Halloween Meet - 10/30/2004 to 10/31/2004
West Point Halloween Meet, Sanction #: 041014

Event 1  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR             NT    6:28.55
                  35.09     1:14.86 (39.77)     1:54.08 (39.22)     2:33.91 (39.83)
        3:13.49 (39.58)     3:52.96 (39.47)     4:32.55 (39.59)     5:12.80 (40.25)
        5:52.48 (39.68)     6:28.55 (36.07)

Event 1  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR             NT    6:31.13
                  34.88     1:13.53 (38.65)     1:53.29 (39.76)     2:33.17 (39.88)
        3:13.34 (40.17)     3:53.77 (40.43)     4:34.67 (40.90)     5:15.47 (40.80)
        5:54.14 (38.67)     6:31.13 (36.99)
  2 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR             NT    6:50.06
                  35.52     1:14.93 (39.41)     1:55.61 (40.68)     2:37.51 (41.90)
        3:20.04 (42.53)     4:03.09 (43.05)     4:45.10 (42.01)   6:10.26 (1:25.16)
        6:50.06 (39.80)
  3 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR             NT    6:55.15
                  36.92     1:17.85 (40.93)     1:59.90 (42.05)     2:42.04 (42.14)
        3:25.35 (43.31)     4:08.17 (42.82)     4:50.15 (41.98)     5:33.42 (43.27)
        6:16.60 (43.18)     6:55.15 (38.55)
  4 Talman, Sara M      13 West Point-MR        7:04.50    6:56.22
                  33.89     1:10.89 (37.00)     1:50.98 (40.09)     2:32.50 (41.52)
        3:14.62 (42.12)     3:58.92 (44.30)     4:44.04 (45.12)     5:28.75 (44.71)
        6:12.74 (43.99)     6:56.22 (43.48)
  5 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR             NT    7:19.09
                  37.51     1:19.82 (42.31)     2:03.94 (44.12)     2:49.06 (45.12)
        3:34.99 (45.93)     4:19.82 (44.83)     5:06.29 (46.47)     5:52.19 (45.90)
        6:38.03 (45.84)     7:19.09 (41.06)

Event 1  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        6:26.18    6:10.76
                  32.80     1:08.31 (35.51)     1:44.61 (36.30)     2:22.09 (37.48)
        3:01.34 (39.25)     3:39.80 (38.46)     4:18.13 (38.33)     4:56.24 (38.11)
        5:34.31 (38.07)     6:10.76 (36.45)
  2 Moriarty, Brianne   15 NY Sharks-MR         6:38.02    6:17.91
                  33.89     1:09.78 (35.89)     1:47.17 (37.39)     2:26.95 (39.78)
        3:05.14 (38.19)     3:44.22 (39.08)     4:23.67 (39.45)     5:02.69 (39.02)
        5:40.71 (38.02)     6:17.91 (37.20)
  3 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR             NT    6:38.21
                  35.15     1:13.83 (38.68)     1:53.89 (40.06)     2:34.49 (40.60)
        3:15.13 (40.64)     3:55.77 (40.64)     4:37.45 (41.68)     5:19.13 (41.68)
        5:59.76 (40.63)     6:38.21 (38.45)
  4 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR             NT    7:00.42
                  35.47     1:16.22 (40.75)     1:59.61 (43.39)     2:43.35 (43.74)
        3:26.60 (43.25)     4:10.68 (44.08)     4:54.96 (44.28)     5:38.35 (43.39)
        6:22.03 (43.68)     7:00.42 (38.39)

Event 2  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR         6:22.39    6:08.21
                  33.66     1:10.27 (36.61)     1:47.62 (37.35)     2:25.32 (37.70)
        3:03.25 (37.93)     3:40.91 (37.66)     4:19.07 (38.16)     4:57.20 (38.13)
        5:33.86 (36.66)     6:08.21 (34.35)
  2 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks-MR         6:32.87    6:19.87
                  33.85     1:11.11 (37.26)     1:49.57 (38.46)     2:28.44 (38.87)
        3:07.56 (39.12)     3:45.88 (38.32)     4:25.28 (39.40)     5:04.08 (38.80)
        5:42.33 (38.25)     6:19.87 (37.54)
  3 Trainor, Danny J    12 West Point-MR             NT    6:22.94
                  33.75     1:12.72 (38.97)     1:51.98 (39.26)     2:32.48 (40.50)
        3:09.71 (37.23)     3:48.99 (39.28)     4:29.04 (40.05)     5:07.95 (38.91)
        5:45.53 (37.58)     6:22.94 (37.41)
  4 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR             NT    7:48.60
                  39.50     1:24.11 (44.61)     2:11.48 (47.37)     3:00.98 (49.50)
        3:49.49 (48.51)     4:39.12 (49.63)     5:28.57 (49.45)     6:17.17 (48.60)
        7:05.02 (47.85)     7:48.60 (43.58)

Event 2  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        6:10.25    6:07.86
                  32.81     1:09.65 (36.84)     1:47.06 (37.41)     2:24.80 (37.74)
        3:02.39 (37.59)     3:40.42 (38.03)     4:18.34 (37.92)     4:56.19 (37.85)
        5:33.38 (37.19)     6:07.86 (34.48)
  2 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        8:07.78    6:10.50
                  31.43     1:06.69 (35.26)     1:43.50 (36.81)     2:21.66 (38.16)
        3:00.36 (38.70)     3:38.30 (37.94)     4:15.83 (37.53)     4:54.78 (38.95)
        5:33.56 (38.78)     6:10.50 (36.94)
  3 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        6:42.46    6:23.40
                  33.80     1:11.10 (37.30)     1:50.60 (39.50)     2:30.55 (39.95)
        3:10.39 (39.84)     3:49.09 (38.70)     4:28.09 (39.00)     5:07.74 (39.65)
        5:47.35 (39.61)     6:23.40 (36.05)
  4 Ortiz, David        13 West Point-MR             NT    7:35.43
                  38.32     1:21.54 (43.22)     2:06.79 (45.25)     2:53.02 (46.23)
        3:40.06 (47.04)     4:26.46 (46.40)     5:14.32 (47.86)     6:03.44 (49.12)
        6:50.01 (46.57)     7:35.43 (45.42)

Event 2  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         5:49.14    5:42.91
                  30.87     1:05.28 (34.41)     1:40.02 (34.74)     2:15.33 (35.31)
        2:50.35 (35.02)     3:25.54 (35.19)     4:00.18 (34.64)     4:35.12 (34.94)
        5:09.97 (34.85)     5:42.91 (32.94)
  2 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR         5:37.03    5:43.30
                  30.90     1:05.35 (34.45)     1:40.95 (35.60)     2:17.03 (36.08)
        2:51.96 (34.93)     3:27.92 (35.96)     4:02.25 (34.33)     4:36.50 (34.25)
        5:10.46 (33.96)     5:43.30 (32.84)
  3 Smedman, Kevin P    15 West Point-MR        6:30.33    6:22.54
                  33.81     1:11.12 (37.31)     1:50.01 (38.89)     2:30.32 (40.31)
        3:09.72 (39.40)     3:47.94 (38.22)     4:26.83 (38.89)     5:06.69 (39.86)
        5:45.97 (39.28)     6:22.54 (36.57)

Event 3  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kenny, Emily K      14 West Point-MR             NT    5:36.45
                  34.60     1:14.51 (39.91)     1:58.53 (44.02)     2:40.77 (42.24)
        3:30.48 (49.71)     4:21.26 (50.78)     4:58.41 (37.15)     5:36.45 (38.04)
  2 Forbes, Emma C      14 West Point-MR             NT    5:46.40
                  39.77     1:29.28 (49.51)     2:11.45 (42.17)     2:53.54 (42.09)
        3:42.50 (48.96)     4:32.58 (50.08)     5:09.87 (37.29)     5:46.40 (36.53)

Event 3  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        5:46.39    5:28.30
                  36.95     1:20.22 (43.27)     2:05.28 (45.06)     2:47.86 (42.58)
        3:31.35 (43.49)     4:15.13 (43.78)     4:53.46 (38.33)     5:28.30 (34.84)
  2 Moriarty, Brianne   15 NY Sharks-MR              NT    5:59.97
                  34.78     1:17.30 (42.52)     2:03.96 (46.66)     2:49.07 (45.11)
        3:43.10 (54.03)     4:39.83 (56.73)     5:19.98 (40.15)     5:59.97 (39.99)

Event 4  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR              NT    5:31.22
                  37.98     1:21.42 (43.44)     2:03.30 (41.88)     2:45.11 (41.81)
        3:32.63 (47.52)     4:21.22 (48.59)     4:57.48 (36.26)     5:31.22 (33.74)

Event 4  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR             NT    5:44.93
                  35.07     1:18.47 (43.40)     2:04.39 (45.92)     2:50.55 (46.16)
        3:35.85 (45.30)     4:25.15 (49.30)     5:06.63 (41.48)     5:44.93 (38.30)

Event 4  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR              NT    5:08.98
                  31.59     1:10.33 (38.74)     1:49.99 (39.66)     2:29.85 (39.86)
        3:14.67 (44.82)     3:57.93 (43.26)     4:34.66 (36.73)     5:08.98 (34.32)
  2 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR         4:54.01    5:30.60
                  33.54     1:14.62 (41.08)     1:57.35 (42.73)     2:38.57 (41.22)
        3:26.73 (48.16)     4:14.89 (48.16)     4:52.98 (38.09)     5:30.60 (37.62)

Event 5  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR              NT    2:54.69
                  40.10   2:22.14 (1:42.04)     2:54.69 (32.55)
  2 Ren, Vivi            9 NY Sharks-MR              NT    3:25.53
                  44.01     1:36.83 (52.82)     2:32.60 (55.77)     3:25.53 (52.93)

Event 6  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         2:51.13    2:56.18
                  39.14     1:23.87 (44.73)   2:49.09 (1:25.22)      2:56.18 (7.09)
  2 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR             NT    2:56.40
                  40.79     1:24.65 (43.86)     2:10.86 (46.21)     2:56.40 (45.54)
  3 Trainor, Zach J      9 West Point-MR        3:14.03    2:59.61
                  39.77     1:25.40 (45.63)   2:59.61 (1:34.21)
  4 Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR              NT    3:00.15
                  40.61     1:25.38 (44.77)     2:13.50 (48.12)     3:00.15 (46.65)

Event 7  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cray, Emily E        8 West Point-MR             NT    1:43.57
                  47.75     1:43.57 (55.82)
  2 McNamara, Alison     7 NY Sharks-MR              NT    1:44.46
  3 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR             NT    2:31.59
                1:13.16   2:31.59 (1:18.43)

Event 8  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane      8 NY Sharks-MR         1:18.85    1:21.22
                  38.16     1:21.22 (43.06)
  2 Bell, Schuyler       8 NY Sharks-MR              NT    1:36.95
                  44.23     1:36.95 (52.72)
  3 McNeill, Justin A    8 West Point-MR             NT    1:45.53
                  46.73     1:45.53 (58.80)
  4 Allen, Zachary       8 West Point-MR             NT    2:28.34
                1:09.47   2:28.34 (1:18.87)

Event 9  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR              NT      44.63
  2 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          52.08      48.44
  3 Miller, Julianna M   9 West Point-MR             NT      49.27
  4 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR           44.49      49.86
  5 Ren, Vivi            9 NY Sharks-MR           54.73      51.20
  6 Gorenstein, Grace   10 NY Sharks-MR              NT      51.25
  7 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR           47.39      51.27
  8 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR         1:02.68      55.96
  9 Gibson, Madeline M   9 West Point-MR             NT      57.65
 -- Meagle, Colby A     10 West Point-MR             NT         DQ
 -- Garrett, Samantha    9 West Point-MR          57.66         DQ

Event 10  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           45.43      43.65
  2 Trainor, Zach J      9 West Point-MR             NT      47.77
  3 Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR              NT      47.85
  4 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR        1:04.74      48.60

Event 11  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cray, Emily E        8 West Point-MR             NT      27.59
  2 McNamara, Alison     7 NY Sharks-MR              NT      27.87
  3 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR             NT      47.08

Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane      8 NY Sharks-MR              NT      20.04
  2 Bell, Schuyler       8 NY Sharks-MR              NT      22.78
  3 McNeill, Justin A    8 West Point-MR             NT      26.31
 -- Allen, Zachary       8 West Point-MR             NT         DQ
 -- Zayas, Daniel        7 West Point-MR             NT         DQ

Event 13  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR         1:48.28    1:42.01
                  50.16     1:42.01 (51.85)
  2 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR             NT    1:43.65
                  50.20     1:43.65 (53.45)
  3 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR              NT    1:49.82
                  51.27     1:49.82 (58.55)
  4 Gorenstein, Grace   10 NY Sharks-MR              NT    1:50.63
                  53.86     1:50.63 (56.77)
  5 Ren, Vivi            9 NY Sharks-MR         2:11.79    2:02.84
                  58.81   2:02.84 (1:04.03)
  6 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR              NT    2:03.52
                  56.49   2:03.52 (1:07.03)
  7 hodges, Taylor      10 NY Sharks-MR              NT    2:33.66
                1:10.55   2:33.66 (1:23.11)
 -- Imbriale, Janelle   10 West Point-MR             NT         DQ
                1:03.26        DQ (1:13.85)
 -- Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT         DQ
                1:05.53        DQ (1:16.32)

Event 14  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR         1:43.89    1:40.42
                  48.46     1:40.42 (51.96)
  2 Trainor, Zach J      9 West Point-MR        2:00.33    1:54.53
                  53.66   1:54.53 (1:00.87)
  3 Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR              NT    2:03.97
                  57.59   2:03.97 (1:06.38)

Event 15  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Alison     7 NY Sharks-MR              NT    1:05.59
  2 Cray, Emily E        8 West Point-MR             NT    1:10.39
  3 Magretti, Julia      8 NY Sharks-MR              NT    1:21.62
 -- Mackay, Hannah R     7 West Point-MR             NT         DQ

Event 16  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane      8 NY Sharks-MR           48.93      50.07
  2 Bell, Schuyler       8 NY Sharks-MR         1:12.84      58.45
 -- McNeill, Justin A    8 West Point-MR             NT         DQ

Event 17  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Garrett, Samantha    9 West Point-MR          44.84      44.11
  2 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR           44.58      44.16
  3 Miller, Julianna M   9 West Point-MR             NT      48.40
  4 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR             NT      51.75
  5 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR           56.64      52.60
  6 hodges, Taylor      10 NY Sharks-MR              NT      54.22
  7 Gorenstein, Grace   10 NY Sharks-MR              NT      55.26
  8 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          52.36      56.62
  9 Meagle, Colby A     10 West Point-MR          59.79      58.18
 10 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT    1:01.01
 11 Tiger, Megan E       9 West Point-MR             NT    1:03.07
 -- Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR              NT         DQ
 -- Gibson, Madeline M   9 West Point-MR             NT         DQ

Event 18  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR           41.08      41.27
  2 Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR           44.72      44.08
  3 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR          58.34      45.50

Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Alison     7 NY Sharks-MR           32.23      26.16
  2 Cray, Emily E        8 West Point-MR          28.46      28.06
  3 Mackay, Hannah R     7 West Point-MR          33.01      30.28
  4 Magretti, Julia      8 NY Sharks-MR              NT      39.75

Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane      8 NY Sharks-MR           22.61      20.17
  2 Bell, Schuyler       8 NY Sharks-MR              NT      23.32
  3 McNeill, Justin A    8 West Point-MR          32.94      24.41
  4 Zayas, Daniel        7 West Point-MR             NT      28.45
  5 Allen, Zachary       8 West Point-MR             NT      30.46

Event 21  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR              NT    3:42.83
                  49.50     1:48.45 (58.95)   2:48.68 (1:00.23)     3:42.83 (54.15)
  2 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR              NT    3:43.93
                1:56.67                             2:58.68 ( )     3:43.93 (45.25)
 -- Ren, Vivi            9 NY Sharks-MR              NT         DQ
                  58.86   2:00.75 (1:01.89)   3:10.52 (1:09.77)          DQ (53.82)

Event 22  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Papalambros, Alex   10 NY Sharks-MR              NT    3:14.05
                  49.73     1:36.76 (47.03)     2:31.75 (54.99)     3:14.05 (42.30)
  2 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR             NT    3:32.88
                  50.69     1:43.33 (52.64)   2:47.44 (1:04.11)     3:32.88 (45.44)
 -- Magretti, Stephen   10 NY Sharks-MR              NT         DQ
                  51.66     1:42.38 (50.72)   2:48.42 (1:06.04)          DQ (48.89)


Event 23  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================

Event 24  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane      8 NY Sharks-MR         1:39.70    1:33.91
                  43.02     1:33.91 (50.89)
  2 Bell, Schuyler       8 NY Sharks-MR              NT    1:54.65
                  54.12   1:54.65 (1:00.53)

Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mesibov, Rachael    10 NY Sharks-MR              NT      36.20
  2 Leffler, Magna      10 NY Sharks-MR           40.82      36.21
  3 McKallen, Theresa    9 NY Sharks-MR           39.65      36.72
  4 Garrett, Samantha    9 West Point-MR          38.78      37.21
  5 Miller, Julianna M   9 West Point-MR             NT      39.78
  6 Ren, Vivi            9 NY Sharks-MR           39.17      40.38
  7 Chrzanowski, Jacki   9 West Point-MR          39.66      41.09
  8 hodges, Taylor      10 NY Sharks-MR              NT      46.11
  9 Imbriale, Janelle   10 West Point-MR             NT      46.63
 10 Gorenstein, Grace   10 NY Sharks-MR              NT      47.28
 11 Meagle, Colby A     10 West Point-MR          52.23      49.98
 12 Murphy, Treasa       9 NY Sharks-MR           44.13      54.40
 13 Gibson, Madeline M   9 West Point-MR             NT      54.90
 14 Tiger, Megan E       9 West Point-MR             NT    1:00.51
 15 Hart, Julia C        9 West Point-MR             NT    1:07.22

Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Trainor, Zach J      9 West Point-MR          41.34      37.21
  2 Lipovac, Nino M     10 West Point-MR             NT      38.07

Event 27  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Moriarty, Brianne   15 NY Sharks-MR         2:25.35    2:16.58
                  30.73     1:05.66 (34.93)     1:40.49 (34.83)     2:16.58 (36.09)
  2 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:22.13    2:24.62
                  33.27     1:09.80 (36.53)     1:47.50 (37.70)     2:24.62 (37.12)

Event 28  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         2:08.27    2:03.97
                  28.79       59.88 (31.09)     1:32.13 (32.25)     2:03.97 (31.84)

Event 29  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR             NT    2:25.96
                  34.53     1:12.64 (38.11)     1:50.52 (37.88)     2:25.96 (35.44)
  2 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR              NT    2:38.95
                  35.15     1:14.94 (39.79)     1:56.94 (42.00)     2:38.95 (42.01)
  3 Park, Patty         12 NY Sharks-MR              NT    3:12.61
                  39.10     1:28.84 (49.74)     2:22.25 (53.41)     3:12.61 (50.36)
  4 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR             NT    3:45.11
                  48.55     1:43.55 (55.00)   3:45.11 (2:01.56)

Event 30  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR         2:18.69    2:11.27
                  30.40     1:03.56 (33.16)     1:38.59 (35.03)     2:11.27 (32.68)
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         2:19.11    2:11.33
                  30.04     1:03.54 (33.50)     1:38.21 (34.67)     2:11.33 (33.12)
  3 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        2:23.00    2:20.38
                  31.95     1:07.28 (35.33)     1:43.73 (36.45)     2:20.38 (36.65)
  4 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks-MR         2:27.05    2:23.52
                  32.93     1:09.33 (36.40)     1:46.75 (37.42)     2:23.52 (36.77)
  5 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR         2:35.50    2:45.56
                  37.16     1:20.72 (43.56)     2:04.91 (44.19)     2:45.56 (40.65)
  6 Cray, Daniel P      12 West Point-MR             NT    2:57.39
                  42.02     1:27.53 (45.51)     2:12.62 (45.09)     2:57.39 (44.77)
  7 Ortiz, John         11 West Point-MR             NT    3:18.54
                  41.14     1:32.36 (51.22)     2:27.35 (54.99)     3:18.54 (51.19)
  8 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR             NT    3:20.54
                  40.98     1:32.26 (51.28)     2:26.08 (53.82)     3:20.54 (54.46)
  9 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR             NT    3:20.60
                  43.56   3:20.60 (2:37.04)

Event 31  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        1:14.80    1:13.44
                  35.71     1:13.44 (37.73)
  2 Moriarty, Brianne   15 NY Sharks-MR         1:14.49    1:14.84
                  36.48     1:14.84 (38.36)

Event 32  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smedman, Kevin P    15 West Point-MR        1:08.39    1:12.43
                  35.69     1:12.43 (36.74)

Event 33  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR             NT      37.50
  2 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR           39.53      39.06
  3 Park, Patty         12 NY Sharks-MR              NT      44.63
  4 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR             NT    1:09.44

Event 34  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR           34.96      33.14
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           33.52      33.72
  3 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks-MR           37.27      37.94
  4 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR             NT      43.36
  5 Cray, Daniel P      12 West Point-MR          50.90      45.81
  6 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR             NT      52.99

Event 35  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        2:55.97    2:47.14
                  38.39     1:21.02 (42.63)     2:05.28 (44.26)     2:47.14 (41.86)

Event 36  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         2:49.14    2:39.64
                  36.33     1:16.35 (40.02)     1:58.03 (41.68)     2:39.64 (41.61)

Event 37  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hendricks, Kristen  12 West Point-MR             NT    1:27.12
                  42.02     1:27.12 (45.10)
  2 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR         1:45.99    1:44.48
                  49.10     1:44.48 (55.38)
  3 Park, Patty         12 NY Sharks-MR              NT    1:49.45
                  51.91     1:49.45 (57.54)
  4 Nelson, Hannah M    12 West Point-MR             NT    2:04.63
                  57.46   2:04.63 (1:07.17)

Event 38  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR        1:20.03    1:16.28
                  35.66     1:16.28 (40.62)
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR         1:20.30    1:19.18
                  38.06     1:19.18 (41.12)
  3 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR         1:28.58    1:22.06
                  39.54     1:22.06 (42.52)
  4 Neuendorf, Reed     12 NY Sharks-MR         1:32.79    1:30.62
                  43.13     1:30.62 (47.49)
  5 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR         1:40.50    1:41.08
                  47.45     1:41.08 (53.63)
  6 McDonald, Joshua G  11 West Point-MR             NT    1:44.30
                  46.48     1:44.30 (57.82)
  7 Cray, Daniel P      12 West Point-MR             NT    1:51.01
                  52.45     1:51.01 (58.56)
  8 Ortiz, John         11 West Point-MR             NT    1:58.62
                  54.99   1:58.62 (1:03.63)
  9 Tiger, Joseph P     12 West Point-MR             NT    2:00.02
                  58.71   2:00.02 (1:01.31)

Event 39  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Talman, Sara M      13 West Point-MR        1:22.55    1:19.04
                  35.61     1:19.04 (43.43)

Event 39  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Moriarty, Brianne   15 NY Sharks-MR         1:17.66    1:12.91
                  34.61     1:12.91 (38.30)

Event 40  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR         1:09.06    1:04.77
                  29.55     1:04.77 (35.22)
  2 Smedman, Kevin P    15 West Point-MR        1:16.06    1:17.57
                  35.42     1:17.57 (42.15)

Event 41  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Park, Patty         12 NY Sharks-MR              NT      45.93

Event 42  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR           33.80      31.55
  2 Johnson, Andrew G   12 West Point-MR          33.12      33.71
  3 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR           31.80      35.29
  4 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR           46.14      42.96
  5 Ortiz, John         11 West Point-MR             NT      55.30
 -- Tiger, Joseph P     12 West Point-MR             NT         DQ
 -- McDonald, Joshua G  11 West Point-MR          53.37         DQ

Event 43  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kenny, Emily K      14 West Point-MR        2:44.75    2:50.42
                  34.83     1:18.76 (43.93)     2:10.71 (51.95)     2:50.42 (39.71)

Event 44  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        2:51.53    2:56.40
                  38.46     1:24.09 (45.63)     2:16.80 (52.71)     2:56.40 (39.60)

Event 45  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Burke, Meaghan      11 NY Sharks-MR              NT    3:18.34
                  49.84     1:36.44 (46.60)     2:34.92 (58.48)     3:18.34 (43.42)

Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     11 NY Sharks-MR              NT    2:31.61
                  33.51     1:12.28 (38.77)     1:57.87 (45.59)     2:31.61 (33.74)
  2 Zhang, Thomas       11 NY Sharks-MR         3:04.15    3:18.91
                  44.30     1:39.57 (55.27)     2:35.91 (56.34)     3:18.91 (43.00)
 -- Neuendorf, Reed     12 NY Sharks-MR         3:05.36         DQ
                  40.53     1:22.55 (42.02)

Event 47  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        2:28.75    2:26.14
                  34.44     1:11.86 (37.42)     1:49.59 (37.73)     2:26.14 (36.55)
  2 Talman, Sara M      13 West Point-MR        2:30.80    2:30.87
                  34.98     1:12.49 (37.51)     1:51.85 (39.36)     2:30.87 (39.02)
  3 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR             NT    2:35.35
                  35.38     1:13.71 (38.33)     1:54.15 (40.44)     2:35.35 (41.20)
  4 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        2:25.16    2:37.05
                  35.25     1:14.36 (39.11)     1:55.59 (41.23)     2:37.05 (41.46)
 -- Miller, Gabrielle   14 West Point-MR             NT         DQ
                  35.15     1:16.04 (40.89)     1:57.43 (41.39)          DQ (40.67)

Event 48  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        2:15.32    2:13.45
                  29.48     1:03.41 (33.93)     1:37.84 (34.43)     2:13.45 (35.61)

Event 49  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR          29.61      29.41
  2 Moriarty, Brianne   15 NY Sharks-MR           30.36      30.00
  3 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR          29.87      30.18
  4 Kenny, Kyle         16 NY Sharks-MR           30.05      30.19
  5 Servello, Meghan L  15 NY Sharks-MR           30.54      30.29
  6 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR             NT      33.12

Event 50  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Erik        15 NY Sharks-MR           26.79      25.85
  2 Smedman, Kevin P    15 West Point-MR          28.21      27.54

Event 51  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:19.78    1:19.62
                  38.94     1:19.62 (40.68)
  2 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR             NT    1:22.19
                  39.39     1:22.19 (42.80)
  3 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR             NT    1:33.26
                  44.62     1:33.26 (48.64)
  4 Taylor, Katherine   13 West Point-MR             NT    1:54.64
                  53.08   1:54.64 (1:01.56)

Event 52  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:11.44    1:11.35
                  34.78     1:11.35 (36.57)
  2 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:10.14    1:12.91
                  35.90     1:12.91 (37.01)
  3 Prosser, Alex R     14 West Point-MR        1:18.21    1:13.90
                  37.02     1:13.90 (36.88)
  4 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        1:21.76    1:16.59
                  37.13     1:16.59 (39.46)

Event 53  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Forbes, Emma C      14 West Point-MR             NT    2:44.32
                  38.63     1:20.71 (42.08)     2:03.27 (42.56)     2:44.32 (41.05)

Event 53  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR        2:41.12    2:40.93
                  37.91     1:19.27 (41.36)     2:00.55 (41.28)     2:40.93 (40.38)

Event 54  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smedman, Kevin P    15 West Point-MR        2:36.49    2:34.63
                  37.04     1:16.23 (39.19)     1:56.05 (39.82)     2:34.63 (38.58)

Event 55  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cray, Stephanie N   14 West Point-MR        1:27.79    1:26.93
                  41.30     1:26.93 (45.63)
  2 Giovinco, Emma H    13 West Point-MR        1:28.37    1:35.26
                  45.56     1:35.26 (49.70)
  3 Forbes, Emma C      14 West Point-MR        1:40.08    1:37.70
                  46.34     1:37.70 (51.36)
  4 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR             NT    1:42.50
                  48.63     1:42.50 (53.87)

Event 56  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris  13 West Point-MR        1:09.88    1:12.52
                  34.81     1:12.52 (37.71)
  2 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR        1:22.86    1:21.02
                  38.17     1:21.02 (42.85)
  3 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR        1:22.78    1:23.53
                  39.83     1:23.53 (43.70)

Event 57  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        1:21.91    1:19.84
                  37.80     1:19.84 (42.04)
  2 Servello, Meghan L  15 NY Sharks-MR         1:28.68    1:20.24
                  38.47     1:20.24 (41.77)
  3 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR             NT    1:36.29
                  44.49     1:36.29 (51.80)
  4 Kenny, Kyle         16 NY Sharks-MR         1:39.36    1:42.44
                  48.54     1:42.44 (53.90)

Event 58  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================

Event 59  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kenny, Emily K      14 West Point-MR             NT    2:43.92
                  35.23     1:16.98 (41.75)     2:01.32 (44.34)     2:43.92 (42.60)
  2 Talman, Sara M      13 West Point-MR        3:03.51    3:01.05
                  38.81     1:23.80 (44.99)     2:11.70 (47.90)     3:01.05 (49.35)

Event 60  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================

Event 63  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kenny, Emily K      14 West Point-MR          29.52      30.26
  2 Miller, Gabrielle   14 West Point-MR             NT      32.53
  3 Talman, Sara M      13 West Point-MR          32.93      33.71
  4 Mackay, Rachel S    13 West Point-MR          36.18      36.56
  5 Taylor, Katherine   13 West Point-MR             NT      41.75

Event 64  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Prosser, Alex R     14 West Point-MR          29.23      27.58
  2 Johnson, Matthew A  14 West Point-MR          27.80      28.60
  3 Hsu, Kelvin P       14 West Point-MR          32.93      30.00

Event 65  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 D'Agostino, Maxine  15 West Point-MR        1:06.58    1:05.28
  2 Kenny, Kyle         16 NY Sharks-MR         1:06.95    1:05.99
  3 Servello, Meghan L  15 NY Sharks-MR         1:08.34    1:06.84
  4 Brown, Carolyn A    15 West Point-MR             NT    1:07.82
  5 Kenny, Katelyn M    16 West Point-MR        1:08.40    1:10.20
  6 Peachey, Ashley F   15 West Point-MR             NT    1:12.62

Event 66  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit