SSC Fall 04 Meet
11/6/2004

Event 1  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Pedersen, Johanna   12 Sachem-MR            1:00.00      30.24
  2 Verdi, Kristen N    12 North Shore-MR       1:00.00      34.30          1
  3 McGowan, Casey      11 WISC-MR                36.25      36.25         20
  4 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR    37.02      36.62         17
  5 Mullaney, Megan G   12 North Shore-MR         37.67      37.97         16
  6 Hansen, Sarah L     11 Sachem-MR            1:10.00      38.49
  7 Mo, Jimin F         12 North Shore-MR         50.00      39.79         15
  8 Citarella, Paige M  12 WISC-MR                40.34      39.81         14
  9 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR              41.52      40.25         13
 10 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR    42.23      41.92         12
 11 Hansen, Kaitlyn G   11 IA-MR                  42.93      42.08         11
 12 Vanwinkle, Tara J   12 North Shore-MR         43.00      42.44          9
 13 Rosa, Tracey L      11 IA-MR                  43.15      42.88          7
 14 Mazza, Samantha A   11 North Shore-MR         46.91      42.90          6
 15 Termine, Amanda L   11 IA-UN-MR               48.99      43.04          5
 16 Huchthausen, Eliza  12 TVSC-MR                47.15      43.08          4
 17 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR                 43.87      43.98          3
 18 Smith, Amanda C     12 TVSC-MR                49.07      44.65          2
 19 VanWart, Alexis     12 HAA-MR                 47.83      47.26
 20 Boccio, Niki J      11 TVSC-MR                54.00      47.81
 21 Brown, Kaitlyn      11 HAA-MR                 51.95      49.01
 22 Smith, Erika L      12 TVSC-MR                54.23      49.18
 23 Ingram, Alex R      11 IA-UN-MR               59.98      49.59
 24 Schwalji, Lauren    11 North Shore-MR         49.01      50.14
 25 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  57.28      51.34
 26 Thorp, Meagan K     11 Sachem-MR            1:00.00      51.36
 27 Schneider, Amanda   11 Sachem-MR              55.73      51.57
 28 Modafferi, Samanth  12 Sachem-MR              56.49      53.27
 29 Behrendt, Danielle  11 TVSC-MR                55.00      55.98
 -- Roett, Katelyn      12 IA-MR                  43.27         DQ
 -- DE Luca, Grace E    11 IA-MR                  55.62         DQ
 -- Alessi, Jessica L   11 Sachem-MR            1:00.00         DQ

Event 2  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR    34.91      35.55         20
  2 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                  36.62      36.08         17
  3 Chik, Kentom        12 Shy/ Seals-MR          38.65      37.20         16
  4 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR         40.00      37.45         15
  5 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR         39.00      39.48         14
  6 Shoulzhenko, Georg  12 Shy/ Seals-MR          39.89      40.66         13
  7 DeBenedicts, Keith  12 Sachem-MR              42.49      41.03         12
  8 Matthes, Collin     11 WISC-MR                39.55      41.35         11
  9 Brandt, Stephan A   11 Sachem-MR              46.42      42.02          9
 10 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR                 47.30      42.44          7
 11 Mancino, Charles J  12 Sachem-MR              46.69      42.71          6
 12 Casey, Sean         12 WISC-MR                45.00      43.33          5
 13 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR              45.13      43.72          4
 14 Tarry, Preston M    11 Sachem-MR              47.62      45.80          3
 15 melin, paul         12 WISC-MR                46.00      46.30          2
 16 Lindeman, Grant E   11 IA-MR                  49.04      46.65          1
 17 Zhang, Daniel       12 TVSC-MR                51.10      46.67
 18 Stefanko, Igor      12 Shy/ Seals-MR          40.16      46.69
 19 Pamlanye, Matthew   11 Sachem-MR              51.53      47.65
 20 Sinelnikov, Misha   11 North Shore-MR         48.94      48.15
 21 Henry, Kevin C      11 WISC-MR                51.27      48.85
 22 Harkin, Sean W      11 TVSC-MR                55.30      49.92
 23 Zhu, Joseph         12 TVSC-MR                55.56      51.43
 24 Fitzgerald, Bobby   12 TVSC-MR                56.00      51.95
 25 Pierce, Tyler J     11 IA-UN-MR               46.21      52.12
 26 Mitchell, John F    11 Sachem-MR            1:02.28      52.98
 27 Loper, Michael D    11 TVSC-MR              1:02.62      56.05
 28 Bhuchar, Varun A    11 Sachem-MR              58.22      58.90
 29 Huchthausen, James  11 TVSC-MR              1:01.00      59.10
 30 Camacho, Edric L    12 Farmingdale-MR       1:02.50    1:00.26
 31 Gombert, Michael E  12 TVSC-MR              1:02.70    1:02.71
 32 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                  46.52    1:05.18
 -- Molnar, Christophe  12 Sachem-MR              57.05         DQ
 -- Lovett, Charles     12 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ
 -- Sullivan, Chris R   12 Farmingdale-MR       1:01.50         DQ
 -- Brickell, Robby     11 Flying Dolphins-MR     45.00         DQ

Event 3  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mortazavi, Shirin   14 Sachem-MR            1:15.01    1:15.13         20
                                  36.42 ( )     1:15.13 (38.71)
  2 Delyra, Alexa       13 WISC-MR              1:15.84    1:16.41         17
                                  36.39 ( )     1:16.41 (40.02)
  3 Haight, Jacqueline  14 Sachem-MR            1:21.05    1:17.91         16
                                  37.01 ( )     1:17.91 (40.90)
  4 Warren, Michelle    13 WISC-MR              1:17.72    1:18.26         15
                                  37.04 ( )     1:18.26 (41.22)
  5 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:18.18    1:20.60         14
                                  38.60 ( )     1:20.60 (42.00)
  6 Hoffman, Morgan S   13 WISC-MR              1:19.58    1:23.02         13
                                  39.35 ( )     1:23.02 (43.67)
  7 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:25.50    1:24.13         12
                                  39.51 ( )     1:24.13 (44.62)
  8 Kelly, Ariana R     13 North Shore-MR       1:23.72    1:24.18         11
                                  40.11 ( )     1:24.18 (44.07)
  9 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR  1:23.25    1:24.52          9
                                  39.40 ( )     1:24.52 (45.12)
 10 Neligan, Kelly E    13 Express Swimming-MR  1:26.14    1:25.79          7
                                  41.52 ( )     1:25.79 (44.27)
 11 Perrone, Victoria   14 North Shore-MR       1:26.39    1:26.15          6
                                  40.89 ( )     1:26.15 (45.26)
 12 Peterson, Lauren    14 HAA-MR               1:31.67    1:28.28          5
                                  41.61 ( )     1:28.28 (46.67)
 13 Evinger, Kathryn L  14 North Shore-MR       1:31.20    1:28.66          4
                                  42.11 ( )     1:28.66 (46.55)
 14 Longo, Angela L     13 North Shore-MR       1:28.32    1:29.03          3
                                  42.09 ( )     1:29.03 (46.94)
 15 Davis, Lauren       13 HAA-MR               1:29.18    1:31.71          2
                                  43.61 ( )     1:31.71 (48.10)
 16 Damato, Eva M       14 North Shore-MR       1:32.46    1:32.96          1
                                  44.10 ( )     1:32.96 (48.86)
 17 Paciulli, Danielle  13 Unattached           1:41.51    1:34.80
                                  44.26 ( )     1:34.80 (50.54)
 18 melin, brittaney    14 WISC-MR              1:40.00    1:35.80
                                  44.16 ( )     1:35.80 (51.64)
 19 Sprow, Lauren A     13 TVSC-MR              1:37.56    1:36.85
                                  45.39 ( )     1:36.85 (51.46)
 20 Bottoni, Stefanie   13 HAA-MR               1:44.04    1:40.35
                                  47.74 ( )     1:40.35 (52.61)
 21 Bensen, Kristin L   13 Sachem-MR            1:45.00    1:46.94
                                  49.86 ( )     1:46.94 (57.08)
 22 Wilson, Jaclyn D    13 Sachem-MR            1:43.15    1:47.75
                                  50.22 ( )     1:47.75 (57.53)
 23 Aliperti, Josephin  14 Sachem-MR            1:51.38    1:54.88
                                  55.59 ( )     1:54.88 (59.29)

Event 4  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR               1:14.22    1:12.62         20
                                  35.12 ( )     1:12.62 (37.50)
  2 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR       1:14.00    1:13.65         17
                                  35.09 ( )     1:13.65 (38.56)
  3 Orsini, Michael     13 HAA-MR               1:14.84    1:15.98         16
                                  34.96 ( )     1:15.98 (41.02)
  4 LeClaire, Eric      14 HAA-MR               1:20.72    1:18.69         15
                                  36.40 ( )     1:18.69 (42.29)
  5 WU, Alex            13 Express Swimming-MR  1:20.08    1:19.53         14
                                  37.27 ( )     1:19.53 (42.26)
  6 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               1:22.42    1:20.73         13
                                  38.58 ( )     1:20.73 (42.15)
  7 Saintlaurent, Jere  13 HAA-MR               1:23.21    1:21.28         12
                                  37.52 ( )     1:21.28 (43.76)
  8 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals-MR        1:26.34    1:21.91         11
                                  37.59 ( )     1:21.91 (44.32)
  9 Yu, Wayne L         13 TVSC-MR              1:55.00    1:22.53          9
                                  38.22 ( )     1:22.53 (44.31)
 10 Novicov, Nicita A   13 Shy/ Seals-MR             NT    1:25.61          7
                                  39.03 ( )     1:25.61 (46.58)
 11 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               1:28.20    1:26.54          6
                                  41.03 ( )     1:26.54 (45.51)
 12 Jimenez, Marcin A   13 WISC-MR              1:30.00    1:26.75          5
                                  40.86 ( )     1:26.75 (45.89)
 13 Coombs, Robert G    14 HAA-MR               1:26.14    1:27.54          4
                                  40.98 ( )     1:27.54 (46.56)
 14 Ryan, Michael C     13 Sachem-MR            1:34.78    1:29.84          3
                                  41.64 ( )     1:29.84 (48.20)
 15 Bacile, Matthew F   13 Sachem-MR            1:38.32    1:30.80          2
                                  42.77 ( )     1:30.80 (48.03)
 16 Lee, Dennis W       14 WISC-MR              1:45.48    1:37.27          1
                                  44.56 ( )     1:37.27 (52.71)
 17 Bottoni, Marco A    14 HAA-MR               1:43.50    1:37.96
                                  44.86 ( )     1:37.96 (53.10)
 18 Smith, Connor K     13 TVSC-MR              2:02.76    1:41.16
                                  47.16 ( )     1:41.16 (54.00)
 19 Leigh, Sean         13 HAA-MR               1:45.25    1:43.32
                                  48.75 ( )     1:43.32 (54.57)
 20 Dreyhaupt, Michael  14 Sachem-MR            1:52.00    1:47.32
                                  49.38 ( )     1:47.32 (57.94)
 21 Bloomfield, Bradle  13 Sachem-MR            1:53.87    1:48.15
                                  51.24 ( )     1:48.15 (56.91)

Event 5  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR       1:07.10    1:06.89         20
                                  32.29 ( )     1:06.89 (34.60)
  2 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  1:09.76    1:10.63         17
                                  34.32 ( )     1:10.63 (36.31)
  3 Lifavi, Danielle    12 IA-MR                1:16.04    1:15.33         16
                                  36.63 ( )     1:15.33 (38.70)
  4 Vertullo, Christin  12 IA-MR                1:16.78    1:15.83         15
                                  36.58 ( )     1:15.83 (39.25)
  5 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR  1:19.55    1:17.25         14
                                  38.62 ( )     1:17.25 (38.63)
  6 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR  1:19.69    1:17.74         13
                                  37.66 ( )     1:17.74 (40.08)
  7 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR            1:20.34    1:19.53         12
                                  39.17 ( )     1:19.53 (40.36)
  8 Mo, Jimin F         12 North Shore-MR       1:30.00    1:21.72         11
                                  38.96 ( )     1:21.72 (42.76)
  9 Vanwinkle, Tara J   12 North Shore-MR       1:22.01    1:22.09          9
                                  40.65 ( )     1:22.09 (41.44)
 10 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR               1:19.77    1:22.11          7
                                  39.69 ( )     1:22.11 (42.42)
 11 VanWart, Alexis     12 HAA-MR               1:22.65    1:23.34          6
                                1:25.51 ( )         1:23.34 ( )
 12 Huchthausen, Eliza  12 TVSC-MR              1:37.75    1:23.67          5
                                  40.52 ( )     1:23.67 (43.15)
 13 Mazza, Samantha A   11 North Shore-MR       1:24.52    1:24.31          4
                                  40.47 ( )     1:24.31 (43.84)
 14 Brown, Kaitlyn      11 HAA-MR               1:31.18    1:28.20          3
                                  42.30 ( )     1:28.20 (45.90)
 15 Aiello, Gabrielle   11 TVSC-MR              1:42.73    1:31.81          2
                                  44.91 ( )     1:31.81 (46.90)
 16 Schwalji, Lauren    11 North Shore-MR       1:30.00    1:34.81          1
                                  44.87 ( )     1:34.81 (49.94)
 17 Merkovich, Dana N   11 Shy/ Seals-MR             NT    1:40.22
                                  46.80 ( )     1:40.22 (53.42)
 18 Smith, Erika L      12 TVSC-MR              1:48.21    1:43.93
                                  51.43 ( )     1:43.93 (52.50)
 19 Russo, Maxianne L   11 Sachem-MR            1:39.31    1:44.24
                                  48.97 ( )     1:44.24 (55.27)
 20 Richardson, Devin   11 IA-MR                1:58.53    1:47.82
                                  53.07 ( )     1:47.82 (54.75)
 21 Smith, Amanda C     12 TVSC-MR              2:03.01    1:49.59
                                1:30.36 ( )     1:49.59 (19.23)
 22 Behrendt, Danielle  11 TVSC-MR              2:00.00    1:49.83
                                  53.67 ( )     1:49.83 (56.16)
 23 Saldiveri, Melissa  11 Sachem-MR            2:19.43    2:00.82
                                  57.72 ( )   2:00.82 (1:03.10)
 24 Boccio, Niki J      11 TVSC-MR              2:21.75    2:03.56
                                1:46.07 ( )     2:03.56 (17.49)
 -- Tobin, Kate E       11 IA-MR                1:41.23         DQ
                                  46.76 ( )          DQ (50.97)
 -- Meng, Margaret      12 Express Swimming-MR  1:15.60         DQ
                                  36.96 ( )          DQ (39.95)

Event 6  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  1:11.45    1:10.90         20
                                  34.56 ( )     1:10.90 (36.34)
  2 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:10.00    1:13.39         17
                                  35.01 ( )     1:13.39 (38.38)
  3 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:17.72    1:14.85         16
                                  37.75 ( )     1:14.85 (37.10)
  4 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:17.03    1:15.19         15
                                  36.12 ( )     1:15.19 (39.07)
  5 Kuhn, Ian A         12 Sachem-MR            1:15.49    1:16.52         14
                                1:16.73 ( )         1:16.52 ( )
  6 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR       1:13.00    1:16.90         13
                                  37.29 ( )     1:16.90 (39.61)
  7 Forgione, Michael   12 WISC-MR              1:15.79    1:18.00         12
                                  38.06 ( )     1:18.00 (39.94)
  8 Spierer, Joshua A   12 IA-MR                1:17.08    1:19.54         11
                                  39.48 ( )     1:19.54 (40.06)
  9 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                1:20.37    1:19.97          9
                                  38.56 ( )     1:19.97 (41.41)
 10 Stein, Kenny F      12 IA-MR                1:30.12    1:23.35          7
 11 La Roche, Derek B   12 North Shore-MR       1:25.01    1:24.82          6
                                  43.50 ( )     1:24.82 (41.32)
 12 Zhu, Joseph         12 TVSC-MR              1:35.83    1:25.71          5
 13 Casey, Sean         12 WISC-MR              1:20.00    1:26.03          4
                                  42.95 ( )     1:26.03 (43.08)
 14 DeBenedicts, Keith  12 Sachem-MR            1:29.08    1:26.34          3
                                  41.29 ( )     1:26.34 (45.05)
 15 Mancino, Charles J  12 Sachem-MR            1:29.98    1:27.00          2
 16 Zhang, Daniel       12 TVSC-MR              1:42.00    1:27.75          1
 17 Sinelnikov, Misha   11 North Shore-MR       1:40.00    1:31.75
 18 Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals-MR             NT    1:33.46
                                  44.34 ( )     1:33.46 (49.12)
 19 Tarry, Preston M    11 Sachem-MR            1:29.91    1:33.62
 20 Fitzgerald, Bobby   12 TVSC-MR              1:43.14    1:38.27
                                  47.70 ( )     1:38.27 (50.57)
 21 Harkin, Sean W      11 TVSC-MR              2:01.03    1:38.61
                                  48.53 ( )     1:38.61 (50.08)
 22 Lovett, Charles     12 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:40.70
                                  47.44 ( )     1:40.70 (53.26)
 23 Loper, Michael D    11 TVSC-MR              2:19.32    1:46.09
                                1:50.47 ( )         1:46.09 ( )
 24 Huchthausen, James  11 TVSC-MR              2:15.00    1:51.97
                                  49.11 ( )   1:51.97 (1:02.86)
 25 Lunger, Joseph      11 Sachem-MR            2:15.00    1:52.31
                                  52.94 ( )     1:52.31 (59.37)
 -- Gombert, Michael E  12 TVSC-MR              2:02.90         DQ
                                  56.15 ( )          DQ (59.30)
 -- Stefanko, Igor      12 Shy/ Seals-MR             NT         DQ
                                1:41.04 ( )              DQ ( )
 -- Rozental, Ilya      12 Shy/ Seals-MR             NT         DQ
                                1:36.83 ( )          DQ (16.53)

Event 7  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hoffman, Morgan S   13 WISC-MR              1:08.75    1:09.08         20
                                  33.40 ( )     1:09.08 (35.68)
  2 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals-MR        1:15.64    1:10.11         17
                                  34.52 ( )     1:10.11 (35.59)
  3 Grosman, Jane       14 Shy/ Seals-MR        1:14.56    1:12.19         16
                                1:12.68 ( )         1:12.19 ( )
  4 Patton, Colleen M   13 Express Swimming-MR  1:15.77    1:15.76         15
                                  36.92 ( )     1:15.76 (38.84)
  5 Kelly, Ariana R     13 North Shore-MR       1:15.68    1:16.37         14
                                  37.73 ( )     1:16.37 (38.64)
  6 Peterson, Lauren    14 HAA-MR               1:16.96    1:16.61         13
                                  38.04 ( )     1:16.61 (38.57)
  7 Davis, Lauren       13 HAA-MR               1:15.87    1:16.67         12
                                  38.47 ( )     1:16.67 (38.20)
  8 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:15.55    1:17.45         11
                                  37.88 ( )     1:17.45 (39.57)
  9 DeVivo, Kimberly L  14 Sachem-MR            1:21.74    1:18.04          9
                                  37.33 ( )     1:18.04 (40.71)
 10 Vanderveldt, Mered  13 WISC-MR              1:25.75    1:18.71          7
                                  38.40 ( )     1:18.71 (40.31)
 11 Longo, Angela L     13 North Shore-MR       1:17.54    1:19.56          6
                                  38.32 ( )     1:19.56 (41.24)
 12 Perrone, Victoria   14 North Shore-MR       1:18.82    1:19.61          5
                                  38.75 ( )     1:19.61 (40.86)
 13 Rosa, Samantha N    13 IA-MR                1:18.31    1:19.85          4
                                  38.93 ( )     1:19.85 (40.92)
 14 Smith, Jaclyn M     13 North Shore-MR       1:27.00    1:20.18          3
                                  39.88 ( )     1:20.18 (40.30)
 15 Wilson, Jaclyn D    13 Sachem-MR            1:25.95    1:21.79          2
                                  39.80 ( )     1:21.79 (41.99)
 16 Haight, Jacqueline  14 Sachem-MR            1:29.18    1:24.77          1
                                  41.47 ( )     1:24.77 (43.30)
 17 melin, brittaney    14 WISC-MR              1:26.00    1:25.47
                                  40.01 ( )     1:25.47 (45.46)
 18 Jones, Jamilee I    14 Sachem-MR            1:33.00    1:28.23
                                  44.44 ( )     1:28.23 (43.79)
 19 Quaranta, Chelsea   13 HAA-MR               1:33.39    1:31.20
                                1:32.36 ( )         1:31.20 ( )
 20 Bottoni, Stefanie   13 HAA-MR               1:27.80    1:32.35
                                1:32.54 ( )         1:32.35 ( )
 21 Starke, Ashleigh R  13 Sachem-MR            1:40.00    1:39.72
                                1:39.74 ( )         1:39.72 ( )
 22 Clifford, Candice   14 HAA-MR               1:46.81    1:41.39
                                  51.36 ( )     1:41.39 (50.03)
 23 Sprow, Lauren A     13 TVSC-MR              1:51.66    1:49.23
                                  52.23 ( )     1:49.23 (57.00)
 -- Aliperti, Josephin  14 Sachem-MR            1:52.13         DQ
                                  49.20 ( )          DQ (56.75)
 -- Scholz, Mirjam S    13 TVSC-MR              2:17.36         DQ
                                1:06.05 ( )
 -- Paciulli, Danielle  13 Unattached           2:19.03         DQ
                                1:42.45 ( )

Event 8  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR               1:03.21    1:02.72         20
                                  30.86 ( )     1:02.72 (31.86)
  2 Catano, AL          13 IA-MR                1:03.40    1:02.80         17
                                  31.38 ( )     1:02.80 (31.42)
  3 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR       1:20.00    1:06.20         16
                                  31.82 ( )     1:06.20 (34.38)
  4 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               1:11.95    1:12.14         15
                                  35.56 ( )     1:12.14 (36.58)
  5 Coombs, Robert G    14 HAA-MR               1:14.33    1:13.43         14
                                  36.46 ( )     1:13.43 (36.97)
  6 Donaghy, Collin J   13 Sachem-MR            1:14.34    1:14.19         13
                                  35.97 ( )     1:14.19 (38.22)
  7 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               1:15.58    1:15.11         12
                                  37.16 ( )     1:15.11 (37.95)
  8 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               1:16.62    1:17.30         11
                                  38.23 ( )     1:17.30 (39.07)
  9 Visconti, Michael   14 Express Swimming-MR  1:21.74    1:18.41          9
                                  38.21 ( )     1:18.41 (40.20)
 10 Ryan, Michael C     13 Sachem-MR            1:25.08    1:18.68          7
                                  38.22 ( )     1:18.68 (40.46)
 11 LeClaire, Eric      14 HAA-MR               1:17.59    1:19.53          6
                                  37.97 ( )     1:19.53 (41.56)
 12 Battisti, Marc      14 Express Swimming-MR  1:25.67    1:20.48          5
                                  39.60 ( )     1:20.48 (40.88)
 13 Bottoni, Marco A    14 HAA-MR               1:20.19    1:20.96          4
                                  39.89 ( )     1:20.96 (41.07)
 14 Saintlaurent, Jere  13 HAA-MR               1:24.56    1:21.23          3
                                  39.02 ( )     1:21.23 (42.21)
 15 Orsini, Michael     13 HAA-MR               1:17.59    1:21.60          2
                                1:21.85 ( )         1:21.60 ( )
 16 Novicov, Nicita A   13 Shy/ Seals-MR             NT    1:21.86          1
                                  39.59 ( )     1:21.86 (42.27)
 17 Bacile, Matthew F   13 Sachem-MR            1:24.15    1:26.19
                                  43.57 ( )     1:26.19 (42.62)
 18 Smith, Connor K     13 TVSC-MR              1:57.82    1:26.45
                                  43.10 ( )     1:26.45 (43.35)
 19 Lee, Dennis W       14 WISC-MR              1:24.28    1:26.84
                                  42.74 ( )     1:26.84 (44.10)
 20 Yu, Wayne L         13 TVSC-MR              1:33.50    1:31.12
                                  44.37 ( )     1:31.12 (46.75)
 21 Bloomfield, Bradle  13 Sachem-MR            1:33.33    1:35.34
                                  46.21 ( )     1:35.34 (49.13)
 22 Ryder, Alexander L  13 Sachem-MR            2:15.00    1:46.77
                                  49.27 ( )     1:46.77 (57.50)
 23 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals-MR             NT    1:49.73
                                1:20.23 ( )     1:49.73 (29.50)
 -- Leigh, Sean         13 HAA-MR               1:30.25         DQ
                                1:33.68 ( )

Event 9  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR         29.52      29.69         20
  2 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR    32.41      33.42         17
  3 Carbonette, Elise   12 North Shore-MR         35.54      34.68         16
  4 Riley, Brianna C    12 WISC-MR                38.68      35.94         15
  5 Mullaney, Megan G   12 North Shore-MR         36.69      36.32         14
  6 Meng, Margaret      12 Express Swimming-MR    38.07      38.64         13
  7 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR              41.41      41.06         12
  8 Merle, Kristen M    12 Sachem-MR            1:00.00      42.84         11
  9 Schneider, Amanda   11 Sachem-MR              48.91      43.87          9
 10 Brown, Kaitlyn      11 HAA-MR                 48.61      44.56          7
 11 Merkovich, Dana N   11 Shy/ Seals-MR          44.39      53.98          6

Event 10  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR                31.72      29.53         20
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR    31.26      30.90         17
  3 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR    31.45      32.13         16
  4 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR              34.53      34.52         15
  5 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR              34.88      34.78         14
  6 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR              36.91      36.89         13
  7 Shoulzhenko, Georg  12 Shy/ Seals-MR          36.12      37.45         12
  8 Kuhn, Ian A         12 Sachem-MR              45.77      38.05         11
  9 Brandt, Stephan A   11 Sachem-MR              41.05      38.58          9
 10 Forgione, Michael   12 WISC-MR                37.81      39.27          7
 11 Drago, Adam N       12 IA-MR                  37.75      39.61          6
 12 Dagayev, Daniil     11 IA-MR                  42.57      39.68          5
 13 La Roche, Derek B   12 North Shore-MR         41.08      40.65          4
 14 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                  42.08      40.79          3
 15 Matthes, Collin     11 WISC-MR                40.12      43.80          2
 16 Rozental, Ilya      12 Shy/ Seals-MR          39.87      44.90          1
 17 Gorokhovsky, Phill  11 Shy/ Seals-MR          45.34      45.40
 18 Henry, Kevin C      11 WISC-MR                45.09      45.62
 19 Ketcham, Justin     11 IA-MR                  51.44      49.08
 20 Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals-MR          57.64      49.98

Event 11  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Warren, Michelle    13 WISC-MR              1:07.93    1:09.79         20
                                  33.08 ( )     1:09.79 (36.71)
  2 Morcerf, Marykate   13 WISC-MR              1:07.54    1:10.28         17
                                  32.78 ( )     1:10.28 (37.50)
  3 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:06.86    1:11.15         16
                                  33.58 ( )     1:11.15 (37.57)
  4 Delyra, Alexa       13 WISC-MR              1:14.50    1:12.06         15
                                  33.23 ( )     1:12.06 (38.83)
  5 Schmid, kristen M   13 WISC-MR              1:16.70    1:15.23         14
                                  35.17 ( )     1:15.23 (40.06)
  6 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            1:12.77    1:16.50         13
                                  33.69 ( )     1:16.50 (42.81)
  7 Damato, Eva M       14 North Shore-MR       1:25.40    1:21.30         12
                                  37.55 ( )     1:21.30 (43.75)
  8 Evinger, Kathryn L  14 North Shore-MR       1:24.32    1:21.33         11
                                  38.27 ( )     1:21.33 (43.06)
  9 DeVivo, Kimberly L  14 Sachem-MR            1:30.10    1:26.50          9
                                  40.65 ( )     1:26.50 (45.85)
 10 Jones, Jamilee I    14 Sachem-MR            1:40.00    1:37.36          7
                                  44.01 ( )     1:37.36 (53.35)

Event 12  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Karabanov, Eugene   14 Shy/ Seals-MR        1:00.10      58.24         20
                                  26.89 ( )       58.24 (31.35)
  2 Matura, Alex        13 Shy/ Seals-MR        1:10.23    1:09.67         17
                                  31.52 ( )     1:09.67 (38.15)
  3 Jimenez, Marcin A   13 WISC-MR              1:14.00    1:18.82         16
                                  35.03 ( )     1:18.82 (43.79)
 -- Hallinan, James J   13 IA-MR                1:04.50         DQ

Event 13  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Simonetti, Christi  11 North Shore-MR         59.54    1:00.27         20
                                  29.22 ( )     1:00.27 (31.05)
  2 Cheng, Emily        12 Express Swimming-MR  1:02.55    1:03.46         17
                                  30.78 ( )     1:03.46 (32.68)
  3 Lifavi, Danielle    12 IA-MR                1:04.29    1:06.34         16
                                  31.64 ( )     1:06.34 (34.70)
  4 Riley, Brianna C    12 WISC-MR              1:11.58    1:06.56         15
                                  32.48 ( )     1:06.56 (34.08)
  5 McGowan, Casey      11 WISC-MR              1:13.36    1:06.88         14
                                  31.73 ( )     1:06.88 (35.15)
  6 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR  1:05.80    1:07.34         13
                                  33.47 ( )     1:07.34 (33.87)
  7 VanWart, Alexis     12 HAA-MR               1:12.20    1:07.37         12
                                  32.46 ( )     1:07.37 (34.91)
  8 Vertullo, Christin  12 IA-MR                1:07.50    1:07.43         11
                                  32.88 ( )     1:07.43 (34.55)
  9 Mullaney, Megan G   12 North Shore-MR       1:06.99    1:07.73          9
                                  33.46 ( )     1:07.73 (34.27)
 10 Carbonette, Elise   12 North Shore-MR       1:06.82    1:08.17          7
                                  32.82 ( )     1:08.17 (35.35)
 11 Mo, Jimin F         12 North Shore-MR       1:20.00    1:08.72          6
                                  32.69 ( )     1:08.72 (36.03)
 12 Citarella, Paige M  12 WISC-MR              1:09.10    1:09.26          5
                                  33.57 ( )     1:09.26 (35.69)
 13 Vanwinkle, Tara J   12 North Shore-MR       1:10.82    1:10.75          4
                                  34.27 ( )     1:10.75 (36.48)
 14 Rosenbrock, Michel  11 HAA-MR               1:09.75    1:10.88          3
                                  33.56 ( )     1:10.88 (37.32)
 15 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR  1:10.21    1:11.30          2
                                  33.56 ( )     1:11.30 (37.74)
 16 Hansen, Kaitlyn G   11 IA-MR                1:13.80    1:11.43          1
                                  34.23 ( )     1:11.43 (37.20)
 17 Termine, Amanda L   11 IA-UN-MR             1:23.21    1:11.65
                                  34.62 ( )     1:11.65 (37.03)
 18 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR            1:11.50    1:11.99
                                  34.24 ( )     1:11.99 (37.75)
 19 Alotta, Angela R    12 Sachem-MR            1:11.65    1:12.56
                                  34.19 ( )     1:12.56 (38.37)
 20 Meng, Margaret      12 Express Swimming-MR  1:12.21    1:12.77
                                  34.64 ( )     1:12.77 (38.13)
 21 Roett, Katelyn      12 IA-MR                1:17.53    1:12.98
                                  35.17 ( )     1:12.98 (37.81)
 22 Verdi, Kristen N    12 North Shore-MR       2:00.00    1:15.33
                                  35.43 ( )     1:15.33 (39.90)
 23 Huchthausen, Eliza  12 TVSC-MR              1:28.96    1:15.45
                                  35.41 ( )     1:15.45 (40.04)
 24 Smith, Amanda C     12 TVSC-MR              1:22.10    1:15.61
                                  37.17 ( )     1:15.61 (38.44)
 25 Rosa, Tracey L      11 IA-MR                1:17.74    1:17.63
                                  36.65 ( )     1:17.63 (40.98)
 26 Merle, Kristen M    12 Sachem-MR            1:21.41    1:19.25
                                  36.99 ( )     1:19.25 (42.26)
 27 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                1:20.94    1:21.02
                                  39.59 ( )     1:21.02 (41.43)
 28 Mazza, Samantha A   11 North Shore-MR       1:21.57    1:21.66
                                  37.86 ( )     1:21.66 (43.80)
 29 Schwalji, Lauren    11 North Shore-MR       1:18.82    1:22.23
                                  39.02 ( )     1:22.23 (43.21)
 30 Aiello, Gabrielle   11 TVSC-MR              1:33.25    1:23.27
                                  38.45 ( )     1:23.27 (44.82)
 31 Boccio, Niki J      11 TVSC-MR              1:48.25    1:24.28
                                  39.18 ( )     1:24.28 (45.10)
 32 Schneider, Amanda   11 Sachem-MR            1:29.50    1:24.46
                                  40.89 ( )     1:24.46 (43.57)
 33 Russo, Maxianne L   11 Sachem-MR            1:29.73    1:24.78
                                  40.23 ( )     1:24.78 (44.55)
 34 Modafferi, Samanth  12 Sachem-MR            1:33.22    1:24.88
                                  40.09 ( )     1:24.88 (44.79)
 35 Alessi, Jessica L   11 Sachem-MR            2:00.00    1:26.41
                                  40.36 ( )     1:26.41 (46.05)
 36 Smith, Erika L      12 TVSC-MR              1:34.67    1:26.65
                                  40.81 ( )     1:26.65 (45.84)
 37 Tobin, Kate E       11 IA-MR                1:25.64    1:28.76
                                  39.04 ( )     1:28.76 (49.72)
 38 Merkovich, Dana N   11 Shy/ Seals-MR             NT    1:30.60
                                  42.42 ( )     1:30.60 (48.18)
 39 Hansen, Sarah L     11 Sachem-MR            1:40.00    1:31.07
                                  39.96 ( )     1:31.07 (51.11)
 40 Behrendt, Danielle  11 TVSC-MR              1:40.00    1:32.11
                                  43.38 ( )     1:32.11 (48.73)
 41 Pedersen, Johanna   12 Sachem-MR            1:41.90    1:34.32
                                  42.59 ( )     1:34.32 (51.73)
 41 Ingram, Alex R      11 IA-UN-MR             1:49.01    1:34.32
                                  43.74 ( )     1:34.32 (50.58)
 43 Richardson, Devin   11 IA-MR                1:29.20    1:35.80
                                  43.99 ( )     1:35.80 (51.81)
 44 Saldiveri, Melissa  11 Sachem-MR            1:23.80    1:36.71
                                  48.54 ( )     1:36.71 (48.17)
 45 Thorp, Meagan K     11 Sachem-MR            1:45.00    1:40.71
                                  43.69 ( )     1:40.71 (57.02)
 46 DE Luca, Grace E    11 IA-MR                1:42.56    1:44.70
                                  45.78 ( )     1:44.70 (58.92)

Event 14  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR    59.98    1:00.03         20
  2 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR  1:01.71    1:01.09         17
  3 Woodhead, Derek R   12 North Shore-MR       1:02.00    1:02.12         16
  4 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR              1:04.12    1:02.33         15
  5 Schaedtler, Andrew  12 IA-MR                1:04.56    1:02.69         14
  6 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR            1:05.84    1:03.03         13
  7 Wilson, Kyle N      12 Sachem-MR            1:06.00    1:04.19         12
                                  30.57 ( )     1:04.19 (33.62)
  8 Spierer, Joshua A   12 IA-MR                1:07.08    1:05.56         11
                                  32.69 ( )     1:05.56 (32.87)
  9 Forgione, Michael   12 WISC-MR              1:05.93    1:07.12          9
                                  32.37 ( )     1:07.12 (34.75)
 10 woodhead, Bryan P   11 North Shore-MR       1:07.00    1:07.28          7
                                  32.38 ( )     1:07.28 (34.90)
 11 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR               1:13.44    1:09.18          6
                                  32.84 ( )     1:09.18 (36.34)
 12 Chik, Kentom        12 Shy/ Seals-MR             NT    1:09.43          5
                                  32.91 ( )     1:09.43 (36.52)
 13 Kuhn, Ian A         12 Sachem-MR            1:10.52    1:10.03          4
                                  33.67 ( )     1:10.03 (36.36)
 14 Brandt, Stephan A   11 Sachem-MR            1:12.69    1:10.05          3
                                  33.53 ( )     1:10.05 (36.52)
 15 Donaghy, Daniel P   11 Sachem-MR            1:09.23    1:10.10          2
                                  33.64 ( )     1:10.10 (36.46)
 16 DeBenedicts, Keith  12 Sachem-MR            1:12.86    1:10.26          1
                                  33.39 ( )     1:10.26 (36.87)
 17 Casey, Sean         12 WISC-MR              1:14.00    1:12.03
                                1:12.20 ( )         1:12.03 ( )
 18 Mancino, Charles J  12 Sachem-MR            1:23.17    1:12.52
                                  34.76 ( )     1:12.52 (37.76)
 19 Matthes, Collin     11 WISC-MR              1:11.85    1:12.57
                                  34.68 ( )     1:12.57 (37.89)
 20 Shoulzhenko, Georg  12 Shy/ Seals-MR             NT    1:12.83
                                  33.02 ( )     1:12.83 (39.81)
 21 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                1:20.54    1:13.54
                                  34.48 ( )     1:13.54 (39.06)
 22 La Roche, Derek B   12 North Shore-MR       1:14.90    1:13.66
                                1:14.27 ( )         1:13.66 ( )
 23 Stein, Kenny F      12 IA-MR                1:12.45    1:15.08
                                  35.73 ( )     1:15.08 (39.35)
 24 melin, paul         12 WISC-MR              1:24.00    1:16.68
                                  36.16 ( )     1:16.68 (40.52)
 25 Zhang, Daniel       12 TVSC-MR              1:30.38    1:16.84
                                  36.18 ( )     1:16.84 (40.66)
 26 Drago, Adam N       12 IA-MR                1:10.12    1:17.99
                                  36.16 ( )     1:17.99 (41.83)
 27 Lindeman, Grant E   11 IA-MR                1:16.43    1:18.87
                                1:19.38 ( )         1:18.87 ( )
 28 Sullivan, Chris R   12 Farmingdale-MR       1:18.98    1:18.97
                                1:19.15 ( )         1:18.97 ( )
 29 Tarry, Preston M    11 Sachem-MR            1:15.27    1:19.03
                                1:19.15 ( )         1:19.03 ( )
 30 Dagayev, Daniil     11 IA-MR                1:17.75    1:19.82
                                1:20.19 ( )         1:19.82 ( )
 31 Molnar, Christophe  12 Sachem-MR            1:24.06    1:20.18
                                  37.84 ( )     1:20.18 (42.34)
 32 Sinelnikov, Misha   11 North Shore-MR       1:20.59    1:20.87
                                  37.99 ( )     1:20.87 (42.88)
 33 Zhu, Joseph         12 TVSC-MR              1:31.91    1:21.65
                                  38.85 ( )     1:21.65 (42.80)
 34 Lovett, Charles     12 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:22.51
                                  38.51 ( )     1:22.51 (44.00)
 35 Henry, Kevin C      11 WISC-MR              1:38.39    1:22.77
                                  38.85 ( )     1:22.77 (43.92)
 36 Pamlanye, Matthew   11 Sachem-MR            1:34.53    1:22.96
                                  38.38 ( )     1:22.96 (44.58)
 37 Gorokhovsky, Phill  11 Shy/ Seals-MR             NT    1:24.56
                                  39.40 ( )     1:24.56 (45.16)
 38 Ketcham, Justin     11 IA-MR                1:22.82    1:26.56
                                  41.81 ( )     1:26.56 (44.75)
 39 Rozental, Ilya      12 Shy/ Seals-MR             NT    1:27.22
                                  40.55 ( )     1:27.22 (46.67)
 40 Stefanko, Igor      12 Shy/ Seals-MR             NT    1:29.38
                                  39.81 ( )     1:29.38 (49.57)
 41 Mitchell, John F    11 Sachem-MR            1:38.91    1:29.50
                                  40.31 ( )     1:29.50 (49.19)
 42 Pierce, Tyler J     11 IA-UN-MR             1:19.98    1:30.63
                                  43.01 ( )     1:30.63 (47.62)
 43 Kotlyar, Kevin      11 Shy/ Seals-MR             NT    1:30.92
                                  42.00 ( )     1:30.92 (48.92)
 44 Loper, Michael D    11 TVSC-MR              1:47.18    1:32.72
                                  43.75 ( )     1:32.72 (48.97)
 45 Lunger, Joseph      11 Sachem-MR            1:45.00    1:33.94
                                  42.64 ( )     1:33.94 (51.30)
 46 Camacho, Edric L    12 Farmingdale-MR       1:28.50    1:40.93
                                  45.52 ( )     1:40.93 (55.41)
 47 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                1:22.45    1:43.92
                                  47.92 ( )     1:43.92 (56.00)
 48 Bhuchar, Varun A    11 Sachem-MR            1:41.52    1:44.03
                                  46.56 ( )     1:44.03 (57.47)
 49 Huchthausen, James  11 TVSC-MR              2:00.00    1:49.10
                                  49.05 ( )   1:49.10 (1:00.05)

Event 15  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Mortazavi, Shirin   14 Sachem-MR              58.92      59.50         20
                                  29.07 ( )       59.50 (30.43)
  2 Morcerf, Marykate   13 WISC-MR                58.03    1:00.87         17
                                  29.76 ( )     1:00.87 (31.11)
  3 Hoffman, Morgan S   13 WISC-MR                59.32    1:01.43         16
                                  29.63 ( )     1:01.43 (31.80)
  4 Delyra, Alexa       13 WISC-MR              1:02.28    1:02.12         15
                                  30.16 ( )     1:02.12 (31.96)
  5 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR  1:01.13    1:02.19         14
                                  30.29 ( )     1:02.19 (31.90)
  6 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals-MR        1:02.10    1:02.53         13
                                  29.80 ( )     1:02.53 (32.73)
  7 Bruder, Kristi L    13 IA-MR                1:00.34    1:03.61         12
                                  30.16 ( )     1:03.61 (33.45)
  8 Kelly, Ariana R     13 North Shore-MR       1:03.42    1:03.72         11
                                  30.86 ( )     1:03.72 (32.86)
  9 Luqman, Kyle M      13 IA-MR                1:06.58    1:04.34          9
                                  30.26 ( )     1:04.34 (34.08)
 10 Patton, Colleen M   13 Express Swimming-MR  1:03.98    1:04.68          7
                                  30.75 ( )     1:04.68 (33.93)
 11 Grosman, Jane       14 Shy/ Seals-MR        1:04.47    1:04.72          6
                                1:05.15 ( )         1:04.72 ( )
 12 Schmid, kristen M   13 WISC-MR              1:03.61    1:05.17          5
                                  32.18 ( )     1:05.17 (32.99)
 13 Davis, Lauren       13 HAA-MR               1:05.54    1:05.73          4
                                  31.93 ( )     1:05.73 (33.80)
 14 Neligan, Kelly E    13 Express Swimming-MR  1:07.57    1:07.17          3
                                  32.59 ( )     1:07.17 (34.58)
 15 Evinger, Kathryn L  14 North Shore-MR       1:09.62    1:07.33          2
                                  32.50 ( )     1:07.33 (34.83)
 16 Peterson, Lauren    14 HAA-MR               1:10.96    1:07.47          1
                                  32.88 ( )     1:07.47 (34.59)
 17 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            1:11.41    1:07.87
                                  32.40 ( )     1:07.87 (35.47)
 18 Rosa, Samantha N    13 IA-MR                1:06.11    1:08.17
                                  32.86 ( )     1:08.17 (35.31)
 19 Perrone, Victoria   14 North Shore-MR       1:06.91    1:08.22
                                  32.58 ( )     1:08.22 (35.64)
 20 Vanderveldt, Mered  13 WISC-MR              1:09.65    1:08.47
                                  33.06 ( )     1:08.47 (35.41)
 21 DeVivo, Kimberly L  14 Sachem-MR            1:11.71    1:08.50
                                  32.92 ( )     1:08.50 (35.58)
 22 Haight, Jacqueline  14 Sachem-MR            1:11.35    1:08.58
                                  33.06 ( )     1:08.58 (35.52)
 23 Longo, Angela L     13 North Shore-MR       1:09.19    1:09.33
                                  32.82 ( )     1:09.33 (36.51)
 24 Kinney, Samantha M  14 Sachem-MR            1:13.41    1:10.64
                                  33.21 ( )     1:10.64 (37.43)
 25 Wilson, Jaclyn D    13 Sachem-MR            1:09.66    1:10.85
                                  34.10 ( )     1:10.85 (36.75)
 26 Smith, Jaclyn M     13 North Shore-MR       1:10.00    1:11.60
                                  34.55 ( )     1:11.60 (37.05)
 27 Quaranta, Chelsea   13 HAA-MR               1:14.18    1:13.55
                                  34.38 ( )     1:13.55 (39.17)
 28 Bottoni, Stefanie   13 HAA-MR               1:19.55    1:18.75
                                  37.68 ( )     1:18.75 (41.07)
 29 Paciulli, Danielle  13 Unattached           1:23.38    1:22.24
                                  39.52 ( )     1:22.24 (42.72)
 30 Jones, Jamilee I    14 Sachem-MR            1:25.00    1:25.05
                                  41.80 ( )     1:25.05 (43.25)
 31 Aliperti, Josephin  14 Sachem-MR            1:19.00    1:26.10
                                  39.91 ( )     1:26.10 (46.19)
 32 Clifford, Candice   14 HAA-MR               1:36.47    1:28.57
                                  43.23 ( )     1:28.57 (45.34)
 33 Sprow, Lauren A     13 TVSC-MR              1:29.42    1:29.46
                                  42.04 ( )     1:29.46 (47.42)
 34 Bensen, Kristin L   13 Sachem-MR            1:30.00    1:29.60
                                  42.29 ( )     1:29.60 (47.31)
 35 Starke, Ashleigh R  13 Sachem-MR            1:30.00    1:30.23
 36 Scholz, Mirjam S    13 TVSC-MR              2:20.41    2:15.64
                                1:01.44 ( )   2:15.64 (1:14.20)
 -- Borisova, Jenny     13 Shy/ Seals-MR        1:15.76         DQ

Event 16  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Catano, AL          13 IA-MR                  55.13      54.28         20
                                  26.11 ( )       54.28 (28.17)
  2 Cortez, Steven      13 IA-UN-MR               56.84      54.89         17
                                  26.76 ( )       54.89 (28.13)
  3 Vanwinkle, John J   14 North Shore-MR         56.49      56.12         16
                                  26.71 ( )       56.12 (29.41)
  4 Karabanov, Eugene   14 Shy/ Seals-MR          54.61      56.55         15
                                  28.45 ( )       56.55 (28.10)
  5 Matura, Alex        13 Shy/ Seals-MR        1:02.47      57.23         14
                                  27.21 ( )       57.23 (30.02)
  6 Hallinan, James J   13 IA-MR                  56.73      57.52         13
                                  27.85 ( )       57.52 (29.67)
  7 TerBush, Ryan N     14 HAA-MR                 58.53      57.53         12
                                  27.66 ( )       57.53 (29.87)
  8 WU, Alex            13 Express Swimming-MR  1:04.34    1:02.15         11
                                  29.55 ( )     1:02.15 (32.60)
  9 Donaghy, Collin J   13 Sachem-MR            1:04.04    1:02.48          9
                                  29.60 ( )     1:02.48 (32.88)
 10 Coombs, Robert G    14 HAA-MR               1:05.70    1:02.93          7
                                  30.20 ( )     1:02.93 (32.73)
 11 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               1:04.33    1:03.62          6
                                  30.23 ( )     1:03.62 (33.39)
 12 Orsini, Michael     13 HAA-MR               1:05.50    1:04.60          5
                                  30.08 ( )     1:04.60 (34.52)
 13 Visconti, Michael   14 Express Swimming-MR  1:11.73    1:05.12          4
                                  32.13 ( )     1:05.12 (32.99)
 14 Toscano, Thomas     14 HAA-MR               1:05.91    1:06.09          2.5
                                  31.50 ( )     1:06.09 (34.59)
 14 Hirsch, Taylor      14 HAA-MR               1:06.31    1:06.09          2.5
                                  31.90 ( )     1:06.09 (34.19)
 16 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals-MR             NT    1:06.57          1
                                  32.60 ( )     1:06.57 (33.97)
 17 Bottoni, Marco A    14 HAA-MR               1:05.12    1:07.37
                                  31.21 ( )     1:07.37 (36.16)
 18 Ryan, Michael C     13 Sachem-MR            1:12.48    1:07.73
                                  32.12 ( )     1:07.73 (35.61)
 19 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals-MR        1:11.59    1:07.97
                                  32.34 ( )     1:07.97 (35.63)
 20 LeClaire, Eric      14 HAA-MR               1:06.51    1:09.08
                                  31.95 ( )     1:09.08 (37.13)
 21 Yu, Wayne L         13 TVSC-MR              1:27.07    1:09.32
                                  32.85 ( )     1:09.32 (36.47)
 22 Smith, Connor K     13 TVSC-MR              1:32.83    1:09.43
                                  34.52 ( )     1:09.43 (34.91)
 23 Novicov, Nicita A   13 Shy/ Seals-MR             NT    1:09.49
                                  32.63 ( )     1:09.49 (36.86)
 24 Battisti, Marc      14 Express Swimming-MR  1:10.63    1:10.40
                                  33.81 ( )     1:10.40 (36.59)
 25 Jimenez, Marcin A   13 WISC-MR              1:09.00    1:10.50
                                  32.37 ( )     1:10.50 (38.13)
 26 Bacile, Matthew F   13 Sachem-MR            1:12.99    1:11.27
                                  34.64 ( )     1:11.27 (36.63)
 27 Saintlaurent, Jere  13 HAA-MR               1:12.08    1:12.27
                                  33.25 ( )     1:12.27 (39.02)
 28 Tramantano, Matt T  13 Farmingdale-MR       1:13.50    1:16.83
                                  35.58 ( )     1:16.83 (41.25)
 29 Leigh, Sean         13 HAA-MR               1:25.25    1:17.38
                                  36.27 ( )     1:17.38 (41.11)
 30 Lee, Dennis W       14 WISC-MR              1:17.98    1:19.22
                                  37.89 ( )     1:19.22 (41.33)
 31 Bloomfield, Bradle  13 Sachem-MR            1:22.64    1:22.93
                                  39.52 ( )     1:22.93 (43.41)
 32 Dreyhaupt, Michael  14 Sachem-MR            1:29.27    1:23.16
                                  39.25 ( )     1:23.16 (43.91)
 33 Ryder, Alexander L  13 Sachem-MR            2:00.00    1:38.38
                                  44.88 ( )     1:38.38 (53.50)

Event 17  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 McGowan, Casey      11 WISC-MR                34.25      34.14         20
  2 Lifavi, Danielle    12 IA-MR                  34.17      34.37         17
  3 Vertullo, Christin  12 IA-MR                  35.19      34.86         16
  4 Riley, Brianna C    12 WISC-MR                38.46      35.94         15
  5 Citarella, Paige M  12 WISC-MR                36.04      36.61         14
  6 Carbonette, Elise   12 North Shore-MR         41.10      37.47         13
  7 Radtke, Dara F      12 Sachem-MR              38.00      37.95         12
  8 Termine, Amanda L   11 IA-UN-MR               44.12      38.39         11
  9 Hansen, Kaitlyn G   11 IA-MR                  36.54      38.76          9
 10 Huchthausen, Eliza  12 TVSC-MR                43.46      39.63          7
 11 Verdi, Kristen N    12 North Shore-MR       1:00.00      40.89          6
 12 Roett, Katelyn      12 IA-MR                  42.39      42.44          5
 13 Smith, Amanda C     12 TVSC-MR                44.38      42.72          4
 14 Merle, Kristen M    12 Sachem-MR              45.35      43.19          3
 15 Rosa, Tracey L      11 IA-MR                  40.92      43.32          2
 16 Tobin, Kate E       11 IA-MR                  47.51      44.15          1
 17 Russo, Maxianne L   11 Sachem-MR              44.39      44.33
 18 Aiello, Gabrielle   11 TVSC-MR                48.16      44.63
 19 Ingram, Alex R      11 IA-UN-MR               50.72      45.78
 20 Irwin, Danielle M   11 IA-MR                  43.42      46.53
 21 Modafferi, Samanth  12 Sachem-MR              49.43      47.30
 22 Alessi, Jessica L   11 Sachem-MR              50.00      49.27
 23 Hansen, Sarah L     11 Sachem-MR            1:00.00      50.42
 24 Yonick, Callie S    11 IA-MR                  48.51      53.48
 25 Richardson, Devin   11 IA-MR                  49.07      53.93
 26 DE Luca, Grace E    11 IA-MR                  46.89      54.23
 27 Saldiveri, Melissa  11 Sachem-MR              56.98      55.71
 28 Pedersen, Johanna   12 Sachem-MR              52.29      56.12
 -- Behrendt, Danielle  11 TVSC-MR                50.00         DQ
 -- Thorp, Meagan K     11 Sachem-MR            1:00.00         DQ

Event 18  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hausmann, Edward C  12 WISC-MR                31.66      31.02         20
  2 Wallace, Nicholas   12 HAA-MR                 37.66      36.58         17
  3 Drago, Adam N       12 IA-MR                  35.24      37.20         16
  4 Spierer, Joshua A   12 IA-MR                  37.08      37.95         15
  5 Zhu, Joseph         12 TVSC-MR                40.82      37.96         14
  6 Stein, Kenny F      12 IA-MR                  40.16      39.81         13
  7 Chik, Kentom        12 Shy/ Seals-MR          38.24      40.71         12
  8 Hillsberg, Matthew  11 IA-MR                  44.69      41.52         11
  9 Lindeman, Grant E   11 IA-MR                  41.44      41.78          9
 10 Zhang, Daniel       12 TVSC-MR                47.56      41.93          7
 11 Dagayev, Daniil     11 IA-MR                  43.90      42.96          6
 12 Mitchell, John F    11 Sachem-MR              45.28      43.54          5
 13 Fitzgerald, Bobby   12 TVSC-MR                52.44      44.31          4
 14 Gorokhovsky, Phill  11 Shy/ Seals-MR          43.23      44.92          3
 15 Harkin, Sean W      11 TVSC-MR                45.76      45.04          2
 16 Sullivan, Chris R   12 Farmingdale-MR         48.81      45.88          1
 17 Pamlanye, Matthew   11 Sachem-MR              46.78      46.80
 18 Ketcham, Justin     11 IA-MR                  47.74      49.16
 19 Molnar, Christophe  12 Sachem-MR              51.34      49.37
 20 Bhuchar, Varun A    11 Sachem-MR              50.42      49.43
 21 Loper, Michael D    11 TVSC-MR                53.48      49.84
 22 Gombert, Michael E  12 TVSC-MR                56.52      51.49
 23 O'Connor, Pat T     11 IA-MR                  43.21      54.17
 24 Camacho, Edric L    12 Farmingdale-MR       1:01.50    1:00.08
 -- Lunger, Joseph      11 Sachem-MR            1:05.00         DQ
 -- Lovett, Charles     12 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ
 -- Pierce, Tyler J     11 IA-UN-MR               40.31         DQ

Event 19  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Warren, Michelle    13 WISC-MR              2:27.36    2:30.16         20
                                  33.05 ( )                             1:13.78 ( )
                                1:56.39 ( )     2:30.16 (33.77)
  2 Mortazavi, Shirin   14 Sachem-MR            2:29.17    2:31.18         17
                                  32.93 ( )                             1:14.53 ( )
                                1:57.30 ( )     2:31.18 (33.88)
  3 Morcerf, Marykate   13 WISC-MR              2:29.70    2:32.46         16
                                  32.47 ( )                             1:13.04 ( )
                                1:57.99 ( )     2:32.46 (34.47)
  4 Kulikov, Michelle   13 Shy/ Seals-MR        2:36.73    2:36.49         15
                                  35.60 ( )                             1:16.20 ( )
                                2:02.71 ( )     2:36.49 (33.78)
  5 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR  2:32.12    2:39.10         14
                                  35.16 ( )                             1:15.90 ( )
                                2:04.26 ( )     2:39.10 (34.84)
  6 Patton, Colleen M   13 Express Swimming-MR  2:36.04    2:43.30         13
                                  35.87 ( )                             1:18.25 ( )
                                2:08.04 ( )     2:43.30 (35.26)
  7 Grosman, Jane       14 Shy/ Seals-MR        2:49.98    2:45.86         12
                                  36.96 ( )                             1:17.14 ( )
                                2:06.79 ( )     2:45.86 (39.07)
  8 Rosa, Samantha N    13 IA-MR                2:42.26    2:47.30         11
                                  39.30 ( )                             1:22.16 ( )
                                2:11.62 ( )     2:47.30 (35.68)
  9 Neligan, Kelly E    13 Express Swimming-MR  2:54.25    2:47.51          9
                                  41.36 ( )                             1:23.17 ( )
                                2:09.93 ( )     2:47.51 (37.58)
 10 Vanderveldt, Mered  13 WISC-MR              2:55.00    2:47.58          7
                                  36.76 ( )                             1:20.64 ( )
                                2:10.31 ( )     2:47.58 (37.27)
 11 Damato, Eva M       14 North Shore-MR       3:00.00    2:47.74          6
                                  38.78 ( )                             1:19.40 ( )
                                2:10.07 ( )     2:47.74 (37.67)
 12 Schmid, kristen M   13 WISC-MR              2:53.26    2:47.91          5
                                  36.76 ( )                             1:20.12 ( )
                                2:13.85 ( )     2:47.91 (34.06)
 13 Haight, Jacqueline  14 Sachem-MR            3:08.36    2:50.74          4
                                  38.84 ( )                             1:25.83 ( )
                                2:10.73 ( )     2:50.74 (40.01)
 14 DeVivo, Kimberly L  14 Sachem-MR            3:02.90    2:53.22          3
                                  41.40 ( )                             1:23.88 ( )
                                2:14.64 ( )     2:53.22 (38.58)
 15 Ienuso, Joli M      14 Sachem-MR            2:35.00    2:54.66          2
                                  34.00 ( )                             1:17.86 ( )
                                2:12.31 ( )     2:54.66 (42.35)
 16 Smith, Jaclyn M     13 North Shore-MR       3:00.00    3:05.62          1
                                  44.27 ( )                             1:28.78 ( )
                                2:23.68 ( )     3:05.62 (41.94)
 17 melin, brittaney    14 WISC-MR              3:00.00    3:09.14
                                  43.95 ( )                             1:33.46 ( )
                                2:26.89 ( )     3:09.14 (42.25)
 18 Quaranta, Chelsea   13 HAA-MR               3:17.30    3:14.26
                                  42.98 ( )                             1:33.05 ( )
                                2:31.20 ( )     3:14.26 (43.06)

Event 20  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Karabanov, Eugene   14 Shy/ Seals-MR        2:33.93    2:17.62         20
                                  27.47 ( )                             1:04.46 ( )
                                1:47.04 ( )     2:17.62 (30.58)
  2 Cortez, Steven      13 IA-UN-MR             2:26.54    2:18.56         17
                                  28.96 ( )                             1:04.57 ( )
                                1:47.98 ( )     2:18.56 (30.58)
  3 Matura, Alex        13 Shy/ Seals-MR        2:26.45    2:26.34         16
                                  32.41 ( )                             1:11.58 ( )
                                1:54.37 ( )     2:26.34 (31.97)
  4 Hallinan, James J   13 IA-MR                2:26.11    2:27.00         15
                                  30.71 ( )                             1:09.72 ( )
                                1:55.60 ( )     2:27.00 (31.40)
  5 Donaghy, Collin J   13 Sachem-MR            2:40.85    2:37.75         14
                                  34.66 ( )                             1:15.89 ( )
                                2:03.56 ( )     2:37.75 (34.19)
  6 Clifford, Joseph V  14 HAA-MR               2:46.06    2:43.38         13
                                  36.83 ( )                             1:16.54 ( )
                                2:07.15 ( )     2:43.38 (36.23)
  7 Visconti, Michael   14 Express Swimming-MR  2:52.40    2:46.13         12
                                  38.41 ( )                             1:20.75 ( )
                                2:10.29 ( )     2:46.13 (35.84)
  8 Mamorsky, Mitchel   14 Shy/ Seals-MR        3:03.56    2:51.37         11
                                  37.88 ( )                             1:20.92 ( )
                                2:10.86 ( )     2:51.37 (40.51)
  9 Starchikov, Alexey  13 Shy/ Seals-MR             NT    2:55.82          9
                                  41.52 ( )                             1:26.06 ( )
                                2:17.16 ( )     2:55.82 (38.66)
 10 Battisti, Marc      14 Express Swimming-MR  2:57.60    2:57.57          7
                                  37.72 ( )                             1:23.51 ( )
                                2:17.79 ( )     2:57.57 (39.78)
 -- WU, Alex            13 Express Swimming-MR  2:39.56         DQ
                                  34.91 ( )                             1:14.56 ( )
                                2:02.63 ( )          DQ (37.23)
 -- Dreyhaupt, Michael  14 Sachem-MR                 NT         DQ
                                  46.78 ( )                             1:39.58 ( )
                                2:35.91 ( )          DQ (46.61)

Event 21  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutzler, Alexandra   8 TVSC-MR                18.31      16.37         20
  2 Hemp, Alexandra      8 HAA-MR                 19.86      17.20         17
  3 Kalletta, Claire M   8 IA-UN-MR               26.21      17.76         16
  4 Fitzgerald, Kaitly   8 HAA-MR                 17.86      17.96         15
  5 Theofanous, Gabrie   8 TVSC-MR                22.03      18.10         14
  6 Hamilton, Alanna M   8 IA-MR                  19.79      19.12         13
  7 Walker, Kathryn L    7 TVSC-MR                26.49      19.27         12
  8 zukowski, carli      7 WISC-MR                26.77      19.66         11
  9 Swartwout, Erica     8 WISC-MR                21.81      20.17          9
 10 Kneessy, Lauren M    8 TVSC-MR                23.66      20.68          7
 11 Catterson, Sarah E   8 TVSC-MR                28.91      20.94          6
 12 Aiello, Kayleigh M   8 TVSC-MR                24.53      21.42          5
 13 Coffey, Nicole R     8 Sachem-MR              25.30      21.96          4
 14 Rashid, Jasmine      8 Farmingdale-MR         25.80      22.24          3
 15 Pozmanter, Kristen   8 TVSC-MR                24.30      22.26          2
 16 Carey, Alanna A      8 TVSC-MR                21.95      22.30          1
 17 Diehl, Lorraine M    8 Sachem-MR              25.00      23.24
 18 Weinstein, Veronic   7 HAA-MR                 25.00      23.49
 19 Sommer, Jessica      7 HAA-MR                 28.25      23.85
 20 Lyver, Shannon M     8 IA-MR                  24.51      24.02
 21 Schneiderman, Alex   8 Farmingdale-MR         28.80      24.72
 22 Fritzlo, Kristin N   8 Sachem-MR              31.13      25.47
 23 Kramer, Danielle     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      28.06
 24 Bellino, Emily       7 Sachem-MR              41.81      33.84

Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Santoro, Joseph      8 TVSC-MR                17.14      15.03         20
  2 Rosa, Jack M         8 IA-MR                  18.97      17.17         17
  3 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                 16.84      17.31         16
  4 Carballeira, Phili   8 TVSC-MR                19.60      17.75         15
  5 Hausmann, Daniel     7 WISC-MR                20.28      18.43         14
  6 Avila, Derek R       8 IA-MR                  25.68      20.06         13
  7 Gupta, Shashank      8 Farmingdale-MR         25.50      20.16         12
  8 Penteck, Christoph   8 Sachem-MR              30.00      20.29         11
  9 Baradzi, Kelsey      8 WISC-MR                22.23      20.48          9
 10 Pozmanter, Matthew   8 TVSC-MR                22.58      20.82          7
 11 Carlin, Matthew      8 Farmingdale-MR         25.80      20.91          6
 12 Wang, Eric E         7 TVSC-MR                23.22      21.05          5
 13 Devine, Daniel P     7 Sachem-MR              26.67      21.07          4
 14 Campanella, Noah M   7 TVSC-MR                24.93      22.07          3
 15 Gao, Ryan X          8 TVSC-MR                25.00      22.40          2
 16 Delmore, Eric J      8 Farmingdale-MR         26.70      22.71          1
 17 Baradzi, Kyle        8 WISC-MR                29.07      23.87
 18 Sharkey, Sam         7 WISC-MR                30.15      24.09
 19 Camacho, Paul E      7 Farmingdale-MR         34.30      24.82
 20 Drueckhammer, Jame   8 TVSC-MR                25.00      26.03
 21 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      26.30
 22 Wong, Ivan           7 Sachem-MR              31.12      27.03
 23 Press, Jack M        8 North Shore-MR         27.68      28.34
 24 Petkanas, Panos      7 Farmingdale-MR         37.40      28.68
 25 Donaghy, Connor M    7 Sachem-MR              36.72      29.06
 26 Gordon, Shane R      7 Farmingdale-MR         38.90      30.02

Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 English, Julia M    10 WISC-MR                32.81      31.69         20
  2 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR              31.96      31.89         17
  3 Fernandes, Alana M  10 Sachem-MR              34.12      32.56         16
  4 Fernandes, Cara A   10 Sachem-MR              34.02      32.83         15
  5 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR         33.70      32.91         14
  6 Pierce, Sara N      10 IA-UN-MR               39.88      34.36         13
  7 Ingram, Alaina M     9 IA-UN-MR               44.21      34.57         11.5
  7 Sandor, Hanna W     10 IA-MR                  35.47      34.57         11.5
  9 Barry, Amanda E      9 WISC-MR                38.73      34.80          9
 10 melin, jessica      10 WISC-MR                43.00      34.82          7
 11 Miller, Heather R   10 Sachem-MR              38.32      35.05          6
 12 Ansman, Mary J      10 North Shore-MR         36.25      35.10          5
 13 Cannon, Gabriella   10 WISC-MR                33.75      35.40          4
 14 Molano, Phoebe G    10 TVSC-MR                40.04      35.70          3
 15 McHale, Shannon     10 HAA-MR                 39.06      35.71          2
 16 Riggio, Gina M       9 Farmingdale-MR         41.50      35.75          1
 17 Goode, Karina N     10 Sachem-MR              38.99      35.85
 18 Stewart, Kristen M  10 North Shore-MR         36.95      35.88
 19 Woodhead, Sandi C    9 North Shore-MR         50.00      36.05
 20 Swartwout, Christi  10 WISC-MR                34.07      36.27
 21 Darak, Jillian R    10 Sachem-MR              39.64      36.47
 22 Perez, Arielle V    10 IA-UN-MR               42.25      36.77
 23 Pellegrino, Amanda  10 Sachem-MR              38.19      37.03
 24 Perry, Jacqueline   10 Sachem-MR              37.88      37.10
 25 Brandt, Marisa      10 Sachem-MR              40.32      37.68
 26 Rohan, Alexa B       9 North Shore-MR         38.67      37.73
 27 Kuerner, Kate E     10 Sachem-MR              39.48      37.92
 28 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                  38.58      38.15
 29 Cuiffo, Andie M      9 WISC-MR                42.42      38.30
 30 Harmon, Corin L     10 HAA-MR                 39.31      38.61
 31 Hogan, Anna M        9 TVSC-MR                47.12      39.08
 32 Ban, Francois A      9 North Shore-MR         47.76      39.52
 33 Schwalji, Jenny R    9 North Shore-MR         42.52      40.12
 34 Matthes, Kelly       9 WISC-MR                40.96      40.56
 35 Spektor, Alexandra   9 Shy/ Seals-MR          48.16      40.76
 36 Farrell, Jamie P    10 Farmingdale-MR         48.80      40.88
 37 Viola, Danielle S   10 Sachem-MR              54.10      40.94
 38 Gorospe, Danielle   10 IA-UN-MR               42.31      41.11
 39 Rogers, Catherine    9 North Shore-MR         54.76      41.13
 39 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR              44.88      41.13
 41 Duffy, Ashley        9 HAA-MR                 42.91      43.06
 42 Coombs, Jessica      9 HAA-MR                 48.11      43.40
 43 Ostrander, Emily E   9 TVSC-MR                52.46      43.77
 44 Kramer, Nicole      10 Flying Dolphins-MR   1:00.00      43.79
 44 Pirraghia, Nicolet  10 North Shore-MR       1:10.00      43.79
 44 Joyner, Janaya S     9 Farmingdale-MR         57.80      43.79
 47 Miller, Corley A     9 Sachem-MR              45.72      43.92
 48 Suslan, Marissa N   10 TVSC-MR                51.04      44.02
 49 Martino, Alexa       9 IA-MR                  43.21      44.27
 50 Bellino, Elisa M    10 Sachem-MR              47.54      44.40
 51 Campanelli, Taylor  10 HAA-MR                 52.11      46.30
 52 Statham, Alison M    9 TVSC-MR                50.88      46.46
 53 Lovett, Emily        9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      46.48
 54 Kern, Taylor E       9 Sachem-MR            1:01.54      47.08
 55 Spirio, Casey        9 HAA-MR                 48.71      47.22
 56 Shah, Ruchi J       10 Sachem-MR            1:00.00      48.22
 57 Hodosky, Jessica     9 HAA-MR                 58.33      48.33
 58 Kolsch, Rachel M     9 TVSC-MR                50.09      48.44
 59 Bloom, Sydney L      9 Sachem-MR            1:00.00      48.81
 60 Phillips, Nicole T   9 Sachem-MR              50.00      51.71
 61 Prigg, Brianna L     9 HAA-MR               1:00.25      52.00
 62 Ruggiero, Rachel F   9 Farmingdale-MR         54.50      52.26
 63 Vera, Karly N        9 Sachem-MR            1:00.00      53.63
 64 Stampelos, Joanna    9 TVSC-MR              1:03.69      54.12
 65 Trejo, Gabrielle A   9 Sachem-MR            1:00.00      55.50
 66 Healey, Helen Grac   9 Sachem-MR            1:00.00      56.36
 67 Aquiare, Gabrielle   9 HAA-MR                 56.64      57.23
 68 Celentano, Rebecca  10 Sachem-MR            1:00.00      57.29
 69 Reilly, Maddie A    10 Farmingdale-MR       1:01.40      57.80
 70 Esposito, Alyssa M   9 Farmingdale-MR       1:02.30    1:02.86
 71 Hecht, Sarah B      10 Farmingdale-MR       1:05.50    1:04.19
 -- Montellaro, Sydney  10 Farmingdale-MR         53.50         DQ

Event 24  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 29.87      30.10         20
  2 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR         31.37      30.93         17
  3 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR          35.11      32.09         16
  4 Yavid, Mike A       10 North Shore-MR         36.57      33.16         15
  5 Cremer, Andrew B    10 IA-MR                  33.09      33.51         14
  6 Mattson, James      10 WISC-MR                38.01      34.65         13
  7 Buoniello, Blake J  10 IA-MR                  34.65      34.66         12
  8 Vander, David       10 Shy/ Seals-MR          36.39      34.99         11
  9 Chik, Colin         10 Shy/ Seals-MR          37.23      35.38          9
 10 Penteck, Stephen    10 Sachem-MR              36.41      35.71          7
 11 Jimenez, Bartek P    9 WISC-MR                35.00      35.83          6
 12 Smidt, David        10 Shy/ Seals-MR          40.65      35.94          5
 13 Buoniello, Bailey    9 IA-MR                  33.87      36.01          4
 14 Kalletta, Sean P     9 IA-UN-MR               41.62      36.21          3
 15 Hausmann, Matthew   10 WISC-MR                35.87      36.32          2
 16 Merle, Brian M      10 Sachem-MR              38.85      36.38          1
 17 Deck, austin        10 WISC-MR                45.00      37.47
 18 Prudente, Jayson    10 Sachem-MR              39.99      37.81
 19 Lange, Blaize J     10 North Shore-MR       1:00.00      37.87
 20 Santanella, Jacob   10 North Shore-MR         44.39      37.89
 21 Garcia, Jack A      10 Sachem-MR            1:00.00      38.26
 22 Donlevy, James J     9 North Shore-MR         44.65      38.37
 23 Tseyko, Alexander   10 Shy/ Seals-MR          38.45      39.36
 24 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR              39.70      39.55
 25 Drennan, Patrick M   9 WISC-MR                53.09      40.41
 26 Lyon, Craig A       10 Sachem-MR              40.48      40.73
 27 Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR              44.92      40.84
 28 Bensin, Samuel H     9 Sachem-MR              44.58      41.34
 29 Corbisiero, Joe G   10 Sachem-MR              43.19      41.42
 30 Enzinger, Adam J    10 Sachem-MR              45.65      41.77
 31 Harris, William D   10 Sachem-MR              42.19      42.06
 32 Sharkey, Andrew      9 WISC-MR                43.60      42.35
 33 Zollo, Vincent      10 Sachem-MR              50.00      42.57
 34 Miller, Mark J      10 Sachem-MR              44.61      43.10
 35 Damm, Eric R         9 HAA-MR                 45.25      43.14
 36 Cascio, Gregory J    9 North Shore-MR         50.00      43.41
 37 citarella, nichola   9 WISC-MR                48.88      44.71
 38 Wong, Ralph         10 Sachem-MR              43.16      44.76
 39 DeKoning, Matthew   10 Sachem-MR              46.08      45.29
 40 McDanel, Michael A  10 Farmingdale-MR         50.50      46.60
 41 Koster, Bradley P    9 Farmingdale-MR         35.80      47.29
 42 Karavolias, Michae  10 HAA-MR                 52.61      47.32
 43 Sargente, Nicholas  10 HAA-MR                 50.57      50.05
 44 Carey, Steven       10 Farmingdale-MR            NT      51.53
 45 Gombert, Joseph C    9 TVSC-MR                57.51      54.45
 46 Faria, Ian A        10 Farmingdale-MR       1:04.40      59.60
 47 Tempesta, Robert M  10 Farmingdale-MR         55.90    1:05.23

Event 25  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bowman, Colleen     17 IA-MR                  58.00      59.46         20
                                  29.07 ( )       59.46 (30.39)
  2 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR              58.33      59.48         17
                                  28.93 ( )       59.48 (30.55)
  3 Milano, Lisa        15 WISC-MR              1:01.30    1:00.40         16
                                  29.02 ( )     1:00.40 (31.38)
  4 Gorospe, Stephanie  15 IA-UN-MR             1:02.45    1:02.58         15
                                  30.44 ( )     1:02.58 (32.14)
  5 Ahmed, Lila         15 Sachem-MR            1:06.85    1:03.96         14
                                  31.14 ( )     1:03.96 (32.82)
  6 Schettino, Caitlin  16 WISC-MR              1:03.97    1:04.23         13
                                  30.74 ( )     1:04.23 (33.49)
  7 Larson, Christie N  15 Sachem-MR            1:05.00    1:05.57         12
                                  31.07 ( )     1:05.57 (34.50)
  8 Wilson, Brittany E  15 Sachem-MR            1:06.89    1:06.04         11
                                  31.19 ( )     1:06.04 (34.85)
  9 Malkin, Andreana E  15 North Shore-MR       1:08.58    1:07.00          9
                                  31.74 ( )     1:07.00 (35.26)
 10 Kuhn, Jenna L       15 Sachem-MR            1:17.45    1:16.94          7
                                  37.31 ( )     1:16.94 (39.63)
 11 Milillo, Valerie M  16 Unattached                NT    1:23.29          6
                                  39.33 ( )     1:23.29 (43.96)

Event 26  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 LaPorta, Paul J     16 IA-UN-MR               50.60      50.96         20
                                  24.71 ( )       50.96 (26.25)
  2 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 53.31      52.66         17
                                  25.65 ( )       52.66 (27.01)
  3 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals-MR          52.36      52.80         16
                                  25.83 ( )       52.80 (26.97)
  4 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals-MR          52.69      53.47         15
                                  25.47 ( )       53.47 (28.00)
  5 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR              55.95      54.05         14
                                  26.57 ( )       54.05 (27.48)
  6 Mortazavi, David P  17 Sachem-MR              55.13      54.11         13
                                  26.18 ( )       54.11 (27.93)
  7 Culkin, Roy E       17 IA-MR                  54.98      54.46         12
                                  26.07 ( )       54.46 (28.39)
  8 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR              55.47      55.77         11
                                  26.44 ( )       55.77 (29.33)
  9 Outcault, Andrew    15 HAA-MR                 55.45      56.07          9
                                  27.08 ( )       56.07 (28.99)
 10 Kandell, Chris W    16 IA-MR                  54.62      56.31          7
                                  26.50 ( )       56.31 (29.81)
 11 Thorp, Matthew W    15 Sachem-MR              58.82      56.80          6
                                  27.04 ( )       56.80 (29.76)
 12 Outcault, Ryan      15 HAA-MR                 56.56      57.18          5
                                  27.76 ( )       57.18 (29.42)
 13 Keller, Josh A      16 IA-MR                  57.81      58.25          4
                                  27.85 ( )       58.25 (30.40)
 14 Tolkach, Igor       16 Shy/ Seals-MR          57.45      59.91          3
                                  28.12 ( )       59.91 (31.79)
 15 Keller, Ethan A     15 IA-MR                1:01.06    1:01.40          2
                                  29.19 ( )     1:01.40 (32.21)
 16 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals-MR        1:02.38    1:01.67          1
                                  31.10 ( )     1:01.67 (30.57)
 17 Saintlaurent, Regi  16 HAA-MR               1:05.46    1:02.43
                                  29.60 ( )     1:02.43 (32.83)
 18 Lindeman, Ryan K    16 IA-MR                1:00.92    1:02.58
                                  28.90 ( )     1:02.58 (33.68)
 19 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:01.77    1:03.60
                                  30.83 ( )     1:03.60 (32.77)
 20 Ortiz, Samuel B     15 Sachem-MR                 NT    1:05.50
                                  30.54 ( )     1:05.50 (34.96)

Event 27  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutzler, Alexandra   8 TVSC-MR                22.46      19.61         20
  2 Kalletta, Claire M   8 IA-UN-MR               29.98      20.86         17
  3 Theofanous, Gabrie   8 TVSC-MR                24.86      20.89         16
  4 Fitzgerald, Kaitly   8 HAA-MR                 21.70      20.93         15
  5 Hemp, Alexandra      8 HAA-MR                 23.02      21.80         14
  6 Carey, Alanna A      8 TVSC-MR                28.01      23.12         13
  7 Kneessy, Lauren M    8 TVSC-MR                30.25      23.14         12
  8 zukowski, carli      7 WISC-MR                24.32      24.05         11
  9 Pozmanter, Kristen   8 TVSC-MR                25.30      24.17          9
 10 Diehl, Lorraine M    8 Sachem-MR              30.00      24.24          7
 11 Swartwout, Erica     8 WISC-MR                25.75      24.35          6
 12 Hamilton, Alanna M   8 IA-MR                  25.83      24.97          5
 13 Catterson, Sarah E   8 TVSC-MR                32.91      25.81          4
 14 Walker, Kathryn L    7 TVSC-MR                30.79      26.11          3
 15 Aiello, Kayleigh M   8 TVSC-MR                28.14      26.14          2
 16 Lyver, Shannon M     8 IA-MR                  26.54      27.46          1
 17 Weinstein, Veronic   7 HAA-MR                 29.32      27.70
 18 Coffey, Nicole R     8 Sachem-MR              31.85      28.81
 19 Fritzlo, Kristin N   8 Sachem-MR              33.03      28.96
 20 Sommer, Jessica      7 HAA-MR                 31.20      29.17
 21 Kramer, Danielle     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      29.52

Event 28  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Santoro, Joseph      8 TVSC-MR                20.86      18.88         20
  2 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                 20.93      20.44         17
  3 Carballeira, Phili   8 TVSC-MR                22.01      20.81         16
  4 Rosa, Jack M         8 IA-MR                  24.66      20.97         15
  5 Penteck, Christoph   8 Sachem-MR              32.00      22.48         14
  6 Baradzi, Kelsey      8 WISC-MR                25.03      22.50         13
  7 Hausmann, Daniel     7 WISC-MR                23.99      22.65         12
  8 Devine, Daniel P     7 Sachem-MR              27.73      23.36         11
  9 Wang, Eric E         7 TVSC-MR                25.99      23.47          9
 10 Avila, Derek R       8 IA-MR                  32.14      24.20          7
 11 Pozmanter, Matthew   8 TVSC-MR                26.84      24.95          6
 12 Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      25.12          5
 13 Press, Jack M        8 North Shore-MR         26.86      25.34          4
 14 Gao, Ryan X          8 TVSC-MR                35.00      26.96          3
 15 Sharkey, Sam         7 WISC-MR                29.01      27.19          2
 16 Baradzi, Kyle        8 WISC-MR                33.67      27.43          1
 17 Donaghy, Connor M    7 Sachem-MR              37.37      27.66
 18 Campanella, Noah M   7 TVSC-MR                41.25      29.85
 19 Wong, Ivan           7 Sachem-MR              34.70      30.93
 20 Drueckhammer, Jame   8 TVSC-MR                35.00      41.87

Event 29  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 English, Julia M    10 WISC-MR                39.15      37.80         20
  2 Sandor, Hanna W     10 IA-MR                  40.34      40.20         17
  3 Woodhead, Sandi C    9 North Shore-MR         44.42      40.43         16
  4 Ingram, Alaina M     9 IA-UN-MR               47.95      40.53         15
  5 melin, jessica      10 WISC-MR                47.00      40.76         14
  6 Pierce, Sara N      10 IA-UN-MR               43.29      41.09         13
  7 McHale, Shannon     10 HAA-MR                 46.48      41.22         12
  8 Cannon, Gabriella   10 WISC-MR                40.97      41.46         11
  9 Fernandes, Cara A   10 Sachem-MR              42.77      41.59          9
 10 Miller, Heather R   10 Sachem-MR              39.83      42.18          7
 11 Kuerner, Kate E     10 Sachem-MR              43.43      43.16          6
 12 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR         43.00      43.23          5
 13 Barry, Amanda E      9 WISC-MR                44.18      43.27          4
 14 Cuiffo, Andie M      9 WISC-MR                45.31      43.68          3
 15 Swartwout, Christi  10 WISC-MR                44.98      43.80          2
 16 Hogan, Anna M        9 TVSC-MR                49.08      44.37          1
 17 Molano, Phoebe G    10 TVSC-MR                49.65      44.64
 18 Perez, Arielle V    10 IA-UN-MR               43.78      45.04
 19 Darak, Jillian R    10 Sachem-MR              45.44      45.67
 20 Ansman, Mary J      10 North Shore-MR         52.68      46.00
 21 Rohan, Alexa B       9 North Shore-MR         44.22      46.11
 22 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                  46.85      46.70
 23 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR              49.08      47.53
 24 Kolsch, Rachel M     9 TVSC-MR                52.02      50.00
 25 Duffy, Ashley        9 HAA-MR                 50.19      50.53
 26 Harmon, Corin L     10 HAA-MR                 51.41      50.55
 27 Ban, Francois A      9 North Shore-MR       1:20.00      50.61
 28 Rogers, Catherine    9 North Shore-MR       1:20.00      51.18
 29 Riggio, Gina M       9 Farmingdale-MR         53.50      51.51
 30 Kramer, Nicole      10 Flying Dolphins-MR   1:00.00      51.99
 31 Ostrander, Emily E   9 TVSC-MR              1:02.56      52.70
 32 Pirraghia, Nicolet  10 North Shore-MR       1:20.00      52.79
 33 Schwalji, Jenny R    9 North Shore-MR         49.65      52.86
 34 Coombs, Jessica      9 HAA-MR                 55.49      53.54
 35 Kern, Taylor E       9 Sachem-MR            1:24.47      53.70
 36 Shah, Ruchi J       10 Sachem-MR            1:05.00      53.90
 37 Lovett, Emily        9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      54.47
 38 Joyner, Janaya S     9 Farmingdale-MR       1:02.60      54.81
 39 Spektor, Alexandra   9 Shy/ Seals-MR          50.18      54.94
 40 Statham, Alison M    9 TVSC-MR                58.73      54.98
 41 Gorospe, Danielle   10 IA-UN-MR               46.58      55.25
 42 Miller, Corley A     9 Sachem-MR              54.08      55.41
 43 Campanelli, Taylor  10 HAA-MR                 53.92      55.68
 44 Martino, Alexa       9 IA-MR                  47.85      57.00
 45 Montellaro, Sydney  10 Farmingdale-MR       1:02.50      57.14
 46 Vera, Karly N        9 Sachem-MR            1:10.00      57.68
 47 Suslan, Marissa N   10 TVSC-MR              1:01.28      58.59
 48 Viola, Danielle S   10 Sachem-MR            1:00.04    1:00.44
 49 Prigg, Brianna L     9 HAA-MR               1:10.25    1:03.87
 50 Bloom, Sydney L      9 Sachem-MR            1:00.00    1:05.42
 51 Trejo, Gabrielle A   9 Sachem-MR            1:05.00    1:08.40
 52 Aquiare, Gabrielle   9 HAA-MR               1:02.83    1:11.00
 53 Celentano, Rebecca  10 Sachem-MR            1:00.00    1:12.14
 54 Stampelos, Joanna    9 TVSC-MR              1:10.65    1:13.95
 55 Gonzalez, Crystal    9 TVSC-MR                54.88    1:14.82
 56 Healey, Helen Grac   9 Sachem-MR            1:10.00    1:19.62
 -- Spirio, Casey        9 HAA-MR               1:00.35         DQ
 -- Bellino, Elisa M    10 Sachem-MR              48.64         DQ
 -- Ruggiero, Rachel F   9 Farmingdale-MR       1:05.50         DQ
 -- Stewart, Kristen M  10 North Shore-MR         46.47         DQ
 -- Hodosky, Jessica     9 HAA-MR               1:02.50         DQ
 -- Phillips, Nicole T   9 Sachem-MR            1:00.00         DQ
 -- Perry, Jacqueline   10 Sachem-MR              48.15         DQ

Event 30  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR         36.57      37.66         20
  2 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR          36.89      38.90         17
  3 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR          37.21      39.20         16
  4 Jimenez, Bartek P    9 WISC-MR                40.00      41.84         15
  5 Buoniello, Blake J  10 IA-MR                  40.81      42.25         14
  6 Kalletta, Sean P     9 IA-UN-MR               44.95      42.52         13
  7 Buoniello, Bailey    9 IA-MR                  43.27      42.82         12
  8 Penteck, Stephen    10 Sachem-MR              43.59      43.11         11
  9 Yavid, Mike A       10 North Shore-MR       1:00.00      43.22          9
 10 Chik, Colin         10 Shy/ Seals-MR          41.13      43.24          7
 11 Hausmann, Matthew   10 WISC-MR                41.81      44.09          6
 12 Prudente, Jayson    10 Sachem-MR              47.91      44.78          5
 13 Deck, austin        10 WISC-MR                46.69      44.79          3.5
 13 Mattson, James      10 WISC-MR                48.73      44.79          3.5
 15 Garcia, Jack A      10 Sachem-MR            1:05.00      45.02          2
 16 Tseyko, Alexander   10 Shy/ Seals-MR          42.12      46.45          1
 17 Santanella, Jacob   10 North Shore-MR         50.77      49.01
 18 Lyon, Craig A       10 Sachem-MR              51.81      49.14
 19 Lange, Blaize J     10 North Shore-MR       1:20.00      49.31
 20 Drennan, Patrick M   9 WISC-MR              1:00.77      50.33
 21 Bensin, Samuel H     9 Sachem-MR              55.34      51.05
 22 Miller, Mark J      10 Sachem-MR              53.87      52.26
 23 Cascio, Gregory J    9 North Shore-MR       1:10.00      52.49
 24 Enzinger, Adam J    10 Sachem-MR              54.15      52.56
 25 Donlevy, James J     9 North Shore-MR       1:00.00      53.02
 26 Sharkey, Andrew      9 WISC-MR                55.23      55.59
 27 McDanel, Michael A  10 Farmingdale-MR       1:01.50      56.84
 28 Damm, Eric R         9 HAA-MR                 55.25      57.26
 29 Harris, William D   10 Sachem-MR              55.19      57.37
 30 Karavolias, Michae  10 HAA-MR                 54.00    1:00.75
 31 DeKoning, Matthew   10 Sachem-MR            1:03.40    1:01.26
 32 Gombert, Joseph C    9 TVSC-MR                   NT    1:01.96
 33 Zollo, Vincent      10 Sachem-MR            1:00.00    1:04.76
 34 Wong, Ralph         10 Sachem-MR              53.69    1:04.88
 35 Carey, Steven       10 Farmingdale-MR       1:32.50    1:06.18
 -- Sargente, Nicholas  10 HAA-MR               1:01.20         DQ
 -- Cremer, Andrew B    10 IA-MR                  43.88         DQ
 -- Corbisiero, Joe G   10 Sachem-MR              53.50         DQ
 -- Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR              53.50         DQ
 -- citarella, nichola   9 WISC-MR                56.45         DQ

Event 31  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bowman, Colleen     17 IA-MR                1:12.00    1:12.16         20
                                  35.34 ( )     1:12.16 (36.82)
  2 Gorospe, Stephanie  15 IA-UN-MR             1:14.32    1:12.86         17
                                  35.89 ( )     1:12.86 (36.97)
  3 Milano, Lisa        15 WISC-MR              1:14.78    1:14.79         16
                                  36.52 ( )     1:14.79 (38.27)
  4 Ahmed, Lila         15 Sachem-MR            1:18.72    1:18.02         15
                                  38.84 ( )     1:18.02 (39.18)
  5 Schettino, Caitlin  16 WISC-MR              1:15.98    1:20.48         14
                                  37.19 ( )     1:20.48 (43.29)
  6 Larson, Christie N  15 Sachem-MR            1:19.87    1:21.92         13
                                  39.66 ( )     1:21.92 (42.26)
  7 Malkin, Andreana E  15 North Shore-MR       1:26.15    1:22.02         12
                                  40.06 ( )     1:22.02 (41.96)
  8 Kuhn, Jenna L       15 Sachem-MR            1:30.04    1:27.66         11
                                1:27.70 ( )         1:27.66 ( )
  9 Milillo, Valerie M  16 Unattached                NT    1:44.67          9
                                  49.72 ( )     1:44.67 (54.95)

Event 32  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Culkin, Roy E       17 IA-MR                  57.88      59.65         20
                                  29.02 ( )       59.65 (30.63)
  2 LaPorta, Paul J     16 IA-UN-MR             1:00.08    1:00.15         17
                                  29.32 ( )     1:00.15 (30.83)
  3 Barnett, Kevin      15 HAA-MR                 58.67    1:00.90         16
                                  29.85 ( )     1:00.90 (31.05)
  4 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals-MR        1:02.07    1:01.39         15
                                  30.62 ( )     1:01.39 (30.77)
  5 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            1:02.25    1:02.95         14
                                  31.04 ( )     1:02.95 (31.91)
  6 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR            1:02.07    1:03.69         13
                                  30.64 ( )     1:03.69 (33.05)
  7 Outcault, Ryan      15 HAA-MR               1:02.54    1:05.10         12
                                  32.65 ( )     1:05.10 (32.45)
  8 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               1:05.59    1:06.90         11
                                  33.16 ( )     1:06.90 (33.74)
  9 Kandell, Chris W    16 IA-MR                1:08.10    1:10.30          9
                                  33.25 ( )     1:10.30 (37.05)
 10 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:13.65    1:11.60          7
                                  35.47 ( )     1:11.60 (36.13)
 11 Keller, Josh A      16 IA-MR                1:14.68    1:12.51          6
                                  35.90 ( )     1:12.51 (36.61)
 12 Keller, Ethan A     15 IA-MR                1:14.30    1:13.71          5
                                  36.11 ( )     1:13.71 (37.60)
 13 Tolkach, Igor       16 Shy/ Seals-MR        1:14.47    1:14.43          4
                                1:14.58 ( )         1:14.43 ( )
 14 Ortiz, Samuel B     15 Sachem-MR                 NT    1:15.63          3
                                  36.58 ( )     1:15.63 (39.05)
 15 Lindeman, Ryan K    16 IA-MR                1:17.79    1:16.87          2
                                  37.96 ( )     1:16.87 (38.91)
 16 Saintlaurent, Regi  16 HAA-MR               1:27.84    1:25.59          1
                                  40.03 ( )     1:25.59 (45.56)

Event 33  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hutzler, Alexandra   8 TVSC-MR                19.88      19.06         20
  2 Kalletta, Claire M   8 IA-UN-MR               25.30      20.33         17
  3 Hemp, Alexandra      8 HAA-MR                 26.10      22.10         16
  4 Theofanous, Gabrie   8 TVSC-MR                35.00      24.10         15

Event 34  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Rosa, Jack M         8 IA-MR                  25.30      20.63         20
  2 Hausmann, Daniel     7 WISC-MR                24.12      21.16         17
  3 Avila, Derek R       8 IA-MR                  31.09      26.41         16

Event 35  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR         36.52      36.42         20
  2 English, Julia M    10 WISC-MR                39.16      39.43         17
  3 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR              38.57      39.60         16
  4 Fernandes, Alana M  10 Sachem-MR              44.71      41.30         15
  5 Fernandes, Cara A   10 Sachem-MR              45.59      42.42         14
  6 Cannon, Gabriella   10 WISC-MR                43.44      42.50         13
  7 Kuerner, Kate E     10 Sachem-MR              44.44      44.00         12
  8 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                  45.11      45.44         11
  9 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR              49.40      46.05          9
 10 Woodhead, Sandi C    9 North Shore-MR         44.39      46.93          7
 11 Goode, Karina N     10 Sachem-MR              48.08      47.02          6
 12 Brandt, Marisa      10 Sachem-MR            1:05.00      47.13          5
 13 Pellegrino, Amanda  10 Sachem-MR              47.65      48.27          4
 14 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR         49.71      48.38          3
 15 Miller, Heather R   10 Sachem-MR              50.59      49.04          2
 16 Cuiffo, Andie M      9 WISC-MR                54.59      50.28          1
 17 Spektor, Alexandra   9 Shy/ Seals-MR          58.26      57.28
 -- Matthes, Kelly       9 WISC-MR                57.30         DQ
 -- Ban, Francois A      9 North Shore-MR       1:20.00         DQ
 -- Schwalji, Jenny R    9 North Shore-MR       1:10.00         DQ
 -- Coombs, Jessica      9 HAA-MR               1:07.25         DQ
 -- Perry, Jacqueline   10 Sachem-MR              55.36         DQ
 -- Bellino, Elisa M    10 Sachem-MR            1:05.00         DQ

Event 36  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 34.09      32.55         20
  2 Malkin, Charles C   10 North Shore-MR         33.93      34.39         17
  3 Chik, Colin         10 Shy/ Seals-MR          44.35      41.13         16
  4 Buoniello, Blake J  10 IA-MR                  39.92      41.75         15
  5 Jimenez, Bartek P    9 WISC-MR                38.00      42.13         14
  6 Penteck, Stephen    10 Sachem-MR              47.27      42.41         13
  7 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR          41.31      44.25         12
  8 Smidt, David        10 Shy/ Seals-MR          44.53      44.66         11
  9 Deck, austin        10 WISC-MR                55.00      48.62          9
 10 Tseyko, Alexander   10 Shy/ Seals-MR          46.53      49.64          7
 11 Merle, Brian M      10 Sachem-MR            1:03.80      51.28          6
 12 Prudente, Jayson    10 Sachem-MR              59.27      52.56          5
 13 Santanella, Jacob   10 North Shore-MR       1:06.62      57.82          4
 -- Donlevy, James J     9 North Shore-MR       1:00.00         DQ
 -- Harris, William D   10 Sachem-MR              59.96         DQ
 -- Vander, David       10 Shy/ Seals-MR          40.11         DQ
 -- Yavid, Mike A       10 North Shore-MR         48.54         DQ
 -- Hausmann, Matthew   10 WISC-MR                40.32         DQ
 -- Wong, Ralph         10 Sachem-MR                 NT         DQ
 -- Miller, Mark J      10 Sachem-MR                 NT         DQ
 -- Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR            1:01.88         DQ

Event 37  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            1:06.89    1:07.25         20
                                  31.50 ( )     1:07.25 (35.75)
  2 Bowman, Colleen     17 IA-MR                1:08.00    1:10.17         17
                                  32.63 ( )     1:10.17 (37.54)
  3 Gorospe, Stephanie  15 IA-UN-MR             1:12.74    1:11.52         16
                                  33.20 ( )     1:11.52 (38.32)
  4 Wilson, Brittany E  15 Sachem-MR            1:25.02    1:16.74         15
                                  34.56 ( )     1:16.74 (42.18)
  5 Malkin, Andreana E  15 North Shore-MR       1:13.40    1:24.23         14
                                  38.82 ( )     1:24.23 (45.41)
  6 Milillo, Valerie M  16 Unattached                NT    1:34.35         13
                                  43.42 ( )     1:34.35 (50.93)

Event 38  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 LaPorta, Paul J     16 IA-UN-MR               57.70      58.93         20
                                  27.43 ( )       58.93 (31.50)
  2 Pertsovsky, Vadim   15 Shy/ Seals-MR        1:03.24      59.12         17
                                  28.01 ( )       59.12 (31.11)
  3 Mortazavi, David P  17 Sachem-MR            1:02.69    1:00.57         16
                                  27.89 ( )     1:00.57 (32.68)
  4 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals-MR        1:06.34    1:01.79         15
                                  28.38 ( )     1:01.79 (33.41)
  5 Robertson, Brian J  15 Sachem-MR            1:03.05    1:02.48         14
                                  29.11 ( )     1:02.48 (33.37)
  6 Clay, Stephen E     15 Sachem-MR            1:02.97    1:03.92         13
                                  28.70 ( )     1:03.92 (35.22)
  7 Kandell, Chris W    16 IA-MR                1:06.52    1:07.10         12
                                  31.17 ( )     1:07.10 (35.93)
  8 Culkin, Roy E       17 IA-MR                1:04.12    1:07.20         11
                                  30.30 ( )     1:07.20 (36.90)
  9 Thorp, Matthew W    15 Sachem-MR            1:14.15    1:08.65          9
                                  30.68 ( )     1:08.65 (37.97)
 10 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals-MR        1:15.13    1:14.84          7
                                  34.67 ( )     1:14.84 (40.17)
 11 Tolkach, Igor       16 Shy/ Seals-MR        1:34.56    1:14.98          6
                                  33.25 ( )     1:14.98 (41.73)
 -- Ortiz, Samuel B     15 Sachem-MR                 NT         DQ
                                  36.03 ( )          DQ (47.67)

Event 39  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Swartwout, Erica     8 WISC-MR                25.58      23.83         20
  2 Hamilton, Alanna M   8 IA-MR                  28.25      23.90         17
  3 Fitzgerald, Kaitly   8 HAA-MR                 26.35      25.14         16
  4 zukowski, carli      7 WISC-MR                29.02      25.83         15
  5 Kneessy, Lauren M    8 TVSC-MR                37.50      27.13         14
  6 Theofanous, Gabrie   8 TVSC-MR                35.00      27.24         13
  7 Kramer, Danielle     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      27.25         12
  8 Walker, Kathryn L    7 TVSC-MR                35.00      31.34         11
  9 Weinstein, Veronic   7 HAA-MR                 44.09      39.53          9
 -- Lyver, Shannon M     8 IA-MR                  31.20         DQ
 -- Catterson, Sarah E   8 TVSC-MR                36.14         DQ
 -- Pozmanter, Kristen   8 TVSC-MR                40.00         DQ

Event 40  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                 18.25      25.20         20
  2 Rosa, Jack M         8 IA-MR                  27.75      25.49         17
  3 Baradzi, Kelsey      8 WISC-MR                35.00      26.02         16
  4 Avila, Derek R       8 IA-MR                  40.30      29.55         15
  5 Wang, Eric E         7 TVSC-MR                35.00      29.56         14
 -- Santoro, Joseph      8 TVSC-MR                25.74         DQ
 -- Melkonian, Gianluc   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ
 -- Carballeira, Phili   8 TVSC-MR                35.00         DQ
 -- Baradzi, Kyle        8 WISC-MR                36.00         DQ
 -- Sharkey, Sam         7 WISC-MR                39.00         DQ
 -- Pozmanter, Matthew   8 TVSC-MR                31.50         DQ
 -- Press, Jack M        8 North Shore-MR         24.90         DQ

Event 41  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Barry, Amanda E      9 WISC-MR                44.02      45.25         20
  2 Sandor, Hanna W     10 IA-MR                  43.75      45.45         17
  3 Swartwout, Christi  10 WISC-MR                44.56      46.63         16
  4 Buckley, Taylor A   10 Sachem-MR              48.60      46.96         15
  5 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR         45.37      47.12         14
  6 Donnelly, Alexandr  10 North Shore-MR         45.32      47.41         13
  7 Harmon, Corin L     10 HAA-MR                 55.51      49.36         12
  8 Matthes, Kelly       9 WISC-MR                50.19      49.97         11
  9 Stewart, Kristen M  10 North Shore-MR         51.85      50.45          9
 10 Fernandes, Alana M  10 Sachem-MR              56.33      50.89          7
 11 Ansman, Mary J      10 North Shore-MR         55.22      51.05          6
 12 Ingram, Alaina M     9 IA-UN-MR               50.81      51.21          4.5
 12 Pellegrino, Amanda  10 Sachem-MR              53.62      51.21          4.5
 14 Perez, Arielle V    10 IA-UN-MR               50.21      51.72          3
 15 Goode, Karina N     10 Sachem-MR              54.67      51.89          2
 16 Darak, Jillian R    10 Sachem-MR              59.11      52.35          1
                  25.13       52.35 (27.22)
 17 Brandt, Marisa      10 Sachem-MR              54.17      52.45
 18 Rohan, Alexa B       9 North Shore-MR       1:00.69      52.95
 19 Pierce, Sara N      10 IA-UN-MR               49.32      53.35
 20 McHale, Shannon     10 HAA-MR               1:03.03      54.14
 21 Molano, Phoebe G    10 TVSC-MR                55.30      55.39
 22 Kolsch, Rachel M     9 TVSC-MR              1:20.00      57.18
 23 Statham, Alison M    9 TVSC-MR              1:10.00      58.22
 24 Viola, Danielle S   10 Sachem-MR            1:02.85      58.44
 25 Hogan, Anna M        9 TVSC-MR              1:04.32      59.67
 26 Shah, Ruchi J       10 Sachem-MR            1:05.00      59.70
 27 Miller, Corley A     9 Sachem-MR            1:05.57      59.73
 28 Ostrander, Emily E   9 TVSC-MR              1:22.00    1:03.95
 29 Stampelos, Joanna    9 TVSC-MR              1:12.00    1:05.64
 30 Duffy, Ashley        9 HAA-MR               1:05.85    1:06.72
 -- Spirio, Casey        9 HAA-MR               1:15.25         DQ
 -- Phillips, Nicole T   9 Sachem-MR                 NT         DQ
 -- Celentano, Rebecca  10 Sachem-MR            1:10.00         DQ
 -- Pirraghia, Nicolet  10 North Shore-MR       1:30.00         DQ
 -- Rogers, Catherine    9 North Shore-MR       1:20.00         DQ
 -- Aquiare, Gabrielle   9 HAA-MR               1:11.84         DQ
 -- Ban, Francois A      9 North Shore-MR       1:20.00         DQ
 -- Kramer, Nicole      10 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ
 -- Lovett, Emily        9 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ
 -- Suslan, Marissa N   10 TVSC-MR                58.73         DQ
 -- Martino, Alexa       9 IA-MR                  51.24         DQ

Event 42  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Grosman, Robert     10 Shy/ Seals-MR          39.41      42.18         20
  2 Cremer, Andrew B    10 IA-MR                  45.76      42.53         17
  3 Vaynblat, Allen L   10 Shy/ Seals-MR          40.12      42.87         16
  4 Dutton, Matthew T   10 HAA-MR                 46.19      44.51         15
  5 Yavid, Mike A       10 North Shore-MR         46.30      45.05         14
  6 Vander, David       10 Shy/ Seals-MR          39.78      47.21         13
  7 Drennan, Patrick M   9 WISC-MR                50.32      48.71         12
  8 Lyon, Craig A       10 Sachem-MR              50.14      48.72         11
  9 Smidt, David        10 Shy/ Seals-MR          46.78      48.89          9
 10 Mattson, James      10 WISC-MR                52.04      50.32          7
 11 Lange, Blaize J     10 North Shore-MR       1:20.00      50.65          6
 12 Merle, Brian M      10 Sachem-MR            1:01.04      51.82          5
 13 DeKoning, Matthew   10 Sachem-MR              53.37      55.50          4
 14 Enzinger, Adam J    10 Sachem-MR              57.04      55.83          3
 15 Buoniello, Bailey    9 IA-MR                  56.56      56.39          2
 16 Byrnes, Cameron M    9 Sachem-MR            1:01.82      57.75          1
 17 Miller, Mark J      10 Sachem-MR              58.80      58.02
 18 Corbisiero, Joe G   10 Sachem-MR              58.99      59.31
 19 Kalletta, Sean P     9 IA-UN-MR               49.98    1:00.97
 -- Wong, Ralph         10 Sachem-MR                 NT         DQ
 -- Gombert, Joseph C    9 TVSC-MR              1:25.00         DQ
 -- Sharkey, Andrew      9 WISC-MR                59.57         DQ
 -- Sargente, Nicholas  10 HAA-MR               1:30.25         DQ
 -- Cascio, Gregory J    9 North Shore-MR       1:20.00         DQ
 -- Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR              54.36         DQ
 -- Karavolias, Michae  10 HAA-MR                 55.23         DQ

Event 43  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Schettino, Caitlin  16 WISC-MR              1:17.62    1:18.82         20
                                  36.94 ( )     1:18.82 (41.88)
  2 Wilson, Brittany E  15 Sachem-MR            1:21.74    1:19.14         17
                                  37.25 ( )     1:19.14 (41.89)
  3 Buckley, Samantha   16 Sachem-MR            1:20.24    1:20.80         16
                                  39.11 ( )     1:20.80 (41.69)
  4 Larson, Christie N  15 Sachem-MR            1:18.00    1:21.24         15
                                  38.09 ( )     1:21.24 (43.15)
  5 Ahmed, Lila         15 Sachem-MR            1:22.41    1:22.33         14
                                  39.91 ( )     1:22.33 (42.42)
  6 Milano, Lisa        15 WISC-MR              1:22.66    1:23.96         13
                                  39.97 ( )     1:23.96 (43.99)
  7 Kuhn, Jenna L       15 Sachem-MR            1:44.06    1:45.55         12
                                  49.04 ( )     1:45.55 (56.51)

Event 44  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Keller, Josh A      16 IA-MR                1:09.48    1:09.37         20
                                  31.70 ( )     1:09.37 (37.67)
  2 Penyevsky, Sergey   17 Shy/ Seals-MR          11.23    1:12.24         17
                                  34.19 ( )     1:12.24 (38.05)
  3 Barnett, Kevin      15 HAA-MR               1:11.47    1:13.02         16
                                  34.48 ( )     1:13.02 (38.54)
  4 Syatkin, Vitaliy    15 Shy/ Seals-MR        1:13.24    1:13.28         15
                                  36.12 ( )     1:13.28 (37.16)
  5 Mortazavi, David P  17 Sachem-MR            1:13.30    1:13.91         14
                                  34.57 ( )     1:13.91 (39.34)
  6 Outcault, Andrew    15 HAA-MR               1:16.25    1:16.93         13
                                  36.72 ( )     1:16.93 (40.21)
  7 Saintlaurent, Regi  16 HAA-MR               1:19.19    1:18.82         12
                                  37.54 ( )     1:18.82 (41.28)
  8 Thorp, Matthew W    15 Sachem-MR            1:19.80    1:19.08         11
                                  37.63 ( )     1:19.08 (41.45)
  9 Outcault, Ryan      15 HAA-MR               1:21.76    1:19.56          9
                                  37.74 ( )     1:19.56 (41.82)
 10 Irwin, Bobby J      15 IA-MR                1:26.33    1:23.21          7
                                  39.53 ( )     1:23.21 (43.68)
 11 Lindeman, Ryan K    16 IA-MR                1:24.56    1:24.20          6
                                  39.87 ( )     1:24.20 (44.33)
 12 Ortiz, Samuel B     15 Sachem-MR                 NT    1:29.56          5
                                  41.83 ( )     1:29.56 (47.73)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit