2004-MR-Junior Olympics LC
7/30/2004 to 8/1/2004 Sanction #: 040702

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.13   7/15/1984 Long Island SC
       METRO: # 2:09.38   7/15/2001 YWCA Middies, YMID-MR
                2:10.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:15.79    2:13.17
     1) Kochman, Julie N 14             2) Larkin, Kate C 13
     3) Parisi, Lauren N 14             4) Zaltsman, Janine 14
                  33.90     1:11.35 (37.45)     1:42.90 (31.55)     2:13.17 (30.27)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:21.41    2:16.75
     1) Shiota, Lili M 13               2) Bolander, Katie D 14
     3) Siegel, Erika A 14              4) Miller, Sydney R 14
                  32.68     1:13.29 (40.61)     1:46.07 (32.78)     2:16.75 (30.68)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:23.60    2:18.80
     1) Tyznar, Tina A 14               2) Bransfield, Sammy J 13
     3) Vessa, Gabby K 14               4) Lucas, Olivia A 14
                  39.65     1:15.10 (35.45)     1:47.63 (32.53)     2:18.80 (31.17)
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:24.72    2:18.80
     1) Ferrante, Francesca S 14        2) DiDonato, Emily 13
     3) Alejandro, Tricia A 14          4) Janowski, Mary-Elyse E 14
                  34.94     1:15.06 (40.12)     1:48.74 (33.68)     2:18.80 (30.06)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:12.00    2:20.31
     1) Hughes, Katie C 13              2) Hyland, Allison 14
     3) Chiappetta, Emma 14             4) Fenn, Meaghan 13
                  36.31     1:18.07 (41.76)     1:51.05 (32.98)     2:20.31 (29.26)
  6 Long Island Express-MR  'A'                       2:21.86    2:20.97
     1) Genovese, Kate A 14             2) Dwyer, Brianne M 13
     3) Derlath, Erica A 14             4) Ryan, Sarah A 14
                  36.29     1:16.86 (40.57)     1:50.62 (33.76)     2:20.97 (30.35)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 2:30.53    2:22.83
     1) Blom, Danielle 13               2) Bucaria, Kristen 14
     3) Plaschka, Jade 13               4) Cohen, Jacqui 13
                  38.61     1:17.20 (38.59)     1:51.05 (33.85)     2:22.83 (31.78)
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       2:21.57    2:24.00
     1) Wulfken, Katie P 14             2) Goldstein, Amanda P 13
     3) Holscher, Amanda J 14           4) Bauer, Alexandra C 14
                  37.18     1:18.63 (41.45)     1:51.65 (33.02)     2:24.00 (32.35)
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:26.02    2:27.31
     1) Rivera, Elizabeth A 14          2) Michalak, Zuzanna 13
     3) Knight, Ashley 13               4) Lao, April 13
                  39.70     1:20.52 (40.82)     1:55.59 (35.07)     2:27.31 (31.72)

Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:04.13   7/25/2003 YWCA MIDDIES, Middies
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, P BENNETT
       METRO: # 2:02.59   7/15/1976 Gator S.C., GSC-MR
                2:02.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:08.57    2:09.17
     1) Yanez, Gabriel F 13             2) Preda, Anthony I 13
     3) Pazmino, Mauro F 14             4) Jaszewski, Jacub 14
                  34.47     1:10.47 (36.00)     1:39.87 (29.40)     2:09.17 (29.30)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:16.97    2:11.33
     1) Chester, Nicholas J 14          2) Bormann, Thomas L 14
     3) Windler, Andrew J 13            4) Mongan, Kevin M 14
                  33.37     1:12.23 (38.86)     1:43.14 (30.91)     2:11.33 (28.19)
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:27.82    2:13.70
     1) Cheung, Calvin 14               2) Alejandro, Steffen 13
     3) Colon, Joseph M 14              4) Ragin, Gregory 13
                  34.61     1:12.45 (37.84)     1:44.83 (32.38)     2:13.70 (28.87)
  4 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       2:19.87    2:18.81
     1) White, Timothy G 14             2) O'Connor, Michael T 13
     3) Goldstein, Ross T 14            4) Gavin, Tripp G 14
                  37.38     1:13.29 (35.91)     1:49.24 (35.95)     2:18.81 (29.57)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:20.30    2:21.64
     1) Gravina, Michael T 14           2) Dinces, Jon M 13
     3) Katz, Andrew 13                 4) Hoempler, Erik 14
                  39.31     1:20.54 (41.23)     1:54.06 (33.52)     2:21.64 (27.58)

Event 3  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 39.52   7/30/2004 Annie Zhu, TWISTERS
       METRO: # 37.33   7/15/1998 Paola Duguet, YMID-MR
                40.49  T16
                45.59  ZONE
                52.99  JO
 Meet Qualifying:  52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            39.12      39.52!T16
  2 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR      41.77      43.31 ZONE
  3 Lim, Sally                10 FLY-MR                 44.26      43.53 ZONE
  4 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR                 43.87      44.32 ZONE
  5 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR                 42.67      44.68 ZONE
  6 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    44.94      45.20 ZONE
  7 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR           46.54      45.70 JO
  8 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR                 44.27      45.79 JO
  9 Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR      45.22      46.10 JO
 10 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 46.23      46.22 JO
 11 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    47.85      47.57 JO
 11 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR                46.73      47.57 JO
 13 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                  47.67      47.80 JO
 14 Cody, Samantha            10 LBA-MR                 49.89      47.89 JO
 15 Gibbons, Jenna            10 Basc-MR                47.41      48.22 JO
 16 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR        46.11      48.30 JO
 17 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR            46.80      48.36 JO
 18 Trager, Lena E            10 Silver Streaks-MR      51.24      48.51 JO
 19 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR         48.88      49.03 JO
 20 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             48.04      49.12 JO
 21 Huerta, Imani             10 VAC-MR                 50.08      49.19 JO
 22 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR            49.35      49.31 JO
 23 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR                 49.45      49.46 JO
 24 Santiago, Amber           10 VAC-MR                 49.41      49.49 JO
 25 Pope, Lauren A            10 Middies-MR             50.00      50.09 JO
 26 Sandor, Hanna W           10 IA-MR                  52.51      50.24 JO
 27 Walsh, Taylor M           10 HYB-MR                 52.08      50.34 JO
 27 Boyko, Emily F             9 MSC-MR                 50.45      50.34 JO
 29 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                 48.81      50.49 JO
 30 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR           52.98      50.99 JO
 31 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR    52.62      51.46 JO
 32 Poleway, Monica J         10 Middies-MR             49.68      51.83 JO
 33 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR                49.49      51.90 JO
 34 Swartwout, Christine      10 WISC-MR                50.46      51.93 JO
 35 Zawatson, Cady            10 LBA-MR                 51.27      52.03 JO
 36 Diaz, Danielle N          10 TVSC-MR                50.30      52.15 JO
 37 Takayama, Emma            10 Middies-MR             52.55      52.20 JO
 38 Barry, Amanda E            9 WISC-MR                49.86      52.52 JO
 39 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    51.30      52.82 JO
 40 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR                 51.49      53.10
 41 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR         51.31      53.89
 42 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                  52.77      53.92
 43 Harvey, Diana M           10 HYB-MR                 51.56      55.80
 44 Getchell, Jill A          10 SSL-MR                 52.84      55.91
 -- Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           51.78         DQ
 -- Dundas, Lindsey           10 CSC-MR                 52.94         DQ

Event 4  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 39.10      7/1994 David Kahn, NSAA
       METRO: # 37.71   7/15/1990 Chris Helin, TVSC-MR
                40.79  T16
                45.59  ZONE
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           39.25      40.58 T16
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    42.15      42.22 ZONE
  3 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR           43.59      44.09 ZONE
  4 Perley, Timmy J           10 Middies-MR             45.02      44.24 ZONE
  5 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR                 43.98      45.19 ZONE
  6 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                46.73      45.65 JO
  7 Pollastro, Robert         10 Basc-MR                44.99      46.03 JO
  8 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR        47.43      47.94 JO
  9 Georgescu, Ronald F       10 Agua Swim Team-MR      49.98      48.06 JO
 10 Rookwood Jr., William K    8 HS-MR                  49.32      49.00 JO
 11 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    51.54      49.87 JO
 12 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR      53.97      49.91 JO
 13 Sack, Danny C             10 OWA-MR                 47.93      49.97 JO
 14 Niu, Jeffrey H            10 FLY-MR                 52.00      50.65 JO
 15 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR                 49.14      50.68 JO
 16 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR         50.91      50.75 JO
 17 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR           52.22      50.78 JO
 18 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR                 49.48      51.07 JO
 19 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR    52.07      52.13 JO
 20 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR                51.02      52.61 JO
 21 Shanja, Ilir               9 Tty-MR                 50.51      52.66 JO
 22 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 53.23      53.08 JO
 23 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR           52.58      53.36 JO
 24 Buoniello, Blake J        10 IA-MR                  53.75      53.54 JO
 25 Parisi, Joey N             9 Tmsuffolk-MR           53.31      53.56 JO
 26 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR    53.85      55.08
 27 Hogan, Brett R            10 Badger-MR              53.55      55.91
 28 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR                 51.88      57.70

Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.04   7/15/1998 Tory Nelson, BSC
       METRO: # 1:12.07   7/15/1998 Annie Mantey, MSC-MR
                1:13.29  NAT
                1:15.69  T16
                1:16.79  JR
                1:24.89  ZONE
                1:31.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR         1:20.36    1:21.23 ZONE
                  39.43     1:21.23 (41.80)
  2 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               1:23.42    1:22.87 ZONE
                  39.77     1:22.87 (43.10)
  3 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk-MR         1:24.16    1:24.86 ZONE
                  40.43     1:24.86 (44.43)
  4 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              1:22.91    1:25.58 JO
                  40.68     1:25.58 (44.90)
  5 Pangilinan, Erica L       13 Middies-MR           1:26.15    1:26.07 JO
                  41.20     1:26.07 (44.87)
  6 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               1:25.66    1:26.09 JO
                  41.58     1:26.09 (44.51)
  7 Murphy, Jean              14 Aqua Gems-MR         1:23.95    1:27.24 JO
                  40.40     1:27.24 (46.84)
  8 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  1:26.71    1:27.31 JO
                  42.37     1:27.31 (44.94)
  9 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  1:26.27    1:27.60 JO
                  43.12     1:27.60 (44.48)
 10 Bransfield, Sammy J       13 LIAC-MR              1:27.89    1:28.68 JO
                  41.84     1:28.68 (46.84)
 10 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:27.37    1:28.68 JO
                  42.42     1:28.68 (46.26)
 12 Michalak, Zuzanna         13 FLY-MR               1:26.84    1:28.83 JO
                  42.34     1:28.83 (46.49)
 13 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk-MR         1:28.24    1:28.97 JO
                  42.70     1:28.97 (46.27)
 14 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    1:30.09    1:29.23 JO
                  43.03     1:29.23 (46.20)
 15 Alexander, Emily          14 VAC-MR               1:27.03    1:29.31 JO
                  42.19     1:29.31 (47.12)
 16 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR    1:25.69    1:29.78 JO
                  40.99     1:29.78 (48.79)
 17 Rakoczy, Margaret J       14 Middies-MR           1:28.56    1:29.90 JO
                  43.91     1:29.90 (45.99)
 18 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  1:30.06    1:30.18 JO
                  42.61     1:30.18 (47.57)
 19 Smith, Jackie             13 LBA-MR               1:30.44    1:30.30 JO
                  42.96     1:30.30 (47.34)
 20 Goldstein, Amanda P       13 HYB-MR               1:26.72    1:30.37 JO
                  43.42     1:30.37 (46.95)
 21 LI, Qing                  14 TVSC-MR              1:30.59    1:30.42 JO
                  42.41     1:30.42 (48.01)
 22 Gibson, Lauren M          13 CSC-MR               1:26.48    1:30.63 JO
                  43.45     1:30.63 (47.18)
 23 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR       1:31.04    1:32.27
                  44.53     1:32.27 (47.74)
 24 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  1:30.73    1:32.66
                  44.70     1:32.66 (47.96)
 25 Yoo, Melisa               13 FLY-MR               1:30.86    1:32.86
                  43.98     1:32.86 (48.88)
 26 Bauer, Alexandra C        14 HYB-MR               1:29.33    1:33.12
                  44.89     1:33.12 (48.23)
 27 Delyra, Alexa             13 WISC-MR              1:26.18    1:33.78
                  43.59     1:33.78 (50.19)
 28 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR           1:31.02    1:33.97
                  45.54     1:33.97 (48.43)
 29 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  1:30.90    1:34.02
                  45.49     1:34.02 (48.53)
 30 Haight, Jacqueline A      14 Sachem-MR            1:31.59    1:34.08
                  45.71     1:34.08 (48.37)
 31 Kopac, Kelly L            14 Cond-MR              1:31.98    1:34.38
                  43.66     1:34.38 (50.72)
 32 Matthes, Olivia           14 WISC-MR              1:31.95    1:34.42
                  44.37     1:34.42 (50.05)

Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.05   7/15/1994 Chris Helin, TVSC
       METRO: # 1:06.76   7/15/2001 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                1:05.59  NAT
                1:08.29  JR
                1:11.39  T16
                1:18.59  ZONE
                1:26.99  JO
 Meet Qualifying:  1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               1:15.61    1:18.37 ZONE
                  37.24     1:18.37 (41.13)
  2 O'Connor, Michael T       13 HYB-MR               1:18.54    1:18.79 JO
                  37.61     1:18.79 (41.18)
  3 Schaub, Charles M         14 Cond-MR              1:18.31    1:18.91 JO
                  36.07     1:18.91 (42.84)
  4 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           1:19.79    1:19.04 JO
                  38.03     1:19.04 (41.01)
  5 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            1:18.89    1:19.22 JO
                  37.53     1:19.22 (41.69)
  6 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               1:16.74    1:19.98 JO
                  38.32     1:19.98 (41.66)
  7 Polhill, Drew B           14 Bgnw Marlins-MR      1:17.02    1:19.99 JO
                  37.68     1:19.99 (42.31)
  8 Colon, Joseph M           14 OWA-MR               1:21.29    1:20.81 JO
                  37.68     1:20.81 (43.13)
  9 Preda, Anthony I          13 Twisters-MR          1:19.71    1:21.05 JO
                  37.90     1:21.05 (43.15)
 10 Luboja, Chris E           14 Bgnw Marlins-MR      1:22.21    1:22.36 JO
                  38.78     1:22.36 (43.58)
 11 Jaszewski, Jacub          14 Twisters-MR          1:21.64    1:22.98 JO
                  39.08     1:22.98 (43.90)
 12 Goldstein, Ross T         14 HYB-MR               1:24.18    1:24.33 JO
                  39.72     1:24.33 (44.61)
 12 Wright, Edwin P           14 Cond-MR              1:19.38    1:24.33 JO
                  39.99     1:24.33 (44.34)
 14 Wong, Jeffrey             13 Twisters-MR          1:24.83    1:24.54 JO
                  40.10     1:24.54 (44.44)
 15 Gavin, Tripp G            14 HYB-MR               1:22.53    1:24.79 JO
                  40.92     1:24.79 (43.87)
 16 Cheung, Calvin            14 OWA-MR               1:26.35    1:25.33 JO
                  40.49     1:25.33 (44.84)
 17 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              1:16.38    1:25.68 JO
                  39.55     1:25.68 (46.13)
 18 Minowitz, Mark T          13 Middies-MR           1:26.63    1:25.74 JO
                  40.32     1:25.74 (45.42)
 19 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         1:26.15    1:25.96 JO
                  39.94     1:25.96 (46.02)
 20 Bormann, Thomas L         14 Tmsuffolk-MR         1:24.98    1:26.00 JO
                  43.31     1:26.00 (42.69)
 21 Zaino, Joe A              14 Silver Streaks-MR    1:25.49    1:26.49 JO
                  39.33     1:26.49 (47.16)
 22 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               1:23.05    1:27.21
                  41.05     1:27.21 (46.16)
 23 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               1:26.27    1:28.79
                  41.75     1:28.79 (47.04)
 24 Dinces, Jon M             13 SSL-MR               1:25.46    1:28.95
                  42.35     1:28.95 (46.60)
 25 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               1:26.13    1:32.44
                  43.29     1:32.44 (49.15)
 26 White, Timothy G          14 HYB-MR               1:25.74    1:34.53
                  43.12     1:34.53 (51.41)

Event 7  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 1:05.53    6/7/2003 SARA GIBERSON at LIAC's 2003 S, BASC-MR
                1:08.59  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:08.97    1:10.25 ZONE
                  33.35     1:10.25 (36.90)
  2 Wade, Zoey A              10 HYB-MR               1:14.11    1:13.98 ZONE
                  35.05     1:13.98 (38.93)
  3 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              1:15.07    1:14.66 ZONE
                  36.14     1:14.66 (38.52)
  4 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            1:17.17    1:15.57 JO
                  36.68     1:15.57 (38.89)
  5 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:16.14    1:15.67 JO
                  36.38     1:15.67 (39.29)
  6 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    1:16.26    1:15.98 JO
                  35.84     1:15.98 (40.14)
  7 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:16.31    1:16.05 JO
                  37.10     1:16.05 (38.95)
  8 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               1:14.66    1:16.09 JO
                  37.62     1:16.09 (38.47)
  9 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           1:16.82    1:16.58 JO
                  36.37     1:16.58 (40.21)
 10 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:14.66    1:16.65 JO
                  36.79     1:16.65 (39.86)
 11 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           1:19.50    1:16.78 JO
                  36.57     1:16.78 (40.21)
 12 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:19.03    1:16.85 JO
                  37.33     1:16.85 (39.52)
 13 Neal, Lia M                9 Agua Swim Team-MR    1:16.74    1:17.38 JO
                  36.24     1:17.38 (41.14)
 14 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:18.90    1:18.38 JO
                  37.33     1:18.38 (41.05)
 15 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR              1:17.01    1:18.69 JO
                  36.20     1:18.69 (42.49)
 16 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            1:17.60    1:18.77 JO
                  37.94     1:18.77 (40.83)
 17 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR              1:21.61    1:19.41 JO
                  37.72     1:19.41 (41.69)
 18 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:17.72    1:19.43 JO
                  37.86     1:19.43 (41.57)
 19 Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR    1:20.91    1:19.58 JO
                  37.92     1:19.58 (41.66)
 20 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:22.02    1:19.61 JO
                  38.06     1:19.61 (41.55)
 21 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR          1:20.89    1:19.69 JO
                  36.99     1:19.69 (42.70)
 22 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR               1:18.04    1:19.93 JO
                  39.33     1:19.93 (40.60)
 23 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR    1:23.17    1:20.29 JO
                  38.37     1:20.29 (41.92)
 24 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR               1:17.46    1:20.64 JO
                  39.16     1:20.64 (41.48)
 25 Poleway, Monica J         10 Middies-MR           1:20.59    1:20.78 JO
                  38.27     1:20.78 (42.51)
 26 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR               1:22.15    1:20.88 JO
                  38.40     1:20.88 (42.48)
 27 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR         1:21.69    1:21.42 JO
                  37.30     1:21.42 (44.12)
 28 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR               1:23.38    1:21.51 JO
                  38.15     1:21.51 (43.36)
 29 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:22.74    1:21.65 JO
                  39.14     1:21.65 (42.51)
 30 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR    1:21.81    1:21.86 JO
                  38.04     1:21.86 (43.82)
 31 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:19.87    1:21.89 JO
                  37.83     1:21.89 (44.06)
 32 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR         1:22.87    1:22.23 JO
                  39.03     1:22.23 (43.20)
 33 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:25.27    1:22.27 JO
                  38.23     1:22.27 (44.04)
 34 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR            1:25.25    1:22.31 JO
                  38.95     1:22.31 (43.36)
 35 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         1:20.63    1:22.35 JO
                  38.67     1:22.35 (43.68)
 36 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR              1:20.12    1:22.52 JO
                  39.26     1:22.52 (43.26)
 37 Kunow, Ashley M           10 SSL-MR               1:25.46    1:22.62 JO
                  39.01     1:22.62 (43.61)
 38 Zawatson, Cady            10 LBA-MR               1:22.57    1:22.85 JO
                  39.59     1:22.85 (43.26)
 39 Walsh, Taylor M           10 HYB-MR               1:23.82    1:23.19 JO
                  40.43     1:23.19 (42.76)
 40 Buonaito, Kelsey R         9 North Shore-MR       1:27.20    1:23.28 JO
                  39.85     1:23.28 (43.43)
 41 McDonnell, Sophia         10 Basc-MR              1:24.29    1:23.38 JO
                  38.81     1:23.38 (44.57)
 42 Lim, Sally                10 FLY-MR               1:22.01    1:24.05 JO
                  39.92     1:24.05 (44.13)
 43 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR       1:26.29    1:24.20 JO
                  40.64     1:24.20 (43.56)
 44 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR               1:22.56    1:24.48 JO
                  39.45     1:24.48 (45.03)
 45 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR              1:25.93    1:24.95 JO
                  39.01     1:24.95 (45.94)
 46 Nam, Christina            10 FLY-MR               1:24.69    1:25.26 JO
                  40.80     1:25.26 (44.46)
 47 Morency, Erin L           10 HYB-MR               1:27.77    1:25.28 JO
                  39.16     1:25.28 (46.12)
 48 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:25.62    1:25.83 JO
                  40.90     1:25.83 (44.93)
 49 Merz, Wendy A             10 HYB-MR               1:21.56    1:25.98 JO
                  40.40     1:25.98 (45.58)
 50 Gibbons, Jenna            10 Basc-MR              1:22.66    1:26.43 JO
                  41.29     1:26.43 (45.14)
 51 Boyko, Emily F             9 MSC-MR               1:26.23    1:26.66 JO
                  40.93     1:26.66 (45.73)
 52 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:25.83    1:26.72 JO
                  40.46     1:26.72 (46.26)
 53 Boccia, Lindsay           10 Basc-MR              1:26.10    1:26.77 JO
                  41.77     1:26.77 (45.00)
 54 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR            1:27.90    1:26.79 JO
                  40.62     1:26.79 (46.17)
 55 Culhane, Nora             10 CSC-MR               1:24.54    1:26.87 JO
                  41.07     1:26.87 (45.80)
 56 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:27.77    1:27.37 JO
                  40.50     1:27.37 (46.87)
 57 Rota, Alexandra P         10 Bgnw Marlins-MR      1:25.79    1:27.46 JO
                  41.12     1:27.46 (46.34)
 58 Harvey, Diana M           10 HYB-MR               1:26.93    1:27.78 JO
                  42.38     1:27.78 (45.40)
 59 Trager, Lena E            10 Silver Streaks-MR    1:25.98    1:28.04
                  39.73     1:28.04 (48.31)
 60 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR              1:25.02    1:28.44
                  41.76     1:28.44 (46.68)
 61 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              1:25.95    1:29.14
                  41.95     1:29.14 (47.19)
 62 Dipreta, Stephanie N      10 LIAC-MR              1:26.87    1:29.19
                  42.11     1:29.19 (47.08)
 63 Pope, Lauren A            10 Middies-MR           1:27.01    1:30.46
                  41.17     1:30.46 (49.29)

Event 8  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.63    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 1:04.16   7/14/1986 Darin VanTassell, WPSC-MR
                1:08.39  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         1:10.87    1:09.25 ZONE
                  33.55     1:09.25 (35.70)
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:08.62    1:09.45 ZONE
                  33.23     1:09.45 (36.22)
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:13.85    1:11.80 ZONE
                  34.86     1:11.80 (36.94)
  4 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:13.74    1:11.88 ZONE
                  34.14     1:11.88 (37.74)
  5 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:11.61    1:12.03 ZONE
                  34.51     1:12.03 (37.52)
  6 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:14.00    1:12.39 ZONE
                  35.35     1:12.39 (37.04)
  7 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR               1:13.77    1:13.42 ZONE
                  35.46     1:13.42 (37.96)
  8 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               1:13.53    1:14.16 ZONE
                  35.91     1:14.16 (38.25)
  9 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR            1:13.00    1:14.64 ZONE
                  35.54     1:14.64 (39.10)
 10 Nangle, JT T              10 Middies-MR           1:16.16    1:14.95 ZONE
                  35.78     1:14.95 (39.17)
 11 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  1:15.97    1:15.23 ZONE
                  36.07     1:15.23 (39.16)
 12 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         1:14.25    1:15.28 ZONE
                  36.34     1:15.28 (38.94)
 13 Kolesnik, George          10 Basc-MR              1:14.86    1:15.35 JO
                  35.85     1:15.35 (39.50)
 14 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:14.12    1:15.45 JO
                  36.07     1:15.45 (39.38)
 15 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         1:16.58    1:16.06 JO
                  37.21     1:16.06 (38.85)
 16 Martinez, George          10 FLY-MR               1:17.96    1:16.35 JO
                  36.54     1:16.35 (39.81)
 17 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:21.13    1:17.44 JO
                  36.77     1:17.44 (40.67)
 18 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:16.62    1:17.60 JO
                  37.35     1:17.60 (40.25)
 19 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR       1:18.74    1:17.94 JO
                  37.33     1:17.94 (40.61)
 20 Eid, Alex                 10 Badger-MR            1:20.21    1:18.32 JO
                  37.40     1:18.32 (40.92)
 21 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  1:19.85    1:18.64 JO
                  37.33     1:18.64 (41.31)
 22 Li, Mathew                10 Tty-MR               1:24.99    1:19.33 JO
                  37.10     1:19.33 (42.23)
 23 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               1:19.66    1:19.82 JO
                  39.38     1:19.82 (40.44)
 24 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR    1:21.95    1:19.94 JO
                  38.00     1:19.94 (41.94)
 25 Fountain, Greg J          10 IA-MR                1:23.06    1:21.60 JO
                  37.98     1:21.60 (43.62)
 26 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:19.88    1:21.71 JO
                  38.85     1:21.71 (42.86)
 27 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR               1:19.00    1:22.28 JO
                  38.50     1:22.28 (43.78)
 28 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR      1:22.10    1:22.48 JO
                  39.97     1:22.48 (42.51)
 29 Kelkar, Ashwin D          10 OWA-MR               1:20.80    1:22.80 JO
                  39.48     1:22.80 (43.32)
 30 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         1:22.66    1:22.90 JO
                  39.81     1:22.90 (43.09)
 31 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR         1:25.90    1:23.10 JO
                  39.58     1:23.10 (43.52)
 32 Torres, David             10 FLY-MR               1:12.82    1:23.22 JO
                  39.17     1:23.22 (44.05)
 33 Sack, Danny C             10 OWA-MR               1:20.98    1:23.26 JO
                  39.91     1:23.26 (43.35)
 34 Tobin, John R              9 Badger-MR            1:19.90    1:23.50 JO
                  39.87     1:23.50 (43.63)
 35 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR               1:23.86    1:24.11 JO
                  39.71     1:24.11 (44.40)
 36 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR              1:20.36    1:24.37 JO
                  39.94     1:24.37 (44.43)
 37 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    1:25.59    1:24.93 JO
                  14.66   1:24.93 (1:10.27)
 38 Hogan, Brett R            10 Badger-MR            1:27.88    1:25.04 JO
                  40.21     1:25.04 (44.83)
 39 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:23.89    1:27.22 JO
                  40.97     1:27.22 (46.25)
 40 Lennon, Michael J         10 OWA-MR               1:25.01    1:28.28
                  41.43     1:28.28 (46.85)
 41 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:25.33    1:28.70
                  41.74     1:28.70 (46.96)
 42 Barry, Charles             9 Badger-MR            1:25.35    1:36.28
                  45.24     1:36.28 (51.04)

Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.40   7/30/2004 T. McGuirk-79/L.Parisi-04, LISC / TS
       METRO: #   58.85    8/1/2002 Meagan TOLAN at 2002 SPEEDO CH, LIAC-MR
                  57.69  NAT
                1:00.19  JR
                1:00.29  T16
                1:04.89  ZONE
                1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         1:01.27    1:01.40!ZONE
                  29.55     1:01.40 (31.85)
  2 Hyland, Allison           14 Badger-MR            1:01.64    1:03.32 ZONE
                  30.58     1:03.32 (32.74)
  3 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:05.80    1:04.18 ZONE
                  30.88     1:04.18 (33.30)
  4 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           1:07.49    1:04.23 ZONE
                  30.92     1:04.23 (33.31)
  5 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            1:03.00    1:04.83 ZONE
                  31.16     1:04.83 (33.67)
  6 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  1:04.31    1:05.52 JO
                  31.45     1:05.52 (34.07)
  7 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  1:05.92    1:05.74 JO
                  31.79     1:05.74 (33.95)
  8 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR         1:06.07    1:05.87 JO
                  31.70     1:05.87 (34.17)
  9 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  1:05.18    1:06.09 JO
                  31.91     1:06.09 (34.18)
 10 Pangilinan, Erica L       13 Middies-MR           1:04.76    1:06.19 JO
                  31.54     1:06.19 (34.65)
 11 Janowski, Mary-Elyse E    14 OWA-MR               1:05.78    1:06.28 JO
                  32.12     1:06.28 (34.16)
 12 Vessa, Gabby K            14 LIAC-MR              1:05.35    1:06.40 JO
                  31.98     1:06.40 (34.42)
 13 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              1:05.47    1:06.58 JO
                  32.39     1:06.58 (34.19)
 14 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                1:05.73    1:06.61 JO
                  31.48     1:06.61 (35.13)
 15 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               1:08.58    1:06.74 JO
                  32.48     1:06.74 (34.26)
 16 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR       1:06.88    1:06.84 JO
                  32.70     1:06.84 (34.14)
 17 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    1:04.15    1:06.97 JO
                  31.92     1:06.97 (35.05)
 18 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               1:09.12    1:07.02 JO
                  32.53     1:07.02 (34.49)
 19 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    1:06.25    1:07.06 JO
                  32.77     1:07.06 (34.29)
 20 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk-MR         1:04.79    1:07.15 JO
                  31.95     1:07.15 (35.20)
 21 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:08.68    1:07.42 JO
                  32.57     1:07.42 (34.85)
 22 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      1:06.79    1:07.47 JO
                  32.81     1:07.47 (34.66)
 23 McComiskey, Beth          14 Basc-MR              1:04.74    1:07.80 JO
                  31.43     1:07.80 (36.37)
 24 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR    1:07.69    1:07.87 JO
                  32.10     1:07.87 (35.77)
 25 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR         1:07.32    1:08.05 JO
                  32.81     1:08.05 (35.24)
 26 Moursi, Sara A            13 Tmsuffolk-MR         1:08.30    1:08.24 JO
                  32.86     1:08.24 (35.38)
 27 Berg, Shea P              13 MSC-MR               1:07.26    1:08.33 JO
                  33.15     1:08.33 (35.18)
 28 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  1:08.52    1:08.39 JO
                  33.48     1:08.39 (34.91)
 29 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk-MR         1:09.04    1:08.41 JO
                  33.32     1:08.41 (35.09)
 30 Rivera, Celine D          13 TVSC-MR              1:09.26    1:08.48 JO
                  32.75     1:08.48 (35.73)
 31 LI, Qing                  14 TVSC-MR              1:08.79    1:08.50 JO
                  33.41     1:08.50 (35.09)
 32 Costa, Christina M        13 Middies-MR           1:07.95    1:08.51 JO
                  32.88     1:08.51 (35.63)
 33 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                1:08.24    1:08.58 JO
                  33.28     1:08.58 (35.30)
 34 Ackerman, Amanda L        13 LIAC-MR              1:06.29    1:08.59 JO
                  33.28     1:08.59 (35.31)
 35 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               1:08.02    1:08.68 JO
                  32.59     1:08.68 (36.09)
 36 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              1:06.86    1:08.70 JO
                  33.53     1:08.70 (35.17)
 37 Lao, April                13 FLY-MR               1:08.41    1:08.82 JO
                  33.35     1:08.82 (35.47)
 38 Weisberg, Sarah-Jane F    14 MSC-MR               1:08.88    1:08.88 JO
                  33.44     1:08.88 (35.44)
 39 Smith, Jackie             13 LBA-MR               1:08.78    1:09.08 JO
                  34.07     1:09.08 (35.01)
 40 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    1:07.93    1:09.14 JO
                  33.21     1:09.14 (35.93)
 41 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:09.80    1:09.16 JO
                  32.49     1:09.16 (36.67)
 42 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  1:09.55    1:09.43 JO
                  33.43     1:09.43 (36.00)
 43 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    1:05.89    1:09.46 JO
                  32.55     1:09.46 (36.91)
 44 Lucas, Olivia A           14 LIAC-MR              1:08.94    1:09.67 JO
                  33.61     1:09.67 (36.06)
 45 Collins, Heather          14 Cond-MR              1:08.16    1:09.74 JO
                  33.41     1:09.74 (36.33)
 46 Shanja, Xhesika           14 Tty-MR               1:09.97    1:10.42
                  34.40     1:10.42 (36.02)
 47 Raitz, Kaitlyn M          14 CSC-MR               1:09.74    1:10.72
                  33.72     1:10.72 (37.00)
 48 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  1:08.62    1:10.73
                  34.42     1:10.73 (36.31)
 49 Knight, Ashley            13 FLY-MR               1:09.89    1:10.91
                  33.88     1:10.91 (37.03)
 50 Holscher, Amanda J        14 HYB-MR               1:08.90    1:11.00
                  33.61     1:11.00 (37.39)
 51 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              1:07.05    1:11.21
                  34.27     1:11.21 (36.94)
 52 Adams, Kelsey P           14 HYB-MR               1:09.72    1:11.35
                  33.82     1:11.35 (37.53)
 53 Rivera, Elizabeth A       14 FLY-MR               1:09.84    1:12.15
                  34.92     1:12.15 (37.23)
 54 Wulfken, Katie P          14 HYB-MR               1:07.46    1:14.69
                  35.66     1:14.69 (39.03)

Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 57.30   7/27/2001 Norman Scott, BAD
       METRO: # 55.05   7/15/1992 Michael Bartz, FLY-MR
                52.19  NAT
                56.89  T16
                56.99  JR
              1:01.29  ZONE
              1:05.99  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR                59.26      59.37 ZONE
                  29.06       59.37 (30.31)
  2 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR    58.83      59.67 ZONE
                  30.03       59.67 (29.64)
  3 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR           59.63    1:00.06 ZONE
                  28.87     1:00.06 (31.19)
  4 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      1:00.92    1:00.77 ZONE
                  32.96     1:00.77 (27.81)
  4 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:00.04    1:00.77 ZONE
                  29.20     1:00.77 (31.57)
  6 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk-MR         1:01.43    1:00.86 ZONE
                  33.65     1:00.86 (27.21)
  7 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               1:00.04    1:00.95 ZONE
                  29.75     1:00.95 (31.20)
  8 Barnett, Kevin            14 HAA-MR               1:00.24    1:00.99 ZONE
                  33.35     1:00.99 (27.64)
  9 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              1:01.00    1:01.07 ZONE
                  34.07     1:01.07 (27.00)
 10 Wright, Edwin P           14 Cond-MR                59.71    1:01.11 ZONE
                  28.86     1:01.11 (32.25)
 11 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           1:01.25    1:01.14 ZONE
                  33.73     1:01.14 (27.41)
 12 Gao, Simon                14 TVSC-MR              1:00.01    1:01.45 JO
                  29.72     1:01.45 (31.73)
 13 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR            59.10    1:01.74 JO
                  29.55     1:01.74 (32.19)
 14 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk-MR         1:03.19    1:02.36 JO
                  30.25     1:02.36 (32.11)
 15 Huff, Andrew C            13 Badger-MR            1:03.99    1:02.82 JO
                  30.35     1:02.82 (32.47)
 16 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              1:01.37    1:03.02 JO
                  34.38     1:03.02 (28.64)
 17 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  1:02.48    1:03.11 JO
                  34.76     1:03.11 (28.35)
 18 Schaub, Charles M         14 Cond-MR              1:03.09    1:03.14 JO
                  30.83     1:03.14 (32.31)
 19 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              1:02.69    1:03.19 JO
                  33.96     1:03.19 (29.23)
 20 Goldstein, Ross T         14 HYB-MR               1:04.91    1:03.73 JO
                  30.97     1:03.73 (32.76)
 21 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           1:03.63    1:03.97 JO
                  30.48     1:03.97 (33.49)
 22 Amato, Nick F             14 LIAC-MR              1:02.83    1:04.09 JO
                  30.71     1:04.09 (33.38)
 23 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               1:03.37    1:04.44 JO
                  31.28     1:04.44 (33.16)
 24 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR           1:04.16    1:04.58 JO
                  30.99     1:04.58 (33.59)
 25 Bormann, Thomas L         14 Tmsuffolk-MR         1:03.27    1:04.82 JO
                  31.28     1:04.82 (33.54)
 26 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         1:03.76    1:05.05 JO
                  30.96     1:05.05 (34.09)
 27 Zaino, Joe A              14 Silver Streaks-MR    1:05.84    1:05.19 JO
                  30.42     1:05.19 (34.77)
 28 Duch, Jack                14 RedTails-MR          1:05.45    1:05.31 JO
                  31.07     1:05.31 (34.24)
 29 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          1:04.26    1:05.77 JO
                  31.88     1:05.77 (33.89)
 30 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         1:05.42    1:05.93 JO
                  30.80     1:05.93 (35.13)
 31 Gavin, Tripp G            14 HYB-MR               1:04.51    1:06.04
                  31.47     1:06.04 (34.57)
 32 Oxsitin, Konstantin       14 DSC-MR               1:04.90    1:06.08
                  31.50     1:06.08 (34.58)
 33 Cheung, Calvin            14 OWA-MR               1:05.97    1:06.12
                  32.21     1:06.12 (33.91)
 34 Phillips, Andrew          14 NFS-MR               1:05.40    1:06.33
                  30.95     1:06.33 (35.38)
 35 Jaszewski, Jacub          14 Twisters-MR          1:02.98    1:06.56
                  30.66     1:06.56 (35.90)
 36 Preda, Anthony I          13 Twisters-MR          1:04.12    1:07.11
                  31.78     1:07.11 (35.33)
 37 Lee, John                 13 DSC-MR               1:05.32    1:07.13
                  31.60     1:07.13 (35.53)
 38 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               1:04.79    1:09.84
                  32.52     1:09.84 (37.32)

Event 11  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON at Trident May M, BASC-MR
                36.99  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
 Meet Qualifying:  47.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            36.56      37.24 ZONE
  2 Wade, Zoey A              10 HYB-MR                 38.06      39.03 ZONE
  3 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR           39.77      39.20 ZONE
  4 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR              38.92      39.45 ZONE
  5 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR        38.77      39.63 ZONE
  6 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      41.61      40.32 JO
  7 Neal, Lia M                9 Agua Swim Team-MR      42.37      40.88 JO
  8 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    42.82      41.35 JO
  9 Buonaito, Kelsey R         9 North Shore-MR         42.96      41.49 JO
 10 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR            40.15      41.52 JO
 11 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    43.83      41.70 JO
 12 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              40.38      41.98 JO
 13 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR                40.89      42.51 JO
 14 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR            42.47      42.71 JO
 15 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 43.37      42.80 JO
 16 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR             43.59      43.09 JO
 16 Toal, Shannon V           10 Middies-MR             42.11      43.09 JO
 18 McDonnell, Sophia         10 Basc-MR                45.70      43.27 JO
 19 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             43.01      43.49 JO
 20 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR             42.59      44.44 JO
 21 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR                 41.76      44.56 JO
 22 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR                 42.04      44.58 JO
 23 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR              43.29      44.65 JO
 24 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR      43.39      44.71 JO
 25 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    46.34      44.74 JO
 26 Pear, Alex A              10 Badger-MR              43.00      44.86 JO
 27 Nam, Christina            10 FLY-MR                 42.63      44.87 JO
 28 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              41.90      44.88 JO
 29 Simeone, MaryCate         10 Express Swimming-MR    47.00      44.93 JO
 30 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             44.98      44.98 JO
 31 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR           44.10      44.99 JO
 32 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              42.56      45.04 JO
 33 Drury, Nicole M           10 Tmsuffolk-MR           47.31      45.09 JO
 34 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR                42.12      45.36 JO
 35 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             44.94      45.41 JO
 36 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR                46.10      45.50 JO
 37 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                 43.26      45.71 JO
 38 Geiselman, Rebekah        10 LBA-MR                 46.75      46.00 JO
 39 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    46.29      46.02 JO
 40 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR                 46.25      46.12 JO
 41 Boccia, Lindsay           10 Basc-MR                45.38      46.13 JO
 42 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    45.65      46.15 JO
 43 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR           45.22      46.25 JO
 44 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR                43.55      46.47 JO
 45 Trager, Lena E            10 Silver Streaks-MR      45.46      46.55 JO
 46 Rota, Alexandra P         10 Bgnw Marlins-MR        44.60      46.61 JO
 47 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             46.02      46.71 JO
 48 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR                 43.69      47.06 JO
 49 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR                45.12      47.08 JO
 50 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR           46.18      47.09 JO
 51 Giraldo, Daniela           9 FLY-MR                 46.92      47.57 JO
 52 Zawatson, Cady            10 LBA-MR                 45.98      47.64
 53 Dieterich, Sara A          9 CSC-MR                 46.20      47.72
 54 Raynor, Nicole N          10 Tmsuffolk-MR           46.99      47.92
 55 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                  46.49      48.09
 56 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           45.24      48.13
 57 Fenn, Kerry                9 Badger-MR              47.58      48.17
 58 Sandor, Hanna W           10 IA-MR                  46.33      48.25
 59 Pope, Lauren A            10 Middies-MR             44.23      48.37
 60 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                46.08      48.78
 61 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR                47.55      48.93
 62 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR                 47.34      49.06
 63 Huchler, Jennifer N        9 TVSC-MR                46.47      49.18
 64 Harvey, Diana M           10 HYB-MR                 44.72      49.28
 65 Culhane, Nora             10 CSC-MR                 46.72      49.79

Event 12  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 35.88    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 34.76   7/15/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT-MR
                36.49  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
 Meet Qualifying:  47.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR           38.88      37.71 ZONE
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           37.81      37.74 ZONE
  3 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              37.71      37.79 ZONE
  4 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                37.46      38.56 ZONE
  5 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR           38.87      38.69 ZONE
  6 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR              38.38      38.82 ZONE
  7 Nangle, JT T              10 Middies-MR             40.43      40.23 ZONE
  8 Martinez, George          10 FLY-MR                 39.64      40.29 ZONE
  9 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR                 40.56      40.30 JO
 10 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR      41.35      40.62 JO
 11 Johnson, Grant             9 Badger-MR              39.86      41.01 JO
 12 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    42.68      41.20 JO
 13 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR    39.72      41.71 JO
 14 Pollastro, Robert         10 Basc-MR                41.42      42.23 JO
 15 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR         43.53      42.70 JO
 16 Kolesnik, George          10 Basc-MR                39.72      43.23 JO
 17 Torres, David             10 FLY-MR                 41.90      43.52 JO
 18 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR                 41.24      43.72 JO
 19 Li, Mathew                10 Tty-MR                 43.66      43.74 JO
 20 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR                 43.83      43.75 JO
 21 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR                42.93      44.25 JO
 22 Reich, Joseph S           10 Agua Swim Team-MR      42.90      44.27 JO
 23 Rookwood Jr., William K    8 HS-MR                  43.85      44.41 JO
 24 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR    46.06      44.70 JO
 25 Podniesinski, Peter F     10 Tmsuffolk-MR           45.33      44.81 JO
 26 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    45.19      44.86 JO
 27 Barry, Charles             9 Badger-MR              44.80      45.03 JO
 28 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           44.62      45.06 JO
 29 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR           42.27      45.16 JO
 30 Broderick, Joseph S        9 WISC-MR                45.71      45.25 JO
 31 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR        42.40      45.37 JO
 32 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             45.23      45.41 JO
 33 Tobin, John R              9 Badger-MR              41.76      45.73 JO
 34 Kelkar, Ashwin D          10 OWA-MR                 45.77      46.53 JO
 35 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR    46.78      46.59 JO
 36 Leary, Matthew M          10 LIAC-MR                47.17      46.75 JO
 37 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR    47.49      47.15 JO
 38 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    46.33      47.23 JO
 39 Gleit, Dylan              10 Tmsuffolk-MR           46.45      47.43 JO
 40 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    45.98      47.55 JO
 41 Eid, Alex                 10 Badger-MR              45.78      47.63
 42 Hogan, Brett R            10 Badger-MR              47.12      48.00
 43 Hausmann, Matthew         10 WISC-MR                47.01      48.16
 44 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR             47.01      48.53
 45 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR                 44.55      51.24

Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:05.20   7/15/1979 Terri McGuirk, LISC
       METRO: # 1:03.47   7/15/1980 Terri McGuirk, LISC-MR
                1:03.09  NAT
                1:05.69  T16
                1:05.79  JR
                1:12.29  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         1:08.73    1:09.31 ZONE
                  33.18     1:09.31 (36.13)
  2 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:10.03    1:10.05 ZONE
                  33.27     1:10.05 (36.78)
  3 Kochman, Julie N          14 Tmsuffolk-MR         1:10.26    1:11.53 ZONE
                  34.52     1:11.53 (37.01)
  4 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           1:11.40    1:11.61 ZONE
                  34.56     1:11.61 (37.05)
  5 Marynowski, Ryan M        13 Middies-MR           1:12.41    1:12.01 ZONE
                  34.52     1:12.01 (37.49)
  6 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              1:11.05    1:12.80 JO
                  35.35     1:12.80 (37.45)
  7 Moursi, Sara A            13 Tmsuffolk-MR         1:12.04    1:12.84 JO
                  34.44     1:12.84 (38.40)
  8 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              1:09.22    1:13.27 JO
                  33.77     1:13.27 (39.50)
  9 Hughes, Katie C           13 Badger-MR            1:10.72    1:13.30 JO
                  34.57     1:13.30 (38.73)
 10 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    1:12.27    1:13.64 JO
                  34.05     1:13.64 (39.59)
 11 Hyland, Allison           14 Badger-MR            1:09.44    1:13.65 JO
                  34.03     1:13.65 (39.62)
 12 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               1:12.59    1:13.96 JO
                  34.95     1:13.96 (39.01)
 13 Vessa, Gabby K            14 LIAC-MR              1:10.17    1:14.08 JO
                  34.62     1:14.08 (39.46)
 14 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            1:16.29    1:14.40 JO
                  35.44     1:14.40 (38.96)
 15 Rakoczy, Margaret J       14 Middies-MR           1:15.64    1:14.42 JO
                  35.87     1:14.42 (38.55)
 16 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               1:17.31    1:15.67 JO
                  36.02     1:15.67 (39.65)
 17 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         1:14.34    1:15.94 JO
                  34.95     1:15.94 (40.99)
 18 Shanja, Xhesika           14 Tty-MR               1:19.08    1:16.71 JO
                  35.41     1:16.71 (41.30)
 19 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  1:14.28    1:16.84 JO
                  35.99     1:16.84 (40.85)
 20 Ackerman, Amanda L        13 LIAC-MR              1:16.37    1:17.04 JO
                  36.33     1:17.04 (40.71)
 21 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR         1:18.71    1:18.07 JO
                  36.45     1:18.07 (41.62)
 22 Alexander, Emily          14 VAC-MR               1:14.71    1:18.10 JO
                  35.97     1:18.10 (42.13)
 23 Knight, Ashley            13 FLY-MR               1:16.03    1:18.37 JO
                  36.79     1:18.37 (41.58)
 24 Nugent, Susan A           13 OWA-MR               1:19.55    1:18.68 JO
                  37.08     1:18.68 (41.60)
 25 Lama, Siddhi              13 Twisters-MR          1:16.25    1:18.71 JO
                  36.86     1:18.71 (41.85)
 26 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk-MR         1:15.34    1:19.26 JO
                  35.72     1:19.26 (43.54)
 27 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      1:16.40    1:19.37 JO
                  37.25     1:19.37 (42.12)
 28 Plaschka, Jade            13 HAA-MR               1:18.50    1:19.49 JO
                  37.08     1:19.49 (42.41)
 29 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              1:17.26    1:19.50 JO
                  37.61     1:19.50 (41.89)
 30 Moore, Erin A             14 CSC-MR               1:16.87    1:20.35
                  36.97     1:20.35 (43.38)
 31 Holscher, Amanda J        14 HYB-MR               1:14.62    1:20.64
                  35.81     1:20.64 (44.83)
 31 Costa, Christina M        13 Middies-MR           1:16.80    1:20.64
                  37.91     1:20.64 (42.73)
 33 Gerrity, Sara Day D       13 LBA-MR               1:19.03    1:21.24
                  37.50     1:21.24 (43.74)
 34 Wulfken, Katie P          14 HYB-MR               1:17.26    1:22.67
                  39.34     1:22.67 (43.33)
 35 Lao, April                13 FLY-MR               1:18.30    1:23.44
                  38.62     1:23.44 (44.82)
 36 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  1:18.68    1:23.97
                  39.36     1:23.97 (44.61)
 37 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR    1:19.69    1:24.94
                  36.92     1:24.94 (48.02)
 38 Rivera, Elizabeth A       14 FLY-MR               1:19.87    1:26.23
                  38.84     1:26.23 (47.39)
 -- Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  1:18.90         DQ
                  38.26          DQ (42.99)

Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.51   7/15/1998 Brian Woo, AGUA
       METRO: #   59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR
                  56.19  NAT
                  58.89  JR
                1:01.69  T16
                1:08.19  ZONE
                1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gonzalez, Cliff M         14 Middies-MR           1:06.59    1:04.60 ZONE
                  30.91     1:04.60 (33.69)
  2 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          1:04.46    1:05.45 ZONE
                  30.88     1:05.45 (34.57)
  3 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            1:05.23    1:05.83 ZONE
                  30.95     1:05.83 (34.88)
  4 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              1:07.51    1:06.19 ZONE
                  31.31     1:06.19 (34.88)
  5 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR              1:05.48    1:06.38 ZONE
                  31.65     1:06.38 (34.73)
  6 Gao, Simon                14 TVSC-MR              1:05.07    1:08.67 JO
                  32.19     1:08.67 (36.48)
  7 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      1:08.33    1:08.96 JO
                  32.41     1:08.96 (36.55)
  8 Polhill, Drew B           14 Bgnw Marlins-MR      1:08.22    1:08.99 JO
                  32.63     1:08.99 (36.36)
  9 Amato, Nick F             14 LIAC-MR              1:09.70    1:09.44 JO
                  32.86     1:09.44 (36.58)
 10 Flannery, Jim J           14 Middies-MR           1:10.77    1:09.77 JO
                  32.96     1:09.77 (36.81)
 11 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:08.64    1:11.68 JO
                  33.64     1:11.68 (38.04)
 12 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  1:13.16    1:11.73 JO
                  34.18     1:11.73 (37.55)
 13 Katz, Andrew              13 SSL-MR               1:13.72    1:13.24 JO
                  34.31     1:13.24 (38.93)
 14 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           1:13.21    1:13.78 JO
                  33.72     1:13.78 (40.06)
 15 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          1:09.43    1:15.76
                  34.46     1:15.76 (41.30)
 16 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               1:13.26    1:15.79
                  34.92     1:15.79 (40.87)
 17 Barnett, Kevin            14 HAA-MR               1:09.66    1:15.81
                  34.51     1:15.81 (41.30)
 18 Phillips, Andrew          14 NFS-MR               1:10.93    1:19.70
                  35.49     1:19.70 (44.21)
 -- Huff, Andrew C            13 Badger-MR            1:08.00         DQ
                  32.38          DQ (35.86)

Event 15  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:44.73      7/1982 Sue Verderber, LISC
       METRO: # 2:34.29   7/15/1982 Sue Verderber, LISC-MR
                2:48.09  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      3:01.77    2:57.45 ZONE
                  37.33     1:20.02 (42.69)     2:16.49 (56.47)     2:57.45 (40.96)
  2 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  2:57.47    3:00.49 ZONE
                  43.32     1:29.09 (45.77)     2:19.65 (50.56)     3:00.49 (40.84)
  3 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               3:03.21    3:02.36 ZONE
                  40.03     1:28.52 (48.49)     2:21.66 (53.14)     3:02.36 (40.70)
  4 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            3:07.83    3:03.12 ZONE
                  42.64     1:29.92 (47.28)     2:24.11 (54.19)     3:03.12 (39.01)
  5 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            3:02.44    3:03.37 ZONE
                  40.73     1:25.12 (44.39)     2:22.44 (57.32)     3:03.37 (40.93)
  6 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  3:10.48    3:03.83 JO
                  41.27     1:29.54 (48.27)     2:25.61 (56.07)     3:03.83 (38.22)
  7 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR         3:03.27    3:04.92 JO
                  38.52     1:26.42 (47.90)     2:23.25 (56.83)     3:04.92 (41.67)
  8 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR          3:07.86    3:09.43 JO
                  43.12     1:30.84 (47.72)     2:25.88 (55.04)     3:09.43 (43.55)
  9 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           3:20.00    3:10.28 JO
                  42.45     1:31.70 (49.25)     2:27.88 (56.18)     3:10.28 (42.40)
 10 Bailey, Lauren E          10 Middies-MR           3:04.72    3:11.03 JO
                  42.29     1:31.41 (49.12)     2:28.97 (57.56)     3:11.03 (42.06)
 11 Kuang, Katherine          10 Tty-MR               3:09.48    3:12.32 JO
                  43.30     1:31.30 (48.00)     2:28.12 (56.82)     3:12.32 (44.20)
 12 Wade, Zoey A              10 HYB-MR               3:07.25    3:13.21 JO
                  45.80     1:30.91 (45.11)   2:32.59 (1:01.68)     3:13.21 (40.62)
 13 Lim, Sally                10 FLY-MR               3:14.11    3:13.60 JO
                  41.54     1:35.81 (54.27)     2:28.77 (52.96)     3:13.60 (44.83)
 14 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    3:14.34    3:13.66 JO
                  44.84     1:31.09 (46.25)     2:29.33 (58.24)     3:13.66 (44.33)
 15 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              3:14.62    3:14.06 JO
                                1:37.13 ( )     2:34.37 (57.24)     3:14.06 (39.69)
 16 Poleway, Monica J         10 Middies-MR           3:21.36    3:16.02 JO
                  45.16     1:35.76 (50.60)     2:34.67 (58.91)     3:16.02 (41.35)
 17 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  3:17.44    3:16.40 JO
                  40.34     1:29.02 (48.68)   2:32.45 (1:03.43)     3:16.40 (43.95)
 18 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            3:17.24    3:16.86 JO
                  43.87     1:32.79 (48.92)   2:35.55 (1:02.76)     3:16.86 (41.31)
 19 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    3:15.80    3:17.63 JO
                  42.09     1:32.99 (50.90)   2:34.96 (1:01.97)     3:17.63 (42.67)
 20 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR               3:22.04    3:17.73 JO
                  45.96     1:40.05 (54.09)     2:35.50 (55.45)     3:17.73 (42.23)
 21 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           3:31.72    3:17.81 JO
                  49.55     1:37.18 (47.63)     2:36.64 (59.46)     3:17.81 (41.17)
 22 Boyko, Emily F             9 MSC-MR               3:23.14    3:18.09 JO
                  46.08     1:39.68 (53.60)     2:35.00 (55.32)     3:18.09 (43.09)
 23 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR    3:24.54    3:18.29 JO
                  45.60     1:35.87 (50.27)   2:36.41 (1:00.54)     3:18.29 (41.88)
 24 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR              3:16.55    3:19.51 JO
                  43.11     1:33.86 (50.75)   2:35.35 (1:01.49)     3:19.51 (44.16)
 25 Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR    3:22.57    3:19.54 JO
                  48.61     1:38.59 (49.98)     2:34.79 (56.20)     3:19.54 (44.75)
 26 Gibbons, Jenna            10 Basc-MR              3:17.95    3:19.62 JO
                  44.96     1:36.70 (51.74)     2:35.99 (59.29)     3:19.62 (43.63)
 27 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               3:11.89    3:20.36 JO
                  48.74     1:44.19 (55.45)     2:39.41 (55.22)     3:20.36 (40.95)
 28 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR               3:24.33    3:20.74 JO
                  43.40     1:37.34 (53.94)     2:36.36 (59.02)     3:20.74 (44.38)
 29 Huerta, Imani             10 VAC-MR               3:30.51    3:22.12 JO
                  44.88     1:38.30 (53.42)     2:32.85 (54.55)     3:22.12 (49.27)
 30 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR       3:35.09    3:24.40 JO
                  44.68     1:36.56 (51.88)   2:37.65 (1:01.09)     3:24.40 (46.75)
 31 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR       3:41.49    3:25.52 JO
                  44.56     1:40.05 (55.49)   2:40.62 (1:00.57)     3:25.52 (44.90)
 32 Buonaito, Kelsey R         9 North Shore-MR       3:43.36    3:25.64 JO
                  43.74     1:38.35 (54.61)   2:39.81 (1:01.46)     3:25.64 (45.83)
 33 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR              3:29.15    3:26.47 JO
                  44.72     1:35.52 (50.80)   2:39.81 (1:04.29)     3:26.47 (46.66)
 34 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR         3:25.72    3:26.80 JO
                  49.53     1:39.91 (50.38)   2:42.75 (1:02.84)     3:26.80 (44.05)
 35 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR            3:30.04    3:27.36 JO
                  51.72     1:42.50 (50.78)   2:43.69 (1:01.19)     3:27.36 (43.67)
 36 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR              3:18.35    3:30.56 JO
                  44.59     1:39.07 (54.48)   2:42.92 (1:03.85)     3:30.56 (47.64)
 37 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  3:29.56    3:31.97 JO
                  51.88     1:42.37 (50.49)   2:44.77 (1:02.40)     3:31.97 (47.20)
 38 McDonnell, Sophia         10 Basc-MR              3:34.08    3:32.08 JO
                  51.26     1:40.51 (49.25)   2:43.79 (1:03.28)     3:32.08 (48.29)
 39 Kunow, Ashley M           10 SSL-MR               3:37.86    3:33.06 JO
                  57.75     1:51.92 (54.17)     2:51.48 (59.56)     3:33.06 (41.58)
 40 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR              3:29.36    3:33.46 JO
                  43.05     1:36.46 (53.41)   2:44.38 (1:07.92)     3:33.46 (49.08)
 41 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           3:34.73    3:33.59 JO
                  49.30     1:40.01 (50.71)   2:47.29 (1:07.28)     3:33.59 (46.30)
 42 Rota, Alexandra P         10 Bgnw Marlins-MR      3:38.75    3:34.83 JO
                  48.58     1:43.22 (54.64)   2:48.44 (1:05.22)     3:34.83 (46.39)
 43 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR  3:42.47    3:40.17 JO
                  54.11                             2:51.76 ( )     3:40.17 (48.41)
 44 Culhane, Nora             10 CSC-MR               3:42.36    3:43.45 JO
                  51.02     1:49.76 (58.74)   2:56.47 (1:06.71)     3:43.45 (46.98)
 45 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR              3:30.00    3:45.27
                  46.88     1:39.71 (52.83)   2:57.07 (1:17.36)     3:45.27 (48.20)
 46 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  3:41.18    3:51.50
                  49.25     1:45.91 (56.66)   2:57.47 (1:11.56)     3:51.50 (54.03)
 -- Browne, Sophie L          10 Middies-MR           3:20.63         DQ
                  43.66     1:36.44 (52.78)   2:36.77 (1:00.33)          DQ (42.79)
 -- Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         3:31.09         DQ
                  52.20     1:45.05 (52.85)   2:49.14 (1:04.09)          DQ (44.25)
 -- Dematteo, Rose A          10 CSC-MR               3:19.96         DQ
                  44.01     1:41.91 (57.90)     2:38.05 (56.14)          DQ (42.55)
 -- Pear, Alex A              10 Badger-MR            2:23.55         DQ
                  44.01     1:35.30 (51.29)   2:40.40 (1:05.10)          DQ (44.82)

Event 16  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:41.46    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 2:39.64   7/15/2000 Josha Charnin-Aker, UNAT-MR
                2:47.69  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         2:52.22    2:50.85 ZONE
                  36.17     1:18.63 (42.46)     2:12.85 (54.22)     2:50.85 (38.00)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:58.61    2:54.15 ZONE
                  39.18     1:25.92 (46.74)     2:16.52 (50.60)     2:54.15 (37.63)
  3 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR               2:57.91    2:54.75 ZONE
                  40.23     1:25.82 (45.59)     2:16.52 (50.70)     2:54.75 (38.23)
  4 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR            3:01.18    3:00.24 ZONE
                  38.65     1:23.46 (44.81)     2:19.63 (56.17)     3:00.24 (40.61)
  5 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         3:01.58    3:02.81 ZONE
                  42.08     1:27.00 (44.92)     2:24.75 (57.75)     3:02.81 (38.06)
  6 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         3:04.42    3:04.65 JO
                  41.58     1:29.40 (47.82)     2:22.94 (53.54)     3:04.65 (41.71)
  7 Martinez, George          10 FLY-MR               3:09.82    3:06.00 JO
                  38.93     1:25.45 (46.52)   2:25.94 (1:00.49)     3:06.00 (40.06)
  8 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR         3:08.00    3:06.54 JO
                  43.08     1:30.89 (47.81)     2:23.17 (52.28)     3:06.54 (43.37)
  9 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              3:07.86    3:08.11 JO
                  43.99     1:32.19 (48.20)     2:24.80 (52.61)     3:08.11 (43.31)
 10 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  3:08.37    3:09.27 JO
                  41.39     1:30.72 (49.33)     2:28.89 (58.17)     3:09.27 (40.38)
 11 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               3:22.33    3:12.21 JO
                  42.39     1:30.92 (48.53)   2:31.04 (1:00.12)     3:12.21 (41.17)
 12 Johnson, Grant             9 Badger-MR            3:07.92    3:13.09 JO
                  47.90     1:36.06 (48.16)     2:32.70 (56.64)     3:13.09 (40.39)
 13 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  3:17.77    3:19.19 JO
                  45.87     1:36.15 (50.28)   2:37.33 (1:01.18)     3:19.19 (41.86)
 14 Sack, Danny C             10 OWA-MR               3:18.41    3:19.61 JO
                  49.19     1:38.50 (49.31)     2:37.31 (58.81)     3:19.61 (42.30)
 15 Torres, David             10 FLY-MR               3:15.45    3:19.95 JO
                  45.66     1:34.06 (48.40)   2:34.47 (1:00.41)     3:19.95 (45.48)
 16 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  3:30.13    3:23.00 JO
                  48.59     1:41.30 (52.71)     2:38.04 (56.74)     3:23.00 (44.96)
 17 Eid, Alex                 10 Badger-MR            3:23.89    3:25.58 JO
                  44.55     1:38.83 (54.28)   2:43.58 (1:04.75)     3:25.58 (42.00)
 18 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         3:27.61    3:26.03 JO
                  47.69     1:41.69 (54.00)   2:42.08 (1:00.39)     3:26.03 (43.95)
 19 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         3:20.15    3:26.27 JO
                  47.49     1:38.44 (50.95)   2:42.78 (1:04.34)     3:26.27 (43.49)
 20 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    3:42.87    3:30.17 JO
                  48.39     1:43.08 (54.69)   2:45.93 (1:02.85)     3:30.17 (44.24)
 21 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  3:40.34    3:31.72 JO
                  52.42     1:43.56 (51.14)   2:47.29 (1:03.73)     3:31.72 (44.43)
 22 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               3:40.31    3:33.32 JO
                  47.35     1:44.17 (56.82)   2:49.21 (1:05.04)     3:33.32 (44.11)
 23 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR         3:36.29    3:35.37 JO
                  48.68     1:42.67 (53.99)   2:49.24 (1:06.57)     3:35.37 (46.13)
 24 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  3:31.43    3:35.66 JO
                  48.07     1:43.58 (55.51)   2:52.39 (1:08.81)     3:35.66 (43.27)
 25 Reich, Joseph S           10 Agua Swim Team-MR    3:33.06    3:37.20 JO
                  50.88     1:41.54 (50.66)   2:49.44 (1:07.90)     3:37.20 (47.76)
 -- Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            3:06.44         DQ
                  44.87     1:29.61 (44.74)     2:26.67 (57.06)          DQ (39.59)

Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:28.75   7/25/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies
       METRO: # 2:20.97    8/5/2003 Alison P. Clemens at ConocoPhi, AGUA-MR
                2:21.49  NAT
                2:26.09  T16
                2:27.59  JR
                2:37.99  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         2:28.33    2:31.15 ZONE
                  32.89     1:11.26 (38.37)     1:57.64 (46.38)     2:31.15 (33.51)
  2 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:32.93    2:34.52 ZONE
                  32.71     1:11.77 (39.06)     2:00.00 (48.23)     2:34.52 (34.52)
  3 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            2:31.91    2:35.66 ZONE
                  34.33     1:12.22 (37.89)     2:00.63 (48.41)     2:35.66 (35.03)
  4 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR         2:33.30    2:35.92 ZONE
                  34.57     1:15.48 (40.91)     2:00.56 (45.08)     2:35.92 (35.36)
  5 Kochman, Julie N          14 Tmsuffolk-MR         2:32.86    2:36.40 ZONE
                  34.41     1:14.70 (40.29)     2:02.76 (48.06)     2:36.40 (33.64)
  6 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:35.22    2:38.14 JO
                  35.10     1:16.48 (41.38)     2:03.10 (46.62)     2:38.14 (35.04)
  7 Bucaria, Kristen          14 HAA-MR               2:37.95    2:38.40 JO
                  33.56     1:15.01 (41.45)     2:02.69 (47.68)     2:38.40 (35.71)
  8 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           2:39.40    2:39.20 JO
                  34.78     1:15.94 (41.16)     2:04.62 (48.68)     2:39.20 (34.58)
  9 Pangilinan, Erica L       13 Middies-MR           2:42.29    2:40.35 JO
                  34.83     1:16.90 (42.07)     2:04.78 (47.88)     2:40.35 (35.57)
 10 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:43.08    2:40.92 JO
                  33.66     1:16.40 (42.74)     2:04.90 (48.50)     2:40.92 (36.02)
 11 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              2:45.70    2:45.03 JO
                  33.30     1:14.70 (41.40)     2:09.90 (55.20)     2:45.03 (35.13)
 12 Marynowski, Ryan M        13 Middies-MR           2:40.00    2:45.18 JO
                  34.36     1:16.69 (42.33)     2:06.88 (50.19)     2:45.18 (38.30)
 13 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               2:45.83    2:46.13 JO
                  37.63     1:20.02 (42.39)     2:10.74 (50.72)     2:46.13 (35.39)
 14 Ackerman, Amanda L        13 LIAC-MR              2:45.04    2:46.53 JO
                  36.47     1:19.51 (43.04)     2:10.73 (51.22)     2:46.53 (35.80)
 15 Costa, Christina M        13 Middies-MR           2:48.36    2:46.58 JO
                  37.08     1:20.35 (43.27)     2:09.62 (49.27)     2:46.58 (36.96)
 16 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk-MR         2:47.64    2:46.81 JO
                  37.96     1:24.98 (47.02)     2:10.88 (45.90)     2:46.81 (35.93)
 17 Hughes, Katie C           13 Badger-MR            2:45.87    2:46.86 JO
                  34.96     1:16.46 (41.50)     2:09.31 (52.85)     2:46.86 (37.55)
 18 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  2:45.19    2:46.87 JO
                  38.63     1:20.85 (42.22)     2:11.36 (50.51)     2:46.87 (35.51)
 19 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    2:45.56    2:46.97 JO
                  36.00     1:18.46 (42.46)     2:10.94 (52.48)     2:46.97 (36.03)
 20 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    2:41.81    2:47.02 JO
                  34.76     1:19.49 (44.73)     2:09.42 (49.93)     2:47.02 (37.60)
 21 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               2:48.90    2:47.53 JO
                  35.45     1:19.45 (44.00)     2:10.48 (51.03)     2:47.53 (37.05)
 22 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    2:40.29    2:47.82 JO
                  35.45     1:20.01 (44.56)     2:09.37 (49.36)     2:47.82 (38.45)
 23 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              2:45.82    2:47.91 JO
                  35.75     1:20.43 (44.68)     2:11.23 (50.80)     2:47.91 (36.68)
 24 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR         2:45.26    2:47.92 JO
                  36.71     1:21.41 (44.70)     2:12.93 (51.52)     2:47.92 (34.99)
 25 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR       2:49.25    2:48.16 JO
                  39.12     1:21.15 (42.03)     2:11.63 (50.48)     2:48.16 (36.53)
 26 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  2:50.39    2:49.21 JO
                  37.60     1:18.97 (41.37)     2:11.12 (52.15)     2:49.21 (38.09)
 27 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              2:46.14    2:50.87 JO
                  38.86     1:21.26 (42.40)     2:13.80 (52.54)     2:50.87 (37.07)
 28 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      2:44.72    2:50.94 JO
                  36.65     1:19.04 (42.39)     2:12.21 (53.17)     2:50.94 (38.73)
 29 Michalak, Zuzanna         13 FLY-MR               2:48.57    2:51.23
                  39.42     1:25.50 (46.08)     2:12.93 (47.43)     2:51.23 (38.30)
 30 Moursi, Sara A            13 Tmsuffolk-MR         2:50.93    2:51.26
                  34.53     1:18.17 (43.64)     2:13.03 (54.86)     2:51.26 (38.23)
 31 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              2:46.18    2:51.42
                  36.52     1:21.03 (44.51)     2:11.43 (50.40)     2:51.42 (39.99)
 32 Alexander, Emily          14 VAC-MR               2:42.64    2:51.64
                  36.12     1:24.99 (48.87)     2:13.63 (48.64)     2:51.64 (38.01)
 33 Gibson, Lauren M          13 CSC-MR               2:45.31    2:51.90
                  37.55     1:24.18 (46.63)     2:12.87 (48.69)     2:51.90 (39.03)
 34 Bransfield, Sammy J       13 LIAC-MR              2:50.46    2:52.39
                  38.88     1:23.61 (44.73)     2:12.63 (49.02)     2:52.39 (39.76)
 35 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:48.09    2:52.54
                  36.52     1:18.26 (41.74)     2:13.85 (55.59)     2:52.54 (38.69)
 36 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            2:49.07    2:52.88
                  33.95     1:17.46 (43.51)     2:16.10 (58.64)     2:52.88 (36.78)
 37 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  2:47.15    2:53.33
                  37.15     1:20.46 (43.31)     2:15.33 (54.87)     2:53.33 (38.00)
 38 Knight, Ashley            13 FLY-MR               2:46.74    2:54.13
                  37.47     1:22.85 (45.38)     2:15.48 (52.63)     2:54.13 (38.65)
 39 LI, Qing                  14 TVSC-MR              2:48.92    2:54.24
                  39.67     1:23.36 (43.69)     2:15.31 (51.95)     2:54.24 (38.93)
 40 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                2:50.11    2:57.77
                  37.50     1:23.30 (45.80)     2:16.58 (53.28)     2:57.77 (41.19)
 41 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         2:49.42    2:57.87
                  37.44     1:23.85 (46.41)     2:16.84 (52.99)     2:57.87 (41.03)
 42 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:50.11    2:58.17
                  43.42     1:31.59 (48.17)     2:19.02 (47.43)     2:58.17 (39.15)
 43 Vessa, Gabby K            14 LIAC-MR              2:44.83    2:58.52
                  37.34     1:26.32 (48.98)     2:17.81 (51.49)     2:58.52 (40.71)
 44 Rivera, Elizabeth A       14 FLY-MR               2:48.39    3:00.00
                  39.60     1:25.51 (45.91)     2:20.21 (54.70)     3:00.00 (39.79)

Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:21.32   7/15/1988 Eric Marchitell, NBS
       METRO: # 2:11.64   7/15/1998 David Kahn, TS-MR
                2:08.79  NAT
                2:13.59  JR
                2:18.59  T16
                2:30.79  ZONE
                2:43.99  JO
 Meet Qualifying:  2:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR              2:25.69    2:28.72 ZONE
                  31.74     1:09.04 (37.30)     1:56.57 (47.53)     2:28.72 (32.15)
  2 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           2:26.26    2:29.13 ZONE
                  32.76     1:12.88 (40.12)     1:56.71 (43.83)     2:29.13 (32.42)
  3 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          2:24.46    2:29.51 ZONE
                  30.98     1:10.30 (39.32)     1:56.53 (46.23)     2:29.51 (32.98)
  4 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              2:27.51    2:29.66 ZONE
                  33.51     1:11.28 (37.77)     1:57.71 (46.43)     2:29.66 (31.95)
  5 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk-MR         2:31.84    2:30.71 ZONE
                  32.40     1:11.77 (39.37)     1:58.35 (46.58)     2:30.71 (32.36)
  6 Polhill, Drew B           14 Bgnw Marlins-MR      2:31.03    2:31.08 JO
                  32.73     1:11.55 (38.82)     1:57.07 (45.52)     2:31.08 (34.01)
  7 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:28.57    2:31.17 JO
                  34.36     1:11.97 (37.61)     1:57.54 (45.57)     2:31.17 (33.63)
  8 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  2:32.23    2:31.63 JO
                  33.24     1:12.01 (38.77)     1:58.87 (46.86)     2:31.63 (32.76)
  9 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            2:26.93    2:32.77 JO
                  32.05     1:14.14 (42.09)     1:58.76 (44.62)     2:32.77 (34.01)
 10 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk-MR         2:28.82    2:33.49 JO
                  32.62     1:12.26 (39.64)     1:59.66 (47.40)     2:33.49 (33.83)
 11 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         2:30.60    2:34.03 JO
                  34.02     1:14.13 (40.11)     2:00.60 (46.47)     2:34.03 (33.43)
 12 Amato, Nick F             14 LIAC-MR              2:33.34    2:34.22 JO
                  32.58     1:12.14 (39.56)     1:59.15 (47.01)     2:34.22 (35.07)
 13 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               2:30.79    2:35.60 JO
                  32.26     1:13.86 (41.60)     2:02.48 (48.62)     2:35.60 (33.12)
 14 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      2:35.59    2:35.73 JO
                  32.81     1:13.49 (40.68)     2:00.86 (47.37)     2:35.73 (34.87)
 15 Gonzalez, Cliff M         14 Middies-MR           2:31.65    2:36.10 JO
                  32.90     1:14.93 (42.03)     2:04.70 (49.77)     2:36.10 (31.40)
 16 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:27.58    2:36.40 JO
                  32.33     1:12.17 (39.84)     2:00.85 (48.68)     2:36.40 (35.55)
 17 Huff, Andrew C            13 Badger-MR            2:34.33    2:37.63 JO
                  33.49     1:14.80 (41.31)     2:02.83 (48.03)     2:37.63 (34.80)
 18 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              2:33.37    2:39.19 JO
                  32.23     1:14.37 (42.14)     2:03.31 (48.94)     2:39.19 (35.88)
 19 Katz, Andrew              13 SSL-MR               2:40.27    2:40.82 JO
                  34.60     1:16.81 (42.21)     2:06.56 (49.75)     2:40.82 (34.26)
 20 Jaszewski, Jacub          14 Twisters-MR          2:40.23    2:41.34 JO
                  33.31     1:16.69 (43.38)     2:03.56 (46.87)     2:41.34 (37.78)
 21 Bormann, Thomas L         14 Tmsuffolk-MR         2:39.04    2:41.53 JO
                  39.40     1:23.24 (43.84)     2:07.34 (44.10)     2:41.53 (34.19)
 22 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               2:42.64    2:41.55 JO
                  34.83     1:17.08 (42.25)     2:04.93 (47.85)     2:41.55 (36.62)
 23 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          2:39.76    2:41.94 JO
                  34.86     1:15.65 (40.79)     2:06.26 (50.61)     2:41.94 (35.68)
 24 O'Connor, Michael T       13 HYB-MR               2:39.76    2:42.16 JO
                  38.21     1:19.50 (41.29)     2:07.11 (47.61)     2:42.16 (35.05)
 25 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               2:36.43    2:43.49 JO
                  38.75     1:24.55 (45.80)     2:07.64 (43.09)     2:43.49 (35.85)
 26 Luboja, Chris E           14 Bgnw Marlins-MR      2:41.51    2:43.50 JO
                  34.40     1:16.93 (42.53)     2:05.96 (49.03)     2:43.50 (37.54)
 27 Preda, Anthony I          13 Twisters-MR          2:41.02    2:43.51 JO
                  36.95     1:20.87 (43.92)     2:06.52 (45.65)     2:43.51 (36.99)
 28 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         2:43.47    2:44.17
                  34.86     1:15.67 (40.81)     2:07.13 (51.46)     2:44.17 (37.04)
 29 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  2:41.42    2:45.13
                  36.32     1:18.82 (42.50)     2:10.04 (51.22)     2:45.13 (35.09)
 30 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           2:43.65    2:47.46
                  33.54     1:18.74 (45.20)     2:07.82 (49.08)     2:47.46 (39.64)
 31 White, Timothy G          14 HYB-MR               2:41.81    2:57.09
                  36.53     1:22.34 (45.81)     2:14.00 (51.66)     2:57.09 (43.09)
 -- Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              2:39.61         DQ
 -- Barnett, Kevin            14 HAA-MR               2:39.58         DQ

Event 19  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:13.55   7/27/2003 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 5:02.90    8/6/2003 SARA GIBERSON at 2003 Eastern, BASC-MR
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          5:26.99    5:28.38 ZONE
                  36.40     1:17.64 (41.24)     1:58.67 (41.03)     2:40.45 (41.78)
        3:22.75 (42.30)     4:07.20 (44.45)     4:49.10 (41.90)     5:28.38 (39.28)
  2 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            5:34.10    5:29.13 ZONE
                  37.83     1:19.35 (41.52)     2:01.26 (41.91)     2:43.70 (42.44)
        3:25.68 (41.98)     4:08.51 (42.83)     4:49.92 (41.41)     5:29.13 (39.21)
  3 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  5:40.71    5:41.26 JO
                  40.04     1:23.87 (43.83)     2:06.78 (42.91)     2:49.61 (42.83)
        3:32.80 (43.19)     4:15.70 (42.90)     4:59.01 (43.31)     5:41.26 (42.25)
  4 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            5:45.11    5:43.25 JO
                  38.57     1:21.69 (43.12)     2:04.77 (43.08)     2:48.15 (43.38)
        3:32.61 (44.46)     4:17.28 (44.67)     5:00.22 (42.94)     5:43.25 (43.03)
  5 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              5:52.34    6:08.89 JO
                  40.32     1:26.72 (46.40)     2:14.31 (47.59)     3:00.28 (45.97)
                                4:35.99 ( )     5:23.33 (47.34)     6:08.89 (45.56)
  6 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  6:09.01    6:09.58 JO
                  41.85     1:28.61 (46.76)     2:16.18 (47.57)     3:04.59 (48.41)
        3:52.69 (48.10)     4:41.43 (48.74)     5:28.01 (46.58)     6:09.58 (41.57)
  7 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR              5:52.46    6:09.82 JO
                  39.87     1:26.19 (46.32)     2:12.56 (46.37)     2:59.68 (47.12)
        3:48.50 (48.82)     4:35.96 (47.46)     5:24.72 (48.76)     6:09.82 (45.10)
  8 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR               6:13.09    6:38.57
                  42.63     1:31.08 (48.45)     2:21.98 (50.90)
            4:07.01 ( )     4:57.73 (50.72)   6:38.57 (1:40.84)
  9 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR            6:04.11    6:42.19
                  43.47     1:34.51 (51.04)     2:27.22 (52.71)     3:18.43 (51.21)
        4:11.52 (53.09)     5:02.36 (50.84)     5:54.19 (51.83)     6:42.19 (48.00)

Event 20  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:18.33   7/27/2003 Chudchane Sangtippawan, TWISTERS
       METRO: # 4:54.59   6/23/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT-MR
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         5:32.00    5:23.20 ZONE
                  36.38     1:17.69 (41.31)     2:01.06 (43.37)     2:41.19 (40.13)
        3:23.08 (41.89)     4:04.02 (40.94)     4:44.82 (40.80)     5:23.20 (38.38)
  2 Johnson, Grant             9 Badger-MR            5:30.77    5:27.63 ZONE
                  37.92     1:19.50 (41.58)     2:01.55 (42.05)     2:43.63 (42.08)
        3:25.79 (42.16)     4:08.16 (42.37)     4:49.64 (41.48)     5:27.63 (37.99)
  3 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            5:23.07    5:33.77 ZONE
                  36.15     1:17.36 (41.21)     2:00.42 (43.06)     2:43.02 (42.60)
        3:26.09 (43.07)                             4:40.04 ( )     5:33.77 (53.73)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  5:52.06    5:42.40 JO
                  38.32     1:21.88 (43.56)     2:06.70 (44.82)     2:50.99 (44.29)
        3:34.67 (43.68)     4:18.69 (44.02)     5:01.75 (43.06)     5:42.40 (40.65)
  5 Martinez, George          10 FLY-MR               5:53.53    5:47.29 JO
                  39.04     1:22.15 (43.11)     2:06.69 (44.54)     2:50.68 (43.99)
        3:36.18 (45.50)     4:20.75 (44.57)     5:05.17 (44.42)     5:47.29 (42.12)
  6 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR            5:50.11    5:51.52 JO
                  38.09     1:21.70 (43.61)     2:07.40 (45.70)     2:53.20 (45.80)
        3:39.55 (46.35)     4:26.20 (46.65)     5:10.24 (44.04)     5:51.52 (41.28)
  7 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         6:05.75    5:52.26 JO
                  40.20     1:25.64 (45.44)     2:11.24 (45.60)     2:56.82 (45.58)
        3:42.22 (45.40)     4:25.67 (43.45)     5:12.38 (46.71)     5:52.26 (39.88)
  8 Kelkar, Ashwin D          10 OWA-MR               6:06.96    5:53.72 JO
                  40.62     1:25.01 (44.39)     2:10.81 (45.80)     2:56.52 (45.71)
        3:42.02 (45.50)     4:26.26 (44.24)     5:11.32 (45.06)     5:53.72 (42.40)
  9 Eid, Alex                 10 Badger-MR            6:03.81    6:00.24 JO
                  39.02     1:23.84 (44.82)     2:09.56 (45.72)     2:55.50 (45.94)
        3:41.99 (46.49)     4:29.43 (47.44)     5:15.99 (46.56)     6:00.24 (44.25)
 10 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               6:04.71    6:05.42 JO
                  40.76     1:27.28 (46.52)     2:14.76 (47.48)     3:01.15 (46.39)
        3:48.13 (46.98)     4:34.79 (46.66)     5:22.32 (47.53)     6:05.42 (43.10)
 11 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR      6:14.58    6:06.48 JO
                  41.25     1:26.60 (45.35)     2:13.94 (47.34)     3:00.12 (46.18)
        3:48.58 (48.46)     4:35.16 (46.58)     5:23.51 (48.35)     6:06.48 (42.97)

Event 21  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:16.18   7/28/2001 Asphalt Green
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia
       METRO: # 2:16.18   7/15/2001 Asphalt Green, AGUA-MR
                2:17.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:15.80    2:18.28
     1) Michalak, Agata 11              2) Skeivys, Maria E 11
     3) Guelly, Kirsten H 12            4) De los Santos, Diana 12
                  35.58     1:14.25 (38.67)     1:47.01 (32.76)     2:18.28 (31.27)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:20.00    2:18.55
     1) Owens, Amanda 11                2) O'Halloran, Coray L 12
     3) Forrester, Alex 12              4) Tobin, Casey 11
                  37.57     1:25.74 (48.17)     1:47.07 (21.33)     2:18.55 (31.48)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:23.46    2:18.57
     1) Birkmire, Jenna M 12            2) Brennan, Alyssa M 11
     3) Carballeira, Kimberly A 12      4) Carballeira, Kaitlyn M 11
                  33.44     1:12.46 (39.02)     1:46.48 (34.02)     2:18.57 (32.09)
  4 Hauppauge-MR  'A'                                 2:21.70    2:19.77
     1) Doughty, Brigitte 12            2) Anderer, Britney 12
     3) Anderer, Stephanie L 12         4) Rosenbrock, Michelle 11
                  36.04     1:12.23 (36.19)     1:46.19 (33.96)     2:19.77 (33.58)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:23.05    2:25.03
     1) Kelly, Emily C 12               2) Kolackovsky, Kerrie N 11
     3) Smith, Ashley A 12              4) Festa, Julia D 12
                  36.69     1:16.06 (39.37)     1:52.99 (36.93)     2:25.03 (32.04)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:29.29    2:33.14
     1) Bouzarouata, Sarah 11           2) Lee, Kaitlyn 11
     3) Salgado, Laura S 12             4) Dias, Marcela K 12
                  37.66     1:24.86 (47.20)     1:59.62 (34.76)     2:33.14 (33.52)

Event 22  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:14.58    8/4/2000 Badger Swim Club
       METRO: # 2:14.58   7/15/2000 Badger, BSC-MR
                2:18.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:15.44    2:15.42 T16
     1) Wagner, Jack S 12               2) Chung, John H 11
     3) Chang, Adam Y 12                4) O'Neill, Brian P 12
                  31.68     1:14.18 (42.50)     1:44.04 (29.86)     2:15.42 (31.38)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:21.23    2:23.74
     1) Garcia, Stefan 11               2) Kim, Kenny L 12
     3) Knight, Lucas 11                4) Pickel, Cody 12
                  50.47     1:16.85 (26.38)     1:52.11 (35.26)     2:23.74 (31.63)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                         NT    2:25.19
     1) Sacoto, Maxwell L 12            2) Sangtippawan, Chudchane 12
     3) Gumiela, Kryspin 11             4) Doherty, Christopher 11
                  37.63     1:17.59 (39.96)     1:51.64 (34.05)     2:25.19 (33.55)

Event 23  Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:07.52        1984 Tsunami
       METRO: # 2:04.50   8/12/2003 White Plains YWCA Middies, YMID-MR
                         K.Ferguson,J.Pangilinan,J.Braun, C.Haley
                2:12.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:20.00    2:15.29
     1) Kaliades, Dena V 15             2) Sheridan, Nicole F 15
     3) Warner, Jamie M 17              4) Sullivan, Marykate Z 16
                  34.98     1:14.11 (39.13)     1:45.27 (31.16)     2:15.29 (30.02)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:20.00    2:16.42
     1) Liu, Lucy X 16                  2) Crane, Francesca 16
     3) Pirog, Francesca E 16           4) Roseman, Alexandra A 16
                  34.32     1:11.92 (37.60)     1:45.79 (33.87)     2:16.42 (30.63)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:15.60    2:18.69
     1) McNeely, Megan A 16             2) Dwyer, Caitlin L 16
     3) Palmeri, Stephanie A 16         4) Hartford, Catherine D 17
                  36.71     1:15.98 (39.27)     1:49.12 (33.14)     2:18.69 (29.57)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:23.00    2:28.55
     1) Stafford, Lindsey A 16          2) Kretz, Sarah J 15
     3) Boehm, Stacey M 16              4) Frey, Caroline M 17
                  40.76     1:22.11 (41.35)     1:56.32 (34.21)     2:28.55 (32.23)

Event 24  Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:54.25   7/15/1984 Long Island S.C.
       METRO: # 1:51.02   7/15/1996 Flushing YMCA, FLY-MR
                1:59.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:00.59    2:01.83
     1) Pellegrino, Francesco 17        2) D'Errico, Angelo C 16
     3) D'Errico, John A 15             4) Frawley III, Bobby J 15
                  33.81     1:07.05 (33.24)     1:34.49 (27.44)     2:01.83 (27.34)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:10.00    2:03.56
     1) Kopot, Andrey V 15              2) Curci, Brian P 17
     3) Friedman, Daniel R 17           4) Reynoso, BJ A 15
                  32.30     1:07.39 (35.09)     1:36.13 (28.74)     2:03.56 (27.43)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:14.00    2:07.88
     1) Yate, Jasper M 15               2) Dent, Rog L 15
     3) Kempton, Tom 16                 4) Vogel, Daniel A 16
                  32.66     1:07.57 (34.91)     1:38.31 (30.74)     2:07.88 (29.57)
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                           NT    2:15.72
     1) Russo, Matt J 17                2) Lee, An-shih 17
     3) DiDonato, Michael A 16          4) Salayka, Douglas J 17
                  40.78     1:14.98 (34.20)     1:45.40 (30.42)     2:15.72 (30.32)

Event 25  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.96   7/30/2004 Britney Anderer, HAA  -MR
       METRO: # 1:17.40   7/15/2001 Allison Clemens, BASC-MR
                1:16.79  JR
                1:19.69  T16
                1:27.29  ZONE
                1:35.99  JO
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderer, Britney          12 HAA-MR               1:18.68    1:20.96!ZONE
                  38.79     1:20.96 (42.17)
  2 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               1:26.06    1:25.45 ZONE
                  40.28     1:25.45 (45.17)
  3 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:24.81    1:25.46 ZONE
                  40.74     1:25.46 (44.72)
  4 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              1:24.73    1:25.67 ZONE
                  40.50     1:25.67 (45.17)
  5 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR         1:26.46    1:25.90 ZONE
                  41.29     1:25.90 (44.61)
  6 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    1:24.95    1:26.03 ZONE
                  40.40     1:26.03 (45.63)
  7 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR              1:26.49    1:26.29 ZONE
                  41.75     1:26.29 (44.54)
  8 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           1:25.48    1:26.59 ZONE
                  41.44     1:26.59 (45.15)
  9 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR               1:26.54    1:26.88 ZONE
                  41.66     1:26.88 (45.22)
 10 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR          1:25.04    1:27.63 JO
                  41.54     1:27.63 (46.09)
 11 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:26.16    1:27.64 JO
                  42.15     1:27.64 (45.49)
 12 Weston, Caroline L        11 Bgnw Marlins-MR      1:30.57    1:28.83 JO
                  41.81     1:28.83 (47.02)
 13 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR               1:27.59    1:29.25 JO
                  42.97     1:29.25 (46.28)
 14 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR               1:27.05    1:29.68 JO
                  42.34     1:29.68 (47.34)
 15 Huerta, Shianne           12 VAC-MR               1:30.86    1:30.42 JO
                  43.68     1:30.42 (46.74)
 16 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         1:29.85    1:30.43 JO
                  42.83     1:30.43 (47.60)
 17 Klein, Morganne C         11 MSC-MR               1:30.82    1:30.52 JO
                  43.20     1:30.52 (47.32)
 18 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:32.45    1:31.03 JO
                  43.98     1:31.03 (47.05)
 19 Stanford, Brittany        11 LBA-MR               1:31.08    1:31.48 JO
                  43.64     1:31.48 (47.84)
 20 Michalak, Agata           11 FLY-MR               1:32.39    1:31.54 JO
                  43.96     1:31.54 (47.58)
 21 Takei, Ayaka              11 Middies-MR           1:32.55    1:32.57 JO
                  44.50     1:32.57 (48.07)
 22 Warren, Michelle          12 WISC-MR              1:28.27    1:32.70 JO
                  44.78     1:32.70 (47.92)
 23 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR         1:33.01    1:32.94 JO
                  44.60     1:32.94 (48.34)
 24 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               1:34.75    1:33.10 JO
                  44.69     1:33.10 (48.41)
 25 Dooley, Theresa A         12 Cond-MR              1:32.01    1:33.21 JO
                  44.19     1:33.21 (49.02)
 26 Borutecene, Gabrielle M   12 HYB-MR               1:33.32    1:33.67 JO
                  45.44     1:33.67 (48.23)
 27 Gibbons, Alanna           12 Basc-MR              1:32.04    1:34.47 JO
                  45.24     1:34.47 (49.23)
 28 Krasniqi, Laura A         11 Silver Streaks-MR    1:33.99    1:34.67 JO
                  45.11     1:34.67 (49.56)
 29 Brennan, Cassidy S        11 TVSC-MR              1:35.35    1:34.99 JO
                  45.52     1:34.99 (49.47)
 30 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  1:34.05    1:35.12 JO
                  45.38     1:35.12 (49.74)
 31 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           1:35.00    1:35.55 JO
                  45.93     1:35.55 (49.62)
 32 Carballeira, Kaitlyn M    11 TVSC-MR              1:34.55    1:35.77 JO
                  46.18     1:35.77 (49.59)
 33 Scilufo, Taylor           11 Bgnw Marlins-MR      1:31.68    1:36.00
                  45.90     1:36.00 (50.10)
 34 Weaver, Joan M            12 IA-MR                1:35.99    1:36.09
                  46.43     1:36.09 (49.66)
 35 Fink, Ericka M            12 Middies-MR           1:34.88    1:36.62
                  46.29     1:36.62 (50.33)
 36 Luqman, Kyle M            12 IA-MR                1:34.52    1:37.32
                  46.01     1:37.32 (51.31)
 37 Dias, Marcela K           12 Twisters-MR          1:34.91    1:37.43
                  46.03     1:37.43 (51.40)
 38 Downing, Marissa          12 Tty-MR               1:34.92    1:38.65
                  46.70     1:38.65 (51.95)
 39 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:35.77    1:41.88
                  47.64     1:41.88 (54.24)

Event 26  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 1:12.21   7/15/1994 Chris Miller, LIAC-MR
                1:08.29  JR
                1:18.69  T16
                1:27.29  ZONE
                1:36.99  JO
 Meet Qualifying:  1:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               1:23.62    1:23.39 ZONE
                  39.63     1:23.39 (43.76)
  2 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR          1:24.54    1:24.84 ZONE
                  40.76     1:24.84 (44.08)
  3 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:24.30    1:25.87 ZONE
                  40.00     1:25.87 (45.87)
  4 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR         1:28.33    1:28.49 JO
                  42.08     1:28.49 (46.41)
  5 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                1:33.90    1:32.38 JO
                  43.59     1:32.38 (48.79)
  6 Knight, Lucas             11 FLY-MR               1:29.86    1:32.45 JO
                  43.27     1:32.45 (49.18)
  7 Carmen, Jacob E           12 Middies-MR           1:32.28    1:32.65 JO
                  44.14     1:32.65 (48.51)
  8 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               1:31.03    1:32.86 JO
                  44.70     1:32.86 (48.16)
  9 Schaedtler, Andrew H      12 IA-MR                1:35.23    1:32.99 JO
                  43.09     1:32.99 (49.90)
 10 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:34.22    1:34.25 JO
                  45.09     1:34.25 (49.16)
 11 McComiskey, Tony          11 Basc-MR              1:30.36    1:34.56 JO
                  45.20     1:34.56 (49.36)
 12 Martinez, Keannu C        11 Twisters-MR          1:34.00    1:35.85 JO
                  45.44     1:35.85 (50.41)
 13 Saintlaurent, Jeremy      12 HAA-MR               1:34.03    1:37.82
                  45.49     1:37.82 (52.33)
 14 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  1:36.29    1:39.16
                  46.99     1:39.16 (52.17)
 15 Ellis, Steven C           12 HAA-MR               1:31.22    1:39.18
                  46.75     1:39.18 (52.43)
 16 Jiran, Monte              11 WISC-MR              1:36.43    1:39.55
                  48.06     1:39.55 (51.49)

Event 27  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA
       METRO: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR
                1:13.29  NAT
                1:14.89  T16
                1:16.79  JR
                1:22.59  ZONE
                1:29.99  JO
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      1:15.90    1:19.98 ZONE
                  38.05     1:19.98 (41.93)
  2 Tartaglia, Christine M    17 Bgnw Marlins-MR      1:15.65    1:20.55 ZONE
                  37.81     1:20.55 (42.74)
  3 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            1:21.77    1:21.30 ZONE
                  38.58     1:21.30 (42.72)
  4 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              1:20.00    1:21.90 ZONE
                  39.34     1:21.90 (42.56)
  5 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:21.99    1:22.05 ZONE
                  38.90     1:22.05 (43.15)
  6 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              1:21.99    1:22.53 ZONE
                  40.63     1:22.53 (41.90)
  7 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  1:25.16    1:22.97 JO
                  39.87     1:22.97 (43.10)
  8 Flaherty, Tara E          15 Bgnw Marlins-MR      1:20.37    1:24.58 JO
                  40.16     1:24.58 (44.42)
  9 Puca, Savannah L          17 Tmsuffolk-MR         1:22.81    1:25.27 JO
                  41.54     1:25.27 (43.73)
 10 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         1:23.32    1:25.42 JO
                  40.79     1:25.42 (44.63)
 11 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               1:22.05    1:25.76 JO
                  40.59     1:25.76 (45.17)
 12 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR          1:24.02    1:26.21 JO
                  41.06     1:26.21 (45.15)
 13 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR               1:25.40    1:26.55 JO
                  41.41     1:26.55 (45.14)
 14 Wong, Bethany K           16 Twisters-MR          1:25.43    1:26.82 JO
                  41.02     1:26.82 (45.80)
 15 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR         1:24.90    1:27.38 JO
                  41.48     1:27.38 (45.90)
 16 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               1:28.94    1:27.68 JO
                  42.48     1:27.68 (45.20)
 17 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    1:29.36    1:27.77 JO
                  41.78     1:27.77 (45.99)
 18 Kretz, Sarah J            15 LIAC-MR              1:28.13    1:28.57 JO
                  42.28     1:28.57 (46.29)
 19 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         1:26.79    1:28.79 JO
                  43.28     1:28.79 (45.51)
 20 Pujals, Leiya S           16 HYB-MR               1:26.10    1:29.32 JO
                  42.36     1:29.32 (46.96)
 21 Schettino, Caitlin A      16 WISC-MR              1:28.16    1:30.65
                  42.60     1:30.65 (48.05)
 22 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  1:29.85    1:31.76
                  44.14     1:31.76 (47.62)

Event 28  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:10.03    8/4/2000 Yuriy Bugayev, BAM
       METRO: # 1:05.13   7/15/1998 Chris Helin, TVSC-MR
                1:05.59  NAT
                1:08.29  JR
                1:08.39  T16
                1:14.09  ZONE
                1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            1:10.00    1:10.36 ZONE
                  33.40     1:10.36 (36.96)
  2 Lee, An-shih              17 OWA-MR               1:12.71    1:11.83 ZONE
                  34.29     1:11.83 (37.54)
  3 Carlucci, Conor A         15 Cond-MR              1:16.01    1:13.59 ZONE
                  35.11     1:13.59 (38.48)
  4 Mitchell, Brad E          16 Bgnw Marlins-MR      1:05.68    1:14.72 JO
                  35.29     1:14.72 (39.43)
  5 Russo, Matt J             17 OWA-MR               1:13.60    1:15.03 JO
                  35.85     1:15.03 (39.18)
  6 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              1:15.07    1:15.09 JO
                  35.65     1:15.09 (39.44)
  7 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               1:09.20    1:15.19 JO
                  35.01     1:15.19 (40.18)
  8 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR    1:16.05    1:15.62 JO
                  35.93     1:15.62 (39.69)
  9 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               1:15.21    1:15.71 JO
                  35.86     1:15.71 (39.85)
 10 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      1:12.97    1:17.23 JO
                  36.75     1:17.23 (40.48)
 11 Penyevsky, Sergey         16 Brooklyn Seals-MR    1:18.40    1:23.33
                  38.14     1:23.33 (45.19)

Event 29  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.83   7/25/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR
       METRO: # 1:00.92   7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                1:00.19  JR
                1:02.59  T16
                1:06.79  ZONE
                1:12.99  JO
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:02.33    1:02.79 ZONE
                  29.74     1:02.79 (33.05)
  2 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR         1:05.07    1:04.62 ZONE
                  31.09     1:04.62 (33.53)
  3 Giberson, Sara            11 Basc-MR              1:05.19    1:04.91 ZONE
                  30.94     1:04.91 (33.97)
  4 Birkmire, Jenna M         12 TVSC-MR              1:04.60    1:05.14 ZONE
                  31.85     1:05.14 (33.29)
  5 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR               1:05.36    1:05.25 ZONE
                  31.65     1:05.25 (33.60)
  6 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               1:02.38    1:05.78 ZONE
                  30.77     1:05.78 (35.01)
  7 Anderer, Britney          12 HAA-MR               1:05.08    1:06.51 ZONE
                  31.91     1:06.51 (34.60)
  8 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR              1:06.22    1:06.82 JO
                  32.49     1:06.82 (34.33)
  8 Tobin, Casey              11 Badger-MR            1:08.52    1:06.82 JO
                  32.29     1:06.82 (34.53)
 10 Weaver, Joan M            12 IA-MR                1:08.30    1:07.37 JO
                  32.93     1:07.37 (34.44)
 11 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              1:07.78    1:07.49 JO
                  32.94     1:07.49 (34.55)
 12 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR               1:05.15    1:07.84 JO
                  32.11     1:07.84 (35.73)
 13 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:09.25    1:07.89 JO
                  32.94     1:07.89 (34.95)
 14 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              1:06.58    1:08.17 JO
                  32.55     1:08.17 (35.62)
 15 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR               1:08.11    1:08.72 JO
                  32.85     1:08.72 (35.87)
 16 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:09.90    1:09.36 JO
                  33.33     1:09.36 (36.03)
 17 Polhill, Ali C            11 Bgnw Marlins-MR      1:09.42    1:09.48 JO
                  33.06     1:09.48 (36.42)
 18 Rogers, Stacey B          12 Middies-MR           1:11.28    1:09.49 JO
                  33.94     1:09.49 (35.55)
 19 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR              1:10.87    1:09.93 JO
                  34.06     1:09.93 (35.87)
 20 Takei, Ayaka              11 Middies-MR           1:11.05    1:10.10 JO
                  34.29     1:10.10 (35.81)
 21 Cobbinah, Sarah           12 Apex-MR              1:08.87    1:10.12 JO
                  34.09     1:10.12 (36.03)
 22 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              1:09.34    1:10.45 JO
                  34.44     1:10.45 (36.01)
 23 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           1:10.88    1:10.56 JO
                  34.10     1:10.56 (36.46)
 24 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              1:08.39    1:10.71 JO
                  33.95     1:10.71 (36.76)
 25 Chang, Linda              11 FLY-MR               1:11.15    1:10.90 JO
                  34.08     1:10.90 (36.82)
 26 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              1:10.81    1:10.95 JO
                  34.25     1:10.95 (36.70)
 27 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR               1:10.79    1:10.96 JO
                  34.44     1:10.96 (36.52)
 28 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         1:10.75    1:11.13 JO
                  34.53     1:11.13 (36.60)
 29 Fink, Ericka M            12 Middies-MR           1:12.74    1:11.24 JO
                  34.48     1:11.24 (36.76)
 30 Hain, Karina A            11 FLY-MR               1:11.46    1:11.30 JO
                  35.23     1:11.30 (36.07)
 31 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               1:09.08    1:11.31 JO
                  33.78     1:11.31 (37.53)
 32 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            1:12.65    1:11.46 JO
                  34.55     1:11.46 (36.91)
 33 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:11.26    1:11.55 JO
                  34.74     1:11.55 (36.81)
 34 Stenger, Alexa            12 LBA-MR               1:12.47    1:11.87 JO
                  34.50     1:11.87 (37.37)
 34 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR          1:12.73    1:11.87 JO
                  34.48     1:11.87 (37.39)
 36 Brooks, Meghan E          11 Bgnw Marlins-MR      1:12.97    1:12.11 JO
                  34.35     1:12.11 (37.76)
 37 Scilufo, Taylor           11 Bgnw Marlins-MR      1:10.22    1:12.15 JO
                  34.11     1:12.15 (38.04)
 38 Warren, Michelle          12 WISC-MR              1:10.80    1:12.37 JO
                  35.54     1:12.37 (36.83)
 39 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           1:11.32    1:12.38 JO
                  34.66     1:12.38 (37.72)
 40 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:10.27    1:12.81 JO
                  33.94     1:12.81 (38.87)
 41 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               1:11.75    1:12.86 JO
                  35.26     1:12.86 (37.60)
 42 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR               1:12.05    1:12.96 JO
                  34.81     1:12.96 (38.15)
 43 McGuire, Christine C      11 Badger-MR            1:12.95    1:13.43
                  34.63     1:13.43 (38.80)
 44 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    1:12.41    1:13.65
                  34.59     1:13.65 (39.06)
 45 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:11.84    1:13.75
                  35.70     1:13.75 (38.05)
 46 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR              1:11.46    1:13.85
                  34.38     1:13.85 (39.47)
 47 Dias, Marcela K           12 Twisters-MR          1:12.02    1:16.99
                  37.12     1:16.99 (39.87)
 48 Lee, Jenny                11 DSC-MR               1:11.85    1:21.04
                  38.17     1:21.04 (42.87)

Event 30  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: #   59.18   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                  53.99  JR
                1:00.89  T16
                1:06.79  ZONE
                1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              1:00.71    1:00.63 T16
                  28.84     1:00.63 (31.79)
  2 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              1:01.48    1:01.80 ZONE
                  29.67     1:01.80 (32.13)
  3 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               1:03.46    1:04.15 ZONE
                  31.03     1:04.15 (33.12)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:05.58    1:05.64 ZONE
                  31.85     1:05.64 (33.79)
  5 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             1:06.38    1:05.70 ZONE
                  31.54     1:05.70 (34.16)
  6 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          1:04.93    1:06.21 ZONE
                  30.47     1:06.21 (35.74)
  7 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              1:07.81    1:07.82 JO
                  32.36     1:07.82 (35.46)
  8 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR               1:08.40    1:08.33 JO
                  33.51     1:08.33 (34.82)
  8 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    1:10.22    1:08.33 JO
                  31.80     1:08.33 (36.53)
 10 Kennon, Aidan             12 Badger-MR            1:10.33    1:08.39 JO
                  31.84     1:08.39 (36.55)
 10 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:10.20    1:08.39 JO
                  33.25     1:08.39 (35.14)
 12 Carmen, Jacob E           12 Middies-MR           1:09.30    1:08.64 JO
                  33.34     1:08.64 (35.30)
 12 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               1:08.72    1:08.64 JO
                  33.82     1:08.64 (34.82)
 14 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:10.21    1:09.71 JO
                  33.39     1:09.71 (36.32)
 15 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR          1:09.75    1:09.82 JO
                  33.66     1:09.82 (36.16)
 16 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  1:10.17    1:10.13 JO
                  34.57     1:10.13 (35.56)
 17 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR               1:11.73    1:10.14 JO
                  33.44     1:10.14 (36.70)
 18 Spinella, Nick R          11 LIAC-MR              1:12.62    1:10.60 JO
                  33.95     1:10.60 (36.65)
 19 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR              1:10.40    1:10.73 JO
                  33.67     1:10.73 (37.06)
 20 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:07.48    1:11.11 JO
                  33.66     1:11.11 (37.45)
 21 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR              1:11.89    1:11.14 JO
                  33.79     1:11.14 (37.35)
 22 Pickel, Cody              12 FLY-MR               1:11.38    1:11.17 JO
                  33.16     1:11.17 (38.01)
 23 Ballon, Carlos G          12 LIAC-MR              1:13.08    1:11.40 JO
                  34.20     1:11.40 (37.20)
 24 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR           1:13.14    1:12.15 JO
                  34.44     1:12.15 (37.71)
 25 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR               1:09.35    1:12.35 JO
                  34.86     1:12.35 (37.49)
 26 Minowitz, Eric M          11 Middies-MR           1:12.21    1:12.41 JO
                  34.65     1:12.41 (37.76)
 27 Dupres, Abel              11 RedTails-MR          1:12.74    1:12.57 JO
                  34.06     1:12.57 (38.51)
 28 McComiskey, Tony          11 Basc-MR              1:09.60    1:12.73 JO
                  35.16     1:12.73 (37.57)
 29 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               1:11.25    1:12.91 JO
                  35.44     1:12.91 (37.47)
 30 Lee, Joe                  12 DSC-MR               1:10.63    1:13.07 JO
                  34.99     1:13.07 (38.08)
 31 Malychev, Peter           11 DSC-MR               1:12.71    1:13.47 JO
                  34.92     1:13.47 (38.55)
 32 Oxsitin, Pavial           11 DSC-MR               1:10.15    1:13.48 JO
                  35.61     1:13.48 (37.87)
 33 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:13.70    1:13.83 JO
                  35.07     1:13.83 (38.76)
 34 Hausmann, Edward C        12 WISC-MR              1:12.77    1:13.88 JO
                  34.38     1:13.88 (39.50)
 35 Ellis, Steven C           12 HAA-MR               1:13.92    1:18.19
                  37.05     1:18.19 (41.14)

Event 31  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.39   7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC
       METRO: # 56.33   7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC-MR
                57.69  NAT
                58.99  T16
              1:00.19  JR
              1:04.39  ZONE
              1:09.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:03.07    1:03.30 ZONE
                  31.09     1:03.30 (32.21)
  2 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              1:03.01    1:03.74 ZONE
                  30.41     1:03.74 (33.33)
  3 Ciccone, Amanda           15 SSL-MR               1:01.78    1:03.98 ZONE
                  30.33     1:03.98 (33.65)
  4 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            1:03.73    1:04.77 JO
                  31.97     1:04.77 (32.80)
  5 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR              1:04.79    1:04.78 JO
                  31.85     1:04.78 (32.93)
  6 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  1:04.34    1:04.89 JO
                  31.34     1:04.89 (33.55)
  7 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR         1:06.25    1:04.96 JO
                  31.59     1:04.96 (33.37)
  8 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR          1:03.71    1:05.13 JO
                  31.24     1:05.13 (33.89)
  9 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  1:04.85    1:05.41 JO
                  31.41     1:05.41 (34.00)
 10 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  1:04.31    1:05.50 JO
                  31.80     1:05.50 (33.70)
 11 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  1:04.73    1:05.69 JO
                  32.03     1:05.69 (33.66)
 12 Harris, Markee E          15 Tmsuffolk-MR         1:05.61    1:05.84 JO
                  32.05     1:05.84 (33.79)
 13 Lukasik, Brittany G       16 Aqua Gems-MR         1:04.95    1:06.13 JO
                  31.40     1:06.13 (34.73)
 14 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  1:06.59    1:06.23 JO
                  32.08     1:06.23 (34.15)
 15 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR    1:08.16    1:06.32 JO
                  32.32     1:06.32 (34.00)
 16 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         1:05.25    1:06.36 JO
                  31.97     1:06.36 (34.39)
 17 Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR               1:04.68    1:06.66 JO
                  31.64     1:06.66 (35.02)
 18 Guyett, Sarah A           18 Bgnw Marlins-MR      1:05.28    1:06.73 JO
                  32.21     1:06.73 (34.52)
 19 Flaherty, Tara E          15 Bgnw Marlins-MR      1:03.22    1:07.04 JO
                  31.79     1:07.04 (35.25)
 20 Warner, Jamie M           17 LIAC-MR              1:06.90    1:07.27 JO
                  32.42     1:07.27 (34.85)
 21 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR         1:07.04    1:07.51 JO
                  32.22     1:07.51 (35.29)
 22 Nocera, Melissa D         17 North Shore-MR       1:08.07    1:07.81 JO
                  32.49     1:07.81 (35.32)
 23 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              1:08.20    1:08.32 JO
                  33.36     1:08.32 (34.96)
 24 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR               1:06.59    1:08.38 JO
                  32.34     1:08.38 (36.04)
 25 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         1:08.54    1:08.60 JO
                  32.34     1:08.60 (36.26)
 26 Guelly, Gabi K            15 FLY-MR               1:07.51    1:09.06 JO
                  33.37     1:09.06 (35.69)
 27 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:08.78    1:09.48 JO
                  33.77     1:09.48 (35.71)
 28 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:08.46    1:09.83
                  33.70     1:09.83 (36.13)
 29 Frey, Caroline M          17 LIAC-MR              1:07.61    1:09.99
                  32.69     1:09.99 (37.30)
 30 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               1:06.36    1:10.04
                  33.40     1:10.04 (36.64)
 31 McAleese, Justine Z       16 LIAC-MR              1:08.23    1:10.33
                  33.13     1:10.33 (37.20)
 32 Anderson, Lisa            15 Basc-MR              1:07.47    1:11.43
                  34.01     1:11.43 (37.42)
 33 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      1:05.68    1:11.49
                  33.63     1:11.49 (37.86)
 34 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR              1:08.41    1:11.51
                  34.65     1:11.51 (36.86)
 35 Pierce, Nicole            15 LBA-MR               1:09.26    1:12.01
                  33.85     1:12.01 (38.16)
 36 Tartaglia, Christine M    17 Bgnw Marlins-MR      1:04.97    1:12.63
                  33.92     1:12.63 (38.71)
 37 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    1:09.25    1:13.15
                  35.59     1:13.15 (37.56)

Event 32  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 55.20   7/25/2003 Ryan M Olsen, Aqua Gems
       METRO: # 52.02   7/15/1994 Ben Rosen, LIAC-MR
                52.19  NAT
                53.99  JR
                54.39  T16
                58.69  ZONE
              1:02.69  JO
 Meet Qualifying:  1:02.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          15 OWA-MR                 57.01      57.42 ZONE
                  27.96       57.42 (29.46)
  2 Pellegrino, Francesco     17 OWA-MR                 58.24      58.96 JO
                  28.26       58.96 (30.70)
  3 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR                 58.41      59.00 JO
                  28.87       59.00 (30.13)
  4 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR           59.59      59.22 JO
                  28.68       59.22 (30.54)
  5 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR         1:00.24      59.63 JO
                  28.95       59.63 (30.68)
  6 Penyevsky, Sergey         16 Brooklyn Seals-MR      58.70    1:00.87 JO
                  29.32     1:00.87 (31.55)
  7 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR              1:00.55    1:00.98 JO
                  29.45     1:00.98 (31.53)
  8 Pouchuline, Sergei A      18 DSC-MR                 59.45    1:01.23 JO
                  29.15     1:01.23 (32.08)
  9 Lee, An-shih              17 OWA-MR               1:02.57    1:01.62 JO
                  29.78     1:01.62 (31.84)
 10 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    1:02.19    1:01.64 JO
                  29.26     1:01.64 (32.38)
 11 Kenny, Greg               16 Badger-MR            1:00.41    1:01.91 JO
                  29.06     1:01.91 (32.85)
 12 Smith, Chris C            17 SSL-MR               1:00.11    1:02.37 JO
                  30.10     1:02.37 (32.27)
 13 Rodrick, Peter            16 Badger-MR            1:00.00    1:02.41 JO
                  29.76     1:02.41 (32.65)
 14 Kempton, Tom G            16 LI-UN-MR             1:02.63    1:02.58 JO
                  29.92     1:02.58 (32.66)
 15 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR                58.44    1:03.13
                  29.76     1:03.13 (33.37)
 16 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR                 59.77    1:04.09
                  29.91     1:04.09 (34.18)
 17 Strassberg, Matt          16 Badger-MR            1:01.46    1:04.77
                  31.10     1:04.77 (33.67)
 18 Salayka, Douglas J        17 OWA-MR               1:02.65    1:06.07
                  32.15     1:06.07 (33.92)

Event 33  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 32.59      7/1997 Rebecca Grove, MKBC
       METRO: # 32.14   7/15/1992 Brianne Sullivan, SIA-MR
                33.29  T16
                35.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              34.00      32.78 T16
  2 Giberson, Sara            11 Basc-MR                33.08      33.46 ZONE
  3 Birkmire, Jenna M         12 TVSC-MR                34.21      34.20 ZONE
  4 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 33.87      34.31 ZONE
  5 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                36.46      35.29 ZONE
  6 Michalak, Agata           11 FLY-MR                 34.60      35.56 ZONE
  7 Cobbinah, Sarah           12 Apex-MR                35.52      36.06 JO
  8 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR                35.58      36.75 JO
  9 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR                 37.49      37.06 JO
 10 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR             36.93      37.13 JO
 11 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR            37.23      37.28 JO
 12 Owens, Amanda             11 Badger-MR              36.97      37.31 JO
 13 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR                36.65      37.37 JO
 14 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR      37.43      37.48 JO
 15 Tsai, Stephanie           12 Cond-MR                37.82      37.69 JO
 16 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR    37.53      37.72 JO
 17 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR                 35.59      37.79 JO
 18 O'Connor, Rosemarie       12 Basc-MR                38.95      37.82 JO
 19 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR                 37.75      37.94 JO
 20 Polhill, Ali C            11 Bgnw Marlins-MR        37.03      38.16 JO
 21 Festa, Julia D            12 LIAC-MR                37.37      38.44 JO
 22 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             37.51      38.60 JO
 23 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  37.15      38.64 JO
 24 Hain, Karina A            11 FLY-MR                 37.59      38.81 JO
 25 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR                38.45      38.94 JO
 26 Fink, Ericka M            12 Middies-MR             38.89      38.98 JO
 27 McGuire, Christine C      11 Badger-MR              37.97      39.06
 28 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR                38.12      39.12
 29 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 37.66      39.20
 30 Weaver, Joan M            12 IA-MR                  38.68      39.28
 31 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 38.09      39.30
 32 Reilly, Nadie D           11 Bgnw Marlins-MR        38.12      39.43
 33 Chang, Linda              11 FLY-MR                 38.68      39.48
 34 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR            38.83      39.72
 35 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR                38.81      39.95
 36 Brooks, Meghan E          11 Bgnw Marlins-MR        38.56      41.65

Event 34  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 29.48   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                32.49  T16
                35.89  ZONE
                39.99  JO
 Meet Qualifying:  39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR                31.25      32.83 ZONE
  2 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        34.00      34.48 ZONE
  3 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            34.32      34.49 ZONE
  4 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR                 35.10      35.85 ZONE
  5 Kennon, Aidan             12 Badger-MR              36.31      35.93 JO
  6 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR        34.75      36.12 JO
  7 Middleton, William        11 Basc-MR                37.11      37.41 JO
  8 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR             37.29      37.48 JO
  9 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR      38.32      37.67 JO
 10 Knight, Lucas             11 FLY-MR                 35.96      37.82 JO
 11 Spinella, Nick R          11 LIAC-MR                37.42      38.09 JO
 12 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             38.30      38.31 JO
 13 Sacoto, Maxwell L         12 Twisters-MR            37.98      38.34 JO
 14 Garcia, Stefan            11 FLY-MR                 38.54      38.43 JO
 15 Fang, Corey Y             12 FLY-MR                 39.31      38.67 JO
 16 Doherty, Christopher      11 Twisters-MR            37.87      38.69 JO
 17 Pickel, Cody              12 FLY-MR                 38.52      39.13 JO
 18 McComiskey, Tony          11 Basc-MR                38.17      39.24 JO
 19 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR                 38.57      39.92 JO
 20 Dupres, Abel              11 RedTails-MR            39.58      39.97 JO
 21 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                  39.46      40.28
 22 Corey, Alexi              11 NY Sharks-MR           38.86      42.55

Event 35  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.35   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 1:01.79   7/15/1995 Jamie Landrio, IA-MR
                1:03.09  NAT
                1:04.39  T16
                1:05.79  JR
                1:09.89  ZONE
                1:18.99  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR         1:07.08    1:06.80 ZONE
  2 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         1:09.87    1:09.37 ZONE
  3 Warner, Jamie M           17 LIAC-MR              1:10.28    1:11.36 JO
  4 Guyett, Sarah A           18 Bgnw Marlins-MR      1:08.63    1:11.42 JO
  5 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  1:11.13    1:11.84 JO
  6 Ciccone, Amanda           15 SSL-MR               1:13.95    1:11.93 JO
  7 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              1:11.97    1:12.33 JO
  8 Harris, Markee E          15 Tmsuffolk-MR         1:12.11    1:12.36 JO
  9 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:11.57    1:12.47 JO
 10 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR    1:14.59    1:12.92 JO
 11 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              1:14.07    1:13.80 JO
 12 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:11.03    1:13.84 JO
 13 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR         1:15.27    1:14.15 JO
 14 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         1:16.75    1:14.20 JO
 15 Puca, Savannah L          17 Tmsuffolk-MR         1:10.92    1:14.42 JO
 16 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    1:17.43    1:16.40 JO
 17 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:14.27    1:16.41 JO
 18 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  1:17.47    1:16.51 JO
 18 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  1:17.85    1:16.51 JO
                  37.87     1:16.51 (38.64)
 20 Lukasik, Brittany G       16 Aqua Gems-MR         1:15.21    1:16.61 JO
 21 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         1:15.41    1:16.72 JO
 22 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  1:14.64    1:16.83 JO
 23 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    1:18.86    1:17.47 JO
                  38.86     1:17.47 (38.61)
 24 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              1:17.83    1:18.99 JO
 25 Wong, Bethany K           16 Twisters-MR          1:16.77    1:19.07
 26 Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR               1:14.40    1:19.50
 27 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  1:18.37    1:19.63
                  38.42     1:19.63 (41.21)
 28 Guelly, Gabi K            15 FLY-MR               1:18.82    1:20.90
                  37.89     1:20.90 (43.01)
 29 Kretz, Sarah J            15 LIAC-MR              1:18.29    1:21.32
                  37.14     1:21.32 (44.18)

Event 36  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.30   7/26/2002 Carroll Bullock, WPSC
       METRO: # 55.29   7/15/1995 John DeBoyace, YMID-MR
                56.19  NAT
                58.59  T16
                58.89  JR
              1:03.69  ZONE
              1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          15 OWA-MR               1:01.86    1:01.87 ZONE
  2 Friedman, Daniel R        17 Agua Swim Team-MR    1:05.48    1:05.07 JO
  3 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR         1:04.66    1:05.91 JO
  4 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      1:03.38    1:06.09 JO
  5 Carlucci, Conor A         15 Cond-MR              1:09.34    1:07.45 JO
  6 DiDonato, Michael A       16 OWA-MR               1:08.37    1:07.52 JO
  7 Pouchuline, Sergei A      18 DSC-MR               1:05.18    1:07.59 JO
  8 Kopot, Andrey V           15 Agua Swim Team-MR    1:07.72    1:07.67 JO
  9 Mitchell, Brad E          16 Bgnw Marlins-MR      1:02.49    1:07.99 JO
 10 Lynch, Joe P              15 Express Swimming-MR  1:09.61    1:08.52 JO
 11 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              1:03.50    1:08.55 JO
 12 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              1:08.64    1:08.58 JO
 13 Rodrick, Peter            16 Badger-MR            1:08.00    1:08.69 JO
 14 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         1:09.41    1:08.95 JO
 15 Smith, Chris C            17 SSL-MR               1:06.49    1:09.24 JO
 16 Kempton, Tom G            16 LI-UN-MR             1:09.00    1:12.14
 17 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               1:05.64    1:15.03
 18 Strassberg, Matt          16 Badger-MR            1:08.23    1:15.48

Event 37  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.96   7/30/2004 Alex Forrester, Badger
       METRO: # 2:27.64    6/5/2004 Alex FORRESTER at Canada Cup, BAD-MR
                2:24.19  JR
                2:38.89  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:27.64    2:33.96!T16
                1:10.82   2:33.96 (1:23.14)
  2 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              2:45.79    2:50.88 JO
                1:22.00   2:50.88 (1:28.88)
  3 Rogers, Stacey B          12 Middies-MR           2:56.34    2:51.36 JO
                1:21.43   2:51.36 (1:29.93)
  4 Gibbons, Alanna           12 Basc-MR              2:46.74    2:58.78 JO
                1:22.95   2:58.78 (1:35.83)
  5 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           2:58.72    3:03.80 JO
                1:27.44   3:03.80 (1:36.36)
  6 Polhill, Ali C            11 Bgnw Marlins-MR      2:54.82    3:05.82
                1:24.98   3:05.82 (1:40.84)
  7 Lazare, Libby             12 Badger-MR            3:03.99    3:06.46
                1:26.68   3:06.46 (1:39.78)

Event 38  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:44.43   7/30/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR
       METRO: # 2:33.19   5/17/2003 CHRIS M. FINNEGAN at 2003 Spri, LIAC-MR
                2:10.59  JR
                2:34.09  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              2:42.13    2:44.43!JO
                1:15.01   2:44.43 (1:29.42)
  2 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      2:44.83    2:50.40 JO
                1:14.69   2:50.40 (1:35.71)
  3 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             2:47.39    2:54.97 JO
                1:16.62   2:54.97 (1:38.35)
  4 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  3:03.28    3:05.64
                1:25.00   3:05.64 (1:40.64)

Event 39  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:28.89   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC
       METRO: # 2:16.31    7/7/2004 JULIA E. SMIT at 2004 U. S. Ol, TVSC-MR
                2:21.49  NAT
                2:22.39  T16
                2:27.59  JR
                2:35.89  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR         2:29.81    2:32.13 ZONE
                1:11.92   2:32.13 (1:20.21)
  2 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            2:33.12    2:34.38 ZONE
                1:14.92   2:34.38 (1:19.46)
  3 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         2:35.92    2:37.34 JO
                1:13.87   2:37.34 (1:23.47)
  4 Guyett, Sarah A           18 Bgnw Marlins-MR      2:28.37    2:37.66 JO
                1:14.52   2:37.66 (1:23.14)
  5 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR          2:36.19    2:37.99 JO
                1:15.05   2:37.99 (1:22.94)
  6 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              2:38.20    2:38.49 JO
                1:17.14   2:38.49 (1:21.35)
  7 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         2:38.08    2:38.71 JO
                1:15.63   2:38.71 (1:23.08)
  8 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:40.68    2:39.44 JO
                1:16.40   2:39.44 (1:23.04)
  9 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR    2:41.41    2:39.90 JO
                1:16.82   2:39.90 (1:23.08)
 10 Berlin, Jill              16 Badger-MR            2:38.41    2:40.12 JO
                1:15.84   2:40.12 (1:24.28)
 11 Ciccone, Amanda           15 SSL-MR               2:39.11    2:40.22 JO
                1:13.98   2:40.22 (1:26.24)
 12 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  2:44.77    2:41.07 JO
                1:16.25   2:41.07 (1:24.82)
 13 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  2:37.94    2:41.20 JO
                1:17.80   2:41.20 (1:23.40)
 14 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  2:42.53    2:41.76 JO
                1:18.10   2:41.76 (1:23.66)
 15 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR         2:43.23    2:41.94 JO
                1:17.31   2:41.94 (1:24.63)
 16 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  2:42.48    2:42.57 JO
                1:19.93   2:42.57 (1:22.64)
 17 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:43.25    2:42.66 JO
                1:18.58   2:42.66 (1:24.08)
 18 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              2:42.65    2:42.99 JO
                1:17.03   2:42.99 (1:25.96)
 19 Puca, Savannah L          17 Tmsuffolk-MR         2:34.14    2:43.83 JO
                1:17.37   2:43.83 (1:26.46)
 20 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               2:42.03    2:44.82 JO
                1:19.62   2:44.82 (1:25.20)
 21 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              2:39.30    2:44.88 JO
                1:18.71   2:44.88 (1:26.17)
 22 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR         2:47.90    2:45.60 JO
                1:18.88   2:45.60 (1:26.72)
 23 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      2:34.81    2:45.78 JO
                1:21.95   2:45.78 (1:23.83)
 24 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              2:44.16    2:45.99 JO
                1:18.53   2:45.99 (1:27.46)
 25 Kretz, Sarah J            15 LIAC-MR              2:46.27    2:46.45 JO
                1:22.63   2:46.45 (1:23.82)
 26 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:39.47    2:47.36 JO
                1:13.19   2:47.36 (1:34.17)
 27 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    2:45.65    2:48.32 JO
                1:20.90   2:48.32 (1:27.42)
 28 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  2:46.24    2:48.51 JO
                1:22.71   2:48.51 (1:25.80)
 29 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR               2:44.90    2:48.90 JO
                1:22.04   2:48.90 (1:26.86)
 30 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  2:45.92    2:49.04 JO
                1:19.63   2:49.04 (1:29.41)
 31 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR              2:48.42    2:49.90 JO
                1:22.18   2:49.90 (1:27.72)
 32 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:47.76    2:50.62
                1:20.83   2:50.62 (1:29.79)
 33 Ansman, Kate A            16 North Shore-MR       2:48.94    2:50.64
                1:19.18   2:50.64 (1:31.46)
 34 Tartaglia, Christine M    17 Bgnw Marlins-MR      2:33.76    2:50.76
                1:23.76   2:50.76 (1:27.00)
 -- Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR               2:43.32         DQ
 -- Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         2:47.82         DQ

Event 40  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:17.08   7/30/2004 Anthony D Mironov, Badger
       METRO: # 2:06.32   7/15/2001 David Kahn, UNAT-MR
                2:08.79  NAT
                2:13.09  T16
                2:13.59  JR
                2:24.59  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            2:18.00    2:17.08!ZONE
                1:06.52   2:17.08 (1:10.56)
  2 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      2:12.42    2:24.54 ZONE
                1:08.63   2:24.54 (1:15.91)
  3 Mitchell, Brad E          16 Bgnw Marlins-MR      2:11.12    2:25.70 JO
                1:10.40   2:25.70 (1:15.30)
  4 D'Errico, John A          15 OWA-MR               2:23.41    2:25.74 JO
                1:09.39   2:25.74 (1:16.35)
  5 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:25.03    2:28.33 JO
                1:14.41   2:28.33 (1:13.92)
  6 Kopot, Andrey V           15 Agua Swim Team-MR    2:31.25    2:28.42 JO
                1:07.75   2:28.42 (1:20.67)
  7 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR               2:33.94    2:29.42 JO
                1:14.94   2:29.42 (1:14.48)
  8 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         2:29.30    2:32.85 JO
                1:13.93   2:32.85 (1:18.92)
  9 Lee, An-shih              17 OWA-MR               2:35.08    2:34.53 JO
                1:14.88   2:34.53 (1:19.65)
 10 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR              2:31.37    2:34.60 JO
                1:14.65   2:34.60 (1:19.95)
 11 Smith, Chris C            17 SSL-MR               2:20.57    2:36.87 JO
                1:13.14   2:36.87 (1:23.73)
 12 Russo, Matt J             17 OWA-MR               2:31.38    2:42.56
                1:18.66   2:42.56 (1:23.90)

Event 41  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:32.99   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID
       METRO: # 2:27.38   4/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                2:27.59  JR
                2:32.39  T16
                2:44.19  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderer, Britney          12 HAA-MR               2:38.08    2:37.00 ZONE
                1:16.24   2:37.00 (1:20.76)
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               2:38.10    2:37.44 ZONE
                1:13.82   2:37.44 (1:23.62)
  3 Birkmire, Jenna M         12 TVSC-MR              2:35.34    2:38.54 ZONE
                1:12.70   2:38.54 (1:25.84)
  4 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:46.34    2:42.60 ZONE
                1:18.11   2:42.60 (1:24.49)
  5 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR               2:41.93    2:42.67 ZONE
                1:16.66   2:42.67 (1:26.01)
  6 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR           2:47.00    2:43.71 ZONE
                1:16.14   2:43.71 (1:27.57)
  7 Giberson, Sara            11 Basc-MR              2:46.35    2:44.30 JO
                1:16.50   2:44.30 (1:27.80)
  8 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR         2:45.58    2:45.57 JO
                1:21.87   2:45.57 (1:23.70)
  9 Michalak, Agata           11 FLY-MR               2:49.57    2:46.41 JO
                1:18.32   2:46.41 (1:28.09)
 10 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            2:45.80    2:46.66 JO
                1:20.48   2:46.66 (1:26.18)
 11 Tobin, Casey              11 Badger-MR            2:49.50    2:48.12 JO
                1:20.48   2:48.12 (1:27.64)
 12 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR               2:43.33    2:48.87 JO
                1:16.77   2:48.87 (1:32.10)
 13 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              2:44.13    2:49.05 JO
                1:18.97   2:49.05 (1:30.08)
 14 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               2:51.21    2:49.29 JO
                1:20.63   2:49.29 (1:28.66)
 15 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR              2:51.60    2:50.07 JO
                1:21.21   2:50.07 (1:28.86)
 16 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR          2:57.35    2:51.63 JO
                1:25.04   2:51.63 (1:26.59)
 17 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR              2:53.74    2:53.26 JO
                1:23.82   2:53.26 (1:29.44)
 18 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           2:54.13    2:53.39 JO
                1:20.42   2:53.39 (1:32.97)
 19 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           2:58.19    2:53.77 JO
                1:26.54   2:53.77 (1:27.23)
 20 Gibbons, Alanna           12 Basc-MR              2:49.39    2:54.77 JO
                1:23.12   2:54.77 (1:31.65)
 21 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              2:54.95    2:54.92 JO
                1:28.63   2:54.92 (1:26.29)
 22 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           2:55.16    2:55.85 JO
                1:24.16   2:55.85 (1:31.69)
 23 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR          2:56.60    2:55.92 JO
                1:21.99   2:55.92 (1:33.93)
 24 Carballeira, Kaitlyn M    11 TVSC-MR              2:59.81    2:56.28 JO
                1:24.37   2:56.28 (1:31.91)
 25 Hain, Karina A            11 FLY-MR               2:59.92    2:56.46 JO
                1:23.84   2:56.46 (1:32.62)
 26 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         2:52.38    2:57.17 JO
                1:27.06   2:57.17 (1:30.11)
 27 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR               2:58.80    2:58.09 JO
                1:23.45   2:58.09 (1:34.64)
 28 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR               2:54.95    2:59.31 JO
                1:25.93   2:59.31 (1:33.38)
 29 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              2:58.05    2:59.92 JO
                1:28.15   2:59.92 (1:31.77)
 30 Chang, Linda              11 FLY-MR               2:58.31    3:00.31
                1:24.61   3:00.31 (1:35.70)
 31 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               2:54.44    3:00.57
                1:29.58   3:00.57 (1:30.99)
 32 Scilufo, Taylor           11 Bgnw Marlins-MR      2:56.84    3:00.70
                1:26.66   3:00.70 (1:34.04)
 33 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  2:57.99    3:01.17
                1:26.02   3:01.17 (1:35.15)
 34 Brooks, Meghan E          11 Bgnw Marlins-MR      2:58.98    3:01.33
                1:25.80   3:01.33 (1:35.53)
 35 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            2:59.99    3:09.72
                1:28.51   3:09.72 (1:41.21)
 -- Downing, Marissa          12 Tty-MR               2:59.10         DQ
 -- Warren, Michelle          12 WISC-MR              2:46.77         DQ

Event 42  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:27.47   7/15/1998 Perry Bullock, WPSC
       METRO: # 2:25.68   7/15/1996 David Kahn, TS-MR
                2:13.59  JR
                2:30.29  T16
                2:44.19  ZONE
                3:02.99  JO
 Meet Qualifying:  3:02.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              2:33.20    2:36.03 ZONE
                1:13.24   2:36.03 (1:22.79)
  2 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               2:36.51    2:38.14 ZONE
                1:18.16   2:38.14 (1:19.98)
  3 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              2:36.66    2:39.41 ZONE
                1:14.24   2:39.41 (1:25.17)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:43.19    2:42.19 ZONE
                1:18.38   2:42.19 (1:23.81)
  5 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR          2:46.46    2:46.75 JO
                1:23.83   2:46.75 (1:22.92)
  6 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      2:48.65    2:47.06 JO
                1:19.68   2:47.06 (1:27.38)
  7 Carmen, Jacob E           12 Middies-MR           2:49.74    2:49.05 JO
                1:20.95   2:49.05 (1:28.10)
  8 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               2:45.47    2:49.13 JO
                1:21.42   2:49.13 (1:27.71)
  9 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             2:48.30    2:50.03 JO
                1:20.54   2:50.03 (1:29.49)
 10 Knight, Lucas             11 FLY-MR               2:44.87    2:50.60 JO
                1:22.25   2:50.60 (1:28.35)
 11 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          2:42.77    2:51.70 JO
                1:23.94   2:51.70 (1:27.76)
 12 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      2:52.93    2:52.43 JO
                1:22.02   2:52.43 (1:30.41)
 13 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          2:59.12    2:55.17 JO
                1:25.23   2:55.17 (1:29.94)
 14 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    2:58.96    2:55.44 JO
                1:20.89   2:55.44 (1:34.55)
 15 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR              2:56.94    2:55.64 JO
                1:23.70   2:55.64 (1:31.94)
 16 Sacoto, Maxwell L         12 Twisters-MR          2:58.60    2:55.65 JO
                1:23.39   2:55.65 (1:32.26)
 17 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR               2:55.24    2:55.73 JO
                1:23.91   2:55.73 (1:31.82)
 18 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR               2:51.71    2:56.02 JO
                1:18.66   2:56.02 (1:37.36)
 19 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               2:54.94    2:57.03 JO
                1:24.38   2:57.03 (1:32.65)
 20 Doherty, Christopher      11 Twisters-MR          3:01.12    2:58.28 JO
                1:22.11   2:58.28 (1:36.17)
 21 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  3:01.40    2:59.68 JO
                1:26.91   2:59.68 (1:32.77)
 22 Pickel, Cody              12 FLY-MR               2:59.50    2:59.92 JO
                1:22.91   2:59.92 (1:37.01)
 23 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR              2:55.81    3:00.73 JO
                1:23.13   3:00.73 (1:37.60)
 24 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR         3:00.36    3:03.96
                1:32.55   3:03.96 (1:31.41)
 25 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:51.80    3:07.56
                1:29.78   3:07.56 (1:37.78)
 26 Ellis, Steven C           12 HAA-MR               2:58.55    3:13.16
                1:36.40   3:13.16 (1:36.76)

Event 43  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.64    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR
                34.29  T16
                38.19  ZONE
                47.99  JO
 Meet Qualifying:  47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            36.15      35.64 ZONE
  2 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR           38.41      36.06 ZONE
  3 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 36.01      36.26 ZONE
  4 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    37.15      37.03 ZONE
  5 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                 38.36      38.02 ZONE
  6 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    37.77      38.07 ZONE
  7 Lim, Sally                10 FLY-MR                 40.19      38.15 ZONE
  8 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR      39.75      38.68 JO
  9 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      40.76      38.90 JO
 10 Pear, Alex A              10 Badger-MR              40.82      39.31 JO
 11 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR                40.44      39.48 JO
 12 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR                38.01      39.65 JO
 13 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              40.40      39.73 JO
 14 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR            38.87      39.91 JO
 15 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR                 39.10      40.07 JO
 16 Diaz, Danielle N          10 TVSC-MR                40.53      40.27 JO
 17 Wade, Zoey A              10 HYB-MR                 39.49      40.74 JO
 18 Kuang, Katherine          10 Tty-MR                 39.28      40.77 JO
 19 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR             40.22      41.22 JO
 20 Huerta, Imani             10 VAC-MR                 40.58      41.25 JO
 21 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR                 43.37      41.28 JO
 22 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              42.54      41.31 JO
 23 Buonaito, Kelsey R         9 North Shore-MR         43.00      41.33 JO
 23 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR                44.24      41.33 JO
 25 Gibbons, Jenna            10 Basc-MR                43.15      41.55 JO
 26 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR                 40.40      41.65 JO
 27 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR         45.62      41.84 JO
 28 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR                42.26      42.23 JO
 29 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR                 41.14      42.24 JO
 30 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR                39.30      42.43 JO
 31 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR      44.82      42.50 JO
 31 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    38.74      42.50 JO
 33 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             41.80      42.72 JO
 34 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR      42.71      42.88 JO
 35 Zawatson, Cady            10 LBA-MR                 44.52      43.56 JO
 36 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             47.33      43.58 JO
 37 Winkler, Erika            10 FLY-MR                 45.18      43.76 JO
 38 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           42.43      43.80 JO
 39 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                  44.49      44.10 JO
 40 Pope, Lauren A            10 Middies-MR             42.00      44.37 JO
 41 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR              44.07      44.87 JO
 42 Coccaro, Claudia C         9 North Shore-MR         46.08      44.90 JO
 43 Drury, Nicole M           10 Tmsuffolk-MR           45.04      45.50 JO
 44 Walsh, Taylor M           10 HYB-MR                 47.04      45.59 JO
 45 Kallansrude, Kimberly L   10 OWA-MR                 44.95      45.78 JO
 46 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR              47.12      45.83 JO
 47 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             47.08      45.95 JO
 48 Young, Kayla              10 Express Swimming-MR    45.10      46.13 JO
 49 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR           46.40      46.31 JO
 50 Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR      46.41      46.43 JO
 51 Giraldo, Daniela           9 FLY-MR                 43.72      46.70 JO
 52 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR           47.29      47.22 JO
 53 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR                 47.11      47.56 JO
 54 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR                 47.16      47.85 JO
 55 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             47.76      47.89 JO
 56 Grieco, Elissa A          10 HAA-MR                 45.70      47.99 JO
 57 Dieterich, Sara A          9 CSC-MR                 45.22      48.38
 58 Southren, Brianna          9 SSL-MR                 47.64      48.65
 59 Culhane, Nora             10 CSC-MR                 47.14      49.22
 60 Ng, Lauren                10 FLY-MR                 43.57      50.37
 61 Harvey, Diana M           10 HYB-MR                 46.79      51.30
 62 Gregorace, Zoe R           7 LIAC-MR                47.60      51.61

Event 44  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.33   7/15/1991 Jason Landrio, TOI
       METRO: # 32.23   7/15/1991 Jason Landrio, TOI-MR
                34.09  T16
                38.19  ZONE
                46.99  JO
 Meet Qualifying:  46.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR           36.11      35.51 ZONE
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    33.81      35.94 ZONE
  3 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                35.50      36.24 ZONE
  4 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR                 37.15      37.24 ZONE
  5 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           36.00      37.35 ZONE
  6 Martinez, George          10 FLY-MR                 36.61      37.56 ZONE
  7 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR              36.59      37.59 ZONE
  8 Perley, Timmy J           10 Middies-MR             38.54      37.61 ZONE
  9 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    37.02      37.95 ZONE
 10 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR           38.13      38.20 JO
 11 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR    40.27      38.35 JO
 12 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR    36.60      38.61 JO
 13 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR                 38.52      38.66 JO
 14 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR      46.05      39.83 JO
 15 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR         38.36      40.49 JO
 16 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR                 39.62      41.24 JO
 17 Nangle, JT T              10 Middies-MR             41.56      41.83 JO
 18 Eid, Alex                 10 Badger-MR              41.81      42.79 JO
 19 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           43.65      43.22 JO
 20 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR           44.81      43.33 JO
 21 Li, Mathew                10 Tty-MR                 42.85      43.83 JO
 22 Torres, David             10 FLY-MR                 42.98      43.88 JO
 23 Leahey, Ryan              10 LBA-MR                 41.08      43.90 JO
 24 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR      46.28      44.57 JO
 25 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR                42.72      44.86 JO
 26 Podniesinski, Peter F     10 Tmsuffolk-MR           45.38      45.34 JO
 27 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           40.60      45.35 JO
 28 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 44.43      46.33 JO
 29 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    45.10      46.99 JO
 30 Rookwood Jr., William K    8 HS-MR                  43.97      47.30
 31 Friedman, Alec T           9 HYB-MR                 43.18      47.34
 32 Barry, Charles             9 Badger-MR              45.58      48.11
 33 Buoniello, Blake J        10 IA-MR                  45.91      48.51
 34 Hausmann, Matthew         10 WISC-MR                45.46      53.52
 -- Broderick, Joseph S        9 WISC-MR                46.07         DQ

Event 45  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:09.05   7/26/2002 Paola Duguet, BAD
       METRO: # 2:02.81   7/15/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                2:04.49  NAT
                2:09.09  JR
                2:09.19  T16
                2:18.99  ZONE
                2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         2:14.07    2:13.61 ZONE
                  31.00     1:04.98 (33.98)     1:39.84 (34.86)     2:13.61 (33.77)
  2 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  2:15.82    2:16.55 ZONE
                  32.03     1:06.58 (34.55)     1:41.52 (34.94)     2:16.55 (35.03)
  3 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:15.91    2:16.56 ZONE
                  32.37     1:06.27 (33.90)     1:42.07 (35.80)     2:16.56 (34.49)
  4 Hyland, Allison           14 Badger-MR            2:17.22    2:17.76 ZONE
                  32.04     1:06.68 (34.64)     1:42.41 (35.73)     2:17.76 (35.35)
  5 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            2:15.99    2:17.78 ZONE
                  31.91     1:06.47 (34.56)     1:42.15 (35.68)     2:17.78 (35.63)
  6 Kochman, Julie N          14 Tmsuffolk-MR         2:17.06    2:19.93 JO
                  32.64     1:07.97 (35.33)     1:44.47 (36.50)     2:19.93 (35.46)
  7 Rakoczy, Margaret J       14 Middies-MR           2:21.94    2:20.64 JO
                  32.61     1:07.43 (34.82)     1:44.22 (36.79)     2:20.64 (36.42)
  8 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:20.24    2:21.22 JO
                  32.27     1:07.77 (35.50)     1:44.52 (36.75)     2:21.22 (36.70)
  9 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR         2:27.71    2:21.45 JO
                  32.67     1:08.11 (35.44)     1:45.14 (37.03)     2:21.45 (36.31)
 10 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk-MR         2:24.04    2:21.53 JO
                  32.13     1:08.05 (35.92)     1:45.17 (37.12)     2:21.53 (36.36)
 11 Pangilinan, Erica L       13 Middies-MR           2:23.57    2:21.99 JO
                  32.82     1:08.61 (35.79)     1:45.75 (37.14)     2:21.99 (36.24)
 12 Gray, Catherine           14 Badger-MR            2:24.06    2:22.21 JO
                  34.00     1:10.56 (36.56)     1:47.36 (36.80)     2:22.21 (34.85)
 13 Ponzo, Victoria           13 FLY-MR               2:22.12    2:22.35 JO
                  33.09     1:08.50 (35.41)     1:46.23 (37.73)     2:22.35 (36.12)
 14 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              2:21.52    2:22.94 JO
                  33.40     1:08.94 (35.54)     1:45.67 (36.73)     2:22.94 (37.27)
 15 Winkler, Caitlin          14 FLY-MR               2:25.26    2:23.34 JO
                  33.49     1:09.99 (36.50)     1:47.24 (37.25)     2:23.34 (36.10)
 16 Janowski, Mary-Elyse E    14 OWA-MR               2:25.18    2:23.36 JO
                  33.28     1:09.64 (36.36)     1:47.67 (38.03)     2:23.36 (35.69)
 17 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  2:21.91    2:23.48 JO
                  32.28     1:08.55 (36.27)     1:46.49 (37.94)     2:23.48 (36.99)
 18 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               2:24.95    2:23.72 JO
                  33.11     1:09.50 (36.39)     1:47.15 (37.65)     2:23.72 (36.57)
 19 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               2:25.40    2:24.41 JO
                  34.43     1:11.02 (36.59)     1:48.79 (37.77)     2:24.41 (35.62)
 20 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:28.21    2:24.55 JO
                  31.01     1:07.63 (36.62)     1:47.07 (39.44)     2:24.55 (37.48)
 21 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    2:25.20    2:24.60 JO
                  33.38     1:10.02 (36.64)     1:48.18 (38.16)     2:24.60 (36.42)
 22 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    2:27.86    2:25.65 JO
                  32.96     1:09.80 (36.84)     1:48.67 (38.87)     2:25.65 (36.98)
 23 Nugent, Susan A           13 OWA-MR               2:24.60    2:25.83 JO
                  33.47     1:09.97 (36.50)     1:49.30 (39.33)     2:25.83 (36.53)
 24 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR         2:26.91    2:25.85 JO
                  32.79     1:10.16 (37.37)     1:49.43 (39.27)     2:25.85 (36.42)
 25 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  2:26.96    2:26.90 JO
                  33.78     1:11.33 (37.55)     1:49.26 (37.93)     2:26.90 (37.64)
 26 Weisberg, Sarah-Jane F    14 MSC-MR               2:26.16    2:27.32 JO
                  33.84     1:10.04 (36.20)     1:48.65 (38.61)     2:27.32 (38.67)
 27 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  2:29.62    2:27.52 JO
                  33.55     1:10.45 (36.90)     1:49.67 (39.22)     2:27.52 (37.85)
 28 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:25.41    2:27.90 JO
                  33.31     1:10.67 (37.36)     1:49.33 (38.66)     2:27.90 (38.57)
 29 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    2:23.53    2:28.09 JO
                  33.89     1:10.93 (37.04)     1:49.47 (38.54)     2:28.09 (38.62)
 30 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR       2:29.80    2:28.38 JO
                  34.08     1:11.13 (37.05)     1:50.15 (39.02)     2:28.38 (38.23)
 31 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:30.31    2:28.75 JO
                  34.48     1:12.30 (37.82)     1:51.71 (39.41)     2:28.75 (37.04)
 32 Smith, Jackie             13 LBA-MR               2:30.69    2:28.80 JO
                  34.19     1:11.46 (37.27)     1:50.28 (38.82)     2:28.80 (38.52)
 33 LI, Qing                  14 TVSC-MR              2:26.14    2:28.97 JO
                  35.07     1:11.76 (36.69)     1:50.74 (38.98)     2:28.97 (38.23)
 34 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk-MR         2:29.97    2:29.73 JO
                  34.02     1:12.09 (38.07)     1:51.73 (39.64)     2:29.73 (38.00)
 35 Gibson, Lauren M          13 CSC-MR               2:30.37    2:31.23
                  34.80     1:13.17 (38.37)     1:52.57 (39.40)     2:31.23 (38.66)
 36 Lao, April                13 FLY-MR               2:27.97    2:32.27
                  35.24     1:13.22 (37.98)     1:53.81 (40.59)     2:32.27 (38.46)
 37 Rosenbrock, Katie         14 HAA-MR               2:25.02    2:32.86
                  34.20     1:12.52 (38.32)     1:53.49 (40.97)     2:32.86 (39.37)
 38 Rivera, Elizabeth A       14 FLY-MR               2:29.03    2:33.49
                  36.01     1:14.76 (38.75)     1:55.43 (40.67)     2:33.49 (38.06)

Event 46  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:02.80   7/15/1979 Steve Nulty, AK
       METRO: # 1:59.44   7/15/1997 Brendan Neligan, LIAC-MR
                1:54.09  NAT
                1:58.09  JR
                2:02.29  T16
                2:12.99  ZONE
                2:25.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR              2:08.88    2:06.44 ZONE
                  28.85       59.78 (30.93)     1:33.10 (33.32)     2:06.44 (33.34)
  2 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         2:07.92    2:09.13 ZONE
                  29.87     1:02.42 (32.55)     1:36.32 (33.90)     2:09.13 (32.81)
  3 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              2:09.36    2:09.49 ZONE
                  30.90     1:04.16 (33.26)     1:37.24 (33.08)     2:09.49 (32.25)
  4 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  2:08.00    2:10.17 ZONE
                  30.54     1:03.72 (33.18)     1:37.37 (33.65)     2:10.17 (32.80)
  5 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:12.27    2:11.26 ZONE
                  30.80     1:03.58 (32.78)     1:38.03 (34.45)     2:11.26 (33.23)
  6 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           2:11.28    2:11.94 ZONE
                  30.76     1:03.90 (33.14)     1:38.43 (34.53)     2:11.94 (33.51)
  7 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      2:15.03    2:12.53 ZONE
                  30.63     1:04.99 (34.36)     1:39.37 (34.38)     2:12.53 (33.16)
  8 Amato, Nick F             14 LIAC-MR              2:13.15    2:12.55 ZONE
                  31.00     1:04.45 (33.45)     1:39.04 (34.59)     2:12.55 (33.51)
  9 Gonzalez, Cliff M         14 Middies-MR           2:16.74    2:12.91 ZONE
                  31.11     1:05.49 (34.38)     1:39.61 (34.12)     2:12.91 (33.30)
 10 Flannery, Jim J           14 Middies-MR           2:17.50    2:13.03 JO
                  31.11     1:05.08 (33.97)     1:39.53 (34.45)     2:13.03 (33.50)
 11 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               2:11.97    2:13.50 JO
                  30.19     1:04.01 (33.82)     1:39.64 (35.63)     2:13.50 (33.86)
 12 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            2:09.56    2:13.80 JO
                  30.11     1:03.97 (33.86)     1:39.39 (35.42)     2:13.80 (34.41)
 13 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          2:16.01    2:15.36 JO
                  30.11     1:03.91 (33.80)     1:39.39 (35.48)     2:15.36 (35.97)
 14 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               2:20.72    2:15.51 JO
                  31.35     1:05.32 (33.97)     1:40.66 (35.34)     2:15.51 (34.85)
 15 Bormann, Thomas L         14 Tmsuffolk-MR         2:16.08    2:16.69 JO
                  30.72     1:05.16 (34.44)     1:41.37 (36.21)     2:16.69 (35.32)
 16 Goldstein, Ross T         14 HYB-MR               2:20.83    2:17.65 JO
                  32.37     1:07.02 (34.65)     1:42.88 (35.86)     2:17.65 (34.77)
 17 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              2:17.40    2:17.98 JO
                  31.35     1:06.14 (34.79)     1:41.99 (35.85)     2:17.98 (35.99)
 18 Huff, Andrew C            13 Badger-MR            2:24.55    2:19.05 JO
                  32.90     1:08.66 (35.76)     1:44.26 (35.60)     2:19.05 (34.79)
 19 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  2:21.06    2:19.81 JO
                  32.23     1:08.10 (35.87)     1:43.42 (35.32)     2:19.81 (36.39)
 20 Minowitz, Mark T          13 Middies-MR           2:20.21    2:21.32 JO
                  32.25     1:08.56 (36.31)     1:46.21 (37.65)     2:21.32 (35.11)
 21 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           2:25.73    2:21.49 JO
                  32.21     1:07.68 (35.47)     1:45.03 (37.35)     2:21.49 (36.46)
 22 Duch, Jack                14 RedTails-MR          2:22.24    2:21.82 JO
                  32.53     1:08.08 (35.55)     1:45.10 (37.02)     2:21.82 (36.72)
 23 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              2:23.46    2:22.63 JO
                  31.88     1:08.20 (36.32)     1:45.54 (37.34)     2:22.63 (37.09)
 24 Barnett, Kevin            14 HAA-MR               2:14.09    2:22.99 JO
                  31.68     1:07.41 (35.73)     1:45.44 (38.03)     2:22.99 (37.55)
 25 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               2:21.35    2:23.41 JO
                  33.34     1:09.50 (36.16)     1:46.98 (37.48)     2:23.41 (36.43)
 26 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         2:22.45    2:23.43 JO
                  32.27     1:08.91 (36.64)     1:47.16 (38.25)     2:23.43 (36.27)
 27 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               2:19.76    2:23.86 JO
                  32.97     1:09.51 (36.54)     1:47.95 (38.44)     2:23.86 (35.91)
 28 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               2:20.52    2:24.64 JO
                  31.93     1:07.21 (35.28)     1:46.13 (38.92)     2:24.64 (38.51)
 29 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:24.95    2:24.69 JO
                  32.82     1:09.10 (36.28)     1:47.22 (38.12)     2:24.69 (37.47)
 30 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         2:24.43    2:24.85 JO
                  33.08     1:10.63 (37.55)     1:48.55 (37.92)     2:24.85 (36.30)
 31 Zaino, Joe A              14 Silver Streaks-MR    2:25.50    2:25.81 JO
                  31.21     1:07.27 (36.06)     1:46.25 (38.98)     2:25.81 (39.56)
 32 Gavin, Tripp G            14 HYB-MR               2:25.40    2:27.47
                  32.10     1:08.22 (36.12)     1:48.43 (40.21)     2:27.47 (39.04)
 33 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          2:21.73    2:27.64
                  32.61     1:09.26 (36.65)     1:48.73 (39.47)     2:27.64 (38.91)
 34 Oxsitin, Konstantin       14 DSC-MR               2:20.41    2:28.30
                  33.14     1:09.86 (36.72)     1:49.30 (39.44)     2:28.30 (39.00)

Event 47  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.55      7/1982 Sue Verderber, LISC
       METRO: # 2:22.55   7/15/1982 Sue Verderber, LISC-MR
                2:28.29  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          2:32.69    2:35.31 ZONE
                  35.66     1:16.68 (41.02)     1:57.61 (40.93)     2:35.31 (37.70)
  2 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            2:39.56    2:37.91 ZONE
                  36.74     1:17.65 (40.91)     1:58.59 (40.94)     2:37.91 (39.32)
  3 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               2:43.71    2:40.26 ZONE
                  37.71     1:18.29 (40.58)     2:00.28 (41.99)     2:40.26 (39.98)
  4 Wade, Zoey A              10 HYB-MR               2:40.23    2:40.43 ZONE
                  36.99     1:18.40 (41.41)     2:01.00 (42.60)     2:40.43 (39.43)
  5 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            2:42.76    2:41.57 ZONE
                  37.24     1:18.77 (41.53)     2:00.74 (41.97)     2:41.57 (40.83)
  6 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  2:45.06    2:41.76 ZONE
                  37.32     1:17.52 (40.20)     2:00.28 (42.76)     2:41.76 (41.48)
  7 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           2:55.72    2:45.30 JO
                  38.03     1:20.27 (42.24)     2:03.59 (43.32)     2:45.30 (41.71)
  8 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           2:52.52    2:45.90 JO
                  38.13     1:21.15 (43.02)     2:04.98 (43.83)     2:45.90 (40.92)
  9 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    2:46.38    2:46.00 JO
                  37.93     1:19.92 (41.99)     2:04.12 (44.20)     2:46.00 (41.88)
 10 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              2:48.39    2:46.60 JO
                  39.30     1:21.97 (42.67)     2:05.77 (43.80)     2:46.60 (40.83)
 11 Poleway, Monica J         10 Middies-MR           3:00.69    2:47.75 JO
                  38.16     1:19.99 (41.83)     2:04.56 (44.57)     2:47.75 (43.19)
 12 Friese, Brittany M         9 NBS-MR               2:53.32    2:47.94 JO
                  38.51     1:20.59 (42.08)     2:05.72 (45.13)     2:47.94 (42.22)
 13 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR              2:49.45    2:49.96 JO
                  37.73     1:21.52 (43.79)     2:06.85 (45.33)     2:49.96 (43.11)
 14 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR          2:50.32    2:50.35 JO
                  38.26     1:21.58 (43.32)     2:07.08 (45.50)     2:50.35 (43.27)
 15 Indyk, Allison M          10 MSC-MR               2:58.62    2:52.14 JO
                  38.82     1:22.24 (43.42)     2:07.04 (44.80)     2:52.14 (45.10)
 16 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  2:45.43    2:52.90 JO
                  40.15     1:24.66 (44.51)     2:10.13 (45.47)     2:52.90 (42.77)
 17 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR              2:56.55    2:52.91 JO
                  38.25     1:21.54 (43.29)     2:07.30 (45.76)     2:52.91 (45.61)
 18 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR            2:55.66    2:53.58 JO
                  40.09     1:26.66 (46.57)     2:11.69 (45.03)     2:53.58 (41.89)
 19 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    3:04.23    2:54.52 JO
                  38.10     1:21.88 (43.78)     2:09.94 (48.06)     2:54.52 (44.58)
 20 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  2:54.59    2:55.80 JO
                  39.75     1:24.86 (45.11)     2:10.44 (45.58)     2:55.80 (45.36)
 21 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR         2:57.37    2:56.13 JO
                  37.82     1:22.73 (44.91)     2:10.45 (47.72)     2:56.13 (45.68)
 22 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR               2:54.15    2:56.69 JO
                  40.44     1:25.84 (45.40)     2:13.18 (47.34)     2:56.69 (43.51)
 23 Zawatson, Cady            10 LBA-MR               3:02.10    2:56.93 JO
                  39.74     1:24.92 (45.18)     2:12.87 (47.95)     2:56.93 (44.06)
 24 Pear, Alex A              10 Badger-MR            3:03.05    2:58.59 JO
                  41.77     1:27.24 (45.47)     2:15.50 (48.26)     2:58.59 (43.09)
 25 McDonnell, Sophia         10 Basc-MR              3:05.21    2:59.30 JO
                  40.02     1:26.57 (46.55)     2:14.60 (48.03)     2:59.30 (44.70)
 26 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR         3:00.25    2:59.74 JO
                  39.75     1:25.87 (46.12)     2:13.84 (47.97)     2:59.74 (45.90)
 27 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         2:58.85    3:00.06 JO
                  40.01     1:26.71 (46.70)     2:15.18 (48.47)     3:00.06 (44.88)
 28 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR            2:57.12    3:00.45 JO
                  40.63     1:26.45 (45.82)     2:14.56 (48.11)     3:00.45 (45.89)
 29 Gibbons, Jenna            10 Basc-MR              2:56.69    3:00.48 JO
                  41.37     1:28.06 (46.69)     2:16.48 (48.42)     3:00.48 (44.00)
 30 Lim, Sally                10 FLY-MR               2:59.39    3:00.84 JO
                  40.70     1:27.57 (46.87)     2:16.55 (48.98)     3:00.84 (44.29)
 31 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  3:03.77    3:01.53 JO
                  41.02     1:28.32 (47.30)     2:14.67 (46.35)     3:01.53 (46.86)
 32 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR               2:57.34    3:01.61 JO
                  42.07     1:29.44 (47.37)     2:18.21 (48.77)     3:01.61 (43.40)
 33 Kunow, Ashley M           10 SSL-MR               3:06.59    3:04.75 JO
                  40.39     1:28.19 (47.80)     2:17.15 (48.96)     3:04.75 (47.60)
 34 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR              2:55.09    3:04.99 JO
                  40.93     1:27.07 (46.14)     2:17.72 (50.65)     3:04.99 (47.27)
 35 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR            3:03.88    3:07.20 JO
                  43.04     1:32.34 (49.30)     2:20.46 (48.12)     3:07.20 (46.74)
 36 Dieterich, Sara A          9 CSC-MR               3:05.44    3:08.29 JO
                  41.18     1:29.25 (48.07)     2:19.98 (50.73)     3:08.29 (48.31)
 37 Ng, Lauren                10 FLY-MR               2:54.73    3:09.56 JO
                  40.51     1:29.40 (48.89)     2:20.70 (51.30)     3:09.56 (48.86)
 38 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR               3:07.56    3:10.12
                  43.65     1:34.13 (50.48)     2:24.39 (50.26)     3:10.12 (45.73)
 39 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR              3:07.22    3:11.43
                  44.34     1:33.44 (49.10)     2:24.51 (51.07)     3:11.43 (46.92)
 40 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR         3:08.85    3:13.16
                  44.15     1:34.60 (50.45)     2:26.15 (51.55)     3:13.16 (47.01)
 -- Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR    3:02.13         DQ

Event 48  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.24    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 2:20.99   7/15/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT-MR
                2:27.99  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         2:31.20    2:32.15 ZONE
                  34.17     1:12.52 (38.35)     1:53.16 (40.64)     2:32.15 (38.99)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:41.03    2:35.18 ZONE
                  35.71     1:16.47 (40.76)     1:57.58 (41.11)     2:35.18 (37.60)
  3 Johnson, Grant             9 Badger-MR            2:38.39    2:35.55 ZONE
                  35.55     1:16.24 (40.69)     1:58.09 (41.85)     2:35.55 (37.46)
  4 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            2:31.56    2:35.63 ZONE
                  34.90     1:14.90 (40.00)     1:56.44 (41.54)     2:35.63 (39.19)
  5 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR            2:47.54    2:43.20 ZONE
                  36.51     1:18.97 (42.46)     2:03.18 (44.21)     2:43.20 (40.02)
  6 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  2:45.71    2:44.08 ZONE
                  37.39     1:19.44 (42.05)     2:03.89 (44.45)     2:44.08 (40.19)
  7 Martinez, George          10 FLY-MR               2:45.67    2:44.15 ZONE
                  38.08     1:19.75 (41.67)     2:02.48 (42.73)     2:44.15 (41.67)
  8 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               2:40.67    2:44.41 ZONE
                  36.19     1:18.07 (41.88)     2:02.72 (44.65)     2:44.41 (41.69)
  9 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         2:44.68    2:45.08 JO
                  37.11     1:19.58 (42.47)     2:03.92 (44.34)     2:45.08 (41.16)
 10 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         2:55.80    2:47.73 JO
                  38.29     1:21.59 (43.30)     2:06.36 (44.77)     2:47.73 (41.37)
 11 Eid, Alex                 10 Badger-MR            2:56.12    2:47.80 JO
                  38.05     1:22.69 (44.64)     2:07.37 (44.68)     2:47.80 (40.43)
 12 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         2:44.57    2:49.72 JO
                  38.54     1:21.79 (43.25)     2:06.24 (44.45)     2:49.72 (43.48)
 13 Kelkar, Ashwin D          10 OWA-MR               2:58.80    2:49.99 JO
                  39.58     1:22.95 (43.37)     2:07.47 (44.52)     2:49.99 (42.52)
 14 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  2:48.05    2:50.64 JO
                  38.64     1:22.98 (44.34)     2:10.24 (47.26)     2:50.64 (40.40)
 15 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               2:54.86    2:51.16 JO
                  40.52     1:25.75 (45.23)     2:10.90 (45.15)     2:51.16 (40.26)
 16 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         2:54.92    2:55.82 JO
                  43.46     1:30.44 (46.98)     2:13.60 (43.16)     2:55.82 (42.22)
 17 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR         2:54.72    2:55.84 JO
                  40.30     1:25.69 (45.39)     2:13.06 (47.37)     2:55.84 (42.78)
 18 Tobin, John R              9 Badger-MR            2:55.66    2:56.15 JO
                  39.95     1:25.61 (45.66)     2:11.67 (46.06)     2:56.15 (44.48)
 19 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR    2:52.48    2:57.06 JO
                  39.47     1:24.51 (45.04)     2:12.20 (47.69)     2:57.06 (44.86)
 20 Fountain, Greg J          10 IA-MR                2:59.75    2:57.72 JO
                  40.20     1:26.62 (46.42)     2:13.72 (47.10)     2:57.72 (44.00)
 21 Sack, Danny C             10 OWA-MR               3:00.47    2:57.75 JO
                  40.64     1:27.95 (47.31)     2:15.43 (47.48)     2:57.75 (42.32)
 22 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  3:03.25    2:58.00 JO
                  38.89     1:25.29 (46.40)     2:13.28 (47.99)     2:58.00 (44.72)
 23 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              2:56.59    2:58.09 JO
                  39.30     1:24.83 (45.53)     2:13.12 (48.29)     2:58.09 (44.97)
 24 Kolesnik, George          10 Basc-MR              3:06.20    2:58.82 JO
                  39.91     1:27.20 (47.29)     2:16.32 (49.12)     2:58.82 (42.50)
 25 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR               3:08.65    3:00.00 JO
                  39.56     1:26.10 (46.54)   3:00.00 (1:33.90)
 26 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               3:05.26    3:00.80 JO
                  40.08     1:28.11 (48.03)     2:16.67 (48.56)     3:00.80 (44.13)
 27 Torres, David             10 FLY-MR               2:59.97    3:01.02 JO
                  39.12     1:26.32 (47.20)     2:14.59 (48.27)     3:01.02 (46.43)
 28 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR         3:06.77    3:02.62 JO
                  41.62     1:28.71 (47.09)     2:18.08 (49.37)     3:02.62 (44.54)
 29 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  3:04.80    3:05.24 JO
                  40.54                             2:17.16 ( )     3:05.24 (48.08)
 30 Reich, Joseph S           10 Agua Swim Team-MR    3:08.37    3:14.46
                  43.83     1:34.33 (50.50)     2:23.63 (49.30)     3:14.46 (50.83)
 31 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         3:05.82    3:18.95
                  42.62     1:35.60 (52.98)     2:27.71 (52.11)     3:18.95 (51.24)

Event 49  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.00   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 2:17.76   7/15/1980 Terri McGuirk, LISC-MR
                2:17.29  NAT
                2:23.59  T16
                2:24.19  JR
                2:37.39  ZONE
                2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        13 Middies-MR           2:35.56    2:32.50 ZONE
                  34.54     1:12.94 (38.40)     1:53.47 (40.53)     2:32.50 (39.03)
  2 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           2:38.89    2:32.81 ZONE
                  35.10     1:14.41 (39.31)     1:54.24 (39.83)     2:32.81 (38.57)
  3 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  2:36.69    2:36.95 ZONE
                  35.20     1:15.07 (39.87)     1:55.17 (40.10)     2:36.95 (41.78)
  4 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         2:40.40    2:39.94 JO
                  34.97     1:14.88 (39.91)     1:57.36 (42.48)     2:39.94 (42.58)
  5 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    2:40.37    2:43.13 JO
                  35.57     1:15.85 (40.28)     1:59.52 (43.67)     2:43.13 (43.61)
  6 Ponzo, Victoria           13 FLY-MR               2:41.49    2:43.27 JO
                  35.97     1:17.59 (41.62)     2:01.49 (43.90)     2:43.27 (41.78)
  7 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              2:38.30    2:49.12 JO
                  35.96     1:18.28 (42.32)     2:04.81 (46.53)     2:49.12 (44.31)
  8 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         2:50.46    2:51.77 JO
                  37.99     1:22.09 (44.10)     2:09.40 (47.31)     2:51.77 (42.37)
  9 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    2:46.40    2:52.95 JO
                  35.77     1:17.93 (42.16)     2:03.31 (45.38)     2:52.95 (49.64)
 10 Knight, Ashley            13 FLY-MR               2:48.73    2:53.38 JO
                  37.54     1:20.80 (43.26)     2:07.47 (46.67)     2:53.38 (45.91)
 11 Gerrity, Sara Day D       13 LBA-MR               2:55.73    2:54.99 JO
                  37.86     1:21.89 (44.03)     2:08.71 (46.82)     2:54.99 (46.28)
 12 Shanja, Xhesika           14 Tty-MR               2:55.52    2:55.56 JO
                  38.22     1:21.79 (43.57)     2:09.44 (47.65)     2:55.56 (46.12)

Event 50  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:18.70   7/15/1984 Tony Cerullo, LISC
       METRO: # 2:14.72   7/15/1986 Rodney VanTassell, WPSC-MR
                2:05.09  NAT
                2:10.59  JR
                2:16.69  T16
                2:30.69  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR              2:25.13    2:24.01 ZONE
                  32.35     1:08.82 (36.47)     1:46.19 (37.37)     2:24.01 (37.82)
  2 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            2:22.17    2:26.14 ZONE
                  32.41     1:09.09 (36.68)     1:47.57 (38.48)     2:26.14 (38.57)
  3 Amato, Nick F             14 LIAC-MR              2:28.91    2:28.23 ZONE
                  32.69     1:09.73 (37.04)     1:49.03 (39.30)     2:28.23 (39.20)
  4 Huff, Andrew C            13 Badger-MR            2:27.88    2:31.31 JO
                  34.68     1:12.40 (37.72)     1:51.32 (38.92)     2:31.31 (39.99)
  5 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      2:32.28    2:34.27 JO
                  34.05     1:13.42 (39.37)     1:54.27 (40.85)     2:34.27 (40.00)
  6 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           2:32.31    2:34.65 JO
                  34.84     1:13.75 (38.91)     1:54.06 (40.31)     2:34.65 (40.59)
  7 Gonzalez, Cliff M         14 Middies-MR           2:32.56    2:35.36 JO
                  34.67     1:14.54 (39.87)     1:55.26 (40.72)     2:35.36 (40.10)
  8 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               2:39.67    2:40.38 JO
                  34.76     1:15.11 (40.35)     1:57.95 (42.84)     2:40.38 (42.43)
  9 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:35.07    2:40.99 JO
                  34.91     1:14.72 (39.81)     1:56.33 (41.61)     2:40.99 (44.66)
 10 Katz, Andrew              13 SSL-MR               2:36.61    2:44.24 JO
                  36.05     1:15.86 (39.81)     1:59.43 (43.57)     2:44.24 (44.81)
 11 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               2:45.50    2:45.05 JO
                  36.77     1:16.84 (40.07)     2:02.01 (45.17)     2:45.05 (43.04)
 12 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               2:43.32    2:54.89
                  38.35     1:23.80 (45.45)     2:09.81 (46.01)     2:54.89 (45.08)
 13 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         2:49.53    2:55.99
                  36.68     1:19.32 (42.64)     2:07.39 (48.07)     2:55.99 (48.60)
 14 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          2:39.10    2:58.99
                  38.22     1:25.48 (47.26)     2:13.86 (48.38)     2:58.99 (45.13)

Event 51  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:23.44   7/31/2004 Annie Zhu, TWISTERS
       METRO: # 1:23.26   7/15/1998 Paola Duguet, YMID-MR
                1:28.89  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:26.16    1:23.44!T16
                  39.57     1:23.44 (43.87)
  2 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR    1:33.08    1:31.91 ZONE
                  43.50     1:31.91 (48.41)
  3 Lim, Sally                10 FLY-MR               1:33.50    1:34.48 ZONE
                  44.69     1:34.48 (49.79)
  4 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:35.07    1:36.23 ZONE
                  46.24     1:36.23 (49.99)
  5 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR         1:38.93    1:37.47 ZONE
                  47.65     1:37.47 (49.82)
  6 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR               1:38.08    1:39.50 JO
                  48.58     1:39.50 (50.92)
  7 Indyk, Allison M          10 MSC-MR               1:37.51    1:39.51 JO
                  47.14     1:39.51 (52.37)
  8 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:41.18    1:39.82 JO
                  48.19     1:39.82 (51.63)
  9 Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR    1:38.67    1:41.07 JO
                  48.42     1:41.07 (52.65)
 10 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:38.53    1:41.26 JO
                  48.97     1:41.26 (52.29)
 11 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR               1:47.83    1:41.43 JO
                  48.33     1:41.43 (53.10)
 12 Huerta, Imani             10 VAC-MR               1:46.01    1:41.89 JO
                  49.29     1:41.89 (52.60)
 13 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR               1:39.13    1:43.21 JO
                  50.31     1:43.21 (52.90)
 14 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                1:42.78    1:43.32 JO
                  49.87     1:43.32 (53.45)
 15 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:45.21    1:44.42 JO
                  51.38     1:44.42 (53.04)
 16 Gibbons, Jenna            10 Basc-MR              1:42.17    1:44.44 JO
                  50.69     1:44.44 (53.75)
 17 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR               1:43.67    1:44.59 JO
                  50.77     1:44.59 (53.82)
 18 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:44.76    1:44.97 JO
                  50.61     1:44.97 (54.36)
 19 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR          1:42.62    1:46.10 JO
                  51.15     1:46.10 (54.95)
 20 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR          1:43.27    1:46.71 JO
                  52.51     1:46.71 (54.20)
 21 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              1:41.76    1:47.27 JO
                  51.41     1:47.27 (55.86)
 22 Poleway, Monica J         10 Middies-MR           1:46.27    1:47.85 JO
                  52.78     1:47.85 (55.07)
 23 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:54.32    1:48.28 JO
                  51.99     1:48.28 (56.29)
 24 Barry, Amanda E            9 WISC-MR              1:53.08    1:48.73 JO
                  52.74     1:48.73 (55.99)
 25 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR         1:52.65    1:48.83 JO
                  52.81     1:48.83 (56.02)
 26 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR  1:49.96    1:49.04 JO
                  52.52     1:49.04 (56.52)
 27 Trager, Lena E            10 Silver Streaks-MR    1:51.99    1:49.84 JO
                  51.21     1:49.84 (58.63)
 28 Fabrizio, Jessica M        9 North Shore-MR       1:53.71    1:50.19 JO
                  52.54     1:50.19 (57.65)
 29 Pope, Lauren A            10 Middies-MR           1:46.47    1:50.48 JO
                  51.52     1:50.48 (58.96)
 30 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR       1:49.28    1:50.69 JO
                  53.07     1:50.69 (57.62)
 31 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR              1:52.96    1:51.16 JO
                  52.60     1:51.16 (58.56)
 32 Gallagher, Lisa           10 NY Sharks-MR         1:56.82    1:51.18 JO
                  54.95     1:51.18 (56.23)
 33 Cody, Samantha            10 LBA-MR               1:53.82    1:51.41 JO
                  52.10     1:51.41 (59.31)
 34 Drury, Nicole M           10 Tmsuffolk-MR         1:51.72    1:51.80 JO
                  54.74     1:51.80 (57.06)
 35 Zawatson, Cady            10 LBA-MR               1:52.65    1:52.25 JO
                  54.20     1:52.25 (58.05)
 36 Ng, Lauren                10 FLY-MR               1:47.13    1:52.31 JO
                  52.22   1:52.31 (1:00.09)
 37 Sandor, Hanna W           10 IA-MR                1:54.96    1:52.62 JO
                  53.33     1:52.62 (59.29)
 38 Clark, Samantha P          8 Middies-MR           1:52.20    1:52.73 JO
                  54.69     1:52.73 (58.04)
 39 Takei, Chiharu             8 Middies-MR           1:56.62    1:52.85 JO
                  55.61     1:52.85 (57.24)
 40 Nam, Christina            10 FLY-MR               1:54.47    1:52.97 JO
                  53.60     1:52.97 (59.37)
 41 Onah, Kimberly            10 Basc-MR              1:52.15    1:53.05 JO
                  54.59     1:53.05 (58.46)
 42 Merz, Wendy A             10 HYB-MR               1:48.36    1:53.62 JO
                  53.64     1:53.62 (59.98)
 43 Southren, Brianna          9 SSL-MR               1:56.76    1:53.82 JO
                  55.92     1:53.82 (57.90)
 44 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:48.21    1:53.89 JO
                  56.47     1:53.89 (57.42)
 45 Kunow, Ashley M           10 SSL-MR               1:56.02    1:53.97 JO
                  55.59     1:53.97 (58.38)
 46 Geiselman, Rebekah        10 LBA-MR               1:53.54    1:54.34 JO
                  53.08   1:54.34 (1:01.26)
 47 Winkler, Erika            10 FLY-MR               1:55.46    1:54.94 JO
                  55.01     1:54.94 (59.93)
 48 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  1:56.18    1:56.73 JO
                  57.75     1:56.73 (58.98)
 49 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              1:55.42    1:57.85
                  55.68   1:57.85 (1:02.17)
 50 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR            1:55.90    1:59.47
                  56.12   1:59.47 (1:03.35)
 51 Harvey, Diana M           10 HYB-MR               1:53.56    2:03.15
                  58.92   2:03.15 (1:04.23)

Event 52  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:26.95   7/26/2003 Chudchane Sangtippawan, TWISTERS
       METRO: # 1:23.34   7/15/1990 Chris Helin, TVSC-MR
                1:29.69  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:31.13    1:30.21 ZONE
                  43.45     1:30.21 (46.76)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:30.77    1:30.47 ZONE
                  42.85     1:30.47 (47.62)
  3 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR         1:33.11    1:35.72 ZONE
                  45.08     1:35.72 (50.64)
  4 Perley, Timmy J           10 Middies-MR           1:38.95    1:36.53 ZONE
                  45.92     1:36.53 (50.61)
  5 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR               1:36.26    1:37.00 ZONE
                  46.88     1:37.00 (50.12)
  6 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              1:36.46    1:37.71 ZONE
                  46.92     1:37.71 (50.79)
  7 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         1:37.25    1:39.13 JO
                  47.16     1:39.13 (51.97)
  8 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:40.30    1:40.39 JO
                  47.43     1:40.39 (52.96)
  9 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:44.80    1:43.85 JO
                  50.72     1:43.85 (53.13)
 10 Georgescu, Ronald F       10 Agua Swim Team-MR    1:53.66    1:44.18 JO
                  48.91     1:44.18 (55.27)
 11 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:42.80    1:44.31 JO
                  50.66     1:44.31 (53.65)
 12 Sack, Danny C             10 OWA-MR               1:45.85    1:44.89 JO
                  51.45     1:44.89 (53.44)
 13 Nangle, JT T              10 Middies-MR           1:47.07    1:44.96 JO
                  51.33     1:44.96 (53.63)
 14 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:44.22    1:44.99 JO
                  51.72     1:44.99 (53.27)
 15 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  1:49.96    1:46.92 JO
                  52.40     1:46.92 (54.52)
 16 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR       1:51.50    1:47.81 JO
                  52.60     1:47.81 (55.21)
 17 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR              1:51.65    1:50.27 JO
                  53.95     1:50.27 (56.32)
 18 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR  1:50.30    1:51.71 JO
                  54.10     1:51.71 (57.61)
 19 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         1:53.56    1:51.97 JO
                  53.16     1:51.97 (58.81)
 20 Niu, Jeffrey H            10 FLY-MR               1:53.79    1:53.68 JO
                  52.94   1:53.68 (1:00.74)
 21 Friedman, Alec T           9 HYB-MR               1:52.27    1:53.79 JO
                  56.26     1:53.79 (57.53)
 22 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:56.01    1:57.83
                  57.24   1:57.83 (1:00.59)
 23 Buoniello, Blake J        10 IA-MR                1:56.00    1:57.92
                  56.87   1:57.92 (1:01.05)
 24 Parisi, Joey N             9 Tmsuffolk-MR         1:55.72    1:57.96
                  54.66   1:57.96 (1:03.30)
 25 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR         1:53.21    1:58.77
                  55.24   1:58.77 (1:03.53)
 26 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:56.58    2:01.40
                  59.67   2:01.40 (1:01.73)

Event 53  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.01   7/31/2004 Lili M Shiota, AGUA Swim Team
       METRO: # 1:05.76   7/15/1986 Lea Loveless, BSC-MR
                1:05.39  NAT
                1:07.89  JR
                1:08.39  T16
                1:14.19  ZONE
                1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:09.46    1:09.01!ZONE
                  33.38     1:09.01 (35.63)
  2 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         1:09.13    1:09.68 ZONE
                  34.33     1:09.68 (35.35)
  3 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            1:11.23    1:09.71 ZONE
                  34.12     1:09.71 (35.59)
  4 Kochman, Julie N          14 Tmsuffolk-MR         1:08.54    1:10.64 ZONE
                  34.71     1:10.64 (35.93)
  5 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            1:10.65    1:12.34 ZONE
                  35.14     1:12.34 (37.20)
  6 Berg, Shea P              13 MSC-MR               1:13.88    1:12.90 ZONE
                  35.89     1:12.90 (37.01)
  7 Lupinetti, Amelia J       14 Aqua Gems-MR         1:14.86    1:14.12 ZONE
                  36.76     1:14.12 (37.36)
  8 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                1:13.81    1:14.27 JO
                  36.25     1:14.27 (38.02)
  9 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              1:12.26    1:14.41 JO
                  36.72     1:14.41 (37.69)
 10 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR         1:16.63    1:15.22 JO
                  37.08     1:15.22 (38.14)
 11 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           1:12.18    1:16.06 JO
                  37.40     1:16.06 (38.66)
 12 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    1:16.81    1:16.33 JO
                  36.73     1:16.33 (39.60)
 13 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               1:13.76    1:16.48 JO
                  37.85     1:16.48 (38.63)
 14 Hyland, Allison           14 Badger-MR            1:13.55    1:16.56 JO
                  37.21     1:16.56 (39.35)
 15 Cannon, Taylor            13 Tmsuffolk-MR         1:16.67    1:16.67 JO
                  37.82     1:16.67 (38.85)
 16 Kovacs, Laura N           14 Tmsuffolk-MR         1:14.95    1:16.70 JO
                  36.71     1:16.70 (39.99)
 17 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               1:14.88    1:16.95 JO
                  37.68     1:16.95 (39.27)
 18 Weisberg, Sarah-Jane F    14 MSC-MR               1:15.10    1:17.39 JO
                  37.93     1:17.39 (39.46)
 19 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR       1:15.40    1:17.49 JO
                  37.80     1:17.49 (39.69)
 20 Ong, Kimberly             13 Basc-MR              1:18.88    1:17.56 JO
                  37.34     1:17.56 (40.22)
 21 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               1:18.30    1:17.63 JO
                  38.65     1:17.63 (38.98)
 22 May, Elizabeth A          14 HYB-MR               1:15.08    1:17.70 JO
                  37.82     1:17.70 (39.88)
 23 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              1:17.99    1:18.49 JO
                  38.86     1:18.49 (39.63)
 24 Gray, Catherine           14 Badger-MR            1:17.81    1:19.43 JO
                  38.78     1:19.43 (40.65)
 25 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    1:18.36    1:19.53 JO
                  39.03     1:19.53 (40.50)
 26 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  1:15.36    1:19.59 JO
                  38.21     1:19.59 (41.38)
 27 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  1:20.87    1:19.98 JO
                  39.71     1:19.98 (40.27)
 28 LI, Qing                  14 TVSC-MR              1:18.13    1:20.04 JO
                  38.40     1:20.04 (41.64)
 29 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                1:18.59    1:20.12 JO
                  39.22     1:20.12 (40.90)
 30 Zaltsman, Janine          14 Tmsuffolk-MR         1:18.88    1:20.27 JO
                  39.09     1:20.27 (41.18)
 31 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:20.35    1:20.57 JO
                  39.02     1:20.57 (41.55)
 32 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR         1:18.96    1:20.61 JO
                  39.94     1:20.61 (40.67)
 33 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  1:20.40    1:20.73 JO
                  39.74     1:20.73 (40.99)
 34 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              1:19.12    1:21.68
                  40.00     1:21.68 (41.68)
 35 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  1:19.38    1:21.93
                  39.94     1:21.93 (41.99)
 36 Blom, Danielle            13 HAA-MR               1:20.98    1:22.15
                  40.00     1:22.15 (42.15)
 37 Michalak, Zuzanna         13 FLY-MR               1:20.68    1:22.48
                  39.57     1:22.48 (42.91)
 38 Knight, Ashley            13 FLY-MR               1:17.93    1:22.86
                  40.45     1:22.86 (42.41)
 39 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         1:19.09    1:23.08
                  40.59     1:23.08 (42.49)
 40 Parra, Angela P           13 FLY-MR               1:19.31    1:23.60
                  41.08     1:23.60 (42.52)
 41 Rivera, Elizabeth A       14 FLY-MR               1:16.58    1:24.14
                  40.94     1:24.14 (43.20)

Event 54  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:04.57   7/26/2003 Yoshihiko Kashiwagi, Middies
       METRO: #   59.77   7/15/1977 Rick Carey, BSC-MR
                  58.69  NAT
                1:01.39  JR
                1:04.19  T16
                1:10.49  ZONE
                1:16.99  JO
 Meet Qualifying:  1:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR          1:05.72    1:08.07 ZONE
                  33.43     1:08.07 (34.64)
  2 Flannery, Jim J           14 Middies-MR           1:10.45    1:08.25 ZONE
                  33.66     1:08.25 (34.59)
  3 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              1:09.82    1:09.41 ZONE
                  34.65     1:09.41 (34.76)
  4 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         1:08.60    1:09.54 ZONE
                  34.16     1:09.54 (35.38)
  5 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               1:08.79    1:09.86 ZONE
                  34.86     1:09.86 (35.00)
  6 Barnett, Kevin            14 HAA-MR               1:07.80    1:09.98 ZONE
                  33.79     1:09.98 (36.19)
  7 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  1:08.64    1:10.23 ZONE
                  35.48     1:10.23 (34.75)
  8 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk-MR         1:10.30    1:10.42 ZONE
                  34.67     1:10.42 (35.75)
  9 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      1:09.05    1:10.77 JO
                  34.38     1:10.77 (36.39)
 10 Gonzalez, Cliff M         14 Middies-MR           1:13.90    1:11.35 JO
                  35.47     1:11.35 (35.88)
 11 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              1:09.71    1:12.33 JO
                  35.91     1:12.33 (36.42)
 12 Gao, Simon                14 TVSC-MR              1:08.10    1:12.74 JO
                  35.91     1:12.74 (36.83)
 13 Hoempler, Mark            14 SSL-MR               1:14.92    1:13.46 JO
                  36.45     1:13.46 (37.01)
 14 Gleason, David X          14 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:14.06 JO
                  36.17     1:14.06 (37.89)
 15 Smit, Kevin P             13 TVSC-MR              1:16.65    1:14.82 JO
                  36.27     1:14.82 (38.55)
 16 Hoempler, Erik            14 SSL-MR               1:12.05    1:15.31 JO
                  37.16     1:15.31 (38.15)
 17 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          1:12.15    1:16.24 JO
                  36.97     1:16.24 (39.27)
 18 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              1:13.52    1:16.27 JO
                  37.33     1:16.27 (38.94)
 19 Duch, Jack                14 RedTails-MR          1:14.87    1:16.36 JO
                  37.58     1:16.36 (38.78)
 20 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         1:16.71    1:16.86 JO
                  36.53     1:16.86 (40.33)
 21 Katz, Andrew              13 SSL-MR               1:15.83    1:17.01
                  37.48     1:17.01 (39.53)
 22 Salcedo, Hember           14 FLY-MR               1:15.65    1:18.35
                  38.07     1:18.35 (40.28)

Event 55  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.88   7/26/2003 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 1:10.95    6/7/2003 SARA GIBERSON at 2003-MR LIAC', BASC-MR
                1:18.49  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
 Meet Qualifying:  1:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wade, Zoey A              10 HYB-MR               1:21.77    1:21.60 ZONE
                  39.31     1:21.60 (42.29)
  2 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR         1:24.62    1:23.98 ZONE
                  42.15     1:23.98 (41.83)
  3 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:29.13    1:27.13 ZONE
                  42.49     1:27.13 (44.64)
  4 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR          1:25.80    1:27.50 JO
                  43.13     1:27.50 (44.37)
  5 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:30.10    1:28.10 JO
                  43.50     1:28.10 (44.60)
  6 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:26.06    1:28.29 JO
                  43.40     1:28.29 (44.89)
  7 Kuang, Katherine          10 Tty-MR               1:36.00    1:28.82 JO
                  42.87     1:28.82 (45.95)
  8 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                1:27.48    1:28.95 JO
                  43.98     1:28.95 (44.97)
  9 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:30.29    1:29.69 JO
                  43.53     1:29.69 (46.16)
 10 Toal, Shannon V           10 Middies-MR           1:26.21    1:30.07 JO
                  44.69     1:30.07 (45.38)
 11 Indyk, Allison M          10 MSC-MR               1:32.62    1:30.21 JO
                  45.83     1:30.21 (44.38)
 12 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR              1:28.59    1:30.33 JO
                  42.90     1:30.33 (47.43)
 13 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           1:33.72    1:30.49 JO
                  44.17     1:30.49 (46.32)
 14 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR               1:34.00    1:31.76 JO
                  45.54     1:31.76 (46.22)
 15 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              1:30.19    1:32.12 JO
                  45.06     1:32.12 (47.06)
 16 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR          1:35.22    1:32.16 JO
                  44.64     1:32.16 (47.52)
 17 Poleway, Monica J         10 Middies-MR           1:33.38    1:32.26 JO
                  45.40     1:32.26 (46.86)
 18 Buonaito, Kelsey R         9 North Shore-MR       1:38.60    1:32.35 JO
                  46.13     1:32.35 (46.22)
 19 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:32.73 JO
                  45.12     1:32.73 (47.61)
 20 Diaz, Danielle N          10 TVSC-MR              1:33.70    1:32.85 JO
                  45.06     1:32.85 (47.79)
 21 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR         1:32.62    1:32.91 JO
                  46.02     1:32.91 (46.89)
 22 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:27.63    1:32.92 JO
                  45.36     1:32.92 (47.56)
 23 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR    1:35.75    1:33.60 JO
                  46.54     1:33.60 (47.06)
 24 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR            1:31.18    1:33.65 JO
                  45.57     1:33.65 (48.08)
 25 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR            1:32.97    1:34.01 JO
                  47.11     1:34.01 (46.90)
 26 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR              1:33.93    1:34.28 JO
                  46.61     1:34.28 (47.67)
 27 Nam, Christina            10 FLY-MR               1:35.22    1:34.43 JO
                  47.10     1:34.43 (47.33)
 28 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            1:32.09    1:34.73 JO
                  46.13     1:34.73 (48.60)
 29 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR               1:35.31    1:35.00 JO
                  46.85     1:35.00 (48.15)
 30 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:35.47    1:35.20 JO
                  45.10     1:35.20 (50.10)
 31 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:37.42    1:35.65 JO
                  46.77     1:35.65 (48.88)
 32 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:31.10    1:35.70 JO
                  46.76     1:35.70 (48.94)
 33 Kallansrude, Kimberly L   10 OWA-MR               1:42.38    1:36.39 JO
                  47.60     1:36.39 (48.79)
 34 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:38.41    1:36.48 JO
 35 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               1:36.92    1:36.53 JO
                  47.65     1:36.53 (48.88)
 36 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:35.94    1:36.84 JO
                  47.48     1:36.84 (49.36)
 37 Simeone, MaryCate         10 Express Swimming-MR  1:42.26    1:37.17 JO
                  47.43     1:37.17 (49.74)
 38 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR              1:33.52    1:37.56 JO
                  48.04     1:37.56 (49.52)
 39 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR         1:36.56    1:37.67 JO
                  48.32     1:37.67 (49.35)
 40 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR              1:42.38    1:38.27 JO
                  47.60     1:38.27 (50.67)
 41 McDonnell, Sophia         10 Basc-MR              1:36.87    1:38.79 JO
                  46.86     1:38.79 (51.93)
 42 Boccia, Lindsay           10 Basc-MR              1:38.82    1:39.33 JO
                  48.62     1:39.33 (50.71)
 43 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:37.73    1:39.49 JO
                  48.30     1:39.49 (51.19)
 44 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR               1:41.06    1:39.79 JO
                  48.32     1:39.79 (51.47)
 45 Trager, Lena E            10 Silver Streaks-MR    1:39.15    1:39.91 JO
                  47.49     1:39.91 (52.42)
 46 Winkler, Erika            10 FLY-MR               1:36.16    1:40.92 JO
                  49.14     1:40.92 (51.78)
 47 Drury, Nicole M           10 Tmsuffolk-MR         1:42.16    1:41.05 JO
                  50.00     1:41.05 (51.05)
 48 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR         1:42.00    1:41.14 JO
                  50.28     1:41.14 (50.86)
 49 Geiselman, Rebekah        10 LBA-MR               1:40.69    1:41.31 JO
                  48.82     1:41.31 (52.49)
 50 Fenn, Kerry                9 Badger-MR            1:42.43    1:41.46 JO
                  48.74     1:41.46 (52.72)
 51 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  1:39.89    1:41.52 JO
                  50.15     1:41.52 (51.37)
 52 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR              1:36.36    1:41.92 JO
                  49.50     1:41.92 (52.42)
 53 Dieterich, Sara A          9 CSC-MR               1:37.75    1:42.06 JO
                  48.95     1:42.06 (53.11)
 54 Merz, Wendy A             10 HYB-MR               1:35.78    1:42.20 JO
                  49.80     1:42.20 (52.40)
 55 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:40.70    1:43.24
                  48.56     1:43.24 (54.68)
 56 Pope, Lauren A            10 Middies-MR           1:39.16    1:44.22
                  49.86     1:44.22 (54.36)
 57 Giraldo, Daniela           9 FLY-MR               1:41.42    1:44.51
                  50.34     1:44.51 (54.17)
 58 Huchler, Jennifer N        9 TVSC-MR              1:42.89    1:44.92
                  49.75     1:44.92 (55.17)
 59 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              1:40.45    1:46.00
                  49.82     1:46.00 (56.18)
 60 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR               1:42.84    1:52.90
                  55.51     1:52.90 (57.39)

Event 56  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:14.97    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 1:13.65   7/15/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT-MR
                1:18.99  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
 Meet Qualifying:  1:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         1:21.16    1:21.18 ZONE
                  39.65     1:21.18 (41.53)
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:22.22    1:21.60 ZONE
                  39.91     1:21.60 (41.69)
  3 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:19.07    1:22.37 ZONE
                  40.12     1:22.37 (42.25)
  4 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR            1:22.00    1:22.71 ZONE
                  40.64     1:22.71 (42.07)
  5 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         1:23.20    1:22.83 ZONE
                  40.86     1:22.83 (41.97)
  6 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:20.31    1:23.00 ZONE
                  40.74     1:23.00 (42.26)
  7 Nangle, JT T              10 Middies-MR           1:26.17    1:24.40 ZONE
                  41.39     1:24.40 (43.01)
  8 Martinez, George          10 FLY-MR               1:23.71    1:26.41 ZONE
                  41.86     1:26.41 (44.55)
  9 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:25.84    1:26.82 ZONE
                  43.44     1:26.82 (43.38)
 10 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         1:28.82    1:27.35 JO
                  44.36     1:27.35 (42.99)
 11 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               1:27.41    1:27.57 JO
                  42.57     1:27.57 (45.00)
 12 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               1:32.03    1:28.52 JO
                  44.20     1:28.52 (44.32)
 13 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  1:25.42    1:28.60 JO
                  43.63     1:28.60 (44.97)
 14 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:29.72    1:28.67 JO
                  44.43     1:28.67 (44.24)
 15 Pollastro, Robert         10 Basc-MR              1:29.96    1:28.91 JO
                  44.50     1:28.91 (44.41)
 16 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR    1:34.00    1:30.47 JO
 17 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR       1:33.56    1:30.62 JO
                  44.55     1:30.62 (46.07)
 18 Torres, David             10 FLY-MR               1:30.31    1:31.22 JO
                  44.98     1:31.22 (46.24)
 19 Tobin, John R              9 Badger-MR            1:31.32    1:32.92 JO
                  46.36     1:32.92 (46.56)
 20 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR              1:34.27    1:33.10 JO
                  46.65     1:33.10 (46.45)
 21 Li, Mathew                10 Tty-MR               1:40.03    1:33.43 JO
                  44.71     1:33.43 (48.72)
 22 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR         1:29.32    1:33.83 JO
                  45.78     1:33.83 (48.05)
 23 Kolesnik, George          10 Basc-MR              1:24.14    1:34.18 JO
                  45.67     1:34.18 (48.51)
 24 Leahey, Ryan              10 LBA-MR               1:33.41    1:35.42 JO
                  46.91     1:35.42 (48.51)
 25 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:34.34    1:36.14 JO
                  47.12     1:36.14 (49.02)
 26 Sack, Danny C             10 OWA-MR               1:32.40    1:36.27 JO
                  47.85     1:36.27 (48.42)
 27 Kelkar, Ashwin D          10 OWA-MR               1:38.20    1:36.30 JO
                  47.57     1:36.30 (48.73)
 28 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  1:35.47    1:36.37 JO
                  47.60     1:36.37 (48.77)
 29 Coleman, Gregory M         9 CSC-MR               1:42.66    1:37.99 JO
                  48.32     1:37.99 (49.67)
 30 Podniesinski, Peter F     10 Tmsuffolk-MR         1:40.63    1:38.00 JO
                  49.64     1:38.00 (48.36)
 30 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  1:39.37    1:38.00 JO
                  47.93     1:38.00 (50.07)
 32 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    1:40.75    1:38.63 JO
                  49.85     1:38.63 (48.78)
 33 Eid, Alex                 10 Badger-MR            1:36.25    1:39.13 JO
                  48.07     1:39.13 (51.06)
 34 Gleit, Dylan              10 Tmsuffolk-MR         1:40.52    1:39.23 JO
                  48.75     1:39.23 (50.48)
 35 Barry, Charles             9 Badger-MR            1:37.06    1:39.24 JO
                  48.28     1:39.24 (50.96)
 36 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:37.35    1:39.69 JO
                  48.10     1:39.69 (51.59)
 37 Fountain, Greg J          10 IA-MR                1:38.11    1:41.14 JO
                  50.02     1:41.14 (51.12)
 38 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR               1:39.41    1:41.82 JO
                  51.70     1:41.82 (50.12)
 39 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:42.30    1:42.21 JO
                  49.99     1:42.21 (52.22)
 40 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  1:41.66    1:44.61
                  50.01     1:44.61 (54.60)
 41 Hausmann, Matthew         10 WISC-MR              1:40.22    1:47.62
                  52.14     1:47.62 (55.48)
 42 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         1:41.02    1:48.67
                  53.53     1:48.67 (55.14)

Event 57  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:14.37   7/26/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies
       METRO: # 4:56.40   6/24/2004 Aleksa AKERFELDS at 2004-Inter, YMID-MR
                4:57.79  NAT
                5:06.69  T16
                5:09.69  JR
                5:38.19  ZONE
                5:59.99  JO
 Meet Qualifying:  5:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         5:21.27    5:18.78 ZONE
                  33.94     1:13.64 (39.70)     1:53.84 (40.20)     2:32.73 (38.89)
        3:19.73 (47.00)     4:07.42 (47.69)     4:43.16 (35.74)     5:18.78 (35.62)
  2 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  5:27.85    5:26.11 ZONE
                  35.67     1:16.50 (40.83)     1:58.21 (41.71)     2:39.89 (41.68)
        3:26.71 (46.82)     4:14.71 (48.00)     4:51.13 (36.42)     5:26.11 (34.98)
  3 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            5:19.16    5:26.16 ZONE
                  35.08     1:15.37 (40.29)     1:55.40 (40.03)     2:35.45 (40.05)
        3:25.36 (49.91)     4:14.23 (48.87)     4:50.96 (36.73)     5:26.16 (35.20)
  4 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               5:23.05    5:26.65 ZONE
                  34.87     1:15.08 (40.21)     1:57.80 (42.72)     2:39.68 (41.88)
        3:27.66 (47.98)     4:15.16 (47.50)     4:52.14 (36.98)     5:26.65 (34.51)
  5 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           5:25.43    5:33.57 ZONE
                  35.93     1:16.71 (40.78)     1:59.81 (43.10)     2:41.66 (41.85)
        3:31.22 (49.56)     4:20.31 (49.09)     4:57.21 (36.90)     5:33.57 (36.36)
  6 Pangilinan, Erica L       13 Middies-MR           5:41.43    5:45.30 JO
                  35.76     1:17.94 (42.18)     2:05.74 (47.80)     2:51.67 (45.93)
        3:40.83 (49.16)     4:30.82 (49.99)     5:08.40 (37.58)     5:45.30 (36.90)
  7 Marynowski, Ryan M        13 Middies-MR           5:37.21    5:45.86 JO
                  36.01     1:16.63 (40.62)     2:01.98 (45.35)     2:44.98 (43.00)
        3:37.19 (52.21)     4:27.65 (50.46)     5:07.69 (40.04)     5:45.86 (38.17)
  8 Winkler, Caitlin          14 FLY-MR               5:47.17    5:46.01 JO
                  36.43     1:19.95 (43.52)     2:06.54 (46.59)     2:52.25 (45.71)
        3:41.32 (49.07)     4:30.62 (49.30)     5:08.88 (38.26)     5:46.01 (37.13)
  9 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              5:47.32    5:48.92 JO
                  35.71     1:15.48 (39.77)     2:00.94 (45.46)     2:45.69 (44.75)
        3:38.20 (52.51)     4:32.58 (54.38)     5:11.31 (38.73)     5:48.92 (37.61)
 10 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               5:54.07    5:49.61 JO
                  38.92     1:23.51 (44.59)     2:06.37 (42.86)     2:48.63 (42.26)
        3:39.91 (51.28)     4:31.66 (51.75)     5:11.52 (39.86)     5:49.61 (38.09)
 11 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  5:56.18    5:50.71 JO
                  35.44     1:19.54 (44.10)     2:07.03 (47.49)     2:52.40 (45.37)
        3:44.07 (51.67)     4:35.47 (51.40)     5:14.17 (38.70)     5:50.71 (36.54)
 12 Ponzo, Victoria           13 FLY-MR               5:47.03    5:51.81 JO
                  36.94     1:19.03 (42.09)     2:05.16 (46.13)     2:49.54 (44.38)
        3:43.18 (53.64)     4:36.28 (53.10)     5:15.17 (38.89)     5:51.81 (36.64)
 13 Berg, Shea P              13 MSC-MR               5:57.05    5:52.83 JO
                  36.54     1:19.13 (42.59)     2:01.86 (42.73)     2:44.90 (43.04)
        3:39.01 (54.11)     4:33.26 (54.25)     5:13.80 (40.54)     5:52.83 (39.03)
 14 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  5:54.25    5:57.19 JO
                  38.92     1:26.31 (47.39)     2:12.96 (46.65)     2:57.90 (44.94)
        3:47.51 (49.61)     4:38.23 (50.72)     5:17.91 (39.68)     5:57.19 (39.28)
 15 Knight, Ashley            13 FLY-MR               5:53.32    6:00.90
                  36.99     1:20.05 (43.06)     2:07.43 (47.38)     2:54.19 (46.76)
        3:46.57 (52.38)     4:39.99 (53.42)     5:21.20 (41.21)     6:00.90 (39.70)
 16 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    5:53.84    6:01.07
                  36.02     1:18.32 (42.30)     2:06.96 (48.64)     2:55.14 (48.18)
        3:46.93 (51.79)     4:39.77 (52.84)     5:21.54 (41.77)     6:01.07 (39.53)
 17 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  5:53.65    6:02.99
                  37.92     1:22.26 (44.34)     2:08.62 (46.36)     2:53.99 (45.37)
        3:50.15 (56.16)     4:45.13 (54.98)     5:24.94 (39.81)     6:02.99 (38.05)
 18 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  5:58.20    6:03.68
                  37.78     1:24.42 (46.64)     2:10.90 (46.48)     2:56.40 (45.50)
        3:51.71 (55.31)     4:45.03 (53.32)     5:24.59 (39.56)     6:03.68 (39.09)

Event 58  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:57.77    8/4/2000 Perry Bullock, WPSC
       METRO: # 4:44.57   7/15/1997 Brendan Neligan, LIAC-MR
                4:34.29  NAT
                4:43.59  JR
                4:54.89  T16
                5:21.99  ZONE
                5:48.99  JO
 Meet Qualifying:  5:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR              5:12.92    5:09.64 ZONE
                  32.48     1:09.33 (36.85)     1:48.30 (38.97)     2:27.18 (38.88)
        3:16.22 (49.04)     4:04.38 (48.16)     4:37.16 (32.78)     5:09.64 (32.48)
  2 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           5:14.82    5:10.85 ZONE
                  33.58     1:12.63 (39.05)     1:54.42 (41.79)     2:35.56 (41.14)
        3:18.70 (43.14)     4:02.54 (43.84)     4:36.59 (34.05)     5:10.85 (34.26)
  3 Amato, Nick F             14 LIAC-MR              5:17.03    5:13.56 ZONE
                  32.63     1:09.70 (37.07)     1:49.91 (40.21)     2:29.22 (39.31)
        3:16.21 (46.99)     4:02.95 (46.74)     4:38.81 (35.86)     5:13.56 (34.75)
  4 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              5:15.40    5:17.17 ZONE
                  35.29     1:14.50 (39.21)     1:54.75 (40.25)     2:33.14 (38.39)
        3:20.63 (47.49)     4:07.50 (46.87)     4:43.16 (35.66)     5:17.17 (34.01)
  5 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk-MR         5:28.23    5:20.65 ZONE
                  32.73     1:09.53 (36.80)     1:52.14 (42.61)     2:33.45 (41.31)
        3:22.27 (48.82)     4:10.57 (48.30)     4:46.35 (35.78)     5:20.65 (34.30)
  6 Flannery, Jim J           14 Middies-MR           5:27.65    5:23.00 JO
                  34.56     1:14.07 (39.51)     1:54.59 (40.52)     2:33.94 (39.35)
        3:23.42 (49.48)     4:11.75 (48.33)     4:48.10 (36.35)     5:23.00 (34.90)
  7 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               5:24.66    5:27.80 JO
                  35.71     1:16.00 (40.29)     1:56.81 (40.81)     2:36.91 (40.10)
        3:25.43 (48.52)     4:14.81 (49.38)     4:51.25 (36.44)     5:27.80 (36.55)
  8 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               5:39.65    5:36.12 JO
                  36.64     1:22.81 (46.17)     2:09.40 (46.59)     2:54.76 (45.36)
        3:37.10 (42.34)     4:20.88 (43.78)     4:59.85 (38.97)     5:36.12 (36.27)
  9 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  5:26.67    5:36.30 JO
                  35.88     1:17.40 (41.52)     1:59.46 (42.06)     2:39.35 (39.89)
        3:30.96 (51.61)     4:22.64 (51.68)     5:00.10 (37.46)     5:36.30 (36.20)
 10 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               5:40.93    5:37.22 JO
                  35.45     1:15.41 (39.96)     2:00.12 (44.71)     2:43.49 (43.37)
        3:32.31 (48.82)     4:22.30 (49.99)     5:01.07 (38.77)     5:37.22 (36.15)
 11 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  5:47.04    5:52.41
                  36.95     1:20.62 (43.67)     2:05.89 (45.27)     2:48.94 (43.05)
        3:42.61 (53.67)     4:35.70 (53.09)     5:15.29 (39.59)     5:52.41 (37.12)
 -- Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            5:16.56         DQ

Event 59  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:16.27   7/27/2002 Three Village SC, TVSC
                         A.Brennan, A.Biagioli, K.Carballeira, J.Birkmire
       METRO: # 2:16.27   7/26/2002 Three Village SC, TVSC-MR
                         A.Brennan,A.Biagioli,K.Carballeira,J.Birkmire
                2:16.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:20.76    2:22.06
     1) Cho, Rachel S 9                 2) Nuszer, Erin R 9
     3) Kelly, Hannah E 9               4) Torre, Melissa R 10
                  34.74     1:12.39 (37.65)     1:48.58 (36.19)     2:22.06 (33.48)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:22.12    2:22.68
     1) Kessler, Rachel R 9             2) Bailey, Brittany M 8
     3) Pear, Alex A 10                 4) Johanson, Kelly A 10
                  35.72     1:12.65 (36.93)     1:48.19 (35.54)     2:22.68 (34.49)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:31.88    2:22.95
     1) Rueda, Daniela 10               2) Kuo, Jacqueline 9
     3) Reynoso, Jessica M 9            4) Chudy, Charlotte L 9
                  35.34     1:09.86 (34.52)   2:22.95 (1:13.09)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:23.99    2:24.48
     1) Chang, Elizabeth 10             2) Ng, Lauren 10
     3) Kagan, Vladislava 10            4) Lim, Sally 10
                  35.81     1:12.14 (36.33)     1:48.71 (36.57)     2:24.48 (35.77)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:26.34    2:26.03
     1) Dematteo, Rose A 10             2) Gaffey, Mikaila M 9
     3) Culhane, Nora 10                4) Dieterich, Sara A 9
                  34.21     1:09.89 (35.68)     1:47.52 (37.63)     2:26.03 (38.51)
  6 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       2:23.28    2:26.12
     1) Wade, Zoey A 10                 2) Merz, Wendy A 10
     3) Harvey, Diana M 10              4) Walsh, Taylor M 10
                  36.51     1:15.35 (38.84)     1:51.78 (36.43)     2:26.12 (34.34)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                         NT    2:27.54
     1) Guaman, Kelly C 10              2) Zhu, Annie 9
     3) Fidan, Cagla 9                  4) Buyukerkan, Ayse 8
                  42.64                             1:00.70 ( )   2:27.54 (1:26.84)
  8 Long Island Express-MR  'A'                       2:23.00    2:27.69
     1) Chan, Olivia 9                  2) Sun, Angela 9
     3) Chen, Lillian 10                4) Mu, Isabella 10
                  37.82     1:12.95 (35.13)     1:52.29 (39.34)     2:27.69 (35.40)
  9 Team Suffolk-MR  'A'                              2:33.50    2:31.30
     1) Norman, Samantha M 10           2) Baraban, Allyson B 10
     3) Drury, Nicole M 10              4) Norotsky, Alanna P 10
                  34.91     1:11.56 (36.65)     1:50.66 (39.10)     2:31.30 (40.64)
 10 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:21.26    2:34.72
     1) Diaz, Danielle N 10             2) Lynch, Kellie R 10
     3) Huchler, Jennifer N 9           4) Isaksen, Lyndsay A 10
                  37.15     1:13.58 (36.43)     1:57.66 (44.08)     2:34.72 (37.06)
 11 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:28.94    2:37.49
     1) Giraldo, Daniela 9              2) Winkler, Erika 10
     3) Nam, Christina 10               4) Martinez, Adrianna 10
                  39.64     1:22.33 (42.69)     2:01.30 (38.97)     2:37.49 (36.19)
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:40.45    2:41.80
     1) Zawatson, Cady 10               2) Stefanello, Nicolette 10
     3) Geiselman, Rebekah 10           4) Cody, Samantha 10
                  38.21     1:19.16 (40.95)     1:59.58 (40.42)     2:41.80 (42.22)

Event 60  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club
       METRO: # 2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club, TVSC-MR
                2:16.59  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:14.00    2:15.92 T16
     1) Kowalsky, Austin J 9            2) MO, Samuel 9
     3) Yang, Patrick 10                4) Carmichael-Lopes, Bernil 10
                  35.57     1:11.17 (35.60)     1:44.84 (33.67)     2:15.92 (31.08)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:16.57    2:17.51
     1) Galan, Bryan 10                 2) Deblasio, Matthew M 10
     3) Herrmann, Charles 10            4) Yeager, Christian P 10
                  34.07     1:07.80 (33.73)     1:45.12 (37.32)     2:17.51 (32.39)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:15.69    2:19.02
     1) Johnson, Grant 9                2) Eid, Alex 10
     3) Volkov, Sasha A 10              4) Hughes, Kevin J 10
                  34.11     1:10.93 (36.82)     1:45.18 (34.25)     2:19.02 (33.84)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:25.55    2:27.71
     1) Torres, David 10                2) De Las Cuevas, Marvin 10
     3) Salcedo, Matthew 9              4) Martinez, George 10
                  37.67     1:15.29 (37.62)     1:51.58 (36.29)     2:27.71 (36.13)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                 NT    2:31.90
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 10        2) Reich, Joseph S 10
     3) Georgescu, Ronald F 10          4) Rueda, Diego C 9
                  36.02     1:15.98 (39.96)     1:53.35 (37.37)     2:31.90 (38.55)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                              2:38.14    2:41.85
     1) Bischoff, Kent A 10             2) Podniesinski, Peter F 10
     3) Parisi, Joey N 9                4) Gleit, Dylan 10
                  37.59     1:18.20 (40.61)     1:58.68 (40.48)     2:41.85 (43.17)

Event 61  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:16.55   7/31/2004 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         J ZALTSMAN, J KOCHMAN, K LARKIN, A EINSIDLER
       METRO: # 4:08.38   7/15/1983 Long Island S.C., LISC-MR
                4:06.99  JR
                4:13.89  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:18.93    4:16.55!
     1) Kochman, Julie N 14             2) Zaltsman, Janine 14
     3) Larkin, Kate C 13               4) Parisi, Lauren N 14
                  31.20   1:04.65 (1:04.65)     1:34.78 (30.13)   2:09.25 (1:04.60)
        2:40.02 (30.77)   3:14.25 (1:05.00)     3:43.91 (29.66)   4:16.55 (1:02.30)
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      4:30.98    4:27.83
     1) Janowski, Mary-Elyse E 14       2) DiDonato, Emily 13
     3) Nugent, Susan A 13              4) Alejandro, Tricia A 14
                  31.66   1:06.51 (1:06.51)     1:39.90 (33.39)   2:16.59 (1:10.08)
        2:47.96 (31.37)   3:22.92 (1:06.33)     3:54.48 (31.56)   4:27.83 (1:04.91)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       4:23.00    4:28.06
     1) Ryan, Sarah A 14                2) Dwyer, Brianne M 13
     3) Genovese, Kate A 14             4) Derlath, Erica A 14
                  32.62   1:07.02 (1:07.02)     1:40.17 (33.15)   2:16.70 (1:09.68)
        2:48.25 (31.55)   3:23.17 (1:06.47)     3:54.20 (31.03)   4:28.06 (1:04.89)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:31.52    4:30.54
     1) Shiota, Lili M 13               2) Lewandowski, Dorota M 14
     3) Benjamin, Malaika N 14          4) Moore, Jhanna 14
                  30.67   1:05.15 (1:05.15)     1:37.42 (32.27)   2:11.79 (1:06.64)
        2:46.01 (34.22)   3:23.68 (1:11.89)     3:55.75 (32.07)   4:30.54 (1:06.86)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:32.81    4:35.07
     1) Winkler, Caitlin 14             2) Knight, Ashley 13
     3) Lao, April 13                   4) Ponzo, Victoria 13
                  32.82   1:08.84 (1:08.84)     1:41.87 (33.03)   2:18.41 (1:09.57)
        2:50.72 (32.31)   3:26.94 (1:08.53)     3:59.07 (32.13)   4:35.07 (1:08.13)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                              4:28.69    4:38.65
     1) Einsidler, Allie 14             2) Cannon, Taylor 13
     3) Yeager, Keira M 13              4) Kovacs, Laura N 14
                  32.35   1:07.82 (1:07.82)     1:40.96 (33.14)   2:19.18 (1:11.36)
        2:52.49 (33.31)   3:29.49 (1:10.31)     4:02.18 (32.69)   4:38.65 (1:09.16)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 4:44.17    4:46.93
     1) Rosenbrock, Katie 14            2) Blom, Danielle 13
     3) Plaschka, Jade 13               4) Cohen, Jacqui 13
                  33.39   1:10.51 (1:10.51)     1:43.90 (33.39)   2:21.57 (1:11.06)
        2:55.79 (34.22)   3:34.16 (1:12.59)     4:07.99 (33.83)   4:46.93 (1:12.77)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                          4:14.00         DQ
     1) Hyland, Allison 14              2) Gray, Catherine 14
     3) Fenn, Meaghan 13                4) Cliff, Nicole 13

Event 62  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:01.88   7/26/2002 Badger Swim Club
                         A.Mirinov, R.Emanuel, M.Lew, P.Davies
       METRO: # 3:59.87   7/15/1984 Long Island S.C., LISC-MR
                3:41.89  JR
                3:58.89  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         4:21.23    4:14.56
     1) Hoempler, Erik 14               2) Hoempler, Mark 14
     3) Katz, Andrew 13                 4) Gravina, Michael T 14
                  29.00   1:00.98 (1:00.98)     1:30.77 (29.79)   2:03.98 (1:03.00)
        2:35.15 (31.17)   3:10.45 (1:06.47)     3:41.07 (30.62)   4:14.56 (1:04.11)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:12.47    4:15.26
     1) Pazmino, Mauro F 14             2) Jaszewski, Jacub 14
     3) Preda, Anthony I 13             4) Yanez, Gabriel F 13
                  31.03   1:05.22 (1:05.22)     1:34.49 (29.27)   2:08.81 (1:03.59)
        2:40.15 (31.34)   3:15.40 (1:06.59)     3:43.75 (28.35)     4:15.26 (59.86)

Event 63  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:12.97   7/26/2002 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 2:10.32   7/15/1993 Jessica Foschi, LIAC-MR
                2:09.09  JR
                2:14.89  T16
                2:25.39  ZONE
                2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:12.87    2:15.15 ZONE
                  30.34     1:03.82 (33.48)     1:39.57 (35.75)     2:15.15 (35.58)
  2 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR         2:19.85    2:17.70 ZONE
                  31.34                             1:37.30 ( )     2:17.70 (40.40)
  3 Giberson, Sara            11 Basc-MR              2:19.77    2:19.47 ZONE
                  33.39     1:09.60 (36.21)     1:44.90 (35.30)     2:19.47 (34.57)
  4 Larson, Kim P             12 IA-MR                2:19.55    2:19.85 ZONE
                  32.64     1:08.16 (35.52)     1:44.04 (35.88)     2:19.85 (35.81)
  5 Birkmire, Jenna M         12 TVSC-MR              2:20.12    2:21.94 ZONE
                  32.16     1:07.08 (34.92)     1:44.49 (37.41)     2:21.94 (37.45)
  6 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR              2:24.02    2:23.59 ZONE
                  32.75     1:09.28 (36.53)     1:46.82 (37.54)     2:23.59 (36.77)
  7 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR               2:20.86    2:23.81 ZONE
                  32.30     1:08.91 (36.61)     1:46.53 (37.62)     2:23.81 (37.28)
  8 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              2:24.56    2:25.13 ZONE
                  34.00     1:10.54 (36.54)     1:48.31 (37.77)     2:25.13 (36.82)
  9 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              2:27.66    2:25.19 ZONE
                  32.41     1:09.57 (37.16)     1:48.26 (38.69)     2:25.19 (36.93)
 10 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              2:24.94    2:25.86 JO
                  33.45     1:10.61 (37.16)     1:49.64 (39.03)     2:25.86 (36.22)
 11 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR           2:29.92    2:27.19 JO
                  33.47     1:10.20 (36.73)     1:48.93 (38.73)     2:27.19 (38.26)
 12 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         2:31.13    2:27.80 JO
                  33.83     1:11.99 (38.16)     1:51.79 (39.80)     2:27.80 (36.01)
 13 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              2:28.20    2:28.19 JO
                  35.62     1:14.10 (38.48)     1:51.96 (37.86)     2:28.19 (36.23)
 14 Rogers, Stacey B          12 Middies-MR           2:33.81    2:28.50 JO
                  34.73     1:11.96 (37.23)     1:51.18 (39.22)     2:28.50 (37.32)
 15 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR              2:31.41    2:29.83 JO
                  35.26     1:13.05 (37.79)     1:51.90 (38.85)     2:29.83 (37.93)
 16 Weaver, Joan M            12 IA-MR                2:32.06    2:30.35 JO
                  34.53     1:13.52 (38.99)     1:53.95 (40.43)     2:30.35 (36.40)
 17 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              2:33.58    2:30.97 JO
                  34.57     1:12.84 (38.27)     1:52.88 (40.04)     2:30.97 (38.09)
 18 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           2:33.04    2:32.27 JO
                  36.41     1:15.15 (38.74)     1:54.37 (39.22)     2:32.27 (37.90)
 19 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR          2:33.62    2:32.82 JO
                  34.49     1:12.45 (37.96)     1:53.08 (40.63)     2:32.82 (39.74)
 20 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               2:34.60    2:32.96 JO
                  34.26     1:13.39 (39.13)     1:53.97 (40.58)     2:32.96 (38.99)
 21 Lazare, Libby             12 Badger-MR            2:37.98    2:33.90 JO
                  36.52     1:15.71 (39.19)     1:56.02 (40.31)     2:33.90 (37.88)
 22 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           2:37.77    2:34.07 JO
                  36.00     1:14.42 (38.42)     1:55.20 (40.78)     2:34.07 (38.87)
 23 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            2:34.76    2:34.27 JO
                  35.56     1:14.38 (38.82)     1:55.31 (40.93)     2:34.27 (38.96)
 24 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR               2:34.98    2:34.56 JO
                  34.55     1:14.20 (39.65)     1:55.18 (40.98)     2:34.56 (39.38)
 25 Chang, Linda              11 FLY-MR               2:34.49    2:34.82 JO
                  34.89     1:13.18 (38.29)     1:54.05 (40.87)     2:34.82 (40.77)
 26 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR         2:37.51    2:34.89 JO
                  36.14     1:15.62 (39.48)     1:56.02 (40.40)     2:34.89 (38.87)
 27 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  2:36.45    2:37.78 JO
                  36.86     1:16.51 (39.65)     1:57.62 (41.11)     2:37.78 (40.16)

Event 64  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.09   7/15/1984 Rodney VanTassell, NBS
       METRO: # 2:07.84   7/15/1992 Dennis Chang, HHH-MR
                1:58.09  JR
                2:12.59  T16
                2:25.39  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              2:13.82    2:14.66 ZONE
                  30.37     1:04.61 (34.24)     1:40.26 (35.65)     2:14.66 (34.40)
  2 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              2:15.06    2:15.50 ZONE
                  31.17     1:05.37 (34.20)     1:41.05 (35.68)     2:15.50 (34.45)
  3 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               2:19.01    2:18.69 ZONE
                  31.14     1:05.78 (34.64)     1:43.02 (37.24)     2:18.69 (35.67)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:20.00    2:18.87 ZONE
                  32.14     1:07.29 (35.15)     1:43.60 (36.31)     2:18.87 (35.27)
  5 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             2:21.41    2:21.88 ZONE
                  32.96     1:08.49 (35.53)     1:45.59 (37.10)     2:21.88 (36.29)
  6 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               2:26.23    2:25.98 JO
                  33.37     1:10.27 (36.90)     1:48.18 (37.91)     2:25.98 (37.80)
  7 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          2:24.15    2:26.23 JO
                  31.81     1:08.08 (36.27)     1:48.19 (40.11)     2:26.23 (38.04)
  8 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:28.21    2:26.51 JO
                  33.61     1:10.89 (37.28)     1:49.71 (38.82)     2:26.51 (36.80)
  9 Carmen, Jacob E           12 Middies-MR           2:26.70    2:27.21 JO
                  33.60     1:10.59 (36.99)     1:49.84 (39.25)     2:27.21 (37.37)
 10 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           2:36.13    2:27.50 JO
                  34.03     1:11.26 (37.23)     1:50.64 (39.38)     2:27.50 (36.86)
 11 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      2:31.63    2:29.82 JO
                  34.89     1:13.58 (38.69)     1:53.01 (39.43)     2:29.82 (36.81)
 12 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR              2:34.70    2:31.12 JO
                  34.73     1:13.63 (38.90)     1:53.69 (40.06)     2:31.12 (37.43)
 13 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               2:32.81    2:32.55 JO
                  34.74     1:13.26 (38.52)     1:54.02 (40.76)     2:32.55 (38.53)
 14 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  2:36.19    2:32.76 JO
                  35.62     1:14.42 (38.80)     1:54.44 (40.02)     2:32.76 (38.32)
 15 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR               2:34.38    2:35.95 JO
                  35.35     1:15.09 (39.74)     1:56.15 (41.06)     2:35.95 (39.80)
 16 Pickel, Cody              12 FLY-MR               2:34.53    2:36.55 JO
                  34.06     1:13.60 (39.54)     1:56.21 (42.61)     2:36.55 (40.34)
 17 Ballon, Carlos G          12 LIAC-MR              2:36.34    2:36.65 JO
                  35.40     1:14.36 (38.96)     1:55.88 (41.52)     2:36.65 (40.77)
 18 Oxsitin, Pavial           11 DSC-MR               2:34.43    2:37.80
                  37.14     1:17.56 (40.42)     1:58.10 (40.54)     2:37.80 (39.70)
 19 Lee, Joe                  12 DSC-MR               2:31.61    2:37.98
                  35.29     1:15.04 (39.75)     1:58.27 (43.23)     2:37.98 (39.71)
 -- Kennon, Aidan             12 Badger-MR            2:36.99         DQ

Event 65  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:10.21   7/31/2004 Caitlin A Napoli, TMSUFFOLK
       METRO: # 1:59.71   7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC-MR
                2:04.49  NAT
                2:07.09  T16
                2:09.09  JR
                2:16.99  ZONE
                2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR         2:10.03    2:10.21!ZONE
                  31.18     1:03.94 (32.76)     1:37.55 (33.61)     2:10.21 (32.66)
  2 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  2:15.88    2:16.46 ZONE
                  31.59     1:05.59 (34.00)     1:41.49 (35.90)     2:16.46 (34.97)
  3 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         2:18.86    2:17.75 JO
                  31.75     1:06.55 (34.80)     1:42.75 (36.20)     2:17.75 (35.00)
  4 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:20.96    2:18.00 JO
                  32.97     1:08.32 (35.35)     1:44.65 (36.33)     2:18.00 (33.35)
  5 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            2:20.32    2:19.09 JO
                  32.98     1:08.34 (35.36)     1:43.49 (35.15)     2:19.09 (35.60)
  6 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         2:26.39    2:20.15 JO
                  32.13     1:06.95 (34.82)     1:43.87 (36.92)     2:20.15 (36.28)
  7 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  2:19.35    2:20.54 JO
                  32.25     1:08.37 (36.12)     1:44.79 (36.42)     2:20.54 (35.75)
  8 Harris, Markee E          15 Tmsuffolk-MR         2:20.70    2:20.65 JO
                  32.72     1:08.33 (35.61)     1:45.02 (36.69)     2:20.65 (35.63)
  9 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  2:18.15    2:20.70 JO
                  32.41     1:07.84 (35.43)     1:44.97 (37.13)     2:20.70 (35.73)
 10 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  2:22.86    2:21.53 JO
                  33.65     1:09.24 (35.59)     1:45.55 (36.31)     2:21.53 (35.98)
 11 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              2:26.81    2:21.76 JO
                  31.74     1:07.93 (36.19)     1:45.31 (37.38)     2:21.76 (36.45)
 12 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  2:21.42    2:22.60 JO
                  33.16     1:08.83 (35.67)     1:45.44 (36.61)     2:22.60 (37.16)
 13 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR         2:23.16    2:22.88 JO
                  32.35     1:07.98 (35.63)     1:45.87 (37.89)     2:22.88 (37.01)
 14 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR              2:20.48    2:23.18 JO
                  31.55     1:05.16 (33.61)     1:45.50 (40.34)     2:23.18 (37.68)
 15 Nocera, Melissa D         17 North Shore-MR       2:29.19    2:23.63 JO
                  33.54     1:09.96 (36.42)     1:46.91 (36.95)     2:23.63 (36.72)
 16 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  2:23.65    2:23.70 JO
                  34.03     1:10.21 (36.18)     1:47.29 (37.08)     2:23.70 (36.41)
 17 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              2:21.67    2:23.93 JO
                  33.96     1:11.24 (37.28)     1:48.77 (37.53)     2:23.93 (35.16)
 18 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR    2:24.44    2:24.23 JO
                  32.84     1:09.12 (36.28)     1:46.98 (37.86)     2:24.23 (37.25)
 19 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              2:26.04    2:24.74 JO
                  33.91     1:10.87 (36.96)     1:49.03 (38.16)     2:24.74 (35.71)
 20 Partridge, Gabi C         16 SSL-MR               2:19.63    2:25.57 JO
                  31.71     1:07.58 (35.87)     1:45.88 (38.30)     2:25.57 (39.69)
 21 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR         2:27.45    2:26.11 JO
                  33.76     1:10.16 (36.40)     1:48.22 (38.06)     2:26.11 (37.89)
 22 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         2:27.24    2:26.56 JO
                  32.95     1:09.21 (36.26)     1:48.12 (38.91)     2:26.56 (38.44)
 23 Guelly, Gabi K            15 FLY-MR               2:24.06    2:27.28 JO
                  34.38     1:11.18 (36.80)     1:49.70 (38.52)     2:27.28 (37.58)
 24 Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR               2:21.10    2:27.97 JO
                  33.80     1:11.26 (37.46)     1:50.56 (39.30)     2:27.97 (37.41)
 25 Warner, Jamie M           17 LIAC-MR              2:29.71    2:28.05 JO
                  33.96     1:11.47 (37.51)     1:50.23 (38.76)     2:28.05 (37.82)
 26 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    2:25.46    2:28.13 JO
                  33.80     1:11.38 (37.58)     1:50.53 (39.15)     2:28.13 (37.60)
 27 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  2:27.69    2:28.56 JO
                  34.35     1:11.82 (37.47)     1:50.26 (38.44)     2:28.56 (38.30)
 28 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              2:28.83    2:29.07 JO
                  34.92     1:12.62 (37.70)     1:51.46 (38.84)     2:29.07 (37.61)
 29 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR              2:29.35    2:31.89
                  35.33     1:13.42 (38.09)     1:53.25 (39.83)     2:31.89 (38.64)
 29 Ferlo, Nicole C           15 Aqua Gems-MR         2:27.99    2:31.89
                  34.56     1:12.78 (38.22)     1:53.01 (40.23)     2:31.89 (38.88)
 31 Anderson, Lisa            15 Basc-MR              2:27.33    2:35.88
                  35.56     1:14.05 (38.49)     1:54.67 (40.62)     2:35.88 (41.21)
 32 Finkelstein, Jana R       15 FLY-MR               2:28.11    2:37.24
                  34.94     1:14.30 (39.36)     1:56.10 (41.80)     2:37.24 (41.14)

Event 66  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.80   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY
       METRO: # 1:52.28   7/15/1985 John Witchell, GAA-MR
                1:54.09  NAT
                1:57.89  T16
                1:58.09  JR
                2:07.69  ZONE
                2:15.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          15 OWA-MR               2:05.29    2:04.67 ZONE
                  28.89     1:01.57 (32.68)     1:33.46 (31.89)     2:04.67 (31.21)
  2 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR               2:06.78    2:06.28 ZONE
                  29.27     1:01.71 (32.44)     1:34.51 (32.80)     2:06.28 (31.77)
  3 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         2:08.97    2:07.11 ZONE
                  29.10     1:01.46 (32.36)     1:35.14 (33.68)     2:07.11 (31.97)
  4 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR         2:07.86    2:07.40 ZONE
                  29.40     1:01.61 (32.21)     1:35.07 (33.46)     2:07.40 (32.33)
  5 Pellegrino, Francesco     17 OWA-MR               2:11.39    2:09.37 JO
                  29.54     1:02.70 (33.16)     1:36.24 (33.54)     2:09.37 (33.13)
  6 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              2:07.51    2:09.42 JO
                  29.92     1:02.50 (32.58)     1:36.49 (33.99)     2:09.42 (32.93)
  7 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR              2:08.90    2:09.51 JO
                  30.23     1:02.68 (32.45)     1:36.33 (33.65)     2:09.51 (33.18)
  8 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               2:10.41    2:09.61 JO
                  29.42     1:03.04 (33.62)     1:36.40 (33.36)     2:09.61 (33.21)
  9 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               2:14.01    2:13.33 JO
                  30.79     1:06.25 (35.46)     1:40.90 (34.65)     2:13.33 (32.43)
 10 Kempton, Tom G            16 LI-UN-MR             2:15.66    2:13.94 JO
                  30.59     1:04.47 (33.88)     1:40.02 (35.55)     2:13.94 (33.92)
 11 Lau, Kevin                15 Badger-MR            2:13.85    2:16.51
                  30.86     1:06.06 (35.20)     1:41.40 (35.34)     2:16.51 (35.11)
 12 Kenny, Greg               16 Badger-MR            2:14.82    2:19.35
                  30.91     1:05.74 (34.83)     1:42.49 (36.75)     2:19.35 (36.86)

Event 67  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 36.07      7/1984 Lorraine Grein, FLY
       METRO: # 35.58   7/15/2001 Alison Clemens, BASC-MR
                36.59  T16
                39.69  ZONE
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderer, Britney          12 HAA-MR                 35.99      36.62 ZONE
  2 De los Santos, Diana      12 FLY-MR                 38.68      38.55 ZONE
  3 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR              38.76      38.99 ZONE
  4 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                38.09      39.13 ZONE
  5 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR                38.87      39.16 ZONE
  6 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           40.09      39.29 ZONE
  7 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR            38.81      39.32 ZONE
  8 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 40.44      39.43 ZONE
  9 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR           40.17      39.50 ZONE
 10 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 39.19      39.87 JO
 11 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR             39.49      40.03 JO
 12 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR      39.55      40.08 JO
 13 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    40.83      40.79 JO
 14 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR                 41.39      41.04 JO
 15 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR                41.94      41.11 JO
 16 Weston, Caroline L        11 Bgnw Marlins-MR        41.27      41.28 JO
 17 Cobbinah, Sarah           12 Apex-MR                40.08      41.53 JO
 18 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR                 40.45      41.94 JO
 19 Stanford, Brittany        11 LBA-MR                 39.76      42.00 JO
 20 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR           42.55      42.15 JO
 21 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR                 43.08      42.22 JO
 22 Gibbons, Alanna           12 Basc-MR                42.64      42.28 JO
 23 Warren, Michelle          12 WISC-MR                41.43      42.51 JO
 24 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR    43.87      42.75 JO
 25 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR           42.15      42.95 JO
 26 Takei, Ayaka              11 Middies-MR             43.46      43.38 JO
 27 Mullaney, Megan G         12 North Shore-MR         42.81      43.47 JO
 28 Downing, Marissa          12 Tty-MR                 36.85      43.52 JO
 29 Borutecene, Gabrielle M   12 HYB-MR                 43.35      43.68 JO
 30 Waring, Megan P           11 HYB-MR                 43.35      43.73 JO
 31 Michalak, Agata           11 FLY-MR                 42.47      44.01
 32 Krasniqi, Laura A         11 Silver Streaks-MR      42.99      44.30
 33 Luqman, Kyle M            12 IA-MR                  43.74      44.90
 33 Kelly, Caroline E         12 Bgnw Marlins-MR        43.91      44.90
 35 Hain, Karina A            11 FLY-MR                 43.68      45.21
 36 Jones, Shannon E          11 Badger-MR              40.00      45.66
 37 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR    43.69      45.84
 38 Salese, Elizabeth A       12 Badger-MR              43.99      47.42

Event 68  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.68   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 33.48   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                35.69  T16
                39.69  ZONE
                44.59  JO
 Meet Qualifying:  44.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              12 FLY-MR                 36.76      37.81 ZONE
  2 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            38.03      38.31 ZONE
  3 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR                38.58      38.56 ZONE
  4 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR           39.43      40.00 JO
  5 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR            39.10      40.37 JO
  6 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        40.97      40.65 JO
  7 Knight, Lucas             11 FLY-MR                 41.88      41.50 JO
  8 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                  43.43      41.78 JO
  9 Saintlaurent, Jeremy      12 HAA-MR                 41.53      42.09 JO
 10 Schaedtler, Andrew H      12 IA-MR                  42.61      42.18 JO
 11 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    43.75      43.35 JO
 12 Martinez, Keannu C        11 Twisters-MR            43.34      44.17 JO
 13 Dupres, Abel              11 RedTails-MR            43.57      44.23 JO
 14 Ellis, Steven C           12 HAA-MR                 44.07      44.42 JO
 15 Sacoto, Maxwell L         12 Twisters-MR            44.15      44.67
 16 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR              44.59      50.05

Event 69  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:52.74   7/15/1984 Donna Demcsik, LISC
       METRO: # 2:34.25    7/7/2004 Jackie PANGILINAN at 2004 U. S, YMID-MR
                2:38.09  NAT
                2:42.29  T16
                2:44.99  JR
                2:56.29  ZONE
                3:14.99  JO
 Meet Qualifying:  3:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              2:51.92    2:53.76 ZONE
                  40.79     1:23.80 (43.01)     2:09.50 (45.70)     2:53.76 (44.26)
  2 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            2:55.00    2:54.10 ZONE
                  40.29     1:24.74 (44.45)     2:10.03 (45.29)     2:54.10 (44.07)
  3 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              2:52.01    2:55.64 ZONE
                  39.15     1:24.27 (45.12)     2:10.15 (45.88)     2:55.64 (45.49)
  4 Puca, Savannah L          17 Tmsuffolk-MR         2:59.72    2:56.03 ZONE
                  40.86     1:25.66 (44.80)     2:10.44 (44.78)     2:56.03 (45.59)
  5 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:56.58    2:57.65 JO
                  39.23     1:24.26 (45.03)     2:11.09 (46.83)     2:57.65 (46.56)
  6 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  3:00.05    3:00.87 JO
                  40.81     1:26.36 (45.55)     2:13.75 (47.39)     3:00.87 (47.12)
  7 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  2:58.83    3:04.85 JO
                  42.81     1:28.16 (45.35)     2:16.80 (48.64)     3:04.85 (48.05)
  8 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  3:04.47    3:05.05 JO
                  43.12     1:29.97 (46.85)     2:18.55 (48.58)     3:05.05 (46.50)
  9 Kretz, Sarah J            15 LIAC-MR              3:04.37    3:06.09 JO
                  42.59     1:29.35 (46.76)     2:18.20 (48.85)     3:06.09 (47.89)
 10 Wong, Bethany K           16 Twisters-MR          3:01.47    3:06.19 JO
                  41.05     1:27.21 (46.16)     2:16.82 (49.61)     3:06.19 (49.37)
 11 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               3:07.19    3:06.43 JO
                  44.15     1:30.78 (46.63)     2:19.13 (48.35)     3:06.43 (47.30)
 12 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               3:00.02    3:09.23 JO
                  42.49     1:30.90 (48.41)     2:20.03 (49.13)     3:09.23 (49.20)
 13 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR               3:04.53    3:10.50 JO
                  42.33     1:29.87 (47.54)     2:21.11 (51.24)     3:10.50 (49.39)
 14 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         3:09.17    3:11.15 JO
                  44.78     1:33.58 (48.80)     2:23.86 (50.28)     3:11.15 (47.29)
 15 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  3:08.29    3:11.41 JO
                  44.53     1:33.82 (49.29)     2:23.34 (49.52)     3:11.41 (48.07)
 16 Pujals, Leiya S           16 HYB-MR               3:09.09    3:11.45 JO
                  43.60     1:30.98 (47.38)     2:20.66 (49.68)     3:11.45 (50.79)
 17 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR         3:10.45    3:12.33 JO
                  44.82     1:33.06 (48.24)     2:23.34 (50.28)     3:12.33 (48.99)
 18 Schettino, Caitlin A      16 WISC-MR              3:13.49    3:16.36
                  43.45     1:32.82 (49.37)     2:24.51 (51.69)     3:16.36 (51.85)
 19 Zweig, Julia A            16 Agua Swim Team-MR    3:14.25    3:18.11
                  43.51     1:31.80 (48.29)     2:26.40 (54.60)     3:18.11 (51.71)

Event 70  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.52   7/31/2004 Anthony D Mironov, Badger
       METRO: # 2:21.15   7/15/1993 Greg Mone, LIAC-MR
                2:22.79  NAT
                2:27.89  T16
                2:29.79  JR
                2:39.79  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mironov, Anthony D        16 Badger-MR            2:30.00    2:33.52!ZONE
                  34.51     1:13.04 (38.53)     1:52.93 (39.89)     2:33.52 (40.59)
  2 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:41.77    2:40.47 JO
                  37.44     1:19.47 (42.03)     2:01.10 (41.63)     2:40.47 (39.37)
  3 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      2:34.22    2:42.93 JO
                  37.72     1:18.83 (41.11)     2:00.97 (42.14)     2:42.93 (41.96)
  4 Carlucci, Conor A         15 Cond-MR              2:53.12    2:43.18 JO
                  38.44     1:20.35 (41.91)     2:02.53 (42.18)     2:43.18 (40.65)
  5 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               2:40.35    2:44.18 JO
                  36.80     1:17.77 (40.97)     2:00.72 (42.95)     2:44.18 (43.46)
  6 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               2:35.54    2:45.00 JO
                  37.40     1:19.97 (42.57)     2:03.61 (43.64)     2:45.00 (41.39)
  7 Lee, An-shih              17 OWA-MR               2:53.02    2:46.75 JO
                  16.64   1:18.50 (1:01.86)     2:02.67 (44.17)     2:46.75 (44.08)
  8 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR    2:51.76    2:48.06 JO
                  38.13     1:20.48 (42.35)     2:04.83 (44.35)     2:48.06 (43.23)
  9 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR               2:53.36    2:53.80 JO
                  39.76     1:23.86 (44.10)     2:09.19 (45.33)     2:53.80 (44.61)
 10 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         2:51.67    2:58.94 JO
                  39.58     1:24.87 (45.29)     2:12.42 (47.55)     2:58.94 (46.52)
 -- Russo, Matt J             17 OWA-MR               2:42.73         DQ
                  34.94     1:14.25 (39.31)     2:09.97 (55.72)          DQ (51.34)

Event 71  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.92   7/31/2004 Alex Forrester, Badger
       METRO: # 1:07.27   7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                1:07.89  JR
                1:11.09  T16
                1:17.69  ZONE
                1:24.99  JO
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:12.37    1:09.92!T16
                  34.29     1:09.92 (35.63)
  2 Giberson, Sara            11 Basc-MR              1:10.94    1:10.84 T16
                  34.12     1:10.84 (36.72)
  3 Birkmire, Jenna M         12 TVSC-MR              1:11.51    1:11.51 ZONE
                  35.05     1:11.51 (36.46)
  4 Michalak, Agata           11 FLY-MR               1:15.28    1:15.29 ZONE
                  36.93     1:15.29 (38.36)
  5 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               1:14.78    1:15.34 ZONE
                  36.12     1:15.34 (39.22)
  6 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR              1:17.42    1:16.35 ZONE
                  37.35     1:16.35 (39.00)
  7 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR               1:14.46    1:16.70 ZONE
                  37.21     1:16.70 (39.49)
  8 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR           1:16.40    1:17.80 JO
                  38.17     1:17.80 (39.63)
  9 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR              1:19.40    1:18.09 JO
                  36.47     1:18.09 (41.62)
 10 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR          1:16.84    1:18.13 JO
                  38.11     1:18.13 (40.02)
 11 Larson, Kim P             12 IA-MR                1:15.60    1:18.54 JO
                  38.18     1:18.54 (40.36)
 12 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              1:19.30    1:18.84 JO
                  38.13     1:18.84 (40.71)
 13 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR               1:21.81    1:18.97 JO
                  38.34     1:18.97 (40.63)
 14 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  1:21.50    1:19.73 JO
                  39.25     1:19.73 (40.48)
 15 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR               1:20.68    1:19.75 JO
                  38.38     1:19.75 (41.37)
 16 Hain, Karina A            11 FLY-MR               1:20.82    1:19.93 JO
                  39.22     1:19.93 (40.71)
 17 Owens, Amanda             11 Badger-MR            1:18.54    1:21.02 JO
                  40.27     1:21.02 (40.75)
 17 Fink, Ericka M            12 Middies-MR           1:22.80    1:21.02 JO
                  39.68     1:21.02 (41.34)
 19 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              1:23.26    1:21.19 JO
                  40.50     1:21.19 (40.69)
 20 Chang, Linda              11 FLY-MR               1:21.20    1:21.39 JO
                  39.80     1:21.39 (41.59)
 21 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    1:19.97    1:21.43 JO
                  38.70     1:21.43 (42.73)
 22 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              1:21.27    1:21.80 JO
                  40.03     1:21.80 (41.77)
 23 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           1:22.09    1:21.99 JO
                  40.41     1:21.99 (41.58)
 24 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR              1:23.10    1:22.27 JO
                  40.16     1:22.27 (42.11)
 25 McGuire, Christine C      11 Badger-MR            1:23.04    1:23.43 JO
                  40.29     1:23.43 (43.14)
 26 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:24.75    1:23.75 JO
                  40.58     1:23.75 (43.17)
 27 Reilly, Nadie D           11 Bgnw Marlins-MR      1:20.53    1:23.88 JO
                  40.13     1:23.88 (43.75)
 28 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              1:23.05    1:24.44 JO
                  41.14     1:24.44 (43.30)
 29 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:24.99    1:25.90
                  42.21     1:25.90 (43.69)
 30 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            1:24.51    1:27.73
                  43.04     1:27.73 (44.69)
 31 Salese, Elizabeth A       12 Badger-MR            1:24.99    1:28.96
 -- Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR               1:24.42         DQ
                  42.80          DQ (42.52)

Event 72  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.55    8/4/2000 Shane Tusup, TS
       METRO: # 1:05.72   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                1:01.39  JR
                1:09.59  T16
                1:17.69  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              1:09.52    1:11.16 ZONE
                  34.12     1:11.16 (37.04)
  2 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          1:14.93    1:13.35 ZONE
                  35.53     1:13.35 (37.82)
  3 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              1:13.35    1:13.36 ZONE
                  35.72     1:13.36 (37.64)
  4 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:15.55    1:14.46 ZONE
                  35.56     1:14.46 (38.90)
  5 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR               1:19.02    1:16.96 ZONE
                  37.90     1:16.96 (39.06)
  6 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:16.30    1:18.25 JO
                  37.20     1:18.25 (41.05)
  7 Carmen, Jacob E           12 Middies-MR           1:19.55    1:18.58 JO
                  37.80     1:18.58 (40.78)
  8 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               1:21.03    1:19.86 JO
                  38.95     1:19.86 (40.91)
  9 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR           1:22.80    1:19.90 JO
                  38.85     1:19.90 (41.05)
 10 Minowitz, Eric M          11 Middies-MR           1:23.17    1:19.95 JO
                  38.74     1:19.95 (41.21)
 11 Knight, Lucas             11 FLY-MR               1:17.21    1:20.27 JO
                  38.42     1:20.27 (41.85)
 12 Sacoto, Maxwell L         12 Twisters-MR          1:22.49    1:20.34 JO
                  39.34     1:20.34 (41.00)
 13 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    1:23.64    1:20.42 JO
                  38.46     1:20.42 (41.96)
 14 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR           1:22.12    1:20.52 JO
                  38.11     1:20.52 (42.41)
 15 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:22.86    1:21.07 JO
                  40.33     1:21.07 (40.74)
 16 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               1:20.74    1:21.45 JO
                  39.63     1:21.45 (41.82)
 17 Hausmann, Edward C        12 WISC-MR              1:18.69    1:21.51 JO
                  38.29     1:21.51 (43.22)
 18 Russo, Cameron J          12 OWA-MR               1:25.48    1:21.53 JO
                  39.78     1:21.53 (41.75)
 19 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:16.86    1:21.63 JO
                  40.20     1:21.63 (41.43)
 20 Kennon, Aidan             12 Badger-MR            1:20.00    1:21.77 JO
                  39.12     1:21.77 (42.65)
 21 Middleton, William        11 Basc-MR              1:20.10    1:22.02 JO
                  39.30     1:22.02 (42.72)
 22 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR               1:25.13    1:22.82 JO
                  40.25     1:22.82 (42.57)
 23 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  1:25.55    1:23.44 JO
                  41.54     1:23.44 (41.90)
 24 Friedman, Remy            12 LBA-MR               1:24.87    1:23.56 JO
                  40.14     1:23.56 (43.42)
 25 Pickel, Cody              12 FLY-MR               1:24.89    1:24.05 JO
                  40.49     1:24.05 (43.56)
 26 Fang, Corey Y             12 FLY-MR               1:26.78    1:24.13 JO
                  40.84     1:24.13 (43.29)
 27 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                1:25.26    1:24.63 JO
                  40.74     1:24.63 (43.89)
 28 Noach, Kees               12 Middies-MR           1:27.19    1:25.39 JO
                  41.16     1:25.39 (44.23)
 29 Dupres, Abel              11 RedTails-MR          1:24.84    1:26.00 JO
                  42.18     1:26.00 (43.82)
 30 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR         1:25.94    1:26.10 JO
                  41.45     1:26.10 (44.65)
 31 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:26.89    1:26.59 JO
                  42.62     1:26.59 (43.97)
 32 Kuhn, Ian A               12 Sachem-MR            1:27.03    1:26.80 JO
                  42.30     1:26.80 (44.50)
 33 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:23.62    1:27.42 JO
                  41.47     1:27.42 (45.95)
 34 Jiran, Monte              11 WISC-MR              1:25.88    1:27.89 JO
                  42.93     1:27.89 (44.96)
 35 Kaiser, Christopher R     12 North Shore-MR       1:26.90    1:28.41
                  44.02     1:28.41 (44.39)
 36 Guelly, Stefan M          12 FLY-MR               1:23.72    1:29.80
                  44.25     1:29.80 (45.55)
 37 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR            1:27.99    1:35.09
                  45.88     1:35.09 (49.21)
 -- Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:18.59         DQ
                  38.88          DQ (40.15)
 -- Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR              1:27.41         DQ
                  42.67          DQ (44.23)
 -- Spinella, Nick R          11 LIAC-MR              1:25.61         DQ

Event 73  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.07   7/15/1984 T. Zompoulos, BSC
       METRO: # 1:02.69   7/15/1989 Lea Loveless, BSC-MR
                1:05.39  NAT
                1:06.39  T16
                1:07.89  JR
                1:12.69  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR          1:07.21    1:08.18 ZONE
                  33.67     1:08.18 (34.51)
  2 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:11.62    1:10.72 ZONE
                  34.20     1:10.72 (36.52)
  3 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR         1:09.88    1:11.25 ZONE
                  35.31     1:11.25 (35.94)
  4 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              1:11.10    1:13.10 JO
                  35.88     1:13.10 (37.22)
  5 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         1:12.36    1:14.22 JO
                  36.40     1:14.22 (37.82)
  6 Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR               1:11.32    1:15.08 JO
                  35.87     1:15.08 (39.21)
  7 Puca, Savannah L          17 Tmsuffolk-MR         1:16.48    1:16.88 JO
                  37.91     1:16.88 (38.97)
  8 Partridge, Gabi C         16 SSL-MR               1:16.26    1:17.82 JO
                  37.92     1:17.82 (39.90)
  9 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  1:17.94    1:18.33 JO
                  37.99     1:18.33 (40.34)
 10 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              1:14.76    1:18.35 JO
                  38.14     1:18.35 (40.21)
 11 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  1:16.69    1:18.54 JO
                  39.15     1:18.54 (39.39)
 12 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               1:16.26    1:18.57 JO
                  39.38     1:18.57 (39.19)
 13 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  1:19.41    1:20.46
                  40.04     1:20.46 (40.42)
 14 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR         1:19.93    1:21.13
                  40.23     1:21.13 (40.90)
 15 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR         1:18.40    1:21.18
                  39.86     1:21.18 (41.32)
 16 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               1:19.68    1:21.53
                  40.21     1:21.53 (41.32)

Event 74  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.20   7/15/1981 Rick Carey, BSC
       METRO: #   56.68   7/15/1981 Rick Carey, BSC-MR
                  58.69  NAT
                1:01.29  T16
                1:01.39  JR
                1:06.69  ZONE
                1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR        59.83    1:06.04 ZONE
                  32.23     1:06.04 (33.81)
  2 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               1:06.15    1:06.27 ZONE
                  32.59     1:06.27 (33.68)
  3 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR         1:07.03    1:07.46 JO
                  33.30     1:07.46 (34.16)
  4 D'Errico, John A          15 OWA-MR               1:10.97    1:08.68 JO
                  33.61     1:08.68 (35.07)
  5 Kopot, Andrey V           15 Agua Swim Team-MR    1:09.36    1:08.77 JO
                  33.08     1:08.77 (35.69)
  6 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR    1:09.83    1:09.70 JO
                  34.36     1:09.70 (35.34)
  7 Kenny, Greg               16 Badger-MR            1:10.43    1:10.85 JO
                  34.02     1:10.85 (36.83)
  8 Lau, Kevin                15 Badger-MR            1:08.24    1:12.47
                  35.13     1:12.47 (37.34)
  9 Robertson, Brian J        15 Sachem-MR            1:11.84    1:14.44
                  36.79     1:14.44 (37.65)

Event 75  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI
       METRO: # 29.60   7/15/2000 Kerri Masterson, LIAC-MR
                31.09  T16
                33.29  ZONE
                36.99  JO
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              30.09      30.87 T16
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 31.59      31.14 ZONE
  3 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR                 31.50      31.73 ZONE
  4 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR                 33.13      32.34 ZONE
  5 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR             33.50      32.55 ZONE
  6 Birkmire, Jenna M         12 TVSC-MR                33.40      32.68 ZONE
  7 Jones, Shannon E          11 Badger-MR              32.32      32.82 ZONE
  8 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR              34.01      33.75 JO
  9 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 33.40      33.76 JO
 10 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR                 34.25      33.84 JO
 11 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                33.83      33.90 JO
 12 Gibbons, Alanna           12 Basc-MR                34.31      33.97 JO
 13 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR                36.74      33.99 JO
 14 Anderer, Britney          12 HAA-MR                 33.33      34.03 JO
 15 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           34.44      34.14 JO
 16 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 34.23      34.19 JO
 17 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR                33.86      34.20 JO
 18 Michalak, Agata           11 FLY-MR                 33.99      34.24 JO
 19 Cobbinah, Sarah           12 Apex-MR                35.41      34.81 JO
 20 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR             35.16      35.04 JO
 21 Weaver, Joan M            12 IA-MR                  35.84      35.20 JO
 22 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR            36.80      35.26 JO
 23 Rogers, Stacey B          12 Middies-MR             36.16      35.44 JO
 24 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR                 34.92      35.45 JO
 25 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR                35.67      35.52 JO
 26 Hain, Karina A            11 FLY-MR                 35.33      35.61 JO
 27 Ouzounian, Lauren M       11 North Shore-MR         36.30      35.66 JO
 28 Owens, Amanda             11 Badger-MR              36.16      36.12 JO
 29 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR                 35.96      36.17 JO
 30 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR                 36.21      36.25 JO
 31 Salese, Elizabeth A       12 Badger-MR              35.51      36.66 JO
 31 Wessling, Emily G         12 Middies-MR             36.83      36.66 JO
 33 Warren, Michelle          12 WISC-MR                36.46      36.87 JO
 34 Pablo, Aileen             12 FLY-MR                 36.99      36.97 JO
 35 Aiello, Jennifer M        11 MSC-MR                 36.74      37.86
 36 Sabatini, Nina B          12 OWA-MR                 36.52      38.45
 37 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR              36.99      39.07
 -- Downing, Marissa          12 Tty-MR                 36.85         DQ

Event 76  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.04   7/31/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR
       METRO: # 28.47   7/15/1993 Jason Landrio, TOI-MR
                30.39  T16
                33.29  ZONE
                37.99  JO
 Meet Qualifying:  37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR                29.48      30.04!T16
  2 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR                 33.53      32.62 ZONE
  3 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        32.85      32.90 ZONE
  4 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            33.37      33.22 ZONE
  5 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR                34.62      33.27 ZONE
  6 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            33.23      33.35 JO
  7 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR               33.97      33.69 JO
  8 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           34.07      34.04 JO
  9 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR                35.79      35.11 JO
 10 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR        35.45      35.19 JO
 11 Kennon, Aidan             12 Badger-MR              35.44      35.33 JO
 12 Knight, Lucas             11 FLY-MR                 34.53      35.36 JO
 13 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR            35.81      35.39 JO
 14 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR                 34.68      36.06 JO
 15 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR    36.45      36.19 JO
 16 Carmen, Jacob E           12 Middies-MR             36.20      36.24 JO
 17 Bennett, Aarron M         11 Middies-MR             37.57      36.27 JO
 18 Pickel, Cody              12 FLY-MR                 36.76      36.88 JO
 19 Hausmann, Edward C        12 WISC-MR                35.91      37.02 JO
 20 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR                35.73      37.05 JO
 21 Sacoto, Maxwell L         12 Twisters-MR            37.01      37.92 JO
 22 Friedman, Remy            12 LBA-MR                 37.87      40.29

Event 77  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:10.95   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC
       METRO: # 4:48.21    8/5/2003 JULIA E. SMIT at ConocoPhillip, TVSC-MR
                4:57.79  NAT
                5:00.49  T16
                5:09.69  JR
                5:30.49  ZONE
                5:55.99  JO
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Puca, Savannah L          17 Tmsuffolk-MR         5:28.54    5:24.10 ZONE
                  35.39     1:15.55 (40.16)     1:58.33 (42.78)     2:40.08 (41.75)
        3:26.79 (46.71)     4:12.84 (46.05)     4:48.80 (35.96)     5:24.10 (35.30)
  2 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              5:28.65    5:30.43 ZONE
                  34.87     1:15.91 (41.04)     1:59.60 (43.69)     2:41.63 (42.03)
        3:27.71 (46.08)     4:13.64 (45.93)     4:52.66 (39.02)     5:30.43 (37.77)
  3 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            5:28.77    5:31.73 JO
                  35.09     1:16.51 (41.42)     2:01.27 (44.76)     2:44.17 (42.90)
        3:30.26 (46.09)     4:17.27 (47.01)     4:55.30 (38.03)     5:31.73 (36.43)
  4 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         5:37.19    5:33.55 JO
                  33.61     1:12.18 (38.57)     1:56.90 (44.72)     2:39.82 (42.92)
        3:28.30 (48.48)     4:16.53 (48.23)     4:54.71 (38.18)     5:33.55 (38.84)
  5 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR          5:40.00    5:37.81 JO
                  35.17     1:16.94 (41.77)     1:59.01 (42.07)     2:40.16 (41.15)
        3:31.89 (51.73)     4:23.03 (51.14)     5:00.95 (37.92)     5:37.81 (36.86)
  6 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  5:37.27    5:39.98 JO
                  38.84     1:21.56 (42.72)     2:08.81 (47.25)     2:53.55 (44.74)
        3:40.40 (46.85)     4:27.64 (47.24)     5:03.59 (35.95)     5:39.98 (36.39)
  7 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  5:44.02    5:40.56 JO
                  36.66     1:21.10 (44.44)     2:05.85 (44.75)     2:48.81 (42.96)
        3:37.59 (48.78)     4:27.44 (49.85)     5:04.59 (37.15)     5:40.56 (35.97)
  8 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  5:47.88    5:40.61 JO
                  35.31     1:15.86 (40.55)     2:01.82 (45.96)     2:45.32 (43.50)
        3:37.82 (52.50)     4:28.68 (50.86)     5:05.60 (36.92)     5:40.61 (35.01)
  9 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR    5:47.93    5:41.23 JO
                  35.55     1:15.74 (40.19)     2:00.83 (45.09)     2:43.94 (43.11)
        3:34.75 (50.81)     4:24.67 (49.92)     5:03.50 (38.83)     5:41.23 (37.73)
 10 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              5:36.24    5:41.25 JO
                  35.87     1:17.42 (41.55)     2:00.85 (43.43)     2:42.94 (42.09)
        3:34.74 (51.80)     4:26.08 (51.34)     5:04.37 (38.29)     5:41.25 (36.88)
 11 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  5:36.81    5:43.35 JO
                  38.79     1:22.93 (44.14)     2:08.03 (45.10)     2:51.60 (43.57)
        3:39.26 (47.66)     4:27.10 (47.84)     5:05.96 (38.86)     5:43.35 (37.39)
 12 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  5:51.81    5:43.64 JO
                  37.28     1:19.43 (42.15)     2:05.96 (46.53)     2:50.67 (44.71)
        3:38.67 (48.00)     4:25.66 (46.99)     5:05.46 (39.80)     5:43.64 (38.18)
 13 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    5:41.81    5:46.88 JO
                  34.20     1:14.95 (40.75)     2:01.10 (46.15)     2:46.54 (45.44)
        3:35.79 (49.25)     4:25.29 (49.50)     5:07.34 (42.05)     5:46.88 (39.54)
 14 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    5:43.71    5:47.33 JO
                  35.78     1:17.72 (41.94)     2:04.62 (46.90)     2:48.18 (43.56)
        3:40.50 (52.32)     4:32.32 (51.82)     5:10.20 (37.88)     5:47.33 (37.13)
 15 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               5:41.67    5:47.43 JO
                  37.46     1:22.06 (44.60)     2:07.63 (45.57)     2:52.29 (44.66)
        3:42.01 (49.72)     4:31.50 (49.49)     5:10.06 (38.56)     5:47.43 (37.37)
 16 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               5:46.73    5:49.73 JO
                  38.83     1:24.11 (45.28)     2:10.24 (46.13)     2:53.79 (43.55)
        3:42.22 (48.43)     4:31.74 (49.52)     5:11.13 (39.39)     5:49.73 (38.60)
 17 Kretz, Sarah J            15 LIAC-MR              5:48.80    5:57.85
                  39.15     1:25.34 (46.19)     2:12.52 (47.18)     2:57.00 (44.48)
        3:46.03 (49.03)     4:35.33 (49.30)     5:17.60 (42.27)     5:57.85 (40.25)

Event 78  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:50.97   7/15/1982 Daniel Moore, GAA
       METRO: # 4:25.18   7/15/2000 Brendan Neligan, LIAC-MR
                4:34.29  NAT
                4:40.99  T16
                4:43.89  JR
                5:07.09  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      4:46.77    5:03.55 ZONE
                  33.22     1:09.94 (36.72)     1:49.29 (39.35)     2:28.31 (39.02)
        3:13.05 (44.74)     3:56.83 (43.78)     4:31.61 (34.78)     5:03.55 (31.94)
  2 D'Errico, John A          15 OWA-MR               5:18.07    5:03.90 ZONE
                  32.26     1:08.79 (36.53)     1:48.35 (39.56)     2:28.19 (39.84)
        3:13.74 (45.55)     3:59.46 (45.72)     4:32.73 (33.27)     5:03.90 (31.17)
  3 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR               5:22.59    5:18.34 JO
                  33.66     1:14.65 (40.99)     1:58.72 (44.07)     2:40.29 (41.57)
        3:24.72 (44.43)     4:09.35 (44.63)     4:44.70 (35.35)     5:18.34 (33.64)
  4 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR              5:22.48    5:22.50 JO
                  34.64     1:16.25 (41.61)     1:59.67 (43.42)     2:41.20 (41.53)
        3:26.89 (45.69)     4:12.39 (45.50)     4:48.00 (35.61)     5:22.50 (34.50)

Event 79  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:22.84   7/26/2002 Asphalt Green
                         N.Cliff, E.Siegel, D.Lewandowski, S.Setoguchi
       METRO: # 4:22.84   7/26/2002 Asphalt Green, AGUA-MR
                         N.Cliff,E.Siegel,D.Lewandowski,S.Setoguchi
                4:06.99  JR
                4:28.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:33.20    4:31.68
     1) Smith, Ashley A 12              2) Festa, Julia D 12
     3) Zarriello, Megan T 11           4) Kelly, Emily C 12
                  32.75   1:07.64 (1:07.64)     1:40.10 (32.46)   2:14.95 (1:07.31)
        2:49.00 (34.05)   3:25.23 (1:10.28)     3:57.09 (31.86)   4:31.68 (1:06.45)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:35.61    4:34.55
     1) Guelly, Kirsten H 12            2) De los Santos, Diana 12
     3) Skeivys, Maria E 11             4) Michalak, Agata 11
                  32.05   1:06.88 (1:06.88)     1:38.95 (32.07)   2:15.17 (1:08.29)
        2:48.71 (33.54)   3:25.22 (1:10.05)     3:57.70 (32.48)   4:34.55 (1:09.33)
  3 Hauppauge-MR  'A'                                 4:37.37    4:35.34
     1) Anderer, Britney 12             2) Doughty, Brigitte 12
     3) Anderer, Stephanie L 12         4) Rosenbrock, Michelle 11
                  33.14   1:07.77 (1:07.77)     1:39.60 (31.83)   2:15.33 (1:07.56)
        2:50.76 (35.43)   3:30.51 (1:15.18)     4:01.22 (30.71)   4:35.34 (1:04.83)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:37.71    4:36.86
     1) Carballeira, Kimberly A 12      2) Brennan, Alyssa M 11
     3) Brennan, Cassidy S 11           4) Birkmire, Jenna M 12
                  32.38   1:08.40 (1:08.40)     1:42.36 (33.96)   2:20.80 (1:12.40)
        2:54.39 (33.59)   3:32.31 (1:11.51)     4:03.06 (30.75)   4:36.86 (1:04.55)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                         NT    5:01.67
     1) Bouzarouata, Sarah 11           2) Salgado, Laura S 12
     3) Dias, Marcela K 12              4) Wong, Stephanie 12
                  37.28   1:20.52 (1:20.52)     1:55.82 (35.30)   2:36.94 (1:16.42)
                          3:50.06 (1:13.12)     4:23.84 (33.78)   5:01.67 (1:11.61)

Event 80  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:22.21   7/27/2001 Flushing YMCA
                         Tim Nam, Paul Payabyab, Kevin Kim, Gregory Pfeifer
       METRO: # 4:22.21   7/27/2001 Flushing YMCA, FLY-MR
                         Tim Nam, Paul Payabyab, Kevin Kim, Gregory Pfeifer
                3:41.89  JR
                4:27.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:22.68    4:26.36 T16
     1) Chang, Adam Y 12                2) Spinella, Nick R 11
     3) O'Neill, Brian P 12             4) Wagner, Jack S 12
                  29.52   1:02.15 (1:02.15)     1:35.12 (32.97)   2:12.87 (1:10.72)
        2:46.13 (33.26)   3:23.14 (1:10.27)     3:52.76 (29.62)   4:26.36 (1:03.22)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:36.05    4:42.30
     1) Pickel, Cody 12                 2) Knight, Lucas 11
     3) Garcia, Stefan 11               4) Kim, Kenny L 12
                  33.25   1:11.13 (1:11.13)     1:44.93 (33.80)   2:22.72 (1:11.59)
        2:56.99 (34.27)   3:34.57 (1:11.85)     4:05.68 (31.11)   4:42.30 (1:07.73)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:54.58    4:54.02
     1) Erskine, Brendan 11             2) Gumiela, Kryspin 11
     3) Sangtippawan, Chudchane 12      4) Doherty, Christopher 11
                  36.19   1:17.38 (1:17.38)     1:50.63 (33.25)   2:31.17 (1:13.79)
        3:01.88 (30.71)   3:38.47 (1:07.30)     4:14.44 (35.97)   4:54.02 (1:15.55)

Event 81  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:12.68   7/15/1984 Adelphi Univ. Aquat.
       METRO: # 3:58.16    4/1/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR
                         R. GROVE, B. O'CONNOR, P. DUGUET, K. KELLY
                3:58.39  NAT
                4:06.99  JR
                4:13.89  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:15.74    4:16.62
     1) Napoli, Caitlin A 16            2) Biagioli, Caitlyn 15
     3) Puca, Savannah L 17             4) Dolinar, Ann M 16
                  30.34   1:01.83 (1:01.83)     1:33.70 (31.87)   2:09.04 (1:07.21)
        2:39.82 (30.78)   3:13.20 (1:04.16)     3:43.48 (30.28)   4:16.62 (1:03.42)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       4:16.00    4:18.47
     1) Balder, Jaclyn M 15             2) Hartford, Catherine D 17
     3) Dwyer, Caitlin L 16             4) Sullivan, Ellen F 16
                  31.36   1:06.43 (1:06.43)     1:37.10 (30.67)   2:10.82 (1:04.39)
        2:41.64 (30.82)   3:14.91 (1:04.09)     3:45.41 (30.50)   4:18.47 (1:03.56)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:28.00    4:37.63
     1) Liu, Lucy X 16                  2) Pirog, Francesca E 16
     3) Crane, Francesca 16             4) Roseman, Alexandra A 16
                  31.93   1:05.30 (1:05.30)     1:38.53 (33.23)   2:16.47 (1:11.17)
        2:49.22 (32.75)   3:24.93 (1:08.46)   4:37.63 (1:12.70)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:27.50    4:39.45
     1) Sullivan, Marykate Z 16         2) Boehm, Stacey M 16
     3) Kaliades, Dena V 15             4) Sheridan, Nicole F 15
                  31.30   1:05.26 (1:05.26)     1:40.58 (35.32)   2:17.67 (1:12.41)
        2:51.40 (33.73)   3:27.74 (1:10.07)     4:02.20 (34.46)   4:39.45 (1:11.71)

Event 82  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 3:46.76   7/15/1984 Long Island S.C.
       METRO: # 3:31.89   7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR
                3:33.59  NAT
                3:41.89  JR
                3:53.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      3:53.02    3:58.10
     1) Frawley III, Bobby J 15         2) Ziplow, Jason L 16
     3) Pellegrino, Francesco 17        4) D'Errico, John A 15
                  29.65   1:00.17 (1:00.17)     1:28.51 (28.34)   2:00.30 (1:00.13)
        2:28.12 (27.82)     3:00.26 (59.96)     3:28.03 (27.77)     3:58.10 (57.84)
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                      4:09.84    4:30.88
     1) Lee, An-shih 17                 2) D'Errico, Angelo C 16
     3) Salayka, Douglas J 17           4) Russo, Matt J 17
                  29.82   1:02.32 (1:02.32)     1:39.75 (37.43)   2:20.32 (1:18.00)
        2:50.88 (30.56)   3:25.83 (1:05.51)     3:56.23 (30.40)   4:30.88 (1:05.05)

Event 83  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:57.46   7/26/2003 Kate C Larkin, TMSUFFOLK
       METRO: # 2:47.33   7/15/2001 Alison Clemens, BASC-MR
                2:44.99  JR
                2:59.09  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           3:04.82    2:59.02 T16
                  41.39     1:26.22 (44.83)     2:13.25 (47.03)     2:59.02 (45.77)
  2 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR         3:03.15    3:02.93 ZONE
                  42.77     1:29.22 (46.45)     2:16.46 (47.24)     3:02.93 (46.47)
  3 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    3:05.27    3:04.87 ZONE
                  41.41     1:27.98 (46.57)     2:16.72 (48.74)     3:04.87 (48.15)
  4 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         3:09.44    3:04.95 ZONE
                  42.48     1:29.14 (46.66)     2:18.19 (49.05)     3:04.95 (46.76)
  5 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              3:04.96    3:05.51 ZONE
                  41.76     1:28.95 (47.19)     2:17.54 (48.59)     3:05.51 (47.97)
  6 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR               3:07.38    3:05.64 ZONE
                  43.09     1:30.58 (47.49)     2:19.18 (48.60)     3:05.64 (46.46)
  7 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               3:05.49    3:07.46 ZONE
                  41.84     1:29.10 (47.26)     2:18.71 (49.61)     3:07.46 (48.75)
  8 Wyatt, Allison B          12 Big Blue-MR          3:10.77    3:08.16 ZONE
                  42.30     1:30.18 (47.88)     2:20.24 (50.06)     3:08.16 (47.92)
  9 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR               3:08.46    3:09.81 JO
                  43.34     1:32.42 (49.08)     2:21.05 (48.63)     3:09.81 (48.76)
 10 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR              3:13.28    3:09.84 JO
                  43.67     1:31.95 (48.28)     2:21.56 (49.61)     3:09.84 (48.28)
 11 Borutecene, Gabrielle M   12 HYB-MR               3:17.05    3:13.44 JO
                  45.54     1:34.05 (48.51)     2:24.09 (50.04)     3:13.44 (49.35)
 12 Weston, Caroline L        11 Bgnw Marlins-MR      3:19.69    3:14.38 JO
                  46.98     1:37.02 (50.04)     2:28.52 (51.50)     3:14.38 (45.86)
 13 Rogers, Stacey B          12 Middies-MR           3:22.78    3:14.97 JO
                  45.05     1:34.33 (49.28)     2:25.31 (50.98)     3:14.97 (49.66)
 14 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  3:18.69    3:15.04 JO
                  45.33     1:34.97 (49.64)     2:25.72 (50.75)     3:15.04 (49.32)
 15 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR         3:21.64    3:15.06 JO
                  46.18     1:35.99 (49.81)     2:26.64 (50.65)     3:15.06 (48.42)
 16 Warren, Michelle          12 WISC-MR              3:12.88    3:15.37 JO
                  46.39     1:35.88 (49.49)     2:26.51 (50.63)     3:15.37 (48.86)
 17 Gibbons, Alanna           12 Basc-MR              3:16.30    3:16.23 JO
                  46.07     1:36.19 (50.12)     2:27.62 (51.43)     3:16.23 (48.61)
 18 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         3:18.38    3:18.06 JO
                  44.63     1:36.60 (51.97)     2:28.09 (51.49)     3:18.06 (49.97)
 19 Brennan, Cassidy S        11 TVSC-MR              3:26.46    3:19.96 JO
                  48.37     1:38.50 (50.13)     2:30.61 (52.11)     3:19.96 (49.35)
 20 Krasniqi, Laura A         11 Silver Streaks-MR    3:26.80    3:20.79 JO
                  44.43     1:35.32 (50.89)     2:27.97 (52.65)     3:20.79 (52.82)
 21 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  3:22.95    3:20.80 JO
                  46.86     1:37.65 (50.79)     2:30.37 (52.72)     3:20.80 (50.43)
 22 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           3:23.72    3:20.88 JO
                  45.94     1:37.52 (51.58)     2:30.32 (52.80)     3:20.88 (50.56)
 -- Anderer, Britney          12 HAA-MR               2:52.61         DQ

Event 84  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:55.27   7/26/2003 Steffen Alejandro, Unattached-
       METRO: # 2:53.71  11/22/2003 STEFFEN ALEJANDRO at 2003-MR-N, OWA-MR
                2:29.79  JR
                2:50.19  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               3:03.79    2:59.47 ZONE
                  40.40     1:26.80 (46.40)     2:12.95 (46.15)     2:59.47 (46.52)
  2 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR          3:00.43    3:02.95 ZONE
                  41.98     1:27.40 (45.42)     2:16.20 (48.80)     3:02.95 (46.75)
  3 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR         3:15.63    3:10.51 JO
                  43.51     1:30.83 (47.32)     2:22.28 (51.45)     3:10.51 (48.23)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  3:15.83    3:17.25 JO
                  45.06     1:35.29 (50.23)     2:26.61 (51.32)     3:17.25 (50.64)
  5 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               3:19.64    3:22.08 JO
                  45.70     1:37.05 (51.35)     2:30.21 (53.16)     3:22.08 (51.87)
  6 Jiran, Monte              11 WISC-MR              3:25.17    3:30.59
                  48.42     1:41.75 (53.33)     2:36.66 (54.91)     3:30.59 (53.93)

Event 85  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.90   7/15/1980 Long Island S.C.
       METRO: # 1:55.75   7/15/1994 Long Island A.C., LIAC-MR
                1:56.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:02.46    2:00.04
     1) Kochman, Julie N 14             2) Larkin, Kate C 13
     3) Einsidler, Allie 14             4) Parisi, Lauren N 14
                  31.72     1:01.78 (30.06)     1:31.50 (29.72)     2:00.04 (28.54)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:02.00    2:01.24
     1) Ryan, Sarah A 14                2) Genovese, Kate A 14
     3) Dwyer, Brianne M 13             4) Derlath, Erica A 14
                  30.73     1:01.67 (30.94)     1:31.96 (30.29)     2:01.24 (29.28)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                 NT    2:01.26
     1) Shiota, Lili M 13               2) Miller, Sydney R 14
     3) Moore, Jhanna 14                4) Bolander, Katie D 14
                  29.64     1:00.06 (30.42)     1:30.83 (30.77)     2:01.26 (30.43)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:02.00    2:02.58
     1) Winkler, Caitlin 14             2) Ponzo, Victoria 13
     3) Kristic, Marta 14               4) Martinez, Bianca 14
                  31.76     1:03.03 (31.27)     1:32.35 (29.32)     2:02.58 (30.23)
  5 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:03.51    2:05.19
     1) Janowski, Mary-Elyse E 14       2) Alejandro, Tricia A 14
     3) DiDonato, Emily 13              4) Ferrante, Francesca S 14
                  30.16     1:03.03 (32.87)     1:34.11 (31.08)     2:05.19 (31.08)
  6 Hauppauge-MR  'A'                                 2:08.05    2:06.61
     1) Cohen, Jacqui 13                2) Rosenbrock, Katie 14
     3) Blom, Danielle 13               4) Bucaria, Kristen 14
                  32.04     1:04.52 (32.48)     1:37.25 (32.73)     2:06.61 (29.36)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:03.32    2:07.43
     1) Lucas, Olivia A 14              2) Tyznar, Jessica A 13
     3) Raimonde, Olivia L 13           4) Tyznar, Tina A 14
                  31.93     1:04.79 (32.86)     1:36.49 (31.70)     2:07.43 (30.94)
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       2:05.45    2:10.42
     1) Bauer, Alexandra C 14           2) Adams, Kelsey P 14
     3) Goldstein, Amanda P 13          4) Holscher, Amanda J 14
                  32.95     1:06.38 (33.43)     1:39.21 (32.83)     2:10.42 (31.21)
  9 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:02.73    2:12.00
     1) Knight, Ashley 13               2) Arana, Priscilla 13
     3) Yoo, Melisa 13                  4) Guzman, Paula 14
                  32.02     1:04.55 (32.53)     1:38.87 (34.32)     2:12.00 (33.13)

Event 86  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:50.28   7/27/2003 YWCA MIDDIES, Middies
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, M SACCURATO
       METRO: # 1:49.47   6/19/2003 White Plains Ywca Middies, YMID-MR
                         K. FUNATSU, M. BAILEY, Y. KASHIWAGI, M. SACCURATO
                1:49.29  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:54.87    1:53.59
     1) Chester, Nicholas J 14          2) Mongan, Kevin M 14
     3) Windler, Andrew J 13            4) Bormann, Thomas L 14
                  27.88       55.95 (28.07)     1:24.55 (28.60)     1:53.59 (29.04)
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:00.45    1:57.58
     1) D'Ortenzio, Michael 13          2) Ragin, Gregory 13
     3) Alejandro, Steffen 13           4) Colon, Joseph M 14
                  29.39     1:00.10 (30.71)     1:28.92 (28.82)     1:57.58 (28.66)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                         NT    1:57.74
     1) Jaszewski, Jacub 14             2) Pazmino, Mauro F 14
     3) Preda, Anthony I 13             4) Yanez, Gabriel F 13
                  29.70     1:00.25 (30.55)     1:29.89 (29.64)     1:57.74 (27.85)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:02.54    1:58.26
     1) Svoboda, Noah 14                2) Gravina, Michael T 14
     3) Kral, Alex Z 14                 4) Katz, Andrew 13
                  29.92     1:01.37 (31.45)     1:27.95 (26.58)     1:58.26 (30.31)
  5 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       2:02.58    2:02.96
     1) Goldstein, Ross T 14            2) O'Connor, Michael T 13
     3) White, Timothy G 14             4) Gavin, Tripp G 14
                  30.42     1:01.00 (30.58)     1:32.66 (31.66)     2:02.96 (30.30)

Event 87  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:32.87   7/28/2002 Three Village SC, TVSC
                         A.Carballeira, A.Biagioli, J.Birkmire, A.Brennan
       METRO: # 2:32.87   7/26/2002 Three Village SC, TVSC-MR
                         K.Carballeira,A.Biagioli,J.Birkmire,A.Brennan
                2:34.59  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:39.38    2:41.82
     1) Guaman, Kelly C 10              2) Zhu, Annie 9
     3) Fidan, Cagla 9                  4) Buyukerkan, Ayse 8
                  41.63                             2:00.92 ( )     2:41.82 (40.90)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:42.04    2:42.57
     1) O'Neill, Kelly M 10             2) Kessler, Rachel R 9
     3) Pear, Alex A 10                 4) Johanson, Kelly A 10
                  39.95     1:30.13 (50.18)     2:07.78 (37.65)     2:42.57 (34.79)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:41.99    2:46.64
     1) Chang, Elizabeth 10             2) Lim, Sally 10
     3) Kagan, Vladislava 10            4) Ng, Lauren 10
                  44.13     1:28.33 (44.20)     2:10.14 (41.81)     2:46.64 (36.50)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:47.21    2:48.37
     1) Dieterich, Sara A 9             2) Gaffey, Mikaila M 9
     3) Dematteo, Rose A 10             4) Culhane, Nora 10
                  46.52     1:31.30 (44.78)     2:10.78 (39.48)     2:48.37 (37.59)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:36.52    2:49.07
     1) Diaz, Danielle N 10             2) Yao, Li Yan 10
     3) Isaksen, Lyndsay A 10           4) Lynch, Kellie R 10
                  53.11     1:33.73 (40.62)     2:13.65 (39.92)     2:49.07 (35.42)
  6 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       2:43.40    2:50.40
     1) Wade, Zoey A 10                 2) Harvey, Diana M 10
     3) Merz, Wendy A 10                4) Walsh, Taylor M 10
                  39.79     1:34.52 (54.73)     2:14.60 (40.08)     2:50.40 (35.80)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:40.94    2:50.85
     1) Nuszer, Erin R 9                2) Torre, Melissa R 10
     3) Kelly, Hannah E 9               4) Cho, Rachel S 9
                  45.34     1:34.42 (49.08)     2:15.56 (41.14)     2:50.85 (35.29)

Event 88  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:29.64    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         M DEBLASIO, C YEAGER, B GALAN, C HERRMANN
       METRO: # 2:29.64    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         M DEBLASIO, C YEAGER, B GALAN, C HERRMANN
                2:35.29  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:32.71    2:29.64!T16
     1) Deblasio, Matthew M 10          2) Yeager, Christian P 10
     3) Galan, Bryan 10                 4) Herrmann, Charles 10
                  37.70     1:21.77 (44.07)     1:56.88 (35.11)     2:29.64 (32.76)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:33.00    2:34.90 T16
     1) Yang, Patrick 10                2) Carmichael-Lopes, Bernil 10
     3) MO, Samuel 9                    4) Kowalsky, Austin J 9
                  40.43     1:22.51 (42.08)     1:59.48 (36.97)     2:34.90 (35.42)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:37.96    2:40.56
     1) Hughes, Kevin J 10              2) Johnson, Grant 9
     3) Volkov, Sasha A 10              4) Eid, Alex 10
                  38.46     1:26.24 (47.78)     2:04.13 (37.89)     2:40.56 (36.43)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:45.30    2:50.22
     1) Torres, David 10                2) Salcedo, Matthew 9
     3) Martinez, George 10             4) De Las Cuevas, Marvin 10
                  42.48                             2:11.22 ( )     2:50.22 (39.00)

Event 89  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:24.56   7/15/1984 Lea Loveless, BSC
       METRO: # 2:17.39   7/15/1999 Corey Berg, MSC-MR
                2:19.99  NAT
                2:25.69  T16
                2:25.99  JR
                2:38.59  ZONE
                2:54.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR         2:28.35    2:28.34 ZONE
                  34.80     1:12.02 (37.22)     1:51.02 (39.00)     2:28.34 (37.32)
  2 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            2:33.00    2:29.76 ZONE
                  34.76     1:12.38 (37.62)     1:51.22 (38.84)     2:29.76 (38.54)
  3 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            2:28.75    2:32.97 ZONE
                  35.48     1:13.10 (37.62)     1:52.51 (39.41)     2:32.97 (40.46)
  4 Kochman, Julie N          14 Tmsuffolk-MR         2:29.37    2:36.65 ZONE
                  37.41     1:17.06 (39.65)     1:57.77 (40.71)     2:36.65 (38.88)
  5 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:29.68    2:37.15 ZONE
                  35.33     1:14.20 (38.87)     1:56.34 (42.14)     2:37.15 (40.81)
  6 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:36.22    2:37.49 ZONE
                  38.24     1:17.82 (39.58)     1:58.20 (40.38)     2:37.49 (39.29)
  7 Berg, Shea P              13 MSC-MR               2:37.80    2:37.67 ZONE
                  37.55     1:17.64 (40.09)     1:58.55 (40.91)     2:37.67 (39.12)
  8 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           2:33.25    2:38.27 ZONE
                  37.45     1:17.48 (40.03)     1:58.44 (40.96)     2:38.27 (39.83)
  9 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                2:43.12    2:41.27 JO
                  37.93     1:18.33 (40.40)     2:00.56 (42.23)     2:41.27 (40.71)
 10 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               2:37.47    2:41.51 JO
                  38.96     1:19.21 (40.25)     2:00.84 (41.63)     2:41.51 (40.67)
 11 Weisberg, Sarah-Jane F    14 MSC-MR               2:37.69    2:44.11 JO
                  37.98     1:18.66 (40.68)     2:01.43 (42.77)     2:44.11 (42.68)
 12 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               2:52.81    2:44.21 JO
                  40.12     1:20.97 (40.85)     2:03.75 (42.78)     2:44.21 (40.46)
 13 Kovacs, Laura N           14 Tmsuffolk-MR         2:44.55    2:44.51 JO
                  38.23     1:19.75 (41.52)     2:02.95 (43.20)     2:44.51 (41.56)
 14 Ong, Kimberly             13 Basc-MR              2:51.22    2:44.62 JO
                  40.71     1:23.16 (42.45)     2:04.93 (41.77)     2:44.62 (39.69)
 15 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR       2:46.63    2:44.89 JO
                  39.62     1:21.14 (41.52)     2:03.72 (42.58)     2:44.89 (41.17)
 16 Marynowski, Ryan M        13 Middies-MR           2:42.68    2:45.27 JO
                  38.90     1:20.97 (42.07)     2:04.04 (43.07)     2:45.27 (41.23)
 16 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR    2:44.26    2:45.27 JO
                  38.17     1:20.21 (42.04)     2:03.89 (43.68)     2:45.27 (41.38)
 18 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  2:39.46    2:45.51 JO
                  38.65     1:20.21 (41.56)     2:02.40 (42.19)     2:45.51 (43.11)
 19 Carew, Kaitlyn            14 SSL-MR               2:41.33    2:46.20 JO
                  38.81     1:20.79 (41.98)     2:03.90 (43.11)     2:46.20 (42.30)
 20 Gray, Catherine           14 Badger-MR            2:43.59    2:46.23 JO
                  40.03     1:21.95 (41.92)     2:04.46 (42.51)     2:46.23 (41.77)
 21 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              2:42.72    2:47.38 JO
                  40.03     1:22.42 (42.39)     2:06.19 (43.77)     2:47.38 (41.19)
 22 Cannon, Taylor            13 Tmsuffolk-MR         2:49.93    2:47.68 JO
                  40.14     1:22.78 (42.64)     2:05.74 (42.96)     2:47.68 (41.94)
 23 Rosenbrock, Katie         14 HAA-MR               2:52.76    2:49.53 JO
                  41.25     1:24.49 (43.24)     2:07.43 (42.94)     2:49.53 (42.10)
 24 Guzman, Paula             14 FLY-MR               2:46.58    2:50.49 JO
                  39.56     1:22.37 (42.81)     2:06.85 (44.48)     2:50.49 (43.64)
 25 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    2:43.60    2:50.97 JO
                  38.68     1:20.87 (42.19)     2:06.56 (45.69)     2:50.97 (44.41)
 26 Rakoczy, Margaret J       14 Middies-MR           2:51.82    2:51.61 JO
                  40.59     1:24.34 (43.75)     2:08.91 (44.57)     2:51.61 (42.70)
 27 Blom, Danielle            13 HAA-MR               2:52.56    2:51.68 JO
                  40.47     1:23.58 (43.11)     2:08.05 (44.47)     2:51.68 (43.63)
 28 Knight, Ashley            13 FLY-MR               2:48.00    2:51.84 JO
                  40.55     1:23.49 (42.94)     2:08.50 (45.01)     2:51.84 (43.34)
 29 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  2:51.82    2:52.42 JO
                  39.90     1:23.16 (43.26)     2:08.02 (44.86)     2:52.42 (44.40)
 30 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:42.60    2:52.67 JO
                  38.85     1:22.52 (43.67)     2:07.79 (45.27)     2:52.67 (44.88)
 31 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  2:50.25    2:52.68 JO
                  41.43     1:25.26 (43.83)     2:09.83 (44.57)     2:52.68 (42.85)
 32 LI, Qing                  14 TVSC-MR              2:47.47    2:53.21 JO
                  42.20     1:25.25 (43.05)     2:10.52 (45.27)     2:53.21 (42.69)
 33 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    2:53.13    2:55.25
                  41.11     1:24.72 (43.61)     2:09.77 (45.05)     2:55.25 (45.48)
 34 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  2:54.18    2:56.21
                  41.10     1:25.67 (44.57)   2:56.21 (1:30.54)
 35 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         2:47.69    2:56.92
                  42.09     1:27.08 (44.99)     2:11.89 (44.81)     2:56.92 (45.03)
 36 Parra, Angela P           13 FLY-MR               2:53.17    2:57.01
                  42.40     1:26.44 (44.04)     2:12.75 (46.31)     2:57.01 (44.26)
 37 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR    2:53.56    2:58.07
                  40.63     1:24.83 (44.20)     2:10.74 (45.91)     2:58.07 (47.33)
 38 Muller, Christine M       14 LIAC-MR              2:54.24    3:06.76
                  42.37     1:29.35 (46.98)     2:17.69 (48.34)     3:06.76 (49.07)

Event 90  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:18.44   7/27/2003 Yoshihiko Kashiwagi, Middies
       METRO: # 2:08.12   7/15/1977 Rick Carey, BSC-MR
                2:07.19  NAT
                2:12.39  JR
                2:17.89  T16
                2:32.99  ZONE
                2:45.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  2:23.75    2:25.68 ZONE
                  35.06     1:12.24 (37.18)     1:49.51 (37.27)     2:25.68 (36.17)
  2 Flannery, Jim J           14 Middies-MR           2:28.24    2:26.40 ZONE
                  34.34     1:12.14 (37.80)     1:50.55 (38.41)     2:26.40 (35.85)
  3 Kral, Alex Z              14 SSL-MR               2:23.20    2:26.80 ZONE
                  35.25     1:13.45 (38.20)     1:52.03 (38.58)     2:26.80 (34.77)
  4 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         2:29.74    2:29.41 ZONE
                  35.40     1:13.28 (37.88)     1:52.42 (39.14)     2:29.41 (36.99)
  5 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:30.14    2:29.63 ZONE
                  35.64     1:13.13 (37.49)     1:51.79 (38.66)     2:29.63 (37.84)
  6 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              2:33.65    2:31.22 ZONE
                  34.98     1:13.05 (38.07)     1:53.04 (39.99)     2:31.22 (38.18)
  7 Gonzalez, Cliff M         14 Middies-MR           2:39.90    2:31.35 ZONE
                  36.82     1:16.11 (39.29)     1:55.51 (39.40)     2:31.35 (35.84)
  8 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk-MR         2:34.11    2:31.56 ZONE
                  36.19     1:14.22 (38.03)     1:53.54 (39.32)     2:31.56 (38.02)
  9 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      2:29.08    2:32.26 ZONE
                  35.35     1:13.74 (38.39)     1:53.02 (39.28)     2:32.26 (39.24)
 10 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR          2:34.33    2:35.38 JO
                  36.85     1:16.24 (39.39)     1:56.57 (40.33)     2:35.38 (38.81)
 11 Smit, Kevin P             13 TVSC-MR              2:42.54    2:38.16 JO
                  37.34     1:17.02 (39.68)     1:58.55 (41.53)     2:38.16 (39.61)
 12 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:31.67    2:39.27 JO
                  37.07     1:16.48 (39.41)     1:57.44 (40.96)     2:39.27 (41.83)
 13 Duch, Jack                14 RedTails-MR          2:42.63    2:40.89 JO
                  38.84     1:19.68 (40.84)     2:01.38 (41.70)     2:40.89 (39.51)
 14 Minowitz, Mark T          13 Middies-MR           2:42.69    2:41.41 JO
                  38.20     1:18.63 (40.43)     2:01.63 (43.00)     2:41.41 (39.78)
 15 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:40.15    2:41.54 JO
                  36.84     1:17.05 (40.21)     1:59.72 (42.67)     2:41.54 (41.82)
 16 Gleason, David X          14 Agua Swim Team-MR    2:44.61    2:42.46 JO
                  38.54     1:19.42 (40.88)     2:02.09 (42.67)     2:42.46 (40.37)
 17 Katz, Andrew              13 SSL-MR               2:39.71    2:42.71 JO
                  38.52     1:19.60 (41.08)     2:01.39 (41.79)     2:42.71 (41.32)
 18 Zaino, Joe A              14 Silver Streaks-MR    2:45.85    2:43.17 JO
                  37.17     1:17.20 (40.03)     2:00.81 (43.61)     2:43.17 (42.36)
 19 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               2:42.23    2:44.23 JO
                  39.73     1:20.72 (40.99)     2:03.37 (42.65)     2:44.23 (40.86)
 20 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              2:39.00    2:47.53
                  39.81     1:22.52 (42.71)     2:06.32 (43.80)     2:47.53 (41.21)
 21 White, Timothy G          14 HYB-MR               2:40.71    2:56.16
                  39.62     1:23.43 (43.81)     2:09.87 (46.44)     2:56.16 (46.29)

Event 91  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.83   7/27/2003 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 30.23    8/6/2003 SARA GIBERSON at 2003 Eastern, BASC-MR
                31.99  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            30.66      31.59 T16
  2 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR           33.92      34.01 JO
  3 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR                 33.73      34.07 JO
  4 Miller, Nikki F           10 Silver Streaks-MR      35.22      34.08 JO
  5 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR                 34.02      34.14 JO
  6 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              34.01      34.36 JO
  7 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    34.14      34.65 JO
  8 Wade, Zoey A              10 HYB-MR                 34.20      34.83 JO
  9 Friese, Brittany M         9 NBS-MR                 36.62      35.08 JO
 10 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR                 34.58      35.15 JO
 11 Fidan, Cagla               9 Twisters-MR            36.33      35.27 JO
 12 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR      34.41      35.34 JO
 12 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR                33.43      35.34 JO
 14 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    35.08      35.41 JO
 15 Reynoso, Jessica M         9 Agua Swim Team-MR      36.94      35.45 JO
 16 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR                33.58      35.63 JO
 17 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              34.29      35.73 JO
 18 Lim, Sally                10 FLY-MR                 35.44      35.74 JO
 19 Guaman, Kelly C           10 Twisters-MR            35.66      35.89 JO
 20 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR              36.30      35.91 JO
 21 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR                 36.46      35.97 JO
 21 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR           35.07      35.97 JO
 23 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             36.78      36.15 JO
 23 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                 35.50      36.15 JO
 25 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR             38.15      36.30 JO
 26 Ng, Lauren                10 FLY-MR                 35.50      36.36 JO
 27 Ehrman, Rachel L          10 Aqua Gems-MR           35.82      36.52 JO
 28 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    36.64      36.56 JO
 29 Buonaito, Kelsey R         9 North Shore-MR         38.46      36.72 JO
 30 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR                35.35      36.75 JO
 31 Walsh, Taylor M           10 HYB-MR                 37.12      36.76 JO
 32 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR                 38.11      36.88 JO
 33 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR                35.72      36.89 JO
 34 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR                 37.38      36.93 JO
 35 Pear, Alex A              10 Badger-MR              37.52      36.94 JO
 36 Henry, Olivia P           10 OWA-MR                 38.43      37.07 JO
 37 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR                36.85      37.09 JO
 38 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR         37.24      37.14 JO
 39 Nam, Christina            10 FLY-MR                 37.24      37.24 JO
 40 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR           36.71      37.25 JO
 41 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             38.98      37.40 JO
 42 Diaz, Danielle N          10 TVSC-MR                37.70      37.47 JO
 43 Zawatson, Cady            10 LBA-MR                 37.23      37.58 JO
 44 Trager, Lena E            10 Silver Streaks-MR      38.52      37.59 JO
 45 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR                 38.43      37.76 JO
 46 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              38.45      37.79 JO
 47 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    37.75      38.00 JO
 48 Dipreta, Stephanie N      10 LIAC-MR                37.87      38.07 JO
 49 McDonnell, Sophia         10 Basc-MR                37.48      38.11 JO
 50 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR              38.17      38.15 JO
 51 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR                38.03      38.43 JO
 52 Morency, Erin L           10 HYB-MR                 38.78      38.48 JO
 53 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR              38.93      38.77 JO
 54 Harvey, Diana M           10 HYB-MR                 37.45      38.79 JO
 55 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR         38.21      38.84 JO
 56 Santiago, Amber           10 VAC-MR                 38.49      38.91 JO
 57 NG, Selina K               9 Tmsuffolk-MR           38.70      39.02
 58 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    37.24      39.05
 59 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             37.56      39.18
 60 Giraldo, Daniela           9 FLY-MR                 38.82      39.20
 61 Pope, Lauren A            10 Middies-MR             35.74      39.48
 62 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             38.21      39.52
 63 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR                38.58      40.20
 64 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                38.26      41.14
 65 Swartwout, Christine      10 WISC-MR                38.62      41.96

Event 92  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.51    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 29.92   7/15/1994 D.avid ahn, NSAA-MR
                31.19  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           31.04      30.92 T16
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    31.89      32.23 ZONE
  3 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR           32.16      32.38 ZONE
  4 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR                 32.45      32.81 ZONE
  5 Johnson, Grant             9 Badger-MR              33.09      33.04 ZONE
  6 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR                33.02      33.20 ZONE
  7 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR    33.49      33.34 ZONE
  8 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR           32.92      33.42 ZONE
  9 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR           34.13      33.50 ZONE
 10 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              33.58      33.54 ZONE
 11 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR                 34.08      33.75 ZONE
 12 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR              33.02      34.29 JO
 13 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR      35.54      34.34 JO
 14 Kolesnik, George          10 Basc-MR                33.46      34.35 JO
 15 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    34.29      35.09 JO
 16 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR    34.94      35.76 JO
 17 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR         35.62      35.79 JO
 18 Martinez, George          10 FLY-MR                 35.71      35.95 JO
 19 Li, Mathew                10 Tty-MR                 35.59      36.05 JO
 20 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             36.44      36.16 JO
 21 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR                 35.98      36.29 JO
 22 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR                 35.62      36.30 JO
 23 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR           37.71      36.37 JO
 24 Fountain, Greg J          10 IA-MR                  36.50      36.67 JO
 25 Kelkar, Ashwin D          10 OWA-MR                 36.88      36.75 JO
 26 Pollastro, Robert         10 Basc-MR                36.34      36.89 JO
 26 Eid, Alex                 10 Badger-MR              36.27      36.89 JO
 28 Sack, Danny C             10 OWA-MR                 38.34      36.93 JO
 29 Simkins, Robert T          9 HYB-MR                 37.99      37.45 JO
 29 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR           37.36      37.45 JO
 31 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR                37.28      37.50 JO
 32 Torres, David             10 FLY-MR                 36.55      37.69 JO
 33 Hogan, Brett R            10 Badger-MR              38.52      37.79 JO
 34 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    38.95      37.96 JO
 35 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR           36.69      38.17 JO
 36 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR           38.51      38.30 JO
 37 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR                 37.31      38.39 JO
 38 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 36.47      38.44 JO
 39 Friedman, Alec T           9 HYB-MR                 38.54      38.66 JO
 40 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           37.94      38.95 JO

Event 93  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.46   7/27/2003 Alana M Sprow, TVSC -MR
       METRO: # 26.63   7/15/1995 Brooke Davey, NBS-MR
                27.69  T16
                27.79  JR
                29.69  ZONE
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N          14 Tmsuffolk-MR           28.47      28.51 ZONE
  2 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR      28.43      29.26 ZONE
  3 McComiskey, Beth          14 Basc-MR                27.78      29.45 ZONE
  4 Hyland, Allison           14 Badger-MR              28.78      29.57 ZONE
  5 Bucaria, Kristen          14 HAA-MR                 29.86      29.76 JO
  6 Kochman, Julie N          14 Tmsuffolk-MR           29.65      30.06 JO
  7 Kristic, Marta            14 FLY-MR                 29.95      30.32 JO
  8 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR              30.58      30.36 JO
  8 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR    30.07      30.36 JO
 10 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR    30.09      30.40 JO
 11 Ahn, Suejin S             14 North Shore-MR         30.67      30.50 JO
 12 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR           30.27      30.53 JO
 13 Janowski, Mary-Elyse E    14 OWA-MR                 29.98      30.57 JO
 14 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR      29.62      30.61 JO
 15 Turner, Ashley E          14 Silver Streaks-MR      30.08      30.62 JO
 16 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                  30.52      30.67 JO
 17 Martinez, Bianca          14 FLY-MR                 30.81      30.75 JO
 18 Arnott, Sarah A           13 SSL-MR                 31.89      30.99 JO
 19 Moore, Jhanna             14 Agua Swim Team-MR      30.43      31.00 JO
 20 Fritsch, Kristina M       13 HS-MR                  31.21      31.05 JO
 21 DiDonato, Emily           13 OWA-MR                 31.04      31.21 JO
 21 Berg, Shea P              13 MSC-MR                 30.50      31.21 JO
 23 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR      31.04      31.26 JO
 24 Holscher, Amanda J        14 HYB-MR                 30.38      31.32 JO
 25 Shanja, Xhesika           14 Tty-MR                 31.89      31.37 JO
 26 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR                30.51      31.51 JO
 27 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR      30.98      31.59 JO
 28 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR      31.90      31.73 JO
 28 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR           30.90      31.73 JO
 30 Cohen, Jacqui             13 HAA-MR                 31.98      31.74 JO
 31 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR    31.22      31.79 JO
 32 Ponzo, Victoria           13 FLY-MR                 31.41      31.83 JO
 33 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR                 31.46      31.84 JO
 34 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR    31.61      31.89 JO
 34 Rivera, Celine D          13 TVSC-MR                31.87      31.89 JO
 36 Lucas, Olivia A           14 LIAC-MR                30.74      31.96 JO
 37 LI, Qing                  14 TVSC-MR                30.31      32.00
 37 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR                31.71      32.00
 39 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk-MR           31.90      32.02
 40 Raimonde, Olivia L        13 LIAC-MR                31.73      32.11
 41 Raitz, Kaitlyn M          14 CSC-MR                 31.69      32.13
 42 Smith, Jackie             13 LBA-MR                 31.61      32.14
 43 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR    31.62      32.17
 44 Knight, Ashley            13 FLY-MR                 31.70      32.38
 45 Navarro, Sarah            14 Aqua Gems-MR           31.30      32.48
 46 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR           31.95      32.68
 47 Harris, Katherine         13 LBA-MR                 31.25      33.10
 48 Chung, Nicole G           13 LIAC-MR                31.98      33.14

Event 94  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 25.99   7/15/1984 Russ Galindo, TOI
       METRO: # 25.20   7/15/1992 Michael Bartz, FLY-MR
                23.79  NAT
                24.79  JR
                25.99  T16
                28.09  ZONE
                30.19  JO
 Meet Qualifying:  30.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR                27.60      27.10 ZONE
  2 Kral, Alex Z              14 SSL-MR                 28.74      27.37 ZONE
  3 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR    27.20      27.50 ZONE
  4 Pazmino, Mauro F          14 Twisters-MR            27.44      27.84 ZONE
  5 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR                28.06      27.89 ZONE
  6 Gao, Simon                14 TVSC-MR                28.21      27.92 ZONE
  7 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR        28.08      28.16 JO
  8 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR                 27.93      28.25 JO
  9 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk-MR           28.09      28.35 JO
 10 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR              28.31      28.61 JO
 11 Bennett, Paul A           14 Middies-MR             28.48      28.79 JO
 12 Jaszewski, Jacub          14 Twisters-MR            28.41      28.88 JO
 13 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR    28.30      28.95 JO
 14 Ragin, Gregory            13 OWA-MR                 28.88      29.05 JO
 15 Phillips, Andrew          14 NFS-MR                 28.22      29.08 JO
 16 Gavin, Tripp G            14 HYB-MR                 29.52      29.26 JO
 17 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR                 28.82      29.34 JO
 18 Cheung, Calvin            14 OWA-MR                 30.18      29.35 JO
 19 Bormann, Thomas L         14 Tmsuffolk-MR           29.55      29.39 JO
 20 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk-MR           29.61      29.47 JO
 21 Kwan, Kevin               14 FLY-MR                 29.42      29.70 JO
 22 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR           29.31      29.83 JO
 23 Duch, Jack                14 RedTails-MR            30.16      29.93 JO
 24 Zaino, Joe A              14 Silver Streaks-MR      29.19      30.11 JO
 25 Oxsitin, Konstantin       14 DSC-MR                 29.12      30.20
 26 Yanez, Gabriel F          13 Twisters-MR            30.01      30.32
 27 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR                 29.70      30.35
 28 Kelly, Patrick T          14 LIAC-MR                29.85      30.55
 29 Dieterich, Matthew R      14 CSC-MR                 29.40      31.87

Event 95  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:14.42    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 1:12.55   7/15/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR
                1:17.59  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:21.13    1:20.10 ZONE
                  37.90     1:20.10 (42.20)
  2 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR         1:21.74    1:20.93 ZONE
                  38.00     1:20.93 (42.93)
  3 Hoffman, Shekinah L       10 MSC-MR               1:25.92    1:25.15 ZONE
                  41.69     1:25.15 (43.46)
  4 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:35.52    1:26.28 ZONE
                  42.14     1:26.28 (44.14)
  5 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:43.59    1:26.48 ZONE
                  40.93     1:26.48 (45.55)
  6 O'Neill, Kelly M          10 Badger-MR            1:26.04    1:28.39 ZONE
                  42.19     1:28.39 (46.20)
  7 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:30.89    1:30.02 ZONE
                  41.34     1:30.02 (48.68)
  8 Merz, Wendy A             10 HYB-MR               1:30.28    1:30.57 JO
                  42.43     1:30.57 (48.14)
  9 Boyko, Emily F             9 MSC-MR               1:30.56    1:30.98 JO
                  42.97     1:30.98 (48.01)
 10 Kuang, Katherine          10 Tty-MR               1:34.00    1:31.42 JO
                  41.55     1:31.42 (49.87)
 11 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    1:32.65    1:32.09 JO
                  42.02     1:32.09 (50.07)
 12 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:36.33    1:32.57 JO
                  42.80     1:32.57 (49.77)
 13 Kelly, Hannah E            9 LIAC-MR              1:38.55    1:33.81 JO
                  45.66     1:33.81 (48.15)
 14 Kelemen, Anna N           10 Middies-MR           1:35.91    1:33.90 JO
                  44.45     1:33.90 (49.45)
 15 Huerta, Imani             10 VAC-MR               1:38.59    1:34.22 JO
                  44.72     1:34.22 (49.50)
 16 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:35.39    1:35.00 JO
                  44.93     1:35.00 (50.07)
 17 Isaksen, Lyndsay A        10 TVSC-MR              1:38.29    1:35.25 JO
                  42.21     1:35.25 (53.04)
 18 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:35.67    1:36.13 JO
                  43.28     1:36.13 (52.85)
 19 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:32.98    1:36.61 JO
                  44.46     1:36.61 (52.15)
 20 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR       1:41.03    1:37.09 JO
                  46.94     1:37.09 (50.15)
 21 Nuszer, Erin R             9 LIAC-MR              1:36.87    1:40.37 JO
                  45.16     1:40.37 (55.21)
 22 Cho, Rachel S              9 LIAC-MR              1:41.17    1:40.91 JO
                  45.77     1:40.91 (55.14)
 23 Pope, Lauren A            10 Middies-MR           1:39.72    1:41.47 JO
                  46.69     1:41.47 (54.78)
 24 Dematteo, Rose A          10 CSC-MR               1:36.58    1:41.69 JO
                  47.12     1:41.69 (54.57)
 25 Wade, Zoey A              10 HYB-MR               1:31.37    1:42.10 JO
                  47.97     1:42.10 (54.13)
 26 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  1:49.05    1:42.37 JO
                  49.28     1:42.37 (53.09)
 27 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR            1:52.44    1:43.59 JO
                  48.11     1:43.59 (55.48)
 28 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR       1:46.49    1:43.72 JO
                  45.08     1:43.72 (58.64)
 29 Zawatson, Cady            10 LBA-MR               1:45.51    1:44.71 JO
                  48.51     1:44.71 (56.20)
 30 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:46.65    1:45.84 JO
                  47.76     1:45.84 (58.08)
 31 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              1:46.52    1:45.97 JO
                  49.11     1:45.97 (56.86)
 32 Andrews, Jinan             8 Aqua Gems-MR         1:43.43    1:46.28 JO
                  47.18     1:46.28 (59.10)
 33 Simeone, MaryCate         10 Express Swimming-MR  1:49.83    1:46.68 JO
                  50.99     1:46.68 (55.69)
 34 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR            1:50.24    1:49.01 JO
                  51.25     1:49.01 (57.76)
 35 Grieco, Elissa A          10 HAA-MR               1:52.33    1:57.73
                  52.03   1:57.73 (1:05.70)

Event 96  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.75    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 1:11.77   7/15/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT-MR
                1:16.59  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         1:17.98    1:17.39 ZONE
                  36.51     1:17.39 (40.88)
  2 Martinez, George          10 FLY-MR               1:25.32    1:23.61 ZONE
                  39.57     1:23.61 (44.04)
  3 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR            1:22.29    1:24.76 ZONE
                  40.51     1:24.76 (44.25)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:29.30    1:26.61 ZONE
                  41.73     1:26.61 (44.88)
  5 Goetz, Matthew J          10 WISC-MR              1:26.96    1:27.32 ZONE
                  41.22     1:27.32 (46.10)
  6 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  1:26.89    1:27.41 ZONE
                  40.13     1:27.41 (47.28)
  7 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR       1:32.58    1:30.51 JO
                  42.32     1:30.51 (48.19)
  8 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:31.44    1:30.57 JO
                  43.06     1:30.57 (47.51)
  9 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               1:32.99    1:31.58 JO
                  42.09     1:31.58 (49.49)
 10 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         1:26.95    1:31.75 JO
                  41.73     1:31.75 (50.02)
 11 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:29.10    1:32.49 JO
                  45.43     1:32.49 (47.06)
 12 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:41.22    1:34.45 JO
                  43.87     1:34.45 (50.58)
 13 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:40.22    1:35.24 JO
                  42.02     1:35.24 (53.22)
 14 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               1:37.40    1:35.92 JO
                  46.23     1:35.92 (49.69)
 15 Torres, David             10 FLY-MR               1:38.71    1:37.90 JO
                  46.10     1:37.90 (51.80)
 16 Ehret, Jack M              9 Aqua Gems-MR         1:46.41    1:42.77 JO
                  47.17     1:42.77 (55.60)
 17 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:49.40    1:45.02 JO
                  49.97     1:45.02 (55.05)
 18 Santoro, Philip M         10 TVSC-MR              1:51.79    1:46.78 JO
                  50.22     1:46.78 (56.56)
 19 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR               1:52.00    1:47.11 JO
                  49.44     1:47.11 (57.67)
 19 Eid, Alex                 10 Badger-MR            1:36.47    1:47.11 JO
                  47.58     1:47.11 (59.53)
 21 Rueda, Diego C             9 Agua Swim Team-MR    1:49.07    1:47.27 JO
                  49.04     1:47.27 (58.23)
 22 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:51.63    1:47.71 JO
                  51.60     1:47.71 (56.11)
 23 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:48.57    1:57.63
                  51.20   1:57.63 (1:06.43)
 24 Friedman, Alec T           9 HYB-MR               1:42.79    2:05.15
                  57.30   2:05.15 (1:07.85)

Event 97  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:49.40   7/15/1997 Georgia Healey, AGUA
       METRO: # 2:39.53   7/24/2003 Alison P. Clemens at 2003 SPEE, AGUA-MR
                2:38.09  NAT
                2:42.89  T16
                2:44.99  JR
                3:00.79  ZONE
                3:16.99  JO
 Meet Qualifying:  3:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Larkin, Kate C            13 Tmsuffolk-MR         2:52.11    2:51.46 ZONE
                  39.37     1:22.22 (42.85)     2:08.35 (46.13)     2:51.46 (43.11)
  2 Arana, Priscilla          13 FLY-MR               2:53.49    2:54.49 ZONE
                  39.65     1:23.29 (43.64)     2:08.64 (45.35)     2:54.49 (45.85)
  3 Martinez, Bianca          14 FLY-MR               2:55.17    2:56.75 ZONE
                  39.95     1:24.69 (44.74)     2:11.48 (46.79)     2:56.75 (45.27)
  4 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:55.18    2:57.57 ZONE
                  41.50     1:26.60 (45.10)     2:12.48 (45.88)     2:57.57 (45.09)
  5 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:59.31    3:01.10 JO
                  43.20     1:28.89 (45.69)     2:14.84 (45.95)     3:01.10 (46.26)
  6 Pangilinan, Erica L       13 Middies-MR           3:05.95    3:02.34 JO
                  42.03     1:28.30 (46.27)     2:15.92 (47.62)     3:02.34 (46.42)
  7 Michalak, Zuzanna         13 FLY-MR               3:05.74    3:03.18 JO
                  42.19     1:28.92 (46.73)     2:16.74 (47.82)     3:03.18 (46.44)
  8 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           3:04.02    3:03.78 JO
                  43.15     1:29.93 (46.78)     2:17.86 (47.93)     3:03.78 (45.92)
  9 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              3:04.01    3:04.33 JO
                  41.38     1:27.38 (46.00)     2:15.88 (48.50)     3:04.33 (48.45)
 10 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  3:04.04    3:04.34 JO
                  43.03     1:29.99 (46.96)     2:16.62 (46.63)     3:04.34 (47.72)
 11 Yeager, Keira M           13 Tmsuffolk-MR         2:56.12    3:04.74 JO
                  41.58     1:28.08 (46.50)     2:16.81 (48.73)     3:04.74 (47.93)
 12 Rakoczy, Margaret J       14 Middies-MR           3:05.34    3:08.18 JO
                  43.97     1:31.55 (47.58)     2:20.37 (48.82)     3:08.18 (47.81)
 13 Gibson, Lauren M          13 CSC-MR               3:04.80    3:09.01 JO
                  43.14     1:30.03 (46.89)     2:19.87 (49.84)     3:09.01 (49.14)
 14 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  3:05.52    3:09.55 JO
                  43.82     1:32.81 (48.99)     2:21.37 (48.56)     3:09.55 (48.18)
 15 Goldstein, Amanda P       13 HYB-MR               3:08.11    3:11.56 JO
                  45.74     1:34.28 (48.54)     2:24.59 (50.31)     3:11.56 (46.97)
 16 Arnott, Sarah A           13 SSL-MR               3:04.82    3:11.63 JO
                  43.49     1:31.48 (47.99)     2:21.20 (49.72)     3:11.63 (50.43)
 17 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    3:15.76    3:11.67 JO
                  45.42     1:33.60 (48.18)     2:23.73 (50.13)     3:11.67 (47.94)
 18 Smith, Jackie             13 LBA-MR               3:11.63    3:12.99 JO
                  44.44     1:33.27 (48.83)     2:23.42 (50.15)     3:12.99 (49.57)
 19 Bolander, Katie D         14 Agua Swim Team-MR    3:09.47    3:13.20 JO
                  44.63     1:33.39 (48.76)     2:23.64 (50.25)     3:13.20 (49.56)
 20 Marynowski, Ryan M        13 Middies-MR           3:15.10    3:13.28 JO
                  44.64     1:34.67 (50.03)     2:24.34 (49.67)     3:13.28 (48.94)
 21 Murphy, Jean              14 Aqua Gems-MR         3:00.57    3:13.35 JO
                  43.49     1:32.46 (48.97)     2:22.60 (50.14)     3:13.35 (50.75)
 22 Bransfield, Sammy J       13 LIAC-MR              3:06.86    3:14.29 JO
                  43.53     1:31.10 (47.57)     2:23.83 (52.73)     3:14.29 (50.46)
 23 Yoo, Melisa               13 FLY-MR               3:13.08    3:16.04 JO
                  44.36     1:34.13 (49.77)     2:25.33 (51.20)     3:16.04 (50.71)
 24 Harris, Katherine         13 LBA-MR               3:15.66    3:19.38
                  47.23     1:39.26 (52.03)     2:31.03 (51.77)     3:19.38 (48.35)
 25 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  3:14.83    3:22.65
                  47.04     1:38.15 (51.11)     2:30.83 (52.68)     3:22.65 (51.82)
 26 Bauer, Alexandra C        14 HYB-MR               3:15.94    3:23.33
                  45.94     1:37.94 (52.00)     2:31.53 (53.59)     3:23.33 (51.80)
 27 Pashayan, Laura A         14 Express Swimming-MR  3:16.83    3:24.01
                  47.21     1:38.73 (51.52)     2:32.36 (53.63)     3:24.01 (51.65)
 28 Sangtippawan, Phaiphan    14 Twisters-MR          3:12.23    3:24.34
                  45.85     1:36.97 (51.12)     2:31.15 (54.18)     3:24.34 (53.19)
 29 Muller, Christine M       14 LIAC-MR              3:11.00    3:25.18
                  44.96     1:36.44 (51.48)     2:30.38 (53.94)     3:25.18 (54.80)
 -- Carew, Kaitlyn            14 SSL-MR               3:12.03         DQ

Event 98  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:37.47   7/15/1994 Joe Price, SSC
       METRO: # 2:27.60   7/15/1995 Chris Miller, LIAC-MR
                2:22.79  NAT
                2:29.79  JR
                2:35.29  T16
                2:51.49  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               2:42.56    2:47.95 ZONE
                  38.64     1:22.14 (43.50)     2:05.27 (43.13)     2:47.95 (42.68)
  2 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           2:48.96    2:51.45 ZONE
                  38.51     1:21.07 (42.56)     2:06.55 (45.48)     2:51.45 (44.90)
  3 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            2:48.06    2:54.28 JO
                  38.68     1:22.97 (44.29)     2:09.39 (46.42)     2:54.28 (44.89)
  4 Preda, Anthony I          13 Twisters-MR          2:53.74    2:55.30 JO
                  39.54     1:23.93 (44.39)     2:09.99 (46.06)     2:55.30 (45.31)
  5 O'Connor, Michael T       13 HYB-MR               2:57.03    2:57.05 JO
                  42.39     1:27.81 (45.42)     2:13.84 (46.03)     2:57.05 (43.21)
  6 Colon, Joseph M           14 OWA-MR               2:57.28    2:57.25 JO
                  40.67     1:24.92 (44.25)     2:11.73 (46.81)     2:57.25 (45.52)
  7 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               3:01.08    2:57.85 JO
                  41.34     1:27.15 (45.81)     2:12.69 (45.54)     2:57.85 (45.16)
  8 Goldstein, Ross T         14 HYB-MR               3:06.62    2:59.85 JO
                  41.64     1:26.68 (45.04)     2:13.80 (47.12)     2:59.85 (46.05)
  9 Dinces, Jon M             13 SSL-MR               3:00.51    3:00.76 JO
                  41.05     1:27.59 (46.54)     2:14.87 (47.28)     3:00.76 (45.89)
 10 Gaffey, Eric J            14 CSC-MR               2:56.40    3:00.77 JO
                  41.16     1:26.52 (45.36)     2:13.91 (47.39)     3:00.77 (46.86)
 11 Cheung, Calvin            14 OWA-MR               2:56.18    3:02.13 JO
                  42.64     1:28.18 (45.54)     2:15.54 (47.36)     3:02.13 (46.59)
 12 Gavin, Tripp G            14 HYB-MR               3:04.01    3:02.47 JO
                  41.51     1:28.15 (46.64)     2:15.63 (47.48)     3:02.47 (46.84)
 13 Jaszewski, Jacub          14 Twisters-MR          2:56.09    3:04.31 JO
                  40.71     1:26.97 (46.26)     2:16.55 (49.58)     3:04.31 (47.76)
 14 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         3:06.52    3:05.44 JO
                  41.99     1:29.26 (47.27)     2:17.83 (48.57)     3:05.44 (47.61)
 15 Angelo, Nicholas L        14 Tmsuffolk-MR         3:07.25    3:05.61 JO
                  41.34     1:28.72 (47.38)     2:17.99 (49.27)     3:05.61 (47.62)
 16 Wong, Jeffrey             13 Twisters-MR          3:06.56    3:07.55 JO
                  42.23     1:29.32 (47.09)     2:18.72 (49.40)     3:07.55 (48.83)
 17 Hoffman, Elijah J         14 MSC-MR               3:01.89    3:09.40 JO
                  43.05     1:31.31 (48.26)     2:20.56 (49.25)     3:09.40 (48.84)
 18 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               3:09.23    3:09.58 JO
                  42.84     1:30.98 (48.14)     2:20.78 (49.80)     3:09.58 (48.80)
 19 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR              2:58.77    3:10.93
                  41.62     1:29.61 (47.99)     2:20.44 (50.83)     3:10.93 (50.49)
 -- White, Timothy G          14 HYB-MR               3:08.20         DQ

Event 99  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:55.44   7/27/2003 Badger Swim Club, Badger
                         S Jones, F Cooke, A Owens, C Tobin
       METRO: # 4:55.44   7/25/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR
                         S. JONES, F. COOKE, A. OWENS, C. TOBIN
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          5:13.53    5:13.64
     1) Kessler, Rachel R 9             2) Fufidio, Andrea L 10
     3) Johanson, Kelly A 10            4) O'Neill, Kelly M 10
                  36.45   1:17.10 (1:17.10)     1:56.13 (39.03)   2:40.34 (1:23.24)
        3:16.26 (35.92)   3:56.54 (1:16.20)     4:33.16 (36.62)   5:13.64 (1:17.10)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  5:17.22    5:18.25
     1) Cho, Rachel S 9                 2) Nuszer, Erin R 9
     3) Kelly, Hannah E 9               4) Torre, Melissa R 10
                  36.57   1:19.16 (1:19.16)     1:58.74 (39.58)   2:44.01 (1:24.85)
        3:23.13 (39.12)   4:04.09 (1:20.08)     4:40.12 (36.03)   5:18.25 (1:14.16)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       5:21.00    5:18.43
     1) Chan, Olivia 9                  2) Sun, Angela 9
     3) Chen, Lillian 10                4) Mu, Isabella 10
                  36.95   1:18.20 (1:18.20)     1:56.89 (38.69)   2:38.97 (1:20.77)
        3:19.07 (40.10)   4:13.86 (1:34.89)     4:39.61 (25.75)   5:18.43 (1:04.57)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:16.77    5:28.41
     1) Zhu, Annie 9                    2) Guaman, Kelly C 10
     3) Fidan, Cagla 9                  4) Buyukerkan, Ayse 8
                  33.38   1:11.34 (1:11.34)     1:49.96 (38.62)   2:31.85 (1:20.51)
        3:09.10 (37.25)   3:52.78 (1:20.93)     4:36.61 (43.83)   5:28.41 (1:35.63)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:26.44    5:28.95
     1) Ng, Lauren 10                   2) Kagan, Vladislava 10
     3) Chang, Elizabeth 10             4) Lim, Sally 10
                  38.36   1:22.26 (1:22.26)     2:01.87 (39.61)   2:49.21 (1:26.95)
        3:26.15 (36.94)   4:08.12 (1:18.91)     4:47.36 (39.24)   5:28.95 (1:20.83)
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      5:35.52    5:34.26
     1) Gaffey, Mikaila M 9             2) Dematteo, Rose A 10
     3) Dieterich, Sara A 9             4) Culhane, Nora 10
                  38.89   1:22.50 (1:22.50)     2:01.06 (38.56)   2:42.71 (1:20.21)
        3:21.87 (39.16)   4:07.39 (1:24.68)     4:46.18 (38.79)   5:34.26 (1:26.87)
  7 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       5:19.19    5:36.31
     1) Wade, Zoey A 10                 2) Morency, Erin L 10
     3) Merz, Wendy A 10                4) Walsh, Taylor M 10
                  42.13   1:28.88 (1:28.88)     2:08.39 (39.51)   2:56.13 (1:27.25)
        3:35.27 (39.14)   4:20.01 (1:23.88)     4:56.50 (36.49)   5:36.31 (1:16.30)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                          5:47.31    5:51.24
     1) Bailey, Brittany M 8            2) Fenn, Kerry 9
     3) Tucker, Annelisa C 10           4) Pear, Alex A 10
                  39.10   1:22.26 (1:22.26)     2:05.03 (42.77)   2:55.33 (1:33.07)
        3:39.13 (43.80)   4:29.18 (1:33.85)     5:07.47 (38.29)   5:51.24 (1:22.06)

Event 100  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:56.27    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         B GALAN, M DEBLASIO, C HERRMANN, C YEAGER
       METRO: # 4:56.27    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         B GALAN, M DEBLASIO, C HERRMANN, C YEAGER
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              5:06.68    4:56.27!
     1) Galan, Bryan 10                 2) Deblasio, Matthew M 10
     3) Herrmann, Charles 10            4) Yeager, Christian P 10
                  35.31   1:13.05 (1:13.05)     1:51.44 (38.39)   2:32.18 (1:19.13)
        3:07.39 (35.21)   3:46.19 (1:14.01)     4:19.24 (33.05)   4:56.27 (1:10.08)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:58.51    4:59.89
     1) Johnson, Grant 9                2) Eid, Alex 10
     3) Volkov, Sasha A 10              4) Hughes, Kevin J 10
                  36.19   1:13.53 (1:13.53)     1:51.30 (37.77)   2:32.17 (1:18.64)
        3:07.99 (35.82)   3:47.52 (1:15.35)     4:20.83 (33.31)   4:59.89 (1:12.37)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       5:06.00    5:09.03
     1) Kowalsky, Austin J 9            2) Yang, Patrick 10
     3) MO, Samuel 9                    4) Carmichael-Lopes, Bernil 10
                  38.75   1:20.42 (1:20.42)     1:57.20 (36.78)   2:37.73 (1:17.31)
        3:15.69 (37.96)   3:56.33 (1:18.60)   5:09.03 (1:12.70)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:14.30    5:30.50
     1) Torres, David 10                2) De Las Cuevas, Marvin 10
     3) Salcedo, Matthew 9              4) Martinez, George 10
                  39.19   1:24.31 (1:24.31)     2:04.69 (40.38)   2:49.54 (1:25.23)
        3:28.53 (38.99)   4:12.00 (1:22.46)     4:49.38 (37.38)   5:30.50 (1:18.50)

Event 101  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:46.98    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         J KOCHMAN, K LARKIN, L PARISI, A EINSIDLER
       METRO: # 4:35.52   7/15/2000 Long Island A.C., LIAC-MR
                4:25.49  NAT
                4:36.39  JR
                4:43.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:48.26    4:46.98!
     1) Kochman, Julie N 14             2) Larkin, Kate C 13
     3) Parisi, Lauren N 14             4) Einsidler, Allie 14
                  33.85   1:09.12 (1:09.12)     1:47.76 (38.64)   2:29.95 (1:20.83)
        3:02.35 (32.40)   3:39.41 (1:09.46)     4:11.70 (32.29)   4:46.98 (1:07.57)
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      5:01.18    5:01.00
     1) Ferrante, Francesca S 14        2) DiDonato, Emily 13
     3) Alejandro, Tricia A 14          4) Nugent, Susan A 13
                  38.02   1:16.78 (1:16.78)     1:57.54 (40.76)   2:42.91 (1:26.13)
        3:16.41 (33.50)   3:55.69 (1:12.78)     4:27.30 (31.61)   5:01.00 (1:05.31)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:03.00    5:01.41
     1) Knight, Ashley 13               2) Arana, Priscilla 13
     3) Ponzo, Victoria 13              4) Kristic, Marta 14
                  38.56   1:19.56 (1:19.56)     1:58.72 (39.16)   2:42.48 (1:22.92)
        3:16.46 (33.98)   3:56.23 (1:13.75)     4:26.63 (30.40)   5:01.41 (1:05.18)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:05.79    5:05.15
     1) Shiota, Lili M 13               2) Lewandowski, Dorota M 14
     3) Siegel, Erika A 14              4) Bolander, Katie D 14
                  37.23   1:16.87 (1:16.87)     1:59.17 (42.30)   2:45.00 (1:28.13)
        3:19.10 (34.10)   3:58.29 (1:13.29)     4:30.17 (31.88)   5:05.15 (1:06.86)
  5 Flushing YMCA-MR  'B'                             5:15.00    5:10.18
     1) Parra, Angela P 13              2) Martinez, Bianca 14
     3) Guzman, Paula 14                4) Michalak, Zuzanna 13
                  39.46   1:21.38 (1:21.38)     1:58.54 (37.16)   2:43.25 (1:21.87)
        3:19.80 (36.55)   4:01.05 (1:17.80)     4:34.16 (33.11)   5:10.18 (1:09.13)
  6 Hauppauge-MR  'A'                                 5:15.29    5:13.57
     1) Blom, Danielle 13               2) Bucaria, Kristen 14
     3) Plaschka, Jade 13               4) Rosenbrock, Katie 14
                  39.83   1:21.36 (1:21.36)     2:01.18 (39.82)   2:45.28 (1:23.92)
        3:22.09 (36.81)   4:04.04 (1:18.76)     4:36.86 (32.82)   5:13.57 (1:09.53)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:56.55    5:15.20
     1) Tyznar, Jessica A 13            2) Bransfield, Sammy J 13
     3) Tyznar, Tina A 14               4) Lucas, Olivia A 14
                  39.17   1:19.86 (1:19.86)     2:03.18 (43.32)   2:52.10 (1:32.24)
        3:25.44 (33.34)   4:04.55 (1:12.45)     4:38.18 (33.63)   5:15.20 (1:10.65)
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       5:01.84    5:25.19
     1) Adams, Kelsey P 14              2) Goldstein, Amanda P 13
     3) Holscher, Amanda J 14           4) Bauer, Alexandra C 14
                  42.80   1:25.28 (1:25.28)     2:08.61 (43.33)   2:55.20 (1:29.92)
        3:28.72 (33.52)   4:12.37 (1:17.17)     4:45.63 (33.26)   5:25.19 (1:12.82)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       5:01.00         DQ
     1) Genovese, Kate A 14             2) Dwyer, Brianne M 13
     3) Derlath, Erica A 14             4) Ryan, Sarah A 14
                  38.03   1:20.00 (1:20.00)     2:02.07 (42.07)   2:49.26 (1:29.26)
        3:23.63 (34.37)   4:04.43 (1:15.17)     4:35.54 (31.11)        DQ (1:06.20)

Event 102  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:30.09   7/26/2002 Badger Swim Club
                         R.Emanuel, M.Lew, A.Mirinov, P.Davies
       METRO: # 4:24.04   7/15/1993 Long Island A.C., LIAC-MR
                3:55.69  NAT
                4:08.89  JR
                4:27.59  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:39.77    4:41.07
     1) Mongan, Kevin M 14              2) Bormann, Thomas L 14
     3) Windler, Andrew J 13            4) Chester, Nicholas J 14
                  35.60   1:11.76 (1:11.76)     1:51.20 (39.44)   2:34.02 (1:22.26)
        3:05.30 (31.28)   3:41.43 (1:07.41)     4:09.65 (28.22)     4:41.07 (59.64)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:41.17    4:45.17
     1) Yanez, Gabriel F 13             2) Preda, Anthony I 13
     3) Pazmino, Mauro F 14             4) Jaszewski, Jacub 14
                  36.26   1:13.79 (1:13.79)     1:51.61 (37.82)   2:34.62 (1:20.83)
        3:05.03 (30.41)   3:40.04 (1:05.42)     4:09.92 (29.88)   4:45.17 (1:05.13)
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      5:06.46    4:53.14
     1) Cheung, Calvin 14               2) Alejandro, Steffen 13
     3) Colon, Joseph M 14              4) Ragin, Gregory 13
                  39.20   1:19.09 (1:19.09)     1:53.30 (34.21)   2:34.45 (1:15.36)
        3:08.68 (34.23)   3:48.71 (1:14.26)     4:18.16 (29.45)   4:53.14 (1:04.43)
  4 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                       4:56.77    5:12.38
     1) Gavin, Tripp G 14               2) O'Connor, Michael T 13
     3) White, Timothy G 14             4) Goldstein, Ross T 14
                  37.27   1:18.41 (1:18.41)     1:56.85 (38.44)   2:41.02 (1:22.61)
        3:17.67 (36.65)   4:05.93 (1:24.91)     4:37.48 (31.55)   5:12.38 (1:06.45)

Event 103  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:33.94   7/15/1983 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 4:14.46   7/15/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                4:20.89  NAT
                4:30.39  T16
                4:30.69  JR
                4:52.69  ZONE
                5:14.99  JO
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  4:43.90    4:45.35 ZONE
                  33.31     1:09.09 (35.78)     1:45.77 (36.68)     2:22.07 (36.30)
        2:57.75 (35.68)     3:33.18 (35.43)     4:09.41 (36.23)     4:45.35 (35.94)
  2 Hyland, Allison           14 Badger-MR            4:48.65    4:48.46 ZONE
                  32.20     1:07.57 (35.37)     1:43.69 (36.12)     2:20.55 (36.86)
        2:57.40 (36.85)     3:34.64 (37.24)     4:12.05 (37.41)     4:48.46 (36.41)
  3 Fenn, Meaghan             13 Badger-MR            4:45.37    4:49.05 ZONE
                  33.07     1:08.26 (35.19)     1:44.73 (36.47)     2:21.45 (36.72)
        2:57.60 (36.15)     3:34.67 (37.07)     4:12.25 (37.58)     4:49.05 (36.80)
  4 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               4:45.33    4:50.60 ZONE
                  33.65     1:09.76 (36.11)     1:46.59 (36.83)     2:23.83 (37.24)
        3:00.63 (36.80)     3:37.97 (37.34)     4:15.47 (37.50)     4:50.60 (35.13)
  5 Tyznar, Tina A            14 LIAC-MR              4:57.48    4:53.83 JO
                  34.73     1:11.94 (37.21)     1:49.89 (37.95)     2:27.20 (37.31)
        3:04.93 (37.73)     3:41.63 (36.70)     4:18.56 (36.93)     4:53.83 (35.27)
  6 Rakoczy, Margaret J       14 Middies-MR           4:53.19    4:55.30 JO
                  33.50     1:09.65 (36.15)     1:46.79 (37.14)     2:24.07 (37.28)
        3:01.75 (37.68)     3:39.84 (38.09)     4:17.60 (37.76)     4:55.30 (37.70)
  7 Winkler, Caitlin          14 FLY-MR               4:52.85    4:56.26 JO
                  33.71     1:10.18 (36.47)     1:48.05 (37.87)     2:25.68 (37.63)
        3:03.99 (38.31)     3:41.74 (37.75)     4:20.07 (38.33)     4:56.26 (36.19)
  8 Ponzo, Victoria           13 FLY-MR               4:54.17    4:57.21 JO
                  34.47     1:11.42 (36.95)     1:49.60 (38.18)     2:27.08 (37.48)
        3:05.40 (38.32)     3:42.99 (37.59)     4:20.88 (37.89)     4:57.21 (36.33)
  9 Ghostlaw, Natalya B       14 NBS-MR               5:02.40    4:57.59 JO
                  33.72     1:10.99 (37.27)     1:48.82 (37.83)     2:26.66 (37.84)
        3:04.76 (38.10)     3:42.13 (37.37)     4:20.48 (38.35)     4:57.59 (37.11)
 10 Gray, Catherine           14 Badger-MR            4:54.68    5:00.76 JO
                  34.83     1:12.30 (37.47)     1:50.16 (37.86)     2:29.00 (38.84)
        3:06.79 (37.79)     3:45.50 (38.71)     4:23.40 (37.90)     5:00.76 (37.36)
 11 Nugent, Susan A           13 OWA-MR               5:05.00    5:03.01 JO
                  34.48     1:13.11 (38.63)     1:52.29 (39.18)     2:30.28 (37.99)
        3:09.26 (38.98)     3:47.08 (37.82)     4:26.36 (39.28)     5:03.01 (36.65)
 12 Weisberg, Sarah-Jane F    14 MSC-MR               5:09.14    5:05.74 JO
                  34.50     1:12.30 (37.80)     1:50.95 (38.65)     2:30.03 (39.08)
        3:09.33 (39.30)     3:48.69 (39.36)     4:27.63 (38.94)     5:05.74 (38.11)
 13 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  5:10.30    5:06.84 JO
                  34.38     1:13.08 (38.70)     1:52.70 (39.62)     2:31.21 (38.51)
        3:10.55 (39.34)     3:49.44 (38.89)     4:29.12 (39.68)     5:06.84 (37.72)
 14 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  4:53.71    5:06.93 JO
                  33.38     1:10.33 (36.95)     1:49.10 (38.77)     2:28.12 (39.02)
        3:08.04 (39.92)     3:47.66 (39.62)     4:28.34 (40.68)     5:06.93 (38.59)
 15 Einsidler, Allie          14 Tmsuffolk-MR         5:10.46    5:07.82 JO
                  35.08     1:14.03 (38.95)     1:53.73 (39.70)     2:33.18 (39.45)
        3:13.31 (40.13)     3:52.20 (38.89)     4:31.81 (39.61)     5:07.82 (36.01)
 16 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  5:09.88    5:07.93 JO
                  36.00     1:14.08 (38.08)     1:55.37 (41.29)     2:33.94 (38.57)
        3:14.57 (40.63)     3:53.14 (38.57)     4:32.17 (39.03)     5:07.93 (35.76)
 17 Guzman, Paula             14 FLY-MR               4:59.96    5:09.62 JO
                  35.54     1:13.83 (38.29)     1:53.01 (39.18)     2:32.26 (39.25)
        3:11.97 (39.71)     3:51.50 (39.53)     4:31.33 (39.83)     5:09.62 (38.29)
 18 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  5:09.79    5:10.29 JO
                  35.41     1:14.42 (39.01)     1:54.41 (39.99)     2:33.73 (39.32)
        3:12.91 (39.18)     3:52.23 (39.32)     4:32.22 (39.99)     5:10.29 (38.07)
 19 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR               5:09.03    5:10.37 JO
                  34.83     1:13.68 (38.85)     1:53.14 (39.46)     2:32.39 (39.25)
        3:12.22 (39.83)     3:51.85 (39.63)     4:31.88 (40.03)     5:10.37 (38.49)
 20 Smith, Jackie             13 LBA-MR               5:13.52    5:17.15
                  35.04     1:13.80 (38.76)     1:54.29 (40.49)     2:34.48 (40.19)
        3:16.05 (41.57)     3:57.49 (41.44)     4:39.12 (41.63)     5:17.15 (38.03)
 21 Arnott, Sarah A           13 SSL-MR               5:14.57    5:17.77
                  34.53     1:14.13 (39.60)     1:56.33 (42.20)     2:37.37 (41.04)
        3:18.59 (41.22)     4:00.57 (41.98)     4:40.99 (40.42)     5:17.77 (36.78)
 22 Rosenbrock, Katie         14 HAA-MR               5:10.86    5:19.70
                  35.80     1:15.97 (40.17)     1:57.44 (41.47)     2:38.68 (41.24)
        3:19.86 (41.18)     4:00.77 (40.91)     4:40.42 (39.65)     5:19.70 (39.28)
 23 Arana, Priscilla          13 FLY-MR               5:12.50    5:20.91
                  36.62     1:15.87 (39.25)     1:56.64 (40.77)     2:37.45 (40.81)
        3:19.19 (41.74)     4:00.42 (41.23)     4:41.83 (41.41)     5:20.91 (39.08)
 24 Janowski, Mary-Elyse E    14 OWA-MR               5:13.91    5:27.92
                  31.34     1:16.76 (45.42)     2:01.00 (44.24)     2:40.93 (39.93)
        3:26.29 (45.36)     4:07.09 (40.80)     4:48.49 (41.40)     5:27.92 (39.43)
 -- Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR         5:13.04         DQ
 -- Carew, Kaitlyn            14 SSL-MR               5:12.28         DQ

Event 104  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:23.84    8/4/2000 Paul Weir, BSC
       METRO: # 4:06.38   7/15/1997 Brendan Neligan, LIAC-MR
                4:02.99  NAT
                4:09.79  JR
                4:18.59  T16
                4:40.69  ZONE
                5:05.99  JO
 Meet Qualifying:  5:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      13 TVSC-MR              4:35.88    4:30.18 ZONE
                  30.53     1:03.76 (33.23)     1:38.05 (34.29)     2:12.19 (34.14)
        2:47.19 (35.00)     3:21.76 (34.57)     3:56.30 (34.54)     4:30.18 (33.88)
  2 Mongan, Kevin M           14 Tmsuffolk-MR         4:31.70    4:34.39 ZONE
                  32.01     1:06.24 (34.23)     1:41.55 (35.31)     2:16.29 (34.74)
        2:51.49 (35.20)     3:25.98 (34.49)     4:00.91 (34.93)     4:34.39 (33.48)
  3 Kral, Alex Z              14 SSL-MR               4:41.89    4:37.75 ZONE
                  31.70     1:07.07 (35.37)     1:42.37 (35.30)     2:17.68 (35.31)
        2:53.26 (35.58)     3:28.63 (35.37)     4:03.87 (35.24)     4:37.75 (33.88)
  4 Eyckmans, Robert E        14 Middies-MR           4:33.48    4:38.88 ZONE
                  32.55     1:07.44 (34.89)     1:43.33 (35.89)     2:19.26 (35.93)
        2:54.51 (35.25)     3:30.00 (35.49)     4:05.27 (35.27)     4:38.88 (33.61)
  5 Jacobson, Matt A          14 Badger-MR            4:35.98    4:39.79 ZONE
                  32.12     1:06.78 (34.66)     1:42.96 (36.18)     2:18.88 (35.92)
        2:54.84 (35.96)     3:30.51 (35.67)     4:06.43 (35.92)     4:39.79 (33.36)
  6 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk-MR         4:32.00    4:40.95 JO
                  32.63     1:07.74 (35.11)     1:43.24 (35.50)     2:18.51 (35.27)
        2:54.25 (35.74)     3:29.82 (35.57)     4:06.61 (36.79)     4:40.95 (34.34)
  7 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      4:49.18    4:46.30 JO
                  31.88     1:07.11 (35.23)     1:43.51 (36.40)     2:20.19 (36.68)
        2:56.58 (36.39)     3:34.12 (37.54)     4:10.71 (36.59)     4:46.30 (35.59)
  8 Bormann, Thomas L         14 Tmsuffolk-MR         4:43.15    4:47.95 JO
                  32.63     1:09.35 (36.72)     1:46.80 (37.45)     2:23.69 (36.89)
        2:58.59 (34.90)     3:35.94 (37.35)     4:13.16 (37.22)     4:47.95 (34.79)
  9 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  4:47.31    4:48.94 JO
                  33.51     1:10.74 (37.23)     1:44.57 (33.83)     2:20.09 (35.52)
        2:58.12 (38.03)     3:33.71 (35.59)     4:12.00 (38.29)     4:48.94 (36.94)
 10 Svoboda, Noah             14 SSL-MR               4:57.63    4:55.81 JO
                  32.77     1:08.98 (36.21)     1:46.53 (37.55)     2:24.61 (38.08)
        3:03.01 (38.40)     3:41.21 (38.20)     4:19.45 (38.24)     4:55.81 (36.36)
 11 Goldstein, Ross T         14 HYB-MR               5:02.53    4:57.78 JO
                  34.42     1:11.01 (36.59)     1:49.19 (38.18)     2:27.25 (38.06)
        3:05.84 (38.59)     3:43.95 (38.11)     4:22.36 (38.41)     4:57.78 (35.42)
 12 Minowitz, Mark T          13 Middies-MR           5:01.37    5:01.82 JO
                  32.81     1:09.73 (36.92)     1:48.62 (38.89)     2:26.92 (38.30)
        3:06.09 (39.17)     3:45.63 (39.54)     4:24.27 (38.64)     5:01.82 (37.55)
 13 Gravina, Michael T        14 SSL-MR               5:01.13    5:02.54 JO
                  34.62     1:12.31 (37.69)     1:50.37 (38.06)     2:29.48 (39.11)
        3:07.87 (38.39)     3:47.09 (39.22)     4:25.32 (38.23)     5:02.54 (37.22)
 14 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               5:00.95    5:08.48
                  33.57     1:12.28 (38.71)     1:52.12 (39.84)     2:32.14 (40.02)
        3:12.44 (40.30)     3:52.12 (39.68)     4:31.20 (39.08)     5:08.48 (37.28)
 15 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         4:57.58    5:19.76
                  30.00     1:08.89 (38.89)     1:50.92 (42.03)     2:33.10 (42.18)
        3:15.18 (42.08)     3:56.79 (41.61)     4:39.95 (43.16)     5:19.76 (39.81)

Event 105  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:00.18    8/4/2000 YWCA Middies
                         B.Ghitelman, J.Rakoczy, M.Muelle, P.Duguet
       METRO: # 2:00.18   7/15/2000 YWCA Middies, YMID-MR
                2:01.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:04.39    2:04.89
     1) De los Santos, Diana 12         2) Hain, Karina A 11
     3) Skeivys, Maria E 11             4) Guelly, Kirsten H 12
                  31.23     1:02.89 (31.66)     1:34.89 (32.00)     2:04.89 (30.00)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:05.11    2:05.82
     1) Festa, Julia D 12               2) Smith, Ashley A 12
     3) Kolackovsky, Kerrie N 11        4) Kelly, Emily C 12
                  31.52     1:03.29 (31.77)     1:34.55 (31.26)     2:05.82 (31.27)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:06.00    2:06.12
     1) Jones, Shannon E 11             2) Salese, Elizabeth A 12
     3) Cooke, Farrell E 11             4) Forrester, Alex 12
                  32.24     1:04.60 (32.36)     1:37.62 (33.02)     2:06.12 (28.50)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:06.68    2:07.01
     1) Brennan, Alyssa M 11            2) Carballeira, Kimberly A 12
     3) Brennan, Cassidy S 11           4) Birkmire, Jenna M 12
                  31.48     1:03.70 (32.22)     1:36.11 (32.41)     2:07.01 (30.90)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:11.47    2:17.24
     1) Wong, Stephanie 12              2) Salgado, Laura S 12
     3) Bouzarouata, Sarah 11           4) Dias, Marcela K 12
                  36.09     1:10.30 (34.21)     1:43.35 (33.05)     2:17.24 (33.89)

Event 106  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:57.18   7/27/2001 Flushing YMCA
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
       METRO: # 1:59.76   7/15/1995 Long Island A.C., LIAC-MR
                2:02.59  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:58.01    1:59.04#T16
     1) O'Neill, Brian P 12             2) Chang, Adam Y 12
     3) Spinella, Nick R 11             4) Wagner, Jack S 12
                  31.28       59.69 (28.41)     1:59.04 (59.35)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:05.63    2:07.21
     1) Pickel, Cody 12                 2) Garcia, Stefan 11
     3) Knight, Lucas 11                4) Kim, Kenny L 12
                  31.52     1:05.45 (33.93)     1:37.57 (32.12)     2:07.21 (29.64)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                         NT    2:11.17
     1) Barbosa, Larry S 11             2) Gumiela, Kryspin 11
     3) Sangtippawan, Chudchane 12      4) Doherty, Christopher 11
                  34.35     1:08.05 (33.70)     1:38.19 (30.14)     2:11.17 (32.98)

Event 107  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:58.30   7/15/1980 Gotham A.A.
       METRO: # 1:50.53   7/15/1994 Badger, BSC-MR
                1:57.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:58.67    1:59.21
     1) Napoli, Caitlin A 16            2) Biagioli, Caitlyn 15
     3) Dolinar, Ann M 16               4) Faber, Meaghan C 16
                  31.48     1:00.09 (28.61)     1:30.41 (30.32)     1:59.21 (28.80)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.07    2:00.99
     1) Balder, Jaclyn M 15             2) Hartford, Catherine D 17
     3) Dwyer, Caitlin L 16             4) Sullivan, Ellen F 16
                  31.02     1:00.83 (29.81)   2:00.99 (1:00.16)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:03.62    2:06.23
     1) Sullivan, Marykate Z 16         2) Warner, Jamie M 17
     3) Kaliades, Dena V 15             4) Sheridan, Nicole F 15
                  31.42     1:02.16 (30.74)     1:34.04 (31.88)     2:06.23 (32.19)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:05.00    2:07.05
     1) Lu, April 15                    2) Finkelstein, Jana R 15
     3) Guelly, Gabi K 15               4) McCluskey, Maureen 15
                  32.44                             1:36.17 ( )     2:07.05 (30.88)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:02.00    2:07.60
     1) Roseman, Alexandra A 16         2) Tannenbaum, Sarah A 16
     3) Varpakhovich, Valeriya 17       4) Crane, Francesca 16
                  31.26     1:05.41 (34.15)     1:37.68 (32.27)     2:07.60 (29.92)

Event 108  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:43.53   7/27/2003 Old Wesbury Aquatics, OWA  -MR
                         M Pepi, J Brisbin, M Lerman, G Jablonski
       METRO: # 1:37.86   7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR
                1:46.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      1:45.68    1:44.88 T16
     1) D'Errico, Angelo C 16           2) Pellegrino, Francesco 17
     3) Ziplow, Jason L 16              4) D'Errico, John A 15
                  25.79       52.72 (26.93)     1:18.90 (26.18)     1:44.88 (25.98)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:50.00    1:49.97
     1) Kopot, Andrey V 15              2) Reynoso, BJ A 15
     3) Altman-Kurosaki, Jonas Y 15     4) Friedman, Daniel R 17
                  27.45       54.35 (26.90)     1:22.14 (27.79)     1:49.97 (27.83)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:50.00    1:50.49
     1) Dzieniszewski, Phillip 16       2) Park, Michael 16
     3) Grebowiec, Philip M 16          4) Kim, Kevin L 15
                  27.20       55.05 (27.85)     1:24.24 (29.19)     1:50.49 (26.25)
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                      1:52.47    1:56.10
     1) DiDonato, Michael A 16          2) Lee, An-shih 17
     3) Goodrich, Robert J 17           4) Salayka, Douglas J 17
                  28.88       57.31 (28.43)     1:26.50 (29.19)     1:56.10 (29.60)

Event 109  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.72   7/27/2003 Nicole Cliff, Badger
       METRO: # 2:20.53   7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                2:25.99  JR
                2:40.39  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            11 Basc-MR              2:35.39    2:32.80 T16
                  36.61     1:16.25 (39.64)     1:54.53 (38.28)     2:32.80 (38.27)
  2 Michalak, Agata           11 FLY-MR               2:43.75    2:39.98 T16
                  37.96     1:18.63 (40.67)     2:00.08 (41.45)     2:39.98 (39.90)
  3 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR               2:40.61    2:40.54 ZONE
                  37.92     1:18.44 (40.52)     2:00.31 (41.87)     2:40.54 (40.23)
  4 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR              2:44.26    2:45.28 ZONE
                  38.95     1:21.10 (42.15)     2:03.19 (42.09)     2:45.28 (42.09)
  5 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         2:53.37    2:45.87 ZONE
                  38.73     1:21.15 (42.42)     2:03.94 (42.79)     2:45.87 (41.93)
  6 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR           2:45.61    2:47.07 ZONE
                  40.36     1:22.64 (42.28)     2:06.01 (43.37)     2:47.07 (41.06)
  7 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR          2:49.69    2:47.25 ZONE
                  39.49     1:21.42 (41.93)     2:04.89 (43.47)     2:47.25 (42.36)
  8 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              2:47.37    2:47.62 JO
                  40.79     1:23.28 (42.49)     2:06.72 (43.44)     2:47.62 (40.90)
  9 Owens, Amanda             11 Badger-MR            2:50.00    2:48.65 JO
                  40.33     1:22.70 (42.37)     2:06.65 (43.95)     2:48.65 (42.00)
 10 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              2:46.22    2:49.75 JO
                  41.01     1:24.43 (43.42)     2:07.98 (43.55)     2:49.75 (41.77)
 11 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           2:51.81    2:49.86 JO
                  41.91     1:24.88 (42.97)     2:08.60 (43.72)     2:49.86 (41.26)
 12 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR               2:57.82    2:52.02 JO
                  39.28     1:22.57 (43.29)     2:08.04 (45.47)     2:52.02 (43.98)
 13 Fink, Ericka M            12 Middies-MR           3:01.30    2:52.39 JO
                  41.15     1:24.92 (43.77)     2:09.61 (44.69)     2:52.39 (42.78)
 14 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              2:55.96    2:52.59 JO
                  41.46     1:24.51 (43.05)     2:09.33 (44.82)     2:52.59 (43.26)
 15 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  2:49.86    2:53.60 JO
                  41.91     1:25.37 (43.46)     2:10.22 (44.85)     2:53.60 (43.38)
 16 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    2:54.73    2:53.71 JO
                  39.89     1:23.57 (43.68)     2:09.34 (45.77)     2:53.71 (44.37)
 17 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR               2:53.34    2:54.72 JO
                  42.88     1:27.73 (44.85)     2:11.62 (43.89)     2:54.72 (43.10)
 18 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           3:02.76    2:55.06 JO
                  41.25     1:25.85 (44.60)     2:11.35 (45.50)     2:55.06 (43.71)
 19 Lazare, Libby             12 Badger-MR            3:03.99    2:56.03 JO
                  42.36     1:27.09 (44.73)     2:12.87 (45.78)     2:56.03 (43.16)
 20 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR              3:00.97    2:57.40 JO
                  42.68     1:27.01 (44.33)     2:13.32 (46.31)     2:57.40 (44.08)
 21 McGuire, Christine C      11 Badger-MR            2:59.67    2:57.46 JO
                  42.30     1:27.62 (45.32)     2:13.95 (46.33)     2:57.46 (43.51)
 22 Chang, Linda              11 FLY-MR               2:53.25    2:58.99 JO
                  42.38     1:26.49 (44.11)     2:14.03 (47.54)     2:58.99 (44.96)
 23 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              2:54.40    3:01.93 JO
                  43.01     1:28.46 (45.45)     2:16.11 (47.65)     3:01.93 (45.82)
 24 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            3:03.99    3:04.10
                  43.04     1:29.01 (45.97)     2:17.12 (48.11)     3:04.10 (46.98)

Event 110  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:37.58   7/27/2003 Ivor R Mollema, Middies
       METRO: # 2:32.18   7/15/2004 Jack WAGNER at 2004 MR Metro L, LIAC-MR
                2:12.39  JR
                2:33.59  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              2:32.18    2:33.06!T16
                  35.31     1:12.65 (37.34)     1:53.16 (40.51)     2:33.06 (39.90)
  2 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          2:41.96    2:38.53 ZONE
                  34.50     1:13.67 (39.17)     1:56.73 (43.06)     2:38.53 (41.80)
  3 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:47.33    2:41.14 ZONE
                  39.04     1:19.68 (40.64)     2:00.75 (41.07)     2:41.14 (40.39)
  4 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR               2:50.25    2:43.03 ZONE
                  38.75     1:19.76 (41.01)     2:02.05 (42.29)     2:43.03 (40.98)
  5 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      2:50.28    2:44.72 ZONE
                  37.11     1:19.37 (42.26)     2:02.41 (43.04)     2:44.72 (42.31)
  6 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR               2:54.92    2:46.85 ZONE
                  39.00     1:22.38 (43.38)     2:08.73 (46.35)     2:46.85 (38.12)
  7 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      2:53.50    2:48.42 JO
                  40.38     1:22.52 (42.14)     2:06.41 (43.89)     2:48.42 (42.01)
  8 Knight, Lucas             11 FLY-MR               2:44.96    2:48.79 JO
                  39.42     1:21.69 (42.27)     2:06.08 (44.39)     2:48.79 (42.71)
  9 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    2:56.38    2:48.86 JO
                  40.79     1:23.39 (42.60)     2:06.75 (43.36)     2:48.86 (42.11)
 10 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               2:50.46    2:51.21 JO
                  40.24     1:23.23 (42.99)     2:07.62 (44.39)     2:51.21 (43.59)
 11 Doherty, Christopher      11 Twisters-MR          2:57.17    2:52.51 JO
                  41.77     1:26.93 (45.16)     2:10.93 (44.00)     2:52.51 (41.58)
 12 Middleton, William        11 Basc-MR              3:02.29    2:53.23 JO
                  40.86     1:26.12 (45.26)     2:12.06 (45.94)     2:53.23 (41.17)
 13 Kennon, Aidan             12 Badger-MR            2:50.00    2:53.93 JO
                  41.51     1:26.80 (45.29)     2:12.69 (45.89)     2:53.93 (41.24)
 14 Fang, Corey Y             12 FLY-MR               2:59.30    2:56.83 JO
                  41.26     1:25.54 (44.28)     2:12.10 (46.56)     2:56.83 (44.73)
 15 McComiskey, Tony          11 Basc-MR              2:54.52    2:57.61 JO
                  42.84     1:28.50 (45.66)     2:14.04 (45.54)     2:57.61 (43.57)
 16 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  2:56.02    2:58.21 JO
                  43.91     1:30.02 (46.11)     2:15.51 (45.49)     2:58.21 (42.70)
 17 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                3:02.67    3:02.30 JO
                  41.35     1:26.63 (45.28)     2:15.10 (48.47)     3:02.30 (47.20)
 18 Friedman, Remy            12 LBA-MR               3:02.45    3:02.33 JO
                  42.66     1:28.30 (45.64)     2:16.75 (48.45)     3:02.33 (45.58)
 19 Guelly, Stefan M          12 FLY-MR               2:57.38    3:03.60 JO
                  45.08     1:31.66 (46.58)     2:18.79 (47.13)     3:03.60 (44.81)
 20 Russo, Cameron J          12 OWA-MR               2:59.12    3:07.42
                  39.46     1:22.73 (43.27)     2:17.69 (54.96)     3:07.42 (49.73)
 -- Spinella, Nick R          11 LIAC-MR              3:02.49         DQ
                  42.99     1:29.46 (46.47)     2:16.29 (46.83)          DQ (44.43)

Event 111  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:26.72   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC
       METRO: # 2:14.34   7/15/1988 Lea Loveless, BSC-MR
                2:19.99  NAT
                2:21.19  T16
                2:25.99  JR
                2:35.49  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR          2:29.62    2:29.13 ZONE
                  35.38     1:13.03 (37.65)     1:52.35 (39.32)     2:29.13 (36.78)
  2 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         2:36.03    2:35.17 ZONE
                  37.17     1:16.22 (39.05)     1:56.33 (40.11)     2:35.17 (38.84)
  3 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              2:31.44    2:37.62 JO
                  37.63     1:18.00 (40.37)     1:58.51 (40.51)     2:37.62 (39.11)
  4 Aiello, Christina E       15 MSC-MR               2:43.29    2:40.43 JO
                  39.09     1:19.43 (40.34)     2:00.89 (41.46)     2:40.43 (39.54)
  5 Ciccone, Amanda           15 SSL-MR               2:41.87    2:40.98 JO
                  36.68     1:17.76 (41.08)     2:00.12 (42.36)     2:40.98 (40.86)
  6 Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR               2:39.33    2:42.80 JO
                  37.90     1:18.57 (40.67)     2:00.95 (42.38)     2:42.80 (41.85)
  7 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              2:43.00    2:43.46 JO
                  37.49     1:18.40 (40.91)     2:01.58 (43.18)     2:43.46 (41.88)
  8 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  2:46.26    2:44.10 JO
                  39.30     1:21.12 (41.82)     2:03.12 (42.00)     2:44.10 (40.98)
  9 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  2:41.60    2:44.99 JO
                  37.74     1:19.50 (41.76)     2:02.69 (43.19)     2:44.99 (42.30)
 10 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  2:47.47    2:45.44 JO
                  40.61     1:22.29 (41.68)     2:03.88 (41.59)     2:45.44 (41.56)
 11 McCluskey, Maureen        15 FLY-MR               2:38.78    2:45.67 JO
                  38.66     1:20.00 (41.34)     2:03.12 (43.12)     2:45.67 (42.55)
 12 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR    2:48.78    2:46.39 JO
                  39.24     1:21.40 (42.16)     2:04.37 (42.97)     2:46.39 (42.02)
 13 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               2:47.08    2:49.21 JO
                  40.88     1:23.36 (42.48)     2:06.32 (42.96)     2:49.21 (42.89)
 14 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         2:47.09    2:49.71 JO
                  39.43     1:22.12 (42.69)     2:06.56 (44.44)     2:49.71 (43.15)
 15 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              2:37.34    2:50.35
                  40.11     1:23.18 (43.07)     2:07.13 (43.95)     2:50.35 (43.22)

Event 112  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.50   7/15/1981 Rick Carey, BSC
       METRO: # 2:02.60   7/15/1980 Rick Carey, BSC-MR
                2:07.19  NAT
                2:11.89  T16
                2:12.39  JR
                2:21.99  ZONE
                2:34.99  JO
 Meet Qualifying:  2:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR          2:13.95    2:17.01 ZONE
                  31.67     1:05.34 (33.67)     1:41.31 (35.97)     2:17.01 (35.70)
  2 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               2:22.40    2:25.09 JO
                  33.92     1:09.95 (36.03)     1:48.29 (38.34)     2:25.09 (36.80)
  3 Kopot, Andrey V           15 Agua Swim Team-MR    2:28.60    2:26.97 JO
                  33.99     1:10.36 (36.37)     1:48.55 (38.19)     2:26.97 (38.42)
  4 Carney, Kevin M           17 Aqua Gems-MR         2:22.76    2:30.13 JO
                  33.44     1:11.18 (37.74)     1:51.60 (40.42)     2:30.13 (38.53)
  5 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR    2:30.82    2:34.10 JO
                  35.65     1:14.72 (39.07)     1:55.55 (40.83)     2:34.10 (38.55)
  6 Kim, Kevin L              15 FLY-MR               2:32.48    2:37.41
                  35.81     1:15.03 (39.22)     1:56.52 (41.49)     2:37.41 (40.89)

Event 113  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.52   7/15/1980 Jennifer Boyd, AK
       METRO: # 28.17   7/15/1995 Joanne Paleo, MKBC-MR
                28.79  T16
                30.59  ZONE
                33.49  JO
 Meet Qualifying:  33.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              28.55      28.84 ZONE
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR                 28.80      29.06 ZONE
  3 Giberson, Sara            11 Basc-MR                29.87      29.59 ZONE
  4 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR           29.69      29.84 ZONE
  5 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR                 30.06      30.54 ZONE
  6 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 30.69      30.59 ZONE
  7 De los Santos, Diana      12 FLY-MR                 30.83      30.63 JO
  8 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           30.93      30.90 JO
  9 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR                 30.19      30.99 JO
 10 Weaver, Joan M            12 IA-MR                  31.30      31.01 JO
 11 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  30.33      31.10 JO
 12 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR                30.44      31.11 JO
 13 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR                32.55      31.13 JO
 14 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                30.94      31.26 JO
 15 Jones, Shannon E          11 Badger-MR              32.01      31.34 JO
 16 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR             33.29      31.73 JO
 17 Michalak, Agata           11 FLY-MR                 32.53      31.86 JO
 18 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR           32.03      31.93 JO
 19 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR                31.37      32.07 JO
 20 Hain, Karina A            11 FLY-MR                 32.04      32.09 JO
 21 Takei, Ayaka              11 Middies-MR             32.56      32.10 JO
 22 Chang, Linda              11 FLY-MR                 32.82      32.11 JO
 23 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR                 32.80      32.18 JO
 24 Brennan, Cassidy S        11 TVSC-MR                33.42      32.28 JO
 25 Stenger, Alexa            12 LBA-MR                 32.24      32.30 JO
 25 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR      32.77      32.30 JO
 27 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR                31.81      32.32 JO
 28 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR                 31.54      32.39 JO
 29 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 33.00      32.45 JO
 30 Festa, Julia D            12 LIAC-MR                30.82      32.49 JO
 31 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR    33.13      32.65 JO
 32 McGuire, Christine C      11 Badger-MR              32.48      32.83 JO
 33 Fink, Ericka M            12 Middies-MR             33.16      32.85 JO
 34 Pablo, Aileen             12 FLY-MR                 33.04      32.87 JO
 35 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR             33.24      32.92 JO
 36 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    33.17      33.05 JO
 37 Watson, Katie J           12 MSC-MR                 32.52      33.27 JO
 38 Schlichte, Sarah A        12 LIAC-MR                33.09      33.33 JO
 39 Salese, Elizabeth A       12 Badger-MR              33.03      33.40 JO
 40 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR            33.17      33.42 JO
 41 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR           33.32      33.56
 42 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR              33.32      33.70
 43 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR                 32.57      33.92
 44 Owens, Amanda             11 Badger-MR              33.49      34.10
 45 Klein, Morganne C         11 MSC-MR                 33.27      34.11
 46 Gonzalez, Amanda A        12 NBS-MR                 33.47      34.22
 47 Bouzarouata, Sarah        11 Twisters-MR            33.44      34.26

Event 114  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 27.17   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 26.34   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                24.79  JR
                27.99  T16
                30.59  ZONE
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR                27.24      27.61 T16
  2 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR                27.48      27.95 T16
  3 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR            29.20      29.41 ZONE
  4 Kim, Kenny L              12 FLY-MR                 28.85      29.42 ZONE
  5 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR                 29.72      30.02 ZONE
  6 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            31.02      30.36 ZONE
  7 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR        31.45      30.67 JO
  8 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR               31.02      30.77 JO
  9 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR                31.00      30.90 JO
 10 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR    32.07      31.13 JO
 11 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR      31.62      31.25 JO
 12 Kennon, Aidan             12 Badger-MR              31.79      31.26 JO
 13 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           32.11      31.59 JO
 14 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR                 32.33      31.62 JO
 15 Pickel, Cody              12 FLY-MR                 31.90      31.74 JO
 15 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR                31.97      31.74 JO
 17 Hart, Bryan J             12 NFS-MR                 32.83      31.97 JO
 18 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             32.23      32.00 JO
 19 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR                 31.90      32.04 JO
 20 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR                 32.16      32.05 JO
 21 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR        31.56      32.15 JO
 22 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             32.88      32.19 JO
 23 Dupres, Abel              11 RedTails-MR            32.93      32.26 JO
 24 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR            31.76      32.29 JO
 25 McComiskey, Tony          11 Basc-MR                31.75      32.46 JO
 26 Chung, John H             11 LIAC-MR                32.35      32.57 JO
 27 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR    32.94      32.59 JO
 28 Knight, Lucas             11 FLY-MR                 32.02      32.78 JO
 29 Ballon, Carlos G          12 LIAC-MR                32.49      32.97 JO
 30 Malychev, Peter           11 DSC-MR                 32.81      33.26
 31 Friedman, Remy            12 LBA-MR                 32.57      33.28
 32 Spinella, Nick R          11 LIAC-MR                32.16      33.41
 33 Garcia, Stefan            11 FLY-MR                 32.86      33.72
 34 Wilson, Kyle N            12 Sachem-MR              32.20      33.87
 35 Lee, Joe                  12 DSC-MR                 32.41      34.19
 36 Oxsitin, Pavial           11 DSC-MR                 31.46      34.42
 37 Ferrara, Ian A            12 Badger-MR              32.99      36.60

Event 115  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.15   7/15/1997 Emily Grant, AGUA
       METRO: # 26.37   7/15/1996 Brooke Davey, NBS-MR
                26.79  NAT
                27.29  T16
                27.79  JR
                29.69  ZONE
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Berlin, Jill              16 Badger-MR              28.64      28.36 ZONE
  2 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR           28.59      28.65 ZONE
  3 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR           28.81      29.05 ZONE
  4 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR                28.46      29.09 ZONE
  5 Ciccone, Amanda           15 SSL-MR                 28.56      29.11 ZONE
  6 Cruise, Mallory J         17 Twisters-MR            28.82      29.60 ZONE
  7 Flaherty, Tara E          15 Bgnw Marlins-MR        28.51      29.62 ZONE
  8 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR    29.51      29.68 ZONE
  9 Sibigtroth, Alisha D      17 OWA-MR                 30.27      29.81 JO
 10 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR              30.11      30.18 JO
 11 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR    30.23      30.40 JO
 12 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR    29.87      30.41 JO
 13 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR           30.14      30.52 JO
 14 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR      30.06      30.54 JO
 15 Flaherty, Meagan E        15 HYB-MR                 29.58      30.64 JO
 16 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR                30.29      30.73 JO
 17 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR    30.74      30.91 JO
 18 Harris, Markee E          15 Tmsuffolk-MR           30.97      31.01 JO
 19 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR    30.48      31.03 JO
 20 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR    30.90      31.06 JO
 21 Frey, Caroline M          17 LIAC-MR                31.29      31.23 JO
 22 Roseman, Alexandra A      16 Agua Swim Team-MR      30.14      31.33 JO
 23 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR           30.39      31.36 JO
 24 Nasser, Helen M           18 HAA-MR                 30.36      31.42 JO
 25 Warner, Jamie M           17 LIAC-MR                31.25      31.50 JO
 26 Ryan, Meg E               15 Tmsuffolk-MR           31.25      31.62 JO
 27 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR           30.88      31.63 JO
 28 Pierce, Nicole            15 LBA-MR                 30.95      31.66 JO
 29 McCluskey, Maureen        15 FLY-MR                 30.30      31.78 JO
 30 Pujals, Leiya S           16 HYB-MR                 31.76      31.95 JO
 31 Lind, Sarah F             16 OWA-MR                 31.29      31.98 JO
 32 Guelly, Gabi K            15 FLY-MR                 31.32      32.13
 33 McAleese, Justine Z       16 LIAC-MR                31.16      32.18
 34 Lu, April                 15 FLY-MR                 31.14      32.46
 35 Finkelstein, Jana R       15 FLY-MR                 31.28      32.77
 36 Vitelli, Paula            15 Badger-MR              31.49      32.85
 37 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR                31.51      33.22
 38 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR                31.57      33.29

Event 116  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 24.77   7/15/1998 Mark Hill, BSC
       METRO: # 23.72   7/15/1985 Steve Sheedy, MSC-MR
                23.79  NAT
                24.79  T16
                24.79  JR
                26.99  ZONE
                28.69  JO
 Meet Qualifying:  28.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR            25.65      25.59 ZONE
  2 D'Errico, John A          15 OWA-MR                 26.23      26.20 ZONE
  3 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR                 25.97      26.30 ZONE
  4 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR                 26.50      26.89 ZONE
  5 Kim, Kevin L              15 FLY-MR                 26.46      27.01 JO
  6 Pellegrino, Francesco     17 OWA-MR                 26.90      27.03 JO
  7 Dzieniszewski, Phillip    16 FLY-MR                 27.07      27.13 JO
  8 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR      27.36      27.29 JO
  9 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR                 27.85      27.45 JO
 10 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR           27.21      27.55 JO
 11 Friedman, Daniel R        17 Agua Swim Team-MR      27.13      27.63 JO
 12 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR                26.75      27.86 JO
 13 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR           27.79      27.87 JO
 14 Park, Michael             16 FLY-MR                 27.11      28.13 JO
 15 Lee, An-shih              17 OWA-MR                 27.91      28.33 JO
 16 Kempton, Tom G            16 LI-UN-MR               28.64      28.54 JO
 17 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR      27.67      28.58 JO
 18 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR      28.46      28.80
 19 Robertson, Brian J        15 Sachem-MR              28.35      28.82
 20 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR                28.12      29.13
 20 DiDonato, Michael A       16 OWA-MR                 28.44      29.13
 22 Goodrich, Robert J        17 OWA-MR                 28.55      29.53
 23 Grebowiec, Philip M       16 FLY-MR                 28.69      29.70
 24 Salayka, Douglas J        17 OWA-MR                 28.27      30.44

Event 117  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.51   7/27/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR
       METRO: # 1:05.73    8/6/2003 KELLY E. BUNSTER at 2003 Easte, CSC-MR
                1:05.79  JR
                1:09.09  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:07.38    1:07.08!T16
                  30.78     1:07.08 (36.30)
  2 Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               1:09.69    1:10.44 ZONE
                  32.58     1:10.44 (37.86)
  3 Panzarino, Alexandra M    12 Middies-MR           1:12.32    1:11.48 ZONE
                  34.18     1:11.48 (37.30)
  4 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR               1:12.98    1:12.67 ZONE
                  34.36     1:12.67 (38.31)
  5 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              1:15.90    1:13.10 ZONE
                  34.47     1:13.10 (38.63)
  6 Guelly, Kirsten H         12 FLY-MR               1:12.20    1:14.10 ZONE
                  33.39     1:14.10 (40.71)
  7 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:17.57    1:15.96 JO
                  35.60     1:15.96 (40.36)
  8 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR              1:14.94    1:16.13 JO
                  35.60     1:16.13 (40.53)
  9 Jones, Shannon E          11 Badger-MR            1:14.99    1:16.83 JO
                  35.65     1:16.83 (41.18)
 10 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR          1:19.85    1:18.16 JO
                  36.04     1:18.16 (42.12)
 11 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR               1:19.09    1:18.75 JO
                  36.08     1:18.75 (42.67)
 12 Teng, Rebecca             12 NYCC-MR              1:22.86    1:19.47 JO
                  36.18     1:19.47 (43.29)
 13 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:21.13    1:20.32 JO
                  37.92     1:20.32 (42.40)
 14 Browne, Rebecca K         12 Middies-MR           1:18.54    1:20.34 JO
                  35.77     1:20.34 (44.57)
 15 Ouzounian, Lauren M       11 North Shore-MR       1:24.64    1:20.58 JO
                  37.14     1:20.58 (43.44)
 16 Michalak, Agata           11 FLY-MR               1:19.26    1:21.54 JO
                  35.10     1:21.54 (46.44)
 17 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR              1:17.52    1:21.82 JO
                  36.92     1:21.82 (44.90)
 18 Fulenwider, Allison F     11 Middies-MR           1:24.54    1:21.85 JO
                  38.44     1:21.85 (43.41)
 19 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               1:22.01    1:22.35 JO
                  39.06     1:22.35 (43.29)
 20 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               1:23.75    1:22.82 JO
                  37.80     1:22.82 (45.02)
 21 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           1:22.57    1:23.40 JO
                  38.88     1:23.40 (44.52)
 22 Hain, Karina A            11 FLY-MR               1:22.18    1:23.71 JO
                  39.33     1:23.71 (44.38)
 23 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         1:22.66    1:23.87 JO
                  40.62     1:23.87 (43.25)
 24 Santaniello, Samantha M   12 HYB-MR               1:20.95    1:24.19 JO
                  37.66     1:24.19 (46.53)
 25 Turner, Jennifer J        12 Silver Streaks-MR    1:24.21    1:24.43 JO
                  38.46     1:24.43 (45.97)
 26 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            1:23.05    1:24.68 JO
                  39.30     1:24.68 (45.38)
 27 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR               1:22.91    1:25.15 JO
                  40.15     1:25.15 (45.00)
 28 Owens, Amanda             11 Badger-MR            1:20.00    1:25.52 JO
                  38.55     1:25.52 (46.97)
 29 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:25.99    1:26.20
                  40.73     1:26.20 (45.47)
 30 Klein, Morganne C         11 MSC-MR               1:24.57    1:28.01
                  40.66     1:28.01 (47.35)

Event 118  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.71    8/4/2000 Ryan Emanuel, BSC
       METRO: # 1:06.04   7/15/1990 Michael Bartz, FLY-MR
                  58.89  JR
                1:07.89  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              1:08.05    1:10.41 ZONE
                  30.87     1:10.41 (39.54)
  2 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               1:12.52    1:12.91 ZONE
                  33.19     1:12.91 (39.72)
  3 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:13.89    1:15.41 ZONE
                  34.12     1:15.41 (41.29)
  4 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR              1:18.17    1:15.48 ZONE
                  35.31     1:15.48 (40.17)
  5 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             1:14.48    1:15.51 JO
                  34.99     1:15.51 (40.52)
  6 McIlvain, Brian J         12 CSC-MR               1:15.13    1:16.11 JO
                  35.40     1:16.11 (40.71)
  7 Dupres, Paul P            12 RedTails-MR          1:16.28    1:16.77 JO
                  34.47     1:16.77 (42.30)
  8 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR          1:18.91    1:18.34 JO
                  36.83     1:18.34 (41.51)
  9 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:18.07    1:18.67 JO
                  36.54     1:18.67 (42.13)
 10 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:15.64    1:18.79 JO
                  34.94     1:18.79 (43.85)
 11 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR               1:24.87    1:19.15 JO
                  37.04     1:19.15 (42.11)
 12 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:20.39    1:19.84 JO
                  37.15     1:19.84 (42.69)
 13 Knight, Lucas             11 FLY-MR               1:16.45    1:20.63 JO
                  37.42     1:20.63 (43.21)
 14 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR              1:20.65    1:21.68 JO
                  37.51     1:21.68 (44.17)
 15 Sacoto, Maxwell L         12 Twisters-MR          1:23.65    1:23.31 JO
                  39.73     1:23.31 (43.58)
 16 Pickel, Cody              12 FLY-MR               1:23.36    1:24.01 JO
                  37.77     1:24.01 (46.24)
 17 Oakes, Brian C            12 LIAC-MR              1:25.99    1:26.91
                  39.34     1:26.91 (47.57)

Event 119  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.14   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 2:14.24   7/15/1998 K.Sendrowski, LIAC-MR
                2:17.29  NAT
                2:19.59  T16
                2:24.19  JR
                2:31.59  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR         2:26.60    2:27.85 ZONE
                  32.89     1:09.53 (36.64)     1:49.06 (39.53)     2:27.85 (38.79)
  2 Faber, Meaghan C          16 Tmsuffolk-MR         2:46.50    2:36.67 JO
                  34.80     1:13.57 (38.77)     1:55.05 (41.48)     2:36.67 (41.62)
  3 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    2:42.39    2:38.87 JO
                  37.06     1:16.92 (39.86)     1:57.36 (40.44)     2:38.87 (41.51)
  4 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  2:38.59    2:39.18 JO
                  34.60     1:14.07 (39.47)     1:56.16 (42.09)     2:39.18 (43.02)
  5 Harris, Markee E          15 Tmsuffolk-MR         2:39.33    2:40.17 JO
                  35.10     1:14.96 (39.86)     1:56.93 (41.97)     2:40.17 (43.24)
  6 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              2:35.11    2:41.77 JO
                  35.27     1:15.94 (40.67)     1:58.69 (42.75)     2:41.77 (43.08)
  7 Groenewoud, Carmen        16 Badger-MR            2:38.77    2:41.82 JO
                  35.69     1:17.03 (41.34)     2:00.16 (43.13)     2:41.82 (41.66)
  8 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              2:39.62    2:43.14 JO
                  36.28     1:17.75 (41.47)     2:00.89 (43.14)     2:43.14 (42.25)
  9 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  2:43.88    2:44.43 JO
                  36.02     1:17.42 (41.40)     2:00.58 (43.16)     2:44.43 (43.85)
 10 Warner, Jamie M           17 LIAC-MR              2:41.91    2:47.00 JO
                  35.31     1:15.43 (40.12)     2:00.36 (44.93)     2:47.00 (46.64)
 11 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:42.94    2:47.39 JO
                  37.15     1:18.40 (41.25)     2:02.43 (44.03)     2:47.39 (44.96)
 12 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    2:48.74    2:55.35
                  35.57     1:17.72 (42.15)     2:04.19 (46.47)     2:55.35 (51.16)

Event 120  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.68   7/15/1995 Ryan Murphy, SIA
       METRO: # 2:04.24   7/15/1995 John DeBoyace, YMID-MR
                2:05.09  NAT
                2:08.99  T16
                2:10.59  JR
                2:20.89  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          15 OWA-MR               2:18.51    2:17.61 ZONE
                  31.95     1:07.05 (35.10)     1:43.00 (35.95)     2:17.61 (34.61)
  2 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR         2:20.41    2:19.13 ZONE
                  31.20     1:06.35 (35.15)     1:43.06 (36.71)     2:19.13 (36.07)
  3 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:26.41    2:27.91 JO
                  32.85     1:10.33 (37.48)     1:49.63 (39.30)     2:27.91 (38.28)
  4 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              2:20.99    2:28.35 JO
                  32.96     1:10.87 (37.91)     1:51.97 (41.10)     2:28.35 (36.38)
  5 Friedman, Daniel R        17 Agua Swim Team-MR    2:28.70    2:29.71 JO
                  34.11     1:11.15 (37.04)     1:50.84 (39.69)     2:29.71 (38.87)
  6 Kempton, Tom G            16 LI-UN-MR             2:36.55    2:44.99
                  34.39     1:14.71 (40.32)     1:59.12 (44.41)     2:44.99 (45.87)
  7 Carney, Kevin M           17 Aqua Gems-MR         2:28.75    2:47.63
                  32.96     1:14.09 (41.13)     2:00.54 (46.45)     2:47.63 (47.09)

Event 121  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:58.13   7/27/2001 Asphalt Green
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia
       METRO: # 4:58.13   7/15/2001 Asphalt Green, AGUA-MR
                4:36.39  JR
                5:00.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:02.31    5:03.45
     1) Michalak, Agata 11              2) De los Santos, Diana 12
     3) Guelly, Kirsten H 12            4) Hain, Karina A 11
                  36.60   1:14.67 (1:14.67)     1:54.80 (40.13)   2:39.45 (1:24.78)
        3:13.06 (33.61)   3:54.50 (1:15.05)     4:26.68 (32.18)   5:03.45 (1:08.95)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  5:18.10    5:26.28
     1) Kelly, Emily C 12               2) Kolackovsky, Kerrie N 11
     3) Smith, Ashley A 12              4) Festa, Julia D 12
                  37.64   1:18.60 (1:18.60)     1:59.51 (40.91)   2:47.04 (1:28.44)
        3:26.22 (39.18)   4:23.89 (1:36.85)     4:47.80 (23.91)   5:26.28 (1:02.39)

Event 122  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:54.26   7/27/2001 Flushing YMCA
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
       METRO: # 4:59.35   7/15/2000 Badger, BSC-MR
                4:08.89  JR
                5:03.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  5:06.18    5:14.81
     1) Wagner, Jack S 12               2) Chung, John H 11
     3) Chang, Adam Y 12                4) O'Neill, Brian P 12
                  37.30   1:16.25 (1:16.25)     2:01.86 (45.61)   2:56.03 (1:39.78)
        3:27.24 (31.21)   4:06.22 (1:10.19)     4:38.57 (32.35)   5:14.81 (1:08.59)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:12.19    5:17.20
     1) Garcia, Stefan 11               2) Kim, Kenny L 12
     3) Knight, Lucas 11                4) Pickel, Cody 12
                  39.50   1:21.56 (1:21.56)     2:04.52 (42.96)   2:54.00 (1:32.44)
        3:27.41 (33.41)   4:07.71 (1:13.71)     4:39.61 (31.90)   5:17.20 (1:09.49)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:14.87    5:20.34
     1) Gumiela, Kryspin 11             2) Sangtippawan, Chudchane 12
     3) Sacoto, Maxwell L 12            4) Doherty, Christopher 11
                  40.70   1:22.84 (1:22.84)     2:02.69 (39.85)   2:48.72 (1:25.88)
        3:25.88 (37.16)   4:10.58 (1:21.86)     4:43.10 (32.52)   5:20.34 (1:09.76)

Event 123  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:48.11   7/15/1982 Long Island S.C.
       METRO: # 4:21.90    8/5/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR
                         R. GROVE, M. KIERNAN, B. O'CONNOR, K. KELLY
                4:25.49  NAT
                4:36.39  JR
                4:48.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:48.23    4:53.92
     1) Napoli, Caitlin A 16            2) Dolinar, Ann M 16
     3) Faber, Meaghan C 16             4) Biagioli, Caitlyn 15
                  36.66   1:13.68 (1:13.68)     1:55.48 (41.80)   2:42.32 (1:28.64)
        3:14.82 (32.50)   3:52.02 (1:09.70)     4:21.63 (29.61)   4:53.92 (1:01.90)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:48.16    4:59.03
     1) Kaliades, Dena V 15             2) Sheridan, Nicole F 15
     3) Boehm, Stacey M 16              4) Sullivan, Marykate Z 16
                  37.14   1:15.15 (1:15.15)     1:55.41 (40.26)   2:39.07 (1:23.92)
        3:13.27 (34.20)   3:53.54 (1:14.47)     4:24.43 (30.89)   4:59.03 (1:05.49)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       4:53.00    4:59.45
     1) Hartford, Catherine D 17        2) Dwyer, Caitlin L 16
     3) Palmeri, Stephanie A 16         4) Sullivan, Ellen F 16
                  38.15   1:17.79 (1:17.79)     1:58.53 (40.74)   2:43.78 (1:25.99)
        3:17.34 (33.56)   3:55.73 (1:11.95)     4:26.43 (30.70)   4:59.45 (1:03.72)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:15.00    5:19.84
     1) McCluskey, Maureen 15           2) Lu, April 15
     3) Finkelstein, Jana R 15          4) Guelly, Gabi K 15
                  38.13   1:18.61 (1:18.61)     2:00.57 (41.96)   2:50.38 (1:31.77)
        3:27.15 (36.77)   4:09.48 (1:19.10)     4:43.24 (33.76)   5:19.84 (1:10.36)

Event 124  Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:16.45   7/15/1995 Three Village Swim Club
       METRO: # 3:51.86   7/15/1980 Badger, BSC-MR
                3:55.69  NAT
                4:08.89  JR
                4:22.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      4:15.45    4:20.23 T16
     1) Ziplow, Jason L 16              2) Lee, An-shih 17
     3) D'Errico, John A 15             4) Pellegrino, Francesco 17
                  32.80   1:06.66 (1:06.66)     1:39.90 (33.24)   2:18.93 (1:12.27)
        2:48.44 (29.51)   3:21.19 (1:02.26)     3:49.10 (27.91)     4:20.23 (59.04)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:33.00    4:37.71
     1) Kopot, Andrey V 15              2) Altman-Kurosaki, Jonas Y 15
     3) Friedman, Daniel R 17           4) Reynoso, BJ A 15
                  33.18   1:08.44 (1:08.44)     1:47.04 (38.60)   2:31.51 (1:23.07)
        3:02.08 (30.57)   3:36.60 (1:05.09)     4:04.71 (28.11)   4:37.71 (1:01.11)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:45.00    4:42.33
     1) Park, Michael 16                2) Dzieniszewski, Phillip 16
     3) Kim, Kevin L 15                 4) Grebowiec, Philip M 16
                  34.48   1:10.66 (1:10.66)     1:48.23 (37.57)   2:30.94 (1:20.28)
        3:01.59 (30.65)   3:36.51 (1:05.57)     4:06.31 (29.80)   4:42.33 (1:05.82)
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                      4:34.66    4:53.26
     1) Frawley III, Bobby J 15         2) Russo, Matt J 17
     3) Goodrich, Robert J 17           4) DiDonato, Michael A 16
                  36.56   1:14.49 (1:14.49)     1:50.93 (36.44)   2:32.98 (1:18.49)
        3:06.14 (33.16)   3:47.83 (1:14.85)     4:19.19 (31.36)   4:53.26 (1:05.43)

Event 125  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:37.83   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID
       METRO: # 4:32.85   7/15/1982 N.Winkler, LISC-MR
                4:30.69  JR
                4:41.19  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR               5:05.20    4:53.63 ZONE
                  32.93     1:09.72 (36.79)     1:47.12 (37.40)     2:24.63 (37.51)
        3:02.44 (37.81)     3:40.45 (38.01)     4:18.06 (37.61)     4:53.63 (35.57)
  2 Giberson, Sara            11 Basc-MR              4:57.45    4:56.37 ZONE
                  34.60     1:13.41 (38.81)     1:53.05 (39.64)     2:32.52 (39.47)
        3:09.31 (36.79)     3:46.10 (36.79)     4:21.98 (35.88)     4:56.37 (34.39)
  3 Biagioli, Alana           12 Tmsuffolk-MR         4:59.70    4:56.63 ZONE
                  33.80     1:11.10 (37.30)     1:49.33 (38.23)     2:27.85 (38.52)
        3:06.01 (38.16)     3:44.02 (38.01)     4:21.34 (37.32)     4:56.63 (35.29)
  4 Rogers, Stacey B          12 Middies-MR           5:15.18    5:01.32 ZONE
                  35.45     1:13.13 (37.68)     1:51.99 (38.86)     2:29.99 (38.00)
        3:08.91 (38.92)     3:46.95 (38.04)     4:25.50 (38.55)     5:01.32 (35.82)
  5 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              4:59.63    5:01.47 ZONE
                  34.63     1:12.39 (37.76)     1:51.04 (38.65)     2:29.39 (38.35)
        3:08.48 (39.09)     3:46.65 (38.17)     4:24.72 (38.07)     5:01.47 (36.75)
  6 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              5:10.44    5:04.11 ZONE
                  34.02     1:12.39 (38.37)     1:52.07 (39.68)     2:31.06 (38.99)
        3:11.12 (40.06)     3:49.94 (38.82)     4:27.73 (37.79)     5:04.11 (36.38)
  7 Kelly, Emily C            12 LIAC-MR              5:05.12    5:04.40 ZONE
                  34.31     1:12.19 (37.88)     1:50.59 (38.40)     2:29.13 (38.54)
        3:07.64 (38.51)     3:47.21 (39.57)     4:26.79 (39.58)     5:04.40 (37.61)
  8 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              5:00.00    5:05.64 JO
                  35.05     1:13.12 (38.07)     1:51.98 (38.86)     2:30.66 (38.68)
        3:10.30 (39.64)     3:48.92 (38.62)     4:28.68 (39.76)     5:05.64 (36.96)
  9 Wessling, Emily G         12 Middies-MR           5:13.69    5:10.24 JO
                  36.35     1:14.59 (38.24)     1:54.20 (39.61)     2:34.27 (40.07)
        3:13.02 (38.75)     3:52.51 (39.49)     4:32.17 (39.66)     5:10.24 (38.07)
 10 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR              5:15.02    5:10.33 JO
                  36.02     1:14.89 (38.87)     1:54.51 (39.62)     2:34.11 (39.60)
        3:13.57 (39.46)     3:52.58 (39.01)     4:32.05 (39.47)     5:10.33 (38.28)
 11 Kolackovsky, Kerrie N     11 LIAC-MR              5:20.39    5:18.75 JO
                  36.50     1:16.12 (39.62)     1:57.32 (41.20)     2:37.83 (40.51)
        3:18.78 (40.95)     3:59.98 (41.20)     4:40.50 (40.52)     5:18.75 (38.25)
 12 Salgado, Laura S          12 Twisters-MR          5:20.84    5:20.30 JO
                  34.99     1:14.76 (39.77)     1:55.40 (40.64)     2:35.90 (40.50)
        3:17.17 (41.27)     3:58.33 (41.16)     4:39.42 (41.09)     5:20.30 (40.88)
 13 Lazare, Libby             12 Badger-MR            5:23.83    5:23.30 JO
                  38.32     1:19.02 (40.70)     2:00.31 (41.29)     2:41.47 (41.16)
        3:22.84 (41.37)     4:04.32 (41.48)     4:44.29 (39.97)     5:23.30 (39.01)
 -- Gaffey, Melanie A         12 CSC-MR               5:16.98         DQ

Event 126  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:39.16        1984 Rodney Van Tassell, NBS
       METRO: # 4:34.98   7/15/1998 M.Brocki, IA-MR
                4:09.79  JR
                4:39.09  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  4:45.51    4:44.28 ZONE
                  32.62     1:08.02 (35.40)     1:44.90 (36.88)     2:21.37 (36.47)
        2:57.29 (35.92)     3:33.35 (36.06)     4:10.00 (36.65)     4:44.28 (34.28)
  2 Wagner, Jack S            12 LIAC-MR              4:45.37    4:46.78 ZONE
                  31.79     1:07.37 (35.58)     1:44.20 (36.83)     2:20.73 (36.53)
        2:57.48 (36.75)     3:34.71 (37.23)     4:11.78 (37.07)     4:46.78 (35.00)
  3 Chang, Adam Y             12 LIAC-MR              4:45.17    4:56.59 ZONE
                  32.77     1:08.38 (35.61)     1:46.21 (37.83)     2:23.80 (37.59)
        3:02.44 (38.64)     3:41.17 (38.73)     4:19.76 (38.59)     4:56.59 (36.83)
  4 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             5:01.18    4:58.11 ZONE
                  34.20     1:11.63 (37.43)     1:49.99 (38.36)     2:28.82 (38.83)
        3:06.51 (37.69)     3:44.11 (37.60)     4:22.20 (38.09)     4:58.11 (35.91)
  5 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               5:01.00    5:08.67 JO
                  33.17     1:10.38 (37.21)     1:49.32 (38.94)     2:29.02 (39.70)
        3:08.74 (39.72)     3:48.08 (39.34)     4:29.44 (41.36)     5:08.67 (39.23)
  6 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           5:18.45    5:11.23 JO
                  35.18     1:12.91 (37.73)     1:53.46 (40.55)     2:33.94 (40.48)
        3:14.11 (40.17)     3:54.83 (40.72)     4:33.74 (38.91)     5:11.23 (37.49)
  7 Sangtippawan, Chudchane   12 Twisters-MR          5:16.81    5:15.38 JO
                  35.10     1:14.15 (39.05)     1:54.67 (40.52)     2:35.88 (41.21)
        3:15.81 (39.93)     3:56.47 (40.66)     4:37.77 (41.30)     5:15.38 (37.61)
  8 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  5:24.84    5:19.45 JO
                  35.61     1:15.35 (39.74)     1:56.90 (41.55)     2:38.35 (41.45)
        3:18.84 (40.49)     4:01.32 (42.48)     4:41.72 (40.40)     5:19.45 (37.73)
  9 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               5:21.18    5:19.84 JO
                  35.07     1:14.74 (39.67)     1:56.46 (41.72)     2:37.60 (41.14)
        3:18.84 (41.24)     4:00.54 (41.70)     4:41.84 (41.30)     5:19.84 (38.00)
 10 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              5:11.08    5:24.48 JO
                  33.42     1:11.99 (38.57)     1:51.67 (39.68)     2:30.19 (38.52)
        3:17.64 (47.45)     4:00.06 (42.42)     4:43.99 (43.93)     5:24.48 (40.49)
 11 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR               5:28.26    5:29.51 JO
                  35.94     1:16.32 (40.38)     1:59.56 (43.24)     2:42.25 (42.69)
        3:25.83 (43.58)     4:08.10 (42.27)     4:50.48 (42.38)     5:29.51 (39.03)

Event 127  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:28.16   7/15/1982 Lori Boehler, LISC
       METRO: # 4:10.21   7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC-MR
                4:20.89  NAT
                4:25.99  T16
                4:30.69  JR
                4:46.99  ZONE
                5:11.99  JO
 Meet Qualifying:  5:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A         16 Tmsuffolk-MR         4:35.08    4:41.55 ZONE
                  32.69     1:07.68 (34.99)     1:43.81 (36.13)     2:19.77 (35.96)
        2:55.78 (36.01)     3:31.96 (36.18)     4:07.87 (35.91)     4:41.55 (33.68)
  2 Sullivan, Ellen F         16 Express Swimming-MR  4:42.67    4:46.25 ZONE
                  33.24     1:08.80 (35.56)     1:45.28 (36.48)     2:21.17 (35.89)
        2:57.89 (36.72)     3:34.23 (36.34)     4:11.01 (36.78)     4:46.25 (35.24)
  3 Hartford, Catherine D     17 Express Swimming-MR  4:52.96    4:54.24 JO
                  33.82     1:11.96 (38.14)     1:50.16 (38.20)     2:27.88 (37.72)
        3:05.22 (37.34)     3:42.30 (37.08)     4:19.21 (36.91)     4:54.24 (35.03)
  4 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  4:48.54    4:55.04 JO
                  33.91     1:10.73 (36.82)     1:48.74 (38.01)     2:26.19 (37.45)
        3:03.96 (37.77)     3:41.34 (37.38)     4:18.98 (37.64)     4:55.04 (36.06)
  5 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  4:48.87    4:56.40 JO
                  34.12     1:10.52 (36.40)     1:48.16 (37.64)     2:25.59 (37.43)
        3:04.05 (38.46)     3:41.80 (37.75)     4:20.07 (38.27)     4:56.40 (36.33)
  6 Dolinar, Ann M            16 Tmsuffolk-MR         4:57.65    4:58.61 JO
                  34.29     1:12.93 (38.64)     1:51.39 (38.46)     2:30.17 (38.78)
        3:07.88 (37.71)     3:46.13 (38.25)     4:23.44 (37.31)     4:58.61 (35.17)
  7 Kaliades, Dena V          15 LIAC-MR              5:00.14    4:58.63 JO
                  35.18     1:14.21 (39.03)     1:51.97 (37.76)     2:30.27 (38.30)
        3:07.68 (37.41)     3:45.37 (37.69)     4:22.55 (37.18)     4:58.63 (36.08)
  8 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  4:56.05    4:59.19 JO
                  33.84     1:11.18 (37.34)     1:48.03 (36.85)     2:25.27 (37.24)
        3:04.22 (38.95)     3:42.37 (38.15)     4:22.53 (40.16)     4:59.19 (36.66)
  9 Biagioli, Caitlyn         15 Tmsuffolk-MR         4:54.35    4:59.20 JO
                  34.50     1:12.56 (38.06)     1:51.28 (38.72)     2:29.53 (38.25)
        3:07.36 (37.83)     3:45.57 (38.21)     4:22.96 (37.39)     4:59.20 (36.24)
 10 Harris, Markee E          15 Tmsuffolk-MR         4:48.65    4:59.72 JO
                  34.00     1:10.82 (36.82)     1:48.86 (38.04)     2:27.05 (38.19)
        3:05.13 (38.08)     3:43.38 (38.25)     4:21.73 (38.35)     4:59.72 (37.99)
 11 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              4:57.47    5:00.77 JO
                  34.57     1:11.49 (36.92)     1:49.67 (38.18)     2:28.05 (38.38)
        3:07.31 (39.26)     3:45.45 (38.14)     4:24.28 (38.83)     5:00.77 (36.49)
 12 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    5:04.79    5:04.96 JO
                  34.30     1:12.37 (38.07)     1:51.41 (39.04)     2:30.10 (38.69)
        3:08.92 (38.82)     3:48.18 (39.26)     4:27.18 (39.00)     5:04.96 (37.78)
 13 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    4:56.10    5:06.11 JO
                  35.92     1:14.34 (38.42)     1:52.41 (38.07)     2:30.98 (38.57)
        3:09.75 (38.77)     3:48.71 (38.96)     4:27.48 (38.77)     5:06.11 (38.63)
 14 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  5:08.68    5:06.47 JO
                  35.85     1:14.61 (38.76)     1:54.40 (39.79)     2:33.51 (39.11)
        3:13.15 (39.64)     3:51.23 (38.08)     4:30.08 (38.85)     5:06.47 (36.39)
 15 Nasser, Helen M           18 HAA-MR               5:07.05    5:10.23 JO
                  34.62     1:14.09 (39.47)     1:53.69 (39.60)     2:33.12 (39.43)
        3:12.62 (39.50)     3:52.19 (39.57)     4:31.88 (39.69)     5:10.23 (38.35)
 16 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              4:55.99    5:10.32 JO
                  35.62     1:14.32 (38.70)     1:53.89 (39.57)     2:33.42 (39.53)
        3:13.20 (39.78)     3:53.15 (39.95)     4:32.71 (39.56)     5:10.32 (37.61)
 17 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR              4:57.94    5:12.50
                  35.82     1:14.30 (38.48)     1:53.91 (39.61)     2:33.56 (39.65)
        3:13.72 (40.16)     3:53.50 (39.78)     4:33.76 (40.26)     5:12.50 (38.74)
 18 Guelly, Gabi K            15 FLY-MR               5:05.31    5:15.97
                  35.34     1:14.27 (38.93)     1:54.81 (40.54)     2:34.87 (40.06)
        3:15.39 (40.52)     3:55.68 (40.29)     4:36.48 (40.80)     5:15.97 (39.49)
 19 Ferlo, Nicole C           15 Aqua Gems-MR         5:09.91    5:19.51
                  35.39     1:14.55 (39.16)     1:55.12 (40.57)     2:35.69 (40.57)
        3:17.03 (41.34)     3:58.02 (40.99)     4:39.25 (41.23)     5:19.51 (40.26)
 20 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR              5:04.15    5:20.39
                  36.08     1:15.58 (39.50)     1:56.15 (40.57)     2:36.73 (40.58)
        3:17.77 (41.04)     3:59.01 (41.24)     4:40.28 (41.27)     5:20.39 (40.11)
 21 Finkelstein, Jana R       15 FLY-MR               5:09.52    5:34.04
                  37.00     1:18.38 (41.38)     2:01.58 (43.20)     2:44.89 (43.31)
        3:27.80 (42.91)     4:10.97 (43.17)     4:53.25 (42.28)     5:34.04 (40.79)

Event 128  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:14.50   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY
       METRO: # 3:55.65   7/15/1976 Bobby Hackett, GSC-MR
                4:02.99  NAT
                4:07.99  T16
                4:09.79  JR
                4:28.89  ZONE
                4:49.99  JO
 Meet Qualifying:  4:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          15 OWA-MR               4:28.79    4:27.39 ZONE
                  31.40     1:05.43 (34.03)     1:39.66 (34.23)     2:14.55 (34.89)
        2:48.31 (33.76)     3:22.59 (34.28)     3:56.57 (33.98)     4:27.39 (30.82)
  2 Frawley III, Bobby J      15 OWA-MR               4:23.34    4:27.74 ZONE
                  31.12     1:05.15 (34.03)     1:39.40 (34.25)     2:14.11 (34.71)
        2:48.10 (33.99)     3:22.15 (34.05)     3:56.32 (34.17)     4:27.74 (31.42)
  3 Yeager, Kyle A            15 Tmsuffolk-MR         4:35.70    4:29.35 JO
                  30.58     1:04.85 (34.27)     1:39.91 (35.06)     2:14.69 (34.78)
        2:49.21 (34.52)     3:22.71 (33.50)     3:56.89 (34.18)     4:29.35 (32.46)
  4 Vogel, Daniel A           16 LIAC-MR              4:31.90    4:33.82 JO
                  30.95     1:04.95 (34.00)     1:40.04 (35.09)     2:14.41 (34.37)
        2:49.48 (35.07)     3:24.32 (34.84)     3:59.56 (35.24)     4:33.82 (34.26)
  5 Pellegrino, Francesco     17 OWA-MR               4:36.63    4:35.56 JO
                  31.30     1:06.34 (35.04)     1:40.99 (34.65)     2:16.74 (35.75)
        2:52.15 (35.41)     3:27.85 (35.70)     4:01.89 (34.04)     4:35.56 (33.67)
  6 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         4:34.61    4:39.32 JO
                  30.43     1:04.09 (33.66)     1:39.91 (35.82)     2:15.89 (35.98)
        2:52.23 (36.34)     3:28.73 (36.50)     4:04.67 (35.94)     4:39.32 (34.65)
  7 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              4:48.99    4:52.07
                  33.41     1:10.04 (36.63)     1:47.80 (37.76)     2:25.23 (37.43)
        3:02.22 (36.99)     3:38.82 (36.60)     4:16.20 (37.38)     4:52.07 (35.87)
  8 Barden, Thomas P          17 Express Swimming-MR  4:49.95    5:02.40
                  32.63     1:09.21 (36.58)     1:46.30 (37.09)     2:24.69 (38.39)
        3:03.48 (38.79)     3:43.21 (39.73)     4:22.87 (39.66)     5:02.40 (39.53)

Event 251  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  27.69  13-14 T16
                  27.79  13-14 JR
                  29.69  13-14 ZONE
                  31.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Janowski, Mary-Elyse E    14 OWA-MR                    NT      30.26 JO

Event 251A  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  27.69  13-14 T16
                  27.79  13-14 JR
                  29.69  13-14 ZONE
                  31.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Janowski, Mary-Elyse E    14 OWA-MR                    NT      30.64 JO
  2 Lama, Siddhi              13 Twisters-MR               NT      31.93 JO

Event 252  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR                    NT      28.49

Event 252A  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  23.79  15-18 NAT
                  24.79  15-18 T16
                  24.79  15-18 JR
                  26.99  15-18 ZONE
                  28.69  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  28.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR         NT      27.75 JO

Event 253  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  57.69  15-18 NAT
                  58.99  15-18 T16
                1:00.19  15-18 JR
                1:04.39  15-18 ZONE
                1:09.49  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR                   NT    1:05.12 JO

Event 254  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  53.99  11-12 JR
                1:00.89  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:13.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR                   NT    1:07.49 JO

Event 254  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  52.19  15-18 NAT
                  53.99  15-18 JR
                  54.39  15-18 T16
                  58.69  15-18 ZONE
                1:02.69  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:02.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Friedman, Daniel R        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.12 JO
  2 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.17 JO

Event 254A  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  52.19  13-14 NAT
                  56.89  13-14 T16
                  56.99  13-14 JR
                1:01.29  13-14 ZONE
                1:05.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR                   NT    1:01.30 JO
                  29.18     1:01.30 (32.12)
  2 Ragin, Gregory            13 OWA-MR                    NT    1:04.97 JO
                  29.64     1:04.97 (35.33)

Event 254B  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  52.19  15-18 NAT
                  53.99  15-18 JR
                  54.39  15-18 T16
                  58.69  15-18 ZONE
                1:02.69  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:02.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR              NT      59.03 JO
                  28.67       59.03 (30.36)
  2 Kopot, Andrey V           15 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.06 JO
                  29.64     1:00.06 (30.42)
  3 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.96
                  30.50     1:05.96 (35.46)

Event 256  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                1:58.09  11-12 JR
                2:12.59  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR                   NT    2:31.50 JO
                  34.25     1:14.04 (39.79)     1:53.79 (39.75)     2:31.50 (37.71)

Event 262  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 34.76   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR
                36.49  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR              NT      40.85 JO

Event 263  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:10.95    6/7/2003 SARA GIBERSON at 2003-MR LIAC', BASC-MR
                1:18.49  10&U T16
                1:27.19  10&U ZONE
                1:42.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR           NT    1:23.95 ZONE
                  40.84     1:23.95 (43.11)

Event 265  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:14.34   7/15/1988 L.Loveless, BSC-MR
                2:19.99  15-18 NAT
                2:21.19  15-18 T16
                2:25.99  15-18 JR
                2:35.49  15-18 ZONE
                2:49.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR         NT    2:34.61 ZONE
                  35.38     1:14.43 (39.05)     1:54.51 (40.08)     2:34.61 (40.10)

Event 271  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 37.33   7/15/1998 P.Duguet, YMID-MR
                40.49  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                52.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR       NT      47.36 JO

Event 273  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 1:12.07   7/15/1998 A.Mantey, MSC-MR
                1:13.29  13-14 NAT
                1:15.69  13-14 T16
                1:16.79  13-14 JR
                1:24.89  13-14 ZONE
                1:31.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ferrante, Francesca S     14 OWA-MR                    NT    1:31.30 JO
                  43.92     1:31.30 (47.38)

Event 273A  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:30.47    8/1/2004 Julia A Zweig, AGUA Swim Team
 15-18 METRO: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR
                1:13.29  15-18 NAT
                1:14.89  15-18 T16
                1:16.79  15-18 JR
                1:22.59  15-18 ZONE
                1:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zweig, Julia A            16 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.47!
                  42.92     1:30.47 (47.55)

Event 274  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 1:05.13   7/15/1998 C.Helin, TVSC-MR
                1:05.59  15-18 NAT
                1:08.29  15-18 JR
                1:08.39  15-18 T16
                1:14.09  15-18 ZONE
                1:21.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Russo, Matt J             17 OWA-MR                    NT    1:15.17 JO

Event 274A  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 1:06.76   7/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR
                1:05.59  13-14 NAT
                1:08.29  13-14 JR
                1:11.39  13-14 T16
                1:18.59  13-14 ZONE
                1:26.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Colon, Joseph M           14 OWA-MR                    NT    1:19.45 JO
                  38.24     1:19.45 (41.21)
  2 Preda, Anthony I          13 Twisters-MR               NT    1:21.73 JO
                  38.13     1:21.73 (43.60)

Event 274B  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:14.02    8/1/2004 Matt J Russo, OWA  -MR
 15-18 METRO: # 1:05.13   7/15/1998 C.Helin, TVSC-MR
                1:05.59  15-18 NAT
                1:08.29  15-18 JR
                1:08.39  15-18 T16
                1:14.09  15-18 ZONE
                1:21.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Russo, Matt J             17 OWA-MR                    NT    1:14.02!ZONE
                  34.92     1:14.02 (39.10)
  2 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR                    NT    1:14.97 JO
                  35.48     1:14.97 (39.49)
  3 Dent, Rog L               15 LIAC-MR                   NT    1:15.52 JO
                  36.10     1:15.52 (39.42)

Event 275  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 2:39.53   7/24/2003 Alison P. Clemens at 2003 SPEE, AGUA-MR
                2:38.09  13-14 NAT
                2:42.89  13-14 T16
                2:44.99  13-14 JR
                3:00.79  13-14 ZONE
                3:16.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  3:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gibson, Lauren M          13 CSC-MR                    NT    3:12.54 JO
                  43.89     1:33.43 (49.54)     2:23.68 (50.25)     3:12.54 (48.86)

Event 281  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR
                34.29  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zawatson, Cady            10 LBA-MR                    NT      43.56 JO

Event 281A  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 38.37    8/1/2004 Daniela Rueda, AGUA Swim Team
  10&U METRO: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR
                34.29  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR         NT      38.37!JO

Event 282  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 28.47   7/15/1993 J.Landrio, TOI-MR
                30.39  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                37.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                     NT      39.47

Event 283  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 1:03.47   7/15/1980 T.McGuirk, LISC-MR
                1:03.09  13-14 NAT
                1:05.69  13-14 T16
                1:05.79  13-14 JR
                1:12.29  13-14 ZONE
                1:19.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.97 ZONE
                  33.42     1:11.97 (38.55)

Event 284  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR
                56.19  13-14 NAT
                58.89  13-14 JR
              1:01.69  13-14 T16
              1:08.19  13-14 ZONE
              1:13.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gao, Simon                14 TVSC-MR                   NT    1:09.03 JO
                  32.13     1:09.03 (36.90)

Event 284A  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:17.11    8/1/2004 Jake A Dowling, TVSC -MR
 11-12 METRO: # 1:06.04   7/15/1990 M.Bartz, FLY-MR
                  58.89  11-12 JR
                1:07.89  11-12 T16
                1:15.49  11-12 ZONE
                1:25.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dowling, Jake A           12 TVSC-MR                   NT    1:17.11!JO
                  34.72     1:17.11 (42.39)

Event 301  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 26.63   7/15/1995 B.Davey, NBS-MR
                27.69  13-14 T16
                27.79  13-14 JR
                29.69  13-14 ZONE
                31.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bucaria, Kristen          14 HAA-MR                    NT      29.88 JO

Event 302  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 25.20   7/15/1992 M.Bartz, FLY-MR
                23.79  13-14 NAT
                24.79  13-14 JR
                25.99  13-14 T16
                28.09  13-14 ZONE
                30.19  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  30.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR                    NT      28.95 JO

Event 304  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 34.76   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR
                36.49  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR         NT      38.90 ZONE
  2 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR                    NT      40.85 JO

Event 306  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 37.71   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR
                40.79  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                53.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sack, Danny C             10 OWA-MR                    NT      48.40 JO

Event 307  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR
                34.29  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR         NT      40.09 JO

Event 308  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 32.23   7/15/1991 J.Landrio, TOI-MR
                34.09  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                46.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  46.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Malkin, Charles C         10 North Shore-MR            NT      39.84 JO

Event 309  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:05.53    6/7/2003 SARA GIBERSON at LIAC's 2003 S, BASC-MR
                1:08.59  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ouzounian, Jaclyn M        9 North Shore-MR            NT    1:27.24 JO
                  39.60     1:27.24 (47.64)

Event 309  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 1:00.92   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR
                1:00.19  11-12 JR
                1:02.59  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:12.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ouzounian, Lauren M       11 North Shore-MR            NT    1:16.50
                  35.74     1:16.50 (40.76)

Event 310  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 55.05   7/15/1992 M.Bartz, FLY-MR
                52.19  13-14 NAT
                56.89  13-14 T16
                56.99  13-14 JR
              1:01.29  13-14 ZONE
              1:05.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luchsinger, Ryan J        14 TVSC-MR                   NT    1:01.59 JO
                  28.95     1:01.59 (32.64)
  2 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR                   NT    1:01.80 JO
                  29.15     1:01.80 (32.65)
  3 Oxsitin, Konstantin       14 DSC-MR                    NT    1:05.37 JO
                  30.80     1:05.37 (34.57)
  4 Lee, John                 13 DSC-MR                    NT    1:07.04
                  31.84     1:07.04 (35.20)

Event 312  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:13.65   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR
                1:18.99  10&U T16
                1:27.19  10&U ZONE
                1:42.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR              NT    1:25.04 ZONE
                  42.21     1:25.04 (42.83)

Event 313  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:23.26   7/15/1998 P.Duguet, YMID-MR
                1:28.89  10&U T16
                1:38.79  10&U ZONE
                1:56.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR       NT    1:40.18 JO
                  47.75     1:40.18 (52.43)

Event 313  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 1:12.07   7/15/1998 A.Mantey, MSC-MR
                1:13.29  13-14 NAT
                1:15.69  13-14 T16
                1:16.79  13-14 JR
                1:24.89  13-14 ZONE
                1:31.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR                   NT    1:24.33 ZONE
                  39.92     1:24.33 (44.41)

Event 315  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:12.55   7/15/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR
                1:17.59  10&U T16
                1:30.49  10&U ZONE
                1:53.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                    NT    1:29.58 ZONE
                  41.22     1:29.58 (48.36)

Event 316  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:11.77   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR
                1:16.59  10&U T16
                1:30.49  10&U ZONE
                1:53.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goldstein, Jake P         10 HYB-MR                    NT    1:28.65 ZONE
                  41.83     1:28.65 (46.82)

Event 316  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR
                56.19  13-14 NAT
                58.89  13-14 JR
              1:01.69  13-14 T16
              1:08.19  13-14 ZONE
              1:13.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gao, Simon                14 TVSC-MR                   NT    1:08.73 JO
                  31.82     1:08.73 (36.91)

Event 318  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 2:07.84   7/15/1992 D.Chang, HHH-MR
                1:58.09  11-12 JR
                2:12.59  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Oxsitin, Pavial           11 DSC-MR                    NT    2:35.51 JO
                  36.08     1:15.21 (39.13)     1:55.92 (40.71)     2:35.51 (39.59)
  2 Lee, Joe                  12 DSC-MR                    NT    2:38.92
                  36.26     1:15.96 (39.70)     1:58.33 (42.37)     2:38.92 (40.59)

Event 401  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 1:07.27   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR
                1:07.89  11-12 JR
                1:11.09  11-12 T16
                1:17.69  11-12 ZONE
                1:24.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR                    NT    1:19.85 JO
                  38.85     1:19.85 (41.00)
  2 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR       NT    1:20.24 JO
                  38.59     1:20.24 (41.65)
  3 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR                    NT    1:20.44 JO
                  38.88     1:20.44 (41.56)
  4 Hain, Karina A            11 FLY-MR                    NT    1:20.86 JO
                  40.05     1:20.86 (40.81)

Event 406  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 2:07.84   7/15/1992 D.Chang, HHH-MR
                1:58.09  11-12 JR
                2:12.59  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR                    NT    2:25.80 JO
                  34.11     1:10.87 (36.76)     1:49.18 (38.31)     2:25.80 (36.62)

Event 407  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 29.60   7/15/2000 K.Masterson, LIAC-MR
                31.09  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                   NT      33.17 ZONE
  2 Mrozinski, Melissa        12 Basc-MR                   NT      33.89 JO

Event 409  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 56.33   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR
                57.69  15-18 NAT
                58.99  15-18 T16
              1:00.19  15-18 JR
              1:04.39  15-18 ZONE
              1:09.49  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sullivan, Marykate Z      16 LIAC-MR                   NT    1:04.38 ZONE

Event 410  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 26.34   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                24.79  11-12 JR
                27.99  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                32.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR                   NT      30.88 JO
  2 Pickel, Cody              12 FLY-MR                    NT      31.40 JO

Event 414  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:21.15   7/15/1993 G.Mone, LIAC-MR
                2:22.79  15-18 NAT
                2:27.89  15-18 T16
                2:29.79  15-18 JR
                2:39.79  15-18 ZONE
                2:59.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dent, Rog L               15 LIAC-MR                   NT    2:40.13 JO
                  35.83     1:16.18 (40.35)     1:58.82 (42.64)     2:40.13 (41.31)

Event 414  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:21.15   7/15/1993 G.Mone, LIAC-MR
                2:22.79  15-18 NAT
                2:27.89  15-18 T16
                2:29.79  15-18 JR
                2:39.79  15-18 ZONE
                2:59.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dent, Rog L               15 LIAC-MR                   NT    2:40.13 JO
                  35.83     1:16.18 (40.35)     1:58.82 (42.64)     2:40.13 (41.31)

Brought to you by Computer Aide, Inc.