Newburgh Sharks 22th Annual
December 11-12, 2004

Event 1  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:30.40    1/6/2001 Corey C Berg, MSC  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               4:38.93    4:42.35         16
                  29.47     1:02.90 (33.43)     1:39.43 (36.53)     2:15.72 (36.29)
        2:55.97 (40.25)     3:37.17 (41.20)     4:10.08 (32.91)     4:42.35 (32.27)
  2 Lupinetti, Amelia   15 Aqua Gems-MR         4:40.81    4:44.07         13
                  30.89     1:05.77 (34.88)     1:43.38 (37.61)     2:20.05 (36.67)
        3:00.36 (40.31)     3:41.11 (40.75)     4:13.18 (32.07)     4:44.07 (30.89)
  3 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              4:59.11    4:57.55         12
  4 Alexander, Emily    15 VAC-MR               4:59.14    5:03.57         11
                  30.42     1:08.45 (38.03)     1:48.60 (40.15)     2:27.83 (39.23)
        3:10.77 (42.94)     3:54.74 (43.97)     4:30.25 (35.51)     5:03.57 (33.32)
  5 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         5:03.44    5:05.25         10
                  32.12     1:09.93 (37.81)     1:51.87 (41.94)     2:32.79 (40.92)
        3:14.33 (41.54)     3:58.06 (43.73)     4:33.01 (34.95)     5:05.25 (32.24)
  6 Malone, Becky L     13 NBS-MR               4:57.27    5:06.81          9
                  30.69     1:06.78 (36.09)     1:47.43 (40.65)     2:28.64 (41.21)
        3:10.08 (41.44)     3:54.07 (43.99)     4:31.32 (37.25)     5:06.81 (35.49)
  7 Barrett, Hilary L   16 Aqua Gems-MR         5:30.77    5:15.70          7
                  32.77     1:12.79 (40.02)     1:54.21 (41.42)     2:33.82 (39.61)
        3:17.66 (43.84)     4:02.90 (45.24)     4:40.07 (37.17)     5:15.70 (35.63)
  8 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR               5:15.50    5:19.85          5
                  32.62     1:11.57 (38.95)     1:51.37 (39.80)     2:31.23 (39.86)
        3:16.67 (45.44)     4:02.85 (46.18)     4:40.98 (38.13)     5:19.85 (38.87)
  9 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          4:45.69    5:21.98          4
                  30.79     1:09.66 (38.87)     1:51.56 (41.90)     2:32.72 (41.16)
        3:19.76 (47.04)     4:08.24 (48.48)     4:45.44 (37.20)     5:21.98 (36.54)
 10 Loftus, Molly R     11 Wrat-CT              5:45.00    5:25.36          3
                  34.53     1:12.83 (38.30)     1:54.84 (42.01)     2:35.29 (40.45)
        3:25.26 (49.97)     4:12.81 (47.55)     4:50.15 (37.34)     5:25.36 (35.21)
 11 Overton, Katelin M  12 Wrat-CT              5:40.00    5:34.01          2
                  34.27     1:19.46 (45.19)     1:59.12 (39.66)     2:40.07 (40.95)
        3:30.79 (50.72)     4:21.16 (50.37)     4:57.76 (36.60)     5:34.01 (36.25)
 12 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR               NT    5:34.02          1
                  37.03     1:22.07 (45.04)     2:03.41 (41.34)     2:45.22 (41.81)
        3:29.46 (44.24)     4:17.16 (47.70)     4:57.35 (40.19)     5:34.02 (36.67)
 13 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          4:59.00    5:47.72
                  34.28     1:16.15 (41.87)     2:01.71 (45.56)     2:46.96 (45.25)
        3:35.96 (49.00)     4:27.99 (52.03)   5:47.75 (1:19.76)         5:47.72 ( )
 14 Loeser, Becca E     12 Wrat-CT              6:20.62    6:26.12
                  39.35     1:31.52 (52.17)     2:19.73 (48.21)     3:06.99 (47.26)
        3:59.64 (52.65)     4:55.28 (55.64)     5:41.93 (46.65)     6:26.12 (44.19)

Event 2  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:05.80   10/1/1990 ERIK MARCHITELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Milkovich, Kevin P  17 NBS-MR               4:27.79    4:27.85         16
                  29.38     1:02.44 (33.06)     1:36.70 (34.26)     2:11.06 (34.36)
        2:49.17 (38.11)     3:28.15 (38.98)     3:58.04 (29.89)     4:27.85 (29.81)
  2 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR         4:35.17    4:36.69         13
                  28.77     1:01.42 (32.65)     1:37.15 (35.73)     2:12.73 (35.58)
        2:52.54 (39.81)     3:33.58 (41.04)     4:05.10 (31.52)     4:36.69 (31.59)
  3 Gonzalez, Ed A      15 NBS-MR               5:15.31    5:12.13         12
                  30.80     1:08.25 (37.45)     1:50.16 (41.91)     2:31.76 (41.60)
        3:15.54 (43.78)     4:01.52 (45.98)     4:37.40 (35.88)     5:12.13 (34.73)
  4 Abel, Larry H       12 Wrat-CT              5:50.00    5:36.98         11
                  36.20     1:16.75 (40.55)     2:00.27 (43.52)     2:43.69 (43.42)
        3:33.01 (49.32)     4:22.87 (49.86)     5:00.99 (38.12)     5:36.98 (35.99)
 -- Greer, Sean M       12 Wrat-CT              6:12.08         DQ
                  39.63     1:25.59 (45.96)     2:07.93 (42.34)     2:50.47 (42.54)
        3:40.45 (49.98)     4:34.16 (53.71)     5:13.30 (39.14)          DQ (38.55)

Event 3  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.60    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR           27.39      27.84         16
  2 Moore, Erica        12 Aqua Gems-MR           28.88      28.66         13
  3 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR            29.16      28.69         12
  4 Henry, Emily        11 VAC-MR                 29.83      29.04         11
  5 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR            28.99      29.39         10
  6 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR                30.36      29.55          9
  7 Gonzalez, Amanda A  12 NBS-MR                 31.49      29.60          6
  7 Prangley, Eliza D   12 Wrat-CT                29.94      29.60          6
  9 Roldan, Fransheska  12 NBS-MR                 29.05      29.69          4
 10 McGrath, Devyn S    11 NBS-MR                 30.60      29.97          3
 11 McCormack, Christi  11 Aqua Gems-MR           37.43      30.04          2
 12 Tremper, Andrea     12 VAC-MR                 29.63      30.32          1
 13 Kennedy, Moira C    12 MWSC-MR                30.65      30.54
 14 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR                 32.30      30.83
 15 Owens, Amy          11 VAC-MR                 30.53      30.96
 16 Wong, Courtney J    12 MWSC-MR                31.08      31.04
 17 Ghostlaw, Niki      12 NBS-MR                 30.59      31.21
 18 York, Amanda S      11 NBS-MR                 31.78      31.33
 19 Richardson, Erika   12 Cond-MR                32.21      31.40
 20 Olsen, Ashley E     11 Aqua Gems-MR           31.45      31.53
 21 Katter, Charlotte   12 Wrat-CT                31.01      31.68
 21 Hedges, Grace G     12 Wrat-CT                31.96      31.68
 23 Wiederecht, Caitli  11 Wrat-CT                32.31      31.75
 24 Morio, Kaitlyn N    11 Wrat-CT                33.18      31.83
 25 Loeser, Becca E     12 Wrat-CT                30.60      31.87
 26 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR                31.68      31.99
 26 Bonifacio, Stephan  12 Cond-MR                31.71      31.99
 28 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR                31.99      32.15
 29 Valdes-Rodriguez,   12 Wrat-CT                32.40      32.36
 30 Serra, Francesca M  11 NBS-MR                 34.48      32.51
 31 Carney, Kyla        11 MWSC-MR                32.14      32.52
 32 Watson, Liz M       11 Wrat-CT                33.48      32.54
 33 Tawil, Raina C      12 Barracudas-MR          33.17      33.21
 34 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR               33.18      33.35
 35 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                33.78      33.37
 36 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR            32.69      33.70
 37 Price, Alexa D      11 NBS-MR                 34.91      33.81
 38 Dari, Kelli A       12 Cond-MR                33.47      33.86
 39 Belleveau, Clair M  11 Wrat-CT                34.41      33.99
 40 Carton, Sarah E     11 NBS-MR                 34.44      34.13
 41 Arahill, Meg        12 Aqua Gems-MR           35.18      34.72
 42 Pihl, Meo K         11 NBS-MR                 34.75      34.74
 43 Norris, Jenne       12 WSSC-MR                34.14      34.76
 44 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR               34.37      35.02
 45 Resch, Darri T      11 NBS-MR                 35.97      35.20
 46 Bruce, Margot E     11 Wrat-CT                37.33      35.68
 47 Yozwiak, Maddy      12 CFA-B-MR               36.15      35.85
 48 Wolin, Sarah R      12 Cond-MR                37.44      36.81
 49 Pillsbury, Anne     10 CFA-B-MR                  NT      37.06
 50 Goldstein, Melissa  12 Wrat-CT                37.45      37.35
 51 Abramson, Ashley    11 MWSC-MR                38.04      37.37
 52 Roche, Katie M      12 Aqua Gems-MR           37.43      38.08
 53 duBoulay, Allie V   11 Wrat-CT                43.57      41.76
 54 Martinez, Angelica  12 Aqua Gems-MR           38.43      49.26
 -- Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT         DQ

Event 4  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR           27.96      28.38         16
  2 Bruce, Cameron L    12 Wrat-CT                29.86      28.45         13
  3 Mombello, Mac M     12 Wrat-CT                29.27      29.21         12
  4 Burillo, Vincent    11 VAC-MR                 30.06      29.85         11
  5 Gagliardo, Stefano  12 WSSC-MR                33.60      30.60         10
  6 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR                32.59      30.65          9
  7 Greer, Sean M       12 Wrat-CT                31.27      30.96          7
  8 Bacon, Cory J       11 Wrat-CT                31.51      31.43          5
  9 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR                32.95      31.68          4
 10 Wolin, Seth A       12 Cond-MR                31.08      31.79          3
 11 Tortora, Peter C    11 Wrat-CT                32.03      32.09          2
 12 Gillespie, Dylan    11 VAC-MR                 33.96      32.37          1
 13 Feigel, Mikey J     12 NBS-MR                 34.43      32.91
 14 Sakaguchi, Tom      11 Wrat-CT                33.31      33.92
 15 Valdes-Rodriquez,   11 Wrat-CT                36.78      35.56
 16 Kelly, Flynn        12 WSSC-MR                37.99      37.40
 -- Grunewald, Luke J   12 NBS-MR                 32.80         DQ

Event 5  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 58.92    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M   9 NBS-MR               1:13.86    1:04.22         16
                  30.13     1:04.22 (34.09)
  2 Wimer, Gabrielle E  10 Wrat-CT              1:15.29    1:10.56         13
                  33.80     1:10.56 (36.76)
  3 Gannon, Carin L     10 Wrat-CT              1:11.25    1:11.20         12
                  33.90     1:11.20 (37.30)
  4 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:18.25    1:14.92         11
                  35.23     1:14.92 (39.69)
  5 Carson, Heather D   10 VAC-MR               1:15.98    1:16.23         10
                  36.07     1:16.23 (40.16)
  6 Hovey, Emily K       9 NBS-MR               1:24.36    1:18.32          9
                  37.48     1:18.32 (40.84)
  7 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR             1:18.91    1:18.65          7
                  37.37     1:18.65 (41.28)
  8 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR               1:16.25    1:18.72          5
                  36.93     1:18.72 (41.79)
  9 Cooperman, Sarah E   9 Wrat-CT              1:24.17    1:20.70          4
                  37.64     1:20.70 (43.06)
 10 Prangley, Maddie S   9 Wrat-CT              1:24.84    1:22.91          3
                  38.12     1:22.91 (44.79)
 11 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR             1:19.44    1:23.61          2
 12 Greene, Emily B     10 Wrat-CT              1:25.89    1:23.68          1
                  39.93     1:23.68 (43.75)
 13 Nohre, Catherine L   9 Wrat-CT              1:23.85    1:25.00
                  40.90     1:25.00 (44.10)
 14 Grinalds, Rosie Q   10 Wrat-CT              1:30.83    1:26.06
                  39.64     1:26.06 (46.42)
 15 Colton, Patricia     9 WSSC-MR              1:29.55    1:26.55
                  38.91     1:26.55 (47.64)
 16 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR             1:28.80    1:29.32
                  40.35     1:29.32 (48.97)
 17 Kilduff, Catherine  10 Ndac-MR              1:35.11    1:29.78
 18 Schaeffer, Haley S   9 NBS-MR               1:42.71    1:30.39
                  41.76     1:30.39 (48.63)
 19 Lambkin, Kelly A     9 MWSC-MR                   NT    1:31.85
                  46.00     1:31.85 (45.85)
 20 Massey, Charlotte    9 Wrat-CT              1:36.06    1:32.49
 21 Luttinger, Sara N    9 Wrat-CT              1:38.61    1:36.94
                  53.00     1:36.94 (43.94)
 22 Hughes, Maria        9 WSSC-MR                   NT    1:40.23
                  47.54     1:40.23 (52.69)
 23 Vohra, Anita E       9 Wrat-CT              1:46.74    1:42.29
                  47.19     1:42.29 (55.10)
 24 Paul, Stephanie P    9 Aqua Gems-MR         1:33.43    1:45.13
                  45.85     1:45.13 (59.28)
 25 Kandeel, Alexis R   10 NBS-MR               1:45.99    1:53.13
                  53.67     1:53.13 (59.46)
 26 Zeko, Kayleen M      9 NBS-MR                    NT    2:21.77
                1:03.16   2:21.77 (1:18.61)

Event 6  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         1:11.79    1:08.21         16
                  32.72     1:08.21 (35.49)
  2 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:21.14    1:11.09         13
                  34.55     1:11.09 (36.54)
  3 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:10.38    1:13.28         12
                  34.28     1:13.28 (39.00)
  4 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR         1:17.89    1:18.35         11
                  35.06     1:18.35 (43.29)
  5 Grunewald, Zane W    9 NBS-MR               1:24.85    1:18.61         10
                  37.28     1:18.61 (41.33)
  6 Rosen, Gabe M       10 Wrat-CT              1:20.65    1:19.34          9
                  36.93     1:19.34 (42.41)
  7 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR               1:29.65    1:20.44          7
  8 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:21.85    1:20.65          5
                  38.15     1:20.65 (42.50)
  9 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR              1:23.87    1:23.75          4
 10 Wetmore, Matt T      9 Wrat-CT              1:22.52    1:25.11          3
                  38.77     1:25.11 (46.34)
 11 Bacon, Kyle J       10 Wrat-CT              1:32.91    1:26.39          2
                  41.05     1:26.39 (45.34)
 12 Helt, Bradley J      9 Wrat-CT              1:30.49    1:26.45          1
                  41.77     1:26.45 (44.68)
 13 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:44.08    1:29.32
                  42.01     1:29.32 (47.31)
 14 Herman-Dunphy, Dyl  10 Wrat-CT              1:23.64    1:29.86
                  42.88     1:29.86 (46.98)
 15 Apfel, Nolan M      10 Barracudas-MR        1:35.00    1:30.04
 16 Malone, Conor J      9 NBS-MR               1:53.77    1:30.69
                  41.34     1:30.69 (49.35)
 17 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR              1:39.11    1:32.21
                  42.90     1:32.21 (49.31)
 18 Mombello, Chris P    9 Wrat-CT              2:10.00    1:34.11
                  44.21     1:34.11 (49.90)
 19 Nolan, Patrick J    10 Wrat-CT              1:44.84    1:34.46
 20 Avila, Jon-Anthony  10 Cond-MR              1:34.38    1:34.95
                  43.92     1:34.95 (51.03)
 21 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR               1:38.77    1:38.66
 22 Kurzner, Max M       9 Wrat-CT              1:56.11    1:42.37
                  47.30     1:42.37 (55.07)
 23 Ratynski, Shea C     9 NBS-MR                    NT    1:56.54
                1:00.00     1:56.54 (56.54)
 -- Frangipane, Paul R   9 Aqua Gems-MR         2:06.43         DQ
                  55.93        DQ (1:05.82)

Event 7  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:12.41    1/3/2004 Becky L Malone, NBS  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:17.67    1:15.46         16
                  35.42     1:15.46 (40.04)
  2 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:14.48    1:15.84         13
                  35.72     1:15.84 (40.12)
  3 Roldan, Fransheska  12 NBS-MR               1:22.49    1:21.69         12
  4 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:25.30    1:22.47         11
                  38.75     1:22.47 (43.72)
  5 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:28.41    1:23.29         10
                  39.68     1:23.29 (43.61)
  6 Loftus, Molly R     11 Wrat-CT              1:31.75    1:26.18          9
                  42.25     1:26.18 (43.93)
  7 McCormack, Christi  11 Aqua Gems-MR         1:54.43    1:26.45          7
                  41.61     1:26.45 (44.84)
  8 Hedges, Grace G     12 Wrat-CT              1:32.08    1:26.53          5
  9 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               1:28.76    1:26.59          4
                  42.21     1:26.59 (44.38)
 10 Morio, Kaitlyn N    11 Wrat-CT              1:26.55    1:26.66          3
                  41.21     1:26.66 (45.45)
 11 Prangley, Eliza D   12 Wrat-CT              1:28.29    1:27.25          2
                  41.21     1:27.25 (46.04)
 12 Moore, Erica        12 Aqua Gems-MR         1:29.46    1:27.35          1
                  41.13     1:27.35 (46.22)
 13 Loeser, Becca E     12 Wrat-CT              1:27.44    1:27.50
                  40.41     1:27.50 (47.09)
 14 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:28.27    1:27.82
                  41.23     1:27.82 (46.59)
 15 Olsen, Ashley E     11 Aqua Gems-MR         1:29.55    1:28.64
                  42.13     1:28.64 (46.51)
 16 Arahill, Meg        12 Aqua Gems-MR         1:31.26    1:29.21
                  42.36     1:29.21 (46.85)
 17 Gonzalez, Amanda A  12 NBS-MR               1:22.50    1:29.42
                  42.89     1:29.42 (46.53)
 18 Kennedy, Moira C    12 MWSC-MR              1:40.73    1:30.57
                  43.10     1:30.57 (47.47)
 19 Tawil, Raina C      12 Barracudas-MR        1:41.29    1:30.99
                  43.68     1:30.99 (47.31)
 20 Belleveau, Clair M  11 Wrat-CT              1:31.77    1:31.03
                  42.81     1:31.03 (48.22)
 21 Valdes-Rodriguez,   12 Wrat-CT              1:39.84    1:32.44
                  44.59     1:32.44 (47.85)
 22 Carney, Kyla        11 MWSC-MR              1:33.38    1:32.62
                  43.70     1:32.62 (48.92)
 23 Katter, Charlotte   12 Wrat-CT                   NT    1:33.05
                  43.85     1:33.05 (49.20)
 24 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR                  NT    1:33.54
                  45.57     1:33.54 (47.97)
 25 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              1:36.58    1:33.69
                  44.66     1:33.69 (49.03)
 26 Pihl, Meo K         11 NBS-MR               1:37.31    1:34.10
                  46.27     1:34.10 (47.83)
 27 Tremper, Andrea     12 VAC-MR               1:37.55    1:35.25
                  45.08     1:35.25 (50.17)
 28 Yozwiak, Maddy      12 CFA-B-MR                  NT    1:35.31
                  45.52     1:35.31 (49.79)
 29 Wiederecht, Caitli  11 Wrat-CT              1:42.30    1:36.10
                  45.37     1:36.10 (50.73)
 30 Bonifacio, Stephan  12 Cond-MR              1:34.85    1:36.69
                  47.10     1:36.69 (49.59)
 31 McGrath, Devyn S    11 NBS-MR               1:39.99    1:37.22
                  46.29     1:37.22 (50.93)
 32 Dari, Kelli A       12 Cond-MR                   NT    1:38.03
 33 Serra, Francesca M  11 NBS-MR               1:36.05    1:38.58
                  45.32     1:38.58 (53.26)
 34 Abramson, Ashley    11 MWSC-MR                   NT    1:39.32
                  45.93     1:39.32 (53.39)
 35 York, Amanda S      11 NBS-MR               1:46.35    1:39.59
                  49.04     1:39.59 (50.55)
 36 Wolin, Sarah R      12 Cond-MR              1:42.99    1:41.43
                  48.77     1:41.43 (52.66)
 37 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                   NT    1:42.48
                  48.50     1:42.48 (53.98)
 38 Carton, Sarah E     11 NBS-MR               1:47.82    1:42.54
 39 Bruce, Margot E     11 Wrat-CT              1:44.91    1:43.23
                  49.91     1:43.23 (53.32)
 40 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:28.51    1:44.03
                  49.09     1:44.03 (54.94)
 41 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR              1:47.11    1:44.25
                  49.84     1:44.25 (54.41)
 42 Price, Alexa D      11 NBS-MR               1:45.99    1:44.79
                  47.38     1:44.79 (57.41)
 43 Norris, Jenne       12 WSSC-MR                   NT    1:44.99
 44 Goldstein, Melissa  12 Wrat-CT              1:52.09    1:46.64
                  50.94     1:46.64 (55.70)
 45 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR                  NT    1:48.46
                  49.00     1:48.46 (59.46)
 46 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT    1:48.54
                  50.57     1:48.54 (57.97)
 47 duBoulay, Allie V   11 Wrat-CT                   NT    1:51.44
                  51.37   1:51.44 (1:00.07)
 48 Pillsbury, Anne     10 CFA-B-MR                  NT    1:51.46
                  52.27     1:51.46 (59.19)
 49 Ghostlaw, Niki      12 NBS-MR               1:55.25    1:52.13
                  50.97   1:52.13 (1:01.16)
 50 Roche, Katie M      12 Aqua Gems-MR         1:53.43    1:53.43
                  54.28     1:53.43 (59.15)
 51 Resch, Darri T      11 NBS-MR               1:49.99    1:54.42
                  56.31     1:54.42 (58.11)

Event 8  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bruce, Cameron L    12 Wrat-CT              1:28.06    1:21.08         16
                  39.46     1:21.08 (41.62)
  2 Sakaguchi, Tom      11 Wrat-CT              1:26.70    1:25.33         13
                  41.15     1:25.33 (44.18)
  3 Burillo, Vincent    11 VAC-MR               1:28.18    1:26.19         12
                  40.33     1:26.19 (45.86)
  4 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              1:26.11    1:26.33         11
                  40.74     1:26.33 (45.59)
  5 Abel, Larry H       12 Wrat-CT              1:31.86    1:28.51         10
                  42.51     1:28.51 (46.00)
  6 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR              1:36.15    1:31.94          9
                  43.36     1:31.94 (48.58)
  7 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:30.28    1:32.12          7
                  42.54     1:32.12 (49.58)
  8 Wolin, Seth A       12 Cond-MR              1:38.68    1:33.38          5
                  46.38     1:33.38 (47.00)
  9 McCann, Matt Z      12 MWSC-MR                   NT    1:33.47          4
                1:17.00     1:33.47 (16.47)
 10 Tortora, Peter C    11 Wrat-CT              1:37.98    1:34.83          3
                  44.74     1:34.83 (50.09)
 11 Garvey, Patrick     11 WSSC-MR              1:35.28    1:34.88          2
                  45.52     1:34.88 (49.36)
 12 Mombello, Mac M     12 Wrat-CT              1:30.00    1:34.96          1
 13 Grunewald, Luke J   12 NBS-MR               1:48.50    1:40.40
                  47.47     1:40.40 (52.93)
 14 Kelly, Flynn        12 WSSC-MR                   NT    1:45.41
                  49.43     1:45.41 (55.98)
 15 Feigel, Mikey J     12 NBS-MR               1:45.99    1:46.83
                  51.06     1:46.83 (55.77)
 16 Valdes-Rodriquez,   11 Wrat-CT              1:57.23    1:48.25
                  52.99     1:48.25 (55.26)
 17 Gillespie, Dylan    11 VAC-MR               1:42.33    1:50.00

Event 9  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Santiago, Amber     10 WSSC-MR                41.52      40.89         16
  2 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR                   NT      40.93         13
  3 Gannon, Carin L     10 Wrat-CT                42.50      41.18         12
  4 Friese, Brittany M   9 NBS-MR                 50.91      44.33         11
  5 Cooperman, Sarah E   9 Wrat-CT                44.56      44.69         10
  6 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR               47.13      45.32          9
  7 Carson, Heather D   10 VAC-MR                 48.60      46.19          7
  8 Dineen, Amanda R    10 MWSC-MR                46.54      46.72          5
  9 Wimer, Gabrielle E  10 Wrat-CT                49.00      47.02          4
 10 Hovey, Emily K       9 NBS-MR                 50.54      47.08          3
 11 Grinalds, Rosie Q   10 Wrat-CT                50.02      47.48          2
 12 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 48.37      48.77          1
 13 Greene, Emily B     10 Wrat-CT                54.75      48.88
 14 Prangley, Maddie S   9 Wrat-CT                48.69      49.50
 15 Kurlander, Rachel   10 CFA-B-MR               50.32      49.83
 16 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR               49.34      49.93
 17 Kilduff, Catherine  10 Ndac-MR                59.74      51.17
 18 Vohra, Anita E       9 Wrat-CT                52.63      51.89
 19 Colton, Patricia     9 WSSC-MR                53.95      54.40
 20 Schaeffer, Haley S   9 NBS-MR               1:01.11      55.03
 21 Ettenberg, Hannah   10 CFA-B-MR                  NT      55.14
 22 Massey, Charlotte    9 Wrat-CT                56.00      55.21
 23 Paul, Stephanie P    9 Aqua Gems-MR         1:23.43      56.82
 24 Luttinger, Sara N    9 Wrat-CT                58.01      59.07
 25 Nohre, Catherine L   9 Wrat-CT                52.00    1:02.49
 26 Kandeel, Alexis R   10 NBS-MR                 59.99    1:09.06
 -- Darin, Dakota       10 WSSC-MR                56.24         DQ
 -- Lambkin, Kelly A     9 MWSC-MR                   NT         DQ
 -- Hughes, Maria        9 WSSC-MR                57.27         DQ

Event 10  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 43.09      42.88         16
  2 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                44.71      43.38         13
  3 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR           43.96      43.46         12
  4 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                45.80      45.31         11
  5 Rosen, Gabe M       10 Wrat-CT                47.25      46.39         10
  6 Grunewald, Zane W    9 NBS-MR                 50.09      48.35          9
  7 Herman-Dunphy, Dyl  10 Wrat-CT                48.00      49.19          7
  8 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR           47.66      49.62          5
  9 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR               50.48      49.68          4
 10 Mombello, Chris P    9 Wrat-CT              1:09.00      50.49          3
 11 Apfel, Nolan M      10 Barracudas-MR          54.56      52.15          2
 12 Wetmore, Matt T      9 Wrat-CT                45.00      52.92          1
 13 Avila, Jon-Anthony  10 Cond-MR                51.22      53.22
 14 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                51.60      53.31
 15 Helt, Bradley J      9 Wrat-CT                58.34      53.85
 16 Bacon, Kyle J       10 Wrat-CT                59.00      54.02
 17 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR                 49.88      54.50
 18 Malone, Conor J      9 NBS-MR               1:00.06      56.27
 19 Nolan, Patrick J    10 Wrat-CT                59.00      56.53
 20 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         2:09.43      58.97
 21 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR               1:00.46      59.52
 22 Frangipane, Paul R   9 Aqua Gems-MR         1:07.74    1:00.06
 23 Ratynski, Shea C     9 NBS-MR                    NT    1:08.38
 -- Kurzner, Max M       9 Wrat-CT              1:07.00         DQ

Event 11  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR         2:08.07    2:11.13         16
                  30.29     1:03.07 (32.78)     1:37.69 (34.62)     2:11.13 (33.44)
  2 Colton, Kristin M   17 NBS-MR               2:08.08    2:11.93         13
                  30.27     1:03.23 (32.96)     1:37.69 (34.46)     2:11.93 (34.24)
  3 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:09.74    2:15.06         12
                  30.94     1:05.01 (34.07)     1:40.17 (35.16)     2:15.06 (34.89)
  4 Shadwick, Kim K     15 NBS-MR               2:18.75    2:19.47         11
                  31.87     1:06.64 (34.77)     1:43.04 (36.40)     2:19.47 (36.43)
  5 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR               2:23.22    2:24.39         10
                  34.98     1:11.93 (36.95)     1:47.74 (35.81)     2:24.39 (36.65)
  6 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          2:28.80    2:25.60          9
                  33.38     1:10.37 (36.99)     1:48.19 (37.82)     2:25.60 (37.41)
  7 Overton, Katelin M  12 Wrat-CT              2:24.94    2:31.39          7
                  35.31     1:14.84 (39.53)     1:55.14 (40.30)     2:31.39 (36.25)
  8 Barrett, Hilary L   16 Aqua Gems-MR         2:32.43    2:32.07          5
                  35.85     1:14.78 (38.93)     1:54.34 (39.56)     2:32.07 (37.73)
  9 Larkin, Christine   15 NBS-MR               2:37.74    2:33.20          4
                  35.37     1:14.03 (38.66)     1:53.86 (39.83)     2:33.20 (39.34)
 10 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR              2:35.38    2:34.56          3
                  36.75     1:15.95 (39.20)     1:55.84 (39.89)     2:34.56 (38.72)
 11 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:43.78    2:35.25          2
                  39.86     1:18.80 (38.94)     1:56.65 (37.85)     2:35.25 (38.60)
 12 Senkewich, Christi  17 NBS-MR               2:43.40    2:39.13          1
                  38.69     1:19.56 (40.87)     1:59.56 (40.00)     2:39.13 (39.57)
 13 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR               2:34.50    2:41.02
                  44.00     1:18.76 (34.76)     2:05.00 (46.24)     2:41.02 (36.02)
 14 Lubarsky, Lauren    14 NBS-MR               2:41.50    2:43.37
                  36.90     1:19.13 (42.23)     2:02.00 (42.87)     2:43.37 (41.37)
 15 Wing, Elizabeth A   17 Ndac-MR              2:49.11    2:43.69
 16 Cooke, Kristianne   15 Big Blue-MR          2:44.66    2:52.98
                  40.49     1:24.89 (44.40)     2:10.18 (45.29)     2:52.98 (42.80)
 17 Morio, Kaitlyn N    11 Wrat-CT              3:06.49    2:53.32
                  40.31     1:24.31 (44.00)     2:10.09 (45.78)     2:53.32 (43.23)
 18 Carney, Kyla        11 MWSC-MR              2:47.21    2:54.41
                  47.00     1:26.59 (39.59)     2:12.17 (45.58)     2:54.41 (42.24)
 19 Tremper, Andrea     12 VAC-MR               2:58.29    2:54.50
                  40.72     1:36.00 (55.28)     2:21.00 (45.00)     2:54.50 (33.50)
 20 Valdes-Rodriguez,   12 Wrat-CT              2:58.00    2:55.11
                  41.59     1:26.35 (44.76)     2:12.10 (45.75)     2:55.11 (43.01)
 21 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              3:02.95    2:56.51
                  42.06     1:27.86 (45.80)     2:13.75 (45.89)     2:56.51 (42.76)
 22 Watson, Liz M       11 Wrat-CT              3:30.76    3:03.96
                  44.30     1:30.94 (46.64)     2:19.34 (48.40)     3:03.96 (44.62)
 -- Santiago, Amber     10 WSSC-MR              3:17.29         DQ
                  41.04     1:27.24 (46.20)     2:16.22 (48.98)          DQ (46.17)

Event 12  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.48    1/6/2001 Robert M Tiernan, MSC  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Coombs, Justin      16 NBS-MR               2:03.54    2:04.08         16
                  29.25     1:00.76 (31.51)     1:32.64 (31.88)     2:04.08 (31.44)
  2 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR         2:09.64    2:11.90         13
                  29.84     1:03.39 (33.55)     1:37.91 (34.52)     2:11.90 (33.99)
  3 Politi, Nathan D    15 NBS-MR               2:17.52    2:15.15         12
                  30.64     1:05.18 (34.54)     1:56.00 (50.82)     2:15.15 (19.15)
  4 Williams, Zachary   16 NBS-MR               2:24.93    2:18.15         11
                  33.03     1:07.98 (34.95)     1:43.31 (35.33)     2:18.15 (34.84)
  5 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:25.46    2:20.62         10
                  49.00     1:22.00 (33.00)     1:50.00 (28.00)     2:20.62 (30.62)
  6 Fasino, Dominic G   16 Aqua Gems-MR         2:31.73    2:29.16          9
                  34.38     1:11.36 (36.98)     1:59.00 (47.64)     2:29.16 (30.16)
  7 Bruce, Cameron L    12 Wrat-CT              3:03.42    2:38.97          7
  8 Greer, Sean M       12 Wrat-CT              2:50.17    2:40.21          5
                  37.71     1:18.55 (40.84)     2:00.96 (42.41)     2:40.21 (39.25)
  9 Tortora, Peter C    11 Wrat-CT              3:00.00    2:42.63          4
                  35.89     1:17.32 (41.43)     2:00.91 (43.59)     2:42.63 (41.72)
 10 Bacon, Cory J       11 Wrat-CT              3:00.00    2:55.00          3
                  41.83     1:28.30 (46.47)     2:13.48 (45.18)     2:55.00 (41.52)
 11 Valdes-Rodriquez,   11 Wrat-CT              3:40.00    3:20.29          2
                  48.83     1:40.29 (51.46)     2:31.07 (50.78)     3:20.29 (49.22)
 -- O'Connell, Brian    16 NBS-MR               2:35.82         DQ
                  34.50     1:10.78 (36.28)     1:48.53 (37.75)          DQ (36.97)

Event 13  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:02.45    1/1/1985 TARA VALANTE - BB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:07.45    1:07.43         16
                  31.08     1:07.43 (36.35)
  2 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:12.69    1:09.64         13
                  33.20     1:09.64 (36.44)
  3 Loftus, Molly R     11 Wrat-CT              1:09.30    1:10.23         12
                  32.98     1:10.23 (37.25)
  4 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:20.68    1:12.53         11
                  32.50     1:12.53 (40.03)
  5 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               1:16.77    1:14.70         10
                  34.63     1:14.70 (40.07)
  6 Prangley, Eliza D   12 Wrat-CT              1:25.48    1:16.97          9
                  35.80     1:16.97 (41.17)
  7 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:18.22    1:18.53          7
                  35.73     1:18.53 (42.80)
  8 Overton, Katelin M  12 Wrat-CT              1:13.23    1:18.98          5
                  36.05     1:18.98 (42.93)
  9 Roldan, Fransheska  12 NBS-MR               1:14.76    1:19.88          4
                  36.46     1:19.88 (43.42)
 10 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:29.48    1:21.50          3
                  37.82     1:21.50 (43.68)
 11 Richardson, Erika   12 Cond-MR              1:25.56    1:22.20          2
                  38.28     1:22.20 (43.92)
 12 Moore, Erica        12 Aqua Gems-MR         1:21.93    1:23.13          1
                  36.58     1:23.13 (46.55)
 13 Tawil, Raina C      12 Barracudas-MR        1:29.64    1:25.67
                  40.55     1:25.67 (45.12)
 14 Katter, Charlotte   12 Wrat-CT              1:36.00    1:27.58
                  40.26     1:27.58 (47.32)
 15 McGrath, Devyn S    11 NBS-MR               1:26.82    1:27.84
                  41.17     1:27.84 (46.67)
 16 York, Amanda S      11 NBS-MR               1:36.99    1:28.01
                  41.07     1:28.01 (46.94)
 17 Pihl, Meo K         11 NBS-MR               1:24.50    1:28.30
                  40.45     1:28.30 (47.85)
 18 Arahill, Meg        12 Aqua Gems-MR           43.43    1:29.46
                  40.58     1:29.46 (48.88)
 19 Olsen, Ashley E     11 Aqua Gems-MR         1:35.79    1:29.53
                  40.88     1:29.53 (48.65)
 20 Carton, Sarah E     11 NBS-MR               1:34.20    1:29.72
 21 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                   NT    1:32.63
                  42.19     1:32.63 (50.44)
 22 Belleveau, Clair M  11 Wrat-CT              1:51.50    1:32.83
                  41.49     1:32.83 (51.34)
 23 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              1:35.92    1:33.44
 24 Hedges, Grace G     12 Wrat-CT              1:35.00    1:34.46
 25 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR               NT    1:34.53
                  44.23     1:34.53 (50.30)
 26 Dari, Kelli A       12 Cond-MR              1:33.66    1:35.01
 27 Serra, Francesca M  11 NBS-MR               1:31.99    1:35.09
                  44.82     1:35.09 (50.27)
 28 Wiederecht, Caitli  11 Wrat-CT              1:48.92    1:36.13
                  41.93     1:36.13 (54.20)
 29 Ghostlaw, Niki      12 NBS-MR               1:29.50    1:36.67
                  47.00     1:36.67 (49.67)
 30 Watson, Liz M       11 Wrat-CT              1:35.00    1:41.55
                  45.25     1:41.55 (56.30)
 31 Bruce, Margot E     11 Wrat-CT              1:57.05    1:44.17
                  47.93     1:44.17 (56.24)
 32 Price, Alexa D      11 NBS-MR               1:51.99    1:44.61
 33 Goldstein, Melissa  12 Wrat-CT              2:10.00    1:45.16
                  49.95     1:45.16 (55.21)
 34 Resch, Darri T      11 NBS-MR               1:44.45    1:45.19

Event 14  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Abel, Larry H       12 Wrat-CT              1:13.51    1:09.60         16
                  33.44     1:09.60 (36.16)
  2 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:09.90    1:12.10         13
                  32.70     1:12.10 (39.40)
  3 Mombello, Mac M     12 Wrat-CT              1:26.01    1:22.99         12
                  39.52     1:22.99 (43.47)
  4 Feigel, Mikey J     12 NBS-MR               1:42.84    1:24.60         11
                  38.75     1:24.60 (45.85)
  5 Garvey, Patrick     11 WSSC-MR              1:46.26    1:27.27         10
                  40.32     1:27.27 (46.95)
  6 Burillo, Vincent    11 VAC-MR               1:28.31    1:29.72          9
                  40.17     1:29.72 (49.55)
  7 Wolin, Seth A       12 Cond-MR              1:29.08    1:29.84          7
                  41.56     1:29.84 (48.28)
  8 Grunewald, Luke J   12 NBS-MR               1:47.26    1:32.92          5
                  42.03     1:32.92 (50.89)
  9 Sakaguchi, Tom      11 Wrat-CT              1:27.00    1:33.79          4
 10 Bacon, Cory J       11 Wrat-CT              1:28.00    1:35.07          3
                  40.00     1:35.07 (55.07)

Event 15  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M   9 NBS-MR                 36.05      36.11         16
  2 Wimer, Gabrielle E  10 Wrat-CT                39.03      36.26         13
  3 Santiago, Amber     10 WSSC-MR                38.45      36.80         12
  4 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR                   NT      37.63         11
  5 Grinalds, Rosie Q   10 Wrat-CT                38.10      37.99         10
  6 Gannon, Carin L     10 Wrat-CT                38.00      39.41          9
  7 Carson, Heather D   10 VAC-MR                 43.37      40.40          7
  8 Cooperman, Sarah E   9 Wrat-CT                47.43      42.87          5
  9 Nohre, Catherine L   9 Wrat-CT                48.76      43.55          4
 10 Hovey, Emily K       9 NBS-MR                 45.21      45.52          3
 11 Prangley, Maddie S   9 Wrat-CT                48.37      45.54          2
 12 Jeffay, Melissa     10 CFA-B-MR               45.96      46.61          1
 13 Greene, Emily B     10 Wrat-CT                53.09      47.83
 14 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 52.63      47.93
 15 Kilduff, Catherine  10 Ndac-MR                48.11      48.62
 16 Colton, Patricia     9 WSSC-MR                47.01      50.58
 17 Schaeffer, Haley S   9 NBS-MR                 58.27      52.14
 18 Luttinger, Sara N    9 Wrat-CT              1:05.00      55.63
 19 Massey, Charlotte    9 Wrat-CT                55.00      57.03
 20 Darin, Dakota       10 WSSC-MR              1:03.29      57.29
 21 Kandeel, Alexis R   10 NBS-MR               1:09.99    1:55.58
 -- Vohra, Anita E       9 Wrat-CT              1:08.00         DQ

Event 16  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                36.06      35.79         16
  2 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR           36.13      37.81         13
  3 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR           37.05      38.66         12
  4 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 40.24      38.89         11
  5 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR               42.90      41.31         10
  6 Wetmore, Matt T      9 Wrat-CT                41.00      41.67          9
  7 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR                 49.05      43.11          7
  8 Grunewald, Zane W    9 NBS-MR                 54.45      46.16          5
  9 Rosen, Gabe M       10 Wrat-CT                47.68      47.23          4
 10 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                45.56      48.48          3
 11 Apfel, Nolan M      10 Barracudas-MR        1:05.00      50.13          2
 12 Helt, Bradley J      9 Wrat-CT                57.00      53.30          1
 13 Avila, Jon-Anthony  10 Cond-MR                48.99      55.76
 14 Herman-Dunphy, Dyl  10 Wrat-CT                46.00      55.82
 15 Mombello, Chris P    9 Wrat-CT              1:05.00      55.88
 16 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                58.71      59.65
 17 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:08.22    1:02.15
 -- Frangipane, Paul R   9 Aqua Gems-MR         1:16.43         DQ
 -- Bacon, Kyle J       10 Wrat-CT                58.00         DQ
 -- Nolan, Patrick J    10 Wrat-CT                58.00         DQ

Event 17  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:48.03    1/1/1992 YMID
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                1:58.00    2:00.60         32
     1) Loftus, Molly R 11              2) Prangley, Eliza D 12
     3) Katter, Charlotte K 12          4) Overton, Katelin M 12
                  28.95       59.53 (30.58)     1:31.97 (32.44)     2:00.60 (28.63)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 1:59.34    2:03.05         26
     1) Owens, Amy 11                   2) Oboyski, Samantha 12
     3) Tremper, Andrea 12              4) Henry, Emily 11
                  31.21     1:02.89 (31.68)     1:34.30 (31.41)     2:03.05 (28.75)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     1:54.50    2:05.62         24
     1) York, Amanda S 11               2) Ghostlaw, Niki 12
     3) McGrath, Devyn S 11             4) Roldan, Fransheska 12
                  32.72     1:04.65 (31.93)     1:35.80 (31.15)     2:05.62 (29.82)
  4 Westport/Weston YMCA-CT  'B'                2:10.00    2:09.58         22
     1) Wiederecht, Caitlin A 11        2) Morio, Kaitlyn N 11
     3) Valdes-Rodriguez, Suzy T 12     4) Loeser, Becca E 12
                  32.57     1:06.09 (33.52)     1:38.10 (32.01)     2:09.58 (31.48)
  5 Condors-MR  'A'                             2:06.89    2:14.00         20
     1) Dari, Kelli A 12                2) Wolin, Sarah R 12
     3) Bonifacio, Stephanie M 12       4) Richardson, Erika S 12
                  33.80     1:09.73 (35.93)     1:42.54 (32.81)     2:14.00 (31.46)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                     1:58.50    2:16.39         18
     1) Pihl, Meo K 11                  2) Price, Alexa D 11
     3) Carton, Sarah E 11              4) Serra, Francesca M 11
                  34.89     1:10.07 (35.18)     1:44.75 (34.68)     2:16.39 (31.64)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           1:58.39    2:16.86         14
     1) Kennedy, Moira C 12             2) Abramson, Ashley 11
     3) Stalnaker, Shelby A 11          4) Carney, Kyla 11
                  32.32     1:09.41 (37.09)     1:43.89 (34.48)     2:16.86 (32.97)
  8 Westport/Weston YMCA-CT  'C'                2:20.00    2:18.72         10
     1) Belleveau, Clair M 11           2) Watson, Liz M 11
     3) Bruce, Margot E 11              4) Hedges, Grace G 12
                  34.98     1:09.36 (34.38)     1:45.73 (36.37)     2:18.72 (32.99)

Event 18  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:45.85    1/6/2001 NEWBURGH SHARKS, NBS  -
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                2:00.00    2:00.33         32
     1) Mombello, Mac M 12              2) Bruce, Cameron L 12
     3) Greer, Sean M 12                4) Abel, Larry H 12
                  30.35     1:00.13 (29.78)     1:31.94 (31.81)     2:00.33 (28.39)
  2 Westport/Weston YMCA-CT  'B'                     NT    2:16.87         26
     1) Tortora, Peter C 11             2) Sakaguchi, Tom 11
     3) Valdes-Rodriquez, Robert J 11   4) Bacon, Cory J 11
                  33.48     1:08.23 (34.75)     1:44.31 (36.08)     2:16.87 (32.56)

Event 19  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28    1/1/1987 YMID
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                2:16.00    2:19.23         32
     1) Wimer, Gabrielle E 10           2) Cooperman, Sarah E 9
     3) Prangley, Maddie S 9            4) Gannon, Carin L 10
                  32.14     1:08.46 (36.32)     1:46.91 (38.45)     2:19.23 (32.32)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:20.50    2:41.56         26
     1) Kandeel, Alexis R 10            2) Schaeffer, Haley S 9
     3) Hovey, Emily K 9                4) Friese, Brittany M 9
                  52.86     1:37.92 (45.06)     2:11.63 (33.71)     2:41.56 (29.93)
  3 Westport/Weston YMCA-CT  'B'                2:30.00    2:42.71         24
     1) Greene, Emily B 10              2) Nohre, Catherine L 9
     3) Grinalds, Rosie Q 10            4) Luttinger, Sara N 9
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:44.80    2:45.19         22
     1) Colton, Patricia 9              2) Darin, Dakota 10
     3) Hughes, Maria 9                 4) Bacigal, Corrine 10
                  47.13     1:30.24 (43.11)     2:11.83 (41.59)     2:45.19 (33.36)

Event 20  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.44    1/1/1999 BGNW  A
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                2:15.00    2:41.13         32
     1) Rosen, Gabe M 10                2) Herman-Dunphy, Dylan 10
     3) Helt, Bradley J 9               4) Wetmore, Matt T 9
                  42.51     1:21.10 (38.59)     2:01.94 (40.84)     2:41.13 (39.19)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:30.50    2:53.76         26
     1) Ratynski, Shea C 9              2) Malone, Conor J 9
     3) Morgan, Joesph I 10             4) Grunewald, Zane W 9
                1:01.75     1:48.14 (46.39)     2:18.45 (30.31)     2:53.76 (35.31)
  3 Westport/Weston YMCA-CT  'B'                2:25.00    2:57.62         24
     1) Kurzner, Max M 9                2) Bacon, Kyle J 10
     3) Mombello, Chris P 9             4) Nolan, Patrick J 10
                  48.04     1:28.23 (40.19)     2:17.38 (49.15)     2:57.62 (40.24)

Event 21  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan       8 Aqua Gems-MR         1:14.85    1:12.43         16
                  33.36     1:12.43 (39.07)
  2 Dari, Hannah E       8 Cond-MR              2:10.55    1:32.37         13
                  43.22     1:32.37 (49.15)
  3 Hadid, Bana          8 NBS-MR               1:53.50    1:38.11         12
                  44.63     1:38.11 (53.48)
  4 Tawil, Lian Y        7 Barracudas-MR        1:45.00    1:39.99         11
  5 Elgarten, Taylor     8 VAC-MR               1:39.88    1:40.33         10
                  43.73     1:40.33 (56.60)
  6 York, Jenna M        8 NBS-MR               1:49.99    1:43.27          9
                  45.42     1:43.27 (57.85)
  7 Williams, Claire I   8 NBS-MR               2:00.14    1:48.36          7
                  47.00   1:48.36 (1:01.36)
  8 Kandeel, Adrianna    7 NBS-MR                    NT    2:32.65          5
  9 Cline, Callie L      8 NBS-MR               1:52.50    2:53.00          4
                1:15.98   2:53.00 (1:37.02)
 -- Greene, Jamila B     8 NBS-MR                    NT         DQ
                1:23.89        DQ (1:41.59)

Event 22  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR               1:42.96    1:29.04         16
                  41.37     1:29.04 (47.67)
  2 Hadid, Somar         7 NBS-MR               2:50.91    2:07.81         13
                  56.73   2:07.81 (1:11.08)

Event 23  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 24.58      24.82         16
  2 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR           25.09      25.25         13
  3 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 25.69      25.80         12
  4 Colton, Kristin M   17 NBS-MR                 25.44      26.05         11
  5 Shadwick, Kim K     15 NBS-MR                 25.94      26.31         10
  6 Marshall, Nicole B  16 NBS-MR                 27.19      26.58          9
  7 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR                26.66      26.76          7
  8 Pinchinat, Ashley   15 NBS-MR                 26.50      26.83          5
  9 Trent, Alaina E     16 VAC-MR                 26.54      26.92          4
 10 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR           26.92      26.93          3
 11 Paige, Jillian M    16 NBS-MR                 26.89      27.18          2
 12 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR            25.95      27.32          1
 13 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR                27.70      27.38
 14 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                 27.87      27.43
 15 Maer, Allison R     17 NBS-MR                 28.10      28.02
 16 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR            27.39      28.39
 17 Hughes, Gina        15 WSSC-MR                28.14      28.73
 18 LaTOUCHE, Nicole    15 WSSC-MR                28.70      28.74
 19 Larkin, Christine   15 NBS-MR                 28.91      28.89
 20 Ryan, Caitlin       16 WSSC-MR                27.09      29.05
 21 Doty, Amy C         16 Pbac-MR                28.32      29.36
 22 Senkewich, Christi  17 NBS-MR                 29.53      29.43
 23 Ryan, Amy           15 WSSC-MR                29.68      29.71
 24 Pihl, Nicole C      16 NBS-MR                 28.95      29.92
 25 Murphy, Jean        15 Aqua Gems-MR           29.63      30.44
 26 Sanicola, Kerriann  15 Cond-MR                30.65      31.44
 27 Cooke, Kristianne   15 Big Blue-MR            31.10      31.72
 28 Santiago, Amber     10 WSSC-MR                32.04      32.18
 29 Lanthier, Tanya R   15 NBS-MR                 31.50      33.27
 30 Pecoraro, Danielle  15 Cond-MR                34.78      33.71
 31 Troy, Michelle Z    15 Barracudas-MR          35.57      35.95

Event 24  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Coombs, Justin      16 NBS-MR                 23.32      22.94         16
  2 Coombs, Ryan        16 NBS-MR                 22.93      23.00         13
  3 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR           23.55      23.59         12
  4 Politi, Nathan D    15 NBS-MR                 23.73      23.93         11
  5 Williams, Zachary   16 NBS-MR                 25.00      24.93         10
  6 Paugh, Trevor A     17 Aqua Gems-MR           24.45      25.01          9
  7 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR                24.57      25.23          7
  8 Gonzalez, Ed A      15 NBS-MR                 25.41      25.26          5
  9 Lukasiewicz, Sean   16 Cond-MR                25.90      25.35          4
 10 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR                25.03      25.42          3
 11 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR                 25.98      25.58          2
 12 O'Neill, Thomas G   17 NBS-MR                 26.50      25.62          1
 13 Martinez, Carlos B  18 NBS-MR                 25.78      25.96
 14 Kavanagh, Colin P   15 NBS-MR                 26.02      26.03
 15 Marks, Danny J      16 Aqua Gems-MR           25.75      26.13
 16 Fasino, Dominic G   16 Aqua Gems-MR           25.92      26.19
 17 O'Connell, Brian    16 NBS-MR                 27.69      26.71
 18 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR                 27.02      26.83
 19 Ghostlaw, Stephen   16 NBS-MR                 27.62      27.38
 20 Carson, Tyler S     17 VAC-MR                 26.78      27.79
 21 Welber, John R      17 NBS-MR                 29.03      28.25
 22 DeGeorge, Matthew   15 NBS-MR                 31.15      30.80

Event 25  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L     13 NBS-MR                 26.03      26.09         16
                   7.00       26.09 (19.09)
  2 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR                 27.88      27.56         13
                   8.00       27.56 (19.56)
  3 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR                28.58      27.92         12
                  27.92           27.92 ( )
  4 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR                 28.19      28.30         11
                   9.00       28.30 (19.30)
  5 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR                28.29      28.44         10
                   5.00       28.44 (23.44)
  6 Grant, Jessica      14 VAC-MR                 29.20      28.66          9
                  28.66           28.66 ( )
  7 Owens, Katelyn      13 VAC-MR                 28.39      28.90          7
                  10.00       28.90 (18.90)
  8 Marshall, Carly M   13 NBS-MR                 29.91      29.40          5
                  29.40           29.40 ( )
  9 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR                 29.93      29.51          4
                   6.00       29.51 (23.51)
 10 Schatkun, Beth A    13 Cond-MR                29.16      29.56          3
                  29.56           29.56 ( )
 11 McChesney, Megan S  14 Pbac-MR                27.96      29.93          2
                   6.00       29.93 (23.93)
 12 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR            29.45      30.50          1
                  30.50           30.50 ( )
 13 Madden, Kasie E     13 Barracudas-MR          30.34      30.53
                   5.00       30.53 (25.53)
 14 Hoarty, Molly A     13 NBS-MR                 29.80      30.70
                  30.70           30.70 ( )
 15 Lubarsky, Lauren    14 NBS-MR                 30.25      31.26
                   7.00       31.26 (24.26)
 16 Gillis, Alison J    13 Barracudas-MR          33.45      32.72
                  15.00       32.72 (17.72)
 16 Cantori, Laura M    13 NBS-MR                 31.50      32.72
                   8.00       32.72 (24.72)
 18 Darin, China        14 WSSC-MR                32.97      33.32
                   4.00       33.32 (29.32)
 19 Murphy, Lauren E    13 Aqua Gems-MR           33.11      33.43
                   8.00       33.43 (25.43)
 20 Agarwal, Aarti M    13 Barracudas-MR          34.23      34.02
                  13.00       34.02 (21.02)
 21 Pirtz, Stephanie    14 Barracudas-MR          33.97      34.37
                  16.00       34.37 (18.37)
 22 Ortiz, Christina A  14 NBS-MR                 45.10      37.40
                  18.00       37.40 (19.40)

Event 26  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR           25.53      25.32         16
                  15.00       25.32 (10.32)
  2 Saindon, Brian      14 VAC-MR                 26.77      25.70         13
                  16.00        25.70 (9.70)
  3 Culver, Eric        13 VAC-MR                 26.97      26.31         12
                  14.00       26.31 (12.31)
  4 Anderson, Zach B    13 NBS-MR                 27.45      26.53         11
                  17.00        26.53 (9.53)
  5 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR           28.44      27.86         10
                  12.00       27.86 (15.86)
  6 Strickland, Benjam  13 Ndac-MR                30.49      28.98          9
                  15.00       28.98 (13.98)
  7 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR               31.21      30.79          7
                  13.00       30.79 (17.79)
  8 Lacinak, Michael    13 WSSC-MR                30.90      31.09          5
                  17.00       31.09 (14.09)
  9 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR                 29.92      31.14          4
                  18.00       31.14 (13.14)
 10 Jeffay, Eric        13 CFA-B-MR               34.35      33.50          3
                  17.00       33.50 (16.50)
 11 Volpe, Taylor       13 WSSC-MR                35.47      34.12          2
                  14.00       34.12 (20.12)
 12 Vare, Stephen E     13 Barracudas-MR          33.00      34.43          1
                  16.00       34.43 (18.43)
 13 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR                 31.39      35.10
                  18.00       35.10 (17.10)

Event 27  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan       8 Aqua Gems-MR           44.78      45.29         16
  2 Dari, Hannah E       8 Cond-MR              1:09.33      54.96         13
  3 Elgarten, Taylor     8 VAC-MR               1:01.80      56.72         12
  4 York, Jenna M        8 NBS-MR                 56.99    1:10.45         11
  5 Hadid, Bana          8 NBS-MR                    NT    1:11.79         10
 -- Tawil, Lian Y        7 Barracudas-MR        1:00.00         DQ

Event 28  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 51.21      46.73         16

Event 29  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Trent, Alaina E     16 VAC-MR               1:09.37    1:10.54         16
                  33.20     1:10.54 (37.34)
  2 Marshall, Nicole B  16 NBS-MR               1:10.70    1:11.04         13
                  33.89     1:11.04 (37.15)
  3 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               1:13.66    1:13.59         12
                  34.70     1:13.59 (38.89)
  4 Murphy, Jean        15 Aqua Gems-MR         1:13.16    1:14.61         11
                  34.17     1:14.61 (40.44)
  5 Lupinetti, Amelia   15 Aqua Gems-MR         1:14.99    1:14.64         10
                  35.25     1:14.64 (39.39)
  6 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         1:14.86    1:15.14          9
                  35.55     1:15.14 (39.59)
  7 Maer, Allison R     17 NBS-MR               1:13.02    1:15.59          7
                  34.93     1:15.59 (40.66)
  8 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:14.81    1:16.75          5
                  36.14     1:16.75 (40.61)
  9 Doty, Amy C         16 Pbac-MR              1:15.30    1:19.45          4
                  37.24     1:19.45 (42.21)
 10 Colton, Kristin M   17 NBS-MR               1:22.50    1:19.57          3
                  38.41     1:19.57 (41.16)
 11 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              1:17.45    1:20.14          2
                  37.31     1:20.14 (42.83)
 12 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:13.45    1:20.38          1
                  37.66     1:20.38 (42.72)
 13 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR              1:23.50    1:20.67
                  37.94     1:20.67 (42.73)
 14 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:20.55    1:20.71
                  38.49     1:20.71 (42.22)
 15 LaTOUCHE, Nicole    15 WSSC-MR              1:20.51    1:21.85
                  38.92     1:21.85 (42.93)
 16 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              1:21.43    1:21.97
                  38.80     1:21.97 (43.17)
 17 Pinchinat, Ashley   15 NBS-MR               1:19.50    1:22.11
                  39.30     1:22.11 (42.81)
 18 Shadwick, Kim K     15 NBS-MR               1:19.50    1:22.48
                  38.73     1:22.48 (43.75)
 19 Larkin, Christine   15 NBS-MR               1:25.50    1:25.05
                  50.00     1:25.05 (35.05)
 20 Lanthier, Tanya R   15 NBS-MR               1:24.50    1:25.49
                  39.70     1:25.49 (45.79)
 21 Paige, Jillian M    16 NBS-MR               1:21.50    1:25.64
 22 Pihl, Nicole C      16 NBS-MR               1:24.31    1:25.80
                  40.86     1:25.80 (44.94)
 23 Cooke, Kristianne   15 Big Blue-MR          1:25.36    1:29.42
                  42.66     1:29.42 (46.76)
 24 Ryan, Amy           15 WSSC-MR              1:30.06    1:29.70
                  41.51     1:29.70 (48.19)
 25 Santiago, Amber     10 WSSC-MR              1:36.14    1:30.74
                  43.61     1:30.74 (47.13)
 26 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:27.89    1:31.68
                  43.76     1:31.68 (47.92)
 27 Sanicola, Kerriann  15 Cond-MR              1:31.62    1:34.79
                  46.74     1:34.79 (48.05)
 28 Pecoraro, Danielle  15 Cond-MR              1:45.58    1:43.47
                  51.03     1:43.47 (52.44)
 -- Ortiz, Christina A  14 NBS-MR               1:50.99         DQ
                1:03.69        DQ (1:14.29)

Event 30  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Marks, Danny J      16 Aqua Gems-MR         1:07.63    1:08.63         16
                  32.36     1:08.63 (36.27)
  2 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              1:05.35    1:08.96         13
                  32.49     1:08.96 (36.47)
  3 Paugh, Trevor A     17 Aqua Gems-MR         1:08.79    1:10.10         12
                  33.14     1:10.10 (36.96)
  4 Coombs, Justin      16 NBS-MR               1:13.15    1:10.25         11
                  33.20     1:10.25 (37.05)
  5 Coombs, Ryan        16 NBS-MR               1:10.87    1:11.05         10
                  33.49     1:11.05 (37.56)
  6 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:11.43    1:11.84          9
                  33.56     1:11.84 (38.28)
  7 Kavanagh, Colin P   15 NBS-MR               1:13.47    1:11.85          7
                  34.60     1:11.85 (37.25)
  8 O'Neill, Thomas G   17 NBS-MR               1:12.50    1:11.93          5
                  33.99     1:11.93 (37.94)
  9 Welber, John R      17 NBS-MR               1:14.68    1:12.51          4
                  34.47     1:12.51 (38.04)
 10 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              1:09.50    1:12.71          3
                  34.21     1:12.71 (38.50)
 11 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:15.74    1:13.97          2
                  34.72     1:13.97 (39.25)
 12 Martinez, Carlos B  18 NBS-MR               1:18.72    1:14.42          1
                  35.29     1:14.42 (39.13)
 13 Gonzalez, Ed A      15 NBS-MR               1:15.19    1:16.99
                  36.14     1:16.99 (40.85)
 14 DeGeorge, Matthew   15 NBS-MR               1:22.72    1:17.87
                  37.48     1:17.87 (40.39)
 15 Lukasiewicz, Sean   16 Cond-MR              1:20.39    1:18.61
                  37.77     1:18.61 (40.84)
 16 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR                    NT    1:22.90
                  39.38     1:22.90 (43.52)
 17 Williams, Zachary   16 NBS-MR               1:21.74    1:24.97
 18 Carson, Tyler S     17 VAC-MR               1:29.56    1:25.40
                  40.86     1:25.40 (44.54)
 19 O'Connell, Brian    16 NBS-MR               1:24.50    1:26.68
                  42.40     1:26.68 (44.28)
 20 Lacinak, Michael    13 WSSC-MR              1:38.87    1:32.49
                  42.98     1:32.49 (49.51)
 21 Volpe, Taylor       13 WSSC-MR              1:42.17    1:38.63
                  45.34     1:38.63 (53.29)
 22 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR             1:51.00    1:38.68
                  45.38     1:38.68 (53.30)
 23 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR               1:34.12    1:39.57
                  45.61     1:39.57 (53.96)

Event 31  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L     13 NBS-MR               2:33.04    2:34.34         16
                  34.56     1:13.66 (39.10)     1:53.78 (40.12)     2:34.34 (40.56)
  2 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR               2:43.41    2:45.59         13
                  37.52     1:19.97 (42.45)     2:02.63 (42.66)     2:45.59 (42.96)
  3 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              2:47.62    2:46.83         12
                  35.29     1:17.03 (41.74)     2:00.82 (43.79)     2:46.83 (46.01)
  4 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR               2:44.30    2:51.17         11
                  37.63     1:20.61 (42.98)     2:05.88 (45.27)     2:51.17 (45.29)
  5 Grant, Jessica      14 VAC-MR               2:53.13    2:53.00         10
                  39.44     1:24.12 (44.68)     2:09.29 (45.17)     2:53.00 (43.71)
  6 McChesney, Megan S  14 Pbac-MR              2:52.11    2:53.06          9
                  38.40     1:22.55 (44.15)     2:07.83 (45.28)     2:53.06 (45.23)
  7 Marshall, Carly M   13 NBS-MR               2:51.50    2:56.36          7
                  38.23     1:23.34 (45.11)     2:10.64 (47.30)     2:56.36 (45.72)
  8 Hoarty, Molly A     13 NBS-MR               2:50.50    3:00.85          5
  9 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               3:06.72    3:08.58          4
                  42.90     1:30.01 (47.11)     2:19.59 (49.58)     3:08.58 (48.99)
 10 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR               3:24.34    3:08.64          3
                  42.48     1:30.66 (48.18)     2:20.09 (49.43)     3:08.64 (48.55)
 11 Agarwal, Aarti M    13 Barracudas-MR        3:15.00    3:13.52          2
                  44.70     1:33.54 (48.84)     2:24.37 (50.83)     3:13.52 (49.15)
 12 Madden, Kasie E     13 Barracudas-MR        3:18.31    3:14.08          1
                  44.97     1:35.75 (50.78)     2:25.29 (49.54)     3:14.08 (48.79)
 13 Schatkun, Beth A    13 Cond-MR              3:10.11    3:17.52
                  43.91     1:36.48 (52.57)     2:27.14 (50.66)     3:17.52 (50.38)
 14 Gillis, Alison J    13 Barracudas-MR        3:31.42    3:27.68
                  44.84     1:37.50 (52.66)     2:32.76 (55.26)     3:27.68 (54.92)
 15 Pirtz, Stephanie    14 Barracudas-MR        3:40.00    3:43.46

Event 32  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         2:55.40    2:43.75         16
                  36.59     1:17.92 (41.33)     1:59.90 (41.98)     2:43.75 (43.85)
  2 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         2:55.26    2:47.35         13
                  37.77     1:19.46 (41.69)     2:04.23 (44.77)     2:47.35 (43.12)
  3 Anderson, Zach B    13 NBS-MR               2:50.50    2:57.64         12
                  38.90     1:24.06 (45.16)     2:11.17 (47.11)     2:57.64 (46.47)
  4 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR               3:09.83    3:03.50         11
                  39.64     1:25.89 (46.25)     2:15.41 (49.52)     3:03.50 (48.09)
  5 Strickland, Benjam  13 Ndac-MR              3:12.11    3:15.99         10
                  43.12     1:35.63 (52.51)     2:26.84 (51.21)     3:15.99 (49.15)
  6 Vare, Stephen E     13 Barracudas-MR        3:20.00    3:33.74          9
                  48.71     1:43.86 (55.15)     2:40.19 (56.33)     3:33.74 (53.55)

Event 33  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan       8 Aqua Gems-MR           42.29      37.93         16
  2 Elgarten, Taylor     8 VAC-MR                 48.97      57.91         13
  3 York, Jenna M        8 NBS-MR                 59.99    1:01.00         12
 -- Tawil, Lian Y        7 Barracudas-MR        1:12.62         DQ
 -- Dari, Hannah E       8 Cond-MR              1:14.55         DQ

Event 34  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 49.08      48.08         16

Event 35  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.52    1/3/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 58.35      59.33         16
                  28.18       59.33 (31.15)
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 59.92    1:01.01         13
                  28.40     1:01.01 (32.61)
  3 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR         1:01.31    1:01.63         12
                  29.21     1:01.63 (32.42)
  4 Colton, Kristin M   17 NBS-MR               1:06.26    1:03.42         11
                  29.67     1:03.42 (33.75)
  5 Lupinetti, Amelia   15 Aqua Gems-MR         1:02.96    1:03.57         10
                  30.32     1:03.57 (33.25)
  6 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR               1:06.07    1:04.33          9
                  30.43     1:04.33 (33.90)
  7 Paige, Jillian M    16 NBS-MR                 59.95    1:04.39          7
  8 Shadwick, Kim K     15 NBS-MR               1:04.28    1:06.23          5
                  30.98     1:06.23 (35.25)
  9 Lukasik, Brittany   16 Aqua Gems-MR         1:06.05    1:06.31          4
 10 Pinchinat, Ashley   15 NBS-MR               1:07.00    1:06.95          3
                  31.17     1:06.95 (35.78)
 11 Marshall, Nicole B  16 NBS-MR               1:06.50    1:07.38          2
                  31.36     1:07.38 (36.02)
 12 Trent, Alaina E     16 VAC-MR               1:06.76    1:07.56          1
                  31.13     1:07.56 (36.43)
 13 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:02.37    1:09.23
                  31.95     1:09.23 (37.28)
 14 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR              1:10.32    1:10.77
                  33.01     1:10.77 (37.76)
 15 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              1:10.96    1:12.25
                  32.28     1:12.25 (39.97)
 16 Hughes, Gina        15 WSSC-MR              1:11.12    1:12.41
                  33.32     1:12.41 (39.09)
 17 Maer, Allison R     17 NBS-MR               1:06.35    1:12.61
                  32.66     1:12.61 (39.95)
 18 Larkin, Christine   15 NBS-MR               1:19.25    1:15.30
                  35.57     1:15.30 (39.73)
 19 Doty, Amy C         16 Pbac-MR              1:12.45    1:15.33
                  34.20     1:15.33 (41.13)
 20 Senkewich, Christi  17 NBS-MR               1:14.50    1:22.84
                  38.88     1:22.84 (43.96)
 21 Santiago, Amber     10 WSSC-MR              1:31.39    1:32.04
 22 Troy, Michelle Z    15 Barracudas-MR        1:36.64    1:44.14
                  45.66     1:44.14 (58.48)

Event 36  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan        16 NBS-MR                 56.17      55.37         16
                  25.83       55.37 (29.54)
  2 Coombs, Justin      16 NBS-MR                 58.95      57.82         13
                  26.81       57.82 (31.01)
  3 Paugh, Trevor A     17 Aqua Gems-MR         1:01.39    1:00.34         12
                  27.85     1:00.34 (32.49)
  4 Politi, Nathan D    15 NBS-MR               1:00.78    1:01.25         11
                  28.99     1:01.25 (32.26)
  5 Kameyama, Ryosuke   15 Aqua Gems-MR         1:00.19    1:01.26         10
                  28.31     1:01.26 (32.95)
  6 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:03.99    1:01.51          9
                  29.49     1:01.51 (32.02)
  7 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR               1:04.29    1:03.27          7
                  29.95     1:03.27 (33.32)
  8 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              1:02.41    1:03.61          5
                  28.98     1:03.61 (34.63)
  9 Williams, Zachary   16 NBS-MR               1:02.78    1:03.72          4
                  30.36     1:03.72 (33.36)
 10 Martinez, Carlos B  18 NBS-MR               1:05.40    1:04.13          3
                  30.01     1:04.13 (34.12)
 11 Gonzalez, Ed A      15 NBS-MR               1:02.18    1:04.23          2
                  30.14     1:04.23 (34.09)
 12 Lukasiewicz, Sean   16 Cond-MR              1:08.09    1:05.78          1
                  30.77     1:05.78 (35.01)
 13 Fasino, Dominic G   16 Aqua Gems-MR         1:07.01    1:09.25
 14 Ghostlaw, Stephen   16 NBS-MR               1:07.50    1:09.81
                  31.67     1:09.81 (38.14)
 15 Carson, Tyler S     17 VAC-MR               1:08.55    1:12.65
                  33.84     1:12.65 (38.81)
 16 Kavanagh, Colin P   15 NBS-MR               1:14.50    1:14.73
                  34.04     1:14.73 (40.69)
 17 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:14.18    1:15.27
                  32.73     1:15.27 (42.54)

Event 37  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L     13 NBS-MR               1:02.76    1:04.27         16
                  29.76     1:04.27 (34.51)
  2 Hoarty, Molly A     13 NBS-MR               1:15.10    1:11.98         13
                  33.77     1:11.98 (38.21)
  3 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR               1:11.12    1:13.90         12
                  33.79     1:13.90 (40.11)
  4 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              1:15.97    1:15.56         11
                  35.16     1:15.56 (40.40)
  5 Marshall, Carly M   13 NBS-MR               1:24.22    1:16.22         10
                  35.18     1:16.22 (41.04)
  6 Grant, Jessica      14 VAC-MR               1:21.14    1:17.43          9
                  35.70     1:17.43 (41.73)
  7 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:18.66    1:18.64          7
                  35.89     1:18.64 (42.75)
  8 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR               1:22.74    1:19.96          5
                  36.89     1:19.96 (43.07)
  9 Madden, Kasie E     13 Barracudas-MR        1:19.44    1:23.99          4
                  39.24     1:23.99 (44.75)
 10 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR               1:33.87    1:24.73          3
                  38.57     1:24.73 (46.16)
 11 Cantori, Laura M    13 NBS-MR               1:22.50    1:25.18          2
 12 Schatkun, Beth A    13 Cond-MR              1:29.71    1:26.38          1
                  35.40     1:26.38 (50.98)
 13 Gillis, Alison J    13 Barracudas-MR        1:19.57    1:29.31
                  39.13     1:29.31 (50.18)
 14 Darin, China        14 WSSC-MR                   NT    1:29.77
                  40.03     1:29.77 (49.74)
 15 Lubarsky, Lauren    14 NBS-MR               1:26.50    1:30.37
                  40.74     1:30.37 (49.63)
 16 Agarwal, Aarti M    13 Barracudas-MR        1:35.75    1:33.94
                  44.06     1:33.94 (49.88)
 17 Pirtz, Stephanie    14 Barracudas-MR        1:40.00    1:44.23
                  46.18     1:44.23 (58.05)

Event 38  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         1:04.80    1:02.82         16
                  29.46     1:02.82 (33.36)
  2 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:10.99    1:05.20         13
                  29.73     1:05.20 (35.47)
  3 Anderson, Zach B    13 NBS-MR               1:08.92    1:08.55         12
                  31.47     1:08.55 (37.08)
  4 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:17.82         11
                  35.28     1:17.82 (42.54)
  5 Lacinak, Michael    13 WSSC-MR              1:16.54    1:19.85         10
 -- Strickland, Benjam  13 Ndac-MR              1:14.11         DQ
                  36.86          DQ (52.66)
 -- Jeffay, Eric        13 CFA-B-MR                  NT         DQ
                  46.04          DQ (53.60)

Event 39  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.70    1/1/1990 YMID
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    1:37.63         32
     1) York, Jenna M 8                 2) Williams, Claire I 8
     3) Kandeel, Adrianna M 7           4) Hadid, Bana 8
                  45.75     1:37.63 (51.88)

Event 40  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================

Event 41  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:37.57    1/1/1994 NBS
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:54.50    3:47.66         32
     1) Malone, Becky L 13              2) Shadwick, Kim K 15
     3) Marshall, Nicole B 16           4) Colton, Kristin M 17
                  27.59       58.15 (58.15)     1:25.44 (27.29)     1:54.74 (56.59)
        2:21.67 (26.93)     2:51.93 (57.19)     3:18.12 (26.19)     3:47.66 (55.73)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:58.00    3:55.27         26
     1) Trent, Alaina E 16              2) Owens, Katelyn 13
     3) Klein, Jacquelyn C 16           4) Ewanich, Katrice M 16
                  28.74       59.61 (59.61)     1:30.43 (30.82)   2:05.00 (1:05.39)
        2:31.88 (26.88)     3:00.84 (55.84)     3:26.51 (25.67)     3:55.27 (54.43)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:55.43    3:57.99         24
     1) Lupinetti, Amelia J 15          2) Lukasik, Brittany G 16
     3) Murphy, Jean 15                 4) Tomasula, Kellyanne M 16
                  28.44       58.51 (58.51)     1:26.66 (28.15)     1:57.16 (58.65)
        2:27.16 (30.00)   3:01.30 (1:04.14)     3:27.84 (26.54)     3:57.99 (56.69)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:04.50    4:05.72         22
     1) Paige, Jillian M 16             2) Ghostlaw, Natalya B 15
     3) Grunewald, Cailin E 14          4) Pinchinat, Ashley E 15
                  28.99   1:00.40 (1:00.40)     1:28.74 (28.34)     1:59.61 (59.21)
        2:31.31 (31.70)   3:05.00 (1:05.39)     3:33.53 (28.53)   4:05.72 (1:00.72)
  5 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              3:56.00    4:09.99         20
     1) Doty, Amy C 16                  2) Seekamp, Erin E 13
     3) Daly, Jackie E 14               4) Hrbek, Amber L 16
                  30.79   1:04.42 (1:04.42)     1:35.28 (30.86)   2:08.41 (1:03.99)
        2:38.48 (30.07)   3:11.81 (1:03.40)     3:39.01 (27.20)     4:09.99 (58.18)
  6 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            4:02.00    4:10.33         18
     1) Ryan, Caitlin 16                2) Hughes, Gina 15
     3) Ryan, Amy 15                    4) Cimilluca, Veronica 15
                  30.13   1:02.26 (1:02.26)     1:32.15 (29.89)   2:06.65 (1:04.39)
        2:37.75 (31.10)   3:12.44 (1:05.79)     4:10.33 (57.89)     4:10.33 (57.89)
  7 Newburgh Sharks-MR  'C'                     4:10.50    4:11.64         14
     1) Hocson, Hillary M 13            2) Larkin, Christine E 15
     3) Marshall, Carly M 13            4) Maer, Allison R 17
                  30.30   1:03.73 (1:03.73)     1:33.20 (29.47)   2:05.39 (1:01.66)
        2:35.70 (30.31)   3:09.18 (1:03.79)     3:38.66 (29.48)   4:11.64 (1:02.46)
  8 Newburgh Sharks-MR  'D'                          NT    4:23.46         10
     1) Hovey, Kimberly A 13            2) Pihl, Nicole C 16
     3) Hoarty, Molly A 13              4) Senkewich, Christie M 17
                  31.93   1:07.55 (1:07.55)     1:38.47 (30.92)   2:12.97 (1:05.42)
        2:44.68 (31.71)   3:18.72 (1:05.75)     3:49.43 (30.71)   4:23.46 (1:04.74)
  9 Newburgh Sharks-MR  'E'                          NT    5:08.07          8
     1) Cantori, Laura M 13             2) Lanthier, Tanya R 15
     3) Ortiz, Christina A 14           4) Lubarsky, Lauren 14
                  34.47   1:11.68 (1:11.68)     1:46.87 (35.19)   2:28.97 (1:17.29)
        3:09.84 (40.87)   4:00.02 (1:31.05)     4:31.51 (31.49)   5:08.07 (1:08.05)

Event 42  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:16.73    1/1/1989 WPSC
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:35.43    3:37.70         32
     1) Fasino, Dominic G 16            2) Marks, Danny J 16
     3) Paugh, Trevor A 17              4) Kameyama, Ryosuke 15
                  27.27       57.84 (57.84)     1:23.92 (26.08)     1:53.25 (55.41)
        2:18.71 (25.46)     2:47.12 (53.87)     3:11.06 (23.94)     3:37.70 (50.58)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:44.00    3:41.09         26
     1) Coombs, Ryan 16                 2) Martinez, Carlos B 18
     3) Kavanagh, Colin P 15            4) Anderson, Zach B 13
                  24.39       49.98 (49.98)     1:16.78 (26.80)     1:46.34 (56.36)
        2:13.39 (27.05)     2:43.25 (56.91)     3:10.99 (27.74)     3:41.09 (57.84)
  3 Newburgh Sharks-MR  'B'                     3:44.00    3:41.26         24
     1) Coombs, Justin 16               2) Williams, Zachary M 16
     3) DiLeo, Tommy J 17               4) Ghostlaw, Stephen J 16
                  24.57       50.03 (50.03)     1:16.05 (26.02)     1:44.99 (54.96)
        2:12.31 (27.32)     2:42.58 (57.59)     3:10.64 (28.06)     3:41.26 (58.68)
  4 Newburgh Sharks-MR  'C'                     3:44.00    3:46.70         22
     1) Politi, Nathan D 15             2) Gonzalez, Ed A 15
     3) O'Neill, Thomas G 17            4) O'Connell, Brian 16
                  25.95       54.18 (54.18)     1:20.00 (25.82)     1:49.48 (55.30)
        2:16.78 (27.30)     2:47.55 (58.07)     3:15.30 (27.75)     3:46.70 (59.15)

Event 43  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:48.13    1/1/1990 YMID
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      5:20.00    5:10.95         32
     1) Agarwal, Aarti M 13             2) Pirtz, Stephanie 14
     3) Gillis, Alison J 13             4) Madden, Kasie E 13
                  37.42   1:19.13 (1:19.13)     1:58.61 (39.48)   2:44.04 (1:24.91)
        3:19.94 (35.90)   4:00.85 (1:16.81)     4:33.41 (32.56)   5:10.95 (1:10.10)

Event 44  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================

Event 45  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR           59.87    1:00.30         16
                  28.42     1:00.30 (31.88)
  2 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:04.29    1:02.48         13
                  29.40     1:02.48 (33.08)
  3 Moore, Erica        12 Aqua Gems-MR         1:07.16    1:03.13         12
                  30.37     1:03.13 (32.76)
  4 Loftus, Molly R     11 Wrat-CT              1:04.81    1:04.08         11
                  31.21     1:04.08 (32.87)
  5 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:06.07    1:04.29         10
                  30.67     1:04.29 (33.62)
  6 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:08.46    1:04.80          9
                  31.23     1:04.80 (33.57)
  7 Gonzalez, Amanda A  12 NBS-MR               1:13.09    1:04.82          7
                  31.56     1:04.82 (33.26)
  8 Roldan, Fransheska  12 NBS-MR               1:03.68    1:04.99          5
                  30.47     1:04.99 (34.52)
  9 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:06.53    1:05.53          4
                  31.34     1:05.53 (34.19)
 10 Friel, Cat M        12 Wrat-CT              1:05.81    1:05.63          3
                  31.68     1:05.63 (33.95)
 11 Prangley, Eliza D   12 Wrat-CT              1:06.05    1:05.94          2
                  31.47     1:05.94 (34.47)
 12 McGrath, Devyn S    11 NBS-MR               1:09.14    1:07.68          1
                  32.76     1:07.68 (34.92)
 13 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              1:13.99    1:09.26
                  32.59     1:09.26 (36.67)
 14 Ghostlaw, Niki      12 NBS-MR               1:12.50    1:09.57
                  32.47     1:09.57 (37.10)
 15 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:07.93    1:09.99
                  33.44     1:09.99 (36.55)
 16 Morio, Kaitlyn N    11 Wrat-CT              1:13.01    1:10.02
                  33.81     1:10.02 (36.21)
 17 Hedges, Grace G     12 Wrat-CT              1:13.49    1:11.92
                  33.97     1:11.92 (37.95)
 18 Woods, Callie J     12 MWSC-MR              1:09.78    1:12.45
                  32.83     1:12.45 (39.62)
 19 York, Amanda S      11 NBS-MR               1:22.48    1:12.66
 20 Krause, Samantha    11 VAC-MR               1:11.16    1:13.56
                  34.44     1:13.56 (39.12)
 21 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR              1:25.58    1:13.73
                  34.94     1:13.73 (38.79)
 22 Carton, Sarah E     11 NBS-MR               1:18.11    1:13.89
                  35.65     1:13.89 (38.24)
 23 Foster, Amanda      12 VAC-MR               1:14.57    1:14.30
                  34.42     1:14.30 (39.88)
 24 Bonifacio, Stephan  12 Cond-MR              1:13.25    1:15.30
                  35.68     1:15.30 (39.62)
 25 Beiner, Amanda E    12 Big Blue-MR          1:07.89    1:15.32
                  38.00     1:15.32 (37.32)
 26 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:21.29    1:15.86
                  36.00     1:15.86 (39.86)
 27 Watson, Liz M       11 Wrat-CT              1:13.72    1:16.12
                  34.75     1:16.12 (41.37)
 28 Belleveau, Clair M  11 Wrat-CT              1:15.84    1:17.31
                  36.06     1:17.31 (41.25)
 28 Serra, Francesca M  11 NBS-MR               1:20.67    1:17.31
                  36.72     1:17.31 (40.59)
 30 Carlucci, Brannan   11 Cond-MR              1:47.80    1:17.84
 31 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR             1:17.71    1:18.56
 32 Dari, Kelli A       12 Cond-MR              1:39.61    1:18.89
                  38.26     1:18.89 (40.63)
 33 Resch, Darri T      11 NBS-MR               1:19.59    1:19.18
                  38.45     1:19.18 (40.73)
 34 Price, Alexa D      11 NBS-MR               1:24.77    1:19.37
 35 Wolin, Sarah R      12 Cond-MR              1:20.89    1:20.39
                  45.00     1:20.39 (35.39)
 36 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR             1:20.45    1:20.48
                  37.91     1:20.48 (42.57)
 37 Roche, Katie M      12 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:23.81
                  39.41     1:23.81 (44.40)
 38 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT    1:24.72
                  39.97     1:24.72 (44.75)
 39 Lindau, Annabel     11 CFA-B-MR             1:31.47    1:26.84
 40 Pillsbury, Anne     10 CFA-B-MR                  NT    1:27.55
                  40.82     1:27.55 (46.73)

Event 46  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:02.84    1:00.90         16
                  29.08     1:00.90 (31.82)
  2 Abel, Larry H       12 Wrat-CT              1:03.83    1:01.42         13
                  29.94     1:01.42 (31.48)
  3 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:02.26    1:02.99         12
                  29.64     1:02.99 (33.35)
  4 Bruce, Cameron L    12 Wrat-CT              1:06.38    1:04.17         11
                  30.58     1:04.17 (33.59)
  5 Wolin, Seth A       12 Cond-MR              1:08.38    1:08.09         10
                  32.60     1:08.09 (35.49)
  6 Grunewald, Luke J   12 NBS-MR               1:15.55    1:10.91          9
                  33.31     1:10.91 (37.60)
  7 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              1:17.37    1:11.15          7
                  32.51     1:11.15 (38.64)
  8 Sakaguchi, Tom      11 Wrat-CT              1:15.07    1:12.00          5
                  34.88     1:12.00 (37.12)
  9 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR              1:13.48    1:12.16          4
                  34.39     1:12.16 (37.77)
 10 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR                  NT    1:14.65          3
 11 Simpson, Alex J     12 Barracudas-MR        1:20.00    1:18.06          2
                  37.45     1:18.06 (40.61)
 12 Barina, Tito        11 Barracudas-MR        1:35.27    1:27.15          1
                  41.52     1:27.15 (45.63)
 -- Feigel, Mikey J     12 NBS-MR               1:26.50         DQ
                  35.09          DQ (38.75)

Event 47  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.88    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M   9 NBS-MR                 29.88      29.05         16
  2 Wimer, Gabrielle E  10 Wrat-CT                32.61      32.10         13
  3 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR                34.11      33.10         12
  4 Cooperman, Sarah E   9 Wrat-CT                35.99      34.18         11
  5 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR                35.14      34.56         10
  6 Foster, Meaghan     10 VAC-MR                 34.66      35.02          9
  7 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 34.01      35.24          7
  8 Hovey, Emily K       9 NBS-MR                 38.18      35.29          5
  9 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR               37.18      35.85          4
 10 Prangley, Maddie S   9 Wrat-CT                36.64      36.12          3
 11 Nohre, Catherine L   9 Wrat-CT                36.28      36.61          2
 12 Rothschild, Ellen   10 CFA-B-MR               39.02      37.43          1
 13 Grinalds, Rosie Q   10 Wrat-CT                38.09      39.08
 14 Schaeffer, Haley S   9 NBS-MR                 41.51      39.98
 15 Perlmutter, Lena M  10 CFA-B-MR                  NT      44.59
 16 Kandeel, Alexis R   10 NBS-MR                 51.71      53.60
 17 Hunt, Elizabeth A    9 CFA-B-MR                  NT      56.48
 18 Zeko, Kayleen M      9 NBS-MR               1:07.58      59.42
 19 Williams, Rachel K  10 NBS-MR               1:42.85    1:38.77

Event 48  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        10 Barracudas-MR          32.81      31.25         16
  2 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR           32.34      31.68         13
  3 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                32.65      32.23         12
  4 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR                33.02      32.55         11
  5 Davis, Gannon A      9 Wrat-CT                32.64      32.66         10
  6 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR           32.55      33.16          9
  7 Boley, Nathaniel H   9 Wrat-CT                35.31      34.73          7
  8 Marvin, John        10 Ndac-MR                35.51      34.74          5
  9 Benedict, Grant E   10 Big Blue-MR            34.60      34.82          4
 10 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR                35.88      35.96          3
 11 Grunewald, Zane W    9 NBS-MR                 38.28      36.69          2
 12 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR               37.19      36.91          1
 13 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR                 40.33      37.05
 14 Helt, Bradley J      9 Wrat-CT                38.30      37.55
 15 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR           39.37      37.99
 16 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR                 40.24      39.15
 17 Malone, Conor J      9 NBS-MR                 49.40      41.33
 18 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                45.13      43.29
 19 DeLuca, Robert R     9 Wrat-CT                46.75      45.62
 20 Ratynski, Shea C     9 NBS-MR                 53.64      47.47
 21 Frangipane, Paul R   9 Aqua Gems-MR           53.30      48.39
 22 Rabinowitz, Aaron    9 Wrat-CT                43.85      49.60
 23 Bowles, Andrew J     9 Wrat-CT                45.71      50.05

Event 49  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Trent, Alaina E     16 VAC-MR               2:36.44    2:33.06         16
                  35.72     1:14.83 (39.11)     1:53.98 (39.15)     2:33.06 (39.08)
  2 Marshall, Nicole B  16 NBS-MR               2:35.02    2:34.54         13
                  35.78     1:15.02 (39.24)     1:54.57 (39.55)     2:34.54 (39.97)
  3 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:48.26    2:47.99         12
                  36.25     1:19.26 (43.01)     2:04.96 (45.70)     2:47.99 (43.03)
  4 Maer, Allison R     17 NBS-MR               2:39.70    2:48.39         11
                  37.83     1:20.67 (42.84)     2:05.65 (44.98)     2:48.39 (42.74)
  5 Henry, Emily        11 VAC-MR               2:51.52    2:48.61         10
                  37.94     1:20.53 (42.59)     2:05.06 (44.53)     2:48.61 (43.55)
  6 Bernstein, Vanessa  15 NBS-MR               2:53.29    2:50.14          9
                  38.84     1:21.47 (42.63)     2:06.48 (45.01)     2:50.14 (43.66)
  7 Fitzpatrick, Krist  15 WSSC-MR              3:00.54    2:50.49          7
                  37.85     1:20.85 (43.00)     2:05.64 (44.79)     2:50.49 (44.85)
  8 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          2:57.83    2:57.82          5
                  41.11     1:25.32 (44.21)     2:10.74 (45.42)     2:57.82 (47.08)
  9 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              2:51.32    2:58.33          4
                  39.01     1:23.90 (44.89)     2:10.50 (46.60)     2:58.33 (47.83)
 10 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          2:55.89    3:00.39          3
                  40.51     1:26.63 (46.12)     2:14.57 (47.94)     3:00.39 (45.82)
 11 Pihl, Nicole C      16 NBS-MR               3:06.09    3:05.56          2
                  41.17     1:27.22 (46.05)     2:16.16 (48.94)     3:05.56 (49.40)
 12 Morio, Kaitlyn N    11 Wrat-CT              3:16.41    3:06.46          1
                  43.85     1:31.40 (47.55)     2:19.93 (48.53)     3:06.46 (46.53)
 13 Hedges, Grace G     12 Wrat-CT              3:30.00    3:09.42
 14 Loeser, Becca E     12 Wrat-CT              3:06.37    3:11.49
                  39.74     1:27.01 (47.27)     2:20.70 (53.69)     3:11.49 (50.79)
 15 Belleveau, Clair M  11 Wrat-CT              3:25.00    3:12.33
                  43.41     1:32.19 (48.78)     2:23.04 (50.85)     3:12.33 (49.29)
 16 Santiago, Amber     10 WSSC-MR              3:17.19    3:12.51
                  43.88     1:32.97 (49.09)     2:23.35 (50.38)     3:12.51 (49.16)
 17 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR                   NT    3:13.47
                  45.02     1:34.37 (49.35)     2:24.40 (50.03)     3:13.47 (49.07)
 18 Foster, Amanda      12 VAC-MR               3:19.88    3:14.68
                  43.99     1:33.98 (49.99)     2:25.15 (51.17)     3:14.68 (49.53)
 19 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR               NT    3:38.40
                  48.90     1:44.69 (55.79)     2:42.25 (57.56)     3:38.40 (56.15)

Event 50  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Milkovich, Kevin P  17 NBS-MR               2:28.81    2:28.32         16
                  34.05     1:12.16 (38.11)     1:50.50 (38.34)     2:28.32 (37.82)
  2 Gartman, David M    16 NBS-MR               2:28.50    2:30.18         13
                  33.34     1:11.77 (38.43)     1:51.50 (39.73)     2:30.18 (38.68)
  3 Marks, Danny J      16 Aqua Gems-MR         2:23.59    2:31.73         12
                  32.53     1:09.84 (37.31)     1:49.58 (39.74)     2:31.73 (42.15)
  4 Colton, Billy M     15 NBS-MR               2:36.50    2:34.68         11
                  35.09     1:14.55 (39.46)     1:54.88 (40.33)     2:34.68 (39.80)
  5 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              2:32.84    2:35.33         10
                  33.80     1:12.45 (38.65)     1:53.25 (40.80)     2:35.33 (42.08)
  6 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:38.33    2:39.80          9
                  35.07     1:15.21 (40.14)     1:57.23 (42.02)     2:39.80 (42.57)
  7 Kavanagh, Colin P   15 NBS-MR               2:44.05    2:40.34          7
                  35.98     1:16.71 (40.73)     1:57.74 (41.03)     2:40.34 (42.60)
  8 Welber, John R      17 NBS-MR               2:45.72    2:42.61          5
                  36.87     1:17.95 (41.08)     2:00.48 (42.53)     2:42.61 (42.13)
  9 Leese, Ryan B       17 Pbac-MR              2:26.54    2:43.81          4
                  32.77     1:13.22 (40.45)     1:58.22 (45.00)     2:43.81 (45.59)
 10 O'Neill, Thomas G   17 NBS-MR               2:42.50    2:44.81          3
                  36.32     1:18.65 (42.33)     2:02.03 (43.38)     2:44.81 (42.78)
 11 DeGeorge, Matthew   15 NBS-MR               3:06.73    2:55.21          2
                  38.69     1:23.84 (45.15)     2:11.54 (47.70)     2:55.21 (43.67)
 12 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR               2:51.50    2:56.28          1
                  40.12     1:25.12 (45.00)     2:11.09 (45.97)     2:56.28 (45.19)
 13 Bruce, Cameron L    12 Wrat-CT              3:21.93    2:57.58
                  40.58     1:26.08 (45.50)     2:13.81 (47.73)     2:57.58 (43.77)
 14 Sakaguchi, Tom      11 Wrat-CT              3:24.51    3:03.29
                  43.07     1:29.72 (46.65)     2:16.74 (47.02)     3:03.29 (46.55)

Event 51  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         1:07.46    1:08.40         16
                  33.52     1:08.40 (34.88)
  2 Moore, Erica        12 Aqua Gems-MR         1:11.54    1:11.19         13
                  43.00     1:11.19 (28.19)
  3 McCarttney, Theres  12 Big Blue-MR          1:18.65    1:12.34         12
                  35.43     1:12.34 (36.91)
  4 Roldan, Fransheska  12 NBS-MR               1:08.92    1:12.52         11
                  34.93     1:12.52 (37.59)
  5 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          1:15.22    1:13.04         10
                  35.60     1:13.04 (37.44)
  6 Loftus, Molly R     11 Wrat-CT              1:16.62    1:14.54          9
                  36.64     1:14.54 (37.90)
  7 McGrath, Devyn S    11 NBS-MR               1:15.76    1:15.90          7
                  37.65     1:15.90 (38.25)
  8 Prangley, Eliza D   12 Wrat-CT              1:17.34    1:16.44          5
                  37.31     1:16.44 (39.13)
  9 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:20.11    1:16.83          4
 10 Friel, Cat M        12 Wrat-CT              1:26.33    1:18.56          3
                  39.12     1:18.56 (39.44)
 11 Woods, Callie J     12 MWSC-MR              1:34.97    1:18.69          2
                  43.00     1:18.69 (35.69)
 12 Ghostlaw, Niki      12 NBS-MR               1:16.50    1:19.92          1
                  37.38     1:19.92 (42.54)
 13 Gonzalez, Amanda A  12 NBS-MR               1:47.75    1:20.71
                  56.00     1:20.71 (24.71)
 14 Loeser, Becca E     12 Wrat-CT              1:23.08    1:20.72
                  39.53     1:20.72 (41.19)
 15 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:20.51    1:21.99
                  40.29     1:21.99 (41.70)
 16 York, Amanda S      11 NBS-MR               1:34.11    1:22.48
 17 Krause, Samantha    11 VAC-MR               1:22.25    1:22.68
                  51.00     1:22.68 (31.68)
 18 Carlucci, Brannan   11 Cond-MR              1:52.44    1:23.33
                  48.00     1:23.33 (35.33)
 19 Carton, Sarah E     11 NBS-MR               1:27.71    1:24.11
                  41.01     1:24.11 (43.10)
 20 Mechalakos, Mary A  11 Big Blue-MR          1:28.00    1:25.54
                  41.73     1:25.54 (43.81)
 21 Price, Alexa D      11 NBS-MR               1:34.32    1:26.49
                  48.00     1:26.49 (38.49)
 22 Watson, Liz M       11 Wrat-CT              1:34.29    1:27.90
                  42.80     1:27.90 (45.10)
 23 Beiner, Amanda E    12 Big Blue-MR          1:21.69    1:28.86
 24 Serra, Francesca M  11 NBS-MR               1:41.67    1:30.76
                  43.43     1:30.76 (47.33)
 25 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR              1:29.88    1:31.99
                  44.01     1:31.99 (47.98)
 26 Bonifacio, Stephan  12 Cond-MR              1:37.71    1:34.35
                  47.57     1:34.35 (46.78)
 27 Wolin, Sarah R      12 Cond-MR              1:35.13    1:34.45
                  48.14     1:34.45 (46.31)
 28 Roche, Katie M      12 Aqua Gems-MR         1:34.43    1:34.82
                  47.36     1:34.82 (47.46)
 29 Resch, Darri T      11 NBS-MR               1:44.99    1:35.68
                  52.00     1:35.68 (43.68)
 30 Dari, Kelli A       12 Cond-MR              1:59.78    1:37.57
                  54.00     1:37.57 (43.57)
 31 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR                  NT    1:37.83
                  46.60     1:37.83 (51.23)
 32 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR                  NT    1:40.87
                  49.64     1:40.87 (51.23)
 33 Pillsbury, Anne     10 CFA-B-MR                  NT    1:44.15
                  51.23     1:44.15 (52.92)
 34 Young, Edith W      11 CFA-B-MR                  NT    1:45.02
                  49.92     1:45.02 (55.10)
 -- Lindau, Annabel     11 CFA-B-MR                  NT         DQ
                  51.97        DQ (1:00.48)

Event 52  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:10.59    1:07.81         16
                  32.76     1:07.81 (35.05)
  2 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         1:11.76    1:13.99         13
                  35.04     1:13.99 (38.95)
  3 Abel, Larry H       12 Wrat-CT              1:21.87    1:15.09         12
                  37.56     1:15.09 (37.53)
  4 Wolin, Seth A       12 Cond-MR              1:19.39    1:18.94         11
                  38.76     1:18.94 (40.18)
  5 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              1:21.37    1:20.57         10
                  38.27     1:20.57 (42.30)
  6 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR              1:24.06    1:22.22          9
                  39.97     1:22.22 (42.25)
  7 Grunewald, Luke J   12 NBS-MR               1:25.96    1:22.56          7
                  40.14     1:22.56 (42.42)
  8 Simpson, Alex J     12 Barracudas-MR        1:28.84    1:25.38          5
                  41.92     1:25.38 (43.46)
  9 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR                  NT    1:26.34          4
 10 Barina, Tito        11 Barracudas-MR        1:47.67    1:38.26          3
                  54.00     1:38.26 (44.26)
 -- Feigel, Mikey J     12 NBS-MR               1:29.95         DQ
                  42.09          DQ (44.24)

Event 53  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.89    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M   9 NBS-MR               1:25.94    1:14.36         16
                  36.13     1:14.36 (38.23)
  2 Wimer, Gabrielle E  10 Wrat-CT              1:24.61    1:20.76         13
                  39.63     1:20.76 (41.13)
  3 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:24.88    1:22.08         12
                  39.41     1:22.08 (42.67)
  4 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR              1:27.17    1:23.00         11
                  39.55     1:23.00 (43.45)
  5 Santiago, Amber     10 WSSC-MR              1:28.78    1:25.65         10
                  41.63     1:25.65 (44.02)
  6 Nohre, Catherine L   9 Wrat-CT              1:38.00    1:29.99          9
                  44.36     1:29.99 (45.63)
  7 Foster, Meaghan     10 VAC-MR               1:31.66    1:30.48          7
                  43.60     1:30.48 (46.88)
  8 Cooperman, Sarah E   9 Wrat-CT              1:41.00    1:30.91          5
                  44.96     1:30.91 (45.95)
  9 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR               1:31.72    1:31.25          4
                  43.84     1:31.25 (47.41)
 10 Hovey, Emily K       9 NBS-MR               1:39.99    1:33.49          3
                  53.00     1:33.49 (40.49)
 11 Grinalds, Rosie Q   10 Wrat-CT              1:50.00    1:35.21          2
                  45.47     1:35.21 (49.74)
 12 Elkes, Sarah        10 CFA-B-MR                  NT    1:35.43          1
                  45.64     1:35.43 (49.79)
 13 Prangley, Maddie S   9 Wrat-CT              1:35.00    1:36.46
 14 Perlmutter, Lena M  10 CFA-B-MR                  NT    1:49.72
                  53.29     1:49.72 (56.43)
 15 Kandeel, Alexis R   10 NBS-MR               2:05.99    2:16.23
                1:05.06   2:16.23 (1:11.17)
 -- Zeko, Kayleen M      9 NBS-MR                    NT         DQ
                1:06.05        DQ (1:20.26)
 -- Rothschild, Ellen   10 CFA-B-MR                  NT         DQ
                1:03.00          DQ (31.62)
 -- Schaeffer, Haley S   9 NBS-MR               1:49.27         DQ
                  57.00          DQ (49.38)

Event 54  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         1:22.76    1:18.36         16
                  38.54     1:18.36 (39.82)
  2 Loli, Alex C        10 Barracudas-MR        1:28.12    1:18.94         13
                  37.64     1:18.94 (41.30)
  3 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR             1:25.06    1:22.54         12
                  40.42     1:22.54 (42.12)
  4 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:26.26    1:25.18         11
  5 Benedict, Grant E   10 Big Blue-MR          1:45.96    1:25.96         10
                  41.52     1:25.96 (44.44)
  6 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR               1:33.68    1:26.22          9
                  42.13     1:26.22 (44.09)
  7 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR              1:47.54    1:28.77          7
                  42.72     1:28.77 (46.05)
  8 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR         1:30.64    1:28.80          5
                  41.64     1:28.80 (47.16)
  9 Boley, Nathaniel H   9 Wrat-CT              1:35.00    1:31.92          4
                  44.66     1:31.92 (47.26)
 10 Helt, Bradley J      9 Wrat-CT              1:34.59    1:34.11          3
                  45.60     1:34.11 (48.51)
 11 Grunewald, Zane W    9 NBS-MR               1:43.26    1:35.20          2
                  46.22     1:35.20 (48.98)
 12 Marvin, John        10 Ndac-MR              1:31.11    1:39.99          1
                1:01.00     1:39.99 (38.99)
 13 Sheppard, Nicholas   9 Aqua Gems-MR         1:59.09    1:40.87
                  47.43     1:40.87 (53.44)
 14 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR              1:53.29    1:45.04
                  50.36     1:45.04 (54.68)
 15 Malone, Conor J      9 NBS-MR               2:15.99    1:47.40
 16 Ratynski, Shea C     9 NBS-MR                    NT    2:13.13
                1:05.31   2:13.13 (1:07.82)
 -- Bowles, Andrew J     9 Wrat-CT              2:15.00         DQ
                  56.69        DQ (1:04.55)
 -- Rabinowitz, Aaron    9 Wrat-CT                   NT         DQ
                1:04.44        DQ (1:04.57)
 -- Frangipane, Paul R   9 Aqua Gems-MR         2:28.09         DQ
 -- DeLuca, Robert R     9 Wrat-CT              2:12.00         DQ
                1:04.78        DQ (1:07.19)
 -- Davis, Gannon A      9 Wrat-CT              1:25.00         DQ

Event 55  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.34    1/4/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:07.83    2:12.15         16
                  29.24     1:02.69 (33.45)     1:37.27 (34.58)     2:12.15 (34.88)
  2 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR               2:22.50    2:22.21         13
                  31.32     1:07.85 (36.53)     1:45.56 (37.71)     2:22.21 (36.65)
  3 Paige, Jillian M    16 NBS-MR               2:14.61    2:22.60         12
                  31.65     1:08.04 (36.39)     1:46.04 (38.00)     2:22.60 (36.56)
  4 Alexander, Emily    15 VAC-MR               2:21.35    2:27.00         11
                  30.63     1:07.94 (37.31)     1:48.21 (40.27)     2:27.00 (38.79)
  5 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR               NT    2:35.80         10
                  32.07     1:10.36 (38.29)     1:52.98 (42.62)     2:35.80 (42.82)
  6 Friel, Cat M        12 Wrat-CT              2:55.24    2:55.93          9
                  38.56     1:24.39 (45.83)     2:11.33 (46.94)     2:55.93 (44.60)

Event 56  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P  16 NBS-MR               2:04.30    2:02.10         16
                  26.83       58.11 (31.28)     1:30.28 (32.17)     2:02.10 (31.82)
  2 Coombs, Ryan        16 NBS-MR               2:03.84    2:02.60         13
                  27.03       58.70 (31.67)     1:30.45 (31.75)     2:02.60 (32.15)
  3 Milkovich, Kevin P  17 NBS-MR               2:06.44    2:11.05         12
                  29.59     1:02.37 (32.78)     1:36.12 (33.75)     2:11.05 (34.93)
  4 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR               2:19.32    2:18.67         11
                  30.70     1:06.02 (35.32)     1:42.36 (36.34)     2:18.67 (36.31)
  5 Rodriguez, Wilfred  15 Barracudas-MR        2:21.93    2:22.53         10
                  30.91     1:05.69 (34.78)     1:44.76 (39.07)     2:22.53 (37.77)
  6 Ghostlaw, Stephen   16 NBS-MR               2:41.58    2:38.94          9
                  33.05     1:13.57 (40.52)     1:56.92 (43.35)     2:38.94 (42.02)

Event 57  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       12 Aqua Gems-MR         2:24.37    2:22.96         16
                  30.96     1:08.39 (37.43)     1:49.50 (41.11)     2:22.96 (33.46)
  2 Wyatt, Allison B    12 Big Blue-MR          2:32.56    2:33.24         13
                  34.55     1:14.13 (39.58)     1:59.71 (45.58)     2:33.24 (33.53)
  3 Henry, Emily        11 VAC-MR               2:35.75    2:33.36         12
                  34.37     1:13.52 (39.15)     1:57.62 (44.10)     2:33.36 (35.74)
  4 Loftus, Molly R     11 Wrat-CT              2:41.08    2:34.45         11
                  32.40     1:11.58 (39.18)     1:59.22 (47.64)     2:34.45 (35.23)
  5 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              2:45.50    2:38.78         10
                  33.49     1:15.40 (41.91)     2:02.65 (47.25)     2:38.78 (36.13)
  6 Prangley, Eliza D   12 Wrat-CT              2:44.37    2:38.89          9
                  34.59     1:16.04 (41.45)     2:04.93 (48.89)     2:38.89 (33.96)
  7 Moore, Erica        12 Aqua Gems-MR         2:44.10    2:42.95          7
                  36.27     1:15.39 (39.12)     2:04.57 (49.18)     2:42.95 (38.38)
  8 Roldan, Fransheska  12 NBS-MR               2:37.65    2:47.13          5
                  34.52     1:15.07 (40.55)     2:05.38 (50.31)     2:47.13 (41.75)
  9 Gonzalez, Amanda A  12 NBS-MR               2:52.50    2:50.83          4
                  39.31     1:22.10 (42.79)     2:12.73 (50.63)     2:50.83 (38.10)
 10 Owens, Amy          11 VAC-MR               2:48.32    2:50.95          3
                  39.60     1:23.80 (44.20)     2:12.34 (48.54)     2:50.95 (38.61)
 11 McGrath, Devyn S    11 NBS-MR               2:53.46    2:51.71          2
                  40.67     1:22.41 (41.74)     2:14.84 (52.43)     2:51.71 (36.87)
 12 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              3:03.10    2:54.24          1
                  39.49     1:25.22 (45.73)     2:15.77 (50.55)     2:54.24 (38.47)
 13 York, Amanda S      11 NBS-MR               3:15.81    2:59.70
                  39.94     1:24.60 (44.66)     2:19.80 (55.20)     2:59.70 (39.90)
 14 Loeser, Becca E     12 Wrat-CT              2:53.34    3:00.04
                  42.25     1:26.36 (44.11)     2:17.88 (51.52)     3:00.04 (42.16)
 15 Belleveau, Clair M  11 Wrat-CT              3:06.47    3:02.09
                  41.57     1:31.45 (49.88)     2:22.73 (51.28)     3:02.09 (39.36)
 16 Carton, Sarah E     11 NBS-MR               3:08.71    3:04.44
                  42.66     1:28.71 (46.05)     2:24.06 (55.35)     3:04.44 (40.38)
 17 Krause, Samantha    11 VAC-MR               2:58.97    3:04.55
                  39.61     1:26.67 (47.06)     2:22.79 (56.12)     3:04.55 (41.76)
 18 Hedges, Grace G     12 Wrat-CT              3:15.68    3:04.91
                  45.24     1:33.27 (48.03)     2:25.70 (52.43)     3:04.91 (39.21)
 19 Ghostlaw, Niki      12 NBS-MR               3:05.50    3:05.95
                  40.60     1:25.91 (45.31)   2:29.19 (1:03.28)     3:05.95 (36.76)
 20 Foster, Amanda      12 VAC-MR               3:02.11    3:06.73
                  41.00     1:32.74 (51.74)     2:24.81 (52.07)     3:06.73 (41.92)
 21 Serra, Francesca M  11 NBS-MR               3:13.41    3:08.63
                  52.00     1:33.27 (41.27)     2:27.25 (53.98)     3:08.63 (41.38)
 22 Beiner, Amanda E    12 Big Blue-MR          2:55.69    3:10.55
                  43.55     1:31.46 (47.91)     2:29.32 (57.86)     3:10.55 (41.23)
 23 Dari, Kelli A       12 Cond-MR              2:59.88    3:12.54
 24 Watson, Liz M       11 Wrat-CT              3:28.53    3:16.38
                  47.94     1:38.38 (50.44)     2:33.96 (55.58)     3:16.38 (42.42)
 25 Woods, Callie J     12 MWSC-MR                   NT    3:17.00
                  41.62     1:28.02 (46.40)   2:36.49 (1:08.47)     3:17.00 (40.51)
 26 Resch, Darri T      11 NBS-MR               3:17.56    3:19.97
                  59.00     1:40.73 (41.73)     2:38.77 (58.04)     3:19.97 (41.20)
 27 Price, Alexa D      11 NBS-MR               3:43.87    3:20.06
 28 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR              3:08.11    3:21.16
                  43.05     1:34.01 (50.96)     2:33.17 (59.16)     3:21.16 (47.99)
 29 Fears, Susannah K   11 CFA-B-MR                  NT    3:25.43
 30 Pile, Emma N        11 CFA-B-MR                  NT    3:26.77
 -- Morio, Kaitlyn N    11 Wrat-CT              2:52.19         DQ
                  41.55     1:26.04 (44.49)     2:14.72 (48.68)          DQ (39.14)

Event 58  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Abel, Larry H       12 Wrat-CT              2:40.17    2:36.00         16
                  35.04     1:15.50 (40.46)     2:02.77 (47.27)     2:36.00 (33.23)
  2 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              2:52.54    2:39.33         13
                  32.40     1:09.95 (37.55)     2:03.38 (53.43)     2:39.33 (35.95)
  3 Bruce, Cameron L    12 Wrat-CT              2:52.30    2:39.44         12
                  37.48     1:19.22 (41.74)     2:05.00 (45.78)     2:39.44 (34.44)
  4 Stuart, Alex P      12 Aqua Gems-MR         2:37.12    2:41.55         11
                  32.70     1:13.49 (40.79)     2:05.00 (51.51)     2:41.55 (36.55)
  5 Wolin, Seth A       12 Cond-MR              2:53.32    2:53.53         10
                  42.22     1:26.04 (43.82)     2:17.33 (51.29)     2:53.53 (36.20)
  6 Sakaguchi, Tom      11 Wrat-CT              2:57.38    2:59.96          9
                  44.68     1:30.08 (45.40)     2:20.17 (50.09)     2:59.96 (39.79)
  7 Grunewald, Luke J   12 NBS-MR               3:09.43    3:01.59          7
                1:07.00     1:29.42 (22.42)     2:23.49 (54.07)     3:01.59 (38.10)
  8 Feigel, Mikey J     12 NBS-MR               3:29.70    3:02.26          5
                1:11.00     1:27.04 (16.04)     2:24.08 (57.04)     3:02.26 (38.18)
  9 Donenfeld, Thai T   11 CFA-B-MR                  NT    3:08.71          4
                  42.76     1:29.48 (46.72)     2:28.13 (58.65)     3:08.71 (40.58)
 10 Simpson, Alex J     12 Barracudas-MR        3:33.13    3:15.82          3
                  48.02     1:32.90 (44.88)   2:34.01 (1:01.11)     3:15.82 (41.81)
 11 Barina, Tito        11 Barracudas-MR        3:30.00    3:29.98          2
                  58.70     1:51.30 (52.60)     2:40.77 (49.47)     3:29.98 (49.21)

Event 59  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.16    1/6/2002 Becky Malone, NBS  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M   9 NBS-MR               3:03.28    2:49.37         16
                  33.34     1:19.57 (46.23)     2:14.78 (55.21)     2:49.37 (34.59)
  2 Santiago, Amber     10 WSSC-MR              2:58.45    2:53.98         13
                  40.07     1:26.56 (46.49)     2:16.67 (50.11)     2:53.98 (37.31)
  3 Wimer, Gabrielle E  10 Wrat-CT              3:18.00    3:02.17         12
                  40.66     1:25.63 (44.97)     2:23.88 (58.25)     3:02.17 (38.29)
  4 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR              2:58.11    3:05.35         11
                  41.58     1:26.45 (44.87)     2:21.04 (54.59)     3:05.35 (44.31)
  5 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              3:04.46    3:09.00         10
                  45.90     1:31.40 (45.50)     2:29.86 (58.46)     3:09.00 (39.14)
  6 Cooperman, Sarah E   9 Wrat-CT              3:40.00    3:11.15          9
                1:15.00     1:35.80 (20.80)     2:29.40 (53.60)     3:11.15 (41.75)
  7 Foster, Meaghan     10 VAC-MR               3:14.94    3:11.86          7
                  44.95     1:32.99 (48.04)     2:27.98 (54.99)     3:11.86 (43.88)
  8 Hovey, Emily K       9 NBS-MR               3:29.99    3:13.51          5
                  47.48     1:34.72 (47.24)     2:31.25 (56.53)     3:13.51 (42.26)
  9 Grinalds, Rosie Q   10 Wrat-CT              3:55.43    3:18.34          4
                  40.82     1:34.30 (53.48)     2:29.97 (55.67)     3:18.34 (48.37)
 10 Nohre, Catherine L   9 Wrat-CT              3:45.00    3:36.46          3
                1:39.56     1:50.00 (10.44)     2:49.82 (59.82)     3:36.46 (46.64)
 -- Schaeffer, Haley S   9 NBS-MR               3:30.99         DQ
 -- Kandeel, Alexis R   10 NBS-MR               4:00.99         DQ
                1:42.00      1:49.00 (7.00)     2:36.96 (47.96)        DQ (1:14.04)
 -- Prangley, Maddie S   9 Wrat-CT              3:30.00         DQ
                  47.96     1:40.08 (52.12)     2:37.56 (57.48)          DQ (48.60)

Event 60  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         2:54.29    2:47.72         16
                  37.88     1:20.11 (42.23)     2:09.57 (49.46)     2:47.72 (38.15)
  2 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                   NT    2:55.55         13
                  37.92     1:23.02 (45.10)     2:16.20 (53.18)     2:55.55 (39.35)
  3 Loli, Alex C        10 Barracudas-MR        3:20.00    2:57.93         12
                  39.81     1:23.98 (44.17)     2:16.58 (52.60)     2:57.93 (41.35)
  4 Stuart, Ian D       10 Aqua Gems-MR         3:33.24    3:07.32         11
                  38.64     1:27.20 (48.56)     2:23.00 (55.80)     3:07.32 (44.32)
  5 Olin, Evan D        10 CFA-B-MR                  NT    3:07.61         10
                  43.06     1:28.44 (45.38)     2:23.50 (55.06)     3:07.61 (44.11)
  6 Benedict, Grant E   10 Big Blue-MR          2:49.69    3:09.58          9
                  43.21     1:29.83 (46.62)     2:27.96 (58.13)     3:09.58 (41.62)
  7 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR              3:20.11    3:11.74          7
                  40.96     1:28.35 (47.39)   2:30.99 (1:02.64)     3:11.74 (40.75)
  8 Davis, Gannon A      9 Wrat-CT              3:11.00    3:12.83          5
                  49.03     1:41.52 (52.49)     2:37.28 (55.76)     3:12.83 (35.55)
  9 Grunewald, Zane W    9 NBS-MR               3:39.99    3:19.20          4
                  49.13     1:40.16 (51.03)     2:32.85 (52.69)     3:19.20 (46.35)
 10 Marvin, John        10 Ndac-MR              3:23.11    3:24.55          3
                  58.00     1:51.00 (53.00)     2:42.97 (51.97)     3:24.55 (41.58)
 11 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR               3:49.67    3:28.74          2
 12 Helt, Bradley J      9 Wrat-CT              3:58.00    3:33.21          1
                1:06.00     1:44.66 (38.66)   2:45.11 (1:00.45)     3:33.21 (48.10)
 -- Malone, Conor J      9 NBS-MR               4:00.99         DQ
 -- Bowles, Andrew J     9 Wrat-CT              4:25.00         DQ
                1:03.08   2:08.11 (1:05.03)   3:19.77 (1:11.66)        DQ (1:04.69)
 -- Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR              3:59.11         DQ
                1:02.28     1:58.99 (56.71)   3:04.66 (1:05.67)          DQ (49.74)
 -- Rabinowitz, Aaron    9 Wrat-CT                   NT         DQ

Event 61  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.63    1/1/1988 SMW
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                2:15.00    2:15.59         32
     1) Prangley, Eliza D 12            2) Loeser, Becca E 12
     3) Loftus, Molly R 11              4) Friel, Cat M 12
                  35.62     1:13.92 (38.30)     1:45.24 (31.32)     2:15.59 (30.35)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:14.11    2:23.07         26
     1) Krause, Samantha 11             2) Henry, Emily 11
     3) Owens, Amy 11                   4) Foster, Amanda 12
                  40.84     1:13.95 (33.11)     1:50.45 (36.50)     2:23.07 (32.62)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:12.50    2:24.52         24
     1) Roldan, Fransheska 12           2) Serra, Francesca M 11
     3) McGrath, Devyn S 11             4) Gonzalez, Amanda A 12
                  33.22     1:15.47 (42.25)     1:59.97 (44.50)     2:24.52 (24.55)
  4 Condors-MR  'A'                             2:29.05    2:37.03         22
     1) Carlucci, Brannan A 11          2) Bonifacio, Stephanie M 12
     3) Dari, Kelli A 12                4) Wolin, Sarah R 12
                  37.78     1:22.95 (45.17)     2:05.46 (42.51)     2:37.03 (31.57)
  5 Westport/Weston YMCA-CT  'B'                2:30.00    2:39.59         20
     1) Morio, Kaitlyn N 11             2) Hedges, Grace G 12
     3) Watson, Liz M 11                4) Belleveau, Clair M 11
                  39.19     1:22.85 (43.66)     2:05.27 (42.42)     2:39.59 (34.32)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:22.50    2:44.75         18
     1) Carton, Sarah E 11              2) York, Amanda S 11
     3) Resch, Darri T 11               4) Ghostlaw, Niki 12
                  41.23     1:29.32 (48.09)     2:13.01 (43.69)     2:44.75 (31.74)

Event 62  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================

Event 63  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.91    1/1/1992 YMID
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                2:35.00    2:41.26         32
     1) Nohre, Catherine L 9            2) Cooperman, Sarah E 9
     3) Wimer, Gabrielle E 10           4) Prangley, Maddie S 9
                  43.65     1:27.69 (44.04)     2:04.01 (36.32)     2:41.26 (37.25)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:52.50    3:05.05         26
     1) Friese, Brittany M 9            2) Kandeel, Alexis R 10
     3) Hovey, Emily K 9                4) Schaeffer, Haley S 9
                  37.05   1:38.61 (1:01.56)     2:23.29 (44.68)     3:05.05 (41.76)

Event 64  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.87    1/1/2000 BGNW  A
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Westport/Weston YMCA-CT  'A'                2:40.00    2:51.71         32
     1) Helt, Bradley J 9               2) Bowles, Andrew J 9
     3) Davis, Gannon A 9               4) Boley, Nathaniel H 9
                  40.74     1:36.05 (55.31)     2:25.09 (49.04)     2:51.71 (26.62)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:55.50         DQ
     1) Grunewald, Zane W 9             2) Malone, Conor J 9
     3) Morgan, Joesph I 10             4) Ratynski, Shea C 9
                  45.52     1:44.55 (59.03)     2:20.57 (36.02)          DQ (48.40)

Event 65  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.81    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan       8 Aqua Gems-MR           31.50      31.36*        16
  2 Elgarten, Taylor     8 VAC-MR                 46.14      40.33         13
  3 Dari, Hannah E       8 Cond-MR                55.11      41.61         12
  4 Hadid, Bana          8 NBS-MR                 40.88      42.97         11
  5 York, Jenna M        8 NBS-MR                 47.48      44.77         10
  6 Stolzenberg, Taryn   8 Aqua Gems-MR         2:11.26      45.90          9
  7 Williams, Claire I   8 NBS-MR                 46.32      48.14          7
  8 Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR            55.69      55.60          5
  9 Morgan, Alice T      6 NBS-MR               1:43.34    1:00.76          4
 10 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR            49.89    1:00.81          3
 11 Kandeel, Adrianna    7 NBS-MR                    NT    1:07.46          2
 12 Cline, Callie L      8 NBS-MR                 54.50    1:18.76          1
 13 Greene, Jamila B     8 NBS-MR                    NT    1:20.04

Event 66  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 38.71      38.69         16
  2 Ali, kamran          8 WSSC-MR                51.04      47.32         13
  3 Hadid, Somar         7 NBS-MR                    NT      55.49         12

Event 67  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 53.12    1/5/2003 Kierstin Koronowicz, NBS -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 52.63      53.47         16
                  25.80       53.47 (27.67)
  2 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR           54.39      54.42         13
                  26.44       54.42 (27.98)
  3 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 54.37      54.85         12
                  26.81       54.85 (28.04)
  4 Colton, Kristin M   17 NBS-MR                 55.84      55.23         11
                  26.51       55.23 (28.72)
  5 Shadwick, Kim K     15 NBS-MR                 55.88      55.81         10
                  27.15       55.81 (28.66)
  6 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR                58.90      57.14          9
                  27.52       57.14 (29.62)
  7 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR                57.89      58.17          7
                  27.81       58.17 (30.36)
  8 Alexander, Emily    15 VAC-MR                 57.14      58.27          5
                  27.84       58.27 (30.43)
  9 Marshall, Nicole B  16 NBS-MR                 56.67      58.80          4
                  27.90       58.80 (30.90)
 10 Paige, Jillian M    16 NBS-MR                 58.12      59.05          3
                  28.57       59.05 (30.48)
 11 Trent, Alaina E     16 VAC-MR                 57.61      59.20          2
                  28.16       59.20 (31.04)
 12 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR               1:00.19      59.38          1
                  28.88       59.38 (30.50)
 13 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              1:00.71      59.51
                  29.00       59.51 (30.51)
 14 Pinchinat, Ashley   15 NBS-MR                 58.50      59.76
                  28.10       59.76 (31.66)
 15 Larkin, Christine   15 NBS-MR               1:03.60      59.77
                  28.95       59.77 (30.82)
 16 Jakubek, Anna A     13 MWSC-MR                59.68    1:00.10
                  28.96     1:00.10 (31.14)
 17 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR            57.09    1:00.33
                  28.76     1:00.33 (31.57)
 18 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR            59.61    1:01.07
                  29.12     1:01.07 (31.95)
 19 Ryan, Caitlin       16 WSSC-MR                59.62    1:02.46
                  30.11     1:02.46 (32.35)
 20 Fitzpatrick, Krist  15 WSSC-MR              1:02.85    1:04.09
                  30.79     1:04.09 (33.30)
 21 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               1:05.77    1:04.59
                  30.88     1:04.59 (33.71)
 22 Senkewich, Christi  17 NBS-MR               1:02.74    1:04.72
                  31.44     1:04.72 (33.28)
 23 Portch, Caitlin J   16 Big Blue-MR          1:02.72    1:04.80
                  31.42     1:04.80 (33.38)
 24 Pihl, Nicole C      16 NBS-MR               1:04.59    1:05.02
                  31.25     1:05.02 (33.77)
 25 Bernstein, Vanessa  15 NBS-MR               1:03.32    1:05.21
                  31.68     1:05.21 (33.53)
 26 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          1:06.72    1:08.99
                  31.54     1:08.99 (37.45)
 27 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:02.00    1:09.45
                  32.48     1:09.45 (36.97)
 28 Santiago, Amber     10 WSSC-MR              1:13.96    1:11.38
                  33.97     1:11.38 (37.41)
 29 Sanicola, Kerriann  15 Cond-MR              1:11.64    1:11.89
                  34.69     1:11.89 (37.20)
 30 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:18.25    1:15.11
                  36.54     1:15.11 (38.57)
 31 Troy, Michelle Z    15 Barracudas-MR        1:16.97    1:15.52
                  45.00     1:15.52 (30.52)
 32 Pecoraro, Danielle  15 Cond-MR              1:17.42    1:17.64
                  36.90     1:17.64 (40.74)
 33 Ortiz, Christina A  14 NBS-MR               1:45.99    1:27.36
                  39.67     1:27.36 (47.69)

Event 68  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan        16 NBS-MR                 49.89      50.24         16
                  24.49       50.24 (25.75)
  2 Gartman, David M    16 NBS-MR                 50.81      50.30         13
                  24.04       50.30 (26.26)
  3 Coombs, Justin      16 NBS-MR                 50.01      50.31         12
                  24.53       50.31 (25.78)
  4 Morgan, Geoffrey P  16 NBS-MR                 49.95      50.56         11
                  24.70       50.56 (25.86)
  5 Senkewich, John C   17 NBS-MR                 50.43      50.75         10
                  24.34       50.75 (26.41)
  6 Leese, Ryan B       17 Pbac-MR                53.26      52.66          9
                  25.04       52.66 (27.62)
  7 Milkovich, Kevin P  17 NBS-MR                 53.50      53.06          7
                  25.86       53.06 (27.20)
  8 Politi, Nathan D    15 NBS-MR                 53.20      53.69          5
                  25.55       53.69 (28.14)
  9 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR           52.09      53.96          4
                  24.97       53.96 (28.99)
 10 Colton, Billy M     15 NBS-MR                 54.89      54.11          3
                  25.81       54.11 (28.30)
 11 Williams, Zachary   16 NBS-MR                 53.72      54.27          2
                  25.96       54.27 (28.31)
 12 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR                52.39      54.30          1
                  25.78       54.30 (28.52)
 13 Gonzalez, Ed A      15 NBS-MR                 56.17      54.46
                  26.36       54.46 (28.10)
 14 Kuhrt, Brandon L    16 Aqua Gems-MR           53.39      54.67
                  26.17       54.67 (28.50)
 15 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR                57.67      56.25
                  26.74       56.25 (29.51)
 16 Rodrigues, Arsenio  16 Pbac-MR                56.58      56.64
                  26.86       56.64 (29.78)
 17 Rodriguez, Wilfred  15 Barracudas-MR          57.06      57.00
                  26.93       57.00 (30.07)
 18 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR                 57.32      57.65
                  27.88       57.65 (29.77)
 19 Martinez, Carlos B  18 NBS-MR                 57.23      57.69
                  27.53       57.69 (30.16)
 20 Fasino, Dominic G   16 Aqua Gems-MR           56.93      58.15
                  27.41       58.15 (30.74)
 21 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR                 58.50      58.20
                  27.04       58.20 (31.16)
 22 Kavanagh, Colin P   15 NBS-MR                 58.78      58.24
                  27.38       58.24 (30.86)
 23 Singer, Chad S      17 Pbac-MR                57.10      58.43
                  28.03       58.43 (30.40)
 24 Ghostlaw, Stephen   16 NBS-MR               1:05.95    1:01.56
                  29.31     1:01.56 (32.25)
 25 Carroll, Ryan       15 VAC-MR               1:03.74    1:01.97
                  29.70     1:01.97 (32.27)
 26 Kurtz, Jon R        17 Aqua Gems-MR         1:00.15    1:03.52
                  30.25     1:03.52 (33.27)
 27 Welber, John R      17 NBS-MR                 58.50    1:04.17
                  30.66     1:04.17 (33.51)
 28 DeGeorge, Matthew   15 NBS-MR               1:09.36    1:07.47
                  31.76     1:07.47 (35.71)

Event 69  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L     13 NBS-MR               2:02.82    2:06.66         16
                  27.85       59.59 (31.74)     1:33.33 (33.74)     2:06.66 (33.33)
  2 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              2:20.91    2:07.30         13
                  27.26     1:09.00 (41.74)     1:32.43 (23.43)     2:07.30 (34.87)
  3 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR               2:12.51    2:15.55         12
                  31.22     1:05.92 (34.70)     1:41.19 (35.27)     2:15.55 (34.36)
  4 Hoarty, Molly A     13 NBS-MR               2:23.50    2:17.53         11
                  32.10     1:07.02 (34.92)     1:42.85 (35.83)     2:17.53 (34.68)
  5 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              2:10.56    2:17.90         10
                  31.76     1:06.41 (34.65)     1:42.47 (36.06)     2:17.90 (35.43)
  6 Unger, Katie        13 Cond-MR              2:18.61    2:18.57          9
  7 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR               2:15.28    2:19.11          7
                  31.25     1:06.34 (35.09)     1:42.80 (36.46)     2:19.11 (36.31)
  8 Marshall, Carly M   13 NBS-MR               2:25.35    2:19.16          5
                  32.29     1:07.80 (35.51)     1:44.44 (36.64)     2:19.16 (34.72)
  9 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               2:21.11    2:22.03          4
                  30.44     1:05.63 (35.19)     1:44.83 (39.20)     2:22.03 (37.20)
 10 Santiago, Ariel E   13 VAC-MR               2:11.22    2:22.23          3
                  31.21     1:06.92 (35.71)     1:45.06 (38.14)     2:22.23 (37.17)
 11 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               2:21.91    2:22.40          2
                  31.69     1:07.70 (36.01)     1:45.70 (38.00)     2:22.40 (36.70)
 12 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR               2:28.55    2:24.04          1
                  32.50     1:09.32 (36.82)     1:46.87 (37.55)     2:24.04 (37.17)
 13 Dickover, Mary K    14 Barracudas-MR        2:13.52    2:24.36
                  32.57     1:08.74 (36.17)     1:47.05 (38.31)     2:24.36 (37.31)
 14 Madden, Kasie E     13 Barracudas-MR        2:25.00    2:27.70
                  34.50     1:13.37 (38.87)     1:51.80 (38.43)     2:27.70 (35.90)
 15 Schatkun, Beth A    13 Cond-MR              2:28.00    2:27.72
                  33.36     1:11.40 (38.04)     1:51.87 (40.47)     2:27.72 (35.85)
 16 Lubarsky, Lauren    14 NBS-MR               2:21.50    2:28.74
                  32.97     1:18.00 (45.03)     1:56.00 (38.00)     2:28.74 (32.74)
 17 Cantori, Laura M    13 NBS-MR               2:22.50    2:29.11
                  34.37     1:12.53 (38.16)     1:51.59 (39.06)     2:29.11 (37.52)
 18 Gillis, Alison J    13 Barracudas-MR        2:34.64    2:39.65
 19 Agarwal, Aarti M    13 Barracudas-MR        3:00.00    2:53.29

Event 70  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Woods, Matthew H    14 MWSC-MR              2:01.76    1:57.72         16
                  26.07       55.13 (29.06)     1:26.26 (31.13)     1:57.72 (31.46)
  2 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         2:02.42    1:59.73         13
                  26.43       56.31 (29.88)     1:28.48 (32.17)     1:59.73 (31.25)
  3 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:03.99    2:00.65         12
                  27.43       58.36 (30.93)     1:29.82 (31.46)     2:00.65 (30.83)
  4 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:09.88    2:02.36         11
                  27.44       58.05 (30.61)     1:30.58 (32.53)     2:02.36 (31.78)
  5 Papandreou, Steven  14 NBS-MR               2:04.17    2:02.93         10
                  27.30       57.72 (30.42)     1:30.19 (32.47)     2:02.93 (32.74)
  6 Anderson, Zach B    13 NBS-MR               2:09.22    2:08.58          9
                  28.87     1:01.56 (32.69)     1:36.48 (34.92)     2:08.58 (32.10)
  7 Greer, Shaun W      13 Aqua Gems-MR         2:21.83    2:10.17          7
                  28.74     1:01.24 (32.50)     1:35.85 (34.61)     2:10.17 (34.32)
  8 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         2:23.26    2:18.75          5
                  30.30     1:05.12 (34.82)     1:41.92 (36.80)     2:18.75 (36.83)
  9 White, James R      14 Big Blue-MR          2:18.69    2:36.47          4
                  35.48     1:21.00 (45.52)     1:57.33 (36.33)     2:36.47 (39.14)
 10 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR                  NT    2:36.99          3
                  33.22     1:12.80 (39.58)     1:55.28 (42.48)     2:36.99 (41.71)
 -- Starr, Justin M     14 Pbac-MR              2:22.36         DQ
                  33.08     1:09.71 (36.63)     1:54.00 (44.29)          DQ (32.42)

Event 71  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 37.51    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan       8 Aqua Gems-MR           38.11      37.05*        16
  2 Dari, Hannah E       8 Cond-MR                57.27      47.27         13
  3 Hadid, Bana          8 NBS-MR                 59.77      47.40         12
  4 Elgarten, Taylor     8 VAC-MR                 53.29      48.61         11
  5 York, Jenna M        8 NBS-MR                 51.11      49.73         10
  6 Stolzenberg, Taryn   8 Aqua Gems-MR         2:32.43      53.39          9
  7 Gonzalez, Kassey     7 Big Blue-MR            51.69      58.83          7
  8 Williams, Claire I   8 NBS-MR               1:00.35    1:00.51          5
  9 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR            49.89    1:01.03          4
 10 Morgan, Alice T      6 NBS-MR               1:38.82    1:02.23          3
 11 Kandeel, Adrianna    7 NBS-MR                    NT    1:07.20          2
 -- Greene, Jamila B     8 NBS-MR                    NT         DQ
 -- Cline, Callie L      8 NBS-MR               1:08.50         DQ

Event 72  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 47.54      51.02         16
  2 Ali, kamran          8 WSSC-MR                   NT      52.31         13
 -- Hadid, Somar         7 NBS-MR                    NT         DQ

Event 73  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               1:01.83      59.89         16
                  29.31       59.89 (30.58)
  2 Tomasula, Kellyann  16 Aqua Gems-MR           59.73    1:01.12         13
                  30.42     1:01.12 (30.70)
  3 Colton, Kristin M   17 NBS-MR                 59.51    1:01.26         12
                  29.79     1:01.26 (31.47)
  4 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              1:00.82    1:02.13         11
                  30.10     1:02.13 (32.03)
  5 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               1:03.37    1:02.72         10
                  30.98     1:02.72 (31.74)
  6 Shadwick, Kim K     15 NBS-MR               1:02.88    1:03.66          9
                  30.98     1:03.66 (32.68)
  7 Marshall, Nicole B  16 NBS-MR               1:03.81    1:04.48          7
                  31.45     1:04.48 (33.03)
  8 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR               1:07.30    1:07.02          5
                  33.02     1:07.02 (34.00)
  9 Paige, Jillian M    16 NBS-MR               1:09.50    1:07.28          4
                  32.97     1:07.28 (34.31)
 10 Mastranunzio, Glen  16 Big Blue-MR          1:04.08    1:07.79          3
                  32.61     1:07.79 (35.18)
 11 Trent, Alaina E     16 VAC-MR               1:04.80    1:08.15          2
                  32.93     1:08.15 (35.22)
 12 Alexander, Emily    15 VAC-MR               1:05.87    1:08.27          1
                  32.78     1:08.27 (35.49)
 13 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              1:06.97    1:09.40
                  33.32     1:09.40 (36.08)
 14 Chan, Catherine E   16 Big Blue-MR          1:14.39    1:09.88
                  34.76     1:09.88 (35.12)
 15 Pinchinat, Ashley   15 NBS-MR               1:11.50    1:12.24
                  34.43     1:12.24 (37.81)
 16 Larkin, Christine   15 NBS-MR               1:15.13    1:13.42
                  35.86     1:13.42 (37.56)
 17 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              1:12.10    1:14.03
                  36.21     1:14.03 (37.82)
 18 Senkewich, Christi  17 NBS-MR               1:15.63    1:15.29
                  42.00     1:15.29 (33.29)
 19 Ryan, Amy           15 WSSC-MR              1:17.80    1:16.73
                  37.18     1:16.73 (39.55)
 20 Bernstein, Vanessa  15 NBS-MR               1:18.10    1:16.81
                  37.44     1:16.81 (39.37)
 21 Pozzanghera, Mia R  16 Big Blue-MR          1:20.32    1:19.36
                  37.90     1:19.36 (41.46)
 22 Portch, Caitlin J   16 Big Blue-MR          1:19.84    1:25.31
                  41.10     1:25.31 (44.21)
 23 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:24.88    1:25.79
                  42.01     1:25.79 (43.78)
 24 Sanicola, Kerriann  15 Cond-MR              1:24.29    1:26.80
                  42.55     1:26.80 (44.25)
 25 Troy, Michelle Z    15 Barracudas-MR        1:28.73    1:31.80
                  53.00     1:31.80 (38.80)
 26 Pecoraro, Danielle  15 Cond-MR              1:21.00    1:31.81
                  44.34     1:31.81 (47.47)

Event 74  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Coombs, Justin      16 NBS-MR                 57.19      57.53         16
                  28.56       57.53 (28.97)
  2 Morgan, Geoffrey P  16 NBS-MR                 56.43      57.72         13
                  28.78       57.72 (28.94)
  3 Coombs, Ryan        16 NBS-MR                 58.23      59.40         12
                  29.55       59.40 (29.85)
  4 Colton, Billy M     15 NBS-MR                 59.29      59.85         11
                  28.93       59.85 (30.92)
  5 Politi, Nathan D    15 NBS-MR               1:01.33    1:00.46         10
                  29.35     1:00.46 (31.11)
  6 Milkovich, Kevin P  17 NBS-MR               1:00.50    1:01.07          9
                  30.18     1:01.07 (30.89)
  7 Gartman, David M    16 NBS-MR               1:00.83    1:01.12          7
                  29.80     1:01.12 (31.32)
  8 Senkewich, John C   17 NBS-MR               1:02.02    1:01.37          5
                  29.92     1:01.37 (31.45)
  9 Rodriguez, Wilfred  15 Barracudas-MR        1:03.17    1:02.95          4
                  30.68     1:02.95 (32.27)
 10 Leese, Ryan B       17 Pbac-MR                59.01    1:04.29          3
                  30.85     1:04.29 (33.44)
 11 Williams, Zachary   16 NBS-MR               1:05.88    1:04.80          2
                  31.67     1:04.80 (33.13)
 12 Kuhrt, Brandon L    16 Aqua Gems-MR         1:02.15    1:06.12          1
                  32.66     1:06.12 (33.46)
 13 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              1:07.33    1:06.28
                  32.22     1:06.28 (34.06)
 14 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR         1:05.88    1:06.57
                  32.64     1:06.57 (33.93)
 15 Carroll, Ryan       15 VAC-MR               1:06.92    1:06.79
                  32.20     1:06.79 (34.59)
 16 Fasino, Dominic G   16 Aqua Gems-MR         1:09.96    1:07.46
                  32.94     1:07.46 (34.52)
 17 Gonzalez, Ed A      15 NBS-MR               1:13.04    1:07.79
                  33.85     1:07.79 (33.94)
 18 Kavanagh, Colin P   15 NBS-MR               1:12.53    1:08.30
                  33.66     1:08.30 (34.64)
 19 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              1:08.91    1:09.30
                  33.76     1:09.30 (35.54)
 20 Martinez, Carlos B  18 NBS-MR               1:10.21    1:09.43
                  34.23     1:09.43 (35.20)
 21 Singer, Chad S      17 Pbac-MR              1:04.66    1:10.01
                  34.04     1:10.01 (35.97)
 22 DiLeo, Tommy J      17 NBS-MR               1:10.37    1:10.30
                  34.10     1:10.30 (36.20)
 23 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:11.17    1:11.44
                  34.38     1:11.44 (37.06)
 24 Rodrigues, Arsenio  16 Pbac-MR              1:08.78    1:12.13
                  34.65     1:12.13 (37.48)
 25 Ghostlaw, Stephen   16 NBS-MR               1:11.50    1:12.29
                  35.00     1:12.29 (37.29)
 26 Kurtz, Jon R        17 Aqua Gems-MR         1:13.43    1:13.21
                  46.00     1:13.21 (27.21)
 27 Welber, John R      17 NBS-MR               1:12.50    1:15.53
                  37.05     1:15.53 (38.48)
 28 DeGeorge, Matthew   15 NBS-MR               1:22.61    1:22.61
                  47.00     1:22.61 (35.61)

Event 75  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              1:08.36    1:06.43         16
                  32.03     1:06.43 (34.40)
  2 Malone, Becky L     13 NBS-MR               1:06.69    1:07.86         13
                  32.44     1:07.86 (35.42)
  3 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              1:12.37    1:09.64         12
                  33.70     1:09.64 (35.94)
  4 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR               1:12.69    1:10.77         11
                  34.41     1:10.77 (36.36)
  5 Unger, Katie        13 Cond-MR              1:12.72    1:11.93         10
                  34.53     1:11.93 (37.40)
  6 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR               1:10.90    1:12.19          9
                  41.00     1:12.19 (31.19)
  7 Dickover, Mary K    14 Barracudas-MR        1:07.71    1:14.39          7
                  35.62     1:14.39 (38.77)
  8 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR               1:14.50    1:14.95          5
                  47.00     1:14.95 (27.95)
  9 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:12.45    1:15.96          4
                  45.00     1:15.96 (30.96)
 10 Lubarsky, Lauren    14 NBS-MR               1:14.50    1:16.16          3
                  36.96     1:16.16 (39.20)
 11 Marshall, Carly M   13 NBS-MR               1:14.84    1:16.40          2
                  38.26     1:16.40 (38.14)
 12 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              1:22.28    1:16.63          1
                  38.11     1:16.63 (38.52)
 13 Santiago, Ariel E   13 VAC-MR               1:11.89    1:16.71
                  37.06     1:16.71 (39.65)
 14 Schatkun, Beth A    13 Cond-MR              1:14.61    1:18.08
                  37.93     1:18.08 (40.15)
 15 Madden, Kasie E     13 Barracudas-MR        1:22.32    1:19.15
                  38.80     1:19.15 (40.35)
 16 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               1:17.30    1:19.74
                  38.88     1:19.74 (40.86)
 17 Hoarty, Molly A     13 NBS-MR               1:23.93    1:20.89
                  40.42     1:20.89 (40.47)
 18 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          1:21.86    1:22.84
                  40.12     1:22.84 (42.72)
 19 Cantori, Laura M    13 NBS-MR               1:22.50    1:24.40
                  41.06     1:24.40 (43.34)
 20 Agarwal, Aarti M    13 Barracudas-MR        1:30.95    1:24.98
                1:17.00      1:24.98 (7.98)
 21 Gillis, Alison J    13 Barracudas-MR        1:28.94    1:30.54
                  42.82     1:30.54 (47.72)
 22 Ortiz, Christina A  14 NBS-MR               2:10.83    1:47.43
                1:15.00     1:47.43 (32.43)

Event 76  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Woods, Matthew H    14 MWSC-MR              1:02.21    1:00.49         16
                  29.57     1:00.49 (30.92)
  2 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         1:08.43    1:04.26         13
                  31.04     1:04.26 (33.22)
  3 Papandreou, Steven  14 NBS-MR               1:06.74    1:05.55         12
                  32.27     1:05.55 (33.28)
  4 Greer, Shaun W      13 Aqua Gems-MR         1:10.00    1:06.86         11
                  32.59     1:06.86 (34.27)
  5 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:11.22    1:08.37         10
                  33.86     1:08.37 (34.51)
  6 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:12.64    1:08.50          9
                  33.82     1:08.50 (34.68)
  7 Anderson, Zach B    13 NBS-MR               1:09.96    1:08.96          7
                  33.31     1:08.96 (35.65)
  8 Starr, Justin M     14 Pbac-MR              1:17.89    1:19.88          5
                  38.61     1:19.88 (41.27)
  9 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR                  NT    1:28.37          4
                  42.30     1:28.37 (46.07)
 10 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR               1:31.22    1:40.91          3
                  48.34     1:40.91 (52.57)
 -- White, James R      14 Big Blue-MR          1:12.69         DQ
                  44.23          DQ (46.70)

Event 77  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan       8 Aqua Gems-MR         1:26.83    1:23.19         16
                  37.47     1:23.19 (45.72)
  2 Elgarten, Taylor     8 VAC-MR               1:42.43    1:49.94         13
                  49.49   1:49.94 (1:00.45)
  3 Dari, Hannah E       8 Cond-MR              2:25.00    1:50.26         12
                  50.63     1:50.26 (59.63)
  4 York, Jenna M        8 NBS-MR               1:49.99    1:57.93         11
  5 Portch, Betsy D      8 Big Blue-MR          1:45.69    2:14.04         10

Event 78  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR               1:56.68    1:37.92         16
                  47.84     1:37.92 (50.08)

Event 79  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L     13 NBS-MR               2:18.04    2:23.16         16
                  29.75     1:07.42 (37.67)     1:48.42 (41.00)     2:23.16 (34.74)
  2 Hocson, Hillary M   13 NBS-MR               2:33.42    2:30.23         13
                  32.76     1:11.31 (38.55)     1:54.13 (42.82)     2:30.23 (36.10)
  3 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              2:36.17    2:32.73         12
                  33.39     1:12.97 (39.58)     1:54.60 (41.63)     2:32.73 (38.13)
  4 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              2:33.96    2:34.40         11
                  31.22     1:07.14 (35.92)     1:56.60 (49.46)     2:34.40 (37.80)
  5 Marshall, Carly M   13 NBS-MR               2:42.98    2:36.18         10
                  35.31     1:17.92 (42.61)     2:01.07 (43.15)     2:36.18 (35.11)
  6 Grunewald, Cailin   14 NBS-MR               2:34.14    2:36.26          9
                  37.15     1:18.36 (41.21)     2:00.44 (42.08)     2:36.26 (35.82)
  7 Hoarty, Molly A     13 NBS-MR               2:37.98    2:36.77          7
                  35.47     1:18.20 (42.73)     2:02.69 (44.49)     2:36.77 (34.08)
  8 Santiago, Ariel E   13 VAC-MR               2:33.96    2:38.05          5
                  34.59     1:16.84 (42.25)     2:01.59 (44.75)     2:38.05 (36.46)
  9 Unger, Katie        13 Cond-MR              2:45.56    2:39.07          4
                  34.68     1:14.27 (39.59)     2:03.78 (49.51)     2:39.07 (35.29)
 10 Dickover, Mary K    14 Barracudas-MR        2:30.42    2:44.77          2.5
                  38.04     1:18.06 (40.02)     2:07.06 (49.00)     2:44.77 (37.71)
 10 Hovey, Kimberly A   13 NBS-MR               2:50.37    2:44.77          2.5
                  37.25     1:18.57 (41.32)     2:07.87 (49.30)     2:44.77 (36.90)
 12 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               2:38.77    2:46.67          1
                  37.70     1:20.22 (42.52)     2:08.28 (48.06)     2:46.67 (38.39)
 13 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              2:35.28    2:47.93
                  36.57     1:21.06 (44.49)     2:10.36 (49.30)     2:47.93 (37.57)
 14 Madden, Kasie E     13 Barracudas-MR        2:43.26    2:52.71
                  38.43     1:23.06 (44.63)     2:12.28 (49.22)     2:52.71 (40.43)
 15 Schatkun, Beth A    13 Cond-MR              3:03.14    2:54.07
                  36.50     1:20.04 (43.54)     2:16.05 (56.01)     2:54.07 (38.02)
 16 Lubarsky, Lauren    14 NBS-MR               2:56.50    2:55.03
                  42.23     1:23.30 (41.07)     2:15.19 (51.89)     2:55.03 (39.84)
 17 Cantori, Laura M    13 NBS-MR               2:56.50    2:56.94
                  40.12     1:25.53 (45.41)     2:17.86 (52.33)     2:56.94 (39.08)
 18 Quiles, Damaris A   14 Big Blue-MR          2:47.89    2:58.26
                  41.88     1:26.68 (44.80)     2:18.99 (52.31)     2:58.26 (39.27)
 19 Gillis, Alison J    13 Barracudas-MR        2:53.25    3:02.82
                  38.90     1:28.46 (49.56)     2:21.94 (53.48)     3:02.82 (40.88)
 20 Agarwal, Aarti M    13 Barracudas-MR        3:07.05    3:03.58
                  42.60     1:28.07 (45.47)     2:19.33 (51.26)     3:03.58 (44.25)
 -- Ortiz, Christina A  14 NBS-MR               4:15.99         DQ
                  53.64   1:56.01 (1:02.37)   3:13.69 (1:17.68)          DQ (57.42)

Event 80  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    13 Aqua Gems-MR         2:18.14    2:15.31         16
                  28.47     1:03.88 (35.41)     1:44.82 (40.94)     2:15.31 (30.49)
  2 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:26.25    2:20.65         13
                  28.99     1:06.38 (37.39)     1:50.23 (43.85)     2:20.65 (30.42)
  3 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:25.44    2:21.41         12
                  30.31     1:07.34 (37.03)     1:49.54 (42.20)     2:21.41 (31.87)
  4 Papandreou, Steven  14 NBS-MR               2:42.50    2:22.20         11
                  31.33     1:07.46 (36.13)     1:51.29 (43.83)     2:22.20 (30.91)
  5 Greer, Shaun W      13 Aqua Gems-MR         2:38.29    2:28.77         10
                  32.89     1:09.48 (36.59)     1:55.26 (45.78)     2:28.77 (33.51)
  6 Anderson, Zach B    13 NBS-MR               2:35.33    2:30.51          9
                  31.26     1:09.90 (38.64)     1:56.39 (46.49)     2:30.51 (34.12)
  7 Zummo, James R      13 Aqua Gems-MR         2:51.15    2:33.64          7
                  33.59     1:14.42 (40.83)     1:59.06 (44.64)     2:33.64 (34.58)
  8 White, James R      14 Big Blue-MR          2:48.69    2:57.90          5
                  40.76     1:29.40 (48.64)     2:16.46 (47.06)     2:57.90 (41.44)
  9 Abisch, Jason       13 CFA-B-MR                  NT    3:05.84          4
                  40.52     1:27.71 (47.19)     2:25.95 (58.24)     3:05.84 (39.89)

Event 81  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.25    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     1:58.50    1:58.21         32
     1) Morgan, Alice T 6               2) Hadid, Bana 8
     3) York, Jenna M 8                 4) Williams, Claire I 8
                1:10.96     1:58.21 (47.25)

Event 82  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================

Event 83  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 4:15.00    4:08.44         32
     1) Ewanich, Katrice M 16           2) Trent, Alaina E 16
     3) Klein, Jacquelyn C 16           4) Alexander, Emily 15
                  29.66   1:00.56 (1:00.56)     1:33.83 (33.27)   2:11.52 (1:10.96)
        2:39.40 (27.88)     3:10.60 (59.08)     3:37.45 (26.85)     4:08.44 (57.84)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:08.50    4:14.89         26
     1) Colton, Kristin M 17            2) Hocson, Hillary M 13
     3) Ghostlaw, Natalya B 15          4) Shadwick, Kim K 15
                  29.59   1:01.00 (1:01.00)     1:35.26 (34.26)   2:15.02 (1:14.02)
        2:44.50 (29.48)   3:18.89 (1:03.87)     3:45.85 (26.96)     4:14.89 (56.00)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:08.50    4:18.27         24
     1) Marshall, Nicole B 16           2) Malone, Becky L 13
     3) Paige, Jillian M 16             4) Pinchinat, Ashley E 15
                  31.88   1:05.87 (1:05.87)     1:38.54 (32.67)   2:16.06 (1:10.19)
        2:45.57 (29.51)   3:18.60 (1:02.54)     3:46.10 (27.50)     4:18.27 (59.67)
  4 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              4:22.57    4:28.58         22
     1) Hrbek, Amber L 16               2) Daly, Jackie E 14
     3) Ruggiero, Lisa M 16             4) Sosnowski, Rachael 15
                  33.33   1:09.91 (1:09.91)     1:44.97 (35.06)   2:25.23 (1:15.32)
        2:55.19 (29.96)   3:28.90 (1:03.67)     3:57.73 (28.83)     4:28.58 (59.68)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            4:20.00    4:49.14         20
     1) Ryan, Amy 15                    2) Fitzpatrick, Kristine 15
     3) Ryan, Brienne 13                4) Ryan, Caitlin 16
                  37.42   1:18.18 (1:18.18)     1:54.86 (36.68)   2:38.05 (1:19.87)
        3:08.87 (30.82)   3:46.12 (1:08.07)     4:16.37 (30.25)   4:49.14 (1:03.02)
  6 Newburgh Sharks-MR  'C'                          NT    4:52.06         18
     1) Hovey, Kimberly A 13            2) Grunewald, Cailin E 14
     3) Hoarty, Molly A 13              4) Larkin, Christine E 15
                  36.55   1:16.23 (1:16.23)     1:53.83 (37.60)   2:37.54 (1:21.31)
        3:11.83 (34.29)   3:51.47 (1:13.93)     4:20.58 (29.11)   4:52.06 (1:00.59)
  7 Newburgh Sharks-MR  'D'                          NT    5:01.47         14
     1) Lubarsky, Lauren 14             2) Marshall, Carly M 13
     3) Bernstein, Vanessa M 15         4) Senkewich, Christie M 17
                  37.41   1:17.14 (1:17.14)     1:56.32 (39.18)   2:40.37 (1:23.23)
        3:14.52 (34.15)   3:56.25 (1:15.88)     4:27.35 (31.10)   5:01.47 (1:05.22)

Event 84  Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:39.68    1/1/2000 BGNW  C
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:49.50    3:57.07         32
     1) Colton, Billy M 15              2) Kavanagh, Colin P 15
     3) Coombs, Ryan 16                 4) Senkewich, John C 17
                  28.90       59.30 (59.30)     1:33.09 (33.79)   2:11.06 (1:11.76)
        2:37.22 (26.16)     3:07.12 (56.06)     3:30.68 (23.56)     3:57.07 (49.95)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                     3:54.50    3:58.05         26
     1) Politi, Nathan D 15             2) Welber, John R 17
     3) Morgan, Geoffrey P 16           4) Williams, Zachary M 16
                  29.58   1:00.68 (1:00.68)     1:34.00 (33.32)   2:12.08 (1:11.40)
        2:36.37 (24.29)     3:05.40 (53.32)     3:30.26 (24.86)     3:58.05 (52.65)
  3 Newburgh Sharks-MR  'C'                     4:03.50    3:59.49         24
     1) Coombs, Justin 16               2) Milkovich, Kevin P 17
     3) DiLeo, Tommy J 17               4) Gartman, David M 16
                  28.40       57.82 (57.82)     1:29.91 (32.09)   2:06.23 (1:08.41)
        2:34.99 (28.76)   3:09.36 (1:03.13)     3:32.92 (23.56)     3:59.49 (50.13)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                      NT    4:19.93         22
     1) Carroll, Ryan 15                2) Saindon, Merrick R 16
     3) Culver, Eric 13                 4) Saindon, Brian 14
                  33.40   1:09.83 (1:09.83)     1:43.15 (33.32)   2:22.20 (1:12.37)
        2:51.34 (29.14)   3:23.75 (1:01.55)     3:50.41 (26.66)     4:19.93 (56.18)
  5 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              4:12.00    4:29.16         20
     1) Singer, Chad S 17               2) Rodrigues, Arsenio E 16
     3) Leese, Ryan B 17                4) Starr, Justin M 14
                  32.97   1:07.71 (1:07.71)     1:43.58 (35.87)   2:24.09 (1:16.38)
        2:50.64 (26.55)     3:22.98 (58.89)   4:29.16 (1:06.18)   4:29.16 (1:06.18)
 -- Newburgh Sharks-MR  'D'                          NT         DQ
     1) Anderson, Zach B 13             2) DeGeorge, Matthew P 15
     3) Gonzalez, Ed A 15               4) Martinez, Carlos B 18
                  35.00   1:11.77 (1:11.77)     1:50.89 (39.12)   2:34.26 (1:22.49)
        3:03.21 (28.95)   3:37.24 (1:02.98)     4:33.73 (56.49)          DQ (56.49)

Event 85  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:15.11    1/1/2000 NBS   A
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      5:05.00    5:23.34         32
     1) Dickover, Mary K 14             2) Agarwal, Aarti M 13
     3) Gillis, Alison J 13             4) Madden, Kasie E 13
                  36.14   1:16.04 (1:16.04)     1:59.19 (43.15)   2:46.80 (1:30.76)
        3:26.59 (39.79)   4:14.55 (1:27.75)     4:47.26 (32.71)   5:23.34 (1:08.79)

Event 86  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit