2004 MSC SC Fall Invitational
10/29/2004 to 10/31/2004

Event 1  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Watson, Katie J           12 MSC-MR               2:35.16    2:17.02
                                  31.95 ( )                             1:07.19 ( )
                                1:42.07 ( )     2:17.02 (34.95)
  2 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               2:22.22    2:20.77
                                  32.26 ( )                             1:08.10 ( )
                                1:44.48 ( )     2:20.77 (36.29)
  3 Arnott, Katie             11 SSL-MR               2:31.67    2:23.50
                                  32.41 ( )                             1:08.45 ( )
                                1:45.90 ( )     2:23.50 (37.60)
  4 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               2:25.10    2:25.35
                                  32.96 ( )                             1:09.22 ( )
                                1:47.71 ( )     2:25.35 (37.64)
  5 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               2:29.38    2:26.01
                                  33.54 ( )                             1:10.16 ( )
                                1:47.71 ( )     2:26.01 (38.30)
  6 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               2:48.61    2:28.04
                                  34.35 ( )                             1:12.58 ( )
                                1:51.30 ( )     2:28.04 (36.74)
  7 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               2:36.72    2:36.23
                                  33.95 ( )                             1:14.20 ( )
                                1:56.44 ( )     2:36.23 (39.79)
  8 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               2:50.27    2:39.40
                                  35.56 ( )                             1:16.06 ( )
                                1:58.43 ( )     2:39.40 (40.97)
  9 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR               3:04.76    2:43.40
                                  37.02 ( )                             1:18.14 ( )
                                2:02.01 ( )     2:43.40 (41.39)
 10 Araujo, Sara A            11 SSL-MR               2:58.03    2:44.87
                                  36.68 ( )                             1:19.53 ( )
                                2:03.83 ( )     2:44.87 (41.04)
 11 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR               2:57.24    2:53.09
                                  35.88 ( )                             1:21.12 ( )
                                2:08.77 ( )     2:53.09 (44.32)
 12 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR              2:55.11    3:01.77
                                  36.62 ( )                             1:21.82 ( )
                                2:11.22 ( )     3:01.77 (50.55)
 13 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR               2:59.46    3:03.73
                                  38.63 ( )                             1:25.30 ( )
                                2:16.10 ( )     3:03.73 (47.63)
 14 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR               3:15.11    3:16.23
                                  42.58 ( )                             1:34.72 ( )
                                2:27.30 ( )     3:16.23 (48.93)
 15 Penny, Allison M          11 SSL-MR               3:29.80    3:19.63
                                  44.41 ( )                             1:35.61 ( )
                                2:28.05 ( )     3:19.63 (51.58)
 16 Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR               3:19.26    3:22.46
                                  40.54 ( )                             1:31.97 ( )
                                2:28.51 ( )     3:22.46 (53.95)

Event 2  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         2:18.76    2:19.22
                                  30.12 ( )                             1:05.97 ( )
                                1:43.34 ( )     2:19.22 (35.88)
  2 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR               2:34.81    2:23.84
                                  32.21 ( )                             1:09.64 ( )
                                1:48.22 ( )     2:23.84 (35.62)
  3 Stortini, Nick J          11 MSC-MR                    NT    2:29.54
                                  33.20 ( )                             1:11.41 ( )
                                1:51.35 ( )     2:29.54 (38.19)
  4 Magee, Ryan T             11 SSL-MR               2:44.53    2:30.02
                                  34.38 ( )                             1:12.60 ( )
                                1:52.25 ( )     2:30.02 (37.77)
  5 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               2:32.86    2:30.91
                                  32.55 ( )                             1:12.71 ( )
                                1:53.59 ( )     2:30.91 (37.32)
  6 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR               2:40.31    2:40.18
                                  35.40 ( )                             1:17.32 ( )
                                1:59.51 ( )     2:40.18 (40.67)
  7 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR              2:50.67    2:51.62
                                  36.93 ( )                             1:20.68 ( )
      2:51.62 (1:30.94)
  8 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR              3:05.32    2:53.67
                                  37.60 ( )                             1:23.22 ( )
                                2:11.49 ( )     2:53.67 (42.18)
  9 Costa, Matt W             12 SSL-MR               3:15.29    2:55.74
                                  37.99 ( )                             1:24.16 ( )
                                2:12.44 ( )     2:55.74 (43.30)
 10 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR            3:06.70    3:13.96
                                  40.81 ( )                             1:31.05 ( )
                                2:24.10 ( )     3:13.96 (49.86)
 11 Robinson, William         11 SSL-MR               3:26.11    3:18.03
                                  43.33 ( )                             1:34.38 ( )
                                2:28.01 ( )     3:18.03 (50.02)

Event 3  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               2:06.65    2:02.82
                                  28.14 ( )                               58.97 ( )
                                1:30.78 ( )     2:02.82 (32.04)
  2 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               2:27.55    2:09.95
                                  30.18 ( )                             1:02.91 ( )
                                1:36.81 ( )     2:09.95 (33.14)
  3 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:16.98    2:11.13
                                  30.31 ( )                             1:03.93 ( )
                                1:37.83 ( )     2:11.13 (33.30)
  4 Wang, Diana G             14 MSC-MR               2:11.55    2:11.89
                                  29.95 ( )                             1:03.67 ( )
                                1:37.38 ( )     2:11.89 (34.51)
  5 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:18.40    2:12.31
                                  29.45 ( )                             1:03.56 ( )
                                1:38.52 ( )     2:12.31 (33.79)
  6 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:22.08    2:14.07
                                  30.70 ( )                             1:04.01 ( )
                                1:39.04 ( )     2:14.07 (35.03)
  7 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               2:20.72    2:15.28
                                  30.92 ( )                             1:05.05 ( )
                                1:40.68 ( )     2:15.28 (34.60)
  8 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR                    NT    2:17.55
                                  32.03 ( )                             1:07.15 ( )
                                1:42.75 ( )     2:17.55 (34.80)
  9 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:23.01    2:17.76
                                  30.58 ( )                             1:06.03 ( )
                                1:42.27 ( )     2:17.76 (35.49)
 10 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               2:18.44    2:18.53
                                  32.01 ( )                             1:07.05 ( )
                                1:42.73 ( )     2:18.53 (35.80)
 11 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               2:29.03    2:25.03
                                  32.61 ( )                             1:09.63 ( )
                                1:48.35 ( )     2:25.03 (36.68)
 12 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               2:35.69    2:31.23
                                  33.14 ( )                             1:11.17 ( )
                                1:51.50 ( )     2:31.23 (39.73)
 13 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR            2:44.77    2:31.64
                                  33.21 ( )                             1:12.28 ( )
                                1:52.53 ( )     2:31.64 (39.11)
 14 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            2:38.20    2:41.44
                                  33.52 ( )                             1:13.08 ( )
                                1:56.36 ( )     2:41.44 (45.08)
 15 Grover, Monica L          14 SSL-MR               2:48.53    2:45.24
                                  36.31 ( )                             1:18.24 ( )
                                2:02.56 ( )     2:45.24 (42.68)

Event 4  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:56.01    1:56.87
                                  26.46 ( )                               55.87 ( )
                                1:26.18 ( )     1:56.87 (30.69)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:59.02    1:57.94
                                  27.22 ( )                               56.94 ( )
                                1:27.73 ( )     1:57.94 (30.21)
  3 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               1:59.20    1:59.28
                                  27.34 ( )                               57.38 ( )
                                1:28.48 ( )     1:59.28 (30.80)
  4 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               2:04.77    1:59.52
                                  27.22 ( )                               57.63 ( )
                                1:28.87 ( )     1:59.52 (30.65)
  5 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               2:04.46    2:03.43
                                  27.87 ( )                               58.53 ( )
                                1:30.99 ( )     2:03.43 (32.44)
  6 Katz, Andrew              13 SSL-MR               2:09.27    2:06.51
                                  28.37 ( )                               59.88 ( )
                                1:33.47 ( )     2:06.51 (33.04)
  7 Murray, Connor J          14 MSC-MR               2:17.55    2:08.42
                                  29.18 ( )                             1:02.03 ( )
                                1:35.77 ( )     2:08.42 (32.65)
  8 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               2:15.50    2:09.22
                                  28.74 ( )                             1:01.19 ( )
                                1:36.00 ( )     2:09.22 (33.22)
  9 Drab, Paul A              14 NBS-MR               2:15.50    2:11.40
                                  29.83 ( )                             1:02.57 ( )
                                1:37.46 ( )     2:11.40 (33.94)
 10 Bader, Harrison           13 SSL-MR               2:20.06    2:15.82
                                  30.42 ( )                             1:05.15 ( )
                                1:40.91 ( )     2:15.82 (34.91)
 11 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               2:26.23    2:19.74
                                  31.53 ( )                             1:07.30 ( )
                                1:44.63 ( )     2:19.74 (35.11)
 12 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               2:22.96    2:20.14
                                  32.58 ( )                             1:08.07 ( )
                                1:44.63 ( )     2:20.14 (35.51)
 13 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR            2:48.31    2:21.73
                                  33.34 ( )                             1:09.33 ( )
                                1:46.52 ( )     2:21.73 (35.21)
 14 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               2:45.56    2:28.59
                                  33.15 ( )                             1:11.66 ( )
                                1:51.01 ( )     2:28.59 (37.58)
 15 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               2:29.03    2:30.15
                                  32.38 ( )                             1:09.48 ( )
                                1:49.87 ( )     2:30.15 (40.28)
 16 Penny, William M          14 SSL-MR               2:29.66    2:30.46
                                  32.01 ( )                             1:09.23 ( )
                                1:50.16 ( )     2:30.46 (40.30)

Event 5  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               2:31.78    2:25.31
                                  33.31 ( )                             1:10.82 ( )
                                1:48.53 ( )     2:25.31 (36.78)
  2 Watson, Carly E           10 MSC-MR                    NT    2:40.01
                                  37.06 ( )                             1:19.83 ( )
                                2:01.60 ( )     2:40.01 (38.41)
  3 Boyko, Emily F            10 MSC-MR               2:42.41    2:41.37
                                  36.66 ( )                             1:18.55 ( )
                                2:01.21 ( )     2:41.37 (40.16)
  4 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR               3:02.41    2:52.52
                                  39.31 ( )                             1:23.88 ( )
                                2:08.30 ( )     2:52.52 (44.22)
  5 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                    NT    2:52.66
                                1:24.75 ( )   2:52.66 (1:27.91)

Event 6  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR                    NT    2:28.49
                                  32.91 ( )                             1:11.00 ( )
                                1:50.51 ( )     2:28.49 (37.98)
  2 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         2:57.00    2:47.24
                                  34.43 ( )                             1:17.82 ( )
                                2:04.32 ( )     2:47.24 (42.92)
  3 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                    NT    2:49.51
                                  38.40 ( )                             1:21.28 ( )
                                2:06.01 ( )     2:49.51 (43.50)
  4 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               2:50.89    2:51.65
                                  39.29 ( )                             1:24.17 ( )
                                2:08.17 ( )     2:51.65 (43.48)
  5 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                    NT    2:58.07
                                  38.67 ( )                             1:25.26 ( )
                                2:12.69 ( )     2:58.07 (45.38)
  6 Spitaletta, Richard J     10 SSL-MR               3:41.17    3:52.27
                                  47.82 ( )                             1:48.36 ( )
                                2:51.57 ( )   3:52.27 (1:00.70)

Event 7  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               2:04.55    2:05.04
                                  29.79 ( )                             1:02.21 ( )
                                1:33.28 ( )     2:05.04 (31.76)
  2 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         2:08.77    2:07.08
                                  29.22 ( )                             1:01.50 ( )
                                1:34.11 ( )     2:07.08 (32.97)
  3 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               2:08.32    2:08.62
                                  30.01 ( )                             1:02.65 ( )
                                1:35.77 ( )     2:08.62 (32.85)
  4 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               2:07.07    2:08.88
                                  29.75 ( )                             1:02.63 ( )
                                1:35.27 ( )     2:08.88 (33.61)
  5 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:10.70    2:10.01
                                  30.56 ( )                             1:03.56 ( )
                                1:37.06 ( )     2:10.01 (32.95)
  6 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               2:31.22    2:12.12
                                  30.13 ( )                             1:04.01 ( )
                                1:38.35 ( )     2:12.12 (33.77)
  7 Decker, Amanda M          17 Ndac-MR              2:12.64    2:16.11
                                  30.53 ( )                             1:04.58 ( )
                                1:40.51 ( )     2:16.11 (35.60)
  8 Charlebois, Alison        16 Scd-Mr-MR            2:20.00    2:18.01
                                  30.62 ( )                             1:04.83 ( )
                                1:40.45 ( )     2:18.01 (37.56)

Event 8  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               1:50.50    1:48.26
                                  25.57 ( )                               53.42 ( )
                                1:21.33 ( )     1:48.26 (26.93)
  2 Coombs, Justin            16 NBS-MR               1:51.50    1:49.51
                                  25.92 ( )                               53.76 ( )
                                1:22.21 ( )     1:49.51 (27.30)
  3 Berg, Kyle G              16 MSC-MR               1:46.73    1:50.17
                                  25.66 ( )                               53.77 ( )
                                1:21.91 ( )     1:50.17 (28.26)
  4 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               1:54.34    1:50.34
                                  25.71 ( )                               53.64 ( )
                                1:22.13 ( )     1:50.34 (28.21)
  5 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               1:50.60    1:52.68
                                  26.19 ( )                               54.54 ( )
                                1:23.24 ( )     1:52.68 (29.44)
  6 Gartman, David M          16 NBS-MR               1:59.36    1:53.98
                                  26.62 ( )                               56.11 ( )
                                1:25.87 ( )     1:53.98 (28.11)
  7 Milkovich, Kevin P        17 NBS-MR               1:55.08    1:54.76
                                  26.92 ( )                               56.11 ( )
                                1:25.54 ( )     1:54.76 (29.22)
  8 Senkewich, John C         17 NBS-MR               1:54.10    1:55.48
                                  26.37 ( )                               55.86 ( )
                                1:26.08 ( )     1:55.48 (29.40)
  9 Williams, Zachary M       16 NBS-MR               1:59.02    1:58.91
                                  27.12 ( )                               56.82 ( )
                                1:28.06 ( )     1:58.91 (30.85)
 10 Colton, Billy M           15 NBS-MR               2:05.84    2:01.09
                                  26.86 ( )                               57.33 ( )
                                1:29.28 ( )     2:01.09 (31.81)
 11 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               2:00.50    2:01.60
                                  27.35 ( )                               58.41 ( )
                                1:30.70 ( )     2:01.60 (30.90)
 12 Madar, David              16 SSL-MR               2:01.17    2:01.91
                                  28.34 ( )                               59.25 ( )
                                1:30.89 ( )     2:01.91 (31.02)
 13 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               2:00.91    2:02.01
                                  27.20 ( )                               57.93 ( )
                                1:29.94 ( )     2:02.01 (32.07)
 14 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               2:20.09    2:08.43
                                  29.89 ( )                             1:01.95 ( )
                                1:36.05 ( )     2:08.43 (32.38)
 15 Ryan, Sean                16 Scd-Mr-MR            2:24.83    2:08.98
                                  29.11 ( )                             1:01.30 ( )
                                1:34.63 ( )     2:08.98 (34.35)
 16 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               2:08.94    2:09.31
                                  28.36 ( )                             1:00.25 ( )
                                1:34.32 ( )     2:09.31 (34.99)
 17 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               2:15.40    2:09.71
                                  29.79 ( )                             1:03.41 ( )
                                1:37.36 ( )     2:09.71 (32.35)
 18 Costa, Mike J             16 SSL-MR               2:07.98    2:12.08
                                  30.29 ( )                             1:03.59 ( )
                                1:38.60 ( )     2:12.08 (33.48)
 19 Penny, Ryan W             17 SSL-MR               2:05.66    2:12.88
                                  30.12 ( )                             1:02.74 ( )
                                1:37.76 ( )     2:12.88 (35.12)
 20 O'Connell, Brian          16 NBS-MR               2:15.50    2:13.39
                                  30.34 ( )                             1:05.03 ( )
                                1:40.51 ( )     2:13.39 (32.88)
 21 Christie, Stephen A       17 Aqua Gems-MR         2:10.95    2:14.45
                                  30.39 ( )                             1:03.79 ( )
      2:14.45 (1:10.66)
 22 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               2:24.04    2:14.80
                                  30.62 ( )                             1:04.46 ( )
                                1:39.14 ( )     2:14.80 (35.66)
 23 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR               2:15.79    2:16.34
                                  29.72 ( )                             1:03.57 ( )
                                1:40.26 ( )     2:16.34 (36.08)
 24 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               2:20.50    2:37.89
                                  34.13 ( )                             1:14.18 ( )
                                1:56.36 ( )     2:37.89 (41.53)
 25 Welber, John R            17 NBS-MR               2:17.50    2:41.35
                                  34.11 ( )                             1:14.79 ( )
                                1:58.24 ( )     2:41.35 (43.11)

Event 9  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Watson, Katie J           12 MSC-MR               2:41.04    2:37.76
                                  34.33 ( )                             1:13.29 ( )
                                2:02.17 ( )     2:37.76 (35.59)
  2 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               2:41.25    2:40.35
                                  35.50 ( )                             1:15.49 ( )
                                2:04.13 ( )     2:40.35 (36.22)
  3 Arnott, Katie             11 SSL-MR               2:46.32    2:43.86
                                  36.79 ( )                             1:18.63 ( )
                                2:07.21 ( )     2:43.86 (36.65)
  4 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               2:47.95    2:48.15
                                  36.24 ( )                             1:18.84 ( )
                                2:10.99 ( )     2:48.15 (37.16)
  5 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               2:54.46    2:48.75
                                  40.31 ( )                             1:22.57 ( )
                                2:11.18 ( )     2:48.75 (37.57)
  6 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               2:54.49    2:58.88
                                  41.64 ( )                             1:25.96 ( )
                                2:19.03 ( )     2:58.88 (39.85)
  7 Araujo, Sara A            11 SSL-MR               3:05.92    3:07.20
                                  39.33 ( )                             1:29.02 ( )
                                2:25.90 ( )     3:07.20 (41.30)
  8 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               3:24.28    3:07.58
                                  45.66 ( )                             1:32.77 ( )
                                2:28.31 ( )     3:07.58 (39.27)
  9 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR               3:21.94    3:09.84
                                  43.49 ( )                             1:30.06 ( )
                                2:27.36 ( )     3:09.84 (42.48)
 10 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR               3:17.13    3:17.36
                                  49.52 ( )                             1:39.46 ( )
                                2:31.11 ( )     3:17.36 (46.25)
 11 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR               3:25.16    3:32.03
                                  50.46 ( )                             1:44.85 ( )
                                2:40.35 ( )     3:32.03 (51.68)
 12 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               4:02.57    3:43.75
                                  55.09 ( )                             1:48.30 ( )
                                2:56.66 ( )     3:43.75 (47.09)
 13 Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR               3:45.13    3:49.34
                                  48.46 ( )                             1:54.01 ( )
                                2:58.81 ( )     3:49.34 (50.53)
 -- Penny, Allison M          11 SSL-MR               3:39.10         DQ
                                  56.39 ( )                             1:57.69 ( )
                                3:04.32 ( )          DQ (50.79)
 -- D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                    NT         DQ
                                  45.61 ( )                             1:36.65 ( )
                                2:37.31 ( )          DQ (40.98)

Event 10  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         2:37.12    2:35.17
                                  31.60 ( )                             1:10.68 ( )
                                2:00.00 ( )     2:35.17 (35.17)
  2 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR               2:49.64    2:42.89
                                  37.48 ( )                             1:18.21 ( )
                                2:07.19 ( )     2:42.89 (35.70)
  3 Magee, Ryan T             11 SSL-MR               3:10.49    2:45.24
                                  38.02 ( )                             1:21.61 ( )
                                2:10.49 ( )     2:45.24 (34.75)
  4 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               2:51.16    2:46.47
                                  35.66 ( )                             1:18.87 ( )
                                2:09.21 ( )     2:46.47 (37.26)
  5 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR               3:01.88    2:58.47
                                  40.62 ( )                             1:24.41 ( )
                                2:18.44 ( )     2:58.47 (40.03)
  6 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR              2:59.11    3:11.18
                                  46.74 ( )
                                2:26.82 ( )     3:11.18 (44.36)
  7 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR              3:08.11    3:21.45
                                  51.55 ( )                             1:42.60 ( )
                                2:38.25 ( )     3:21.45 (43.20)
  8 Robinson, William         11 SSL-MR               3:39.70    3:57.74
                                  49.45 ( )                             1:46.44 ( )
                                3:10.87 ( )     3:57.74 (46.87)
 -- Stortini, Nick J          11 MSC-MR                    NT         DQ
                                  36.63 ( )                             1:19.59 ( )
                                2:10.16 ( )          DQ (34.86)
 -- Costa, Matt W             12 SSL-MR               3:29.11         DQ
                                  52.19 ( )                             1:45.86 ( )
                                2:51.45 ( )          DQ (43.61)
 -- MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR            3:23.43         DQ
                                  46.12 ( )                             2:34.64 ( )
             DQ (50.12)

Event 11  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               5:46.66    5:30.33
                                  29.12 ( )                             1:01.91 ( )
                                1:35.00 ( )                             2:08.50 ( )
                                2:42.24 ( )                             3:15.80 ( )
                                3:49.94 ( )                             4:23.67 ( )
                                4:57.31 ( )     5:30.33 (33.02)
  2 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               6:08.56    5:48.20
                                  31.10 ( )                             1:05.44 ( )
                                1:40.24 ( )                             2:15.57 ( )
                                2:51.03 ( )                             3:26.63 ( )
                                4:02.13 ( )                             4:37.94 ( )
                                5:13.39 ( )     5:48.20 (34.81)
  3 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               5:58.37    5:56.28
                                  30.27 ( )                             1:05.83 ( )
                                1:41.83 ( )                             2:17.92 ( )
                                2:54.36 ( )                             3:30.62 ( )
                                4:07.41 ( )                             4:44.09 ( )
                                5:20.87 ( )     5:56.28 (35.41)
  4 Berg, Shea P              13 MSC-MR               5:59.30    6:04.89
                                  31.02 ( )                             1:06.04 ( )
                                1:42.42 ( )                             2:19.59 ( )
                                2:57.06 ( )                             3:35.04 ( )
                                4:13.07 ( )                             4:50.71 ( )
                                5:28.43 ( )     6:04.89 (36.46)
  5 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               6:13.32    6:05.06
                                  33.76 ( )                             1:10.41 ( )
                                1:47.53 ( )                             2:25.30 ( )
                                3:03.21 ( )                             3:39.53 ( )
                                4:16.51 ( )                             4:53.43 ( )
                                5:30.20 ( )     6:05.06 (34.86)
  6 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               6:18.01    6:06.62
                                  32.68 ( )                             1:08.91 ( )
                                1:46.57 ( )                             2:22.99 ( )
                                3:00.08 ( )                             3:37.53 ( )
                                4:15.04 ( )                             4:52.73 ( )
                                5:30.57 ( )     6:06.62 (36.05)
  7 Wang, Diana G             14 MSC-MR               6:11.20    6:06.76
                                  31.49 ( )                             1:07.31 ( )
                                1:44.19 ( )                             2:21.80 ( )
                                2:59.01 ( )                             3:36.83 ( )
                                4:15.12 ( )                             4:52.64 ( )
                                5:30.18 ( )     6:06.76 (36.58)
  8 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               6:18.19    6:09.92
                                  32.26 ( )                             1:08.28 ( )
                                1:45.67 ( )                             2:23.00 ( )
                                3:00.59 ( )                             3:38.42 ( )
                                4:16.36 ( )                             4:54.75 ( )
                                5:33.12 ( )     6:09.92 (36.80)
  9 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               6:20.66    6:11.00
                                  31.10 ( )                             1:07.10 ( )
                                1:44.36 ( )                             2:21.72 ( )
                                2:58.75 ( )                             3:37.24 ( )
                                4:16.32 ( )                             4:56.11 ( )
                                5:35.37 ( )     6:11.00 (35.63)
 10 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               6:38.73    6:13.86
                                  33.59 ( )                             1:11.87 ( )
                                1:50.14 ( )                             2:28.67 ( )
                                3:06.75 ( )                             3:45.12 ( )
                                4:23.64 ( )                             5:01.52 ( )
                                5:38.22 ( )     6:13.86 (35.64)
 11 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                    NT    6:47.53
                                  34.04 ( )                             1:13.78 ( )
                                1:55.02 ( )                             2:37.56 ( )
                                3:19.84 ( )                             4:02.62 ( )
                                4:45.74 ( )                             5:28.13 ( )
                                6:09.71 ( )     6:47.53 (37.82)
 12 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               7:15.79    6:50.57
                                  35.82 ( )                             1:16.56 ( )
                                1:57.98 ( )                             2:39.90 ( )
                                3:21.09 ( )                             4:02.51 ( )
                                4:44.86 ( )                             5:27.67 ( )
                                6:09.92 ( )     6:50.57 (40.65)
 13 Grover, Monica L          14 SSL-MR               7:25.84    7:33.18
                                  37.58 ( )                             1:20.42 ( )
                                2:06.35 ( )                             2:53.89 ( )
                                3:40.78 ( )                             4:27.70 ( )
                                5:14.54 ( )                             6:01.49 ( )
                                6:48.13 ( )     7:33.18 (45.05)
 14 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR               8:57.11    8:59.90
                                  41.33 ( )                             1:32.54 ( )
                                2:28.12 ( )                             3:24.71 ( )
                                4:21.35 ( )                             5:19.53 ( )
                                6:16.96 ( )                             7:10.90 ( )
                                8:07.81 ( )     8:59.90 (52.09)

Event 12  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               5:14.90    5:14.30
                                  26.98 ( )                               57.08 ( )
                                1:28.54 ( )                             2:00.79 ( )
                                2:33.22 ( )                             3:06.10 ( )
                                3:38.53 ( )                             4:11.22 ( )
                                4:43.25 ( )     5:14.30 (31.05)
  2 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               5:27.10    5:19.36
                                  27.58 ( )                               58.55 ( )
                                1:30.64 ( )                             2:03.43 ( )
                                2:36.17 ( )                             3:09.33 ( )
                                3:42.30 ( )                             4:15.47 ( )
                                4:47.90 ( )     5:19.36 (31.46)
  3 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               5:35.34    5:22.21
                                  28.66 ( )                               59.93 ( )
                                1:32.65 ( )                             2:05.57 ( )
                                2:38.31 ( )                             3:11.49 ( )
                                3:44.65 ( )                             4:17.92 ( )
                                4:50.35 ( )     5:22.21 (31.86)
  4 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               5:45.58    5:24.03
                                  29.60 ( )                             1:01.98 ( )
                                1:34.90 ( )                             2:07.57 ( )
                                2:40.73 ( )                             3:13.56 ( )
                                3:46.66 ( )                             4:19.95 ( )
                                4:52.83 ( )     5:24.03 (31.20)
  5 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               5:33.18    5:32.02
                                  29.17 ( )                             1:01.20 ( )
                                1:34.51 ( )                             2:08.33 ( )
                                2:42.35 ( )                             3:16.72 ( )
                                3:51.24 ( )                             4:25.55 ( )
                                4:59.31 ( )     5:32.02 (32.71)
  6 Katz, Andrew              13 SSL-MR               5:39.15    5:41.15
                                  29.59 ( )                             1:02.76 ( )
                                1:37.56 ( )                             2:12.24 ( )
                                2:47.47 ( )                             3:22.59 ( )
                                3:57.46 ( )                             4:32.94 ( )
                                5:07.54 ( )     5:41.15 (33.61)
  7 Murray, Connor J          14 MSC-MR               5:57.50    5:46.30
                                  30.45 ( )                             1:04.37 ( )
                                1:39.25 ( )                             2:14.63 ( )
                                2:50.34 ( )                             3:26.75 ( )
                                4:02.10 ( )                             4:37.52 ( )
                                5:12.52 ( )     5:46.30 (33.78)
  8 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               5:48.46    5:57.11
                                  31.19 ( )                             1:05.85 ( )
                                1:42.38 ( )                             2:18.11 ( )
                                2:54.31 ( )                             3:31.77 ( )
                                4:08.16 ( )                             4:45.48 ( )
                                5:21.75 ( )     5:57.11 (35.36)
  9 Bader, Harrison           13 SSL-MR               6:22.72    6:09.21
                                  32.39 ( )                             1:08.31 ( )
                                1:45.38 ( )                             2:22.35 ( )
                                2:59.57 ( )                             3:37.35 ( )
                                4:15.03 ( )                             4:53.50 ( )
                                5:32.25 ( )     6:09.21 (36.96)
 10 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               6:52.16    6:09.47
                                  33.51 ( )                             1:09.95 ( )
                                1:46.95 ( )                             2:24.11 ( )
                                3:01.63 ( )                             3:39.57 ( )
                                4:17.97 ( )                             4:55.99 ( )
                                5:33.40 ( )     6:09.47 (36.07)
 11 Drab, Paul A              14 NBS-MR               6:35.50    6:10.10
                                  31.84 ( )                             1:07.90 ( )
                                1:45.10 ( )                             2:23.25 ( )
                                3:02.29 ( )                             3:41.80 ( )
                                4:21.25 ( )                             4:59.01 ( )
                                5:35.87 ( )     6:10.10 (34.23)
 12 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               6:21.40    6:14.95
                                  32.44 ( )                             1:09.94 ( )
                                1:48.66 ( )                             2:28.07 ( )
                                3:05.48 ( )                             3:43.96 ( )
                                4:21.92 ( )                             5:00.89 ( )
                                5:38.53 ( )     6:14.95 (36.42)
 13 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               6:55.56    6:38.41
                                  35.23 ( )                             1:14.10 ( )
                                1:53.66 ( )                             2:33.53 ( )
                                3:14.22 ( )                             3:54.87 ( )
                                4:36.43 ( )                             5:17.13 ( )
                                5:59.29 ( )     6:38.41 (39.12)
 14 Penny, William M          14 SSL-MR               6:43.56    6:57.74
                                  35.14 ( )                             1:14.56 ( )
                                1:56.20 ( )                             2:38.81 ( )
                                3:21.47 ( )                             4:05.68 ( )
                                4:49.20 ( )                             5:33.39 ( )
                                6:16.19 ( )     6:57.74 (41.55)
 15 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               6:41.01    7:01.77
                                  33.50 ( )                             1:13.80 ( )
                                1:55.92 ( )                             2:37.81 ( )
                                3:21.53 ( )                             4:05.77 ( )
                                4:50.23 ( )                             5:34.51 ( )
                                6:18.93 ( )     7:01.77 (42.84)
 16 Stein, Robert J           13 SSL-MR               7:38.50    7:24.12
                                  36.33 ( )                             1:16.54 ( )
                                1:58.70 ( )                             2:42.92 ( )
                                3:28.70 ( )                             4:14.84 ( )
                                5:02.21 ( )                             5:50.49 ( )
                                6:39.27 ( )     7:24.12 (44.85)
 17 Madar, Eric R             14 SSL-MR               8:37.33    7:59.86
                                  38.37 ( )                             1:24.52 ( )
                                2:12.28 ( )                             3:00.82 ( )
                                3:50.82 ( )                             5:33.29 ( )
                                                                        6:24.18 ( )
                                7:13.09 ( )     7:59.86 (46.77)

Event 13  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               5:36.85    5:32.58
                                  31.33 ( )                             1:05.24 ( )
                                1:39.42 ( )                             2:13.35 ( )
                                2:48.19 ( )                             3:22.14 ( )
                                3:53.83 ( )                             4:26.65 ( )
                                5:00.14 ( )     5:32.58 (32.44)
  2 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               5:40.14    5:38.76
                                  31.08 ( )                             1:05.01 ( )
                                1:38.82 ( )                             2:13.20 ( )
                                2:47.70 ( )                             3:21.86 ( )
                                3:56.23 ( )                             4:30.84 ( )
                                5:05.28 ( )     5:38.76 (33.48)
  3 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         5:49.22    5:43.55
                                  30.08 ( )                             1:03.33 ( )
                                1:37.85 ( )                             2:12.64 ( )
                                2:47.24 ( )                             3:22.27 ( )
                                3:57.51 ( )                             4:33.50 ( )
                                5:09.24 ( )     5:43.55 (34.31)
  4 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               5:48.05    5:51.65
                                  32.13 ( )                             1:07.09 ( )
                                1:42.58 ( )                             2:17.91 ( )
                                2:53.27 ( )                             3:29.14 ( )
                                4:04.71 ( )                             4:40.16 ( )
                                5:16.41 ( )     5:51.65 (35.24)
  5 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               5:52.77    5:55.43
                                  32.11 ( )                             1:07.21 ( )
                                1:42.75 ( )                             2:18.38 ( )
                                2:54.16 ( )                             3:30.35 ( )
                                4:06.09 ( )                             4:42.92 ( )
                                5:19.57 ( )     5:55.43 (35.86)
  6 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               6:09.00    6:00.29
                                  31.85 ( )                             1:07.25 ( )
                                1:43.48 ( )                             2:20.65 ( )
                                2:57.81 ( )                             3:35.43 ( )
                                4:13.27 ( )                             4:50.57 ( )
                                5:25.56 ( )     6:00.29 (34.73)
  7 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               6:13.33    6:04.60
                                  33.43 ( )                             1:09.80 ( )
                                1:46.52 ( )                             2:23.63 ( )
                                3:00.71 ( )                             3:37.54 ( )
                                4:14.62 ( )                             4:52.15 ( )
                                5:29.60 ( )     6:04.60 (35.00)
  8 Schmader, Sara            15 Scd-Mr-MR            6:23.00    6:22.45
                                  32.73 ( )                             1:08.98 ( )
                                1:47.05 ( )                             2:25.70 ( )
                                3:04.58 ( )                             3:44.32 ( )
                                4:24.34 ( )                             5:04.45 ( )
                                5:44.54 ( )     6:22.45 (37.91)
 -- Decker, Amanda M          17 Ndac-MR              6:19.86         DQ
                                  32.29 ( )                             1:09.25 ( )
                                1:47.30 ( )                             2:25.93 ( )
                                3:05.43 ( )                             3:45.42 ( )
                                4:25.31 ( )                             5:05.36 ( )
                                5:45.41 ( )          DQ (35.39)

Event 14  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               4:54.48    4:51.45
                                  26.38 ( )                               55.56 ( )
                                1:25.03 ( )                             1:54.62 ( )
                                2:24.31 ( )                             2:54.44 ( )
                                3:24.71 ( )                             3:54.21 ( )
                                4:23.58 ( )     4:51.45 (27.87)
  2 Coombs, Justin            16 NBS-MR               4:56.62    4:51.73
                                  26.54 ( )                               55.66 ( )
                                1:25.00 ( )                             1:54.49 ( )
                                2:24.46 ( )                             2:54.54 ( )
                                3:24.80 ( )                             3:54.59 ( )
                                4:24.04 ( )     4:51.73 (27.69)
  3 Milkovich, Kevin P        17 NBS-MR               5:11.87    5:04.87
                                  27.73 ( )                               57.74 ( )
                                1:28.40 ( )                             1:59.73 ( )
                                2:31.01 ( )                             3:01.79 ( )
                                3:32.76 ( )                             4:03.62 ( )
                                4:34.53 ( )     5:04.87 (30.34)
  4 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               5:11.36    5:06.21
                                  27.61 ( )                               58.08 ( )
                                1:29.16 ( )                             2:00.04 ( )
                                2:30.90 ( )                             3:02.21 ( )
                                3:33.29 ( )                             4:04.89 ( )
                                4:36.21 ( )     5:06.21 (30.00)
  5 Berg, Kyle G              16 MSC-MR               5:06.30    5:08.94
                                  26.81 ( )                               56.12 ( )
                                1:26.18 ( )                             1:57.13 ( )
                                2:28.52 ( )                             3:00.38 ( )
                                3:32.48 ( )                             4:04.85 ( )
                                4:37.24 ( )     5:08.94 (31.70)
  6 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               5:12.21    5:13.32
                                  28.13 ( )                               58.84 ( )
                                1:29.71 ( )                             2:00.81 ( )
                                2:31.86 ( )                             3:03.28 ( )
                                3:35.40 ( )                             4:07.99 ( )
                                4:40.69 ( )     5:13.32 (32.63)
  7 Gartman, David M          16 NBS-MR               5:28.41    5:19.03
                                  27.36 ( )                               59.21 ( )
                                1:32.30 ( )                             2:05.77 ( )
                                2:38.73 ( )                             3:11.20 ( )
                                3:43.82 ( )                             4:16.47 ( )
                                4:48.74 ( )     5:19.03 (30.29)
  8 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               5:27.85    5:22.47
                                  28.53 ( )                             1:00.33 ( )
                                1:32.75 ( )                             2:05.60 ( )
                                2:38.49 ( )                             3:11.16 ( )
                                3:44.00 ( )                             4:17.44 ( )
                                4:50.79 ( )     5:22.47 (31.68)
  9 Senkewich, John C         17 NBS-MR               5:21.62    5:26.16
                                  28.67 ( )                             1:01.21 ( )
                                1:35.16 ( )                             2:09.14 ( )
                                2:43.13 ( )                             3:16.83 ( )
                                3:50.48 ( )                             4:23.04 ( )
                                4:55.45 ( )     5:26.16 (30.71)
 10 Williams, Zachary M       16 NBS-MR               5:25.61    5:26.77
                                  29.17 ( )                             1:01.92 ( )
                                1:35.88 ( )                             2:09.76 ( )
                                2:43.96 ( )                             3:15.82 ( )
                                3:48.84 ( )                             4:22.85 ( )
                                4:55.98 ( )     5:26.77 (30.79)
 11 Madar, David              16 SSL-MR               5:27.93    5:31.61
                                  29.13 ( )                             1:00.95 ( )
                                1:34.08 ( )                             2:07.81 ( )
                                2:41.79 ( )                             3:15.61 ( )
                                3:49.88 ( )                             4:24.50 ( )
                                4:58.74 ( )     5:31.61 (32.87)
 12 Colton, Billy M           15 NBS-MR               5:40.90    5:35.00
                                  29.16 ( )                             1:01.87 ( )
                                1:35.48 ( )                             2:09.44 ( )
                                2:43.93 ( )                             3:18.29 ( )
                                3:53.09 ( )                             4:27.58 ( )
                                5:02.41 ( )     5:35.00 (32.59)
 13 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               5:35.50    5:42.45
                                  30.19 ( )                             1:03.99 ( )
                                1:38.38 ( )                             2:13.38 ( )
                                2:48.41 ( )                             3:23.44 ( )
                                3:58.42 ( )                             4:33.96 ( )
                                5:08.60 ( )     5:42.45 (33.85)
 14 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               5:39.33    5:48.50
                                  30.60 ( )                             1:04.62 ( )
                                1:39.78 ( )                             2:15.42 ( )
                                2:50.73 ( )                             3:26.43 ( )
                                4:02.86 ( )                             4:38.72 ( )
                                5:14.11 ( )     5:48.50 (34.39)
 15 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               6:19.96    6:06.15
                                  33.17 ( )                             1:10.28 ( )
                                1:48.19 ( )                             2:25.79 ( )
                                3:03.51 ( )                             3:40.16 ( )
                                4:18.46 ( )                             4:55.54 ( )
                                5:32.91 ( )     6:06.15 (33.24)
 16 Christie, Stephen A       17 Aqua Gems-MR         5:54.58    6:06.84
                                  32.02 ( )                             1:07.12 ( )
                                1:43.89 ( )                             2:20.89 ( )
                                2:58.63 ( )                             4:15.10 ( )
                                                                        4:53.00 ( )
                                5:30.62 ( )     6:06.84 (36.22)
 17 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               5:45.50    6:08.57
                                  31.30 ( )                             1:06.14 ( )
                                1:42.71 ( )                             2:20.16 ( )
                                2:57.97 ( )                             3:35.88 ( )
                                4:14.19 ( )                             4:53.28 ( )
                                5:31.86 ( )     6:08.57 (36.71)
 18 O'Connell, Brian          16 NBS-MR               6:04.50    6:08.92
                                  32.32 ( )                             1:08.89 ( )
                                1:46.29 ( )                             2:24.48 ( )
                                3:02.36 ( )                             3:39.93 ( )
                                4:17.99 ( )                             4:55.72 ( )
                                5:32.96 ( )     6:08.92 (35.96)
 19 Costa, Mike J             16 SSL-MR               5:53.90    6:10.86
                                  32.19 ( )                             1:08.27 ( )
                                1:45.95 ( )                             2:25.01 ( )
                                3:02.94 ( )                             3:40.57 ( )
                                4:19.19 ( )                             4:57.07 ( )
                                5:35.12 ( )     6:10.86 (35.74)
 20 Penny, Ryan W             17 SSL-MR               5:52.10    6:11.44
                                  32.47 ( )                             1:09.05 ( )
                                1:46.92 ( )                             2:25.12 ( )
                                3:03.65 ( )                             3:42.74 ( )
                                4:20.23 ( )                             4:57.35 ( )
                                5:34.46 ( )     6:11.44 (36.98)
 21 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               6:43.81    6:22.84
                                  33.25 ( )                             1:10.37 ( )
                                1:48.96 ( )                             2:27.40 ( )
                                3:06.48 ( )                             3:45.96 ( )
                                4:25.68 ( )                             5:05.66 ( )
                                5:45.10 ( )     6:22.84 (37.74)
 22 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR               6:00.12    6:33.98
                                  32.44 ( )                             1:09.10 ( )
                                1:48.54 ( )                             2:28.73 ( )
                                3:10.65 ( )                             3:52.18 ( )
                                4:34.21 ( )                             5:15.33 ( )
                                5:55.32 ( )     6:33.98 (38.66)
 23 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               6:15.50    7:18.88
                                  35.59 ( )                             1:17.55 ( )
                                                                        2:47.74 ( )
                                5:06.45 ( )                             5:51.99 ( )
      7:18.88 (1:26.89)
 24 Welber, John R            17 NBS-MR               6:25.50    7:31.62
                                  35.57 ( )                             1:17.26 ( )
                                2:03.71 ( )                             2:50.29 ( )
                                3:38.07 ( )                             4:26.49 ( )
                                                                        6:00.45 ( )
                                6:47.85 ( )     7:31.62 (43.77)

Event 15  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR         1:07.16    1:04.03
                                  30.54 ( )     1:04.03 (33.49)
  2 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               1:05.23    1:05.00
                                  30.97 ( )     1:05.00 (34.03)
  3 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               1:06.00    1:06.42
                                  31.36 ( )     1:06.42 (35.06)
  4 Arnott, Katie             11 SSL-MR               1:07.35    1:07.46
                                  32.64 ( )     1:07.46 (34.82)
  5 McCormack, Christine E    11 Aqua Gems-MR         1:19.43    1:07.64
                                  32.24 ( )     1:07.64 (35.40)
  6 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               1:14.80    1:08.13
                                  33.43 ( )     1:08.13 (34.70)
  7 Bayer, Reilly             12 Scd-Mr-MR            1:09.37    1:09.70
                                  32.16 ( )     1:09.70 (37.54)
  8 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               1:06.82    1:09.71
                                   5.37 ( )   1:09.71 (1:04.34)
  9 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               1:10.58    1:10.47
                                  34.99 ( )     1:10.47 (35.48)
 10 Leibovich, Tamara         12 SSL-MR               1:12.63    1:11.00
                                  33.01 ( )     1:11.00 (37.99)
 11 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:10.07    1:11.14
                                  33.97 ( )     1:11.14 (37.17)
 12 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR         1:14.62    1:13.66
                                  35.71 ( )     1:13.66 (37.95)
 13 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR              1:10.11    1:14.34
                                  34.82 ( )     1:14.34 (39.52)
 14 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR               1:12.99    1:14.60
                                  35.77 ( )     1:14.60 (38.83)
 15 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               1:17.65    1:14.89
                                1:09.60 ( )         1:09.60 ( )      1:14.89 (5.29)
 16 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR               1:16.32    1:15.23
                                  35.04 ( )     1:15.23 (40.19)
 17 Buyes, Katherine          11 Scd-Mr-MR            1:20.56    1:15.52
                                  35.32 ( )     1:15.52 (40.20)
 18 Goldstein, Sari E         12 SSL-MR               1:17.71    1:17.01
                                  35.56 ( )     1:17.01 (41.45)
 19 Araujo, Sara A            11 SSL-MR               1:19.73    1:17.15
                                  36.04 ( )     1:17.15 (41.11)
 20 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR               1:21.82    1:17.68
                                  43.63 ( )     1:17.68 (34.05)
 21 Cioffi, Michelle          11 SSL-MR               1:21.94    1:18.28
                                  35.83 ( )     1:18.28 (42.45)
 22 Elliot, Julie A           11 SSL-MR               1:23.89    1:18.32
                                  37.14 ( )     1:18.32 (41.18)
 23 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR               1:27.61    1:20.49
 24 Kreielsheimer, Chelsea    11 SSL-MR               1:22.72    1:22.27
                                  37.36 ( )     1:22.27 (44.91)
 25 Fitzgerald, Kathleen      11 Aqua Gems-MR         1:31.21    1:23.70
 26 Roche, Katie M            12 Aqua Gems-MR         1:20.43    1:25.19
                                  39.75 ( )     1:25.19 (45.44)
 27 Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR               1:32.27    1:25.30
 28 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR               1:34.49    1:26.34
                                  39.33 ( )     1:26.34 (47.01)
 29 Kristofik, Allyson        11 Ndac-MR              1:26.11    1:28.53
 30 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               1:31.99    1:33.71
 31 Orloff, Emily S           11 MSC-MR               1:54.54    1:46.12
                                   3.62 ( )                               19.63 ( )
                                  35.70 ( )   1:46.12 (1:10.42)
 32 Latham, Rachel            11 Aqua Gems-MR         1:38.44    1:50.25
                                  51.15 ( )     1:50.25 (59.10)

Event 16  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:02.26    1:02.72
                                  29.23 ( )     1:02.72 (33.49)
  2 Magee, Ryan T             11 SSL-MR               1:11.25    1:07.13
                                  32.79 ( )     1:07.13 (34.34)
  3 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               1:08.61    1:07.62
                                  32.75 ( )     1:07.62 (34.87)
  4 Langan, Jimmy E           12 SSL-MR               1:11.20    1:09.31
                                  32.35 ( )     1:09.31 (36.96)
  5 Gold, Joseph              12 SSL-MR               1:17.65    1:14.25
                                  35.13 ( )     1:14.25 (39.12)
  6 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR              1:26.41    1:16.68
                                  35.82 ( )     1:16.68 (40.86)
  7 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR              1:21.11    1:17.58
                                  36.14 ( )     1:17.58 (41.44)
  8 Costa, Matt W             12 SSL-MR               1:22.68    1:18.27
                                  36.78 ( )     1:18.27 (41.49)
  9 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR            1:22.64    1:26.47
                                  39.89 ( )     1:26.47 (46.58)
 10 Robinson, William         11 SSL-MR               1:31.45    1:38.61
                                  45.48 ( )     1:38.61 (53.13)
 11 Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR               2:23.93    2:07.51
                                  35.85 ( )   2:07.51 (1:31.66)

Event 17  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:11.09    1:06.21
                                  31.76 ( )     1:06.21 (34.45)
  2 Wegescheide, Blair        10 Scd-Mr-MR            1:11.33    1:12.46
                                  34.81 ( )     1:12.46 (37.65)
  3 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR         1:13.37    1:13.20
                                  34.95 ( )     1:13.20 (38.25)
  4 Watson, Carly E           10 MSC-MR               1:12.62    1:14.12
                                  35.94 ( )     1:14.12 (38.18)
  5 Boyko, Emily F            10 MSC-MR               1:16.51    1:14.46
                                  35.75 ( )     1:14.46 (38.71)
  6 Timpanaro, Ilysa E         9 Ndac-MR              1:23.80    1:19.15
                                  36.71 ( )     1:19.15 (42.44)
  7 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR         1:22.48    1:20.01
                                  37.84 ( )     1:20.01 (42.17)
  8 Bayer, McKenzie           10 Scd-Mr-MR            1:15.71    1:20.77
                                  36.40 ( )     1:20.77 (44.37)
  9 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR               1:20.67    1:21.46
                                  38.64 ( )     1:21.46 (42.82)
 10 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                    NT    1:26.67
                                  39.65 ( )     1:26.67 (47.02)
 11 Carlucci, Brittany        10 Scd-Mr-MR            1:32.00    1:27.67
                                  39.45 ( )     1:27.67 (48.22)
 12 Parkin, Morgan E           9 Ndac-MR              1:25.11    1:30.16
                                  39.50 ( )     1:30.16 (50.66)
 13 Cunningham, Bridget M      9 Ndac-MR              1:50.30    1:37.14
                                  47.39 ( )     1:37.14 (49.75)
 14 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR              1:36.11    1:37.99
                                  45.87 ( )     1:37.99 (52.12)
 15 Boland, Bridget            9 Ndac-MR              1:26.11    1:39.54
                                  42.01 ( )     1:39.54 (57.53)
 16 Fitzgerald, Erin           9 Aqua Gems-MR         1:45.37    1:47.15
                                  50.53 ( )     1:47.15 (56.62)
 17 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                    NT    1:51.45
                                  49.02 ( )   1:51.45 (1:02.43)
 18 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                    NT    2:15.42
                                1:01.90 ( )   2:15.42 (1:13.52)
 -- Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                    NT         DQ
                                  52.28 ( )        DQ (1:09.09)

Event 18  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR            1:10.92    1:08.88
                                  33.16 ( )     1:08.88 (35.72)
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:11.79    1:10.39
                                  33.73 ( )     1:10.39 (36.66)
  3 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:17.89    1:16.39
                                  34.68 ( )     1:16.39 (41.71)
  4 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR               1:25.02    1:19.58
                                  38.35 ( )     1:19.58 (41.23)
  5 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                    NT    1:20.72
                                  38.31 ( )     1:20.72 (42.41)
  6 Ossias, Evan S            10 MSC-MR               1:50.61    1:22.69
                                  38.47 ( )     1:22.69 (44.22)
  7 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR         1:21.31    1:23.98
                                  39.58 ( )     1:23.98 (44.40)
  8 Carlino, Keith             9 MSC-MR                    NT    1:25.51
                                  40.32 ( )     1:25.51 (45.19)
  9 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                    NT    1:34.34
                                  43.70 ( )     1:34.34 (50.64)
 10 Haag, Kristopher B         9 MSC-MR               1:42.52    1:39.51
                                  46.13 ( )     1:39.51 (53.38)
 11 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                    NT    1:43.10
                                  46.18 ( )     1:43.10 (56.92)
 12 Spitaletta, Richard J     10 SSL-MR               1:45.81    1:43.11
                                  47.40 ( )     1:43.11 (55.71)
 13 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR               1:53.52    1:43.85
                                  49.01 ( )     1:43.85 (54.84)
 14 Chase, Madison R          10 MSC-MR                    NT    1:47.76
                                  46.24 ( )   1:47.76 (1:01.52)
 15 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                    NT    2:12.08
                                1:00.15 ( )   2:12.08 (1:11.93)
 -- Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR               1:27.48         DQ
                                  37.91 ( )          DQ (42.37)

Event 19  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:14.48    1:15.65
                                  35.37 ( )     1:15.65 (40.28)
  2 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               1:25.53    1:22.84
                                  39.66 ( )     1:22.84 (43.18)
  3 Kolosky, Sarah            12 Scd-Mr-MR            1:29.41    1:24.21
                                  38.98 ( )     1:24.21 (45.23)
  4 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR         1:29.46    1:27.78
                                  41.69 ( )     1:27.78 (46.09)
  5 Cunningham, Ainslee F     12 Ndac-MR              1:25.68    1:28.03
                                  41.20 ( )     1:28.03 (46.83)
  6 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               1:29.77    1:28.71
                                  42.19 ( )     1:28.71 (46.52)
  7 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               1:30.62    1:32.54
                                  43.69 ( )     1:32.54 (48.85)
  8 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               1:33.40    1:33.34
                                  45.42 ( )     1:33.34 (47.92)
  9 Goldstein, Sari E         12 SSL-MR               1:33.32    1:34.02
                                  45.28 ( )     1:34.02 (48.74)
 10 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:29.55    1:35.02
                                  44.54 ( )     1:35.02 (50.48)
 11 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR              1:34.11    1:35.89
                                  45.55 ( )     1:35.89 (50.34)
 12 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR               1:43.56    1:37.20
                                  46.15 ( )     1:37.20 (51.05)
 13 Kreielsheimer, Chelsea    11 SSL-MR               1:39.95    1:38.91
                                  45.98 ( )     1:38.91 (52.93)
 14 Getchell, Jill A          11 SSL-MR               1:44.09    1:41.05
                                  47.28 ( )     1:41.05 (53.77)
 15 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR         1:43.73    1:41.27
                                  48.13 ( )     1:41.27 (53.14)
 16 Fitzgerald, Kathleen      11 Aqua Gems-MR         1:55.77    1:41.51
                                  47.48 ( )     1:41.51 (54.03)
 17 Araujo, Sara A            11 SSL-MR               1:45.75    1:42.24
                                  48.56 ( )     1:42.24 (53.68)
 18 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               1:50.42    1:47.14
                                  50.26 ( )     1:47.14 (56.88)
 19 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR               2:09.02    1:59.96
                                  58.23 ( )   1:59.96 (1:01.73)
 20 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               2:08.57    2:04.46
                                1:00.25 ( )   2:04.46 (1:04.21)
 21 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                    NT    2:07.84
                                  59.69 ( )   2:07.84 (1:08.15)

Event 20  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR            1:34.74    1:27.14
                                  41.28 ( )     1:27.14 (45.86)
  2 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR              1:32.52    1:27.63
                                  42.19 ( )     1:27.63 (45.44)
  3 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR               1:35.42    1:31.70
                                  43.73 ( )     1:31.70 (47.97)
  4 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               1:36.98    1:33.43
                                  45.13 ( )     1:33.43 (48.30)
  5 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR               1:36.79    1:35.48
                                  45.68 ( )     1:35.48 (49.80)
  6 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR              1:36.92    1:35.84
                                  43.99 ( )     1:35.84 (51.85)
 -- Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR                    NT         DQ
                                  59.29 ( )        DQ (1:14.05)

Event 21  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 39.88      40.18
  2 Wegescheide, Blair        10 Scd-Mr-MR              45.25      43.03
  3 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                 43.20      43.23
  4 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           46.85      45.74
  5 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 45.17      46.06
  6 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR                 48.23      48.42
  7 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           50.25      51.06
  8 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                56.59      51.21
  9 Carlucci, Brittany        10 Scd-Mr-MR              55.41      53.21
 10 Parkin, Morgan E           9 Ndac-MR              1:01.40      54.32
 11 Fitzgerald, Erin           9 Aqua Gems-MR           54.39      57.53
 12 Boland, Bridget            9 Ndac-MR              1:05.60      59.32
 13 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR               1:11.38    1:00.14
 14 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR               1:09.48    1:03.44
 15 Cunningham, Bridget M      9 Ndac-MR              1:10.70    1:04.27
 -- D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                    NT         DQ

Event 22  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           44.98      44.36
  2 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR           49.57      48.83
  3 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 48.90      48.87
  4 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           47.94      49.93
  5 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 49.97      50.96
  6 Cavotti, Spencer           9 Ndac-MR              1:02.08      51.60
  7 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                 54.61      54.85
  8 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                 59.52      56.70
  9 Carlino, Keith             9 MSC-MR                    NT      57.54
 10 Spitaletta, Richard J     10 SSL-MR               1:04.42      58.66
 11 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR               1:13.62    1:08.58
 12 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR                    NT    1:09.52
 13 Davis, Anthony R          10 MSC-MR               1:12.59    1:10.57
 14 Haag, Kristopher B         9 MSC-MR               1:08.40    1:11.90
 15 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR               1:12.92    1:13.21

Event 23  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               2:16.11    2:18.54
                                  32.02 ( )                             1:06.76 ( )
                                1:42.62 ( )     2:18.54 (35.92)
  2 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:34.03    2:23.57
                                  34.65 ( )                             1:10.79 ( )
                                1:47.63 ( )     2:23.57 (35.94)
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:28.00    2:30.45
                                  36.13 ( )                             1:14.44 ( )
                                1:52.36 ( )     2:30.45 (38.09)
  4 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               2:39.30    2:34.34
                                  36.87 ( )                             1:15.79 ( )
                                1:55.13 ( )     2:34.34 (39.21)
  5 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               2:50.54    2:48.72
                                  38.10 ( )                             1:21.63 ( )
                                2:05.78 ( )     2:48.72 (42.94)

Event 24  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              16 MSC-MR               1:59.55    2:05.63
                                  29.35 ( )                             1:00.57 ( )
                                1:33.05 ( )     2:05.63 (32.58)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               2:15.10    2:14.08
                                  31.74 ( )                             1:05.33 ( )
                                1:40.20 ( )     2:14.08 (33.88)
  3 Scott, Tyler W            13 MSC-MR               2:30.00    2:29.61
                                  34.90 ( )                             1:13.01 ( )
                                1:51.88 ( )     2:29.61 (37.73)

Event 25  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bayer, Reilly             12 Scd-Mr-MR            1:19.55    1:17.87
                                  35.67 ( )     1:17.87 (42.20)
  2 Arnott, Katie             11 SSL-MR               1:18.57    1:18.94
                                  37.21 ( )     1:18.94 (41.73)
  3 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               1:18.42    1:19.81
                                  37.18 ( )     1:19.81 (42.63)
  4 Cunningham, Ainslee F     12 Ndac-MR              1:23.88    1:25.87
                                  39.16 ( )     1:25.87 (46.71)
  5 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               1:28.22    1:30.26
                                  41.06 ( )     1:30.26 (49.20)
  6 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               1:34.77    1:30.58
                                  41.84 ( )     1:30.58 (48.74)
  7 Araujo, Sara A            11 SSL-MR               1:28.66    1:31.22
                                  42.33 ( )     1:31.22 (48.89)
  8 Buyes, Katherine          11 Scd-Mr-MR            1:50.00    1:31.37
                                  41.05 ( )     1:31.37 (50.32)
  9 Leibovich, Tamara         12 SSL-MR               1:37.86    1:34.64
                                  42.25 ( )     1:34.64 (52.39)
 10 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                    NT    1:34.67
                                  45.09 ( )     1:34.67 (49.58)
 11 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR               1:53.61    1:37.91
                                  44.58 ( )     1:37.91 (53.33)
 12 Cioffi, Michelle          11 SSL-MR               1:47.25    1:42.95
                                  45.62 ( )     1:42.95 (57.33)
 13 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR               2:02.13    1:44.91
                                  49.38 ( )     1:44.91 (55.53)
 14 Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR               2:01.11    1:45.19
                                  47.15 ( )     1:45.19 (58.04)
 15 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR               2:04.10    1:46.38
                                  47.05 ( )     1:46.38 (59.33)
 16 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR               1:46.51    1:48.51
                                  50.10 ( )     1:48.51 (58.41)
 17 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               1:54.35    1:49.59
                                  49.60 ( )     1:49.59 (59.99)
 18 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR               1:50.94    1:49.72
                                  50.65 ( )     1:49.72 (59.07)
 19 Kreielsheimer, Chelsea    11 SSL-MR               1:44.91    1:49.95
                                  49.18 ( )   1:49.95 (1:00.77)
 20 Getchell, Jill A          11 SSL-MR               2:07.14    2:01.00
                                  55.10 ( )   2:01.00 (1:05.90)

Event 26  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:09.90    1:09.73
                                  31.57 ( )     1:09.73 (38.16)
  2 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               1:23.32    1:17.99
                                  37.62 ( )     1:17.99 (40.37)
  3 Magee, Ryan T             11 SSL-MR               1:26.77    1:18.10
                                  37.62 ( )     1:18.10 (40.48)
  4 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR               1:24.00    1:24.26
                                  39.35 ( )     1:24.26 (44.91)
  5 Langan, Jimmy E           12 SSL-MR               1:39.61    1:34.78
                                  41.24 ( )     1:34.78 (53.54)
  6 Costa, Matt W             12 SSL-MR               1:51.19    1:57.90
                                  54.07 ( )   1:57.90 (1:03.83)
 -- Robinson, William         11 SSL-MR               2:01.71         DQ
                                  57.53 ( )        DQ (1:15.28)

Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 33.90      33.33
  2 Wegescheide, Blair        10 Scd-Mr-MR              37.17      37.85
  3 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                 38.17      38.41
  4 Timpanaro, Ilysa E         9 Ndac-MR                41.21      38.58
  5 Bayer, McKenzie           10 Scd-Mr-MR              44.00      42.80
  6 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           41.23      42.96
  7 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           51.50      43.39
  8 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR               1:01.74      47.24
  9 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                58.18      55.22
 10 Fitzgerald, Erin           9 Aqua Gems-MR         1:03.09    1:01.23
 11 Parkin, Morgan E           9 Ndac-MR                40.11    1:02.61
 -- Watson, Carly E           10 MSC-MR                 38.67         DQ
 -- Cunningham, Bridget M      9 Ndac-MR              1:09.20         DQ

Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR              37.52      37.28
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           38.03      37.68
  3 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           37.43      38.12
  4 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 44.25      42.46
  5 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                 43.19      42.78
  6 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 43.38      46.12
  7 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                 49.78      49.87
  8 Cavotti, Spencer           9 Ndac-MR                58.11      58.71
  9 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR               1:05.12    1:03.40
 -- Chase, Madison R          10 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Haag, Kristopher B         9 MSC-MR                 45.47         DQ

Event 29  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           34.12      32.26
  2 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           34.89      34.42
  3 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 35.09      35.47
  4 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 35.18      36.73
  5 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                 38.82      36.76
  6 McCormack, Christine E    11 Aqua Gems-MR           42.43      37.23
  7 Leibovich, Tamara         12 SSL-MR                 39.30      39.98
  8 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 41.92      40.58
  9 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR                 41.39      41.07
 10 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 44.09      41.46
 11 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           40.13      41.56
 12 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR           41.94      41.69
 13 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR                41.11      42.69
 14 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                 44.08      43.25
 15 Elliot, Julie A           11 SSL-MR                 47.99      44.01
 16 Goldstein, Sari E         12 SSL-MR                 45.28      44.16
 17 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 48.04      47.00
 18 Roche, Katie M            12 Aqua Gems-MR           45.43      48.33
 19 Kristofik, Allyson        11 Ndac-MR                52.10      48.69
 20 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                 46.46      48.79
 21 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                 54.21      52.32
 -- Fitzgerald, Kathleen      11 Aqua Gems-MR           50.72         DQ

Event 30  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR              36.86      36.60
  2 Magee, Ryan T             11 SSL-MR                 36.69      36.78
  3 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR                 38.14      37.31
  4 Langan, Jimmy E           12 SSL-MR                 37.58      37.39
  5 Martin, Nicholas W        11 Ndac-MR                42.22      39.30
  6 Lavender, Damian M        11 Ndac-MR                42.27      42.42
  7 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR              42.54      43.04
  8 Costa, Matt W             12 SSL-MR                 49.44      46.66
  9 Robinson, William         11 SSL-MR                 51.10      56.27
 -- Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR               1:17.99         DQ
 -- Gold, Joseph              12 SSL-MR                 42.11         DQ

Event 31  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:19.95    1:17.85
                                  38.49 ( )     1:17.85 (39.36)
  2 Watson, Carly E           10 MSC-MR               1:22.67    1:20.70
                                  40.63 ( )     1:20.70 (40.07)
  3 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR         1:24.53    1:24.62
                                  41.89 ( )     1:24.62 (42.73)
  4 Boyko, Emily F            10 MSC-MR               1:26.84    1:26.32
                                  42.17 ( )     1:26.32 (44.15)
  5 Timpanaro, Ilysa E         9 Ndac-MR              1:24.11    1:27.17
                                  40.71 ( )     1:27.17 (46.46)
  6 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR         1:27.00    1:28.40
                                  42.86 ( )     1:28.40 (45.54)
  7 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR               1:38.61    1:32.09
                                  45.49 ( )     1:32.09 (46.60)
  8 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                    NT    2:03.59
                                  59.89 ( )   2:03.59 (1:03.70)
  9 Palazzolo, Alexandra R     9 MSC-MR                    NT    2:08.80
                                1:01.77 ( )   2:08.80 (1:07.03)
 10 Fitzgerald, Erin           9 Aqua Gems-MR         1:49.43    2:11.65
                                1:03.86 ( )   2:11.65 (1:07.79)
 11 Boland, Bridget            9 Ndac-MR              1:47.11    2:15.95
                                1:03.82 ( )   2:15.95 (1:12.13)
 12 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                    NT    2:24.45
                                1:08.18 ( )   2:24.45 (1:16.27)

Event 32  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR            1:15.80    1:19.78
                                  39.82 ( )     1:19.78 (39.96)
  2 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR               1:31.92    1:22.83
  3 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:22.76    1:24.10
                                  41.32 ( )     1:24.10 (42.78)
  4 Pendergast, Ryan          10 Aqua Gems-MR         1:27.98    1:27.58
                                  43.37 ( )     1:27.58 (44.21)
  5 Carlino, Keith             9 MSC-MR                    NT    1:33.08
                                  45.41 ( )     1:33.08 (47.67)
  6 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR               1:41.56    1:33.43
  7 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                    NT    1:34.77
                                  46.38 ( )     1:34.77 (48.39)
  8 Chase, Madison R          10 MSC-MR                    NT    1:52.16
                                  51.12 ( )   1:52.16 (1:01.04)
  9 Spitaletta, Richard J     10 SSL-MR               1:54.63    1:53.05
                                  54.67 ( )     1:53.05 (58.38)
 10 Davis, Anthony R          10 MSC-MR                    NT    2:00.77
                                  55.30 ( )   2:00.77 (1:05.47)
 11 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR               2:15.79    2:06.14
                                1:01.16 ( )   2:06.14 (1:04.98)
 -- Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                    NT         DQ
                                  57.12 ( )        DQ (1:03.67)
 -- Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                    NT         DQ
                                1:11.64 ( )        DQ (1:20.51)
 -- Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               1:31.28         DQ
                                  44.90 ( )          DQ (43.87)
 -- Cavotti, Spencer           9 Ndac-MR              1:47.11         DQ
                                  57.47 ( )          DQ (55.82)
 -- Calderin, Julian C        10 MSC-MR                    NT         DQ
                                1:01.75 ( )        DQ (1:06.65)

Event 33  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:09.24    1:06.70
                                  31.82 ( )     1:06.70 (34.88)
  2 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               1:18.56    1:15.55
                                  34.66 ( )     1:15.55 (40.89)
  3 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR         1:14.20    1:15.61
                                  34.91 ( )     1:15.61 (40.70)
  4 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               1:15.25    1:16.27
                                  35.56 ( )     1:16.27 (40.71)
  5 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               1:20.16    1:17.91
                                  38.16 ( )     1:17.91 (39.75)
  6 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               1:21.43    1:18.64
                                  37.62 ( )     1:18.64 (41.02)
  7 Arnott, Katie             11 SSL-MR               1:18.51    1:19.07
                                  37.43 ( )     1:19.07 (41.64)
  8 McCormack, Christine E    11 Aqua Gems-MR         1:30.43    1:19.15
                                  38.37 ( )     1:19.15 (40.78)
  9 Cunningham, Ainslee F     12 Ndac-MR              1:18.43    1:19.65
                                  37.36 ( )     1:19.65 (42.29)
 10 Bayer, Reilly             12 Scd-Mr-MR            1:20.83    1:20.56
                                  37.34 ( )     1:20.56 (43.22)
 11 Kolosky, Sarah            12 Scd-Mr-MR            1:22.10    1:23.67
                                  39.28 ( )     1:23.67 (44.39)
 12 Pendergast, Megan         12 Aqua Gems-MR         1:28.51    1:24.00
                                  39.18 ( )     1:24.00 (44.82)
 13 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               1:23.12    1:24.01
                                  39.29 ( )     1:24.01 (44.72)
 14 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:24.06    1:24.30
                                  41.08 ( )     1:24.30 (43.22)
 15 Perez-Rogers, Lisell E    11 Ndac-MR              1:20.11    1:25.80
                                  41.07 ( )     1:25.80 (44.73)
 16 Kunow, Ashley M           11 SSL-MR               1:31.18    1:28.97
                                  45.26 ( )     1:28.97 (43.71)
 17 Buyes, Katherine          11 Scd-Mr-MR            1:39.43    1:29.66
                                  41.02 ( )     1:29.66 (48.64)
 18 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               1:36.27    1:30.34
                                  42.51 ( )     1:30.34 (47.83)
 19 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR               1:36.77    1:32.53
                                  45.58 ( )     1:32.53 (46.95)
 19 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR               1:27.43    1:32.53
                                  44.11 ( )     1:32.53 (48.42)
 21 Elliot, Julie A           11 SSL-MR               1:43.17    1:32.60
                                  46.90 ( )     1:32.60 (45.70)
 22 Cioffi, Michelle          11 SSL-MR               1:26.77    1:32.68
                                  44.49 ( )     1:32.68 (48.19)
 23 Fitzgerald, Kathleen      11 Aqua Gems-MR         1:43.38    1:32.78
                                  43.19 ( )     1:32.78 (49.59)
 24 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR               1:46.48    1:34.88
                                  45.57 ( )     1:34.88 (49.31)
 25 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR               1:44.02    1:36.76
                                  45.42 ( )     1:36.76 (51.34)
 26 Roche, Katie M            12 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:43.92
                                  49.29 ( )     1:43.92 (54.63)
 27 Getchell, Jill A          11 SSL-MR               1:44.02    1:44.03
                                  51.98 ( )     1:44.03 (52.05)
 28 Orloff, Emily S           11 MSC-MR               1:57.12    1:49.24
                                  51.02 ( )     1:49.24 (58.22)
 29 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               1:51.14    1:51.49
                                  54.51 ( )     1:51.49 (56.98)
 30 Kristofik, Allyson        11 Ndac-MR              1:30.11    1:55.21
                                  55.47 ( )     1:55.21 (59.74)
 31 Latham, Rachel            11 Aqua Gems-MR         1:29.43    2:00.15
                                  55.50 ( )   2:00.15 (1:04.65)

Event 34  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:12.87    1:10.83
                                  31.80 ( )     1:10.83 (39.03)
  2 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR               1:19.08    1:16.05
                                  35.65 ( )     1:16.05 (40.40)
  3 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               1:21.31    1:18.32
                                  35.91 ( )     1:18.32 (42.41)
  4 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR            1:24.18    1:22.03
                                  38.04 ( )     1:22.03 (43.99)
  5 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR               1:25.31    1:24.08
                                  38.65 ( )     1:24.08 (45.43)
  6 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR            1:27.43    1:34.90
                                  43.86 ( )     1:34.90 (51.04)

Event 35  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:26.63    2:36.58
     1) Attanasio, Shelby K 9           2) Boyko, Emily F 10
     3) Hoffman, Shekinah L 10          4) Watson, Carly E 10
                              48.00 (48.00)                         1:30.30 (42.30)
                            2:02.72 (32.42)     2:36.58 (33.86)

Event 36  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'C'                               NT    3:01.40
     1) O'Keefe, Connor P 10            2) Ossias, Evan S 10
     3) Alderson, Ryan P 9              4) Davis, Anthony R 10
                              39.86 (39.86)                         1:29.31 (49.45)
                            1:46.56 (17.25)   3:01.40 (1:14.84)
 -- Marist Swim Club-MR  'B'                               NT         DQ
     1) Haag, Kristopher B 9            2) Calderin, Julian C 10
     3) Chase, Madison R 10             4) Sullivan, Sean S 10
                              51.83 (51.83)                         1:10.94 (19.11)
                            1:48.08 (37.14)        DQ (2:09.73)
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          3:03.05         DQ
     1) Carlino, Keith 9                2) Disalvo, Brett Z 10
     3) Gagliardi, Philip A 10          4) Hickey, Brandon S 9
                              58.70 (58.70)                         1:35.52 (36.82)
                            2:27.06 (51.54)          DQ (45.37)

Event 37  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:12.43    2:17.18
     1) Moore, Erica 12                 2) Olsen, Ashley E 11
     3) Ehret, Jane M 12                4) McCormack, Christine E 11
                              33.95 (33.95)                         1:16.28 (42.33)
                            1:46.30 (30.02)     2:17.18 (30.88)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:13.75    2:17.67
     1) Aiello, Jennifer M 11           2) Indyk, Allison M 11
     3) Farrar, Lexi B 12               4) Munz, Brenna A 12
                              34.21 (34.21)                         1:14.12 (39.91)
                            1:46.99 (32.87)     2:17.67 (30.68)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:30.12    2:31.80
     1) Leibovich, Tamara 12            2) Arnott, Katie 11
     3) Araujo, Sara A 11               4) Kunow, Ashley M 11
                              40.31 (40.31)                         1:20.92 (40.61)
                            1:57.46 (36.54)     2:31.80 (34.34)
  4 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:39.33
     1) Seagren, Erika L 11             2) Carlino, Emelia A 11
     3) Levine, Kelly T 11              4) D'Alberto, Amanda C 11
                              38.15 (38.15)                         1:23.70 (45.55)
                            2:06.66 (42.96)     2:39.33 (32.67)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:40.68    2:45.67
     1) Lynch, Amanda B 11              2) Goldstein, Sari E 12
     3) Stein, Jamie Ann 11             4) Cioffi, Michelle 11
                              43.82 (43.82)                         1:29.37 (45.55)
                          2:45.67 (1:16.30)         2:45.67 ( )         2:45.67 ( )

Event 38  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:27.79    2:25.50
     1) Sokoloff, Philip 11             2) Terwilliger, Richie S 12
     3) Magee, Ryan T 11                4) Langan, Jimmy E 12
                              35.93 (35.93)                         1:20.09 (44.16)
                            1:55.17 (35.08)     2:25.50 (30.33)

Event 39  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               5:23.43    5:12.43
                                  33.06 ( )                             1:12.45 ( )
                                1:53.25 ( )                             2:33.15 ( )
                                3:15.88 ( )                             3:59.31 ( )
                                4:36.31 ( )     5:12.43 (36.12)
  2 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               5:42.39    5:19.44
                                  33.25 ( )                             1:12.78 ( )
                                1:55.47 ( )                             2:37.71 ( )
                                3:22.49 ( )                             4:08.06 ( )
                                4:44.57 ( )     5:19.44 (34.87)
  3 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               6:06.32    5:22.43
                                  34.85 ( )                             1:14.92 ( )
                                1:55.39 ( )                             2:35.15 ( )
                                3:23.12 ( )                             4:11.36 ( )
                                4:47.32 ( )     5:22.43 (35.11)
  4 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR                    NT    5:38.30
                                  33.73 ( )                             1:14.83 ( )
                                2:43.85 ( )                             3:32.33 ( )
                                                                        4:21.89 ( )
                                5:00.53 ( )     5:38.30 (37.77)

Event 40  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Murray, Connor J          14 MSC-MR               4:50.00    4:49.82
                                  31.13 ( )                             1:08.14 ( )
                                2:21.95 ( )                             3:01.81 ( )
                                3:42.01 ( )                             4:16.74 ( )
        4:49.82 (33.08)
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               5:00.57    4:54.83
                                  31.40 ( )                             1:10.28 ( )
                                1:48.61 ( )                             2:25.72 ( )
                                3:07.34 ( )                             3:49.96 ( )
                                4:23.54 ( )     4:54.83 (31.29)
  3 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               5:59.28    5:34.09
                                  37.55 ( )                             1:23.72 ( )
                                2:07.81 ( )                             2:50.18 ( )
                                3:33.32 ( )                             4:16.93 ( )
                                4:56.65 ( )     5:34.09 (37.44)
  4 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               6:02.77    5:41.27
                                  36.60 ( )                             2:06.26 ( )
                                                                        2:47.49 ( )
                                3:36.24 ( )                             4:26.85 ( )
                                5:04.06 ( )     5:41.27 (37.21)
  5 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               5:30.00    6:00.78
                                  41.54 ( )                             1:33.47 ( )
                                2:19.31 ( )                             3:03.99 ( )
                                3:50.76 ( )                             4:41.43 ( )
                                5:21.63 ( )     6:00.78 (39.15)

Event 41  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               4:56.83    4:59.78
                                  32.29 ( )                             1:08.83 ( )
                                1:45.82 ( )                             2:22.61 ( )
                                3:07.94 ( )                             3:51.70 ( )
                                4:25.91 ( )     4:59.78 (33.87)
  2 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               5:00.06    5:02.16
                                  33.07 ( )                             1:10.52 ( )
                                1:49.77 ( )                             2:28.17 ( )
                                3:10.69 ( )                             3:53.96 ( )
                                4:28.94 ( )     5:02.16 (33.22)
  3 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         5:04.38    5:02.55
                                  32.13 ( )                             1:10.02 ( )
                                1:49.65 ( )                             2:27.57 ( )
                                3:10.02 ( )                             3:53.92 ( )
                                4:29.03 ( )     5:02.55 (33.52)
  4 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               5:02.02    5:12.15
                                  31.43 ( )                             1:07.09 ( )
                                1:47.47 ( )                             2:26.35 ( )
                                3:13.69 ( )                             4:01.81 ( )
                                4:37.73 ( )     5:12.15 (34.42)
  5 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         5:15.02    5:15.92
                                  31.46 ( )                             1:09.01 ( )
                                1:50.46 ( )                             2:31.76 ( )
                                3:18.29 ( )                             4:05.28 ( )
                                4:40.68 ( )     5:15.92 (35.24)
  6 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               5:09.99    5:27.18
                                  31.67 ( )                             1:09.26 ( )
                                1:51.55 ( )                             2:32.97 ( )
                                3:21.23 ( )                             4:12.30 ( )
                                4:50.06 ( )     5:27.18 (37.12)
  7 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               5:15.00    5:32.95
                                  33.79 ( )                             1:13.59 ( )
                                1:57.29 ( )                             2:40.47 ( )
                                3:29.92 ( )                             4:19.36 ( )
                                4:56.06 ( )     5:32.95 (36.89)

Event 42  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              16 MSC-MR               4:18.85    4:32.83
                                  28.74 ( )                             1:01.49 ( )
                                1:36.56 ( )                             2:10.34 ( )
                                2:50.75 ( )                             3:31.39 ( )
                                4:03.44 ( )     4:32.83 (29.39)
  2 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               4:29.40    4:34.14
                                  27.56 ( )                               58.68 ( )
                                1:34.24 ( )                             2:09.26 ( )
                                2:50.14 ( )                             3:31.29 ( )
                                4:03.64 ( )     4:34.14 (30.50)
  3 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               4:30.00    4:45.37
                                  29.08 ( )                             1:02.88 ( )
                                1:40.82 ( )                             2:18.71 ( )
                                2:59.62 ( )                             3:40.98 ( )
                                4:14.41 ( )     4:45.37 (30.96)
  4 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               4:47.67    4:47.50
                                  29.63 ( )                             1:05.54 ( )
                                1:41.82 ( )                             2:17.87 ( )
                                3:00.96 ( )                             3:44.39 ( )
                                4:16.31 ( )     4:47.50 (31.19)
  5 Svoboda, Noah             14 SSL-MR                    NT    4:51.24
                                  31.35 ( )                             1:07.70 ( )
                                1:47.03 ( )                             2:24.09 ( )
                                3:05.37 ( )                             3:46.46 ( )
                                4:19.17 ( )     4:51.24 (32.07)
  6 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               5:37.61    5:25.12
                                  30.92 ( )                             1:08.83 ( )
                                1:54.41 ( )                             2:38.20 ( )
                                3:21.96 ( )                             4:06.43 ( )
                                4:47.28 ( )     5:25.12 (37.84)

Event 43  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                    NT      59.30
  2 Davis, Alizabeth           8 MSC-MR               1:04.85      59.87
  3 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR               1:08.05    1:01.53
  4 Schroeder, Daphne          8 Ndac-MR              1:02.11    1:02.48
  5 LaPerche, Erin             8 MSC-MR               1:05.02    1:03.79
  6 Stolzenberg, Taryn B       8 Aqua Gems-MR              NT    1:08.77
  7 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                    NT    1:16.87
 -- Bergin, Kate C             7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Brisley, Alexis M          8 Ndac-MR              1:09.11         DQ
 -- Spencer, Sydney R          8 MSC-MR                    NT         DQ

Event 44  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                55.91      55.34
 -- Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Milton, Skyler S           8 Ndac-MR              1:14.11         DQ

Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Becky              15 Scd-Mr-MR            1:14.79    1:14.85
                                  35.09 ( )     1:14.85 (39.76)
  2 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               1:16.46    1:17.36
                                  36.95 ( )     1:17.36 (40.41)
  3 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         1:20.04    1:19.69
                                  37.10 ( )     1:19.69 (42.59)
  4 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               1:21.77    1:20.91
                                  39.08 ( )     1:20.91 (41.83)
  5 Milton, Tiffany K         16 Ndac-MR              1:22.35    1:21.05
                                  37.63 ( )     1:21.05 (43.42)
  6 Langan, Mary E            17 SSL-MR               1:22.10    1:22.00
                                  38.33 ( )     1:22.00 (43.67)
  7 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               1:23.42    1:22.05
                                  38.39 ( )     1:22.05 (43.66)
  8 Decker, Amanda M          17 Ndac-MR              1:24.04    1:23.25
                                  40.03 ( )     1:23.25 (43.22)
  9 Cunningham, Chrissy M     15 Ndac-MR              1:22.78    1:25.16
                                  39.83 ( )     1:25.16 (45.33)
 10 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               1:33.37    1:28.88
                                  42.37 ( )     1:28.88 (46.51)
 -- Farmer, Amanda J          16 SSL-MR               1:47.35         DQ
                                  44.99 ( )          DQ (53.01)

Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               1:09.87    1:06.75
                                  31.73 ( )     1:06.75 (35.02)
  2 Gartman, David M          16 NBS-MR               1:09.75    1:07.19
                                  31.06 ( )     1:07.19 (36.13)
  3 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR         1:08.79    1:07.41
                                  31.89 ( )     1:07.41 (35.52)
  4 Kurtz, Jonathan R         17 Aqua Gems-MR         1:07.43    1:09.25
                                  32.36 ( )     1:09.25 (36.89)
  5 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR              1:12.50    1:09.50
                                  32.63 ( )     1:09.50 (36.87)
  6 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR              1:05.35    1:10.02
                                  32.58 ( )     1:10.02 (37.44)
  7 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               1:10.95    1:10.09
                                  33.20 ( )     1:10.09 (36.89)
  8 Colton, Billy M           15 NBS-MR               1:15.36    1:10.53
                                  33.23 ( )     1:10.53 (37.30)
  9 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               1:14.33    1:10.87
                                  33.72 ( )     1:10.87 (37.15)
 10 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR         1:09.36    1:11.22
                                  33.26 ( )     1:11.22 (37.96)
 11 Madar, David              16 SSL-MR               1:12.40    1:12.43
                                  34.37 ( )     1:12.43 (38.06)
 12 Yates, Matthew D          16 NBS-MR               1:13.46    1:12.54
                                  34.36 ( )     1:12.54 (38.18)
 13 Coombs, Justin            16 NBS-MR               1:15.57    1:13.15
                                  34.67 ( )     1:13.15 (38.48)
 14 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               1:20.09    1:13.47
                                  34.72 ( )     1:13.47 (38.75)
 15 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               1:17.97    1:13.99
                                  35.17 ( )     1:13.99 (38.82)
 16 Cohen, Daniel             15 Scd-Mr-MR            1:17.87    1:14.15
                                  35.29 ( )     1:14.15 (38.86)
 17 Welber, John R            17 NBS-MR               1:17.50    1:14.68
                                  34.52 ( )     1:14.68 (40.16)
 18 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               1:13.94    1:14.86
                                  35.91 ( )     1:14.86 (38.95)
 19 Roeser, Jimmy R           17 SSL-MR               1:17.93    1:14.88
                                  35.92 ( )     1:14.88 (38.96)
 20 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               1:15.33    1:15.19
                                  35.10 ( )     1:15.19 (40.09)
 21 Drab, Paul A              14 NBS-MR               1:21.50    1:15.23
                                  35.82 ( )     1:15.23 (39.41)
 22 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               1:17.85    1:17.38
                                  36.68 ( )     1:17.38 (40.70)
 23 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               1:20.21    1:18.72
                                  37.55 ( )     1:18.72 (41.17)
 24 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR               1:23.20    1:19.96
                                  37.53 ( )     1:19.96 (42.43)
 25 Williams, Zachary M       16 NBS-MR               1:21.81    1:21.74
                                  38.52 ( )     1:21.74 (43.22)
 26 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               1:19.50    1:22.72
                                  40.05 ( )     1:22.72 (42.67)
 27 Wegescheide, Paul         15 Scd-Mr-MR            1:36.53    1:37.48
                                  43.75 ( )     1:37.48 (53.73)

Event 47  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               1:08.59    1:10.67
                                  33.00 ( )     1:10.67 (37.67)
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:18.15    1:12.73
                                  34.23 ( )     1:12.73 (38.50)
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:19.00    1:15.52
                                  36.00 ( )     1:15.52 (39.52)
  4 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               1:18.07    1:16.62
                                  35.75 ( )     1:16.62 (40.87)
  5 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               1:18.23    1:16.78
                                  36.00 ( )     1:16.78 (40.78)
  6 Armater, Olivia           13 Scd-Mr-MR            1:18.29    1:17.00
                                  35.61 ( )     1:17.00 (41.39)
  7 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               1:28.44    1:20.52
                                  38.78 ( )     1:20.52 (41.74)
  8 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               1:28.07    1:26.21
                                  41.40 ( )     1:26.21 (44.81)
  9 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:28.33    1:26.79
                                  40.63 ( )     1:26.79 (46.16)
 10 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            1:26.51    1:27.78
                                  41.08 ( )     1:27.78 (46.70)
 11 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               1:26.62    1:28.04
                                  42.18 ( )     1:28.04 (45.86)
 12 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               1:30.32    1:29.51
                                  43.33 ( )     1:29.51 (46.18)
 13 Takacs, Ashley            13 Scd-Mr-MR            1:37.50    1:30.74
                                  43.10 ( )     1:30.74 (47.64)
 14 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               1:41.73    1:32.60
                                  44.57 ( )     1:32.60 (48.03)
 15 Grover, Monica L          14 SSL-MR               1:40.35    1:39.31
                                  46.41 ( )     1:39.31 (52.90)
 16 Parkin, Kaylea M          13 Ndac-MR              1:39.11    1:44.92
                                  47.32 ( )     1:44.92 (57.60)
 17 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR               2:06.81    2:11.50
                                1:01.99 ( )   2:11.50 (1:09.51)
 -- Kalamariois, Demetra C    14 SSL-MR               1:45.81         DQ
                                  54.34 ( )        DQ (1:01.46)

Event 48  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               1:05.27    1:07.81
                                  33.13 ( )     1:07.81 (34.68)
  2 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:08.77    1:08.93
                                  33.45 ( )     1:08.93 (35.48)
  3 Murray, Connor J          14 MSC-MR               1:14.58    1:12.54
                                  34.89 ( )     1:12.54 (37.65)
  4 Perez-Rogers, Joe F       14 Ndac-MR              1:16.46    1:13.01
                                  34.08 ( )     1:13.01 (38.93)
  5 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               1:14.48    1:14.03
                                  34.83 ( )     1:14.03 (39.20)
  6 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               1:17.67    1:15.30
                                  35.39 ( )     1:15.30 (39.91)
  7 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               1:19.91    1:16.55
                                  36.97 ( )     1:16.55 (39.58)
  8 Katz, Andrew              13 SSL-MR               1:19.26    1:17.50
                                  36.57 ( )     1:17.50 (40.93)
  9 Dinces, Jon M             13 SSL-MR               1:15.19    1:17.89
                                  37.16 ( )     1:17.89 (40.73)
 10 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               1:25.34    1:21.34
                                  37.99 ( )     1:21.34 (43.35)
 11 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:28.19    1:22.05
                                  39.00 ( )     1:22.05 (43.05)
 12 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               1:28.02    1:23.36
                                  40.00 ( )     1:23.36 (43.36)
 13 Langan, John M            14 SSL-MR               1:22.77    1:23.46
                                  38.25 ( )     1:23.46 (45.21)
 14 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR            1:27.66    1:23.60
                                  38.55 ( )     1:23.60 (45.05)
 15 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               1:34.31    1:29.14
                                  42.15 ( )     1:29.14 (46.99)
 16 Strickland, Benjamin J    13 Ndac-MR              1:32.78    1:31.36
                                  42.23 ( )     1:31.36 (49.13)
 17 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               1:49.15    1:42.42
                                  47.21 ( )     1:42.42 (55.21)
 -- Madar, Eric R             14 SSL-MR               2:03.71         DQ
                                  48.76 ( )          DQ (57.15)
 -- Stein, Robert J           13 SSL-MR               1:24.17         DQ
                                  39.05 ( )          DQ (43.88)
 -- Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:10.33         DQ
                                  34.31 ( )          DQ (37.29)

Event 49  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                    NT      46.32
  2 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR               1:25.42      47.86
  3 Stolzenberg, Taryn B       8 Aqua Gems-MR         2:11.26      48.88
  4 Schroeder, Daphne          8 Ndac-MR                45.11      49.25
  5 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR                 51.38      49.28
  6 Spencer, Sydney R          8 MSC-MR                    NT      49.89
  7 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                 56.15      56.16
  8 Brisley, Alexis M          8 Ndac-MR                59.11      58.29
  9 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                    NT    1:01.16
 10 Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                 50.47    1:01.97
 11 D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                    NT    1:03.34

Event 50  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                47.18      43.34
  2 Milton, Skyler S           8 Ndac-MR                47.11      46.12
  3 Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                    NT      56.66

Event 51  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Langan, Mary E            17 SSL-MR                 26.22      27.27
  2 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR           27.54      27.44
  3 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR                 27.62      27.67
  4 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR                 26.94      27.76
  5 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR                 27.45      27.78
  6 Baker, Becky              15 Scd-Mr-MR              27.34      27.98
  7 Milton, Tiffany K         16 Ndac-MR                27.33      28.12
  8 Decker, Amanda M          17 Ndac-MR                26.33      28.33
  9 Aiello, Christina E       15 MSC-MR                 27.98      28.57
 10 Latino, Bridget L         15 MSC-MR                 27.93      28.91
 11 Charlebois, Alison        16 Scd-Mr-MR              28.95      29.28
 12 Cunningham, Chrissy M     15 Ndac-MR                30.67      30.49
 13 Farmer, Amanda J          16 SSL-MR                 34.11      33.50

Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              16 NBS-MR                 24.01      23.02
  2 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR                 23.75      23.12
  3 Branagan, Timothy J       17 Aqua Gems-MR           22.95      23.14
  3 Berg, Kyle G              16 MSC-MR                 22.95      23.14
  5 Yates, Matthew D          16 NBS-MR                 23.16      23.30
  6 Gartman, David M          16 NBS-MR                 23.18      23.31
  7 Coombs, Justin            16 NBS-MR                 24.26      23.32
  8 Senkewich, John C         17 NBS-MR                 23.24      23.48
  9 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 23.43      24.01
 10 Politi, Nathan D          15 NBS-MR                 23.99      24.02
 11 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR           24.14      24.45
 12 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR           24.63      24.89
 13 Williams, Zachary M       16 NBS-MR                 25.12      25.00
 14 Colton, Billy M           15 NBS-MR                 25.78      25.18
 15 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR                 24.26      25.28
 16 Roeser, Jimmy R           17 SSL-MR                 24.67      25.31
 17 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR                25.48      25.44
 18 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR                24.57      25.56
 19 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR                 25.41      25.73
 20 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR                 25.56      25.83
 21 Cohen, Daniel             15 Scd-Mr-MR              26.75      26.04
 22 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR                 27.04      26.06
 23 Madar, David              16 SSL-MR                 26.60      26.15
 24 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR                 25.78      26.29
 24 Ryan, Sean                16 Scd-Mr-MR              25.69      26.29
 26 Drab, Paul A              14 NBS-MR                 27.95      26.59
 27 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR                 28.64      27.04
 28 Welber, John R            17 NBS-MR                 28.04      29.35
 29 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR                 29.50      31.15
 30 Wegescheide, Paul         15 Scd-Mr-MR              32.19      31.60

Event 53  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR                 26.03      26.50
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR           27.68      27.15
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR                 27.60      27.45
  4 Armater, Olivia           13 Scd-Mr-MR              27.83      27.81
  5 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR                 28.63      28.19
  6 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR                 28.55      28.47
  7 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                 29.23      28.48
  8 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR                 29.63      29.30
  9 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR                 30.80      29.37
 10 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR                 29.26      29.47
 11 Costa, Isabella M         14 SSL-MR                 29.85      29.64
 12 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR                 30.34      30.33
 13 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR              31.90      30.74
 14 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR              31.41      30.88
 15 Takacs, Ashley            13 Scd-Mr-MR              30.91      31.09
 16 Parkin, Kaylea M          13 Ndac-MR                34.18      33.15
 17 Grover, Monica L          14 SSL-MR                 34.27      33.49
 18 Kalamariois, Demetra C    14 SSL-MR                 36.08      34.59
 19 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR                 39.24      41.03

Event 54  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe F       14 Ndac-MR                23.91      23.45
  2 Anderson, Mark C          14 MSC-MR                 24.08      24.21
  3 Hoempler, Erik            14 SSL-MR                 24.14      24.75
  4 Hoempler, Mark            14 SSL-MR                 26.26      26.02
  5 Langan, John M            14 SSL-MR                 26.53      26.62
  6 Scott, Tyler W            13 MSC-MR                 28.32      26.71
  7 Gravina, Michael T        14 SSL-MR                 26.84      26.85
  8 Katz, Andrew              13 SSL-MR                 27.24      26.96
  9 Murray, Connor J          14 MSC-MR                 26.88      27.13
 10 Anderson, Zach B          13 NBS-MR                 28.01      27.45
 11 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR              27.68      28.00
 12 Stein, Robert J           13 SSL-MR                 29.63      28.47
 13 Dinces, Jon M             13 SSL-MR                 28.40      28.56
 14 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR                 29.02      28.98
 15 Manz, Christopher J       14 MSC-MR                 30.15      29.86
 16 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR                 29.79      30.47
 17 Strickland, Benjamin J    13 Ndac-MR                30.49      30.50
 18 Gagliardi, John G         13 MSC-MR                 32.49      31.01
 19 Madar, Eric R             14 SSL-MR                 34.81      34.40
 20 Citrin, Joshua            13 SSL-MR                 36.15      36.95

Event 55  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                    NT      58.75
  2 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR               1:05.82    1:01.65
  3 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                    NT    1:07.38
  4 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                    NT    1:10.31
  5 D'Souza, Natalie L         6 MSC-MR                    NT    1:18.27
 -- Schroeder, Daphne          8 Ndac-MR                56.11         DQ
 -- Davis, Alizabeth           8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Spencer, Sydney R          8 MSC-MR                    NT         DQ

Event 56  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                57.11    1:03.02
 -- Milton, Skyler S           8 Ndac-MR              1:20.11         DQ

Event 57  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               1:02.86    1:04.47
                                  30.66 ( )     1:04.47 (33.81)
  2 Levine, Kimberly A        15 MSC-MR               1:03.30    1:05.97
                                  31.10 ( )     1:05.97 (34.87)
  3 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         1:05.50    1:06.45
                                  30.88 ( )     1:06.45 (35.57)
  4 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               1:09.73    1:07.58
                                  31.70 ( )     1:07.58 (35.88)
  4 Zullo, Amanda             16 Scd-Mr-MR            1:06.00    1:07.58
                                  30.74 ( )     1:07.58 (36.84)
  6 Coratti, Samantha J       16 MSC-MR               1:06.51    1:09.36
                                  33.21 ( )     1:09.36 (36.15)
  7 Latino, Bridget L         15 MSC-MR               1:26.29    1:10.59
                                  33.21 ( )     1:10.59 (37.38)
  8 Langan, Mary E            17 SSL-MR               1:12.49    1:15.24
                                  34.63 ( )     1:15.24 (40.61)
  9 Decker, Amanda M          17 Ndac-MR              1:14.89    1:16.72
                                  35.66 ( )     1:16.72 (41.06)
 10 Cunningham, Chrissy M     15 Ndac-MR              1:20.84    1:20.25
                                  35.54 ( )     1:20.25 (44.71)
 11 Farmer, Amanda J          16 SSL-MR               1:32.91    1:31.36
                                  39.94 ( )     1:31.36 (51.42)

Event 58  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR                 54.29      53.29
                                  25.13 ( )       53.29 (28.16)
  2 Coombs, Ryan              16 NBS-MR                 58.18      56.17
                                  26.07 ( )       56.17 (30.10)
  3 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 54.40      56.19
                                  26.09 ( )       56.19 (30.10)
  4 Berg, Kyle G              16 MSC-MR                 56.00      56.57
                                  26.27 ( )       56.57 (30.30)
  5 Branagan, Timothy J       17 Aqua Gems-MR           55.53      56.85
                                  26.69 ( )       56.85 (30.16)
  6 Yates, Matthew D          16 NBS-MR                 58.67      58.72
                                  27.20 ( )       58.72 (31.52)
  7 Roeser, Jimmy R           17 SSL-MR                 56.21      58.93
                                  26.89 ( )       58.93 (32.04)
  8 Coombs, Justin            16 NBS-MR               1:01.27      58.95
                                  27.46 ( )       58.95 (31.49)
  9 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR         1:01.39      59.27
                                  27.61 ( )       59.27 (31.66)
 10 Gartman, David M          16 NBS-MR               1:01.33    1:01.10
                                  28.15 ( )     1:01.10 (32.95)
 11 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               1:02.30    1:01.86
                                  28.09 ( )     1:01.86 (33.77)
 12 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               1:00.78    1:02.13
                                  29.26 ( )     1:02.13 (32.87)
 13 Senkewich, John C         17 NBS-MR               1:01.19    1:02.25
                                  29.46 ( )     1:02.25 (32.79)
 14 Williams, Zachary M       16 NBS-MR               1:05.49    1:02.78
                                  29.18 ( )     1:02.78 (33.60)
 15 Colton, Billy M           15 NBS-MR               1:08.04    1:03.38
                                  29.23 ( )     1:03.38 (34.15)
 16 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR              1:02.41    1:03.82
                                  29.71 ( )     1:03.82 (34.11)
 17 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               1:04.81    1:04.14
                                  30.50 ( )     1:04.14 (33.64)
 18 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               1:02.18    1:04.25
                                  30.33 ( )     1:04.25 (33.92)
 19 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR         1:06.61    1:05.69
                                  30.47 ( )     1:05.69 (35.22)
 20 Madar, David              16 SSL-MR               1:05.92    1:05.73
                                  29.91 ( )     1:05.73 (35.82)
 21 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               1:05.40    1:05.75
                                  30.34 ( )     1:05.75 (35.41)
 22 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR               1:04.21    1:08.53
                                  31.52 ( )     1:08.53 (37.01)
 23 Drab, Paul A              14 NBS-MR               1:10.50    1:12.51
                                  33.13 ( )     1:12.51 (39.38)
 24 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               1:11.50    1:22.08
                                  37.21 ( )     1:22.08 (44.87)
 25 Wegescheide, Paul         15 Scd-Mr-MR            1:30.00    1:30.32
                                  39.49 ( )     1:30.32 (50.83)
 -- Kurtz, Jonathan R         17 Aqua Gems-MR         1:06.43         DQ
                                  31.31 ( )          DQ (35.12)

Event 59  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               1:03.00    1:03.45
                                  29.81 ( )     1:03.45 (33.64)
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:09.30    1:06.43
                                  31.72 ( )     1:06.43 (34.71)
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:11.18    1:09.38
                                  32.65 ( )     1:09.38 (36.73)
  4 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               1:10.28    1:10.49
                                  32.25 ( )     1:10.49 (38.24)
  5 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               1:29.26    1:10.53
                                  32.49 ( )     1:10.53 (38.04)
  6 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               1:16.19    1:11.12
                                  33.29 ( )     1:11.12 (37.83)
  7 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               1:16.77    1:12.43
                                  35.24 ( )     1:12.43 (37.19)
  8 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:15.41    1:14.95
                                  34.31 ( )     1:14.95 (40.64)
  9 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               1:22.46    1:15.14
                                  35.46 ( )     1:15.14 (39.68)
 10 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               1:18.69    1:18.09
                                  35.60 ( )     1:18.09 (42.49)
 11 Costa, Isabella M         14 SSL-MR               1:30.79    1:21.37
                                  39.60 ( )     1:21.37 (41.77)
 12 Takacs, Ashley            13 Scd-Mr-MR            1:19.50    1:22.68
                                  37.18 ( )     1:22.68 (45.50)
 13 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            1:22.26    1:24.49
                                  38.56 ( )     1:24.49 (45.93)
 14 Kalamariois, Demetra C    14 SSL-MR               1:40.23    1:32.10
                                  40.30 ( )     1:32.10 (51.80)
 15 Parkin, Kaylea M          13 Ndac-MR              1:23.11    1:37.16
                                  42.17 ( )     1:37.16 (54.99)
 16 Grover, Monica L          14 SSL-MR               1:36.56    1:44.32
                                  45.25 ( )     1:44.32 (59.07)
 17 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR               2:05.19    2:07.51
                                  58.72 ( )   2:07.51 (1:08.79)

Event 60  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:00.58    1:02.75
                                  29.66 ( )     1:02.75 (33.09)
  2 Katz, Andrew              13 SSL-MR               1:04.41    1:02.94
                                  30.09 ( )     1:02.94 (32.85)
  3 Perez-Rogers, Joe F       14 Ndac-MR              1:07.38    1:04.50
                                  28.75 ( )     1:04.50 (35.75)
  4 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               1:04.44    1:05.01
                                  30.25 ( )     1:05.01 (34.76)
  5 Murray, Connor J          14 MSC-MR               1:10.35    1:05.22
                                  30.32 ( )     1:05.22 (34.90)
  6 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               1:08.95    1:05.50
                                  30.81 ( )     1:05.50 (34.69)
  7 Scott, Tyler W            13 MSC-MR               1:07.39    1:05.91
                                  30.79 ( )     1:05.91 (35.12)
  8 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               1:05.28    1:06.26
                                  31.02 ( )     1:06.26 (35.24)
  9 Anderson, Mark C          14 MSC-MR               1:11.02    1:07.86
                                  30.93 ( )     1:07.86 (36.93)
 10 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               1:24.58    1:08.92
                                  31.20 ( )     1:08.92 (37.72)
 11 Dinces, Jon M             13 SSL-MR               1:10.95    1:14.13
                                  34.52 ( )     1:14.13 (39.61)
 12 Langan, John M            14 SSL-MR               1:19.68    1:16.58
                                  34.11 ( )     1:16.58 (42.47)
 13 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               1:35.96    1:18.31
                                  35.50 ( )     1:18.31 (42.81)
 14 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               1:20.22    1:20.22
                                  34.89 ( )     1:20.22 (45.33)
 15 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               1:27.09    1:21.00
                                  36.62 ( )     1:21.00 (44.38)
 16 Stein, Robert J           13 SSL-MR               1:27.04    1:29.67
                                  39.73 ( )     1:29.67 (49.94)
 17 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:42.95    1:30.77
                                  41.26 ( )     1:30.77 (49.51)
 18 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               1:47.81    1:42.26
                                  47.84 ( )     1:42.26 (54.42)
 -- Madar, Eric R             14 SSL-MR               1:58.91         DQ
                                  46.78 ( )          DQ (58.99)

Event 61  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:47.51
     1) Oyen-Ustad, Lillian E 7         2) Davis, Alizabeth 8
     3) LaPerche, Erin 8                4) D'Souza, Natalie L 6
                                  55.27 ( )     1:47.51 (52.24)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:32.88    1:49.12
     1) Alderson, Krisztina A 8         2) Boyko, Abigail M 7
     3) Spencer, Sydney R 8             4) Bergin, Kate C 7
                                  52.65 ( )     1:49.12 (56.47)

Event 63  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:06.14    2:03.41
     1) Coratti, Samantha J 16          2) Aiello, Christina E 15
     3) Kemp, Victoria L 16             4) Levine, Kimberly A 15
                              31.53 (31.53)                         1:07.30 (35.77)
                            1:36.30 (29.00)     2:03.41 (27.11)
  2 St. Columba Dolphins-MR  'A'                      2:03.00    2:03.92
     1) Charlebois, Alison 16           2) Baker, Becky 15
     3) Zullo, Amanda 16                4) Armater, Olivia 13
                              33.87 (33.87)                         1:07.73 (33.86)
                            1:37.25 (29.52)     2:03.92 (26.67)

Event 64  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:41.30    1:47.92
     1) Colton, Billy M 15              2) Welber, John R 17
     3) Coombs, Ryan 16                 4) Yates, Matthew D 16
                              28.25 (28.25)                         1:00.73 (32.48)
                            1:25.36 (24.63)     1:47.92 (22.56)
  2 Newburgh Sharks-MR  'C'                           1:49.86    1:48.52
     1) Coombs, Justin 16               2) Drab, Paul A 14
     3) Morgan, Geoffrey P 16           4) Senkewich, John C 17
                              27.53 (27.53)                         1:01.63 (34.10)
                            1:25.45 (23.82)     1:48.52 (23.07)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT    1:50.36
     1) Kuhrt, Brandon L 16             2) Kurtz, Jonathan R 17
     3) Branagan, Timothy J 17          4) Paugh, Trevor A 17
                              29.15 (29.15)                         1:01.07 (31.92)
                            1:26.02 (24.95)     1:50.36 (24.34)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.83    1:51.90
     1) Byrnes, TJ J 15                 2) Anderson, Mark C 14
     3) Wang, Vinson M 15               4) Berg, Kyle G 16
                              30.75 (30.75)                         1:03.26 (32.51)
                            1:28.88 (25.62)     1:51.90 (23.02)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                           1:45.05    1:51.95
     1) Politi, Nathan D 15             2) Kavanagh, Colin P 15
     3) Gonzalez, Ed A 15               4) Gartman, David M 16
                              28.37 (28.37)                         1:01.42 (33.05)
                            1:29.03 (27.61)     1:51.95 (22.92)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:51.60    1:56.22
     1) Madar, David 16                 2) Stein, Robert J 13
     3) Roeser, Jimmy R 17              4) Diaz-Albertini, Craig P 16
                              27.88 (27.88)                         1:04.01 (36.13)
                            1:29.97 (25.96)     1:56.22 (26.25)

Event 65  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:08.31    2:10.28
     1) O'Keefe, Brenna M 13            2) Miller, Elizabeth R 14
     3) Williams, Jeysa R 14            4) Farrar, Chloe B 13
                              35.11 (35.11)                         1:12.29 (37.18)
                            1:42.92 (30.63)     2:10.28 (27.36)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:29.93    2:25.02
     1) Proietti-Fox, Jen A 13          2) Grover, Monica L 14
     3) Costa, Isabella M 14            4) Kalamariois, Demetra C 14
                              35.83 (35.83)                         1:16.73 (40.90)
                            1:55.60 (38.87)     2:25.02 (29.42)

Event 66  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:53.32    1:56.71
     1) Gravina, Michael T 14           2) Hoempler, Mark 14
     3) Katz, Andrew 13                 4) Hoempler, Erik 14
                              32.32 (32.32)                         1:03.47 (31.15)
                            1:32.32 (28.85)     1:56.71 (24.39)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:05.04    2:16.16
     1) Madar, Eric R 14                2) Dinces, Jon M 13
     3) Roeser, Kenny P 14              4) Langan, John M 14
                              39.60 (39.60)                         1:15.47 (35.87)
                            1:48.26 (32.79)     2:16.16 (27.90)
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.67         DQ
     1) Seagren, Ryan M 13              2) Manz, Christopher J 14
     3) Scott, Tyler W 13               4) Murray, Connor J 14
                              34.52 (34.52)                         1:09.94 (35.42)
                            1:39.30 (29.36)          DQ (26.64)

Event 67  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:44.94    2:41.71
                                  44.30 ( )
                                2:13.46 ( )     2:41.71 (28.25)
  2 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:50.39    2:42.81
                                  36.66 ( )                             1:17.68 ( )
                                2:00.39 ( )     2:42.81 (42.42)
  3 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:46.14    2:43.37
                                  37.28 ( )                             1:18.55 ( )
                                2:00.90 ( )     2:43.37 (42.47)
  4 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:41.92    2:44.04
                                  38.49 ( )                             1:22.11 ( )
                                2:03.02 ( )     2:44.04 (41.02)
  5 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               3:01.23    2:53.01
                                  39.30 ( )                             1:23.08 ( )
                                2:08.16 ( )     2:53.01 (44.85)
  6 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            3:05.21    3:03.57
                                  41.56 ( )                             1:28.38 ( )
                                2:17.11 ( )     3:03.57 (46.46)
  7 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                    NT    3:03.69
                                  41.75 ( )                             1:28.49 ( )
                                2:16.92 ( )     3:03.69 (46.77)
  8 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               3:20.00    3:03.82
                                  43.03 ( )                             1:29.84 ( )
                                2:17.44 ( )     3:03.82 (46.38)
  9 Wang, Diana G             14 MSC-MR                    NT    3:09.65
                                   4.59 ( )                             1:24.12 ( )
      3:09.65 (1:45.53)
 10 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                    NT    3:10.62
                                  43.15 ( )                             1:32.00 ( )
                                2:21.68 ( )     3:10.62 (48.94)

Event 68  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR              2:23.78    2:32.84
                                  33.40 ( )                             1:12.19 ( )
                                1:52.83 ( )     2:32.84 (40.01)
  2 Murray, Connor J          14 MSC-MR               2:38.20    2:33.32
                                  34.88 ( )                             1:13.33 ( )
                                1:53.49 ( )     2:33.32 (39.83)
  3 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR              2:37.94    2:38.33
                                  34.15 ( )                             1:13.64 ( )
                                1:56.20 ( )     2:38.33 (42.13)
  4 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               2:41.00    2:40.57
                                  36.76 ( )                             1:18.04 ( )
                                1:59.78 ( )     2:40.57 (40.79)
  5 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               2:49.50    2:42.54
                                  36.97 ( )                             1:18.02 ( )
                                2:00.33 ( )     2:42.54 (42.21)
  6 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               3:02.93    3:01.20
                                  40.49 ( )                             1:27.49 ( )
                                2:14.99 ( )     3:01.20 (46.21)
  7 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               2:50.00    3:02.29
                                  41.74 ( )                             1:28.48 ( )
                                2:16.11 ( )     3:02.29 (46.18)

Event 69  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Campagna, Brianne M       11 Ndac-MR                38.84      36.63
  2 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                 38.51      38.72
  3 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           40.11      39.00
  4 Arnott, Katie             11 SSL-MR                 40.98      40.27
  5 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                 41.09      41.24
  6 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 40.17      41.47
  7 Leibovich, Tamara         12 SSL-MR                 44.76      41.92
  8 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 41.23      42.54
  9 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 42.20      42.63
 10 Kreielsheimer, Chelsea    11 SSL-MR                 44.00      42.86
 11 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                 43.73      43.19
 12 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                 46.32      43.65
 13 Farrell, Laura J          11 MSC-MR                 43.01      43.89
 14 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR                48.17      44.35
 15 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 46.49      45.10
 16 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 47.47      46.93
 17 Elliot, Julie A           11 SSL-MR                 51.29      47.64
 18 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR                 51.88      47.72
 19 Zarrella, Peri            11 Ndac-MR                52.10      51.66
 20 Roche, Katie M            12 Aqua Gems-MR           59.43      52.62
 21 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 52.39      53.74
 22 Orloff, Emily S           11 MSC-MR               1:02.17      55.09
 23 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                 58.05      57.38
 24 Penny, Allison M          11 SSL-MR               1:01.41      57.50
 -- Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR                 47.82         DQ
 -- Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR                 55.43         DQ

Event 70  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Burud, Michael A          12 Ndac-MR                43.00      38.24
  2 Stortini, Nick J          11 MSC-MR                 41.47      40.48
  3 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           40.42      40.75
  4 Magee, Ryan T             11 SSL-MR                 44.86      40.79
  5 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR                 40.33      41.86
  6 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                    NT      43.53
  7 LaDuca, Charles A         12 SSL-MR                 53.34      48.72
  8 Pope, James J             12 Ndac-MR              1:01.30      51.57
  9 Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR                 58.96      57.86
 -- Robinson, William         11 SSL-MR               1:13.59         DQ

Event 71  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:29.83    1:26.26
                                  41.21 ( )     1:26.26 (45.05)
  2 Boyko, Emily F            10 MSC-MR               1:33.50    1:27.87
                                  42.66 ( )     1:27.87 (45.21)
  3 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                    NT    1:40.66
                                  47.94 ( )     1:40.66 (52.72)
  4 Watson, Carly E           10 MSC-MR               1:39.76    1:41.51
                                  49.50 ( )     1:41.51 (52.01)
  5 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR              NT    1:42.26
                                  50.69 ( )     1:42.26 (51.57)
  6 Brooks, Quinn A           10 Ndac-MR              1:45.11    1:48.42
                                  49.27 ( )     1:48.42 (59.15)
  7 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                    NT    1:58.68
                                  55.07 ( )   1:58.68 (1:03.61)
 -- D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                    NT         DQ
                                1:15.97 ( )        DQ (1:21.21)
 -- Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                    NT         DQ
                                1:04.32 ( )        DQ (1:13.18)

Event 72  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR               1:33.82    1:28.36
                                  41.70 ( )     1:28.36 (46.66)
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:36.64    1:33.16
                                  44.12 ( )     1:33.16 (49.04)
  3 Kelleher, Andrew           9 Scd-Mr-MR            1:54.28    1:37.07
                                  44.52 ( )     1:37.07 (52.55)
  4 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                    NT    1:45.06
                                  50.47 ( )     1:45.06 (54.59)
  5 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                    NT    1:45.72
                                  50.46 ( )     1:45.72 (55.26)
  6 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR               2:01.46    1:47.58
                                  50.96 ( )     1:47.58 (56.62)
  7 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               2:08.06    1:59.35
                                  58.40 ( )   1:59.35 (1:00.95)
  8 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                    NT    2:01.92
                                  56.03 ( )   2:01.92 (1:05.89)
  9 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR               2:03.79    2:02.50
                                  56.34 ( )   2:02.50 (1:06.16)
 10 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                    NT    2:23.55
                                1:05.97 ( )   2:23.55 (1:17.58)
 11 Haag, Kristopher B         9 MSC-MR                    NT    2:23.62
                                1:08.15 ( )   2:23.62 (1:15.47)

Event 73  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           27.39      27.36
  2 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 28.80      29.05
  3 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           30.88      29.66
  4 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                 29.52      29.95
  5 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                 30.69      30.62
  6 Bayer, Reilly             12 Scd-Mr-MR              32.00      31.07
  7 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 31.27      31.08
  8 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                 31.29      31.16
  9 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 29.67      31.38
 10 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR                33.20      32.05
 11 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 34.00      32.59
 12 Radman, Elizabeth N       11 Ndac-MR                34.30      32.72
 13 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR                 33.48      33.11
 14 Farrell, Laura J          11 MSC-MR                 34.17      33.70
 15 Araujo, Sara A            11 SSL-MR                 34.39      34.74
 16 Elliot, Julie A           11 SSL-MR                 37.80      35.14
 17 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 35.69      35.56
 18 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                 35.14      36.25
 19 Kreielsheimer, Chelsea    11 SSL-MR                 36.71      36.39
 20 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 36.63      36.91
 21 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR                 41.57      37.27
 22 Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR                 39.38      39.76
 23 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                 41.05      40.43
 24 Penny, Allison M          11 SSL-MR                 42.83      41.20
 25 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                 50.22      45.03
 26 Zarrella, Peri            11 Ndac-MR                44.11      47.41
 27 Martinez, Angelica D      12 Aqua Gems-MR           36.43      51.73

Event 74  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           28.55      28.04
  2 Burud, Michael A          12 Ndac-MR                33.33      28.35
  3 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR                 30.04      29.33
  4 Stortini, Nick J          11 MSC-MR                 30.56      29.91
  5 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                 30.69      30.22
  6 Ryan, Matthew             11 Scd-Mr-MR              35.73      34.18
  7 Pope, James J             12 Ndac-MR                37.61      34.25
  8 LaDuca, Charles A         12 SSL-MR                 34.38      34.26
  9 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR                 32.84      34.33
 10 Costa, Matt W             12 SSL-MR                 37.27      34.77
 11 Gold, Joseph              12 SSL-MR                 38.12      35.41
 12 Robinson, William         11 SSL-MR                 40.83      42.86
 13 Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR                 54.19      57.01

Event 75  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 30.59      31.53
  2 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 32.13      32.72
  3 Bayer, McKenzie           10 Scd-Mr-MR              32.29      34.15
  4 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                 33.98      34.93
  5 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           35.18      35.03
  6 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR                 36.01      35.77
  7 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                 34.91      36.36
  8 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                 42.99      41.24
  9 Koenig, Lindsay            9 Scd-Mr-MR              48.76      42.02
 10 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                44.83      45.53
 11 Lee, Nabin                 9 Ndac-MR                56.11      48.21
 12 Boland, Bridget            9 Ndac-MR                39.11      50.36
 13 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR                 54.93      57.52
 14 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR                 58.84    1:02.43

Event 76  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR                 30.09      30.53
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           32.48      32.71
  3 Campagna, Steven J         9 Ndac-MR                34.57      33.02
  4 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           33.36      33.13
  5 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 35.15      34.84
  6 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR                 35.54      34.99
  7 Kelleher, Andrew           9 Scd-Mr-MR              37.54      35.95
  8 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 36.30      36.22
  9 Carlino, Keith             9 MSC-MR                 35.54      36.88
 10 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                 36.89      37.40
 11 Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                 41.29      41.68
 12 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                 38.92      42.23
 13 Calderin, Julian C        10 MSC-MR                 40.13      42.74
 14 Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR                 43.75      45.67
 15 Chase, Madison R          10 MSC-MR               1:00.47      45.95
 16 Haag, Kristopher B         9 MSC-MR                 46.94      47.29
 17 Lee, Joong Hyun            9 Ndac-MR                58.11      52.33
 18 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR               1:06.34      57.56
 19 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR                 59.88    1:01.40

Event 77  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR         1:11.54    1:10.89
                                  34.68 ( )     1:10.89 (36.21)
  2 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               1:13.57    1:13.67
                                  36.37 ( )     1:13.67 (37.30)
  3 Watson, Katie J           12 MSC-MR               1:14.48    1:13.96
                                  37.50 ( )     1:13.96 (36.46)
  4 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR               1:13.84    1:14.61
                                  35.81 ( )     1:14.61 (38.80)
  5 Arnott, Katie             11 SSL-MR               1:20.79    1:19.00
                                  38.63 ( )     1:19.00 (40.37)
  6 Indyk, Allison M          11 MSC-MR               1:18.72    1:19.59
                                  39.83 ( )     1:19.59 (39.76)
  7 Munz, Brenna A            12 MSC-MR               1:17.70    1:20.04
                                  39.04 ( )     1:20.04 (41.00)
  8 Seagren, Erika L          11 MSC-MR               1:19.26    1:20.16
                                  39.06 ( )     1:20.16 (41.10)
  9 Bayer, Reilly             12 Scd-Mr-MR            1:20.33    1:21.04
                                  39.48 ( )     1:21.04 (41.56)
 10 Farrell, Laura J          11 MSC-MR               1:26.31    1:23.13
                                  40.65 ( )     1:23.13 (42.48)
 11 Leibovich, Tamara         12 SSL-MR               1:26.20    1:24.12
                                  41.32 ( )     1:24.12 (42.80)
 12 Levine, Kelly T           11 MSC-MR               1:30.11    1:26.19
                                  43.43 ( )     1:26.19 (42.76)
 13 Araujo, Sara A            11 SSL-MR               1:29.72    1:27.42
                                  43.14 ( )     1:27.42 (44.28)
 14 Stein, Jamie Ann          11 SSL-MR               1:30.45    1:28.10
                                  41.97 ( )     1:28.10 (46.13)
 15 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR               1:31.64    1:29.15
                                  44.21 ( )     1:29.15 (44.94)
 16 Pope, Sarah A             11 Ndac-MR              1:32.11    1:29.88
                                  42.98 ( )     1:29.88 (46.90)
 17 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR               1:38.38    1:36.52
                                  48.93 ( )     1:36.52 (47.59)
 18 Sheehan, Kelly E          12 SSL-MR               1:52.07    1:36.89
 19 Kreielsheimer, Chelsea    11 SSL-MR               1:42.96    1:41.56
                                  47.63 ( )     1:41.56 (53.93)
 20 O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR               1:42.40    1:44.40
 21 Davidowitz, Emily H       12 SSL-MR               1:49.65    1:47.98
                                  51.57 ( )     1:47.98 (56.41)
 22 Martinez, Angelica D      12 Aqua Gems-MR         1:34.43    1:53.65
                                  56.38 ( )     1:53.65 (57.27)
 23 Orloff, Emily S           11 MSC-MR               2:05.12    2:01.79
                                  56.63 ( )   2:01.79 (1:05.16)
 24 Zarrella, Peri            11 Ndac-MR              1:48.11    2:20.18
                                   4.49 ( )   2:20.18 (2:15.69)
 -- Penny, Allison M          11 SSL-MR               1:50.16         DQ
                                  53.27 ( )          DQ (57.39)
 -- Radman, Elizabeth N       11 Ndac-MR              1:29.11         DQ
                                  43.55 ( )          DQ (43.65)

Event 78  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:12.94    1:12.52
                                  34.96 ( )     1:12.52 (37.56)
  2 Sokoloff, Philip          11 SSL-MR               1:17.32    1:15.96
                                  36.68 ( )     1:15.96 (39.28)
  3 Magee, Ryan T             11 SSL-MR               1:20.74    1:18.97
                                  39.00 ( )     1:18.97 (39.97)
  4 Stortini, Nick J          11 MSC-MR               1:21.94    1:19.42
                                  39.37 ( )     1:19.42 (40.05)
  5 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR               1:18.51    1:19.61
                                  39.15 ( )     1:19.61 (40.46)
  6 Burud, Michael A          12 Ndac-MR              1:25.75    1:22.17
                                  40.31 ( )     1:22.17 (41.86)
  7 LaDuca, Charles A         12 SSL-MR               1:29.69    1:34.42
  8 Costa, Matt W             12 SSL-MR               1:47.30    1:42.11
                                1:22.23 ( )     1:42.11 (19.88)
  9 Robinson, William         11 SSL-MR               1:48.48    1:52.91
                                  54.81 ( )     1:52.91 (58.10)
 -- Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR               1:24.83         DQ
                                  39.22 ( )          DQ (42.02)
 -- Mohamed, Brandon N        11 MSC-MR               2:29.21         DQ
                                1:08.69 ( )        DQ (1:19.50)
 -- Gold, Joseph              12 SSL-MR               1:37.91         DQ
                                  46.52 ( )          DQ (50.36)

Event 79  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 37.82      37.77
  2 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR           39.50      38.30
  3 Watson, Carly E           10 MSC-MR                 38.49      40.09
  4 Brooks, Quinn A           10 Ndac-MR                42.80      41.42
  5 Bayer, McKenzie           10 Scd-Mr-MR              39.24      41.80
  6 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                 50.13      44.47
  7 Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                 56.42      46.30
  8 Koenig, Lindsay            9 Scd-Mr-MR              49.00      49.00
  9 Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR                53.11      51.14
 10 Merritt, Julie Anna       10 MSC-MR               1:00.79      52.32
 11 Boland, Bridget            9 Ndac-MR                51.11      58.52
 12 D'Esposito, Isabella      10 MSC-MR               1:08.37    1:05.65
 -- Lee, Nabin                 9 Ndac-MR              1:02.11         DQ

Event 80  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR                 37.04      37.22
  2 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                 39.79      40.25
  3 Campagna, Steven J         9 Ndac-MR                35.70      40.37
  4 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           41.43      40.63
  5 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           38.98      40.76
  6 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                 44.84      41.75
  7 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR                 43.12      42.10
  8 Carlino, Keith             9 MSC-MR                 42.05      43.16
  9 Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                 53.56      58.19
 10 Haag, Kristopher B         9 MSC-MR                 49.48      59.91
 11 Barabasi, Daniel L         9 MSC-MR               1:04.44    1:02.97
 12 Sullivan, Sean S          10 MSC-MR               1:01.00    1:04.68
 -- Calderin, Julian C        10 MSC-MR                 58.03         DQ
 -- Lee, Joong Hyun            9 Ndac-MR              1:03.11         DQ
 -- Hickey, Brandon S          9 MSC-MR                 52.68         DQ

Event 81  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               2:21.30    2:24.80
                                  31.20 ( )                             1:07.24 ( )
                                1:45.02 ( )     2:24.80 (39.78)
  2 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:28.65    2:28.50
                                  32.48 ( )                             1:10.64 ( )
                                1:50.75 ( )     2:28.50 (37.75)
  3 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:30.13    2:33.68
                                  32.60 ( )                             1:10.36 ( )
                                1:51.25 ( )     2:33.68 (42.43)
  4 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:53.55    2:49.23
                                  34.13 ( )                             1:17.30 ( )
                                2:01.98 ( )     2:49.23 (47.25)
  5 Boyko, Emily F            10 MSC-MR                    NT    2:52.68
                                  38.23 ( )                             1:21.90 ( )
                                2:07.79 ( )     2:52.68 (44.89)

Event 82  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:04.28    2:07.44
                                  27.46 ( )                               59.44 ( )
                                1:32.51 ( )     2:07.44 (34.93)
  2 Berg, Kyle G              16 MSC-MR               2:14.02    2:11.79
                                  29.06 ( )                             1:01.41 ( )
                                1:36.14 ( )     2:11.79 (35.65)
  3 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               2:21.17    2:22.23
                                  30.96 ( )                             1:06.63 ( )
                                1:44.17 ( )     2:22.23 (38.06)
  4 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               2:37.42    2:34.94
                                  33.34 ( )                               59.47 ( )
                                2:34.94 ( )         2:34.94 ( )         2:34.94 ( )
  5 Disalvo, Brian Z          12 MSC-MR                    NT    3:02.10
                                  40.95 ( )                             1:28.64 ( )
                                2:17.50 ( )     3:02.10 (44.60)

Event 83  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:17.26    1:17.10
                                  36.89 ( )     1:17.10 (40.21)
  2 Watson, Carly E           10 MSC-MR               1:35.53    1:32.25
                                  41.96 ( )     1:32.25 (50.29)
  3 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                    NT    1:46.18
                                  48.31 ( )     1:46.18 (57.87)
  4 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR               1:59.18    1:46.21
                                  49.53 ( )     1:46.21 (56.68)

Event 84  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR               1:36.02    1:22.81
                                  36.73 ( )     1:22.81 (46.08)
  2 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:28.15    1:27.19
                                  38.33 ( )     1:27.19 (48.86)
  3 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               1:42.44    1:38.98
                                  48.32 ( )     1:38.98 (50.66)
  4 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR                    NT    1:41.80
                                  48.68 ( )     1:41.80 (53.12)
 -- Ossias, Evan S            10 MSC-MR                    NT         DQ
                                  47.34 ( )          DQ (24.03)
 -- Chase, Madison R          10 MSC-MR                    NT         DQ
                                1:05.44 ( )        DQ (1:18.78)
 -- Eckhardt, Colin H          9 MSC-MR                    NT         DQ
                                  59.98 ( )        DQ (1:12.75)

Event 85  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           30.61      30.85
  2 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 32.55      32.84
  3 Moore, Erica              12 Aqua Gems-MR           33.73      33.79
  4 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 33.25      34.00
  5 Farrar, Lexi B            12 MSC-MR                 34.28      34.28
  6 Arnott, Katie             11 SSL-MR                 34.91      35.22
  7 Araujo, Sara A            11 SSL-MR                 37.29      37.22
  8 Radman, Elizabeth N       11 Ndac-MR                37.44      37.52
  9 Munz, Brenna A            12 MSC-MR                 36.62      37.85
 10 Indyk, Allison M          11 MSC-MR                 39.35      38.11
 11 Seagren, Erika L          11 MSC-MR                 37.73      38.32
 12 Leibovich, Tamara         12 SSL-MR                 41.39      38.51
 13 D'Alberto, Amanda C       11 MSC-MR                 45.42      42.66
 14 Carlino, Emelia A         11 MSC-MR                 46.29      42.68
 15 Farrell, Laura J          11 MSC-MR                 42.06      42.82
 16 Elliot, Julie A           11 SSL-MR                 57.91      43.68
 17 Levine, Kelly T           11 MSC-MR                 46.34      43.85
 18 Lynch, Amanda B           11 SSL-MR                 41.25      45.24
 19 Roche, Katie M            12 Aqua Gems-MR           43.43      48.03
 20 Orloff, Emily S           11 MSC-MR                 51.12      54.09
 -- O'Sullivan, Shannon S     11 MSC-MR                 56.30         DQ

Event 86  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           30.52      30.35
  2 Magee, Ryan T             11 SSL-MR                 37.04      33.65
  3 Stortini, Nick J          11 MSC-MR                 36.97      34.84
  4 Burud, Michael A          12 Ndac-MR                42.75      35.49
  5 Ryan, Matthew             11 Scd-Mr-MR              39.99      37.61
  6 Terwilliger, Richie S     12 SSL-MR                 40.19      38.72
  7 Pope, James J             12 Ndac-MR              1:06.87      42.25
  8 Costa, Matt W             12 SSL-MR                 50.34      44.89

Event 87  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:19.28    1:17.82
                                  36.80 ( )     1:17.82 (41.02)
  2 Boyko, Emily F            10 MSC-MR               1:23.60    1:23.56
                                  39.60 ( )     1:23.56 (43.96)
  3 Watson, Carly E           10 MSC-MR               1:24.67    1:26.44
                                  38.44 ( )     1:26.44 (48.00)
  4 Rudel, Holly               9 Aqua Gems-MR         1:40.45    1:26.55
                                  40.72 ( )     1:26.55 (45.83)
  5 Leibovich, Sylvia         10 SSL-MR               1:32.05    1:31.52
                                   4.56 ( )   1:31.52 (1:26.96)
  6 Stortini, Talia N          9 MSC-MR                    NT    1:32.82
  7 Brooks, Quinn A           10 Ndac-MR              1:53.52    1:53.03
  8 Boland, Bridget            9 Ndac-MR              2:04.11    1:57.81
 -- Attanasio, Shelby K        9 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Schweppe, Kirsten E        9 Ndac-MR              1:34.11         DQ
                                  49.42 ( )          DQ (57.46)

Event 88  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Joe C           10 MSC-MR               1:23.24    1:17.25
                                  36.62 ( )     1:17.25 (40.63)
  2 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:22.93    1:23.19
                                  38.72 ( )     1:23.19 (44.47)
  3 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:27.59    1:27.61
                                1:02.85 ( )         1:02.85 ( )     1:27.61 (24.76)
  4 Campagna, Steven J         9 Ndac-MR              1:27.10    1:29.26
                                  40.84 ( )     1:29.26 (48.42)
  5 O'Keefe, Connor P         10 MSC-MR               1:42.58    1:29.66
                                  40.88 ( )     1:29.66 (48.78)
  6 Kelleher, Andrew           9 Scd-Mr-MR            1:35.33    1:29.77
                                  42.94 ( )     1:29.77 (46.83)
  7 Ossias, Evan S            10 MSC-MR                    NT    1:30.89
                                  41.92 ( )     1:30.89 (48.97)
  8 Gagliardi, Philip A       10 MSC-MR               1:42.22    1:32.94
                                  45.47 ( )     1:32.94 (47.47)
  9 Alderson, Ryan P           9 MSC-MR               1:36.24    1:34.75
                                  44.54 ( )     1:34.75 (50.21)
 10 Carlino, Keith             9 MSC-MR               1:51.66    1:40.65
                                  46.84 ( )     1:40.65 (53.81)
 -- Chase, Madison R          10 MSC-MR                    NT         DQ
                                1:00.05 ( )        DQ (1:00.69)
 -- Disalvo, Brett Z          10 MSC-MR               2:13.10         DQ
                                   5.91 ( )        DQ (1:57.28)

Event 89  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.75    2:00.89
     1) Seagren, Erika L 11             2) Munz, Brenna A 12
     3) Farrar, Lexi B 12               4) Watson, Katie J 12
                              30.56 (30.56)                         1:02.18 (31.62)
                            1:31.29 (29.11)     2:00.89 (29.60)
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:10.39
     1) Aiello, Jennifer M 11           2) Levine, Kelly T 11
     3) Farrell, Laura J 11             4) Indyk, Allison M 11
                                4.46 (4.46)                           22.35 (17.89)
                              38.29 (15.94)   2:10.39 (1:32.10)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:09.67    2:11.06
     1) Araujo, Sara A 11               2) Leibovich, Tamara 12
     3) Stein, Jamie Ann 11             4) Arnott, Katie 11
                              34.71 (34.71)                         1:07.74 (33.03)
                          2:11.06 (1:03.32)         2:11.06 ( )         2:11.06 ( )
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:19.69    2:29.27
     1) Elliot, Julie A 11              2) Davidowitz, Emily H 12
     3) Lynch, Amanda B 11              4) Penny, Allison M 11
                              34.13 (34.13)                         1:11.80 (37.67)
                            1:47.97 (36.17)     2:29.27 (41.30)

Event 90  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:09.12    2:09.25
     1) Terwilliger, Richie S 12        2) Magee, Ryan T 11
     3) Costa, Matt W 12                4) Sokoloff, Philip 11
                              33.48 (33.48)                         1:04.71 (31.23)
                            1:40.03 (35.32)     2:09.25 (29.22)

Event 91  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:09.18    2:15.24
     1) Stortini, Talia N 9             2) Boyko, Emily F 10
     3) Watson, Carly E 10              4) Hoffman, Shekinah L 10

Event 92  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:32.49    2:20.39
     1) Stortini, Joe C 10              2) O'Keefe, Connor P 10
     3) Alderson, Ryan P 9              4) Ossias, Evan S 10
                              32.19 (32.19)                         1:09.48 (37.29)
                            1:45.59 (36.11)     2:20.39 (34.80)
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:46.84
     1) Gagliardi, Philip A 10          2) Disalvo, Brett Z 10
     3) Hickey, Brandon S 9             4) Carlino, Keith 9
                              36.40 (36.40)                         1:25.77 (49.37)
                            2:07.10 (41.33)     2:46.84 (39.74)
  3 Marist Swim Club-MR  'C'                               NT    2:58.16
     1) Calderin, Julian C 10           2) Haag, Kristopher B 9
     3) Chase, Madison R 10             4) Eckhardt, Colin H 9
                              44.80 (44.80)                         1:25.11 (40.31)
                            2:15.82 (50.71)     2:58.16 (42.34)

Event 93  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                    NT    1:37.93
                                  44.63 ( )     1:37.93 (53.30)
  2 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                    NT    1:44.53
                                  47.50 ( )     1:44.53 (57.03)
  3 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR               1:57.53    1:45.52
                                  49.09 ( )     1:45.52 (56.43)
  4 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                    NT    1:47.93
                                  49.09 ( )     1:47.93 (58.84)
  5 Spencer, Sydney R          8 MSC-MR                    NT    1:52.16
                                  54.06 ( )     1:52.16 (58.10)
  6 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                    NT    2:05.73
  7 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                    NT    2:07.81
                                1:01.93 ( )   2:07.81 (1:05.88)

Event 94  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR              1:49.18    1:32.74
                                  44.82 ( )     1:32.74 (47.92)
  2 Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                    NT    2:13.05
                                1:00.13 ( )   2:13.05 (1:12.92)

Event 95  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               1:01.32      59.48
                                  29.36 ( )       59.48 (30.12)
  2 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR                 57.75      59.66
                                  29.18 ( )       59.66 (30.48)
  3 Sensale, Diana C          15 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:07.53
                                  30.87 ( )     1:07.53 (36.66)
  4 Kelleher, Kerri           17 Scd-Mr-MR            1:07.47    1:09.65
                                  32.61 ( )     1:09.65 (37.04)
  5 Farmer, Amanda J          16 SSL-MR               1:17.93    1:12.61
                                  34.52 ( )     1:12.61 (38.09)
  6 Lanthier, Tanya R         15 NBS-MR               1:10.50    1:14.93
                                  34.65 ( )     1:14.93 (40.28)
  7 Kunow, Stephanie N        17 SSL-MR               1:29.12    1:21.08
                                  38.41 ( )     1:21.08 (42.67)

Event 96  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              16 NBS-MR                 51.32      49.89
                                  24.33 ( )       49.89 (25.56)
  2 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR                 51.56      49.95
                                  24.46 ( )       49.95 (25.49)
  3 Coombs, Justin            16 NBS-MR                 51.39      50.01
                                  24.37 ( )       50.01 (25.64)
  4 Senkewich, John C         17 NBS-MR                 50.43      50.59
                                  24.30 ( )       50.59 (26.29)
  5 Berg, Kyle G              16 MSC-MR                 49.84      50.68
                                  24.77 ( )       50.68 (25.91)
  6 Gartman, David M          16 NBS-MR                 52.22      50.81
                                  24.16 ( )       50.81 (26.65)
  7 Yates, Matthew D          16 NBS-MR                 51.46      51.64
                                  24.27 ( )       51.64 (27.37)
  8 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 50.92      52.10
                                  24.96 ( )       52.10 (27.14)
  9 Politi, Nathan D          15 NBS-MR                 53.20      54.22
                                  26.12 ( )       54.22 (28.10)
 10 Williams, Zachary M       16 NBS-MR                 53.72      54.24
                                  25.90 ( )       54.24 (28.34)
 11 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR                 55.54      54.76
                                  26.49 ( )       54.76 (28.27)
 12 Colton, Billy M           15 NBS-MR                 55.29      54.89
                                  26.13 ( )       54.89 (28.76)
 13 Roeser, Jimmy R           17 SSL-MR                 54.57      55.12
                                  26.51 ( )       55.12 (28.61)
 14 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR                52.39      56.26
                                  27.22 ( )       56.26 (29.04)
 15 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR                 55.71      56.78
                                  26.90 ( )       56.78 (29.88)
 16 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR                 56.17      57.06
                                  27.38 ( )       57.06 (29.68)
 17 Ryan, Sean                16 Scd-Mr-MR              57.48      57.16
                                  27.86 ( )       57.16 (29.30)
 18 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR                 59.72      57.32
                                  27.83 ( )       57.32 (29.49)
 19 Madar, David              16 SSL-MR                 56.95      57.44
                                  27.24 ( )       57.44 (30.20)
 20 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR                56.68      57.67
                                  27.38 ( )       57.67 (30.29)
 21 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR                 57.23      57.76
                                  27.73 ( )       57.76 (30.03)
 22 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               1:00.99      57.87
                                  27.55 ( )       57.87 (30.32)
 23 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               1:05.50      58.78
                                  28.57 ( )       58.78 (30.21)
 24 O'Connell, Brian          16 NBS-MR               1:02.50      59.11
                                  28.38 ( )       59.11 (30.73)
 25 Penny, Ryan W             17 SSL-MR                 57.61      59.21
                                  27.90 ( )       59.21 (31.31)
 26 Costa, Mike J             16 SSL-MR                 59.57      59.71
                                  28.68 ( )       59.71 (31.03)
 27 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               1:04.50    1:09.36
                                  33.17 ( )     1:09.36 (36.19)
 28 LaDuca, Stuart            16 SSL-MR               1:31.45    1:17.78
                                  34.34 ( )     1:17.78 (43.44)

Event 97  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR                 57.53      57.41
                                  27.49 ( )       57.41 (29.92)
  2 Wang, Diana G             14 MSC-MR                 59.91      59.48
                                  28.34 ( )       59.48 (31.14)
  3 Berg, Shea P              13 MSC-MR                 59.43      59.51
                                  28.88 ( )       59.51 (30.63)
  4 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:02.17      59.80
                                  28.89 ( )       59.80 (30.91)
  5 Armater, Olivia           13 Scd-Mr-MR            1:02.12    1:01.13
                                  28.89 ( )     1:01.13 (32.24)
  6 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               1:05.27    1:01.64
                                  30.08 ( )     1:01.64 (31.56)
  7 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               1:03.33    1:02.02
                                  29.59 ( )     1:02.02 (32.43)
  8 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               1:06.86    1:02.98
                                  30.44 ( )     1:02.98 (32.54)
  9 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               1:03.76    1:03.01
                                  30.53 ( )     1:03.01 (32.48)
 10 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:06.35    1:03.15
                                  30.44 ( )     1:03.15 (32.71)
 11 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               1:09.80    1:03.56
                                  30.86 ( )     1:03.56 (32.70)
 12 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                    NT    1:04.43
                                  31.09 ( )     1:04.43 (33.34)
 13 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR            1:11.00    1:07.71
                                  32.02 ( )     1:07.71 (35.69)
 14 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            1:08.16    1:09.02
                                  32.18 ( )     1:09.02 (36.84)
 15 Kalamariois, Demetra C    14 SSL-MR               1:22.57    1:17.45
                                  35.89 ( )     1:17.45 (41.56)
 16 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR               1:28.93    1:30.48
                                  41.39 ( )     1:30.48 (49.09)

Event 98  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            14 SSL-MR                 52.65      53.34
                                  25.81 ( )       53.34 (27.53)
  2 Yafayev, Vadim            14 DELM-AD                52.76      55.03
                                  26.55 ( )       55.03 (28.48)
  3 Svoboda, Noah             14 SSL-MR                 58.50      56.20
                                  27.20 ( )       56.20 (29.00)
  4 Hoempler, Mark            14 SSL-MR                 56.92      56.40
                                  27.36 ( )       56.40 (29.04)
  5 Gravina, Michael T        14 SSL-MR                 58.54      58.27
                                  28.17 ( )       58.27 (30.10)
  6 Katz, Andrew              13 SSL-MR                 59.02      58.37
                                  27.84 ( )       58.37 (30.53)
  7 Anderson, Zach B          13 NBS-MR                 59.45      59.06
                                  28.28 ( )       59.06 (30.78)
  8 Scott, Tyler W            13 MSC-MR               1:03.01      59.33
                                  28.39 ( )       59.33 (30.94)
  9 Murray, Connor J          14 MSC-MR               1:04.50      59.35
                                  28.37 ( )       59.35 (30.98)
 10 Drab, Paul A              14 NBS-MR               1:04.75      59.89
                                  28.95 ( )       59.89 (30.94)
 11 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR            1:04.71    1:01.33
                                  29.96 ( )     1:01.33 (31.37)
 12 Bader, Harrison           13 SSL-MR               1:03.79    1:01.58
                                  29.68 ( )     1:01.58 (31.90)
 13 Tice, Robert              14 Aqua Gems-MR         1:01.86    1:02.21
                                  29.93 ( )     1:02.21 (32.28)
 14 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               1:06.65    1:03.61
                                  30.57 ( )     1:03.61 (33.04)
 15 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               1:06.80    1:05.54
                                  30.52 ( )     1:05.54 (35.02)
 16 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               1:08.62    1:06.31
                                  31.08 ( )     1:06.31 (35.23)
 17 Penny, William M          14 SSL-MR               1:08.59    1:06.64
                                  31.86 ( )     1:06.64 (34.78)
 18 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:15.15    1:06.71
                                  31.97 ( )     1:06.71 (34.74)
 19 Stein, Robert J           13 SSL-MR               1:11.54    1:06.80
                                  31.35 ( )     1:06.80 (35.45)
 20 Madar, Eric R             14 SSL-MR               1:19.38    1:16.59
                                  36.02 ( )     1:16.59 (40.57)
 -- Citrin, Joshua            13 SSL-MR               1:25.05         DQ
                                  44.97 ( )          DQ (40.30)

Event 99  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C             7 MSC-MR                    NT      50.97
  2 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR               1:11.27      53.13
  3 Alderson, Krisztina A      8 MSC-MR                 54.33      54.05
  4 LaPerche, Erin             8 MSC-MR                 55.84      57.16
  5 Spencer, Sydney R          8 MSC-MR                    NT    1:00.48
  6 Oyen-Ustad, Lillian E      7 MSC-MR                    NT    1:07.26
 -- Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                    NT         DQ

Event 100  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR                48.11      51.90
  2 Gurnett, Clayton R         7 MSC-MR                    NT    1:02.84

Event 101  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               1:06.37    1:07.64
                                  33.36 ( )     1:07.64 (34.28)
  2 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               1:08.04    1:09.13
                                  34.04 ( )     1:09.13 (35.09)
  3 Kershaw, Lauren           16 Scd-Mr-MR            1:15.21    1:15.02
                                  36.29 ( )     1:15.02 (38.73)
  4 Kelleher, Kerri           17 Scd-Mr-MR            1:17.58    1:16.64
                                  38.18 ( )     1:16.64 (38.46)
  5 Sensale, Diana C          15 Aqua Gems-MR         1:22.35    1:21.06
                                  39.26 ( )     1:21.06 (41.80)
  6 Farmer, Amanda J          16 SSL-MR               1:29.59    1:26.12
                                  41.17 ( )     1:26.12 (44.95)
  7 Kunow, Stephanie N        17 SSL-MR               1:48.80    1:42.47
                                  50.41 ( )     1:42.47 (52.06)
 -- Lanthier, Tanya R         15 NBS-MR               1:19.50         DQ
                                  40.48 ( )          DQ (44.77)

Event 102  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR                 59.02      56.43
                                  27.94 ( )       56.43 (28.49)
  2 Coombs, Justin            16 NBS-MR               1:01.15      57.19
                                  28.11 ( )       57.19 (29.08)
  3 Coombs, Ryan              16 NBS-MR                 59.71      58.23
                                  29.13 ( )       58.23 (29.10)
  4 Madar, David              16 SSL-MR                 58.22      58.76
                                  28.89 ( )       58.76 (29.87)
  5 Berg, Kyle G              16 MSC-MR                 56.14      58.93
                                  29.11 ( )       58.93 (29.82)
  6 Colton, Billy M           15 NBS-MR               1:02.86      59.29
                                  28.75 ( )       59.29 (30.54)
  7 Wang, Vinson M            15 MSC-MR                 57.95    1:00.37
                                  29.30 ( )     1:00.37 (31.07)
  8 Gartman, David M          16 NBS-MR               1:01.18    1:00.83
                                  29.45 ( )     1:00.83 (31.38)
  9 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               1:02.15    1:01.33
                                  30.04 ( )     1:01.33 (31.29)
 10 Yates, Matthew D          16 NBS-MR                 59.48    1:02.93
                                  30.07 ( )     1:02.93 (32.86)
 11 Roeser, Jimmy R           17 SSL-MR               1:02.45    1:03.02
                                  30.54 ( )     1:03.02 (32.48)
 12 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               1:02.69    1:03.06
                                  30.78 ( )     1:03.06 (32.28)
 13 Senkewich, John C         17 NBS-MR               1:02.02    1:03.77
                                  31.39 ( )     1:03.77 (32.38)
 14 Williams, Zachary M       16 NBS-MR               1:08.99    1:05.88
                                  32.97 ( )     1:05.88 (32.91)
 15 Skeats, Brian A           16 Ndac-MR              1:06.55    1:07.33
                                  33.14 ( )     1:07.33 (34.19)
 16 O'Connell, Brian          16 NBS-MR               1:19.01    1:10.08
                                  34.74 ( )     1:10.08 (35.34)
 17 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               1:14.73    1:10.21
                                  35.03 ( )     1:10.21 (35.18)
 18 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR               1:14.48    1:10.37
                                  34.06 ( )     1:10.37 (36.31)
 19 Ryan, Sean                16 Scd-Mr-MR            1:10.20    1:10.90
 20 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               1:15.56    1:12.53
                                  36.43 ( )     1:12.53 (36.10)
 21 Milliaressis, Andreas C   16 SSL-MR               1:09.29    1:12.89
                                  34.93 ( )     1:12.89 (37.96)
 22 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               1:12.15    1:13.04
                                  36.18 ( )     1:13.04 (36.86)
 23 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR               1:08.58    1:13.35
                                  36.27 ( )     1:13.35 (37.08)
 24 Penny, Ryan W             17 SSL-MR               1:12.45    1:14.51
                                  36.23 ( )     1:14.51 (38.28)
 25 Costa, Mike J             16 SSL-MR               1:13.63    1:14.72
                                  36.86 ( )     1:14.72 (37.86)
 26 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               1:17.06    1:16.69
                                  38.03 ( )     1:16.69 (38.66)
 27 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               1:13.50    1:22.61
                                  40.16 ( )     1:22.61 (42.45)
 28 LaDuca, Stuart            16 SSL-MR               1:48.48    1:43.93
                                  51.21 ( )     1:43.93 (52.72)

Event 103  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berg, Shea P              13 MSC-MR               1:05.42    1:05.42
                                  32.47 ( )     1:05.42 (32.95)
  2 Malone, Becky L           13 NBS-MR               1:09.84    1:06.69
                                  32.31 ( )     1:06.69 (34.38)
  3 Wang, Diana G             14 MSC-MR               1:08.52    1:07.91
                                  32.99 ( )     1:07.91 (34.92)
  4 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               1:12.70    1:10.82
                                  34.76 ( )     1:10.82 (36.06)
  5 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               1:13.62    1:11.03
                                  34.39 ( )     1:11.03 (36.64)
  6 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR               1:14.20    1:11.66
                                  35.77 ( )     1:11.66 (35.89)
  7 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               1:12.96    1:12.69
                                  35.25 ( )     1:12.69 (37.44)
  8 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               1:12.33    1:12.92
                                  32.32 ( )     1:12.92 (40.60)
  9 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               1:14.02    1:14.43
                                  36.59 ( )     1:14.43 (37.84)
 10 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               1:17.47    1:15.76
                                  37.34 ( )     1:15.76 (38.42)
 11 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               1:16.48    1:16.97
 12 Ryan, Sarah               13 Scd-Mr-MR            1:18.00    1:17.82
                                  38.08 ( )     1:17.82 (39.74)
 13 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            1:17.00    1:23.57
                                  41.30 ( )     1:23.57 (42.27)
 14 Kalamariois, Demetra C    14 SSL-MR               1:25.05    1:25.20
                                  41.22 ( )     1:25.20 (43.98)
 15 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR               1:49.04    1:48.36
                                  52.61 ( )     1:48.36 (55.75)

Event 104  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:03.83    1:03.14
                                  31.45 ( )     1:03.14 (31.69)
  2 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               1:05.10    1:04.95
                                  32.05 ( )     1:04.95 (32.90)
  3 Yafayev, Vadim            14 DELM-AD              1:04.52    1:05.28
                                  32.33 ( )     1:05.28 (32.95)
  4 Katz, Andrew              13 SSL-MR               1:06.71    1:05.84
                                  32.19 ( )     1:05.84 (33.65)
  5 Murray, Connor J          14 MSC-MR               1:07.80    1:06.59
                                  32.77 ( )     1:06.59 (33.82)
  6 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               1:09.69    1:06.79
                                  32.94 ( )     1:06.79 (33.85)
  7 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               1:06.15    1:09.25
                                  33.85 ( )     1:09.25 (35.40)
  8 Tice, Robert              14 Aqua Gems-MR         1:11.66    1:10.54
                                  34.41 ( )     1:10.54 (36.13)
  9 Scott, Tyler W            13 MSC-MR               1:11.59    1:10.72
                                  34.88 ( )     1:10.72 (35.84)
 10 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               1:11.68    1:12.15
                                  35.16 ( )     1:12.15 (36.99)
 11 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               1:13.04    1:13.75
                                  35.56 ( )     1:13.75 (38.19)
 12 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               1:22.54    1:13.81
                                  37.03 ( )     1:13.81 (36.78)
 13 Bader, Harrison           13 SSL-MR               1:14.95    1:14.76
                                  36.74 ( )     1:14.76 (38.02)
 14 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               1:12.49    1:15.77
                                  37.15 ( )     1:15.77 (38.62)
 15 Drab, Paul A              14 NBS-MR               1:12.50    1:17.12
                                  38.36 ( )     1:17.12 (38.76)
 16 Penny, William M          14 SSL-MR               1:18.15    1:20.01
                                  38.96 ( )     1:20.01 (41.05)
 17 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               1:27.23    1:22.41
                                  40.37 ( )     1:22.41 (42.04)
 18 Stein, Robert J           13 SSL-MR               1:30.68    1:24.47
                                  40.58 ( )     1:24.47 (43.89)
 19 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               1:36.68    1:32.85
                                  44.87 ( )     1:32.85 (47.98)
 20 Madar, Eric R             14 SSL-MR               1:30.85    1:33.77
                                  43.07 ( )     1:33.77 (50.70)

Event 105  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa N          6 MSC-MR                    NT    1:55.11
                                  54.40 ( )   1:55.11 (1:00.71)
  2 Boyko, Abigail M           7 MSC-MR                    NT    1:57.71
                                  56.21 ( )   1:57.71 (1:01.50)
  3 Spencer, Sydney R          8 MSC-MR                    NT    2:19.60
                                1:06.26 ( )   2:19.60 (1:13.34)

Event 106  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blake, Teddy W             8 Ndac-MR              1:44.11    1:50.03

Event 107  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:22.68    2:22.98
                                  31.50 ( )                             1:08.65 ( )
                                1:50.09 ( )     2:22.98 (32.89)
  2 Kemp, Victoria L          16 MSC-MR               2:24.29    2:26.76
                                  29.54 ( )                             1:06.45 ( )
                                1:52.31 ( )     2:26.76 (34.45)
  3 Kershaw, Lauren           16 Scd-Mr-MR            2:39.00    2:42.55
                                  33.52 ( )                             1:14.64 ( )
                                2:03.26 ( )     2:42.55 (39.29)
  4 Kelleher, Kerri           17 Scd-Mr-MR            2:56.61    2:44.31
                                  36.53 ( )                             1:20.45 ( )
                                2:11.92 ( )     2:44.31 (32.39)
  5 Lanthier, Tanya R         15 NBS-MR               3:00.50    3:02.68
                                  40.03 ( )                             1:28.85 ( )
                                2:18.46 ( )     3:02.68 (44.22)
  6 Farmer, Amanda J          16 SSL-MR               3:23.77    3:09.75
                                  39.79 ( )                             1:27.76 ( )
                                2:24.25 ( )     3:09.75 (45.50)
  7 Kunow, Stephanie N        17 SSL-MR               3:47.87    3:22.77
                                  47.49 ( )                             1:39.39 ( )
                                2:35.58 ( )     3:22.77 (47.19)

Event 108  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morgan, Geoffrey P        16 NBS-MR               2:10.45    2:04.82
                                  25.93 ( )                               56.89 ( )
                                1:35.20 ( )     2:04.82 (29.62)
  2 Berg, Kyle G              16 MSC-MR               1:59.54    2:05.14
                                  26.96 ( )                               58.85 ( )
                                1:36.60 ( )     2:05.14 (28.54)
  3 Coombs, Ryan              16 NBS-MR               2:11.02    2:06.06
                                  26.41 ( )                               57.92 ( )
                                1:37.84 ( )     2:06.06 (28.22)
  4 Coombs, Justin            16 NBS-MR               2:17.06    2:07.43
                                  27.38 ( )                               58.47 ( )
                                1:38.73 ( )     2:07.43 (28.70)
  5 Gartman, David M          16 NBS-MR               2:14.38    2:10.37
                                  27.54 ( )                             1:00.56 ( )
                                1:39.64 ( )     2:10.37 (30.73)
  6 Wang, Vinson M            15 MSC-MR               2:05.59    2:13.84
                                  27.27 ( )                             1:02.42 ( )
                                1:42.69 ( )     2:13.84 (31.15)
  7 Yates, Matthew D          16 NBS-MR               2:10.90    2:14.07
                                  26.33 ( )                             1:00.31 ( )
                                1:44.05 ( )     2:14.07 (30.02)
  8 Roeser, Jimmy R           17 SSL-MR               2:13.57    2:15.64
                                  27.49 ( )                             1:01.28 ( )
                                1:44.29 ( )     2:15.64 (31.35)
  9 Colton, Billy M           15 NBS-MR               2:25.37    2:16.25
                                  29.69 ( )                             1:03.76 ( )
                                1:44.11 ( )     2:16.25 (32.14)
 10 Madar, David              16 SSL-MR               2:12.82    2:17.40
                                  29.42 ( )                             1:04.16 ( )
                                1:45.34 ( )     2:17.40 (32.06)
 11 Politi, Nathan D          15 NBS-MR               2:20.86    2:18.77
                                  29.41 ( )                             1:03.02 ( )
                                1:46.73 ( )     2:18.77 (32.04)
 12 Byrnes, TJ J              15 MSC-MR               2:16.57    2:18.78
                                  28.70 ( )                             1:00.88 ( )
                                1:38.76 ( )     2:18.78 (40.02)
 13 Coenen, Eben S            16 Ndac-MR              2:13.57    2:22.10
                                  29.00 ( )                             1:06.63 ( )
                                1:47.84 ( )     2:22.10 (34.26)
 14 DiLeo, Tommy J            17 NBS-MR               2:31.63    2:22.72
                                  29.37 ( )                             1:07.19 ( )
                                1:51.41 ( )     2:22.72 (31.31)
 15 Williams, Zachary M       16 NBS-MR               2:23.17    2:27.25
                                  29.31 ( )                             1:06.60 ( )
                                1:54.76 ( )     2:27.25 (32.49)
 16 Martinez, Carlos B        18 NBS-MR               2:27.26    2:27.79
                                  30.38 ( )                             1:07.87 ( )
                                1:52.71 ( )     2:27.79 (35.08)
 17 Gonzalez, Ed A            15 NBS-MR               2:23.42    2:27.91
                                  30.57 ( )                             1:11.24 ( )
                                1:54.80 ( )     2:27.91 (33.11)
 18 Hoffman, Elijah J         15 MSC-MR               2:27.32    2:31.22
                                  29.26 ( )                             1:12.72 ( )
                                1:56.10 ( )     2:31.22 (35.12)
 19 Kavanagh, Colin P         15 NBS-MR               2:40.50    2:32.65
                                  33.14 ( )                             1:12.90 ( )
                                1:55.45 ( )     2:32.65 (37.20)
 20 Diaz-Albertini, Craig P   16 SSL-MR               2:28.61    2:33.26
                                  32.32 ( )                             1:12.19 ( )
                                1:58.31 ( )     2:33.26 (34.95)
 21 Penny, Ryan W             17 SSL-MR               2:28.55    2:34.10
                                  33.69 ( )                             1:14.86 ( )
                                1:58.46 ( )     2:34.10 (35.64)
 22 Costa, Mike J             16 SSL-MR               2:35.26    2:36.02
                                  33.12 ( )                             1:13.40 ( )
                                2:01.47 ( )     2:36.02 (34.55)
 23 DeGeorge, Matthew P       15 NBS-MR               2:48.50    2:48.41
                                  36.31 ( )                             1:21.19 ( )
                                2:08.44 ( )     2:48.41 (39.97)

Event 109  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malone, Becky L           13 NBS-MR               2:20.22    2:18.04
                                  29.67 ( )                             1:05.83 ( )
                                1:45.53 ( )     2:18.04 (32.51)
  2 Williams, Jeysa R         14 MSC-MR               2:27.61    2:25.87
                                  31.32 ( )                             1:10.68 ( )
                                1:52.21 ( )     2:25.87 (33.66)
  3 Farrar, Chloe B           13 MSC-MR               2:30.07    2:28.66
                                  32.95 ( )                             1:11.28 ( )
                                2:28.66 ( )         2:28.66 ( )         2:28.66 ( )
  4 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:26.11    2:28.70
                                  32.56 ( )                             1:09.82 ( )
                                1:55.91 ( )     2:28.70 (32.79)
  5 Wang, Diana G             14 MSC-MR               2:34.58    2:33.94
                                  33.55 ( )                             1:11.41 ( )
                                2:00.28 ( )     2:33.94 (33.66)
  6 Hocson, Hillary M         13 NBS-MR               2:33.42    2:35.20
                                  33.28 ( )                             1:11.47 ( )
                                1:56.99 ( )     2:35.20 (38.21)
  7 Miller, Elizabeth R       14 MSC-MR               2:41.23    2:35.21
                                  33.26 ( )                             1:15.06 ( )
                                1:59.60 ( )     2:35.21 (35.61)
  8 O'Keefe, Brenna M         13 MSC-MR               2:34.74    2:36.48
                                  34.11 ( )                             1:14.85 ( )
                                2:02.09 ( )     2:36.48 (34.39)
  9 Baczek, Olivia M          13 MSC-MR                    NT    2:40.77
                                  35.33 ( )                             1:15.25 ( )
                                2:04.47 ( )     2:40.77 (36.30)
 10 Nogay, Arielle T          13 MSC-MR               2:43.19    2:41.20
                                  34.60 ( )                             1:16.88 ( )
                                2:05.71 ( )     2:41.20 (35.49)
 11 Proietti-Fox, Jen A       13 SSL-MR               2:42.88    2:42.95
                                  34.84 ( )                             1:14.87 ( )
                                2:07.42 ( )     2:42.95 (35.53)
 12 Indyk, Jessica            13 Scd-Mr-MR            2:57.85    2:56.60
                                  39.60 ( )                             1:26.37 ( )
                                2:16.36 ( )     2:56.60 (40.24)
 13 Kalamariois, Demetra C    14 SSL-MR               3:19.62    3:10.86
                                  39.83 ( )                             1:25.46 ( )
                                2:28.77 ( )     3:10.86 (42.09)
 14 Hamilton, Ellie G         13 SSL-MR               3:24.18    3:49.99
                                  57.05 ( )                             1:54.22 ( )
                                3:01.46 ( )     3:49.99 (48.53)

Event 110  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               2:14.57    2:14.06
                                  30.86 ( )                             1:06.76 ( )
                                1:44.60 ( )     2:14.06 (29.46)
  2 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               2:12.96    2:14.43
                                  29.77 ( )                             1:04.82 ( )
                                1:44.43 ( )     2:14.43 (30.00)
  3 Yafayev, Vadim            14 DELM-AD              2:10.85    2:17.21
                                  30.41 ( )                             1:06.58 ( )
                                1:45.96 ( )     2:17.21 (31.25)
  4 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               2:20.57    2:19.98
                                  30.62 ( )                             1:06.99 ( )
                                1:48.66 ( )     2:19.98 (31.32)
  5 Murray, Connor J          14 MSC-MR               2:19.89    2:21.03
                                  30.76 ( )                             1:02.24 ( )
                                1:49.56 ( )     2:21.03 (31.47)
  6 Katz, Andrew              13 SSL-MR               2:21.50    2:22.17
                                  30.54 ( )                             1:07.02 ( )
                                1:49.69 ( )     2:22.17 (32.48)
  7 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               2:22.66    2:22.34
                                  31.51 ( )                             1:08.77 ( )
                                1:50.24 ( )     2:22.34 (32.10)
  8 Scott, Tyler W            13 MSC-MR               2:29.95    2:29.20
                                  31.18 ( )                             1:11.04 ( )
                                1:54.47 ( )     2:29.20 (34.73)
  9 Manz, Christopher J       14 MSC-MR               2:44.53    2:33.11
                                  34.82 ( )                             1:14.72 ( )
                                1:57.05 ( )     2:33.11 (36.06)
 10 Drab, Paul A              14 NBS-MR               2:37.50    2:35.18
                                  33.53 ( )                             1:13.76 ( )
                                1:59.74 ( )     2:35.18 (35.44)
 11 Anderson, Zach B          13 NBS-MR               2:35.50    2:35.33
                                  31.75 ( )                             1:12.69 ( )
                                1:59.99 ( )     2:35.33 (35.34)
 12 Bader, Harrison           13 SSL-MR               2:42.66    2:39.21
                                  35.65 ( )                             1:16.80 ( )
                                2:02.43 ( )     2:39.21 (36.78)
 13 Roeser, Kenny P           14 SSL-MR               2:43.59    2:44.30
                                  35.19 ( )                             1:15.40 ( )
                                2:04.51 ( )     2:44.30 (39.79)
 14 Penny, William M          14 SSL-MR               2:45.19    2:44.67
                                  36.45 ( )                             1:18.49 ( )
                                2:06.36 ( )     2:44.67 (38.31)
 15 Gagliardi, John G         13 MSC-MR               2:50.27    2:46.28
                                  38.38 ( )                             1:21.87 ( )
                                2:09.25 ( )     2:46.28 (37.03)
 16 Seagren, Ryan M           13 MSC-MR               2:41.54    2:46.56
                                  38.78 ( )                             1:18.88 ( )
                                2:09.93 ( )     2:46.56 (36.63)
 17 Stein, Robert J           13 SSL-MR               3:04.97    2:54.99
                                  38.07 ( )                             1:24.54 ( )
                                2:12.69 ( )     2:54.99 (42.30)
 18 Madar, Eric R             14 SSL-MR               3:31.17    3:19.56
                                  46.76 ( )                             1:35.59 ( )
                                2:33.83 ( )     3:19.56 (45.73)
 19 Citrin, Joshua            13 SSL-MR               3:15.67    3:21.55
                                  47.55 ( )                             1:38.53 ( )
                                2:36.29 ( )     3:21.55 (45.26)

Event 111  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:31.13    1:32.89
     1) Boyko, Abigail M 7              2) Oyen-Ustad, Lillian E 7
     3) Bergin, Kate C 7                4) Alderson, Krisztina A 8
                                  50.26 ( )     1:32.89 (42.63)

Event 113  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:51.65    1:49.26
     1) Farrar, Chloe B 13              2) Berg, Shea P 13
     3) Aiello, Christina E 15          4) Kemp, Victoria L 16
                              28.38 (28.38)                           56.94 (28.56)
                            1:24.49 (27.55)     1:49.26 (24.77)

Event 114  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'B'                           1:35.50    1:38.20
     1) Gartman, David M 16             2) Williams, Zachary M 16
     3) Martinez, Carlos B 18           4) Kavanagh, Colin P 15
                              23.26 (23.26)                           47.41 (24.15)
                            1:13.10 (25.69)     1:38.20 (25.10)
  2 Newburgh Sharks-MR  'D'                                NT    1:38.27
     1) Morgan, Geoffrey P 16           2) Gonzalez, Ed A 15
     3) Colton, Billy M 15              4) DiLeo, Tommy J 17
                              23.32 (23.32)                           48.06 (24.74)
                            1:12.33 (24.27)     1:38.27 (25.94)
  3 Newburgh Sharks-MR  'C'                           1:39.50    1:38.54
     1) Yates, Matthew D 16             2) Coombs, Justin 16
     3) Senkewich, John C 17            4) DeGeorge, Matthew P 15
                              19.50 (19.50)                           51.47 (31.97)
                            1:07.52 (16.05)     1:38.54 (31.02)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:32.22    1:39.10
     1) Coombs, Ryan 16                 2) Politi, Nathan D 15
     3) Drab, Paul A 14                 4) Anderson, Zach B 13
                              22.93 (22.93)                           46.40 (23.47)
                            1:12.68 (26.28)     1:39.10 (26.42)
  5 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:39.60    1:39.79
     1) Wang, Vinson M 15               2) Byrnes, TJ J 15
     3) Hoffman, Elijah J 15            4) Berg, Kyle G 16
                              24.58 (24.58)                           49.87 (25.29)
                            1:16.46 (26.59)     1:39.79 (23.33)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:37.42    1:44.72
     1) Roeser, Jimmy R 17              2) Costa, Mike J 16
     3) Madar, David 16                 4) Diaz-Albertini, Craig P 16
                              25.66 (25.66)                           52.84 (27.18)
                            1:19.55 (26.71)     1:44.72 (25.17)

Event 115  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.98    1:52.24
     1) Williams, Jeysa R 14            2) Miller, Elizabeth R 14
     3) Wang, Diana G 14                4) Baczek, Olivia M 13

Event 116  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:43.06    1:43.49
     1) Gravina, Michael T 14           2) Hoempler, Mark 14
     3) Katz, Andrew 13                 4) Hoempler, Erik 14
                              26.69 (26.69)                           52.48 (25.79)
                            1:19.16 (26.68)     1:43.49 (24.33)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:42.09    1:52.67
     1) Murray, Connor J 14             2) Manz, Christopher J 14
     3) Seagren, Ryan M 13              4) Scott, Tyler W 13
                              27.00 (27.00)                           55.49 (28.49)
                            1:25.47 (29.98)     1:52.67 (27.20)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         1:51.50    1:53.35
     1) Bader, Harrison 13              2) Penny, William M 14
     3) Svoboda, Noah 14                4) Stein, Robert J 13
                              28.24 (28.24)                           58.94 (30.70)
                            1:24.93 (25.99)     1:53.35 (28.42)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit