Holiday Invitational
12/17/2004 to 12/19/2004

Event 1  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:03.99  ZQ
        5:07.99  JO
        5:38.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              5:03.72    4:45.57 ZQ      20
                  31.66     1:07.77 (36.11)     1:45.64 (37.87)     2:22.97 (37.33)
        3:02.16 (39.19)     3:41.45 (39.29)     4:14.61 (33.16)     4:45.57 (30.96)
  2 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR               4:49.00    4:45.61 ZQ      17
                  28.98     1:01.99 (33.01)     1:39.30 (37.31)     2:16.32 (37.02)
        3:00.48 (44.16)     3:44.83 (44.35)     4:16.05 (31.22)     4:45.61 (29.56)
  3 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               4:43.29    4:46.07 ZQ      16
                  29.38     1:03.51 (34.13)     1:39.58 (36.07)     2:16.26 (36.68)
        2:57.67 (41.41)     3:40.54 (42.87)     4:13.57 (33.03)     4:46.07 (32.50)
  4 Anderer, Britney    13 HAA-MR               4:57.72    4:56.53 ZQ      15
                  31.24     1:06.77 (35.53)     1:44.91 (38.14)     2:24.15 (39.24)
        3:06.20 (42.05)     3:48.65 (42.45)     4:23.56 (34.91)     4:56.53 (32.97)
  5 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               5:19.25    4:59.92 ZQ      14
                  32.61     1:08.96 (36.35)     1:46.81 (37.85)     2:24.40 (37.59)
        3:08.03 (43.63)     3:51.70 (43.67)     4:26.10 (34.40)     4:59.92 (33.82)
  6 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              5:09.14    5:01.21 ZQ      13
                  31.93     1:07.99 (36.06)     1:44.69 (36.70)     2:21.04 (36.35)
        3:06.94 (45.90)     3:52.02 (45.08)     4:27.08 (35.06)     5:01.21 (34.13)
  7 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              5:16.11    5:05.23 JO      12
                  32.44     1:10.32 (37.88)     1:49.24 (38.92)     2:27.86 (38.62)
        3:11.66 (43.80)     3:55.43 (43.77)     4:31.09 (35.66)     5:05.23 (34.14)
  8 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR               5:01.88    5:05.47 JO      11
                  28.95       57.31 (28.36)     1:45.07 (47.76)     2:22.24 (37.17)
        2:39.23 (16.99)     3:08.37 (29.14)   4:30.76 (1:22.39)     5:05.47 (34.71)
  9 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                5:25.62    5:07.18 JO       9
                  32.73     1:11.73 (39.00)     1:51.61 (39.88)     2:30.53 (38.92)
        3:16.91 (46.38)     4:01.11 (44.20)     4:35.05 (33.94)     5:07.18 (32.13)
 10 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ               5:11.05    5:10.13 SILV     7
                  33.37     1:11.44 (38.07)     1:48.72 (37.28)     2:26.10 (37.38)
        3:11.88 (45.78)     3:58.04 (46.16)     4:33.92 (35.88)     5:10.13 (36.21)
 11 Blom, Danielle      13 HAA-MR               5:24.36    5:11.15 SILV     6
 12 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               5:45.89    5:11.85 SILV     5
                  33.61     1:11.10 (37.49)     1:52.89 (41.79)     2:33.24 (40.35)
        3:19.00 (45.76)     4:03.89 (44.89)     4:37.66 (33.77)     5:11.85 (34.19)
 13 Menio, Sarah E      13 JG-NJ                5:18.66    5:17.82 SILV     4
                  34.57     1:13.53 (38.96)     1:56.34 (42.81)     2:37.72 (41.38)
        3:21.88 (44.16)     4:08.20 (46.32)     4:43.14 (34.94)     5:17.82 (34.68)
 14 Moore, Erin A       14 CSC-MR               5:27.20    5:23.58 SILV     3
                  33.68     1:15.10 (41.42)     1:56.65 (41.55)     2:37.52 (40.87)
        3:23.80 (46.28)     4:10.97 (47.17)     4:47.33 (36.36)     5:23.58 (36.25)
 15 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ               5:34.22    5:24.64 SILV     2
                  35.77     1:19.21 (43.44)     2:00.86 (41.65)     2:43.97 (43.11)
        3:24.35 (40.38)     4:05.74 (41.39)     4:47.43 (41.69)     5:24.64 (37.21)
 16 Iannino, Megan M    13 PSC-NJ               5:48.90    5:28.10 SILV     1
                  35.01
            3:26.48 ( )   4:31.79 (1:05.31)     5:28.10 (56.31)
 17 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        5:36.45    5:43.16
                  34.32     1:17.12 (42.80)     2:00.85 (43.73)     2:45.08 (44.23)
        3:36.35 (51.27)     4:26.75 (50.40)     5:05.51 (38.76)     5:43.16 (37.65)
 18 Bolin, Kathleen     13 CSC-MR               6:00.00    5:46.17
                  36.67     1:20.57 (43.90)     2:02.55 (41.98)     2:44.10 (41.55)
        3:36.98 (52.88)     4:31.79 (54.81)     5:09.16 (37.37)     5:46.17 (37.01)
 19 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        5:40.00    5:57.77
                  38.57     1:25.70 (47.13)     2:10.40 (44.70)     2:55.74 (45.34)
        3:47.61 (51.87)     4:39.31 (51.70)     5:19.12 (39.81)     5:57.77 (38.65)

Event 2  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:00.99  ZQ
        5:02.99  JO
        5:22.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               4:28.58    4:19.80 ZQ      20
                  26.90       57.85 (30.95)     1:30.80 (32.95)     2:03.64 (32.84)
        2:40.39 (36.75)     3:17.87 (37.48)     3:49.57 (31.70)     4:19.80 (30.23)
  2 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               4:37.27    4:47.12 ZQ      17
                  27.19       59.10 (31.91)     1:34.00 (34.90)     2:08.56 (34.56)
        2:52.39 (43.83)     3:37.58 (45.19)     4:12.92 (35.34)     4:47.12 (34.20)
  3 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              4:44.62    4:49.53 ZQ      16
                  29.19     1:02.38 (33.19)     1:40.54 (38.16)     2:17.86 (37.32)
        3:01.42 (43.56)     3:45.40 (43.98)     4:17.59 (32.19)     4:49.53 (31.94)
  4 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               5:09.78    4:52.59 ZQ      15
                  28.79     1:02.82 (34.03)     1:38.17 (35.35)     2:14.38 (36.21)
        3:00.37 (45.99)     3:46.01 (45.64)     4:20.35 (34.34)     4:52.59 (32.24)
  5 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               5:25.22    4:57.86 ZQ      14
                  31.80     1:08.94 (37.14)     1:47.34 (38.40)     2:25.37 (38.03)
        3:08.65 (43.28)     3:52.31 (43.66)     4:25.93 (33.62)     4:57.86 (31.93)
  6 DiGuglielmo, Thoma  13 Zeus-CT              5:17.82    5:05.81 SILV    13
                  34.53     1:15.25 (40.72)     1:54.33 (39.08)     2:31.98 (37.65)
        3:14.31 (42.33)     3:57.79 (43.48)     4:32.22 (34.43)     5:05.81 (33.59)
  7 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR             NT    5:08.22 SILV    12
                  30.62   1:48.48 (1:17.86)     2:27.75 (39.27)
            3:09.19 ( )     3:52.97 (43.78)     4:30.15 (37.18)     5:08.22 (38.07)
  8 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              5:06.27    5:10.14 SILV    11
                  30.51     1:07.45 (36.94)     1:50.19 (42.74)     2:32.61 (42.42)
        3:13.90 (41.29)     3:57.32 (43.42)     4:34.35 (37.03)     5:10.14 (35.79)
  9 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        5:44.93    5:36.37          9
                  34.89     1:15.96 (41.07)     2:00.97 (45.01)     2:44.71 (43.74)
        3:30.85 (46.14)     4:17.91 (47.06)     4:57.75 (39.84)     5:36.37 (38.62)

Event 3  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT              4:41.09    4:39.18 METS    20
                  29.38     1:02.33 (32.95)     1:38.64 (36.31)     2:14.86 (36.22)
        2:55.35 (40.49)     3:36.81 (41.46)     4:08.50 (31.69)     4:39.18 (30.68)
  2 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT              4:58.66    4:49.06 METS    17
                  30.29     1:06.74 (36.45)     1:42.14 (35.40)     2:17.32 (35.18)
        2:58.87 (41.55)     3:42.02 (43.15)     4:17.15 (35.13)     4:49.06 (31.91)
  3 Munoz, Elena C      17 PSC-NJ               4:46.29    4:50.95 METS    16
                  30.94     1:05.77 (34.83)     1:43.92 (38.15)     2:21.07 (37.15)
        3:01.99 (40.92)     3:43.41 (41.42)     4:17.19 (33.78)     4:50.95 (33.76)
  4 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              4:54.62    4:52.14         15
                  29.79     1:04.13 (34.34)     1:40.33 (36.20)     2:16.81 (36.48)
        3:01.89 (45.08)     3:47.19 (45.30)     4:19.76 (32.57)     4:52.14 (32.38)
  5 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               4:56.13    4:53.59         14
                  31.05     1:05.98 (34.93)     1:43.65 (37.67)     2:20.98 (37.33)
        3:02.97 (41.99)     3:45.78 (42.81)     4:19.90 (34.12)     4:53.59 (33.69)
  6 Nelson, Nicole A    16 BB-NJ                5:00.82    4:54.03         13
                  31.09     1:08.16 (37.07)     1:45.69 (37.53)     2:22.97 (37.28)
        3:05.61 (42.64)     3:48.75 (43.14)     4:21.69 (32.94)     4:54.03 (32.34)
  7 Hammang, Emily E    16 PAC-NE               4:47.66    4:55.21         12
                  31.19     1:05.77 (34.58)     1:43.18 (37.41)     2:19.37 (36.19)
        3:04.09 (44.72)     3:49.14 (45.05)     4:22.86 (33.72)     4:55.21 (32.35)
  8 Pike, Liz T         15 Omni-CT              5:11.01    4:58.00         11
                  30.82     1:06.18 (35.36)     1:44.50 (38.32)     2:23.56 (39.06)
        3:05.09 (41.53)     3:48.03 (42.94)     4:23.33 (35.30)     4:58.00 (34.67)
  9 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              5:07.47    4:58.24          9
                  30.95     1:07.98 (37.03)     1:44.48 (36.50)     2:20.18 (35.70)
        3:04.92 (44.74)     3:51.05 (46.13)     4:25.45 (34.40)     4:58.24 (32.79)
 10 Smith, Devin E      15 CSC-MR               5:04.90    4:58.36          7
                  31.59     1:08.02 (36.43)     1:46.24 (38.22)     2:24.38 (38.14)
        3:07.88 (43.50)     3:50.39 (42.51)     4:25.86 (35.47)     4:58.36 (32.50)
 11 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ     4:56.29    4:59.30          6
                  31.77     1:07.03 (35.26)     1:45.94 (38.91)     2:23.85 (37.91)
        3:05.75 (41.90)     3:48.69 (42.94)     4:24.26 (35.57)     4:59.30 (35.04)
 12 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT    5:13.77    4:59.44          5
                  31.59     1:08.00 (36.41)     1:45.33 (37.33)     2:22.57 (37.24)
        3:08.76 (46.19)     3:53.65 (44.89)     4:27.49 (33.84)     4:59.44 (31.95)
 13 Giberson, Sara      12 Basc-MR              5:17.50    5:01.17          4
                  33.35     1:12.37 (39.02)     1:49.79 (37.42)     2:25.26 (35.47)
        3:11.35 (46.09)     3:57.16 (45.81)     4:29.66 (32.50)     5:01.17 (31.51)
 14 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               4:56.60    5:01.65          3
                  31.43     1:06.22 (34.79)     1:43.87 (37.65)     2:20.80 (36.93)
        3:04.18 (43.38)     3:48.88 (44.70)     4:26.04 (37.16)     5:01.65 (35.61)
 15 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              4:58.87    5:01.76          2
                  30.98     1:07.42 (36.44)     1:47.35 (39.93)     2:25.36 (38.01)
        3:10.46 (45.10)     3:56.99 (46.53)     4:29.82 (32.83)     5:01.76 (31.94)
 16 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              4:55.63    5:05.10          1
                  30.62     1:07.93 (37.31)     1:45.84 (37.91)     2:24.24 (38.40)
        3:09.28 (45.04)     3:55.39 (46.11)     4:30.22 (34.83)     5:05.10 (34.88)
 17 Meehan, Erika L     16 PAC-NE               5:04.65    5:07.68
                  30.35     1:06.66 (36.31)     1:45.44 (38.78)     2:25.01 (39.57)
        3:09.64 (44.63)     3:56.47 (46.83)     4:32.02 (35.55)     5:07.68 (35.66)
 18 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT              5:42.63    5:08.61
                  33.38     1:12.12 (38.74)     1:50.21 (38.09)     2:28.61 (38.40)
        3:14.64 (46.03)     3:59.36 (44.72)     4:34.62 (35.26)     5:08.61 (33.99)
 19 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              4:59.30    5:10.81
                  31.10     1:09.50 (38.40)     1:47.15 (37.65)     2:25.32 (38.17)
        3:13.03 (47.71)     4:01.24 (48.21)     4:36.17 (34.93)     5:10.81 (34.64)
 20 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT              5:31.77    5:17.27
                  34.17     1:16.66 (42.49)     1:54.62 (37.96)     2:32.40 (37.78)
        3:20.68 (48.28)     4:06.31 (45.63)     4:41.19 (34.88)     5:17.27 (36.08)
 21 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        5:28.30    5:22.56
                  35.23     1:17.51 (42.28)     2:01.49 (43.98)     2:45.00 (43.51)
        3:28.13 (43.13)     4:11.51 (43.38)     4:48.94 (37.43)     5:22.56 (33.62)
 22 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              5:27.41    5:22.76
                  32.81     1:12.19 (39.38)     1:52.94 (40.75)     2:33.19 (40.25)
        3:20.58 (47.39)     4:06.80 (46.22)     4:45.43 (38.63)     5:22.76 (37.33)
 23 Germano, Katie O    17 PSC-NJ               5:20.06    5:22.99
                  34.39     1:14.40 (40.01)     1:54.67 (40.27)     2:34.65 (39.98)
        3:22.60 (47.95)     4:10.89 (48.29)     4:47.70 (36.81)     5:22.99 (35.29)
 24 Scoville, Katie M   16 PSC-NJ               5:35.74    5:28.05
                  36.85     1:18.49 (41.64)     2:00.68 (42.19)     2:40.62 (39.94)
        3:29.13 (48.51)     4:16.98 (47.85)     4:52.69 (35.71)     5:28.05 (35.36)
 25 Squillante, Jillia  15 IA-MR                5:45.80    5:31.23
                  31.90     1:12.69 (40.79)     1:57.21 (44.52)     2:40.74 (43.53)
        3:27.64 (46.90)     4:15.87 (48.23)     4:54.03 (38.16)     5:31.23 (37.20)

Event 4  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ               4:28.68    4:22.43 METS    20
                  27.68       58.37 (30.69)     1:32.66 (34.29)     2:05.90 (33.24)
        2:43.73 (37.83)     3:23.06 (39.33)     3:53.36 (30.30)     4:22.43 (29.07)
  2 Navata, Michael L   17 PSC-NJ               4:27.58    4:24.66 METS    17
                  27.50       59.52 (32.02)     1:34.72 (35.20)     2:08.89 (34.17)
        2:46.55 (37.66)     3:24.88 (38.33)     3:54.65 (29.77)     4:24.66 (30.01)
  3 Leary, Justin E     17 PAC-NE               4:36.60    4:31.17 METS    16
                  27.33       59.47 (32.14)     1:33.89 (34.42)     2:07.63 (33.74)
        2:47.78 (40.15)     3:29.03 (41.25)     4:01.22 (32.19)     4:31.17 (29.95)
  4 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              4:34.38    4:31.33 METS    15
                  28.30     1:00.02 (31.72)     1:35.52 (35.50)     2:10.13 (34.61)
        2:49.85 (39.72)     3:30.30 (40.45)     4:01.58 (31.28)     4:31.33 (29.75)
  5 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR               4:42.44    4:32.34 METS    14
                  27.39       58.40 (31.01)     1:33.92 (35.52)     2:09.82 (35.90)
        2:50.18 (40.36)     3:32.02 (41.84)     4:03.22 (31.20)     4:32.34 (29.12)
  6 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT              4:45.24    4:33.72         13
                  28.18     1:00.96 (32.78)     1:36.86 (35.90)     2:13.18 (36.32)
        2:52.05 (38.87)     3:31.91 (39.86)     4:03.29 (31.38)     4:33.72 (30.43)
  7 Butler, Patrick M   16 PAC-NE               4:37.24    4:34.31         12
                  28.87     1:02.44 (33.57)     1:37.17 (34.73)     2:10.20 (33.03)
        2:49.78 (39.58)     3:31.26 (41.48)     4:03.31 (32.05)     4:34.31 (31.00)
  8 Hunter, Sam J       16 PAC-NE               4:35.41    4:38.91         11
                  28.17       59.71 (31.54)     1:34.87 (35.16)     2:09.52 (34.65)
        2:50.76 (41.24)     3:33.83 (43.07)     4:06.94 (33.11)     4:38.91 (31.97)
  9 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               4:47.31    4:43.51          9
                  29.91     1:03.51 (33.60)     1:37.89 (34.38)     2:12.36 (34.47)
        2:55.12 (42.76)     3:38.31 (43.19)     4:11.07 (32.76)     4:43.51 (32.44)
 10 Sato, Ray R         16 GAEL-MR              4:48.73    4:50.63          7
                  30.09     1:05.94 (35.85)     1:40.71 (34.77)     2:15.63 (34.92)
        2:59.48 (43.85)     3:44.32 (44.84)     4:17.63 (33.31)     4:50.63 (33.00)

Event 5  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:30.39  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR               5:18.20    5:11.65 ZQ      20
                  28.27       58.94 (30.67)     1:30.71 (31.77)     2:02.63 (31.92)
        2:35.25 (32.62)     3:06.71 (31.46)     3:37.93 (31.22)     4:09.33 (31.40)
        4:40.95 (31.62)     5:11.65 (30.70)
  2 Larson, Kim P       13 IA-MR                5:20.68    5:12.34 ZQ      17
                  28.25       58.99 (30.74)     1:30.33 (31.34)     2:01.92 (31.59)
        2:33.75 (31.83)     3:05.86 (32.11)     3:37.92 (32.06)     4:09.88 (31.96)
        4:42.20 (32.32)     5:12.34 (30.14)
  3 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              5:22.07    5:27.29 ZQ      16
                  28.71     1:00.60 (31.89)     1:33.76 (33.16)     2:07.44 (33.68)
        2:40.81 (33.37)     3:14.15 (33.34)     3:48.02 (33.87)     4:21.61 (33.59)
        4:55.53 (33.92)     5:27.29 (31.76)
  4 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                5:17.47    5:27.88 ZQ      15
                  28.84     1:01.15 (32.31)     1:34.46 (33.31)     2:07.99 (33.53)
        2:41.65 (33.66)     3:15.53 (33.88)     3:49.36 (33.83)     4:23.36 (34.00)
        4:56.66 (33.30)     5:27.88 (31.22)
  5 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              5:37.94    5:29.70 ZQ      14
                  30.14     1:03.11 (32.97)     1:35.83 (32.72)     2:09.58 (33.75)
        2:43.02 (33.44)     3:17.14 (34.12)     3:50.99 (33.85)     4:24.67 (33.68)
        4:58.17 (33.50)     5:29.70 (31.53)
  6 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT              5:45.13    5:37.55 SILV    13
                  29.47     1:03.27 (33.80)     1:37.39 (34.12)     2:11.86 (34.47)
        2:46.38 (34.52)     3:20.80 (34.42)     3:55.29 (34.49)     4:29.97 (34.68)
        5:04.18 (34.21)     5:37.55 (33.37)
  7 Menio, Sarah E      13 JG-NJ                5:43.41    5:39.29 SILV    12
                  31.11     1:05.06 (33.95)     1:39.48 (34.42)     2:14.12 (34.64)
        2:48.65 (34.53)     3:23.35 (34.70)     3:57.73 (34.38)     4:32.34 (34.61)
        5:06.34 (34.00)     5:39.29 (32.95)
  8 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               5:35.28    5:39.60 SILV    11
                  29.83     1:03.09 (33.26)     1:37.05 (33.96)     2:11.28 (34.23)
        2:46.22 (34.94)     3:21.20 (34.98)     3:56.45 (35.25)     4:30.69 (34.24)
        5:05.50 (34.81)     5:39.60 (34.10)
  9 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              5:36.59    5:40.49 SILV     9
                  31.08     1:05.25 (34.17)     1:40.46 (35.21)     2:15.55 (35.09)
        2:49.49 (33.94)     3:23.54 (34.05)     3:58.25 (34.71)     4:32.82 (34.57)
        5:06.99 (34.17)     5:40.49 (33.50)
 10 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               5:54.38    5:43.74 SILV     7
                  30.49     1:03.81 (33.32)     1:38.67 (34.86)     2:13.90 (35.23)
        2:49.11 (35.21)     3:24.63 (35.52)     4:00.30 (35.67)     4:35.60 (35.30)
        5:11.04 (35.44)     5:43.74 (32.70)
 11 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              5:48.39    5:44.28 SILV     6
                  29.46     1:03.14 (33.68)     1:37.78 (34.64)     2:12.55 (34.77)
        2:47.38 (34.83)     3:22.60 (35.22)     3:58.39 (35.79)     4:34.07 (35.68)
        5:09.95 (35.88)     5:44.28 (34.33)
 12 Gryglewska, Anna C  14 Zeus-CT              5:56.87    5:48.77 SILV     5
                  29.76     1:02.55 (32.79)     1:36.50 (33.95)     2:11.48 (34.98)
        2:47.19 (35.71)     3:23.49 (36.30)     4:00.24 (36.75)     4:37.24 (37.00)
        5:13.77 (36.53)     5:48.77 (35.00)
 13 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               5:47.74    5:48.98 SILV     4
                  31.77     1:06.29 (34.52)     1:41.89 (35.60)     2:17.62 (35.73)
        2:52.89 (35.27)     3:28.58 (35.69)     4:04.39 (35.81)     4:40.07 (35.68)
        5:15.21 (35.14)     5:48.98 (33.77)
 14 Butler, Catherine   14 PAC-NE               6:05.37    5:49.73 SILV     3
                  30.82     1:04.99 (34.17)     1:39.77 (34.78)     2:15.81 (36.04)
        2:52.21 (36.40)     3:28.51 (36.30)     4:04.33 (35.82)     4:40.10 (35.77)
        5:15.97 (35.87)     5:49.73 (33.76)
 15 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              5:59.15    5:55.98 SILV     2
                  32.22     1:07.79 (35.57)     1:43.53 (35.74)     2:20.22 (36.69)
        2:57.04 (36.82)     3:33.35 (36.31)     4:08.95 (35.60)     4:45.04 (36.09)
        5:21.65 (36.61)     5:55.98 (34.33)
 16 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                6:15.71    6:00.35 SILV     1
                  31.83     1:06.77 (34.94)     1:43.19 (36.42)     2:20.24 (37.05)
        2:57.04 (36.80)     3:33.91 (36.87)     4:10.94 (37.03)     4:48.78 (37.84)
        5:25.07 (36.29)     6:00.35 (35.28)
 17 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE               5:54.81    6:03.43 SILV
                  30.84     1:05.54 (34.70)     1:41.01 (35.47)     2:17.60 (36.59)
        2:54.11 (36.51)     3:31.58 (37.47)     4:09.38 (37.80)     4:47.81 (38.43)
        5:26.07 (38.26)     6:03.43 (37.36)
 18 Forbes, Emma C      14 West Point-MR             NT    6:05.55 SILV
                  34.51     1:12.28 (37.77)     1:50.49 (38.21)     2:28.07 (37.58)
        3:05.17 (37.10)     3:42.85 (37.68)     4:19.72 (36.87)     4:57.08 (37.36)
        5:33.40 (36.32)     6:05.55 (32.15)
 19 Lange, Kristen      14 NY Sharks-MR         6:09.46    6:06.22
                  31.49     1:07.24 (35.75)     1:44.00 (36.76)     2:20.55 (36.55)
        2:57.63 (37.08)     3:35.22 (37.59)     4:14.53 (39.31)     4:53.25 (38.72)
        5:31.24 (37.99)     6:06.22 (34.98)
 20 Davis, Lauren       13 HAA-MR               6:18.31    6:06.91
                  32.73     1:09.12 (36.39)     1:48.09 (38.97)     2:25.60 (37.51)
        3:03.35 (37.75)     3:40.49 (37.14)     4:18.55 (38.06)     4:55.85 (37.30)
        5:32.42 (36.57)     6:06.91 (34.49)
 21 Moore, Erin A       14 CSC-MR               6:18.22    6:10.71
                  31.15     1:08.80 (37.65)     1:47.63 (38.83)     2:25.91 (38.28)
        3:04.76 (38.85)     3:40.81 (36.05)     4:19.33 (38.52)     4:57.18 (37.85)
        5:34.68 (37.50)     6:10.71 (36.03)
 22 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR               6:33.49    6:23.80
                  32.77     1:09.10 (36.33)     1:47.75 (38.65)     2:26.64 (38.89)
        3:05.48 (38.84)     3:44.05 (38.57)     4:24.23 (40.18)     5:04.58 (40.35)
        5:44.92 (40.34)     6:23.80 (38.88)
 23 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        6:31.13    6:29.80
                  34.82     1:13.09 (38.27)     1:52.81 (39.72)     2:32.61 (39.80)
        3:13.01 (40.40)     3:53.52 (40.51)     4:34.21 (40.69)     5:14.68 (40.47)
        5:53.38 (38.70)     6:29.80 (36.42)
 24 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR        6:50.06    6:33.61
                  34.26     1:12.26 (38.00)     1:51.84 (39.58)     2:31.94 (40.10)
        3:12.78 (40.84)     3:53.29 (40.51)     4:34.13 (40.84)     5:14.95 (40.82)
        5:54.16 (39.21)     6:33.61 (39.45)
 25 Talman, Sara M      14 West Point-MR        6:56.22    6:45.99
                  35.10     1:14.19 (39.09)     1:54.66 (40.47)     2:35.57 (40.91)
        3:17.10 (41.53)     3:58.71 (41.61)     4:41.04 (42.33)     5:22.68 (41.64)
        6:05.68 (43.00)     6:45.99 (40.31)
 26 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR        6:55.15    6:54.59
                  35.43     1:15.84 (40.41)     1:58.02 (42.18)     2:40.76 (42.74)
        3:23.14 (42.38)     4:06.01 (42.87)     4:49.66 (43.65)     5:32.48 (42.82)
        6:16.13 (43.65)     6:54.59 (38.46)
 27 Potts, Casey M      13 Zeus-CT              6:30.91    7:01.41
                  35.30     1:16.08 (40.78)     1:58.14 (42.06)     2:40.94 (42.80)
        3:23.77 (42.83)     4:06.71 (42.94)     4:50.24 (43.53)     5:34.45 (44.21)
        6:18.50 (44.05)     7:01.41 (42.91)
 28 Oakley, Allison I   14 West Point-MR             NT    7:07.55
                  35.41     1:16.35 (40.94)     1:59.88 (43.53)     2:44.23 (44.35)
        3:28.38 (44.15)     4:12.34 (43.96)     4:56.74 (44.40)     5:42.06 (45.32)
        6:26.78 (44.72)     7:07.55 (40.77)
 29 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        7:19.09    7:22.17
                  37.67     1:20.59 (42.92)     2:05.59 (45.00)     2:51.13 (45.54)
        3:36.21 (45.08)     4:21.59 (45.38)     5:07.43 (45.84)     5:53.11 (45.68)
        6:39.16 (46.05)     7:22.17 (43.01)

Event 6  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.49  ZQ
        5:32.09  JO
        6:05.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               4:59.59    4:59.39 ZQ      20
                  26.75       56.42 (29.67)     1:27.35 (30.93)     1:57.70 (30.35)
        2:27.80 (30.10)     2:58.42 (30.62)     3:28.74 (30.32)     3:59.37 (30.63)
        4:29.99 (30.62)     4:59.39 (29.40)
  2 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              5:03.75    5:13.79 ZQ      17
                  27.19       57.42 (30.23)     1:28.22 (30.80)     1:59.62 (31.40)
        2:31.37 (31.75)     3:03.86 (32.49)     3:35.99 (32.13)     4:08.84 (32.85)
        4:41.24 (32.40)     5:13.79 (32.55)
  3 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               5:15.43    5:21.53 ZQ      16
                  28.13       59.71 (31.58)     1:32.24 (32.53)     2:05.30 (33.06)
        2:38.37 (33.07)     3:11.46 (33.09)     3:44.40 (32.94)     4:17.45 (33.05)
        4:50.06 (32.61)     5:21.53 (31.47)
  4 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ               5:34.54    5:21.77 ZQ      15
                  28.59     1:00.15 (31.56)     1:32.59 (32.44)     2:04.86 (32.27)
        2:37.95 (33.09)     3:11.19 (33.24)     3:44.23 (33.04)     4:17.75 (33.52)
        4:50.77 (33.02)     5:21.77 (31.00)
  5 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT              5:33.50    5:23.73 ZQ      14
                  28.69       59.80 (31.11)     1:31.70 (31.90)     2:04.81 (33.11)
        2:37.82 (33.01)     3:11.35 (33.53)     3:44.42 (33.07)     4:17.81 (33.39)
        4:51.22 (33.41)     5:23.73 (32.51)
  6 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               5:34.46    5:28.84 JO      13
                  29.79     1:02.27 (32.48)     1:35.65 (33.38)     2:09.38 (33.73)
        2:43.00 (33.62)     3:16.94 (33.94)     3:50.48 (33.54)     4:24.00 (33.52)
        4:57.37 (33.37)     5:28.84 (31.47)
  7 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              5:22.88    5:29.20 JO      12
                  28.58     1:00.64 (32.06)     1:33.66 (33.02)     2:07.36 (33.70)
        2:41.39 (34.03)     3:15.35 (33.96)     3:49.63 (34.28)     4:23.76 (34.13)
        4:57.14 (33.38)     5:29.20 (32.06)
  8 DiGuglielmo, Thoma  13 Zeus-CT              5:45.03    5:38.01 SILV    11
                  30.25     1:04.23 (33.98)     1:39.44 (35.21)     2:14.79 (35.35)
        2:48.53 (33.74)     3:23.37 (34.84)     3:57.76 (34.39)     4:32.98 (35.22)
        5:06.21 (33.23)     5:38.01 (31.80)
  9 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR            5:56.77    5:49.85 SILV     9
                  29.89     1:03.90 (34.01)     1:39.37 (35.47)     2:15.03 (35.66)
        2:50.73 (35.70)     3:26.67 (35.94)     4:02.93 (36.26)     4:39.12 (36.19)
        5:15.22 (36.10)     5:49.85 (34.63)
 10 Quinn, William C    13 Red Bank - NJ-NJ     6:28.55    5:56.19 SILV     7
                  30.49     1:04.53 (34.04)     1:40.30 (35.77)     2:16.27 (35.97)
        2:52.95 (36.68)     3:29.33 (36.38)     4:06.49 (37.16)     4:43.97 (37.48)
        5:21.09 (37.12)     5:56.19 (35.10)
 11 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        6:07.86    6:10.15          6
                  30.73     1:05.00 (34.27)     1:40.59 (35.59)     2:17.10 (36.51)
        2:54.71 (37.61)     3:33.31 (38.60)     4:11.55 (38.24)     4:50.61 (39.06)
        5:30.82 (40.21)     6:10.15 (39.33)
 12 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        7:48.60    6:18.23          5
                  32.96     1:09.82 (36.86)     1:47.89 (38.07)     2:26.01 (38.12)
        3:06.27 (40.26)     3:45.65 (39.38)     4:25.02 (39.37)     5:03.34 (38.32)
        5:41.67 (38.33)     6:18.23 (36.56)
 13 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        6:23.40    6:26.65          4
                  32.15     1:08.89 (36.74)     1:48.26 (39.37)     2:28.07 (39.81)
        3:08.79 (40.72)     3:50.22 (41.43)     4:28.42 (38.20)     5:09.38 (40.96)
        5:49.98 (40.60)     6:26.65 (36.67)
 14 Mahler, Eric R      13 Red Bank - NJ-NJ     7:10.26    6:26.98          3
                  32.76     1:09.53 (36.77)     1:48.46 (38.93)     2:28.52 (40.06)
        3:08.98 (40.46)     3:48.97 (39.99)     4:29.52 (40.55)     5:09.66 (40.14)
        5:49.79 (40.13)     6:26.98 (37.19)
 15 Ortiz, David        13 West Point-MR        7:35.43    7:13.90          2
                  36.10     1:17.84 (41.74)     2:01.39 (43.55)     2:45.94 (44.55)
        3:31.09 (45.15)     4:15.95 (44.86)     5:02.06 (46.11)     5:48.00 (45.94)
        6:32.79 (44.79)     7:13.90 (41.11)
 -- Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              5:12.43         DQ
                  26.38       56.61 (30.23)     1:27.81 (31.20)     1:59.81 (32.00)
        2:32.11 (32.30)     3:04.95 (32.84)     3:38.36 (33.41)     4:11.77 (33.41)
        4:44.87 (33.10)          DQ (31.59)

Event 7  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT              5:06.59    5:01.28 METS    20
                  27.38       56.95 (29.57)     1:26.98 (30.03)     1:57.57 (30.59)
        2:28.20 (30.63)     2:58.90 (30.70)     3:29.60 (30.70)     4:00.50 (30.90)
        4:31.37 (30.87)     5:01.28 (29.91)
  2 Hammang, Emily E    16 PAC-NE               5:10.92    5:21.79         17
                  28.66       59.55 (30.89)     1:31.44 (31.89)     2:03.86 (32.42)
        2:36.82 (32.96)     3:09.63 (32.81)     3:43.20 (33.57)     4:16.26 (33.06)
        4:49.01 (32.75)     5:21.79 (32.78)
  3 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT              5:27.64    5:22.43         16
                  29.02     1:00.74 (31.72)     1:33.17 (32.43)     2:06.20 (33.03)
        2:38.84 (32.64)     3:11.70 (32.86)     3:44.42 (32.72)     4:17.37 (32.95)
        4:50.21 (32.84)     5:22.43 (32.22)
  4 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              5:22.16    5:23.77         15
                  28.86       59.81 (30.95)     1:31.58 (31.77)     2:03.83 (32.25)
        2:36.64 (32.81)     3:09.62 (32.98)     3:43.65 (34.03)     4:17.84 (34.19)
        4:51.45 (33.61)     5:23.77 (32.32)
  5 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               5:27.41    5:24.41         14
                  28.46       59.27 (30.81)     1:31.11 (31.84)     2:04.03 (32.92)
        2:37.74 (33.71)     3:11.65 (33.91)     3:46.04 (34.39)     4:19.76 (33.72)
        4:53.19 (33.43)     5:24.41 (31.22)
  6 Giberson, Sara      12 Basc-MR              5:38.71    5:25.50         13
                  30.80     1:04.38 (33.58)     1:38.45 (34.07)     2:11.49 (33.04)
        2:45.10 (33.61)     3:18.43 (33.33)     3:51.02 (32.59)     4:23.29 (32.27)
        4:54.81 (31.52)     5:25.50 (30.69)
  7 Newman, Alexandra   16 Red Bank - NJ-NJ     5:31.47    5:25.60         12
                  30.03     1:03.14 (33.11)     1:37.12 (33.98)     2:10.57 (33.45)
        2:44.97 (34.40)     3:17.57 (32.60)     3:49.84 (32.27)     4:21.99 (32.15)
        4:54.47 (32.48)     5:25.60 (31.13)
  8 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE               5:23.68    5:26.38         11
                  28.68     1:00.08 (31.40)     1:32.19 (32.11)     2:04.87 (32.68)
        2:38.00 (33.13)     3:11.22 (33.22)     3:44.89 (33.67)     4:18.74 (33.85)
        4:52.92 (34.18)     5:26.38 (33.46)
  9 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              5:49.63    5:29.15          9
                  30.13     1:03.12 (32.99)     1:36.20 (33.08)     2:09.68 (33.48)
        2:43.13 (33.45)     3:16.71 (33.58)     3:50.45 (33.74)     4:24.20 (33.75)
        4:57.80 (33.60)     5:29.15 (31.35)
 10 Smith, Devin E      15 CSC-MR               5:49.20    5:30.24          7
                  29.52     1:01.48 (31.96)     1:34.72 (33.24)     2:08.34 (33.62)
        2:42.19 (33.85)     3:16.33 (34.14)     3:50.76 (34.43)     4:25.19 (34.43)
        4:58.16 (32.97)     5:30.24 (32.08)
 11 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            5:20.62    5:30.32          6
                  29.15     1:00.84 (31.69)     1:33.64 (32.80)     2:07.09 (33.45)
        2:40.64 (33.55)     3:14.48 (33.84)     3:48.47 (33.99)     4:22.79 (34.32)
        4:56.82 (34.03)     5:30.32 (33.50)
 12 Fatigati, Alexis R  15 BB-NJ                5:26.21    5:30.40          5
                  29.33     1:00.86 (31.53)     1:33.58 (32.72)     2:07.09 (33.51)
        2:41.30 (34.21)     3:15.02 (33.72)     3:49.47 (34.45)     4:23.51 (34.04)
        4:57.45 (33.94)     5:30.40 (32.95)
 13 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               5:31.59    5:31.55          4
                  30.33     1:03.25 (32.92)     1:36.61 (33.36)     2:09.84 (33.23)
        2:43.21 (33.37)     3:16.68 (33.47)     3:50.36 (33.68)     4:24.08 (33.72)
        4:58.11 (34.03)     5:31.55 (33.44)
 14 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              5:27.60    5:36.65          3
                  29.40     1:02.54 (33.14)     1:36.46 (33.92)     2:10.76 (34.30)
        2:44.98 (34.22)     3:19.54 (34.56)     3:54.52 (34.98)     4:29.12 (34.60)
        5:03.34 (34.22)     5:36.65 (33.31)
 15 Duncan, Jillian R   15 Red Bank - NJ-NJ     5:51.75    5:37.88          2
                  30.70     1:04.08 (33.38)     1:37.43 (33.35)     2:11.53 (34.10)
        2:46.33 (34.80)     3:20.91 (34.58)     3:55.89 (34.98)     4:30.78 (34.89)
        5:04.86 (34.08)     5:37.88 (33.02)
 16 Migliaccio, Elizab  15 PAC-NE               5:55.12    5:38.73          1
                  29.96     1:03.02 (33.06)     1:37.22 (34.20)     2:11.86 (34.64)
        2:46.57 (34.71)     3:21.08 (34.51)     3:56.45 (35.37)     4:31.19 (34.74)
        5:05.69 (34.50)     5:38.73 (33.04)
 17 Desnoyers, Jessica  16 FSPY-NJ              5:40.00    5:39.23
                  29.87     1:02.51 (32.64)     1:36.36 (33.85)     2:10.71 (34.35)
        2:44.81 (34.10)     3:19.71 (34.90)     3:54.61 (34.90)     4:29.51 (34.90)
        5:04.59 (35.08)     5:39.23 (34.64)
 18 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              5:29.13    5:40.31
                  29.26     1:01.85 (32.59)     1:36.03 (34.18)     2:10.80 (34.77)
        2:45.87 (35.07)     3:21.48 (35.61)     3:56.67 (35.19)     4:32.24 (35.57)
        5:07.43 (35.19)     5:40.31 (32.88)
 19 Guelly, Gabi K      15 FLY-MR               5:35.32    5:40.66
                  30.73     1:04.05 (33.32)     1:37.96 (33.91)     2:12.25 (34.29)
        2:47.05 (34.80)     3:21.95 (34.90)     3:57.11 (35.16)     4:31.89 (34.78)
        5:06.96 (35.07)     5:40.66 (33.70)
 20 Meehan, Erika L     16 PAC-NE               5:44.88    5:41.63
                  30.38     1:03.49 (33.11)     1:37.44 (33.95)     2:12.11 (34.67)
        2:46.79 (34.68)     3:21.67 (34.88)     3:56.67 (35.00)     4:31.92 (35.25)
        5:07.31 (35.39)     5:41.63 (34.32)
 21 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               5:39.65    5:43.38
                  29.64     1:03.75 (34.11)     1:39.01 (35.26)     2:14.38 (35.37)
        2:47.76 (33.38)     3:22.23 (34.47)     3:58.42 (36.19)     4:34.94 (36.52)
        5:10.20 (35.26)     5:43.38 (33.18)
 22 Falkenberry, Haley  12 PAC-NE               5:56.60    5:44.36
                  31.91     1:05.90 (33.99)     1:41.01 (35.11)     2:16.73 (35.72)
        2:51.91 (35.18)     3:27.53 (35.62)     4:03.00 (35.47)     4:37.84 (34.84)
        5:12.08 (34.24)     5:44.36 (32.28)
 23 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              5:27.83    5:45.30
                  29.60     1:02.98 (33.38)     1:37.66 (34.68)     2:12.90 (35.24)
        2:48.74 (35.84)     3:24.48 (35.74)     4:00.63 (36.15)     4:36.67 (36.04)
        5:11.52 (34.85)     5:45.30 (33.78)
 24 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR              5:32.28    5:45.82
                  30.43     1:03.73 (33.30)     1:38.04 (34.31)     2:13.01 (34.97)
        2:48.42 (35.41)     3:24.09 (35.67)     3:59.85 (35.76)     4:35.60 (35.75)
        5:11.35 (35.75)     5:45.82 (34.47)
 25 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT              5:49.87    5:46.57
                  31.51     1:05.60 (34.09)     1:40.39 (34.79)     2:15.30 (34.91)
        2:50.06 (34.76)     3:25.04 (34.98)     4:00.62 (35.58)     4:36.39 (35.77)
        5:12.22 (35.83)     5:46.57 (34.35)
 26 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT              5:49.06    5:53.12
                  32.12     1:06.78 (34.66)     1:41.85 (35.07)     2:17.44 (35.59)
        2:53.32 (35.88)     3:29.44 (36.12)     4:05.97 (36.53)     4:42.12 (36.15)
        5:18.00 (35.88)     5:53.12 (35.12)
 27 Portch, Caitlin J   16 Big Blue-MR          5:49.22    5:54.39
                  32.06     1:06.88 (34.82)     1:42.44 (35.56)     2:18.00 (35.56)
        2:53.69 (35.69)     3:29.45 (35.76)     4:05.85 (36.40)     4:41.83 (35.98)
        5:18.39 (36.56)     5:54.39 (36.00)
 28 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        6:10.76    5:56.22
                  32.03     1:07.19 (35.16)     1:43.43 (36.24)     2:19.72 (36.29)
        2:56.22 (36.50)     3:33.16 (36.94)     4:09.81 (36.65)     4:46.07 (36.26)
        5:22.15 (36.08)     5:56.22 (34.07)
 29 Capella, Maria P    16 GAEL-MR              5:53.89    6:00.67
                  30.79     1:04.84 (34.05)     1:41.16 (36.32)     2:17.71 (36.55)
        2:54.68 (36.97)     3:32.33 (37.65)     4:09.84 (37.51)     4:48.30 (38.46)
        5:25.85 (37.55)     6:00.67 (34.82)
 30 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            6:54.47    6:26.86
                  33.96     1:13.09 (39.13)     1:52.34 (39.25)     2:31.35 (39.01)
        3:10.52 (39.17)     3:50.11 (39.59)     4:30.54 (40.43)     5:10.86 (40.32)
        5:49.94 (39.08)     6:26.86 (36.92)
 31 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        6:38.21    6:34.99
                  34.25     1:12.85 (38.60)     1:52.58 (39.73)     2:32.46 (39.88)
        3:13.12 (40.66)     3:54.38 (41.26)     4:34.75 (40.37)     5:16.29 (41.54)
        5:56.48 (40.19)     6:34.99 (38.51)
 32 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR             NT    6:54.19
                  34.22     1:12.83 (38.61)     1:53.94 (41.11)     2:36.59 (42.65)
        3:18.82 (42.23)     4:02.54 (43.72)     4:46.33 (43.79)     5:30.43 (44.10)
        6:13.19 (42.76)     6:54.19 (41.00)

Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR               5:10.84    4:59.32 METS    20
                  26.42       55.50 (29.08)     1:25.95 (30.45)     1:56.64 (30.69)
        2:27.02 (30.38)     2:58.02 (31.00)     3:29.35 (31.33)     3:59.78 (30.43)
        4:29.97 (30.19)     4:59.32 (29.35)
  2 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              5:09.39    4:59.53 METS    17
                  26.49       56.06 (29.57)     1:26.35 (30.29)     1:57.09 (30.74)
        2:27.46 (30.37)     2:58.52 (31.06)     3:29.41 (30.89)     4:00.47 (31.06)
        4:31.01 (30.54)     4:59.53 (28.52)
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR         5:02.40    5:02.93         16
                  27.14       56.91 (29.77)     1:27.13 (30.22)     1:57.96 (30.83)
        2:28.64 (30.68)     2:59.56 (30.92)     3:30.51 (30.95)     4:01.59 (31.08)
        4:32.58 (30.99)     5:02.93 (30.35)
  4 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               5:17.31    5:04.57         15
                  27.24       57.18 (29.94)     1:28.03 (30.85)     1:59.58 (31.55)
        2:30.59 (31.01)     3:02.00 (31.41)     3:33.38 (31.38)     4:04.48 (31.10)
        4:35.30 (30.82)     5:04.57 (29.27)
  5 Germane, Mikey J    16 PAC-NE               5:09.47    5:07.52         14
                  25.55       54.55 (29.00)     1:24.80 (30.25)     1:55.46 (30.66)
        2:26.60 (31.14)     2:57.88 (31.28)     3:30.06 (32.18)     4:03.53 (33.47)
        4:36.17 (32.64)     5:07.52 (31.35)
  6 Leary, Justin E     17 PAC-NE               5:18.71    5:08.74         13
                  25.71       55.17 (29.46)     1:26.35 (31.18)     1:57.98 (31.63)
        2:29.17 (31.19)     3:01.13 (31.96)     3:33.93 (32.80)     4:06.39 (32.46)
        4:37.01 (30.62)     5:08.74 (31.73)
  7 Soley, Joe M        16 JG-NJ                5:04.50    5:11.54         12
                  27.61       57.55 (29.94)     1:28.20 (30.65)     1:59.72 (31.52)
        2:31.72 (32.00)     3:03.84 (32.12)     3:36.10 (32.26)     4:08.20 (32.10)
        4:40.53 (32.33)     5:11.54 (31.01)
  8 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT              5:24.98    5:12.28         11
                  26.95       57.41 (30.46)     1:28.62 (31.21)     2:00.16 (31.54)
        2:31.55 (31.39)     3:03.82 (32.27)     3:36.60 (32.78)     4:09.05 (32.45)
        4:41.32 (32.27)     5:12.28 (30.96)
  9 Hunter, Sam J       16 PAC-NE               5:02.45    5:13.82          9
                  27.95       58.18 (30.23)     1:29.13 (30.95)     2:00.87 (31.74)
        2:32.32 (31.45)     3:03.82 (31.50)     3:36.05 (32.23)     4:08.83 (32.78)
        4:42.09 (33.26)     5:13.82 (31.73)
 10 Pickel, James C     15 FLY-MR               5:11.05    5:14.79          7
                  28.03       58.62 (30.59)     1:30.40 (31.78)     2:02.37 (31.97)
        2:34.12 (31.75)     3:06.18 (32.06)     3:38.89 (32.71)     4:11.09 (32.20)
        4:43.46 (32.37)     5:14.79 (31.33)
 11 Butler, Patrick M   16 PAC-NE               5:07.87    5:16.14          6
                  27.93       58.62 (30.69)     1:29.68 (31.06)     2:01.56 (31.88)
        2:33.70 (32.14)     3:06.45 (32.75)     3:39.57 (33.12)     4:12.73 (33.16)
        4:45.32 (32.59)     5:16.14 (30.82)
 12 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               5:38.32    5:17.84          5
                  26.71       57.58 (30.87)     1:29.88 (32.30)     2:02.94 (33.06)
        2:36.48 (33.54)     3:10.10 (33.62)     3:43.56 (33.46)     4:16.57 (33.01)
        4:48.34 (31.77)     5:17.84 (29.50)
 13 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               5:38.81    5:18.32          4
                  28.18       59.37 (31.19)     1:31.60 (32.23)     2:04.13 (32.53)
        2:37.14 (33.01)     3:10.49 (33.35)     3:43.53 (33.04)     4:16.64 (33.11)
        4:48.64 (32.00)     5:18.32 (29.68)
 14 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         5:19.00    5:21.02          3
                  27.79       57.93 (30.14)     1:29.11 (31.18)     2:01.06 (31.95)
        2:33.51 (32.45)     3:06.60 (33.09)     3:39.67 (33.07)     4:13.54 (33.87)
        4:47.72 (34.18)     5:21.02 (33.30)
 15 Thorp, Matthew W    15 Sachem-MR            5:55.00    5:22.93          2
                  27.25       57.87 (30.62)     1:29.88 (32.01)     2:02.81 (32.93)
        2:35.66 (32.85)     3:09.04 (33.38)     3:43.00 (33.96)     4:16.55 (33.55)
        4:49.68 (33.13)     5:22.93 (33.25)
 16 Bennett, Donald     15 Basc-MR              5:35.05    5:25.55          1
                  28.85     1:01.31 (32.46)     1:34.36 (33.05)     2:07.95 (33.59)
        2:41.28 (33.33)     3:14.77 (33.49)     3:48.35 (33.58)     4:21.52 (33.17)
        4:54.32 (32.80)     5:25.55 (31.23)
 17 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR         5:25.96    5:26.01
                  28.79       59.67 (30.88)     1:31.97 (32.30)     2:04.94 (32.97)
        2:38.66 (33.72)     3:12.06 (33.40)     3:45.69 (33.63)     4:19.84 (34.15)
        4:53.13 (33.29)     5:26.01 (32.88)
 18 Fisher, Colin C     15 PAC-NE               5:16.30    5:31.95
                  27.68       58.48 (30.80)     1:31.08 (32.60)     2:04.35 (33.27)
        2:38.18 (33.83)     3:12.31 (34.13)     3:46.13 (33.82)     4:21.23 (35.10)
        4:56.82 (35.59)     5:31.95 (35.13)
 19 Outcault, Ryan      15 HAA-MR               5:48.98    5:32.48
                  28.63     1:00.96 (32.33)     1:34.31 (33.35)     2:08.22 (33.91)
        2:42.81 (34.59)     3:17.11 (34.30)     3:51.54 (34.43)     4:26.07 (34.53)
        5:00.38 (34.31)     5:32.48 (32.10)
 20 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         5:42.91    5:32.62
                  28.76     1:00.79 (32.03)     1:33.94 (33.15)     2:07.86 (33.92)
        2:42.00 (34.14)     3:16.21 (34.21)     3:50.52 (34.31)     4:24.60 (34.08)
        4:58.97 (34.37)     5:32.62 (33.65)
 21 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE               5:58.35    5:45.80
                  30.02     1:03.65 (33.63)     1:38.59 (34.94)     2:13.79 (35.20)
        2:50.02 (36.23)     3:26.20 (36.18)     4:02.38 (36.18)     4:38.31 (35.93)
        5:13.46 (35.15)     5:45.80 (32.34)
 22 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT              6:04.83    5:53.31
                  30.85     1:05.23 (34.38)     1:40.46 (35.23)     2:16.30 (35.84)
        2:52.03 (35.73)     3:28.48 (36.45)     4:05.34 (36.86)     4:42.11 (36.77)
        5:18.07 (35.96)     5:53.31 (35.24)
 23 Lally, Trevor J     12 Zeus-CT              6:00.69    5:56.88
                  30.50     1:05.35 (34.85)     1:40.96 (35.61)     2:17.00 (36.04)
        2:53.91 (36.91)     3:31.10 (37.19)     4:08.11 (37.01)     4:45.55 (37.44)
        5:22.16 (36.61)     5:56.88 (34.72)
 24 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR         5:27.56    5:57.55
                  28.74     1:00.87 (32.13)     1:34.79 (33.92)     2:09.90 (35.11)
        2:46.49 (36.59)     3:24.68 (38.19)     4:03.92 (39.24)     4:42.84 (38.92)
        5:21.57 (38.73)     5:57.55 (35.98)
 25 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         5:58.97    5:59.66
                  32.93     1:08.75 (35.82)     1:46.10 (37.35)     2:22.75 (36.65)
        3:00.30 (37.55)     3:37.46 (37.16)     4:15.01 (37.55)     4:51.77 (36.76)
        5:26.75 (34.98)     5:59.66 (32.91)
 26 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        6:22.54    6:02.61
                  31.12     1:06.68 (35.56)     1:43.12 (36.44)     2:20.21 (37.09)
        2:57.51 (37.30)     3:34.83 (37.32)     4:12.60 (37.77)     4:49.88 (37.28)
        5:27.36 (37.48)     6:02.61 (35.25)
 27 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            6:35.00    6:21.14
                  32.41     1:10.51 (38.10)     1:50.20 (39.69)     2:30.22 (40.02)
        3:09.26 (39.04)     3:49.01 (39.75)     4:29.01 (40.00)     5:08.35 (39.34)
        5:46.55 (38.20)     6:21.14 (34.59)
 28 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR            6:32.85    6:26.37
                  35.10     1:14.06 (38.96)     1:53.58 (39.52)     2:33.32 (39.74)
        3:13.07 (39.75)     3:52.53 (39.46)     4:30.94 (38.41)     5:08.92 (37.98)
        5:48.67 (39.75)     6:26.37 (37.70)

Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:22.99  ZQ
        2:26.49  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                2:14.85    2:14.80 ZQ      20
                  31.98     1:05.93 (33.95)     1:40.62 (34.69)     2:14.80 (34.18)
  2 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               2:17.39    2:14.96 ZQ      17
                  32.09     1:06.54 (34.45)     1:41.81 (35.27)     2:14.96 (33.15)
  3 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              2:22.40    2:18.71 ZQ      16
                  33.15     1:07.40 (34.25)     1:42.78 (35.38)     2:18.71 (35.93)
  4 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              2:22.26    2:21.68 ZQ      15
                  33.29     1:08.77 (35.48)     1:45.90 (37.13)     2:21.68 (35.78)
  5 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ               2:20.96    2:21.79 ZQ      14
                  33.12     1:08.64 (35.52)     1:45.51 (36.87)     2:21.79 (36.28)
  6 Blom, Danielle      13 HAA-MR               2:24.05    2:23.53 JO      13
                  33.60     1:09.71 (36.11)     1:47.24 (37.53)     2:23.53 (36.29)
  7 Gryglewska, Anna C  14 Zeus-CT              2:25.05    2:23.59 JO      12
                  34.03     1:10.01 (35.98)     1:47.55 (37.54)     2:23.59 (36.04)
  8 Fountain, Michelle  14 IA-MR                2:26.16    2:27.91 SILV    11
                  34.50     1:11.08 (36.58)     1:49.27 (38.19)     2:27.91 (38.64)
B - Final
  9 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              2:28.38    2:27.48 SILV     9
                  34.52     1:12.00 (37.48)     1:50.66 (38.66)     2:27.48 (36.82)
 10 Domenchello, Missy  14 IA-MR                2:30.90    2:27.99 SILV     7
                  35.25     1:12.74 (37.49)     1:51.41 (38.67)     2:27.99 (36.58)
 11 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:34.03    2:30.57 SILV     6
                  35.62     1:13.99 (38.37)     1:53.01 (39.02)     2:30.57 (37.56)
 12 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                2:36.54    2:32.12 SILV     5
                  35.65     1:14.03 (38.38)     1:53.73 (39.70)     2:32.12 (38.39)
 13 Bolin, Kathleen     13 CSC-MR               2:33.83    2:33.07 SILV     4
                  37.37     1:16.08 (38.71)     1:55.73 (39.65)     2:33.07 (37.34)
 14 Mercurio, Jenelle   13 PAC-NE               2:36.04    2:33.18 SILV     3
                  37.02     1:15.70 (38.68)     1:55.18 (39.48)     2:33.18 (38.00)
 15 Moore, Erin A       14 CSC-MR               2:35.62    2:33.49 SILV     2
                  35.39     1:14.58 (39.19)     1:54.70 (40.12)     2:33.49 (38.79)
 16 O'Halloran, Anne S  14 FSPY-NJ              2:34.04    2:35.38 SILV     1
                  36.27     1:16.15 (39.88)     1:57.18 (41.03)     2:35.38 (38.20)
Preliminaries
 17 Booth, Abigail E    14 Wcym Swim Team-CT    2:38.29
 18 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR               2:38.83
 19 Iannino, Megan M    13 PSC-NJ               2:40.32
 20 Desnoyers, Melissa  13 FSPY-NJ              2:40.82
 21 Prinzi, Elizabeth   13 Basc-MR              2:43.57
 22 Kiernan, Amanda C   14 IA-MR                2:44.13
 23 Heidbreder, Christ  13 Wcym Swim Team-CT    2:45.11
 24 Potts, Casey M      13 Zeus-CT              2:46.09
 25 Recchione, Erin H   13 BB-NJ                2:46.50
 26 Brown, Brittany A   14 GAEL-MR              2:47.92
 27 Ashfaq, Nayab *     14 IA-MR                2:50.49
 28 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR        2:55.29
 29 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        3:09.67
 30 Clifford, Candice   14 HAA-MR               3:33.59
 31 Taylor, Katherine   13 West Point-MR        3:55.88
 -- Grieco, Tara        14 HAA-MR                   DQ
 -- Talman, Sara M      14 West Point-MR            DQ

Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.19  ZQ
        2:22.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               2:07.74    2:03.61 ZQ      20
                  28.87     1:00.05 (31.18)     1:32.20 (32.15)     2:03.61 (31.41)
  2 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               2:06.16    2:05.08 ZQ      17
                  29.53     1:00.89 (31.36)     1:33.19 (32.30)     2:05.08 (31.89)
  3 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ               2:10.71    2:10.46 ZQ      16
                  31.15     1:03.73 (32.58)     1:37.25 (33.52)     2:10.46 (33.21)
  4 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               2:12.84    2:11.32 ZQ      15
                  30.86     1:03.86 (33.00)     1:37.99 (34.13)     2:11.32 (33.33)
  5 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT              2:14.01    2:13.03 ZQ      14
                                1:04.64 ( )     1:38.85 (34.21)     2:13.03 (34.18)
  6 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              2:13.13    2:15.07 ZQ      13
                  31.05     1:05.01 (33.96)     1:40.55 (35.54)     2:15.07 (34.52)
  7 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR               2:13.78    2:15.11 ZQ      12
                  31.38     1:05.20 (33.82)     1:40.25 (35.05)     2:15.11 (34.86)
  8 Archbold, Ping      13 Tide-NJ              2:21.12    2:20.55 JO      11
                  32.30     1:07.75 (35.45)     1:44.74 (36.99)     2:20.55 (35.81)
B - Final
  9 Sorena, Matthew     14 MK UN-CT             2:26.37    2:20.79 JO       9
                  33.38     1:10.13 (36.75)     1:46.91 (36.78)     2:20.79 (33.88)
 10 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               2:25.70    2:23.64 SILV     7
                  33.95     1:10.74 (36.79)     1:48.15 (37.41)     2:23.64 (35.49)
 11 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              2:23.03    2:24.48 SILV     6
                  33.89     1:10.47 (36.58)     1:47.58 (37.11)     2:24.48 (36.90)
 12 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               2:30.42    2:29.20 SILV     5
                  35.11     1:12.90 (37.79)     1:52.29 (39.39)     2:29.20 (36.91)
 13 Heath, Michael A    13 GAEL-MR              2:26.47    2:29.73 SILV     4
                  33.14     1:11.38 (38.24)     1:50.64 (39.26)     2:29.73 (39.09)
 14 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        2:30.96    2:30.95 SILV     3
                  35.24     1:12.79 (37.55)     1:52.27 (39.48)     2:30.95 (38.68)
 15 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR            2:33.73    2:31.64 SILV     2
 16 Doherty, Zack Z     13 GAEL-MR              2:33.64    2:34.48 SILV     1
                  35.43     1:14.40 (38.97)     1:55.24 (40.84)     2:34.48 (39.24)
Preliminaries
 13 DiGuglielmo, Thoma  13 Zeus-CT              2:28.13
                  35.85     1:14.07 (38.22)     1:53.90 (39.83)
 18 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        2:36.16
 -- Milone, James K     13 PSC-NJ                   DQ

Event 11  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              2:13.29    2:11.55 METS    20
                  30.92     1:03.50 (32.58)     1:37.47 (33.97)     2:11.55 (34.08)
  2 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT    2:13.46    2:12.07 METS    17
                  31.21     1:04.06 (32.85)     1:38.12 (34.06)     2:12.07 (33.95)
  3 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE               2:13.30    2:12.50 METS    16
                  31.17     1:04.02 (32.85)     1:38.11 (34.09)     2:12.50 (34.39)
  4 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT              2:12.31    2:12.89 METS    15
                  31.11     1:04.17 (33.06)     1:38.55 (34.38)     2:12.89 (34.34)
  5 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:18.99    2:16.64 METS    14
  6 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               2:17.32    2:18.87         13
                  32.02     1:06.37 (34.35)     1:42.55 (36.18)     2:18.87 (36.32)
  7 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              2:17.79    2:19.16         12
                  32.04     1:06.77 (34.73)     1:43.25 (36.48)     2:19.16 (35.91)
  8 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              2:19.29    2:20.50         11
                  33.19     1:08.33 (35.14)     1:44.56 (36.23)     2:20.50 (35.94)
B - Final
  9 LE Guyader, Clare   15 IA-MR                2:19.33    2:18.36          9
                  33.04     1:08.31 (35.27)     1:43.78 (35.47)     2:18.36 (34.58)
 10 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               2:20.83    2:19.20          7
                  33.54     1:08.56 (35.02)     1:43.97 (35.41)     2:19.20 (35.23)
 11 Hammang, Emily E    16 PAC-NE               2:20.94    2:19.94          6
                  34.17     1:09.32 (35.15)     1:44.73 (35.41)     2:19.94 (35.21)
 12 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              2:24.46    2:21.75          5
                  32.66     1:08.38 (35.72)     1:44.95 (36.57)     2:21.75 (36.80)
 13 Schwartz, Rebecca   16 Red Bank - NJ-NJ     2:20.17    2:22.66          4
                  33.17     1:09.40 (36.23)     1:46.58 (37.18)     2:22.66 (36.08)
 14 Norton, Michaela L  17 PAC-NE               2:26.60    2:24.14          3
                  34.23     1:10.67 (36.44)     1:48.33 (37.66)     2:24.14 (35.81)
 15 Cullens, Sayaka E   15 Tide-NJ              2:25.27    2:24.84          2
                  33.66     1:10.12 (36.46)     1:47.73 (37.61)     2:24.84 (37.11)
 16 Zoller, Nichole     17 FSPY-NJ              2:25.35    2:26.22          1
                  34.01   2:26.22 (1:52.21)
Preliminaries
 17 Squillante, Jillia  15 IA-MR                2:27.82
 18 Sullivan, Rachel A  15 Wcym Swim Team-CT    2:27.87
 19 Cronauer, Kate E    17 BB-NJ                2:28.18
 20 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR               2:28.36
 21 Iassogna, Jen A     15 Wcym Swim Team-CT    2:28.66
 22 Pyle, Emma P        15 GAEL-MR              2:29.51
 23 Germano, Katie O    17 PSC-NJ               2:31.02
 24 Adisano, Brittany   17 FSPY-NJ              2:31.53
 25 Heimberg, Lindsay   16 BB-NJ                2:33.83
 26 Capella, Maria P    16 GAEL-MR              2:34.30
 27 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        2:35.44
 28 Scoville, Katie M   16 PSC-NJ               2:37.31
 29 Quinones, Gabriell  15 BB-NJ                2:38.26
 30 Unger, Karen        15 HAA-MR               2:38.89
 31 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:40.61
 32 Sykes, Sarah M      14 Tide-NJ              2:40.62
 33 Fink, Nicole O      16 Wcym Swim Team-CT    2:41.03
 34 Parks, Rebecca J    16 IA-MR                2:42.30
 35 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR        2:51.39
 -- Migliaccio, Emily   15 PAC-NE                   DQ
 -- McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR                  DQ

Event 12  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Leary, Justin E     17 PAC-NE               2:04.95    2:01.51 METS    20
                  28.41       58.94 (30.53)     1:30.15 (31.21)     2:01.51 (31.36)
  2 Fisher, Colin C     15 PAC-NE               2:10.43    2:03.77 METS    17
  3 Butler, Patrick M   16 PAC-NE               2:07.17    2:06.17 METS    16
                  29.89     1:02.15 (32.26)     1:34.55 (32.40)     2:06.17 (31.62)
  4 Germane, Mikey J    16 PAC-NE               2:08.19    2:07.97 METS    15
                  30.31     1:02.23 (31.92)     1:34.90 (32.67)     2:07.97 (33.07)
  5 Sato, Ray R         16 GAEL-MR              2:10.48    2:08.56         14
                  28.95     1:00.71 (31.76)     1:34.83 (34.12)     2:08.56 (33.73)
  6 Mayerson, Eddie B   15 Tide-NJ              2:07.74    2:09.35         13
                  30.22     1:02.33 (32.11)     1:35.65 (33.32)     2:09.35 (33.70)
  7 Kallert, Bryon R    15 BB-NJ                2:09.46    2:10.24         12
                  30.80     1:03.81 (33.01)     1:37.39 (33.58)     2:10.24 (32.85)
  8 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               2:10.13    2:12.73         11
                  30.58     1:03.75 (33.17)     1:38.35 (34.60)     2:12.73 (34.38)
B - Final
  9 Hunter, Sam J       16 PAC-NE               2:11.55    2:08.63          9
                  30.83     1:02.93 (32.10)     1:35.75 (32.82)     2:08.63 (32.88)
 10 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR         2:12.68    2:11.56          7
                  30.98     1:03.86 (32.88)     1:37.93 (34.07)     2:11.56 (33.63)
 11 Bennett, Donald     15 Basc-MR              2:14.49    2:12.23          6
                  30.72     1:04.50 (33.78)     1:39.62 (35.12)     2:12.23 (32.61)
 12 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            2:14.52    2:14.49          5
                  31.83     1:06.00 (34.17)     1:41.00 (35.00)     2:14.49 (33.49)
 13 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR            2:13.32    2:14.72          4
                  30.65     1:04.65 (34.00)     1:40.38 (35.73)     2:14.72 (34.34)
 14 Burke, Timmy        15 NY Sharks-MR         2:19.86    2:21.39          3
 15 Kandell, Chris W    16 IA-MR                2:25.60    2:28.07          2
                  33.05     1:10.37 (37.32)     1:49.50 (39.13)     2:28.07 (38.57)
 16 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        2:31.16    2:29.80          1
Preliminaries
 14 Troynousky, John A  17 Red Bank - NJ-NJ     2:15.18
                  34.59     1:12.30 (37.71)     1:51.77 (39.47)
 17 O'Neill, Conor J    15 PSC-NJ               2:29.53
 19 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            2:33.20
 -- Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                   DQ

Event 13  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR               2:14.88    2:13.84 ZQ      20
                  27.75     1:02.11 (34.36)     1:43.26 (41.15)     2:13.84 (30.58)
  2 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              2:18.86    2:16.25 ZQ      17
                  30.40     1:06.57 (36.17)     1:44.63 (38.06)     2:16.25 (31.62)
  3 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               2:19.79    2:18.80 ZQ      16
                  29.31     1:04.09 (34.78)     1:46.77 (42.68)     2:18.80 (32.03)
  4 Anderer, Britney    13 HAA-MR               2:19.35    2:19.77 ZQ      15
                  31.34     1:08.66 (37.32)     1:48.34 (39.68)     2:19.77 (31.43)
  5 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               2:22.36    2:23.70 JO      14
                  31.37     1:07.72 (36.35)     1:50.56 (42.84)     2:23.70 (33.14)
  6 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               2:26.15    2:24.96 JO      13
                  32.71     1:09.63 (36.92)     1:52.88 (43.25)     2:24.96 (32.08)
  7 LE Guyader, Sydney  14 IA-MR                2:25.76    2:25.33 SILV    12
                  30.45     1:08.67 (38.22)     1:53.51 (44.84)     2:25.33 (31.82)
  8 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              2:26.03    2:27.25 SILV    11
                                1:10.42 ( )   2:27.25 (1:16.83)
B - Final
  9 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                2:27.44    2:23.67 JO       9
                  31.28     1:09.45 (38.17)     1:52.96 (43.51)     2:23.67 (30.71)
 10 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              2:30.66    2:24.58 JO       7
                  31.49     1:07.53 (36.04)     1:52.19 (44.66)     2:24.58 (32.39)
 11 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                2:27.10    2:25.72 SILV     6
                  31.51     1:09.63 (38.12)     1:52.79 (43.16)     2:25.72 (32.93)
 12 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR               2:27.43    2:25.73 SILV     5
                  30.30     1:07.48 (37.18)     1:53.10 (45.62)     2:25.73 (32.63)
 13 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              2:29.78    2:27.53 SILV     4
                  34.25     1:09.79 (35.54)     1:57.00 (47.21)     2:27.53 (30.53)
 14 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               2:29.57    2:27.75 SILV     3
                  32.33     1:12.11 (39.78)     1:55.15 (43.04)     2:27.75 (32.60)
 15 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ               2:27.78    2:28.01 SILV     2
                  33.40     1:08.97 (35.57)     1:54.10 (45.13)     2:28.01 (33.91)
 16 O'Leary, Kate L     13 Wcym Swim Team-CT    2:30.35    2:29.17 SILV     1
Preliminaries
 17 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT              2:30.74
 18 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                2:32.26
 19 Moore, Erin A       14 CSC-MR               2:32.43
 19 Domenchello, Missy  14 IA-MR                2:32.43
 21 Senafonte, Janene   13 FSPY-NJ              2:32.71
 22 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              2:33.12
 23 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ               2:33.30
 24 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE               2:33.53
 25 Walters, Stephanie  13 BB-NJ                2:33.67
 26 Disch, Julie        13 FSPY-NJ              2:33.75
 27 Menio, Sarah E      13 JG-NJ                2:34.76
 28 Plaschka, Jade      13 HAA-MR               2:35.14
 29 Clapp, Rebecca      13 FSPY-NJ              2:35.83
 30 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:36.51
 31 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        2:36.83
 32 Lamoreaux, Kelly M  13 PAC-NE               2:37.23
 33 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                2:38.01
 34 Mormando, Alexandr  13 Red Bank - NJ-NJ     2:38.32
 35 Gartner, Megan E    14 FSPY-NJ              2:38.53
 36 Cavanagh, Katelyn   14 FSPY-NJ              2:39.04
 37 Niemeier, Shauna M  13 BB-NJ                2:39.56
 38 Iannino, Megan M    13 PSC-NJ               2:39.59
 39 Kroon, Lizanne S    13 Wcym Swim Team-CT    2:40.18
 40 Desnoyers, Melissa  13 FSPY-NJ              2:41.25
 41 Haggan, Alison J    13 FSPY-NJ              2:41.57
 42 Baiano, Cassandra   14 SMC-MR               2:44.17
 43 Prinzi, Elizabeth   13 Basc-MR              2:45.62
 44 Pascali, Erica C    13 Tide-NJ              2:46.87
 45 Morgan, Lauren M    13 BB-NJ                2:47.33
 46 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            2:49.38
 47 Lee, Jenny M        13 Tide-NJ              2:50.02
 48 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        2:56.82
 -- Larson, Kim P       13 IA-MR                    DQ
 -- Miller, Gabrielle   14 West Point-MR            DQ
 -- Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR                  DQ
 -- Booth, Abigail E    14 Wcym Swim Team-CT        DQ

Event 14  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.29  ZQ
        2:18.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               2:07.90    2:04.88 ZQ      20
                  27.38       59.03 (31.65)     1:35.51 (36.48)     2:04.88 (29.37)
  2 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               2:15.70    2:13.24 ZQ      17
                  28.14     1:01.91 (33.77)     1:42.67 (40.76)     2:13.24 (30.57)
  3 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              2:16.34    2:13.92 ZQ      16
                  28.64     1:03.58 (34.94)     1:44.44 (40.86)     2:13.92 (29.48)
  4 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT              2:17.55    2:16.45 JO      15
                  30.87     1:04.26 (33.39)     1:45.36 (41.10)     2:16.45 (31.09)
  5 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               2:20.22    2:18.79 JO      14
                                                    1:46.41 ( )     2:18.79 (32.38)
  6 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ               2:17.82    2:19.51 SILV    13
                  30.18     1:03.48 (33.30)     1:49.34 (45.86)     2:19.51 (30.17)
  7 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              2:19.67    2:20.71 SILV    12
                  30.73     1:04.13 (33.40)     1:50.12 (45.99)     2:20.71 (30.59)
  8 O'Donnell, Brian V  14 FSPY-NJ              2:21.24    2:20.98 SILV    11
                  30.94     1:09.84 (38.90)     1:50.93 (41.09)     2:20.98 (30.05)
B - Final
  9 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              2:21.54    2:21.17 SILV     9
                  30.10     1:10.00 (39.90)     1:49.34 (39.34)     2:21.17 (31.83)
 10 Clemente, Joe J     14 Red Bank - NJ-NJ     2:24.65    2:23.40 SILV     7
                  31.43     1:08.93 (37.50)     1:51.08 (42.15)     2:23.40 (32.32)
 11 Heath, Michael A    13 GAEL-MR              2:26.07    2:23.64 SILV     6
                  30.75     1:06.68 (35.93)     1:49.43 (42.75)     2:23.64 (34.21)
 12 Sorena, Matthew     14 MK UN-CT             2:25.07    2:25.70 SILV     5
                  30.53     1:08.05 (37.52)     1:53.62 (45.57)     2:25.70 (32.08)
 13 Lee, John           14 DSC-MR               2:23.07    2:26.14 SILV     4
                  30.66     1:10.61 (39.95)     1:52.46 (41.85)     2:26.14 (33.68)
 14 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               2:25.40    2:26.79 SILV     3
                  32.24     1:10.02 (37.78)     1:54.18 (44.16)     2:26.79 (32.61)
 15 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR               2:28.14    2:27.02 SILV     2
                  29.93     1:10.42 (40.49)     1:54.49 (44.07)     2:27.02 (32.53)
 16 Reade, Joe D        14 Farmingdale-MR       2:31.68    2:34.60          1
Preliminaries
 15 DiGuglielmo, Thoma  13 Zeus-CT              2:27.45
 18 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR            2:32.42
 19 Pataffi, Charles    14 Red Bank - NJ-NJ     2:33.48
 20 Jansson, Christian  13 Tide-NJ              2:34.42
 21 Sirmans, Marcus P   13 GAEL-MR              2:34.91
 22 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               2:36.35
 23 Howell, Nathan S    14 Farmingdale-MR       2:36.59
 24 Quinn, William C    13 Red Bank - NJ-NJ     2:37.77
 25 Troynousky, Peter   13 Red Bank - NJ-NJ     2:39.23
 26 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        2:40.35
 27 Freda, Marc A       13 Red Bank - NJ-NJ     2:41.12
 28 Davidson, Steven R  13 Tide-NJ              2:42.23
 29 Patel, Nishant      13 Tide-NJ              2:45.95
 30 Dembowski, Nathan   13 Wcym Swim Team-CT    2:54.66
 -- Archbold, Ming      13 Tide-NJ                  DQ
 -- Milone, James K     13 PSC-NJ                   DQ
 -- Metz, Edward H      13 Tide-NJ                  DQ
 -- Biga, Stephen J     13 Red Bank - NJ-NJ         DQ

Event 15  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT              2:12.98    2:13.20 METS    20
                  29.17     1:04.21 (35.04)     1:43.33 (39.12)     2:13.20 (29.87)
  2 Kelly, Katie A      17 IA-MR                2:16.58    2:13.80 METS    17
                  30.37     1:05.55 (35.18)     1:43.42 (37.87)     2:13.80 (30.38)
  3 Munoz, Elena C      17 PSC-NJ               2:17.03    2:17.65 METS    16
                  30.45     1:06.62 (36.17)     1:45.90 (39.28)     2:17.65 (31.75)
  4 LE Guyader, Clare   15 IA-MR                2:18.98    2:18.72         15
                  31.05     1:06.41 (35.36)     1:47.61 (41.20)     2:18.72 (31.11)
  5 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               2:20.58    2:20.06         14
                                                    1:48.72 ( )     2:20.06 (31.34)
  6 Sepe, Lauren E      17 PAC-NE               2:20.78    2:20.09         13
                  30.48     1:05.85 (35.37)     1:46.84 (40.99)     2:20.09 (33.25)
  7 Smith, Devin E      15 CSC-MR               2:19.89    2:21.07         12
                  31.54     1:08.22 (36.68)     1:48.79 (40.57)     2:21.07 (32.28)
  8 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT              2:17.59    2:28.23         11
                  31.77     1:10.06 (38.29)     1:52.83 (42.77)     2:28.23 (35.40)
B - Final
  9 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT    2:21.57    2:19.69          9
                  31.35     1:05.76 (34.41)     1:48.65 (42.89)     2:19.69 (31.04)
 10 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:21.45    2:20.09          7
                  31.81     1:07.20 (35.39)     1:49.60 (42.40)     2:20.09 (30.49)
 11 Pratt, Kristen E    15 BB-NJ                2:21.28    2:20.68          6
                  30.79     1:08.23 (37.44)     1:49.58 (41.35)     2:20.68 (31.10)
 12 Hammang, Emily E    16 PAC-NE               2:20.96    2:21.23          5
                  31.10     1:06.70 (35.60)     1:50.22 (43.52)     2:21.23 (31.01)
 13 Pike, Liz T         15 Omni-CT              2:21.90    2:21.62          4
                  31.07     1:07.17 (36.10)     1:49.03 (41.86)     2:21.62 (32.59)
 14 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               2:23.98    2:22.30          3
 15 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ     2:22.64    2:23.40          2
                  31.30     1:07.82 (36.52)     1:49.72 (41.90)     2:23.40 (33.68)
 16 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              2:24.11    2:24.05          1
                  30.21     1:06.33 (36.12)     1:50.99 (44.66)     2:24.05 (33.06)
Preliminaries
 17 List, Sabrina W     17 Red Bank - NJ-NJ     2:24.22
 18 Meehan, Erika L     16 PAC-NE               2:25.18
 19 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              2:25.20
 20 Fatigati, Alexis R  15 BB-NJ                2:25.41
 21 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                2:26.23
 22 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              2:26.35
 23 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR              2:26.53
 24 Meringer, Patti C   15 BB-NJ                2:28.74
 25 Nassery, Alia F     17 NY Sharks-MR         2:29.06
 26 Cronauer, Kate E    17 BB-NJ                2:30.20
 27 Olsen, Heather E    15 Red Bank - NJ-NJ     2:30.33
 28 Squillante, Jillia  15 IA-MR                2:30.49
 29 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        2:33.37
 30 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:33.96
 31 Germano, Katie O    17 PSC-NJ               2:36.41
 32 Falkenberry, Haley  12 PAC-NE               2:36.47
 33 Robinson, Amy K     17 Wcym Swim Team-CT    2:36.48
 34 Duffany, Jess A     16 Wcym Swim Team-CT    2:37.88
 35 Marchese, Casey E   16 Tide-NJ              2:41.86
 36 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:42.62
 37 Norton, Michaela L  17 PAC-NE               2:44.82
 38 Geider, Amanda K    15 Tide-NJ              2:49.19
 39 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR        2:53.40

Event 16  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ               2:05.73    2:04.87 METS    20
                  26.09       59.09 (33.00)     1:36.00 (36.91)     2:04.87 (28.87)
  2 Navata, Michael L   17 PSC-NJ               2:06.01    2:05.64         17
                  27.06     1:00.94 (33.88)     1:37.43 (36.49)     2:05.64 (28.21)
  3 Leary, Justin E     17 PAC-NE               2:07.62    2:06.60         16
                  26.01       57.68 (31.67)     1:37.23 (39.55)     2:06.60 (29.37)
  4 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR               2:07.44    2:08.78         15
                  26.79       59.58 (32.79)     1:39.40 (39.82)     2:08.78 (29.38)
  5 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              2:10.16    2:09.04         14
                  28.70     1:01.77 (33.07)     1:40.91 (39.14)     2:09.04 (28.13)
  6 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR               2:08.12    2:09.26         13
                  26.17       57.92 (31.75)     1:39.80 (41.88)     2:09.26 (29.46)
  7 Mayerson, Eddie B   15 Tide-NJ              2:10.63    2:11.38         12
                  28.22     1:01.62 (33.40)     1:41.61 (39.99)     2:11.38 (29.77)
  8 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               2:09.51    2:15.78         11
                  29.73     1:02.64 (32.91)     1:44.05 (41.41)     2:15.78 (31.73)
B - Final
  9 Butler, Patrick M   16 PAC-NE               2:15.53    2:09.28          9
                  28.86     1:01.48 (32.62)     1:40.80 (39.32)     2:09.28 (28.48)
 10 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT              2:11.83    2:09.70          7
                  28.04     1:02.87 (34.83)     1:40.96 (38.09)     2:09.70 (28.74)
 11 Germane, Mikey J    16 PAC-NE               2:13.93    2:10.71          6
                  28.83     1:01.02 (32.19)     1:42.02 (41.00)     2:10.71 (28.69)
 12 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               2:17.15    2:15.30          5
 13 Sato, Ray R         16 GAEL-MR              2:14.51    2:15.60          4
                  29.39     1:01.42 (32.03)     1:44.00 (42.58)     2:15.60 (31.60)
 14 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         2:17.33    2:17.70          3
 15 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR              2:15.64    2:18.61          2
                  27.70     1:01.65 (33.95)     1:46.67 (45.02)     2:18.61 (31.94)
 16 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            2:16.85    2:18.84          1
                  30.37     1:04.98 (34.61)     1:46.95 (41.97)     2:18.84 (31.89)
Preliminaries
  4 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR         2:07.52
 14 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR         2:15.61
 16 Troynousky, John A  17 Red Bank - NJ-NJ     2:16.32
 17 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR         2:16.77
 21 Soley, Joe M        16 JG-NJ                2:19.03
 22 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         2:19.35
 23 Boccio, Dominick H  15 Farmingdale-MR       2:20.74
 24 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR         2:21.10
 25 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE               2:21.27
 26 Green, Matt F       15 FSPY-NJ              2:21.86
 27 Bergamini, Danny    15 GAEL-MR              2:23.58
 28 Alexander, Jason R  16 Tide-NJ              2:24.77
 29 Burke, Timmy        15 NY Sharks-MR         2:24.87
 30 Barron, Sean D      16 BB-NJ                2:25.45
 31 Dobbs, Jason M      15 BB-NJ                2:26.72
 32 Bennett, Daniel     17 NY Sharks-MR         2:28.36
 33 Bennett, Donald     15 Basc-MR              2:29.40
 34 Carr, Eric J        15 PAC-NE               2:33.09
 35 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                2:36.34

Boys 200 Yard IM Swim-off
===============================================================================
  1 Sato, Ray R         16 GAEL-MR              2:14.51
  2 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            2:16.85

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Anderer, Britney    13 HAA-MR               1:10.82    1:10.05 ZQ      20
                  33.34     1:10.05 (36.71)
  2 Collyer, Courtney   14 Basc-MR              1:12.09    1:10.37 ZQ      17
                  34.15     1:10.37 (36.22)
  3 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               1:12.03    1:11.64 ZQ      16
                  33.87     1:11.64 (37.77)
  4 Guba, Ali E         13 GAEL-MR              1:11.86    1:12.19 ZQ      15
                  34.30     1:12.19 (37.89)
  5 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ               1:13.05    1:12.45 ZQ      14
                  34.41     1:12.45 (38.04)
  6 O'Leary, Kate L     13 Wcym Swim Team-CT    1:13.82    1:13.47 ZQ      13
                  34.69     1:13.47 (38.78)
  7 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              1:13.88    1:14.85 ZQ      12
  8 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               1:14.22    1:15.67 JO      11
                  35.89     1:15.67 (39.78)
B - Final
  9 Caucino, Brielle    13 Red Bank - NJ-NJ     1:15.44    1:15.83 JO       9
                  36.14     1:15.83 (39.69)
 10 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT              1:17.06    1:16.32 JO       7
                  36.51     1:16.32 (39.81)
 11 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              1:18.60    1:18.79 SILV     6
                  38.36     1:18.79 (40.43)
 12 Lamoreaux, Kelly M  13 PAC-NE               1:17.97    1:19.06 SILV     5
                  37.64     1:19.06 (41.42)
 13 Niemeier, Shauna M  13 BB-NJ                1:20.67    1:19.79 SILV     4
                  37.64     1:19.79 (42.15)
 14 Dertouzos, Sara     14 Tide-NJ              1:21.69    1:20.29 SILV     3
                  38.51     1:20.29 (41.78)
 15 Rossi, Erin K       14 FSPY-NJ              1:21.00    1:20.33 SILV     2
                  37.84     1:20.33 (42.49)
 16 Kiernan, Amanda C   14 IA-MR                1:21.68    1:21.67 SILV     1
                  38.84     1:21.67 (42.83)
Preliminaries
 17 Pascali, Erica C    13 Tide-NJ              1:21.93
 18 Recchione, Erin H   13 BB-NJ                1:22.07
 19 Butler, Catherine   14 PAC-NE               1:22.13
 20 Walters, Stephanie  13 BB-NJ                1:22.22
 21 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:22.71
 22 Baiano, Cassandra   14 SMC-MR               1:22.87
 23 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                1:23.35
 24 Lee, Jenny M        13 Tide-NJ              1:23.41
 25 Cavanagh, Katelyn   14 FSPY-NJ              1:23.59
 26 Kroon, Lizanne S    13 Wcym Swim Team-CT    1:25.55
 27 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR        1:26.57
 28 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        1:27.18
 29 Luzny, Joanna       14 FSPY-NJ              1:27.62
 30 Davis, Lauren       13 HAA-MR               1:27.69
 31 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:28.05
 32 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR          1:29.00
 33 Morgan, Lauren M    13 BB-NJ                1:29.50
 34 Doino, Jaclyn M     13 GAEL-MR              1:30.41
 35 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:32.63
 36 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        1:41.18
 37 Taylor, Katherine   13 West Point-MR        1:51.47

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              1:09.91    1:09.42 ZQ      20
                  32.89     1:09.42 (36.53)
  2 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:09.39    1:09.61 ZQ      17
                  33.36     1:09.61 (36.25)
  3 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR               1:11.10    1:10.32 ZQ      16
                  33.55     1:10.32 (36.77)
  4 Heath, Michael A    13 GAEL-MR              1:11.83    1:12.34 JO      15
                  35.16     1:12.34 (37.18)
  5 Lee, John           14 DSC-MR               1:12.62    1:13.52 JO      14
                  34.31     1:13.52 (39.21)
  6 Archbold, Ming      13 Tide-NJ              1:14.92    1:13.90 JO      13
                  35.77     1:13.90 (38.13)
  7 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               1:14.30    1:14.79 SILV    12
                  35.39     1:14.79 (39.40)
  8 Hollar, Bill M      14 Tide-NJ              1:14.47    1:15.23 SILV    11
                  35.97     1:15.23 (39.26)
B - Final
  9 Clemente, Joe J     14 Red Bank - NJ-NJ     1:15.29    1:15.09 SILV     9
                  35.91     1:15.09 (39.18)
 10 Orsini, Michael     13 HAA-MR               1:15.93    1:15.71 SILV     7
                  36.27     1:15.71 (39.44)
 11 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR               1:16.17    1:15.84 SILV     6
                  36.06     1:15.84 (39.78)
 12 O'Hagan, Mike C     13 GAEL-MR              1:16.32    1:15.85 SILV     5
                  35.62     1:15.85 (40.23)
 13 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        1:17.58    1:16.58 SILV     4
                  37.32     1:16.58 (39.26)
 14 Fitton, Alex        13 Red Bank - NJ-NJ     1:17.48    1:16.93 SILV     3
 15 Ellis, Steven C     13 HAA-MR               1:20.35    1:19.42 SILV     2
Preliminaries
 13 DiGuglielmo, Thoma  13 Zeus-CT              1:16.97
                  38.18
B - Final
 14 Pataffi, Charles    14 Red Bank - NJ-NJ     1:17.09
Preliminaries
 17 Jansson, Christian  13 Tide-NJ              1:18.23
 19 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:20.79
 20 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               1:22.38
 21 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               1:22.60
 22 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        1:23.43
 23 Davidson, Steven R  13 Tide-NJ              1:23.51
 24 Troynousky, Peter   13 Red Bank - NJ-NJ     1:23.63
 25 Patel, Nishant      13 Tide-NJ              1:24.82
 26 Mahler, Eric R      13 Red Bank - NJ-NJ     1:25.20
 27 Price, Clint J      14 PSC-NJ               1:25.50
 28 Ortiz, David        13 West Point-MR        1:25.63
 29 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               1:26.02
 29 Hetem, Christopher  14 Red Bank - NJ-NJ     1:26.02
 31 Oppenheimer, Harry  13 GAEL-MR              1:26.95
 32 Metz, Edward H      13 Tide-NJ              1:27.87
 33 Dembowski, Nathan   13 Wcym Swim Team-CT    1:31.15

Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Katie A      17 IA-MR                1:09.90    1:08.59 METS    20
                  32.67     1:08.59 (35.92)
  2 Munoz, Elena C      17 PSC-NJ               1:13.08    1:12.21 METS    17
                  34.45     1:12.21 (37.76)
  3 Smith, Devin E      15 CSC-MR               1:12.34    1:12.86 METS    16
                  34.71     1:12.86 (38.15)
  4 Pike, Liz T         15 Omni-CT              1:14.75    1:14.64         15
                  35.75     1:14.64 (38.89)
  5 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               1:16.08    1:15.04         14
  6 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:15.21    1:15.73         13
                  35.67     1:15.73 (40.06)
  7 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR              1:15.91    1:16.45         12
                  36.19     1:16.45 (40.26)
  8 Schwartz, Rebecca   16 Red Bank - NJ-NJ     1:16.53    1:17.93         11
                  37.20     1:17.93 (40.73)
B - Final
  9 Fatigati, Alexis R  15 BB-NJ                1:18.84    1:15.95          9
                  36.59     1:15.95 (39.36)
 10 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        1:17.20    1:17.64          7
                  36.79     1:17.64 (40.85)
 11 Delisle, Danielle   17 PAC-NE               1:18.04    1:18.65          6
                  37.59     1:18.65 (41.06)
 12 Meringer, Patti C   15 BB-NJ                1:19.81    1:19.39          5
                  37.59     1:19.39 (41.80)
 13 Migliaccio, Emily   15 PAC-NE               1:19.18    1:19.60          4
                  37.98     1:19.60 (41.62)
 14 Pyle, Emma P        15 GAEL-MR              1:19.60    1:23.35          3
 -- List, Sabrina W     17 Red Bank - NJ-NJ     1:17.05         DQ
                  36.84          DQ (39.85)
 11 Cronauer, Kate E    17 BB-NJ                1:17.39
Preliminaries
 17 Cinelli, Keri       15 NY Sharks-MR         1:20.99
 18 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:22.42
 19 Bochenska, Sylvia   15 BB-NJ                1:23.12
 20 Duncan, Jillian R   15 Red Bank - NJ-NJ     1:23.74
 21 Heimberg, Lindsay   16 BB-NJ                1:23.93
 22 Fitzpatrick, Diane  17 FSPY-NJ              1:24.44
 23 Unger, Karen        15 HAA-MR               1:25.25
 24 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR               1:25.61
 25 Geider, Amanda K    15 Tide-NJ              1:25.72
 26 Allen, Jessica L    17 West Point-MR        1:28.81
 27 Quinones, Gabriell  15 BB-NJ                1:32.27
 28 Recchione, Lauren   16 BB-NJ                1:32.40
 29 Andersen, Ashley M  15 PSC-NJ               1:33.14
 -- Sepe, Lauren E      17 PAC-NE                   DQ

Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              1:07.50    1:05.93 METS    20
                  31.53     1:05.93 (34.40)
  2 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR               1:07.82    1:06.58         17
                  31.80     1:06.58 (34.78)
  3 Duffy, PK K         16 FSPY-NJ              1:06.63    1:07.10         16
                  30.56     1:07.10 (36.54)
  4 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT              1:08.81    1:07.93         15
                  32.43     1:07.93 (35.50)
  5 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         1:12.40    1:11.29         14
                  34.04     1:11.29 (37.25)
  6 Yanilshteyn, Aleks  18 DSC-MR               1:11.54    1:12.03         13
                  33.50     1:12.03 (38.53)
  7 Boccio, Dominick H  15 Farmingdale-MR       1:12.52    1:13.13         12
  8 Barron, Sean D      16 BB-NJ                1:14.99    1:14.04         11
                  34.64     1:14.04 (39.40)
B - Final
  9 Bergamini, Danny    15 GAEL-MR              1:16.33    1:13.16          9
                  35.31     1:13.16 (37.85)
 10 Soley, Joe M        16 JG-NJ                1:17.01    1:14.33          7
                  35.82     1:14.33 (38.51)
 11 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE               1:15.56    1:15.40          6
                  36.06     1:15.40 (39.34)
 12 Outcault, Ryan      15 HAA-MR               1:15.45    1:15.47          5
                  35.83     1:15.47 (39.64)
 13 LeClaire, Eric      15 HAA-MR               1:17.38    1:15.60          4
                  35.41     1:15.60 (40.19)
 14 Woods, Jimmy R      15 Tide-NJ              1:19.71    1:19.46          3
                  37.83     1:19.46 (41.63)
Preliminaries
  6 Dobbs, Jason M      15 BB-NJ                1:11.71
  8 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR               1:12.46
 16 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         1:17.84
B - Final
 18 Alexander, Jason R  16 Tide-NJ              1:23.66

Event 21  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.99  JO
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                 53.68      54.22 ZQ      20
                  26.13       54.22 (28.09)
  2 Larson, Kim P       13 IA-MR                  56.29      55.36 ZQ      17
                  27.50       55.36 (27.86)
  3 Guba, Ali E         13 GAEL-MR                56.20      55.50 ZQ      16
                  26.90       55.50 (28.60)
  4 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR                 56.34      56.99 ZQ      15
                  27.09       56.99 (29.90)
  5 Gryglewska, Anna C  14 Zeus-CT                57.75      57.70 JO      14
                  28.03       57.70 (29.67)
  6 Fountain, Michelle  14 IA-MR                  56.65      58.12 JO      13
                  27.56       58.12 (30.56)
  7 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR                 57.48      58.77 JO      12
                  28.47       58.77 (30.30)
  8 Anderer, Britney    13 HAA-MR                 58.33      58.97 JO      11
                  28.83       58.97 (30.14)
B - Final
  9 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR                58.83      57.64 JO       9
                  28.07       57.64 (29.57)
 10 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT                58.70      58.39 JO       7
                  27.77       58.39 (30.62)
 11 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR                 58.56      58.57 JO       5.5
                  28.08       58.57 (30.49)
 11 Collyer, Courtney   14 Basc-MR                58.97      58.57 JO       5.5
                  28.12       58.57 (30.45)
 13 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                  58.51      58.83 JO       4
                  28.48       58.83 (30.35)
 14 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR                 59.36      59.52 SILV     3
                  28.45       59.52 (31.07)
 15 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR                58.81      59.91 SILV     2
                  28.66       59.91 (31.25)
 16 LE Guyader, Sydney  14 IA-MR                  58.99    1:00.86 SILV     1
Preliminaries
 17 Clapp, Rebecca      13 FSPY-NJ                59.56
 18 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                  59.72
 19 Blom, Danielle      13 HAA-MR                 59.73
 20 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR                59.97
 21 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE               1:00.14
 22 O'Leary, Kate L     13 Wcym Swim Team-CT    1:00.72
 23 Plaschka, Jade      13 HAA-MR               1:01.67
 24 Gartner, Megan E    14 FSPY-NJ              1:01.80
 25 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              1:01.84
 26 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR               1:01.85
 26 Domenchello, Missy  14 IA-MR                1:01.85
 26 Haggan, Alison J    13 FSPY-NJ              1:01.85
 29 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        1:01.87
 30 Caucino, Brielle    13 Red Bank - NJ-NJ     1:02.25
 31 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               1:02.26
 32 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ               1:02.27
 33 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:02.43
 34 Kiernan, Amanda C   14 IA-MR                1:02.80
 35 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks-MR         1:02.82
 36 Menio, Sarah E      13 JG-NJ                1:02.95
 37 Rossi, Erin K       14 FSPY-NJ              1:03.47
 38 Pacheco, Bianca M   14 FSPY-NJ              1:03.53
 39 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ               1:03.58
 39 Niemeier, Shauna M  13 BB-NJ                1:03.58
 41 Mormando, Alexandr  13 Red Bank - NJ-NJ     1:03.63
 42 Brown, Brittany A   14 GAEL-MR              1:03.97
 43 Grieco, Tara        14 HAA-MR               1:04.13
 44 Luzny, Joanna       14 FSPY-NJ              1:04.14
 45 Pannone, Lauren M   13 PAC-NE               1:04.17
 46 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                1:04.29
 47 Morgan, Lauren M    13 BB-NJ                1:04.64
 48 Davis, Lauren       13 HAA-MR               1:04.65
 49 Nolet, Jennifer L   13 Red Bank - NJ-NJ     1:05.02
 50 Iannino, Megan M    13 PSC-NJ               1:05.43
 51 Butler, Catherine   14 PAC-NE               1:05.46
 52 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        1:05.84
 53 Prinzi, Elizabeth   13 Basc-MR              1:05.95
 54 Doino, Jaclyn M     13 GAEL-MR              1:06.17
 55 Yeung, Tiffany      13 Basc-MR              1:06.42
 56 Dertouzos, Sara     14 Tide-NJ              1:06.43
 57 Sykes, Sarah M      14 Tide-NJ              1:07.01
 58 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        1:07.15
 59 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:07.20
 60 Pascali, Erica C    13 Tide-NJ              1:07.39
 61 Baiano, Cassandra   14 SMC-MR               1:07.64
 62 Lamoreaux, Kelly M  13 PAC-NE               1:08.28
 63 Heidbreder, Christ  13 Wcym Swim Team-CT    1:08.43
 64 Recchione, Erin H   13 BB-NJ                1:08.83
 65 Butler, Nicole B    14 Big Blue-MR          1:09.10
 66 Talman, Sara M      14 West Point-MR        1:09.16
 67 Ashfaq, Nayab *     14 IA-MR                1:09.21
 68 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:10.27
 69 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR        1:10.87
 70 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR        1:12.81
 71 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        1:17.27
 72 Clifford, Candice   14 HAA-MR               1:28.07
 73 Taylor, Katherine   13 West Point-MR        1:37.90
 -- Luqman, Kyle M      13 IA-MR                    DQ

Event 22  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.29  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR                53.46      53.49 ZQ      20
                  25.93       53.49 (27.56)
  2 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR                54.29      53.51 ZQ      17
                  26.14       53.51 (27.37)
  3 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ                 54.04      53.95 ZQ      16
                  26.61       53.95 (27.34)
  4 O'Donnell, Brian V  14 FSPY-NJ                55.08      55.94 JO      15
                  27.70       55.94 (28.24)
  5 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR                 56.61      56.55 SILV    14
                  27.18       56.55 (29.37)
  6 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR          56.68      56.67 SILV    13
  7 Reade, Joe D        14 Farmingdale-MR         56.15      57.20 SILV    12
                  26.66       57.20 (30.54)
  8 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR                 56.93      57.24 SILV    11
                  27.60       57.24 (29.64)
B - Final
  9 Archbold, Ming      13 Tide-NJ                57.31      57.21 SILV     9
                  27.09       57.21 (30.12)
 10 Archbold, Ping      13 Tide-NJ                57.95      57.56 SILV     7
                  27.25       57.56 (30.31)
 11 Fitton, Alex        13 Red Bank - NJ-NJ       57.57      57.70 SILV     6
                  27.92       57.70 (29.78)
 12 Lee, John           14 DSC-MR                 56.94      57.73 SILV     5
                  28.01       57.73 (29.72)
 13 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR                57.63      57.91 SILV     4
                  27.82       57.91 (30.09)
 14 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR                58.00      58.10 SILV     3
 15 Clemente, Joe J     14 Red Bank - NJ-NJ       57.67      58.20 SILV     2
                  28.01       58.20 (30.19)
 16 Sorena, Matthew     14 MK UN-CT               58.71    1:02.05 SILV     1
                  29.61     1:02.05 (32.44)
Preliminaries
 12 Pataffi, Charles    14 Red Bank - NJ-NJ       57.63
 18 Howell, Nathan S    14 Farmingdale-MR         58.77
 19 Sirmans, Marcus P   13 GAEL-MR                58.95
 20 Doherty, Zack Z     13 GAEL-MR                59.31
 21 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:00.32
 22 O'Hagan, Mike C     13 GAEL-MR              1:00.54
 22 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               1:00.54
 24 Baguchinsky, Felix  14 Red Bank - NJ-NJ     1:00.82
 25 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        1:01.41
 26 Hetem, Christopher  14 Red Bank - NJ-NJ     1:01.55
 27 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR            1:01.60
 28 Quinn, William C    13 Red Bank - NJ-NJ     1:01.66
 29 Jansson, Christian  13 Tide-NJ              1:02.44
 30 Bottoni, Marco A    14 HAA-MR               1:02.47
 31 Hollar, Bill M      14 Tide-NJ              1:03.38
 32 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        1:03.62
 33 Orsini, Michael     13 HAA-MR               1:03.63
 34 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               1:03.69
 35 Ellis, Steven C     13 HAA-MR               1:04.10
 36 Biga, Stephen J     13 Red Bank - NJ-NJ     1:04.13
 37 Troynousky, Peter   13 Red Bank - NJ-NJ     1:04.42
 38 Milone, James K     13 PSC-NJ               1:05.22
 39 Davidson, Steven R  13 Tide-NJ              1:05.28
 40 Patel, Nishant      13 Tide-NJ              1:07.60
 41 Ortiz, David        13 West Point-MR        1:08.72
 42 Metz, Edward H      13 Tide-NJ              1:09.46
 43 Caracappa, Joe C    13 BB-NJ                1:14.29

Event 23  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT                55.63      54.48 METS    20
                  26.63       54.48 (27.85)
  2 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT                55.85      55.05 METS    17
                  26.77       55.05 (28.28)
  3 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE                 56.63      56.26 METS    16
                  27.22       56.26 (29.04)
  4 Beck, Patty D       15 GAEL-MR                55.85      56.41 METS    15
                  27.12       56.41 (29.29)
  5 Newman, Alexandra   16 Red Bank - NJ-NJ       57.11      57.15         14
                  27.91       57.15 (29.24)
  6 Hammang, Emily E    16 PAC-NE                 56.73      57.23         13
                  27.87       57.23 (29.36)
  7 Kelly, Katie A      17 IA-MR                  56.03      57.26         12
                  27.93       57.26 (29.33)
  8 LE Guyader, Clare   15 IA-MR                  56.92      57.76         11
                  27.88       57.76 (29.88)
B - Final
  9 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR                57.67      57.70          9
                  27.74       57.70 (29.96)
 10 Fatigati, Alexis R  15 BB-NJ                  58.52      57.97          7
                  28.40       57.97 (29.57)
 11 Smith, Devin E      15 CSC-MR                 58.09      57.99          6
                  28.41       57.99 (29.58)
 12 Olsen, Heather E    15 Red Bank - NJ-NJ       58.82      58.08          5
 13 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                  58.74      58.12          4
                  28.22       58.12 (29.90)
 14 Duncan, Jillian R   15 Red Bank - NJ-NJ       58.23      58.40          3
                  28.69       58.40 (29.71)
 15 Cullens, Sayaka E   15 Tide-NJ                58.34      58.52          2
                  28.08       58.52 (30.44)
 16 Zoller, Nichole     17 FSPY-NJ                59.02      58.57          1
                  28.07       58.57 (30.50)
Preliminaries
 10 Pratt, Kristen E    15 BB-NJ                  57.82
 18 Migliaccio, Emily   15 PAC-NE                 59.33
 18 Meehan, Erika L     16 PAC-NE                 59.33
 20 Robinson, Amy K     17 Wcym Swim Team-CT      59.42
 21 McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR                59.51
 22 Desnoyers, Jessica  16 FSPY-NJ                59.89
 23 Cinelli, Keri       15 NY Sharks-MR           59.99
 24 Freitas, Sarah F    15 PAC-NE               1:00.70
 25 Squillante, Jillia  15 IA-MR                1:00.81
 26 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ     1:00.89
 27 Sullivan, Rachel A  15 Wcym Swim Team-CT    1:01.03
 28 Nassery, Alia F     17 NY Sharks-MR         1:01.16
 29 Migliaccio, Elizab  15 PAC-NE               1:01.19
 30 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR               1:01.31
 31 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:01.39
 32 List, Sabrina W     17 Red Bank - NJ-NJ     1:01.42
 33 Pyle, Emma P        15 GAEL-MR              1:01.88
 34 Capella, Maria P    16 GAEL-MR              1:01.93
 35 Iassogna, Jen A     15 Wcym Swim Team-CT    1:02.37
 36 Falkenberry, Haley  12 PAC-NE               1:02.70
 37 Heimberg, Lindsay   16 BB-NJ                1:02.89
 38 Norton, Michaela L  17 PAC-NE               1:03.22
 39 Marchese, Casey E   16 Tide-NJ              1:03.83
 40 Fink, Nicole O      16 Wcym Swim Team-CT    1:03.97
 41 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        1:03.98
 42 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        1:04.03
 43 Duffany, Jess A     16 Wcym Swim Team-CT    1:06.29
 44 Unger, Karen        15 HAA-MR               1:06.31
 45 Geider, Amanda K    15 Tide-NJ              1:06.59
 46 Quinones, Gabriell  15 BB-NJ                1:09.41
 47 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR        1:09.57
 48 Allen, Jessica L    17 West Point-MR        1:12.24

Girls 100 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
  1 Meehan, Erika L     16 PAC-NE                 58.20
  2 Migliaccio, Emily   15 PAC-NE                 58.45

Event 24  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.59  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ                 49.02      49.34 METS    20
                  23.72       49.34 (25.62)
  2 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           50.73      50.88 METS    17
                  24.33       50.88 (26.55)
  3 Germane, Mikey J    16 PAC-NE                 51.23      51.01 METS    16
                  24.37       51.01 (26.64)
  4 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR                 51.62      51.46 METS    15
                  25.30       51.46 (26.16)
  5 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT                51.76      51.76         14
                  25.03       51.76 (26.73)
  6 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 51.84      51.97         13
  7 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 51.27      52.13         12
                  24.48       52.13 (27.65)
  8 Gaffey, Eric J      15 CSC-MR                 51.96      52.93         11
                  25.30       52.93 (27.63)
B - Final
  9 Fisher, Colin C     15 PAC-NE                 52.08      51.14 METS     9
                  24.44       51.14 (26.70)
 10 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR           52.02      51.93          7
                  24.86       51.93 (27.07)
 11 Navata, Michael L   17 PSC-NJ                 52.04      52.03          6
                  24.99       52.03 (27.04)
 12 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                53.19      52.69          5
                  25.20       52.69 (27.49)
 13 Hunter, Sam J       16 PAC-NE                 54.39      53.68          4
 14 Boccio, Dominick H  15 Farmingdale-MR         53.22      53.93          3
                  25.90       53.93 (28.03)
 15 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR              53.49      54.05          2
                  26.24       54.05 (27.81)
 16 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR              54.20      54.62          1
                  26.15       54.62 (28.47)
Preliminaries
 12 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR           52.28
                  25.98
 18 Sato, Ray R         16 GAEL-MR                54.50
 19 Bennett, Daniel     17 NY Sharks-MR           54.68
 20 Kallert, Bryon R    15 BB-NJ                  54.84
 21 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR           55.40
 22 Outcault, Ryan      15 HAA-MR                 55.42
 23 Butler, Patrick M   16 PAC-NE                 55.44
 24 Soley, Joe M        16 JG-NJ                  55.48
 25 Troynousky, John A  17 Red Bank - NJ-NJ       55.88
 26 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR           55.90
 26 Burke, Timmy        15 NY Sharks-MR           55.90
 28 Kandell, Chris W    16 IA-MR                  55.95
 29 Green, Matt F       15 FSPY-NJ                56.76
 30 Carr, Eric J        15 PAC-NE                 56.81
 31 Yanilshteyn, Aleks  18 DSC-MR                 56.83
 32 Duffy, PK K         16 FSPY-NJ                56.92
 33 Outcault, Andrew    15 HAA-MR                 56.95
 34 Alexander, Jason R  16 Tide-NJ                57.15
 35 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE                 57.47
 36 Bergamini, Danny    15 GAEL-MR                57.54
 37 Barron, Sean D      16 BB-NJ                  57.83
 38 Bennett, Donald     15 Basc-MR                58.54
 39 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR          58.72
 -- O'Neill, Conor J    15 PSC-NJ                   DQ

Event 25  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.09  ZQ
        1:07.49  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                 59.62      59.67 ZQ      20
                  28.02       59.67 (31.65)
  2 Guba, Ali E         13 GAEL-MR              1:01.85    1:01.87 ZQ      17
                  29.50     1:01.87 (32.37)
  3 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               1:02.61    1:02.89 ZQ      16
                  29.66     1:02.89 (33.23)
  4 LE Guyader, Sydney  14 IA-MR                1:03.74    1:03.38 ZQ      15
                  30.07     1:03.38 (33.31)
  5 Gaffey, Melanie A   13 CSC-MR               1:03.52    1:05.28 JO      14
                  30.09     1:05.28 (35.19)
  6 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              1:06.02    1:06.66 JO      13
  7 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               1:06.68    1:08.57 SILV    12
                  32.27     1:08.57 (36.30)
  8 Fountain, Michelle  14 IA-MR                1:05.62    1:09.83 SILV    11
                  31.67     1:09.83 (38.16)
B - Final
  9 Senafonte, Janene   13 FSPY-NJ              1:07.26    1:06.23 JO       9
                  31.81     1:06.23 (34.42)
 10 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              1:07.44    1:06.56 JO       7
                  31.03     1:06.56 (35.53)
 11 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               1:09.41    1:06.89 JO       6
                  31.86     1:06.89 (35.03)
 12 Haggan, Alison J    13 FSPY-NJ              1:09.04    1:07.28 JO       5
 13 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                1:08.80    1:07.43 JO       4
                  31.58     1:07.43 (35.85)
 14 Plaschka, Jade      13 HAA-MR               1:08.56    1:07.95 SILV     3
                  31.07     1:07.95 (36.88)
 15 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              1:07.72    1:07.97 SILV     2
                  31.74     1:07.97 (36.23)
 16 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR               1:07.64    1:08.21 SILV     1
                  31.10     1:08.21 (37.11)
Preliminaries
 17 Clapp, Rebecca      13 FSPY-NJ              1:09.81
 18 Moore, Erin A       14 CSC-MR               1:10.37
 19 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        1:10.39
 20 Blom, Danielle      13 HAA-MR               1:11.24
 21 Disch, Julie        13 FSPY-NJ              1:11.88
 22 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                1:11.91
 23 Dertouzos, Sara     14 Tide-NJ              1:12.01
 24 Gryglewska, Anna C  14 Zeus-CT              1:12.07
 25 Pannone, Lauren M   13 PAC-NE               1:12.40
 26 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR               1:12.59
 27 Booth, Abigail E    14 Wcym Swim Team-CT    1:12.69
 28 Sullivan, Corinne   13 Wcym Swim Team-CT    1:12.77
 29 Mormando, Alexandr  13 Red Bank - NJ-NJ     1:12.84
 30 Walters, Stephanie  13 BB-NJ                1:13.12
 31 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            1:13.35
 32 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE               1:13.89
 33 Pacheco, Bianca M   14 FSPY-NJ              1:14.08
 34 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR              1:14.18
 35 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks-MR         1:14.36
 36 Menio, Sarah E      13 JG-NJ                1:14.74
 37 O'Halloran, Anne S  14 FSPY-NJ              1:15.44
 38 Lindelof, Jennifer  14 SMC-MR               1:17.42
 39 Bolin, Kathleen     13 CSC-MR               1:17.70
 40 Sykes, Sarah M      14 Tide-NJ              1:18.08
 41 Talman, Sara M      14 West Point-MR        1:19.15
 42 Kroon, Lizanne S    13 Wcym Swim Team-CT    1:19.33
 43 Brown, Brittany A   14 GAEL-MR              1:20.62
 44 Nolet, Jennifer L   13 Red Bank - NJ-NJ     1:21.01
 45 Yeung, Tiffany      13 Basc-MR              1:24.75
 46 Clifford, Candice   14 HAA-MR               1:42.49
 -- Giovinco, Emma H    13 West Point-MR            DQ

Event 26  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ                 57.95      56.68 ZQ      20
                  26.74       56.68 (29.94)
  2 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               1:00.54      58.64 ZQ      17
                  27.52       58.64 (31.12)
  3 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               1:00.86    1:01.15 ZQ      16
                  28.18     1:01.15 (32.97)
  4 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              1:01.51    1:01.47 ZQ      15
                  28.76     1:01.47 (32.71)
  5 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              1:01.42    1:01.55 ZQ      14
                  29.76     1:01.55 (31.79)
  6 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT              1:05.04    1:05.50 SILV    13
                  30.72     1:05.50 (34.78)
  7 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR               1:05.97    1:06.91 SILV    12
  8 Lee, John           14 DSC-MR               1:07.16    1:08.17 SILV    11
                  31.44     1:08.17 (36.73)
B - Final
  9 Howell, Nathan S    14 Farmingdale-MR       1:08.65    1:07.12 SILV     9
                  30.23     1:07.12 (36.89)
 10 Archbold, Ping      13 Tide-NJ              1:08.69    1:07.46 SILV     7
                  31.43     1:07.46 (36.03)
 11 Doherty, Zack Z     13 GAEL-MR              1:09.45    1:08.26 SILV     6
                  29.94     1:08.26 (38.32)
 12 Sirmans, Marcus P   13 GAEL-MR              1:09.64    1:08.30 SILV     5
                  31.02     1:08.30 (37.28)
 13 Baguchinsky, Felix  14 Red Bank - NJ-NJ     1:13.03    1:10.43 SILV     4
                  32.79     1:10.43 (37.64)
 14 Hetem, Christopher  14 Red Bank - NJ-NJ     1:12.82    1:11.40 SILV     3
                  33.74     1:11.40 (37.66)
 15 Reade, Joe D        14 Farmingdale-MR       1:14.11    1:18.22          2
                  35.58     1:18.22 (42.64)
 16 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:08.85    1:18.73          1
                  35.20     1:18.73 (43.53)
Preliminaries
 17 Freda, Marc A       13 Red Bank - NJ-NJ     1:14.95
 18 Mahler, Eric R      13 Red Bank - NJ-NJ     1:17.97
 19 Price, Clint J      14 PSC-NJ               1:19.65
 20 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               1:20.33
 21 Hollar, Bill M      14 Tide-NJ              1:20.85
 22 Quinn, William C    13 Red Bank - NJ-NJ     1:20.96
 23 Brown, Matt T       13 PSC-NJ               1:21.46
 24 Orsini, Michael     13 HAA-MR               1:24.28
 25 Ortiz, David        13 West Point-MR        1:29.52
 -- Biga, Stephen J     13 Red Bank - NJ-NJ         DQ
 -- Caracappa, Joe C    13 BB-NJ                    DQ

Event 27  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT              1:00.20    1:00.22 METS    20
                  28.57     1:00.22 (31.65)
  2 Pratt, Kristen E    15 BB-NJ                1:02.41    1:01.59 METS    17
                  29.22     1:01.59 (32.37)
  3 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE               1:04.60    1:02.01 METS    16
                  29.11     1:02.01 (32.90)
  4 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              1:04.08    1:02.29 METS    15
                  29.33     1:02.29 (32.96)
  5 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               1:03.73    1:03.55 METS    14
                  29.79     1:03.55 (33.76)
  6 Meehan, Erika L     16 PAC-NE               1:05.70    1:04.10         13
                  29.88     1:04.10 (34.22)
  7 Munoz, Elena C      17 PSC-NJ               1:04.75    1:04.62         12
                  30.60     1:04.62 (34.02)
  8 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              1:04.96    1:05.17         11
B - Final
  9 Cullens, Sayaka E   15 Tide-NJ              1:05.89    1:04.41          9
                  29.80     1:04.41 (34.61)
 10 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT    1:06.55    1:05.40          7
                  31.08     1:05.40 (34.32)
 11 Pike, Liz T         15 Omni-CT              1:05.76    1:05.51          6
                  30.93     1:05.51 (34.58)
 12 Newman, Alexandra   16 Red Bank - NJ-NJ     1:06.47    1:05.77          5
                  31.47     1:05.77 (34.30)
 13 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ     1:06.03    1:06.28          4
                  31.69     1:06.28 (34.59)
 14 Schwartz, Rebecca   16 Red Bank - NJ-NJ     1:06.21    1:06.80          3
                  31.45     1:06.80 (35.35)
 15 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR              1:05.87    1:07.09          2
                  31.37     1:07.09 (35.72)
 16 Sullivan, Rachel A  15 Wcym Swim Team-CT    1:06.50    1:07.42          1
Preliminaries
 17 Olsen, Heather E    15 Red Bank - NJ-NJ     1:06.73
 18 Sepe, Lauren E      17 PAC-NE               1:06.96
 19 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            1:07.01
 20 Meringer, Patti C   15 BB-NJ                1:07.15
 21 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              1:07.16
 22 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                1:07.44
 23 Nassery, Alia F     17 NY Sharks-MR         1:07.46
 24 Freitas, Sarah F    15 PAC-NE               1:08.20
 25 Iassogna, Jen A     15 Wcym Swim Team-CT    1:09.02
 26 Robinson, Amy K     17 Wcym Swim Team-CT    1:09.57
 27 McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR              1:12.24
 28 Marchese, Casey E   16 Tide-NJ              1:12.46
 29 Duffany, Jess A     16 Wcym Swim Team-CT    1:14.04
 30 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        1:15.16
 31 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        1:16.11

Event 28  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 54.36      52.91 METS    20
                  24.68       52.91 (28.23)
  2 Leary, Justin E     17 PAC-NE                 58.12      56.30 METS    17
                  26.17       56.30 (30.13)
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           56.49      56.42 METS    16
                  26.35       56.42 (30.07)
  4 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ                 55.93      57.39         15
                  27.13       57.39 (30.26)
  5 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                59.06      58.72         14
  6 Kallert, Bryon R    15 BB-NJ                  59.17      58.84         13
                  27.43       58.84 (31.41)
  7 Navata, Michael L   17 PSC-NJ                 58.45      58.86         12
                  28.10       58.86 (30.76)
  8 Hunter, Sam J       16 PAC-NE                 58.51      59.27         11
                  27.76       59.27 (31.51)
B - Final
  9 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT                59.93      58.48          9
                  27.88       58.48 (30.60)
 10 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR                 59.96      58.65          7
                  27.44       58.65 (31.21)
 11 Fisher, Colin C     15 PAC-NE               1:00.88      59.23          6
                  27.57       59.23 (31.66)
 12 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR         1:00.76      59.36          5
                  27.25       59.36 (32.11)
 13 Mayerson, Eddie B   15 Tide-NJ                59.60    1:00.04          4
                  28.13     1:00.04 (31.91)
 14 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               1:00.55    1:00.30          3
                  28.56     1:00.30 (31.74)
 15 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR            1:01.22    1:01.15          2
                  28.59     1:01.15 (32.56)
 16 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               1:01.14    1:02.07          1
                  28.83     1:02.07 (33.24)
Preliminaries
 17 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         1:02.10
 18 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR         1:03.32
 19 Grabowski, Peter W  15 PSC-NJ               1:05.10
 20 Woods, Jimmy R      15 Tide-NJ              1:07.72
 21 Carr, Eric J        15 PAC-NE               1:09.06
 22 Kandell, Chris W    16 IA-MR                1:09.90
 23 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        1:14.76
 24 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:15.76

Event 29  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:18.78    1:15.00         20
                  36.10     1:15.00 (38.90)
  2 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:19.44    1:17.78         17
                  37.78     1:17.78 (40.00)
  3 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD           1:17.13    1:19.23         16
                  38.51     1:19.23 (40.72)
  4 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:21.28    1:20.77         15
                  38.57     1:20.77 (42.20)
  5 Featherston, Jenni  10 Zeus-CT              1:28.75    1:21.03         14
                  39.46     1:21.03 (41.57)
  6 Ingram, Alaina M    10 IA UN-MR             1:42.11    1:21.64         13
                  40.65     1:21.64 (40.99)
  7 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              1:24.53    1:22.07         12
                  40.63     1:22.07 (41.44)
  8 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:29.68    1:22.45         11
                  40.50     1:22.45 (41.95)
  9 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR              1:25.41    1:22.85          8
                  38.91     1:22.85 (43.94)
  9 Balunek, Ashley R   10 Zeus-CT              1:36.23    1:22.85          8
                  39.73     1:22.85 (43.12)
 11 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR              1:23.15    1:24.55          6
                  40.39     1:24.55 (44.16)
 12 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR                   NT    1:24.63          5
                  39.53     1:24.63 (45.10)
 13 Baritz, Katie M     10 Zeus-CT              1:29.30    1:24.74          4
                  40.58     1:24.74 (44.16)
 14 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:34.57    1:24.82          3
                  41.08     1:24.82 (43.74)
 15 Sufficool, Catheri  10 Red Bank - NJ-NJ     1:29.24    1:25.22          2
                  41.15     1:25.22 (44.07)
 16 McHale, Shannon     10 HAA-MR               1:33.92    1:27.03          1
 17 Wisolmerski, Amand  10 PSC-NJ               1:29.17    1:27.56
                  41.54     1:27.56 (46.02)
 18 Doherty, Julia G    10 GAEL-MR              1:25.38    1:28.59
                  42.82     1:28.59 (45.77)
 19 Cohen, Gennie       10 HAA-MR               1:36.44    1:30.22
                  42.27     1:30.22 (47.95)
 20 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR         1:30.53    1:30.54
 21 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR               1:33.95    1:31.72
                  44.64     1:31.72 (47.08)
 22 Theoklitos, Sophia  10 Zeus-CT              1:38.56    1:32.40
                  45.14     1:32.40 (47.26)
 23 O'Connor, Ann        9 Basc-MR              1:39.05    1:33.32
                  45.29     1:33.32 (48.03)
 24 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR               1:39.28    1:33.96
                  45.05     1:33.96 (48.91)
 25 Glenday, Kerry       9 CSC-MR               1:55.00    1:34.79
                  46.16     1:34.79 (48.63)
 26 Carlson, Marisa M    9 BB-NJ                1:46.17    1:37.22
                  47.71     1:37.22 (49.51)
 27 Haar, Hanna R        9 CSC-MR               1:39.73    1:41.09
                  48.59     1:41.09 (52.50)
 28 Alt, Joely F        10 BB-NJ                1:47.41    1:41.72
                  48.92     1:41.72 (52.80)
 29 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR               1:48.29    1:42.98
                  49.73     1:42.98 (53.25)
 30 O'Hagan, Molly      10 NY Sharks-MR         1:48.08    1:46.80
                  52.15     1:46.80 (54.65)
 31 Mejia, Nicole       10 Tide-NJ              1:45.04    1:49.63
                1:49.26      1:49.63 (0.37)
 32 Ham, Mallory L       9 Zeus-CT              1:40.72    1:58.10
                  55.07   1:58.10 (1:03.03)
 33 Munoz, Veronica      9 Zeus-CT              2:00.92    1:58.14
                  55.98   1:58.14 (1:02.16)
 34 Mollinedo, Victori  10 Tide-NJ              2:01.44    2:03.97
                1:39.77     2:03.97 (24.20)
 35 Tiger, Megan E       9 West Point-MR             NT    2:10.16
                  58.92   2:10.16 (1:11.24)
 36 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT    2:10.67
                1:00.42   2:10.67 (1:10.25)
 -- Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                1:34.99         DQ
                  46.34          DQ (48.79)
 -- Munoz, Sarah         9 Zeus-CT              1:55.82         DQ
                  56.58        DQ (1:11.67)
 -- Feinstein, Sydney    9 Zeus-CT              1:39.82         DQ
                1:02.57        DQ (1:11.91)
 -- Aiello, Sarah        9 CSC-MR               1:47.02         DQ
                1:42.67

Event 30  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              1:19.02    1:14.08         20
                  35.93     1:14.08 (38.15)
  2 Pullis, Garrett A   10 PSC-NJ               1:20.42    1:15.76         17
                  36.81     1:15.76 (38.95)
  3 Smagula, Nicholas    9 PSC-NJ               1:20.91    1:16.44         16
                  36.53     1:16.44 (39.91)
  4 Soley, Paul         10 JG-NJ                1:16.88    1:16.83         15
                  37.04     1:16.83 (39.79)
  5 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:17.04    1:17.20         14
                  37.43     1:17.20 (39.77)
  6 Marshall, Trevor A  10 Tide-NJ              1:28.68    1:18.44         13
                  37.78     1:18.44 (40.66)
  7 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks-MR         1:30.11    1:23.91         12
                  39.41     1:23.91 (44.50)
  8 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                1:40.11    1:24.06         11
                  43.15     1:24.06 (40.91)
  9 Dunne, Sean P       10 Red Bank - NJ-NJ     1:27.56    1:25.53          9
                  40.81     1:25.53 (44.72)
 10 Ahlmeyer, Matt C     9 PSC-NJ               1:33.87    1:25.87          7
                  41.96     1:25.87 (43.91)
 11 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR               1:25.39    1:26.24          6
                  41.53     1:26.24 (44.71)
 12 Stewart, Jourdan T   9 Wcym Swim Team-CT    1:33.20    1:26.83          5
                  43.48     1:26.83 (43.35)
 13 Murphy, Robert      10 CSC-MR               1:39.23    1:26.89          4
                  41.27     1:26.89 (45.62)
 14 Vallar, Jack        10 SMC-MR               1:27.24    1:27.53          3
                  43.10     1:27.53 (44.43)
 15 St John, Jake D     10 Zeus-CT              1:30.34    1:27.97          2
                  42.58     1:27.97 (45.39)
 16 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR       1:33.94    1:32.03          1
                  44.76     1:32.03 (47.27)
 17 Spindel, David A     9 GAEL-MR              1:43.52    1:46.80
                  49.43     1:46.80 (57.37)
 18 Mirizio, Jack F      9 Zeus-CT              1:46.90    1:54.13
                  53.31   1:54.13 (1:00.82)
 19 Baritz, Peter R      9 Zeus-CT              1:37.89    1:57.19
                1:41.43     1:57.19 (15.76)
 -- Wicklund, Thomas M  10 Red Bank - NJ-NJ     1:31.80         DQ
                  40.12          DQ (41.79)
 -- Boguski, Kamil A     9 Zeus-CT              1:54.13         DQ
                  53.49        DQ (1:05.04)
 -- Powers, Alex D       9 PAC-NE               1:34.56         DQ
                1:30.42
 -- Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR            1:48.84         DQ
                  48.59          DQ (50.68)

Event 31  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  ZQ
        1:12.29  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              1:02.41    1:02.70 ZQ      20
                  30.37     1:02.70 (32.33)
  2 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               1:05.18    1:04.39 ZQ      17
                  31.39     1:04.39 (33.00)
  3 Degnan, Kathleen E  12 PAC-NE               1:06.36    1:05.54 ZQ      16
                  31.98     1:05.54 (33.56)
  4 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT              1:08.91    1:08.08 ZQ      15
                  33.18     1:08.08 (34.90)
  5 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT              1:07.45    1:08.99 ZQ      14
                  33.78     1:08.99 (35.21)
  6 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              1:10.08    1:09.18 ZQ      13
                  34.12     1:09.18 (35.06)
  7 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR               1:10.45    1:09.50 ZQ      12
                  34.01     1:09.50 (35.49)
  8 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:10.09    1:10.86 JO      11
                  34.34     1:10.86 (36.52)
B - Final
  9 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              1:11.07    1:10.21 JO       9
                  33.97     1:10.21 (36.24)
 10 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:11.40    1:10.84 JO       7
                  34.73     1:10.84 (36.11)
 11 Marrese, Kathleen   12 Wcym Swim Team-CT    1:10.67    1:11.80 JO       6
                  34.72     1:11.80 (37.08)
 12 Stillwagon, Katy D  12 GAEL-MR              1:12.94    1:13.07 SILV     5
                  35.26     1:13.07 (37.81)
 13 Meerman, Kathie E   12 Wcym Swim Team-CT    1:13.00    1:13.25 SILV     4
                  34.97     1:13.25 (38.28)
 14 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              1:11.79    1:13.90 SILV     3
                  36.05     1:13.90 (37.85)
 15 Francomano, Ashley  11 Basc-MR              1:12.78    1:14.10 SILV     2
                  36.42     1:14.10 (37.68)
 16 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:11.49    1:15.68 SILV     1
                  36.98     1:15.68 (38.70)
Preliminaries
 17 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           1:13.51
 18 Smith, Colleen J    12 CSC-MR               1:14.56
 19 Dease, Katie D      12 Basc-MR              1:14.63
 20 Schaefer, Kathryn   12 GAEL-MR              1:14.69
 21 Harris, Nicole D    11 PSC-NJ               1:15.19
 22 Pramer, Meredith A  11 Zeus-CT              1:15.25
 23 Foran, Megan C      11 Red Bank - NJ-NJ     1:15.46
 24 Bohanan, Jaclyn B   12 Red Bank - NJ-NJ     1:15.53
 25 Mercurio, Alana M   11 PAC-NE               1:15.74
 26 O'Neill, Cait J     12 PSC-NJ               1:16.93
 27 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD           1:17.29
 28 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR              1:17.81
 29 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR               1:18.37
 30 Librett, Krista     11 SMC-MR               1:18.80
 31 Salerno, Caitlyn R  12 JG-NJ                1:18.82
 32 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR       1:18.86
 33 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR              1:18.98
 34 Squillante, Lindse  11 GAEL-MR              1:20.53
 35 Gordon, Chelsea E   11 Tide-NJ              1:20.58
 36 Munoz, Tatiana      12 Zeus-CT              1:21.40
 37 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR         1:21.42
 38 Sufficool, Jacquel  12 Red Bank - NJ-NJ     1:21.65
 39 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR            1:21.72
 40 Corcoran, Meghan L  12 Red Bank - NJ-NJ     1:22.30
 41 Aigotti, Brittany   11 JG-NJ                1:22.82
 42 Burke, Stephanie H  12 GAEL-MR              1:22.87
 43 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR            1:26.40
 44 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:26.77
 45 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR       1:27.49
 46 Kupres, Amber C     11 CSC-MR               1:28.08
 47 Beiner, Amanda E    12 Big Blue-MR          1:28.82
 48 Culhane, Nora       11 CSC-MR               1:29.02
 49 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                1:30.54
 50 Chiappetta, Nina M  12 GAEL-MR              1:31.11
 51 Murphy, Jessica L   11 PAC-NE               1:35.69
 52 Smart, Mary Jo J    11 HAA-MR               1:39.37
 53 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR        2:15.19
 -- Corvington, Meghan  11 Zeus-CT                  DQ
 -- Kroon, Marlene M    12 Wcym Swim Team-CT        DQ
 -- Duque, Samantha L   12 Zeus-CT                  DQ

Event 32  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:13.99  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Middleton, William  11 Basc-MR              1:07.56    1:06.50 ZQ      20
                  32.23     1:06.50 (34.27)
  2 Karadimas, Nichola  12 Wcym Swim Team-CT    1:07.16    1:07.15 ZQ      17
                  32.39     1:07.15 (34.76)
  3 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT              1:08.20    1:08.80 ZQ      16
                  33.38     1:08.80 (35.42)
  4 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:08.75    1:08.83 ZQ      15
                  33.75     1:08.83 (35.08)
  5 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:12.36    1:11.85 JO      14
                  35.92     1:11.85 (35.93)
  6 McGoldrick, Griff   12 Zeus-CT              1:11.10    1:12.02 JO      13
                  34.96     1:12.02 (37.06)
  7 Iassogna, Matt J    12 Wcym Swim Team-CT    1:12.80    1:12.84 JO      12
                  35.16     1:12.84 (37.68)
  8 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:12.34    1:13.17 JO      11
                  35.21     1:13.17 (37.96)
B - Final
  9 Collins, Conor M    12 Wcym Swim Team-CT    1:13.03    1:12.78 JO       9
                  35.35     1:12.78 (37.43)
 10 Bogda, Justin M     12 PSC-NJ               1:15.82    1:14.18 SILV     7
                  24.05     1:14.18 (50.13)
 11 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR               1:15.55    1:15.35 SILV     6
                  36.17     1:15.35 (39.18)
 12 Bleier, Jackson     11 SMC-MR               1:14.99    1:15.71 SILV     5
                  36.70     1:15.71 (39.01)
 13 Ospina, John S      11 Zeus-CT              1:15.07    1:16.20 SILV     4
                  36.98     1:16.20 (39.22)
 14 Cohen, Matthew J    11 Red Bank - NJ-NJ     1:15.48    1:16.38 SILV     3
                  36.77     1:16.38 (39.61)
 15 Kolesnik, George    11 Basc-MR              1:16.16    1:17.30 SILV     2
                  37.53     1:17.30 (39.77)
 16 Spierer, Josh A     12 IA-MR                1:15.75    1:18.23 SILV     1
                  38.22     1:18.23 (40.01)
Preliminaries
 17 Stein, Kenny F      12 IA-MR                1:16.42
 18 Gasbarro, Vincent   11 BB-NJ                1:17.00
 19 Fountain, Greg J    11 IA-MR                1:17.41
 20 Nunez, Christian C  12 Tide-NJ              1:18.07
 21 Weber, Andrew J     12 Red Bank - NJ-NJ     1:18.42
 22 Bourque, Isaac C    12 PAC-NE               1:18.69
 23 Drago, Adam N       12 IA-MR                1:18.82
 24 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR            1:19.26
 25 McLaughlin, Thomas  12 Basc-MR              1:21.00
 26 Camacho, Fernando   11 PSC-NJ               1:21.79
 27 Byrnes, Luke J      11 Red Bank - NJ-NJ     1:23.69
 28 DeBenedicts, Keith  12 Sachem-MR            1:26.72
 29 Park, Andrew        12 Tide-NJ              1:27.84
 30 Niemeier, Justin T  11 BB-NJ                1:33.44
 31 Gonzalez, Jason A   11 Tide-NJ              1:40.70
 32 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR        1:43.34
 33 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                1:48.38
 -- Ferguson, Timothy   11 Zeus-CT                  DQ
 -- Padwa, David M      11 PAC-NE                   DQ
 -- McDonald, Joshua G  11 West Point-MR            DQ
 -- Cray, Daniel P      12 West Point-MR            DQ
 -- Cohen, Drew         12 HAA-MR                   DQ
 -- Dilorenzo, Jimmy C  11 GAEL-MR                  DQ

Event 33  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:19.53    1:16.20         20
                  35.21     1:16.20 (40.99)
  2 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:18.47    1:16.47         17
                  37.43     1:16.47 (39.04)
  3 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:18.65    1:18.87         16
                  36.98     1:18.87 (41.89)
  4 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD           1:18.35    1:19.41         15
                  37.78     1:19.41 (41.63)
  5 Grabowski, Katie L  10 PSC-NJ               1:24.89    1:20.98         14
                  36.75     1:20.98 (44.23)
  6 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:22.68    1:22.81         13
                  38.13     1:22.81 (44.68)
  7 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:27.31    1:23.66         12
                  39.32     1:23.66 (44.34)
  8 Wallace, Oona M      9 GAEL-MR              1:23.46    1:24.53         11
                  38.63     1:24.53 (45.90)
  9 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR              1:26.19    1:24.87          9
                  38.94     1:24.87 (45.93)
 10 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:25.90    1:25.79          7
                  40.81     1:25.79 (44.98)
 11 Dembowski, Erica L  10 Wcym Swim Team-CT    1:32.61    1:26.31          6
                  39.92     1:26.31 (46.39)
 12 Corcoran, Caroline  10 Red Bank - NJ-NJ     1:32.02    1:26.48          5
                  38.84     1:26.48 (47.64)
 13 Ingram, Alaina M    10 IA UN-MR             1:40.16    1:27.61          4
                  40.16     1:27.61 (47.45)
 14 Morrison, Nicole M  10 HAA-MR               1:43.28    1:27.68          3
                  39.18     1:27.68 (48.50)
 15 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR         1:31.22    1:29.48          2
                  43.67     1:29.48 (45.81)
 16 Jansson, Hanna E    10 Tide-NJ              1:34.73    1:29.51          1
                  43.86     1:29.51 (45.65)
 17 Stein, Allie N      10 PSC-NJ               1:37.91    1:29.69
                  41.00     1:29.69 (48.69)
 18 Pinder, Juno B      10 GAEL-MR              1:32.57    1:29.76
                  42.10     1:29.76 (47.66)
 19 Chen, Ava           10 Tide-NJ              1:37.57    1:30.10
                  44.03     1:30.10 (46.07)
 20 Wolfe, Melissa L    10 Tide-NJ              1:36.26    1:30.48
                  42.91     1:30.48 (47.57)
 21 Franko, Eleanor C   10 Red Bank - NJ-NJ     1:36.16    1:31.33
                  42.39     1:31.33 (48.94)
 22 Delgrosso, Jenna M   9 NY Sharks-MR         1:34.91    1:32.03
                  42.57     1:32.03 (49.46)
 23 Connors, Kathleen   10 Red Bank - NJ-NJ     1:34.17    1:32.46
                  43.98     1:32.46 (48.48)
 24 Garrett, Samantha   10 West Point-MR        1:37.62    1:32.98
                  43.06     1:32.98 (49.92)
 25 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR               1:29.78    1:33.50
                  41.78     1:33.50 (51.72)
 26 Sohr, Caroline A    10 GAEL-MR              1:32.18    1:34.26
                  42.35     1:34.26 (51.91)
 27 Cefalo, Daria N      9 Red Bank - NJ-NJ     1:36.72    1:34.42
                  44.59     1:34.42 (49.83)
 28 May, Rachel C       10 PSC-NJ               1:38.97    1:34.61
                  45.31     1:34.61 (49.30)
 29 Vilchinsky, Alliso   9 PSC-NJ               1:53.89    1:34.70
                  41.11     1:34.70 (53.59)
 30 Glenday, Kerry       9 CSC-MR               1:44.86    1:34.91
                  44.59     1:34.91 (50.32)
 31 Tracy, Samantha     10 SMC-MR               1:41.22    1:35.17
                  45.01     1:35.17 (50.16)
 32 Ruotolo, Hope        9 SMC-MR               1:37.56    1:35.57
                  43.17     1:35.57 (52.40)
 33 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                1:39.48    1:36.71
                  45.57     1:36.71 (51.14)
 34 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR         1:33.54    1:37.24
                  48.64     1:37.24 (48.60)
 35 Pinder, Phoebe W    10 GAEL-MR              1:43.06    1:37.66
                  47.92     1:37.66 (49.74)
 36 Fitzgerald, Kaitly   9 HAA-MR               1:50.05    1:38.43
                  43.20     1:38.43 (55.23)
 37 Gibbons, Courtney    9 Basc-MR              1:46.06    1:38.72
                  48.67     1:38.72 (50.05)
 38 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR        1:40.55    1:39.27
                  50.37     1:39.27 (48.90)
 39 Alt, Joely F        10 BB-NJ                1:50.66    1:39.72
                  49.38     1:39.72 (50.34)
 40 Betzel, Summer      10 PSC-NJ               1:53.61    1:41.63
                  46.39     1:41.63 (55.24)
 41 Hetem, Kiley A       9 Red Bank - NJ-NJ     1:51.00    1:42.60
                  47.25     1:42.60 (55.35)
 42 Rivera, Andrea      10 Tide-NJ              1:46.59    1:43.84
                  43.85     1:43.84 (59.99)
 43 Jackson, Emma H      9 PSC-NJ               1:52.74    1:45.92
                  52.11     1:45.92 (53.81)
 44 Lyver, Courtney M   10 GAEL-MR              1:39.72    1:47.22
                  49.07     1:47.22 (58.15)
 45 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR               1:42.49    1:48.10
                  48.55     1:48.10 (59.55)
 46 Gibson, Madeline M  10 West Point-MR             NT    1:51.49
                  49.96   1:51.49 (1:01.53)
 47 Perez, Catherine     9 Zeus-CT              1:53.03    1:59.10
                  54.92   1:59.10 (1:04.18)
 -- Haar, Hanna R        9 CSC-MR               1:37.04         DQ
                  47.70
 -- Aiello, Sarah        9 CSC-MR               1:42.88         DQ
                  45.68          DQ (51.19)
 -- Marmo, Marisa A      9 CSC-MR               1:34.76         DQ
                  43.97          DQ (48.93)
 -- Riggio, Gina M       9 Farmingdale-MR       1:38.50         DQ
                  43.81
 -- Chassagnoux, Emma    9 Zeus-CT              1:45.09         DQ
                  45.54          DQ (54.88)

Event 34  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   10 PSC-NJ               1:22.20    1:13.46         20
                  33.78     1:13.46 (39.68)
  2 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR               1:17.33    1:14.77         17
                  35.11     1:14.77 (39.66)
  3 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:19.04    1:15.39         16
                  33.73     1:15.39 (41.66)
  4 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              1:22.35    1:17.79         15
                  37.49     1:17.79 (40.30)
  5 Soley, Paul         10 JG-NJ                1:18.54    1:18.06         14
                  35.75     1:18.06 (42.31)
  6 Mehring, Hunter L   10 PSC-NJ               1:24.16    1:20.27         13
                  35.22     1:20.27 (45.05)
  7 Marshall, Trevor A  10 Tide-NJ              1:19.34    1:21.12         12
                  37.63     1:21.12 (43.49)
  8 Smagula, Nicholas    9 PSC-NJ               1:29.40    1:21.78         11
                  37.52     1:21.78 (44.26)
  9 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:24.69    1:22.30          9
                  40.95     1:22.30 (41.35)
 10 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR              1:22.55    1:25.13          7
                  39.92     1:25.13 (45.21)
 11 Dunne, Sean P       10 Red Bank - NJ-NJ     1:27.59    1:26.32          6
                  39.24     1:26.32 (47.08)
 12 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR         1:31.54    1:26.60          5
                  39.63     1:26.60 (46.97)
 13 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR              1:28.66    1:27.76          4
                  39.34     1:27.76 (48.42)
 14 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         1:30.45    1:27.98          3
                  44.44     1:27.98 (43.54)
 15 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                1:45.79    1:28.46          2
                  42.78     1:28.46 (45.68)
 16 Wicklund, Thomas M  10 Red Bank - NJ-NJ     1:33.97    1:29.20          1
                  39.66     1:29.20 (49.54)
 17 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR               1:30.61    1:29.64
                  43.63     1:29.64 (46.01)
 18 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR             NT    1:31.00
                  41.29     1:31.00 (49.71)
 19 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR               1:33.36    1:31.30
                  45.11     1:31.30 (46.19)
 20 Patel, Keval         9 Tide-NJ              1:41.08    1:31.32
                  45.94     1:31.32 (45.38)
 21 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR               1:36.44    1:31.79
                  45.15     1:31.79 (46.64)
 22 Ahlmeyer, Matt C     9 PSC-NJ               1:42.52    1:32.31
                  41.63     1:32.31 (50.68)
 23 Morgan, Lucas M     10 BB-NJ                1:45.88    1:32.68
                  43.42     1:32.68 (49.26)
 24 Murphy, Robert      10 CSC-MR               1:39.80    1:33.36
                  40.59     1:33.36 (52.77)
 25 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR       1:37.93    1:34.57
                  46.53     1:34.57 (48.04)
 26 Pollack, Harris      9 SMC-MR               1:36.67    1:35.76
                  46.09     1:35.76 (49.67)
 27 Powers, Alex D       9 PAC-NE               1:35.45    1:35.77
                  44.08     1:35.77 (51.69)
 28 Cerutti, Christoph   9 SMC-MR               1:35.97    1:36.18
                  45.43     1:36.18 (50.75)
 29 Bonalle, Steven C    9 GAEL-MR              1:36.63    1:37.23
                  47.09     1:37.23 (50.14)
 30 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR               1:34.67    1:37.73
                  49.56     1:37.73 (48.17)
 31 Caucino, Joseph A   10 Red Bank - NJ-NJ     1:40.20    1:39.17
                  48.57     1:39.17 (50.60)
 32 Cundari, Philip M    9 Red Bank - NJ-NJ     1:38.79    1:39.21
                  47.19     1:39.21 (52.02)
 33 Keenan, Emmett M     9 Red Bank - NJ-NJ     1:41.28    1:42.39
                  49.19     1:42.39 (53.20)
 34 Agin, Andrew D      10 Red Bank - NJ-NJ     1:45.38    1:47.82
                  50.40     1:47.82 (57.42)
 35 Burnett, William K   9 Red Bank - NJ-NJ     1:38.98    1:51.17
                  51.04   1:51.17 (1:00.13)

Event 35  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.19  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              2:23.07    2:21.50 ZQ      20
                  32.88     1:06.41 (33.53)     1:50.72 (44.31)     2:21.50 (30.78)
  2 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              2:23.06    2:21.80 ZQ      17
                  30.05     1:07.19 (37.14)     1:51.70 (44.51)     2:21.80 (30.10)
  3 Degnan, Kathleen E  12 PAC-NE               2:25.53    2:26.70 ZQ      16
                  31.58     1:08.45 (36.87)     1:53.56 (45.11)     2:26.70 (33.14)
  4 Aigotti, Krista M   12 JG-NJ                2:34.02    2:27.94 ZQ      15
                                1:09.73 ( )   2:27.94 (1:18.21)
  5 Mclynch, Arianna B  12 PAC-NE               2:36.40    2:32.46 SILV    14
                  33.13     1:12.44 (39.31)     1:55.81 (43.37)     2:32.46 (36.65)
  6 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           2:32.91    2:32.48 SILV    13
                  34.25     1:14.04 (39.79)     1:56.32 (42.28)     2:32.48 (36.16)
  7 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              2:33.67    2:33.23 SILV    12
                  31.96     1:10.87 (38.91)     1:58.07 (47.20)     2:33.23 (35.16)
  8 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              2:37.60    2:39.23 SILV    11
B - Final
  9 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              2:38.19    2:37.22 SILV     9
                  38.13     1:16.62 (38.49)     2:01.27 (44.65)     2:37.22 (35.95)
 10 Marrese, Kathleen   12 Wcym Swim Team-CT    2:38.18    2:37.37 SILV     7
                  32.53     1:13.01 (40.48)     2:01.36 (48.35)     2:37.37 (36.01)
 11 Strelez, Carly R    12 Wcym Swim Team-CT    2:38.97    2:37.96 SILV     6
                  36.59     1:17.92 (41.33)     2:03.80 (45.88)     2:37.96 (34.16)
 12 Randazzo, Khristia  11 GAEL-MR              2:40.74    2:38.47 SILV     5
 13 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR              2:39.72    2:39.38 SILV     4
                  36.12     1:18.07 (41.95)     2:05.14 (47.07)     2:39.38 (34.24)
 14 Francomano, Ashley  11 Basc-MR              2:37.88    2:39.44 SILV     3
                  36.14     1:17.75 (41.61)     2:05.66 (47.91)     2:39.44 (33.78)
 15 Dease, Katie D      12 Basc-MR              2:42.82    2:43.81 SILV     2
                  37.13     1:18.01 (40.88)     2:08.26 (50.25)     2:43.81 (35.55)
Preliminaries
  4 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:31.10
                  36.16     1:15.98 (39.82)     2:03.54 (47.56)
 17 Bohanan, Jaclyn B   12 Red Bank - NJ-NJ     2:45.18
 18 Salerno, Caitlyn R  12 JG-NJ                2:46.85
 19 Mercurio, Alana M   11 PAC-NE               2:48.86
 20 Massa, Megan G      12 Red Bank - NJ-NJ     2:49.42
 21 Czerny, Alexa       11 Tide-NJ              2:50.14
 22 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        2:50.86
 23 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD           2:51.03
 24 Mahler, Morgan E    12 BB-NJ                2:57.13
 25 Agin, Joanna B      12 Red Bank - NJ-NJ     2:58.26
 26 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR              2:58.92
 27 Chen, Amy           12 Tide-NJ              2:58.99
 28 Pye, Lorraine C     12 Farmingdale-MR       3:01.38
 29 Aguilar, Elizabeth  11 Tide-NJ              3:02.68
 30 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR       3:11.58
 31 Whitley-Rodriguez,  11 Wcym Swim Team-CT    3:15.52
 32 Hubina, Janis C     11 Wcym Swim Team-CT    3:19.22
 -- Lee, Jenny          11 DSC-MR                   DQ

Event 36  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:34.49  ZQ
        2:36.69  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         2:20.34    2:22.16 ZQ      20
                  31.55     1:06.65 (35.10)     1:49.79 (43.14)     2:22.16 (32.37)
  2 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              2:31.91    2:31.12 ZQ      17
                  32.56     1:12.01 (39.45)     1:57.83 (45.82)     2:31.12 (33.29)
  3 Lee, Joe            12 DSC-MR               2:31.24    2:34.16 ZQ      16
                  34.67     1:13.73 (39.06)     1:59.74 (46.01)     2:34.16 (34.42)
  4 Anderson, Brian C   12 PSC-NJ               2:32.06    2:35.43 JO      15
                  34.46     1:15.30 (40.84)     1:59.53 (44.23)     2:35.43 (35.90)
  5 Becker, Michael J   12 Wcym Swim Team-CT    2:36.91    2:36.07 JO      14
                  34.58     1:14.85 (40.27)     2:01.58 (46.73)     2:36.07 (34.49)
  6 Karadimas, Nichola  12 Wcym Swim Team-CT    2:30.81    2:36.56 JO      13
                  34.84     1:14.74 (39.90)     2:02.57 (47.83)     2:36.56 (33.99)
  7 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            2:36.95    2:36.66 JO      12
                  34.80                             2:03.35 ( )     2:36.66 (33.31)
  8 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               2:40.13    2:44.90 SILV    11
                  39.62     1:20.92 (41.30)     2:10.26 (49.34)     2:44.90 (34.64)
B - Final
  9 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            2:41.30    2:41.27 SILV     9
                  35.70     1:14.30 (38.60)     2:07.28 (52.98)     2:41.27 (33.99)
 10 Malychev, Peter     12 DSC-MR               2:40.15    2:42.48 SILV     7
                  38.32     1:21.31 (42.99)     2:09.45 (48.14)     2:42.48 (33.03)
 11 Paradise, Thomas W  12 PAC-NE               2:48.85    2:45.24 SILV     6
                  34.09     1:17.23 (43.14)     2:07.50 (50.27)     2:45.24 (37.74)
 12 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR              2:44.87    2:45.46 SILV     5
                  37.22     1:19.60 (42.38)     2:07.48 (47.88)     2:45.46 (37.98)
 13 Wong, Jason S       11 BB-NJ                2:44.90    2:46.65 SILV     4
                  38.06     1:19.38 (41.32)     2:09.71 (50.33)     2:46.65 (36.94)
 14 Kolesnik, George    11 Basc-MR              2:48.91    2:52.04 SILV     3
 15 Spierer, Josh A     12 IA-MR                2:48.58    2:53.83 SILV     2
                  43.61     1:26.64 (43.03)     2:19.17 (52.53)     2:53.83 (34.66)
 -- Vandermolen, Nicho  11 Red Bank - NJ-NJ     2:49.11         DQ
                  38.13     1:25.36 (47.23)     2:11.89 (46.53)          DQ (37.11)
Preliminaries
 17 Fatigati, John M    11 BB-NJ                2:52.27
 18 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR            2:53.01
 19 Weber, Andrew J     12 Red Bank - NJ-NJ     2:56.23
 20 Lang, Andrew C      12 GAEL-MR              3:03.16
 21 Trainor, Danny J    12 West Point-MR        3:05.02
 -- Sabre, Anthony J    12 Wcym Swim Team-CT        DQ

Event 37  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                 37.76      39.12         20
  2 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 39.18      39.91         17
  3 Delahunt, Ryan E    10 GAEL-MR                42.17      41.61         16
  4 Wallace, Oona M      9 GAEL-MR                43.91      43.13         15
  5 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR                41.81      43.17         14
  6 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR                 45.07      43.21         13
  7 Jansson, Hanna E    10 Tide-NJ                44.35      44.36         12
  8 Chen, Ava           10 Tide-NJ                46.67      44.53         11
  9 Marshall, Corin D   10 PSC-NJ                 48.01      46.37          9
 10 Tracy, Samantha     10 SMC-MR                 48.33      46.85          7
 11 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                47.35      47.14          6
 12 Watkins, Olivia D   10 GAEL-MR                51.97      47.45          5
 13 Wisolmerski, Amand  10 PSC-NJ                 46.57      47.79          4
 14 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR           45.22      47.81          3
 15 Glenday, Kerry       9 CSC-MR                 52.57      48.24          2
 16 Alexandrov, Alice    9 GAEL-MR                51.72      48.48          1
 17 Theoklitos, Sophia  10 Zeus-CT                47.90      49.06
 18 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          47.44      49.20
 19 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR                 49.43      49.45
 20 Franko, Eleanor C   10 Red Bank - NJ-NJ       50.33      49.74
 21 Sohr, Caroline A    10 GAEL-MR                49.25      50.06
 22 Garrett, Samantha   10 West Point-MR          50.02      50.10
 23 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                55.21      50.68
 24 Sufficool, Catheri  10 Red Bank - NJ-NJ       50.94      50.82
 25 Gibbons, Courtney    9 Basc-MR                50.43      50.85
 26 Zurawin, Olivia     10 SMC-MR                 52.58      50.99
 27 Robbins, Brooke      9 SMC-MR                 52.88      51.26
 28 Kazaba, Katherine   10 PSC-NJ                 56.48      51.32
 29 Wolfe, Melissa L    10 Tide-NJ                49.09      51.68
 30 Cefalo, Daria N      9 Red Bank - NJ-NJ       53.52      51.83
 31 Pinder, Phoebe W    10 GAEL-MR                50.71      51.88
 32 Ruotolo, Hope        9 SMC-MR                 52.97      51.91
 33 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR           54.44      52.05
 34 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                  56.75      52.19
 35 Richard, Christine   9 PSC-NJ                 54.48      52.32
 36 Lyver, Courtney M   10 GAEL-MR                48.52      52.70
 37 Chassagnoux, Emma    9 Zeus-CT                49.01      52.90
 38 Hetem, Kiley A       9 Red Bank - NJ-NJ       53.13      53.28
 39 Park, Chloe          9 Tide-NJ                56.40      53.91
 40 Mejia, Nicole       10 Tide-NJ                55.78      53.93
 41 Fitzgerald, Kaitly   9 HAA-MR                 56.05      53.94
 42 Alt, Joely F        10 BB-NJ                  56.70      54.41
 43 Jackson, Emma H      9 PSC-NJ                 54.34      54.44
 44 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR                49.94      55.29
 45 McHale, Shannon     10 HAA-MR                 54.14      55.31
 46 O'Hagan, Molly      10 NY Sharks-MR           56.47      57.27
 47 Cray, Emily E        9 West Point-MR        1:10.39      58.41
 48 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT      58.49
 49 Miller, Julianna M   9 West Point-MR        1:01.97      59.10
 50 Feinstein, Sydney    9 Zeus-CT                55.99    1:00.51
 51 Carlson, Marisa M    9 BB-NJ                  55.45    1:01.10
 52 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR                 59.31    1:01.65
 53 Collins, kaitlyn F  10 West Point-MR          57.96    1:01.68
 54 Perez, Catherine     9 Zeus-CT                54.10    1:01.89
 55 Ham, Mallory L       9 Zeus-CT                56.07    1:02.67
 56 Kruger, Catherine   10 PSC-NJ                 55.13    1:05.60
 57 Osuna, Nicolette A   9 West Point-MR             NT    1:07.42
 58 Munoz, Sarah         9 Zeus-CT                55.13    1:15.99
 59 Munoz, Veronica      9 Zeus-CT                55.14    1:19.28
 -- Meagle, Colby A     10 West Point-MR          56.14         DQ
 -- Tiger, Megan E       9 West Point-MR             NT         DQ

Event 38  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                 39.39      39.00         20
  2 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           42.60      39.91         17
  3 Gorman, Kyle P      10 BB-NJ                  42.74      40.02         16
  4 Pollastro, Robert   10 Basc-MR                39.63      40.16         15
  5 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR                42.86      42.93         14
  6 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR           46.30      44.83         13
  7 Pascali, Joseph D   10 Tide-NJ                45.01      45.00         12
  8 Stewart, Jourdan T   9 Wcym Swim Team-CT      43.98      45.01         11
  9 Mehring, Hunter L   10 PSC-NJ                 49.32      45.40          9
 10 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           44.40      45.46          7
 11 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                  52.16      45.77          6
 12 Korenkov, Sean P    10 Basc-MR                52.23      46.69          5
 13 St Vincent, Tommy   10 SMC-MR                 48.43      46.88          4
 14 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR                 45.13      47.12          3
 15 Bishop, Billy D      9 GAEL-MR                46.89      47.21          2
 16 Cundari, Philip M    9 Red Bank - NJ-NJ       46.13      47.78          1
 17 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR                 49.57      48.16
 18 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks-MR           49.97      48.32
 19 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                 50.11      48.63
 20 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR              54.36      49.74
 21 Patel, Keval         9 Tide-NJ                52.38      50.59
 22 Caucino, Joseph A   10 Red Bank - NJ-NJ       52.31      50.76
 23 Trainor, Zach J      9 West Point-MR          56.85      51.03
 24 Keenan, Emmett M     9 Red Bank - NJ-NJ       51.72      51.86
 25 Powers, Alex D       9 PAC-NE                 52.97      51.87
 26 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR         54.09      51.97
 27 Ahlmeyer, Matt C     9 PSC-NJ                 48.40      52.17
 28 Murphy, Robert      10 CSC-MR                 50.86      52.50
 29 Morgan, Lucas M     10 BB-NJ                  51.82      52.91
 30 Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR           54.84      54.57
 31 Bonalle, Steven C    9 GAEL-MR                54.28      54.80
 32 Horbacz, Matthew J  10 Red Bank - NJ-NJ       55.00      57.25
 -- Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR              59.97         DQ

Event 39  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          37.49  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            34.36      34.12 ZQ      20
  2 Glenday, Heather M  12 CSC-MR                 34.90      34.47 ZQ      17
  3 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR                37.41      36.47 JO      16
  4 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR                36.62      36.82 JO      15
  5 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD             37.26      36.86 JO      14
  6 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT                36.89      37.36 JO      13
  7 Wiegand, Daria R    12 GAEL-MR                37.32      37.57 SILV    12
  8 Guba, Jackie M      11 GAEL-MR                37.60      38.88 SILV    11
B - Final
  9 Mclynch, Arianna B  12 PAC-NE                 38.09      36.69 JO       9
 10 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR                38.45      37.53 SILV     7
 11 Strelez, Carly R    12 Wcym Swim Team-CT      37.85      38.03 SILV     6
 12 Santos, Ana A       12 Red Bank - NJ-NJ       38.40      38.16 SILV     5
 13 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR                 38.45      38.72 SILV     4
 14 Slater, Kailey      12 SMC-MR                 37.93      39.04 SILV     3
 15 Randazzo, Khristia  11 GAEL-MR                38.05      39.31 SILV     2
 -- Walker, Erica       12 SMC-MR                 39.09         DQ
Preliminaries
 17 Lee, Anny M         11 Tide-NJ                39.43
 18 Massa, Megan G      12 Red Bank - NJ-NJ       39.64
 19 Chen, Amy           12 Tide-NJ                39.75
 20 Pye, Lorraine C     12 Farmingdale-MR         39.84
 21 Librett, Krista     11 SMC-MR                 39.90
 21 McNichol, Taylor    12 NY Sharks-MR           39.90
 23 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR          39.94
 24 Schaefer, Kathryn   12 GAEL-MR                39.95
 25 Czerny, Alexa       11 Tide-NJ                39.99
 26 Smolensky, Rachel   11 Zeus-CT                40.10
 26 Zaug, Leanne M      11 PSC-NJ                 40.10
 28 Lee, Jenny          11 DSC-MR                 40.65
 28 Whitley-Rodriguez,  11 Wcym Swim Team-CT      40.65
 30 Angelino, Alessand  11 SMC-MR                 41.14
 31 Krynicki, Alexa N   11 Tide-NJ                41.16
 32 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR              41.30
 33 Corcoran, Meghan L  12 Red Bank - NJ-NJ       41.46
 33 Foran, Megan C      11 Red Bank - NJ-NJ       41.46
 35 Nadarajah, Ayesha   12 PSC-NJ                 41.54
 35 Kupres, Amber C     11 CSC-MR                 41.54
 37 Ridgeway, Kate A    11 Red Bank - NJ-NJ       41.58
 38 Bochenska, Julia A  11 BB-NJ                  41.80
 39 Boyle, Katharine E  11 Red Bank - NJ-NJ       42.32
 40 Fusco, Alexandra A  12 GAEL-MR                42.36
 40 Markey, Hannah E    11 FSPY-NJ                42.36
 42 Cawkwell, Rachel E  12 SMC-MR                 42.41
 42 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR                 42.41
 44 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR         42.45
 45 Good, Courtney N    12 PSC-NJ                 42.52
 46 Harris, Nicole D    11 PSC-NJ                 42.75
 46 Chiappetta, Nina M  12 GAEL-MR                42.75
 48 Kravet, Sophie E    11 GAEL-MR                42.76
 49 Haggan, Elena G     11 FSPY-NJ                42.81
 50 Sufficool, Jacquel  12 Red Bank - NJ-NJ       43.08
 51 Duque, Samantha L   12 Zeus-CT                43.32
 52 Guiffre, Taylor C   12 FSPY-NJ                44.06
 53 Aigotti, Brittany   11 JG-NJ                  44.15
 54 Lopez, Michelle     11 Zeus-CT                44.54
 55 Kupres, Ashley J    12 CSC-MR                 44.86
 56 Robbins, Ilana      11 SMC-MR                 44.96
 57 Beiner, Amanda E    12 Big Blue-MR            45.18
 58 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR              45.29
 59 Jackson, Rita K     12 PSC-NJ                 45.41
 60 Seidell, Mary C     11 HAA-MR                 45.43
 61 Boccio, Marissa C   12 Farmingdale-MR         45.44
 62 Stern, Sydney       11 SMC-MR                 45.87
 63 Wagner, Alyssa      11 PSC-NJ                 46.08
 64 Mahler, Morgan E    12 BB-NJ                  46.39
 65 Ingram, Alex R      11 IA UN-MR               46.76
 66 Boyd, Zoe           11 SMC-MR                 46.92
 67 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR         48.28
 68 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR          56.13
 -- Stewart, Kiamesha   12 Wcym Swim Team-CT        DQ

Event 40  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.49  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           33.80      33.80 ZQ      20
  2 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          34.08      34.69 ZQ      17
  3 Lally, Trevor J     12 Zeus-CT                36.34      35.70 ZQ      16
  4 Lee, Joe            12 DSC-MR                 35.73      36.01 ZQ      15
  5 Becker, Michael J   12 Wcym Swim Team-CT      36.29      36.77 ZQ      14
  6 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                36.77      36.84 ZQ      13
  7 Malychev, Peter     12 DSC-MR                 36.43      37.36 ZQ      12
  8 Anderson, Brian C   12 PSC-NJ                 36.37      37.66 JO      11
B - Final
  9 Vandermolen, Nicho  11 Red Bank - NJ-NJ       37.94      37.66 JO       9
 10 Robins, William     12 SMC-MR                 38.05      38.07 JO       7
 11 Delgrosso, George   11 NY Sharks-MR           39.18      38.91 SILV     6
 12 Neumann, Ari J      12 Zeus-CT                38.99      38.97 SILV     5
 13 Keenan, Pat W       12 FSPY-NJ                40.24      39.94 SILV     4
 14 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR                39.88      40.53 SILV     3
 15 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                 40.63      41.05 SILV     2
 16 Sabre, Anthony J    12 Wcym Swim Team-CT      39.33      41.74 SILV     1
Preliminaries
 17 Nunez, Christian C  12 Tide-NJ                41.10
 18 Middleton, William  11 Basc-MR                41.11
 19 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR                 41.12
 20 McLaughlin, Thomas  12 Basc-MR                41.44
 21 Stone, Brian E      12 PSC-NJ                 41.45
 22 DeBenedicts, Keith  12 Sachem-MR              41.72
 23 Drago, Adam N       12 IA-MR                  41.77
 24 Wong, Jason S       11 BB-NJ                  43.16
 25 Trainor, Danny J    12 West Point-MR          43.58
 26 Wesolowski, Teddy   12 SMC-MR                 43.70
 27 Gatto, Alex         11 SMC-MR                 44.11
 28 Ethridge, Chris     11 SMC-MR                 44.54
 29 Fatigati, John M    11 BB-NJ                  44.60
 30 Lang, Andrew C      12 GAEL-MR                44.61
 31 Hellman, Daniel L   11 Red Bank - NJ-NJ       44.86
 32 Bialo, Matthew J    11 GAEL-MR                44.87
 33 Niemeier, Justin T  11 BB-NJ                  45.01
 34 Connors, Joseph R   11 Red Bank - NJ-NJ       45.09
 35 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR          45.26
 36 Favreau, Greg J     11 FSPY-NJ                45.33
 37 Sullivan, Chris R   12 Farmingdale-MR         46.11
 38 McAuley, Adam       11 SMC-MR                 46.22
 39 Cray, Daniel P      12 West Point-MR          46.28
 40 Cohen, Drew         12 HAA-MR                 46.49
 41 Gasbarro, Vincent   11 BB-NJ                  46.86
 42 Byrnes, Luke J      11 Red Bank - NJ-NJ       47.09
 43 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR          47.35
 44 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                  48.00
 45 Mellen, Riley       11 SMC-MR                 48.05
 46 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                1:00.69
 -- Tiger, Joseph P     12 West Point-MR            DQ

Event 41  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR               1:08.08    1:09.21         20
                  33.60     1:09.21 (35.61)
  2 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:09.63    1:09.46         17
                  33.18     1:09.46 (36.28)
  3 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              1:11.04    1:10.28         16
                  34.10     1:10.28 (36.18)
  4 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD           1:12.57    1:10.83         15
                  34.35     1:10.83 (36.48)
  5 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:06.97    1:11.20         14
                  34.78     1:11.20 (36.42)
  6 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR              1:12.81    1:11.30         13
                  16.53     1:11.30 (54.77)
  7 Delahunt, Ryan E    10 GAEL-MR              1:09.38    1:12.33         12
                  34.56     1:12.33 (37.77)
  8 Grabowski, Katie L  10 PSC-NJ               1:14.51    1:13.45         11
                  36.21     1:13.45 (37.24)
  9 Baritz, Katie M     10 Zeus-CT              1:16.15    1:13.67          9
                  34.42     1:13.67 (39.25)
 10 Morrison, Nicole M  10 HAA-MR               1:21.62    1:13.93          7
                  34.16     1:13.93 (39.77)
 11 Ingram, Alaina M    10 IA UN-MR             1:24.16    1:14.72          6
                  36.04     1:14.72 (38.68)
 12 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:17.03    1:14.85          5
                  36.50     1:14.85 (38.35)
 13 Featherston, Jenni  10 Zeus-CT              1:16.71    1:15.18          4
                  36.29     1:15.18 (38.89)
 14 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR              1:14.21    1:15.33          3
                  35.57     1:15.33 (39.76)
 15 Balunek, Ashley R   10 Zeus-CT              1:17.70    1:17.48          2
                  36.81     1:17.48 (40.67)
 16 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR         1:19.56    1:17.86          1
                  38.02     1:17.86 (39.84)
 17 Cohen, Gennie       10 HAA-MR               1:23.06    1:17.96
                  37.56     1:17.96 (40.40)
 18 Theoklitos, Sophia  10 Zeus-CT              1:18.89    1:17.99
                  37.17     1:17.99 (40.82)
 19 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR         1:18.10    1:18.58
 20 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR               1:25.06    1:19.29
                  37.78     1:19.29 (41.51)
 21 Dembowski, Erica L  10 Wcym Swim Team-CT    1:24.83    1:19.49
                  37.41     1:19.49 (42.08)
 22 Stein, Allie N      10 PSC-NJ               1:22.84    1:20.10
                  37.98     1:20.10 (42.12)
 23 Riggio, Gina M       9 Farmingdale-MR       1:25.50    1:20.30
                  37.38     1:20.30 (42.92)
 24 Miller, Julianna M   9 West Point-MR        1:30.20    1:20.64
                  39.12     1:20.64 (41.52)
 25 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR               1:23.58    1:20.86
                  38.27     1:20.86 (42.59)
 26 Corcoran, Caroline  10 Red Bank - NJ-NJ     1:21.11    1:20.93
                  38.49     1:20.93 (42.44)
 27 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR         1:15.81    1:21.04
                  38.36     1:21.04 (42.68)
 28 Bogda, Renee M      10 PSC-NJ               1:40.78    1:21.28
                  37.20     1:21.28 (44.08)
 29 Franko, Eleanor C   10 Red Bank - NJ-NJ     1:23.00    1:22.05
                  39.41     1:22.05 (42.64)
 30 Jansson, Hanna E    10 Tide-NJ              1:23.82    1:22.12
                  39.30     1:22.12 (42.82)
 31 Wolfe, Melissa L    10 Tide-NJ              1:30.62    1:22.91
                  37.67     1:22.91 (45.24)
 32 Chen, Ava           10 Tide-NJ              1:30.88    1:22.94
                  39.33     1:22.94 (43.61)
 33 May, Rachel C       10 PSC-NJ               1:24.85    1:23.56
                  38.92     1:23.56 (44.64)
 34 Delgrosso, Jenna M   9 NY Sharks-MR         1:21.82    1:24.13
                  39.39     1:24.13 (44.74)
 35 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                1:23.17    1:24.18
                  40.42     1:24.18 (43.76)
 36 Pinder, Juno B      10 GAEL-MR              1:18.53    1:24.19
                  39.85     1:24.19 (44.34)
 37 Vilchinsky, Alliso   9 PSC-NJ               1:28.90    1:24.24
                  39.36     1:24.24 (44.88)
 38 Sohr, Caroline A    10 GAEL-MR              1:17.43    1:24.26
                  37.99     1:24.26 (46.27)
 39 Cefalo, Daria N      9 Red Bank - NJ-NJ     1:21.86    1:24.51
                  40.12     1:24.51 (44.39)
 40 Sufficool, Catheri  10 Red Bank - NJ-NJ     1:36.53    1:25.52
                  40.40     1:25.52 (45.12)
 41 McHale, Shannon     10 HAA-MR               1:27.04    1:26.12
                  39.31     1:26.12 (46.81)
 42 Zurawin, Olivia     10 SMC-MR               1:29.21    1:27.34
                  41.36     1:27.34 (45.98)
 43 Carlson, Marisa M    9 BB-NJ                1:37.86    1:27.70
                  42.13     1:27.70 (45.57)
 44 Wojnar, Kasia        9 SMC-MR               1:27.10    1:28.03
                  42.14     1:28.03 (45.89)
 45 Aiello, Sarah        9 CSC-MR               1:38.35    1:28.45
                  42.55     1:28.45 (45.90)
 46 Glenday, Kerry       9 CSC-MR               1:36.19    1:29.31
                  42.95     1:29.31 (46.36)
 47 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR        1:27.13    1:29.66
                  41.53     1:29.66 (48.13)
 48 Kazaba, Katherine   10 PSC-NJ               1:28.56    1:29.94
                  15.66   1:29.94 (1:14.28)
 49 Betzel, Summer      10 PSC-NJ               1:31.27    1:31.05
                  41.01     1:31.05 (50.04)
 50 Fitzgerald, Kaitly   9 HAA-MR               1:35.80    1:31.07
                  43.04     1:31.07 (48.03)
 51 Watkins, Olivia D   10 GAEL-MR              1:19.84    1:31.45
                  40.76     1:31.45 (50.69)
 51 O'Connor, Ann        9 Basc-MR              1:34.24    1:31.45
                  43.68     1:31.45 (47.77)
 53 Jackson, Emma H      9 PSC-NJ               1:36.78    1:32.55
                  44.71     1:32.55 (47.84)
 54 O'Hagan, Molly      10 NY Sharks-MR         1:32.84    1:33.49
                  43.16     1:33.49 (50.33)
 55 Ham, Mallory L       9 Zeus-CT              1:37.87    1:34.41
                  44.45     1:34.41 (49.96)
 56 Haar, Hanna R        9 CSC-MR               1:27.18    1:34.98
                  45.28     1:34.98 (49.70)
 57 Richard, Christine   9 PSC-NJ               1:28.34    1:35.90
                  44.30     1:35.90 (51.60)
 58 Robbins, Brooke      9 SMC-MR               1:33.66    1:37.14
                  44.31     1:37.14 (52.83)
 59 Chassagnoux, Emma    9 Zeus-CT              1:25.90    1:38.03
                  44.11     1:38.03 (53.92)
 60 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR               1:32.68    1:39.06
                1:39.15         1:39.06 ( )
 61 Collins, kaitlyn F  10 West Point-MR        1:47.13    1:39.15
                  46.08     1:39.15 (53.07)
 62 Corcoran, Jessica    9 SMC-MR               1:38.48    1:40.76
                  45.71     1:40.76 (55.05)
 63 Gibson, Madeline M  10 West Point-MR             NT    1:40.93
                  47.70     1:40.93 (53.23)
 64 Cray, Emily E        9 West Point-MR        1:43.57    1:47.13
                  47.58     1:47.13 (59.55)
 65 Feinstein, Sydney    9 Zeus-CT              1:28.88    1:49.55
                1:49.79         1:49.55 ( )
 66 Meagle, Colby A     10 West Point-MR        1:48.92    1:51.88
                  54.04     1:51.88 (57.84)
 67 Perez, Catherine     9 Zeus-CT              1:36.86    1:52.43
                  52.96     1:52.43 (59.47)
 68 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT    2:21.06
                1:07.44   2:21.06 (1:13.62)

Event 42  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR               1:04.58    1:03.06         20
                  30.85     1:03.06 (32.21)
  2 Pullis, Garrett A   10 PSC-NJ               1:08.57    1:05.25         16.5
                  31.34     1:05.25 (33.91)
  2 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:05.07    1:05.25         16.5
                  31.57     1:05.25 (33.68)
  4 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:09.98    1:06.91         15
                  32.96     1:06.91 (33.95)
  5 Marshall, Trevor A  10 Tide-NJ              1:07.01    1:07.55         14
                  31.98     1:07.55 (35.57)
  6 Gorman, Kyle P      10 BB-NJ                1:14.60    1:08.51         13
                  33.20     1:08.51 (35.31)
  7 Soley, Paul         10 JG-NJ                1:08.00    1:08.66         12
                  32.42     1:08.66 (36.24)
  8 Smagula, Nicholas    9 PSC-NJ               1:13.27    1:10.11         11
                  33.64     1:10.11 (36.47)
  9 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                1:32.11    1:13.29          9
                  35.98     1:13.29 (37.31)
 10 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR              1:09.85    1:14.04          7
                  34.77     1:14.04 (39.27)
 11 Bishop, Billy D      9 GAEL-MR              1:13.65    1:14.07          6
                  35.27     1:14.07 (38.80)
 12 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         1:15.58    1:14.87          5
                  35.41     1:14.87 (39.46)
 13 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR              1:16.42    1:15.05          4
                  36.00     1:15.05 (39.05)
 14 Neuendorf, Lance    10 NY Sharks-MR         1:12.47    1:16.18          3
                  34.55     1:16.18 (41.63)
 15 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR         1:17.98    1:17.24          2
                  36.56     1:17.24 (40.68)
 16 Wicklund, Thomas M  10 Red Bank - NJ-NJ     1:23.46    1:17.82          1
                  37.23     1:17.82 (40.59)
 17 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR               1:18.05    1:18.45
                  38.01     1:18.45 (40.44)
 18 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR       1:17.87    1:18.59
                  37.86     1:18.59 (40.73)
 19 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR        1:44.19    1:18.90
                  37.75     1:18.90 (41.15)
 20 Vallar, Jack        10 SMC-MR               1:16.05    1:19.07
                  38.28     1:19.07 (40.79)
 21 St Vincent, Tommy   10 SMC-MR               1:13.00    1:19.29
                  38.19     1:19.29 (41.10)
 22 Stewart, Jourdan T   9 Wcym Swim Team-CT    1:19.21    1:19.97
                  39.02     1:19.97 (40.95)
 23 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR               1:18.18    1:20.25
                  39.28     1:20.25 (40.97)
 24 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR               1:19.47    1:20.29
                  37.52     1:20.29 (42.77)
 25 St John, Jake D     10 Zeus-CT              1:18.55    1:20.46
                  38.28     1:20.46 (42.18)
 26 Stevenson, Logan R  10 Red Bank - NJ-NJ     1:20.32    1:23.06
                  38.63     1:23.06 (44.43)
 27 Patel, Keval         9 Tide-NJ              1:28.54    1:23.09
                  41.91     1:23.09 (41.18)
 28 Bonalle, Steven C    9 GAEL-MR              1:25.98    1:23.68
                  40.55     1:23.68 (43.13)
 29 Powers, Alex D       9 PAC-NE               1:22.64    1:23.84
                  40.43     1:23.84 (43.41)
 30 Pascali, Joseph D   10 Tide-NJ              1:35.34    1:24.75
                  39.61     1:24.75 (45.14)
 31 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR            1:28.97    1:25.02
                  40.70     1:25.02 (44.32)
 32 Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR         1:32.07    1:25.57
                  39.99     1:25.57 (45.58)
 33 Trainor, Zach J      9 West Point-MR        1:32.35    1:25.59
                  40.99     1:25.59 (44.60)
 34 Murphy, Robert      10 CSC-MR               1:17.60    1:26.39
                  39.43     1:26.39 (46.96)
 35 Caucino, Joseph A   10 Red Bank - NJ-NJ     1:24.14    1:27.08
                  41.54     1:27.08 (45.54)
 36 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR               1:27.42    1:28.35
                  41.84     1:28.35 (46.51)
 37 Pollack, Harris      9 SMC-MR               1:28.57    1:29.43
                  43.65     1:29.43 (45.78)
 38 Cerutti, Christoph   9 SMC-MR               1:28.01    1:30.10
                  16.13   1:30.10 (1:13.97)
 39 Burnett, William K   9 Red Bank - NJ-NJ     1:28.98    1:30.36
                  43.85     1:30.36 (46.51)
 40 Spindel, David A     9 GAEL-MR              1:27.59    1:31.16
                  43.62     1:31.16 (47.54)
 41 Baritz, Peter R      9 Zeus-CT              1:23.55    1:31.38
                  41.06     1:31.38 (50.32)
 42 Culhane, Jack        9 CSC-MR               1:38.77    1:34.43
                  43.80     1:34.43 (50.63)
 43 Agin, Andrew D      10 Red Bank - NJ-NJ     1:31.46    1:38.20
                  44.13     1:38.20 (54.07)
 44 Mirizio, Jack F      9 Zeus-CT              1:31.61    1:39.05
                  44.02     1:39.05 (55.03)
 45 Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR            1:31.58    1:43.73
                  48.72     1:43.73 (55.01)

Event 43  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                56.38      55.87 ZQ      20
                  26.95       55.87 (28.92)
  2 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 56.10      55.92 ZQ      17
                  27.24       55.92 (28.68)
  3 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR                58.01      58.16 ZQ      16
                  27.75       58.16 (30.41)
  4 Glenday, Heather M  12 CSC-MR                 59.57      59.49 ZQ      15
                  28.36       59.49 (31.13)
  5 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              1:00.08    1:00.18 JO      14
                  28.95     1:00.18 (31.23)
  6 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT              1:00.50    1:00.34 JO      13
  7 Aigotti, Krista M   12 JG-NJ                1:00.38    1:00.38 JO      12
                  29.37     1:00.38 (31.01)
  8 Degnan, Kathleen E  12 PAC-NE               1:01.07    1:00.39 JO      11
                  29.57     1:00.39 (30.82)
B - Final
  9 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT              1:01.16    1:01.05 JO       9
                  29.67     1:01.05 (31.38)
 10 Smith, Colleen J    12 CSC-MR               1:02.43    1:01.85 JO       7
                  29.90     1:01.85 (31.95)
 11 Stillwagon, Katy D  12 GAEL-MR              1:03.78    1:03.85 SILV     6
                  30.61     1:03.85 (33.24)
 12 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:04.56    1:04.25 SILV     5
                  30.06     1:04.25 (34.19)
 13 Pramer, Meredith A  11 Zeus-CT              1:05.57    1:05.28 SILV     4
 14 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        1:05.64    1:05.33 SILV     3
                  31.80     1:05.33 (33.53)
 15 Wiegand, Daria R    12 GAEL-MR              1:04.52    1:05.34 SILV     2
                  31.39     1:05.34 (33.95)
 16 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              1:04.64    1:05.46 SILV     1
                  31.84     1:05.46 (33.62)
Preliminaries
 17 Mclynch, Arianna B  12 PAC-NE               1:05.71
 18 Bohanan, Jaclyn B   12 Red Bank - NJ-NJ     1:06.06
 19 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           1:06.11
 20 McNichol, Taylor    12 NY Sharks-MR         1:06.52
 21 Santos, Ana A       12 Red Bank - NJ-NJ     1:06.59
 22 Francomano, Ashley  11 Basc-MR              1:06.67
 23 Salerno, Caitlyn R  12 JG-NJ                1:06.74
 24 Fusco, Alexandra A  12 GAEL-MR              1:06.85
 25 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR               1:07.18
 26 Kroon, Marlene M    12 Wcym Swim Team-CT    1:07.24
 27 Zaug, Leanne M      11 PSC-NJ               1:07.25
 28 Schaefer, Kathryn   12 GAEL-MR              1:07.37
 29 O'Neill, Cait J     12 PSC-NJ               1:07.41
 30 Bochenska, Julia A  11 BB-NJ                1:07.43
 31 Carter, Jillian N   11 Zeus-CT              1:07.44
 32 Ridgeway, Kate A    11 Red Bank - NJ-NJ     1:07.47
 33 Meerman, Kathie E   12 Wcym Swim Team-CT    1:07.72
 34 Harris, Nicole D    11 PSC-NJ               1:08.00
 35 Mercurio, Alana M   11 PAC-NE               1:08.02
 36 Gordon, Chelsea E   11 Tide-NJ              1:08.20
 37 Czerny, Alexa       11 Tide-NJ              1:08.29
 38 Lee, Jenny          11 DSC-MR               1:08.46
 39 Foran, Megan C      11 Red Bank - NJ-NJ     1:08.74
 40 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR       1:08.82
 41 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR         1:09.03
 42 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR              1:09.36
 43 Guiffre, Taylor C   12 FSPY-NJ              1:09.65
 44 Duque, Samantha L   12 Zeus-CT              1:09.74
 45 Squillante, Lindse  11 GAEL-MR              1:10.31
 46 Smolensky, Rachel   11 Zeus-CT              1:10.33
 47 Massa, Megan G      12 Red Bank - NJ-NJ     1:10.35
 48 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD           1:10.57
 49 Reade, Nora M       11 Farmingdale-MR       1:10.60
 50 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR              1:10.65
 51 Guba, Jackie M      11 GAEL-MR              1:10.74
 52 Pye, Lorraine C     12 Farmingdale-MR       1:10.75
 53 Agin, Joanna B      12 Red Bank - NJ-NJ     1:10.90
 54 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR            1:10.98
 55 Munoz, Tatiana      12 Zeus-CT              1:11.04
 56 Corcoran, Meghan L  12 Red Bank - NJ-NJ     1:11.22
 57 Kravet, Sophie E    11 GAEL-MR              1:11.34
 58 Lee, Anny M         11 Tide-NJ              1:11.52
 59 Pataffi, Rosalie    11 Red Bank - NJ-NJ     1:11.54
 60 Boyle, Katharine E  11 Red Bank - NJ-NJ     1:11.62
 61 Sufficool, Jacquel  12 Red Bank - NJ-NJ     1:12.28
 61 Jackson, Rita K     12 PSC-NJ               1:12.28
 63 Boccio, Marissa C   12 Farmingdale-MR       1:13.27
 64 Boyd, Zoe           11 SMC-MR               1:13.61
 65 Kupres, Amber C     11 CSC-MR               1:13.70
 66 Krynicki, Alexa N   11 Tide-NJ              1:14.17
 67 Burke, Stephanie H  12 GAEL-MR              1:14.55
 68 Brown, Kaitlyn      11 HAA-MR               1:14.58
 69 Beiner, Amanda E    12 Big Blue-MR          1:14.63
 70 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR            1:14.65
 71 Aguilar, Elizabeth  11 Tide-NJ              1:14.98
 72 Mas, Frankie        11 CSC-MR               1:15.47
 73 Slater, Kailey      12 SMC-MR               1:15.55
 74 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:15.60
 75 Cawkwell, Rachel E  12 SMC-MR               1:15.61
 76 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR       1:15.94
 77 Aigotti, Brittany   11 JG-NJ                1:16.03
 78 Stern, Sydney       11 SMC-MR               1:16.94
 79 Whitley-Rodriguez,  11 Wcym Swim Team-CT    1:17.16
 80 Smart, Mary Jo J    11 HAA-MR               1:18.35
 81 Culhane, Nora       11 CSC-MR               1:18.92
 82 Walker, Erica       12 SMC-MR               1:19.06
 83 Hill, Courtney      11 SMC-MR               1:19.54
 84 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                1:22.37
 85 Hubina, Janis C     11 Wcym Swim Team-CT    1:22.39
 86 Corvington, Meghan  11 Zeus-CT              1:26.05
 87 Ingram, Alex R      11 IA UN-MR             1:26.86
 88 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR        1:43.84
 -- Murphy, Jessica L   11 PAC-NE                   DQ

Event 44  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.69  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           58.85      59.17 ZQ      20
                  28.61       59.17 (30.56)
  2 Karadimas, Nichola  12 Wcym Swim Team-CT    1:00.62    1:00.26 ZQ      17
                  29.16     1:00.26 (31.10)
  3 Lally, Trevor J     12 Zeus-CT              1:01.22    1:00.27 ZQ      16
                  29.13     1:00.27 (31.14)
  4 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR           59.80    1:00.44 ZQ      15
                  29.67     1:00.44 (30.77)
  5 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:01.60    1:00.64 ZQ      14
  6 McGoldrick, Griff   12 Zeus-CT                58.86    1:00.82 JO      13
                  29.43     1:00.82 (31.39)
  7 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              1:01.54    1:01.71 JO      12
                  30.12     1:01.71 (31.59)
  8 Foster, Timothy     12 FSPY-NJ              1:01.86    1:03.51 SILV    11
                  30.65     1:03.51 (32.86)
B - Final
  9 Lee, Joe            12 DSC-MR               1:02.10    1:01.47 JO       9
                  29.95     1:01.47 (31.52)
 10 Bogda, Justin M     12 PSC-NJ               1:02.47    1:02.21 JO       7
                  29.25     1:02.21 (32.96)
 11 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:02.75    1:02.65 JO       6
                  30.36     1:02.65 (32.29)
 12 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT              1:01.95    1:02.87 SILV     5
                  29.76     1:02.87 (33.11)
 13 Malychev, Peter     12 DSC-MR               1:02.50    1:03.46 SILV     4
                  30.12     1:03.46 (33.34)
 14 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               1:02.01    1:03.55 SILV     3
                  30.84     1:03.55 (32.71)
 15 Iassogna, Matt J    12 Wcym Swim Team-CT    1:02.53    1:04.02 SILV     2
 16 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:02.00    1:04.07 SILV     1
                  30.75     1:04.07 (33.32)
Preliminaries
 17 Kolesnik, George    11 Basc-MR              1:03.38
 18 Becker, Michael J   12 Wcym Swim Team-CT    1:03.89
 19 Keenan, Pat W       12 FSPY-NJ              1:04.31
 20 Collins, Conor M    12 Wcym Swim Team-CT    1:05.08
 21 Robins, William     12 SMC-MR               1:05.19
 22 Middleton, William  11 Basc-MR              1:05.47
 23 Bleier, Jackson     11 SMC-MR               1:05.74
 24 Ospina, John S      11 Zeus-CT              1:06.08
 25 Spierer, Josh A     12 IA-MR                1:06.48
 26 Weber, Andrew J     12 Red Bank - NJ-NJ     1:06.51
 27 Nunez, Christian C  12 Tide-NJ              1:06.58
 28 Fountain, Greg J    11 IA-MR                1:07.49
 29 Vandermolen, Nicho  11 Red Bank - NJ-NJ     1:08.00
 30 Bourque, Isaac C    12 PAC-NE               1:08.17
 31 McLaughlin, Thomas  12 Basc-MR              1:08.86
 32 Dilorenzo, Jimmy C  11 GAEL-MR              1:08.89
 33 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR               1:08.94
 34 Wesolowski, Teddy   12 SMC-MR               1:09.12
 35 Paradise, Thomas W  12 PAC-NE               1:09.25
 36 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR            1:09.33
 37 Stein, Kenny F      12 IA-MR                1:09.50
 38 McIlvain, Patrick   11 CSC-MR               1:10.34
 39 Connors, Joseph R   11 Red Bank - NJ-NJ     1:10.40
 40 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                1:10.76
 41 DeBenedicts, Keith  12 Sachem-MR            1:10.82
 42 Drago, Adam N       12 IA-MR                1:12.34
 43 Hellman, Daniel L   11 Red Bank - NJ-NJ     1:12.47
 44 Fatigati, John M    11 BB-NJ                1:13.02
 45 Neumann, Ari J      12 Zeus-CT              1:13.29
 46 Lang, Andrew C      12 GAEL-MR              1:13.37
 47 McCABE, Alec C      11 GAEL-MR              1:13.43
 48 Niemeier, Justin T  11 BB-NJ                1:13.66
 49 Gatto, Alex         11 SMC-MR               1:14.18
 50 Cohen, Drew         12 HAA-MR               1:15.68
 51 Bialo, Matthew J    11 GAEL-MR              1:16.56
 52 Ethridge, Chris     11 SMC-MR               1:18.67
 53 Trainor, Danny J    12 West Point-MR        1:19.96
 54 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR        1:21.04
 55 Cray, Daniel P      12 West Point-MR        1:21.83
 56 Padwa, David M      11 PAC-NE               1:26.81
 57 Gonzalez, Jason A   11 Tide-NJ              1:28.01
 58 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR        1:31.33
 59 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR        1:31.56
 60 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                1:36.72
 61 Steffen, Aaron J    11 West Point-MR        2:09.31

Event 45  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 32.97      32.14         20
  2 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                34.68      34.54         17
  3 Grabowski, Katie L  10 PSC-NJ                 36.93      36.26         16
  4 Delahunt, Ryan E    10 GAEL-MR                35.40      36.53         15
  5 Featherston, Jenni  10 Zeus-CT                36.53      37.13         14
  6 Wallace, Oona M      9 GAEL-MR                36.78      37.33         13
  7 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR                37.43      37.67         12
  8 Morrison, Nicole M  10 HAA-MR                 47.70      37.74         11
  9 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR                37.88      37.86          9
 10 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                 41.69      37.92          7
 11 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD             36.48      38.50          6
 12 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR                 39.30      39.26          5
 13 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                39.62      40.24          4
 14 Ruotolo, Hope        9 SMC-MR                 40.83      40.47          3
 15 McNulty, Kendra L   10 GAEL-MR                38.15      41.13          2
 16 Balunek, Ashley R   10 Zeus-CT                41.46      41.37          1
 17 Vilchinsky, Alliso   9 PSC-NJ                 44.12      41.75
 18 Corcoran, Caroline  10 Red Bank - NJ-NJ       38.59      42.06
 19 Bogda, Renee M      10 PSC-NJ                 46.60      42.63
 20 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR                 42.34      43.02
 21 Cohen, Gennie       10 HAA-MR                 45.17      43.05
 22 Dembowski, Erica L  10 Wcym Swim Team-CT      43.01      43.15
 23 Pinder, Juno B      10 GAEL-MR                45.72      43.25
 23 Cefalo, Daria N      9 Red Bank - NJ-NJ       43.26      43.25
 25 Stein, Allie N      10 PSC-NJ                 42.84      43.40
 26 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR           44.63      43.82
 27 Connors, Kathleen   10 Red Bank - NJ-NJ       45.24      44.10
 28 Baritz, Katie M     10 Zeus-CT                43.04      44.36
 29 Delgrosso, Jenna M   9 NY Sharks-MR           46.60      44.53
 30 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                42.52      45.12
 31 Wisolmerski, Amand  10 PSC-NJ                 44.86      45.54
 32 May, Rachel C       10 PSC-NJ                 47.27      45.99
 33 Miller, Julianna M   9 West Point-MR          49.27      46.44
 34 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR                41.40      46.45
 35 Tracy, Samantha     10 SMC-MR                 47.57      46.97
 36 Rivera, Andrea      10 Tide-NJ                53.15      47.43
 37 Zurawin, Olivia     10 SMC-MR                 46.63      47.64
 38 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR                 48.80      47.67
 39 Haar, Hanna R        9 CSC-MR                 48.97      50.09
 40 Alexandrov, Alice    9 GAEL-MR                54.56      50.12
 41 Gibson, Madeline M  10 West Point-MR          57.65      50.22
 42 Wojnar, Kasia        9 SMC-MR                 51.85      50.50
 43 Gibbons, Courtney    9 Basc-MR                53.19      50.94
 44 Watkins, Olivia D   10 GAEL-MR                46.98      51.01
 45 Collins, kaitlyn F  10 West Point-MR          54.80      51.02
 46 Glenday, Kerry       9 CSC-MR                 53.35      51.18
 47 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR                 45.91      51.39
 48 Betzel, Summer      10 PSC-NJ                 54.09      51.51
 49 Cray, Emily E        9 West Point-MR             NT    1:08.34
 -- Osuna, Nicolette A   9 West Point-MR             NT         DQ
 -- Hetem, Kiley A       9 Red Bank - NJ-NJ       52.53         DQ
 -- Garrett, Samantha   10 West Point-MR          53.28         DQ

Event 46  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 32.55      31.65         20
  2 Soley, Paul         10 JG-NJ                  32.52      33.35         17
  3 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                 35.00      34.86         16
  4 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR                36.88      36.29         15
  5 Vallar, Jack        10 SMC-MR                 36.89      37.03         14
  6 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR                36.91      38.52         13
  7 Dunne, Sean P       10 Red Bank - NJ-NJ       36.94      39.09         12
  8 Gorman, Kyle P      10 BB-NJ                  44.56      39.92         11
  9 Murphy, Robert      10 CSC-MR                 44.31      39.99          9
 10 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           39.80      42.36          7
 11 St John, Jake D     10 Zeus-CT                44.45      43.66          6
 12 Bishop, Billy D      9 GAEL-MR                41.93      43.71          5
 13 Cundari, Philip M    9 Red Bank - NJ-NJ       44.66      44.19          4
 14 Morgan, Lucas M     10 BB-NJ                  45.18      44.32          3
 15 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR          48.60      44.41          2
 16 Cerutti, Christoph   9 SMC-MR                 48.38      45.52          1
 17 Baritz, Peter R      9 Zeus-CT                49.99      45.70
 18 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 43.44      45.82
 19 St Vincent, Tommy   10 SMC-MR                 44.46      46.89
 20 Pollack, Harris      9 SMC-MR                 44.69      47.19
 21 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR                 47.23      47.98
 22 Trainor, Zach J      9 West Point-MR          47.77      48.35
 23 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR            1:01.88      48.91
 24 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                 44.62      48.94
 25 Keenan, Emmett M     9 Red Bank - NJ-NJ       52.92      49.24
 26 Powers, Alex D       9 PAC-NE                 51.32      49.77
 27 Burnett, William K   9 Red Bank - NJ-NJ       52.90      51.35
 28 Kim, Edward E        9 Tide-NJ                58.73      53.20
 29 Agin, Andrew D      10 Red Bank - NJ-NJ       49.19      54.17
 30 Ono, Tetsuji        10 Tide-NJ              1:01.44      54.31
 -- Stevenson, Logan R  10 Red Bank - NJ-NJ       45.34         DQ
 -- Pascali, Joseph D   10 Tide-NJ                45.84         DQ
 -- Boguski, Kamil A     9 Zeus-CT                   NT         DQ
 -- Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR           47.85         DQ
 -- Spindel, David A     9 GAEL-MR                47.18         DQ

Event 47  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.69  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR                28.79      28.31 ZQ      20
  2 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 28.87      28.36 ZQ      17
  3 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                29.77      30.13 ZQ      16
  4 Glenday, Heather M  12 CSC-MR                 29.79      30.30 ZQ      15
  5 Smith, Colleen J    12 CSC-MR                 30.63      30.53 ZQ      14
  6 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            31.02      30.94 JO      13
  7 Aigotti, Krista M   12 JG-NJ                  30.69      31.07 JO      12
  8 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR                30.81      31.18 JO      11
B - Final
  9 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT                31.22      30.97 JO       9
 10 Marrese, Kathleen   12 Wcym Swim Team-CT      31.11      31.32 JO       7
 11 Carter, Jillian N   11 Zeus-CT                33.02      32.43 SILV     6
 12 Wiegand, Daria R    12 GAEL-MR                32.62      32.57 SILV     5
 13 Randazzo, Khristia  11 GAEL-MR                32.87      33.28 SILV     4
 14 Pramer, Meredith A  11 Zeus-CT                33.26      33.36 SILV     3
 15 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR                 33.34      33.57 SILV     2
 16 Stillwagon, Katy D  12 GAEL-MR                33.30      33.75 SILV     1
Preliminaries
 11 O'Neill, Cait J     12 PSC-NJ                 32.34
 17 Meerman, Kathie E   12 Wcym Swim Team-CT      33.33
 19 McNichol, Taylor    12 NY Sharks-MR           33.51
 20 Kroon, Marlene M    12 Wcym Swim Team-CT      34.10
 21 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR                 34.19
 22 Santos, Ana A       12 Red Bank - NJ-NJ       34.25
 23 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR                34.68
 24 Dease, Katie D      12 Basc-MR                34.98
 25 Smolensky, Rachel   11 Zeus-CT                35.42
 26 Librett, Krista     11 SMC-MR                 35.60
 27 Strelez, Carly R    12 Wcym Swim Team-CT      35.74
 28 Guba, Jackie M      11 GAEL-MR                36.81
 29 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR         36.92
 30 Nadarajah, Ayesha   12 PSC-NJ                 36.96
 31 Slater, Kailey      12 SMC-MR                 37.03
 32 Squillante, Lindse  11 GAEL-MR                37.06
 33 Lee, Jenny          11 DSC-MR                 37.67
 34 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD             37.78
 35 Ridgeway, Kate A    11 Red Bank - NJ-NJ       37.81
 36 Grieco, Elissa A    11 HAA-MR                 37.82
 37 Gordon, Chelsea E   11 Tide-NJ                38.03
 38 Jackson, Rita K     12 PSC-NJ                 38.18
 39 Fusco, Alexandra A  12 GAEL-MR                38.45
 40 Mahler, Morgan E    12 BB-NJ                  38.51
 41 Agin, Joanna B      12 Red Bank - NJ-NJ       38.80
 42 Zaug, Leanne M      11 PSC-NJ                 38.81
 43 Guiffre, Taylor C   12 FSPY-NJ                38.86
 44 Munoz, Tatiana      12 Zeus-CT                38.97
 44 Cardona, Michelle   11 Tide-NJ                38.97
 46 Aguilar, Elizabeth  11 Tide-NJ                39.33
 47 Kravet, Sophie E    11 GAEL-MR                39.36
 48 Markey, Hannah E    11 FSPY-NJ                39.50
 49 Lopez, Michelle     11 Zeus-CT                39.73
 50 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR            39.84
 51 Mas, Frankie        11 CSC-MR                 40.20
 52 Walker, Erica       12 SMC-MR                 40.56
 53 Boyd, Zoe           11 SMC-MR                 41.06
 54 Shachar, Abigail T  11 GAEL-MR                41.53
 55 Stern, Sydney       11 SMC-MR                 41.90
 56 Culhane, Nora       11 CSC-MR                 42.23
 57 Murphy, Jessica L   11 PAC-NE                 43.83
 58 Wagner, Alyssa      11 PSC-NJ                 44.83
 59 Brown, Kaitlyn      11 HAA-MR                 45.07
 60 Hill, Courtney      11 SMC-MR                 45.69
 61 Cawkwell, Rachel E  12 SMC-MR                 46.91
 62 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR           47.35

Event 48  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  ZQ
          32.59  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Iassogna, Matt J    12 Wcym Swim Team-CT      29.88      30.20 ZQ      20
  2 McGoldrick, Griff   12 Zeus-CT                30.31      30.57 ZQ      17
  3 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT                30.99      30.75 ZQ      16
  4 Cefalo, Harrison    12 Red Bank - NJ-NJ       30.72      30.81 ZQ      15
  5 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR           31.23      31.50 JO      14
  6 Bogda, Justin M     12 PSC-NJ                 32.47      32.23 JO      13
  7 Paradise, Thomas W  12 PAC-NE                 32.57      32.77 SILV    12
  8 Anderson, Brian C   12 PSC-NJ                 32.47      33.05 SILV    11
B - Final
  9 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          32.92      31.89 JO       9
 10 Lee, Joe            12 DSC-MR                 33.15      32.65 SILV     7
 11 Foster, Timothy     12 FSPY-NJ                32.83      32.67 SILV     6
 12 Cohen, Matthew J    11 Red Bank - NJ-NJ       33.00      33.58 SILV     5
 13 Collins, Conor M    12 Wcym Swim Team-CT      35.35      33.81 SILV     4
 14 Delgrosso, George   11 NY Sharks-MR           34.41      34.05 SILV     3
 15 McIlvain, Patrick   11 CSC-MR                 35.60      35.37 SILV     2
 16 Wong, Jason S       11 BB-NJ                  35.91      36.01 SILV     1
Preliminaries
 17 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                 35.95
 18 Wesolowski, Teddy   12 SMC-MR                 36.14
 19 Bleier, Jackson     11 SMC-MR                 36.20
 20 Dilorenzo, Jimmy C  11 GAEL-MR                36.51
 21 Malychev, Peter     12 DSC-MR                 37.31
 22 Fountain, Greg J    11 IA-MR                  37.36
 23 Gasbarro, Vincent   11 BB-NJ                  37.51
 24 Bourque, Isaac C    12 PAC-NE                 37.62
 25 Sabre, Anthony J    12 Wcym Swim Team-CT      37.75
 26 Connors, Joseph R   11 Red Bank - NJ-NJ       38.17
 27 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                  38.35
 28 Robins, William     12 SMC-MR                 38.42
 29 Hellman, Daniel L   11 Red Bank - NJ-NJ       39.55
 29 Keenan, Pat W       12 FSPY-NJ                39.55
 31 Byrnes, Luke J      11 Red Bank - NJ-NJ       40.77
 32 Ospina, John S      11 Zeus-CT                41.43
 33 Gatto, Alex         11 SMC-MR                 44.19
 34 Ortiz, Jonathan     11 West Point-MR          54.35
 35 Steffen, Aaron J    11 West Point-MR        1:06.52
 -- Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR                  DQ

Event 49  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Larson, Kim P       13 IA-MR                1:59.15    1:58.31 ZQ      20
                  27.37       57.47 (30.10)     1:28.22 (30.75)     1:58.31 (30.09)
  2 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              2:04.93    2:03.25 ZQ      17
                  28.66     1:00.06 (31.40)     1:32.40 (32.34)     2:03.25 (30.85)
  3 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                2:04.10    2:03.54 ZQ      16
                  28.24       59.55 (31.31)     1:32.24 (32.69)     2:03.54 (31.30)
  4 Fountain, Michelle  14 IA-MR                2:06.06    2:03.70 ZQ      15
                  28.48       59.60 (31.12)     1:31.75 (32.15)     2:03.70 (31.95)
  5 Granville, Alina T  14 Red Bank - NJ-NJ     2:07.96    2:08.61 SILV    14
                  29.66     1:01.12 (31.46)     1:34.84 (33.72)     2:08.61 (33.77)
  6 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR               2:06.10    2:08.72 SILV    13
                  28.84     1:01.95 (33.11)     1:35.44 (33.49)     2:08.72 (33.28)
  7 LE Guyader, Sydney  14 IA-MR                2:08.17    2:15.37 SILV    12
                  30.24     1:04.17 (33.93)     1:39.94 (35.77)     2:15.37 (35.43)
B - Final
  9 Gryglewska, Anna C  14 Zeus-CT              2:08.40    2:05.66 JO       9
                  28.93     1:00.82 (31.89)     1:33.63 (32.81)     2:05.66 (32.03)
 10 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT              2:10.11    2:07.55 JO       7
                  27.68     1:00.10 (32.42)     1:33.99 (33.89)     2:07.55 (33.56)
 11 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              2:10.15    2:08.46 SILV     6
                  29.57     1:02.45 (32.88)     1:35.98 (33.53)     2:08.46 (32.48)
 12 Blom, Danielle      13 HAA-MR               2:09.81    2:08.89 SILV     5
                  29.86     1:02.79 (32.93)     1:36.72 (33.93)     2:08.89 (32.17)
 13 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              2:11.44    2:09.14 SILV     4
                  29.57     1:02.14 (32.57)     1:35.49 (33.35)     2:09.14 (33.65)
 14 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              2:12.37    2:11.65 SILV     3
                  30.45     1:03.80 (33.35)     1:37.91 (34.11)     2:11.65 (33.74)
 15 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE               2:11.98    2:14.05 SILV     2
                  30.45     1:04.13 (33.68)     1:39.31 (35.18)     2:14.05 (34.74)
 16 Anderer, Britney    13 HAA-MR               2:08.30    2:16.30 SILV     1
                  31.43     1:06.14 (34.71)     1:41.37 (35.23)     2:16.30 (34.93)
A - Final
  4 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                2:05.91
Preliminaries
  7 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               2:06.90
 18 LaPorta, Katie L    13 IA UN-MR             2:12.38
 19 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               2:12.48
 20 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:13.17
 21 Domenchello, Missy  14 IA-MR                2:14.78
 22 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              2:15.34
 23 Lange, Kristen      14 NY Sharks-MR         2:15.84
 24 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ               2:16.16
 25 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ               2:16.31
 26 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                2:16.58
 27 O'Leary, Kate L     13 Wcym Swim Team-CT    2:16.78
 28 Gartner, Megan E    14 FSPY-NJ              2:17.10
 29 Cavanagh, Katelyn   14 FSPY-NJ              2:17.21
 30 Caucino, Brielle    13 Red Bank - NJ-NJ     2:17.78
 31 Butler, Catherine   14 PAC-NE               2:18.00
 32 Walters, Stephanie  13 BB-NJ                2:18.22
 33 Davis, Lauren       13 HAA-MR               2:18.48
 34 Kiernan, Amanda C   14 IA-MR                2:18.72
 35 Plaschka, Jade      13 HAA-MR               2:19.40
 36 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR               2:20.09
 37 Niemeier, Shauna M  13 BB-NJ                2:20.31
 38 Moore, Erin A       14 CSC-MR               2:20.58
 39 Iannino, Megan M    13 PSC-NJ               2:20.63
 40 Bolin, Kathleen     13 CSC-MR               2:20.94
 41 Sykes, Sarah M      14 Tide-NJ              2:21.13
 42 Mercurio, Jenelle   13 PAC-NE               2:21.27
 43 Kroon, Lizanne S    13 Wcym Swim Team-CT    2:21.55
 44 Disch, Julie        13 FSPY-NJ              2:21.88
 45 Grieco, Tara        14 HAA-MR               2:22.50
 46 Brown, Brittany A   14 GAEL-MR              2:23.82
 47 Pannone, Lauren M   13 PAC-NE               2:24.27
 48 Pacheco, Bianca M   14 FSPY-NJ              2:24.84
 49 Melewski, Jenna E   14 Dolfins-AD           2:24.88
 50 Doino, Jaclyn M     13 GAEL-MR              2:25.90
 51 Yeung, Tiffany      13 Basc-MR              2:26.83
 52 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        2:26.88
 53 Lamoreaux, Kelly M  13 PAC-NE               2:27.44
 54 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                2:27.52
 55 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            2:28.03
 56 Talman, Sara M      14 West Point-MR        2:28.06
 57 Renna, Kimberly A   14 Red Bank - NJ-NJ     2:29.08
 58 Ashfaq, Nayab *     14 IA-MR                2:31.71
 59 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR        2:32.48
 60 Potts, Casey M      13 Zeus-CT              2:41.99
 61 Wanamaker, Heather  14 NY Sharks-MR         2:44.14
 62 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        2:46.68
 63 Clifford, Candice   14 HAA-MR               3:17.42
 64 Taylor, Katherine   13 West Point-MR        3:28.37

Event 50  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.49  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               1:54.35    1:54.45 ZQ      20
                  26.25       55.61 (29.36)     1:25.50 (29.89)     1:54.45 (28.95)
  2 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              1:59.53    1:57.35 ZQ      17
                  27.27       57.07 (29.80)     1:27.61 (30.54)     1:57.35 (29.74)
  3 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ               2:01.20    1:59.11 ZQ      16
                  27.54       57.57 (30.03)     1:28.78 (31.21)     1:59.11 (30.33)
  4 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT              1:58.59    1:59.30 ZQ      15
                  27.32       57.54 (30.22)     1:28.49 (30.95)     1:59.30 (30.81)
  5 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              1:57.29    2:01.42 JO      14
                  27.74       58.47 (30.73)     1:30.42 (31.95)     2:01.42 (31.00)
  6 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               2:04.10    2:02.94 SILV    13
                  27.95       59.27 (31.32)     1:31.71 (32.44)     2:02.94 (31.23)
B - Final
  9 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              2:06.85    2:05.14 SILV     9
                  28.97     1:00.71 (31.74)     1:33.18 (32.47)     2:05.14 (31.96)
 10 Lee, John           14 DSC-MR               2:09.49    2:06.11 SILV     7
                  28.59     1:01.55 (32.96)     1:35.81 (34.26)     2:06.11 (30.30)
 11 Archbold, Ming      13 Tide-NJ              2:08.17    2:06.25 SILV     6
                  28.54     1:01.19 (32.65)     1:34.00 (32.81)     2:06.25 (32.25)
 12 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               2:08.67    2:07.14 SILV     5
                  29.55     1:02.80 (33.25)     1:36.01 (33.21)     2:07.14 (31.13)
 13 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR               2:09.58    2:07.21 SILV     4
                  28.62     1:00.54 (31.92)     1:34.28 (33.74)     2:07.21 (32.93)
 14 Camponogara, Ivan   14 Tide-NJ              2:10.47    2:14.67 SILV     3
                  30.24     1:03.93 (33.69)     1:39.01 (35.08)     2:14.67 (35.66)
 15 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        2:12.88    2:15.21 SILV     2
                  29.78     1:04.12 (34.34)     1:39.82 (35.70)     2:15.21 (35.39)
 16 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        2:13.45    2:19.40 SILV     1
                  30.60     1:05.39 (34.79)     1:42.06 (36.67)     2:19.40 (37.34)
A - Final
  5 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               1:59.62
  8 Clemente, Joe J     14 Red Bank - NJ-NJ     2:05.68
Preliminaries
 15 Fitton, Alex        13 Red Bank - NJ-NJ     2:10.83
 16 Reade, Joe D        14 Farmingdale-MR       2:10.90
 17 Pataffi, Charles    14 Red Bank - NJ-NJ     2:11.83
 20 Doherty, Zack Z     13 GAEL-MR              2:13.56
 21 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        2:14.49
 22 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR            2:14.84
 23 Jansson, Christian  13 Tide-NJ              2:14.86
 24 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               2:15.78
 25 Kiss, AJ J          13 Wcym Swim Team-CT    2:19.09
 26 Hetem, Christopher  14 Red Bank - NJ-NJ     2:19.27
 27 Bottoni, Marco A    14 HAA-MR               2:19.65
 28 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               2:20.13
 29 Piercey, Evan M     14 SMC-MR               2:20.73
 30 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               2:20.97
 31 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        2:21.10
 32 Baguchinsky, Felix  14 Red Bank - NJ-NJ     2:21.54
 33 Milone, James K     13 PSC-NJ               2:22.31
 34 Ellis, Steven C     13 HAA-MR               2:22.68
 35 O'Hagan, Mike C     13 GAEL-MR              2:23.83
 36 Freda, Marc A       13 Red Bank - NJ-NJ     2:24.34
 37 Price, Clint J      14 PSC-NJ               2:24.66
 38 Dembowski, Nathan   13 Wcym Swim Team-CT    2:32.29

Event 51  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT              1:55.94    1:57.99 METS    20
                  27.35       57.22 (29.87)     1:27.69 (30.47)     1:57.99 (30.30)
  2 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              2:03.16    2:00.30 METS    17
                  28.06       58.08 (30.02)     1:29.29 (31.21)     2:00.30 (31.01)
  3 LE Guyader, Clare   15 IA-MR                2:01.45    2:01.54 METS    16
                  27.98       58.50 (30.52)     1:30.40 (31.90)     2:01.54 (31.14)
  4 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT              2:02.01    2:01.56 METS    15
                  27.71       57.85 (30.14)     1:29.27 (31.42)     2:01.56 (32.29)
  5 Kelly, Katie A      17 IA-MR                2:00.47    2:03.77         14
                  28.06       58.92 (30.86)     1:31.53 (32.61)     2:03.77 (32.24)
B - Final
  9 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              2:08.11    2:03.02          9
                  28.73       59.57 (30.84)     1:31.37 (31.80)     2:03.02 (31.65)
 10 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                2:04.57    2:03.69          7
                  28.74     1:00.22 (31.48)     1:32.34 (32.12)     2:03.69 (31.35)
 11 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:04.67    2:03.87          6
                  29.28     1:00.70 (31.42)     1:32.75 (32.05)     2:03.87 (31.12)
 12 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              2:06.83    2:06.67          5
                  29.01     1:01.02 (32.01)     1:33.82 (32.80)     2:06.67 (32.85)
A - Final
  3 Hammang, Emily E    16 PAC-NE               2:00.76
  5 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE               2:01.66
  8 Newman, Alexandra   16 Red Bank - NJ-NJ     2:03.44
B - Final
 11 Smith, Devin E      15 CSC-MR               2:04.68
 12 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               2:05.65
Preliminaries
 13 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT    2:05.70
B - Final
 14 Sepe, Lauren E      17 PAC-NE               2:06.29
Preliminaries
 16 Nelson, Nicole A    16 BB-NJ                2:07.13
B - Final
 18 Duncan, Jillian R   15 Red Bank - NJ-NJ     2:09.01
Preliminaries
 19 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               2:09.28
 20 Olsen, Heather E    15 Red Bank - NJ-NJ     2:09.29
 21 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ     2:09.65
 22 Meehan, Erika L     16 PAC-NE               2:10.04
 23 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              2:10.73
 24 Weber, Sara K       15 Red Bank - NJ-NJ     2:11.04
 25 Falkenberry, Haley  12 PAC-NE               2:11.97
 26 Matsuyama, Gemma    15 Tide-NJ              2:12.01
 27 Robinson, Amy K     17 Wcym Swim Team-CT    2:12.68
 28 Squillante, Jillia  15 IA-MR                2:12.76
 29 Iassogna, Jen A     15 Wcym Swim Team-CT    2:12.85
 30 Freitas, Sarah F    15 PAC-NE               2:12.99
 31 Migliaccio, Emily   15 PAC-NE               2:13.16
 32 McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR              2:13.78
 33 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:14.17
 34 Migliaccio, Elizab  15 PAC-NE               2:14.30
 34 Sullivan, Rachel A  15 Wcym Swim Team-CT    2:14.30
 36 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR               2:15.13
 37 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:15.15
 38 Capella, Maria P    16 GAEL-MR              2:15.49
 39 Pyle, Emma P        15 GAEL-MR              2:16.05
 40 Slattery, Cailin    15 NY Sharks-MR         2:16.25
 41 Scoville, Katie M   16 PSC-NJ               2:18.59
 42 Corso, Bridget H    16 IA-MR                2:18.71
 43 Germano, Katie O    17 PSC-NJ               2:19.36
 44 Gorospe, Stephanie  15 IA UN-MR             2:20.14
 45 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        2:21.90
 46 Sykes, Kathryn L    17 Tide-NJ              2:22.75
 47 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR        2:31.37
 48 Allen, Jessica L    17 West Point-MR        2:34.41

Event 52  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ               1:50.05    1:49.19 METS    20
                  25.96       53.51 (27.55)     1:21.81 (28.30)     1:49.19 (27.38)
  2 La Porta, Paul J    16 IA UN-MR             1:50.54    1:49.66 METS    17
                  25.58       53.77 (28.19)     1:22.25 (28.48)     1:49.66 (27.41)
  3 Navata, Michael L   17 PSC-NJ               1:52.02    1:53.46         16
                  26.83       55.75 (28.92)     1:24.67 (28.92)     1:53.46 (28.79)
  4 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR               1:58.21    1:57.67         15
                  27.83       58.11 (30.28)     1:28.54 (30.43)     1:57.67 (29.13)
  5 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR              1:56.11    1:57.68         14
                  26.74       56.29 (29.55)     1:27.56 (31.27)     1:57.68 (30.12)
B - Final
  9 Soley, Joe M        16 JG-NJ                1:58.99    1:57.79          9
                  28.17       58.89 (30.72)     1:29.02 (30.13)     1:57.79 (28.77)
 10 Barron, Sean D      16 BB-NJ                2:02.88    2:01.04          7
                  27.44       57.52 (30.08)     1:29.09 (31.57)     2:01.04 (31.95)
 11 Sato, Ray R         16 GAEL-MR              2:03.38    2:01.63          6
                  26.98       57.45 (30.47)     1:29.84 (32.39)     2:01.63 (31.79)
 12 Kandell, Chris W    16 IA-MR                2:03.78    2:07.90          5
                  27.51       59.56 (32.05)     1:34.52 (34.96)     2:07.90 (33.38)
 13 Keller, Josh A      16 IA-MR                2:08.42    2:09.31          4
                  28.53     1:00.84 (32.31)     1:35.97 (35.13)     2:09.31 (33.34)
Preliminaries
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR         1:51.23
  5 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              1:53.30
A - Final
  6 Germane, Mikey J    16 PAC-NE               1:53.42
  7 Leary, Justin E     17 PAC-NE               1:55.34
Preliminaries
  8 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT              1:55.57
 10 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR         1:56.19
A - Final
 11 Hunter, Sam J       16 PAC-NE               1:56.76
Preliminaries
 13 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR         1:58.61
 14 Kallert, Bryon R    15 BB-NJ                1:58.81
 16 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               1:59.45
 17 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR            1:59.49
B - Final
 18 Butler, Patrick M   16 PAC-NE               1:59.67
Preliminaries
 19 Fisher, Colin C     15 PAC-NE               1:59.91
 20 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         2:00.52
B - Final
 21 Boccio, Dominick H  15 Farmingdale-MR       2:00.53
Preliminaries
 22 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            2:00.99
 23 Outcault, Ryan      15 HAA-MR               2:01.86
 24 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               2:01.88
 26 Burke, Timmy        15 NY Sharks-MR         2:03.03
 27 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         2:03.13
 30 Bennett, Daniel     17 NY Sharks-MR         2:04.55
B - Final
 31 Bennett, Donald     15 Basc-MR              2:06.16
Preliminaries
 32 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE               2:06.25
 34 Smith, Justin T     17 Tide-NJ              2:11.64
 35 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        2:11.92
 36 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          2:12.57
 37 Vandermolen, Steph  15 Red Bank - NJ-NJ     2:17.26

Event 53  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               2:16.39    2:15.51 ZQ      20
                  30.28     1:04.92 (34.64)     1:40.65 (35.73)     2:15.51 (34.86)
  2 LE Guyader, Sydney  14 IA-MR                2:18.56    2:18.55 ZQ      17
                  30.51     1:04.66 (34.15)     1:40.53 (35.87)     2:18.55 (38.02)
  3 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              2:29.63    2:28.10 JO      16
                  31.87     1:09.04 (37.17)     1:47.53 (38.49)     2:28.10 (40.57)
  4 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        2:35.47    2:35.85 SILV    15
                  33.87     1:14.00 (40.13)     1:55.58 (41.58)     2:35.85 (40.27)
Preliminaries
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR               2:13.32
  5 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR               2:33.95
A - Final
  6 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               2:34.57
  8 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                2:36.43
Preliminaries
  9 Plaschka, Jade      13 HAA-MR               2:38.15
A - Final
 10 Pannone, Lauren M   13 PAC-NE               2:47.58
Preliminaries
 11 Moore, Erin A       14 CSC-MR               2:47.69
A - Final
 12 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks-MR         2:52.27
Preliminaries
 13 Sullivan, Corinne   13 Wcym Swim Team-CT    2:57.07
 -- Cray, Stephanie N   14 West Point-MR            DQ

Event 54  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:27.69  ZQ
        2:29.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               2:06.20    2:02.95 ZQ      20
                  27.68       59.45 (31.77)     1:31.38 (31.93)     2:02.95 (31.57)
  2 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR              2:14.62    2:12.84 ZQ      17
                  30.81     1:05.15 (34.34)     1:39.26 (34.11)     2:12.84 (33.58)
  3 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              2:17.06    2:15.21 ZQ      16
                  29.20     1:03.47 (34.27)     1:38.97 (35.50)     2:15.21 (36.24)
  4 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               2:22.33    2:21.65 ZQ      15
                  29.97     1:05.18 (35.21)     1:40.05 (34.87)     2:21.65 (41.60)
  5 Archbold, Ping      13 Tide-NJ              2:37.54    2:36.50 SILV    14
                  34.28     1:14.25 (39.97)     1:55.04 (40.79)     2:36.50 (41.46)
  4 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE               2:18.38

Event 55  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT              2:14.34    2:14.69 METS    20
                  30.17     1:04.21 (34.04)     1:39.39 (35.18)     2:14.69 (35.30)
  2 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                2:24.58    2:26.40         17
                  32.67     1:10.75 (38.08)     1:47.83 (37.08)     2:26.40 (38.57)
  3 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              2:24.92    2:26.47         16
                  30.93     1:07.53 (36.60)     1:46.74 (39.21)     2:26.47 (39.73)
  4 Pike, Liz T         15 Omni-CT              2:25.48    2:27.40         15
                  32.32     1:09.64 (37.32)     1:48.33 (38.69)     2:27.40 (39.07)
  5 LE Guyader, Clare   15 IA-MR                2:28.53    2:28.41         14
                  32.55     1:11.10 (38.55)     1:50.42 (39.32)     2:28.41 (37.99)
B - Final
  9 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR              2:28.72    2:27.62          9
                  32.03     1:08.19 (36.16)     1:46.64 (38.45)     2:27.62 (40.98)
 10 Cullens, Sayaka E   15 Tide-NJ              2:33.59    2:29.11          7
                  31.18     1:08.25 (37.07)     1:47.84 (39.59)     2:29.11 (41.27)
 11 Nadarajah, Anushka  15 PSC-NJ               2:38.15    2:38.16          6
                  34.25     1:13.73 (39.48)     1:55.51 (41.78)     2:38.16 (42.65)
 12 Germano, Katie O    17 PSC-NJ               2:38.68    2:40.45          5
                  35.21     1:16.25 (41.04)     1:58.59 (42.34)     2:40.45 (41.86)
 13 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        2:49.06    2:52.22          4
                  37.83     1:23.47 (45.64)     2:10.66 (47.19)     2:52.22 (41.56)
A - Final
  2 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               2:22.52
  3 Sacerdote, Dana L   16 Red Bank - NJ-NJ     2:24.46
  7 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ     2:25.54
B - Final
 10 Meehan, Erika L     16 PAC-NE               2:29.38
Preliminaries
 11 Hammang, Emily E    16 PAC-NE               2:30.75
 12 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            2:32.51
B - Final
 14 Migliaccio, Elizab  15 PAC-NE               2:36.58
 16 Freitas, Sarah F    15 PAC-NE               2:38.16

Event 56  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Michael L   17 PSC-NJ               2:08.15    2:04.23 METS    20
                  27.59       58.98 (31.39)     1:30.96 (31.98)     2:04.23 (33.27)
  2 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ               2:09.15    2:05.87 METS    17
                  28.66     1:00.59 (31.93)     1:33.47 (32.88)     2:05.87 (32.40)
  3 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR              2:08.15    2:06.65 METS    16
                  27.85       59.29 (31.44)     1:32.52 (33.23)     2:06.65 (34.13)
Preliminaries
  1 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              2:07.79
A - Final
  5 Hunter, Sam J       16 PAC-NE               2:13.23
Preliminaries
  6 Kallert, Bryon R    15 BB-NJ                2:15.54

Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               1:03.49    1:03.13 ZQ      20
                  31.05     1:03.13 (32.08)
  2 Guba, Ali E         13 GAEL-MR              1:03.76    1:03.83 ZQ      17
                  31.20     1:03.83 (32.63)
  3 Larson, Kim P       13 IA-MR                1:03.97    1:04.55 ZQ      16
                  31.85     1:04.55 (32.70)
  4 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR              1:06.05    1:06.23 ZQ      15
                  32.30     1:06.23 (33.93)
  5 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ               1:06.88    1:06.70 ZQ      14
                  32.62     1:06.70 (34.08)
  6 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT              1:07.08    1:06.73 ZQ      13
                  32.79     1:06.73 (33.94)
  7 LaPorta, Katie L    13 IA UN-MR             1:07.80    1:07.61 JO      12
                  32.30     1:07.61 (35.31)
  8 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        1:08.58    1:09.69 SILV    11
                  34.13     1:09.69 (35.56)
B - Final
  9 Clapp, Rebecca      13 FSPY-NJ              1:09.06    1:07.43 JO       9
                  33.10     1:07.43 (34.33)
 10 Domenchello, Missy  14 IA-MR                1:09.13    1:07.62 JO       7
                  33.20     1:07.62 (34.42)
 11 Blom, Danielle      13 HAA-MR               1:08.80    1:07.99 SILV     6
                  33.06     1:07.99 (34.93)
 12 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR              1:10.27    1:08.91 SILV     5
                  33.92     1:08.91 (34.99)
 13 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR              1:09.74    1:09.28 SILV     4
                  33.34     1:09.28 (35.94)
 14 Granville, Alina T  14 Red Bank - NJ-NJ     1:09.76    1:09.91 SILV     3
                  33.95     1:09.91 (35.96)
 15 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               1:10.27    1:10.41 SILV     2
                  33.59     1:10.41 (36.82)
 16 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR               1:10.00    1:10.78 SILV     1
                  34.13     1:10.78 (36.65)
Preliminaries
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR               1:02.62
 18 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE               1:10.62
 19 Fountain, Michelle  14 IA-MR                1:10.73
 20 LE Guyader, Sydney  14 IA-MR                1:10.82
 21 Lange, Kristen      14 NY Sharks-MR         1:11.09
 22 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:11.42
 23 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                1:11.85
 24 Bolin, Kathleen     13 CSC-MR               1:12.32
 25 Mercurio, Jenelle   13 PAC-NE               1:12.61
 26 O'Halloran, Anne S  14 FSPY-NJ              1:12.65
 27 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                1:12.67
 28 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR               1:12.87
 29 Grieco, Tara        14 HAA-MR               1:12.88
 30 Yeung, Tiffany      13 Basc-MR              1:13.22
 31 Morgan, Lauren M    13 BB-NJ                1:13.64
 32 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:14.54
 33 Baiano, Cassandra   14 SMC-MR               1:15.17
 34 Iannino, Megan M    13 PSC-NJ               1:15.24
 35 Niemeier, Shauna M  13 BB-NJ                1:15.35
 36 Sykes, Sarah M      14 Tide-NJ              1:16.16
 37 Recchione, Erin H   13 BB-NJ                1:16.62
 38 Melewski, Jenna E   14 Dolfins-AD           1:16.64
 39 Davis, Lauren       13 HAA-MR               1:16.85
 40 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            1:16.97
 41 Kiernan, Amanda C   14 IA-MR                1:17.48
 42 Potts, Casey M      13 Zeus-CT              1:17.71
 43 Maher, Nadine       13 NY Sharks-MR         1:17.84
 44 Ashfaq, Nayab *     14 IA-MR                1:17.85
 45 Ronan, Elizabeth M  13 GAEL-MR              1:17.90
 46 Talman, Sara M      14 West Point-MR        1:18.34
 47 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks-MR         1:18.54
 48 Doino, Jaclyn M     13 GAEL-MR              1:18.62
 49 Brown, Brittany A   14 GAEL-MR              1:18.69
 50 Lindelof, Jennifer  14 SMC-MR               1:18.79
 51 Lee, Jenny M        13 Tide-NJ              1:19.16
 52 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:20.35
 53 Wanamaker, Heather  14 NY Sharks-MR         1:20.36
 54 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR        1:21.50
 55 Renna, Kimberly A   14 Red Bank - NJ-NJ     1:22.67
 56 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        1:22.77
 57 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        1:25.67
 58 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR        1:27.47
 59 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR        1:30.28
 -- Clifford, Candice   14 HAA-MR                   DQ

Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.49  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ               1:02.18    1:00.60 ZQ      20
                  30.11     1:00.60 (30.49)
  2 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR               1:02.14    1:00.95 ZQ      17
                  29.62     1:00.95 (31.33)
  3 Mayer, Karl A       13 PSC-NJ               1:01.88    1:01.35 ZQ      16
                  29.60     1:01.35 (31.75)
  4 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR              1:03.11    1:03.37 ZQ      15
                  30.75     1:03.37 (32.62)
  5 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT              1:02.18    1:03.58 JO      14
                  30.84     1:03.58 (32.74)
  6 Archbold, Ping      13 Tide-NJ              1:04.69    1:04.80 JO      13
                  31.31     1:04.80 (33.49)
  7 Camponogara, Ivan   14 Tide-NJ              1:05.90    1:09.68 SILV    12
                  33.35     1:09.68 (36.33)
B - Final
  9 Archbold, Ming      13 Tide-NJ              1:06.38    1:05.06 SILV     9
                  31.33     1:05.06 (33.73)
 10 Heath, Michael A    13 GAEL-MR              1:07.19    1:06.08 SILV     7
                  31.08     1:06.08 (35.00)
 11 Doherty, Zack Z     13 GAEL-MR              1:09.16    1:08.22 SILV     6
 12 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:09.50    1:08.92 SILV     5
                  33.33     1:08.92 (35.59)
 13 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:07.14    1:09.07 SILV     4
                  33.81     1:09.07 (35.26)
 14 Sirmans, Marcus P   13 GAEL-MR              1:08.61    1:09.15 SILV     3
 15 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               1:10.17    1:10.58 SILV     2
                  34.65     1:10.58 (35.93)
 16 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              1:11.29    1:12.99 SILV     1
                  35.10     1:12.99 (37.89)
A - Final
  1 Lamore, Matthew P   14 PAC-NE                 59.36
Preliminaries
 16 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               1:10.48
 18 Clemente, Joe J     14 Red Bank - NJ-NJ     1:11.59
 19 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               1:11.72
 20 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               1:12.46
 21 Piercey, Evan M     14 SMC-MR               1:12.98
 22 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        1:13.27
 23 Pataffi, Charles    14 Red Bank - NJ-NJ     1:13.68
 24 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR            1:13.88
 25 Milone, James K     13 PSC-NJ               1:14.02
 26 Kiss, AJ J          13 Wcym Swim Team-CT    1:14.32

Event 59  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              1:02.33    1:01.30 METS    20
                  30.33     1:01.30 (30.97)
  2 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT              1:02.37    1:01.39 METS    17
                  30.16     1:01.39 (31.23)
  3 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT              1:02.93    1:02.67 METS    16
                  30.55     1:02.67 (32.12)
  4 O'Connor, Katelyn   17 GAEL-MR              1:05.81    1:06.56         15
                  31.78     1:06.56 (34.78)
B - Final
  9 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            1:06.63    1:04.21 METS     9
                  31.47     1:04.21 (32.74)
 10 Cullens, Sayaka E   15 Tide-NJ              1:06.82    1:04.95          7
                  31.31     1:04.95 (33.64)
 11 Zoller, Nichole     17 FSPY-NJ              1:06.46    1:06.21          6
                  31.96     1:06.21 (34.25)
 12 Munoz, Elena C      17 PSC-NJ               1:06.69    1:07.40          5
                  33.06     1:07.40 (34.34)
 13 Meringer, Patti C   15 BB-NJ                1:08.89    1:08.43          4
                  32.82     1:08.43 (35.61)
A - Final
  3 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE               1:02.81
  4 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               1:02.90
  6 Schwartz, Rebecca   16 Red Bank - NJ-NJ     1:03.39
Preliminaries
  7 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT    1:03.57
  8 Nelson, Nicole A    16 BB-NJ                1:04.46
A - Final
  9 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR              1:05.53
B - Final
 15 Oresman, Kiersten   16 PAC-NE               1:07.03
 16 Squillante, Jillia  15 IA-MR                1:07.04
 17 Sepe, Lauren E      17 PAC-NE               1:08.10
Preliminaries
 19 Sullivan, Rachel A  15 Wcym Swim Team-CT    1:09.02
 20 Olsen, Heather E    15 Red Bank - NJ-NJ     1:09.05
 21 Pike, Liz T         15 Omni-CT              1:09.62
 22 McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR              1:09.69
 23 Cinelli, Keri       15 NY Sharks-MR         1:09.96
 24 Adisano, Brittany   17 FSPY-NJ              1:10.23
 25 Falkenberry, Haley  12 PAC-NE               1:10.47
 26 Robinson, Amy K     17 Wcym Swim Team-CT    1:10.86
 27 Creagh, Kristina    17 NY Sharks-MR         1:10.90
 28 Gorospe, Stephanie  15 IA UN-MR             1:11.08
 29 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        1:11.20
 30 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR               1:11.29
 31 Duncan, Jillian R   15 Red Bank - NJ-NJ     1:11.37
 32 Unger, Karen        15 HAA-MR               1:11.61
 33 Iassogna, Jen A     15 Wcym Swim Team-CT    1:12.03
 34 Germano, Katie O    17 PSC-NJ               1:12.07
 35 Pyle, Emma P        15 GAEL-MR              1:12.40
 36 Slattery, Cailin    15 NY Sharks-MR         1:12.87
 37 Capella, Maria P    16 GAEL-MR              1:13.07
 38 Matsuyama, Gemma    15 Tide-NJ              1:13.43
 39 Quinones, Gabriell  15 BB-NJ                1:13.79
 40 Weber, Sara K       15 Red Bank - NJ-NJ     1:14.30
 41 Fink, Nicole O      16 Wcym Swim Team-CT    1:14.67
 42 Parks, Rebecca J    16 IA-MR                1:16.34
 43 Wanamaker, Ashley   15 NY Sharks-MR         1:16.77
 44 Bochenska, Sylvia   15 BB-NJ                1:17.43
 45 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        1:17.76
 46 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR        1:18.64

Event 60  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 58.64      57.38 METS    20
                  27.91       57.38 (29.47)
  2 Sato, Ray R         16 GAEL-MR                59.11      59.26         17
                  28.57       59.26 (30.69)
  3 La Porta, Paul J    16 IA UN-MR             1:00.45    1:00.49         16
                  29.40     1:00.49 (31.09)
  4 Murray, Kyle E      16 FSPY-NJ              1:00.39    1:00.89         15
                  29.94     1:00.89 (30.95)
B - Final
  9 O'Neill, Conor J    15 PSC-NJ               1:04.92    1:05.13          9
                  31.99     1:05.13 (33.14)
 10 Bergamini, Danny    15 GAEL-MR              1:06.35    1:07.87          7
                  32.84     1:07.87 (35.03)
 11 Grabowski, Peter W  15 PSC-NJ               1:08.69    1:08.71          6
                  34.23     1:08.71 (34.48)
 12 Kandell, Chris W    16 IA-MR                1:08.58    1:10.70          5
                  33.40     1:10.70 (37.30)
A - Final
  1 Leary, Justin E     17 PAC-NE                 57.57
  3 Fisher, Colin C     15 PAC-NE                 58.72
  4 Germane, Mikey J    16 PAC-NE                 58.98
Preliminaries
  6 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR           59.21
  7 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           59.58
  8 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 59.62
 11 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            1:01.63
A - Final
 12 Butler, Patrick M   16 PAC-NE               1:01.89
Preliminaries
 13 Bennett, Donald     15 Basc-MR              1:03.12
 14 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR         1:03.32
 15 Outcault, Ryan      15 HAA-MR               1:03.69
B - Final
 16 Green, Matt F       15 FSPY-NJ              1:03.71
 17 Stadnyk, Alexander  16 SMC-MR               1:04.08
Preliminaries
 19 Burke, Timmy        15 NY Sharks-MR         1:05.14
 20 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR         1:05.46
 21 Bennett, Daniel     17 NY Sharks-MR         1:05.69
 22 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               1:05.70
B - Final
 23 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE               1:05.94
Preliminaries
 24 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR         1:06.33
B - Final
 28 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR        1:09.24
Preliminaries
 29 Carr, Eric J        15 PAC-NE               1:09.30
 30 Keller, Ethan A     15 IA-MR                1:11.70
 31 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR          1:12.44
 32 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:19.89

Event 61  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.99  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Anderer, Britney    13 HAA-MR               2:37.85    2:34.53 ZQ      20
                  34.42     1:15.02 (40.60)     1:56.34 (41.32)     2:34.53 (38.19)
  2 Bucaria, Kristen    14 HAA-MR               2:36.20    2:34.83 ZQ      17
                  36.40     1:16.59 (40.19)     1:57.54 (40.95)     2:34.83 (37.29)
  3 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ               2:42.49    2:39.40 ZQ      16
                  36.12     1:16.21 (40.09)     1:58.04 (41.83)     2:39.40 (41.36)
  4 McNally, Elise C    14 GAEL-MR              2:42.18    2:41.17 JO      15
                  36.31     1:16.77 (40.46)     1:58.93 (42.16)     2:41.17 (42.24)
  5 Guba, Ali E         13 GAEL-MR              2:39.21    2:41.33 JO      14
                  36.54     1:16.80 (40.26)     1:58.92 (42.12)     2:41.33 (42.41)
  6 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR               2:43.47    2:43.83 SILV    13
                  37.25     1:19.12 (41.87)     2:01.77 (42.65)     2:43.83 (42.06)
  7 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT              2:45.71    2:44.82 SILV    12
                  37.33     1:18.92 (41.59)     2:01.91 (42.99)     2:44.82 (42.91)
  8 Gibbons, Alanna     13 Basc-MR              2:48.34    2:47.96 SILV    11
                  38.27     1:21.03 (42.76)     2:04.17 (43.14)     2:47.96 (43.79)
B - Final
  9 Caucino, Brielle    13 Red Bank - NJ-NJ     2:48.35    2:44.24 SILV     9
                  37.23     1:20.18 (42.95)     2:03.44 (43.26)     2:44.24 (40.80)
 10 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR              2:53.34    2:49.72 SILV     7
                  39.11     1:22.14 (43.03)     2:06.75 (44.61)     2:49.72 (42.97)
 11 Walters, Stephanie  13 BB-NJ                2:52.06    2:51.05 SILV     6
                  38.15     1:21.32 (43.17)     2:06.81 (45.49)     2:51.05 (44.24)
 12 Pascali, Erica C    13 Tide-NJ              2:51.42    2:52.29 SILV     5
                  39.12     1:24.44 (45.32)     2:09.94 (45.50)     2:52.29 (42.35)
 13 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                2:55.97    2:53.39 SILV     4
                  40.08     1:24.17 (44.09)     2:09.28 (45.11)     2:53.39 (44.11)
Preliminaries
  8 O'Leary, Kate L     13 Wcym Swim Team-CT    2:45.74
B - Final
 11 Lamoreaux, Kelly M  13 PAC-NE               2:50.87
 14 Lake, Kayla R       13 PAC-NE               2:52.97
Preliminaries
 16 Rossi, Erin K       14 FSPY-NJ              2:53.45
 17 Lange, Kristen      14 NY Sharks-MR         2:53.92
B - Final
 18 Dertouzos, Sara     14 Tide-NJ              2:54.41
Preliminaries
 20 Butler, Catherine   14 PAC-NE               2:56.93
 21 Recchione, Erin H   13 BB-NJ                2:57.04
 22 Kroon, Lizanne S    13 Wcym Swim Team-CT    3:00.68
 23 Zaccari, Victoria   13 SMC-MR               3:03.46
 24 Baiano, Cassandra   14 SMC-MR               3:03.97
 25 Lee, Jenny M        13 Tide-NJ              3:04.90
 26 Morgan, Lauren M    13 BB-NJ                3:05.86
 27 Oakley, Allison I   14 West Point-MR        3:08.00
 28 Taylor, Katherine   13 West Point-MR        4:03.37

Event 62  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:38.79  ZQ
        2:42.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Matt L      13 PSC-NJ               2:25.13    2:23.04 ZQ      20
                  32.77     1:08.86 (36.09)     1:46.42 (37.56)     2:23.04 (36.62)
  2 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR              2:35.04    2:34.03 ZQ      17
                  34.15     1:13.51 (39.36)     1:53.89 (40.38)     2:34.03 (40.14)
  3 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR               2:34.12    2:37.10 ZQ      16
                  34.27     1:13.89 (39.62)     1:55.25 (41.36)     2:37.10 (41.85)
  4 Lee, John           14 DSC-MR               2:39.74    2:37.14 ZQ      15
                  33.82     1:13.58 (39.76)     1:55.24 (41.66)     2:37.14 (41.90)
  5 Heath, Michael A    13 GAEL-MR              2:37.79    2:37.57 ZQ      14
                  34.23     1:13.08 (38.85)     1:56.28 (43.20)     2:37.57 (41.29)
  6 Archbold, Ming      13 Tide-NJ              2:40.44    2:39.57 JO      13
                  35.45     1:16.73 (41.28)     1:58.32 (41.59)     2:39.57 (41.25)
  7 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR               2:46.04    2:45.35 SILV    12
                  37.05     1:19.04 (41.99)     2:01.97 (42.93)     2:45.35 (43.38)
  8 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        2:47.80    2:51.92 SILV    11
                  38.29     1:22.08 (43.79)     2:07.93 (45.85)     2:51.92 (43.99)
B - Final
  9 Jansson, Christian  13 Tide-NJ              2:47.82    2:44.24 SILV     9
                  36.96     1:18.99 (42.03)     2:02.88 (43.89)     2:44.24 (41.36)
 10 Coleman, Zachary T  13 CSC-MR               2:53.86    2:52.23 SILV     7
                  39.03     1:22.93 (43.90)     2:08.88 (45.95)     2:52.23 (43.35)
 11 Restle, David       14 SMC-MR               2:56.88
 12 O'Hagan, Mike C     13 GAEL-MR              3:02.15
Preliminaries
 13 Metz, Edward H      13 Tide-NJ              3:03.24
B - Final
 14 Dembowski, Nathan   13 Wcym Swim Team-CT    3:09.63

Event 63  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Munoz, Elena C      17 PSC-NJ               2:32.22    2:34.62 METS    20
                  35.58     1:14.18 (38.60)     1:54.29 (40.11)     2:34.62 (40.33)
  2 Pike, Liz T         15 Omni-CT              2:41.37    2:41.15         17
                  36.37     1:16.90 (40.53)     1:59.01 (42.11)     2:41.15 (42.14)
  3 LE Guyader, Clare   15 IA-MR                2:42.54    2:43.13         16
                  37.74     1:19.18 (41.44)     2:01.28 (42.10)     2:43.13 (41.85)
  4 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR              2:45.96    2:47.11         15
                  37.32     1:19.40 (42.08)     2:03.30 (43.90)     2:47.11 (43.81)
  5 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        2:47.17    2:50.17         14
                  39.67     1:21.82 (42.15)     2:07.71 (45.89)     2:50.17 (42.46)
B - Final
  9 Wilson, Brittany E  15 Sachem-MR            2:54.90    2:51.01          9
                  38.15     1:22.16 (44.01)     2:07.26 (45.10)     2:51.01 (43.75)
 10 Meringer, Patti C   15 BB-NJ                2:52.34    2:53.18          7
                  38.57     1:22.81 (44.24)     2:08.08 (45.27)     2:53.18 (45.10)
 11 Bochenska, Sylvia   15 BB-NJ                3:00.88    3:05.26          6
                  40.14     1:26.33 (46.19)     2:16.07 (49.74)     3:05.26 (49.19)
A - Final
  1 Kelly, Katie A      17 IA-MR                2:31.37
Preliminaries
  3 Smith, Devin E      15 CSC-MR               2:35.10
A - Final
  4 Sepe, Lauren E      17 PAC-NE               2:39.66
  6 Burdett, Kirstin A  15 PAC-NE               2:41.52
Preliminaries
  8 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:43.74
B - Final
 11 Delisle, Danielle   17 PAC-NE               2:49.09
Preliminaries
 12 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           2:49.61
B - Final
 14 Migliaccio, Emily   15 PAC-NE               2:53.14
Preliminaries
 16 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:59.51
B - Final
 18 Allen, Jessica L    17 West Point-MR        3:11.39

Event 64  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Navata, Michael L   17 PSC-NJ               2:25.85    2:28.79         20
                  33.48     1:11.39 (37.91)     1:50.56 (39.17)     2:28.79 (38.23)
  2 Soley, Joe M        16 JG-NJ                2:37.47    2:37.41         17
                  35.47     1:15.42 (39.95)     1:56.71 (41.29)     2:37.41 (40.70)
  3 Keller, Josh A      16 IA-MR                2:37.08    2:37.81         16
                  34.10     1:13.98 (39.88)     1:56.22 (42.24)     2:37.81 (41.59)
  4 Barron, Sean D      16 BB-NJ                2:41.84    2:38.31         15
                  35.81     1:16.51 (40.70)     1:58.32 (41.81)     2:38.31 (39.99)
  5 Bergamini, Danny    15 GAEL-MR              2:46.63    2:47.27         14
                  36.87     1:18.43 (41.56)     2:03.54 (45.11)     2:47.27 (43.73)
  6 Anderson, Brian C   12 PSC-NJ               2:48.72    2:50.18         13
                  38.61     1:21.93 (43.32)     2:06.68 (44.75)     2:50.18 (43.50)
Preliminaries
  1 O'Connor, Jonathan  15 Zeus-CT              2:25.02
  3 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT              2:31.19
  4 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         2:36.52
A - Final
  9 Bourque, Ethan S    16 PAC-NE               2:47.40
 10 Vandermolen, Steph  15 Red Bank - NJ-NJ     2:48.61
B - Final
 12 Woods, Jimmy R      15 Tide-NJ              2:57.00

Event 65  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.69  ZQ
          27.19  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Guba, Ali E         13 GAEL-MR                26.21      25.91 ZQ      20
  2 Gryglewska, Anna C  14 Zeus-CT                26.64      26.14 ZQ      17
  3 Larson, Kim P       13 IA-MR                  26.21      26.20 ZQ      16
  4 Rudel, Susannah E   14 SMC-MR                 26.10      26.43 ZQ      15
  5 Clapp, Rebecca      13 FSPY-NJ                26.78      26.55 ZQ      14
  6 Pappas, Lauren N    14 Omni-CT                26.72      26.57 ZQ      13
  7 Anderer, Britney    13 HAA-MR                 26.54      26.69 ZQ      12
  8 Baker, Meghan T     13 GAEL-MR                26.79      27.08 JO      11
B - Final
  9 Fountain, Michelle  14 IA-MR                  27.12      26.13 ZQ       9
 10 Lyver, Kellie M     13 GAEL-MR                27.02      26.78 JO       7
 11 Gaul, Rachael N     13 JG-NJ                  26.99      26.99 JO       6
 12 LaPorta, Katie L    13 IA UN-MR               27.33      27.16 JO       5
 13 Anderer, Stephanie  13 HAA-MR                 27.18      27.27 SILV     4
 14 Mannix, Gina A      13 GAEL-MR                27.70      27.56 SILV     3
 15 Caucino, Brielle    13 Red Bank - NJ-NJ       27.67      27.62 SILV     2
Preliminaries
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                 24.79
 14 O'Leary, Kate L     13 Wcym Swim Team-CT      27.32
 15 Sudano, Ashley M    14 CSC-MR                 27.33
B - Final
 17 Granville, Alina T  14 Red Bank - NJ-NJ       27.64
Preliminaries
 20 Graham, Lizzie C    13 PAC-NE                 27.78
 21 Moore, Erin A       14 CSC-MR                 27.88
 21 Blom, Danielle      13 HAA-MR                 27.88
 23 Disch, Julie        13 FSPY-NJ                28.05
 24 Pacheco, Bianca M   14 FSPY-NJ                28.09
 25 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR                 28.31
 26 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                  28.32
 27 Brown, Brittany A   14 GAEL-MR                28.34
 28 Lopez, Stephany S   13 Zeus-CT                28.37
 29 Kiernan, Amanda C   14 IA-MR                  28.47
 30 Gartner, Megan E    14 FSPY-NJ                28.50
 31 Cremer, Kylie E     14 IA-MR                  28.56
 32 Domenchello, Missy  14 IA-MR                  28.61
 33 Lappas, Alexandra   13 NY Sharks-MR           28.69
 34 McNally, Elise C    14 GAEL-MR                28.74
 35 Melewski, Jenna E   14 Dolfins-AD             28.79
 36 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                  29.09
 37 Plaschka, Jade      13 HAA-MR                 29.16
 38 Bazin, Grace A      14 PSC-NJ                 29.21
 38 Niemeier, Shauna M  13 BB-NJ                  29.21
 38 Pascali, Erica C    13 Tide-NJ                29.21
 41 Forbes, Emma C      14 West Point-MR          29.30
 42 Rossi, Erin K       14 FSPY-NJ                29.34
 43 Kroon, Lizanne S    13 Wcym Swim Team-CT      29.38
 44 Butler, Catherine   14 PAC-NE                 29.46
 45 Davis, Lauren       13 HAA-MR                 29.58
 46 Soley, Teresa M     14 JG-NJ                  29.59
 47 O'Halloran, Anne S  14 FSPY-NJ                29.63
 48 Walters, Stephanie  13 BB-NJ                  29.73
 49 Grieco, Tara        14 HAA-MR                 29.77
 50 Baiano, Cassandra   14 SMC-MR                 29.78
 51 Morgan, Lauren M    13 BB-NJ                  29.80
 52 Yeung, Tiffany      13 Basc-MR                29.91
 52 Oakley, Allison I   14 West Point-MR          29.91
 54 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR              29.93
 55 Kenny, Emily K      14 West Point-MR          30.08
 56 Sykes, Sarah M      14 Tide-NJ                30.22
 57 Pannone, Lauren M   13 PAC-NE                 30.31
 58 Renna, Kimberly A   14 Red Bank - NJ-NJ       30.44
 59 Doino, Jaclyn M     13 GAEL-MR                30.56
 60 Dertouzos, Sara     14 Tide-NJ                30.58
 60 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR          30.58
 62 Bolin, Kathleen     13 CSC-MR                 30.98
 63 Lamoreaux, Kelly M  13 PAC-NE                 31.02
 64 Ashfaq, Nayab *     14 IA-MR                  31.05
 65 Mercurio, Jenelle   13 PAC-NE                 31.15
 66 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR          31.57
 67 Recchione, Erin H   13 BB-NJ                  31.59
 68 Sullivan, Corinne   13 Wcym Swim Team-CT      31.68
 69 Talman, Sara M      14 West Point-MR          32.40
 70 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR          32.69
 71 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR          35.27
 72 Clifford, Candice   14 HAA-MR                 40.81
 73 Taylor, Katherine   13 West Point-MR          42.86

Event 66  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Featherston, Jay M  14 Zeus-CT                24.53      24.53 ZQ      20
  2 Attinello, Paul C   14 GAEL-MR                24.52      24.74 ZQ      17
  3 Mullen, Shaun M     14 PSC-NJ                 24.91      25.12 JO      16
  4 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR                25.19      25.18 JO      15
  5 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR          24.97      25.38 JO      14
  6 Holek, Thomas F     14 GAEL-MR                25.79      26.18 SILV    13
  7 Camponogara, Ivan   14 Tide-NJ                25.98      26.27 SILV    12
B - Final
  9 Lee, John           14 DSC-MR                 26.04      25.99 SILV     9
 10 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR                 26.30      26.11 SILV     7
 11 Heath, Michael A    13 GAEL-MR                26.62      26.60 SILV     6
 12 Richman, Peter Z    14 GAEL-MR                26.20      26.68 SILV     5
 13 Doherty, Zack Z     13 GAEL-MR                27.02      26.83 SILV     4
 14 Archbold, Ping      13 Tide-NJ                26.44      26.91 SILV     3
 15 Sirmans, Marcus P   13 GAEL-MR                26.42      27.03 SILV     2
Preliminaries
  6 Piercey, Evan M     14 SMC-MR                 25.73
  7 Reade, Joe D        14 Farmingdale-MR         25.76
A - Final
 10 Pataffi, Charles    14 Red Bank - NJ-NJ       26.02
Preliminaries
 13 Fitton, Alex        13 Red Bank - NJ-NJ       26.24
B - Final
 15 Clemente, Joe J     14 Red Bank - NJ-NJ       26.34
Preliminaries
 19 Baguchinsky, Felix  14 Red Bank - NJ-NJ       26.95
 21 Prosser, Alex R     14 West Point-MR          27.04
 22 O'Hagan, Mike C     13 GAEL-MR                27.51
 23 Brown, Matt T       13 PSC-NJ                 27.54
 24 Jansson, Christian  13 Tide-NJ                28.00
 25 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR          28.07
 26 Hetem, Christopher  14 Red Bank - NJ-NJ       28.08
 27 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR          28.16
 28 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR                 28.26
 29 Toscano, Thomas     14 HAA-MR                 28.33
 30 Bottoni, Marco A    14 HAA-MR                 28.40
 31 Freda, Marc A       13 Red Bank - NJ-NJ       28.42
 32 Oxsitin, Konstanti  14 DSC-MR                 28.43
 33 Donaghy, Collin J   14 Sachem-MR              28.56
 34 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR                 28.64
 35 Biga, Stephen J     13 Red Bank - NJ-NJ       28.82
 36 Patel, Nishant      13 Tide-NJ                29.21
 37 Restle, David       14 SMC-MR                 29.33
 38 Ellis, Steven C     13 HAA-MR                 29.85
 39 Alfonso, Matthew    13 NY Sharks-MR           31.15
 40 Dembowski, Nathan   13 Wcym Swim Team-CT      31.49

Event 67  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Altieri, Theresa M  17 Omni-CT                25.59      25.53 METS    20
  2 Tran, Cristina L    15 Zeus-CT                25.48      25.55 METS    17
  3 Beck, Patty D       15 GAEL-MR                26.39      26.50         16
  4 Smolensky, Allison  17 Zeus-CT                26.52      26.67         15
B - Final
  9 Zoller, Nichole     17 FSPY-NJ                26.81      26.58          9
 10 Cullens, Sayaka E   15 Tide-NJ                26.96      26.60          7
 11 Meringer, Patti C   15 BB-NJ                  26.91      27.01          6
Preliminaries
  3 Nelson, Nicole A    16 BB-NJ                  25.99
A - Final
  4 Freeman, Brittany   15 GAEL-MR                26.39
  7 Kelly, Katie A      17 IA-MR                  26.60
Preliminaries
  8 Olsen, Heather E    15 Red Bank - NJ-NJ       26.64
A - Final
  9 Falkenberry, Megan  16 PAC-NE                 26.65
 10 Hammang, Emily E    16 PAC-NE                 26.71
B - Final
 11 Meehan, Erika L     16 PAC-NE                 26.78
 12 Newman, Alexandra   16 Red Bank - NJ-NJ       26.79
 15 Schwartz, Rebecca   16 Red Bank - NJ-NJ       26.96
Preliminaries
 17 Robinson, Amy K     17 Wcym Swim Team-CT      26.97
B - Final
 18 Duncan, Jillian R   15 Red Bank - NJ-NJ       27.11
Preliminaries
 19 Cinelli, Keri       15 NY Sharks-MR           27.13
B - Final
 20 Weber, Sara K       15 Red Bank - NJ-NJ       27.23
Preliminaries
 21 McFadden, Elyse M   17 GAEL-MR                27.24
 22 Sacerdote, Dana L   16 Red Bank - NJ-NJ       27.34
 23 Conlon, Maricate C  15 Wcym Swim Team-CT      27.37
 24 Smith, Devin E      15 CSC-MR                 27.39
 25 Creagh, Kristina    17 NY Sharks-MR           27.42
 26 Squillante, Jillia  15 IA-MR                  27.47
 27 Migliaccio, Emily   15 PAC-NE                 27.53
 27 Matsuyama, Gemma    15 Tide-NJ                27.53
 29 Bowman, Colleen E   17 IA-MR                  27.63
 30 Sullivan, Rachel A  15 Wcym Swim Team-CT      27.98
 31 Freitas, Sarah F    15 PAC-NE                 28.12
 32 Gorospe, Stephanie  15 IA UN-MR               28.36
 33 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR            28.48
 34 Capella, Maria P    16 GAEL-MR                28.65
 35 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            28.68
 36 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR          28.90
 36 Hetem, Keira M      16 Red Bank - NJ-NJ       28.90
 36 Camhi, Maya I       14 PSC-NJ                 28.90
 39 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR                 28.95
 40 Sykes, Kathryn L    17 Tide-NJ                28.96
 41 Wilson, Brittany E  15 Sachem-MR              28.99
 42 Migliaccio, Elizab  15 PAC-NE                 29.02
 43 Devoe, Stacey Z     16 GAEL-MR                29.10
 43 Alfonso, Kristian   15 NY Sharks-MR           29.10
 45 Delisle, Danielle   17 PAC-NE                 29.20
 46 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR          29.30
 47 Corso, Bridget H    16 IA-MR                  29.34
 48 Falkenberry, Haley  12 PAC-NE                 29.47
 49 Fink, Nicole O      16 Wcym Swim Team-CT      29.51
 50 Adisano, Brittany   17 FSPY-NJ                29.55
 51 Slattery, Cailin    15 NY Sharks-MR           29.59
 52 Scherer, Lizzy T    15 West Point-MR          29.63
 53 Bochenska, Sylvia   15 BB-NJ                  29.95
 54 Nadarajah, Anushka  15 PSC-NJ                 30.04
 55 Unger, Karen        15 HAA-MR                 30.11
 56 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR          30.15
 57 Quinones, Gabriell  15 BB-NJ                  31.38

Event 68  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                 23.19      22.80 METS    20
  2 Minett, Nathan E    17 PSC-NJ                 23.01      22.95 METS    17
  3 La Porta, Paul J    16 IA UN-MR               23.54      23.34 METS    16
  4 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                24.42      24.29         15
B - Final
  9 Murray, Kyle E      16 FSPY-NJ                25.11      24.50          9
 10 Sato, Ray R         16 GAEL-MR                24.98      24.63          7
 11 Kandell, Chris W    16 IA-MR                  25.07      25.23          6
 12 Soley, Joe M        16 JG-NJ                  25.79      25.75          5
 13 Barron, Sean D      16 BB-NJ                  26.28      25.89          4
Preliminaries
  3 Alaimo, John        18 NY Sharks-MR           23.44
  5 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR           23.63
  6 Pramer, Ryan J      15 Zeus-CT                23.66
  7 Dorfman, Jake       15 NY Sharks-MR           23.73
A - Final
  8 Germane, Mikey J    16 PAC-NE                 23.93
  9 Fisher, Colin C     15 PAC-NE                 23.96
 10 Smith, Justin T     17 Tide-NJ                24.09
Preliminaries
 11 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 24.24
 12 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR              24.32
 14 Boccio, Dominick H  15 Farmingdale-MR         24.54
A - Final
 15 Leary, Justin E     17 PAC-NE                 24.57
Preliminaries
 16 Kallert, Bryon R    15 BB-NJ                  24.80
 18 Bennett, Daniel     17 NY Sharks-MR           25.05
B - Final
 21 Hunter, Sam J       16 PAC-NE                 25.23
Preliminaries
 22 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR           25.30
 23 Green, Matt F       15 FSPY-NJ                25.31
B - Final
 24 Duffy, PK K         16 FSPY-NJ                25.47
Preliminaries
 25 Burke, Timmy        15 NY Sharks-MR           25.53
B - Final
 27 Butler, Patrick M   16 PAC-NE                 26.00
Preliminaries
 28 Outcault, Andrew    15 HAA-MR                 26.19
 29 Stadnyk, Alexander  16 SMC-MR                 26.22
 31 Bergamini, Danny    15 GAEL-MR                26.33
 32 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR           26.36
 33 Keller, Josh A      16 IA-MR                  26.55
 34 Smedman, Kevin P    16 West Point-MR          26.57
 35 Outcault, Ryan      15 HAA-MR                 26.65
 36 Keller, Ethan A     15 IA-MR                  26.66
 37 Guarnuccio, Luigi   16 Big Blue-MR            27.06
 38 Vandermolen, Steph  15 Red Bank - NJ-NJ       29.13
 39 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                  29.62
 40 Campell, Thomas A   16 PAC-NE                 30.23

Event 69  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            2:29.49    2:28.68         20
                  33.08     1:11.23 (38.15)     1:50.68 (39.45)     2:28.68 (38.00)
  2 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD           2:40.34    2:34.42         17
                  34.70     1:13.99 (39.29)     1:56.31 (42.32)     2:34.42 (38.11)
  3 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              2:39.18    2:37.30         16
                  35.94     1:16.15 (40.21)     1:58.15 (42.00)     2:37.30 (39.15)
  4 Grabowski, Katie L  10 PSC-NJ               2:57.65    2:39.65         15
                  36.80     1:17.67 (40.87)     2:00.07 (42.40)     2:39.65 (39.58)
  5 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               2:45.98    2:41.56         14
                  35.91     1:17.20 (41.29)     2:00.69 (43.49)     2:41.56 (40.87)
  6 Baritz, Katie M     10 Zeus-CT              2:40.91    2:42.10         13
                  34.44     1:16.21 (41.77)     1:59.12 (42.91)     2:42.10 (42.98)
  7 Ingram, Alaina M    10 IA UN-MR             3:07.17    2:43.19         12
                  36.89     1:19.35 (42.46)     2:03.94 (44.59)     2:43.19 (39.25)
  8 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR         2:47.74    2:43.92         11
                  38.40     1:21.68 (43.28)     2:04.51 (42.83)     2:43.92 (39.41)
  9 Balunek, Ashley R   10 Zeus-CT              2:48.31    2:44.36          9
                  36.86     1:18.85 (41.99)     2:02.04 (43.19)     2:44.36 (42.32)
 10 Featherston, Jenni  10 Zeus-CT              2:45.70    2:44.64          7
                  35.85     1:17.66 (41.81)     2:01.47 (43.81)     2:44.64 (43.17)
 11 Stein, Allie N      10 PSC-NJ               3:05.67    2:48.74          6
                  36.46     1:20.38 (43.92)     2:06.09 (45.71)     2:48.74 (42.65)
 12 Theoklitos, Sophia  10 Zeus-CT              2:52.36    2:49.45          5
                  38.12     1:21.62 (43.50)     2:06.62 (45.00)     2:49.45 (42.83)
 13 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR               3:10.00    2:51.47          4
                  37.11     1:19.48 (42.37)     2:06.05 (46.57)     2:51.47 (45.42)
 14 Dembowski, Erica L  10 Wcym Swim Team-CT    3:06.65    2:51.50          3
                  38.63     1:23.60 (44.97)     2:09.06 (45.46)     2:51.50 (42.44)
 15 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               2:48.61    2:52.65          2
                  35.68     1:18.02 (42.34)     2:06.20 (48.18)     2:52.65 (46.45)
 16 Wisolmerski, Amand  10 PSC-NJ               2:56.78    2:54.70          1
                  38.95     1:24.61 (45.66)     2:10.24 (45.63)     2:54.70 (44.46)
 17 Jansson, Hanna E    10 Tide-NJ              3:02.31    2:56.64
                  39.73     1:24.61 (44.88)     2:11.44 (46.83)     2:56.64 (45.20)
 18 Pinder, Juno B      10 GAEL-MR              2:56.71    2:58.28
                  39.00     1:24.93 (45.93)     2:11.18 (46.25)     2:58.28 (47.10)
 19 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                3:05.28    3:04.98
                  41.58     1:28.94 (47.36)     2:18.65 (49.71)     3:04.98 (46.33)
 20 Kazaba, Katherine   10 PSC-NJ               3:11.78    3:11.95
                  38.09     1:27.80 (49.71)     2:20.39 (52.59)     3:11.95 (51.56)
 21 Betzel, Summer      10 PSC-NJ               3:25.67    3:13.43
                  41.45     1:31.68 (50.23)     2:22.98 (51.30)     3:13.43 (50.45)
 22 Fitzgerald, Kaitly   9 HAA-MR               3:20.47    3:19.23
                  43.37     1:33.28 (49.91)     2:26.80 (53.52)     3:19.23 (52.43)
 23 Chassagnoux, Emma    9 Zeus-CT              2:54.68    3:23.69
                  43.08     1:36.07 (52.99)     2:30.78 (54.71)     3:23.69 (52.91)
 24 Haar, Hanna R        9 CSC-MR               3:15.00    3:25.26
                  42.52     1:36.62 (54.10)     2:32.11 (55.49)     3:25.26 (53.15)
 25 Hamilton, Alanna M   9 IA-MR                3:09.17    3:38.88
                  46.68     1:42.98 (56.30)   2:44.85 (1:01.87)     3:38.88 (54.03)
 26 Feinstein, Sydney    9 Zeus-CT              3:10.55    3:52.93
                  50.24   1:52.91 (1:02.67)   3:52.93 (2:00.02)

Event 70  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   10 PSC-NJ               2:27.41    2:20.27         20
                  31.85     1:08.03 (36.18)     1:45.03 (37.00)     2:20.27 (35.24)
  2 Gorman, Kyle P      10 BB-NJ                2:31.64    2:25.10         17
                  33.44     1:10.61 (37.17)     1:47.96 (37.35)     2:25.10 (37.14)
  3 Soley, Paul         10 JG-NJ                2:24.61    2:26.82         16
                  33.32     1:12.25 (38.93)     1:51.24 (38.99)     2:26.82 (35.58)
  4 Smagula, Nicholas    9 PSC-NJ               2:33.96    2:28.78         15
                  33.99     1:12.32 (38.33)     1:51.59 (39.27)     2:28.78 (37.19)
  5 Marshall, Trevor A  10 Tide-NJ              2:51.44    2:31.16         14
                  33.91     1:13.59 (39.68)     1:53.77 (40.18)     2:31.16 (37.39)
  6 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              2:39.09    2:34.32         13
                  36.19     1:15.15 (38.96)     1:55.34 (40.19)     2:34.32 (38.98)
  7 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                3:22.41    2:38.40         12
                  36.55     1:17.13 (40.58)     2:00.22 (43.09)     2:38.40 (38.18)
  8 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR               2:48.25    2:49.90         11
                  38.10     1:22.62 (44.52)     2:07.85 (45.23)     2:49.90 (42.05)
  9 Powers, Alex D       9 PAC-NE               2:54.76    2:51.83          9
                  39.61     1:24.85 (45.24)     2:09.43 (44.58)     2:51.83 (42.40)
 10 Wicklund, Thomas M  10 Red Bank - NJ-NJ     3:15.31    2:53.18          7
                  39.85     1:23.71 (43.86)     2:06.06 (42.35)     2:53.18 (47.12)
 11 Stiles, Brian C     10 PSC-NJ               2:58.90    2:56.06          6
                  39.65     1:26.56 (46.91)     2:13.44 (46.88)     2:56.06 (42.62)
 12 Ahlmeyer, Matt C     9 PSC-NJ               3:10.56    2:57.20          5
                  40.54     1:27.03 (46.49)     2:13.31 (46.28)     2:57.20 (43.89)
 13 St John, Jake D     10 Zeus-CT              2:55.77    2:58.67          4
                  40.67     1:27.76 (47.09)     2:16.22 (48.46)     2:58.67 (42.45)
 14 Murphy, Robert      10 CSC-MR               3:02.87    2:59.70          3
                  37.47     1:25.14 (47.67)     2:14.24 (49.10)     2:59.70 (45.46)
 15 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR            3:09.41    3:03.45          2
                  39.65     1:27.23 (47.58)     2:17.01 (49.78)     3:03.45 (46.44)
 16 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR               3:38.59    3:04.93          1
                  39.70     1:27.26 (47.56)     2:15.47 (48.21)     3:04.93 (49.46)
 17 Cannon, Christophe  10 CSC-MR               3:10.00    3:14.21
                  40.51     1:30.69 (50.18)     2:23.63 (52.94)     3:14.21 (50.58)
 18 Baritz, Peter R      9 Zeus-CT              3:15.09    3:18.33
                  41.88     1:33.42 (51.54)     2:26.61 (53.19)     3:18.33 (51.72)
 19 Culhane, Jack        9 CSC-MR               3:10.00    3:23.76
                  44.69     1:37.62 (52.93)     2:30.80 (53.18)     3:23.76 (52.96)
 20 Ono, Tetsuji        10 Tide-NJ              3:00.25    3:26.57
                  42.39     1:37.88 (55.49)     2:34.32 (56.44)     3:26.57 (52.25)
 21 Boguski, Kamil A     9 Zeus-CT              3:30.19    3:35.89
                  51.85     1:43.97 (52.12)     2:39.60 (55.63)     3:35.89 (56.29)
 22 Ferguson, Peter M   10 Zeus-CT              3:30.20    3:47.17
                  44.91     1:43.29 (58.38)   3:48.50 (2:05.21)         3:47.17 ( )
 23 Gschwind, Daniel    10 CSC-MR               4:00.00    4:02.93
                  51.12   3:00.16 (2:09.04)   4:02.93 (1:02.77)

Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.09  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR              2:01.11    2:00.21 ZQ      20
                  28.36       59.08 (30.72)     1:29.43 (30.35)     2:00.21 (30.78)
  2 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               2:01.95    2:01.66 ZQ      17
                  28.16       58.57 (30.41)     1:30.40 (31.83)     2:01.66 (31.26)
  3 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              2:06.03    2:07.43 ZQ      16
                  29.12     1:01.20 (32.08)     1:34.54 (33.34)     2:07.43 (32.89)
  4 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              2:07.63    2:09.03 ZQ      15
                  30.49     1:03.50 (33.01)     1:37.07 (33.57)     2:09.03 (31.96)
  5 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT              2:10.83    2:11.77 JO      14
                  30.27     1:03.71 (33.44)     1:38.24 (34.53)     2:11.77 (33.53)
  6 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT              2:12.04    2:12.34 JO      13
                  30.76     1:03.71 (32.95)     1:38.07 (34.36)     2:12.34 (34.27)
  7 Mclynch, Arianna B  12 PAC-NE               2:21.00    2:17.46 SILV    12
                  31.58     1:06.37 (34.79)     1:41.87 (35.50)     2:17.46 (35.59)
  8 Pramer, Meredith A  11 Zeus-CT              2:21.56    2:22.05 SILV    11
                  32.78     1:08.55 (35.77)     1:45.54 (36.99)     2:22.05 (36.51)
B - Final
  9 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           2:21.98    2:19.27 SILV     9
                  32.44     1:08.42 (35.98)     1:44.49 (36.07)     2:19.27 (34.78)
 10 Francomano, Ashley  11 Basc-MR              2:23.99    2:20.37 SILV     7
                  32.58     1:09.53 (36.95)     1:46.67 (37.14)     2:20.37 (33.70)
 11 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              2:22.25    2:21.05 SILV     6
                  32.82     1:09.12 (36.30)     1:46.39 (37.27)     2:21.05 (34.66)
 12 Dease, Katie D      12 Basc-MR              2:21.86    2:21.26 SILV     5
                  33.51     1:09.53 (36.02)     1:46.83 (37.30)     2:21.26 (34.43)
 13 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        2:25.97    2:24.93 SILV     4
                  32.72     1:10.77 (38.05)     1:48.57 (37.80)     2:24.93 (36.36)
 14 Schaefer, Kathryn   12 GAEL-MR              2:24.07    2:25.60 SILV     3
                  32.84     1:10.70 (37.86)     1:48.42 (37.72)     2:25.60 (37.18)
 15 Verhoof, Alyssa A   12 Tide-NJ              2:23.77    2:25.88 SILV     2
                  33.16     1:10.39 (37.23)     1:49.99 (39.60)     2:25.88 (35.89)
 16 Czerny, Alexa       11 Tide-NJ              2:24.90    2:29.19 SILV     1
                  33.81     1:11.81 (38.00)     1:51.33 (39.52)     2:29.19 (37.86)
Preliminaries
  7 Strelez, Carly R    12 Wcym Swim Team-CT    2:19.82
 13 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          2:22.44
 17 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR               2:24.64
 20 Bochenska, Julia A  11 BB-NJ                2:25.99
 21 Zaug, Leanne M      11 PSC-NJ               2:25.99         J
 22 Foran, Megan C      11 Red Bank - NJ-NJ     2:26.07
 23 Kroon, Marlene M    12 Wcym Swim Team-CT    2:26.46
 24 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR              2:26.47
 24 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR              2:26.47
 26 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR         2:26.50
 27 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD           2:28.40
 28 Sacerdote, Alexa R  11 Red Bank - NJ-NJ     2:28.45
 29 Harris, Nicole D    11 PSC-NJ               2:29.73
 30 Lee, Jenny          11 DSC-MR               2:29.81
 31 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              2:30.11
 32 Agin, Joanna B      12 Red Bank - NJ-NJ     2:31.67
 33 Smolensky, Rachel   11 Zeus-CT              2:32.53
 34 Munoz, Tatiana      12 Zeus-CT              2:33.65
 35 Carter, Jillian N   11 Zeus-CT              2:33.98
 36 Pataffi, Rosalie    11 Red Bank - NJ-NJ     2:38.40
 37 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR            2:38.75
 38 Reade, Nora M       11 Farmingdale-MR       2:39.71
 39 Krynicki, Alexa N   11 Tide-NJ              2:41.04
 40 Chen, Amy           12 Tide-NJ              2:41.40
 41 Aigotti, Brittany   11 JG-NJ                2:42.28
 42 Grygotis, Lauren K  11 Tide-NJ              2:42.82
 43 Mas, Frankie        11 CSC-MR               2:45.28
 44 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR            2:45.32
 45 Smart, Mary Jo J    11 HAA-MR               2:51.29
 46 Stewart, Kiamesha   12 Wcym Swim Team-CT    2:51.68
 47 Grieco, Elissa A    11 HAA-MR               2:54.34
 48 Park, Patty         12 NY Sharks-MR         2:59.52
 49 Seidell, Mary C     11 HAA-MR               3:00.31
 50 Lopez, Michelle     11 Zeus-CT              3:01.21
 -- Irwin, Danielle M   11 IA-MR                    DQ
 -- Aigotti, Krista M   12 JG-NJ                    DQ

Girls 11-12 200 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Bochenska, Julia A        11 BB-NJ                     NT    2:24.61 SILV
                  32.39     1:08.39 (36.00)     1:46.92 (38.53)     2:24.61 (37.69)
  2 Zaug, Leanne M            11 PSC-NJ                    NT    2:32.17
                  32.83     1:09.92 (37.09)     1:50.79 (40.87)     2:32.17 (41.38)

Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Lally, Trevor J     12 Zeus-CT              2:10.20    2:09.61 ZQ      20
                  29.90     1:03.17 (33.27)     1:36.17 (33.00)     2:09.61 (33.44)
  2 Lee, Joe            12 DSC-MR               2:12.70    2:11.31 ZQ      17
                  30.07     1:03.39 (33.32)     1:38.35 (34.96)     2:11.31 (32.96)
  3 Malychev, Peter     12 DSC-MR               2:13.23    2:12.57 ZQ      16
                  30.21     1:03.88 (33.67)     1:38.97 (35.09)     2:12.57 (33.60)
  4 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               2:13.28    2:13.78 ZQ      15
                  31.07     1:05.02 (33.95)     1:39.97 (34.95)     2:13.78 (33.81)
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              2:15.74    2:14.06 JO      14
                  30.76     1:05.54 (34.78)     1:40.89 (35.35)     2:14.06 (33.17)
  6 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            2:13.01    2:14.19 JO      13
                  30.30     1:05.98 (35.68)     1:41.84 (35.86)     2:14.19 (32.35)
  7 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            2:15.01    2:15.48 JO      12
                  31.03     1:06.09 (35.06)     1:41.65 (35.56)     2:15.48 (33.83)
  8 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT              2:11.04    2:16.20 SILV    11
                  30.20     1:03.52 (33.32)     1:39.64 (36.12)     2:16.20 (36.56)
B - Final
  9 Bogda, Justin M     12 PSC-NJ               2:17.69    2:18.49 SILV     9
                  31.15     1:06.36 (35.21)     1:43.00 (36.64)     2:18.49 (35.49)
 10 Middleton, William  11 Basc-MR              2:18.71    2:23.67 SILV     7
                  32.57     1:10.01 (37.44)     1:47.82 (37.81)     2:23.67 (35.85)
 11 Weber, Andrew J     12 Red Bank - NJ-NJ     2:26.28    2:23.80 SILV     6
                  32.96     1:09.59 (36.63)     1:46.66 (37.07)     2:23.80 (37.14)
 12 Spierer, Josh A     12 IA-MR                2:23.01    2:25.24 SILV     5
                  33.83     1:12.10 (38.27)     1:50.35 (38.25)     2:25.24 (34.89)
 13 Gasbarro, Vincent   11 BB-NJ                2:27.02    2:27.33 SILV     4
                  34.71     1:13.73 (39.02)     1:51.74 (38.01)     2:27.33 (35.59)
 14 Vandermolen, Nicho  11 Red Bank - NJ-NJ     2:27.14    2:29.01 SILV     3
                  33.96     1:11.96 (38.00)     1:50.79 (38.83)     2:29.01 (38.22)
 15 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR            2:27.99    2:29.21 SILV     2
                  34.47     1:13.07 (38.60)     1:52.07 (39.00)     2:29.21 (37.14)
 16 Kolesnik, George    11 Basc-MR              2:28.53    2:38.27          1
                  34.68     1:15.35 (40.67)     1:55.73 (40.38)     2:38.27 (42.54)
Preliminaries
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         2:10.13
  4 Cefalo, Harrison    12 Red Bank - NJ-NJ     2:11.91
 11 Karadimas, Nichola  12 Wcym Swim Team-CT    2:17.21
 18 Nunez, Christian C  12 Tide-NJ              2:27.41
 21 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR               2:29.23
 22 Bourque, Isaac C    12 PAC-NE               2:30.20
 23 Fountain, Greg J    11 IA-MR                2:30.23
 24 Dilorenzo, Jimmy C  11 GAEL-MR              2:32.19
 25 Stein, Kenny F      12 IA-MR                2:32.71
 26 Lang, Andrew C      12 GAEL-MR              2:36.17
 27 Neumann, Ari J      12 Zeus-CT              2:37.08
 28 Drago, Adam N       12 IA-MR                2:39.19
 29 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                2:42.24
 30 Trettel, Colin J    11 Red Bank - NJ-NJ     2:43.47
 31 Camacho, Fernando   11 PSC-NJ               2:51.48
 32 Fackelman, Eric     11 CSC-MR               2:59.05
 33 Ono, Shigeto        11 Tide-NJ              3:05.86
 34 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR        3:16.37
 35 Ferguson, Timothy   11 Zeus-CT              3:45.57

Event 73  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:25.47    1:15.53         20
                  35.14     1:15.53 (40.39)
  2 Mannix, Christine   10 GAEL-MR              1:19.91    1:18.10         17
                  36.24     1:18.10 (41.86)
  3 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:24.41    1:22.71         16
                  38.56     1:22.71 (44.15)
  4 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR              1:25.31    1:28.08         14.5
                  39.26     1:28.08 (48.82)
  4 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:42.78    1:28.08         14.5
                  39.28     1:28.08 (48.80)
  6 Featherston, Jenni  10 Zeus-CT              1:27.26    1:28.59         13
                  40.10     1:28.59 (48.49)
  7 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR            1:27.05    1:29.03         12
                  39.92     1:29.03 (49.11)
  8 Balunek, Ashley R   10 Zeus-CT              1:35.14    1:29.77         11
                  15.07   1:29.77 (1:14.70)
  9 Morrison, Nicole M  10 HAA-MR               1:30.25    1:31.64          9
                  39.98     1:31.64 (51.66)
 10 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR         1:38.13    1:31.72          7
                  43.91     1:31.72 (47.81)
 11 Vilchinsky, Alliso   9 PSC-NJ               1:46.01    1:34.32          6
                  41.71     1:34.32 (52.61)
 12 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR              1:28.79    1:35.78          5
                  41.22     1:35.78 (54.56)
 13 Stein, Allie N      10 PSC-NJ               1:36.78    1:37.58          4
                  43.62     1:37.58 (53.96)
 14 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR               2:00.00    1:38.83          3
                  46.21     1:38.83 (52.62)
 15 Jansson, Hanna E    10 Tide-NJ              1:53.37    1:41.13          2
                  47.92     1:41.13 (53.21)
 16 Baritz, Katie M     10 Zeus-CT              1:46.60    1:43.16          1
                  46.79     1:43.16 (56.37)
 17 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR               2:10.00    1:44.08
                1:48.17         1:44.08 ( )
 18 McHale, Shannon     10 HAA-MR               2:06.44    1:49.01
                1:30.00     1:49.01 (19.01)
 19 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR               2:00.00    1:52.19
                  52.42     1:52.19 (59.77)

Event 74  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Soley, Paul         10 JG-NJ                1:11.81    1:15.16         20
                  34.79     1:15.16 (40.37)
  2 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:21.04    1:16.04         17
                  34.83     1:16.04 (41.21)
  3 Mehring, Hunter L   10 PSC-NJ               1:35.67    1:20.53         16
                  38.06     1:20.53 (42.47)
  4 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR              1:22.46    1:22.41         15
                  36.95     1:22.41 (45.46)
  5 Vallar, Jack        10 SMC-MR               1:30.14    1:25.88         14
                  37.18     1:25.88 (48.70)
  6 Stewart, Jourdan T   9 Wcym Swim Team-CT    1:38.55    1:28.16         13
                  41.37     1:28.16 (46.79)
  7 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:37.13    1:40.06         12
                  43.53     1:40.06 (56.53)
  8 Murphy, Robert      10 CSC-MR               1:55.00    1:40.45         11
                  43.02     1:40.45 (57.43)
  9 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR             NT    1:45.14          9
                  44.59   1:45.14 (1:00.55)
 10 Morgan, Lucas M     10 BB-NJ                1:57.88    1:45.28          7
                  47.61     1:45.28 (57.67)
 11 St John, Jake D     10 Zeus-CT              1:39.87    1:46.40          6
                  50.77     1:46.40 (55.63)
 12 Agin, Andrew D      10 Red Bank - NJ-NJ     1:54.14    1:54.80          5
                  53.63   1:54.80 (1:01.17)

Event 75  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.69  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              1:04.21    1:02.15 ZQ      20
                  29.29     1:02.15 (32.86)
  2 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR               1:03.25    1:02.76 ZQ      17
                  29.92     1:02.76 (32.84)
  3 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              1:06.57    1:05.17 ZQ      16
                  30.65     1:05.17 (34.52)
  4 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               1:05.82    1:06.64 ZQ      15
                  30.30     1:06.64 (36.34)
  5 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT              1:08.67    1:08.28 ZQ      14
                  31.65     1:08.28 (36.63)
  6 Aigotti, Krista M   12 JG-NJ                1:10.18    1:08.62 ZQ      13
                  31.50     1:08.62 (37.12)
  7 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:08.56    1:08.99 JO      12
                  32.23     1:08.99 (36.76)
  8 O'Neill, Cait J     12 PSC-NJ               1:12.03    1:12.78 SILV    11
                  34.28     1:12.78 (38.50)
B - Final
  9 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR               1:14.56    1:14.80 SILV     9
                  34.34     1:14.80 (40.46)
 10 Stillwagon, Katy D  12 GAEL-MR              1:15.53    1:14.99 SILV     7
                  34.96     1:14.99 (40.03)
 11 Carter, Jillian N   11 Zeus-CT              1:15.87    1:15.20 SILV     6
                  34.63     1:15.20 (40.57)
 12 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           1:16.28    1:15.54 SILV     5
                  35.35     1:15.54 (40.19)
 13 Pramer, Meredith A  11 Zeus-CT              1:15.21    1:17.86 SILV     4
                  36.53     1:17.86 (41.33)
 14 Randazzo, Khristia  11 GAEL-MR              1:17.32    1:20.03 SILV     3
                  35.89     1:20.03 (44.14)
 15 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR              1:19.84    1:20.12 SILV     2
                  36.91     1:20.12 (43.21)
 16 Librett, Krista     11 SMC-MR               1:21.05    1:22.16 SILV     1
                  36.65     1:22.16 (45.51)
Preliminaries
  5 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:08.43
  8 Marrese, Kathleen   12 Wcym Swim Team-CT    1:08.75
 11 Smith, Colleen J    12 CSC-MR               1:12.38
 12 Mercurio, Alana M   11 PAC-NE               1:13.87
 18 McNichol, Taylor    12 NY Sharks-MR         1:16.33
 22 Smolensky, Rachel   11 Zeus-CT              1:21.09
 23 Dease, Katie D      12 Basc-MR              1:21.67
 24 Gordon, Chelsea E   11 Tide-NJ              1:23.31
 25 Czerny, Alexa       11 Tide-NJ              1:24.64
 26 Fusco, Alexandra A  12 GAEL-MR              1:27.93
 27 Lee, Jenny          11 DSC-MR               1:28.23
 28 Lopez, Michelle     11 Zeus-CT              1:32.79
 29 Shachar, Abigail T  11 GAEL-MR              1:34.47
 30 Lipovac, Dara M     11 West Point-MR        1:54.64

Event 76  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.79  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT              1:09.37    1:10.74 ZQ      20
                  33.59     1:10.74 (37.15)
  2 McGoldrick, Griff   12 Zeus-CT              1:09.04    1:14.19 JO      17
                  33.19     1:14.19 (41.00)
  3 Lee, Joe            12 DSC-MR               1:14.80    1:15.16 SILV    16
                  34.87     1:15.16 (40.29)
  4 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:17.28    1:19.26 SILV    15
                  36.23     1:19.26 (43.03)
  5 Cohen, Matthew J    11 Red Bank - NJ-NJ     1:18.28    1:19.40 SILV    14
                  36.49     1:19.40 (42.91)
  6 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR               1:21.19    1:22.74 SILV    13
                  40.05     1:22.74 (42.69)
  7 Malychev, Peter     12 DSC-MR               1:21.28    1:23.96 SILV    12
                  39.03     1:23.96 (44.93)
B - Final
  9 McIlvain, Patrick   11 CSC-MR               1:22.65    1:20.00 SILV     9
                  36.49     1:20.00 (43.51)
 10 Wesolowski, Teddy   12 SMC-MR               1:21.37    1:21.50 SILV     7
                  36.11     1:21.50 (45.39)
 11 Cohen, Drew         12 HAA-MR               1:24.65    1:24.23 SILV     6
                  38.80     1:24.23 (45.43)
 12 Ospina, John S      11 Zeus-CT              1:28.74    1:26.34 SILV     5
                  38.58     1:26.34 (47.76)
 13 Graham, Timothy J   11 Tide-NJ              1:30.10    1:29.83          4
                  39.94     1:29.83 (49.89)
Preliminaries
  1 Iassogna, Matt J    12 Wcym Swim Team-CT    1:06.85
  3 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR         1:09.13
A - Final
  6 Paradise, Thomas W  12 PAC-NE               1:15.98
B - Final
 13 Nunez, Christian C  12 Tide-NJ              1:24.59
Preliminaries
 17 McCABE, Alec C      11 GAEL-MR              1:30.28

Event 77  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                35.01      36.04         20
  2 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD             35.90      36.09         17
  3 Featherston, Jenni  10 Zeus-CT                38.23      37.53         16
  4 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR                38.88      37.90         15
  5 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 38.73      38.20         14
  6 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR                38.02      38.56         12.5
  6 Grabowski, Katie L  10 PSC-NJ                 38.69      38.56         12.5
  8 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR              38.56      38.68         11
  9 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                41.06      39.02          9
 10 Balunek, Ashley R   10 Zeus-CT                39.50      39.13          7
 11 Morrison, Nicole M  10 HAA-MR                 51.08      39.53          6
 12 Ingram, Alaina M    10 IA UN-MR               47.16      39.81          5
 13 Baritz, Katie M     10 Zeus-CT                41.45      40.06          4
 14 Bogda, Renee M      10 PSC-NJ                 45.49      40.68          3
 15 Dembowski, Erica L  10 Wcym Swim Team-CT      40.20      40.93          2
 16 McHale, Shannon     10 HAA-MR                 41.08      41.08          1
 17 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR                 41.23      41.46
 18 Wisolmerski, Amand  10 PSC-NJ                 41.58      41.71
 19 Pinder, Juno B      10 GAEL-MR                44.22      42.63
 20 Theoklitos, Sophia  10 Zeus-CT                46.06      42.66
 21 Cohen, Gennie       10 HAA-MR                 43.50      42.95
 22 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR                 40.70      43.03
 23 Garrett, Samantha   10 West Point-MR          44.11      43.23
 24 Smith, Anne M       10 GAEL-MR                31.68      43.28
 25 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR           42.99      43.49
 26 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR                 43.46      43.90
 27 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                47.48      44.08
 28 Kazaba, Katherine   10 PSC-NJ                 47.57      44.53
 29 Fitzgerald, Kaitly   9 HAA-MR                 45.65      44.58
 30 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR           43.00      45.10
 31 Miller, Julianna M   9 West Point-MR          47.31      45.35
 31 Glenday, Kerry       9 CSC-MR                 45.90      45.35
 33 Richard, Christine   9 PSC-NJ                 47.64      45.57
 34 Chen, Ava           10 Tide-NJ                49.99      45.64
 35 Ruiz, Stephany      10 Tide-NJ                49.25      46.10
 36 Kruger, Catherine   10 PSC-NJ                 51.53      46.17
 37 Haar, Hanna R        9 CSC-MR                 46.26      46.27
 38 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                  46.85      46.45
 39 Betzel, Summer      10 PSC-NJ                 45.86      46.70
 40 Vilchinsky, Alliso   9 PSC-NJ                 45.35      47.02
 41 Lyver, Courtney M   10 GAEL-MR                47.38      47.12
 42 Jackson, Emma H      9 PSC-NJ                 45.49      47.39
 43 Pinder, Phoebe W    10 GAEL-MR                47.63      47.61
 44 Marshall, Corin D   10 PSC-NJ                 49.35      47.67
 45 Collins, kaitlyn F  10 West Point-MR          52.08      47.93
 46 Stiles, Jessica W    9 PSC-NJ                 51.31      48.42
 47 Dudek, Caitlin M     9 Zeus-CT                47.81      48.50
 48 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR                 50.01      48.61
 48 Alexandrov, Alice    9 GAEL-MR                49.64      48.61
 50 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR           51.77      50.01
 51 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          51.94      50.08
 52 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR          49.62      51.05
 53 Gibson, Madeline M  10 West Point-MR             NT      51.45
 54 Perez, Catherine     9 Zeus-CT                46.27      51.96
 55 Cray, Emily E        9 West Point-MR             NT      53.52
 56 Munoz, Veronica      9 Zeus-CT                48.20      53.60
 57 Ham, Mallory L       9 Zeus-CT                48.86      54.24
 58 Osuna, Nicolette A   9 West Point-MR             NT      54.85
 59 Meagle, Colby A     10 West Point-MR          58.18      55.00
 60 Musinski, Jessica    9 BB-NJ                  51.78      55.61
 61 Munoz, Sarah         9 Zeus-CT                48.88      55.90
 62 Tiger, Megan E       9 West Point-MR        1:03.07      58.13
 63 Feinstein, Sydney    9 Zeus-CT                48.75    1:00.15
 64 Hart, Julia C        9 West Point-MR        1:01.01    1:00.62
 65 Ruther, Emily C      9 Zeus-CT                48.38    1:02.07
 66 Watkins, Olivia D   10 GAEL-MR                48.47    1:09.09

Event 78  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mehring, Hunter L   10 PSC-NJ                 38.81      34.65         20
  2 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 34.90      35.00         17
  3 Marshall, Trevor A  10 Tide-NJ                34.63      35.70         16
  4 Pullis, Garrett A   10 PSC-NJ                 37.34      35.94         15
  5 Soley, Paul         10 JG-NJ                  36.68      36.01         14
  6 Pollastro, Robert   10 Basc-MR                36.77      36.58         13
  7 Smagula, Nicholas    9 PSC-NJ                 36.50      36.83         12
  8 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR                37.65      36.88         10
  8 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                  50.08      36.88         10
 10 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                 37.28      37.78          7
 11 Dunne, Sean P       10 Red Bank - NJ-NJ       40.81      37.90          6
 12 Polishuk, Mark      10 Basc-MR                39.64      37.99          5
 13 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           41.08      38.00          4
 14 Wicklund, Thomas M  10 Red Bank - NJ-NJ       38.26      38.76          3
 15 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR                37.44      39.28          2
 16 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR           41.04      39.34          1
 17 Conaton, Michael J  10 GAEL-MR                42.31      39.59
 18 Vallar, Jack        10 SMC-MR                 41.05      39.70
 19 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                 41.68      40.73
 20 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR                42.31      41.38
 21 Stiles, Brian C     10 PSC-NJ                 45.12      41.50
 22 St Vincent, Tommy   10 SMC-MR                 46.58      41.62
 23 Ahlmeyer, Matt C     9 PSC-NJ                 41.39      41.98
 24 Powers, Alex D       9 PAC-NE                 43.13      42.10
 25 Murphy, Robert      10 CSC-MR                 42.57      42.58
 26 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR          45.50      42.87
 27 Trettel, Nicolas J   9 Red Bank - NJ-NJ       43.98      43.18
 28 Festa, Pete L        9 BB-NJ                  52.11      43.33
 29 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR         42.32      43.34
 30 Baritz, Peter R      9 Zeus-CT                49.70      44.25
 31 Morgan, Lucas M     10 BB-NJ                  42.55      44.29
 32 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 44.14      44.33
 33 Pascali, Joseph D   10 Tide-NJ                48.47      44.36
 34 Cannon, Christophe  10 CSC-MR                 48.60      44.50
 35 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR                 45.48      45.04
 36 Horbacz, Matthew J  10 Red Bank - NJ-NJ       49.54      45.16
 37 Cundari, Philip M    9 Red Bank - NJ-NJ       47.28      45.77
 38 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR              47.51      46.46
 39 Camacho, Dante      10 PSC-NJ                 49.92      47.05
 40 Bonalle, Steven C    9 GAEL-MR                47.56      47.65
 41 Damm, Eric R         9 HAA-MR                 50.25      47.69
 42 Agin, Andrew D      10 Red Bank - NJ-NJ       45.45      47.86
 43 Culhane, Jack        9 CSC-MR                 50.56      47.89
 44 Bishop, Billy D      9 GAEL-MR                47.28      48.36
 45 Burnett, William K   9 Red Bank - NJ-NJ       47.61      48.46
 46 Mirizio, Jack F      9 Zeus-CT                49.98      49.21
 47 Caucino, Joseph A   10 Red Bank - NJ-NJ       45.54      49.29
 48 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR                 48.18      50.45
 49 Boguski, Kamil A     9 Zeus-CT                49.32      51.27
 50 Keenan, Emmett M     9 Red Bank - NJ-NJ       50.56      51.58
 51 Ono, Masahara        9 Tide-NJ              1:01.35      55.03
 52 Ferguson, Peter M   10 Zeus-CT                48.99      55.91
 -- Korenkov, Sean P    10 Basc-MR                50.45         DQ
 -- Kim, Edward E        9 Tide-NJ                46.35         DQ
 -- Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR              51.64         DQ
 -- Tupikin, Lance       9 Basc-MR                47.84         DQ

Event 79  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.59  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                29.41      29.54 ZQ      20
  2 Shields, Marisa A   12 Zeus-CT                32.70      31.98 ZQ      17
  3 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                31.70      32.22 ZQ      16
  4 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR                32.48      32.28 ZQ      15
  5 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT                32.24      32.42 ZQ      14
  6 Aigotti, Krista M   12 JG-NJ                  32.97      32.98 JO      13
  7 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR                33.31      33.18 JO      12
  8 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR                 33.54      33.71 SILV    11
B - Final
  9 Stillwagon, Katy D  12 GAEL-MR                34.89      33.92 SILV     9
 10 Foran, Megan C      11 Red Bank - NJ-NJ       34.68      34.41 SILV     7
 11 Schaefer, Kathryn   12 GAEL-MR                35.52      35.06 SILV     6
 12 Bochenska, Julia A  11 BB-NJ                  35.23      35.31 SILV     5
 13 Francomano, Ashley  11 Basc-MR                35.43      35.48 SILV     4
 14 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR                35.13      35.78 SILV     3
 15 Santos, Ana A       12 Red Bank - NJ-NJ       35.49      35.89 SILV     2
 16 Duque, Samantha L   12 Zeus-CT                35.06      35.98 SILV     1
Preliminaries
  9 Marrese, Kathleen   12 Wcym Swim Team-CT      33.89
 10 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            34.11
 11 Smith, Colleen J    12 CSC-MR                 34.55
 20 Lee, Jenny          11 DSC-MR                 35.56
 21 Librett, Krista     11 SMC-MR                 35.80
 22 Freeman, Nicole Z   12 GAEL-MR                35.87
 23 Harris, Nicole D    11 PSC-NJ                 35.90
 24 Squillante, Lindse  11 GAEL-MR                36.10
 25 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD             36.20
 26 Fusco, Alexandra A  12 GAEL-MR                36.28
 27 O'Neill, Cait J     12 PSC-NJ                 36.30
 28 McNichol, Taylor    12 NY Sharks-MR           36.36
 29 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR         36.70
 30 Mercurio, Alana M   11 PAC-NE                 36.84
 31 Nadarajah, Ayesha   12 PSC-NJ                 37.17
 31 Boyd, Zoe           11 SMC-MR                 37.17
 33 Verhoof, Alyssa A   12 Tide-NJ                37.30
 34 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR                 37.50
 35 Zaug, Leanne M      11 PSC-NJ                 37.72
 36 Kroon, Marlene M    12 Wcym Swim Team-CT      37.74
 37 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR              37.81
 37 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR                37.81
 39 Burke, Stephanie H  12 GAEL-MR                37.90
 40 Mahler, Morgan E    12 BB-NJ                  38.13
 41 Agin, Joanna B      12 Red Bank - NJ-NJ       38.15
 42 Aigotti, Brittany   11 JG-NJ                  38.41
 43 Centrella, Mary K   12 Tide-NJ                38.46
 44 Lee, Anny M         11 Tide-NJ                38.79
 45 Walker, Erica       12 SMC-MR                 38.84
 46 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR           39.08
 47 Varney, Gillian     12 SMC-MR                 39.27
 48 Guba, Jackie M      11 GAEL-MR                39.34
 49 Jackson, Rita K     12 PSC-NJ                 39.38
 50 Munoz, Tatiana      12 Zeus-CT                39.56
 51 Cawkwell, Rachel E  12 SMC-MR                 40.11
 52 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR         40.37
 53 Culhane, Nora       11 CSC-MR                 40.78
 54 Restle, Hannah      11 SMC-MR                 41.10
 55 Boccio, Marissa C   12 Farmingdale-MR         41.82
 56 Chiappetta, Nina M  12 GAEL-MR                42.13
 57 Drake, Amanda M     11 Wcym Swim Team-CT      42.25
 58 Cardona, Michelle   11 Tide-NJ                42.43
 59 Park, Patty         12 NY Sharks-MR           43.14
 60 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  43.24
 61 Hoerrner, Megan E   11 FSPY-NJ                43.74
 62 Anastasi, Candice   12 PSC-NJ                 43.99
 63 Mas, Frankie        11 CSC-MR                 44.11
 64 Wisolmerski, Chris  12 PSC-NJ                 44.62
 65 Lipovac, Dara M     11 West Point-MR          46.65
 66 Ingram, Alex R      11 IA UN-MR               47.28
 67 Corvington, Meghan  11 Zeus-CT                49.18
 68 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR        1:02.78
 -- Krynicki, Alexa N   11 Tide-NJ                  DQ

Event 80  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.89  ZQ
          33.99  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           31.00      31.03 ZQ      20
  2 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR              32.35      31.34 ZQ      17
  3 Middleton, William  11 Basc-MR                31.64      32.06 ZQ      16
  4 Lee, Joe            12 DSC-MR                 33.28      33.59 JO      15
  5 McGoldrick, Griff   12 Zeus-CT                33.03      33.66 JO      14
  6 Kolesnik, George    11 Basc-MR                34.34      33.86 JO      13
  7 Anderson, Brian C   12 PSC-NJ                 33.76      34.60 SILV    12
B - Final
  9 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          34.38      33.80 JO       9
 10 Bogda, Justin M     12 PSC-NJ                 34.53      34.07 SILV     7
 11 Weber, Andrew J     12 Red Bank - NJ-NJ       34.38      34.31 SILV     6
 12 Thompson, Philip M  11 GAEL-MR                35.54      35.00 SILV     5
 13 Drago, Adam N       12 IA-MR                  35.02      35.36 SILV     4
 14 Cohen, Matthew J    11 Red Bank - NJ-NJ       35.80      35.74 SILV     3
 15 Spierer, Josh A     12 IA-MR                  36.21      36.13 SILV     2
Preliminaries
  3 Karadimas, Nichola  12 Wcym Swim Team-CT      31.83
  4 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR           32.27
A - Final
  8 Bleier, Jackson     11 SMC-MR                 33.62
Preliminaries
 13 Iassogna, Matt J    12 Wcym Swim Team-CT      34.47
 16 Cefalo, Harrison    12 Red Bank - NJ-NJ       35.33
B - Final
 17 Paradise, Thomas W  12 PAC-NE                 35.41
Preliminaries
 18 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR                 35.49
 20 Sabre, Anthony J    12 Wcym Swim Team-CT      35.79
 22 Stone, Brian E      12 PSC-NJ                 36.14
 24 Ospina, John S      11 Zeus-CT                36.33
 25 Stein, Kenny F      12 IA-MR                  36.36
 26 Bourque, Isaac C    12 PAC-NE                 36.46
 27 Keenan, Ryan P      12 Red Bank - NJ-NJ       36.52
 28 Fountain, Greg J    11 IA-MR                  36.65
 29 Dilorenzo, Jimmy C  11 GAEL-MR                36.88
 30 Wesolowski, Teddy   12 SMC-MR                 36.94
 31 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR                37.43
 32 Dermksien, Matthew  12 Tide-NJ                37.84
 33 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR              37.92
 34 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                  38.02
 35 McIlvain, Patrick   11 CSC-MR                 38.18
 36 Camacho, Fernando   11 PSC-NJ                 38.54
 37 Trettel, Colin J    11 Red Bank - NJ-NJ       38.94
 38 Cohen, Drew         12 HAA-MR                 40.52
 39 Favreau, Greg J     11 FSPY-NJ                40.54
 40 Bialo, Matthew J    11 GAEL-MR                40.71
 41 Park, Andrew        12 Tide-NJ                40.90
 42 Portman, Frank      11 Basc-MR                40.99
 43 Coughlin, Matthew   11 GAEL-MR                41.01
 44 McCABE, Alec C      11 GAEL-MR                41.27
 45 Padwa, David M      11 PAC-NE                 41.66
 46 Sullivan, Chris R   12 Farmingdale-MR         42.31
 47 Zaug, Austyn E      11 PSC-NJ                 42.35
 48 McAuley, Adam       11 SMC-MR                 43.05
 49 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR          43.11
 50 Niemeier, Justin T  11 BB-NJ                  44.00
 51 Cray, Daniel P      12 West Point-MR          44.52
 52 Fackelman, Eric     11 CSC-MR                 45.90
 53 Vanegas, Sebastian  12 Zeus-CT                48.50
 54 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR          49.79
 55 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                  50.76
 56 Ferguson, Timothy   11 Zeus-CT                51.01
 -- McLaughlin, Thomas  12 Basc-MR                  DQ

Event 81  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR               1:26.80    1:27.56         20
                  41.38     1:27.56 (46.18)
  2 Gibbons, Jenna      10 Basc-MR              1:30.24    1:28.24         17
                  42.70     1:28.24 (45.54)
  3 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD           1:34.50    1:28.55         16
                  43.81     1:28.55 (44.74)
  4 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR               1:34.58    1:33.87         15
                  44.59     1:33.87 (49.28)
  5 Smith, Anne M       10 GAEL-MR              1:35.21    1:34.15         14
                  43.62     1:34.15 (50.53)
  6 Jansson, Hanna E    10 Tide-NJ              1:40.36    1:36.46         13
                  47.40     1:36.46 (49.06)
  7 Chen, Ava           10 Tide-NJ              1:48.17    1:37.43         12
                  46.05     1:37.43 (51.38)
  8 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR         1:42.01    1:38.61         11
                  48.69     1:38.61 (49.92)
  9 Marshall, Corin D   10 PSC-NJ               1:56.78    1:41.89          9
                  48.71     1:41.89 (53.18)
 10 Dembowski, Erica L  10 Wcym Swim Team-CT    1:42.35    1:42.16          7
                  48.76     1:42.16 (53.40)
 11 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR               1:47.92    1:42.75          6
                  48.70     1:42.75 (54.05)
 12 Gibbons, Courtney    9 Basc-MR              1:50.53    1:43.38          5
                  50.17     1:43.38 (53.21)
 13 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR        1:43.65    1:44.13          4
                  50.66     1:44.13 (53.47)
 14 Garrett, Samantha   10 West Point-MR             NT    1:47.09          3
                  51.45     1:47.09 (55.64)
 15 Glenday, Kerry       9 CSC-MR               2:10.00    1:47.10          2
                  49.82     1:47.10 (57.28)
 16 Theoklitos, Sophia  10 Zeus-CT              1:40.34    1:47.75          1
                  50.93     1:47.75 (56.82)
 17 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR               1:52.90    1:47.93
                  51.60     1:47.93 (56.33)
 18 Richard, Christine   9 PSC-NJ               2:04.89    1:49.51
                  51.65     1:49.51 (57.86)
 19 Cohen, Gennie       10 HAA-MR               1:54.95    1:49.71
                  50.86     1:49.71 (58.85)
 20 Pinder, Phoebe W    10 GAEL-MR              1:56.72    1:50.38
                  51.25     1:50.38 (59.13)
 21 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR         1:51.12    1:50.80
                  53.35     1:50.80 (57.45)
 22 Lyver, Courtney M   10 GAEL-MR              1:51.07    1:52.44
                  51.56   1:52.44 (1:00.88)
 23 O'Connor, Ann        9 Basc-MR              2:00.11    1:52.72
                  54.03     1:52.72 (58.69)
 24 Cefalo, Daria N      9 Red Bank - NJ-NJ     1:58.53    1:53.12
                  53.80     1:53.12 (59.32)
 25 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR              1:42.36    1:54.23
                  53.96   1:54.23 (1:00.27)
 26 Muhlhahn, Carly E   10 Tide-NJ              2:01.11    1:54.67
                  53.29   1:54.67 (1:01.38)
 27 Bogda, Renee M      10 PSC-NJ               2:04.90    1:54.98
                  54.47   1:54.98 (1:00.51)
 28 Jackson, Emma H      9 PSC-NJ               2:07.67    1:55.20
                  54.69   1:55.20 (1:00.51)
 29 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                2:04.58    1:57.15
                  57.01   1:57.15 (1:00.14)
 30 Collins, kaitlyn F  10 West Point-MR             NT    2:02.22
                  58.15   2:02.22 (1:04.07)
 31 Ruiz, Stephany      10 Tide-NJ              2:00.31    2:04.01
                  59.49   2:04.01 (1:04.52)
 32 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR         2:03.52    2:04.15
                  58.09   2:04.15 (1:06.06)
 33 Miller, Julianna M   9 West Point-MR             NT    2:07.06
                  59.79   2:07.06 (1:07.27)
 34 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT    2:10.09
                1:03.09   2:10.09 (1:07.00)
 35 Meagle, Colby A     10 West Point-MR             NT    2:10.83
                1:00.15   2:10.83 (1:10.68)
 36 Cray, Emily E        9 West Point-MR             NT    2:11.63
                1:01.23   2:11.63 (1:10.40)
 37 Dudek, Caitlin M     9 Zeus-CT              1:49.00    2:11.78
                1:02.99   2:11.78 (1:08.79)
 38 Perez, Catherine     9 Zeus-CT              1:51.98    2:20.39
                1:04.71   2:20.39 (1:15.68)
 39 Munoz, Sarah         9 Zeus-CT              1:55.73    2:32.82
                1:11.18   2:32.82 (1:21.64)
 40 Munoz, Veronica      9 Zeus-CT              1:55.98    2:41.89
                1:14.71   2:41.89 (1:27.18)
 -- Tiger, Megan E       9 West Point-MR             NT         DQ
                1:22.77        DQ (1:23.03)
 -- Chassagnoux, Emma    9 Zeus-CT              1:40.00         DQ
                  54.84        DQ (1:00.80)
 -- Hamilton, Alanna M   9 IA-MR                1:58.80         DQ
                  58.66        DQ (1:03.36)
 -- Ruther, Emily C      9 Zeus-CT              1:52.42         DQ
                1:18.62        DQ (1:28.14)
 -- Riggio, Gina M       9 Farmingdale-MR       1:55.50         DQ
                  54.74        DQ (1:04.07)
 -- Kruger, Catherine   10 PSC-NJ               2:02.45         DQ
                1:05.25        DQ (1:07.71)

Event 82  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR               1:30.50    1:24.39         20
                  39.80     1:24.39 (44.59)
  2 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              1:25.10    1:25.44         17
                  40.97     1:25.44 (44.47)
  3 Gorman, Kyle P      10 BB-NJ                1:30.20    1:27.22         16
                  42.17     1:27.22 (45.05)
  4 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR         1:33.13    1:28.81         15
                  42.36     1:28.81 (46.45)
  5 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         1:40.42    1:35.19         14
                  45.68     1:35.19 (49.51)
  6 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR              1:34.12    1:35.59         13
                  44.67     1:35.59 (50.92)
  7 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR         1:46.03    1:36.45         12
                  45.33     1:36.45 (51.12)
  8 Pascali, Joseph D   10 Tide-NJ              1:46.94    1:36.57         11
                  45.70     1:36.57 (50.87)
  9 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR               1:41.72    1:38.71          9
                  46.97     1:38.71 (51.74)
 10 Stewart, Jourdan T   9 Wcym Swim Team-CT    1:44.74    1:40.34          7
                  47.76     1:40.34 (52.58)
 11 Korenkov, Sean P    10 Basc-MR              1:52.89    1:42.06          6
                  48.73     1:42.06 (53.33)
 12 St Vincent, Tommy   10 SMC-MR               1:43.00    1:42.62          5
                  48.33     1:42.62 (54.29)
 13 Cundari, Philip M    9 Red Bank - NJ-NJ     1:52.44    1:42.98          4
                  47.48     1:42.98 (55.50)
 14 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR               1:49.55    1:43.80          3
                  51.83     1:43.80 (51.97)
 15 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                2:01.15    1:44.78          2
                  47.44     1:44.78 (57.34)
 16 Bishop, Billy D      9 GAEL-MR              1:42.38    1:45.05          1
                  49.54     1:45.05 (55.51)
 17 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR               1:46.65    1:46.06
                  50.51     1:46.06 (55.55)
 18 Caucino, Joseph A   10 Red Bank - NJ-NJ     1:50.65    1:47.00
                  52.18     1:47.00 (54.82)
 19 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR               1:49.81    1:47.44
                  52.28     1:47.44 (55.16)
 20 Powers, Alex D       9 PAC-NE               2:07.78    1:49.02
                  53.12     1:49.02 (55.90)
 21 Conaton, Michael J  10 GAEL-MR              1:47.98    1:49.44
                  50.98     1:49.44 (58.46)
 22 Ahlmeyer, Matt C     9 PSC-NJ               1:47.89    1:50.87
                  53.10     1:50.87 (57.77)
 23 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR               1:55.16    1:52.10
                  55.70     1:52.10 (56.40)
 24 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                 NT    1:53.16
                  54.68     1:53.16 (58.48)
 25 Bonalle, Steven C    9 GAEL-MR              1:54.62    1:54.34
                  54.71     1:54.34 (59.63)
 26 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR       2:01.02    1:54.68
                  54.42   1:54.68 (1:00.26)
 27 Camacho, Dante      10 PSC-NJ               2:07.89    2:01.87
                  55.29   2:01.87 (1:06.58)
 28 Murphy, Robert      10 CSC-MR               2:03.92    2:03.56
                  55.26   2:03.56 (1:08.30)
 29 Tupikin, Lance       9 Basc-MR              2:25.41    2:08.15
                1:02.19   2:08.15 (1:05.96)
 30 Culhane, Jack        9 CSC-MR               2:20.00    2:11.21
                1:02.80   2:11.21 (1:08.41)
 31 Festa, Pete L        9 BB-NJ                2:10.66    2:14.96
                1:02.73   2:14.96 (1:12.23)
 -- Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR            2:09.21         DQ
                  57.73        DQ (1:06.02)
 -- Gschwind, Daniel    10 CSC-MR               2:30.00         DQ
                1:05.76        DQ (1:25.04)
 -- Cannon, Christophe  10 CSC-MR               2:10.00         DQ
                  57.71        DQ (1:05.51)
 -- Coughlin, Connor J  10 GAEL-MR              1:53.21         DQ
                  54.95        DQ (1:09.88)
 -- Moores, Ryan M       9 GAEL-MR              2:02.54         DQ
                  57.65        DQ (1:05.34)
 -- Damm, Eric R         9 HAA-MR               2:00.25         DQ
                1:00.57        DQ (1:20.88)

Event 83  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Glenday, Heather M  12 CSC-MR               1:14.50    1:13.65 ZQ      20
                  34.91     1:13.65 (38.74)
  2 Jenkins, Amber R    11 Dolfins-AD           1:18.75    1:18.82 JO      17
                  37.93     1:18.82 (40.89)
  3 O'Connor, Rosemari  12 Basc-MR              1:19.55    1:19.27 JO      16
                  37.81     1:19.27 (41.46)
  4 LeBlanc, Natalie A  12 Zeus-CT              1:20.08    1:19.77 JO      15
                  38.79     1:19.77 (40.98)
  5 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR              1:20.18    1:21.10 SILV    14
                  37.24     1:21.10 (43.86)
  6 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR              1:23.50    1:22.97 SILV    13
                  39.65     1:22.97 (43.32)
  7 Sepe, Lauren K      12 GAEL-MR              1:23.21    1:23.11 SILV    12
                  39.61     1:23.11 (43.50)
B - Final
  9 Randazzo, Khristia  11 GAEL-MR              1:24.25    1:24.67 SILV     9
                  40.93     1:24.67 (43.74)
 10 Santos, Ana A       12 Red Bank - NJ-NJ     1:25.75    1:24.68 SILV     7
                  39.88     1:24.68 (44.80)
 11 Guba, Jackie M      11 GAEL-MR              1:25.46    1:26.27 SILV     6
                  42.17     1:26.27 (44.10)
 12 Czerny, Alexa       11 Tide-NJ              1:25.72    1:26.44 SILV     5
                  41.05     1:26.44 (45.39)
 13 Chen, Amy           12 Tide-NJ              1:26.19    1:27.48 SILV     4
                  41.07     1:27.48 (46.41)
 14 Lee, Anny M         11 Tide-NJ              1:26.63    1:27.72 SILV     3
                  41.82     1:27.72 (45.90)
 15 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR            1:28.20    1:29.84 SILV     2
                  41.56     1:29.84 (48.28)
A - Final
  6 Mclynch, Arianna B  12 PAC-NE               1:21.61
Preliminaries
  7 Strelez, Carly R    12 Wcym Swim Team-CT    1:22.24
 11 Varney, Gillian     12 SMC-MR               1:25.05
 16 Sacerdote, Alexa R  11 Red Bank - NJ-NJ     1:26.57
B - Final
 18 Ridgeway, Kate A    11 Red Bank - NJ-NJ     1:27.48
Preliminaries
 19 Stewart, Kiamesha   12 Wcym Swim Team-CT    1:27.96
 21 Boyle, Katharine E  11 Red Bank - NJ-NJ     1:28.90
 22 Good, Courtney N    12 PSC-NJ               1:29.21
 23 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD           1:29.29
 24 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR        1:29.56
 25 Restle, Hannah      11 SMC-MR               1:29.85
 26 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR               1:30.88
 27 Nadarajah, Ayesha   12 PSC-NJ               1:31.53
 28 Walker, Erica       12 SMC-MR               1:31.70
 29 Cawkwell, Rachel E  12 SMC-MR               1:31.94
 30 Boyd, Zoe           11 SMC-MR               1:33.85
 31 Krynicki, Alexa N   11 Tide-NJ              1:34.11
 32 Chiappetta, Nina M  12 GAEL-MR              1:34.27
 33 Smolensky, Rachel   11 Zeus-CT              1:34.43
 34 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR       1:35.10
 35 Duque, Samantha L   12 Zeus-CT              1:36.26
 36 Boccio, Marissa C   12 Farmingdale-MR       1:36.46
 37 Aigotti, Brittany   11 JG-NJ                1:36.63
 38 Gordon, Chelsea E   11 Tide-NJ              1:37.17
 39 Jackson, Rita K     12 PSC-NJ               1:38.71
 40 Lopez, Michelle     11 Zeus-CT              1:41.73
 41 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR       1:43.62
 42 Grygotis, Lauren K  11 Tide-NJ              1:44.18
 43 Park, Patty         12 NY Sharks-MR         1:45.88
 44 Ingram, Alex R      11 IA UN-MR             1:46.97
 45 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR        1:59.84

Event 84  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.39  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:15.41    1:15.16 ZQ      20
                  35.69     1:15.16 (39.47)
  2 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:17.02    1:16.62 ZQ      17
                  36.38     1:16.62 (40.24)
  3 Lally, Trevor J     12 Zeus-CT              1:16.91    1:16.76 ZQ      16
                  36.39     1:16.76 (40.37)
  4 Anderson, Brian C   12 PSC-NJ               1:18.02    1:19.31 ZQ      15
                  37.74     1:19.31 (41.57)
  5 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR              1:20.03    1:19.74 ZQ      14
                  38.17     1:19.74 (41.57)
  6 Pramer, Tyler D     12 Zeus-CT              1:20.41    1:22.22 ZQ      13
                  38.96     1:22.22 (43.26)
  7 Vandermolen, Nicho  11 Red Bank - NJ-NJ     1:20.70    1:22.40 JO      12
                  39.14     1:22.40 (43.26)
  8 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR              1:26.68    1:27.71 SILV    11
                  41.74     1:27.71 (45.97)
B - Final
  9 Keenan, Pat W       12 FSPY-NJ              1:29.35    1:27.69 SILV     9
                  41.27     1:27.69 (46.42)
 10 Stone, Brian E      12 PSC-NJ               1:32.44    1:28.98 SILV     7
                  41.80     1:28.98 (47.18)
 11 Thompson, Philip M  11 GAEL-MR              1:33.46    1:31.28 SILV     6
                  43.33     1:31.28 (47.95)
 12 Lang, Andrew C      12 GAEL-MR              1:39.61    1:37.80          5
                  45.94     1:37.80 (51.86)
 13 Niemeier, Justin T  11 BB-NJ                1:39.76    1:39.54          4
                  46.02     1:39.54 (53.52)
 14 Bialo, Matthew J    11 GAEL-MR              1:43.01    1:39.72          3
                  47.99     1:39.72 (51.73)
 15 Gasbarro, Vincent   11 BB-NJ                1:39.03    1:41.06          2
                  49.68     1:41.06 (51.38)
Preliminaries
  8 Sabre, Anthony J    12 Wcym Swim Team-CT    1:26.23
B - Final
 16 Trettel, Colin J    11 Red Bank - NJ-NJ     1:40.69
Preliminaries
 17 Coughlin, Matthew   11 GAEL-MR              1:42.68
 19 Cray, Daniel P      12 West Point-MR        1:43.37
 20 McAuley, Adam       11 SMC-MR               1:43.78
 21 Portman, Frank      11 Basc-MR              1:44.28
 22 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR        1:44.35
 23 Caraccilo, Vincent  11 Farmingdale-MR       1:47.12
 -- Neumann, Ari J      12 Zeus-CT                  DQ
 -- Vanegas, Sebastian  12 Zeus-CT                  DQ

Event 85  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                41.30      16.34         20
  2 Dematteo, Rose A    10 CSC-MR                 29.59      29.48         17
  3 Mannix, Christine   10 GAEL-MR                30.08      30.45         16
  4 Grabowski, Katie L  10 PSC-NJ                 30.73      31.19         15
  5 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR              31.96      31.71         14
  6 Zerrillo, Lexi L    10 Dolfins-AD             31.82      32.25         13
  7 Morrison, Nicole M  10 HAA-MR                 37.64      32.26         12
  8 Hetzer, Nicole M     9 CSC-MR                 34.47      32.39         11
  9 Baker, Lauren A     10 GAEL-MR                31.72      32.90          9
 10 Ingram, Alaina M    10 IA UN-MR               40.11      33.97          7
 11 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR           34.56      34.22          6
 12 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                34.76      34.34          5
 13 DuPre, Pamela J     10 CSC-MR                 36.05      35.24          4
 14 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR           36.20      35.52          3
 15 Riggio, Gina M       9 Farmingdale-MR         35.75      35.59          2
 16 Marmo, Marisa A      9 CSC-MR                 37.47      35.72          1
 17 Kazaba, Katherine   10 PSC-NJ                 39.03      36.01
 18 Cefalo, Daria N      9 Red Bank - NJ-NJ       34.51      36.15
 19 Stein, Allie N      10 PSC-NJ                 34.60      36.42
 20 Bogda, Renee M      10 PSC-NJ                 38.42      36.51
 21 Miller, Julianna M   9 West Point-MR          37.12      36.74
 22 Cohen, Gennie       10 HAA-MR                 35.94      36.75
 23 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR           34.48      36.88
 24 Wisolmerski, Amand  10 PSC-NJ                 35.79      36.98
 25 Chen, Ava           10 Tide-NJ                40.90      37.05
 26 McHale, Shannon     10 HAA-MR                 35.71      37.20
 27 McGee, Shayna K     10 GAEL-MR                35.81      37.35
 28 Pinder, Juno B      10 GAEL-MR                35.01      37.36
 29 Betzel, Summer      10 PSC-NJ                 37.37      37.96
 30 Richard, Christine   9 PSC-NJ                 40.75      38.40
 31 Vilchinsky, Alliso   9 PSC-NJ                 37.88      38.43
 32 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                  38.58      38.52
 33 Smith, Anne M       10 GAEL-MR                38.87      38.61
 34 Garrett, Samantha   10 West Point-MR          37.11      38.70
 35 Fitzgerald, Kaitly   9 HAA-MR                 39.28      39.35
 36 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          37.50      39.37
 37 Sullivan, Jessica   10 CSC-MR                 40.21      39.58
 38 Haar, Hanna R        9 CSC-MR                 38.76      39.74
 39 Jackson, Emma H      9 PSC-NJ                 40.66      40.17
 39 Glenday, Kerry       9 CSC-MR                 42.26      40.17
 41 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR          41.80      40.25
 42 Pinder, Phoebe W    10 GAEL-MR                39.27      40.32
 43 Marshall, Corin D   10 PSC-NJ                 40.42      40.37
 44 Alexandrov, Alice    9 GAEL-MR                42.35      41.04
 45 Ham, Mallory L       9 Zeus-CT                37.62      41.39
 46 Gibbons, Courtney    9 Basc-MR                42.40      41.56
 47 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR           41.75      41.79
 48 Collins, kaitlyn F  10 West Point-MR          41.76      42.87
 49 Stiles, Jessica W    9 PSC-NJ                 42.77      42.96
 50 Hamilton, Alanna M   9 IA-MR                  41.07      44.14
 51 Lyver, Courtney M   10 GAEL-MR                41.84      44.26
 52 Gibson, Madeline M  10 West Point-MR          54.90      45.61
 53 Feinstein, Sydney    9 Zeus-CT                35.96      45.97
 54 Cray, Emily E        9 West Point-MR          47.18      47.17
 55 Dudek, Caitlin M     9 Zeus-CT                40.73      47.27
 56 Munoz, Veronica      9 Zeus-CT                40.17      47.80
 57 Meagle, Colby A     10 West Point-MR          45.59      48.52
 58 Perez, Catherine     9 Zeus-CT                40.37      49.61
 59 Munoz, Sarah         9 Zeus-CT                40.81      51.88
 60 Osuna, Nicolette A   9 West Point-MR             NT      53.85
 61 Tiger, Megan E       9 West Point-MR        1:00.51      56.17
 62 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT    1:01.97
 63 Ruther, Emily C      9 Zeus-CT                43.53    1:04.78
 -- Muhlhahn, Carly E   10 Tide-NJ                42.43         DQ

Event 86  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                 30.09      29.01         20
  2 Pullis, Garrett A   10 PSC-NJ                 28.82      29.13         17
  3 Marshall, Trevor A  10 Tide-NJ                30.19      29.66         16
  4 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 29.87      30.14         15
  5 Dalton, Beau R      10 GAEL-MR                30.81      30.77         14
  6 Soley, Paul         10 JG-NJ                  30.92      31.11         13
  7 Le Guyader, Travis  10 IA-MR                  42.21      31.61         12
  8 Mehring, Hunter L   10 PSC-NJ                 36.98      31.66         11
  9 Schoenherr, Mark J  10 GAEL-MR                30.81      31.86          9
 10 O'Hagan, Chris M    10 GAEL-MR                32.18      31.88          7
 11 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           33.10      32.38          6
 12 Bishop, Billy D      9 GAEL-MR                32.50      32.64          5
 13 Gorman, Kyle P      10 BB-NJ                  34.11      32.74          4
 14 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR           33.20      33.16          3
 15 Smagula, Nicholas    9 PSC-NJ                 31.47      33.64          2
 16 Dunne, Sean P       10 Red Bank - NJ-NJ       34.31      34.04          1
 17 Vallar, Jack        10 SMC-MR                 34.83      34.72
 18 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR           35.33      35.15
 19 Murphy, Robert      10 CSC-MR                 36.52      35.20
 20 Wicklund, Thomas M  10 Red Bank - NJ-NJ       36.20      35.26
 21 Stiles, Brian C     10 PSC-NJ                 35.85      35.32
 22 Petkanas, Diamanti  10 Farmingdale-MR         35.70      35.33
 23 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR          38.07      35.72
 24 Stewart, Jourdan T   9 Wcym Swim Team-CT      34.95      36.09
 25 Polishuk, Mark      10 Basc-MR                39.47      36.31
 26 Cherfas, Mark H     10 DSC-MR                 36.25      36.36
 27 St John, Jake D     10 Zeus-CT                35.15      36.61
 28 Conaton, Michael J  10 GAEL-MR                35.67      36.64
 29 Powers, Alex D       9 PAC-NE                 36.24      36.65
 30 Likhitskiy, Kevin    9 DSC-MR                 36.99      36.71
 31 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                 36.23      37.01
 32 Morgan, Lucas M     10 BB-NJ                  37.55      37.17
 33 Caucino, Joseph A   10 Red Bank - NJ-NJ       37.96      37.39
 34 Pascali, Joseph D   10 Tide-NJ                38.63      37.42
 35 St Vincent, Tommy   10 SMC-MR                 34.82      37.52
 36 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR              39.70      37.70
 37 Bonalle, Steven C    9 GAEL-MR                37.18      38.11
 38 Horbacz, Matthew J  10 Red Bank - NJ-NJ       38.57      38.44
 39 Trettel, Nicolas J   9 Red Bank - NJ-NJ       40.53      38.68
 40 Burnett, William K   9 Red Bank - NJ-NJ       39.99      38.72
 41 Taddeo, Matthew C    9 CSC-MR                 38.22      38.74
 42 Ono, Tetsuji        10 Tide-NJ                41.78      39.35
 43 Cannon, Christophe  10 CSC-MR                 39.71      39.53
 44 Coughlin, Connor J  10 GAEL-MR                40.91      39.71
 45 Baritz, Peter R      9 Zeus-CT                37.36      41.15
 46 Festa, Pete L        9 BB-NJ                  43.70      41.38
 47 Agin, Andrew D      10 Red Bank - NJ-NJ       40.17      42.55
 48 Keenan, Emmett M     9 Red Bank - NJ-NJ       43.48      42.73
 49 Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR              41.17      42.92
 50 Ferguson, Peter M   10 Zeus-CT                37.99      44.31
 51 Culhane, Jack        9 CSC-MR                 37.67      44.61
 52 Boguski, Kamil A     9 Zeus-CT                37.86      44.64
 53 Moores, Ryan M       9 GAEL-MR                42.76      45.38
 54 Ono, Masahara        9 Tide-NJ                47.04      46.91
 -- Mirizio, Jack F      9 Zeus-CT                37.82         DQ

Event 87  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Doughty, Brigitte   12 HAA-MR                 26.43      25.82 ZQ      20
  2 Giberson, Sara      12 Basc-MR                25.85      26.01 ZQ      17
  3 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR                26.57      26.35 ZQ      16
  4 Glenday, Heather M  12 CSC-MR                 26.96      27.31 ZQ      15
  5 Francomano, Ashley  11 Basc-MR                29.40      29.42 SILV    14
  6 Tromp, Jacqueline   12 CSC-MR                 28.82      29.61 SILV    13
  7 Santos, Ana A       12 Red Bank - NJ-NJ       29.76      29.86 SILV    12
  8 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR          29.87      30.20 SILV    11
B - Final
  9 Fusco, Alexandra A  12 GAEL-MR                30.25      29.87 SILV     9
 10 Stillwagon, Katy D  12 GAEL-MR                29.94      29.89 SILV     7
 11 Verhoof, Alyssa A   12 Tide-NJ                30.54      30.04 SILV     6
 12 Groccia, Adrienne   11 GAEL-MR                30.43      30.10 SILV     5
 13 Zaug, Leanne M      11 PSC-NJ                 30.29      30.47 SILV     4
 14 O'Neill, Cait J     12 PSC-NJ                 30.57      30.66 SILV     3
 15 Foran, Megan C      11 Red Bank - NJ-NJ       30.57      30.95 SILV     2
 16 McDavid, Aiesha A   11 GAEL-MR                30.22      30.98 SILV     1
Preliminaries
  6 Smith, Colleen J    12 CSC-MR                 29.08
 11 Mclynch, Arianna B  12 PAC-NE                 30.20
 19 Strelez, Carly R    12 Wcym Swim Team-CT      30.59
 20 Lee, Jenny          11 DSC-MR                 30.60
 21 McNichol, Taylor    12 NY Sharks-MR           30.65
 21 Guba, Jackie M      11 GAEL-MR                30.65
 23 Bochenska, Julia A  11 BB-NJ                  30.81
 24 Ridgeway, Kate A    11 Red Bank - NJ-NJ       30.84
 25 Pataffi, Rosalie    11 Red Bank - NJ-NJ       30.99
 26 Marrese, Kathleen   12 Wcym Swim Team-CT      31.01
 27 Dease, Katie D      12 Basc-MR                31.10
 28 Hendrickson, Sarah  11 Farmingdale-MR         31.12
 29 Carter, Jillian N   11 Zeus-CT                31.17
 30 Pramer, Meredith A  11 Zeus-CT                31.18
 31 Sacerdote, Alexa R  11 Red Bank - NJ-NJ       31.25
 32 Mercurio, Alana M   11 PAC-NE                 31.28
 33 Melewski, Melanie   11 Dolfins-AD             31.30
 34 Harris, Nicole D    11 PSC-NJ                 31.33
 35 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR                 31.35
 36 Kroon, Marlene M    12 Wcym Swim Team-CT      31.46
 37 Randazzo, Khristia  11 GAEL-MR                31.47
 38 Schaefer, Kathryn   12 GAEL-MR                31.50
 39 Squillante, Lindse  11 GAEL-MR                31.60
 40 Agin, Joanna B      12 Red Bank - NJ-NJ       31.62
 41 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR              31.64
 42 Boyd, Zoe           11 SMC-MR                 31.80
 43 Duque, Samantha L   12 Zeus-CT                31.82
 44 Nadarajah, Ayesha   12 PSC-NJ                 31.97
 45 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR                32.02
 46 Gordon, Chelsea E   11 Tide-NJ                32.04
 47 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR           32.07
 48 Good, Courtney N    12 PSC-NJ                 32.22
 49 Munoz, Tatiana      12 Zeus-CT                32.23
 50 Jackson, Rita K     12 PSC-NJ                 32.26
 51 Mahler, Morgan E    12 BB-NJ                  32.33
 52 Chen, Amy           12 Tide-NJ                32.43
 53 Boyle, Katharine E  11 Red Bank - NJ-NJ       32.63
 54 Librett, Krista     11 SMC-MR                 32.65
 55 Restle, Hannah      11 SMC-MR                 32.67
 56 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR              32.83
 57 Boccio, Marissa C   12 Farmingdale-MR         33.21
 58 Lee, Anny M         11 Tide-NJ                33.35
 59 Varney, Gillian     12 SMC-MR                 33.53
 60 Cawkwell, Rachel E  12 SMC-MR                 33.56
 61 Stewart, Kiamesha   12 Wcym Swim Team-CT      33.86
 62 Hoerrner, Megan E   11 FSPY-NJ                33.96
 63 Manning, Colleen P  11 Farmingdale-MR         34.35
 64 Burke, Stephanie H  12 GAEL-MR                34.51
 65 Culhane, Nora       11 CSC-MR                 34.67
 66 Centrella, Mary K   12 Tide-NJ                34.86
 67 Mas, Frankie        11 CSC-MR                 35.38
 68 Drake, Amanda M     11 Wcym Swim Team-CT      35.53
 69 Cardona, Michelle   11 Tide-NJ                35.74
 70 Walker, Erica       12 SMC-MR                 36.00
 71 Anastasi, Candice   12 PSC-NJ                 36.93
 72 Chiappetta, Nina M  12 GAEL-MR                37.11
 73 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  37.50
 74 Ingram, Alex R      11 IA UN-MR               39.91
 75 Lipovac, Dara M     11 West Point-MR          40.05
 76 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR          46.74
 -- Corvington, Meghan  11 Zeus-CT                  DQ

Girls 11-12 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
  - Swim-off
  1 O'Neill, Cait J           12 PSC-NJ                    NT      29.54 SILV
  2 Foran, Megan C            11 Red Bank - NJ-NJ          NT      30.28 SILV

Event 88  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.59  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points
===============================================================================
A - Final
  1 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR              26.52      26.06 ZQ      20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           26.39      26.42 ZQ      17
  3 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                27.65      27.41 ZQ      16
  4 Lally, Trevor J     12 Zeus-CT                27.84      27.79 JO      15
  5 McGoldrick, Griff   12 Zeus-CT                27.56      27.86 JO      14
  6 Bogda, Justin M     12 PSC-NJ                 27.75      28.17 JO      13
  7 Kolesnik, George    11 Basc-MR                28.35      28.27 JO      12
  8 Lee, Joe            12 DSC-MR                 28.15      28.32 JO      11
B - Final
  9 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR              28.60      28.30 JO       9
 10 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          28.94      28.83 SILV     7
 11 Foster, Timothy     12 FSPY-NJ                29.45      29.30 SILV     6
 12 Weber, Andrew J     12 Red Bank - NJ-NJ       29.49      29.43 SILV     5
 13 Keenan, Pat W       12 FSPY-NJ                29.58      29.53 SILV     4
 14 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                 29.58      30.29 SILV     3
Preliminaries
  3 Karadimas, Nichola  12 Wcym Swim Team-CT      27.52
 11 Iassogna, Matt J    12 Wcym Swim Team-CT      28.86
B - Final
 12 Paradise, Thomas W  12 PAC-NE                 28.91
 14 Bleier, Jackson     11 SMC-MR                 29.00
Preliminaries
 19 Middleton, William  11 Basc-MR                29.64
 20 Malychev, Peter     12 DSC-MR                 29.78
 21 Ospina, John S      11 Zeus-CT                30.27
 22 Vandermolen, Nicho  11 Red Bank - NJ-NJ       30.30
 23 Sabre, Anthony J    12 Wcym Swim Team-CT      30.39
 24 Nunez, Christian C  12 Tide-NJ                30.56
 25 Fountain, Greg J    11 IA-MR                  30.64
 26 Stein, Kenny F      12 IA-MR                  30.70
 27 Alexandrov, Michae  11 GAEL-MR                30.71
 28 Cohen, Matthew J    11 Red Bank - NJ-NJ       30.72
 29 Thompson, Philip M  11 GAEL-MR                30.75
 30 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR              30.85
 31 Dilorenzo, Jimmy C  11 GAEL-MR                30.95
 32 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR                 30.97
 33 Bourque, Isaac C    12 PAC-NE                 31.10
 34 Spierer, Josh A     12 IA-MR                  31.23
 35 Dermksien, Matthew  12 Tide-NJ                31.27
 36 Stone, Brian E      12 PSC-NJ                 31.58
 37 McIlvain, Patrick   11 CSC-MR                 31.66
 38 McLaughlin, Thomas  12 Basc-MR                31.67
 39 Drago, Adam N       12 IA-MR                  31.82
 40 Favreau, Greg J     11 FSPY-NJ                32.09
 41 Lang, Andrew C      12 GAEL-MR                32.25
 42 Gasbarro, Vincent   11 BB-NJ                  32.49
 43 Park, Andrew        12 Tide-NJ                32.54
 44 Neumann, Ari J      12 Zeus-CT                32.66
 45 Wesolowski, Teddy   12 SMC-MR                 32.70
 46 Cohen, Drew         12 HAA-MR                 33.05
 47 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                  33.29
 48 Keenan, Ryan P      12 Red Bank - NJ-NJ       33.39
 49 Niemeier, Justin T  11 BB-NJ                  33.94
 50 Graham, Timothy J   11 Tide-NJ                34.31
 51 Bialo, Matthew J    11 GAEL-MR                34.90
 52 McAuley, Adam       11 SMC-MR                 35.84
 53 Cray, Daniel P      12 West Point-MR          35.86
 54 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR          36.19
 55 Coughlin, Matthew   11 GAEL-MR                36.25
 56 Camacho, Fernando   11 PSC-NJ                 37.05
 57 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR          38.45
 58 Padwa, David M      11 PAC-NE                 39.45
 59 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                  41.17
 60 Vanegas, Sebastian  12 Zeus-CT                41.50
 61 Ferguson, Timothy   11 Zeus-CT                46.74

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit