Badger Last Chance LC Meet
7/17/2005

Event 1  Girls 8 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:24.64    3:04.81         40
     1) Evans, Kate B 8                 2) McGrath, Ashley 8
     3) Delane, Kelly A 8               4) Hodes, Sarah M 8
                  40.74     1:25.93 (45.19)     2:19.92 (53.99)     3:04.81 (44.89)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 3:20.00    3:24.78         34
                  46.11     1:43.66 (57.55)     2:41.03 (57.37)     3:24.78 (43.75)

Event 2  Boys 8 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:37.78    2:40.09         40
     1) Cooke, Thomas F 8               2) Varshisky, Samuel M 8
     3) Kessler, Michael 8              4) Buttigieg, Timothy W 8
                  39.67     1:23.03 (43.36)     2:02.92 (39.89)     2:40.09 (37.17)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:51.89    3:26.31         34
     1) Cohen, Greyson 8                2) Bravo, David 7
     3) Bidwell, Ian 7                  4) Rieck, Joshua 8
                  48.23     1:47.98 (59.75)     2:47.15 (59.17)     3:26.31 (39.16)

Event 3  Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            2:52.35    2:48.16         20
                  38.00     1:20.69 (42.69)     2:11.42 (50.73)     2:48.16 (36.74)
  2 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  2:47.61    2:50.10         17
                  38.46     1:21.86 (43.40)     2:10.83 (48.97)     2:50.10 (39.27)
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  2:54.78    2:51.77         16
                  37.37     1:23.79 (46.42)     2:13.43 (49.64)     2:51.77 (38.34)
  4 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR  2:53.23    2:52.61         15
                  41.14     1:21.74 (40.60)     2:12.71 (50.97)     2:52.61 (39.90)
  5 Hracs, Caitlyn A    12 Pisces-CT            2:49.09    2:54.59         14
                  38.18     1:22.18 (44.00)     2:15.21 (53.03)     2:54.59 (39.38)
  6 Cooke, Farrell      12 Badger-MR                 NT    2:57.51         13
                  38.94     1:24.24 (45.30)     2:19.93 (55.69)     2:57.51 (37.58)
  7 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR  2:55.48    2:59.35         12
                  41.80     1:26.24 (44.44)     2:19.57 (53.33)     2:59.35 (39.78)
  8 Krebs, Kristen E    12 Express Swimming-MR  2:57.39    3:00.53         11
                  42.54     1:30.53 (47.99)     2:20.65 (50.12)     3:00.53 (39.88)
  9 McKee, Kaitlin      12 Express Swimming-MR  3:03.40    3:01.96          9
                                1:29.52 ( )     2:24.33 (54.81)     3:01.96 (37.63)
 10 Yeung, Maggie P     11 Twisters-MR          3:07.26    3:02.26          7
                  40.84     1:27.59 (46.75)     2:21.45 (53.86)     3:02.26 (40.81)
 11 Bohn, Rachel M      12 Pisces-CT            2:54.50    3:02.70          6
                  40.03     1:24.98 (44.95)     2:24.24 (59.26)     3:02.70 (38.46)
 12 Graham, Caitlin     12 Express Swimming-MR  3:01.74    3:04.61          5
                  41.46     1:28.81 (47.35)     2:22.16 (53.35)     3:04.61 (42.45)
 13 Warren, Frances V   12 Express Swimming-MR  3:12.27    3:08.62          4
                  42.04     1:30.75 (48.71)     2:26.22 (55.47)     3:08.62 (42.40)
 14 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR  3:11.26    3:09.49          3
                  41.63     1:33.23 (51.60)     2:28.65 (55.42)     3:09.49 (40.84)
 15 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  3:06.55    3:10.15          2
                  44.20     1:33.19 (48.99)     2:28.63 (55.44)     3:10.15 (41.52)
 16 Lawler, Rachel      11 Express Swimming-MR  3:22.35    3:11.90          1
                  46.00     1:34.61 (48.61)     2:27.78 (53.17)     3:11.90 (44.12)
 17 Lewis, Kamara A     12 Twisters-MR               NT    3:12.02
                  40.94     1:31.01 (50.07)   2:31.44 (1:00.43)     3:12.02 (40.58)
 18 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR  3:14.99    3:13.36
                  45.64     1:31.95 (46.31)   2:33.09 (1:01.14)     3:13.36 (40.27)
 19 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR          3:19.63    3:14.97
                                1:35.46 ( )     2:31.31 (55.85)     3:14.97 (43.66)
 20 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            3:14.21    3:17.19
                  43.51     1:33.66 (50.15)     2:33.32 (59.66)     3:17.19 (43.87)
 21 Sowka, Alena C      10 Pisces-CT            3:17.36    3:22.41
                  46.74     1:36.18 (49.44)   2:39.75 (1:03.57)     3:22.41 (42.66)
 22 Corso, Kimberly M   11 Express Swimming-MR  3:30.00    3:23.33
                  45.86     1:37.84 (51.98)     2:36.55 (58.71)     3:23.33 (46.78)
 23 Evans, Kate B        8 Badger-MR                 NT    3:27.10
                  46.37     1:41.08 (54.71)   2:43.72 (1:02.64)     3:27.10 (43.38)
 24 Takei, Chiharu       9 Badger-MR            3:36.21    3:28.20
                  45.94     1:41.98 (56.04)     2:40.54 (58.56)     3:28.20 (47.66)
 25 Guarino, Catherine  11 Express Swimming-MR  3:44.31    3:29.31
                  52.99     1:46.10 (53.11)     2:44.17 (58.07)     3:29.31 (45.14)
 26 Dans, Miesha K      11 OWA-MR               3:38.63    3:30.34
                  51.56     1:42.25 (50.69)   2:46.06 (1:03.81)     3:30.34 (44.28)
 27 Stern, Alexandra    11 Badger-MR                 NT    3:30.40
                  51.04     1:43.06 (52.02)   2:44.85 (1:01.79)     3:30.40 (45.55)
 28 Cain, Mary C         9 Badger-MR                 NT    3:31.31
                  51.61                             2:47.24 ( )     3:31.31 (44.07)
 29 Cain, Aine I        11 Badger-MR                 NT    3:37.72
                  53.67     1:49.60 (55.93)   2:50.83 (1:01.23)     3:37.72 (46.89)
 30 Johanson, Bridget    9 Badger-MR            3:40.43    3:37.87
                  53.56     1:46.44 (52.88)   2:50.91 (1:04.47)     3:37.87 (46.96)
 31 Collins, Megan M     9 Pisces-CT            2:55.90    3:50.17
                  57.16     1:54.20 (57.04)   3:00.73 (1:06.53)     3:50.17 (49.44)
 32 Haugh, Clare M      11 OWA-MR               4:58.62    4:29.80
                1:02.79   2:09.86 (1:07.07)   3:35.56 (1:25.70)     4:29.80 (54.24)
 -- Sack, Nicole M       8 OWA-MR               5:19.51         DQ
                1:27.08   2:32.69 (1:05.61)   3:58.29 (1:25.60)        DQ (1:02.45)
 -- Yu, Wynona K         9 Twisters-MR          3:35.65         DQ
                  49.85     1:43.41 (53.56)   2:45.29 (1:01.88)          DQ (46.53)

Event 4  Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          2:35.51    2:37.04         20
                  33.58     1:14.53 (40.95)     1:59.79 (45.26)     2:37.04 (37.25)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  2:38.92    2:39.38         17
                  35.75     1:18.17 (42.42)     2:04.37 (46.20)     2:39.38 (35.01)
  3 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         2:38.98    2:40.45         16
                  35.61     1:15.21 (39.60)     2:05.09 (49.88)     2:40.45 (35.36)
  4 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR          2:39.04    2:40.65         15
                  33.65     1:15.89 (42.24)     2:03.82 (47.93)     2:40.65 (36.83)
  5 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR  2:40.04    2:40.79         14
                  33.91     1:15.18 (41.27)     2:06.14 (50.96)     2:40.79 (34.65)
  6 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         2:47.16    2:46.64         13
                  35.23     1:18.81 (43.58)     2:07.91 (49.10)     2:46.64 (38.73)
  7 Yamout, Nader       11 Twisters-MR          2:49.62    2:48.30         12
                  36.86     1:20.20 (43.34)     2:11.98 (51.78)     2:48.30 (36.32)
  8 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          2:49.84    2:51.52         11
                  36.56     1:18.07 (41.51)     2:13.08 (55.01)     2:51.52 (38.44)
  9 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR            3:01.18    2:53.13          9
                  36.89     1:20.22 (43.33)     2:15.04 (54.82)     2:53.13 (38.09)
 10 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               2:47.80    2:56.58          7
                  40.21     1:26.16 (45.95)     2:19.55 (53.39)     2:56.58 (37.03)
 11 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  2:59.09    2:58.36          6
                  38.44     1:25.77 (47.33)     2:18.37 (52.60)     2:58.36 (39.99)
 12 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR               2:56.45    2:58.62          5
                  41.19     1:27.10 (45.91)     2:20.07 (52.97)     2:58.62 (38.55)
 13 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR          3:14.28    3:00.37          4
                  39.16     1:25.98 (46.82)     2:20.75 (54.77)     3:00.37 (39.62)
 14 Malychev, Peter     12 DSC-MR               2:57.80    3:01.20          3
                  38.43     1:27.00 (48.57)     2:24.12 (57.12)     3:01.20 (37.08)
 15 Ling, Kevin         11 Express Swimming-MR  3:04.73    3:03.35          2
                  42.21     1:28.25 (46.04)     2:22.98 (54.73)     3:03.35 (40.37)
 16 Lennon, Michael J   11 OWA-MR               3:04.79    3:04.81          1
                  44.25     1:29.62 (45.37)     2:26.87 (57.25)     3:04.81 (37.94)
 17 Connelly, Matt F    11 Pisces-CT            3:08.56    3:07.92
                  43.70     1:32.51 (48.81)     2:26.41 (53.90)     3:07.92 (41.51)
 18 Eid, Alex           11 Badger-MR            3:18.59    3:17.16
                  42.07     1:34.31 (52.24)   2:36.05 (1:01.74)     3:17.16 (41.11)
 19 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            3:33.19    3:17.61
                  46.73     1:37.11 (50.38)     2:36.70 (59.59)     3:17.61 (40.91)
 20 Barry, Charles      10 Badger-MR            3:22.87    3:25.08
                  44.02     1:34.26 (50.24)   2:41.58 (1:07.32)     3:25.08 (43.50)
 21 Nayab, Justin A     12 Pisces-CT            3:35.00    3:26.45
                  43.14     1:34.19 (51.05)   2:43.58 (1:09.39)     3:26.45 (42.87)
 22 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR            3:58.88    3:33.15
                  46.56     1:45.61 (59.05)   2:51.63 (1:06.02)     3:33.15 (41.52)
 23 Quneis, Aidan       11 Badger-MR                 NT    3:33.96
                  53.50     1:47.68 (54.18)   2:53.13 (1:05.45)     3:33.96 (40.83)
 24 Kessler, Michael     8 Badger-MR            3:45.13    3:34.73
                  55.30     1:51.91 (56.61)   2:53.72 (1:01.81)     3:34.73 (41.01)

Event 5  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lawler, Caitlin      8 Express Swimming-MR    44.53      42.70         20
  2 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR              44.59      43.28         17
  3 McGrath, Ashley      8 Badger-MR                 NT      45.02         16
  4 Storino, Alyssa L    8 Pisces-CT              46.89      45.32         15
  5 Barrett, Seanna T    8 Express Swimming-MR    47.22      46.11         14
  6 Johnson, Grace A     7 Badger-MR              53.57      51.24         13
  7 Sack, Nicole M       8 OWA-MR                 53.19      52.66         12
  8 Reynolds, Ceilie M   7 Express Swimming-MR  1:00.35      55.67         11
  9 Rodriguez, Tina      6 Twisters-MR          1:01.00      56.20          9
 10 Eid, Nathalie        6 Badger-MR              57.82      56.98          7
 11 Simeone, Annie       7 Express Swimming-MR  1:01.14      57.25          6
 12 Palmer, Fiona E      7 Express Swimming-MR    55.95      59.83          5

Event 6  Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR    37.10      36.23         20
  2 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              37.42      36.49         17
  3 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              38.15      39.20         16
  4 Kessler, Michael     8 Badger-MR              40.54      40.26         15
  5 Rieck, Joshua        8 Badger-MR              41.86      43.61         14
  6 Varshisky, Samuel    8 Badger-MR              41.67      45.55         13
  7 Gorinshteyn, Jonat   8 DSC-MR                 45.50      46.88         12
  8 MO, Joseph J         7 Twisters-MR            45.33      47.09         11
  9 Bidwell, Ian         7 Badger-MR              55.01      47.67          9
 10 Chernukha, Leonid    7 DSC-MR                 53.00      47.88          7
 11 Montesdeoca, Micha   7 Twisters-MR            52.31      55.85          6
 12 Bravo, David         7 Badger-MR                 NT      59.53          5
 13 Eid, Christian       6 Badger-MR            1:13.07    1:04.84          4
 14 Lomeyko, Konstanti   7 DSC-MR                 54.50    1:05.91          3

Event 7  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sun, Angela         10 Twisters-MR            33.33      32.97         20
  2 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR            33.91      34.67         17
  3 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR            35.37      36.31         16
  4 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR    37.66      37.78         15
  5 McKallen, Theresa   10 NY Sharks-MR           38.78      37.83         14
  6 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                 38.10      38.54         13
  7 Preda, Christina     9 Twisters-MR            40.33      38.84         11.5
  7 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR            37.46      38.84         11.5
  9 Ras, Jackie T        9 Express Swimming-MR    38.53      39.05          9
 10 Cain, Mary C         9 Badger-MR              40.11      39.40          7
 11 Collins, Megan M     9 Pisces-CT              40.49      39.74          6
 12 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR            39.38      40.21          5
 13 Quinn, Kelly A       9 Express Swimming-MR    45.94      42.09          4
 14 Peralta, Loren S     9 Apex-MR                45.28      47.81          3
 15 Britt, Elyssa L      9 Pisces-CT              47.69      50.09          2

Event 8  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR            30.31      30.69         20
  2 Johnson, Grant A    10 Badger-MR              31.65      31.41         17
  3 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR            32.37      33.97         16
  4 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           36.32      34.61         15
  5 Miko, Greg D        10 Pisces-CT              36.49      35.98         14
  6 MO, Daniel           9 Twisters-MR            35.42      36.25         13
  7 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR              37.38      36.45         12
  8 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                 NT      36.74         11
  9 Warren, Colin J      9 Express Swimming-MR    40.01      36.79          9
 10 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 36.90      37.82          7
 11 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR    40.07      38.25          6
 12 Ching, Benjamin G   10 Twisters-MR            39.27      38.51          5
 13 Wright, David T      9 Badger-MR              40.24      38.78          4
 14 Barry, Charles      10 Badger-MR              36.68      38.84          3
 15 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR              39.72      40.13          2
 16 Patton, Daniel J    10 Express Swimming-MR    41.06      40.39          1
 17 Cascione, Anthony   10 Express Swimming-MR    42.17      41.92
 18 Papp, Mathyas       10 Badger-MR                 NT      42.08
 19 Fiesco, Kenneth      9 Twisters-MR               NT      43.63
 20 Higham, Devon A     10 Badger-MR                 NT      46.36
 21 McInerney, Andrew   10 Badger-MR              39.80      47.07
 22 Zhou, Ethan          9 Twisters-MR            48.01      51.77
 23 Negash, Brook       10 Apex-MR                55.67    1:02.91

Event 9  Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Diaz, Susan         12 Twisters-MR          1:11.65    1:08.35         20
                  33.04     1:08.35 (35.31)
  2 Cooke, Farrell      12 Badger-MR                 NT    1:08.46         17
                  33.18     1:08.46 (35.28)
  3 Takei, Ayaka        12 Badger-MR                 NT    1:08.84         16
                  33.36     1:08.84 (35.48)
  4 Bohn, Rachel M      12 Pisces-CT            1:09.95    1:10.33         15
                  33.99     1:10.33 (36.34)
  5 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            1:10.50    1:10.84         14
                  34.21     1:10.84 (36.63)
  6 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:10.02    1:11.29         13
                  34.79     1:11.29 (36.50)
  7 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  1:09.46    1:11.67         12
                  35.17     1:11.67 (36.50)
  8 Haruki, Yuria       11 Twisters-MR          1:19.07    1:12.49         11
                  34.73     1:12.49 (37.76)
  9 Yeung, Maggie P     11 Twisters-MR          1:12.39    1:12.63          9
                  35.22     1:12.63 (37.41)
 10 McKee, Kaitlin      12 Express Swimming-MR  1:12.06    1:13.09          7
                  36.12     1:13.09 (36.97)
 11 Vanderlinden, Mari  12 Twisters-MR          1:16.38    1:13.76          6
                  35.10     1:13.76 (38.66)
 12 Krebs, Kristen E    12 Express Swimming-MR  1:12.49    1:14.04          5
                  35.42     1:14.04 (38.62)
 13 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR  1:14.75    1:14.58          4
                  35.63     1:14.58 (38.95)
 14 Warren, Frances V   12 Express Swimming-MR  1:16.93    1:15.08          3
                  36.01     1:15.08 (39.07)
 15 Rodriguez, Fatima   12 Apex-MR              1:18.33    1:15.24          2
                  35.27     1:15.24 (39.97)
 16 Cooke, Alex         12 Badger-MR                 NT    1:15.72          1
                  35.82     1:15.72 (39.90)
 17 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR          1:12.78    1:15.77
                  36.81     1:15.77 (38.96)
 18 Lewis, Kamara A     12 Twisters-MR               NT    1:15.96
                  36.35     1:15.96 (39.61)
 19 Kagan, Vlada        11 Twisters-MR          1:16.27    1:16.24
                  36.67     1:16.24 (39.57)
 20 Chen, Lillian       11 Express Swimming-MR  1:17.73    1:17.90
                  37.25     1:17.90 (40.65)
 21 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:22.06    1:17.95
                  36.87     1:17.95 (41.08)
 22 Lee, Jenny          12 DSC-MR               1:18.50    1:18.54
                  36.58     1:18.54 (41.96)
 23 Graham, Caitlin     12 Express Swimming-MR  1:14.44    1:18.55
                  38.04     1:18.55 (40.51)
 24 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  1:17.94    1:18.97
                  38.08     1:18.97 (40.89)
 25 Lawler, Rachel      11 Express Swimming-MR  1:25.11    1:20.65
                  38.86     1:20.65 (41.79)
 26 Quinn, Shannon C    11 Express Swimming-MR  1:22.99    1:23.11
                  39.06     1:23.11 (44.05)
 27 Stern, Alexandra    11 Badger-MR            1:25.62    1:23.52
                  38.69     1:23.52 (44.83)
 28 Salgado, Catalina   12 Twisters-MR          1:33.89    1:23.98
                  40.71     1:23.98 (43.27)
 29 Guarino, Catherine  11 Express Swimming-MR  1:30.02    1:26.03
                  41.41     1:26.03 (44.62)
 30 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR          1:24.15    1:26.55
                  42.64     1:26.55 (43.91)
 31 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming-MR  1:25.88    1:26.95
                  40.74     1:26.95 (46.21)
 32 Preda, Christina     9 Twisters-MR          1:29.86    1:27.65
                  41.24     1:27.65 (46.41)
 33 Corso, Kimberly M   11 Express Swimming-MR  1:22.00    1:28.26
                  40.36     1:28.26 (47.90)
 34 Cain, Aine I        11 Badger-MR            1:25.83    1:28.34
                  43.03     1:28.34 (45.31)
 35 Papp, Maria         12 Badger-MR                 NT    1:28.79
                  41.81     1:28.79 (46.98)
 36 Ras, Jackie T        9 Express Swimming-MR  1:27.83    1:29.58
                  43.91     1:29.58 (45.67)
 37 Johanson, Bridget    9 Badger-MR            1:29.45    1:30.36
                  42.34     1:30.36 (48.02)
 38 Dans, Miesha K      11 OWA-MR               1:23.72    1:30.81
                  42.21     1:30.81 (48.60)
 39 Koukoulas, Victori  12 Express Swimming-MR  1:35.00    1:34.79
                  43.79     1:34.79 (51.00)
 40 Koukoulas, Sophia   11 Express Swimming-MR  1:47.60    1:45.09
                  49.27     1:45.09 (55.82)
 41 Haugh, Clare M      11 OWA-MR               1:41.93    1:49.59
                  50.79     1:49.59 (58.80)

Event 10  Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR          1:03.80    1:04.86         20
                  31.51     1:04.86 (33.35)
  2 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR  1:04.32    1:05.09         17
                  31.97     1:05.09 (33.12)
  3 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:05.77    1:07.49         16
                  32.35     1:07.49 (35.14)
  4 Yamout, Nader       11 Twisters-MR          1:10.11    1:07.86         15
                  32.94     1:07.86 (34.92)
  5 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  1:06.23    1:08.30         14
                  32.95     1:08.30 (35.35)
  6 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               1:05.50    1:09.28         13
                  33.80     1:09.28 (35.48)
  7 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR            1:11.71    1:10.68         12
                  33.64     1:10.68 (37.04)
  8 Malychev, Peter     12 DSC-MR               1:07.50    1:10.75         11
                  33.45     1:10.75 (37.30)
  9 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR               1:09.87    1:11.53          9
                  34.45     1:11.53 (37.08)
 10 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR          1:11.62    1:11.57          7
                  34.40     1:11.57 (37.17)
 11 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  1:12.41    1:12.17          6
                  35.39     1:12.17 (36.78)
 12 Lennon, Michael J   11 OWA-MR               1:13.08    1:12.52          5
                  35.34     1:12.52 (37.18)
 13 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR          1:13.03    1:12.61          4
                  35.14     1:12.61 (37.47)
 14 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          1:10.78    1:13.76          3
                  34.63     1:13.76 (39.13)
 15 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR  1:14.56    1:13.94          2
                  35.09     1:13.94 (38.85)
 16 Peralta, Ramon E    12 Apex-MR              1:16.45    1:15.20          1
                  36.48     1:15.20 (38.72)
 17 Eid, Alex           11 Badger-MR            1:14.39    1:15.88
                  36.32     1:15.88 (39.56)
 18 Hogan, Brett R      11 Badger-MR            1:28.08    1:15.94
                  35.92     1:15.94 (40.02)
 19 Ling, Kevin         11 Express Swimming-MR  1:17.88    1:17.44
                  37.60     1:17.44 (39.84)
 20 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR         1:16.88    1:18.25
                  37.56     1:18.25 (40.69)
 21 Nayab, Justin A     12 Pisces-CT            1:18.45    1:18.48
                  38.43     1:18.48 (40.05)
 22 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                 NT    1:19.21
                  38.29     1:19.21 (40.92)
 23 Ke, Richard M       11 Express Swimming-MR  1:24.99    1:20.49
                  37.77     1:20.49 (42.72)
 24 Connelly, Matt F    11 Pisces-CT            1:19.03    1:22.26
                  39.95     1:22.26 (42.31)
 25 Palmer, John A      12 Express Swimming-MR  1:24.44    1:24.06
                  39.97     1:24.06 (44.09)
 26 McInerney, Andrew   10 Badger-MR            1:28.51    1:24.59
                  40.35     1:24.59 (44.24)
 27 Dong, Richard        9 Twisters-MR          1:25.68    1:25.43
                  38.88     1:25.43 (46.55)
 28 Ching, Benjamin G   10 Twisters-MR          1:30.02    1:26.08
                  40.64     1:26.08 (45.44)
 29 Lam, Aaron          12 Twisters-MR               NT    1:27.93
                  39.34     1:27.93 (48.59)
 30 Quneis, Aidan       11 Badger-MR            1:19.79    1:30.10
                  43.20     1:30.10 (46.90)
 31 Miranda, Justin J   12 Apex-MR              1:35.13    1:30.46
                  42.48     1:30.46 (47.98)
 32 Salgado, Daniel E    9 Twisters-MR          1:56.55    1:32.22
                  44.49     1:32.22 (47.73)
 33 Rieck, Joshua        8 Badger-MR            1:33.32    1:38.87
                  47.01     1:38.87 (51.86)
 34 Bonelli, Bobby      11 Express Swimming-MR  1:48.98    1:56.78
                  54.48   1:56.78 (1:02.30)

Event 11  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lawler, Caitlin      8 Express Swimming-MR    57.82      51.89         20
  2 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR              52.93      52.88         17
  3 McGrath, Ashley      8 Badger-MR                 NT      54.08         16
  4 Storino, Alyssa L    8 Pisces-CT              54.17      55.60         15
  5 Barrett, Seanna T    8 Express Swimming-MR    55.80      55.90         14
  6 Johnson, Grace A     7 Badger-MR            1:03.75    1:01.36         13
  7 Rodriguez, Tina      6 Twisters-MR          1:08.00    1:03.01         12
  8 Eid, Nathalie        6 Badger-MR            1:05.94    1:04.04         11
  9 Reynolds, Ceilie M   7 Express Swimming-MR  1:04.88    1:05.21          9
 10 Palmer, Fiona E      7 Express Swimming-MR  1:06.60    1:07.12          7
 11 Simeone, Annie       7 Express Swimming-MR  1:10.00    1:09.76          6

Event 12  Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR    41.95      42.84         20
  2 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              46.52      46.80         17
  3 Rieck, Joshua        8 Badger-MR              49.55      49.38         16
  4 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              47.84      49.61         15
  5 Varshisky, Samuel    8 Badger-MR              52.31      51.53         14
  6 Kessler, Michael     8 Badger-MR              47.54      53.24         13
  7 Gorinshteyn, Jonat   8 DSC-MR                 55.40      54.65         12
  8 MO, Joseph J         7 Twisters-MR            51.56      56.14         11
  9 Bidwell, Ian         7 Badger-MR              58.33      56.86          9
 10 Montesdeoca, Micha   7 Twisters-MR            56.94      57.50          7
 11 Chernukha, Leonid    7 DSC-MR               1:07.40    1:01.74          6
 12 Lomeyko, Konstanti   7 DSC-MR               1:08.40    1:04.83          5
 13 Eid, Christian       6 Badger-MR            1:22.24    1:12.32          4
 14 Cohen, Greyson       8 Badger-MR              57.26    1:19.93          3
 -- Bravo, David         7 Badger-MR                 NT         DQ

Event 13  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sun, Angela         10 Twisters-MR            36.97      37.58         20
  2 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR            39.16      39.85         17
  3 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR    41.42      42.09         16
  4 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR            41.97      42.15         15
  5 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR    44.00      42.58         14
  6 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR            42.44      42.76         13
  7 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR    48.20      43.07         12
  8 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR            43.83      44.66         11
  9 Sowka, Alena C      10 Pisces-CT              41.94      44.81          9
 10 McKallen, Theresa   10 NY Sharks-MR           45.49      45.38          7
 11 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR            42.99      45.46          6
 12 Peralta, Loren S     9 Apex-MR                50.95      50.21          5
 13 Collins, Megan M     9 Pisces-CT              51.55      53.13          4
 14 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                 52.49      53.69          3
 15 Britt, Elyssa L      9 Pisces-CT              57.90      57.59          2

Event 14  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR            35.03      35.08         20
  2 MO, Daniel           9 Twisters-MR            39.29      40.80         17
  3 Miko, Greg D        10 Pisces-CT              40.62      41.59         16
  4 Barry, Charles      10 Badger-MR              42.62      43.31         15
  5 Koo, Brandon         8 CENT-MR                43.77      44.68         14
  6 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                 NT      45.15         13
  7 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           45.50      45.55         12
  8 Wright, David T      9 Badger-MR              45.36      46.32         11
  9 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 47.00      48.05          9
 10 Warren, Colin J      9 Express Swimming-MR    50.22      48.57          7
 11 Ching, Benjamin G   10 Twisters-MR            48.23      49.12          6
 12 Patton, Daniel J    10 Express Swimming-MR    53.19      49.25          5
 13 Cascione, Anthony   10 Express Swimming-MR    55.82      50.44          4
 14 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR              49.62      50.78          3
 15 Papp, Mathyas       10 Badger-MR                 NT      53.16          2
 16 Higham, Devon A     10 Badger-MR                 NT      54.39          1
 17 Zhou, Ethan          9 Twisters-MR            54.69    1:01.16
 -- Negash, Brook       10 Apex-MR              1:09.89         DQ

Event 15  Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR  1:16.01    1:15.41         20
                  37.40     1:15.41 (38.01)
  2 Bohn, Rachel M      12 Pisces-CT            1:16.58    1:18.53         17
                  38.02     1:18.53 (40.51)
  3 Hracs, Caitlyn A    12 Pisces-CT            1:16.81    1:19.87         16
                  38.67     1:19.87 (41.20)
  4 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  1:24.44    1:24.75         15
                  41.68     1:24.75 (43.07)
  5 Kagan, Vlada        11 Twisters-MR          1:32.40    1:25.30         14
                  41.79     1:25.30 (43.51)
  6 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR  1:19.30    1:25.58         13
                  41.80     1:25.58 (43.78)
  7 Lee, Jenny          12 DSC-MR               1:25.80    1:27.01         12
                  41.96     1:27.01 (45.05)
  8 Vanderlinden, Mari  12 Twisters-MR          1:31.74    1:27.07         11
                  43.05     1:27.07 (44.02)
  9 Haruki, Yuria       11 Twisters-MR          1:38.00    1:28.73          9
 10 Yeung, Maggie P     11 Twisters-MR          1:33.96    1:30.19          7
                  43.48     1:30.19 (46.71)
 11 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR  1:31.07    1:30.28          6
                  44.04     1:30.28 (46.24)
 12 Lawler, Rachel      11 Express Swimming-MR  1:35.21    1:30.88          5
                  44.99     1:30.88 (45.89)
 13 Chen, Lillian       11 Express Swimming-MR  1:32.95    1:34.24          4
                  46.26     1:34.24 (47.98)
 14 Sowka, Alena C      10 Pisces-CT            1:29.33    1:34.39          3
                  45.61     1:34.39 (48.78)
 15 Stern, Alexandra    11 Badger-MR            1:37.02    1:34.70          2
                  46.02     1:34.70 (48.68)
 16 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:29.78    1:34.76          1
 17 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming-MR  1:32.39    1:35.97
                  46.85     1:35.97 (49.12)
 18 Ras, Jackie T        9 Express Swimming-MR  1:43.07    1:36.78
                  48.07     1:36.78 (48.71)
 19 Rodriguez, Fatima   12 Apex-MR              1:41.64    1:37.51
                  47.20     1:37.51 (50.31)
 20 Corso, Kimberly M   11 Express Swimming-MR  1:35.00    1:39.10
                  48.73     1:39.10 (50.37)
 21 Preda, Christina     9 Twisters-MR          1:42.07    1:39.21
                  48.25     1:39.21 (50.96)
 22 Quinn, Shannon C    11 Express Swimming-MR  1:38.20    1:40.42
                  50.54     1:40.42 (49.88)
 23 Johanson, Bridget    9 Badger-MR                 NT    1:40.54
                  49.49     1:40.54 (51.05)
 24 Evans, Kate B        8 Badger-MR                 NT    1:41.93
                  49.28     1:41.93 (52.65)
 25 Guarino, Catherine  11 Express Swimming-MR  1:43.38    1:43.68
                  51.97     1:43.68 (51.71)
 26 Takei, Chiharu       9 Badger-MR            1:45.37    1:43.73
                  50.76     1:43.73 (52.97)
 27 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR  1:25.10    1:43.97
                  50.15     1:43.97 (53.82)
 28 Papp, Maria         12 Badger-MR                 NT    1:49.58
 29 Koukoulas, Victori  12 Express Swimming-MR  2:00.33    1:56.55
                  56.17   1:56.55 (1:00.38)
 30 Haugh, Clare M      11 OWA-MR               2:03.16    2:05.07
                  59.72   2:05.07 (1:05.35)
 -- Lewis, Kamara A     12 Twisters-MR          1:34.18         DQ
 -- Koukoulas, Sophia   11 Express Swimming-MR  2:01.53         DQ
                1:01.18        DQ (1:05.35)

Event 16  Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         1:10.61    1:12.24         20
                  35.50     1:12.24 (36.74)
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:15.73    1:18.19         17
                  38.04     1:18.19 (40.15)
  3 Yamout, Nader       11 Twisters-MR          1:20.25    1:20.61         16
                  39.41     1:20.61 (41.20)
  4 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR            1:20.80    1:21.07         15
                  38.86     1:21.07 (42.21)
  5 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR  1:23.34    1:23.55         14
                  40.16     1:23.55 (43.39)
  6 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR          1:24.64    1:24.06         13
                  41.93     1:24.06 (42.13)
  7 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            1:22.44    1:24.24         12
                  41.74     1:24.24 (42.50)
  8 Lennon, Michael J   11 OWA-MR               1:26.33    1:26.06         11
                  43.03     1:26.06 (43.03)
  9 Ling, Kevin         11 Express Swimming-MR  1:25.72    1:27.63          9
                  43.24     1:27.63 (44.39)
 10 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR          1:24.97    1:27.66          7
                  42.24     1:27.66 (45.42)
 11 Peralta, Ramon E    12 Apex-MR              1:30.54    1:27.93          6
                  43.81     1:27.93 (44.12)
 12 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR  1:28.33    1:28.51          5
                  43.90     1:28.51 (44.61)
 13 Ke, Richard M       11 Express Swimming-MR  1:31.85    1:28.71          4
                  43.41     1:28.71 (45.30)
 14 Hogan, Brett R      11 Badger-MR            1:45.58    1:32.35          3
                  45.24     1:32.35 (47.11)
 15 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR         1:39.52    1:33.06          2
                  45.78     1:33.06 (47.28)
 16 Connelly, Matt F    11 Pisces-CT            1:29.08    1:33.57          1
                  46.41     1:33.57 (47.16)
 17 Wright, David T      9 Badger-MR                 NT    1:37.46
                  46.99     1:37.46 (50.47)
 18 Eid, Alex           11 Badger-MR            1:32.41    1:37.78
                  47.39     1:37.78 (50.39)
 19 Palmer, John A      12 Express Swimming-MR  1:34.76    1:38.88
                  47.28     1:38.88 (51.60)
 20 Sack, Danny C       11 OWA-MR               1:30.28    1:40.65
                  49.08     1:40.65 (51.57)
 21 Dong, Richard        9 Twisters-MR          1:45.08    1:41.53
                  48.98     1:41.53 (52.55)
 22 Rieck, Joshua        8 Badger-MR                 NT    1:47.63
                  53.55     1:47.63 (54.08)
 23 Miranda, Justin J   12 Apex-MR                   NT    1:50.86
 24 Quneis, Aidan       11 Badger-MR            1:45.48    1:51.67
                  55.09     1:51.67 (56.58)
 25 Bonelli, Bobby      11 Express Swimming-MR  2:07.05    2:07.81
                1:02.33   2:07.81 (1:05.48)
 -- Hogan, Colin J      10 Badger-MR                 NT         DQ
                  46.73          DQ (48.64)

Event 17  Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lawler, Caitlin      8 Express Swimming-MR    54.11      50.78         20
  2 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR              51.99      51.01         17
  3 Storino, Alyssa L    8 Pisces-CT            1:08.85      58.64         16
  4 McGrath, Ashley      8 Badger-MR                 NT      59.10         15
  5 Barrett, Seanna T    8 Express Swimming-MR    55.00    1:00.31         14
  6 Johnson, Grace A     7 Badger-MR                 NT    1:20.48         13
 -- Palmer, Fiona E      7 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ

Event 18  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              48.61      47.02         20
  2 MO, Joseph J         7 Twisters-MR            51.71      50.58         17
  3 Gorinshteyn, Jonat   8 DSC-MR                 58.00      59.41         16
  4 Cohen, Greyson       8 Badger-MR            1:07.80    1:03.73         15
  5 Varshisky, Samuel    8 Badger-MR                 NT    1:05.12         14
  6 Bidwell, Ian         7 Badger-MR                 NT    1:07.69         13
 -- Bravo, David         7 Badger-MR                 NT         DQ
 -- Lomeyko, Konstanti   7 DSC-MR               1:05.08         DQ
 -- Montesdeoca, Micha   7 Twisters-MR               NT         DQ

Event 19  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sun, Angela         10 Twisters-MR            35.69      34.94         20
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR    35.45      35.27         17
  3 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR    39.53      39.71         16
  4 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR    38.74      41.52         15
  5 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR    40.13      41.77         14
  6 Sowka, Alena C      10 Pisces-CT              40.49      42.36         13
  7 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR            40.60      43.00         12
  8 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR            44.92      43.33         11
  9 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR    46.51      43.89          9
 10 McKallen, Theresa   10 NY Sharks-MR           44.68      44.55          7
 11 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR            43.38      45.31          6
 12 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                 47.39      51.92          5
 13 Quinn, Kelly A       9 Express Swimming-MR    52.08      52.68          4
 14 Britt, Elyssa L      9 Pisces-CT              58.22      56.41          3
 15 Peralta, Loren S     9 Apex-MR                55.73    1:00.03          2

Event 20  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR            32.56      32.79         20
  2 Barry, Charles      10 Badger-MR              40.98      40.59         17
  3 MO, Daniel           9 Twisters-MR            41.24      41.09         16
  4 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR              44.55      44.18         15
  5 Dong, Richard        9 Twisters-MR            44.22      44.45         14
  6 Hogan, Colin J      10 Badger-MR              49.67      44.53         13
  7 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR    56.81      48.17         12
  8 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 47.00      51.92         11
  9 Patton, Daniel J    10 Express Swimming-MR    57.13      54.24          9
 10 Higham, Devon A     10 Badger-MR                 NT    1:13.81          7

Event 21  Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:19.51    1:19.17         20
                  37.69     1:19.17 (41.48)
  2 Warren, Frances V   12 Express Swimming-MR  1:24.64    1:20.27         17
                  38.20     1:20.27 (42.07)
  3 Hracs, Caitlyn A    12 Pisces-CT            1:17.17    1:20.41         16
                  38.12     1:20.41 (42.29)
  4 Diaz, Susan         12 Twisters-MR          1:26.42    1:22.03         15
                  38.45     1:22.03 (43.58)
  5 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            1:25.00    1:22.72         14
                  37.97     1:22.72 (44.75)
  6 Cooke, Alex         12 Badger-MR                 NT    1:26.38         13
                  39.37     1:26.38 (47.01)
  7 Kagan, Vlada        11 Twisters-MR          1:25.33    1:27.72         12
                  40.29     1:27.72 (47.43)
  8 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR          1:25.16    1:28.03         11
                  40.99     1:28.03 (47.04)
  9 Bohn, Rachel M      12 Pisces-CT            1:34.74    1:30.96          9
                  40.66     1:30.96 (50.30)
 10 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:29.65    1:32.57          7
                  42.95     1:32.57 (49.62)
 11 Lewis, Kamara A     12 Twisters-MR               NT    1:39.01          6
                  44.34     1:39.01 (54.67)
 12 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming-MR  1:46.68    1:49.16          5
                  49.42     1:49.16 (59.74)
 13 Quinn, Shannon C    11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:50.24          4
                  51.73     1:50.24 (58.51)
 14 Papp, Maria         12 Badger-MR                 NT    1:56.99          3
                  51.72   1:56.99 (1:05.27)

Event 22  Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR  1:12.84    1:11.98         20
                  33.56     1:11.98 (38.42)
  2 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         1:17.92    1:17.82         17
                  37.09     1:17.82 (40.73)
  3 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  1:18.96    1:18.24         16
                  36.98     1:18.24 (41.26)
  4 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR            1:21.11    1:21.07         15
                  38.43     1:21.07 (42.64)
  5 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR          1:17.65    1:24.64         14
                  38.27     1:24.64 (46.37)
  6 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR  1:27.87    1:28.66         13
                  42.04     1:28.66 (46.62)
  7 Ke, Richard M       11 Express Swimming-MR  1:28.32    1:28.91         12
                  42.61     1:28.91 (46.30)
  8 Malychev, Peter     12 DSC-MR               1:16.55    1:29.21         11
                  39.46     1:29.21 (49.75)
  9 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                    NT    1:30.85          9
                  42.76     1:30.85 (48.09)
 10 Peralta, Ramon E    12 Apex-MR              1:33.85    1:37.12          7
                  46.69     1:37.12 (50.43)
 11 Nayab, Justin A     12 Pisces-CT            1:45.00    1:38.58          6
                  45.87     1:38.58 (52.71)
 12 Miko, Greg D        10 Pisces-CT            1:43.38    1:48.20          5
                  50.88     1:48.20 (57.32)
 13 Quneis, Aidan       11 Badger-MR            1:51.76    1:56.84          4
                  56.80   1:56.84 (1:00.04)

Event 23  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Evans, Kate B        8 Badger-MR              53.81      51.18         20
  2 Lawler, Caitlin      8 Express Swimming-MR  1:05.00      56.78         17
  3 Storino, Alyssa L    8 Pisces-CT              59.59      57.90         16
  4 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR              57.14      58.04         15
  5 Sack, Nicole M       8 OWA-MR               1:07.50    1:08.74         14
  6 Johnson, Grace A     7 Badger-MR            1:16.17    1:14.97         13
  7 Rodriguez, Tina      6 Twisters-MR          1:16.00    1:21.29         12
  8 Barrett, Seanna T    8 Express Swimming-MR  1:30.41    1:22.73         11
  9 Reynolds, Ceilie M   7 Express Swimming-MR  1:10.00    1:35.01          9
 -- Simeone, Annie       7 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ
 -- McGrath, Ashley      8 Badger-MR                 NT         DQ
 -- Palmer, Fiona E      7 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ

Event 24  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR    50.36      52.93         20
  2 Koo, Brandon         8 CENT-MR                   NT      52.98         17
  3 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR                 NT      54.92         16
  4 Kessler, Michael     8 Badger-MR                 NT      56.37         15
  5 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              57.55      57.76         14
  6 MO, Joseph J         7 Twisters-MR            59.55    1:03.47         13
  7 Gorinshteyn, Jonat   8 DSC-MR               1:00.00    1:06.36         12
  8 Varshisky, Samuel    8 Badger-MR            1:02.36    1:06.66         11
  9 Bidwell, Ian         7 Badger-MR            1:19.37    1:08.43          9
 10 Cohen, Greyson       8 Badger-MR            1:12.99    1:09.49          7
 -- Bravo, David         7 Badger-MR                 NT         DQ

Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR    43.00      43.24         20
  2 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR            46.53      47.37         17
  3 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR    47.98      48.06         16
  4 McKallen, Theresa   10 NY Sharks-MR           53.55      49.18         15
  5 Takei, Chiharu       9 Badger-MR              50.10      49.30         14
  6 Collins, Megan M     9 Pisces-CT              51.69      50.88         13
  7 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR            50.69      53.68         12
  8 Preda, Christina     9 Twisters-MR            52.85      54.79         11
  9 Quinn, Kelly A       9 Express Swimming-MR    55.47      55.51          9
 10 Ras, Jackie T        9 Express Swimming-MR    53.66      56.62          7
 11 Johanson, Bridget    9 Badger-MR              54.65      56.94          6
 12 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                 54.32      56.97          5
 13 Peralta, Loren S     9 Apex-MR              1:11.65    1:12.04          4
 -- Britt, Elyssa L      9 Pisces-CT            1:05.55         DQ

Event 26  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR            44.07      45.50         20
  2 Johnson, Grant A    10 Badger-MR              44.28      45.53         17
  3 Ching, Benjamin G   10 Twisters-MR            49.45      46.97         16
  4 MO, Daniel           9 Twisters-MR            48.09      50.40         15
  5 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR              55.89      50.84         14
  6 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR  1:00.74      52.36         13
  7 Koo, Brandon         8 CENT-MR                   NT      52.42         12
  8 Miko, Greg D        10 Pisces-CT              54.38      54.34         11
  9 McInerney, Andrew   10 Badger-MR              54.59      54.68          9
 10 Papp, Mathyas       10 Badger-MR                 NT      55.87          7
 11 Wright, David T      9 Badger-MR                 NT      56.74          6
 12 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 53.00      57.28          5
 13 Zhou, Ethan          9 Twisters-MR            56.16      58.07          4
 14 Higham, Devon A     10 Badger-MR                 NT      59.09          3
 15 Fiesco, Kenneth      9 Twisters-MR               NT    1:00.04          2
 16 Cascione, Anthony   10 Express Swimming-MR    59.81    1:02.52          1
 17 Patton, Daniel J    10 Express Swimming-MR  1:05.54    1:02.83

Event 27  Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR  1:28.77    1:29.16         20
                  43.45     1:29.16 (45.71)
  2 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR  1:28.44    1:30.95         17
                  43.62     1:30.95 (47.33)
  3 Takei, Ayaka        12 Badger-MR                 NT    1:32.43         16
                  43.30     1:32.43 (49.13)
  4 Hracs, Caitlyn A    12 Pisces-CT            1:30.47    1:33.10         14.5
                  44.31     1:33.10 (48.79)
  4 Krebs, Kristen E    12 Express Swimming-MR  1:30.88    1:33.10         14.5
                  44.68     1:33.10 (48.42)
  6 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR  1:34.23    1:35.95         13
                  47.14     1:35.95 (48.81)
  7 Graham, Caitlin     12 Express Swimming-MR  1:30.15    1:36.31         12
                  46.77     1:36.31 (49.54)
  8 McKee, Kaitlin      12 Express Swimming-MR  1:37.27    1:37.60         11
                  48.15     1:37.60 (49.45)
  9 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR          1:36.30    1:38.19          9
                  50.14     1:38.19 (48.05)
 10 Vanderlinden, Mari  12 Twisters-MR          1:38.18    1:38.45          7
                  46.28     1:38.45 (52.17)
 11 Lawler, Rachel      11 Express Swimming-MR  1:39.01    1:38.51          6
                  47.98     1:38.51 (50.53)
 12 Yeung, Maggie P     11 Twisters-MR          1:38.11    1:39.41          5
                  48.60     1:39.41 (50.81)
 13 Corso, Kimberly M   11 Express Swimming-MR  1:35.00    1:39.87          4
                  47.61     1:39.87 (52.26)
 14 Rodriguez, Fatima   12 Apex-MR              1:41.73    1:40.11          3
                  45.99     1:40.11 (54.12)
 15 Lee, Jenny          12 DSC-MR               1:31.00    1:43.12          2
                  48.44     1:43.12 (54.68)
 16 Cooke, Alex         12 Badger-MR                 NT    1:44.91          1
                  51.28     1:44.91 (53.63)
 17 Guarino, Catherine  11 Express Swimming-MR  1:43.61    1:44.95
                  52.25     1:44.95 (52.70)
 18 Haruki, Yuria       11 Twisters-MR          1:45.00    1:44.98
                  50.58     1:44.98 (54.40)
 19 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR          1:43.14    1:46.05
                  51.12     1:46.05 (54.93)
 19 Chen, Lillian       11 Express Swimming-MR  1:42.68    1:46.05
                  50.76     1:46.05 (55.29)
 21 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR  1:55.55    1:47.37
                  52.43     1:47.37 (54.94)
 22 Takei, Chiharu       9 Badger-MR            1:45.88    1:48.61
                  53.43     1:48.61 (55.18)
 23 Cain, Aine I        11 Badger-MR            1:51.38    1:51.15
                  54.83     1:51.15 (56.32)
 24 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming-MR  1:47.07    1:53.90
                  54.66     1:53.90 (59.24)
 25 Quinn, Shannon C    11 Express Swimming-MR       NT    1:55.23
                  55.67     1:55.23 (59.56)
 26 Stern, Alexandra    11 Badger-MR            1:59.46    1:56.74
                  56.40   1:56.74 (1:00.34)
 27 Cain, Mary C         9 Badger-MR                 NT    1:58.30
                  57.87   1:58.30 (1:00.43)
 28 Papp, Maria         12 Badger-MR                 NT    2:00.85
                  56.75   2:00.85 (1:04.10)
 29 Koukoulas, Sophia   11 Express Swimming-MR  2:02.11    2:01.01
                  59.90   2:01.01 (1:01.11)
 30 Dans, Miesha K      11 OWA-MR               1:48.14    2:02.85
                  58.79   2:02.85 (1:04.06)
 31 Koukoulas, Victori  12 Express Swimming-MR  2:15.00    2:03.00
                  57.96   2:03.00 (1:05.04)

Event 28  Boys 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          1:18.10    1:19.95         20
                  37.82     1:19.95 (42.13)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  1:21.43    1:23.02         17
                  40.16     1:23.02 (42.86)
  3 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:21.51    1:27.10         16
                  40.18     1:27.10 (46.92)
  4 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR          1:33.21    1:33.72         15
                  45.55     1:33.72 (48.17)
  5 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:32.25    1:35.17         14
                  44.84     1:35.17 (50.33)
  6 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR  1:32.46    1:35.31         13
                  47.09     1:35.31 (48.22)
  7 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               1:25.00    1:36.15         12
                  45.75     1:36.15 (50.40)
  8 Lam, Aaron          12 Twisters-MR          1:45.00    1:36.97         11
                  47.00     1:36.97 (49.97)
  9 Malychev, Peter     12 DSC-MR               1:24.00    1:38.05          9
                  46.30     1:38.05 (51.75)
 10 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR  1:37.87    1:38.39          7
                  47.16     1:38.39 (51.23)
 11 Connelly, Matt F    11 Pisces-CT            1:35.60    1:39.11          6
                  48.40     1:39.11 (50.71)
 12 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR               1:33.50    1:39.35          5
                  47.54     1:39.35 (51.81)
 13 Ling, Kevin         11 Express Swimming-MR  1:39.62    1:40.05          4
                  48.62     1:40.05 (51.43)
 14 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR          1:35.16    1:41.07          3
                  49.03     1:41.07 (52.04)
 15 Sack, Danny C       11 OWA-MR               1:38.07    1:43.58          2
                  50.03     1:43.58 (53.55)
 16 Hogan, Brett R      11 Badger-MR            1:45.22    1:49.15          1
                  52.40     1:49.15 (56.75)
 17 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR         1:48.04    1:52.18
                  53.28     1:52.18 (58.90)
 18 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR  1:58.86    1:53.42
                  55.01     1:53.42 (58.41)
 19 McInerney, Andrew   10 Badger-MR            1:56.42    1:53.57
                  55.82     1:53.57 (57.75)
 20 Dong, Richard        9 Twisters-MR          1:52.49    1:55.32
                  53.65   1:55.32 (1:01.67)
 21 Papp, Mathyas       10 Badger-MR                 NT    1:59.52
                  57.69   1:59.52 (1:01.83)
 22 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR            1:59.52    2:02.86
                1:00.13   2:02.86 (1:02.73)
 23 Palmer, John A      12 Express Swimming-MR  2:06.03    2:07.60
                  59.00   2:07.60 (1:08.60)
 24 Nayab, Justin A     12 Pisces-CT            1:54.45    2:09.30
                1:01.65   2:09.30 (1:07.65)
 25 Zhou, Ethan          9 Twisters-MR          2:05.23    2:09.62
                1:04.36   2:09.62 (1:05.26)
 26 Fiesco, Kenneth      9 Twisters-MR               NT    2:16.60
                1:05.65   2:16.60 (1:10.95)

Event 29  Girls 12 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:15.55    2:12.33         40
     1) Cooke, Farrell 12               2) Takei, Ayaka 12
     3) Cooke, Alex 12                  4) Johanson, Kelly A 11
                  33.02     1:04.73 (31.71)     1:39.30 (34.57)     2:12.33 (33.03)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 2:16.32    2:16.00         34
                  33.96     1:07.68 (33.72)     1:41.78 (34.10)     2:16.00 (34.22)
  3 Long Island Express-MR  'B'                 2:20.00    2:30.86         32
                  44.60     1:17.57 (32.97)     1:55.40 (37.83)     2:30.86 (35.46)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:20.55    2:32.09         30
     1) Cain, Aine I 11                 2) Takei, Chiharu 9
     3) Stern, Alexandra 11             4) Malarczyk, Monica 11
                  39.60     1:19.78 (40.18)     1:57.50 (37.72)     2:32.09 (34.59)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:25.66    2:48.55         28
     1) Papp, Maria 12                  2) Cain, Mary C 9
     3) Evans, Kate B 8                 4) Johanson, Bridget M 9
                  42.07     1:23.45 (41.38)     2:05.66 (42.21)     2:48.55 (42.89)
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:55.58    3:00.95         26
     1) Betzios, Alexandra P 9          2) Haugh, Clare M 11
     3) Sack, Nicole M 8                4) Dans, Miesha K 11
                  39.65     1:25.35 (45.70)   2:26.06 (1:00.71)     3:00.95 (34.89)

Event 30  Boys 12 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 2:16.00    2:11.38         40
                  33.02     1:06.67 (33.65)     1:40.25 (33.58)     2:11.38 (31.13)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:11.53    2:21.38         34
     1) Eid, Alex 11                    2) Hogan, Brett R 11
     3) Hogan, Colin J 10               4) Volkov, Sasha A 11
                  35.23     1:11.03 (35.80)     1:49.07 (38.04)     2:21.38 (32.31)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:27.48    2:41.21         32
     1) Wright, David T 9               2) Malarczyk, Peter 10
     3) McInerney, Andrew 10            4) Barry, Charles 10
                  39.98     1:19.60 (39.62)     2:00.19 (40.59)     2:41.21 (41.02)

Event 31  Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR         4:57.28    5:01.49         20
                  33.81     1:11.15 (37.34)     1:50.08 (38.93)     2:28.75 (38.67)
        3:07.97 (39.22)     3:46.21 (38.24)     4:24.81 (38.60)     5:01.49 (36.68)
  2 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            5:14.91    5:11.91         17
                  35.89     1:14.35 (38.46)     1:54.07 (39.72)     2:33.66 (39.59)
        3:13.75 (40.09)     3:53.76 (40.01)     4:33.78 (40.02)     5:11.91 (38.13)
  3 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            5:30.00    5:16.72         16
                  35.74     1:14.76 (39.02)     1:55.01 (40.25)     2:35.09 (40.08)
        3:16.50 (41.41)     3:56.69 (40.19)     4:37.38 (40.69)     5:16.72 (39.34)
  4 Cooke, Farrell      12 Badger-MR            5:41.00    5:28.74         15
                  35.32     1:13.85 (38.53)     1:54.24 (40.39)     2:35.55 (41.31)
        3:18.17 (42.62)     4:00.56 (42.39)     4:43.25 (42.69)     5:28.74 (45.49)
  5 Sun, Angela         10 Twisters-MR          5:45.00    5:28.75         14
                  36.85     1:18.47 (41.62)     2:00.67 (42.20)     2:43.47 (42.80)
        3:26.08 (42.61)     4:07.88 (41.80)     4:49.29 (41.41)     5:28.75 (39.46)
  6 Hracs, Caitlyn A    12 Pisces-CT            5:30.35    5:31.67         13
                  36.78     1:19.55 (42.77)     2:03.86 (44.31)     2:46.54 (42.68)
        3:29.73 (43.19)     4:13.07 (43.34)     4:54.36 (41.29)     5:31.67 (37.31)
  7 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR  5:40.00    5:33.83         12
                  36.74     1:18.54 (41.80)     2:00.72 (42.18)     2:43.66 (42.94)
        3:26.28 (42.62)     4:08.98 (42.70)     4:50.95 (41.97)     5:33.83 (42.88)
  8 Diaz, Susan         12 Twisters-MR          5:45.95    5:34.65         11
                  39.53     1:21.88 (42.35)     2:05.35 (43.47)     2:47.39 (42.04)
        3:30.28 (42.89)     4:11.72 (41.44)     4:54.02 (42.30)     5:34.65 (40.63)
  9 Warren, Frances V   12 Express Swimming-MR  6:12.85    5:38.53          9
                  39.22     1:21.75 (42.53)     2:05.19 (43.44)     2:48.43 (43.24)
        3:33.23 (44.80)     4:15.88 (42.65)     4:57.55 (41.67)     5:38.53 (40.98)
 10 Chen, Lillian       11 Express Swimming-MR  5:45.00    5:46.11          7
                  39.89     1:22.87 (42.98)     2:06.89 (44.02)     2:50.43 (43.54)
        3:35.87 (45.44)     4:19.67 (43.80)     5:03.98 (44.31)     5:46.11 (42.13)
 11 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR          6:00.00    5:52.33          6
                  40.11     1:24.31 (44.20)     2:09.79 (45.48)     2:54.43 (44.64)
        3:39.23 (44.80)     4:24.31 (45.08)     5:09.70 (45.39)     5:52.33 (42.63)
 12 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR          6:23.04    6:01.91          5
                  41.20     1:25.86 (44.66)     2:12.32 (46.46)     2:57.93 (45.61)
        3:44.09 (46.16)     4:31.25 (47.16)     5:16.66 (45.41)     6:01.91 (45.25)
 13 Kagan, Vlada        11 Twisters-MR          6:51.35    6:03.73          4
                  40.65     1:24.46 (43.81)     2:10.27 (45.81)     2:57.18 (46.91)
        3:43.99 (46.81)     4:30.50 (46.51)     5:17.54 (47.04)     6:03.73 (46.19)
 14 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR          6:15.00    6:21.50          3
                  42.41     1:28.74 (46.33)     2:16.84 (48.10)     3:06.70 (49.86)
        3:56.29 (49.59)     4:45.17 (48.88)     5:34.07 (48.90)     6:21.50 (47.43)
 15 Dans, Miesha K      11 OWA-MR               6:52.27    6:51.39          2
                  44.66     1:37.94 (53.28)     2:29.56 (51.62)     3:20.59 (51.03)
        4:14.45 (53.86)     5:07.80 (53.35)   6:51.39 (1:43.59)
 16 Cain, Mary C         9 Badger-MR                 NT    7:14.61          1
                  47.50     1:42.47 (54.97)     2:37.41 (54.94)     3:33.48 (56.07)
        4:30.45 (56.97)     5:25.01 (54.56)     6:22.18 (57.17)     7:14.61 (52.43)
 17 Cain, Aine I        11 Badger-MR                 NT    7:15.44
                  47.69     1:42.66 (54.97)     2:38.19 (55.53)     3:34.50 (56.31)
        4:31.98 (57.48)     5:25.98 (54.00)     6:23.93 (57.95)     7:15.44 (51.51)
 18 Haugh, Clare M      11 OWA-MR                    NT    8:14.22
                  53.48   1:54.48 (1:01.00)   2:59.64 (1:05.16)   4:02.20 (1:02.56)
      5:07.62 (1:05.42)   6:10.81 (1:03.19)   7:16.05 (1:05.24)     8:14.22 (58.17)
 19 Sack, Nicole M       8 OWA-MR              10:00.22    9:44.99
                1:01.62   2:15.63 (1:14.01)   3:28.31 (1:12.68)   4:39.98 (1:11.67)
                                7:18.18 ( )   8:36.57 (1:18.39)   9:44.99 (1:08.42)

Event 32  Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         4:46.15    4:52.12         20
                  31.70     1:06.40 (34.70)     1:43.52 (37.12)     2:20.79 (37.27)
        2:58.55 (37.76)     3:36.60 (38.05)     4:14.97 (38.37)     4:52.12 (37.15)
  2 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR  4:59.08    4:56.65         17
                  33.12     1:08.59 (35.47)     1:46.96 (38.37)     2:25.14 (38.18)
        3:02.66 (37.52)     3:41.04 (38.38)     4:18.85 (37.81)     4:56.65 (37.80)
  3 Sangtippawan, Chud  12 Twisters-MR          5:05.25    5:02.64         16
                  33.86     1:10.44 (36.58)     1:48.88 (38.44)     2:26.64 (37.76)
        3:06.55 (39.91)     3:45.76 (39.21)     4:25.91 (40.15)     5:02.64 (36.73)
  4 Yamout, Nader       11 Twisters-MR          5:04.79    5:05.90         15
                  33.29     1:10.61 (37.32)     1:50.04 (39.43)     2:29.90 (39.86)
        3:09.25 (39.35)     3:49.32 (40.07)     4:29.10 (39.78)     5:05.90 (36.80)
  5 Johnson, Grant A    10 Badger-MR            5:12.10    5:12.68         14
                  34.34     1:13.90 (39.56)     1:54.02 (40.12)     2:34.67 (40.65)
        3:14.10 (39.43)     3:54.91 (40.81)     4:33.98 (39.07)     5:12.68 (38.70)
  6 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR  5:15.23    5:22.25         13
                  35.81     1:15.18 (39.37)     1:56.44 (41.26)     2:37.51 (41.07)
        3:19.63 (42.12)     4:00.60 (40.97)     4:42.44 (41.84)     5:22.25 (39.81)
  7 MO, Samuel          10 Twisters-MR               NT    5:24.02         12
                  35.98     1:16.22 (40.24)     1:58.61 (42.39)     2:40.95 (42.34)
        3:23.47 (42.52)     4:05.59 (42.12)     4:48.29 (42.70)     5:24.02 (35.73)
  8 Lennon, Michael J   11 OWA-MR               5:34.79    5:25.74         11
                  36.77     1:18.56 (41.79)     2:01.29 (42.73)     2:43.15 (41.86)
        3:25.10 (41.95)     4:07.11 (42.01)     4:47.90 (40.79)     5:25.74 (37.84)
  9 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR               5:22.67    5:26.10          9
                  35.15     1:16.03 (40.88)     1:57.63 (41.60)     2:39.15 (41.52)
        3:21.67 (42.52)     4:03.46 (41.79)     4:45.84 (42.38)     5:26.10 (40.26)
 10 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR          5:52.04    5:26.28          7
                  36.58     1:17.92 (41.34)     2:00.67 (42.75)     2:43.29 (42.62)
        3:25.08 (41.79)     4:08.00 (42.92)     4:47.51 (39.51)     5:26.28 (38.77)
 11 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR          5:37.82    5:31.88          6
                  36.13     1:18.31 (42.18)     2:01.91 (43.60)     2:44.96 (43.05)
        3:28.00 (43.04)     4:10.86 (42.86)     4:53.63 (42.77)     5:31.88 (38.25)
 12 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                 NT    5:35.47          5
                  35.80     1:17.55 (41.75)     2:00.58 (43.03)     2:44.47 (43.89)
        3:28.31 (43.84)     4:12.55 (44.24)     4:54.68 (42.13)     5:35.47 (40.79)
 13 Eid, Alex           11 Badger-MR            5:55.01    5:43.08          4
                  37.75     1:20.17 (42.42)     2:05.22 (45.05)     2:48.48 (43.26)
        3:33.38 (44.90)     4:17.73 (44.35)     5:01.17 (43.44)     5:43.08 (41.91)
 14 Peralta, Ramon E    12 Apex-MR                   NT    5:56.57          3
                  38.74     1:22.32 (43.58)     2:07.89 (45.57)     2:54.19 (46.30)
        3:41.76 (47.57)     4:28.15 (46.39)     5:13.91 (45.76)     5:56.57 (42.66)
 15 Hogan, Brett R      11 Badger-MR            6:22.75    6:02.36          2
                  41.21     1:27.57 (46.36)     2:14.72 (47.15)     3:02.53 (47.81)
        3:48.68 (46.15)     4:34.70 (46.02)     5:19.45 (44.75)     6:02.36 (42.91)
 16 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            6:58.07    6:08.62          1
                  39.92     1:25.16 (45.24)     2:12.33 (47.17)     2:59.49 (47.16)
        3:46.75 (47.26)     4:34.54 (47.79)     5:22.32 (47.78)     6:08.62 (46.30)
 17 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                 NT    6:14.20
                  41.17     1:27.72 (46.55)     2:15.96 (48.24)     3:03.03 (47.07)
        3:51.75 (48.72)     4:39.50 (47.75)     5:27.68 (48.18)     6:14.20 (46.52)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit