Short and Sweet Winter Classic
December 4, 2004

Event 1  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Elgarten, Taylor           8 VAC-MR                           37.88
  2 Yeager, Kate E             8 SSL-MR                           39.09
  3 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                           42.00
  4 Malfa, Selena B            8 SSL-MR                           42.91
  5 McKay, Jessica C           8 WSSC-MR                          43.39
  6 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR                           44.34
  7 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR                     46.41
  8 Gilhooly, Caroline M       8 SSL-MR                           48.50
  9 Beuchert, Emily A          8 WSSC-MR                          50.92
 10 Dubbs, Melanie A           8 SSL-MR                           51.44
 11 Leary, Caitlin R           7 SSL-MR                           52.40
 12 Pereira, Nicole V          8 CIY-MR                           53.33
 13 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR                     53.86
 14 Taegder-Vroom, Emily F     8 VAC-MR                           55.12
 15 Brennan, Maggie A          7 SSL-MR                           55.24
 16 Bavuso, Emily R            8 SSL-MR                           59.69
 17 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                           59.87
 18 Mackay, Hannah R           7 West Point-MR                  1:08.75
 -- Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                              DQ

Event 2  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas            8 VAC-MR                           37.86
  2 Warnon, Jonathan           7 VAC-MR                           45.02
  3 Ali, kamran                8 WSSC-MR                          45.06
  4 McNAMARA, Michael P        8 WSSC-MR                          45.09
  5 Pan, Noah                  7 CIY-MR                           46.68
  6 Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                           48.61
  7 Winograd, Nicolas          7 Mantarays-MR                     49.43
  8 Cioffi, Steven             7 SSL-MR                           50.27
  9 Magee, Dylan P             8 SSL-MR                           50.62
 10 Coulter, Craig T           7 VAC-MR                         1:00.70
 11 Allen, Zachary B           8 West Point-MR                  1:02.17
 12 Goldman, Eamon S           7 SSL-MR                         1:02.43
 13 Seeback, Jason             8 SSL-MR                         1:03.12
 -- Henry, William P           7 VAC-MR                              DQ

Event 3  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Petty, Lanae              14 VAC-MR                           25.86
  2 Klein, Jacquelyn C        16 VAC-MR                           26.35
  3 Alexander, Emily          15 VAC-MR                           26.45
  4 Casado, Laurie            14 CIY-MR                           26.80
  5 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR                          26.95
  6 Cimilluca, Veronica       15 WSSC-MR                          27.04
  7 Laspisa, Jean E           16 Pbac-MR                          27.16
  8 Wang, Diana G             14 MSC-MR                           27.28
  9 Latino, Bridget L         15 MSC-MR                           27.79
 10 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR                          28.23
 11 Yee, Elena C              15 CIY-MR                           28.27
 12 Hughes, Gina              15 WSSC-MR                          28.35
 13 LaTOUCHE, Nicole          15 WSSC-MR                          28.54
 14 Ryan, Caitlin             16 WSSC-MR                          28.59
 15 Ryan, Amy                 15 WSSC-MR                          28.67
 16 Doty, Amy C               16 Pbac-MR                          29.03
 17 Kenny, Emily K            14 West Point-MR                    29.20
 18 Charlebois, Alison        16 Scd-Mr-MR                        29.55
 19 Hutchinson, Jillian C     16 Mantarays-MR                     29.59
 20 Kenny, Katelyn M          16 West Point-MR                    29.69
 21 Brown, Carolyn A          15 West Point-MR                    29.86
 22 Miller, Anastasia J       16 VAC-MR                           29.87
 23 Barfield, Ashley          15 CIY-MR                           29.95
 24 O'Brien, Kristy           17 Unattached                       29.99
 25 Thorp, Kaitlin            13 VAC-MR                           30.17
 26 Lamendola, Jessica M      15 VAC-MR                           31.16
 27 Griffin, Amanda           14 VAC-MR                           31.19
 28 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR                     31.24
 29 Cioffi, Kristina          15 WSSC-MR                          31.48
 30 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR                          31.58
 31 Vaccaro, Cara M           13 MWSC-MR                          31.98
 32 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                          32.18
 33 Steffens, Caryn           15 WSSC-MR                          33.74
 34 Barnitt, Kelly            15 WSSC-MR                          33.90
 35 Paradie, Madeline         11 WSSC-MR                          34.35
 36 Fichera, Justine          16 WSSC-MR                          34.47
 36 Norris, Jenne             12 WSSC-MR                          34.47
 38 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                          34.86
 39 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR                     36.63
 40 Rice, Lauren              10 WSSC-MR                          39.54
 41 McNAMARA, Carla M         10 WSSC-MR                          44.76
 -- Landaw, Grace E           15 CIY-MR                              DQ
 -- Louie, Monica L           17 CIY-MR                              DQ

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Leese, Ryan B             17 Pbac-MR                          23.28
  2 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR                     23.57
  3 Wolfe, Brian              16 WSSC-MR                          24.62
  4 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR                           24.90
  5 Saindon, Merrick R        16 VAC-MR                           25.36
  6 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR                     25.45
  7 Singer, Chad S            17 Pbac-MR                          25.90
  8 Donnelly, Ryan            17 Scd-Mr-MR                        25.99
  9 Cohen, Daniel             16 Scd-Mr-MR                        26.02
 10 MacElveen, Billy          15 Scd-Mr-MR                        26.06
 11 Moore, Malcolm            14 CIY-MR                           26.10
 12 Kerovpyan, Christopher V  16 VAC-MR                           26.85
 13 Smedman, Kevin P          16 West Point-MR                    27.25
 14 Carson, Tyler S           17 VAC-MR                           27.50
 15 Nunziato, Jesse           15 WSSC-MR                          27.94
 16 Roth, Brian               15 WSSC-MR                          29.01
 17 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                          29.65
 18 Wegescheide, Paul         15 Scd-Mr-MR                        30.78
 19 Gagliardo, Stefano G      12 WSSC-MR                          30.93
 20 Steffens, Brian           13 WSSC-MR                          32.11
 21 Reimer, Christopher       13 WSSC-MR                          32.77
 22 Eng, Louis W              15 CIY-MR                           33.66
 23 Gagliardo, Giuseppe C     15 WSSC-MR                          34.29
 24 Ryan, Matthew             11 Scd-Mr-MR                        34.64
 25 Rice, Garrett             11 WSSC-MR                          39.99
 26 Flatley, Steven M         11 WSSC-MR                          40.80
 27 Walsh, Kevin              11 Scd-Mr-MR                        43.01
 28 Leoniak, Ryan A           11 WSSC-MR                          43.42
 -- Tischler, Eric            15 CIY-MR                              DQ

Event 5  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Klein, Morganne           12 VAC-MR                         1:02.36
                  29.79     1:02.36 (32.57)
  2 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                         1:04.17
                  29.88     1:04.17 (34.29)
  3 Damico, Nicole            12 VAC-MR                         1:04.31
                  30.87     1:04.31 (33.44)
  4 McCormack, Christine E    11 Aqua Gems-MR                   1:04.49
                  30.70     1:04.49 (33.79)
  5 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                         1:04.78
                  30.91     1:04.78 (33.87)
  6 Hendricks, Kristen A      12 West Point-MR                  1:05.62
                  31.03     1:05.62 (34.59)
  7 Tremper, Andrea           12 VAC-MR                         1:05.86
                  31.08     1:05.86 (34.78)
  8 Oboyski, Samantha         12 VAC-MR                         1:05.96
                  32.10     1:05.96 (33.86)
  9 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                         1:07.34
                  31.91     1:07.34 (35.43)
 10 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR                   1:07.41
                  31.86     1:07.41 (35.55)
 11 McGurk, Becca S           12 MWSC-MR                        1:07.65
                  32.52     1:07.65 (35.13)
 12 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                         1:08.57
                  33.31     1:08.57 (35.26)
 13 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                        1:08.92
                  32.20     1:08.92 (36.72)
 14 Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR                        1:09.60
                  33.08     1:09.60 (36.52)
 15 Clark, Brittany           12 WSSC-MR                        1:09.62
                  33.18     1:09.62 (36.44)
 16 Owens, Amy                11 VAC-MR                         1:09.87
                  32.85     1:09.87 (37.02)
 17 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                         1:10.36
                  33.64     1:10.36 (36.72)
 18 Carney, Kyla              11 MWSC-MR                        1:11.88
                  34.63     1:11.88 (37.25)
 19 Krause, Samantha          11 VAC-MR                         1:12.02
                  34.03     1:12.02 (37.99)
 20 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR                   1:12.38
                  34.87     1:12.38 (37.51)
 21 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                        1:12.41
                  34.07     1:12.41 (38.34)
 22 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                         1:12.74
                  35.79     1:12.74 (36.95)
 23 Lahtinen, Arielle         11 WSSC-MR                        1:13.24
                  34.11     1:13.24 (39.13)
 24 Foster, Amanda            12 VAC-MR                         1:14.14
                  34.51     1:14.14 (39.63)
 25 Lloyd, Cecilia            12 CIY-MR                         1:14.38
                  34.80     1:14.38 (39.58)
 26 Conklin, Ciara            12 WSSC-MR                        1:15.04
                  35.28     1:15.04 (39.76)
 27 Griffin, Nicole           11 VAC-MR                         1:15.09
                  35.00     1:15.09 (40.09)
 28 Lange, Kerry N            12 WSSC-MR                        1:15.41
                  35.29     1:15.41 (40.12)
 29 Grant, Julianne           11 VAC-MR                         1:16.06
                  35.35     1:16.06 (40.71)
 30 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR                   1:16.67
                  36.49     1:16.67 (40.18)
 31 Warnon, Sophia            11 VAC-MR                         1:16.97
                  37.43     1:16.97 (39.54)
 32 Landaw, Laura             11 CIY-MR                         1:17.61
                  35.74     1:17.61 (41.87)
 33 Eng, Christina            12 CIY-MR                         1:18.00
                  37.97     1:18.00 (40.03)
 34 Moore, Jasmine            11 CIY-MR                         1:18.16
                  37.70     1:18.16 (40.46)
 35 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                         1:18.30
                  37.85     1:18.30 (40.45)
 36 Dunne, Samantha M         12 SSL-MR                         1:18.91
                  38.11     1:18.91 (40.80)
 37 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                         1:19.51
                  38.58     1:19.51 (40.93)
 38 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                         1:20.14
                  36.69     1:20.14 (43.45)
 39 Pereira, Ellyshia C       11 CIY-MR                         1:20.28
                  37.38     1:20.28 (42.90)
 40 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                         1:30.29
                  41.94     1:30.29 (48.35)
 41 Ghosio, Michelle J        11 SSL-MR                         1:32.82
                  42.50     1:32.82 (50.32)
 42 Kilbride, Shannon         11 SSL-MR                         1:37.80
                  47.68     1:37.80 (50.12)
 43 Cabillis, Cortney M       11 SSL-MR                         1:38.76
                  47.26     1:38.76 (51.50)
 44 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                         1:39.85
                  44.62     1:39.85 (55.23)
 45 Courtney, Betsy K         11 SSL-MR                         1:45.24
                  44.80   1:45.24 (1:00.44)
 46 Hogan, Fiona R            11 CIY-MR                         1:51.51
                  50.30   1:51.51 (1:01.21)
 -- Carlo, Samantha L         12 WSSC-MR                             DQ
 -- Rishi, Niki               11 SSL-MR                              DQ
 -- Henry, Emily              11 VAC-MR                              DQ

Event 6  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G         12 West Point-MR                  1:02.96
                  30.43     1:02.96 (32.53)
  2 Barfield, Christopher     12 CIY-MR                         1:03.72
                  29.13     1:03.72 (34.59)
  3 Yee, Michael B            12 CIY-MR                         1:04.16
                  29.63     1:04.16 (34.53)
  4 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                         1:05.31
                  31.67     1:05.31 (33.64)
  5 Burillo, Vincent          11 VAC-MR                         1:06.58
                  31.04     1:06.58 (35.54)
  6 Thorp, Matthew            12 VAC-MR                         1:06.67
                  32.12     1:06.67 (34.55)
  7 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR                      1:06.77
                  31.45     1:06.77 (35.32)
  8 Gallagher, Keegan P       11 VAC-MR                         1:09.31
                  33.24     1:09.31 (36.07)
  9 Garvey, Patrick           11 WSSC-MR                        1:10.34
                  34.22     1:10.34 (36.12)
 10 Resto, Stephen J          12 VAC-MR                         1:11.74
                  32.94     1:11.74 (38.80)
 11 Taylor, Zane V            12 Pbac-MR                        1:12.70
                  34.32     1:12.70 (38.38)
 12 McCalla, David            11 CIY-MR                         1:15.82
                  35.02     1:15.82 (40.80)
 13 Conway, John P            11 SSL-MR                         1:17.52
                  38.00     1:17.52 (39.52)
 14 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR                      1:18.02
                  35.66     1:18.02 (42.36)
 15 Lahtinen, Evan            11 WSSC-MR                        1:20.63
                  37.30     1:20.63 (43.33)
 16 Vankleeck, Tanner         11 Scd-Mr-MR                      1:20.74
                  37.91     1:20.74 (42.83)
 17 Kelly, Flynn              12 WSSC-MR                        1:23.34
                  38.78     1:23.34 (44.56)
 18 Ortiz, Jonathan           11 West Point-MR                  1:25.07
                  40.02     1:25.07 (45.05)
 19 Reimer, Eric              11 WSSC-MR                        1:31.55
                  39.25     1:31.55 (52.30)
 20 Naman, Daniel             11 WSSC-MR                        1:33.53
                  39.86     1:33.53 (53.67)
 21 Tatarsky, Marc A          12 SSL-MR                         1:34.86
                  42.80     1:34.86 (52.06)
 22 Gutmann, Chris B          11 SSL-MR                         1:53.43
                  52.02   1:53.43 (1:01.41)
 -- Gillespie, Dylan          11 VAC-MR                              DQ

Event 7  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR                     38.27
  2 Elgarten, Taylor           8 VAC-MR                           47.03
  3 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                           48.17
  4 Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                           48.90
  5 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR                           49.64
  6 Malfa, Selena B            8 SSL-MR                           51.93
  7 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR                     52.88
  8 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                           53.81
  9 Yeager, Kate E             8 SSL-MR                           54.80
 10 Pereira, Nicole V          8 CIY-MR                           55.70
 11 Dubbs, Melanie A           8 SSL-MR                           56.42
 12 Gilhooly, Caroline M       8 SSL-MR                           56.43
 13 Bavuso, Emily R            8 SSL-MR                           58.06
 14 McKay, Jessica C           8 WSSC-MR                          58.39
 15 Beuchert, Emily A          8 WSSC-MR                          58.66
 16 Brennan, Maggie A          7 SSL-MR                         1:01.31
 17 Taegder-Vroom, Emily F     8 VAC-MR                         1:02.14
 18 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR                   1:06.58
 19 Mackay, Hannah R           7 West Point-MR                  1:07.05
 -- Leary, Caitlin R           7 SSL-MR                              DQ

Event 8  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas            8 VAC-MR                           48.45
  2 Winograd, Nicolas          7 Mantarays-MR                     51.43
  3 Pan, Noah                  7 CIY-MR                           52.18
  4 Magee, Dylan P             8 SSL-MR                           52.51
  5 McNAMARA, Michael P        8 WSSC-MR                          54.10
  6 Ali, kamran                8 WSSC-MR                          55.36
  7 Warnon, Jonathan           7 VAC-MR                           57.24
  8 Cioffi, Steven             7 SSL-MR                           58.10
  9 Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                           59.84
 10 Seeback, Jason             8 SSL-MR                         1:00.17
 11 Allen, Zachary B           8 West Point-MR                  1:09.25
 12 Henry, William P           7 VAC-MR                         1:16.17
 13 Coulter, Craig T           7 VAC-MR                         1:19.50
 -- Goldman, Eamon S           7 SSL-MR                              DQ

Event 9  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C        16 VAC-MR                         1:04.46
                  31.67     1:04.46 (32.79)
  2 Geller, Carolyn F         14 CIY-MR                         1:08.33
                  33.30     1:08.33 (35.03)
  3 Petty, Lanae              14 VAC-MR                         1:08.89
                  33.46     1:08.89 (35.43)
  4 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR                        1:09.14
                  33.66     1:09.14 (35.48)
  5 O'Brien, Kristy           17 Unattached                     1:09.28
                  33.87     1:09.28 (35.41)
  6 Wang, Diana G             14 MSC-MR                         1:10.08
                  34.57     1:10.08 (35.51)
  7 Laspisa, Jean E           16 Pbac-MR                        1:10.12
                  34.46     1:10.12 (35.66)
  8 Parodi, Annie T           16 Mantarays-MR                   1:11.83
                  34.47     1:11.83 (37.36)
  9 Charlebois, Alison        16 Scd-Mr-MR                      1:12.43
                  34.79     1:12.43 (37.64)
 10 Brown, Carolyn A          15 West Point-MR                  1:12.67
                  35.18     1:12.67 (37.49)
 11 Casado, Laurie            14 CIY-MR                         1:13.01
                  36.47     1:13.01 (36.54)
 12 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR                        1:13.92
                  36.98     1:13.92 (36.94)
 13 Thorp, Kaitlin            13 VAC-MR                         1:15.55
                  36.89     1:15.55 (38.66)
 14 Miller, Anastasia J       16 VAC-MR                         1:16.32
                  36.89     1:16.32 (39.43)
 15 Kenny, Katelyn M          16 West Point-MR                  1:16.57
                  38.08     1:16.57 (38.49)
 16 Doty, Amy C               16 Pbac-MR                        1:16.79
                  37.51     1:16.79 (39.28)
 17 Barfield, Ashley          15 CIY-MR                         1:17.27
                  36.81     1:17.27 (40.46)
 18 Landaw, Grace E           15 CIY-MR                         1:17.86
                  38.76     1:17.86 (39.10)
 19 Ryan, Amy                 15 WSSC-MR                        1:18.76
                  37.79     1:18.76 (40.97)
 20 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR                      1:19.61
                  38.48     1:19.61 (41.13)
 21 Vaccaro, Cara M           13 MWSC-MR                        1:20.05
                  38.93     1:20.05 (41.12)
 22 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                        1:20.07
                  39.01     1:20.07 (41.06)
 23 Kenny, Emily K            14 West Point-MR                  1:20.09
 24 Hutchinson, Jillian C     16 Mantarays-MR                   1:21.71
 25 Cioffi, Kristina          15 WSSC-MR                        1:21.78
                  39.41     1:21.78 (42.37)
 26 Lamendola, Jessica M      15 VAC-MR                         1:27.43
 27 Griffin, Amanda           14 VAC-MR                         1:27.59
 28 Fichera, Justine          16 WSSC-MR                        1:30.89
 29 Rice, Lauren              10 WSSC-MR                        1:40.34
 -- Yee, Elena C              15 CIY-MR                              DQ
                  36.23          DQ (39.75)
 -- Barnitt, Kelly            15 WSSC-MR                             DQ
 -- Louie, Monica L           17 CIY-MR                              DQ

Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Leese, Ryan B             17 Pbac-MR                        1:02.31
                  30.03     1:02.31 (32.28)
  2 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR                   1:03.50
                  31.07     1:03.50 (32.43)
  3 Singer, Chad S            17 Pbac-MR                        1:06.38
                  32.27     1:06.38 (34.11)
  4 Wolfe, Brian              16 WSSC-MR                        1:06.45
                  31.30     1:06.45 (35.15)
  5 Sweetman, Kris            13 CIY-MR                         1:07.97
                  32.86     1:07.97 (35.11)
  6 Saindon, Merrick R        16 VAC-MR                         1:10.93
                  33.56     1:10.93 (37.37)
  7 Smedman, Kevin P          16 West Point-MR                  1:11.03
                  34.78     1:11.03 (36.25)
  8 MacElveen, Billy          15 Scd-Mr-MR                      1:12.39
                  35.25     1:12.39 (37.14)
  9 Carson, Tyler S           17 VAC-MR                         1:14.75
 10 Moore, Malcolm            14 CIY-MR                         1:14.97
                  37.34     1:14.97 (37.63)
 11 Eng, Louis W              15 CIY-MR                         1:17.90
                  38.35     1:17.90 (39.55)
 12 Kerovpyan, Christopher V  16 VAC-MR                         1:18.22
                  37.82     1:18.22 (40.40)
 13 Steffens, Brian           13 WSSC-MR                        1:20.05
                  40.05     1:20.05 (40.00)
 14 Reimer, Christopher       13 WSSC-MR                        1:22.25
                  39.81     1:22.25 (42.44)
 15 Wegescheide, Paul         15 Scd-Mr-MR                      1:22.75
 16 Gagliardo, Giuseppe C     15 WSSC-MR                        1:38.67
                  46.44     1:38.67 (52.23)
 -- Tischler, Eric            15 CIY-MR                              DQ

Event 11  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                         1:12.51
                  35.88     1:12.51 (36.63)
  2 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                         1:14.04
                  35.80     1:14.04 (38.24)
  3 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                        1:14.89
                  36.58     1:14.89 (38.31)
  4 Damico, Nicole            12 VAC-MR                         1:15.26
                  36.65     1:15.26 (38.61)
  5 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                         1:16.76
                  37.99     1:16.76 (38.77)
  6 McCormack, Christine E    11 Aqua Gems-MR                   1:17.79
                  38.12     1:17.79 (39.67)
  7 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                         1:18.28
                  39.33     1:18.28 (38.95)
  8 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                         1:19.11
                  38.35     1:19.11 (40.76)
  9 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR                        1:19.62
                  39.66     1:19.62 (39.96)
 10 Hendricks, Kristen A      12 West Point-MR                  1:20.30
                  38.78     1:20.30 (41.52)
 11 Carney, Kyla              11 MWSC-MR                        1:20.39
                  39.90     1:20.39 (40.49)
 12 McGurk, Becca S           12 MWSC-MR                        1:21.15
                  40.47     1:21.15 (40.68)
 13 Krause, Samantha          11 VAC-MR                         1:22.62
                  39.82     1:22.62 (42.80)
 14 Pereira, Ellyshia C       11 CIY-MR                         1:23.78
                  41.09     1:23.78 (42.69)
 15 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR                   1:24.96
                  42.88     1:24.96 (42.08)
 16 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR                   1:25.24
                  42.34     1:25.24 (42.90)
 17 Clark, Brittany           12 WSSC-MR                        1:26.14
                  41.69     1:26.14 (44.45)
 18 Landaw, Laura             11 CIY-MR                         1:26.19
                  42.34     1:26.19 (43.85)
 19 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                         1:27.33
                  42.96     1:27.33 (44.37)
 20 Carlstrom, Maggie         12 WSSC-MR                        1:27.65
                  42.82     1:27.65 (44.83)
 21 Lloyd, Cecilia            12 CIY-MR                         1:27.92
 22 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                         1:28.10
                  44.23     1:28.10 (43.87)
 23 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                         1:28.94
                  43.39     1:28.94 (45.55)
 24 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR                        1:31.17
 25 Rodriguez, Lilyrose M     11 MWSC-MR                        1:32.67
                  43.70     1:32.67 (48.97)
 26 Liebergall, Julia L       11 SSL-MR                         1:33.76
                  44.88     1:33.76 (48.88)
 27 Eng, Christina            12 CIY-MR                         1:34.20
                  46.03     1:34.20 (48.17)
 28 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                         1:35.15
                  48.39     1:35.15 (46.76)
 29 Warnon, Sophia            11 VAC-MR                         1:35.27
                  46.47     1:35.27 (48.80)
 30 Moore, Jasmine            11 CIY-MR                         1:35.31
                  46.44     1:35.31 (48.87)
 31 Dunne, Samantha M         12 SSL-MR                         1:36.57
                  47.93     1:36.57 (48.64)
 32 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                         1:41.52
 33 Ghosio, Michelle J        11 SSL-MR                         1:50.21
                  53.46     1:50.21 (56.75)
 34 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                         1:51.47
                  51.77     1:51.47 (59.70)
 35 Kilbride, Shannon         11 SSL-MR                         1:52.76
                  55.48     1:52.76 (57.28)
 36 Cabillis, Cortney M       11 SSL-MR                         1:54.60
                  56.20     1:54.60 (58.40)
 -- Carlo, Samantha L         12 WSSC-MR                             DQ
 -- Henry, Emily              11 VAC-MR                              DQ
 -- Courtney, Betsy K         11 SSL-MR                              DQ
                  56.77        DQ (1:13.76)
 -- Hogan, Fiona R            11 CIY-MR                              DQ
                1:00.80        DQ (1:11.87)
 -- Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR                             DQ
                  39.37          DQ (47.47)
 -- Rishi, Niki               11 SSL-MR                              DQ
 -- Bromm, Kelly E            11 WSSC-MR                             DQ
                  46.41          DQ (49.40)

Event 12  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G         12 West Point-MR                  1:15.10
                  37.61     1:15.10 (37.49)
  2 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                         1:17.40
                  37.90     1:17.40 (39.50)
  3 Barfield, Christopher     12 CIY-MR                         1:18.20
                  37.07     1:18.20 (41.13)
  4 Yee, Michael B            12 CIY-MR                         1:18.33
                  37.77     1:18.33 (40.56)
  5 Gallagher, Keegan P       11 VAC-MR                         1:18.66
                  39.07     1:18.66 (39.59)
  6 Daly, Dennis J            12 Pbac-MR                        1:18.89
                  37.11     1:18.89 (41.78)
  7 Burillo, Vincent          11 VAC-MR                         1:19.48
                  39.56     1:19.48 (39.92)
  8 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                        1:19.50
                  38.65     1:19.50 (40.85)
  9 Gagliardo, Stefano G      12 WSSC-MR                        1:20.29
                  39.23     1:20.29 (41.06)
 10 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR                      1:23.87
                  41.13     1:23.87 (42.74)
 11 Gillespie, Dylan          11 VAC-MR                         1:24.52
                  40.64     1:24.52 (43.88)
 12 Garvey, Patrick           11 WSSC-MR                        1:26.75
                  43.56     1:26.75 (43.19)
 13 Conway, John P            11 SSL-MR                         1:28.37
                  43.50     1:28.37 (44.87)
 14 Lahtinen, Evan            11 WSSC-MR                        1:33.57
                  44.10     1:33.57 (49.47)
 15 McCalla, David            11 CIY-MR                         1:33.82
 16 Kelly, Flynn              12 WSSC-MR                        1:36.44
                  46.86     1:36.44 (49.58)
 17 Reimer, Eric              11 WSSC-MR                        1:38.37
                  47.05     1:38.37 (51.32)
 18 Rice, Garrett             11 WSSC-MR                        1:45.57
                  48.36     1:45.57 (57.21)
 19 Gutmann, Chris B          11 SSL-MR                         1:56.64
                  55.42   1:56.64 (1:01.22)
 20 Leoniak, Ryan A           11 WSSC-MR                        1:58.23
                  58.19   1:58.23 (1:00.04)
 -- Tatarsky, Marc A          12 SSL-MR                              DQ
                  54.17        DQ (1:02.39)
 -- Naman, Daniel             11 WSSC-MR                             DQ

Event 13  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR                     45.29
  2 Yeager, Kate E             8 SSL-MR                           51.43
  3 Elgarten, Taylor           8 VAC-MR                           55.59
  4 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                           56.48
  5 Pereira, Nicole V          8 CIY-MR                           57.19
  6 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR                     57.50
  7 Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                           58.44
  8 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR                         1:01.30
  9 McKay, Jessica C           8 WSSC-MR                        1:01.66
 10 Dubbs, Melanie A           8 SSL-MR                         1:04.50
 11 Leary, Caitlin R           7 SSL-MR                         1:08.34
 12 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                         1:20.11
 -- Taegder-Vroom, Emily F     8 VAC-MR                              DQ
 -- Mackay, Hannah R           7 West Point-MR                       DQ
 -- Gilhooly, Caroline M       8 SSL-MR                              DQ

Event 14  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas            8 VAC-MR                           49.75
  2 Winograd, Nicolas          7 Mantarays-MR                     50.86
  3 Magee, Dylan P             8 SSL-MR                           52.85
  4 Pan, Noah                  7 CIY-MR                           57.05
  5 Warnon, Jonathan           7 VAC-MR                         1:10.10
  6 Allen, Zachary B           8 West Point-MR                  1:13.84
  7 Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                         1:15.14
 -- Henry, William P           7 VAC-MR                              DQ
 -- Goldman, Eamon S           7 SSL-MR                              DQ

Event 15  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                          37.42
  2 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                           38.84
  3 Oboyski, Samantha         12 VAC-MR                           39.41
  4 Hendricks, Kristen A      12 West Point-MR                    40.06
  5 Owens, Amy                11 VAC-MR                           40.18
  6 Pereira, Ellyshia C       11 CIY-MR                           40.67
  7 Carney, Kyla              11 MWSC-MR                          41.05
  8 Carlstrom, Maggie         12 WSSC-MR                          41.34
  9 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                          41.41
 10 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                           41.63
 11 Foster, Amanda            12 VAC-MR                           41.67
 12 Tremper, Andrea           12 VAC-MR                           41.69
 13 McCormack, Christine E    11 Aqua Gems-MR                     41.97
 14 Lange, Kerry N            12 WSSC-MR                          42.43
 15 Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR                          42.47
 16 Conklin, Ciara            12 WSSC-MR                          43.45
 17 Lahtinen, Arielle         11 WSSC-MR                          43.64
 18 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR                     43.81
 19 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                           43.95
 20 Griffin, Nicole           11 VAC-MR                           44.16
 21 Grant, Julianne           11 VAC-MR                           44.24
 22 Clark, Brittany           12 WSSC-MR                          44.62
 23 Paradie, Madeline         11 WSSC-MR                          45.22
 24 Rodriguez, Lilyrose M     11 MWSC-MR                          45.59
 25 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                          45.72
 26 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR                     46.44
 27 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR                          46.93
 28 Bromm, Kelly E            11 WSSC-MR                          47.01
 29 Landaw, Laura             11 CIY-MR                           47.13
 30 Norris, Jenne             12 WSSC-MR                          47.25
 31 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                           47.43
 32 Warnon, Sophia            11 VAC-MR                           50.92
 33 Hogan, Fiona R            11 CIY-MR                           53.66
 -- Courtney, Betsy K         11 SSL-MR                              DQ
 -- Liebergall, Julia L       11 SSL-MR                              DQ

Event 16  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G         12 West Point-MR                    35.10
  2 Barfield, Christopher     12 CIY-MR                           36.73
  3 Burillo, Vincent          11 VAC-MR                           38.71
  4 Daly, Dennis J            12 Pbac-MR                          38.85
  5 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR                        39.20
  6 Resto, Stephen J          12 VAC-MR                           40.50
  7 Garvey, Patrick           11 WSSC-MR                          42.12
  8 Thorp, Matthew            12 VAC-MR                           42.39
  9 Taylor, Zane V            12 Pbac-MR                          42.52
 10 Walsh, Kevin              11 Scd-Mr-MR                        46.04
 11 Kelly, Flynn              12 WSSC-MR                          46.91
 12 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR                        47.72
 13 Ortiz, Jonathan           11 West Point-MR                    47.79
 14 Vankleeck, Tanner         11 Scd-Mr-MR                        48.14
 15 Tatarsky, Marc A          12 SSL-MR                           52.84
 16 Finelli, Eric R           11 Mantarays-MR                     56.06
 17 Reimer, Eric              11 WSSC-MR                        1:12.28
 -- Flatley, Steven M         11 WSSC-MR                             DQ

Event 17  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Alexander, Emily          15 VAC-MR                         5:03.68
                  31.11     1:08.49 (37.38)     1:47.79 (39.30)     2:27.54 (39.75)
        3:10.74 (43.20)     3:55.36 (44.62)     4:30.54 (35.18)     5:03.68 (33.14)
  2 Cimilluca, Veronica       15 WSSC-MR                        5:09.18
                  32.81     1:10.61 (37.80)     1:52.88 (42.27)     2:33.41 (40.53)
        3:18.06 (44.65)     4:04.33 (46.27)     4:37.73 (33.40)     5:09.18 (31.45)
  3 Geller, Carolyn F         14 CIY-MR                         5:09.79
                  31.60     1:09.17 (37.57)     1:49.42 (40.25)     2:29.31 (39.89)
        3:15.67 (46.36)     4:02.72 (47.05)     4:36.85 (34.13)     5:09.79 (32.94)
  4 Casado, Laurie            14 CIY-MR                         5:29.85
                  33.10     1:15.78 (42.68)     2:00.99 (45.21)     2:45.44 (44.45)
        3:30.21 (44.77)     4:16.76 (46.55)     4:54.59 (37.83)     5:29.85 (35.26)
  5 Latino, Bridget L         15 MSC-MR                         5:32.83
                  32.79     1:11.90 (39.11)     1:55.70 (43.80)     2:38.34 (42.64)
        3:29.50 (51.16)     4:21.00 (51.50)     4:57.38 (36.38)     5:32.83 (35.45)
  6 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                         5:38.13
                  37.77     1:23.69 (45.92)     2:06.06 (42.37)     2:47.97 (41.91)
        3:35.70 (47.73)     4:24.51 (48.81)     5:01.78 (37.27)     5:38.13 (36.35)
  7 Yee, Elena C              15 CIY-MR                         5:46.99
                  34.36     1:16.39 (42.03)     2:02.82 (46.43)     2:48.70 (45.88)
        3:37.03 (48.33)     4:26.61 (49.58)     5:07.53 (40.92)     5:46.99 (39.46)
  8 Landaw, Grace E           15 CIY-MR                         6:04.19
                  34.75     1:19.58 (44.83)     2:08.59 (49.01)     2:56.89 (48.30)
        3:42.69 (45.80)     4:33.92 (51.23)     5:20.13 (46.21)     6:04.19 (44.06)
 -- Louie, Monica L           17 CIY-MR                              DQ
 -- Henry, Emily              11 VAC-MR                              DQ

Event 18  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR                   4:37.02
                  28.78     1:02.41 (33.63)     1:39.21 (36.80)     2:14.83 (35.62)
        2:54.83 (40.00)     3:35.39 (40.56)     4:06.89 (31.50)     4:37.02 (30.13)
  2 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR                         4:47.81
                  30.14     1:05.14 (35.00)     1:43.00 (37.86)     2:20.49 (37.49)
        2:59.16 (38.67)     3:39.51 (40.35)     4:14.04 (34.53)     4:47.81 (33.77)
  3 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR                   4:54.44
                  29.99     1:06.37 (36.38)     1:43.56 (37.19)     2:19.96 (36.40)
        3:04.56 (44.60)     3:50.03 (45.47)     4:23.50 (33.47)     4:54.44 (30.94)
  4 Sweetman, Kris            13 CIY-MR                         5:29.26
                  31.90     1:10.50 (38.60)     1:51.84 (41.34)     2:32.26 (40.42)
        3:23.16 (50.90)     4:13.67 (50.51)     4:51.84 (38.17)     5:29.26 (37.42)
 -- Tischler, Eric            15 CIY-MR                              DQ

Event 19  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Klein, Morganne           12 VAC-MR                           32.08
  2 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                           32.40
  3 Oboyski, Samantha         12 VAC-MR                           32.98
  4 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                           33.64
  5 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR                          35.93
  6 Owens, Amy                11 VAC-MR                           36.03
  7 Damico, Nicole            12 VAC-MR                           36.17
  8 Rodriguez, Lilyrose M     11 MWSC-MR                          36.53
  9 Krause, Samantha          11 VAC-MR                           37.18
 10 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR                     37.24
 11 Hendricks, Kristen A      12 West Point-MR                    38.12
 12 Foster, Amanda            12 VAC-MR                           38.20
 13 Tremper, Andrea           12 VAC-MR                           38.81
 14 Lloyd, Cecilia            12 CIY-MR                           38.87
 15 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                          39.45
 16 Griffin, Nicole           11 VAC-MR                           39.47
 17 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR                          39.70
 18 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                          39.87
 19 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                           40.68
 20 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR                     40.75
 21 McGurk, Becca S           12 MWSC-MR                          41.06
 22 Grant, Julianne           11 VAC-MR                           41.69
 23 Carlstrom, Maggie         12 WSSC-MR                          42.37
 24 Moore, Jasmine            11 CIY-MR                           43.39
 25 Eng, Christina            12 CIY-MR                           44.03
 26 Norris, Jenne             12 WSSC-MR                          44.24
 27 Conklin, Ciara            12 WSSC-MR                          44.49
 28 Dunne, Samantha M         12 SSL-MR                           46.02
 29 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                           46.60
 30 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                           48.23
 31 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                           49.12
 32 Liebergall, Julia L       11 SSL-MR                           49.52
 33 Ghosio, Michelle J        11 SSL-MR                           50.92
 34 Kilbride, Shannon         11 SSL-MR                           54.03
 35 Cabillis, Cortney M       11 SSL-MR                           55.13
 36 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                           55.21

Event 20  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew G         12 West Point-MR                    31.92
  2 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                           32.45
  3 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                          32.96
  4 Daly, Dennis J            12 Pbac-MR                          34.00
  5 Yee, Michael B            12 CIY-MR                           34.74
  6 McCalla, David            11 CIY-MR                           35.81
  7 Gagliardo, Stefano G      12 WSSC-MR                          36.31
  8 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR                        36.72
  9 Thorp, Matthew            12 VAC-MR                           38.37
 10 Ryan, Matthew             11 Scd-Mr-MR                        38.60
 11 Gillespie, Dylan          11 VAC-MR                           38.64
 12 Gallagher, Keegan P       11 VAC-MR                           38.76
 13 Conway, John P            11 SSL-MR                           39.00
 14 Resto, Stephen J          12 VAC-MR                           40.38
 15 Taylor, Zane V            12 Pbac-MR                          40.98
 16 Vankleeck, Tanner         11 Scd-Mr-MR                        45.81
 17 Walsh, Kevin              11 Scd-Mr-MR                        46.25
 18 Gutmann, Chris B          11 SSL-MR                           57.51
 -- Ortiz, Jonathan           11 West Point-MR                       DQ

Event 21  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C        16 VAC-MR                           59.94
                  28.37       59.94 (31.57)
  2 Parodi, Annie T           16 Mantarays-MR                   1:05.64
                  30.20     1:05.64 (35.44)
  3 Alexander, Emily          15 VAC-MR                         1:05.78
                  30.55     1:05.78 (35.23)
  4 Geller, Carolyn F         14 CIY-MR                         1:06.06
                  30.97     1:06.06 (35.09)
  5 Petty, Lanae              14 VAC-MR                         1:06.98
                  31.43     1:06.98 (35.55)
  6 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR                        1:08.63
                  32.73     1:08.63 (35.90)
  7 Hughes, Gina              15 WSSC-MR                        1:09.90
                  31.87     1:09.90 (38.03)
  8 Latino, Bridget L         15 MSC-MR                         1:10.79
                  33.15     1:10.79 (37.64)
  9 Thorp, Kaitlin            13 VAC-MR                         1:11.79
                  33.59     1:11.79 (38.20)
 10 O'Brien, Kristy           17 Unattached                     1:11.97
                  33.78     1:11.97 (38.19)
 11 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR                        1:12.08
                  32.30     1:12.08 (39.78)
 12 Kenny, Emily K            14 West Point-MR                  1:12.32
                  33.27     1:12.32 (39.05)
 13 Wang, Diana G             14 MSC-MR                         1:12.90
                  33.41     1:12.90 (39.49)
 14 Doty, Amy C               16 Pbac-MR                        1:13.54
                  33.71     1:13.54 (39.83)
 15 Ryan, Caitlin             16 WSSC-MR                        1:14.28
                  33.59     1:14.28 (40.69)
 16 Kenny, Katelyn M          16 West Point-MR                  1:16.90
                  35.85     1:16.90 (41.05)
 17 Brown, Carolyn A          15 West Point-MR                  1:17.14
                  35.59     1:17.14 (41.55)
 18 Barfield, Ashley          15 CIY-MR                         1:27.10
                  40.02     1:27.10 (47.08)
 19 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR                   1:28.42
                  38.47     1:28.42 (49.95)

Event 22  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Leese, Ryan B             17 Pbac-MR                          57.22
                  26.18       57.22 (31.04)
  2 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR                         1:00.88
                  28.19     1:00.88 (32.69)
  3 Donnelly, Ryan            17 Scd-Mr-MR                      1:04.12
                  28.77     1:04.12 (35.35)
  4 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR                   1:04.89
                  30.30     1:04.89 (34.59)
  5 Singer, Chad S            17 Pbac-MR                        1:09.45
                  32.70     1:09.45 (36.75)
  6 Sweetman, Kris            13 CIY-MR                         1:09.59
                  32.39     1:09.59 (37.20)
  6 Moore, Malcolm            14 CIY-MR                         1:09.59
                  30.81     1:09.59 (38.78)
  8 Kerovpyan, Christopher V  16 VAC-MR                         1:11.20
                  31.40     1:11.20 (39.80)
  9 Carson, Tyler S           17 VAC-MR                         1:12.39
                  33.19     1:12.39 (39.20)
 10 Saindon, Merrick R        16 VAC-MR                         1:12.56
                  31.58     1:12.56 (40.98)
 11 Roth, Brian               15 WSSC-MR                        1:12.80
                  32.89     1:12.80 (39.91)
 12 Nunziato, Jesse           15 WSSC-MR                        1:15.67
                  33.47     1:15.67 (42.20)
 13 Smedman, Kevin P          16 West Point-MR                  1:16.30
                  35.29     1:16.30 (41.01)
 14 Eng, Louis W              15 CIY-MR                         1:17.12
                  33.43     1:17.12 (43.69)
 15 Wegescheide, Paul         15 Scd-Mr-MR                      1:37.75
                  41.13     1:37.75 (56.62)

Event 23  Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 2:00.04
     1) Owens, Amy 11                   2) Tremper, Andrea 12
     3) Damico, Nicole 12               4) Klein, Morganne 12
                  30.89     1:00.73 (29.84)     1:30.33 (29.60)     2:00.04 (29.71)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                                    2:04.61
     1) Munz, Brenna A 12               2) Seagren, Erika L 11
     3) Aiello, Jennifer M 11           4) Farrar, Lexi B 12
                  32.46     1:04.68 (32.22)     1:35.45 (30.77)     2:04.61 (29.16)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                            2:07.69
     1) Larkin, Colleen P 11            2) Clark, Brittany 12
     3) Mlynarczyk, Nicole 11           4) Cioffi, Nicole 12
                  31.64     1:03.74 (32.10)     1:36.15 (32.41)     2:07.69 (31.54)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'B'                                 2:10.31
     1) Foster, Amanda 12               2) Grant, Julianne 11
     3) Oboyski, Samantha 12            4) Krause, Samantha 11
                  32.98     1:07.11 (34.13)     1:38.18 (31.07)     2:10.31 (32.13)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                           2:11.86
     1) McGurk, Becca S 12              2) Rodriguez, Lilyrose M 11
     3) Stalnaker, Shelby A 11          4) Carney, Kyla 11
                  31.59     1:04.70 (33.11)     1:39.95 (35.25)     2:11.86 (31.91)
  6 Cross Island YMCA-MR  'A'                                   2:21.68
     1) Lloyd, Cecilia 12               2) Landaw, Laura 11
     3) Pereira, Ellyshia C 11          4) Moore, Jasmine 11
                  32.97       53.62 (20.65)     1:44.72 (51.10)     2:21.68 (36.96)
  7 Washingtonville Seahawks-MR  'B'                            2:22.54
     1) Conklin, Ciara 12               2) Norris, Jenne 12
     3) Paradie, Madeline 11            4) Carlstrom, Maggie 12
                  35.93     1:12.26 (36.33)     1:45.76 (33.50)     2:22.54 (36.78)
  8 Suffern Sea Lions-MR  'A'                                   2:49.95
     1) Gilhooly, Caroline M 8          2) Yeager, Kate E 8
     3) Liebergall, Julia L 11          4) Dunne, Samantha M 12
                  58.17     1:33.88 (35.71)     2:11.75 (37.87)     2:49.95 (38.20)
  9 Suffern Sea Lions-MR  'B'                                   3:07.22
     1) Dubbs, Melanie A 8              2) Leary, Caitlin R 7
     3) Ghosio, Michelle J 11           4) Kilbride, Shannon 11
                  53.10     1:42.32 (49.22)     2:24.01 (41.69)     3:07.22 (43.21)

Event 24  Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 2:06.98
     1) Resto, Stephen J 12             2) Gallagher, Keegan P 11
     3) Thorp, Matthew 12               4) Burillo, Vincent 11
                  32.59     1:04.32 (31.73)     1:36.50 (32.18)     2:06.98 (30.48)
  2 St. Columba Dolphins-MR  'A'                                2:22.21
     1) Ryan, Matthew 11                2) Walsh, Kevin 11
     3) MacElveen, Daniel 11            4) Scarano, Joseph 12
                  35.36     1:16.85 (41.49)     1:51.93 (35.08)     2:22.21 (30.28)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                            2:34.52
     1) Kelly, Flynn 12                 2) Flatley, Steven M 11
     3) Leoniak, Ryan A 11              4) Garvey, Patrick 11
                  37.69     1:17.04 (39.35)     2:01.19 (44.15)     2:34.52 (33.33)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                                   3:22.82
     1) Goldman, Eamon S 7              2) Magee, Dylan P 8
     3) Gutmann, Chris B 11             4) Conway, John P 11
                1:00.28     1:51.95 (51.67)     2:49.02 (57.07)     3:22.82 (33.80)
 -- Cross Island YMCA-MR  'A'                                        DQ
     1) Barfield, Christopher 12        2) McCalla, David 11
     3) Yee, Michael B 12               4) Sweetman, Brandon 12

Event 25  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 1:48.56
     1) Alexander, Emily 15             2) Lamendola, Jessica M 15
     3) Petty, Lanae 14                 4) Klein, Jacquelyn C 16
                  26.48       56.90 (30.42)     1:22.53 (25.63)     1:48.56 (26.03)
  2 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                              1:50.10
     1) Laspisa, Jean E 16              2) Doty, Amy C 16
     3) Sosnowski, Rachael 15           4) Hrbek, Amber L 16
                  27.58       56.09 (28.51)     1:23.80 (27.71)     1:50.10 (26.30)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                                   1:53.95
     1) Casado, Laurie 14               2) Landaw, Grace E 15
     3) Barfield, Ashley 15             4) Yee, Elena C 15
                  26.89       55.84 (28.95)     1:25.25 (29.41)     1:53.95 (28.70)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                            2:01.88
     1) Ryan, Caitlin 16                2) Ryan, Amy 15
     3) Cioffi, Kristina 15             4) Hughes, Gina 15
                  30.64       59.85 (29.21)     1:32.55 (32.70)     2:01.88 (29.33)
 -- St. Columba Dolphins-MR  'A'                                     DQ

Event 26  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 1:44.59
     1) Harris, Karim 13                2) Carson, Tyler S 17
     3) Kerovpyan, Christopher V 16     4) Saindon, Merrick R 16
                  25.86       53.16 (27.30)     1:19.38 (26.22)     1:44.59 (25.21)
  2 St. Columba Dolphins-MR  'A'                                1:50.23
     1) Cohen, Daniel 16                2) Donnelly, Ryan 17
     3) MacElveen, Billy 15             4) Wegescheide, Paul 15
                  26.61       52.83 (26.22)     1:18.65 (25.82)     1:50.23 (31.58)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                            1:59.25
     1) Nunziato, Jesse 15              2) Steffens, Brian 13
     3) Reimer, Christopher 13          4) Wolfe, Brian 16
                  29.12     1:01.83 (32.71)     1:35.11 (33.28)     1:59.25 (24.14)

Event 27  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne             13 WSSC-MR                          25.56
  2 Armater, Olivia           13 Scd-Mr-MR                        26.74
  3 Daly, Jackie E            14 Pbac-MR                          27.38
  4 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR                          27.40
  5 Parks, Mary K             14 Pbac-MR                          28.57
  6 Elizee, Juleen            13 CIY-MR                           28.91
  7 Santiago, Ariel E         13 VAC-MR                           28.98
  8 Suarez, Iliana            14 CIY-MR                           29.05
  9 Owens, Katelyn            13 VAC-MR                           29.41
 10 Simonek, Chelsea L        14 West Point-MR                    29.53
 11 Takacs, Ashley            14 Scd-Mr-MR                        29.85
 12 Medrano, Carol A          13 Pbac-MR                          29.96
 13 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR                        30.29
 14 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR                        30.52
 15 Mlynarczyk, Melissa       14 WSSC-MR                          30.55
 16 Giovinco, Emma H          13 West Point-MR                    30.77
 17 Oakley, Allison I         14 West Point-MR                    30.93
 18 Clark, Carly              14 WSSC-MR                          31.05
 19 Conklin, Caitlin          14 WSSC-MR                          31.10
 20 Miller, Gabrielle D       14 West Point-MR                    31.46
 21 McCalla, Dana             13 CIY-MR                           31.73
 22 Nivins, Kristyn N         14 Mantarays-MR                     31.78
 23 McKay, Jaclyn             13 WSSC-MR                          32.40
 24 Darin, China              14 WSSC-MR                          32.52
 25 Kelly, Brianne E          14 Mantarays-MR                     32.77
 26 Benedict, Rebecca         13 VAC-MR                           33.54
 27 Mackay, Rachel S          13 West Point-MR                    34.30
 28 Lange, Erin K             14 WSSC-MR                          34.31
 29 Brooks, Jessica A         14 WSSC-MR                          34.42

Event 28  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLaurin, Marc            14 CIY-MR                           23.67
  2 Chrzanowski, Chris H      13 West Point-MR                    25.07
  3 Saindon, Brian            14 VAC-MR                           25.77
  4 Harris, Karim             13 VAC-MR                           25.86
  5 Scott, Tyler W            13 MSC-MR                           26.51
  6 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR                        27.61
  7 Muller, Christian S       13 Pbac-MR                          27.65
  8 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR                     28.75
  9 Starr, Justin M           14 Pbac-MR                          28.98
 10 Hsu, Kelvin P             14 West Point-MR                    29.44
 11 Chan, Norman              13 CIY-MR                           29.63
 12 Tam, Stephen              14 CIY-MR                           30.05
 13 Lacinak, Michael          13 WSSC-MR                          30.56
 14 Callinan, Marty           13 VAC-MR                           30.69
 15 Knapp, Nicholas A         14 VAC-MR                           31.16
 16 Elgarten, Jordan          13 VAC-MR                           31.19
 17 Ortiz, David              13 West Point-MR                    31.42
 18 Ramaglia, Joseph          14 WSSC-MR                          31.43
 19 Devito, Daniel R          13 VAC-MR                           32.34
 20 Reimer, Christopher       13 WSSC-MR                          32.39
 21 Flatley, Richard          13 WSSC-MR                          32.80
 22 Patel, Surendra           13 WSSC-MR                          50.97

Event 29  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                          31.44
  2 Mulligan, Kelly M         10 CIY-MR                           31.86
  3 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                           32.74
  4 Summers, Morgan S         10 CIY-MR                           33.77
  5 Carson, Heather D         10 VAC-MR                           34.97
  6 Blackman, Lindsay S        9 VAC-MR                           35.27
  7 Gallagher, Megan           9 VAC-MR                           36.11
  7 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR                     36.11
  9 Graziano, Courtney        10 WSSC-MR                          36.35
 10 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                          36.76
 11 Carlucci, Brittany        10 Scd-Mr-MR                        36.91
 12 Garrett, Samantha F       10 West Point-MR                    37.11
 13 Miller, Julianna M         9 West Point-MR                    37.12
 14 Famularo, Samantha        10 WSSC-MR                          37.17
 15 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                           37.22
 16 Dineen, Amanda R          10 MWSC-MR                          37.24
 17 Chrzanowski, Jackie N      9 West Point-MR                    37.67
 18 Gallagher, Kyrstin         9 VAC-MR                           38.27
 19 Fichera, Denise G         10 WSSC-MR                          39.48
 20 Keown, Shannon M           9 WSSC-MR                          39.52
 21 Smigelski, Jessica M       9 VAC-MR                           39.63
 22 Ryan, Allison             10 WSSC-MR                          39.65
 23 Cashman, Jessica           9 WSSC-MR                          39.80
 24 Gray, Christine T          9 VAC-MR                           39.94
 25 Hernandez, Kristina        9 WSSC-MR                          40.03
 26 Gabriele, Gina T           9 SSL-MR                           40.55
 27 Winograd, Marcella S      10 Mantarays-MR                     40.77
 28 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR                     40.98
 29 Hendricks, Ellen G        10 West Point-MR                    41.03
 30 Walsh, Shannon             9 Scd-Mr-MR                        41.19
 31 Collins, Kaitlyn F        10 West Point-MR                    41.76
 32 Milmore, Elizabeth R       9 WSSC-MR                          42.44
 33 Ojeda, Amanda N            9 SSL-MR                           43.18
 34 Hughes, Maria              9 WSSC-MR                          43.69
 35 Chivelly, Sara M           9 SSL-MR                           43.92
 36 Meagle, Colby A           10 West Point-MR                    45.59
 37 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                           46.50
 38 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                           47.42
 39 Darin, Dakota             10 WSSC-MR                          48.10
 40 Sussman, Heather S         9 SSL-MR                           48.56
 41 Torres, Brianna E         10 CIY-MR                           49.56
 42 Cuddy, Alysen E            9 VAC-MR                           49.72
 43 Terwilliger, Kristina M    9 SSL-MR                           51.46
 44 O'Keefe, Clare G           9 VAC-MR                           51.59
 45 Brecher, Talia             9 SSL-MR                           55.47
 46 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                           55.52
 47 Karani, Farah             10 VAC-MR                         1:03.22

Event 30  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Elgarten, Morgan          10 VAC-MR                           31.30
  2 Byrne, Greg J             10 MWSC-MR                          31.62
  3 Ryan, Brandon             10 WSSC-MR                          34.51
  4 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                           34.64
  5 Kelleher, Andrew           9 Scd-Mr-MR                        35.05
  6 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                          35.54
  7 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                           35.72
  8 Thompson, John             9 VAC-MR                           36.61
  9 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR                     36.85
 10 Arnott, Conner             9 SSL-MR                           36.87
 11 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR                     37.76
 12 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR                           37.86
 13 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                           38.63
 14 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                           38.70
 15 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                           39.19
 16 Berlinghoff, Eric         10 Scd-Mr-MR                        39.28
 17 Leary, Chris R            10 SSL-MR                           40.83
 18 Ciunga, Matthew            9 VAC-MR                           41.72
 19 LaDuca, Edward J          10 SSL-MR                           42.15
 20 Sitko, Jeffrey            10 VAC-MR                           43.46
 21 Coulter, Kyle T           10 VAC-MR                           43.62
 21 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                           43.62
 23 Sprake, Matt J            10 SSL-MR                           43.86
 24 Davis, Anthony R          10 MSC-MR                           45.60
 25 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR                     48.64
 26 Klamrowski, Mark          10 SSL-MR                           49.16
 27 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                           50.45
 28 O'Connor, Billy P         10 SSL-MR                           52.25
 29 Scully, Ian                9 VAC-MR                           52.62
 30 Davis, Ben A               9 SSL-MR                           55.75
 31 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR                         1:05.79

Event 31  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              13 MSC-MR                         2:18.55
                  31.84     1:07.22 (35.38)     1:42.79 (35.57)     2:18.55 (35.76)
  2 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR                         2:30.67
                  35.94     1:14.05 (38.11)     1:52.76 (38.71)     2:30.67 (37.91)
  3 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR                        2:32.14
                  35.67     1:14.54 (38.87)     1:54.28 (39.74)     2:32.14 (37.86)
  4 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR                         2:32.75
                  36.40     1:14.55 (38.15)     1:53.72 (39.17)     2:32.75 (39.03)
  5 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR                         2:33.20
                  35.92     1:14.20 (38.28)     1:53.37 (39.17)     2:33.20 (39.83)
  6 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR                         2:33.79
                  36.42     1:15.20 (38.78)     1:54.82 (39.62)     2:33.79 (38.97)
  7 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                         2:36.73
                  37.98     1:18.26 (40.28)     1:57.09 (38.83)     2:36.73 (39.64)
  8 Abribat, Casey M          13 Mantarays-MR                   2:39.38
                  36.53     1:17.73 (41.20)     1:59.71 (41.98)     2:39.38 (39.67)
  9 Joyce, Caitlin            14 VAC-MR                         2:47.13
                  38.96     1:20.39 (41.43)     2:04.26 (43.87)     2:47.13 (42.87)
 10 Peruffo, Heather          13 Scd-Mr-MR                      2:49.42
                  39.42     1:22.89 (43.47)     2:07.23 (44.34)     2:49.42 (42.19)
 11 Suarez, Iliana            14 CIY-MR                         2:58.01
                  42.81     1:28.25 (45.44)     2:14.17 (45.92)     2:58.01 (43.84)
 12 Harrison, Laura           13 CIY-MR                         3:10.19
                  43.90     1:32.87 (48.97)     2:22.65 (49.78)     3:10.19 (47.54)
 13 Torres, Diandra           13 CIY-MR                         3:16.24
                  42.09     1:30.94 (48.85)     2:22.67 (51.73)     3:16.24 (53.57)
 -- McChesney, Megan S        14 Pbac-MR                             DQ
                  37.43     1:17.52 (40.09)     1:59.28 (41.76)          DQ (40.03)
 -- Mulligan, Nicole A        14 CIY-MR                              DQ

Event 32  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                         2:14.17
                  32.34     1:06.16 (33.82)     1:40.17 (34.01)     2:14.17 (34.00)
  2 Kim, Daniel H             14 CIY-MR                         2:17.28
                  32.27     1:06.69 (34.42)     1:41.86 (35.17)     2:17.28 (35.42)
  3 McLaurin, Marc            14 CIY-MR                         2:22.39
                  32.89     1:08.40 (35.51)     1:45.80 (37.40)     2:22.39 (36.59)
  4 Culver, Eric              13 VAC-MR                         2:22.89
                  34.83     1:11.77 (36.94)     1:48.61 (36.84)     2:22.89 (34.28)
  5 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR                         2:30.43
                  35.28     1:13.69 (38.41)     1:53.01 (39.32)     2:30.43 (37.42)
  6 Manz, Christopher J       14 MSC-MR                         2:43.16
                  39.93     1:20.99 (41.06)     2:02.26 (41.27)     2:43.16 (40.90)
  7 Gagliardi, John G         13 MSC-MR                         2:56.76
                  42.66     1:27.41 (44.75)     2:13.19 (45.78)     2:56.76 (43.57)
 -- Chan, Norman              13 CIY-MR                              DQ
                  41.04     1:26.75 (45.71)     2:13.89 (47.14)          DQ (45.12)

Event 33  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Huerta, Imani             10 VAC-MR                         1:20.42
                  38.38     1:20.42 (42.04)
  2 Summers, Morgan S         10 CIY-MR                         1:21.87
                  39.40     1:21.87 (42.47)
  3 Mulligan, Kelly M         10 CIY-MR                         1:24.67
                  39.77     1:24.67 (44.90)
  4 Pan, Leah                  9 CIY-MR                         1:28.69
                  43.92     1:28.69 (44.77)
  5 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                         1:31.03
                  43.91     1:31.03 (47.12)
  6 Famularo, Samantha        10 WSSC-MR                        1:31.76
                  44.68     1:31.76 (47.08)
  7 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                        1:34.25
                  46.59     1:34.25 (47.66)
  8 Garrett, Samantha F       10 West Point-MR                  1:34.43
                  46.13     1:34.43 (48.30)
  9 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                         1:35.56
                  45.90     1:35.56 (49.66)
 10 Graziano, Courtney        10 WSSC-MR                        1:35.73
                  46.03     1:35.73 (49.70)
 11 Chin, Shannon T           10 CIY-MR                         1:44.59
                  48.50     1:44.59 (56.09)
 12 Smigelski, Jessica M       9 VAC-MR                         1:45.60
                  49.78     1:45.60 (55.82)
 13 Fichera, Denise G         10 WSSC-MR                        1:45.63
                  50.28     1:45.63 (55.35)
 14 Cashman, Jessica           9 WSSC-MR                        1:47.23
                  49.20     1:47.23 (58.03)
 15 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                         1:48.84
                  53.50     1:48.84 (55.34)
 16 Sussman, Heather S         9 SSL-MR                         1:50.97
                  51.43     1:50.97 (59.54)
 17 Chivelly, Sara M           9 SSL-MR                         1:53.79
                  54.73     1:53.79 (59.06)
 18 Harrison, Annie B          9 CIY-MR                         1:56.98
                  55.00   1:56.98 (1:01.98)
 19 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                         2:04.37
                  58.41   2:04.37 (1:05.96)
 20 Gray, Christine T          9 VAC-MR                         2:08.36
                  59.50   2:08.36 (1:08.86)
 21 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                         2:16.24
                1:06.15   2:16.24 (1:10.09)
 22 Torres, Brianna E         10 CIY-MR                         2:16.73
                1:07.02   2:16.73 (1:09.71)
 23 Karani, Farah             10 VAC-MR                         2:40.87
                1:14.20   2:40.87 (1:26.67)
 -- Gabriele, Gina T           9 SSL-MR                              DQ
                  51.15          DQ (56.86)
 -- Brecher, Talia             9 SSL-MR                              DQ

Event 34  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR                      1:15.53
                  37.42     1:15.53 (38.11)
  2 Warnon, Raphael           10 VAC-MR                         1:17.62
                  38.02     1:17.62 (39.60)
  3 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                         1:22.84
                  40.81     1:22.84 (42.03)
  4 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                         1:24.91
                  41.57     1:24.91 (43.34)
  5 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                        1:25.21
                  41.25     1:25.21 (43.96)
  6 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR                   1:26.19
                  42.55     1:26.19 (43.64)
  7 Ryan, Brandon             10 WSSC-MR                        1:27.02
                  42.50     1:27.02 (44.52)
  8 Anderson, Tom R           10 CIY-MR                         1:27.95
                  42.83     1:27.95 (45.12)
  9 Lin, Kevin                10 CIY-MR                         1:30.07
                  44.28     1:30.07 (45.79)
 10 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                         1:30.33
                  44.72     1:30.33 (45.61)
 11 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                         1:36.91
                  47.23     1:36.91 (49.68)
 12 Arnott, Conner             9 SSL-MR                         1:38.87
                  47.82     1:38.87 (51.05)
 13 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                         1:41.23
                  49.01     1:41.23 (52.22)
 14 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR                   1:41.62
                  48.59     1:41.62 (53.03)
 15 Sitko, Jeffrey            10 VAC-MR                         1:48.10
                  51.10     1:48.10 (57.00)
 16 Berlinghoff, Eric         10 Scd-Mr-MR                      1:48.23
 17 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                         1:52.03
                  54.19     1:52.03 (57.84)
 18 Ciunga, Matthew            9 VAC-MR                         1:54.43
                  53.12   1:54.43 (1:01.31)
 19 Davis, Anthony R          10 MSC-MR                         1:54.61
                  53.56   1:54.61 (1:01.05)
 20 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                         1:56.83
                  57.33     1:56.83 (59.50)
 21 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                         1:58.02
                  58.41     1:58.02 (59.61)
 22 Klamrowski, Mark          10 SSL-MR                         2:04.43
                1:01.38   2:04.43 (1:03.05)
 23 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR                   2:08.12
                1:00.86   2:08.12 (1:07.26)
 24 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR                         2:14.04
                1:04.39   2:14.04 (1:09.65)
 25 Scully, Ian                9 VAC-MR                         2:14.92
                1:01.61   2:14.92 (1:13.31)
 26 O'Connor, Billy P         10 SSL-MR                         2:28.41
                1:12.02   2:28.41 (1:16.39)
 -- LaDuca, Edward J          10 SSL-MR                              DQ
                  51.00          DQ (54.01)
 -- Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                              DQ
                  59.40          DQ (59.33)
 -- Davis, Ben A               9 SSL-MR                              DQ
                1:00.48        DQ (1:05.89)

Event 35  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E            14 Pbac-MR                        1:11.88
                  34.02     1:11.88 (37.86)
  2 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR                         1:12.53
                  34.42     1:12.53 (38.11)
  3 Armater, Olivia           13 Scd-Mr-MR                      1:15.71
                  35.20     1:15.71 (40.51)
  4 McChesney, Megan S        14 Pbac-MR                        1:19.88
                  37.90     1:19.88 (41.98)
  5 Santiago, Ariel E         13 VAC-MR                         1:20.58
                  38.73     1:20.58 (41.85)
  6 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR                         1:20.71
                  38.70     1:20.71 (42.01)
  7 Nivins, Kristyn N         14 Mantarays-MR                   1:21.50
                  38.47     1:21.50 (43.03)
  8 Grant, Jessica            14 VAC-MR                         1:22.80
                  38.44     1:22.80 (44.36)
  9 Kolosky, Sarah            13 Scd-Mr-MR                      1:24.09
                  38.10     1:24.09 (45.99)
 10 Oakley, Allison I         14 West Point-MR                  1:26.56
                  40.48     1:26.56 (46.08)
 11 Owens, Katelyn            13 VAC-MR                         1:27.29
                  41.70     1:27.29 (45.59)
 12 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR                      1:27.50
                  41.39     1:27.50 (46.11)
 13 Conklin, Caitlin          14 WSSC-MR                        1:27.65
                  40.42     1:27.65 (47.23)
 14 Torres, Diandra           13 CIY-MR                         1:30.65
                  42.44     1:30.65 (48.21)
 15 Giovinco, Emma H          13 West Point-MR                  1:31.19
                  43.24     1:31.19 (47.95)
 16 Darin, China              14 WSSC-MR                        1:31.55
                  43.18     1:31.55 (48.37)
 17 Simonek, Chelsea L        14 West Point-MR                  1:31.61
                  42.88     1:31.61 (48.73)
 18 Clark, Carly              14 WSSC-MR                        1:31.89
                  41.91     1:31.89 (49.98)
 19 Kenny, Emily K            14 West Point-MR                  1:32.83
                  45.58     1:32.83 (47.25)
 20 McKay, Jaclyn             13 WSSC-MR                        1:33.57
                  43.05     1:33.57 (50.52)
 21 Joyce, Caitlin            14 VAC-MR                         1:33.69
                  43.07     1:33.69 (50.62)
 22 Kelly, Brianne E          14 Mantarays-MR                   1:33.86
                  43.99     1:33.86 (49.87)
 23 Mackay, Rachel S          13 West Point-MR                  1:39.51
                  48.27     1:39.51 (51.24)
 -- Miller, Gabrielle D       14 West Point-MR                       DQ
                  41.62          DQ (47.20)
 -- McCalla, Dana             13 CIY-MR                              DQ
                  44.58          DQ (52.77)

Event 36  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris H      13 West Point-MR                  1:09.36
                  33.29     1:09.36 (36.07)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                         1:09.83
                  33.42     1:09.83 (36.41)
  3 Saindon, Brian            14 VAC-MR                         1:13.46
                  34.41     1:13.46 (39.05)
  4 Manz, Christopher J       14 MSC-MR                         1:15.42
                  36.05     1:15.42 (39.37)
  5 Harris, Karim             13 VAC-MR                         1:16.09
                  35.69     1:16.09 (40.40)
  6 Muller, Christian S       13 Pbac-MR                        1:17.91
                  37.00     1:17.91 (40.91)
  7 Hsu, Kelvin P             14 West Point-MR                  1:19.15
                  38.28     1:19.15 (40.87)
  8 Ramaglia, Joseph          14 WSSC-MR                        1:21.29
                  38.13     1:21.29 (43.16)
  9 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR                      1:23.13
                  39.19     1:23.13 (43.94)
 10 Knapp, Nicholas A         14 VAC-MR                         1:23.57
                  39.10     1:23.57 (44.47)
 11 Gagliardi, John G         13 MSC-MR                         1:23.85
                  39.54     1:23.85 (44.31)
 12 Devito, Daniel R          13 VAC-MR                         1:24.63
                  39.03     1:24.63 (45.60)
 13 Tam, Stephen              14 CIY-MR                         1:25.06
                  40.27     1:25.06 (44.79)
 14 Ortiz, David              13 West Point-MR                  1:25.32
                  39.90     1:25.32 (45.42)
 15 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR                   1:29.15
                  43.63     1:29.15 (45.52)
 16 Starr, Justin M           14 Pbac-MR                        1:29.66
                  42.55     1:29.66 (47.11)
 17 Reimer, Christopher       13 WSSC-MR                        1:33.00
                  43.71     1:33.00 (49.29)
 18 Lacinak, Michael          13 WSSC-MR                        1:33.68
                  43.45     1:33.68 (50.23)
 19 Callinan, Marty           13 VAC-MR                         1:34.99
                  44.92     1:34.99 (50.07)
 20 Flatley, Richard          13 WSSC-MR                        1:35.02
                  44.71     1:35.02 (50.31)
 21 Elgarten, Jordan          13 VAC-MR                         1:38.98
                  45.78     1:38.98 (53.20)

Event 37  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                          40.59
  2 Huerta, Imani             10 VAC-MR                           40.63
  3 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                          45.60
  4 Dineen, Amanda R          10 MWSC-MR                          45.62
  5 Pan, Leah                  9 CIY-MR                           45.83
  6 Carson, Heather D         10 VAC-MR                           46.24
  7 Walsh, Shannon             9 Scd-Mr-MR                        46.85
  8 Chrzanowski, Jackie N      9 West Point-MR                    47.44
  9 Graziano, Courtney        10 WSSC-MR                          49.12
 10 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR                     49.20
 11 Blackman, Lindsay S        9 VAC-MR                           49.68
 12 Famularo, Samantha        10 WSSC-MR                          49.95
 13 Winograd, Marcella S      10 Mantarays-MR                     50.28
 14 Gallagher, Megan           9 VAC-MR                           50.33
 15 Carlucci, Brittany        10 Scd-Mr-MR                        50.55
 16 Ojeda, Amanda N            9 SSL-MR                           52.46
 17 Hendricks, Ellen G        10 West Point-MR                    52.49
 18 Darin, Dakota             10 WSSC-MR                          53.91
 19 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR                     54.11
 20 Smigelski, Jessica M       9 VAC-MR                           54.55
 21 Gallagher, Kyrstin         9 VAC-MR                           55.26
 22 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                           55.33
 23 Fichera, Denise G         10 WSSC-MR                          55.96
 24 Meagle, Colby A           10 West Point-MR                    56.14
 25 Harrison, Annie B          9 CIY-MR                           57.43
 26 Collins, Kaitlyn F        10 West Point-MR                    57.96
 27 Milmore, Elizabeth R       9 WSSC-MR                          59.90
 28 Hughes, Maria              9 WSSC-MR                        1:00.82
 29 Chin, Shannon T           10 CIY-MR                         1:01.15
 30 Hernandez, Kristina        9 WSSC-MR                        1:03.56
 31 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                         1:03.84
 32 Terwilliger, Kristina M    9 SSL-MR                         1:07.22
 33 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                         1:09.13
 34 Cuddy, Alysen E            9 VAC-MR                         1:12.36
 -- O'Keefe, Clare G           9 VAC-MR                              DQ
 -- Karani, Farah             10 VAC-MR                              DQ
 -- Ryan, Allison             10 WSSC-MR                             DQ
 -- Miller, Julianna M         9 West Point-MR                       DQ
 -- D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                              DQ

Event 38  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             10 MWSC-MR                          41.51
  2 Elgarten, Morgan          10 VAC-MR                           41.62
  3 Kelleher, Andrew           9 Scd-Mr-MR                        45.28
  4 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                          45.50
  5 Warnon, Raphael           10 VAC-MR                           46.47
  6 Leary, Chris R            10 SSL-MR                           48.87
  7 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR                           48.97
  8 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR                     49.21
  9 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                           49.40
 10 Thompson, John             9 VAC-MR                           50.01
 11 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                           51.57
 12 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                           51.96
 13 Ciunga, Matthew            9 VAC-MR                           52.08
 14 LaDuca, Edward J          10 SSL-MR                           54.23
 15 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR                     56.93
 16 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                           58.29
 17 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                           58.54
 18 Coulter, Kyle T           10 VAC-MR                         1:00.75
 19 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                         1:06.56
 20 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR                         1:09.96
 21 Davis, Anthony R          10 MSC-MR                         1:10.69
 -- Sprake, Matt J            10 SSL-MR                              DQ

Event 39  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne             13 WSSC-MR                        2:10.23
                  28.66     1:01.64 (32.98)     1:35.61 (33.97)     2:10.23 (34.62)
  2 Berg, Shea P              13 MSC-MR                         2:10.74
                  30.28     1:03.87 (33.59)     1:38.34 (34.47)     2:10.74 (32.40)
  3 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR                        2:11.12
                  31.08     1:04.93 (33.85)     1:38.87 (33.94)     2:11.12 (32.25)
  4 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR                         2:11.22
                  30.16     1:02.93 (32.77)     1:37.16 (34.23)     2:11.22 (34.06)
  5 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR                         2:12.21
                  30.83     1:04.45 (33.62)     1:38.74 (34.29)     2:12.21 (33.47)
  6 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR                         2:12.24
                  30.36     1:04.39 (34.03)     1:38.73 (34.34)     2:12.24 (33.51)
  7 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR                        2:16.85
                  31.68     1:05.92 (34.24)     1:41.84 (35.92)     2:16.85 (35.01)
  8 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR                         2:18.48
                  31.97     1:07.76 (35.79)     1:43.42 (35.66)     2:18.48 (35.06)
  9 Elizee, Juleen            13 CIY-MR                         2:18.80
                  30.38     1:05.95 (35.57)     1:42.51 (36.56)     2:18.80 (36.29)
 10 Grant, Jessica            14 VAC-MR                         2:19.48
                  32.00     1:07.91 (35.91)     1:44.30 (36.39)     2:19.48 (35.18)
 11 Parks, Mary K             14 Pbac-MR                        2:21.03
                  32.52     1:09.43 (36.91)     1:46.11 (36.68)     2:21.03 (34.92)
 12 Mulligan, Nicole A        14 CIY-MR                         2:22.78
                  32.24     1:09.53 (37.29)     1:47.19 (37.66)     2:22.78 (35.59)
 13 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                         2:25.10
                  32.67     1:09.73 (37.06)     1:48.05 (38.32)     2:25.10 (37.05)
 14 Joyce, Caitlin            14 VAC-MR                         2:25.37
                  32.77     1:09.69 (36.92)     1:48.04 (38.35)     2:25.37 (37.33)
 15 Suarez, Iliana            14 CIY-MR                         2:29.05
                  34.11     1:11.88 (37.77)     1:51.69 (39.81)     2:29.05 (37.36)
 16 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR                      2:29.48
                  32.84     1:10.32 (37.48)     1:51.37 (41.05)     2:29.48 (38.11)
 17 Simonek, Chelsea L        14 West Point-MR                  2:30.09
                  33.75     1:12.10 (38.35)     1:50.58 (38.48)     2:30.09 (39.51)
 18 Benedict, Rebecca         13 VAC-MR                         2:41.59
                  36.85     1:17.38 (40.53)     1:59.83 (42.45)     2:41.59 (41.76)
 19 Harrison, Laura           13 CIY-MR                         2:50.72
                  37.65     1:21.97 (44.32)     2:07.28 (45.31)     2:50.72 (43.44)

Event 40  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLaurin, Marc            14 CIY-MR                         2:00.58
                  27.14       57.63 (30.49)     1:29.07 (31.44)     2:00.58 (31.51)
  2 Culver, Eric              13 VAC-MR                         2:01.34
                  28.20       59.92 (31.72)     1:31.34 (31.42)     2:01.34 (30.00)
  3 Kim, Daniel H             14 CIY-MR                         2:02.58
                  28.40       59.41 (31.01)     1:31.25 (31.84)     2:02.58 (31.33)
  4 Scott, Tyler W            13 MSC-MR                         2:12.13
                  30.10     1:04.10 (34.00)     1:38.02 (33.92)     2:12.13 (34.11)
  5 Chrzanowski, Chris H      13 West Point-MR                  2:16.36
                  29.73     1:03.80 (34.07)     1:39.58 (35.78)     2:16.36 (36.78)
  6 Manz, Christopher J       14 MSC-MR                         2:19.38
                  31.63     1:07.01 (35.38)     1:43.74 (36.73)     2:19.38 (35.64)
  7 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR                         2:19.62
                  30.71     1:06.77 (36.06)     1:43.54 (36.77)     2:19.62 (36.08)
  8 Gagliardi, John G         13 MSC-MR                         2:28.34
                  34.26     1:11.68 (37.42)     1:50.65 (38.97)     2:28.34 (37.69)
  9 Chan, Norman              13 CIY-MR                         2:32.80
                  34.84     1:15.02 (40.18)     1:55.44 (40.42)     2:32.80 (37.36)
 10 Tam, Stephen              14 CIY-MR                         2:40.04
                  33.83     1:13.26 (39.43)     1:56.23 (42.97)     2:40.04 (43.81)

Event 41  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Huerta, Imani             10 VAC-MR                           34.89
  2 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                           36.55
  3 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                          38.60
  4 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                           42.03
  5 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                          43.05
  6 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR                     44.11
  7 Carlucci, Brittany        10 Scd-Mr-MR                        45.82
  8 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR                     47.59
  9 Walsh, Shannon             9 Scd-Mr-MR                        50.39
 10 Miller, Julianna M         9 West Point-MR                    52.17
 11 Collins, Kaitlyn F        10 West Point-MR                    54.80
 12 Keown, Shannon M           9 WSSC-MR                          55.94
 13 Ojeda, Amanda N            9 SSL-MR                         1:00.76
 14 Hendricks, Ellen G        10 West Point-MR                  1:00.92
 15 Terwilliger, Kristina M    9 SSL-MR                         1:04.23
 -- Meagle, Colby A           10 West Point-MR                       DQ
 -- Chrzanowski, Jackie N      9 West Point-MR                       DQ
 -- Ryan, Allison             10 WSSC-MR                             DQ
 -- Garrett, Samantha F       10 West Point-MR                       DQ

Event 42  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             10 MWSC-MR                          35.02
  2 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR                        36.97
  3 Anderson, Tom R           10 CIY-MR                           39.58
  4 Kelleher, Andrew           9 Scd-Mr-MR                        40.35
  5 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                           42.93
  6 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                           43.15
  7 Lin, Kevin                10 CIY-MR                           43.53
  8 Ryan, Brandon             10 WSSC-MR                          46.16
  9 Arnott, Conner             9 SSL-MR                           47.20
 10 Leary, Chris R            10 SSL-MR                           51.26
 11 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                           54.12

Event 43  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne             13 WSSC-MR                          57.59
                  26.98       57.59 (30.61)
  2 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR                          59.58
                  28.66       59.58 (30.92)
  3 Armater, Olivia           13 Scd-Mr-MR                      1:00.37
                  28.69     1:00.37 (31.68)
  4 Daly, Jackie E            14 Pbac-MR                        1:02.01
                  29.53     1:02.01 (32.48)
  5 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR                        1:02.33
                  30.42     1:02.33 (31.91)
  6 Elizee, Juleen            13 CIY-MR                         1:03.20
                  29.75     1:03.20 (33.45)
  7 Parks, Mary K             14 Pbac-MR                        1:03.76
                  31.08     1:03.76 (32.68)
  8 Mulligan, Nicole A        14 CIY-MR                         1:04.68
                  31.27     1:04.68 (33.41)
  9 Owens, Katelyn            13 VAC-MR                         1:05.46
                  30.72     1:05.46 (34.74)
 10 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                         1:05.59
                  31.20     1:05.59 (34.39)
 11 Abribat, Casey M          13 Mantarays-MR                   1:06.01
                  31.46     1:06.01 (34.55)
 12 Grant, Jessica            14 VAC-MR                         1:06.03
                  31.36     1:06.03 (34.67)
 13 Medrano, Carol A          13 Pbac-MR                        1:06.23
                  31.80     1:06.23 (34.43)
 14 McChesney, Megan S        14 Pbac-MR                        1:06.68
                  31.94     1:06.68 (34.74)
 15 Simonek, Chelsea L        14 West Point-MR                  1:06.69
                  31.92     1:06.69 (34.77)
 16 Mlynarczyk, Melissa       14 WSSC-MR                        1:08.43
                  32.22     1:08.43 (36.21)
 17 Kolosky, Sarah            13 Scd-Mr-MR                      1:08.49
                  31.33     1:08.49 (37.16)
 18 Giovinco, Emma H          13 West Point-MR                  1:08.68
                  33.17     1:08.68 (35.51)
 19 Oakley, Allison I         14 West Point-MR                  1:08.71
                  33.20     1:08.71 (35.51)
 20 Takacs, Ashley            14 Scd-Mr-MR                      1:10.45
                  32.55     1:10.45 (37.90)
 21 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR                      1:10.86
                  33.96     1:10.86 (36.90)
 22 Miller, Gabrielle D       14 West Point-MR                  1:11.39
                  32.89     1:11.39 (38.50)
 23 McCalla, Dana             13 CIY-MR                         1:11.51
                  33.39     1:11.51 (38.12)
 24 Kelly, Brianne E          14 Mantarays-MR                   1:11.61
                  33.99     1:11.61 (37.62)
 25 Nivins, Kristyn N         14 Mantarays-MR                   1:12.35
                  33.98     1:12.35 (38.37)
 26 Clark, Carly              14 WSSC-MR                        1:12.41
                  32.58     1:12.41 (39.83)
 27 Conklin, Caitlin          14 WSSC-MR                        1:12.99
                  33.99     1:12.99 (39.00)
 28 McKay, Jaclyn             13 WSSC-MR                        1:13.82
                  34.65     1:13.82 (39.17)
 29 Torres, Diandra           13 CIY-MR                         1:15.19
                  34.43     1:15.19 (40.76)
 30 Benedict, Rebecca         13 VAC-MR                         1:15.66
                  36.56     1:15.66 (39.10)
 31 Mackay, Rachel S          13 West Point-MR                  1:17.88
                  36.84     1:17.88 (41.04)
 32 Harrison, Laura           13 CIY-MR                         1:18.44
                  36.52     1:18.44 (41.92)

Event 44  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Chrzanowski, Chris H      13 West Point-MR                    56.23
                  27.19       56.23 (29.04)
  2 Saindon, Brian            14 VAC-MR                           56.25
                  27.41       56.25 (28.84)
  3 Harris, Karim             13 VAC-MR                         1:00.57
                  28.50     1:00.57 (32.07)
  4 Muller, Christian S       13 Pbac-MR                        1:03.30
                  29.94     1:03.30 (33.36)
  5 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR                      1:04.08
                  29.54     1:04.08 (34.54)
  6 Hsu, Kelvin P             14 West Point-MR                  1:04.65
                  31.89     1:04.65 (32.76)
  7 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR                   1:04.85
                  30.53     1:04.85 (34.32)
  8 Starr, Justin M           14 Pbac-MR                        1:06.63
                  31.63     1:06.63 (35.00)
  9 Callinan, Marty           13 VAC-MR                         1:09.33
                  32.90     1:09.33 (36.43)
 10 Lacinak, Michael          13 WSSC-MR                        1:10.19
                  32.89     1:10.19 (37.30)
 11 Ortiz, David              13 West Point-MR                  1:11.46
                  34.07     1:11.46 (37.39)
 12 Reimer, Christopher       13 WSSC-MR                        1:13.80
                  35.35     1:13.80 (38.45)
 13 Elgarten, Jordan          13 VAC-MR                         1:16.05
                  34.57     1:16.05 (41.48)
 14 Knapp, Nicholas A         14 VAC-MR                         1:16.29
                  34.32     1:16.29 (41.97)
 15 Devito, Daniel R          13 VAC-MR                         1:17.49
                  35.76     1:17.49 (41.73)
 16 Patel, Surendra           13 WSSC-MR                        1:58.99
                  53.57   1:58.99 (1:05.42)

Event 45  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                        1:11.27
                  34.14     1:11.27 (37.13)
  2 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                         1:12.46
                  35.27     1:12.46 (37.19)
  3 Mulligan, Kelly M         10 CIY-MR                         1:13.48
                  33.85     1:13.48 (39.63)
  4 Summers, Morgan S         10 CIY-MR                         1:14.41
                  35.77     1:14.41 (38.64)
  5 Carson, Heather D         10 VAC-MR                         1:17.86
                  37.99     1:17.86 (39.87)
  6 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                         1:18.02
                  37.23     1:18.02 (40.79)
  7 Pan, Leah                  9 CIY-MR                         1:20.73
                  36.99     1:20.73 (43.74)
  8 Gallagher, Megan           9 VAC-MR                         1:21.39
                  38.46     1:21.39 (42.93)
  9 Blackman, Lindsay S        9 VAC-MR                         1:23.61
                  38.86     1:23.61 (44.75)
 10 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                        1:25.21
                  39.78     1:25.21 (45.43)
 11 Chrzanowski, Jackie N      9 West Point-MR                  1:27.13
                  40.98     1:27.13 (46.15)
 12 Garrett, Samantha F       10 West Point-MR                  1:29.13
                  41.62     1:29.13 (47.51)
 13 Winograd, Marcella S      10 Mantarays-MR                   1:29.20
                  42.13     1:29.20 (47.07)
 14 Miller, Julianna M         9 West Point-MR                  1:30.20
                  41.18     1:30.20 (49.02)
 15 Keown, Shannon M           9 WSSC-MR                        1:33.17
                  44.77     1:33.17 (48.40)
 16 Hendricks, Ellen G        10 West Point-MR                  1:33.40
                  42.46     1:33.40 (50.94)
 17 Gallagher, Kyrstin         9 VAC-MR                         1:34.17
                  43.94     1:34.17 (50.23)
 18 Gray, Christine T          9 VAC-MR                         1:34.24
                  42.22     1:34.24 (52.02)
 19 Chin, Shannon T           10 CIY-MR                         1:35.09
                  44.98     1:35.09 (50.11)
 20 Cashman, Jessica           9 WSSC-MR                        1:35.89
                  42.57     1:35.89 (53.32)
 21 Gabriele, Gina T           9 SSL-MR                         1:36.09
                  44.45     1:36.09 (51.64)
 22 Hughes, Maria              9 WSSC-MR                        1:39.66
                  47.71     1:39.66 (51.95)
 23 Chivelly, Sara M           9 SSL-MR                         1:41.49
                  47.33     1:41.49 (54.16)
 24 Harrison, Annie B          9 CIY-MR                         1:48.03
                  50.34     1:48.03 (57.69)
 25 Meagle, Colby A           10 West Point-MR                  1:48.92
                  50.39     1:48.92 (58.53)
 26 Sussman, Heather S         9 SSL-MR                         1:53.79
                  51.05   1:53.79 (1:02.74)
 27 O'Keefe, Clare G           9 VAC-MR                         1:59.92
                  56.42   1:59.92 (1:03.50)
 28 Torres, Brianna E         10 CIY-MR                         2:01.04
                  55.54   2:01.04 (1:05.50)
 29 Cuddy, Alysen E            9 VAC-MR                         2:03.57
                  54.85   2:03.57 (1:08.72)
 -- Brecher, Talia             9 SSL-MR                              DQ
                1:03.96        DQ (1:12.76)

Event 46  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR                      1:07.98
                  33.43     1:07.98 (34.55)
  2 Elgarten, Morgan          10 VAC-MR                         1:10.20
                  33.03     1:10.20 (37.17)
  3 Warnon, Raphael           10 VAC-MR                         1:10.47
                  33.31     1:10.47 (37.16)
  4 Anderson, Tom R           10 CIY-MR                         1:12.61
                  34.23     1:12.61 (38.38)
  5 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                         1:17.28
                  37.80     1:17.28 (39.48)
  6 Lin, Kevin                10 CIY-MR                         1:20.84
                  37.72     1:20.84 (43.12)
  7 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR                   1:21.21
                  38.48     1:21.21 (42.73)
  8 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                         1:21.53
                  39.93     1:21.53 (41.60)
  9 Thompson, John             9 VAC-MR                         1:25.41
                  39.52     1:25.41 (45.89)
 10 Araujo, Kevin A            9 SSL-MR                         1:29.85
                  42.28     1:29.85 (47.57)
 11 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR                   1:29.87
                  41.80     1:29.87 (48.07)
 12 Berlinghoff, Eric         10 Scd-Mr-MR                      1:30.96
                  41.27     1:30.96 (49.69)
 13 Sprake, Matt J            10 SSL-MR                         1:42.29
                  47.38     1:42.29 (54.91)
 14 Sitko, Jeffrey            10 VAC-MR                         1:42.48
                  48.34     1:42.48 (54.14)
 15 Coulter, Kyle T           10 VAC-MR                         1:42.78
                  47.34     1:42.78 (55.44)
 16 Klamrowski, Mark          10 SSL-MR                         1:50.33
                  54.51     1:50.33 (55.82)
 17 O'Connor, Billy P         10 SSL-MR                         1:57.48
                  54.83   1:57.48 (1:02.65)
 18 Davis, Ben A               9 SSL-MR                         2:13.29
                  58.66   2:13.29 (1:14.63)

Event 47  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR                         2:28.50
                  32.26     1:11.12 (38.86)     1:49.77 (38.65)     2:28.50 (38.73)
  2 Berg, Shea P              13 MSC-MR                         2:33.59
                  32.67     1:10.61 (37.94)     1:51.93 (41.32)     2:33.59 (41.66)
  3 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR                         2:41.92
                  36.72     1:18.84 (42.12)     2:00.80 (41.96)     2:41.92 (41.12)
  4 Santiago, Ariel E         13 VAC-MR                         2:44.27
                  33.99     1:15.72 (41.73)     2:00.72 (45.00)     2:44.27 (43.55)
 -- Peruffo, Heather          13 Scd-Mr-MR                           DQ
                  35.72     1:21.68 (45.96)     2:16.25 (54.57)          DQ (52.12)

Event 48  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Culver, Eric              13 VAC-MR                         2:13.43
                  29.49     1:02.65 (33.16)     1:37.47 (34.82)     2:13.43 (35.96)
  2 Kim, Daniel H             14 CIY-MR                         2:16.76
                  29.63     1:03.64 (34.01)     1:39.35 (35.71)     2:16.76 (37.41)
  3 Scott, Tyler W            13 MSC-MR                         2:29.29
                  31.79     1:09.29 (37.50)     1:48.41 (39.12)     2:29.29 (40.88)
  4 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                         2:38.11
                  32.97     1:12.68 (39.71)     1:55.12 (42.44)     2:38.11 (42.99)
  5 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR                         2:55.89
                  36.96     1:22.66 (45.70)     2:09.09 (46.43)     2:55.89 (46.80)

Event 49  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                            2:17.40
     1) Bacigal, Corrine 10             2) Graziano, Courtney 10
     3) Colton, Patricia 9              4) Santiago, Amber 10
                  33.12     1:10.84 (37.72)     1:47.63 (36.79)     2:17.40 (29.77)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 2:18.07
     1) Blackman, Lindsay S 9           2) Carson, Heather D 10
     3) Foster, Meaghan 10              4) Huerta, Imani 10
                  35.87     1:11.76 (35.89)     1:49.32 (37.56)     2:18.07 (28.75)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                                   2:25.85
     1) Mulligan, Kelly M 10            2) Chin, Shannon T 10
     3) Pan, Leah 9                     4) Summers, Morgan S 10
                  33.34     1:14.80 (41.46)     1:50.65 (35.85)     2:25.85 (35.20)
  4 West Point Swim Club-MR  'A'                                2:42.91
     1) Garrett, Samantha F 10          2) Hendricks, Ellen G 10
     3) Chrzanowski, Jackie N 9         4) Miller, Julianna M 9
                  40.96     1:22.20 (41.24)     2:02.72 (40.52)     2:42.91 (40.19)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'B'                            2:48.48
     1) Keown, Shannon M 9              2) Hughes, Maria 9
     3) Fichera, Denise G 10            4) Famularo, Samantha 10
                  43.12     1:27.23 (44.11)     2:08.91 (41.68)     2:48.48 (39.57)
  6 Viking Aquatic Club-MR  'B'                                 2:52.86
     1) Cuddy, Alysen E 9               2) Gallagher, Kyrstin 9
     3) Gray, Christine T 9             4) Gallagher, Megan 9
                  52.91     1:34.91 (42.00)     2:16.15 (41.24)     2:52.86 (36.71)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                                   3:10.23
     1) Ojeda, Amanda N 9               2) Sussman, Heather S 9
     3) Terwilliger, Kristina M 9       4) Gabriele, Gina T 9
                  46.06     1:38.50 (52.44)     2:29.60 (51.10)     3:10.23 (40.63)

Event 50  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 2:24.20
     1) Sitko, Jeffrey 10               2) Thompson, John 9
     3) Warnon, Raphael 10              4) Elgarten, Morgan 10
                  44.40     1:19.83 (35.43)     1:51.44 (31.61)     2:24.20 (32.76)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                                    2:28.22
     1) Alderson, Ryan P 9              2) Hickey, Brandon S 9
     3) Carlino, Keith A 9              4) O'Keefe, Connor P 10
                  36.49     1:16.20 (39.71)     1:51.90 (35.70)     2:28.22 (36.32)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                                   2:41.54
     1) Arnott, Conner 9                2) Leary, Chris R 10
     3) LaDuca, Edward J 10             4) Araujo, Kevin A 9
                  37.49     1:20.86 (43.37)     2:00.29 (39.43)     2:41.54 (41.25)

Event 51  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                              1:53.15
     1) Daly, Jackie E 14               2) McChesney, Megan S 14
     3) Parks, Mary K 14                4) Seekamp, Erin E 13
                  27.83       57.29 (29.46)     1:25.83 (28.54)     1:53.15 (27.32)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                                    1:53.43
     1) Berg, Shea P 13                 2) O'Keefe, Brenna M 13
     3) Williams, Jeysa R 14            4) Miller, Elizabeth R 14
                  27.57       57.19 (29.62)     1:25.30 (28.11)     1:53.43 (28.13)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                            1:56.63
     1) Shepherd, Christine M 14        2) McKay, Jaclyn 13
     3) Mlynarczyk, Melissa 14          4) Ryan, Brienne 13
                  27.71       59.91 (32.20)     1:30.62 (30.71)     1:56.63 (26.01)
  4 St. Columba Dolphins-MR  'A'                                2:00.59
     1) Ryan, Sarah 13                  2) Takacs, Ashley 14
     3) Indyk, Jessica 13               4) Armater, Olivia 13
                  31.44     1:02.15 (30.71)     1:33.50 (31.35)     2:00.59 (27.09)
  5 Cross Island YMCA-MR  'A'                                   2:01.79
     1) Elizee, Juleen 13               2) Harrison, Laura 13
     3) Suarez, Iliana 14               4) Mulligan, Nicole A 14
                  29.37     1:02.73 (33.36)     1:32.47 (29.74)     2:01.79 (29.32)
  6 West Point Swim Club-MR  'A'                                2:02.33
     1) Giovinco, Emma H 13             2) Miller, Gabrielle D 14
     3) Oakley, Allison I 14            4) Simonek, Chelsea L 14
                  31.52     1:02.67 (31.15)     1:32.91 (30.24)     2:02.33 (29.42)
  7 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 2:02.81
     1) Joyce, Caitlin 14               2) Owens, Katelyn 13
     3) Benedict, Rebecca 13            4) Santiago, Ariel E 13
                  31.14     1:04.36 (33.22)     1:34.05 (29.69)     2:02.81 (28.76)

Event 52  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                                 1:47.49
     1) Callinan, Marty 13              2) Saindon, Brian 14
     3) Culver, Eric 13                 4) Harris, Karim 13
                  30.24       55.56 (25.32)     1:21.82 (26.26)     1:47.49 (25.67)
  2 Cross Island YMCA-MR  'A'                                   1:48.89
     1) McLaurin, Marc 14               2) Tam, Stephen 14
     3) Chan, Norman 13                 4) Kim, Daniel H 14
                  24.73       54.60 (29.87)     1:22.30 (27.70)     1:48.89 (26.59)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit