2004-MR-West Point May SC Invitational
5/15/2004 to 5/16/2004

Event 1  Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pierce, Megan L            8 MD-NE                3:20.62    3:00.75
                  40.18     1:25.70 (45.52)     2:13.84 (48.14)     3:00.75 (46.91)
  2 Schaeffer, Haley S         8 NBS-MR               3:35.99    3:25.62
                  45.28     1:37.76 (52.48)     2:33.62 (55.86)     3:25.62 (52.00)
  3 Black, Nicole M            8 CIY-MR               3:27.00    3:31.74
                  46.67     1:40.26 (53.59)     2:38.47 (58.21)     3:31.74 (53.27)
  4 Raffle, Acacia L           8 Pennsbury-MA         3:33.22    3:38.19
                  48.16     1:45.16 (57.00)     2:42.67 (57.51)     3:38.19 (55.52)
  5 Lie, Alison F              7 MD-NE                3:40.00    3:46.56
                  48.57   1:49.03 (1:00.46)     2:48.42 (59.39)     3:46.56 (58.14)

Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                2:20.91    2:19.40
                  32.24     1:08.49 (36.25)     1:43.81 (35.32)     2:19.40 (35.59)
  2 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           2:20.41    2:20.32
                  32.65     1:09.26 (36.61)     1:45.34 (36.08)     2:20.32 (34.98)
  3 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           2:27.17    2:31.52
                  34.65     1:13.03 (38.38)     1:53.28 (40.25)     2:31.52 (38.24)
  4 Church, Lauren A          10 Middies-MR           2:33.30    2:31.96
                  33.42     1:11.43 (38.01)     1:52.68 (41.25)     2:31.96 (39.28)
  5 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR           2:37.42    2:33.04
                  35.87     1:14.88 (39.01)     1:54.18 (39.30)     2:33.04 (38.86)
  6 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           2:30.46    2:34.24
                  34.93     1:14.03 (39.10)     1:54.89 (40.86)     2:34.24 (39.35)
  7 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                2:35.42    2:35.50
                  34.97     1:15.16 (40.19)     1:55.74 (40.58)     2:35.50 (39.76)
  8 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           2:32.37    2:35.63
                  34.41     1:14.73 (40.32)     1:55.95 (41.22)     2:35.63 (39.68)
  9 Buckley, Taylor A          9 Sachem-MR            2:44.57    2:36.60
                  35.46     1:16.66 (41.20)     1:59.29 (42.63)     2:36.60 (37.31)
 10 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           2:40.93    2:45.27
                  36.36     1:18.91 (42.55)     2:02.31 (43.40)     2:45.27 (42.96)
 11 Higano, Saya               9 MD-NE                2:57.37    2:47.23
                  37.15     1:20.07 (42.92)     2:03.21 (43.14)     2:47.23 (44.02)
 12 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                3:27.00    3:10.88
                  42.33     1:32.48 (50.15)     2:21.53 (49.05)     3:10.88 (49.35)
 13 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                3:17.51    3:11.02
                  42.72     1:31.83 (49.11)     2:21.68 (49.85)     3:11.02 (49.34)
 14 Mael, Liora E             10 MD-NE                3:16.24    3:16.33
                  42.43     1:34.89 (52.46)     2:23.96 (49.07)     3:16.33 (52.37)
 15 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                3:02.45    3:20.14
                  39.36     1:26.63 (47.27)   3:04.20 (1:37.57)     3:20.14 (15.94)
 16 Avidan, Olivia R          10 Middies-MR           3:17.94    3:20.75
                  42.59     1:33.35 (50.76)     2:29.24 (55.89)     3:20.75 (51.51)
 17 Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                3:20.00    3:32.77
                  45.09     1:44.14 (59.05)     2:39.75 (55.61)     3:32.77 (53.02)
 18 Brown, Sophie G            9 MD-NE                3:32.82    3:33.19
                  44.77     1:37.42 (52.65)     2:32.63 (55.21)   3:33.19 (1:00.56)

Event 2  Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lam, Kevin                 8 CIY-MR               3:36.00    3:33.26
                  46.24     1:41.04 (54.80)     2:37.87 (56.83)     3:33.26 (55.39)

Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           2:34.09    2:29.92
                  34.01     1:12.06 (38.05)     1:51.77 (39.71)     2:29.92 (38.15)
  2 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           2:39.04    2:30.13
                  34.34     1:13.92 (39.58)     1:53.15 (39.23)     2:30.13 (36.98)
  3 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR            2:34.65    2:36.78
                  35.27     1:15.41 (40.14)     1:57.36 (41.95)     2:36.78 (39.42)
  4 Lin, Kevin                 9 CIY-MR               3:20.61    2:55.92
                  35.90     1:21.11 (45.21)     2:10.65 (49.54)     2:55.92 (45.27)
  5 Shea, Brendan R            9 MD-NE                3:15.59    3:08.93
                  41.75     1:30.98 (49.23)     2:21.73 (50.75)     3:08.93 (47.20)
  6 Turek-Herman, Josh        10 CIY-MR               3:29.72    3:11.71
                  40.15     1:31.70 (51.55)     2:24.36 (52.66)     3:11.71 (47.35)
  7 McCann, Brendan A          9 CIY-MR               3:18.00    3:12.82
                  41.80     1:32.75 (50.95)     2:23.20 (50.45)     3:12.82 (49.62)
  8 Kim, Sean Y                9 CIY-MR               3:29.00    3:28.86
                  45.75   2:32.03 (1:46.28)     3:27.48 (55.45)      3:28.86 (1.38)
  9 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                4:17.28    3:54.54
                  51.43     1:50.70 (59.27)   2:52.48 (1:01.78)   3:54.54 (1:02.06)

Event 3  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Costa, Christina M        12 UNATY-MR               27.72      27.66
  2 Marynowski, Ryan M        12 Middies-MR             27.98      28.22
  3 Ginsberg, Ariel E         12 Middies-MR             28.59      29.08
  4 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR            29.24      29.16
  5 Wessling, Emily G         12 Middies-MR             29.46      29.21
  6 Roldan, Fransheska        11 NBS-MR                 29.05      29.29
  7 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR             29.45      29.49
  8 Stellman, Amanda E        12 Middies-MR             28.76      29.54
  9 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR             30.00      29.78
 10 Fink, Ericka M            11 Middies-MR             30.04      29.99
 11 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR             30.67      30.95
 12 Giovinco, Emma H          12 West Point-MR          30.99      31.09
 12 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             31.26      31.09
 14 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR                 38.99      31.49
 15 Moore, Erica              11 Aqua Gems-MR           30.88      31.55
 16 Brady, Siobhan A          12 Mantarays-MR           33.18      31.62
 17 Radtke, Dara F            12 Sachem-MR              33.10      31.91
 18 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                  32.90      32.29
 19 Wilt, Chase H             11 Unattached             32.23      32.75
 20 Wilson, Jaclyn D          12 Sachem-MR              31.33      32.76
 21 Hopkins, Caitlyn N        11 Sachem-MR              33.39      32.86
 22 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           31.45      33.00
 23 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR             32.81      33.30
 24 Grove, Samantha J         12 Mantarays-MR           35.61      33.94
 25 Serra, Francesca M        11 NBS-MR                 38.89      34.48
 26 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR             35.43      34.66
 27 Harrison, Laura           12 CIY-MR                 34.59      35.09
 28 Merle, Kristen M          11 Sachem-MR            1:00.00      38.24
 29 Xiang, Elaine             12 MD-NE                  50.00      38.33

Event 4  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR          26.14      25.80
  2 Ellman, Andrew R          12 Middies-MR             28.51      28.36
  3 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR             27.98      28.46
  4 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR              30.96      28.50
  5 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR          29.40      28.75
  6 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             29.69      28.90
  7 Pon, Matthew W            12 Middies-MR             28.47      28.98
  8 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                  30.33      29.21
  9 Jitechian, Gerard J       12 Middies-MR             29.69      29.37
 10 Ejerta, Kenneth           12 CIY-MR                 30.61      29.39
 11 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             29.30      29.42
 12 Byrnes, Evan R            11 Sachem-MR              29.71      29.73
 13 Marks, Sean M             12 Aqua Gems-MR           29.22      30.19
 14 Zabriskie, Jeremy D       12 Aqua Gems-MR           29.64      30.21
 15 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                   29.24      30.54
 16 Nicholson, Michael R      12 Middies-MR             32.17      31.46
 17 Bacci, Ryan D             11 CIY-MR                 31.70      31.56
 18 Noach, Kees               11 Middies-MR             32.22      32.12
 19 Grunewald, Luke J         11 NBS-MR                 33.42      32.80
 20 Cornyn, Shane             11 UNATY-MR               32.00      33.51
 21 Hancock, Miles D          11 Middies-MR             34.03      33.87
 22 Park, Jay S               11 CIY-MR                 34.88      33.98
 23 Tarry, Preston M          11 Sachem-MR              36.18      34.08
 24 Barker, TJ J              11 Middies-MR             34.95      34.58
 25 Trainor, Danny J          11 West Point-MR          36.33      35.09
 26 Brown, Xander P           11 MD-NE                  39.09      37.07
 27 Carter, Josh              12 MD-NE                  39.38      39.19
 28 Molnar, Christopher F     12 Sachem-MR            1:00.00      40.09
 29 Jaggard, Peter            11 CIY-MR                 38.98      40.29
 30 Vierling, Joseph M        12 Sachem-MR              43.22      40.90
 31 Vierling, James M         11 Sachem-MR              42.90      43.60

Event 5  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             41.75      41.57
  2 Pierce, Megan L            8 MD-NE                  45.27      45.55
  3 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             44.35      45.85
  4 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             46.35      46.09
  5 Chrzanowski, Jackie N      8 West Point-MR             NT      49.42
  6 Doherty, Kaitlyn A         8 Middies-MR           1:00.00      50.26
  7 Raffle, Acacia L           8 Pennsbury-MA           51.24      54.10
  8 Alexander, Hayley M        7 Middies-MR             59.64      57.19
  9 Black, Nicole M            8 CIY-MR                 56.80    1:00.17
 10 Pierce, Molly K            6 MD-NE                1:12.00    1:02.20
 11 Tjong, Jessi H             7 MD-NE                1:25.47    1:08.53
 12 Lie, Alison F              7 MD-NE                1:12.90    1:08.79
 13 Vazquez, Nicole T          8 NBS-MR                 59.99    1:13.50
 -- Gallivan, Sophie M         8 West Point-MR             NT         DQ

Event 5  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        30.48      30.38
  2 Church, Lauren A          10 Middies-MR             31.59      32.39
  3 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                  33.01      34.76
  4 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR             34.67      36.34
  5 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR             36.08      36.77
  6 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR             35.64      37.25
  7 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                  37.70      37.68
  8 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             37.12      38.82
  9 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT      39.40
 10 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 38.95      39.44
 11 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             39.37      40.87
 12 Garcia, Adriana L          9 Middies-MR             41.53      41.03
 13 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR           43.43      41.23
 14 Barry, Marie E            10 Mantarays-MR           41.75      41.31
 15 Price, Alexa D            10 NBS-MR                 43.50      41.40
 16 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             38.67      41.41
 17 Higano, Saya               9 MD-NE                  40.17      41.60
 18 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             40.82      42.06
 19 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                  43.28      42.50
 20 Simone, Toni A            10 Middies-MR             39.83      42.52
 21 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           42.51      42.71
 22 Latino, Danielle E         9 Middies-MR             43.99      43.10
 23 Berglas, Mae D            10 Middies-MR             49.06      45.02
 24 Hovey, Emily K             9 NBS-MR                 49.10      45.21
 25 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR             47.45      46.15
 26 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                  50.71      46.43
 27 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR           45.94      46.48
 28 Darak, Jillian R          10 Sachem-MR              52.18      46.75
 29 Takayama, Emma             9 Middies-MR             54.71      48.82
 30 Mael, Liora E             10 MD-NE                1:01.00      49.16
 31 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR             51.89      49.43
 32 Avidan, Olivia R          10 Middies-MR             48.74      49.52
 33 Hartigan, Colleen G        9 Middies-MR             48.33      49.55
 34 Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                1:17.34      51.17
 35 Noach, Erika              10 Middies-MR             54.31      54.29
 36 Barry, Meghan J            9 Middies-MR             57.40      56.68
 37 Lipovac, Dara M           10 West Point-MR             NT      56.85
 38 Harrison, Annie B          9 CIY-MR               1:04.24    1:02.00
 39 Diffley, Jaclyn E          9 Middies-MR           1:01.53    1:06.59
 -- Dunn, Madeleine T          9 Middies-MR             50.00         DQ

Event 6  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Norrgard, John C           8 Middies-MR             54.89      51.21
  2 Lantin, Matthew D          8 Middies-MR             52.13      51.41
  3 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             53.79      55.95
  4 Darcy, Matthew J           8 Sachem-MR            1:10.00    1:03.01
 -- McNeill, Justin A          8 West Point-MR             NT         DQ
 -- Graves, Spencer D          8 MD-NE                1:14.49         DQ
 -- Allen, Zachary B           7 West Point-MR             NT         DQ

Event 6  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR             35.60      37.55
  2 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             37.99      40.81
  3 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR             44.16      41.41
  4 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR             41.86      41.58
  5 Trainor, Zach J            9 West Point-MR             NT      42.79
  6 McCann, Brendan A          9 CIY-MR                 43.95      43.10
  7 Lipovac, Nino M            9 West Point-MR        1:04.74      46.28
  8 Morgan, Joesph I           9 NBS-MR                 51.26      49.05
  9 Pon, Gregory W             9 Middies-MR           1:03.01      54.59
 10 Harelick, Alex R           9 Middies-MR             54.17      54.99
 11 Nath, Akash P              9 CIY-MR               1:01.19      55.27
 12 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                1:08.31    1:03.00
 13 Merle, Brian M            10 Sachem-MR            1:10.00    1:03.80
 14 Harris, Connor             9 Sachem-MR            1:10.00    1:04.51
 -- Hall, Andrew T             9 Middies-MR             59.25         DQ
 -- Bickle, Gregory R          9 Middies-MR             49.75         DQ
 -- Shea, Brendan R            9 MD-NE                  52.40         DQ

Event 7  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        12 Middies-MR           1:01.18    1:03.70
                  30.53     1:03.70 (33.17)
  2 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           1:08.79    1:13.03
                  33.62     1:13.03 (39.41)
  3 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           1:15.78    1:13.16
                  34.24     1:13.16 (38.92)
  4 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           1:12.01    1:13.99
                  34.52     1:13.99 (39.47)
  5 Roldan, Fransheska        11 NBS-MR               1:19.54    1:14.76
                  34.49     1:14.76 (40.27)
  6 Ginsberg, Ariel E         12 Middies-MR           1:13.06    1:16.71
                  36.14     1:16.71 (40.57)
  7 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR           1:18.60    1:17.22
                  37.55     1:17.22 (39.67)
  8 Wilt, Chase H             11 Unattached           1:28.88    1:21.72
                  40.72     1:21.72 (41.00)
  9 Goco, Chryzl V            11 CIY-MR               1:20.10    1:22.50
                  36.63     1:22.50 (45.87)
 10 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:21.98    1:24.42
                  39.48     1:24.42 (44.94)
 11 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:28.24    1:29.08
                  40.80     1:29.08 (48.28)
 12 Lam, Carolina             11 CIY-MR               1:33.00    1:30.26
                  41.10     1:30.26 (49.16)
 13 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:27.11    1:31.36
                  41.29     1:31.36 (50.07)
 14 Pang, Sharon              11 CIY-MR               1:33.00    1:33.51
                  42.85     1:33.51 (50.66)
 15 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                1:40.00    1:33.53
                  44.37     1:33.53 (49.16)
 16 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:36.13    1:42.58
                  45.00     1:42.58 (57.58)
 -- Costa, Christina M        12 UNATY-MR             1:08.20         DQ
                  32.95          DQ (36.93)

Event 8  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ellman, Andrew R          12 Middies-MR           1:19.31    1:11.26
                  33.34     1:11.26 (37.92)
  2 Pon, Matthew W            12 Middies-MR           1:19.56    1:13.87
                  34.54     1:13.87 (39.33)
  3 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR           1:15.41    1:14.38
                  35.30     1:14.38 (39.08)
  4 Jitechian, Gerard J       12 Middies-MR           1:13.67    1:17.03
                  35.55     1:17.03 (41.48)
  5 Nicholson, Michael R      12 Middies-MR           1:12.94    1:17.59
                  35.07     1:17.59 (42.52)
  6 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                1:20.14    1:18.11
                  37.29     1:18.11 (40.82)
  7 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:20.05    1:20.16
                  38.74     1:20.16 (41.42)
  8 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:22.58    1:20.54
                  36.25     1:20.54 (44.29)
  9 Ejerta, Kenneth           12 CIY-MR               1:14.38    1:21.75
                  36.61     1:21.75 (45.14)
 10 Zabriskie, Jeremy D       12 Aqua Gems-MR         1:23.21    1:27.04
                  38.38     1:27.04 (48.66)
 11 Bacci, Ryan D             11 CIY-MR               1:37.00    1:29.88
                  40.21     1:29.88 (49.67)
 12 Noach, Kees               11 Middies-MR           1:31.24    1:32.67
                  41.75     1:32.67 (50.92)
 13 Hancock, Miles D          11 Middies-MR           1:53.34    1:34.61
                  40.97     1:34.61 (53.64)
 14 Park, Jay S               11 CIY-MR               1:33.00    1:37.70
                  43.54     1:37.70 (54.16)
 15 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                 1:45.91    1:42.27
                  41.74   1:42.27 (1:00.53)
 16 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           1:43.03    1:44.14
                  49.64     1:44.14 (54.50)
 17 Barker, TJ J              11 Middies-MR           1:45.00    1:52.46
                  50.94   1:52.46 (1:01.52)

Event 9  Girls 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clark, Samantha P          8 Middies-MR           1:47.20    1:44.30
                  49.42     1:44.30 (54.88)
  2 Takei, Chiharu             8 Middies-MR           1:44.13    1:47.79
                  51.48     1:47.79 (56.31)
  3 Jen, Sarah G               8 Middies-MR           1:53.04    1:50.71
                  54.34     1:50.71 (56.37)
  4 Chrzanowski, Jackie N      8 West Point-MR             NT    1:51.41
                  54.20     1:51.41 (57.21)
  5 Raffle, Acacia L           8 Pennsbury-MA         2:07.35    2:10.34
                1:01.49   2:10.34 (1:08.85)

Event 9  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR           1:25.27    1:25.34
                  40.94     1:25.34 (44.40)
  2 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                1:25.91    1:27.19
                  41.79     1:27.19 (45.40)
  3 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           1:31.35    1:30.01
                  43.47     1:30.01 (46.54)
  4 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:33.39    1:33.73
                  44.77     1:33.73 (48.96)
  5 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:38.53    1:37.10
                  46.31     1:37.10 (50.79)
  6 Higano, Saya               9 MD-NE                1:43.47    1:39.90
                  47.31     1:39.90 (52.59)
  7 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:42.98    1:41.55
                  47.77     1:41.55 (53.78)
  8 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                1:43.74    1:41.70
                  48.92     1:41.70 (52.78)
  9 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:34.40    1:41.72
                  48.38     1:41.72 (53.34)
 10 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:38.15    1:41.77
                  50.36     1:41.77 (51.41)
 11 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                1:52.26    1:45.18
                  49.33     1:45.18 (55.85)
 12 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                1:45.19    1:45.86
                  49.97     1:45.86 (55.89)
 13 Takayama, Emma             9 Middies-MR           1:47.19    1:47.11
                  50.29     1:47.11 (56.82)
 14 Garcia, Adriana L          9 Middies-MR           1:55.00    1:47.31
                  52.06     1:47.31 (55.25)
 15 Hartigan, Colleen G        9 Middies-MR           1:51.95    1:47.64
                  51.49     1:47.64 (56.15)
 16 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:44.93    1:49.60
                  52.08     1:49.60 (57.52)
 17 Simone, Toni A            10 Middies-MR           1:46.66    1:49.87
                  51.73     1:49.87 (58.14)
 18 Noach, Erika              10 Middies-MR           1:51.28    1:50.73
                  51.48     1:50.73 (59.25)
 19 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           2:00.14    1:51.71
                  52.61     1:51.71 (59.10)
 20 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR           1:57.25    1:52.22
                  55.67     1:52.22 (56.55)
 21 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           1:51.93    1:54.84
                  57.71     1:54.84 (57.13)
 22 Dunn, Madeleine T          9 Middies-MR           1:55.00    1:57.11
                  55.74   1:57.11 (1:01.37)
 23 Berglas, Mae D            10 Middies-MR           1:59.47    1:57.49
                  55.82   1:57.49 (1:01.67)
 24 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                2:30.00    2:01.13
                  58.92   2:01.13 (1:02.21)
 25 Brown, Sophie G            9 MD-NE                2:11.10    2:01.89
                  58.21   2:01.89 (1:03.68)
 26 Mael, Liora E             10 MD-NE                2:07.33    2:06.87
                1:01.05   2:06.87 (1:05.82)
 27 Barry, Meghan J            9 Middies-MR           2:05.64    2:09.50
                  59.47   2:09.50 (1:10.03)
 28 Harrison, Annie B          9 CIY-MR               2:02.00    2:11.22
                  58.12   2:11.22 (1:13.10)

Event 10  Boys 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pon, Bryan E               8 Middies-MR           2:05.40    1:59.79
                  58.33   1:59.79 (1:01.46)
  2 Graves, Spencer D          8 MD-NE                2:10.00    2:02.81
                  58.94   2:02.81 (1:03.87)
 -- Lam, Kevin                 8 CIY-MR               2:01.00         DQ
                  55.99        DQ (1:11.73)

Event 10  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:40.75    1:38.73
                  48.04     1:38.73 (50.69)
  2 Turek-Herman, Josh        10 CIY-MR               1:52.88    1:45.91
                  50.80     1:45.91 (55.11)
  3 Harelick, Alex R           9 Middies-MR           1:53.53    1:53.13
                  53.51     1:53.13 (59.62)
  4 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:56.18    1:54.20
                  54.86     1:54.20 (59.34)
  5 Grunewald, Zane W          9 NBS-MR               1:46.99    1:55.38
                  53.31   1:55.38 (1:02.07)
  6 Hall, Andrew T             9 Middies-MR           1:56.04    1:56.82
                  56.36   1:56.82 (1:00.46)
  7 Lin, Kevin                 9 CIY-MR               2:06.33    2:04.33
                  58.21   2:04.33 (1:06.12)
  8 Pon, Gregory W             9 Middies-MR           2:21.49    2:06.06
                  57.51   2:06.06 (1:08.55)
  9 Byrnes, Cameron M          9 Sachem-MR            2:15.00    2:15.53
                1:04.15   2:15.53 (1:11.38)
 10 Kim, Sean Y                9 CIY-MR               2:05.00    2:16.72
                1:01.78   2:16.72 (1:14.94)
 11 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                2:16.00    2:16.92
                1:05.27   2:16.92 (1:11.65)
 12 Merle, Brian M            10 Sachem-MR            2:15.00    2:32.20
                1:08.71   2:32.20 (1:23.49)
 -- Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           2:09.98         DQ
                  38.08
 -- Corbisiero, Joe G         10 Sachem-MR            2:15.00         DQ
                1:10.12        DQ (1:14.59)

Event 11  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR            34.06      35.40
  2 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR             35.57      35.82
  3 Costa, Christina M        12 UNATY-MR               37.50      36.94
  4 Parodi, Ellen M           12 Mantarays-MR           36.46      37.98
  5 Fink, Ericka M            11 Middies-MR             39.63      39.45
  6 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR           41.09      39.77
  7 Ginsberg, Ariel E         12 Middies-MR             38.55      40.49
  8 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR             38.92      40.52
  9 Stellman, Amanda E        12 Middies-MR             39.66      40.72
 10 Giovinco, Emma H          12 West Point-MR          39.47      41.18
 11 Wessling, Emily G         12 Middies-MR             40.90      41.50
 12 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           42.01      41.61
 13 Moore, Erica              11 Aqua Gems-MR           40.11      41.76
 14 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             42.31      42.15
 15 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR             42.41      42.42
 16 Brady, Siobhan A          12 Mantarays-MR           44.50      43.02
 17 Serra, Francesca M        11 NBS-MR                 44.98      43.26
 18 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR                 47.99      44.43
 19 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR             45.11      44.56
 20 Radtke, Dara F            12 Sachem-MR              46.33      45.56
 21 Hopkins, Caitlyn N        11 Sachem-MR            1:00.00      45.99
 22 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR             43.73      46.24
 23 Wilson, Jaclyn D          12 Sachem-MR              48.16      47.09
 24 Harrison, Laura           12 CIY-MR                 48.06      47.43
 25 Grove, Samantha J         12 Mantarays-MR           54.85      48.79
 26 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                  49.08      49.73
 27 Merle, Kristen M          11 Sachem-MR            1:10.00      59.43
 -- Xiang, Elaine             12 MD-NE                1:15.00         DQ

Event 12  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR          31.22      31.72
  2 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                  33.73      33.96
  3 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR          33.97      35.32
  4 Ellman, Andrew R          12 Middies-MR             35.57      35.83
  5 Marks, Sean M             12 Aqua Gems-MR           37.33      37.84
  6 Jitechian, Gerard J       12 Middies-MR             38.98      39.58
  7 Cornyn, Shane             11 UNATY-MR               39.00      39.73
  8 Pon, Matthew W            12 Middies-MR             40.16      40.13
  9 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             41.38      41.40
 10 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             41.73      42.20
 11 Barker, TJ J              11 Middies-MR             44.43      42.50
 12 Nicholson, Michael R      12 Middies-MR             41.53      43.70
 13 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                   40.82      43.84
 14 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR             44.94      44.21
 15 Trainor, Danny J          11 West Point-MR          48.78      45.96
 16 Brown, Xander P           11 MD-NE                  44.12      45.97
 17 Jaggard, Peter            11 CIY-MR                 46.40      46.62
 18 Hancock, Miles D          11 Middies-MR             49.00      46.86
 19 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR             46.74      46.88
 20 Tarry, Preston M          11 Sachem-MR              47.67      49.35
 21 Noach, Kees               11 Middies-MR             46.77      49.79
 22 Vierling, Joseph M        12 Sachem-MR            1:00.00      52.44
 23 Vierling, James M         11 Sachem-MR              53.50      53.44
 -- Carter, Josh              12 MD-NE                  56.53         DQ
 -- Molnar, Christopher F     12 Sachem-MR            1:15.00         DQ

Event 13  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             43.12      44.17
  2 Doherty, Kaitlyn A         8 Middies-MR             50.06      45.71
  3 Pierce, Megan L            8 MD-NE                  45.85      46.37
  4 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             46.05      47.99
  5 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             48.24      48.03
  6 Schaeffer, Haley S         8 NBS-MR                 52.99      51.90
  7 McMenemy, Dorian M         7 MD-NE                  58.70      53.36
  8 Black, Nicole M            8 CIY-MR                 59.57      53.54
  9 Alexander, Hayley M        7 Middies-MR             52.65      54.28
 10 Pierce, Molly K            6 MD-NE                  56.77      54.98
 11 Vocatura, Lexi R           7 MD-NE                  59.59      56.10
 12 Lie, Alison F              7 MD-NE                  50.98      57.34
 13 Tjong, Jessi H             7 MD-NE                  56.82      58.78
 14 Gallivan, Sophie M         8 West Point-MR        1:10.94      59.19
 15 Miller, Corley A           8 Sachem-MR            1:01.85      59.90
 16 Brown, Ashley P            6 MD-NE                1:14.74    1:05.91
 17 Mael, Andrea E             7 MD-NE                1:14.34    1:09.01
 -- Mael, Sara E               7 MD-NE                1:25.25         DQ
 -- Vazquez, Nicole T          8 NBS-MR                 54.57         DQ

Event 13  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        32.18      32.47
  2 Church, Lauren A          10 Middies-MR             32.80      33.14
  3 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                  34.36      34.96
  4 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR             38.67      37.91
  5 Toal, Shannon V           10 Middies-MR             36.66      38.18
  6 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR             37.16      38.62
  7 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             40.36      39.62
  8 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                  38.03      40.17
  9 Poleway, Monica J          9 Middies-MR             37.38      40.38
 10 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             41.04      40.39
 11 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR           40.43      40.59
 12 Simone, Toni A            10 Middies-MR             39.16      40.71
 12 Buckley, Taylor A          9 Sachem-MR              38.56      40.71
 14 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 39.51      40.83
 15 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             40.22      41.50
 16 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT      42.31
 17 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             39.75      42.40
 18 Barry, Marie E            10 Mantarays-MR           42.13      43.54
 19 Price, Alexa D            10 NBS-MR                 42.31      43.63
 20 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                  43.34      43.76
 21 Latino, Danielle E         9 Middies-MR             43.61      44.43
 22 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR             46.39      44.82
 23 Garcia, Adriana L          9 Middies-MR             43.36      44.95
 24 Mael, Liora E             10 MD-NE                  47.95      45.41
 25 Higano, Saya               9 MD-NE                  46.81      45.56
 26 Barry, Meghan J            9 Middies-MR             47.22      45.69
 27 Avidan, Olivia R          10 Middies-MR             46.89      46.65
 28 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                  48.27      46.71
 29 Berglas, Mae D            10 Middies-MR             46.97      47.52
 30 Hovey, Emily K             9 NBS-MR                 45.59      48.00
 31 Dunn, Madeleine T          9 Middies-MR             48.19      48.12
 32 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                  48.07      49.78
 33 Hartigan, Colleen G        9 Middies-MR             47.95      49.84
 34 Takayama, Emma             9 Middies-MR             53.09      49.94
 35 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR             51.27      52.64
 36 Brown, Sophie G            9 MD-NE                  51.20      52.85
 37 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           48.57      53.00
 38 Diffley, Jaclyn E          9 Middies-MR             54.36      54.44
 39 Shi, Mengli M             10 MD-NE                1:10.00      54.52
 40 Collins, Kaitlyn           9 West Point-MR             NT      55.76
 41 Noach, Erika              10 Middies-MR             52.99      56.12
 42 Catalino, Olivia J         9 MD-NE                1:10.35    1:05.61
 -- Darak, Jillian R          10 Sachem-MR              45.44         DQ
 -- Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                  51.44         DQ

Event 14  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             44.48      46.58
  2 Norrgard, John C           8 Middies-MR             47.72      46.61
  3 Lantin, Matthew D          8 Middies-MR             59.00      47.90
  4 Darcy, Matthew J           8 Sachem-MR              50.77      52.21
  5 Graves, Spencer D          8 MD-NE                  50.97      55.74
  6 Sampathkumaran, Madhav     6 MD-NE                1:15.43    1:00.40
  7 Dougherty, Hugh R          8 MD-NE                  55.00    1:00.91
  8 McNeill, Justin A          8 West Point-MR        1:15.40    1:05.06
  9 Lipovac, Luka M            8 West Point-MR             NT    1:31.50
 -- Allen, Zachary B           7 West Point-MR             NT         DQ
 -- Bertelson, William C       7 MD-NE                1:04.26         DQ

Event 14  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR              38.28      36.55
  2 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR             38.77      38.98
  3 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             39.55      40.37
  4 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR             40.20      41.60
  5 Morgan, Joesph I           9 NBS-MR                 44.92      43.53
  6 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR             46.02      46.28
  7 Hall, Andrew T             9 Middies-MR             43.20      46.40
  8 McCann, Brendan A          9 CIY-MR                 46.66      46.54
  9 Harelick, Alex R           9 Middies-MR             45.76      47.44
 10 Pon, Gregory W             9 Middies-MR             45.93      48.78
 11 Shea, Brendan R            9 MD-NE                  51.68      49.43
 12 Nath, Akash P              9 CIY-MR                 48.12      49.50
 13 Kim, Sean Y                9 CIY-MR                 51.86      50.62
 14 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR             52.20      53.40
 15 Merle, Brian M            10 Sachem-MR            1:00.00      53.69
 16 Harris, Connor             9 Sachem-MR              53.55      56.04
 16 Byrnes, Cameron M          9 Sachem-MR              56.40      56.04
 18 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                  55.48      57.56
 -- Corbisiero, Joe G         10 Sachem-MR            1:15.00         DQ
 -- Grunewald, Zane W          9 NBS-MR                 45.92         DQ

Event 15  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        12 Middies-MR           1:08.61    1:07.79
                  33.02     1:07.79 (34.77)
  2 Roldan, Fransheska        11 NBS-MR               1:08.92    1:09.63
                  33.94     1:09.63 (35.69)
  3 Costa, Christina M        12 UNATY-MR             1:08.95    1:09.85
                  34.02     1:09.85 (35.83)
  4 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           1:10.26    1:12.34
                  35.47     1:12.34 (36.87)
  5 Stellman, Amanda E        12 Middies-MR           1:08.14    1:13.21
                  36.08     1:13.21 (37.13)
  6 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:13.96    1:13.31
                  36.14     1:13.31 (37.17)
  7 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:14.19    1:13.83
                  36.29     1:13.83 (37.54)
  8 Moore, Erica              11 Aqua Gems-MR         1:12.96    1:15.31
                  36.59     1:15.31 (38.72)
  9 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR         1:16.38    1:15.83
                  37.33     1:15.83 (38.50)
 10 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR           1:14.98    1:16.00
                  37.59     1:16.00 (38.41)
 11 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           1:14.04    1:16.67
                  37.53     1:16.67 (39.14)
 12 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           1:16.76    1:17.66
                  37.67     1:17.66 (39.99)
 13 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR               NT    1:18.73
                  39.31     1:18.73 (39.42)
 14 Ginsberg, Ariel E         12 Middies-MR           1:15.64    1:19.53
                  38.94     1:19.53 (40.59)
 15 Giovinco, Emma H          12 West Point-MR        1:20.94    1:20.32
                  38.86     1:20.32 (41.46)
 16 Goco, Chryzl V            11 CIY-MR               1:21.73    1:21.70
                1:21.76         1:21.70 ( )
 17 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                1:21.52    1:21.76
                  39.67     1:21.76 (42.09)
 18 Radtke, Dara F            12 Sachem-MR            1:24.41    1:22.72
                  41.89     1:22.72 (40.83)
 19 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:24.34    1:23.32
                  40.57     1:23.32 (42.75)
 20 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:22.46    1:25.54
                  41.12     1:25.54 (44.42)
 21 Wilt, Chase H             11 Unattached           1:43.79    1:26.43
                  42.55     1:26.43 (43.88)
 22 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:27.96    1:26.80
                  43.67     1:26.80 (43.13)
 23 Hopkins, Caitlyn N        11 Sachem-MR            1:28.85    1:27.18
                  43.16     1:27.18 (44.02)
 24 Wilson, Jaclyn D          12 Sachem-MR            1:25.95    1:27.63
                  41.89     1:27.63 (45.74)
 25 Lam, Carolina             11 CIY-MR               1:26.27    1:28.82
                  43.45     1:28.82 (45.37)
 26 Pang, Sharon              11 CIY-MR               1:31.83    1:29.07
                  43.97     1:29.07 (45.10)
 27 Xiang, Elaine             12 MD-NE                1:50.00    1:40.73
                  45.28     1:40.73 (55.45)
 28 Serra, Francesca M        11 NBS-MR               1:45.30    1:41.67
                  51.44     1:41.67 (50.23)
 29 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR               1:39.99    1:47.75
                1:31.01     1:47.75 (16.74)
 30 Merle, Kristen M          11 Sachem-MR            2:00.00    1:50.19
                1:54.48         1:50.19 ( )

Event 16  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ellman, Andrew R          12 Middies-MR           1:08.28    1:09.74
                  34.50     1:09.74 (35.24)
  2 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR           1:11.29    1:11.15
                  34.51     1:11.15 (36.64)
  3 Jitechian, Gerard J       12 Middies-MR           1:12.22    1:13.91
                  36.00     1:13.91 (37.91)
  4 Pon, Matthew W            12 Middies-MR           1:13.31    1:14.85
                  36.60     1:14.85 (38.25)
  5 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                1:17.05    1:16.30
                  37.80     1:16.30 (38.50)
  6 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:12.89    1:17.21
                  37.20     1:17.21 (40.01)
  7 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR            1:17.03    1:17.54
                  37.67     1:17.54 (39.87)
  8 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:15.54    1:18.00
                  38.50     1:18.00 (39.50)
  9 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR        1:15.11    1:18.95
                  38.57     1:18.95 (40.38)
 10 Nicholson, Michael R      12 Middies-MR           1:15.21    1:19.98
                  38.41     1:19.98 (41.57)
 11 Noach, Kees               11 Middies-MR           1:17.11    1:20.41
                  39.12     1:20.41 (41.29)
 12 Byrnes, Evan R            11 Sachem-MR            1:18.46    1:21.58
                  40.19     1:21.58 (41.39)
 13 Marks, Sean M             12 Aqua Gems-MR         1:15.96    1:23.19
                  39.66     1:23.19 (43.53)
 14 Hancock, Miles D          11 Middies-MR           1:26.97    1:24.69
                  40.62     1:24.69 (44.07)
 15 Ejerta, Kenneth           12 CIY-MR               2:08.90    1:26.36
                  42.06     1:26.36 (44.30)
 16 Cornyn, Shane             11 UNATY-MR             1:20.00    1:28.76
                  43.25     1:28.76 (45.51)
 17 Barker, TJ J              11 Middies-MR           1:32.76    1:30.71
                  44.56     1:30.71 (46.15)
 18 Grunewald, Luke J         11 NBS-MR               1:25.96    1:32.54
                  43.56     1:32.54 (48.98)
 19 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           1:34.84    1:33.01
                  44.08     1:33.01 (48.93)
 20 Tarry, Preston M          11 Sachem-MR            1:29.91    1:34.82
                  46.24     1:34.82 (48.58)
 21 Park, Jay S               11 CIY-MR               1:42.79    1:38.09
                  48.96     1:38.09 (49.13)
 22 Brown, Xander P           11 MD-NE                1:49.91    1:46.59
                  50.21     1:46.59 (56.38)
 23 Carter, Josh              12 MD-NE                1:45.36    1:48.55
                  52.60     1:48.55 (55.95)
 -- Bacci, Ryan D             11 CIY-MR               1:26.36         DQ
                  41.83          DQ (46.53)
 -- Molnar, Christopher F     12 Sachem-MR            2:00.00         DQ
                  56.17        DQ (1:02.77)
 -- Vierling, James M         11 Sachem-MR            2:07.67         DQ
                  57.23        DQ (1:02.20)
 -- Resila, Nathaniel J       11 UNAD                 1:24.40         DQ
                  42.28          DQ (48.39)
 -- Vierling, Joseph M        12 Sachem-MR            1:42.19         DQ
                1:00.28

Event 17  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clark, Samantha P          8 Middies-MR           1:37.52    1:33.31
                  44.01     1:33.31 (49.30)
  2 Pierce, Megan L            8 MD-NE                1:38.38    1:37.30
                  45.68     1:37.30 (51.62)
  3 Takei, Chiharu             8 Middies-MR           1:39.86    1:40.06
                  48.63     1:40.06 (51.43)
  4 Doherty, Kaitlyn A         8 Middies-MR           1:43.54    1:41.91
                  48.37     1:41.91 (53.54)
  5 Jen, Sarah G               8 Middies-MR           1:43.32    1:42.42
                  50.35     1:42.42 (52.07)
  6 Chrzanowski, Jackie N      8 West Point-MR        1:48.54    1:46.54
                  54.47     1:46.54 (52.07)
  7 Raffle, Acacia L           8 Pennsbury-MA         1:46.81    1:48.17
                  50.57     1:48.17 (57.60)
  8 Alexander, Hayley M        7 Middies-MR           1:55.21    2:01.76
                  57.88   2:01.76 (1:03.88)
  9 Lie, Alison F              7 MD-NE                2:08.24    2:09.97
                  59.38   2:09.97 (1:10.59)
 10 Pierce, Molly K            6 MD-NE                2:24.18    2:19.19
                  59.93   2:19.19 (1:19.26)
 11 McMenemy, Dorian M         7 MD-NE                2:20.00    2:21.28
                1:03.52   2:21.28 (1:17.76)
 -- Tjong, Jessi H             7 MD-NE                2:31.87         DQ
                1:03.04        DQ (1:19.33)
 -- Vocatura, Lexi R           7 MD-NE                2:33.22         DQ
                1:07.65        DQ (1:24.60)

Event 17  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:09.61    1:11.25
                  32.34     1:11.25 (38.91)
  2 Church, Lauren A          10 Middies-MR           1:15.19    1:17.23
                  34.31     1:17.23 (42.92)
  3 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           1:17.09    1:17.56
                  36.63     1:17.56 (40.93)
  4 Olivieri, Maya L          10 Middies-MR           1:20.75    1:22.23
                  40.75     1:22.23 (41.48)
  5 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           1:21.35    1:22.46
                  39.13     1:22.46 (43.33)
  6 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:21.46    1:23.71
                  40.72     1:23.71 (42.99)
  7 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:24.87
                  39.99     1:24.87 (44.88)
  8 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:26.20    1:26.60
                  39.70     1:26.60 (46.90)
  9 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:24.01    1:27.07
                  40.90     1:27.07 (46.17)
 10 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:26.32    1:27.72
                  40.70     1:27.72 (47.02)
 11 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:23.92    1:28.34
                  41.81     1:28.34 (46.53)
 12 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:28.49    1:30.80
                  41.55     1:30.80 (49.25)
 13 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT    1:31.34
                  41.59     1:31.34 (49.75)
 14 Barry, Marie E            10 Mantarays-MR         1:30.70    1:32.74
                  43.97     1:32.74 (48.77)
 15 Simone, Toni A            10 Middies-MR           1:29.39    1:32.80
                  42.01     1:32.80 (50.79)
 16 Garcia, Adriana L          9 Middies-MR           1:35.62    1:35.55
                  44.10     1:35.55 (51.45)
 17 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR         1:39.96    1:37.34
                  46.98     1:37.34 (50.36)
 18 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR           1:42.12    1:37.58
                  46.29     1:37.58 (51.29)
 19 Berglas, Mae D            10 Middies-MR           1:42.37    1:40.02
                  47.75     1:40.02 (52.27)
 20 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           1:39.15    1:40.03
                  46.25     1:40.03 (53.78)
 21 Avidan, Olivia R          10 Middies-MR           1:45.00    1:43.50
                  47.98     1:43.50 (55.52)
 22 Hartigan, Colleen G        9 Middies-MR           1:41.77    1:44.14
                  52.02     1:44.14 (52.12)
 23 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                2:11.38    1:44.42
                  48.83     1:44.42 (55.59)
 24 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           1:51.96    1:47.86
                  50.38     1:47.86 (57.48)
 25 Barry, Meghan J            9 Middies-MR           1:47.00    1:48.50
                  51.00     1:48.50 (57.50)
 26 Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                2:07.03    1:48.99
                  51.88     1:48.99 (57.11)
 27 Noach, Erika              10 Middies-MR           1:46.79    1:50.29
                  52.82     1:50.29 (57.47)
 28 Lipovac, Dara M           10 West Point-MR             NT    1:53.80
                  55.67     1:53.80 (58.13)
 29 Brown, Sophie G            9 MD-NE                1:49.40    1:55.96
                  54.99   1:55.96 (1:00.97)
 -- Shi, Mengli M             10 MD-NE                2:30.00         DQ
                1:08.10        DQ (1:20.33)
 -- Catalino, Olivia J         9 MD-NE                2:30.00         DQ
                1:12.71        DQ (1:20.95)
 -- Dunn, Madeleine T          9 Middies-MR           1:49.01         DQ
                  48.17          DQ (55.78)

Event 18  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Norrgard, John C           8 Middies-MR           1:59.00    1:43.25
                  49.26     1:43.25 (53.99)
  2 Lam, Kevin                 8 CIY-MR               1:45.11    1:45.24
                  51.29     1:45.24 (53.95)
  3 Pon, Bryan E               8 Middies-MR           1:47.32    1:50.21
                  54.01     1:50.21 (56.20)
 -- Bertelson, William C       7 MD-NE                3:07.00         DQ
                1:13.77        DQ (1:24.51)
 -- Lantin, Matthew D          8 Middies-MR           1:42.57         DQ
                  50.60          DQ (57.17)
 -- Graves, Spencer D          8 MD-NE                1:57.19         DQ
                1:00.99          DQ (59.84)

Event 18  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR            1:21.24    1:21.91
                  40.06     1:21.91 (41.85)
  2 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:20.94    1:24.08
                  39.69     1:24.08 (44.39)
  3 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:28.59    1:26.92
                  41.72     1:26.92 (45.20)
  4 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           1:26.68    1:30.15
                  41.86     1:30.15 (48.29)
  5 Turek-Herman, Josh        10 CIY-MR               1:34.94    1:33.01
                  47.70     1:33.01 (45.31)
  6 Lin, Kevin                 9 CIY-MR               1:38.74    1:33.32
                  43.40     1:33.32 (49.92)
  7 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:37.26    1:39.19
                  47.58     1:39.19 (51.61)
  8 Trainor, Zach J            9 West Point-MR             NT    1:41.26
                  48.16     1:41.26 (53.10)
  9 Lipovac, Nino M            9 West Point-MR             NT    1:42.15
                  47.16     1:42.15 (54.99)
 10 Harelick, Alex R           9 Middies-MR           1:42.60    1:45.35
                  52.98     1:45.35 (52.37)
 11 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           1:47.27    1:49.58
                  54.62     1:49.58 (54.96)
 -- Shea, Brendan R            9 MD-NE                1:55.75         DQ
                  50.29        DQ (1:01.66)
 -- Pon, Gregory W             9 Middies-MR           1:55.00         DQ
                  54.17          DQ (58.16)
 -- Hall, Andrew T             9 Middies-MR           1:55.21         DQ
                  53.67          DQ (58.55)

Event 19  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        12 Middies-MR           2:10.81    2:08.60
                  30.43     1:02.98 (32.55)     1:36.41 (33.43)     2:08.60 (32.19)
  2 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           2:11.04    2:14.62
                  31.60     1:05.74 (34.14)     1:40.81 (35.07)     2:14.62 (33.81)
  3 Ginsberg, Ariel E         12 Middies-MR           2:15.58    2:17.79
                  32.13     1:07.19 (35.06)     1:43.18 (35.99)     2:17.79 (34.61)
  4 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           2:14.65    2:19.21
                  31.26     1:07.16 (35.90)     1:43.67 (36.51)     2:19.21 (35.54)
  5 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           2:20.37    2:21.27
                  32.58     1:08.86 (36.28)     1:45.85 (36.99)     2:21.27 (35.42)
  6 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR               NT    2:23.36
                  33.02     1:10.45 (37.43)     1:48.29 (37.84)     2:23.36 (35.07)
  7 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           2:22.18    2:23.65
                  33.37     1:10.68 (37.31)     1:47.86 (37.18)     2:23.65 (35.79)
  8 Parodi, Ellen M           12 Mantarays-MR         2:20.32    2:24.89
                  33.38     1:09.99 (36.61)     1:48.01 (38.02)     2:24.89 (36.88)
  9 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR           2:29.40    2:25.41
                  32.03     1:08.75 (36.72)     1:48.48 (39.73)     2:25.41 (36.93)
 10 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         2:35.28    2:35.62
                  35.29     1:15.86 (40.57)     1:56.85 (40.99)     2:35.62 (38.77)
 11 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                2:36.70    2:37.43
                  36.66     1:18.55 (41.89)     2:00.47 (41.92)     2:37.43 (36.96)
 12 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           2:32.14    2:39.11
                  34.38     1:14.23 (39.85)     1:57.35 (43.12)     2:39.11 (41.76)
 13 Wilt, Chase H             11 Unattached           2:44.29    2:39.35
                  38.73     1:20.07 (41.34)     2:01.26 (41.19)     2:39.35 (38.09)
 14 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           2:49.39    2:46.11
                  36.51     1:19.40 (42.89)     2:03.83 (44.43)     2:46.11 (42.28)
 15 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           2:46.01    2:47.17
                  36.99     1:20.16 (43.17)     2:05.19 (45.03)     2:47.17 (41.98)
 16 Goco, Chryzl V            11 CIY-MR               2:49.57    2:50.16
                  37.29     1:20.49 (43.20)   2:50.16 (1:29.67)
 17 Harrison, Laura           12 CIY-MR               3:01.43    2:52.21
                  37.94     1:22.19 (44.25)     2:08.53 (46.34)     2:52.21 (43.68)
 18 Lam, Carolina             11 CIY-MR               3:01.81    2:54.14
                  38.02     1:23.23 (45.21)     2:10.41 (47.18)     2:54.14 (43.73)
 19 Pang, Sharon              11 CIY-MR               2:57.55    2:56.78
                  39.94     1:25.32 (45.38)     2:11.83 (46.51)     2:56.78 (44.95)
 20 Xiang, Elaine             12 MD-NE                3:05.00    3:28.67
                  46.23     1:40.21 (53.98)     2:35.25 (55.04)     3:28.67 (53.42)

Event 20  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR        2:15.32    2:10.45
                  28.98     1:01.55 (32.57)     1:35.68 (34.13)     2:10.45 (34.77)
  2 Pon, Matthew W            12 Middies-MR           2:12.73    2:16.43
                  32.31     1:07.07 (34.76)     1:42.40 (35.33)     2:16.43 (34.03)
  3 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           2:17.19    2:16.76
                  30.70     1:05.55 (34.85)     1:42.32 (36.77)     2:16.76 (34.44)
  4 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                2:16.84    2:18.18
                  32.71     1:09.05 (36.34)     1:44.48 (35.43)     2:18.18 (33.70)
  5 Ellman, Andrew R          12 Middies-MR           2:21.48    2:18.75
                  32.60     1:08.67 (36.07)     1:44.83 (36.16)     2:18.75 (33.92)
  6 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR           2:19.21    2:20.90
                  33.06     1:09.11 (36.05)     1:46.62 (37.51)     2:20.90 (34.28)
  7 Jitechian, Gerard J       12 Middies-MR           2:21.04    2:23.67
                  32.95     1:10.38 (37.43)     1:47.57 (37.19)     2:23.67 (36.10)
  8 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           2:22.38    2:26.46
                  34.52     1:13.48 (38.96)     1:51.11 (37.63)     2:26.46 (35.35)
  9 Zabriskie, Jeremy D       12 Aqua Gems-MR         2:24.15    2:27.73
                  32.00     1:09.44 (37.44)     1:50.58 (41.14)     2:27.73 (37.15)
 10 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR            2:26.47    2:28.32
                  33.95     1:12.89 (38.94)     1:52.31 (39.42)     2:28.32 (36.01)
 11 Marks, Sean M             12 Aqua Gems-MR         2:18.35    2:28.49
                  32.80     1:11.37 (38.57)     1:50.56 (39.19)     2:28.49 (37.93)
 12 Byrnes, Evan R            11 Sachem-MR            2:27.02    2:32.28
                  34.13     1:14.91 (40.78)     1:55.59 (40.68)     2:32.28 (36.69)
 13 Nicholson, Michael R      12 Middies-MR           2:30.10    2:35.33
                  35.54     1:14.96 (39.42)     1:55.69 (40.73)     2:35.33 (39.64)
 14 Noach, Kees               11 Middies-MR           2:29.06    2:35.98
                  35.01     1:14.66 (39.65)     1:55.49 (40.83)     2:35.98 (40.49)
 15 Grunewald, Luke J         11 NBS-MR               2:39.89    2:48.76
                  38.75     1:22.22 (43.47)     2:06.80 (44.58)     2:48.76 (41.96)
 16 Barker, TJ J              11 Middies-MR           3:00.00    2:49.06
                  38.29     1:22.28 (43.99)     2:07.62 (45.34)     2:49.06 (41.44)
 17 Cornyn, Shane             11 UNATY-MR             2:30.00    2:50.34
                  37.89     1:21.33 (43.44)     2:06.77 (45.44)     2:50.34 (43.57)
 18 Hancock, Miles D          11 Middies-MR           3:00.00    2:51.70
                  36.96     1:21.57 (44.61)     2:08.56 (46.99)     2:51.70 (43.14)
 19 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           3:24.72    2:53.92
                  40.97     1:26.35 (45.38)     2:13.98 (47.63)     2:53.92 (39.94)
 20 Trainor, Danny J          11 West Point-MR        3:03.02    3:02.42
                  39.13     1:26.09 (46.96)     2:15.42 (49.33)     3:02.42 (47.00)
 21 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                 2:50.47    3:07.21
                  37.55     1:26.66 (49.11)     2:16.98 (50.32)     3:07.21 (50.23)
 22 Carter, Josh              12 MD-NE                3:21.77    3:19.53
                  43.50     1:37.69 (54.19)     2:28.26 (50.57)     3:19.53 (51.27)
 23 Brown, Xander P           11 MD-NE                3:02.00    3:21.01
                  43.98     1:34.67 (50.69)     2:28.41 (53.74)     3:21.01 (52.60)
 24 Jaggard, Peter            11 CIY-MR               3:23.00    3:22.67
                  44.24     1:35.37 (51.13)     2:28.45 (53.08)     3:22.67 (54.22)

Event 21  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clark, Samantha P          8 Middies-MR           1:32.00    1:24.24
                  40.61     1:24.24 (43.63)
  2 Pierce, Megan L            8 MD-NE                1:26.93    1:25.42
                  41.04     1:25.42 (44.38)
  3 Doherty, Kaitlyn A         8 Middies-MR           1:35.00    1:32.00
                  42.08     1:32.00 (49.92)
  4 Takei, Chiharu             8 Middies-MR           1:35.43    1:33.24
                  44.98     1:33.24 (48.26)
  5 Chrzanowski, Jackie N      8 West Point-MR        1:44.68    1:35.59
                  44.90     1:35.59 (50.69)
  6 Vazquez, Nicole T          8 NBS-MR               1:48.55    1:40.64
                  47.77     1:40.64 (52.87)
  7 Schaeffer, Haley S         8 NBS-MR               1:31.99    1:42.71
                  47.96     1:42.71 (54.75)
  8 Lie, Alison F              7 MD-NE                1:47.56    1:44.12
                  45.66     1:44.12 (58.46)
  9 Miller, Corley A           8 Sachem-MR            2:00.00    1:51.27
                  54.23     1:51.27 (57.04)
 10 Alexander, Hayley M        7 Middies-MR           1:47.78    1:54.03
                  53.17   1:54.03 (1:00.86)
 11 Pierce, Molly K            6 MD-NE                1:55.97    1:55.15
                  51.78   1:55.15 (1:03.37)
 12 Tjong, Jessi H             7 MD-NE                2:02.34    2:01.64
                  54.16   2:01.64 (1:07.48)
 13 McMenemy, Dorian M         7 MD-NE                1:55.00    2:04.46
                  57.07   2:04.46 (1:07.39)
 14 Vocatura, Lexi R           7 MD-NE                2:10.44    2:06.72
                  58.52   2:06.72 (1:08.20)
 15 Gallivan, Sophie M         8 West Point-MR             NT    2:31.72
                1:10.86   2:31.72 (1:20.86)
 16 Brown, Ashley P            6 MD-NE                3:20.00    2:32.16
                1:13.10   2:32.16 (1:19.06)
 17 Mael, Andrea E             7 MD-NE                2:44.67    2:41.08
                1:14.04   2:41.08 (1:27.04)
 18 Mael, Sara E               7 MD-NE                2:58.66    3:03.22
                1:17.86   3:03.22 (1:45.36)

Event 21  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:06.97    1:04.49
                  30.95     1:04.49 (33.54)
  2 Prokopowicz, Victoria     10 Middies-MR           1:04.95    1:06.33
                  32.61     1:06.33 (33.72)
  3 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                1:06.64    1:06.80
                  32.73     1:06.80 (34.07)
  4 Church, Lauren A          10 Middies-MR           1:05.36    1:07.09
                  32.32     1:07.09 (34.77)
  5 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:09.07    1:10.92
                  33.84     1:10.92 (37.08)
  6 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           1:10.23    1:11.75
                  34.96     1:11.75 (36.79)
  7 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:12.17    1:12.81
                  34.53     1:12.81 (38.28)
  8 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:13.37
                  35.58     1:13.37 (37.79)
  9 Buckley, Taylor A          9 Sachem-MR            1:13.78    1:14.20
                  34.32     1:14.20 (39.88)
 10 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:16.63    1:14.91
                  35.16     1:14.91 (39.75)
 11 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                1:11.02    1:14.95
                  36.52     1:14.95 (38.43)
 12 Friese, Brittany M         9 NBS-MR               1:13.86    1:15.37
                  35.66     1:15.37 (39.71)
 13 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:14.39    1:15.72
                  36.21     1:15.72 (39.51)
 14 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                1:15.71    1:20.55
 15 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:19.81    1:20.99
                  37.50     1:20.99 (43.49)
 16 Higano, Saya               9 MD-NE                1:20.30    1:21.09
                  38.99     1:21.09 (42.10)
 17 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT    1:21.29
                  38.33     1:21.29 (42.96)
 18 Simone, Toni A            10 Middies-MR           1:17.19    1:21.79
                  38.13     1:21.79 (43.66)
 19 Hovey, Emily K             9 NBS-MR               1:26.49    1:24.36
                  41.30     1:24.36 (43.06)
 20 Price, Alexa D            10 NBS-MR               1:24.87    1:24.77
                  39.52     1:24.77 (45.25)
 21 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR           1:37.09    1:27.80
                  42.91     1:27.80 (44.89)
 22 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR         1:24.93    1:27.88
                  38.56     1:27.88 (49.32)
 23 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                1:25.26    1:27.96
                  42.54     1:27.96 (45.42)
 24 Berglas, Mae D            10 Middies-MR           1:25.46    1:29.13
                  41.11     1:29.13 (48.02)
 25 Garcia, Adriana L          9 Middies-MR           1:35.00    1:30.84
                  43.76     1:30.84 (47.08)
 26 Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                1:42.50    1:30.97
                  42.44     1:30.97 (48.53)
 27 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           1:28.21    1:31.21
                  44.88     1:31.21 (46.33)
 28 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                1:32.36    1:31.27
                  43.09     1:31.27 (48.18)
 29 Hartigan, Colleen G        9 Middies-MR           1:33.78    1:31.62
                  42.87     1:31.62 (48.75)
 30 Mael, Liora E             10 MD-NE                1:26.38    1:31.79
                  41.40     1:31.79 (50.39)
 31 Darak, Jillian R          10 Sachem-MR            1:45.00    1:32.64
                  45.38     1:32.64 (47.26)
 32 Avidan, Olivia R          10 Middies-MR           1:23.70    1:33.16
                  42.89     1:33.16 (50.27)
 33 Takayama, Emma             9 Middies-MR           1:40.16    1:34.95
                  44.34     1:34.95 (50.61)
 34 Lipovac, Dara M           10 West Point-MR        1:40.22    1:36.42
                  46.18     1:36.42 (50.24)
 35 Dunn, Madeleine T          9 Middies-MR           1:39.49    1:38.05
                  45.85     1:38.05 (52.20)
 36 Brown, Sophie G            9 MD-NE                1:30.86    1:38.56
                  44.00     1:38.56 (54.56)
 37 Khurana, Malika           10 MD-NE                1:44.50    1:39.07
                  46.33     1:39.07 (52.74)
 38 Barry, Meghan J            9 Middies-MR           1:39.30    1:43.07
                  46.33     1:43.07 (56.74)
 39 Noach, Erika              10 Middies-MR           1:39.32    1:47.35
                  48.61     1:47.35 (58.74)
 40 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           1:48.60    1:49.30
                  48.89   1:49.30 (1:00.41)
 41 Harrison, Annie B          9 CIY-MR               2:02.11    1:57.74
                  54.19   1:57.74 (1:03.55)
 42 Catalino, Olivia J         9 MD-NE                2:10.00    2:06.65
                  54.69   2:06.65 (1:11.96)
 43 Shi, Mengli M             10 MD-NE                2:15.00    2:10.91
                  57.63   2:10.91 (1:13.28)

Event 22  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Norrgard, John C           8 Middies-MR           1:36.40    1:36.21
                  47.74     1:36.21 (48.47)
  2 Lantin, Matthew D          8 Middies-MR           1:36.43    1:40.93
                  47.56     1:40.93 (53.37)
  3 Pon, Bryan E               8 Middies-MR           1:40.25    1:41.53
                  48.16     1:41.53 (53.37)
  4 Darcy, Matthew J           8 Sachem-MR            1:34.03    1:42.95
                  47.68     1:42.95 (55.27)
  5 Graves, Spencer D          8 MD-NE                1:47.98    1:45.64
                  49.87     1:45.64 (55.77)
  6 Dougherty, Hugh R          8 MD-NE                2:00.00    1:57.28
                1:57.70         1:57.28 ( )
  7 Bertelson, William C       7 MD-NE                2:27.43    2:09.51
                1:00.96   2:09.51 (1:08.55)
  8 Sampathkumaran, Madhav     6 MD-NE                2:27.89    2:29.22
                1:06.44   2:29.22 (1:22.78)

Event 22  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:11.60    1:10.17
                  34.10     1:10.17 (36.07)
  2 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           1:09.97    1:10.44
                  34.10     1:10.44 (36.34)
  3 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR            1:09.41    1:11.76
                  34.50     1:11.76 (37.26)
  4 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:14.15    1:15.87
                  35.89     1:15.87 (39.98)
  5 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:22.06    1:24.66
                  39.89     1:24.66 (44.77)
  6 Trainor, Zach J            9 West Point-MR        1:32.35    1:25.90
                  40.83     1:25.90 (45.07)
  7 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           1:32.02    1:26.79
                  40.06     1:26.79 (46.73)
  8 Hall, Andrew T             9 Middies-MR           1:27.53    1:27.59
                  41.12     1:27.59 (46.47)
  9 Shea, Brendan R            9 MD-NE                1:32.77    1:28.12
                  41.29     1:28.12 (46.83)
 10 Lipovac, Nino M            9 West Point-MR        1:44.19    1:30.52
                  42.83     1:30.52 (47.69)
 11 Harris, Connor             9 Sachem-MR            1:37.55    1:32.58
                  45.53     1:32.58 (47.05)
 12 Morgan, Joesph I           9 NBS-MR               1:29.65    1:33.22
                  45.22     1:33.22 (48.00)
 13 Grunewald, Zane W          9 NBS-MR               1:24.85    1:33.77
                  42.33     1:33.77 (51.44)
 14 Harelick, Alex R           9 Middies-MR           1:34.90    1:35.64
                  43.59     1:35.64 (52.05)
 15 Merle, Brian M            10 Sachem-MR            2:00.00    1:38.39
                  46.15     1:38.39 (52.24)
 16 Pon, Gregory W             9 Middies-MR           1:43.49    1:40.15
                  48.50     1:40.15 (51.65)
 17 Nath, Akash P              9 CIY-MR               1:34.31    1:40.99
                  48.34     1:40.99 (52.65)
 18 Corbisiero, Joe G         10 Sachem-MR            2:10.00    1:50.26
                  50.84     1:50.26 (59.42)
 19 Byrnes, Cameron M          9 Sachem-MR            1:45.59    1:57.00
                  51.32   1:57.00 (1:05.68)
 20 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                1:56.10    1:58.89
                  55.35   1:58.89 (1:03.54)

Event 23  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         2:28.37    2:32.70
                  32.62     1:10.44 (37.82)     1:51.50 (41.06)     2:32.70 (41.20)
  2 Kenny, Emily K            14 Unattached           2:54.22    2:42.62
                  36.30     1:19.38 (43.08)     2:02.69 (43.31)     2:42.62 (39.93)
  3 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                3:01.68    2:48.72
                  36.84     1:18.39 (41.55)     2:02.32 (43.93)     2:48.72 (46.40)
  4 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:54.78    2:53.55
                  35.16     1:19.14 (43.98)     2:06.40 (47.26)     2:53.55 (47.15)

Event 24  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Daniel H             13 CIY-MR               2:16.77    2:11.80
                  29.00     1:02.43 (33.43)     1:36.60 (34.17)     2:11.80 (35.20)
  2 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR               2:21.17    2:24.52
                  31.68     1:08.53 (36.85)     1:46.26 (37.73)     2:24.52 (38.26)
  3 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR               NT    2:44.51
                  34.11     1:14.36 (40.25)     1:59.69 (45.33)     2:44.51 (44.82)
  4 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR         2:47.27    2:50.58
                  35.80     1:19.03 (43.23)     2:05.53 (46.50)     2:50.58 (45.05)

Event 25  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clemens, Laura W          23 Big Blue-MR          2:23.46    2:27.31
                  31.61     1:08.03 (36.42)     1:47.75 (39.72)     2:27.31 (39.56)
  1 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            2:26.83    2:27.31
                  32.66     1:09.64 (36.98)     1:48.18 (38.54)     2:27.31 (39.13)
  3 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                2:51.07    2:56.55
                  37.91     1:22.29 (44.38)     2:09.79 (47.50)     2:56.55 (46.76)
  4 White, Carly J            15 MD-NE                3:00.72    2:57.34
                  39.66     1:25.37 (45.71)     2:10.58 (45.21)     2:57.34 (46.76)

Event 26  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR               NT    2:43.89
                  31.72     1:10.47 (38.75)     1:54.89 (44.42)     2:43.89 (49.00)

Event 27  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Casado, Laurie            13 CIY-MR               1:12.80    1:14.41
                  35.90     1:14.41 (38.51)
  2 D'Agostino, Max B         14 Unattached           1:17.30    1:18.81
                  38.51     1:18.81 (40.30)
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:20.20    1:19.00
                  37.57     1:19.00 (41.43)
  4 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                1:23.28    1:19.82
                  37.27     1:19.82 (42.55)
  5 Elizee, Juleen            13 CIY-MR               1:18.34    1:20.28
                  37.52     1:20.28 (42.76)
  6 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               1:18.07    1:20.33
                  37.46     1:20.33 (42.87)
  7 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR            1:21.49    1:21.05
                  38.28     1:21.05 (42.77)
  8 Wilson, Brittany E        14 Sachem-MR            1:21.74    1:22.37
                  39.73     1:22.37 (42.64)
  9 Kokoszka, Diana           14 CIY-MR               1:29.83    1:26.51
                  40.54     1:26.51 (45.97)
 10 Smith, Amanda J           13 Mantarays-MR         1:32.63    1:28.27
                  41.30     1:28.27 (46.97)
 11 Suarez, Iliana            14 CIY-MR               1:28.88    1:28.29
                  42.84     1:28.29 (45.45)
 12 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:28.33    1:31.16
                  43.88     1:31.16 (47.28)
 13 Latino, Bridget L         14 MSC-MR               1:29.00    1:33.86
                  43.94     1:33.86 (49.92)
 14 Serra, Christina E        13 NBS-MR               1:41.47    1:36.08
                  45.87     1:36.08 (50.21)
 15 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                1:37.92    1:38.20
                  47.79     1:38.20 (50.41)
 -- Tolento, Amanda           14 CIY-MR               1:34.91         DQ
                  44.68          DQ (52.45)

Event 28  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McLaurin, Marc            14 CIY-MR               1:16.26    1:11.86
                  34.16     1:11.86 (37.70)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:10.33    1:13.02
                  34.95     1:13.02 (38.07)
  3 Burger, Garrett M         14 MSC-MR               1:14.97    1:13.90
                  35.22     1:13.90 (38.68)
  4 Hsu, Kelvin               14 West Point-MR        1:20.93    1:20.13
                  37.61     1:20.13 (42.52)
  5 Acevedo, Dominick         14 CIY-MR               1:28.19    1:20.43
                  38.26     1:20.43 (42.17)
  6 Thorp, Matthew W          14 Sachem-MR            1:22.40    1:21.35
                  38.74     1:21.35 (42.61)
  7 Moore, Malcolm            14 CIY-MR               1:22.52    1:22.03
                  37.65     1:22.03 (44.38)
  8 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR        1:22.23    1:26.44
                  40.24     1:26.44 (46.20)
  9 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:34.46    1:31.40
                  42.78     1:31.40 (48.62)
 10 White, James R            14 Big Blue-MR               NT    1:33.08
                  43.71     1:33.08 (49.37)
 11 Bacile, Matthew F         13 Sachem-MR            3:00.00    1:38.32
                  45.56     1:38.32 (52.76)
 12 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                1:41.32    1:41.55
                  47.69     1:41.55 (53.86)

Event 29  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          1:13.45    1:15.09
                  35.77     1:15.09 (39.32)
  2 Clemens, Laura W          23 Big Blue-MR          1:20.00    1:20.73
                  37.72     1:20.73 (43.01)
  3 Jenvy, Eve M              17 CIY-MR               1:28.63    1:26.56
                  40.98     1:26.56 (45.58)
  4 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    1:28.38
                  41.76     1:28.38 (46.62)
  5 White, Carly J            15 MD-NE                1:25.34    1:28.96
                  43.99     1:28.96 (44.97)
  6 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                1:36.22    1:33.10
                  44.05     1:33.10 (49.05)

Event 30  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Lawrence S          15 CIY-MR               1:02.06    1:04.37
                  30.12     1:04.37 (34.25)
  2 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR            1:08.54    1:10.31
                  33.39     1:10.31 (36.92)
  3 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR               NT    1:18.65
                  36.76     1:18.65 (41.89)
  4 Krolik, Kevin             15 West Point-MR        1:24.58    1:20.84
                  37.02     1:20.84 (43.82)
 -- Williams, Jonathan D      15 West Point-MR        1:38.67         DQ
                  37.81          DQ (43.74)

Event 31  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Casado, Laurie            13 CIY-MR                 57.98      59.92
                  28.77       59.92 (31.15)
  2 Wang, Diana G             13 MSC-MR                 59.91    1:00.35
                  28.76     1:00.35 (31.59)
  3 Forbes, Emma C            13 Unattached           1:03.08    1:02.26
                  30.77     1:02.26 (31.49)
  4 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         1:01.30    1:02.88
                  30.02     1:02.88 (32.86)
  5 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:02.58    1:03.28
                  30.45     1:03.28 (32.83)
  6 Kenny, Emily K            14 Unattached           1:02.30    1:03.67
                  31.05     1:03.67 (32.62)
  7 Lilavois, Magalie         13 CIY-MR               1:03.62    1:04.27
                  30.70     1:04.27 (33.57)
  8 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               1:03.33    1:04.38
                  30.90     1:04.38 (33.48)
  9 Brown, Carolyn A          14 Unattached           1:06.21    1:04.52
                  30.84     1:04.52 (33.68)
 10 Elizee, Juleen            13 CIY-MR               1:02.83    1:04.74
                  30.78     1:04.74 (33.96)
 11 D'Agostino, Max B         14 Unattached           1:02.17    1:05.86
                  31.14     1:05.86 (34.72)
 12 Simunek, Chelsea          13 Unattached           1:03.01    1:06.41
                  31.24     1:06.41 (35.17)
 13 Wilson, Brittany E        14 Sachem-MR            1:07.78    1:06.89
                  32.10     1:06.89 (34.79)
 14 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:06.35    1:06.97
                  32.31     1:06.97 (34.66)
 15 Suarez, Iliana            14 CIY-MR               1:07.23    1:07.01
                  32.45     1:07.01 (34.56)
 16 Kokoszka, Diana           14 CIY-MR               1:09.43    1:07.83
                  32.04     1:07.83 (35.79)
 17 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                1:09.50    1:08.67
                  33.29     1:08.67 (35.38)
 18 Tolento, Amanda           14 CIY-MR               1:06.50    1:09.21
                  32.64     1:09.21 (36.57)
 19 Latino, Bridget L         14 MSC-MR               1:08.00    1:09.62
                  33.81     1:09.62 (35.81)
 20 Smith, Amanda J           13 Mantarays-MR         1:14.62    1:11.27
                  33.49     1:11.27 (37.78)
 21 Serra, Christina E        13 NBS-MR               1:14.25    1:11.73
                  35.03     1:11.73 (36.70)
 22 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR            1:13.80    1:14.61
                  34.68     1:14.61 (39.93)
 23 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                1:14.97    1:16.89
                  36.95     1:16.89 (39.94)

Event 32  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McLaurin, Marc            14 CIY-MR                 53.73      53.48
                  25.92       53.48 (27.56)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                 53.41      54.51
                  26.15       54.51 (28.36)
  3 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR              55.82      56.08
                  26.25       56.08 (29.83)
  4 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR                 55.54      56.15
                  27.50       56.15 (28.65)
  5 Acevedo, Dominick         14 CIY-MR               1:02.02      57.27
                  28.05       57.27 (29.22)
  6 Moore, Malcolm            14 CIY-MR                 58.13      57.33
                  27.07       57.33 (30.26)
  7 Kim, Daniel H             13 CIY-MR                 56.70      58.29
                  27.98       58.29 (30.31)
  8 Thorp, Matthew W          14 Sachem-MR            1:00.10      58.82
                  28.13       58.82 (30.69)
  9 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR            59.79      59.81
                  28.40       59.81 (31.41)
 10 Burger, Garrett M         14 MSC-MR               1:00.06    1:01.49
                  29.62     1:01.49 (31.87)
 11 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR        1:01.67    1:04.05
                  30.52     1:04.05 (33.53)
 12 Donaghy, Collin J         13 Sachem-MR            1:04.04    1:05.21
                  31.00     1:05.21 (34.21)
 13 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR         1:04.79    1:08.04
                  31.74     1:08.04 (36.30)
 14 Hsu, Kelvin               14 West Point-MR        1:08.90    1:08.53
                  31.65     1:08.53 (36.88)
 15 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                1:15.38    1:14.27
                  34.98     1:14.27 (39.29)
 16 Bacile, Matthew F         13 Sachem-MR            1:50.00    1:15.38
                  35.33     1:15.38 (40.05)
 17 White, James R            14 Big Blue-MR               NT    1:19.23
                  38.22     1:19.23 (41.01)
 18 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:19.92    1:19.50
                  37.08     1:19.50 (42.42)

Event 33  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR            57.09      58.80
                  28.58       58.80 (30.22)
  2 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR              58.33      59.13
                  28.91       59.13 (30.22)
  3 Clemens, Laura W          23 Big Blue-MR            58.00    1:00.04
                  28.73     1:00.04 (31.31)
  4 Kenny, Katelyn M          16 Unattached           1:04.45    1:05.10
                  31.84     1:05.10 (33.26)
  5 Fanelli, Kim A            18 Unattached           1:02.98    1:05.13
                  31.26     1:05.13 (33.87)
  6 Jenvy, Eve M              17 CIY-MR               1:06.07    1:05.18
                  30.58     1:05.18 (34.60)
  7 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                1:03.00    1:05.65
                  31.18     1:05.65 (34.47)
  8 White, Carly J            15 MD-NE                1:06.18    1:06.14
                  32.06     1:06.14 (34.08)
  9 Donaghy, Kaitlyn M        15 Sachem-MR            1:04.47    1:06.58
                  31.96     1:06.58 (34.62)
 10 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    1:06.72
                  30.84     1:06.72 (35.88)

Event 34  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kokoszka, Michael         17 CIY-MR                 50.56      50.66
                  24.36       50.66 (26.30)
  2 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR              50.62      51.81
                  25.28       51.81 (26.53)
  3 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR            54.55      57.86
                  27.73       57.86 (30.13)
  4 Acevedo, Phillip          16 CIY-MR               1:04.00    1:00.42
                  28.13     1:00.42 (32.29)
  5 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR          1:04.32    1:03.51
                  30.76     1:03.51 (32.75)
  6 Smedman, Kevin P          15 West Point-MR        1:02.50    1:03.78
                  29.44     1:03.78 (34.34)
  7 Williams, Jonathan D      15 West Point-MR        1:06.35    1:06.33
                  31.38     1:06.33 (34.95)
  8 Krolik, Kevin             15 West Point-MR        1:04.53    1:06.35
                  30.77     1:06.35 (35.58)

Event 35  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wang, Diana G             13 MSC-MR               2:30.11    2:28.21
                  35.14     1:11.68 (36.54)     1:49.88 (38.20)     2:28.21 (38.33)
  2 Forbes, Emma C            13 Unattached           2:33.01    2:31.60
                  36.38     1:14.44 (38.06)     1:53.81 (39.37)     2:31.60 (37.79)
  3 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                2:37.73    2:33.45
                  36.75     1:14.70 (37.95)     1:53.68 (38.98)     2:33.45 (39.77)
  4 Brown, Carolyn A          14 Unattached           2:36.69    2:38.38
                  36.92     1:16.18 (39.26)     1:57.41 (41.23)     2:38.38 (40.97)
  5 Simunek, Chelsea          13 Unattached           2:36.51    2:40.81
                  36.73     1:17.02 (40.29)     1:59.36 (42.34)     2:40.81 (41.45)
  6 Tolento, Amanda           14 CIY-MR               3:04.00    3:01.25
                  41.45     1:26.35 (44.90)     2:13.99 (47.64)     3:01.25 (47.26)
  7 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                3:31.24    3:05.75
                  42.38     1:29.60 (47.22)     2:18.68 (49.08)     3:05.75 (47.07)

Event 36  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR            2:14.57    2:17.09
                  31.49     1:06.60 (35.11)     1:42.35 (35.75)     2:17.09 (34.74)
  2 Kim, Daniel H             13 CIY-MR               2:17.33    2:17.43
                  32.14     1:07.08 (34.94)     1:42.68 (35.60)     2:17.43 (34.75)
  3 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR          2:25.11    2:28.51
                  33.02     1:10.00 (36.98)     1:49.80 (39.80)     2:28.51 (38.71)
  4 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR         2:38.64    2:41.09
                  37.24     1:17.92 (40.68)     2:00.11 (42.19)     2:41.09 (40.98)
  5 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR             NT    2:43.25
                  40.07     1:21.02 (40.95)     2:02.88 (41.86)     2:43.25 (40.37)
  6 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                3:12.34    2:56.47
                  42.72     1:27.68 (44.96)     2:12.43 (44.75)     2:56.47 (44.04)
  7 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               2:54.00    3:01.88
                  42.86     1:28.66 (45.80)     2:15.87 (47.21)     3:01.88 (46.01)
 -- White, James R            14 Big Blue-MR               NT         DQ
                  48.78     1:40.56 (51.78)     2:32.88 (52.32)          DQ (51.96)

Event 37  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clemens, Laura W          23 Big Blue-MR          2:17.37    2:20.53
                  32.84     1:08.62 (35.78)     1:45.35 (36.73)     2:20.53 (35.18)
  2 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            2:17.64    2:20.83
                  33.94     1:09.65 (35.71)     1:45.65 (36.00)     2:20.83 (35.18)
  3 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          2:22.00    2:28.80
                  34.40     1:12.50 (38.10)     1:52.61 (40.11)     2:28.80 (36.19)
  4 White, Carly J            15 MD-NE                2:32.54    2:34.96
                  36.19     1:15.38 (39.19)     1:55.18 (39.80)     2:34.96 (39.78)
  5 Kenny, Katelyn M          16 Unattached           2:43.91    2:39.16
                  39.04     1:18.92 (39.88)     1:59.31 (40.39)     2:39.16 (39.85)
  6 Fanelli, Kim A            18 Unattached           2:47.63    2:42.52
                  38.45     1:19.11 (40.66)     2:00.65 (41.54)     2:42.52 (41.87)
  7 Donaghy, Kaitlyn M        15 Sachem-MR            2:30.90    2:42.58
                  38.36     1:19.68 (41.32)     2:01.50 (41.82)     2:42.58 (41.08)
  8 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                2:41.06    2:42.82
                  39.01     1:20.75 (41.74)     2:02.40 (41.65)     2:42.82 (40.42)
  9 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    2:50.64
                  40.30     1:22.70 (42.40)     2:07.51 (44.81)     2:50.64 (43.13)

Event 38  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Lawrence S          15 CIY-MR               2:16.59    2:13.09
                  30.43     1:04.44 (34.01)     1:39.34 (34.90)     2:13.09 (33.75)
  2 Kokoszka, Michael         17 CIY-MR               2:21.76    2:13.94
                  31.64     1:05.87 (34.23)     1:40.81 (34.94)     2:13.94 (33.13)
  3 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR          2:29.90    2:35.16
                  37.08     1:15.67 (38.59)     1:55.57 (39.90)     2:35.16 (39.59)
  4 Smedman, Kevin P          15 West Point-MR        2:36.49    2:35.68
                  36.91     1:15.90 (38.99)     1:56.44 (40.54)     2:35.68 (39.24)
  5 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR          2:43.05    2:43.15
                  39.06     1:19.68 (40.62)     2:01.45 (41.77)     2:43.15 (41.70)

Event 39  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Casado, Laurie            13 CIY-MR                 25.61      27.11
  2 Wang, Diana G             13 MSC-MR                 27.31      27.63
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR                 27.60      28.24
  4 Elizee, Juleen            13 CIY-MR                 28.01      28.44
  5 Wilson, Brittany E        14 Sachem-MR              30.98      28.83
  6 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR           27.88      29.08
  7 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR                 28.75      29.34
  8 Forbes, Emma C            13 Unattached             29.49      29.45
  9 Lilavois, Magalie         13 CIY-MR                 28.32      29.46
 10 D'Agostino, Max B         14 Unattached             29.02      29.58
 11 Kenny, Emily K            14 Unattached             28.44      29.64
 12 Brown, Carolyn A          14 Unattached             29.37      29.72
 13 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR                 30.04      30.21
 14 Suarez, Iliana            14 CIY-MR                 29.94      30.31
 15 Latino, Bridget L         14 MSC-MR                 29.81      30.51
 16 Kokoszka, Diana           14 CIY-MR                 30.67      30.99
 17 Simunek, Chelsea          13 Unattached             28.31      32.05
 18 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR              33.04      32.14
 19 Serra, Christina E        13 NBS-MR                 33.75      32.64
 20 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                  30.88      32.78
 21 Smith, Amanda J           13 Mantarays-MR           31.43      33.63
 22 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                  36.32      34.82

Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                 24.08      24.85
  2 McLaurin, Marc            14 CIY-MR                 24.14      25.22
  3 Acevedo, Dominick         14 CIY-MR                 27.00      25.38
  4 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR              25.63      25.97
  5 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR                 25.94      26.03
  6 Moore, Malcolm            14 CIY-MR                 25.83      26.68
  7 Burger, Garrett M         14 MSC-MR                 26.97      27.28
  8 Thorp, Matthew W          14 Sachem-MR              27.57      27.59
  9 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR            26.73      27.79
 10 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR          27.80      28.65
 11 Donaghy, Collin J         13 Sachem-MR              29.90      30.17
 12 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR           29.70      30.20
 13 Hsu, Kelvin               14 West Point-MR          32.93      31.86
 14 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                  32.43      33.11
 15 Bacile, Matthew F         13 Sachem-MR            1:00.00      33.29
 16 Gagliardi, John G         13 MSC-MR                 34.68      33.88
 17 White, James R            14 Big Blue-MR               NT      36.16

Event 41  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR            25.95      26.63
  2 Jenvy, Eve M              17 CIY-MR                 28.82      28.98
  3 Fanelli, Kim A            18 Unattached             29.36      30.12
  4 Kenny, Katelyn M          16 Unattached             29.15      30.33
  5 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT      30.44
  6 White, Carly J            15 MD-NE                  29.77      30.60
  7 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                  29.15      30.69
  8 Donaghy, Kaitlyn M        15 Sachem-MR              30.59      32.52

Event 42  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Lawrence S          15 CIY-MR                 22.48      23.17
  2 Kokoszka, Michael         17 CIY-MR                 23.47      23.25
  3 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR              23.84      23.59
  4 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR            25.15      26.31
  5 Smedman, Kevin P          15 West Point-MR          28.21      27.80
  6 Williams, Jonathan D      15 West Point-MR          29.64      29.01
  7 Krolik, Kevin             15 West Point-MR          29.04      29.03
  8 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR            30.35      29.26
 -- Acevedo, Phillip          16 CIY-MR                 27.50         DQ

Event 43  Girls 8 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pierce, Megan L            8 MD-NE                4:00.20    3:30.77
                  47.84     1:41.19 (53.35)   2:44.20 (1:03.01)     3:30.77 (46.57)
  2 Lie, Alison F              7 MD-NE                4:26.00    4:48.79
                1:12.96   2:20.17 (1:07.21)   3:47.65 (1:27.48)   4:48.79 (1:01.14)

Event 43  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                2:40.42    2:37.06
                  34.80     1:13.14 (38.34)     2:01.49 (48.35)     2:37.06 (35.57)
  2 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               2:45.55    2:47.45
                  37.16     1:22.51 (45.35)     2:09.61 (47.10)     2:47.45 (37.84)
  3 Indyk, Allison M          10 MSC-MR               3:06.92    2:54.46
                  39.87     1:24.09 (44.22)     2:15.34 (51.25)     2:54.46 (39.12)
  4 Qian, Ashley              10 CIY-MR               2:59.41    2:56.13
                  39.54     1:22.57 (43.03)     2:14.84 (52.27)     2:56.13 (41.29)
  5 Buckley, Taylor A          9 Sachem-MR            3:00.01    2:59.93
                  42.40     1:28.69 (46.29)     2:22.33 (53.64)     2:59.93 (37.60)
  6 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                2:56.71    3:00.21
                  40.48     1:24.28 (43.80)     2:22.79 (58.51)     3:00.21 (37.42)
  7 Friese, Brittany M         9 NBS-MR               3:15.99    3:03.28
                  39.72     1:25.31 (45.59)     2:23.74 (58.43)     3:03.28 (39.54)
  8 Watson, Carly             10 Aqua Gems-MR         1:37.71    3:06.40
                  43.53     1:28.16 (44.63)     2:27.16 (59.00)     3:06.40 (39.24)
  9 Boyko, Emily F             9 MSC-MR               2:57.66    3:06.69
                  42.14     1:30.60 (48.46)     2:22.69 (52.09)     3:06.69 (44.00)
 10 Higano, Saya               9 MD-NE                3:13.65    3:13.48
                  44.59     1:35.85 (51.26)     2:32.00 (56.15)     3:13.48 (41.48)
 11 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                3:20.48    3:27.00
                  46.26     1:39.26 (53.00)   2:40.25 (1:00.99)     3:27.00 (46.75)
 12 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                3:26.22    3:29.48
                  51.56     1:43.88 (52.32)     2:41.15 (57.27)     3:29.48 (48.33)
 13 Lee, Vivian S              9 MD-NE                3:45.00    3:33.31
                  53.23     1:45.42 (52.19)     2:43.73 (58.31)     3:33.31 (49.58)
 14 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                4:37.00    3:44.09
                  54.63     1:49.37 (54.74)   2:56.56 (1:07.19)     3:44.09 (47.53)
 15 Mael, Liora E             10 MD-NE                3:48.83    3:52.39
                  59.00     1:55.82 (56.82)   3:02.87 (1:07.05)     3:52.39 (49.52)
 16 Brown, Sophie G            9 MD-NE                4:03.81    4:08.62
                1:04.90     2:03.77 (58.87)   3:13.32 (1:09.55)     4:08.62 (55.30)
 17 Khurana, Malika           10 MD-NE                4:06.94    4:19.06
                1:07.44   2:12.06 (1:04.62)   3:22.63 (1:10.57)     4:19.06 (56.43)
 -- Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                4:20.00         DQ
                  58.82     1:55.69 (56.87)   3:06.30 (1:10.61)          DQ (50.72)
 -- Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         2:53.43         DQ
                  43.56     1:29.15 (45.59)     2:25.21 (56.06)          DQ (40.69)
 -- Chen, Catherine            9 CIY-MR               3:22.99         DQ
                1:34.39     2:31.75 (57.36)     3:13.61 (41.86)

Event 44  Boys 8 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Graves, Spencer D          8 MD-NE                4:13.00    4:13.32
                1:07.36   2:12.33 (1:04.97)   3:17.41 (1:05.08)     4:13.32 (55.91)

Event 44  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, Joesph I           9 NBS-MR               3:39.99    3:49.67
                  53.53     1:47.44 (53.91)   3:00.20 (1:12.76)     3:49.67 (49.47)
  2 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                4:37.00    4:26.97
                1:08.91   2:13.84 (1:04.93)   3:26.34 (1:12.50)   4:26.97 (1:00.63)
 -- Shea, Brendan R            9 MD-NE                4:14.04         DQ
                  54.36     1:50.25 (55.89)   3:08.69 (1:18.44)          DQ (49.97)

Event 45  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pierce, Megan L            8 MD-NE                  37.29      39.13
  2 Chrzanowski, Jackie N      8 West Point-MR          41.38      40.26
  3 Vazquez, Nicole T          8 NBS-MR                 46.12      45.12
  4 Miller, Corley A           8 Sachem-MR              46.71      45.72
  5 Schaeffer, Haley S         8 NBS-MR                 44.99      46.17
  6 Pierce, Molly K            6 MD-NE                  48.67      48.47
  7 Lie, Alison F              7 MD-NE                  46.43      50.69
  8 Tjong, Jessi H             7 MD-NE                  51.38      51.47
  9 Alderson, Krisztina A      7 MSC-MR                 51.38      52.31
 10 McMenemy, Dorian M         7 MD-NE                  55.21      55.20
 11 Vocatura, Lexi R           7 MD-NE                  56.46      55.45
 12 Gallivan, Sophie M         8 West Point-MR        1:05.41    1:02.46
 13 Brown, Ashley P            6 MD-NE                1:36.94    1:03.82
 14 Mael, Andrea E             7 MD-NE                1:06.06    1:07.58
 15 Mael, Sara E               7 MD-NE                1:13.38    1:11.00

Event 45  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR        28.59      29.14
  2 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                  30.46      29.99
  3 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 32.33      31.81
  4 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                  31.58      32.30
  5 Indyk, Allison M          10 MSC-MR                 33.50      32.64
  6 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR           32.00      32.71
  7 Buckley, Taylor A          9 Sachem-MR              32.95      32.72
  8 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 33.50      33.07
  9 Watson, Carly             10 Aqua Gems-MR              NT      33.55
 10 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                  32.98      33.93
 11 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT      34.13
 12 Price, Alexa D            10 NBS-MR                 36.40      34.91
 13 Boyko, Emily F             9 MSC-MR                 33.98      34.97
 14 Mael, Liora E             10 MD-NE                  38.30      35.40
 15 Higano, Saya               9 MD-NE                  35.71      35.55
 16 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR           35.25      36.14
 17 York, Amanda S            10 NBS-MR                 37.25      36.73
 18 Stuart, Ansley T          10 Aqua Gems-MR           39.43      38.15
 19 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                  37.43      38.20
 20 Coughlin, Norah P         10 Pbac-MR                39.82      38.33
 21 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                  39.40      38.70
 22 Darak, Jillian R          10 Sachem-MR              41.33      40.03
 23 Alva, Connie              10 RedTails-MR            42.09      40.92
 24 Fasino, Antoinette G      10 Aqua Gems-MR           40.19      41.33
 25 Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                  46.59      41.47
 26 Brown, Sophie G            9 MD-NE                  37.52      41.73
 27 Ventura, Salena B         10 RedTails-MR            41.45      42.09
 28 Lipovac, Dara M           10 West Point-MR          44.76      42.71
 29 Khurana, Malika           10 MD-NE                  43.08      42.86
 30 Lee, Vivian S              9 MD-NE                  43.20      43.66
 31 Catalino, Olivia J         9 MD-NE                1:05.37      52.58
 32 Shi, Mengli M             10 MD-NE                1:00.00      53.56
 33 Berroa, Gabriella         10 RedTails-MR            54.01      53.87
 34 Collins, Kaitlyn           9 West Point-MR             NT      55.65
 35 Gibson, Madeline M         9 West Point-MR             NT      57.22

Event 46  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Atkinson, Davroy           8 RedTails-MR            39.59      37.45
  2 Murray, Xavier G           8 CIY-MR                 38.59      39.28
  3 Lam, Kevin                 8 CIY-MR                 42.93      41.72
  4 Darcy, Matthew J           8 Sachem-MR              43.50      42.20
  5 Graves, Spencer D          8 MD-NE                  48.88      43.78
  6 Chen, Dennis               8 CIY-MR                 43.46      45.41
  7 Dougherty, Hugh R          8 MD-NE                1:00.00      48.04
  8 McNeill, Justin A          8 West Point-MR        1:01.83      48.16
  9 Bertelson, William C       7 MD-NE                1:02.00      54.96
 10 Allen, Zachary B           7 West Point-MR             NT    1:04.80
 11 Sampathkumaran, Madhav     6 MD-NE                1:08.32    1:06.07
 12 Lipovac, Luka M            8 West Point-MR             NT    1:31.21

Event 46  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           35.18      33.36
  2 Lavender, Damian M        10 Ndac-MR                36.15      35.43
  3 Turek-Herman, Josh        10 CIY-MR                 36.87      36.31
  4 Benedict, Grant E         10 Big Blue-MR            38.53      37.26
  5 McCann, Brendan A          9 CIY-MR                 36.93      37.28
  6 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                 36.89      37.42
  7 Trainor, Zach J            9 West Point-MR          41.34      39.27
  8 Grunewald, Zane W          9 NBS-MR                 38.28      39.53
  9 Harris, Connor             9 Sachem-MR              41.51      40.12
 10 Lipovac, Nino M            9 West Point-MR          44.24      40.18
 11 Morgan, Joesph I           9 NBS-MR                 42.28      40.33
 12 Shea, Brendan R            9 MD-NE                  40.91      40.37
 13 Merle, Brian M            10 Sachem-MR              45.73      41.19
 14 Kim, Sean Y                9 CIY-MR                 40.75      42.86
 15 Wong, Ralph               10 Sachem-MR              43.16      45.40
 16 Byrnes, Cameron M          9 Sachem-MR              46.23      46.57
 17 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                  44.14      51.57
 18 Disalvo, Brett Z           9 MSC-MR                 49.41      53.42

Event 47  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              12 MSC-MR                 30.79      30.89
  2 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR            33.14      33.24
  3 McCarttney, Theresa C     11 Big Blue-MR               NT      33.62
  4 Moore, Erica              11 Aqua Gems-MR           34.68      33.73
  5 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 33.93      34.15
  6 Farrar, Lexi B            11 MSC-MR                 34.89      34.28
  7 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                36.80      34.43
  8 Klein, Morganne C         11 MSC-MR                 33.68      34.60
  9 Giovinco, Emma H          12 West Point-MR          35.93      35.48
 10 Burmeister, Meg E         12 Unattached             35.45      36.45
 11 Mathurin- Neville, Janne  12 RedTails-MR            37.44      36.72
 12 Munz, Brenna A            11 MSC-MR                 38.09      37.71
 13 Wilt, Chase H             11 Unattached             36.72      37.79
 14 Lam, Carolina             11 CIY-MR                 38.56      37.84
 15 Hunter, Finnisha          12 RedTails-MR            36.98      38.54
 16 Santana, Melissa          11 RedTails-MR            40.09      40.31
 17 Hopkins, Caitlyn N        11 Sachem-MR              41.83      41.03
 18 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                  45.09      42.16
 19 Radtke, Dara F            12 Sachem-MR              47.13      42.34
 20 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR                 45.99      43.70
 21 Serra, Francesca M        11 NBS-MR                 48.21      45.96
 22 Faulkner, Breyanna        12 RedTails-MR            45.09      46.33
 23 Nunez, Thalia             11 RedTails-MR            45.00      49.75
 24 Papigiotis, Alexia        11 CIY-MR                 55.66      50.63
 25 McLaughlin, Megan         11 RedTails-MR            51.90      57.07

Event 48  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            29.31      30.08
  2 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           29.53      30.88
  3 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR          32.86      33.16
  4 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                  34.34      34.02
  5 Dupres, Abel              11 RedTails-MR            35.84      34.79
  6 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR              36.41      34.97
  7 Kaasmann, Kurt            12 Mantarays-MR           35.36      35.09
  8 D'Antoni, Joey            11 CIY-MR                 34.70      36.47
  9 Disalvo, Brian Z          11 MSC-MR                 36.26      36.97
 10 Byrnes, Evan R            11 Sachem-MR              36.47      37.68
 11 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                   36.16      37.87
 12 Chang, Albert             12 CIY-MR                 42.30      41.17
 13 Park, Jay S               11 CIY-MR                 43.80      44.10
 14 Feigel, Mikey J           11 NBS-MR                 42.39      44.25
 15 Carter, Josh              12 MD-NE                  56.00      45.84
 16 Brown, Xander P           11 MD-NE                  55.00      55.03
 -- Molnar, Christopher F     12 Sachem-MR            1:15.00         DQ

Event 49  Girls 8 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raffle, Acacia L           8 Pennsbury-MA         2:02.32    2:08.25
                  56.00   2:08.25 (1:12.25)

Event 49  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:07.09    1:10.70
                  33.14     1:10.70 (37.56)
  2 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                1:15.66    1:17.32
                  36.63     1:17.32 (40.69)
  3 Qian, Ashley              10 CIY-MR               1:20.17    1:17.94
                  36.74     1:17.94 (41.20)
  4 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:17.26    1:19.94
                  38.39     1:19.94 (41.55)
  5 Boyko, Emily F             9 MSC-MR               1:23.05    1:27.10
                  40.73     1:27.10 (46.37)
  6 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                1:28.58    1:28.78
                  41.62     1:28.78 (47.16)
  7 Higano, Saya               9 MD-NE                1:38.29    1:33.38
                  43.63     1:33.38 (49.75)
  8 Chen, Catherine            9 CIY-MR               1:33.00    1:35.57
                  41.83     1:35.57 (53.74)
  9 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                1:40.60    1:41.46
                  45.85     1:41.46 (55.61)
 10 Lee, Vivian S              9 MD-NE                2:15.00    1:49.69
                  50.00     1:49.69 (59.69)
 11 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                1:50.00    1:51.90
                  50.34   1:51.90 (1:01.56)

Event 50  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:34.56    1:28.15
                  37.29     1:28.15 (50.86)
  2 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               1:46.14    1:42.44
                  45.94     1:42.44 (56.50)

Event 51  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR          1:14.81    1:17.62
                  36.87     1:17.62 (40.75)
  2 Parodi, Ellen M           12 Mantarays-MR         1:20.32    1:22.85
                  38.78     1:22.85 (44.07)
  3 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR              1:26.53    1:23.20
                  39.05     1:23.20 (44.15)
  4 Klein, Morganne C         11 MSC-MR               1:20.51    1:23.94
                  40.20     1:23.94 (43.74)
  5 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR         1:28.94    1:28.04
                  41.40     1:28.04 (46.64)
  6 McCarttney, Theresa C     11 Big Blue-MR               NT    1:28.41
                  41.99     1:28.41 (46.42)
  7 Giovinco, Emma H          12 West Point-MR        1:28.37    1:28.62
                  42.07     1:28.62 (46.55)
  8 Moore, Erica              11 Aqua Gems-MR         1:30.71    1:29.46
                  43.32     1:29.46 (46.14)
  9 Farrar, Lexi B            11 MSC-MR               1:31.19    1:30.20
                  42.81     1:30.20 (47.39)
 10 Burmeister, Meg E         12 Unattached           1:28.50    1:31.12
                  43.64     1:31.12 (47.48)
 11 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:29.55    1:31.47
                  42.78     1:31.47 (48.69)
 12 Munz, Brenna A            11 MSC-MR               1:33.40    1:33.49
                  44.91     1:33.49 (48.58)
 13 Serra, Francesca M        11 NBS-MR               1:39.50    1:36.05
                  46.19     1:36.05 (49.86)
 14 Lam, Carolina             11 CIY-MR               1:37.73    1:36.69
                  46.53     1:36.69 (50.16)
 15 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                1:43.81    1:46.45
                  51.53     1:46.45 (54.92)
 16 Merle, Kristen M          11 Sachem-MR            2:15.00    2:05.24
                  57.51   2:05.24 (1:07.73)
 17 Xiang, Elaine             12 MD-NE                2:30.00    2:08.34
                  59.82   2:08.34 (1:08.52)

Event 52  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR        1:08.48    1:10.72
                  33.21     1:10.72 (37.51)
  2 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                1:14.57    1:16.03
                  36.54     1:16.03 (39.49)
  3 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR        1:14.41    1:21.51
                  38.03     1:21.51 (43.48)
  4 Kaasmann, Kurt            12 Mantarays-MR         1:26.70    1:28.16
                  40.51     1:28.16 (47.65)
  5 Chang, Albert             12 CIY-MR               1:33.00    1:30.53
                  41.54     1:30.53 (48.99)
  6 Disalvo, Brian Z          11 MSC-MR               1:37.41    1:36.98
                  47.68     1:36.98 (49.30)
  7 Trainor, Danny J          11 West Point-MR        1:37.35    1:38.72
                  47.67     1:38.72 (51.05)
  8 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                 1:36.36    1:39.34
                  45.88     1:39.34 (53.46)
  9 D'Antoni, Joey            11 CIY-MR               1:44.65    1:41.19
                  48.27     1:41.19 (52.92)
 10 Brown, Xander P           11 MD-NE                1:45.12    1:44.01
                  53.40     1:44.01 (50.61)
 11 Tarry, Preston M          11 Sachem-MR            1:44.42    1:44.44
                  49.25     1:44.44 (55.19)
 12 Park, Jay S               11 CIY-MR               1:48.79    1:46.12
                  50.59     1:46.12 (55.53)
 13 Carter, Josh              12 MD-NE                2:02.41    2:02.32
                  58.04   2:02.32 (1:04.28)
 -- Vierling, Joseph M        12 Sachem-MR            2:15.00         DQ
                  58.24        DQ (1:04.35)
 -- Vierling, James M         11 Sachem-MR            2:15.00         DQ
                  57.54        DQ (1:04.81)

Event 53  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Jackie N      8 West Point-MR          53.09      54.37
  2 Pierce, Megan L            8 MD-NE                  59.88      57.55
  3 Raffle, Acacia L           8 Pennsbury-MA           55.94    1:00.59
  4 Schaeffer, Haley S         8 NBS-MR                 57.99    1:01.11
  5 Vazquez, Nicole T          8 NBS-MR                 58.99    1:01.57
  6 Alderson, Krisztina A      7 MSC-MR               1:13.28    1:08.05
  7 Gallivan, Sophie M         8 West Point-MR             NT    1:22.92
  8 Vocatura, Lexi R           7 MD-NE                1:19.00    1:27.92
 -- McMenemy, Dorian M         7 MD-NE                1:20.00         DQ
 -- Pierce, Molly K            6 MD-NE                1:10.00         DQ
 -- Tjong, Jessi H             7 MD-NE                1:13.00         DQ
 -- Miller, Corley A           8 Sachem-MR            1:15.00         DQ
 -- Lie, Alison F              7 MD-NE                1:14.38         DQ

Event 53  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                  39.31      40.14
  2 Indyk, Allison M          10 MSC-MR                 39.14      41.32
  3 Boyko, Emily F             9 MSC-MR                 43.20      45.65
  4 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                  47.76      46.93
  5 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR           47.96      47.45
  6 Higano, Saya               9 MD-NE                  47.81      48.23
  7 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                  49.82      49.17
  8 Stuart, Ansley T          10 Aqua Gems-MR           51.43      49.39
  9 Coughlin, Norah P         10 Pbac-MR                53.80      49.70
 10 Lee, Vivian S              9 MD-NE                  56.39      51.07
 11 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT      51.17
 12 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                  51.19      51.93
 13 Price, Alexa D            10 NBS-MR                 50.25      52.26
 14 York, Amanda S            10 NBS-MR                 50.42      52.39
 15 Mael, Liora E             10 MD-NE                  57.33      53.96
 16 Ventura, Salena B         10 RedTails-MR            51.92      55.24
 17 Khurana, Malika           10 MD-NE                  49.57      55.62
 18 Fasino, Antoinette G      10 Aqua Gems-MR           56.20      55.85
 19 Brown, Sophie G            9 MD-NE                  58.91      57.10
 20 Darak, Jillian R          10 Sachem-MR              59.11    1:00.03
 21 Lipovac, Dara M           10 West Point-MR        1:18.21    1:03.64
 -- Collins, Kaitlyn           9 West Point-MR             NT         DQ
 -- Gibson, Madeline M         9 West Point-MR             NT         DQ
 -- Catalino, Olivia J         9 MD-NE                1:27.00         DQ
 -- Bertelson, Abby A          9 MD-NE                1:10.59         DQ
 -- Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                1:09.47         DQ
 -- Shi, Mengli M             10 MD-NE                1:30.00         DQ

Event 54  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chen, Dennis               8 CIY-MR                 52.92      50.88
  2 Lam, Kevin                 8 CIY-MR                 57.34      54.23
  3 Graves, Spencer D          8 MD-NE                1:01.33      59.09
  4 Murray, Xavier G           8 CIY-MR                 58.16      59.20
  5 Atkinson, Davroy           8 RedTails-MR            42.22    1:00.26
  6 Darcy, Matthew J           8 Sachem-MR            1:10.00    1:02.90
  7 McNeill, Justin A          8 West Point-MR             NT    1:14.26
 -- Bertelson, William C       7 MD-NE                1:20.00         DQ
 -- Allen, Zachary B           7 West Point-MR             NT         DQ

Event 54  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lavender, Damian M        10 Ndac-MR                44.43      45.05
  2 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           51.20      47.94
  3 McCann, Brendan A          9 CIY-MR                 49.33      47.97
  4 Turek-Herman, Josh        10 CIY-MR                 48.86      49.37
  5 Grunewald, Zane W          9 NBS-MR                 50.89      50.09
  6 Benedict, Grant E         10 Big Blue-MR            53.54      51.43
  7 Trainor, Zach J            9 West Point-MR          56.85      52.36
  8 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                 54.61      58.40
  9 Disalvo, Brett Z           9 MSC-MR                 56.98      58.41
 10 Kim, Sean Y                9 CIY-MR                 57.92    1:00.87
 11 Byrnes, Cameron M          9 Sachem-MR            1:04.33    1:01.82
 12 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                1:09.56    1:04.72
 13 Merle, Brian M            10 Sachem-MR            1:04.20    1:04.85
 14 Shea, Brendan R            9 MD-NE                1:05.22    1:06.36
 15 Lipovac, Nino M            9 West Point-MR             NT    1:07.05
 16 Harris, Connor             9 Sachem-MR            1:10.00    1:13.03
 -- Wong, Ralph               10 Sachem-MR            1:10.00         DQ

Event 55  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              12 MSC-MR                 30.63      32.32
  2 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR           34.44      34.30
  3 Moore, Erica              11 Aqua Gems-MR           35.05      35.91
  4 McCarttney, Theresa C     11 Big Blue-MR               NT      36.16
  5 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 35.35      36.27
  6 Santana, Melissa          11 RedTails-MR            35.71      37.08
  7 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                  38.64      37.38
  8 Pozo, Laurie              11 RedTails-MR            39.68      37.99
  8 Mathurin- Neville, Janne  12 RedTails-MR            37.15      37.99
 10 Radtke, Dara F            12 Sachem-MR              38.91      38.40
 11 Burmeister, Meg E         12 Unattached             37.22      38.49
 12 Brady, Siobhan A          12 Mantarays-MR           40.86      38.51
 13 Hopkins, Caitlyn N        11 Sachem-MR              40.12      40.33
 14 Wilt, Chase H             11 Unattached             41.62      40.48
 15 Hunter, Finnisha          12 RedTails-MR            40.80      40.77
 16 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR                 44.99      41.47
 17 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           40.13      41.52
 18 Xiang, Elaine             12 MD-NE                  55.02      43.41
 19 Nunez, Thalia             11 RedTails-MR            43.40      45.19
 20 Merle, Kristen M          11 Sachem-MR            1:10.00      47.15
 21 Faulkner, Breyanna        12 RedTails-MR            41.22      47.76
 22 Nunez, Nadyli             11 RedTails-MR            50.46      50.60
 23 McLaughlin, Megan         11 RedTails-MR            49.82      51.50
 24 Inoa, Charlene            11 RedTails-MR            55.04      56.40
 -- Escolastico, Gracy        12 RedTails-MR          1:01.82         DQ
 -- Papigiotis, Alexia        11 CIY-MR                 54.49         DQ

Event 56  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            30.51      31.59
  2 Dupres, Abel              11 RedTails-MR            35.28      34.56
  3 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR              35.84      34.81
  4 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           33.95      35.03
  5 Byrnes, Evan R            11 Sachem-MR              36.10      35.66
  6 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                  37.92      35.82
  7 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR          34.57      36.01
  8 Kaasmann, Kurt            12 Mantarays-MR           35.89      37.20
  9 Boncek, Nick A            11 Pbac-MR                36.28      37.39
 10 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                   35.92      37.80
 11 Grunewald, Luke J         11 NBS-MR                 40.70      42.64
 12 Trainor, Danny J          11 West Point-MR          44.00      43.67
 13 Joyner, Harold            12 RedTails-MR            43.41      44.92
 14 Tarry, Preston M          11 Sachem-MR              43.13      45.09
 15 Feigel, Mikey J           11 NBS-MR                 45.74      46.21
 16 Carter, Josh              12 MD-NE                  48.86      47.01
 17 Brown, Xander P           11 MD-NE                  52.69      48.24
 18 Olivier, Tomas            11 RedTails-MR            52.26      51.85
 19 Vierling, James M         11 Sachem-MR            2:10.00      57.27
 20 Vierling, Joseph M        12 Sachem-MR              55.21      59.21
 -- Molnar, Christopher F     12 Sachem-MR              51.34         DQ

Event 57  Girls 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pierce, Megan L            8 MD-NE                1:35.00    1:41.44
                  49.12     1:41.44 (52.32)
  2 Schaeffer, Haley S         8 NBS-MR               1:59.99    1:49.27
                  53.80     1:49.27 (55.47)
  3 Vazquez, Nicole T          8 NBS-MR               2:02.33    1:53.61
                  54.13     1:53.61 (59.48)
  4 Pierce, Molly K            6 MD-NE                2:06.00    1:59.37
                  57.62   1:59.37 (1:01.75)
  5 Tjong, Jessi H             7 MD-NE                2:02.00    1:59.53
                  56.66   1:59.53 (1:02.87)
  6 Vocatura, Lexi R           7 MD-NE                2:09.00    2:07.75
                  59.99   2:07.75 (1:07.76)
  7 McMenemy, Dorian M         7 MD-NE                2:05.00    2:08.78
                  59.48   2:08.78 (1:09.30)
  8 Lie, Alison F              7 MD-NE                2:01.62    2:10.72
                1:00.14   2:10.72 (1:10.58)
  9 Brown, Ashley P            6 MD-NE                2:40.00    2:22.85
                1:09.91   2:22.85 (1:12.94)
 10 Mael, Andrea E             7 MD-NE                2:48.00    2:31.33
                1:09.64   2:31.33 (1:21.69)
 -- Miller, Corley A           8 Sachem-MR            2:10.00         DQ
                1:03.86        DQ (1:07.09)
 -- Mael, Sara E               7 MD-NE                2:59.00         DQ
                3:13.64

Event 57  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R          10 Bgnw Marlins-MR      1:09.48    1:11.63
                  34.29     1:11.63 (37.34)
  2 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                1:13.80    1:13.66
                  35.95     1:13.66 (37.71)
  3 Qian, Ashley              10 CIY-MR               1:17.34    1:20.60
                  39.33     1:20.60 (41.27)
  4 Indyk, Allison M          10 MSC-MR               1:25.57    1:20.95
                  39.86     1:20.95 (41.09)
  5 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                1:21.64    1:22.75
                  40.85     1:22.75 (41.90)
  6 Watson, Carly             10 Aqua Gems-MR         3:38.21    1:23.04
                  39.28     1:23.04 (43.76)
  7 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         1:26.43    1:24.58
                  41.32     1:24.58 (43.26)
  8 Buckley, Taylor A          9 Sachem-MR            1:24.56    1:25.26
                  41.64     1:25.26 (43.62)
  9 Friese, Brittany M         9 NBS-MR               1:26.05    1:25.94
                  41.54     1:25.94 (44.40)
 10 Mechalakos, Mary A        10 Big Blue-MR               NT    1:28.00
                  41.96     1:28.00 (46.04)
 11 Chen, Catherine            9 CIY-MR               1:25.00    1:31.47
                  44.32     1:31.47 (47.15)
 12 Coughlin, Norah P         10 Pbac-MR              1:32.14    1:33.90
                  44.60     1:33.90 (49.30)
 13 Price, Alexa D            10 NBS-MR               1:56.42    1:34.32
                  45.26     1:34.32 (49.06)
 14 Higano, Saya               9 MD-NE                1:38.81    1:35.29
                  46.07     1:35.29 (49.22)
 15 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                1:34.47    1:35.31
                  45.27     1:35.31 (50.04)
 16 Tamura, Sakiko C           9 MD-NE                1:41.95    1:36.93
                  47.31     1:36.93 (49.62)
 17 Stuart, Ansley T          10 Aqua Gems-MR         1:40.43    1:38.04
                  46.64     1:38.04 (51.40)
 18 Lee, Vivian S              9 MD-NE                1:47.03    1:40.24
                  48.13     1:40.24 (52.11)
 19 Bertelson, Abby A          9 MD-NE                1:45.45    1:40.42
                  47.19     1:40.42 (53.23)
 20 Mael, Liora E             10 MD-NE                2:05.02    1:41.28
                  48.79     1:41.28 (52.49)
 21 Alva, Connie              10 RedTails-MR          1:49.92    1:45.43
                  50.85     1:45.43 (54.58)
 22 Ryabin, Jessica V          9 MD-NE                1:50.47    1:46.79
                  49.79     1:46.79 (57.00)
 23 Fasino, Antoinette G      10 Aqua Gems-MR         1:43.48    1:47.70
                  50.17     1:47.70 (57.53)
 24 Brown, Sophie G            9 MD-NE                1:55.34    1:52.69
                  52.80     1:52.69 (59.89)
 25 Khurana, Malika           10 MD-NE                1:45.00    1:54.23
                  55.77     1:54.23 (58.46)
 26 Lipovac, Dara M           10 West Point-MR             NT    1:54.46
                  55.39     1:54.46 (59.07)
 27 Shi, Mengli M             10 MD-NE                2:25.00    2:10.17
                  59.00   2:10.17 (1:11.17)
 28 Berroa, Gabriella         10 RedTails-MR          2:00.09    2:16.20
                1:04.07   2:16.20 (1:12.13)
 29 Darak, Jillian R          10 Sachem-MR            2:00.00    2:23.68
                1:45.48     2:23.68 (38.20)
 30 Catalino, Olivia J         9 MD-NE                2:25.00    2:41.12
                1:12.95   2:41.12 (1:28.17)
 -- Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:19.95         DQ
                  41.33          DQ (41.68)
 -- York, Amanda S            10 NBS-MR               1:34.11         DQ
                1:35.76

Event 58  Boys 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lam, Kevin                 8 CIY-MR               1:59.00    1:41.38
                  48.57     1:41.38 (52.81)
  2 Chen, Dennis               8 CIY-MR               1:51.00    1:50.61
                  53.29     1:50.61 (57.32)
  3 Graves, Spencer D          8 MD-NE                1:53.00    1:54.80
                  55.44     1:54.80 (59.36)
  4 Bertelson, William C       7 MD-NE                2:18.00    2:04.11
                1:01.07   2:04.11 (1:03.04)
  5 Murray, Xavier G           8 CIY-MR               1:58.00    2:04.42
                1:02.33   2:04.42 (1:02.09)
  6 Dougherty, Hugh R          8 MD-NE                2:10.00    2:18.17
                1:03.39   2:18.17 (1:14.78)
  7 Sampathkumaran, Madhav     6 MD-NE                2:40.00    2:25.79
                1:11.52   2:25.79 (1:14.27)
 -- Darcy, Matthew J           8 Sachem-MR            2:01.97         DQ
                  56.17        DQ (1:02.82)

Event 58  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:30.99    1:30.64
                  42.10     1:30.64 (48.54)
  2 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               1:29.00    1:31.28
                  46.10     1:31.28 (45.18)
  3 Lavender, Damian M        10 Ndac-MR              1:32.40    1:34.68
                  45.49     1:34.68 (49.19)
  4 McCann, Brendan A          9 CIY-MR               1:34.00    1:40.45
                  46.81     1:40.45 (53.64)
  5 Turek-Herman, Josh        10 CIY-MR               1:36.49    1:41.52
                  49.90     1:41.52 (51.62)
  6 Lipovac, Nino M            9 West Point-MR             NT    1:44.96
                  51.65     1:44.96 (53.31)
  7 Grunewald, Zane W          9 NBS-MR               1:43.26    1:50.39
                  53.22     1:50.39 (57.17)
  8 Merle, Brian M            10 Sachem-MR            1:57.45    1:53.59
                  54.32     1:53.59 (59.27)
  9 Benedict, Grant E         10 Big Blue-MR          1:45.96    1:54.92
                1:36.95     1:54.92 (17.97)
 10 Sampathkumaran, Prashant  10 MD-NE                2:09.18    1:59.39
                  57.52   1:59.39 (1:01.87)
 11 Byrnes, Cameron M          9 Sachem-MR            2:05.13    2:06.64
                1:00.53   2:06.64 (1:06.11)
 12 Disalvo, Brett Z           9 MSC-MR               2:15.79    2:27.60
                1:08.58   2:27.60 (1:19.02)
 -- Kim, Sean Y                9 CIY-MR               1:55.00         DQ
                  52.76          DQ (59.32)
 -- Harris, Connor             9 Sachem-MR            2:00.00         DQ
                  59.05        DQ (1:06.19)
 -- Trainor, Zach J            9 West Point-MR             NT         DQ
                  51.72          DQ (55.45)
 -- Wong, Ralph               10 Sachem-MR            2:10.00         DQ
                1:02.75        DQ (1:08.89)
 -- Shea, Brendan R            9 MD-NE                1:50.10         DQ
                  50.87          DQ (52.77)
 -- Morgan, Joesph I           9 NBS-MR               1:33.68         DQ
                  45.67          DQ (48.65)

Event 59  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              12 MSC-MR               2:26.11    2:32.81
                  32.93     1:11.11 (38.18)     1:59.19 (48.08)     2:32.81 (33.62)
  2 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR               NT    2:36.89
                  36.17     1:17.73 (41.56)     2:02.12 (44.39)     2:36.89 (34.77)
  3 Watson, Katie J           12 MSC-MR               2:41.04    2:45.55
                  37.87     1:19.44 (41.57)     2:10.02 (50.58)     2:45.55 (35.53)
  4 Klein, Morganne C         11 MSC-MR               2:37.15    2:46.84
                  36.86     1:22.11 (45.25)     2:09.57 (47.46)     2:46.84 (37.27)
  5 Farrar, Lexi B            11 MSC-MR               2:49.14    2:47.95
                  36.33     1:18.94 (42.61)     2:10.74 (51.80)     2:47.95 (37.21)
  6 Munz, Brenna A            11 MSC-MR               2:44.77    2:48.46
                  41.42     1:25.00 (43.58)     2:14.51 (49.51)     2:48.46 (33.95)
  7 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR              2:58.47    2:49.54
                  36.27     1:19.64 (43.37)     2:07.25 (47.61)     2:49.54 (42.29)
  8 McCarttney, Theresa C     11 Big Blue-MR               NT    2:50.00
                  36.61     1:21.00 (44.39)     2:11.12 (50.12)     2:50.00 (38.88)
  9 Burmeister, Meg E         12 Unattached           2:57.78    2:50.99
                  39.37     1:23.64 (44.27)     2:13.05 (49.41)     2:50.99 (37.94)
 10 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR         3:03.10    2:54.09
                  41.07     1:24.12 (43.05)     2:15.91 (51.79)     2:54.09 (38.18)
 11 Wilt, Chase H             11 Unattached           1:26.00    3:00.46
                  39.77     1:25.40 (45.63)     2:21.73 (56.33)     3:00.46 (38.73)
 12 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         2:58.83    3:03.09
                  46.18     1:34.40 (48.22)     2:25.57 (51.17)     3:03.09 (37.52)
 13 Lam, Carolina             11 CIY-MR               3:22.00    3:03.48
                  40.05     1:28.72 (48.67)     2:21.15 (52.43)     3:03.48 (42.33)
 14 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                3:10.44    3:03.55
                  45.67     1:28.14 (42.47)     2:25.36 (57.22)     3:03.55 (38.19)

Event 60  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR        2:24.56    2:31.86
                  32.54     1:11.32 (38.78)     1:55.63 (44.31)     2:31.86 (36.23)
  2 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                2:39.11    2:38.81
                  36.65     1:19.60 (42.95)     2:03.41 (43.81)     2:38.81 (35.40)
  3 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         2:36.19    2:43.37
                  32.84     1:15.22 (42.38)     2:07.17 (51.95)     2:43.37 (36.20)
  4 Disalvo, Brian Z          11 MSC-MR               2:51.18    2:51.16
                  37.34     1:21.98 (44.64)     2:13.45 (51.47)     2:51.16 (37.71)
  5 D'Antoni, Joey            11 CIY-MR               3:20.00    3:09.74
                  40.95     1:30.88 (49.93)     2:27.62 (56.74)     3:09.74 (42.12)
  6 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                 3:06.61    3:12.14
                  42.21     1:33.67 (51.46)     2:29.18 (55.51)     3:12.14 (42.96)
  7 Grunewald, Luke J         11 NBS-MR               3:09.43    3:16.14
                  47.83     1:35.78 (47.95)   2:35.99 (1:00.21)     3:16.14 (40.15)
  8 Carter, Josh              12 MD-NE                4:07.79    3:42.37
                  50.57     1:44.30 (53.73)   2:54.81 (1:10.51)     3:42.37 (47.56)
 -- Chang, Albert             12 CIY-MR               3:24.91         DQ
                  43.60     1:37.00 (53.40)     2:30.10 (53.10)          DQ (45.72)
 -- Park, Jay S               11 CIY-MR               3:35.46         DQ
                  44.67     1:36.65 (51.98)   2:37.08 (1:00.43)          DQ (40.05)
 -- Brown, Xander P           11 MD-NE                4:06.05         DQ
                  59.75     1:56.05 (56.30)   2:59.38 (1:03.33)          DQ (48.08)

Event 61  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              12 MSC-MR                 59.43    1:00.09
                  28.73     1:00.09 (31.36)
  2 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR          1:05.32    1:04.29
                  30.11     1:04.29 (34.18)
  3 Watson, Katie J           12 MSC-MR               1:04.30    1:05.84
                  31.57     1:05.84 (34.27)
  4 Mathurin- Neville, Janne  12 RedTails-MR          1:07.88    1:06.16
                  31.38     1:06.16 (34.78)
  5 Munz, Brenna A            11 MSC-MR               1:06.00    1:06.68
                  32.34     1:06.68 (34.34)
  6 Parodi, Ellen M           12 Mantarays-MR         1:09.88    1:06.73
                  31.64     1:06.73 (35.09)
  7 Klein, Morganne C         11 MSC-MR               1:05.76    1:06.86
                  31.85     1:06.86 (35.01)
  8 Farrar, Lexi B            11 MSC-MR               1:06.86    1:07.48
                  32.24     1:07.48 (35.24)
  9 Giovinco, Emma H          12 West Point-MR        1:10.32    1:07.74
                  32.69     1:07.74 (35.05)
 10 Santana, Melissa          11 RedTails-MR          1:09.05    1:09.11
                  32.24     1:09.11 (36.87)
 11 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:10.07    1:10.46
                  33.96     1:10.46 (36.50)
 12 McCarttney, Theresa C     11 Big Blue-MR               NT    1:10.64
                  33.26     1:10.64 (37.38)
 13 Gunshenan, Clare I        11 MD-NE                1:12.00    1:10.96
                  34.09     1:10.96 (36.87)
 14 Radtke, Dara F            12 Sachem-MR            1:14.18    1:11.66
                  34.17     1:11.66 (37.49)
 15 Brady, Siobhan A          12 Mantarays-MR         1:13.95    1:11.99
                  32.66     1:11.99 (39.33)
 16 Hopkins, Caitlyn N        11 Sachem-MR            1:13.63    1:12.17
                  34.25     1:12.17 (37.92)
 17 Wilt, Chase H             11 Unattached           1:13.86    1:12.40
                  35.55     1:12.40 (36.85)
 18 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR               1:25.99    1:13.09
                  35.83     1:13.09 (37.26)
 19 Hunter, Finnisha          12 RedTails-MR          1:14.18    1:13.92
                  34.29     1:13.92 (39.63)
 20 Pozo, Laurie              11 RedTails-MR          1:35.13    1:16.25
                  36.06     1:16.25 (40.19)
 21 Serra, Francesca M        11 NBS-MR               1:27.16    1:20.67
                  37.73     1:20.67 (42.94)
 22 Merle, Kristen M          11 Sachem-MR            1:50.00    1:22.49
                  37.44     1:22.49 (45.05)
 23 Faulkner, Breyanna        12 RedTails-MR          1:21.32    1:23.35
                  37.63     1:23.35 (45.72)
 24 Xiang, Elaine             12 MD-NE                1:20.00    1:26.15
                  41.17     1:26.15 (44.98)
 25 McLaughlin, Megan         11 RedTails-MR          1:37.79    1:31.88
                  40.71     1:31.88 (51.17)
 26 Nunez, Thalia             11 RedTails-MR          1:34.18    1:32.25
                  40.45     1:32.25 (51.80)
 27 Nunez, Nadyli             11 RedTails-MR          1:23.39    1:34.09
                  43.87     1:34.09 (50.22)
 28 Escolastico, Gracy        12 RedTails-MR          1:53.63    1:40.10
                  48.28     1:40.10 (51.82)
 29 Inoa, Charlene            11 RedTails-MR          1:48.02    1:40.58
                  48.28     1:40.58 (52.30)
 30 Papigiotis, Alexia        11 CIY-MR               1:54.38    1:40.90
                  46.38     1:40.90 (54.52)

Event 62  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris        12 West Point-MR          58.43      57.16
                  27.04       57.16 (30.12)
  2 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            57.43      58.48
                  27.54       58.48 (30.94)
  3 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                1:06.09    1:04.72
                  31.27     1:04.72 (33.45)
  4 Johnson, Andrew G         11 West Point-MR        1:04.36    1:05.55
                  31.00     1:05.55 (34.55)
  5 Dupres, Abel              11 RedTails-MR          1:07.29    1:07.16
                  31.58     1:07.16 (35.58)
  6 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR            1:06.64    1:07.28
                  31.99     1:07.28 (35.29)
  7 Byrnes, Evan R            11 Sachem-MR            1:08.08    1:07.91
                  32.78     1:07.91 (35.13)
  8 Boncek, Nick A            11 Pbac-MR              1:13.45    1:13.47
                  35.05     1:13.47 (38.42)
  9 Tarry, Preston M          11 Sachem-MR            1:17.06    1:15.68
                  35.95     1:15.68 (39.73)
 10 Resila, Nathaniel J       11 UNAD                 1:08.80    1:15.90
                  35.34     1:15.90 (40.56)
 11 Grunewald, Luke J         11 NBS-MR               1:15.55    1:16.49
                  36.42     1:16.49 (40.07)
 12 Joyner, Harold            12 RedTails-MR          1:19.09    1:19.85
                  36.69     1:19.85 (43.16)
 13 Trainor, Danny J          11 West Point-MR        1:25.28    1:21.45
                  36.78     1:21.45 (44.67)
 14 Feigel, Mikey J           11 NBS-MR               1:26.50    1:27.10
                  40.39     1:27.10 (46.71)
 15 Brown, Xander P           11 MD-NE                1:28.82    1:27.84
                  41.23     1:27.84 (46.61)
 16 Molnar, Christopher F     12 Sachem-MR            1:29.95    1:39.01
                  44.16     1:39.01 (54.85)
 17 Vierling, Joseph M        12 Sachem-MR            1:38.43    1:41.39
                  47.24     1:41.39 (54.15)

Event 63  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Agostino, Max B         14 Unattached           2:48.30    2:49.04
                  39.43     1:22.29 (42.86)     2:06.24 (43.95)     2:49.04 (42.80)
  2 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                2:54.55    2:49.98
                  38.49     1:20.55 (42.06)     2:04.31 (43.76)     2:49.98 (45.67)
  3 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              2:47.62    2:50.17
                  38.19     1:21.17 (42.98)     2:06.07 (44.90)     2:50.17 (44.10)
  4 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:47.38    2:50.47
                  38.60     1:21.68 (43.08)     2:06.95 (45.27)     2:50.47 (43.52)
  5 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:50.39    2:52.03
                  38.83     1:22.91 (44.08)     2:07.62 (44.71)     2:52.03 (44.41)
  6 Wilson, Brittany E        14 Sachem-MR            2:57.83    2:55.02
                  39.77     1:24.64 (44.87)     2:10.99 (46.35)     2:55.02 (44.03)
  7 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR            2:58.63    3:00.38
                  41.36     1:26.85 (45.49)     2:13.81 (46.96)     3:00.38 (46.57)
  8 Elizee, Juleen            13 CIY-MR               3:01.87    3:02.21
                  40.14     1:25.02 (44.88)     2:13.39 (48.37)     3:02.21 (48.82)
  9 Cabrera, Genesis          13 RedTails-MR          3:12.55    3:16.38
                  46.01     1:36.01 (50.00)     2:26.83 (50.82)     3:16.38 (49.55)
 10 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                3:32.47    3:20.32
                  45.97     1:36.93 (50.96)     2:28.72 (51.79)     3:20.32 (51.60)
 11 Anerella, Christine       13 CIY-MR               3:22.00    3:29.22
                  44.66     1:37.63 (52.97)     2:33.78 (56.15)     3:29.22 (55.44)
 12 Lozano, Gladys            13 RedTails-MR          3:32.24    3:33.01
                  48.91     1:43.25 (54.34)     2:39.68 (56.43)     3:33.01 (53.33)
 13 Khurana, Irina            13 MD-NE                3:53.45    3:40.72
                  49.75     1:45.60 (55.85)     2:44.69 (59.09)     3:40.72 (56.03)

Event 64  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:32.13    2:37.34
                  35.41     1:14.70 (39.29)     1:56.12 (41.42)     2:37.34 (41.22)
  2 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               2:40.57    2:41.35
                  37.31     1:18.79 (41.48)     2:00.39 (41.60)     2:41.35 (40.96)
  3 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               2:49.50    2:53.05
                  40.71     1:24.45 (43.74)     2:09.28 (44.83)     2:53.05 (43.77)
  4 Marte, Alcides S          14 RedTails-MR          2:54.08    2:53.13
                  38.35     1:22.88 (44.53)     2:08.53 (45.65)     2:53.13 (44.60)
  5 Thorp, Matthew W          14 Sachem-MR            2:58.64    2:53.53
                  39.12     1:22.58 (43.46)     2:08.87 (46.29)     2:53.53 (44.66)
  6 Hsu, Kelvin               14 West Point-MR        3:00.54    2:57.33
                  41.27     1:26.37 (45.10)     2:11.80 (45.43)     2:57.33 (45.53)
  7 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR               NT    3:02.92
                  42.25     1:27.76 (45.51)     2:16.28 (48.52)     3:02.92 (46.64)
  8 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR        3:00.37    3:04.82
                  40.04     1:25.99 (45.95)     2:15.97 (49.98)     3:04.82 (48.85)
  9 Blake, Willie A           14 Ndac-MR              3:12.11    3:09.26
                  45.06     1:33.45 (48.39)     2:22.04 (48.59)     3:09.26 (47.22)
 10 White, James R            14 Big Blue-MR               NT    3:27.44
                  45.97     1:39.17 (53.20)     2:33.90 (54.73)     3:27.44 (53.54)
 11 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                3:45.09    3:36.86
                  50.16     1:48.50 (58.34)     2:42.57 (54.07)     3:36.86 (54.29)

Event 65  Girls 9-10 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sung, Amy                 10 CIY-MR               3:40.00    3:45.40
                  51.59     1:50.14 (58.55)     2:48.34 (58.20)     3:45.40 (57.06)

Event 65  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sung, Julia               12 CIY-MR               2:53.59    2:50.82
                  38.79     1:22.14 (43.35)     2:06.39 (44.25)     2:50.82 (44.43)

Event 65  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M          15 Pbac-MR              2:42.62    2:47.83
                  38.53     1:21.93 (43.40)     2:05.39 (43.46)     2:47.83 (42.44)
  2 White, Carly J            15 MD-NE                3:01.52    3:03.77
                  42.14     1:28.99 (46.85)     2:16.63 (47.64)     3:03.77 (47.14)
  3 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    3:13.92
                  43.73     1:32.09 (48.36)     2:22.66 (50.57)     3:13.92 (51.26)
  4 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                3:40.40    3:20.95
                  44.25     1:34.59 (50.34)     2:27.70 (53.11)     3:20.95 (53.25)

Event 66  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marks, Sean M             12 Aqua Gems-MR         2:54.34    2:55.00
                  38.91     1:23.53 (44.62)     2:09.53 (46.00)     2:55.00 (45.47)

Event 66  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:35.00    2:30.90
                  33.29     1:11.03 (37.74)     1:50.28 (39.25)     2:30.90 (40.62)
  2 Clark, Jeffrey T          15 Mantarays-MR         2:28.37    2:33.81
                  33.40     1:12.24 (38.84)     1:52.43 (40.19)     2:33.81 (41.38)
  3 Williams, Jonathan D      15 West Point-MR        3:02.13    3:03.52
                  38.97     1:25.19 (46.22)     2:14.18 (48.99)     3:03.52 (49.34)
  4 Krolik, Kevin             15 West Point-MR        3:09.48    3:05.91
                  37.51     1:23.13 (45.62)     2:13.49 (50.36)     3:05.91 (52.42)

Event 67  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         1:04.55    1:05.17
                  30.99     1:05.17 (34.18)
  2 Mejia, Cinthia            13 RedTails-MR          1:06.91    1:08.77
                  31.66     1:08.77 (37.11)
  3 Trinidad, Ayla            13 RedTails-MR          1:09.02    1:09.10
                  31.98     1:09.10 (37.12)
  4 Kenny, Emily K            14 Unattached           1:18.25    1:09.57
                  32.11     1:09.57 (37.46)
  5 Elizee, Juleen            13 CIY-MR               1:08.90    1:11.98
                  33.10     1:11.98 (38.88)
  6 Navarro, Sarah            14 Aqua Gems-MR         1:12.43    1:12.33
                  33.14     1:12.33 (39.19)
  7 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:13.60    1:15.68
                  34.66     1:15.68 (41.02)
  8 Brown, Carolyn A          14 Unattached           1:18.48    1:17.63
                  35.76     1:17.63 (41.87)
  9 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:15.41    1:18.50
                  34.60     1:18.50 (43.90)
 10 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                1:21.27    1:18.53
                  36.30     1:18.53 (42.23)
 11 D'Agostino, Max B         14 Unattached           1:14.02    1:19.17
                  36.75     1:19.17 (42.42)
 12 Pozo, Katherine           13 RedTails-MR          1:24.40    1:25.12
                  39.07     1:25.12 (46.05)
 13 Alva, Angie               14 RedTails-MR          1:25.40    1:25.18
                  39.59     1:25.18 (45.59)
 14 Latino, Bridget L         14 MSC-MR               1:27.50    1:26.29
                  38.34     1:26.29 (47.95)
 15 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                2:16.04    1:52.54
                  51.23   1:52.54 (1:01.31)

Event 68  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Daniel H             13 CIY-MR               1:01.32    1:00.79
                  28.42     1:00.79 (32.37)
  2 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR               1:02.30    1:03.34
                  29.60     1:03.34 (33.74)
  3 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR            1:03.53    1:04.81
                  29.66     1:04.81 (35.15)
  4 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR          1:06.87    1:06.50
                  31.50     1:06.50 (35.00)
  5 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               1:07.22    1:07.24
                  31.76     1:07.24 (35.48)
  6 Willard, Nate A           14 Ndac-MR              1:10.67    1:10.22
                  32.43     1:10.22 (37.79)
  7 Duch, Jack                13 RedTails-MR          1:14.38    1:13.64
                  33.77     1:13.64 (39.87)
  8 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR        1:13.63    1:17.55
                  34.38     1:17.55 (43.17)
  9 Tischler, Eric            14 CIY-MR               1:19.10    1:23.08
                  36.84     1:23.08 (46.24)
 -- Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                1:48.10         DQ
                  45.10          DQ (57.66)

Event 69  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          1:02.37    1:03.18
                  28.91     1:03.18 (34.27)
  2 Brothers, Jessica         15 Big Blue-MR          1:06.15    1:06.86
                  29.71     1:06.86 (37.15)
  3 Murray, Kaitlyn L         17 Ndac-MR              1:05.69    1:07.68
                  31.52     1:07.68 (36.16)
  4 Turek-Herman, Aliza S     17 CIY-MR               1:06.97    1:10.24
                  32.69     1:10.24 (37.55)
  5 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              1:13.18    1:14.47
                  34.94     1:14.47 (39.53)
  6 Abramowitz, Ellen         15 CIY-MR               1:12.44    1:15.21
                  34.02     1:15.21 (41.19)
  7 Fanelli, Kim A            18 Unattached           1:13.18    1:15.64
                  33.94     1:15.64 (41.70)
  8 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                1:21.16    1:20.28
                  36.66     1:20.28 (43.62)
  9 White, Carly J            15 MD-NE                1:21.90    1:23.00
                  39.85     1:23.00 (43.15)

Event 70  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR                54.34      55.62
                  26.00       55.62 (29.62)
  2 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR              57.20      58.96
                  27.55       58.96 (31.41)
  3 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR          1:10.46    1:07.26
                  30.70     1:07.26 (36.56)
  4 Fasino, Dominic G         15 Aqua Gems-MR         1:07.01    1:07.41
                  29.63     1:07.41 (37.78)
  5 Justo, Fermin             17 RedTails-MR          1:07.65    1:09.94
                  31.77     1:09.94 (38.17)
  6 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR          1:15.95    1:10.03
                  32.36     1:10.03 (37.67)
  7 Smedman, Kevin P          15 West Point-MR        1:16.06    1:13.66
                  34.17     1:13.66 (39.49)

Event 71  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mejia, Cinthia            13 RedTails-MR          2:07.59    2:10.58
                  29.45     1:03.62 (34.17)     1:37.80 (34.18)     2:10.58 (32.78)
  2 Wang, Diana G             13 MSC-MR               2:11.55    2:15.04
                  30.79     1:05.88 (35.09)     1:40.68 (34.80)     2:15.04 (34.36)
  3 Forbes, Emma C            13 Unattached           2:20.24    2:16.11
                  32.06     1:07.27 (35.21)     1:42.04 (34.77)     2:16.11 (34.07)
  4 Navarro, Sarah            14 Aqua Gems-MR         2:19.31    2:17.31
                  31.35     1:06.13 (34.78)     1:42.21 (36.08)     2:17.31 (35.10)
  5 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:18.43    2:18.40
                  30.90     1:07.21 (36.31)     1:42.95 (35.74)     2:18.40 (35.45)
  6 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:24.24    2:23.01
                  32.68     1:09.81 (37.13)     1:46.35 (36.54)     2:23.01 (36.66)
  7 Kenny, Emily K            14 Unattached           2:31.82    2:23.45
                  35.65     1:14.16 (38.51)     1:50.49 (36.33)     2:23.45 (32.96)
  8 Elizee, Juleen            13 CIY-MR               2:23.73    2:24.08
                  32.27     1:09.21 (36.94)     1:48.89 (39.68)     2:24.08 (35.19)
  9 Brown, Carolyn A          14 Unattached           2:21.93    2:24.41
                  33.82     1:11.71 (37.89)     1:48.36 (36.65)     2:24.41 (36.05)
 10 Alva, Angie               14 RedTails-MR          2:23.88    2:25.33
                  33.20     1:10.31 (37.11)     1:47.97 (37.66)     2:25.33 (37.36)
 11 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:22.08    2:25.56
                  32.76     1:09.35 (36.59)     1:48.06 (38.71)     2:25.56 (37.50)
 12 D'Agostino, Max B         14 Unattached           2:19.62    2:27.64
                  34.63     1:12.23 (37.60)     1:49.38 (37.15)     2:27.64 (38.26)
 13 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                2:29.75    2:29.15
                  34.45     1:12.19 (37.74)     1:50.92 (38.73)     2:29.15 (38.23)
 14 Medrano, Rosanna          13 RedTails-MR          2:29.75    2:29.60
                  32.97     1:10.19 (37.22)     1:49.17 (38.98)     2:29.60 (40.43)
 15 Sung, Jennifer            14 CIY-MR               2:33.47    2:31.84
                  32.63     1:10.58 (37.95)     1:51.31 (40.73)     2:31.84 (40.53)
 16 Wilson, Brittany E        14 Sachem-MR            2:38.75    2:32.61
                  34.60     1:13.54 (38.94)     1:53.70 (40.16)     2:32.61 (38.91)
 17 Latino, Bridget L         14 MSC-MR               2:19.00    2:35.80
                  33.98     1:14.05 (40.07)     1:55.26 (41.21)     2:35.80 (40.54)
 18 Cabrera, Genesis          13 RedTails-MR          2:33.57    2:36.01
                  35.89     1:15.69 (39.80)     1:56.40 (40.71)     2:36.01 (39.61)
 19 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR            2:50.56    2:44.43
                  36.44     1:17.20 (40.76)     2:02.01 (44.81)     2:44.43 (42.42)
 20 Lozano, Gladys            13 RedTails-MR          3:00.09    2:44.90
                  37.68     1:19.77 (42.09)     2:03.48 (43.71)     2:44.90 (41.42)
 21 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          2:50.16    2:46.71
                  37.85     1:21.20 (43.35)     2:04.76 (43.56)     2:46.71 (41.95)
 22 Khurana, Irina            13 MD-NE                3:13.21    3:10.97
                  39.92     1:28.27 (48.35)     2:19.42 (51.15)     3:10.97 (51.55)
 23 Justo, Fercandy           13 RedTails-MR          3:00.09    3:19.48
                  42.42     1:34.60 (52.18)     2:29.66 (55.06)     3:19.48 (49.82)
 -- Pantelis, Maria A         14 MD-NE                3:11.09         DQ
                  37.42     1:20.21 (42.79)     2:05.27 (45.06)          DQ (44.18)

Event 72  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR               2:01.15    2:00.91
                  28.56       59.44 (30.88)     1:30.58 (31.14)     2:00.91 (30.33)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:59.02    2:00.99
                  27.90       58.98 (31.08)     1:30.60 (31.62)     2:00.99 (30.39)
  3 Kim, Daniel H             13 CIY-MR               2:03.20    2:02.10
                  28.21       59.03 (30.82)     1:30.64 (31.61)     2:02.10 (31.46)
  4 Duch, Jack                13 RedTails-MR          2:05.26    2:10.30
                  30.48     1:04.46 (33.98)     1:38.83 (34.37)     2:10.30 (31.47)
  5 Thorp, Matthew W          14 Sachem-MR            2:14.44    2:13.90
                  30.13     1:03.61 (33.48)     1:38.99 (35.38)     2:13.90 (34.91)
  6 Marte, Alcides S          14 RedTails-MR          2:09.46    2:13.94
                  29.56     1:03.93 (34.37)     1:40.56 (36.63)     2:13.94 (33.38)
  7 Tischler, Eric            14 CIY-MR               2:11.94    2:16.76
                  31.13     1:05.84 (34.71)     1:41.35 (35.51)     2:16.76 (35.41)
  8 Donaghy, Collin J         13 Sachem-MR            2:17.34    2:17.53
                  31.27     1:06.34 (35.07)     1:42.89 (36.55)     2:17.53 (34.64)
  9 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               2:15.40    2:18.61
                  31.49     1:07.28 (35.79)     1:43.98 (36.70)     2:18.61 (34.63)
 10 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               2:22.96    2:29.55
                  34.63     1:13.01 (38.38)     1:52.37 (39.36)     2:29.55 (37.18)
 11 Hsu, Kelvin               14 West Point-MR        2:41.52    2:30.22
                  34.39     1:12.71 (38.32)     1:52.42 (39.71)     2:30.22 (37.80)
 12 Blake, Willie A           14 Ndac-MR              2:24.37    2:45.24
                  34.39     1:12.85 (38.46)   2:29.54 (1:16.69)     2:45.24 (15.70)
 13 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                2:50.01    2:49.95
                  35.83     1:20.24 (44.41)     2:06.47 (46.23)     2:49.95 (43.48)
 14 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               2:45.56    2:50.66
                  38.22     1:21.80 (43.58)     2:06.71 (44.91)     2:50.66 (43.95)
 15 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          2:54.83    2:58.00
                  38.66     1:25.52 (46.86)     2:13.21 (47.69)     2:58.00 (44.79)

Event 73  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sung, Amy                 10 CIY-MR               3:28.22    3:08.33
                  42.74     1:34.03 (51.29)     2:23.17 (49.14)     3:08.33 (45.16)

Event 73  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sung, Julia               12 CIY-MR               2:39.65    2:26.94
                  32.07     1:08.71 (36.64)     1:47.68 (38.97)     2:26.94 (39.26)

Event 73  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            2:04.22    2:06.11
                  29.11     1:01.18 (32.07)     1:33.82 (32.64)     2:06.11 (32.29)
  2 Kooperkamp, Hannah        17 RedTails-MR          2:10.00    2:11.49
                  29.26     1:02.04 (32.78)     1:36.61 (34.57)     2:11.49 (34.88)
  3 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR               NT    2:11.99
                  28.89     1:02.62 (33.73)     1:38.47 (35.85)     2:11.99 (33.52)
  4 Kenny, Katelyn M          16 Unattached           2:15.69    2:17.87
                  32.96     1:07.91 (34.95)     1:42.89 (34.98)     2:17.87 (34.98)
  5 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                2:16.54    2:20.53
                  31.76     1:06.72 (34.96)     1:43.82 (37.10)     2:20.53 (36.71)
  6 Donaghy, Kaitlyn M        15 Sachem-MR            2:20.09    2:21.88
                  32.75     1:08.60 (35.85)     1:45.36 (36.76)     2:21.88 (36.52)
  7 White, Carly J            15 MD-NE                2:20.34    2:22.42
                  32.87     1:08.37 (35.50)     1:45.51 (37.14)     2:22.42 (36.91)
  8 Turek-Herman, Aliza S     17 CIY-MR               2:10.45    2:23.33
                  33.63     1:10.67 (37.04)     1:48.12 (37.45)     2:23.33 (35.21)
  9 Fanelli, Kim A            18 Unattached           2:23.78    2:25.81
                  34.00     1:11.22 (37.22)     1:48.74 (37.52)     2:25.81 (37.07)
 10 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    2:26.60
                  32.36     1:09.46 (37.10)     1:49.00 (39.54)     2:26.60 (37.60)
 -- Cal, Elizabeth A          18 Unattached                NT   X2:06.29
                  28.18       59.37 (31.19)     1:32.14 (32.77)     2:06.29 (34.15)

Event 74  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR              1:46.37    1:50.05
                  24.95       52.66 (27.71)     1:21.45 (28.79)     1:50.05 (28.60)
  2 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR            1:49.72    1:53.87
                  26.17       54.73 (28.56)     1:24.18 (29.45)     1:53.87 (29.69)
  3 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR          1:52.28    1:54.90
                  25.50       54.70 (29.20)     1:24.68 (29.98)     1:54.90 (30.22)
  4 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:00.00    2:01.50
                  27.26       57.15 (29.89)     1:28.54 (31.39)     2:01.50 (32.96)
  5 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR          2:07.45    2:07.44
                  29.12     1:01.22 (32.10)     1:35.14 (33.92)     2:07.44 (32.30)
  6 Olivier, Francisco        15 RedTails-MR          2:03.22    2:07.67
                  28.38     1:00.09 (31.71)     1:34.16 (34.07)     2:07.67 (33.51)
  7 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          2:12.45    2:12.03
                  29.47     1:03.31 (33.84)     1:38.56 (35.25)     2:12.03 (33.47)
  8 Clark, Jeffrey T          15 Mantarays-MR         2:07.82    2:12.14
                  30.03     1:02.93 (32.90)     1:37.68 (34.75)     2:12.14 (34.46)
  9 Fasino, Dominic G         15 Aqua Gems-MR         2:10.86    2:13.74
                  29.36     1:03.23 (33.87)     1:38.57 (35.34)     2:13.74 (35.17)
 10 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR          2:20.78    2:22.36
                  32.27     1:08.83 (36.56)   2:22.36 (1:13.53)
 11 Smedman, Kevin P          15 West Point-MR        2:20.97    2:23.91
                  30.98     1:07.53 (36.55)     1:45.76 (38.23)     2:23.91 (38.15)
 12 Williams, Jonathan D      15 West Point-MR        2:29.77    2:31.81
                  32.57     1:10.83 (38.26)     1:51.18 (40.35)     2:31.81 (40.63)
 13 Krolik, Kevin             15 West Point-MR        2:33.31    2:37.22
                  31.14     1:08.86 (37.72)     1:51.34 (42.48)     2:37.22 (45.88)
 -- Gebremedhin, Haftom       17 RedTails-MR          2:03.23         DQ
                  28.39       59.58 (31.19)     1:32.39 (32.81)          DQ (33.78)

Event 75  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forbes, Emma C            13 Unattached           1:09.60    1:08.57
                  34.38     1:08.57 (34.19)
  2 Wang, Diana G             13 MSC-MR               1:08.79    1:10.08
                  34.21     1:10.08 (35.87)
  3 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         1:08.93    1:11.04
                  34.40     1:11.04 (36.64)
  4 Trinidad, Ayla            13 RedTails-MR          1:06.73    1:11.93
                  35.13     1:11.93 (36.80)
  5 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                1:12.99    1:12.48
                  35.68     1:12.48 (36.80)
  6 Brown, Carolyn A          14 Unattached           1:13.13    1:13.57
                  35.63     1:13.57 (37.94)
  7 Medrano, Rosanna          13 RedTails-MR          1:14.61    1:16.09
                  37.62     1:16.09 (38.47)
  8 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              1:13.88    1:16.14
                  36.60     1:16.14 (39.54)
  9 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:18.60    1:19.01
                  38.66     1:19.01 (40.35)
 10 Abribat, Casey M          13 Mantarays-MR         1:20.45    1:19.58
                  39.01     1:19.58 (40.57)
 11 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          1:17.74    1:19.98
                  38.54     1:19.98 (41.44)
 12 Sung, Jennifer            14 CIY-MR               1:19.45    1:20.56
                  38.67     1:20.56 (41.89)
 13 Pozo, Katherine           13 RedTails-MR          1:21.18    1:21.68
                  39.84     1:21.68 (41.84)
 14 Latino, Bridget L         14 MSC-MR               1:26.00    1:21.73
                  39.04     1:21.73 (42.69)
 15 Cabrera, Genesis          13 RedTails-MR          1:27.58    1:24.01
                  40.82     1:24.01 (43.19)
 16 Alva, Angie               14 RedTails-MR          1:22.67    1:24.88
                  41.96     1:24.88 (42.92)
 17 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                1:26.93    1:27.29
                  42.93     1:27.29 (44.36)
 18 Khurana, Irina            13 MD-NE                1:43.88    1:36.55
                  45.89     1:36.55 (50.66)
 19 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR            1:34.50    1:38.07
                  46.52     1:38.07 (51.55)
 -- Justo, Fercandy           13 RedTails-MR          1:27.36         DQ
                  41.59          DQ (46.02)

Event 76  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR            1:02.07    1:02.21
                  29.87     1:02.21 (32.34)
  2 Byrnes, TJ J              14 MSC-MR               1:02.89    1:03.88
                  31.41     1:03.88 (32.47)
  3 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:04.57    1:04.75
                  32.05     1:04.75 (32.70)
  4 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR          1:05.97    1:05.91
                  31.51     1:05.91 (34.40)
  5 Duch, Jack                13 RedTails-MR          1:06.37    1:07.08
                  33.01     1:07.08 (34.07)
  6 Willard, Nate A           14 Ndac-MR              1:08.21    1:09.93
                  33.56     1:09.93 (36.37)
  7 Johnson, Matthew A        13 West Point-MR        1:11.44    1:13.43
                  35.77     1:13.43 (37.66)
  8 Donaghy, Collin J         13 Sachem-MR            1:14.57    1:14.74
                  36.40     1:14.74 (38.34)
  9 Tischler, Eric            14 CIY-MR               1:16.53    1:19.93
                  39.12     1:19.93 (40.81)
 10 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:27.70    1:27.23
                  43.52     1:27.23 (43.71)
 11 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                1:29.26    1:28.83
                  43.73     1:28.83 (45.10)
 12 Slutsky, Daniel           13 RedTails-MR          1:27.68    1:33.22
                  45.19     1:33.22 (48.03)
 -- White, James R            14 Big Blue-MR               NT         DQ
                1:37.54

Event 77  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brothers, Jessica         15 Big Blue-MR          1:04.67    1:05.71
                  32.17     1:05.71 (33.54)
  2 Ruggiero, Lisa M          15 Pbac-MR              1:00.82    1:05.75
                  31.91     1:05.75 (33.84)
  3 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            1:05.59    1:07.22
                  32.83     1:07.22 (34.39)
  4 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          1:04.08    1:07.70
                  32.77     1:07.70 (34.93)
  5 Kooperkamp, Hannah        17 RedTails-MR          1:09.84    1:11.19
                  34.63     1:11.19 (36.56)
  6 White, Carly J            15 MD-NE                1:10.56    1:12.25
                  35.22     1:12.25 (37.03)
  7 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              1:11.09    1:12.60
                  36.19     1:12.60 (36.41)
  8 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                1:14.73    1:17.29
                  37.37     1:17.29 (39.92)
  9 Donaghy, Kaitlyn M        15 Sachem-MR            1:11.78    1:17.89
                  38.07     1:17.89 (39.82)
 10 Fanelli, Kim A            18 Unattached           1:14.72    1:17.92
                  38.91     1:17.92 (39.01)
 11 Abramowitz, Ellen         15 CIY-MR               1:16.35    1:18.52
                  38.26     1:18.52 (40.26)
 12 Kenny, Katelyn M          16 Unattached           1:17.04    1:18.74
                  39.68     1:18.74 (39.06)
 13 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    1:20.32
                  39.51     1:20.32 (40.81)
 14 Turek-Herman, Aliza S     17 CIY-MR               1:17.03    1:29.14
                  43.20     1:29.14 (45.94)

Event 78  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR            54.16      55.78
                  27.28       55.78 (28.50)
  2 Schiller, Matt D          18 Ndac-MR                56.32      59.17
                  29.05       59.17 (30.12)
  3 Gebremedhin, Haftom       17 RedTails-MR          1:01.95    1:03.58
                  31.37     1:03.58 (32.21)
  4 Olivier, Francisco        15 RedTails-MR          1:04.47    1:06.71
                  31.89     1:06.71 (34.82)
  5 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR          1:09.84    1:10.51
                  34.28     1:10.51 (36.23)
  6 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          1:10.15    1:10.54
                  34.23     1:10.54 (36.31)
  7 Fasino, Dominic G         15 Aqua Gems-MR         1:09.96    1:12.58
                  35.02     1:12.58 (37.56)
  8 Smedman, Kevin P          15 West Point-MR        1:12.17    1:13.30
                  35.87     1:13.30 (37.43)
  9 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR          1:16.25    1:16.60
                  37.87     1:16.60 (38.73)

Event 79  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mejia, Cinthia            13 RedTails-MR          2:26.36    2:28.17
                  32.48     1:12.53 (40.05)     1:56.36 (43.83)     2:28.17 (31.81)
  2 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         2:27.10    2:28.58
                  32.44     1:12.07 (39.63)     1:55.69 (43.62)     2:28.58 (32.89)
  3 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:31.55    2:33.08
                  32.71     1:13.44 (40.73)     1:58.22 (44.78)     2:33.08 (34.86)
  4 Trinidad, Ayla            13 RedTails-MR          2:36.02    2:35.12
                  33.69     1:14.12 (40.43)     2:00.91 (46.79)     2:35.12 (34.21)
  5 Forbes, Emma C            13 Unattached           2:39.22    2:38.15
                  35.85     1:14.26 (38.41)     2:02.16 (47.90)     2:38.15 (35.99)
  6 Wang, Diana G             13 MSC-MR               2:34.58    2:38.32
                  34.54     1:15.81 (41.27)     2:04.38 (48.57)     2:38.32 (33.94)
  7 Navarro, Sarah            14 Aqua Gems-MR         2:39.45    2:40.95
                  34.71     1:16.93 (42.22)     2:04.94 (48.01)     2:40.95 (36.01)
  8 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                2:42.50    2:42.20
                  37.77     1:18.96 (41.19)     2:03.42 (44.46)     2:42.20 (38.78)
  9 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              2:36.17    2:42.27
                  35.66     1:18.62 (42.96)     2:03.16 (44.54)     2:42.27 (39.11)
 10 D'Agostino, Max B         14 Unattached           2:33.43    2:42.73
                  38.56     1:22.07 (43.51)     2:05.56 (43.49)     2:42.73 (37.17)
 11 Brown, Carolyn A          14 Unattached           2:39.62    2:43.40
                  36.86     1:16.13 (39.27)     2:05.44 (49.31)     2:43.40 (37.96)
 12 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:43.41    2:44.46
                  35.99     1:17.06 (41.07)     2:07.98 (50.92)     2:44.46 (36.48)
 13 Wilson, Brittany E        14 Sachem-MR            2:46.20    2:48.87
                  36.36     1:20.11 (43.75)     2:08.97 (48.86)     2:48.87 (39.90)
 14 Medrano, Rosanna          13 RedTails-MR          2:50.38    2:50.41
                  38.27     1:19.62 (41.35)     2:11.47 (51.85)     2:50.41 (38.94)
 15 Kenny, Emily K            14 Unattached           2:38.65    2:50.65
                  36.69     1:22.05 (45.36)     2:14.86 (52.81)     2:50.65 (35.79)
 16 Abribat, Casey M          13 Mantarays-MR         2:52.94    2:54.15
                  37.37     1:21.43 (44.06)     2:14.67 (53.24)     2:54.15 (39.48)
 17 Sung, Jennifer            14 CIY-MR               2:55.97    3:02.15
                  42.50     1:27.07 (44.57)     2:22.54 (55.47)     3:02.15 (39.61)
 18 Pantelis, Maria A         14 MD-NE                3:45.00    3:17.97
                  52.50     1:40.26 (47.76)     2:34.02 (53.76)     3:17.97 (43.95)
 19 Khurana, Irina            13 MD-NE                3:28.97    3:31.25
                  45.28     1:39.19 (53.91)   2:41.71 (1:02.52)     3:31.25 (49.54)

Event 80  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Daniel H             13 CIY-MR               2:16.29    2:16.32
                  29.17     1:05.48 (36.31)     1:44.08 (38.60)     2:16.32 (32.24)
  2 Clay, Stephen E           14 Sachem-MR            2:18.77    2:21.67
                  30.19     1:04.78 (34.59)     1:47.99 (43.21)     2:21.67 (33.68)
  3 Willard, Nate A           14 Ndac-MR              2:29.08    2:36.70
                  32.64     1:11.95 (39.31)     2:00.26 (48.31)     2:36.70 (36.44)
  4 Donaghy, Collin J         13 Sachem-MR            2:42.13    2:40.85
                  36.89     1:17.77 (40.88)     2:06.95 (49.18)     2:40.85 (33.90)
  5 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               2:44.53    2:52.86
                  41.21     1:25.33 (44.12)     2:13.80 (48.47)     2:52.86 (39.06)
  6 Hsu, Kelvin               14 West Point-MR        2:48.51    2:53.26
                  39.80     1:24.52 (44.72)     2:12.94 (48.42)     2:53.26 (40.32)
  7 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               3:02.36    3:02.17
                  45.24     1:31.69 (46.45)     2:21.37 (49.68)     3:02.17 (40.80)
  8 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                3:13.19    3:17.80
                  47.95     1:36.00 (48.05)     2:35.30 (59.30)     3:17.80 (42.50)
 -- Thorp, Matthew W          14 Sachem-MR            2:44.29         DQ
                  34.21     1:18.40 (44.19)     2:06.15 (47.75)          DQ (35.93)

Event 81  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sung, Julia               12 CIY-MR               2:45.00    2:41.64
                  37.36     1:19.06 (41.70)     2:04.13 (45.07)     2:41.64 (37.51)

Event 81  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR          2:24.17    2:24.25
                  30.23     1:07.82 (37.59)     1:50.64 (42.82)     2:24.25 (33.61)
  2 Buckley, Samantha M       15 Sachem-MR            2:22.00    2:24.69
                  32.83     1:09.01 (36.18)     1:53.23 (44.22)     2:24.69 (31.46)
  3 Ruggiero, Lisa M          15 Pbac-MR              2:16.56    2:26.45
                  32.06     1:08.48 (36.42)     1:51.99 (43.51)     2:26.45 (34.46)
  4 Brothers, Jessica         15 Big Blue-MR               NT    2:28.99
                  30.59     1:08.61 (38.02)     1:54.18 (45.57)     2:28.99 (34.81)
  5 Murray, Kaitlyn L         17 Ndac-MR              2:32.42    2:33.69
                  31.78     1:11.09 (39.31)     1:57.41 (46.32)     2:33.69 (36.28)
  6 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              2:31.78    2:34.93
                  35.49     1:17.09 (41.60)     2:00.92 (43.83)     2:34.93 (34.01)
  7 White, Carly J            15 MD-NE                2:36.89    2:42.56
                  38.56     1:18.61 (40.05)     2:07.62 (49.01)     2:42.56 (34.94)
  8 Kenny, Katelyn M          16 Unattached           2:38.65    2:43.58
                  35.86     1:17.06 (41.20)     2:08.23 (51.17)     2:43.58 (35.35)
  9 Fanelli, Kim A            18 Unattached           2:39.15    2:44.58
                  35.48     1:18.61 (43.13)     2:08.24 (49.63)     2:44.58 (36.34)
 10 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                2:43.72    2:47.53
                  37.67     1:18.96 (41.29)     2:12.18 (53.22)     2:47.53 (35.35)
 11 Pozzanghera, Mia R        15 Big Blue-MR               NT    2:48.39
                  36.97     1:19.82 (42.85)     2:12.01 (52.19)     2:48.39 (36.38)
 12 Abramowitz, Ellen         15 CIY-MR               2:46.33    2:50.51
                  36.26     1:19.29 (43.03)     2:11.76 (52.47)     2:50.51 (38.75)

Event 82  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marks, Sean M             12 Aqua Gems-MR         2:36.12    2:42.91
                  37.73     1:21.03 (43.30)     2:06.56 (45.53)     2:42.91 (36.35)

Event 82  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Riccardi, Anthony         14 Big Blue-MR          2:29.86    2:31.14
                  29.69     1:05.71 (36.02)     1:55.79 (50.08)     2:31.14 (35.35)
 -- White, James R            14 Big Blue-MR               NT         DQ
                  45.44     1:37.92 (52.48)     2:33.53 (55.61)          DQ (45.31)

Event 82  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Laporta, Paul J           15 Sachem-MR            2:08.09    2:10.46
                  27.94     1:01.50 (33.56)     1:40.22 (38.72)     2:10.46 (30.24)
  2 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:20.00    2:17.92
                  30.20     1:07.08 (36.88)     1:46.18 (39.10)     2:17.92 (31.74)
  3 Gebremedhin, Haftom       17 RedTails-MR          2:17.40    2:20.67
                  30.36     1:04.24 (33.88)     1:47.65 (43.41)     2:20.67 (33.02)
  4 Olivier, Francisco        15 RedTails-MR          2:25.91    2:27.65
                  28.60     1:07.18 (38.58)     1:53.30 (46.12)     2:27.65 (34.35)
  5 Loper, Stephen J          16 Big Blue-MR          2:21.54    2:27.87
                  30.09     1:09.01 (38.92)     1:54.38 (45.37)     2:27.87 (33.49)
  6 Kooperkamp, Nathanael     15 RedTails-MR          3:00.09    2:33.39
                  33.41     1:12.49 (39.08)     1:58.23 (45.74)     2:33.39 (35.16)
  7 Guarnuccio, Luigi M       15 Big Blue-MR          2:38.48    2:34.67
                  34.01     1:15.79 (41.78)     2:00.54 (44.75)     2:34.67 (34.13)
  8 Justo, Fermin             17 RedTails-MR          2:35.80    2:36.18
                  30.58     1:15.12 (44.54)     2:01.28 (46.16)     2:36.18 (34.90)

Brought to you by Computer Aide, Inc.