Martin Luther King Jr Meet 2005
1/15/2005 to 1/17/2005

Event 1  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:25.69  ZONE
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team       2:13.05    2:11.90 ZONE    20
                  27.67     1:00.11 (32.44)     1:41.22 (41.11)     2:11.90 (30.68)
  2 Derlath, Erica      14 Express Swimming     2:13.23    2:12.24 ZONE    17
                  29.71     1:03.15 (33.44)     1:42.02 (38.87)     2:12.24 (30.22)
  3 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team       2:19.00    2:17.70 ZONE    16
                  30.05     1:03.20 (33.15)     1:46.56 (43.36)     2:17.70 (31.14)
  4 Ha, Kathryn         14 Middies              2:17.94    2:17.91 ZONE    15
                  29.89     1:04.72 (34.83)     1:47.31 (42.59)     2:17.91 (30.60)
  5 Pangilinan, Erica   13 Middies              2:17.88    2:18.27 ZONE    14
                  30.00     1:05.15 (35.15)     1:46.70 (41.55)     2:18.27 (31.57)
  6 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team       2:18.78    2:18.79 ZONE    13
                  29.65     1:04.32 (34.67)     1:46.40 (42.08)     2:18.79 (32.39)
  7 Rakoczy, Margaret   14 Middies              2:18.31    2:19.47 ZONE    12
  8 Callahan, Courtney  14 Middies              2:17.13    2:19.65 ZONE    11
                  31.17     1:07.77 (36.60)     1:47.01 (39.24)     2:19.65 (32.64)
  9 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team       2:20.12    2:19.86 ZONE     9
                  29.92     1:05.62 (35.70)     1:47.71 (42.09)     2:19.86 (32.15)
 10 Marynowski, Ryan    13 Middies              2:19.63    2:20.07 ZONE     7
                  29.87     1:05.77 (35.90)     1:47.79 (42.02)     2:20.07 (32.28)
 11 Costa, Christina    13 Middies              2:17.85    2:21.30 ZONE     6
                  31.26     1:06.65 (35.39)     1:48.83 (42.18)     2:21.30 (32.47)
 12 Suzuka, Yuka        13 Middies              2:26.04    2:23.85 ZONE     5
                  30.50     1:06.59 (36.09)     1:49.99 (43.40)     2:23.85 (33.86)
 13 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     2:25.68    2:24.21 ZONE     4
 14 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team       2:27.68    2:26.99 SILV     3
                  32.13     1:10.25 (38.12)     1:54.23 (43.98)     2:26.99 (32.76)
 15 Rogers, Stacey      13 Middies              2:24.90    2:27.24 SILV     2
                  32.47     1:09.75 (37.28)     1:54.08 (44.33)     2:27.24 (33.16)
 16 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team       2:26.05    2:27.30 SILV     1
                  32.73     1:09.51 (36.78)     1:54.86 (45.35)     2:27.30 (32.44)
 17 Baker, Meghan       13 GAEL                 2:27.53    2:27.64 SILV
                  33.29     1:09.82 (36.53)     1:56.95 (47.13)     2:27.64 (30.69)
 18 Donlin, Kelly       14 Middies              2:22.76    2:27.73 SILV
                  30.32     1:06.73 (36.41)     1:54.89 (48.16)     2:27.73 (32.84)
 19 Rudel, Susannah     14 SMC                  2:25.73    2:28.04 SILV
                  31.36     1:09.47 (38.11)     1:54.96 (45.49)     2:28.04 (33.08)
 20 Mannix, Gina        13 GAEL                 2:34.00    2:28.39 SILV
 21 Purdy, Deirdre      13 Middies              2:31.62    2:29.21 SILV
                  32.45     1:09.25 (36.80)     1:55.35 (46.10)     2:29.21 (33.86)
 22 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming     2:30.77    2:29.52 SILV
                  33.77     1:11.88 (38.11)     1:54.75 (42.87)     2:29.52 (34.77)
 23 Hartford, Laura     14 Express Swimming     2:25.87    2:29.71 SILV
                  33.17     1:10.27 (37.10)     1:55.96 (45.69)     2:29.71 (33.75)
 24 Browne, Rebecca     13 Middies              2:29.74    2:29.92 SILV
                  32.26     1:12.75 (40.49)     1:56.17 (43.42)     2:29.92 (33.75)
 25 Gavin, Patricia     14 WAC                  2:36.31    2:30.35 SILV
 26 Maloney, Caitlin    14 WAC                  2:35.76    2:31.22 SILV
                  33.65     1:12.74 (39.09)     1:58.01 (45.27)     2:31.22 (33.21)
 27 McDonough, Maureen  14 WAC                  2:33.16    2:31.61 SILV
                  36.42     1:15.19 (38.77)     1:59.15 (43.96)     2:31.61 (32.46)
 28 Ryan, Mary Courtne  14 WAC                  2:39.92    2:32.04 SILV
                  34.65     1:10.79 (36.14)     1:58.01 (47.22)     2:32.04 (34.03)
 29 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     2:35.86    2:32.47 SILV
                  35.75     1:16.49 (40.74)     1:58.32 (41.83)     2:32.47 (34.15)
 30 Kelly, Corinne      13 Middies              2:34.48    2:32.56 SILV
                  34.28     1:15.29 (41.01)     1:58.77 (43.48)     2:32.56 (33.79)
 31 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team       2:35.39    2:32.82 SILV
                  35.24     1:15.98 (40.74)     1:58.17 (42.19)     2:32.82 (34.65)
 32 Reis, Dani          13 Agua Swim Team       2:34.05    2:33.51 SILV
                  35.27     1:14.37 (39.10)     1:59.09 (44.72)     2:33.51 (34.42)
 33 Fong, Sandra        14 Agua Swim Team       2:30.65    2:33.87 SILV
                  34.82     1:13.16 (38.34)     1:59.75 (46.59)     2:33.87 (34.12)
 34 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     2:31.98    2:33.89 SILV
                  34.85     1:13.46 (38.61)     1:57.98 (44.52)     2:33.89 (35.91)
 35 Ras, Jessica        14 Express Swimming     2:32.88    2:35.12 SILV
                  34.10     1:13.75 (39.65)     2:00.62 (46.87)     2:35.12 (34.50)
 36 Lange, Kristen      14 NY Sharks            2:31.32    2:36.26 SILV
                  33.74     1:13.16 (39.42)     2:00.59 (47.43)     2:36.26 (35.67)
 37 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team       2:40.06    2:36.62 SILV
                  35.22     1:14.41 (39.19)     2:01.63 (47.22)     2:36.62 (34.99)
 38 Verrilli, Jeanne    14 WAC                  2:37.90    2:36.68 SILV
                  34.16     1:13.03 (38.87)     2:01.44 (48.41)     2:36.68 (35.24)
 39 Braca, Gianna       13 Pace                 2:34.65    2:36.71 SILV
                  31.68     1:09.27 (37.59)     2:00.79 (51.52)     2:36.71 (35.92)
 40 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       2:36.86    2:36.86 SILV
                  36.12     1:15.98 (39.86)     2:01.35 (45.37)     2:36.86 (35.51)
 41 Cuddy, Erin         14 Middies              2:33.38    2:36.91 SILV
                  33.92     1:13.62 (39.70)     2:02.47 (48.85)     2:36.91 (34.44)
 42 McGlynn, Colleen    13 Pace                 2:33.34    2:36.96 SILV
                  32.12     1:12.30 (40.18)     1:59.63 (47.33)     2:36.96 (37.33)
 43 Schnapp, Maria      14 Agua Swim Team       2:39.35    2:37.60 SILV
                  35.48     1:15.64 (40.16)     2:02.09 (46.45)     2:37.60 (35.51)
 44 Norrgard, Kristen   13 Middies              2:34.00    2:37.80 SILV
                  34.51     1:13.93 (39.42)     2:02.58 (48.65)     2:37.80 (35.22)
 45 McNally, Elise      14 GAEL                 2:32.28    2:40.17 SILV
 46 Cornacchio, Daniel  14 Middies                   NT    2:40.26 SILV
                  36.60     1:16.34 (39.74)     2:02.85 (46.51)     2:40.26 (37.41)
 47 Thompson, Sarah     14 WAC                  2:41.19    2:40.51 SILV
                  34.99     1:18.11 (43.12)     2:06.23 (48.12)     2:40.51 (34.28)
 48 Seker, Celine       13 Agua Swim Team       2:39.64    2:41.36 SILV
                  36.36     1:15.88 (39.52)     2:04.61 (48.73)     2:41.36 (36.75)
 49 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks            2:43.94    2:41.80 SILV
                  33.86     1:14.86 (41.00)     2:06.14 (51.28)     2:41.80 (35.66)
 50 Laitman, Caroline   13 Pace                 2:40.92    2:43.21 SILV
 51 Pifalo, Jessica     14 WAC                  2:54.55    2:43.94 SILV
                  35.30     1:17.63 (42.33)     2:06.77 (49.14)     2:43.94 (37.17)
 52 Baiano, Cassandra   14 SMC                  2:40.00    2:44.51 SILV
                  36.32     1:17.53 (41.21)     2:05.23 (47.70)     2:44.51 (39.28)
 53 Lindelof, Jennifer  14 SMC                       NT    2:44.88 SILV
                  35.52     1:17.22 (41.70)     2:07.34 (50.12)     2:44.88 (37.54)
 54 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team            NT    2:46.30 SILV
                  36.78     1:20.92 (44.14)     2:09.73 (48.81)     2:46.30 (36.57)
 55 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team       2:53.84    2:46.36 SILV
 56 Brown, Brittany     14 GAEL                 2:45.14    2:49.59
                  36.53     1:20.01 (43.48)     2:11.61 (51.60)     2:49.59 (37.98)
 57 Schilsky, Samantha  14 Middies              2:57.84    2:52.53
                  39.03     1:24.05 (45.02)     2:12.88 (48.83)     2:52.53 (39.65)
 58 Ando, Yuiko         13 Middies              2:53.79    2:53.30
                  40.37     1:25.35 (44.98)     2:15.11 (49.76)     2:53.30 (38.19)
 59 Jen, Elizabeth      13 Middies              3:00.07    2:57.89
                  38.87     1:23.84 (44.97)     2:15.78 (51.94)     2:57.89 (42.11)
 60 Curro, Emily        13 SMC                  3:02.09    2:59.21
 61 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       3:22.63    3:00.58
                  39.02     1:25.19 (46.17)     2:16.82 (51.63)     3:00.58 (43.76)
 62 Bilogoubka, Liliya  13 Flying Dolphins           NT    3:05.58
 63 Seaboldt, Mariah    13 SMC                  3:16.13    3:09.44
                  44.03     1:27.72 (43.69)     2:26.49 (58.77)     3:09.44 (42.95)
 64 Shi, Lucy           13 Agua Swim Team            NT    3:11.65
                  43.70     1:33.28 (49.58)     2:27.02 (53.74)     3:11.65 (44.63)
 65 Pirog, Sophia       13 Agua Swim Team       3:34.22    3:30.84
                  49.08     1:44.03 (54.95)     2:43.34 (59.31)     3:30.84 (47.50)
 66 Potolsky, Elizabet  13 Flying Dolphins           NT    3:31.34
                  45.65     1:37.09 (51.44)   2:41.73 (1:04.64)     3:31.34 (49.61)
 67 Fong, Danielle      13 Agua Swim Team            NT    4:13.27
                1:05.20   2:06.04 (1:00.84)   3:23.19 (1:17.15)     4:13.27 (50.08)
 -- Goodwin, Lauren     14 WAC                  3:00.89         DQ
                  39.17     1:26.18 (47.01)     2:22.81 (56.63)          DQ (41.56)
 -- Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       2:32.30         DQ
                  32.48     1:10.22 (37.74)     1:55.71 (45.49)          DQ (33.85)
 -- O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team       2:49.34         DQ
                  35.24     1:17.12 (41.88)     2:06.99 (49.87)          DQ (36.16)

Event 2  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:18.19  ZONE
        2:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Preston, Blake      14 Middies              2:05.41    2:05.70 ZONE    20
                  27.13       58.85 (31.72)     1:36.28 (37.43)     2:05.70 (29.42)
  2 Eyckmans, Robert    14 Middies              2:04.08    2:08.83 ZONE    17
                  28.22     1:01.46 (33.24)     1:38.66 (37.20)     2:08.83 (30.17)
  3 Ahern, Michael      14 Express Swimming     2:10.48    2:10.30 ZONE    16
                  28.69     1:00.61 (31.92)     1:41.54 (40.93)     2:10.30 (28.76)
  4 Flannery, Jim       14 Middies              2:05.16    2:10.75 ZONE    15
                  28.45     1:00.29 (31.84)     1:40.86 (40.57)     2:10.75 (29.89)
  5 Smith, Kendall      14 Express Swimming     2:16.98    2:14.07 ZONE    14
                  27.64     1:01.79 (34.15)     1:43.76 (41.97)     2:14.07 (30.31)
  6 Gonzalez, Cliff     14 Middies              2:07.60    2:14.63 ZONE    13
                  28.03     1:02.96 (34.93)     1:44.97 (42.01)     2:14.63 (29.66)
  7 Marrano, Ryan       14 Middies              2:15.30    2:14.98 ZONE    12
                  28.08     1:02.12 (34.04)     1:44.85 (42.73)     2:14.98 (30.13)
  8 Franze, David       14 Pace                 2:13.58    2:16.12 ZONE    11
                  27.79     1:02.27 (34.48)     1:44.22 (41.95)     2:16.12 (31.90)
  9 Ruvolo, Michael     14 Middies              2:16.69    2:17.11 ZONE     9
                  30.88     1:04.58 (33.70)     1:47.07 (42.49)     2:17.11 (30.04)
 10 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team       2:15.34    2:19.11 SILV     7
                  32.59     1:10.75 (38.16)     1:47.84 (37.09)     2:19.11 (31.27)
 11 Sinche, Cristian    14 NYCC                 2:20.18    2:20.65 SILV     6
                  32.57     1:09.86 (37.29)     1:48.94 (39.08)     2:20.65 (31.71)
 12 Koyama, Hiro        14 Pace                 2:23.84    2:20.98 SILV     5
                  29.47     1:04.38 (34.91)     1:47.08 (42.70)     2:20.98 (33.90)
 13 Panzarino, Michael  14 Middies              2:20.76    2:21.66 SILV     4
                  30.33     1:05.64 (35.31)     1:50.94 (45.30)     2:21.66 (30.72)
 14 Matura, Alex        13 Shy/ Seals           2:20.96    2:22.28 SILV     3
 15 Gleason, David      14 Agua Swim Team       2:23.80    2:22.33 SILV     2
                  30.34     1:05.72 (35.38)     1:50.74 (45.02)     2:22.33 (31.59)
 16 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team       2:23.69    2:22.87 SILV     1
                  29.30     1:06.43 (37.13)     1:50.91 (44.48)     2:22.87 (31.96)
 17 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team       2:24.82    2:25.37 SILV
                  31.26     1:07.22 (35.96)     1:51.79 (44.57)     2:25.37 (33.58)
 18 Nammacher, Luke     14 Middies              2:22.79    2:25.66 SILV
                  31.97     1:09.72 (37.75)     1:54.67 (44.95)     2:25.66 (30.99)
 19 Rickert, Ryan       14 Middies              2:25.88    2:27.15 SILV
 20 Heath, Michael      14 GAEL                 2:23.64    2:27.99 SILV
                  29.78     1:06.58 (36.80)     1:50.45 (43.87)     2:27.99 (37.54)
 21 Caputo, Michael     14 WAC                  2:33.33    2:28.00 SILV
                  32.60     1:10.96 (38.36)     1:55.18 (44.22)     2:28.00 (32.82)
 22 Zorgman, Willem     13 Pace                 2:24.76    2:29.43
                  31.48     1:09.16 (37.68)     1:53.83 (44.67)     2:29.43 (35.60)
 23 Segars, Jonathan    14 Tiburones            2:34.69    2:29.56
                  33.33     1:13.08 (39.75)     1:56.75 (43.67)     2:29.56 (32.81)
 24 Dentchev, Theophil  14 NYCC                 2:39.51    2:30.16
                  34.25     1:14.18 (39.93)     1:55.67 (41.49)     2:30.16 (34.49)
 25 Barker, Kevin       13 Middies              2:26.37    2:30.52
                  35.19     1:11.97 (36.78)     1:57.26 (45.29)     2:30.52 (33.26)
 26 Malfitano, Chris    13 Middies              2:32.08    2:33.36
                  31.70     1:12.28 (40.58)     1:58.04 (45.76)     2:33.36 (35.32)
 27 Graziano, Matthew   14 WAC                  2:39.57    2:33.74
                  31.37     1:09.90 (38.53)     1:58.95 (49.05)     2:33.74 (34.79)
 28 Doherty, Zack       13 GAEL                 2:56.64    2:33.83
                  31.42     1:08.28 (36.86)     1:57.71 (49.43)     2:33.83 (36.12)
 29 Wismer, Richard     14 WAC                  2:45.11    2:35.81
                  36.21     1:19.21 (43.00)     2:01.15 (41.94)     2:35.81 (34.66)
 30 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals           2:36.23    2:35.95
                  34.87     1:13.41 (38.54)     1:57.83 (44.42)     2:35.95 (38.12)
 31 Moyler, Trevor      13 GAEL                 2:36.04    2:36.92
                  32.76     1:11.55 (38.79)     1:58.55 (47.00)     2:36.92 (38.37)
 32 Lazar, Andre        14 Flying Dolphins      2:47.62    2:37.16
                  34.90     1:11.58 (36.68)     2:00.15 (48.57)     2:37.16 (37.01)
 33 Sirmans, Marcus     13 GAEL                 2:34.91    2:37.44
                  30.73     1:10.56 (39.83)     2:00.84 (50.28)     2:37.44 (36.60)
 34 Visconti, Michael   14 Express Swimming     2:46.13    2:37.69
                  34.14     1:17.16 (43.02)     2:03.66 (46.50)     2:37.69 (34.03)
 35 Schneider, Juleon   13 Tiburones            2:43.29    2:38.23
                  30.95     1:11.08 (40.13)     2:03.21 (52.13)     2:38.23 (35.02)
 36 Han, Christopher    14 Flying Dolphins      2:38.33    2:39.88
 37 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals           2:40.98    2:40.49
                  37.40     1:17.49 (40.09)     2:03.18 (45.69)     2:40.49 (37.31)
 38 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals           2:43.91    2:44.64
 39 Mariano, Collin     13 Pace                 2:38.83    2:45.54
                  34.32     1:15.65 (41.33)     2:07.98 (52.33)     2:45.54 (37.56)
 40 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals           2:46.32    2:47.31
                  35.62     1:18.90 (43.28)     2:10.21 (51.31)     2:47.31 (37.10)
 41 Skotnicki, Martyn   14 Agua Swim Team       2:42.31    2:47.61
                  36.96     1:17.52 (40.56)     2:08.59 (51.07)     2:47.61 (39.02)
 42 Parish, Sam         14 SMC                  2:57.85    2:49.86
                  39.15     1:21.97 (42.82)     2:11.19 (49.22)     2:49.86 (38.67)
 43 Staropoli, JP       13 Pace                 2:48.27    2:49.96
                  35.08     1:19.66 (44.58)     2:11.66 (52.00)     2:49.96 (38.30)
 44 Schnog, Sam         13 Pace                 2:55.39    2:52.78
                  39.93     1:23.26 (43.33)     2:14.34 (51.08)     2:52.78 (38.44)
 45 Derevenda, Tadeush  14 Shy/ Seals           3:05.91    3:01.93
                  38.84     1:25.86 (47.02)     2:20.96 (55.10)     3:01.93 (40.97)
 46 Stefanko, Igor      13 Shy/ Seals           3:16.43    3:11.52
                  46.28     1:32.33 (46.05)     2:25.08 (52.75)     3:11.52 (46.44)
 47 Seaman, Arthur      13 WAC                  3:12.12    3:28.74
                  48.17     1:40.15 (51.98)   2:45.03 (1:04.88)     3:28.74 (43.71)
 48 Ku, william         13 Shy/ Seals                NT    3:58.17
 -- Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals                NT         DQ
                  34.10     1:12.38 (38.28)     1:54.05 (41.67)          DQ (36.12)

Event 3  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   15 Middies              2:05.45    2:10.08         20
                  27.83     1:00.73 (32.90)     1:39.53 (38.80)     2:10.08 (30.55)
  2 Brandes, Lauren     17 Asa                  2:14.13    2:13.46         17
                  28.77     1:03.96 (35.19)     1:42.94 (38.98)     2:13.46 (30.52)
  3 Ferguson, Kaitlyn   17 Middies              2:06.28    2:13.56         16
                  28.69     1:02.07 (33.38)     1:41.65 (39.58)     2:13.56 (31.91)
  4 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming     2:14.00    2:14.34         15
                  29.85     1:05.69 (35.84)     1:44.42 (38.73)     2:14.34 (29.92)
  5 Wollner, Margaret   17 Agua Swim Team       2:12.55    2:15.81         14
                  29.19     1:05.10 (35.91)     1:45.07 (39.97)     2:15.81 (30.74)
  6 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       2:16.11    2:15.82         13
                  30.64     1:04.92 (34.28)     1:45.26 (40.34)     2:15.82 (30.56)
  7 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming     2:17.00    2:16.21         12
                  30.30     1:06.30 (36.00)     1:45.93 (39.63)     2:16.21 (30.28)
  8 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team       2:17.86    2:16.35         11
                  30.31     1:06.46 (36.15)     1:45.69 (39.23)     2:16.35 (30.66)
  9 Rakoczy, Joanna     16 Middies              2:12.18    2:17.02          9
                  29.33     1:05.85 (36.52)     1:46.25 (40.40)     2:17.02 (30.77)
 10 Nicholson, Amanda   17 Middies              2:12.23    2:17.24          7
                  31.56     1:04.79 (33.23)     1:45.43 (40.64)     2:17.24 (31.81)
 11 Ha, Alyssa          16 Middies              2:14.16    2:17.59          6
                  30.79     1:05.97 (35.18)     1:47.51 (41.54)     2:17.59 (30.08)
 12 Mueller, Mary       16 Middies              2:14.28    2:17.84          5
                  30.86     1:07.19 (36.33)     1:46.10 (38.91)     2:17.84 (31.74)
 13 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming     2:20.70    2:17.85          4
                  31.09     1:09.08 (37.99)     1:48.09 (39.01)     2:17.85 (29.76)
 14 Lepore, Angela      17 WAC                  2:11.35    2:18.21          3
                  31.85     1:08.13 (36.28)     1:46.33 (38.20)     2:18.21 (31.88)
 15 Bellew, Elizabeth   16 Middies              2:14.83    2:18.34          2
                  28.88     1:04.39 (35.51)     1:46.74 (42.35)     2:18.34 (31.60)
 16 Akerfelds, Dana     16 Middies              2:20.61    2:18.51          1
                  29.77     1:04.00 (34.23)     1:47.01 (43.01)     2:18.51 (31.50)
 17 Minowitz, Amy       15 Middies              2:18.23    2:18.79
                  30.29     1:06.42 (36.13)     1:47.91 (41.49)     2:18.79 (30.88)
 18 Jorgensen, Dana     17 Middies              2:16.16    2:20.46
                  30.64     1:05.88 (35.24)     1:48.46 (42.58)     2:20.46 (32.00)
 19 Leonard, Cara       16 Middies              2:15.53    2:20.77
                  30.58     1:05.57 (34.99)     1:48.12 (42.55)     2:20.77 (32.65)
 20 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks            2:22.76    2:20.97
                  29.49     1:05.79 (36.30)     1:49.21 (43.42)     2:20.97 (31.76)
 21 Pandolfo, Julia     16 Middies              2:19.87    2:21.20
                  30.89     1:08.63 (37.74)     1:48.76 (40.13)     2:21.20 (32.44)
 22 Daboudet, Audrey    15 NYCC                 2:21.91    2:21.83
                  31.05     1:06.43 (35.38)     1:49.70 (43.27)     2:21.83 (32.13)
 23 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team       2:24.24    2:22.32
                  29.97     1:06.75 (36.78)     1:48.48 (41.73)     2:22.32 (33.84)
 24 Fong, Abigail       17 Agua Swim Team       2:18.87    2:22.63
                  29.52     1:05.09 (35.57)     1:49.01 (43.92)     2:22.63 (33.62)
 25 Smith, Alexis       15 Asa                  2:27.00    2:22.69
                  31.32     1:07.92 (36.60)     1:51.25 (43.33)     2:22.69 (31.44)
 26 Sabens, Ginna       15 Pace                 2:23.62    2:23.05
                  31.68     1:07.16 (35.48)     1:51.23 (44.07)     2:23.05 (31.82)
 27 Cosentino, Christi  15 WAC                  2:21.51    2:23.10
                  32.46     1:07.98 (35.52)     1:50.33 (42.35)     2:23.10 (32.77)
 28 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team       2:20.40    2:23.34
                  30.28     1:07.78 (37.50)     1:49.67 (41.89)     2:23.34 (33.67)
 29 Freeman, Brittany   15 GAEL                 2:23.31    2:23.69
                  31.01     1:07.03 (36.02)     1:51.08 (44.05)     2:23.69 (32.61)
 30 Pomerantz, JoJo     15 Middies              2:19.60    2:24.17
                  31.20     1:07.92 (36.72)     1:51.96 (44.04)     2:24.17 (32.21)
 31 Panzarino, Alexand  12 Middies              2:22.03    2:24.31
                  30.64     1:07.67 (37.03)     1:51.44 (43.77)     2:24.31 (32.87)
 32 Hebrank, Hilary     16 Middies              2:20.15    2:24.44
                  30.79     1:07.99 (37.20)     1:52.19 (44.20)     2:24.44 (32.25)
 33 O'Brien, Molly      15 Middies              2:20.86    2:24.56
                  32.07     1:09.60 (37.53)     1:52.18 (42.58)     2:24.56 (32.38)
 34 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team       2:22.93    2:24.76
                  30.99     1:07.00 (36.01)     1:51.14 (44.14)     2:24.76 (33.62)
 35 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team       2:24.36    2:25.03
                  29.47     1:07.52 (38.05)     1:54.08 (46.56)     2:25.03 (30.95)
 36 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team       2:17.28    2:25.07
                  29.65     1:04.15 (34.50)     1:51.15 (47.00)     2:25.07 (33.92)
 37 Lau, Allison        15 Middies              2:24.59    2:25.64
                  21.94     1:09.03 (47.09)     1:53.49 (44.46)     2:25.64 (32.15)
 38 Zollo, Ann Marie    18 Middies              2:19.06    2:25.65
                  29.77     1:05.93 (36.16)     1:52.99 (47.06)     2:25.65 (32.66)
 39 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team       2:25.22    2:25.86
                  31.36     1:09.11 (37.75)     1:53.54 (44.43)     2:25.86 (32.32)
 40 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks            2:22.75    2:26.18
                  31.90     1:10.09 (38.19)     1:53.57 (43.48)     2:26.18 (32.61)
 41 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     2:23.90    2:26.19
                  31.41     1:10.29 (38.88)     1:51.41 (41.12)     2:26.19 (34.78)
 42 Ulrich, Amanda      16 Middies              2:24.85    2:26.94
                  32.09     1:13.49 (41.40)     1:53.99 (40.50)     2:26.94 (32.95)
 43 Safran, Lily        17 Agua Swim Team       2:24.18    2:27.32
                  31.76     1:08.89 (37.13)     1:53.34 (44.45)     2:27.32 (33.98)
 44 Comas, Larisa       16 NY Sharks            2:29.59    2:28.33
                  31.02     1:10.24 (39.22)     1:54.09 (43.85)     2:28.33 (34.24)
 45 Chan, Jessica       15 Express Swimming     2:31.59    2:28.84
                  32.62     1:10.49 (37.87)     1:54.47 (43.98)     2:28.84 (34.37)
 46 Nassery, Alia       17 NY Sharks            2:29.06    2:28.90
                  31.64     1:12.05 (40.41)     1:54.95 (42.90)     2:28.90 (33.95)
 47 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team       2:29.99    2:29.45
                  32.14     1:10.35 (38.21)     1:54.66 (44.31)     2:29.45 (34.79)
 48 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team       2:30.85    2:29.56
                  32.18     1:12.75 (40.57)     1:56.50 (43.75)     2:29.56 (33.06)
 49 Pilacik, Faith      17 NY Sharks            2:39.39    2:29.62
                  31.08     1:07.57 (36.49)     1:56.80 (49.23)     2:29.62 (32.82)
 50 Konko, Dayna        16 WAC                  2:35.09    2:30.62
                  34.24     1:11.81 (37.57)     1:57.06 (45.25)     2:30.62 (33.56)
 51 Hill, Kelly         16 Pace                 2:33.58    2:31.81
                  33.53     1:12.50 (38.97)     1:57.34 (44.84)     2:31.81 (34.47)
 52 Creagh, Kristina    17 NY Sharks            2:31.59    2:33.17
                  30.06     1:09.88 (39.82)     1:58.63 (48.75)     2:33.17 (34.54)
 53 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team       2:31.56    2:33.33
                  33.29     1:11.97 (38.68)     1:58.91 (46.94)     2:33.33 (34.42)
 54 Cinelli, Keri       15 NY Sharks            2:37.66    2:33.51
                  33.12     1:12.00 (38.88)     1:58.36 (46.36)     2:33.51 (35.15)
 55 Merlo, Allison      15 Express Swimming     2:35.91    2:34.12
                  33.68     1:12.77 (39.09)     1:58.65 (45.88)     2:34.12 (35.47)
 56 Servello, Meghan    16 NY Sharks            2:45.61    2:37.78
                  37.46     1:19.34 (41.88)     2:02.87 (43.53)     2:37.78 (34.91)
 57 Main, Christi       18 Tiburones            2:47.19    2:39.64
                  33.44     1:15.83 (42.39)     2:02.85 (47.02)     2:39.64 (36.79)
 58 Segars, Laura       16 Tiburones            2:45.51    2:42.57
                  37.40     1:18.84 (41.44)     2:05.68 (46.84)     2:42.57 (36.89)
 59 Ruane, Nikki        15 WAC                  2:43.32    2:43.20
                  33.84     1:15.51 (41.67)     2:07.66 (52.15)     2:43.20 (35.54)
 60 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       2:51.16    2:44.28
                  34.85     1:19.75 (44.90)     2:07.45 (47.70)     2:44.28 (36.83)
 61 Murphy, Jamie       15 WAC                  2:56.56    2:45.12
                  36.82     1:17.82 (41.00)     2:07.97 (50.15)     2:45.12 (37.15)
 62 Scheer, Amanda      15 SMC                  2:56.12    2:46.87
                  33.99     1:15.07 (41.08)     2:09.46 (54.39)     2:46.87 (37.41)
 63 Maloney, Meghan     16 WAC                  2:55.61    2:50.41
                  39.76     1:23.36 (43.60)     2:10.73 (47.37)     2:50.41 (39.68)
 64 Bhagat, Ayesha      15 Agua Swim Team            NT    2:51.20
                  39.37     1:21.11 (41.74)     2:13.85 (52.74)     2:51.20 (37.35)
 65 Malfitano, Amanda   16 Middies              2:49.10    2:52.75
                  38.95     1:24.30 (45.35)     2:14.72 (50.42)     2:52.75 (38.03)
 66 Schwartz, Allie     15 Agua Swim Team            NT    2:55.41
                  37.02     1:22.61 (45.59)     2:14.42 (51.81)     2:55.41 (40.99)
 67 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     2:54.52    2:55.67
                  40.58     1:23.81 (43.23)     2:18.58 (54.77)     2:55.67 (37.09)
 68 Fenn, Amanda        15 WAC                  2:58.49    2:58.59
                  40.62     1:25.90 (45.28)     2:19.74 (53.84)     2:58.59 (38.85)
 69 Alfonso, Kristian   15 NY Sharks            3:02.85    3:01.23
                  41.08     1:25.40 (44.32)     2:22.05 (56.65)     3:01.23 (39.18)
 70 Lewin, Courtney     15 NY Sharks                 NT    3:02.46
                  43.08     1:29.07 (45.99)     2:24.86 (55.79)     3:02.46 (37.60)
 71 NI, Samantha        15 WAC                  3:00.50    3:03.97
                  44.52     1:30.27 (45.75)     2:21.98 (51.71)     3:03.97 (41.99)

Event 4  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team       1:57.70    2:01.91         20
                  25.97       56.47 (30.50)     1:32.61 (36.14)     2:01.91 (29.30)
  2 Liang, Truman       15 Agua Swim Team       2:02.13    2:02.99         17
                  25.00       57.39 (32.39)     1:34.98 (37.59)     2:02.99 (28.01)
  3 Gitman, Robert      15 WAC                  2:06.07    2:03.89         16
                  26.98       57.95 (30.97)     1:35.31 (37.36)     2:03.89 (28.58)
  4 Tishchenko, Anton   18 Agua Swim Team       2:02.55    2:04.18         15
                  24.41       55.77 (31.36)     1:33.89 (38.12)     2:04.18 (30.29)
  5 Meaney, Brad        16 WAC                  2:05.44    2:04.24         14
                  27.47       59.40 (31.93)     1:35.85 (36.45)     2:04.24 (28.39)
  6 Bailey, Michael     15 Middies              2:02.50    2:04.54         13
                  26.61       58.22 (31.61)     1:34.83 (36.61)     2:04.54 (29.71)
  7 McGovern, John      16 Middies              2:07.51    2:07.78         12
                  26.76       58.35 (31.59)     1:38.66 (40.31)     2:07.78 (29.12)
  8 Kamata, Muneki      15 NYCC                 2:08.32    2:08.16         11
                  27.26       59.77 (32.51)     1:38.12 (38.35)     2:08.16 (30.04)
  9 Alaimo, John        18 NY Sharks            2:07.52    2:08.21          9
                  26.85     1:00.07 (33.22)     1:39.22 (39.15)     2:08.21 (28.99)
 10 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       2:02.47    2:08.75          7
                  28.09     1:00.78 (32.69)     1:39.05 (38.27)     2:08.75 (29.70)
 11 Rohrs, Eric         16 Middies              2:07.70    2:09.01          6
                  27.66     1:02.64 (34.98)     1:39.86 (37.22)     2:09.01 (29.15)
 12 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals           2:14.32    2:09.47          5
                  27.18     1:00.51 (33.33)     1:40.45 (39.94)     2:09.47 (29.02)
 13 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team       2:08.14    2:10.21          4
                  26.48       59.38 (32.90)     1:39.19 (39.81)     2:10.21 (31.02)
 14 Nicholson, Jackson  16 Middies              2:06.52    2:10.24          3
                  28.21     1:01.63 (33.42)     1:40.67 (39.04)     2:10.24 (29.57)
 15 Caputo, Daniel      15 WAC                  2:10.44    2:10.31          2
                  28.68     1:02.75 (34.07)     1:41.04 (38.29)     2:10.31 (29.27)
 16 Curci, Brian        17 Agua Swim Team       2:10.20    2:10.36          1
                  28.66     1:04.48 (35.82)     1:40.46 (35.98)     2:10.36 (29.90)
 17 Stanco, Trevor      17 Express Swimming     2:09.16    2:10.51
                  27.28     1:02.12 (34.84)     1:40.41 (38.29)     2:10.51 (30.10)
 18 Caputo, David       17 WAC                       NT    2:11.42
                  27.86     1:01.09 (33.23)     1:40.53 (39.44)     2:11.42 (30.89)
 19 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team       2:15.04    2:12.24
                  27.80     1:02.30 (34.50)     1:41.96 (39.66)     2:12.24 (30.28)
 20 Castellano, Joseph  15 WAC                  2:24.52    2:14.15
                  27.57     1:02.42 (34.85)     1:41.51 (39.09)     2:14.15 (32.64)
 21 Liberatori, Daniel  16 Middies              2:10.84    2:15.06
                  28.15     1:03.00 (34.85)     1:43.91 (40.91)     2:15.06 (31.15)
 22 Johnson, Richard    17 Middies              2:13.30    2:15.27
                  27.48     1:02.95 (35.47)     1:45.86 (42.91)     2:15.27 (29.41)
 23 Karabanov, Yeugene  15 Shy/ Seals           2:19.95    2:15.28
                  26.94     1:02.18 (35.24)     1:43.93 (41.75)     2:15.28 (31.35)
 24 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals           2:16.21    2:15.41
                  27.98     1:03.21 (35.23)     1:43.74 (40.53)     2:15.41 (31.67)
 25 Borger, Brian       16 Agua Swim Team       2:17.98    2:16.00
                  30.84     1:06.20 (35.36)     1:43.96 (37.76)     2:16.00 (32.04)
 26 Lavery, Erik        15 NY Sharks            2:17.33    2:16.55
                  29.28     1:04.91 (35.63)     1:43.94 (39.03)     2:16.55 (32.61)
 27 Morgan, Nicholas    17 Agua Swim Team       2:20.16    2:16.60
                  29.17     1:06.37 (37.20)     1:45.38 (39.01)     2:16.60 (31.22)
 28 Liu, Thomas         17 WAC                  2:25.03    2:16.66
                  29.90     1:05.47 (35.57)     1:43.88 (38.41)     2:16.66 (32.78)
 29 Bennett, Paul       15 Middies              2:18.76    2:16.72
                  28.84     1:05.02 (36.18)     1:45.93 (40.91)     2:16.72 (30.79)
 30 Lantin, Peter       16 Middies              2:22.37    2:19.59
                  31.85     1:08.09 (36.24)     1:47.85 (39.76)     2:19.59 (31.74)
 31 Mason, Daniel       15 Pace                 2:20.70    2:20.24
                  15.94     1:04.46 (48.52)     1:49.04 (44.58)     2:20.24 (31.20)
 32 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team       2:21.56    2:20.44
                  28.70     1:03.58 (34.88)     1:47.50 (43.92)     2:20.44 (32.94)
 33 Klevtsov, Yan       15 Agua Swim Team       2:13.87    2:20.78
                  29.09     1:03.50 (34.41)     1:45.23 (41.73)     2:20.78 (35.55)
 34 Bushlow, Eric       18 Agua Swim Team       2:12.88    2:20.84
                  28.77     1:05.76 (36.99)     1:48.22 (42.46)     2:20.84 (32.62)
 35 Callanan, Kevin     15 Tiburones            2:31.36    2:20.86
                  30.43     1:05.68 (35.25)     1:49.96 (44.28)     2:20.86 (30.90)
 36 Qama, Eros          19 WAC                  2:14.93    2:21.43
                  28.85     1:05.82 (36.97)     1:47.57 (41.75)     2:21.43 (33.86)
 37 Styles, James       16 WAC                  2:29.62    2:22.53
                  31.19     1:09.78 (38.59)     1:51.43 (41.65)     2:22.53 (31.10)
 38 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals           2:35.34    2:25.93
                  31.24     1:10.12 (38.88)     1:49.97 (39.85)     2:25.93 (35.96)
 39 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team       2:28.06    2:26.31
                  31.58     1:10.82 (39.24)     1:52.95 (42.13)     2:26.31 (33.36)
 40 Tavlarakis, Antoni  15 Pace                 2:31.01    2:29.18
                  33.16     1:11.04 (37.88)     1:56.94 (45.90)     2:29.18 (32.24)
 41 Malfa, Peter        16 Pace                 2:28.34    2:29.33
                  31.95     1:08.13 (36.18)     1:54.95 (46.82)     2:29.33 (34.38)
 42 Arias, Luis         17 Agua Swim Team       2:27.59    2:29.79
                  33.07     1:10.70 (37.63)     1:54.55 (43.85)     2:29.79 (35.24)
 43 Ackalotis, Mike     16 WAC                  2:32.51    2:30.66
                  30.15     1:06.78 (36.63)     1:54.92 (48.14)     2:30.66 (35.74)
 44 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins      2:44.31    2:40.89
                  35.28     1:16.48 (41.20)     2:05.13 (48.65)     2:40.89 (35.76)
 45 Rosenbloom, Zach    15 SMC                  2:41.98    2:45.70
                  37.48     1:18.46 (40.98)     2:08.52 (50.06)     2:45.70 (37.18)
 46 Charpie, Timothy    18 ASST                      NT    2:48.24
                  35.74     1:18.82 (43.08)     2:07.82 (49.00)     2:48.24 (40.42)

Event 5  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.99  ZONE
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team       1:03.14    1:02.07 ZONE    20
                  29.05     1:02.07 (33.02)
  2 Marynowski, Ryan    13 Middies              1:01.18    1:02.53 ZONE    17
                  29.72     1:02.53 (32.81)
  3 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team       1:02.62    1:02.78 ZONE    16
                  29.83     1:02.78 (32.95)
  4 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team       1:03.45    1:02.83 ZONE    15
  5 Ha, Kathryn         14 Middies              1:01.56    1:03.14 ZONE    14
                  30.21     1:03.14 (32.93)
  6 Pangilinan, Erica   13 Middies              1:05.98    1:03.65 ZONE    13
                  29.86     1:03.65 (33.79)
  7 Donlin, Kelly       14 Middies              1:01.29    1:03.82 ZONE    12
                  29.97     1:03.82 (33.85)
  8 Suzuka, Yuka        13 Middies              1:05.98    1:04.91 ZONE    11
                  29.65     1:04.91 (35.26)
  9 Mannix, Gina        13 GAEL                 1:07.71    1:05.86 ZONE     9
 10 Rakoczy, Margaret   14 Middies              1:04.72    1:06.27 SILV     7
                  31.40     1:06.27 (34.87)
 11 Ras, Jessica        14 Express Swimming     1:09.82    1:06.43 SILV     6
 12 Costa, Christina    13 Middies              1:07.03    1:06.57 SILV     5
                  31.36     1:06.57 (35.21)
 13 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team       1:08.05    1:06.81 SILV     4
 14 Rudel, Susannah     14 SMC                  1:06.75    1:07.51 SILV     3
                  31.01     1:07.51 (36.50)
 15 Braca, Gianna       13 Pace                 1:07.27    1:08.81 SILV     2
                  32.42     1:08.81 (36.39)
 16 Rogers, Stacey      13 Middies              1:07.41    1:08.96 SILV     1
                  32.45     1:08.96 (36.51)
 17 Browne, Rebecca     13 Middies              1:07.36    1:09.01 SILV
                  32.60     1:09.01 (36.41)
 18 McGlynn, Colleen    13 Pace                 1:10.21    1:10.20 SILV
 19 Reis, Dani          13 Agua Swim Team       1:12.22    1:11.84 SILV
                  33.68     1:11.84 (38.16)
 20 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team       1:07.37    1:12.40 SILV
 21 Kelly, Corinne      13 Middies              1:16.20    1:12.51 SILV
 22 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals           1:13.43    1:13.36 SILV
                  32.24     1:13.36 (41.12)
 23 Purdy, Deirdre      13 Middies              1:16.46    1:13.69 SILV
                  32.31     1:13.69 (41.38)
 24 Thompson, Sarah     14 WAC                  1:17.45    1:14.34 SILV
                  33.58     1:14.34 (40.76)
 25 Cuddy, Erin         14 Middies              1:14.96    1:14.96
                  34.25     1:14.96 (40.71)
 26 Shannon, Caroline   14 Middies              1:25.56    1:15.67
 27 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team       1:19.89    1:16.16
 28 Patton, Colleen     13 Express Swimming     1:20.40    1:16.70
 29 Norrgard, Kristen   13 Middies              1:11.00    1:16.97
 30 Schnapp, Maria      14 Agua Swim Team       1:16.32    1:17.35
                  35.14     1:17.35 (42.21)
 31 Pifalo, Jessica     14 WAC                  1:24.45    1:17.52
 32 Cornacchio, Daniel  14 Middies              1:16.67    1:18.07
                  34.97     1:18.07 (43.10)
 33 O'Brien, Haley      13 Middies              1:26.26    1:19.50
 34 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       1:17.92    1:19.89
                  37.38     1:19.89 (42.51)
 35 Seker, Celine       13 Agua Swim Team       1:20.77    1:20.22
 35 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team       1:30.10    1:20.22
 37 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       1:28.07    1:24.94
 38 Curro, Emily        13 SMC                  1:25.48    1:26.56
 39 Ando, Yuiko         13 Middies              1:27.61    1:27.71
 40 Sweeney, Breanne    14 WAC                  1:09.86    1:30.37
 41 Goodwin, Lauren     14 WAC                  1:30.67    1:34.74
 41 Jen, Elizabeth      13 Middies              1:24.29    1:34.74
 43 Fong, Danielle      13 Agua Swim Team       2:16.45    2:28.01
 -- Seaboldt, Mariah    13 SMC                  1:42.59         DQ

Event 6  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:06.09  ZONE
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gonzalez, Cliff     14 Middies                54.18      56.59 ZONE    20
                  26.37       56.59 (30.22)
  2 Franze, David       14 Pace                 1:01.29      59.14 ZONE    17
  3 Eyckmans, Robert    14 Middies              1:00.50      59.67 ZONE    16
                  28.46       59.67 (31.21)
  4 Marrano, Ryan       14 Middies                58.59    1:00.01 ZONE    15
                  28.27     1:00.01 (31.74)
  5 Flannery, Jim       14 Middies                58.67    1:00.15 ZONE    14
                  28.65     1:00.15 (31.50)
  6 Smith, Kendall      14 Express Swimming     1:00.50    1:02.23 ZONE    13
                  29.39     1:02.23 (32.84)
  7 Ahern, Michael      14 Express Swimming     1:02.28    1:02.78 ZONE    12
                  29.75     1:02.78 (33.03)
  8 Ruvolo, Michael     14 Middies              1:03.89    1:02.88 ZONE    11
                  30.25     1:02.88 (32.63)
  9 Panzarino, Michael  14 Middies              1:03.34    1:02.93 ZONE     9
                  29.72     1:02.93 (33.21)
 10 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team       1:03.89    1:05.35 ZONE     7
                  29.03     1:05.35 (36.32)
 11 Jasinski, Brian     14 Express Swimming     1:09.38    1:05.85 ZONE     6
                  30.57     1:05.85 (35.28)
 12 Caputo, Michael     14 WAC                  1:05.33    1:06.19 SILV     5
                  30.64     1:06.19 (35.55)
 13 Matura, Alex        13 Shy/ Seals           1:09.67    1:07.12 SILV     4
                  31.37     1:07.12 (35.75)
 14 Schneider, Juleon   13 Tiburones            1:12.07    1:07.26 SILV     3
 15 Heath, Michael      14 GAEL                 1:10.80    1:07.82 SILV     2
                  30.52     1:07.82 (37.30)
 16 Doherty, Zack       13 GAEL                 1:08.10    1:08.80 SILV     1
                  31.67     1:08.80 (37.13)
 17 Sirmans, Marcus     13 GAEL                 1:08.30    1:09.48 SILV
                  31.59     1:09.48 (37.89)
 18 Gleason, David      14 Agua Swim Team       1:12.61    1:09.78 SILV
                  31.73     1:09.78 (38.05)
 19 Zorgman, Willem     13 Pace                 1:10.81    1:09.95 SILV
                  31.79     1:09.95 (38.16)
 20 Han, Christopher    14 Flying Dolphins           NT    1:10.25 SILV
                  32.26     1:10.25 (37.99)
 21 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team       1:24.35    1:10.57 SILV
                  32.03     1:10.57 (38.54)
 22 Nammacher, Luke     14 Middies              1:08.60    1:11.23 SILV
 23 Rickert, Ryan       14 Middies              1:12.34    1:11.98 SILV
                  33.20     1:11.98 (38.78)
 24 Malfitano, Chris    13 Middies              1:10.94    1:12.02 SILV
                  33.51     1:12.02 (38.51)
 25 Raczynski, Joseph   13 Agua Swim Team       1:10.92    1:12.98 SILV
                  32.11     1:12.98 (40.87)
 26 Graziano, Matthew   14 WAC                  1:17.67    1:14.90 SILV
 27 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals                NT    1:15.97
                  33.14     1:15.97 (42.83)
 28 Visconti, Michael   14 Express Swimming     1:18.97    1:16.66
                  37.00     1:16.66 (39.66)
 29 Barker, Kevin       13 Middies              1:14.34    1:18.00
                  35.13     1:18.00 (42.87)
 30 Staropoli, JP       13 Pace                 1:15.03    1:18.19
                  34.33     1:18.19 (43.86)
 31 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals           1:29.02    1:19.16
                  36.48     1:19.16 (42.68)
 32 Moyler, Trevor      13 GAEL                 1:17.64    1:19.28
                  35.26     1:19.28 (44.02)
 33 Wismer, Richard     14 WAC                  1:24.00    1:20.97
                  36.86     1:20.97 (44.11)
 34 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals           1:21.43    1:26.47
                  38.45     1:26.47 (48.02)
 35 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals           1:25.06    1:27.85
                  41.20     1:27.85 (46.65)

Event 7  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rakoczy, Joanna     16 Middies                56.88      59.84         20
                  28.06       59.84 (31.78)
  2 Akerfelds, Aleksa   15 Middies                58.21    1:00.88         17
                  28.51     1:00.88 (32.37)
  3 Bellew, Elizabeth   16 Middies              1:00.05    1:01.52         16
                  28.76     1:01.52 (32.76)
  4 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team       1:00.75    1:01.53         15
                  29.03     1:01.53 (32.50)
  5 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team       1:00.21    1:01.83         14
                  29.23     1:01.83 (32.60)
  6 Ferguson, Kaitlyn   17 Middies                57.03    1:02.28         13
                  29.12     1:02.28 (33.16)
  7 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks            1:01.44    1:02.52         12
                  29.04     1:02.52 (33.48)
  8 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team       1:02.15    1:02.64         11
                  29.59     1:02.64 (33.05)
  9 Willeboordse, Fall  38 Agua Swim Team       1:01.41    1:02.82          9
                  27.81     1:02.82 (35.01)
 10 Hebrank, Hilary     16 Middies              1:01.47    1:02.94          7
                  29.61     1:02.94 (33.33)
 11 Zollo, Ann Marie    18 Middies                59.96    1:03.05          6
                  29.55     1:03.05 (33.50)
 12 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming     1:03.00    1:04.05          5
                  29.76     1:04.05 (34.29)
 13 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team       1:02.45    1:04.16          4
                  29.58     1:04.16 (34.58)
 14 Pandolfo, Julia     16 Middies              1:03.55    1:04.47          3
                  29.84     1:04.47 (34.63)
 15 Akerfelds, Dana     16 Middies              1:04.16    1:04.51          2
                  30.03     1:04.51 (34.48)
 16 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming     1:04.25    1:04.52          1
                  29.98     1:04.52 (34.54)
 17 Nicholson, Amanda   17 Middies              1:07.49    1:04.62
                  30.89     1:04.62 (33.73)
 18 Minowitz, Amy       15 Middies              1:04.95    1:04.83
                  30.52     1:04.83 (34.31)
 19 Truluck, Macy       15 Asa                  1:03.02    1:05.31
                  29.30     1:05.31 (36.01)
 20 Jorgensen, Dana     17 Middies              1:04.95    1:05.41
                  30.80     1:05.41 (34.61)
 21 Leonard, Cara       16 Middies              1:04.42    1:05.43
                  30.77     1:05.43 (34.66)
 22 Genovese, Kate      15 Express Swimming     1:07.13    1:05.63
                  29.75     1:05.63 (35.88)
 23 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team       1:06.68    1:06.41
                  31.63     1:06.41 (34.78)
 24 Comas, Larisa       16 NY Sharks            1:06.59    1:06.62
                  31.42     1:06.62 (35.20)
 25 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team       1:06.54    1:06.91
                  30.98     1:06.91 (35.93)
 26 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     1:07.09    1:06.96
                  31.55     1:06.96 (35.41)
 27 Ryan, Sarah         15 Express Swimming     1:07.40    1:07.11
                  31.38     1:07.11 (35.73)
 28 Pomerantz, JoJo     15 Middies              1:05.20    1:07.53
                  31.62     1:07.53 (35.91)
 29 Schiano, Marie      17 WAC                  1:03.71    1:07.73
                  30.87     1:07.73 (36.86)
 30 Nassery, Alia       17 NY Sharks            1:07.46    1:07.99
                  31.76     1:07.99 (36.23)
 31 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team       1:08.04    1:08.12
                  31.64     1:08.12 (36.48)
 32 Safran, Lily        17 Agua Swim Team       1:05.64    1:08.21
                  31.97     1:08.21 (36.24)
 33 O'Brien, Molly      15 Middies              1:08.41    1:08.47
                  32.11     1:08.47 (36.36)
 34 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming     1:06.00    1:09.20
                  31.58     1:09.20 (37.62)
 35 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks            1:09.56    1:09.25
                  31.83     1:09.25 (37.42)
 36 Pilacik, Faith      17 NY Sharks            1:09.82    1:09.81
                  32.19     1:09.81 (37.62)
 37 Mark, Kelly         16 Express Swimming     1:08.74    1:09.84
                  31.90     1:09.84 (37.94)
 38 McFadden, Elyse     17 GAEL                 1:06.73    1:10.13
                  31.95     1:10.13 (38.18)
 39 Lau, Allison        15 Middies              1:09.13    1:11.26
                  32.89     1:11.26 (38.37)
 40 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team       1:08.93    1:11.32
                  34.05     1:11.32 (37.27)
 41 Hill, Kelly         16 Pace                 1:12.61    1:12.60
                  34.54     1:12.60 (38.06)
 42 Crean, Norah        16 Asa                  1:17.75    1:12.74
                  33.69     1:12.74 (39.05)
 43 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team       1:13.03    1:13.67
                  35.34     1:13.67 (38.33)
 44 Cinelli, Keri       15 NY Sharks            1:15.23    1:14.20
                  33.44     1:14.20 (40.76)
 45 Scheer, Amanda      15 SMC                  1:17.05    1:14.28
                  33.15     1:14.28 (41.13)
 46 Conlee, Ellie       15 Middies              1:13.39    1:15.84
                  34.59     1:15.84 (41.25)
 47 Patterson, Rene     17 Middies                   NT    1:15.99
                  34.32     1:15.99 (41.67)
 48 Goldrick, Megan     16 NY Sharks            1:22.93    1:16.23
                  32.57     1:16.23 (43.66)
 49 Geissler, Heather   16 WAC                  1:12.70    1:16.31
                  33.84     1:16.31 (42.47)
 50 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       1:23.53    1:16.60
                  35.72     1:16.60 (40.88)
 51 Geissler, Cristin   16 WAC                  1:13.89    1:17.62
                  34.77     1:17.62 (42.85)
 52 Still, Hailey       15 Pace                 1:17.23    1:18.31
                  35.11     1:18.31 (43.20)
 53 Kirwin, Christina   15 Middies              1:21.39    1:19.87
                  35.51     1:19.87 (44.36)
 54 Murphy, Jamie       15 WAC                  1:26.40    1:21.77
                  37.00     1:21.77 (44.77)
 55 Servello, Meghan    16 NY Sharks                 NT    1:22.89
                  39.13     1:22.89 (43.76)
 56 Malfitano, Amanda   16 Middies              1:22.51    1:24.09
                  37.80     1:24.09 (46.29)
 57 Kovalkova, Olga     15 Shy/ Seals           1:24.04    1:26.71
                  39.13     1:26.71 (47.58)
 58 Gibbs, Samantha     15 SMC                  1:29.37    1:27.49
                  38.88     1:27.49 (48.61)
 59 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     1:23.83    1:29.65
                  41.50     1:29.65 (48.15)
 60 Alfonso, Kristian   15 NY Sharks            1:32.27    1:33.17
                  42.16     1:33.17 (51.01)
 61 Ali, Sabrina        15 Flying Dolphins           NT    1:37.46
                  43.30     1:37.46 (54.16)
 62 NI, Samantha        15 WAC                  1:38.40    1:40.85
                  46.42     1:40.85 (54.43)

Event 8  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton   18 Agua Swim Team         50.28      52.02         20
                  23.85       52.02 (28.17)
  2 Qama, Eros          19 WAC                    53.44      54.34         17
                  25.30       54.34 (29.04)
  3 Liang, Truman       15 Agua Swim Team         54.72      54.56         16
                  25.64       54.56 (28.92)
  4 Alaimo, John        18 NY Sharks              56.41      56.70         15
                  26.29       56.70 (30.41)
  5 Karabanov, Yeugene  15 Shy/ Seals             58.23      56.89         14
                  25.99       56.89 (30.90)
  6 Lanham, Andrew      16 WAC                    57.09      57.22         13
                  25.98       57.22 (31.24)
  7 Johnson, Richard    17 Middies                56.21      57.36         12
                  26.16       57.36 (31.20)
  8 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team         57.52      57.58         11
                  27.11       57.58 (30.47)
  9 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team         57.33      58.00          9
                  26.50       58.00 (31.50)
 10 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals             58.86      58.14          7
                  27.77       58.14 (30.37)
 11 Bailey, Michael     15 Middies                58.99      58.70          6
                  27.25       58.70 (31.45)
 12 Meaney, Brad        16 WAC                  1:03.15      59.06          5
                  27.45       59.06 (31.61)
 13 Stanco, Trevor      17 Express Swimming     1:02.20    1:00.12          4
                  27.78     1:00.12 (32.34)
 14 Castellano, Joseph  15 WAC                    58.44    1:00.21          3
                  27.41     1:00.21 (32.80)
 15 Mason, Daniel       15 Pace                 1:02.44    1:00.52          2
                  28.18     1:00.52 (32.34)
 16 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team         59.36    1:01.22          1
                  27.90     1:01.22 (33.32)
 17 Rusinak, Derek      16 WAC                  1:02.92    1:01.53
                  28.69     1:01.53 (32.84)
 18 Shalmiyev, Emil     17 Agua Swim Team       1:03.54    1:01.59
                  28.72     1:01.59 (32.87)
 19 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals           1:01.07    1:01.64
                  28.34     1:01.64 (33.30)
 20 Bennett, Paul       15 Middies              1:00.73    1:01.97
                  28.61     1:01.97 (33.36)
 21 Lavery, Erik        15 NY Sharks            1:02.10    1:02.09
                  29.18     1:02.09 (32.91)
 22 Bushlow, Eric       18 Agua Swim Team       1:00.65    1:02.59
                  28.89     1:02.59 (33.70)
 23 Chornyy, Valeriy    17 Agua Swim Team       1:03.02    1:02.73
                  28.28     1:02.73 (34.45)
 24 Alvarino, Anthony   16 WAC                  1:04.33    1:03.53
                  28.99     1:03.53 (34.54)
 25 Liu, Thomas         17 WAC                  1:06.53    1:03.71
                  29.45     1:03.71 (34.26)
 26 Smith, Danny        17 WAC                  1:06.55    1:03.75
                  28.87     1:03.75 (34.88)
 27 Ackalotis, Mike     16 WAC                  1:15.23    1:05.76
                  30.23     1:05.76 (35.53)
 28 Liberatori, Daniel  16 Middies              1:04.35    1:06.32
                  30.28     1:06.32 (36.04)
 29 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals           1:10.40    1:10.40
                  33.13     1:10.40 (37.27)
 30 Navy, Marc          15 Flying Dolphins      1:16.07    1:13.36
                  34.45     1:13.36 (38.91)
 31 Lantin, Peter       16 Middies              1:13.53    1:13.47
                  33.96     1:13.47 (39.51)

Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:23.69  ZONE
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team       2:08.24    2:12.53 ZONE    20
                  30.18     1:03.52 (33.34)     1:38.41 (34.89)     2:12.53 (34.12)
  2 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team       2:15.37    2:14.09 ZONE    17
                  31.60     1:05.89 (34.29)     1:41.25 (35.36)     2:14.09 (32.84)
  3 Costa, Christina    13 Middies              2:17.46    2:17.83 ZONE    16
                  33.04     1:08.10 (35.06)     1:43.05 (34.95)     2:17.83 (34.78)
  4 Ha, Kathryn         14 Middies              2:15.36    2:19.04 ZONE    15
                  33.09     1:08.23 (35.14)     1:44.15 (35.92)     2:19.04 (34.89)
  5 Suzuka, Yuka        13 Middies              2:19.42    2:20.94 ZONE    14
                  33.20     1:08.58 (35.38)     1:44.97 (36.39)     2:20.94 (35.97)
  6 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team       2:19.44    2:22.05 ZONE    13
                  33.94     1:09.56 (35.62)     1:45.85 (36.29)     2:22.05 (36.20)
  7 Marynowski, Ryan    13 Middies              2:21.18    2:22.69 ZONE    12
                  34.36     1:10.25 (35.89)     1:46.70 (36.45)     2:22.69 (35.99)
  8 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     2:24.43    2:23.69 ZONE    11
                  34.53     1:10.81 (36.28)     1:47.49 (36.68)     2:23.69 (36.20)
  9 Callahan, Courtney  14 Middies              2:20.68    2:24.59 SILV     9
                  34.49     1:10.42 (35.93)     1:47.54 (37.12)     2:24.59 (37.05)
 10 Baker, Meghan       13 GAEL                 2:21.68    2:25.08 SILV     7
                  34.54     1:11.60 (37.06)     1:48.77 (37.17)     2:25.08 (36.31)
 11 Sweeney, Breanne    14 WAC                  2:27.55    2:25.87 SILV     6
                  35.39     1:12.73 (37.34)     1:49.63 (36.90)     2:25.87 (36.24)
 12 Donlin, Kelly       14 Middies              2:19.95    2:26.62 SILV     5
 13 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals           2:25.15    2:26.74 SILV     4
                  34.75     1:12.39 (37.64)     1:50.77 (38.38)     2:26.74 (35.97)
 14 Maloney, Caitlin    14 WAC                  2:27.42    2:27.52 SILV     3
                  34.81     1:11.81 (37.00)     1:49.36 (37.55)     2:27.52 (38.16)
 15 Hartford, Laura     14 Express Swimming     2:27.46    2:29.01 SILV     2
 16 Ryan, Mary Courtne  14 WAC                  2:26.58    2:29.38 SILV     1
                  36.07     1:13.72 (37.65)     1:52.37 (38.65)     2:29.38 (37.01)
 17 Rogers, Stacey      13 Middies              2:34.66    2:29.53 SILV
 18 McDonough, Maureen  14 WAC                  2:30.04    2:30.29 SILV
                  36.11     1:13.90 (37.79)     1:52.81 (38.91)     2:30.29 (37.48)
 19 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       2:31.80    2:30.32 SILV
                  35.94     1:14.05 (38.11)     1:53.39 (39.34)     2:30.32 (36.93)
 20 Purdy, Deirdre      13 Middies              2:27.52    2:31.75 SILV
                  34.37     1:12.59 (38.22)     1:52.27 (39.68)     2:31.75 (39.48)
 21 Braca, Gianna       13 Pace                 2:31.34    2:31.95 SILV
                  35.13     1:13.34 (38.21)     1:52.95 (39.61)     2:31.95 (39.00)
 22 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming     2:29.46    2:32.41 SILV
                  36.87     1:15.96 (39.09)     1:54.68 (38.72)     2:32.41 (37.73)
 23 Browne, Rebecca     13 Middies              2:28.15    2:32.48 SILV
                  36.23     1:15.02 (38.79)     1:54.46 (39.44)     2:32.48 (38.02)
 24 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     2:31.14    2:33.28 SILV
 25 Fong, Sandra        14 Agua Swim Team       2:25.41    2:33.69 SILV
                  35.93     1:14.56 (38.63)     1:54.57 (40.01)     2:33.69 (39.12)
 26 Lange, Kristen      14 NY Sharks            2:30.84    2:33.87 SILV
                  35.80     1:15.09 (39.29)     1:55.43 (40.34)     2:33.87 (38.44)
 27 Knapp, Erin         14 Pace                 2:31.26    2:34.53 SILV
                  36.28     1:14.44 (38.16)     1:54.66 (40.22)     2:34.53 (39.87)
 28 Rudel, Susannah     14 SMC                  2:31.61    2:34.73 SILV
                  35.85     1:14.74 (38.89)     1:55.44 (40.70)     2:34.73 (39.29)
 29 Ras, Jessica        14 Express Swimming     2:33.22    2:35.50 SILV
                  37.51     1:16.46 (38.95)     1:56.18 (39.72)     2:35.50 (39.32)
 30 Norrgard, Kristen   13 Middies              2:32.06    2:35.86 SILV
                  37.40     1:17.07 (39.67)     1:58.33 (41.26)     2:35.86 (37.53)
 31 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team       2:34.35    2:36.19 SILV
                  37.35     1:17.59 (40.24)     1:57.80 (40.21)     2:36.19 (38.39)
 32 Gavin, Patricia     14 WAC                  2:40.98    2:36.33 SILV
                  37.36     1:17.18 (39.82)     1:57.99 (40.81)     2:36.33 (38.34)
 33 Verrilli, Jeanne    14 WAC                  2:39.51    2:36.49 SILV
                  38.06     1:18.17 (40.11)     1:57.54 (39.37)     2:36.49 (38.95)
 34 Reis, Dani          13 Agua Swim Team       2:39.25    2:37.12 SILV
                  38.04     1:18.07 (40.03)     1:58.67 (40.60)     2:37.12 (38.45)
 35 Patton, Colleen     13 Express Swimming     2:45.29    2:37.81 SILV
                  38.20     1:18.44 (40.24)     2:00.28 (41.84)     2:37.81 (37.53)
 36 Laitman, Caroline   13 Pace                 2:38.74    2:37.82 SILV
                  36.81     1:16.02 (39.21)     1:56.79 (40.77)     2:37.82 (41.03)
 37 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team            NT    2:40.35 SILV
                                2:01.98 ( )     2:40.35 (38.37)
 38 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     2:42.62    2:40.46 SILV
                  38.29     1:18.33 (40.04)     1:59.99 (41.66)     2:40.46 (40.47)
 39 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team       2:41.23    2:40.56 SILV
 40 Brown, Brittany     14 GAEL                 2:45.39    2:50.15
                  38.24     1:20.77 (42.53)     2:05.84 (45.07)     2:50.15 (44.31)
 41 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team       2:55.91    2:51.27
                  40.09     1:23.75 (43.66)     2:07.75 (44.00)     2:51.27 (43.52)

Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.29  ZONE
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Flannery, Jim       14 Middies              2:03.22    2:05.12 ZONE    20
                  30.05     1:01.47 (31.42)     1:33.85 (32.38)     2:05.12 (31.27)
  2 Ahern, Michael      14 Express Swimming     2:06.94    2:05.61 ZONE    17
                  30.99     1:02.85 (31.86)     1:34.36 (31.51)     2:05.61 (31.25)
  3 Preston, Blake      14 Middies              2:03.76    2:08.98 ZONE    16
                  30.57     1:02.85 (32.28)     1:35.95 (33.10)     2:08.98 (33.03)
  4 Ruvolo, Michael     14 Middies              2:13.47    2:14.45 ZONE    15
                  31.90     1:05.54 (33.64)     1:40.59 (35.05)     2:14.45 (33.86)
  5 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming     2:20.59    2:14.87 ZONE    14
                  32.79     1:07.18 (34.39)     1:41.64 (34.46)     2:14.87 (33.23)
  6 Minowitz, Mark      13 Middies              2:13.91    2:15.99 ZONE    13
                  32.30     1:06.89 (34.59)     1:42.02 (35.13)     2:15.99 (33.97)
  7 Panzarino, Michael  14 Middies              2:16.87    2:17.08 ZONE    12
                  33.26     1:07.54 (34.28)     1:42.93 (35.39)     2:17.08 (34.15)
  8 Gonzalez, Cliff     14 Middies              2:07.92    2:18.88 ZONE    11
                  33.90     1:09.59 (35.69)     1:44.58 (34.99)     2:18.88 (34.30)
  9 Smith, Kendall      14 Express Swimming     2:15.78    2:19.11 ZONE     9
                  32.13     1:07.23 (35.10)     1:43.30 (36.07)     2:19.11 (35.81)
 10 Marrano, Ryan       14 Middies              2:21.90    2:20.11 ZONE     7
                  33.15     1:08.16 (35.01)     1:44.22 (36.06)     2:20.11 (35.89)
 11 Koyama, Hiro        14 Pace                 2:26.10    2:23.12 SILV     6
                  34.37     1:10.86 (36.49)     1:48.75 (37.89)     2:23.12 (34.37)
 12 Heath, Michael      14 GAEL                 2:26.47    2:24.40 SILV     5
 13 Zorgman, Willem     13 Pace                 2:23.95    2:29.76 SILV     4
                  34.35     1:12.45 (38.10)     1:51.90 (39.45)     2:29.76 (37.86)
 14 Lazar, Andre        14 Flying Dolphins           NT    2:31.79 SILV     3
                  35.40     1:14.93 (39.53)     1:55.55 (40.62)     2:31.79 (36.24)
 15 Graziano, Matthew   14 WAC                  2:35.99    2:33.72 SILV     2
                  35.29     1:13.48 (38.19)     1:53.94 (40.46)     2:33.72 (39.78)
 16 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals           2:51.92    2:35.88 SILV     1
                  37.04     1:15.33 (38.29)     1:55.62 (40.29)     2:35.88 (40.26)
 17 Battisti, Marc      14 Express Swimming     2:55.85    2:36.43 SILV
                  35.65     1:15.32 (39.67)     1:56.44 (41.12)     2:36.43 (39.99)
 18 Connolly, Gerard    13 NYCC                 2:46.60    2:36.83 SILV
 19 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals           2:34.04    2:37.87 SILV
                  36.93     1:16.27 (39.34)     1:57.81 (41.54)     2:37.87 (40.06)
 20 Mariano, Collin     13 Pace                 2:37.71    2:38.50 SILV
                  35.98     1:14.87 (38.89)     1:56.75 (41.88)     2:38.50 (41.75)
 21 Jasinski, Brian     14 Express Swimming     2:44.47    2:41.66
                  37.66     1:19.05 (41.39)     2:02.10 (43.05)     2:41.66 (39.56)
 22 Skotnicki, Martyn   14 Agua Swim Team       2:43.41    2:41.95
                  36.38   2:41.95 (2:05.57)
 23 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals                NT    2:48.76
                1:19.67     2:02.89 (43.22)     2:49.10 (46.21)         2:48.76 ( )
 24 Schnog, Sam         13 Pace                 3:03.53    2:51.28
                  39.68     1:23.43 (43.75)     2:08.17 (44.74)     2:51.28 (43.11)
 25 Visconti, Michael   14 Express Swimming     2:51.45    2:55.36
 26 Stefanko, Igor      13 Shy/ Seals           3:10.82    3:00.66
                  41.97     1:27.06 (45.09)     2:15.43 (48.37)     3:00.66 (45.23)
 27 Han, Christopher    14 Flying Dolphins           NT    3:02.93
                  43.11     1:29.66 (46.55)     2:15.96 (46.30)     3:02.93 (46.97)

Event 11  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Nicholson, Amanda   17 Middies              2:06.17    2:10.74         20
                  31.56     1:04.40 (32.84)     1:37.72 (33.32)     2:10.74 (33.02)
  2 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team       2:05.77    2:11.62         17
                  30.91     1:03.93 (33.02)     1:37.83 (33.90)     2:11.62 (33.79)
  3 Ferguson, Kaitlyn   17 Middies              2:03.02    2:11.89         16
                  30.45     1:03.20 (32.75)     1:37.71 (34.51)     2:11.89 (34.18)
  4 D'Ambrosia, Janie   15 Agua Swim Team       2:08.54    2:12.37         15
                  31.30     1:04.56 (33.26)     1:38.87 (34.31)     2:12.37 (33.50)
  5 Akerfelds, Aleksa   15 Middies              2:04.19    2:12.69         14
                  31.53     1:05.22 (33.69)     1:39.15 (33.93)     2:12.69 (33.54)
  6 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       2:14.54    2:14.04         13
                  32.09     1:05.50 (33.41)     1:39.85 (34.35)     2:14.04 (34.19)
  7 Cosentino, Christi  15 WAC                  2:13.87    2:15.30         12
                  32.48     1:06.99 (34.51)     1:41.43 (34.44)     2:15.30 (33.87)
  8 Zollo, Ann Marie    18 Middies              2:12.11    2:16.68         11
                  32.52     1:07.36 (34.84)     1:42.78 (35.42)     2:16.68 (33.90)
  9 McNeely, Megan      16 Express Swimming     2:17.93    2:17.00          9
                  32.61     1:07.34 (34.73)     1:42.62 (35.28)     2:17.00 (34.38)
 10 Mueller, Mary       16 Middies              2:13.24    2:17.26          7
                  33.09     1:07.48 (34.39)     1:42.29 (34.81)     2:17.26 (34.97)
 11 Leonard, Cara       16 Middies              2:11.56    2:17.38          6
                  32.01     1:06.44 (34.43)     1:42.20 (35.76)     2:17.38 (35.18)
 12 Ha, Alyssa          16 Middies              2:13.24    2:17.47          5
                  32.45     1:07.29 (34.84)     1:42.63 (35.34)     2:17.47 (34.84)
 13 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team       2:10.32    2:18.26          4
                  31.67     1:06.58 (34.91)     1:43.01 (36.43)     2:18.26 (35.25)
 14 Daboudet, Audrey    15 NYCC                 2:16.43    2:18.64          3
                  32.30     1:07.22 (34.92)     1:43.19 (35.97)     2:18.64 (35.45)
 15 Bellew, Elizabeth   16 Middies              2:13.90    2:18.91          2
                  32.57     1:07.74 (35.17)     1:43.54 (35.80)     2:18.91 (35.37)
 16 Jorgensen, Dana     17 Middies              2:14.14    2:19.32          1
                  32.92     1:07.81 (34.89)     1:43.19 (35.38)     2:19.32 (36.13)
 17 Pomerantz, JoJo     15 Middies              2:16.68    2:20.17
                  33.21     1:08.08 (34.87)     1:43.94 (35.86)     2:20.17 (36.23)
 18 Freeman, Brittany   15 GAEL                 2:19.29    2:20.93
                  34.44     1:10.06 (35.62)     1:45.58 (35.52)     2:20.93 (35.35)
 19 Sabens, Ginna       15 Pace                 2:17.92    2:21.32
                  31.91     1:08.05 (36.14)     1:45.39 (37.34)     2:21.32 (35.93)
 20 Truluck, Macy       15 Asa                  2:25.47    2:21.84
                  33.52     1:09.89 (36.37)     1:46.63 (36.74)     2:21.84 (35.21)
 21 Fong, Abigail       17 Agua Swim Team       2:15.76    2:22.04
                  32.11     1:08.07 (35.96)     1:45.40 (37.33)     2:22.04 (36.64)
 22 Akerfelds, Dana     16 Middies              2:15.66    2:22.34
                  32.89     1:08.20 (35.31)     1:45.13 (36.93)     2:22.34 (37.21)
 23 Lepore, Angela      17 WAC                  2:18.16    2:22.57
                  33.86     1:10.08 (36.22)     1:46.70 (36.62)     2:22.57 (35.87)
 24 Smith, Alexis       15 Asa                  2:26.09    2:22.60
                  34.14     1:10.39 (36.25)     1:46.82 (36.43)     2:22.60 (35.78)
 25 Konko, Dayna        16 WAC                  2:20.11    2:23.25
                  33.48     1:10.03 (36.55)     1:47.08 (37.05)     2:23.25 (36.17)
 26 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team       2:19.73    2:23.48
                  34.01     1:10.67 (36.66)     1:47.91 (37.24)     2:23.48 (35.57)
 27 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team       2:23.68    2:23.99
                  34.12     1:10.34 (36.22)     1:47.56 (37.22)     2:23.99 (36.43)
 28 Ryan, Sarah         15 Express Swimming     2:25.21    2:24.66
                  34.52     1:10.74 (36.22)     1:47.80 (37.06)     2:24.66 (36.86)
 29 Lau, Allison        15 Middies              2:23.51    2:25.32
                  34.70     1:11.70 (37.00)     1:49.05 (37.35)     2:25.32 (36.27)
 30 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team       2:21.60    2:25.91
                  36.11     1:12.89 (36.78)     1:50.31 (37.42)     2:25.91 (35.60)
 31 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team       2:36.33    2:26.60
                  34.03     1:11.66 (37.63)     1:50.59 (38.93)     2:26.60 (36.01)
 32 Hebrank, Hilary     16 Middies              2:19.99    2:26.78
                  34.18     1:11.24 (37.06)     1:49.29 (38.05)     2:26.78 (37.49)
 33 Schiano, Marie      17 WAC                  2:21.03    2:28.65
                  34.22     1:11.57 (37.35)     1:50.01 (38.44)     2:28.65 (38.64)
 34 Chan, Jessica       15 Express Swimming     2:30.39    2:29.70
                  35.03     1:13.07 (38.04)     1:51.75 (38.68)     2:29.70 (37.95)
 35 Pandolfo, Julia     16 Middies              2:30.39    2:29.99
                  35.20     1:12.66 (37.46)     1:51.51 (38.85)     2:29.99 (38.48)
 36 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming     2:28.90    2:30.07
                  35.91     1:13.85 (37.94)     1:52.47 (38.62)     2:30.07 (37.60)
 37 Safran, Lily        17 Agua Swim Team       2:21.95    2:30.92
                  35.73     1:13.27 (37.54)     1:52.50 (39.23)     2:30.92 (38.42)
 38 Merlo, Allison      15 Express Swimming     2:41.00    2:34.35
                  36.18     1:14.72 (38.54)     1:54.44 (39.72)     2:34.35 (39.91)
 39 Murphy, Jamie       15 WAC                  2:42.09    2:42.19
                  37.31     1:18.56 (41.25)     2:01.44 (42.88)     2:42.19 (40.75)
 40 Mark, Kelly         16 Express Swimming     2:43.66    2:42.74
                  38.61     1:20.18 (41.57)     2:02.58 (42.40)     2:42.74 (40.16)
 41 Milano, Kristin     17 WAC                  2:35.56    2:44.73
                  38.95     1:20.26 (41.31)     2:01.31 (41.05)     2:44.73 (43.42)
 42 Ruane, Nikki        15 WAC                  2:40.91    2:44.91
                  38.98     1:20.84 (41.86)     2:03.11 (42.27)     2:44.91 (41.80)
 43 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     2:48.87    2:47.95
                  40.83     1:23.22 (42.39)     2:06.76 (43.54)     2:47.95 (41.19)
 44 Scheer, Amanda      15 SMC                  2:50.54    2:50.02
                  40.15     1:22.20 (42.05)     2:06.42 (44.22)     2:50.02 (43.60)
 45 Geissler, Heather   16 WAC                  2:56.67    2:52.99
                  40.85     1:24.92 (44.07)     2:10.81 (45.89)     2:52.99 (42.18)
 46 Maloney, Meghan     16 WAC                  2:55.46    2:53.09
                  40.47     1:24.28 (43.81)     2:09.39 (45.11)     2:53.09 (43.70)
 47 Geissler, Cristin   16 WAC                  2:46.70    2:53.21
                  40.54     1:24.16 (43.62)     2:09.51 (45.35)     2:53.21 (43.70)
 48 Bhagat, Ayesha      15 Agua Swim Team            NT    2:53.34
                  39.37     1:23.70 (44.33)     2:08.95 (45.25)     2:53.34 (44.39)

Event 12  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gitman, Robert      15 WAC                  1:58.98    1:59.55         20
                  28.30       58.48 (30.18)     1:29.62 (31.14)     1:59.55 (29.93)
  2 McGovern, John      16 Middies              1:59.63    2:00.39         17
                  28.20       58.71 (30.51)     1:29.80 (31.09)     2:00.39 (30.59)
  3 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team       1:52.10    2:01.58         16
                  28.54       58.93 (30.39)     1:29.90 (30.97)     2:01.58 (31.68)
  4 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       2:08.22    2:06.12         15
                  30.52     1:02.57 (32.05)     1:34.65 (32.08)     2:06.12 (31.47)
  5 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team       2:07.85    2:08.51         14
                  30.29     1:02.63 (32.34)     1:35.20 (32.57)     2:08.51 (33.31)
  6 Bailey, Michael     15 Middies              2:06.19    2:08.97         13
                  29.40     1:02.01 (32.61)     1:35.89 (33.88)     2:08.97 (33.08)
  7 Nicholson, Jackson  16 Middies              2:07.00    2:10.20         12
                  30.28     1:02.69 (32.41)     1:36.21 (33.52)     2:10.20 (33.99)
  8 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team       2:08.84    2:11.40         11
                  30.04     1:02.61 (32.57)     1:36.11 (33.50)     2:11.40 (35.29)
  9 Kamata, Muneki      15 NYCC                 2:10.88    2:12.48          9
                  30.11     1:03.03 (32.92)     1:37.18 (34.15)     2:12.48 (35.30)
 10 Lanham, Andrew      16 WAC                  2:08.34    2:12.71          7
                  30.46     1:03.73 (33.27)     1:38.62 (34.89)     2:12.71 (34.09)
 11 Johnson, Richard    17 Middies              2:15.94    2:16.68          6
                  31.57     1:05.82 (34.25)     1:41.25 (35.43)     2:16.68 (35.43)
 12 Callanan, Kevin     15 Tiburones            2:16.11    2:19.34          5
                  32.61     1:07.38 (34.77)     1:43.55 (36.17)     2:19.34 (35.79)
 13 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team       2:21.13    2:20.52          4
                  32.37     1:07.95 (35.58)     1:44.44 (36.49)     2:20.52 (36.08)
 14 Bennett, Paul       15 Middies              2:15.98    2:22.34          3
                  33.63     1:09.39 (35.76)     1:46.79 (37.40)     2:22.34 (35.55)
 15 Styles, James       16 WAC                  2:20.64    2:23.99          2
                  33.84     1:10.69 (36.85)     1:48.02 (37.33)     2:23.99 (35.97)
 16 Malfa, Peter        16 Pace                 2:31.17    2:25.95          1
                  34.72     1:12.54 (37.82)     1:49.70 (37.16)     2:25.95 (36.25)
 17 Tavlarakis, Antoni  15 Pace                 2:28.63    2:27.59
                  34.65     1:11.98 (37.33)     1:49.97 (37.99)     2:27.59 (37.62)
 18 Alvarino, Anthony   16 WAC                  2:41.22    2:32.75
                  35.80     1:14.42 (38.62)     1:54.68 (40.26)     2:32.75 (38.07)
 19 Ackalotis, Mike     16 WAC                  2:37.05    2:35.34
                  35.98     1:14.64 (38.66)     1:55.50 (40.86)     2:35.34 (39.84)
 20 Rosenbloom, Zach    15 SMC                  2:39.88    2:38.15
                  38.11     1:18.77 (40.66)     1:59.09 (40.32)     2:38.15 (39.06)
 21 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins      2:50.71    2:46.95
                  39.33     1:22.03 (42.70)     2:05.21 (43.18)     2:46.95 (41.74)

Event 13  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.89  ZONE
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rudel, Susannah     14 SMC                    26.10      26.57 ZONE    20
  2 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team         26.32      26.71 ZONE    17
  3 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team         25.96      26.82 ZONE    16
  4 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team         26.69      27.00 SILV    15
  5 Donlin, Kelly       14 Middies                26.37      27.15 SILV    14
  6 Rakoczy, Margaret   14 Middies                26.84      27.40 SILV    13
  7 Suzuka, Yuka        13 Middies                26.98      27.43 SILV    12
  8 Sweeney, Breanne    14 WAC                    26.78      27.56 SILV    11
  9 Mannix, Gina        13 GAEL                   27.52      27.57 SILV     9
 10 McDonough, Maureen  14 WAC                    27.77      27.60 SILV     6.5
 10 Baker, Meghan       13 GAEL                   26.79      27.60 SILV     6.5
 12 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team         27.05      27.66 SILV     5
 13 Pampillonio, Jenni  14 Pace                   27.93      27.71 SILV     4
 14 Fong, Sandra        14 Agua Swim Team         27.44      27.73 SILV     3
 15 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team         26.74      27.89 SILV     2
 16 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming       27.18      27.91 SILV     1
 17 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team         28.28      27.98 SILV
 18 Purdy, Deirdre      13 Middies                27.17      28.08 SILV
 19 Ras, Jessica        14 Express Swimming       28.13      28.18 SILV
 20 Vasta, Meredith     14 Pace                   27.10      28.28 SILV
 21 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals             27.82      28.38 SILV
 22 Reis, Dani          13 Agua Swim Team         27.97      28.39 SILV
 23 Maloney, Caitlin    14 WAC                    27.65      28.54 SILV
 24 Braca, Gianna       13 Pace                   27.75      28.63 SILV
 25 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming       28.73      28.68 SILV
 26 Hartford, Laura     14 Express Swimming       28.62      28.72 SILV
 27 Gavin, Patricia     14 WAC                    30.02      28.99 SILV
 28 Brown, Brittany     14 GAEL                   28.34      29.02 SILV
 29 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks              28.69      29.08 SILV
 30 Patton, Colleen     13 Express Swimming       29.46      29.13 SILV
 31 Cuddy, Erin         14 Middies                28.07      29.16 SILV
 32 Browne, Rebecca     13 Middies                28.95      29.19 SILV
 33 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming       28.89      29.27 SILV
 34 Lange, Kristen      14 NY Sharks              28.06      29.29 SILV
 35 Kelly, Corinne      13 Middies                29.94      29.32 SILV
 36 McNally, Elise      14 GAEL                   28.74      29.35 SILV
 37 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team         30.39      29.40 SILV
 38 Verrilli, Jeanne    14 WAC                    29.28      29.47 SILV
 39 Ryan, Mary Courtne  14 WAC                    28.66      29.48 SILV
 40 McGlynn, Colleen    13 Pace                   29.14      29.51 SILV
 41 Schnapp, Maria      14 Agua Swim Team         29.23      29.65 SILV
 42 Laitman, Caroline   13 Pace                   29.99      29.79 SILV
 43 O'Brien, Haley      13 Middies                29.50      29.80 SILV
 43 Thompson, Sarah     14 WAC                    29.25      29.80 SILV
 45 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team         29.39      29.97 SILV
 46 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team         29.94      29.98 SILV
 47 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team         29.38      30.05 SILV
 48 Baiano, Cassandra   14 SMC                    29.04      30.14 SILV
 49 Shannon, Caroline   14 Middies                29.70      30.24
 50 Heldman, Emily      14 Tiburones              31.26      30.36
 51 Pifalo, Jessica     14 WAC                    39.90      30.67
 52 Seker, Celine       13 Agua Swim Team         29.91      30.68
 53 Schilsky, Samantha  14 Middies                31.44      30.93
 54 Cornacchio, Daniel  14 Middies                30.37      31.18
 55 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team         34.01      31.70
 56 Knapp, Erin         14 Pace                   31.34      31.78
 57 Ando, Yuiko         13 Middies                31.12      31.98
 58 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team         31.95      32.32
 59 Callanan, Danielle  14 Tiburones              32.12      32.35
 60 Malhotra, Gayatri   13 NYCC                   32.64      32.47
 61 Lindelof, Jennifer  14 SMC                    33.32      32.70
 62 Varney, Gillian     13 SMC                    32.51      33.01
 63 Goodwin, Lauren     14 WAC                    36.67      33.11
 64 Curro, Emily        13 SMC                    32.21      33.25
 65 Seaboldt, Mariah    13 SMC                    33.72      33.79
 66 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team         34.34      34.10
 67 Potolsky, Elizabet  13 Flying Dolphins        38.33      34.55
 68 Bilogoubka, Liliya  13 Flying Dolphins        35.61      34.57
 69 Jen, Elizabeth      13 Middies                34.66      35.21
 70 Shi, Lucy           13 Agua Swim Team         36.27      36.82
 71 Lindsell, Hannah    13 ASST                   46.35      37.06
 72 Pirog, Sophia       13 Agua Swim Team         36.57      38.51
 73 Fong, Danielle      13 Agua Swim Team         43.37      44.78

Event 14  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.19  ZONE
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ahern, Michael      14 Express Swimming       23.59      23.75 ZONE    20
  2 Preston, Blake      14 Middies                23.37      24.16 ZONE    17
  3 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team         25.10      25.20 SILV    16
  4 Gonzalez, Cliff     14 Middies                23.90      25.54 SILV    15
  5 Franze, David       14 Pace                   24.63      25.57 SILV    14
  6 Gleason, David      14 Agua Swim Team         25.65      25.76 SILV    13
  7 Marrano, Ryan       14 Middies                25.55      25.89 SILV    12
  8 Rickert, Ryan       14 Middies                25.58      25.97 SILV    10
  8 Sinche, Cristian    14 NYCC                   25.54      25.97 SILV    10
 10 Koyama, Hiro        14 Pace                   26.43      26.11 SILV     7
 11 Nammacher, Luke     14 Middies                25.46      26.21 SILV     6
 12 Raczynski, Joseph   13 Agua Swim Team         26.06      26.24 SILV     5
 13 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team         26.92      26.25 SILV     4
 14 Jasinski, Brian     14 Express Swimming       25.57      26.32 SILV     3
 15 Heath, Michael      14 GAEL                   26.54      26.38 SILV     2
 16 Malfitano, Chris    13 Middies                25.94      26.67 SILV     1
 17 Matura, Alex        13 Shy/ Seals             26.13      26.85 SILV
 18 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team         26.54      26.88 SILV
 19 Caputo, Michael     14 WAC                    26.67      27.07 SILV
 20 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals                NT      27.20 SILV
 21 Zorgman, Willem     13 Pace                   27.03      27.28 SILV
 22 Wismer, Richard     14 WAC                    31.56      27.29 SILV
 23 Doherty, Zack       13 GAEL                   26.83      27.37 SILV
 24 Sirmans, Marcus     13 GAEL                   26.42      27.43 SILV
 25 Segars, Jonathan    14 Tiburones              28.21      27.44 SILV
 26 Lazar, Andre        14 Flying Dolphins        31.87      27.47 SILV
 27 O'Hagan, Mike       13 GAEL                   27.51      27.67 SILV
 28 Graziano, Matthew   14 WAC                    27.78      27.98 SILV
 28 Han, Christopher    14 Flying Dolphins        26.10      27.98 SILV
 30 Mariano, Collin     13 Pace                   27.69      28.52
 31 Barker, Kevin       13 Middies                27.14      28.57
 32 Dentchev, Theophil  14 NYCC                   28.19      28.77
 33 Peterson, Miles     14 Pace                   28.77      28.79
 34 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals             28.43      29.17
 35 Moyler, Trevor      13 GAEL                   28.49      29.23
 36 Battisti, Marc      14 Express Swimming       31.61      29.30
 37 Visconti, Michael   14 Express Swimming       31.18      29.36
 38 Connolly, Gerard    13 NYCC                   29.04      29.41
 39 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals             29.62      29.62
 40 Parish, Sam         14 SMC                    30.73      29.78
 41 Skotnicki, Martyn   14 Agua Swim Team         30.21      30.06
 42 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals             29.77      30.28
 43 Staropoli, JP       13 Pace                   30.51      30.72
 44 Wong, Cheuk         13 Shy/ Seals                NT      30.83
 45 Derevenda, Tadeush  14 Shy/ Seals             31.42      30.90
 46 Schnog, Sam         13 Pace                   30.66      30.98
 47 Oppenheimer, Harry  13 GAEL                   32.74      31.19
 48 Seaman, Arthur      13 WAC                    35.45      33.05
 49 Mannes, David       13 Flying Dolphins        36.32      37.43
 50 Ku, william         13 Shy/ Seals                NT      46.51

Event 15  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren     17 Asa                    24.67      24.02         20
  2 Willeboordse, Fall  38 Agua Swim Team         24.31      24.92         17
  3 Rakoczy, Joanna     16 Middies                24.18      25.13         16
  4 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming       25.16      25.17         15
  5 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team         24.84      25.22         14
  6 Fong, Abigail       17 Agua Swim Team         25.60      25.33         13
  7 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team         25.14      25.66         12
  8 D'Ambrosia, Janie   15 Agua Swim Team         25.13      25.80         11
  9 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming       26.10      25.86          9
 10 Hartford, Catherin  17 Express Swimming       26.73      26.01          7
 11 Genovese, Kate      15 Express Swimming       26.18      26.05          6
 12 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team         26.55      26.09          5
 13 Daboudet, Audrey    15 NYCC                   25.52      26.10          4
 14 Smith, Alexis       15 Asa                    26.34      26.11          3
 15 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming       26.33      26.30          2
 16 Lepore, Angela      17 WAC                    25.83      26.31          1
 17 Ryan, Sarah         15 Express Swimming       26.10      26.32
 18 Sabens, Ginna       15 Pace                   26.26      26.36
 19 Mueller, Mary       16 Middies                26.34      26.38
 20 Minowitz, Amy       15 Middies                26.54      26.39
 20 Creagh, Kristina    17 NY Sharks              26.62      26.39
 22 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team         25.82      26.40
 22 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team         26.91      26.40
 24 Hebrank, Hilary     16 Middies                25.77      26.54
 25 Freeman, Brittany   15 GAEL                   26.39      26.59
 26 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks              26.85      26.67
 27 Goldrick, Megan     16 NY Sharks              26.97      26.68
 28 Truluck, Macy       15 Asa                    26.22      26.70
 29 Cosentino, Christi  15 WAC                    26.84      26.75
 30 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks              26.42      26.80
 31 McNeely, Megan      16 Express Swimming       27.38      26.84
 32 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team         26.51      26.89
 33 Schiano, Marie      17 WAC                    25.68      26.90
 34 Akerfelds, Dana     16 Middies                26.04      26.92
 34 Chan, Jessica       15 Express Swimming       26.95      26.92
 36 Comas, Larisa       16 NY Sharks              28.18      26.94
 37 Ha, Alyssa          16 Middies                25.39      26.97
 38 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team         26.36      27.09
 39 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming       26.75      27.15
 40 Pilacik, Faith      17 NY Sharks              27.26      27.21
 41 Cinelli, Keri       15 NY Sharks              27.13      27.32
 42 Konko, Dayna        16 WAC                    26.28      27.42
 43 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team         26.14      27.50
 44 Wallack, Mary       48 Asa                    28.73      27.64
 45 Lau, Allison        15 Middies                27.12      27.70
 46 Ulrich, Amanda      16 Middies                27.42      27.74
 47 Still, Hailey       15 Pace                   28.04      27.82
 48 Milano, Kristin     17 WAC                    27.45      27.84
 49 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team         28.22      27.90
 50 Alfonso, Kristian   15 NY Sharks              29.10      27.98
 51 Zollo, Ann Marie    18 Middies                26.48      28.03
 52 Safran, Lily        17 Agua Swim Team         26.51      28.05
 53 Crean, Norah        16 Asa                    28.66      28.06
 54 Nassery, Alia       17 NY Sharks              28.21      28.08
 55 Mark, Kelly         16 Express Swimming       28.76      28.10
 56 Jorgensen, Dana     17 Middies                26.57      28.18
 57 O'Brien, Molly      15 Middies                27.05      28.43
 58 Pomerantz, JoJo     15 Middies                28.33      28.50
 59 Geissler, Heather   16 WAC                    28.87      28.52
 60 Geissler, Cristin   16 WAC                    27.68      28.69
 61 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team         28.03      28.79
 62 Scheer, Amanda      15 SMC                    29.42      29.04
 63 Pandolfo, Julia     16 Middies                28.86      29.06
 64 Bhagat, Ayesha      15 Agua Swim Team         29.49      29.28
 65 Segars, Laura       16 Tiburones              30.21      29.53
 66 Patterson, Rene     17 Middies                   NT      29.55
 67 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team         28.85      29.58
 68 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team         28.62      29.76
 69 Malfitano, Amanda   16 Middies                29.73      29.84
 70 Main, Christi       18 Tiburones                 NT      29.90
 71 Kovalkova, Olga     15 Shy/ Seals             29.02      29.93
 72 Fenn, Amanda        15 WAC                    30.76      30.31
 73 Servello, Meghan    16 NY Sharks              30.28      30.36
 74 Lewin, Courtney     15 NY Sharks              31.70      30.47
 75 Ruane, Nikki        15 WAC                    29.81      30.48
 76 Murphy, Jamie       15 WAC                    35.45      30.82
 77 Kirwin, Christina   15 Middies                31.43      30.87
 78 Maloney, Meghan     16 WAC                    31.30      30.97
 79 Gibbs, Samantha     15 SMC                    30.65      31.14
 80 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team         31.11      31.34
 81 Myers, Madeleine    16 Flying Dolphins           NT      31.35
 82 Schwartz, Allie     15 Agua Swim Team         31.45      31.78
 83 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming       32.67      32.39
 84 NI, Samantha        15 WAC                    32.15      32.42
 85 Vingerhoets, Maddi  15 Agua Swim Team         33.09      32.73
 86 Storti, Colette     17 Pace                   28.26      33.92
 87 Ali, Sabrina        15 Flying Dolphins        34.18      36.28

Event 16  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman       15 Agua Swim Team         21.78      21.84         20
  2 Tishchenko, Anton   18 Agua Swim Team         21.27      21.90         17
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks              23.29      22.71         16
  4 Meaney, Brad        16 WAC                    23.75      22.99         15
  5 Gitman, Robert      15 WAC                    23.63      23.42         14
  6 Liberatori, Daniel  16 Middies                23.37      23.56         13
  7 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals             24.01      23.62         12
  8 McGovern, John      16 Middies                23.57      23.81         11
  9 Klevtsov, Yan       15 Agua Swim Team         24.51      23.94          9
 10 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals             23.61      23.97          7
 11 Stanco, Trevor      17 Express Swimming       24.15      24.01          6
 12 Qama, Eros          19 WAC                    23.87      24.02          5
 13 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team         23.65      24.07          4
 14 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team         24.21      24.08          3
 15 Rohrs, Eric         16 Middies                23.91      24.14          2
 16 Caputo, Daniel      15 WAC                    24.11      24.25          1
 17 Caputo, David       17 WAC                    24.11      24.27
 18 Karabanov, Yeugene  15 Shy/ Seals             23.90      24.28
 19 Curci, Brian        17 Agua Swim Team         24.12      24.31
 20 Chornyy, Valeriy    17 Agua Swim Team         24.55      24.40
 20 Johnson, Richard    17 Middies                23.65      24.40
 20 Morgan, Nicholas    17 Agua Swim Team         24.89      24.40
 23 Castellano, Joseph  15 WAC                    24.11      24.42
 24 Smith, Danny        17 WAC                       NT      24.79
 25 Styles, James       16 WAC                    24.67      24.84
 26 Mason, Daniel       15 Pace                   25.29      24.91
 27 Arias, Luis         17 Agua Swim Team         25.45      24.95
 28 Callanan, Kevin     15 Tiburones              24.74      24.97
 29 Bennett, Paul       15 Middies                25.05      25.07
 30 Liu, Thomas         17 WAC                    24.55      25.10
 31 Ackalotis, Mike     16 WAC                    25.71      25.19
 32 Borger, Brian       16 Agua Swim Team         25.58      25.27
 33 Alvarino, Anthony   16 WAC                    24.66      25.37
 34 Lavery, Erik        15 NY Sharks              25.49      25.44
 35 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team         24.84      25.45
 36 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team         26.79      25.64
 37 Rusinak, Derek      16 WAC                    28.98      25.69
 38 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team         25.22      25.70
 39 Tavlarakis, Antoni  15 Pace                   26.08      25.73
 40 Shalmiyev, Emil     17 Agua Swim Team         26.68      26.00
 41 Bushlow, Eric       18 Agua Swim Team         25.80      26.03
 42 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals             26.77      26.20
 43 Malfa, Peter        16 Pace                   26.71      26.75
 44 Navy, Marc          15 Flying Dolphins        26.54      26.78
 45 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins        26.64      27.09
 46 Charpie, Timothy    18 ASST                   28.46      27.70
 47 Rosenbloom, Zach    15 SMC                    28.07      27.87
 48 Dinger, Zack        16 WAC                    31.11      28.35

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:16.29  ZONE
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Callahan, Courtney  14 Middies              1:08.49    1:09.94 ZONE    20
                  33.20     1:09.94 (36.74)
  2 Pangilinan, Erica   13 Middies              1:12.44    1:11.79 ZONE    17
                  34.16     1:11.79 (37.63)
  3 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     1:15.31    1:13.68 ZONE    16
                  35.22     1:13.68 (38.46)
  4 Gavin, Patricia     14 WAC                  1:16.45    1:15.17 ZONE    15
                  35.22     1:15.17 (39.95)
  5 McNally, Elise      14 GAEL                 1:13.88    1:16.69 SILV    14
                  35.74     1:16.69 (40.95)
  6 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     1:15.54    1:16.70 SILV    13
                  36.92     1:16.70 (39.78)
  7 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming     1:16.69    1:18.13 SILV    12
  8 Kelly, Corinne      13 Middies              1:17.64    1:18.95 SILV    11
                  37.32     1:18.95 (41.63)
  9 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team       1:18.35    1:20.44 SILV     9
                  39.06     1:20.44 (41.38)
 10 Lange, Kristen      14 NY Sharks            1:19.34    1:20.80 SILV     7
                  38.53     1:20.80 (42.27)
 11 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       1:25.08    1:21.13 SILV     6
                  39.68     1:21.13 (41.45)
 12 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       1:21.12    1:21.33 SILV     5
                  38.74     1:21.33 (42.59)
 13 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team       1:17.97    1:22.12 SILV     4
                  39.27     1:22.12 (42.85)
 14 Fong, Sandra        14 Agua Swim Team       1:20.83    1:22.14 SILV     3
                  38.71     1:22.14 (43.43)
 15 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     1:19.85    1:22.44 SILV     2
 16 Varney, Gillian     13 SMC                  1:23.33    1:22.58 SILV     1
 17 Pampillonio, Jenni  14 Pace                 1:22.24    1:22.59 SILV
                  38.75     1:22.59 (43.84)
 18 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team       1:25.96    1:22.83 SILV
                  38.32     1:22.83 (44.51)
 19 Schnapp, Maria      14 Agua Swim Team       1:19.50    1:23.12 SILV
                  39.55     1:23.12 (43.57)
 20 Shannon, Caroline   14 Middies              1:21.33    1:23.19 SILV
                  40.65     1:23.19 (42.54)
 21 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team       1:22.07    1:23.23 SILV
                  40.39     1:23.23 (42.84)
 22 Vasta, Meredith     14 Pace                 1:22.28    1:23.59 SILV
 23 O'Brien, Haley      13 Middies              1:23.09    1:24.40 SILV
                  41.05     1:24.40 (43.35)
 24 Baiano, Cassandra   14 SMC                  1:20.39    1:24.47 SILV
                  38.97     1:24.47 (45.50)
 25 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team       1:25.76    1:25.22 SILV
                  41.96     1:25.22 (43.26)
 26 Schilsky, Samantha  14 Middies              1:26.26    1:25.69 SILV
                  40.99     1:25.69 (44.70)
 27 Ando, Yuiko         13 Middies              1:25.83    1:26.40 SILV
                  41.71     1:26.40 (44.69)
 28 Laitman, Caroline   13 Pace                 1:24.25    1:26.63 SILV
                  40.73     1:26.63 (45.90)
 29 Knapp, Erin         14 Pace                 1:29.43    1:28.95
                  42.19     1:28.95 (46.76)
 30 Callanan, Danielle  14 Tiburones            1:30.70    1:30.46
                  42.52     1:30.46 (47.94)
 31 Bilogoubka, Liliya  13 Flying Dolphins      1:31.47    1:31.59
                  43.53     1:31.59 (48.06)
 32 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       1:39.36    1:32.70
                  44.14     1:32.70 (48.56)
 33 Malhotra, Gayatri   13 NYCC                 1:35.37    1:35.18
                  44.85     1:35.18 (50.33)
 34 Lindelof, Jennifer  14 SMC                  1:34.36    1:35.85
                  46.38     1:35.85 (49.47)
 35 Curro, Emily        13 SMC                  1:32.64    1:36.03
                  46.21     1:36.03 (49.82)
 36 Boginsky, Erica     13 Agua Swim Team            NT    1:36.09
                  44.61     1:36.09 (51.48)
 37 Goodwin, Lauren     14 WAC                  1:40.67    1:41.21
                  48.72     1:41.21 (52.49)
 38 Seaboldt, Mariah    13 SMC                  1:41.28    1:41.36
                  48.07     1:41.36 (53.29)
 39 Shi, Lucy           13 Agua Swim Team       1:39.29    1:41.57
                  48.45     1:41.57 (53.12)
 40 Pirog, Sophia       13 Agua Swim Team       1:41.78    1:50.54
                  52.86     1:50.54 (57.68)

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.99  ZONE
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team       1:06.96    1:06.71 ZONE    20
                  32.61     1:06.71 (34.10)
  2 Eyckmans, Robert    14 Middies              1:05.77    1:07.06 ZONE    17
                  31.90     1:07.06 (35.16)
  3 Sinche, Cristian    14 NYCC                 1:11.50    1:11.76 ZONE    16
                  33.89     1:11.76 (37.87)
  4 Minowitz, Mark      13 Middies              1:10.72    1:12.32 ZONE    15
                  33.73     1:12.32 (38.59)
  5 Wismer, Richard     14 WAC                  1:15.56    1:12.65 ZONE    14
                  34.23     1:12.65 (38.42)
  6 Dentchev, Theophil  14 NYCC                 1:18.76    1:15.82 SILV    13
                  36.60     1:15.82 (39.22)
  7 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals                NT    1:16.38 SILV    12
                  37.61     1:16.38 (38.77)
  8 Segars, Jonathan    14 Tiburones            1:15.24    1:16.54 SILV    11
  9 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals           1:17.44    1:17.03 SILV     9
                  36.32     1:17.03 (40.71)
 10 Koyama, Hiro        14 Pace                 1:15.70    1:17.44 SILV     7
                  37.16     1:17.44 (40.28)
 11 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team       1:17.21    1:17.56 SILV     6
                  37.59     1:17.56 (39.97)
 12 Malfitano, Chris    13 Middies              1:18.58    1:18.02 SILV     5
 13 Rickert, Ryan       14 Middies              1:14.34    1:18.15 SILV     4
                  37.47     1:18.15 (40.68)
 14 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team       1:31.21    1:18.54 SILV     3
                  37.06     1:18.54 (41.48)
 15 Gleason, David      14 Agua Swim Team       1:26.27    1:18.71 SILV     2
                  37.26     1:18.71 (41.45)
 16 O'Hagan, Mike       13 GAEL                 1:15.85    1:20.81 SILV     1
                  37.46     1:20.81 (43.35)
 17 Raczynski, Joseph   13 Agua Swim Team       1:22.16    1:21.64 SILV
                  38.44     1:21.64 (43.20)
 18 Barker, Kevin       13 Middies              1:19.22    1:21.81 SILV
                  39.13     1:21.81 (42.68)
 19 Moyler, Trevor      13 GAEL                 1:20.71    1:22.77 SILV
                  39.28     1:22.77 (43.49)
 20 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals           1:22.69    1:24.91
 21 Lazar, Andre        14 Flying Dolphins      1:42.49    1:25.06
                  39.89     1:25.06 (45.17)
 22 Oppenheimer, Harry  13 GAEL                 1:26.95    1:26.77
                  40.97     1:26.77 (45.80)
 23 Battisti, Marc      14 Express Swimming     1:36.05    1:26.99
                  41.94     1:26.99 (45.05)
 24 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals           1:24.88    1:27.04
                  42.92     1:27.04 (44.12)
 25 Parish, Sam         14 SMC                  1:32.12    1:28.78
                  41.55     1:28.78 (47.23)
 26 Wong, Cheuk         13 Shy/ Seals                NT    1:28.80
 27 Schnog, Sam         13 Pace                 1:30.74    1:32.01
                  43.15     1:32.01 (48.86)
 28 Derevenda, Tadeush  14 Shy/ Seals                NT    1:32.12
                  43.30     1:32.12 (48.82)
 29 Seaman, Arthur      13 WAC                  1:40.34    1:45.93
                  51.17     1:45.93 (54.76)
 -- Ku, william         13 Shy/ Seals                NT         DQ
                  50.94          DQ (53.99)

Event 19  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lepore, Angela      17 WAC                  1:07.31    1:10.08         20
                  33.69     1:10.08 (36.39)
  2 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team       1:10.55    1:11.06         17
                  33.69     1:11.06 (37.37)
  3 Mueller, Mary       16 Middies              1:10.11    1:11.26         16
                  33.83     1:11.26 (37.43)
  4 Akerfelds, Aleksa   15 Middies              1:12.54    1:11.81         15
                  34.20     1:11.81 (37.61)
  5 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team       1:11.68    1:11.84         14
                  34.13     1:11.84 (37.71)
  6 Brandes, Lauren     17 Asa                  1:09.61    1:11.98         13
                  34.64     1:11.98 (37.34)
  7 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming     1:10.37    1:11.99         12
                  34.04     1:11.99 (37.95)
  8 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     1:11.36    1:12.49         11
                  34.33     1:12.49 (38.16)
  9 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming     1:14.30    1:12.58          9
                  34.61     1:12.58 (37.97)
 10 Ha, Alyssa          16 Middies              1:11.59    1:13.14          7
                  34.77     1:13.14 (38.37)
 11 Sabens, Ginna       15 Pace                 1:16.78    1:14.24          6
                  34.58     1:14.24 (39.66)
 12 Ferguson, Kaitlyn   17 Middies              1:09.27    1:14.58          5
                  35.06     1:14.58 (39.52)
 13 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team       1:13.84    1:14.80          4
                  35.26     1:14.80 (39.54)
 14 Wollner, Margaret   17 Agua Swim Team       1:13.16    1:15.11          3
                  35.52     1:15.11 (39.59)
 15 Ulrich, Amanda      16 Middies              1:13.86    1:15.45          2
                  36.13     1:15.45 (39.32)
 16 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       1:13.18    1:15.87          1
                  36.20     1:15.87 (39.67)
 17 Nicholson, Amanda   17 Middies              1:13.35    1:16.29
                  16.22   1:16.29 (1:00.07)
 18 Fong, Abigail       17 Agua Swim Team       1:16.48    1:17.00
                  36.43     1:17.00 (40.57)
 19 Genovese, Kate      15 Express Swimming     1:15.99    1:17.81
                  35.72     1:17.81 (42.09)
 20 Still, Hailey       15 Pace                 1:17.19    1:18.13
                  36.91     1:18.13 (41.22)
 21 McNeely, Megan      16 Express Swimming     1:17.79    1:18.22
                  37.07     1:18.22 (41.15)
 22 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team       1:16.48    1:18.59
                  37.71     1:18.59 (40.88)
 23 Nassery, Alia       17 NY Sharks            1:19.83    1:18.88
                  37.40     1:18.88 (41.48)
 24 Cosentino, Christi  15 WAC                  1:16.76    1:19.00
                  37.51     1:19.00 (41.49)
 25 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks            1:20.69    1:19.05
                  37.74     1:19.05 (41.31)
 26 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team       1:14.95    1:19.22
                  37.58     1:19.22 (41.64)
 27 O'Brien, Molly      15 Middies              1:16.29    1:19.60
                  37.60     1:19.60 (42.00)
 28 Wallack, Mary       48 Asa                  1:20.08    1:19.84
                  38.38     1:19.84 (41.46)
 29 Servello, Meghan    16 NY Sharks            1:20.24    1:19.89
                  37.90     1:19.89 (41.99)
 30 Chan, Jessica       15 Express Swimming     1:20.86    1:20.15
                  38.12     1:20.15 (42.03)
 31 Cinelli, Keri       15 NY Sharks            1:20.99    1:20.91
                  38.35     1:20.91 (42.56)
 32 Creagh, Kristina    17 NY Sharks            1:22.44    1:21.32
                  38.29     1:21.32 (43.03)
 33 Segars, Laura       16 Tiburones            1:23.75    1:22.47
                  39.51     1:22.47 (42.96)
 34 Main, Christi       18 Tiburones                 NT    1:24.42
                  39.53     1:24.42 (44.89)
 35 Merlo, Allison      15 Express Swimming     1:24.62    1:24.63
                  40.49     1:24.63 (44.14)
 36 Maloney, Meghan     16 WAC                  1:23.25    1:24.75
                  39.88     1:24.75 (44.87)
 37 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       1:25.31    1:25.42
                  41.18     1:25.42 (44.24)
 38 Goldrick, Megan     16 NY Sharks            1:28.33    1:26.22
                  41.40     1:26.22 (44.82)
 39 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team       1:22.45    1:26.68
                  41.40     1:26.68 (45.28)
 40 Pilacik, Faith      17 NY Sharks            1:25.14    1:27.72
                  40.72     1:27.72 (47.00)
 41 Myers, Madeleine    16 Flying Dolphins      1:29.31    1:29.71
                  41.99     1:29.71 (47.72)
 42 Malfitano, Amanda   16 Middies              1:28.84    1:29.91
                  42.08     1:29.91 (47.83)
 43 Vingerhoets, Maddi  15 Agua Swim Team       1:32.10    1:30.57
                  43.85     1:30.57 (46.72)
 44 Kirwin, Christina   15 Middies                   NT    1:31.02
                  42.83     1:31.02 (48.19)
 45 Storti, Colette     17 Pace                 1:30.97    1:31.36
                  43.22     1:31.36 (48.14)
 46 NI, Samantha        15 WAC                  1:29.73    1:31.39
                  43.93     1:31.39 (47.46)
 47 Geissler, Heather   16 WAC                  1:34.33    1:33.81
                  42.25     1:33.81 (51.56)
 48 Geissler, Cristin   16 WAC                  1:33.16    1:35.13
                  45.64     1:35.13 (49.49)
 49 Lewin, Courtney     15 NY Sharks            1:39.78    1:37.83
                  45.68     1:37.83 (52.15)
 50 Fenn, Amanda        15 WAC                  1:40.32    1:41.67
                  50.15     1:41.67 (51.52)

Event 20  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Curci, Brian        17 Agua Swim Team       1:03.81    1:04.20         20
                  30.04     1:04.20 (34.16)
  2 Liu, Thomas         17 WAC                  1:04.04    1:04.61         17
                  29.95     1:04.61 (34.66)
  3 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team       1:03.03    1:05.38         16
                  31.17     1:05.38 (34.21)
  4 Borger, Brian       16 Agua Swim Team       1:03.98    1:05.50         15
                  31.37     1:05.50 (34.13)
  5 Kamata, Muneki      15 NYCC                 1:06.15    1:06.10         14
                  31.60     1:06.10 (34.50)
  6 Meaney, Brad        16 WAC                  1:08.08    1:06.51         13
                  31.66     1:06.51 (34.85)
  7 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team       1:09.10    1:06.89         12
                  31.56     1:06.89 (35.33)
  8 Bailey, Michael     15 Middies              1:01.89    1:07.20         11
                  31.49     1:07.20 (35.71)
  9 Rohrs, Eric         16 Middies              1:07.39    1:07.53          9
                  31.74     1:07.53 (35.79)
 10 Caputo, Daniel      15 WAC                  1:10.29    1:07.69          7
                  31.57     1:07.69 (36.12)
 11 Castellano, Joseph  15 WAC                  1:04.11    1:08.90          6
                  31.93     1:08.90 (36.97)
 12 Nicholson, Jackson  16 Middies              1:08.44    1:09.38          5
                  32.75     1:09.38 (36.63)
 13 Stanco, Trevor      17 Express Swimming     1:09.40    1:09.49          4
                  32.68     1:09.49 (36.81)
 14 Morgan, Nicholas    17 Agua Swim Team       1:08.63    1:10.08          3
                  32.88     1:10.08 (37.20)
 15 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals           1:12.05    1:10.43          2
                  33.94     1:10.43 (36.49)
 16 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       1:07.23    1:10.45          1
                  33.04     1:10.45 (37.41)
 17 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals           1:12.24    1:10.75
                  33.67     1:10.75 (37.08)
 18 Lavery, Erik        15 NY Sharks            1:11.29    1:11.52
                  33.87     1:11.52 (37.65)
 19 Lantin, Peter       16 Middies              1:12.75    1:12.44
                  33.95     1:12.44 (38.49)
 20 Liberatori, Daniel  16 Middies              1:09.93    1:12.54
                  34.45     1:12.54 (38.09)
 21 Arias, Luis         17 Agua Swim Team       1:13.22    1:13.24
                  34.05     1:13.24 (39.19)
 22 Alvarino, Anthony   16 WAC                  1:13.48    1:13.72
                  34.58     1:13.72 (39.14)
 23 Chornyy, Valeriy    17 Agua Swim Team            NT    1:13.87
                  34.75     1:13.87 (39.12)
 24 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team       1:15.28    1:14.19
                  34.85     1:14.19 (39.34)
 25 Styles, James       16 WAC                  1:10.12    1:14.58
                  34.43     1:14.58 (40.15)
 26 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team            NT    1:15.19
                  35.86     1:15.19 (39.33)
 27 Shalmiyev, Emil     17 Agua Swim Team            NT    1:16.82
                  36.47     1:16.82 (40.35)
 28 Dinger, Zack        16 WAC                  1:15.62    1:17.14
                  35.01     1:17.14 (42.13)
 29 Tavlarakis, Antoni  15 Pace                 1:17.73    1:22.98
                  38.50     1:22.98 (44.48)
 30 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins      1:21.55    1:24.88
                  41.07     1:24.88 (43.81)
 31 Navy, Marc          15 Flying Dolphins      1:29.86    1:27.29
                  41.49     1:27.29 (45.80)
 32 Charpie, Timothy    18 ASST                 1:35.50    1:27.82
                  41.62     1:27.82 (46.20)
 33 Rosenbloom, Zach    15 SMC                  1:31.33    1:31.58
                  43.64     1:31.58 (47.94)

Event 21  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:10.79  SECT
        5:33.79  SRME
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team       5:09.83    5:04.25 SECT    20
                  27.83       58.13 (30.30)     1:29.09 (30.96)     2:00.11 (31.02)
        2:31.27 (31.16)     3:02.14 (30.87)     3:33.18 (31.04)     4:03.85 (30.67)
        4:34.29 (30.44)     5:04.25 (29.96)
  2 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming     5:03.67    5:06.19 SECT    17
                  27.82       57.86 (30.04)     1:28.81 (30.95)     2:00.11 (31.30)
        2:31.61 (31.50)     3:02.49 (30.88)     3:33.55 (31.06)     4:04.97 (31.42)
        4:35.73 (30.76)     5:06.19 (30.46)
  3 Derlath, Erica      14 Express Swimming     5:12.36    5:07.31 SECT    16
                  28.20       58.58 (30.38)     1:29.46 (30.88)     2:00.63 (31.17)
        2:32.05 (31.42)     3:03.07 (31.02)     3:33.95 (30.88)     4:05.16 (31.21)
        4:36.43 (31.27)     5:07.31 (30.88)
  4 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming     5:10.96    5:13.88 SRME    15
                  28.30       58.72 (30.42)     1:29.69 (30.97)     2:01.04 (31.35)
        2:32.51 (31.47)     3:04.36 (31.85)     3:36.78 (32.42)     4:09.06 (32.28)
        4:41.69 (32.63)     5:13.88 (32.19)
  5 Costa, Christina    13 Middies              5:31.64    5:17.23 SRME    14
                  29.08     1:00.74 (31.66)     1:32.93 (32.19)     2:04.94 (32.01)
        2:37.02 (32.08)     3:09.26 (32.24)     3:42.04 (32.78)     4:14.03 (31.99)
        4:46.15 (32.12)     5:17.23 (31.08)
  6 Hartford, Catherin  17 Express Swimming     5:22.83    5:18.03 SRME    13
                  28.54       59.74 (31.20)     1:31.78 (32.04)     2:03.76 (31.98)
        2:35.69 (31.93)     3:08.10 (32.41)     3:40.78 (32.68)     4:13.48 (32.70)
        4:46.24 (32.76)     5:18.03 (31.79)
  7 Minowitz, Amy       15 Middies              5:15.56    5:19.27 SRME    12
                  28.77     1:00.42 (31.65)     1:32.69 (32.27)     2:04.97 (32.28)
        2:37.30 (32.33)     3:09.57 (32.27)     3:42.21 (32.64)     4:14.95 (32.74)
        4:47.63 (32.68)     5:19.27 (31.64)
  8 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       5:18.95    5:19.39 SRME    11
                  28.80     1:00.44 (31.64)     1:32.60 (32.16)     2:05.20 (32.60)
        2:37.98 (32.78)     3:10.40 (32.42)     3:43.10 (32.70)     4:15.54 (32.44)
        4:47.90 (32.36)     5:19.39 (31.49)
  9 Wollner, Margaret   17 Agua Swim Team       5:12.33    5:22.40 SRME     9
                  28.91     1:00.33 (31.42)     1:32.82 (32.49)     2:05.63 (32.81)
        2:38.36 (32.73)     3:11.05 (32.69)     3:43.95 (32.90)     4:16.96 (33.01)
        4:49.98 (33.02)     5:22.40 (32.42)
 10 Daboudet, Audrey    15 NYCC                 5:21.75    5:22.84 SRME     7
                  28.74     1:00.19 (31.45)     1:32.33 (32.14)     2:04.82 (32.49)
        2:37.69 (32.87)     3:10.29 (32.60)     3:43.34 (33.05)     4:16.29 (32.95)
        4:49.85 (33.56)     5:22.84 (32.99)
 11 Ha, Kathryn         14 Middies              5:33.75    5:22.85 SRME     6
                  29.39     1:01.40 (32.01)     1:33.87 (32.47)     2:06.82 (32.95)
        2:39.84 (33.02)     3:12.90 (33.06)     3:45.64 (32.74)     4:18.81 (33.17)
        4:51.35 (32.54)     5:22.85 (31.50)
 12 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team       5:16.95    5:24.74 SRME     5
                  28.64     1:01.32 (32.68)     1:35.02 (33.70)     2:08.51 (33.49)
        2:41.78 (33.27)     3:14.88 (33.10)     3:48.15 (33.27)     4:21.24 (33.09)
        4:53.53 (32.29)     5:24.74 (31.21)
 13 Genovese, Kate      15 Express Swimming     5:30.00    5:25.58 SRME     4
                  29.12     1:01.21 (32.09)     1:34.32 (33.11)     2:07.71 (33.39)
        2:41.08 (33.37)     3:14.43 (33.35)     3:47.90 (33.47)     4:21.68 (33.78)
        4:54.53 (32.85)     5:25.58 (31.05)
 14 Bellew, Elizabeth   16 Middies              5:26.04    5:25.99 SRME     3
                  28.80     1:01.47 (32.67)     1:34.66 (33.19)     2:07.84 (33.18)
        2:40.86 (33.02)     3:13.85 (32.99)     3:47.03 (33.18)     4:20.18 (33.15)
        4:53.60 (33.42)     5:25.99 (32.39)
 15 Smith, Alexis       15 Asa                  5:32.14    5:26.21 SRME     2
                  29.84     1:02.45 (32.61)     1:35.66 (33.21)     2:08.60 (32.94)
        2:41.69 (33.09)     3:14.77 (33.08)     3:48.21 (33.44)     4:21.23 (33.02)
        4:54.19 (32.96)     5:26.21 (32.02)
 16 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming     5:33.15    5:26.83 SRME     1
                  30.43     1:03.26 (32.83)     1:35.51 (32.25)     2:08.41 (32.90)
        2:42.14 (33.73)     3:14.81 (32.67)     3:48.83 (34.02)     4:21.92 (33.09)
        4:55.26 (33.34)     5:26.83 (31.57)
 17 Pangilinan, Erica   13 Middies              5:29.38    5:27.15 SRME
                  29.34     1:01.66 (32.32)     1:34.68 (33.02)     2:07.94 (33.26)
        2:41.64 (33.70)     3:15.05 (33.41)     3:48.74 (33.69)     4:21.67 (32.93)
        4:54.95 (33.28)     5:27.15 (32.20)
 18 Ryan, Sarah         15 Express Swimming     5:24.95    5:27.22 SRME
                  29.77     1:02.55 (32.78)     1:34.34 (31.79)     2:07.80 (33.46)
        2:42.07 (34.27)     3:15.55 (33.48)     3:49.00 (33.45)     4:23.15 (34.15)
        4:55.79 (32.64)     5:27.22 (31.43)
 19 McNeely, Megan      16 Express Swimming     5:33.99    5:27.23 SRME
                  29.83     1:03.08 (33.25)     1:36.11 (33.03)     2:09.73 (33.62)
        2:43.23 (33.50)     3:16.77 (33.54)     3:50.13 (33.36)     4:23.30 (33.17)
        4:56.04 (32.74)     5:27.23 (31.19)
 20 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team       5:25.00    5:27.28 SRME
                  29.65     1:02.64 (32.99)     1:36.07 (33.43)     2:10.46 (34.39)
        2:44.73 (34.27)     3:18.56 (33.83)     3:52.07 (33.51)     4:25.27 (33.20)
        4:57.03 (31.76)     5:27.28 (30.25)
 21 Leonard, Cara       16 Middies              5:15.83    5:27.62 SRME
                  29.26     1:00.73 (31.47)     1:33.14 (32.41)     2:06.23 (33.09)
        2:39.16 (32.93)     3:12.36 (33.20)     3:45.98 (33.62)     4:20.17 (34.19)
        4:53.98 (33.81)     5:27.62 (33.64)
 22 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team       5:45.00    5:28.65 SRME
                  29.70     1:02.14 (32.44)     1:35.68 (33.54)     2:09.62 (33.94)
        2:42.93 (33.31)     3:16.51 (33.58)     3:49.86 (33.35)     4:23.54 (33.68)
        4:56.86 (33.32)     5:28.65 (31.79)
 23 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team       5:59.54    5:29.68 SRME
                  27.84     1:00.09 (32.25)     1:33.76 (33.67)     2:07.87 (34.11)
        2:41.36 (33.49)     3:15.10 (33.74)     3:48.74 (33.64)     4:22.94 (34.20)
        4:56.73 (33.79)     5:29.68 (32.95)
 24 Baker, Meghan       13 GAEL                 5:26.69    5:30.10 SRME
                  29.33     1:01.76 (32.43)     1:35.10 (33.34)     2:08.68 (33.58)
        2:42.76 (34.08)     3:16.08 (33.32)     3:49.88 (33.80)     4:23.98 (34.10)
        4:57.87 (33.89)     5:30.10 (32.23)
 25 Rogers, Stacey      13 Middies              5:32.41    5:30.16 SRME
                  29.83     1:02.02 (32.19)     1:35.45 (33.43)     2:09.29 (33.84)
        2:43.32 (34.03)     3:16.56 (33.24)     3:50.52 (33.96)     4:24.23 (33.71)
        4:57.73 (33.50)     5:30.16 (32.43)
 26 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team       5:38.92    5:32.45 SRME
                  29.48     1:02.41 (32.93)     1:36.17 (33.76)     2:09.94 (33.77)
        2:43.62 (33.68)     3:17.58 (33.96)     3:51.14 (33.56)     4:24.97 (33.83)
        4:58.92 (33.95)     5:32.45 (33.53)
 27 Callahan, Courtney  14 Middies              5:39.00    5:36.43
                  29.34     1:02.44 (33.10)     1:36.32 (33.88)     2:10.58 (34.26)
        2:44.86 (34.28)     3:19.56 (34.70)     3:54.80 (35.24)     4:29.69 (34.89)
        5:04.23 (34.54)     5:36.43 (32.20)
 28 Marynowski, Ryan    13 Middies              5:40.68    5:36.70
                  29.65     1:02.58 (32.93)     1:36.44 (33.86)     2:11.02 (34.58)
        2:45.39 (34.37)     3:19.87 (34.48)     3:54.94 (35.07)     4:29.68 (34.74)
        5:04.11 (34.43)     5:36.70 (32.59)
 29 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team       5:31.76    5:37.44
                  29.77     1:02.99 (33.22)     1:37.15 (34.16)     2:11.41 (34.26)
        2:45.77 (34.36)     3:20.38 (34.61)     3:55.33 (34.95)     4:29.52 (34.19)
        5:04.20 (34.68)     5:37.44 (33.24)
 30 Mannix, Gina        13 GAEL                 5:44.28    5:38.23
                  29.47     1:02.91 (33.44)     1:37.17 (34.26)     2:11.53 (34.36)
        2:46.55 (35.02)     3:21.39 (34.84)     3:56.32 (34.93)     4:30.95 (34.63)
        5:05.16 (34.21)     5:38.23 (33.07)
 31 Sweeney, Breanne    14 WAC                  5:41.09    5:38.66
                  30.24     1:04.51 (34.27)     1:39.33 (34.82)     2:14.51 (35.18)
        2:48.81 (34.30)     3:23.40 (34.59)     3:58.42 (35.02)     4:32.90 (34.48)
        5:06.52 (33.62)     5:38.66 (32.14)
 32 McDonough, Maureen  14 WAC                  5:43.11    5:39.61
                  31.02     1:05.04 (34.02)     1:39.45 (34.41)     2:14.52 (35.07)
        2:49.36 (34.84)     3:23.81 (34.45)     3:58.73 (34.92)     4:33.30 (34.57)
        5:07.12 (33.82)     5:39.61 (32.49)
 33 Panzarino, Alexand  12 Middies              5:34.53    5:40.10
                  30.11     1:03.69 (33.58)     1:38.00 (34.31)     2:13.07 (35.07)
        2:47.63 (34.56)     3:22.65 (35.02)     3:57.16 (34.51)     4:32.21 (35.05)
        5:06.62 (34.41)     5:40.10 (33.48)
 34 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team       5:21.36    5:40.33
                  31.37     1:05.05 (33.68)     1:39.39 (34.34)     2:13.81 (34.42)
        2:48.06 (34.25)     3:22.48 (34.42)     3:57.01 (34.53)     4:31.61 (34.60)
        5:06.37 (34.76)     5:40.33 (33.96)
 35 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks            5:28.78    5:47.49
                  29.22     1:02.74 (33.52)     1:37.33 (34.59)     2:12.46 (35.13)
        2:48.10 (35.64)     3:23.81 (35.71)     3:59.74 (35.93)     4:35.39 (35.65)
        5:11.39 (36.00)     5:47.49 (36.10)
 36 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals           5:41.93    5:48.66
                  29.72     1:03.76 (34.04)     1:38.81 (35.05)     2:14.75 (35.94)
        2:50.61 (35.86)     3:26.39 (35.78)     4:02.57 (36.18)     4:38.45 (35.88)
        5:14.27 (35.82)     5:48.66 (34.39)
 37 Ryan, Mary Courtne  14 WAC                  5:50.48    5:49.38
                  31.29     1:05.86 (34.57)     1:40.74 (34.88)     2:16.39 (35.65)
        2:52.32 (35.93)     3:28.07 (35.75)     4:03.91 (35.84)     4:39.66 (35.75)
        5:15.25 (35.59)     5:49.38 (34.13)
 38 Mark, Kelly         16 Express Swimming     5:52.31    5:52.12
                  30.03     1:04.11 (34.08)     1:39.59 (35.48)     2:16.19 (36.60)
        2:52.73 (36.54)     3:29.36 (36.63)     4:06.38 (37.02)     4:43.12 (36.74)
        5:17.72 (34.60)     5:52.12 (34.40)
 39 Maloney, Caitlin    14 WAC                  6:03.63    5:55.43
                  31.95     1:06.93 (34.98)     1:43.60 (36.67)     2:20.21 (36.61)
        2:56.35 (36.14)     3:32.13 (35.78)     4:08.10 (35.97)     4:44.24 (36.14)
        5:19.75 (35.51)     5:55.43 (35.68)
 40 Still, Hailey       15 Pace                 5:59.94    5:55.79
                  30.28     1:04.39 (34.11)     1:40.36 (35.97)     2:16.55 (36.19)
        2:52.42 (35.87)     3:28.89 (36.47)     4:05.58 (36.69)     4:42.77 (37.19)
        5:19.78 (37.01)     5:55.79 (36.01)
 41 Hill, Kelly         16 Pace                 6:02.25    6:00.95
                  31.11     1:05.97 (34.86)     1:41.58 (35.61)     2:18.41 (36.83)
        2:55.64 (37.23)     3:33.36 (37.72)     4:10.93 (37.57)     4:48.89 (37.96)
        5:26.17 (37.28)     6:00.95 (34.78)
 42 Merlo, Allison      15 Express Swimming     5:56.22    6:01.38
                  31.01     1:06.30 (35.29)     1:42.51 (36.21)     2:19.41 (36.90)
        2:56.94 (37.53)     3:33.61 (36.67)     4:10.96 (37.35)     4:48.08 (37.12)
        5:25.29 (37.21)     6:01.38 (36.09)
 43 Thompson, Sarah     14 WAC                  6:03.34    6:01.86
                  31.20     1:06.80 (35.60)     1:43.52 (36.72)     2:21.07 (37.55)
        2:58.94 (37.87)     3:36.21 (37.27)     4:14.60 (38.39)     4:52.79 (38.19)
        5:28.20 (35.41)     6:01.86 (33.66)
 44 Crean, Norah        16 Asa                  6:05.26    6:03.51
                  32.51     1:09.01 (36.50)     1:45.83 (36.82)     2:22.56 (36.73)
        2:59.26 (36.70)     3:36.20 (36.94)     4:13.39 (37.19)     4:51.40 (38.01)
        5:28.54 (37.14)     6:03.51 (34.97)
 45 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team       6:16.50    6:03.54
                  32.49     1:09.19 (36.70)     1:46.91 (37.72)     2:24.40 (37.49)
        3:00.43 (36.03)     3:36.24 (35.81)     4:13.79 (37.55)   5:28.18 (1:14.39)
        6:03.54 (35.36)
 46 Pampillonio, Jenni  14 Pace                 5:57.74    6:06.04
                  30.06     1:04.37 (34.31)     1:40.46 (36.09)     2:17.25 (36.79)
        2:54.16 (36.91)     3:31.65 (37.49)     4:10.54 (38.89)     4:49.30 (38.76)
        5:28.33 (39.03)     6:06.04 (37.71)
 47 Milano, Kristin     17 WAC                  6:26.03    6:06.75
                  32.55     1:09.10 (36.55)     1:46.95 (37.85)     2:24.26 (37.31)
        3:01.67 (37.41)     3:39.28 (37.61)     4:16.75 (37.47)     4:54.25 (37.50)
        5:32.33 (38.08)     6:06.75 (34.42)
 48 Verrilli, Jeanne    14 WAC                  6:12.95    6:08.07
                  32.43     1:09.27 (36.84)     1:46.36 (37.09)     2:23.69 (37.33)
        3:00.35 (36.66)     3:38.36 (38.01)     4:16.42 (38.06)     4:54.51 (38.09)
        5:32.28 (37.77)     6:08.07 (35.79)
 49 Flower, Lauren      12 Pace                 7:00.00    6:13.54
                  32.69     1:10.22 (37.53)     1:49.00 (38.78)     2:28.53 (39.53)
        3:07.83 (39.30)     3:45.21 (37.38)     4:23.09 (37.88)     5:00.95 (37.86)
        5:39.65 (38.70)     6:13.54 (33.89)
 50 Patton, Colleen     13 Express Swimming     5:52.66    6:17.29
                  32.33     1:09.57 (37.24)     1:48.06 (38.49)     2:28.47 (40.41)
        3:07.54 (39.07)     3:46.88 (39.34)     4:25.32 (38.44)     5:03.71 (38.39)
        5:41.80 (38.09)     6:17.29 (35.49)
 51 Seker, Celine       13 Agua Swim Team            NT    6:21.81
                  33.38     1:10.66 (37.28)     1:49.13 (38.47)     2:28.57 (39.44)
        3:08.22 (39.65)     3:47.15 (38.93)     4:25.29 (38.14)     5:04.36 (39.07)
        5:44.29 (39.93)     6:21.81 (37.52)
 52 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     6:42.51    6:33.62
                  36.36     1:15.68 (39.32)     1:53.72 (38.04)     2:33.14 (39.42)
        3:15.34 (42.20)     3:55.05 (39.71)     4:36.32 (41.27)     5:16.26 (39.94)
        5:55.82 (39.56)     6:33.62 (37.80)
 53 Segars, Laura       16 Tiburones                 NT    6:34.30
                  33.72     1:12.17 (38.45)     1:52.41 (40.24)     2:32.99 (40.58)
        3:13.77 (40.78)     3:54.40 (40.63)     4:34.42 (40.02)     5:14.69 (40.27)
        5:54.91 (40.22)     6:34.30 (39.39)
 54 Knapp, Erin         14 Pace                 6:39.46    6:40.44
                  34.51     1:13.98 (39.47)     1:54.93 (40.95)     2:35.80 (40.87)
        3:17.38 (41.58)     3:58.37 (40.99)     4:40.04 (41.67)     5:20.90 (40.86)
        6:01.58 (40.68)     6:40.44 (38.86)
 55 Fenn, Amanda        15 WAC                  6:30.00    6:50.97
                  34.70     1:13.24 (38.54)     1:54.90 (41.66)     2:36.78 (41.88)
        3:19.33 (42.55)     4:02.71 (43.38)     4:46.14 (43.43)     5:29.43 (43.29)
        6:09.79 (40.36)     6:50.97 (41.18)
 56 Myers, Madeleine    16 Flying Dolphins           NT    7:07.77
                  36.71     1:19.01 (42.30)     2:02.65 (43.64)     2:47.42 (44.77)
        3:32.05 (44.63)     4:16.93 (44.88)     5:01.07 (44.14)     5:45.29 (44.22)
        6:28.34 (43.05)     7:07.77 (39.43)
 57 Ali, Sabrina        15 Flying Dolphins           NT    7:51.31
                  40.27     1:24.94 (44.67)     2:11.49 (46.55)     2:59.02 (47.53)
        3:47.01 (47.99)     4:36.53 (49.52)     5:25.28 (48.75)     6:14.44 (49.16)
        7:03.84 (49.40)     7:51.31 (47.47)

Event 22  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:48.39  SECT
        5:03.89  SRME
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gitman, Robert      15 WAC                  4:52.11    4:55.26 SRME    20
                  27.96       57.99 (30.03)     1:28.22 (30.23)     1:58.33 (30.11)
        2:28.56 (30.23)     2:58.79 (30.23)     3:29.06 (30.27)     3:58.99 (29.93)
        4:28.17 (29.18)     4:55.26 (27.09)
  2 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       4:45.75    4:55.92 SRME    17
                  27.74       57.54 (29.80)     1:27.49 (29.95)     1:57.78 (30.29)
        2:28.37 (30.59)     2:58.84 (30.47)     3:29.27 (30.43)     3:59.13 (29.86)
        4:28.29 (29.16)     4:55.92 (27.63)
  3 Eyckmans, Robert    14 Middies              4:58.18    4:58.83 SRME    16
                  27.85       58.17 (30.32)     1:28.85 (30.68)     1:59.11 (30.26)
        2:29.34 (30.23)     2:59.64 (30.30)     3:29.94 (30.30)     3:59.89 (29.95)
        4:29.67 (29.78)     4:58.83 (29.16)
  4 Nicholson, Jackson  16 Middies              4:56.69    5:00.74 SRME    15
                  27.55       57.56 (30.01)     1:28.25 (30.69)     1:58.80 (30.55)
        2:28.88 (30.08)     2:59.28 (30.40)     3:29.77 (30.49)     4:00.45 (30.68)
        4:30.95 (30.50)     5:00.74 (29.79)
  5 Preston, Blake      14 Middies              5:01.02    5:03.02 SRME    14
  6 McGovern, John      16 Middies              5:04.41    5:03.05 SRME    13
                  27.81       57.83 (30.02)     1:28.69 (30.86)     1:59.68 (30.99)
        2:30.05 (30.37)     3:00.49 (30.44)     3:31.25 (30.76)     4:03.10 (31.85)
        4:33.65 (30.55)     5:03.05 (29.40)
  7 Rohrs, Eric         16 Middies              5:04.47    5:03.59 SRME    12
                  27.00       57.69 (30.69)     1:29.03 (31.34)     2:00.59 (31.56)
        2:31.61 (31.02)     3:02.35 (30.74)     3:33.91 (31.56)     4:05.36 (31.45)
        4:36.13 (30.77)     5:03.59 (27.46)
  8 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming     5:07.67    5:04.11         11
                  28.14       59.15 (31.01)     1:30.08 (30.93)     2:01.12 (31.04)
        2:32.40 (31.28)     3:02.90 (30.50)     3:33.97 (31.07)     4:04.92 (30.95)
        4:35.61 (30.69)     5:04.11 (28.50)
  9 Flannery, Jim       14 Middies              5:01.87    5:07.71          9
                  28.70       59.33 (30.63)     1:30.10 (30.77)     2:00.89 (30.79)
        2:31.54 (30.65)     3:02.57 (31.03)     3:34.04 (31.47)     4:05.88 (31.84)
        4:37.57 (31.69)     5:07.71 (30.14)
 10 Liang, Truman       15 Agua Swim Team       5:15.00    5:11.48          7
 11 Panzarino, Michael  14 Middies              5:16.11    5:12.57          6
                  28.82       59.99 (31.17)     1:31.15 (31.16)     2:03.09 (31.94)
        2:35.02 (31.93)     3:06.87 (31.85)     3:39.41 (32.54)     4:10.90 (31.49)
        4:42.64 (31.74)     5:12.57 (29.93)
 12 Caputo, Daniel      15 WAC                  5:11.89    5:14.16          5
                  28.34       59.21 (30.87)     1:30.75 (31.54)     2:02.91 (32.16)
        2:35.00 (32.09)     3:07.07 (32.07)     3:39.39 (32.32)     4:11.71 (32.32)
        4:43.89 (32.18)     5:14.16 (30.27)
 13 Ruvolo, Michael     14 Middies              5:05.05    5:15.21          4
                  27.98       58.65 (30.67)     1:30.18 (31.53)     2:01.60 (31.42)
        2:33.24 (31.64)     3:05.38 (32.14)     3:38.23 (32.85)     4:11.18 (32.95)
        4:43.72 (32.54)     5:15.21 (31.49)
 14 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team       5:26.41    5:17.60          3
 15 Caputo, David       17 WAC                  4:59.09    5:19.42          2
                  28.09       58.50 (30.41)     1:29.48 (30.98)     2:01.33 (31.85)
        2:33.65 (32.32)     3:06.34 (32.69)     3:40.17 (33.83)     4:13.88 (33.71)
        4:47.25 (33.37)     5:19.42 (32.17)
 16 Rusinak, Derek      16 WAC                  5:21.12    5:19.62          1
                  29.63     1:01.80 (32.17)     1:34.56 (32.76)     2:06.96 (32.40)
        2:39.66 (32.70)     3:11.40 (31.74)     3:43.58 (32.18)     4:16.05 (32.47)
        4:48.90 (32.85)     5:19.62 (30.72)
 17 Minowitz, Mark      13 Middies              5:16.80    5:24.13
                  28.35       59.78 (31.43)     1:32.63 (32.85)     2:06.06 (33.43)
        2:39.25 (33.19)     3:13.13 (33.88)     3:46.28 (33.15)     4:19.67 (33.39)
        4:52.75 (33.08)     5:24.13 (31.38)
 18 Nammacher, Luke     14 Middies              5:23.17    5:24.44
                  29.12     1:00.94 (31.82)     1:33.85 (32.91)     2:07.50 (33.65)
        2:40.63 (33.13)     3:14.25 (33.62)     3:48.01 (33.76)     4:20.76 (32.75)
        4:54.14 (33.38)     5:24.44 (30.30)
 19 Callanan, Kevin     15 Tiburones            5:19.04    5:27.06
                  28.38     1:00.62 (32.24)     1:33.24 (32.62)     2:06.22 (32.98)
        2:39.47 (33.25)     3:13.07 (33.60)     3:48.33 (35.26)     4:21.56 (33.23)
        4:54.80 (33.24)     5:27.06 (32.26)
 20 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team       5:28.87    5:27.56
                  29.06     1:01.62 (32.56)     1:35.60 (33.98)     2:10.16 (34.56)
        2:44.33 (34.17)     3:19.63 (35.30)     3:52.39 (32.76)     4:24.87 (32.48)
        4:57.31 (32.44)     5:27.56 (30.25)
 20 Caputo, Michael     14 WAC                  5:25.33    5:27.56
                  29.55     1:02.03 (32.48)     1:35.24 (33.21)     2:08.98 (33.74)
        2:42.42 (33.44)     3:15.91 (33.49)     3:50.13 (34.22)     4:23.08 (32.95)
        4:55.79 (32.71)     5:27.56 (31.77)
 22 Lantin, Peter       16 Middies              5:36.08    5:28.86
                  29.83     1:02.35 (32.52)     1:35.48 (33.13)     2:08.28 (32.80)
        2:41.44 (33.16)     3:14.98 (33.54)     3:49.20 (34.22)     4:23.36 (34.16)
        4:56.96 (33.60)     5:28.86 (31.90)
 23 Mason, Daniel       15 Pace                 5:33.87    5:29.45
                  26.61       56.53 (29.92)     1:28.14 (31.61)     2:01.93 (33.79)
        2:37.09 (35.16)     3:11.71 (34.62)     3:47.01 (35.30)     4:21.82 (34.81)
        4:56.65 (34.83)     5:29.45 (32.80)
 24 Lanham, Andrew      16 WAC                       NT    5:29.75
                  29.58     1:02.13 (32.55)     1:34.65 (32.52)     2:07.03 (32.38)
        2:39.70 (32.67)     3:12.71 (33.01)     3:46.18 (33.47)     4:19.89 (33.71)
        4:54.73 (34.84)     5:29.75 (35.02)
 25 Kamata, Muneki      15 NYCC                 5:27.12    5:34.84
                  28.48     1:00.11 (31.63)     1:32.97 (32.86)     2:06.04 (33.07)
        2:40.09 (34.05)     3:14.34 (34.25)     3:48.99 (34.65)     4:23.90 (34.91)
        4:59.14 (35.24)     5:34.84 (35.70)
 26 Sinche, Cristian    14 NYCC                 5:41.64    5:38.51
                  29.54     1:02.20 (32.66)     1:35.63 (33.43)     2:09.03 (33.40)
        2:43.24 (34.21)     3:18.05 (34.81)     3:53.51 (35.46)     4:28.93 (35.42)
        5:04.70 (35.77)     5:38.51 (33.81)
 27 Smith, Danny        17 WAC                  5:30.56    5:41.52
                  28.92     1:01.85 (32.93)     1:36.22 (34.37)     2:11.46 (35.24)
        2:47.81 (36.35)     3:23.16 (35.35)     3:58.46 (35.30)     4:34.04 (35.58)
        5:09.01 (34.97)     5:41.52 (32.51)
 28 Battisti, Marc      14 Express Swimming          NT    5:59.60
 29 Segars, Jonathan    14 Tiburones                 NT    6:12.89
                  34.78     1:13.11 (38.33)     1:51.26 (38.15)     2:30.79 (39.53)
        3:10.55 (39.76)     3:48.45 (37.90)     4:26.47 (38.02)     5:04.85 (38.38)
        5:40.90 (36.05)     6:12.89 (31.99)
 30 Visconti, Michael   14 Express Swimming     6:22.67    6:19.38
                  33.23     1:10.74 (37.51)     1:50.08 (39.34)     2:29.34 (39.26)
        3:09.56 (40.22)     3:48.40 (38.84)     4:26.59 (38.19)     5:05.15 (38.56)
        5:42.82 (37.67)     6:19.38 (36.56)

Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:09.99  ZONE
        5:38.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Derlath, Erica      14 Express Swimming     4:40.42    4:39.41 ZONE    20
                  30.05     1:04.89 (34.84)     1:40.42 (35.53)     2:15.79 (35.37)
        2:55.73 (39.94)     3:36.45 (40.72)     4:08.41 (31.96)     4:39.41 (31.00)
  2 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team       4:59.75    4:48.82 ZONE    17
                  30.94     1:05.83 (34.89)     1:42.03 (36.20)     2:18.24 (36.21)
        3:00.35 (42.11)     3:43.32 (42.97)     4:16.82 (33.50)     4:48.82 (32.00)
  3 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team       5:23.07    4:49.12 ZONE    16
                  28.94     1:03.71 (34.77)     1:41.06 (37.35)     2:17.41 (36.35)
        2:59.93 (42.52)     3:43.47 (43.54)     4:16.58 (33.11)     4:49.12 (32.54)
  4 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team       4:56.12    5:01.99 ZONE    15
                  30.34     1:04.55 (34.21)     1:41.77 (37.22)     2:20.19 (38.42)
        3:04.35 (44.16)     3:50.05 (45.70)     4:26.07 (36.02)     5:01.99 (35.92)
  5 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     5:13.11    5:04.27 ZONE    14
                  34.88     1:16.33 (41.45)     1:55.02 (38.69)     2:32.58 (37.56)
        3:15.06 (42.48)     3:57.99 (42.93)     4:30.80 (32.81)     5:04.27 (33.47)
  6 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team       5:08.29    5:08.11 ZONE    13
                  32.67     1:10.31 (37.64)     1:50.98 (40.67)     2:30.55 (39.57)
        3:14.88 (44.33)     3:58.08 (43.20)     4:33.35 (35.27)     5:08.11 (34.76)
  7 Gavin, Patricia     14 WAC                  5:25.76    5:13.75 SILV    12
                  33.84     1:13.74 (39.90)     1:55.27 (41.53)     2:36.32 (41.05)
        3:18.22 (41.90)     4:01.27 (43.05)     4:38.08 (36.81)     5:13.75 (35.67)
  8 Hartford, Laura     14 Express Swimming     5:14.22    5:15.16 SILV    11
                  33.33     1:14.20 (40.87)     1:53.44 (39.24)     2:31.94 (38.50)
        3:19.20 (47.26)     4:05.95 (46.75)     4:40.99 (35.04)     5:15.16 (34.17)
  9 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       5:59.85    5:16.17 SILV     9
                  32.94     1:13.11 (40.17)     1:54.39 (41.28)     2:34.38 (39.99)
        3:20.35 (45.97)     4:06.43 (46.08)     4:42.28 (35.85)     5:16.17 (33.89)
 10 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming     5:34.81    5:27.43 SILV     7
                  36.32     1:21.82 (45.50)     2:02.95 (41.13)     2:42.29 (39.34)
        3:29.22 (46.93)     4:14.73 (45.51)     4:52.27 (37.54)     5:27.43 (35.16)
 11 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     5:39.42    5:36.11 SILV     6
                  36.62     1:22.09 (45.47)     2:05.22 (43.13)     2:48.44 (43.22)
        3:33.92 (45.48)     4:20.83 (46.91)     4:59.49 (38.66)     5:36.11 (36.62)
 12 Ras, Jessica        14 Express Swimming     5:28.79    5:53.92          5
                  37.87     1:24.19 (46.32)     2:09.10 (44.91)     2:53.25 (44.15)
        3:44.12 (50.87)     4:35.17 (51.05)     5:14.70 (39.53)     5:53.92 (39.22)

Event 24  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:57.49  ZONE
        5:22.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming     4:47.50    4:39.34 ZONE    20
                  31.56     1:08.01 (36.45)     1:43.47 (35.46)     2:18.54 (35.07)
        3:00.27 (41.73)     3:40.61 (40.34)     4:10.53 (29.92)     4:39.34 (28.81)
  2 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team       4:46.44    4:40.37 ZONE    17
                  31.29     1:08.21 (36.92)     1:45.66 (37.45)     2:22.51 (36.85)
        2:59.25 (36.74)     3:37.20 (37.95)     4:09.83 (32.63)     4:40.37 (30.54)
  3 Gleason, David      14 Agua Swim Team       5:13.08    5:10.33 SILV    16
                  32.49     1:13.07 (40.58)   2:31.93 (1:18.86)     3:20.32 (48.39)
        4:07.18 (46.86)     4:40.03 (32.85)     5:10.33 (30.30)
 -- Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team            NT         DQ
                  33.03     1:13.87 (40.84)   2:36.19 (1:22.32)     3:20.33 (44.14)
        4:04.93 (44.60)     4:38.57 (33.64)          DQ (31.54)

Event 25  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming     4:41.26    4:42.20         20
                  30.95     1:07.02 (36.07)     1:43.69 (36.67)     2:19.97 (36.28)
        2:59.32 (39.35)     3:39.95 (40.63)     4:11.50 (31.55)     4:42.20 (30.70)
  2 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       4:43.08    4:45.26         17
                  31.03     1:06.54 (35.51)     1:42.22 (35.68)     2:17.52 (35.30)
        2:59.42 (41.90)     3:41.71 (42.29)     4:13.99 (32.28)     4:45.26 (31.27)
  3 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming     4:48.76    4:47.96         16
                  31.84     1:08.20 (36.36)     1:45.65 (37.45)     2:22.27 (36.62)
        3:03.02 (40.75)     3:43.84 (40.82)     4:16.40 (32.56)     4:47.96 (31.56)
  4 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming     4:53.10    4:49.86         15
                  31.52     1:07.70 (36.18)     1:47.93 (40.23)     2:25.71 (37.78)
        3:05.70 (39.99)     3:46.25 (40.55)     4:18.47 (32.22)     4:49.86 (31.39)
  5 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team       5:04.20    4:53.10         14
                  32.09     1:08.86 (36.77)     1:47.52 (38.66)     2:24.95 (37.43)
        3:05.28 (40.33)     3:46.33 (41.05)     4:21.02 (34.69)     4:53.10 (32.08)
  6 Hartford, Catherin  17 Express Swimming     4:54.98    4:57.73         13
                  32.16     1:10.39 (38.23)     1:48.49 (38.10)     2:24.85 (36.36)
        3:07.73 (42.88)     3:51.95 (44.22)     4:25.51 (33.56)     4:57.73 (32.22)
  7 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     5:01.45    5:01.95         12
                  32.63     1:10.20 (37.57)     1:49.91 (39.71)     2:29.29 (39.38)
        3:11.00 (41.71)     3:52.37 (41.37)     4:27.35 (34.98)     5:01.95 (34.60)
  8 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team       4:58.05    5:05.97         11
                  31.93     1:09.45 (37.52)     1:48.47 (39.02)     2:26.61 (38.14)
        3:11.33 (44.72)     3:57.40 (46.07)     4:32.21 (34.81)     5:05.97 (33.76)
  9 Cosentino, Christi  15 WAC                  5:01.99    5:09.29          9
                  33.17     1:11.96 (38.79)     1:49.63 (37.67)     2:26.57 (36.94)
        3:10.83 (44.26)     3:56.57 (45.74)     4:32.88 (36.31)     5:09.29 (36.41)
 10 Koerner, Eleanor    17 Tiburones                 NT    5:11.41          7
                  33.46     1:11.84 (38.38)     1:52.33 (40.49)     2:31.26 (38.93)
        3:15.96 (44.70)     4:02.33 (46.37)     4:37.34 (35.01)     5:11.41 (34.07)
 11 Hill, Kelly         16 Pace                 5:21.75    5:21.06          6
                  34.32     1:14.16 (39.84)     1:55.22 (41.06)     2:35.12 (39.90)
        3:21.36 (46.24)     4:08.02 (46.66)     4:45.03 (37.01)     5:21.06 (36.03)
 12 Servello, Meghan    16 NY Sharks            5:48.28    5:35.96          5
                  39.33     1:24.89 (45.56)     2:10.42 (45.53)     2:53.68 (43.26)
        3:38.86 (45.18)     4:23.79 (44.93)     5:01.57 (37.78)     5:35.96 (34.39)
 13 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       5:56.38    5:54.14          4
                  37.85     1:22.94 (45.09)     2:11.69 (48.75)     2:57.57 (45.88)
        3:48.02 (50.45)     4:37.93 (49.91)     5:17.35 (39.42)     5:54.14 (36.79)

Event 26  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Meaney, Brad        16 WAC                  4:29.22    4:23.97         20
                  29.59     1:03.99 (34.40)     1:36.97 (32.98)     2:09.15 (32.18)
        2:45.73 (36.58)     3:23.22 (37.49)     3:53.98 (30.76)     4:23.97 (29.99)
  2 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       4:21.35    4:24.25         17
                  29.09     1:01.93 (32.84)     1:35.68 (33.75)     2:09.21 (33.53)
        2:48.35 (39.14)     3:27.16 (38.81)     3:56.14 (28.98)     4:24.25 (28.11)
  3 Liang, Truman       15 Agua Swim Team       4:50.00    4:27.69         16
                  27.37       58.76 (31.39)     1:34.69 (35.93)     2:09.94 (35.25)
        2:48.83 (38.89)     3:27.27 (38.44)     3:58.30 (31.03)     4:27.69 (29.39)
  4 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team       4:35.17    4:27.95         15
                  28.52     1:01.67 (33.15)     1:35.66 (33.99)     2:09.09 (33.43)
        2:47.66 (38.57)     3:26.25 (38.59)     3:57.55 (31.30)     4:27.95 (30.40)
  5 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team       4:09.51    4:30.71         14
                  29.32     1:03.08 (33.76)     1:37.51 (34.43)     2:11.88 (34.37)
        2:50.33 (38.45)     3:28.50 (38.17)     3:59.56 (31.06)     4:30.71 (31.15)
  6 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team       4:45.37    4:38.28         13
                  29.36     1:02.04 (32.68)     1:38.49 (36.45)     2:13.93 (35.44)
        2:55.47 (41.54)     3:36.14 (40.67)     4:07.83 (31.69)     4:38.28 (30.45)
  7 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team       4:39.72    4:44.01         12
                  29.05     1:02.55 (33.50)     1:38.53 (35.98)     2:13.19 (34.66)
        2:54.91 (41.72)     3:37.39 (42.48)     4:10.85 (33.46)     4:44.01 (33.16)
  8 Borger, Brian       16 Agua Swim Team       5:10.43    4:55.60         11
                  33.48     1:12.10 (38.62)     1:50.40 (38.30)     2:27.02 (36.62)
        3:06.42 (39.40)     3:46.21 (39.79)     4:22.62 (36.41)     4:55.60 (32.98)
  9 Castellano, Joseph  15 WAC                  4:58.92    4:56.46          9
                  28.95     1:04.32 (35.37)     1:43.15 (38.83)     2:21.07 (37.92)
        3:03.61 (42.54)     3:47.06 (43.45)     4:22.29 (35.23)     4:56.46 (34.17)
 10 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team       5:09.09    5:09.62          7
                  30.68     1:10.50 (39.82)     1:50.42 (39.92)     2:29.37 (38.95)
        3:15.25 (45.88)     4:01.10 (45.85)     4:35.93 (34.83)     5:09.62 (33.69)

Event 27  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       11:45.59  SRME
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer  17 Agua Swim Team       9:49.33   10:07.85 SRME    20
                  28.37       58.75 (30.38)     1:29.37 (30.62)     2:00.00 (30.63)
        2:31.07 (31.07)     3:02.07 (31.00)     3:33.09 (31.02)     4:03.89 (30.80)
        4:34.66 (30.77)     5:05.67 (31.01)     5:36.08 (30.41)     6:06.50 (30.42)
        6:37.36 (30.86)     7:07.92 (30.56)     7:38.66 (30.74)     8:08.60 (29.94)
        8:38.83 (30.23)     9:08.45 (29.62)     9:38.57 (30.12)    10:07.85 (29.28)
  2 Derlath, Erica      14 Express Swimming    10:36.08   10:32.06 SRME    17
                  28.93     1:00.51 (31.58)     1:32.22 (31.71)     2:04.06 (31.84)
        2:35.93 (31.87)     3:07.78 (31.85)     3:39.56 (31.78)     4:11.57 (32.01)
        4:43.47 (31.90)     5:15.43 (31.96)     5:47.08 (31.65)     6:18.96 (31.88)
        6:51.10 (32.14)     7:22.92 (31.82)     7:54.71 (31.79)     8:26.46 (31.75)
        8:57.96 (31.50)     9:29.47 (31.51)    10:01.05 (31.58)    10:32.06 (31.01)
  3 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming    10:49.30   10:44.13 SRME    16
                  29.63     1:01.29 (31.66)     1:33.75 (32.46)     2:06.16 (32.41)
        2:38.37 (32.21)     3:10.14 (31.77)     3:42.66 (32.52)     4:15.23 (32.57)
        4:47.79 (32.56)     5:20.34 (32.55)     5:52.62 (32.28)     6:25.06 (32.44)
        6:57.62 (32.56)     7:30.10 (32.48)     8:02.55 (32.45)     8:35.02 (32.47)
        9:07.33 (32.31)     9:39.62 (32.29)    10:12.06 (32.44)    10:44.13 (32.07)
  4 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming    10:26.69   10:53.67 SRME    15
                  28.86     1:00.45 (31.59)     1:32.89 (32.44)     2:05.54 (32.65)
        2:38.40 (32.86)     3:10.52 (32.12)     3:43.05 (32.53)     4:15.85 (32.80)
        4:48.81 (32.96)     5:22.21 (33.40)     5:54.72 (32.51)     6:27.54 (32.82)
        7:00.94 (33.40)     7:34.24 (33.30)     8:07.58 (33.34)     8:40.59 (33.01)
        9:13.99 (33.40)     9:47.54 (33.55)    10:20.92 (33.38)    10:53.67 (32.75)
  5 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team      10:49.11   11:03.72 SRME    14
                  29.71     1:02.48 (32.77)     1:35.75 (33.27)     2:09.18 (33.43)
        2:42.35 (33.17)     3:15.71 (33.36)     3:49.08 (33.37)     4:22.77 (33.69)
        4:56.71 (33.94)     5:30.57 (33.86)     6:04.17 (33.60)     6:37.83 (33.66)
        7:11.54 (33.71)     7:45.55 (34.01)     8:18.89 (33.34)     8:52.53 (33.64)
        9:25.96 (33.43)     9:59.33 (33.37)    10:32.06 (32.73)    11:03.72 (31.66)
  6 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming    11:14.30   11:05.35 SRME    13
                  30.26     1:04.05 (33.79)     1:38.52 (34.47)     2:12.18 (33.66)
        2:45.73 (33.55)     3:19.37 (33.64)     3:53.11 (33.74)     4:26.70 (33.59)
        5:00.35 (33.65)     5:34.08 (33.73)     6:07.17 (33.09)     6:40.55 (33.38)
        7:14.16 (33.61)     7:47.60 (33.44)     8:21.04 (33.44)     8:54.12 (33.08)
        9:27.19 (33.07)    10:00.41 (33.22)    10:33.30 (32.89)    11:05.35 (32.05)
  7 McNeely, Megan      16 Express Swimming    11:35.03   11:10.48 SRME    12
                  30.18     1:03.02 (32.84)     1:36.98 (33.96)     2:10.86 (33.88)
        2:44.73 (33.87)     3:18.71 (33.98)     3:52.83 (34.12)     4:26.55 (33.72)
        5:00.27 (33.72)     5:34.20 (33.93)     6:08.26 (34.06)     6:42.18 (33.92)
        7:15.82 (33.64)     7:49.63 (33.81)     8:23.79 (34.16)     8:57.22 (33.43)
        9:31.50 (34.28)    10:05.33 (33.83)    10:38.29 (32.96)    11:10.48 (32.19)
  8 Hartford, Catherin  17 Express Swimming    10:59.81   11:13.14 SRME    11
                  29.94     1:02.59 (32.65)     1:36.71 (34.12)     2:11.01 (34.30)
        2:44.93 (33.92)     3:18.80 (33.87)     3:52.46 (33.66)     4:26.68 (34.22)
        5:01.06 (34.38)     5:35.20 (34.14)     6:08.78 (33.58)     6:43.10 (34.32)
        7:17.35 (34.25)     7:51.41 (34.06)     8:25.56 (34.15)     8:59.26 (33.70)
        9:32.76 (33.50)    10:06.46 (33.70)    10:40.21 (33.75)    11:13.14 (32.93)
  9 Smith, Alexis       15 Asa                 11:35.09   11:18.89 SRME     9
                  30.46     1:03.66 (33.20)     1:37.87 (34.21)     2:12.42 (34.55)
        2:47.12 (34.70)     3:21.71 (34.59)     3:56.05 (34.34)     4:30.66 (34.61)
        5:05.10 (34.44)     5:39.55 (34.45)     6:13.87 (34.32)     6:48.08 (34.21)
        7:22.53 (34.45)     7:56.63 (34.10)     8:30.77 (34.14)     9:04.72 (33.95)
        9:38.97 (34.25)    10:12.66 (33.69)    10:46.26 (33.60)    11:18.89 (32.63)
 10 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team      11:00.00   11:19.17 SRME     7
                  30.71     1:04.49 (33.78)     1:38.76 (34.27)     2:13.27 (34.51)
        2:48.34 (35.07)     3:22.81 (34.47)     3:57.81 (35.00)     4:32.76 (34.95)
        5:07.44 (34.68)     5:41.92 (34.48)     6:16.87 (34.95)     6:51.56 (34.69)
        7:25.66 (34.10)     7:59.63 (33.97)     8:34.14 (34.51)     9:08.10 (33.96)
        9:41.87 (33.77)    10:15.30 (33.43)    10:48.70 (33.40)    11:19.17 (30.47)
 11 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team      11:21.74   11:22.18 SRME     6
                  30.23     1:03.85 (33.62)     1:38.25 (34.40)     2:12.82 (34.57)
        2:47.53 (34.71)     3:22.36 (34.83)     3:57.23 (34.87)     4:31.98 (34.75)
        5:06.42 (34.44)     5:40.52 (34.10)     6:14.94 (34.42)     6:49.44 (34.50)
        7:24.06 (34.62)     7:58.41 (34.35)     8:32.71 (34.30)     9:06.61 (33.90)
        9:41.16 (34.55)    10:15.30 (34.14)    10:49.39 (34.09)    11:22.18 (32.79)
 12 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team      10:53.45   11:29.58 SRME     5
                  31.53     1:05.13 (33.60)     1:38.98 (33.85)     2:12.94 (33.96)
        2:46.80 (33.86)     3:20.68 (33.88)     3:55.00 (34.32)     4:29.42 (34.42)
        5:03.86 (34.44)     5:38.36 (34.50)     6:12.85 (34.49)     6:47.89 (35.04)
        7:22.81 (34.92)     7:58.01 (35.20)     8:33.15 (35.14)     9:08.75 (35.60)
        9:43.95 (35.20)    10:19.37 (35.42)    10:54.81 (35.44)    11:29.58 (34.77)
 13 Ryan, Sarah         15 Express Swimming    11:18.99   11:31.53 SRME     4
                  31.14     1:05.08 (33.94)     1:39.93 (34.85)     2:14.40 (34.47)
        2:48.97 (34.57)     3:23.64 (34.67)     3:58.38 (34.74)     4:33.50 (35.12)
        5:08.06 (34.56)     5:43.22 (35.16)     6:18.43 (35.21)     6:53.12 (34.69)
        7:28.20 (35.08)     8:03.13 (34.93)     8:38.17 (35.04)     9:13.49 (35.32)
        9:48.35 (34.86)    10:23.39 (35.04)    10:57.87 (34.48)    11:31.53 (33.66)
 14 Sweeney, Breanne    14 WAC                 11:15.45   11:35.99 SRME     3
                  31.06     1:06.06 (35.00)     1:41.95 (35.89)     2:17.70 (35.75)
        2:53.18 (35.48)     3:28.76 (35.58)     4:03.95 (35.19)     4:38.66 (34.71)
        5:13.67 (35.01)     5:48.94 (35.27)     6:23.75 (34.81)     6:58.97 (35.22)
        7:33.89 (34.92)     8:09.06 (35.17)     8:44.35 (35.29)     9:19.56 (35.21)
        9:54.71 (35.15)    10:29.65 (34.94)    11:03.75 (34.10)    11:35.99 (32.24)
 15 Bonagura, Christin  17 Express Swimming    11:38.00   11:36.78 SRME     2
                  30.73     1:04.15 (33.42)     1:38.16 (34.01)     2:12.62 (34.46)
        2:47.36 (34.74)     3:22.30 (34.94)     3:57.19 (34.89)     4:32.45 (35.26)
        5:07.71 (35.26)     5:43.10 (35.39)     6:18.19 (35.09)     6:53.53 (35.34)
        7:29.21 (35.68)     8:04.55 (35.34)     8:39.96 (35.41)     9:15.38 (35.42)
        9:51.03 (35.65)    10:26.80 (35.77)    11:02.16 (35.36)    11:36.78 (34.62)
 16 McDonough, Maureen  14 WAC                 11:23.34   11:37.22 SRME     1
                  31.95     1:06.53 (34.58)     1:41.96 (35.43)     2:18.03 (36.07)
        2:52.82 (34.79)     3:27.73 (34.91)     4:02.92 (35.19)     4:37.40 (34.48)
        5:13.21 (35.81)     5:48.53 (35.32)     6:24.17 (35.64)     6:58.93 (34.76)
        7:34.22 (35.29)     8:09.45 (35.23)     8:44.74 (35.29)     9:19.41 (34.67)
        9:54.44 (35.03)    10:29.63 (35.19)    11:03.96 (34.33)    11:37.22 (33.26)
 17 Emr, Jackie         17 Tiburones           12:20.03   11:49.03
                  30.87     1:04.79 (33.92)     1:40.00 (35.21)     2:15.97 (35.97)
        2:52.17 (36.20)     3:28.15 (35.98)     4:03.60 (35.45)     4:39.46 (35.86)
        5:15.10 (35.64)     5:50.81 (35.71)     6:27.12 (36.31)     7:03.05 (35.93)
        7:39.10 (36.05)     8:15.46 (36.36)     8:51.83 (36.37)     9:27.73 (35.90)
       10:03.57 (35.84)    10:39.57 (36.00)    11:15.06 (35.49)    11:49.03 (33.97)
 18 South, Raienne      17 Tiburones           12:13.43   11:49.60
                  32.70     1:08.54 (35.84)     1:44.91 (36.37)     2:21.28 (36.37)
        2:57.45 (36.17)     3:33.84 (36.39)     4:09.83 (35.99)     4:45.85 (36.02)
        5:22.37 (36.52)     5:58.20 (35.83)     6:33.85 (35.65)     7:09.30 (35.45)
        7:45.21 (35.91)     8:21.06 (35.85)     8:56.40 (35.34)     9:31.41 (35.01)
       10:05.92 (34.51)    10:41.43 (35.51)    11:16.39 (34.96)    11:49.60 (33.21)
 19 Mark, Kelly         16 Express Swimming    12:00.74   11:51.90
                  30.18     1:04.06 (33.88)     1:39.62 (35.56)     2:15.77 (36.15)
        2:51.77 (36.00)     3:28.06 (36.29)     4:04.41 (36.35)     4:40.98 (36.57)
        5:17.61 (36.63)     5:53.66 (36.05)     6:29.90 (36.24)     7:06.22 (36.32)
        7:42.36 (36.14)     8:18.55 (36.19)     8:54.19 (35.64)     9:30.02 (35.83)
       10:06.20 (36.18)    10:42.56 (36.36)    11:17.83 (35.27)    11:51.90 (34.07)
 20 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team      11:42.15   11:52.70
                  30.17     1:04.53 (34.36)     1:40.08 (35.55)     2:16.40 (36.32)
        2:52.96 (36.56)     3:29.62 (36.66)     4:05.88 (36.26)     4:42.60 (36.72)
        5:18.48 (35.88)     5:54.29 (35.81)     6:30.38 (36.09)     7:06.87 (36.49)
        7:42.91 (36.04)     8:19.05 (36.14)     8:54.97 (35.92)     9:31.30 (36.33)
       10:07.16 (35.86)    10:43.55 (36.39)    11:18.54 (34.99)    11:52.70 (34.16)
 21 Konko, Dayna        16 WAC                 11:30.00   12:02.29
                  31.67     1:06.61 (34.94)     1:41.89 (35.28)     2:17.52 (35.63)
        2:53.08 (35.56)     3:29.22 (36.14)     4:04.46 (35.24)     4:40.90 (36.44)
        5:17.18 (36.28)     5:54.16 (36.98)     6:30.93 (36.77)     7:07.95 (37.02)
        7:44.85 (36.90)     8:21.99 (37.14)     8:59.39 (37.40)     9:36.59 (37.20)
     10:50.92 (1:14.33)    11:26.75 (35.83)    12:02.29 (35.54)
 22 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team      12:19.49   12:10.81
                  30.87     1:05.36 (34.49)     1:40.36 (35.00)     2:16.76 (36.40)
        2:53.58 (36.82)     3:30.57 (36.99)     4:07.16 (36.59)     4:43.30 (36.14)
        5:21.47 (38.17)     5:58.37 (36.90)     6:35.81 (37.44)     7:12.91 (37.10)
        7:50.35 (37.44)     8:28.37 (38.02)     9:06.34 (37.97)     9:44.31 (37.97)
       10:22.61 (38.30)    11:00.58 (37.97)    11:37.38 (36.80)    12:10.81 (33.43)
 23 Maloney, Caitlin    14 WAC                 11:30.56   12:21.29
                  32.97     1:08.57 (35.60)     1:45.34 (36.77)     2:22.64 (37.30)
        3:00.02 (37.38)     3:36.94 (36.92)     4:14.93 (37.99)     4:52.32 (37.39)
        5:30.00 (37.68)     6:07.27 (37.27)     6:44.96 (37.69)     7:23.35 (38.39)
        8:00.97 (37.62)     8:38.86 (37.89)     9:16.93 (38.07)     9:54.44 (37.51)
       10:31.85 (37.41)    11:08.94 (37.09)    11:45.92 (36.98)    12:21.29 (35.37)
 24 Merlo, Allison      15 Express Swimming    12:32.66   12:30.10
                  32.26     1:08.62 (36.36)     1:45.59 (36.97)     2:23.19 (37.60)
        3:00.27 (37.08)     3:37.95 (37.68)     4:15.42 (37.47)     4:53.94 (38.52)
        5:31.86 (37.92)     6:11.01 (39.15)     6:49.02 (38.01)     7:27.96 (38.94)
        8:05.19 (37.23)     8:44.72 (39.53)     9:22.46 (37.74)    10:01.84 (39.38)
       10:38.95 (37.11)    11:17.39 (38.44)    11:54.27 (36.88)    12:30.10 (35.83)
 25 Pampillonio, Jenni  14 Pace                14:00.00   12:34.81
                  15.57       32.18 (16.61)     1:08.41 (36.23)     1:46.05 (37.64)
        2:24.00 (37.95)     3:02.09 (38.09)     3:40.83 (38.74)     4:19.05 (38.22)
        4:57.70 (38.65)     5:36.16 (38.46)     6:14.35 (38.19)     6:53.00 (38.65)
        7:31.58 (38.58)     8:09.79 (38.21)     8:48.36 (38.57)     9:27.37 (39.01)
       10:05.61 (38.24)    10:44.00 (38.39)    11:21.57 (37.57)  12:34.81 (1:13.24)
 26 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team      13:13.92   12:42.89
                  34.16     1:10.53 (36.37)     1:48.10 (37.57)     2:26.60 (38.50)
        3:05.13 (38.53)     3:44.46 (39.33)     4:23.20 (38.74)     5:02.28 (39.08)
        5:41.31 (39.03)     6:19.88 (38.57)     6:57.82 (37.94)     7:36.41 (38.59)
        8:14.36 (37.95)     8:53.25 (38.89)     9:32.32 (39.07)    10:10.64 (38.32)
       10:49.56 (38.92)    11:28.30 (38.74)    12:06.81 (38.51)    12:42.89 (36.08)
 27 Verrilli, Jeanne    14 WAC                 12:10.12   12:44.78
                  34.36     1:11.52 (37.16)     1:50.66 (39.14)     2:29.31 (38.65)
        3:08.55 (39.24)     3:47.08 (38.53)     4:25.53 (38.45)     5:04.51 (38.98)
        5:42.88 (38.37)     6:21.62 (38.74)     6:59.98 (38.36)     7:38.48 (38.50)
        8:17.46 (38.98)     8:55.85 (38.39)     9:34.31 (38.46)    10:12.76 (38.45)
       10:51.59 (38.83)    11:29.97 (38.38)    12:08.38 (38.41)    12:44.78 (36.40)
 28 Crean, Norah        16 Asa                 12:58.33   12:51.79
                  35.82     1:14.88 (39.06)     1:55.06 (40.18)     2:35.12 (40.06)
        3:14.98 (39.86)     3:54.90 (39.92)     4:34.76 (39.86)     5:13.95 (39.19)
        5:53.39 (39.44)     6:32.42 (39.03)     7:10.95 (38.53)     7:49.76 (38.81)
        8:28.57 (38.81)     9:06.70 (38.13)     9:45.24 (38.54)    10:22.54 (37.30)
       10:59.83 (37.29)    11:37.43 (37.60)    12:15.42 (37.99)    12:51.79 (36.37)
 29 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team      13:55.89   12:54.24
                  35.09     1:12.69 (37.60)     1:51.19 (38.50)     2:30.42 (39.23)
        3:10.28 (39.86)     3:49.70 (39.42)     4:28.30 (38.60)     5:07.51 (39.21)
        5:46.93 (39.42)     6:26.89 (39.96)     7:06.18 (39.29)     7:44.60 (38.42)
        8:24.29 (39.69)     9:03.48 (39.19)     9:42.36 (38.88)    10:21.87 (39.51)
       11:00.19 (38.32)    11:38.74 (38.55)    12:17.41 (38.67)    12:54.24 (36.83)
 30 Ruane, Nikki        15 WAC                 13:20.10   13:01.25
                  33.14     1:10.17 (37.03)     1:49.02 (38.85)     2:27.91 (38.89)
        3:07.14 (39.23)     3:46.11 (38.97)     4:24.65 (38.54)     5:03.42 (38.77)
        5:42.43 (39.01)     6:22.09 (39.66)     7:01.15 (39.06)     7:41.27 (40.12)
        8:21.37 (40.10)     9:01.67 (40.30)     9:41.90 (40.23)    10:21.52 (39.62)
       11:01.76 (40.24)    11:42.16 (40.40)    12:22.02 (39.86)    13:01.25 (39.23)

Event 28  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       11:02.99  SRME
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       9:43.21   10:08.91 SRME    20
                  27.89       57.89 (30.00)     1:27.89 (30.00)     1:58.22 (30.33)
        2:29.10 (30.88)     3:00.37 (31.27)     3:31.40 (31.03)     4:02.35 (30.95)
        4:33.38 (31.03)     5:04.50 (31.12)     5:35.47 (30.97)     6:06.62 (31.15)
        6:37.41 (30.79)     7:08.30 (30.89)     7:39.25 (30.95)     8:09.88 (30.63)
        8:40.59 (30.71)     9:10.82 (30.23)     9:40.56 (29.74)    10:08.91 (28.35)
  2 Gitman, Robert      15 WAC                 10:22.22   10:12.28 SRME    17
                  28.25       58.34 (30.09)     1:29.08 (30.74)     2:00.26 (31.18)
        2:31.26 (31.00)     3:02.55 (31.29)     3:33.69 (31.14)     4:04.80 (31.11)
        4:35.49 (30.69)     5:06.47 (30.98)     5:37.54 (31.07)     6:08.65 (31.11)
        6:39.64 (30.99)     7:10.49 (30.85)     7:41.17 (30.68)     8:12.01 (30.84)
        8:42.72 (30.71)     9:13.15 (30.43)     9:43.39 (30.24)    10:12.28 (28.89)
  3 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming    10:40.01   10:26.99 SRME    16
                  28.84       59.88 (31.04)     1:31.58 (31.70)     2:02.93 (31.35)
        2:34.34 (31.41)     3:05.67 (31.33)     3:37.23 (31.56)     4:09.07 (31.84)
        4:40.60 (31.53)     5:12.93 (32.33)     5:44.52 (31.59)     6:16.15 (31.63)
        6:48.23 (32.08)     7:19.62 (31.39)     7:51.05 (31.43)     8:22.88 (31.83)
        8:54.38 (31.50)     9:26.25 (31.87)     9:57.66 (31.41)    10:26.99 (29.33)
  4 Shachar, Tal        14 GAEL                11:06.57   10:38.92 SRME    15
                  28.23       58.93 (30.70)     1:30.30 (31.37)     2:02.04 (31.74)
        2:33.64 (31.60)     3:05.66 (32.02)     3:37.40 (31.74)     4:09.25 (31.85)
        4:41.13 (31.88)     5:13.50 (32.37)     5:45.67 (32.17)     6:17.88 (32.21)
        6:50.25 (32.37)     7:22.70 (32.45)     7:55.38 (32.68)     8:28.16 (32.78)
        9:00.96 (32.80)     9:34.15 (33.19)    10:07.13 (32.98)    10:38.92 (31.79)
  5 Caputo, David       17 WAC                 10:30.23   10:47.32 SRME    14
                  29.17     1:00.33 (31.16)     1:31.83 (31.50)     2:03.67 (31.84)
        2:35.97 (32.30)     3:08.33 (32.36)     3:39.85 (31.52)     4:12.09 (32.24)
        4:44.79 (32.70)     5:18.00 (33.21)     5:50.20 (32.20)     6:23.40 (33.20)
        6:56.31 (32.91)     7:29.12 (32.81)     8:02.33 (33.21)     8:36.52 (34.19)
        9:10.21 (33.69)     9:41.42 (31.21)    10:15.12 (33.70)    10:47.32 (32.20)
  6 Qama, Eros          19 WAC                 10:59.00   10:57.95 SRME    13
                  28.48       59.77 (31.29)     1:31.62 (31.85)     2:03.82 (32.20)
        2:35.54 (31.72)     3:08.46 (32.92)     3:40.89 (32.43)     4:13.88 (32.99)
        4:47.03 (33.15)     5:19.76 (32.73)     5:52.47 (32.71)     6:25.44 (32.97)
        6:58.81 (33.37)     7:32.49 (33.68)     8:06.27 (33.78)     8:40.07 (33.80)
        9:14.73 (34.66)     9:49.39 (34.66)    10:24.00 (34.61)    10:57.95 (33.95)
  7 Alaimo, TJ          16 NY Sharks                 NT   11:01.55 SRME    12
                  28.76     1:00.43 (31.67)     1:32.70 (32.27)     2:05.19 (32.49)
        2:37.92 (32.73)     3:10.86 (32.94)     3:43.49 (32.63)     4:16.23 (32.74)
        4:49.35 (33.12)     5:22.59 (33.24)     5:56.21 (33.62)     6:29.51 (33.30)
        7:03.22 (33.71)     7:37.34 (34.12)     8:11.75 (34.41)     8:45.50 (33.75)
        9:20.14 (34.64)     9:54.37 (34.23)    10:28.89 (34.52)    11:01.55 (32.66)
  8 Caputo, Michael     14 WAC                       NT   11:15.92         11
                  29.97     1:03.51 (33.54)     1:38.87 (35.36)     2:13.59 (34.72)
        2:48.33 (34.74)     3:23.45 (35.12)     3:58.52 (35.07)     4:32.28 (33.76)
        5:06.00 (33.72)     5:40.55 (34.55)     6:14.58 (34.03)     6:49.13 (34.55)
        7:22.86 (33.73)     7:56.59 (33.73)     8:30.60 (34.01)     9:04.27 (33.67)
        9:38.18 (33.91)    10:12.23 (34.05)    10:44.62 (32.39)    11:15.92 (31.30)
  9 Crean, Denis        44 Asa                 12:00.01   11:36.89          9
                  31.01     1:04.09 (33.08)     1:38.60 (34.51)     2:13.45 (34.85)
        2:48.59 (35.14)     3:23.70 (35.11)     3:58.58 (34.88)     4:33.83 (35.25)
        5:08.48 (34.65)     5:43.35 (34.87)     6:18.08 (34.73)     6:52.64 (34.56)
        7:27.61 (34.97)     8:03.21 (35.60)     8:38.73 (35.52)     9:14.54 (35.81)
        9:50.60 (36.06)    10:27.15 (36.55)    11:02.88 (35.73)    11:36.89 (34.01)
 10 Smith, Danny        17 WAC                 11:15.45   11:55.44          7
                  29.95     1:03.13 (33.18)     1:37.81 (34.68)     2:13.88 (36.07)
        2:49.95 (36.07)     3:25.65 (35.70)     4:01.63 (35.98)     4:38.27 (36.64)
        5:14.30 (36.03)     5:50.95 (36.65)     6:27.54 (36.59)     7:04.10 (36.56)
        7:41.13 (37.03)     8:17.96 (36.83)     8:54.46 (36.50)     9:31.15 (36.69)
       10:07.98 (36.83)    10:44.81 (36.83)    11:20.96 (36.15)    11:55.44 (34.48)

Event 29  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.49  ZONE
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Derlath, Erica      14 Express Swimming     1:59.04    2:00.41 ZONE    20
                  28.40       59.33 (30.93)     1:30.34 (31.01)     2:00.41 (30.07)
  2 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team       2:01.68    2:01.53 ZONE    17
                  27.95       59.39 (31.44)     1:30.82 (31.43)     2:01.53 (30.71)
  3 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team       2:03.39    2:01.83 ZONE    16
                  28.03       59.35 (31.32)     1:31.32 (31.97)     2:01.83 (30.51)
  4 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team       2:05.12    2:02.69 ZONE    15
                  29.12     1:00.41 (31.29)     1:31.65 (31.24)     2:02.69 (31.04)
  5 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     2:07.50    2:04.77 ZONE    14
                  29.24     1:01.49 (32.25)     1:34.09 (32.60)     2:04.77 (30.68)
  6 Mannix, Gina        13 GAEL                 2:08.46    2:04.85 ZONE    13
                  28.95     1:00.83 (31.88)     1:33.66 (32.83)     2:04.85 (31.19)
  7 Baker, Meghan       13 GAEL                 2:03.25    2:05.40 ZONE    12
                  29.26     1:00.71 (31.45)     1:33.19 (32.48)     2:05.40 (32.21)
  8 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team       2:07.17    2:06.75 ZONE    11
                  29.13     1:00.89 (31.76)     1:33.60 (32.71)     2:06.75 (33.15)
  9 Sweeney, Breanne    14 WAC                  2:08.78    2:07.82 SILV     9
                  30.51     1:03.15 (32.64)     1:36.20 (33.05)     2:07.82 (31.62)
 10 Rudel, Susannah     14 SMC                  2:06.10    2:08.75 SILV     7
 11 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       2:14.12    2:09.37 SILV     6
                  30.52     1:04.18 (33.66)     1:37.45 (33.27)     2:09.37 (31.92)
 12 McDonough, Maureen  14 WAC                  2:10.43    2:09.78 SILV     5
                  31.00     1:03.71 (32.71)     1:37.48 (33.77)     2:09.78 (32.30)
 13 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals           2:12.57    2:11.16 SILV     4
 14 Hartford, Laura     14 Express Swimming     2:07.93    2:11.20 SILV     3
                  29.89     1:03.02 (33.13)     1:37.05 (34.03)     2:11.20 (34.15)
 15 Fritsch, Kristina   13 HS                   2:13.63    2:13.73 SILV     2
                  30.79     1:04.68 (33.89)     1:39.76 (35.08)     2:13.73 (33.97)
 16 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team       2:14.46    2:14.18 SILV     1
                  30.78     1:05.34 (34.56)     1:40.33 (34.99)     2:14.18 (33.85)
 17 Braca, Gianna       13 Pace                 2:15.11    2:14.23 SILV
 18 Pampillonio, Jenni  14 Pace                 2:14.61    2:14.69 SILV
                  30.67     1:05.25 (34.58)     1:40.74 (35.49)     2:14.69 (33.95)
 19 Lange, Kristen      14 NY Sharks            2:15.59    2:15.01 SILV
                  30.34     1:04.30 (33.96)     1:40.03 (35.73)     2:15.01 (34.98)
 19 Maloney, Caitlin    14 WAC                  2:14.06    2:15.01 SILV
                  30.78     1:05.06 (34.28)     1:40.21 (35.15)     2:15.01 (34.80)
 21 Patton, Colleen     13 Express Swimming     2:16.11    2:15.23 SILV
                  30.68     1:05.46 (34.78)     1:41.66 (36.20)     2:15.23 (33.57)
 22 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     2:14.12    2:15.52 SILV
                  31.87     1:06.60 (34.73)     1:41.51 (34.91)     2:15.52 (34.01)
 23 Kupferberg, Sarah   14 Express Swimming     2:16.11    2:16.53 SILV
                  31.75     1:06.59 (34.84)     1:42.32 (35.73)     2:16.53 (34.21)
 24 Nolan, Courtney     14 HS                   2:23.69    2:16.60 SILV
                  32.11     1:07.61 (35.50)     1:42.99 (35.38)     2:16.60 (33.61)
 25 Gavin, Patricia     14 WAC                  2:18.29    2:17.04 SILV
                  32.24     1:07.86 (35.62)     1:42.64 (34.78)     2:17.04 (34.40)
 26 Laitman, Caroline   13 Pace                 2:16.64    2:17.94 SILV
 27 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team       2:19.56    2:18.20 SILV
                  32.35     1:08.16 (35.81)     1:43.87 (35.71)     2:18.20 (34.33)
 28 Reis, Dani          13 Agua Swim Team       2:17.48    2:18.24 SILV
                  32.19     1:07.59 (35.40)     1:43.44 (35.85)     2:18.24 (34.80)
 29 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       2:19.72    2:18.55 SILV
                  32.82     1:08.56 (35.74)     1:44.40 (35.84)     2:18.55 (34.15)
 30 Verrilli, Jeanne    14 WAC                  2:17.75    2:18.74 SILV
                  32.65     1:08.14 (35.49)     1:43.92 (35.78)     2:18.74 (34.82)
 31 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team       2:10.09    2:19.14 SILV
                  30.89     1:06.16 (35.27)     1:43.41 (37.25)     2:19.14 (35.73)
 32 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks            2:15.15    2:19.15 SILV
                  31.31     1:05.96 (34.65)     1:43.19 (37.23)     2:19.15 (35.96)
 33 McNally, Elise      14 GAEL                 2:15.34    2:19.83 SILV
                  32.72     1:07.82 (35.10)     1:44.06 (36.24)     2:19.83 (35.77)
 34 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team       2:22.12    2:20.07 SILV
                  33.25     1:08.70 (35.45)     1:45.01 (36.31)     2:20.07 (35.06)
 35 Spade, Ariel        14 Pace                 2:20.91    2:20.65 SILV
                  32.03     1:07.97 (35.94)     1:45.14 (37.17)     2:20.65 (35.51)
 36 Brown, Brittany     14 GAEL                 2:23.82    2:22.16 SILV
                  31.32     1:06.51 (35.19)     1:44.32 (37.81)     2:22.16 (37.84)
 37 Seker, Celine       13 Agua Swim Team       2:22.93    2:22.62 SILV
                  32.80     1:08.88 (36.08)     1:46.13 (37.25)     2:22.62 (36.49)
 38 Baiano, Cassandra   14 SMC                  2:20.88    2:24.69
 39 Pifalo, Jessica     14 WAC                  2:30.58    2:25.88
                  32.81     1:09.76 (36.95)     1:49.73 (39.97)     2:25.88 (36.15)
 40 Thermos, Christian  13 WAC                  2:26.26    2:26.24
                  32.86     1:11.16 (38.30)     1:49.81 (38.65)     2:26.24 (36.43)
 41 Knapp, Erin         14 Pace                 2:27.59    2:26.92
                  32.77     1:10.05 (37.28)     1:49.29 (39.24)     2:26.92 (37.63)
 42 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team       2:31.22    2:28.32
                  34.13     1:12.30 (38.17)     1:51.78 (39.48)     2:28.32 (36.54)
 43 McDermott, Kara     13 Express Swimming     2:30.46    2:29.00
                  33.84     1:12.61 (38.77)     1:52.21 (39.60)     2:29.00 (36.79)
 44 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team       2:34.92    2:30.67
                  34.66     1:13.91 (39.25)     1:54.02 (40.11)     2:30.67 (36.65)
 45 Heldman, Emily      14 Tiburones            2:30.83    2:30.80
 46 Romano, Laura       14 HS                   2:47.24    2:33.22
                  34.03     1:13.15 (39.12)     1:54.05 (40.90)     2:33.22 (39.17)
 47 Connors, Eileen     13 WAC                  2:45.56    2:34.87
                  32.61     1:11.00 (38.39)     1:54.30 (43.30)     2:34.87 (40.57)
 48 Alameda, Maria      13 HS                   2:36.25    2:35.85
                  34.28     1:14.55 (40.27)     1:56.14 (41.59)     2:35.85 (39.71)
 49 Macready, Justine   13 HS                   2:35.00    2:36.53
                  34.49     1:14.83 (40.34)     1:56.49 (41.66)     2:36.53 (40.04)
 50 Reyes, Lorraine     13 HS                   2:38.80    2:36.54
                  34.71     1:14.23 (39.52)     1:55.97 (41.74)     2:36.54 (40.57)
 51 Malhotra, Gayatri   13 NYCC                 2:42.05    2:37.02
                  36.17     1:17.28 (41.11)     1:58.01 (40.73)     2:37.02 (39.01)
 52 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       2:50.31    2:42.89
                  36.23     1:18.51 (42.28)     2:00.69 (42.18)     2:42.89 (42.20)
 53 Curro, Emily        13 SMC                  2:46.63    2:43.98
                  37.24     1:19.12 (41.88)     2:02.54 (43.42)     2:43.98 (41.44)
 54 Seaboldt, Mariah    13 SMC                  2:46.32    2:45.69
                  36.78     1:19.83 (43.05)     2:05.71 (45.88)     2:45.69 (39.98)
 55 Callanan, Danielle  14 Tiburones            2:44.37    2:45.86
                  34.49     1:16.07 (41.58)     2:01.94 (45.87)     2:45.86 (43.92)
 56 Bilogoubka, Liliya  13 Flying Dolphins      2:56.89    2:54.45
                  39.69     1:24.19 (44.50)     2:10.81 (46.62)     2:54.45 (43.64)
 57 Potolsky, Elizabet  13 Flying Dolphins      3:04.25    3:02.28
                  41.36     1:27.91 (46.55)     2:16.17 (48.26)     3:02.28 (46.11)
 58 Pirog, Sophia       13 Agua Swim Team       3:18.86    3:06.73
                  42.72     1:30.57 (47.85)     2:19.64 (49.07)     3:06.73 (47.09)

Event 30  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.19  ZONE
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ahern, Michael      14 Express Swimming     1:51.24    1:51.99 ZONE    20
                  26.03       54.11 (28.08)     1:22.70 (28.59)     1:51.99 (29.29)
  2 Smith, Kendall      14 Express Swimming     1:55.33    1:56.12 ZONE    17
                  26.24       55.23 (28.99)     1:25.50 (30.27)     1:56.12 (30.62)
  3 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming     1:57.96    2:00.28 SILV    16
                  28.14       59.04 (30.90)     1:30.18 (31.14)     2:00.28 (30.10)
  4 Matura, Alex        13 Shy/ Seals           2:02.98    2:03.18 SILV    15
  5 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team       2:02.00    2:03.29 SILV    14
                  28.66     1:00.29 (31.63)     1:32.77 (32.48)     2:03.29 (30.52)
  6 Caputo, Michael     14 WAC                  2:04.33    2:03.62 SILV    13
                  28.99     1:00.39 (31.40)     1:32.35 (31.96)     2:03.62 (31.27)
  7 Sinche, Cristian    14 NYCC                 2:03.98    2:04.55 SILV    12
                  28.16       59.96 (31.80)     1:32.89 (32.93)     2:04.55 (31.66)
  8 Koyama, Hiro        14 Pace                 2:16.00    2:06.26 SILV    11
                  29.13     1:01.08 (31.95)     1:34.34 (33.26)     2:06.26 (31.92)
  9 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team       2:07.28    2:09.00 SILV     9
                  28.82     1:01.95 (33.13)     1:35.39 (33.44)     2:09.00 (33.61)
 10 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team       2:06.69    2:09.50 SILV     7
                  29.31     1:02.40 (33.09)     1:37.35 (34.95)     2:09.50 (32.15)
 11 Zorgman, Willem     13 Pace                 2:06.31    2:10.36 SILV     6
                  29.26     1:02.11 (32.85)     1:37.10 (34.99)     2:10.36 (33.26)
 12 Raczynski, Joseph   13 Agua Swim Team       2:12.82    2:11.22 SILV     5
                  29.72     1:03.06 (33.34)     1:37.75 (34.69)     2:11.22 (33.47)
 13 Graziano, Matthew   14 WAC                  2:13.43    2:11.67 SILV     4
                  29.29     1:02.48 (33.19)     1:37.49 (35.01)     2:11.67 (34.18)
 14 Doherty, Zack       13 GAEL                 2:13.56    2:12.01 SILV     3
 15 Segars, Jonathan    14 Tiburones            2:16.43    2:12.55 SILV     2
                  30.62     1:05.31 (34.69)     1:40.68 (35.37)     2:12.55 (31.87)
 16 Dentchev, Theophil  14 NYCC                 2:14.31    2:13.60 SILV     1
                  30.27     1:04.16 (33.89)     1:39.94 (35.78)     2:13.60 (33.66)
 17 Wismer, Richard     14 WAC                  2:20.96    2:15.07 SILV
 18 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals                NT    2:15.76 SILV
                  31.75     1:05.11 (33.36)     1:41.11 (36.00)     2:15.76 (34.65)
 19 Carrington, Adam    13 Agua Swim Team       2:14.27    2:16.22 SILV
                                1:04.55 ( )   2:16.22 (1:11.67)
 20 Schneider, Juleon   13 Tiburones            2:31.10    2:17.75 SILV
                  31.66     1:07.39 (35.73)     1:44.31 (36.92)     2:17.75 (33.44)
 21 Battisti, Marc      14 Express Swimming     2:26.26    2:19.13 SILV
                  32.36     1:08.38 (36.02)     1:44.17 (35.79)     2:19.13 (34.96)
 22 Visconti, Michael   14 Express Swimming     2:19.39    2:20.45 SILV
                  33.10     1:09.63 (36.53)     1:45.96 (36.33)     2:20.45 (34.49)
 23 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals           2:23.57    2:20.67 SILV
                  30.51     1:06.77 (36.26)     1:44.60 (37.83)     2:20.67 (36.07)
 24 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals           2:23.28    2:21.21 SILV
                  31.92     1:07.89 (35.97)     1:45.37 (37.48)     2:21.21 (35.84)
 25 Jasinski, Brian     14 Express Swimming     2:25.27    2:21.46 SILV
                  31.68     1:07.88 (36.20)     1:46.56 (38.68)     2:21.46 (34.90)
 26 Doh, Christopher    13 Pace                 2:23.00    2:21.81 SILV
                  31.69     1:06.90 (35.21)     1:45.41 (38.51)     2:21.81 (36.40)
 27 Han, Christopher    14 Flying Dolphins      2:34.74    2:22.30 SILV
                  31.36     1:08.02 (36.66)     1:46.99 (38.97)     2:22.30 (35.31)
 28 Mariano, Collin     13 Pace                 2:19.50    2:22.46 SILV
                  32.10     1:07.68 (35.58)     1:45.79 (38.11)     2:22.46 (36.67)
 29 Lazar, Andre        14 Flying Dolphins      2:35.21    2:22.92 SILV
                  32.82     1:10.13 (37.31)     1:47.44 (37.31)     2:22.92 (35.48)
 30 Restle, David       14 SMC                  2:33.85    2:24.93
 31 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals           2:26.17    2:25.50
                  31.72     1:07.37 (35.65)     1:45.47 (38.10)     2:25.50 (40.03)
 32 Nikic, Marko        13 Pace                 2:21.48    2:26.73
                  32.52     1:09.77 (37.25)     1:48.63 (38.86)     2:26.73 (38.10)
 33 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals           2:28.66    2:27.81
 34 Staropoli, JP       13 Pace                 2:31.99    2:29.55
                  32.72     1:10.91 (38.19)     1:51.34 (40.43)     2:29.55 (38.21)
 35 Parish, Sam         14 SMC                  2:29.78    2:29.96
                  33.46     1:12.39 (38.93)     1:52.00 (39.61)     2:29.96 (37.96)
 36 Schnog, Sam         13 Pace                 2:33.43    2:31.22
                  32.05     1:09.98 (37.93)     1:51.04 (41.06)     2:31.22 (40.18)
 37 Skotnicki, Martyn   14 Agua Swim Team       2:30.08    2:32.53
                  31.06   2:32.53 (2:01.47)
 38 Foo, James          13 HS                   2:29.00    2:38.29
                  33.10     1:10.53 (37.43)     1:54.10 (43.57)     2:38.29 (44.19)
 39 Derevenda, Tadeush  14 Shy/ Seals           2:42.15    2:39.96
                  34.43     1:15.67 (41.24)     1:58.06 (42.39)     2:39.96 (41.90)
 40 Alfonso, Matthew    13 NY Sharks                 NT    2:44.29
                  35.75     1:17.85 (42.10)     2:02.85 (45.00)     2:44.29 (41.44)
 41 Mannes, David       13 Flying Dolphins      2:50.66    2:44.36
                  36.22     1:18.76 (42.54)     2:02.43 (43.67)     2:44.36 (41.93)
 42 Seaman, Arthur      13 WAC                  2:55.45    2:50.25
                  36.80     1:20.73 (43.93)     2:07.33 (46.60)     2:50.25 (42.92)
 43 Stefanko, Igor      13 Shy/ Seals                NT    3:02.36
                  38.43     1:24.90 (46.47)     2:13.83 (48.93)     3:02.36 (48.53)

Event 31  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Jamison, Tanica     23 Longhorn Aquatic          NT    1:50.65         20
                  25.70       53.58 (27.88)     1:22.17 (28.59)     1:50.65 (28.48)
  2 Illescas, Jennifer  17 Agua Swim Team       1:48.67    1:51.24         17
                  26.29       54.23 (27.94)     1:22.84 (28.61)     1:51.24 (28.40)
  3 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming     1:54.96    1:59.68         16
                  27.02       57.34 (30.32)     1:28.71 (31.37)     1:59.68 (30.97)
  4 Brandes, Lauren     17 Asa                  1:56.30    2:00.16         15
                  27.45       58.17 (30.72)     1:29.39 (31.22)     2:00.16 (30.77)
  5 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming     1:59.75    2:01.08         14
                  28.40       59.02 (30.62)     1:30.18 (31.16)     2:01.08 (30.90)
  6 Lepore, Angela      17 WAC                  1:59.04    2:01.54         13
                  28.17       58.72 (30.55)     1:30.26 (31.54)     2:01.54 (31.28)
  7 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       1:59.61    2:01.65         12
                  28.33       59.10 (30.77)     1:30.72 (31.62)     2:01.65 (30.93)
  8 Daboudet, Audrey    15 NYCC                 1:59.33    2:01.92         11
                  27.73       58.13 (30.40)     1:30.03 (31.90)     2:01.92 (31.89)
  9 Genovese, Kate      15 Express Swimming     2:00.96    2:02.52          9
                  28.73     1:00.41 (31.68)     1:32.12 (31.71)     2:02.52 (30.40)
 10 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming     2:03.94    2:02.80          7
                  28.52       58.86 (30.34)     1:30.72 (31.86)     2:02.80 (32.08)
 11 Smith, Alexis       15 Asa                  2:03.10    2:03.46          6
                  28.99     1:00.59 (31.60)     1:32.23 (31.64)     2:03.46 (31.23)
 12 Ryan, Sarah         15 Express Swimming     2:01.73    2:03.78          5
                  29.45     1:01.38 (31.93)     1:32.79 (31.41)     2:03.78 (30.99)
 13 Schiano, Marie      17 WAC                  1:59.89    2:04.08          4
                  29.49     1:01.09 (31.60)     1:32.51 (31.42)     2:04.08 (31.57)
 14 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming     2:00.39    2:04.29          3
                  28.87     1:00.59 (31.72)     1:32.82 (32.23)     2:04.29 (31.47)
 15 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team       2:01.44    2:04.31          2
                  29.13     1:00.85 (31.72)     1:33.07 (32.22)     2:04.31 (31.24)
 16 Hartford, Catherin  17 Express Swimming     2:01.72    2:05.10          1
                  29.17     1:00.98 (31.81)     1:33.43 (32.45)     2:05.10 (31.67)
 17 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team       2:08.07    2:06.25
                  29.79     1:02.70 (32.91)     1:35.10 (32.40)     2:06.25 (31.15)
 18 McNeely, Megan      16 Express Swimming     2:03.96    2:06.54
                  29.33     1:01.46 (32.13)     1:34.36 (32.90)     2:06.54 (32.18)
 19 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team       2:06.22    2:08.06
                  28.76     1:01.40 (32.64)     1:35.31 (33.91)     2:08.06 (32.75)
 20 Truluck, Macy       15 Asa                  2:09.27    2:08.09
                  29.65     1:02.51 (32.86)     1:36.11 (33.60)     2:08.09 (31.98)
 21 South, Raienne      17 Tiburones            2:08.29    2:08.31
                  30.30     1:03.45 (33.15)     1:36.93 (33.48)     2:08.31 (31.38)
 22 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team       2:05.36    2:08.64
                  29.24     1:01.99 (32.75)     1:35.78 (33.79)     2:08.64 (32.86)
 23 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks            2:03.31    2:08.73
                  28.98     1:01.55 (32.57)     1:35.42 (33.87)     2:08.73 (33.31)
 24 Creagh, Kristina    17 NY Sharks            2:10.95    2:08.75
                  28.45     1:00.49 (32.04)     1:33.93 (33.44)     2:08.75 (34.82)
 25 Safran, Lily        17 Agua Swim Team       2:05.44    2:09.08
                  30.34     1:02.92 (32.58)     1:36.37 (33.45)     2:09.08 (32.71)
 26 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team       2:05.24    2:09.60
                  30.01     1:02.95 (32.94)     1:36.56 (33.61)     2:09.60 (33.04)
 27 Konko, Dayna        16 WAC                  2:06.53    2:09.68
                  29.84     1:02.58 (32.74)     1:36.39 (33.81)     2:09.68 (33.29)
 28 Cosentino, Christi  15 WAC                  2:09.34    2:10.31
                  30.44     1:03.78 (33.34)     1:37.11 (33.33)     2:10.31 (33.20)
 29 Koerner, Eleanor    17 Tiburones            2:08.14    2:10.70
                  30.50     1:03.73 (33.23)     1:37.38 (33.65)     2:10.70 (33.32)
 30 Comas, Larisa       16 NY Sharks            2:10.59    2:10.96
                  30.09     1:02.91 (32.82)     1:37.02 (34.11)     2:10.96 (33.94)
 31 Pilacik, Faith      17 NY Sharks                 NT    2:11.05
                  29.69     1:02.79 (33.10)     1:36.38 (33.59)     2:11.05 (34.67)
 32 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team       2:06.25    2:11.48
                  31.27     1:04.70 (33.43)     1:38.35 (33.65)     2:11.48 (33.13)
 33 Emr, Jackie         17 Tiburones            2:04.94    2:12.09
                  29.39     1:01.81 (32.42)     1:36.48 (34.67)     2:12.09 (35.61)
 33 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     2:10.17    2:12.09
                  30.67     1:04.51 (33.84)     1:38.38 (33.87)     2:12.09 (33.71)
 35 Chan, Jessica       15 Express Swimming     2:11.42    2:12.43
                  30.20     1:03.70 (33.50)     1:37.64 (33.94)     2:12.43 (34.79)
 36 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team       2:08.16    2:12.62
                  30.94     1:04.95 (34.01)     1:39.36 (34.41)     2:12.62 (33.26)
 37 Goldrick, Megan     16 NY Sharks                 NT    2:12.98
                  29.88     1:03.36 (33.48)     1:37.89 (34.53)     2:12.98 (35.09)
 38 Mark, Kelly         16 Express Swimming     2:13.62    2:13.54
                  30.32     1:04.59 (34.27)     1:39.76 (35.17)     2:13.54 (33.78)
 39 Cinelli, Keri       15 NY Sharks            2:23.53    2:15.20
                  29.84     1:03.65 (33.81)     1:38.91 (35.26)     2:15.20 (36.29)
 40 Hill, Kelly         16 Pace                 2:13.08    2:17.41
                  31.72     1:06.55 (34.83)     1:42.55 (36.00)     2:17.41 (34.86)
 41 Crean, Norah        16 Asa                  2:19.38    2:18.84
                  32.48     1:08.38 (35.90)     1:44.49 (36.11)     2:18.84 (34.35)
 42 Viola, Lauren       15 NY Sharks            2:25.65    2:19.05
                  32.65     1:08.15 (35.50)     1:43.80 (35.65)     2:19.05 (35.25)
 43 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team       2:11.20    2:19.59
                  31.15     1:06.08 (34.93)     1:42.84 (36.76)     2:19.59 (36.75)
 44 Servello, Meghan    16 NY Sharks            2:30.08    2:19.64
                  33.79     1:09.61 (35.82)     1:44.72 (35.11)     2:19.64 (34.92)
 45 Main, Christi       18 Tiburones                 NT    2:20.47
                  31.42     1:05.95 (34.53)     1:43.24 (37.29)     2:20.47 (37.23)
 46 Geissler, Cristin   16 WAC                  2:17.20    2:23.00
                  33.28     1:10.39 (37.11)     1:47.57 (37.18)     2:23.00 (35.43)
 47 Segars, Laura       16 Tiburones            2:28.68    2:23.58
                  33.09     1:09.74 (36.65)     1:47.31 (37.57)     2:23.58 (36.27)
 48 Geissler, Heather   16 WAC                  2:23.34    2:23.87
                  33.68     1:11.26 (37.58)     1:48.58 (37.32)     2:23.87 (35.29)
 49 Ruane, Nikki        15 WAC                  2:20.12    2:23.94
                  33.34     1:10.24 (36.90)     1:47.77 (37.53)     2:23.94 (36.17)
 50 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       2:21.17    2:24.23
                  33.85     1:10.25 (36.40)     1:47.79 (37.54)     2:24.23 (36.44)
 51 Maloney, Meghan     16 WAC                  2:25.62    2:26.54
                  33.28     1:10.35 (37.07)     1:48.69 (38.34)     2:26.54 (37.85)
 52 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     2:30.29    2:27.61
                  35.79     1:14.44 (38.65)     1:51.34 (36.90)     2:27.61 (36.27)
 53 Alfonso, Kristian   15 NY Sharks                 NT    2:28.89
                  34.03     1:14.28 (40.25)     1:52.01 (37.73)     2:28.89 (36.88)
 54 Deraris, Lindsay    15 Express Swimming     2:31.11    2:28.98
                  35.42     1:14.27 (38.85)     1:51.88 (37.61)     2:28.98 (37.10)
 55 Fenn, Amanda        15 WAC                  2:25.61    2:29.33
                  34.33     1:10.85 (36.52)     1:50.62 (39.77)     2:29.33 (38.71)
 56 Lewin, Courtney     15 NY Sharks                 NT    2:30.22
                  34.35     1:13.08 (38.73)     1:54.02 (40.94)     2:30.22 (36.20)
 57 Gibbs, Samantha     15 SMC                  2:30.20    2:34.48
                  34.15     1:12.70 (38.55)     1:53.69 (40.99)     2:34.48 (40.79)
 58 Hansen, Katherine   16 WAC                  2:36.87    2:36.95
                  34.96     1:14.19 (39.23)     1:55.29 (41.10)     2:36.95 (41.66)
 59 Dinkel, Emily       15 HS                   2:38.01    2:40.92
                  36.68     1:18.29 (41.61)     2:01.11 (42.82)     2:40.92 (39.81)
 60 Storti, Colette     17 Pace                 2:43.19    2:52.46
                  37.07     1:20.19 (43.12)     2:06.53 (46.34)     2:52.46 (45.93)
 61 Ali, Sabrina        15 Flying Dolphins      2:54.53    2:57.46
                  38.60     1:24.73 (46.13)     2:12.22 (47.49)     2:57.46 (45.24)

Event 32  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton   18 Agua Swim Team       1:46.83    1:48.33         20
                  23.92       50.47 (26.55)     1:18.79 (28.32)     1:48.33 (29.54)
  2 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team       1:49.53    1:48.61         17
                  25.68       52.90 (27.22)     1:20.81 (27.91)     1:48.61 (27.80)
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks            1:50.67    1:49.74         16
                  24.75       52.19 (27.44)     1:20.70 (28.51)     1:49.74 (29.04)
  4 Liang, Truman       15 Agua Swim Team       1:54.98    1:51.68         15
                  24.59       52.95 (28.36)     1:22.57 (29.62)     1:51.68 (29.11)
  5 Kamata, Muneki      15 NYCC                 1:53.01    1:52.37         14
                  25.47       53.09 (27.62)     1:22.26 (29.17)     1:52.37 (30.11)
  6 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team            NT    1:52.78         13
                  26.53       54.83 (28.30)     1:23.82 (28.99)     1:52.78 (28.96)
  7 Caputo, Daniel      15 WAC                  1:52.58    1:53.07         12
                  26.16       55.14 (28.98)     1:24.49 (29.35)     1:53.07 (28.58)
  8 Caputo, David       17 WAC                  1:53.58    1:53.35         11
                  26.25       54.60 (28.35)     1:24.11 (29.51)     1:53.35 (29.24)
  9 Qama, Eros          19 WAC                  1:54.55    1:54.10          9
                  26.57       54.92 (28.35)     1:24.32 (29.40)     1:54.10 (29.78)
 10 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals           1:55.57    1:54.75          7
                  26.65       55.96 (29.31)     1:25.43 (29.47)     1:54.75 (29.32)
 11 Meaney, Brad        16 WAC                  1:56.28    1:54.83          6
                  26.88       56.45 (29.57)     1:26.02 (29.57)     1:54.83 (28.81)
 12 Stanco, Trevor      17 Express Swimming     1:56.56    1:55.80          5
                  26.79       55.90 (29.11)     1:25.91 (30.01)     1:55.80 (29.89)
 13 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team       1:53.51    1:56.14          4
                  26.46       55.36 (28.90)     1:25.14 (29.78)     1:56.14 (31.00)
 14 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals           1:56.45    1:56.57          3
                  26.88       56.52 (29.64)     1:26.81 (30.29)     1:56.57 (29.76)
 15 Callanan, Kevin     15 Tiburones            1:59.75    1:57.36          2
                  26.94       57.02 (30.08)     1:28.04 (31.02)     1:57.36 (29.32)
 16 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team       1:57.94    1:57.88          1
                  28.03       58.66 (30.63)     1:28.84 (30.18)     1:57.88 (29.04)
 17 Reynoso, BJ         16 Agua Swim Team       1:58.49    1:58.02
                  26.91       56.98 (30.07)     1:27.50 (30.52)     1:58.02 (30.52)
 18 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team       1:53.68    1:58.54
                  26.22       55.53 (29.31)     1:26.47 (30.94)     1:58.54 (32.07)
 19 Castellano, Joseph  15 WAC                  1:57.67    1:59.25
                  27.32       57.48 (30.16)     1:28.71 (31.23)     1:59.25 (30.54)
 20 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team       2:02.70    1:59.51
                  26.92       57.13 (30.21)     1:28.69 (31.56)     1:59.51 (30.82)
 21 Mason, Daniel       15 Pace                 1:59.36    2:00.63
                  26.75       56.94 (30.19)     1:29.02 (32.08)     2:00.63 (31.61)
 22 Karabanov, Yeugene  15 Shy/ Seals                NT    2:01.65
                  27.76       59.39 (31.63)     1:30.55 (31.16)     2:01.65 (31.10)
 23 Lavery, Erik        15 NY Sharks            2:03.13    2:02.18
                  27.90       59.16 (31.26)     1:30.88 (31.72)     2:02.18 (31.30)
 24 Burke, Timmy        15 NY Sharks            2:03.03    2:02.31
                  27.81       58.17 (30.36)     1:30.19 (32.02)     2:02.31 (32.12)
 25 Smith, Danny        17 WAC                       NT    2:02.53
                  28.02       59.16 (31.14)     1:30.91 (31.75)     2:02.53 (31.62)
 26 Alvarino, Anthony   16 WAC                  2:29.46    2:03.04
                  28.61     1:00.52 (31.91)     1:32.32 (31.80)     2:03.04 (30.72)
 27 Chornyy, Valeriy    17 Agua Swim Team       2:02.49    2:03.08
                  27.45       58.13 (30.68)     1:30.38 (32.25)     2:03.08 (32.70)
 28 Styles, James       16 WAC                  2:06.70    2:04.03
                  28.13       59.74 (31.61)     1:32.42 (32.68)     2:04.03 (31.61)
 29 Liu, Thomas         17 WAC                  2:07.39    2:05.69
                  27.30       58.78 (31.48)     1:32.23 (33.45)     2:05.69 (33.46)
 30 Spade, Mikael       16 Pace                 2:07.40    2:07.62
                  28.11     1:00.12 (32.01)     1:34.05 (33.93)     2:07.62 (33.57)
 31 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team       2:08.23    2:07.68
                  28.28     1:00.95 (32.67)     1:35.03 (34.08)     2:07.68 (32.65)
 32 Ackalotis, Mike     16 WAC                  2:13.70    2:10.90
                  28.83     1:01.52 (32.69)     1:36.29 (34.77)     2:10.90 (34.61)
 33 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals           2:14.10    2:15.16
                  29.76     1:03.76 (34.00)     1:39.66 (35.90)     2:15.16 (35.50)
 34 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins      2:25.25    2:18.82
                  32.78     1:09.86 (37.08)     1:46.68 (36.82)     2:18.82 (32.14)
 35 Rosenbloom, Zach    15 SMC                  2:22.13    2:20.09
                  32.28     1:08.45 (36.17)     1:45.10 (36.65)     2:20.09 (34.99)
 36 Navy, Marc          15 Flying Dolphins      2:27.66    2:21.16
                  31.78     1:07.11 (35.33)     1:45.20 (38.09)     2:21.16 (35.96)
 -- Malfa, Peter        16 Pace                 2:10.29         DQ
                  28.58     1:01.90 (33.32)     1:36.43 (34.53)          DQ (34.95)

Event 33  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:45.89  ZONE
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Derlath, Erica      14 Express Swimming     2:30.71    2:34.74 ZONE    20
                  35.38     1:14.31 (38.93)     1:54.39 (40.08)     2:34.74 (40.35)
  2 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team       2:39.38    2:37.42 ZONE    17
                  36.07     1:15.96 (39.89)     1:56.64 (40.68)     2:37.42 (40.78)
  3 Gavin, Patricia     14 WAC                  2:39.43    2:39.53 ZONE    16
                  36.66     1:17.54 (40.88)     1:58.31 (40.77)     2:39.53 (41.22)
  4 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     2:40.20    2:40.48 ZONE    15
                  36.75     1:17.33 (40.58)     1:59.33 (42.00)     2:40.48 (41.15)
  5 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     2:42.37    2:45.77 ZONE    14
  6 McNally, Elise      14 GAEL                 2:41.17    2:46.19 SILV    13
                  38.31     1:19.81 (41.50)     2:02.76 (42.95)     2:46.19 (43.43)
  7 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming     2:47.00    2:48.44 SILV    12
                  39.22     1:21.39 (42.17)     2:04.89 (43.50)     2:48.44 (43.55)
  8 Lange, Kristen      14 NY Sharks            2:49.20    2:52.42 SILV    11
                  39.25     1:23.02 (43.77)     2:08.23 (45.21)     2:52.42 (44.19)
  9 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       2:53.89    2:52.56 SILV     9
                  39.13     1:23.15 (44.02)     2:07.92 (44.77)     2:52.56 (44.64)
 10 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     2:55.35    2:57.69 SILV     7
                  40.63     1:26.32 (45.69)     2:12.59 (46.27)     2:57.69 (45.10)
 11 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team            NT    3:00.38 SILV     6
                  40.41     1:27.21 (46.80)     2:15.17 (47.96)     3:00.38 (45.21)
 12 Spade, Ariel        14 Pace                 3:05.69    3:00.80 SILV     5
                  41.08     1:26.07 (44.99)     2:13.21 (47.14)     3:00.80 (47.59)
 13 Nolan, Courtney     14 HS                   3:06.77    3:01.95 SILV     4
                  43.27     1:29.25 (45.98)     2:15.99 (46.74)     3:01.95 (45.96)
 14 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team       3:08.00    3:03.51          3
                  41.76     1:30.60 (48.84)     2:19.45 (48.85)     3:03.51 (44.06)
 15 Seker, Celine       13 Agua Swim Team       3:04.48    3:04.94          2
                  41.10     1:27.82 (46.72)     2:16.10 (48.28)     3:04.94 (48.84)
 16 Baiano, Cassandra   14 SMC                  2:55.30    3:06.98          1
                  40.51     1:28.23 (47.72)     2:18.03 (49.80)     3:06.98 (48.95)
 17 Verrilli, Jeanne    14 WAC                  3:05.02    3:09.43
                  43.37     1:31.45 (48.08)     2:20.81 (49.36)     3:09.43 (48.62)
 18 Romano, Laura       14 HS                   3:11.51    3:10.52
                  42.85     1:30.97 (48.12)     2:20.54 (49.57)     3:10.52 (49.98)
 19 Thermos, Christian  13 WAC                  3:00.98    3:10.63
                  42.27     1:31.83 (49.56)     2:21.61 (49.78)     3:10.63 (49.02)
 20 Knapp, Erin         14 Pace                 3:06.52    3:12.72
                  41.66     1:30.34 (48.68)     2:21.89 (51.55)     3:12.72 (50.83)
 21 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       3:39.78    3:15.49
                  45.15     1:34.18 (49.03)     2:25.35 (51.17)     3:15.49 (50.14)
 22 Connors, Eileen     13 WAC                  3:05.45    3:19.95
                  43.52     1:34.95 (51.43)     2:27.47 (52.52)     3:19.95 (52.48)
 23 Shi, Lucy           13 Agua Swim Team       3:27.09    3:33.57
                  49.01     1:44.83 (55.82)     2:38.52 (53.69)     3:33.57 (55.05)
 -- McDermott, Kara     13 Express Swimming     3:11.83         DQ
                  43.53     1:32.34 (48.81)     2:22.50 (50.16)          DQ (50.37)

Event 34  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:41.39  ZONE
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team       2:22.05    2:26.98 ZONE    20
                  33.09     1:10.39 (37.30)     1:49.01 (38.62)     2:26.98 (37.97)
  2 Sinche, Cristian    14 NYCC                 2:33.21    2:34.80 ZONE    17
                  34.86     1:13.98 (39.12)     1:54.09 (40.11)     2:34.80 (40.71)
  3 Dentchev, Theophil  14 NYCC                 2:42.72    2:41.92 SILV    16
                  36.34     1:17.22 (40.88)     1:59.64 (42.42)     2:41.92 (42.28)
  4 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals           2:47.93    2:43.92 SILV    15
  5 Wismer, Richard     14 WAC                  2:48.49    2:45.68 SILV    14
                  38.60     1:22.00 (43.40)     2:04.82 (42.82)     2:45.68 (40.86)
  6 Nikic, Marko        13 Pace                 2:45.85    2:48.32 SILV    13
                  36.78     1:18.67 (41.89)     2:03.36 (44.69)     2:48.32 (44.96)
  7 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals           2:48.68    2:50.27 SILV    12
                  38.01     1:20.95 (42.94)     2:05.60 (44.65)     2:50.27 (44.67)
  8 Bianco, Phillip     13 HS                   2:46.27    2:52.29 SILV    11
                  35.22     1:17.69 (42.47)     2:04.22 (46.53)     2:52.29 (48.07)
  9 Restle, David       14 SMC                  2:56.35    2:53.95 SILV     9
                  38.97     1:22.83 (43.86)     2:09.06 (46.23)     2:53.95 (44.89)
 10 Han, Christopher    14 Flying Dolphins      3:07.89    2:57.51 SILV     7
                  41.23     1:25.86 (44.63)     2:11.96 (46.10)     2:57.51 (45.55)
 11 Jasinski, Brian     14 Express Swimming     3:02.89    2:58.63 SILV     6
 12 Foo, James          13 HS                   3:00.79    3:00.14          5
                  39.84     1:23.86 (44.02)     2:11.68 (47.82)     3:00.14 (48.46)
 13 Battisti, Marc      14 Express Swimming     3:12.04    3:06.59          4
                  40.74     1:28.77 (48.03)     2:17.78 (49.01)     3:06.59 (48.81)
 14 Graziano, Matthew   14 WAC                  3:14.47    3:11.97          3
                  42.29     1:31.24 (48.95)     2:21.86 (50.62)     3:11.97 (50.11)
 15 Seaman, Arthur      13 WAC                  3:51.01    3:47.87          2
                  51.20     1:50.60 (59.40)   2:51.06 (1:00.46)     3:47.87 (56.81)

Event 35  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lepore, Angela      17 WAC                  2:25.89    2:31.48         20
                  34.36     1:12.72 (38.36)     1:52.12 (39.40)     2:31.48 (39.36)
  2 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team       2:33.68    2:32.68         17
                  34.95     1:14.06 (39.11)     1:53.80 (39.74)     2:32.68 (38.88)
  3 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team       2:34.05    2:35.64         16
                  35.62     1:15.31 (39.69)     1:55.97 (40.66)     2:35.64 (39.67)
  4 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming     2:34.83    2:36.46         15
                  35.58     1:15.35 (39.77)     1:55.86 (40.51)     2:36.46 (40.60)
  5 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     2:35.76    2:37.20         14
                  36.44     1:16.23 (39.79)     1:56.75 (40.52)     2:37.20 (40.45)
  6 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming     2:39.92    2:39.59         13
                  36.28     1:17.26 (40.98)     1:58.65 (41.39)     2:39.59 (40.94)
  7 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       2:35.11    2:40.51         12
                  36.72     1:17.27 (40.55)     1:58.97 (41.70)     2:40.51 (41.54)
  8 Sabens, Ginna       15 Pace                 2:48.90    2:40.53         11
                  35.17     1:16.40 (41.23)     1:59.16 (42.76)     2:40.53 (41.37)
  9 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming     2:32.95    2:40.64          9
                  35.88     1:16.48 (40.60)     1:58.38 (41.90)     2:40.64 (42.26)
 10 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team       2:41.27    2:41.54          7
                  36.78     1:17.92 (41.14)     2:00.00 (42.08)     2:41.54 (41.54)
 11 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team       2:44.47    2:44.59          6
                  37.65     1:19.15 (41.50)     2:01.99 (42.84)     2:44.59 (42.60)
 12 Still, Hailey       15 Pace                 2:45.40    2:45.54          5
                  36.32     1:18.22 (41.90)     2:01.54 (43.32)     2:45.54 (44.00)
 13 McNeely, Megan      16 Express Swimming     2:46.37    2:45.56          4
                  38.36     1:20.48 (42.12)     2:02.84 (42.36)     2:45.56 (42.72)
 14 Hartford, Catherin  17 Express Swimming     2:46.26    2:48.86          3
                  38.11     1:20.92 (42.81)     2:04.67 (43.75)     2:48.86 (44.19)
 15 Cosentino, Christi  15 WAC                  2:47.62    2:49.39          2
                  38.99     1:21.83 (42.84)     2:05.20 (43.37)     2:49.39 (44.19)
 16 Genovese, Kate      15 Express Swimming     2:45.93    2:52.27          1
                  37.63     1:20.81 (43.18)     2:06.20 (45.39)     2:52.27 (46.07)
 17 Chan, Jessica       15 Express Swimming     2:51.70    2:52.63
                  39.47     1:22.87 (43.40)     2:07.37 (44.50)     2:52.63 (45.26)
 18 Koerner, Eleanor    17 Tiburones            2:55.95    2:52.73
                  40.57     1:25.03 (44.46)     2:09.28 (44.25)     2:52.73 (43.45)
 19 Wallack, Mary       48 Asa                  2:55.67    2:53.00
                  40.08     1:24.90 (44.82)     2:08.40 (43.50)     2:53.00 (44.60)
 20 Servello, Meghan    16 NY Sharks            2:52.34    2:55.02
                  40.64     1:25.26 (44.62)     2:10.25 (44.99)     2:55.02 (44.77)
 21 Segars, Laura       16 Tiburones            3:00.69    2:58.88
                  40.26     1:25.83 (45.57)     2:12.70 (46.87)     2:58.88 (46.18)
 22 Maloney, Meghan     16 WAC                  2:58.85    3:00.93
                  40.61     1:26.42 (45.81)     2:13.48 (47.06)     3:00.93 (47.45)
 23 Daly, Sinead        16 HS                   2:52.17    3:00.99
                  39.87     1:25.32 (45.45)     2:13.47 (48.15)     3:00.99 (47.52)
 24 Merlo, Allison      15 Express Swimming     2:55.92    3:01.08
                  39.95     1:25.69 (45.74)     2:13.34 (47.65)     3:01.08 (47.74)
 25 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       3:03.20    3:04.13
                  42.41     1:29.35 (46.94)     2:17.81 (48.46)     3:04.13 (46.32)
 26 Dinkel, Emily       15 HS                   3:01.88    3:07.61
                  43.35     1:31.87 (48.52)     2:21.27 (49.40)     3:07.61 (46.34)
 27 Vingerhoets, Maddi  15 Agua Swim Team       3:18.53    3:15.83
                  43.67     1:34.39 (50.72)     2:25.10 (50.71)     3:15.83 (50.73)
 28 Myers, Madeleine    16 Flying Dolphins      3:10.09    3:16.75
                  43.32     1:33.41 (50.09)     2:25.56 (52.15)     3:16.75 (51.19)
 29 Deraris, Lindsay    15 Express Swimming     3:31.23    3:18.29
                  46.01     1:36.97 (50.96)     2:28.92 (51.95)     3:18.29 (49.37)
 30 Storti, Colette     17 Pace                 3:17.05    3:21.42
                  44.98     1:35.45 (50.47)     2:29.15 (53.70)     3:21.42 (52.27)
 31 Fenn, Amanda        15 WAC                  3:33.79    3:37.59
                  49.76     1:44.09 (54.33)     2:41.97 (57.88)     3:37.59 (55.62)

Event 36  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       2:20.16    2:23.29         20
                  33.28     1:10.06 (36.78)     1:47.05 (36.99)     2:23.29 (36.24)
  2 Kamata, Muneki      15 NYCC                 2:24.77    2:23.47         17
                  32.90     1:09.07 (36.17)     1:46.09 (37.02)     2:23.47 (37.38)
  3 Meaney, Brad        16 WAC                  2:27.18    2:24.81         16
                  33.22     1:10.08 (36.86)     1:47.49 (37.41)     2:24.81 (37.32)
  4 Borger, Brian       16 Agua Swim Team       2:22.81    2:26.75         15
                  33.58     1:10.89 (37.31)     1:48.42 (37.53)     2:26.75 (38.33)
  5 Caputo, Daniel      15 WAC                  2:25.77    2:27.80         14
                  33.72     1:11.03 (37.31)     1:49.15 (38.12)     2:27.80 (38.65)
  6 Liu, Thomas         17 WAC                  2:24.36    2:29.91         13
                  32.58     1:09.87 (37.29)     1:49.01 (39.14)     2:29.91 (40.90)
  7 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals                NT    2:32.81         12
                  34.99     1:12.86 (37.87)     1:53.93 (41.07)     2:32.81 (38.88)
  8 Stanco, Trevor      17 Express Swimming     2:31.47    2:33.16         11
                  34.57     1:13.41 (38.84)     1:53.85 (40.44)     2:33.16 (39.31)
  9 Lavery, Erik        15 NY Sharks            2:36.52    2:34.20          9
                  35.66     1:15.16 (39.50)     1:54.77 (39.61)     2:34.20 (39.43)
 10 Morgan, Nicholas    17 Agua Swim Team       2:32.69    2:34.26          7
                  34.88     1:14.83 (39.95)     1:55.54 (40.71)     2:34.26 (38.72)
 11 Arias, Luis         17 Agua Swim Team       2:36.69    2:38.45          6
                  34.78     1:14.37 (39.59)     1:56.73 (42.36)     2:38.45 (41.72)
 12 Castellano, Joseph  15 WAC                  2:25.33    2:38.52          5
                  33.65     1:14.20 (40.55)     1:57.50 (43.30)     2:38.52 (41.02)
 13 Styles, James       16 WAC                  2:38.67    2:39.26          4
                  35.93     1:17.29 (41.36)     1:58.88 (41.59)     2:39.26 (40.38)
 14 Alvarino, Anthony   16 WAC                  2:42.71    2:39.27          3
                  34.96     1:15.80 (40.84)     1:56.99 (41.19)     2:39.27 (42.28)
 15 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team       2:46.22    2:40.10          2
                  35.75     1:15.82 (40.07)     1:58.21 (42.39)     2:40.10 (41.89)
 16 Spade, Mikael       16 Pace                 2:52.86    2:43.94          1
                  34.89     1:16.00 (41.11)     1:59.52 (43.52)     2:43.94 (44.42)
 17 Ackalotis, Mike     16 WAC                       NT    2:51.16
                  37.21     1:19.17 (41.96)     2:05.33 (46.16)     2:51.16 (45.83)

Event 37  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:07.19  ZONE
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team         59.34    1:01.41 ZONE    20
                  29.73     1:01.41 (31.68)
  2 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team       1:03.08    1:01.87 ZONE    17
                  30.30     1:01.87 (31.57)
  3 Baker, Meghan       13 GAEL                 1:06.05    1:06.20 ZONE    16
                  32.23     1:06.20 (33.97)
  4 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team       1:06.57    1:06.83 ZONE    15
                  32.71     1:06.83 (34.12)
  5 Sweeney, Breanne    14 WAC                  1:08.34    1:07.29 SILV    14
                  32.37     1:07.29 (34.92)
  6 Maloney, Caitlin    14 WAC                  1:08.48    1:08.99 SILV    13
                  33.18     1:08.99 (35.81)
  7 Braca, Gianna       13 Pace                 1:10.51    1:09.16 SILV    12
                  33.09     1:09.16 (36.07)
  8 Mannix, Gina        13 GAEL                 1:08.37    1:09.56 SILV    11
                  34.06     1:09.56 (35.50)
  9 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       1:11.51    1:10.02 SILV     9
                  34.50     1:10.02 (35.52)
 10 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team       1:07.13    1:10.14 SILV     7
                  34.09     1:10.14 (36.05)
 11 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming     1:10.97    1:10.53 SILV     6
                  35.25     1:10.53 (35.28)
 12 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals           1:10.34    1:10.74 SILV     5
                  34.61     1:10.74 (36.13)
 13 Fritsch, Kristina   13 HS                   1:09.72    1:10.77 SILV     4
                  34.75     1:10.77 (36.02)
 14 McDonough, Maureen  14 WAC                  1:11.17    1:11.00 SILV     3
                  35.25     1:11.00 (35.75)
 15 Hartford, Laura     14 Express Swimming     1:10.43    1:11.01 SILV     2
 16 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming     1:10.34    1:11.03 SILV     1
                  35.05     1:11.03 (35.98)
 17 Rudel, Susannah     14 SMC                  1:10.00    1:11.39 SILV
                  34.38     1:11.39 (37.01)
 18 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     1:12.00    1:11.95 SILV
                  35.56     1:11.95 (36.39)
 19 Knapp, Erin         14 Pace                 1:12.05    1:12.34 SILV
 20 Lange, Kristen      14 NY Sharks            1:10.82    1:12.55 SILV
                  35.30     1:12.55 (37.25)
 21 Verrilli, Jeanne    14 WAC                  1:15.18    1:13.44 SILV
                  36.50     1:13.44 (36.94)
 22 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team       1:07.45    1:13.96 SILV
 23 Seker, Celine       13 Agua Swim Team       1:15.87    1:14.13 SILV
                  35.33     1:14.13 (38.80)
 24 Reis, Dani          13 Agua Swim Team       1:12.47    1:14.15 SILV
                  36.46     1:14.15 (37.69)
 25 Laitman, Caroline   13 Pace                 1:13.84    1:14.69 SILV
                  36.26     1:14.69 (38.43)
 26 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team       1:11.72    1:14.95 SILV
                  36.91     1:14.95 (38.04)
 27 Patton, Colleen     13 Express Swimming     1:15.76    1:15.17 SILV
                  36.79     1:15.17 (38.38)
 28 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team       1:15.96    1:15.31 SILV
 29 Gavin, Patricia     14 WAC                  1:15.81    1:15.63 SILV
                  37.11     1:15.63 (38.52)
 30 Pampillonio, Jenni  14 Pace                 1:14.50    1:16.50 SILV
                  37.09     1:16.50 (39.41)
 31 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team       1:17.11    1:16.53 SILV
                  38.40     1:16.53 (38.13)
 32 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       1:20.91    1:16.65 SILV
                  37.90     1:16.65 (38.75)
 32 Kupferberg, Sarah   14 Express Swimming     1:16.70    1:16.65 SILV
                  37.35     1:16.65 (39.30)
 34 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     1:17.39    1:17.11 SILV
                  37.81     1:17.11 (39.30)
 35 Heldman, Emily      14 Tiburones                 NT    1:17.80 SILV
                  38.12     1:17.80 (39.68)
 36 Baiano, Cassandra   14 SMC                  1:15.17    1:18.59
                  38.35     1:18.59 (40.24)
 37 Brown, Brittany     14 GAEL                 1:17.56    1:18.72
                  37.71     1:18.72 (41.01)
 38 Seaboldt, Mariah    13 SMC                  1:20.40    1:19.30
                  38.75     1:19.30 (40.55)
 39 Pifalo, Jessica     14 WAC                  1:20.45    1:19.43
                  38.80     1:19.43 (40.63)
 40 Lindelof, Jennifer  14 SMC                  1:18.79    1:19.50
                  39.23     1:19.50 (40.27)
 41 Thermos, Christian  13 WAC                  1:15.15    1:19.94
                  38.91     1:19.94 (41.03)
 42 Alameda, Maria      13 HS                   1:17.73    1:21.40
                  38.91     1:21.40 (42.49)
 43 Macready, Justine   13 HS                   1:55.36    1:21.90
                  39.42     1:21.90 (42.48)
 44 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team       1:19.66    1:22.72
                  40.15     1:22.72 (42.57)
 45 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team       1:22.24    1:23.18
 46 Curro, Emily        13 SMC                  1:21.22    1:23.78
                  41.13     1:23.78 (42.65)
 47 McDermott, Kara     13 Express Swimming     1:22.48    1:23.92
                  40.86     1:23.92 (43.06)
 48 Malhotra, Gayatri   13 NYCC                      NT    1:24.06
                  40.79     1:24.06 (43.27)
 49 Reyes, Lorraine     13 HS                   1:31.97    1:25.11
 50 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       1:25.52    1:26.79
 51 Callanan, Danielle  14 Tiburones            1:27.32    1:27.56
                  41.00     1:27.56 (46.56)
 52 Connors, Eileen     13 WAC                  1:21.12    1:29.40
                  43.22     1:29.40 (46.18)
 53 Bilogoubka, Liliya  13 Flying Dolphins      1:38.15    1:33.13
 54 Shi, Lucy           13 Agua Swim Team       1:33.62    1:34.10
                  45.22     1:34.10 (48.88)
 55 Potolsky, Elizabet  13 Flying Dolphins           NT    1:36.20
                  46.76     1:36.20 (49.44)
 56 Pirog, Sophia       13 Agua Swim Team       1:35.62    1:44.76

Event 38  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.29  ZONE
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ahern, Michael      14 Express Swimming       59.64      59.58 ZONE    20
                  29.30       59.58 (30.28)
  2 Gleason, David      14 Agua Swim Team       1:02.68    1:03.40 ZONE    17
                  31.05     1:03.40 (32.35)
  3 Koyama, Hiro        14 Pace                 1:06.63    1:04.72 ZONE    16
                  32.22     1:04.72 (32.50)
  4 Smith, Kendall      14 Express Swimming     1:05.57    1:05.72 SILV    15
                  31.97     1:05.72 (33.75)
  5 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team       1:09.70    1:07.08 SILV    14
                  33.31     1:07.08 (33.77)
  6 Zorgman, Willem     13 Pace                 1:05.95    1:07.09 SILV    13
                  32.85     1:07.09 (34.24)
  7 Matura, Alex        13 Shy/ Seals           1:08.63    1:07.99 SILV    12
                  33.41     1:07.99 (34.58)
  8 Lazar, Andre        14 Flying Dolphins      1:17.47    1:08.16 SILV    11
                  32.62     1:08.16 (35.54)
  9 Raczynski, Joseph   13 Agua Swim Team       1:08.45    1:08.44 SILV     9
                  32.34     1:08.44 (36.10)
 10 Doherty, Zack       13 GAEL                 1:08.22    1:09.00 SILV     7
                  33.69     1:09.00 (35.31)
 11 Sinche, Cristian    14 NYCC                 1:13.50    1:09.36 SILV     6
                  34.67     1:09.36 (34.69)
 12 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming     1:06.36    1:09.77 SILV     5
 13 Caputo, Michael     14 WAC                  1:11.85    1:10.60 SILV     4
                  34.30     1:10.60 (36.30)
 14 Segars, Jonathan    14 Tiburones            1:15.90    1:11.17 SILV     3
                  35.61     1:11.17 (35.56)
 15 Carrington, Adam    13 Agua Swim Team       1:09.00    1:11.19 SILV     2
                  35.36     1:11.19 (35.83)
 16 Mariano, Collin     13 Pace                 1:10.49    1:11.23 SILV     1
                  34.91     1:11.23 (36.32)
 17 Graziano, Matthew   14 WAC                  1:19.67    1:11.88 SILV
 18 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals           1:15.36    1:13.40 SILV
 19 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals           1:12.21    1:14.17 SILV
                  36.68     1:14.17 (37.49)
 20 Battisti, Marc      14 Express Swimming     1:18.49    1:15.32 SILV
                  36.43     1:15.32 (38.89)
 21 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals           1:09.34    1:15.70 SILV
 22 Bianco, Phillip     13 HS                   1:10.89    1:17.19 SILV
                  37.42     1:17.19 (39.77)
 23 Skotnicki, Martyn   14 Agua Swim Team       1:14.47    1:17.30 SILV
                  37.06     1:17.30 (40.24)
 24 Han, Christopher    14 Flying Dolphins      1:20.53    1:17.73 SILV
                  39.09     1:17.73 (38.64)
 25 Wismer, Richard     14 WAC                  1:31.39    1:18.13 SILV
                  38.02     1:18.13 (40.11)
 26 Visconti, Michael   14 Express Swimming     1:18.35    1:18.27 SILV
                  38.54     1:18.27 (39.73)
 27 Doh, Christopher    13 Pace                 1:17.49    1:18.41 SILV
                  38.23     1:18.41 (40.18)
 28 Nikic, Marko        13 Pace                 1:20.99    1:21.12
                  39.32     1:21.12 (41.80)
 29 Schnog, Sam         13 Pace                 1:21.96    1:21.16
                  39.63     1:21.16 (41.53)
 30 Staropoli, JP       13 Pace                 1:21.43    1:21.46
                  40.11     1:21.46 (41.35)
 31 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals           1:08.23    1:21.78
                  40.83     1:21.78 (40.95)
 32 Parish, Sam         14 SMC                  1:21.19    1:24.23
                  41.15     1:24.23 (43.08)
 33 Stefanko, Igor      13 Shy/ Seals           1:41.60    1:25.08
                  41.15     1:25.08 (43.93)
 34 Seaman, Arthur      13 WAC                  1:40.43    1:28.55
                  43.48     1:28.55 (45.07)
 35 Restle, David       14 SMC                  1:31.64    1:29.67
 36 Mannes, David       13 Flying Dolphins      1:55.83    1:40.65
                  46.52     1:40.65 (54.13)
 -- Alfonso, Matthew    13 NY Sharks                 NT         DQ
                  42.73        DQ (1:10.23)

Event 39  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team       1:00.86    1:00.86         20
                  29.03     1:00.86 (31.83)
  2 D'Ambrosia, Janie   15 Agua Swim Team         59.53    1:02.24         17
                  30.56     1:02.24 (31.68)
  3 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team       1:00.34    1:02.28         16
                  30.75     1:02.28 (31.53)
  4 Cosentino, Christi  15 WAC                  1:01.47    1:02.51         15
                  30.76     1:02.51 (31.75)
  5 Willeboordse, Fall  38 Agua Swim Team       1:01.02    1:02.59         14
                  30.65     1:02.59 (31.94)
  6 McNeely, Megan      16 Express Swimming     1:05.44    1:05.50         13
                  32.10     1:05.50 (33.40)
  7 Schiano, Marie      17 WAC                  1:04.15    1:05.62         12
                  32.58     1:05.62 (33.04)
  8 Hryhorowych, Tania  15 Agua Swim Team       1:05.65    1:05.99         11
                  32.55     1:05.99 (33.44)
  9 Sabens, Ginna       15 Pace                 1:05.08    1:06.50          9
                  32.06     1:06.50 (34.44)
 10 Pilacik, Faith      17 NY Sharks            1:08.00    1:06.58          7
                  32.66     1:06.58 (33.92)
 11 Daboudet, Audrey    15 NYCC                 1:05.09    1:06.75          6
                  32.60     1:06.75 (34.15)
 12 Genovese, Kate      15 Express Swimming     1:05.89    1:07.01          5
                  31.94     1:07.01 (35.07)
 13 Truluck, Macy       15 Asa                  1:06.71    1:07.12          4
                  32.85     1:07.12 (34.27)
 14 Lepore, Angela      17 WAC                  1:05.42    1:07.36          3
                  32.98     1:07.36 (34.38)
 15 Safran, Lily        17 Agua Swim Team       1:06.86    1:07.54          2
                  33.42     1:07.54 (34.12)
 16 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks            1:07.03    1:07.64          0.5
                  33.15     1:07.64 (34.49)
 16 Konko, Dayna        16 WAC                  1:04.55    1:07.64          0.5
                  33.11     1:07.64 (34.53)
 18 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team       1:06.50    1:07.83
                  33.17     1:07.83 (34.66)
 19 Smith, Alexis       15 Asa                  1:08.12    1:07.98
                  33.79     1:07.98 (34.19)
 20 South, Raienne      17 Tiburones            1:05.64    1:08.09
                  33.12     1:08.09 (34.97)
 21 Ryan, Sarah         15 Express Swimming     1:09.42    1:09.13
                  34.00     1:09.13 (35.13)
 22 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks            1:09.04    1:09.21
                  33.51     1:09.21 (35.70)
 23 Goldrick, Megan     16 NY Sharks            1:10.64    1:10.05
                  33.75     1:10.05 (36.30)
 24 Chan, Jessica       15 Express Swimming     1:09.10    1:10.18
                  34.54     1:10.18 (35.64)
 25 Creagh, Kristina    17 NY Sharks            1:09.17    1:10.88
                  33.59     1:10.88 (37.29)
 26 Comas, Larisa       16 NY Sharks            1:09.59    1:12.38
                  35.20     1:12.38 (37.18)
 27 Emr, Jackie         17 Tiburones            1:08.76    1:12.63
                  35.52     1:12.63 (37.11)
 28 Cinelli, Keri       15 NY Sharks            1:09.96    1:12.97
                  34.68     1:12.97 (38.29)
 29 Still, Hailey       15 Pace                 1:11.59    1:13.05
                  34.82     1:13.05 (38.23)
 30 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team       1:11.14    1:13.50
                  35.96     1:13.50 (37.54)
 31 Geissler, Cristin   16 WAC                  1:12.46    1:15.57
                  36.08     1:15.57 (39.49)
 32 Merlo, Allison      15 Express Swimming     1:15.52    1:16.05
                  37.23     1:16.05 (38.82)
 33 Geissler, Heather   16 WAC                  1:19.27    1:16.33
                  36.72     1:16.33 (39.61)
 34 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team       1:19.85    1:16.60
                  38.13     1:16.60 (38.47)
 35 Mark, Kelly         16 Express Swimming     1:18.35    1:17.90
                  37.21     1:17.90 (40.69)
 36 Ruane, Nikki        15 WAC                  1:16.68    1:18.19
                  38.68     1:18.19 (39.51)
 37 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     1:18.31    1:18.74
                  38.69     1:18.74 (40.05)
 38 Deraris, Lindsay    15 Express Swimming     1:24.82    1:18.79
                  39.36     1:18.79 (39.43)
 39 Main, Christi       18 Tiburones            1:21.53    1:19.30
                  38.50     1:19.30 (40.80)
 40 Fenn, Amanda        15 WAC                  1:20.97    1:19.83
                  39.44     1:19.83 (40.39)
 41 Maloney, Meghan     16 WAC                  1:21.60    1:20.12
                  39.07     1:20.12 (41.05)
 42 Viola, Lauren       15 NY Sharks            1:19.04    1:20.35
                  39.14     1:20.35 (41.21)
 43 Daly, Sinead        16 HS                   1:16.31    1:20.42
                  39.54     1:20.42 (40.88)
 44 Gibbs, Samantha     15 SMC                  1:21.49    1:21.28
                  39.61     1:21.28 (41.67)
 45 Hansen, Katherine   16 WAC                  1:23.01    1:23.15
                  40.54     1:23.15 (42.61)
 46 Myers, Madeleine    16 Flying Dolphins      1:29.67    1:28.46
                  42.97     1:28.46 (45.49)
 47 Vingerhoets, Maddi  15 Agua Swim Team       1:29.85    1:32.34
                1:32.40         1:32.34 ( )
 48 Ali, Sabrina        15 Flying Dolphins      1:41.30    1:36.58
                  46.78     1:36.58 (49.80)
 -- Alfonso, Kristian   15 NY Sharks            1:21.13         DQ
                1:23.65           DQ (5.58)

Event 40  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team         52.97      55.73         20
                  27.34       55.73 (28.39)
  2 Klevtsov, Yan       15 Agua Swim Team            NT      57.99         17
                  28.15       57.99 (29.84)
  3 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team         58.81      59.26         16
                  28.90       59.26 (30.36)
  4 Meaney, Brad        16 WAC                  1:00.51      59.75         15
                  29.71       59.75 (30.04)
  5 Alaimo, John        18 NY Sharks              59.58      59.77         14
                  29.43       59.77 (30.34)
  6 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team         59.65    1:00.14         13
                  29.93     1:00.14 (30.21)
  7 Caputo, David       17 WAC                  1:05.48    1:01.85         12
                  29.75     1:01.85 (32.10)
  8 Callanan, Kevin     15 Tiburones            1:00.71    1:02.46         11
                  30.22     1:02.46 (32.24)
  9 Kamata, Muneki      15 NYCC                 1:00.82    1:02.75          9
                  30.32     1:02.75 (32.43)
 10 Qama, Eros          19 WAC                  1:01.42    1:03.08          7
                  30.38     1:03.08 (32.70)
 11 Caputo, Daniel      15 WAC                  1:03.57    1:03.11          6
                  30.72     1:03.11 (32.39)
 12 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team       1:06.08    1:03.78          5
                  30.73     1:03.78 (33.05)
 13 Reynoso, BJ         16 Agua Swim Team       1:01.44    1:04.04          4
                  31.46     1:04.04 (32.58)
 14 Burke, Timmy        15 NY Sharks            1:05.14    1:05.06          3
                  31.64     1:05.06 (33.42)
 15 Mason, Daniel       15 Pace                 1:06.89    1:05.16          2
                  31.67     1:05.16 (33.49)
 16 Styles, James       16 WAC                  1:05.56    1:05.31          1
                  31.87     1:05.31 (33.44)
 17 Stanco, Trevor      17 Express Swimming     1:06.31    1:06.65
                  32.15     1:06.65 (34.50)
 18 Malfa, Peter        16 Pace                 1:07.83    1:06.66
                  32.46     1:06.66 (34.20)
 19 Borger, Brian       16 Agua Swim Team       1:08.37    1:06.92
                  33.02     1:06.92 (33.90)
 20 Arias, Luis         17 Agua Swim Team            NT    1:09.70
                  33.44     1:09.70 (36.26)
 21 Ackalotis, Mike     16 WAC                  1:15.78    1:10.11
                  33.43     1:10.11 (36.68)
 22 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals                NT    1:11.11
                  34.69     1:11.11 (36.42)
 23 Morgan, Nicholas    17 Agua Swim Team       1:16.88    1:11.32
                  34.31     1:11.32 (37.01)
 24 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team       1:19.39    1:12.80
                  35.31     1:12.80 (37.49)
 25 Shalmiyev, Emil     17 Agua Swim Team            NT    1:12.92
                  36.11     1:12.92 (36.81)
 26 Rosenbloom, Zach    15 SMC                  1:11.78    1:13.41
                  36.75     1:13.41 (36.66)
 27 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins      1:15.01    1:14.51
                  37.23     1:14.51 (37.28)
 28 Navy, Marc          15 Flying Dolphins      1:13.71    1:15.02
                  36.47     1:15.02 (38.55)
 29 Spade, Mikael       16 Pace                 1:14.53    1:15.62
                  36.64     1:15.62 (38.98)

Event 41  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:36.49  ZONE
        2:42.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team       2:16.64    2:18.67 ZONE    20
                  30.56     1:04.15 (33.59)     1:39.88 (35.73)     2:18.67 (38.79)
  2 Derlath, Erica      14 Express Swimming     2:13.78    2:19.43 ZONE    17
                  30.75     1:06.10 (35.35)     1:43.08 (36.98)     2:19.43 (36.35)
  3 Rudel, Susannah     14 SMC                  2:41.29    2:38.39 SILV    16
                  33.47     1:13.89 (40.42)     1:56.98 (43.09)     2:38.39 (41.41)
  4 Sweeney, Breanne    14 WAC                  2:41.98    2:41.75 SILV    15
                  35.37     1:17.05 (41.68)     2:00.14 (43.09)     2:41.75 (41.61)
  5 Lindelof, Jennifer  14 SMC                       NT    2:45.86         14
                  36.31     1:18.41 (42.10)     2:02.48 (44.07)     2:45.86 (43.38)
  6 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks            2:52.27    2:48.80         13
                  36.09     1:19.42 (43.33)     2:05.84 (46.42)     2:48.80 (42.96)
  7 Maloney, Caitlin    14 WAC                  2:55.56    2:49.89         12
                  37.12     1:20.37 (43.25)     2:04.65 (44.28)     2:49.89 (45.24)

Event 42  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:29.59  ZONE
        2:38.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smith, Kendall      14 Express Swimming     2:21.82    2:22.39 ZONE    20
                  29.96     1:06.21 (36.25)     1:45.03 (38.82)     2:22.39 (37.36)
  2 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming     2:35.00    2:31.22 SILV    17
  3 Caputo, Michael     14 WAC                  2:33.22    2:36.22 SILV    16
                  35.46     1:16.72 (41.26)     1:58.57 (41.85)     2:36.22 (37.65)
  4 Doherty, Zack       13 GAEL                 2:32.17    2:47.42         15
                  34.59     1:16.84 (42.25)     2:02.62 (45.78)     2:47.42 (44.80)
  5 Schneider, Juleon   13 Tiburones                 NT    2:53.78         14
                  36.48     1:22.06 (45.58)     2:09.64 (47.58)     2:53.78 (44.14)
 -- Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team       2:32.36         DQ
                  33.71     1:15.40 (41.69)     1:58.27 (42.87)          DQ (42.18)
 -- Bianco, Phillip     13 HS                   2:42.00         DQ
                  39.94     1:29.55 (49.61)     2:21.62 (52.07)          DQ (50.70)
 -- Foo, James          13 HS                        NT         DQ
                  43.51     1:36.10 (52.59)     2:35.42 (59.32)        DQ (1:00.66)

Event 43  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer  17 Agua Swim Team       2:00.48    2:05.90         20
                  28.70     1:00.52 (31.82)     1:33.14 (32.62)     2:05.90 (32.76)
  2 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team       2:16.34    2:16.82         17
                  30.92     1:05.33 (34.41)     1:40.68 (35.35)     2:16.82 (36.14)
  3 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks            2:18.82    2:18.95         16
                  30.99     1:05.03 (34.04)     1:41.54 (36.51)     2:18.95 (37.41)
  4 Liu, Lucy           17 Agua Swim Team       2:16.79    2:20.37         15
                  31.59     1:06.90 (35.31)     1:43.55 (36.65)     2:20.37 (36.82)
  5 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team       2:20.44    2:20.51         14
                  32.17     1:07.77 (35.60)     1:43.93 (36.16)     2:20.51 (36.58)
  6 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team       2:20.13    2:21.99         13
                  30.54     1:06.16 (35.62)     1:43.79 (37.63)     2:21.99 (38.20)
  7 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team       2:14.23    2:23.45         12
                  31.04     1:07.64 (36.60)     1:45.83 (38.19)     2:23.45 (37.62)
  8 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     2:26.78    2:26.09         11
                  33.18     1:10.49 (37.31)     1:48.17 (37.68)     2:26.09 (37.92)
  9 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team       2:19.32    2:26.63          9
                  32.13     1:08.59 (36.46)     1:47.52 (38.93)     2:26.63 (39.11)
 10 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming     2:23.25    2:27.07          7
                  32.72     1:10.12 (37.40)     1:47.87 (37.75)     2:27.07 (39.20)
 11 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team       2:25.75    2:28.13          6
                  32.56     1:10.64 (38.08)     1:49.20 (38.56)     2:28.13 (38.93)
 12 Ryan, Sarah         15 Express Swimming     2:25.99    2:31.27          5
                  33.55     1:12.39 (38.84)     1:51.72 (39.33)     2:31.27 (39.55)
 13 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team       2:20.71    2:32.57          4
                  31.34     1:09.60 (38.26)     1:50.24 (40.64)     2:32.57 (42.33)
 14 Mark, Kelly         16 Express Swimming     2:35.03    2:34.61          3
                  33.82     1:13.29 (39.47)     1:55.00 (41.71)     2:34.61 (39.61)
 15 Hill, Kelly         16 Pace                 2:35.56    2:35.88          2
                  34.39     1:14.07 (39.68)     1:54.37 (40.30)     2:35.88 (41.51)
 16 Viola, Lauren       15 NY Sharks            2:51.99    2:38.84          1
                  35.57     1:16.05 (40.48)     1:57.59 (41.54)     2:38.84 (41.25)
 17 Ruane, Nikki        15 WAC                  2:53.19    2:57.64
                  37.70     1:23.80 (46.10)     2:11.42 (47.62)     2:57.64 (46.22)

Event 44  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Qama, Eros          19 WAC                  2:01.11    2:04.56         20
                  28.33     1:00.09 (31.76)     1:31.94 (31.85)     2:04.56 (32.62)
  2 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team       2:05.84    2:07.47         17
                  28.70     1:01.34 (32.64)     1:34.60 (33.26)     2:07.47 (32.87)
  3 Karabanov, Yeugene  15 Shy/ Seals           2:16.62    2:08.15         16
                  27.50       59.10 (31.60)     1:32.85 (33.75)     2:08.15 (35.30)
  4 Liang, Truman       15 Agua Swim Team       2:08.00    2:09.30         15
                  28.32     1:01.82 (33.50)     1:36.22 (34.40)     2:09.30 (33.08)
  5 Stathopoulos, Cary  16 Agua Swim Team       2:09.04    2:17.23         14
                  29.65     1:04.76 (35.11)     1:41.14 (36.38)     2:17.23 (36.09)
  6 Kopot, Andrey       16 Agua Swim Team       2:22.22    2:23.79         13
                  30.77     1:08.22 (37.45)     1:47.42 (39.20)     2:23.79 (36.37)
  7 Lavery, Erik        15 NY Sharks            2:27.97    2:26.18         12
                  32.18     1:08.85 (36.67)     1:47.34 (38.49)     2:26.18 (38.84)
  8 Mason, Daniel       15 Pace                 2:45.00    2:26.60         11
                  31.09     1:06.85 (35.76)     1:46.01 (39.16)     2:26.60 (40.59)
  9 Castellano, Joseph  15 WAC                  2:15.44    2:29.28          9
                  31.62     1:09.80 (38.18)     1:50.44 (40.64)     2:29.28 (38.84)
 10 Alvarino, Anthony   16 WAC                  2:42.23    2:31.97          7
                  32.97     1:10.91 (37.94)     1:51.02 (40.11)     2:31.97 (40.95)
 11 Smith, Danny        17 WAC                  2:25.56    2:37.85          6
                  31.86     1:11.74 (39.88)     1:54.39 (42.65)     2:37.85 (43.46)
 12 Burke, Timmy        15 NY Sharks            3:00.54    2:44.50          5
                  33.69     1:15.09 (41.40)     1:59.39 (44.30)     2:44.50 (45.11)
 -- Chornyy, Valeriy    17 Agua Swim Team            NT         DQ
                  29.68     1:03.35 (33.67)     1:45.09 (41.74)          DQ (54.86)

Event 45  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZONE
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili        13 Agua Swim Team         55.29      55.88 ZONE    20
                  26.44       55.88 (29.44)
  2 Bodnar, Katharine   14 Agua Swim Team         55.84      56.76 ZONE    17
                  27.55       56.76 (29.21)
  3 Bolander, Katie     14 Agua Swim Team         56.35      57.30 ZONE    16
                  27.85       57.30 (29.45)
  4 Rudel, Susannah     14 SMC                    58.33      57.52 ZONE    15
                  27.87       57.52 (29.65)
  5 Moore, Jhanna       14 Agua Swim Team         58.08      57.88 ZONE    14
                  28.13       57.88 (29.75)
  6 Derlath, Erica      14 Express Swimming       56.68      57.93 ZONE    13
                  28.23       57.93 (29.70)
  7 Baker, Meghan       13 GAEL                   57.64      58.00 ZONE    12
  8 Sweeney, Breanne    14 WAC                    57.89      58.05 ZONE    11
                  28.51       58.05 (29.54)
  9 Mannix, Gina        13 GAEL                   58.81      59.21 SILV     9
                  28.86       59.21 (30.35)
 10 McDonough, Maureen  14 WAC                    58.98      59.48 SILV     7
 11 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals             59.31      59.70 SILV     6
                  29.09       59.70 (30.61)
 12 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team       1:00.46      59.77 SILV     5
                  29.80       59.77 (29.97)
 13 Siegel, Erika       14 Agua Swim Team         57.92    1:00.05 SILV     4
                  28.70     1:00.05 (31.35)
 14 Dwyer, Brianne      13 Express Swimming       58.86    1:00.44 SILV     3
                  29.00     1:00.44 (31.44)
 15 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team       1:00.21    1:00.67 SILV     2
                  28.96     1:00.67 (31.71)
 16 Shockness, Jasmine  14 Express Swimming       59.70    1:00.72 SILV     1
                  29.46     1:00.72 (31.26)
 17 Fritsch, Kristina   13 HS                     58.26    1:01.06 SILV
                  29.39     1:01.06 (31.67)
 18 Braca, Gianna       13 Pace                 1:00.67    1:01.07 SILV
                  29.36     1:01.07 (31.71)
 19 Pampillonio, Jenni  14 Pace                 1:01.37    1:01.83 SILV
                  30.02     1:01.83 (31.81)
 20 Hartford, Laura     14 Express Swimming     1:00.99    1:01.95 SILV
                  29.92     1:01.95 (32.03)
 21 Reis, Dani          13 Agua Swim Team       1:01.43    1:01.99 SILV
                  30.20     1:01.99 (31.79)
 22 Nolan, Courtney     14 HS                   1:01.79    1:02.02 SILV
                  30.45     1:02.02 (31.57)
 23 McNally, Elise      14 GAEL                 1:01.43    1:03.09 SILV
                  30.38     1:03.09 (32.71)
 24 Patton, Colleen     13 Express Swimming     1:03.98    1:03.21 SILV
                  30.62     1:03.21 (32.59)
 25 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming     1:02.13    1:03.30 SILV
                  30.73     1:03.30 (32.57)
 26 Laitman, Caroline   13 Pace                 1:03.56    1:03.34 SILV
                  30.58     1:03.34 (32.76)
 27 Verrilli, Jeanne    14 WAC                    31.14    1:03.41 SILV
                  29.87     1:03.41 (33.54)
 28 Lange, Kristen      14 NY Sharks            1:02.33    1:03.44 SILV
                  30.61     1:03.44 (32.83)
 29 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks            1:02.82    1:03.47 SILV
                  31.19     1:03.47 (32.28)
 30 Spade, Ariel        14 Pace                 1:02.96    1:03.55 SILV
                  31.02     1:03.55 (32.53)
 31 Kupferberg, Sarah   14 Express Swimming     1:03.13    1:03.61 SILV
                  30.91     1:03.61 (32.70)
 32 Gavin, Patricia     14 WAC                  1:05.73    1:03.80 SILV
                  30.51     1:03.80 (33.29)
 33 Brown, Brittany     14 GAEL                 1:03.23    1:03.92 SILV
 34 Ialenti, Caitlin    14 Express Swimming     1:03.70    1:03.93 SILV
                  30.92     1:03.93 (33.01)
 35 Purcell, Kelsey     14 Agua Swim Team       1:03.80    1:04.09 SILV
                  31.30     1:04.09 (32.79)
 36 Roberts, Hilary     14 Agua Swim Team         59.21    1:04.15 SILV
                  30.46     1:04.15 (33.69)
 37 Rubin, Ada          14 Agua Swim Team       1:03.42    1:04.37 SILV
                  31.12     1:04.37 (33.25)
 38 Yildirim, Nesli     13 Agua Swim Team       1:07.47    1:05.32 SILV
                  31.51     1:05.32 (33.81)
 39 Thermos, Christian  13 WAC                  1:04.67    1:06.07 SILV
                  32.02     1:06.07 (34.05)
 40 Erickson, Abigayle  13 Agua Swim Team       1:04.64    1:06.30
                  32.24     1:06.30 (34.06)
 41 Seker, Celine       13 Agua Swim Team       1:05.91    1:06.64
 42 Baiano, Cassandra   14 SMC                  1:03.54    1:06.99
                  32.17     1:06.99 (34.82)
 43 Pifalo, Jessica     14 WAC                  1:05.12    1:07.86
                  32.27     1:07.86 (35.59)
 44 Romano, Laura       14 HS                   1:08.25    1:09.07
                  32.36     1:09.07 (36.71)
 45 Heldman, Emily      14 Tiburones            1:11.62    1:09.23
                  33.16     1:09.23 (36.07)
 46 Knapp, Erin         14 Pace                 1:07.46    1:09.27
                  32.78     1:09.27 (36.49)
 47 Macready, Justine   13 HS                   1:10.07    1:09.28
                  33.12     1:09.28 (36.16)
 48 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team       1:08.07    1:09.64
                  33.98     1:09.64 (35.66)
 49 McDermott, Kara     13 Express Swimming     1:10.23    1:09.68
                  33.83     1:09.68 (35.85)
 50 Alameda, Maria      13 HS                   1:09.51    1:09.74
                  33.00     1:09.74 (36.74)
 51 Burke, Heather      13 NY Sharks            1:11.66    1:10.01
 52 Connors, Eileen     13 WAC                  1:10.46    1:10.93
                  32.91     1:10.93 (38.02)
 53 Reyes, Lorraine     13 HS                   1:10.77    1:11.11
                  34.77     1:11.11 (36.34)
 54 Piskin, Tori        13 Agua Swim Team       1:11.62    1:11.25
                  34.74     1:11.25 (36.51)
 55 Malhotra, Gayatri   13 NYCC                 1:12.83    1:11.54
 56 Seaboldt, Mariah    13 SMC                  1:17.23    1:14.84
 57 Georgescu, Mary     13 Agua Swim Team       1:18.98    1:15.56
 58 Curro, Emily        13 SMC                  1:14.38    1:15.67
 59 Callanan, Danielle  14 Tiburones            1:15.36    1:16.41
 60 Bilogoubka, Liliya  13 Flying Dolphins      1:20.81    1:19.86
 61 Potolsky, Elizabet  13 Flying Dolphins      1:19.57    1:21.73
 62 Goodwin, Lauren     14 WAC                  1:25.45    1:21.90
                  38.92     1:21.90 (42.98)
 63 Shi, Lucy           13 Agua Swim Team       1:20.49    1:23.98
 64 Pirog, Sophia       13 Agua Swim Team       1:20.29    1:26.25
 65 Lindsell, Hannah    13 ASST                 1:33.55    1:26.51
                  40.34     1:26.51 (46.17)

Event 46  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.99  ZONE
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ahern, Michael      14 Express Swimming       50.90      52.05 ZONE    20
                  25.30       52.05 (26.75)
  2 Smith, Kendall      14 Express Swimming       51.98      54.30 ZONE    17
                  25.96       54.30 (28.34)
  3 Gleason, David      14 Agua Swim Team         54.67      56.09 SILV    16
                  26.26       56.09 (29.83)
  4 Alejandro, Steffen  13 Agua Swim Team         56.88      56.13 SILV    15
                  27.97       56.13 (28.16)
  5 Sinche, Cristian    14 NYCC                   55.90      56.19 SILV    14
                  27.17       56.19 (29.02)
  6 Koyama, Hiro        14 Pace                   57.90      56.88 SILV    13
                  27.74       56.88 (29.14)
  7 Martinez-White, Na  14 Agua Swim Team         55.64      57.22 SILV    12
  8 Matura, Alex        13 Shy/ Seals             56.58      58.06 SILV    11
                  27.55       58.06 (30.51)
  9 Carlon, Timothy     13 Agua Swim Team         58.01      58.21 SILV     9
                  27.77       58.21 (30.44)
 10 Carrington, Adam    13 Agua Swim Team         58.54      58.24 SILV     7
                  28.38       58.24 (29.86)
 11 Zorgman, Willem     13 Pace                   58.03      59.05 SILV     6
                  28.27       59.05 (30.78)
 12 Caputo, Michael     14 WAC                    58.11      59.12 SILV     5
 13 Derlath, Jonathan   13 Express Swimming       55.81      59.23 SILV     4
                  28.56       59.23 (30.67)
 14 Jasinski, Brian     14 Express Swimming     1:01.54      59.46 SILV     3
                  28.55       59.46 (30.91)
 15 Raczynski, Joseph   13 Agua Swim Team         58.38      59.69 SILV     2
                  28.46       59.69 (31.23)
 16 Wismer, Richard     14 WAC                  1:03.96    1:00.54 SILV     1
                  29.46     1:00.54 (31.08)
 17 Goltyapin, Nick     14 Shy/ Seals           1:01.34    1:01.00 SILV
 18 Graziano, Matthew   14 WAC                  1:03.94    1:01.16 SILV
                  29.04     1:01.16 (32.12)
 19 Segars, Jonathan    14 Tiburones            1:00.23    1:01.17 SILV
                  28.93     1:01.17 (32.24)
 20 Doherty, Zack       13 GAEL                   59.31    1:01.24 SILV
                  29.22     1:01.24 (32.02)
 21 Dentchev, Theophil  14 NYCC                 1:01.68    1:02.65
                  30.08     1:02.65 (32.57)
 22 Schneider, Juleon   13 Tiburones            1:02.10    1:02.97
                  30.73     1:02.97 (32.24)
 23 Han, Christopher    14 Flying Dolphins      1:02.46    1:03.29
                  29.71     1:03.29 (33.58)
 24 Shimunov, Meir      13 Shy/ Seals           1:06.54    1:03.53
                  30.49     1:03.53 (33.04)
 25 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals           1:03.00    1:03.82
                  31.10     1:03.82 (32.72)
 26 Mariano, Collin     13 Pace                 1:00.66    1:04.04
                  31.44     1:04.04 (32.60)
 27 Doh, Christopher    13 Pace                 1:05.41    1:04.78
                  30.76     1:04.78 (34.02)
 28 Battisti, Marc      14 Express Swimming     1:10.40    1:05.19
                  31.39     1:05.19 (33.80)
 29 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals           1:04.49    1:05.25
                  30.73     1:05.25 (34.52)
 30 Restle, David       14 SMC                  1:08.84    1:05.31
 31 Visconti, Michael   14 Express Swimming     1:05.12    1:05.66
                  31.82     1:05.66 (33.84)
 32 Novicov, Nicita     13 Shy/ Seals           1:07.38    1:05.87
                  31.56     1:05.87 (34.31)
 33 Nikic, Marko        13 Pace                 1:03.77    1:06.51
 34 Parish, Sam         14 SMC                  1:06.50    1:07.68
 35 Staropoli, JP       13 Pace                 1:06.96    1:07.79
                  32.00     1:07.79 (35.79)
 36 Schnog, Sam         13 Pace                 1:06.64    1:08.83
                  31.78     1:08.83 (37.05)
 37 Skotnicki, Martyn   14 Agua Swim Team       1:06.11    1:08.96
                  32.69     1:08.96 (36.27)
 38 Bianco, Phillip     13 HS                   1:06.53    1:09.04
                  32.33     1:09.04 (36.71)
 39 Foo, James          13 HS                   1:08.33    1:09.57
                  32.84     1:09.57 (36.73)
 40 Derevenda, Tadeush  14 Shy/ Seals           1:10.74    1:10.30
                  32.74     1:10.30 (37.56)
 41 Seaman, Arthur      13 WAC                  1:20.08    1:13.99
                  34.35     1:13.99 (39.64)
 42 Alfonso, Matthew    13 NY Sharks            1:12.60    1:14.28
                  35.87     1:14.28 (38.41)
 43 Mannes, David       13 Flying Dolphins      1:15.17    1:15.65
                  35.79     1:15.65 (39.86)
 44 Stefanko, Igor      13 Shy/ Seals           1:21.23    1:21.43
                  38.14     1:21.43 (43.29)
 -- Lazar, Andre        14 Flying Dolphins      1:06.97         DQ
                  29.94          DQ (32.47)

Event 47  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren     17 Asa                    52.73      53.06         20
                  25.42       53.06 (27.64)
  2 Illescas, Jennifer  17 Agua Swim Team         50.61      53.09         17
                  26.01       53.09 (27.08)
  3 Willeboordse, Fall  38 Agua Swim Team         53.15      54.93         16
                  26.09       54.93 (28.84)
  4 Dwyer, Shannon      16 Express Swimming       54.38      55.02         15
                  26.48       55.02 (28.54)
  5 Lepore, Angela      17 WAC                    54.46      55.78         14
                  26.90       55.78 (28.88)
  6 Genovese, Kate      15 Express Swimming       55.90      55.90         13
                  26.87       55.90 (29.03)
  7 Koerner, Eleanor    17 Tiburones              56.64      55.97         12
                  27.03       55.97 (28.94)
  8 D'Ambrosia, Janie   15 Agua Swim Team         55.31      56.48         11
                  26.94       56.48 (29.54)
  9 Daboudet, Audrey    15 NYCC                   54.93      56.57          9
                  27.17       56.57 (29.40)
 10 Clemens, Alison     16 Agua Swim Team         52.46      56.78          7
                  27.14       56.78 (29.64)
 11 Dwyer, Caitlin      16 Express Swimming       55.41      57.16          6
                  27.54       57.16 (29.62)
 12 O'Keefe, Megan      17 NY Sharks              57.09      57.22          5
 13 Healey, Vivian      16 Agua Swim Team         53.44      57.26          4
                  27.79       57.26 (29.47)
 14 Smith, Alexis       15 Asa                    56.85      57.34          3
                  27.56       57.34 (29.78)
 15 Lehner, Eliza       16 Agua Swim Team         57.53      57.36          2
                  27.80       57.36 (29.56)
 16 Sullivan, Ellen     16 Express Swimming       56.06      57.44          1
                  27.81       57.44 (29.63)
 17 Doolittle, Lauren   16 NY Sharks              57.08      57.45
 18 Ryan, Sarah         15 Express Swimming       56.86      57.56
 19 Schiano, Marie      17 WAC                    55.89      57.63
                  27.69       57.63 (29.94)
 20 Sabens, Ginna       15 Pace                   57.29      57.74
 20 Hartford, Catherin  17 Express Swimming       56.90      57.74
 22 Goldrick, Megan     16 NY Sharks            1:00.09      58.02
 23 Creagh, Kristina    17 NY Sharks              58.17      58.24
                  28.22       58.24 (30.02)
 24 Lee, Katherine      15 Agua Swim Team         57.74      58.56
                  28.54       58.56 (30.02)
 25 Balder, Jaclyn      15 Express Swimming       57.35      58.66
 26 Pilacik, Faith      17 NY Sharks              59.43      58.68
 27 Truluck, Macy       15 Asa                    57.96      58.92
                  28.32       58.92 (30.60)
 28 McNeely, Megan      16 Express Swimming       58.52      59.42
                  28.97       59.42 (30.45)
 29 Konko, Dayna        16 WAC                    57.38      59.60
 30 Chan, Jessica       15 Express Swimming     1:00.03      59.61
 31 Cosentino, Christi  15 WAC                    59.01      59.98
 32 Comas, Larisa       16 NY Sharks              58.99    1:00.07
                  29.39     1:00.07 (30.68)
 33 Emr, Jackie         17 Tiburones              58.09    1:00.48
                  29.34     1:00.48 (31.14)
 34 Lewandowski, Dorot  15 Agua Swim Team         57.40    1:00.92
                  28.95     1:00.92 (31.97)
 35 Still, Hailey       15 Pace                   59.47    1:01.11
 36 Safran, Lily        17 Agua Swim Team         58.39    1:01.19
                  29.60     1:01.19 (31.59)
 37 Holleran, Michelle  16 Express Swimming     1:00.96    1:01.26
                  29.56     1:01.26 (31.70)
 38 Mark, Kelly         16 Express Swimming     1:01.90    1:01.27
                  29.32     1:01.27 (31.95)
 39 Miller, Mollie      17 Agua Swim Team       1:02.19    1:02.01
                  32.46     1:02.01 (29.55)
 40 South, Raienne      17 Tiburones              58.80    1:02.04
                  29.89     1:02.04 (32.15)
 41 Miller, Sydney      15 Agua Swim Team         58.23    1:02.05
                  29.71     1:02.05 (32.34)
 42 Pirog, Francesca    16 Agua Swim Team       1:00.72    1:02.70
                  29.99     1:02.70 (32.71)
 43 Cinelli, Keri       15 NY Sharks              59.99    1:02.80
 44 Crean, Norah        16 Asa                  1:03.27    1:03.15
                  30.93     1:03.15 (32.22)
 45 Wallack, Mary       48 Asa                  1:04.98    1:03.54
                  30.19     1:03.54 (33.35)
 46 Main, Christi       18 Tiburones            1:05.24    1:03.70
                  30.57     1:03.70 (33.13)
 47 Geissler, Cristin   16 WAC                  1:02.38    1:03.77
                  31.15     1:03.77 (32.62)
 48 Merlo, Allison      15 Express Swimming     1:05.88    1:04.03
                  30.34     1:04.03 (33.69)
 49 Geissler, Heather   16 WAC                  1:02.82    1:04.16
                  31.17     1:04.16 (32.99)
 50 Segars, Laura       16 Tiburones            1:05.51    1:05.02
                  30.94     1:05.02 (34.08)
 51 Tannenbaum, Sarah   17 Agua Swim Team       1:00.38    1:05.15
 52 Alfonso, Kristian   15 NY Sharks            1:09.46    1:06.18
                  30.62     1:06.18 (35.56)
 53 Servello, Meghan    16 NY Sharks            1:06.45    1:07.33
                  33.06     1:07.33 (34.27)
 54 Daly, Sinead        16 HS                   1:05.47    1:07.61
                  32.01     1:07.61 (35.60)
 55 Scarnati, Jennifer  15 Express Swimming     1:09.66    1:08.40
                  33.40     1:08.40 (35.00)
 56 O'Connell, Caitlin  16 Agua Swim Team       1:07.09    1:08.48
                  33.16     1:08.48 (35.32)
 57 Lewin, Courtney     15 NY Sharks            1:08.30    1:08.59
                  31.90     1:08.59 (36.69)
 58 Deraris, Lindsay    15 Express Swimming     1:08.20    1:08.84
                  33.77     1:08.84 (35.07)
 59 Ruane, Nikki        15 WAC                  1:03.88    1:10.47
                  33.13     1:10.47 (37.34)
 60 Gibbs, Samantha     15 SMC                  1:08.13    1:12.58
                  33.99     1:12.58 (38.59)
 61 Myers, Madeleine    16 Flying Dolphins      1:09.63    1:12.92
                  34.35     1:12.92 (38.57)
 62 Dinkel, Emily       15 HS                   1:09.89    1:12.93
                  35.74     1:12.93 (37.19)
 63 Vingerhoets, Maddi  15 Agua Swim Team       1:13.60    1:13.70
                  35.61     1:13.70 (38.09)
 64 Storti, Colette     17 Pace                 1:13.79    1:19.26
                  37.24     1:19.26 (42.02)
 65 Ali, Sabrina        15 Flying Dolphins      1:21.69    1:20.46
                  37.48     1:20.46 (42.98)

Event 48  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton   18 Agua Swim Team         46.90      47.31         20
                  23.00       47.31 (24.31)
  2 Liang, Truman       15 Agua Swim Team         48.00      49.11         17
                  23.50       49.11 (25.61)
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks              50.73      49.89         16
                  24.06       49.89 (25.83)
  4 Hagerty, Edward     20 Agua Swim Team         50.30      50.14         15
                  23.99       50.14 (26.15)
  5 Meaney, Brad        16 WAC                    51.80      51.18         14
                  24.82       51.18 (26.36)
  6 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals             52.39      51.55         13
                  24.79       51.55 (26.76)
  7 Caputo, Daniel      15 WAC                    51.90      52.28         12
                  25.00       52.28 (27.28)
  8 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals             51.81      52.38         11
                  24.96       52.38 (27.42)
  9 Qama, Eros          19 WAC                    51.80      52.52          9
                  24.89       52.52 (27.63)
 10 Reynoso, BJ         16 Agua Swim Team         51.72      52.60          7
                  25.11       52.60 (27.49)
 11 Caputo, David       17 WAC                    51.69      53.10          6
                  25.07       53.10 (28.03)
 12 Stanco, Trevor      17 Express Swimming       51.66      53.45          5
                  25.49       53.45 (27.96)
 13 Karabanov, Yeugene  15 Shy/ Seals             54.61      53.53          4
                  25.56       53.53 (27.97)
 14 Chornyy, Valeriy    17 Agua Swim Team         53.31      53.67          3
                  25.85       53.67 (27.82)
 15 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team         52.80      53.86          2
                  25.99       53.86 (27.87)
 16 Mason, Daniel       15 Pace                   54.80      54.23          1
                  26.46       54.23 (27.77)
 17 Rueda, Andres       17 Agua Swim Team         56.87      54.49
                  26.46       54.49 (28.03)
 18 Morgan, Nicholas    17 Agua Swim Team         54.84      54.65
                  26.53       54.65 (28.12)
 19 Maynard, Phil       15 Agua Swim Team         53.51      54.79
                  26.69       54.79 (28.10)
 20 Callanan, Kevin     15 Tiburones              52.79      54.86
                  26.12       54.86 (28.74)
 21 Burke, Timmy        15 NY Sharks              56.55      55.53
                  26.76       55.53 (28.77)
 22 Smith, Danny        17 WAC                    56.12      55.66
                  26.06       55.66 (29.60)
 22 Styles, James       16 WAC                    55.21      55.66
                  26.96       55.66 (28.70)
 24 Liu, Thomas         17 WAC                    56.02      55.83
                  26.13       55.83 (29.70)
 25 Lavery, Erik        15 NY Sharks              56.55      56.02
                  27.26       56.02 (28.76)
 26 Spade, Mikael       16 Pace                   54.83      56.60
                  26.98       56.60 (29.62)
 27 Alvarino, Anthony   16 WAC                    58.52      56.75
                  27.53       56.75 (29.22)
 28 Borger, Brian       16 Agua Swim Team         57.11      56.77
                  27.14       56.77 (29.63)
 29 Arias, Luis         17 Agua Swim Team         56.84      56.85
                  26.81       56.85 (30.04)
 30 Klevtsov, Yan       15 Agua Swim Team         55.92      57.10
                  26.74       57.10 (30.36)
 31 Perez, Edgar        25 NY Sharks              56.55      57.24
                  26.84       57.24 (30.40)
 32 Ackalotis, Mike     16 WAC                    57.32      57.64
                  27.60       57.64 (30.04)
 33 Castellano, Joseph  15 WAC                    52.12      57.85
                  26.85       57.85 (31.00)
 34 Shalmiyev, Emil     17 Agua Swim Team         59.06      57.89
                  27.27       57.89 (30.62)
 35 Travieso, Alec      15 Agua Swim Team         57.92      58.16
                  27.36       58.16 (30.80)
 36 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals           1:01.67    1:00.50
                  29.49     1:00.50 (31.01)
 37 Carlucci, Evan      15 Flying Dolphins        59.77    1:00.79
                  29.40     1:00.79 (31.39)
 38 Navy, Marc          15 Flying Dolphins      1:00.65    1:02.30
                  30.05     1:02.30 (32.25)
 39 Rosenbloom, Zach    15 SMC                  1:02.64    1:02.39
                  30.23     1:02.39 (32.16)
 40 Charpie, Timothy    18 ASST                 1:05.48    1:05.30
                  32.39     1:05.30 (32.91)

Event 49  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:54.79  ZONE
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia            9 Agua Swim Team       2:41.43    2:34.35 ZONE    20
                  32.87     1:13.20 (40.33)     2:00.25 (47.05)     2:34.35 (34.10)
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming     2:36.74    2:34.71 ZONE    17
                  31.95     1:11.68 (39.73)     1:57.99 (46.31)     2:34.71 (36.72)
  3 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team       2:41.49    2:42.99 ZONE    16
                  35.52     1:16.11 (40.59)     2:04.53 (48.42)     2:42.99 (38.46)
  4 Francis, Casey       9 Express Swimming     3:16.64    2:51.57 ZONE    15
                  38.23     1:21.50 (43.27)     2:13.93 (52.43)     2:51.57 (37.64)
  5 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team       2:56.88    2:52.40 ZONE    14
                  39.97     1:23.32 (43.35)     2:11.93 (48.61)     2:52.40 (40.47)
  6 Chen, Lillian       10 Express Swimming     3:01.80    2:56.05 SILV    13
  7 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team            NT    2:58.18 SILV    12
                  38.92     1:25.06 (46.14)     2:15.63 (50.57)     2:58.18 (42.55)
  8 Hargraves, Kelly    10 Pace                 3:04.60    2:58.47 SILV    11
                  38.96     1:25.36 (46.40)     2:19.44 (54.08)     2:58.47 (39.03)
  9 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming     3:04.14    2:58.66 SILV     9
                  40.59     1:25.43 (44.84)     2:20.74 (55.31)     2:58.66 (37.92)
 10 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team       3:07.50    3:05.44 SILV     7
                1:28.32                             2:21.90 ( )     3:05.44 (43.54)
 11 Case, Olivia        10 Agua Swim Team       3:11.36    3:06.47 SILV     6
                  43.53     1:30.15 (46.62)     2:20.99 (50.84)     3:06.47 (45.48)
 12 Boccia, Lindsay     10 WAC                  2:55.59    3:06.95 SILV     5
                  44.40     1:31.04 (46.64)     2:26.97 (55.93)     3:06.95 (39.98)
 13 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team            NT    3:08.50 SILV     4
                  41.56     1:27.08 (45.52)     2:21.96 (54.88)     3:08.50 (46.54)
 14 Young, Kayla        10 Express Swimming     3:09.33    3:09.31 SILV     3
                  41.64     1:30.17 (48.53)     2:26.40 (56.23)     3:09.31 (42.91)
 15 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming          NT    3:11.11 SILV     2
                  43.00     1:31.80 (48.80)     2:27.64 (55.84)     3:11.11 (43.47)
 16 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team            NT    3:16.95 SILV     1
                  44.16     1:35.85 (51.69)     2:30.75 (54.90)     3:16.95 (46.20)
 17 Lanham, Erika       10 WAC                  3:15.45    3:18.71 SILV
                  47.66     1:32.76 (45.10)   2:33.93 (1:01.17)     3:18.71 (44.78)
 18 Leffler, Magna      10 NY Sharks            3:21.95    3:19.37 SILV
                  50.05     1:42.25 (52.20)     2:38.54 (56.29)     3:19.37 (40.83)
 19 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins      3:14.69    3:20.27
 20 Cannatella, Katie   10 Express Swimming     3:30.00    3:25.01
                  48.07     1:42.16 (54.09)     2:39.66 (57.50)     3:25.01 (45.35)
 21 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team            NT    3:28.14
                  47.59     1:37.24 (49.65)   2:38.25 (1:01.01)     3:28.14 (49.89)
 22 Zilberman, Stephan  10 Shy/ Seals                NT    3:32.77
 23 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team            NT    3:43.54
                  45.92     1:43.54 (57.62)   2:55.80 (1:12.26)     3:43.54 (47.74)
 -- Kennedy, Calla      10 NYCC                 3:02.60         DQ
                  46.27     1:31.03 (44.76)     2:22.65 (51.62)          DQ (39.84)
 -- Pinder, Juno        10 GAEL                 3:12.43         DQ
                  45.23     1:31.92 (46.69)     2:27.46 (55.54)          DQ (44.61)
 -- Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team            NT         DQ
                  55.08   1:55.30 (1:00.22)   2:56.55 (1:01.25)          DQ (46.85)
 -- Landes, Hannah      10 Flying Dolphins      3:37.89         DQ
                  50.62     1:39.41 (48.79)   2:47.44 (1:08.03)          DQ (50.07)

Event 50  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:54.39  ZONE
        2:59.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team       2:58.36    2:44.05 ZONE    20
                  33.51     1:20.43 (46.92)     2:05.92 (45.49)     2:44.05 (38.13)
  2 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team            NT    2:47.04 ZONE    17
                  34.44     1:15.54 (41.10)     2:07.85 (52.31)     2:47.04 (39.19)
  3 Ling, Kevin         10 Express Swimming     2:53.84    2:51.27 ZONE    16
                  38.21     1:22.84 (44.63)     2:12.78 (49.94)     2:51.27 (38.49)
  4 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team       3:23.02    2:55.08 JO      15
                  40.20     1:28.71 (48.51)     2:17.52 (48.81)     2:55.08 (37.56)
  5 Miller, Bayard       9 Asa                  3:04.07    2:56.08 JO      14
                  39.16     1:28.68 (49.52)     2:18.67 (49.99)     2:56.08 (37.41)
  6 Mu, Nicholas         8 Express Swimming     3:00.74    2:56.40 JO      13
                  40.97     1:25.63 (44.66)     2:16.43 (50.80)     2:56.40 (39.97)
  7 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals                NT    2:57.16 JO      12
                  43.94     1:25.88 (41.94)     2:14.57 (48.69)     2:57.16 (42.59)
  8 Ke, Richard         10 Express Swimming     3:01.54    2:58.59 JO      11
                  39.40     1:25.35 (45.95)     2:16.89 (51.54)     2:58.59 (41.70)
  9 Rueda, Diego         9 Agua Swim Team       3:06.46    3:00.38 SILV     9
                  39.46     1:25.91 (46.45)     2:18.88 (52.97)     3:00.38 (41.50)
 10 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team       3:02.22    3:04.87 SILV     7
                  41.11     1:26.39 (45.28)     2:23.50 (57.11)     3:04.87 (41.37)
 11 Vander, David       10 Shy/ Seals                NT    3:11.73 SILV     6
                  47.35     1:37.12 (49.77)     2:29.96 (52.84)     3:11.73 (41.77)
 12 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team       3:48.11    3:12.21 SILV     5
                  44.79     1:35.11 (50.32)     2:29.11 (54.00)     3:12.21 (43.10)
 13 Qian, Andrew         9 Tiburones            3:21.86    3:13.33 SILV     4
                  44.11     1:34.89 (50.78)     2:30.20 (55.31)     3:13.33 (43.13)
 14 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks            3:06.87    3:14.12 SILV     3
                  43.11     1:34.86 (51.75)     2:31.49 (56.63)     3:14.12 (42.63)
 15 Smidt, David        10 Shy/ Seals                NT    3:29.14          2
                  46.48     1:38.17 (51.69)   2:39.36 (1:01.19)     3:29.14 (49.78)
 16 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins      3:34.47    3:42.66          1
                  56.98   2:00.88 (1:03.90)     2:56.72 (55.84)     3:42.66 (45.94)
 -- Torres, Juan         9 Flying Dolphins      3:21.34         DQ
                  46.08     1:38.59 (52.51)     2:38.41 (59.82)          DQ (40.36)
 -- Funaro, Danny        9 HS                   3:39.00         DQ
                  50.03     1:42.07 (52.04)   2:50.01 (1:07.94)          DQ (47.81)
 -- Lyba, Aleksander    10 Shy/ Seals                NT         DQ
                  43.24     1:29.62 (46.38)     2:23.64 (54.02)          DQ (43.13)

Event 51  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.49  ZONE
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team       2:26.50    2:27.41 ZONE    20
                  31.72     1:08.51 (36.79)     1:53.67 (45.16)     2:27.41 (33.74)
  2 Mu, Isabella        11 Express Swimming     2:34.92    2:29.84 JO      17
                  34.74     1:12.27 (37.53)     1:56.09 (43.82)     2:29.84 (33.75)
  3 Cheng, Emily        12 Express Swimming     2:31.00    2:31.27 JO      16
                  34.23     1:11.18 (36.95)     1:55.52 (44.34)     2:31.27 (35.75)
  4 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team       2:35.88    2:31.53 JO      15
                  34.54     1:12.40 (37.86)     1:58.72 (46.32)     2:31.53 (32.81)
  5 Flower, Lauren      12 Pace                 2:34.60    2:33.62 SILV    14
                  33.55     1:15.11 (41.56)     1:58.43 (43.32)     2:33.62 (35.19)
  6 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones            2:39.61    2:34.47 SILV    13
                  33.48     1:11.91 (38.43)     1:58.94 (47.03)     2:34.47 (35.53)
  7 Kwa, Adelene        12 Agua Swim Team       2:36.59    2:36.65 SILV    12
                  36.84     1:15.18 (38.34)     2:00.94 (45.76)     2:36.65 (35.71)
  8 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming     2:40.21    2:37.27 SILV    11
                  36.74     1:15.51 (38.77)     2:01.93 (46.42)     2:37.27 (35.34)
  9 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming     2:40.25    2:37.75 SILV     9
                  33.82     1:15.56 (41.74)     2:02.30 (46.74)     2:37.75 (35.45)
 10 Groccia, Adrienne   11 GAEL                 2:39.38    2:38.53 SILV     7
                  34.73     1:17.28 (42.55)     2:02.75 (45.47)     2:38.53 (35.78)
 11 Rookwood, Shakiray  12 HS                   2:43.26    2:38.94 SILV     6
                  33.57     1:11.74 (38.17)     2:01.84 (50.10)     2:38.94 (37.10)
 12 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team       2:50.14    2:40.45 SILV     5
                  34.03     1:12.63 (38.60)     2:03.92 (51.29)     2:40.45 (36.53)
 13 Graham, Caitlin     12 Express Swimming     2:46.64    2:41.02 SILV     4
                  36.46     1:18.33 (41.87)     2:04.04 (45.71)     2:41.02 (36.98)
 14 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team       2:41.22    2:41.18 SILV     3
                  34.39     1:14.76 (40.37)     2:04.10 (49.34)     2:41.18 (37.08)
 15 Randazzo, Khristia  11 GAEL                 2:38.47    2:42.04 SILV     2
                  35.34     1:18.64 (43.30)     2:04.59 (45.95)     2:42.04 (37.45)
 16 McNichol, Taylor    12 NY Sharks                 NT    2:42.70 SILV     1
                  36.45     1:17.29 (40.84)     2:05.76 (48.47)     2:42.70 (36.94)
 17 Engelstein, Sophie  12 ASST                 2:45.37    2:42.91 SILV
                  33.91     1:13.51 (39.60)     2:04.63 (51.12)     2:42.91 (38.28)
 18 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT    2:43.24 SILV
                  37.36     1:17.82 (40.46)     2:07.76 (49.94)     2:43.24 (35.48)
 19 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team       2:46.84    2:44.75 SILV
                  36.33     1:16.11 (39.78)     2:08.40 (52.29)     2:44.75 (36.35)
 20 Kadala, Kristyn     12 Pace                 2:52.28    2:46.64 SILV
                  37.34     1:26.09 (48.75)     2:10.43 (44.34)     2:46.64 (36.21)
 21 Krebs, Kristen      12 Express Swimming     3:14.32    2:46.98 SILV
                  41.13     1:23.89 (42.76)     2:10.03 (46.14)     2:46.98 (36.95)
 22 Notaro, Cami        12 Asa                       NT    2:47.25 SILV
                  39.69     1:26.14 (46.45)     2:10.14 (44.00)     2:47.25 (37.11)
 23 Meng, Margaret      12 Express Swimming     2:51.45    2:47.39 SILV
                  37.72     1:18.08 (40.36)     2:08.09 (50.01)     2:47.39 (39.30)
 24 Leung, Alissa       11 Express Swimming     3:20.00    2:47.91 SILV
                  40.70     1:20.48 (39.78)     2:07.73 (47.25)     2:47.91 (40.18)
 25 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team       2:53.34    2:49.35 SILV
                  41.93     1:25.78 (43.85)     2:12.97 (47.19)     2:49.35 (36.38)
 26 Torres, Maria       11 Flying Dolphins           NT    2:49.99 SILV
                  36.97     1:24.25 (47.28)     2:11.67 (47.42)     2:49.99 (38.32)
 27 Pizzurro, Jackee    12 SMC                       NT    2:50.22 SILV
                  39.04     1:23.91 (44.87)     2:09.92 (46.01)     2:50.22 (40.30)
 28 Altieri, Melissa    12 Tiburones                 NT    2:50.23 SILV
                  37.20     1:19.69 (42.49)     2:08.86 (49.17)     2:50.23 (41.37)
 29 Boulbol, Lauren     12 HS                   2:51.66    2:51.22 SILV
                  38.83     1:22.57 (43.74)     2:10.66 (48.09)     2:51.22 (40.56)
 30 McGrath, Kelly      11 Express Swimming     3:13.83    2:52.06 SILV
                                1:24.32 ( )     2:13.03 (48.71)     2:52.06 (39.03)
 31 Caputo, Krista      11 WAC                       NT    2:52.42 SILV
                  37.68     1:21.33 (43.65)     2:17.15 (55.82)     2:52.42 (35.27)
 32 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team       3:24.18    2:52.80 SILV
                  40.21     1:21.81 (41.60)     2:15.70 (53.89)     2:52.80 (37.10)
 33 Janos, Valerie      11 Pace                 2:54.30    2:53.36 SILV
                  38.09     1:25.71 (47.62)     2:12.05 (46.34)     2:53.36 (41.31)
 34 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team       2:57.19    2:56.20
                  38.95     1:26.59 (47.64)     2:16.19 (49.60)     2:56.20 (40.01)
 35 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team       3:03.78    2:56.35
                  40.00     1:23.64 (43.64)     2:17.12 (53.48)     2:56.35 (39.23)
 36 Burke, Meaghan      11 NY Sharks            3:10.71    2:58.37
                  40.35     1:23.14 (42.79)     2:18.66 (55.52)     2:58.37 (39.71)
 37 Raby, Zami          12 Agua Swim Team       3:22.11    2:58.38
                  37.17     1:25.48 (48.31)     2:14.97 (49.49)     2:58.38 (43.41)
 38 Quest, Carolyn      12 WAC                  2:50.66    2:59.03
                  37.75     1:22.87 (45.12)     2:17.90 (55.03)     2:59.03 (41.13)
 39 Restle, Hannah      11 SMC                       NT    2:59.47
                  40.53     1:26.17 (45.64)     2:17.84 (51.67)     2:59.47 (41.63)
 40 Cannatella, Annie   12 Express Swimming          NT    2:59.76
                  40.36     1:27.31 (46.95)     2:21.20 (53.89)     2:59.76 (38.56)
 41 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team       3:02.62    3:01.41
                  41.66     1:26.05 (44.39)     2:20.92 (54.87)     3:01.41 (40.49)
 42 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins      3:04.82    3:01.57
                  41.97     1:26.03 (44.06)     2:19.67 (53.64)     3:01.57 (41.90)
 43 Castellano, Gabrie  11 WAC                  3:02.22    3:01.70
                  43.39     1:26.97 (43.58)     2:22.46 (55.49)     3:01.70 (39.24)
 44 Foo, Francine       11 HS                   2:56.00    3:02.90
                  41.60     1:29.00 (47.40)     2:20.24 (51.24)     3:02.90 (42.66)
 45 Geissler, Kimberle  11 WAC                  3:41.89    3:03.75
                  43.72     1:31.32 (47.60)     2:21.58 (50.26)     3:03.75 (42.17)
 46 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team       3:05.00    3:03.82
                  42.93     1:28.27 (45.34)     2:21.37 (53.10)     3:03.82 (42.45)
 47 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming     3:30.00    3:05.08
                  39.33     1:26.42 (47.09)     2:22.55 (56.13)     3:05.08 (42.53)
 48 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team       3:16.18    3:05.13
                  41.57     1:28.33 (46.76)     2:22.13 (53.80)     3:05.13 (43.00)
 49 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team       3:08.79    3:05.41
                  43.69     1:33.45 (49.76)     2:24.32 (50.87)     3:05.41 (41.09)
 50 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team       3:27.01    3:05.82
                  43.35     1:30.05 (46.70)     2:23.99 (53.94)     3:05.82 (41.83)
 51 Marine, Alexandra   11 Flying Dolphins      3:08.07    3:06.98
                  42.24     1:30.89 (48.65)     2:25.17 (54.28)     3:06.98 (41.81)
 52 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT    3:07.45
                  41.81     1:27.56 (45.75)     2:24.49 (56.93)     3:07.45 (42.96)
 53 Lin, Lisa           12 Asa                       NT    3:10.04
                  42.45     1:33.87 (51.42)     2:29.74 (55.87)     3:10.04 (40.30)
 54 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team            NT    3:13.28
                  44.99     1:34.63 (49.64)     2:28.81 (54.18)     3:13.28 (44.47)
 55 Quinn, Shannon      11 Express Swimming     3:45.00    3:13.80
                  44.96     1:35.44 (50.48)     2:31.69 (56.25)     3:13.80 (42.11)
 56 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team       3:14.30    3:17.76
                  42.74     1:34.10 (51.36)     2:30.10 (56.00)     3:17.76 (47.66)
 57 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team            NT    3:18.86
                                1:38.29 ( )     2:33.27 (54.98)     3:18.86 (45.59)
 58 Guarino, Catherine  11 Express Swimming          NT    3:19.20
                  46.60     1:40.25 (53.65)     2:34.12 (53.87)     3:19.20 (45.08)
 59 Song, Crysta        12 WAC                  3:25.26    3:21.25
                  50.75     1:43.32 (52.57)     2:37.87 (54.55)     3:21.25 (43.38)
 60 Cain, Lillian       12 Flying Dolphins      3:27.87    3:32.20
                  51.58     1:48.90 (57.32)     2:42.08 (53.18)     3:32.20 (50.12)
 61 Funaro, Mary Kate   12 HS                   3:35.00    3:36.45
                  47.55     1:38.42 (50.87)   2:45.95 (1:07.53)     3:36.45 (50.50)
 -- Merkovich, Dana     12 Shy/ Seals                NT         DQ
                  52.88     1:47.41 (54.53)   2:51.47 (1:04.06)          DQ (49.40)
 -- Seckin, Mina        11 Agua Swim Team       3:14.11         DQ
                  37.55     1:20.95 (43.40)     2:15.06 (54.11)          DQ (39.12)
 -- Gamble, Catherine   11 Flying Dolphins           NT         DQ
                  45.27     1:33.97 (48.70)     2:28.41 (54.44)          DQ (43.38)
 -- Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team       3:45.63         DQ
                                1:37.51 ( )     2:34.24 (56.73)          DQ (52.05)
 -- Darabundit, Magica  12 Agua Swim Team            NT         DQ
                  54.32   1:57.07 (1:02.75)   3:02.99 (1:05.92)        DQ (1:01.97)
 -- Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins           NT         DQ
                  47.01     1:40.17 (53.16)   2:41.48 (1:01.31)          DQ (49.36)
 -- Smith, Emily        12 Agua Swim Team            NT         DQ
                  43.08     1:34.53 (51.45)     2:28.41 (53.88)          DQ (45.14)
 -- Antler, Hollis      12 Agua Swim Team       2:59.30         DQ
                  39.42     1:25.19 (45.77)     2:17.06 (51.87)          DQ (40.26)
 -- Mack, Seshat        12 Agua Swim Team            NT         DQ
                  46.14     1:39.79 (53.65)   2:50.24 (1:10.45)          DQ (47.26)
 -- Omary, Natalie      11 Agua Swim Team            NT         DQ
                  41.06     1:30.42 (49.36)     2:26.85 (56.43)          DQ (46.66)

Event 52  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:35.19  ZONE
        2:36.69  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks            2:20.34    2:24.61 ZONE    20
                  31.95     1:07.34 (35.39)     1:51.92 (44.58)     2:24.61 (32.69)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming     2:26.26    2:25.48 ZONE    17
                  32.85     1:11.19 (38.34)     1:53.03 (41.84)     2:25.48 (32.45)
  3 Kuo, Theodore       11 Express Swimming     2:31.32    2:28.31 ZONE    16
                  32.21     1:10.81 (38.60)     1:56.38 (45.57)     2:28.31 (31.93)
  4 Wong, Stanley       11 NY Sharks            2:37.58    2:28.33 ZONE    15
                  32.93     1:10.87 (37.94)     1:55.94 (45.07)     2:28.33 (32.39)
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL                 2:31.12    2:30.08 ZONE    14
                  32.75     1:11.54 (38.79)     1:56.38 (44.84)     2:30.08 (33.70)
  6 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team       2:49.45    2:31.89 ZONE    13
                  34.56     1:13.69 (39.13)     1:58.03 (44.34)     2:31.89 (33.86)
  7 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team       2:41.45    2:35.08 ZONE    12
  8 Crimmins, RJ        12 Express Swimming     3:00.00    2:37.59 SILV    11
  9 Boo, Joseph         12 HS                   3:03.46    2:39.67 SILV     9
                  32.61     1:14.27 (41.66)     2:01.67 (47.40)     2:39.67 (38.00)
 10 Lo, Arthur          11 Express Swimming     2:48.02    2:42.56 SILV     7
                  34.83     1:19.28 (44.45)     2:04.84 (45.56)     2:42.56 (37.72)
 11 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks            2:46.68    2:44.18 SILV     6
                  38.64     1:20.27 (41.63)     2:08.57 (48.30)     2:44.18 (35.61)
 12 Ready, James        12 Pace                 2:51.00    2:45.69 SILV     5
                  37.66     1:17.02 (39.36)     2:09.05 (52.03)     2:45.69 (36.64)
 13 Duva, Ben           12 Express Swimming     3:10.00    2:51.25 SILV     4
                  39.17     1:23.70 (44.53)     2:12.28 (48.58)     2:51.25 (38.97)
 14 Chang, Clifford     12 Express Swimming     3:40.00    2:57.36 SILV     3
                  39.67     1:25.75 (46.08)     2:16.92 (51.17)     2:57.36 (40.44)
 15 Zhang, Thomas       11 NY Sharks            3:04.15    3:00.38          2
                  42.03     1:27.36 (45.33)     2:20.64 (53.28)     3:00.38 (39.74)
 16 Or, Terrence        12 HS                   3:07.00    3:00.55          1
                                1:25.01 ( )     2:15.93 (50.92)     3:00.55 (44.62)
 17 Cisneros, Luis      12 Agua Swim Team       3:18.88    3:04.86
                  42.00     1:29.32 (47.32)     2:24.08 (54.76)     3:04.86 (40.78)
 18 Semenov, Igor       11 Shy/ Seals           3:15.06    3:08.08
                  44.22     1:34.19 (49.97)     2:27.88 (53.69)     3:08.08 (40.20)
 19 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming     3:20.00    3:08.74
 20 Mihalcik, Peter     12 Agua Swim Team       3:29.23    3:10.91
                  41.81     1:32.49 (50.68)     2:28.87 (56.38)     3:10.91 (42.04)
 21 Palmer, John        12 Express Swimming     4:00.00    3:21.11
                  42.12     1:31.56 (49.44)   2:35.77 (1:04.21)     3:21.11 (45.34)
 22 Frank, Elliot       12 Flying Dolphins      3:22.96    3:23.90
                  49.24     1:40.75 (51.51)     2:39.06 (58.31)     3:23.90 (44.84)
 23 Gorokhovsky, Phill  11 Shy/ Seals                NT    3:27.71
                  47.80     1:36.13 (48.33)   2:39.61 (1:03.48)     3:27.71 (48.10)
 -- Baravik, Dzianis    11 Shy/ Seals                NT         DQ
                  51.96     1:47.97 (56.01)   2:48.58 (1:00.61)          DQ (51.76)
 -- Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals                NT         DQ
                  47.99     1:39.18 (51.19)     2:36.34 (57.16)          DQ (47.09)
 -- Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT         DQ
                  42.00     1:27.58 (45.58)     2:24.63 (57.05)          DQ (43.99)
 -- Brynin, Max         12 Pace                 2:58.79         DQ
                  38.89     1:23.67 (44.78)     2:14.58 (50.91)          DQ (36.80)
 -- See, Jackson        12 HS                   3:15.00         DQ
                  44.56     1:38.87 (54.31)   2:47.55 (1:08.68)          DQ (51.76)

Event 53  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          35.79  ZONE
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dodge, Tara         10 Express Swimming       34.89      35.02 ZONE    20
  2 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team         34.75      35.20 ZONE    17
  3 Mannix, Christine   10 GAEL                   34.54      35.53 ZONE    16
  4 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team         35.95      35.65 ZONE    15
  5 Hargraves, Kelly    10 Pace                   34.76      35.81 JO      14
  6 Francis, Casey       9 Express Swimming       36.41      36.70 JO      13
  7 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team         40.53      36.93 JO      12
  8 Doherty, Julia      10 GAEL                   38.65      37.40 SILV    11
  9 McNulty, Kendra     10 GAEL                   40.15      37.41 SILV     9
 10 Young, Kayla        10 Express Swimming       36.61      37.91 SILV     7
 11 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team         46.05      37.97 SILV     6
 12 Baker, Lauren       10 GAEL                   37.65      37.98 SILV     5
 13 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming       36.98      38.18 SILV     4
 14 Carissimo, Daniell   9 Pace                   39.73      38.58 SILV     3
 15 Smith, Mollie       10 Pace                   42.92      38.72 SILV     2
 16 Leary, Tanita        9 GAEL                   40.24      38.83 SILV     1
 17 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team         39.66      39.19 SILV
 18 Ruotolo, Hope        9 SMC                    40.47      40.27 SILV
 19 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming       40.56      40.67 SILV
 20 Liang, Ellie        10 Tiburones              38.95      40.92 SILV
 21 Sinkevich, Yana     10 HS                     39.10      41.07 SILV
 22 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team         38.12      41.13 SILV
 23 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins        42.39      41.16 SILV
 24 Lucas, Marie         8 Express Swimming       41.88      41.27 SILV
 25 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team         43.21      41.47 SILV
 26 McKallen, Theresa    9 NY Sharks              40.32      41.54 SILV
 27 Suarez, Daniela      9 Agua Swim Team            NT      41.68 SILV
 28 Flynn, Caitlin       8 Agua Swim Team         47.02      41.98 SILV
 29 McGee, Shayna       10 GAEL                   41.40      42.18 SILV
 30 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming       43.90      42.21 SILV
 31 Gallagher, Molly    10 Pace                   44.21      42.29 SILV
 32 Kuhn, Amanda         9 Asa                    45.34      42.46 SILV
 33 Brettler, Carolina  10 Agua Swim Team         44.05      42.50 SILV
 34 Case, Olivia        10 Agua Swim Team         40.02      42.81 SILV
 35 Schattschneider, S   9 SMC                    44.44      42.99 SILV
 36 Brundred, Laura      9 Asa                    45.42      43.70 SILV
 37 Ngom, Ndioba         9 NYCC                   46.51      44.31 SILV
 38 Maloney, Erin       10 WAC                    45.31      45.02 SILV
 39 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team         47.66      45.32 SILV
 40 Bienkowski, Gabby   10 WAC                    45.67      46.09
 41 Sawkins, Emma        8 GAEL                   46.12      46.45
 42 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team         58.19      47.23
 43 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team         46.48      47.58
 44 Zilberman, Stephan  10 Shy/ Seals             47.86      47.99
 45 Ramsden, Hannah      9 Agua Swim Team         57.71      48.26
 46 Watkins, Olivia     10 GAEL                   46.98      48.47
 47 Schmitt, Rosie       9 Agua Swim Team         50.20      48.95
 48 Ren, Vivi            9 NY Sharks              51.20      49.00
 49 DeCrem, Nicole       8 Pace                   52.69      49.05
 50 Freeze, Meagan      10 HS                     51.00      49.13
 51 Cannatella, Katie   10 Express Swimming       50.78      49.50
 52 Kelly, Brianne      10 HS                     58.00      49.89
 53 Calin, Noreen       10 NYCC                      NT      51.09
 54 Andrews, Emily       8 Asa                       NT      52.05
 55 Corcoran, Jessica   10 SMC                    52.74      52.25
 56 Mackof, Alexandra   10 Agua Swim Team            NT      52.64
 57 Maloney, Meghan      8 HS                     59.00      52.65
 58 Stafford, Cara       8 SMC                    54.06      53.39
 59 Freed, Maddie        9 Asa                       NT      53.47
 60 Salitan, Emily      10 Flying Dolphins           NT      53.92
 61 Rasquin, Megan      10 Express Swimming          NT      53.93
 62 Maynard, Eve        10 Agua Swim Team            NT      54.63
 63 Morgan, Erin        10 HS                   1:01.00      55.16
 64 Tsanas, Cristina     9 Agua Swim Team            NT      55.74
 65 Rubin, Caitlin       8 Agua Swim Team            NT      55.89
 66 McDonough, Colleen   9 WAC                    58.95      56.01
 67 Steele, Allison      9 Asa                       NT      56.04
 68 Goldstein, Rachel    9 Agua Swim Team            NT      56.08
 69 Manduca, Gabriella   9 WAC                  1:07.25      56.14
 70 Nagarajan, Mira      9 Agua Swim Team       1:06.48      56.46
 71 Abemayor, Natalie    9 SMC                       NT      56.56
 72 Spektor, Sasha       9 Shy/ Seals             57.28      57.57
 73 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins           NT      58.15
 74 Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team            NT      58.44
 75 Waite, Carylyn       9 NYCC                   56.19    1:00.11
 76 Pezzella, Samantha   9 HS                     57.00    1:01.06
 76 Morgan, Justina     10 HS                     52.00    1:01.06
 78 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team       1:02.27    1:01.66
 79 Sanabria, Eugenia    8 HS                   1:02.00    1:01.79
 80 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins      1:05.52    1:02.65
 81 Fenn, Emily          9 WAC                       NT    1:02.77
 82 Sblendorio, Amanda   9 HS                     59.99    1:04.21
 83 Maddox, Lisa        10 Flying Dolphins           NT    1:04.43
 84 Escobedo, Samantha   9 WAC                  1:20.35    1:17.34
 -- Basso, Sierra        7 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Pinder, Juno        10 GAEL                   43.25         DQ
 -- Galen, Eve           8 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Rome, Zoe            9 ASST                      NT         DQ
 -- Groccia, Jackie      8 GAEL                   47.55         DQ
 -- Jaffe, Eve           9 Asa                       NT         DQ
 -- Altman, Juliette     9 Agua Swim Team         57.98         DQ
 -- Akant, Elizabeth    10 Flying Dolphins           NT         DQ
 -- Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team            NT         DQ

Event 54  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.39  ZONE
          37.59  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team         31.86      31.15 ZONE    20
  2 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming       34.45      32.90 ZONE    17
  3 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team         35.41      35.45 ZONE    16
  4 Zorgman, Ruan        9 Pace                   34.67      35.50 ZONE    15
  5 Graham, Danny       10 Express Swimming       36.54      35.74 ZONE    14
  6 O'Hagan, Chris      10 GAEL                   36.50      36.22 ZONE    13
  7 Ke, Richard         10 Express Swimming       34.47      36.31 ZONE    12
  8 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team         38.90      36.78 JO      11
  9 Miller, Bayard       9 Asa                    38.72      36.79 JO       9
 10 Vallar, Jack        10 SMC                    36.89      37.38 JO       7
 11 Torres, Juan         9 Flying Dolphins        40.39      38.42 SILV     6
 12 Parauda, Max        10 Pace                   37.31      38.63 SILV     5
 13 Singer, Nathan      10 NY Sharks              39.80      38.84 SILV     4
 14 Ling, Kevin         10 Express Swimming       39.19      38.87 SILV     3
 15 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team         43.12      39.68 SILV     2
 16 McFarland, Carter   10 GAEL                   39.69      40.69 SILV     1
 17 Fleming, Thomas     10 Pace                   40.06      40.87 SILV
 18 Mu, Nicholas         8 Express Swimming       39.17      40.99 SILV
 19 Tseyko, Alexander   10 Shy/ Seals             49.64      41.38 SILV
 20 Omartian, Aj        10 Pace                   44.31      41.54 SILV
 21 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team         47.33      42.35 SILV
 22 Qian, Andrew         9 Tiburones              48.87      42.47 SILV
 23 Geras, Demetri       9 Agua Swim Team            NT      42.67 SILV
 24 St Vincent, Tommy   10 SMC                    43.46      42.86 SILV
 25 McNamara, Shane      9 NY Sharks                 NT      43.10 SILV
 26 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team         46.32      43.17 SILV
 27 Smidt, David        10 Shy/ Seals             44.66      43.20 SILV
 28 Vander, David       10 Shy/ Seals             43.28      43.25 SILV
 29 Edwards, Michael    10 WAC                    41.81      43.26 SILV
 30 Sperandio, Alec      8 WAC                    51.93      43.52 SILV
 31 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team         46.65      43.79 SILV
 32 Connelly, Killian    9 Pace                   41.67      43.83 SILV
 33 Conaton, Michael    10 GAEL                   39.65      43.91 SILV
 34 Branca, Brennan     10 Agua Swim Team       1:00.89      44.18 SILV
 35 Mannix, Richard      8 GAEL                   46.72      44.35 SILV
 36 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team         47.14      45.31 SILV
 37 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team         44.41      45.73
 38 Papalambros, Alex   10 NY Sharks                 NT      45.88
 39 Cerutti, Christoph   9 SMC                    45.52      46.55
 40 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins        50.48      46.68
 41 Lin, Adrian          7 Asa                       NT      47.10
 42 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team         49.19      48.44
 43 Goldberg, Alexande   9 Agua Swim Team            NT      48.69
 44 Kelly, Conor         9 WAC                       NT      49.68
 45 Funaro, Danny        9 HS                     57.00      49.94
 46 Ruvkun, Andrew       9 Agua Swim Team       1:12.39      50.40
 47 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team         52.38      50.43
 48 Tress, Brian         9 WAC                       NT      52.75
 49 Portnoy, Martin      8 Shy/ Seals             54.47      53.57
 50 Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team            NT      54.08
 51 Schnog, Jack         9 Pace                 1:01.94      54.49
 52 Stafford, Nicky     10 SMC                    58.07      56.07
 53 Kanda, Rikuo        10 ASST                      NT      56.21
 54 Lagomarsino, Rober  10 WAC                       NT      57.05
 55 Koganov, Willy       8 HS                     59.00      58.87
 56 Dowd, Conor          9 Pace                 1:02.63      59.11
 57 Coughlin, Connor    10 GAEL                 1:03.26      59.71
 58 Behrens, Matt        8 GAEL                   46.18    1:01.02
 -- Kelly, James        11 WAC                       NT         DQ
 -- Verdon, Michael      8 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Franzese, Michael    9 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Mihalcik, Jack      10 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Darabundit, Champ    8 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- McNulty, Charles     9 GAEL                   55.68         DQ

Event 55  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.09  ZONE
        1:13.79  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team       1:07.09    1:05.33 ZONE    20
                  30.92     1:05.33 (34.41)
  2 Flower, Lauren      12 Pace                 1:13.61    1:12.50 JO      17
                  34.11     1:12.50 (38.39)
  3 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming     1:15.23    1:12.59 JO      16
                  35.27     1:12.59 (37.32)
  4 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team       1:15.13    1:14.08 SILV    15
                  33.42     1:14.08 (40.66)
  5 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team       1:13.94    1:14.17 SILV    14
                  34.11     1:14.17 (40.06)
  6 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team       1:13.96    1:16.18 SILV    13
                  35.49     1:16.18 (40.69)
  7 Picconi, Christie   11 Express Swimming     1:40.00    1:16.39 SILV    12
                  35.36     1:16.39 (41.03)
  8 Daly, Bronagh       11 HS                   1:18.80    1:17.43 SILV    11
                  36.36     1:17.43 (41.07)
  9 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team       1:19.70    1:19.24 SILV     9
                  36.03     1:19.24 (43.21)
 10 Lu, Christine       12 HS                   1:25.00    1:19.26 SILV     7
                  36.82     1:19.26 (42.44)
 11 McNichol, Taylor    12 NY Sharks            1:16.33    1:19.64 SILV     6
                  37.05     1:19.64 (42.59)
 12 Arrunategui, Marie  12 Agua Swim Team       1:22.04    1:19.89 SILV     5
                  37.86     1:19.89 (42.03)
 13 Raby, Zami          12 Agua Swim Team       1:23.72    1:21.72 SILV     4
                  37.93     1:21.72 (43.79)
 14 Allen, Sarah        12 SMC                  1:26.73    1:21.78 SILV     3
                  37.06     1:21.78 (44.72)
 15 Anastasio, Elaina   12 HS                   1:37.00    1:23.14 SILV     2
                  38.22     1:23.14 (44.92)
 16 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team       1:27.35    1:24.51 SILV     1
                  39.20     1:24.51 (45.31)
 17 Caputo, Krista      11 WAC                  1:26.76    1:24.98 SILV
                  40.82     1:24.98 (44.16)
 18 Librett, Krista     11 SMC                  1:21.05    1:25.61 SILV
                  38.50     1:25.61 (47.11)
 19 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins      1:25.11    1:26.19 SILV
                  38.98     1:26.19 (47.21)
 20 Jaskiewicz, Meliss  11 Asa                       NT    1:26.96 SILV
                  41.49     1:26.96 (45.47)
 21 Castaldo, Brittany  12 WAC                  1:40.33    1:29.85
                  40.47     1:29.85 (49.38)
 22 Nolan, Mary Kate    11 HS                   1:46.53    1:29.99
                  40.44     1:29.99 (49.55)
 23 Montana, Jaclyn     11 HS                   1:57.14    1:30.03
                  40.72     1:30.03 (49.31)
 24 Walker, Erica       12 SMC                  1:39.30    1:30.32
                  40.02     1:30.32 (50.30)
 25 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins      1:34.28    1:31.18
                  42.59     1:31.18 (48.59)
 26 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team       1:36.05    1:31.96
                  40.93     1:31.96 (51.03)
 27 Sanabria, Manuela   11 HS                   1:35.00    1:32.33
                  41.63     1:32.33 (50.70)
 28 Kuhn, Victoria      11 Asa                       NT    1:32.70
                  41.09     1:32.70 (51.61)
 29 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team       1:32.07    1:33.11
                  43.23     1:33.11 (49.88)
 30 Hunt, Janaya        12 WAC                  1:37.17    1:33.39
                  41.92     1:33.39 (51.47)
 31 Li, Gloria          11 HS                   1:52.83    1:33.65
                  40.52     1:33.65 (53.13)
 32 Antler, Hollis      12 Agua Swim Team            NT    1:34.98
                  44.21     1:34.98 (50.77)
 33 Marine, Alexandra   11 Flying Dolphins      1:32.18    1:35.24
                  45.42     1:35.24 (49.82)
 34 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team       1:42.71    1:36.15
                  43.43     1:36.15 (52.72)
 35 Jaffe, Sarah        11 Asa                       NT    1:36.63
                  43.28     1:36.63 (53.35)
 36 Boyd, Zoe           11 SMC                  1:35.18    1:37.76
                  42.89     1:37.76 (54.87)
 37 Smith, Meghan       11 WAC                       NT    1:41.29
                  45.17     1:41.29 (56.12)
 38 Foo, Francine       11 HS                   1:33.00    1:41.96
                  43.60     1:41.96 (58.36)
 39 Cawkwell, Rachel    12 SMC                       NT    1:42.74
                  45.88     1:42.74 (56.86)
 40 Castellano, Gabrie  11 WAC                  1:36.43    1:46.46
                  45.81   1:46.46 (1:00.65)
 41 Willis, Emily       12 HS                   1:42.00    1:48.46
                  47.89   1:48.46 (1:00.57)
 42 Kinzel, Emily       11 WAC                  2:36.55    1:52.80
                  50.39   1:52.80 (1:02.41)
 43 Mendolia, Ginamari  12 WAC                  1:22.47    1:57.50
                  55.61   1:57.50 (1:01.89)
 -- Stern, Sydney       11 SMC                  1:39.53         DQ
                  42.24          DQ (52.91)
 -- Mahaffie, Jenna     12 Asa                       NT         DQ
                  50.67        DQ (1:00.97)

Event 56  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:11.09  ZONE
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       11 Express Swimming     1:07.02    1:07.04 ZONE    20
                  31.99     1:07.04 (35.05)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming     1:09.70    1:09.40 ZONE    17
                  33.17     1:09.40 (36.23)
  3 Lavery, Brendan     12 NY Sharks            1:08.94    1:09.47 ZONE    16
                  32.73     1:09.47 (36.74)
  4 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team       1:11.47    1:10.93 ZONE    15
                  32.74     1:10.93 (38.19)
  5 Lo, Arthur          11 Express Swimming     1:11.94    1:12.64 JO      14
                  33.85     1:12.64 (38.79)
  6 Crimmins, RJ        12 Express Swimming     1:12.00    1:13.92 JO      13
                  34.39     1:13.92 (39.53)
  7 Boo, Joseph         12 HS                   1:32.00    1:14.32 JO      12
                  33.48     1:14.32 (40.84)
  8 Tran, Jonathan      12 HS                   1:23.40    1:19.62 SILV    11
                  37.72     1:19.62 (41.90)
  9 Duva, Ben           12 Express Swimming     1:25.00    1:22.89 SILV     9
                  38.04     1:22.89 (44.85)
 10 Wesolowski, Teddy   12 SMC                  1:21.15    1:23.56 SILV     7
                  38.00     1:23.56 (45.56)
 11 Ting, Alex          12 Express Swimming     1:25.00    1:23.75 SILV     6
                  37.36     1:23.75 (46.39)
 12 Sinche, Mauricio    12 NYCC                 1:26.11    1:26.09 SILV     5
 13 Desantis, Joseph    11 WAC                  1:30.05    1:26.42 SILV     4
                  37.34     1:26.42 (49.08)
 14 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team       1:32.87    1:35.53          3
                  45.02     1:35.53 (50.51)
 15 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team       1:26.04    1:39.75          2
                  41.45     1:39.75 (58.30)
 16 Gatto, Alex         11 SMC                  1:40.75    1:39.86          1
                  45.76     1:39.86 (54.10)
 17 Semenov, Igor       11 Shy/ Seals                NT    1:41.23
                  45.16     1:41.23 (56.07)
 18 Daly, Gabriel       11 SMC                       NT    1:47.87
                  46.75   1:47.87 (1:01.12)
 19 Oczos, David        11 HS                   1:39.00    1:48.69
                  45.52   1:48.69 (1:03.17)
 20 See, Jackson        12 HS                   1:39.00    1:59.59
                  51.03   1:59.59 (1:08.56)
 -- Or, Terrence        12 HS                   1:33.00         DQ
                  44.81          DQ (53.61)
 -- Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team       1:18.73         DQ
                  36.26          DQ (39.12)
 -- Zavos, Leon         11 HS                   1:35.00         DQ

Event 57  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.99  ZONE
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        10 Express Swimming     1:13.63    1:14.89 ZONE    20
                  36.54     1:14.89 (38.35)
  2 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team       1:17.37    1:15.52 ZONE    17
                  37.06     1:15.52 (38.46)
  3 Neal, Lia            9 Agua Swim Team       1:16.32    1:16.37 ZONE    16
                  37.81     1:16.37 (38.56)
  4 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team       1:14.99    1:16.96 ZONE    15
                  37.50     1:16.96 (39.46)
  5 Mannix, Christine   10 GAEL                 1:15.00    1:20.85 JO      14
                  38.43     1:20.85 (42.42)
  6 Baker, Lauren       10 GAEL                 1:22.07    1:22.79 SILV    13
  7 Chen, Lillian       10 Express Swimming     1:25.61    1:24.05 SILV    12
                  42.01     1:24.05 (42.04)
  8 Hogan, Paige        10 Pace                 1:20.22    1:24.31 SILV    11
                  40.63     1:24.31 (43.68)
  9 Vaughn, Stephanie   10 Pace                 1:27.23    1:24.50 SILV     9
                  41.65     1:24.50 (42.85)
 10 McNulty, Kendra     10 GAEL                 1:22.85    1:24.77 SILV     7
                  40.08     1:24.77 (44.69)
 11 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team       1:31.86    1:24.86 SILV     6
                  41.98     1:24.86 (42.88)
 12 Liang, Ellie        10 Tiburones            1:28.36    1:25.70 SILV     5
                  42.18     1:25.70 (43.52)
 13 Boccia, Lindsay     10 WAC                  1:29.11    1:25.78 SILV     4
 14 Dodge, Tara         10 Express Swimming     1:30.00    1:26.01 SILV     3
                  41.21     1:26.01 (44.80)
 15 Kennedy, Calla      10 NYCC                 1:28.31    1:26.39 SILV     2
                  43.96     1:26.39 (42.43)
 16 McGee, Shayna       10 GAEL                 1:24.63    1:26.97 SILV     1
                  41.52     1:26.97 (45.45)
 17 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team       1:24.91    1:27.43 SILV
                  41.39     1:27.43 (46.04)
 18 Lanham, Erika       10 WAC                  1:30.53    1:29.34 SILV
                  43.05     1:29.34 (46.29)
 19 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team            NT    1:29.85 SILV
                  41.92     1:29.85 (47.93)
 20 McKallen, Theresa    9 NY Sharks            1:29.80    1:30.29 SILV
                  45.11     1:30.29 (45.18)
 21 Lucas, Marie         8 Express Swimming     1:35.00    1:30.32 SILV
 22 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team       1:55.36    1:31.11 SILV
 23 Schattschneider, S   9 SMC                  1:46.65    1:34.99 SILV
                  46.56     1:34.99 (48.43)
 24 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins      1:33.14    1:35.75 SILV
                  45.66     1:35.75 (50.09)
 25 Ruotolo, Hope        9 SMC                       NT    1:35.95 SILV
                  46.08     1:35.95 (49.87)
 26 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team       1:44.08    1:36.82 SILV
                  46.78     1:36.82 (50.04)
 27 Maloney, Erin       10 WAC                  1:39.48    1:36.99 SILV
                  48.23     1:36.99 (48.76)
 28 Bienkowski, Gabby   10 WAC                  1:53.34    1:37.35 SILV
                  50.27     1:37.35 (47.08)
 29 Suarez, Daniela      9 Agua Swim Team            NT    1:37.62 SILV
 30 Leffler, Magna      10 NY Sharks            1:30.53    1:38.64 SILV
                  47.65     1:38.64 (50.99)
 31 Rasquin, Megan      10 Express Swimming          NT    1:39.36 SILV
                  49.36     1:39.36 (50.00)
 32 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins      1:39.90    1:39.95 SILV
                  47.15     1:39.95 (52.80)
 33 Ngom, Ndioba         9 NYCC                      NT    1:39.96 SILV
                  47.28     1:39.96 (52.68)
 34 Brettler, Carolina  10 Agua Swim Team       1:40.28    1:39.97 SILV
                  46.97     1:39.97 (53.00)
 35 Ramsden, Hannah      9 Agua Swim Team            NT    1:41.07
                  48.07     1:41.07 (53.00)
 36 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team       1:50.82    1:41.75
                  50.74     1:41.75 (51.01)
 37 Brundred, Laura      9 Asa                       NT    1:42.12
                  49.56     1:42.12 (52.56)
 38 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team            NT    1:42.22
                  47.42     1:42.22 (54.80)
 39 Freeze, Meagan      10 HS                   1:40.90    1:43.45
                  48.83     1:43.45 (54.62)
 40 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team            NT    1:43.65
                  48.79     1:43.65 (54.86)
 41 Spektor, Sasha       9 Shy/ Seals           1:42.01    1:43.85
                  48.37     1:43.85 (55.48)
 42 Cegielski, Veronik   9 Agua Swim Team            NT    1:44.91
                  49.47     1:44.91 (55.44)
 43 Tsanas, Cristina     9 Agua Swim Team            NT    1:46.26
                  50.40     1:46.26 (55.86)
 44 Ren, Vivi            9 NY Sharks                 NT    1:46.70
 45 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins      1:42.11    1:46.88
                  51.72     1:46.88 (55.16)
 46 McDonough, Colleen   9 WAC                  1:52.23    1:47.00
                  51.03     1:47.00 (55.97)
 47 Escobedo, Samantha   9 WAC                  1:53.65    1:47.02
 48 Corcoran, Jessica   10 SMC                  1:59.94    1:47.18
                  52.61     1:47.18 (54.57)
 49 Morgan, Erin        10 HS                   1:59.00    1:47.66
                  50.71     1:47.66 (56.95)
 50 Li, Jessica          8 HS                   1:59.00    1:47.87
                  53.06     1:47.87 (54.81)
 51 Nagarajan, Mira      9 Agua Swim Team            NT    1:49.21
                  50.44     1:49.21 (58.77)
 52 Watkins, Olivia     10 GAEL                 1:39.72    1:50.85
                  52.70     1:50.85 (58.15)
 53 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team            NT    1:52.95
                  54.56     1:52.95 (58.39)
 54 Kelly, Brianne      10 HS                   2:01.19    1:53.54
                  54.83     1:53.54 (58.71)
 55 Maloney, Meghan      8 HS                   1:59.00    1:53.69
                  54.49     1:53.69 (59.20)
 56 Schmitt, Rosie       9 Agua Swim Team            NT    1:54.44
                  53.41   1:54.44 (1:01.03)
 57 Huszar, Emese        8 HS                   2:10.00    1:55.57
                  55.59     1:55.57 (59.98)
 58 Akant, Elizabeth    10 Flying Dolphins           NT    1:55.62
                  55.55   1:55.62 (1:00.07)
 59 Maynard, Eve        10 Agua Swim Team            NT    1:56.27
                  56.51     1:56.27 (59.76)
 60 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team            NT    1:57.06
 61 Altman, Juliette     9 Agua Swim Team            NT    1:57.81
                  54.57   1:57.81 (1:03.24)
 62 Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team            NT    1:58.13
                  54.31   1:58.13 (1:03.82)
 63 DiFini, Chelsea      9 SMC                  2:06.08    1:59.49
                  57.22   1:59.49 (1:02.27)
 64 Fenn, Emily          9 WAC                       NT    2:01.23
                  58.65   2:01.23 (1:02.58)
 65 Manduca, Gabriella   9 WAC                  2:10.89    2:02.04
                  55.87   2:02.04 (1:06.17)
 66 Bianco, Sara         7 HS                   2:15.00    2:04.86
                  56.16   2:04.86 (1:08.70)
 67 Maddox, Lisa        10 Flying Dolphins           NT    2:15.80
 68 Rubin, Caitlin       8 Agua Swim Team            NT    2:25.80
                1:04.37   2:25.80 (1:21.43)
 69 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team            NT    2:27.04
 -- Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team            NT         DQ
                1:11.68        DQ (1:20.73)
 -- Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team       2:05.85         DQ
 -- Waite, Carylyn       9 NYCC                      NT         DQ
                  54.54        DQ (1:00.39)
 -- Pezzella, Samantha   9 HS                   1:43.63         DQ
                  49.88          DQ (54.96)
 -- Kuhn, Amanda         9 Asa                  1:42.90         DQ
 -- Goldstein, Rachel    9 Agua Swim Team            NT         DQ
                  55.37          DQ (58.91)
 -- Salitan, Emily      10 Flying Dolphins      1:51.16         DQ
 -- Ialenti, Pamela     10 Express Swimming     1:36.26         DQ
                  46.64          DQ (48.92)

Event 58  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:20.19  ZONE
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team       1:14.28    1:14.91 ZONE    20
                  35.79     1:14.91 (39.12)
  2 Ling, Kevin         10 Express Swimming     1:18.36    1:18.19 ZONE    17
                  38.51     1:18.19 (39.68)
  3 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals           1:21.15    1:20.40 JO      16
                  38.87     1:20.40 (41.53)
  4 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team       1:19.93    1:20.60 JO      15
                  39.59     1:20.60 (41.01)
  5 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming     1:21.33    1:20.89 JO      14
                  38.17     1:20.89 (42.72)
  6 Graham, Danny       10 Express Swimming     1:19.74    1:21.12 JO      13
                  39.01     1:21.12 (42.11)
  7 Mu, Nicholas         8 Express Swimming     1:22.03    1:23.47 SILV    12
                  41.16     1:23.47 (42.31)
  8 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team       1:22.80    1:24.81 SILV    11
                  40.69     1:24.81 (44.12)
  9 Rookwood Jr., Will   9 HS                   1:24.37    1:25.79 SILV     9
                  40.30     1:25.79 (45.49)
 10 Vallar, Jack        10 SMC                  1:27.24    1:26.68 SILV     7
                  43.06     1:26.68 (43.62)
 11 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks            1:23.91    1:26.89 SILV     6
                  41.58     1:26.89 (45.31)
 12 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team       1:34.86    1:28.85 SILV     5
                  43.11     1:28.85 (45.74)
 13 Branca, Brennan     10 Agua Swim Team            NT    1:29.14 SILV     4
                  41.68     1:29.14 (47.46)
 14 St Vincent, Tommy   10 SMC                  1:35.10    1:30.43 SILV     3
                  44.19     1:30.43 (46.24)
 15 Sperandio, Alec      8 WAC                  1:45.67    1:30.89 SILV     2
                  44.27     1:30.89 (46.62)
 16 Cerutti, Christoph   9 SMC                  1:48.37    1:30.93 SILV     1
                  45.14     1:30.93 (45.79)
 17 Singer, Nathan      10 NY Sharks            1:34.59    1:31.95 SILV
                  44.88     1:31.95 (47.07)
 18 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team       1:35.64    1:32.66 SILV
                  45.53     1:32.66 (47.13)
 19 Torres, Juan         9 Flying Dolphins      1:36.72    1:35.13 SILV
                  48.25     1:35.13 (46.88)
 20 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team       1:38.14    1:35.68 SILV
                  46.37     1:35.68 (49.31)
 21 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team            NT    1:35.99 SILV
                  45.74     1:35.99 (50.25)
 22 Tress, Brian         9 WAC                       NT    1:40.06 SILV
                  50.69     1:40.06 (49.37)
 23 Tseyko, Alexander   10 Shy/ Seals                NT    1:41.08
                  46.69     1:41.08 (54.39)
 24 Tulchin, Charlie     9 Pace                 2:00.00    1:41.21
                  49.62     1:41.21 (51.59)
 25 Stafford, Nicky     10 SMC                       NT    1:42.40
                  52.09     1:42.40 (50.31)
 26 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins      2:04.35    1:43.54
                  54.55     1:43.54 (48.99)
 27 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team            NT    1:46.16
                  50.66     1:46.16 (55.50)
 28 Coughlin, Connor    10 GAEL                 1:51.13    1:49.75
                1:54.18         1:49.75 ( )
 29 Dowd, Conor          9 Pace                 1:58.04    1:53.58
                  54.45     1:53.58 (59.13)
 30 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team            NT    1:55.17
                  53.77   1:55.17 (1:01.40)
 31 Kelly, Conor         9 WAC                       NT    1:57.29
                  57.12   1:57.29 (1:00.17)
 32 Koganov, Willy       8 HS                   1:55.00    2:10.73
                  57.89   2:10.73 (1:12.84)
 33 Sipp, John           8 Agua Swim Team            NT    2:12.93
                1:02.11   2:12.93 (1:10.82)
 34 Mihalcik, Jack      10 Agua Swim Team            NT    2:18.70
                1:05.42   2:18.70 (1:13.28)
 -- Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team       1:33.15         DQ
                  45.45          DQ (47.23)
 -- Lagomarsino, Rober  10 WAC                       NT         DQ
                  55.97          DQ (59.14)
 -- Lyba, Aleksander    10 Shy/ Seals                NT         DQ
 -- Portnoy, Martin      8 Shy/ Seals           1:45.04         DQ
                  46.21          DQ (53.56)
 -- Papalambros, Alex   10 NY Sharks                 NT         DQ
                  41.12          DQ (43.07)
 -- Taylor, Jake         7 Flying Dolphins           NT         DQ
                1:10.82        DQ (1:21.91)
 -- McNamara, Shane      9 NY Sharks                 NT         DQ
                  43.26          DQ (47.65)
 -- Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team       1:51.87         DQ
                  52.59          DQ (52.96)
 -- Kelly, James        11 WAC                       NT         DQ
                  46.99          DQ (52.69)
 -- Cain, Ethan         10 Flying Dolphins      1:46.80         DQ
                  50.47          DQ (53.05)
 -- Verdon, Michael      8 Agua Swim Team            NT         DQ
                1:05.50        DQ (1:10.72)
 -- Omartian, Aj        10 Pace                 1:37.69         DQ
                  42.37          DQ (47.09)
 -- Smidt, David        10 Shy/ Seals           1:39.90         DQ
                  47.54
 -- Edwards, Michael    10 WAC                  1:36.49         DQ
                  45.79          DQ (52.19)

Event 59  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZONE
          33.59  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team         31.14      31.26 ZONE    20
  2 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones              32.26      31.80 ZONE    17
  3 Cheng, Emily        12 Express Swimming       31.88      32.17 ZONE    16
  4 Engelstein, Sophie  12 ASST                   35.45      32.52 JO      15
  5 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace                   33.30      33.69 SILV    14
  6 Doh, Karen          11 Pace                   34.86      34.38 SILV    13
  7 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team         33.52      34.55 SILV    12
  8 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT      34.72 SILV    11
  9 McDavid, Aiesha     11 GAEL                   35.13      34.93 SILV     9
 10 Kwa, Adelene        12 Agua Swim Team         34.36      35.04 SILV     7
 11 Meng, Margaret      12 Express Swimming       35.53      35.06 SILV     6
 12 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team         35.99      35.15 SILV     5
 13 Morrissey, Alexa    12 HS                     35.45      35.27 SILV     4
 14 Leung, Alissa       11 Express Swimming       35.27      35.70 SILV     3
 15 Lu, Christine       12 HS                     34.91      35.71 SILV     2
 16 Mahaffie, Jenna     12 Asa                    36.37      35.77 SILV     1
 17 Librett, Krista     11 SMC                    35.29      35.86 SILV
 18 Mu, Isabella        11 Express Swimming       36.11      36.10 SILV
 19 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                   35.06      36.39 SILV
 20 Boulbol, Lauren     12 HS                     36.43      36.44 SILV
 21 Burke, Stephanie    12 GAEL                   37.85      36.48 SILV
 22 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team         42.53      36.63 SILV
 23 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team         36.12      36.64 SILV
 24 Wiegand, Daria      12 GAEL                   36.07      36.66 SILV
 25 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team         36.37      36.73 SILV
 26 McGrath, Kelly      11 Express Swimming       39.95      37.22 SILV
 27 Boyd, Zoe           11 SMC                    37.17      37.41 SILV
 28 Kravet, Sophie      11 GAEL                   38.55      37.51 SILV
 29 O'Connor, Erin      12 Asa                    36.95      37.58 SILV
 30 Krebs, Kristen      12 Express Swimming       36.99      37.61 SILV
 31 Goldrick, Kaity     11 NY Sharks              39.15      37.64 SILV
 32 Parauda, Sarah      12 Pace                   37.47      37.70 SILV
 33 Stern, Sydney       11 SMC                    38.66      37.93 SILV
 34 Graham, Caitlin     12 Express Swimming       36.85      37.94 SILV
 35 Torres, Maria       11 Flying Dolphins        39.59      37.95 SILV
 35 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team         37.60      37.95 SILV
 37 Guba, Jackie        11 GAEL                   39.34      37.97 SILV
 38 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins        37.82      37.98 SILV
 39 Castaldo, Brittany  12 WAC                    39.55      37.99 SILV
 40 McNichol, Taylor    12 NY Sharks              36.36      38.03 SILV
 41 Pampillonio, Janin  12 Pace                   38.87      38.17 SILV
 42 Quest, Carolyn      12 WAC                    43.91      38.21 SILV
 43 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming       37.82      38.25 SILV
 44 Kuhn, Victoria      11 Asa                    38.54      38.50 SILV
 45 Allen, Sarah        12 SMC                    37.49      38.52 SILV
 46 Castellano, Gabrie  11 WAC                    38.18      38.60 SILV
 47 Pizzurro, Jackee    12 SMC                    38.28      38.71 SILV
 48 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team         40.76      38.76 SILV
 49 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team         37.17      38.81 SILV
 50 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins        41.60      38.87 SILV
 51 Nolan, Mary Kate    11 HS                     39.24      39.00 SILV
 52 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team         38.65      39.03 SILV
 53 Restle, Hannah      11 SMC                    41.10      39.31
 54 Burke, Meaghan      11 NY Sharks              39.06      39.32
 55 Daly, Bronagh       11 HS                     39.54      39.38
 56 Sanabria, Manuela   11 HS                     39.32      39.54
 57 Caputo, Krista      11 WAC                       NT      39.63
 58 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team         37.33      39.66
 59 Walker, Erica       12 SMC                    38.39      39.73
 60 Arrunategui, Marie  12 Agua Swim Team         39.85      39.75
 61 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT      39.86
 62 Jaskiewicz, Meliss  11 Asa                    40.81      39.91
 63 Hunt, Janaya        12 WAC                    39.29      40.04
 64 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team            NT      40.05
 65 Schumacher, Bronva  11 ASST                   47.92      40.06
 66 Antler, Hollis      12 Agua Swim Team         39.93      40.11
 67 Gucalp, Aylin       12 Flying Dolphins        40.17      40.15
 68 Cawkwell, Rachel    12 SMC                    40.09      40.40
 69 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team         39.13      40.47
 70 Miller, Sam         12 Asa                    43.19      40.50
 71 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team         39.54      40.55
 72 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team         40.53      40.86
 73 Coleman, Kristie    11 HS                     41.57      40.87
 74 Gamble, Catherine   11 Flying Dolphins        48.38      40.90
 75 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team         42.50      40.91
 76 Novick-Smith, Eliz  12 Flying Dolphins        43.67      41.36
 76 Marine, Alexandra   11 Flying Dolphins        42.73      41.36
 78 Janos, Valerie      11 Pace                   42.49      41.38
 79 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team            NT      41.49
 80 Smith, Meghan       11 WAC                       NT      41.51
 81 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team         41.75      41.53
 82 Raby, Zami          12 Agua Swim Team         40.60      41.59
 83 Geissler, Kimberle  11 WAC                    40.65      41.61
 84 Li, Gloria          11 HS                     39.78      41.92
 85 Willis, Emily       12 HS                     43.57      41.96
 86 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team         41.25      42.12
 87 Cannatella, Annie   12 Express Swimming       40.98      42.50
 88 Lin, Lisa           12 Asa                       NT      42.94
 89 Tran, Rebecca       11 HS                     43.16      43.05
 90 Lu, Tiffany         11 HS                     44.69      43.69
 91 Funaro, Mary Kate   12 HS                     42.76      43.73
 92 Kinzel, Emily       11 WAC                    45.20      43.74
 93 Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins      1:00.33      43.75
 94 Quinn, Shannon      11 Express Swimming       45.11      43.99
 95 Bachman, Jett       11 Flying Dolphins        47.17      44.03
 96 Lee, Courtney       11 HS                     49.00      44.08
 97 Song, Crysta        12 WAC                    44.43      44.17
 98 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team         43.51      44.25
 99 Park, Patty         12 NY Sharks              43.14      44.92
100 Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT      45.06
101 Coleman, Kaitlyn    11 HS                     42.73      45.22
102 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team         53.84      45.30
103 Cain, Lillian       12 Flying Dolphins        44.97      45.54
104 Kimelblatt, Anna    11 Asa                       NT      45.76
105 Smith, Emily        12 Agua Swim Team         55.83      46.44
106 Guarino, Catherine  11 Express Swimming       47.42      46.71
107 Steele, Emily       11 Asa                       NT      46.72
108 Merkovich, Dana     12 Shy/ Seals                NT      48.00
109 Locker, Maggie      12 Flying Dolphins        46.84      48.53
110 Kent, Gaby          11 Agua Swim Team            NT      48.70
111 Picconi, Christie   11 Express Swimming       43.37      49.19
112 Hamilton, Becky     11 ASST                      NT      51.30
113 Boyle, Meaghan      11 NY Sharks                 NT      52.41
114 McDonald, Isabel    11 Agua Swim Team            NT      53.93
115 Melikyan, Narina    11 Shy/ Seals             50.66      54.06
116 Vayer, Zoe          11 Agua Swim Team       1:06.60      54.92
117 Mack, Seshat        12 Agua Swim Team            NT      56.29
 -- Darabundit, Magica  12 Agua Swim Team         53.74         DQ

Event 60  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.29  ZONE
          34.49  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks              31.00      31.77 ZONE    20
  2 Lavery, Brendan     12 NY Sharks              32.27      33.11 ZONE    17
  3 Gianino, Alexander  12 GAEL                   35.78      33.64 JO      16
  4 Kuo, Theodore       11 Express Swimming       32.85      33.69 JO      15
  5 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team         34.21      33.81 JO      14
  6 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team         34.78      34.93 SILV    13
  7 Bleier, Jackson     11 SMC                    33.62      35.24 SILV    12
  8 Ready, James        12 Pace                   37.47      35.49 SILV    11
  9 Tran, Jonathan      12 HS                     36.96      36.22 SILV     9
 10 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks              34.83      36.23 SILV     7
 11 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team         37.20      36.26 SILV     6
 12 Schumacher, Griffe  11 ASST                   40.54      36.29 SILV     5
 13 Gottlieb, Joey      12 Asa                       NT      36.30 SILV     4
 14 Smith, Tavy         12 Pace                   39.65      37.53 SILV     3
 15 Crimmins, RJ        12 Express Swimming       36.91      37.59 SILV     2
 16 Or, Terrence        12 HS                     39.79      38.06 SILV     1
 17 Wesolowski, Teddy   12 SMC                    36.94      38.69 SILV
 18 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team            NT      38.90 SILV
 19 Daly, Gabriel       11 SMC                    39.66      39.28 SILV
 20 Schattschneider, E  11 SMC                    39.48      39.42 SILV
 21 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team         38.51      39.54 SILV
 22 Lang, Andrew        12 GAEL                   41.53      39.66 SILV
 23 McCABE, Alec        11 GAEL                   41.27      39.98 SILV
 24 Cisneros, Luis      12 Agua Swim Team         40.91      40.52 SILV
 25 Chang, Clifford     12 Express Swimming       41.13      40.78 SILV
 25 Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT      40.78 SILV
 27 Zavos, Leon         11 HS                     42.84      41.10 SILV
 28 Brynin, Max         12 Pace                   40.43      41.30 SILV
 29 Gatto, Alex         11 SMC                    41.20      41.68 SILV
 30 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming       40.27      41.91 SILV
 31 Coughlin, Matthew   11 GAEL                   41.01      42.44
 32 Ting, Alex          12 Express Swimming       42.89      42.82
 33 Palmer, John        12 Express Swimming       41.61      43.04
 34 McAuley, Adam       11 SMC                    43.04      43.25
 35 Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT      43.97
 36 Mihalcik, Peter     12 Agua Swim Team         46.98      45.09
 37 Gorokhovsky, Phill  11 Shy/ Seals             42.73      45.21
 38 Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals             42.30      45.81
 39 Sinche, Mauricio    12 NYCC                   40.55      46.23
 40 Parish, Daniel      11 SMC                    48.52      47.40
 41 See, Jackson        12 HS                     47.00      47.54
 42 Oczos, David        11 HS                     46.51      48.98
 43 Roberts, David      11 Agua Swim Team            NT      49.29
 44 Baravik, Dzianis    11 Shy/ Seals             51.70      53.68
 -- Desantis, Joseph    11 WAC                    42.50         DQ

Event 61  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.89  ZONE
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        10 Express Swimming       38.68      38.22 ZONE    20
  2 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team         38.06      38.95 ZONE    17
  3 Neal, Lia            9 Agua Swim Team         39.00      39.03 ZONE    16
  4 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team         42.03      40.38 ZONE    15
  5 Case, Olivia        10 Agua Swim Team         41.27      40.58 ZONE    14
  6 Mannix, Christine   10 GAEL                   41.99      41.01 ZONE    13
  7 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team         41.52      41.31 ZONE    12
  8 Smith, Mollie       10 Pace                   42.20      41.33 ZONE    11
  9 Sinkevich, Yana     10 HS                     42.05      41.83 ZONE     9
 10 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins        44.29      41.96 JO       7
 11 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team         44.38      42.43 JO       6
 12 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team         47.53      42.51 JO       5
 13 Dodge, Tara         10 Express Swimming       44.28      43.47 SILV     4
 14 Hogan, Paige        10 Pace                   41.79      43.68 SILV     3
 15 Kennedy, Calla      10 NYCC                   43.75      43.79 SILV     2
 16 Francis, Casey       9 Express Swimming       46.11      43.89 SILV     1
 17 Chen, Lillian       10 Express Swimming       43.84      44.48 SILV
 18 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team         43.60      44.85 SILV
 19 Gallagher, Molly    10 Pace                   45.42      45.47 SILV
 20 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team         45.53      45.61 SILV
 21 Lucas, Marie         8 Express Swimming       46.87      45.62 SILV
 22 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team         47.43      45.88 SILV
 23 Leary, Tanita        9 GAEL                   46.96      46.14 SILV
 24 Leffler, Magna      10 NY Sharks              47.19      46.20 SILV
 25 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team         46.95      46.30 SILV
 26 McKallen, Theresa    9 NY Sharks              45.22      46.31 SILV
 27 Carissimo, Daniell   9 Pace                   46.00      46.61 SILV
 28 Flynn, Caitlin       8 Agua Swim Team         53.77      46.71 SILV
 29 Bienkowski, Gabby   10 WAC                    52.45      47.66 SILV
 30 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins        47.80      47.69 SILV
 31 Ngom, Ndioba         9 NYCC                   50.61      47.94 SILV
 32 Sawkins, Emma        8 GAEL                   50.19      48.05 SILV
 33 Young, Kayla        10 Express Swimming       47.48      48.08 SILV
 34 Liang, Ellie        10 Tiburones              49.37      48.39 SILV
 35 McNulty, Kendra     10 GAEL                   47.92      48.49 SILV
 36 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming       49.30      48.81 SILV
 37 Vaughn, Stephanie   10 Pace                   47.11      49.00 SILV
 38 Doherty, Julia      10 GAEL                   48.44      49.14 SILV
 39 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming       46.71      49.19 SILV
 40 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team         50.43      49.40 SILV
 41 Pinder, Phoebe      10 GAEL                   51.88      49.57 SILV
 42 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team         49.95      49.81 SILV
 43 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming       51.07      50.21
 44 Rasquin, Megan      10 Express Swimming          NT      50.50
 45 Waite, Carylyn       9 NYCC                   47.99      50.57
 46 Cannatella, Katie   10 Express Swimming       49.53      50.59
 47 Zilberman, Stephan  10 Shy/ Seals                NT      51.20
 48 Calin, Noreen       10 NYCC                      NT      51.24
 49 DeCrem, Nicole       8 Pace                   43.98      51.91
 50 Schmitt, Rosie       9 Agua Swim Team         51.70      52.03
 51 Schattschneider, S   9 SMC                    53.95      52.04
 52 DiFini, Chelsea      9 SMC                    59.91      52.10
 53 Watkins, Olivia     10 GAEL                   47.45      52.32
 54 Gelbaugh, Elizabet   8 Asa                    53.82      52.92
 55 Maynard, Eve        10 Agua Swim Team            NT      53.04
 56 Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team         57.01      53.13
 57 Suarez, Daniela      9 Agua Swim Team         52.29      53.48
 58 Groccia, Jackie      8 GAEL                   53.88      53.65
 58 Ruotolo, Hope        9 SMC                    51.91      53.65
 60 Lanham, Erika       10 WAC                    52.91      53.91
 61 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team       1:06.07      54.15
 62 Fenn, Emily          9 WAC                       NT      54.22
 63 Huszar, Emese        8 HS                     53.00      54.36
 64 Abemayor, Natalie    9 SMC                  1:06.78      54.60
 65 Li, Jessica          8 HS                     50.00      55.24
 66 Corcoran, Jessica   10 SMC                  1:00.57      55.38
 67 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins        56.94      55.46
 68 Brettler, Carolina  10 Agua Swim Team            NT      55.84
 69 Nagarajan, Mira      9 Agua Swim Team         54.64      55.98
 70 Morgan, Justina     10 HS                     55.84      56.20
 70 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team         57.60      56.20
 72 Cegielski, Veronik   9 Agua Swim Team            NT      56.34
 73 Steele, Allison      9 Asa                       NT      56.45
 74 Stafford, Cara       8 SMC                  1:02.10      56.46
 75 Mackof, Alexandra   10 Agua Swim Team            NT      56.49
 76 Escobedo, Samantha   9 WAC                    59.72      56.50
 77 Ren, Vivi            9 NY Sharks                 NT      56.81
 78 Spektor, Sasha       9 Shy/ Seals                NT      57.12
 79 McDonough, Colleen   9 WAC                    57.63      57.21
 80 Ramsden, Hannah      9 Agua Swim Team         59.11      57.24
 81 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team         58.97      57.34
 82 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team            NT      57.98
 83 Sanabria, Eugenia    8 HS                   1:01.19      58.61
 84 Galen, Eve           8 Agua Swim Team            NT    1:00.63
 85 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins      1:06.87    1:00.67
 86 Maloney, Erin       10 WAC                    54.03    1:01.43
 87 Akant, Elizabeth    10 Flying Dolphins           NT    1:01.70
 88 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins           NT    1:02.95
 89 Maddox, Lisa        10 Flying Dolphins           NT    1:03.18
 90 Fuchs, Lindsey       7 Agua Swim Team       1:05.78    1:03.41
 91 Altman, Juliette     9 Agua Swim Team            NT    1:03.42
 92 Tsanas, Cristina     9 Agua Swim Team            NT    1:03.67
 93 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins      1:00.18    1:04.30
 94 Kialeuka, Iman      10 Flying Dolphins      1:04.84    1:04.36
 95 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team       1:07.02    1:05.23
 96 Jaffe, Eve           9 Asa                       NT    1:05.33
 97 Magsuci, Linnea      9 Shy/ Seals                NT    1:05.72
 98 Manduca, Gabriella   9 WAC                  1:11.01    1:06.65
 99 Rome, Zoe            9 ASST                   52.35    1:07.89
100 Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team            NT    1:08.59
101 Bianco, Sara         7 HS                   1:10.00    1:12.50
102 Maloney, Meghan      8 HS                   1:02.00    1:12.61
103 Moore, Jiovanni      7 Agua Swim Team            NT    1:21.04
 -- Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins           NT         DQ
 -- Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Rubin, Caitlin       8 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Hunt, Ava            9 NYCC                      NT         DQ
 -- Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team            NT         DQ

Event 62  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.29  ZONE
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan        9 Pace                   37.33      37.56 ZONE    20
  2 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team         39.03      38.01 ZONE    17
  3 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team         41.72      41.80 ZONE    16
  4 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team         44.14      42.12 ZONE    15
  5 Ling, Kevin         10 Express Swimming       42.02      42.46 JO      14
  6 Graham, Danny       10 Express Swimming       44.20      42.99 JO      13
  7 Ke, Richard         10 Express Swimming       42.33      43.09 JO      12
  8 Vander, David       10 Shy/ Seals             46.03      43.12 JO      11
  9 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team         43.76      43.59 JO       9
 10 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming       45.85      43.76 JO       7
 11 Miller, Bayard       9 Asa                    47.27      45.70 SILV     6
 12 Qian, Andrew         9 Tiburones              48.32      46.20 SILV     5
 13 Branca, Brennan     10 Agua Swim Team         56.14      46.24 SILV     4
 14 Kelly, James        11 WAC                    56.38      46.48          3
 15 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins        56.27      47.13 SILV     2
 16 Baravik, Dzianis    11 Shy/ Seals             47.91      47.21          1
 17 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks              48.32      47.32 SILV
 18 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team         55.08      47.35 SILV
 19 Edwards, Michael    10 WAC                    48.79      47.38 SILV
 20 Torres, Juan         9 Flying Dolphins        57.46      47.95 SILV
 21 St Vincent, Tommy   10 SMC                    46.88      48.60 SILV
 22 Connelly, Killian    9 Pace                   48.76      50.14
 23 Parauda, Max        10 Pace                   49.28      50.99
 24 Mannix, Richard      8 GAEL                   58.17      51.34
 25 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team         53.09      51.48
 26 Ruvkun, Andrew       9 Agua Swim Team         52.46      51.78
 27 Fleming, Thomas     10 Pace                   54.34      51.81
 28 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team         53.50      52.07
 29 McFarland, Charlie   7 GAEL                   48.91      52.11
 30 Cain, Ethan         10 Flying Dolphins        53.08      52.43
 31 Tulchin, Charlie     9 Pace                   56.82      52.44
 32 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team         57.61      53.11
 33 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team         57.40      53.24
 34 Sperandio, Alec      8 WAC                    52.67      53.80
 35 Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team         51.21      54.56
 36 Brynin, Zeke         8 Pace                   55.61      54.94
 37 Kelly, Conor         9 WAC                  1:01.33      55.05
 38 Schnog, Jack         9 Pace                   55.42      55.31
 39 Sipp, John           8 Agua Swim Team            NT      56.80
 40 Lin, Adrian          7 Asa                       NT      57.49
 41 Coughlin, Connor    10 GAEL                   55.97      57.81
 42 Dowd, Conor          9 Pace                   56.04      59.16
 43 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins      1:00.64      59.33
 44 Stafford, Nicky     10 SMC                    58.15      59.35
 45 Tress, Brian         9 WAC                       NT    1:03.38
 46 Koganov, Willy       8 HS                   1:03.00    1:03.48
 47 McNulty, Charles     9 GAEL                   58.97    1:03.53
 48 Darabundit, Champ    8 Agua Swim Team       1:10.25    1:04.14
 49 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins      1:08.37    1:06.06
 -- Franzese, Michael    9 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Geras, Demetri       9 Agua Swim Team       1:00.53         DQ
 -- Synk, PJ            10 Agua Swim Team       1:00.56         DQ
 -- Rueda, Diego         9 Agua Swim Team         45.01         DQ
 -- Mihalcik, Jack      10 Agua Swim Team            NT         DQ
 -- Cerutti, Christoph   9 SMC                    55.58         DQ
 -- Goldberg, Alexande   9 Agua Swim Team            NT         DQ

Event 63  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.99  ZONE
        1:22.29  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kadala, Kristyn     12 Pace                 1:18.75    1:17.87 ZONE    20
                  36.07     1:17.87 (41.80)
  2 Mu, Isabella        11 Express Swimming     1:20.95    1:19.22 JO      17
                  37.82     1:19.22 (41.40)
  3 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace                 1:20.77    1:20.08 JO      16
                  37.43     1:20.08 (42.65)
  4 Cheng, Emily        12 Express Swimming     1:19.83    1:20.15 JO      15
                  38.17     1:20.15 (41.98)
  5 Wiegand, Daria      12 GAEL                 1:21.05    1:20.49 JO      14
                  38.78     1:20.49 (41.71)
  6 Notaro, Cami        12 Asa                       NT    1:21.27 JO      13
                  38.31     1:21.27 (42.96)
  7 McDavid, Aiesha     11 GAEL                 1:20.18    1:21.61 JO      12
                  37.57     1:21.61 (44.04)
  8 Rookwood, Shakiray  12 HS                   1:25.94    1:21.74 JO      11
                  39.64     1:21.74 (42.10)
  9 Pizzurro, Jackee    12 SMC                  1:23.22    1:22.20 JO       9
                  39.75     1:22.20 (42.45)
 10 Altieri, Melissa    12 Tiburones                 NT    1:22.78 SILV     7
                  38.54     1:22.78 (44.24)
 11 Kwa, Adelene        12 Agua Swim Team       1:21.09    1:22.87 SILV     6
                  39.36     1:22.87 (43.51)
 12 Groccia, Adrienne   11 GAEL                 1:22.97    1:23.04 SILV     5
                  38.62     1:23.04 (44.42)
 13 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming     1:25.57    1:23.09 SILV     4
                  40.07     1:23.09 (43.02)
 14 Janos, Valerie      11 Pace                 1:21.07    1:23.39 SILV     3
                  39.52     1:23.39 (43.87)
 15 Graham, Caitlin     12 Express Swimming     1:22.19    1:23.74 SILV     2
                  39.85     1:23.74 (43.89)
 16 Randazzo, Khristia  11 GAEL                 1:24.25    1:23.78 SILV     1
                  40.01     1:23.78 (43.77)
 17 Anastasio, Elaina   12 HS                   1:27.11    1:24.70 SILV
                  39.83     1:24.70 (44.87)
 18 Krebs, Kristen      12 Express Swimming     1:25.48    1:25.35 SILV
                  40.54     1:25.35 (44.81)
 19 Guba, Jackie        11 GAEL                 1:25.46    1:25.90 SILV
                  40.90     1:25.90 (45.00)
 20 McGrath, Kelly      11 Express Swimming     1:25.48    1:26.21 SILV
                  41.17     1:26.21 (45.04)
 21 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team       1:29.61    1:26.63 SILV
                  41.52     1:26.63 (45.11)
 22 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                 1:28.83    1:26.96 SILV
                  41.01     1:26.96 (45.95)
 23 Leung, Alissa       11 Express Swimming     1:27.66    1:27.38 SILV
                  41.84     1:27.38 (45.54)
 24 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming     1:25.78    1:27.60 SILV
                  41.46     1:27.60 (46.14)
 25 Miller, Sam         12 Asa                  1:31.88    1:27.77 SILV
                  41.18     1:27.77 (46.59)
 26 Boulbol, Lauren     12 HS                   1:27.50    1:27.84 SILV
                  42.25     1:27.84 (45.59)
 27 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team       1:28.90    1:28.07 SILV
                  41.71     1:28.07 (46.36)
 28 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team       1:28.34    1:28.67 SILV
                  42.53     1:28.67 (46.14)
 29 Meng, Margaret      12 Express Swimming     1:30.11    1:28.68 SILV
                  41.98     1:28.68 (46.70)
 30 Kravet, Sophie      11 GAEL                 1:34.61    1:30.73 SILV
                  42.44     1:30.73 (48.29)
 31 Nolan, Mary Kate    11 HS                   1:28.21    1:31.07 SILV
                  43.43     1:31.07 (47.64)
 32 Walker, Erica       12 SMC                  1:30.94    1:31.15 SILV
                  42.65     1:31.15 (48.50)
 33 Parauda, Sarah      12 Pace                 1:45.00    1:31.61 SILV
                  43.23     1:31.61 (48.38)
 34 O'Connor, Erin      12 Asa                       NT    1:31.81 SILV
                  42.89     1:31.81 (48.92)
 35 Quest, Carolyn      12 WAC                  1:34.79    1:31.83 SILV
                  43.54     1:31.83 (48.29)
 36 Geissler, Kimberle  11 WAC                  1:35.15    1:32.24 SILV
                  44.20     1:32.24 (48.04)
 37 Torres, Maria       11 Flying Dolphins      1:36.59    1:33.19 SILV
                  44.34     1:33.19 (48.85)
 38 Cawkwell, Rachel    12 SMC                  1:31.94    1:33.75 SILV
                  45.05     1:33.75 (48.70)
 39 Gucalp, Aylin       12 Flying Dolphins      1:36.65    1:34.27 SILV
                  45.13     1:34.27 (49.14)
 40 Allen, Sarah        12 SMC                  1:38.21    1:34.42 SILV
                  44.77     1:34.42 (49.65)
 41 Librett, Krista     11 SMC                  1:35.21    1:34.49 SILV
                  44.27     1:34.49 (50.22)
 42 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team       1:41.49    1:35.00
                  46.24     1:35.00 (48.76)
 43 Pampillonio, Janin  12 Pace                 1:34.47    1:35.05
                  44.40     1:35.05 (50.65)
 44 Boyd, Zoe           11 SMC                  1:33.85    1:35.20
                  45.03     1:35.20 (50.17)
 45 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team            NT    1:35.28
                  43.85     1:35.28 (51.43)
 46 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team       1:34.30    1:35.48
                  44.59     1:35.48 (50.89)
 47 Hunt, Janaya        12 WAC                  1:33.94    1:35.56
                  45.34     1:35.56 (50.22)
 48 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team       1:36.78    1:35.70
                  45.52     1:35.70 (50.18)
 49 Goldrick, Kaity     11 NY Sharks            1:45.25    1:35.98
                  46.10     1:35.98 (49.88)
 50 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team       1:35.40    1:36.33
                  45.16     1:36.33 (51.17)
 51 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins      1:38.97    1:36.54
                  45.89     1:36.54 (50.65)
 51 Smith, Emily        12 Agua Swim Team       1:39.77    1:36.54
                  45.55     1:36.54 (50.99)
 53 Kimelblatt, Anna    11 Asa                  1:43.54    1:37.09
                  45.86     1:37.09 (51.23)
 54 Guarino, Catherine  11 Express Swimming     1:43.44    1:37.31
                  47.02     1:37.31 (50.29)
 55 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team       1:46.37    1:37.33
                  46.31     1:37.33 (51.02)
 56 Castaldo, Brittany  12 WAC                  1:38.74    1:37.69
                  46.91     1:37.69 (50.78)
 57 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team       1:38.22    1:37.88
                  48.00     1:37.88 (49.88)
 58 Cain, Lillian       12 Flying Dolphins      1:35.69    1:37.90
                  46.15     1:37.90 (51.75)
 59 Stern, Sydney       11 SMC                  1:39.53    1:38.02
                  47.15     1:38.02 (50.87)
 60 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team       1:39.72    1:38.20
                  48.52     1:38.20 (49.68)
 61 Sanabria, Manuela   11 HS                   1:37.32    1:38.34
                  46.66     1:38.34 (51.68)
 62 Gamble, Catherine   11 Flying Dolphins      1:48.57    1:38.36
                  47.67     1:38.36 (50.69)
 63 Song, Crysta        12 WAC                  1:36.23    1:38.44
                  47.32     1:38.44 (51.12)
 64 Jaffe, Sarah        11 Asa                       NT    1:38.56
                  46.87     1:38.56 (51.69)
 65 Novick-Smith, Eliz  12 Flying Dolphins      1:40.95    1:38.70
                  44.49     1:38.70 (54.21)
 66 Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins           NT    1:39.17
                  45.89     1:39.17 (53.28)
 67 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team            NT    1:39.38
                  47.00     1:39.38 (52.38)
 68 Bachman, Jett       11 Flying Dolphins      1:40.27    1:39.45
                  46.73     1:39.45 (52.72)
 69 Smith, Meghan       11 WAC                       NT    1:39.53
                  46.99     1:39.53 (52.54)
 70 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team       1:42.06    1:39.96
                  46.92     1:39.96 (53.04)
 71 Arrunategui, Marie  12 Agua Swim Team       1:38.51    1:40.80
                  48.49     1:40.80 (52.31)
 72 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT    1:40.91
                  46.97     1:40.91 (53.94)
 73 Montana, Jaclyn     11 HS                   1:40.26    1:41.42
                  47.44     1:41.42 (53.98)
 74 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team       1:42.09    1:41.58
                  48.01     1:41.58 (53.57)
 75 Kent, Gaby          11 Agua Swim Team            NT    1:41.77
                  47.90     1:41.77 (53.87)
 76 Burke, Stephanie    12 GAEL                 1:44.80    1:42.82
                  47.35     1:42.82 (55.47)
 77 Tran, Rebecca       11 HS                   1:53.39    1:43.04
                  49.72     1:43.04 (53.32)
 78 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team       1:47.66    1:43.78
                  49.11     1:43.78 (54.67)
 79 Cannatella, Annie   12 Express Swimming     1:42.46    1:44.47
                  48.33     1:44.47 (56.14)
 80 Lee, Courtney       11 HS                   1:38.00    1:44.52
                  49.64     1:44.52 (54.88)
 81 Burke, Meaghan      11 NY Sharks            1:44.48    1:45.07
                  49.79     1:45.07 (55.28)
 82 Quinn, Shannon      11 Express Swimming     1:44.84    1:45.44
                  49.83     1:45.44 (55.61)
 83 Park, Patty         12 NY Sharks            1:45.88    1:48.12
                  51.70     1:48.12 (56.42)
 84 Darabundit, Magica  12 Agua Swim Team       1:58.60    1:57.99
                  54.83   1:57.99 (1:03.16)
 85 Boyle, Meaghan      11 NY Sharks                 NT    2:00.43
                  56.95   2:00.43 (1:03.48)
 86 Melikyan, Narina    11 Shy/ Seals                NT    2:30.81
                1:08.30   2:30.81 (1:22.51)
 -- Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT         DQ
                  50.77        DQ (1:02.50)
 -- Simeone, MaryCate   11 Express Swimming     1:34.66         DQ
                  44.11          DQ (49.95)
 -- Doh, Karen          11 Pace                 1:24.93         DQ
                  39.61          DQ (45.09)
 -- Restle, Hannah      11 SMC                  1:29.85         DQ
                  43.43          DQ (47.97)
 -- Steele, Emily       11 Asa                       NT         DQ
                  53.60          DQ (59.29)

Event 64  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:24.09  JO
        1:24.59  ZONE
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks            1:15.16    1:15.30 JO      20
                  36.59     1:15.30 (38.71)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming     1:15.37    1:15.31 JO      17
                  36.57     1:15.31 (38.74)
  3 Gianino, Alexander  12 GAEL                 1:19.74    1:16.43 JO      16
                  36.26     1:16.43 (40.17)
  4 Smith, Tavy         12 Pace                 1:23.63    1:22.65 JO      15
                  38.81     1:22.65 (43.84)
  5 Lo, Arthur          11 Express Swimming     1:22.70    1:23.72 JO      14
                  40.41     1:23.72 (43.31)
  6 Boo, Joseph         12 HS                   1:33.59    1:28.28 SILV    13
                  41.06     1:28.28 (47.22)
  7 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks            1:28.44    1:28.34 SILV    12
                  42.63     1:28.34 (45.71)
  8 Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT    1:31.22 SILV    11
                  41.55     1:31.22 (49.67)
  9 Duva, Ben           12 Express Swimming     1:33.31    1:31.58 SILV     9
                  44.28     1:31.58 (47.30)
 10 Ting, Alex          12 Express Swimming     1:33.82    1:31.63 SILV     7
                  44.01     1:31.63 (47.62)
 11 Chang, Clifford     12 Express Swimming     1:35.57    1:32.23          6
                  44.87     1:32.23 (47.36)
 12 Daly, Gabriel       11 SMC                  1:38.93    1:33.23          5
                  44.18     1:33.23 (49.05)
 13 Or, Terrence        12 HS                   1:55.66    1:33.50          4
                  45.06     1:33.50 (48.44)
 14 Semenov, Igor       11 Shy/ Seals                NT    1:33.97          3
                  44.87     1:33.97 (49.10)
 15 Desantis, Joseph    11 WAC                  1:30.57    1:35.03          2
                  46.09     1:35.03 (48.94)
 16 Zhang, Thomas       11 NY Sharks            1:40.50    1:35.53          1
                  45.09     1:35.53 (50.44)
 17 Tran, Jonathan      12 HS                   1:38.14    1:36.05
                  47.02     1:36.05 (49.03)
 18 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team       1:31.42    1:37.79
                  47.76     1:37.79 (50.03)
 19 Lang, Andrew        12 GAEL                 1:37.80    1:37.88
                  46.77     1:37.88 (51.11)
 20 Wesolowski, Teddy   12 SMC                  1:37.59    1:37.98
                  45.09     1:37.98 (52.89)
 21 Schattschneider, E  11 SMC                  1:49.86    1:39.11
                  47.42     1:39.11 (51.69)
 22 Sinche, Mauricio    12 NYCC                 1:37.54    1:39.32
                  48.31     1:39.32 (51.01)
 23 Ethridge, Chris     11 SMC                  1:40.40    1:40.03
 24 McAuley, Adam       11 SMC                  1:43.78    1:42.02
                  47.22     1:42.02 (54.80)
 25 Gatto, Alex         11 SMC                  1:44.29    1:42.15
                  49.72     1:42.15 (52.43)
 26 Coughlin, Matthew   11 GAEL                 1:42.68    1:43.53
                  49.30     1:43.53 (54.23)
 27 Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT    1:44.56
                  49.78     1:44.56 (54.78)
 28 Parish, Daniel      11 SMC                       NT    1:45.02
                  49.32     1:45.02 (55.70)
 29 Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals                NT    1:49.34
                  51.75     1:49.34 (57.59)
 30 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming     1:46.54    1:52.26
                  53.09     1:52.26 (59.17)
 31 Mihalcik, Peter     12 Agua Swim Team       1:46.78    1:55.07
                  53.52   1:55.07 (1:01.55)
 32 Palmer, John        12 Express Swimming     1:58.26    1:58.49
                  54.26   1:58.49 (1:04.23)
 33 Roberts, David      11 Agua Swim Team            NT    2:12.43
                1:02.12   2:12.43 (1:10.31)
 34 See, Jackson        12 HS                   1:49.00    2:12.64
                  59.92   2:12.64 (1:12.72)

Event 65  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:10.19  ZONE
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia            9 Agua Swim Team       1:04.44    1:02.53 ZONE    20
                  31.20     1:02.53 (31.33)
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming     1:04.91    1:05.33 ZONE    17
                  31.49     1:05.33 (33.84)
  3 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team       1:05.53    1:07.77 ZONE    16
                  32.68     1:07.77 (35.09)
  4 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team       1:08.89    1:07.93 ZONE    15
                  32.37     1:07.93 (35.56)
  5 Mannix, Christine   10 GAEL                 1:09.49    1:08.91 ZONE    14
  6 Francis, Casey       9 Express Swimming     1:11.67    1:10.00 ZONE    13
                  34.06     1:10.00 (35.94)
  7 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team       1:10.25    1:10.04 ZONE    12
                  33.80     1:10.04 (36.24)
  8 McNulty, Kendra     10 GAEL                 1:11.30    1:10.56 JO      11
                  32.99     1:10.56 (37.57)
  9 Boccia, Lindsay     10 WAC                  1:16.65    1:11.30 JO       9
                  34.70     1:11.30 (36.60)
 10 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team       1:09.33    1:11.94 SILV     7
                  34.49     1:11.94 (37.45)
 11 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team       1:15.23    1:12.00 SILV     6
 12 Hogan, Paige        10 Pace                 1:09.20    1:12.08 SILV     5
                  34.20     1:12.08 (37.88)
 13 Baker, Lauren       10 GAEL                 1:10.28    1:12.72 SILV     4
                  35.00     1:12.72 (37.72)
 14 Chen, Lillian       10 Express Swimming     1:11.33    1:12.79 SILV     3
                  34.59     1:12.79 (38.20)
 15 Hargraves, Kelly    10 Pace                 1:13.93    1:12.81 SILV     2
                  35.07     1:12.81 (37.74)
 16 Dodge, Tara         10 Express Swimming     1:13.95    1:12.95 SILV     1
                  34.51     1:12.95 (38.44)
 17 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team       1:14.58    1:13.34 SILV
                  35.05     1:13.34 (38.29)
 18 Kennedy, Calla      10 NYCC                 1:14.71    1:14.00 SILV
                  37.18     1:14.00 (36.82)
 19 Sinkevich, Yana     10 HS                   1:18.90    1:14.50 SILV
                  34.87     1:14.50 (39.63)
 20 Smith, Mollie       10 Pace                 1:14.73    1:14.98 SILV
                  36.18     1:14.98 (38.80)
 21 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming     1:19.97    1:15.89 SILV
                  37.12     1:15.89 (38.77)
 22 Doherty, Julia      10 GAEL                 1:18.44    1:16.05 SILV
                  38.14     1:16.05 (37.91)
 23 Leffler, Magna      10 NY Sharks            1:18.10    1:16.23 SILV
                  37.88     1:16.23 (38.35)
 24 Liang, Ellie        10 Tiburones                 NT    1:16.45 SILV
                  36.57     1:16.45 (39.88)
 25 Lucas, Marie         8 Express Swimming     1:19.17    1:16.50 SILV
 26 McKallen, Theresa    9 NY Sharks            1:15.81    1:18.45 SILV
                  38.18     1:18.45 (40.27)
 27 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team       1:17.71    1:19.19 SILV
 28 Gallagher, Molly    10 Pace                 1:20.37    1:19.28 SILV
                  37.34     1:19.28 (41.94)
 29 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team       1:18.23    1:19.48 SILV
                  37.64     1:19.48 (41.84)
 30 Carissimo, Daniell   9 Pace                 1:17.59    1:19.64 SILV
 31 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team       1:21.89    1:19.67 SILV
                  37.40     1:19.67 (42.27)
 32 Sawkins, Emma        8 GAEL                 1:20.93    1:20.13 SILV
                  38.12     1:20.13 (42.01)
 33 Case, Olivia        10 Agua Swim Team       1:23.36    1:20.57 SILV
                  37.79     1:20.57 (42.78)
 34 Lanham, Erika       10 WAC                  1:19.74    1:21.10 SILV
                  38.11     1:21.10 (42.99)
 35 Leary, Tanita        9 GAEL                 1:31.03    1:21.14 SILV
                  37.88     1:21.14 (43.26)
 36 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming     1:22.24    1:21.20 SILV
                  38.00     1:21.20 (43.20)
 37 Ngom, Ndioba         9 NYCC                 1:22.11    1:21.42 SILV
                  36.84     1:21.42 (44.58)
 38 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming     1:17.98    1:22.44
                  39.37     1:22.44 (43.07)
 39 Young, Kayla        10 Express Swimming     1:19.84    1:22.67
                  39.69     1:22.67 (42.98)
 40 Maloney, Erin       10 WAC                  1:22.21    1:23.46
                  40.04     1:23.46 (43.42)
 41 Flynn, Caitlin       8 Agua Swim Team       1:41.04    1:24.23
                  40.29     1:24.23 (43.94)
 42 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team       1:28.75    1:24.46
                  40.81     1:24.46 (43.65)
 43 Cannatella, Katie   10 Express Swimming     1:22.17    1:24.95
                  40.32     1:24.95 (44.63)
 44 Ruotolo, Hope        9 SMC                  1:23.81    1:25.06
                  39.88     1:25.06 (45.18)
 45 McGee, Shayna       10 GAEL                 1:27.78    1:25.42
                  39.12     1:25.42 (46.30)
 46 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team       1:28.99    1:25.87
                  40.57     1:25.87 (45.30)
 47 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins      1:29.71    1:26.29
                  40.26     1:26.29 (46.03)
 48 Pinder, Juno        10 GAEL                 1:24.19    1:26.38
                  41.40     1:26.38 (44.98)
 49 Zilberman, Stephan  10 Shy/ Seals           1:32.28    1:27.82
                  41.35     1:27.82 (46.47)
 50 Pinder, Phoebe      10 GAEL                 1:37.60    1:27.87
                  41.37     1:27.87 (46.50)
 51 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins      1:26.39    1:28.06
                  40.34     1:28.06 (47.72)
 52 Bienkowski, Gabby   10 WAC                  1:24.56    1:28.09
 53 Spektor, Sasha       9 Shy/ Seals           1:30.89    1:28.19
                  41.91     1:28.19 (46.28)
 54 Groccia, Jackie      8 GAEL                 1:28.41    1:28.44
 55 Schattschneider, S   9 SMC                  1:29.35    1:28.52
 56 McDonough, Colleen   9 WAC                  1:32.33    1:28.54
                  41.29     1:28.54 (47.25)
 57 Watkins, Olivia     10 GAEL                 1:26.75    1:28.73
                  40.99     1:28.73 (47.74)
 58 Brundred, Laura      9 Asa                  1:35.00    1:29.01
                  40.84     1:29.01 (48.17)
 59 Brettler, Carolina  10 Agua Swim Team            NT    1:29.50
                  41.65     1:29.50 (47.85)
 60 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team       1:33.92    1:29.57
                  21.04   1:29.57 (1:08.53)
 61 Kuhn, Amanda         9 Asa                  1:31.17    1:29.81
                  42.01     1:29.81 (47.80)
 62 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team       1:28.93    1:30.12
                  41.95     1:30.12 (48.17)
 63 Ramsden, Hannah      9 Agua Swim Team       1:39.36    1:30.17
                  42.32     1:30.17 (47.85)
 64 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team            NT    1:31.12
                  41.37     1:31.12 (49.75)
 65 Suarez, Daniela      9 Agua Swim Team       1:47.85    1:31.16
                  41.50     1:31.16 (49.66)
 66 Waite, Carylyn       9 NYCC                 1:29.05    1:31.92
                  45.00     1:31.92 (46.92)
 67 DeCrem, Nicole       8 Pace                 1:39.13    1:32.09
                  41.42     1:32.09 (50.67)
 68 Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team       1:55.19    1:32.19
 69 Rasquin, Megan      10 Express Swimming          NT    1:32.33
                  43.61     1:32.33 (48.72)
 70 Salitan, Emily      10 Flying Dolphins      1:36.05    1:33.40
                  42.39     1:33.40 (51.01)
 71 Nagarajan, Mira      9 Agua Swim Team       1:32.32    1:33.45
 72 Kelly, Brianne      10 HS                   1:35.00    1:34.10
                  42.86     1:34.10 (51.24)
 73 Li, Jessica          8 HS                   1:49.88    1:35.83
                  44.54     1:35.83 (51.29)
 74 Tsanas, Cristina     9 Agua Swim Team            NT    1:36.21
                  46.48     1:36.21 (49.73)
 75 Calin, Noreen       10 NYCC                 1:37.56    1:36.68
 76 Gelbaugh, Elizabet   8 Asa                  1:37.18    1:37.07
 77 Mackof, Alexandra   10 Agua Swim Team            NT    1:37.38
                  44.66     1:37.38 (52.72)
 78 Schmitt, Rosie       9 Agua Swim Team       1:49.68    1:37.53
                  46.67     1:37.53 (50.86)
 79 Pezzella, Samantha   9 HS                   1:39.00    1:37.78
                  46.37     1:37.78 (51.41)
 80 Cegielski, Veronik   9 Agua Swim Team            NT    1:38.12
                  46.38     1:38.12 (51.74)
 81 Andrews, Emily       8 Asa                       NT    1:38.81
                  46.26     1:38.81 (52.55)
 82 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins      1:31.27    1:39.40
                  45.59     1:39.40 (53.81)
 83 Goldstein, Rachel    9 Agua Swim Team            NT    1:39.96
                  48.66     1:39.96 (51.30)
 84 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team            NT    1:40.15
                  47.13     1:40.15 (53.02)
 85 Freed, Maddie        9 Asa                       NT    1:42.05
                  47.10     1:42.05 (54.95)
 86 Morgan, Erin        10 HS                   1:45.00    1:42.45
                  46.61     1:42.45 (55.84)
 87 Corcoran, Jessica   10 SMC                  1:38.48    1:43.01
                  48.46     1:43.01 (54.55)
 88 Escobedo, Samantha   9 WAC                  1:43.86    1:43.12
                  46.35     1:43.12 (56.77)
 89 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team       1:44.35    1:43.35
                  46.68     1:43.35 (56.67)
 90 Morgan, Justina     10 HS                   1:45.00    1:43.75
                  47.77     1:43.75 (55.98)
 91 Abemayor, Natalie    9 SMC                  1:44.10    1:44.45
                  48.75     1:44.45 (55.70)
 92 DiFini, Chelsea      9 SMC                  1:43.90    1:45.47
                  48.54     1:45.47 (56.93)
 93 Jaffe, Eve           9 Asa                       NT    1:45.55
                  45.31   1:45.55 (1:00.24)
 94 Stafford, Cara       8 SMC                       NT    1:45.94
                  52.58     1:45.94 (53.36)
 95 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins      1:54.05    1:46.87
 96 Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team            NT    1:50.82
                  50.91     1:50.82 (59.91)
 97 Maddox, Lisa        10 Flying Dolphins           NT    1:51.39
                  21.05   1:51.39 (1:30.34)
 98 Akant, Elizabeth    10 Flying Dolphins           NT    1:51.44
                  49.69   1:51.44 (1:01.75)
 99 Magsuci, Linnea      9 Shy/ Seals           1:45.56    1:52.55
                  51.98   1:52.55 (1:00.57)
100 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins           NT    1:52.90
101 Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team            NT    1:54.20
                  55.48     1:54.20 (58.72)
102 Fuchs, Lindsey       7 Agua Swim Team            NT    1:54.72
                  52.27   1:54.72 (1:02.45)
103 Galen, Eve           8 Agua Swim Team            NT    1:54.99
                  51.25   1:54.99 (1:03.74)
104 Manduca, Gabriella   9 WAC                  1:54.45    1:55.53
                  52.35   1:55.53 (1:03.18)
105 Fenn, Emily          9 WAC                       NT    1:56.27
                  52.47   1:56.27 (1:03.80)
106 Huszar, Emese        8 HS                   1:54.87    1:57.17
107 Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team            NT    2:06.04
                1:01.23   2:06.04 (1:04.81)
108 Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team            NT    2:06.16
                  56.63   2:06.16 (1:09.53)
109 Bianco, Sara         7 HS                   1:55.00    2:06.87
                  52.39   2:06.87 (1:14.48)
110 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team            NT    2:10.31
                  58.41   2:10.31 (1:11.90)
111 Moore, Jiovanni      7 Agua Swim Team            NT    2:10.91
                1:00.92   2:10.91 (1:09.99)
112 Kialeuka, Iman      10 Flying Dolphins           NT    2:18.27
                1:03.57   2:18.27 (1:14.70)
113 Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins           NT    2:41.95
                1:10.12   2:41.95 (1:31.83)

Event 66  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:10.09  ZONE
        1:12.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team       1:09.90    1:05.17 ZONE    20
                  31.27     1:05.17 (33.90)
  2 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming     1:09.24    1:05.86 ZONE    17
                  32.09     1:05.86 (33.77)
  3 Graham, Danny       10 Express Swimming     1:10.42    1:08.57 ZONE    16
                  32.47     1:08.57 (36.10)
  4 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team       1:12.47    1:09.85 ZONE    15
                  33.39     1:09.85 (36.46)
  5 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team       1:13.09    1:11.43 JO      14
                  36.60     1:11.43 (34.83)
  6 Zorgman, Ruan        9 Pace                 1:12.24    1:12.30 JO      13
                  33.71     1:12.30 (38.59)
  7 O'Hagan, Chris      10 GAEL                 1:15.05    1:12.58 JO      12
                  34.23     1:12.58 (38.35)
  8 Singer, Nathan      10 NY Sharks                 NT    1:13.19 SILV    11
                  35.28     1:13.19 (37.91)
  9 Papalambros, Alex   10 NY Sharks                 NT    1:13.75 SILV     9
                  36.25     1:13.75 (37.50)
 10 Rueda, Diego         9 Agua Swim Team       1:13.11    1:13.94 SILV     7
                  35.67     1:13.94 (38.27)
 11 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals           1:12.70    1:13.99 SILV     6
                  34.90     1:13.99 (39.09)
 12 Fleming, Thomas     10 Pace                 1:17.28    1:14.12 SILV     5
                  35.04     1:14.12 (39.08)
 13 Lyba, Aleksander    10 Shy/ Seals                NT    1:15.34 SILV     4
                  35.60     1:15.34 (39.74)
 14 Ke, Richard         10 Express Swimming     1:24.90    1:15.46 SILV     3
                  36.38     1:15.46 (39.08)
 15 St Vincent, Tommy   10 SMC                  1:19.29    1:16.42 SILV     2
                  35.95     1:16.42 (40.47)
 16 Parauda, Max        10 Pace                 1:10.00    1:17.22 SILV     1
                  35.40     1:17.22 (41.82)
 17 Mu, Nicholas         8 Express Swimming     1:15.56    1:17.26 SILV
                  37.34     1:17.26 (39.92)
 18 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks            1:16.18    1:17.47 SILV
                  34.95     1:17.47 (42.52)
 19 Vallar, Jack        10 SMC                  1:16.05    1:17.52 SILV
                  37.72     1:17.52 (39.80)
 20 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team       1:43.85    1:20.02 SILV
                  37.37     1:20.02 (42.65)
 21 Sperandio, Alec      8 WAC                  1:15.56    1:20.85 SILV
                  37.40     1:20.85 (43.45)
 22 McNamara, Shane      9 NY Sharks                 NT    1:20.90 SILV
                  37.63     1:20.90 (43.27)
 22 Edwards, Michael    10 WAC                  1:26.51    1:20.90 SILV
                  39.34     1:20.90 (41.56)
 24 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team       1:14.77    1:21.25 SILV
                  38.27     1:21.25 (42.98)
 25 Tress, Brian         9 WAC                       NT    1:22.02
                  41.22     1:22.02 (40.80)
 26 McFarland, Carter   10 GAEL                 1:31.59    1:23.33
                  40.20     1:23.33 (43.13)
 27 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team       1:25.05    1:24.08
                  39.31     1:24.08 (44.77)
 28 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team       1:32.13    1:25.35
                  41.29     1:25.35 (44.06)
 29 Qian, Andrew         9 Tiburones            1:24.01    1:25.61
                  39.93     1:25.61 (45.68)
 30 Geras, Demetri       9 Agua Swim Team       1:41.07    1:26.18
                  37.80     1:26.18 (48.38)
 31 Lin, Adrian          7 Asa                       NT    1:27.65
                  42.90     1:27.65 (44.75)
 32 Tulchin, Charlie     9 Pace                 1:31.84    1:27.96
                  42.60     1:27.96 (45.36)
 33 Cain, Ethan         10 Flying Dolphins      1:35.55    1:28.98
                  42.27     1:28.98 (46.71)
 34 Cerutti, Christoph   9 SMC                  1:28.01    1:29.18
                  42.28     1:29.18 (46.90)
 35 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team       1:30.32    1:29.90
                  41.54     1:29.90 (48.36)
 36 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team       1:36.69    1:30.35
                  42.44     1:30.35 (47.91)
 37 Connelly, Killian    9 Pace                 1:24.03    1:30.40
                  40.59     1:30.40 (49.81)
 38 Ruvkun, Andrew       9 Agua Swim Team       1:31.87    1:30.50
                  41.69     1:30.50 (48.81)
 39 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team            NT    1:31.05
                  42.94     1:31.05 (48.11)
 40 Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team       1:34.89    1:31.17
                  43.62     1:31.17 (47.55)
 41 Franzese, Michael    9 Agua Swim Team            NT    1:31.24
                  42.87     1:31.24 (48.37)
 42 Tseyko, Alexander   10 Shy/ Seals           1:28.60    1:31.43
                  40.81     1:31.43 (50.62)
 43 McFarland, Charlie   7 GAEL                 1:36.50    1:31.55
                  42.12     1:31.55 (49.43)
 44 Coughlin, Connor    10 GAEL                 1:32.19    1:31.75
                  41.96     1:31.75 (49.79)
 45 Dowd, Conor          9 Pace                 1:51.30    1:32.16
                  43.46     1:32.16 (48.70)
 46 Kelly, James        11 WAC                  1:34.26    1:33.88
                  15.62   1:33.88 (1:18.26)
 47 Portnoy, Martin      8 Shy/ Seals           1:33.06    1:34.07
                  44.27     1:34.07 (49.80)
 48 Brynin, Zeke         8 Pace                 1:44.11    1:36.59
                  44.51     1:36.59 (52.08)
 49 McNulty, Charles     9 GAEL                 1:47.75    1:36.71
                  44.68     1:36.71 (52.03)
 50 Funaro, Danny        9 HS                   1:50.00    1:40.27
                  47.09     1:40.27 (53.18)
 51 Stafford, Nicky     10 SMC                  1:33.43    1:40.37
                  46.87     1:40.37 (53.50)
 52 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team       1:39.41    1:41.50
                  45.40     1:41.50 (56.10)
 53 Kelly, Conor         9 WAC                       NT    1:43.12
                  48.17     1:43.12 (54.95)
 54 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins           NT    1:44.52
                  45.96     1:44.52 (58.56)
 55 Schnog, Jack         9 Pace                 1:45.00    1:45.00
                  48.69     1:45.00 (56.31)
 56 Goldberg, Alexande   9 Agua Swim Team            NT    1:46.56
                  49.52     1:46.56 (57.04)
 57 Lagomarsino, Rober  10 WAC                       NT    1:47.47
                  49.45     1:47.47 (58.02)
 58 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins      2:09.21    1:48.54
                  46.48   1:48.54 (1:02.06)
 59 Sipp, John           8 Agua Swim Team            NT    1:49.87
                  49.24   1:49.87 (1:00.63)
 60 Darabundit, Champ    8 Agua Swim Team       1:55.15    2:02.22
                  56.59   2:02.22 (1:05.63)
 61 Taylor, Jake         7 Flying Dolphins           NT    2:35.48
                1:17.46   2:35.48 (1:18.02)
 -- Mannix, Richard      8 GAEL                 1:20.14         DQ
                  38.43          DQ (43.07)

Event 67  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.49  ZONE
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team         57.52      58.63 ZONE    20
                  28.45       58.63 (30.18)
  2 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones              58.82    1:00.22 ZONE    17
                  28.64     1:00.22 (31.58)
  3 Cheng, Emily        12 Express Swimming     1:02.55    1:01.67 JO      16
                  29.83     1:01.67 (31.84)
  4 Rookwood, Shakiray  12 HS                   1:01.72    1:02.19 JO      15
                  29.21     1:02.19 (32.98)
  5 Mu, Isabella        11 Express Swimming     1:03.83    1:03.46 SILV    14
                  30.75     1:03.46 (32.71)
  6 Engelstein, Sophie  12 ASST                 1:04.85    1:04.32 SILV    13
                  32.36     1:04.32 (31.96)
  7 Flower, Lauren      12 Pace                 1:04.04    1:04.68 SILV    12
                  30.52     1:04.68 (34.16)
  8 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT    1:04.79 SILV    11
                  31.83     1:04.79 (32.96)
  9 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace                 1:04.43    1:04.86 SILV     9
                  30.74     1:04.86 (34.12)
 10 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team       1:06.10    1:05.08 SILV     7
                  31.27     1:05.08 (33.81)
 11 Kadala, Kristyn     12 Pace                 1:06.31    1:05.56 SILV     6
                  31.35     1:05.56 (34.21)
 12 Kwa, Adelene        12 Agua Swim Team       1:05.42    1:05.69 SILV     5
                  31.88     1:05.69 (33.81)
 13 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming     1:05.80    1:05.71 SILV     4
                  32.16     1:05.71 (33.55)
 14 Caputo, Krista      11 WAC                  1:07.30    1:05.90 SILV     3
                  32.74     1:05.90 (33.16)
 15 Wiegand, Daria      12 GAEL                 1:04.52    1:05.97 SILV     2
                  31.37     1:05.97 (34.60)
 16 Mahaffie, Jenna     12 Asa                  1:08.84    1:06.20 SILV     1
                  32.11     1:06.20 (34.09)
 17 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming     1:07.32    1:06.35 SILV
                  32.27     1:06.35 (34.08)
 18 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team       1:04.65    1:06.50 SILV
                  31.58     1:06.50 (34.92)
 19 Quest, Carolyn      12 WAC                  1:07.27    1:06.88 SILV
                  32.30     1:06.88 (34.58)
 20 Krebs, Kristen      12 Express Swimming     1:08.62    1:07.13 SILV
                  31.86     1:07.13 (35.27)
 20 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team       1:07.55    1:07.13 SILV
                  32.28     1:07.13 (34.85)
 22 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                 1:06.52    1:07.24 SILV
                  32.12     1:07.24 (35.12)
 23 Groccia, Adrienne   11 GAEL                 1:06.89    1:07.27 SILV
                  32.69     1:07.27 (34.58)
 24 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team       1:09.57    1:07.43 SILV
                  32.81     1:07.43 (34.62)
 25 Pampillonio, Janin  12 Pace                 1:06.96    1:07.94 SILV
                  32.47     1:07.94 (35.47)
 26 Lu, Christine       12 HS                   1:06.06    1:08.33 SILV
                  32.92     1:08.33 (35.41)
 27 McNichol, Taylor    12 NY Sharks            1:06.52    1:08.53 SILV
                  17.47     1:08.53 (51.06)
 28 Guba, Jackie        11 GAEL                 1:10.74    1:08.54 SILV
                  32.49     1:08.54 (36.05)
 29 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team       1:09.29    1:08.68 SILV
                  32.91     1:08.68 (35.77)
 30 Graham, Caitlin     12 Express Swimming     1:06.28    1:08.91 SILV
                  33.39     1:08.91 (35.52)
 31 Notaro, Cami        12 Asa                       NT    1:08.97 SILV
                  33.44     1:08.97 (35.53)
 32 Anastasio, Elaina   12 HS                   1:12.18    1:10.07 SILV
                  33.96     1:10.07 (36.11)
 33 Randazzo, Khristia  11 GAEL                 1:11.36    1:10.13 SILV
                  34.12     1:10.13 (36.01)
 34 Cannatella, Annie   12 Express Swimming     1:09.19    1:10.29 SILV
                  33.57     1:10.29 (36.72)
 35 Restle, Hannah      11 SMC                  1:17.93    1:10.52 SILV
                  33.10     1:10.52 (37.42)
 36 Kuhn, Victoria      11 Asa                  1:17.86    1:10.63 SILV
                  34.99     1:10.63 (35.64)
 37 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team       1:09.26    1:10.89 SILV
                  33.74     1:10.89 (37.15)
 38 Allen, Sarah        12 SMC                  1:09.51    1:11.07 SILV
                  33.86     1:11.07 (37.21)
 39 Burke, Meaghan      11 NY Sharks            1:09.03    1:11.24 SILV
                  33.63     1:11.24 (37.61)
 40 Daly, Bronagh       11 HS                   1:09.92    1:11.26 SILV
                  33.66     1:11.26 (37.60)
 41 Leung, Alissa       11 Express Swimming     1:14.15    1:11.40
                  33.97     1:11.40 (37.43)
 42 Janos, Valerie      11 Pace                 1:10.87    1:11.50
                  34.45     1:11.50 (37.05)
 43 McGrath, Kelly      11 Express Swimming     1:11.70    1:11.55
                  34.75     1:11.55 (36.80)
 44 Torres, Maria       11 Flying Dolphins      1:16.80    1:11.57
                  34.44     1:11.57 (37.13)
 45 McDavid, Aiesha     11 GAEL                 1:10.65    1:12.01
                  33.88     1:12.01 (38.13)
 46 Geissler, Kimberle  11 WAC                  1:14.48    1:12.18
                  35.07     1:12.18 (37.11)
 47 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team       1:12.35    1:12.34
                  34.05     1:12.34 (38.29)
 48 Parauda, Sarah      12 Pace                 1:09.02    1:12.43
                  33.21     1:12.43 (39.22)
 49 Meng, Margaret      12 Express Swimming     1:12.21    1:12.63
                  34.51     1:12.63 (38.12)
 50 Pizzurro, Jackee    12 SMC                  1:10.94    1:12.67
                  34.76     1:12.67 (37.91)
 51 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team       1:10.49    1:12.75
                  34.56     1:12.75 (38.19)
 52 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins      1:18.67    1:12.82
                  34.67     1:12.82 (38.15)
 53 Lin, Lisa           12 Asa                       NT    1:13.00
                  35.16     1:13.00 (37.84)
 54 Castellano, Gabrie  11 WAC                  1:14.35    1:13.01
                  34.93     1:13.01 (38.08)
 55 Burke, Stephanie    12 GAEL                 1:14.29    1:13.03
                  34.61     1:13.03 (38.42)
 56 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team       1:12.55    1:13.12
                  35.56     1:13.12 (37.56)
 57 Altieri, Melissa    12 Tiburones                 NT    1:13.25
                  35.33     1:13.25 (37.92)
 58 Schumacher, Bronva  11 ASST                      NT    1:13.28
                  34.69     1:13.28 (38.59)
 59 Librett, Krista     11 SMC                  1:21.87    1:13.39
                  34.70     1:13.39 (38.69)
 60 Kravet, Sophie      11 GAEL                 1:11.34    1:13.64
                  34.88     1:13.64 (38.76)
 61 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team       1:14.27    1:13.65
                  36.10     1:13.65 (37.55)
 62 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team       1:15.97    1:14.16
                  34.92     1:14.16 (39.24)
 63 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT    1:14.38
                  34.80     1:14.38 (39.58)
 64 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team       1:14.79    1:14.57
                  36.07     1:14.57 (38.50)
 65 Castaldo, Brittany  12 WAC                  1:19.52    1:14.64
                  36.04     1:14.64 (38.60)
 65 Hunt, Janaya        12 WAC                  1:11.50    1:14.64
                  36.65     1:14.64 (37.99)
 67 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team       1:22.69    1:14.70
                  35.87     1:14.70 (38.83)
 68 Boyd, Zoe           11 SMC                  1:13.61    1:14.71
                  35.84     1:14.71 (38.87)
 69 O'Connor, Erin      12 Asa                  1:16.52    1:14.98
                  35.93     1:14.98 (39.05)
 70 Montana, Jaclyn     11 HS                   1:15.47    1:15.20
                  36.16     1:15.20 (39.04)
 71 Raby, Zami          12 Agua Swim Team       1:14.66    1:15.33
                  35.42     1:15.33 (39.91)
 72 Jaskiewicz, Meliss  11 Asa                  1:14.28    1:15.36
                  35.46     1:15.36 (39.90)
 73 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team       1:14.78    1:15.48
                  35.59     1:15.48 (39.89)
 74 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team       1:13.58    1:15.81
                  35.57     1:15.81 (40.24)
 75 Morrissey, Alexa    12 HS                   1:13.85    1:15.83
                  35.59     1:15.83 (40.24)
 76 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming     1:20.13    1:15.93
 77 Antler, Hollis      12 Agua Swim Team       1:16.20    1:16.00
                  36.12     1:16.00 (39.88)
 78 Cawkwell, Rachel    12 SMC                  1:15.61    1:16.09
                  36.08     1:16.09 (40.01)
 79 Foo, Francine       11 HS                   1:11.91    1:16.19
                  36.37     1:16.19 (39.82)
 80 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins      1:18.82    1:16.20
                  35.84     1:16.20 (40.36)
 81 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team       1:18.21    1:16.90
                  37.92     1:16.90 (38.98)
 82 Arrunategui, Marie  12 Agua Swim Team       1:15.62    1:16.92
                  36.54     1:16.92 (40.38)
 83 Quinn, Shannon      11 Express Swimming     1:16.74    1:17.47
                  37.04     1:17.47 (40.43)
 84 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team       1:23.29    1:17.87
                  36.17     1:17.87 (41.70)
 85 Miller, Sam         12 Asa                       NT    1:18.39
                  36.80     1:18.39 (41.59)
 86 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team       1:17.74    1:18.43
                  37.26     1:18.43 (41.17)
 87 Smith, Meghan       11 WAC                       NT    1:18.55
                  35.23     1:18.55 (43.32)
 88 Stern, Sydney       11 SMC                  1:16.94    1:18.80
                  37.57     1:18.80 (41.23)
 89 Li, Gloria          11 HS                   1:18.24    1:18.82
                  36.56     1:18.82 (42.26)
 90 Gucalp, Aylin       12 Flying Dolphins      1:19.78    1:18.99
                  37.92     1:18.99 (41.07)
 91 Coleman, Kristie    11 HS                   1:17.16    1:19.48
                  36.98     1:19.48 (42.50)
 92 Gamble, Catherine   11 Flying Dolphins      1:20.65    1:19.71
                  38.85     1:19.71 (40.86)
 93 Walker, Erica       12 SMC                  1:19.06    1:19.77
                  36.66     1:19.77 (43.11)
 93 Marine, Alexandra   11 Flying Dolphins      1:19.11    1:19.77
                  38.59     1:19.77 (41.18)
 95 Novick-Smith, Eliz  12 Flying Dolphins      1:19.17    1:19.96
                  37.38     1:19.96 (42.58)
 96 Coleman, Kaitlyn    11 HS                   1:17.81    1:20.33
                  38.14     1:20.33 (42.19)
 97 Lee, Courtney       11 HS                   1:23.00    1:21.36
                  37.30     1:21.36 (44.06)
 98 Guarino, Catherine  11 Express Swimming     1:22.98    1:22.18
                  39.63     1:22.18 (42.55)
 99 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team       1:21.84    1:22.43
                  39.20     1:22.43 (43.23)
100 Kimelblatt, Anna    11 Asa                       NT    1:22.57
                  38.95     1:22.57 (43.62)
101 Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins           NT    1:22.94
                  37.97     1:22.94 (44.97)
102 Smith, Emily        12 Agua Swim Team       1:25.71    1:23.48
                  38.61     1:23.48 (44.87)
103 Jaffe, Sarah        11 Asa                       NT    1:23.74
                  39.80     1:23.74 (43.94)
104 Tran, Rebecca       11 HS                   1:22.43    1:24.07
                  38.37     1:24.07 (45.70)
105 Willis, Emily       12 HS                   1:23.76    1:25.12
                  39.89     1:25.12 (45.23)
106 Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT    1:28.44
                  40.59     1:28.44 (47.85)
107 Bachman, Jett       11 Flying Dolphins      1:31.89    1:29.05
                  41.76     1:29.05 (47.29)
108 Park, Patty         12 NY Sharks                 NT    1:29.70
                  43.54     1:29.70 (46.16)
109 Funaro, Mary Kate   12 HS                   1:24.90    1:29.72
                  42.69     1:29.72 (47.03)
110 Kinzel, Emily       11 WAC                  1:33.53    1:30.81
                  42.94     1:30.81 (47.87)
111 Hamilton, Becky     11 ASST                      NT    1:32.48
                  41.94     1:32.48 (50.54)
112 Merkovich, Dana     12 Shy/ Seals           1:30.60    1:32.52
                  44.18     1:32.52 (48.34)
113 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team       1:33.42    1:35.16
                  44.15     1:35.16 (51.01)
114 Steele, Emily       11 Asa                       NT    1:35.38
                  43.77     1:35.38 (51.61)
115 Boyle, Meaghan      11 NY Sharks                 NT    1:39.02
                  44.65     1:39.02 (54.37)
116 Darabundit, Magica  12 Agua Swim Team       1:45.97    1:45.53
                  47.27     1:45.53 (58.26)
117 Melikyan, Narina    11 Shy/ Seals                NT    1:48.60
                  47.44   1:48.60 (1:01.16)
 -- Doh, Karen          11 Pace                 1:14.62         DQ
                  33.24          DQ (38.83)
 -- Lu, Tiffany         11 HS                   1:20.40         DQ
                  39.36          DQ (43.79)

Event 68  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:02.19  ZONE
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming       59.51      59.58 ZONE    20
                  29.33       59.58 (30.25)
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks              58.60      59.60 ZONE    17
                  29.17       59.60 (30.43)
  3 Kuo, Theodore       11 Express Swimming     1:00.63    1:00.13 ZONE    16
                  29.16     1:00.13 (30.97)
  4 Gianino, Alexander  12 GAEL                 1:01.39    1:00.14 ZONE    15
                  29.06     1:00.14 (31.08)
  5 Boo, Joseph         12 HS                   1:01.15    1:01.77 ZONE    14
                  28.42     1:01.77 (33.35)
  6 Lavery, Brendan     12 NY Sharks              59.80    1:01.86 ZONE    13
                  30.49     1:01.86 (31.37)
  7 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team       1:04.94    1:01.88 ZONE    12
                  30.10     1:01.88 (31.78)
  8 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team       1:02.30    1:02.21 JO      11
  9 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team       1:06.06    1:03.43 SILV     9
                  30.46     1:03.43 (32.97)
 10 Crimmins, RJ        12 Express Swimming     1:04.01    1:03.86 SILV     7
                  31.77     1:03.86 (32.09)
 11 Ready, James        12 Pace                 1:06.66    1:05.30 SILV     6
                  30.88     1:05.30 (34.42)
 12 Bleier, Jackson     11 SMC                  1:03.67    1:06.35 SILV     5
                  31.41     1:06.35 (34.94)
 13 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks            1:06.79    1:06.44 SILV     4
                  32.00     1:06.44 (34.44)
 14 Lo, Arthur          11 Express Swimming     1:05.18    1:07.15 SILV     3
                  32.94     1:07.15 (34.21)
 15 Smith, Tavy         12 Pace                 1:07.88    1:08.84 SILV     2
                  33.33     1:08.84 (35.51)
 16 Tran, Jonathan      12 HS                   1:08.91    1:09.03 SILV     1
                  33.81     1:09.03 (35.22)
 17 Brynin, Max         12 Pace                 1:09.41    1:09.93 SILV
                  33.98     1:09.93 (35.95)
 18 Duva, Ben           12 Express Swimming     1:12.90    1:11.17 SILV
                  34.47     1:11.17 (36.70)
 19 Schumacher, Griffe  11 ASST                      NT    1:11.28 SILV
                  33.87     1:11.28 (37.41)
 20 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team       1:12.55    1:11.31 SILV
 21 Gatto, Alex         11 SMC                  1:13.76    1:11.68
                  34.32     1:11.68 (37.36)
 22 McCABE, Alec        11 GAEL                 1:13.43    1:12.32
                  35.18     1:12.32 (37.14)
 23 Wesolowski, Teddy   12 SMC                  1:09.12    1:12.57
                  34.20     1:12.57 (38.37)
 24 Ting, Alex          12 Express Swimming     1:13.00    1:13.96
                  35.51     1:13.96 (38.45)
 25 Zhang, Thomas       11 NY Sharks            1:13.03    1:14.09
                  35.34     1:14.09 (38.75)
 26 Gottlieb, Joey      12 Asa                       NT    1:14.15
                  35.10     1:14.15 (39.05)
 27 Schattschneider, E  11 SMC                  1:16.81    1:15.00
 28 Lang, Andrew        12 GAEL                 1:13.37    1:15.17
                  36.01     1:15.17 (39.16)
 29 Sinche, Mauricio    12 NYCC                 1:13.10    1:15.24
                  36.38     1:15.24 (38.86)
 30 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team       1:15.43    1:15.73
                  37.02     1:15.73 (38.71)
 31 Desantis, Joseph    11 WAC                  1:16.08    1:15.76
                  37.07     1:15.76 (38.69)
 32 Chang, Clifford     12 Express Swimming     1:14.75    1:16.48
                  37.10     1:16.48 (39.38)
 33 Zavos, Leon         11 HS                   1:17.52    1:16.69
                  36.47     1:16.69 (40.22)
 34 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming     1:13.28    1:17.41
 35 Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT    1:17.49
                  37.06     1:17.49 (40.43)
 36 Palmer, John        12 Express Swimming     1:20.65    1:18.70
                  36.96     1:18.70 (41.74)
 37 Cisneros, Luis      12 Agua Swim Team       1:19.54    1:19.37
                  38.34     1:19.37 (41.03)
 38 Mihalcik, Peter     12 Agua Swim Team       1:22.33    1:19.96
 39 Coughlin, Matthew   11 GAEL                 1:20.36    1:22.11
                  38.89     1:22.11 (43.22)
 40 Ethridge, Chris     11 SMC                  1:17.94    1:22.30
                  39.20     1:22.30 (43.10)
 41 Frank, Elliot       12 Flying Dolphins      1:25.46    1:23.62
                  39.46     1:23.62 (44.16)
 42 Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT    1:24.11
                  37.41     1:24.11 (46.70)
 43 Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals           1:30.92    1:26.09
                  41.73     1:26.09 (44.36)
 44 Daly, Gabriel       11 SMC                  1:21.58    1:26.48
                  39.69     1:26.48 (46.79)
 45 Gorokhovsky, Phill  11 Shy/ Seals           1:24.56    1:29.05
                  42.13     1:29.05 (46.92)
 46 Baravik, Dzianis    11 Shy/ Seals                NT    1:32.82
                  43.72     1:32.82 (49.10)
 47 Parish, Daniel      11 SMC                  1:27.93    1:35.21
                  44.40     1:35.21 (50.81)
 48 Roberts, David      11 Agua Swim Team            NT    1:47.05
                  49.77     1:47.05 (57.28)

Event 69  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         1:57.53    1:58.87         40
     1) Neal, Lia 9                     2) Lee, Abigail 10
     3) Kuo, Jacqueline 10              4) Reynoso, Jessica 9
                  27.99       57.98 (29.99)     1:28.03 (30.05)     1:58.87 (30.84)
  2 Long Island Express  'A'                    2:07.00    2:10.60         34
                  30.07     1:05.96 (35.89)     1:38.66 (32.70)     2:10.60 (31.94)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:10.47    2:13.36         32
     1) Chudy, Charlotte 10             2) Scott, Lucy 10
     3) Case, Olivia 10                 4) Hutchinson-Maddox, Isla 9
                  33.45     1:08.16 (34.71)     1:40.68 (32.52)     2:13.36 (32.68)
  4 Pace Setter Swim Team  'A'                  2:15.66    2:17.15         30
     1) Hargraves, Kelly 10             2) Gallagher, Molly 10
     3) Smith, Mollie 10                4) Hogan, Paige 10
                  32.26     1:08.27 (36.01)     1:43.20 (34.93)     2:17.15 (33.95)
  5 92nd St. Y Flying Dolphins  'A'             2:30.47    2:31.54         28
     1) Motulsky, Margo 10              2) Mack, Rebecca 10
     3) Landes, Hannah 10               4) Warshaw, Amelia 10
  6 Asphalt Green Unified Aquatics  'D'         2:36.47    2:34.47         26
     1) Danovitch, Amelia 9             2) Sudol, Katherine 10
     3) Nagarajan, Mira 9               4) Brettler, Carolina 10
                  38.36     1:18.65 (40.29)     1:58.69 (40.04)     2:34.47 (35.78)
  7 Harbor Seals  'A'                                NT    2:46.35         24
     1) Freeze, Meagan 10               2) Sinkevich, Yana 10
     3) Kelly, Brianne 10               4) Pezzella, Samantha 9
                  42.73       53.25 (10.52)     1:18.45 (25.20)   2:46.35 (1:27.90)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics  'F'         2:51.41    2:47.93         22
     1) Schmitt, Rosie 9                2) Cegielski, Veronika 9
     3) Ogisu, Emilie 9                 4) Maynard, Eve 10
                  42.21     1:26.41 (44.20)     2:05.86 (39.45)     2:47.93 (42.07)
  9 All Star Aquatics  'A'                      2:46.09    2:48.28         18
                  43.29     1:24.61 (41.32)     2:03.64 (39.03)     2:48.28 (44.64)
 10 Harbor Seals  'B'                                NT    3:01.21         14
     1) Morgan, Erin 10                 2) Morgan, Justina 10
     3) Maloney, Meghan 8               4) Li, Jessica 8
                  46.50     1:30.38 (43.88)     1:41.78 (11.40)   3:01.21 (1:19.43)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics  'H'         3:10.73    3:23.96         12
     1) Ramsden, Hannah 9               2) Tsanas, Cristina 9
     3) Altman, Juliette 9              4) Fuchs, Lindsey 7
 12 92nd St. Y Flying Dolphins  'C'             3:40.60    3:35.42         10
     1) Jimenez, Tiffany 8              2) Siegal, Gabriela 7
     3) Kialeuka, Iman 10               4) Schlesinger, Sophia 7
                  41.98     1:30.79 (48.81)     2:26.57 (55.78)   3:35.42 (1:08.85)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics  'C'         2:22.43         DQ
     1) Rodriguez, Keannie 9            2) Hanss, Katie 9
     3) Fuchs, Amanda 9                 4) Doyle, Carly 8
                  35.51     1:17.52 (42.01)     1:55.32 (37.80)          DQ (35.19)

Event 70  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         2:05.40    2:04.39         40
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 10        2) Flynn, Patrick 10
     3) Georgescu, Ronald 10            4) Sherman, Sammy 10
                  29.41     1:02.03 (32.62)     1:32.91 (30.88)     2:04.39 (31.48)
  2 Long Island Express  'A'                    2:07.00    2:05.10         34
                  32.40     1:03.27 (30.87)     1:36.77 (33.50)     2:05.10 (28.33)
  3 Pace Setter Swim Team  'A'                  2:13.22    2:18.28         32
     1) Fleming, Thomas 10              2) Ready, Connor 10
     3) Parauda, Max 10                 4) Zorgman, Ruan 9
                  33.90     1:07.85 (33.95)     1:46.16 (38.31)     2:18.28 (32.12)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:24.65    2:28.06         30
     1) Reich, Joseph 10                2) Rueda, Diego 9
     3) Ogisu, Kent 10                  4) Geras, Demetri 9
                  36.80     1:10.87 (34.07)     1:49.39 (38.52)     2:28.06 (38.67)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'C'         2:34.71    2:33.22         28
     1) Benjamin, Ernst 7               2) Brunswick, Samuel 10
     3) Seckin, Timmy 8                 4) Siegel, Jonah 10
                                1:14.11 ( )     1:55.67 (41.56)     2:33.22 (37.55)
  6 92nd St. Y Flying Dolphins  'A'             2:44.02    2:39.70         26
     1) Torres, Juan 9                  2) Torres, Santiago 9
     3) Cain, Ethan 10                  4) Melkonian, Gianluca 8
                  33.45     1:12.68 (39.23)     1:28.60 (15.92)   2:39.70 (1:11.10)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'D'         2:42.35    2:47.49         24
     1) Pinilla, Alejandro 10           2) Ruvkun, Andrew 9
     3) Erickson, Gavin 9               4)
                  36.14     1:20.77 (44.63)     2:00.30 (39.53)     2:47.49 (47.19)
 -- shorefront "ym-Ywha  'A'                    2:13.47        XDQ
     1) Grosman, Robert 10              2) Lyba, Aleksander 10
     3) Smidt, David 10                 4) Vander, David 10
                  37.31     1:11.14 (33.83)     1:44.45 (33.31)          DQ (31.77)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics  'E'         3:00.86         DQ
     1) Ford, Timothy 10                2) Branca, Brennan 10
     3) Franzese, Michael 9             4) Darabundit, Champ 8
                  40.47     1:23.49 (43.02)     2:08.79 (45.30)          DQ (47.72)

Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         1:54.95    1:55.52         40
     1) Hutchinson-Maddox, Caitlin 12   2) Cyrus, Kimberly 11
     3) Futterman, Kale 11              4) Rueda, Daniela 11
                  27.60       57.27 (29.67)     1:26.61 (29.34)     1:55.52 (28.91)
  2 Pace Setter Swim Team  'A'                  1:55.23    1:57.89         34
     1) Kadala, Kristyn 12              2) Cooley, Kristi-Anna 12
     3) Peers, Jacey 12                 4) Flower, Lauren 12
                  29.53     1:00.26 (30.73)     1:29.49 (29.23)     1:57.89 (28.40)
  3 Long Island Express  'A'                    1:58.00    1:58.25         32
                  29.84       59.82 (29.98)     1:30.19 (30.37)     1:58.25 (28.06)
  4 Harbor Seals  'A'                           1:57.41    2:00.49         30
     1) Rookwood, Shakiraye 12          2) Lu, Christine 12
     3) Foo, Francine 11                4) Daly, Bronagh 11
                  28.78       58.54 (29.76)     1:29.28 (30.74)     2:00.49 (31.21)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:02.16    2:01.83         28
     1) Altman-Kurosaki, Hannah 12      2) Kwa, Adelene 12
     3) Shiota, Lena 11                 4) Heisler, Lucy 12
                  31.82     1:01.08 (29.26)     1:31.23 (30.15)     2:01.83 (30.60)
  6 All Star Aquatics  'A'                      2:14.77    2:04.50         26
  7 Long Island Express  'B'                    2:03.00    2:06.10         24
                  32.59     1:04.89 (32.30)     1:35.47 (30.58)     2:06.10 (30.63)
  8 Pace Setter Swim Team  'B'                  2:06.00    2:08.46         22
     1) Wergen, Chelsea 12              2) Parauda, Sarah 12
     3) Doh, Karen 11                   4) Pampillonio, Janine 12
                  31.56     1:02.15 (30.59)     1:37.04 (34.89)     2:08.46 (31.42)
  9 Harbor Seals  'B'                           2:10.15    2:10.77         18
     1) Boulbol, Lauren 12              2) Morrissey, Alexa 12
     3) Nolan, Mary Kate 11             4) Li, Gloria 11
 10 Asphalt Green Unified Aquatics  'C'         2:08.04    2:11.31         14
     1) Arrunategui, Marie-Camille 12   2) Breslau, Jessica 11
     3) Lawrence, Emma 12               4) Reis, Kelly 12
                  32.85     1:05.23 (32.38)     1:37.65 (32.42)     2:11.31 (33.66)
 11 Harbor Seals  'C'                           2:18.32    2:11.55         12
     1) Anastasio, Elaina 12            2) Montana, Jaclyn 11
     3) Sanabria, Manuela 11            4) Tran, Rebecca 11
 12 Asphalt Green Unified Aquatics  'E'         2:12.74    2:12.00         10
     1) Sipp, Sterling 11               2) Antler, Hollis 12
     3) Mihail, Renee 11                4) Maisel, Amanda 11
 13 Asphalt Green Unified Aquatics  'D'         2:11.27    2:13.00          8
     1) Seckin, Mina 11                 2) Howe, Ritchey 11
     3) Solis-Cohen, Hannah 11          4) Smith, Emily 12
 14 92nd St. Y Flying Dolphins  'A'             2:14.41    2:13.67          6
     1) Torres, Maria 11                2) Mitchell, Alexandra 12
     3) Gonzalez, Natalia 12            4) Lazar, Katja 11
 15 Asphalt Green Unified Aquatics  'F'         2:15.43    2:20.22          4
     1) Fitzgerald, Laura 12            2) Raby, Zami 12
     3) Ford, Whitney 12                4) Omary, Natalie 11
 16 92nd St. Y Flying Dolphins  'B'             2:24.59    2:24.76          2
     1) Marine, Alexandra 11            2) Gucalp, Aylin 12
     3) Novick-Smith, Eliza 12          4) Cain, Lillian 12
                  35.81   1:47.65 (1:11.84)     2:24.76 (37.11)         2:24.76 ( )
 17 All Star Aquatics  'B'                           NT    2:26.14
                1:13.82     1:47.77 (33.95)     2:26.11 (38.34)      2:26.14 (0.03)

Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Express  'A'                    1:53.00    1:52.45         40
                  27.87       56.96 (29.09)     1:25.66 (28.70)     1:52.45 (26.79)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         2:00.01    1:54.76         34
     1) Dempsey, Lukas 11               2) Sheffrey, Harold 12
     3) Flynn, Thomas 12                4) Ernst, Leo 12
                  28.85       56.59 (27.74)     1:25.00 (28.41)     1:54.76 (29.76)
  3 Harbor Seals  'A'                           2:09.66    2:02.66         32
     1) Boo, Joseph 12                  2) Tran, Jonathan 12
     3) Or, Terrence 12                 4) Zavos, Leon 11
                  27.63       59.34 (31.71)     1:30.98 (31.64)     2:02.66 (31.68)
  4 shorefront "ym-Ywha  'A'                         NT    2:26.06         30
     1) Baravik, Dzianis 11             2) Gorokhovsky, Phillip 11
     3) Semenov, Igor 11                4) Shoulzhenko, Georgy 12
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:18.26    2:32.39         28
     1) Chetvertkov, Anton 12           2) Chansakul, JR 11
     3) Bhagat, Gautam 11               4) Cisneros, Luis 12
                  47.16     1:22.83 (35.67)     1:57.46 (34.63)     2:32.39 (34.93)

Event 73  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        5:27.99  JO
        5:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team       5:17.14    5:10.70 JO      20
                  32.32     1:11.16 (38.84)     1:51.62 (40.46)     2:30.70 (39.08)
        3:16.64 (45.94)     4:03.30 (46.66)     4:37.73 (34.43)     5:10.70 (32.97)
  2 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team       5:29.10    5:18.58 JO      17
                  35.22     1:16.48 (41.26)     1:56.46 (39.98)     2:37.38 (40.92)
        3:23.17 (45.79)     4:10.91 (47.74)     4:44.67 (33.76)     5:18.58 (33.91)
  3 Mu, Isabella        11 Express Swimming     5:45.00    5:21.83 JO      16
                  35.66     1:16.71 (41.05)     1:56.89 (40.18)     2:37.93 (41.04)
        3:22.74 (44.81)     4:08.00 (45.26)     4:44.97 (36.97)     5:21.83 (36.86)
  4 Cheng, Emily        12 Express Swimming     5:24.66    5:29.61 SILV    15
                  35.62     1:20.83 (45.21)     2:02.30 (41.47)     2:42.36 (40.06)
        3:28.11 (45.75)     4:14.41 (46.30)     4:52.88 (38.47)     5:29.61 (36.73)
  5 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming     5:48.67    5:36.61 SILV    14
                  36.35     1:19.72 (43.37)     2:04.37 (44.65)     2:47.55 (43.18)
        3:35.55 (48.00)     4:23.44 (47.89)     5:00.07 (36.63)     5:36.61 (36.54)
  6 Groccia, Adrienne   11 GAEL                 5:38.02    5:39.39 SILV    13
                  37.01     1:23.27 (46.26)     2:08.30 (45.03)     2:51.77 (43.47)
        3:38.51 (46.74)     4:24.19 (45.68)     5:03.04 (38.85)     5:39.39 (36.35)
  7 Miles, Emily        12 SeaDragons           6:00.09    5:52.75 SILV    12
                  37.76     1:25.07 (47.31)     2:10.50 (45.43)     2:55.88 (45.38)
        3:43.67 (47.79)     4:31.67 (48.00)     5:13.53 (41.86)     5:52.75 (39.22)
  8 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team       5:56.71    6:09.05         11
                  40.78     1:32.34 (51.56)     2:15.94 (43.60)     3:00.22 (44.28)
        3:54.14 (53.92)     4:46.70 (52.56)     5:29.28 (42.58)     6:09.05 (39.77)

Event 74  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        5:27.99  JO
        5:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming     5:23.06    5:12.72 JO      20
                  34.05     1:14.56 (40.51)     1:55.81 (41.25)     2:35.77 (39.96)
        3:20.03 (44.26)     4:02.86 (42.83)     4:38.94 (36.08)     5:12.72 (33.78)
  2 Kuo, Theodore       11 Express Swimming          NT    5:13.81 JO      17
                  33.26     1:12.74 (39.48)     1:52.84 (40.10)     2:31.89 (39.05)
        3:19.35 (47.46)     4:06.35 (47.00)     4:41.79 (35.44)     5:13.81 (32.02)
  3 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team       5:53.49    5:27.73 JO      16
                  34.35     1:16.41 (42.06)     1:56.27 (39.86)     2:34.61 (38.34)
        3:22.48 (47.87)     4:11.12 (48.64)     4:49.62 (38.50)     5:27.73 (38.11)
  4 Lo, Arthur          11 Express Swimming     6:00.00    5:38.74 SILV    15
                  35.11     1:18.70 (43.59)     2:04.38 (45.68)     2:49.27 (44.89)
        3:33.98 (44.71)     4:20.86 (46.88)     5:02.56 (41.70)     5:38.74 (36.18)

Event 75  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:07.49  JO
        6:35.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones            6:13.18    5:57.53 JO      20
                  32.77     1:08.68 (35.91)     1:45.41 (36.73)     2:22.25 (36.84)
        2:58.36 (36.11)     3:34.07 (35.71)     4:10.53 (36.46)     4:47.98 (37.45)
        5:23.99 (36.01)     5:57.53 (33.54)
  2 Cheng, Emily        12 Express Swimming     5:59.04    6:05.73 JO      17
                  32.80     1:08.85 (36.05)     1:45.39 (36.54)     2:22.73 (37.34)
        2:59.82 (37.09)     3:37.03 (37.21)     4:14.92 (37.89)     4:52.97 (38.05)
        5:30.57 (37.60)     6:05.73 (35.16)
  3 Caputo, Krista      11 WAC                  6:15.33    6:10.87 SILV    16
                  32.97     1:09.44 (36.47)     1:46.45 (37.01)     2:23.96 (37.51)
        3:01.92 (37.96)     3:40.09 (38.17)     4:18.41 (38.32)     4:56.50 (38.09)
        5:34.37 (37.87)     6:10.87 (36.50)
  4 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team       6:22.41    6:14.35 SILV    15
                  33.14     1:10.86 (37.72)     1:49.00 (38.14)     2:26.52 (37.52)
        3:04.79 (38.27)     3:42.83 (38.04)     4:20.47 (37.64)     4:59.01 (38.54)
        5:37.51 (38.50)     6:14.35 (36.84)
  5 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming     6:32.10    6:16.42 SILV    14
                  34.61     1:12.92 (38.31)     1:52.51 (39.59)     2:31.05 (38.54)
        3:09.09 (38.04)     3:47.92 (38.83)     4:26.37 (38.45)     5:04.58 (38.21)
        5:41.81 (37.23)     6:16.42 (34.61)
  6 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming     6:09.99    6:16.55 SILV    13
                  34.50     1:12.09 (37.59)     1:51.17 (39.08)     2:30.19 (39.02)
        3:09.43 (39.24)     3:46.94 (37.51)     4:26.24 (39.30)     5:04.12 (37.88)
        5:41.89 (37.77)     6:16.55 (34.66)
  7 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team       6:52.22    6:38.31         12
                  34.51     1:13.39 (38.88)     1:53.66 (40.27)     2:34.41 (40.75)
        3:15.77 (41.36)     3:57.48 (41.71)     4:39.38 (41.90)     5:20.58 (41.20)
        6:00.41 (39.83)     6:38.31 (37.90)
  8 Castellano, Gabrie  11 WAC                  6:38.77    7:19.78         11
                  34.58     1:16.63 (42.05)     2:02.13 (45.50)     2:48.81 (46.68)
        3:34.96 (46.15)     4:20.57 (45.61)     5:06.38 (45.81)     5:52.59 (46.21)
        6:36.53 (43.94)     7:19.78 (43.25)

Event 76  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:07.49  JO
        6:41.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       11 Express Swimming     5:51.97    5:45.73 JO      20
                  30.17     1:05.00 (34.83)     1:40.40 (35.40)     2:15.13 (34.73)
        2:50.77 (35.64)     3:26.14 (35.37)     4:02.04 (35.90)     4:37.55 (35.51)
        5:12.93 (35.38)     5:45.73 (32.80)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming     6:01.42    5:56.34 JO      17
                  32.31     1:07.80 (35.49)     1:43.89 (36.09)     2:20.06 (36.17)
        2:56.52 (36.46)     3:32.41 (35.89)     4:08.84 (36.43)     4:46.40 (37.56)
        5:22.88 (36.48)     5:56.34 (33.46)
  3 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks            6:17.85    5:57.20 JO      16
                  32.21     1:07.39 (35.18)     1:43.68 (36.29)     2:20.50 (36.82)
        2:56.95 (36.45)     3:33.38 (36.43)     4:10.20 (36.82)     4:46.57 (36.37)
        5:22.74 (36.17)     5:57.20 (34.46)
  4 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team       6:03.72    6:01.16 JO      15
                  31.61     1:08.36 (36.75)     1:44.60 (36.24)     2:22.52 (37.92)
        2:59.39 (36.87)     3:36.89 (37.50)     4:14.42 (37.53)     4:52.25 (37.83)
        5:28.25 (36.00)     6:01.16 (32.91)
  5 Brynin, Max         12 Pace                 7:40.00    6:20.42 SILV    14
                  34.65     1:12.70 (38.05)     1:51.83 (39.13)     2:30.48 (38.65)
        3:09.15 (38.67)     3:48.59 (39.44)     4:26.57 (37.98)     5:05.52 (38.95)
        5:43.71 (38.19)     6:20.42 (36.71)
  6 Giovine, Joey       11 SeaDragons           6:34.12    6:26.01 SILV    13
                  33.27     1:12.04 (38.77)     1:51.06 (39.02)     2:29.99 (38.93)
        3:09.55 (39.56)     3:49.02 (39.47)     4:28.18 (39.16)     5:07.94 (39.76)
        5:47.22 (39.28)     6:26.01 (38.79)
  7 Lo, Arthur          11 Express Swimming     6:40.81    6:32.13 SILV    12
                  34.35     1:12.17 (37.82)     1:52.40 (40.23)     2:32.87 (40.47)
        3:13.30 (40.43)     3:53.35 (40.05)     4:33.61 (40.26)     5:13.94 (40.33)
        5:54.54 (40.60)     6:32.13 (37.59)

Event 77  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sawkins, Emma        8 GAEL                   34.20      35.05         20
  2 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team         36.96      35.97         17
  3 Flynn, Caitlin       8 Agua Swim Team         41.39      36.34         16
  4 Hartigan, Kaitlin    8 GAEL                   38.97      38.02         15
  5 Tuan, Carla          8 UNAT                      NT      38.75         14
  6 Saba, Ori            8 CENT                   38.56      38.99         13
  7 DeCrem, Nicole       8 Pace                   38.75      39.03         12
  8 Gallagher, Megan     8 Pace                   38.14      39.05         11
  9 Sanders, Erin        8 SMC                    37.86      39.89          9
 10 Shuldiner, Nell      8 Agua Swim Team         40.36      40.50          7
 11 Gelbaugh, Elizabet   8 Asa                    41.06      40.56          6
 12 Defreitas, Hanna     8 WAC                    53.51      41.26          5
 13 Lang, Catherine      8 GAEL                   42.09      42.92          4
 14 Cunningham, Claire   8 Pace                   48.27      44.29          3
 15 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team            NT      44.72          2
 16 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team            NT      45.97          1
 17 Burke, Kayla         8 GAEL                   46.51      46.06
 18 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins        47.35      46.82
 18 Weinstein, Lila      8 Pace                   47.80      46.82
 20 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins        48.99      48.02
 21 Gardner, Kaitlyn     8 Pace                   51.37      48.79
 22 Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team         52.62      49.13
 23 Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team         51.00      50.07
 24 Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team            NT      50.41
 25 Sheehan, Alison      8 Agua Swim Team            NT      53.19
 26 Pfaff, Kerry         7 WAC                       NT      53.51
 27 Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team            NT      54.30
 28 Galen, Eve           8 Agua Swim Team            NT      55.74
 29 Tsanas, Ariana       7 Agua Swim Team            NT    1:03.10
 30 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team         52.87    1:05.61
 31 Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins      1:06.57    1:12.07

Event 78  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming       34.59      32.98         20
  2 Sperandio, Alec      8 WAC                    34.56      34.98         17
  3 Conaton, Patrick     8 GAEL                   33.01      35.22         16
  4 Koo, Brandon         8 CENT                   35.87      35.67         15
  5 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team         38.89      37.39         14
  6 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team         38.12      37.63         13
  7 McFarland, Charlie   7 GAEL                   39.62      39.02         12
  8 Doherty, Kyle        8 GAEL                   41.29      39.39         11
  9 Thompson, Ryan       8 Pace                   44.29      39.47          9
 10 Stoll, Alec          8 Pace                   49.00      39.66          7
 11 Pinilla, Javier      8 Agua Swim Team            NT      40.39          6
 12 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins        55.02      45.35          5
 13 Ramirez, Richard     8 Agua Swim Team         53.68      45.76          4
 14 Colasurdo, Christo   8 SeaDragons             55.34      46.28          3
 15 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins        51.46      47.56          2
 16 Vinh, Ryan           7 SeaDragons             47.55      47.93          1
 17 Burke, Liam          7 NY Sharks              56.18      49.11
 18 Sipp, John           8 Agua Swim Team            NT      49.17
 19 Watkins, Frankie     8 GAEL                 1:10.78      49.24
 20 Samberg, David       7 ASST                   54.38      57.51
 21 Darabundit, Champ    8 Agua Swim Team         51.59      57.73
 22 Duncan, Tucker       7 GAEL                 1:04.22    1:05.10

Event 79  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia            9 Agua Swim Team       2:20.82    2:21.40         20
                  32.36     1:08.94 (36.58)     1:47.88 (38.94)     2:21.40 (33.52)
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming     2:23.68    2:23.28         17
                  32.64     1:08.93 (36.29)     1:46.67 (37.74)     2:23.28 (36.61)
  3 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team       2:27.75    2:24.35         16
                  32.34     1:08.94 (36.60)     1:47.56 (38.62)     2:24.35 (36.79)
  4 Francis, Casey       9 Express Swimming     2:35.22    2:29.44         15
                  33.38     1:10.59 (37.21)     1:51.59 (41.00)     2:29.44 (37.85)
  5 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team       2:48.73    2:31.86         14
                  34.66     1:13.64 (38.98)     1:53.43 (39.79)     2:31.86 (38.43)
  6 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team       2:34.34    2:33.31         13
                  33.67     1:11.59 (37.92)     1:53.08 (41.49)     2:33.31 (40.23)
  7 Kennedy, Calla      10 NYCC                 2:37.59    2:35.42         12
  8 Boccia, Lindsay     10 WAC                  2:55.91    2:36.49         11
                  36.17     1:17.12 (40.95)     1:59.44 (42.32)     2:36.49 (37.05)
  9 Dodge, Tara         10 Express Swimming     2:50.00    2:36.66          9
 10 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team       2:41.20    2:36.86          7
                  34.76     1:15.00 (40.24)     1:56.78 (41.78)     2:36.86 (40.08)
 11 Baker, Lauren       10 GAEL                 2:46.85    2:36.97          6
                  36.43     1:18.28 (41.85)     1:59.09 (40.81)     2:36.97 (37.88)
 12 Vaughn, Stephanie   10 Pace                 3:05.53    2:38.33          5
                  36.51     1:17.59 (41.08)     1:59.57 (41.98)     2:38.33 (38.76)
 13 Demarco, Jackie      9 GAEL                 2:54.38    2:38.86          4
                  35.72     1:16.13 (40.41)     1:59.45 (43.32)     2:38.86 (39.41)
 14 Chen, Lillian       10 Express Swimming     2:33.33    2:39.27          3
                  34.99     1:14.91 (39.92)     1:58.06 (43.15)     2:39.27 (41.21)
 15 Leffler, Magna      10 NY Sharks            2:43.92    2:42.55          2
                  37.79     1:19.88 (42.09)   2:42.55 (1:22.67)
 16 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team            NT    2:45.87          1
                  37.92     1:18.84 (40.92)     2:03.17 (44.33)     2:45.87 (42.70)
 17 Yeung, Maggie       10 CENT                 2:41.02    2:47.06
                  36.98     1:19.56 (42.58)     2:03.67 (44.11)     2:47.06 (43.39)
 18 McKallen, Theresa    9 NY Sharks                 NT    2:48.47
                  39.01     1:23.67 (44.66)     2:07.97 (44.30)     2:48.47 (40.50)
 19 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming     2:59.44    2:50.49
                  38.62     1:22.43 (43.81)     2:08.07 (45.64)     2:50.49 (42.42)
 20 Case, Olivia        10 Agua Swim Team       3:01.45    2:50.58
                  37.37     1:20.23 (42.86)     2:05.86 (45.63)     2:50.58 (44.72)
 21 Lanham, Erika       10 WAC                  3:02.22    2:51.11
                  38.83     1:23.74 (44.91)     2:08.37 (44.63)     2:51.11 (42.74)
 22 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team       3:04.69    2:52.06
                  39.14     1:23.71 (44.57)     2:08.73 (45.02)     2:52.06 (43.33)
 23 Moran, Amanda        9 SeaDragons           3:04.89    2:52.49
                  37.19     1:21.31 (44.12)     2:07.48 (46.17)     2:52.49 (45.01)
 24 Defreitas, Sophie   10 WAC                  3:10.22    2:52.63
                  39.26     1:24.87 (45.61)     2:12.90 (48.03)     2:52.63 (39.73)
 25 Maloney, Erin       10 WAC                  3:03.56    2:54.64
                  39.12     1:23.15 (44.03)     2:09.29 (46.14)     2:54.64 (45.35)
 26 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team            NT    2:56.71
                  39.58     1:24.10 (44.52)     2:11.41 (47.31)     2:56.71 (45.30)
 27 Cannatella, Katie   10 Express Swimming     3:03.49    2:56.94
 28 Delgrosso, Jenna     9 NY Sharks                 NT    2:57.32
                  39.57     1:24.90 (45.33)     2:11.29 (46.39)     2:57.32 (46.03)
 29 Young, Kayla        10 Express Swimming     2:50.00    2:57.83
                  39.78     1:24.79 (45.01)     2:10.58 (45.79)     2:57.83 (47.25)
 30 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins           NT    2:58.39
                  38.58     1:24.07 (45.49)     2:12.91 (48.84)     2:58.39 (45.48)
 31 Ngom, Ndioba         9 NYCC                 3:04.18    3:04.04
                  39.29     1:26.80 (47.51)     2:15.82 (49.02)     3:04.04 (48.22)
 32 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins           NT    3:04.09
 33 Crea, Victoria       9 WAC                       NT    3:05.82
                  43.30     1:29.50 (46.20)     2:19.59 (50.09)     3:05.82 (46.23)
 34 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team            NT    3:11.44
                  41.45     1:29.94 (48.49)     2:21.51 (51.57)     3:11.44 (49.93)
 35 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins      3:15.61    3:12.21
                  41.84     1:32.41 (50.57)     2:24.19 (51.78)     3:12.21 (48.02)
 36 Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team            NT    3:16.91
                  42.44     1:34.50 (52.06)     2:27.46 (52.96)     3:16.91 (49.45)
 37 Ren, Vivi            9 NY Sharks            3:25.53    3:18.36
                  41.42     1:33.38 (51.96)     2:27.10 (53.72)     3:18.36 (51.26)
 38 Bienkowski, Gabby   10 WAC                  3:00.23    3:18.58
                  41.70     1:32.34 (50.64)     2:26.34 (54.00)     3:18.58 (52.24)
 39 Palladino, Jenny    10 Pace                 3:20.00    3:19.86
 40 McDonough, Colleen   9 WAC                  3:20.34    3:20.05
                  42.75     1:34.88 (52.13)     2:29.39 (54.51)     3:20.05 (50.66)
 41 Walsh, Georgina      9 NYCC                      NT    3:21.89
                  42.50     1:33.83 (51.33)     2:28.44 (54.61)     3:21.89 (53.45)
 42 Frawley, Meghan      9 WAC                       NT    3:26.21
                  44.72     1:37.87 (53.15)     2:34.36 (56.49)     3:26.21 (51.85)
 43 Waite, Carylyn       9 NYCC                      NT    3:29.47
                  46.22     1:39.89 (53.67)     2:35.58 (55.69)     3:29.47 (53.89)
 44 Escobedo, Samantha   9 WAC                  3:33.45    3:50.09
                  45.84   1:46.17 (1:00.33)   2:49.49 (1:03.32)   3:50.09 (1:00.60)

Event 80  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming     2:32.54    2:26.13         20
                  32.67     1:10.50 (37.83)     1:49.13 (38.63)     2:26.13 (37.00)
  2 Ling, Kevin         10 Express Swimming     2:32.96    2:27.09         17
                  33.87     1:12.37 (38.50)     1:51.38 (39.01)     2:27.09 (35.71)
  3 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team       2:36.05    2:27.17         16
                  32.82     1:10.08 (37.26)     1:49.33 (39.25)     2:27.17 (37.84)
  4 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team       2:32.50    2:27.76         15
                  31.71     1:09.04 (37.33)     1:48.21 (39.17)     2:27.76 (39.55)
  5 Singer, Nathan      10 NY Sharks                 NT    2:33.95         14
                  34.05     1:13.24 (39.19)     1:54.42 (41.18)     2:33.95 (39.53)
  6 Graham, Danny       10 Express Swimming     2:37.59    2:34.00         13
  7 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team       3:02.97    2:34.28         12
                  34.57     1:16.45 (41.88)     1:59.16 (42.71)     2:34.28 (35.12)
  8 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team       3:39.55    2:37.86         11
                  34.94     1:15.01 (40.07)     1:57.22 (42.21)     2:37.86 (40.64)
  9 Parauda, Max        10 Pace                 2:50.00    2:40.46          9
                  34.92     1:15.86 (40.94)     1:59.05 (43.19)     2:40.46 (41.41)
 10 Fleming, Thomas     10 Pace                 3:01.98    2:41.08          7
                  37.04     1:18.53 (41.49)     2:01.02 (42.49)     2:41.08 (40.06)
 11 McNamara, Shane      9 NY Sharks                 NT    2:46.77          6
                  36.11     1:17.51 (41.40)     2:01.42 (43.91)     2:46.77 (45.35)
 12 Magretti, Stephen   10 NY Sharks            3:00.15    2:46.98          5
                  37.25     1:19.12 (41.87)     2:02.70 (43.58)     2:46.98 (44.28)
 13 Edwards, Michael    10 WAC                  3:25.69    2:53.59          4
                  38.30     1:24.24 (45.94)     2:11.84 (47.60)     2:53.59 (41.75)
 14 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks            2:55.09    2:53.69          3
                  37.38     1:21.67 (44.29)     2:08.71 (47.04)     2:53.69 (44.98)
 15 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team       2:46.82    2:55.04          2
                  40.02     1:26.36 (46.34)     2:10.75 (44.39)     2:55.04 (44.29)
 16 Torres, Juan         9 Flying Dolphins           NT    2:55.42          1
 17 Qian, Andrew         9 Tiburones            2:58.17    2:59.26
                  39.44     1:25.37 (45.93)     2:12.12 (46.75)     2:59.26 (47.14)
 18 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team       3:47.46    3:01.94
                  40.58     1:28.18 (47.60)     2:15.45 (47.27)     3:01.94 (46.49)
 19 Coughlin, Connor    10 GAEL                 3:12.38    3:10.46
                  41.56     1:30.05 (48.49)     2:20.64 (50.59)     3:10.46 (49.82)
 20 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team            NT    3:14.32
                  40.39     1:28.82 (48.43)     2:21.98 (53.16)     3:14.32 (52.34)
 21 Smith, Jimmy        10 WAC                       NT    3:15.37
                  39.84     1:29.75 (49.91)     2:23.21 (53.46)     3:15.37 (52.16)
 22 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins           NT    3:15.97
                  45.75     1:37.00 (51.25)     2:31.49 (54.49)     3:15.97 (44.48)
 23 Cain, Ethan         10 Flying Dolphins      3:25.76    3:19.23
                  43.47     1:34.60 (51.13)     2:27.40 (52.80)     3:19.23 (51.83)
 -- Miller, Bayard       9 Asa                       NT         DQ
                  37.03     1:21.01 (43.98)     2:03.96 (42.95)          DQ (40.10)

Event 81  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.79  ZONE
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones            2:12.45    2:14.07 JO      20
                  29.94     1:04.57 (34.63)     1:39.78 (35.21)     2:14.07 (34.29)
  2 Mu, Isabella        11 Express Swimming     2:14.04    2:16.11 SILV    17
                  31.34     1:06.05 (34.71)     1:41.65 (35.60)     2:16.11 (34.46)
  3 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT    2:19.08 SILV    16
                  33.57     1:08.54 (34.97)     1:44.48 (35.94)     2:19.08 (34.60)
  4 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team       2:23.99    2:19.76 SILV    15
                  32.77     1:09.54 (36.77)     1:45.56 (36.02)     2:19.76 (34.20)
  5 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                 2:24.07    2:19.81 SILV    14
                  32.40     1:09.10 (36.70)     1:45.71 (36.61)     2:19.81 (34.10)
  6 Freeman, Nicole     12 GAEL                 2:21.05    2:20.03 SILV    13
                  32.01     1:07.66 (35.65)     1:44.92 (37.26)     2:20.03 (35.11)
  7 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace                 2:23.46    2:20.24 SILV    12
                  31.10     1:06.34 (35.24)     1:43.62 (37.28)     2:20.24 (36.62)
  8 Flower, Lauren      12 Pace                 2:34.65    2:21.20 SILV    11
                  31.94     1:09.24 (37.30)     1:46.77 (37.53)     2:21.20 (34.43)
  9 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming     2:24.20    2:24.09 SILV     9
                  33.58     1:11.02 (37.44)     1:48.43 (37.41)     2:24.09 (35.66)
 10 Kadala, Kristyn     12 Pace                 2:27.17    2:26.08 SILV     6.5
                  32.30     1:09.09 (36.79)     1:48.08 (38.99)     2:26.08 (38.00)
 10 Caputo, Krista      11 WAC                  2:22.71    2:26.08 SILV     6.5
                  33.19     1:10.35 (37.16)     1:48.83 (38.48)     2:26.08 (37.25)
 12 Krebs, Kristen      12 Express Swimming          NT    2:26.31 SILV     5
 13 Gavin, Kara         11 WAC                  2:44.34    2:27.70 SILV     4
                  33.47     1:11.65 (38.18)     1:50.73 (39.08)     2:27.70 (36.97)
 14 Burke, Meaghan      11 NY Sharks            2:26.50    2:28.16 SILV     3
                  33.30     1:10.35 (37.05)     1:48.87 (38.52)     2:28.16 (39.29)
 15 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team       2:31.83    2:30.53 SILV     2
                  33.98     1:12.86 (38.88)     1:53.38 (40.52)     2:30.53 (37.15)
 16 Quest, Carolyn      12 WAC                  2:38.52    2:32.05          1
 17 Janos, Valerie      11 Pace                 2:36.36    2:33.66
                  34.61     1:13.95 (39.34)     1:55.04 (41.09)     2:33.66 (38.62)
 18 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team            NT    2:33.80
                  35.02     1:14.79 (39.77)     1:55.05 (40.26)     2:33.80 (38.75)
 19 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team            NT    2:34.12
                  34.39     1:13.63 (39.24)     1:54.83 (41.20)     2:34.12 (39.29)
 20 Obrien, Kaitlin     12 WAC                  2:39.89    2:35.12
                  34.87     1:14.39 (39.52)     1:54.77 (40.38)     2:35.12 (40.35)
 21 Taylor, Ali         12 SeaDragons           2:50.89    2:35.41
                  34.84     1:14.08 (39.24)     1:55.29 (41.21)     2:35.41 (40.12)
 22 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team       2:34.32    2:35.84
                  35.00     1:15.77 (40.77)     1:57.36 (41.59)     2:35.84 (38.48)
 23 Mendolia, Ginamari  12 WAC                  2:35.54    2:38.49
                  34.35     1:15.43 (41.08)     1:58.01 (42.58)     2:38.49 (40.48)
 24 Leung, Alissa       11 Express Swimming     2:45.95    2:38.57
                  34.99     1:15.75 (40.76)     1:58.88 (43.13)     2:38.57 (39.69)
 25 Torres, Maria       11 Flying Dolphins      2:44.23    2:38.64
                  34.08     1:14.02 (39.94)     1:58.10 (44.08)     2:38.64 (40.54)
 26 Hunt, Janaya        12 WAC                  2:47.52    2:41.06
                  35.88     1:16.69 (40.81)     2:00.48 (43.79)     2:41.06 (40.58)
 27 Vinh, Aubrey        11 SeaDragons           2:53.23    2:41.29
                  35.00     1:15.53 (40.53)     1:58.44 (42.91)     2:41.29 (42.85)
 28 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT    2:42.71
                  35.24     1:15.44 (40.20)     1:58.78 (43.34)     2:42.71 (43.93)
 29 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins           NT    2:43.21
                  36.03     1:17.27 (41.24)     2:01.51 (44.24)     2:43.21 (41.70)
 30 Geissler, Kimberle  11 WAC                  2:53.85    2:45.20
                  38.12     1:21.95 (43.83)     2:06.38 (44.43)     2:45.20 (38.82)
 31 Antler, Hollis      12 Agua Swim Team            NT    2:45.83
                  37.12     1:19.44 (42.32)     2:03.56 (44.12)     2:45.83 (42.27)
 32 Castellano, Gabrie  11 WAC                  2:47.77    2:46.04
                  35.77     1:17.73 (41.96)     2:03.00 (45.27)     2:46.04 (43.04)
 33 Cohen, Lynzee       11 WAC                  2:59.66    2:46.77
                  37.23     1:20.61 (43.38)     2:05.23 (44.62)     2:46.77 (41.54)
 34 DeCrem, Danielle    11 Pace                 2:47.70    2:48.83
                  36.08   2:48.83 (2:12.75)
 35 Quinn, Shannon      11 Express Swimming     2:53.82    2:50.96
                  39.31     1:23.85 (44.54)     2:09.16 (45.31)     2:50.96 (41.80)
 36 Duggan, Cassidy     12 Express Swimming     3:15.00    2:53.06
                  38.36     1:22.86 (44.50)     2:09.98 (47.12)     2:53.06 (43.08)
 37 Schoen, Jenna       12 WAC                  3:19.65    3:01.63
                  39.75     1:26.48 (46.73)     2:14.37 (47.89)     3:01.63 (47.26)
 38 Connors, Kate       11 WAC                  2:56.56    3:08.67
                  39.73     1:28.72 (48.99)     2:18.86 (50.14)     3:08.67 (49.81)
 39 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team       3:11.46    3:10.38
                  42.69     1:32.98 (50.29)     2:23.32 (50.34)     3:10.38 (47.06)
 40 Bachman, Jett       11 Flying Dolphins           NT    3:14.14
                  42.42     1:34.51 (52.09)   3:14.14 (1:39.63)

Event 82  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:19.29  JO
        2:20.79  ZONE
        2:32.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks            2:10.13    2:11.15 JO      20
                  30.73     1:03.73 (33.00)     1:38.88 (35.15)     2:11.15 (32.27)
  2 Oxsitin, Pavel      12 DSC                  2:13.28    2:11.18 JO      17
                  30.85     1:03.90 (33.05)     1:38.37 (34.47)     2:11.18 (32.81)
  3 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team       2:30.07    2:12.50 JO      16
                  30.97     1:05.11 (34.14)     1:39.32 (34.21)     2:12.50 (33.18)
  4 Crimmins, RJ        12 Express Swimming     2:22.00    2:14.45 JO      15
  5 Malychev, Peter     12 DSC                  2:12.57    2:14.47 JO      14
                  29.17     1:03.24 (34.07)     1:37.98 (34.74)     2:14.47 (36.49)
  6 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team       2:15.86    2:14.85 JO      13
                  31.10     1:06.08 (34.98)     1:41.14 (35.06)     2:14.85 (33.71)
  7 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team       2:26.96    2:17.77 JO      12
                  31.50     1:06.38 (34.88)     1:42.62 (36.24)     2:17.77 (35.15)
  8 Mitchell, Jamie     12 Pace                 2:28.19    2:19.07 JO      11
                  30.84     1:05.79 (34.95)     1:42.44 (36.65)     2:19.07 (36.63)
  9 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks            2:23.52    2:19.59 ZONE     9
                  32.80     1:08.79 (35.99)     1:44.63 (35.84)     2:19.59 (34.96)
 10 Lo, Arthur          11 Express Swimming     2:32.40    2:28.50 SILV     7
                  33.79     1:10.88 (37.09)     1:50.18 (39.30)     2:28.50 (38.32)
 11 Thermos, Yianni     11 WAC                  2:37.98    2:29.12 SILV     6
                  34.22     1:13.00 (38.78)     1:52.19 (39.19)     2:29.12 (36.93)
 12 Rusinak, Lucas      11 WAC                       NT    2:29.83 SILV     5
                  34.38     1:13.56 (39.18)     1:53.57 (40.01)     2:29.83 (36.26)
 13 Delgrosso, George   11 NY Sharks                 NT    2:30.12 SILV     4
 14 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team       2:44.39    2:30.38 SILV     3
                  33.73     1:13.05 (39.32)     1:53.14 (40.09)     2:30.38 (37.24)
 15 Duva, Ben           12 Express Swimming     2:35.00    2:33.72          2
                  33.04     1:11.93 (38.89)     1:53.79 (41.86)     2:33.72 (39.93)
 16 Zhang, Thomas       11 NY Sharks            2:35.50    2:36.86          1
                  35.57     1:16.17 (40.60)     1:56.77 (40.60)     2:36.86 (40.09)
 17 Ting, Alex          12 Express Swimming     2:47.73    2:39.90
                  33.72     1:13.95 (40.23)     1:58.77 (44.82)     2:39.90 (41.13)
 17 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team       3:05.86    2:39.90
                  35.83     1:17.10 (41.27)     2:00.30 (43.20)     2:39.90 (39.60)
 19 Sinche, Mauricio    12 NYCC                 2:40.18    2:40.03
                  34.73     1:16.57 (41.84)     1:59.39 (42.82)     2:40.03 (40.64)
 20 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming     2:42.02    2:41.11
                  36.18     1:15.96 (39.78)     2:00.15 (44.19)     2:41.11 (40.96)
 21 Cisneros, Luis      12 Agua Swim Team       3:12.66    2:44.15
                  36.59     1:19.71 (43.12)     2:03.04 (43.33)     2:44.15 (41.11)
 22 Lovett, Charles     12 Flying Dolphins           NT    3:01.34
                  39.11     1:25.99 (46.88)     2:15.27 (49.28)     3:01.34 (46.07)
 23 Frank, Elliot       12 Flying Dolphins           NT    3:02.45
                  38.82     1:25.35 (46.53)     2:14.93 (49.58)     3:02.45 (47.52)
 24 Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT    3:14.27
                  37.08     1:25.52 (48.44)     2:17.94 (52.42)     3:14.27 (56.33)

Event 83  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lucas, Marie         8 Express Swimming       21.24      21.19         20
  2 Sawkins, Emma        8 GAEL                   22.59      22.54         17
  3 Moss, Lucy           8 SMC                    22.93      23.48         16
  4 Groccia, Jackie      8 GAEL                   20.47      24.02         15
  5 Tuan, Carla          8 UNAT                      NT      24.67         14
  6 Defreitas, Hanna     8 WAC                    26.90      25.15         13
  7 Hartigan, Kaitlin    8 GAEL                   23.79      25.52         12
  8 Gallagher, Megan     8 Pace                   22.95      25.83         10
  8 Gelbaugh, Elizabet   8 Asa                    24.72      25.83         10
 10 Campbell, Corbet     8 SMC                    28.53      26.24          7
 11 McClung, Taylor      7 Pace                   28.23      26.29          6
 12 Zeidman, Gal         8 CENT                   25.89      26.31          5
 13 Klein, Lindsay       8 SMC                    26.83      26.36          4
 14 Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team         26.88      26.82          3
 15 Lutt, Samantha       8 SMC                    27.01      26.88          2
 16 Cunningham, Claire   8 Pace                   32.58      26.97          1
 17 Cotto, Carol Ann     8 SMC                    30.48      27.35
 18 Weinstein, Lila      8 Pace                   25.25      27.36
 19 Hetzel, Katherine    8 Pace                   27.10      27.73
 20 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team         31.29      27.97
 21 Walker, Aileen       8 SMC                    28.37      28.20
 22 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team            NT      28.52
 23 Thompson, Marissa    6 Pace                   29.66      28.63
 24 Baudinet, Mary Hel   7 SMC                    30.30      28.65
 25 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins        25.83      28.72
 26 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team         31.89      28.75
 27 Disalvo, Anya        5 GAEL                   37.37      28.88
 28 Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team         31.21      28.95
 28 Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team         35.68      28.95
 30 Galen, Eve           8 Agua Swim Team         29.44      29.04
 31 Chu, Kierstin        7 SMC                    28.94      29.24
 32 Allen, Lily          8 SMC                    31.12      29.43
 33 Burke, Bailey        6 SMC                    30.66      29.49
 34 Feminella, Lindsay   8 WAC                       NT      29.72
 35 Connelly, Mairead    7 Pace                   26.62      29.82
 36 Burke, Kayla         8 GAEL                   30.78      29.89
 37 Librett, Cari        8 SMC                    29.06      29.97
 38 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins           NT      30.02
 39 Pfaff, Kerry         7 WAC                       NT      30.53
 40 Chrystal, Morgan     8 GAEL                   30.13      30.56
 41 Lange, Kaitlyn       6 NY Sharks              28.20      30.71
 42 Fuchs, Lindsey       7 Agua Swim Team            NT      30.88
 43 Shuldiner, Nell      8 Agua Swim Team         33.91      30.95
 44 Tsanas, Ariana       7 Agua Swim Team            NT      31.84
 45 Squillante, Caroli   8 GAEL                   31.06      33.57
 46 Sheehan, Alison      8 Agua Swim Team         32.24      33.63
 47 Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team         38.25      33.97
 48 Villani, Elisabeth   7 GAEL                   38.15      36.80
 49 Feuchs, Hayley       7 SMC                       NT      37.20
 50 Zhang, Amy           6 NY Sharks                 NT      37.41
 51 Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins        36.07      41.32
 52 McClung, Demi        6 Pace                   38.00      43.32
 -- Gardner, Kaitlyn     8 Pace                   22.70         DQ
 -- Ambler, Ivy          7 NY Sharks                 NT         DQ
 -- Lang, Catherine      8 GAEL                   24.96         DQ
 -- Magretti, Julia      8 NY Sharks                 NT         DQ

Event 84  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick     8 GAEL                   21.79      21.43         20
  2 Koo, Brandon         8 CENT                   20.01      22.85         17
  3 Disalvo, Torin       8 GAEL                   32.09      23.37         16
  4 McFarland, Charlie   7 GAEL                   22.93      23.67         15
  5 Hackett, Liam        8 SMC                    24.97      23.94         14
  6 Beusse, David        8 Pace                   23.82      24.92         13
  7 Mannix, Richard      8 GAEL                   22.87      25.02         12
  8 Sipp, John           8 Agua Swim Team         25.85      25.14         11
  9 Shira, Cooper        7 SeaDragons             29.46      25.56          9
 10 Lin, Adrian          7 Asa                       NT      26.13          7
 11 Kunze, Aidan         7 NYCC                   27.01      26.36          6
 12 Pinilla, Javier      8 Agua Swim Team            NT      27.11          5
 13 Burke, Ross          8 GAEL                   26.22      27.15          4
 14 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team         28.65      27.30          3
 15 Brynin, Zeke         8 Pace                   27.42      27.32          2
 16 Walker, Ryan         7 Pace                   30.33      27.63          1
 17 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins           NT      28.15
 18 McAuley, Charles     8 SMC                    28.91      28.21
 19 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins           NT      28.97
 20 Verini, Michael      7 Pace                   35.00      29.04
 21 Vinh, Ryan           7 SeaDragons             27.35      29.09
 22 Stephen, James       8 NY Sharks                 NT      30.66
 23 Watkins, Frankie     8 GAEL                   33.04      30.87
 24 Kelly, Patrick       7 SMC                    34.40      31.20
 25 Chernukha, Leonid    6 DSC                       NT      31.92
 26 Burke, Liam          7 NY Sharks              45.99      34.48
 27 Duncan, Tucker       7 GAEL                   32.06      35.56
 -- Gorinshteyn, Jonat   7 DSC                       NT         DQ
 -- Aponte, Matthew      8 Agua Swim Team         27.59         DQ

Event 85  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia            9 Agua Swim Team       1:20.87    1:22.84         20
                  40.08     1:22.84 (42.76)
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming     1:22.15    1:23.65         17
                  40.14     1:23.65 (43.51)
  3 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team       1:29.45    1:26.03         16
                  40.33     1:26.03 (45.70)
  4 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team       1:24.25    1:26.29         15
                  40.35     1:26.29 (45.94)
  5 Smith, Mollie       10 Pace                 1:35.03    1:28.61         14
                  41.59     1:28.61 (47.02)
  6 Hogan, Paige        10 Pace                 1:33.31    1:31.06         13
                  43.67     1:31.06 (47.39)
  7 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team       1:48.80    1:31.07         12
                  42.93     1:31.07 (48.14)
  8 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins      1:32.87    1:31.94         11
  9 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team       1:34.23    1:33.13          9
                  44.40     1:33.13 (48.73)
 10 Case, Olivia        10 Agua Swim Team            NT    1:33.21          7
                  43.46     1:33.21 (49.75)
 11 Wallace, Oona        9 GAEL                 1:35.86    1:33.51          6
                  44.09     1:33.51 (49.42)
 12 Kennedy, Calla      10 NYCC                 1:33.85    1:34.45          5
                  46.01     1:34.45 (48.44)
 13 Hargraves, Kelly    10 Pace                      NT    1:34.55          4
                  44.91     1:34.55 (49.64)
 14 Chen, Lillian       10 Express Swimming     1:33.03    1:34.90          3
                  45.21     1:34.90 (49.69)
 15 Chu, Jessica        10 SeaDragons           1:52.93    1:37.28          2
                  44.29     1:37.28 (52.99)
 16 Dodge, Tara         10 Express Swimming     1:36.04    1:37.71          1
                  45.05     1:37.71 (52.66)
 17 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team       1:36.87    1:39.37
 18 McKallen, Theresa    9 NY Sharks            1:38.61    1:39.75
                  48.37     1:39.75 (51.38)
 19 Leffler, Magna      10 NY Sharks            1:49.82    1:40.03
                  46.95     1:40.03 (53.08)
 20 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming     1:52.81    1:40.25
                  49.21     1:40.25 (51.04)
 21 Gallagher, Molly    10 Pace                 1:40.67    1:40.66
                  47.82     1:40.66 (52.84)
 22 Carissimo, Daniell   9 Pace                 1:38.54    1:41.38
                  48.78     1:41.38 (52.60)
 23 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team       1:40.78    1:42.00
                  48.21     1:42.00 (53.79)
 24 Young, Kayla        10 Express Swimming     1:38.91    1:42.25
                  49.18     1:42.25 (53.07)
 25 Demarco, Jackie      9 GAEL                 1:37.17    1:42.50
                  48.28     1:42.50 (54.22)
 26 Feminella, Meghan    9 WAC                  1:52.38    1:42.99
                  48.90     1:42.99 (54.09)
 27 Boccia, Lindsay     10 WAC                       NT    1:43.06
 28 Doherty, Julia      10 GAEL                 1:49.88    1:43.10
 29 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming     2:00.00    1:44.58
                  50.07     1:44.58 (54.51)
 30 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming     1:43.25    1:44.92
 31 Crea, Victoria       9 WAC                  1:49.87    1:45.53
                  48.81     1:45.53 (56.72)
 32 Ngom, Ndioba         9 NYCC                 1:42.88    1:45.58
                  50.75     1:45.58 (54.83)
 33 Cannatella, Katie   10 Express Swimming     1:51.60    1:47.30
                  51.01     1:47.30 (56.29)
 34 Maynard, Eve        10 Agua Swim Team       1:55.78    1:47.38
                  52.18     1:47.38 (55.20)
 35 Bienkowski, Gabby   10 WAC                  2:00.45    1:48.37
                  52.08     1:48.37 (56.29)
 36 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team       2:01.33    1:49.21
                  50.84     1:49.21 (58.37)
 37 Delgrosso, Jenna     9 NY Sharks            1:44.60    1:49.66
                  52.77     1:49.66 (56.89)
 38 McGee, Shayna       10 GAEL                 1:51.97    1:50.09
                  51.17     1:50.09 (58.92)
 39 Weingarten, Ashlee   9 SeaDragons           1:45.09    1:50.72
                  51.39     1:50.72 (59.33)
 40 Chu, Megan          10 SMC                  2:41.01    1:50.82
                  52.18     1:50.82 (58.64)
 41 Palladino, Jenny    10 Pace                 2:00.00    1:51.96
                  53.67     1:51.96 (58.29)
 42 Waite, Carylyn       9 NYCC                 1:44.54    1:52.38
                  52.59     1:52.38 (59.79)
 43 Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team            NT    1:53.26
                  53.58     1:53.26 (59.68)
 44 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins      2:02.73    1:53.68
                  52.27   1:53.68 (1:01.41)
 45 Fenn, Emily          9 WAC                       NT    1:53.75
                  54.02     1:53.75 (59.73)
 46 Walsh, Georgina      9 NYCC                      NT    1:54.13
                  54.63     1:54.13 (59.50)
 47 Schattschneider, S   9 SMC                  1:52.98    1:54.54
                  53.45   1:54.54 (1:01.09)
 48 Kuhn, Amanda         9 Asa                  1:54.14    1:55.07
 49 Calin, Noreen       10 NYCC                 1:56.75    1:55.21
                  52.41   1:55.21 (1:02.80)
 50 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team       2:01.49    1:55.76
                  54.20   1:55.76 (1:01.56)
 51 Steele, Allison      9 Asa                       NT    1:56.76
 52 Corcoran, Jessica   10 SMC                  2:03.97    1:58.12
                  58.13     1:58.12 (59.99)
 53 Abemayor, Natalie    9 SMC                  2:08.96    1:58.94
                  55.88   1:58.94 (1:03.06)
 54 McDonough, Colleen   9 WAC                  2:00.78    1:59.25
                  57.34   1:59.25 (1:01.91)
 55 Frawley, Meghan      9 WAC                  1:56.68    1:59.71
                  55.35   1:59.71 (1:04.36)
 56 Ren, Vivi            9 NY Sharks            2:02.84    2:01.99
 57 Escobedo, Samantha   9 WAC                  2:05.45    2:02.05
                  57.17   2:02.05 (1:04.88)
 58 MACRON, Eileen       9 WAC                  2:01.35    2:02.80
                  59.87   2:02.80 (1:02.93)
 58 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team       2:03.52    2:02.80
                  59.41   2:02.80 (1:03.39)
 60 Wojnar, Kasia        9 SMC                  2:11.08    2:04.11
 61 Mackof, Alexandra   10 Agua Swim Team            NT    2:05.68
                  57.69   2:05.68 (1:07.99)
 62 Levin, Emily         9 Agua Swim Team            NT    2:06.64
                  58.53   2:06.64 (1:08.11)
 63 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins      2:24.95    2:08.31
                  58.83   2:08.31 (1:09.48)
 64 McTigue, Meahan     10 WAC                       NT    2:08.74
                  58.79   2:08.74 (1:09.95)
 65 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins      2:20.98    2:09.98
                1:00.92   2:09.98 (1:09.06)
 66 Jaffe, Eve           9 Asa                       NT    2:11.14
 67 Pfaff, Siobhan      10 WAC                       NT    2:13.19
                  59.29   2:13.19 (1:13.90)
 68 Freed, Maddie        9 Asa                       NT    2:15.18
                1:04.80   2:15.18 (1:10.38)
 69 Tsanas, Cristina     9 Agua Swim Team            NT    2:15.68
                1:03.84   2:15.68 (1:11.84)
 70 Kialeuka, Iman      10 Flying Dolphins           NT    2:21.13
                1:06.18   2:21.13 (1:14.95)

Event 86  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen     9 DSC                  1:24.39    1:23.60         20
                  39.18     1:23.60 (44.42)
  2 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team       1:25.55    1:25.06         17
                  39.93     1:25.06 (45.13)
  3 Singer, Nathan      10 NY Sharks            1:28.81    1:26.03         16
                  40.36     1:26.03 (45.67)
  4 Ke, Richard         10 Express Swimming     1:30.28    1:26.18         15
  5 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team       1:37.37    1:30.76         14
                  42.75     1:30.76 (48.01)
  6 Ling, Kevin         10 Express Swimming     1:29.38    1:30.90         13
                  43.03     1:30.90 (47.87)
  7 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team       1:33.60    1:33.28         12
                  45.13     1:33.28 (48.15)
  8 Qian, Andrew         9 Tiburones            1:43.48    1:35.91         11
                  45.16     1:35.91 (50.75)
  9 Graham, Danny       10 Express Swimming     1:38.98    1:36.47          9
                  44.88     1:36.47 (51.59)
 10 Rueda, Diego         9 Agua Swim Team       1:34.98    1:36.88          7
                  45.81     1:36.88 (51.07)
 11 McNamara, Shane      9 NY Sharks            1:36.45    1:38.27          6
                  47.71     1:38.27 (50.56)
 12 Likhitskiy, Kevin    9 DSC                  1:41.71    1:40.55          5
                  48.27     1:40.55 (52.28)
 13 Vinh, Aaron          9 SeaDragons           1:41.42    1:42.78          4
                1:36.45      1:42.78 (6.33)
 14 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team            NT    1:42.98          3
                  49.08     1:42.98 (53.90)
 15 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team       1:45.25    1:43.19          2
                  50.65     1:43.19 (52.54)
 16 Kelly, James        11 WAC                  1:56.56    1:43.82          1
                  48.36     1:43.82 (55.46)
 17 Cherfas, Mark       10 DSC                  1:47.27    1:44.03
 18 Edwards, Michael    10 WAC                  1:51.77    1:44.18
                  48.63     1:44.18 (55.55)
 19 Shartava, Elia      10 CENT                 1:45.34    1:44.23
 20 Yeo, Maxwell         9 Agua Swim Team       1:50.58    1:45.11
 21 Connelly, Killian    9 Pace                 2:00.00    1:45.76
                  50.81     1:45.76 (54.95)
 22 Conaton, Michael    10 GAEL                 1:49.44    1:47.39
 23 Parauda, Max        10 Pace                 1:51.89    1:47.42
                  21.15   1:47.42 (1:26.27)
 24 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team       1:59.47    1:49.47
 25 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team            NT    1:52.37
                  53.52     1:52.37 (58.85)
 26 Kelly, Conor         9 WAC                       NT    1:53.21
                  53.97     1:53.21 (59.24)
 27 Magretti, Stephen   10 NY Sharks            2:03.97    1:53.77
                  54.48     1:53.77 (59.29)
 28 Cain, Ethan         10 Flying Dolphins      2:05.34    1:53.88
                  55.46     1:53.88 (58.42)
 29 Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team            NT    1:56.17
                  53.74   1:56.17 (1:02.43)
 30 Miller, Nicholas     9 Agua Swim Team            NT    1:56.19
                  53.07   1:56.19 (1:03.12)
 31 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team       2:20.82    1:56.75
                  54.65   1:56.75 (1:02.10)
 32 Geras, Demetri       9 Agua Swim Team            NT    1:58.81
                  53.68   1:58.81 (1:05.13)
 33 Markert, Gregory     9 SMC                  1:57.39    2:00.86
                  55.66   2:00.86 (1:05.20)
 34 Baudinet, Michael    9 SMC                  1:57.42    2:01.36
                  58.92   2:01.36 (1:02.44)
 35 Karasev, Nikita      9 DSC                       NT    2:02.21
                  58.70   2:02.21 (1:03.51)
 36 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks                 NT    2:02.70
 37 Ruvkun, Andrew       9 Agua Swim Team            NT    2:03.56
                  56.98   2:03.56 (1:06.58)
 38 Walker, William      9 Pace                 2:16.00    2:04.47
                  57.57   2:04.47 (1:06.90)
 39 Dowd, Conor          9 Pace                 2:20.00    2:07.20
                  59.93   2:07.20 (1:07.27)
 40 Mihalcik, Jack      10 Agua Swim Team            NT    2:26.09
                1:07.03   2:26.09 (1:19.06)
 41 Sweet, Raymond      10 SeaDragons           2:24.68    2:32.34
 -- Duncan, Will         9 GAEL                 2:15.61         DQ
                1:04.48        DQ (1:15.73)
 -- Synk, PJ            10 Agua Swim Team            NT         DQ
                1:02.76        DQ (1:10.95)
 -- Coughlin, Connor    10 GAEL                 1:56.79         DQ
                  58.55        DQ (1:04.88)
 -- Smith, Jimmy        10 WAC                       NT         DQ
                  56.06        DQ (1:06.12)

Event 87  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZONE
          37.79  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kadala, Kristyn     12 Pace                   35.47      36.10 JO      20
  2 McDavid, Aiesha     11 GAEL                   36.62      36.50 JO      17
  3 Notaro, Cami        12 Asa                       NT      36.71 JO      16
  4 Pizzurro, Jackee    12 SMC                    36.86      37.30 JO      15
  5 Slater, Kailey      12 SMC                    37.71      37.41 JO      14
  6 Cheng, Emily        12 Express Swimming       36.62      37.53 JO      13
  7 Altieri, Melissa    12 Tiburones                 NT      37.60 JO      12
  8 Janos, Valerie      11 Pace                   37.59      37.92 SILV    11
  9 Doh, Karen          11 Pace                   38.09      37.97 SILV     8
  9 Graham, Caitlin     12 Express Swimming       38.04      37.97 SILV     8
 11 Miles, Emily        12 SeaDragons             40.84      38.21 SILV     6
 12 Mu, Isabella        11 Express Swimming       38.44      38.44 SILV     5
 13 Sepe, Lauren        12 GAEL                   38.85      38.70 SILV     4
 14 Groccia, Adrienne   11 GAEL                   37.53      38.74 SILV     3
 15 Giovine, Katie      11 SeaDragons             38.68      38.75 SILV     2
 16 Krebs, Kristen      12 Express Swimming       39.17      38.78 SILV     1
 17 Randazzo, Khristia  11 GAEL                   38.05      38.84 SILV
 18 Vinh, Aubrey        11 SeaDragons             39.03      39.26 SILV
 19 Engelstein, Sophie  12 ASST                   40.60      39.29 SILV
 20 McGrath, Kelly      11 Express Swimming       40.03      39.37 SILV
 21 Taylor, Ali         12 SeaDragons             37.31      39.42 SILV
 22 Walker, Erica       12 SMC                    39.09      39.57 SILV
 23 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team         40.82      39.66 SILV
 24 Leung, Alissa       11 Express Swimming       40.44      40.03 SILV
 25 O'Connor, Erin      12 Asa                    41.44      40.05 SILV
 26 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team         40.23      40.10 SILV
 27 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                   39.95      40.63 SILV
 28 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming       40.01      40.66 SILV
 29 McNichol, Taylor    12 NY Sharks              39.90      40.83 SILV
 30 Miller, Sam         12 Asa                       NT      41.05 SILV
 31 Duggan, Cassidy     12 Express Swimming       47.00      41.31 SILV
 32 Raby, Zami          12 Agua Swim Team         41.72      41.32 SILV
 33 Restle, Hannah      11 SMC                    43.86      41.40 SILV
 34 Lee, Jenny          11 DSC                    40.14      41.42 SILV
 35 Geissler, Kimberle  11 WAC                    41.71      41.50 SILV
 36 Librett, Krista     11 SMC                    39.90      41.87 SILV
 37 DeCrem, Danielle    11 Pace                   39.84      42.00 SILV
 38 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team         40.83      42.21 SILV
 39 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team         42.87      42.25 SILV
 40 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming       43.22      42.28 SILV
 41 Parauda, Sarah      12 Pace                   45.81      42.32 SILV
 42 Schulte, Caroline   11 Agua Swim Team         47.38      42.34 SILV
 43 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team         45.79      42.63 SILV
 44 Connors, Kate       11 WAC                    43.96      42.66 SILV
 45 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team         41.15      42.71 SILV
 46 Kuhn, Victoria      11 Asa                    45.15      42.74 SILV
 47 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team         45.72      42.94 SILV
 48 Cawkwell, Rachel    12 SMC                    42.41      43.06 SILV
 49 Torres, Maria       11 Flying Dolphins        45.99      43.20 SILV
 49 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team         48.79      43.20 SILV
 51 Gucalp, Aylin       12 Flying Dolphins        47.31      43.37 SILV
 52 Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins        50.60      43.40 SILV
 53 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team            NT      43.61 SILV
 54 Castaldo, Brittany  12 WAC                    48.51      43.76 SILV
 54 Yeo, Alyssa         12 Agua Swim Team         43.56      43.76 SILV
 56 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team         43.14      43.78 SILV
 56 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins           NT      43.78 SILV
 58 Hunt, Janaya        12 WAC                    43.86      43.82 SILV
 59 Baldwin, Gabriella  12 CENT                   44.75      44.39
 60 Cain, Lillian       12 Flying Dolphins        44.03      44.48
 61 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team         48.51      44.54
 62 Stern, Sydney       11 SMC                    45.87      44.65
 63 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team            NT      44.87
 64 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team         48.84      45.03
 65 Kent, Gaby          11 Agua Swim Team            NT      45.53
 66 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team            NT      45.73
 67 Smith, Meghan       11 WAC                       NT      45.79
 68 Jaffe, Sarah        11 Asa                       NT      45.97
 69 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team            NT      46.13
 70 Burdi, Marissa      12 Express Swimming       49.19      46.17
 71 Schumacher, Bronva  11 ASST                   51.45      46.26
 72 Kimelblatt, Anna    11 Asa                       NT      46.70
 73 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team            NT      46.73
 74 Song, Crysta        12 WAC                    48.32      47.05
 75 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team         53.21      47.06
 76 Lin, Lisa           12 Asa                       NT      47.11
 77 Cohen, Lynzee       11 WAC                    48.95      47.28
 78 Kilroy, Jacqueline  11 Express Swimming       49.43      47.31
 79 Cannatella, Annie   12 Express Swimming       46.46      47.92
 80 Adamo, Kristen      12 WAC                    48.78      48.01
 81 Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT      48.10
 82 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT      48.24
 83 Burke, Meaghan      11 NY Sharks              47.09      48.58
 84 Obrien, Kaitlin     12 WAC                    46.53      49.05
 85 Quinn, Shannon      11 Express Swimming       51.65      50.29
 86 Baudinet, Anne      11 SMC                    50.46      51.43
 87 Steele, Emily       11 Asa                       NT      52.81
 88 Hamilton, Becky     11 ASST                   54.20      52.99
 89 Skinner, Jennifer   11 SeaDragons             50.09      54.10
 90 Kinzel, Emily       11 WAC                    57.12      55.06
 91 Jankousky, Alexand  11 ASST                      NT      57.39

Event 88  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.79  ZONE
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jamie     12 Pace                   33.85      33.08 ZONE    20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks              33.80      33.23 ZONE    17
  3 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming       34.09      35.52 ZONE    16
  4 Gianino, Alexander  12 GAEL                   36.77      35.64 ZONE    15
  5 Giovine, Joey       11 SeaDragons             36.93      36.08 ZONE    14
  6 Malychev, Peter     12 DSC                    36.43      36.09 ZONE    13
  7 Smith, Tavy         12 Pace                   37.09      38.19 SILV    12
  8 Lo, Arthur          11 Express Swimming       37.28      38.89 SILV    11
  9 Wesolowski, Teddy   12 SMC                    43.55      39.34 SILV     9
 10 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team         44.37      39.53 SILV     7
 11 Oxsitin, Pavel      12 DSC                    39.90      39.94 SILV     6
 12 Thermos, Yianni     11 WAC                    41.47      40.17 SILV     5
 13 Ting, Alex          12 Express Swimming       42.46      40.43 SILV     4
 14 Sweeney, P.J.       12 WAC                    43.18      40.90 SILV     3
 15 Desantis, Joseph    11 WAC                    42.76      41.25 SILV     2
 16 Delgrosso, George   11 NY Sharks              38.91      41.39 SILV     1
 17 Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT      41.55 SILV
 18 Duva, Ben           12 Express Swimming       41.80      41.68 SILV
 19 Thompson, Philip    11 GAEL                   42.44      41.78 SILV
 20 Kunze, Ian          11 NYCC                   40.53      41.80 SILV
 21 Ready, James        12 Pace                   43.09      42.41 SILV
 22 Chang, Clifford     12 Express Swimming       44.56      42.42 SILV
 23 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming       47.74      42.49 SILV
 24 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team         43.07      42.77 SILV
 25 Gottlieb, Joey      12 Asa                       NT      42.82 SILV
 26 Lang, Andrew        12 GAEL                   44.61      43.62 SILV
 27 Schattschneider, E  11 SMC                    48.32      44.43
 28 Bleier, Jackson     11 SMC                    46.26      44.61
 29 Sinche, Mauricio    12 NYCC                   44.08      44.74
 30 McAuley, Adam       11 SMC                    46.22      44.76
 31 Zhang, Thomas       11 NY Sharks              46.14      45.07
 32 Gatto, Alex         11 SMC                    44.11      45.37
 33 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team            NT      45.42
 34 Brynin, Max         12 Pace                   45.82      45.55
 35 Rusinak, Lucas      11 WAC                    47.31      47.56
 36 Hecht, Lee          12 SMC                       NT      47.76
 37 Mellen, Riley       11 SMC                    47.42      48.85
 38 Frank, Elliot       12 Flying Dolphins        50.64      49.09
 39 Lovett, Charles     12 Flying Dolphins           NT      51.17
 40 Palmer, John        12 Express Swimming       55.13      51.96
 41 Roberts, David      11 Agua Swim Team            NT    1:00.09
 -- Haily, Connor       11 ASST                   53.49         DQ
 -- Schumacher, Griffe  11 ASST                   47.37         DQ
 -- McCABE, Alec        11 GAEL                   51.03         DQ
 -- Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT         DQ

Event 89  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sawkins, Emma        8 GAEL                   17.66      18.95         20
  2 Zeidman, Gal         8 CENT                   19.45      19.52         17
  3 Flynn, Caitlin       8 Agua Swim Team         21.44      20.53         16
  4 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team         21.72      20.73         15
  5 Gallagher, Megan     8 Pace                   19.47      21.58         14
  6 Campbell, Corbet     8 SMC                    22.32      21.68         13
  7 Lucas, Marie         8 Express Swimming       20.21      21.93         12
  8 Hartigan, Kaitlin    8 GAEL                   20.25      21.99         11
  9 Baudinet, Mary Hel   7 SMC                    24.47      22.40          9
 10 Sanders, Erin        8 SMC                    22.46      22.44          7
 11 Chu, Kierstin        7 SMC                    22.25      22.50          6
 12 Andrews, Emily       8 Asa                    23.76      22.61          5
 13 Shuldiner, Nell      8 Agua Swim Team         23.74      23.37          3.5
 13 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team         23.03      23.37          3.5
 15 Moss, Lucy           8 SMC                    24.47      23.38          2
 16 Gelbaugh, Elizabet   8 Asa                    22.36      23.40          1
 17 DeCrem, Nicole       8 Pace                   22.24      23.61
 18 Allen, Lily          8 SMC                    25.20      24.71
 19 Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team         26.50      24.72
 20 Lang, Catherine      8 GAEL                   23.10      24.73
 21 McClung, Taylor      7 Pace                   25.01      24.77
 22 Thompson, Marissa    6 Pace                   24.93      25.13
 23 Galen, Eve           8 Agua Swim Team         25.86      25.15
 24 Librett, Cari        8 SMC                    24.74      25.16
 25 Weinstein, Lila      8 Pace                   24.53      25.36
 26 Lutt, Samantha       8 SMC                    26.05      25.43
 27 Chrystal, Morgan     8 GAEL                   23.66      25.58
 28 Burke, Bailey        6 SMC                    26.67      25.68
 29 Sawkins, Cate        5 GAEL                   25.75      25.89
 30 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins        23.75      25.94
 31 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team         27.97      26.15
 32 Lange, Kaitlyn       6 NY Sharks                 NT      26.18
 33 Fuchs, Lindsey       7 Agua Swim Team         28.92      26.36
 34 Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team         28.37      26.42
 35 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team         25.28      26.43
 36 Cunningham, Claire   8 Pace                   25.18      26.51
 37 Connelly, Mairead    7 Pace                   24.77      26.58
 38 Hetzel, Katherine    8 Pace                   25.70      27.18
 39 Pfaff, Kerry         7 WAC                       NT      27.53
 40 Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team         29.85      27.68
 41 Feminella, Lindsay   8 WAC                       NT      27.82
 42 Defreitas, Hanna     8 WAC                    21.09      27.84
 43 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins        27.80      28.16
 44 Feuchs, Hayley       7 SMC                       NT      28.70
 45 Tsanas, Ariana       7 Agua Swim Team         37.34      28.79
 46 Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins        29.83      29.14
 47 Ambler, Ivy          7 NY Sharks                 NT      29.43
 48 McClung, Demi        6 Pace                   29.87      29.72
 49 Disalvo, Anya        5 GAEL                   32.91      30.14
 50 Sheehan, Alison      8 Agua Swim Team         28.45      30.66
 51 Walker, Aileen       8 SMC                    27.53      30.91
 52 Klein, Lindsay       8 SMC                    28.59      31.39
 53 Gardner, Kaitlyn     8 Pace                   28.37      31.41
 54 Zhang, Amy           6 NY Sharks                 NT      32.62
 55 Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team         30.64      32.68
 55 Villani, Elisabeth   7 GAEL                   30.03      32.68
 57 Magretti, Julia      8 NY Sharks              39.75      34.41
 58 Squillante, Caroli   8 GAEL                   31.22      35.02

Event 90  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming       18.38      18.46         20
  2 Conaton, Patrick     8 GAEL                   17.60      18.67         17
  3 Sperandio, Alec      8 WAC                    19.09      20.34         16
  4 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team         21.92      21.26         15
  5 McFarland, Charlie   7 GAEL                   20.81      21.78         14
  6 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team         26.25      21.91         13
  7 McAuley, Charles     8 SMC                    22.71      22.34         12
  8 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins        25.12      23.13         11
  9 Ramirez, Richard     8 Agua Swim Team         22.77      23.21          9
 10 Miceli, Louis        8 GAEL                   23.11      23.40          7
 11 Hackett, Liam        8 SMC                    22.60      23.47          5.5
 11 Pinilla, Javier      8 Agua Swim Team         22.87      23.47          5.5
 13 Lin, Adrian          7 Asa                       NT      23.68          4
 14 Stephen, James       8 NY Sharks                 NT      23.79          3
 15 Stoll, Alec          8 Pace                   26.46      24.06          2
 16 Vinh, Ryan           7 SeaDragons             27.03      24.44          1
 17 Doherty, Kyle        8 GAEL                   21.82      24.59
 18 Shira, Cooper        7 SeaDragons             22.89      24.73
 19 Brynin, Zeke         8 Pace                   24.20      25.16
 20 Beusse, David        8 Pace                   24.63      25.26
 21 Burke, Ross          8 GAEL                   25.03      26.78
 22 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins           NT      27.37
 23 Burke, Liam          7 NY Sharks              30.41      29.03
 24 Thompson, Ryan       8 Pace                   27.84      29.45
 25 Lomeyko, Konstanti   6 DSC                       NT      29.47
 26 Gorinshteyn, Jonat   7 DSC                       NT      29.65
 27 Disalvo, Torin       8 GAEL                   28.31      29.74
 28 Kelly, Patrick       7 SMC                    28.89      31.75
 29 Chernukha, Leonid    6 DSC                       NT      34.27
 30 Sipp, John           8 Agua Swim Team         23.90      34.50
 31 Duncan, Tucker       7 GAEL                   28.92      35.22
 32 Rogov, Jeremy        8 DSC                       NT      40.02
 33 Watkins, Frankie     8 GAEL                   35.15      41.43
 -- Colasurdo, Christo   8 SeaDragons             26.32         DQ

Event 91  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team         33.73      33.99         20
  2 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team         35.79      34.79         17
  3 Mannix, Christine   10 GAEL                   36.04      35.61         16
  4 Hogan, Paige        10 Pace                   37.44      37.06         15
  5 Liang, Ellie        10 Tiburones              40.98      37.64         14
  6 Baker, Lauren       10 GAEL                   38.56      37.98         13
  7 Moran, Amanda        9 SeaDragons             37.48      38.18         12
  8 Francis, Casey       9 Express Swimming       37.91      38.43         11
  9 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team            NT      38.87          9
 10 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team         40.18      39.39          7
 11 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team         39.22      39.40          6
 12 Hargraves, Kelly    10 Pace                   40.14      39.46          5
 13 Dodge, Tara         10 Express Swimming       39.09      39.61          4
 14 Wallace, Oona        9 GAEL                   38.79      39.74          3
 15 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming       38.41      39.81          2
 16 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team         39.14      39.86          1
 17 Baldwin, Maria      10 CENT                   37.45      40.08
 18 Chen, Lillian       10 Express Swimming       40.41      40.19
 19 Boccia, Lindsay     10 WAC                    40.88      40.28
 20 McGee, Shayna       10 GAEL                   37.90      40.37
 21 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team         41.64      40.67
 22 Vaughn, Stephanie   10 Pace                   40.12      40.71
 22 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team         41.99      40.71
 24 Case, Olivia        10 Agua Swim Team         41.88      40.91
 25 Lanham, Erika       10 WAC                    41.31      41.05
 26 Chu, Jessica        10 SeaDragons             42.45      41.10
 27 Doherty, Julia      10 GAEL                   41.69      41.46
 28 Carissimo, Daniell   9 Pace                   42.71      41.65
 29 McKallen, Theresa    9 NY Sharks              42.74      41.93
 30 Frawley, Meghan      9 WAC                       NT      42.32
 31 Cunningham, Tess    10 Pace                   43.62      42.41
 32 Maloney, Erin       10 WAC                    46.26      42.56
 33 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming       41.54      42.92
 34 Gallagher, Molly    10 Pace                   43.43      42.96
 35 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins        45.38      43.22
 36 Demarco, Jackie      9 GAEL                   41.69      43.47
 37 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming       44.22      43.61
 38 Defreitas, Sophie   10 WAC                    49.35      43.64
 39 Feminella, Meghan    9 WAC                    39.90      43.86
 40 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins        44.38      43.97
 41 Schattschneider, S   9 SMC                    43.94      44.16
 42 Bienkowski, Gabby   10 WAC                    40.67      44.30
 43 Young, Kayla        10 Express Swimming       40.92      44.57
 44 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team         47.25      44.81
 45 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins        45.62      44.84
 46 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team         48.48      44.88
 47 Smith, Mollie       10 Pace                   41.83      44.93
 48 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team         47.53      45.48
 49 Weingarten, Ashlee   9 SeaDragons             41.89      45.73
 50 Kuhn, Amanda         9 Asa                    43.46      46.10
 51 Ngom, Ndioba         9 NYCC                   46.23      46.25
 52 Leffler, Magna      10 NY Sharks              43.00      46.30
 53 Delgrosso, Jenna     9 NY Sharks              47.37      46.82
 54 McDonough, Colleen   9 WAC                    48.10      46.91
 55 Walsh, Georgina      9 NYCC                   46.44      47.13
 55 Mackof, Alexandra   10 Agua Swim Team         53.15      47.13
 57 Brundred, Laura      9 Asa                    47.21      47.42
 58 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins        45.31      48.75
 59 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team         48.37      48.79
 60 Waite, Carylyn       9 NYCC                   47.88      49.31
 61 Schmitt, Rosie       9 Agua Swim Team            NT      49.48
 62 Chu, Megan          10 SMC                    45.99      49.68
 63 Escobedo, Samantha   9 WAC                    56.66      50.13
 64 Wojnar, Kasia        9 SMC                    47.01      50.58
 65 Palladino, Jenny    10 Pace                   55.00      50.64
 66 Ren, Vivi            9 NY Sharks                 NT      50.74
 67 Freed, Maddie        9 Asa                    48.36      51.07
 68 Goldstein, Rachel    9 Agua Swim Team            NT      51.10
 69 Corcoran, Jessica   10 SMC                    54.39      51.66
 70 Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team         51.17      51.87
 71 Steele, Allison      9 Asa                       NT      52.48
 72 Levin, Emily         9 Agua Swim Team         57.76      53.21
 73 McTigue, Meahan     10 WAC                    51.84      53.62
 74 Crea, Victoria       9 WAC                       NT      54.08
 75 Maynard, Eve        10 Agua Swim Team            NT      55.02
 76 Fenn, Emily          9 WAC                       NT      55.15
 77 Jaffe, Eve           9 Asa                  1:06.96      57.72
 78 Kialeuka, Iman      10 Flying Dolphins      1:03.31    1:02.60
 79 Pfaff, Siobhan      10 WAC                  1:09.16    1:03.27
 -- Hunt, Ava            9 NYCC                      NT         DQ
 -- Abemayor, Natalie    9 SMC                    56.71         DQ
 -- MACRON, Eileen       9 WAC                    57.67         DQ

Event 92  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team         33.15      33.04         20
  2 Graham, Danny       10 Express Swimming       35.86      35.79         17
  3 Ling, Kevin         10 Express Swimming       37.21      36.25         16
  4 Batash, Ben          9 CENT                   35.78      38.08         15
  5 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming       38.65      38.53         14
  6 Ke, Richard         10 Express Swimming       37.65      38.82         13
  7 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks              43.83      39.16         12
  8 Fleming, Thomas     10 Pace                   39.97      39.38         11
  9 Vallar, Jack        10 SMC                    39.70      39.86          9
 10 Torres, Juan         9 Flying Dolphins        44.97      39.93          7
 11 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team         41.57      40.06          6
 12 Dervisevic, Alen     9 DSC                    37.28      40.35          5
 13 Yeo, Maxwell         9 Agua Swim Team         42.72      40.37          4
 14 Ready, Connor       10 Pace                   41.72      40.47          3
 15 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team         43.98      40.52          2
 16 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team         44.68      40.54          1
 17 Parauda, Max        10 Pace                   39.77      40.59
 18 Conaton, Michael    10 GAEL                   39.59      40.69
 19 Omartian, Aj        10 Pace                   40.67      41.64
 20 Branca, Brennan     10 Agua Swim Team         42.24      41.78
 20 Miller, Bayard       9 Asa                    40.94      41.78
 22 O'Hagan, Chris      10 GAEL                   41.38      41.84
 23 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team         38.11      41.85
 24 Singer, Nathan      10 NY Sharks              45.04      42.11
 25 Magretti, Stephen   10 NY Sharks              44.08      42.55
 26 McNamara, Shane      9 NY Sharks              39.34      42.58
 27 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins        46.65      42.77
 28 Cherfas, Mark       10 DSC                    42.77      42.79
 29 Geras, Demetri       9 Agua Swim Team         46.32      43.34
 30 Edwards, Michael    10 WAC                    43.19      43.42
 31 Vinh, Aaron          9 SeaDragons             47.81      44.08
 32 Likhitskiy, Kevin    9 DSC                    45.04      44.12
 33 Connelly, Killian    9 Pace                   43.60      44.16
 34 McFarland, Carter   10 GAEL                   45.63      44.19
 35 Qian, Andrew         9 Tiburones              46.09      45.29
 36 Borcich, Declan      9 GAEL                   45.61      45.36
 37 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team         45.40      45.66
 38 Kelly, James        11 WAC                       NT      46.37
 39 Baudinet, Michael    9 SMC                    45.60      46.56
 40 Rehm, Sebastian      9 SeaDragons             48.89      47.10
 41 Walker, William      9 Pace                   47.22      47.12
 42 Cain, Ethan         10 Flying Dolphins        51.79      47.17
 43 Tulchin, Charlie     9 Pace                   48.94      47.42
 44 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team         54.79      49.01
 45 Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team         46.16      49.75
 46 Smith, Jimmy        10 WAC                       NT      49.83
 47 Dowd, Conor          9 Pace                   55.55      51.62
 48 Sweet, Raymond      10 SeaDragons             55.75      51.63
 49 Franzese, Michael    9 Agua Swim Team         55.84      52.49
 50 Ruvkun, Andrew       9 Agua Swim Team         51.81      53.04
 51 Coughlin, Connor    10 GAEL                   54.97      53.57
 52 Kelly, Conor         9 WAC                  1:00.48      55.52
 53 De La Garza, Alex    9 Pace                   55.87      57.32
 54 Duncan, Will         9 GAEL                 1:04.41      58.33
 55 Synk, PJ            10 Agua Swim Team         59.05    1:01.52
 -- Markert, Gregory     9 SMC                    52.04         DQ

Event 93  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.99  ZONE
        1:12.29  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team       1:06.92    1:05.57 ZONE    20
                  31.66     1:05.57 (33.91)
  2 Cheng, Emily        12 Express Swimming     1:08.74    1:08.59 ZONE    17
                  33.55     1:08.59 (35.04)
  3 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones            1:08.97    1:10.62 JO      16
                  34.12     1:10.62 (36.50)
  4 Sepe, Lauren        12 GAEL                 1:10.09    1:12.12 JO      15
                  34.73     1:12.12 (37.39)
  5 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT    1:13.17 SILV    14
                  36.15     1:13.17 (37.02)
  6 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace                      NT    1:13.81 SILV    13
                  35.82     1:13.81 (37.99)
  7 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team       1:11.52    1:14.70 SILV    12
                  35.99     1:14.70 (38.71)
  8 Leung, Alissa       11 Express Swimming     1:17.87    1:15.01 SILV    11
                  37.00     1:15.01 (38.01)
  9 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team       1:16.31    1:15.40 SILV     9
                  37.05     1:15.40 (38.35)
 10 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming     1:14.28    1:15.50 SILV     7
                  37.29     1:15.50 (38.21)
 11 Freeman, Nicole     12 GAEL                 1:11.79    1:16.03 SILV     6
 12 Librett, Krista     11 SMC                  1:18.80    1:16.87 SILV     5
                  37.14     1:16.87 (39.73)
 13 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team       1:21.14    1:17.20 SILV     4
                  37.72     1:17.20 (39.48)
 14 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                 1:14.69    1:17.32 SILV     3
                  37.10     1:17.32 (40.22)
 15 Lee, Jenny          11 DSC                  1:16.04    1:18.22 SILV     2
                  37.62     1:18.22 (40.60)
 16 McNichol, Taylor    12 NY Sharks            1:22.35    1:18.45 SILV     1
 17 Gavin, Kara         11 WAC                  1:25.00    1:18.65 SILV
 18 McGrath, Kelly      11 Express Swimming     1:23.46    1:18.66 SILV
                  38.96     1:18.66 (39.70)
 19 Wiegand, Daria      12 GAEL                 1:19.35    1:19.70 SILV
                  38.57     1:19.70 (41.13)
 20 Krebs, Kristen      12 Express Swimming     1:24.40    1:19.80 SILV
                  39.07     1:19.80 (40.73)
 21 Vinh, Aubrey        11 SeaDragons           1:20.06    1:19.81 SILV
                  38.85     1:19.81 (40.96)
 22 Doh, Karen          11 Pace                 1:21.69    1:19.94 SILV
                  38.99     1:19.94 (40.95)
 23 Parauda, Sarah      12 Pace                 1:20.48    1:20.22 SILV
 24 Burke, Stephanie    12 GAEL                 1:22.17    1:20.31 SILV
                  39.49     1:20.31 (40.82)
 25 Mendolia, Ginamari  12 WAC                  1:21.34    1:20.61 SILV
                  39.05     1:20.61 (41.56)
 26 Quest, Carolyn      12 WAC                  1:26.07    1:20.73 SILV
                  39.92     1:20.73 (40.81)
 27 Castellano, Gabrie  11 WAC                  1:23.14    1:21.25 SILV
 28 McDavid, Aiesha     11 GAEL                 1:17.81    1:21.56 SILV
 29 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team       1:22.76    1:21.99 SILV
                  39.54     1:21.99 (42.45)
 30 Graham, Caitlin     12 Express Swimming     1:21.29    1:22.33 SILV
                  39.76     1:22.33 (42.57)
 31 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team       1:26.63    1:22.53 SILV
 32 Castaldo, Brittany  12 WAC                  1:33.06    1:22.54 SILV
                  40.38     1:22.54 (42.16)
 33 Obrien, Kaitlin     12 WAC                  1:20.37    1:22.57 SILV
                  40.09     1:22.57 (42.48)
 34 Taylor, Ali         12 SeaDragons           1:22.67    1:22.68 SILV
                  40.58     1:22.68 (42.10)
 35 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team       1:41.40    1:23.28 SILV
                  41.09     1:23.28 (42.19)
 36 Goldrick, Kaity     11 NY Sharks                 NT    1:23.41 SILV
                  40.33     1:23.41 (43.08)
 37 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team       1:23.14    1:23.71 SILV
                  41.70     1:23.71 (42.01)
 38 Caputo, Krista      11 WAC                  1:23.39    1:23.97 SILV
                  41.11     1:23.97 (42.86)
 39 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team       1:27.38    1:24.01 SILV
 40 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins      1:23.04    1:24.52 SILV
                  40.75     1:24.52 (43.77)
 41 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming     1:29.52    1:24.56 SILV
                  41.39     1:24.56 (43.17)
 42 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team       1:22.99    1:24.59 SILV
                  40.68     1:24.59 (43.91)
 43 Restle, Hannah      11 SMC                  1:29.71    1:24.90 SILV
                  41.44     1:24.90 (43.46)
 44 Gucalp, Aylin       12 Flying Dolphins      1:30.40    1:25.18
                  40.82     1:25.18 (44.36)
 45 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins      1:26.86    1:25.32
                  40.68     1:25.32 (44.64)
 46 Wolf, Corrin        12 SeaDragons           1:39.94    1:25.37
                  40.79     1:25.37 (44.58)
 47 Stern, Sydney       11 SMC                  1:24.09    1:25.44
                  41.91     1:25.44 (43.53)
 48 Walker, Erica       12 SMC                  1:29.90    1:25.58
                  40.92     1:25.58 (44.66)
 49 Kuhn, Victoria      11 Asa                  1:27.20    1:25.64
                  42.90     1:25.64 (42.74)
 50 Jaskiewicz, Meliss  11 Asa                  1:28.47    1:25.84
                  38.98     1:25.84 (46.86)
 51 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team       1:29.99    1:25.86
                  41.76     1:25.86 (44.10)
 52 Pizzurro, Jackee    12 SMC                  1:33.59    1:25.97
                  42.70     1:25.97 (43.27)
 53 Cawkwell, Rachel    12 SMC                  1:28.62    1:26.69
                  41.44     1:26.69 (45.25)
 54 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team       1:30.37    1:26.88
 55 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team       1:34.16    1:27.31
                  42.94     1:27.31 (44.37)
 56 Cannatella, Annie   12 Express Swimming     1:28.40    1:27.38
 57 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team       1:37.64    1:28.80
                  43.15     1:28.80 (45.65)
 58 Skinner, Jennifer   11 SeaDragons           1:40.89    1:28.99
                  41.99     1:28.99 (47.00)
 59 Slater, Kailey      12 SMC                  1:31.22    1:29.00
                  41.73     1:29.00 (47.27)
 60 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team       1:43.46    1:29.54
 61 Miller, Sam         12 Asa                  1:34.10    1:29.77
                  43.67     1:29.77 (46.10)
 62 Geissler, Kimberle  11 WAC                  1:31.41    1:29.78
                  44.54     1:29.78 (45.24)
 62 Giovine, Katie      11 SeaDragons           1:34.04    1:29.78
                  43.98     1:29.78 (45.80)
 64 Yeo, Alyssa         12 Agua Swim Team            NT    1:29.97
 65 Raby, Zami          12 Agua Swim Team       1:31.03    1:30.27
                  42.88     1:30.27 (47.39)
 66 O'Connor, Erin      12 Asa                       NT    1:30.29
                  43.87     1:30.29 (46.42)
 67 Baldwin, Gabriella  12 CENT                 1:25.05    1:31.05
 68 Cohen, Lynzee       11 WAC                  1:33.56    1:31.26
                  44.74     1:31.26 (46.52)
 69 Mahaffie, Jenna     12 Asa                  1:23.41    1:31.60
                  44.57     1:31.60 (47.03)
 70 Kilroy, Jacqueline  11 Express Swimming     1:36.76    1:32.46
                  46.52     1:32.46 (45.94)
 71 Lin, Lisa           12 Asa                       NT    1:32.59
                  46.91     1:32.59 (45.68)
 72 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team       1:33.12    1:32.63
 73 Schulte, Caroline   11 Agua Swim Team       1:37.28    1:32.78
                  43.62     1:32.78 (49.16)
 74 Burdi, Marissa      12 Express Swimming     1:31.33    1:32.80
                  45.31     1:32.80 (47.49)
 75 Baudinet, Anne      11 SMC                  1:35.20    1:32.81
 76 Smith, Meghan       11 WAC                       NT    1:33.37
 77 Connors, Kate       11 WAC                  1:42.36    1:34.73
                  43.76     1:34.73 (50.97)
 78 Altieri, Melissa    12 Tiburones                 NT    1:35.04
 79 Schoen, Jenna       12 WAC                  1:38.23    1:35.28
 80 Song, Crysta        12 WAC                  1:33.81    1:35.64
                  46.92     1:35.64 (48.72)
 81 Kinzel, Emily       11 WAC                  1:38.02    1:37.62
                  47.40     1:37.62 (50.22)
 82 Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins      2:03.11    1:38.26
                  46.78     1:38.26 (51.48)
 83 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team       1:52.46    1:39.38
                  47.42     1:39.38 (51.96)
 84 Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT    1:42.79
                  48.47     1:42.79 (54.32)
 85 Kent, Gaby          11 Agua Swim Team            NT    1:42.88
                  49.35     1:42.88 (53.53)
 86 Steele, Emily       11 Asa                       NT    1:44.67
                  51.54     1:44.67 (53.13)
 -- Burke, Meaghan      11 NY Sharks            1:21.42         DQ
                  39.57          DQ (41.95)
 -- Adamo, Kristen      12 WAC                  1:36.78         DQ
                  46.82          DQ (44.91)

Event 94  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:12.09  ZONE
        1:14.39  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks            1:11.14    1:05.86 ZONE    20
                  33.03     1:05.86 (32.83)
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks            1:08.75    1:08.10 ZONE    17
                  33.63     1:08.10 (34.47)
  3 Kuo, Theodore       11 Express Swimming     1:08.99    1:09.46 ZONE    16
                  34.41     1:09.46 (35.05)
  4 Gianino, Alexander  12 GAEL                 1:12.67    1:10.04 ZONE    15
                  34.49     1:10.04 (35.55)
  5 Mitchell, Jamie     12 Pace                 1:11.55    1:11.51 ZONE    14
                  34.63     1:11.51 (36.88)
  6 Ready, James        12 Pace                 1:16.11    1:12.48 JO      13
                  35.40     1:12.48 (37.08)
  7 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team       1:13.05    1:12.51 JO      12
                  35.81     1:12.51 (36.70)
  8 Bleier, Jackson     11 SMC                  1:14.99    1:13.84 JO      11
                  36.34     1:13.84 (37.50)
  9 Oxsitin, Pavel      12 DSC                  1:14.31    1:14.62 SILV     9
                  37.56     1:14.62 (37.06)
 10 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks            1:16.82    1:15.20 SILV     7
                  37.29     1:15.20 (37.91)
 11 Thermos, Yianni     11 WAC                  1:17.62    1:16.45 SILV     6
                  35.50     1:16.45 (40.95)
 12 Sweeney, P.J.       12 WAC                  1:24.17    1:16.50 SILV     5
                  36.73     1:16.50 (39.77)
 13 Gottlieb, Joey      12 Asa                       NT    1:17.26 SILV     4
                  38.00     1:17.26 (39.26)
 14 Abrams, Michael     12 CENT                 1:19.03    1:17.39 SILV     3
                  38.08     1:17.39 (39.31)
 15 Thompson, Philip    11 GAEL                 1:20.24    1:18.43 SILV     2
                  39.14     1:18.43 (39.29)
 16 Wesolowski, Teddy   12 SMC                  1:23.12    1:18.66 SILV     1
                  38.05     1:18.66 (40.61)
 17 Duva, Ben           12 Express Swimming     1:22.02    1:20.44 SILV
 18 Gurvich, Alex       12 CENT                 1:21.05    1:20.47 SILV
                  41.21     1:20.47 (39.26)
 19 Crimmins, RJ        12 Express Swimming     1:25.02    1:20.72 SILV
                  39.28     1:20.72 (41.44)
 20 Smith, Tavy         12 Pace                 1:19.64    1:22.10 SILV
                  40.46     1:22.10 (41.64)
 21 Schattschneider, E  11 SMC                  1:27.13    1:22.24 SILV
                  41.21     1:22.24 (41.03)
 22 Rusinak, Lucas      11 WAC                  1:28.26    1:24.95 SILV
                  41.60     1:24.95 (43.35)
 23 Brynin, Max         12 Pace                 1:24.97    1:25.62 SILV
                  40.97     1:25.62 (44.65)
 24 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming     1:25.77    1:26.24
                  42.25     1:26.24 (43.99)
 25 Chang, Clifford     12 Express Swimming     1:28.14    1:26.42
 26 Palmer, John        12 Express Swimming     1:30.76    1:27.83
                  42.91     1:27.83 (44.92)
 27 Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT    1:28.17
                  42.76     1:28.17 (45.41)
 28 Desantis, Joseph    11 WAC                       NT    1:28.19
 29 Gatto, Alex         11 SMC                  1:33.13    1:31.15
                  44.57     1:31.15 (46.58)
 30 McCABE, Alec        11 GAEL                 1:27.69    1:31.34
                  44.53     1:31.34 (46.81)
 31 Hecht, Lee          12 SMC                  1:36.67    1:37.40
 32 Palladino, Tommy    12 Pace                 1:41.05    1:44.49
                  47.45     1:44.49 (57.04)
 33 Roberts, David      11 Agua Swim Team            NT    1:51.67
                  53.02     1:51.67 (58.65)
 -- Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT         DQ
                  47.05          DQ (55.74)
 -- Lovett, Charles     12 Flying Dolphins      1:40.70         DQ
                  49.99          DQ (55.65)
 -- Mellen, Riley       11 SMC                  1:45.23         DQ
                  47.72          DQ (56.67)

Event 95  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team         19.33      17.39         20
  2 Lucas, Marie         8 Express Swimming       19.18      19.05         17
  3 Saba, Ori            8 CENT                   19.25      19.35         16
  4 Flynn, Caitlin       8 Agua Swim Team         20.09      19.71         15
  5 Groccia, Jackie      8 GAEL                   20.00      21.01         14
  6 Campbell, Corbet     8 SMC                    21.49      21.32         13
  7 Defreitas, Hanna     8 WAC                    22.90      21.68         12
  8 Moss, Lucy           8 SMC                    23.03      21.74         11
  9 Chu, Kierstin        7 SMC                    22.80      21.97          9
 10 Gallagher, Megan     8 Pace                   20.68      21.98          7
 11 Andrews, Emily       8 Asa                    20.10      22.40          6
 12 Hartigan, Kaitlin    8 GAEL                   20.19      22.41          5
 13 Tuan, Carla          8 UNAT                      NT      22.42          4
 14 DeCrem, Nicole       8 Pace                   20.47      22.84          3
 15 Baudinet, Mary Hel   7 SMC                    23.84      23.52          2
 16 Sanders, Erin        8 SMC                    21.37      24.08          1
 17 Librett, Cari        8 SMC                    24.68      24.63
 18 Shuldiner, Nell      8 Agua Swim Team         23.88      25.17
 19 Allen, Lily          8 SMC                    23.07      25.47
 20 Lutt, Samantha       8 SMC                    22.69      25.53
 21 Sheehan, Alison      8 Agua Swim Team            NT      26.45
 22 Walker, Aileen       8 SMC                    28.73      27.34
 23 Feminella, Lindsay   8 WAC                       NT      27.37
 24 McClung, Taylor      7 Pace                   24.90      27.68
 25 Lange, Kaitlyn       6 NY Sharks              26.29      27.94
 26 Galen, Eve           8 Agua Swim Team         28.86      27.95
 27 Damsky, Abby         8 Agua Swim Team         27.95      28.04
 28 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins           NT      28.06
 29 Arjomand, Banou      7 Agua Swim Team         29.60      28.40
 30 Sullivan, Mariana    7 Agua Swim Team         34.88      28.47
 31 Khal-Laayoun, Yasm   8 Agua Swim Team         26.87      28.63
 32 Klein, Lindsay       8 SMC                    27.08      28.66
 33 Fuchs, Lindsey       7 Agua Swim Team         32.38      28.77
 34 Thompson, Marissa    6 Pace                   27.12      29.10
 35 Cotto, Carol Ann     8 SMC                    29.02      29.16
 36 Connelly, Mairead    7 Pace                   29.21      29.39
 37 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team         27.09      29.48
 38 Feuchs, Hayley       7 SMC                       NT      29.65
 39 Kandiah, Ava         6 Agua Swim Team         41.84      31.59
 40 Tsanas, Ariana       7 Agua Swim Team         35.83      31.87
 41 Burke, Bailey        6 SMC                    29.59      32.65
 42 Hetzel, Katherine    8 Pace                   29.23      32.66
 43 Baldwin, Emilia      8 Agua Swim Team            NT      34.00
 44 Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins           NT      34.30
 45 Villani, Elisabeth   7 GAEL                   36.49      38.47
 46 Pfaff, Kerry         7 WAC                       NT      42.00

Event 96  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming       16.76      17.83         20
  2 Conaton, Patrick     8 GAEL                   18.73      18.43         17
  3 Koo, Brandon         8 CENT                   17.87      19.06         16
  4 McFarland, Charlie   7 GAEL                   18.47      19.58         15
  5 Sperandio, Alec      8 WAC                    18.77      19.93         14
  6 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team         20.47      20.53         13
  7 Seckin, Timmy        8 Agua Swim Team         23.48      21.11         12
  8 Pinilla, Javier      8 Agua Swim Team            NT      22.75         11
  9 Stoll, Alec          8 Pace                   26.72      23.07          9
 10 Stephen, James       8 NY Sharks                 NT      23.54          7
 11 McAuley, Charles     8 SMC                    24.39      23.86          6
 12 Ramirez, Richard     8 Agua Swim Team         27.16      24.00          5
 13 Beusse, David        8 Pace                   24.00      24.65          4
 14 Brynin, Zeke         8 Pace                   28.12      25.39          3
 15 Gorinshteyn, Jonat   7 DSC                       NT      25.77          2
 16 Thompson, Ryan       8 Pace                   31.53      26.04          1
 17 Hackett, Liam        8 SMC                    25.12      27.09
 18 Walker, Ryan         7 Pace                   29.96      28.56
 19 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins           NT      30.03
 20 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins           NT      30.97
 21 Sipp, John           8 Agua Swim Team         35.87      31.29
 22 Samberg, David       7 ASST                      NT      31.56
 23 Burke, Ross          8 GAEL                   29.78      32.32
 24 Chernukha, Leonid    6 DSC                       NT      33.57
 25 Kelly, Patrick       7 SMC                    47.34      34.13
 26 Duncan, Tucker       7 GAEL                   36.34      38.85
 -- Doherty, Kyle        8 GAEL                   23.34         DQ

Event 97  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        10 Express Swimming     1:12.86    1:11.66         20
                  33.52     1:11.66 (38.14)
  2 Neal, Lia            9 Agua Swim Team       1:14.46    1:14.85         17
                  34.92     1:14.85 (39.93)
  3 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team       1:20.29    1:18.40         16
                  36.71     1:18.40 (41.69)
  4 Mannix, Christine   10 GAEL                 1:18.10    1:18.51         15
                  35.90     1:18.51 (42.61)
  5 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team       1:18.33    1:21.90         14
                  38.19     1:21.90 (43.71)
  6 Francis, Casey       9 Express Swimming     1:25.65    1:23.56         13
                  38.23     1:23.56 (45.33)
  7 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming     1:22.43    1:25.17         12
                  40.24     1:25.17 (44.93)
  8 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team       1:31.11    1:26.80         11
                  38.68     1:26.80 (48.12)
  9 Baker, Lauren       10 GAEL                 1:28.08    1:27.63          9
                  39.17     1:27.63 (48.46)
 10 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team       1:24.59    1:27.92          7
                  39.69     1:27.92 (48.23)
 11 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team       1:29.41    1:30.41          6
                  40.26     1:30.41 (50.15)
 12 Feminella, Meghan    9 WAC                  1:31.91    1:30.94          5
 13 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team       1:31.29    1:33.09          4
                  42.11     1:33.09 (50.98)
 14 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team       1:38.86    1:38.22          3
                  42.15     1:38.22 (56.07)
 15 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming     1:33.89    1:38.35          2
                  45.36     1:38.35 (52.99)
 16 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team            NT    1:40.40          1
                  45.47     1:40.40 (54.93)
 17 Maloney, Erin       10 WAC                  1:55.45    1:41.54
                  45.28     1:41.54 (56.26)
 18 Defreitas, Sophie   10 WAC                  1:52.70    1:47.15
                  48.47     1:47.15 (58.68)
 19 Brundred, Laura      9 Asa                       NT    1:47.60
                  49.69     1:47.60 (57.91)
 20 Lanham, Erika       10 WAC                  1:46.33    1:49.38
                  50.79     1:49.38 (58.59)
 21 Wojnar, Kasia        9 SMC                       NT    1:52.88
 22 Corcoran, Jessica   10 SMC                       NT    2:01.75
                  56.74   2:01.75 (1:05.01)
 23 McTigue, Meahan     10 WAC                       NT    2:09.29
                  59.81   2:09.29 (1:09.48)
 24 Pfaff, Siobhan      10 WAC                       NT    2:33.79
                1:11.74   2:33.79 (1:22.05)

Event 98  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming     1:17.04    1:13.95         20
                  34.28     1:13.95 (39.67)
  2 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team       1:17.98    1:15.36         17
                  33.13     1:15.36 (42.23)
  3 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team            NT    1:18.16         16
                  35.37     1:18.16 (42.79)
  4 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team       1:22.79    1:22.27         15
                  39.05     1:22.27 (43.22)
  5 Ke, Richard         10 Express Swimming     1:21.92    1:23.33         14
                  38.16     1:23.33 (45.17)
  6 Vallar, Jack        10 SMC                  1:25.88    1:28.35         13
  7 Dervisevic, Alen     9 DSC                  1:22.56    1:28.50         12
                1:28.50         1:28.50 ( )
  8 Rueda, Diego         9 Agua Swim Team       1:31.93    1:31.35         11
                  41.54     1:31.35 (49.81)
  9 McFarland, Carter   10 GAEL                 1:29.98    1:32.74          9
                  42.71     1:32.74 (50.03)
 10 Likhitskiy, Kevin    9 DSC                       NT    1:41.76          7
 11 Torres, Juan         9 Flying Dolphins           NT    1:42.55          6
                  43.31     1:42.55 (59.24)
 12 Karasev, Nikita      9 DSC                       NT    1:43.11          5
                  46.54     1:43.11 (56.57)
 13 Branca, Brennan     10 Agua Swim Team            NT    1:43.78          4
                  46.99     1:43.78 (56.79)
 14 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team       1:43.32    1:44.11          3
 15 Cherfas, Mark       10 DSC                  1:33.50    1:44.54          2
                  49.28     1:44.54 (55.26)
 16 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team       1:40.74    1:45.36          1
                  46.67     1:45.36 (58.69)
 17 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins      1:53.24    1:54.02
                  51.83   1:54.02 (1:02.19)
 18 Miller, Nicholas     9 Agua Swim Team            NT    1:58.97
                  52.15   1:58.97 (1:06.82)
 -- Kelly, James        11 WAC                       NT         DQ
                  53.93        DQ (1:08.76)
 -- Mihalcik, Jack      10 Agua Swim Team            NT         DQ
                1:10.71          DQ (31.23)

Event 99  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.19  ZONE
          32.29  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team         29.25      29.06 ZONE    20
  2 Engelstein, Sophie  12 ASST                   35.85      30.94 ZONE    17
  3 VonHeeringen, Juli  12 Tiburones              30.54      31.51 JO      16
  4 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team         31.70      31.97 JO      15
  5 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team         33.94      32.47 SILV    14
  6 Flower, Lauren      12 Pace                   32.59      32.51 SILV    13
  7 Sepe, Lauren        12 GAEL                   30.81      32.52 SILV    12
  8 Wiegand, Daria      12 GAEL                   32.26      32.99 SILV    11
  9 Mahaffie, Jenna     12 Asa                    32.81      33.20 SILV     9
 10 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming       32.41      33.42 SILV     7
 11 Randazzo, Khristia  11 GAEL                   32.87      33.57 SILV     6
 12 Miles, Emily        12 SeaDragons             34.30      34.02 SILV     5
 13 Groccia, Adrienne   11 GAEL                   34.60      34.24 SILV     4
 14 McDavid, Aiesha     11 GAEL                   37.90      34.30 SILV     3
 15 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team         34.85      34.33 SILV     2
 16 McNichol, Taylor    12 NY Sharks              33.51      34.66 SILV     1
 17 Freeman, Nicole     12 GAEL                   35.02      34.95 SILV
 18 Parauda, Sarah      12 Pace                   35.22      35.28 SILV
 19 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team         34.70      35.31 SILV
 20 Graham, Caitlin     12 Express Swimming       36.27      35.40 SILV
 21 Kadala, Kristyn     12 Pace                   35.00      35.62 SILV
 22 Raby, Zami          12 Agua Swim Team         36.00      35.68 SILV
 23 Notaro, Cami        12 Asa                       NT      35.74 SILV
 24 Gavin, Kara         11 WAC                    35.40      35.82 SILV
 25 Jankousky, Alexand  11 ASST                   48.92      35.94 SILV
 26 Mendolia, Ginamari  12 WAC                    37.30      36.23 SILV
 27 Caputo, Krista      11 WAC                    36.77      36.36 SILV
 28 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT      36.38 SILV
 29 Pizzurro, Jackee    12 SMC                    35.32      36.43 SILV
 30 Quest, Carolyn      12 WAC                    42.08      36.48 SILV
 30 Librett, Krista     11 SMC                    35.60      36.48 SILV
 32 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team         37.37      36.68 SILV
 33 Vinh, Aubrey        11 SeaDragons             36.22      36.75 SILV
 34 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team         37.25      36.86 SILV
 35 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team         36.73      37.22
 36 McGrath, Kelly      11 Express Swimming       39.69      37.34
 37 Slater, Kailey      12 SMC                    36.57      37.57
 38 Yeo, Alyssa         12 Agua Swim Team         38.07      37.91
 39 Janos, Valerie      11 Pace                   37.54      38.35
 40 Lee, Jenny          11 DSC                    37.67      38.62
 41 Restle, Hannah      11 SMC                    39.74      38.66
 42 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins        37.90      38.70
 42 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team         40.86      38.70
 44 Castaldo, Brittany  12 WAC                    42.95      38.74
 45 Goldrick, Kaity     11 NY Sharks              37.96      38.99
 46 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team         43.17      39.23
 47 Burdi, Marissa      12 Express Swimming       37.74      39.31
 48 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team         38.48      39.35
 49 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team            NT      39.63
 50 Hunt, Janaya        12 WAC                    40.77      39.77
 51 Leung, Alissa       11 Express Swimming       38.33      39.81
 52 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins        39.89      39.88
 53 Duggan, Cassidy     12 Express Swimming       39.99      40.02
 54 Adamo, Kristen      12 WAC                    40.47      40.07
 55 Schulte, Caroline   11 Agua Swim Team         42.87      40.35
 56 Schumacher, Bronva  11 ASST                   44.68      40.38
 57 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team         43.16      40.53
 58 Cannatella, Annie   12 Express Swimming       38.64      40.77
 59 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming       40.59      40.81
 60 Stern, Sydney       11 SMC                    41.90      40.85
 61 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team         47.64      40.88
 62 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team         40.18      40.92
 63 Jaskiewicz, Meliss  11 Asa                    38.07      40.93
 64 Bachman, Jett       11 Flying Dolphins        44.98      40.99
 65 Jaffe, Sarah        11 Asa                       NT      41.01
 66 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT      41.37
 67 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team         41.33      41.69
 68 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team         39.81      41.74
 69 Wolf, Corrin        12 SeaDragons             41.50      41.77
 70 Kimelblatt, Anna    11 Asa                    45.39      41.80
 71 Walker, Erica       12 SMC                    40.25      42.21
 72 Lawrence, Emma      12 Agua Swim Team         41.36      42.30
 73 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team         41.95      42.37
 74 Natonzon, Ruth      11 CENT                   44.45      42.41
 75 Quinn, Shannon      11 Express Swimming       46.42      43.14
 76 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team            NT      43.83
 77 Burke, Stephanie    12 GAEL                   44.06      44.08
 78 Giovine, Katie      11 SeaDragons             46.67      45.36
 79 Duggan, Tara        11 Express Swimming       43.89      45.53
 80 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team            NT      45.81
 81 Cawkwell, Rachel    12 SMC                    44.75      46.22
 82 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team            NT      46.52
 83 Castellano, Gabrie  11 WAC                    40.79      47.70
 84 Schoen, Jenna       12 WAC                    50.41      47.76
 85 Torres, Maria       11 Flying Dolphins           NT      47.83
 86 Baudinet, Anne      11 SMC                    47.94      48.56
 87 Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT      48.71
 88 Kinzel, Emily       11 WAC                    55.35      52.67
 89 Hamilton, Becky     11 ASST                   52.34      54.19
 90 Kilroy, Jacqueline  11 Express Swimming       45.33      57.93
 -- Doh, Karen          11 Pace                   36.83         DQ

Event 100  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.49  ZONE
          32.79  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       11 Express Swimming       30.58      30.35 ZONE    20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks              31.80      30.59 ZONE    17
  3 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming       29.78      30.65 ZONE    16
  4 Abrams, Michael     12 CENT                   32.05      31.15 ZONE    15
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL                   32.72      31.20 ZONE    14
  6 Crimmins, RJ        12 Express Swimming       31.55      31.82 JO      13
  7 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team         32.63      31.99 JO      12
  8 Lavery, Brendan     12 NY Sharks              30.97      32.33 JO      11
  9 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team         33.59      32.43 JO       9
 10 Sweeney, P.J.       12 WAC                    35.02      33.13 SILV     7
 11 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team         36.32      33.55 SILV     6
 12 Delgrosso, George   11 NY Sharks              34.05      33.93 SILV     5
 13 Oxsitin, Pavel      12 DSC                    35.95      34.02 SILV     4
 14 Duva, Ben           12 Express Swimming       36.12      34.66 SILV     3
 15 Bleier, Jackson     11 SMC                    34.65      34.97 SILV     2
 16 Ting, Alex          12 Express Swimming       36.08      35.26 SILV     1
 17 Malychev, Peter     12 DSC                    37.18      35.42 SILV
 18 Schumacher, Griffe  11 ASST                   38.76      35.75 SILV
 19 McCABE, Alec        11 GAEL                   39.93      36.57 SILV
 20 Wesolowski, Teddy   12 SMC                    35.89      36.72 SILV
 21 Desantis, Joseph    11 WAC                    37.84      36.75 SILV
 22 Smith, Tavy         12 Pace                   35.53      37.26 SILV
 23 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team            NT      37.36 SILV
 24 Ready, James        12 Pace                   38.28      38.24 SILV
 25 Sinche, Mauricio    12 NYCC                   37.04      38.27 SILV
 26 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team         40.13      38.35 SILV
 27 Cisneros, Luis      12 Agua Swim Team         52.85      38.73 SILV
 28 Rusinak, Lucas      11 WAC                    39.36      39.03 SILV
 29 Hecht, Lee          12 SMC                    38.77      39.49 SILV
 30 Chang, Clifford     12 Express Swimming       40.98      39.62 SILV
 31 Giovine, Joey       11 SeaDragons             45.54      40.65
 32 Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team            NT      40.66
 33 Schattschneider, E  11 SMC                    42.01      41.49
 34 Lang, Andrew        12 GAEL                   43.59      42.21
 35 Palmer, John        12 Express Swimming       41.99      42.22
 36 Vatsia, Sohrab      11 Express Swimming       40.90      42.33
 37 Zhang, Thomas       11 NY Sharks              38.84      42.55
 38 Gatto, Alex         11 SMC                    41.45      42.57
 39 Palladino, Tommy    12 Pace                   46.29      47.77
 40 Frank, Elliot       12 Flying Dolphins        57.63      51.87
 -- McAuley, Adam       11 SMC                    51.82         DQ

Event 101  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Doyle, Carly         8 Agua Swim Team         15.39      15.48         20
  2 Sawkins, Emma        8 GAEL                   14.60      15.95         17
  3 Lucas, Marie         8 Express Swimming       16.14      16.51         16
  4 Groccia, Jackie      8 GAEL                   15.88      17.41         15
  5 Defreitas, Hanna     8 WAC                    20.23      17.79         14
  6 Zeidman, Gal         8 CENT                   19.89      18.00         13
  7 DeCrem, Nicole       8 Pace                   17.95      18.39         12
  8 Tuan, Carla          8 UNAT                      NT      18.45         11
  9 Andrews, Emily       8 Asa                    19.58      18.50          9
 10 Lang, Catherine      8 GAEL                   18.22      18.72          7
 11 Campbell, Corbet     8 SMC                    19.87      19.01          6
 12 Baudinet, Mary Hel   7 SMC                    19.71      19.13          5
 13 Saba, Ori            8 CENT                   18.25      19.53          4
 14 Najarian, Eleni      7 Pace                   18.15      19.54          3
 15 Basso, Sierra        7 Agua Swim Team         19.90      19.70          2
 16 Cunningham, Claire   8 Pace                   19.39      19.83          1
 17 Lange, Kaitlyn       6 NY Sharks              20.65      19.97
 18 Thompson, Marissa    6 Pace                   21.19      20.08
 19 Cotto, Carol Ann     8 SMC                    18.65      20.35
 20 Hetzel, Katherine    8 Pace                   19.64      20.58
 21 Librett, Cari        8 SMC                    19.32      20.59
 22 Weinstein, Lila      8 Pace                   19.42      20.60
 23 Burke, Kayla         8 GAEL                   20.53      20.66
 24 Allen, Lily          8 SMC                    21.47      20.68
 25 McClung, Taylor      7 Pace                   20.26      20.96
 26 Chu, Kierstin        7 SMC                    17.42      21.05
 27 Siegal, Gabriela     7 Flying Dolphins        21.11      21.11
 28 Moss, Lucy           8 SMC                    19.00      21.40
 29 Lutt, Samantha       8 SMC                    20.53      21.52
 30 Connelly, Mairead    7 Pace                   21.56      21.80
 31 Feminella, Lindsay   8 WAC                       NT      22.08
 32 Walker, Aileen       8 SMC                    24.11      22.37
 33 Jimenez, Tiffany     8 Flying Dolphins        22.80      22.83
 34 Fuchs, Lindsey       7 Agua Swim Team         22.78      22.85
 35 Burke, Bailey        6 SMC                    22.02      23.46
 36 Ambler, Ivy          7 NY Sharks              21.13      23.61
 37 Zhang, Amy           6 NY Sharks                 NT      24.22
 38 Klein, Lindsay       8 SMC                    21.38      24.31
 39 Pfaff, Kerry         7 WAC                       NT      24.66
 40 Squillante, Caroli   8 GAEL                   23.41      25.60
 41 Feuchs, Hayley       7 SMC                       NT      25.66
 42 Magretti, Julia      8 NY Sharks              36.74      25.75
 43 McClung, Demi        6 Pace                   25.66      27.20
 44 Disalvo, Anya        5 GAEL                   28.22      28.10
 45 Villani, Elisabeth   7 GAEL                   26.85      29.63
 46 Schlesinger, Sophi   7 Flying Dolphins        32.50      33.40

Event 102  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas         8 Express Swimming       15.29      15.36         20
  2 Sperandio, Alec      8 WAC                    15.45      15.78         17
  3 Koo, Brandon         8 CENT                   16.45      16.19         16
  4 Lin, Adrian          7 Asa                       NT      17.10         15
  5 Benjamin, Ernst      7 Agua Swim Team         18.47      17.44         14
  6 Stoll, Alec          8 Pace                   19.23      18.51         13
  7 Hackett, Liam        8 SMC                    18.31      18.53         12
  8 Doherty, Kyle        8 GAEL                   17.41      19.20         11
  9 Pinzon, Tyler        8 Flying Dolphins           NT      19.81          9
 10 Shira, Cooper        7 SeaDragons             19.01      19.89          7
 11 Vinh, Ryan           7 SeaDragons             24.17      20.01          6
 12 Stephen, James       8 NY Sharks              23.31      20.25          5
 13 McAuley, Charles     8 SMC                    18.27      20.43          4
 14 Gorinshteyn, Jonat   7 DSC                       NT      20.52          3
 15 Brynin, Zeke         8 Pace                   21.11      20.56          2
 16 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins        26.30      20.64          1
 17 Thompson, Ryan       8 Pace                   20.97      20.73
 18 Beusse, David        8 Pace                   20.14      20.87
 19 Walker, Ryan         7 Pace                   22.08      21.08
 20 Colasurdo, Christo   8 SeaDragons             24.38      21.56
 21 Burke, Ross          8 GAEL                   20.22      21.77
 22 Burke, Liam          7 NY Sharks              25.02      23.51
 23 Chernukha, Leonid    6 DSC                       NT      23.87
 24 Kelly, Patrick       7 SMC                    23.77      24.00
 25 Aponte, Matthew      8 Agua Swim Team            NT      24.53
 26 Rogov, Jeremy        8 DSC                       NT      26.26
 27 Disalvo, Torin       8 GAEL                   22.32      26.56
 28 Watkins, Frankie     8 GAEL                   27.59      27.60
 29 Samberg, David       7 ASST                   35.47      27.70
 30 Duncan, Tucker       7 GAEL                   25.95      32.68

Event 103  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia            9 Agua Swim Team         27.42      28.48         20
  2 Chan, Olivia        10 Express Swimming       29.43      29.97         17
  3 Mannix, Christine   10 GAEL                   30.45      30.31         16
  4 Lee, Abigail        10 Agua Swim Team         28.92      30.43         15
  5 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team         30.21      30.63         14
  6 Reynoso, Jessica     9 Agua Swim Team         30.98      31.68         13
  7 Dodge, Tara         10 Express Swimming       32.69      32.07         12
  8 Chudy, Charlotte    10 Agua Swim Team         31.75      32.11         11
  9 Scott, Lucy         10 Agua Swim Team         31.80      32.46          9
 10 Hogan, Paige        10 Pace                   32.13      32.47          7
 11 Baker, Lauren       10 GAEL                   32.55      32.52          6
 12 Liang, Ellie        10 Tiburones              35.35      32.81          5
 13 Boccia, Lindsay     10 WAC                    35.77      32.86          3.5
 13 Francis, Casey       9 Express Swimming       32.89      32.86          3.5
 15 Hargraves, Kelly    10 Pace                   33.82      33.02          2
 16 Rodriguez, Keannie   9 Agua Swim Team         34.29      33.24          1
 17 Demarco, Jackie      9 GAEL                   33.06      33.36
 18 Hutchinson-Maddox,   9 Agua Swim Team         33.62      33.51
 19 Yeung, Maggie       10 CENT                   32.67      33.55
 20 Smith, Mollie       10 Pace                   33.88      33.72
 21 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming       36.86      33.75
 21 Kennedy, Calla      10 NYCC                   33.67      33.75
 23 Chen, Lillian       10 Express Swimming       32.98      33.86
 24 Chu, Jessica        10 SeaDragons             36.37      33.93
 24 Hanss, Katie         9 Agua Swim Team         34.76      33.93
 26 Case, Olivia        10 Agua Swim Team         33.30      33.94
 27 Feminella, Meghan    9 WAC                    34.33      34.08
 28 Defreitas, Sophie   10 WAC                    37.72      34.20
 29 Doherty, Julia      10 GAEL                   32.92      34.36
 30 McKallen, Theresa    9 NY Sharks              34.22      34.60
 31 Wallace, Oona        9 GAEL                   33.25      34.70
 32 Motulsky, Margo     10 Flying Dolphins        34.00      34.74
 33 Ngom, Ndioba         9 NYCC                   34.63      34.91
 34 Baldwin, Maria      10 CENT                   34.75      35.01
 35 Maloney, Erin       10 WAC                    37.20      35.20
 36 Cunningham, Tess    10 Pace                   35.65      35.61
 37 Ialenti, Pamela     10 Express Swimming       36.98      35.66
 38 Lanham, Erika       10 WAC                    35.74      35.82
 39 Fuchs, Amanda        9 Agua Swim Team         36.42      35.91
 40 Carissimo, Daniell   9 Pace                   35.73      36.01
 41 Mack, Rebecca       10 Flying Dolphins        36.83      36.09
 42 Moran, Amanda        9 SeaDragons             35.37      36.10
 43 Gallagher, Molly    10 Pace                   34.96      36.44
 44 Leffler, Magna      10 NY Sharks              34.48      36.48
 45 Young, Kayla        10 Express Swimming       36.46      36.89
 46 Crea, Victoria       9 WAC                       NT      37.13
 47 Delgrosso, Jenna     9 NY Sharks              41.58      37.26
 48 Schatzberg, Annie   10 Agua Swim Team         39.96      37.27
 49 Landes, Hannah      10 Flying Dolphins        38.22      37.40
 50 Cannatella, Katie   10 Express Swimming       40.46      37.55
 51 Lehner, Stefanie     9 Express Swimming       35.89      37.66
 52 Brundred, Laura      9 Asa                    40.00      37.74
 52 Cirone, Alexandra    9 Agua Swim Team         41.81      37.74
 54 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team         38.43      37.91
 55 McGee, Shayna       10 GAEL                   35.81      38.22
 56 Frawley, Meghan      9 WAC                       NT      38.85
 57 Waite, Carylyn       9 NYCC                   36.67      39.28
 58 Kuhn, Amanda         9 Asa                    37.56      39.43
 59 Weingarten, Ashlee   9 SeaDragons             36.37      39.48
 60 McDonough, Colleen   9 WAC                    40.03      39.99
 61 Bienkowski, Gabby   10 WAC                    35.67      40.06
 62 Schattschneider, S   9 SMC                    36.58      40.07
 63 MACRON, Eileen       9 WAC                    41.23      40.54
 64 Mihalcik, Maggie    10 Agua Swim Team         43.43      40.74
 65 Ogisu, Emilie        9 Agua Swim Team         43.08      40.82
 66 Schmitt, Rosie       9 Agua Swim Team            NT      41.00
 67 Walsh, Georgina      9 NYCC                   38.66      41.72
 68 Warshaw, Amelia     10 Flying Dolphins        41.42      41.77
 69 Mackof, Alexandra   10 Agua Swim Team         45.46      41.79
 70 Skoko, Nina          9 Pace                   35.44      41.89
 71 Maynard, Eve        10 Agua Swim Team         43.43      42.39
 72 Wojnar, Kasia        9 SMC                    40.63      42.55
 73 Goldstein, Rachel    9 Agua Swim Team            NT      42.59
 74 Tsanas, Cristina     9 Agua Swim Team         47.39      42.99
 75 Chu, Megan          10 SMC                       NT      43.94
 76 Escobedo, Samantha   9 WAC                    49.59      44.64
 77 Jaffe, Eve           9 Asa                       NT      44.80
 78 Abemayor, Natalie    9 SMC                    52.15      45.95
 79 McTigue, Meahan     10 WAC                    47.43      45.97
 80 Pfaff, Siobhan      10 WAC                    49.47      48.21
 81 Fenn, Emily          9 WAC                       NT      48.33
 82 Steele, Allison      9 Asa                       NT      48.77
 83 Hunt, Ava            9 NYCC                      NT      49.02
 84 Levin, Emily         9 Agua Swim Team         53.95      51.35
 85 Kialeuka, Iman      10 Flying Dolphins        57.69    1:04.12
 -- Maddox, Lisa        10 Flying Dolphins           NT         DQ
 -- Corcoran, Jessica   10 SMC                    42.58         DQ
 -- Palladino, Jenny    10 Pace                   45.00         DQ

Event 104  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  10 Agua Swim Team         29.01      28.74         20
  2 Graham, Danny       10 Express Swimming       30.39      29.25         17
  3 Kowalsky, Austin    10 Express Swimming       30.09      29.49         16
  4 Dervisevic, Alen     9 DSC                    29.01      29.50         15
  5 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team         30.82      30.84         14
  6 O'Hagan, Chris      10 GAEL                   31.88      31.31         13
  7 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team         32.36      31.81         12
  8 Singer, Nathan      10 NY Sharks              33.16      32.00         11
  9 Torres, Juan         9 Flying Dolphins        33.70      32.11          9
 10 Ling, Kevin         10 Express Swimming       32.20      32.13          7
 11 Sherman, Sammy      10 Agua Swim Team         33.21      32.60          6
 12 Parauda, Max        10 Pace                   32.99      33.31          5
 13 Ke, Richard         10 Express Swimming       34.39      33.56          4
 14 Fleming, Thomas     10 Pace                   32.49      33.67          3
 15 Vinh, Aaron          9 SeaDragons             33.39      33.68          2
 16 Miller, Bayard       9 Asa                       NT      33.96          1
 17 Cherfas, Mark       10 DSC                    36.25      33.97
 18 McNamara, Shane      9 NY Sharks              35.15      34.38
 19 Batash, Ben          9 CENT                   35.89      34.64
 20 Vallar, Jack        10 SMC                    34.72      34.78
 21 Rueda, Diego         9 Agua Swim Team         35.32      34.90
 22 Likhitskiy, Kevin    9 DSC                    36.71      35.10
 23 Omartian, Aj        10 Pace                   37.70      35.14
 24 Cohen, Aaron         9 ASST                   35.20      35.18
 25 Magretti, Stephen   10 NY Sharks              42.31      35.30
 26 Reich, Joseph       10 Agua Swim Team         33.39      35.41
 27 Conaton, Michael    10 GAEL                   34.25      35.59
 28 Connelly, Killian    9 Pace                   37.28      35.62
 29 Edwards, Michael    10 WAC                    37.71      35.73
 30 Qian, Andrew         9 Tiburones              37.23      36.21
 31 Geras, Demetri       9 Agua Swim Team         38.11      36.41
 32 Pinilla, Alejandro  10 Agua Swim Team         39.83      36.49
 33 Shartava, Elia      10 CENT                   36.98      36.50
 34 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team         38.73      36.68
 35 McFarland, Carter   10 GAEL                   34.41      36.75
 35 Ready, Connor       10 Pace                   36.72      36.75
 37 Torres, Santiago     9 Flying Dolphins        36.52      37.12
 38 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team         37.83      37.13
 39 Yeo, Maxwell         9 Agua Swim Team            NT      37.40
 40 Smith, Jimmy        10 WAC                       NT      37.57
 41 Tulchin, Charlie     9 Pace                   40.77      37.74
 42 Kelly, James        11 WAC                    41.14      38.59
 43 Coughlin, Connor    10 GAEL                   37.66      38.95
 44 Walker, William      9 Pace                   39.81      39.29
 45 Karasev, Nikita      9 DSC                       NT      39.41
 46 Erickson, Gavin      9 Agua Swim Team         40.54      39.42
 47 Franzese, Michael    9 Agua Swim Team         44.06      39.47
 48 Dowd, Conor          9 Pace                   40.77      39.56
 49 Siegel, Jonah       10 Agua Swim Team         38.97      39.95
 50 Rehm, Sebastian      9 SeaDragons             38.21      40.11
 51 Ford, Timothy       10 Agua Swim Team         42.11      40.22
 52 Miller, Nicholas     9 Agua Swim Team         41.53      40.93
 53 Kanda, Rikuo        10 ASST                   51.88      41.04
 54 Branca, Brennan     10 Agua Swim Team         43.10      41.41
 55 Cain, Ethan         10 Flying Dolphins        42.34      41.95
 56 Markert, Gregory     9 SMC                    40.66      42.55
 57 Baudinet, Michael    9 SMC                    40.57      43.14
 58 Ruvkun, Andrew       9 Agua Swim Team         40.45      43.26
 59 Sweet, Raymond      10 SeaDragons             43.04      44.12
 60 De La Garza, Alex    9 Pace                   44.99      44.53
 61 Kelly, Conor         9 WAC                    48.78      46.08
 62 Mihalcik, Jack      10 Agua Swim Team         52.75      50.14
 63 Duncan, Will         9 GAEL                   46.00      50.80
 64 Francisco, Chomnal  10 ASST                      NT      51.42
 65 Synk, PJ            10 Agua Swim Team         53.15      53.77
 66 Rogov, Jeremy        8 DSC                       NT      58.13

Event 105  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZONE
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team         27.17      27.13 ZONE    20
  2 Quest, Carolyn      12 WAC                    28.70      28.51 JO      17
  3 Pavlin, Mekala      12 Agua Swim Team         28.27      28.63 JO      16
  4 Engelstein, Sophie  12 ASST                   28.85      28.85 SILV    15
  5 Kadala, Kristyn     12 Pace                   28.92      29.43 SILV    14
  6 Sepe, Lauren        12 GAEL                   28.30      29.44 SILV    13
  7 Flower, Lauren      12 Pace                   28.84      29.50 SILV    12
  8 Mahaffie, Jenna     12 Asa                    29.79      29.57 SILV    11
  9 Cooley, Kristi-Ann  12 Pace                   29.32      29.65 SILV     9
 10 Jewett, Ava         12 NYCC                      NT      29.93 SILV     7
 11 Freeman, Nicole     12 GAEL                   30.16      29.97 SILV     6
 12 Futterman, Kale     11 Agua Swim Team         29.45      30.04 SILV     5
 13 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team         30.06      30.12 SILV     3.5
 13 Shiota, Lena        11 Agua Swim Team         30.65      30.12 SILV     3.5
 15 Mu, Isabella        11 Express Swimming       29.47      30.24 SILV     2
 16 Krebs, Kristen      12 Express Swimming       31.34      30.35 SILV     1
 17 Graham, Caitlin     12 Express Swimming       30.09      30.67 SILV
 18 Gavin, Kara         11 WAC                    31.49      30.71 SILV
 19 McDavid, Aiesha     11 GAEL                   30.22      30.83 SILV
 20 Groccia, Adrienne   11 GAEL                   29.94      30.90 SILV
 21 Heisler, Lucy       12 Agua Swim Team         31.10      30.98 SILV
 22 Schaefer, Kathryn   12 GAEL                   30.54      31.06 SILV
 22 Notaro, Cami        12 Asa                       NT      31.06 SILV
 24 Cyrus, Kimberly     11 Agua Swim Team         30.08      31.08 SILV
 25 Kuhn, Victoria      11 Asa                    32.66      31.12 SILV
 26 Caputo, Krista      11 WAC                    32.56      31.26 SILV
 27 Doh, Karen          11 Pace                   30.93      31.35 SILV
 28 Randazzo, Khristia  11 GAEL                   31.25      31.44 SILV
 29 O'Connor, Erin      12 Asa                       NT      31.53 SILV
 30 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming       31.09      31.77 SILV
 31 McNichol, Taylor    12 NY Sharks              30.65      31.82 SILV
 32 Parauda, Sarah      12 Pace                   31.57      31.86 SILV
 33 Mendolia, Ginamari  12 WAC                    31.61      31.94 SILV
 34 Breslau, Jessica    11 Agua Swim Team         31.96      32.03 SILV
 35 Geissler, Kimberle  11 WAC                    32.43      32.06 SILV
 36 Lee, Jenny          11 DSC                    30.60      32.13 SILV
 37 Pizzurro, Jackee    12 SMC                    32.07      32.20 SILV
 38 Howe, Ritchey       11 Agua Swim Team         32.78      32.27 SILV
 39 Restle, Hannah      11 SMC                    32.47      32.29 SILV
 40 Yeo, Alyssa         12 Agua Swim Team            NT      32.31 SILV
 41 Hunt, Janaya        12 WAC                    31.88      32.36 SILV
 42 Reis, Kelly         12 Agua Swim Team         32.50      32.37 SILV
 42 Mihail, Renee       11 Agua Swim Team         33.27      32.37 SILV
 44 McGrath, Kelly      11 Express Swimming       33.41      32.38 SILV
 45 Burke, Meaghan      11 NY Sharks              32.04      32.40 SILV
 46 Altieri, Melissa    12 Tiburones                 NT      32.63
 47 Altman-Kurosaki, H  12 Agua Swim Team         31.53      32.66
 48 Taylor, Ali         12 SeaDragons             32.47      32.67
 49 Librett, Krista     11 SMC                    32.65      32.76
 50 Torres, Maria       11 Flying Dolphins        31.35      32.81
 51 Obrien, Kaitlin     12 WAC                    34.78      32.86
 52 Schmitt, Katherine  12 Agua Swim Team         35.83      32.88
 53 Seckin, Mina        11 Agua Swim Team         32.77      33.05
 54 Fitzgerald, Laura   12 Agua Swim Team         33.35      33.09
 55 Sipp, Sterling      11 Agua Swim Team         33.00      33.16
 56 Cannatella, Annie   12 Express Swimming       30.87      33.30
 56 Wolf, Corrin        12 SeaDragons             33.56      33.30
 58 Janos, Valerie      11 Pace                   33.58      33.34
 59 Goldrick, Kaity     11 NY Sharks              30.84      33.39
 60 Solis-Cohen, Hanna  11 Agua Swim Team         32.78      33.40
 61 Schumacher, Bronva  11 ASST                   38.95      33.42
 62 Burke, Stephanie    12 GAEL                   33.35      33.51
 63 Kent, Gaby          11 Agua Swim Team            NT      33.64
 64 Raby, Zami          12 Agua Swim Team         33.73      33.80
 65 Castaldo, Brittany  12 WAC                    36.04      33.86
 66 Buttermark, Alyssa  11 WAC                       NT      33.90
 67 Ford, Whitney       12 Agua Swim Team         33.84      34.15
 68 Gonzalez, Natalia   12 Flying Dolphins        34.48      34.16
 69 Lazar, Katja        11 Flying Dolphins        34.49      34.17
 70 Mitchell, Alexandr  12 Flying Dolphins        34.09      34.26
 71 Lin, Lisa           12 Asa                       NT      34.29
 71 Smith, Meghan       11 WAC                       NT      34.29
 73 Castellano, Gabrie  11 WAC                    33.60      34.33
 74 Maisel, Amanda      11 Agua Swim Team         33.31      34.42
 75 Cawkwell, Rachel    12 SMC                    33.56      34.57
 76 Adamo, Kristen      12 WAC                    36.12      34.78
 77 DeCrem, Danielle    11 Pace                   34.55      34.82
 78 Walker, Erica       12 SMC                    36.00      34.99
 79 Stern, Sydney       11 SMC                    34.52      35.08
 80 Schulte, Caroline   11 Agua Swim Team         38.59      35.63
 81 Gucalp, Aylin       12 Flying Dolphins        35.72      35.85
 82 Cohen, Lynzee       11 WAC                    34.95      36.05
 83 Baudinet, Anne      11 SMC                    36.55      36.16
 84 Quinn, Shannon      11 Express Swimming       36.74      36.17
 85 Schulze, Allison    12 Agua Swim Team         37.30      36.18
 85 Kimelblatt, Anna    11 Asa                    38.36      36.18
 87 Simeone, MaryCate   11 Express Swimming       35.47      36.27
 88 Kilroy, Jacqueline  11 Express Swimming       37.98      36.35
 89 Miller, Sam         12 Asa                       NT      36.66
 90 Cain, Lillian       12 Flying Dolphins        37.77      36.71
 90 Duggan, Cassidy     12 Express Swimming       45.00      36.71
 92 Jaffe, Sarah        11 Asa                       NT      36.79
 93 Omary, Natalie      11 Agua Swim Team         34.51      37.13
 94 Giovine, Katie      11 SeaDragons             36.22      37.75
 95 Roberts, Alison     12 Agua Swim Team            NT      38.14
 96 Connors, Kate       11 WAC                    39.88      38.47
 96 Skinner, Jennifer   11 SeaDragons             40.48      38.47
 98 Natonzon, Ruth      11 CENT                   34.67      38.62
 99 Schoen, Jenna       12 WAC                    42.84      38.98
100 Bachman, Jett       11 Flying Dolphins        38.57      39.14
101 Song, Crysta        12 WAC                    38.49      40.13
102 Nagamine, Amy       11 Agua Swim Team         38.39      40.94
103 Kinzel, Emily       11 WAC                    40.73      41.17
104 Steele, Emily       11 Asa                       NT      41.18
105 Hamilton, Becky     11 ASST                   46.55      41.80
106 Jankousky, Alexand  11 ASST                   45.48      46.33

Event 106  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZONE
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks              26.39      26.38 ZONE    20
  2 Mitchell, Jamie     12 Pace                   26.76      26.77 ZONE    17
  3 Gianino, Alexander  12 GAEL                   27.41      27.03 ZONE    16
  4 Lavery, Brendan     12 NY Sharks              28.50      28.46 JO      15
  5 Malychev, Peter     12 DSC                    28.21      28.49 JO      14
  6 Dempsey, Lukas      11 Agua Swim Team         28.73      28.67 JO      13
  7 Flynn, Thomas       12 Agua Swim Team         30.18      28.72 SILV    12
  8 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team         30.04      28.90 SILV    11
  9 Abrams, Michael     12 CENT                   29.15      28.96 SILV     9
 10 Schumacher, Griffe  11 ASST                   33.55      29.32 SILV     7
 11 Bleier, Jackson     11 SMC                    29.00      29.41 SILV     6
 12 Sweeney, P.J.       12 WAC                    30.87      29.67 SILV     5
 13 Ready, James        12 Pace                   28.67      29.69 SILV     4
 14 Oxsitin, Pavel      12 DSC                    29.40      29.92 SILV     3
 15 Thermos, Yianni     11 WAC                    30.48      30.36 SILV     2
 16 Ernst, Leo          12 Agua Swim Team         31.06      30.53 SILV     1
 17 Delgrosso, George   11 NY Sharks              31.75      30.78 SILV
 18 Ting, Alex          12 Express Swimming       31.19      30.83 SILV
 19 Thompson, Philip    11 GAEL                   30.75      30.93 SILV
 20 Gottlieb, Joey      12 Asa                       NT      30.96 SILV
 21 Falk-Wallace, Will  12 Agua Swim Team            NT      31.22 SILV
 22 Wesolowski, Teddy   12 SMC                    31.14      31.51 SILV
 23 Chansakul, JR       11 Agua Swim Team         34.54      31.92 SILV
 24 Smith, Tavy         12 Pace                   32.53      32.18 SILV
 25 Schattschneider, E  11 SMC                    32.91      32.33 SILV
 26 Lang, Andrew        12 GAEL                   32.25      32.39 SILV
 27 Gatto, Alex         11 SMC                    31.94      32.42 SILV
 28 Rusinak, Lucas      11 WAC                    31.68      32.81
 29 Giovine, Joey       11 SeaDragons             32.15      33.09
 30 Brynin, Max         12 Pace                   32.61      33.20
 31 Sinche, Mauricio    12 NYCC                   32.50      33.37
 32 Chang, Clifford     12 Express Swimming       34.80      33.69
 33 Desantis, Joseph    11 WAC                    32.72      34.04
 34 Palmer, John        12 Express Swimming       34.39      34.07
 35 McAuley, Adam       11 SMC                    35.42      34.29
 36 Cisneros, Luis      12 Agua Swim Team         36.39      34.70
 37 Zhang, Thomas       11 NY Sharks              33.97      34.88
 38 Gurvich, Alex       12 CENT                   34.56      35.05
 39 Palladino, Tommy    12 Pace                   36.53      35.37
 40 Bhagat, Gautam      11 Agua Swim Team         35.32      35.44
 41 Hecht, Lee          12 SMC                    33.23      35.46
 42 Lovett, Charles     12 Flying Dolphins           NT      36.36
 43 Mellen, Riley       11 SMC                    36.35      36.82
 44 Yen, Li-Tang        12 Flying Dolphins           NT      36.87
 45 Frank, Elliot       12 Flying Dolphins        36.61      37.26
 46 Haily, Connor       11 ASST                   42.28      42.86
 47 Roberts, David      11 Agua Swim Team            NT      49.08

Event 107  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         2:12.23    2:15.91         40
     1) Kuo, Jacqueline 10              2) Reynoso, Jessica 9
     3) Neal, Lia 9                     4) Lee, Abigail 10
                  34.38     1:14.18 (39.80)     1:46.78 (32.60)     2:15.91 (29.13)
  2 Long Island Express  'A'                    2:23.00    2:27.48         34
                  38.76     1:22.69 (43.93)     1:54.52 (31.83)     2:27.48 (32.96)
  3 Pace Setter Swim Team  'A'                  2:29.55    2:29.09         32
     1) Vaughn, Stephanie 10            2) Smith, Mollie 10
     3) Hargraves, Kelly 10             4) Hogan, Paige 10
                  38.57     1:19.84 (41.27)     1:55.56 (35.72)     2:29.09 (33.53)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:28.24    2:31.70         30
     1) Fuchs, Amanda 9                 2) Case, Olivia 10
     3) Chudy, Charlotte 10             4) Scott, Lucy 10
                  40.86     1:22.96 (42.10)     1:59.59 (36.63)     2:31.70 (32.11)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'C'         2:41.19    2:43.75         28
     1) Doyle, Carly 8                  2) Cirone, Alexandra 9
     3) Rodriguez, Keannie 9            4) Hutchinson-Maddox, Isla 9
                  44.04     1:06.49 (22.45)   2:10.38 (1:03.89)     2:43.75 (33.37)
  6 Pace Setter Swim Team  'B'                  2:45.00    2:50.60         26
     1) Skoko, Nina 9                   2) Gallagher, Molly 10
     3) Carissimo, Daniella 9           4) Cunningham, Tess 10
                  42.24     1:29.10 (46.86)     2:08.96 (39.86)     2:50.60 (41.64)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'E'         3:09.59    3:01.24         24
     1) Danovitch, Amelia 9             2) Schmitt, Rosie 9
     3) Ogisu, Emilie 9                 4) Shuldiner, Nell 8
                  45.84     1:33.88 (48.04)     2:25.45 (51.57)     3:01.24 (35.79)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics  'I'              NT    3:22.90         22
     1) Mackof, Alexandra 10            2) Kandiah, Ava 6
     3) Goldstein, Rachel 9             4) Sheehan, Alison 8
                  50.29   1:56.47 (1:06.18)     2:50.12 (53.65)     3:22.90 (32.78)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics  'F'         3:33.24    3:23.91         18
     1) Tsanas, Cristina 9              2) Mihalcik, Maggie 10
     3) Damsky, Abby 8                  4) Maynard, Eve 10
                  48.91     1:40.28 (51.37)   2:43.29 (1:03.01)     3:23.91 (40.62)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics  'G'         3:48.50    4:16.11         14
     1) Galen, Eve 8                    2) Baldwin, Emilia 8
     3) Levin, Emily 9                  4) Tsanas, Ariana 7
                  55.12     1:16.75 (21.63)   3:15.65 (1:58.90)   4:16.11 (1:00.46)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics  'H'              NT         DQ
     1) Basso, Sierra 7                 2) Fuchs, Lindsey 7
     3) Arjomand, Banou 7               4) Khal-Laayoun, Yasmina 8
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins  'B'             3:24.10         DQ
     1) Schlesinger, Sophia 7           2) Kialeuka, Iman 10
     3) Jimenez, Tiffany 8              4) Siegal, Gabriela 7
                1:17.51   2:27.16 (1:09.65)   3:31.76 (1:04.60)          DQ (47.91)

Event 108  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins  'A'             3:05.76    1:55.69         40
     1) Melkonian, Gianluca 8           2) Cain, Ethan 10
     3) Torres, Juan 9                  4) Torres, Santiago 9
                  53.65     1:06.61 (12.96)     1:45.11 (38.50)     1:55.69 (10.58)
  2 Long Island Express  'A'                    2:22.00    2:22.85         34
                  37.52       48.38 (10.86)   1:53.78 (1:05.40)     2:22.85 (29.07)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         2:19.82    2:22.89         32
     1) Reich, Joseph 10                2) Georgescu, Ronald 10
     3) Hu-Van Wright, En-Wei 10        4) Flynn, Patrick 10
                  42.68       54.88 (12.20)     1:53.07 (58.19)     2:22.89 (29.82)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics  'E'         3:12.35    2:36.21         30
     1) Siegel, Jonah 10                2) Ford, Timothy 10
     3) Miller, Nicholas 9              4) Franzese, Michael 9
                  45.20     1:36.26 (51.06)     1:47.47 (11.21)     2:36.21 (48.74)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:43.31    2:43.01         28
     1) Branca, Brennan 10              2) Sherman, Sammy 10
     3) Rueda, Diego 9                  4) Ogisu, Kent 10
                  42.58       59.06 (16.48)     1:24.95 (25.89)   2:43.01 (1:18.06)
  6 Dolphin Swimming Club  'A'                  2:56.26    2:44.07         26
     1) Dervisevic, Alen 9              2) Likhitskiy, Kevin 9
     3) Cherfas, Mark 10                4) Karasev, Nikita 9
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'C'         2:56.45    3:04.21         24
     1) Yeo, Maxwell 9                  2) Erickson, Gavin 9
     3) Benjamin, Ernst 7               4) Geras, Demetri 9
                  42.62       55.19 (12.57)     1:35.51 (40.32)   3:04.21 (1:28.70)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics  'D'         3:00.79    3:06.19         22
     1) Brunswick, Samuel 10            2) Ruvkun, Andrew 9
     3) Pinilla, Alejandro 10           4) Seckin, Timmy 8
  9 SeaDragon Swimming Club  'A'                3:14.62    3:10.10         18
     1) Rehm, Sebastian 9               2) Vinh, Ryan 7
     3) Vinh, Aaron 9                   4) Sweet, Raymond 10
                  54.32     1:49.00 (54.68)     2:32.73 (43.73)     3:10.10 (37.37)

Event 109  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         2:08.70    2:13.11         40
     1) Futterman, Kale 11              2) Reis, Kelly 12
     3) Hutchinson-Maddox, Caitlin 12   4) Pavlin, Mekala 12
                  48.93     1:15.05 (26.12)     1:44.33 (29.28)     2:13.11 (28.78)
  2 Pace Setter Swim Team  'A'                  2:08.62    2:13.14         34
     1) Doh, Karen 11                   2) Janos, Valerie 11
     3) Wergen, Chelsea 12              4) Pampillonio, Janine 12
                  36.01     1:12.24 (36.23)     1:44.81 (32.57)     2:13.14 (28.33)
  3 Long Island Express  'A'                    2:11.80    2:14.00         32
                  33.04     1:12.03 (38.99)     1:44.81 (32.78)     2:14.00 (29.19)
  4 Long Island Express  'B'                    2:19.00    2:18.24         30
                  34.99     1:14.50 (39.51)     1:48.07 (33.57)     2:18.24 (30.17)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:19.73    2:20.34         28
     1) Shiota, Lena 11                 2) Mihail, Renee 11
     3) Rueda, Daniela 11               4) Cyrus, Kimberly 11
                  35.36     1:17.07 (41.71)     1:50.05 (32.98)     2:20.34 (30.29)
  6 SeaDragon Swimming Club  'A'                2:19.06    2:23.72         26
                  37.34     1:18.74 (41.40)     1:50.99 (32.25)     2:23.72 (32.73)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'C'         2:23.80    2:26.34         24
     1) Lawrence, Emma 12               2) Omary, Natalie 11
     3) Altman-Kurosaki, Hannah 12      4) Heisler, Lucy 12
  8 Asphalt Green Unified Aquatics  'D'         2:26.44    2:29.11         22
     1) Solis-Cohen, Hannah 11          2) Ford, Whitney 12
     3) Raby, Zami 12                   4) Breslau, Jessica 11
                  38.61     1:21.61 (43.00)     1:57.10 (35.49)     2:29.11 (32.01)
  9 SeaDragon Swimming Club  'B'                2:30.09    2:31.21         18
                  37.80     1:22.04 (44.24)     1:58.94 (36.90)     2:31.21 (32.27)
 10 92nd St. Y Flying Dolphins  'A'             2:33.09    2:36.31         14
     1) Lazar, Katja 11                 2) Cain, Lillian 12
     3) Mitchell, Alexandra 12          4) Torres, Maria 11
                  38.11     1:23.22 (45.11)     2:04.53 (41.31)     2:36.31 (31.78)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics  'F'         2:36.42    2:39.05         12
     1) Maisel, Amanda 11               2) Schmitt, Katherine 12
     3) Arrunategui, Marie-Camille 12   4) Sipp, Sterling 11
                  40.06     1:24.34 (44.28)     2:05.72 (41.38)     2:39.05 (33.33)

Event 110  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Express  'A'                    2:07.00    2:12.75         40
                  33.44     1:10.98 (37.54)     1:43.25 (32.27)     2:12.75 (29.50)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'         2:20.66    2:19.28         34
     1) Sheffrey, Harold 12             2) Chansakul, JR 11
     3) Dempsey, Lukas 11               4) Flynn, Thomas 12
                  35.30     1:18.71 (43.41)     1:50.93 (32.22)     2:19.28 (28.35)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'         2:42.69    2:31.91         32
     1) Bhagat, Gautam 11               2) Cisneros, Luis 12
     3) Ernst, Leo 12                   4) Falk-Wallace, William 12
                  39.78     1:25.21 (45.43)     2:01.60 (36.39)     2:31.91 (30.31)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit