2005 MR Age Group Central
4/1/2005 to 4/3/2005

Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:02.15    5/1/1982 S.Verderber, LISC-MR
                2:30.39  ZQ
                2:35.99  JO
                2:36.00  QUAL
                2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR    2:36.86    2:30.88 JO
                  33.53     1:12.51 (38.98)     1:53.03 (40.52)     2:30.88 (37.85)
SILV - Division
  1 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR            3:03.21    2:41.60 SILV
                  35.70     1:16.52 (40.82)     2:00.53 (44.01)     2:41.60 (41.07)
  2 Kennon, Nora M            10 Badger-MR            2:47.87    2:42.84 SILV
                  36.00     1:17.67 (41.67)     2:02.42 (44.75)     2:42.84 (40.42)
  3 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  2:43.57    2:43.54 SILV
                  36.50     1:17.54 (41.04)     2:00.96 (43.42)     2:43.54 (42.58)
  4 Fenn, Kerry               10 Badger-MR            2:53.24    2:47.45 SILV
                  38.26     1:22.64 (44.38)     2:05.96 (43.32)     2:47.45 (41.49)
  5 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR    2:45.87    2:48.99 SILV
                  37.15     1:20.98 (43.83)     2:04.14 (43.16)     2:48.99 (44.85)
  6 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR    2:56.71    2:50.93 SILV
                  38.50     1:23.22 (44.72)     2:08.59 (45.37)     2:50.93 (42.34)
AGE - Division
  1 Schlicte, Lindsay          9 Express Swimming-MR  3:31.34    2:59.06
                  38.36     1:22.98 (44.62)     2:10.70 (47.72)     2:59.06 (48.36)
  2 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            3:10.44    3:01.53
                  39.79     1:26.39 (46.60)     2:15.66 (49.27)     3:01.53 (45.87)
  3 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  3:20.09    3:04.46
                  39.96     1:26.50 (46.54)     2:16.19 (49.69)     3:04.46 (48.27)
  4 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          3:30.00    3:16.65
                  42.52     1:33.27 (50.75)     2:26.69 (53.42)     3:16.65 (49.96)
  5 Kamel, Rita S             10 Twisters-MR          3:29.00    3:20.24
                  42.55     1:34.38 (51.83)     2:28.74 (54.36)     3:20.24 (51.50)
  6 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR  3:21.08    3:24.15
                  43.66     1:33.86 (50.20)     2:26.88 (53.02)     3:24.15 (57.27)

Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:04.72    5/1/1985 D.Van Tassell, NBD-MR
                2:31.89  ZQ
                2:39.99  JO
                2:40.00  QUAL
                2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Zhivkov, Panio G          10 Apex-MR              2:42.02    2:32.05 JO
                  32.79     1:11.43 (38.64)     1:51.85 (40.42)     2:32.05 (40.20)
  2 Hogan, Colin J             9 Badger-MR            2:48.55    2:37.46 JO
                  35.04     1:14.19 (39.15)     1:57.48 (43.29)     2:37.46 (39.98)
  3 Quneis, Aidan             10 Badger-MR            2:42.55    2:37.92 JO
                  35.68     1:16.76 (41.08)     1:59.43 (42.67)     2:37.92 (38.49)
SILV - Division
  1 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    2:50.51    2:41.14 SILV
                  38.33     1:19.95 (41.62)     2:01.81 (41.86)     2:41.14 (39.33)
  2 McDonnell, Richard         9 Basc-MR              3:21.10    2:55.21 SILV
                  38.21     1:24.30 (46.09)     2:11.18 (46.88)     2:55.21 (44.03)
AGE - Division
  1 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  3:22.84    3:00.38
                  39.02     1:24.36 (45.34)     2:11.46 (47.10)     3:00.38 (48.92)
  2 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR            2:59.66    3:11.92
                  44.43     1:36.23 (51.80)     2:29.25 (53.02)     3:11.92 (42.67)
  3 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  3:16.67    3:14.72
                  41.82                             2:24.86 ( )     3:14.72 (49.86)
  4 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  3:34.43    3:21.27
                  39.83     1:30.27 (50.44)     2:26.77 (56.50)     3:21.27 (54.50)

Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:54.14    4/1/1991 T. Lynch, YMID-MR
                2:10.09  ZQ
                2:15.49  JO
                2:15.50  QUAL
                2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR            2:22.81    2:15.34 JO
                  31.25     1:05.61 (34.36)     1:40.55 (34.94)     2:15.34 (34.79)
SILV - Division
  1 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR    2:18.38    2:15.76 SILV
                  31.13     1:06.18 (35.05)     1:40.80 (34.62)     2:15.76 (34.96)
  2 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR              2:25.19    2:17.40 SILV
                  31.15     1:05.71 (34.56)     1:41.87 (36.16)     2:17.40 (35.53)
  3 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR            2:17.33    2:19.08 SILV
                  32.17     1:07.96 (35.79)     1:44.21 (36.25)     2:19.08 (34.87)
  4 Dease, Katie D            12 Basc-MR              2:19.06    2:19.42 SILV
                  32.39     1:07.92 (35.53)     1:44.24 (36.32)     2:19.42 (35.18)
  5 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR    2:23.06    2:20.10 SILV
                  31.31     1:06.85 (35.54)     1:43.38 (36.53)     2:20.10 (36.72)
  6 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR  2:19.36    2:20.26 SILV
                  32.70     1:09.11 (36.41)     1:45.57 (36.46)     2:20.26 (34.69)
  7 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  2:21.48    2:20.81 SILV
                  32.65     1:09.08 (36.43)     1:45.83 (36.75)     2:20.81 (34.98)
  8 Diaz, Susan               12 Twisters-MR          2:23.97    2:21.73 SILV
                  31.52     1:07.32 (35.80)     1:45.04 (37.72)     2:21.73 (36.69)
  9 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR    2:23.78    2:21.93 SILV
                  32.99     1:09.54 (36.55)     1:46.65 (37.11)     2:21.93 (35.28)
 10 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               2:21.05    2:24.52 SILV
                  32.74     1:09.42 (36.68)     1:48.04 (38.62)     2:24.52 (36.48)
 11 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  2:30.05    2:25.96 SILV
                  33.98     1:11.39 (37.41)     1:49.97 (38.58)     2:25.96 (35.99)
 12 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  2:36.04    2:30.58 SILV
                  34.40     1:12.69 (38.29)     1:51.88 (39.19)     2:30.58 (38.70)
 13 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR            2:30.32    2:31.07 SILV
                  33.04     1:12.08 (39.04)   2:31.07 (1:18.99)
AGE - Division
  1 McGowan, Bridget          12 Badger-MR            2:25.78    2:32.77
                  34.10     1:13.04 (38.94)     1:53.16 (40.12)     2:32.77 (39.61)
  2 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  2:38.66    2:34.26
                  34.02     1:12.80 (38.78)     1:54.57 (41.77)     2:34.26 (39.69)
  3 Chocianowski, Alexis K    11 Ciy-MR               3:07.11    2:37.11
                  35.71     1:15.13 (39.42)     1:55.92 (40.79)     2:37.11 (41.19)
  4 Fufidio, Andrea L         11 Badger-MR            2:35.37    2:37.97
                  36.21     1:16.68 (40.47)     1:58.27 (41.59)     2:37.97 (39.70)
  5 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR               2:54.38    2:39.80
                  35.97     1:16.40 (40.43)     1:58.80 (42.40)     2:39.80 (41.00)
  6 Malarczyk, Monica         11 Badger-MR            2:55.87    2:41.11
                  35.02     1:17.57 (42.55)     2:00.53 (42.96)     2:41.11 (40.58)
  7 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  2:50.96    2:44.15
                  38.03     1:20.83 (42.80)     2:03.58 (42.75)     2:44.15 (40.57)
  8 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  2:50.49    2:45.52
                  36.68     1:19.81 (43.13)     2:03.37 (43.56)     2:45.52 (42.15)
  9 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  3:03.94    2:53.89
                  37.99     1:22.09 (44.10)     2:08.51 (46.42)     2:53.89 (45.38)
 10 Derby, Katie M            11 Ciy-MR               3:03.51    2:54.42
                  37.19   2:54.42 (2:17.23)
 11 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR    3:10.38    2:54.87
                  39.10     1:22.85 (43.75)     2:07.86 (45.01)     2:54.87 (47.01)
 12 Lee, Courtney M           11 HS-MR                2:56.56    2:56.62
                  37.55     1:22.50 (44.95)     2:08.90 (46.40)     2:56.62 (47.72)
 13 Sheehan, Niamh M          11 Apex-MR                   NT    3:01.10
                  40.79     1:27.32 (46.53)     2:15.01 (47.69)     3:01.10 (46.09)
 14 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR   3:14.14    3:10.65
                  40.60     1:30.40 (49.80)     2:21.96 (51.56)     3:10.65 (48.69)
 15 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR  3:02.19    3:15.83
                  38.36                             2:20.66 ( )     3:15.83 (55.17)

Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:51.26    5/1/1992 D.Chang, HHH-MR
                2:13.99  ZQ
                2:15.49  JO
                2:15.50  QUAL
                2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Dupres, Abel              12 RedTails-MR          2:16.57    2:15.15 JO
                  30.96     1:05.66 (34.70)     1:41.64 (35.98)     2:15.15 (33.51)
SILV - Division
  1 Bacci, Ryan D             12 Ciy-MR               2:16.25    2:16.02 SILV
                  30.62     1:05.62 (35.00)     1:41.53 (35.91)     2:16.02 (34.49)
  2 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          2:17.39    2:17.11 SILV
                  31.02     1:05.66 (34.64)     1:42.44 (36.78)     2:17.11 (34.67)
  3 McLaughlin, Thomas        12 Basc-MR              2:33.10    2:24.82 SILV
                  32.07     1:08.58 (36.51)     1:50.19 (41.61)     2:24.82 (34.63)
  4 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    2:37.86    2:25.75 SILV
                  32.68     1:09.45 (36.77)     1:48.57 (39.12)     2:25.75 (37.18)
  5 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR              2:37.78    2:27.70 SILV
                  33.34     1:11.00 (37.66)     1:50.03 (39.03)     2:27.70 (37.67)
  6 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               2:24.53    2:29.93 SILV
                  34.30     1:13.08 (38.78)     1:51.55 (38.47)     2:29.93 (38.38)
AGE - Division
  1 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR    2:39.90    2:36.20
                  34.12     1:13.92 (39.80)     1:55.78 (41.86)     2:36.20 (40.42)
  2 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR   2:35.24    2:40.31
                  35.83     1:16.43 (40.60)     1:58.77 (42.34)     2:40.31 (41.54)
  3 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR    2:44.15    2:42.07
                  35.18     1:16.38 (41.20)     1:59.70 (43.32)     2:42.07 (42.37)
  4 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR  2:52.12    2:42.68
                  34.92     1:17.45 (42.53)     2:00.87 (43.42)     2:42.68 (41.81)
  5 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR  2:41.11    2:43.04
                  36.37     1:17.06 (40.69)     2:00.87 (43.81)     2:43.04 (42.17)

Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:17.82   4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                5:03.99  ZQ
                5:07.99  JO
                5:08.00  QUAL
                5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    5:08.05    5:10.50 SILV
                  32.11     1:11.48 (39.37)     1:50.70 (39.22)     2:29.18 (38.48)
        3:14.80 (45.62)     4:01.30 (46.50)     4:36.21 (34.91)     5:10.50 (34.29)
  2 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  5:27.44    5:17.39 SILV
                  32.71     1:11.73 (39.02)     1:52.95 (41.22)     2:34.09 (41.14)
        3:21.35 (47.26)     4:08.66 (47.31)     4:43.86 (35.20)     5:17.39 (33.53)
  3 Casado, Laurie            14 Ciy-MR               6:05.00    5:17.95 SILV
                  31.67     1:12.38 (40.71)     1:57.59 (45.21)     2:40.62 (43.03)
        3:22.95 (42.33)     4:07.90 (44.95)     4:44.48 (36.58)     5:17.95 (33.47)
  4 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  5:36.09    5:24.22 SILV
                  35.13     1:17.04 (41.91)     1:58.38 (41.34)     2:38.51 (40.13)
        3:24.35 (45.84)     4:11.09 (46.74)     4:48.31 (37.22)     5:24.22 (35.91)
  5 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  5:25.20    5:29.46 SILV
                  35.94     1:21.43 (45.49)     2:01.73 (40.30)     2:42.74 (41.01)
        3:28.67 (45.93)     4:16.31 (47.64)     4:53.43 (37.12)     5:29.46 (36.03)
AGE - Division
  1 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR          6:06.27    6:08.45
                  35.70     1:17.89 (42.19)                             2:53.81 ( )
        3:49.29 (55.48)     4:45.31 (56.02)     5:27.73 (42.42)     6:08.45 (40.72)
  2 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          6:05.09    6:21.97
                  38.67     1:29.30 (50.63)     2:17.97 (48.67)     3:05.98 (48.01)
        3:57.95 (51.97)     4:52.16 (54.21)     5:35.98 (43.82)     6:21.97 (45.99)
 -- Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  5:34.11         DQ
                  35.61     1:24.34 (48.73)                             2:49.69 ( )
        3:41.33 (51.64)     4:31.27 (49.94)     5:08.54 (37.27)          DQ (37.35)

Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:09.58   4/30/1998 Brendan Nelligan, LIAC-MR
                5:00.99  ZQ
                5:02.99  JO
                5:03.00  QUAL
                5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               5:28.56    5:08.52 SILV
                  30.35     1:07.32 (36.97)     1:46.75 (39.43)     2:23.92 (37.17)
        3:10.20 (46.28)     3:57.49 (47.29)     4:33.39 (35.90)     5:08.52 (35.13)

Event 7  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:16.31  12/12/2003 Julia E Smit, TVSC-MR
                5:01.39  ZQ
                5:06.99  JO
                5:07.00  QUAL
                5:36.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR            5:08.47    5:20.38 SILV
                  30.88     1:09.45 (38.57)     1:49.97 (40.52)     2:31.16 (41.19)
        3:16.84 (45.68)     4:05.49 (48.65)     4:44.72 (39.23)     5:20.38 (35.66)
  2 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  5:28.43    5:20.87 SILV
                  32.42     1:10.59 (38.17)     1:50.64 (40.05)     2:30.76 (40.12)
        3:17.31 (46.55)     4:06.00 (48.69)     4:44.11 (38.11)     5:20.87 (36.76)

Event 8  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 3:52.52    3/8/2001 David Kahn, TS-MR
                4:42.79  ZQ
                4:45.99  JO
                4:46.00  QUAL
                4:58.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Pazmino, Mauro F          15 Twisters-MR          4:46.44    4:38.75 ZQ
                  28.19     1:00.61 (32.42)     1:38.39 (37.78)     2:15.03 (36.64)
        2:55.27 (40.24)     3:35.95 (40.68)     4:09.46 (33.51)     4:38.75 (29.29)
SILV - Division
  1 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR          5:00.00    4:49.34 SILV
                  28.80     1:03.00 (34.20)     1:39.68 (36.68)     2:16.92 (37.24)
        2:58.22 (41.30)     3:40.05 (41.83)     4:14.61 (34.56)     4:49.34 (34.73)
  2 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR    5:09.09    4:53.73 SILV
                  29.77     1:06.73 (36.96)     1:44.10 (37.37)     2:20.99 (36.89)
        3:05.10 (44.11)     3:49.91 (44.81)     4:22.69 (32.78)     4:53.73 (31.04)
AGE - Division
  1 Derby, Jimmy F            15 Ciy-MR               5:35.76    5:33.27
                  33.14     1:12.88 (39.74)     1:57.27 (44.39)     2:38.11 (40.84)
        3:26.98 (48.87)     4:17.06 (50.08)     4:55.03 (37.97)     5:33.27 (38.24)

Event 9  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:45.78    5/1/1995 J.Foschi, LIAC-MR
                5:30.39  ZQ
                5:35.99  JO
                5:36.00  QUAL
                6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  5:38.56    5:33.99 JO
                  30.07     1:02.24 (32.17)     1:34.90 (32.66)     2:08.54 (33.64)
        2:42.41 (33.87)     3:16.59 (34.18)     3:51.18 (34.59)     4:25.68 (34.50)
        5:00.12 (34.44)     5:33.99 (33.87)
SILV - Division
  1 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  5:39.77    5:36.29 SILV
                  29.21     1:01.57 (32.36)     1:34.93 (33.36)     2:09.32 (34.39)
        2:43.81 (34.49)     3:17.93 (34.12)     3:52.82 (34.89)     4:27.55 (34.73)
        5:02.32 (34.77)     5:36.29 (33.97)
  2 Hoover, Mary C            14 Badger-MR            5:54.89    5:39.15 SILV
                  30.14     1:03.43 (33.29)     1:37.55 (34.12)     2:12.12 (34.57)
        2:46.47 (34.35)     3:20.86 (34.39)     3:55.84 (34.98)     4:30.91 (35.07)
        5:05.85 (34.94)     5:39.15 (33.30)
  3 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  5:47.24    5:45.76 SILV
                  31.02     1:04.67 (33.65)     1:39.49 (34.82)     2:14.60 (35.11)
        2:49.69 (35.09)     3:25.21 (35.52)     4:01.02 (35.81)     4:36.79 (35.77)
        5:12.59 (35.80)     5:45.76 (33.17)
  4 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                5:50.50    5:51.22 SILV
                  29.83     1:03.14 (33.31)     1:38.71 (35.57)     2:15.42 (36.71)
        2:51.71 (36.29)     3:28.72 (37.01)     4:05.33 (36.61)     4:41.69 (36.36)
        5:17.44 (35.75)     5:51.22 (33.78)
  5 Trinidad, Ayla            14 RedTails-MR          5:55.03    5:52.15 SILV
                  29.71     1:03.90 (34.19)     1:39.72 (35.82)     2:16.44 (36.72)
        2:53.11 (36.67)     3:30.10 (36.99)     4:05.78 (35.68)     4:42.46 (36.68)
        5:18.85 (36.39)     5:52.15 (33.30)
  6 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  5:50.83    5:53.13 SILV
                  30.87     1:06.09 (35.22)     1:42.14 (36.05)     2:17.71 (35.57)
        2:53.26 (35.55)     3:29.16 (35.90)     4:05.29 (36.13)     4:41.65 (36.36)
        5:17.53 (35.88)     5:53.13 (35.60)
  7 Casado, Laurie            14 Ciy-MR               5:55.88    5:53.59 SILV
                  31.77     1:07.14 (35.37)     1:44.12 (36.98)     2:21.13 (37.01)
        2:58.44 (37.31)     3:34.96 (36.52)     4:10.74 (35.78)     4:47.57 (36.83)
        5:22.56 (34.99)     5:53.59 (31.03)
  8 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    6:00.20    5:55.37 SILV
                  31.75     1:07.30 (35.55)     1:43.28 (35.98)     2:19.83 (36.55)
        2:56.37 (36.54)     3:32.56 (36.19)     4:08.95 (36.39)     4:45.43 (36.48)
        5:21.73 (36.30)     5:55.37 (33.64)
  9 Salgado, Laura S          13 Twisters-MR          5:56.46    5:58.70 SILV
                  31.35     1:06.48 (35.13)     1:42.92 (36.44)     2:19.30 (36.38)
        2:56.57 (37.27)     3:33.11 (36.54)     4:10.12 (37.01)     4:46.77 (36.65)
        5:23.57 (36.80)     5:58.70 (35.13)
 10 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  6:11.04    6:02.56 SILV
                  30.73     1:04.97 (34.24)     1:40.97 (36.00)     2:18.17 (37.20)
        2:55.64 (37.47)     3:33.09 (37.45)     4:11.59 (38.50)     4:49.36 (37.77)
        5:26.82 (37.46)     6:02.56 (35.74)
 11 McGowan, Jllian           14 Badger-MR            5:54.77    6:02.90 SILV
                  30.88     1:05.04 (34.16)     1:41.05 (36.01)     2:18.25 (37.20)
        2:55.95 (37.70)     3:33.11 (37.16)     4:10.90 (37.79)     4:48.50 (37.60)
        5:26.08 (37.58)     6:02.90 (36.82)
 12 Herold, Eve R             13 Badger-MR            6:02.17    6:02.97 SILV
                  31.63     1:07.09 (35.46)     1:43.28 (36.19)     2:20.21 (36.93)
        2:57.24 (37.03)     3:34.44 (37.20)     4:11.48 (37.04)     4:49.47 (37.99)
        5:26.87 (37.40)     6:02.97 (36.10)
 13 Stenger, Alexa            13 LBA-MR               5:58.21    6:04.91 SILV
                  32.99     1:09.18 (36.19)     1:46.78 (37.60)     2:24.23 (37.45)
        3:01.51 (37.28)     3:39.07 (37.56)     4:16.52 (37.45)     4:53.92 (37.40)
        5:30.70 (36.78)     6:04.91 (34.21)
 14 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  6:01.08    6:05.01 SILV
                  32.21     1:09.34 (37.13)     1:46.46 (37.12)     2:24.47 (38.01)
        3:01.92 (37.45)     3:39.12 (37.20)     4:16.53 (37.41)     4:53.96 (37.43)
        5:30.86 (36.90)     6:05.01 (34.15)
AGE - Division
  1 Schlicte, Sarah           13 Express Swimming-MR  6:10.09    6:10.19
                  33.09     1:09.75 (36.66)     1:48.01 (38.26)     2:26.12 (38.11)
        3:04.43 (38.31)     3:42.26 (37.83)     4:20.77 (38.51)     4:59.21 (38.44)
        5:36.55 (37.34)     6:10.19 (33.64)
  2 Lindahl, Melissa          13 LBA-MR               5:56.38    6:10.46
                  33.28     1:09.46 (36.18)     1:47.39 (37.93)     2:25.18 (37.79)
        3:03.52 (38.34)     3:41.34 (37.82)     4:18.71 (37.37)     4:56.74 (38.03)
        5:34.10 (37.36)     6:10.46 (36.36)
  3 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          6:08.75    6:13.13
                  32.37     1:08.86 (36.49)     1:46.65 (37.79)     2:24.64 (37.99)
        3:02.42 (37.78)     3:41.47 (39.05)     4:20.05 (38.58)     4:59.65 (39.60)
        5:37.69 (38.04)     6:13.13 (35.44)
  4 Kelly, Shavon             14 LBA-MR               6:28.87    6:13.77
                  34.02     1:10.40 (36.38)     1:48.98 (38.58)     2:27.26 (38.28)
        3:05.78 (38.52)     3:44.34 (38.56)     4:22.12 (37.78)     4:59.99 (37.87)
        5:37.04 (37.05)     6:13.77 (36.73)
  5 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    6:16.50    6:14.40
                  33.08     1:10.34 (37.26)     1:48.53 (38.19)
            3:04.91 ( )     3:43.27 (38.36)     4:21.83 (38.56)     5:00.08 (38.25)
        5:37.73 (37.65)     6:14.40 (36.67)
  6 Dias, Marcela K           13 Twisters-MR          6:21.06    6:18.40
                  31.32     1:06.92 (35.60)     1:45.46 (38.54)     2:24.18 (38.72)
        3:03.70 (39.52)     3:42.81 (39.11)                             5:01.68 ( )
      6:18.40 (1:16.72)
  7 McCabe, Jennifer          14 Ciy-MR               6:48.19    6:28.18
                  34.24     1:12.30 (38.06)     1:51.91 (39.61)     2:32.45 (40.54)
        3:12.70 (40.25)     3:52.98 (40.28)     4:32.72 (39.74)     5:12.24 (39.52)
        5:51.03 (38.79)     6:28.18 (37.15)
  8 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  6:32.09    6:30.66
                  33.82     1:12.46 (38.64)     1:52.34 (39.88)     2:32.96 (40.62)
        3:13.69 (40.73)     3:54.67 (40.98)     4:34.47 (39.80)     5:14.04 (39.57)
        5:54.45 (40.41)     6:30.66 (36.21)
  9 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              6:55.51    6:33.54
                  35.12     1:13.38 (38.26)     1:52.31 (38.93)     2:32.72 (40.41)
        3:12.16 (39.44)     3:51.94 (39.78)     4:33.01 (41.07)     5:14.19 (41.18)
        5:55.35 (41.16)     6:33.54 (38.19)
 10 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR          7:02.38    6:52.66
                  37.58     1:18.29 (40.71)                             2:43.19 ( )
        3:25.15 (41.96)                             5:31.41 ( )     6:13.67 (42.26)
        6:52.66 (38.99)         6:52.66 ( )
 11 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          7:01.69    6:59.45
                  36.12     1:16.59 (40.47)     1:58.64 (42.05)     2:41.66 (43.02)
        3:25.05 (43.39)     4:08.02 (42.97)     4:51.61 (43.59)     5:34.79 (43.18)
        6:17.16 (42.37)     6:59.45 (42.29)
 12 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  7:03.63    7:02.71
                  35.87     1:17.98 (42.11)     1:59.26 (41.28)     2:42.04 (42.78)
        3:26.01 (43.97)     4:09.60 (43.59)     4:54.24 (44.64)     5:37.37 (43.13)
        6:22.03 (44.66)     7:02.71 (40.68)
 13 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          7:23.20    7:03.11
                  38.21     1:20.13 (41.92)     2:02.80 (42.67)     2:46.78 (43.98)
        3:29.53 (42.75)     4:12.41 (42.88)     4:56.30 (43.89)     5:38.79 (42.49)
        6:22.04 (43.25)     7:03.11 (41.07)
 14 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR          7:00.09    7:12.80
                  37.50     1:18.74 (41.24)     2:01.56 (42.82)     2:45.09 (43.53)
                                4:14.08 ( )     4:59.41 (45.33)     5:43.17 (43.76)
        6:30.28 (47.11)     7:12.80 (42.52)
 15 Ducasse, Sheila           13 RedTails-MR          8:00.09    8:03.18
                  37.05     1:19.75 (42.70)     2:06.19 (46.44)     2:55.65 (49.46)
        3:46.90 (51.25)     4:39.85 (52.95)     5:30.10 (50.25)     6:22.33 (52.23)
        7:15.74 (53.41)     8:03.18 (47.44)

Event 10  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:36.32    5/1/1992 K.MacFadyen, LIAC-MR
                5:27.49  ZQ
                5:32.09  JO
                5:32.10  QUAL
                6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR          5:49.19    5:33.38 SILV
                  28.82     1:00.98 (32.16)     1:34.41 (33.43)     2:07.57 (33.16)
        2:41.85 (34.28)     3:16.73 (34.88)     3:51.19 (34.46)     4:25.69 (34.50)
        5:00.25 (34.56)     5:33.38 (33.13)
  2 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR    5:49.14    5:45.90 SILV
                  28.52     1:01.10 (32.58)     1:35.58 (34.48)     2:12.18 (36.60)
        2:49.18 (37.00)     3:26.27 (37.09)     4:03.22 (36.95)     4:39.14 (35.92)
        5:14.54 (35.40)     5:45.90 (31.36)
  3 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    5:47.99    5:45.93 SILV
                  30.23     1:02.74 (32.51)     1:38.24 (35.50)     2:14.25 (36.01)
        2:50.82 (36.57)     3:27.89 (37.07)     4:05.57 (37.68)     4:40.24 (34.67)
        5:14.25 (34.01)     5:45.93 (31.68)
  4 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  6:13.52    5:48.66 SILV
                  31.02     1:05.48 (34.46)     1:40.29 (34.81)     2:15.30 (35.01)
        2:50.42 (35.12)     3:26.62 (36.20)     4:01.76 (35.14)     4:39.34 (37.58)
        5:14.81 (35.47)     5:48.66 (33.85)
  5 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR         NT    5:53.15 SILV
                  29.80     1:03.67 (33.87)     1:39.24 (35.57)     2:15.77 (36.53)
        2:52.87 (37.10)     3:30.45 (37.58)     4:07.29 (36.84)     4:43.51 (36.22)
        5:19.87 (36.36)     5:53.15 (33.28)
  6 Dupres, Paul P            13 RedTails-MR          5:44.79    5:56.38 SILV
                  28.28     1:00.25 (31.97)     1:33.86 (33.61)     2:08.73 (34.87)
        2:44.95 (36.22)     3:22.46 (37.51)     4:00.70 (38.24)     4:39.19 (38.49)
        5:17.79 (38.60)     5:56.38 (38.59)
  7 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  5:59.60    6:05.55 SILV
                  31.24     1:06.57 (35.33)     1:43.49 (36.92)     2:20.50 (37.01)
        2:57.52 (37.02)     3:35.13 (37.61)     4:12.78 (37.65)     4:50.67 (37.89)
        5:28.38 (37.71)     6:05.55 (37.17)
AGE - Division
  1 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR          7:48.50    6:07.48
                  29.12     1:01.10 (31.98)     1:36.30 (35.20)     2:13.78 (37.48)
        2:51.83 (38.05)     3:30.32 (38.49)     4:08.43 (38.11)     4:48.45 (40.02)
        5:28.28 (39.83)     6:07.48 (39.20)
  2 Lee, Marc A               13 Apex-MR              6:59.99    6:23.72
                  28.19     1:02.59 (34.40)
            5:44.84 ( )     6:23.72 (38.88)
  3 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              6:30.00    6:30.13
                  33.77     1:12.20 (38.43)     1:51.12 (38.92)     2:31.37 (40.25)
        3:11.61 (40.24)     3:52.16 (40.55)     4:32.40 (40.24)     5:12.60 (40.20)
        5:52.32 (39.72)     6:30.13 (37.81)
  4 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          7:50.19    7:00.09
                  34.64     1:14.75 (40.11)     1:57.76 (43.01)     2:40.67 (42.91)
        3:24.30 (43.63)     4:08.18 (43.88)     4:52.92 (44.74)     5:36.63 (43.71)
        6:19.58 (42.95)     7:00.09 (40.51)

Event 11  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:41.98   4/30/1997 J.Foschi, LIAC-MR
                5:29.99  ZQ
                5:31.99  JO
                5:32.00  QUAL
                5:54.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fufido, Maria             16 Badger-MR            5:55.77    5:58.18
                  31.80     1:06.78 (34.98)     1:42.29 (35.51)     2:18.59 (36.30)
        2:54.47 (35.88)     3:31.71 (37.24)     4:09.09 (37.38)     4:45.89 (36.80)
        5:22.48 (36.59)     5:58.18 (35.70)
  2 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR  5:47.75    5:58.38
                  30.09     1:04.26 (34.17)     1:40.10 (35.84)     2:16.79 (36.69)
        2:53.61 (36.82)     3:30.88 (37.27)     4:08.31 (37.43)     4:45.85 (37.54)
        5:23.65 (37.80)     5:58.38 (34.73)
  3 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  6:10.29    6:02.86
                  31.76     1:07.76 (36.00)     1:43.42 (35.66)     2:20.05 (36.63)
        2:58.18 (38.13)     3:34.48 (36.30)     4:12.48 (38.00)     4:50.06 (37.58)
        5:27.79 (37.73)     6:02.86 (35.07)
  4 Herold, Rachel            17 Badger-MR            6:05.00    6:07.41
                  32.32     1:07.94 (35.62)     1:44.17 (36.23)     2:20.98 (36.81)
        2:58.09 (37.11)     3:36.01 (37.92)     4:14.77 (38.76)     4:53.22 (38.45)
        5:31.54 (38.32)     6:07.41 (35.87)
  5 Quach, Michele            17 Apex-MR              5:59.51    6:11.23
                  31.94     1:06.12 (34.18)     1:42.22 (36.10)     2:19.66 (37.44)
        2:58.21 (38.55)     3:37.43 (39.22)     4:16.67 (39.24)     4:56.61 (39.94)
        5:35.31 (38.70)     6:11.23 (35.92)
  6 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  6:33.62    6:20.22
                  35.27     1:13.26 (37.99)     1:49.24 (35.98)     2:26.28 (37.04)
        3:05.63 (39.35)     3:43.58 (37.95)     4:23.88 (40.30)     5:02.73 (38.85)
        5:43.01 (40.28)     6:20.22 (37.21)
  7 Espinal, Andrea           16 RedTails-MR          6:40.09    6:32.31
                  32.09     1:08.89 (36.80)     1:47.75 (38.86)     2:26.92 (39.17)
        3:06.77 (39.85)     3:48.23 (41.46)     4:30.23 (42.00)     5:12.24 (42.01)
        5:53.60 (41.36)     6:32.31 (38.71)
  8 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              6:47.18    6:37.12
                  34.23     1:12.60 (38.37)     1:51.99 (39.39)     2:33.18 (41.19)
        3:14.47 (41.29)     3:55.79 (41.32)     4:35.56 (39.77)     5:18.04 (42.48)
        5:59.33 (41.29)     6:37.12 (37.79)
  9 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              6:26.04    6:54.32
                  32.92     1:10.30 (37.38)     1:51.28 (40.98)     2:33.96 (42.68)
        3:16.63 (42.67)     4:00.79 (44.16)     4:44.85 (44.06)     5:29.34 (44.49)
        6:13.36 (44.02)     6:54.32 (40.96)

Event 12  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:22.84   4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                5:08.89  ZQ
                5:19.99  JO
                5:20.00  QUAL
                5:29.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Pazmino, Mauro F          15 Twisters-MR          5:19.61    5:24.77 SILV
                  28.04       58.92 (30.88)     1:30.83 (31.91)     2:03.82 (32.99)
        2:37.92 (34.10)     3:12.19 (34.27)     3:46.48 (34.29)     4:20.98 (34.50)
        4:54.62 (33.64)     5:24.77 (30.15)
  2 Johanson, Tim             15 Badger-MR            5:37.09    5:26.11 SILV
                  28.59     1:00.25 (31.66)     1:32.93 (32.68)     2:05.79 (32.86)
        2:39.19 (33.40)     3:12.49 (33.30)     3:46.87 (34.38)     4:20.66 (33.79)
        4:54.14 (33.48)     5:26.11 (31.97)
AGE - Division
  1 James, Darnell D          18 Apex-MR              5:39.36    5:31.92
                  27.84       58.62 (30.78)     1:30.67 (32.05)     2:04.08 (33.41)
        2:38.78 (34.70)     3:13.21 (34.43)     3:48.19 (34.98)     4:24.06 (35.87)
        4:58.64 (34.58)     5:31.92 (33.28)
  2 Narvaez, Marco            15 RedTails-MR          5:36.28    5:35.31
                  26.33       57.22 (30.89)     1:30.94 (33.72)     2:05.30 (34.36)
        2:41.36 (36.06)     3:15.06 (33.70)     3:51.41 (36.35)     4:26.44 (35.03)
        5:00.94 (34.50)     5:35.31 (34.37)
  3 Farrell, Joseph           18 LBA-MR               5:30.65    5:35.67
                  27.78       58.82 (31.04)     1:31.38 (32.56)     2:05.13 (33.75)
        2:39.87 (34.74)     3:15.15 (35.28)     3:51.33 (36.18)     4:27.24 (35.91)
        5:03.36 (36.12)     5:35.67 (32.31)
  4 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          6:00.86    5:40.28
                  27.80       59.68 (31.88)     1:33.28 (33.60)     2:07.79 (34.51)
        2:43.12 (35.33)     3:18.94 (35.82)     3:55.10 (36.16)     4:31.31 (36.21)
        5:07.20 (35.89)     5:40.28 (33.08)
  5 Pena, Hector A            18 Apex-MR              5:52.00    5:54.69
                  30.08     1:02.63 (32.55)     1:36.76 (34.13)     2:13.13 (36.37)
        2:50.23 (37.10)     3:27.12 (36.89)     4:04.48 (37.36)     4:42.69 (38.21)
        5:19.66 (36.97)     5:54.69 (35.03)
  6 Shala, Kris               18 Apex-MR              5:41.99    5:55.29
                  30.55     1:06.36 (35.81)     1:39.80 (33.44)     2:15.17 (35.37)
        2:52.50 (37.33)     3:30.15 (37.65)     4:05.97 (35.82)     4:42.86 (36.89)
        5:19.77 (36.91)     5:55.29 (35.52)
  7 Derby, Jimmy F            15 Ciy-MR               5:53.77    6:01.08
                  29.99     1:04.53 (34.54)     1:42.36 (37.83)     2:19.30 (36.94)
        2:57.06 (37.76)     3:34.15 (37.09)     4:10.66 (36.51)     4:48.37 (37.71)
        5:26.24 (37.87)     6:01.08 (34.84)
  8 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  6:08.11    6:09.48
                  32.25     1:07.30 (35.05)     1:42.90 (35.60)
                                4:15.32 ( )     4:53.82 (38.50)   6:09.48 (1:15.66)
  9 Bodden, Joe               17 Apex-MR              5:57.03    6:24.63
                  29.48     1:03.17 (33.69)     1:38.64 (35.47)     2:18.43 (39.79)
        2:59.84 (41.41)     3:42.56 (42.72)     4:24.21 (41.65)     5:05.98 (41.77)
        5:47.97 (41.99)     6:24.63 (36.66)
 10 Shala, Nick               15 Apex-MR              7:01.97    6:32.20
                  32.01     1:09.47 (37.46)     1:49.50 (40.03)     2:30.48 (40.98)
        3:11.34 (40.86)     3:52.58 (41.24)     4:33.10 (40.52)     5:12.86 (39.76)
        5:52.34 (39.48)     6:32.20 (39.86)

Event 13  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:50.16    5/1/1994 J.Foschi, LIAC-MR
                2:04.49  ZQ
                2:07.99  JO
                2:08.00  QUAL
                2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Giberson, Kari            14 Basc-MR              2:09.45    2:06.24 JO
                  29.40     1:01.23 (31.83)     1:34.01 (32.78)     2:06.24 (32.23)
  1 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  2:10.10    2:06.24 JO
                  29.52     1:01.47 (31.95)     1:33.96 (32.49)     2:06.24 (32.28)
  3 Kulikov, Michelle         13 Shy/ Seals-MR        2:10.38    2:06.42 JO
                  29.11     1:02.10 (32.99)     1:35.10 (33.00)     2:06.42 (31.32)
  4 Casado, Laurie            14 Ciy-MR               2:09.05    2:07.80 JO
                  28.37     1:00.69 (32.32)     1:35.03 (34.34)     2:07.80 (32.77)
SILV - Division
  1 Hoover, Mary C            14 Badger-MR            2:09.04    2:09.22 SILV
                  28.33     1:00.88 (32.55)     1:35.23 (34.35)     2:09.22 (33.99)
  2 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:11.00    2:09.36 SILV
                  29.93     1:02.67 (32.74)     1:36.53 (33.86)     2:09.36 (32.83)
  3 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  2:11.12    2:10.21 SILV
                  29.48     1:02.58 (33.10)     1:36.53 (33.95)     2:10.21 (33.68)
  4 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                2:10.16    2:10.25 SILV
                  29.31     1:02.12 (32.81)     1:36.58 (34.46)     2:10.25 (33.67)
  5 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR              2:11.65    2:11.33 SILV
                  30.33     1:03.56 (33.23)     1:37.77 (34.21)     2:11.33 (33.56)
  6 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  2:15.26    2:15.89 SILV
                  31.34     1:05.75 (34.41)     1:40.89 (35.14)     2:15.89 (35.00)
  7 Salgado, Laura S          13 Twisters-MR          2:14.79    2:16.08 SILV
                  31.00     1:04.84 (33.84)     1:40.68 (35.84)     2:16.08 (35.40)
  8 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  2:15.91    2:16.47 SILV
                  30.84     1:05.17 (34.33)     1:40.91 (35.74)     2:16.47 (35.56)
  9 Stenger, Alexa            13 LBA-MR               2:16.40    2:17.16 SILV
                  31.06     1:06.11 (35.05)     1:42.33 (36.22)     2:17.16 (34.83)
 10 Schlicte, Sarah           13 Express Swimming-MR  2:20.01    2:17.59 SILV
                  31.83     1:07.24 (35.41)     1:43.11 (35.87)     2:17.59 (34.48)
 11 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:19.69    2:18.28 SILV
                  32.16     1:07.19 (35.03)     1:43.33 (36.14)     2:18.28 (34.95)
 12 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  2:19.32    2:18.48 SILV
                  31.06     1:05.75 (34.69)     1:42.94 (37.19)     2:18.48 (35.54)
 13 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR          2:24.43    2:18.88 SILV
                  31.98     1:08.33 (36.35)     1:45.22 (36.89)     2:18.88 (33.66)
 14 McGowan, Jllian           14 Badger-MR            2:14.24    2:18.97 SILV
                  30.78     1:05.01 (34.23)     1:41.84 (36.83)     2:18.97 (37.13)
 15 Mulligan, Nicole A        14 Ciy-MR               2:22.78    2:19.77 SILV
                  31.34     1:08.57 (37.23)     1:45.54 (36.97)     2:19.77 (34.23)
 16 Pakstas-Smith, Regina V   14 NYCC-MR              2:19.14    2:20.22 SILV
                  32.66     1:07.26 (34.60)     1:43.05 (35.79)     2:20.22 (37.17)
 17 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    2:16.55    2:20.26 SILV
                  31.59     1:06.98 (35.39)     1:43.81 (36.83)     2:20.26 (36.45)
 18 Rubin, Ada L              14 Agua Swim Team-MR    2:18.36    2:21.10 SILV
                  32.30     1:08.20 (35.90)     1:44.99 (36.79)     2:21.10 (36.11)
 19 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            2:19.79    2:21.86 SILV
                  32.75     1:08.28 (35.53)     1:45.24 (36.96)     2:21.86 (36.62)
 20 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR               2:22.37    2:21.93 SILV
                  32.27     1:08.66 (36.39)     1:45.48 (36.82)     2:21.93 (36.45)
 21 Prinzi, Elizabeth         14 Basc-MR              2:25.29    2:22.08 SILV
                  32.16     1:08.92 (36.76)     1:46.43 (37.51)     2:22.08 (35.65)
AGE - Division
  1 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              2:25.12    2:23.35
                  32.89     1:09.33 (36.44)     1:47.37 (38.04)     2:23.35 (35.98)
  2 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          2:17.15    2:23.45
                  31.36     1:07.23 (35.87)     1:45.87 (38.64)     2:23.45 (37.58)
  3 Dias, Marcela K           13 Twisters-MR          2:21.71    2:24.55
                  32.20     1:07.63 (35.43)   2:24.55 (1:16.92)
  4 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR          2:28.20    2:28.31
                  33.93     1:11.76 (37.83)     1:50.88 (39.12)     2:28.31 (37.43)
  5 Alameda, Maria L          13 HS-MR                2:35.85    2:29.31
                  32.74     1:10.50 (37.76)     1:50.45 (39.95)     2:29.31 (38.86)
  6 Marsigliano, Kyra E       14 Basc-MR              2:33.02    2:29.33
                  34.63     1:12.50 (37.87)     1:51.56 (39.06)     2:29.33 (37.77)
  7 Malhotra, Gayatri         13 NYCC-MR              2:40.00    2:33.74
                  36.07     1:15.52 (39.45)     1:54.88 (39.36)     2:33.74 (38.86)
  8 Reyes, Lorraine M         13 HS-MR                2:36.54    2:33.84
                  34.97     1:14.21 (39.24)     1:55.24 (41.03)     2:33.84 (38.60)
  9 Guadagno, Brittany L      13 Express Swimming-MR  2:35.39    2:33.99
                  33.73     1:12.91 (39.18)     1:53.65 (40.74)     2:33.99 (40.34)
 10 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          2:39.09    2:35.26
                  35.40     1:14.91 (39.51)     1:55.65 (40.74)     2:35.26 (39.61)
 11 Napoleon, Melissa         13 Express Swimming-MR  2:39.96    2:36.02
                  35.47     1:13.37 (37.90)     1:54.30 (40.93)     2:36.02 (41.72)
 12 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  2:36.15    2:36.65
                  34.13     1:14.15 (40.02)     1:55.91 (41.76)     2:36.65 (40.74)
 13 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          2:33.57    2:37.37
                  33.99     1:13.11 (39.12)     1:55.42 (42.31)     2:37.37 (41.95)
 14 Georgescu, Mary A         13 Agua Swim Team-MR    2:42.89    2:39.15
                  36.69     1:17.02 (40.33)     1:58.87 (41.85)     2:39.15 (40.28)
 15 Saks, Jessica             13 Basc-MR              2:43.79    2:40.20
                  36.31     1:16.03 (39.72)     1:57.82 (41.79)     2:40.20 (42.38)
 16 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR              2:44.39    2:41.42
                  36.86     1:18.39 (41.53)     2:02.19 (43.80)     2:41.42 (39.23)
 17 Rouchou, Lauren           13 Badger-MR            2:32.98    2:41.86
                  36.97     1:18.31 (41.34)     2:01.03 (42.72)     2:41.86 (40.83)
 18 Fowle, Allison J          13 HS-MR                3:00.14    2:52.71
                  36.63     1:20.16 (43.53)     2:06.99 (46.83)     2:52.71 (45.72)
 19 Stokes, Deirdre P         14 HS-MR                3:05.38    2:55.38
                  38.44     1:23.08 (44.64)     2:10.09 (47.01)     2:55.38 (45.29)
 20 Harrison, Laura           13 Ciy-MR               2:50.72    2:56.18
                  36.99     1:22.03 (45.04)     2:09.38 (47.35)     2:56.18 (46.80)
 21 Mack, Seshat M            13 Agua Swim Team-MR    3:10.57    2:57.18
                  37.49     1:23.09 (45.60)     2:11.71 (48.62)     2:57.18 (45.47)
 22 Still, Mela M             13 RedTails-MR          2:58.34    2:57.93
                  39.61     1:25.49 (45.88)     2:12.88 (47.39)     2:57.93 (45.05)

Event 14  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:44.00    5/1/1992 K.MacFadyen, LIAC-MR
                2:00.49  ZQ
                2:01.99  JO
                2:02.00  QUAL
                2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Feeley, Ryan J            13 Badger-MR            2:03.49    2:00.16 ZQ
                  28.92       59.36 (30.44)     1:29.93 (30.57)     2:00.16 (30.23)
SILV - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR          2:05.86    2:02.35 SILV
                  27.45       58.14 (30.69)     1:31.19 (33.05)     2:02.35 (31.16)
  2 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR          2:11.73    2:03.38 SILV
                  27.73       59.41 (31.68)     1:32.37 (32.96)     2:03.38 (31.01)
  3 Dupres, Paul P            13 RedTails-MR          2:02.33    2:03.56 SILV
                  27.40       58.01 (30.61)     1:30.83 (32.82)     2:03.56 (32.73)
  4 Stepinski, Jan            13 Twisters-MR          2:02.07    2:04.64 SILV
                  27.35       58.29 (30.94)     1:31.57 (33.28)     2:04.64 (33.07)
  5 Love, mike                14 Badger-MR            2:04.22    2:06.48 SILV
                  28.50     1:00.18 (31.68)     1:33.52 (33.34)     2:06.48 (32.96)
  6 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:06.83 SILV
                  28.90     1:00.82 (31.92)     1:34.98 (34.16)     2:06.83 (31.85)
  7 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR    2:07.08    2:07.30 SILV
                  28.12       59.79 (31.67)     1:33.58 (33.79)     2:07.30 (33.72)
  8 Feeley, Dan               14 Badger-MR            2:09.84    2:08.62 SILV
                  28.44     1:01.19 (32.75)     1:35.17 (33.98)     2:08.62 (33.45)
  9 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    2:12.50    2:10.17 SILV
                  29.94     1:02.84 (32.90)     1:36.97 (34.13)     2:10.17 (33.20)
 10 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR          2:10.00    2:11.06 SILV
                  29.85     1:01.67 (31.82)     1:35.73 (34.06)     2:11.06 (35.33)
 11 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  2:14.64    2:13.00 SILV
                  31.12     1:05.19 (34.07)     1:39.74 (34.55)     2:13.00 (33.26)
 12 Shala, Chip               13 Apex-MR              2:25.13    2:13.46 SILV
                  30.29     1:04.44 (34.15)     1:38.81 (34.37)     2:13.46 (34.65)
 13 D'Onofrio, Jonathan       14 Basc-MR              2:18.08    2:13.74 SILV
                  30.35     1:03.68 (33.33)     1:40.06 (36.38)     2:13.74 (33.68)
 14 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               2:16.94    2:13.86 SILV
                  29.98     1:05.07 (35.09)     1:40.00 (34.93)     2:13.86 (33.86)
 15 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  2:19.13    2:14.03 SILV
                  30.51     1:05.39 (34.88)     1:40.73 (35.34)     2:14.03 (33.30)
 16 Novicov, Nicita A         13 Shy/ Seals-MR        2:21.89    2:15.54 SILV
                  29.65     1:02.90 (33.25)     1:39.08 (36.18)     2:15.54 (36.46)
 17 Kennon, Aidan             13 Badger-MR            2:11.34    2:16.97 SILV
                  29.54     1:03.62 (34.08)     1:39.37 (35.75)     2:16.97 (37.60)
 18 Ejerta, Kenneth           13 Ciy-MR               2:20.71    2:21.13 SILV
                  32.02     1:07.05 (35.03)     1:43.80 (36.75)     2:21.13 (37.33)
 19 Lam, Ronald               13 Basc-MR              2:18.50    2:21.36 SILV
                  32.31     1:06.11 (33.80)     1:43.70 (37.59)     2:21.36 (37.66)
 20 Jasinski, Brian A         14 Express Swimming-MR  2:21.46    2:21.59 SILV
                  29.92     1:05.58 (35.66)     1:43.65 (38.07)     2:21.59 (37.94)
AGE - Division
  1 Connolly, Gerard          14 NYCC-MR              2:31.06    2:25.45
                  32.08     1:07.63 (35.55)     1:47.13 (39.50)     2:25.45 (38.32)
  2 Dymek, Rafal              13 Twisters-MR          2:34.85    2:28.86
                  31.97     1:07.77 (35.80)     1:47.29 (39.52)     2:28.86 (41.57)
  3 Runco, John               13 LBA-MR               2:33.61    2:28.95
                  31.08     1:09.47 (38.39)     1:50.56 (41.09)     2:28.95 (38.39)
  4 Shlykov, Dmitry           13 Apex-MR              2:58.75    2:34.51
                  32.59     1:11.47 (38.88)   2:34.51 (1:23.04)
  5 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          2:33.87    2:34.90
                  34.48     1:14.53 (40.05)     1:54.92 (40.39)     2:34.90 (39.98)
  6 Lee, Marc A               13 Apex-MR              2:24.91    2:36.78
                1:05.31     1:38.65 (33.34)     2:13.52 (34.87)     2:36.78 (23.26)
  7 Powers-young, Sean        13 Badger-MR            2:38.65    2:36.96
                  36.12     1:16.27 (40.15)     1:57.17 (40.90)     2:36.96 (39.79)
  8 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  2:50.34    2:37.50
                  37.13     1:16.90 (39.77)     1:58.52 (41.62)     2:37.50 (38.98)
  9 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               2:40.04    2:42.25
                  32.16                             1:56.88 ( )     2:42.25 (45.37)
 10 Mannes, David             13 Flying Dolphins-MR   2:44.36    2:48.33
                  36.27     1:19.04 (42.77)     2:05.91 (46.87)     2:48.33 (42.42)
 11 Yen, Li-Tang              13 Flying Dolphins-MR   3:14.27    3:10.45
                  36.97     1:23.29 (46.32)     2:16.59 (53.30)     3:10.45 (53.86)

Event 15  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 33.41    5/1/1999 T.Yamamoto, BSC-MR
                40.89  ZQ
                42.99  JO
                43.00  QUAL
                50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Cagla, Fidan               9 Twisters-MR            45.00      38.67 ZQ
JO - Division
  1 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR            41.75      40.93 JO
  2 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            43.00      41.95 JO
  3 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR                44.59      42.54 JO
  4 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR                 43.12      42.75 JO
  5 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR      45.10      42.87 JO
SILV - Division
  1 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR      44.33      43.00 QUAL
  2 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    43.19      43.63 SILV
  3 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR    46.00      44.38 SILV
  4 Bailey, Brittany M         9 Badger-MR              45.36      44.41 SILV
  5 Kennon, Nora M            10 Badger-MR              45.19      44.83 SILV
  6 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            44.93      45.56 SILV
  7 Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR      49.40      45.82 SILV
  8 Cain, Aine I              10 Badger-MR              45.81      46.04 SILV
  9 Colella, Jessica          10 Basc-MR                45.72      46.48 SILV
 10 Jaros, Anna                9 Twisters-MR            49.82      46.53 SILV
 11 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR              45.89      46.67 SILV
 12 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR    54.01      46.73 SILV
 13 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR            48.50      46.75 SILV
 13 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR      47.92      46.75 SILV
 15 Preda, Christina           9 Twisters-MR            47.58      46.78 SILV
 16 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            50.78      47.26 SILV
 17 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR              46.16      47.58 SILV
 18 D'Angelo, Stephanie       10 Basc-MR                49.80      47.71 SILV
 18 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR                48.12      47.71 SILV
 20 Waite, Carylan             9 NYCC-MR                49.00      47.90 SILV
 21 Fenn, Kerry               10 Badger-MR              48.68      47.97 SILV
 22 Geller, Amanda C          10 Ciy-MR                 48.45      48.19 SILV
 23 Goodwin, Lindsey A        10 Basc-MR                50.01      48.39 SILV
 24 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    51.69      49.07 SILV
 25 Brady, Megan              10 LBA-MR                 48.62      49.63 SILV
 26 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR              48.95      49.87 SILV
AGE - Division
  1 Nash, Jennifer             9 LBA-MR                 51.55      50.49
  2 McPherson-White, Gabriel  10 Apex-MR                58.91      51.57
  3 Weinberg, Tian             9 RedTails-MR            55.72      51.96
  4 Walsh, Georgina            9 NYCC-MR                52.05      52.06
  5 Concannon, Julie           9 LBA-MR                 52.12      52.37
  6 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR  1:09.18      52.51
  7 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR      54.15      52.94
  8 Harrison, Annie B          9 Ciy-MR                 52.89      53.18
  9 Heiss, Sara                9 LBA-MR                 51.65      53.29
 10 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR              54.63      53.30
 11 Freeze, Meagan M          10 HS-MR                  56.18      53.35
 12 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR    56.64      53.38
 13 Kelly, Brianne L          10 HS-MR                  59.07      53.56
 14 Azerad, Jessica            9 Badger-MR            1:07.42      53.60
 15 Morgan, Justina           10 HS-MR                  55.84      53.99
 16 Spektor, Sasha M           9 Shy/ Seals-MR          57.12      54.81
 17 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR          1:00.35      54.99
 18 Ogisu, Emilie              9 Agua Swim Team-MR      56.13      55.19
 19 Rosario, Perla             9 RedTails-MR          1:00.09      55.23
 20 Torres, Brianna E         10 Ciy-MR                 56.83      55.60
 21 Cannon, Kellie             9 LBA-MR               1:04.73      55.91
 22 Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR    1:03.67      56.42
 23 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      54.92      56.65
 24 Solis, Susana              9 LBA-MR               1:06.98      56.66
 25 Flores, Leslie V          10 LBA-MR               1:00.71      56.94
 26 Rieck, Ashley              9 Badger-MR              57.78      58.06
 27 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  1:04.45    1:00.64
 28 Stokes, Sarah E           10 HS-MR                1:13.93    1:01.87
 29 Noonan, Kristen N          9 Express Swimming-MR  1:05.49    1:02.13
 30 Alston, Neka              10 LBA-MR               1:05.30    1:08.76
 -- Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR    53.09         DQ
 -- Schlicte, Lindsay          9 Express Swimming-MR  1:03.01         DQ

Event 16  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 32.79    5/1/1991 C.Helin, TVSC-MR
                43.19  ZQ
                43.99  JO
                44.00  QUAL
                50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR      44.03      42.10 ZQ
  2 Pu, Austin                 9 Twisters-MR            45.31      42.43 ZQ
SILV - Division
  1 Concannon, Joey           10 LBA-MR                 44.66      44.43 SILV
  2 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR                45.48      44.81 SILV
  3 Dong, Richard              9 Twisters-MR            45.90      45.00 SILV
  4 Anderson, Tom R           10 Ciy-MR                 46.62      45.31 SILV
  5 O'Reilly, Patrick         10 Twisters-MR            45.00      46.50 SILV
  6 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR                45.91      46.77 SILV
  7 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              47.73      47.15 SILV
  8 Quneis, Aidan             10 Badger-MR              48.55      47.74 SILV
  9 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    48.89      47.89 SILV
 10 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR              49.89      48.34 SILV
 11 Chik, Colin               10 Shy/ Seals-MR          54.15      48.61 SILV
 12 Cashin, Liam J             9 LBA-MR                 48.35      49.37 SILV
 13 Smidt, David              10 Shy/ Seals-MR          48.66      49.54 SILV
 14 Barry, Charles             9 Badger-MR              50.93      49.55 SILV
AGE - Division
  1 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR              49.53      50.61
  2 Schneider, Evan           10 LBA-MR                 56.46      50.75
  3 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR    53.81      50.91
  3 Higham, Devon A            9 Badger-MR              55.91      50.91
  5 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR      51.21      50.98
  6 Stokes, Christopher K     10 HS-MR                  54.77      51.05
  7 Papp, Mathyas             10 Badger-MR              52.43      51.50
  8 Wodecki, Tomasz           10 HS-MR                  55.76      52.03
  9 Gold, Matthew E            9 Badger-MR              52.66      52.29
 10 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR    53.50      52.98
 11 O'Meara, James            10 LBA-MR                 51.47      53.11
 12 Lomuscio, Frankie A       10 Ciy-MR                 54.50      53.73
 13 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  1:04.43      53.82
 14 Tupikin, Lance             9 Basc-MR                59.16      55.51
 15 McInerney, Andrew          9 Badger-MR              52.67      56.31
 16 Hoyt, Malcolm              9 RedTails-MR            54.20      56.37
 17 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  1:00.35      58.06
 18 Omer, Ilgaz                9 Twisters-MR            55.00      58.07
 19 Shao, James                9 Twisters-MR            58.00      58.12
 20 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR    59.93      58.14
 21 Krugolets, Jonathan       10 Basc-MR                58.90      58.47
 22 Sun, James                 9 Express Swimming-MR  1:00.24      59.49
 -- Pupke, Daniel B            9 Express Swimming-MR  1:15.29         DQ
Non-Award Division
 -- Salgado, Daniel E          9 Twisters-MR            49.40         DQ

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.02    5/1/1998 A.Mantey, MSC-MR
                1:15.19  ZQ
                1:16.49  JO
                1:16.50  QUAL
                1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR              1:18.60    1:18.18 SILV
                  37.21     1:18.18 (40.97)
  2 Elizee, Juleen            14 Ciy-MR               1:17.70    1:18.31 SILV
                  36.94     1:18.31 (41.37)
  3 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  1:19.85    1:19.59 SILV
                  37.59     1:19.59 (42.00)
  4 Giberson, Kari            14 Basc-MR              1:19.52    1:19.89 SILV
                  38.22     1:19.89 (41.67)
  5 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  1:19.99    1:20.19 SILV
                  38.56     1:20.19 (41.63)
  6 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    1:19.98    1:20.29 SILV
                  37.90     1:20.29 (42.39)
  7 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  1:19.75    1:20.45 SILV
                  38.54     1:20.45 (41.91)
  8 Yildirim, Nesli           13 Agua Swim Team-MR    1:21.94    1:21.34 SILV
                  38.26     1:21.34 (43.08)
  9 Mrozinski, Melissa        13 Basc-MR              1:28.10    1:21.53 SILV
                  38.53     1:21.53 (43.00)
 10 McCabe, Jennifer          14 Ciy-MR               1:21.90    1:21.73 SILV
                  38.80     1:21.73 (42.93)
 11 Rubin, Ada L              14 Agua Swim Team-MR    1:20.90    1:21.85 SILV
                  38.81     1:21.85 (43.04)
 12 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR          1:22.09    1:22.14 SILV
                  38.19     1:22.14 (43.95)
 13 Colella, Alexandra        13 Basc-MR              1:24.42    1:23.15 SILV
                  38.81     1:23.15 (44.34)
 14 Kokoszka, Diana           14 Ciy-MR               1:22.10    1:23.48 SILV
                  38.46     1:23.48 (45.02)
 15 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    1:20.65    1:23.55 SILV
                  40.18     1:23.55 (43.37)
 16 Rouchou, Lauren           13 Badger-MR            1:23.58    1:23.85 SILV
                  39.61     1:23.85 (44.24)
 17 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR    1:22.83    1:24.19 SILV
                  39.65     1:24.19 (44.54)
 18 Dias, Marcela K           13 Twisters-MR          1:23.70    1:24.67 SILV
                  40.39     1:24.67 (44.28)
 19 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:26.90    1:24.69 SILV
                  39.94     1:24.69 (44.75)
 20 Kelly, Shavon             14 LBA-MR               1:24.24    1:25.42 SILV
                  40.29     1:25.42 (45.13)
 21 Boulbol, Lauren E         13 HS-MR                1:26.39    1:26.33 SILV
                  41.33     1:26.33 (45.00)
AGE - Division
  1 Quinn, Kelsey M           13 Express Swimming-MR  1:35.54    1:26.87
                  40.34     1:26.87 (46.53)
  2 Napoleon, Melissa         13 Express Swimming-MR  1:27.40    1:26.97
                  41.34     1:26.97 (45.63)
  3 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR          1:46.34    1:28.41
                  41.26     1:28.41 (47.15)
  4 Torres, Diandra           14 Ciy-MR               1:29.40    1:29.53
                  41.84     1:29.53 (47.69)
  5 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          1:29.57    1:30.80
                  43.02     1:30.80 (47.78)
  6 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR            1:30.68    1:31.47
                  43.90     1:31.47 (47.57)
  7 Georgescu, Mary A         13 Agua Swim Team-MR    1:32.70    1:31.79
                  43.04     1:31.79 (48.75)
  8 Wong, Tiffany K           13 Twisters-MR          1:38.36    1:32.64
                  42.66     1:32.64 (49.98)
  9 Saks, Jessica             13 Basc-MR              1:32.98    1:32.66
                  44.25     1:32.66 (48.41)
 10 Fowle, Allison J          13 HS-MR                1:33.26    1:32.77
                  43.12     1:32.77 (49.65)
 11 Zyskowska, Gabriela       13 Twisters-MR          1:32.00    1:33.08
                  44.43     1:33.08 (48.65)
 12 Guadagno, Brittany L      13 Express Swimming-MR  1:34.73    1:35.69
                  45.82     1:35.69 (49.87)
 13 Worth, Kara E             13 Express Swimming-MR  1:43.46    1:36.65
                  45.10     1:36.65 (51.55)
 14 Malhotra, Gayatri         13 NYCC-MR              1:28.00    1:37.00
                  45.80     1:37.00 (51.20)
 15 Lau, Allison              14 Twisters-MR          1:38.77    1:37.15
                  46.87     1:37.15 (50.28)
 16 McCalla, Dana             13 Ciy-MR               1:36.77    1:37.31
                  45.81     1:37.31 (51.50)
 17 Borisova, Jenny           13 Shy/ Seals-MR        1:26.18    1:38.09
                  46.58     1:38.09 (51.51)
 18 Lebowitz, Bari            13 LBA-MR               1:48.76    1:40.94
                  47.10     1:40.94 (53.84)
 19 Cruz, Precilla D          13 RedTails-MR          1:44.77    1:40.99
                  45.75     1:40.99 (55.24)
 20 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR    1:39.29    1:41.01
                  48.30     1:41.01 (52.71)
 21 Lozano, Gladys            14 RedTails-MR          1:39.29    1:41.35
                  47.38     1:41.35 (53.97)
 22 Faulkner, Breyanna        13 RedTails-MR          1:45.09    1:42.48
                  47.11     1:42.48 (55.37)
 23 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR          1:44.54    1:43.70
                  48.84     1:43.70 (54.86)

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 58.02    5/1/1995 C.Miller, LIAC-MR
              1:10.69  ZQ
              1:14.49  JO
              1:14.50  QUAL
              1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        1:15.33    1:12.69 JO
                  34.96     1:12.69 (37.73)
  2 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR          1:11.99    1:13.18 JO
                  34.04     1:13.18 (39.14)
SILV - Division
  1 Bianco, Phillip E         13 HS-MR                1:14.80    1:15.06 SILV
                  34.72     1:15.06 (40.34)
  2 Feeley, Ryan J            13 Badger-MR            1:16.51    1:15.16 SILV
                  36.00     1:15.16 (39.16)
  3 Gleason, David X          14 Agua Swim Team-MR    1:16.78    1:15.87 SILV
                  34.84     1:15.87 (41.03)
  4 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  1:19.53    1:16.62 SILV
                  36.40     1:16.62 (40.22)
  5 Novicov, Nicita A         13 Shy/ Seals-MR        1:21.27    1:16.70 SILV
                  36.49     1:16.70 (40.21)
  6 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              1:16.03    1:18.04 SILV
                  36.14     1:18.04 (41.90)
  7 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    1:16.53    1:18.56 SILV
                  38.11     1:18.56 (40.45)
  8 Jaxybekov, Chynys         13 Apex-MR              1:23.53    1:18.66 SILV
                  36.95     1:18.66 (41.71)
  9 Dupres, Paul P            13 RedTails-MR          1:19.64    1:19.62 SILV
                  38.02     1:19.62 (41.60)
 10 Duch, Jack                14 RedTails-MR          1:25.09    1:22.95 SILV
                  39.26     1:22.95 (43.69)
AGE - Division
  1 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  1:23.63    1:24.79
                  38.84     1:24.79 (45.95)
  2 Dymek, Rafal              13 Twisters-MR          1:28.63    1:25.83
                  39.48     1:25.83 (46.35)
  3 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          1:25.50    1:25.88
                  40.46     1:25.88 (45.42)
  4 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               1:25.06    1:27.20
                  42.09     1:27.20 (45.11)
  5 Runco, John               13 LBA-MR               1:25.96    1:27.58
                  41.31     1:27.58 (46.27)
  6 Connolly, Gerard          14 NYCC-MR              1:27.91    1:28.00
                  42.11     1:28.00 (45.89)
  7 Shlykov, Dmitry           13 Apex-MR              1:24.97    1:28.90
                  41.55     1:28.90 (47.35)
  8 Ejerta, Kenneth           13 Ciy-MR               1:32.81    1:30.93
                  43.53     1:30.93 (47.40)
  9 Stefanko, Igor            13 Shy/ Seals-MR        1:35.97    1:32.91
                  43.94     1:32.91 (48.97)
 10 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                1:36.05    1:35.62
                  46.56     1:35.62 (49.06)
 11 Brodsky, Max F            13 HS-MR                1:36.77    1:35.86
                  45.00     1:35.86 (50.86)
 12 Powers-young, Sean        13 Badger-MR            1:40.54    1:36.20
                  45.41     1:36.20 (50.79)
 13 Mannes, David             13 Flying Dolphins-MR        NT    1:36.80
                  44.39     1:36.80 (52.41)
 14 Pacheco, Jonathan         13 Twisters-MR          1:35.00    1:42.40
                  48.26     1:42.40 (54.14)
 -- Pupke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  1:36.67         DQ
                  52.28        DQ (1:03.34)

Event 19  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.75  12/15/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                30.99  ZQ
                32.29  JO
                32.30  QUAL
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Cagla, Fidan               9 Twisters-MR            35.00      29.84 ZQ
JO - Division
  1 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR              32.95      31.88 JO
SILV - Division
  1 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR      33.24      32.71 SILV
  2 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            34.41      33.03 SILV
  3 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            34.69      33.26 SILV
  4 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR              34.43      33.61 SILV
  5 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR            32.21      33.81 SILV
  6 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR                34.62      34.51 SILV
  7 Kennon, Nora M            10 Badger-MR              34.12      34.55 SILV
  8 Nash, Jennifer             9 LBA-MR                 35.34      34.69 SILV
  9 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR      35.66      34.94 SILV
 10 Cain, Aine I              10 Badger-MR              36.41      35.16 SILV
 11 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR    34.65      35.26 SILV
 12 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    33.26      35.46 SILV
 13 Geller, Amanda C          10 Ciy-MR                 34.75      35.67 SILV
 14 Goodwin, Lindsey A        10 Basc-MR                38.99      35.69 SILV
 15 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR      37.25      35.86 SILV
 16 Preda, Christina           9 Twisters-MR            37.13      36.08 SILV
 16 Dymek, Marlene            10 Twisters-MR            35.69      36.08 SILV
 18 Fenn, Kerry               10 Badger-MR              35.03      36.14 SILV
 19 Clark, Zoe                10 KRKN-MR                37.60      36.18 SILV
 20 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR              34.53      36.20 SILV
AGE - Division
  1 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR    34.82      36.71
  2 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR            36.38      36.86
  3 D'Angelo, Stephanie       10 Basc-MR                40.39      36.99
  4 Cannon, Kellie             9 LBA-MR                 37.35      37.06
  5 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR    37.98      37.14
  6 Ogisu, Emilie              9 Agua Swim Team-MR      38.20      37.42
  7 Schlicte, Lindsay          9 Express Swimming-MR    44.12      37.50
  8 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR      37.91      37.65
  9 Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR      37.27      37.84
 10 Spektor, Sasha M           9 Shy/ Seals-MR          39.08      38.15
 11 Jaros, Anna                9 Twisters-MR            41.03      38.19
 12 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR              37.28      38.22
 13 Freeze, Meagan M          10 HS-MR                  40.10      38.72
 14 Brady, Megan              10 LBA-MR                 36.49      38.98
 15 Waite, Carylan             9 NYCC-MR                37.00      39.34
 16 McPherson-White, Gabriel  10 Apex-MR                40.61      39.50
 17 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR              37.75      39.58
 18 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR                41.15      39.68
 19 Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR      42.99      39.71
 20 Walsh, Georgina            9 NYCC-MR                38.66      39.90
 21 Azerad, Jessica            9 Badger-MR              36.99      39.94
 22 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR    41.88      40.02
 23 Peralta, Loren S           9 Apex-MR                43.38      40.07
 24 Cristoforo, Marie E        9 Express Swimming-MR    51.00      40.10
 25 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            41.16      40.29
 26 Flores, Leslie V          10 LBA-MR                 41.35      40.50
 27 Kelly, Brianne L          10 HS-MR                  41.42      40.61
 28 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    42.56      40.67
 29 Morgan, Justina           10 HS-MR                  46.70      40.80
 30 Concannon, Julie           9 LBA-MR                 38.67      40.87
 31 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      45.28      41.17
 32 Colella, Jessica          10 Basc-MR                40.44      41.49
 33 Stokes, Sarah E           10 HS-MR                  44.67      42.55
 34 Noonan, Kristen N          9 Express Swimming-MR    44.52      43.01
 35 Earley, Nicole C           9 Apex-MR                39.01      43.07
 36 Rosario, Perla             9 RedTails-MR            41.40      43.32
 37 Weinberg, Tian             9 RedTails-MR            46.63      43.49
 38 Heiss, Sara                9 LBA-MR                 42.41      43.80
 39 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR            44.21      44.03
 40 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      45.32      44.11
 41 Solis, Susana              9 LBA-MR                 40.54      44.45
 42 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR    46.08      44.95
 43 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR    46.24      45.47
 44 Rieck, Ashley              9 Badger-MR              46.66      47.61
 45 Perrone, Marlene           9 Apex-MR                59.47      49.10
 46 Cameron, Kimberly Y        9 Apex-MR                45.00      51.02
 47 Avital, Lori               9 RedTails-MR            53.47      51.99
 48 Feldman, Danielle          9 LBA-MR                 46.53      52.88
 49 Avdeeva, Olga              9 Apex-MR                55.25      52.91
Non-Award Division
 -- Tietjen, Megan R           9 Express Swimming-MR    43.52         DQ

Event 20  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.14    5/1/1983 R.VanTassell, NBS-MR
                31.49  ZQ
                32.29  JO
                32.30  QUAL
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR      33.13      32.31 SILV
  2 Hogan, Colin J             9 Badger-MR              33.30      32.63 SILV
  3 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    34.59      32.85 SILV
  4 Barry, Charles             9 Badger-MR              32.46      33.10 SILV
  5 Atkinson, Davroy           9 RedTails-MR            34.11      33.13 SILV
  6 Cashin, Michael J          9 LBA-MR                 34.34      33.14 SILV
  7 Quneis, Aidan             10 Badger-MR              32.86      33.16 SILV
  8 Pu, Austin                 9 Twisters-MR            32.82      33.44 SILV
  9 Smidt, David              10 Shy/ Seals-MR          35.32      34.31 SILV
 10 Chik, Colin               10 Shy/ Seals-MR          34.72      34.69 SILV
 11 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              33.82      35.13 SILV
 12 Dong, Richard              9 Twisters-MR            34.81      35.18 SILV
 12 Polishuk, Mark            10 Basc-MR                35.04      35.18 SILV
 14 Portnoy, Martin            9 Shy/ Seals-MR          38.08      35.58 SILV
 15 Cashin, Liam J             9 LBA-MR                 38.27      35.84 SILV
 16 McDonnell, Richard         9 Basc-MR                43.94      35.86 SILV
 17 O'Reilly, Patrick         10 Twisters-MR            35.00      36.04 SILV
AGE - Division
  1 Concannon, Joey           10 LBA-MR                 35.02      36.78
  2 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR              36.26      36.85
  3 McInerney, Andrew          9 Badger-MR              36.99      37.48
  4 O'Meara, James            10 LBA-MR                 34.59      37.53
  5 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR                41.83      37.99
  6 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR    39.78      38.21
  7 Stokes, Christopher K     10 HS-MR                  39.12      38.37
  8 Gold, Matthew E            9 Badger-MR              38.54      38.38
  9 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR    37.27      38.79
 10 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR    47.89      39.00
 11 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR      39.42      39.47
 12 Salgado, Daniel E          9 Twisters-MR            39.63      39.71
 13 Kraff, Anthony J           9 Express Swimming-MR    47.73      39.74
 14 Papp, Mathyas             10 Badger-MR              39.64      39.80
 15 Higham, Devon A            9 Badger-MR              43.68      39.83
 16 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR    39.56      39.94
 17 Miller, Nicholas G        10 Agua Swim Team-MR      40.93      40.20
 18 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR              34.44      40.81
 19 Lomuscio, Frankie A       10 Ciy-MR                 41.26      40.93
 20 Tupikin, Lance             9 Basc-MR                43.66      42.18
 21 Wodecki, Tomasz           10 HS-MR                  40.56      44.08
 22 Schneider, Evan           10 LBA-MR                 43.32      45.27
 23 Sharimerdenov, Ospan      10 Apex-MR                44.25      45.33
 24 Cibic, Marko               9 US Swimming-US       1:00.00      46.08
 25 Shao, James                9 Twisters-MR            46.00      46.10
 26 Krugolets, Jonathan       10 Basc-MR                42.99      48.11
 27 Negash, Brook             10 Apex-MR              1:07.13      49.43
 28 Hoyt, Malcolm              9 RedTails-MR            48.92      50.53
 29 Sun, James                 9 Express Swimming-MR    54.01      54.55
 30 Pupke, Daniel B            9 Express Swimming-MR    59.98      57.74
 31 Kell, Leo J               10 US Swimming-US       1:10.00      58.81
 32 Kim, Hanjoon              10 Apex-MR                50.25    1:00.75
 -- Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR    36.27         DQ

Event 21  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.74    5/1/1982 J.Boyd, BSC-MR
                26.69  ZQ
                27.19  JO
                27.20  QUAL
                30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR    27.89      26.86 JO
SILV - Division
  1 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                  27.57      27.22 SILV
  2 Kulikov, Michelle         13 Shy/ Seals-MR          27.43      27.37 SILV
  3 Wadolowska, Julia         13 Twisters-MR            27.25      27.41 SILV
  4 Giberson, Kari            14 Basc-MR                27.94      27.56 SILV
  5 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR            27.45      27.79 SILV
  6 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR    28.13      28.08 SILV
  7 Olszewski, Tiffany G      13 Twisters-MR            27.48      28.24 SILV
  8 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR    28.68      28.31 SILV
  9 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR                28.43      28.43 SILV
 10 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR              28.35      28.63 SILV
 11 Yildirim, Nesli           13 Agua Swim Team-MR      29.40      28.79 SILV
 12 Stenger, Alexa            13 LBA-MR                 28.32      28.83 SILV
 13 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR                 27.87      28.93 SILV
 14 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR            29.04      28.94 SILV
 15 Elizee, Juleen            14 Ciy-MR                 27.83      29.00 SILV
 16 Pakstas-Smith, Regina V   14 NYCC-MR                28.59      29.09 SILV
 17 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR    27.95      29.12 SILV
 18 Schlicte, Sarah           13 Express Swimming-MR    30.01      29.29 SILV
 19 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR                30.85      29.45 SILV
 20 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR      29.94      29.48 SILV
 21 Salgado, Laura S          13 Twisters-MR            29.16      29.52 SILV
 22 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR    29.09      29.61 SILV
 23 McGowan, Jllian           14 Badger-MR              29.60      29.73 SILV
 24 Prinzi, Elizabeth         14 Basc-MR                29.09      29.80 SILV
 25 Dias, Marcela K           13 Twisters-MR            29.74      29.82 SILV
 26 Kelly, Shavon             14 LBA-MR                 29.80      29.94 SILV
 27 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR            30.09      30.08 SILV
 28 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR            29.39      30.19 SILV
AGE - Division
  1 Napoleon, Melissa         13 Express Swimming-MR    31.53      30.33
  2 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR            30.17      30.37
  3 Alameda, Maria L          13 HS-MR                  30.45      30.50
  4 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR    31.96      30.53
  5 Rubin, Ada L              14 Agua Swim Team-MR      29.38      30.59
  6 Ducasse, Sheila           13 RedTails-MR            30.75      30.78
  7 Wong, Tiffany K           13 Twisters-MR            33.89      30.95
  8 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR            31.40      31.13
  9 Reyes, Lorraine M         13 HS-MR                  31.54      31.14
 10 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR              30.70      31.22
 11 Torres, Diandra           14 Ciy-MR                 30.56      31.50
 12 Marsigliano, Kyra E       14 Basc-MR                31.62      31.69
 13 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR    32.56      31.81
 14 Quinn, Kelsey M           13 Express Swimming-MR    32.31      31.88
 15 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR            32.04      32.01
 16 McCalla, Dana             13 Ciy-MR                 31.72      32.03
 17 Malhotra, Gayatri         13 NYCC-MR                33.00      32.08
 18 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR      31.70      32.42
 19 Boulbol, Lauren E         13 HS-MR                  32.13      32.43
 20 Zyskowska, Gabriela       13 Twisters-MR            32.51      32.67
 21 Worth, Kara E             13 Express Swimming-MR    40.14      32.70
 22 Guadagno, Brittany L      13 Express Swimming-MR    32.30      32.84
 23 Lozano, Gladys            14 RedTails-MR            32.66      32.94
 24 Borisova, Jenny           13 Shy/ Seals-MR             NT      33.13
 25 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR                33.48      33.14
 26 Lebowitz, Bari            13 LBA-MR                 37.65      34.16
 27 Stokes, Deirdre P         14 HS-MR                  36.63      34.59
 28 Still, Mela M             13 RedTails-MR            33.12      35.61
 29 Lau, Allison              14 Twisters-MR            35.71      36.10
 30 Cruz, Precilla D          13 RedTails-MR            35.86      36.26
 31 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR      36.27      36.51
 32 Justo, Fercandy           14 RedTails-MR            36.11      36.94
 33 Faulkner, Breyanna        13 RedTails-MR            33.76      37.52
 34 Escolastico, Gracy        13 RedTails-MR            39.49      37.82
 35 Vasquez, Fransheska       13 Apex-MR                45.15      39.27
 -- Fowle, Allison J          13 HS-MR                  37.14         DQ

Event 22  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 21.77   3/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR
                24.79  ZQ
                25.69  JO
                25.70  QUAL
                28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR            25.03      25.18 JO
  2 Jasinski, Brian A         14 Express Swimming-MR    25.71      25.42 JO
  3 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR            25.83      25.43 JO
  4 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR          26.13      25.67 JO
SILV - Division
  1 Kim, Daniel H             14 Ciy-MR                 26.44      25.81 SILV
  2 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR      26.04      25.86 SILV
  3 Stepinski, Jan            13 Twisters-MR            26.22      26.42 SILV
  4 D'Onofrio, Jonathan       14 Basc-MR                28.25      26.67 SILV
  5 Kennon, Aidan             13 Badger-MR              26.23      26.75 SILV
  6 Shala, Chip               13 Apex-MR                26.99      26.80 SILV
  7 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR                 27.04      27.48 SILV
  8 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR            26.29      27.51 SILV
  9 Love, mike                14 Badger-MR              26.80      27.55 SILV
 10 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR    29.30      27.88 SILV
 11 Lam, Ronald               13 Basc-MR                28.66      28.12 SILV
 12 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR    32.30      28.17 SILV
AGE - Division
  1 Runco, John               13 LBA-MR                 30.38      28.32
  2 Lee, Marc A               13 Apex-MR                29.19      28.37
  3 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR    29.36      28.38
  4 Dymek, Rafal              13 Twisters-MR            27.92      28.72
  5 Connolly, Gerard          14 NYCC-MR                29.04      29.24
  6 Bianco, Phillip E         13 HS-MR                  31.10      29.63
  7 Shlykov, Dmitry           13 Apex-MR                30.76      29.75
  8 Derevenda, Tadeush        14 Shy/ Seals-MR          29.95      29.77
  9 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR                31.30      30.36
 10 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR    30.30      30.52
 11 Narvaez, Gregory A        13 RedTails-MR            30.82      30.64
 12 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                  30.91      30.85
 13 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR            31.95      31.14
 14 Powers-young, Sean        13 Badger-MR              31.19      31.75
 15 Mannes, David             13 Flying Dolphins-MR     36.32      32.05
 16 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR    33.69      33.05
 17 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR    33.48      33.10
 18 Jaxybekov, Chynys         13 Apex-MR                35.00      33.73
 19 Yen, Li-Tang              13 Flying Dolphins-MR     36.87      35.14
 20 Stefanko, Igor            13 Shy/ Seals-MR          34.14      35.46
 21 Pacheco, Jonathan         13 Twisters-MR            34.88      35.51
 22 Brodsky, Max F            13 HS-MR                  40.16      36.79
 23 Pupke, Christopher M      13 Express Swimming-MR    32.21      37.99

Event 23  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.51   3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
                1:22.20  QUAL
                1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Cagla, Fidan               9 Twisters-MR          1:30.00    1:16.06 ZQ
                  36.70     1:16.06 (39.36)
  2 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR    1:22.27    1:17.86 ZQ
                  37.76     1:17.86 (40.10)
JO - Division
  1 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               1:22.80    1:19.96 JO
                  38.61     1:19.96 (41.35)
SILV - Division
  1 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:27.45    1:23.90 SILV
                  40.72     1:23.90 (43.18)
  2 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:37.47    1:24.41 SILV
                  40.54     1:24.41 (43.87)
  3 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:28.40    1:25.01 SILV
                  42.22     1:25.01 (42.79)
  4 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR    1:22.65    1:25.03 SILV
                  40.78     1:25.03 (44.25)
  5 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  1:23.92    1:25.10 SILV
                  42.61     1:25.10 (42.49)
  6 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR          1:26.58    1:25.23 SILV
                  41.33     1:25.23 (43.90)
  7 Kennon, Nora M            10 Badger-MR            1:24.96    1:26.12 SILV
  8 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR    1:30.78    1:26.29 SILV
                  42.33     1:26.29 (43.96)
  9 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR  1:27.42    1:26.44 SILV
                  41.30     1:26.44 (45.14)
 10 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR              1:23.92    1:27.21 SILV
                  42.98     1:27.21 (44.23)
 11 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR            1:36.11    1:29.22 SILV
                  44.09     1:29.22 (45.13)
 12 Fenn, Kerry               10 Badger-MR            1:29.92    1:29.39 SILV
                  42.74     1:29.39 (46.65)
 13 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR            1:29.94    1:29.75 SILV
                  42.08     1:29.75 (47.67)
 14 Preda, Christina           9 Twisters-MR               NT    1:30.89 SILV
                  44.10     1:30.89 (46.79)
 15 Goodwin, Lindsey A        10 Basc-MR              1:38.50    1:31.31 SILV
                  44.13     1:31.31 (47.18)
 16 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR    1:36.82    1:34.12 SILV
                  45.80     1:34.12 (48.32)
 17 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR  1:29.01    1:34.67 SILV
                  45.10     1:34.67 (49.57)
 18 Clark, Zoe                10 KRKN-MR              1:30.00    1:34.79 SILV
                  44.99     1:34.79 (49.80)
 19 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            1:43.55    1:35.19 SILV
                  46.54     1:35.19 (48.65)
 20 Nash, Jennifer             9 LBA-MR               1:49.45    1:35.40 SILV
                  46.16     1:35.40 (49.24)
 21 Cain, Aine I              10 Badger-MR            1:34.47    1:35.41 SILV
                  48.36     1:35.41 (47.05)
 22 D'Angelo, Stephanie       10 Basc-MR              1:40.87    1:35.69 SILV
                  46.02     1:35.69 (49.67)
 23 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR            1:31.80    1:35.99 SILV
                  47.16     1:35.99 (48.83)
 24 Concannon, Julie           9 LBA-MR               1:43.00    1:36.54 SILV
                  47.84     1:36.54 (48.70)
 25 Dymek, Marlene            10 Twisters-MR          1:43.47    1:37.75 SILV
                  46.51     1:37.75 (51.24)
 26 Jaros, Anna                9 Twisters-MR          1:37.00    1:38.58 SILV
 27 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR            1:39.59    1:38.86 SILV
                  47.79     1:38.86 (51.07)
 28 Ogisu, Emilie              9 Agua Swim Team-MR    1:41.75    1:39.62 SILV
                  48.67     1:39.62 (50.95)
AGE - Division
  1 Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR    1:46.26    1:40.36
                  50.09     1:40.36 (50.27)
  2 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR  1:44.50    1:41.43
                  50.75     1:41.43 (50.68)
  3 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:55.84    1:41.79
                  46.18     1:41.79 (55.61)
  4 Morgan, Justina           10 HS-MR                1:50.70    1:43.44
                  49.58     1:43.44 (53.86)
  5 Colella, Jessica          10 Basc-MR              1:42.75    1:43.59
                  51.28     1:43.59 (52.31)
  6 Brady, Megan              10 LBA-MR               1:42.79    1:43.70
  7 Freeze, Meagan M          10 HS-MR                1:40.90    1:43.82
                  48.81     1:43.82 (55.01)
  8 Cannon, Kellie             9 LBA-MR               1:46.53    1:43.85
                  50.98     1:43.85 (52.87)
  9 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  1:49.83    1:44.19
                  51.33     1:44.19 (52.86)
 10 Spektor, Sasha M           9 Shy/ Seals-MR        1:42.01    1:45.22
                  51.20     1:45.22 (54.02)
 11 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:46.21
                  52.33     1:46.21 (53.88)
 12 Noonan, Kristen N          9 Express Swimming-MR  1:59.66    1:47.31
                  50.42     1:47.31 (56.89)
 13 Weinberg, Tian             9 RedTails-MR          2:00.00    1:48.00
 14 Azerad, Jessica            9 Badger-MR            1:50.55    1:48.77
                  52.31     1:48.77 (56.46)
 15 Cristoforo, Marie E        9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:49.69
                  51.57     1:49.69 (58.12)
 16 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR  2:00.09    1:52.07
                  55.19     1:52.07 (56.88)
 17 Harrison, Annie B          9 Ciy-MR               1:56.98    1:55.08
                  53.82   1:55.08 (1:01.26)
 18 Stokes, Sarah E           10 HS-MR                1:53.43    1:56.08
 19 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:52.95    1:56.85
                  57.14     1:56.85 (59.71)
 20 Flores, Leslie V          10 LBA-MR               1:46.32    1:58.49
                  53.38   1:58.49 (1:05.11)
 21 Avital, Lori               9 RedTails-MR          2:30.09    1:59.74
                  56.28   1:59.74 (1:03.46)
 22 Rieck, Ashley              9 Badger-MR            2:02.78    2:03.63
                  59.10   2:03.63 (1:04.53)
 23 Torres, Brianna E         10 Ciy-MR               2:16.73    2:08.41
                  59.84   2:08.41 (1:08.57)
 24 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  1:45.08    2:12.94
                1:01.63   2:12.94 (1:11.31)

Event 24  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:04.00    5/1/2000 D.Simco, BGNW-MR
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
                1:22.20  QUAL
                1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Eid, Alex                 10 Badger-MR            1:23.33    1:18.98 ZQ
                  37.83     1:18.98 (41.15)
SILV - Division
  1 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    1:28.17    1:22.27 SILV
                  40.74     1:22.27 (41.53)
  2 Polishuk, Mark            10 Basc-MR              1:25.99    1:22.82 SILV
                  39.29     1:22.82 (43.53)
  3 Zhivkov, Panio G          10 Apex-MR              1:27.40    1:23.19 SILV
                  40.08     1:23.19 (43.11)
  4 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR              1:26.39    1:23.26 SILV
                  39.85     1:23.26 (43.41)
  5 Hogan, Colin J             9 Badger-MR            1:23.77    1:24.93 SILV
                  40.50     1:24.93 (44.43)
  6 Sherman, Sammy I          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.96 SILV
  7 Cashin, Michael J          9 LBA-MR               1:28.57    1:26.23 SILV
  8 Anderson, Tom R           10 Ciy-MR               1:27.95    1:26.50 SILV
  9 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR            1:28.19    1:27.37 SILV
                  42.59     1:27.37 (44.78)
 10 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:31.10    1:29.30 SILV
                  44.58     1:29.30 (44.72)
 11 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR              1:43.73    1:32.50 SILV
                  44.53     1:32.50 (47.97)
 12 McDonnell, Richard         9 Basc-MR              1:44.99    1:33.09 SILV
                  47.06     1:33.09 (46.03)
 13 Dong, Richard              9 Twisters-MR          1:37.08    1:33.59 SILV
                  45.08     1:33.59 (48.51)
 14 Quneis, Aidan             10 Badger-MR            1:29.98    1:33.65 SILV
                  44.89     1:33.65 (48.76)
 15 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:29.33    1:36.50 SILV
                  47.25     1:36.50 (49.25)
 16 Tupikin, Lance             9 Basc-MR              1:42.64    1:39.07 SILV
                  47.10     1:39.07 (51.97)
 -- Portnoy, Martin            9 Shy/ Seals-MR        1:45.04         DQ
                  43.20          DQ (49.48)
AGE - Division
  1 Higham, Devon A            9 Badger-MR            1:45.66    1:40.62
                  49.37     1:40.62 (51.25)
  2 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  1:44.76    1:40.67
                  49.35     1:40.67 (51.32)
  3 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR            1:41.01    1:43.32
                  50.14     1:43.32 (53.18)
  4 Stokes, Christopher K     10 HS-MR                1:48.45    1:44.51
                  48.83     1:44.51 (55.68)
  5 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  1:41.37    1:44.92
                  50.48     1:44.92 (54.44)
  6 Krugolets, Jonathan       10 Basc-MR              1:53.21    1:45.63
                  50.12     1:45.63 (55.51)
  7 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  2:03.33    1:47.91
  8 Wodecki, Tomasz           10 HS-MR                1:43.90    1:48.11
                  52.07     1:48.11 (56.04)
  9 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR  1:43.77    1:48.79
 10 Gold, Matthew E            9 Badger-MR                 NT    1:50.17
                  52.03     1:50.17 (58.14)
 11 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  1:45.43    1:52.90
                  56.56     1:52.90 (56.34)
 12 Papp, Mathyas             10 Badger-MR            1:46.55    1:53.16
                  56.88     1:53.16 (56.28)
 13 Sun, James                 9 Express Swimming-MR  2:15.54    2:01.31
                  58.05   2:01.31 (1:03.26)
 -- Kraff, Anthony J           9 Express Swimming-MR  1:45.67         DQ
                  50.46          DQ (57.69)
 -- Cibic, Marko               9 US Swimming-US       3:10.00         DQ
                1:00.37        DQ (1:09.87)

Event 25  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.87    5/1/1986 L.Loveless, BSC-MR
              1:06.99  ZQ
              1:07.89  JO
              1:07.90  QUAL
              1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Trinidad, Ayla            14 RedTails-MR          1:08.09    1:06.97 ZQ
                  32.80     1:06.97 (34.17)
SILV - Division
  1 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  1:10.01    1:08.24 SILV
                  33.52     1:08.24 (34.72)
  2 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                1:09.72    1:08.82 SILV
                  33.95     1:08.82 (34.87)
  3 Mrozinski, Melissa        13 Basc-MR              1:08.85    1:09.14 SILV
                  33.79     1:09.14 (35.35)
  4 Kulikov, Michelle         13 Shy/ Seals-MR        1:09.01    1:09.59 SILV
                  34.10     1:09.59 (35.49)
  5 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  1:09.94    1:09.65 SILV
                  34.15     1:09.65 (35.50)
  6 Casado, Laurie            14 Ciy-MR               1:08.63    1:09.71 SILV
                  33.87     1:09.71 (35.84)
  7 Mejia, Cinthia            14 RedTails-MR          1:23.91    1:09.94 SILV
                  33.68     1:09.94 (36.26)
  8 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          1:09.92    1:10.62 SILV
                  34.82     1:10.62 (35.80)
  9 McGowan, Jllian           14 Badger-MR            1:10.98    1:11.60 SILV
                  35.07     1:11.60 (36.53)
 10 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  1:12.34    1:11.81 SILV
                  35.42     1:11.81 (36.39)
 11 Olszewski, Tiffany G      13 Twisters-MR          1:11.77    1:12.21 SILV
                  35.08     1:12.21 (37.13)
 12 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            1:16.13    1:12.70 SILV
                  35.75     1:12.70 (36.95)
 13 Wadolowska, Julia         13 Twisters-MR          1:12.80    1:13.24 SILV
                  35.23     1:13.24 (38.01)
 14 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR    1:14.04    1:13.32 SILV
                  35.37     1:13.32 (37.95)
 15 Stenger, Alexa            13 LBA-MR               1:11.83    1:13.42 SILV
                  35.61     1:13.42 (37.81)
 16 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    1:11.63    1:13.66 SILV
                  35.97     1:13.66 (37.69)
 17 Mulligan, Nicole A        14 Ciy-MR               1:14.33    1:14.33 SILV
                  35.51     1:14.33 (38.82)
 18 Pakstas-Smith, Regina V   14 NYCC-MR              1:11.64    1:14.58 SILV
                  36.86     1:14.58 (37.72)
 18 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  1:15.00    1:14.58 SILV
                  36.36     1:14.58 (38.22)
 20 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  1:13.19    1:14.65 SILV
                  36.68     1:14.65 (37.97)
 21 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR          1:12.85    1:15.81 SILV
 22 McCabe, Jennifer          14 Ciy-MR               1:14.87    1:16.16 SILV
                  37.11     1:16.16 (39.05)
 23 Prinzi, Elizabeth         14 Basc-MR              1:14.98    1:16.17 SILV
                  37.03     1:16.17 (39.14)
 24 Kelly, Shavon             14 LBA-MR               1:16.52    1:16.29 SILV
                  37.27     1:16.29 (39.02)
 25 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          1:14.59    1:16.48 SILV
                  37.32     1:16.48 (39.16)
 26 Alameda, Maria L          13 HS-MR                1:17.50    1:17.00 SILV
                  37.70     1:17.00 (39.30)
 27 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              1:15.47    1:17.08 SILV
 28 Kokoszka, Diana           14 Ciy-MR               1:12.87    1:17.14 SILV
 29 Quinn, Kelsey M           13 Express Swimming-MR  1:21.10    1:17.33 SILV
                  37.59     1:17.33 (39.74)
 30 Schlicte, Sarah           13 Express Swimming-MR  1:22.01    1:17.46 SILV
                  38.74     1:17.46 (38.72)
 31 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    1:16.50    1:17.76 SILV
                  38.60     1:17.76 (39.16)
 32 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  1:15.11    1:17.93 SILV
                  38.06     1:17.93 (39.87)
 33 Boulbol, Lauren E         13 HS-MR                1:16.87    1:18.18 SILV
                  38.56     1:18.18 (39.62)
 34 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR            1:15.27    1:18.28 SILV
                  38.17     1:18.28 (40.11)
AGE - Division
  1 Yildirim, Nesli           13 Agua Swim Team-MR    1:22.24    1:18.68
                  37.94     1:18.68 (40.74)
  2 McCalla, Dana             13 Ciy-MR               1:26.37    1:20.86
                  39.07     1:20.86 (41.79)
  3 Marsigliano, Kyra E       14 Basc-MR              1:17.76    1:21.07
                  40.64     1:21.07 (40.43)
  4 Worth, Kara E             13 Express Swimming-MR  1:32.60    1:21.33
                  39.30     1:21.33 (42.03)
  5 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR              1:23.66    1:21.39
                  40.24     1:21.39 (41.15)
  6 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  1:17.74    1:21.99
                  39.61     1:21.99 (42.38)
  7 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR               1:19.01    1:22.03
                  39.09     1:22.03 (42.94)
  8 Guadagno, Brittany L      13 Express Swimming-MR  1:27.10    1:22.47
                  39.83     1:22.47 (42.64)
  9 Borisova, Jenny           13 Shy/ Seals-MR        1:35.65    1:22.84
 10 Reyes, Lorraine M         13 HS-MR                1:25.11    1:24.05
 11 Zyskowska, Gabriela       13 Twisters-MR          1:24.00    1:24.08
                  41.63     1:24.08 (42.45)
 12 Justo, Fercandy           14 RedTails-MR          1:26.87    1:24.43
                  40.38     1:24.43 (44.05)
 13 Saks, Jessica             13 Basc-MR              1:28.07    1:25.98
                  42.92     1:25.98 (43.06)
 14 Torres, Diandra           14 Ciy-MR               1:29.79    1:26.20
                  41.23     1:26.20 (44.97)
 15 Harrison, Laura           13 Ciy-MR               1:28.71    1:31.51
                  43.84     1:31.51 (47.67)
 16 Ducasse, Sheila           13 RedTails-MR          1:35.46    1:32.93
 17 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR    1:33.62    1:32.97
                  44.83     1:32.97 (48.14)
 18 Stokes, Deirdre P         14 HS-MR                1:34.82    1:34.10
                  45.41     1:34.10 (48.69)
 19 Lebowitz, Bari            13 LBA-MR               1:40.64    1:34.83
                  46.44     1:34.83 (48.39)
 20 Faulkner, Breyanna        13 RedTails-MR          1:33.75    1:35.46
 21 Fowle, Allison J          13 HS-MR                1:35.02    1:35.75
                  47.28     1:35.75 (48.47)
 22 Mack, Seshat M            13 Agua Swim Team-MR    1:34.80    1:36.91
                  45.60     1:36.91 (51.31)
 23 Escolastico, Gracy        13 RedTails-MR          1:49.90    1:48.46
                  49.18     1:48.46 (59.28)

Event 26  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 52.77    3/6/2001 N.Moore, NBS-MR
              1:03.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  QUAL
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Kim, Daniel H             14 Ciy-MR               1:05.09    1:02.71 ZQ
                  30.46     1:02.71 (32.25)
JO - Division
  1 Stepinski, Jan            13 Twisters-MR          1:08.40    1:04.71 JO
                  31.21     1:04.71 (33.50)
SILV - Division
  1 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR          1:05.57    1:05.47 SILV
                  31.88     1:05.47 (33.59)
  2 Feeley, Dan               14 Badger-MR            1:07.00    1:07.49 SILV
                  33.34     1:07.49 (34.15)
  3 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:07.59 SILV
                  32.08     1:07.59 (35.51)
  4 Kennon, Aidan             13 Badger-MR            1:06.90    1:07.66 SILV
                  33.06     1:07.66 (34.60)
  5 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               1:07.73    1:08.95 SILV
                  33.64     1:08.95 (35.31)
  6 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    1:09.42    1:09.32 SILV
                  33.59     1:09.32 (35.73)
  7 Lam, Ronald               13 Basc-MR              1:10.79    1:09.35 SILV
                  33.80     1:09.35 (35.55)
  8 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    1:10.60    1:09.78 SILV
                  34.67     1:09.78 (35.11)
  9 Bianco, Phillip E         13 HS-MR                1:10.85    1:11.46 SILV
                  34.45     1:11.46 (37.01)
 10 D'Onofrio, Jonathan       14 Basc-MR              1:13.72    1:11.47 SILV
 11 Shala, Chip               13 Apex-MR              1:14.56    1:11.96 SILV
                  34.66     1:11.96 (37.30)
 12 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  1:15.32    1:12.15 SILV
                  34.70     1:12.15 (37.45)
 13 Novicov, Nicita A         13 Shy/ Seals-MR        1:09.34    1:12.31 SILV
                  35.30     1:12.31 (37.01)
 14 Connolly, Gerard          14 NYCC-MR              1:15.11    1:12.44 SILV
                  35.65     1:12.44 (36.79)
 15 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  1:14.20    1:14.48 SILV
                  37.16     1:14.48 (37.32)
 16 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              1:18.07    1:15.72 SILV
                  36.36     1:15.72 (39.36)
 17 Runco, John               13 LBA-MR               1:20.40    1:17.17 SILV
                  36.31     1:17.17 (40.86)
 18 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                1:17.65    1:17.93 SILV
                  38.07     1:17.93 (39.86)
AGE - Division
  1 Derevenda, Tadeush        14 Shy/ Seals-MR        1:34.23    1:19.75
                  38.94     1:19.75 (40.81)
  2 Stefanko, Igor            13 Shy/ Seals-MR        1:20.81    1:21.25
                  39.63     1:21.25 (41.62)
  3 Narvaez, Gregory A        13 RedTails-MR          1:27.21    1:21.54
                  39.03     1:21.54 (42.51)
  4 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  1:26.42    1:22.62
                  40.29     1:22.62 (42.33)
  5 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR  1:23.39    1:23.02
                  40.70     1:23.02 (42.32)
  6 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               1:20.21    1:25.03
                  43.84     1:25.03 (41.19)
  7 Yen, Li-Tang              13 Flying Dolphins-MR        NT    1:37.20
                  46.02     1:37.20 (51.18)

Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.86  11/24/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                35.59  ZQ
                37.09  JO
                37.10  QUAL
                45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Cagla, Fidan               9 Twisters-MR            44.00      34.52 ZQ
JO - Division
  1 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR      37.69      36.16 JO
SILV - Division
  1 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR            37.71      37.78 SILV
  2 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR                 40.90      37.85 SILV
  3 Bailey, Brittany M         9 Badger-MR              38.58      37.96 SILV
  4 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR    38.68      38.07 SILV
  5 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR    37.87      38.26 SILV
  6 Nash, Jennifer             9 LBA-MR                 40.26      40.12 SILV
  7 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR              41.46      40.45 SILV
  8 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            38.45      40.92 SILV
  9 Fenn, Kerry               10 Badger-MR              38.63      41.75 SILV
 10 Kennon, Nora M            10 Badger-MR              40.04      41.81 SILV
 11 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR      41.47      41.84 SILV
 12 Geller, Amanda C          10 Ciy-MR                 40.53      41.97 SILV
 13 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR              39.36      41.98 SILV
 14 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR      41.19      42.15 SILV
 15 Preda, Christina           9 Twisters-MR            43.40      43.16 SILV
 16 Schlicte, Lindsay          9 Express Swimming-MR    54.55      44.23 SILV
 17 Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR      46.48      44.73 SILV
 18 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR      46.22      44.77 SILV
 19 Ogisu, Emilie              9 Agua Swim Team-MR      45.32      45.15 SILV
AGE - Division
  1 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR            43.94      45.65
  2 Walsh, Georgina            9 NYCC-MR                48.14      45.72
  3 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR                49.71      46.00
  4 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    49.72      46.29
  4 Cain, Aine I              10 Badger-MR              40.64      46.29
  6 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR              45.64      47.21
  7 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR    46.90      47.97
  8 Clark, Zoe                10 KRKN-MR                   NT      48.10
  9 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR              47.30      48.37
 10 Azerad, Jessica            9 Badger-MR              49.95      50.18
 11 Freeze, Meagan M          10 HS-MR                  49.13      50.31
 12 Peralta, Loren S           9 Apex-MR                51.28      51.49
 13 Kelly, Brianne L          10 HS-MR                  49.89      51.86
 14 Cristoforo, Marie E        9 Express Swimming-MR    57.00      51.88
 15 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR    45.09      52.94
 16 Rosario, Perla             9 RedTails-MR            52.34      52.95
 17 Morgan, Justina           10 HS-MR                1:01.06      53.00
 18 Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR      55.74      53.44
 19 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR            55.90      53.59
 20 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR              57.50      53.90
 21 Cannon, Kellie             9 LBA-MR                 52.64      54.23
 22 Spektor, Sasha M           9 Shy/ Seals-MR          57.28      54.26
 23 Earley, Nicole C           9 Apex-MR                45.00      54.36
 24 McPherson-White, Gabriel  10 Apex-MR                55.81      55.88
 25 Harrison, Annie B          9 Ciy-MR                 52.18      56.75
 26 Flores, Leslie V          10 LBA-MR                 53.14      57.48
 27 Waite, Carylan             9 NYCC-MR                50.00      57.78
 28 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            58.94      59.13
 29 Noonan, Kristen N          9 Express Swimming-MR  1:06.42      59.17
 30 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      54.17      59.45
 31 Torres, Brianna E         10 Ciy-MR               1:03.18    1:01.74
 32 Rieck, Ashley              9 Badger-MR            1:05.58    1:05.80
 33 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:01.66    1:08.67
 34 Heiss, Sara                9 LBA-MR               1:10.98    1:09.34
 35 Cameron, Kimberly Y        9 Apex-MR                50.00    1:13.17
 -- Alston, Neka              10 LBA-MR               1:12.80         DQ

Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.40    5/1/2000 A.Simco, BGNW-MR
                36.39  ZQ
                37.59  JO
                37.60  QUAL
                45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Pu, Austin                 9 Twisters-MR            39.72      36.87 JO
SILV - Division
  1 Hogan, Colin J             9 Badger-MR              38.01      38.49 SILV
  2 Dong, Richard              9 Twisters-MR            40.38      39.21 SILV
  3 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR                39.30      39.84 SILV
  4 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              39.75      39.88 SILV
  5 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR              38.43      40.57 SILV
  6 Anderson, Tom R           10 Ciy-MR                 38.52      40.61 SILV
  7 Concannon, Joey           10 LBA-MR                 43.20      42.44 SILV
  8 Smidt, David              10 Shy/ Seals-MR          43.20      42.60 SILV
  9 Cashin, Michael J          9 LBA-MR                 41.12      43.06 SILV
 10 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR              44.66      43.29 SILV
 11 Quneis, Aidan             10 Badger-MR              41.77      44.09 SILV
 12 Salgado, Daniel E          9 Twisters-MR            44.80      44.79 SILV
AGE - Division
  1 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    46.57      46.31
  2 Miller, Nicholas G        10 Agua Swim Team-MR      49.39      46.88
  3 Lomuscio, Frankie A       10 Ciy-MR                 52.86      48.82
  4 Polishuk, Mark            10 Basc-MR                   NT      49.24
  5 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR    48.89      49.43
  6 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR    57.07      50.55
  7 Stokes, Christopher K     10 HS-MR                  53.12      51.13
  8 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR      54.08      51.53
  9 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR    51.45      52.40
 10 Papp, Mathyas             10 Badger-MR              53.58      52.66
 11 Portnoy, Martin            9 Shy/ Seals-MR          53.57      52.78
 12 Gold, Matthew E            9 Badger-MR              51.15      54.06
 13 Cashin, Liam J             9 LBA-MR               1:10.63      54.75
 14 McDonnell, Richard         9 Basc-MR                56.79      55.07
 15 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR    52.43      55.26
 16 McInerney, Andrew          9 Badger-MR              46.08      56.08
 17 Atkinson, Davroy           9 RedTails-MR            47.92      56.64
 18 Higham, Devon A            9 Badger-MR            1:13.10    1:00.15
 19 Omer, Ilgaz                9 Twisters-MR            56.00    1:00.49
 20 Shao, James                9 Twisters-MR            54.00    1:00.65
 21 Sharimerdenov, Ospan      10 Apex-MR                55.25    1:11.21

Event 29  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 55.89    5/1/1999 A.Mantey, MSC-MR
              1:05.09  ZQ
              1:07.49  JO
              1:07.50  QUAL
              1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Salgado, Laura S          13 Twisters-MR          1:09.15    1:09.38 SILV
                  32.51     1:09.38 (36.87)
  2 Elizee, Juleen            14 Ciy-MR               1:07.70    1:10.36 SILV
                  32.39     1:10.36 (37.97)
  3 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            1:10.38    1:11.73 SILV
                  33.81     1:11.73 (37.92)
  4 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  1:09.62    1:11.82 SILV
                  33.77     1:11.82 (38.05)
  5 Wadolowska, Julia         13 Twisters-MR          1:09.23    1:11.90 SILV
                  33.05     1:11.90 (38.85)
  6 Olszewski, Tiffany G      13 Twisters-MR          1:16.76    1:12.95 SILV
                  34.29     1:12.95 (38.66)
  7 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR          1:16.28    1:13.15 SILV
                  35.81     1:13.15 (37.34)
AGE - Division
  1 Pakstas-Smith, Regina V   14 NYCC-MR              1:13.72    1:14.70
                  35.08     1:14.70 (39.62)
  2 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  1:24.48    1:14.76
                  33.74     1:14.76 (41.02)
  3 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          1:22.36    1:15.20
                  35.17     1:15.20 (40.03)
  4 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR               1:09.94    1:16.05
                  35.09     1:16.05 (40.96)
  5 Mulligan, Nicole A        14 Ciy-MR               1:15.98    1:17.96
                  36.07     1:17.96 (41.89)
  6 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              1:25.14    1:18.01
                  34.74     1:18.01 (43.27)
  7 Kokoszka, Diana           14 Ciy-MR               1:16.80    1:18.75
                  35.64     1:18.75 (43.11)
  8 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR          1:20.09    1:18.92
                  37.22     1:18.92 (41.70)
  9 Alameda, Maria L          13 HS-MR                1:22.90    1:19.10
 10 Prinzi, Elizabeth         14 Basc-MR              1:22.20    1:19.13
                  36.11     1:19.13 (43.02)
 11 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:22.67    1:19.20
                  35.79     1:19.20 (43.41)
 12 Georgescu, Mary A         13 Agua Swim Team-MR    1:24.59    1:19.65
                  36.73     1:19.65 (42.92)
 13 Colella, Alexandra        13 Basc-MR              1:25.01    1:22.44
                  37.47     1:22.44 (44.97)
 14 Napoleon, Melissa         13 Express Swimming-MR  1:23.82    1:22.47
                  36.54     1:22.47 (45.93)
 15 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR          1:28.48    1:26.29
                  38.34     1:26.29 (47.95)
 16 Zyskowska, Gabriela       13 Twisters-MR          1:30.00    1:28.39
                  40.49     1:28.39 (47.90)
 17 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR              1:30.66    1:31.24
                  41.76     1:31.24 (49.48)
 18 Lozano, Gladys            14 RedTails-MR          1:30.09    1:36.04
                  42.91     1:36.04 (53.13)
 19 Justo, Fercandy           14 RedTails-MR          1:39.46    1:37.43
                  43.69     1:37.43 (53.74)
 20 Still, Mela M             13 RedTails-MR          1:45.09    1:47.39
                  45.89   1:47.39 (1:01.50)

Event 30  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 52.41    5/1/1998 D.Kahn, TS-MR
              1:01.99  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  QUAL
              1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR          1:03.53    1:03.96 JO
                  30.27     1:03.96 (33.69)
  2 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        1:05.10    1:04.32 JO
                  30.75     1:04.32 (33.57)
  3 Feeley, Ryan J            13 Badger-MR            1:05.36    1:04.42 JO
                  31.55     1:04.42 (32.87)
SILV - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR          1:07.43    1:05.12 SILV
                  30.11     1:05.12 (35.01)
  2 Ejerta, Kenneth           13 Ciy-MR               1:07.53    1:07.10 SILV
                  31.67     1:07.10 (35.43)
  3 Stepinski, Jan            13 Twisters-MR          1:05.00    1:07.27 SILV
                  31.02     1:07.27 (36.25)
  4 Duch, Jack                14 RedTails-MR          1:06.71    1:09.49 SILV
                  31.91     1:09.49 (37.58)
  5 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    1:12.75    1:11.61 SILV
                  34.51     1:11.61 (37.10)
  6 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR    1:09.97    1:11.88 SILV
                  32.57     1:11.88 (39.31)
  7 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  1:16.66    1:12.31 SILV
                  33.73     1:12.31 (38.58)
  8 Novicov, Nicita A         13 Shy/ Seals-MR        1:19.16    1:12.70 SILV
                  33.38     1:12.70 (39.32)
  9 Lam, Ronald               13 Basc-MR              1:10.96    1:13.28 SILV
                  33.65     1:13.28 (39.63)
 10 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  1:15.66    1:14.83 SILV
                  34.17     1:14.83 (40.66)
AGE - Division
  1 Lee, Marc A               13 Apex-MR              1:21.00    1:15.38
                  33.65     1:15.38 (41.73)
  2 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  1:18.45    1:15.73
                  35.26     1:15.73 (40.47)
  3 Derevenda, Tadeush        14 Shy/ Seals-MR        1:16.16    1:16.54
                  36.06     1:16.54 (40.48)
  4 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                1:19.62    1:23.10
                  38.66     1:23.10 (44.44)
  5 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR  1:24.49    1:24.28
                  39.20     1:24.28 (45.08)
  6 Narvaez, Gregory A        13 RedTails-MR          1:36.25    1:29.31
                  39.99     1:29.31 (49.32)
  7 Powers-young, Sean        13 Badger-MR            1:26.07    1:29.67
                  40.19     1:29.67 (49.48)
  8 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              1:20.00    1:32.04
                  41.37     1:32.04 (50.67)

Event 31  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:23.36    5/1/1988 K.Helin, TVSC-MR
                2:53.99  ZQ
                2:55.99  JO
                2:56.00  QUAL
                3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               3:07.65    2:53.82 ZQ
                  39.63     1:22.94 (43.31)     2:14.35 (51.41)     2:53.82 (39.47)
JO - Division
  1 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR          3:15.00    2:54.29 JO
                  40.55     1:26.12 (45.57)     2:15.51 (49.39)     2:54.29 (38.78)
SILV - Division
  1 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  3:21.67    2:59.32 SILV
                  41.53     1:29.97 (48.44)     2:19.05 (49.08)     2:59.32 (40.27)
  2 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR  3:07.41    2:59.97 SILV
                  41.57     1:27.25 (45.68)     2:19.51 (52.26)     2:59.97 (40.46)
  3 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          3:05.00    3:00.26 SILV
                  43.38     1:29.43 (46.05)     2:19.87 (50.44)     3:00.26 (40.39)
  4 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR    3:16.95    3:07.62 SILV
                  43.46     1:34.01 (50.55)     2:25.28 (51.27)     3:07.62 (42.34)
  5 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR    3:05.44    3:08.97 SILV
                                1:31.84 ( )     2:27.20 (55.36)     3:08.97 (41.77)
  6 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR              3:12.20    3:13.49 SILV
                  47.91     1:35.47 (47.56)     2:28.56 (53.09)     3:13.49 (44.93)
  7 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  3:28.67    3:16.88 SILV
                  48.65     1:37.37 (48.72)     2:36.53 (59.16)     3:16.88 (40.35)
AGE - Division
  1 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR  3:28.77    3:20.06
                  47.13     1:40.20 (53.07)     2:36.01 (55.81)     3:20.06 (44.05)
  2 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR              3:24.28    3:20.87
                  48.91     1:40.93 (52.02)     2:35.95 (55.02)     3:20.87 (44.92)
  3 Concannon, Julie           9 LBA-MR               3:24.11    3:27.95
Non-Award Division
 -- Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR    3:28.14         DQ
                  48.04     1:40.80 (52.76)     2:38.26 (57.46)

Event 32  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:18.51    5/1/2000 D.Simco, BGNW-MR
                2:59.29  ZQ
                2:59.99  JO
                3:00.00  QUAL
                3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Eid, Alex                 10 Badger-MR            3:00.80    2:48.56 ZQ
                  36.00     1:20.23 (44.23)     2:11.61 (51.38)     2:48.56 (36.95)
  2 Hogan, Brett R            10 Badger-MR            3:04.55    2:49.84 ZQ
                  37.76     1:21.49 (43.73)     2:13.61 (52.12)     2:49.84 (36.23)
  3 Zhivkov, Panio G          10 Apex-MR              2:59.99    2:54.03 ZQ
                  35.74     1:21.69 (45.95)     2:13.10 (51.41)     2:54.03 (40.93)
  4 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR              3:01.00    2:59.18 ZQ
                  40.88     1:25.99 (45.11)     2:20.17 (54.18)     2:59.18 (39.01)
SILV - Division
  1 Hogan, Colin J             9 Badger-MR            3:03.91    3:00.24 SILV
                  38.39     1:25.04 (46.65)     2:20.99 (55.95)     3:00.24 (39.25)
  2 Barry, Charles             9 Badger-MR            3:01.41    3:10.63 SILV
                  43.23     1:30.37 (47.14)   2:30.56 (1:00.19)     3:10.63 (40.07)
  3 Concannon, Joey           10 LBA-MR               3:07.43    3:13.02 SILV
                  42.51     1:34.82 (52.31)     2:28.87 (54.05)     3:13.02 (44.15)
  4 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR            3:29.95    3:15.16 SILV
                  42.21     1:32.40 (50.19)     2:31.59 (59.19)     3:15.16 (43.57)
  5 Chik, Colin               10 Shy/ Seals-MR             NT    3:17.48 SILV
                  42.01     1:28.59 (46.58)   2:30.30 (1:01.71)     3:17.48 (47.18)
AGE - Division
  1 Polishuk, Mark            10 Basc-MR              3:10.20    3:27.97
                  52.75     1:39.29 (46.54)   2:43.31 (1:04.02)     3:27.97 (44.66)
  2 Smidt, David              10 Shy/ Seals-MR        3:29.13    3:28.80
                  48.54     1:44.02 (55.48)     2:43.85 (59.83)     3:28.80 (44.95)

Event 33  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:03.47  11/22/2002 JULIA E. SMIT at NEW YORK STAT, TVSC-MR
                2:20.49  ZQ
                2:24.99  JO
                2:25.00  QUAL
                2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Casado, Laurie            14 Ciy-MR               2:27.50    2:23.83 JO
                  31.38     1:11.03 (39.65)     1:50.18 (39.15)     2:23.83 (33.65)
  2 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR              2:26.03    2:24.00 JO
                  30.83     1:08.40 (37.57)     1:51.56 (43.16)     2:24.00 (32.44)
  3 Trinidad, Ayla            14 RedTails-MR          2:26.44    2:24.33 JO
                  30.24     1:06.59 (36.35)     1:51.42 (44.83)     2:24.33 (32.91)
SILV - Division
  1 Mrozinski, Melissa        13 Basc-MR              2:29.36    2:25.31 SILV
                  31.36     1:08.89 (37.53)     1:53.50 (44.61)     2:25.31 (31.81)
  2 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    2:25.93    2:25.82 SILV
                  30.79     1:07.00 (36.21)     1:52.82 (45.82)     2:25.82 (33.00)
  3 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  2:29.98    2:31.28 SILV
                  34.69     1:14.16 (39.47)     1:57.31 (43.15)     2:31.28 (33.97)
  4 Giberson, Kari            14 Basc-MR              2:33.82    2:31.57 SILV
                  36.57     1:12.71 (36.14)     1:57.27 (44.56)     2:31.57 (34.30)
  5 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  2:30.70    2:32.28 SILV
                  33.52     1:12.38 (38.86)     1:58.31 (45.93)     2:32.28 (33.97)
  6 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:32.66    2:33.14 SILV
                  33.43     1:13.16 (39.73)     1:59.97 (46.81)     2:33.14 (33.17)
  7 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                2:27.34    2:33.88 SILV
                  32.14     1:11.05 (38.91)     1:57.27 (46.22)     2:33.88 (36.61)
  8 Salgado, Laura S          13 Twisters-MR          2:35.60    2:34.96 SILV
                  32.65     1:12.38 (39.73)     1:59.63 (47.25)     2:34.96 (35.33)
  9 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR          2:42.93    2:36.57 SILV
                  34.88     1:15.59 (40.71)     2:02.42 (46.83)     2:36.57 (34.15)
 10 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  2:38.96    2:36.76 SILV
                  34.03     1:13.86 (39.83)     2:00.83 (46.97)     2:36.76 (35.93)
 11 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  2:36.43    2:37.50 SILV
                  34.48     1:14.42 (39.94)     2:03.21 (48.79)     2:37.50 (34.29)
 12 Wadolowska, Julia         13 Twisters-MR          2:35.57    2:37.86 SILV
                  33.29     1:16.27 (42.98)     2:06.44 (50.17)     2:37.86 (31.42)
 13 Stenger, Alexa            13 LBA-MR               2:33.20    2:38.04 SILV
                  35.91     1:16.26 (40.35)     2:03.13 (46.87)     2:38.04 (34.91)
 14 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:36.62    2:38.29 SILV
                  35.16     1:15.18 (40.02)     2:03.80 (48.62)     2:38.29 (34.49)
 15 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    2:32.82    2:38.31 SILV
                  35.50     1:17.00 (41.50)     2:02.81 (45.81)     2:38.31 (35.50)
 16 Rubin, Ada L              14 Agua Swim Team-MR    2:36.07    2:39.77 SILV
                  36.42     1:18.37 (41.95)     2:04.00 (45.63)     2:39.77 (35.77)
 17 Kelly, Shavon             14 LBA-MR               2:38.82    2:39.82 SILV
                  36.00     1:16.97 (40.97)     2:04.27 (47.30)     2:39.82 (35.55)
 18 Dias, Marcela K           13 Twisters-MR          2:45.62    2:40.16 SILV
                  36.76     1:18.61 (41.85)     2:05.26 (46.65)     2:40.16 (34.90)
 19 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR          2:38.48    2:40.75 SILV
                  35.06     1:15.97 (40.91)     2:03.89 (47.92)     2:40.75 (36.86)
 20 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            2:41.54    2:41.23 SILV
                  34.29     1:16.58 (42.29)     2:05.17 (48.59)     2:41.23 (36.06)
 21 McCabe, Jennifer          14 Ciy-MR               2:51.63    2:44.93 SILV
                                1:21.30 ( )     2:06.87 (45.57)     2:44.93 (38.06)
 22 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR            2:36.37    2:45.11 SILV
                  36.51     1:19.66 (43.15)     2:08.21 (48.55)     2:45.11 (36.90)
 23 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  2:53.39    2:47.45 SILV
                  35.81     1:19.03 (43.22)     2:09.29 (50.26)     2:47.45 (38.16)
 -- McGowan, Jllian           14 Badger-MR            2:34.43         DQ
                  34.08     1:12.88 (38.80)     2:00.61 (47.73)          DQ (34.98)
 -- Yildirim, Nesli           13 Agua Swim Team-MR    2:46.30         DQ
                  35.91     1:18.84 (42.93)     2:09.03 (50.19)          DQ (36.33)
AGE - Division
  1 Colella, Alexandra        13 Basc-MR              2:47.89    2:48.12
                  37.61     1:20.58 (42.97)     2:07.92 (47.34)     2:48.12 (40.20)
  2 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          3:00.09    2:51.22
                  37.88     1:22.82 (44.94)     2:11.72 (48.90)     2:51.22 (39.50)
  3 Boulbol, Lauren E         13 HS-MR                2:51.22    2:53.13
                  40.44     1:23.87 (43.43)     2:13.02 (49.15)     2:53.13 (40.11)
  4 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR    2:46.36    2:53.76
                  41.37     1:24.05 (42.68)     2:15.10 (51.05)     2:53.76 (38.66)
  5 Rouchou, Lauren           13 Badger-MR            2:52.38    2:54.58
                  37.94     1:25.83 (47.89)     2:15.40 (49.57)     2:54.58 (39.18)
  6 Georgescu, Mary A         13 Agua Swim Team-MR    3:00.58    2:55.63
                  40.24     1:23.87 (43.63)     2:14.29 (50.42)     2:55.63 (41.34)
  7 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  2:55.82    3:00.07
                  41.50     1:24.42 (42.92)     2:18.45 (54.03)     3:00.07 (41.62)
  8 Harrison, Laura           13 Ciy-MR               3:11.07    3:13.67
                  44.13     1:33.93 (49.80)     2:30.10 (56.17)     3:13.67 (43.57)
  9 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR    3:11.65    3:15.19
                  44.33     1:33.84 (49.51)     2:29.25 (55.41)     3:15.19 (45.94)
 10 Ducasse, Sheila           13 RedTails-MR          3:20.09    3:28.70
                  43.35     1:37.56 (54.21)   2:42.20 (1:04.64)     3:28.70 (46.50)

Event 34  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:55.70   4/30/1998 D.Kahn, TS-MR
                2:15.29  ZQ
                2:18.99  JO
                2:19.00  QUAL
                2:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR          2:17.75    2:18.04 JO
                  29.94     1:07.99 (38.05)     1:46.03 (38.04)     2:18.04 (32.01)
  2 Gleason, David X          14 Agua Swim Team-MR    2:20.55    2:18.13 JO
                  29.65     1:04.10 (34.45)     1:47.71 (43.61)     2:18.13 (30.42)
SILV - Division
  1 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        2:20.20    2:20.68 SILV
                  30.48     1:08.87 (38.39)     1:49.94 (41.07)     2:20.68 (30.74)
  2 Feeley, Ryan J            13 Badger-MR            2:22.80    2:22.57 SILV
                  32.67     1:10.37 (37.70)     1:53.71 (43.34)     2:22.57 (28.86)
  3 Duch, Jack                14 RedTails-MR          2:33.23    2:23.68 SILV
                  30.95     1:05.57 (34.62)     1:51.85 (46.28)     2:23.68 (31.83)
  4 Feeley, Dan               14 Badger-MR            2:27.50    2:23.87 SILV
                  33.73     1:11.92 (38.19)     1:53.38 (41.46)     2:23.87 (30.49)
  5 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    2:22.87    2:24.00 SILV
                  29.98     1:08.82 (38.84)     1:52.49 (43.67)     2:24.00 (31.51)
AGE - Division
  1 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    2:31.89    2:30.69
                  33.62     1:12.21 (38.59)     1:56.99 (44.78)     2:30.69 (33.70)
  2 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  2:36.51    2:33.28
                  32.71     1:12.01 (39.30)     1:59.23 (47.22)     2:33.28 (34.05)
  3 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR          2:30.01    2:34.04
                  36.21     1:16.08 (39.87)     1:57.56 (41.48)     2:34.04 (36.48)
  4 Love, mike                14 Badger-MR            2:28.88    2:34.94
                  33.58     1:14.25 (40.67)     2:00.41 (46.16)     2:34.94 (34.53)
  5 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  2:37.69    2:35.54
                  33.98     1:15.10 (41.12)     2:01.53 (46.43)     2:35.54 (34.01)
  6 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  2:38.29    2:38.89
                  35.34     1:14.60 (39.26)     2:01.97 (47.37)     2:38.89 (36.92)
  7 Lee, Marc A               13 Apex-MR                   NT    2:39.80
                  35.27     1:17.28 (42.01)     2:05.32 (48.04)     2:39.80 (34.48)
  8 Derevenda, Tadeush        14 Shy/ Seals-MR        2:51.30    2:43.22
                  36.56     1:19.76 (43.20)     2:05.68 (45.92)     2:43.22 (37.54)
  9 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  3:05.88    2:48.21
                  35.68     1:19.11 (43.43)     2:08.74 (49.63)     2:48.21 (39.47)
 10 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  2:57.36    2:54.50
                  39.73     1:23.23 (43.50)     2:14.87 (51.64)     2:54.50 (39.63)
 11 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR  2:58.01    2:58.46
                  38.51     1:24.68 (46.17)     2:19.80 (55.12)     2:58.46 (38.66)
 12 Stefanko, Igor            13 Shy/ Seals-MR        3:03.09    3:07.82
                  46.27     1:31.81 (45.54)     2:22.87 (51.06)     3:07.82 (44.95)
 -- Shala, Chip               13 Apex-MR              3:00.00         DQ
                  34.85     1:14.15 (39.30)     2:04.89 (50.74)          DQ (36.16)
 -- D'Onofrio, Jonathan       14 Basc-MR              2:35.11         DQ
                  37.01     1:17.57 (40.56)     1:59.55 (41.98)          DQ (33.53)
 -- Powers-young, Sean        13 Badger-MR            3:09.71         DQ
                  40.41     1:30.58 (50.17)     2:21.65 (51.07)          DQ (42.04)

Event 35  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:47.55   4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
                2:02.89  ZQ
                2:05.99  JO
                2:06.00  QUAL
                2:16.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Quach, Michele            17 Apex-MR              2:08.88    2:11.50 SILV
                  30.48     1:02.74 (32.26)     1:36.21 (33.47)     2:11.50 (35.29)
  2 Anderson, Lisa            15 Basc-MR              2:12.73    2:11.59 SILV
                  29.97     1:02.88 (32.91)     1:37.13 (34.25)     2:11.59 (34.46)
  3 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR            2:08.82    2:14.35 SILV
                  29.28     1:02.88 (33.60)     1:38.40 (35.52)     2:14.35 (35.95)
  4 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR  2:12.86    2:15.20 SILV
                  29.68     1:03.66 (33.98)     1:39.58 (35.92)     2:15.20 (35.62)
AGE - Division
  1 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR  2:15.67    2:17.25
                  30.00     1:03.90 (33.90)     1:40.41 (36.51)     2:17.25 (36.84)
  2 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  2:18.17    2:17.39
                  30.75     1:04.88 (34.13)     1:41.37 (36.49)     2:17.39 (36.02)
  3 Parra, Yesenia            15 Badger-MR            2:17.69    2:19.25
                  32.02     1:07.54 (35.52)     1:43.87 (36.33)     2:19.25 (35.38)
  4 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              2:24.54    2:21.02
                  32.84     1:09.23 (36.39)     1:45.44 (36.21)     2:21.02 (35.58)
  5 Lusher, Samantha R        16 Apex-MR              2:19.21    2:23.03
                  33.01     1:09.18 (36.17)     1:46.48 (37.30)     2:23.03 (36.55)
  6 Miller, Sydney R          15 Agua Swim Team-MR    2:15.02    2:23.42
                  32.13     1:08.57 (36.44)     1:45.99 (37.42)     2:23.42 (37.43)
  7 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  2:38.01    2:23.55
                  30.61     1:06.38 (35.77)     1:44.92 (38.54)     2:23.55 (38.63)
  8 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  2:27.61    2:24.86
                  35.09     1:11.82 (36.73)     1:48.61 (36.79)     2:24.86 (36.25)
  9 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR    2:21.17    2:24.93
                  33.59     1:10.36 (36.77)     1:48.05 (37.69)     2:24.93 (36.88)
 10 Johnson, Danielle M       16 Express Swimming-MR  2:31.67    2:28.09
                  31.72     1:08.81 (37.09)     1:48.95 (40.14)     2:28.09 (39.14)
 11 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  2:28.98    2:29.24
                  35.22     1:13.27 (38.05)     1:50.98 (37.71)     2:29.24 (38.26)
 12 Suarez, Iliana            15 Ciy-MR               2:29.05    2:30.74
                  35.86     1:13.38 (37.52)     1:52.40 (39.02)     2:30.74 (38.34)
 13 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              2:25.51    2:31.44
                  33.97     1:11.40 (37.43)     1:51.22 (39.82)     2:31.44 (40.22)
 14 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR              2:36.68    2:45.15
                  37.17     1:19.12 (41.95)   2:45.15 (1:26.03)

Event 36  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:38.09   4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                1:52.99  ZQ
                1:54.99  JO
                1:55.00  QUAL
                2:01.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Bennett, Brian H          16 Express Swimming-MR  1:58.90    1:54.71 JO
                  25.93       54.64 (28.71)     1:23.80 (29.16)     1:54.71 (30.91)
  2 Pazmino, Mauro F          15 Twisters-MR          1:59.06    1:54.91 JO
                  26.71       55.99 (29.28)     1:26.46 (30.47)     1:54.91 (28.45)
SILV - Division
  1 James, Darnell D          18 Apex-MR              1:57.74    1:55.35 SILV
                  27.81       57.19 (29.38)     1:26.41 (29.22)     1:55.35 (28.94)
  2 Penyevsky, Sergey         17 Shy/ Seals-MR        1:56.45    1:56.00 SILV
                  26.70       55.81 (29.11)     1:25.99 (30.18)     1:56.00 (30.01)
  3 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR    1:57.88    1:56.89 SILV
                  27.47       57.03 (29.56)     1:27.13 (30.10)     1:56.89 (29.76)
  4 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR          2:05.09    1:57.51 SILV
                  27.49       56.63 (29.14)     1:27.44 (30.81)     1:57.51 (30.07)
  5 Johanson, Tim             15 Badger-MR            2:02.00    1:58.52 SILV
                  26.86       56.41 (29.55)     1:27.63 (31.22)     1:58.52 (30.89)
  6 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR    1:58.51    1:58.56 SILV
                  27.82       57.69 (29.87)     1:27.85 (30.16)     1:58.56 (30.71)
  7 Chornyy, Valeriy V        18 Agua Swim Team-MR    2:02.49    2:01.01 SILV
                  27.59       58.15 (30.56)     1:29.72 (31.57)     2:01.01 (31.29)
  8 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR               1:59.24    2:01.45 SILV
                  27.41       57.92 (30.51)     1:29.90 (31.98)     2:01.45 (31.55)
AGE - Division
  1 Brulhardt, David A        17 Twisters-MR          2:05.51    2:01.95
                  27.67       58.61 (30.94)     1:30.27 (31.66)     2:01.95 (31.68)
  2 Narvaez, Marco            15 RedTails-MR          2:02.87    2:03.15
                  26.74       58.38 (31.64)     1:31.15 (32.77)     2:03.15 (32.00)
  3 Pena, Hector A            18 Apex-MR              2:01.15    2:03.68
                  28.44       59.31 (30.87)     1:30.97 (31.66)     2:03.68 (32.71)
  4 Olivier, Francisco        16 RedTails-MR          2:03.22    2:04.49
                  26.94       57.89 (30.95)     1:31.05 (33.16)     2:04.49 (33.44)
  5 Bodden, Joe               17 Apex-MR                   NT    2:04.50
                  26.03       56.74 (30.71)     1:29.18 (32.44)     2:04.50 (35.32)
  6 Chow, Kyle W              15 Badger-MR            2:03.05    2:04.53
                  28.28     1:00.21 (31.93)     1:33.57 (33.36)     2:04.53 (30.96)
  7 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          2:12.45    2:05.36
                  27.42       58.97 (31.55)     1:32.80 (33.83)     2:05.36 (32.56)
  8 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    2:07.68    2:05.46
                  27.77       59.52 (31.75)     1:32.79 (33.27)     2:05.46 (32.67)
  9 Shala, Kris               18 Apex-MR              2:07.54    2:07.67
                  28.13     1:01.35 (33.22)     1:36.31 (34.96)     2:07.67 (31.36)
 10 Tolkach, Igor             16 Shy/ Seals-MR        2:05.70    2:08.09
                  28.74     1:00.51 (31.77)     1:34.07 (33.56)     2:08.09 (34.02)
 11 Chow, Daniel              17 Badger-MR            2:01.50    2:08.84
                  27.84   2:08.84 (1:41.00)
 12 Bennett, Donald           15 Basc-MR              2:03.09    2:09.51
                  28.99     1:02.19 (33.20)     1:36.52 (34.33)     2:09.51 (32.99)
 13 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  2:13.55    2:11.20
 14 Bermudez, Jonathan        18 Twisters-MR          2:15.00    2:11.51
                  31.04     1:03.47 (32.43)     1:37.59 (34.12)     2:11.51 (33.92)
 15 Dalessio, Michael         15 Basc-MR              2:10.96    2:15.55
                  30.86     1:05.54 (34.68)     1:41.18 (35.64)     2:15.55 (34.37)
 16 Justo, Fermin             18 RedTails-MR          2:15.75    2:17.50
                  30.03     1:04.68 (34.65)     1:41.75 (37.07)     2:17.50 (35.75)
 17 Derby, Jimmy F            15 Ciy-MR               2:05.98    2:18.03
                  28.82     1:03.52 (34.70)     1:40.33 (36.81)     2:18.03 (37.70)
 18 Wei, David                18 KRKN-MR              2:15.00    2:19.55
                  30.81     1:05.77 (34.96)     1:42.79 (37.02)     2:19.55 (36.76)
 19 Shala, Nick               15 Apex-MR              2:26.13    2:21.74
                  30.87     1:06.50 (35.63)     1:45.09 (38.59)     2:21.74 (36.65)
 20 Guerrero, Steve D         18 Apex-MR              2:27.74    2:24.93
                  33.26     1:09.76 (36.50)     1:46.76 (37.00)     2:24.93 (38.17)
 21 Allen, Arthur R           16 Express Swimming-MR  2:45.01    2:39.83
                  33.02     1:11.45 (38.43)     1:55.92 (44.47)     2:39.83 (43.91)
 22 Persia, Martin E          17 Apex-MR              2:30.00    2:42.25
                  32.59     1:12.18 (39.59)     1:56.98 (44.80)     2:42.25 (45.27)
 23 Lau, Vincent              17 Apex-MR              2:53.21    2:47.62
                  34.67     1:15.23 (40.56)     2:00.74 (45.51)     2:47.62 (46.88)
 -- D'Onofrio, Pasqual        17 Basc-MR              2:12.68         DQ
                                1:05.44 ( )     1:41.33 (35.89)          DQ (33.58)

Event 37  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 31.26    5/1/1997 A.Mantey, NDAC-MR
                36.09  ZQ
                37.49  JO
                37.50  QUAL
                44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR    39.36      36.63 JO
  2 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR    39.45      37.45 JO
SILV - Division
  1 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR    37.81      37.61 SILV
  2 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR              39.67      38.36 SILV
  3 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR      39.78      38.46 SILV
  4 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR            40.60      38.87 SILV
  5 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR    39.28      39.19 SILV
  6 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR      41.60      39.35 SILV
  7 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    41.42      39.42 SILV
  8 Lazare, Libby             12 Badger-MR              39.21      39.63 SILV
  9 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR    40.46      39.66 SILV
 10 Diaz, Susan               12 Twisters-MR            41.46      39.83 SILV
 11 Laskowski, Caroline       11 Twisters-MR            41.82      40.12 SILV
 12 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR    40.77      40.21 SILV
 13 Lloyd, Cecilia            12 Ciy-MR                 40.61      40.26 SILV
 14 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR            40.02      40.50 SILV
 15 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR    42.43      40.93 SILV
 16 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR    40.88      40.95 SILV
 17 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR            41.46      41.23 SILV
 18 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR            41.75      41.80 SILV
 19 Sears, Nicole             11 Badger-MR              44.42      41.91 SILV
 20 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR                44.34      42.40 SILV
 21 Bruton, Julia             11 Badger-MR              45.14      42.45 SILV
 22 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR      46.13      42.69 SILV
 23 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR                 42.76      43.28 SILV
 24 Archer, Rande             11 Twisters-MR            46.26      43.42 SILV
 25 Cooke, Farrell E          12 Badger-MR              42.95      43.59 SILV
 26 Geller, Rebecca E         12 Ciy-MR                 44.47      43.82 SILV
 27 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                  44.77      43.97 SILV
AGE - Division
  1 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    42.56      44.73
  1 Fufidio, Andrea L         11 Badger-MR              43.80      44.73
  3 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR    44.00      44.79
  4 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR    47.33      44.80
  5 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR    45.99      44.82
  5 Rasquin, Megan            11 Express Swimming-MR    47.21      44.82
  7 Onah, Kimberly            11 Basc-MR                45.11      44.90
  8 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    45.23      45.18
  9 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR                 45.03      45.38
 10 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR      45.05      45.68
 11 Salgado, Catalina         12 Twisters-MR            48.98      46.93
 12 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    49.56      47.52
 13 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      49.76      47.62
 14 Zaretskaia, Ekaterina     11 Shy/ Seals-MR             NT      47.63
 15 Derby, Katie M            11 Ciy-MR                 46.81      47.71
 16 Batista, Demelly          12 RedTails-MR            52.29      47.73
 17 Nunez, Thalia             12 RedTails-MR            48.21      48.95
 18 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    51.56      49.25
 19 Lee, Courtney M           11 HS-MR                  51.65      49.29
 20 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR    49.00      49.42
 21 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR    47.31      49.64
 22 Hogan, Fiona R            11 Ciy-MR                 49.63      50.50
 23 Nicchi, Noelle            12 Basc-MR                54.42      50.56
 24 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    55.06      51.62
 25 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR            57.71      54.35
 26 Ducasse, Cynthia          12 RedTails-MR            50.69      55.26
 27 Manning, Shanice          11 RedTails-MR          1:05.09      59.63
 28 Berroa, Gabriela          11 RedTails-MR          1:08.20    1:02.59
 -- Nunez, Nadyli             12 RedTails-MR            59.59         DQ

Event 38  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 28.24    5/1/1994 C.Miller, LIAC-MR
                37.49  ZQ
                38.09  JO
                38.10  QUAL
                43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR            39.48      37.33 ZQ
SILV - Division
  1 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR            38.14      38.49 SILV
  2 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR            38.98      39.42 SILV
  2 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    40.18      39.42 SILV
  4 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR                 39.06      39.77 SILV
  5 Pollastro, Robert         11 Basc-MR                39.63      40.15 SILV
  6 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR            39.84      40.36 SILV
  7 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR      41.89      40.61 SILV
  8 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR            41.22      40.65 SILV
  9 Wadolowski, Thomas        11 Twisters-MR            40.60      40.73 SILV
 10 Kolesnik, George          11 Basc-MR                41.33      41.02 SILV
 11 Nash, John                12 LBA-MR                 42.68      41.26 SILV
 12 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR    41.48      41.47 SILV
 13 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR              42.45      42.50 SILV
 14 Dalessio, Andrew          12 Basc-MR                42.58      42.67 SILV
 -- Yamout, Nader             11 Twisters-MR            42.08         DQ
AGE - Division
  1 Yao, NanNan               11 KRKN-MR                42.30      43.86
  2 McCalla, David            11 Ciy-MR                 45.73      44.01
  3 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR      46.40      44.78
  4 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR              45.06      45.01
  5 Baravik, Dzianis          11 Shy/ Seals-MR          47.21      45.46
  6 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR    42.49      45.81
  7 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR      47.06      46.41
  8 Turek-Herman, Josh        11 Ciy-MR                 47.25      47.43
  9 Li, Collin                11 Ciy-MR                 48.18      48.16
 10 Tseyko, Alexander         11 Shy/ Seals-MR             NT      48.42
 11 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR      50.39      49.55
 12 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR  1:01.22      49.77
 13 Gupta, Vivek              11 Ciy-MR                 55.44      50.12
 14 Pu, Andrew                11 Twisters-MR            52.33      51.99
 15 Elie, Daniel              11 RedTails-MR            55.89      52.44
 16 DeBrady, Chinelo C        11 Ciy-MR                 55.51      55.95
 17 Velandia, Sebastian       11 Twisters-MR            54.97      56.98
 -- Matskovsky, Michael       11 Basc-MR              1:00.21         DQ

Event 39  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.36   4/30/1996 V.Frolova, BSC-MR
                1:13.79  ZQ
                1:16.19  JO
                1:16.20  QUAL
                1:23.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Wong, Bethany K           16 Twisters-MR          1:15.16    1:16.44 SILV
                  36.15     1:16.44 (40.29)
  2 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:17.35    1:17.14 SILV
                  36.35     1:17.14 (40.79)
  3 Kwa, Carolyn G            18 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.16 SILV
                  36.70     1:18.16 (41.46)
  4 Zweig, Julia A            16 Agua Swim Team-MR    1:18.07    1:19.15 SILV
                  37.37     1:19.15 (41.78)
  5 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR            1:16.46    1:19.36 SILV
                  36.84     1:19.36 (42.52)
  6 Fufido, Maria             16 Badger-MR            1:18.38    1:20.59 SILV
                  37.85     1:20.59 (42.74)
  7 Lau, Jessica              16 Twisters-MR          1:23.62    1:22.58 SILV
                  39.67     1:22.58 (42.91)
AGE - Division
  1 Rouchou, Brittany         15 Badger-MR            1:20.84    1:24.44
                  39.96     1:24.44 (44.48)
  2 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  1:24.62    1:24.98
                  40.55     1:24.98 (44.43)
  3 Johnson, Danielle M       16 Express Swimming-MR  1:28.44    1:25.66
                  41.09     1:25.66 (44.57)
  4 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  1:31.22    1:26.65
                  39.95     1:26.65 (46.70)
  5 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR    1:25.07    1:28.85
                  42.31     1:28.85 (46.54)
  6 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR              1:35.64    1:36.64
                  45.40     1:36.64 (51.24)

Event 40  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 56.41   4/30/1999 T.Pruitt, TS-MR
              1:07.49  ZQ
              1:08.49  JO
              1:08.50  QUAL
              1:13.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Wong, Justin              16 Twisters-MR          1:11.03    1:09.26 SILV
                  32.01     1:09.26 (37.25)
  2 Penyevsky, Sergey         17 Shy/ Seals-MR        1:10.75    1:09.65 SILV
                  33.42     1:09.65 (36.23)
  3 Kitaygorodsky, Alex       15 Shy/ Seals-MR        1:12.16    1:10.40 SILV
                  32.87     1:10.40 (37.53)
  4 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  1:10.69    1:11.14 SILV
                  32.78     1:11.14 (38.36)
AGE - Division
  1 Shalmiyev, Emil           17 Agua Swim Team-MR    1:16.82    1:14.03
                  35.53     1:14.03 (38.50)
  2 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    1:14.19    1:15.07
                  35.52     1:15.07 (39.55)
  3 Hua, Terry                18 RedTails-MR          1:20.09    1:15.41
                  35.06     1:15.41 (40.35)
  4 Wei, David                18 KRKN-MR              1:16.00    1:17.99
                  36.75     1:17.99 (41.24)
  5 Shala, Nick               15 Apex-MR              1:18.30    1:18.13
                  36.98     1:18.13 (41.15)
  6 Bermudez, Jonathan        18 Twisters-MR          1:15.00    1:18.17
                  37.11     1:18.17 (41.06)
  7 Pena, Hector A            18 Apex-MR              1:16.43    1:19.09
                  37.55     1:19.09 (41.54)
  8 Shala, Kris               18 Apex-MR              1:16.60    1:20.99
                  38.21     1:20.99 (42.78)
  9 Navy, Marc                16 Flying Dolphins-MR   1:27.29    1:27.59
                  41.71     1:27.59 (45.88)

Event 41  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 24.94    5/1/1992 M.Lavery, YMID-MR
                27.89  ZQ
                28.69  JO
                28.70  QUAL
                32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR              29.32      28.29 JO
  2 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR            28.25      28.42 JO
SILV - Division
  1 Santana, Melissa          12 RedTails-MR            28.74      29.29 SILV
  2 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR              28.98      29.44 SILV
  3 Diaz, Susan               12 Twisters-MR            30.43      29.57 SILV
  4 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR      30.01      29.79 SILV
  5 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR    29.45      29.89 SILV
  6 Lazare, Libby             12 Badger-MR              30.10      29.93 SILV
  7 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR      30.12      30.17 SILV
  8 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR    30.22      30.31 SILV
  8 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR                31.16      30.31 SILV
 10 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR    29.89      30.34 SILV
 11 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR            30.86      30.54 SILV
 12 Dease, Katie D            12 Basc-MR                29.41      30.64 SILV
 13 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR    31.45      30.71 SILV
 14 Sears, Nicole             11 Badger-MR              30.78      30.74 SILV
 15 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR                 29.70      30.75 SILV
 16 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    31.66      30.77 SILV
 17 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                  30.93      31.08 SILV
 18 Laskowski, Caroline       11 Twisters-MR            30.85      31.11 SILV
 19 Goco, Chryzl V            11 Ciy-MR                 30.70      31.21 SILV
 20 McGowan, Bridget          12 Badger-MR              30.29      31.35 SILV
 21 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR    33.13      31.36 SILV
 22 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR              30.95      31.40 SILV
 23 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR    31.13      31.75 SILV
 24 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR    32.08      31.88 SILV
 25 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR            31.68      31.92 SILV
 26 Malarczyk, Monica         11 Badger-MR              32.25      32.01 SILV
 27 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR     35.15      32.03 SILV
 28 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                  34.62      32.32 SILV
AGE - Division
  1 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    33.25      32.80
  2 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR            33.57      33.00
  3 Tiburzi, Nicole           12 Basc-MR                33.54      33.09
  4 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR            35.38      33.13
  5 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    35.66      33.40
  6 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR      34.41      33.43
  7 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR    35.49      33.44
  8 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR      36.18      33.73
  9 Derby, Katie M            11 Ciy-MR                 34.07      33.87
 10 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    35.77      33.98
 11 Onah, Kimberly            11 Basc-MR                34.78      34.22
 12 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR    39.00      34.32
 13 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR    34.43      34.67
 14 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR    35.05      34.92
 15 Bruton, Julia             11 Badger-MR              34.95      35.05
 16 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR    33.97      35.44
 17 Nunez, Nadyli             12 RedTails-MR            37.01      35.56
 18 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    36.54      35.71
 19 Ducasse, Cynthia          12 RedTails-MR            35.39      35.90
 20 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR    36.03      36.05
 21 Batista, Demelly          12 RedTails-MR            35.21      36.06
 22 Salgado, Catalina         12 Twisters-MR            36.62      36.09
 23 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR    45.41      36.44
 24 Nunez, Thalia             12 RedTails-MR            37.14      36.49
 25 Lee, Courtney M           11 HS-MR                  38.18      36.53
 26 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR    37.27      36.72
 27 Archer, Rande             11 Twisters-MR            39.83      36.73
 28 Rasquin, Megan            11 Express Swimming-MR    37.55      36.96
 29 Narvaez, Lucia            11 RedTails-MR            37.25      37.50
 30 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR     38.57      38.22
 31 Zaretskaia, Ekaterina     11 Shy/ Seals-MR             NT      38.26
 32 Zilberman, Stephanie A    11 Shy/ Seals-MR          39.08      38.93
 33 Nicchi, Noelle            12 Basc-MR                39.14      39.29
 34 Manning, Shanice          11 RedTails-MR            42.14      39.47
 35 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      41.17      39.59
 36 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR            39.43      40.65
 37 Alva, Connie              11 RedTails-MR            40.62      40.75
 38 Tirado, Marianela         12 RedTails-MR            42.09      40.78
 39 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    44.54      42.53
 40 Hogan, Fiona R            11 Ciy-MR                 44.12      42.78
 41 Berroa, Gabriela          11 RedTails-MR            46.04      46.96
 42 Woodbury, Alexis C        11 Apex-MR                45.00      48.36
 43 Smith, Chelsey            11 RedTails-MR            48.06      48.39
 44 Kim, Hannah               11 Apex-MR                45.50      54.62

Event 42  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.17    5/1/2000 N.Scott, BSC-MR
                27.59  ZQ
                28.69  JO
                28.70  QUAL
                32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Corrigan, Chris           12 LBA-MR                 29.07      28.13 JO
  2 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR            28.70      28.55 JO
SILV - Division
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            29.19      28.72 SILV
  2 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR    29.02      29.08 SILV
  3 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR                 28.76      29.66 SILV
  4 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR            29.18      29.68 SILV
  5 Wadolowski, Thomas        11 Twisters-MR            30.12      29.75 SILV
  6 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR            29.60      29.76 SILV
  7 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR     30.37      29.98 SILV
  8 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR            29.50      30.08 SILV
  9 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR    29.53      30.09 SILV
 10 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      31.81      30.36 SILV
 11 Dalessio, Andrew          12 Basc-MR                30.70      30.38 SILV
 12 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    30.38      30.66 SILV
 13 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR                30.30      30.89 SILV
 14 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR      31.79      30.95 SILV
 15 Nash, John                12 LBA-MR                 30.80      30.99 SILV
 16 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR                32.53      31.29 SILV
 17 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR              30.16      31.89 SILV
 18 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR    33.74      32.14 SILV
 19 Avdeev, Sergei I          12 Apex-MR                33.47      32.49 SILV
AGE - Division
  1 Ivicevic, Luka            11 US Swimming-US         59.00      32.92
  2 Lopez, John               12 Twisters-MR            33.18      33.07
  3 McCalla, David            11 Ciy-MR                 32.84      33.33
  4 Leahey, Ryan              11 LBA-MR                 32.28      33.50
  5 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR    33.46      33.61
  6 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR      34.20      34.06
  7 Tseyko, Alexander         11 Shy/ Seals-MR          37.08      34.88
  8 Pu, Andrew                11 Twisters-MR            35.09      35.45
  9 Wong, Michael             11 Twisters-MR            35.77      35.71
 10 Olivier, Tomas            12 RedTails-MR            39.17      36.36
 11 Gorokhovsky, Phillip      11 Shy/ Seals-MR          36.55      36.69
 12 Baravik, Dzianis          11 Shy/ Seals-MR          37.66      37.09
 13 Zlatanic, Viktor          12 US Swimming-US         59.00      37.56
 14 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR      35.81      37.77
 15 Szkolnicki, Mark          11 Apex-MR                36.94      37.83
 16 Elie, Daniel              11 RedTails-MR            41.23      38.22
 17 Yao, NanNan               11 KRKN-MR                36.30      38.30
 18 Gupta, Vivek              11 Ciy-MR                 38.23      38.51
 19 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR      38.53      39.05
 20 Velandia, Sebastian       11 Twisters-MR            41.99      39.26
 21 DeBrady, Chinelo C        11 Ciy-MR                 40.98      40.81
 22 Matskovsky, Michael       11 Basc-MR                47.30      42.17
 23 Beca, Flavius             11 Apex-MR                41.15      42.72
 24 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR    48.13      43.47
 25 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR    59.60      47.09

Event 43  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.35   4/30/1993 E.Smith, BSC-MR
                26.39  ZQ
                26.99  JO
                27.00  QUAL
                28.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Jonas, Lauren             17 Badger-MR              27.03      27.33 SILV
  2 Roseman, Alexandra A      17 Agua Swim Team-MR      27.60      27.34 SILV
  3 Walker, Tamar V           16 Agua Swim Team-MR      27.38      27.43 SILV
  4 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR      27.66      27.64 SILV
  5 Miller, Sydney R          15 Agua Swim Team-MR      27.31      27.84 SILV
  6 Anderson, Lisa            15 Basc-MR                27.98      28.05 SILV
  7 Parra, Yesenia            15 Badger-MR              28.02      28.23 SILV
  8 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR    28.44      28.26 SILV
  9 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR                29.16      28.49 SILV
AGE - Division
  1 Fufido, Maria             16 Badger-MR              28.42      28.81
  2 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR    28.10      28.82
  3 Johnson, Danielle M       16 Express Swimming-MR    31.88      29.05
  4 Espinal, Andrea           16 RedTails-MR            29.21      29.08
  5 Kwa, Carolyn G            18 Agua Swim Team-MR         NT      29.13
  6 Zweig, Julia A            16 Agua Swim Team-MR      30.26      29.30
  7 Corniel, Kristina         16 Badger-MR              28.00      29.37
  8 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR    30.28      29.65
  9 Lau, Jessica              16 Twisters-MR            29.21      29.90
 10 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR    31.96      30.15
 11 Rouchou, Brittany         15 Badger-MR              29.45      30.71
 12 Wong, Tiffany             15 Twisters-MR            31.61      31.26
 13 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR      31.34      31.58
 14 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR    32.39      31.84
 15 Miller, Jenny A           15 Apex-MR                30.53      32.35
 16 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR                35.25      34.65
 17 Narvaez, Elizabeth        17 RedTails-MR            34.09      36.13

Event 44  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 20.63   4/30/1999 J.Gage, TS-MR
                23.19  ZQ
                23.79  JO
                23.80  QUAL
                26.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Popper, Michael           17 LBA-MR                 23.87      23.58 JO
  2 Bodden, Joe               17 Apex-MR                23.81      23.77 JO
SILV - Division
  1 Pazmino, Mauro F          15 Twisters-MR            23.65      23.84 SILV
  2 Kamata, Muneki            15 NYCC-MR                24.63      24.20 SILV
  3 Olivier, Francisco        16 RedTails-MR            24.61      24.26 SILV
  4 Pena, Hector A            18 Apex-MR                23.85      24.38 SILV
  5 Altman-Kurosaki, Jonas Y  16 Agua Swim Team-MR      24.08      24.41 SILV
  6 Slouka, Zack              15 KRKN-MR                23.81      24.45 SILV
  7 Chornyy, Valeriy V        18 Agua Swim Team-MR      24.40      24.80 SILV
  8 Chow, Daniel              17 Badger-MR              24.29      24.89 SILV
  9 Narvaez, Marco            15 RedTails-MR            24.71      24.97 SILV
 10 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR      25.18      25.02 SILV
 11 Shalmiyev, Emil           17 Agua Swim Team-MR      26.00      25.06 SILV
 12 Brulhardt, David A        17 Twisters-MR            25.76      25.16 SILV
 13 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR    25.39      25.32 SILV
 14 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR      24.84      25.42 SILV
 15 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR                 25.25      25.55 SILV
 16 Johanson, Tim             15 Badger-MR              25.76      25.68 SILV
 17 Wong, Justin              16 Twisters-MR            25.16      25.79 SILV
 18 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR      25.44      26.06 SILV
 19 Chow, Kyle W              15 Badger-MR              25.73      26.07 SILV
 20 Tolkach, Igor             16 Shy/ Seals-MR          25.42      26.11 SILV
 21 Bennett, Donald           15 Basc-MR                26.36      26.29 SILV
 21 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR            27.10      26.29 SILV
AGE - Division
  1 Shala, Kris               18 Apex-MR                26.94      26.61
  2 Wei, David                18 KRKN-MR                26.20      26.67
  2 Navy, Marc                16 Flying Dolphins-MR     26.54      26.67
  4 Justo, Fermin             18 RedTails-MR            26.77      26.79
  4 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR    28.01      26.79
  6 Allen, Arthur R           16 Express Swimming-MR    28.01      27.57
  7 D'Onofrio, Pasqual        17 Basc-MR                27.93      28.35
  8 Kitaygorodsky, Alex       15 Shy/ Seals-MR          29.60      28.90
  9 Lau, Sampson              15 Apex-MR                31.00      29.20
 10 Bermudez, Jonathan        18 Twisters-MR            25.00      29.33
 11 Guerrero, Steve D         18 Apex-MR                32.44      29.52
 12 Persia, Martin E          17 Apex-MR                33.53      29.84
 13 Shala, Nick               15 Apex-MR                31.36      29.91
 14 Lau, Vincent              17 Apex-MR                30.10      30.34
 15 Aushev, Akhmet A          16 Apex-MR                30.00      33.21
 -- Dalessio, Michael         15 Basc-MR                27.68         DQ

Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 58.89    5/1/1997 C.Berg, MSC-MR
              1:09.59  ZQ
              1:12.29  JO
              1:12.30  QUAL
              1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:12.86    1:10.59 JO
                  34.69     1:10.59 (35.90)
  2 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR    1:16.69    1:11.62 JO
                  34.72     1:11.62 (36.90)
  3 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR          1:12.96    1:11.77 JO
                  35.16     1:11.77 (36.61)
SILV - Division
  1 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR    1:15.40    1:13.40 SILV
                  35.97     1:13.40 (37.43)
  2 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  1:14.62    1:13.84 SILV
                  35.79     1:13.84 (38.05)
  3 Sears, Nicole             11 Badger-MR            1:15.48    1:14.47 SILV
                  35.61     1:14.47 (38.86)
  4 Dease, Katie D            12 Basc-MR              1:14.63    1:14.93 SILV
                  37.24     1:14.93 (37.69)
  5 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:17.73    1:15.49 SILV
                  36.47     1:15.49 (39.02)
  6 McGowan, Bridget          12 Badger-MR            1:14.03    1:15.59 SILV
                  36.79     1:15.59 (38.80)
  7 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR    1:16.24    1:15.72 SILV
                  37.38     1:15.72 (38.34)
  8 Goco, Chryzl V            11 Ciy-MR               1:17.40    1:16.21 SILV
                  36.88     1:16.21 (39.33)
  9 Laskowski, Caroline       11 Twisters-MR          1:16.32    1:16.50 SILV
                  36.87     1:16.50 (39.63)
 10 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:21.29    1:17.29 SILV
                  38.19     1:17.29 (39.10)
 11 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  1:21.05    1:17.33 SILV
                  38.60     1:17.33 (38.73)
 12 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR            1:16.89    1:17.60 SILV
                  38.18     1:17.60 (39.42)
 13 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR              1:16.80    1:17.67 SILV
                  36.86     1:17.67 (40.81)
 14 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR            1:19.51    1:18.42 SILV
                  38.28     1:18.42 (40.14)
 15 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  1:19.80    1:18.61 SILV
                  38.33     1:18.61 (40.28)
 16 Tiburzi, Nicole           12 Basc-MR              1:21.86    1:19.41 SILV
                  38.55     1:19.41 (40.86)
 17 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  1:20.18    1:19.72 SILV
                  39.00     1:19.72 (40.72)
 18 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR  1:25.54    1:21.68 SILV
                  39.40     1:21.68 (42.28)
 19 Geller, Rebecca E         12 Ciy-MR               1:25.02    1:22.61 SILV
                  40.43     1:22.61 (42.18)
 20 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                1:24.93    1:22.74 SILV
                  41.20     1:22.74 (41.54)
 21 Fufidio, Andrea L         11 Badger-MR            1:23.53    1:23.79 SILV
                  40.50     1:23.79 (43.29)
 22 Lloyd, Cecilia            12 Ciy-MR               1:26.85    1:24.12 SILV
                  40.42     1:24.12 (43.70)
 22 Malarczyk, Monica         11 Badger-MR            1:22.66    1:24.12 SILV
                  40.45     1:24.12 (43.67)
 24 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR  1:26.60    1:24.69 SILV
                  41.67     1:24.69 (43.02)
 25 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR          1:23.99    1:24.84 SILV
                  40.68     1:24.84 (44.16)
 26 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:26.08    1:24.91 SILV
                  42.28     1:24.91 (42.63)
AGE - Division
  1 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR    1:28.80    1:26.41
                  43.19     1:26.41 (43.22)
  2 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR   1:26.81    1:26.50
                  41.74     1:26.50 (44.76)
  3 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  1:32.46    1:27.39
                  42.64     1:27.39 (44.75)
  4 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR  1:25.00    1:27.53
  5 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR  1:26.58    1:28.28
                  43.96     1:28.28 (44.32)
  6 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:31.20    1:28.47
                  43.97     1:28.47 (44.50)
  7 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:33.75    1:28.76
                  44.13     1:28.76 (44.63)
  8 Rasquin, Megan            11 Express Swimming-MR  1:28.11    1:29.06
                  43.55     1:29.06 (45.51)
  9 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR               1:38.48    1:29.17
                  43.49     1:29.17 (45.68)
 10 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR  1:37.00    1:29.63
                  43.90     1:29.63 (45.73)
 11 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR  1:34.91    1:32.74
                  43.99     1:32.74 (48.75)
 12 Lee, Courtney M           11 HS-MR                1:39.74    1:33.84
                  44.20     1:33.84 (49.64)
 13 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR   1:40.26    1:34.76
                  46.04     1:34.76 (48.72)
 14 Batista, Demelly          12 RedTails-MR          1:39.00    1:35.21
                  45.94     1:35.21 (49.27)
 15 Nunez, Nadyli             12 RedTails-MR          1:37.84    1:36.26
                  46.53     1:36.26 (49.73)
 16 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:37.65
                1:43.83         1:37.65 ( )
 17 Nicchi, Noelle            12 Basc-MR              1:46.22    1:45.04
                  50.00     1:45.04 (55.04)
 18 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:50.45    1:46.46
                  49.60     1:46.46 (56.86)
 19 Alva, Connie              11 RedTails-MR          1:45.90    1:46.92
                  50.50     1:46.92 (56.42)
 20 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR  1:56.76    1:47.97
                  52.35     1:47.97 (55.62)
 21 De Mattos, Tessia C       11 US Swimming-US       3:01.00    1:50.48
 -- Narvaez, Lucia            11 RedTails-MR          1:43.10         DQ
                  43.72          DQ (57.54)
 -- Zilberman, Stephanie A    11 Shy/ Seals-MR             NT         DQ
                  44.92          DQ (48.56)

Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 55.84    5/1/1996 N.Pai, MSC-MR
              1:10.59  ZQ
              1:13.99  JO
              1:14.00  QUAL
              1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          1:08.73    1:09.38 ZQ
                  33.32     1:09.38 (36.06)
  2 Bacci, Ryan D             12 Ciy-MR               1:15.55    1:10.11 ZQ
                  33.99     1:10.11 (36.12)
JO - Division
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:11.22    1:12.26 JO
                  35.09     1:12.26 (37.17)
  2 Dalessio, Andrew          12 Basc-MR              1:14.36    1:13.71 JO
                  36.04     1:13.71 (37.67)
SILV - Division
  1 Pollastro, Robert         11 Basc-MR              1:14.08    1:14.49 SILV
                  36.53     1:14.49 (37.96)
  2 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:18.43    1:15.47 SILV
                  37.19     1:15.47 (38.28)
  3 Wadolowski, Thomas        11 Twisters-MR          1:17.33    1:16.13 SILV
                  36.67     1:16.13 (39.46)
  4 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:16.28    1:16.19 SILV
                  36.89     1:16.19 (39.30)
  5 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  1:17.13    1:16.84 SILV
                  37.94     1:16.84 (38.90)
  6 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR  1:17.79    1:17.97 SILV
                  37.73     1:17.97 (40.24)
  7 Nash, John                12 LBA-MR               1:18.49    1:18.24 SILV
                  38.49     1:18.24 (39.75)
  7 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR          1:22.14    1:18.24 SILV
                  39.17     1:18.24 (39.07)
  9 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR   1:17.98    1:18.73 SILV
                  39.69     1:18.73 (39.04)
 10 Corrigan, Chris           12 LBA-MR               1:25.64    1:19.10 SILV
                  39.42     1:19.10 (39.68)
 11 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR    1:20.67    1:19.27 SILV
                  38.15     1:19.27 (41.12)
 12 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR              1:25.25    1:20.49 SILV
 13 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR  1:22.34    1:20.94 SILV
                  39.60     1:20.94 (41.34)
 14 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR            1:22.79    1:21.31 SILV
                  39.63     1:21.31 (41.68)
 15 Leahey, Ryan              11 LBA-MR               1:21.11    1:22.43 SILV
                  40.15     1:22.43 (42.28)
 16 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:30.00    1:22.52 SILV
                  40.06     1:22.52 (42.46)
 17 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR  1:27.83    1:24.29 SILV
                  41.10     1:24.29 (43.19)
 18 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:28.85    1:24.64 SILV
                  41.47     1:24.64 (43.17)
AGE - Division
  1 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:28.92
                  42.88     1:28.92 (46.04)
  2 Li, Collin                11 Ciy-MR               1:30.35    1:29.43
                  42.60     1:29.43 (46.83)
  3 Turek-Herman, Josh        11 Ciy-MR               1:29.33    1:29.62
                  44.26     1:29.62 (45.36)
  4 Gorokhovsky, Phillip      11 Shy/ Seals-MR        1:36.27    1:33.73
                  44.98     1:33.73 (48.75)
  5 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:33.05    1:37.74
                  46.78     1:37.74 (50.96)
  6 Baravik, Dzianis          11 Shy/ Seals-MR        1:43.85    1:41.21
                  48.43     1:41.21 (52.78)
  7 Velandia, Sebastian       11 Twisters-MR          1:45.00    1:43.53
                  49.43     1:43.53 (54.10)
  8 Matskovsky, Michael       11 Basc-MR              1:53.35    1:50.16
  9 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR  2:15.00    2:05.25
                1:00.65   2:05.25 (1:04.60)
 -- Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR  2:06.80         DQ
                  54.02        DQ (1:03.47)
 -- Gak, Milos M              11 US Swimming-US       3:00.00         DQ
                  53.36        DQ (1:04.61)

Event 47  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.37   4/30/1987 L.Loveless, BSC-MR
              1:06.29  ZQ
              1:06.49  JO
              1:06.50  QUAL
              1:13.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Quach, Michele            17 Apex-MR              1:06.91    1:07.35 SILV
                  32.43     1:07.35 (34.92)
  2 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:07.53    1:08.02 SILV
                  32.66     1:08.02 (35.36)
  3 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR            1:06.80    1:10.04 SILV
                  33.22     1:10.04 (36.82)
  4 Jonas, Lauren             17 Badger-MR            1:09.97    1:10.78 SILV
                  35.05     1:10.78 (35.73)
  5 Anderson, Lisa            15 Basc-MR              1:10.89    1:11.97 SILV
                  35.33     1:11.97 (36.64)
  6 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR  1:14.79    1:12.18 SILV
                  35.54     1:12.18 (36.64)
  7 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    1:07.86    1:12.33 SILV
                  35.26     1:12.33 (37.07)
  8 Walker, Tamar V           16 Agua Swim Team-MR    1:09.64    1:12.87 SILV
                  35.07     1:12.87 (37.80)
AGE - Division
  1 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  1:15.52    1:13.89
                  35.72     1:13.89 (38.17)
  2 Miller, Sydney R          15 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:15.30
                  37.14     1:15.30 (38.16)
  3 Espinal, Andrea           16 RedTails-MR          1:12.09    1:15.41
                  35.93     1:15.41 (39.48)
  4 Parra, Yesenia            15 Badger-MR            1:15.00    1:16.45
                  37.81     1:16.45 (38.64)
  5 Lusher, Samantha R        16 Apex-MR              1:12.70    1:17.09
                  38.07     1:17.09 (39.02)
  6 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  1:18.31    1:17.68
                  38.48     1:17.68 (39.20)
  7 Wong, Tiffany             15 Twisters-MR          1:20.00    1:18.13
                  39.32     1:18.13 (38.81)
  8 Suarez, Iliana            15 Ciy-MR               1:20.59    1:18.60
                  38.45     1:18.60 (40.15)
  9 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  1:18.79    1:20.16
                  39.38     1:20.16 (40.78)
 10 Corniel, Kristina         16 Badger-MR            1:15.00    1:21.85
                  38.83     1:21.85 (43.02)
 11 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              1:20.97    1:23.81
                  39.39     1:23.81 (44.42)
 12 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR              1:30.36    1:33.86

Event 48  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 49.54   4/30/1981 R.Carey, BSC-MR
                58.69  ZQ
              1:00.49  JO
              1:00.50  QUAL
              1:06.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR          1:05.09      58.15 ZQ
                  28.49       58.15 (29.66)
JO - Division
  1 Kamata, Muneki            15 NYCC-MR              1:00.82    1:00.05 JO
                  29.31     1:00.05 (30.74)
SILV - Division
  1 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR    1:02.66    1:01.26 SILV
                  29.84     1:01.26 (31.42)
  2 Brulhardt, David A        17 Twisters-MR          1:02.53    1:01.31 SILV
                  29.86     1:01.31 (31.45)
  3 Chow, Kyle W              15 Badger-MR            1:01.27    1:01.57 SILV
                  30.23     1:01.57 (31.34)
  4 Johanson, Tim             15 Badger-MR            1:05.03    1:02.49 SILV
                  30.50     1:02.49 (31.99)
  5 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:03.14 SILV
                  30.81     1:03.14 (32.33)
  6 Bennett, Brian H          16 Express Swimming-MR  1:07.07    1:03.49 SILV
                  30.49     1:03.49 (33.00)
  7 Bennett, Donald           15 Basc-MR              1:03.12    1:04.30 SILV
                  30.86     1:04.30 (33.44)
  8 James, Darnell D          18 Apex-MR              1:09.50    1:04.88 SILV
                  31.53     1:04.88 (33.35)
  9 Popper, Michael           17 LBA-MR               1:10.39    1:05.28 SILV
                  31.73     1:05.28 (33.55)
 10 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          1:10.15    1:06.80 SILV
                  32.44     1:06.80 (34.36)
AGE - Division
  1 Pena, Hector A            18 Apex-MR              1:15.63    1:09.45
                  33.90     1:09.45 (35.55)
  2 Derby, Jimmy F            15 Ciy-MR               1:05.17    1:11.87
                  35.39     1:11.87 (36.48)
  3 D'Onofrio, Pasqual        17 Basc-MR              1:12.19    1:13.00
                  35.94     1:13.00 (37.06)
  4 Dalessio, Michael         15 Basc-MR              1:12.12    1:14.74
                  35.49     1:14.74 (39.25)
  5 Navy, Marc                16 Flying Dolphins-MR   1:13.71    1:15.15
                  35.96     1:15.15 (39.19)
  6 Shala, Nick               15 Apex-MR              1:21.62    1:21.88
                  39.19     1:21.88 (42.69)
  7 Lau, Vincent              17 Apex-MR              1:25.91    1:27.11
                  42.80     1:27.11 (44.31)
  8 Lau, Sampson              15 Apex-MR              1:35.22    1:31.04
                  43.62     1:31.04 (47.42)
 -- Persia, Martin E          17 Apex-MR              1:36.75         DQ
 -- Allen, Arthur R           16 Express Swimming-MR  1:10.02         DQ
                  42.04          DQ (53.03)

Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.92    5/1/1992 J.Landrio, TOI-MR
                30.69  ZQ
                31.79  JO
                31.80  QUAL
                37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Cooke, Farrell E          12 Badger-MR              32.28      32.02 SILV
  2 McGuire, Christine        11 Badger-MR              32.64      32.13 SILV
  3 Lazare, Libby             12 Badger-MR              32.79      32.39 SILV
  4 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR              32.62      32.72 SILV
  5 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR            35.42      34.51 SILV
  6 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                  34.44      34.68 SILV
  7 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR    34.90      34.76 SILV
  8 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR              32.89      34.83 SILV
  9 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR      35.98      34.88 SILV
 10 Goco, Chryzl V            11 Ciy-MR                 32.76      35.19 SILV
 11 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR    34.99      35.23 SILV
 12 Laskowski, Caroline       11 Twisters-MR            34.85      35.47 SILV
 13 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR                 34.06      35.61 SILV
 14 Santana, Melissa          12 RedTails-MR            35.30      35.72 SILV
 15 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR    35.46      35.95 SILV
 16 McGowan, Bridget          12 Badger-MR              33.96      35.99 SILV
 17 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR              36.04      36.30 SILV
 18 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR      36.07      36.37 SILV
 19 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR            36.33      36.50 SILV
 20 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR    38.07      36.52 SILV
 21 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR    36.40      36.76 SILV
 22 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR    38.33      36.85 SILV
 23 Malarczyk, Monica         11 Badger-MR              35.28      36.93 SILV
 24 Fufidio, Andrea L         11 Badger-MR              36.19      37.07 SILV
AGE - Division
  1 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR      39.81      37.50
  2 Sears, Nicole             11 Badger-MR              38.80      37.80
  3 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR            42.37      38.06
  4 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR            39.15      38.47
  5 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    37.67      38.69
  6 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR    37.74      39.01
  7 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR    39.99      39.13
  8 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    38.34      39.46
  9 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                  40.31      39.84
  9 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR    43.89      39.84
 11 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR    38.80      40.30
 12 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    40.39      40.65
 13 Tiburzi, Nicole           12 Basc-MR                43.81      40.79
 14 Geller, Rebecca E         12 Ciy-MR                 42.09      40.99
 15 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    42.81      42.27
 16 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    42.71      43.38
 17 Bruton, Julia             11 Badger-MR              42.24      43.49
 18 Derby, Katie M            11 Ciy-MR                 42.84      43.77
 19 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR    43.14      43.94
 20 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR    45.04      43.97
 21 Salgado, Catalina         12 Twisters-MR            44.48      44.94
 22 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR    53.42      45.52
 23 Zaretskaia, Ekaterina     11 Shy/ Seals-MR             NT      46.55
 24 Zilberman, Stephanie A    11 Shy/ Seals-MR          47.86      47.37
 25 Nunez, Thalia             12 RedTails-MR            44.87      47.98
 26 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR    49.00      48.75
 27 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      54.63      50.65
 28 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    50.59      50.91
 29 Alva, Connie              11 RedTails-MR            52.04      54.43
 30 Ducasse, Cynthia          12 RedTails-MR          1:00.09      55.24
 31 Hogan, Fiona R            11 Ciy-MR                 48.12      59.91
 32 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR            54.45    1:02.72
 -- Archer, Rande             11 Twisters-MR            40.74         DQ

Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.42    5/1/2000 N.Scott, BSC-MR
                31.29  ZQ
                32.59  JO
                32.60  QUAL
                39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            32.05      31.65 JO
  2 Corrigan, Chris           12 LBA-MR                 33.77      31.92 JO
  3 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR            33.45      32.55 JO
SILV - Division
  1 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      33.89      32.60 QUAL
  2 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR            33.11      32.80 SILV
  3 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR            34.29      34.30 SILV
  4 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    34.60      34.69 SILV
  5 Nash, John                12 LBA-MR                 35.24      34.86 SILV
  6 Wadolowski, Thomas        11 Twisters-MR            35.43      35.09 SILV
  7 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR            34.64      35.31 SILV
  8 Kolesnik, George          11 Basc-MR                37.04      35.60 SILV
  9 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR                33.91      36.06 SILV
 10 Pollastro, Robert         11 Basc-MR                35.29      36.36 SILV
 11 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR                39.99      37.10 SILV
 12 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR    37.43      37.47 SILV
 13 Leahey, Ryan              11 LBA-MR                 35.77      37.74 SILV
 14 McCalla, David            11 Ciy-MR                 35.81      37.82 SILV
 15 Avdeev, Sergei I          12 Apex-MR                47.00      38.27 SILV
 16 Lopez, John               12 Twisters-MR            37.98      38.35 SILV
 17 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR      38.24      39.42 SILV
 18 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR    41.99      39.60 SILV
AGE - Division
  1 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR    40.90      39.73
  2 Turek-Herman, Josh        11 Ciy-MR                 38.98      41.47
  3 Tseyko, Alexander         11 Shy/ Seals-MR          41.38      42.36
  4 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR              40.64      43.15
  5 Pu, Andrew                11 Twisters-MR            46.54      44.64
  6 Szkolnicki, Mark          11 Apex-MR                46.35      45.47
  7 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR              53.43      48.78
  8 Gorokhovsky, Phillip      11 Shy/ Seals-MR          43.91      50.02
  9 Olivier, Tomas            12 RedTails-MR          1:00.00      50.21
 10 DeBrady, Chinelo C        11 Ciy-MR                 51.90      50.65
 11 Gupta, Vivek              11 Ciy-MR                 49.06      51.08
 12 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR    59.98    1:10.20
 13 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR  1:27.79    1:28.69
 -- Wong, Michael             11 Twisters-MR            40.03         DQ

Event 51  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 54.46   4/30/1981 M.Hurrell, BSC-MR
              1:04.49  ZQ
              1:05.99  JO
              1:06.00  QUAL
              1:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Gromling, Kristin         16 LBA-MR               1:06.31    1:06.56 SILV
                  31.22     1:06.56 (35.34)
  2 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    1:06.81    1:07.33 SILV
                  31.76     1:07.33 (35.57)
  3 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:14.56    1:08.98 SILV
                  31.60     1:08.98 (37.38)
  4 Wong, Bethany K           16 Twisters-MR          1:07.84    1:09.96 SILV
                  31.71     1:09.96 (38.25)
  5 Quach, Michele            17 Apex-MR              1:08.65    1:10.36 SILV
                  32.91     1:10.36 (37.45)
  6 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR  1:07.87    1:10.90 SILV
                  33.19     1:10.90 (37.71)
  7 Fufido, Maria             16 Badger-MR            1:09.37    1:11.40 SILV
                  33.16     1:11.40 (38.24)
AGE - Division
  1 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  1:29.36    1:13.60
                  34.18     1:13.60 (39.42)
  2 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              1:23.15    1:16.11
                  34.28     1:16.11 (41.83)
  3 Parra, Yesenia            15 Badger-MR            1:15.00    1:16.26
                  34.37     1:16.26 (41.89)
  4 Rouchou, Brittany         15 Badger-MR            1:12.11    1:16.51
                  35.58     1:16.51 (40.93)
  5 Suarez, Iliana            15 Ciy-MR               1:19.83    1:24.01
                  38.69     1:24.01 (45.32)
  6 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              1:28.19    1:28.91
                  40.29     1:28.91 (48.62)
  7 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  1:29.23    1:30.10
                  40.79     1:30.10 (49.31)
  8 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  1:23.83    1:30.41
                  42.11     1:30.41 (48.30)
 -- Walker, Tamar V           16 Agua Swim Team-MR    1:15.34         DQ
                  34.07          DQ (42.15)

Event 52  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 49.11    3/1/2002 D.Kahn, NS-MR
                58.89  ZQ
                58.99  JO
                59.00  QUAL
              1:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR                 59.52      58.32 ZQ
                  27.74       58.32 (30.58)
  2 Kamata, Muneki            15 NYCC-MR                59.51      58.51 ZQ
                  27.25       58.51 (31.26)
  3 Altman-Kurosaki, Jonas Y  16 Agua Swim Team-MR      59.36      58.67 ZQ
                  27.48       58.67 (31.19)
SILV - Division
  1 Penyevsky, Sergey         17 Shy/ Seals-MR        1:00.85      59.41 SILV
                  27.45       59.41 (31.96)
  2 Shalmiyev, Emil           17 Agua Swim Team-MR    1:00.84    1:01.29 SILV
                  28.73     1:01.29 (32.56)
  3 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  1:01.25    1:01.48 SILV
                  28.05     1:01.48 (33.43)
  4 Popper, Michael           17 LBA-MR               1:02.39    1:02.11 SILV
                  28.48     1:02.11 (33.63)
  5 Chornyy, Valeriy V        18 Agua Swim Team-MR    1:02.05    1:02.21 SILV
                  28.21     1:02.21 (34.00)
  6 Bennett, Brian H          16 Express Swimming-MR  1:06.99    1:02.58 SILV
                  29.26     1:02.58 (33.32)
  7 Olivier, Francisco        16 RedTails-MR          1:01.70    1:03.17 SILV
                  28.25     1:03.17 (34.92)
AGE - Division
  1 Johanson, Tim             15 Badger-MR            1:07.37    1:05.62
                  29.78     1:05.62 (35.84)
  2 Justo, Fermin             18 RedTails-MR          1:07.65    1:06.48
                  30.32     1:06.48 (36.16)
  3 Narvaez, Marco            15 RedTails-MR          1:07.55    1:07.43
                  30.29     1:07.43 (37.14)
  4 Bodden, Joe               17 Apex-MR              1:04.68    1:07.99
                  29.05     1:07.99 (38.94)
  5 Tolkach, Igor             16 Shy/ Seals-MR        1:14.98    1:09.46
                  31.99     1:09.46 (37.47)
  6 Guerrero, Steve D         18 Apex-MR              1:08.84    1:10.31
                  31.72     1:10.31 (38.59)
  7 Derby, Jimmy F            15 Ciy-MR               1:03.10    1:11.70
                  32.27     1:11.70 (39.43)
  8 Navy, Marc                16 Flying Dolphins-MR   1:13.36    1:13.72
                  33.71     1:13.72 (40.01)
  9 Lau, Vincent              17 Apex-MR              1:15.00    1:25.71
                  37.26     1:25.71 (48.45)

Event 53  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:09.96    5/1/1991 T.Lynch, YMID-MA
                2:28.19  ZQ
                2:32.29  JO
                2:32.30  QUAL
                2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR            2:33.85    2:31.87 JO
                  32.88     1:12.10 (39.22)     1:55.10 (43.00)     2:31.87 (36.77)
SILV - Division
  1 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR    2:36.19    2:32.36 SILV
                  33.87     1:11.80 (37.93)     1:58.69 (46.89)     2:32.36 (33.67)
  2 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR          2:38.02    2:32.44 SILV
                  35.16     1:11.90 (36.74)     1:58.07 (46.17)     2:32.44 (34.37)
  3 McGuire, Christine        11 Badger-MR            2:35.29    2:34.48 SILV
                  33.60     1:12.77 (39.17)     2:00.97 (48.20)     2:34.48 (33.51)
  4 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR  2:35.21    2:36.29 SILV
                  35.62     1:14.14 (38.52)     2:00.53 (46.39)     2:36.29 (35.76)
  5 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR          2:40.23    2:37.15 SILV
                  35.58     1:15.28 (39.70)     2:02.35 (47.07)     2:37.15 (34.80)
  6 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR  2:42.76    2:38.49 SILV
                  37.54     1:16.22 (38.68)     2:00.63 (44.41)     2:38.49 (37.86)
  7 Cooke, Farrell E          12 Badger-MR            2:37.80    2:38.70 SILV
                  33.77     1:13.51 (39.74)     2:04.85 (51.34)     2:38.70 (33.85)
  8 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  2:43.93    2:40.24 SILV
                  39.17     1:20.90 (41.73)     2:05.21 (44.31)     2:40.24 (35.03)
  9 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR    2:43.08    2:40.57 SILV
                  35.63     1:15.21 (39.58)     2:03.96 (48.75)     2:40.57 (36.61)
 10 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  2:41.02    2:40.85 SILV
                  37.41     1:18.96 (41.55)     2:04.74 (45.78)     2:40.85 (36.11)
 11 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR            2:40.17    2:41.06 SILV
                  34.43     1:14.31 (39.88)     2:06.40 (52.09)     2:41.06 (34.66)
 12 Dease, Katie D            12 Basc-MR              2:40.40    2:41.38 SILV
                  37.07     1:18.18 (41.11)     2:06.44 (48.26)     2:41.38 (34.94)
 13 Diaz, Susan               12 Twisters-MR          2:47.76    2:41.64 SILV
                  36.43     1:19.00 (42.57)     2:06.98 (47.98)     2:41.64 (34.66)
 14 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  2:47.39    2:46.06 SILV
                  37.75     1:18.00 (40.25)   2:46.06 (1:28.06)
 15 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR               3:11.60    2:48.59 SILV
                  38.61     1:21.48 (42.87)     2:12.25 (50.77)     2:48.59 (36.34)
 16 McGowan, Bridget          12 Badger-MR            2:42.84    2:48.68 SILV
                  37.30     1:20.22 (42.92)     2:13.31 (53.09)     2:48.68 (35.37)
 17 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  2:57.25    2:49.46 SILV
                  41.72     1:26.00 (44.28)     2:13.61 (47.61)     2:49.46 (35.85)
 18 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  2:55.00    2:50.33 SILV
                  38.68     1:22.49 (43.81)     2:14.41 (51.92)     2:50.33 (35.92)
 19 Fufidio, Andrea L         11 Badger-MR            2:51.61    2:50.72 SILV
                  37.30     1:21.15 (43.85)     2:13.95 (52.80)     2:50.72 (36.77)
 20 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR              2:52.74    2:51.15 SILV
                  38.46     1:20.91 (42.45)     2:14.20 (53.29)     2:51.15 (36.95)
 21 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                2:51.91    2:52.41 SILV
                  36.09     1:19.18 (43.09)     2:12.56 (53.38)     2:52.41 (39.85)
 22 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR            2:56.84    2:53.41 SILV
                  38.19     1:20.32 (42.13)     2:14.29 (53.97)     2:53.41 (39.12)
 23 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          2:56.51    2:53.53 SILV
                  36.94     1:22.67 (45.73)     2:13.07 (50.40)     2:53.53 (40.46)
AGE - Division
  1 Malarczyk, Monica         11 Badger-MR            3:05.66    2:55.09
                  36.65     1:21.26 (44.61)     2:15.06 (53.80)     2:55.09 (40.03)
  2 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  2:50.99    2:58.10
                  39.31     1:25.97 (46.66)     2:14.75 (48.78)     2:58.10 (43.35)
  3 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR  3:21.12    2:59.41
                  42.24     1:29.18 (46.94)     2:19.52 (50.34)     2:59.41 (39.89)
  4 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR  3:01.12    3:01.75
                  41.31     1:25.79 (44.48)     2:17.07 (51.28)     3:01.75 (44.68)
  5 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR    3:13.28    3:04.34
                  43.08     1:28.95 (45.87)     2:22.58 (53.63)     3:04.34 (41.76)
  6 Onah, Kimberly            11 Basc-MR              3:12.10    3:05.01
                  42.87     1:29.90 (47.03)     2:24.53 (54.63)     3:05.01 (40.48)
  7 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  3:13.80    3:06.34
                  44.89     1:32.52 (47.63)     2:27.53 (55.01)     3:06.34 (38.81)
  8 Lloyd, Cecilia            12 Ciy-MR               3:11.83    3:06.74
                  39.57     1:28.11 (48.54)     2:24.58 (56.47)     3:06.74 (42.16)
  9 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR          3:11.71    3:08.55
                  39.73     1:26.71 (46.98)     2:23.37 (56.66)     3:08.55 (45.18)
 10 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR   3:06.98    3:09.09
                  44.29     1:32.54 (48.25)     2:27.31 (54.77)     3:09.09 (41.78)
 11 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                3:12.37    3:10.37
                  43.26     1:30.42 (47.16)     2:27.49 (57.07)     3:10.37 (42.88)
 12 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  3:21.88    3:13.88
                  45.43     1:32.63 (47.20)     2:30.57 (57.94)     3:13.88 (43.31)
 13 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR               3:22.80    3:16.30
                  47.46     1:37.03 (49.57)     2:34.73 (57.70)     3:16.30 (41.57)
 14 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR   3:21.52    3:17.50
                  43.37     1:35.13 (51.76)     2:28.33 (53.20)     3:17.50 (49.17)
 15 Rasquin, Megan            11 Express Swimming-MR  3:09.11    3:21.97
                  48.18     1:36.47 (48.29)     2:31.60 (55.13)     3:21.97 (50.37)
 16 Lee, Courtney M           11 HS-MR                3:30.92    3:25.97
                  47.79     1:38.26 (50.47)   2:39.47 (1:01.21)     3:25.97 (46.50)
 -- Zilberman, Stephanie A    11 Shy/ Seals-MR        3:32.77         DQ
                  49.05     1:39.77 (50.72)     2:36.65 (56.88)          DQ (51.57)

Event 54  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:06.29   3/29/2001 S.Tusup, TS-MR
                2:34.49  ZQ
                2:36.69  JO
                2:36.70  QUAL
                2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          2:37.73    2:32.09 ZQ
                  32.62     1:10.28 (37.66)     1:57.92 (47.64)     2:32.09 (34.17)
JO - Division
  1 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          2:34.93    2:35.90 JO
                  37.13     1:15.86 (38.73)     2:01.20 (45.34)     2:35.90 (34.70)
SILV - Division
  1 Kolesnik, George          11 Basc-MR              2:45.17    2:40.01 SILV
                  37.00     1:15.93 (38.93)     2:05.97 (50.04)     2:40.01 (34.04)
  2 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  2:42.56    2:40.34 SILV
                  34.15     1:17.13 (42.98)     2:05.84 (48.71)     2:40.34 (34.50)
  3 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    2:44.05    2:41.88 SILV
                  34.29     1:18.73 (44.44)     2:04.60 (45.87)     2:41.88 (37.28)
  4 Corrigan, Chris           12 LBA-MR               2:46.54    2:41.98 SILV
                  35.35     1:17.45 (42.10)     2:08.04 (50.59)     2:41.98 (33.94)
  5 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR              2:37.02    2:45.45 SILV
                  37.34     1:20.53 (43.19)     2:08.02 (47.49)     2:45.45 (37.43)
  6 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          2:42.39    2:46.90 SILV
                  36.31     1:20.60 (44.29)     2:07.42 (46.82)     2:46.90 (39.48)
  7 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR    2:58.65    2:48.91 SILV
                  40.67     1:24.71 (44.04)     2:11.46 (46.75)     2:48.91 (37.45)
AGE - Division
  1 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR   2:57.35    3:02.78
                  42.48     1:27.03 (44.55)     2:21.62 (54.59)     3:02.78 (41.16)
  2 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR    3:04.86    3:08.01
                  43.86     1:33.14 (49.28)     2:27.63 (54.49)     3:08.01 (40.38)
  3 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    3:12.21    3:09.46
                  45.72     1:31.10 (45.38)     2:26.14 (55.04)     3:09.46 (43.32)
  4 Tseyko, Alexander         11 Shy/ Seals-MR             NT    3:14.30
                  44.17     1:35.13 (50.96)     2:33.35 (58.22)     3:14.30 (40.95)
  5 Li, Collin                11 Ciy-MR               3:12.26    3:16.90
                  41.21     1:32.00 (50.79)     2:30.93 (58.93)     3:16.90 (45.97)
  6 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    3:28.82    3:21.91
                  47.39     1:37.62 (50.23)     2:35.68 (58.06)     3:21.91 (46.23)

Event 55  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  11/15/2003 JULIA E. SMIT at 2003-MR Secti, TVSC-MR
                2:19.49  ZQ
                2:23.49  JO
                2:23.50  QUAL
                2:43.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  2:26.38    2:26.61 SILV
                  32.14     1:09.40 (37.26)     1:53.77 (44.37)     2:26.61 (32.84)
  2 Quach, Michele            17 Apex-MR              2:29.99    2:27.56 SILV
                  31.33     1:08.57 (37.24)     1:52.68 (44.11)     2:27.56 (34.88)
  3 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR  2:34.61    2:30.54 SILV
                  31.89     1:10.49 (38.60)     1:53.45 (42.96)     2:30.54 (37.09)
  4 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    2:26.99    2:32.82 SILV
                  32.99     1:13.60 (40.61)     1:59.54 (45.94)     2:32.82 (33.28)
  5 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR            2:25.18    2:33.44 SILV
                  32.15     1:10.73 (38.58)     1:56.14 (45.41)     2:33.44 (37.30)
  6 Wong, Bethany K           16 Twisters-MR          2:30.42    2:34.10 SILV
                  32.63     1:13.41 (40.78)     1:56.19 (42.78)     2:34.10 (37.91)
  7 Fufido, Maria             16 Badger-MR            2:32.24    2:35.41 SILV
                  33.24     1:15.49 (42.25)     1:59.31 (43.82)     2:35.41 (36.10)
  8 Kwa, Carolyn G            18 Agua Swim Team-MR    2:50.38    2:36.23 SILV
                  33.79     1:15.94 (42.15)     1:58.89 (42.95)     2:36.23 (37.34)
  9 Zweig, Julia A            16 Agua Swim Team-MR    2:38.93    2:37.03 SILV
                  35.54     1:16.11 (40.57)     2:00.26 (44.15)     2:37.03 (36.77)
 10 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  2:33.78    2:38.88 SILV
                  37.15     1:17.04 (39.89)     2:03.53 (46.49)     2:38.88 (35.35)
 11 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  2:49.08    2:42.73 SILV
                  34.59     1:16.56 (41.97)     2:04.96 (48.40)     2:42.73 (37.77)
 12 Lusher, Samantha R        16 Apex-MR              2:37.65    2:43.06 SILV
                  35.73     1:16.60 (40.87)     2:05.32 (48.72)     2:43.06 (37.74)
AGE - Division
  1 Lau, Jessica              16 Twisters-MR          2:45.24    2:44.70
                  35.96     1:18.70 (42.74)     2:05.85 (47.15)     2:44.70 (38.85)
  2 Rouchou, Brittany         15 Badger-MR            2:37.01    2:47.83
                  35.31     1:20.07 (44.76)     2:08.64 (48.57)     2:47.83 (39.19)
  3 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              2:46.91    2:51.07
                  34.05     1:16.13 (42.08)     2:13.93 (57.80)     2:51.07 (37.14)
  4 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR    2:44.28    2:51.38
                  36.33     1:24.71 (48.38)     2:14.15 (49.44)     2:51.38 (37.23)
  5 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  2:57.19    2:55.03
                  42.08     1:25.86 (43.78)     2:17.50 (51.64)     2:55.03 (37.53)
  6 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  2:54.52    2:55.22
                  41.44     1:22.44 (41.00)     2:20.07 (57.63)     2:55.22 (35.15)

Event 56  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:47.71    3/7/2002 D.Kahn, NS-MR
                2:10.29  ZQ
                2:10.99  JO
                2:11.00  QUAL
                2:33.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR          2:12.58    2:10.25 ZQ
                  27.55       59.84 (32.29)     1:38.18 (38.34)     2:10.25 (32.07)
SILV - Division
  1 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR    2:12.24    2:12.33 SILV
                  28.48     1:03.11 (34.63)     1:42.72 (39.61)     2:12.33 (29.61)
  2 Penyevsky, Sergey         17 Shy/ Seals-MR        2:13.80    2:12.36 SILV
                  28.08     1:02.20 (34.12)     1:42.43 (40.23)     2:12.36 (29.93)
  3 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR    2:16.62    2:15.60 SILV
                  28.37     1:02.30 (33.93)     1:43.35 (41.05)     2:15.60 (32.25)
  4 James, Darnell D          18 Apex-MR              2:22.53    2:18.91 SILV
                  25.10     1:02.84 (37.74)     1:47.48 (44.64)     2:18.91 (31.43)
  5 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR               2:11.87    2:19.03 SILV
                  28.61     1:04.11 (35.50)     1:47.49 (43.38)     2:19.03 (31.54)
  6 Popper, Michael           17 LBA-MR               2:21.54    2:21.07 SILV
                  28.74     1:04.80 (36.06)     1:50.33 (45.53)     2:21.07 (30.74)
  7 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  2:17.81    2:22.60 SILV
                  29.78     1:06.42 (36.64)     1:49.96 (43.54)     2:22.60 (32.64)
  8 Wong, Justin              16 Twisters-MR          2:39.89    2:23.32 SILV
                  31.94     1:09.06 (37.12)     1:48.60 (39.54)     2:23.32 (34.72)
  9 Chornyy, Valeriy V        18 Agua Swim Team-MR    2:23.01    2:24.18 SILV
                  28.86     1:07.08 (38.22)     1:51.26 (44.18)     2:24.18 (32.92)
 10 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          2:30.09    2:25.07 SILV
                  31.51     1:07.39 (35.88)     1:51.33 (43.94)     2:25.07 (33.74)
 11 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    2:26.31    2:25.19 SILV
                  31.51     1:09.70 (38.19)     1:51.45 (41.75)     2:25.19 (33.74)
 12 Shalmiyev, Emil           17 Agua Swim Team-MR    2:24.57    2:26.28 SILV
                  29.68     1:09.36 (39.68)     1:52.77 (43.41)     2:26.28 (33.51)
 13 Bodden, Joe               17 Apex-MR              2:21.49    2:26.55 SILV
                  30.49     1:09.86 (39.37)     1:52.03 (42.17)     2:26.55 (34.52)
 14 Kitaygorodsky, Alex       15 Shy/ Seals-MR        2:25.16    2:27.98 SILV
                  32.24     1:10.98 (38.74)     1:52.35 (41.37)     2:27.98 (35.63)
 15 Shala, Kris               18 Apex-MR              2:31.50    2:32.21 SILV
                  32.27     1:12.09 (39.82)     1:59.06 (46.97)     2:32.21 (33.15)
 16 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  2:38.01    2:32.87 SILV
                  32.93     1:12.96 (40.03)     1:58.40 (45.44)     2:32.87 (34.47)
 -- Bermudez, Jonathan        18 Twisters-MR          2:25.00         DQ
                  32.27     1:11.47 (39.20)     1:54.81 (43.34)          DQ (36.27)
AGE - Division
  1 D'Onofrio, Pasqual        17 Basc-MR              2:33.37    2:34.03
                  32.30     1:13.11 (40.81)     1:57.96 (44.85)     2:34.03 (36.07)
  2 Hua, Terry                18 RedTails-MR          3:15.09    2:46.62
                  36.15     1:20.24 (44.09)     2:05.74 (45.50)     2:46.62 (40.88)
  3 Guerrero, Steve D         18 Apex-MR              3:00.36    2:53.23
                  34.70     1:23.49 (48.79)     2:14.12 (50.63)     2:53.23 (39.11)

Event 57  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 57.57  12/15/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
              1:08.19  ZQ
              1:11.49  JO
              1:11.50  QUAL
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               1:12.21    1:11.68 SILV
                  33.54     1:11.68 (38.14)
  2 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR            1:13.60    1:11.91 SILV
                  34.94     1:11.91 (36.97)
  3 Kennedy, Calla            10 NYCC-MR              1:14.00    1:13.05 SILV
                  35.27     1:13.05 (37.78)
  4 Chen, Catherine           10 Ciy-MR               1:11.62    1:13.40 SILV
                  35.39     1:13.40 (38.01)
  5 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:16.24    1:14.37 SILV
                  34.33     1:14.37 (40.04)
  6 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR    1:16.31    1:14.79 SILV
                  36.10     1:14.79 (38.69)
  7 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR          1:12.86    1:15.40 SILV
                  36.56     1:15.40 (38.84)
  8 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  1:16.17    1:15.56 SILV
                  36.53     1:15.56 (39.03)
  9 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:13.31    1:15.67 SILV
                  36.23     1:15.67 (39.44)
 10 Baldwin, Maria            10 Aquaflames-MR        1:14.46    1:16.27 SILV
                  36.37     1:16.27 (39.90)
 11 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR            1:18.45    1:17.67 SILV
                  36.99     1:17.67 (40.68)
 12 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:16.70    1:17.83 SILV
                  36.33     1:17.83 (41.50)
 13 Pan, Leah                 10 Ciy-MR               1:18.31    1:17.97 SILV
                  34.57     1:17.97 (43.40)
 14 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR              1:17.16    1:18.20 SILV
                  36.58     1:18.20 (41.62)
 15 Goodwin, Lindsey A        10 Basc-MR              1:15.70    1:18.54 SILV
                  36.13     1:18.54 (42.41)
 16 Fenn, Kerry               10 Badger-MR            1:16.04    1:19.16 SILV
                  37.44     1:19.16 (41.72)
 17 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR    1:17.20    1:19.95 SILV
 18 Preda, Christina           9 Twisters-MR          1:23.19    1:19.96 SILV
                  38.87     1:19.96 (41.09)
 19 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR    1:25.87    1:20.40 SILV
                  38.94     1:20.40 (41.46)
AGE - Division
  1 Cain, Aine I              10 Badger-MR            1:21.00    1:21.52
                  39.48     1:21.52 (42.04)
  2 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR            1:19.24    1:22.10
                  37.32     1:22.10 (44.78)
  3 D'Angelo, Stephanie       10 Basc-MR              1:29.90    1:22.67
                  40.21     1:22.67 (42.46)
  4 Mack, Rebecca             10 Flying Dolphins-MR   1:26.39    1:23.54
                  38.99     1:23.54 (44.55)
  5 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR          1:22.68    1:23.67
                  39.08     1:23.67 (44.59)
  6 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR    1:24.46    1:24.03
                  38.95     1:24.03 (45.08)
  7 Klein, Eilis D             9 Badger-MR            1:23.41    1:24.69
  8 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            1:21.17    1:25.99
                  41.24     1:25.99 (44.75)
  9 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR  1:22.03    1:26.06
                  41.23     1:26.06 (44.83)
 10 Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR    1:29.57    1:26.53
                  40.74     1:26.53 (45.79)
 11 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR              1:31.37    1:27.87
                  42.07     1:27.87 (45.80)
 12 Azerad, Jessica            9 Badger-MR            1:36.11    1:28.35
                  39.93     1:28.35 (48.42)
 13 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  1:31.91    1:28.81
                  42.28     1:28.81 (46.53)
 14 Ventura, Salena B         10 RedTails-MR          1:33.80    1:29.09
                  41.86     1:29.09 (47.23)
 15 Waite, Carylan             9 NYCC-MR              1:31.00    1:29.37
                  41.40     1:29.37 (47.97)
 16 Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR  2:00.11    1:29.39
                  41.71     1:29.39 (47.68)
 17 Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR    1:36.21    1:29.83
                  44.22     1:29.83 (45.61)
 18 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR            1:29.16    1:30.68
                  41.33     1:30.68 (49.35)
 19 Walsh, Georgina            9 NYCC-MR              1:29.06    1:31.96
                  42.20     1:31.96 (49.76)
 20 Chin, Shannon T           10 Ciy-MR               1:33.73    1:32.75
                  42.67     1:32.75 (50.08)
 21 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR  1:32.41    1:33.22
                  43.47     1:33.22 (49.75)
 22 Heiss, Sara                9 LBA-MR               1:54.12    1:33.67
                  43.15     1:33.67 (50.52)
 23 Ferrigno, Julia            9 Badger-MR            1:32.02    1:35.86
                  44.86     1:35.86 (51.00)
 24 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR  1:40.57    1:36.62
                  44.34     1:36.62 (52.28)
 25 Earley, Nicole C           9 Apex-MR              1:27.99    1:36.81
                  46.12     1:36.81 (50.69)
 26 Solis, Susana              9 LBA-MR               1:32.48    1:37.26
                  43.95     1:37.26 (53.31)
 27 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  1:42.45    1:39.44
                  46.88     1:39.44 (52.56)
 28 Rosario, Perla             9 RedTails-MR          1:39.42    1:40.55
                  47.25     1:40.55 (53.30)
 29 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR          1:40.58    1:40.61
                  46.64     1:40.61 (53.97)
 30 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:43.35    1:43.33
                  49.21     1:43.33 (54.12)
 31 Weinberg, Tian             9 RedTails-MR          1:54.48    1:43.66
                  45.82     1:43.66 (57.84)
 32 Rieck, Ashley              9 Badger-MR            1:42.16    1:44.79
                  47.85     1:44.79 (56.94)
 33 Pilipenko, Veronika        9 Apex-MR              1:45.00    1:45.46
                  48.58     1:45.46 (56.88)
 34 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  1:34.40    1:47.13
                  47.82     1:47.13 (59.31)
 35 Avital, Lori               9 RedTails-MR          2:10.09    1:56.20
                  55.43   1:56.20 (1:00.77)
 36 Cameron, Kimberly Y        9 Apex-MR              1:45.00    1:56.51
                  53.20   1:56.51 (1:03.31)

Event 58  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 56.83    5/1/1983 R.Van Tassell, NBS-MR
              1:09.79  ZQ
              1:12.59  JO
              1:12.60  QUAL
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    1:13.11    1:09.94 JO
                  33.58     1:09.94 (36.36)
  2 Hogan, Colin J             9 Badger-MR            1:13.38    1:12.02 JO
                  34.07     1:12.02 (37.95)
SILV - Division
  1 Quintin, Hector H         10 LBA-MR               1:14.94    1:13.03 SILV
                  33.19     1:13.03 (39.84)
  2 Pu, Austin                 9 Twisters-MR          1:16.14    1:14.87 SILV
                  34.66     1:14.87 (40.21)
  3 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:14.72    1:17.12 SILV
                  35.79     1:17.12 (41.33)
  4 Batash, Ben N             10 Aquaflames-MR        1:20.34    1:17.76 SILV
                  36.24     1:17.76 (41.52)
  5 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR            1:14.50    1:17.98 SILV
                  36.06     1:17.98 (41.92)
  6 Dong, Richard              9 Twisters-MR          1:20.22    1:18.03 SILV
                  34.92     1:18.03 (43.11)
  7 Cashin, Michael J          9 LBA-MR               1:22.08    1:18.45 SILV
                  36.67     1:18.45 (41.78)
  8 Ching, Benjamin G         10 Ciy-MR               1:16.68    1:19.12 SILV
                  36.86     1:19.12 (42.26)
  9 Shartava, Elia L          10 Aquaflames-MR        1:21.34    1:20.60 SILV
                  37.59     1:20.60 (43.01)
 10 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR            1:19.96    1:20.78 SILV
                  38.02     1:20.78 (42.76)
AGE - Division
  1 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:21.88    1:22.39
                  42.72     1:22.39 (39.67)
  2 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR              1:50.73    1:22.55
                  39.22     1:22.55 (43.33)
  3 McDonnell, Richard         9 Basc-MR              1:27.48    1:22.94
                  39.81     1:22.94 (43.13)
  4 Lian, Alec                10 Basc-MR              1:30.00    1:23.64
                  39.60     1:23.64 (44.04)
  5 Cashin, Liam J             9 LBA-MR               1:26.64    1:23.90
                  39.11     1:23.90 (44.79)
  6 Atkinson, Davroy           9 RedTails-MR          1:24.83    1:25.26
                  35.48     1:25.26 (49.78)
  7 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  1:24.46    1:26.49
                  40.29     1:26.49 (46.20)
  8 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  1:36.60    1:27.18
                  40.11     1:27.18 (47.07)
  9 Lam, Kevin                 9 Ciy-MR               1:27.85    1:27.21
                  41.27     1:27.21 (45.94)
 10 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    1:31.17    1:27.51
                  41.19     1:27.51 (46.32)
 11 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR  1:29.14    1:28.02
                  40.65     1:28.02 (47.37)
 12 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  1:25.92    1:28.23
                  41.11     1:28.23 (47.12)
 13 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  1:27.22    1:30.47
                  41.11     1:30.47 (49.36)
 14 Nath, Akash P             10 Ciy-MR               1:33.23    1:30.78
                  45.58     1:30.78 (45.20)
 15 Chen, Dennis               9 Ciy-MR               1:29.57    1:31.58
                  44.37     1:31.58 (47.21)
 16 Papp, Mathyas             10 Badger-MR            1:27.77    1:33.09
                  44.18     1:33.09 (48.91)
 17 Ruvkun, Andrew H           9 Agua Swim Team-MR    1:30.50    1:35.29
                  42.38     1:35.29 (52.91)
 18 Tupikin, Lance             9 Basc-MR              1:42.11    1:35.40
                  45.40     1:35.40 (50.00)
 19 Higham, Devon A            9 Badger-MR            1:40.61    1:36.44
                  44.27     1:36.44 (52.17)
 20 Leavy, Stephen C          10 Express Swimming-MR  1:34.45    1:38.48
                  45.06     1:38.48 (53.42)
 21 Cheng, Michael            10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:40.23
                  47.14     1:40.23 (53.09)
 22 Sharimerdenov, Ospan      10 Apex-MR              1:45.25    1:45.62
                  47.60     1:45.62 (58.02)
 23 Cibic, Marko               9 US Swimming-US       2:50.00    1:46.52
 24 Negash, Brook             10 Apex-MR              2:30.00    1:51.66
                  51.11   1:51.66 (1:00.55)

Event 59  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.57    5/1/1994 B.Reilly, YMID-ME
                57.59  ZQ
                58.99  JO
                59.00  QUAL
              1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Giberson, Kari            14 Basc-MR                59.70      58.47 JO
                  28.26       58.47 (30.21)
  2 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR    59.59      58.48 JO
                  28.23       58.48 (30.25)
  3 Trinidad, Ayla            14 RedTails-MR            59.19      58.75 JO
                  28.50       58.75 (30.25)
SILV - Division
  1 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  1:00.80      59.98 SILV
                  29.59       59.98 (30.39)
  2 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR              1:01.94    1:00.58 SILV
                  29.21     1:00.58 (31.37)
  3 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  1:00.47    1:00.68 SILV
                  28.75     1:00.68 (31.93)
  4 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR          1:01.80    1:00.76 SILV
                  29.80     1:00.76 (30.96)
  5 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  1:02.74    1:01.51 SILV
                  29.07     1:01.51 (32.44)
  6 O'Halloran, Coray L       13 Badger-MR            1:00.68    1:02.10 SILV
                  29.67     1:02.10 (32.43)
  7 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  1:00.86    1:02.29 SILV
                  29.88     1:02.29 (32.41)
  8 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  1:03.13    1:02.76 SILV
                  30.05     1:02.76 (32.71)
  9 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          1:02.13    1:03.31 SILV
                  30.07     1:03.31 (33.24)
 10 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            1:03.47    1:03.65 SILV
                  30.90     1:03.65 (32.75)
 11 Deignan, Chelsea          14 Basc-MR              1:08.84    1:04.00 SILV
                  30.68     1:04.00 (33.32)
 12 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              1:05.39    1:04.03 SILV
                  31.57     1:04.03 (32.46)
 13 Lindahl, Melissa          13 LBA-MR               1:03.72    1:04.40 SILV
                  31.23     1:04.40 (33.17)
 14 McGowan, Jllian           14 Badger-MR            1:03.86    1:04.50 SILV
                  31.05     1:04.50 (33.45)
 15 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR               1:03.60    1:04.65 SILV
                  31.01     1:04.65 (33.64)
 16 Olszewski, Tiffany G      13 Twisters-MR          1:02.72    1:04.74 SILV
                  30.84     1:04.74 (33.90)
 17 Rubin, Ada L              14 Agua Swim Team-MR    1:03.42    1:04.87 SILV
                  30.93     1:04.87 (33.94)
 18 Herold, Eve R             13 Badger-MR            1:05.89    1:05.21 SILV
                  31.77     1:05.21 (33.44)
 19 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  1:03.09    1:05.28 SILV
                  31.35     1:05.28 (33.93)
 20 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR          1:04.87    1:05.40 SILV
                  31.34     1:05.40 (34.06)
 21 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:05.60 SILV
                  31.78     1:05.60 (33.82)
 22 Prinzi, Elizabeth         14 Basc-MR              1:04.41    1:05.71 SILV
                  30.96     1:05.71 (34.75)
 23 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    1:04.41    1:05.77 SILV
                  31.91     1:05.77 (33.86)
 24 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR          1:04.74    1:05.86 SILV
                  32.10     1:05.86 (33.76)
AGE - Division
  1 Noone, Lindsey            13 Basc-MR              1:10.64    1:06.16
                  31.28     1:06.16 (34.88)
  2 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:10.42    1:07.23
                  31.70     1:07.23 (35.53)
  3 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR            1:07.31    1:07.37
                  32.29     1:07.37 (35.08)
  4 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR          1:09.70    1:07.47
                  32.30     1:07.47 (35.17)
  5 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR    1:08.78    1:07.84
                  32.75     1:07.84 (35.09)
  6 Rouchou, Lauren           13 Badger-MR            1:08.63    1:08.09
                  32.20     1:08.09 (35.89)
  7 Colella, Alexandra        13 Basc-MR              1:09.69    1:08.67
                  32.89     1:08.67 (35.78)
  8 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          1:09.23    1:08.79
                  32.97     1:08.79 (35.82)
  9 Georgescu, Mary A         13 Agua Swim Team-MR    1:15.56    1:08.97
                  32.84     1:08.97 (36.13)
 10 Alameda, Maria L          13 HS-MR                1:09.74    1:09.12
                  32.43     1:09.12 (36.69)
 11 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          1:10.00    1:10.39
                  33.55     1:10.39 (36.84)
 12 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  1:10.21    1:11.17
                  33.12     1:11.17 (38.05)
 13 Boulbol, Lauren E         13 HS-MR                1:10.99    1:11.33
                  33.52     1:11.33 (37.81)
 14 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR              1:12.44    1:11.66
                  34.57     1:11.66 (37.09)
 15 Ducasse, Sheila           13 RedTails-MR          1:11.32    1:12.10
                  33.59     1:12.10 (38.51)
 16 Lozano, Gladys            14 RedTails-MR          1:11.71    1:12.64
                  34.80     1:12.64 (37.84)
 17 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR    1:10.14    1:13.67
                  34.61     1:13.67 (39.06)
 18 Quintin, Natalia          13 LBA-MR               1:19.25    1:15.34
                  36.32     1:15.34 (39.02)
 19 Fowle, Allison J          13 HS-MR                1:21.43    1:16.30
                  36.57     1:16.30 (39.73)
 20 Slovka, Maya              13 KRKN-MR              1:25.00    1:16.87
                  35.98     1:16.87 (40.89)
 21 Eng, Christina            13 Ciy-MR               1:18.00    1:17.96
                  36.54     1:17.96 (41.42)
 22 Bisnoff, Sami L           13 Express Swimming-MR  1:19.10    1:20.54
                  37.87     1:20.54 (42.67)
 23 Still, Mela M             13 RedTails-MR          1:17.09    1:20.69
                  37.62     1:20.69 (43.07)
 24 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR    1:20.49    1:23.07
                  38.48     1:23.07 (44.59)
 25 Justo, Fercandy           14 RedTails-MR          1:22.34    1:23.72
                  38.93     1:23.72 (44.79)
 26 Vasquez, Fransheska       13 Apex-MR              1:27.80    1:27.11
                  39.56     1:27.11 (47.55)
 27 Cruz, Precilla D          13 RedTails-MR          1:28.54    1:27.45
                  38.86     1:27.45 (48.59)
 28 Faulkner, Breyanna        13 RedTails-MR          1:18.67    1:28.38
                  38.50     1:28.38 (49.88)
 29 Escolastico, Gracy        13 RedTails-MR          1:32.90    1:31.89
                  39.96     1:31.89 (51.93)

Event 60  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 47.43    3/7/2002 N.Scott, BAD-MR
                54.29  ZQ
                55.99  JO
                56.00  QUAL
              1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR            54.58      55.06 JO
                  26.43       55.06 (28.63)
  2 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR            56.42      55.90 JO
                  26.95       55.90 (28.95)
SILV - Division
  1 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR      57.77      56.07 SILV
                  26.79       56.07 (29.28)
  2 Jasinski, Brian A         14 Express Swimming-MR    57.83      57.15 SILV
                  27.07       57.15 (30.08)
  3 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR            59.72      59.61 SILV
                  29.36       59.61 (30.25)
  4 Shala, Chip               13 Apex-MR                59.59      59.94 SILV
                  28.16       59.94 (31.78)
  5 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR                 59.89    1:00.02 SILV
                  28.59     1:00.02 (31.43)
  5 Lee, Marc A               13 Apex-MR              1:01.09    1:00.02 SILV
                  29.50     1:00.02 (30.52)
  7 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    1:01.37    1:00.03 SILV
                  28.73     1:00.03 (31.30)
  8 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  1:01.59    1:00.14 SILV
                  28.86     1:00.14 (31.28)
  9 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  1:01.44    1:00.46 SILV
                  29.52     1:00.46 (30.94)
 10 Cheskis, David            13 Basc-MR              1:02.87    1:00.74 SILV
                  29.29     1:00.74 (31.45)
 11 Lam, Ronald               13 Basc-MR              1:01.91    1:01.29 SILV
                  29.15     1:01.29 (32.14)
 12 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  1:02.73    1:01.68 SILV
                  29.30     1:01.68 (32.38)
AGE - Division
  1 Raskin, Anton             14 Badger-MR            1:10.46    1:04.10
                  30.17     1:04.10 (33.93)
  2 Foo, James F              14 HS-MR                1:08.33    1:04.61
                  31.21     1:04.61 (33.40)
  3 Kovtun, Igor              14 Aquaflames-MR        1:08.32    1:04.68
                  31.39     1:04.68 (33.29)
  4 Bianco, Phillip E         13 HS-MR                1:09.04    1:04.72
                  30.34     1:04.72 (34.38)
  5 Tan, Randy                13 Aquaflames-MR        1:06.04    1:05.29
                  31.36     1:05.29 (33.93)
  6 Chan, Norman              13 Ciy-MR               1:03.88    1:05.34
                  29.82     1:05.34 (35.52)
  7 Tolen, Ely I              13 Aquaflames-MR        1:10.54    1:06.51
                  30.53     1:06.51 (35.98)
  8 Ching, Brian G            14 Ciy-MR               1:04.94    1:06.70
                  30.66     1:06.70 (36.04)
  9 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              1:05.99    1:06.78
                  32.01     1:06.78 (34.77)
 10 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                1:06.78    1:06.93
                  32.23     1:06.93 (34.70)
 11 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               1:05.38    1:07.11
                  31.51     1:07.11 (35.60)
 12 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  1:08.00    1:07.85
 13 Shlykov, Dmitry           13 Apex-MR              1:09.33    1:08.56
                  31.99     1:08.56 (36.57)
 14 Musheyev, Benjamin        13 Aquaflames-MR        1:10.18    1:08.67
                  33.84     1:08.67 (34.83)
 15 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          1:09.24    1:10.64
                  33.71     1:10.64 (36.93)
 16 Tang, Patrick             14 Aquaflames-MR        1:05.45    1:11.14
                  32.10     1:11.14 (39.04)
 17 Narvaez, Gregory A        13 RedTails-MR          1:09.64    1:11.36
                  34.36     1:11.36 (37.00)
 18 Coleman, Patrick J        13 HS-MR                1:13.09    1:11.73
                  17.57     1:11.73 (54.16)
 19 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  1:14.75    1:12.20
                  34.70     1:12.20 (37.50)
 20 Powers-young, Sean        13 Badger-MR            1:13.75    1:12.26
                  34.07     1:12.26 (38.19)
 21 Miao, Kevin               14 Express Swimming-MR  1:22.16    1:13.36
                  34.31     1:13.36 (39.05)
 22 Epstein, Jarrod           13 Express Swimming-MR  1:14.47    1:15.79
                  33.67     1:15.79 (42.12)
 23 Jaxybekov, Chynys         13 Apex-MR              1:18.77    1:17.77
                  36.41     1:17.77 (41.36)
 24 Zavurov, Gabriel          13 Aquaflames-MR        1:26.15    1:19.41
                  36.97     1:19.41 (42.44)

Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 30.36   3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                36.79  ZQ
                37.99  JO
                38.00  QUAL
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR      38.09      36.40 ZQ
SILV - Division
  1 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR                 38.44      38.12 SILV
  2 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            38.19      38.31 SILV
  3 Chen, Catherine           10 Ciy-MR                 38.80      38.46 SILV
  4 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            38.05      38.72 SILV
  5 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR      40.71      39.95 SILV
  6 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR            40.10      40.02 SILV
  7 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR    40.98      40.05 SILV
  8 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR              41.04      40.54 SILV
  8 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR                39.75      40.54 SILV
 10 Cain, Aine I              10 Badger-MR              42.48      40.78 SILV
 11 Kennedy, Calla            10 NYCC-MR                40.83      40.84 SILV
 12 Pan, Leah                 10 Ciy-MR                 38.96      41.08 SILV
 13 Preda, Christina           9 Twisters-MR            43.58      41.43 SILV
 14 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR              41.68      42.13 SILV
 15 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR      45.48      42.26 SILV
 16 Fenn, Kerry               10 Badger-MR              42.44      42.55 SILV
 17 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR      44.88      42.79 SILV
 18 Tam, Carol                10 Basc-MR                47.25      43.06 SILV
 19 Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR      44.81      43.73 SILV
 20 D'Angelo, Stephanie       10 Basc-MR                43.74      43.74 SILV
 21 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR              44.63      43.76 SILV
 -- Goodwin, Lindsey A        10 Basc-MR                44.22         DQ
 -- Barrett, Janae J           9 Twisters-MR            39.73         DQ
AGE - Division
  1 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            47.61      44.92
  2 Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR      48.91      45.05
  3 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR              43.87      45.24
  4 Peralta, Loren S           9 Apex-MR                52.37      46.42
  5 Walsh, Georgina            9 NYCC-MR                46.44      46.67
  6 Kamel, Rita S             10 Twisters-MR            47.96      46.69
  7 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR              44.73      47.09
  8 Klein, Eilis D             9 Badger-MR              43.86      47.39
  9 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR    48.39      47.50
 10 Weinberg, Tian             9 RedTails-MR            49.38      47.80
 11 Azerad, Jessica            9 Badger-MR              59.98      47.97
 12 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR    48.51      48.00
 13 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR    52.02      48.32
 14 Ventura, Salena B         10 RedTails-MR            49.25      49.57
 15 Rosario, Perla             9 RedTails-MR            48.54      49.76
 16 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR    52.04      50.01
 17 Earley, Nicole C           9 Apex-MR                45.00      50.17
 18 Ferrigno, Julia            9 Badger-MR              54.22      50.59
 19 Solis, Susana              9 LBA-MR                 48.42      50.61
 20 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      54.66      51.03
 21 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR    50.92      51.21
 22 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR            51.91      52.69
 23 Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR  1:00.11      53.50
 24 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  1:20.00      53.70
 25 Avital, Lori               9 RedTails-MR            59.66      54.09
 26 Heiss, Sara                9 LBA-MR                 52.51      54.29
 27 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      51.40      55.64
 28 Rieck, Ashley              9 Badger-MR              55.10      59.08
 29 Pilipenko, Veronika        9 Apex-MR                51.00      59.58
 30 Cameron, Kimberly Y        9 Apex-MR                46.10    1:14.76
 31 Motulsky, Margo           10 Flying Dolphins-MR     44.84    1:20.95
Non-Award Division
 -- Waite, Carylan             9 NYCC-MR                45.00         DQ

Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 29.78    5/1/2000 D.Simco, BGNW-MR
                36.99  ZQ
                37.99  JO
                38.00  QUAL
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR      39.55      37.87 JO
SILV - Division
  1 Pu, Austin                 9 Twisters-MR            41.59      38.31 SILV
  1 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR                40.05      38.31 SILV
  3 Zhivkov, Panio G          10 Apex-MR                39.45      38.68 SILV
  4 Hogan, Colin J             9 Badger-MR              39.17      38.86 SILV
  5 Batash, Ben N             10 Aquaflames-MR          38.08      38.92 SILV
  6 Cashin, Michael J          9 LBA-MR                 40.38      39.59 SILV
  7 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR    40.08      40.23 SILV
  8 Atkinson, Davroy           9 RedTails-MR            41.16      40.68 SILV
  9 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              39.92      40.75 SILV
 10 McDonnell, Richard         9 Basc-MR                47.96      42.22 SILV
 11 Lian, Alec                10 Basc-MR                40.21      42.38 SILV
 12 Dong, Richard              9 Twisters-MR            40.11      42.61 SILV
 13 Cashin, Liam J             9 LBA-MR                 46.18      42.69 SILV
 14 Quintin, Hector H         10 LBA-MR                 41.66      43.38 SILV
 15 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR                45.48      43.54 SILV
 16 Tupikin, Lance             9 Basc-MR                45.89      43.70 SILV
AGE - Division
  1 Higham, Devon A            9 Badger-MR              46.94      44.70
  2 McInerney, Andrew          9 Badger-MR              44.08      45.57
  2 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR              46.99      45.57
  4 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR    45.51      46.29
  5 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR    49.46      47.38
  6 Leavy, Stephen C          10 Express Swimming-MR    46.67      47.85
  7 Sharimerdenov, Ospan      10 Apex-MR                51.25      48.16
  8 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR    51.01      49.75
  9 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR    49.98      50.97
 10 Papp, Mathyas             10 Badger-MR              48.89      51.06
 11 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR    52.83      52.32
 12 Hoyt, Malcolm              9 RedTails-MR          1:00.09      54.53
 13 Cheng, Michael            10 Express Swimming-MR  1:00.00      56.38
 14 Ruvkun, Andrew H           9 Agua Swim Team-MR      51.81      58.68
 15 Negash, Brook             10 Apex-MR                56.55    1:02.42
Non-Award Division
 -- Cibic, Marko               9 US Swimming-US       1:30.00         DQ

Event 63  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  12/13/2002 JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR
                2:22.99  ZQ
                2:26.49  JO
                2:26.50  QUAL
                2:48.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Trinidad, Ayla            14 RedTails-MR          2:27.99    2:26.28 JO
                  33.86     1:10.44 (36.58)     1:48.04 (37.60)     2:26.28 (38.24)
SILV - Division
  1 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  2:30.20    2:26.80 SILV
                  35.28     1:12.44 (37.16)     1:49.99 (37.55)     2:26.80 (36.81)
  2 Mrozinski, Melissa        13 Basc-MR              2:27.97    2:27.55 SILV
                  35.09     1:12.02 (36.93)     1:50.20 (38.18)     2:27.55 (37.35)
  3 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                2:28.16    2:27.59 SILV
                  34.94     1:12.36 (37.42)     1:50.80 (38.44)     2:27.59 (36.79)
  4 Mejia, Cinthia            14 RedTails-MR          2:30.78    2:28.48 SILV
                  34.23     1:11.16 (36.93)     1:49.66 (38.50)     2:28.48 (38.82)
  5 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR              2:36.90    2:28.49 SILV
                  35.44     1:12.59 (37.15)     1:50.53 (37.94)     2:28.49 (37.96)
  6 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  2:29.45    2:28.63 SILV
                  35.13     1:12.78 (37.65)     1:50.88 (38.10)     2:28.63 (37.75)
  7 McGowan, Jllian           14 Badger-MR            2:30.52    2:29.43 SILV
                  34.67     1:11.79 (37.12)     1:51.11 (39.32)     2:29.43 (38.32)
  8 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          2:28.65    2:29.69 SILV
                  34.70     1:12.05 (37.35)     1:52.02 (39.97)     2:29.69 (37.67)
  9 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  2:34.35    2:31.61 SILV
                  36.81     1:15.42 (38.61)     1:53.75 (38.33)     2:31.61 (37.86)
 10 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:33.22    2:32.34 SILV
                  36.49     1:15.02 (38.53)     1:54.71 (39.69)     2:32.34 (37.63)
 11 Noone, Lindsey            13 Basc-MR              2:39.90    2:37.35 SILV
                  36.47     1:16.01 (39.54)     1:57.13 (41.12)     2:37.35 (40.22)
 12 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:33.60    2:37.93 SILV
                  37.20     1:16.68 (39.48)     1:58.38 (41.70)     2:37.93 (39.55)
 13 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  2:34.76    2:38.37 SILV
                  37.79     1:18.11 (40.32)     1:58.96 (40.85)     2:38.37 (39.41)
 14 Deignan, Chelsea          14 Basc-MR              2:40.51    2:39.56 SILV
                  37.36     1:17.48 (40.12)     1:58.60 (41.12)     2:39.56 (40.96)
 15 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  2:41.52    2:39.97 SILV
                  37.38     1:18.28 (40.90)     2:00.25 (41.97)     2:39.97 (39.72)
 16 Olszewski, Tiffany G      13 Twisters-MR          2:42.44    2:40.79 SILV
                                1:19.31 ( )   2:40.79 (1:21.48)
 17 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR            2:37.96    2:41.46 SILV
                  38.95     1:19.84 (40.89)     2:01.94 (42.10)     2:41.46 (39.52)
 18 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR    2:40.35    2:42.14 SILV
                  38.15     1:19.89 (41.74)     2:03.33 (43.44)     2:42.14 (38.81)
 19 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR               NT    2:42.71 SILV
                  38.32     1:20.92 (42.60)     2:02.38 (41.46)     2:42.71 (40.33)
 20 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  2:38.11    2:42.93 SILV
                  39.28     1:20.70 (41.42)     2:02.57 (41.87)     2:42.93 (40.36)
 21 Prinzi, Elizabeth         14 Basc-MR              2:40.26    2:43.00 SILV
                  38.29     1:20.37 (42.08)     2:02.39 (42.02)     2:43.00 (40.61)
 22 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR               2:32.43    2:43.43 SILV
                  38.98     1:20.43 (41.45)     2:02.58 (42.15)     2:43.43 (40.85)
 23 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          2:42.89    2:44.48 SILV
                  37.29     1:19.29 (42.00)     2:02.31 (43.02)     2:44.48 (42.17)
 24 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR          2:37.46    2:44.71 SILV
 25 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    2:39.56    2:45.59 SILV
                  40.52     1:22.82 (42.30)   2:45.59 (1:22.77)
 26 Alameda, Maria L          13 HS-MR                2:48.52    2:46.83 SILV
                  38.05     1:19.84 (41.79)     2:03.67 (43.83)     2:46.83 (43.16)
 27 Colella, Alexandra        13 Basc-MR              2:45.22    2:48.05 SILV
                  40.28     1:22.76 (42.48)     2:06.37 (43.61)     2:48.05 (41.68)
AGE - Division
  1 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  2:48.01    2:49.63
                  38.96     1:22.24 (43.28)     2:06.18 (43.94)     2:49.63 (43.45)
  2 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              2:47.75    2:50.23
                  39.76     1:22.57 (42.81)     2:07.79 (45.22)     2:50.23 (42.44)
  3 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  3:01.21    2:52.34
                  40.23                             2:52.34 ( )         2:52.34 ( )
  4 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR    2:51.27    2:57.31
                  42.26   2:57.31 (2:15.05)
  5 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR              2:58.21    2:57.51
                                                    2:11.34 ( )     2:57.51 (46.17)
  6 Justo, Fercandy           14 RedTails-MR          3:12.43    3:03.53
                  42.71     1:29.10 (46.39)     2:16.55 (47.45)     3:03.53 (46.98)
  7 Eng, Christina            13 Ciy-MR               3:19.90    3:30.31
                  50.75     1:45.52 (54.77)     2:39.93 (54.41)     3:30.31 (50.38)
  8 Faulkner, Breyanna        13 RedTails-MR          3:15.09    3:33.66
                                                    3:33.66 ( )         3:33.66 ( )
 -- Quintin, Natalia          13 LBA-MR               3:17.54         DQ
                  47.53     1:39.86 (52.33)     2:32.48 (52.62)          DQ (50.52)

Event 64  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:52.69   3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR
                2:17.19  ZQ
                2:22.99  JO
                2:23.00  QUAL
                2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Polanco, Jose A           14 Twisters-MR          2:25.00    2:22.08 JO
                  32.80     1:09.20 (36.40)     1:47.11 (37.91)     2:22.08 (34.97)
  2 Raczynski, Joseph         13 Agua Swim Team-MR    2:27.74    2:22.78 JO
                  33.02     1:08.98 (35.96)     1:46.18 (37.20)     2:22.78 (36.60)
SILV - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR          2:28.83    2:25.58 SILV
                  35.76     1:12.80 (37.04)     1:49.84 (37.04)     2:25.58 (35.74)
  2 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               2:29.35    2:26.05 SILV
                  35.88     1:13.24 (37.36)     1:50.37 (37.13)     2:26.05 (35.68)
  3 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    2:29.96    2:29.46 SILV
                  35.11     1:12.98 (37.87)     1:51.63 (38.65)     2:29.46 (37.83)
  4 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  2:34.19    2:30.49 SILV
                  35.03     1:13.88 (38.85)     1:52.82 (38.94)     2:30.49 (37.67)
  5 Lam, Ronald               13 Basc-MR              2:37.74    2:32.52 SILV
                  34.94     1:13.04 (38.10)     1:53.08 (40.04)     2:32.52 (39.44)
  6 Bianco, Phillip E         13 HS-MR                2:32.40    2:35.87 SILV
                  36.32     1:15.16 (38.84)     1:55.66 (40.50)     2:35.87 (40.21)
  7 Cheskis, David            13 Basc-MR              2:37.41    2:36.91 SILV
                  37.24     1:17.59 (40.35)     1:57.91 (40.32)     2:36.91 (39.00)
  8 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  2:51.45    2:37.38 SILV
                  37.72     1:17.74 (40.02)     1:58.49 (40.75)     2:37.38 (38.89)
  9 Jasinski, Brian A         14 Express Swimming-MR  2:41.66    2:37.66 SILV
                  36.54     1:17.63 (41.09)     1:58.52 (40.89)     2:37.66 (39.14)
 10 Sacoto, Max               13 Twisters-MR          2:30.00    2:41.09 SILV
                  37.56     1:17.82 (40.26)     1:59.67 (41.85)     2:41.09 (41.42)
 10 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  2:39.62    2:41.09 SILV
                  37.26     1:18.47 (41.21)   2:41.09 (1:22.62)
AGE - Division
  1 Shala, Chip               13 Apex-MR              2:45.65    2:41.90
                  37.96     1:19.28 (41.32)     2:02.06 (42.78)     2:41.90 (39.84)
  2 Kovtun, Igor              14 Aquaflames-MR        2:28.25    2:42.56
                  37.96     1:19.72 (41.76)     2:02.92 (43.20)     2:42.56 (39.64)
  3 Lee, Marc A               13 Apex-MR              2:41.56    2:44.94
                  37.41     1:18.36 (40.95)     1:58.59 (40.23)     2:44.94 (46.35)
  4 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              2:42.10    2:48.75
                  38.49     1:21.40 (42.91)     2:05.63 (44.23)     2:48.75 (43.12)
  5 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               3:01.64    2:56.81
                  41.30     1:26.17 (44.87)   2:56.81 (1:30.64)
  6 Tolen, Ely I              13 Aquaflames-MR        2:35.11    2:57.14
                                1:26.81 ( )     2:13.57 (46.76)     2:57.14 (43.57)
  7 Musheyev, Benjamin        13 Aquaflames-MR        2:34.03    2:59.28
  8 Chan, Norman              13 Ciy-MR               2:47.71    3:00.25
                  44.59     1:30.20 (45.61)     2:17.86 (47.66)     3:00.25 (42.39)
 -- Tan, Randy                13 Aquaflames-MR        2:28.08         DQ
 -- Ching, Brian G            14 Ciy-MR               2:54.22         DQ
                                1:30.31 ( )        DQ (1:32.55)

Event 65  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:13.41    5/1/1995 S.Hopkins, YMID-MR
                1:29.59  ZQ
                1:33.99  JO
                1:34.00  QUAL
                1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:38.31    1:31.12 JO
                  43.49     1:31.12 (47.63)
  2 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR              1:35.15    1:31.44 JO
                  44.07     1:31.44 (47.37)
  3 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR          1:30.86    1:32.16 JO
                  44.87     1:32.16 (47.29)
SILV - Division
  1 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR    1:36.87    1:34.37 SILV
                  45.28     1:34.37 (49.09)
  2 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:38.56    1:36.38 SILV
                  45.76     1:36.38 (50.62)
  3 Papetti, Zoe              10 LBA-MR               1:46.38    1:37.48 SILV
                  46.27     1:37.48 (51.21)
  4 Summers, Morgan S         10 Ciy-MR               1:49.29    1:37.90 SILV
                  46.48     1:37.90 (51.42)
  5 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR            1:39.37    1:38.35 SILV
                  45.70     1:38.35 (52.65)
  6 Tam, Carol                10 Basc-MR              1:48.80    1:38.63 SILV
                  46.31     1:38.63 (52.32)
  7 Cain, Aine I              10 Badger-MR            1:42.32    1:39.03 SILV
                  48.88     1:39.03 (50.15)
  8 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR          1:30.00    1:41.15 SILV
                  48.36     1:41.15 (52.79)
  9 Preda, Christina           9 Twisters-MR          1:42.37    1:41.98 SILV
                  49.26     1:41.98 (52.72)
 10 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR            1:41.11    1:42.02 SILV
                  49.07     1:42.02 (52.95)
 11 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR              1:41.42    1:42.08 SILV
                  48.42     1:42.08 (53.66)
 12 Kamel, Rita S             10 Twisters-MR          1:41.85    1:42.49 SILV
                  49.34     1:42.49 (53.15)
 13 Schatzberg, Annie M       10 Agua Swim Team-MR    1:44.06    1:43.53 SILV
                  49.85     1:43.53 (53.68)
 14 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR    1:41.39    1:43.62 SILV
                  48.93     1:43.62 (54.69)
 15 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            2:16.55    1:46.16 SILV
                  49.24     1:46.16 (56.92)
 16 D'Angelo, Stephanie       10 Basc-MR              1:43.52    1:47.20 SILV
                  51.13     1:47.20 (56.07)
 17 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  1:46.65    1:47.67 SILV
                  52.62     1:47.67 (55.05)
 18 Goodwin, Lindsey A        10 Basc-MR              1:51.10    1:48.05 SILV
                  51.94     1:48.05 (56.11)
 19 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:56.63    1:48.83 SILV
                  52.16     1:48.83 (56.67)
 20 Waite, Carylan             9 NYCC-MR              1:50.00    1:48.84 SILV
                  51.36     1:48.84 (57.48)
 21 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR    1:55.76    1:49.29 SILV
                  52.37     1:49.29 (56.92)
AGE - Division
  1 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR  1:51.72    1:52.53
                  53.88     1:52.53 (58.65)
  2 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR  2:13.52    1:55.98
                  55.48   1:55.98 (1:00.50)
  3 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  1:56.62    1:56.60
                  56.72     1:56.60 (59.88)
  4 Heiss, Sara                9 LBA-MR               1:53.56    1:56.87
                  54.41   1:56.87 (1:02.46)
  5 Ferrigno, Julia            9 Badger-MR            1:51.44    1:57.18
                  53.81   1:57.18 (1:03.37)
  6 Azerad, Jessica            9 Badger-MR            2:07.55    1:57.28
                  54.59   1:57.28 (1:02.69)
  7 Walsh, Georgina            9 NYCC-MR              1:54.13    1:57.99
                  54.73   1:57.99 (1:03.26)
  8 Chin, Shannon T           10 Ciy-MR               1:58.10    2:02.32
                  56.69   2:02.32 (1:05.63)
  9 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR            2:07.09    2:02.78
                  58.09   2:02.78 (1:04.69)
 10 Klein, Eilis D             9 Badger-MR            2:04.62    2:03.91
                  57.75   2:03.91 (1:06.16)
 11 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR          2:00.00    2:07.09
                1:00.20   2:07.09 (1:06.89)
 12 Rieck, Ashley              9 Badger-MR            2:09.75    2:11.28
                1:00.63   2:11.28 (1:10.65)
 13 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:12.76
                1:02.46   2:12.76 (1:10.30)
 14 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  2:30.00    2:32.93
                1:13.73   2:32.93 (1:19.20)
 -- Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR  2:32.43         DQ
                  54.87        DQ (1:01.87)
 -- Tsanas, Cristina M         9 Agua Swim Team-MR    2:15.68         DQ
                  59.28        DQ (1:03.05)

Event 66  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:12.73    5/1/2000 A.Simco, BGNW-MR
                1:33.29  ZQ
                1:35.99  JO
                1:36.00  QUAL
                1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Zhivkov, Panio G          10 Apex-MR              1:28.06    1:30.90 ZQ
                  42.19     1:30.90 (48.71)
SILV - Division
  1 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR              1:40.76    1:41.33 SILV
                  49.14     1:41.33 (52.19)
  2 Lian, Alec                10 Basc-MR              1:41.59    1:41.34 SILV
                  48.94     1:41.34 (52.40)
  3 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR              1:39.42    1:41.87 SILV
                  48.24     1:41.87 (53.63)
  4 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR            1:46.92    1:42.17 SILV
                  48.90     1:42.17 (53.27)
  5 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:42.28    1:42.34 SILV
                  49.18     1:42.34 (53.16)
  6 Ching, Benjamin G         10 Ciy-MR               1:37.96    1:43.86 SILV
                  49.62     1:43.86 (54.24)
  7 Cashin, Liam J             9 LBA-MR               1:43.55    1:44.18 SILV
                  50.80     1:44.18 (53.38)
  8 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR            1:45.77    1:44.31 SILV
                  50.05     1:44.31 (54.26)
  9 Dong, Richard              9 Twisters-MR          1:39.54    1:44.78 SILV
 10 Chen, Dennis               9 Ciy-MR               1:38.82    1:45.00 SILV
                  50.58     1:45.00 (54.42)
 11 Shartava, Elia L          10 Aquaflames-MR        1:44.23    1:47.45 SILV
                  50.43     1:47.45 (57.02)
 12 Papp, Mathyas             10 Badger-MR            1:51.25    1:48.20 SILV
                  52.40     1:48.20 (55.80)
 13 Higham, Devon A            9 Badger-MR            2:04.55    1:48.89 SILV
                  51.56     1:48.89 (57.33)
 14 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    1:54.41    1:50.86 SILV
                  52.90     1:50.86 (57.96)
AGE - Division
  1 Ruvkun, Andrew H           9 Agua Swim Team-MR    2:03.56    1:58.81
                  57.82   1:58.81 (1:00.99)
  2 Cheng, Michael            10 Express Swimming-MR  1:51.00    1:59.06
                  56.20   1:59.06 (1:02.86)
  3 Nath, Akash P             10 Ciy-MR               1:56.07    2:01.97
                1:00.10   2:01.97 (1:01.87)
  4 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  2:10.08    2:03.42
                  57.03   2:03.42 (1:06.39)
  5 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:56.89    2:04.14
                  58.43   2:04.14 (1:05.71)
  6 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  2:09.69    2:05.28
                1:00.71   2:05.28 (1:04.57)
  7 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  2:14.50    2:12.09
                1:02.42   2:12.09 (1:09.67)
 -- Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR  2:16.27         DQ
                  58.71        DQ (1:06.05)
 -- Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  2:01.39         DQ
                  55.58        DQ (1:02.02)

Event 67  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:18.82   4/30/1999 A.Mantey, MSC-MR
                2:40.99  ZQ
                2:42.99  JO
                2:43.00  QUAL
                3:02.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Deignan, Chelsea          14 Basc-MR              2:49.41    2:44.24 SILV
                  36.71     1:19.64 (42.93)     2:02.50 (42.86)     2:44.24 (41.74)
  2 Gibbons, Alanna           13 Basc-MR              2:46.87    2:44.61 SILV
                  37.68     1:19.74 (42.06)     2:02.32 (42.58)     2:44.61 (42.29)
  3 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  2:45.65    2:45.90 SILV
                  36.56     1:19.33 (42.77)     2:03.16 (43.83)     2:45.90 (42.74)
  4 Giberson, Kari            14 Basc-MR              2:48.34    2:51.13 SILV
                  39.00     1:22.08 (43.08)     2:06.43 (44.35)     2:51.13 (44.70)
  5 Ialenti, Caitlin C        14 Express Swimming-MR  2:55.35    2:51.34 SILV
                  39.29     1:23.22 (43.93)     2:06.84 (43.62)     2:51.34 (44.50)
  6 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    2:55.79    2:52.44 SILV
                  39.37     1:23.44 (44.07)     2:08.10 (44.66)     2:52.44 (44.34)
  7 Mrozinski, Melissa        13 Basc-MR              3:22.10    2:53.29 SILV
                  39.99     1:24.13 (44.14)     2:09.02 (44.89)     2:53.29 (44.27)
  8 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  2:54.95    2:55.62 SILV
                  40.30     1:24.94 (44.64)     2:11.24 (46.30)     2:55.62 (44.38)
  9 Rubin, Ada L              14 Agua Swim Team-MR    2:52.56    2:55.67 SILV
                  39.68     1:24.20 (44.52)     2:10.47 (46.27)     2:55.67 (45.20)
 10 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                2:58.40    2:56.54 SILV
                  40.06     1:25.14 (45.08)     2:11.20 (46.06)     2:56.54 (45.34)
 11 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:59.23    2:57.60 SILV
                  40.07     1:26.00 (45.93)     2:12.51 (46.51)     2:57.60 (45.09)
 12 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  2:51.70    2:58.19 SILV
                  39.54     1:24.62 (45.08)     2:11.37 (46.75)     2:58.19 (46.82)
 13 Purcell, Kelsey G         14 Agua Swim Team-MR    2:52.48    3:01.14 SILV
                  42.24     1:27.66 (45.42)     2:14.78 (47.12)     3:01.14 (46.36)
 14 Rouchou, Lauren           13 Badger-MR            3:14.27    3:02.59 SILV
                  41.61     1:27.57 (45.96)     2:15.17 (47.60)     3:02.59 (47.42)
 15 Colella, Alexandra        13 Basc-MR              3:02.19    3:02.87 SILV
                  39.54     1:25.79 (46.25)     2:13.76 (47.97)     3:02.87 (49.11)
AGE - Division
  1 Pazmino, Sara E           13 Twisters-MR          3:06.13    3:03.42
                  41.10     1:27.89 (46.79)     2:16.04 (48.15)     3:03.42 (47.38)
  2 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  3:13.19    3:07.01
                  43.40     1:31.73 (48.33)     2:20.65 (48.92)     3:07.01 (46.36)
  3 Noone, Lindsey            13 Basc-MR              3:18.98    3:07.46
                  41.45     1:29.02 (47.57)     2:18.18 (49.16)     3:07.46 (49.28)
  4 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR  3:08.52    3:09.03
                  42.12     1:30.34 (48.22)     2:19.99 (49.65)     3:09.03 (49.04)
  5 Cabrera, Genesis          14 RedTails-MR          3:12.55    3:09.15
                  42.13     1:29.56 (47.43)     2:19.82 (50.26)     3:09.15 (49.33)
  6 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  3:09.21    3:11.42
                  43.94     1:33.67 (49.73)     2:22.85 (49.18)     3:11.42 (48.57)
  7 Piskin, Tori E            13 Agua Swim Team-MR    3:00.38    3:11.86
                  42.07     1:32.08 (50.01)     2:23.81 (51.73)     3:11.86 (48.05)
  8 Fufidio, Michelle         13 Badger-MR            3:07.16    3:14.98
                  45.25     1:34.37 (49.12)     2:24.99 (50.62)     3:14.98 (49.99)
  9 Georgescu, Mary A         13 Agua Swim Team-MR    3:15.49    3:15.95
                  45.12     1:34.24 (49.12)     2:25.29 (51.05)     3:15.95 (50.66)
 10 Fowle, Allison J          13 HS-MR                3:18.21    3:18.01
                  42.79     1:31.86 (49.07)     2:25.35 (53.49)     3:18.01 (52.66)
 11 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  3:18.89    3:21.97
                  43.54     1:36.45 (52.91)     2:28.72 (52.27)     3:21.97 (53.25)
 12 Bisnoff, Sami L           13 Express Swimming-MR  3:24.56    3:29.09
                  45.97     1:39.09 (53.12)     2:33.41 (54.32)     3:29.09 (55.68)
 13 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR    3:27.09    3:33.58
                  48.65     1:42.93 (54.28)     2:38.96 (56.03)     3:33.58 (54.62)
 14 Lozano, Gladys            14 RedTails-MR          3:32.24    3:33.75
                  47.01     1:41.11 (54.10)     2:38.43 (57.32)     3:33.75 (55.32)
 15 Cruz, Precilla D          13 RedTails-MR          3:30.09    3:39.41
                  46.08     1:41.49 (55.41)     2:41.05 (59.56)     3:39.41 (58.36)
 16 Eng, Christina            13 Ciy-MR               3:31.07    3:42.18
                  49.88     1:45.83 (55.95)     2:44.44 (58.61)     3:42.18 (57.74)
 17 Still, Mela M             13 RedTails-MR          3:30.09    3:55.29
                  53.32   1:53.47 (1:00.15)   2:55.96 (1:02.49)     3:55.29 (59.33)

Event 68  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:06.80    5/1/1995 C.Miller, LIAC-MR
                2:38.79  ZQ
                2:42.99  JO
                2:43.00  QUAL
                2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Wong, Jeffrey             14 Twisters-MR          2:43.23    2:41.53 JO
                  36.29     1:16.43 (40.14)     1:58.18 (41.75)     2:41.53 (43.35)
SILV - Division
  1 Bianco, Phillip E         13 HS-MR                2:43.48    2:49.59 SILV
                  36.63     1:19.43 (42.80)     2:04.47 (45.04)     2:49.59 (45.12)
  2 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              2:52.44    2:50.61 SILV
                  39.04     1:22.13 (43.09)     2:08.23 (46.10)     2:50.61 (42.38)
  3 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  2:49.14    2:53.23 SILV
                  38.84     1:23.30 (44.46)     2:09.36 (46.06)     2:53.23 (43.87)
  4 Jasinski, Brian A         14 Express Swimming-MR  2:56.18    2:53.26 SILV
                  39.65     1:24.22 (44.57)     2:09.43 (45.21)     2:53.26 (43.83)
  5 Foo, James F              14 HS-MR                3:00.14    2:56.04 SILV
                  39.07     1:23.47 (44.40)     2:10.40 (46.93)     2:56.04 (45.64)
  6 Jaxybekov, Chynys         13 Apex-MR              3:03.41    2:56.06 SILV
                  40.42     1:24.89 (44.47)     2:09.73 (44.84)     2:56.06 (46.33)
  7 Tang, Patrick             14 Aquaflames-MR        2:43.16    2:56.69 SILV
                  37.79     1:20.65 (42.86)     2:08.40 (47.75)     2:56.69 (48.29)
AGE - Division
  1 Tan, Randy                13 Aquaflames-MR        2:44.80    3:00.79
                  40.21     1:25.58 (45.37)     2:14.25 (48.67)     3:00.79 (46.54)
  2 Raskin, Anton             14 Badger-MR            3:15.00    3:00.89
                  39.46     1:25.11 (45.65)     2:12.35 (47.24)     3:00.89 (48.54)
  3 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  3:08.72    3:01.36
                  41.84     1:28.29 (46.45)     2:15.94 (47.65)     3:01.36 (45.42)
  4 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  3:06.59    3:03.00
                  40.08     1:27.12 (47.04)     2:16.60 (49.48)     3:03.00 (46.40)
  5 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          3:05.09    3:05.67
                  41.18     1:29.75 (48.57)     2:18.30 (48.55)     3:05.67 (47.37)
  6 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               3:12.22    3:11.15
                  42.47     1:30.53 (48.06)     2:19.74 (49.21)     3:11.15 (51.41)
  7 Cheskis, David            13 Basc-MR              3:10.22    3:11.36
                  43.82     1:33.41 (49.59)     2:23.56 (50.15)     3:11.36 (47.80)
  8 Shlykov, Dmitry           13 Apex-MR              3:12.38    3:13.16
                  43.72     1:33.71 (49.99)     2:25.14 (51.43)     3:13.16 (48.02)
  9 Ching, Brian G            14 Ciy-MR               3:03.56    3:15.27
                  41.13     1:30.25 (49.12)     2:22.90 (52.65)     3:15.27 (52.37)
 10 Miao, Kevin               14 Express Swimming-MR  3:29.07    3:17.09
                  45.05     1:35.29 (50.24)     2:26.80 (51.51)     3:17.09 (50.29)
 11 Chan, Norman              13 Ciy-MR               3:04.03    3:18.04
                  42.79     1:34.71 (51.92)     2:25.94 (51.23)     3:18.04 (52.10)
 12 Ursu, Michael A           13 Aquaflames-MR        2:48.34    3:20.12
                  43.53     1:34.00 (50.47)     2:26.57 (52.57)     3:20.12 (53.55)
 13 Epstein, Jarrod           13 Express Swimming-MR  3:38.74    3:37.09
                  44.20     1:38.73 (54.53)     2:37.17 (58.44)     3:37.09 (59.92)

Event 69  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:03.53  11/24/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                1:21.99  ZQ
                1:29.99  JO
                1:30.00  QUAL
                1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Summers, Morgan S         10 Ciy-MR               1:22.87    1:24.38 JO
                  37.85     1:24.38 (46.53)
  2 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR    1:31.29    1:25.04 JO
                  37.67     1:25.04 (47.37)
  3 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               1:47.26    1:27.54 JO
                  39.96     1:27.54 (47.58)
  4 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR  1:32.11    1:27.71 JO
                  39.31     1:27.71 (48.40)
  5 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:35.00    1:28.17 JO
                  40.43     1:28.17 (47.74)
SILV - Division
  1 Papetti, Zoe              10 LBA-MR               1:33.54    1:30.37 SILV
                  40.98     1:30.37 (49.39)
  2 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:38.71    1:30.75 SILV
                  42.99     1:30.75 (47.76)
  3 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR    1:40.40    1:38.40 SILV
                  44.90     1:38.40 (53.50)
AGE - Division
  1 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  1:41.75    1:48.65
                  50.88     1:48.65 (57.77)
  2 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR              1:56.11    1:49.96

Event 70  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:02.83    5/1/2000 A.Simco, BGNW-MR
                1:26.69  ZQ
                1:29.99  JO
                1:30.00  QUAL
                1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR  1:36.18    1:24.31 ZQ
                  36.94     1:24.31 (47.37)
  2 Quintin, Hector H         10 LBA-MR               1:31.10    1:24.71 ZQ
                  36.75     1:24.71 (47.96)
JO - Division
  1 Hogan, Colin J             9 Badger-MR            1:40.55    1:29.62 JO
                  40.29     1:29.62 (49.33)
SILV - Division
  1 Lam, Kevin                 9 Ciy-MR               1:47.41    1:37.96 SILV
                  44.34     1:37.96 (53.62)
AGE - Division
  1 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    2:12.24    2:03.17
                  54.63   2:03.17 (1:08.54)
  2 Leavy, Stephen C          10 Express Swimming-MR  1:54.43    2:05.48
                  55.59   2:05.48 (1:09.89)
 -- Ching, Benjamin G         10 Ciy-MR               1:55.23         DQ
                  58.05        DQ (1:04.54)

Event 71  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:01.83   4/30/1992 L.Marmorale, LISC-MR
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
                2:31.00  QUAL
                2:42.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Mejia, Cinthia            14 RedTails-MR          2:31.09    2:27.81 JO
                  32.65     1:10.24 (37.59)     1:49.03 (38.79)     2:27.81 (38.78)
SILV - Division
  1 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:31.31 SILV
                  32.87     1:11.40 (38.53)     1:51.76 (40.36)     2:31.31 (39.55)
  2 O'Halloran, Coray L       13 Badger-MR            2:40.00    2:32.68 SILV
                  33.19     1:10.16 (36.97)     1:49.69 (39.53)     2:32.68 (42.99)
  3 Gerrity, Sara Day         13 LBA-MR               2:34.98    2:35.46 SILV
                  34.64     1:14.41 (39.77)     1:54.98 (40.57)     2:35.46 (40.48)
  4 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:46.40    2:39.64 SILV
                  35.09     1:15.27 (40.18)     1:57.61 (42.34)     2:39.64 (42.03)
AGE - Division
  1 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:59.38    2:46.67
                  36.25     1:18.42 (42.17)     2:03.21 (44.79)     2:46.67 (43.46)
  2 Trinidad, Ayla            14 RedTails-MR          2:42.73    2:47.06
                  34.89     1:16.87 (41.98)     2:01.61 (44.74)     2:47.06 (45.45)
  3 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            3:00.00    2:49.37
  4 Herold, Eve R             13 Badger-MR            2:55.00    2:50.06
                  36.13     1:20.30 (44.17)     2:06.17 (45.87)     2:50.06 (43.89)
  5 Sowinski, Marta           13 Twisters-MR               NT    2:55.49
                  40.05     1:25.81 (45.76)     2:13.84 (48.03)     2:55.49 (41.65)
  6 Ortiz, Ciara              14 RedTails-MR          3:00.09    2:55.80
                  38.14     1:22.01 (43.87)     2:10.79 (48.78)     2:55.80 (45.01)
  7 Mathurin- Neville, Janne  13 RedTails-MR          3:30.00    2:58.45
                  37.71     1:22.41 (44.70)     2:10.15 (47.74)     2:58.45 (48.30)
  8 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR    2:54.38    2:59.86
                  37.59     1:23.42 (45.83)     2:13.24 (49.82)     2:59.86 (46.62)
  9 Escudero, Cynthia         14 Apex-MR              3:13.82    3:00.09
                  35.97     1:19.64 (43.67)     2:09.83 (50.19)     3:00.09 (50.26)
 10 Patton, Colleen           13 Express Swimming-MR  2:59.98    3:17.66
                  37.90     1:30.27 (52.37)     2:25.13 (54.86)     3:17.66 (52.53)
 11 Szkolnicki, Jennifer M    13 Apex-MR              3:17.45    3:19.49
                  39.97     1:31.26 (51.29)     2:25.83 (54.57)     3:19.49 (53.66)

Event 72  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:56.58   4/30/1998 B.Neligan, LIAC-MR
                2:27.69  ZQ
                2:29.99  JO
                2:30.00  QUAL
                2:38.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               2:41.52    2:28.88 JO
                  32.41     1:10.73 (38.32)     1:50.13 (39.40)     2:28.88 (38.75)
SILV - Division
  1 Preda, Anthony I          14 Twisters-MR          3:01.61    2:38.40 SILV
                  32.86     1:12.23 (39.37)     1:55.61 (43.38)     2:38.40 (42.79)
AGE - Division
  1 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    2:41.88    2:46.62
                  34.88     1:17.16 (42.28)     2:04.01 (46.85)     2:46.62 (42.61)
  2 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  2:51.11    2:46.80
                  35.10     1:17.18 (42.08)     2:04.61 (47.43)     2:46.80 (42.19)
  3 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  3:08.01    2:48.81
                  35.70     1:18.11 (42.41)     2:02.87 (44.76)     2:48.81 (45.94)
  4 Lam, Ronald               13 Basc-MR              2:53.69    2:49.28
                  33.56     1:14.27 (40.71)     2:00.39 (46.12)     2:49.28 (48.89)
  5 Sacoto, Max               13 Twisters-MR          2:50.00    2:55.19
                  35.67                             2:07.26 ( )     2:55.19 (47.93)
  6 Lee, Marc A               13 Apex-MR              2:57.21    2:57.88
                  35.75     1:20.92 (45.17)     2:10.64 (49.72)     2:57.88 (47.24)
  7 Shala, Chip               13 Apex-MR              2:59.99    3:21.92
                  37.51     1:29.91 (52.40)     2:26.81 (56.90)     3:21.92 (55.11)
  8 Zhivkov, Ivan G           13 Apex-MR              3:05.00    3:25.83
                  45.13     1:38.29 (53.16)     2:33.60 (55.31)     3:25.83 (52.23)
 -- Zavurov, Gabriel          13 Aquaflames-MR        3:01.45         DQ
                  43.90     1:40.17 (56.27)     2:40.16 (59.99)        DQ (1:00.58)

Event 73  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:06.62    5/1/1990 M.Lavery, YMID-MR
                1:18.99  ZQ
                1:20.99  JO
                1:21.00  QUAL
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Chen, Catherine           10 Ciy-MR               1:22.99    1:21.36 SILV
                  38.10     1:21.36 (43.26)
  2 Barrett, Janae J           9 Twisters-MR          1:21.72    1:22.06 SILV
                  39.36     1:22.06 (42.70)
  3 Summers, Morgan S         10 Ciy-MR               1:23.25    1:22.25 SILV
                  37.97     1:22.25 (44.28)
  4 Mack, Rebecca             10 Flying Dolphins-MR   1:28.70    1:23.88 SILV
                  20.66   1:23.88 (1:03.22)
  5 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               1:24.37    1:23.91 SILV
                  39.50     1:23.91 (44.41)
  6 Pan, Leah                 10 Ciy-MR               1:23.80    1:24.18 SILV
                  39.39     1:24.18 (44.79)
  7 Rodriguez, Keannie M       9 Agua Swim Team-MR    1:24.68    1:24.32 SILV
                  40.11     1:24.32 (44.21)
  8 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:23.65    1:25.64 SILV
                  41.20     1:25.64 (44.44)
  9 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR            1:25.59    1:26.25 SILV
                  41.32     1:26.25 (44.93)
 10 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:24.63    1:26.64 SILV
                  40.13     1:26.64 (46.51)
 11 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:24.45    1:26.99 SILV
                  42.85     1:26.99 (44.14)
 12 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR    1:27.94    1:28.04 SILV
                  43.27     1:28.04 (44.77)
 13 Murphy, Bridget M         10 Basc-MR              1:25.20    1:28.80 SILV
                  43.72     1:28.80 (45.08)
 14 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR            1:27.62    1:28.94 SILV
                  41.25     1:28.94 (47.69)
 15 Fuchs, Amanda B            9 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:29.56 SILV
                  42.26     1:29.56 (47.30)
 16 Fenn, Kerry               10 Badger-MR            1:30.14    1:29.70 SILV
                  41.63     1:29.70 (48.07)
 17 Preda, Christina           9 Twisters-MR          1:31.66    1:31.45 SILV
                  43.30     1:31.45 (48.15)
 18 Cain, Aine I              10 Badger-MR            1:26.25    1:31.46 SILV
                  46.41     1:31.46 (45.05)
AGE - Division
  1 Yu, Wynona K               9 Twisters-MR          1:33.05    1:31.90
                  42.84     1:31.90 (49.06)
  2 Danovitch, Amelia E        9 Agua Swim Team-MR    1:42.93    1:32.88
                  43.15     1:32.88 (49.73)
  3 Gibbons, Courtney          9 Basc-MR              1:35.82    1:34.41
                  44.63     1:34.41 (49.78)
  4 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR            1:34.05    1:35.57
                  46.96     1:35.57 (48.61)
  5 Tam, Carol                10 Basc-MR              1:37.20    1:36.25
                  45.91     1:36.25 (50.34)
  6 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            1:35.69    1:37.58
                  45.53     1:37.58 (52.05)
  7 Montemarano, Lindsay E    10 Express Swimming-MR  1:34.94    1:39.20
                  44.93     1:39.20 (54.27)
  8 Chin, Shannon T           10 Ciy-MR               1:50.04    1:39.47
                  45.20     1:39.47 (54.27)
  9 Kamel, Rita S             10 Twisters-MR          1:42.65    1:40.08
                  48.69     1:40.08 (51.39)
 10 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR            1:38.03    1:40.79
                  46.84     1:40.79 (53.95)
 11 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  1:42.65    1:41.70
                  49.62     1:41.70 (52.08)
 12 Klein, Eilis D             9 Badger-MR            1:36.15    1:43.44
                  48.06     1:43.44 (55.38)
 13 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR  1:38.79    1:44.03
                  52.52     1:44.03 (51.51)
 14 Ventura, Salena B         10 RedTails-MR          1:49.44    1:44.83
                  48.78     1:44.83 (56.05)
 15 Peralta, Loren S           9 Apex-MR              1:46.71    1:46.27
                  49.04     1:46.27 (57.23)
 16 Azerad, Jessica            9 Badger-MR            1:43.19    1:46.80
                  48.94     1:46.80 (57.86)
 17 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR  1:58.92    1:47.01
                  52.09     1:47.01 (54.92)
 18 Weinberg, Tian             9 RedTails-MR          2:05.13    1:47.91
                  51.01     1:47.91 (56.90)
 19 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:43.37    1:48.11
                  50.63     1:48.11 (57.48)
 20 Rosario, Perla             9 RedTails-MR          1:52.22    1:48.39
                  48.19   1:48.39 (1:00.20)
 21 Ialenti, Devon E           9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:48.91
                  52.84     1:48.91 (56.07)
 22 Solis, Susana              9 LBA-MR               1:53.57    1:50.67
                  51.88     1:50.67 (58.79)
 23 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR    1:57.86    1:54.36
                  53.73   1:54.36 (1:00.63)
 24 Heiss, Sara                9 LBA-MR               2:01.22    1:56.00
                  58.53     1:56.00 (57.47)
 25 Zaman, Farzana             9 Twisters-MR          1:55.91    1:57.30
                  55.90   1:57.30 (1:01.40)
 26 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:52.56    1:58.92
                  58.10   1:58.92 (1:00.82)
 27 Rieck, Ashley              9 Badger-MR            1:53.40    2:03.12
                1:00.67   2:03.12 (1:02.45)
 28 Cameron, Kimberly Y        9 Apex-MR              1:45.25    2:27.12
                1:10.99   2:27.12 (1:16.13)
 -- Earley, Nicole C           9 Apex-MR              1:41.25         DQ
                  49.73          DQ (59.13)
 -- Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ
                1:05.42        DQ (1:07.85)
 -- Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR  2:27.24         DQ
                1:00.55          DQ (50.52)
 -- Ferrigno, Julia            9 Badger-MR            1:42.36         DQ
                  49.90          DQ (54.68)

Event 74  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:04.46    5/1/2000 D.Simco, BGNW-MR
                1:20.89  ZQ
                1:22.99  JO
                1:23.00  QUAL
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Pu, Austin                 9 Twisters-MR          1:25.40    1:22.15 JO
                  38.89     1:22.15 (43.26)
SILV - Division
  1 Quintin, Hector H         10 LBA-MR               1:24.30    1:23.71 SILV
                  39.26     1:23.71 (44.45)
  2 Hogan, Colin J             9 Badger-MR            1:24.31    1:25.36 SILV
                  39.14     1:25.36 (46.22)
  3 Batash, Ben N             10 Aquaflames-MR        1:24.54    1:25.64 SILV
                  40.01     1:25.64 (45.63)
  4 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR            1:28.08    1:25.67 SILV
                  39.64     1:25.67 (46.03)
  5 Kunze, Colin J             9 NYCC-MR              1:23.73    1:25.81 SILV
                  39.93     1:25.81 (45.88)
  6 Dong, Richard              9 Twisters-MR          1:26.76    1:28.46 SILV
                  39.86     1:28.46 (48.60)
  7 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:33.63    1:29.92 SILV
                  42.99     1:29.92 (46.93)
  8 Cashin, Michael J          9 LBA-MR               1:59.83    1:30.97 SILV
                  40.96     1:30.97 (50.01)
AGE - Division
  1 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR            1:29.81    1:32.75
                  45.73     1:32.75 (47.02)
  2 Lam, Kevin                 9 Ciy-MR               1:30.13    1:33.65
                  43.84     1:33.65 (49.81)
  3 Shartava, Elia L          10 Aquaflames-MR        1:30.94    1:35.06
                  44.32     1:35.06 (50.74)
  4 Korenkov, Sean P          10 Basc-MR              1:39.90    1:35.68
                  46.12     1:35.68 (49.56)
  5 McDonnell, Richard         9 Basc-MR              1:46.80    1:36.60
                  47.26     1:36.60 (49.34)
  6 Higham, Devon A            9 Badger-MR            1:46.50    1:39.19
                  48.06     1:39.19 (51.13)
  7 Chen, Dennis               9 Ciy-MR               1:31.35    1:39.28
                  46.85     1:39.28 (52.43)
  8 Papp, Mathyas             10 Badger-MR            1:44.44    1:40.89
                  49.69     1:40.89 (51.20)
  9 Cashin, Liam J             9 LBA-MR               2:01.34    1:42.05
                  52.09     1:42.05 (49.96)
 10 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  2:00.98    1:42.07
                  49.98     1:42.07 (52.09)
 11 Atkinson, Davroy           9 RedTails-MR          1:39.73    1:42.41
                  47.61     1:42.41 (54.80)
 12 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  2:04.43    1:43.54
                  49.98     1:43.54 (53.56)
 13 Tupikin, Lance             9 Basc-MR              1:45.90    1:48.16
                  53.66     1:48.16 (54.50)
 14 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR  1:47.97    1:48.18
                  55.91     1:48.18 (52.27)
 15 Nath, Akash P             10 Ciy-MR               1:41.47    1:48.77
                  53.68     1:48.77 (55.09)
 16 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  1:48.26    1:49.20
                  50.73     1:49.20 (58.47)
 17 Cheng, Michael            10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:53.47
                  55.81     1:53.47 (57.66)
 -- Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  1:57.77         DQ
                  52.18          DQ (51.98)
 -- Leavy, Stephen C          10 Express Swimming-MR  1:51.12         DQ
                  51.29        DQ (1:12.50)
 -- McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:32.59         DQ
                  47.03          DQ (52.63)
 -- Ruvkun, Andrew H           9 Agua Swim Team-MR    1:47.25         DQ
                  55.83          DQ (54.56)
 -- Lian, Alec                10 Basc-MR              1:38.20         DQ
                  46.55          DQ (47.09)

Event 75  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 53.78    5/1/1992 T.Lynch, YMID-MR
                59.89  ZQ
              1:02.29  JO
              1:02.30  QUAL
              1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR    1:03.16    1:00.79 JO
                  29.43     1:00.79 (31.36)
  2 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR          1:02.84    1:01.42 JO
                  29.63     1:01.42 (31.79)
  3 McGuire, Christine        11 Badger-MR            1:02.42    1:02.11 JO
                  29.70     1:02.11 (32.41)
SILV - Division
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR            1:04.00    1:02.96 SILV
                  29.68     1:02.96 (33.28)
  2 Jewett, Ava               12 NYCC-MR              1:04.79    1:03.63 SILV
                  31.05     1:03.63 (32.58)
  3 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR            1:04.78    1:03.70 SILV
                  30.62     1:03.70 (33.08)
  4 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:04.32    1:03.94 SILV
                  31.30     1:03.94 (32.64)
  5 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR    1:05.83    1:04.15 SILV
                  31.11     1:04.15 (33.04)
  6 Diaz, Susan               12 Twisters-MR          1:13.81    1:04.49 SILV
                  31.04     1:04.49 (33.45)
  7 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  1:06.39    1:04.53 SILV
                  31.20     1:04.53 (33.33)
  8 Kwa, Adelene              12 Agua Swim Team-MR    1:05.42    1:04.99 SILV
                  30.92     1:04.99 (34.07)
  9 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR    1:07.13    1:05.30 SILV
                  31.15     1:05.30 (34.15)
 10 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  1:06.76    1:05.35 SILV
                  32.11     1:05.35 (33.24)
 11 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR          1:08.45    1:05.62 SILV
                  31.54     1:05.62 (34.08)
 12 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR              1:06.18    1:05.67 SILV
                  31.17     1:05.67 (34.50)
 13 Dease, Katie D            12 Basc-MR              1:05.00    1:06.40 SILV
                  32.02     1:06.40 (34.38)
 14 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR  1:04.19    1:06.42 SILV
                  31.76     1:06.42 (34.66)
 15 Santana, Melissa          12 RedTails-MR          1:06.75    1:06.71 SILV
                  31.63     1:06.71 (35.08)
 16 Anastasio, Elaina         12 HS-MR                1:10.07    1:07.10 SILV
                  32.34     1:07.10 (34.76)
 17 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               1:07.35    1:07.63 SILV
                  32.51     1:07.63 (35.12)
 18 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR            1:06.81    1:07.66 SILV
                  32.53     1:07.66 (35.13)
 19 Foo, Francine F           12 HS-MR                1:12.36    1:07.93 SILV
                  31.37     1:07.93 (36.56)
 20 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:05.77    1:08.00 SILV
                  32.64     1:08.00 (35.36)
 21 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR               1:06.78    1:08.10 SILV
                  31.50     1:08.10 (36.60)
 22 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:08.25    1:08.36 SILV
                  32.92     1:08.36 (35.44)
 23 McGowan, Bridget          12 Badger-MR            1:05.99    1:08.60 SILV
                  32.81     1:08.60 (35.79)
 24 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                1:09.93    1:08.79 SILV
                  32.45     1:08.79 (36.34)
 25 Seckin, Mina              11 Agua Swim Team-MR    1:14.57    1:09.22 SILV
                  33.46     1:09.22 (35.76)
 26 Lam, Carolina             12 Ciy-MR               1:12.56    1:09.25 SILV
                  33.04     1:09.25 (36.21)
 27 Weiner, Tess M            12 Agua Swim Team-MR    1:08.18    1:09.44 SILV
                  33.18     1:09.44 (36.26)
 28 Goco, Chryzl V            11 Ciy-MR               1:08.46    1:09.95 SILV
                  33.83     1:09.95 (36.12)
 29 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR            1:06.95    1:10.49 SILV
                  32.44     1:10.49 (38.05)
 30 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  1:12.21    1:10.52 SILV
                  33.02     1:10.52 (37.50)
 31 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          1:14.01    1:10.63 SILV
AGE - Division
  1 Rodriguez, Fatima H       12 Apex-MR              1:15.00    1:12.15
  2 Chocianowski, Alexis K    11 Ciy-MR               1:14.58    1:12.18
  3 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:13.70    1:12.21
                  34.41     1:12.21 (37.80)
  4 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                1:15.20    1:12.62
                  34.81     1:12.62 (37.81)
  5 Tiburzi, Nicole           12 Basc-MR              1:19.12    1:13.06
                  34.53     1:13.06 (38.53)
  6 Onah, Kimberly            11 Basc-MR              1:16.90    1:13.52
  7 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  1:16.74    1:13.76
                  36.19     1:13.76 (37.57)
  8 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR    1:30.97    1:14.40
                  36.56     1:14.40 (37.84)
  9 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR   1:19.11    1:14.72
                  36.99     1:14.72 (37.73)
 10 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR    1:21.84    1:14.88
                  35.59     1:14.88 (39.29)
 11 Checko, Marta             12 Twisters-MR          1:30.54    1:15.09
                  35.44     1:15.09 (39.65)
 12 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR  1:15.23    1:15.57
                  35.82     1:15.57 (39.75)
 13 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR          1:21.55    1:16.38
                  33.59     1:16.38 (42.79)
 14 Danoski, Danielle         12 LBA-MR               1:26.00    1:17.16
                  35.66     1:17.16 (41.50)
 15 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR          1:22.82    1:17.24
                  35.71     1:17.24 (41.53)
 16 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  1:34.07    1:17.61
                  37.30     1:17.61 (40.31)
 17 Coleman, Kristie M        12 HS-MR                1:17.16    1:17.68
                  37.67     1:17.68 (40.01)
 18 Coleman, Kaitlyn R        12 HS-MR                1:17.81    1:17.78
                  36.77     1:17.78 (41.01)
 19 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:17.98    1:18.66
                  37.90     1:18.66 (40.76)
 20 Stern, Alexandra          11 Badger-MR            1:25.42    1:19.79
                  37.61     1:19.79 (42.18)
 21 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR  1:29.83    1:19.95
                  37.85     1:19.95 (42.10)
 22 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:17.94    1:20.85
                  38.70     1:20.85 (42.15)
 23 Nunez, Nadyli             12 RedTails-MR          1:23.39    1:20.88
                  37.25     1:20.88 (43.63)
 24 Nunez, Thalia             12 RedTails-MR          1:25.40    1:21.15
                  36.71     1:21.15 (44.44)
 25 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR  1:29.04    1:21.44
                  37.11     1:21.44 (44.33)
 26 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR  1:25.50    1:21.62
                  38.37     1:21.62 (43.25)
 27 Natanzon, Ruth            11 Aquaflames-MR        1:25.43    1:21.95
                  39.92     1:21.95 (42.03)
 28 Wang, Belinda             11 Express Swimming-MR  1:21.11    1:22.29
 29 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR  1:25.00    1:22.89
                  38.78     1:22.89 (44.11)
 30 Sheehan, Niamh M          11 Apex-MR              1:44.88    1:23.09
                  39.18     1:23.09 (43.91)
 31 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR  1:24.51    1:23.85
                  38.40     1:23.85 (45.45)
 32 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:30.85    1:24.02
                  39.63     1:24.02 (44.39)
 33 Lee, Courtney M           11 HS-MR                1:21.36    1:24.36
                  39.01     1:24.36 (45.35)
 34 Ducasse, Cynthia          12 RedTails-MR          1:29.87    1:25.24
                  38.70     1:25.24 (46.54)
 35 Batista, Demelly          12 RedTails-MR          1:22.41    1:25.89
                  39.88     1:25.89 (46.01)
 36 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR   1:29.05    1:27.51
                  40.35     1:27.51 (47.16)
 37 Narvaez, Lucia            11 RedTails-MR          1:27.25    1:29.03
 38 Nicchi, Noelle            12 Basc-MR              1:36.82    1:29.67
                  40.81     1:29.67 (48.86)
 39 Lei, Elaina               12 Basc-MR              1:22.60    1:30.00
 40 Tirado, Marianela         12 RedTails-MR          1:30.09    1:31.05
                  41.75     1:31.05 (49.30)
 41 Alva, Connie              11 RedTails-MR          1:30.43    1:31.33
                  43.38     1:31.33 (47.95)
 42 Miao, Kelly               11 Express Swimming-MR  1:34.38    1:34.76
                  44.05     1:34.76 (50.71)
 43 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR          1:32.19    1:36.03
                  44.84     1:36.03 (51.19)
 44 Beigen, Erika             11 Flying Dolphins-MR   1:52.06    1:44.93
                  47.86     1:44.93 (57.07)
 45 Berroa, Gabriela          11 RedTails-MR          1:58.94    1:53.59
                  51.15   1:53.59 (1:02.44)
 46 Woodbury, Alexis C        11 Apex-MR              1:45.00    1:54.76
                  53.61   1:54.76 (1:01.15)
 47 Smith, Chelsey            11 RedTails-MR          2:00.00    1:58.65
                  50.41   1:58.65 (1:08.24)
Non-Award Division
 -- Wais, Ashleigh            12 NYCC-MR              1:10.00         DQ
                  32.60

Event 76  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.13    5/1/2000 N.Scott, BSC-MR
              1:00.69  ZQ
              1:02.69  JO
              1:02.70  QUAL
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Abrams, Michael           12 Aquaflames-MR        1:09.48    1:01.33 JO
                  29.11     1:01.33 (32.22)
  2 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:03.94    1:02.24 JO
                  30.29     1:02.24 (31.95)
  3 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          1:04.27    1:02.32 JO
                  30.43     1:02.32 (31.89)
  4 Kolesnik, George          11 Basc-MR              1:03.38    1:02.56 JO
                  30.49     1:02.56 (32.07)
SILV - Division
  1 Corrigan, Chris           12 LBA-MR               1:10.76    1:02.80 SILV
                  30.42     1:02.80 (32.38)
  2 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               1:03.27    1:04.65 SILV
                  31.02     1:04.65 (33.63)
  3 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:05.39    1:04.96 SILV
                  31.53     1:04.96 (33.43)
  4 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          1:05.57    1:05.06 SILV
                  31.72     1:05.06 (33.34)
  5 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  1:04.29    1:05.42 SILV
                  31.36     1:05.42 (34.06)
  6 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:04.78    1:05.51 SILV
                  31.66     1:05.51 (33.85)
  7 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:09.85    1:05.85 SILV
                  31.70     1:05.85 (34.15)
  8 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR  1:06.69    1:05.91 SILV
                  31.40     1:05.91 (34.51)
  9 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR          1:04.37    1:05.97 SILV
                  31.73     1:05.97 (34.24)
 10 McLaughlin, Thomas        12 Basc-MR              1:08.25    1:06.15 SILV
                  31.11     1:06.15 (35.04)
 11 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:08.62    1:06.45 SILV
                  32.14     1:06.45 (34.31)
 12 Nash, John                12 LBA-MR               1:07.76    1:06.87 SILV
                  32.04     1:06.87 (34.83)
 13 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR              1:05.39    1:07.28 SILV
                  31.98     1:07.28 (35.30)
 14 Dalessio, Andrew          12 Basc-MR              1:10.32    1:07.38 SILV
 15 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR            1:09.94    1:08.20 SILV
                  32.87     1:08.20 (35.33)
 16 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR   1:08.22    1:08.56 SILV
                  33.23     1:08.56 (35.33)
 17 D'Antoni, Joey            11 Ciy-MR               1:12.46    1:08.96 SILV
                  32.92     1:08.96 (36.04)
 18 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR              1:08.90    1:10.39 SILV
                  34.28     1:10.39 (36.11)
 19 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR    1:13.49    1:10.50 SILV
                  33.42     1:10.50 (37.08)
AGE - Division
  1 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:12.14    1:11.82
                  33.91     1:11.82 (37.91)
  2 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR  1:12.77    1:12.03
                  34.87     1:12.03 (37.16)
  3 Avdeev, Sergei I          12 Apex-MR              1:15.99    1:12.38
                  34.02     1:12.38 (38.36)
  4 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR    1:17.82    1:14.99
                  36.15     1:14.99 (38.84)
  5 Zavos, Leon C             11 HS-MR                1:16.69    1:15.03
                  34.81     1:15.03 (40.22)
  6 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR  1:18.70    1:15.35
                  35.50     1:15.35 (39.85)
  7 Oczos, David              11 HS-MR                1:21.69    1:17.53
                  35.92     1:17.53 (41.61)
  8 Ellis, David              11 Ciy-MR               1:22.89    1:18.99
                  35.94     1:18.99 (43.05)
  9 Pu, Andrew                11 Twisters-MR          1:30.70    1:20.75
                  38.47     1:20.75 (42.28)
 10 Szkolnicki, Mark          11 Apex-MR              1:35.53    1:22.72
                  39.77     1:22.72 (42.95)
 11 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR            1:24.65    1:25.18
                  40.13     1:25.18 (45.05)
 12 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:30.35    1:25.46
                  39.86     1:25.46 (45.60)
 13 Strein, Zachary T         12 US Swimming-US       2:00.00    1:26.63
                  41.66     1:26.63 (44.97)
 14 See, Jackson              12 HS-MR                1:24.51    1:29.23
                  39.65     1:29.23 (49.58)
 15 Olivier, Tomas            12 RedTails-MR          1:31.08    1:30.31
 16 Gupta, Vivek              11 Ciy-MR               1:37.53    1:30.68
                  41.89     1:30.68 (48.79)
 17 Burke, Tim                11 Basc-MR              1:32.02    1:34.48
                  44.71     1:34.48 (49.77)
 18 Elie, Daniel              11 RedTails-MR          1:40.09    1:35.52
                  43.07     1:35.52 (52.45)
 19 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR  1:53.38    1:36.74
                  46.28     1:36.74 (50.46)
 20 Beca, Flavius             11 Apex-MR              1:35.13    1:42.77

Event 77  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 50.23   4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
                56.59  ZQ
                58.19  JO
                58.20  QUAL
              1:03.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR    59.47      58.89 SILV
                  27.77       58.89 (31.12)
  2 Gromling, Kristin         16 LBA-MR                 59.44      59.70 SILV
                  28.12       59.70 (31.58)
  3 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR              59.67    1:00.43 SILV
                  28.55     1:00.43 (31.88)
  4 Anderson, Lisa            15 Basc-MR              1:00.78    1:01.18 SILV
                  29.41     1:01.18 (31.77)
  5 Fufido, Maria             16 Badger-MR            1:01.43    1:01.87 SILV
                  29.41     1:01.87 (32.46)
  6 Parra, Yesenia            15 Badger-MR            1:02.53    1:02.18 SILV
                  29.98     1:02.18 (32.20)
  7 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              1:02.64    1:02.35 SILV
                  30.02     1:02.35 (32.33)
  8 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR  1:03.96    1:03.15 SILV
                  29.50     1:03.15 (33.65)
AGE - Division
  1 Espinal, Andrea           16 RedTails-MR          1:04.00    1:04.42
                  31.13     1:04.42 (33.29)
  2 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  1:04.03    1:05.31
                  30.85     1:05.31 (34.46)
  3 Sung, Jennifer            15 Ciy-MR               1:03.90    1:05.84
                  31.15     1:05.84 (34.69)
  4 Adzhiashvilli, Esther     16 Aquaflames-MR        1:12.34    1:05.97
                  32.19     1:05.97 (33.78)
  5 Cuffe, Brianne M          15 Aquaflames-MR        1:06.01    1:06.13
                  32.02     1:06.13 (34.11)
  6 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR    1:07.42    1:07.67
                  32.56     1:07.67 (35.11)
  7 Lusher, Samantha R        16 Apex-MR              1:04.44    1:07.93
                  32.76     1:07.93 (35.17)
  8 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              1:05.67    1:08.67
                  32.74     1:08.67 (35.93)
  9 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  1:08.20    1:09.00
                  33.39     1:09.00 (35.61)
 10 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  1:08.40    1:09.50
                  34.06     1:09.50 (35.44)
 11 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR              1:13.84    1:15.42
                  36.44     1:15.42 (38.98)
 12 Tal, Samantha             15 Aquaflames-MR        1:17.30    1:18.79
                  36.87     1:18.79 (41.92)
 13 Narvaez, Elizabeth        17 RedTails-MR          1:15.09    1:22.14
                  38.65     1:22.14 (43.49)

Event 78  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 45.01   4/30/1983 D.Boyd, BSC-MR
                51.39  ZQ
                52.59  JO
                52.60  QUAL
                57.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Pazmino, Mauro F          15 Twisters-MR            51.80      51.42 JO
                  24.52       51.42 (26.90)
  2 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR            53.30      52.22 JO
                  24.89       52.22 (27.33)
SILV - Division
  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  16 Agua Swim Team-MR      52.80      52.66 SILV
                  24.97       52.66 (27.69)
  2 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR      53.86      53.16 SILV
                  25.86       53.16 (27.30)
  3 Bodden, Joe               17 Apex-MR                52.79      53.17 SILV
                  24.93       53.17 (28.24)
  4 Pena, Hector A            18 Apex-MR                56.26      53.73 SILV
                  25.80       53.73 (27.93)
  5 Olivier, Francisco        16 RedTails-MR            54.20      53.79 SILV
                  25.27       53.79 (28.52)
  6 Gebremedhin, Haftom       18 RedTails-MR            53.23      53.80 SILV
                  26.04       53.80 (27.76)
  7 Johanson, Tim             15 Badger-MR              55.58      54.05 SILV
                  26.00       54.05 (28.05)
  8 Rueda, Andres A           18 Agua Swim Team-MR      54.45      54.06 SILV
                  26.15       54.06 (27.91)
  9 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR    53.39      54.93 SILV
                  26.09       54.93 (28.84)
 10 Brulhardt, David A        17 Twisters-MR            56.25      55.09 SILV
                  26.15       55.09 (28.94)
 11 Chow, Kyle W              15 Badger-MR              57.00      55.51 SILV
                  26.71       55.51 (28.80)
 12 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR                 56.00      55.71 SILV
                  27.56       55.71 (28.15)
 13 Narvaez, Marco            15 RedTails-MR            54.97      56.02 SILV
                  26.13       56.02 (29.89)
 14 Chow, Daniel              17 Badger-MR              54.65      57.10 SILV
                  26.63       57.10 (30.47)
 15 Wong, Justin              16 Twisters-MR            58.37      57.12 SILV
                  27.22       57.12 (29.90)
 16 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR      57.92      57.41 SILV
                  27.17       57.41 (30.24)
AGE - Division
  1 Slouka, Zack              15 KRKN-MR                59.50      57.60
                  26.66       57.60 (30.94)
  2 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR            57.80      57.62
                  27.25       57.62 (30.37)
  3 Wei, David                18 KRKN-MR              1:01.00      57.81
                  28.20       57.81 (29.61)
  3 Shala, Kris               18 Apex-MR                57.06      57.81
                  27.20       57.81 (30.61)
  5 Bennett, Donald           15 Basc-MR                56.00      57.97
                  26.66       57.97 (31.31)
  6 Rojtinnakorn, Arriya      16 Ciy-MR               1:00.37      58.52
                  27.73       58.52 (30.79)
  7 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  1:00.00      59.60
                  59.60           59.60 ( )
  8 Logan, Timothy P          15 Express Swimming-MR  1:02.23    1:00.11
                  28.94     1:00.11 (31.17)
  9 Justo, Fermin             18 RedTails-MR          1:00.02    1:00.61
                  27.92     1:00.61 (32.69)
 10 Schroder, Ryan            15 Basc-MR              1:01.04    1:01.63
                  29.77     1:01.63 (31.86)
 11 Dalessio, Michael         15 Basc-MR              1:00.22    1:01.73
                  29.65     1:01.73 (32.08)
 12 Shala, Nick               15 Apex-MR              1:08.13    1:02.37
                  29.20     1:02.37 (33.17)
 13 Tal, Michael              17 Aquaflames-MR        1:04.23    1:02.91
                  30.67     1:02.91 (32.24)
 14 Guerrero, Steve D         18 Apex-MR              1:04.38    1:04.08
                  30.25     1:04.08 (33.83)
 15 Eng, Louis W              16 Ciy-MR               1:03.20    1:05.24
                  30.52     1:05.24 (34.72)
 16 Allen, Arthur R           16 Express Swimming-MR  1:04.45    1:05.53
                  31.23     1:05.53 (34.30)
 17 Persia, Martin E          17 Apex-MR              1:12.19    1:07.03
                  31.24     1:07.03 (35.79)
 18 Hua, Terry                18 RedTails-MR          1:05.09    1:08.42
                  31.26     1:08.42 (37.16)
 19 Aushev, Akhmet A          16 Apex-MR              1:15.00    1:18.91
                  35.46     1:18.91 (43.45)

Event 79  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 27.87    5/1/1997 R.Grove, MKBC-MR
                32.49  ZQ
                33.59  JO
                33.60  QUAL
                39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR            32.78      31.45 ZQ
JO - Division
  1 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR    34.03      33.17 JO
  2 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR      33.87      33.41 JO
  3 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR    34.13      33.43 JO
  4 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR      34.25      33.45 JO
SILV - Division
  1 Lazare, Libby             12 Badger-MR              38.15      33.65 SILV
  2 Tremain, Kate             12 Badger-MR              34.55      34.00 SILV
  3 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR    36.19      34.60 SILV
  4 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR            33.36      34.66 SILV
  5 Kwa, Adelene              12 Agua Swim Team-MR      34.36      34.84 SILV
  6 Jewett, Ava               12 NYCC-MR                34.72      35.22 SILV
  7 Santana, Melissa          12 RedTails-MR            34.44      35.24 SILV
  8 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    34.54      35.32 SILV
  9 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR      34.86      35.41 SILV
 10 McGowan, Bridget          12 Badger-MR              35.01      35.47 SILV
 11 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR                36.00      35.59 SILV
 12 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR    36.85      35.70 SILV
 13 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR              36.68      36.32 SILV
 14 Dease, Katie D            12 Basc-MR                35.49      36.51 SILV
 15 Wais, Ashleigh            12 NYCC-MR                35.00      36.66 SILV
 16 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR                 37.08      36.85 SILV
 17 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR                 37.11      36.86 SILV
 18 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                  37.67      36.88 SILV
 19 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR              36.27      36.91 SILV
 20 Foo, Francine F           12 HS-MR                  37.98      36.98 SILV
 21 Diaz, Susan               12 Twisters-MR            37.40      37.11 SILV
 22 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                  37.96      37.19 SILV
 23 Anastasio, Elaina         12 HS-MR                  38.63      37.27 SILV
 24 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR              37.90      37.47 SILV
 25 Tiburzi, Nicole           12 Basc-MR                40.38      37.48 SILV
 26 Seckin, Mina              11 Agua Swim Team-MR      38.76      37.85 SILV
 27 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR    38.32      38.53 SILV
 28 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR            38.41      38.67 SILV
AGE - Division
  1 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR            39.89      39.26
  2 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR    42.00      39.27
  3 Checko, Marta             12 Twisters-MR            39.67      39.31
  4 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    40.94      39.38
  5 Baldwin, Gabriella        12 Aquaflames-MR          35.34      40.00
  6 Stern, Alexandra          11 Badger-MR              41.45      40.32
  7 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR      40.05      40.36
  8 Onah, Kimberly            11 Basc-MR                39.55      40.38
  9 Coleman, Kristie M        12 HS-MR                  40.87      40.70
 10 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR    44.06      40.86
 11 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR    40.15      40.98
 12 Archer, Rande             11 Twisters-MR            43.17      41.00
 13 Sung, Amy                 11 Ciy-MR                 42.45      41.13
 14 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR      41.49      41.24
 15 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    42.87      41.72
 16 Danoski, Danielle         12 LBA-MR                 44.50      42.16
 17 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    43.99      42.51
 18 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR    42.76      42.69
 19 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR     44.03      42.88
 20 Nunez, Thalia             12 RedTails-MR            43.28      43.34
 21 Batista, Demelly          12 RedTails-MR            43.03      43.49
 22 Lee, Courtney M           11 HS-MR                  44.08      43.84
 23 Coleman, Kaitlyn R        12 HS-MR                  42.73      44.31
 24 Nunez, Nadyli             12 RedTails-MR            44.43      44.37
 25 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR    49.00      44.45
 26 Lei, Elaina               12 Basc-MR                40.80      44.65
 27 Wang, Belinda             11 Express Swimming-MR    43.09      45.18
 28 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    43.87      45.28
 29 Narvaez, Lucia            11 RedTails-MR            44.76      46.48
 30 Nicchi, Noelle            12 Basc-MR                52.61      46.96
 31 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR            51.38      47.99
 32 Ducasse, Cynthia          12 RedTails-MR            47.62      48.54
 33 Alva, Connie              11 RedTails-MR            47.87      49.99
 34 Sheehan, Niamh M          11 Apex-MR                57.34      50.21
 35 Tirado, Marianela         12 RedTails-MR            50.09      51.36
 36 Beigen, Erika             11 Flying Dolphins-MR     53.64      53.89
 37 Berroa, Gabriela          11 RedTails-MR            53.97      57.38
 38 Smith, Chelsey            11 RedTails-MR            55.09      57.59
 39 Miao, Kelly               11 Express Swimming-MR    57.16    1:00.74
 -- Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      48.38         DQ

Event 80  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 26.16    5/1/1996 N.Pai, MSC-MR
                32.89  ZQ
                33.99  JO
                34.00  QUAL
                42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            33.61      33.87 JO
SILV - Division
  1 Abrams, Michael           12 Aquaflames-MR          34.89      34.02 SILV
  2 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR            34.65      34.45 SILV
  3 Pollastro, Robert         11 Basc-MR                35.75      34.47 SILV
  4 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR     35.63      35.11 SILV
  5 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    35.14      35.40 SILV
  6 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR    35.39      35.41 SILV
  7 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR    35.79      35.59 SILV
  8 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR      37.27      35.63 SILV
  9 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR              37.54      36.34 SILV
 10 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR                35.55      36.60 SILV
 11 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR                43.97      36.89 SILV
 12 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR            35.55      37.08 SILV
 12 Nash, John                12 LBA-MR                 36.38      37.08 SILV
 14 Gurvich, Alex             12 Aquaflames-MR          35.34      38.29 SILV
 15 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR    40.77      38.30 SILV
 16 Ellis, David              11 Ciy-MR                 38.00      38.43 SILV
 17 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR    39.06      38.73 SILV
 18 McLaughlin, Thomas        12 Basc-MR                36.55      38.87 SILV
 19 Pu, Andrew                11 Twisters-MR            43.82      40.79 SILV
AGE - Division
  1 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR      44.08      42.82
  2 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR      40.37      42.84
  3 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR              43.06      43.51
  4 Zavos, Leon C             11 HS-MR                  39.70      44.28
  5 Olivier, Tomas            12 RedTails-MR            44.70      44.36
  6 Burke, Tim                11 Basc-MR                47.24      47.40
  7 Szkolnicki, Mark          11 Apex-MR                53.56      48.12
  8 See, Jackson              12 HS-MR                  47.31      48.23
  9 Oczos, David              11 HS-MR                  46.51      48.71
 10 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR    57.12      49.57
 11 Elie, Daniel              11 RedTails-MR            55.09      50.43
 12 Gupta, Vivek              11 Ciy-MR                 54.51      56.57
 13 Strein, Zachary T         12 US Swimming-US       1:10.00      57.34
 -- Beca, Flavius             11 Apex-MR                51.20         DQ

Event 81  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:57.83   2/20/2003 JULIA E. SMIT at 2003 Senior M, TVSC-MR
                2:19.59  ZQ
                2:23.99  JO
                2:24.00  QUAL
                2:35.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Quach, Michele            17 Apex-MR              2:25.51    2:27.63 SILV
                  34.09     1:10.73 (36.64)     1:48.70 (37.97)     2:27.63 (38.93)
  2 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  2:29.34    2:28.18 SILV
                  34.67     1:11.97 (37.30)     1:50.21 (38.24)     2:28.18 (37.97)
  3 McGowan, Jaclyn           15 Badger-MR            2:25.54    2:34.38 SILV
                  34.93     1:13.16 (38.23)     1:54.20 (41.04)     2:34.38 (40.18)
AGE - Division
  1 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  2:33.19    2:36.21
                  36.29     1:15.40 (39.11)     1:55.96 (40.56)     2:36.21 (40.25)
  2 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR  2:42.11    2:39.21
                  38.37     1:18.23 (39.86)     1:59.46 (41.23)     2:39.21 (39.75)
  3 Lusher, Samantha R        16 Apex-MR              2:35.02    2:43.00
                  37.74     1:18.03 (40.29)     2:01.19 (43.16)     2:43.00 (41.81)
  4 Espinal, Andrea           16 RedTails-MR          2:30.09    2:46.27
                  37.53     1:19.11 (41.58)     2:03.29 (44.18)     2:46.27 (42.98)
  5 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  2:47.95    2:46.52
                  39.98     1:21.60 (41.62)     2:04.24 (42.64)     2:46.52 (42.28)
  6 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              2:48.00    2:48.80
                  39.33     1:22.43 (43.10)     2:07.34 (44.91)     2:48.80 (41.46)
  7 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  2:55.04    2:49.23
                  41.68     1:25.32 (43.64)     2:07.92 (42.60)     2:49.23 (41.31)
  8 Sung, Jennifer            15 Ciy-MR               2:56.74    2:56.29
                  39.33     1:23.53 (44.20)     2:10.09 (46.56)     2:56.29 (46.20)
  9 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              3:04.68    2:57.97
                  41.25     1:25.30 (44.05)     2:11.66 (46.36)     2:57.97 (46.31)
 10 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR              3:10.63    3:22.51

Event 82  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:45.80   4/30/1982 R.Carey, BSC-MR
                2:07.49  ZQ
                2:13.09  JO
                2:13.10  QUAL
                2:22.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Pazmino, Mauro F          15 Twisters-MR          2:09.33    2:10.13 JO
                  30.67     1:03.28 (32.61)     1:36.83 (33.55)     2:10.13 (33.30)
SILV - Division
  1 Chow, Kyle W              15 Badger-MR            2:21.04    2:13.98 SILV
                  30.98     1:04.86 (33.88)     1:40.47 (35.61)     2:13.98 (33.51)
  2 Brulhardt, David A        17 Twisters-MR          2:13.53    2:14.50 SILV
                  31.06     1:04.61 (33.55)     1:39.44 (34.83)     2:14.50 (35.06)
  3 Johanson, Tim             15 Badger-MR            2:19.08    2:17.85 SILV
                  32.72     1:07.86 (35.14)     1:43.22 (35.36)     2:17.85 (34.63)
  4 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR               2:26.78    2:19.03 SILV
                  33.51     1:09.38 (35.87)     1:44.71 (35.33)     2:19.03 (34.32)
AGE - Division
  1 Olivier, Francisco        16 RedTails-MR          2:18.99    2:23.27
                  31.87     1:06.79 (34.92)     1:44.58 (37.79)     2:23.27 (38.69)
  2 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          2:26.82    2:23.34
                  33.59     1:10.17 (36.58)     1:47.66 (37.49)     2:23.34 (35.68)
  3 James, Darnell D          18 Apex-MR              2:21.08    2:25.51
                  34.54     1:12.45 (37.91)     1:49.06 (36.61)     2:25.51 (36.45)
  4 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  2:31.11    2:29.22
                  35.07     1:12.71 (37.64)     1:51.51 (38.80)     2:29.22 (37.71)
  5 Logan, Timothy P          15 Express Swimming-MR  2:34.45    2:30.50
                  35.86     1:14.24 (38.38)     1:53.41 (39.17)     2:30.50 (37.09)
  6 Schroder, Ryan            15 Basc-MR              2:35.83    2:30.84
                  35.24     1:13.24 (38.00)   2:30.84 (1:17.60)
  7 Pena, Hector A            18 Apex-MR              2:35.88    2:33.39
                  36.53     1:15.34 (38.81)     1:55.33 (39.99)     2:33.39 (38.06)
  8 Dalessio, Michael         15 Basc-MR              2:32.27    2:34.76
                  36.93     1:16.66 (39.73)     1:57.25 (40.59)     2:34.76 (37.51)
  9 Bodden, Joe               17 Apex-MR              2:42.00    2:35.33
                  37.07     1:16.28 (39.21)   2:35.33 (1:19.05)
 10 Shala, Nick               15 Apex-MR              2:54.55    2:36.82
                  38.09     1:17.81 (39.72)     1:58.27 (40.46)     2:36.82 (38.55)
 11 Shala, Kris               18 Apex-MR              2:40.31    2:41.05
                  38.04     1:18.30 (40.26)     2:02.18 (43.88)     2:41.05 (38.87)
 12 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  2:47.11    2:42.22
                  40.05     1:21.26 (41.21)     2:02.13 (40.87)     2:42.22 (40.09)
 13 Tal, Michael              17 Aquaflames-MR        2:44.29    2:43.96
                  40.25   2:43.96 (2:03.71)
 14 Rojtinnakorn, Arriya      16 Ciy-MR               2:48.88    2:47.61
                  40.75     1:22.94 (42.19)     2:06.50 (43.56)     2:47.61 (41.11)
 15 Eng, Louis W              16 Ciy-MR               2:54.68    2:57.95
                  39.78     1:23.69 (43.91)     2:11.56 (47.87)     2:57.95 (46.39)
 -- Beer, Eric E              17 Aquaflames-MR        2:29.54         DQ

Event 83  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:07.52   2/14/2003 KERRY Z. GRUENDELL at 2003 MET, BAD-MR
                1:17.99  ZQ
                1:20.49  JO
                1:20.50  QUAL
                1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  1:21.39    1:20.56 SILV
                  39.11     1:20.56 (41.45)
  2 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:24.34    1:20.89 SILV
                  38.50     1:20.89 (42.39)
  3 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR  1:24.08    1:20.99 SILV
                  39.66     1:20.99 (41.33)
  4 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:22.19    1:22.12 SILV
                  39.86     1:22.12 (42.26)
  5 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:25.49    1:22.25 SILV
                  39.45     1:22.25 (42.80)
  6 Kwa, Adelene              12 Agua Swim Team-MR    1:21.34    1:23.31 SILV
                  38.99     1:23.31 (44.32)
  7 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR  1:23.09    1:23.86 SILV
                  40.09     1:23.86 (43.77)
  8 Omary, Natalie M          11 Agua Swim Team-MR    1:30.09    1:24.31 SILV
                  40.27     1:24.31 (44.04)
  9 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR          1:50.36    1:25.18 SILV
                  40.11     1:25.18 (45.07)
 10 Anastasio, Elaina         12 HS-MR                1:24.70    1:25.86 SILV
                  40.71     1:25.86 (45.15)
 11 Weiner, Tess M            12 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:26.13 SILV
                  40.83     1:26.13 (45.30)
 12 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR            1:25.00    1:26.51 SILV
                  40.44     1:26.51 (46.07)
 13 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  1:28.55    1:26.59 SILV
                  41.88     1:26.59 (44.71)
 14 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR    1:28.07    1:28.12 SILV
                  41.57     1:28.12 (46.55)
 15 Lloyd, Cecilia            12 Ciy-MR               1:36.02    1:28.44 SILV
                  40.80     1:28.44 (47.64)
 16 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR  1:27.71    1:28.55 SILV
                  43.44     1:28.55 (45.11)
 17 Foo, Francine F           12 HS-MR                1:29.54    1:28.93 SILV
                  40.98     1:28.93 (47.95)
 18 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  1:38.96    1:29.22 SILV
                  42.75     1:29.22 (46.47)
 19 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          1:39.47    1:29.63 SILV
                  42.39     1:29.63 (47.24)
 20 Rodriguez, Fatima H       12 Apex-MR              1:45.00    1:29.85 SILV
                  40.82     1:29.85 (49.03)
 21 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR          1:29.27    1:30.02 SILV
                  43.24     1:30.02 (46.78)
 22 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR              1:41.32    1:31.10 SILV
                  43.06     1:31.10 (48.04)
 23 Jewett, Ava               12 NYCC-MR              1:29.00    1:31.11 SILV
                  43.46     1:31.11 (47.65)
 24 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR  1:39.19    1:32.46 SILV
                  43.93     1:32.46 (48.53)
 25 Lam, Carolina             12 Ciy-MR               1:32.85    1:33.97 SILV
                  44.24     1:33.97 (49.73)
 26 Checko, Marta             12 Twisters-MR          1:30.00    1:34.14 SILV
                  44.67     1:34.14 (49.47)
 -- Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  1:28.68         DQ
                  41.24          DQ (46.64)
AGE - Division
  1 Baldwin, Gabriella        12 Aquaflames-MR        1:31.40    1:34.85
                  45.96     1:34.85 (48.89)
  2 Archer, Rande             11 Twisters-MR          1:37.77    1:35.23
                  44.43     1:35.23 (50.80)
  3 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR    1:39.38    1:35.54
                  46.08     1:35.54 (49.46)
  4 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:37.00    1:35.65
                  44.64     1:35.65 (51.01)
  5 Cooke, Farrell E          12 Badger-MR            1:22.90    1:35.67
                  44.48     1:35.67 (51.19)
  6 Sung, Amy                 11 Ciy-MR               1:37.92    1:35.80
                  45.07     1:35.80 (50.73)
  7 Onah, Kimberly            11 Basc-MR              1:38.41    1:36.10
                  45.00     1:36.10 (51.10)
  8 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR          1:34.06    1:37.32
                  43.70     1:37.32 (53.62)
  9 Coleman, Kristie M        12 HS-MR                1:40.10    1:39.93
                  47.13     1:39.93 (52.80)
 10 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR  1:48.14    1:40.39
                  46.70     1:40.39 (53.69)
 11 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR  1:46.49    1:41.86
                  47.82     1:41.86 (54.04)
 12 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:43.25    1:42.02
                  49.53     1:42.02 (52.49)
 13 Lei, Elaina               12 Basc-MR              1:45.22    1:42.55
                  49.09     1:42.55 (53.46)
 14 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:44.86    1:43.05
                  48.00     1:43.05 (55.05)
 15 Miao, Kelly               11 Express Swimming-MR  1:47.23    1:43.69
                  48.22     1:43.69 (55.47)
 16 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                1:41.42    1:44.28
                  49.05     1:44.28 (55.23)
 17 Coleman, Kaitlyn R        12 HS-MR                1:44.51    1:46.65
                  50.62     1:46.65 (56.03)
 18 Stern, Alexandra          11 Badger-MR            1:46.87    1:46.76
                  49.04     1:46.76 (57.72)
 19 Chocianowski, Alexis K    11 Ciy-MR               1:50.03    1:47.64
                  49.90     1:47.64 (57.74)
 20 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:46.14    1:47.65
                  51.28     1:47.65 (56.37)
 21 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR  1:48.00    1:48.23
                  50.90     1:48.23 (57.33)
 22 Lee, Courtney M           11 HS-MR                1:44.52    1:49.42
                  51.41     1:49.42 (58.01)
 23 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR  2:03.08    1:58.72
                  55.09   1:58.72 (1:03.63)
 -- Nicchi, Noelle            12 Basc-MR              2:04.50         DQ
                  56.72        DQ (1:04.41)
 -- Wang, Belinda             11 Express Swimming-MR  2:04.12         DQ
                  45.57          DQ (52.36)

Event 84  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:00.84    5/1/1994 C.Miller, LIAC-MR
                1:22.39  ZQ
                1:24.09  JO
                1:24.10  QUAL
                1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:24.59    1:21.70 ZQ
                  38.36     1:21.70 (43.34)
JO - Division
  1 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:22.88    1:23.34 JO
                  39.19     1:23.34 (44.15)
  2 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          1:25.89    1:23.38 JO
                  39.88     1:23.38 (43.50)
  3 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:27.77    1:23.93 JO
                  40.89     1:23.93 (43.04)
SILV - Division
  1 Pollastro, Robert         11 Basc-MR              1:25.10    1:26.25 SILV
                  41.83     1:26.25 (44.42)
  2 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:28.05    1:27.03 SILV
                  40.67     1:27.03 (46.36)
  3 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR    1:29.60    1:27.65 SILV
                  42.45     1:27.65 (45.20)
  4 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR  1:27.64    1:28.59 SILV
                  42.91     1:28.59 (45.68)
  5 Kolesnik, George          11 Basc-MR              1:34.71    1:29.29 SILV
                  42.67     1:29.29 (46.62)
AGE - Division
  1 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR            1:35.66    1:34.52
                  45.43     1:34.52 (49.09)
  2 Dalessio, Andrew          12 Basc-MR              1:38.92    1:35.22
                  45.73     1:35.22 (49.49)
  3 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR    1:40.12    1:38.20
                  45.90     1:38.20 (52.30)
  4 Zavos, Leon C             11 HS-MR                1:44.29    1:39.55
                  47.85     1:39.55 (51.70)
  5 D'Antoni, Joey            11 Ciy-MR               1:41.19    1:40.05
                  46.93     1:40.05 (53.12)
  6 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:49.14    1:48.84
                  51.56     1:48.84 (57.28)
  7 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR  1:58.26    1:51.74
                  49.09   1:51.74 (1:02.65)
  8 See, Jackson              12 HS-MR                2:12.64    2:05.45
                  56.74   2:05.45 (1:08.71)

Event 85  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:17.28  12/12/2003 Jackie PANGILINAN at HOLIDAY C, YMID-MR
                2:39.19  ZQ
                2:42.99  JO
                2:43.00  QUAL
                2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  2:50.09    2:48.88 SILV
                  38.52     1:21.78 (43.26)     2:05.33 (43.55)     2:48.88 (43.55)
  2 Fufido, Maria             16 Badger-MR            2:46.28    2:49.73 SILV
                  37.89     1:20.65 (42.76)     2:05.01 (44.36)     2:49.73 (44.72)
  3 Quach, Michele            17 Apex-MR              2:59.59    2:54.40 SILV
                  38.49     1:21.97 (43.48)     2:07.55 (45.58)     2:54.40 (46.85)
AGE - Division
  1 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  2:55.55    3:01.47
                  41.18     1:27.62 (46.44)     2:14.50 (46.88)     3:01.47 (46.97)
  2 Lusher, Samantha R        16 Apex-MR              2:59.33    3:03.20
                  41.85     1:28.38 (46.53)     2:16.01 (47.63)     3:03.20 (47.19)
  3 Adzhiashvilli, Esther     16 Aquaflames-MR        2:51.12    3:03.30
                  42.31     1:29.79 (47.48)     2:16.46 (46.67)     3:03.30 (46.84)
  4 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR    3:03.20    3:07.31
                  41.91     1:29.08 (47.17)     2:17.90 (48.82)     3:07.31 (49.41)
  5 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  3:18.29    3:17.40
                  46.27     1:37.11 (50.84)     2:27.77 (50.66)     3:17.40 (49.63)
  6 Tal, Samantha             15 Aquaflames-MR        2:51.23    3:21.28
                  43.91     1:34.41 (50.50)     2:27.51 (53.10)     3:21.28 (53.77)
  7 Sung, Jennifer            15 Ciy-MR               3:19.79    3:23.92
                  45.32     1:37.19 (51.87)     2:30.74 (53.55)     3:23.92 (53.18)
  8 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              3:15.20    3:29.45
                  46.84     1:39.74 (52.90)     2:34.59 (54.85)     3:29.45 (54.86)
  9 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              3:10.05    3:34.08
                  48.06     1:40.33 (52.27)     2:36.65 (56.32)     3:34.08 (57.43)
 10 Lopez, Krystal L          16 Apex-MR              3:25.42    3:35.63
                  46.05     1:40.96 (54.91)     2:38.49 (57.53)     3:35.63 (57.14)

Event 86  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:02.06    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR
                2:30.49  ZQ
                2:31.99  JO
                2:32.00  QUAL
                2:42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR          2:32.09    2:24.07 ZQ
                  31.27     1:07.64 (36.37)     1:45.73 (38.09)     2:24.07 (38.34)
SILV - Division
  1 Wong, Justin              16 Twisters-MR          2:33.95    2:32.74 SILV
                  33.87     1:11.91 (38.04)     1:51.43 (39.52)     2:32.74 (41.31)
  2 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  2:32.68    2:39.24 SILV
                  33.86     1:13.67 (39.81)     1:56.57 (42.90)     2:39.24 (42.67)
  3 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    2:40.10    2:41.25 SILV
                  36.02     1:16.86 (40.84)     2:00.13 (43.27)     2:41.25 (41.12)
AGE - Division
  1 Bodden, Joe               17 Apex-MR              2:45.25    2:43.65
                  35.71     1:16.28 (40.57)     1:59.77 (43.49)     2:43.65 (43.88)
  2 Rojtinnakorn, Arriya      16 Ciy-MR               2:51.05    2:44.15
                  38.18     1:20.44 (42.26)     2:03.41 (42.97)     2:44.15 (40.74)
  3 Shala, Kris               18 Apex-MR              2:53.07    2:45.40
                  37.19     1:19.62 (42.43)     2:02.48 (42.86)     2:45.40 (42.92)
  4 Shala, Nick               15 Apex-MR              2:58.70    2:47.37
                  38.35     1:21.26 (42.91)     2:04.96 (43.70)     2:47.37 (42.41)
  5 James, Darnell D          18 Apex-MR              2:55.21    2:48.49
                  39.50     1:23.30 (43.80)     2:07.48 (44.18)     2:48.49 (41.01)
  6 Hua, Terry                18 RedTails-MR          3:00.09    2:49.31
                  37.10     1:20.30 (43.20)     2:04.79 (44.49)     2:49.31 (44.52)
  7 Schroder, Ryan            15 Basc-MR              2:47.90    2:51.99
                  39.18     1:22.23 (43.05)     2:06.83 (44.60)     2:51.99 (45.16)
  8 Bennett, Donald           15 Basc-MR              3:06.44    2:54.76
                  38.44     1:23.37 (44.93)     2:09.35 (45.98)     2:54.76 (45.41)
  9 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  2:56.33    2:55.64
                  39.86     1:25.47 (45.61)     2:11.14 (45.67)     2:55.64 (44.50)
 10 Pena, Hector A            18 Apex-MR              2:50.49    2:56.04
                  39.04     1:23.38 (44.34)     2:09.90 (46.52)     2:56.04 (46.14)
 11 Beer, Eric E              17 Aquaflames-MR        2:45.04    3:00.41
                  40.08     1:25.26 (45.18)     2:12.99 (47.73)     3:00.41 (47.42)
 12 Logan, Timothy P          15 Express Swimming-MR  2:59.90    3:03.90
                  41.88     1:28.07 (46.19)     2:15.38 (47.31)     3:03.90 (48.52)
 13 Eng, Louis W              16 Ciy-MR               3:03.44    3:18.23
                  43.50     1:33.67 (50.17)     2:26.48 (52.81)     3:18.23 (51.75)
 14 Allen, Arthur R           16 Express Swimming-MR  3:32.21    3:41.83
                  47.31     1:42.27 (54.96)   2:43.40 (1:01.13)     3:41.83 (58.43)

Event 87  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 57.87    5/1/1991 M.Diamond, GAK-MR
              1:08.69  ZQ
              1:12.39  JO
              1:12.40  QUAL
              1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR            1:12.50    1:10.84 JO
                  32.74     1:10.84 (38.10)
  2 Sung, Julia               12 Ciy-MR               1:16.64    1:12.19 JO
                  33.08     1:12.19 (39.11)
SILV - Division
  1 Goco, Chryzl V            11 Ciy-MR               1:16.59    1:15.15 SILV
                  34.29     1:15.15 (40.86)
  2 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR            1:16.87    1:19.01 SILV
                  36.40     1:19.01 (42.61)
  3 Weiner, Tess M            12 Agua Swim Team-MR    1:19.47    1:19.38 SILV
                  36.86     1:19.38 (42.52)
  4 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR    1:21.27    1:20.78 SILV
                  37.47     1:20.78 (43.31)
  5 Lam, Carolina             12 Ciy-MR               1:30.26    1:20.81 SILV
                  36.98     1:20.81 (43.83)
  6 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                1:17.43    1:20.92 SILV
                  35.44     1:20.92 (45.48)
  7 Anastasio, Elaina         12 HS-MR                1:23.14    1:21.74 SILV
                  37.95     1:21.74 (43.79)
  8 Danoski, Danielle         12 LBA-MR               1:35.69    1:21.93 SILV
                  37.95     1:21.93 (43.98)
  9 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR  1:27.19    1:22.60 SILV
                  37.20     1:22.60 (45.40)
 10 Seckin, Mina              11 Agua Swim Team-MR    1:24.58    1:23.13 SILV
                  38.39     1:23.13 (44.74)
 11 Lloyd, Cecilia            12 Ciy-MR               1:36.41    1:23.19 SILV
                  38.39     1:23.19 (44.80)
 12 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR   1:32.18    1:28.74 SILV
                  42.10     1:28.74 (46.64)
AGE - Division
  1 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                1:30.03    1:32.28
                  41.77     1:32.28 (50.51)
  2 Foo, Francine F           12 HS-MR                1:41.96    1:39.19
  3 Natanzon, Ruth            11 Aquaflames-MR        1:21.05    1:42.32
                  49.38     1:42.32 (52.94)

Event 88  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 56.20    5/1/2000 N.Scott, BSC-MR
              1:12.79  ZQ
              1:14.49  JO
              1:14.50  QUAL
              1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
ZQ - Division
  1 Dupres, Abel              12 RedTails-MR          1:15.03    1:10.89 ZQ
                  32.10     1:10.89 (38.79)
  2 Corrigan, Chris           12 LBA-MR               1:16.53    1:11.31 ZQ
                  33.74     1:11.31 (37.57)
  3 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:12.98    1:11.77 ZQ
                  33.10     1:11.77 (38.67)
SILV - Division
  1 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR          1:14.38    1:15.42 SILV
                  36.09     1:15.42 (39.33)
  2 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               1:15.20    1:15.99 SILV
                  34.98     1:15.99 (41.01)
  3 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:17.01    1:16.19 SILV
                  34.93     1:16.19 (41.26)
  4 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:22.21    1:16.93 SILV
                  36.95     1:16.93 (39.98)
  5 Nash, John                12 LBA-MR               1:20.70    1:17.07 SILV
                  36.17     1:17.07 (40.90)
  6 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:17.62    1:21.10 SILV
                  37.27     1:21.10 (43.83)
  7 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR              1:15.91    1:21.39 SILV
                  37.03     1:21.39 (44.36)
  8 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR              1:27.99    1:23.29 SILV
                  37.21     1:23.29 (46.08)
AGE - Division
  1 D'Antoni, Joey            11 Ciy-MR               1:29.90    1:30.89
                  40.58     1:30.89 (50.31)
  2 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR  1:37.87    1:33.91
                  42.06     1:33.91 (51.85)
  3 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR   1:29.83    1:35.15
                  42.19     1:35.15 (52.96)
  4 Szkolnicki, Mark          11 Apex-MR              1:53.94    1:50.92
                  49.48   1:50.92 (1:01.44)

Event 89  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:00.51   4/30/1981 M.Hurrell, BSSC-MR
                2:20.49  ZQ
                2:29.99  JO
                2:30.00  QUAL
                2:39.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Quach, Michele            17 Apex-MR              2:39.66    2:47.45
                  34.34     1:15.98 (41.64)     2:01.82 (45.84)     2:47.45 (45.63)
  2 Cunningham, Amanda R      15 Express Swimming-MR       NT    2:49.53
  3 Cuffe, Brianne M          15 Aquaflames-MR        3:06.10    2:52.71
                  39.34     1:23.71 (44.37)     2:09.29 (45.58)     2:52.71 (43.42)
  4 O'Connell, Caitlin E      16 Agua Swim Team-MR    2:56.71    3:03.84
                  38.02     1:22.61 (44.59)     2:12.72 (50.11)     3:03.84 (51.12)
  5 Bertin, Ivanna            16 Apex-MR              3:13.35    3:04.70
                  41.13     1:26.84 (45.71)     2:16.58 (49.74)     3:04.70 (48.12)
  6 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  3:03.67    3:13.57
                  43.08     1:32.69 (49.61)     2:24.43 (51.74)     3:13.57 (49.14)
  7 Miller, Jenny A           15 Apex-MR              3:08.85    3:17.13
                  41.12     1:32.37 (51.25)     2:25.23 (52.86)     3:17.13 (51.90)

Event 90  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:47.98   4/30/1983 J.Hoffman, BSC-MR
                2:17.69  ZQ
                2:18.99  JO
                2:19.00  QUAL
                2:30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Gebremedhin, Haftom       18 RedTails-MR          2:20.09    2:17.74 JO
                  29.64     1:04.03 (34.39)     1:40.80 (36.77)     2:17.74 (36.94)
SILV - Division
  1 Pena, Hector A            18 Apex-MR              2:21.18    2:30.04 SILV
                  30.70     1:06.77 (36.07)     1:47.34 (40.57)     2:30.04 (42.70)
AGE - Division
  1 Narvaez, Marco            15 RedTails-MR          2:29.23    2:31.12
                  30.92     1:08.80 (37.88)     1:50.28 (41.48)     2:31.12 (40.84)
  2 Yuventi, Jumie N          18 RedTails-MR               NT    2:35.92
  3 Justo, Fermin             18 RedTails-MR          2:42.62    2:48.87
                  32.06     1:11.94 (39.88)     1:58.91 (46.97)     2:48.87 (49.96)
  4 Guerrero, Steve D         18 Apex-MR              3:04.55    2:56.13
                  37.96     1:22.90 (44.94)     2:11.53 (48.63)     2:56.13 (44.60)
  5 Shala, Kris               18 Apex-MR              2:42.23    2:56.67
                  37.26     1:22.28 (45.02)     2:09.29 (47.01)     2:56.67 (47.38)
  6 Bodden, Joe               17 Apex-MR              2:49.00    3:16.42
                  36.96     1:25.76 (48.80)     2:20.43 (54.67)     3:16.42 (55.99)

Event 91  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:01.20    5/1/1997 A.Mantey, NDAC-MR
                1:08.89  ZQ
                1:11.49  JO
                1:11.50  QUAL
                1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:12.53    1:11.41 JO
                  33.10     1:11.41 (38.31)
SILV - Division
  1 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR          1:12.95    1:11.70 SILV
                  33.17     1:11.70 (38.53)
  2 McGuire, Christine        11 Badger-MR            1:12.37    1:11.74 SILV
                  32.15     1:11.74 (39.59)
  3 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR    1:14.71    1:12.36 SILV
                  32.93     1:12.36 (39.43)
  4 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR  1:15.51    1:13.10 SILV
                  35.18     1:13.10 (37.92)
  5 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:15.78    1:13.97 SILV
                  35.27     1:13.97 (38.70)
  6 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR  1:13.62    1:14.63 SILV
                  34.78     1:14.63 (39.85)
  7 Shiota, Lena A            11 Agua Swim Team-MR    1:16.66    1:14.81 SILV
                  33.82     1:14.81 (40.99)
  8 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  1:16.96    1:15.11 SILV
                  37.74     1:15.11 (37.37)
  9 Kwa, Adelene              12 Agua Swim Team-MR    1:15.76    1:15.21 SILV
                  35.84     1:15.21 (39.37)
 10 Guaman, Kelly C           11 Twisters-MR          1:15.05    1:15.40 SILV
                  34.82     1:15.40 (40.58)
 11 Diaz, Susan               12 Twisters-MR          1:18.07    1:15.69 SILV
                  35.91     1:15.69 (39.78)
 12 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:18.13    1:16.06 SILV
                  36.50     1:16.06 (39.56)
 13 Cooke, Farrell E          12 Badger-MR            1:14.40    1:16.75 SILV
                  33.60     1:16.75 (43.15)
 14 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR            1:16.46    1:16.79 SILV
                  36.41     1:16.79 (40.38)
 15 Cooke, Alexandra          12 Badger-MR            1:21.64    1:17.28 SILV
                  35.08     1:17.28 (42.20)
 16 Ravsloot, Ashley          12 Badger-MR            1:18.51    1:18.06 SILV
                  36.28     1:18.06 (41.78)
 17 Dease, Katie D            12 Basc-MR              1:16.40    1:18.40 SILV
                  36.78     1:18.40 (41.62)
 18 Cyrus, Kimberly L         12 Agua Swim Team-MR    1:18.77    1:18.78 SILV
                  37.46     1:18.78 (41.32)
 19 Daly, Bronagh K           11 HS-MR                1:20.84    1:19.15 SILV
                  35.34     1:19.15 (43.81)
 20 Weiner, Tess M            12 Agua Swim Team-MR    1:20.50    1:19.20 SILV
                  37.94     1:19.20 (41.26)
 21 Santana, Melissa          12 RedTails-MR          1:17.51    1:19.55 SILV
                  35.86     1:19.55 (43.69)
 22 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          1:19.00    1:20.06 SILV
                  38.66     1:20.06 (41.40)
 23 McGowan, Bridget          12 Badger-MR            1:17.17    1:21.43 SILV
                  36.29     1:21.43 (45.14)
AGE - Division
  1 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR  1:21.65    1:21.81
                  39.90     1:21.81 (41.91)
  2 Seckin, Mina              11 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:21.92
                  37.74     1:21.92 (44.18)
  3 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  1:24.15    1:22.40
                  38.32     1:22.40 (44.08)
  4 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               1:22.85    1:22.88
                  38.81     1:22.88 (44.07)
  5 Rodriguez, Fatima H       12 Apex-MR              1:31.00    1:23.82
                  39.41     1:23.82 (44.41)
  6 Checko, Marta             12 Twisters-MR          1:25.31    1:24.44
                  39.28     1:24.44 (45.16)
  7 Gomez, Kiara J            12 Twisters-MR          1:34.20    1:24.59
                  38.95     1:24.59 (45.64)
  8 Chocianowski, Alexis K    11 Ciy-MR               1:29.57    1:25.27
                  38.75     1:25.27 (46.52)
  9 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:30.11    1:25.41
                  39.92     1:25.41 (45.49)
 10 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR   1:29.02    1:25.43
                  41.27     1:25.43 (44.16)
 11 Schulze, Allison M        12 Agua Swim Team-MR    1:30.58    1:25.69
                  41.67     1:25.69 (44.02)
 12 Mitchell, Sierra          11 RedTails-MR          1:28.64    1:26.79
                  39.98     1:26.79 (46.81)
 13 Tiburzi, Nicole           12 Basc-MR              1:28.14    1:27.80
                  40.46     1:27.80 (47.34)
 14 Archer, Rande             11 Twisters-MR          1:30.88    1:27.93
                  39.33     1:27.93 (48.60)
 15 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:32.22    1:27.97
                  43.09     1:27.97 (44.88)
 16 Onah, Kimberly            11 Basc-MR              1:25.50    1:28.06
                  41.40     1:28.06 (46.66)
 17 Sung, Amy                 11 Ciy-MR               1:32.26    1:28.52
                  42.52     1:28.52 (46.00)
 18 Stern, Alexandra          11 Badger-MR            1:29.88    1:29.23
                  41.20     1:29.23 (48.03)
 19 Danoski, Danielle         12 LBA-MR               1:32.56    1:29.76
                  41.65     1:29.76 (48.11)
 20 Baldwin, Gabriella        12 Aquaflames-MR        1:32.92    1:30.77
                  44.54     1:30.77 (46.23)
 21 Li, Shirley               11 Express Swimming-MR  1:39.39    1:30.96
                  43.30     1:30.96 (47.66)
 22 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR  1:41.84    1:31.21
                  41.87     1:31.21 (49.34)
 23 Wang, Belinda             11 Express Swimming-MR  1:36.45    1:31.27
                  43.69     1:31.27 (47.58)
 24 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR   1:30.93    1:31.81
                  41.69     1:31.81 (50.12)
 25 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:32.74    1:32.09
                  43.31     1:32.09 (48.78)
 26 Nunez, Thalia             12 RedTails-MR          1:32.66    1:35.05
                  44.61     1:35.05 (50.44)
 27 Natanzon, Ruth            11 Aquaflames-MR        1:35.03    1:35.90
                  46.52     1:35.90 (49.38)
 28 Batista, Demelly          12 RedTails-MR          1:38.95    1:36.56
                  45.09     1:36.56 (51.47)
 29 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR  1:37.42    1:38.88
                  45.23     1:38.88 (53.65)
 30 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:48.47    1:38.98
                  50.63     1:38.98 (48.35)
 31 Bordananaro, Amanda       11 Express Swimming-MR  1:30.00    1:39.20
                  47.02     1:39.20 (52.18)
 32 Sheehan, Niamh M          11 Apex-MR              1:47.52    1:44.72
                  51.01     1:44.72 (53.71)
 33 Nunez, Nadyli             12 RedTails-MR          1:44.06    1:45.49
                  49.63     1:45.49 (55.86)
 34 Ducasse, Cynthia          12 RedTails-MR          2:00.09    1:47.71
                  50.19     1:47.71 (57.52)
 35 Tirado, Marianela         12 RedTails-MR          2:15.09    1:47.96
                  49.99     1:47.96 (57.97)
 36 Miao, Kelly               11 Express Swimming-MR  1:42.71    1:48.37
                  58.58     1:48.37 (49.79)
 37 Laskowski, Caroline       11 Twisters-MR          1:17.35    1:50.64
                  52.55     1:50.64 (58.09)
 38 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR          1:51.90    1:51.16
                  54.73     1:51.16 (56.43)
 39 Berroa, Gabriela          11 RedTails-MR          2:07.41    2:05.63
                  56.62   2:05.63 (1:09.01)
 -- Alva, Connie              11 RedTails-MR          1:30.01         DQ
                  50.39          DQ (59.49)

Event 92  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 57.03    5/1/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
              1:10.49  ZQ
              1:12.29  JO
              1:12.30  QUAL
              1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Abrams, Michael           12 Aquaflames-MR        1:12.98    1:11.24 JO
                  33.31     1:11.24 (37.93)
  2 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          1:12.72    1:11.28 JO
                  33.02     1:11.28 (38.26)
  3 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:12.36    1:11.74 JO
                  33.15     1:11.74 (38.59)
SILV - Division
  1 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:12.47    1:14.08 SILV
                  34.89     1:14.08 (39.19)
  1 Corrigan, Chris           12 LBA-MR               1:16.60    1:14.08 SILV
                  33.93     1:14.08 (40.15)
  3 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          1:13.80    1:14.29 SILV
                  34.60     1:14.29 (39.69)
  4 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  1:14.34    1:14.43 SILV
                  35.82     1:14.43 (38.61)
  5 Kolesnik, George          11 Basc-MR              1:17.88    1:15.58 SILV
                  35.58     1:15.58 (40.00)
  6 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:17.32    1:16.35 SILV
                  37.00     1:16.35 (39.35)
  7 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:16.76    1:16.78 SILV
                  37.13     1:16.78 (39.65)
  8 Chansakul, JR J           11 Agua Swim Team-MR    1:20.15    1:16.81 SILV
                  37.22     1:16.81 (39.59)
  9 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:16.92    1:16.84 SILV
                  36.74     1:16.84 (40.10)
 10 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR  1:17.74    1:16.87 SILV
                  36.57     1:16.87 (40.30)
 11 Nash, John                12 LBA-MR               1:18.27    1:17.42 SILV
                  36.11     1:17.42 (41.31)
 12 Pollastro, Robert         11 Basc-MR              1:17.79    1:17.69 SILV
                  36.44     1:17.69 (41.25)
 13 Dalessio, Andrew          12 Basc-MR              1:22.60    1:17.97 SILV
                  35.92     1:17.97 (42.05)
 14 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:16.77    1:19.34 SILV
                  37.33     1:19.34 (42.01)
 15 Kunze, Ian M              11 NYCC-MR              1:15.47    1:19.44 SILV
                  37.14     1:19.44 (42.30)
 16 Polanco, Christopher A    12 Twisters-MR          1:14.97    1:19.56 SILV
                  36.45     1:19.56 (43.11)
 17 Navy, Daniel L            12 Flying Dolphins-MR   1:19.16    1:21.03 SILV
                  40.45     1:21.03 (40.58)
 18 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR            1:21.68    1:21.76 SILV
                  38.61     1:21.76 (43.15)
AGE - Division
  1 Gurvich, Alex             12 Aquaflames-MR        1:27.35    1:26.60
                  39.50     1:26.60 (47.10)
  2 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR              1:35.83    1:26.70
                  38.06     1:26.70 (48.64)
  3 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR  1:28.52    1:26.94
                  39.67     1:26.94 (47.27)
  4 Cisneros, Luis            12 Agua Swim Team-MR    1:33.67    1:27.43
                  41.19     1:27.43 (46.24)
  5 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR  1:36.84    1:28.14
                  38.71     1:28.14 (49.43)
  6 Ellis, David              11 Ciy-MR               1:30.48    1:28.91
                  40.18     1:28.91 (48.73)
  7 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR            1:39.29    1:34.80
                  47.37     1:34.80 (47.43)
  8 Pu, Andrew                11 Twisters-MR          1:35.13    1:36.02
                  43.81     1:36.02 (52.21)
  9 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:36.45    1:36.40
                  45.92     1:36.40 (50.48)
 10 Oczos, David              11 HS-MR                1:38.88    1:40.34
                  44.78     1:40.34 (55.56)
 11 Szkolnicki, Mark          11 Apex-MR              1:49.99    1:40.61
                  49.01     1:40.61 (51.60)
 12 Olivier, Tomas            12 RedTails-MR          2:00.00    1:43.08
                  50.01     1:43.08 (53.07)
 13 Elie, Daniel              11 RedTails-MR          2:20.09    1:46.61
                  50.36     1:46.61 (56.25)
 14 Gupta, Vivek              11 Ciy-MR               2:02.98    1:46.66
                  51.59     1:46.66 (55.07)
 15 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR  2:15.67    2:03.05
                1:00.78   2:03.05 (1:02.27)

Event 93  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:04.36    5/1/1989 J.Knapp, YMID-MR
                5:51.19  ZQ
                6:03.99  JO
                6:04.00  QUAL
                6:35.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
JO - Division
  1 Rueda, Daniela            11 Agua Swim Team-MR    6:04.61    5:56.16 JO
                  31.96     1:07.61 (35.65)     1:43.44 (35.83)     2:19.73 (36.29)
        2:55.44 (35.71)     3:31.60 (36.16)     4:08.02 (36.42)     4:44.75 (36.73)
        5:20.46 (35.71)     5:56.16 (35.70)
  2 McGuire, Christine        11 Badger-MR            6:04.56    5:58.15 JO
                  32.84     1:09.64 (36.80)     1:46.44 (36.80)     2:23.26 (36.82)
        2:59.52 (36.26)     3:36.19 (36.67)     4:11.82 (35.63)     4:48.05 (36.23)
        5:24.25 (36.20)     5:58.15 (33.90)
SILV - Division
  1 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR  7:33.86    6:09.32 SILV
                  33.78     1:10.77 (36.99)     1:47.96 (37.19)     2:25.67 (37.71)
        3:04.17 (38.50)     3:40.85 (36.68)     4:18.89 (38.04)     4:56.27 (37.38)
        5:33.66 (37.39)     6:09.32 (35.66)
  2 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR            6:18.09    6:09.36 SILV
                  32.46     1:08.76 (36.30)     1:45.83 (37.07)     2:23.23 (37.40)
        3:01.91 (38.68)     3:39.77 (37.86)     4:18.26 (38.49)     4:56.11 (37.85)
        5:34.19 (38.08)     6:09.36 (35.17)
  3 McDonnell, Sophia         11 Basc-MR              6:20.00    6:15.67 SILV
                  33.60     1:11.02 (37.42)     1:50.06 (39.04)     2:28.41 (38.35)
        3:06.80 (38.39)     3:45.14 (38.34)     4:23.14 (38.00)     5:01.16 (38.02)
        5:39.39 (38.23)     6:15.67 (36.28)
  4 Dease, Katie D            12 Basc-MR              6:20.51    6:16.36 SILV
                  34.07     1:11.19 (37.12)     1:49.60 (38.41)     2:27.84 (38.24)
        3:06.22 (38.38)     3:45.06 (38.84)     4:23.53 (38.47)     5:02.12 (38.59)
        5:40.34 (38.22)     6:16.36 (36.02)
  5 Madalena, Kathryn M       12 Express Swimming-MR  6:10.57    6:21.27 SILV
                  34.38     1:12.63 (38.25)     1:51.79 (39.16)     2:31.25 (39.46)
        3:10.86 (39.61)     3:49.55 (38.69)     4:28.88 (39.33)     5:07.80 (38.92)
        5:45.47 (37.67)     6:21.27 (35.80)
  6 Diaz, Susan               12 Twisters-MR          6:15.00    6:24.40 SILV
                  35.01     1:13.49 (38.48)     1:53.53 (40.04)     2:33.43 (39.90)
        3:12.35 (38.92)     3:51.97 (39.62)     4:31.64 (39.67)     5:11.00 (39.36)
        5:49.38 (38.38)     6:24.40 (35.02)
  7 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               7:02.56    6:24.56 SILV
                  35.71     1:13.80 (38.09)     1:52.61 (38.81)     2:32.62 (40.01)
        3:11.61 (38.99)     3:51.28 (39.67)     4:30.77 (39.49)     5:09.77 (39.00)
        5:48.07 (38.30)     6:24.56 (36.49)
  8 Sung, Julia               12 Ciy-MR               6:13.50    6:25.71 SILV
                  32.13     1:08.57 (36.44)     1:46.51 (37.94)     2:25.39 (38.88)
        3:05.49 (40.10)     3:45.55 (40.06)     4:26.27 (40.72)     5:07.71 (41.44)
        5:48.88 (41.17)     6:25.71 (36.83)
AGE - Division
  1 Wais, Ashleigh            12 NYCC-MR              7:15.00    6:40.06
                  36.09     1:15.45 (39.36)     1:56.60 (41.15)     2:38.36 (41.76)
        3:18.80 (40.44)     3:59.55 (40.75)     4:40.74 (41.19)     5:21.65 (40.91)
        6:02.73 (41.08)     6:40.06 (37.33)
  2 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  6:45.00    6:40.53
                  35.26     1:14.77 (39.51)     1:55.80 (41.03)     2:36.87 (41.07)
        3:17.42 (40.55)     3:58.59 (41.17)     4:40.13 (41.54)     5:22.75 (42.62)
        6:02.91 (40.16)     6:40.53 (37.62)
  3 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR               7:20.54    6:42.51
                  33.90     1:12.93 (39.03)     1:52.73 (39.80)     2:34.39 (41.66)
        3:15.04 (40.65)     3:56.27 (41.23)     4:38.62 (42.35)     5:19.62 (41.00)
        6:02.78 (43.16)     6:42.51 (39.73)
  4 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  6:57.39    6:56.69
                  34.63     1:14.62 (39.99)     1:56.71 (42.09)     2:39.49 (42.78)
        3:22.54 (43.05)     4:05.61 (43.07)     4:48.34 (42.73)     5:32.20 (43.86)
        6:15.96 (43.76)     6:56.69 (40.73)
  5 Goco, Chryzl V            11 Ciy-MR               7:02.12    7:03.25
                  36.56     1:17.82 (41.26)     2:00.30 (42.48)     2:42.96 (42.66)
                                4:10.58 ( )                             5:38.95 ( )
        6:22.74 (43.79)     7:03.25 (40.51)
  6 Marine, Alexandra         11 Flying Dolphins-MR        NT    7:35.23
                  40.22     1:27.41 (47.19)     2:13.61 (46.20)     3:00.99 (47.38)
        3:48.15 (47.16)     4:34.80 (46.65)     5:23.02 (48.22)     6:09.14 (46.12)
        6:54.82 (45.68)     7:35.23 (40.41)
  7 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  6:55.43    7:41.14
                  40.30     1:25.81 (45.51)                             2:58.24 ( )
        3:45.96 (47.72)     4:32.20 (46.24)     5:20.42 (48.22)     6:08.61 (48.19)
        6:56.24 (47.63)     7:41.14 (44.90)
  8 Bachman, Jett             11 Flying Dolphins-MR        NT    7:59.50
                  45.18                                                 2:32.44 ( )
        3:26.80 (54.36)     4:21.16 (54.36)     5:15.31 (54.15)     6:10.07 (54.76)
        7:05.53 (55.46)     7:59.50 (53.97)
  9 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          6:45.00    8:01.71
                                1:57.31 ( )
            3:22.08 ( )
            6:54.38 ( )   8:01.71 (1:07.33)
 10 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR  7:12.21    8:05.41
                  40.34     1:28.49 (48.15)     2:18.07 (49.58)     3:07.98 (49.91)
        3:58.27 (50.29)     4:48.59 (50.32)     5:38.99 (50.40)
            7:18.70 ( )     8:05.41 (46.71)

Event 94  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:58.68    5/1/1985 R.Van Tassell, NBS-MR
                5:59.99  ZQ
                6:03.99  JO
                6:04.00  QUAL
                6:41.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
SILV - Division
  1 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          6:12.99    6:06.04 SILV
                  32.18     1:08.33 (36.15)     1:45.73 (37.40)     2:23.66 (37.93)
        3:01.86 (38.20)     3:39.88 (38.02)     4:18.10 (38.22)     4:55.25 (37.15)
        5:32.03 (36.78)     6:06.04 (34.01)
  2 Dupres, Abel              12 RedTails-MR          6:30.09    6:12.37 SILV
                  33.41     1:11.27 (37.86)     1:49.94 (38.67)     2:28.96 (39.02)
        3:07.93 (38.97)     3:46.45 (38.52)     4:24.21 (37.76)     5:01.90 (37.69)
        5:39.21 (37.31)     6:12.37 (33.16)
  3 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          6:14.03    6:12.52 SILV
                  34.35     1:12.74 (38.39)     1:51.70 (38.96)     2:30.89 (39.19)
        3:09.37 (38.48)     3:47.24 (37.87)     4:24.94 (37.70)     5:02.60 (37.66)
        5:39.04 (36.44)     6:12.52 (33.48)
  4 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  6:22.09    6:18.44 SILV
                  33.74     1:12.08 (38.34)     1:50.22 (38.14)     2:28.71 (38.49)
        3:08.27 (39.56)     3:46.52 (38.25)     4:26.06 (39.54)     5:05.54 (39.48)
        5:44.01 (38.47)     6:18.44 (34.43)
  5 Corrigan, Chris           12 LBA-MR               6:34.52    6:18.52 SILV
                  31.83     1:08.28 (36.45)     1:45.69 (37.41)
                                                    4:22.57 ( )     5:02.97 (40.40)
      6:18.52 (1:15.55)
  6 Kolesnik, George          11 Basc-MR              7:11.97    6:31.27 SILV
                  33.68     1:12.96 (39.28)     1:53.58 (40.62)     2:33.92 (40.34)
        3:15.62 (41.70)     3:56.84 (41.22)     4:37.80 (40.96)     5:18.02 (40.22)
        5:56.46 (38.44)     6:31.27 (34.81)
  7 Pollastro, Robert         11 Basc-MR              7:11.00    6:31.94 SILV
                  35.27     1:14.21 (38.94)     1:54.34 (40.13)     2:34.47 (40.13)
        3:14.70 (40.23)     3:55.02 (40.32)     4:35.44 (40.42)     5:15.82 (40.38)
        5:55.87 (40.05)     6:31.94 (36.07)
  8 McLaughlin, Thomas        12 Basc-MR              7:08.22    6:32.45 SILV
                  33.62     1:13.25 (39.63)     1:53.56 (40.31)
            3:15.72 ( )     3:56.62 (40.90)     4:37.60 (40.98)     5:17.59 (39.99)
        5:57.88 (40.29)     6:32.45 (34.57)
  9 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               6:38.79    6:36.22 SILV
                  34.54     1:13.69 (39.15)     1:54.21 (40.52)     2:35.31 (41.10)
        3:14.64 (39.33)     3:55.85 (41.21)     4:36.98 (41.13)     5:17.80 (40.82)
        5:58.37 (40.57)     6:36.22 (37.85)
 10 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR            6:57.22    6:37.63 SILV
                  34.93     1:15.07 (40.14)     1:56.58 (41.51)     2:35.92 (39.34)
        3:15.65 (39.73)     3:56.30 (40.65)     4:37.47 (41.17)     5:17.33 (39.86)
        5:58.89 (41.56)     6:37.63 (38.74)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit