54.11    4:52.12 MEET    10
     1) Franz, Zachary A 10             2) Fitzpatrick, Kieran T 9
     3) Friedman, Alec T 10             4) Simkins, Robert T 9
                  36.36   1:19.56 (1:19.56)     1:53.58 (34.02)   2:31.39 (1:11.83)
        3:07.00 (35.61)   3:46.28 (1:14.89)     4:18.61 (32.33)   4:52.12 (1:05.84)
 13 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                5:01.29    4:57.31 MEET     8
     1) Wallace, Robert J 10            2) Burke, Christopher M 10
     3) Kelkar, Ashwin D 10             4) Lennon, Michael J 10
                  36.30   1:16.40 (1:16.40)     1:53.49 (37.09)   2:41.70 (1:25.30)
        3:14.54 (32.84)   3:50.29 (1:08.59)     4:21.33 (31.04)   4:57.31 (1:07.02)
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:58.56    5:26.12          6
     1) Sperandio, Alec 8               2) Tress, Brian 9
     3) Rossiter, Robert M 8            4) Edwards, Michael 10
                  37.58   1:21.17 (1:21.17)     2:00.80 (39.63)   2:49.17 (1:28.00)
        3:28.86 (39.69)   4:09.99 (1:20.82)     4:46.36 (36.37)   5:26.12 (1:16.13)

Event 137  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:37.92        1983 LIAC
       Metro: # 3:35.55   4/30/1996 YWCA Middies, YMID-MR
                3:31.99  NAT
                3:36.99  JR
                3:38.39  T16
                3:45.79  SECT
                4:15.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:40.00    3:42.91 SECT    40
     1) Hyland, Allison 14              2) Evans, Laura A 13
     3) Marsh, Nicole L 14              4) Forrester, Alex 13
                  26.27       55.14 (55.14)     1:21.43 (26.29)     1:50.96 (55.82)
        2:18.07 (27.11)     2:47.90 (56.94)     3:13.84 (25.94)     3:42.91 (55.01)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:48.83    3:46.21 MEET    34
     1) Gaffey, Melanie A 13            2) Sudano, Ashley M 14
     3) Gibson, Lauren M 14             4) Bunster, Kelly E 14
                  26.80       55.78 (55.78)     1:22.90 (27.12)     1:52.62 (56.84)
        2:21.65 (29.03)   2:53.83 (1:01.21)     3:18.76 (24.93)     3:46.21 (52.38)
  3 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:44.18    3:46.33 MEET    32
     1) Larson, Kim P 13                2) LeGuyader, Sydney 14
     3) Weaver, Joan M 13               4) Fountain, Michelle L 14
                  26.07       53.41 (53.41)     1:21.29 (27.88)     1:51.93 (58.52)
        2:19.21 (27.28)     2:50.22 (58.29)     3:16.98 (26.76)     3:46.33 (56.11)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:49.99    3:52.32 MEET    30
     1) Baker, Meghan T 13              2) Lyver, Kellie M 13
     3) Mannix, Gina A 13               4) Guba, Ali E 14
                  28.19       58.89 (58.89)     1:26.26 (27.37)     1:58.08 (59.19)
        2:25.52 (27.44)     2:56.47 (58.39)     3:22.81 (26.34)     3:52.32 (55.85)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        3:46.83    3:52.34 MEET    28
     1) Degrazia, Kristen A 14          2) Biagioli, Alana 13
     3) Yeager, Keira M 14              4) Moursi, Sara A 13
                  26.71       55.56 (55.56)     1:22.36 (26.80)     1:51.83 (56.27)
        2:20.89 (29.06)   2:52.69 (1:00.86)     3:21.20 (28.51)     3:52.34 (59.65)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 3:54.00    3:52.42 MEET    26
     1) Derlath, Erica A 14             2) Shockness, Jasmine A 14
     3) Ras, Jessica A 14               4) Dwyer, Brianne M 13
                  27.34       56.88 (56.88)     1:24.07 (27.19)     1:54.90 (58.02)
        2:23.28 (28.38)   2:55.02 (1:00.12)     3:22.08 (27.06)     3:52.42 (57.40)
  7 Marist Swim Club-MR  'A'                    3:58.33    3:53.29 MEET    24
     1) Berg, Shea P 13                 2) Williams, Jeysa R 14
     3) Wang, Diana G 14                4) Farrar, Chloe B 14
                  27.71       57.87 (57.87)     1:25.78 (27.91)     1:57.01 (59.14)
        2:24.68 (27.67)     2:56.02 (59.01)     3:23.39 (27.37)     3:53.29 (57.27)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:49.85    3:53.73 MEET    22
     1) Tracey, Kim L 14                2) Niessl, Steffi E 14
     3) Gorki, Alexandra G 13           4) Weston, Betsy F 13
                  27.54       58.31 (58.31)     1:25.39 (27.08)     1:56.23 (57.92)
        2:23.74 (27.51)     2:54.64 (58.41)     3:22.73 (28.09)     3:53.73 (59.09)
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:50.71    3:55.47 MEET    18
     1) Guelly, Kirsten H 13            2) Yoo, Andrea 14
     3) Kristic, Marta 14               4) Hill, Daniella 14
                  28.43       59.85 (59.85)     1:27.54 (27.69)     1:58.82 (58.97)
        2:26.44 (27.62)     2:57.26 (58.44)     3:24.65 (27.39)     3:55.47 (58.21)
 10 Three Village Swim Club-MR  'A'             3:56.00    3:55.95 MEET    14
     1) Carballeira, Kim A 13           2) Holloway, Rebecca D 14
     3) Citron, Ashley E 14             4) Papish, Molly F 14
                  27.99       57.98 (57.98)     1:26.80 (28.82)   1:58.40 (1:00.42)
        2:27.31 (28.91)   2:59.11 (1:00.71)     3:26.27 (27.16)     3:55.95 (56.84)
 11 Cross Island YMCA-MR  'A'                   4:00.11    3:56.78 MEET    12
     1) Geller, Carolyn F 14            2) Mulligan, Nicole A 14
     3) Elizee, Juleen 14               4) Casado, Laurie 14
                  26.73       55.70 (55.70)     1:24.73 (29.03)   1:58.67 (1:02.97)
        2:26.85 (28.18)   2:59.42 (1:00.75)     3:26.51 (27.09)     3:56.78 (57.36)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:45.94    3:57.27 MEET    10
     1) Bolander, Katie D 14            2) Roberts, Hilary 14
     3) Fong, Sandra M 14               4) Moore, Jhanna 14
                  28.00       58.24 (58.24)     1:27.63 (29.39)   1:58.67 (1:00.43)
        2:27.17 (28.50)     2:58.40 (59.73)     3:26.47 (28.07)     3:57.27 (58.87)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 3:49.73    3:57.68 MEET     8
     1) McDonough, Maureen P 14         2) Maloney, Caitlin 14
     3) Gavin, Patricia A 14            4) Sweeney, Breanne 14
                  28.00       58.38 (58.38)     1:26.00 (27.62)     1:56.91 (58.53)
        2:25.72 (28.81)   2:58.73 (1:01.82)     3:26.33 (27.60)     3:57.68 (58.95)
 14 Hauppauge-MR  'A'                           3:52.48    3:58.16 MEET     6
     1) Anderer, Britney 13             2) Blom, Danielle 13
     3) Bucaria, Kristen 14             4) Anderer, Stephanie L 13
                  28.05       59.15 (59.15)     1:27.35 (28.20)     1:58.65 (59.50)
        2:28.04 (29.39)   2:59.99 (1:01.34)     3:27.59 (27.60)     3:58.16 (58.17)
 15 Flushing YMCA-MR  'B'                       3:56.80    3:58.47 MEET     4
     1) Winkler, Caitlin 14             2) Mercurio, Sophia 13
     3) Knight, Ashley 13               4) Ponzo, Victoria 14
                  28.29       59.67 (59.67)     1:27.94 (28.27)   1:59.71 (1:00.04)
        2:29.07 (29.36)   3:01.45 (1:01.74)     3:28.74 (27.29)     3:58.47 (57.02)
 16 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            3:59.77    3:59.84 MEET     2
     1) Turner, Jennifer J 13           2) Bassmann, Amanda C 14
     3) Phillips, Danielle A 14         4) Turner, Ashley E 14
                  28.33   1:00.56 (1:00.56)     1:29.85 (29.29)   2:02.52 (1:01.96)
        2:29.68 (27.16)     3:01.03 (58.51)     3:28.68 (27.65)     3:59.84 (58.81)
 17 Islip Aquatics-MR  'B'                      4:06.17    4:01.76 MEET
     1) LaPorta, Katie L 13             2) Domenchello, Missy 14
     3) Bruder, Kristi L 13             4) Cremer, Kylie E 14
                  27.69       59.62 (59.62)     1:29.72 (30.10)   2:02.85 (1:03.23)
        2:31.57 (28.72)   3:03.39 (1:00.54)     3:31.01 (27.62)     4:01.76 (58.37)
 18 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:51.56    4:02.38 MEET
     1) Ackerman, Amanda L 14           2) Smith, Ashley A 13
     3) Tyznar, Jessica A 13            4) Festa, Julia D 13
                  28.75       58.85 (58.85)     1:28.21 (29.36)   2:01.05 (1:02.20)
        2:30.49 (29.44)   3:02.98 (1:01.93)     3:31.38 (28.40)     4:02.38 (59.40)
 19 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:03.33    4:06.09 MEET
     1) Harris, Katherine 14            2) Smith, Jackie 14
     3) Stenger, Rebecca E 14           4) Stenger, Alexa 13
                  29.06   1:01.22 (1:01.22)     1:17.18 (15.96)     2:01.07 (59.85)
        2:31.41 (30.34)   3:03.38 (1:02.31)     3:32.57 (29.19)   4:06.09 (1:02.71)
 20 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        4:05.09    4:07.66 MEET
     1) Trinidad, Ayla 14               2) Ortiz, Ciara 14
     3) Mathurin- Neville, Jannelle 13  4) Mejia, Cinthia 14
                  28.26       59.19 (59.19)     1:29.33 (30.14)   2:03.81 (1:04.62)
        2:34.62 (30.81)   3:09.10 (1:05.29)     3:36.55 (27.45)     4:07.66 (58.56)
 21 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 4:08.58    4:15.64 MEET
     1) Mohammed, Averie J 14           2) Sherard, Nia 13
     3) Falden, Raynell S 13            4) Alleyne, Sophia N 14
                  29.94   1:04.38 (1:04.38)     1:35.17 (30.79)   2:09.65 (1:05.27)
        2:40.47 (30.82)   3:14.60 (1:04.95)     3:43.21 (28.61)   4:15.64 (1:01.04)
 22 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:13.99    4:19.61
     1) Lappas, Alexandra 13            2) Burke, Heather 13
     3) Maher, Nadine 13                4) Lange, Kristen 14
                  29.82   1:03.91 (1:03.91)     1:37.13 (33.22)   2:13.52 (1:09.61)
        2:43.28 (29.76)   3:46.89 (1:33.37)     4:19.61 (32.72)

Event 138  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:24.79        1997 Team Suffolk
       Metro: # 3:19.89   4/30/1992 Long Island A.C., LIAC-MR
                3:05.89  NAT
                3:12.79  JR
                3:21.89  SECT
                3:26.19  T16
                4:07.99  MEET
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:32.20    3:28.66 MEET    40
     1) Wagner, Jack S 13               2) Chang, Adam Y 13
     3) Lane, Sean M 14                 4) Finnegan, Chris M 14
                  24.80       51.98 (51.98)     1:16.52 (24.54)     1:43.54 (51.56)
        2:08.99 (25.45)     2:36.67 (53.13)     3:01.69 (25.02)     3:28.66 (51.99)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:32.21    3:31.16 MEET    34
     1) Asaga, Kazu 14                  2) Polhill, Drew B 14
     3) Clarke, Braden J 13             4) Karle, James M 14
                  24.87       51.65 (51.65)     1:16.47 (24.82)     1:44.26 (52.61)
        2:10.21 (25.95)     2:39.05 (54.79)     3:03.50 (24.45)     3:31.16 (52.11)
  3 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:40.21    3:35.51 MEET    32
     1) Cremer, Christian H 13          2) Hallinan, James J 13
     3) Cox, Mark A 13                  4) Catano, AL 13
                  26.76       55.81 (55.81)     1:21.97 (26.16)     1:51.27 (55.46)
        2:15.85 (24.58)     2:43.08 (51.81)     3:07.85 (24.77)     3:35.51 (52.43)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             3:36.00    3:35.92 MEET    30
     1) Gao, Simon X 14                 2) Smit, Kevin P 14
     3) Dowling, Mark G 14              4) Luchsinger, Thomas J 13
                  26.31       53.81 (53.81)     1:20.52 (26.71)     1:50.44 (56.63)
        2:16.36 (25.92)     2:45.47 (55.03)     3:09.51 (24.04)     3:35.92 (50.45)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:37.00    3:36.77 MEET    28
     1) Jacobson, Matt A 14             2) Huff, Andrew C 14
     3) Feeley, Ryan J 13               4) Nam, Timothy K 14
                  26.37       54.55 (54.55)     1:21.38 (26.83)     1:50.01 (55.46)
        2:15.81 (25.80)     2:44.60 (54.59)     3:08.93 (24.33)     3:36.77 (52.17)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        3:37.16    3:40.54 MEET    26
     1) Podniesinski, Jonathan J 14     2) Windler, Andrew J 14
     3) Bormann, Thomas L 14            4) Qiao, Matthew 14
                  26.72       55.01 (55.01)     1:20.91 (25.90)     1:48.86 (53.85)
        2:15.64 (26.78)     2:44.76 (55.90)     3:10.60 (25.84)     3:40.54 (55.78)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:43.01    3:42.87 MEET    24
     1) Kim, Kenny L 13                 2) Salcedo, Hember 14
     3) Ng, Justin 13                   4) Chang, One June J 14
                  26.34       55.91 (55.91)     1:22.53 (26.62)     1:51.98 (56.07)
        2:18.64 (26.66)     2:48.64 (56.66)     3:14.13 (25.49)     3:42.87 (54.23)
  8 Long Island Express-MR  'A'                 3:47.00    3:44.48 MEET    22
     1) Smith, Kendall C 14             2) Jasinski, Brian A 14
     3) Derlath, Jonathan H 13          4) Visconti, Michael J 14
                  24.86       51.89 (51.89)     1:18.76 (26.87)     1:48.74 (56.85)
        2:15.86 (27.12)     2:44.48 (55.74)     3:13.25 (28.77)   3:44.48 (1:00.00)
  9 Condors-MR  'A'                             3:38.43    3:45.64 MEET    18
     1) Schaub, Charles M 14            2) Hendrickson-Walsh, David M 14
     3) Weiner, Ben L 14                4) Rubzin, Scott J 14
                  24.93       53.17 (53.17)     1:20.17 (27.00)     1:52.53 (59.36)
        2:19.21 (26.68)     2:49.51 (56.98)     3:15.51 (26.00)     3:45.64 (56.13)
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:44.18    3:47.18 MEET    14
     1) Stepinski, Jan 13               2) Yanez, Gabriel F 14
     3) Polanco, Jose A 14              4) Wong, Jeffrey 14
                  26.95       56.59 (56.59)     1:23.67 (27.08)     1:53.54 (56.95)
        2:19.31 (25.77)     2:49.03 (55.49)     3:16.11 (27.08)     3:47.18 (58.15)
 11 Hyb-MR  'A'                                 3:43.02    3:48.07 MEET    12
     1) Dokonal, Jan 14                 2) Hoey, Chris R 14
     3) O'Connor, Michael T 14          4) Gavin, Tripp G 14
                  26.67       55.68 (55.68)     1:24.38 (28.70)     1:54.60 (58.92)
        2:21.19 (26.59)     2:51.20 (56.60)     3:17.87 (26.67)     3:48.07 (56.87)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:45.21    3:48.59 MEET    10
     1) Holek, Thomas F 14              2) Doherty, Zack Z 13
     3) Richman, Peter Z 14             4) Attinello, Paul C 14
                  27.49       58.04 (58.04)     1:25.52 (27.48)     1:55.59 (57.55)
        2:23.45 (27.86)     2:54.53 (58.94)     3:19.71 (25.18)     3:48.59 (54.06)
 13 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:48.14    3:48.62 MEET     8
     1) Ragin, Gregory 14               2) Staszewski, Alec L 14
     3) Lee, Eric J 13                  4) Cerra, Nicholas 13
                  25.62       54.88 (54.88)     1:23.04 (28.16)     1:53.13 (58.25)
        2:20.29 (27.16)   3:17.88 (1:24.75)     3:48.62 (30.74)
 14 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:48.02    3:52.46 MEET     6
     1) Cereste, Mark S 14              2) Charriez, Nick I 13
     3) Lyons, Brian L 13               4) Charriez, Greg T 13
                  27.44       57.85 (57.85)     1:24.67 (26.82)     1:55.35 (57.50)
        2:22.68 (27.33)     2:53.21 (57.86)     3:21.04 (27.83)     3:52.46 (59.25)
 15 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 3:50.67    3:54.35 MEET     4
     1) Graziano, Matthew A 14          2) Wismer, Richard 14
     3) Hew, Mervyn 13                  4) Caputo, Mike 14
                  27.42       58.05 (58.05)     1:26.55 (28.50)   2:00.25 (1:02.20)
        2:27.35 (27.10)     2:59.35 (59.10)     3:25.49 (26.14)     3:54.35 (55.00)
 16 Cross Island YMCA-MR  'A'                   3:59.08    3:56.41 MEET     2
     1) Kim, Daniel H 14                2) Ejerta, Kenneth 13
     3) Sweetman, Kris 13               4) Derby, Jimmy F 14
                  27.16       56.36 (56.36)     1:25.75 (29.39)   1:58.15 (1:01.79)
        2:26.32 (28.17)   2:58.21 (1:00.06)     3:26.01 (27.80)     3:56.41 (58.20)
 17 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:56.78    3:57.46 MEET
     1) Coleman, Zachary T 13           2) McIlvain, Brian J 13
     3) Lettieri, Nicholas M 14         4) Dieterich, Matthew R 14
                  28.10       58.57 (58.57)     1:26.93 (28.36)   1:59.18 (1:00.61)
        2:26.81 (27.63)     2:57.85 (58.67)     3:26.00 (28.15)     3:57.46 (59.61)

Event 141  Girls 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                    NT      38.76
  2 Corso, Kimberly M         11 LIND-MR                   NT      40.02

Event 142  Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dinces, Jon M             14 SSL-MR                    NT    1:12.44
                  34.10     1:12.44 (38.34)
  2 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                    NT    1:22.24
                  39.07     1:22.24 (43.17)
  3 Southren, Brianna         10 Cond-MR                   NT    1:32.71
                  43.78     1:32.71 (48.93)

Event 143  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan P          10 MSC-MR                    NT    1:12.91
                  35.00     1:12.91 (37.91)

Event 144  Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Southren, Daniel          16 Cond-MR                   NT    1:02.40
                  28.66     1:02.40 (33.74)

Event 146  Mixed 400 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT    4:11.08
     1) Tomasula, Kellyanne M 16        2) Murphy, Jean M 15
     3) Shaw, Lauren M 14               4) Fitzgerald, Shannan L 17
                  29.36   1:00.60 (1:00.60)     1:32.64 (32.04)   2:10.59 (1:09.99)
        2:39.86 (29.27)   3:13.40 (1:02.81)     3:40.58 (27.18)     4:11.08 (57.68)

Event 241  Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Murphy, Thomas P          12 OWA-MR                    NT      38.90

Event 243  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sinche, Cristian A        14 NYCC-MR                   NT      56.09

Event 244  Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Leibel, Danny             12 Trs-MR                    NT      32.98

Event 245  Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                    NT    1:10.21

Event 246  Mixed 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           13 OWA-MR                    NT    2:02.73

Event 247  Mixed 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Meaney, Brad T            17 WAC-MR                    NT    2:00.82

Event 248  Mixed 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR         NT    2:30.29

Event 249  Mixed 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Norman, Samantha M        11 Tmsuffolk-MR              NT      30.23
  2 Trail, Melissa L          11 Bgnw Marlins-MR           NT      30.61
  3 Ouzounian, Lauren M       12 TVSC-MR                   NT      30.70

Event 250  Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Brien, Kristy           17 VAC-MR                    NT    1:18.28
  2 Barry, Amanda E            9 WISC-MR                   NT    1:32.28
  3 Fabrizio, Jessica M       10 North Shore-MR            NT    1:34.67

Event 301  Mixed 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                   NT      30.46
  2 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR              NT      31.44
  3 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR                   NT      31.46
  4 Hoffman, Shekinah   11 MSC-MR                    NT      32.04
  5 Rueda, Diego C       9 Agua Swim Team-MR         NT      36.09

Event 302  Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ouzounian, Jaclyn M       10 TVSC-MR                   NT      41.00

Event 303  Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Leibel, Danny             12 Trs-MR                    NT      33.00
  2 Corey, Alexi              11 NY Sharks-MR              NT      33.97
  3 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR              NT      37.58

Event 304  Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gaffey, Eric J            15 CSC-MR                    NT      22.93
  2 Morcerf, Marykate         13 WISC-MR                   NT      27.13
  3 Hoffman, Morgan S         13 WISC-MR                   NT      28.24
  4 Murphy, Robert            10 CSC-MR                    NT      32.29
  5 Winkler, Erika            10 FLY-MR                    NT      35.39

Event 305  Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Caputo, Daniel            15 WAC-MR                    NT    1:05.56
                  30.49     1:05.56 (35.07)
  2 Digiacomo, Daniel         16 NY Sharks-MR              NT    1:14.80
                  34.71     1:14.80 (40.09)
  3 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR              NT    1:17.97
                  36.32     1:17.97 (41.65)
  4 Frick, Louisa A           12 Ndac-MR                   NT    1:18.82
                  36.49     1:18.82 (42.33)
  5 Murphy, Thomas P          12 OWA-MR                    NT    1:23.94
                  39.62     1:23.94 (44.32)
  6 Georgescu, Ronald F       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:24.59
                  40.49     1:24.59 (44.10)
  7 Dervisevic, Alen          10 DSC-MR                    NT    1:25.03
                  41.08     1:25.03 (43.95)
  8 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR                 NT    1:30.55
                  42.47     1:30.55 (48.08)
  9 Shanja, Ilir              10 UNAT2-MR                  NT    1:32.81
                  42.50     1:32.81 (50.31)

Event 306  Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Castellano, Joseph        15 WAC-MR                    NT      57.68
                  26.51       57.68 (31.17)
  2 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR                   NT    1:00.67
                  28.54     1:00.67 (32.13)
  3 Whalen, Kerri             17 WISC-MR                   NT    1:04.55
                  29.93     1:04.55 (34.62)
  4 Gobetz, Hannah R          15 SSL-MR                    NT    1:08.85
                  31.80     1:08.85 (37.05)
  5 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.01
                  33.26     1:11.01 (37.75)

Event 307  Mixed 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR                    NT    1:19.79
                  38.40     1:19.79 (41.39)

Event 308  Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Liu, Lucy X               17 Agua Swim Team-MR         NT      59.93
                  28.74       59.93 (31.19)
  2 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR                   NT    1:01.54
                  30.05     1:01.54 (31.49)
  3 Ferrante, Francesca S     15 OWA-MR                    NT    1:02.73
                  30.61     1:02.73 (32.12)
  4 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.42
                  30.75     1:03.42 (32.67)
  5 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                     NT    1:18.06
                  38.22     1:18.06 (39.84)
  6 Dieterich, Sara A         10 CSC-MR                    NT    1:20.67
                  39.25     1:20.67 (41.42)
  7 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.65
                  40.88     1:22.65 (41.77)

Event 309  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              13 MSC-MR                    NT      57.64
                  27.92       57.64 (29.72)
  2 Drinane, Joanna M         16 SSL-MR                    NT      59.30
                  28.36       59.30 (30.94)

Event 310  Mixed 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR                   NT    2:33.67
                  34.61     1:13.31 (38.70)     1:53.84 (40.53)     2:33.67 (39.83)
  2 DaSilva, Jonathan R       14 TVSC-MR                   NT    2:35.44
                  34.44     1:13.68 (39.24)     1:54.30 (40.62)     2:35.44 (41.14)

Event 312  Mixed 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bowman, Colleen E         17 IA-MR                     NT    2:02.08
                  28.22       59.04 (30.82)     1:30.70 (31.66)     2:02.08 (31.38)
  2 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR            NT    2:33.03
                  33.23     1:12.50 (39.27)     1:54.09 (41.59)     2:33.03 (38.94)

Event 313  Mixed 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    1:31.21
     1) Carey, Kevin 17                 2) Quinn, Kevin 16
     3) Farrell, Joseph 18              4) Popper, Michael 17
                  22.18       44.98 (22.80)     1:08.07 (23.09)     1:31.21 (23.14)
  2 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                           NT    1:42.38
     1) Giberson, Sara 12               2) McComiskey, Beth 15
     3) Collyer, Courtney 14            4) Giberson, Kari 14
                  26.58       52.58 (26.00)     1:17.68 (25.10)     1:42.38 (24.70)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                         NT    1:59.31
     1) Pu, Austin 9                    2) MO, Daniel 9
     3) Yamout, Nader 10                4) MO, Samuel 10
                  30.85     1:02.53 (31.68)     1:32.04 (29.51)     1:59.31 (27.27)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                         NT    2:04.45
     1) Laskowski, Caroline 10          2) Fidan, Cagla 9
     3) Sun, Angela 10                  4) Zhu, Annie 10
                  34.54     1:06.47 (31.93)     1:23.87 (17.40)     2:04.45 (40.58)

Event 314  Mixed 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Weiner, Ben L             14 Cond-MR                   NT    5:41.73
                  31.17     1:05.01 (33.84)     1:39.83 (34.82)     2:14.76 (34.93)
        2:49.66 (34.90)     3:24.95 (35.29)     4:00.25 (35.30)     4:34.31 (34.06)
        5:09.14 (34.83)     5:41.73 (32.59)

Event 315  Boys 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                1:38.89  NAT
                1:43.09  JR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Qiao, Matthew             14 Tmsuffolk-MR              NT    2:01.96
                  27.00       57.95 (30.95)     1:30.37 (32.42)     2:01.96 (31.59)
  2 Harasym, James M          10 TVSC-MR                   NT    2:34.40
                  34.92     1:13.86 (38.94)     1:54.16 (40.30)     2:34.40 (40.24)

Event 315  Boys 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                1:38.89  NAT
                1:43.09  JR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Qiao, Matthew             14 Tmsuffolk-MR              NT    2:01.96
                  27.00       57.95 (30.95)     1:30.37 (32.42)     2:01.96 (31.59)
  2 Harasym, James M          10 TVSC-MR                   NT    2:34.40
                  34.92     1:13.86 (38.94)     1:54.16 (40.30)     2:34.40 (40.24)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit