Newburgh Sharks Annual Red, White & Blue Meet
October 24, 2004

Event 1  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.78     10/1995 Joanne Paleo, MKBC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           27.39      27.60
  2 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 28.93      28.80
  3 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           30.88      28.88
  4 Roldan, Fransheska        12 NBS-MR                 29.05      29.15
  5 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                 29.68      29.52
  6 Henry, Emily              11 VAC-MR                 31.02      29.83
  7 Peers, Jacey C            12 Pace-MR                30.00      29.98
  8 Cunningham, Ainslee F     12 Ndac-MR                30.57      30.05
  9 Kadala, Kristyn E         12 Pace-MR                29.89      30.28
 10 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 29.67      30.46
 11 Owens, Amy                11 VAC-MR                 30.56      30.53
 12 Ghostlaw, Niki *          12 NBS-MR                 30.01      30.59
 13 McGrath, Devyn S          11 NBS-MR                 31.33      30.60
 14 Kennedy, Moira C          12 MWSC-MR                32.22      30.65
 15 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                 30.75      30.69
 16 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                33.31      30.95
 17 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR           32.81      30.97
 18 Woodward, Katie M         11 Barracudas-MR          33.95      31.01
 19 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                 32.64      31.29
 20 Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR                33.37      31.68
 21 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 31.27      31.75
 22 York, Amanda S            11 NBS-MR                 36.73      31.78
 23 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR                31.68      31.80
 24 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR                32.90      31.82
 25 Wong, Courtney J          12 MWSC-MR                33.83      31.94
 26 Yasutake, Leilani M       11 Ndac-MR                34.44      31.99
 27 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR                33.89      32.01
 28 Carney, Kyla              11 MWSC-MR                34.84      32.14
 29 McGurk, Becca S           12 MWSC-MR                32.52      32.23
 30 Tedeschi, Jenny           12 Aqua Gems-MR           33.86      32.28
 31 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                31.66      32.31
 32 Covington, Christine M    12 NBS-MR                 34.99      32.37
 33 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           31.45      32.45
 34 Olsen, Emily              12 Aqua Gems-MR           33.58      32.47
 35 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                33.95      32.59
 36 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR           34.02      32.68
 37 McGhee, Paige B           12 Ndac-MR                35.50      32.71
 38 Oliveira, Kerry C         11 Pace-MR                32.79      33.02
 39 Foster, Amanda            12 VAC-MR                 33.32      33.19
 40 Grant, Julianne           11 VAC-MR                 33.84      33.24
 41 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR                33.51      33.70
 42 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR                36.58      33.78
 43 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 35.62      34.00
 44 Farrell, Laura J          11 MSC-MR                 36.94      34.17
 45 Conklin, Ciara            11 WSSC-MR                35.88      34.41
 46 Carton, Sarah E           11 NBS-MR                 35.06      34.44
 47 DeCrem, Danielle H        11 Pace-MR                34.61      34.55
 48 Hourihan, Kellie E        11 MWSC-MR                37.29      34.83
 49 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR           36.00      34.90
 50 Pihl, Meo K               11 NBS-MR                 34.75      34.95
 51 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 38.37      35.69
 52 Serra, Francesca M        11 NBS-MR                 34.48      36.45
 53 Meyer, Autumn N           12 NBS-MR                 34.99      36.47
 54 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 38.97      36.63
 55 Zeedyk, Allison C         11 Aqua Gems-MR           38.43      36.94
 56 Resch, Darri T            11 NBS-MR                 35.97      37.82
 57 Zayas, Maria              12 Ndac-MR                38.11      38.09
 58 Denny, Tira B             12 Mantarays-MR              NT      38.88
 59 Owney, Kaitlin M          12 Mantarays-MR              NT      39.77
 60 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                 41.05      41.21
 61 Rowe, Taylor M            11 Mantarays-MR           48.48      45.98

Event 2  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.09  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jamie J         12 Pace-MR                28.24      27.70
  2 Walsh, Kevin M            12 MWSC-MR                28.30      27.78
  3 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           28.59      27.96
  4 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                30.09      30.43
  5 Galan, Luis               11 VAC-MR                 31.18      30.59
  6 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                 31.01      30.69
  7 Ready, James E            12 Pace-MR                31.38      31.35
  8 Gallagher, Keegan P       11 VAC-MR                 32.26      32.05
  9 Engemann, Karl J          11 Pace-MR                33.88      32.19
 10 Blitz, Zach G             12 MWSC-MR                35.33      33.67
 11 Brynin, Max B             12 Pace-MR                33.23      33.94
 12 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR                36.15      34.29
 13 Jakubek, Jack D           11 MWSC-MR                33.31      34.41
 14 Feigel, Mikey J           12 NBS-MR                 32.99      34.43
 15 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR                34.32      34.84
 16 Gennarelli, Tyler J       11 Barracudas-MR          36.12      35.38
 17 Simpson, Alex J           12 Barracudas-MR          41.52      37.65
 18 Sussmann, Pat R           11 MWSC-MR                40.05      37.87
 19 Palladino, Tommy A        11 Pace-MR                36.53      39.27
 20 Wilkins, Connor M         12 Barracudas-MR          43.29      39.71
 21 Montenegro, Matthew A     11 Barracudas-MR          40.26      39.73
 22 Silveira, Dylan R         12 Ndac-MR                38.11      41.28
 23 Tedeschi, Matthew         11 Aqua Gems-MR           46.11      45.77
 24 Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR                 58.00      54.19

Event 3  Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.88     10/1995 Corey Berg, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 31.81      30.59
  2 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           32.71      31.79
  3 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 33.28      32.13
  4 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                32.96      32.78
  5 Hogan, Paige E            10 Pace-MR                32.13      33.33
  6 Hargraves, Kelly A        10 Pace-MR                34.64      33.91
  7 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                 33.98      34.23
  8 Stachurski, Justine A     10 Barracudas-MR          38.32      34.38
  9 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                 35.28      34.87
 10 Carson, Heather D         10 VAC-MR                 35.11      35.07
 11 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                35.46      35.14
 12 Brooks, Quinn A           10 Ndac-MR                40.07      35.42
 13 Vaughn, Stephanie J       10 Pace-MR                36.56      36.26
 14 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR           38.53      37.84
 15 Famularo, Samantha        10 WSSC-MR                39.80      38.93
 16 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           40.93      39.47
 17 Schafer, Brittany A       10 Mantarays-MR              NT      41.76
 18 Winograd, Marcella S      10 Mantarays-MR              NT      42.28
 19 Heymann, Emma R           10 Ndac-MR                47.11      45.81
 20 Kandeel, Alexis R         10 NBS-MR                    NT      51.71
 21 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                 49.00      54.93
 22 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                 50.00      58.84
 23 Williams, Rachel K        10 NBS-MR               1:51.53    1:42.85
 -- Stupple, Brooke A         10 NBS-MR                    NT         DQ

Event 4  Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33     10/1999 Daniel Simco, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR                 31.37      30.09
  2 Galan, Joseph             10 VAC-MR                 31.69      31.08
  3 Fleming, Thomas W         10 Pace-MR                32.50      32.49
  4 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           33.36      32.55
  5 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                33.91      32.65
  6 Loli, Alex C              10 Barracudas-MR          34.64      32.81
  7 Smith, Adam               10 Aqua Gems-MR           36.84      32.94
  8 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 41.35      35.15
  9 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                 37.76      35.54
 10 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                37.35      36.08
 11 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 38.47      36.30
 12 Owney, Matthew C          10 Mantarays-MR              NT      38.10
 13 Omartian, Aj J            10 Pace-MR                38.84      38.92
 14 Critelli, Joey D          10 Barracudas-MR          40.95      39.15
 15 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                 43.00      40.13
 16 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                 49.41      43.75
 17 Davis, Anthony R          10 MSC-MR                 50.00      44.05
 18 Carey, Nicholas V         10 Mantarays-MR           49.01      46.95
 19 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                 49.00      59.88

Event 5  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.18     10/1995 Courtney Lyon, UN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 33.07      29.88*
  2 Hutzelmann, Amanda L       9 VAC-MR                 36.19      33.22
  3 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           36.17      33.95
  3 Woodward, Samantha E       9 Barracudas-MR          34.46      33.95
  5 Timpanaro, Ilysa E         9 Ndac-MR                35.25      34.11
  6 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                 40.26      34.91
  7 Gallagher, Megan           9 VAC-MR                 36.64      35.90
  8 Gallagher, Molly A         9 Pace-MR                36.90      35.96
  9 Carissimo, Daniella M      9 Pace-MR                36.30      36.73
 10 Skoko, Nina                9 Pace-MR                36.57      36.95
 11 Coviello, Kaitlyn A        9 Barracudas-MR          39.89      37.45
 12 Keown, Shannon M           9 WSSC-MR                39.82      38.79
 13 Gallagher, Kyrstin         9 VAC-MR                 39.77      39.32
 14 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                40.08      39.72
 15 Schaeffer, Haley S         9 NBS-MR                 46.17      41.51
 16 Kilduff, Catherine M       9 Ndac-MR                48.59      41.59
 17 Cunningham, Bridget M      9 Ndac-MR                49.20      42.57
 18 Hiel, Hanna K              9 Pace-MR                39.19      43.18
 19 Olsen, Mary C              9 Aqua Gems-MR           45.52      46.05
 20 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                39.11      46.10
 21 Montenegro, Samantha P     9 Barracudas-MR          51.47      46.97
 22 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                 50.00      47.57
 23 Zeko, Kayleen M            9 NBS-MR                    NT    1:07.58

Event 6  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.84  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            9 Pace-MR                32.83      31.95
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           32.48      32.34
  3 Campagna, Steven J         9 Ndac-MR                34.57      33.71
  4 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                 39.08      35.54
  5 Fletcher, Henry R          9 Pace-MR                37.17      37.19
  6 Whelan, Ryan J             9 Mantarays-MR           40.59      38.38
  7 Connelly, Killian M        9 Pace-MR                37.90      38.42
  8 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                 47.60      38.92
  9 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR           49.43      39.37
 10 Ready, Connor              9 Pace-MR                40.04      39.97
 11 Hickey, Brandon            9 MSC-MR                 45.00      41.29
 12 Ciunga, Matthew            9 VAC-MR                 40.24      42.51
 13 Dowd, Conor P              9 Pace-MR                46.78      44.30
 14 Cavotti, Spencer           9 Ndac-MR                59.38      45.13
 15 DeLaCruz, Bharynn D        9 NBS-MR                    NT      49.70
 16 Malone, Conor J            9 NBS-MR                 49.40      52.31
 17 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR           38.43      57.02
 18 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR               1:09.16    1:06.34

Event 7  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 33.19     10/1998 Becky Burke, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           33.84      31.50*
  2 DeCrem, Nicole H           8 Pace-MR                38.75      38.95
  3 Hadid, Bana                8 NBS-MR                 52.27      40.88
  4 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR           48.43      41.31
  5 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                45.86      43.68
  6 Williams, Claire I         8 NBS-MR                 55.19      46.32
  7 Schroeder, Daphne          8 Ndac-MR                45.11      47.16
  8 York, Jenna M              8 NBS-MR                 44.99      47.48
  9 Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                 52.00      50.47
 10 McGhee, Sophie L           8 Ndac-MR                49.11      50.68
 11 Hetzel, Katherine V        8 Pace-MR                29.00      50.71
 12 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                 48.00      56.15
 13 Schafer, Nicole F          8 Mantarays-MR              NT    1:00.04
 14 Brisley, Alexis M          8 Ndac-MR                59.11    1:07.35

Event 8  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.09     10/1995 Simon Hammer, MKBC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas            8 VAC-MR                 41.79      38.71
  2 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                47.18      40.06
  3 Brynin, Zeke M             8 Pace-MR                52.31      46.11
  4 Ratynski, Shea C           8 NBS-MR                    NT      53.64
  5 Vomero, Matthew T          8 NBS-MR                 46.82      53.97

Event 9  Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 15.72  10/26/2003 Jinan Andrews, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                 25.53      16.86
  2 Gallagher, Megan E         7 Pace-MR                18.40      17.72
  3 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                 31.87      19.20
  4 Najarian, Eleni            6 Pace-MR                32.00      19.52
  5 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                 36.00      20.74
  6 Clark, Beth F              7 NBS-MR                 29.95      22.38
  7 Connelly, Mairead C        6 Pace-MR                35.00      22.89
  8 Miller, Kerri P            7 Pace-MR                22.65      22.91
  9 Coviello, Megan E          7 Barracudas-MR          24.40      22.96
 10 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR           26.99      23.45
 11 McClung, Taylor R          7 Pace-MR                27.00      23.84
 12 Morgan, Alice T            6 NBS-MR                 45.53      24.50
 13 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                 33.00      24.84
 14 D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                 35.00      25.16
 15 Woodward, Caroline G       7 Barracudas-MR          28.50      25.47
 16 Owney, Samantha N          7 Mantarays-MR              NT      26.07
 17 McClung, Demi R            5 Pace-MR                38.00      31.08
 18 Kandeel, Adrianna M        6 NBS-MR                    NT      32.47

Event 10  Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 16.26     10/1996 Anthony Simco, MKBC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          7 Mantarays-MR              NT      18.19
  2 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           19.16      18.73
  3 Verini, Michael T          7 Pace-MR                35.00      19.89
  4 Snyder, Andrew W           6 Pace-MR                21.63      20.30
  5 Borrero, Anthony J         7 Barracudas-MR          24.40      21.15
  6 Oleksy, Austin             7 Aqua Gems-MR           27.36      24.38
  7 Hadid, Somar               6 NBS-MR                    NT      24.82
  8 Carey, Michael G           7 Mantarays-MR           29.98      25.45
  9 Gurnett, Clayton           7 MSC-MR                 29.00      25.62
 10 Brooks, Bennet             7 Ndac-MR                31.97      26.20
 11 Rudel, Chris A             6 Aqua Gems-MR           33.62      27.52
 12 Oleksy, Ryan A             5 Aqua Gems-MR           31.43      42.57

Event 11  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.68  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           34.59      34.61
  2 Henry, Emily              11 VAC-MR                 35.83      36.15
  3 Kadala, Kristyn E         12 Pace-MR                35.47      36.63
  4 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                 39.14      38.51
  5 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                39.15      38.91
  5 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR           41.09      38.91
  7 Olsen, Emily              12 Aqua Gems-MR           40.89      39.45
  8 Carney, Kyla              11 MWSC-MR                41.47      39.56
  9 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           40.11      39.78
 10 Peers, Jacey C            12 Pace-MR                45.00      39.94
 11 Owens, Amy                11 VAC-MR                 40.93      40.01
 12 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 41.02      40.17
 13 Cunningham, Ainslee F     12 Ndac-MR                39.29      40.25
 14 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR                39.64      40.28
 15 Oliveira, Kerry C         11 Pace-MR                41.91      41.09
 15 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                 43.83      41.09
 17 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                41.58      41.12
 18 DeCrem, Danielle H        11 Pace-MR                40.93      41.30
 19 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 41.23      41.81
 20 Kennedy, Moira C          12 MWSC-MR                44.36      42.00
 21 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 42.20      42.24
 22 Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR                43.81      42.45
 23 Wong, Courtney J          12 MWSC-MR                43.40      42.66
 24 McGhee, Paige B           12 Ndac-MR                49.20      42.75
 25 Farrell, Laura J          11 MSC-MR                 51.40      43.01
 26 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR                43.30      43.27
 27 Woodward, Katie M         11 Barracudas-MR          45.28      43.36
 28 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                 44.97      43.73
 29 Foster, Amanda            12 VAC-MR                 43.89      43.75
 30 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           41.61      43.90
 31 Hourihan, Kellie E        11 MWSC-MR                45.44      43.96
 32 Serra, Francesca M        11 NBS-MR                 43.26      44.00
 33 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR                45.33      44.41
 34 York, Amanda S            11 NBS-MR                 50.42      44.83
 35 Grant, Julianne           11 VAC-MR                 45.16      45.27
 36 Covington, Christine M    12 NBS-MR                 45.99      45.33
 37 Conklin, Ciara            11 WSSC-MR                51.29      45.62
 38 Zeedyk, Allison C         11 Aqua Gems-MR           53.43      45.72
 39 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR           47.06      45.84
 40 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR                46.09      45.85
 41 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 47.46      46.49
 42 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                47.88      46.76
 43 Owney, Kaitlin M          12 Mantarays-MR              NT      47.14
 44 Tedeschi, Jenny           12 Aqua Gems-MR           50.76      47.45
 45 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 50.45      47.47
 46 Ghostlaw, Niki *          12 NBS-MR                 45.00      49.38
 47 Denny, Tira B             12 Mantarays-MR              NT      50.42
 48 Carton, Sarah E           11 NBS-MR                 53.15      50.64
 49 Resch, Darri T            11 NBS-MR                 52.10      52.20
 50 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 59.99      52.39
 51 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               1:00.44      58.05
 52 Zayas, Maria              12 Ndac-MR                45.11      58.49
 -- Rowe, Taylor M            11 Mantarays-MR              NT         DQ
 -- Cancel, Ashley M          12 Mantarays-MR              NT         DQ
 -- Meyer, Autumn N           12 NBS-MR                 46.99         DQ
 -- Pihl, Meo K               11 NBS-MR                 44.38         DQ

Event 12  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.40     10/1999 Simon Hammer, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jamie J         12 Pace-MR                36.42      35.59
  2 Jakubek, Jack D           11 MWSC-MR                39.65      40.03
  3 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           40.46      40.42
  4 Galan, Luis               11 VAC-MR                 39.88      41.02
  4 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR                41.68      41.02
  6 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR                44.43      41.12
  7 Engemann, Karl J          11 Pace-MR                45.37      43.76
  8 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                46.43      44.47
  9 Ready, James E            12 Pace-MR                44.45      44.64
 10 Ruggiero, Colin T         11 Ndac-MR                45.39      45.43
 11 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                 44.75      46.05
 12 Brynin, Max B             12 Pace-MR                44.00      47.18
 13 Sussmann, Pat R           11 MWSC-MR                50.94      47.37
 14 Blitz, Zach G             12 MWSC-MR                49.94      47.91
 15 Pope, James J             12 Ndac-MR                51.43      50.40
 16 Gennarelli, Tyler J       11 Barracudas-MR          52.04      51.51
 17 Montenegro, Matthew A     11 Barracudas-MR          57.14      53.65
 18 Finelli, Eric R           11 Mantarays-MR              NT      58.68
 19 Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR               1:23.00      58.96
 -- Wilkins, Connor M         12 Barracudas-MR        1:05.88         DQ
 -- Palladino, Tommy A        11 Pace-MR                59.19         DQ

Event 13  Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.30  10/28/2001 Becky Malone, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 42.57      39.88
  2 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                43.45      41.52
  3 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                 43.20      43.49
  4 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                 44.12      43.94
  5 Hogan, Paige E            10 Pace-MR                46.81      44.61
  6 Hargraves, Kelly A        10 Pace-MR                46.19      44.92
  7 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 45.88      45.17
  8 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           42.43      45.29
  9 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                47.20      45.82
 10 Carson, Heather D         10 VAC-MR                 49.11      48.60
 11 Winograd, Marcella S      10 Mantarays-MR              NT      48.83
 12 Famularo, Samantha        10 WSSC-MR                54.84      49.60
 13 Stachurski, Justine A     10 Barracudas-MR          51.24      50.01
 14 Vaughn, Stephanie J       10 Pace-MR              1:00.00      50.35
 15 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR           50.43      52.06
 16 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           58.75      54.88
 17 Heymann, Emma R           10 Ndac-MR              1:08.37    1:08.14
 18 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                 57.00    1:09.48
 -- Kandeel, Alexis R         10 NBS-MR                    NT         DQ
 -- D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR               1:25.00         DQ

Event 14  Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.47     10/1999 Daniel Simco, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Loli, Alex C              10 Barracudas-MR          46.40      43.61
  2 Galan, Joseph             10 VAC-MR                 43.38      43.92
  3 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                48.64      45.04
  4 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                48.14      45.80
  5 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           47.94      47.66
  6 Smith, Adam               10 Aqua Gems-MR           48.81      48.09
  7 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 51.30      48.90
  8 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 56.86      49.97
  9 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                 57.82      50.86
 10 Owney, Matthew C          10 Mantarays-MR              NT      51.48
 11 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                 56.98      51.60
 12 Omartian, Aj J            10 Pace-MR                54.67      52.94
 13 Critelli, Joey D          10 Barracudas-MR          59.74      55.07
 14 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                 50.00      59.52
 15 Davis, Anthony R          10 MSC-MR                 58.00    1:12.59
 16 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                 55.00    1:12.92

Event 15  Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.78     10/1997 Tokina Yamamoto, BSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woodward, Samantha E       9 Barracudas-MR          50.59      44.46
  2 Carissimo, Daniella M      9 Pace-MR                47.01      46.00
  3 Hutzelmann, Amanda L       9 VAC-MR                 51.66      46.88
  4 Gallagher, Molly A         9 Pace-MR                48.90      47.52
  5 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           52.52      47.78
  6 Coviello, Kaitlyn A        9 Barracudas-MR          50.48      48.42
  7 Gallagher, Megan           9 VAC-MR                 48.69      49.78
  8 Skoko, Nina                9 Pace-MR                54.50      50.12
  9 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                49.11      52.94
 10 Gallagher, Kyrstin         9 VAC-MR               1:01.46      55.97
 11 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                56.86      56.95
 12 Montenegro, Samantha P     9 Barracudas-MR             NT      58.50
 13 Kilduff, Catherine M       9 Ndac-MR                52.90      59.74
 14 Keown, Shannon M           9 WSSC-MR              1:05.00    1:02.77
 15 Olsen, Mary C              9 Aqua Gems-MR         1:13.63    1:05.89
 -- Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR               1:00.00         DQ

Event 16  Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.51  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            9 Pace-MR                39.11      39.72*
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           44.98      43.96
  3 Fletcher, Henry R          9 Pace-MR              1:10.00      48.98
  4 Connelly, Killian M        9 Pace-MR                51.04      51.55
  5 Ciunga, Matthew            9 VAC-MR                 51.11      52.54
  6 Cavotti, Spencer           9 Ndac-MR              1:02.08      52.72
  7 Whelan, Ryan J             9 Mantarays-MR         1:04.49      55.20
  8 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                 55.61      56.11
  9 Ready, Connor              9 Pace-MR                57.40      58.35
 10 Malone, Conor J            9 NBS-MR               1:12.10    1:00.06
 11 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR           50.43    1:07.74
 12 Hickey, Brandon            9 MSC-MR                 54.00    1:13.62
 -- Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR               1:25.71         DQ
 -- Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR           59.43         DQ
 -- Dowd, Conor P              9 Pace-MR              1:09.77         DQ

Event 17  Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.90     10/1998 Becky Burke, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           48.80      44.78
  2 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR              1:00.22      55.76
  3 DeCrem, Nicole H           8 Pace-MR                43.98      56.63
  4 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR           59.43      56.69
  5 Hetzel, Katherine V        8 Pace-MR              1:07.53    1:03.87
  6 Davis, Alizabeth           8 MSC-MR               1:05.00    1:04.85
  7 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                 55.00    1:05.02
 -- Schroeder, Daphne          8 Ndac-MR              1:02.11         DQ
 -- McGhee, Sophie L           8 Ndac-MR              1:09.11         DQ
 -- Williams, Claire I         8 NBS-MR                    NT         DQ
 -- Hadid, Bana                8 NBS-MR                    NT         DQ
 -- York, Jenna M              8 NBS-MR                 59.99         DQ

Event 18  Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.38     10/1995 Simon Hammer, MKBC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                52.48      57.74
  2 Brynin, Zeke M             8 Pace-MR              1:00.14      58.79
 -- Ratynski, Shea C           8 NBS-MR                    NT         DQ

Event 19  Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 22.50     10/1999 Alexandra Polhill, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E         7 Pace-MR                25.15      24.89
  2 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                 30.00      26.01
  3 Connelly, Mairead C        6 Pace-MR                50.00      28.81
  4 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                 39.00      32.01
  5 Woodward, Caroline G       7 Barracudas-MR          38.52      33.15
  6 Coviello, Megan E          7 Barracudas-MR          36.64      33.51
  7 Miller, Kerri P            7 Pace-MR                34.00      34.58
  8 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                 33.00      37.34
 -- Najarian, Eleni            6 Pace-MR                40.00         DQ
 -- Owney, Samantha N          7 Mantarays-MR              NT         DQ
 -- Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                 29.34         DQ
 -- Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR           40.52         DQ
 -- Sullivan, Nayara S         7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                 50.00         DQ

Event 20  Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 23.25     10/1997 Collin Casciano, AG
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          7 Mantarays-MR              NT      23.94
  2 Snyder, Andrew W           6 Pace-MR                33.00      28.99
  3 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           43.41      29.03
 -- Gurnett, Clayton           7 MSC-MR                 34.00         DQ
 -- Verini, Michael T          7 Pace-MR                45.00         DQ
 -- Rudel, Chris A             6 Aqua Gems-MR           37.43         DQ
 -- Oleksy, Austin             7 Aqua Gems-MR           38.43         DQ
 -- Borrero, Anthony J         7 Barracudas-MR          32.00         DQ

Event 21  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.16     10/1998 Courtney Lyon, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:10.33    1:07.46
                  33.12     1:07.46 (34.34)
  2 Roldan, Fransheska        12 NBS-MR               1:08.92    1:11.24
                  34.15     1:11.24 (37.09)
  3 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR         1:12.96    1:12.24
                  35.15     1:12.24 (37.09)
  4 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               1:16.27    1:13.84
                  34.89     1:13.84 (38.95)
  5 Henry, Emily              11 VAC-MR               1:14.97    1:14.76
                  36.09     1:14.76 (38.67)
  6 Watson, Katie J           12 MSC-MR               1:14.48    1:15.12
                  36.95     1:15.12 (38.17)
  7 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               1:13.57    1:15.53
                  36.73     1:15.53 (38.80)
  8 McGrath, Devyn S          11 NBS-MR               1:17.77    1:15.76
                  36.71     1:15.76 (39.05)
  9 Cunningham, Ainslee F     12 Ndac-MR              1:17.89    1:17.31
                  37.85     1:17.31 (39.46)
 10 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               1:17.70    1:18.24
                  38.87     1:18.24 (39.37)
 11 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               1:20.95    1:18.72
                  38.92     1:18.72 (39.80)
 12 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR         1:16.38    1:18.93
                  37.35     1:18.93 (41.58)
 13 Carney, Kyla              11 MWSC-MR              1:23.73    1:19.06
                  39.06     1:19.06 (40.00)
 14 Ghostlaw, Niki *          12 NBS-MR               1:30.00    1:19.33
                1:06.00     1:19.33 (13.33)
 15 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR              1:24.13    1:21.35
                  51.00     1:21.35 (30.35)
 16 Owens, Amy                11 VAC-MR               1:20.51    1:21.79
                  39.94     1:21.79 (41.85)
 17 Olsen, Emily              12 Aqua Gems-MR         1:24.43    1:22.27
                  40.42     1:22.27 (41.85)
 18 Peers, Jacey C            12 Pace-MR              1:35.00    1:23.64
                  40.00     1:23.64 (43.64)
 19 Pihl, Meo K               11 NBS-MR               1:27.32    1:24.23
                  49.00     1:24.23 (35.23)
 20 McGurk, Becca S           12 MWSC-MR              1:22.69    1:25.35
                  40.99     1:25.35 (44.36)
 21 Oliveira, Kerry C         11 Pace-MR              1:31.01    1:25.46
                1:07.00     1:25.46 (18.46)
 22 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:26.80    1:25.85
                  41.25     1:25.85 (44.60)
 23 Farrell, Laura J          11 MSC-MR               1:46.15    1:26.31
                  41.51     1:26.31 (44.80)
 24 Woodward, Katie M         11 Barracudas-MR        1:36.69    1:26.92
                  43.31     1:26.92 (43.61)
 25 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR              1:27.58    1:27.08
                  42.83     1:27.08 (44.25)
 26 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR              NT    1:27.19
                  43.27     1:27.19 (43.92)
 27 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR              1:34.13    1:27.51
 28 Meyer, Autumn N           12 NBS-MR               1:32.99    1:28.86
                  42.29     1:28.86 (46.57)
 29 McGhee, Paige B           12 Ndac-MR              1:48.62    1:29.62
                1:07.00     1:29.62 (22.62)
 30 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               1:33.25    1:30.11
                  43.29     1:30.11 (46.82)
 31 Covington, Christine M    12 NBS-MR               1:24.99    1:30.96
                  44.61     1:30.96 (46.35)
 32 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR              1:50.47    1:31.21
                  43.93     1:31.21 (47.28)
 33 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR               1:34.00    1:31.64
                1:15.00     1:31.64 (16.64)
 34 Hourihan, Kellie E        11 MWSC-MR              1:39.11    1:32.26
 35 Yasutake, Leilani M       11 Ndac-MR              1:41.11    1:32.30
 36 Foster, Amanda            12 VAC-MR               1:31.41    1:33.93
                  45.45     1:33.93 (48.48)
 37 DeCrem, Danielle H        11 Pace-MR              1:42.56    1:34.88
                1:04.00     1:34.88 (30.88)
 38 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR               1:40.67    1:38.38
                  48.08     1:38.38 (50.30)
 39 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               1:43.61    1:42.40
                  50.79     1:42.40 (51.61)
 -- Owney, Kaitlin M          12 Mantarays-MR              NT         DQ
                  48.68        DQ (1:03.51)
 -- Zayas, Maria              12 Ndac-MR              1:34.11         DQ
                  51.72        DQ (1:04.94)
 -- Zeedyk, Allison C         11 Aqua Gems-MR         1:39.43         DQ
                  43.45          DQ (47.42)
 -- Cancel, Ashley M          12 Mantarays-MR              NT         DQ
                  53.50        DQ (1:09.78)
 -- Seagren, Erika L          11 MSC-MR               1:19.26         DQ
                  39.75          DQ (43.42)
 -- Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR              1:22.98         DQ

Event 22  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.83     10/1995 Nicholas Pai, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M            12 MWSC-MR              1:11.26    1:10.99
                  34.54     1:10.99 (36.45)
  2 Mitchell, Jamie J         12 Pace-MR              1:11.89    1:11.55
                  34.88     1:11.55 (36.67)
  3 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:12.94    1:11.76
                  34.82     1:11.76 (36.94)
  4 Galan, Luis               11 VAC-MR               1:13.62    1:16.72
                  37.53     1:16.72 (39.19)
  5 Gallagher, Keegan P       11 VAC-MR               1:21.27    1:19.90
                  38.73     1:19.90 (41.17)
  6 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               1:18.51    1:21.74
                  39.88     1:21.74 (41.86)
  7 Ready, James E            12 Pace-MR              1:28.00    1:23.00
                  40.23     1:23.00 (42.77)
  8 Simpson, Alex J           12 Barracudas-MR        1:42.17    1:28.84
                  42.02     1:28.84 (46.82)
  9 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR              1:32.40    1:29.65
                  43.37     1:29.65 (46.28)
 10 Feigel, Mikey J           12 NBS-MR               1:26.99    1:29.95
                  43.17     1:29.95 (46.78)
 11 Sussmann, Pat R           11 MWSC-MR              1:50.86    1:33.69
                  45.20     1:33.69 (48.49)
 12 Gennarelli, Tyler J       11 Barracudas-MR        1:47.91    1:33.83
                  53.00     1:33.83 (40.83)
 13 Engemann, Karl J          11 Pace-MR              1:41.97    1:36.27
                  44.58     1:36.27 (51.69)
 14 Palladino, Tommy A        11 Pace-MR              1:25.00    1:41.05
                  48.56     1:41.05 (52.49)
 15 Ruggiero, Colin T         11 Ndac-MR              1:43.66    1:44.82
                  56.00     1:44.82 (48.82)
 16 Wilkins, Connor M         12 Barracudas-MR        2:15.00    1:50.86
                  50.55   1:50.86 (1:00.31)
 17 Montenegro, Matthew A     11 Barracudas-MR        2:00.00    2:00.66
 18 Tedeschi, Matthew         11 Aqua Gems-MR         1:24.43    2:16.36
                1:00.07   2:16.36 (1:16.29)
 19 Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR               2:00.00    2:29.21
 -- Brynin, Max B             12 Pace-MR              1:24.97         DQ
                  43.44          DQ (44.08)

Event 23  Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 30.87     10/1995 Corey Berg, UN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 38.31      37.82
  2 Hogan, Paige E            10 Pace-MR                38.54      38.28
  3 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                39.82      38.34
  4 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 40.61      38.49
  5 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           40.59      39.19
  6 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                40.89      39.34
  7 Brooks, Quinn A           10 Ndac-MR                42.80      40.13
  8 Hargraves, Kelly A        10 Pace-MR                43.90      40.45
  9 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                 39.67      40.90
 10 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                 43.56      41.88
 11 Vaughn, Stephanie J       10 Pace-MR                43.20      43.45
 12 Stachurski, Justine A     10 Barracudas-MR          46.40      44.04
 13 Famularo, Samantha        10 WSSC-MR                43.24      45.89
 14 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           48.57      48.51
 15 Carson, Heather D         10 VAC-MR                 44.22      48.84
 16 Winograd, Marcella S      10 Mantarays-MR              NT      51.62
 17 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                 53.00    1:00.79
 18 Kandeel, Alexis R         10 NBS-MR                    NT    1:07.82
 19 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR               1:22.00    1:08.37
 20 Stupple, Brooke A         10 NBS-MR                    NT    1:09.81
 -- Heymann, Emma R           10 Ndac-MR                55.44         DQ

Event 24  Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.03     10/1999 Daniel Simco, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Galan, Joseph             10 VAC-MR                 36.99      36.78
  2 Loli, Alex C              10 Barracudas-MR          39.09      39.06
  3 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                41.10      39.73
  4 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 43.88      39.79
  5 Fleming, Thomas W         10 Pace-MR                40.85      39.97
  6 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           41.85      40.86
  7 Smith, Adam               10 Aqua Gems-MR           38.46      41.25
  8 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                40.54      41.89
  9 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 48.85      44.84
 10 Omartian, Aj J            10 Pace-MR                43.98      45.01
 11 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                 44.08      45.47
 12 Critelli, Joey D          10 Barracudas-MR          47.68      49.04
 13 Carey, Nicholas V         10 Mantarays-MR         1:02.33      53.84
 14 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                 55.64      56.59
 15 Davis, Anthony R          10 MSC-MR               1:20.50      57.10
 16 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                 49.00      58.03
 17 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                 53.00    1:01.00
 -- Owney, Matthew C          10 Mantarays-MR              NT         DQ

Event 25  Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.97     10/1995 Courtney Lyon, UN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 39.51      35.48*
  2 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           39.50      38.91
  3 Timpanaro, Ilysa E         9 Ndac-MR                39.15      40.01
  4 Woodward, Samantha E       9 Barracudas-MR          45.53      40.75
  5 Hutzelmann, Amanda L       9 VAC-MR                 44.65      41.15
  6 Carissimo, Daniella M      9 Pace-MR                43.61      42.71
  7 Skoko, Nina                9 Pace-MR                43.32      43.00
  8 Gallagher, Molly A         9 Pace-MR                46.16      44.85
  9 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                44.05      45.85
 10 Coviello, Kaitlyn A        9 Barracudas-MR          50.26      45.89
 11 Hiel, Hanna K              9 Pace-MR                49.50      47.39
 12 Schaeffer, Haley S         9 NBS-MR                 51.90      47.55
 13 Kilduff, Catherine M       9 Ndac-MR                52.61      48.58
 14 Gallagher, Megan           9 VAC-MR                 47.66      48.71
 15 Montenegro, Samantha P     9 Barracudas-MR             NT      50.50
 16 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                45.11      53.67
 17 Olsen, Mary C              9 Aqua Gems-MR           55.35      54.60
 18 Cunningham, Bridget M      9 Ndac-MR              1:06.36      59.31
 19 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                 56.00    1:00.08
 20 Zeko, Kayleen M            9 NBS-MR                    NT    1:10.39
 -- Gallagher, Kyrstin         9 VAC-MR                 54.61         DQ

Event 26  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.78  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            9 Pace-MR                38.81      39.32
  2 Campagna, Steven J         9 Ndac-MR                35.70      39.50
  3 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           38.98      40.67
  4 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                 43.78      42.05
  5 Ready, Connor              9 Pace-MR                45.73      44.38
  6 Fletcher, Henry R          9 Pace-MR                55.00      44.91
  7 Whelan, Ryan J             9 Mantarays-MR              NT      46.94
  8 Connelly, Killian M        9 Pace-MR                50.25      48.15
  9 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR           53.43      50.48
 10 Ciunga, Matthew            9 VAC-MR                 48.77      52.34
 11 Hickey, Brandon            9 MSC-MR                 53.00      52.68
 12 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR               1:10.53      53.56
 13 Dowd, Conor P              9 Pace-MR                57.13      55.55
 14 Malone, Conor J            9 NBS-MR               1:01.03      55.82
 15 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR                    NT    1:04.44
 16 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR           45.43    1:06.10
 17 DeLaCruz, Bharynn D        9 NBS-MR                    NT    1:07.00

Event 27  Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.36     10/1997 Tara Flaherty, BSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           45.17      38.11*
  2 DeCrem, Nicole H           8 Pace-MR                49.01      47.60
  3 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                54.63      50.88
  4 York, Jenna M              8 NBS-MR                 56.99      51.11
  5 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                 53.00      55.84
  6 Williams, Claire I         8 NBS-MR               1:05.20    1:00.35
  7 Hetzel, Katherine V        8 Pace-MR                37.00    1:00.36
  8 Brisley, Alexis M          8 Ndac-MR              1:12.11    1:02.72
 -- Davis, Alizabeth           8 MSC-MR               1:04.50         DQ
 -- McGhee, Sophie L           8 Ndac-MR                58.11         DQ
 -- Hadid, Bana                8 NBS-MR                 59.77         DQ

Event 28  Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.35  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas            8 VAC-MR                 57.45      47.54
  2 Brynin, Zeke M             8 Pace-MR                54.29      53.99
  3 Vomero, Matthew T          8 NBS-MR                 55.78      58.20
  4 Ratynski, Shea C           8 NBS-MR                    NT    1:13.83

Event 29  Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 20.36     10/1997 Kerry Casey, RAC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E         7 Pace-MR                21.80      21.08
  2 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                 37.00      24.60
  3 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                 31.65      24.69
  4 Connelly, Mairead C        6 Pace-MR                40.00      25.06
  5 Miller, Kerri P            7 Pace-MR                26.53      25.37
  6 Najarian, Eleni            6 Pace-MR                38.00      26.18
  7 Clark, Beth F              7 NBS-MR                    NT      26.62
  8 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                 36.00      26.63
  9 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR           30.09      28.12
 10 Kandeel, Adrianna M        6 NBS-MR                    NT      28.68
 11 McClung, Taylor R          7 Pace-MR                27.46      28.98
 12 Coviello, Megan E          7 Barracudas-MR          30.25      29.08
 13 Morgan, Alice T            6 NBS-MR                    NT      29.68
 14 McClung, Demi R            5 Pace-MR                48.00      29.87
 15 D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                 48.00      30.61
 16 Owney, Samantha N          7 Mantarays-MR              NT      31.87
 17 Woodward, Caroline G       7 Barracudas-MR          32.96      35.47
 -- Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                 28.50         DQ
 -- Sullivan, Nayara S         7 MSC-MR                    NT         DQ

Event 30  Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.98     10/1996 Daniel Simco, MKBC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           27.37      24.22
  2 Winograd, Nicolas          7 Mantarays-MR              NT      25.07
  3 Gurnett, Clayton           7 MSC-MR                 31.00      25.25
  4 Borrero, Anthony J         7 Barracudas-MR          29.39      25.35
  5 Verini, Michael T          7 Pace-MR                35.00      29.00
  6 Brooks, Bennet             7 Ndac-MR                32.37      29.13
  7 Snyder, Andrew W           6 Pace-MR                29.01      29.36
  8 Carey, Michael G           7 Mantarays-MR           34.79      30.25
  9 Hadid, Somar               6 NBS-MR                    NT      32.13
 10 Oleksy, Austin             7 Aqua Gems-MR           36.32      32.22
 11 Rudel, Chris A             6 Aqua Gems-MR           34.97      38.19

Event 31  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.39  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           30.61      30.80
  2 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 33.93      32.55
  3 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 33.25      33.33
  4 Henry, Emily              11 VAC-MR                 35.51      33.56
  5 Roldan, Fransheska        12 NBS-MR                 33.30      33.60
  6 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           33.73      34.07
  7 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                 34.28      34.82
  8 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                36.80      35.78
  9 Peers, Jacey C            12 Pace-MR                37.00      35.95
 10 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                 37.71      36.62
 11 Kadala, Kristyn E         12 Pace-MR                35.00      36.78
 12 Ghostlaw, Niki *          12 NBS-MR                 39.50      36.93
 13 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR                36.40      37.60
 14 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 37.97      37.73
 15 Owens, Amy                11 VAC-MR                 37.32      37.87
 16 Brady, Meagan E           11 Mantarays-MR           42.71      37.96
 17 Serra, Francesca M        11 NBS-MR                 45.96      38.04
 18 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR                39.11      38.32
 19 Yasutake, Leilani M       11 Ndac-MR                40.40      38.40
 20 McGrath, Devyn S          11 NBS-MR                 39.50      38.73
 21 Pihl, Meo K               11 NBS-MR                 37.78      38.76
 22 Wong, Courtney J          12 MWSC-MR                38.45      39.14
 23 Cioffi, Nicole            12 WSSC-MR                42.20      39.43
 24 Tedeschi, Jenny           12 Aqua Gems-MR           46.33      39.46
 25 Woodward, Katie M         11 Barracudas-MR          43.92      39.56
 26 McGurk, Becca S           12 MWSC-MR                40.48      39.72
 27 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                38.77      39.84
 28 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR                41.69      39.94
 29 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                41.50      40.09
 30 Carton, Sarah E           11 NBS-MR                 41.64      40.10
 31 York, Amanda S            11 NBS-MR                 43.45      40.12
 32 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           40.74      40.52
 33 Foster, Amanda            12 VAC-MR                 40.90      40.79
 34 Farrell, Laura J          11 MSC-MR               1:00.14      42.06
 35 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR           43.98      42.77
 36 Grant, Julianne           11 VAC-MR                 44.75      42.83
 37 DeCrem, Danielle H        11 Pace-MR                42.26      43.10
 38 Conklin, Ciara            11 WSSC-MR                   NT      44.52
 39 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 46.95      46.29
 40 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 48.74      46.34
 41 Resch, Darri T            11 NBS-MR                 43.42      46.79
 42 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                 56.30      56.67
 -- Cancel, Ashley M          12 Mantarays-MR              NT         DQ
 -- D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 45.42         DQ

Event 32  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           30.78      29.55
  2 Mitchell, Jamie J         12 Pace-MR                30.21      30.06
  3 Walsh, Kevin M            12 MWSC-MR                30.21      30.71
  4 Galan, Luis               11 VAC-MR                 35.99      33.58
  5 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                 36.26      34.85
  6 Ready, James E            12 Pace-MR                40.00      38.28
  7 Gennarelli, Tyler J       11 Barracudas-MR          37.43      38.94
  8 Brynin, Max B             12 Pace-MR                39.30      39.60
  9 Gallagher, Keegan P       11 VAC-MR                 40.47      39.76
 10 Engemann, Karl J          11 Pace-MR                39.24      41.56
 11 Pope, James J             12 Ndac-MR                54.94      46.96
 12 Montenegro, Matthew A     11 Barracudas-MR          57.00      55.87
 13 Simpson, Alex J           12 Barracudas-MR          49.50      55.91
 14 Tedeschi, Matthew         11 Aqua Gems-MR         1:08.91    1:09.32
 -- Wilkins, Connor M         12 Barracudas-MR        1:05.00         DQ
 -- Feigel, Mikey J           12 NBS-MR                 44.49         DQ

Event 33  Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.40     10/1995 Corey Berg, UN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 34.04      33.90
  2 Hargraves, Kelly A        10 Pace-MR                36.86      36.25
  3 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 40.63      38.67
  4 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                38.45      38.74
  5 Hogan, Paige E            10 Pace-MR                41.57      39.88
  6 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                43.16      41.21
  7 Foster, Meaghan           10 VAC-MR                 43.61      41.67
  8 Brooks, Quinn A           10 Ndac-MR                43.29      42.65
  9 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           41.23      42.76
 10 Carson, Heather D         10 VAC-MR                 46.22      43.37
 11 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           42.51      46.04
 12 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR           54.02      47.40
 13 Stachurski, Justine A     10 Barracudas-MR        1:06.41      51.88

Event 34  Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.76     10/1999 Anthony Simco, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Galan, Joseph             10 VAC-MR                 34.23      33.60
  2 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                36.06      36.47
  3 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           39.11      38.02
  4 Loli, Alex C              10 Barracudas-MR          49.18      38.63
  5 Fleming, Thomas W         10 Pace-MR                40.20      41.87
  6 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 47.44      43.38
  7 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 55.25      44.25
  8 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                46.50      45.56
  9 Omartian, Aj J            10 Pace-MR                44.56      48.86
 10 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                 56.50      49.78
 11 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR               1:31.50    1:05.12
 -- Carey, Nicholas V         10 Mantarays-MR              NT         DQ

Event 35  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.39     10/1995 Courtney Lyon, UN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 38.95      36.05
  2 Timpanaro, Ilysa E         9 Ndac-MR                41.21      38.66
  3 Hutzelmann, Amanda L       9 VAC-MR                 49.88      39.45
  4 Carissimo, Daniella M      9 Pace-MR                42.36      40.69
  5 Woodward, Samantha E       9 Barracudas-MR          49.23      42.68
  6 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           51.50      44.16
  7 Skoko, Nina                9 Pace-MR                46.28      46.77
  8 Gallagher, Molly A         9 Pace-MR                49.44      47.78
  9 Coviello, Kaitlyn A        9 Barracudas-MR        1:00.98      50.46
 10 Keown, Shannon M           9 WSSC-MR                55.41      52.33
 11 Colton, Patricia           9 WSSC-MR                47.01      53.27
 12 Montenegro, Samantha P     9 Barracudas-MR             NT      53.29
 13 Hiel, Hanna K              9 Pace-MR                50.79      54.54
 14 Schaeffer, Haley S         9 NBS-MR                 50.99      58.27
 15 Cunningham, Bridget M      9 Ndac-MR              1:09.20    1:00.69

Event 36  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 31.76  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           38.03      36.13
  2 Campagna, Steven J         9 Ndac-MR                40.91      36.47
  3 Zorgman, Ruan J            9 Pace-MR                37.23      37.73
  4 Connelly, Killian M        9 Pace-MR                43.09      46.45
  5 Carlino, Keith A           9 MSC-MR                 46.64      48.24
  6 Whelan, Ryan J             9 Mantarays-MR         1:20.73      50.18
  7 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR               1:22.49      58.18
  8 Ready, Connor              9 Pace-MR                55.00      58.23
  9 Dowd, Conor P              9 Pace-MR                   NT    1:04.45
 10 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR         1:02.43    1:08.22
 11 Hickey, Brandon            9 MSC-MR                 56.00    1:18.65

Event 37  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 17.21     10/1998 Lauren Shaw, AG
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           17.44      16.63*
  2 DeCrem, Nicole H           8 Pace-MR                20.47      20.69
  3 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                30.03      21.83
  4 Hadid, Bana                8 NBS-MR                    NT      22.87
  5 Schroeder, Daphne          8 Ndac-MR                25.56      23.07
  6 Williams, Claire I         8 NBS-MR                    NT      30.40
 -- Hetzel, Katherine V        8 Pace-MR                31.61         DQ
 -- Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                 32.00         DQ

Event 38  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 15.40  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas            8 VAC-MR                 24.22      19.64
  2 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                24.06      26.13
  3 Brynin, Zeke M             8 Pace-MR                29.00      29.95
  4 Ratynski, Shea C           8 NBS-MR                    NT      37.04

Event 39  Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 18.99     10/1999 Alexandra Polhill, BGNW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E         7 Pace-MR                21.13      21.37
  2 Najarian, Eleni            6 Pace-MR                35.00      25.67
  3 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                 34.00      26.31
  4 Coviello, Megan E          7 Barracudas-MR          34.22      27.77
  5 McClung, Taylor R          7 Pace-MR                30.28      29.01
  6 Connelly, Mairead C        6 Pace-MR                45.00      29.90
  7 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR           41.93      31.61
  8 Clark, Beth F              7 NBS-MR                    NT      32.44
  9 D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                 58.00      33.93
 10 Woodward, Caroline G       7 Barracudas-MR          38.00      41.17
 -- Miller, Kerri P            7 Pace-MR                30.00         DQ
 -- Bergin, Kate C             7 MSC-MR                 45.00         DQ
 -- Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                 30.00         DQ
 -- Morgan, Alice T            6 NBS-MR                    NT         DQ
 -- Sullivan, Nayara S         7 MSC-MR                    NT         DQ

Event 40  Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 20.80     10/1997 Thomas Brisson, RAC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           28.36      22.72
  2 Snyder, Andrew W           6 Pace-MR                28.04      28.83
  3 Borrero, Anthony J         7 Barracudas-MR          32.45      30.33
  4 Brooks, Bennet             7 Ndac-MR                35.11      36.09
 -- Verini, Michael T          7 Pace-MR                42.00         DQ

Event 41  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.22  10/28/2001 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyanne M     16 Aqua Gems-MR         2:15.25    2:16.02
                  28.20     1:02.01 (33.81)     1:43.50 (41.49)     2:16.02 (32.52)
  2 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               2:22.37    2:21.63
                  29.89     1:05.40 (35.51)     1:49.22 (43.82)     2:21.63 (32.41)
  3 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR              2:23.62    2:25.37
                  32.29     1:07.70 (35.41)     1:52.24 (44.54)     2:25.37 (33.13)
  4 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               2:24.29    2:26.08
                  30.58     1:07.90 (37.32)     1:53.22 (45.32)     2:26.08 (32.86)
  5 Lukasik, Brittany G       16 Aqua Gems-MR         2:23.99    2:26.53
                  31.86     1:10.50 (38.64)     1:53.89 (43.39)     2:26.53 (32.64)
  6 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         2:25.68    2:26.71
                  30.46     1:08.76 (38.30)     1:53.83 (45.07)     2:26.71 (32.88)
  7 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:31.55    2:27.61
                  31.80     1:10.57 (38.77)     1:53.73 (43.16)     2:27.61 (33.88)
  8 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:26.11    2:27.91
                  32.11     1:08.53 (36.42)     1:55.36 (46.83)     2:27.91 (32.55)
  9 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               2:26.14    2:28.29
                  30.75     1:08.97 (38.22)     1:54.13 (45.16)     2:28.29 (34.16)
 10 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:22.68    2:28.65
                  32.15     1:11.48 (39.33)     1:53.59 (42.11)     2:28.65 (35.06)
 11 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              2:31.78    2:28.90
                  32.90     1:12.13 (39.23)     1:55.85 (43.72)     2:28.90 (33.05)
 12 Ferlo, Nicole C           15 Aqua Gems-MR         2:27.55    2:29.29
                  32.82     1:11.45 (38.63)     1:56.56 (45.11)     2:29.29 (32.73)
 13 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              2:31.09    2:29.45
                  33.61     1:11.66 (38.05)     1:55.57 (43.91)     2:29.45 (33.88)
 14 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:35.69    2:30.07
                  32.79     1:12.09 (39.30)     1:54.85 (42.76)     2:30.07 (35.22)
 15 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR              2:29.66    2:31.17
                  31.93     1:10.07 (38.14)     1:55.85 (45.78)     2:31.17 (35.32)
 16 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              2:34.18    2:34.09
                  32.00     1:12.28 (40.28)     1:57.12 (44.84)     2:34.09 (36.97)
 17 Barrett, Hilary L         16 Aqua Gems-MR         2:35.42    2:34.17
                  33.92     1:14.04 (40.12)     1:58.48 (44.44)     2:34.17 (35.69)
 17 Hill, Kelly E             16 Pace-MR              2:33.58    2:34.17
                  35.32     1:14.45 (39.13)     2:00.46 (46.01)     2:34.17 (33.71)
 19 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               3:00.04    2:34.74
                  33.38     1:12.35 (38.97)     2:00.17 (47.82)     2:34.74 (34.57)
 20 Wang, Diana G             14 MSC-MR               2:34.58    2:34.99
                  33.06     1:11.79 (38.73)     2:00.79 (49.00)     2:34.99 (34.20)
 21 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              2:36.17    2:36.55
                  34.20     1:15.10 (40.90)     1:57.98 (42.88)     2:36.55 (38.57)
 22 Milton, Tiffany K         16 Ndac-MR              2:37.09    2:39.03
 23 Patterson, Rene L         17 Pace-MR              2:27.68    2:40.23
                  35.00     1:14.09 (39.09)     2:02.01 (47.92)     2:40.23 (38.22)
 24 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:43.41    2:43.19
                  34.84     1:17.30 (42.46)     2:06.76 (49.46)     2:43.19 (36.43)
 25 Madden, Kasie E           13 Barracudas-MR        3:01.95    2:43.26
                  35.03     1:17.35 (42.32)     2:06.07 (48.72)     2:43.26 (37.19)
 26 Clark, Kaity M            17 Barracudas-MR        2:41.69    2:44.41
                  35.76     1:18.31 (42.55)     2:07.42 (49.11)     2:44.41 (36.99)
 27 Cunningham, Chrissy M     15 Ndac-MR              2:54.43    2:45.24
                  34.29     1:17.15 (42.86)     2:05.08 (47.93)     2:45.24 (40.16)
 28 Ferlo, Emily E            12 Aqua Gems-MR         2:50.96    2:45.87
                  37.49     1:19.36 (41.87)     2:09.39 (50.03)     2:45.87 (36.48)
 29 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                   NT    2:58.45
                  39.99     1:26.40 (46.41)     2:17.71 (51.31)     2:58.45 (40.74)
 30 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR              3:07.55    3:04.46
                  44.03     1:29.81 (45.78)     2:25.64 (55.83)     3:04.46 (38.82)
 31 Steffens, Caryn           15 WSSC-MR                   NT    3:36.39
                  44.18     1:36.39 (52.21)   2:46.68 (1:10.29)     3:36.39 (49.71)
 -- Lanthier, Tanya R         15 NBS-MR               2:50.50         DQ

Event 42  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:01.90     10/1997 James Ciliberto, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woods, Zach C             17 MWSC-MR              2:00.33    2:05.52
                  25.26       57.31 (32.05)     1:35.32 (38.01)     2:05.52 (30.20)
  2 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:05.59    2:06.76
                  25.87       58.41 (32.54)     1:37.40 (38.99)     2:06.76 (29.36)
  3 Milkovich, Kevin P        17 NBS-MR               2:07.32    2:07.15
                  27.81     1:00.40 (32.59)     1:37.95 (37.55)     2:07.15 (29.20)
  4 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               2:10.45    2:07.19
                  25.55       57.59 (32.04)     1:37.18 (39.59)     2:07.19 (30.01)
  5 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               2:11.02    2:07.50
                  26.53       59.12 (32.59)     1:38.99 (39.87)     2:07.50 (28.51)
  6 Gartman, David M          16 NBS-MR               2:14.38    2:09.60
                  27.66     1:00.65 (32.99)     1:39.97 (39.32)     2:09.60 (29.63)
  7 Coombs, Justin            16 NBS-MR               2:17.06    2:10.01
                  27.83       59.85 (32.02)     1:40.57 (40.72)     2:10.01 (29.44)
  8 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         2:09.76    2:10.05
                  27.83     1:01.11 (33.28)     1:40.82 (39.71)     2:10.05 (29.23)
  9 Jacobs, Brian C           16 Pbac-MR              2:11.54    2:12.68
                  28.04     1:02.00 (33.96)     1:43.15 (41.15)     2:12.68 (29.53)
 10 Lebost, Dan J             17 Pace-MR              2:26.96    2:15.92
                  27.77     1:03.02 (35.25)     1:45.09 (42.07)     2:15.92 (30.83)
 11 Yates, Matthew D          16 NBS-MR               2:10.90    2:16.39
                  26.81     1:00.94 (34.13)     1:44.18 (43.24)     2:16.39 (32.21)
 12 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               2:16.80    2:16.57
                  28.81     1:03.30 (34.49)     1:45.63 (42.33)     2:16.57 (30.94)
 13 Kaasmann, Cody F          17 Mantarays-MR         2:22.91    2:17.54
                  28.23     1:04.45 (36.22)     1:43.67 (39.22)     2:17.54 (33.87)
 14 Colton, Billy M           15 NBS-MR               2:25.37    2:17.83
                  29.43     1:04.35 (34.92)     1:45.32 (40.97)     2:17.83 (32.51)
 15 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               2:14.50    2:18.25
                  28.51     1:02.56 (34.05)     1:47.04 (44.48)     2:18.25 (31.21)
 16 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:17.12    2:18.69
                  30.12     1:05.98 (35.86)     1:46.61 (40.63)     2:18.69 (32.08)
 17 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR              2:19.34    2:19.48
                  29.72     1:05.16 (35.44)     1:46.19 (41.03)     2:19.48 (33.29)
 18 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:14.71    2:19.74
                  30.43     1:07.17 (36.74)     1:47.45 (40.28)     2:19.74 (32.29)
 19 Murray, Connor J          14 MSC-MR               2:30.00    2:19.89
                  30.44     1:05.61 (35.17)     1:45.27 (39.66)     2:19.89 (34.62)
 20 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR              2:13.57    2:20.04
                  28.98     1:04.86 (35.88)     1:46.29 (41.43)     2:20.04 (33.75)
 21 Marks, Danny J            16 Aqua Gems-MR         2:16.78    2:20.59
                  33.73     1:09.61 (35.88)     1:47.66 (38.05)     2:20.59 (32.93)
 22 Harrington, Kyle P        16 Pace-MR              2:16.68    2:22.06
                  28.08     1:07.78 (39.70)     1:49.65 (41.87)     2:22.06 (32.41)
 23 Jakubek, Kramer A         15 MWSC-MR              2:17.04    2:23.01
                  29.72     1:09.52 (39.80)     1:50.16 (40.64)     2:23.01 (32.85)
 24 Rodriguez, Wilfredo J     15 Barracudas-MR        2:22.85    2:23.24
                  28.13     1:03.09 (34.96)     1:49.38 (46.29)     2:23.24 (33.86)
 25 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR         2:30.43    2:24.82
                  29.89     1:07.01 (37.12)     1:50.43 (43.42)     2:24.82 (34.39)
 26 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR               2:31.63    2:25.22
                  29.61     1:08.39 (38.78)     1:53.74 (45.35)     2:25.22 (31.48)
 27 Kurtz, Jon R              17 Aqua Gems-MR         2:30.58    2:25.37
                  31.36     1:12.44 (41.08)     1:50.22 (37.78)     2:25.37 (35.15)
 28 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               2:36.06    2:27.32
                  29.08     1:10.37 (41.29)     1:52.41 (42.04)     2:27.32 (34.91)
 29 Charriez, Alec J          15 Pace-MR              2:27.00    2:28.45
 30 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               2:23.42    2:28.90
                  29.57     1:09.78 (40.21)     1:53.36 (43.58)     2:28.90 (35.54)
 30 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               2:27.26    2:28.90
                  29.34     1:06.21 (36.87)     1:52.79 (46.58)     2:28.90 (36.11)
 32 Rodrigues, Arsenio E      16 Pbac-MR              2:32.17    2:28.96
                  31.95     1:11.90 (39.95)     1:55.72 (43.82)     2:28.96 (33.24)
 33 Barry, Matthew C          16 Mantarays-MR              NT    2:29.44
                  31.72     1:08.01 (36.29)     1:53.27 (45.26)     2:29.44 (36.17)
 34 Barry, David H            14 Mantarays-MR              NT    2:29.45
                  31.79     1:09.44 (37.65)     1:54.53 (45.09)     2:29.45 (34.92)
 35 Singer, Chad S            17 Pbac-MR              2:32.54    2:30.33
                  30.42     1:07.57 (37.15)     1:53.91 (46.34)     2:30.33 (36.42)
 36 Suarez, Michael V         16 Pace-MR              2:33.00    2:33.90
                  32.30     1:13.65 (41.35)     1:55.32 (41.67)     2:33.90 (38.58)
 37 Malfa, Peter J            16 Pace-MR              2:28.34    2:36.29
                  32.70     1:10.18 (37.48)     1:59.27 (49.09)     2:36.29 (37.02)
 38 O'Connell, Brian          16 NBS-MR               2:32.50    2:40.68
                  32.75     1:12.06 (39.31)     2:02.87 (50.81)     2:40.68 (37.81)
 39 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               2:49.83    2:41.54
                  36.25     1:15.97 (39.72)     2:05.13 (49.16)     2:41.54 (36.41)
 40 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               2:47.50    2:48.83
                  35.48     1:21.62 (46.14)     2:09.78 (48.16)     2:48.83 (39.05)
 41 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               3:02.17    2:50.27
 42 Card, Michael G           15 Aqua Gems-MR         3:13.95    2:54.55
                  37.72     1:20.72 (43.00)     2:12.55 (51.83)     2:54.55 (42.00)
 43 Simpson, Alex J           12 Barracudas-MR        5:19.31    3:33.13
                  50.89   1:53.00 (1:02.11)     2:46.30 (53.30)     3:33.13 (46.83)

Event 43  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:57.60  10/28/2000 Kierstin Z Koronowicz, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               2:06.65    2:07.08
                  28.02     1:00.31 (32.29)     1:33.67 (33.36)     2:07.08 (33.41)
  2 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR              2:20.74    2:15.22
                  30.91     1:05.31 (34.40)     1:40.70 (35.39)     2:15.22 (34.52)
  3 Laitman, Caroline E       13 Pace-MR              2:20.00    2:16.64
                  31.16     1:05.49 (34.33)     1:41.12 (35.63)     2:16.64 (35.52)
  4 Braca, Gianna L           13 Pace-MR              2:15.11    2:16.69
                  30.74     1:05.07 (34.33)     1:40.89 (35.82)     2:16.69 (35.80)
  5 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               2:20.72    2:17.58
                  31.34     1:06.27 (34.93)     1:41.87 (35.60)     2:17.58 (35.71)
  6 Whelan, Megan C           13 Mantarays-MR         2:53.78    2:20.81
                  31.47     1:06.95 (35.48)     1:43.80 (36.85)     2:20.81 (37.01)
  7 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               2:26.83    2:29.03
                  32.80     1:11.63 (38.83)     1:51.42 (39.79)     2:29.03 (37.61)
  8 Price, Amanda L           14 Mantarays-MR         3:12.35    2:29.26
                  34.16     1:11.89 (37.73)     1:51.03 (39.14)     2:29.26 (38.23)
  9 Tomasula, Kimberly M      13 Aqua Gems-MR         2:39.94    2:38.47
                  34.94     1:15.17 (40.23)     1:57.10 (41.93)     2:38.47 (41.37)
 10 Ruggiero, Cheryl L        14 Ndac-MR              2:40.11    2:47.19
                  35.11     1:17.08 (41.97)     2:01.84 (44.76)     2:47.19 (45.35)
 11 Ortiz, Christina A        14 NBS-MR               3:30.99    4:02.10
 -- Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR              2:15.14         DQ
                  31.07     1:04.98 (33.91)     1:40.22 (35.24)          DQ (33.98)

Event 44  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:49.43     10/1998 Robert Tiernan, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              14 MWSC-MR              1:56.26    1:56.67
                  25.91       55.19 (29.28)     1:25.99 (30.80)     1:56.67 (30.68)
  2 Franze, David J           14 Pace-MR              2:00.44    2:02.80
                  26.85       57.21 (30.36)     1:29.77 (32.56)     2:02.80 (33.03)
  3 Papandreou, Steven G      14 NBS-MR               2:06.50    2:04.17
                  27.73       58.39 (30.66)     1:31.08 (32.69)     2:04.17 (33.09)
  4 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               2:13.50    2:12.36
  5 Zorgman, Willem H         13 Pace-MR              2:13.25    2:13.50
                  29.35     1:03.33 (33.98)     1:39.38 (36.05)     2:13.50 (34.12)
  6 Drab, Paul A              14 NBS-MR               2:13.50    2:13.64
                  29.45     1:02.95 (33.50)     1:39.20 (36.25)     2:13.64 (34.44)
  7 Mariano, Collin J         13 Pace-MR              2:19.50    2:20.01
                  32.08     1:08.52 (36.44)     1:45.18 (36.66)     2:20.01 (34.83)
  8 Nikic, Marko J            13 Pace-MR              2:22.00    2:21.48
                1:08.85     1:20.00 (11.15)     1:46.38 (26.38)     2:21.48 (35.10)
  9 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR         2:25.43    2:23.26
                  31.59     1:07.85 (36.26)     1:46.51 (38.66)     2:23.26 (36.75)

Event 45  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.06     10/1997 Brooke Davey, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shadwick, Kimberly K      15 NBS-MR                 25.80      26.26
  2 Felch, Kristen M          17 Pbac-MR                25.91      26.74
  3 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR                26.66      26.80
  4 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR                26.26      27.03
  5 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR                 26.94      27.11
  6 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR                 27.45      27.57
  7 Wang, Diana G             14 MSC-MR                 27.31      27.60
  8 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR                 27.60      27.70
  9 Latino, Bridget L         15 MSC-MR                 29.93      27.93
  9 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR                28.44      27.93
 11 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR                27.27      27.97
 12 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR                 27.62      27.99
 13 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR                27.84      28.03
 14 Berg, Shea P              13 MSC-MR                 27.64      28.36
 15 Milton, Tiffany K         16 Ndac-MR                27.33      28.46
 16 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR                 28.75      28.55
 17 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR                28.34      28.59
 18 Larkin, Christine E       15 NBS-MR                 28.50      28.91
 19 Aiello, Christina E       15 MSC-MR                 27.98      29.23
 20 Hill, Kelly E             16 Pace-MR                29.41      29.58
 21 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR                 30.04      29.63
 22 Pihl, Nicole C            16 NBS-MR                 28.95      29.98
 23 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR                 32.55      30.34
 24 Cunningham, Chrissy M     15 Ndac-MR                30.67      30.75
 25 Florio, Jolene E          17 Aqua Gems-MR           32.06      33.99
 26 Paglia, Gina M            16 Mantarays-MR              NT      40.90

Event 46  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 22.11  10/27/2002 Ryan M Olsen, Aqua Gems
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR                 23.75      23.11
  2 Gartman, David M          16 NBS-MR                 23.18      23.25
  3 Coombs, Ryan              16 NBS-MR                 24.01      23.26
  4 Yates, Matthew D          16 NBS-MR                 23.16      23.29
  5 Senkewich, John C         17 NBS-MR                 23.24      23.36
  6 Coombs, Justin            16 NBS-MR                 24.26      23.46
  7 Politi, Nathan D          15 NBS-MR                 23.99      23.73
  8 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 23.43      23.93
  9 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR           23.64      24.12
 10 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                 24.08      24.15
 10 Lebost, Dan J             17 Pace-MR                24.08      24.15
 12 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR           24.51      24.35
 13 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR           24.72      24.45
 14 Jacobs, Brian C           16 Pbac-MR                24.72      24.47
 15 Colton, Billy M           15 NBS-MR                 25.78      24.90
 16 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR                25.48      25.03
 17 Rodriguez, Wilfredo J     15 Barracudas-MR          24.84      25.12
 18 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR                 25.41      25.48
 19 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR                 25.94      25.56
 20 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR                24.57      25.62
 21 Jakubek, Kramer A         15 MWSC-MR                25.32      25.72
 22 Harrington, Kyle P        16 Pace-MR                24.26      25.77
 23 Kaasmann, Cody F          17 Mantarays-MR           25.86      25.97
 24 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR                 28.64      26.02
 25 Rodrigues, Arsenio E      16 Pbac-MR                26.48      26.05
 26 Charriez, Alec J          15 Pace-MR                25.00      26.25
 27 Singer, Chad S            17 Pbac-MR                26.34      26.29
 28 Suarez, Michael V         16 Pace-MR                27.00      26.32
 29 Murray, Connor J          14 MSC-MR                 28.50      26.88
 30 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR                 25.78      26.94
 31 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR                 28.13      27.02
 32 Malfa, Peter J            16 Pace-MR                26.81      27.06
 33 Ghostlaw, Stephen J       16 NBS-MR                 29.25      27.62
 34 O'Connell, Brian          16 NBS-MR                 28.55      27.69
 35 Marks, Sean M             13 Aqua Gems-MR           29.43      27.82
 36 Card, Michael G           15 Aqua Gems-MR           28.86      28.21
 37 Christie, Stephen A       17 Aqua Gems-MR           27.19      28.58
 38 Welber, John R            17 NBS-MR                 28.50      29.03
 39 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR                 30.71      29.79
 40 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR                 29.50      31.42
 41 Gagliardi, John G         13 MSC-MR                 33.88      32.49

Event 47  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.70     10/1998 Annie Mantey, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:18.15    1:14.22
                  35.08     1:14.22 (39.14)
  2 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              1:13.97    1:16.13
                  36.11     1:16.13 (40.02)
  3 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              1:21.30    1:20.18
                  37.16     1:20.18 (43.02)
  4 Tomasula, Kimberly M      13 Aqua Gems-MR         1:25.08    1:21.84
                  38.47     1:21.84 (43.37)
  5 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR              1:22.98    1:22.56
                  39.00     1:22.56 (43.56)
  6 Fletcher, Diana C         13 Pace-MR              1:25.11    1:23.78
                  38.39     1:23.78 (45.39)
  7 Laitman, Caroline E       13 Pace-MR              1:20.00    1:24.25
                  39.57     1:24.25 (44.68)
  8 Ruggiero, Cheryl L        14 Ndac-MR              1:24.93    1:24.93
                  40.32     1:24.93 (44.61)
  9 Madden, Kasie E           13 Barracudas-MR        1:30.84    1:27.17
                  41.79     1:27.17 (45.38)
 10 Smith, Amanda J           13 Mantarays-MR         1:32.63    1:27.63
                  40.88     1:27.63 (46.75)
 11 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               1:34.72    1:28.07
                  43.04     1:28.07 (45.03)
 12 Price, Amanda L           14 Mantarays-MR         1:31.27    1:28.25
                  41.78     1:28.25 (46.47)
 13 Engemann, Krista N        13 Pace-MR              1:35.43    1:29.16
                  42.51     1:29.16 (46.65)
 14 Conklin, Caitlin          14 WSSC-MR              1:33.74    1:29.51
                  41.13     1:29.51 (48.38)
 15 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               1:33.63    1:30.32
 16 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR              1:31.36    1:30.45
                  42.14     1:30.45 (48.31)

Event 48  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.65     10/1995 Parker Barnum, DDF
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Koyama, Hiro              14 Pace-MR              1:21.00    1:15.70
                  35.90     1:15.70 (39.80)
  2 Nikic, Marko J            13 Pace-MR              1:18.30    1:16.73
                  35.87     1:16.73 (40.86)
  3 Drab, Paul A              14 NBS-MR               1:19.50    1:18.76
                  37.65     1:18.76 (41.11)
  4 Graves, Nathaniel G       13 Pace-MR              1:29.00    1:20.28
                  37.51     1:20.28 (42.77)
  5 Muller, Christian S       13 Pbac-MR              1:25.38    1:20.50
                  36.51     1:20.50 (43.99)
  6 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR         1:52.95    1:28.88
                  40.93     1:28.88 (47.95)
  7 Kaasmann, Kurt            13 Mantarays-MR         1:26.70    1:29.98
                  40.77     1:29.98 (49.21)
  8 Klusky, Jason M           13 Mantarays-MR              NT    1:34.32
                  42.40     1:34.32 (51.92)
  9 Perez-Rogers, James C     13 Ndac-MR              1:31.11    1:41.70
                  46.39     1:41.70 (55.31)

Event 49  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.79  10/26/2003 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               2:33.04    2:34.41
                  34.63     1:14.38 (39.75)     1:54.34 (39.96)     2:34.41 (40.07)
  2 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:44.94    2:40.83
                  35.91     1:17.54 (41.63)     1:59.67 (42.13)     2:40.83 (41.16)
  3 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               2:46.71    2:43.41
                  36.97     1:18.94 (41.97)     1:59.39 (40.45)     2:43.41 (44.02)
  4 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:43.92    2:44.87
                  37.92     1:19.63 (41.71)     2:02.08 (42.45)     2:44.87 (42.79)
  5 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:47.38    2:46.14
                  36.48     1:19.76 (43.28)     2:02.44 (42.68)     2:46.14 (43.70)
  6 Still, Hailey R           14 Pace-MR              2:45.00    2:47.23
                  36.60     1:18.84 (42.24)     2:02.55 (43.71)     2:47.23 (44.68)
  7 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         2:48.30    2:47.39
                  37.88     1:20.16 (42.28)     2:03.13 (42.97)     2:47.39 (44.26)
  8 Lukasik, Brittany G       16 Aqua Gems-MR         2:42.24    2:48.14
                  37.04     1:20.09 (43.05)     2:03.97 (43.88)     2:48.14 (44.17)
  9 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:41.92    2:51.32
                  38.71     1:22.43 (43.72)     2:07.48 (45.05)     2:51.32 (43.84)
 10 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              2:51.32    2:53.16
                  39.50     1:22.92 (43.42)     2:07.69 (44.77)     2:53.16 (45.47)
 11 Barrett, Hilary L         16 Aqua Gems-MR         2:51.66    2:55.54
 12 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               2:56.90    2:56.57
                  40.55     1:25.60 (45.05)     2:11.15 (45.55)     2:56.57 (45.42)
 13 Clark, Kaity M            17 Barracudas-MR        3:05.23    3:04.39
                  43.72     1:30.71 (46.99)     2:18.24 (47.53)     3:04.39 (46.15)
 14 Pihl, Nicole C            16 NBS-MR               3:04.98    3:06.09
                  41.69     1:28.74 (47.05)     2:17.40 (48.66)     3:06.09 (48.69)
 15 Wang, Diana G             14 MSC-MR               3:11.01    3:06.15
                  42.14     1:28.63 (46.49)     2:17.33 (48.70)     3:06.15 (48.82)
 16 Cunningham, Chrissy M     15 Ndac-MR              3:09.37    3:08.61
                  41.10     1:29.01 (47.91)     2:18.58 (49.57)     3:08.61 (50.03)
 17 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               3:02.00    3:10.52
                  42.62     1:31.70 (49.08)     2:21.77 (50.07)     3:10.52 (48.75)
 18 Lanthier, Tanya R         15 NBS-MR               3:00.50    3:15.59
 19 Santiago, Amber           10 WSSC-MR                   NT    3:17.19
                  45.22     1:35.54 (50.32)     2:26.82 (51.28)     3:17.19 (50.37)
 20 Florio, Jolene E          17 Aqua Gems-MR         3:10.81    3:21.26
 21 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR                   NT    3:30.94
                  50.14     1:43.14 (53.00)     2:36.90 (53.76)     3:30.94 (54.04)

Event 50  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:21.92  10/28/2001 Thomas M Clark, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:26.57    2:27.63
                  32.98     1:10.33 (37.35)     1:48.15 (37.82)     2:27.63 (39.48)
  2 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR         2:39.43    2:28.37
                  32.24     1:09.04 (36.80)     1:48.21 (39.17)     2:28.37 (40.16)
  3 Milkovich, Kevin P        17 NBS-MR               2:30.70    2:28.81
                  33.84     1:11.88 (38.04)     1:50.14 (38.26)     2:28.81 (38.67)
  4 Marks, Danny J            16 Aqua Gems-MR         2:23.59    2:31.61
                  33.81     1:12.77 (38.96)     1:51.65 (38.88)     2:31.61 (39.96)
  5 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         2:28.38    2:33.76
                  34.37     1:13.58 (39.21)     1:54.35 (40.77)     2:33.76 (39.41)
  6 Kurtz, Jon R              17 Aqua Gems-MR         2:32.73    2:35.08
                  34.76     1:14.67 (39.91)     1:55.48 (40.81)     2:35.08 (39.60)
  7 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:32.13    2:36.09
                  35.78     1:14.91 (39.13)     1:55.52 (40.61)     2:36.09 (40.57)
  8 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR              2:23.78    2:37.37
  9 Jakubek, Kramer A         15 MWSC-MR              2:34.41    2:37.54
                  35.21     1:14.98 (39.77)     1:57.09 (42.11)     2:37.54 (40.45)
 10 Lebost, Dan J             17 Pace-MR              2:49.00    2:42.37
                  36.49     1:18.35 (41.86)     2:01.48 (43.13)     2:42.37 (40.89)
 11 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               2:40.57    2:42.72
                  36.58     1:18.17 (41.59)     2:00.15 (41.98)     2:42.72 (42.57)
 12 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               2:58.50    2:44.05
                  36.20     1:16.63 (40.43)     2:00.35 (43.72)     2:44.05 (43.70)
 13 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR         2:36.43    2:45.06
                  37.43     1:20.89 (43.46)     2:03.18 (42.29)     2:45.06 (41.88)
 14 Welber, John R            17 NBS-MR               2:59.50    2:45.72
                  37.30     1:18.62 (41.32)     2:02.28 (43.66)     2:45.72 (43.44)
 15 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               2:46.57    2:52.49
                  38.08     1:23.25 (45.17)     2:08.59 (45.34)     2:52.49 (43.90)
 16 Marks, Sean M             13 Aqua Gems-MR         2:54.34    2:52.93
                  39.49     1:24.08 (44.59)     2:08.42 (44.34)     2:52.93 (44.51)
 17 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR         3:00.43    2:55.26
                  39.13     1:24.35 (45.22)     2:10.45 (46.10)     2:55.26 (44.81)
 18 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               3:06.50    3:02.93
                  41.46     1:27.77 (46.31)     2:15.98 (48.21)     3:02.93 (46.95)
 19 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               2:55.50    3:06.73
                  40.80     1:28.35 (47.55)     2:17.84 (49.49)     3:06.73 (48.89)
 20 Card, Michael G           15 Aqua Gems-MR         3:22.89    3:09.99
                  42.28     1:31.28 (49.00)     2:22.10 (50.82)     3:09.99 (47.89)

Event 51  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.68     10/1998 Annie Mantey, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              13 MSC-MR               1:05.42    1:06.03
                  32.73     1:06.03 (33.30)
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:06.20    1:07.18
                  32.61     1:07.18 (34.57)
  3 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR              1:13.77    1:11.40
                  34.62     1:11.40 (36.78)
  4 Still, Hailey R           14 Pace-MR              1:12.58    1:11.59
                  34.52     1:11.59 (37.07)
  5 Braca, Gianna L           13 Pace-MR              1:10.51    1:11.89
  6 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:13.21    1:12.70
                  35.43     1:12.70 (37.27)
  7 Fletcher, Diana C         13 Pace-MR              1:13.65    1:13.44
                  35.14     1:13.44 (38.30)
  8 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               1:18.79    1:14.02
                  36.52     1:14.02 (37.50)
  9 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               1:15.82    1:14.20
                  36.63     1:14.20 (37.57)
 10 Laitman, Caroline E       13 Pace-MR              1:11.00    1:14.81
                  36.68     1:14.81 (38.13)
 11 Medrano, Carol A          13 Pbac-MR              1:17.23    1:16.14
                  36.67     1:16.14 (39.47)
 12 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:18.60    1:16.48
 13 Engemann, Krista N        13 Pace-MR              1:18.50    1:20.18
                  38.66     1:20.18 (41.52)
 14 Tomasula, Kimberly M      13 Aqua Gems-MR         1:20.79    1:20.39
                1:06.00     1:20.39 (14.39)
 15 Conklin, Caitlin          14 WSSC-MR                   NT    1:24.45
                  40.23     1:24.45 (44.22)
 16 Ortiz, Christina A        14 NBS-MR               1:39.99    2:10.83
                1:00.14   2:10.83 (1:10.69)

Event 52  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 57.21     10/1997 Nicholas Pai, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              14 MWSC-MR                58.75      59.34
                  28.87       59.34 (30.47)
  2 Perez-Rogers, Joe F       14 Ndac-MR              1:02.69    1:00.48
                  29.46     1:00.48 (31.02)
  3 Franze, David J           14 Pace-MR              1:02.42    1:03.46
                  31.12     1:03.46 (32.34)
  4 Koyama, Hiro              14 Pace-MR              1:12.00    1:06.63
                1:06.63         1:06.63 ( )
  5 Papandreou, Steven G      14 NBS-MR               1:06.50    1:06.74
                  32.72     1:06.74 (34.02)
  6 Zorgman, Willem H         13 Pace-MR              1:09.85    1:09.58
                  34.45     1:09.58 (35.13)
  7 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               1:11.68    1:09.96
                  33.90     1:09.96 (36.06)
  8 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR         1:12.86    1:10.00
                  34.11     1:10.00 (35.89)
  9 Barry, David H            14 Mantarays-MR         1:08.97    1:10.08
                  34.46     1:10.08 (35.62)
 10 Graves, Nathaniel G       13 Pace-MR              1:15.00    1:11.86
                  34.81     1:11.86 (37.05)
 11 Mariano, Collin J         13 Pace-MR              1:11.42    1:12.28
                  35.44     1:12.28 (36.84)
 12 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               1:15.46    1:12.49
                  34.88     1:12.49 (37.61)
 13 Drab, Paul A              14 NBS-MR               1:11.50    1:17.09
                  37.96     1:17.09 (39.13)
 14 Perez-Rogers, James C     13 Ndac-MR              1:37.11    1:25.49
                  41.29     1:25.49 (44.20)
 15 Klusky, Jason M           13 Mantarays-MR              NT    1:40.37
                  47.20     1:40.37 (53.17)
 -- Muller, Christian S       13 Pbac-MR              1:21.27         DQ
                  38.50          DQ (38.98)
 -- Steffens, Brian           13 WSSC-MR              1:43.24         DQ
                  37.90          DQ (48.72)

Event 53  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.86  10/27/2002 Michelle A Coombs, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Colton, Kristen M         17 NBS-MR               2:09.00    2:12.73
                  30.37     1:03.18 (32.81)     1:37.85 (34.67)     2:12.73 (34.88)
  2 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR              2:17.92    2:18.26
                  32.81     1:08.16 (35.35)     1:44.34 (36.18)     2:18.26 (33.92)
  3 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               2:16.11    2:20.91
                  32.84     1:08.41 (35.57)     1:44.47 (36.06)     2:20.91 (36.44)
  4 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:19.98    2:23.70
                  34.17     1:10.10 (35.93)     1:46.67 (36.57)     2:23.70 (37.03)
  5 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:34.03    2:24.82
                  34.77     1:10.99 (36.22)     1:48.32 (37.33)     2:24.82 (36.50)
  6 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               2:24.49    2:28.30
                  34.76     1:12.26 (37.50)     1:50.52 (38.26)     2:28.30 (37.78)
  7 Ferlo, Nicole C           15 Aqua Gems-MR         2:21.77    2:28.38
                  35.07     1:12.36 (37.29)     1:50.82 (38.46)     2:28.38 (37.56)
  8 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:20.50    2:29.91
                  35.47     1:13.53 (38.06)     1:52.07 (38.54)     2:29.91 (37.84)
  9 Wang, Diana G             14 MSC-MR               2:28.21    2:30.34
                  35.46     1:13.33 (37.87)     1:52.25 (38.92)     2:30.34 (38.09)
 10 Milton, Tiffany K         16 Ndac-MR              2:34.90    2:32.94
                  35.88     1:14.25 (38.37)     1:53.76 (39.51)     2:32.94 (39.18)
 11 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:35.22    2:36.05
                  36.34     1:16.37 (40.03)     1:56.66 (40.29)     2:36.05 (39.39)
 12 Patterson, Rene L         17 Pace-MR              2:27.29    2:38.13
                  35.79     1:15.31 (39.52)     2:04.00 (48.69)     2:38.13 (34.13)
 13 Clark, Kaity M            17 Barracudas-MR        2:48.76    2:45.52
                  40.35     1:24.03 (43.68)     2:05.28 (41.25)     2:45.52 (40.24)
 14 Bacigal, Corrine          10 WSSC-MR              3:17.97    3:02.95
                  45.00     1:32.11 (47.11)     2:18.78 (46.67)     3:02.95 (44.17)
 -- Ferlo, Emily E            12 Aqua Gems-MR         2:48.51         DQ

Event 54  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:57.98  10/28/2000 Nat L Moore, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Coombs, Justin            16 NBS-MR               2:03.54    2:04.78
                  29.06     1:00.41 (31.35)     1:32.49 (32.08)     2:04.78 (32.29)
  2 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               2:08.67    2:06.43
                  30.12     1:02.22 (32.10)     1:34.98 (32.76)     2:06.43 (31.45)
  3 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:06.45    2:09.99
                  29.92     1:02.90 (32.98)     1:36.88 (33.98)     2:09.99 (33.11)
  4 Woods, Zach C             17 MWSC-MR              2:04.20    2:10.66
                  30.16     1:03.62 (33.46)     1:37.08 (33.46)     2:10.66 (33.58)
  5 Colton, Billy M           15 NBS-MR               2:14.23    2:11.84
                  30.18     1:03.36 (33.18)     1:37.88 (34.52)     2:11.84 (33.96)
  6 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               2:14.46    2:12.90
                  31.16     1:04.62 (33.46)     1:39.14 (34.52)     2:12.90 (33.76)
  7 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               2:17.56    2:17.52
                  31.32     1:06.77 (35.45)     1:43.08 (36.31)     2:17.52 (34.44)
  8 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:15.10    2:18.26
                  33.32     1:08.21 (34.89)     1:43.76 (35.55)     2:18.26 (34.50)
  9 Rodriguez, Wilfredo J     15 Barracudas-MR        2:31.56    2:18.50
                  32.50     1:07.45 (34.95)     1:43.15 (35.70)     2:18.50 (35.35)
 10 Senkewich, John C         17 NBS-MR               2:16.12    2:19.78
                  32.55     1:08.44 (35.89)     1:45.32 (36.88)     2:19.78 (34.46)
 11 Barry, Matthew C          16 Mantarays-MR              NT    2:20.66
                  33.32     1:08.44 (35.12)     1:44.90 (36.46)     2:20.66 (35.76)
 12 Kaasmann, Cody F          17 Mantarays-MR         2:28.41    2:21.60
                  32.03     1:08.26 (36.23)     1:45.19 (36.93)     2:21.60 (36.41)
 13 Yates, Matthew D          16 NBS-MR               2:12.26    2:21.97
                  31.17     1:06.02 (34.85)     1:43.54 (37.52)     2:21.97 (38.43)
 14 Gartman, David M          16 NBS-MR               2:13.47    2:22.31
                  32.03     1:07.99 (35.96)     1:45.84 (37.85)     2:22.31 (36.47)
 15 Murray, Connor J          14 MSC-MR               2:45.00    2:24.32
                  34.06     1:10.71 (36.65)     1:47.98 (37.27)     2:24.32 (36.34)
 16 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR              2:23.43    2:25.46
                  34.21     1:10.59 (36.38)     1:48.53 (37.94)     2:25.46 (36.93)
 17 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               3:00.44    2:31.08
                  35.12     1:12.51 (37.39)     1:51.82 (39.31)     2:31.08 (39.26)
 18 Malfa, Peter J            16 Pace-MR              2:31.68    2:31.17
                  34.70     1:12.62 (37.92)   2:23.00 (1:10.38)      2:31.17 (8.17)
 19 Charriez, Alec J          15 Pace-MR              2:39.00    2:31.94
                  36.35     1:14.36 (38.01)     1:53.32 (38.96)     2:31.94 (38.62)
 20 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               2:40.52    2:35.33
                  36.70     1:16.65 (39.95)     1:56.78 (40.13)     2:35.33 (38.55)
 21 O'Connell, Brian          16 NBS-MR               2:43.46    2:35.82
                  37.16     1:17.46 (40.30)     1:57.70 (40.24)     2:35.82 (38.12)
 22 Suarez, Michael V         16 Pace-MR              2:30.00    2:40.04
                  41.00     1:14.73 (33.73)   2:25.00 (1:10.27)     2:40.04 (15.04)
 23 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               2:53.82    2:46.15
                  39.17     1:21.33 (42.16)     2:04.56 (43.23)     2:46.15 (41.59)
 -- Gagliardi, John G         13 MSC-MR               3:01.60         DQ
                  43.20     1:40.00 (56.80)     2:14.70 (34.70)          DQ (44.44)
 -- Santos, Christopher G     16 Mantarays-MR              NT         DQ
                  40.85   1:41.00 (1:00.15)     2:23.45 (42.45)          DQ (55.57)

Event 55  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.84     10/1998 Annie Mantey, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               1:03.00    1:02.76
                  29.29     1:02.76 (33.47)
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:09.30    1:07.10
                  31.42     1:07.10 (35.68)
  3 Braca, Gianna L           13 Pace-MR              1:08.61    1:09.46
                  32.29     1:09.46 (37.17)
  4 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              1:11.58    1:10.21
                  33.00     1:10.21 (37.21)
  5 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               1:16.19    1:11.14
                  32.80     1:11.14 (38.34)
  6 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:13.60    1:11.18
                  32.60     1:11.18 (38.58)
  7 Whelan, Megan C           13 Mantarays-MR         1:19.24    1:15.63
                  34.42     1:15.63 (41.21)
  8 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               1:30.20    1:16.77
                  37.13     1:16.77 (39.64)
  9 Madden, Kasie E           13 Barracudas-MR        1:19.44    1:19.95
                  37.20     1:19.95 (42.75)
 10 Engemann, Krista N        13 Pace-MR              1:26.88    1:22.75
                  36.80     1:22.75 (45.95)
 11 Smith, Amanda J           13 Mantarays-MR              NT    1:26.00
                  38.16     1:26.00 (47.84)

Event 56  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.84     10/1997 Nicholas Pai, MSC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              14 MWSC-MR                56.13      58.68*
                  27.25       58.68 (31.43)
  2 Franze, David J           14 Pace-MR              1:01.33    1:01.29
                  28.46     1:01.29 (32.83)
  3 Perez-Rogers, Joe F       14 Ndac-MR              1:07.38    1:03.06
                  28.06     1:03.06 (35.00)
  4 Zorgman, Willem H         13 Pace-MR              1:15.40    1:11.91
                  33.82     1:11.91 (38.09)
  5 Graves, Nathaniel G       13 Pace-MR              1:18.00    1:13.14
                  32.33     1:13.14 (40.81)
  6 Nikic, Marko J            13 Pace-MR              1:14.00    1:13.79
                  33.92     1:13.79 (39.87)
  7 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR         1:13.31    1:14.06
                  33.74     1:14.06 (40.32)
  8 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR         1:23.21    1:19.20
                  34.83     1:19.20 (44.37)
  9 Mariano, Collin J         13 Pace-MR              1:16.38    1:19.73
                  35.72     1:19.73 (44.01)

Event 57  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.81  10/27/2002 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Felch, Kristen M          17 Pbac-MR              2:25.66    2:18.37
                  30.22     1:04.79 (34.57)     1:41.30 (36.51)     2:18.37 (37.07)
  2 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         2:26.59    2:28.37
                  32.18     1:09.44 (37.26)     1:48.78 (39.34)     2:28.37 (39.59)
  3 Hill, Kelly E             16 Pace-MR              2:39.00    2:41.61
                  35.24     1:16.15 (40.91)     1:59.82 (43.67)     2:41.61 (41.79)
  4 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               2:25.00    2:48.10
                  35.26     1:17.40 (42.14)     2:02.77 (45.37)     2:48.10 (45.33)
  5 Clark, Kaity M            17 Barracudas-MR        2:46.76    2:59.45
  6 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:53.55    3:01.71

Event 58  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:05.17     10/1999 Peter Politi, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               2:04.62    2:04.30*
                  27.10       58.60 (31.50)     1:31.92 (33.32)     2:04.30 (32.38)
  2 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               2:03.84    2:04.38*
                  26.97       58.59 (31.62)     1:31.81 (33.22)     2:04.38 (32.57)
  3 Milkovich, Kevin P        17 NBS-MR               2:06.44    2:12.39
                  29.50     1:03.43 (33.93)     1:37.74 (34.31)     2:12.39 (34.65)
  4 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:04.28    2:17.02
                  29.46     1:04.51 (35.05)     1:39.68 (35.17)     2:17.02 (37.34)
  5 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR               2:21.19    2:19.32
                  30.89     1:05.60 (34.71)     1:42.85 (37.25)     2:19.32 (36.47)
  6 Rodriguez, Wilfredo J     15 Barracudas-MR        2:22.26    2:21.93
                  29.81     1:04.27 (34.46)     1:43.04 (38.77)     2:21.93 (38.89)
  7 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               2:21.17    2:23.78
                  32.18     1:07.77 (35.59)     1:45.39 (37.62)     2:23.78 (38.39)
  8 Murray, Connor J          14 MSC-MR               2:36.00    2:24.54
                  31.80     1:08.60 (36.80)     1:46.78 (38.18)     2:24.54 (37.76)
  9 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               2:37.89    2:37.42
                  33.86     1:14.19 (40.33)     1:57.47 (43.28)     2:37.42 (39.95)
 10 Ghostlaw, Stephen J       16 NBS-MR               2:28.50    2:41.58
                  33.59     1:14.90 (41.31)     1:58.25 (43.35)     2:41.58 (43.33)

Event 59  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.16  10/27/2002 Katrice Ewanich, VAC  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR                 26.03      26.29
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR           28.40      27.70
  3 Fletcher, Diana C         13 Pace-MR                28.46      28.00
  4 Shepherd, Christine M     14 WSSC-MR                28.60      28.14
  5 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR                27.89      28.29
  6 Still, Hailey R           14 Pace-MR                25.00      28.33
  7 Braca, Gianna L           13 Pace-MR                27.75      28.55
  8 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR                 28.63      28.66
  9 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                 29.39      29.23
 10 Medrano, Carol A          13 Pbac-MR                29.67      29.70
 11 Laitman, Caroline E       13 Pace-MR                27.00      29.99
 12 Madden, Kasie E           13 Barracudas-MR          30.34      30.42
 13 Engemann, Krista N        13 Pace-MR                30.12      30.47
 14 Whelan, Megan C           13 Mantarays-MR           31.75      30.67
 15 Smith, Amanda J           13 Mantarays-MR           31.43      31.08
 16 Price, Amanda L           14 Mantarays-MR           31.55      31.68
 17 Conklin, Caitlin          14 WSSC-MR                34.22      32.26
 18 Ruggiero, Cheryl L        14 Ndac-MR                35.29      32.84
 19 Ortiz, Christina A        14 NBS-MR                 36.99      45.10

Event 60  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.74  10/27/2002 Matthew D Yates, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe F       14 Ndac-MR                23.91      23.72*
  2 Kral, Alex Z              14 MWSC-MR                25.55      24.35
  3 Franze, David J           14 Pace-MR                24.63      25.32
  4 Papandreou, Steven G      14 NBS-MR                 26.25      26.00
  5 Koyama, Hiro              14 Pace-MR                27.00      26.43
  6 Drab, Paul A              14 NBS-MR                 27.50      26.61
  7 Graves, Nathaniel G       13 Pace-MR                26.00      27.20
  8 Zorgman, Willem H         13 Pace-MR                28.34      27.63
  8 Anderson, Zach B          13 NBS-MR                 28.01      27.63
 10 Marks, Sean M             13 Aqua Gems-MR           29.43      28.02
 11 Muller, Christian S       13 Pbac-MR                29.43      28.39
 12 Nikic, Marko J            13 Pace-MR                29.27      28.76
 13 Peterson, Miles           13 Pace-MR                28.00      28.77
 14 Mariano, Collin J         13 Pace-MR                27.69      28.87
 15 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR           29.64      29.19
 16 Greer, Shaun W            13 Aqua Gems-MR           29.70      29.49
 17 Kaasmann, Kurt            13 Mantarays-MR           29.90      30.04
 18 Perez-Rogers, James C     13 Ndac-MR                32.84      31.24
 19 Klusky, Jason M           13 Mantarays-MR              NT      36.71

Event 61  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:16.33  10/28/2001 Corey C Berg, MSC  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyanne M     16 Aqua Gems-MR         5:24.12    5:28.25
                  27.24       59.10 (31.86)     1:32.70 (33.60)     2:05.78 (33.08)
        2:39.56 (33.78)     3:14.18 (34.62)     3:48.55 (34.37)     4:22.58 (34.03)
        4:56.21 (33.63)     5:28.25 (32.04)
  2 Felch, Kristen M          17 Pbac-MR              5:37.10    5:38.89
                  31.11     1:06.15 (35.04)     1:42.31 (36.16)     2:17.72 (35.41)
        2:52.38 (34.66)     3:26.48 (34.10)     4:00.39 (33.91)     4:33.99 (33.60)
        5:07.75 (33.76)     5:38.89 (31.14)
  3 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               5:36.85    5:38.91
                  31.22     1:04.70 (33.48)     1:38.96 (34.26)     2:13.84 (34.88)
        2:48.53 (34.69)     3:23.33 (34.80)     3:56.45 (33.12)     4:29.96 (33.51)
        5:04.63 (34.67)     5:38.91 (34.28)
  4 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               5:40.14    5:42.51
                  31.12     1:04.78 (33.66)     1:38.98 (34.20)     2:13.89 (34.91)
        2:48.61 (34.72)     3:23.71 (35.10)     3:58.24 (34.53)     4:33.18 (34.94)
        5:08.35 (35.17)     5:42.51 (34.16)
  5 Sabens, Ginna M           15 Pace-MR              5:54.78    5:46.76
                  29.13     1:03.12 (33.99)     1:39.01 (35.89)     2:15.03 (36.02)
        2:50.45 (35.42)     3:26.64 (36.19)     4:02.68 (36.04)     4:38.92 (36.24)
        5:15.03 (36.11)     5:46.76 (31.73)
  6 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         5:44.01    5:47.10
                  30.61     1:05.08 (34.47)     1:40.06 (34.98)     2:15.96 (35.90)
        2:51.46 (35.50)     3:27.21 (35.75)     4:01.97 (34.76)     4:37.75 (35.78)
        5:13.48 (35.73)     5:47.10 (33.62)
  7 Ferlo, Nicole C           15 Aqua Gems-MR         5:42.19    5:51.10
                  31.06     1:05.69 (34.63)     1:40.66 (34.97)     2:16.21 (35.55)
        2:51.90 (35.69)     3:27.78 (35.88)     4:03.63 (35.85)     4:39.85 (36.22)
        5:15.89 (36.04)     5:51.10 (35.21)
  8 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              6:20.00    5:51.99
                  31.59     1:06.43 (34.84)     1:41.81 (35.38)     2:17.98 (36.17)
        2:54.41 (36.43)     3:30.34 (35.93)     4:05.99 (35.65)     4:42.20 (36.21)
        5:17.23 (35.03)     5:51.99 (34.76)
  9 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               6:04.22    5:52.77
                  31.38     1:05.52 (34.14)     1:39.92 (34.40)     2:14.97 (35.05)
        2:50.49 (35.52)     3:26.50 (36.01)     4:02.41 (35.91)     4:39.37 (36.96)
        5:16.29 (36.92)     5:52.77 (36.48)
 10 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               6:05.08    5:58.37
                  31.83     1:07.72 (35.89)     1:43.10 (35.38)     2:19.29 (36.19)
        2:56.11 (36.82)     3:33.36 (37.25)     4:09.83 (36.47)     4:46.47 (36.64)
        5:22.53 (36.06)     5:58.37 (35.84)
 11 Hill, Kelly E             16 Pace-MR              5:59.00    6:02.25
                  32.91     1:09.38 (36.47)     1:46.70 (37.32)     2:23.67 (36.97)
        3:00.44 (36.77)     3:37.12 (36.68)     4:14.05 (36.93)     4:50.81 (36.76)
        5:27.24 (36.43)     6:02.25 (35.01)
 12 Berg, Shea P              13 MSC-MR               5:59.30    6:02.81
                  31.68     1:07.04 (35.36)     1:43.34 (36.30)     2:19.75 (36.41)
        2:56.57 (36.82)     3:33.97 (37.40)     4:10.87 (36.90)     4:48.06 (37.19)
        5:25.49 (37.43)     6:02.81 (37.32)
 13 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              5:59.00    6:09.86
                  30.73     1:05.08 (34.35)     1:40.74 (35.66)     2:16.34 (35.60)
        2:52.27 (35.93)     3:29.40 (37.13)     4:11.05 (41.65)     4:50.87 (39.82)
        5:30.76 (39.89)     6:09.86 (39.10)
 14 Wang, Diana G             14 MSC-MR               6:15.68    6:11.20
                  31.75     1:08.64 (36.89)     1:45.43 (36.79)     2:22.71 (37.28)
        2:59.58 (36.87)     3:37.69 (38.11)     4:16.82 (39.13)     4:55.67 (38.85)
        5:33.84 (38.17)     6:11.20 (37.36)
 15 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               7:39.86    6:13.32
 16 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               6:33.00    6:18.19
                  32.00     1:07.40 (35.40)     1:43.77 (36.37)     2:21.14 (37.37)
        3:00.01 (38.87)     3:39.92 (39.91)     4:19.54 (39.62)     4:58.96 (39.42)
        5:39.16 (40.20)     6:18.19 (39.03)
 17 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               7:01.27    6:20.66
                  32.90     1:10.83 (37.93)     1:50.59 (39.76)     2:29.64 (39.05)
        3:07.92 (38.28)     3:45.95 (38.03)     4:25.06 (39.11)     5:04.68 (39.62)
        5:44.21 (39.53)     6:20.66 (36.45)
 18 Pihl, Nicole C            16 NBS-MR               6:22.07    6:32.58
                  33.37     1:10.97 (37.60)     1:50.13 (39.16)     2:29.35 (39.22)
        3:08.95 (39.60)     3:49.59 (40.64)     4:31.18 (41.59)     5:12.62 (41.44)
        5:53.60 (40.98)     6:32.58 (38.98)
 19 Larkin, Colleen P         11 WSSC-MR              7:32.70    6:43.12
                  34.55     1:14.14 (39.59)     1:53.41 (39.27)     2:34.24 (40.83)
        3:16.25 (42.01)     3:58.39 (42.14)     4:39.75 (41.36)     5:22.38 (42.63)
        6:03.65 (41.27)     6:43.12 (39.47)
 20 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR         7:20.43    6:48.91
                  33.35     1:12.63 (39.28)     1:54.75 (42.12)     2:37.32 (42.57)
        3:19.67 (42.35)     4:02.52 (42.85)     4:45.59 (43.07)     5:28.92 (43.33)
        6:09.27 (40.35)     6:48.91 (39.64)
 21 Madden, Kasie E           13 Barracudas-MR        6:49.68    6:49.28
                  35.43     1:17.21 (41.78)     1:59.73 (42.52)     2:43.17 (43.44)
        3:25.90 (42.73)     4:08.05 (42.15)     4:51.04 (42.99)     5:33.12 (42.08)
        6:13.45 (40.33)     6:49.28 (35.83)
 22 Patterson, Rene L         17 Pace-MR              6:34.00    6:49.81
                  33.79     1:13.48 (39.69)     1:55.73 (42.25)     2:38.34 (42.61)
        3:20.76 (42.42)     4:04.11 (43.35)     4:48.04 (43.93)     5:37.00 (48.96)
        6:10.69 (33.69)     6:49.81 (39.12)
 23 Mlynarczyk, Nicole        11 WSSC-MR                   NT    7:38.70
                  37.30     1:22.71 (45.41)     2:08.75 (46.04)     2:55.15 (46.40)
        3:42.89 (47.74)     4:29.56 (46.67)     5:18.45 (48.89)     6:05.98 (47.53)
        6:53.05 (47.07)     7:38.70 (45.65)

Event 62  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:51.60     10/1999 Peter Politi, NBS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               4:54.48    4:52.90
                  26.43       55.28 (28.85)     1:24.68 (29.40)     1:54.69 (30.01)
        2:24.43 (29.74)     2:54.34 (29.91)     3:24.46 (30.12)     3:54.21 (29.75)
        4:23.99 (29.78)     4:52.90 (28.91)
  2 Coombs, Justin            16 NBS-MR               4:56.62    4:54.44
                  26.34       55.15 (28.81)     1:24.82 (29.67)     1:54.91 (30.09)
        2:24.67 (29.76)     2:54.75 (30.08)     3:24.98 (30.23)     3:55.48 (30.50)
        4:25.37 (29.89)     4:54.44 (29.07)
  3 Milkovich, Kevin P        17 NBS-MR               5:11.87    5:09.57
                  28.01       57.59 (29.58)     1:28.42 (30.83)     1:59.54 (31.12)
        2:30.82 (31.28)     3:01.91 (31.09)     3:33.80 (31.89)     4:05.96 (32.16)
        4:37.82 (31.86)     5:09.57 (31.75)
  4 Jacobs, Brian C           16 Pbac-MR              5:08.08    5:13.35
                  26.21       55.80 (29.59)     1:26.65 (30.85)     1:58.35 (31.70)
        2:30.80 (32.45)     3:03.04 (32.24)     3:36.12 (33.08)     4:09.09 (32.97)
        4:42.22 (33.13)     5:13.35 (31.13)
  5 Woods, Zach C             17 MWSC-MR              5:07.79    5:14.42
                  27.28       58.06 (30.78)     1:29.60 (31.54)     2:01.42 (31.82)
        2:34.05 (32.63)     3:06.69 (32.64)     3:39.29 (32.60)     4:11.48 (32.19)
        4:44.03 (32.55)     5:14.42 (30.39)
  6 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               5:12.21    5:21.17
                  28.71     1:00.58 (31.87)     1:33.09 (32.51)     2:05.23 (32.14)
        2:38.01 (32.78)     3:10.95 (32.94)     3:43.62 (32.67)     4:16.21 (32.59)
        4:49.07 (32.86)     5:21.17 (32.10)
  7 Gartman, David M          16 NBS-MR               5:28.41    5:27.58
                  26.20       57.59 (31.39)     1:30.07 (32.48)     2:02.59 (32.52)
        2:36.04 (33.45)     3:09.74 (33.70)     3:44.54 (34.80)     4:19.22 (34.68)
        4:54.57 (35.35)     5:27.58 (33.01)
  8 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               5:42.39    5:27.85
                  30.02     1:02.92 (32.90)     1:36.30 (33.38)     2:09.45 (33.15)
        2:42.51 (33.06)     3:16.33 (33.82)     3:49.88 (33.55)     4:24.32 (34.44)
        4:56.38 (32.06)     5:27.85 (31.47)
  9 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               5:30.03    5:29.70
                  29.72     1:01.56 (31.84)     1:34.15 (32.59)     2:06.80 (32.65)
        2:39.61 (32.81)     3:12.88 (33.27)     3:46.93 (34.05)     4:20.55 (33.62)
        4:55.54 (34.99)     5:29.70 (34.16)
 10 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR               5:30.96    5:30.01
                  29.09     1:01.13 (32.04)     1:34.38 (33.25)     2:07.93 (33.55)
        2:41.51 (33.58)     3:15.37 (33.86)     3:49.36 (33.99)     4:23.55 (34.19)
        4:57.16 (33.61)     5:30.01 (32.85)
 11 Marks, Danny J            16 Aqua Gems-MR         5:17.93    5:32.18
                  28.48     1:00.06 (31.58)     1:32.69 (32.63)     2:06.85 (34.16)
        2:40.23 (33.38)     3:16.25 (36.02)     3:50.79 (34.54)     4:26.02 (35.23)
        4:59.61 (33.59)     5:32.18 (32.57)
 12 Senkewich, John C         17 NBS-MR               5:21.62    5:32.54
                  29.43     1:02.65 (33.22)     1:36.88 (34.23)     2:11.67 (34.79)
        2:45.72 (34.05)     3:19.84 (34.12)     3:54.37 (34.53)     4:28.71 (34.34)
        5:01.74 (33.03)     5:32.54 (30.80)
 13 Colton, Billy M           15 NBS-MR               5:40.90    5:43.62
                  29.79     1:03.05 (33.26)     1:37.12 (34.07)     2:12.13 (35.01)
        2:47.20 (35.07)     3:22.74 (35.54)     3:58.05 (35.31)     4:34.02 (35.97)
        5:09.45 (35.43)     5:43.62 (34.17)
 14 Kaasmann, Cody F          17 Mantarays-MR         6:06.55    5:46.56
                  27.76       59.78 (32.02)     1:33.44 (33.66)     2:09.07 (35.63)
        2:45.33 (36.26)     3:21.91 (36.58)     3:58.27 (36.36)     4:35.44 (37.17)
        5:11.38 (35.94)     5:46.56 (35.18)
 15 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               5:39.33    5:52.74
                  29.94     1:03.68 (33.74)     1:38.90 (35.22)     2:15.22 (36.32)
        2:51.33 (36.11)     3:27.81 (36.48)     4:04.07 (36.26)     4:41.82 (37.75)
        5:17.85 (36.03)     5:52.74 (34.89)
 16 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               5:32.50    5:56.72
                  29.57     1:04.04 (34.47)     1:40.00 (35.96)     2:16.31 (36.31)
        2:53.26 (36.95)     3:30.19 (36.93)     4:07.23 (37.04)     4:44.35 (37.12)
        5:20.63 (36.28)     5:56.72 (36.09)
 17 Murray, Connor J          14 MSC-MR               6:00.00    5:57.50
                  30.84     1:06.02 (35.18)     1:42.65 (36.63)     2:19.26 (36.61)
        2:56.40 (37.14)     3:33.46 (37.06)     4:10.61 (37.15)     4:47.84 (37.23)
        5:23.17 (35.33)     5:57.50 (34.33)
 18 Yates, Matthew D          16 NBS-MR               5:25.83    6:03.98
 19 Rodrigues, Arsenio E      16 Pbac-MR              5:49.11    6:06.13
                  30.92     1:05.36 (34.44)     1:42.15 (36.79)     2:19.29 (37.14)
        2:56.68 (37.39)     3:35.29 (38.61)     4:13.58 (38.29)     4:52.46 (38.88)
        5:30.58 (38.12)     6:06.13 (35.55)
 20 Tice, Robert J            14 Aqua Gems-MR         6:04.43    6:07.41
                  31.56     1:06.28 (34.72)     1:42.09 (35.81)     2:19.23 (37.14)
        2:56.21 (36.98)     3:33.40 (37.19)     4:11.91 (38.51)     4:50.15 (38.24)
        5:29.89 (39.74)     6:07.41 (37.52)
 21 Ghostlaw, Stephen J       16 NBS-MR               6:31.80    6:09.26
                  30.98     1:07.15 (36.17)     1:44.55 (37.40)     2:21.32 (36.77)
        2:59.35 (38.03)     3:37.54 (38.19)     4:16.17 (38.63)     4:55.55 (39.38)
        5:32.95 (37.40)     6:09.26 (36.31)
 22 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               6:29.24    6:19.96
                  32.02     1:08.72 (36.70)     1:47.13 (38.41)     2:26.45 (39.32)
        3:06.26 (39.81)     3:46.08 (39.82)     4:26.42 (40.34)     5:06.53 (40.11)
        5:46.42 (39.89)     6:19.96 (33.54)
 23 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               6:25.10    6:21.40
                  32.99     1:10.75 (37.76)     1:50.90 (40.15)     2:29.86 (38.96)
        3:08.77 (38.91)     3:47.55 (38.78)     4:26.63 (39.08)     5:06.31 (39.68)
        5:44.96 (38.65)     6:21.40 (36.44)
 24 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               6:43.81    6:24.46
                  32.22     1:09.08 (36.86)     1:47.49 (38.41)     2:26.64 (39.15)
        3:06.85 (40.21)     3:46.70 (39.85)     4:26.49 (39.79)     5:06.40 (39.91)
        5:45.73 (39.33)     6:24.46 (38.73)
 25 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR         6:25.43    6:32.84
                  32.19     1:09.53 (37.34)     1:49.72 (40.19)     2:30.04 (40.32)
        3:10.86 (40.82)     3:51.57 (40.71)     4:32.21 (40.64)     5:13.04 (40.83)
        5:53.67 (40.63)     6:32.84 (39.17)
 26 Kurtz, Jon R              17 Aqua Gems-MR         6:28.50    6:40.54
                  33.12     1:12.31 (39.19)     1:52.83 (40.52)     2:33.56 (40.73)
        3:14.93 (41.37)     3:56.74 (41.81)     4:38.92 (42.18)     5:22.22 (43.30)
        6:02.14 (39.92)     6:40.54 (38.40)
 27 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               7:36.06    6:55.56
 28 Simpson, Alex J           12 Barracudas-MR        8:05.00    7:30.99
                  41.15     1:27.12 (45.97)     2:12.79 (45.67)     2:58.79 (46.00)
      4:29.86 (1:31.07)     5:15.78 (45.92)     6:01.68 (45.90)     6:46.32 (44.64)
        7:30.99 (44.67)         7:30.99 ( )

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit