2005 MR Condors June LC Meet
6/26/2005

Event 1  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR            1:17.68    1:17.61
  2 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR  1:18.90    1:17.94
  3 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:15.68    1:18.48
  4 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:18.53    1:18.50
  5 Schauer, Elisabeth M      10 GAEL-MR              1:19.69    1:18.63
  6 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                1:20.08    1:19.18
  7 Jones, Emily C             9 NCYA-CT              1:23.50    1:20.43
  8 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:22.97    1:20.56
  9 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR  1:23.00    1:20.86
 10 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR  1:21.50    1:21.06
 11 Sowka, Alena C            10 Pisces-CT            1:21.84    1:21.17
 12 Hessen-Schmidt, Sarah      9 NCYA-CT              1:23.72    1:21.56
 13 Demarco, Jackie E          9 GAEL-MR              1:20.29    1:21.79
 14 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:25.48    1:25.88
 15 Mesibov, Rachael          10 NY Sharks-MR         1:28.02    1:26.31
 16 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.00    1:26.53
 17 Scheck, Meaghan E          9 IA-MR                1:34.94    1:26.61
 18 McLaughlin, Genna M        8 Bgnw Marlins-MR      1:28.21    1:28.05
 19 Duncalf, Katie S          10 Bgnw Marlins-MR      1:26.17    1:28.06
 20 Collins, Megan M           9 Pisces-CT            1:31.50    1:28.98
 21 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR  1:30.00    1:29.87
 22 Huang, Eileen S           10 Bgnw Marlins-MR      1:29.61    1:29.97
 23 Delgrosso, Jenna M        10 NY Sharks-MR         1:32.42    1:30.29
 24 Olinger, Olivia M         10 Bgnw Marlins-MR      1:26.44    1:30.93
 25 Dari, Hannah E             8 Cond-MR              1:44.13    1:32.85
 26 Kalletta, Claire M         8 IA-MR                1:40.11    1:34.35
 27 Barry, Kristina F          8 Bgnw Marlins-MR      1:34.60    1:34.72
 28 Carmi, Christina Z        10 HYB-MR               1:39.44    1:35.11
 29 Vandervelden, Zoe A        9 NCYA-CT              1:41.16    1:36.15
 30 Sweet, Lauren A            8 Cond-MR              1:52.41    1:36.31
 31 McNamara, Alison           7 NY Sharks-MR         1:57.55    1:36.79
 32 Vera, Karly N             10 Sachem-MR            1:41.65    1:37.42
 33 Im, Gabi                  10 Trs-MR               1:45.02    1:37.94
 34 White, Amanda A            9 HYB-MR               1:46.55    1:39.03
 35 Akirtava, Christina       10 Big Blue-MR          1:55.00    1:40.48
 36 Ren, Vivi                 10 NY Sharks-MR         1:42.26    1:40.53
 37 Omelanczuk, Carolina      10 Trs-MR               1:41.07    1:40.55
 38 Kuhn, Abby C               8 Bgnw Marlins-MR      1:59.77    1:41.42
 39 Poindexter, Tiana          9 NY Sharks-MR         1:46.46    1:42.40
 40 Storino, Alyssa L          8 Pisces-CT            2:00.55    1:42.43
 41 Meehan, Sarah              9 HYB-MR               2:37.68    1:42.73
 42 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  1:51.98    1:42.90
 43 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR  1:44.18    1:44.94
 44 Brosnan, Lindsey A         9 Bgnw Marlins-MR      1:43.61    1:45.05
 45 Hodges, Taylor             9 NY Sharks-MR         1:47.70    1:45.37
 46 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                1:32.00    1:45.73
 47 Hutton, Theresa            7 Trs-MR                    NT    1:49.94
 48 Yu, Crystal               10 Trs-MR               1:49.33    1:50.00
 49 Adams, Katherine A         9 HYB-MR               1:53.64    1:50.34
 50 Salemo, Shannon            7 NY Sharks-MR         1:52.56    1:50.69
 51 Fischer, Lexie             8 Trs-MR               1:51.50    1:51.47
 52 Palmer, Fiona E            7 Express Swimming-MR  2:10.00    1:52.87
 53 Britt, Elyssa L            9 Pisces-CT                 NT    1:55.58
 54 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  1:52.29    1:58.40
 55 Portch, Betsy D            9 Big Blue-MR          1:50.00    2:00.68
 56 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR  2:20.00    2:06.00
 57 Miara, Marissa             7 Trs-MR               2:22.43    2:06.86
 58 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR  2:18.37    2:19.60

Event 2  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yang, Patrick             10 LIAC-MR              1:07.66    1:07.10
                  32.29     1:07.10 (34.81)
  2 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR  1:12.35    1:11.46
                  30.30     1:11.46 (41.16)
  3 Singer, Nathan Q          10 NY Sharks-MR         1:16.95    1:15.86
                  38.81     1:15.86 (37.05)
  4 LeGuyader, Travis P       10 IA-MR                1:20.88    1:17.19
                  37.96     1:17.19 (39.23)
  5 McLaughlin, James J       10 Bgnw Marlins-MR      1:19.88    1:19.62
                  37.38     1:19.62 (42.24)
  6 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR  1:21.22    1:20.26
                  40.64     1:20.26 (39.62)
  7 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:19.64    1:21.50
                  35.77     1:21.50 (45.73)
  8 McNamara, Shane            9 NY Sharks-MR         1:23.41    1:22.67
  9 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:24.54    1:22.81
 10 Farm, Eric                10 Trs-MR               1:23.22    1:24.98
                  39.40     1:24.98 (45.58)
 11 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                1:26.78    1:25.01
 12 Bodick, Brian F           10 NCYA-CT              1:37.10    1:25.37
 13 Kitain, Sam M             10 NCYA-CT              1:30.14    1:25.48
 14 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                1:32.24    1:26.64
 15 Johnson, Sam H            10 Bgnw Marlins-MR      1:31.44    1:31.22
 16 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR  1:37.63    1:32.56
 17 Brown, Nate M              8 HYB-MR               1:36.75    1:32.94
 18 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR         1:42.89    1:33.10
 19 Capodanno, Michael S       9 HYB-MR               1:44.51    1:33.70
 20 Arnott, Conner            10 SSL-MR               1:34.48    1:33.80
 21 Neuendorf, Lance          10 NY Sharks-MR         1:24.86    1:35.82
 22 Raccioppi, Jake            8 Trs-MR               1:40.26    1:37.13
 23 Geyfman, Jacob A           9 NCYA-CT              1:42.31    1:39.12
 24 Leary, Chris R            10 SSL-MR               1:40.39    1:42.74
 25 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR               1:37.91    1:43.31
 26 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR              1:48.06    1:46.03
 27 Nardozzi, Matthew A        8 Pisces-CT                 NT    1:47.98
 28 Visser, Kirk              10 Cond-MR              1:48.64    1:54.84
 29 Cicalese, Matthew T        9 SSL-MR               2:00.37    1:58.67
 30 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR  2:00.56    1:59.85
 31 Cannatella, Anthony J      9 Express Swimming-MR  2:20.00    2:02.13
 32 Sun, James                 9 Express Swimming-MR  2:05.93    2:03.07
 33 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  2:25.54    2:20.57

Event 3  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bohn, Rachel M            12 Pisces-CT            1:09.95    1:10.91
  2 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  1:13.33    1:12.14
  3 Hirsch, Jenna             11 Trs-MR               1:12.85    1:13.11
  4 Arnott, Katie             12 SSL-MR               1:12.37    1:13.33
  5 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               1:13.73    1:13.36
  6 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR               1:14.02    1:14.97
  7 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR  1:18.40    1:15.15
  8 Armstrong, Shannon        11 NY Sharks-MR         1:17.09    1:15.89
  9 Viveros, Natalia A        11 NCYA-CT              1:29.60    1:17.59
 10 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      1:14.62    1:17.92
 11 Holmes, Lindsie           12 Trs-MR               1:20.42    1:18.67
 12 Bacigal, Corrine          11 WSSC-MR              1:18.96    1:19.03
 13 Stein, Jamie Ann          12 SSL-MR               1:19.69    1:19.04
 14 Fischer, Kate             12 Trs-MR               1:22.26    1:20.43
 15 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:20.21    1:20.56
 16 Araujo, Sara A            12 SSL-MR               1:20.74    1:21.46
 17 Blacker, Sara P           12 Bgnw Marlins-MR      1:24.38    1:22.63
 18 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                1:25.53    1:22.86
 19 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR               1:22.32    1:23.13
 20 Kroll, Livi W             11 NCYA-CT              1:23.62    1:23.52
 21 Bodick, Lexi B            11 NCYA-CT              1:30.54    1:24.32
 22 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:25.13    1:24.45
 23 Stern, Courtney A         12 Bgnw Marlins-MR      1:26.43    1:24.72
 24 Mechalakos, Mary A        11 Big Blue-MR          1:20.62    1:25.73
 25 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  1:22.99    1:26.55
 26 Lynch, Amanda B           12 SSL-MR               1:25.47    1:28.05
 27 Kreielsheimer, Chelsea    12 SSL-MR               1:27.58    1:28.45
 28 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR  1:33.44    1:29.40
 29 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR  1:25.88    1:29.85
 30 Krestyaninovia, Olga      12 Trs-MR                    NT    1:30.16
 31 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR  1:32.20    1:30.18
 32 Dubbs, Alyssa M           11 SSL-MR               1:33.18    1:31.24
 33 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR              1:29.41    1:31.55
 34 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:35.00
 35 Cannatella, Katie G       11 Express Swimming-MR  1:32.29    1:36.69
 36 Ingram, Alex R            12 IA-MR                1:34.35    1:36.78
 37 Ranadive, Shruti          11 NY Sharks-MR         2:35.15    1:41.57
 38 Marble, Ellie R           11 Pisces-CT            1:48.25    1:43.30
 39 Gorenstein, Grace         11 NY Sharks-MR         1:54.26    1:52.91
 40 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:54.00

Event 4  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander Z      12 GAEL-MR              1:06.65    1:05.58
  2 Lavery, Brendan           12 NY Sharks-MR         1:07.98    1:05.89
  3 Byrnes, Evan R            12 Sachem-MR            1:03.79    1:08.24
  4 Spierer, Josh A           12 IA-MR                1:10.33    1:08.67
  5 Wong, Stanley             11 NY Sharks-MR         1:05.77    1:09.36
  6 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR               1:10.48    1:10.92
  7 Magee, Ryan T             12 SSL-MR               1:12.27    1:12.58
  8 Corey, Alexi              11 NY Sharks-MR         1:13.88    1:15.25
  9 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         1:28.51    1:16.06
 10 Wolin, Seth A             12 Cond-MR              1:15.89    1:17.02
 11 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR            1:17.70    1:17.40
 12 Marble, Nick M            12 Pisces-CT            1:19.93    1:19.66
 13 Yu, Justin                12 Trs-MR               1:20.20    1:20.91
 14 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR         1:16.88    1:22.30
 15 Benedict, Grant E         11 Big Blue-MR          1:21.89    1:22.72
 16 Miara, Jesse              11 Trs-MR               1:23.34    1:23.87
 17 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                1:24.33    1:24.57
 18 Conway, John P            11 SSL-MR               1:24.12    1:25.15
 19 Lloyd, Henry              11 NCYA-CT              1:26.21    1:25.19
 20 Bialo, Matthew J          12 GAEL-MR              1:26.58    1:27.32
 21 Wasserman, Kurt M         11 Bgnw Marlins-MR      1:30.11    1:28.97
 22 Doto, Christopher L       11 Cond-MR              1:51.80    1:42.42
 23 Cicalese, Anthony M       11 SSL-MR               1:44.99    1:45.01
 24 Ranadive, Rohan           12 NY Sharks-MR         2:49.26    1:47.10

Event 5  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR        40.62      41.38
  2 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR    42.10      41.42
  3 Duncalf, Katie S          10 Bgnw Marlins-MR        41.55      41.47
  4 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                  42.13      42.50
  5 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR    44.12      43.30
  6 Schauer, Elisabeth M      10 GAEL-MR                41.46      43.51
  7 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR    44.00      43.63
  8 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR              43.25      44.17
  9 Sowka, Alena C            10 Pisces-CT              41.94      44.52
 10 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    43.32      44.73
 11 Demarco, Jackie E          9 GAEL-MR                43.09      46.71
 12 Hirsch, Stephanie          9 Trs-MR                 44.96      46.73
 13 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                43.21      46.85
 14 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR    47.00      47.30
 15 Dari, Hannah E             8 Cond-MR                50.78      47.63
 16 Scheck, Meaghan E          9 IA-MR                  49.17      48.18
 17 Vandervelden, Zoe A        9 NCYA-CT                51.61      48.45
 18 Delgrosso, Jenna M        10 NY Sharks-MR           52.57      49.13
 19 McLaughlin, Genna M        8 Bgnw Marlins-MR        50.90      49.27
 20 Mesibov, Rachael          10 NY Sharks-MR           48.09      49.45
 21 Lee, Lauren               10 Trs-MR                 53.90      49.62
 22 Kalletta, Claire M         8 IA-MR                  50.06      49.89
 23 Jones, Emily C             9 NCYA-CT                47.19      50.46
 24 Vera, Karly N             10 Sachem-MR              54.14      51.52
 25 Collins, Megan M           9 Pisces-CT              51.75      51.55
 26 White, Amanda A            9 HYB-MR                 52.71      51.65
 27 Im, Gabi                  10 Trs-MR                 58.36      52.95
 28 Carmi, Christina Z        10 HYB-MR                 46.50      53.13
 29 McNamara, Alison           7 NY Sharks-MR           54.69      53.41
 30 Barry, Kristina F          8 Bgnw Marlins-MR        48.97      54.19
 31 Akirtava, Christina       10 Big Blue-MR            56.58      54.36
 32 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                  54.00      54.38
 33 Brosnan, Lindsey A         9 Bgnw Marlins-MR        51.78      54.51
 34 Storino, Alyssa L          8 Pisces-CT              55.69      54.77
 35 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR  1:30.90      54.88
 36 Hodges, Taylor             9 NY Sharks-MR         1:00.44      55.66
 37 Beuchert, Emily A          9 WSSC-MR              1:05.71      56.10
 38 Meehan, Sarah              9 HYB-MR                 58.99      56.21
 39 Ren, Vivi                 10 NY Sharks-MR           56.92      56.50
 40 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR    56.11      57.01
 41 Poindexter, Tiana          9 NY Sharks-MR           53.35      57.76
 42 Britt, Elyssa L            9 Pisces-CT                 NT      57.90
 43 Adams, Katherine A         9 HYB-MR                 54.24      58.90
 44 Fischer, Lexie             8 Trs-MR               1:00.54      59.34
 45 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    57.12      59.66
 46 Kuhn, Abby C               8 Bgnw Marlins-MR        54.91    1:00.70
 47 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  1:00.21    1:01.12
 48 Salemo, Shannon            7 NY Sharks-MR         1:07.64    1:01.25
 49 Portch, Betsy D            9 Big Blue-MR          1:08.34    1:04.75
 50 Yu, Crystal               10 Trs-MR               1:03.84    1:05.86
 51 Palmer, Fiona E            7 Express Swimming-MR  1:07.09    1:06.60
 52 Pugh, Kelsey R             8 Cond-MR                   NT    1:10.22
 53 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR  1:04.88    1:11.42
 54 Sweet, Lauren A            8 Cond-MR              1:02.27    1:13.88
 -- Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ

Event 6  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 LeGuyader, Travis P       10 IA-MR                  40.11      39.72
  2 Miko, Greg D              10 Pisces-CT              40.69      40.62
  3 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        39.49      41.01
  4 Bodick, Brian F           10 NCYA-CT                45.74      42.45
  5 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR    41.95      42.73
  6 Santoro, John G           10 NCYA-CT                44.97      42.81
  7 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  44.13      42.94
  8 McLaughlin, James J       10 Bgnw Marlins-MR        43.01      43.32
  9 Neuendorf, Lance          10 NY Sharks-MR           42.22      43.82
 10 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    44.05      44.62
 11 McNamara, Shane            9 NY Sharks-MR           44.27      46.16
 12 Capodanno, Michael S       9 HYB-MR                 54.26      47.79
 13 Kitain, Sam M             10 NCYA-CT                48.09      47.89
 14 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR           53.04      47.94
 15 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR    53.00      48.05
 16 Johnson, Sam H            10 Bgnw Marlins-MR        46.53      48.56
 17 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                  45.37      49.20
 18 Warren, Colin J            9 Express Swimming-MR    57.59      50.22
 19 Brown, Nate M              8 HYB-MR                 54.37      51.55
 20 Arnott, Conner            10 SSL-MR                 46.17      52.35
 21 Canals, Mathew S          10 Cond-MR                53.61      52.57
 22 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR                 51.47      52.69
 23 Geyfman, Jacob A           9 NCYA-CT                55.31      52.89
 24 Ali, kamran                8 WSSC-MR                55.58      53.85
 25 Leary, Chris R            10 SSL-MR                 56.81      54.15
 26 Nardozzi, Matthew A        8 Pisces-CT              52.80      54.35
 27 Raccioppi, Jake            8 Trs-MR                 55.70      55.52
 28 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR                52.36      58.56
 29 Cicalese, Matthew T        9 SSL-MR               1:00.42    1:00.58
 30 Buynitsky, Steven          9 NY Sharks-MR              NT    1:02.71
 31 Visser, Kirk              10 Cond-MR              1:09.46    1:04.95
 32 Sun, James                 9 Express Swimming-MR  1:08.25    1:04.98
 33 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:07.54
 34 Cannatella, Anthony J      9 Express Swimming-MR  1:18.18    1:09.20
 35 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR  1:05.00    1:11.08

Event 7  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hracs, Caitlyn A          12 Pisces-CT              36.58      36.04
  2 Bohn, Rachel M            12 Pisces-CT              35.40      36.17
  3 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    37.42      36.49
  4 Pepin, Sarah R            12 Pisces-CT              37.05      39.22
  5 Merz, Wendy A             11 HYB-MR                 39.36      39.58
  6 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                39.37      39.63
  7 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    38.94      39.70
  8 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR                 38.06      40.05
  9 Hirsch, Jenna             11 Trs-MR                 39.29      40.55
 10 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        38.87      40.74
 11 Bacigal, Corrine          11 WSSC-MR                39.48      41.21
 12 Stein, Jamie Ann          12 SSL-MR                 41.16      41.65
 13 Viveros, Natalia A        11 NCYA-CT                48.01      42.83
 14 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                  44.21      43.00
 15 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR    43.06      44.13
 16 Blacker, Sara P           12 Bgnw Marlins-MR        44.35      44.50
 17 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    44.31      44.82
 18 Bodick, Lexi B            11 NCYA-CT                47.60      44.94
 19 Mechalakos, Mary A        11 Big Blue-MR            44.30      45.16
 20 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR    45.52      45.21
 21 Kroll, Livi W             11 NCYA-CT                43.38      45.48
 22 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR    40.24      45.57
 23 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR                 46.78      47.14
 24 Stern, Courtney A         12 Bgnw Marlins-MR        45.11      47.15
 25 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    46.91      47.55
 25 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    47.79      47.55
 27 Lynch, Amanda B           12 SSL-MR                 45.63      48.10
 28 Ingram, Alex R            12 IA-MR                  49.44      49.26
 29 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR    51.10      49.55
 30 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    49.30      49.58
 31 Dubbs, Alyssa M           11 SSL-MR                 53.68      50.22
 32 Marble, Ellie R           11 Pisces-CT              54.16      51.30
 33 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR                47.42      51.46
 34 Cannatella, Katie G       11 Express Swimming-MR    51.29      52.45
 35 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    50.00      53.01
 36 Gorenstein, Grace         11 NY Sharks-MR           58.58      53.39
 37 Ranadive, Shruti          11 NY Sharks-MR         1:34.62      56.35
 38 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR    50.00    1:02.90

Event 8  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan           12 NY Sharks-MR           33.99      34.06
  2 Wong, Stanley             11 NY Sharks-MR           35.01      37.09
  3 Byrnes, Evan R            12 Sachem-MR              34.79      37.11
  4 Magee, Ryan T             12 SSL-MR                 36.49      38.15
  5 Corey, Alexi              11 NY Sharks-MR           38.23      38.76
  6 Spierer, Josh A           12 IA-MR                  39.89      38.92
  7 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR                 39.46      39.00
  8 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                  45.36      44.40
  9 Conway, John P            11 SSL-MR                 43.07      44.46
 10 Bialo, Matthew J          12 GAEL-MR                43.37      44.49
 11 Benedict, Grant E         11 Big Blue-MR            44.28      46.11
 12 Marble, Nick M            12 Pisces-CT              44.73      47.34
 13 Cicalese, Anthony M       11 SSL-MR                 48.16      47.96
 14 Lloyd, Henry              11 NCYA-CT                49.65      48.88
 15 Wasserman, Kurt M         11 Bgnw Marlins-MR        46.77      49.44
 16 Lee, Aram                 12 Trs-MR                 50.69      51.66
 17 Doto, Christopher L       11 Cond-MR                57.75    1:02.50
 -- Ranadive, Rohan           12 NY Sharks-MR         1:35.26         DQ

Event 9  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR  1:20.63    1:20.40
  2 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR  1:29.20    1:32.05
  3 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:30.04    1:32.59
  4 Duncalf, Katie S          10 Bgnw Marlins-MR      1:31.80    1:32.62
  5 Demarco, Jackie E          9 GAEL-MR              1:42.08    1:38.53
  6 Sowka, Alena C            10 Pisces-CT            1:33.81    1:39.99
  7 Schauer, Elisabeth M      10 GAEL-MR              1:55.46    1:40.58
  8 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:42.13    1:40.73
  9 Leary, Tanita A            9 GAEL-MR              1:44.02    1:41.12
 10 Olinger, Olivia M         10 Bgnw Marlins-MR      1:38.05    1:47.05
 11 Hirsch, Stephanie          9 Trs-MR               1:45.38    1:47.66
 12 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      1:44.82    1:51.73
 13 Omelanczuk, Carolina      10 Trs-MR               1:49.90    1:54.51
 14 Huang, Eileen S           10 Bgnw Marlins-MR      1:49.85    1:57.11
 -- Kalletta, Claire M         8 IA-MR                1:56.30         DQ

Event 10  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:36.06    1:42.78
  2 Miko, Greg D              10 Pisces-CT            1:43.38    1:51.09
  3 Farm, Eric                10 Trs-MR               1:48.94    1:54.35

Event 11  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hracs, Caitlyn A          12 Pisces-CT            1:17.17    1:21.70
  2 Merz, Wendy A             11 HYB-MR               1:24.17    1:23.62
  3 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:24.64    1:24.69
  4 Pepin, Sarah R            12 Pisces-CT            1:23.32    1:26.44
  5 Hirsch, Jenna             11 Trs-MR               1:23.08    1:27.70
  6 Arnott, Katie             12 SSL-MR               1:26.20    1:33.06
  7 Bohn, Rachel M            12 Pisces-CT            2:02.11    1:34.74
  8 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               1:31.72    1:34.84
  9 Holmes, Lindsie           12 Trs-MR               1:39.30    1:35.35
 10 Stein, Jamie Ann          12 SSL-MR               1:42.21    1:40.81
 11 Araujo, Sara A            12 SSL-MR               1:34.43    1:44.26
 12 Kreielsheimer, Chelsea    12 SSL-MR               1:57.85    1:53.78
 13 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR               2:03.19    2:00.17
 -- Dubbs, Alyssa M           11 SSL-MR               1:51.25         DQ

Event 12  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan           12 NY Sharks-MR         1:17.92    1:19.02
  2 Gianino, Alexander Z      12 GAEL-MR              1:18.37    1:19.84
  3 Magee, Ryan T             12 SSL-MR               1:25.93    1:23.42
  4 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:33.50    1:23.71
  5 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         1:27.98    1:27.63
  6 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:31.10    1:27.87
  7 Miara, Jesse              11 Trs-MR               1:36.68    1:50.02
 -- Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR         1:46.99         DQ

Event 13  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR    41.96      43.75
  2 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    48.86      47.98
  3 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    47.59      49.80
  4 Leary, Tanita A            9 GAEL-MR                50.95      51.39
  5 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR    50.00      51.74
  6 Demarco, Jackie E          9 GAEL-MR                52.09      51.77
  7 Huang, Eileen S           10 Bgnw Marlins-MR        53.61      52.55
  8 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR        50.99      52.64
  9 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                53.06      52.79
 10 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR    50.00      52.94
 11 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR    55.39      53.66
 12 Mesibov, Rachael          10 NY Sharks-MR           56.02      54.14
 13 McLaughlin, Genna M        8 Bgnw Marlins-MR        54.98      54.21
 14 Olinger, Olivia M         10 Bgnw Marlins-MR        52.94      54.42
 15 Hessen-Schmidt, Sarah      9 NCYA-CT                52.94      55.09
 16 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    55.47      57.24
 17 Brosnan, Lindsey A         9 Bgnw Marlins-MR        57.25      58.58
 18 Jones, Emily C             9 NCYA-CT                56.03      59.15
 19 Storino, Alyssa L          8 Pisces-CT            1:03.53      59.59
 20 Carmi, Christina Z        10 HYB-MR                 59.19      59.62
 21 Ren, Vivi                 10 NY Sharks-MR         1:04.06      59.67
 22 Delgrosso, Jenna M        10 NY Sharks-MR           54.99      59.94
 23 Dari, Hannah E             8 Cond-MR              1:02.01    1:01.37
 24 Vandervelden, Zoe A        9 NCYA-CT              1:06.77    1:02.49
 25 Kuhn, Abby C               8 Bgnw Marlins-MR      1:04.16    1:02.75
 26 Akirtava, Christina       10 Big Blue-MR          1:08.22    1:02.85
 27 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  1:08.31    1:03.34
 28 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                1:04.00    1:04.11
 29 Lee, Lauren               10 Trs-MR               1:08.92    1:05.38
 30 Britt, Elyssa L            9 Pisces-CT                 NT    1:05.55
 31 Hodges, Taylor             9 NY Sharks-MR         1:10.39    1:07.76
 32 Portch, Betsy D            9 Big Blue-MR          1:49.00    1:13.46
 33 McNamara, Alison           7 NY Sharks-MR         1:05.99    1:13.82
 34 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:15.67
 -- Miara, Marissa             7 Trs-MR               1:09.90         DQ
 -- Hutton, Theresa            7 Trs-MR                    NT         DQ

Event 14  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Singer, Nathan Q          10 NY Sharks-MR           42.69      42.52
  2 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        43.69      45.93
  3 McNamara, Shane            9 NY Sharks-MR           50.76      48.94
  4 LeGuyader, Travis P       10 IA-MR                  49.12      49.03
  5 Santoro, John G           10 NCYA-CT                56.15      50.07
  6 McLaughlin, James J       10 Bgnw Marlins-MR        50.13      50.09
  7 Johnson, Sam H            10 Bgnw Marlins-MR        50.42      51.21
  8 Bodick, Brian F           10 NCYA-CT                58.03      52.12
  9 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    54.16      52.65
 10 Canals, Mathew S          10 Cond-MR                52.65      53.44
 11 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR                 53.90      56.02
 12 Miko, Greg D              10 Pisces-CT              54.68      56.28
 13 Leary, Chris R            10 SSL-MR                 55.25      56.90
 14 Neuendorf, Lance          10 NY Sharks-MR           53.53      57.60
 15 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR  1:04.83      59.50
 16 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                1:00.24      59.65
 17 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR         1:00.47    1:00.32
 18 Brown, Nate M              8 HYB-MR               1:08.75    1:00.54
 19 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  56.89    1:03.09
 20 Nardozzi, Matthew A        8 Pisces-CT            1:04.31    1:03.32
 21 Sun, James                 9 Express Swimming-MR  1:07.03    1:03.46
 22 Ali, kamran                8 WSSC-MR              1:09.60    1:03.86
 23 Capodanno, Michael S       9 HYB-MR               1:09.67    1:04.99
 24 Arnott, Conner            10 SSL-MR               1:01.04    1:08.31
 25 Cicalese, Matthew T        9 SSL-MR               1:14.98    1:10.39
 26 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR              1:21.96    1:14.31
 27 Warren, Colin J            9 Express Swimming-MR    59.55    2:07.33

Event 15  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        39.73      39.94
  2 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                40.28      41.45
  3 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    42.57      42.29
  4 Blacker, Sara P           12 Bgnw Marlins-MR        42.70      43.68
  5 Hracs, Caitlyn A          12 Pisces-CT              41.66      44.45
  6 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR                 44.90      45.87
  7 Viveros, Natalia A        11 NCYA-CT                51.74      46.63
  8 Krestyaninovia, Olga      12 Trs-MR                    NT      46.70
  9 Arnott, Katie             12 SSL-MR                 44.96      47.64
 10 Bacigal, Corrine          11 WSSC-MR                51.58      47.89
 11 Bodick, Lexi B            11 NCYA-CT                53.81      48.92
 12 Holmes, Lindsie           12 Trs-MR                 50.34      49.66
 13 Pepin, Sarah R            12 Pisces-CT              47.55      49.87
 14 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    48.24      50.02
 15 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    51.15      50.30
 16 Ingram, Alex R            12 IA-MR                  52.20      50.32
 17 Kreielsheimer, Chelsea    12 SSL-MR                 47.64      50.47
 18 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                  49.42      50.84
 19 Lynch, Amanda B           12 SSL-MR                 49.45      51.21
 20 Stern, Courtney A         12 Bgnw Marlins-MR        50.76      51.22
 21 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR    47.93      51.24
 22 Armstrong, Shannon        11 NY Sharks-MR           50.89      51.58
 23 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    53.75      53.05
 24 Cannatella, Katie G       11 Express Swimming-MR    55.98      53.28
 25 Mechalakos, Mary A        11 Big Blue-MR            54.54      53.52
 26 Marble, Ellie R           11 Pisces-CT              56.11      53.57
 27 Araujo, Sara A            12 SSL-MR                 50.28      53.69
 28 Fischer, Kate             12 Trs-MR                 53.50      53.70
 29 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR                52.58      53.96
 30 Gorenstein, Grace         11 NY Sharks-MR         1:15.25      56.76
 31 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR    56.42      56.77
 32 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    55.67      56.92
 33 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    50.00      58.53
 34 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR    55.00    1:01.59

Event 16  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR    41.32      39.72
  2 Wong, Stanley             11 NY Sharks-MR           36.30      40.00
  3 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR                 41.78      41.23
  4 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    44.76      44.26
  5 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR           42.95      44.42
  6 Bialo, Matthew J          12 GAEL-MR                42.03      47.63
  7 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                  49.40      49.40
  8 Wasserman, Kurt M         11 Bgnw Marlins-MR        49.46      50.70
  9 Wolin, Seth A             12 Cond-MR                48.75      50.76
 10 Marble, Nick M            12 Pisces-CT              50.78      51.82
 11 Yu, Justin                12 Trs-MR                 49.44      52.63
 12 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR           51.03      53.75
 13 Conway, John P            11 SSL-MR                 54.55      57.81
 14 Cicalese, Anthony M       11 SSL-MR               1:01.55      58.82
 15 Lee, Aram                 12 Trs-MR                 56.89      59.30
 -- Doto, Christopher L       11 Cond-MR              1:14.58         DQ

Event 17  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR    33.10      32.32
  2 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR              33.95      35.28
  3 Hessen-Schmidt, Sarah      9 NCYA-CT                37.65      36.00
  4 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR    36.35      36.74
  5 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR    36.50      36.79
  6 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                  37.10      36.80
  7 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    35.08      36.92
  8 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR    36.82      37.57
  9 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                37.27      38.37
 10 Mesibov, Rachael          10 NY Sharks-MR           39.21      39.25
 11 Scheck, Meaghan E          9 IA-MR                  41.59      39.30
 12 Hirsch, Stephanie          9 Trs-MR                 40.28      39.38
 13 Delgrosso, Jenna M        10 NY Sharks-MR           40.73      40.64
 14 McLaughlin, Genna M        8 Bgnw Marlins-MR        40.23      41.59
 15 Vandervelden, Zoe A        9 NCYA-CT                45.99      41.92
 16 Lee, Lauren               10 Trs-MR                 45.09      42.08
 17 Barry, Kristina F          8 Bgnw Marlins-MR        41.73      42.55
 18 Dari, Hannah E             8 Cond-MR                42.89      42.56
 19 Carmi, Christina Z        10 HYB-MR                 43.28      42.73
 20 White, Amanda A            9 HYB-MR                 45.62      42.98
 21 Vera, Karly N             10 Sachem-MR              46.40      43.48
 22 Kalletta, Claire M         8 IA-MR                  46.01      44.15
 23 Ren, Vivi                 10 NY Sharks-MR           45.62      44.39
 24 Im, Gabi                  10 Trs-MR                 42.90      44.81
 25 Collins, Megan M           9 Pisces-CT              40.49      44.91
 26 Yu, Crystal               10 Trs-MR                 47.76      44.92
 27 McNamara, Alison           7 NY Sharks-MR           46.09      45.16
 28 Poindexter, Tiana          9 NY Sharks-MR           47.41      45.97
 29 Jones, Emily C             9 NCYA-CT                37.68      46.09
 30 Storino, Alyssa L          8 Pisces-CT              47.86      46.89
 31 Omelanczuk, Carolina      10 Trs-MR                 44.19      47.01
 32 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    45.94      47.22
 33 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR    50.69      47.43
 34 Meehan, Sarah              9 HYB-MR                 51.84      47.52
 35 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                  44.00      48.28
 36 Brosnan, Lindsey A         9 Bgnw Marlins-MR        46.50      48.59
 37 Beuchert, Emily A          9 WSSC-MR                57.32      50.33
 38 Fischer, Lexie             8 Trs-MR                 48.61      50.43
 39 Britt, Elyssa L            9 Pisces-CT              47.69      50.61
 40 Adams, Katherine A         9 HYB-MR                 46.75      50.85
 41 Hutton, Theresa            7 Trs-MR                    NT      51.71
 42 Akirtava, Christina       10 Big Blue-MR            51.96      52.05
 43 Salemo, Shannon            7 NY Sharks-MR           48.35      52.20
 44 Kuhn, Abby C               8 Bgnw Marlins-MR        54.41      53.23
 45 Palmer, Fiona E            7 Express Swimming-MR    57.82      55.95
 46 Portch, Betsy D            9 Big Blue-MR            57.64      57.83
 47 Miara, Marissa             7 Trs-MR               1:00.19      57.97
 48 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR    49.62    1:00.37
 49 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR  1:02.83    1:04.96
 50 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR  1:10.27    1:05.38

Event 18  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yang, Patrick             10 LIAC-MR                30.26      29.81
  2 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR    31.71      31.20
  3 Singer, Nathan Q          10 NY Sharks-MR           36.32      35.73
  4 LeGuyader, Travis P       10 IA-MR                  35.07      35.87
  5 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        34.70      35.92
  6 Miko, Greg D              10 Pisces-CT              36.49      36.76
  7 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR        35.84      36.96
  8 Santoro, John G           10 NCYA-CT                41.65      37.18
  9 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    37.26      37.48
 10 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR    37.10      37.54
 11 Neuendorf, Lance          10 NY Sharks-MR           36.97      37.57
 12 Farm, Eric                10 Trs-MR                 37.24      37.63
 13 McNamara, Shane            9 NY Sharks-MR           38.96      38.40
 14 Bodick, Brian F           10 NCYA-CT                42.83      39.05
 15 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  38.38      39.25
 16 Kitain, Sam M             10 NCYA-CT                42.22      39.46
 17 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                  41.72      39.70
 18 Johnson, Sam H            10 Bgnw Marlins-MR        39.70      40.79
 19 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR    45.58      40.95
 20 Brown, Nate M              8 HYB-MR                 43.25      42.45
 21 Capodanno, Michael S       9 HYB-MR                 44.19      43.77
 22 Leary, Chris R            10 SSL-MR                 43.75      45.01
 23 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR           47.01      45.21
 24 Geyfman, Jacob A           9 NCYA-CT                44.94      45.49
 25 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR                 42.82      45.53
 26 Canals, Mathew S          10 Cond-MR                43.35      45.84
 27 Visser, Kirk              10 Cond-MR                56.02      46.46
 28 Raccioppi, Jake            8 Trs-MR                 48.06      47.44
 29 Ali, kamran                8 WSSC-MR                48.95      47.48
 30 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR                46.41      48.17
 31 Nardozzi, Matthew A        8 Pisces-CT              50.18      51.05
 32 Sun, James                 9 Express Swimming-MR  1:00.75      58.98
 33 Cannatella, Anthony J      9 Express Swimming-MR  1:03.66      59.50
 34 Buynitsky, Steven          9 NY Sharks-MR              NT    1:00.35
 35 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR    56.91    1:01.57
 36 Cicalese, Matthew T        9 SSL-MR                 49.30    1:02.43

Event 19  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bohn, Rachel M            12 Pisces-CT              32.41      32.51
  2 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                32.90      33.30
  3 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    34.95      33.94
  4 Merz, Wendy A             11 HYB-MR                 33.10      34.28
  5 Viveros, Natalia A        11 NCYA-CT                39.75      34.58
  6 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR    35.07      34.88
  7 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    34.80      35.03
  8 Pepin, Sarah R            12 Pisces-CT              34.00      35.46
  9 Stein, Jamie Ann          12 SSL-MR                 36.04      35.75
 10 Armstrong, Shannon        11 NY Sharks-MR           35.07      36.23
 11 Araujo, Sara A            12 SSL-MR                 36.43      37.20
 12 Stern, Courtney A         12 Bgnw Marlins-MR        37.32      37.28
 13 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR    36.19      37.33
 14 Mechalakos, Mary A        11 Big Blue-MR            36.30      37.61
 15 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    37.87      38.39
 16 Bodick, Lexi B            11 NCYA-CT                40.15      38.65
 17 Fischer, Kate             12 Trs-MR                 37.60      38.73
 18 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    37.98      38.76
 19 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                  38.54      38.79
 20 Kroll, Livi W             11 NCYA-CT                38.31      38.90
 21 Krestyaninovia, Olga      12 Trs-MR                    NT      40.17
 22 Dubbs, Alyssa M           11 SSL-MR                 40.63      40.68
 23 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    40.39      42.19
 24 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR    40.38      42.48
 25 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR    39.59      42.92
 26 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR                40.58      43.05
 27 Cannatella, Katie G       11 Express Swimming-MR    42.48      43.32
 28 Ranadive, Shruti          11 NY Sharks-MR         1:24.20      44.14
 29 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    39.00      44.20
 30 Ingram, Alex R            12 IA-MR                  43.56      44.42
 31 Marble, Ellie R           11 Pisces-CT              46.51      47.07
 32 Gorenstein, Grace         11 NY Sharks-MR           53.28      49.24
 33 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR    45.00      51.72

Event 20  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander Z      12 GAEL-MR                30.38      30.18
  2 Wong, Stanley             11 NY Sharks-MR           29.42      31.39
  3 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR                 31.82      32.25
  4 Spierer, Josh A           12 IA-MR                  33.19      32.51
  5 Corey, Alexi              11 NY Sharks-MR           33.50      33.31
  6 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR           33.93      33.95
  7 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    34.52      34.05
  8 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR    33.81      34.34
  9 Marble, Nick M            12 Pisces-CT              35.48      35.73
 10 Wolin, Seth A             12 Cond-MR                35.30      35.83
 11 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR              34.86      35.91
 12 Yu, Justin                12 Trs-MR                 35.09      36.00
 13 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR           38.51      36.17
 14 Lloyd, Henry              11 NCYA-CT                38.53      37.52
 15 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                  37.94      37.64
 16 Benedict, Grant E         11 Big Blue-MR            38.03      38.11
 17 Lee, Aram                 12 Trs-MR                 38.17      38.26
 18 Bialo, Matthew J          12 GAEL-MR                37.82      39.57
 19 Wasserman, Kurt M         11 Bgnw Marlins-MR        39.92      41.05
 20 Doto, Christopher L       11 Cond-MR                52.25      45.01
 21 Ranadive, Rohan           12 NY Sharks-MR         1:16.26      49.23

Event 21  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR  2:54.93    2:54.78
  2 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR            3:09.47    3:11.22
  3 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR  3:22.97    3:11.26
  4 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      3:05.61    3:15.33
  5 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR  3:14.99    3:15.62
  6 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR  3:11.50    3:15.80
  7 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  3:22.25    3:18.25
  8 Sowka, Alena C            10 Pisces-CT            3:17.36    3:20.38
  9 Duncalf, Katie S          10 Bgnw Marlins-MR      3:17.51    3:20.88
 10 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                3:22.05    3:21.91
 11 Leary, Tanita A            9 GAEL-MR              3:21.18    3:24.34
 12 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR       NT    3:32.75
 13 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      3:38.21    3:37.94
 14 Hessen-Schmidt, Sarah      9 NCYA-CT              3:31.89    3:38.27
 15 Scheck, Meaghan E          9 IA-MR                3:31.30    3:40.32
 16 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR  3:28.00    3:44.68
 17 Huang, Eileen S           10 Bgnw Marlins-MR      3:40.96    3:45.10
 18 Barry, Kristina F          8 Bgnw Marlins-MR      4:00.00    3:52.59

Event 22  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Singer, Nathan Q          10 NY Sharks-MR              NT    3:08.56
  2 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR  3:31.43    3:08.69
  3 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR  3:12.69    3:15.69
  4 McLaughlin, James J       10 Bgnw Marlins-MR      3:23.94    3:17.35
  5 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      3:16.99    3:18.15
  6 Arnott, Conner            10 SSL-MR               4:10.54    4:02.26

Event 23  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hracs, Caitlyn A          12 Pisces-CT            2:49.09    2:51.65
  2 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:59.12    2:53.23
  3 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR               3:04.03    3:00.39
  4 Arnott, Katie             12 SSL-MR               3:04.41    3:07.73
  5 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  3:03.40    3:07.74
  6 Merz, Wendy A             11 HYB-MR               2:58.75    3:11.48
  7 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               3:05.73    3:14.08
  8 Blacker, Sara P           12 Bgnw Marlins-MR      3:12.02    3:14.78
  9 Bacigal, Corrine          11 WSSC-MR              3:11.81    3:16.50
 10 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  3:12.27    3:17.93
 11 Armstrong, Shannon        11 NY Sharks-MR         3:15.52    3:18.00
 12 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      2:55.61    3:18.21
 13 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR  3:22.69    3:20.52
 14 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR               3:28.45    3:27.27
 15 Lynch, Amanda B           12 SSL-MR               3:36.29    3:45.77
 16 Kreielsheimer, Chelsea    12 SSL-MR               3:42.01    3:46.05

Event 24  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan           12 NY Sharks-MR         2:38.98    2:42.13
  2 Gianino, Alexander Z      12 GAEL-MR              2:40.82    2:42.45
  3 Magee, Ryan T             12 SSL-MR               3:01.43    2:53.63
  4 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  3:06.32    3:01.49
  5 Spierer, Josh A           12 IA-MR                3:02.26    3:02.29
  6 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  2:53.60    3:02.35
  7 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR            3:07.68    3:12.34
  8 Corey, Alexi              11 NY Sharks-MR         3:09.91    3:12.35
  9 Miara, Jesse              11 Trs-MR               3:16.54    3:24.33
 10 Benedict, Grant E         11 Big Blue-MR          3:28.47    3:27.35
 11 Wolin, Seth A             12 Cond-MR              3:14.93    3:27.50
 12 Conway, John P            11 SSL-MR               3:34.89    3:40.08
 13 Cicalese, Anthony M       11 SSL-MR               4:00.20    4:01.51

Event 25  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                            NT    2:26.09
     1) Francis, Casey L 10             2) Chen, Lillian 10
     3) Kuzniewski, Kayla J 10          4) Chan, Olivia 10
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:37.00    2:41.88
     1) Barry, Elizabeth R 10           2) Duncalf, Katie S 10
     3) Huang, Eileen S 10              4) McGetrick, Mary Kate K 10
  3 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:52.31    2:50.39
     1) Kalletta, Claire M 8            2) Scheck, Meaghan E 9
     3) Nielsen, Shelby L 10            4) Ingram, Alaina M 10
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:52.00    2:54.59
     1) Olinger, Olivia M 10            2) Barry, Kristina F 8
     3) Brosnan, Lindsey A 9            4) McLaughlin, Genna M 8
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:37.22    2:58.59
     1) Delgrosso, Jenna M 10           2) McNamara, Alison 7
     3) Mesibov, Rachael 10             4) McKallen, Theresa 10
  6 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:42.64    2:59.83
     1) Omelanczuk, Carolina 10         2) Lee, Lauren 10
     3) Im, Gabi 10                     4) Hirsch, Stephanie 9
  7 Hyb-MR  'A'                                       2:54.57    3:08.62
     1) Gibbons, Nicolette L 10         2) Carmi, Christina Z 10
     3) White, Amanda A 9               4) Benson, Anja M 8
  8 Team Rockland Swimming-MR  'B'                    3:19.00    3:46.47
     1) Yu, Crystal 10                  2) Fischer, Lexie 8
     3) Miara, Marissa 7                4) Hutton, Theresa 7

Event 26  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:45.00    2:33.04
     1) Blacker, Aaron M 10             2) McLaughlin, James J 10
     3) Johnson, Sam H 10               4) Shine, Stephen J 10
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:42.73    2:37.63
     1) McNamara, Shane 9               2) Bell, Schuyler 8
     3) Neuendorf, Lance 10             4) Singer, Nathan Q 10

Event 27  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                            NT    2:24.39
     1) Warren, Frances V 12            2) Leung, Alissa 12
     3) Cannatella, Katie G 11          4) McKee, Kaitlin 12
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:17.44    2:24.86
     1) Raccioppi, Paige 11             2) Krestyaninovia, Olga 12
     3) Holmes, Lindsie 12              4) Hirsch, Jenna 11

Event 28  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:08.73    2:14.20
     1) Lavery, Brendan 12              2) Delgrosso, George 12
     3) Corey, Alexi 11                 4) Wong, Stanley 11

Event 29  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      1:04.38    1:07.12
  2 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      1:05.34    1:07.57
  3 Armstrong, Alyssa         14 UN-MR                1:06.80    1:09.54
  4 Tanaka, Haruka            13 UN-MR                1:07.71    1:09.66
  5 Borutecene, Gabrielle M   13 HYB-MR               1:10.74    1:10.68
  6 Maher, Nadine             13 NY Sharks-MR         1:12.48    1:10.75
  7 Cloer, Amanda             14 Trs-MR               1:09.40    1:11.26
  8 Holden, Kim B             13 Bgnw Marlins-MR      1:11.56    1:11.46
  9 Daly, Jackie E            14 Pbac-MR              1:09.69    1:11.54
 10 Proietti-Fox, Jen A       14 SSL-MR               1:09.04    1:13.15
 11 Seekamp, Erin E           14 Pbac-MR              1:10.10    1:13.63
 12 Schatkun, Beth A          14 Cond-MR              1:13.15    1:14.23
 13 Lappas, Alexandra         14 NY Sharks-MR         1:09.75    1:14.39
 14 Poulin, Mary              14 Trs-MR               1:11.22    1:14.40
 15 Goldstein, Amanda P       14 HYB-MR               1:11.22    1:14.41
 16 Medrano, Carol A          14 Pbac-MR              1:14.39    1:15.42
 17 Luqman, Kyle M            13 IA-MR                1:14.30    1:15.55
 18 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               1:14.35    1:16.42
 19 Collazo, Juliette         13 Cond-MR                   NT    1:16.67
 20 Jackson, Adrianna         13 Trs-MR               1:20.33    1:21.35
 21 Triana, Natalie           13 Trs-MR               1:20.25    1:21.36
 22 Goldstein, Sari E         13 SSL-MR               1:21.49    1:23.82
 23 Dunne, Samantha M         13 SSL-MR               1:29.19    1:27.29
 24 Owen-Kraft, Chelsea A     13 Big Blue-MR          1:47.59    1:29.24
 25 Kauders, Molly P          13 SSL-MR               1:40.61    1:34.52
 26 Berkowitz, Arielle A      13 SSL-MR               1:41.16    1:34.80
 27 Kunow, Brittany           14 SSL-MR               1:37.39    1:37.97
 28 Hamilton, Ellie G         14 SSL-MR               1:40.31    1:45.40

Event 30  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Naudy, Enrique I          14 Cond-MR              1:00.33    1:01.08
  2 Yafayev, Vadim            14 Dolfins-AD             59.85    1:01.37
  3 Katz, Andrew              14 SSL-MR               1:04.61    1:03.22
  4 O'Connor, Michael T       14 HYB-MR               1:04.14    1:04.90
  5 Richman, Peter Z          14 GAEL-MR              1:05.57    1:05.77
  6 Dinces, Jon M             14 SSL-MR               1:07.88    1:06.63
  7 Marchionni, Frank         13 Trs-MR               1:07.72    1:08.33
  8 Muller, Christian S       13 Pbac-MR              1:09.94    1:08.81
  9 Brown, Edward W           14 NY Sharks-MR         1:10.42    1:09.50
 10 Kim, Andrew               14 Trs-MR               1:12.04    1:10.10
 11 Donaghy, Collin J         14 Sachem-MR            1:07.00    1:10.12
 12 Leibel, Danny             13 Trs-MR               1:12.42    1:11.21
 13 Langan, Jimmy E           13 SSL-MR               1:12.54    1:11.89
 14 Neuendorf, Reed           13 NY Sharks-MR         1:13.04    1:13.06
 15 Farm, Bryan               13 Trs-MR               1:08.78    1:13.74
 16 Citrin, Ari               13 SSL-MR               1:18.02    1:17.21
 17 Messinger, Joshua         13 NY Sharks-MR         1:18.07    1:17.39
 18 Gold, Joseph D            13 SSL-MR               1:19.38    1:18.59
 19 Daly, Dennis J            13 Pbac-MR              1:18.07    1:20.49
 20 Terwilliger, Richie S     13 SSL-MR               1:18.62    1:23.50
 21 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               1:21.31    1:23.73
 22 Visser, Rory M            13 Cond-MR              1:42.04    1:24.07
 23 Madar, Eric R             14 SSL-MR               1:22.97    1:25.14
 24 Milando, Chad             14 NY Sharks-MR         1:27.13    1:25.18
 25 Taylor, Zane V            13 Pbac-MR              1:19.41    1:25.25

Event 31  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Comas, Larisa             17 NY Sharks-MR         1:07.06    1:06.22
  2 Carew, Kaitlyn            15 SSL-MR               1:04.67    1:06.37
  3 Hirsch, Rachel            16 Trs-MR               1:06.06    1:07.69
  4 Rubin, Jessica            16 SSL-MR               1:07.25    1:09.19
  5 Cinelli, Keri             16 NY Sharks-MR         1:07.37    1:09.65
  5 Creagh, Kristina          17 NY Sharks-MR         1:11.59    1:09.65
  7 Pujals, Leiya S           16 HYB-MR               1:07.97    1:09.83
  8 Adams, Kelsey P           15 HYB-MR               1:09.72    1:11.87
  9 Beach, Laura L            15 HYB-MR               1:13.13    1:13.19
 10 Portch, Caitlin J         16 Big Blue-MR          1:11.22    1:14.92
 11 Damiano, Beth C           15 SSL-MR               1:15.11    1:15.34
 12 Servello, Meghan L        16 NY Sharks-MR         1:13.18    1:17.94
 13 Frank, Jessica K          17 Bgnw Marlins-MR      1:12.26    1:20.45
 14 Lachenauer, Rachel        15 SSL-MR               1:55.66    1:35.59

Event 32  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR                56.99      58.91
  2 Hoempler, Erik            15 SSL-MR                 57.40      59.22
  3 Dorfman, Jake             16 NY Sharks-MR           58.63    1:00.50
  4 Richman, Joseph Z         16 GAEL-MR              1:00.09    1:01.62
  5 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              1:00.92    1:01.84
  6 Goldstein, Alex A         16 HYB-MR               1:02.15    1:01.99
  7 Schaub, Charles M         15 Cond-MR              1:00.62    1:02.40
  8 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               1:04.75    1:03.27
  9 Burke, Timmy              15 NY Sharks-MR         1:01.31    1:03.76
 10 Lavery, Erik              16 NY Sharks-MR         1:01.34    1:04.42
 11 Goldstein, Ross T         15 HYB-MR               1:03.23    1:06.34
 12 Willis, Joshua J          15 HYB-MR               1:06.08    1:06.36
 13 Langan, John M            15 SSL-MR               1:07.42    1:06.52
 14 Freire, Jonathan H        15 HYB-MR               1:07.59    1:07.36
 15 White, Tim G              15 HYB-MR               1:06.87    1:08.34
 16 Courtney, Dan K           16 SSL-MR               1:13.93    1:13.63

Event 33  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Santaniello, Samantha M   13 HYB-MR               2:59.56    3:02.74
  2 Tanaka, Haruka            13 UN-MR                3:02.45    3:07.70
  3 Arnott, Sarah A           14 SSL-MR               3:01.98    3:10.64
  4 Borutecene, Gabrielle M   13 HYB-MR               3:11.65    3:13.73
  5 Goldstein, Amanda P       14 HYB-MR               3:08.11    3:19.56
  6 Daly, Jackie E            14 Pbac-MR              3:03.04    3:21.30
  7 Lange, Kristen            14 NY Sharks-MR         3:11.81    3:27.64
  8 Luqman, Kyle M            13 IA-MR                3:25.83    3:32.34
  9 Schatkun, Beth A          14 Cond-MR              3:20.50    3:41.47
 10 Goldstein, Sari E         13 SSL-MR               3:37.86    3:41.77
 11 Collazo, Juliette         13 Cond-MR              3:20.50    3:45.84
 12 Triana, Natalie           13 Trs-MR                    NT    3:52.81
 13 Kauders, Molly P          13 SSL-MR               4:00.91    3:58.70
 14 Berkowitz, Arielle A      13 SSL-MR               4:01.61    4:10.56

Event 34  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yafayev, Vadim            14 Dolfins-AD           2:43.88    2:54.21
  2 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               2:54.56    2:54.48
  3 O'Connor, Michael T       14 HYB-MR               2:44.33    3:00.36
  4 Dinces, Jon M             14 SSL-MR               2:53.66    3:00.71
  5 Muller, Christian S       13 Pbac-MR              2:59.12    3:06.19
  6 Farm, Bryan               13 Trs-MR               3:17.05    3:21.36
  7 Daly, Dennis J            13 Pbac-MR              3:12.52    3:28.68
  8 Kim, Andrew               14 Trs-MR               3:27.76    3:29.40

Event 35  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kingman, Dana M           16 NCYA-CT              3:05.56    3:07.13
  2 Carew, Kaitlyn            15 SSL-MR               3:03.26    3:11.82
  3 Pujals, Leiya S           16 HYB-MR               3:04.20    3:12.89
  4 Beach, Laura L            15 HYB-MR               3:18.39    3:21.87
  5 Servello, Meghan L        16 NY Sharks-MR         3:09.80    3:26.53
  6 Damiano, Beth C           15 SSL-MR               4:14.28    4:01.55

Event 36  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            15 SSL-MR               2:37.01    2:43.34
  2 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR              2:29.10    2:43.62
  3 Schaub, Charles M         15 Cond-MR              2:42.42    3:01.21
  4 Goldstein, Ross T         15 HYB-MR               2:55.85    3:02.46
  5 Lavery, Erik              16 NY Sharks-MR         2:55.16    3:06.43
  6 Courtney, Dan K           16 SSL-MR               3:22.23    3:35.02
  7 Penny, William M          15 SSL-MR               3:21.27    3:38.03

Event 37  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Holden, Kim B             13 Bgnw Marlins-MR      1:09.47    1:14.19
  2 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      1:11.30    1:16.61
  3 Arnott, Sarah A           14 SSL-MR               1:15.78    1:17.40
  4 Cloer, Amanda             14 Trs-MR               1:16.08    1:17.73
  5 Santaniello, Samantha M   13 HYB-MR               1:17.99    1:21.73
  6 Lappas, Alexandra         14 NY Sharks-MR         1:23.27    1:25.67
  7 Medrano, Carol A          14 Pbac-MR              1:28.63    1:27.60
  8 Proietti-Fox, Jen A       14 SSL-MR               1:21.90    1:30.15
  9 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               1:31.72    1:37.09

Event 38  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Naudy, Enrique I          14 Cond-MR              1:09.29    1:07.79
  2 Katz, Andrew              14 SSL-MR               1:08.69    1:07.97
  3 Richman, Peter Z          14 GAEL-MR              1:09.47    1:09.35
  4 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               1:12.35    1:13.42
  5 Dinces, Jon M             14 SSL-MR               1:16.68    1:19.31
  6 Messinger, Joshua         13 NY Sharks-MR         1:20.57    1:20.02
  7 Brown, Edward W           14 NY Sharks-MR         1:22.65    1:28.54
  8 Langan, Jimmy E           13 SSL-MR               1:34.27    1:41.42
  9 Citrin, Ari               13 SSL-MR               1:32.86    1:45.11
 10 Gold, Joseph D            13 SSL-MR               1:45.71    1:46.84
 11 Terwilliger, Richie S     13 SSL-MR               1:32.52    1:47.94
 12 Madar, Eric R             14 SSL-MR               1:45.94    1:52.21
 -- Citrin, Joshua            13 SSL-MR               1:40.50         DQ

Event 39  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Comas, Larisa             17 NY Sharks-MR         1:15.35    1:14.66
  2 Rubin, Jessica            16 SSL-MR               1:12.51    1:15.18
  3 Buckley, Samantha M       16 Sachem-MR            1:15.59    1:17.85
  4 Hirsch, Rachel            16 Trs-MR               1:18.63    1:19.92
  5 Frank, Jessica K          17 Bgnw Marlins-MR      1:21.99    1:30.98

Event 40  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            15 SSL-MR               1:05.26    1:07.43
  2 Richman, Joseph Z         16 GAEL-MR              1:05.37    1:07.48
  3 Goldstein, Alex A         16 HYB-MR               1:07.61    1:09.31
  4 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              1:08.47    1:10.01
  5 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               1:09.83    1:10.69
  6 White, Tim G              15 HYB-MR               1:11.49    1:15.13
  7 Lavery, Erik              16 NY Sharks-MR         1:10.31    1:15.31
  8 Hoempler, Mark            15 SSL-MR               1:06.46    1:17.21
  9 Langan, John M            15 SSL-MR               1:23.82    1:25.64
 10 Courtney, Dan K           16 SSL-MR               1:25.03    1:26.36
 11 Penny, William M          15 SSL-MR               1:24.00    1:39.20

Event 41  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Holden, Kim B             13 Bgnw Marlins-MR      2:29.31    2:41.60
  2 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:33.36    2:45.79
  3 Tanaka, Haruka            13 UN-MR                2:45.84    2:54.52
  4 Lange, Kristen            14 NY Sharks-MR         2:49.83    2:56.30
  5 Borutecene, Gabrielle M   13 HYB-MR               2:57.45    2:57.19
  6 Proietti-Fox, Jen A       14 SSL-MR               2:51.25    3:08.01
  7 Daly, Jackie E            14 Pbac-MR              2:53.20    3:08.30
  8 Luqman, Kyle M            13 IA-MR                3:04.38    3:08.34
  9 Schatkun, Beth A          14 Cond-MR              3:03.20    3:12.62
 10 Collazo, Juliette         13 Cond-MR                   NT    3:16.64
 11 Seekamp, Erin E           14 Pbac-MR              3:18.96    3:23.56
 12 Jackson, Adrianna         13 Trs-MR               3:26.30    3:33.91
 13 Dunne, Samantha M         13 SSL-MR                    NT    3:42.31
 14 Hamilton, Ellie G         14 SSL-MR               4:00.81    4:21.68
 -- Maher, Nadine             13 NY Sharks-MR         3:02.70         DQ

Event 42  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Naudy, Enrique I          14 Cond-MR              2:27.43    2:34.51
  2 Yafayev, Vadim            14 Dolfins-AD           2:25.28    2:38.48
  3 Marchionni, Frank         13 Trs-MR               2:38.50    2:41.67
  4 Richman, Peter Z          14 GAEL-MR              2:41.16    2:44.85
  5 Leibel, Danny             13 Trs-MR                    NT    2:48.28
  6 Brown, Edward W           14 NY Sharks-MR         3:01.26    2:56.33
  7 Neuendorf, Reed           13 NY Sharks-MR         2:53.12    2:56.45
  8 Donaghy, Collin J         14 Sachem-MR            2:52.23    2:56.47
  9 Kim, Andrew               14 Trs-MR               3:00.75    3:00.68
 10 Farm, Bryan               13 Trs-MR               2:55.16    3:12.24
 11 Madar, Eric R             14 SSL-MR               3:19.01    3:19.89

Event 43  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Buckley, Samantha M       16 Sachem-MR            2:37.40    2:39.01
  2 Kingman, Dana M           16 NCYA-CT              2:45.72    2:44.14
  3 Adams, Kelsey P           15 HYB-MR               2:58.02    2:56.29
  4 Beach, Laura L            15 HYB-MR               2:53.11    2:59.01
  5 Frank, Jessica K          17 Bgnw Marlins-MR      2:47.18    3:18.41
 -- Carew, Kaitlyn            15 SSL-MR               2:35.49         DQ

Event 44  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Willis, Joshua J          15 HYB-MR               2:29.68    2:28.76
  2 Burke, Timmy              15 NY Sharks-MR         2:34.24    2:39.00
  3 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               2:35.49    2:41.45
  4 White, Tim G              15 HYB-MR               2:36.21    2:44.51
  5 Freire, Jonathan H        15 HYB-MR               2:45.98    2:45.42
  6 Dorfman, Jake             16 NY Sharks-MR         2:38.36    2:47.22
  7 Langan, John M            15 SSL-MR               2:58.92    3:00.25
  8 Penny, William M          15 SSL-MR               3:13.01    3:15.03

Event 45  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Arnott, Sarah A           14 SSL-MR               2:22.90    2:26.86
  2 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:21.45    2:27.40
  3 Armstrong, Alyssa         14 UN-MR                2:24.69    2:29.02
  4 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      2:21.22    2:30.95
  5 Santaniello, Samantha M   13 HYB-MR               2:33.52    2:33.01
  6 Cloer, Amanda             14 Trs-MR               2:31.54    2:41.61
  7 Lange, Kristen            14 NY Sharks-MR         2:31.82    2:42.11
  8 Lappas, Alexandra         14 NY Sharks-MR         2:37.66    2:43.26
  9 Maher, Nadine             13 NY Sharks-MR         2:39.75    2:43.66
 10 Goldstein, Amanda P       14 HYB-MR               2:33.21    2:46.06
 11 Seekamp, Erin E           14 Pbac-MR              2:33.11    2:50.42
 12 Schatkun, Beth A          14 Cond-MR              2:41.44    2:53.28
 13 Medrano, Carol A          14 Pbac-MR              2:47.17    2:57.25
 14 Jackson, Adrianna         13 Trs-MR               3:02.61    2:58.20
 15 Triana, Natalie           13 Trs-MR               2:57.17    2:58.47
 16 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               2:51.07    3:01.04
 17 Goldstein, Sari E         13 SSL-MR               3:07.28    3:12.27
 18 Owen-Kraft, Chelsea A     13 Big Blue-MR          2:55.00    3:28.01
 19 Kauders, Molly P          13 SSL-MR               3:38.12    3:36.40
 20 Berkowitz, Arielle A      13 SSL-MR               3:40.16    3:53.05
 -- Kunow, Brittany           14 SSL-MR               3:36.00         DQ

Event 46  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               2:15.16    2:16.25
  2 Katz, Andrew              14 SSL-MR               2:17.85    2:21.00
  3 Richman, Peter Z          14 GAEL-MR              2:20.96    2:23.06
  4 Neuendorf, Reed           13 NY Sharks-MR         2:38.14    2:37.87
  5 Brown, Edward W           14 NY Sharks-MR         2:32.85    2:37.95
  6 Marchionni, Frank         13 Trs-MR               2:28.51    2:38.06
  7 Langan, Jimmy E           13 SSL-MR               2:43.11    2:48.22
  8 Messinger, Joshua         13 NY Sharks-MR         2:54.73    2:48.93
  9 Citrin, Ari               13 SSL-MR               2:51.41    3:00.29
 10 Visser, Rory M            13 Cond-MR              3:03.82    3:00.66
 11 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               3:03.19    3:00.92
 12 Daly, Dennis J            13 Pbac-MR              2:57.70    3:02.62
 13 Terwilliger, Richie S     13 SSL-MR               2:56.12    3:06.21
 14 Taylor, Zane V            13 Pbac-MR              2:58.41    3:11.58
 -- O'Connor, Michael T       14 HYB-MR               2:16.17         DQ

Event 47  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Buckley, Samantha M       16 Sachem-MR            2:19.81    2:23.12
  2 Carew, Kaitlyn            15 SSL-MR               2:19.67    2:29.75
  3 Rubin, Jessica            16 SSL-MR               2:17.61    2:30.68
  4 Hirsch, Rachel            16 Trs-MR               2:30.67    2:34.08
  5 Cinelli, Keri             16 NY Sharks-MR         2:28.39    2:37.30
  6 Comas, Larisa             17 NY Sharks-MR         2:27.76    2:38.65
  7 Pujals, Leiya S           16 HYB-MR               2:30.03    2:38.85
  8 Portch, Caitlin J         16 Big Blue-MR          2:29.03    2:38.98
  9 Adams, Kelsey P           15 HYB-MR               2:38.33    2:44.33
 10 Beach, Laura L            15 HYB-MR               2:38.62    2:44.48
 11 Servello, Meghan L        16 NY Sharks-MR         2:37.68    2:48.26
 12 Damiano, Beth C           15 SSL-MR               2:56.31    2:50.00
 13 Lachenauer, Rachel        15 SSL-MR               3:29.11    3:29.10

Event 48  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            15 SSL-MR               2:05.47    2:13.48
  2 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              2:12.98    2:15.84
  3 Schaub, Charles M         15 Cond-MR              2:11.43    2:17.13
  4 Richman, Joseph Z         16 GAEL-MR              2:11.46    2:17.21
  5 Dorfman, Jake             16 NY Sharks-MR         2:11.13    2:18.36
  6 Hoempler, Mark            15 SSL-MR               2:15.32    2:20.34
  7 Burke, Timmy              15 NY Sharks-MR         2:17.87    2:23.87
  8 Willis, Joshua J          15 HYB-MR               2:20.93    2:29.58
  9 Freire, Jonathan H        15 HYB-MR               2:28.64    2:29.75
 10 Goldstein, Ross T         15 HYB-MR               2:15.85    2:29.96
 11 Langan, John M            15 SSL-MR               2:37.45    2:33.98

Event 49  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Holden, Kim B             13 Bgnw Marlins-MR      2:38.98    2:43.35
                                1:16.35 ( )   2:43.35 (1:27.00)
  2 Tanaka, Haruka            13 UN-MR                2:43.00    2:44.45
                                1:20.25 ( )   2:44.45 (1:24.20)
  3 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:44.68    2:48.28
                                1:21.27 ( )   2:48.28 (1:27.01)
  4 Arnott, Sarah A           14 SSL-MR               2:37.30    2:48.37
                                1:19.44 ( )   2:48.37 (1:28.93)
  5 Santaniello, Samantha M   13 HYB-MR               2:47.14    2:50.27
                                1:22.71 ( )   2:50.27 (1:27.56)
  6 Borutecene, Gabrielle M   13 HYB-MR               2:52.80    2:56.06
                                1:25.74 ( )   2:56.06 (1:30.32)
  7 Armstrong, Alyssa         14 UN-MR                2:54.32    3:00.61
  8 Lange, Kristen            14 NY Sharks-MR         2:51.17    3:07.01
                                1:28.44 ( )   3:07.01 (1:38.57)
  9 Proietti-Fox, Jen A       14 SSL-MR               2:57.46    3:10.54
                                1:31.28 ( )   3:10.54 (1:39.26)
 10 Goldstein, Amanda P       14 HYB-MR               2:55.35    3:11.09
                                1:38.32 ( )   3:11.09 (1:32.77)
 11 Lappas, Alexandra         14 NY Sharks-MR         3:00.71    3:14.50
                                1:34.17 ( )   3:14.50 (1:40.33)
 12 Maher, Nadine             13 NY Sharks-MR         3:08.84    3:15.20
                                1:30.97 ( )   3:15.20 (1:44.23)
 13 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               3:12.43    3:27.97
                                1:40.32 ( )   3:27.97 (1:47.65)
 14 Goldstein, Sari E         13 SSL-MR               3:29.85    3:39.14
                                1:51.76 ( )   3:39.14 (1:47.38)
 15 Kunow, Brittany           14 SSL-MR               3:46.54    3:47.67
 16 Dunne, Samantha M         13 SSL-MR               3:47.23    3:49.92
 17 Hamilton, Ellie G         14 SSL-MR               4:18.49    4:47.49

Event 50  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yafayev, Vadim            14 Dolfins-AD           2:20.50    2:32.66
                                1:13.22 ( )   2:32.66 (1:19.44)
  2 Katz, Andrew              14 SSL-MR               2:28.35    2:34.48
                                1:14.90 ( )   2:34.48 (1:19.58)
  3 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               2:37.27    2:34.96
                                1:16.86 ( )   2:34.96 (1:18.10)
  4 O'Connor, Michael T       14 HYB-MR               2:28.45    2:39.38
                                1:16.88 ( )   2:39.38 (1:22.50)
  5 Dinces, Jon M             14 SSL-MR               2:44.56    2:45.82
                                1:20.60 ( )   2:45.82 (1:25.22)
  6 Leibel, Danny             13 Trs-MR               3:06.23    2:56.36
                                1:20.20 ( )   2:56.36 (1:36.16)
  7 Donaghy, Collin J         14 Sachem-MR            2:50.53    2:58.53
                                1:25.02 ( )   2:58.53 (1:33.51)
  8 Muller, Christian S       13 Pbac-MR              2:46.52    3:03.61
                                1:28.14 ( )   3:03.61 (1:35.47)
  9 Neuendorf, Reed           13 NY Sharks-MR         3:01.49    3:05.21
                                1:31.38 ( )   3:05.21 (1:33.83)
 10 Messinger, Joshua         13 NY Sharks-MR         3:17.82    3:11.91
                                1:27.31 ( )   3:11.91 (1:44.60)
 11 Langan, Jimmy E           13 SSL-MR               2:59.88    3:16.78
                                1:37.07 ( )   3:16.78 (1:39.71)
 12 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               3:22.83    3:24.71
                                1:45.42 ( )   3:24.71 (1:39.29)
 13 Gold, Joseph D            13 SSL-MR               3:31.66    3:27.39
                                1:43.11 ( )   3:27.39 (1:44.28)
 14 Terwilliger, Richie S     13 SSL-MR               3:12.06    3:30.21
                                1:42.57 ( )   3:30.21 (1:47.64)
 15 Madar, Eric R             14 SSL-MR               3:27.66    3:30.82
                                1:43.31 ( )   3:30.82 (1:47.51)
 -- Citrin, Ari               13 SSL-MR               3:13.98         DQ
                                1:42.57 ( )        DQ (1:41.67)

Event 51  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kingman, Dana M           16 NCYA-CT              2:43.28    2:42.06
                                1:17.88 ( )   2:42.06 (1:24.18)
  2 Comas, Larisa             17 NY Sharks-MR         2:47.66    2:54.47
                                1:21.94 ( )   2:54.47 (1:32.53)
  3 Cinelli, Keri             16 NY Sharks-MR         2:51.95    3:04.98
                                1:26.78 ( )   3:04.98 (1:38.20)
  4 Adams, Kelsey P           15 HYB-MR               3:09.21    3:16.06
                                1:33.48 ( )   3:16.06 (1:42.58)
  5 Damiano, Beth C           15 SSL-MR               3:21.81    3:24.59
                                1:37.74 ( )   3:24.59 (1:46.85)
  6 Lachenauer, Rachel        15 SSL-MR               3:47.62    3:52.41
                                1:51.38 ( )   3:52.41 (2:01.03)
 -- Servello, Meghan L        16 NY Sharks-MR         2:58.34         DQ
                                1:36.51 ( )        DQ (1:34.07)

Event 52  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR              2:23.71    2:29.36
                                1:11.41 ( )   2:29.36 (1:17.95)
  2 Hoempler, Erik            15 SSL-MR               2:26.11    2:30.46
                                1:12.45 ( )   2:30.46 (1:18.01)
  3 Goldstein, Alex A         16 HYB-MR               2:26.60    2:32.09
                                1:12.97 ( )   2:32.09 (1:19.12)
  4 Hoempler, Mark            15 SSL-MR               2:21.21    2:32.22
                                1:14.10 ( )   2:32.22 (1:18.12)
  5 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              2:31.85    2:38.64
                                1:14.92 ( )   2:38.64 (1:23.72)
  6 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               2:32.52    2:39.29
                                1:15.36 ( )   2:39.29 (1:23.93)
  7 Dorfman, Jake             16 NY Sharks-MR         2:35.01    2:41.09
                                1:15.74 ( )   2:41.09 (1:25.35)
  8 Richman, Joseph Z         16 GAEL-MR              2:33.76    2:41.49
                                1:15.02 ( )   2:41.49 (1:26.47)
  9 Willis, Joshua J          15 HYB-MR               2:42.45    2:42.22
                                1:14.92 ( )   2:42.22 (1:27.30)
 10 Goldstein, Ross T         15 HYB-MR               2:36.35    2:50.35
                                1:27.26 ( )   2:50.35 (1:23.09)
 11 Burke, Timmy              15 NY Sharks-MR         2:40.28    2:50.54
                                1:19.19 ( )   2:50.54 (1:31.35)
 12 White, Tim G              15 HYB-MR               2:38.89    2:55.45
                                1:21.63 ( )   2:55.45 (1:33.82)
 13 Freire, Jonathan H        15 HYB-MR               2:55.99    2:56.37
                                1:25.26 ( )   2:56.37 (1:31.11)
 14 Courtney, Dan K           16 SSL-MR               3:00.57    3:08.62
                                1:31.08 ( )   3:08.62 (1:37.54)
 15 Penny, William M          15 SSL-MR               2:58.15    3:22.95
                                1:36.54 ( )   3:22.95 (1:46.41)
 -- Lavery, Erik              16 NY Sharks-MR         2:33.59         DQ
                                1:17.72 ( )        DQ (1:22.59)

Event 53  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:08.17    2:16.04
     1) Lange, Kristen 14               2) Maher, Nadine 13
     3) Lappas, Alexandra 14            4) Armstrong, Alyssa 14
                                1:07.74 ( )   2:16.04 (1:08.30)
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:08.16    2:24.52
     1) Cloer, Amanda 14                2) Jackson, Adrianna 13
     3) Poulin, Mary 14                 4) Myers, Deirdre 14
                                1:11.81 ( )   2:24.52 (1:12.71)

Event 54  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:06.17    2:10.82
     1) Farm, Bryan 13                  2) Marchionni, Frank 13
     3) Kim, Andrew 14                  4) Leibel, Danny 13
                                1:05.72 ( )   2:10.82 (1:05.10)
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:29.30    2:18.29
     1) Neuendorf, Reed 13              2) Vail, Alex 14
     3) Messinger, Joshua 13            4) Brown, Edward W 14
                                1:10.91 ( )   2:18.29 (1:07.38)

Event 55  Girls 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================

Event 56  Boys 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    4:32.94
     1) Katz, Andrew 14                 2) Hoempler, Mark 15
     3) Hoempler, Erik 15               4) Svoboda, Noah 14
                                1:12.58 ( )   4:32.94 (3:20.36)
  2 Hyb-MR  'A'                                            NT    4:37.09
     1) Willis, Joshua J 15             2) O'Connor, Michael T 14
     3) Goldstein, Alex A 16            4) Gibbons, Jason B 14
                                1:10.11 ( )   4:37.09 (3:26.98)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit