Big Blue Winter Invitational 2005
1/15/2005 to 1/16/2005

Event 1  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:19.60    2:19.25
                  30.89     1:06.01 (35.12)     1:47.59 (41.58)     2:19.25 (31.66)
  2 Weaver, Joan M      13 IA-MR                2:27.50    2:23.23
                  32.39     1:09.57 (37.18)     1:52.58 (43.01)     2:23.23 (30.65)
  3 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:21.21    2:24.53
                  31.37     1:08.66 (37.29)     1:50.89 (42.23)     2:24.53 (33.64)
  4 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:27.24    2:25.08
                  32.21     1:08.88 (36.67)     1:52.63 (43.75)     2:25.08 (32.45)
  5 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:42.54    2:38.33
                  35.17     1:13.29 (38.12)     2:02.94 (49.65)     2:38.33 (35.39)
  6 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               2:39.33    2:39.40
                  34.50     1:14.89 (40.39)     2:04.49 (49.60)     2:39.40 (34.91)
  7 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                2:44.23    2:44.08
                  35.49     1:18.98 (43.49)     2:05.68 (46.70)     2:44.08 (38.40)
  8 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                2:46.32    2:46.94
                  35.00     1:17.92 (42.92)     2:07.80 (49.88)     2:46.94 (39.14)
  9 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        2:51.13    2:48.95
                  38.93     1:20.98 (42.05)     2:09.89 (48.91)     2:48.95 (39.06)
 10 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        2:44.75    2:49.99
                  35.94     1:19.99 (44.05)     2:10.98 (50.99)     2:49.99 (39.01)
 11 Costa, Isabella M   14 SSL-MR               3:06.79    2:50.48
                  37.81     1:22.05 (44.24)     2:11.59 (49.54)     2:50.48 (38.89)
 12 Simonek, Chelsea L  14 West Point-MR        3:04.00    2:52.32
                  38.90     1:20.20 (41.30)     2:12.55 (52.35)     2:52.32 (39.77)
 13 Talman, Sara M      14 West Point-MR        3:14.60    2:58.15
                  38.77     1:23.55 (44.78)     2:16.77 (53.22)     2:58.15 (41.38)
 14 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        3:14.10    3:03.25
                  41.12     1:29.88 (48.76)     2:19.32 (49.44)     3:03.25 (43.93)
 15 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR          3:10.55    3:13.35
                  44.02     1:32.60 (48.58)     2:27.71 (55.11)     3:13.35 (45.64)
 16 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        3:15.00    3:15.93
                  44.62     1:34.93 (50.31)     2:31.20 (56.27)     3:15.93 (44.73)
 17 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR             3:29.73    3:35.55
                  46.20     1:41.37 (55.17)   2:45.01 (1:03.64)     3:35.55 (50.54)

Event 2  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               2:12.96    2:09.64
                  27.67     1:02.05 (34.38)     1:40.60 (38.55)     2:09.64 (29.04)
  2 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               2:14.06    2:09.65
                  28.94     1:04.17 (35.23)     1:40.44 (36.27)     2:09.65 (29.21)
  3 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:22.34    2:14.87
                  29.72     1:03.94 (34.22)     1:43.93 (39.99)     2:14.87 (30.94)
  4 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:19.66    2:16.84
                  29.74     1:04.01 (34.27)     1:45.14 (41.13)     2:16.84 (31.70)
  5 King, Brendan D     13 IA-MR                2:21.68    2:19.36
                  29.81     1:04.26 (34.45)     1:48.95 (44.69)     2:19.36 (30.41)
  6 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               2:27.94    2:25.37
                  32.12     1:10.39 (38.27)     1:51.59 (41.20)     2:25.37 (33.78)
  7 Hallinan, James J   13 IA-MR                2:25.89    2:26.10
                  31.70     1:08.45 (36.75)     1:54.72 (46.27)     2:26.10 (31.38)
  8 Bader, Harrison     13 SSL-MR               2:39.21    2:28.21
                  33.32     1:11.77 (38.45)     1:54.31 (42.54)     2:28.21 (33.90)
  9 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         2:33.64    2:32.70
                  33.32     1:13.65 (40.33)     1:57.97 (44.32)     2:32.70 (34.73)
 10 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        2:40.50    2:34.02
                  32.20     1:10.74 (38.54)     1:58.62 (47.88)     2:34.02 (35.40)
 11 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               2:41.92    2:34.78
                  34.22     1:10.75 (36.53)     1:56.94 (46.19)     2:34.78 (37.84)
 12 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        2:48.51    2:35.52
                  35.27     1:17.12 (41.85)     2:00.32 (43.20)     2:35.52 (35.20)
 13 Stein, Robert J     13 SSL-MR               2:51.89    2:40.36
                  36.03     1:18.43 (42.40)     2:02.54 (44.11)     2:40.36 (37.82)
 14 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               3:22.14    2:51.63
                  38.44     1:20.88 (42.44)     2:15.19 (54.31)     2:51.63 (36.44)
 15 Ortiz, David        14 West Point-MR        3:13.21    2:56.86
                  37.05     1:23.28 (46.23)     2:12.30 (49.02)     2:56.86 (44.56)
 16 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               3:18.87    3:03.32
                  36.83     1:23.71 (46.88)     2:20.07 (56.36)     3:03.32 (43.25)
 -- Madar, Eric R       14 SSL-MR               3:19.56         DQ
                  41.09     1:26.39 (45.30)     2:20.27 (53.88)          DQ (44.08)
 -- White, James R      14 Big Blue-MR          2:14.79         DQ
                  37.99     1:24.31 (46.32)     2:12.12 (47.81)          DQ (39.54)
 -- Abisch, Jason       13 CFA-B-MR                  NT         DQ
                  35.94     1:21.38 (45.44)     2:17.03 (55.65)          DQ (38.42)

Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          2:23.40    2:23.94
                  29.74     1:05.45 (35.71)     1:49.42 (43.97)     2:23.94 (34.52)
  2 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         2:23.99    2:24.31
                  30.53     1:10.55 (40.02)     1:51.81 (41.26)     2:24.31 (32.50)
  3 Drinane, Joanna M   16 SSL-MR               2:33.42    2:32.26
                  33.58     1:12.40 (38.82)     1:58.06 (45.66)     2:32.26 (34.20)
  4 Dekhtyar, Daniela   15 SSL-MR               2:35.57    2:35.52
                  32.45     1:13.17 (40.72)     1:59.97 (46.80)     2:35.52 (35.55)
  5 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               2:31.42    2:37.21
                  33.79     1:12.70 (38.91)     1:59.64 (46.94)     2:37.21 (37.57)
  6 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:35.48    2:39.86
                  34.59     1:14.48 (39.89)     2:01.15 (46.67)     2:39.86 (38.71)
  7 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:51.53    2:40.22
                  35.20     1:15.16 (39.96)     2:04.83 (49.67)     2:40.22 (35.39)
  7 Cerny, Siobhan      16 SSL-MR               2:34.49    2:40.22
                  34.62     1:17.34 (42.72)     2:01.90 (44.56)     2:40.22 (38.32)
  9 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                2:45.70    2:44.69
                  36.07     1:19.21 (43.14)     2:07.42 (48.21)     2:44.69 (37.27)
 10 Abis, Rachel        16 SSL-MR               2:50.65    2:47.43
                  39.02     1:22.95 (43.93)     2:09.89 (46.94)     2:47.43 (37.54)
 11 Larson, Chris E     16 IA-MR                2:51.47    2:56.99
                  38.76     1:27.36 (48.60)     2:17.50 (50.14)     2:56.99 (39.49)
 12 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR        3:10.00    2:57.46
                  39.75     1:22.07 (42.32)     2:16.88 (54.81)     2:57.46 (40.58)
 -- Schwartz, Mara A    16 SSL-MR               2:40.97         DQ
                  38.64     1:21.41 (42.77)     2:07.86 (46.45)          DQ (36.03)

Event 4  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR          2:11.42    2:09.25
                  28.07       59.87 (31.80)     1:39.81 (39.94)     2:09.25 (29.44)
  1 Smith, Chris C      17 SSL-MR               2:03.76    2:09.25
                  27.95     1:01.47 (33.52)     1:39.54 (38.07)     2:09.25 (29.71)
  3 Madar, David        16 SSL-MR               2:12.82    2:12.31
                  29.25     1:01.89 (32.64)     1:40.91 (39.02)     2:12.31 (31.40)
  4 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR               2:28.61    2:21.63
                  29.20     1:05.34 (36.14)     1:50.25 (44.91)     2:21.63 (31.38)
  5 Kapinos, Peter      15 SSL-MR               2:24.92    2:22.81
                  31.00     1:07.15 (36.15)     1:49.62 (42.47)     2:22.81 (33.19)
  6 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          2:33.55    2:26.76
                  31.24     1:10.10 (38.86)     1:53.89 (43.79)     2:26.76 (32.87)
  7 Costa, Mike J       16 SSL-MR               2:33.92    2:26.95
                  31.18     1:10.11 (38.93)     1:55.54 (45.43)     2:26.95 (31.41)
  8 Penny, Ryan W       17 SSL-MR               2:28.55    2:27.36
                  32.97     1:12.58 (39.61)     1:53.40 (40.82)     2:27.36 (33.96)
  9 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               2:33.35    2:33.07
                  31.67     1:12.61 (40.94)     1:58.42 (45.81)     2:33.07 (34.65)
 10 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                2:33.05    2:37.06
                  34.60     1:13.69 (39.09)     2:00.59 (46.90)     2:37.06 (36.47)
 11 Penny, William M    15 SSL-MR               2:44.67    2:37.61
                  34.20     1:13.64 (39.44)     2:00.83 (47.19)     2:37.61 (36.78)
 12 Courtney, Dan K     15 SSL-MR               2:47.95    2:39.79
                  33.49     1:16.04 (42.55)     2:02.69 (46.65)     2:39.79 (37.10)
 13 LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR               3:44.71    3:20.45
                  46.84     1:37.77 (50.93)     2:37.53 (59.76)     3:20.45 (42.92)

Event 5  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                  57.20      55.59
                  27.11       55.59 (28.48)
  2 Weaver, Joan M      13 IA-MR                  57.90      57.59
                  28.22       57.59 (29.37)
  3 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR                 59.62      58.83
                  28.27       58.83 (30.56)
  4 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               1:02.80    1:03.27
                  30.56     1:03.27 (32.71)
  5 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:00.34    1:03.42
                  30.26     1:03.42 (33.16)
  6 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:04.34    1:04.51
                  30.37     1:04.51 (34.14)
  7 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        1:04.00    1:04.59
                  31.54     1:04.59 (33.05)
  8 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               1:06.49    1:04.70
                  30.82     1:04.70 (33.88)
  9 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        1:03.07    1:04.98
                  31.64     1:04.98 (33.34)
 10 Costa, Isabella M   14 SSL-MR               1:09.67    1:06.52
                  31.75     1:06.52 (34.77)
 11 Simonek, Chelsea L  14 West Point-MR        1:06.69    1:06.76
                  31.98     1:06.76 (34.78)
 12 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                1:05.27    1:08.99
                  32.45     1:08.99 (36.54)
 13 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        1:08.71    1:09.80
                  33.63     1:09.80 (36.17)
 14 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:08.68    1:09.87
                  32.99     1:09.87 (36.88)
 15 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR          1:14.53    1:10.34
                  34.07     1:10.34 (36.27)
 16 Talman, Sara M      14 West Point-MR        1:09.69    1:11.22
                  34.51     1:11.22 (36.71)
 17 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:09.45    1:11.24
                  33.34     1:11.24 (37.90)
 18 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR          1:13.75    1:14.92
                  35.07     1:14.92 (39.85)
 19 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        1:17.88    1:20.23
                  37.66     1:20.23 (42.57)
 20 Carrington, Keisha  14 Big Blue-MR          1:21.27    1:23.16
                  38.16     1:23.16 (45.00)
 21 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR             1:26.63    1:34.04
                  43.66     1:34.04 (50.38)

Event 6  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR                 52.65      52.39
                  25.82       52.39 (26.57)
  2 Hoempler, Mark      14 SSL-MR                 56.25      55.71
                  27.25       55.71 (28.46)
  3 King, Brendan D     13 IA-MR                  56.51      56.64
                  27.66       56.64 (28.98)
  4 Katz, Andrew        13 SSL-MR                 56.77      56.85
                  27.69       56.85 (29.16)
  5 Gravina, Michael T  14 SSL-MR                 58.17      56.89
                  27.72       56.89 (29.17)
  6 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR             NT      57.61
                  28.20       57.61 (29.41)
  7 Hallinan, James J   13 IA-MR                  56.73      57.85
                  28.12       57.85 (29.73)
  8 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               1:00.69      59.71
                  29.12       59.71 (30.59)
  9 Bader, Harrison     13 SSL-MR               1:01.58    1:00.37
                  29.60     1:00.37 (30.77)
 10 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:01.67    1:01.03
                  29.59     1:01.03 (31.44)
 11 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        1:04.65    1:02.20
                  29.76     1:02.20 (32.44)
 12 Stein, Robert J     13 SSL-MR               1:06.80    1:02.29
                  29.80     1:02.29 (32.49)
 13 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         1:02.72    1:02.99
                  30.78     1:02.99 (32.21)
 14 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               1:05.54    1:03.60
                  30.15     1:03.60 (33.45)
 15 Kress, Scott J      13 CFA-B-MR             1:14.84    1:06.02
                  30.44     1:06.02 (35.58)
 16 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               1:13.84    1:07.01
                  31.77     1:07.01 (35.24)
 17 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR             1:08.38    1:07.63
                  32.00     1:07.63 (35.63)
 18 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               1:17.47    1:12.37
                  34.10     1:12.37 (38.27)
 19 White, James R      14 Big Blue-MR          1:15.14    1:13.71
                  34.95     1:13.71 (38.76)
 20 Ortiz, David        14 West Point-MR        1:11.46    1:15.76
                  35.80     1:15.76 (39.96)
 21 Madar, Eric R       14 SSL-MR               1:16.59    1:15.88
                  35.71     1:15.88 (40.17)

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR           57.51      58.35
                  28.29       58.35 (30.06)
  2 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR           57.59      59.32
                  28.55       59.32 (30.77)
  3 Rubin, Jessica E    16 SSL-MR                 59.09      59.85
                  28.33       59.85 (31.52)
  4 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR                 58.94    1:01.37
                  28.96     1:01.37 (32.41)
  5 Drinane, Joanna M   16 SSL-MR                 59.55    1:01.51
                  29.54     1:01.51 (31.97)
  6 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                1:02.92    1:01.72
                  29.40     1:01.72 (32.32)
  7 Dekhtyar, Daniela   15 SSL-MR               1:02.21    1:02.18
                  29.55     1:02.18 (32.63)
  8 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR            57.09    1:02.35
                  30.07     1:02.35 (32.28)
  9 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        1:08.40    1:04.31
                  31.47     1:04.31 (32.84)
 10 McCormack, Christi  12 Aqua Gems-MR         1:04.74    1:04.44
                  31.00     1:04.44 (33.44)
 11 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               1:02.53    1:04.63
                  31.07     1:04.63 (33.56)
 12 Abis, Rachel        16 SSL-MR               1:04.96    1:05.42
                  31.24     1:05.42 (34.18)
 13 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR            59.61    1:05.94
                  31.02     1:05.94 (34.92)
 14 Schwartz, Mara A    16 SSL-MR               1:05.53    1:06.59
                  32.44     1:06.59 (34.15)
 15 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                1:07.60    1:06.97
                  32.53     1:06.97 (34.44)
 16 Cerny, Siobhan      16 SSL-MR               1:05.50    1:07.82
                  32.84     1:07.82 (34.98)
 17 Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT    1:07.88
                  32.64     1:07.88 (35.24)
 18 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          1:06.72    1:08.50
                  31.81     1:08.50 (36.69)
 19 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR        1:12.62    1:11.09
                  33.52     1:11.09 (37.57)
 20 Larson, Chris E     16 IA-MR                1:05.35    1:11.35
                  34.36     1:11.35 (36.99)
 21 Parks, Rebecca J    16 IA-MR                1:08.68    1:12.60
                  33.78     1:12.60 (38.82)
 22 Mangan, Courtney    15 Big Blue-MR               NT    1:19.58
                  36.97     1:19.58 (42.61)

Event 8  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR            51.92      52.90
                  25.80       52.90 (27.10)
  2 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR           52.09      53.84
                  25.36       53.84 (28.48)
  3 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR                 55.71      55.55
                  26.91       55.55 (28.64)
  4 Smith, Chris C      17 SSL-MR                 52.71      55.66
                  26.65       55.66 (29.01)
  5 Kapinos, Peter      15 SSL-MR                 58.25      56.59
                  26.97       56.59 (29.62)
  6 Penny, Ryan W       17 SSL-MR                 57.61      56.87
                  27.29       56.87 (29.58)
  7 Costa, Mike J       16 SSL-MR                 59.57      57.99
                  28.07       57.99 (29.92)
  8 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               1:00.23      59.13
                  28.45       59.13 (30.68)
  9 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        1:02.50    1:00.35
                  28.72     1:00.35 (31.63)
 10 Roeser, Danny J     16 SSL-MR               1:05.00    1:01.59
                  29.37     1:01.59 (32.22)
 11 Penny, William M    15 SSL-MR               1:06.64    1:04.15
                  30.71     1:04.15 (33.44)
 12 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          1:02.83    1:05.03
                  30.73     1:05.03 (34.30)
 13 Courtney, Dan K     15 SSL-MR               1:05.71    1:05.16
                  31.96     1:05.16 (33.20)
 14 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:01.77    1:05.76
                  31.54     1:05.76 (34.22)
 15 LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR               1:17.78    1:13.72
                  35.92     1:13.72 (37.80)

Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                2:20.70    2:20.35
                  38.05     1:17.75 (39.70)     1:58.33 (40.58)     2:20.35 (22.02)
  2 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:23.39    2:21.84
                  38.28     1:19.10 (40.82)     2:01.60 (42.50)     2:21.84 (20.24)
  3 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:23.55    2:23.30
                  37.71     1:19.08 (41.37)     2:01.88 (42.80)     2:23.30 (21.42)
  4 Weaver, Joan M      13 IA-MR                2:30.11    2:25.85
                  40.88     1:25.57 (44.69)     2:12.50 (46.93)     2:25.85 (13.35)
  5 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:22.96    2:27.36
                  37.26     1:17.23 (39.97)     1:58.13 (40.90)     2:27.36 (29.23)
  6 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:36.43    2:35.21
                  44.81     1:30.99 (46.18)     2:17.15 (46.16)     2:35.21 (18.06)
  7 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               2:33.11    2:36.50
                  37.47     1:18.72 (41.25)     2:00.90 (42.18)     2:36.50 (35.60)
  8 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               2:43.53    2:43.50
                  44.72     1:33.80 (49.08)     2:24.14 (50.34)     2:43.50 (19.36)
  9 Simonek, Chelsea L  14 West Point-MR        2:48.00    2:43.66
                  37.47     1:18.72 (41.25)     2:00.90 (42.18)     2:43.66 (42.76)
 10 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                2:45.10    2:44.35
 11 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                2:47.96    2:57.78
 12 Costa, Isabella M   14 SSL-MR               3:04.10    3:02.65
                  44.81     1:30.99 (46.18)     2:17.15 (46.16)     3:02.65 (45.50)
 -- Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR               NT         DQ
                  44.72     1:33.80 (49.08)     2:24.14 (50.34)          DQ (47.72)
 -- Bruder, Kristi L    13 IA-MR                2:32.17         DQ

Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 King, Brendan D     13 IA-MR                2:20.12    2:16.29
                  32.83     1:07.83 (35.00)     1:43.61 (35.78)     2:16.29 (32.68)
  2 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:21.72    2:17.12
                  33.12     1:07.63 (34.51)     1:43.41 (35.78)     2:17.12 (33.71)
  3 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:22.51    2:20.64
                  34.18     1:09.60 (35.42)     1:45.78 (36.18)     2:20.64 (34.86)
  4 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               2:40.28    2:30.40
                  35.31     1:12.97 (37.66)     1:51.99 (39.02)     2:30.40 (38.41)
  5 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        2:37.94    2:35.89
                  36.24     1:14.75 (38.51)     1:55.37 (40.62)     2:35.89 (40.52)
  6 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               3:29.17    2:52.86
                  42.62     1:26.83 (44.21)     2:11.05 (44.22)     2:52.86 (41.81)
  7 Stein, Robert J     13 SSL-MR               3:33.31    2:53.11
                  41.96     1:27.01 (45.05)     2:11.56 (44.55)     2:53.11 (41.55)
  8 Madar, Eric R       14 SSL-MR               3:55.78    3:02.10
                  41.96     1:28.33 (46.37)     2:16.76 (48.43)     3:02.10 (45.34)
  9 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR                  NT    3:08.39
                  42.96     1:31.31 (48.35)     2:21.26 (49.95)     3:08.39 (47.13)
 10 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               3:21.41    3:08.89
                  42.27   3:09.58 (2:27.31)         3:08.89 ( )

Event 11  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          2:25.60    2:29.98
                  34.51     1:12.42 (37.91)     1:52.66 (40.24)     2:29.98 (37.32)
  2 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               2:34.77    2:37.98
                  36.50     1:15.78 (39.28)     1:56.20 (40.42)     2:37.98 (41.78)
  3 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        2:40.93    2:38.47
                  36.38     1:16.07 (39.69)     1:57.24 (41.17)     2:38.47 (41.23)
  4 Dekhtyar, Daniela   15 SSL-MR               2:44.78    2:39.65
                  37.72     1:17.26 (39.54)     1:58.20 (40.94)     2:39.65 (41.45)
  5 Parks, Rebecca J    16 IA-MR                2:36.04    2:44.46
                  37.75     1:18.84 (41.09)     2:01.57 (42.73)     2:44.46 (42.89)
  6 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                2:52.20    2:49.51
                  40.70     1:23.01 (42.31)     2:06.71 (43.70)     2:49.51 (42.80)
  7 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          2:49.83    2:51.88
                  39.02     1:21.64 (42.62)     2:07.24 (45.60)     2:51.88 (44.64)
  8 Mangan, Courtney    15 Big Blue-MR               NT    3:11.99
                  44.32     1:32.77 (48.45)     2:22.53 (49.76)     3:11.99 (49.46)
 -- Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT         DQ
                  40.54                             2:08.35 ( )          DQ (41.79)
 -- Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR               2:38.07         DQ
                  37.39     1:17.45 (40.06)     1:58.73 (41.28)          DQ (41.46)

Event 12  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR          2:09.01    2:13.71
                  31.22     1:05.20 (33.98)     1:39.88 (34.68)     2:13.71 (33.83)
  2 Smith, Chris C      17 SSL-MR               2:09.20    2:16.09
                  33.23     1:07.61 (34.38)     1:42.44 (34.83)     2:16.09 (33.65)
  3 Madar, David        16 SSL-MR               2:09.61    2:20.60
                  34.50     1:09.23 (34.73)     1:45.42 (36.19)     2:20.60 (35.18)
  4 Costa, Mike J       16 SSL-MR               2:37.47    2:31.02
                  35.23     1:12.70 (37.47)     1:52.23 (39.53)     2:31.02 (38.79)
  5 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        2:32.62    2:33.12
                  35.36     1:13.83 (38.47)     1:53.63 (39.80)     2:33.12 (39.49)
  6 Penny, Ryan W       17 SSL-MR               2:35.40    2:36.32
                  36.85     1:15.48 (38.63)     1:55.90 (40.42)     2:36.32 (40.42)
  7 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          2:40.57    2:37.79
                  36.89     1:17.55 (40.66)     1:58.74 (41.19)     2:37.79 (39.05)
  8 LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR               3:40.17    3:18.31
                  49.02     1:39.04 (50.02)     2:30.99 (51.95)     3:18.31 (47.32)
 -- Roeser, Danny J     16 SSL-MR               2:46.87         DQ
                  36.97                             2:35.66 ( )          DQ (18.91)
 -- Irwin, Bobby J      15 IA-MR                2:33.45         DQ
                  38.30     1:19.62 (41.32)     2:01.61 (41.99)          DQ (41.27)

Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               1:13.69    1:14.74
                  36.20     1:14.74 (38.54)
  2 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         1:12.73    1:15.73
                  35.86     1:15.73 (39.87)
  3 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               1:18.27    1:17.43
                  37.37     1:17.43 (40.06)
  4 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:18.18    1:22.61
                  38.63     1:22.61 (43.98)
  5 Weaver, Joan M      13 IA-MR                1:23.53    1:23.56
                  40.69     1:23.56 (42.87)
  6 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:22.23    1:25.22
                  39.52     1:25.22 (45.70)
  7 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                1:26.19    1:28.96
                  42.37     1:28.96 (46.59)
  8 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        1:26.56    1:30.15
                  42.81     1:30.15 (47.34)
  9 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:28.37    1:31.32
                  43.17     1:31.32 (48.15)
 10 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:31.68    1:35.61
                  44.53     1:35.61 (51.08)
 11 Costa, Isabella M   14 SSL-MR               1:32.60    1:36.77
                  46.64     1:36.77 (50.13)
 12 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR          1:43.95    1:42.27
                  48.69     1:42.27 (53.58)
 13 Carrington, Keisha  14 Big Blue-MR          1:44.09    1:42.42
                  47.78     1:42.42 (54.64)
 14 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        1:39.51    1:46.51
                  49.96     1:46.51 (56.55)
 15 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR             1:52.76    1:57.13
                  55.99   1:57.13 (1:01.14)
 -- Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR          1:28.51         DQ
                  43.56          DQ (46.34)

Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:08.77    1:10.63
                  33.71     1:10.63 (36.92)
  2 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR             NT    1:10.76
                  34.01     1:10.76 (36.75)
  3 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         1:18.01    1:14.30
                  34.55     1:14.30 (39.75)
  4 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               1:15.19    1:15.07
                  36.15     1:15.07 (38.92)
  5 Stein, Robert J     13 SSL-MR               1:19.34    1:16.49
                  35.83     1:16.49 (40.66)
  6 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        1:19.15    1:17.13
                  36.79     1:17.13 (40.34)
  7 Hallinan, James J   13 IA-MR                1:21.94    1:20.58
                  38.29     1:20.58 (42.29)
  8 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               1:23.36    1:23.27
                  40.51     1:23.27 (42.76)
  9 White, James R      14 Big Blue-MR          1:32.89    1:27.48
                  41.10     1:27.48 (46.38)
 10 Ortiz, David        14 West Point-MR        1:25.32    1:27.67
                  41.08     1:27.67 (46.59)
 11 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               1:43.37    1:36.58
                  45.80     1:36.58 (50.78)
 12 Madar, Eric R       14 SSL-MR               1:53.17    1:36.71
                  45.17     1:36.71 (51.54)
 13 Kress, Scott J      13 CFA-B-MR             1:31.68    1:36.99
                  44.42     1:36.99 (52.57)
 14 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR             1:39.62    1:38.12
                  46.17     1:38.12 (51.95)
 15 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               1:54.58    1:42.28
                  49.15     1:42.28 (53.13)

Event 15  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:14.81    1:16.96
                  36.07     1:16.96 (40.89)
  2 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                1:15.55    1:17.30
                  35.67     1:17.30 (41.63)
  3 Cerny, Siobhan      16 SSL-MR               1:16.33    1:19.10
                  37.54     1:19.10 (41.56)
  4 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:13.45    1:22.01
                  38.64     1:22.01 (43.37)
  5 Schwartz, Mara A    16 SSL-MR               1:22.17    1:22.94
                  40.11     1:22.94 (42.83)
  6 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:20.55    1:24.50
                  39.43     1:24.50 (45.07)
  7 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               1:19.43    1:25.76
                  40.56     1:25.76 (45.20)
  8 McCormack, Christi  12 Aqua Gems-MR         1:26.45    1:26.21
                  40.79     1:26.21 (45.42)
  9 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                1:29.80    1:26.55
                  41.12     1:26.55 (45.43)
 10 Abis, Rachel        16 SSL-MR               1:22.83    1:27.21
                  41.81     1:27.21 (45.40)
 11 Parks, Rebecca J    16 IA-MR                1:27.90    1:31.00
                  43.25     1:31.00 (47.75)
 12 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          1:28.38    1:33.97
                  44.41     1:33.97 (49.56)
 13 Mangan, Courtney    15 Big Blue-MR               NT    1:52.35
                  52.02   1:52.35 (1:00.33)

Event 16  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR         1:04.27    1:05.08
                  30.63     1:05.08 (34.45)
  2 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR          1:10.67    1:11.68
                  33.48     1:11.68 (38.20)
  3 Penny, Ryan W       17 SSL-MR               1:13.33    1:11.93
                  33.94     1:11.93 (37.99)
  4 Madar, David        16 SSL-MR               1:12.32    1:14.63
                  35.78     1:14.63 (38.85)
  5 Kapinos, Peter      15 SSL-MR               1:15.62    1:15.60
                  36.10     1:15.60 (39.50)
  6 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR               1:19.92    1:21.27
                  38.71     1:21.27 (42.56)
  7 Courtney, Dan K     15 SSL-MR               1:25.20    1:22.58
                  40.08     1:22.58 (42.50)
  8 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               1:25.40    1:22.60
                  39.93     1:22.60 (42.67)
  9 Penny, William M    15 SSL-MR               1:26.98    1:24.78
                  40.63     1:24.78 (44.15)
 10 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        1:24.99    1:25.18
                  40.03     1:25.18 (45.15)
 -- LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR               1:57.16         DQ
                  49.64          DQ (56.54)

Event 17  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:24.28    2:27.85
                  32.98     1:10.97 (37.99)     1:50.00 (39.03)     2:27.85 (37.85)
  2 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:28.37    2:31.71
                  33.02     1:11.10 (38.08)     1:51.55 (40.45)     2:31.71 (40.16)
  3 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        2:43.92    2:44.74
                  35.03     1:17.14 (42.11)     2:01.47 (44.33)     2:44.74 (43.27)
  4 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               3:06.99    2:55.23
                  37.79     1:23.05 (45.26)     2:08.81 (45.76)     2:55.23 (46.42)
  5 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               2:49.10    2:58.60
                  39.10     1:24.52 (45.42)     2:11.96 (47.44)     2:58.60 (46.64)
  6 Talman, Sara M      14 West Point-MR        3:01.05    2:59.12
                  37.16     1:21.38 (44.22)     2:09.21 (47.83)     2:59.12 (49.91)

Event 18  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               2:21.32    2:12.24
                  29.73     1:03.71 (33.98)     1:38.88 (35.17)     2:12.24 (33.36)
  2 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:18.57    2:17.42
                  30.41     1:04.60 (34.19)     1:40.90 (36.30)     2:17.42 (36.52)
  3 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               2:26.17    2:19.56
                  30.77     1:06.69 (35.92)     1:43.02 (36.33)     2:19.56 (36.54)
  4 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:40.33    2:22.87
                  31.60     1:07.41 (35.81)     1:44.99 (37.58)     2:22.87 (37.88)
  5 King, Brendan D     13 IA-MR                2:23.93    2:24.28
                  31.23     1:07.20 (35.97)     1:45.19 (37.99)     2:24.28 (39.09)
  6 Hallinan, James J   13 IA-MR                2:25.30    2:29.34
                  32.70     1:08.71 (36.01)     1:49.11 (40.40)     2:29.34 (40.23)
  7 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               2:31.10    2:33.62
                  34.21     1:12.12 (37.91)     1:53.50 (41.38)     2:33.62 (40.12)
  8 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR             NT    2:55.36
                  32.68     1:13.14 (40.46)     2:03.39 (50.25)     2:55.36 (51.97)

Event 19  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         2:26.59    2:24.91
                  30.66     1:07.18 (36.52)     1:45.43 (38.25)     2:24.91 (39.48)
  2 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         2:27.01    2:27.75
                  31.25     1:08.76 (37.51)     1:48.12 (39.36)     2:27.75 (39.63)
  3 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR               2:51.75    2:42.61
                  33.40     1:13.42 (40.02)     1:57.26 (43.84)     2:42.61 (45.35)
  4 Dekhtyar, Daniela   15 SSL-MR               2:47.40    2:48.61
                  36.12     1:17.75 (41.63)     2:01.55 (43.80)     2:48.61 (47.06)
  5 Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT    3:15.85
                  38.27     1:23.38 (45.11)     2:16.91 (53.53)     3:15.85 (58.94)
  6 Abis, Rachel        16 SSL-MR               2:50.10    3:18.15
                  45.19     1:35.62 (50.43)     2:29.66 (54.04)     3:18.15 (48.49)

Event 20  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR               2:40.76    2:26.33
                  29.87     1:05.33 (35.46)     1:44.97 (39.64)     2:26.33 (41.36)
  2 Costa, Mike J       16 SSL-MR               2:36.10    2:35.17
                  32.10     1:10.38 (38.28)     1:51.95 (41.57)     2:35.17 (43.22)
  3 Roeser, Danny J     16 SSL-MR               2:55.10    2:49.10
                  33.88     1:15.72 (41.84)     2:01.25 (45.53)     2:49.10 (47.85)
  4 Penny, William M    15 SSL-MR               2:50.10    2:55.30
                  39.00     1:24.55 (45.55)     2:12.46 (47.91)     2:55.30 (42.84)
  5 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               2:58.61    2:56.05
                  37.01     1:21.26 (44.25)     2:08.04 (46.78)     2:56.05 (48.01)

Event 21  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                5:21.00    5:16.36
                  28.12       58.93 (30.81)     1:30.36 (31.43)     2:02.12 (31.76)
        2:34.44 (32.32)     3:06.79 (32.35)     3:39.60 (32.81)     4:12.60 (33.00)
        4:44.89 (32.29)     5:16.36 (31.47)
  2 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         5:44.01    5:44.64
                  29.43     1:02.25 (32.82)     1:36.70 (34.45)     2:11.79 (35.09)
        2:47.17 (35.38)     3:22.95 (35.78)     3:58.58 (35.63)     4:34.48 (35.90)
        5:10.22 (35.74)     5:44.64 (34.42)
  3 Drinane, Joanna M   16 SSL-MR               5:30.27    5:51.55
                  31.69     1:04.96 (33.27)     1:39.26 (34.30)     2:15.10 (35.84)
        2:50.55 (35.45)     3:26.59 (36.04)     4:02.64 (36.05)     4:39.08 (36.44)
        5:15.77 (36.69)     5:51.55 (35.78)
  4 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR               5:52.07    6:00.29
                  31.08     1:05.93 (34.85)     1:42.08 (36.15)     2:18.52 (36.44)
        2:55.22 (36.70)     3:31.70 (36.48)     4:09.23 (37.53)     4:46.59 (37.36)
        5:24.04 (37.45)     6:00.29 (36.25)
  5 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        6:10.76    6:01.10
                  32.58     1:08.32 (35.74)     1:44.78 (36.46)     2:21.32 (36.54)
        2:57.96 (36.64)     3:34.55 (36.59)     4:11.44 (36.89)     4:48.59 (37.15)
        5:25.76 (37.17)     6:01.10 (35.34)
  6 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               6:39.79    6:22.78
                  33.76     1:11.18 (37.42)     1:49.67 (38.49)     2:28.75 (39.08)
        3:07.83 (39.08)     3:46.96 (39.13)     4:26.72 (39.76)     5:06.83 (40.11)
        5:46.65 (39.82)     6:22.78 (36.13)
  7 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          6:28.82    6:23.92
                  34.37     1:11.82 (37.45)     1:50.16 (38.34)     2:29.16 (39.00)
        3:08.38 (39.22)     3:48.98 (40.60)     4:30.89 (41.91)     5:10.19 (39.30)
        5:48.83 (38.64)     6:23.92 (35.09)
  8 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                6:25.15    6:42.45
                  31.58     1:08.18 (36.60)     1:48.14 (39.96)     2:30.08 (41.94)
        3:11.24 (41.16)   4:37.05 (1:25.81)     5:19.46 (42.41)     6:01.48 (42.02)
        6:42.45 (40.97)
  9 Larson, Chris E     16 IA-MR                6:30.58    6:42.72
                  35.44     1:14.60 (39.16)     1:54.94 (40.34)     2:35.11 (40.17)
        3:16.33 (41.22)     3:57.63 (41.30)     4:39.02 (41.39)     5:20.22 (41.20)
        6:01.80 (41.58)     6:42.72 (40.92)
 10 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          6:49.33    6:59.70
                  35.13     1:15.51 (40.38)     1:58.72 (43.21)     2:42.53 (43.81)
        3:26.30 (43.77)     4:09.46 (43.16)     4:53.24 (43.78)     5:35.95 (42.71)
        6:18.16 (42.21)     6:59.70 (41.54)
 11 Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT    7:02.30
                  36.43                             2:01.87 ( )     2:46.08 (44.21)
        3:29.52 (43.44)     4:12.41 (42.89)     4:54.83 (42.42)     5:38.12 (43.29)
        6:20.25 (42.13)     7:02.30 (42.05)
 12 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR               NT    7:13.80
                  37.25     1:19.12 (41.87)     2:02.02 (42.90)     2:46.33 (44.31)
        3:30.72 (44.39)   5:45.30 (2:14.58)     6:30.49 (45.19)     7:13.80 (43.31)
 13 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR               NT    7:24.02
                  39.67     1:23.52 (43.85)     2:08.94 (45.42)     2:54.52 (45.58)
        3:41.22 (46.70)     4:27.33 (46.11)     5:13.35 (46.02)     5:58.31 (44.96)
        6:44.14 (45.83)     7:24.02 (39.88)
 14 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR               NT    8:13.94
                  38.37     1:25.76 (47.39)     2:17.37 (51.61)     3:08.62 (51.25)
        4:01.17 (52.55)     4:52.98 (51.81)   6:37.21 (1:44.23)     7:27.04 (49.83)
        8:14.26 (47.22)         8:13.94 ( )
 15 Owen-Kraft, Chelse  12 Big Blue-MR               NT    9:34.35
                  44.31     1:36.70 (52.39)     2:34.65 (57.95)   3:35.56 (1:00.91)
      4:36.82 (1:01.26)   5:38.00 (1:01.18)   6:40.38 (1:02.38)   7:40.44 (1:00.06)
        8:39.04 (58.60)     9:34.35 (55.31)

Event 22  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smith, Chris C      17 SSL-MR               5:05.99    5:20.21
                  28.10       59.48 (31.38)     1:31.76 (32.28)     2:03.97 (32.21)
        2:36.52 (32.55)     3:08.76 (32.24)     3:41.46 (32.70)     4:14.62 (33.16)
        4:47.90 (33.28)     5:20.21 (32.31)
  2 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               5:22.21    5:24.71
                  29.14     1:01.01 (31.87)     1:33.60 (32.59)     2:06.69 (33.09)
        2:39.94 (33.25)     3:13.62 (33.68)     3:47.04 (33.42)     4:20.43 (33.39)
        4:53.28 (32.85)     5:24.71 (31.43)
  3 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR               NT    6:13.52
                  31.08     1:06.67 (35.59)     1:44.04 (37.37)     2:22.56 (38.52)
        3:01.00 (38.44)     3:39.75 (38.75)     4:17.62 (37.87)     4:56.22 (38.60)
        5:32.35 (36.13)     6:13.52 (41.17)
  4 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR         6:47.03    6:31.91
                  33.76     1:13.02 (39.26)     1:53.52 (40.50)     2:33.36 (39.84)
        3:13.27 (39.91)     3:53.07 (39.80)     4:34.02 (40.95)     5:15.37 (41.35)
        5:54.76 (39.39)     6:31.91 (37.15)
  5 White, James R      14 Big Blue-MR          7:18.39    6:57.30
                  35.99     1:16.65 (40.66)     1:58.72 (42.07)     2:40.77 (42.05)
        3:23.70 (42.93)     4:06.10 (42.40)     4:48.28 (42.18)     5:30.05 (41.77)
        6:09.03 (38.98)     6:57.30 (48.27)

Event 23  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malfa, Selena B      8 SSL-MR                 20.01      20.00
  2 Brennan, Maggie A    7 SSL-MR                 26.10      20.62
  3 Longworth, Shannon   8 CFA-B-MR               21.52      20.70
  4 Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT      20.78
  5 Gilhooly, Caroline   8 SSL-MR                 24.53      22.40
  6 Leary, Caitlin R     7 SSL-MR                 21.31      22.48
  7 Bavuso, Emily R      8 SSL-MR                 26.69      23.12
  8 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR           23.45      23.51
  9 Ginsberg, Lexi M     7 CFA-B-MR               23.12      23.81
 10 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR            25.57      23.90
 11 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR          26.87      25.12
 12 Ratowsky, Jamie V    6 SSL-MR                 24.60      27.52
 13 Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR            25.98      28.43
 14 Herman, Victoria E   7 Big Blue-MR            39.36      35.55

Event 24  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Magee, Dylan P       8 SSL-MR                 24.68      21.35
  2 Cicalese, Matthew    8 SSL-MR                 25.00      23.17
  3 Goldman, Eamon S     7 SSL-MR                 28.02      25.94
  4 Rudel, Chris A       6 Aqua Gems-MR           27.27      29.75
  5 Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR            52.47      35.95

Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR           31.79      32.12
  2 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                  34.57      33.38
  3 Rudel, Holly         9 Aqua Gems-MR           33.61      34.39
  4 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR               37.00      34.68
  5 Leibovich, Sylvia   10 SSL-MR                 35.77      34.69
  6 Hodder, Chandler R   9 CFA-B-MR               37.65      35.48
  7 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR               35.99      35.99
  8 Garrett, Samantha   10 West Point-MR          37.11      37.18
  9 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR               37.70      38.76
 10 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          37.50      39.05
 11 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR          41.80      39.41
 12 Collins, Kaitlyn F  10 West Point-MR          41.76      40.67
 13 Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                  43.16      40.91
 14 Paul, Stephanie P    9 Aqua Gems-MR           41.31      42.69
 15 Sussman, Heather S   9 SSL-MR                 48.61      48.55
 16 Dondero, Madeline    9 Big Blue-MR            51.55      50.69
 17 Terwilliger, Krist   9 SSL-MR                 49.44      52.94
 18 Singleton, Aliyah    9 Big Blue-MR               NT      55.82
 19 Brecher, Talia      10 SSL-MR               1:04.10      56.02

Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McAllister, Dylan   10 IA-MR                  42.20      33.65
  2 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR               37.19      35.19
  3 Horton, Brandon C    9 Big Blue-MR            38.23      37.20
  4 Trainor, Zach J     10 West Point-MR          37.21      37.85
  5 Arnott, Conner       9 SSL-MR                 37.76      38.02
  6 LaDuca, Edward J    10 SSL-MR                 41.49      38.24
  7 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR           37.99      40.77
  8 McNeill, Justin A    9 West Point-MR          43.31      41.27
  9 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR                 46.61      42.70
 10 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR                 46.55      44.35
 11 Klamrowski, Mark    10 SSL-MR                 54.31      45.78
 12 O'Connor, Billy P   10 SSL-MR                 51.10      46.84

Event 27  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            28.69      29.20
  2 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            29.39      29.73
  3 McCormack, Christi  12 Aqua Gems-MR           29.68      29.98
  4 Arnott, Katie       11 SSL-MR                 30.01      30.07
  5 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR          29.69      30.26
  6 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR                 31.84      30.80
  7 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR                 32.63      31.75
  8 Araujo, Sara A      12 SSL-MR                 32.47      32.10
  9 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR               33.18      32.94
 10 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR                 33.33      32.96
 11 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR            32.61      33.00
 12 Pierce, Sara N      11 IA-MR                  34.36      33.25
 13 Elliot, Julie A     12 SSL-MR                 34.13      34.32
 14 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR               34.37      34.37
 15 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR                 35.14      34.47
 16 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR                 35.29      34.79
 17 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT      35.06
 18 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT      35.50
 19 Pillsbury, Anne     11 CFA-B-MR               38.23      36.74
 20 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  35.37      36.81
 21 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR                 37.27      36.91
 21 Liebergall, Julia   11 SSL-MR                 38.63      36.91
 23 Dubbs, Alyssa M     11 SSL-MR                 35.88      37.11
 24 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR            40.46      37.88
 25 Ingram, Alex R      11 IA-MR                  40.00      39.48
 26 Richardson, Devin   11 IA-MR                  40.70      39.54
 27 Singleton, Maya R   11 Big Blue-MR               NT      39.78
 28 Penny, Allison M    11 SSL-MR                 41.20      40.03
 29 Kenny, Molly        11 SSL-MR                 42.18      40.63
 30 Patwell, Emma K     11 SSL-MR                 43.04      41.51
 31 Kilbride, Shannon   12 SSL-MR                 40.59      41.68
 32 Owen-Kraft, Chelse  12 Big Blue-MR               NT      42.04
 33 Courtney, Betsy K   12 SSL-MR                 46.94      44.29
 34 Cabillis, Cortney   11 SSL-MR                 43.04      44.49
 35 Drummond, Maya C    11 Big Blue-MR               NT      48.62

Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR                 29.17      28.40
  2 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          28.76      28.75
  3 Spierer, Josh A     12 IA-MR                  30.06      29.42
  4 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                 31.28      29.82
  5 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR                 29.27      30.49
  6 Gold, Joseph D      12 SSL-MR                 35.41      31.91
  7 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR                 32.84      33.09
  8 Conway, John P      11 SSL-MR                 34.30      33.30
  9 Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR            34.59      33.68
 10 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR               36.29      34.07
 11 Trainor, Danny J    12 West Point-MR          36.33      34.22
 12 Costa, Matt W       12 SSL-MR                 34.77      34.40
 13 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR          41.46      37.07
 14 Robinson, William   11 SSL-MR                 40.83      39.44
 15 Tatarsky, Marc A    12 SSL-MR                 41.21      39.69
 16 Gutmann, Chris B    11 SSL-MR                 45.11      45.79

Event 29  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leary, Caitlin R     7 SSL-MR                 26.63      23.94
  2 Longworth, Shannon   8 CFA-B-MR               25.23      24.14
  3 Malfa, Selena B      8 SSL-MR                 24.36      24.55
  4 Gilhooly, Caroline   8 SSL-MR                 27.50      24.71
  5 Ginsberg, Lexi M     7 CFA-B-MR               25.14      25.10
  6 Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT      25.41
  7 Bavuso, Emily R      8 SSL-MR                 27.58      25.90
  8 Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR            28.12      25.95
  9 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR            29.39      26.62
 10 Brennan, Maggie A    7 SSL-MR                 25.10      27.23
 11 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR          28.22      27.44
 12 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR           27.28      29.54
 13 Ratowsky, Jamie V    6 SSL-MR                 27.60      33.84
 14 Herman, Victoria E   7 Big Blue-MR            33.60      34.10

Event 30  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Goldman, Eamon S     7 SSL-MR                 28.48      28.58
  2 Rudel, Chris A       6 Aqua Gems-MR           34.97      32.14
  3 Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR               NT      45.53

Event 31  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rudel, Holly         9 Aqua Gems-MR         1:24.09    1:20.77
                  38.96     1:20.77 (41.81)
  2 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR         1:24.53    1:22.12
                  39.74     1:22.12 (42.38)
  3 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                1:28.41    1:22.13
                  40.73     1:22.13 (41.40)
  4 Leibovich, Sylvia   10 SSL-MR               1:31.74    1:29.76
                  43.81     1:29.76 (45.95)
  5 Garrett, Samantha   10 West Point-MR        1:34.43    1:30.63
                1:30.88         1:30.63 ( )
  6 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR             1:36.16    1:32.40
                1:32.68         1:32.40 ( )
  7 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR        1:55.00    1:44.31
                  49.14     1:44.31 (55.17)
  8 Sussman, Heather S   9 SSL-MR               1:51.31    1:44.32
  9 Paul, Stephanie P    9 Aqua Gems-MR         1:46.43    1:49.49
                  53.93     1:49.49 (55.56)
 10 Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                1:37.19    1:50.32
                  54.30     1:50.32 (56.02)
 11 Terwilliger, Krist   9 SSL-MR               1:49.10    2:02.66
                  59.33   2:02.66 (1:03.33)
 12 Dondero, Madeline    9 Big Blue-MR               NT    2:03.51
                  55.94   2:03.51 (1:07.57)
 13 Brecher, Talia      10 SSL-MR               2:11.10    2:08.46
                1:02.18   2:08.46 (1:06.28)
 14 Singleton, Aliyah    9 Big Blue-MR               NT    2:29.65
                1:07.79   2:29.65 (1:21.86)
 -- Collins, Kaitlyn F  10 West Point-MR        1:50.00         DQ
                  49.11          DQ (58.94)

Event 32  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR               1:54.17    1:20.77
                  38.96     1:20.77 (41.81)
  2 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:22.13    1:21.74
                  40.96     1:21.74 (40.78)
  3 O'Connor, Billy P   10 SSL-MR               2:02.90    1:22.12
                  39.74     1:22.12 (42.38)
  4 Klamrowski, Mark    10 SSL-MR               2:10.22    1:22.13
                  40.73     1:22.13 (41.40)
  5 McAllister, Dylan   10 IA-MR                1:45.16    1:25.29
                  41.10     1:25.29 (44.19)
  6 Horton, Brandon C    9 Big Blue-MR               NT    1:29.76
                  43.81     1:29.76 (45.95)
  7 Arnott, Conner       9 SSL-MR               1:40.04    1:33.58
                  45.24     1:33.58 (48.34)
  8 LaDuca, Edward J    10 SSL-MR               1:51.48    1:38.97
                  49.13     1:38.97 (49.84)
  9 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:40.55    1:41.48
 10 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR               1:53.05    1:48.57
                  52.51     1:48.57 (56.06)

Event 33  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:12.34    1:11.64
                  35.43     1:11.64 (36.21)
  2 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:12.32    1:12.14
                  35.37     1:12.14 (36.77)
  3 Arnott, Katie       11 SSL-MR               1:17.49    1:16.43
                  37.44     1:16.43 (38.99)
  4 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR               1:24.12    1:20.23
                  38.49     1:20.23 (41.74)
  5 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        1:20.30    1:21.35
                  39.57     1:21.35 (41.78)
  6 Araujo, Sara A      12 SSL-MR               1:27.42    1:24.65
                  41.03     1:24.65 (43.62)
  7 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:23.39    1:26.13
                  41.49     1:26.13 (44.64)
  8 Pierce, Sara N      11 IA-MR                1:32.05    1:26.16
                  41.90     1:26.16 (44.26)
  9 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                1:33.30    1:27.83
                  44.45     1:27.83 (43.38)
 10 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR          1:25.33    1:28.88
                  42.88     1:28.88 (46.00)
 11 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR               1:29.31    1:30.24
                  44.34     1:30.24 (45.90)
 12 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR               1:33.94    1:32.72
                  45.59     1:32.72 (47.13)
 13 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR               1:31.75    1:33.17
                  44.99     1:33.17 (48.18)
 14 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR             1:36.88    1:35.28
                  46.19     1:35.28 (49.09)
 15 Ingram, Alex R      11 IA-MR                1:40.00    1:35.52
                  45.28     1:35.52 (50.24)
 16 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR             1:42.04    1:35.98
                  45.92     1:35.98 (50.06)
 17 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR          1:41.85    1:35.99
                  47.11     1:35.99 (48.88)
 18 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR               1:36.89    1:36.10
                  47.23     1:36.10 (48.87)
 19 Kenny, Molly        11 SSL-MR               1:52.37    1:43.30
                  50.63     1:43.30 (52.67)
 20 Pillsbury, Anne     11 CFA-B-MR             1:44.05    1:45.49
                  50.72     1:45.49 (54.77)
 21 Patwell, Emma K     11 SSL-MR               1:49.63    1:45.69
 22 Kilbride, Shannon   12 SSL-MR               1:48.57    1:47.10
                  50.04     1:47.10 (57.06)
 23 Cabillis, Cortney   11 SSL-MR               1:54.49    1:48.17
                  52.90     1:48.17 (55.27)
 24 Courtney, Betsy K   12 SSL-MR               2:03.27    1:56.86
                  54.48   1:56.86 (1:02.38)
 -- Drummond, Maya C    11 Big Blue-MR               NT         DQ
                  49.39        DQ (1:06.68)
 -- Singleton, Maya R   11 Big Blue-MR               NT         DQ
                  53.83        DQ (1:05.34)
 -- Liebergall, Julia   11 SSL-MR               1:31.62         DQ
                  47.27          DQ (48.46)
 -- Owen-Kraft, Chelse  12 Big Blue-MR               NT         DQ
                  56.95        DQ (1:02.23)
 -- Richardson, Devin   11 IA-MR                1:47.82         DQ
 -- Dubbs, Alyssa M     11 SSL-MR               1:34.23         DQ
                  47.20          DQ (50.84)
 -- Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR               1:20.64         DQ
                  38.08          DQ (43.64)

Event 34  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               1:13.41    1:10.15
                  34.49     1:10.15 (35.66)
  2 Magee, Ryan T       12 SSL-MR               1:16.85    1:10.82
                  35.04     1:10.82 (35.78)
  3 Spierer, Josh A     12 IA-MR                1:19.60    1:15.54
                  37.36     1:15.54 (38.18)
  4 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR               1:13.51    1:21.71
  5 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR               1:21.77    1:21.99
                  39.41     1:21.99 (42.58)
  6 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR             1:26.34    1:26.30
  7 Conway, John P      11 SSL-MR               1:33.46    1:27.56
  8 Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR          1:25.96    1:27.84
                  43.50     1:27.84 (44.34)
  9 Gold, Joseph D      12 SSL-MR               1:43.11    1:32.29
 10 Costa, Matt W       12 SSL-MR               1:40.18    1:32.41
 11 Robinson, William   11 SSL-MR               1:48.48    1:45.16
                  50.65     1:45.16 (54.51)
 12 Tatarsky, Marc A    12 SSL-MR               2:05.74    1:45.33
                  50.98     1:45.33 (54.35)
 -- Gutmann, Chris B    11 SSL-MR               2:09.57         DQ

Event 35  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT      29.72
  2 Leary, Caitlin R     7 SSL-MR                 36.66      30.52
  3 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR           38.25      33.92
  4 Longworth, Shannon   8 CFA-B-MR               32.14      35.99
  5 Bavuso, Emily R      8 SSL-MR                 29.10      40.17
 -- Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Mackay, Hannah R     7 West Point-MR          33.92         DQ
 -- Ginsberg, Lexi M     7 CFA-B-MR               32.51         DQ
 -- Ratowsky, Jamie V    6 SSL-MR                 37.30         DQ

Event 36  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Magee, Dylan P       8 SSL-MR                 27.76      24.46
  2 Cicalese, Matthew    8 SSL-MR                 26.00      31.24
  3 Rudel, Chris A       6 Aqua Gems-MR           30.43      33.11
 -- Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Goldman, Eamon S     7 SSL-MR                 31.10         DQ

Event 37  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR               44.18      43.79
  2 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR           45.29      45.48
  3 Rudel, Holly         9 Aqua Gems-MR           47.60      47.83
  4 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR               48.89      48.71
  5 Garrett, Samantha   10 West Point-MR          50.02      49.07
  6 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                  51.21      49.14
  7 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          47.44      50.24
  8 Hodder, Chandler R   9 CFA-B-MR                  NT      55.64
  9 Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                  56.16      58.71
 10 Paul, Stephanie P    9 Aqua Gems-MR           56.69    1:00.00
 11 Terwilliger, Krist   9 SSL-MR               1:11.37    1:07.69
 -- Collins, Kaitlyn F  10 West Point-MR          57.96         DQ
 -- Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR               50.32         DQ
 -- Imbriale, Janelle   10 West Point-MR        1:00.78         DQ

Event 38  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McAllister, Dylan   10 IA-MR                  59.19      45.48
  2 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR               47.95      47.59
  3 Trainor, Zach J     10 West Point-MR          56.85      52.28
  4 LaDuca, Edward J    10 SSL-MR                 58.51      53.26
  5 Horton, Brandon C    9 Big Blue-MR            56.11      53.54
  6 Arnott, Conner       9 SSL-MR               1:01.61      54.09
  7 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR                 56.12      54.64
  8 McNeill, Justin A    9 West Point-MR          52.00      55.54
  9 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR           58.32      55.92
 10 Klamrowski, Mark    10 SSL-MR                 59.04      58.06
 -- O'Connor, Billy P   10 SSL-MR               1:00.90         DQ

Event 39  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            33.90      34.34
  2 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            38.73      38.68
  3 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR                 41.82      41.77
  4 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR               42.43      42.97
  5 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR            42.89      43.90
  6 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR                 42.91      44.26
  7 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT      44.35
  8 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR                 43.65      45.59
  9 Elliot, Julie A     12 SSL-MR                 44.42      45.94
 10 Ingram, Alex R      11 IA-MR                  49.59      46.48
 11 Araujo, Sara A      12 SSL-MR                 44.62      47.43
 12 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR               47.20      47.96
 13 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR            48.32      48.23
 14 Pillsbury, Anne     11 CFA-B-MR               48.88      48.55
 15 Young, Edith W      11 CFA-B-MR               50.20      49.05
 16 Pierce, Sara N      11 IA-MR                  53.35      51.04
 17 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR            49.47      51.34
 18 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  51.34      51.60
 19 Patwell, Emma K     11 SSL-MR                 50.17      52.61
 20 Kenny, Molly        11 SSL-MR                 54.36      54.70
 21 Kilbride, Shannon   12 SSL-MR                 53.42      55.25
 22 Liebergall, Julia   11 SSL-MR                 52.51      55.39
 23 Penny, Allison M    11 SSL-MR                 55.75      56.36
 24 Cabillis, Cortney   11 SSL-MR               1:00.60      57.35
 25 Richardson, Devin   11 IA-MR                1:04.07    1:00.72
 26 Singleton, Maya R   11 Big Blue-MR               NT    1:02.67
 -- Courtney, Betsy K   12 SSL-MR               1:14.10         DQ

Event 40  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          35.10      36.20
  2 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                 40.79      39.20
  3 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR                 40.33      41.20
  4 Trainor, Danny J    12 West Point-MR          48.78      42.12
  5 Spierer, Josh A     12 IA-MR                  45.36      43.34
  6 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR                 45.11      45.83
  7 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR          47.79      47.78
  8 Gold, Joseph D      12 SSL-MR                 58.17      49.41
  9 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR               50.84      50.23
 10 Conway, John P      11 SSL-MR                 48.24      50.72
 11 Tatarsky, Marc A    12 SSL-MR               1:02.01      53.89
 12 Gutmann, Chris B    11 SSL-MR                 59.54      57.90
 -- Cicalese, Ed L      12 SSL-MR                 41.96         DQ

Event 41  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gilhooly, Caroline   8 SSL-MR                 56.07      24.56
  2 Malfa, Selena B      8 SSL-MR                 26.10      25.11
  3 Brennan, Maggie A    7 SSL-MR                 29.10      27.96
  4 Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT      28.77
  5 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR           31.61      32.35
  6 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR          35.84      38.39
 -- Herman, Victoria E   7 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR            29.42         DQ
 -- Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR               NT         DQ

Event 42  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cicalese, Matthew    8 SSL-MR                 29.00      27.90
  2 Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR               NT      56.91

Event 43  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leibovich, Sylvia   10 SSL-MR               1:46.21    1:28.64
                  40.44     1:28.64 (48.20)

Event 44  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:33.65    1:28.64
                  40.44     1:28.64 (48.20)
 -- Spitaletta, Richar  10 SSL-MR               2:03.11         DQ
                  51.09        DQ (1:02.71)

Event 45  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:09.64    1:11.43
                  34.37     1:11.43 (37.06)
  2 Arnott, Katie       11 SSL-MR               1:18.57    1:16.40
                  36.89     1:16.40 (39.51)
  3 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:18.22    1:17.06
                  36.87     1:17.06 (40.19)
  4 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR             NT    1:27.17
                  39.47     1:27.17 (47.70)
  5 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR               1:28.00    1:30.77
                  40.35     1:30.77 (50.42)
  6 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR               1:37.91    1:32.72
                  42.08     1:32.72 (50.64)
  7 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR               1:32.90    1:33.65
                  43.04     1:33.65 (50.61)
  8 Elliot, Julie A     12 SSL-MR               1:54.59    1:35.66
                  44.04     1:35.66 (51.62)
  9 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT    1:42.28
                  41.82   1:42.28 (1:00.46)
 10 Dubbs, Alyssa M     11 SSL-MR               1:43.31    1:46.58
                  49.79     1:46.58 (56.79)
 11 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR               1:46.38    1:50.37
                  51.15     1:50.37 (59.22)
 12 Penny, Allison M    11 SSL-MR               2:01.91    1:59.53
                  55.29   1:59.53 (1:04.24)

Event 46  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:15.58    1:12.49
                  33.47     1:12.49 (39.02)
  2 Magee, Ryan T       12 SSL-MR               1:18.10    1:16.15
                  35.84     1:16.15 (40.31)
  3 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR               1:24.10    1:23.93
                  38.77     1:23.93 (45.16)
  4 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR               1:26.29    1:30.14
                  41.32     1:30.14 (48.82)
  5 Spierer, Josh A     12 IA-MR                1:28.30    1:30.18
                  41.66     1:30.18 (48.52)
  6 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR             1:35.64    1:30.62
                  42.12     1:30.62 (48.50)
  7 Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR          1:43.25    1:38.47
                  46.15     1:38.47 (52.32)
  8 Robinson, William   11 SSL-MR               1:53.91    1:50.53
                  52.11     1:50.53 (58.42)
 -- Costa, Matt W       12 SSL-MR               1:57.90         DQ
                  51.97        DQ (1:03.63)

Event 47  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
 -- Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT         DQ
                2:05.75           DQ (4.29)
 -- Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR          2:14.04         DQ
                1:03.14        DQ (1:06.91)

Event 48  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cicalese, Matthew    8 SSL-MR               2:13.91    1:57.93
                  56.95   1:57.93 (1:00.98)
 -- Magee, Dylan P       8 SSL-MR               2:08.10         DQ
                1:02.36        DQ (1:07.37)

Event 49  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                3:20.44    3:05.79
                  43.91     1:28.54 (44.63)     2:25.46 (56.92)     3:05.79 (40.33)
  2 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR         2:49.43    3:07.28
                  45.21     1:28.92 (43.71)     2:27.89 (58.97)     3:07.28 (39.39)
  3 Rudel, Holly         9 Aqua Gems-MR              NT    3:08.60
                  43.85     1:30.89 (47.04)     2:25.97 (55.08)     3:08.60 (42.63)
  4 Leibovich, Sylvia   10 SSL-MR               3:27.26    3:16.82
                  46.64     1:36.24 (49.60)     2:33.33 (57.09)     3:16.82 (43.49)
  5 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR                  NT    3:21.31
                1:35.95                             2:35.61 ( )     3:21.31 (45.70)
  6 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR                  NT    3:21.98
                  47.01     1:36.67 (49.66)     2:35.61 (58.94)     3:21.98 (46.37)

Event 50  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR              NT    3:46.39
                1:00.80     1:52.62 (51.82)   2:57.98 (1:05.36)     3:46.39 (48.41)
  2 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR               3:41.17    4:04.85
                  55.31     1:54.24 (58.93)   3:06.25 (1:12.01)     4:04.85 (58.60)
 -- McAllister, Dylan   10 IA-MR                3:43.30         DQ
                  40.48     1:32.28 (51.80)     2:28.41 (56.13)          DQ (43.49)
 -- Cicalese, Anthony   10 SSL-MR               3:40.51         DQ
                  48.59     1:38.23 (49.64)   2:39.71 (1:01.48)          DQ (53.48)

Event 51  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:32.56    2:30.41
                  34.39     1:13.89 (39.50)     1:56.06 (42.17)     2:30.41 (34.35)
  2 McCormack, Christi  12 Aqua Gems-MR         2:42.43    2:41.38
                  37.74     1:20.45 (42.71)     2:05.60 (45.15)     2:41.38 (35.78)
  3 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          2:40.70    2:41.45
                  34.07     1:16.07 (42.00)     2:04.10 (48.03)     2:41.45 (37.35)
  4 Arnott, Katie       11 SSL-MR               2:43.25    2:43.71
                  37.79     1:19.99 (42.20)     2:07.25 (47.26)     2:43.71 (36.46)
  5 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR               3:09.84    2:59.36
                  42.98     1:27.01 (44.03)     2:20.85 (53.84)     2:59.36 (38.51)
  6 Araujo, Sara A      12 SSL-MR               3:05.92    3:03.39
                  42.02     1:27.99 (45.97)     2:22.16 (54.17)     3:03.39 (41.23)
  7 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          2:59.82    3:06.67
                  40.57     1:26.39 (45.82)     2:22.84 (56.45)     3:06.67 (43.83)
  8 Elliot, Julie A     12 SSL-MR               3:37.19    3:09.32
                  45.32     1:33.94 (48.62)     2:27.86 (53.92)     3:09.32 (41.46)
  9 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR               3:14.98    3:11.81
                  42.91     1:32.81 (49.90)     2:27.93 (55.12)     3:11.81 (43.88)
 10 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                3:29.00    3:12.56
                  46.52     1:33.82 (47.30)     2:30.52 (56.70)     3:12.56 (42.04)
 11 Pierce, Sara N      11 IA-MR                3:15.64    3:15.25
                  43.58     1:33.36 (49.78)   2:34.08 (1:00.72)     3:15.25 (41.17)
 12 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR               3:17.13    3:17.08
                  49.10     1:39.94 (50.84)     2:32.18 (52.24)     3:17.08 (44.90)
 13 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR               NT    3:18.90
                  45.82     1:36.51 (50.69)     2:33.76 (57.25)     3:18.90 (45.14)
 14 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR                  NT    3:22.00
                  51.94     1:44.89 (52.95)     2:40.28 (55.39)     3:22.00 (41.72)
 15 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR                  NT    3:23.10
                  41.77     1:34.14 (52.37)   2:34.80 (1:00.66)     3:23.10 (48.30)
 16 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT    3:26.01
                  47.34     1:40.01 (52.67)     2:39.34 (59.33)     3:26.01 (46.67)
 17 Pillsbury, Anne     11 CFA-B-MR                  NT    3:26.98
                  44.31     1:43.06 (58.75)     2:41.66 (58.60)     3:26.98 (45.32)
 18 Ingram, Alex R      11 IA-MR                4:03.30    3:39.89
                1:00.03     1:53.27 (53.24)     2:49.53 (56.26)     3:39.89 (50.36)
 19 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT    3:49.26
                1:01.70     1:59.10 (57.40)   2:59.93 (1:00.83)     3:49.26 (49.33)
 20 Richardson, Devin   11 IA-MR                4:01.01    4:09.50
                  58.66   2:01.02 (1:02.36)   3:16.85 (1:15.83)     4:09.50 (52.65)
 -- Dubbs, Alyssa M     11 SSL-MR               3:22.76         DQ
                  48.32     1:44.43 (56.11)   2:45.55 (1:01.12)          DQ (46.07)
 -- Penny, Allison M    11 SSL-MR               3:39.51         DQ
                  58.22     1:52.49 (54.27)   2:57.39 (1:04.90)          DQ (50.18)
 -- Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR               3:32.03         DQ
                  51.88     1:43.29 (51.41)     2:41.12 (57.83)          DQ (50.93)
 -- Kunow, Ashley M     11 SSL-MR               3:04.91         DQ
                  48.32     1:38.84 (50.52)     2:31.57 (52.73)          DQ (42.09)

Event 52  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               2:41.78    2:40.67
                  35.35     1:14.44 (39.09)     2:03.95 (49.51)     2:40.67 (36.72)
  2 Costa, Matt W       12 SSL-MR               3:39.11    3:43.91
                  49.91     1:44.25 (54.34)   3:01.01 (1:16.76)     3:43.91 (42.90)
 -- Robinson, William   11 SSL-MR               3:45.77         DQ
                  53.15     1:49.07 (55.92)   3:10.38 (1:21.31)          DQ (49.52)

Event 53  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                2:00.66    1:57.77
                  27.23       56.71 (29.48)     1:27.00 (30.29)     1:57.77 (30.77)
  2 Weaver, Joan M      13 IA-MR                2:10.22    2:05.50
                  29.16     1:02.10 (32.94)     1:33.78 (31.68)     2:05.50 (31.72)
  3 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         2:10.16    2:09.20
                  30.25     1:03.35 (33.10)     1:36.81 (33.46)     2:09.20 (32.39)
  4 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:02.95    2:09.70
                  29.01     1:01.21 (32.20)     1:35.24 (34.03)     2:09.70 (34.46)
  5 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:16.09    2:18.30
                  31.85     1:07.49 (35.64)     1:44.23 (36.74)     2:18.30 (34.07)
  6 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               2:16.34    2:19.26
                  31.94     1:07.45 (35.51)     1:44.04 (36.59)     2:19.26 (35.22)
  7 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               2:28.47    2:24.89
                  32.92     1:10.52 (37.60)     1:48.81 (38.29)     2:24.89 (36.08)
  8 Simonek, Chelsea L  14 West Point-MR        2:30.09    2:26.23
                  33.65     1:11.33 (37.68)     1:49.20 (37.87)     2:26.23 (37.03)
  9 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        2:24.95    2:26.94
                  33.90     1:11.21 (37.31)     1:49.92 (38.71)     2:26.94 (37.02)
 10 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                2:32.89    2:28.79
                  32.66     1:10.50 (37.84)     1:50.10 (39.60)     2:28.79 (38.69)
 11 Talman, Sara M      14 West Point-MR        2:30.80    2:30.98
                  34.67     1:12.06 (37.39)     1:51.42 (39.36)     2:30.98 (39.56)
 12 Costa, Isabella M   14 SSL-MR               2:31.23    2:36.32
                  35.12     1:14.10 (38.98)     1:56.31 (42.21)     2:36.32 (40.01)
 13 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        2:39.99    2:37.10
                  36.40     1:17.23 (40.83)     1:56.05 (38.82)     2:37.10 (41.05)
 14 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR               NT    2:46.87
                  36.01     1:18.00 (41.99)     2:01.96 (43.96)     2:46.87 (44.91)
 15 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        2:48.55    2:52.45
                  39.00     1:23.00 (44.00)     2:08.30 (45.30)     2:52.45 (44.15)
 16 Carrington, Keisha  14 Big Blue-MR          3:02.32    3:02.71
                  39.79     1:26.00 (46.21)     2:14.96 (48.96)     3:02.71 (47.75)

Event 54  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:56.01    1:54.77
                  27.30       55.98 (28.68)     1:25.46 (29.48)     1:54.77 (29.31)
  2 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               1:59.52    1:58.88
                  27.77       57.82 (30.05)     1:28.81 (30.99)     1:58.88 (30.07)
  3 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               1:59.20    1:59.03
                  28.46       58.50 (30.04)     1:29.24 (30.74)     1:59.03 (29.79)
  4 King, Brendan D     13 IA-MR                1:59.50    1:59.60
                  27.52       57.87 (30.35)     1:29.63 (31.76)     1:59.60 (29.97)
  5 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               2:03.43    2:00.79
                  28.42       59.16 (30.74)     1:30.33 (31.17)     2:00.79 (30.46)
  6 Katz, Andrew        13 SSL-MR               2:06.51    2:01.31
                  27.81       58.26 (30.45)     1:29.79 (31.53)     2:01.31 (31.52)
  7 Hallinan, James J   13 IA-MR                2:02.31    2:05.22
                  28.90       59.78 (30.88)     1:32.32 (32.54)     2:05.22 (32.90)
  8 Tice, Robert        14 Aqua Gems-MR         2:19.10    2:08.85
                  29.29     1:01.61 (32.32)     1:35.35 (33.74)     2:08.85 (33.50)
  9 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        2:13.45    2:09.26
                  27.58       58.62 (31.04)     1:32.78 (34.16)     2:09.26 (36.48)
 10 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               2:13.11    2:09.34
                  29.65     1:02.11 (32.46)     1:35.86 (33.75)     2:09.34 (33.48)
 11 Bader, Harrison     13 SSL-MR               2:15.82    2:12.77
                  30.08     1:03.77 (33.69)     1:38.69 (34.92)     2:12.77 (34.08)
 12 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        2:14.59    2:14.35
                  30.58     1:04.73 (34.15)     1:39.63 (34.90)     2:14.35 (34.72)
 13 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         2:18.75    2:17.95
                  31.23     1:06.16 (34.93)     1:42.28 (36.12)     2:17.95 (35.67)
 14 Stein, Robert J     13 SSL-MR               2:39.80    2:21.93
                  32.24     1:07.78 (35.54)     1:46.23 (38.45)     2:21.93 (35.70)
 15 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               2:29.03    2:22.25
                  31.68     1:07.49 (35.81)     1:45.45 (37.96)     2:22.25 (36.80)
 16 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               2:54.11    2:32.40
                  35.24     1:14.66 (39.42)     1:54.06 (39.40)     2:32.40 (38.34)
 17 Jeffay, Eric        13 CFA-B-MR             2:32.75    2:33.67
                  34.31     1:12.88 (38.57)     1:53.16 (40.28)     2:33.67 (40.51)
 18 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR             2:35.03    2:34.05
                  32.70     1:12.33 (39.63)   2:34.05 (1:21.72)
 19 White, James R      14 Big Blue-MR          2:36.47    2:35.70
                  35.85     1:15.40 (39.55)     1:56.07 (40.67)     2:35.70 (39.63)
 20 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               2:58.11    2:42.03
 21 Ortiz, David        14 West Point-MR        2:51.95    2:42.27
                  36.39     1:17.72 (41.33)     2:00.35 (42.63)     2:42.27 (41.92)
 22 Madar, Eric R       14 SSL-MR               3:44.86    2:43.38
                  37.32     1:19.31 (41.99)     2:01.70 (42.39)     2:43.38 (41.68)

Event 55  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda     15 SSL-MR               2:05.74    2:02.60
                  27.74       58.59 (30.85)     1:30.84 (32.25)     2:02.60 (31.76)
  2 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         2:01.87    2:06.56
                  28.88     1:00.43 (31.55)     1:33.55 (33.12)     2:06.56 (33.01)
  3 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         2:05.37    2:10.03
                  29.19     1:01.66 (32.47)     1:35.63 (33.97)     2:10.03 (34.40)
  4 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR               2:12.28    2:15.13
                  29.99     1:04.18 (34.19)     1:40.63 (36.45)     2:15.13 (34.50)
  5 Drinane, Joanna M   16 SSL-MR               2:10.53    2:16.13
                  30.67     1:04.77 (34.10)     1:40.35 (35.58)     2:16.13 (35.78)
  6 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:22.13    2:16.56
                  32.16     1:07.05 (34.89)     1:42.35 (35.30)     2:16.56 (34.21)
  7 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:13.21    2:20.13
                  32.51     1:07.89 (35.38)     1:43.19 (35.30)     2:20.13 (36.94)
  8 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               2:12.39    2:20.18
                  31.83     1:06.93 (35.10)     1:43.28 (36.35)     2:20.18 (36.90)
  9 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                2:24.58    2:21.33
                  29.87     1:04.76 (34.89)     1:43.34 (38.58)     2:21.33 (37.99)
 10 Schwartz, Mara A    16 SSL-MR               2:25.01    2:26.25
                  33.80     1:10.99 (37.19)     1:49.23 (38.24)     2:26.25 (37.02)
 11 Larson, Chris E     16 IA-MR                2:22.53    2:31.14
                  34.99     1:12.54 (37.55)     1:51.66 (39.12)     2:31.14 (39.48)
 12 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR             NT    2:36.17
                  34.44     1:14.06 (39.62)     1:54.84 (40.78)     2:36.17 (41.33)
 13 Farmer, Amanda J    16 SSL-MR               3:12.35    2:37.69
                  35.32     1:13.79 (38.47)     1:55.19 (41.40)     2:37.69 (42.50)
 14 Mangan, Courtney    15 Big Blue-MR               NT    2:52.39
                  37.11     1:19.55 (42.44)     2:05.51 (45.96)     2:52.39 (46.88)
 15 Kunow, Stephanie N  18 SSL-MR               3:28.57    3:00.98
                  41.07     1:27.69 (46.62)     2:15.81 (48.12)     3:00.98 (45.17)

Event 56  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smith, Chris C      17 SSL-MR               1:54.71    1:58.23
                  27.85       57.86 (30.01)     1:28.12 (30.26)     1:58.23 (30.11)
  2 Roeser, Jimmy R     17 SSL-MR               1:55.49    2:01.79
                  27.79       58.36 (30.57)     1:30.05 (31.69)     2:01.79 (31.74)
  3 Costa, Mike J       16 SSL-MR               2:07.98    2:05.92
                  28.95     1:00.92 (31.97)     1:33.92 (33.00)     2:05.92 (32.00)
  4 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR               2:15.79    2:07.10
                  28.75     1:01.23 (32.48)     1:35.42 (34.19)     2:07.10 (31.68)
  5 Penny, Ryan W       17 SSL-MR               2:05.66    2:07.31
                  28.38       59.55 (31.17)     1:33.01 (33.46)     2:07.31 (34.30)
  6 Kapinos, Peter      15 SSL-MR               2:15.28    2:09.39
                  29.64     1:01.75 (32.11)     1:35.62 (33.87)     2:09.39 (33.77)
  7 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               2:12.08    2:12.81
                  29.94     1:02.99 (33.05)     1:38.46 (35.47)     2:12.81 (34.35)
  8 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                2:15.12    2:15.83
                  31.08                             1:41.18 ( )     2:15.83 (34.65)
  9 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        2:19.41    2:18.35
                  29.03     1:03.64 (34.61)     1:41.27 (37.63)     2:18.35 (37.08)
 10 Penny, William M    15 SSL-MR               2:29.66    2:21.33
                  31.53     1:07.43 (35.90)     1:45.06 (37.63)     2:21.33 (36.27)
 11 Roeser, Danny J     16 SSL-MR               2:22.10    2:21.44
                  31.17     1:07.66 (36.49)     1:46.05 (38.39)     2:21.44 (35.39)
 12 Courtney, Dan K     15 SSL-MR               2:24.10    2:21.52
                  32.78     1:09.41 (36.63)     1:47.54 (38.13)     2:21.52 (33.98)
 13 LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR               3:01.91    2:44.04
                1:20.59   2:44.04 (1:23.45)

Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                1:05.15    1:04.65
                  31.52     1:04.65 (33.13)
  2 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               1:06.68    1:05.45
                  32.74     1:05.45 (32.71)
  3 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         1:05.40    1:07.27
                  32.37     1:07.27 (34.90)
  4 Weaver, Joan M      13 IA-MR                1:07.50    1:08.54
                  33.75     1:08.54 (34.79)
  5 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        1:07.19    1:08.73
                  34.07     1:08.73 (34.66)
  6 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:11.69    1:08.77
                  33.53     1:08.77 (35.24)
  7 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               1:06.32    1:09.81
                  34.25     1:09.81 (35.56)
  8 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               1:11.03    1:11.77
                  35.24     1:11.77 (36.53)
  9 Simonek, Chelsea L  14 West Point-MR        1:20.00    1:13.96
                  36.29     1:13.96 (37.67)
 10 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        1:20.09    1:16.37
                  37.66     1:16.37 (38.71)
 11 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               1:16.54    1:16.74
                  35.81     1:16.74 (40.93)
 12 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:15.86    1:17.23
                  37.10     1:17.23 (40.13)
 13 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                1:15.37    1:20.35
                  38.56     1:20.35 (41.79)
 14 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR          1:23.70    1:25.14
                  41.80     1:25.14 (43.34)
 15 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:21.86    1:26.82
 16 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR          1:28.86    1:27.77
                  42.79     1:27.77 (44.98)
 17 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        1:33.26    1:32.34
                  45.64     1:32.34 (46.70)
 18 Carrington, Keisha  14 Big Blue-MR          1:31.29    1:32.45
                  46.01     1:32.45 (46.44)
 19 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR             1:43.74    1:43.03
                  49.00     1:43.03 (54.03)

Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:03.14    1:01.59
                  30.96     1:01.59 (30.63)
  2 Katz, Andrew        13 SSL-MR               1:05.84    1:04.31
                  31.78     1:04.31 (32.53)
  3 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               1:06.15    1:05.88
                  32.89     1:05.88 (32.99)
  4 King, Brendan D     13 IA-MR                1:06.58    1:07.30
                  33.15     1:07.30 (34.15)
  5 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               1:13.04    1:09.36
                  33.68     1:09.36 (35.68)
  6 Tice, Robert        14 Aqua Gems-MR         1:10.54    1:09.59
                  33.89     1:09.59 (35.70)
  7 Bader, Harrison     13 SSL-MR               1:14.76    1:10.14
                  34.64     1:10.14 (35.50)
  8 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:11.35    1:10.83
                  34.52     1:10.83 (36.31)
  9 Hallinan, James J   13 IA-MR                1:14.05    1:11.04
                  34.64     1:11.04 (36.40)
 10 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               1:13.80    1:12.02
                  35.85     1:12.02 (36.17)
 11 Madar, Eric R       14 SSL-MR               1:30.85    1:16.32
                  37.05     1:16.32 (39.27)
 12 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               1:29.69    1:21.47
                  40.19     1:21.47 (41.28)
 13 Jeffay, Eric        13 CFA-B-MR             1:26.01    1:23.59
                  40.44     1:23.59 (43.15)
 14 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               1:29.61    1:24.67
 15 White, James R      14 Big Blue-MR               NT    1:27.30
                  42.86     1:27.30 (44.44)
 16 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR             1:25.98    1:29.08
                  41.40     1:29.08 (47.68)

Event 59  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda     15 SSL-MR               1:05.49    1:04.33
                  31.23     1:04.33 (33.10)
  2 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:04.08    1:04.82
                  31.50     1:04.82 (33.32)
  3 Rubin, Jessica E    16 SSL-MR               1:06.89    1:10.25
                  33.15     1:10.25 (37.10)
  4 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        1:12.67    1:12.95
                  35.40     1:12.95 (37.55)
  5 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:09.88    1:14.00
                  35.67     1:14.00 (38.33)
  6 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               1:11.72    1:14.98
                  35.88     1:14.98 (39.10)
  7 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR               1:13.64    1:15.35
                  36.76     1:15.35 (38.59)
  8 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                1:18.62    1:15.71
                  36.18     1:15.71 (39.53)
  9 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          1:17.89    1:17.04
                  36.58     1:17.04 (40.46)
 10 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        1:16.57    1:17.18
                  38.31     1:17.18 (38.87)
 11 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                1:20.17    1:17.99
                  38.14     1:17.99 (39.85)
 12 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR        1:28.00    1:22.81
                  39.87     1:22.81 (42.94)
 13 Larson, Chris E     16 IA-MR                1:19.77    1:27.36
                  43.12     1:27.36 (44.24)
 14 Farmer, Amanda J    16 SSL-MR               1:26.12    1:27.52
                  41.49     1:27.52 (46.03)
 15 Mangan, Courtney    15 Big Blue-MR               NT    1:30.33
                  44.14     1:30.33 (46.19)
 16 Kunow, Stephanie N  18 SSL-MR               1:42.47    1:44.00
                  52.07     1:44.00 (51.93)
 -- Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT         DQ
                  38.29          DQ (39.60)

Event 60  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR            59.21      58.27
                  28.42       58.27 (29.85)
  2 Smith, Chris C      17 SSL-MR               1:00.73    1:02.32
                  30.71     1:02.32 (31.61)
  3 Roeser, Jimmy R     17 SSL-MR               1:02.45    1:05.62
                  31.92     1:05.62 (33.70)
  4 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR               1:08.58    1:07.29
                  34.41     1:07.29 (32.88)
  5 Kapinos, Peter      15 SSL-MR               1:06.89    1:08.16
                  34.07     1:08.16 (34.09)
  6 Costa, Mike J       16 SSL-MR               1:13.63    1:09.86
                  34.22     1:09.86 (35.64)
  7 Roeser, Danny J     16 SSL-MR               1:16.10    1:10.15
                  34.31     1:10.15 (35.84)
  8 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        1:08.39    1:10.27
                  33.91     1:10.27 (36.36)
  9 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:11.60    1:11.12
                  35.68     1:11.12 (35.44)
 10 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               1:14.23    1:14.02
                  36.60     1:14.02 (37.42)
 11 Courtney, Dan K     15 SSL-MR               1:20.90    1:20.24
                  39.55     1:20.24 (40.69)
 12 LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR               1:43.93    1:29.23
                  45.00     1:29.23 (44.23)
 -- Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          1:12.05         DQ

Event 61  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               2:41.04    2:40.34
                  35.93     1:16.15 (40.22)     1:59.06 (42.91)     2:40.34 (41.28)
  2 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR               2:48.00    2:45.18
                  37.77     1:20.09 (42.32)     2:03.27 (43.18)     2:45.18 (41.91)
  3 Larson, Kim P       13 IA-MR                2:40.69    2:45.32
                  37.63     1:20.13 (42.50)     2:04.44 (44.31)     2:45.32 (40.88)
  4 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                     NT    2:54.87
                  39.87     1:24.47 (44.60)     2:09.63 (45.16)     2:54.87 (45.24)
  5 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                2:59.95    3:01.80
                  39.47     1:26.04 (46.57)     2:14.62 (48.58)     3:01.80 (47.18)
  6 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                3:08.65    3:12.55
                  43.76     1:32.98 (49.22)     2:23.16 (50.18)     3:12.55 (49.39)
  7 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        3:10.02    3:15.62
                  42.58     1:31.38 (48.80)     2:23.61 (52.23)     3:15.62 (52.01)
  8 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR          3:27.48    3:15.99
                  45.02     1:36.31 (51.29)     2:26.45 (50.14)     3:15.99 (49.54)
  9 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR               NT    3:49.26
                  48.59     1:48.44 (59.85)   2:49.75 (1:01.31)     3:49.26 (59.51)
 10 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR                  NT    4:04.47
                  55.27   1:58.60 (1:03.33)   3:01.81 (1:03.21)   4:04.47 (1:02.66)

Event 62  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               2:24.25    2:25.25
                  32.68     1:09.37 (36.69)     1:47.86 (38.49)     2:25.25 (37.39)
  2 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               2:36.62    2:33.66
                  35.76     1:14.91 (39.15)     1:54.78 (39.87)     2:33.66 (38.88)
  3 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        2:43.63    2:36.56
                  34.90     1:13.51 (38.61)     1:55.11 (41.60)     2:36.56 (41.45)
  4 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               3:08.00    2:41.26
                  36.39     1:17.78 (41.39)     1:59.71 (41.93)     2:41.26 (41.55)
  5 Dinces, Jon M       14 SSL-MR               2:39.02    2:43.55
                  37.97     1:18.45 (40.48)     2:01.01 (42.56)     2:43.55 (42.54)
  6 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         2:47.35    2:49.24
                  36.87     1:21.23 (44.36)     2:05.50 (44.27)     2:49.24 (43.74)
  7 Stein, Robert J     13 SSL-MR               2:53.91    2:49.52
                  37.28     1:20.74 (43.46)     2:06.33 (45.59)     2:49.52 (43.19)
  8 Ortiz, David        14 West Point-MR        3:05.07    3:08.75
                  44.06     1:31.94 (47.88)     2:20.40 (48.46)     3:08.75 (48.35)
  9 Jeffay, Eric        13 CFA-B-MR             3:25.86    3:28.92
                  47.54     1:41.68 (54.14)     2:36.64 (54.96)     3:28.92 (52.28)
 10 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR                  NT    3:32.90
                  46.21     1:41.56 (55.35)     2:38.29 (56.73)     3:32.90 (54.61)

Event 63  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda     15 SSL-MR               2:40.81    2:36.33
                  35.48     1:14.45 (38.97)     1:55.53 (41.08)     2:36.33 (40.80)
  2 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         2:42.24    2:46.90
                  37.27     1:20.36 (43.09)     2:03.82 (43.46)     2:46.90 (43.08)
  3 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:38.89    2:48.44
                  36.30     1:19.54 (43.24)     2:04.76 (45.22)     2:48.44 (43.68)
  4 Cerny, Siobhan      16 SSL-MR               2:48.32    2:52.20
                  39.43     1:23.95 (44.52)     2:08.92 (44.97)     2:52.20 (43.28)
  5 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                2:51.95    2:52.60
                  38.16     1:21.21 (43.05)     2:07.18 (45.97)     2:52.60 (45.42)
  6 Schwartz, Mara A    16 SSL-MR               3:07.52    2:54.32
                  40.70     1:24.59 (43.89)     2:09.46 (44.87)     2:54.32 (44.86)
  7 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR               2:51.51    3:03.89
                  41.59     1:28.36 (46.77)     2:16.34 (47.98)     3:03.89 (47.55)
  8 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                3:27.60    3:06.85
                  41.53     1:28.90 (47.37)     2:17.52 (48.62)     3:06.85 (49.33)
  9 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR               NT    3:43.71
                  49.52     1:47.42 (57.90)     2:45.67 (58.25)     3:43.71 (58.04)

Event 64  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Penny, Ryan W       17 SSL-MR               2:42.90    2:38.57
                  35.83     1:16.00 (40.17)     1:56.71 (40.71)     2:38.57 (41.86)
  2 Kapinos, Peter      15 SSL-MR               2:44.80    2:43.07
                  36.74     1:17.65 (40.91)     2:00.25 (42.60)     2:43.07 (42.82)
  3 Penny, William M    15 SSL-MR               3:24.69    2:57.72
                  39.57     1:24.48 (44.91)     2:10.96 (46.48)     2:57.72 (46.76)

Event 65  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR         1:04.11    1:05.02
                  30.65     1:05.02 (34.37)
  2 Weaver, Joan M      13 IA-MR                1:12.15    1:08.44
                  33.18     1:08.44 (35.26)
  3 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR               1:07.01    1:08.67
                  32.60     1:08.67 (36.07)
  4 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        1:12.32    1:11.52
                  33.10     1:11.52 (38.42)
  5 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR               1:18.09    1:14.34
                  33.76     1:14.34 (40.58)
  6 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:11.30    1:15.40
                  34.54     1:15.40 (40.86)
  7 Talman, Sara M      14 West Point-MR        1:19.04    1:18.67
                  35.96     1:18.67 (42.71)
  8 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:25.00    1:21.08
                  37.19     1:21.08 (43.89)
  9 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                1:17.39    1:21.62
                  36.30     1:21.62 (45.32)
 10 Morena, Alexandra   14 SSL-MR               1:20.83    1:22.80
                  38.61     1:22.80 (44.19)
 11 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR             1:49.63    1:44.39
                  46.76     1:44.39 (57.63)

Event 66  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR               1:00.58      58.89
                  28.93       58.89 (29.96)
  2 Katz, Andrew        13 SSL-MR               1:02.94    1:01.46
                  29.23     1:01.46 (32.23)
  3 Gravina, Michael T  14 SSL-MR               1:05.28    1:02.76
                  30.34     1:02.76 (32.42)
  4 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               1:04.44    1:02.91
                  30.22     1:02.91 (32.69)
  5 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               1:05.50    1:03.92
                  29.36     1:03.92 (34.56)
  6 King, Brendan D     13 IA-MR                1:04.98    1:04.05
                  30.26     1:04.05 (33.79)
  7 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:11.57    1:05.35
                  30.67     1:05.35 (34.68)
  8 Hallinan, James J   13 IA-MR                1:04.50    1:07.26
                  31.83     1:07.26 (35.43)
  9 Bader, Harrison     13 SSL-MR               1:19.21    1:11.70
                  33.22     1:11.70 (38.48)
 10 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR               1:20.22    1:16.04
                  34.58     1:16.04 (41.46)
 11 White, James R      14 Big Blue-MR          1:37.86    1:24.62
                  39.36     1:24.62 (45.26)
 12 Stein, Robert J     13 SSL-MR               1:27.04    1:24.82
                  38.19     1:24.82 (46.63)
 13 Barbera, Rich L     14 SSL-MR               1:39.91    1:26.19
                  39.60     1:26.19 (46.59)
 14 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR               1:36.96    1:28.65
                  40.70     1:28.65 (47.95)
 15 Madar, Eric R       14 SSL-MR               1:45.77    1:34.18
                  41.46     1:34.18 (52.72)

Event 67  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:02.37    1:04.51
                  29.83     1:04.51 (34.68)
  2 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR         1:05.50    1:05.44
                  30.49     1:05.44 (34.95)
  3 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         1:06.05    1:08.79
                  32.06     1:08.79 (36.73)
  4 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR               1:10.14    1:09.94
                  32.03     1:09.94 (37.91)
  5 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:13.42    1:16.12
                  34.27     1:16.12 (41.85)
  6 Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT    1:18.13
                  36.21     1:18.13 (41.92)
  7 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR               NT    1:22.06
                  36.57     1:22.06 (45.49)
  8 Schwartz, Mara A    16 SSL-MR               1:21.04    1:23.73
                  39.36     1:23.73 (44.37)
  9 Cerny, Siobhan      16 SSL-MR               1:20.50    1:24.01
                  38.00     1:24.01 (46.01)
 10 Farmer, Amanda J    16 SSL-MR               1:31.36    1:31.02
                  41.08     1:31.02 (49.94)
 11 Kunow, Stephanie N  18 SSL-MR               1:42.10    1:43.69
                  48.43     1:43.69 (55.26)

Event 68  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Roeser, Jimmy R     17 SSL-MR                 56.21      58.62
                  27.25       58.62 (31.37)
  2 Smith, Chris C      17 SSL-MR                 58.64      59.77
                  27.74       59.77 (32.03)
  3 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR               NT    1:00.33
                  28.19     1:00.33 (32.14)
  4 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR               1:04.21    1:02.24
                  29.27     1:02.24 (32.97)
  5 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          1:10.03    1:07.06
                  31.30     1:07.06 (35.76)
  6 Costa, Mike J       16 SSL-MR               1:10.83    1:09.23
                  32.60     1:09.23 (36.63)
  7 Roeser, Danny J     16 SSL-MR               1:19.10    1:10.64
                  32.34     1:10.64 (38.30)
  8 Cronin, Brian J     17 SSL-MR               1:08.63    1:11.55
                  32.89     1:11.55 (38.66)
  9 Penny, Ryan W       17 SSL-MR               1:16.05    1:13.98
                  34.21     1:13.98 (39.77)
 10 Penny, William M    15 SSL-MR               1:21.90    1:14.41
                  35.12     1:14.41 (39.29)
 11 Courtney, Dan K     15 SSL-MR               1:19.10    1:18.10
                  34.83     1:18.10 (43.27)

Event 69  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                  26.00      25.95
  2 Weaver, Joan M      13 IA-MR                  26.44      27.18
  3 Carew, Kaitlyn      14 SSL-MR                 27.62      27.30
  4 Shaw, Lauren M      14 Aqua Gems-MR           27.12      27.48
  5 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                 27.15      28.36
  6 Forbes, Emma C      14 West Point-MR          29.12      28.52
  7 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                  27.70      28.82
  8 Proietti-Fox, Jen   14 SSL-MR                 28.84      29.21
  9 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                  29.10      29.59
 10 Simonek, Chelsea L  14 West Point-MR          29.53      29.64
 11 Kenny, Emily K      14 West Point-MR          29.20      30.32
 12 Morena, Alexandra   14 SSL-MR                 30.60      30.88
 13 Oakley, Allison I   14 West Point-MR          30.93      31.19
 14 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR          30.58      31.41
 15 Ashfaq, Nayab       14 IA-MR                  29.37      31.69
 16 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR            31.48      32.51
 17 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR            30.50      32.58
 18 Beiner, Amanda E    13 Big Blue-MR            31.27      33.70
 19 Talman, Sara M      14 West Point-MR          32.93      33.73
 20 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR          34.30      35.55
 21 Carrington, Keisha  14 Big Blue-MR            36.18      37.09
 22 Ackerman, Betsy     13 CFA-B-MR               38.34      41.70

Event 70  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      14 SSL-MR                 24.14      24.38
  2 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR          25.07      25.44
  3 Katz, Andrew        13 SSL-MR                 26.96      26.28
  4 King, Brendan D     13 IA-MR                  26.21      26.62
  5 Bader, Harrison     13 SSL-MR                 28.24      26.70
  6 Tice, Robert        14 Aqua Gems-MR           27.23      27.16
  7 Hallinan, James J   13 IA-MR                  26.37      27.24
  8 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR          27.80      27.68
  9 Dinces, Jon M       14 SSL-MR                 28.40      27.81
 10 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR           27.86      28.30
 11 Roeser, Kenny P     14 SSL-MR                 28.98      28.59
 12 Stein, Robert J     13 SSL-MR                 28.47      28.87
 13 LaDuca, Charles A   13 SSL-MR                 32.64      29.91
 14 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR               30.27      30.34
 15 Ortiz, David        14 West Point-MR          31.42      31.56
 16 White, James R      14 Big Blue-MR            35.39      33.45
 17 Jeffay, Eric        13 CFA-B-MR               32.28      33.48
 18 Madar, Eric R       14 SSL-MR                 34.40      33.64

Event 71  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda     15 SSL-MR                 24.77      26.04
  2 Gobetz, Hannah R    15 SSL-MR                 26.81      27.30
  3 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR           26.99      27.65
  4 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR           26.83      27.96
  5 Rubin, Jessica E    16 SSL-MR                 27.20      28.00
  6 Yanoti, Eileen M    16 IA-MR                  27.85      28.55
  7 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                  30.78      29.63
  8 Tuebner, Samantha   15 SSL-MR                 28.57      29.87
  9 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR          29.69      29.90
 10 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR          29.86      30.16
 11 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR            29.81      30.46
 12 Schwartz, Mara A    16 SSL-MR                 29.65      30.88
 13 Cerny, Siobhan      16 SSL-MR                 29.74      30.91
 14 Brady, Marykate     15 Big Blue-MR               NT      31.17
 15 Larson, Chris E     16 IA-MR                  28.79      32.11
 16 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR          33.12      32.37
 17 Mangan, Courtney    15 Big Blue-MR               NT      34.47
 18 Farmer, Amanda J    16 SSL-MR                 33.50      34.57
 19 Kunow, Stephanie N  18 SSL-MR                 40.28      38.84

Event 72  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Molloy, Sean C      17 Big Blue-MR            23.89      24.33
  2 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR                 24.26      24.45
  3 Smith, Chris C      17 SSL-MR                 24.35      25.02
  4 Kapinos, Peter      15 SSL-MR                 25.41      25.03
  5 Penny, Ryan W       17 SSL-MR                 26.30      26.47
  6 Costa, Mike J       16 SSL-MR                 26.93      26.56
  7 Roeser, Danny J     16 SSL-MR                 34.09      26.82
  8 Cronin, Brian J     17 SSL-MR                 26.37      27.01
  9 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR          27.25      27.02
 10 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR            27.45      28.12
 11 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                  28.22      28.44
 12 Courtney, Dan K     15 SSL-MR                 28.20      29.65
 13 Penny, William M    15 SSL-MR                 31.06      29.83
 14 LaDuca, Stuart W    17 SSL-MR                 40.71      30.94

Event 73  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          4:55.00    5:13.71
                  32.53     1:10.51 (37.98)     1:49.68 (39.17)     2:27.45 (37.77)
        3:14.99 (47.54)     4:00.90 (45.91)     4:37.94 (37.04)     5:13.71 (35.77)
  2 Golden, Caitlin A   18 IA-MR                5:40.00    6:01.41
                  37.90     1:25.00 (47.10)     2:12.50 (47.50)   3:48.34 (1:35.84)
        4:38.45 (50.11)     5:20.93 (42.48)     6:01.44 (40.51)         6:01.41 ( )

Event 74  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark      14 SSL-MR               4:44.74    4:44.54
                  33.08     1:09.06 (35.98)     1:46.57 (37.51)     2:23.97 (37.40)
        3:02.28 (38.31)     3:42.22 (39.94)     4:14.11 (31.89)     4:44.54 (30.43)
  2 Svoboda, Noah       14 SSL-MR               4:51.24    4:48.68
                  32.88     1:10.16 (37.28)                             1:49.33 ( )
      3:07.08 (1:17.75)     3:47.50 (40.42)     4:18.94 (31.44)     4:48.68 (29.74)
  3 Roeser, Jimmy R     17 SSL-MR               4:39.67    4:49.39
                  29.52     1:03.94 (34.42)     1:43.28 (39.34)     2:20.79 (37.51)
        3:04.66 (43.87)     3:48.22 (43.56)     4:19.15 (30.93)     4:49.39 (30.24)
  4 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                5:50.80    5:21.98
                  34.99   1:58.14 (1:23.15)     2:38.78 (40.64)     3:24.50 (45.72)
        4:11.38 (46.88)     4:46.58 (35.20)     5:21.98 (35.40)

Event 75  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malfa, Selena B      8 SSL-MR                 44.78      43.99
  2 Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT      47.38
  3 Longworth, Shannon   8 CFA-B-MR               49.87      48.85
  4 Gilhooly, Caroline   8 SSL-MR                 52.77      49.33
  5 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR        1:08.75      56.99
  6 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR           47.43      57.49
  7 Ratowsky, Jamie V    6 SSL-MR                 51.60      59.85
  8 Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR            55.60    1:01.94
 -- Herman, Victoria E   7 Big Blue-MR               NT         DQ

Event 76  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cicalese, Matthew    8 SSL-MR                 49.73      52.02
  2 Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR          2:02.06    1:41.28

Event 77  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR         1:13.20    1:14.23
                  34.76     1:14.23 (39.47)
  2 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                1:20.21    1:16.04
                  36.83     1:16.04 (39.21)
  3 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR             1:19.44    1:19.07
                  37.52     1:19.07 (41.55)
  4 Hodder, Chandler R   9 CFA-B-MR                  NT    1:21.77
                  39.29     1:21.77 (42.48)
  5 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR             1:18.91    1:22.16
                  39.01     1:22.16 (43.15)
  6 Garrett, Samantha   10 West Point-MR        1:28.05    1:22.65
                  38.62     1:22.65 (44.03)
  7 Stuart, Ansley T    10 Aqua Gems-MR         1:35.71    1:26.92
                  40.40     1:26.92 (46.52)
  8 Rothschild, Ellen   10 CFA-B-MR             1:26.79    1:27.31
                  40.20     1:27.31 (47.11)
  9 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR        1:27.13    1:28.68
                  41.23     1:28.68 (47.45)
 10 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR        1:32.00    1:28.73
                  42.09     1:28.73 (46.64)
 11 Gabriele, Gina T     9 SSL-MR               1:43.46    1:38.51
                  44.32     1:38.51 (54.19)
 12 Ettenberg, Hannah   10 CFA-B-MR             1:37.71    1:42.50
                  45.48     1:42.50 (57.02)
 13 Perlmutter, Lena M  10 CFA-B-MR             1:40.76    1:42.56
                  44.91     1:42.56 (57.65)
 14 Singleton, Aliyah    9 Big Blue-MR               NT    1:45.19
                  55.88     1:45.19 (49.31)
 15 Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                1:35.01    1:45.96
                  47.06     1:45.96 (58.90)
 16 Sussman, Heather S   9 SSL-MR               1:59.64    1:52.75
                  52.10   1:52.75 (1:00.65)
 17 Terwilliger, Krist   9 SSL-MR               2:06.68    1:56.77
                  54.25   1:56.77 (1:02.52)
 18 Dondero, Madeline    9 Big Blue-MR               NT    2:02.97
                  55.23   2:02.97 (1:07.74)

Event 78  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McAllister, Dylan   10 IA-MR                1:36.60    1:15.04
                  35.18     1:15.04 (39.86)
  2 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR         1:14.29    1:17.79
                  34.65     1:17.79 (43.14)
  3 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:20.13    1:21.14
                  39.07     1:21.14 (42.07)
  4 Trainor, Zach J     10 West Point-MR        1:32.35    1:27.05
                  41.65     1:27.05 (45.40)
  5 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:28.68    1:29.32
                  42.98     1:29.32 (46.34)
  6 LaDuca, Edward J    10 SSL-MR               1:34.70    1:29.92
                  43.69     1:29.92 (46.23)
  7 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR               1:33.14    1:33.63
                  44.25     1:33.63 (49.38)
  8 McNeill, Justin A    9 West Point-MR        1:45.53    1:35.80
                  44.45     1:35.80 (51.35)
  9 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR               1:43.11    1:40.75
                  46.09     1:40.75 (54.66)
 10 Gowan, Garrett T     9 CFA-B-MR                  NT    1:43.64
 11 O'Connor, Billy P   10 SSL-MR               1:52.90    1:51.70
                  52.01     1:51.70 (59.69)

Event 79  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:02.48    1:03.03
                  30.32     1:03.03 (32.71)
  2 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:04.80    1:04.42
                  31.18     1:04.42 (33.24)
  3 Arnott, Katie       11 SSL-MR               1:07.35    1:04.98
                  32.00     1:04.98 (32.98)
  4 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        1:05.62    1:06.82
                  31.55     1:06.82 (35.27)
  5 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR               1:10.29    1:09.32
                  33.20     1:09.32 (36.12)
  6 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR               1:13.37    1:10.35
                  33.01     1:10.35 (37.34)
  7 Tedeschi, Jenny     12 Aqua Gems-MR         1:11.21    1:11.28
                  33.04     1:11.28 (38.24)
  8 Araujo, Sara A      12 SSL-MR               1:17.15    1:11.30
                  34.15     1:11.30 (37.15)
  9 Goldstein, Sari E   12 SSL-MR               1:17.01    1:12.65
                  34.53     1:12.65 (38.12)
 10 Elliot, Julie A     12 SSL-MR               1:17.06    1:13.19
                  34.92     1:13.19 (38.27)
 11 Pierce, Sara N      11 IA-MR                1:20.54    1:14.50
                  35.81     1:14.50 (38.69)
 12 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR               1:12.99    1:14.54
                  35.13     1:14.54 (39.41)
 13 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR          1:12.61    1:15.81
                  35.03     1:15.81 (40.78)
 14 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:11.19    1:15.87
                  35.92     1:15.87 (39.95)
 15 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT    1:16.07
                  35.69     1:16.07 (40.38)
 16 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                1:20.94    1:17.37
                  37.38     1:17.37 (39.99)
 17 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR               1:19.24    1:17.56
                  37.08     1:17.56 (40.48)
 18 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR             1:18.27    1:19.72
                  37.72     1:19.72 (42.00)
 19 Young, Edith W      11 CFA-B-MR             1:23.23    1:19.86
                  37.38     1:19.86 (42.48)
 20 Yozwiak, Maddy      12 CFA-B-MR                  NT    1:20.47
                  38.28     1:20.47 (42.19)
 21 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR          1:25.60    1:22.13
                  38.91     1:22.13 (43.22)
 22 Liebergall, Julia   11 SSL-MR               1:28.44    1:22.86
                  39.32     1:22.86 (43.54)
 23 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR               1:26.34    1:24.53
                  40.76     1:24.53 (43.77)
 24 Ingram, Alex R      11 IA-MR                1:34.32    1:29.56
                  41.15     1:29.56 (48.41)
 25 Penny, Allison M    11 SSL-MR               1:35.05    1:30.46
                  42.90     1:30.46 (47.56)
 26 Richardson, Devin   11 IA-MR                1:29.20    1:31.57
                  42.27     1:31.57 (49.30)
 27 Kilbride, Shannon   12 SSL-MR               1:35.80    1:33.43
                  44.14     1:33.43 (49.29)
 28 Owen-Kraft, Chelse  12 Big Blue-MR               NT    1:36.93
                  45.87     1:36.93 (51.06)
 29 Cabillis, Cortney   11 SSL-MR               1:37.40    1:40.37
                  47.55     1:40.37 (52.82)
 30 Singleton, Maya R   11 Big Blue-MR               NT    1:42.12
                  45.02     1:42.12 (57.10)
 31 Courtney, Betsy K   12 SSL-MR               1:55.21    1:42.66
                  46.18     1:42.66 (56.48)
 32 Martinez, Angelica  12 Aqua Gems-MR         1:47.34    1:47.09
                  50.55     1:47.09 (56.54)
 33 Drummond, Maya C    11 Big Blue-MR               NT    1:56.42
                  49.68   1:56.42 (1:06.74)
 34 Rishi, Niki         11 SSL-MR               2:04.90    2:06.23
                  54.92   2:06.23 (1:11.31)

Event 80  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:01.51    1:01.37
                  28.94     1:01.37 (32.43)
  2 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               1:04.86    1:01.76
                  29.72     1:01.76 (32.04)
  3 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:02.96    1:02.70
                  29.85     1:02.70 (32.85)
  4 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR               1:04.96    1:10.23
                  33.70     1:10.23 (36.53)
  5 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR               1:13.72    1:11.51
                  34.15     1:11.51 (37.36)
  6 Gold, Joseph D      12 SSL-MR               1:14.25    1:12.88
                  35.34     1:12.88 (37.54)
  7 Trainor, Danny J    12 West Point-MR        1:25.28    1:15.30
                  35.41     1:15.30 (39.89)
  8 Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR          1:20.78    1:16.44
                  36.49     1:16.44 (39.95)
  9 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR             1:14.34    1:16.52
                  37.49     1:16.52 (39.03)
 10 Costa, Matt W       12 SSL-MR               1:18.27    1:17.24
                  37.87     1:17.24 (39.37)
 11 Conway, John P      11 SSL-MR               1:24.89    1:17.73
                  36.88     1:17.73 (40.85)
 12 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR        1:25.07    1:22.52
                  38.85     1:22.52 (43.67)
 13 Tatarsky, Marc A    12 SSL-MR               1:40.39    1:32.22
                  42.04     1:32.22 (50.18)
 14 Robinson, William   11 SSL-MR               1:31.45    1:37.02
                  46.72     1:37.02 (50.30)
 15 Gutmann, Chris B    11 SSL-MR               1:47.73    1:37.95
                  46.16     1:37.95 (51.79)

Event 81  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leary, Caitlin R     7 SSL-MR                 56.10      53.36
  2 Longworth, Shannon   8 CFA-B-MR                  NT      53.44
  3 Gilhooly, Caroline   8 SSL-MR                 58.20      53.84
  4 Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR            58.83      56.11
  5 Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT      56.60
  6 Malfa, Selena B      8 SSL-MR                 54.79      56.93
  7 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR          1:01.03    1:01.07
  8 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR         1:00.43    1:05.53
  9 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR        1:07.05    1:06.14
 10 Herman, Victoria E   7 Big Blue-MR               NT    1:12.22
 11 Ratowsky, Jamie V    6 SSL-MR                 56.10    1:13.67

Event 82  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Magee, Dylan P       8 SSL-MR                 53.68      52.57
  2 Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR               NT    1:43.97
 -- Cicalese, Matthew    8 SSL-MR                 56.12         DQ

Event 83  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                  40.53      39.62
  2 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR           38.87      40.82
  3 Blac, Lin S          9 VAC-MR                 40.36      40.85
  4 Hodder, Chandler R   9 CFA-B-MR                  NT      41.54
  5 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR               43.17      42.96
  6 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR               44.59      43.32
  7 Rothschild, Ellen   10 CFA-B-MR               42.26      45.51
  8 Stuart, Ansley T    10 Aqua Gems-MR           48.69      47.45
  9 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR          49.62      47.80
 10 Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                  48.18      48.31
 11 Ettenberg, Hannah   10 CFA-B-MR               50.57      48.49
 12 Gabriele, Gina T     9 SSL-MR               1:11.30      49.37
 13 Sussman, Heather S   9 SSL-MR                 50.94      50.93
 14 Dondero, Madeline    9 Big Blue-MR               NT    1:00.78
 15 Pillsbury, Anne     11 CFA-B-MR               48.15    1:03.79
 16 Singleton, Aliyah    9 Big Blue-MR               NT    1:06.02
 -- Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR               42.56         DQ
 -- Perlmutter, Lena M  10 CFA-B-MR               58.21         DQ
 -- Garrett, Samantha   10 West Point-MR          44.11         DQ

Event 84  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR               39.25      36.62
  2 McAllister, Dylan   10 IA-MR                  47.91      39.49
  3 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR           40.63      40.99
  4 Arnott, Conner       9 SSL-MR                 46.46      42.16
  5 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR                 50.12      44.06
  6 Horton, Brandon C    9 Big Blue-MR            48.13      45.15
  7 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR           46.35      46.50
  8 LaDuca, Edward J    10 SSL-MR                 52.08      47.97
  9 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR                 49.71      49.80
 10 Gowan, Garrett T     9 CFA-B-MR               52.81      53.15
 11 O'Connor, Billy P   10 SSL-MR                 59.90    1:03.39
 -- McNeill, Justin A    9 West Point-MR          51.38         DQ
 -- Trainor, Zach J     10 West Point-MR             NT         DQ

Event 85  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            33.69      33.60
  2 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            34.46      34.67
  3 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR                 41.07      36.71
  4 Araujo, Sara A      12 SSL-MR                 38.49      37.25
  5 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR                 38.71      37.39
  6 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR          36.52      37.80
  7 Pierce, Sara N      11 IA-MR                  41.09      40.69
  7 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR                 43.25      40.69
  9 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR            39.37      40.75
 10 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  43.42      40.83
 11 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR            40.12      40.89
 12 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR                 43.06      41.60
 13 Elliot, Julie A     12 SSL-MR                 41.12      41.90
 14 Goldstein, Sari E   12 SSL-MR                 44.16      42.52
 15 Yozwiak, Maddy      12 CFA-B-MR               41.87      42.69
 16 Tedeschi, Jenny     12 Aqua Gems-MR           42.03      42.94
 17 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR                 49.83      43.77
 18 Young, Edith W      11 CFA-B-MR               48.91      44.66
 19 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR               44.79      45.39
 20 Penny, Allison M    11 SSL-MR                 48.92      45.86
 21 Ingram, Alex R      11 IA-MR                  45.78      46.55
 22 Richardson, Devin   11 IA-MR                  49.07      48.46
 23 Courtney, Betsy K   12 SSL-MR                 55.19      51.50
 24 Singleton, Maya R   11 Big Blue-MR               NT      53.29
 25 Martinez, Angelica  12 Aqua Gems-MR           54.16      54.65
 26 Rishi, Niki         11 SSL-MR               1:06.25    1:04.82
 -- Owen-Kraft, Chelse  12 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Drummond, Maya C    11 Big Blue-MR               NT         DQ

Event 86  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR                 35.72      32.16
  2 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                 36.02      33.08
  3 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR           33.44      33.45
  4 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR                 37.31      36.96
  5 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR                 35.82      37.54
  6 Conway, John P      11 SSL-MR                 48.72      40.60
  7 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR               39.68      41.46
  8 Trainor, Danny J    12 West Point-MR          44.00      41.91
  9 Gold, Joseph D      12 SSL-MR                 47.91      42.38
 10 Costa, Matt W       12 SSL-MR                 45.45      45.36
 11 Tatarsky, Marc A    12 SSL-MR                 58.44      50.62
 12 Gutmann, Chris B    11 SSL-MR                 52.28      52.40

Event 87  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR        1:12.00    1:11.04
  2 Leary, Caitlin R     7 SSL-MR               1:08.19    1:11.66
  3 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR         1:26.43    1:16.77
 -- Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Brady, Anne          8 Big Blue-MR               NT         DQ
 -- Longworth, Shannon   8 CFA-B-MR             1:19.29         DQ
 -- Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR               NT         DQ

Event 88  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Magee, Dylan P       8 SSL-MR                 59.53      54.92
  2 Cicalese, Matthew    8 SSL-MR               1:06.65    1:09.56
 -- Benedict, Matthew    7 Big Blue-MR               NT         DQ

Event 89  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR             1:34.39    1:35.34
                  44.71     1:35.34 (50.63)
  2 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR             1:41.04    1:43.17
                  49.57     1:43.17 (53.60)
  3 Stuart, Ansley T    10 Aqua Gems-MR         1:50.44    1:44.67
                  49.35     1:44.67 (55.32)
  4 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR        1:43.65    1:49.81
                  51.88     1:49.81 (57.93)
  5 Perlmutter, Lena M  10 CFA-B-MR             2:03.74    1:59.93
                  54.95   1:59.93 (1:04.98)
  6 Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                     NT    2:12.58
                1:01.32   2:12.58 (1:11.26)

Event 90  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McAllister, Dylan   10 IA-MR                     NT    1:39.50
                  47.08     1:39.50 (52.42)
  2 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:47.64    1:43.17
                  49.56     1:43.17 (53.61)
  3 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:43.43    1:56.18
                  56.72     1:56.18 (59.46)
  4 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR               1:58.91    2:10.38
                1:01.71   2:10.38 (1:08.67)

Event 91  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:14.81    1:15.98
                  35.69     1:15.98 (40.29)
  2 Arnott, Katie       11 SSL-MR               1:26.01    1:24.88
                  40.48     1:24.88 (44.40)
  3 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR               1:30.77    1:30.08
                  41.96     1:30.08 (48.12)
  4 Yozwiak, Maddy      12 CFA-B-MR                  NT    1:33.18
                  45.06     1:33.18 (48.12)
  5 Goldstein, Sari E   12 SSL-MR               1:33.32    1:33.44
                  45.50     1:33.44 (47.94)
  6 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR             1:33.54    1:34.91
                  45.34     1:34.91 (49.57)
  7 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR          1:34.24    1:35.78
                  45.60     1:35.78 (50.18)
  8 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR               1:38.79    1:35.92
                  45.98     1:35.92 (49.94)
  9 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR               1:40.64    1:36.18
                  46.90     1:36.18 (49.28)
 10 Elliot, Julie A     12 SSL-MR               1:49.12    1:38.91
                  47.38     1:38.91 (51.53)
 11 Araujo, Sara A      12 SSL-MR               1:41.39    1:40.65
                  48.20     1:40.65 (52.45)
 12 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR               1:43.16    1:41.87
                  49.37     1:41.87 (52.50)
 13 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT    1:44.37
                  49.34     1:44.37 (55.03)
 14 Ingram, Alex R      11 IA-MR                2:00.00    1:45.25
                  49.14     1:45.25 (56.11)
 15 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:28.51    1:47.14
                  49.69     1:47.14 (57.45)
 16 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT    1:47.97
                  48.02     1:47.97 (59.95)
 17 Richardson, Devin   11 IA-MR                2:15.30    2:09.03
                1:01.06   2:09.03 (1:07.97)
 18 Rishi, Niki         11 SSL-MR               2:17.60    2:39.64
                1:12.25   2:39.64 (1:27.39)

Event 92  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:16.28    1:19.21
                  37.34     1:19.21 (41.87)
  2 Magee, Ryan T       12 SSL-MR               1:29.41    1:24.65
                  40.15     1:24.65 (44.50)
  3 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               1:31.37    1:29.64
                  42.76     1:29.64 (46.88)
  4 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR               1:35.48    1:38.66
                  47.32     1:38.66 (51.34)
  5 Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR          1:49.30    1:44.77
                  48.91     1:44.77 (55.86)
  6 Robinson, William   11 SSL-MR               2:10.28    2:23.69
                1:09.21   2:23.69 (1:14.48)

Event 93  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malfa, Selena B      8 SSL-MR                 59.10      55.95
  2 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR               NT    1:04.06
  3 Mitchell, Nicole L   7 Aqua Gems-MR         1:10.43    1:07.47

Event 94  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
 -- Cicalese, Matthew    8 SSL-MR                 59.71         DQ
 -- Magee, Dylan P       8 SSL-MR               1:31.85         DQ

Event 95  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                  42.10      41.47
  2 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR           41.23      42.75
  3 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR                  NT      45.31
  4 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR               45.96      45.51
  5 Garrett, Samantha   10 West Point-MR          53.28      49.35
  6 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          48.44      50.11
  7 Terwilliger, Krist   9 SSL-MR                 31.49    1:00.22
 -- Sussman, Heather S   9 SSL-MR               1:13.65         DQ
 -- Imbriale, Janelle   10 West Point-MR        1:09.69         DQ

Event 96  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR           35.77      37.43
  2 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR                 56.17      47.02
  3 Trainor, Zach J     10 West Point-MR          47.77      49.78
  4 Horton, Brandon C    9 Big Blue-MR          1:03.19      50.10
  5 Arnott, Conner       9 SSL-MR                 49.08      50.35
  6 McNeill, Justin A    9 West Point-MR          48.00    1:08.78

Event 97  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            31.82      31.72
  2 Arnott, Katie       11 SSL-MR                 34.91      35.20
  3 Tedeschi, Jenny     12 Aqua Gems-MR           38.50      38.36
  4 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR                 39.15      39.53
  5 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR            38.20      40.64
  6 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR                 43.76      41.31
  7 Pierce, Sara N      11 IA-MR                  48.59      41.62
  8 Elliot, Julie A     12 SSL-MR                 43.68      41.72
  9 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR            49.67      43.15
 10 Liebergall, Julia   11 SSL-MR                 55.75      43.95
 11 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  47.26      44.34
 12 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR                 41.25      44.93
 13 Kunow, Ashley M     11 SSL-MR                 50.00      46.80
 14 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR                 51.87      49.28
 15 Kilbride, Shannon   12 SSL-MR                 51.10      49.99
 16 Penny, Allison M    11 SSL-MR                 54.95      52.70
 17 Cabillis, Cortney   11 SSL-MR                 54.89      53.67
 18 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT      56.78
 19 Martinez, Angelica  12 Aqua Gems-MR           52.43    1:14.35
 -- Singleton, Maya R   11 Big Blue-MR               NT         DQ

Event 98  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR           29.51      30.59
  2 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          31.92      32.57
  3 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR                 34.53      34.26
  4 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                 33.65      34.38
  5 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR               40.48      38.74
  6 Conway, John P      11 SSL-MR                 42.70      39.24
  7 Terwilliger, Richi  12 SSL-MR                 38.72      41.00
  8 Gold, Joseph D      12 SSL-MR                 51.17      41.19
  9 Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR            41.74      41.49
 10 Trainor, Danny J    12 West Point-MR          50.06      42.21
 11 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR          55.30      46.15
 12 Costa, Matt W       12 SSL-MR                 44.89      47.06
 13 Robinson, William   11 SSL-MR                 50.49      49.96

Event 99  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR             1:31.31    1:28.72
                  41.88     1:28.72 (46.84)
  2 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                1:29.00    1:29.07
                  41.71     1:29.07 (47.36)
  3 Ehrman, Rachel M    10 Aqua Gems-MR         1:24.87    1:29.45
                  42.30     1:29.45 (47.15)
  4 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR                  NT    1:32.21
                  42.02     1:32.21 (50.19)
  5 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR             1:31.73    1:33.08
                  43.69     1:33.08 (49.39)
  6 Hodder, Chandler R   9 CFA-B-MR                  NT    1:35.12
                  42.28     1:35.12 (52.84)
  7 Stuart, Ansley T    10 Aqua Gems-MR         1:38.62    1:39.44
                  46.72     1:39.44 (52.72)
  8 Rothschild, Ellen   10 CFA-B-MR             1:39.87    1:43.10
                  45.29     1:43.10 (57.81)
  9 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR        1:40.55    1:46.92
                  53.08     1:46.92 (53.84)
 10 Gabriele, Gina T     9 SSL-MR               2:12.10    1:53.86
                  51.93   1:53.86 (1:01.93)
 11 Perlmutter, Lena M  10 CFA-B-MR                  NT    1:54.40
                  52.88   1:54.40 (1:01.52)
 12 Terwilliger, Krist   9 SSL-MR               2:17.70    2:03.20
                  59.46   2:03.20 (1:03.74)
 13 Leary, Caitlin R     7 SSL-MR               2:17.70    2:18.06
                1:06.89   2:18.06 (1:11.17)
 -- Ettenberg, Hannah   10 CFA-B-MR             1:51.41         DQ
                  50.35        DQ (1:04.08)
 -- Dondero, Madeline    9 Big Blue-MR               NT         DQ
                1:01.36        DQ (1:11.26)
 -- Nielsen, Shelby L   10 IA-MR                1:57.70         DQ
                  53.56          DQ (58.94)
 -- Ratowsky, Jamie V    6 SSL-MR               2:20.10         DQ
                1:12.86
 -- Gilhooly, Caroline   8 SSL-MR               2:17.80         DQ
                  56.98        DQ (1:04.97)

Event 100  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McAllister, Dylan   10 IA-MR                2:02.20    1:25.11
                  39.58     1:25.11 (45.53)
  2 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR         1:24.60    1:26.18
                  40.81     1:26.18 (45.37)
  3 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:26.16    1:26.44
                  39.80     1:26.44 (46.64)
  4 Horton, Brandon C    9 Big Blue-MR               NT    1:40.34
                  49.47     1:40.34 (50.87)
  5 Cicalese, Anthony   10 SSL-MR               1:41.90    1:40.83
                  46.51     1:40.83 (54.32)
  6 Arnott, Conner       9 SSL-MR               1:45.57    1:41.39
                  48.48     1:41.39 (52.91)
  7 LaDuca, Edward J    10 SSL-MR               2:11.00    1:42.20
                  50.65     1:42.20 (51.55)
  8 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:52.75    1:45.11
                  52.63     1:45.11 (52.48)
  9 Spitaletta, Richar  10 SSL-MR               2:05.31    1:55.22
                  53.06   1:55.22 (1:02.16)
 -- O'Connor, Billy P   10 SSL-MR               2:20.90         DQ
                1:02.59        DQ (1:05.57)

Event 101  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            30.84    1:10.81
                  34.22     1:10.81 (36.59)
  2 Arnott, Katie       11 SSL-MR               1:18.51    1:16.84
                  36.69     1:16.84 (40.15)
  3 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        1:19.20    1:19.20
                  38.28     1:19.20 (40.92)
  4 Leibovich, Tamara   12 SSL-MR               1:20.79    1:20.44
                  38.35     1:20.44 (42.09)
  5 Stein, Jamie Ann    12 SSL-MR               1:24.96    1:22.61
                  37.96     1:22.61 (44.65)
  6 Araujo, Sara A      12 SSL-MR               1:27.59    1:23.34
                  38.63     1:23.34 (44.71)
  7 Tedeschi, Jenny     12 Aqua Gems-MR         1:27.99    1:26.03
                  41.13     1:26.03 (44.90)
  8 Goldstein, Sari E   12 SSL-MR               1:36.53    1:26.14
                  41.19     1:26.14 (44.95)
  9 Ferris, Samantha L  11 Big Blue-MR          1:21.41    1:26.22
                  40.48     1:26.22 (45.74)
 10 Macchia, Kelly A    12 SSL-MR               1:29.87    1:29.63
                  41.83     1:29.63 (47.80)
 11 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                1:34.95    1:29.73
                  43.07     1:29.73 (46.66)
 12 Lynch, Amanda B     12 SSL-MR               1:27.43    1:30.99
                  43.61     1:30.99 (47.38)
 13 Cook, Michelle C    12 CFA-B-MR                  NT    1:31.49
                  44.49     1:31.49 (47.00)
 14 Pierce, Sara N      11 IA-MR                1:53.24    1:31.82
                  41.79     1:31.82 (50.03)
 15 Yozwiak, Maddy      12 CFA-B-MR                  NT    1:34.13
                  44.95     1:34.13 (49.18)
 16 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR             1:33.42    1:34.41
                  47.73     1:34.41 (46.68)
 17 Liebergall, Julia   11 SSL-MR               1:40.57    1:35.31
                  43.28     1:35.31 (52.03)
 18 DeBona, Caity R     12 Big Blue-MR          1:31.11    1:37.46
                  45.25     1:37.46 (52.21)
 19 Sheehan, Kelly E    12 SSL-MR               1:36.76    1:37.69
                  47.40     1:37.69 (50.29)
 20 Young, Edith W      11 CFA-B-MR             1:49.21    1:42.29
                  50.81     1:42.29 (51.48)
 21 Ingram, Alex R      11 IA-MR                1:50.00    1:44.96
                  55.01     1:44.96 (49.95)
 22 Penny, Allison M    11 SSL-MR               1:48.04    1:45.25
                  50.14     1:45.25 (55.11)
 23 Cabillis, Cortney   11 SSL-MR               2:11.85    1:47.79
                  50.97     1:47.79 (56.82)
 24 Richardson, Devin   11 IA-MR                2:20.00    1:48.31
                  50.04     1:48.31 (58.27)
 25 Kilbride, Shannon   12 SSL-MR               1:29.65    1:49.77
                  51.63     1:49.77 (58.14)
 26 Martinez, Angelica  12 Aqua Gems-MR         1:59.43    2:19.75
                1:05.61   2:19.75 (1:14.14)
 -- Drummond, Maya C    11 Big Blue-MR               NT         DQ
                2:08.76

Event 102  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:13.14    1:11.88
                  34.97     1:11.88 (36.91)
  2 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:10.83    1:13.05
                  32.82     1:13.05 (40.23)
  3 Sokoloff, Philip    11 SSL-MR               1:14.55    1:13.07
                  33.14     1:13.07 (39.93)
  4 Magee, Ryan T       12 SSL-MR               1:26.07    1:13.96
                  35.20     1:13.96 (38.76)
  5 Cicalese, Ed L      12 SSL-MR               1:14.65    1:21.09
                  37.54     1:21.09 (43.55)
  6 Gold, Joseph D      12 SSL-MR               1:53.12    1:32.33
                  44.81     1:32.33 (47.52)
  7 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR        1:50.59    1:38.83
                  47.29     1:38.83 (51.54)
  8 Costa, Matt W       12 SSL-MR               1:46.15    1:42.78
                  46.60     1:42.78 (56.18)
  9 Tatarsky, Marc A    12 SSL-MR               2:20.30    1:46.26
                  48.90     1:46.26 (57.36)
 10 Gutmann, Chris B    11 SSL-MR               1:54.06    1:50.60
                  51.04     1:50.60 (59.56)
 11 Robinson, William   11 SSL-MR               1:54.15    1:51.38
                  50.35   1:51.38 (1:01.03)
 -- Benedict, Grant E   11 Big Blue-MR          1:33.08         DQ
                  43.37          DQ (49.57)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit