2004 MR Zone Team Qualifier SC
3/19/2004 to 3/21/2004

Event 1  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:04.81  2/24/1997 C.Berg, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR            2:15.29    2:09.91
                  31.28     1:04.52 (33.24)     1:37.41 (32.89)     2:09.91 (32.50)
  2 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:13.02    2:10.93
                  30.68     1:03.37 (32.69)     1:37.21 (33.84)     2:10.93 (33.72)
  3 Berg, Shea P              12 MSC-MR               2:22.26    2:19.98
                  33.99     1:09.79 (35.80)     1:45.28 (35.49)     2:19.98 (34.70)
  4 Larson, Kim P             12 IA-MR                2:21.46    2:22.26
                  33.62     1:09.26 (35.64)     1:46.11 (36.85)     2:22.26 (36.15)
  5 Dang, Thu                 12 WAC-MR               2:28.84   J2:25.31
                  35.62     1:11.32 (35.70)     1:48.64 (37.32)     2:25.31 (36.67)
  6 Tyznar, Jessica A         12 LIAC-MR              2:27.31   J2:25.30
                  33.95     1:10.69 (36.74)     1:48.52 (37.83)     2:25.30 (36.78)
  7 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              2:26.95    2:26.10
                  34.98     1:11.44 (36.46)     1:49.13 (37.69)     2:26.10 (36.97)
  8 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    2:26.91    2:26.35
                  35.30     1:12.26 (36.96)     1:50.36 (38.10)     2:26.35 (35.99)
Preliminaries
  5 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            2:23.45
  6 Kelly, Emily              11 LBA-MR               2:24.31
 11 Hoffman, Morgan S         12 WISC-MR              2:31.40
 -- Taddeo, Marisa S          12 CSC-MR                   DQ

Event 2  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:00.39  3/2/2002  T.Hastings, BGNW-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              2:15.29    2:13.83
                  31.57     1:05.92 (34.35)     1:40.21 (34.29)     2:13.83 (33.62)
  2 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR      2:15.55    2:16.28
                  32.02     1:06.59 (34.57)     1:41.78 (35.19)     2:16.28 (34.50)
  3 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         2:17.53    2:17.13
                  32.06     1:06.82 (34.76)     1:43.03 (36.21)     2:17.13 (34.10)
  4 Katz, Andrew              12 SSL-MR               2:23.74    2:21.72
                  33.32     1:08.70 (35.38)     1:45.47 (36.77)     2:21.72 (36.25)
  5 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:24.38    2:24.16
                  34.54     1:10.74 (36.20)     1:47.65 (36.91)     2:24.16 (36.51)
  6 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               2:30.93    2:28.01
                  35.07     1:12.13 (37.06)     1:50.61 (38.48)     2:28.01 (37.40)
  7 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          2:23.75    2:31.42
                  33.87     1:12.05 (38.18)     1:51.85 (39.80)     2:31.42 (39.57)
  7 Collazo, Jason            12 WAC-MR               2:25.54

Event 3  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.36  4/30/1996 V.Frolova, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
  1 Lepore, Angela            17 WAC-MR               1:08.08    1:07.31
                  32.23     1:07.31 (35.08)
  2 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              1:08.12    1:08.44
                  32.43     1:08.44 (36.01)
  3 Kelly, Katie A            16 IA-MR                1:09.52    1:09.08
                  32.54     1:09.08 (36.54)
  4 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  1:10.91    1:10.37
                  33.33     1:10.37 (37.04)
  5 Papish, Carly F           16 TVSC-MR              1:11.22    1:10.59
                  33.59     1:10.59 (37.00)
  6 Smith, Devin E            15 CSC-MR               1:12.59    1:13.09
                  34.11     1:13.09 (38.98)
  6 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               1:13.44    1:13.09
                  34.53     1:13.09 (38.56)
  8 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:13.57    1:13.11
                  34.52     1:13.11 (38.59)
Preliminaries
  7 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  1:13.44
 10 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          1:13.88
 11 Runco, Christine          15 WAC-MR               1:14.03
 12 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              1:15.37
 13 Kelly, Taylor E           16 TVSC-MR              1:16.97

Event 4  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 56.41  4/30/1999 T.Pruitt, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Sutton, Rashad            16 Badger-MR            1:00.57      59.82
                  27.56       59.82 (32.26)
  2 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            1:01.82    1:00.98
                  29.16     1:00.98 (31.82)
  3 Castillo, Charlie D       17 LIAC-MR              1:04.44    1:01.25
                  28.97     1:01.25 (32.28)
  4 Donlevy, Gerard J         15 North Shore-MR       1:03.26    1:03.99
                  30.12     1:03.99 (33.87)
  5 Hicks, Patrick B          17 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.42    1:04.98
                  30.62     1:04.98 (34.36)
  6 Delese, Marc              17 Basc-MR              1:04.15    1:04.99
                  30.12     1:04.99 (34.87)
  7 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            1:05.68    1:05.78
                  30.84     1:05.78 (34.94)
  8 Fleckenstein, Johnny F    17 TVSC-MR              1:05.85    1:05.96
                  31.58     1:05.96 (34.38)
Preliminaries
  3 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR   1:02.25
 10 Borger, Brian R           16 Agua Swim Team-MR    1:05.91
 11 Charles, Dillon A         18 Agua Swim Team-MR    1:06.31
 12 Master, Dev R             17 LIAC-MR              1:06.35
 13 Lew, Michael              15 Badger-MR            1:06.54
 14 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.55
 15 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              1:06.86
 16 Herr, Bob J               15 Bgnw Marlins-MR      1:07.70
 17 Rupinski, Darin           17 Trs-MR               1:08.07
 18 Marks, Danny J            15 Aqua Gems-MR         1:08.51
 19 Joshi, Guarav             17 Agua Swim Team-MR    1:09.79
 20 Rigogliosi, Angelo R      17 TVSC-MR              1:10.78

Event 5  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.02  5/1/1998  A.Mantey, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               1:08.81    1:08.75
                  32.55     1:08.75 (36.20)
  2 Collyer, Courtney         13 Basc-MR              1:09.79    1:08.94
                  32.90     1:08.94 (36.04)
  3 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              1:09.45    1:09.51
                  32.58     1:09.51 (36.93)
  4 Sprow, Alana M            14 TVSC-MR              1:10.84    1:11.16
                  33.73     1:11.16 (37.43)
  5 Sheridan, Nicole F        14 LIAC-MR              1:11.27    1:11.43
                  33.86     1:11.43 (37.57)
  6 Kiernan, Erin             14 Badger-MR            1:12.35    1:12.23
                  34.27     1:12.23 (37.96)
  7 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:12.53    1:12.66
                  33.59     1:12.66 (39.07)
  8 Hoess, Ashlea             14 NBS-MR               1:13.17    1:13.47
                  34.84     1:13.47 (38.63)
Preliminaries
  2 Gruendel, Kerry R         14 Badger-MR            1:09.09
  9 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  1:12.93
 10 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR              1:13.04
 12 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              1:13.39
 13 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR  1:13.47
 14 Murphy, Jean              14 Aqua Gems-MR         1:13.53
 14 Phillips, Danielle A      13 Silver Streaks-MR    1:13.53
 16 Veccia, Samantha J        14 North Shore-MR       1:13.61
 17 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               1:13.74
 18 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.95
 18 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    1:13.95
 20 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               1:13.96
 21 Hutzler, Kayla M          14 TVSC-MR              1:14.18
 22 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    1:14.31
 23 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              1:14.69
 24 Baker, Becky              14 SCD                  1:15.08
 25 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      1:15.21
 26 Alexander, Emily          14 VAC-MR               1:15.90
 27 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR    1:16.04
 28 Bassmann, Amanda C        13 Silver Streaks-MR    1:16.07
 29 Grunewald, Cailin E       13 NBS-MR               1:16.12
 30 Brenner, Jillian V        14 Trs-MR               1:16.99

Event 6  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 58.02  5/1/1995  C.Miller, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR      1:05.41    1:03.94
                  30.45     1:03.94 (33.49)
  2 Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR      1:05.30    1:04.00
                  30.34     1:04.00 (33.66)
  3 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR      1:06.25    1:04.05
                  30.61     1:04.05 (33.44)
  4 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR   1:04.72    1:04.46
                  29.22     1:04.46 (35.24)
  5 Caputo, Danny             14 Basc-MR              1:05.95    1:05.60
                  30.62     1:05.60 (34.98)
  6 Hoempler, Mark            13 SSL-MR               1:06.59    1:05.69
                  31.42     1:05.69 (34.27)
  7 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          1:07.69    1:08.09
                  32.42     1:08.09 (35.67)
  8 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            1:06.97    1:10.08
                  32.61     1:10.08 (37.47)
Preliminaries
  9 Schaub, Charles M         13 Cond-MR              1:08.75
 10 Krey, Matt                14 Badger-MR            1:08.83
 11 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              1:08.98
 12 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               1:09.68
 13 Rostrup, Ian T            14 LINDY-MR             1:09.75
 14 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:10.61

Event 7  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 31.26  5/1/1997  A.Mantey, NDAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR              33.40      32.17
  2 Anderer, Britney          12 HAA-MR                 32.71      32.32
  3 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR        32.90      32.87
  4 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                33.97      33.79
  5 Wyatt, Allison B          11 Big Blue-MR            34.12      34.06
  6 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR              34.06      34.09
  7 Calabrese, Karen E        12 LINDY-MR               34.65      34.65
  8 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR      34.73      35.05
Preliminaries
  9 Russell, Eva M            11 LINDY-MR               34.81
 10 Biagioli, Alana           12 UN-TS-MR               34.95
 11 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           35.23
 12 Varney, Gillian           12 SMC-MR                 35.37
 13 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                35.47
 14 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR                35.75
 15 Holmes, Sabine B          11 Bgnw Marlins-MR        35.76
 16 Costa, Christina          12 Pace-MR                37.43
 -- Evans, Laura A            12 Badger-MR                DQ

Event 8  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 28.24  5/1/1994  C.Miller, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR          31.22      31.40
  2 Gallimore, Chris          12 NFS-MR                 33.82      33.40
  3 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            33.77      33.44
  4 Orsini, Michael           12 HAA-MR                 33.56      33.54
  5 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            34.34      33.90
  6 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR          34.35      33.97
  7 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR                 35.32      34.04
  8 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR            35.51      34.32
Preliminaries
  2 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR                 31.40
  3 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR            32.29
  9 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR        34.72
 12 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR        35.72
 13 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      35.75
 14 Scott, Tyler W            12 MSC-MR                 36.00
 15 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        36.01
 16 Harris, Karim             12 VAC-MR                 36.22
 17 Muller, Christian S       12 Pbac-MR                36.25
 18 Nikic, Marko J            12 Pace-MR                36.34
 19 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk Hills-MR     37.08
 20 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR                 37.17

Event 9  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:47.55  4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  1:57.69    1:54.96
                  27.58       56.90 (29.32)     1:25.79 (28.89)     1:54.96 (29.17)
  2 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR              1:57.31    1:54.99
                  27.24       55.92 (28.68)     1:25.50 (29.58)     1:54.99 (29.49)
  3 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               1:58.81    1:57.41
                  27.74       57.55 (29.81)     1:27.82 (30.27)     1:57.41 (29.59)
  4 Modrov, Priscilla A       16 North Shore-MR       1:57.38    1:58.72
                  27.42       57.27 (29.85)     1:27.74 (30.47)     1:58.72 (30.98)
  5 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               2:00.83    1:59.89
                  28.64       59.19 (30.55)     1:29.49 (30.30)     1:59.89 (30.40)
  6 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  1:59.75    2:00.00
                  28.36       58.82 (30.46)     1:29.69 (30.87)     2:00.00 (30.31)
  7 Kelly, Katie A            16 IA-MR                2:00.67    2:02.24
                  27.93       59.08 (31.15)     1:31.39 (32.31)     2:02.24 (30.85)
  8 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  2:01.56    2:02.63
                  28.82       59.81 (30.99)     1:31.40 (31.59)     2:02.63 (31.23)
Preliminaries
  6 McWilliams, Tara A        18 Tmsuffolk Hills-MR   2:00.48
  9 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR               2:01.35
 10 Bowman, Colleen E         16 IA-MR                2:01.38
 12 DI Novis, Jenna M         16 IA-MR                2:02.98
 13 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              2:03.17
 14 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:03.41
 15 Jennings, Heather R       17 North Shore-MR       2:04.90
 16 Doolittle, Lauren         16 Trs-MR               2:06.15

Event 10  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:38.09  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Berg, Kyle G              15 MSC-MR               1:48.23    1:46.73
                  25.17       52.24 (27.07)     1:19.78 (27.54)     1:46.73 (26.95)
  2 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR              1:46.53    1:46.96
                  24.42       51.32 (26.90)     1:19.42 (28.10)     1:46.96 (27.54)
  3 Ozcan, Omar               17 Twisters-MR          1:48.74    1:48.55
                  24.38       51.33 (26.95)     1:19.83 (28.50)     1:48.55 (28.72)
  4 Hicks, Patrick B          17 Tmsuffolk Hills-MR   1:50.16    1:48.87
                  25.89       53.38 (27.49)     1:21.16 (27.78)     1:48.87 (27.71)
  5 Brennan, Travis J         17 TVSC-MR              1:49.58    1:49.16
                  25.63       53.21 (27.58)     1:20.41 (27.20)     1:49.16 (28.75)
  6 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR            1:50.89    1:50.70
                  25.31       53.35 (28.04)     1:22.04 (28.69)     1:50.70 (28.66)
  7 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               1:50.60    1:52.30
                  26.24       54.70 (28.46)     1:23.65 (28.95)     1:52.30 (28.65)
  8 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            1:49.92    1:52.39
                  25.56       53.57 (28.01)     1:23.60 (30.03)     1:52.39 (28.79)
Preliminaries
  9 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   1:52.54

Event 11  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:50.16  5/1/1994  J.Foschi, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            1:58.26    1:56.81
                  26.80       56.79 (29.99)     1:27.04 (30.25)     1:56.81 (29.77)
  2 Daly, Jenna S             13 LIAC-MR              1:58.62    1:57.14
                  27.87       57.46 (29.59)     1:27.71 (30.25)     1:57.14 (29.43)
  3 Biagioli, Caitlyn         14 UN-TS-MR             1:59.12    1:58.68
                  27.13       57.38 (30.25)     1:28.01 (30.63)     1:58.68 (30.67)
  4 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            2:00.05    2:00.05
                  27.56       57.14 (29.58)     1:28.15 (31.01)     2:00.05 (31.90)
  5 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR               2:00.44    2:00.51
                  27.82       58.34 (30.52)     1:29.72 (31.38)     2:00.51 (30.79)
  6 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:00.67    2:00.92
                  28.57       58.95 (30.38)     1:30.16 (31.21)     2:00.92 (30.76)
  7 Papish, Molly F           13 TVSC-MR              2:00.96    2:01.32
                  28.16       58.93 (30.77)     1:30.58 (31.65)     2:01.32 (30.74)
  8 Baconcini, Kellyn E       14 LIAC-MR              2:08.15    2:05.58
                  29.09     1:00.64 (31.55)     1:33.30 (32.66)     2:05.58 (32.28)
Preliminaries
  7 Hyland, Allison           13 Badger-MR            2:00.74
  9 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:01.55
 10 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR              2:06.19

Event 12  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:44.00  5/1/1992  K.MacFadyen, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR      1:50.52    1:47.78
                  25.16       52.44 (27.28)     1:20.68 (28.24)     1:47.78 (27.10)
  2 Liang, Truman             14 NYCC-MR              1:49.73    1:48.89
                  24.83       52.82 (27.99)     1:21.28 (28.46)     1:48.89 (27.61)
  3 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               1:50.01    1:49.25
                  25.52       53.32 (27.80)     1:21.50 (28.18)     1:49.25 (27.75)
  4 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR   1:54.83    1:54.17
                  26.69       56.27 (29.58)     1:25.61 (29.34)     1:54.17 (28.56)
  5 Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR              1:50.97    1:54.52
                  25.58       53.86 (28.28)     1:23.99 (30.13)     1:54.52 (30.53)
  6 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  1:55.30    1:54.93
                  27.33       56.88 (29.55)     1:26.11 (29.23)     1:54.93 (28.82)
  7 Fitzgerald, Reid B        14 Agua Swim Team-MR    1:55.44    1:56.44
                  27.19       57.54 (30.35)     1:28.17 (30.63)     1:56.44 (28.27)
  8 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR   1:54.89    1:56.50
                  27.23       57.00 (29.77)     1:27.14 (30.14)     1:56.50 (29.36)
Preliminaries
  5 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         1:51.30
  6 Finnegan, Chris M         13 LIAC-MR              1:53.44
 10 Caputo, Danny             14 Basc-MR              1:55.40
 12 O'Reilly, Patrick J       14 North Shore-MR       1:55.89
 13 Pertsovsky, Vadim         14 Brooklyn Seals-MR    1:56.00
 14 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              1:56.38
 15 Hoempler, Erik            13 SSL-MR               1:58.02
 16 Yate, Jasper M            14 LIAC-MR              1:58.04
 17 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               1:58.33
 18 McCort, Matthew T         14 North Shore-MR       1:58.86
 19 Lane, Sean M              13 LIAC-MR              1:59.00
 20 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            2:00.57
 21 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            2:00.73
 22 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk Hills-MR   2:01.05
 23 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:01.18
 24 Woods, Matthew H          14 MWSC-MR              2:01.76

Event 13  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 53.78  5/1/1992  T.Lynch, YMID-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              55.63      55.27
                  26.46       55.27 (28.81)
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 56.47      56.06
                  26.40       56.06 (29.66)
  3 Hogan, Michelle M         12 GAEL-MR                56.40      56.42
                  26.80       56.42 (29.62)
  4 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR                 57.21      57.31
                  27.55       57.31 (29.76)
  5 Biagioli, Alana           12 UN-TS-MR               57.90      57.82
                  27.86       57.82 (29.96)
  6 Anderer, Britney          12 HAA-MR                 58.56      57.92
                  27.98       57.92 (29.94)
  7 Doughty, Brigitte         11 HAA-MR                 57.84      58.60
                  28.70       58.60 (29.90)
  8 Ryan, Brienne             12 WSSC-MR                58.71      59.40
                  28.47       59.40 (30.93)
Preliminaries
  7 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR              57.92
  9 Kelly, Emily              11 LBA-MR                 58.62
 11 Nugent, Susan A           12 OWA-MR                 59.05
 12 Berg, Shea P              12 MSC-MR                 59.43
 13 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR        59.84
 14 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR      59.94
 15 Dang, Thu                 12 WAC-MR               1:00.07
 16 Larson, Kim P             12 IA-MR                1:01.81

Event 14  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.13  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR                54.28      53.50
                  26.04       53.50 (27.46)
  2 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR                54.90      54.45
                  26.38       54.45 (28.07)
  3 Catano, AL                12 IA-MR                  55.13      56.34
                  26.69       56.34 (29.65)
  4 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR              57.59      58.48
                  28.03       58.48 (30.45)
  5 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR        58.79      58.87
                  28.24       58.87 (30.63)
  6 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            58.41      59.06
                  28.30       59.06 (30.76)
  7 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR          58.50      59.36
                  28.23       59.36 (31.13)
  8 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      59.66    1:00.98
                  29.05     1:00.98 (31.93)
Preliminaries
  9 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR                 59.67
 10 Culver, Eric              12 VAC-MR                 59.80
 11 Carrington, Adam A        12 Agua Swim Team-MR      59.85
 12 Gallimore, Chris          12 NFS-MR                 59.88
 13 Cerra, Nicholas           12 OWA-MR               1:00.02
 14 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               1:00.27
 15 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR              1:01.46

Event 15  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 54.46  4/30/1981 M.Hurrell, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              1:00.59    1:00.35
                  28.49     1:00.35 (31.86)
  2 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR               1:02.42    1:01.44
                  28.50     1:01.44 (32.94)
  3 Ruggiero, Lisa M          15 Pbac-MR              1:02.74    1:01.62
                  28.82     1:01.62 (32.80)
  4 D'Esposito, Anjelica L    16 TVSC-MR              1:01.75    1:02.04
                  28.46     1:02.04 (33.58)
  5 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          1:02.72    1:02.37
                  28.81     1:02.37 (33.56)
  6 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               1:02.47    1:02.68
                  29.66     1:02.68 (33.02)
  7 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:02.82    1:03.05
                  29.52     1:03.05 (33.53)
  8 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              1:01.57    1:03.51
                  29.11     1:03.51 (34.40)
Preliminaries
  9 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR              1:02.92
 10 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            1:03.23
 11 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               1:03.30
 12 Cruise, Mallory J         16 Twisters-MR          1:03.32
 13 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               1:03.49
 14 Scott, Mary H             18 LIAC-MR              1:03.56
 15 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  1:03.68
 16 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               1:03.71
 17 Lam, Sarah J              17 Tmsuffolk Hills-MR   1:03.92
 18 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              1:03.95
 19 Fung, Stephanie C         15 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.03
 20 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              1:04.69
 21 Ryan, Meg E               14 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.86
 22 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:04.95
 23 Jennings, Heather R       17 North Shore-MR       1:05.16
 24 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR               1:07.03

Event 16  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 49.11  3/1/2002  D.Kahn, NS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR      52.62      51.71
                  24.10       51.71 (27.61)
  2 Sutton, Rashad            16 Badger-MR              54.80      53.97
                  25.00       53.97 (28.97)
  3 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR                54.99      54.34
                  25.49       54.34 (28.85)
  4 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 54.40      54.62
                  25.66       54.62 (28.96)
  5 Qama, Eros                18 WAC-MR                 54.61      54.64
                  25.58       54.64 (29.06)
  6 Pulgar, Ronny J           17 Twisters-MR            55.28      55.28
                  25.60       55.28 (29.68)
  7 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR                 55.49      55.80
                  25.76       55.80 (30.04)
  8 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR     54.92      58.49
                  26.86       58.49 (31.63)
Preliminaries
  8 Levine, Peter M           18 UN-OW-MR               55.45
 10 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR              55.54
 11 Malinak, Andrew M         17 Big Blue-MR            55.62
 12 Woods, Zachary C          17 MWSC-MR                55.78
 13 Ozcan, Omar               17 Twisters-MR            56.11
 14 Pouchuline, Sergey        18 DSC-MR                 56.71
 15 Donlevy, Gerard J         15 North Shore-MR         56.86
 16 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR                56.88
 17 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR     57.09
 18 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk Hills-MR     57.58
 19 Wong, Louis K             17 Twisters-MR            57.80
 20 Rigogliosi, Angelo R      17 TVSC-MR                57.85
 21 Brennan, Travis J         17 TVSC-MR                57.88
 22 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR      58.44
 23 Roeser, Jimmy R           16 SSL-MR                 59.45
 24 Sagginario, Joseph T      15 CSC-MR                 59.71
 -- Castillo, Charlie D       17 LIAC-MR                  DQ

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 55.89  5/1/1999  A.Mantey, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Mills, Tanika             14 NFS-MR               1:02.49    1:00.66
                  28.47     1:00.66 (32.19)
  2 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              1:01.07    1:00.71
                  28.43     1:00.71 (32.28)
  3 Kiernan, Erin             14 Badger-MR            1:02.01    1:01.17
                  28.79     1:01.17 (32.38)
  4 Vessa, Gabby K            14 LIAC-MR              1:01.45    1:01.44
                  29.15     1:01.44 (32.29)
  5 Hyland, Allison           13 Badger-MR            1:02.26    1:02.53
                  28.73     1:02.53 (33.80)
  6 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR               1:01.87    1:02.62
                  28.89     1:02.62 (33.73)
  7 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    1:02.62    1:02.95
                  29.21     1:02.95 (33.74)
  8 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:03.00    1:03.35
                  29.36     1:03.35 (33.99)
Preliminaries
  7 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR      1:02.53
 10 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              1:03.23
 11 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         1:03.47
 12 Malone, Becky L           13 NBS-MR               1:05.20
 13 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         1:05.28
 14 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:05.40
 15 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    1:05.90
 16 Leguyader, Sydney S       13 CSC-MR               1:06.38
 17 Alexander, Emily          14 VAC-MR               1:06.66

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 52.41  5/1/1998  D.Kahn, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR        55.88      55.14
                  26.01       55.14 (29.13)
  2 Liang, Truman             14 NYCC-MR                55.63      55.38
                  26.08       55.38 (29.30)
  3 Yate, Jasper M            14 LIAC-MR                57.19      56.48
                  26.71       56.48 (29.77)
  4 Kral, Alex Z              14 MWSC-MR                56.13      56.53
                  26.24       56.53 (30.29)
  5 Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR        57.57      56.68
                  26.35       56.68 (30.33)
  6 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR            58.14      57.74
                  26.90       57.74 (30.84)
  7 Russell, Lucais E         13 LINDY-MR               59.56      58.75
                  27.17       58.75 (31.58)
  8 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR     59.72    1:00.00
                  28.35     1:00.00 (31.65)
Preliminaries
  7 Politi, Nathan D          14 NBS-MR                 58.41
 10 Karabanov, Eugene         14 Brooklyn Seals-MR    1:00.10
 11 Hutzelman, Daniel R       14 Aqua Gems-MR         1:00.16
 12 McCort, Matthew T         14 North Shore-MR       1:00.64
 13 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         1:01.17
 14 Hoempler, Erik            13 SSL-MR               1:02.48
 15 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            1:03.05

Event 19  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.92  5/1/1992  J.Landrio, TOI-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              27.96      27.75
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 28.33      27.96
  3 Hogan, Michelle M         12 GAEL-MR                28.05      28.16
  4 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR                 29.01      28.34
  5 Jones, Shannon E          11 Badger-MR              28.49      28.86
  6 Ryan, Brienne             12 WSSC-MR                29.24      29.03
  7 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR        29.31      29.39
  8 Moursi, Sara A            12 Tmsuffolk Hills-MR     29.28      29.42
Preliminaries
  9 Doughty, Brigitte         11 HAA-MR                 29.32
 10 Dang, Thu                 12 WAC-MR                 29.65
 11 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR        30.07
 12 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR              30.10
 13 Costa, Christina          12 Pace-MR                30.29
 14 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                30.39
 15 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           30.70
 16 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 30.89
 17 Taddeo, Marisa S          12 CSC-MR                 30.98
 18 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR        31.02

Event 20  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.42  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR                26.96      27.12
  2 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR           27.69      27.29
  3 Catano, AL                12 IA-MR                  28.40      28.32
  4 Cerra, Nicholas           12 OWA-MR                 28.90      28.93
  5 Scott, Tyler W            12 MSC-MR                 29.29      29.42
  6 Hammer, Noah R            12 Bgnw Marlins-MR        29.81      29.52
  7 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            29.43      29.93
  8 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        29.94      30.12
Preliminaries
  7 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR            29.53
 10 Mitchell, Jamie J         11 Pace-MR                30.21
 11 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR        30.25
 12 Katz, Andrew              12 SSL-MR                 30.36
 13 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            30.58
 14 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR                30.67
 15 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR              30.84
 16 Dowling, Jake A           11 TVSC-MR                31.20
 17 Culver, Eric              12 VAC-MR                 31.34
 17 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      31.34
 19 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            31.46

Event 21  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:16.31  12/12/2003Julia E Smit, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Modrov, Priscilla A       16 North Shore-MR       4:43.45    4:36.39
                  29.04     1:02.35 (33.31)     1:37.13 (34.78)     2:11.78 (34.65)
        2:51.82 (40.04)     3:32.96 (41.14)     4:04.68 (31.72)     4:36.39 (31.71)
  2 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  4:46.87    4:41.26
                  30.33     1:05.50 (35.17)     1:41.87 (36.37)     2:17.78 (35.91)
        2:57.84 (40.06)     3:38.71 (40.87)     4:10.19 (31.48)     4:41.26 (31.07)
  3 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            4:47.84    4:43.08
                  30.24     1:04.59 (34.35)     1:41.91 (37.32)     2:18.34 (36.43)
        3:00.28 (41.94)     3:40.84 (40.56)     4:12.20 (31.36)     4:43.08 (30.88)
  4 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              4:44.06    4:48.16
                  29.82     1:03.54 (33.72)     1:41.00 (37.46)     2:18.96 (37.96)
        2:58.30 (39.34)     3:38.61 (40.31)     4:13.46 (34.85)     4:48.16 (34.70)
  5 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR              4:48.32    4:49.96
                  30.67     1:06.61 (35.94)     1:44.46 (37.85)     2:21.17 (36.71)
        3:05.15 (43.98)     3:48.68 (43.53)     4:19.30 (30.62)     4:49.96 (30.66)
  6 Kelly, Katie A            16 IA-MR                4:48.64    4:52.97
                  31.61     1:09.91 (38.30)     1:47.92 (38.01)     2:26.23 (38.31)
        3:06.04 (39.81)     3:47.08 (41.04)     4:20.45 (33.37)     4:52.97 (32.52)
  7 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            4:56.21    4:55.30
                  32.76     1:10.04 (37.28)     1:46.82 (36.78)     2:23.35 (36.53)
        3:07.30 (43.95)     3:51.14 (43.84)     4:23.48 (32.34)     4:55.30 (31.82)
  8 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  4:58.09    4:55.69
                  32.50     1:10.17 (37.67)     1:49.08 (38.91)     2:27.62 (38.54)
        3:08.78 (41.16)     3:50.28 (41.50)     4:23.39 (33.11)     4:55.69 (32.30)
Preliminaries
  1 Lepore, Angela            17 WAC-MR               4:42.80
  9 Coratti, Samantha J       15 MSC-MR               4:56.94
 10 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  4:57.96
 12 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              4:58.26
 13 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              4:58.69
 14 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            4:59.25
 15 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    5:01.12
 16 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  5:02.93
 17 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  5:03.90

Event 22  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 3:52.52  3/8/2001  David Kahn, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            4:17.22    4:09.97
                  26.41       56.50 (30.09)     1:29.11 (32.61)     2:01.20 (32.09)
        2:36.06 (34.86)     3:11.54 (35.48)     3:41.14 (29.60)     4:09.97 (28.83)
  2 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              4:26.77    4:16.89
                  26.98       57.37 (30.39)     1:29.47 (32.10)     2:00.69 (31.22)
        2:39.17 (38.48)     3:17.39 (38.22)     3:47.52 (30.13)     4:16.89 (29.37)
  3 Berg, Kyle G              15 MSC-MR               4:20.21    4:18.85
                  27.33       58.71 (31.38)     1:31.70 (32.99)     2:03.54 (31.84)
        2:42.12 (38.58)     3:20.60 (38.48)     3:50.39 (29.79)     4:18.85 (28.46)
  4 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR   4:20.92    4:20.43
                  25.97       56.54 (30.57)     1:29.99 (33.45)     2:02.75 (32.76)
        2:41.83 (39.08)     3:21.17 (39.34)     3:51.00 (29.83)     4:20.43 (29.43)
  5 Hicks, Patrick B          17 Tmsuffolk Hills-MR   4:23.91    4:22.40
                  27.25       59.26 (32.01)     1:33.35 (34.09)     2:07.46 (34.11)
        2:45.31 (37.85)     3:23.48 (38.17)     3:53.73 (30.25)     4:22.40 (28.67)
  6 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   4:29.75    4:27.49
                  27.77     1:00.27 (32.50)     1:35.39 (35.12)     2:10.01 (34.62)
        2:48.11 (38.10)     3:26.34 (38.23)     3:57.83 (31.49)     4:27.49 (29.66)
  7 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk Hills-MR   4:22.66    4:29.63
                  27.41       59.23 (31.82)     1:32.52 (33.29)     2:05.83 (33.31)
        2:45.93 (40.10)     3:26.83 (40.90)     3:58.41 (31.58)     4:29.63 (31.22)
  8 Malinak, Andrew M         17 Big Blue-MR          4:31.92    4:32.21
                  27.53       59.86 (32.33)     1:33.63 (33.77)     2:07.55 (33.92)
        2:48.68 (41.13)     3:29.61 (40.93)     4:01.18 (31.57)     4:32.21 (31.03)
Preliminaries
  4 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR   4:21.64
 10 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            4:33.00
 11 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               4:33.13
 12 Master, Dev R             17 LIAC-MR              4:33.52
 13 Carney, Kevin M           17 Aqua Gems-MR         4:35.48
 14 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              4:40.00
 15 Smith, Chris C            16 SSL-MR               4:43.75
 16 Sagginario, Joseph T      15 CSC-MR               4:50.24
 17 Roeser, Jimmy R           16 SSL-MR               4:52.45

Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:17.82  4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         4:46.28    4:40.81
                  29.81     1:03.74 (33.93)     1:39.93 (36.19)     2:15.57 (35.64)
        2:57.34 (41.77)     3:37.16 (39.82)     4:09.21 (32.05)     4:40.81 (31.60)
  2 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            4:46.54    4:41.77
                  30.41     1:05.07 (34.66)     1:39.63 (34.56)     2:14.22 (34.59)
        2:55.17 (40.95)     3:36.90 (41.73)     4:09.11 (32.21)     4:41.77 (32.66)
  3 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               4:47.09    4:43.08
                  30.90     1:05.99 (35.09)     1:41.86 (35.87)     2:17.43 (35.57)
        2:58.51 (41.08)     3:40.08 (41.57)     4:12.53 (32.45)     4:43.08 (30.55)
  4 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR               4:43.29    4:43.61
                  29.38     1:04.98 (35.60)     1:40.76 (35.78)     2:17.49 (36.73)
        2:59.00 (41.51)     3:40.11 (41.11)     4:12.23 (32.12)     4:43.61 (31.38)
  5 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  4:47.54    4:46.57
                  30.66     1:06.08 (35.42)     1:42.81 (36.73)     2:19.01 (36.20)
        2:59.05 (40.04)     3:41.72 (42.67)     4:14.42 (32.70)     4:46.57 (32.15)
  6 Papish, Molly F           13 TVSC-MR              4:48.30    4:47.06
                  31.36     1:07.57 (36.21)     1:45.62 (38.05)     2:22.56 (36.94)
        3:03.38 (40.82)     3:44.20 (40.82)     4:16.12 (31.92)     4:47.06 (30.94)
  7 Sheridan, Nicole F        14 LIAC-MR              4:56.07    4:53.82
                  32.69     1:09.45 (36.76)     1:48.51 (39.06)     2:25.89 (37.38)
        3:05.38 (39.49)     3:46.12 (40.74)     4:20.46 (34.34)     4:53.82 (33.36)
  8 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR               4:53.57    4:56.72
                  31.80     1:09.26 (37.46)     1:47.51 (38.25)     2:25.36 (37.85)
        3:08.08 (42.72)     3:51.45 (43.37)     4:24.28 (32.83)     4:56.72 (32.44)
Preliminaries
  2 Gruendel, Kerry R         14 Badger-MR            4:44.40
 10 Arnott, Sarah A           13 SSL-MR               4:57.57
 11 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    4:58.05
 12 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      5:00.07
 13 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               5:01.99
 14 Aiello, Christina E       14 MSC-MR               5:03.24
 15 Kaliades, Dena K          14 LIAC-MR              5:03.85
 16 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR      5:07.51
 17 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    5:09.05
 18 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  5:11.68
 19 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    5:13.16
 -- Alexander, Emily          14 VAC-MR                   DQ

Event 24  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:09.58  4/30/1998 Brendan Nelligan, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR      4:37.54    4:14.85
                  27.42       58.13 (30.71)     1:29.87 (31.74)     2:01.71 (31.84)
        2:38.10 (36.39)     3:15.43 (37.33)     3:45.94 (30.51)     4:14.85 (28.91)
  2 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR      4:31.98    4:24.64
                  28.16     1:00.38 (32.22)     1:34.22 (33.84)     2:07.44 (33.22)
        2:47.46 (40.02)     3:26.48 (39.02)     3:56.37 (29.89)     4:24.64 (28.27)
  3 O'Neill, Thomas D         14 LIAC-MR              4:32.65    4:25.67
                  29.30     1:01.73 (32.43)     1:36.31 (34.58)     2:10.13 (33.82)
        2:48.49 (38.36)     3:27.63 (39.14)     3:57.10 (29.47)     4:25.67 (28.57)
  4 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            4:38.87    4:34.03
                  28.66     1:01.59 (32.93)     1:37.57 (35.98)     2:13.60 (36.03)
        2:52.43 (38.83)     3:31.92 (39.49)     4:03.40 (31.48)     4:34.03 (30.63)
  5 Fitzgerald, Reid B        14 Agua Swim Team-MR    4:36.50    4:35.63
                  28.99     1:02.39 (33.40)     1:37.00 (34.61)     2:11.02 (34.02)
        2:51.90 (40.88)     3:33.89 (41.99)     4:05.19 (31.30)     4:35.63 (30.44)
  6 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            4:46.65    4:43.95
                  32.22     1:09.35 (37.13)     1:44.22 (34.87)     2:18.40 (34.18)
        2:59.22 (40.82)     3:41.17 (41.95)     4:13.77 (32.60)     4:43.95 (30.18)
  7 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR   4:42.78    4:44.01
                  30.07     1:04.75 (34.68)     1:43.42 (38.67)     2:21.35 (37.93)
        3:02.43 (41.08)     3:45.00 (42.57)     4:15.51 (30.51)     4:44.01 (28.50)
  8 Hoempler, Mark            13 SSL-MR               4:51.03    4:45.01
                  32.19     1:09.32 (37.13)     1:47.28 (37.96)     2:24.48 (37.20)
        3:02.78 (38.30)     3:42.26 (39.48)     4:14.38 (32.12)     4:45.01 (30.63)
Preliminaries
  5 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         4:37.81
  9 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk Hills-MR   4:47.22
 10 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               4:47.31
 12 Lane, Sean M              13 LIAC-MR              4:57.89
 13 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            4:58.11
 14 Hoempler, Erik            13 SSL-MR               4:58.55
 15 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               5:01.60
 16 Shachar, Tal A            14 GAEL-MR              5:02.37
 17 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               5:04.58
 -- Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR          DQ
 -- Kamata, Muneki            14 NYCC-MR                  DQ
 -- Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR                  DQ

Event 25  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:09.96  5/1/1991  T.Lynch, YMID-MA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            2:14.97    2:13.61
                  29.26     1:03.84 (34.58)     1:42.46 (38.62)     2:13.61 (31.15)
  2 Evans, Laura A            12 Badger-MR            2:17.69    2:14.38
                                1:03.75 ( )     1:42.79 (39.04)     2:14.38 (31.59)
  3 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR      2:20.66    2:20.61
                  30.36     1:06.48 (36.12)     1:47.47 (40.99)     2:20.61 (33.14)
  4 Anderer, Britney          12 HAA-MR               2:22.90    2:22.08
                  30.95     1:08.69 (37.74)     1:50.00 (41.31)     2:22.08 (32.08)
  5 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:24.37    2:25.29
                  30.82     1:09.36 (38.54)     1:50.81 (41.45)     2:25.29 (34.48)
  6 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            2:29.55    2:26.49
                  31.20     1:09.50 (38.30)     1:51.01 (41.51)     2:26.49 (35.48)
  7 Berg, Shea P              12 MSC-MR               2:26.11    2:27.39
                  32.52     1:09.21 (36.69)     1:54.65 (45.44)     2:27.39 (32.74)
  8 Larson, Kim P             12 IA-MR                2:25.78    2:27.90
                  34.80     1:12.21 (37.41)     1:56.15 (43.94)     2:27.90 (31.75)
Preliminaries
  8 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            2:27.53

Event 26  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:06.29  3/29/2001 S.Tusup, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              2:19.61    2:17.48
                  28.30     1:03.77 (35.47)     1:46.58 (42.81)     2:17.48 (30.90)
  2 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              2:20.87    2:17.81
                  29.88     1:03.18 (33.30)     1:46.07 (42.89)     2:17.81 (31.74)
  3 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         2:19.13    2:18.14
                  29.19     1:04.02 (34.83)     1:47.23 (43.21)     2:18.14 (30.91)
  4 Katz, Andrew              12 SSL-MR               2:21.50    2:21.55
                  30.56     1:05.83 (35.27)     1:48.63 (42.80)     2:21.55 (32.92)
  5 Catano, AL                12 IA-MR                2:22.30    2:22.32
                  29.91     1:05.97 (36.06)     1:51.58 (45.61)     2:22.32 (30.74)
  6 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:24.58    2:25.58
                  33.09     1:09.40 (36.31)     1:54.34 (44.94)     2:25.58 (31.24)
  7 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          2:28.33    2:26.96
                  32.90     1:10.07 (37.17)     1:53.30 (43.23)     2:26.96 (33.66)
  8 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR          2:27.08    2:28.61
                  32.99     1:13.49 (40.50)     1:53.86 (40.37)     2:28.61 (34.75)
Preliminaries
  2 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               2:19.56
  7 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR        2:24.56
 11 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:28.95
 12 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      2:29.18
 13 Gallimore, Chris          12 NFS-MR               2:29.53
 14 Scott, Tyler W            12 MSC-MR               2:29.95
 15 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      2:30.49
 16 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            2:32.05
 17 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               2:35.51

Event 27  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 57.57  12/15/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:02.28    1:01.18
                  28.95     1:01.18 (32.23)
  2 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      1:03.75    1:01.82
                  29.41     1:01.82 (32.41)
  3 Michalak, Agata           10 FLY-MR               1:02.44    1:01.83
                  29.46     1:01.83 (32.37)
  4 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR       1:02.47    1:03.61
                  30.09     1:03.61 (33.52)
  5 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           1:05.22    1:04.34
                  30.91     1:04.34 (33.43)
  6 Krey, Laura K             10 Badger-MR            1:04.65    1:04.43
                  30.24     1:04.43 (34.19)
  7 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      1:04.73    1:04.55
                  30.56     1:04.55 (33.99)
  8 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:06.06    1:04.65
                  31.22     1:04.65 (33.43)
  9 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           1:05.86    1:04.95
                  31.98     1:04.95 (32.97)
 10 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          1:05.04    1:04.96
                  31.25     1:04.96 (33.71)
 11 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               1:06.97    1:05.87
                  31.08     1:05.87 (34.79)
 12 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:06.18    1:05.93
                  30.98     1:05.93 (34.95)
 13 Church, Lauren A          10 Middies-MR           1:05.36    1:06.43
                  31.37     1:06.43 (35.06)
 14 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:08.15    1:07.50
                  32.54     1:07.50 (34.96)
 15 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:08.11    1:07.68
                  32.95     1:07.68 (34.73)
 16 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            1:08.04    1:08.08
                  32.64     1:08.08 (35.44)
 17 Caputo, Krista            10 Basc-MR              1:06.53    1:08.11
                  32.74     1:08.11 (35.37)

Event 28  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:04.46  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:09.78    1:07.65
                  31.03     1:07.65 (36.62)
  2 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR      1:12.82    1:10.92
                  33.44     1:10.92 (37.48)
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:10.45    1:11.63
                  33.68     1:11.63 (37.95)
  4 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               1:12.93    1:11.65
                  35.52     1:11.65 (36.13)
  5 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   1:15.41    1:12.97
                  33.74     1:12.97 (39.23)
  6 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:14.13    1:13.26
                  34.30     1:13.26 (38.96)
  7 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:16.72    1:13.81
                  34.00     1:13.81 (39.81)
  8 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:14.11    1:13.95
                  34.66     1:13.95 (39.29)
  9 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:14.91    1:14.38
                  35.07     1:14.38 (39.31)
 10 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR           1:15.92    1:14.40
                  33.18     1:14.40 (41.22)
 11 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR          1:16.71    1:15.06
                  34.52     1:15.06 (40.54)
 12 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR   1:18.34    1:16.38
                  36.37     1:16.38 (40.01)
 12 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           1:18.12    1:16.38
                  35.13     1:16.38 (41.25)
 14 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:18.01    1:16.40
                  35.53     1:16.40 (40.87)
 15 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:15.47    1:17.23
                  36.47     1:17.23 (40.76)
 16 Nangle, JT T               9 Middies-MR           1:18.52    1:18.10
                  36.18     1:18.10 (41.92)
 17 Galan, Joseph             10 VAC-MR               1:18.56    1:18.46
                  37.69     1:18.46 (40.77)
 18 Ng, Kevin                 10 OWA-MR               1:20.02    1:18.58
                  36.38     1:18.58 (42.20)
 19 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR           1:16.79    1:18.96
                  34.87     1:18.96 (44.09)
 20 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR      1:19.66    1:19.11
                  36.72     1:19.11 (42.39)
 21 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR               1:19.63    1:19.60
                  35.25     1:19.60 (44.35)
 22 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:19.84    1:22.02
                  36.07     1:22.02 (45.95)

Event 29  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 33.41  5/1/1999  T.Yamamoto, BSC-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            35.15      35.48
  2 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        36.36      35.81
  3 Henry, Emily              10 VAC-MR                 36.57      35.88
  4 McGowan, Casey            10 WISC-MR                37.85      36.25
  5 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR      37.34      36.73
  6 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR        38.84      36.86
  7 Cornacchio, Liana         10 Middies-MR             38.77      37.25
  8 Michalak, Agata           10 FLY-MR                 37.36      37.93
  9 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR        38.15      37.96
 10 Doh, Karen D              10 Pace-MR                39.49      38.30
 11 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR                 39.29      38.78
 12 Janos, Valerie J          10 Pace-MR                39.90      38.95
 13 Belnavis, Samantha J      10 NFS-MR                 39.93      38.99
 14 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                38.68      39.06
 15 Rappaport, Roxy S         10 Bgnw Marlins-MR        40.26      39.13
 16 Indyk, Allison            10 SCD                    40.48      39.14
 17 Blacker, Sara P           10 Bgnw Marlins-MR        39.47      39.44
 18 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR     40.61      39.79
 19 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    39.56      40.65
 20 Narus, Jessica L          10 North Shore-MR         40.30      40.92
 21 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR        40.64      41.18
 22 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR             40.55      42.37

Event 30  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:12.73  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR      1:17.96    1:15.55
                  36.29     1:15.55 (39.26)
  2 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               1:16.91    1:15.83
                  36.37     1:15.83 (39.46)
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:19.33    1:19.80
                  37.46     1:19.80 (42.34)
  4 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:22.47    1:21.38
                  38.12     1:21.38 (43.26)
  5 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk Hills-MR   1:28.52    1:22.03
                  37.98     1:22.03 (44.05)
  6 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:26.78    1:24.82
                  40.84     1:24.82 (43.98)
  7 Jakubek, Jack D           10 MWSC-MR              1:28.21    1:26.03
                  40.58     1:26.03 (45.45)
  8 Deoliveira, Michael M     10 Silver Streaks-MR    1:25.99    1:26.64
                  40.18     1:26.64 (46.46)
  9 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              1:31.10    1:27.05
                  42.07     1:27.05 (44.98)
 10 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:30.72    1:27.74
                  41.50     1:27.74 (46.24)
 11 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:28.57    1:28.56
                  42.19     1:28.56 (46.37)
 12 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR      1:30.93    1:29.45
                  42.66     1:29.45 (46.79)
 13 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR              1:30.82    1:29.74
                  41.85     1:29.74 (47.89)
 14 Duda, Peter               10 VAC-MR               1:33.19    1:29.83
                  41.94     1:29.83 (47.89)
 15 Ng, Kevin                 10 OWA-MR               1:32.51    1:30.41
                  43.33     1:30.41 (47.08)
 16 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:27.95    1:31.48
                  42.94     1:31.48 (48.54)
 17 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR               1:32.34    1:35.33
                  44.70     1:35.33 (50.63)
 -- Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   1:32.57         DQ

Event 31  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.86  11/24/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Michalak, Agata           10 FLY-MR                 30.26      30.00
  2 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        30.96      30.51
  3 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR         31.54      30.77
  4 Church, Lauren A          10 Middies-MR             31.88      31.59
  5 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR      31.98      31.70
  6 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR        32.76      32.10
  7 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR        33.82      32.66
  8 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR             33.36      33.22
  9 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR     33.51      33.34
 10 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR        34.07      33.45
 11 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 34.72      34.04
 12 Russell, Clara J          10 LINDY-MR               34.89      34.30
 13 Fidan, Cagla               8 Twisters-MR            35.48      34.39
 14 McGuire, Christine C      10 Badger-MR              35.45      34.48
 15 Lee, Abigail C             9 Agua Swim Team-MR      35.45      34.75
 16 Daly, Bronagh             10 HS-MR                  35.00      34.96
 17 Arnott, Katie             10 SSL-MR                 34.91      35.13
 18 Werking, Kristin          10 Aqua Gems-MR           35.39      35.24

Event 32  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 29.78  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR              31.79      31.65
  2 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR             32.56      32.82
  3 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR             33.50      33.14
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    33.80      33.23
  5 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              34.11      33.43
  6 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                33.91      33.50
  7 Thermos, Yianni           10 WAC-MR                 36.02      33.91
  8 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           34.12      33.94
  9 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR     35.01      34.11
 10 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 34.35      34.16
 11 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR      34.78      34.21
 12 Corey, Alexi              10 NY Sharks-MR           35.68      34.47
 13 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR        34.81      34.84
 14 Kolesnik, George          10 Basc-MR                35.91      35.24
 15 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR            36.33      35.47
 16 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              36.02      35.63
 17 Nangle, JT T               9 Middies-MR             35.24      35.66
 18 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR     35.90      35.71
 19 Blair, Tim R              10 Middies-MR             36.20      36.02
 20 Sokoloff, Philip          10 SSL-MR                 36.81      36.21
 21 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR        35.50      36.82
 22 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR                 36.18      36.83
 23 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    36.60      36.92
 24 Ng, Kevin                 10 OWA-MR                 36.70      37.23
 25 Blacker, Aaron M           8 Bgnw Marlins-MR        36.59      37.34
 26 Galan, Joseph             10 VAC-MR                 36.99      37.68

Event 33  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:23.36  5/1/1988  K.Helin, TVSC-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          2:28.19    2:26.78
                  32.07     1:08.60 (36.53)     1:52.01 (43.41)     2:26.78 (34.77)
  2 Michalak, Agata           10 FLY-MR               2:30.41    2:30.01
                  31.78     1:09.56 (37.78)     1:55.07 (45.51)     2:30.01 (34.94)
  3 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      2:29.06    2:30.74
                  31.85     1:10.06 (38.21)     1:56.34 (46.28)     2:30.74 (34.40)
  4 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR       2:35.56    2:34.03
                  32.49     1:11.56 (39.07)     1:58.47 (46.91)     2:34.03 (35.56)
  5 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      2:50.75    2:38.79
                  35.43     1:14.11 (38.68)     2:02.85 (48.74)     2:38.79 (35.94)
  6 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  2:40.21    2:41.28
                  37.18     1:19.83 (42.65)     2:04.22 (44.39)     2:41.28 (37.06)
  7 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           2:40.43    2:41.47
                  34.58     1:17.31 (42.73)     2:05.79 (48.48)     2:41.47 (35.68)
  8 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            2:45.19    2:41.48
                  35.46     1:16.21 (40.75)     2:05.18 (48.97)     2:41.48 (36.30)
  9 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      2:42.16    2:42.57
                  35.18     1:16.36 (41.18)     2:06.99 (50.63)     2:42.57 (35.58)
 10 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    2:47.05    2:44.26
                  34.86     1:16.20 (41.34)     2:07.68 (51.48)     2:44.26 (36.58)
 11 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR           2:53.73    2:44.78
                  37.18     1:20.32 (43.14)     2:08.29 (47.97)     2:44.78 (36.49)
 12 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               2:49.77    2:45.55
                  36.84     1:20.39 (43.55)     2:09.26 (48.87)     2:45.55 (36.29)
 13 Francomano, Ashley        10 Basc-MR              2:49.14    2:46.03
                  36.97     1:19.15 (42.18)     2:09.49 (50.34)     2:46.03 (36.54)
 14 Arnott, Katie             10 SSL-MR               2:50.42    2:46.32
                  36.79     1:22.29 (45.50)     2:10.51 (48.22)     2:46.32 (35.81)
 15 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR          2:46.95    2:46.36
                  37.86     1:18.25 (40.39)     2:09.11 (50.86)     2:46.36 (37.25)
 16 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR   2:49.97    2:46.41
                  34.71     1:16.53 (41.82)     2:08.52 (51.99)     2:46.41 (37.89)
 17 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            2:47.01    2:46.46
                  37.06     1:17.29 (40.23)     2:10.40 (53.11)     2:46.46 (36.06)
 18 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    2:52.87    2:46.79
                  36.42     1:19.75 (43.33)     2:09.23 (49.48)     2:46.79 (37.56)
 19 Lee, Abigail C             9 Agua Swim Team-MR    2:52.53    2:46.84
                  38.37     1:21.16 (42.79)     2:09.91 (48.75)     2:46.84 (36.93)
 19 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    2:51.09    2:46.84
                  37.76     1:18.20 (40.44)     2:09.00 (50.80)     2:46.84 (37.84)
 21 Werking, Kristin          10 Aqua Gems-MR         2:49.98    2:47.06
                  36.60     1:20.04 (43.44)     2:10.98 (50.94)     2:47.06 (36.08)
 22 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR      2:51.36    2:47.71
                  37.64     1:21.03 (43.39)     2:07.34 (46.31)     2:47.71 (40.37)
 23 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            2:48.46    2:47.75
                  37.91     1:18.14 (40.23)     2:10.85 (52.71)     2:47.75 (36.90)
 24 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           2:49.26    2:48.28
                  40.04     1:20.63 (40.59)     2:11.03 (50.40)     2:48.28 (37.25)
 25 Church, Lauren A          10 Middies-MR           2:44.81    2:49.36
                  36.92     1:17.39 (40.47)     2:12.17 (54.78)     2:49.36 (37.19)
 26 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              2:53.52    2:50.04
                  39.77     1:24.26 (44.49)     2:13.39 (49.13)     2:50.04 (36.65)
 27 Cornacchio, Liana         10 Middies-MR           2:52.46    2:50.98
                  37.18     1:23.10 (45.92)     2:11.03 (47.93)     2:50.98 (39.95)
 28 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               2:49.99    2:53.86
                  36.78     1:24.18 (47.40)     2:14.86 (50.68)     2:53.86 (39.00)

Event 34  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:04.72  5/1/1985  D.Van Tassell, NBD-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            2:16.59    2:14.55
                  32.13     1:07.29 (35.16)     1:42.05 (34.76)     2:14.55 (32.50)
  2 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            2:16.94    2:15.00
                  31.36     1:06.71 (35.35)     1:42.22 (35.51)     2:15.00 (32.78)
  3 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    2:18.09    2:15.98
                  32.08     1:07.07 (34.99)     1:42.65 (35.58)     2:15.98 (33.33)
  4 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.29    2:16.49
                  32.16     1:07.14 (34.98)     1:42.16 (35.02)     2:16.49 (34.33)
  5 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR           2:16.27    2:18.72
                  31.66     1:06.65 (34.99)     1:42.62 (35.97)     2:18.72 (36.10)
  6 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         2:20.79    2:19.11
                  30.72     1:06.33 (35.61)     1:43.16 (36.83)     2:19.11 (35.95)
  7 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              2:16.31    2:19.53
                  32.36     1:08.58 (36.22)     1:45.53 (36.95)     2:19.53 (34.00)
  8 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR           2:19.21    2:20.54
                  32.85     1:08.75 (35.90)     1:44.95 (36.20)     2:20.54 (35.59)
  9 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR          2:24.12    2:21.00
                  33.16     1:09.47 (36.31)     1:45.88 (36.41)     2:21.00 (35.12)
 10 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           2:25.68    2:21.19
                  32.29     1:09.43 (37.14)     1:45.71 (36.28)     2:21.19 (35.48)
 11 Nangle, JT T               9 Middies-MR           2:25.16    2:21.70
                  32.89     1:08.83 (35.94)     1:45.97 (37.14)     2:21.70 (35.73)
 12 Galan, Joseph             10 VAC-MR               2:24.25    2:21.83
                  33.16     1:09.31 (36.15)     1:46.64 (37.33)     2:21.83 (35.19)
 13 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               2:17.36    2:22.05
                  32.61     1:08.99 (36.38)     1:45.85 (36.86)     2:22.05 (36.20)
 14 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           2:21.23    2:22.35
                  32.65     1:08.74 (36.09)     1:45.95 (37.21)     2:22.35 (36.40)
 15 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      2:29.59    2:24.77
                  32.51     1:10.54 (38.03)     1:49.85 (39.31)     2:24.77 (34.92)
 16 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR   2:27.87    2:25.60
                  33.71     1:10.80 (37.09)     1:48.47 (37.67)     2:25.60 (37.13)
 17 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR               2:30.12    2:25.91
                  32.92     1:10.73 (37.81)     1:50.13 (39.40)     2:25.91 (35.78)
 18 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR      2:30.84    2:27.58
                  33.16     1:11.04 (37.88)     1:50.95 (39.91)     2:27.58 (36.63)
 19 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               2:28.60    2:34.17
                  34.54     1:14.00 (39.46)     1:54.67 (40.67)     2:34.17 (39.50)
 20 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR               2:31.74    2:36.31
                  33.84     1:13.78 (39.94)     1:55.36 (41.58)     2:36.31 (40.95)

Event 35  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:34.52  1/12/2001 K.Degrazia, TS-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           6:02.43    5:55.54
                  32.24     1:08.03 (35.79)     1:44.51 (36.48)     2:21.39 (36.88)
        2:57.90 (36.51)     3:34.56 (36.66)     4:10.39 (35.83)     4:46.25 (35.86)
        5:22.83 (36.58)     5:55.54 (32.71)
  2 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      6:14.73    6:05.61
                  33.13     1:08.78 (35.65)     1:45.56 (36.78)     2:22.90 (37.34)
        3:00.75 (37.85)     3:38.36 (37.61)     4:16.71 (38.35)     4:54.62 (37.91)
        5:32.42 (37.80)     6:05.61 (33.19)
  3 Henry, Emily              10 VAC-MR               6:14.58    6:09.41
                  32.75     1:08.82 (36.07)     1:46.41 (37.59)     2:23.93 (37.52)
        3:01.93 (38.00)     3:39.66 (37.73)     4:17.99 (38.33)     4:55.60 (37.61)
        5:32.84 (37.24)     6:09.41 (36.57)
  4 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      6:04.15    6:13.86
                  33.17     1:10.11 (36.94)     1:48.83 (38.72)     2:26.55 (37.72)
        3:05.41 (38.86)     3:44.03 (38.62)     4:21.39 (37.36)     5:00.35 (38.96)
        5:37.82 (37.47)     6:13.86 (36.04)
  5 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           6:22.62    6:17.48
                  32.81     1:09.55 (36.74)     1:47.50 (37.95)     2:25.80 (38.30)
        3:04.18 (38.38)     3:43.04 (38.86)     4:21.10 (38.06)     5:00.14 (39.04)
        5:39.12 (38.98)     6:17.48 (38.36)
  6 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  6:30.75    6:19.26
                  34.86     1:13.19 (38.33)     1:51.89 (38.70)     2:31.26 (39.37)
        3:09.02 (37.76)     3:47.94 (38.92)     4:26.13 (38.19)     5:05.31 (39.18)
        5:43.15 (37.84)     6:19.26 (36.11)
  7 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      6:26.35    6:20.53
                  32.61     1:09.91 (37.30)     1:48.33 (38.42)     2:27.43 (39.10)
        3:07.19 (39.76)     3:46.73 (39.54)     4:25.78 (39.05)     5:04.88 (39.10)
        5:44.44 (39.56)     6:20.53 (36.09)
  8 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          6:14.81    6:21.99
                  32.27     1:08.96 (36.69)     1:47.11 (38.15)     2:25.69 (38.58)
        3:04.29 (38.60)     3:43.46 (39.17)     4:22.94 (39.48)     5:03.03 (40.09)
        5:43.09 (40.06)     6:21.99 (38.90)
  9 Caputo, Krista            10 Basc-MR              6:14.94    6:23.04
                  34.03     1:12.24 (38.21)     1:50.60 (38.36)     2:30.36 (39.76)
        3:09.13 (38.77)     3:47.87 (38.74)     4:27.52 (39.65)     5:07.47 (39.95)
        5:46.60 (39.13)     6:23.04 (36.44)
 10 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            6:29.50    6:24.22
                  34.10     1:11.56 (37.46)     1:49.92 (38.36)     2:28.96 (39.04)
        3:08.54 (39.58)     3:48.31 (39.77)     4:27.92 (39.61)     5:07.05 (39.13)
        5:46.49 (39.44)     6:24.22 (37.73)
 11 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            6:23.10    6:35.02
                  34.67     1:13.26 (38.59)     1:52.75 (39.49)     2:32.90 (40.15)
        3:13.44 (40.54)     3:53.98 (40.54)     4:35.43 (41.45)     5:16.30 (40.87)
        5:56.97 (40.67)     6:35.02 (38.05)

Event 37  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:11.26  12/15/2000P.Modrov, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:19.45    2:13.55
                  28.65     1:02.35 (33.70)     1:37.85 (35.50)     2:13.55 (35.70)
  2 Hogan, Michelle M         12 GAEL-MR              2:21.06    2:18.40
                  31.00     1:05.39 (34.39)     1:41.61 (36.22)     2:18.40 (36.79)
  3 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR      2:25.92    2:24.62
                  30.33     1:06.07 (35.74)     1:45.16 (39.09)     2:24.62 (39.46)
  4 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:32.63    2:28.65
                  31.06     1:08.28 (37.22)     1:49.43 (41.15)     2:28.65 (39.22)
  5 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              2:32.50    2:29.36
                  33.07     1:11.63 (38.56)     1:50.72 (39.09)     2:29.36 (38.64)
Preliminaries
  2 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            2:20.65

Event 38  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:11.39  3/27/2003 MATT A. JACOBSON at 2003 EASTE, BAD-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         2:22.11    2:20.92
                  29.25     1:04.71 (35.46)     1:42.17 (37.46)     2:20.92 (38.75)
  2 Katz, Andrew              12 SSL-MR               2:26.68    2:21.05
                  30.87     1:05.61 (34.74)     1:42.66 (37.05)     2:21.05 (38.39)
  3 Cerra, Nicholas           12 OWA-MR               2:25.10    2:25.21
                  31.50     1:08.32 (36.82)     1:46.47 (38.15)     2:25.21 (38.74)
  4 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      2:30.81    2:25.97
                  32.28     1:09.39 (37.11)     1:47.67 (38.28)     2:25.97 (38.30)
  5 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:39.04    2:34.11
                  33.25     1:11.99 (38.74)     1:52.81 (40.82)     2:34.11 (41.30)
Preliminaries
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              2:21.60
  2 Culver, Eric              12 VAC-MR               2:21.97

Event 39  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  11/15/2003JULIA E. SMIT at 2003-MR Secti, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Lepore, Angela            17 WAC-MR               2:13.50    2:11.35
                  29.92     1:04.55 (34.63)     1:41.29 (36.74)     2:11.35 (30.06)
  2 Modrov, Priscilla A       16 North Shore-MR       2:13.27    2:11.54
                  28.40     1:02.17 (33.77)     1:41.69 (39.52)     2:11.54 (29.85)
  3 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              2:15.13    2:13.78
                  28.66     1:02.76 (34.10)     1:41.70 (38.94)     2:13.78 (32.08)
  4 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            2:18.91    2:18.49
                  29.98     1:05.69 (35.71)     1:47.65 (41.96)     2:18.49 (30.84)
  5 Jennings, Heather R       17 North Shore-MR       2:18.04    2:18.53
                  30.15     1:05.67 (35.52)     1:47.00 (41.33)     2:18.53 (31.53)
  6 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:18.07    2:20.82
                  29.90     1:03.61 (33.71)     1:49.42 (45.81)     2:20.82 (31.40)
Preliminaries
  4 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            2:16.09
  8 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  2:19.37
  9 Kelly, Katie A            16 IA-MR                2:19.61

Event 40  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:47.71  3/7/2002  D.Kahn, NS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            2:01.25    1:58.53
                  26.09       56.72 (30.63)     1:30.72 (34.00)     1:58.53 (27.81)
  2 Berg, Kyle G              15 MSC-MR               2:01.16    1:59.54
                  25.93       55.53 (29.60)     1:32.07 (36.54)     1:59.54 (27.47)
  3 Sutton, Rashad            16 Badger-MR            2:00.81    1:59.59
                  25.17       55.13 (29.96)     1:29.41 (34.28)     1:59.59 (30.18)
  4 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR    2:04.74    2:02.47
                  28.02       59.54 (31.52)     1:34.77 (35.23)     2:02.47 (27.70)
  5 Donlevy, Gerard J         15 North Shore-MR       2:02.11    2:02.85
                  27.23       58.28 (31.05)     1:34.15 (35.87)     2:02.85 (28.70)
  6 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              2:04.48    2:04.11
                  26.65       57.67 (31.02)     1:35.38 (37.71)     2:04.11 (28.73)
  7 Eltahawy, Noor S          15 LIAC-MR              2:05.15    2:04.23
                  26.91       58.00 (31.09)     1:35.32 (37.32)     2:04.23 (28.91)
  8 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:05.59    2:07.49
                  27.00       59.57 (32.57)     1:37.48 (37.91)     2:07.49 (30.01)
Preliminaries
  1 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               1:58.13
  2 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR   2:00.55
  9 Malinak, Andrew M         17 Big Blue-MR          2:05.14
 11 Fleckenstein, Johnny F    17 TVSC-MR              2:05.18
 13 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR   2:05.73
 14 Meaney, Brad T            16 WAC-MR               2:06.32
 15 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            2:06.62
 16 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   2:07.52
 17 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR            2:08.09
 18 Delese, Marc              17 Basc-MR              2:08.38
 19 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk Hills-MR   2:08.70
 20 Kwiatkowski, Bryan        17 Trs-MR               2:08.80
 21 Hikal, Karim              15 Basc-MR              2:11.26
 22 Smith, Chris C            16 SSL-MR               2:11.62
 23 Kopot, Andrey V           15 Brooklyn Seals-MR    2:11.98
 24 Zamora, John              17 Badger-MR            2:15.10
 25 Castillo, Charlie D       17 LIAC-MR              2:15.89

Event 41  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:03.47  11/22/2002JULIA E. SMIT at NEW YORK STAT, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Gruendel, Kerry R         14 Badger-MR            2:13.45    2:12.23
                  29.11     1:03.07 (33.96)     1:41.23 (38.16)     2:12.23 (31.00)
  2 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            2:16.96    2:13.97
                  30.18     1:02.93 (32.75)     1:43.35 (40.42)     2:13.97 (30.62)
  3 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:15.70    2:14.35
                  28.58     1:02.76 (34.18)     1:43.59 (40.83)     2:14.35 (30.76)
  4 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         2:15.94    2:15.16
                  29.22     1:03.68 (34.46)     1:43.63 (39.95)     2:15.16 (31.53)
  5 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:17.50    2:16.82
                  30.66     1:05.70 (35.04)     1:45.72 (40.02)     2:16.82 (31.10)
  6 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:17.59    2:17.05
                  30.86     1:05.60 (34.74)     1:46.00 (40.40)     2:17.05 (31.05)
  7 Hyland, Allison           13 Badger-MR            2:18.00    2:18.92
                  28.82     1:04.35 (35.53)     1:46.80 (42.45)     2:18.92 (32.12)
  8 Biagioli, Caitlyn         14 UN-TS-MR             2:15.95    2:19.12
                  30.05     1:04.65 (34.60)     1:46.92 (42.27)     2:19.12 (32.20)
Preliminaries
  9 Kiernan, Erin             14 Badger-MR            2:18.44
 10 Malone, Becky L           13 NBS-MR               2:19.47
 11 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      2:20.32
 12 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR               2:21.50
 13 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    2:23.05
 14 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR      2:24.09

Event 42  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:55.70  4/30/1998 D.Kahn, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR      2:02.81    1:59.23
                  26.46       55.43 (28.97)     1:30.82 (35.39)     1:59.23 (28.41)
  2 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR      2:07.61    2:04.05
                  26.61       57.00 (30.39)     1:34.55 (37.55)     2:04.05 (29.50)
  3 Morrissey, Sean W         14 Badger-MR            2:07.33    2:08.00
                  27.95     1:01.12 (33.17)     1:38.94 (37.82)     2:08.00 (29.06)
  4 Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR      2:07.80    2:09.76
                  27.24     1:00.30 (33.06)     1:37.11 (36.81)     2:09.76 (32.65)
  5 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              2:11.96    2:10.11
                  28.62     1:01.35 (32.73)     1:39.38 (38.03)     2:10.11 (30.73)
  6 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          2:08.85    2:10.30
                  27.39     1:01.75 (34.36)     1:40.98 (39.23)     2:10.30 (29.32)
  7 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            2:09.97    2:13.46
                  28.54     1:04.10 (35.56)     1:42.56 (38.46)     2:13.46 (30.90)
  8 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR   2:12.09    2:14.01
                  31.56     1:05.46 (33.90)     1:45.90 (40.44)     2:14.01 (28.11)
Preliminaries
  7 Finnegan, Chris M         13 LIAC-MR              2:10.70
 10 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR   2:12.37
 11 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:12.71
 12 McCort, Matthew T         14 North Shore-MR       2:12.97
 13 Krey, Matt                14 Badger-MR            2:13.27
 14 Franze, David J           13 Pace-MR              2:13.58
 15 Hoempler, Erik            13 SSL-MR               2:14.49
 16 Fitzgerald, Reid B        14 Agua Swim Team-MR    2:15.21

Event 43  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:01.20  5/1/1997  A.Mantey, NDAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            1:03.16    1:02.41
                  28.96     1:02.41 (33.45)
  2 Evans, Laura A            12 Badger-MR            1:03.93    1:02.57
                  29.21     1:02.57 (33.36)
  3 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               1:04.04    1:03.52
                  28.95     1:03.52 (34.57)
  4 Anderer, Britney          12 HAA-MR               1:05.34    1:04.49
                  30.28     1:04.49 (34.21)
  5 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:09.82    1:08.43
                  31.18     1:08.43 (37.25)
  6 Larson, Kim P             12 IA-MR                1:09.14    1:08.45
                  31.78     1:08.45 (36.67)
  7 Dang, Thu                 12 WAC-MR               1:09.20    1:09.22
                  31.37     1:09.22 (37.85)
  8 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:09.15    1:09.30
                  32.51     1:09.30 (36.79)
Preliminaries
  5 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR      1:06.47

Event 44  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 57.03  5/1/1999  S.Armstrong, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              1:03.66    1:02.60
                  28.63     1:02.60 (33.97)
  2 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              1:03.00    1:03.34
                  29.06     1:03.34 (34.28)
  3 Catano, AL                12 IA-MR                1:06.36    1:05.97
                  29.88     1:05.97 (36.09)
  4 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:06.43    1:06.72
                  31.27     1:06.72 (35.45)
  5 Katz, Andrew              12 SSL-MR               1:07.29    1:06.78
                  31.03     1:06.78 (35.75)
  6 Gallimore, Chris          12 NFS-MR               1:08.40    1:06.96
                  31.85     1:06.96 (35.11)
  7 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         1:04.41    1:06.97
                  30.03     1:06.97 (36.94)
  8 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          1:07.62    1:07.67
                  31.82     1:07.67 (35.85)

Boys 11-12 100 Yard IM Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gallimore, Chris          12 NFS-MR                    NT    1:07.99
                  31.75     1:07.99 (36.24)
  2 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR               NT    1:08.17
                  30.66     1:08.17 (37.51)
Preliminaries
  4 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               1:06.00
 10 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          1:08.40         J
 11 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      1:08.83
 12 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR      1:09.28
 13 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR          1:09.30
 14 Scott, Tyler W            12 MSC-MR               1:10.00
 15 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:10.19
 16 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               1:10.33

Event 45  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.35  4/30/1993 E.Smith, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Berlin, Jill              16 Badger-MR              25.11      25.08
  2 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR                 25.26      25.14
  3 Modrov, Priscilla A       16 North Shore-MR         25.60      25.40
  4 Cruise, Mallory J         16 Twisters-MR            25.42      25.41
  5 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR    25.57      25.53
  6 Schiano, Marie J          16 WAC-MR                 25.86      25.68
  7 DaSilva, Nicole A         16 TVSC-MR                25.45      25.88
  8 Burns, Brianna N          15 Cond-MR                25.81      26.12
Preliminaries
  7 McWilliams, Tara A        18 Tmsuffolk Hills-MR     25.63
 10 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR                 25.96
 11 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR      25.97
 11 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR                25.97
 13 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR            26.10
 14 Langan, Mary E            16 SSL-MR                 26.37
 15 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR                 26.46
 16 McFadden, Elyse           16 Pace-MR                26.53
 17 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR                26.54
 18 Creagh, Kristina          16 Trs-MR                 26.62
 19 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR                 26.63
 20 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR              26.67
 21 Partridge, Gabi C         16 SSL-MR                 26.68
 22 Beck, Patty D             15 GAEL-MR                26.71
 23 Scott, Mary H             18 LIAC-MR                26.84
 24 Doolittle, Lauren         16 Trs-MR                 26.85
 25 DI Novis, Jenna M         16 IA-MR                  26.86
 26 Dent, Sarah J             17 LIAC-MR                26.89
 27 White, Oya                18 NFS-MR                 26.91
 28 Zhu, Angela               16 Twisters-MR            26.98
 29 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR        27.01

Event 46  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 20.63  4/30/1999 J.Gage, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR      22.07      22.21
  1 Ozcan, Omar               17 Twisters-MR            22.18      22.21
  3 Charles, Dillon A         18 Agua Swim Team-MR      22.13      22.26
  4 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR                22.74      22.64
  5 Piastuck, Danny T         17 North Shore-MR         22.66      22.80
  6 Pulgar, Ronny J           17 Twisters-MR            22.95      22.86
  7 Berg, Kyle G              15 MSC-MR                 22.95      22.95
  8 Meaney, Brad T            16 WAC-MR                 24.30      23.75
Preliminaries
  1 Byers, Lowell A           18 Bgnw Marlins-MR        21.88
  9 Terry, Douglas C          18 Trs-MR                 23.83
 -- Davies, Phillip           15 Badger-MR                DQ

Event 47  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.74  5/1/1982  J.Boyd, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 McComiskey, Beth          14 Basc-MR                25.03      25.28
  2 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR      25.34      25.29
  3 Sprow, Alana M            14 TVSC-MR                25.71      25.46
  4 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR                26.06      25.72
  5 Biagioli, Caitlyn         14 UN-TS-MR               25.71      25.83
  6 Hyland, Allison           13 Badger-MR              26.11      26.01
  7 Malone, Becky L           13 NBS-MR                 26.20      26.09
  8 Fountain, Michelle        13 IA-MR                  25.87      26.12
Preliminaries
  9 Daly, Jenna S             13 LIAC-MR                26.22
 10 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR        26.38
 11 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR                26.41
 12 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR                 26.42
 13 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk Hills-MR     26.44
 14 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR                 26.61
 15 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR                 26.62
 16 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR      26.67
 17 Papish, Molly F           13 TVSC-MR                26.71
 18 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR      26.76
 19 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR        26.82
 20 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR                 26.87
 21 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR      27.22
 22 Mills, Tanika             14 NFS-MR                 27.37
 23 Harris, Markee E          14 Tmsuffolk Hills-MR     27.50
 -- Gruendel, Kerry R         14 Badger-MR                DQ

Event 48  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 21.77  3/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR                22.28      22.26
  2 Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR                23.09      23.34
  3 Politi, Nathan D          14 NBS-MR                 23.47      23.36
  4 Wright, Edwin P           14 Cond-MR                23.39      23.38
  5 Gitman, Robert S          14 WAC-MR                 23.63      24.52
  6 Krey, Matt                14 Badger-MR              24.42      24.59
  7 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                 24.40      24.64
  8 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR    24.46      24.69
Preliminaries
  2 Powell, Adam C            14 Bgnw Marlins-MR        22.87
  7 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR           23.64
  8 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR        23.96
 12 McCort, Matthew T         14 North Shore-MR         24.65
 13 McGlone, James Z          14 LIAC-MR                24.69
 14 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR            24.73
 15 Caputo, Danny             14 Basc-MR                24.79
 16 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR     24.97
 17 Phillips, Andrew          14 NFS-MR                 24.99
 18 Hoempler, Erik            13 SSL-MR                 25.08
 19 Marton, Peter             14 NYCC-MR                25.25
 20 Yate, Jasper M            14 LIAC-MR                25.75
 21 Franze, David J           13 Pace-MR                25.82
 -- Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR       DQ

Event 49  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:17.28  12/12/2003Jackie PANGILINAN at HOLIDAY C, YMID-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Lepore, Angela            17 WAC-MR               2:27.33    2:26.23
                  32.91     1:10.26 (37.35)     1:48.39 (38.13)     2:26.23 (37.84)
  2 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              2:29.82    2:26.25
                  33.05     1:09.79 (36.74)     1:48.11 (38.32)     2:26.25 (38.14)
  3 Kelly, Katie A            16 IA-MR                2:30.61    2:31.12
                  33.31     1:11.27 (37.96)     1:51.06 (39.79)     2:31.12 (40.06)
  4 Papish, Carly F           16 TVSC-MR              2:33.67    2:32.34
                  34.53     1:13.39 (38.86)     1:52.99 (39.60)     2:32.34 (39.35)
  5 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  2:34.81    2:32.95
                  34.36     1:12.92 (38.56)     1:52.78 (39.86)     2:32.95 (40.17)
  6 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:38.09    2:37.02
                  35.73     1:15.79 (40.06)     1:56.44 (40.65)     2:37.02 (40.58)
  7 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  2:37.80    2:37.24
                  35.40     1:15.12 (39.72)     1:55.78 (40.66)     2:37.24 (41.46)
  8 Smith, Devin E            15 CSC-MR               2:35.80    2:37.53
                  34.84     1:14.54 (39.70)     1:55.63 (41.09)     2:37.53 (41.90)
Preliminaries
  5 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            2:34.30
 10 Runco, Christine          15 WAC-MR               2:39.55
 11 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR               2:40.42

Event 50  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:02.06  3/8/2001  D.Kahn, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            2:16.70    2:11.38
                  30.17     1:03.49 (33.32)     1:37.31 (33.82)     2:11.38 (34.07)
  2 Sutton, Rashad            16 Badger-MR            2:17.59    2:13.43
                  30.14     1:03.96 (33.82)     1:37.86 (33.90)     2:13.43 (35.57)
  3 Castillo, Charlie D       17 LIAC-MR              2:18.18    2:13.69
                  30.33     1:04.68 (34.35)     1:39.29 (34.61)     2:13.69 (34.40)
  4 Donlevy, Gerard J         15 North Shore-MR       2:18.42    2:18.93
                  31.56     1:06.82 (35.26)     1:42.92 (36.10)     2:18.93 (36.01)
  5 Fleckenstein, Johnny F    17 TVSC-MR              2:23.16    2:20.34
                  32.40     1:07.93 (35.53)     1:43.85 (35.92)     2:20.34 (36.49)
  6 Danko, Joseph A           18 Twisters-MR          2:23.80    2:21.46
                  31.29     1:07.02 (35.73)     1:44.82 (37.80)     2:21.46 (36.64)
  7 Master, Dev R             17 LIAC-MR              2:20.37    2:21.60
                  31.57     1:07.04 (35.47)     1:44.32 (37.28)     2:21.60 (37.28)
  8 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:24.39    2:26.84
                  33.56     1:10.83 (37.27)     1:48.71 (37.88)     2:26.84 (38.13)
Preliminaries
  1 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               2:10.31
  2 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR   2:13.41
 10 Delese, Marc              17 Basc-MR              2:24.02
 12 Hicks, Patrick B          17 Tmsuffolk Hills-MR   2:24.41
 13 Herr, Bob J               15 Bgnw Marlins-MR      2:26.61
 14 Lew, Michael              15 Badger-MR            2:26.90
 15 Meaney, Brad T            16 WAC-MR               2:27.32
 16 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   2:27.35
 17 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR            2:30.35
 18 Pai, Jonathan D           15 MSC-MR               2:30.55
 19 Harrington, Kyle P        16 Pace-MR              2:31.97
 -- Marks, Danny J            15 Aqua Gems-MR             DQ

Event 51  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:18.82  4/30/1999 A.Mantey, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Gruendel, Kerry R         14 Badger-MR            2:29.38    2:27.72
                  33.25     1:09.95 (36.70)     1:48.37 (38.42)     2:27.72 (39.35)
  2 Malone, Becky L           13 NBS-MR               2:31.15    2:28.31
                  33.39     1:10.86 (37.47)     1:49.25 (38.39)     2:28.31 (39.06)
  3 Collyer, Courtney         13 Basc-MR              2:29.58    2:30.56
                  34.85     1:13.38 (38.53)     1:52.09 (38.71)     2:30.56 (38.47)
  4 Sprow, Alana M            14 TVSC-MR              2:33.34    2:32.22
                  34.53     1:12.72 (38.19)     1:52.40 (39.68)     2:32.22 (39.82)
  5 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:31.55    2:32.45
                  33.99     1:12.38 (38.39)     1:52.32 (39.94)     2:32.45 (40.13)
  6 Sheridan, Nicole F        14 LIAC-MR              2:32.74    2:33.56
                  34.14     1:12.84 (38.70)     1:53.26 (40.42)     2:33.56 (40.30)
  7 Veccia, Samantha J        14 North Shore-MR       2:36.38    2:34.63
                  35.42     1:14.54 (39.12)     1:54.20 (39.66)     2:34.63 (40.43)
  8 Papish, Molly F           13 TVSC-MR              2:35.92    2:37.18
                  35.71     1:15.44 (39.73)     1:56.35 (40.91)     2:37.18 (40.83)
Preliminaries
  6 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk Hills-MR   2:32.76
 10 Kiernan, Erin             14 Badger-MR            2:36.68
 11 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:38.00
 12 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk Hills-MR   2:38.08
 13 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         2:38.66
 14 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:38.90
 15 Murphy, Jean              14 Aqua Gems-MR         2:39.21
 16 Hutzler, Kayla M          14 TVSC-MR              2:39.92
 17 Hoess, Ashlea             14 NBS-MR               2:40.99
 18 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:41.24
 19 Bassmann, Amanda C        13 Silver Streaks-MR    2:42.34
 20 Phillips, Danielle A      13 Silver Streaks-MR    2:42.41
 21 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    2:43.17

Event 52  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:06.80  5/1/1995  C.Miller, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR      2:23.57    2:15.80
                  30.78     1:04.78 (34.00)     1:40.21 (35.43)     2:15.80 (35.59)
  2 Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR      2:21.79    2:20.06
                  31.65     1:06.99 (35.34)     1:43.42 (36.43)     2:20.06 (36.64)
  3 Hoempler, Mark            13 SSL-MR               2:26.68    2:25.89
                  32.15     1:08.34 (36.19)     1:46.52 (38.18)     2:25.89 (39.37)
  4 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              2:28.23    2:28.59
                  33.26     1:10.43 (37.17)     1:49.28 (38.85)     2:28.59 (39.31)
  5 Krey, Matt                14 Badger-MR            2:29.11    2:31.30
                  34.09     1:11.94 (37.85)     1:51.80 (39.86)     2:31.30 (39.50)
  6 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:32.13    2:32.92
                  34.52     1:12.81 (38.29)     1:52.92 (40.11)     2:32.92 (40.00)
  7 Schaub, Charles M         13 Cond-MR              2:31.32    2:32.95
                  34.33     1:12.47 (38.14)     1:52.63 (40.16)     2:32.95 (40.32)
  8 Jin, Christopher          14 Cond-MR              2:33.51    2:33.28
                  33.34     1:10.95 (37.61)     1:51.30 (40.35)     2:33.28 (41.98)
Preliminaries
  3 Caputo, Danny             14 Basc-MR              2:24.47
  7 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         2:30.30
 11 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:36.11
 12 Jaszewski, Jacub          14 Twisters-MR          2:37.00
 13 Cheung, Calvin            14 UN-OW-MR             2:38.95
 14 Bembridge, Jordan D       13 NFS-MR               2:44.26
 15 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            2:45.08

Event 53  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:07.52  2/14/2003 KERRY Z. GRUENDELL at 2003 MET, BAD-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR            1:10.91    1:09.81
                  33.44     1:09.81 (36.37)
  2 Anderer, Britney          12 HAA-MR               1:12.53    1:10.13
                  33.25     1:10.13 (36.88)
  3 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            1:11.41    1:10.36
                  33.13     1:10.36 (37.23)
  4 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR      1:13.36    1:10.67
                  33.07     1:10.67 (37.60)
  5 Wyatt, Allison B          11 Big Blue-MR          1:15.39    1:14.81
                  34.55     1:14.81 (40.26)
  6 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:15.77    1:15.68
                  36.06     1:15.68 (39.62)
  7 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    1:14.73    1:16.13
                  35.33     1:16.13 (40.80)
  8 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:15.64    1:16.26
                  35.77     1:16.26 (40.49)
Preliminaries
  7 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  1:15.42
 10 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              1:16.70
 11 Peng, Belle H             12 OWA-MR               1:16.97
 12 Biagioli, Alana           12 UN-TS-MR             1:17.45
 13 Holmes, Sabine B          11 Bgnw Marlins-MR      1:17.61
 14 Russell, Eva M            11 LINDY-MR             1:17.81
 15 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR               1:18.35

Event 54  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:00.84  5/1/1994  C.Miller, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR        1:09.36    1:08.48
                  32.71     1:08.48 (35.77)
  2 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          1:14.95    1:12.65
                  34.09     1:12.65 (38.56)
  3 Gallimore, Chris          12 NFS-MR               1:14.22    1:13.06
                  34.57     1:13.06 (38.49)
  4 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:14.97    1:14.14
                  34.51     1:14.14 (39.63)
  5 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               1:16.89    1:14.49
                  35.06     1:14.49 (39.43)
  6 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR          1:14.36    1:14.55
                  34.95     1:14.55 (39.60)
  7 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR        1:14.41    1:15.23
                  34.93     1:15.23 (40.30)
  8 Orsini, Michael           12 HAA-MR               1:15.04    1:15.80
                  35.67     1:15.80 (40.13)
Preliminaries
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               1:08.02
  3 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR          1:10.01
 10 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR      1:16.40
 12 Nikic, Marko J            12 Pace-MR              1:18.47
 13 Krause, Billy K           12 Tmsuffolk Hills-MR   1:19.47
 14 Scott, Tyler W            12 MSC-MR               1:19.59
 15 McComiskey, Tony          11 Basc-MR              1:19.60
 16 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      1:19.98
 17 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk Hills-MR   1:20.25
 18 Doh, Christopher J        12 Pace-MR              1:21.13
 19 Trinidad, Dustin B        12 OWA-MR               1:22.68
 20 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:23.05

Event 55  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.37  4/30/1987 L.Loveless, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Cruise, Mallory J         16 Twisters-MR            59.91      59.79
                  29.36       59.79 (30.43)
  2 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:01.64    1:00.94
                  29.66     1:00.94 (31.28)
  3 DaSilva, Nicole A         16 TVSC-MR              1:01.43    1:01.50
                  30.18     1:01.50 (31.32)
  4 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR               1:03.27    1:02.41
                  30.21     1:02.41 (32.20)
  5 Ruggiero, Lisa M          15 Pbac-MR              1:01.96    1:02.73
                  29.89     1:02.73 (32.84)
  6 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              1:03.78    1:03.53
                  31.15     1:03.53 (32.38)
  7 Coratti, Samantha J       15 MSC-MR               1:03.32    1:04.67
                  31.60     1:04.67 (33.07)
  8 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               1:04.15    1:12.04
                  35.05     1:12.04 (36.99)
Preliminaries
  5 Singer, Kimberly A        17 LIAC-MR              1:03.27
  8 Dent, Sarah J             17 LIAC-MR              1:03.65
 10 Scott, Mary H             18 LIAC-MR              1:03.87
 11 McWilliams, Tara A        18 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.10
 13 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          1:04.21
 14 Vaughn, Laura A           16 Pace-MR              1:04.32
 15 Clark, Erica B            18 Cond-MR              1:04.52
 16 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              1:04.66
 17 Brothers, Jessica         15 Big Blue-MR          1:04.67
 18 D'Esposito, Anjelica L    16 TVSC-MR              1:04.73
 19 Jennings, Heather R       17 North Shore-MR       1:05.14
 20 Lam, Sarah J              17 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.39
 21 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR              1:05.42
 22 Giunta, Jaclyn A          17 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.76
 23 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            1:06.57
 24 Patterson, Rene L         16 Pace-MR              1:06.65
 25 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            1:07.20
 26 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              1:07.78
 27 Harris, Kelly             16 Farmingdale-MR       1:07.88
 -- Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR                DQ

Event 56  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 49.54  4/30/1981 R.Carey, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR            55.72      55.03
                  26.62       55.03 (28.41)
  2 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR                56.01      55.05
                  27.00       55.05 (28.05)
  3 Sutton, Rashad            16 Badger-MR              55.94      55.44
                  26.66       55.44 (28.78)
  4 Ozcan, Omar               17 Twisters-MR            55.84      56.07
                  27.12       56.07 (28.95)
  5 Berg, Kyle G              15 MSC-MR                 56.19      56.14
                  27.66       56.14 (28.48)
  6 Brennan, Travis J         17 TVSC-MR                56.59      56.53
                  27.74       56.53 (28.79)
  7 Donlevy, Gerard J         15 North Shore-MR         57.98      57.80
                  28.17       57.80 (29.63)
  8 Eltahawy, Noor S          15 LIAC-MR                57.60      58.86
                  28.94       58.86 (29.92)
Preliminaries
  1 Byers, Lowell A           18 Bgnw Marlins-MR        55.08
  8 Davies, Phillip           15 Badger-MR              56.63
 10 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR     57.69
 12 Madar, David              15 SSL-MR                 58.30
 13 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR                58.47
 14 Kwiatkowski, Bryan        17 Trs-MR                 58.87
 15 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk Hills-MR     59.15
 16 Lam, Garrett J            15 Tmsuffolk Hills-MR   1:00.28

Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.87  5/1/1986  L.Loveless, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            1:01.84    1:00.14
                  29.46     1:00.14 (30.68)
  2 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:01.01    1:01.45
                  29.50     1:01.45 (31.95)
  3 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               1:02.50    1:01.47
                  29.89     1:01.47 (31.58)
  4 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            1:03.10    1:02.57
                  30.72     1:02.57 (31.85)
  5 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              1:02.85    1:02.74
                  30.50     1:02.74 (32.24)
  6 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR              1:03.02    1:02.77
                  30.49     1:02.77 (32.28)
  7 Biagioli, Caitlyn         14 UN-TS-MR             1:02.40    1:04.60
                  31.59     1:04.60 (33.01)
  8 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    1:03.46    1:04.90
                  30.97     1:04.90 (33.93)
Preliminaries
  9 Kaliades, Dena K          14 LIAC-MR              1:03.49
 10 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      1:04.40
 10 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         1:04.40
 12 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              1:05.45
 13 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR      1:05.48
 14 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    1:05.50
 15 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR               1:05.61
 16 Kovacs, Laura N           14 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.62
 16 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                1:05.62
 18 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    1:05.65
 19 Raniere, Brittany         14 NBS-MR               1:05.70
 20 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              1:05.95
 21 Aiello, Christina E       14 MSC-MR               1:06.60
 22 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    1:06.75
 23 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:06.91
 24 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    1:06.97
 25 Sudano, Ashley M          14 CSC-MR               1:07.27
 26 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  1:07.86
 27 Trinidad, Ayla            13 RedTails-MR          1:07.87
 28 Phillips, Danielle A      13 Silver Streaks-MR    1:07.94
 29 Ferlo, Nicole C           14 Aqua Gems-MR         1:08.07
 30 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              1:08.60
 31 Carew, Kaitlyn            13 SSL-MR               1:08.88
 32 Schreck, Hannah M         14 IA-MR                1:13.15
 -- Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk Hills-MR       DQ

Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 52.77  3/6/2001  N.Moore, NBS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR        56.11      53.88
                  26.43       53.88 (27.45)
  2 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR        55.72      54.97
                  26.89       54.97 (28.08)
  3 Gitman, Robert S          14 WAC-MR                 55.87      55.90
                  27.28       55.90 (28.62)
  4 Fitzgerald, Reid B        14 Agua Swim Team-MR      58.90      58.49
                  28.63       58.49 (29.86)
  5 Gao, Simon                14 TVSC-MR                59.32      59.24
                  28.92       59.24 (30.32)
  6 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR            59.47      59.26
                  29.05       59.26 (30.21)
  7 Barnett, Kevin            14 HAA-MR                 59.64      59.69
                  29.28       59.69 (30.41)
  8 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR   1:00.01      59.84
                  29.47       59.84 (30.37)
Preliminaries
  4 Powell, Adam C            14 Bgnw Marlins-MR        56.25
 10 Klevtsov, Yan I           14 Brooklyn Seals-MR    1:00.16
 11 Politi, Nathan D          14 NBS-MR               1:00.23
 12 Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR      1:00.67
 13 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  1:01.10
 14 Yate, Jasper M            14 LIAC-MR              1:01.14
 14 Finnegan, Chris M         13 LIAC-MR              1:01.14
 16 Russell, Lucais E         13 LINDY-MR             1:01.51
 17 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               1:02.15
 18 Woods, Matthew H          14 MWSC-MR              1:02.21
 19 Robertson, Brian J        14 Sachem-MR            1:02.25
 20 Morrissey, Sean W         14 Badger-MR            1:02.27
 21 Franze, David J           13 Pace-MR              1:02.42
 22 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              1:02.53
 23 Wright, Edwin P           14 Cond-MR              1:02.92
 24 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR            1:02.93
 25 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            1:03.40
 26 Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR              1:04.02
 27 Troy, Derek               14 Agua Swim Team-MR    1:04.40
 -- Liang, Truman             14 NYCC-MR                  DQ

Event 59  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 27.87  5/1/1997  R.Grove, MKBC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR              29.50      29.29
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 30.61      30.26
  3 Anderer, Britney          12 HAA-MR                 30.41      30.48
  4 Berg, Shea P              12 MSC-MR                 30.68      30.63
  5 Taddeo, Marisa S          12 CSC-MR                 30.72      30.70
  6 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                31.98      31.60
  7 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                  31.59      31.64
  8 Tyznar, Jessica A         12 LIAC-MR                32.22      31.81
Preliminaries
  6 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR        30.86
  8 Kelly, Emily              11 LBA-MR                 31.76
 10 Larson, Kim P             12 IA-MR                  32.05
 11 Hughes, Katie C           12 Badger-MR              32.19
 13 Costa, Christina          12 Pace-MR                32.33
 14 Olszewski, Tiffany G      12 Twisters-MR            32.38
 15 Jones, Shannon E          11 Badger-MR              32.52

Event 60  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 26.16  5/1/1996  N.Pai, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR                27.92      28.34
  2 Catano, AL                12 IA-MR                  29.87      29.67
  3 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR        30.66      30.00
  4 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        30.47      30.09
  5 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR                 31.00      30.40
  6 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            31.68      30.51
  7 Santospirito, Chris L     12 WISC-MR                31.43      31.02
  8 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                31.18      32.13
Preliminaries
  9 Krause, Billy K           12 Tmsuffolk Hills-MR     31.83
 10 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            32.17
 11 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR                32.19
 11 Gallimore, Chris          12 NFS-MR                 32.19
 13 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                32.22
 14 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      32.30
 15 Hausmann, Edward C        11 WISC-MR                32.53
 16 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR              32.54
 17 Kennon, Aidan             12 Badger-MR              32.65
 18 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            33.38

Event 61  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:41.98  4/30/1997 J.Foschi, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  5:12.31    5:05.57
                  27.86       57.87 (30.01)     1:28.45 (30.58)     1:59.33 (30.88)
        2:30.49 (31.16)     3:01.53 (31.04)     3:32.69 (31.16)     4:03.74 (31.05)
        4:35.12 (31.38)     5:05.57 (30.45)
  2 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR              5:15.09    5:06.96
                  27.70       57.15 (29.45)     1:27.96 (30.81)     1:59.22 (31.26)
        2:30.51 (31.29)     3:02.01 (31.50)     3:33.47 (31.46)     4:05.20 (31.73)
        4:36.64 (31.44)     5:06.96 (30.32)
  3 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  5:14.99    5:10.96
                  28.18       58.57 (30.39)     1:29.69 (31.12)     2:01.05 (31.36)
        2:32.84 (31.79)     3:04.33 (31.49)     3:36.13 (31.80)     4:08.19 (32.06)
        4:39.98 (31.79)     5:10.96 (30.98)
  4 Bowman, Colleen E         16 IA-MR                5:15.01    5:17.84
                  28.76     1:00.23 (31.47)     1:32.14 (31.91)     2:04.88 (32.74)
        2:37.40 (32.52)     3:09.75 (32.35)     3:42.12 (32.37)     4:14.43 (32.31)
        4:46.71 (32.28)     5:17.84 (31.13)
  5 Kelly, Katie A            16 IA-MR                5:19.06    5:25.74
                  29.06     1:01.64 (32.58)     1:35.07 (33.43)     2:08.88 (33.81)
        2:42.40 (33.52)     3:15.66 (33.26)     3:49.58 (33.92)     4:22.82 (33.24)
        4:55.29 (32.47)     5:25.74 (30.45)
  6 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            5:24.07    5:25.78
                  29.53     1:01.66 (32.13)     1:34.02 (32.36)     2:07.01 (32.99)
        2:40.13 (33.12)     3:13.67 (33.54)     3:47.10 (33.43)     4:20.75 (33.65)
        4:54.31 (33.56)     5:25.78 (31.47)
  7 DI Novis, Jenna M         16 IA-MR                5:25.12    5:25.87
                  29.26     1:00.91 (31.65)     1:34.07 (33.16)     2:07.28 (33.21)
        2:40.49 (33.21)     3:13.99 (33.50)     3:47.62 (33.63)     4:21.02 (33.40)
        4:54.52 (33.50)     5:25.87 (31.35)
  8 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               5:23.60    5:26.05
                  28.51       59.47 (30.96)     1:32.02 (32.55)     2:05.21 (33.19)
        2:38.45 (33.24)     3:12.23 (33.78)     3:46.28 (34.05)     4:19.88 (33.60)
        4:53.62 (33.74)     5:26.05 (32.43)
Preliminaries
  5 Singer, Kimberly A        17 LIAC-MR              5:19.04
 10 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  5:26.37
 11 Tisch, Meredith E         16 TVSC-MR              5:28.49
 12 Doolittle, Lauren         16 Trs-MR               5:28.78
 13 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  5:29.16
 14 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR              5:29.51
 15 Blaszky, Allison N        15 TVSC-MR              5:33.29
 16 Morgan, Adriana Z         17 MSC-MR               5:34.18
 17 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            5:35.13
 18 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              5:36.09
 19 Partridge, Gabi C         16 SSL-MR               5:41.00
 20 Drinane, Joanna M         15 SSL-MR               5:47.72
 -- Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR      DQ
 -- Jennings, Heather R       17 North Shore-MR           DQ

Event 62  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:22.84  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR    4:50.51    4:45.75
                  26.19       54.48 (28.29)     1:23.07 (28.59)     1:51.80 (28.73)
        2:20.55 (28.75)     2:49.64 (29.09)     3:18.97 (29.33)     3:48.32 (29.35)
        4:17.54 (29.22)     4:45.75 (28.21)
  2 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR   4:57.24    4:52.71
                  26.09       55.09 (29.00)     1:24.58 (29.49)     1:54.56 (29.98)
        2:23.93 (29.37)     2:53.64 (29.71)     3:23.45 (29.81)     3:53.72 (30.27)
        4:23.36 (29.64)     4:52.71 (29.35)
  3 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            5:06.29    4:54.20
                  26.33       55.14 (28.81)     1:24.22 (29.08)     1:53.48 (29.26)
        2:22.81 (29.33)     2:52.53 (29.72)     3:22.69 (30.16)     3:53.12 (30.43)
        4:23.98 (30.86)     4:54.20 (30.22)
  4 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   5:01.71    4:55.44
                  26.09       55.15 (29.06)     1:25.13 (29.98)     1:55.31 (30.18)
        2:25.45 (30.14)     2:55.38 (29.93)     3:25.67 (30.29)     3:56.26 (30.59)
        4:26.37 (30.11)     4:55.44 (29.07)
  5 Eltahawy, Noor S          15 LIAC-MR              5:01.53    5:00.42
                  27.19       56.52 (29.33)     1:26.55 (30.03)     1:56.89 (30.34)
        2:27.35 (30.46)     2:57.69 (30.34)     3:28.43 (30.74)     3:59.16 (30.73)
        4:30.24 (31.08)     5:00.42 (30.18)
  6 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR              5:02.34    5:04.45
                  27.33       56.82 (29.49)     1:27.07 (30.25)     1:57.36 (30.29)
        2:28.17 (30.81)     2:58.96 (30.79)     3:30.11 (31.15)     4:01.74 (31.63)
        4:33.30 (31.56)     5:04.45 (31.15)
  7 Brennan, Travis J         17 TVSC-MR              5:02.72    5:11.92
                  27.05       56.42 (29.37)     1:26.70 (30.28)     1:57.50 (30.80)
        2:28.89 (31.39)     3:01.41 (32.52)     3:34.13 (32.72)     4:06.78 (32.65)
        4:39.55 (32.77)     5:11.92 (32.37)
Preliminaries
  8 Hicks, Patrick B          17 Tmsuffolk Hills-MR   5:11.12
  9 Smith, Chris C            16 SSL-MR               5:23.22
 -- Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR                   DQ

Event 63  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:45.78  5/1/1995  J.Foschi, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Daly, Jenna S             13 LIAC-MR              5:13.20    5:07.21
                  27.93       58.46 (30.53)     1:29.58 (31.12)     2:00.70 (31.12)
        2:31.76 (31.06)     3:02.79 (31.03)     3:34.11 (31.32)     4:05.48 (31.37)
        4:36.71 (31.23)     5:07.21 (30.50)
  2 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            5:14.34    5:08.74
                  27.71       58.16 (30.45)     1:29.50 (31.34)     2:00.78 (31.28)
        2:32.27 (31.49)     3:03.60 (31.33)     3:35.29 (31.69)     4:07.03 (31.74)
        4:38.43 (31.40)     5:08.74 (30.31)
  3 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  5:15.05    5:16.57
                  28.33       59.77 (31.44)     1:31.89 (32.12)     2:04.23 (32.34)
        2:36.41 (32.18)     3:08.32 (31.91)     3:40.84 (32.52)     4:12.97 (32.13)
        4:44.90 (31.93)     5:16.57 (31.67)
  4 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR               5:18.77    5:18.58
                  28.57       59.98 (31.41)     1:32.18 (32.20)     2:04.67 (32.49)
        2:36.91 (32.24)     3:09.37 (32.46)     3:41.97 (32.60)     4:14.89 (32.92)
        4:47.25 (32.36)     5:18.58 (31.33)
  5 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            5:21.98    5:19.74
                  29.13     1:00.37 (31.24)     1:32.45 (32.08)     2:04.94 (32.49)
        2:37.35 (32.41)     3:09.64 (32.29)     3:42.11 (32.47)     4:15.03 (32.92)
        4:47.63 (32.60)     5:19.74 (32.11)
  6 Papish, Molly F           13 TVSC-MR              5:23.37    5:20.48
                  29.01     1:00.92 (31.91)     1:33.36 (32.44)     2:06.04 (32.68)
        2:38.46 (32.42)     3:10.95 (32.49)     3:43.80 (32.85)     4:16.50 (32.70)
        4:49.06 (32.56)     5:20.48 (31.42)
  7 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               5:18.95    5:21.81
                  29.23     1:00.86 (31.63)     1:33.25 (32.39)     2:05.73 (32.48)
        2:38.43 (32.70)     3:11.20 (32.77)     3:44.06 (32.86)     4:17.15 (33.09)
        4:50.22 (33.07)     5:21.81 (31.59)
  8 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR               5:29.10    5:28.29
                  28.48     1:00.31 (31.83)     1:33.41 (33.10)     2:07.15 (33.74)
        2:40.80 (33.65)     3:14.71 (33.91)     3:48.16 (33.45)     4:22.15 (33.99)
        4:55.67 (33.52)     5:28.29 (32.62)
Preliminaries
  9 Gray, Catherine           14 Badger-MR            5:30.17
 10 Harris, Markee E          14 Tmsuffolk Hills-MR   5:31.73
 11 Sheridan, Nicole F        14 LIAC-MR              5:33.42
 12 Baconcini, Kellyn E       14 LIAC-MR              5:36.61

Event 64  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:36.32  5/1/1992  K.MacFadyen, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Morrissey, Sean W         14 Badger-MR            4:57.60    4:54.75
                  26.61       55.41 (28.80)     1:24.90 (29.49)     1:54.94 (30.04)
        2:25.12 (30.18)     2:55.26 (30.14)     3:25.74 (30.48)     3:55.76 (30.02)
        4:25.70 (29.94)     4:54.75 (29.05)
  2 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               5:02.03    4:55.26
                  26.37       55.43 (29.06)     1:25.18 (29.75)     1:55.17 (29.99)
        2:25.22 (30.05)     2:55.38 (30.16)     3:25.71 (30.33)     3:56.31 (30.60)
        4:26.67 (30.36)     4:55.26 (28.59)
  3 O'Neill, Thomas D         14 LIAC-MR              5:03.00    4:55.81
                  26.95       56.09 (29.14)     1:25.70 (29.61)     1:55.91 (30.21)
        2:25.84 (29.93)     2:55.93 (30.09)     3:26.29 (30.36)     3:56.83 (30.54)
        4:27.11 (30.28)     4:55.81 (28.70)
  4 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR   5:06.49    5:06.29
                  27.33       56.97 (29.64)     1:27.58 (30.61)     1:58.48 (30.90)
        2:29.72 (31.24)     3:01.12 (31.40)     3:32.77 (31.65)     4:04.00 (31.23)
        4:35.56 (31.56)     5:06.29 (30.73)
  5 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR   5:08.89    5:10.14
                  27.79       58.16 (30.37)     1:29.70 (31.54)     2:01.06 (31.36)
        2:32.98 (31.92)     3:04.54 (31.56)     3:36.39 (31.85)     4:08.19 (31.80)
        4:39.69 (31.50)     5:10.14 (30.45)
  6 Fitzgerald, Reid B        14 Agua Swim Team-MR    5:09.05    5:10.86
                  28.08       59.55 (31.47)     1:31.14 (31.59)     2:02.92 (31.78)
        2:34.75 (31.83)     3:06.60 (31.85)     3:38.42 (31.82)     4:09.81 (31.39)
        4:41.11 (31.30)     5:10.86 (29.75)
  7 Lane, Sean M              13 LIAC-MR              5:09.65    5:11.14
                  29.03     1:00.59 (31.56)     1:32.21 (31.62)     2:03.98 (31.77)
        2:35.78 (31.80)     3:07.44 (31.66)     3:39.53 (32.09)     4:11.03 (31.50)
        4:42.26 (31.23)     5:11.14 (28.88)
  8 O'Reilly, Patrick J       14 North Shore-MR       5:09.29    5:18.44
                  27.41       57.80 (30.39)     1:28.95 (31.15)     2:01.10 (32.15)
        2:33.44 (32.34)     3:05.59 (32.15)     3:38.23 (32.64)     4:11.89 (33.66)
        4:45.74 (33.85)     5:18.44 (32.70)
Preliminaries
  4 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         5:03.63
 10 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk Hills-MR   5:13.87
 11 Podniesinski, Jonathan J  13 Tmsuffolk Hills-MR   5:15.25
 12 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            5:15.40
 13 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            5:19.43
 14 Hoempler, Erik            13 SSL-MR               5:20.33
 15 Bormann, Thomas L         13 Tmsuffolk Hills-MR   5:20.90
 16 Shachar, Tal A            14 GAEL-MR              5:22.61
 17 McGlone, James Z          14 LIAC-MR              5:26.77
 18 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            5:39.34
 19 Meany, Matthew G          14 Trs-MR               5:45.70
 -- Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR                  DQ

Event 65  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:54.14  4/1/1991  T. Lynch, YMID-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:58.60    1:58.92
                  27.21       57.33 (30.12)     1:28.47 (31.14)     1:58.92 (30.45)
  2 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            2:03.97    2:02.50
                  28.46       59.26 (30.80)     1:30.63 (31.37)     2:02.50 (31.87)
  3 Hogan, Michelle M         12 GAEL-MR              2:04.13    2:04.67
                  28.02       59.62 (31.60)     1:32.64 (33.02)     2:04.67 (32.03)
  4 Larson, Kim P             12 IA-MR                2:07.41    2:04.77
                  29.12     1:01.46 (32.34)     1:33.01 (31.55)     2:04.77 (31.76)
  5 Taddeo, Marisa S          12 CSC-MR               2:05.98    2:06.01
                  28.57     1:00.32 (31.75)     1:33.10 (32.78)     2:06.01 (32.91)
  6 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               2:07.24    2:08.56
                  29.60     1:02.69 (33.09)     1:36.33 (33.64)     2:08.56 (32.23)
  7 Biagioli, Alana           12 UN-TS-MR             2:08.12    2:08.96
                  29.53     1:02.65 (33.12)     1:36.39 (33.74)     2:08.96 (32.57)
Preliminaries
  8 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            2:10.71

Event 66  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:51.26  5/1/1992  D.Chang, HHH-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              2:01.54    2:00.11
                  27.06       57.47 (30.41)     1:28.85 (31.38)     2:00.11 (31.26)
  2 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              2:03.20    2:00.40
                  26.98       57.62 (30.64)     1:29.72 (32.10)     2:00.40 (30.68)
  3 Catano, AL                12 IA-MR                2:01.78    2:00.55
                  26.89       57.83 (30.94)     1:29.98 (32.15)     2:00.55 (30.57)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:05.16    2:05.18
                  29.42     1:01.18 (31.76)     1:33.73 (32.55)     2:05.18 (31.45)
  5 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         2:02.42    2:05.22
                  27.80       59.56 (31.76)     1:32.82 (33.26)     2:05.22 (32.40)
  6 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            2:06.92    2:06.76
                  28.56     1:00.90 (32.34)     1:34.63 (33.73)     2:06.76 (32.13)
  7 Cremer, Christian H       12 IA-MR                2:07.60    2:09.23
                  30.01     1:03.10 (33.09)     1:36.54 (33.44)     2:09.23 (32.69)
  8 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               2:09.41    2:12.05
                  30.05     1:03.42 (33.37)     1:37.76 (34.34)     2:12.05 (34.29)
Preliminaries
  5 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               2:04.50
  9 Culver, Eric              12 VAC-MR               2:07.93
 10 Cerra, Nicholas           12 OWA-MR               2:08.55
 11 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR          2:08.58
 13 Katz, Andrew              12 SSL-MR               2:09.83
 14 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:10.10
 15 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR      2:10.39
 16 Krause, Billy K           12 Tmsuffolk Hills-MR   2:11.27
 17 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR          2:11.48
 18 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          2:13.45
 19 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      2:13.74
 20 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    2:16.18

Event 68  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 56.83  5/1/1983  R.Van Tassell, NBS-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:02.37    1:00.38
                  28.82     1:00.38 (31.56)
  2 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:01.95    1:01.60
                  30.04     1:01.60 (31.56)
  3 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR           1:04.82    1:02.47
                  30.48     1:02.47 (31.99)
  4 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:04.43    1:02.91
                  30.64     1:02.91 (32.27)
  5 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR           1:03.98    1:03.56
                  30.35     1:03.56 (33.21)
  6 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:04.55    1:03.67
                  30.93     1:03.67 (32.74)
  6 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:06.19    1:03.67
                  30.51     1:03.67 (33.16)
  8 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:04.36    1:03.75
                  30.69     1:03.75 (33.06)
  9 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.41    1:03.86
                  31.03     1:03.86 (32.83)
 10 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           1:05.16    1:04.12
                  31.18     1:04.12 (32.94)
 11 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:02.87    1:04.13
                  30.65     1:04.13 (33.48)
 12 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               1:04.83    1:04.98
                  31.20     1:04.98 (33.78)
 13 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:07.63    1:05.33
                  31.45     1:05.33 (33.88)
 14 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.17    1:05.55
                  31.87     1:05.55 (33.68)
 15 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR          1:08.31    1:05.81
                  32.05     1:05.81 (33.76)
 16 Woodhead, Bryan           10 IA-MR                1:07.23    1:06.74
                  32.02     1:06.74 (34.72)
 17 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:04.06    1:06.80
                  31.42     1:06.80 (35.38)
 18 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:09.75    1:06.92
                  32.60     1:06.92 (34.32)
 18 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR               1:08.22    1:06.92
                  32.34     1:06.92 (34.58)
 20 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR      1:08.43    1:06.95
                  32.38     1:06.95 (34.57)
 21 Sokoloff, Philip          10 SSL-MR               1:09.43    1:07.25
                  32.30     1:07.25 (34.95)
 22 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:09.20    1:07.67
                  32.46     1:07.67 (35.21)
 23 Stillwagon, Jack W        10 GAEL-MR              1:08.11    1:08.37
                  32.21     1:08.37 (36.16)
 24 Nangle, JT T               9 Middies-MR           1:07.16    1:08.38
                  32.59     1:08.38 (35.79)
 25 Corey, Alexi              10 NY Sharks-MR         1:09.07    1:09.54
                  32.59     1:09.54 (36.95)
 26 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR               1:08.96    1:10.87
                  33.20     1:10.87 (37.67)
 27 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR               1:09.73    1:12.46
                  34.36     1:12.46 (38.10)
 28 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR            1:09.41    1:13.41
                  34.69     1:13.41 (38.72)

Event 69  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:06.62  5/1/1990  M.Lavery, YMID-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:08.83    1:08.85
                  31.88     1:08.85 (36.97)
  2 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR       1:10.57    1:09.22
                  31.38     1:09.22 (37.84)
  3 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:09.91    1:09.61
                  31.38     1:09.61 (38.23)
  4 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      1:12.05    1:10.65
                  32.68     1:10.65 (37.97)
  5 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      1:14.41    1:13.16
                  34.07     1:13.16 (39.09)
  6 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           1:15.92    1:13.61
                  36.94     1:13.61 (36.67)
  7 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:17.62    1:14.55
                  35.34     1:14.55 (39.21)
  8 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          1:14.26    1:15.04
                  34.28     1:15.04 (40.76)
  9 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:16.93    1:15.12
                  36.10     1:15.12 (39.02)
 10 Krey, Laura K             10 Badger-MR            1:15.10    1:15.14
                  34.65     1:15.14 (40.49)
 11 Church, Lauren A          10 Middies-MR           1:15.52    1:15.19
                  32.98     1:15.19 (42.21)
 12 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:18.65    1:15.97
                  36.51     1:15.97 (39.46)
 13 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR      1:17.83    1:16.58
                  38.14     1:16.58 (38.44)
 14 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:16.56    1:16.89
                  39.53     1:16.89 (37.36)
 15 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:16.13    1:17.20
                  38.90     1:17.20 (38.30)
 16 DaSilva, Taylor A         10 TVSC-MR              1:16.60    1:17.28
                  38.62     1:17.28 (38.66)
 17 Belnavis, Samantha J      10 NFS-MR               1:17.22    1:17.48
                  40.68     1:17.48 (36.80)
 18 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:18.56    1:17.79
                  38.32     1:17.79 (39.47)
 18 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            1:17.91    1:17.79
                  36.73     1:17.79 (41.06)
 18 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      1:17.33    1:17.79
                  37.40     1:17.79 (40.39)
 21 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               1:17.66    1:18.73
                  39.73     1:18.73 (39.00)
 21 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:18.73
                  39.03     1:18.73 (39.70)
 23 Francomano, Ashley        10 Basc-MR              1:18.80    1:19.09
                  37.95     1:19.09 (41.14)

Event 70  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 32.79  5/1/1991  C.Helin, TVSC-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR        35.11      35.06
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           36.99      35.46
  3 Peng, Didi Y              10 OWA-MR                 35.47      35.53
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    36.52      36.82
  5 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk Hills-MR     40.93      38.52
  6 Deoliveira, Michael M     10 Silver Streaks-MR      39.69      38.76
  7 Furtado, Lucas C          10 North Shore-MR         40.74      39.45
  8 Perley, Timmy J           10 Middies-MR             39.07      39.84
  9 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                40.78      40.49
 10 Jakubek, Jack D           10 MWSC-MR                40.67      40.55
 11 Woodhead, Bryan           10 IA-MR                  41.00      40.62
 12 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR        40.62      40.95
 13 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                41.20      41.22
 14 Alexandrov, Michael P     10 GAEL-MR                41.50      41.34
 15 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR            41.45      41.54
 16 Pollastro, Robert         10 Basc-MR                42.82      41.83
 17 Blacker, Aaron M           8 Bgnw Marlins-MR        42.65      42.28
 18 Phillips, Andrew          10 Silver Streaks-MR      43.10      42.89
 19 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR            42.69      43.25
 20 Sack, Danny C             10 OWA-MR                 42.58      43.26

Event 71  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:13.41  5/1/1995  S.Hopkins, YMID-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:16.83    1:17.63
                  35.08     1:17.63 (42.55)
  2 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:23.69    1:19.20
                  36.02     1:19.20 (43.18)
  3 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      1:22.84    1:20.79
                  36.51     1:20.79 (44.28)
  4 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR      1:21.87    1:21.08
                  37.23     1:21.08 (43.85)
  5 Cornacchio, Liana         10 Middies-MR           1:22.13    1:21.32
                  36.76     1:21.32 (44.56)
  6 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR    1:22.09    1:22.05
                  37.06     1:22.05 (44.99)
  7 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               1:23.64    1:23.14
                  37.20     1:23.14 (45.94)
  8 Belnavis, Samantha J      10 NFS-MR               1:26.24    1:23.29
                  39.60     1:23.29 (43.69)
  9 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:23.27    1:23.74
                  39.21     1:23.74 (44.53)
 10 McGowan, Casey            10 WISC-MR              1:25.74    1:24.77
                  39.93     1:24.77 (44.84)
 11 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR           1:27.42    1:25.27
                  41.30     1:25.27 (43.97)
 12 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:28.64    1:25.88
                  39.45     1:25.88 (46.43)
 13 Indyk, Allison            10 SCD                  1:25.53    1:26.53
                  39.70     1:26.53 (46.83)
 14 Blacker, Sara P           10 Bgnw Marlins-MR      1:28.10    1:26.71
                  40.57     1:26.71 (46.14)
 15 Dematteo, Rose A           9 CSC-MR               1:28.20    1:26.80
                  41.65     1:26.80 (45.15)
 16 Janos, Valerie J          10 Pace-MR              1:27.69    1:26.95
                  40.41     1:26.95 (46.54)
 17 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      1:28.31    1:27.09
                  41.65     1:27.09 (45.44)
 18 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:28.70    1:27.22
                  41.72     1:27.22 (45.50)
 19 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:26.94    1:27.35
                  41.20     1:27.35 (46.15)
 20 Rappaport, Roxy S         10 Bgnw Marlins-MR      1:26.73    1:27.60
                  40.62     1:27.60 (46.98)
 21 Narus, Jessica L          10 North Shore-MR       1:28.61    1:29.69
                  42.11     1:29.69 (47.58)
 22 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           1:28.97    1:30.06
                  43.07     1:30.06 (46.99)
 23 DaSilva, Taylor A         10 TVSC-MR              1:28.67    1:30.11
                  43.60     1:30.11 (46.51)
 24 Olsen, Ashley E           10 Aqua Gems-MR         1:29.55    1:31.59
                  43.21     1:31.59 (48.38)

Event 72  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.40  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR              30.41      29.98
  2 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR             32.73      31.37
  3 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR     33.62      32.24
  4 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR        32.97      32.27
  5 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    31.79      32.53
  6 Woodhead, Bryan           10 IA-MR                  34.00      32.57
  7 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                32.92      32.61
  8 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR      33.03      32.63
  9 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR        32.71      32.81
 10 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR             33.57      33.12
 11 Perley, Timmy J           10 Middies-MR             33.27      33.48
 12 Ng, Kevin                 10 OWA-MR                 34.47      33.71
 13 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              35.10      33.72
 14 Blacker, Aaron M           8 Bgnw Marlins-MR        33.60      33.88
 15 Malkin, Charles C          9 North Shore-MR         34.76      34.15
 16 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR     34.62      34.30
 17 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 34.71      34.65
 18 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    35.70      35.01
 19 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR             35.98      35.60
 20 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR                 34.87      35.78
 21 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR             34.79      37.85
 -- Alexandrov, Michael P     10 GAEL-MR                35.97         DQ
 -- Kunze, Ian M              10 NYCC-MR                33.00         DQ

Event 73  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 30.36  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR         32.18      31.50
  2 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        32.18      32.33
  3 Church, Lauren A          10 Middies-MR             33.01      32.80
  4 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR        33.86      33.14
  5 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR            33.00      33.15
  6 McGuire, Christine C      10 Badger-MR              34.45      33.70
  7 Krey, Laura K             10 Badger-MR              34.80      34.00
  7 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR      33.52      34.00
  9 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR        34.92      34.39
 10 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR              34.70      34.52
 11 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR     34.89      35.05
 12 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR        35.48      35.17
 13 Seagren, Erika L          10 MSC-MR                 36.60      35.18
 14 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              36.73      35.84
 15 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR             35.76      35.87
 16 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR            35.63      36.11
 17 Neal, Lia M                9 Agua Swim Team-MR      36.46      36.30
 18 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      35.91      36.41
 19 Francomano, Ashley        10 Basc-MR                35.91      36.65
 20 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR      36.65      37.07
 21 Balter, Lizzy A           10 Bgnw Marlins-MR        36.29      37.44
 22 Librett, Krista           10 SMC-MR                 36.36      37.56

Event 74  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:18.51  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            2:32.06    2:28.22
                  32.18     1:10.57 (38.39)     1:54.13 (43.56)     2:28.22 (34.09)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:33.30    2:32.56
                  34.47     1:13.58 (39.11)     1:57.01 (43.43)     2:32.56 (35.55)
  3 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   2:38.03    2:34.50
                  32.99     1:11.45 (38.46)     1:59.51 (48.06)     2:34.50 (34.99)
  4 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR      2:37.48    2:34.72
                  33.10     1:13.94 (40.84)     1:57.63 (43.69)     2:34.72 (37.09)
  5 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               2:37.38    2:38.62
                  36.04     1:18.02 (41.98)     2:01.55 (43.53)     2:38.62 (37.07)
  6 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR          2:40.27    2:39.36
                  35.04     1:15.50 (40.46)     2:03.43 (47.93)     2:39.36 (35.93)
  7 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           2:38.99    2:39.40
                  35.42     1:15.60 (40.18)     2:03.78 (48.18)     2:39.40 (35.62)
  8 Woodhead, Bryan           10 IA-MR                2:48.84    2:39.91
                  34.18     1:15.48 (41.30)     2:04.10 (48.62)     2:39.91 (35.81)
  9 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR           2:44.78    2:40.82
                  34.41     1:15.11 (40.70)     2:07.95 (52.84)     2:40.82 (32.87)
 10 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            2:53.61    2:43.87
                  33.87     1:14.46 (40.59)     2:06.89 (52.43)     2:43.87 (36.98)
 11 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR   2:46.55    2:44.13
                  36.38     1:18.55 (42.17)     2:09.51 (50.96)     2:44.13 (34.62)
 12 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      2:44.57    2:44.85
                  35.06     1:17.44 (42.38)     2:08.19 (50.75)     2:44.85 (36.66)
 13 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           2:50.49    2:45.97
                  35.15     1:17.92 (42.77)     2:10.29 (52.37)     2:45.97 (35.68)
 14 Johnson, Grant             9 Badger-MR            2:55.92    2:46.41
                  37.18     1:19.19 (42.01)     2:10.36 (51.17)     2:46.41 (36.05)
 15 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              2:54.35    2:49.47
                  40.38     1:23.25 (42.87)     2:12.18 (48.93)     2:49.47 (37.29)
 16 Ng, Kevin                 10 OWA-MR               2:53.51    2:49.57
                  35.97     1:21.57 (45.60)     2:11.69 (50.12)     2:49.57 (37.88)
 17 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR      2:58.58    2:52.87
                  39.12     1:23.79 (44.67)     2:16.44 (52.65)     2:52.87 (36.43)
 18 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR            2:54.71    2:56.20
                  41.84     1:26.16 (44.32)     2:18.74 (52.58)     2:56.20 (37.46)
 19 McIlvain, Patrick R       10 CSC-MR               2:57.48    2:57.26
                  39.41     1:27.26 (47.85)     2:19.18 (51.92)     2:57.26 (38.08)
 20 Sack, Danny C             10 OWA-MR               2:58.56    2:57.27
                  40.83     1:25.77 (44.94)     2:18.44 (52.67)     2:57.27 (38.83)
 21 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         2:54.29    3:02.18
                  40.60     1:25.96 (45.36)     2:21.02 (55.06)     3:02.18 (41.16)
 -- Malkin, Charles C          9 North Shore-MR       2:58.78         DQ
                  36.53     1:20.09 (43.56)     2:10.46 (50.37)          DQ (38.23)
 -- Nangle, JT T               9 Middies-MR           2:49.30         DQ

Event 75  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:02.15  5/1/1982  S.Verderber, LISC-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          2:16.12    2:16.55
                  30.33     1:04.90 (34.57)     1:41.41 (36.51)     2:16.55 (35.14)
  2 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      2:19.88    2:17.26
                  30.55     1:05.17 (34.62)     1:41.86 (36.69)     2:17.26 (35.40)
  3 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      2:16.26    2:17.70
                  31.03     1:05.51 (34.48)     1:42.03 (36.52)     2:17.70 (35.67)
  4 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR       2:21.61    2:20.72
                  30.82     1:05.89 (35.07)     1:43.75 (37.86)     2:20.72 (36.97)
  5 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      2:23.66    2:20.93
                  31.63     1:08.15 (36.52)     1:45.60 (37.45)     2:20.93 (35.33)
  6 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    2:23.61    2:20.95
                  33.05     1:08.93 (35.88)     1:45.95 (37.02)     2:20.95 (35.00)
  7 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           2:22.50    2:23.00
                  32.28     1:08.93 (36.65)     1:46.82 (37.89)     2:23.00 (36.18)
  8 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            2:23.80    2:23.35
                  32.75     1:10.01 (37.26)     1:47.18 (37.17)     2:23.35 (36.17)
  9 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          2:22.09    2:23.55
                  32.63     1:08.94 (36.31)     1:46.93 (37.99)     2:23.55 (36.62)
 10 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            2:26.12    2:24.57
                  33.18     1:10.08 (36.90)     1:48.55 (38.47)     2:24.57 (36.02)
 11 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            2:27.09    2:24.93
                  33.75     1:10.86 (37.11)     1:48.30 (37.44)     2:24.93 (36.63)
 12 Werking, Kristin          10 Aqua Gems-MR         2:26.20    2:25.41
                  34.12     1:11.54 (37.42)     1:49.24 (37.70)     2:25.41 (36.17)
 13 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  2:27.71    2:25.82
                  34.06     1:10.78 (36.72)     1:49.01 (38.23)     2:25.82 (36.81)
 14 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           2:28.41    2:27.17
                  33.46     1:11.07 (37.61)     1:49.71 (38.64)     2:27.17 (37.46)
 15 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           2:20.41    2:27.73
                  31.99     1:08.33 (36.34)     1:47.71 (39.38)     2:27.73 (40.02)
 16 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      2:28.31    2:30.78
                  33.90     1:12.24 (38.34)     1:51.85 (39.61)     2:30.78 (38.93)
 17 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               2:30.25    2:30.97
                  33.17     1:12.84 (39.67)     1:52.86 (40.02)     2:30.97 (38.11)
 18 DaSilva, Taylor A         10 TVSC-MR              2:29.12    2:33.61
                  34.62     1:13.53 (38.91)     1:54.07 (40.54)     2:33.61 (39.54)

Event 76  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:38.34  5/1/2000  J.Charnin-Aker, LIE-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              5:58.90    5:57.49
                  31.78     1:07.38 (35.60)     1:43.78 (36.40)     2:19.90 (36.12)
        2:56.13 (36.23)     3:32.55 (36.42)     4:09.41 (36.86)     4:46.18 (36.77)
        5:22.70 (36.52)     5:57.49 (34.79)
  2 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            5:58.66    5:58.25
                  31.58     1:07.28 (35.70)     1:43.83 (36.55)     2:20.27 (36.44)
        2:57.24 (36.97)     3:34.41 (37.17)     4:12.54 (38.13)     4:49.11 (36.57)
        5:25.18 (36.07)     5:58.25 (33.07)
  3 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    6:10.36    6:03.72
                  32.64     1:08.64 (36.00)     1:45.97 (37.33)     2:23.60 (37.63)
        3:01.00 (37.40)     3:38.43 (37.43)     4:15.78 (37.35)     4:53.93 (38.15)
        5:29.95 (36.02)     6:03.72 (33.77)
  4 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR           6:06.05    6:12.07
                  32.23     1:08.89 (36.66)     1:46.51 (37.62)     2:24.21 (37.70)
        3:02.96 (38.75)     3:41.33 (38.37)     4:20.35 (39.02)     4:58.65 (38.30)
        5:37.33 (38.68)     6:12.07 (34.74)
  5 Nangle, JT T               9 Middies-MR           6:21.50    6:15.17
                  32.63     1:09.12 (36.49)     1:47.13 (38.01)     2:25.23 (38.10)
        3:03.21 (37.98)     3:42.01 (38.80)     4:20.68 (38.67)     4:59.52 (38.84)
        5:38.25 (38.73)     6:15.17 (36.92)
  6 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           6:13.68    6:21.62
                  33.20     1:11.41 (38.21)     1:49.94 (38.53)     2:29.03 (39.09)
        3:07.72 (38.69)     3:46.67 (38.95)     4:25.83 (39.16)     5:05.17 (39.34)
        5:44.13 (38.96)     6:21.62 (37.49)
  7 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           6:29.15    6:28.74
                  34.05     1:12.82 (38.77)     1:53.28 (40.46)     2:32.80 (39.52)
        3:12.44 (39.64)     3:52.50 (40.06)     4:32.26 (39.76)     5:11.75 (39.49)
        5:51.39 (39.64)     6:28.74 (37.35)

Event 77  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:04.36  5/1/1989  J.Knapp, YMID-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            5:12.85    5:17.42
                  28.03       59.12 (31.09)     1:30.97 (31.85)     2:03.22 (32.25)
        2:35.27 (32.05)     3:07.55 (32.28)     3:39.95 (32.40)     4:12.77 (32.82)
        4:45.30 (32.53)     5:17.42 (32.12)
  2 Larson, Kim P             12 IA-MR                5:36.03    5:32.31
                  29.25     1:01.79 (32.54)     1:35.00 (33.21)     2:08.73 (33.73)
        2:42.83 (34.10)     3:17.22 (34.39)     3:51.45 (34.23)     4:25.86 (34.41)
        5:00.24 (34.38)     5:32.31 (32.07)
  3 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               5:42.11    5:34.95
                  29.80     1:03.36 (33.56)     1:38.17 (34.81)     2:11.91 (33.74)
        2:46.82 (34.91)     3:21.16 (34.34)     3:55.49 (34.33)     4:29.53 (34.04)
        5:03.11 (33.58)     5:34.95 (31.84)
  4 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              5:49.14    5:44.06
                  29.31     1:02.94 (33.63)     1:37.78 (34.84)     2:12.89 (35.11)
        2:47.74 (34.85)     3:23.15 (35.41)     3:59.08 (35.93)     4:34.25 (35.17)
        5:10.19 (35.94)     5:44.06 (33.87)
  5 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  5:49.02    5:47.41
                  30.59     1:04.19 (33.60)     1:39.15 (34.96)     2:14.36 (35.21)
        2:49.91 (35.55)     3:24.70 (34.79)     4:00.52 (35.82)     4:36.40 (35.88)
        5:12.31 (35.91)     5:47.41 (35.10)
  6 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              5:48.45    5:47.64
                  30.37     1:03.63 (33.26)     1:39.21 (35.58)     2:14.61 (35.40)
        2:50.77 (36.16)     3:26.79 (36.02)     4:02.94 (36.15)     4:38.59 (35.65)
        5:14.27 (35.68)     5:47.64 (33.37)
  7 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              5:49.63    5:56.52
                  32.08     1:07.12 (35.04)     1:43.71 (36.59)     2:19.89 (36.18)
        2:55.70 (35.81)     3:32.17 (36.47)     4:08.24 (36.07)     4:45.49 (37.25)
        5:22.54 (37.05)     5:56.52 (33.98)
  8 Dang, Thu                 12 WAC-MR               5:51.09    5:56.62
                  30.61     1:05.32 (34.71)     1:41.30 (35.98)     2:17.69 (36.39)
        2:54.21 (36.52)     3:30.62 (36.41)     4:07.76 (37.14)     4:45.11 (37.35)
        5:21.33 (36.22)     5:56.62 (35.29)

Event 78  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:58.68  5/1/1985  R.Van Tassell, NBS-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  5:31.44    5:27.50
                  29.49     1:01.90 (32.41)     1:35.29 (33.39)     2:09.01 (33.72)
        2:42.49 (33.48)     3:14.98 (32.49)     3:48.42 (33.44)     4:22.33 (33.91)
        4:56.24 (33.91)     5:27.50 (31.26)
  2 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               5:38.10    5:28.87
                  29.75     1:02.35 (32.60)     1:35.66 (33.31)     2:10.13 (34.47)
        2:44.21 (34.08)     3:17.56 (33.35)     3:51.63 (34.07)     4:25.29 (33.66)
        4:57.80 (32.51)     5:28.87 (31.07)
  3 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              5:37.27    5:31.49
                  28.74     1:01.12 (32.38)     1:34.58 (33.46)     2:08.61 (34.03)
        2:42.34 (33.73)     3:16.09 (33.75)     3:49.82 (33.73)     4:24.46 (34.64)
        4:59.55 (35.09)     5:31.49 (31.94)
  4 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         5:39.36    5:31.67
                  27.82       59.19 (31.37)     1:32.89 (33.70)     2:06.81 (33.92)
        2:41.45 (34.64)     3:15.46 (34.01)     3:49.87 (34.41)     4:24.50 (34.63)
        4:58.90 (34.40)     5:31.67 (32.77)
  5 Cremer, Christian H       12 IA-MR                5:58.10    5:37.97
                  30.63     1:03.73 (33.10)     1:37.65 (33.92)     2:11.66 (34.01)
        2:46.59 (34.93)     3:21.51 (34.92)     3:56.09 (34.58)     4:31.10 (35.01)
        5:05.43 (34.33)     5:37.97 (32.54)
  6 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            5:36.78    5:38.49
                  29.53     1:02.23 (32.70)     1:36.18 (33.95)     2:10.78 (34.60)
        2:46.10 (35.32)     3:21.57 (35.47)     3:57.18 (35.61)     4:31.35 (34.17)
        5:06.72 (35.37)     5:38.49 (31.77)
  7 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR      5:44.57    5:43.58
                  30.48     1:04.53 (34.05)     1:39.21 (34.68)     2:14.93 (35.72)
        2:50.60 (35.67)     3:26.24 (35.64)     4:01.85 (35.61)     4:37.13 (35.28)
        5:11.63 (34.50)     5:43.58 (31.95)
  8 Katz, Andrew              12 SSL-MR               5:39.15    5:43.86
                  29.93     1:03.26 (33.33)     1:37.90 (34.64)     2:12.78 (34.88)
        2:47.74 (34.96)     3:22.95 (35.21)     3:59.00 (36.05)     4:34.76 (35.76)
        5:10.21 (35.45)     5:43.86 (33.65)
  9 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               5:46.96    5:51.73
                  31.04     1:05.80 (34.76)     1:40.83 (35.03)     2:16.94 (36.11)
        2:52.94 (36.00)     3:29.41 (36.47)     4:05.50 (36.09)     4:41.50 (36.00)
        5:17.34 (35.84)     5:51.73 (34.39)
 10 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      5:51.43    5:54.53
                  30.11     1:04.19 (34.08)     1:40.22 (36.03)     2:16.38 (36.16)
        2:52.74 (36.36)     3:29.14 (36.40)     4:06.66 (37.52)     4:45.59 (38.93)
        5:20.73 (35.14)     5:54.53 (33.80)
 11 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    5:57.61    5:55.57
                  30.74     1:04.28 (33.54)     1:40.13 (35.85)     2:17.02 (36.89)
        2:53.81 (36.79)     3:30.40 (36.59)                             4:46.29 ( )
        5:21.73 (35.44)     5:55.57 (33.84)
 12 Galan, Luis               11 VAC-MR               6:01.56    6:03.22
                  32.34     1:08.08 (35.74)     1:44.43 (36.35)     2:21.02 (36.59)
        2:58.04 (37.02)     3:35.42 (37.38)     4:12.71 (37.29)     4:50.38 (37.67)
        5:27.77 (37.39)     6:03.22 (35.45)
 13 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      5:58.34    6:10.81
                  31.31     1:07.43 (36.12)     1:44.63 (37.20)     2:22.65 (38.02)
        3:00.71 (38.06)     3:39.54 (38.83)     4:18.45 (38.91)     4:58.18 (39.73)
        5:37.27 (39.09)     6:10.81 (33.54)

Event 79  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:57.83  2/20/2003 JULIA E. SMIT at 2003 Senior M, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Tomasula, Kellyanne M     15 Aqua Gems-MR         2:10.04    2:08.07
                  29.86     1:01.94 (32.08)     1:35.41 (33.47)     2:08.07 (32.66)
  2 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:12.75    2:10.32
                  30.26     1:03.15 (32.89)     1:37.27 (34.12)     2:10.32 (33.05)
  3 Modrov, Priscilla A       16 North Shore-MR       2:12.62    2:10.33
                  30.56     1:03.25 (32.69)     1:37.12 (33.87)     2:10.33 (33.21)
  4 Cruise, Mallory J         16 Twisters-MR          2:14.12    2:12.63
                  31.08     1:04.62 (33.54)     1:39.33 (34.71)     2:12.63 (33.30)
  5 Ruggiero, Lisa M          15 Pbac-MR              2:17.79    2:13.13
                  29.72     1:02.78 (33.06)     1:38.21 (35.43)     2:13.13 (34.92)
  6 Coratti, Samantha J       15 MSC-MR               2:19.09    2:16.11
                  31.24     1:05.12 (33.88)     1:40.67 (35.55)     2:16.11 (35.44)
  7 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR               2:18.71    2:16.40
                  30.79     1:04.45 (33.66)     1:39.88 (35.43)     2:16.40 (36.52)
  8 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR              2:20.54    2:21.16
                  31.60     1:06.96 (35.36)     1:44.09 (37.13)     2:21.16 (37.07)
Preliminaries
  5 McWilliams, Tara A        18 Tmsuffolk Hills-MR   2:14.21
  6 DaSilva, Nicole A         16 TVSC-MR              2:16.51
  8 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              2:17.93
 11 D'Esposito, Anjelica L    16 TVSC-MR              2:19.52
 12 Vaughn, Laura A           16 Pace-MR              2:20.48
 14 Clark, Erica B            18 Cond-MR              2:20.73
 15 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            2:20.84
 16 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              2:20.92
 17 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               2:21.03
 18 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            2:23.44

Event 80  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:45.80  4/30/1982 R.Carey, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              1:59.29    1:57.69
                  27.43       56.94 (29.51)     1:27.47 (30.53)     1:57.69 (30.22)
  2 Berg, Kyle G              15 MSC-MR               2:00.59    1:59.55
                  28.41       58.59 (30.18)     1:29.19 (30.60)     1:59.55 (30.36)
  3 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR   2:01.28    2:01.20
                  28.29       59.16 (30.87)     1:30.30 (31.14)     2:01.20 (30.90)
  4 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk Hills-MR   2:02.85    2:04.28
                  28.96     1:00.13 (31.17)     1:32.35 (32.22)     2:04.28 (31.93)
  5 Brennan, Travis J         17 TVSC-MR              2:03.07    2:05.56
                  28.59       58.71 (30.12)     1:31.10 (32.39)     2:05.56 (34.46)
  6 Carney, Kevin M           17 Aqua Gems-MR         2:05.68    2:06.14
                  28.51       59.74 (31.23)     1:32.89 (33.15)     2:06.14 (33.25)
  7 Eltahawy, Noor S          15 LIAC-MR              2:04.94    2:06.16
                  30.13     1:01.64 (31.51)     1:34.17 (32.53)     2:06.16 (31.99)
  8 Kopot, Andrey V           15 Brooklyn Seals-MR    2:09.19    2:08.20
                  29.69     1:01.51 (31.82)     1:34.37 (32.86)     2:08.20 (33.83)
Preliminaries
  2 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR   1:59.49

Event 81  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:25.59  5/1/1997  S.Hopkins, YMID-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR            2:32.39    2:29.21
                  34.48     1:12.14 (37.66)     1:51.15 (39.01)     2:29.21 (38.06)
  2 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            2:30.71    2:30.23
                  34.06     1:11.89 (37.83)     1:50.92 (39.03)     2:30.23 (39.31)
  3 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR      2:31.41    2:31.41
                  35.26     1:13.52 (38.26)     1:53.36 (39.84)     2:31.41 (38.05)
  4 Anderer, Britney          12 HAA-MR               2:36.31    2:32.75
                  34.92     1:13.46 (38.54)     1:53.81 (40.35)     2:32.75 (38.94)
  5 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            2:43.81    2:42.57
                  36.75     1:17.75 (41.00)     1:59.81 (42.06)     2:42.57 (42.76)
  6 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:45.38    2:46.11
                  35.76     1:17.12 (41.36)     2:01.51 (44.39)     2:46.11 (44.60)
  7 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    2:43.51    2:48.04
                  36.21     1:18.16 (41.95)     2:02.24 (44.08)     2:48.04 (45.80)
  8 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR               2:45.82    2:49.72
                  38.33     1:21.42 (43.09)     2:05.40 (43.98)     2:49.72 (44.32)
Preliminaries
  7 Tanaka, Haruka            12 Bgnw Marlins-MR      2:44.69
  8 Peng, Belle H             12 OWA-MR               2:45.13
 11 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  2:46.68
 12 Hocson, Hillary M         12 NBS-MR               2:47.66
 13 Holmes, Sabine B          11 Bgnw Marlins-MR      2:48.58
 14 Wyatt, Allison B          11 Big Blue-MR          2:48.78
 15 Lama, Siddhi              12 Twisters-MR          2:50.02
 16 Russell, Eva M            11 LINDY-MR             2:50.03
 17 Santiago, Ariel E         12 WSSC-MR              2:50.11
 18 Teng, Rebecca             11 NYCC-MR              2:50.34
 19 Kwa, Adelene              11 Twisters-MR          2:50.88
 20 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  2:52.99
 21 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              2:53.13
 -- Warren, Michelle          12 WISC-MR                  DQ

Event 82  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:20.71  3/27/2003 TIMOTHY K. NAM at 2003 EASTERN, FLY-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR        2:35.44    2:29.61
                  33.57     1:10.73 (37.16)     1:50.33 (39.60)     2:29.61 (39.28)
  2 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          2:38.60    2:37.03
                  34.90     1:14.36 (39.46)     1:56.31 (41.95)     2:37.03 (40.72)
  3 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR          2:42.80    2:39.82
                  36.01     1:16.43 (40.42)     1:58.25 (41.82)     2:39.82 (41.57)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:50.98    2:49.50
                  38.85     1:22.63 (43.78)     2:06.47 (43.84)     2:49.50 (43.03)
Preliminaries
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               2:28.56
  2 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR          2:32.92
  6 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      2:50.44
  8 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR      2:53.64

Event 83  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  12/13/2002JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            2:12.99    2:09.34
                  30.40     1:03.14 (32.74)     1:36.42 (33.28)     2:09.34 (32.92)
  2 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            2:12.32    2:11.85
                  30.58     1:02.85 (32.27)     1:36.94 (34.09)     2:11.85 (34.91)
  3 Biagioli, Caitlyn         14 UN-TS-MR             2:13.79    2:13.36
                  31.34     1:04.84 (33.50)     1:39.30 (34.46)     2:13.36 (34.06)
  4 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              2:16.17    2:13.85
                  31.97     1:05.67 (33.70)     1:40.58 (34.91)     2:13.85 (33.27)
  5 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         2:15.74    2:14.59
                  31.39     1:05.75 (34.36)     1:40.63 (34.88)     2:14.59 (33.96)
  6 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR      2:16.06    2:14.84
                  30.14     1:02.99 (32.85)     1:38.16 (35.17)     2:14.84 (36.68)
  7 Kaliades, Dena K          14 LIAC-MR              2:16.23    2:15.28
                  31.47     1:05.70 (34.23)     1:40.75 (35.05)     2:15.28 (34.53)
  8 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               2:16.65    2:15.48
                  31.63     1:05.58 (33.95)     1:40.49 (34.91)     2:15.48 (34.99)
Preliminaries
  2 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:12.38
 10 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:16.89
 11 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:17.68
 12 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR               2:17.93
 13 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      2:18.29
 14 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    2:18.64
 15 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    2:19.73
 16 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    2:19.81
 17 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR              2:20.22
 18 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              2:20.49
 19 Sprow, Alana M            14 TVSC-MR              2:21.59
 20 Aiello, Christina E       14 MSC-MR               2:21.85
 21 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              2:22.35
 22 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               2:22.81
 23 Papish, Molly F           13 TVSC-MR              2:22.86
 24 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    2:23.03
 25 Raniere, Brittany         14 NBS-MR               2:23.33
 26 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR               2:23.54
 27 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            2:24.07
 28 Carew, Kaitlyn            13 SSL-MR               2:24.95
 29 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:25.07
 30 Ferlo, Nicole C           14 Aqua Gems-MR         2:27.82

Event 84  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:52.69  3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR      1:55.06    1:54.13
                  26.85       55.23 (28.38)     1:24.70 (29.47)     1:54.13 (29.43)
  2 Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR      2:02.03    1:58.49
                  27.54       57.12 (29.58)     1:27.55 (30.43)     1:58.49 (30.94)
  3 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               2:02.06    1:59.63
                  28.03       58.27 (30.24)     1:29.14 (30.87)     1:59.63 (30.49)
  4 Fitzgerald, Reid B        14 Agua Swim Team-MR    2:06.56    2:04.87
                  29.75     1:01.30 (31.55)     1:33.34 (32.04)     2:04.87 (31.53)
  5 Kral, Alex Z              14 MWSC-MR              2:06.86    2:06.85
                  29.56     1:02.13 (32.57)     1:34.76 (32.63)     2:06.85 (32.09)
  6 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  2:08.63    2:08.66
                  30.53     1:02.79 (32.26)     1:35.75 (32.96)     2:08.66 (32.91)
  7 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR   2:10.00    2:09.16
                  30.56     1:03.90 (33.34)     1:37.21 (33.31)     2:09.16 (31.95)
  8 Finnegan, Chris M         13 LIAC-MR              2:09.75    2:11.10
                  30.98     1:03.91 (32.93)     1:38.20 (34.29)     2:11.10 (32.90)
Preliminaries
  7 Morrissey, Sean W         14 Badger-MR            2:08.89
 10 Barnett, Kevin            14 HAA-MR               2:10.61
 11 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              2:10.88
 12 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         2:10.93
 13 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          2:11.08
 14 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            2:11.38
 15 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:11.57
 16 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:12.92
 17 Klevtsov, Yan I           14 Brooklyn Seals-MR    2:13.84
 18 Yate, Jasper M            14 LIAC-MR              2:13.88
 19 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR            2:16.28
 20 Russell, Lucais E         13 LINDY-MR             2:17.03
 21 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.12
 22 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR               2:18.38

Event 85  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 58.89  5/1/1997  C.Berg, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR            1:02.78    1:02.66
                  30.41     1:02.66 (32.25)
  2 Taddeo, Marisa S          12 CSC-MR               1:05.55    1:05.39
                  31.22     1:05.39 (34.17)
  3 Berg, Shea P              12 MSC-MR               1:05.99    1:05.42
                  32.44     1:05.42 (32.98)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    1:08.64    1:06.92
                  33.08     1:06.92 (33.84)
  5 Kelly, Emily              11 LBA-MR               1:06.65    1:07.80
                  32.71     1:07.80 (35.09)
  6 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:08.67    1:08.67
                  32.75     1:08.67 (35.92)
  7 Tyznar, Jessica A         12 LIAC-MR              1:07.61    1:08.76
                  33.70     1:08.76 (35.06)
  8 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR              1:09.44    1:09.16
                  33.61     1:09.16 (35.55)
Preliminaries
  3 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            1:05.98
  6 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR      1:07.22
  9 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR      1:08.67
 12 Hoffman, Morgan S         12 WISC-MR              1:09.55
 13 Larson, Kim P             12 IA-MR                1:10.50
 14 Laporta, Katie L          12 Sachem-MR            1:11.15

Event 86  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 55.84  5/1/1996  N.Pai, MSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              1:01.38    1:00.84
                  29.75     1:00.84 (31.09)
  2 Catano, AL                12 IA-MR                1:03.71    1:03.40
                  30.83     1:03.40 (32.57)
  3 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              1:03.60    1:03.68
                  31.01     1:03.68 (32.67)
  4 Krause, Billy K           12 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.79    1:05.58
                  31.54     1:05.58 (34.04)
  5 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:08.27    1:06.98
                  31.85     1:06.98 (35.13)
  6 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          1:06.98    1:07.33
                  32.09     1:07.33 (35.24)
Preliminaries
  6 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.12
  8 Gallimore, Chris          12 NFS-MR               1:08.46
Finals
  9 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR               1:08.60
Preliminaries
 10 Katz, Andrew              12 SSL-MR               1:09.28
 11 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:09.51
Finals
 12 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:09.67
Preliminaries
 13 Kennon, Aidan             12 Badger-MR            1:09.87
 14 Carrington, Adam A        12 Agua Swim Team-MR    1:10.27

Event 87  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 50.23  4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR                 54.31      54.19
                  26.25       54.19 (27.94)
  2 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR    55.39      54.38
                  26.34       54.38 (28.04)
  3 Tomasula, Kellyanne M     15 Aqua Gems-MR           54.76      54.40
                  26.57       54.40 (27.83)
  4 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR                55.42      55.19
                  26.97       55.19 (28.22)
  5 Burns, Brianna N          15 Cond-MR                55.84      56.00
                  26.96       56.00 (29.04)
  6 Schiano, Marie J          16 WAC-MR                 55.89      56.05
                  27.26       56.05 (28.79)
  7 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR              55.97      56.20
                  27.20       56.20 (29.00)
  8 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR    56.36      56.39
                  27.27       56.39 (29.12)
Preliminaries
  2 Lepore, Angela            17 WAC-MR                 54.46
  6 McWilliams, Tara A        18 Tmsuffolk Hills-MR     55.52
 11 DaSilva, Nicole A         16 TVSC-MR                56.73
 12 Jennings, Heather R       17 North Shore-MR         57.05
 13 Doolittle, Lauren         16 Trs-MR                 57.08
 14 Beck, Patty D             15 GAEL-MR                57.12
 15 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR                 57.42
 16 DI Novis, Jenna M         16 IA-MR                  58.11
 17 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR                 58.14
 18 Creagh, Kristina          16 Trs-MR                 58.17

Event 88  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 45.01  4/30/1983 D.Boyd, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Ozcan, Omar               17 Twisters-MR            49.03      48.69
                  23.36       48.69 (25.33)
  2 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR                49.56      48.73
                  23.51       48.73 (25.22)
  3 Davies, Phillip           15 Badger-MR              48.93      49.00
                  23.52       49.00 (25.48)
  4 Berg, Kyle G              15 MSC-MR                 50.20      49.84
                  24.44       49.84 (25.40)
  5 Malinak, Andrew M         17 Big Blue-MR            50.91      50.81
                  24.06       50.81 (26.75)
  6 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 51.07      50.98
                  24.72       50.98 (26.26)
  7 Kwiatkowski, Bryan        17 Trs-MR                 51.16      51.05
                  24.28       51.05 (26.77)
Preliminaries
  1 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR      48.41
  6 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR     50.69
  9 Marotto, Matt L           16 Basc-MR                51.09
Finals
 11 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR              51.27
Preliminaries
 12 Meaney, Brad T            16 WAC-MR                 51.80
 13 Levine, Peter M           18 UN-OW-MR               52.34
 -- Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR                DQ

Event 89  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.57  5/1/1994  B.Reilly, YMID-ME
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Biagioli, Caitlyn         14 UN-TS-MR               55.37      54.59
                  26.42       54.59 (28.17)
  2 Cliff, Nicole             13 Badger-MR              56.20      54.73
                  26.63       54.73 (28.10)
  3 Hyland, Allison           13 Badger-MR              55.24      55.03
                  26.29       55.03 (28.74)
  4 Daly, Jenna S             13 LIAC-MR                56.07      55.98
                  26.87       55.98 (29.11)
  5 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR                 56.34      56.80
                  27.09       56.80 (29.71)
  6 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk Hills-MR     56.33      57.06
                  26.99       57.06 (30.07)
  7 Fountain, Michelle        13 IA-MR                  56.44      57.97
                  27.43       57.97 (30.54)
  8 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR                 56.55      58.86
                  28.13       58.86 (30.73)
Preliminaries
  9 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR                56.77
 10 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR                56.93
 11 Papish, Molly F           13 TVSC-MR                57.09
 12 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR              57.29
 13 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR        57.51
 14 Malone, Becky L           13 NBS-MR                 57.83
 15 Sprow, Alana M            14 TVSC-MR                57.91
 16 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR        58.36
 17 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR                 58.64
 18 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR      58.65
 19 Harris, Markee E          14 Tmsuffolk Hills-MR     58.79
 20 Mills, Tanika             14 NFS-MR                 59.69

Event 90  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 47.43  3/7/2002  N.Scott, BAD-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR                49.11      48.87
                  23.46       48.87 (25.41)
  2 Hastings, Tristan L       14 Bgnw Marlins-MR        50.38      49.48
                  24.06       49.48 (25.42)
  3 Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR                50.77      50.41
                  24.55       50.41 (25.86)
  4 Gitman, Robert S          14 WAC-MR                 51.32      51.49
                  24.78       51.49 (26.71)
  5 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR            52.04      51.80
                  24.97       51.80 (26.83)
  6 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR                51.91      52.14
                  25.16       52.14 (26.98)
  7 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR     51.94      52.21
                  25.06       52.21 (27.15)
  8 O'Reilly, Patrick J       14 North Shore-MR         53.11      53.40
                  25.90       53.40 (27.50)
Preliminaries
  8 Wright, Edwin P           14 Cond-MR                52.35
  9 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR           52.36
 10 Politi, Nathan D          14 NBS-MR                 53.04
 12 Hoempler, Erik            13 SSL-MR                 53.39
 13 McCort, Matthew T         14 North Shore-MR         53.65
 14 Krey, Matt                14 Badger-MR              53.78
 15 Caputo, Danny             14 Basc-MR                53.87
 16 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR    54.01
 17 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                 54.16
 18 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR     54.59
 18 Barnett, Kevin            14 HAA-MR                 54.59

Event 91  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 24.94  5/1/1992  M.Lavery, YMID-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              25.36      25.29
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 25.71      25.79
  3 Hogan, Michelle M         12 GAEL-MR                26.24      26.03
  4 Evans, Laura A            12 Badger-MR              26.40      26.37
  5 Anderer, Britney          12 HAA-MR                 26.64      26.53
  6 Biagioli, Alana           12 UN-TS-MR               26.79      26.59
  7 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR              27.16      27.01
  8 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR                27.04      27.05
Preliminaries
  4 Ryan, Brienne             12 WSSC-MR                26.32
  9 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR        27.10
 11 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR        27.24
 12 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  27.28
 12 Taddeo, Marisa S          12 CSC-MR                 27.28
 14 Kelly, Emily              11 LBA-MR                 27.53
 15 Dang, Thu                 12 WAC-MR                 27.61
 16 Berg, Shea P              12 MSC-MR                 27.64
 17 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR        27.83
 18 Costa, Christina          12 Pace-MR                27.91
 18 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR      27.91
 20 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR                28.38
 21 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR              28.54
 22 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 28.60
 23 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                29.08
 24 Larson, Kim P             12 IA-MR                  29.30

Event 92  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.17  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR                24.76      24.47
  2 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR                24.86      24.88
  3 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR                 25.60      25.21
  4 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR           25.83      25.53
  5 Catano, AL                12 IA-MR                  25.76      25.74
  6 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR          26.26      26.14
  7 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR              26.65      26.20
  8 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            26.74      26.70
Preliminaries
  6 Carrington, Adam A        12 Agua Swim Team-MR      26.17
  8 Clarke, Braden J          12 Bgnw Marlins-MR        26.29
  9 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR                 26.30
 10 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR            26.48
 13 Gallimore, Chris          12 NFS-MR                 27.10
 14 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      27.21
 15 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            27.82
 16 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR        28.17
 -- Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR              DQ

Event 93  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:00.51  4/30/1981 M.Hurrell, BSSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Modrov, Priscilla A       16 North Shore-MR       2:15.01    2:12.17
                  28.97     1:02.41 (33.44)     1:36.60 (34.19)     2:12.17 (35.57)
  2 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            2:15.92    2:13.83
                  29.83     1:04.19 (34.36)     1:38.31 (34.12)     2:13.83 (35.52)
  3 Fuchs, Lauren D           17 TVSC-MR              2:17.55    2:13.87
                  30.03     1:03.97 (33.94)     1:38.47 (34.50)     2:13.87 (35.40)
  4 D'Esposito, Anjelica L    16 TVSC-MR              2:17.47    2:16.25
                  29.40     1:03.31 (33.91)     1:39.56 (36.25)     2:16.25 (36.69)
  5 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:20.11    2:17.87
                  29.56     1:03.66 (34.10)     1:40.54 (36.88)     2:17.87 (37.33)
  6 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR               2:19.39    2:19.12
                  29.47     1:03.74 (34.27)     1:40.44 (36.70)     2:19.12 (38.68)
  7 Kane, Kandra L            15 TVSC-MR              2:21.54    2:19.69
                  31.58     1:07.28 (35.70)     1:43.59 (36.31)     2:19.69 (36.10)
  8 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  2:19.59    2:19.77
                  30.62     1:05.44 (34.82)     1:41.99 (36.55)     2:19.77 (37.78)
Preliminaries
  9 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:21.59
 10 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:21.62
 11 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              2:21.70
 12 Jennings, Heather R       17 North Shore-MR       2:25.42

Event 94  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:47.98  4/30/1983 J.Hoffman, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            2:00.00    1:59.02
                  26.25       55.95 (29.70)     1:26.73 (30.78)     1:59.02 (32.29)
  2 Veselovsky, Joseph F      16 Tmsuffolk Hills-MR   2:00.41    2:00.43
                  26.26       57.00 (30.74)     1:28.49 (31.49)     2:00.43 (31.94)
  3 Qama, Eros                18 WAC-MR               2:04.02    2:03.09
                  27.69       58.47 (30.78)     1:30.61 (32.14)     2:03.09 (32.48)
  4 Eltahawy, Noor S          15 LIAC-MR              2:04.12    2:04.35
                  27.91       59.13 (31.22)     1:31.33 (32.20)     2:04.35 (33.02)
  5 Brennan, Travis J         17 TVSC-MR              2:07.20    2:06.85
                  28.79     1:01.42 (32.63)     1:33.98 (32.56)     2:06.85 (32.87)
  6 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              2:04.63    2:07.28
                  27.26       59.54 (32.28)     1:33.93 (34.39)     2:07.28 (33.35)
  7 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk Hills-MR   2:05.66    2:07.91
                  28.17     1:00.78 (32.61)     1:34.66 (33.88)     2:07.91 (33.25)
  8 Malinak, Andrew M         17 Big Blue-MR          2:08.02    2:11.10
                  29.13     1:02.94 (33.81)     1:38.18 (35.24)     2:11.10 (32.92)
Preliminaries
  3 Gorski, John H            16 Tmsuffolk Hills-MR   2:02.87
 10 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR               2:08.12
 11 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:08.98
 12 Carney, Kevin M           17 Aqua Gems-MR         2:09.16
 13 Roeser, Jimmy R           16 SSL-MR               2:10.01
 14 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR              2:11.40
 15 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR    2:11.94
 16 Levine, Peter M           18 UN-OW-MR             2:12.87
 17 Master, Dev R             17 LIAC-MR              2:13.80
 18 Sagginario, Joseph T      15 CSC-MR               2:14.16
 19 Pai, Jonathan D           15 MSC-MR               2:14.64
 20 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    2:16.89
 21 Caines, Matthew F         16 Tmsuffolk Hills-MR   2:21.29
 -- Dent, Rog L               15 LIAC-MR                 DNF

Event 95  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:01.83  4/30/1992 L.Marmorale, LISC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              2:15.36    2:14.20
                  30.50     1:04.07 (33.57)     1:39.26 (35.19)     2:14.20 (34.94)
  2 Bucaria, Kristen          13 HAA-MR               2:17.51    2:16.69
                  30.21     1:05.49 (35.28)     1:41.82 (36.33)     2:16.69 (34.87)
  3 Kiernan, Erin             14 Badger-MR            2:18.66    2:16.86
                  30.31     1:05.11 (34.80)     1:41.32 (36.21)     2:16.86 (35.54)
  4 Harris, Markee E          14 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.09    2:16.88
                  30.33     1:04.79 (34.46)     1:40.70 (35.91)     2:16.88 (36.18)
  5 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            2:18.98    2:17.75
                  30.29     1:05.45 (35.16)     1:40.95 (35.50)     2:17.75 (36.80)
  6 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    2:18.76    2:20.43
                  30.16     1:04.37 (34.21)     1:40.93 (36.56)     2:20.43 (39.50)
  7 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         2:21.80    2:21.48
                  30.95     1:06.34 (35.39)     1:44.27 (37.93)     2:21.48 (37.21)
  8 Vessa, Gabby K            14 LIAC-MR              2:22.24    2:23.55
                  31.00     1:06.30 (35.30)     1:43.00 (36.70)     2:23.55 (40.55)
Preliminaries
  9 Niessl, Steffi E          13 Bgnw Marlins-MR      2:23.11
 10 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:23.37
 11 Sudano, Ashley M          14 CSC-MR               2:24.69
 12 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              2:25.39
 13 Sheridan, Nicole F        14 LIAC-MR              2:25.40
 14 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:25.54
 15 Leguyader, Sydney S       13 CSC-MR               2:27.34
 16 Mills, Tanika             14 NFS-MR               2:29.75
 -- Fenn, Meaghan             13 Badger-MR                DQ

Event 96  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:56.58  4/30/1998 B.Neligan, LIAC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Yate, Jasper M            14 LIAC-MR              2:09.86    2:05.40
                  27.83       59.48 (31.65)     1:32.50 (33.02)     2:05.40 (32.90)
  2 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            2:08.56    2:05.56
                  27.93       59.61 (31.68)     1:32.77 (33.16)     2:05.56 (32.79)
  3 Simco, Anthony J          14 Bgnw Marlins-MR      2:11.38    2:06.26
                  27.27       59.31 (32.04)     1:31.72 (32.41)     2:06.26 (34.54)
  4 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk Hills-MR   2:09.74    2:07.76
                  28.59     1:01.04 (32.45)     1:34.50 (33.46)     2:07.76 (33.26)
  5 McCort, Matthew T         14 North Shore-MR       2:12.23    2:11.76
                  28.16     1:01.34 (33.18)     1:35.45 (34.11)     2:11.76 (36.31)
  6 Hutzelman, Daniel R       14 Aqua Gems-MR         2:14.85    2:16.88
                  28.31     1:01.95 (33.64)     1:38.42 (36.47)     2:16.88 (38.46)
  7 Russell, Lucais E         13 LINDY-MR             2:15.84    2:19.05
                  29.81     1:04.78 (34.97)     1:42.07 (37.29)     2:19.05 (36.98)
  8 Shachar, Tal A            14 GAEL-MR              2:21.22    2:21.34
                  30.64     1:05.56 (34.92)     1:42.77 (37.21)     2:21.34 (38.57)
Preliminaries
  6 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk Hills-MR   2:13.61
  9 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:17.23
 10 Karabanov, Eugene         14 Brooklyn Seals-MR    2:17.41
 11 O'Reilly, Patrick J       14 North Shore-MR       2:18.80
 12 Troy, Derek               14 Agua Swim Team-MR    2:19.87
 14 Kameyama, Ryosuke         14 Aqua Gems-MR         2:21.68
 15 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          2:22.56
 16 Lane, Sean M              13 LIAC-MR              2:24.34
 17 Gaughran, Mackenzy J      13 TVSC-MR              2:24.47
 18 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR               2:27.94
 -- Liang, Truman             14 NYCC-MR                  DQ
 -- Simco, Daniel P           14 Bgnw Marlins-MR          DQ

Event 97  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 57.87  5/1/1991  M.Diamond, GAK-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:02.98    1:01.23
                  28.20     1:01.23 (33.03)         1:01.23 ( )
  2 Hogan, Michelle M         12 GAEL-MR              1:03.36    1:01.76
                  28.93     1:01.76 (32.83)         1:01.76 ( )
  3 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               1:03.69    1:03.33
                  28.94     1:03.33 (34.39)         1:03.33 ( )
  4 Doughty, Brigitte         11 HAA-MR               1:05.70    1:04.58
                  30.49     1:04.58 (34.09)         1:04.58 ( )
  5 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            1:04.96    1:04.60
                  30.15     1:04.60 (34.45)         1:04.60 ( )
  6 Moursi, Sara A            12 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.09    1:05.01
                  30.25     1:05.01 (34.76)         1:05.01 ( )
  7 Gorki, Alexandra G        12 Bgnw Marlins-MR      1:05.69    1:05.40
                  30.25     1:05.40 (35.15)         1:05.40 ( )
  8 Anderer, Britney          12 HAA-MR               1:06.28    1:06.71
                  30.98     1:06.71 (35.73)         1:06.71 ( )
Preliminaries
  4 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            1:04.09
 10 Jones, Shannon E          11 Badger-MR            1:06.35
 11 Ryan, Brienne             12 WSSC-MR              1:07.14
 12 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:07.56
 13 Dang, Thu                 12 WAC-MR               1:07.72
 14 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:07.77
 15 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              1:07.78
 16 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    1:08.05
 17 Lama, Siddhi              12 Twisters-MR          1:08.28
 18 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:08.60
 19 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR      1:08.93

Event 98  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 56.20  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
Finals
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              1:01.80    1:00.87
                  28.62     1:00.87 (32.25)
  2 Catano, AL                12 IA-MR                1:03.58    1:02.30
                  29.48     1:02.30 (32.82)
  3 Andrews, Ayman C          12 Aqua Gems-MR         1:04.80    1:05.84
                  29.30     1:05.84 (36.54)
  4 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:07.17    1:06.88
                  30.83     1:06.88 (36.05)
  5 Scott, Tyler W            12 MSC-MR               1:08.52    1:07.39
                  31.40     1:07.39 (35.99)
  6 Woodhead, Derek R         11 IA-MR                1:07.66    1:07.41
                  31.01     1:07.41 (36.40)
  7 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            1:09.93    1:07.55
                  31.83     1:07.55 (35.72)
  8 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:08.59    1:07.94
                  31.21     1:07.94 (36.73)
Preliminaries
  4 Cerra, Nicholas           12 OWA-MR               1:05.60
  5 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               1:07.05
  8 Katz, Andrew              12 SSL-MR               1:07.69
 11 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:09.09
 12 Mitchell, Jamie J         11 Pace-MR              1:09.80
 14 Dowling, Jake A           11 TVSC-MR              1:10.11
 15 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              1:10.12
 16 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          1:11.02
 17 Sangtippawan, Chudchane   11 Twisters-MR          1:11.44
 18 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:11.75
 19 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR               1:12.00
 20 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  1:12.02
 21 Carrington, Adam A        12 Agua Swim Team-MR    1:14.89
 -- Culver, Eric              12 VAC-MR                   DQ

Event 99  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.51  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR       1:07.89    1:07.10
                  32.57     1:07.10 (34.53)
  2 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          1:09.07    1:08.14
                  33.40     1:08.14 (34.74)
  3 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR      1:13.17    1:09.34
                  33.68     1:09.34 (35.66)
  4 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:09.48    1:09.73
                  33.67     1:09.73 (36.06)
  5 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      1:12.65    1:10.76
                  34.58     1:10.76 (36.18)
  6 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:12.40    1:11.52
                  33.98     1:11.52 (37.54)
  7 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            1:13.62    1:12.49
                  34.90     1:12.49 (37.59)
  8 Church, Lauren A          10 Middies-MR           1:12.69    1:12.53
                  34.71     1:12.53 (37.82)
  9 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.87    1:13.42
                  35.66     1:13.42 (37.76)
 10 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:14.97    1:13.73
                  36.06     1:13.73 (37.67)
 11 DaSilva, Taylor A         10 TVSC-MR              1:18.21    1:14.24
                  36.65     1:14.24 (37.59)
 12 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR          1:16.66    1:16.22
                  37.17     1:16.22 (39.05)
 13 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           1:15.98    1:16.43
                  37.63     1:16.43 (38.80)
 14 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:18.46    1:16.45
                  37.50     1:16.45 (38.95)
 15 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:16.99    1:17.36
                  37.51     1:17.36 (39.85)
 16 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           1:18.18    1:17.37
                  37.93     1:17.37 (39.44)
 16 Lee, Abigail C             9 Agua Swim Team-MR    1:18.02    1:17.37
                  38.02     1:17.37 (39.35)
 18 McGrath, Devyn S          10 NBS-MR               1:17.77    1:17.45
                  37.74     1:17.45 (39.71)
 19 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    1:18.15    1:17.67
                  37.21     1:17.67 (40.46)
 20 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:17.48    1:17.94
                  37.94     1:17.94 (40.00)
 21 Tracy, Maggie E           10 GAEL-MR              1:18.24    1:18.57
                  38.32     1:18.57 (40.25)
 22 Francomano, Ashley        10 Basc-MR              1:17.98    1:19.60
                  39.00     1:19.60 (40.60)

Event 100  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:04.00  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:07.81    1:07.60
                  32.79     1:07.60 (34.81)
  2 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR           1:10.04    1:09.42
                  33.84     1:09.42 (35.58)
  3 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:14.02    1:11.27
                  35.16     1:11.27 (36.11)
  4 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR           1:11.55    1:11.29
                  34.71     1:11.29 (36.58)
  5 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:10.15    1:11.30
                  34.13     1:11.30 (37.17)
  6 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:14.75    1:12.59
                  35.39     1:12.59 (37.20)
  7 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR   1:14.24    1:12.62
                  35.94     1:12.62 (36.68)
  8 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:14.01    1:12.70
                  35.99     1:12.70 (36.71)
  9 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   1:14.07    1:12.81
                  36.23     1:12.81 (36.58)
 10 Carr, Charlie M            9 Bgnw Marlins-MR      1:13.11    1:13.72
                  35.15     1:13.72 (38.57)
 11 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:15.23    1:13.82
                  35.70     1:13.82 (38.12)
 12 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:16.33    1:13.84
                  35.84     1:13.84 (38.00)
 13 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:12.99    1:14.12
                  36.13     1:14.12 (37.99)
 14 Kolesnik, George          10 Basc-MR              1:16.84    1:14.72
                  35.81     1:14.72 (38.91)
 15 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:14.00    1:15.12
                  36.54     1:15.12 (38.58)
 16 Woodhead, Bryan           10 IA-MR                1:18.45    1:15.18
                  36.83     1:15.18 (38.35)
 17 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:17.30    1:15.47
                  37.78     1:15.47 (37.69)
 18 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR      1:16.96    1:15.64
                  36.77     1:15.64 (38.87)
 19 Volaski, Harrison         10 SCD                  1:17.27    1:15.80
                  37.56     1:15.80 (38.24)
 20 Stillwagon, Jack W        10 GAEL-MR              1:17.60    1:15.98
                  36.79     1:15.98 (39.19)
 21 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR          1:15.17    1:16.24
                  38.54     1:16.24 (37.70)
 22 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           1:18.81    1:16.25
                  36.68     1:16.25 (39.57)
 23 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:15.58    1:16.41
                  37.81     1:16.41 (38.60)
 24 Nangle, JT T               9 Middies-MR           1:14.49    1:16.48
                  36.99     1:16.48 (39.49)
 25 Yamout, Nader              9 Twisters-MR          1:19.53    1:17.23
                  37.50     1:17.23 (39.73)
 26 Corey, Alexi              10 NY Sharks-MR         1:17.26    1:17.47
                  37.79     1:17.47 (39.68)
 27 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR               1:20.39    1:18.31
                  38.06     1:18.31 (40.25)
 28 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:19.39    1:18.54
                  38.27     1:18.54 (40.27)
 29 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:18.21    1:18.80
 30 Galan, Joseph             10 VAC-MR               1:20.50    1:20.15
                  40.75     1:20.15 (39.40)
 31 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              1:20.53    1:20.37
                  40.37     1:20.37 (40.00)
 32 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR            1:19.67    1:21.72
                  40.20     1:21.72 (41.52)
 33 Ng, Kevin                 10 OWA-MR               1:20.85    1:21.76
                  40.08     1:21.76 (41.68)
 34 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR      1:20.44    1:22.14
                  40.89     1:22.14 (41.25)
 35 Blair, Tim R              10 Middies-MR           1:19.78    1:22.74
                  40.11     1:22.74 (42.63)

Event 101  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.75  12/15/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR         28.51      27.41
  2 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            28.02      28.01
  3 Church, Lauren A          10 Middies-MR             28.68      28.31
  4 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        29.67      28.59
  5 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR        29.38      28.85
  6 Krey, Laura K             10 Badger-MR              29.22      29.05
  7 Trail, Melissa L          10 Bgnw Marlins-MR        30.22      29.57
  8 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR            29.55      29.88
  9 Dematteo, Rose A           9 CSC-MR                 29.85      30.00
 10 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR             30.44      30.04
 11 McGuire, Christine C      10 Badger-MR              29.86      30.21
 12 DaSilva, Taylor A         10 TVSC-MR                30.72      30.23
 13 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR                 30.09      30.25
 14 Tracy, Maggie E           10 GAEL-MR                30.43      30.40
 15 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR             29.70      30.52
 16 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR     30.96      30.77
 17 Belnavis, Samantha J      10 NFS-MR                 30.74      31.19
 18 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                30.72      31.37
 19 Francomano, Ashley        10 Basc-MR                30.93      31.41

Event 102  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.14  5/1/1983  R.VanTassell, NBS-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR             28.71      27.98
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           27.88      27.99
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    28.22      28.31
  4 Lyons, Chris              10 Badger-MR              28.28      28.58
  5 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                29.30      29.20
  6 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR             29.41      29.23
  7 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR        29.62      29.31
  8 Perley, Timmy J           10 Middies-MR             29.45      29.32
  9 Minowitz, Eric M          10 Middies-MR             29.43      29.53
 10 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              29.53      29.67
 11 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 30.12      29.78
 12 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR     30.15      29.84
 13 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR     29.99      29.87
 14 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR        30.92      30.24
 15 Conroy, Michael C         10 OWA-MR                 31.16      30.35
 16 Duda, Peter               10 VAC-MR                 30.74      30.45
 16 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR                30.00      30.45
 18 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              31.29      30.50
 19 Sokoloff, Philip          10 SSL-MR                 31.29      30.67
 20 Corey, Alexi              10 NY Sharks-MR           30.64      30.75
 21 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR        31.06      30.82
 22 Woodhead, Bryan           10 IA-MR                  30.99      30.83
 23 Erskine, Brendan          10 Twisters-MR            31.48      30.86
 24 Kolesnik, George          10 Basc-MR                30.62      30.88
 25 Stillwagon, Jack W        10 GAEL-MR                30.53      31.00
 25 Carr, Charlie M            9 Bgnw Marlins-MR        30.92      31.00
 27 Dutton, Matthew T          9 HAA-MR                 31.20      31.15
 28 Nangle, JT T               9 Middies-MR             31.21      31.30
 29 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR            31.41      31.39
 30 Furtado, Lucas C          10 North Shore-MR         31.38      32.00
 31 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR                 31.63      32.54

Event 103  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:03.53  11/24/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:07.53    1:07.98
                  31.74     1:07.98 (36.24)
  2 Simonetti, Christina F    10 North Shore-MR       1:12.20    1:08.79
                  32.70     1:08.79 (36.09)
  3 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:14.62    1:13.94
                  32.69     1:13.94 (41.25)
  4 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           1:16.08    1:15.51
                  34.81     1:15.51 (40.70)
  5 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:19.58    1:17.26
                  36.80     1:17.26 (40.46)
  6 Sgaglio, Briggs J         10 Bgnw Marlins-MR      1:21.92    1:18.36
                  36.86     1:18.36 (41.50)
  7 Arnott, Katie             10 SSL-MR               1:20.20    1:18.57
                  36.28     1:18.57 (42.29)
  8 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:21.30    1:19.22
                  36.86     1:19.22 (42.36)
  9 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:18.25    1:20.69
                  38.05     1:20.69 (42.64)
 10 Huerta, Imani             10 VAC-MR               1:21.42    1:22.52
                  37.70     1:22.52 (44.82)
 11 Church, Lauren A          10 Middies-MR           1:19.63    1:24.42
                  37.81     1:24.42 (46.61)
 -- Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:15.65         DQ

Event 104  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:02.83  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:08.96    1:08.51
                  33.03     1:08.51 (35.48)
  2 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk Hills-MR   1:10.96    1:10.23
                  33.41     1:10.23 (36.82)
  3 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:11.81    1:11.47
                  33.71     1:11.47 (37.76)
  4 Karle, Matthew I          10 Bgnw Marlins-MR      1:13.66    1:12.10
                  34.24     1:12.10 (37.86)
  5 Galan, Joseph             10 VAC-MR               1:16.05    1:13.28
                  35.44     1:13.28 (37.84)
  6 Carducci, Matthew F        9 Middies-MR           1:18.35    1:15.67
                  35.46     1:15.67 (40.21)
  7 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:14.64    1:16.00
                  34.55     1:16.00 (41.45)
  8 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:14.50    1:16.03
                  35.38     1:16.03 (40.65)
  9 Bennett, Aarron M         10 Middies-MR           1:15.41    1:16.04
                  35.31     1:16.04 (40.73)
 10 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:19.26    1:16.21
                  35.00     1:16.21 (41.21)
 11 Carr, Charlie M            9 Bgnw Marlins-MR      1:14.65    1:17.01
                  35.00     1:17.01 (42.01)
 12 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:20.18    1:17.08
                  35.96     1:17.08 (41.12)
 13 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk Hills-MR   1:20.02    1:18.82
                  36.11     1:18.82 (42.71)
 14 Ng, Kevin                 10 OWA-MR               1:20.58    1:20.01
                  36.63     1:20.01 (43.38)
 15 Clarke, Taegan M          10 Bgnw Marlins-MR      1:23.20    1:20.78
                  38.12     1:20.78 (42.66)
 16 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:20.77    1:21.40
                  37.07     1:21.40 (44.33)
 17 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:19.98    1:21.64
                  36.86     1:21.64 (44.78)
 18 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:25.80    1:22.75
                  39.07     1:22.75 (43.68)
 19 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:15.00    1:22.89
                  35.97     1:22.89 (46.92)
 20 Sokoloff, Philip          10 SSL-MR               1:26.65    1:24.00
                  38.35     1:24.00 (45.65)
 21 Blacker, Aaron M           8 Bgnw Marlins-MR      1:26.15    1:24.67
                  35.55     1:24.67 (49.12)
 -- Minowitz, Eric M          10 Middies-MR           1:24.43         DQ

Event 206  Boys 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR               NT      31.68

Event 227  Girls 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Daly, Bronagh             10 HS-MR                     NT    3:00.38
                  39.14     1:29.97 (50.83)     2:21.81 (51.84)     3:00.38 (38.57)

Event 301  Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                     NT      27.90

Event 317  Girls 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.93
                  36.23     1:18.93 (42.70)

Event 336  Boys 800 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'                     NT    7:50.00
     1) Liang, Truman 14                2) Kopczynski, Konrad B 14
     3) Kamata, Muneki 14               4) Marton, Peter 14
                  25.97       54.93 (54.93)   1:24.81 (1:24.81)   1:54.43 (1:54.43)
        2:19.56 (25.13)     2:49.01 (54.58)   3:19.93 (1:25.50)   3:49.65 (1:55.22)
        4:15.34 (25.69)     4:44.85 (55.20)   5:15.38 (1:25.73)   5:46.11 (1:56.46)
        6:13.60 (27.49)     6:45.29 (59.18)   7:50.00 (2:03.89)

Event 402  Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR                   NT      22.60

Event 406  Boys 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR             NT      31.63
  2 Preda, Anthony I          12 Twisters-MR               NT      31.99

Event 411  Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca             11 NYCC-MR                   NT    1:12.88
                  34.58     1:12.88 (38.30)

Event 415  Girls 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Maldonado, Luisa J        14 NYCC-MR                   NT    1:09.36
                  31.87     1:09.36 (37.49)
  2 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR                   NT    1:10.81
                  32.25     1:10.81 (38.56)

Event 416  Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR                   NT      59.51
                  27.68       59.51 (31.83)
  2 Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR                   NT    1:05.77
                  28.68     1:05.77 (37.09)

Event 432  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
       Metro: # 3:45.49  4/30/2000 Badger S.C.
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                     NT    3:43.31#
     1) Hastings, Tristan L 14          2) Simco, Anthony J 14
     3) Simco, Daniel P 14              4) Powell, Adam C 14
                  26.22       53.57 (53.57)     1:24.18 (30.61)   1:58.45 (1:04.88)
        2:23.60 (25.15)     2:53.56 (55.11)     3:16.41 (22.85)     3:43.31 (49.75)

Event 432  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
       Metro: # 3:45.49  4/30/2000 Badger S.C.
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                     NT    3:43.31#
     1) Hastings, Tristan L 14          2) Simco, Anthony J 14
     3) Simco, Daniel P 14              4) Powell, Adam C 14
                  26.22       53.57 (53.57)     1:24.18 (30.61)   1:58.45 (1:04.88)
        2:23.60 (25.15)     2:53.56 (55.11)     3:16.41 (22.85)     3:43.31 (49.75)

Brought to you by Computer Aide, Inc.