2004 MR LIAC LC JUNIOR METS #3
7/14/2004

Event 1  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:44.69  10&U ZONE
        3:09.99  10&U JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            2:41.68    2:39.56 ZONE
                1:18.13   2:39.56 (1:21.43)
  2 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  3:06.22    2:45.43 JOS
                1:21.30   2:45.43 (1:24.13)
  3 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               2:49.98    2:48.04 JOS
                1:22.18   2:48.04 (1:25.86)
  4 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              2:48.71    2:48.39 JOS
                1:20.83   2:48.39 (1:27.56)
  5 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR         2:51.46    2:48.71 JOS
                1:21.64   2:48.71 (1:27.07)
  6 Cho, Rachel S              9 Unattached-MR        2:49.45    2:53.71 JOS
                1:22.78   2:53.71 (1:30.93)
  7 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR               3:00.00    2:54.15 JOS
                1:25.12   2:54.15 (1:29.03)
  8 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  3:30.00    2:54.59 JOS
                1:23.47   2:54.59 (1:31.12)
  9 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR              3:21.03    2:56.55 JOS
                1:24.77   2:56.55 (1:31.78)
 10 Lim, Sally                10 FLY-MR               2:55.00    2:59.39 JOS
                1:27.34   2:59.39 (1:32.05)
 11 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR         3:09.46    3:00.25 JOS
                1:27.98   3:00.25 (1:32.27)
 12 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  3:42.69    3:01.55 JOS
                1:28.27   3:01.55 (1:33.28)
 13 Zawatson, Cady            10 LBA-MR               3:10.99    3:02.10 JOS
                1:26.99   3:02.10 (1:35.11)
 14 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  3:15.34    3:03.77 JOS
                1:28.97   3:03.77 (1:34.80)
 15 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR               3:13.21    3:04.53 JOS
                1:26.37   3:04.53 (1:38.16)
 16 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR               3:00.00    3:06.40 JOS
                1:27.43   3:06.40 (1:38.97)
 17 Nuszer, Erin R             9 Unattached-MR        3:05.00    3:07.22 JOS
                1:30.64   3:07.22 (1:36.58)
 18 Kelly, Hannah E            9 Unattached-MR        2:55.09    3:08.69 JOS
                1:30.12   3:08.69 (1:38.57)
 19 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR         3:26.58    3:08.85 JOS
                1:33.06   3:08.85 (1:35.79)
 20 Drury, Nicole M           10 Tmsuffolk-MR         3:27.00    3:09.53 JOS
                1:31.66   3:09.53 (1:37.87)
 21 Wilcox, Vanessa L         10 NFS-MR               3:09.25    3:10.92
                1:28.91   3:10.92 (1:42.01)
 22 NG, Selina K               9 Tmsuffolk-MR         3:21.00    3:15.46
                1:31.69   3:15.46 (1:43.77)
 23 Nam, Christina            10 FLY-MR               3:15.00    3:18.43
                1:35.81   3:18.43 (1:42.62)
 24 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR  4:00.00    3:18.48
                1:34.00   3:18.48 (1:44.48)
 25 Edwards, Brittany S       10 NFS-MR               3:37.23    3:20.69
                1:37.48   3:20.69 (1:43.21)
 26 Kenny, Erin T             10 LIAC-MR              3:20.61    3:24.65
                1:36.59   3:24.65 (1:48.06)
 27 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  4:00.00    3:24.82
                1:37.81   3:24.82 (1:47.01)
 28 Picconi, Christie J       10 Express Swimming-MR  4:00.00    3:25.57
                1:37.04   3:25.57 (1:48.53)
 29 Grieco, Elissa A          10 HAA-MR               4:00.25    3:25.66
                1:42.90   3:25.66 (1:42.76)
 30 Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR  3:41.08    3:26.08
                1:41.18   3:26.08 (1:44.90)
 31 Cohen, Gennie             10 HAA-MR               4:00.25    3:26.27
                1:42.75   3:26.27 (1:43.52)
 32 Irwin, Danielle M         10 IA-MR                3:36.35    3:28.02
                1:41.79   3:28.02 (1:46.23)
 33 Theofield, Mary           10 Tmsuffolk-MR         3:23.00    3:28.79
                1:40.31   3:28.79 (1:48.48)
 34 Sorenson-Graham, Dina O   10 NFS-MR               3:30.36    3:29.15
                1:41.79   3:29.15 (1:47.36)
 35 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR  4:00.00    3:29.26
 36 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR  3:33.15    3:30.04
                1:38.98   3:30.04 (1:51.06)
 37 Scheck, Meaghan E          8 IA-MR                3:35.24    3:32.57
                1:43.07   3:32.57 (1:49.50)
 38 Simeone, MaryCate         10 Express Swimming-MR  4:23.89    3:32.95
                1:40.84   3:32.95 (1:52.11)
 39 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR  3:50.32    3:36.20
                1:48.28   3:36.20 (1:47.92)
 40 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR              3:35.00    3:37.28
                1:42.26   3:37.28 (1:55.02)
 41 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  3:36.20    3:38.15
                1:46.72   3:38.15 (1:51.43)
 42 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR  4:30.00    3:40.05
 43 Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR  4:00.00    3:42.45
                1:43.23   3:42.45 (1:59.22)
 44 Ingram, Alaina             9 East End-MR          3:49.99    3:44.18
                1:48.45   3:44.18 (1:55.73)
 45 Kalleta, Claire M          7 East End-MR          4:10.99    3:49.31
                1:47.50   3:49.31 (2:01.81)
 46 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR  4:00.00    3:56.07
                1:53.65   3:56.07 (2:02.42)
 47 Quinn, Kelly A             8 Express Swimming-MR  4:15.00    3:57.78
                3:59.87         3:57.78 ( )
 48 Fitzgerald, Kaitlyn        8 HAA-MR               4:00.25    4:03.90
                1:55.74   4:03.90 (2:08.16)
 49 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR  3:54.78    4:08.69
                1:59.38   4:08.69 (2:09.31)
 50 Hemp, Alexandra            8 HAA-MR               4:30.25    4:09.58
 51 Mason, Stephanie A         9 NFS-MR               4:10.00    4:24.53
                2:02.22   4:24.53 (2:22.31)

Event 1  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:22.99  11-12 SRM
        2:25.39  11-12 ZONE
        2:37.99  11-12 JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Larson, Kim P             12 IA-MR                2:24.19    2:19.55 SRM
                1:08.49   2:19.55 (1:11.06)
  2 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR               2:32.16    2:26.00 JOS
                1:10.92   2:26.00 (1:15.08)
  3 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR         2:31.43    2:31.13 JOS
                1:13.92   2:31.13 (1:17.21)
  4 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              2:28.56    2:31.19 JOS
                1:13.90   2:31.19 (1:17.29)
  5 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR              2:33.81    2:31.41 JOS
                1:13.50   2:31.41 (1:17.91)
  6 Betancourt, Lauren        12 FLY-MR               2:35.16    2:33.36 JOS
                1:14.25   2:33.36 (1:19.11)
  7 De los Santos, Diana      12 FLY-MR               2:37.39    2:34.60 JOS
                1:14.04   2:34.60 (1:20.56)
  8 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR               2:36.63    2:34.98 JOS
                1:14.22   2:34.98 (1:20.76)
  9 Stenger, Alexa            12 LBA-MR               2:43.67    2:35.23 JOS
                1:16.72   2:35.23 (1:18.51)
 10 Chang, Linda              11 FLY-MR               2:34.49    2:35.58 JOS
                1:13.73   2:35.58 (1:21.85)
 11 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  2:34.39    2:37.34 JOS
                1:14.57   2:37.34 (1:22.77)
 12 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR         2:43.56    2:37.51 JOS
                1:16.74   2:37.51 (1:20.77)
 13 Schlichte, Sarah A        12 LIAC-MR              2:40.99    2:41.39
                1:18.09   2:41.39 (1:23.30)
 14 Drury, Kelly M            12 Tmsuffolk-MR         2:48.38    2:41.55
                1:18.96   2:41.55 (1:22.59)
 15 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR               2:42.33    2:41.65
                1:18.61   2:41.65 (1:23.04)
 16 Falden, Raynell S         12 NFS-MR               2:41.36    2:42.37
                1:20.65   2:42.37 (1:21.72)
 17 Carballeira, Kaitlyn M    11 TVSC-MR              2:43.12    2:42.75
                1:19.81   2:42.75 (1:22.94)
 18 Sherard, Nia              12 NFS-MR               2:41.77    2:43.43
                1:20.15   2:43.43 (1:23.28)
 19 Capustin, Kimberly B      12 TVSC-MR              3:00.00    2:43.63
                1:19.93   2:43.63 (1:23.70)
 20 Stanford, Brittany        11 LBA-MR               3:03.42    2:43.69
                1:19.16   2:43.69 (1:24.53)
 21 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  2:39.46    2:43.87
                1:18.96   2:43.87 (1:24.91)
 22 Corea, Alexa C            12 LIAC-MR              3:07.85    2:43.95
                1:18.81   2:43.95 (1:25.14)
 23 Pablo, Aileen             12 FLY-MR               2:50.68    2:44.48
                1:18.04   2:44.48 (1:26.44)
 24 Lifavi, Danielle          12 IA-MR                3:07.02    2:45.06
                1:17.34   2:45.06 (1:27.72)
 25 Rosenbrock, Michelle      11 HAA-MR               3:24.57    2:46.04
                1:21.73   2:46.04 (1:24.31)
 26 Lindahl, Melissa          12 LBA-MR               2:52.49    2:47.63
                1:20.62   2:47.63 (1:27.01)
 27 Lampe, Shannon E          11 TVSC-MR              2:53.11    2:47.73
                1:22.15   2:47.73 (1:25.58)
 28 Purdy, Kristen L          12 TVSC-MR              2:45.74    2:48.31
                1:21.71   2:48.31 (1:26.60)
 29 Johns, Maggie S           11 LIAC-MR              2:40.38    2:49.94
                1:22.44   2:49.94 (1:27.50)
 30 Kuzniewski, Megan A       12 Express Swimming-MR  2:55.52    2:53.63
                1:26.53   2:53.63 (1:27.10)
 31 Caines, Alexandra E       12 Tmsuffolk-MR         2:56.76    2:54.41
                1:26.65   2:54.41 (1:27.76)
 32 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR  3:40.00    2:57.58
                1:27.07   2:57.58 (1:30.51)
 33 Kruse, Mary E             12 TVSC-MR              3:13.65    2:58.43
                1:26.06   2:58.43 (1:32.37)
 34 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               3:27.71    2:58.66
                1:24.74   2:58.66 (1:33.92)
 35 Luqman, Kyle M            12 IA-MR                2:58.19    2:59.02
                1:23.99   2:59.02 (1:35.03)
 36 Desousa, Yvonne C         12 Tmsuffolk-MR         3:12.00    2:59.06
                1:26.45   2:59.06 (1:32.61)
 37 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  3:03.16    3:00.03
                1:28.07   3:00.03 (1:31.96)
 38 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR               2:57.87    3:00.08
                1:26.83   3:00.08 (1:33.25)
 39 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  3:01.83    3:00.56
                1:27.08   3:00.56 (1:33.48)
 40 Quinn, Kelsey M           12 Express Swimming-MR  3:10.00    3:00.63
                1:26.59   3:00.63 (1:34.04)
 41 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  2:56.53    3:03.79
                1:29.07   3:03.79 (1:34.72)
 42 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR  3:03.53    3:06.06
                1:28.58   3:06.06 (1:37.48)
 43 Brown, Kaitlyn            11 HAA-MR               4:10.25    3:06.66
                1:31.84   3:06.66 (1:34.82)
 44 Caracciolo, Bianca R      12 LIAC-MR              3:07.98    3:06.79
                1:28.27   3:06.79 (1:38.52)
 45 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                3:02.00    3:08.07
                1:29.52   3:08.07 (1:38.55)
 46 Hesse, Samantha M         11 TVSC-MR              3:12.37    3:08.90
                1:32.97   3:08.90 (1:35.93)
 47 Sunshine, Juliane S       12 FLY-MR               3:18.56    3:09.69
                1:30.56   3:09.69 (1:39.13)
 48 Torre, Brittany M         12 LIAC-MR              3:19.07    3:09.95
                1:34.26   3:09.95 (1:35.69)
 49 Weis, Kelly M             11 LIAC-MR              3:20.61    3:12.20
                1:31.60   3:12.20 (1:40.60)
 50 Robinson, Erica           11 HAA-MR               5:00.25    3:13.42
 51 Smart, Mary Jo J          11 HAA-MR               3:45.25    3:13.68
                1:32.74   3:13.68 (1:40.94)
 52 Bellon, Margaret M        12 LIAC-MR              3:12.61    3:13.80
                1:30.99   3:13.80 (1:42.81)
 53 Jannuzzi, Olivia A        11 Tmsuffolk-MR         3:21.59    3:15.65
                1:34.58   3:15.65 (1:41.07)
 54 Sarmiento, Alexzandra     11 FLY-MR               3:22.14    3:19.29
                1:32.04   3:19.29 (1:47.25)
 55 Devivio, Jaclyn           11 LBA-MR               4:00.00    3:19.35
                1:29.17   3:19.35 (1:50.18)
 56 Cheung, Donna             12 Express Swimming-MR  3:19.14    3:21.04
                1:36.05   3:21.04 (1:44.99)
 57 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  4:00.00    3:22.45
                1:35.88   3:22.45 (1:46.57)
 58 McCarthy, Maggie          11 Express Swimming-MR  3:51.70    3:23.49
                1:39.47   3:23.49 (1:44.02)
 59 Cutrera, Gabriella D      11 FLY-MR               4:00.00    3:24.21
                1:37.31   3:24.21 (1:46.90)
 60 McDonough, Molly C        11 Express Swimming-MR  3:36.56    3:30.50
                1:41.22   3:30.50 (1:49.28)
 61 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR  3:52.63    3:34.47
                1:42.71   3:34.47 (1:51.76)
 62 Seidell, Mary C           11 HAA-MR               4:30.25    3:38.55
 63 Ingram, Alexandra         11 East End-MR          3:49.99    3:51.44
                1:50.25   3:51.44 (2:01.19)
 64 Lively, Katie E           11 Express Swimming-MR  4:24.41    4:13.34
 65 Gerek, Chiara A           11 Express Swimming-MR  4:00.00    4:15.45
                1:58.98   4:15.45 (2:16.47)
 -- Mikulas, Sara J           12 LIAC-MR              3:15.61         DQ
                1:35.04        DQ (1:42.40)

Event 2  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:44.69  10&U ZONE
        3:09.99  10&U JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         2:31.63    2:31.20 ZONE
                1:13.03   2:31.20 (1:18.17)
  2 Johnson, Grant             9 Badger-MR            2:40.76    2:38.39 ZONE
                1:17.21   2:38.39 (1:21.18)
  3 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               3:14.73    2:40.67 ZONE
                1:18.60   2:40.67 (1:22.07)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:38.47    2:41.07 ZONE
                1:18.45   2:41.07 (1:22.62)
  5 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         2:47.13    2:44.57 ZONE
                1:19.50   2:44.57 (1:25.07)
  6 Martinez, George          10 FLY-MR               2:46.69    2:45.67 JOS
                1:20.26   2:45.67 (1:25.41)
  7 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  3:10.00    2:45.71 JOS
                1:18.75   2:45.71 (1:26.96)
  8 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         2:44.68    2:45.93 JOS
                1:21.62   2:45.93 (1:24.31)
  9 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  3:30.00    2:48.56 JOS
                1:23.02   2:48.56 (1:25.54)
 10 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR               2:51.63    2:54.38 JOS
                1:23.32   2:54.38 (1:31.06)
 11 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR         2:59.81    2:54.72 JOS
                1:24.19   2:54.72 (1:30.53)
 12 Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               3:05.00    2:54.86 JOS
                1:27.50   2:54.86 (1:27.36)
 13 Fountain, Greg J          10 IA-MR                3:32.63    2:59.75 JOS
                1:27.12   2:59.75 (1:32.63)
 14 Torres, David             10 FLY-MR               3:15.00    3:00.76 JOS
                1:24.92   3:00.76 (1:35.84)
 15 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  3:45.00    3:03.25 JOS
                1:28.72   3:03.25 (1:34.53)
 16 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:04.80 JOS
                1:31.81   3:04.80 (1:32.99)
 17 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  3:30.00    3:06.15 JOS
                1:29.76   3:06.15 (1:36.39)
 18 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR  3:11.33    3:06.25 JOS
                1:27.85   3:06.25 (1:38.40)
 19 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR         3:10.67    3:06.77 JOS
                1:28.18   3:06.77 (1:38.59)
 20 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR               3:20.00    3:08.65 JOS
                1:33.16   3:08.65 (1:35.49)
 21 Podniesinski, Peter F     10 Tmsuffolk-MR         3:15.51    3:12.26
                1:35.74   3:12.26 (1:36.52)
 22 Harasym, James M          10 TVSC-MR              3:35.00    3:14.94
                1:32.25   3:14.94 (1:42.69)
 23 Cremer, Andrew B          10 IA-MR                3:31.85    3:15.00
                1:38.51   3:15.00 (1:36.49)
 24 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  3:45.00    3:15.28
                1:34.75   3:15.28 (1:40.53)
 25 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  4:00.00    3:16.69
                1:36.28   3:16.69 (1:40.41)
 26 Buoniello, Blake J        10 IA-MR                3:30.30    3:22.01
                1:33.93   3:22.01 (1:48.08)
 27 Gleit, Dylan              10 Tmsuffolk-MR         3:37.05    3:22.57
                1:38.34   3:22.57 (1:44.23)
 28 Quintin, Hector H         10 LBA-MR               3:00.00    3:22.69
                1:32.58   3:22.69 (1:50.11)
 29 Parisi, Joey N             9 Tmsuffolk-MR         3:38.00    3:23.26
                1:37.38   3:23.26 (1:45.88)
 30 Kalleta, Sean P            9 East End-MR          3:15.99    3:37.49
                1:43.82   3:37.49 (1:53.67)
 31 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR  3:42.97    3:40.71
 32 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR  3:35.39    3:40.83
                1:42.37   3:40.83 (1:58.46)
 33 Holmes, Bryan             10 NFS-MR               4:02.00    3:41.08
                1:49.44   3:41.08 (1:51.64)
 34 Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR  4:00.00    3:41.29
                1:45.85   3:41.29 (1:55.44)
 35 Bryan, Rashaad M           9 NFS-MR               4:07.04    3:49.33
                2:00.95   3:49.33 (1:48.38)
 36 Wang, Eric                 8 Express Swimming-MR  4:30.00    4:09.18
                1:56.68   4:09.18 (2:12.50)
 37 Bonelli, Bobby            10 Express Swimming-MR  4:45.00    4:54.31
                2:19.21   4:54.31 (2:35.10)

Event 2  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  11-12 SRM
        2:25.39  11-12 ZONE
        2:36.99  11-12 JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              12 FLY-MR               2:29.09    2:19.01 ZONE
                1:05.92   2:19.01 (1:13.09)
  2 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR             2:29.63    2:21.41 ZONE
                1:08.69   2:21.41 (1:12.72)
  3 Cremer, Christian H       12 IA-MR                2:27.39    2:21.52 ZONE
                1:08.70   2:21.52 (1:12.82)
  4 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:29.44    2:28.21 JOS
                1:10.58   2:28.21 (1:17.63)
  5 Knight, Lucas             11 FLY-MR               2:35.86    2:34.03 JOS
                1:12.93   2:34.03 (1:21.10)
  6 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               2:35.25    2:34.04 JOS
                1:12.68   2:34.04 (1:21.36)
  7 Pickel, Cody              12 FLY-MR               2:39.45    2:34.53 JOS
                1:12.78   2:34.53 (1:21.75)
  8 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR              2:47.29    2:35.70 JOS
                1:16.38   2:35.70 (1:19.32)
  9 Johnstone, Sean           12 N-NFS-NJ             2:27.26    2:35.77 JOS
                1:12.53   2:35.77 (1:23.24)
 10 Ballon, Carlos G          12 LIAC-MR              2:56.03    2:36.34 JOS
                1:16.01   2:36.34 (1:20.33)
 11 Pisano, Jake F            11 Tmsuffolk-MR         2:45.37    2:38.70
                1:16.04   2:38.70 (1:22.66)
 12 Spierer, Josh A           11 IA-MR                2:59.14    2:41.48
                1:19.26   2:41.48 (1:22.22)
 13 Guelly, Stefan M          12 FLY-MR               2:41.52    2:42.85
                1:21.08   2:42.85 (1:21.77)
 14 Spinella, Nick R          11 LIAC-MR              2:48.45    2:43.94
                1:17.96   2:43.94 (1:25.98)
 15 Ellis, Steven C           12 HAA-MR               3:02.80    2:44.08
                1:21.40   2:44.08 (1:22.68)
 16 Chung, John H             11 LIAC-MR              2:42.67    2:45.23
                1:17.87   2:45.23 (1:27.36)
 17 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR         2:45.44    2:45.85
                1:18.45   2:45.85 (1:27.40)
 18 Friedman, Remy            12 LBA-MR               2:58.00    2:46.35
                1:16.75   2:46.35 (1:29.60)
 19 Lock, Vincent             11 FLY-MR               2:59.47    2:47.02
                1:22.15   2:47.02 (1:24.87)
 20 Wu, Kevin                 12 FLY-MR               3:00.00    2:47.10
                1:18.38   2:47.10 (1:28.72)
 21 Fang, Corey Y             12 FLY-MR               2:59.56    2:47.45
                1:20.41   2:47.45 (1:27.04)
 22 Arana, Oscar Y            11 LIAC-MR              3:15.61    2:48.78
                1:20.18   2:48.78 (1:28.60)
 23 Park, Jay S               11 Unattached-MR        3:00.00    2:48.98
 24 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  3:04.70    2:51.91
                1:23.23   2:51.91 (1:28.68)
 25 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  2:55.03    2:56.72
                1:22.27   2:56.72 (1:34.45)
 26 Knoblock, Paul L          11 FLY-MR               3:30.00    2:56.98
                1:27.17   2:56.98 (1:29.81)
 27 Makowski, John P          11 Tmsuffolk-MR         3:09.74    2:57.21
                1:23.58   2:57.21 (1:33.63)
 28 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR  3:03.01    2:57.30
                1:25.69   2:57.30 (1:31.61)
 29 Jennings, Paul M          11 Tmsuffolk-MR         3:01.90    2:57.75
                1:29.06   2:57.75 (1:28.69)
 30 Nash, John                12 LBA-MR               2:58.98    2:58.10
                1:25.92   2:58.10 (1:32.18)
 31 Goutzounis, Peter T       12 LIAC-MR              3:03.52    2:58.64
                1:24.40   2:58.64 (1:34.24)
 32 Bormann, Christian L      12 Tmsuffolk-MR         3:07.98    3:00.91
                1:26.47   3:00.91 (1:34.44)
 33 Bouzourene, Tarik         11 LIAC-MR              2:59.97    3:03.71
                1:26.53   3:03.71 (1:37.18)
 34 Stein, Kenny F            12 IA-MR                3:28.46    3:06.87
                1:29.86   3:06.87 (1:37.01)
 35 Walker, Elijah C          12 LIAC-MR              3:07.37    3:07.05
                1:30.93   3:07.05 (1:36.12)
 36 Pangal, John P            12 Tmsuffolk-MR         3:20.00    3:09.93
                1:31.69   3:09.93 (1:38.24)
 37 Bryan, Kareem N           11 NFS-MR               3:15.62    3:11.45
                1:31.39   3:11.45 (1:40.06)
 38 Francis, Michael          11 NFS-MR               3:23.22    3:15.68
                1:31.84   3:15.68 (1:43.84)
 39 Knight, Conor J           12 Express Swimming-MR  3:27.63    3:18.71
                1:36.76   3:18.71 (1:41.95)
 40 Bernstein, Mitchell A     12 LIAC-MR              3:31.18    3:21.56
                1:38.04   3:21.56 (1:43.52)
 41 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR  3:31.44    3:36.56
                1:43.03   3:36.56 (1:53.53)
 42 Fthenakis, Michael M      11 Tmsuffolk-MR         3:32.00    3:37.29
                1:45.98   3:37.29 (1:51.31)
 43 Bryant, Aaron K           12 Tmsuffolk-MR         3:25.00    3:48.16
                1:45.92   3:48.16 (2:02.24)
 44 Wang, Philip              11 Express Swimming-MR  4:10.00    4:09.29
                1:57.79   4:09.29 (2:11.50)
 45 Davoodzadeh, Eitan        11 Express Swimming-MR  4:30.00    4:16.41
                2:00.18   4:16.41 (2:16.23)
 -- Dagayev, Daniil           11 IA-MR                3:44.65         DQ
                1:33.56        DQ (1:41.37)

Event 3  Girls Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:04.39  ZONE
        1:05.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                1:07.98    1:05.73 SRM
  2 LE Guyder, Clare L        15 IA-UN-MR             1:04.88    1:06.84
  3 Kristic, Marta            14 FLY-MR               1:06.00    1:08.30
  4 Stafford, Lindsey A       16 Unattached-MR        1:09.93    1:08.41
  5 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:10.08    1:08.46
  6 LE Guyder, Sydney         14 IA-UN-MR             1:05.10    1:08.55
  7 Lao, April                13 FLY-MR               1:08.80    1:08.57
  8 Guelly, Gabi K            14 FLY-MR               1:06.88    1:08.64
  9 Smith, Jackie             13 LBA-MR               1:09.67    1:08.78
 10 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              1:09.42    1:09.34
 11 Cremer, Kylie E           14 IA-MR                1:10.64    1:09.54
 12 Frey, Caroline M          17 LIAC-MR              1:07.61    1:09.87
 13 Knight, Ashley            13 FLY-MR               1:09.89    1:09.92
 14 Domenchello, Missy *      14 IA-MR                1:10.61    1:10.16
 15 Finkelstein, Jana R       15 FLY-MR               1:09.48    1:10.20
 16 Pierce, Nicole            15 LBA-MR               1:09.26    1:10.47
 17 Blom, Danielle            13 HAA-MR               1:14.87    1:10.60
 18 Purdy, Dana R             13 TVSC-MR              1:12.24    1:10.87
 19 Cohen, Jacqui             13 HAA-MR               1:18.05    1:10.89
 20 Stenger, Rebecca E        14 LBA-MR               1:12.55    1:11.72
 21 Accardi, Liana            13 LBA-MR               1:14.67    1:11.80
 22 Raimonde, Olivia L        13 LIAC-MR              1:14.38    1:11.83
 23 Cannon, Taylor            13 Tmsuffolk-MR         1:12.08    1:11.86
 24 Chung, Nicole G           13 LIAC-MR              1:10.03    1:11.90
 25 Gerrity, Sara Day D       13 LBA-MR               1:18.40    1:12.20
 26 Kleinschnitz, Brittany L  13 TVSC-MR              1:13.01    1:12.42
 27 Makowski, Michelle T      13 Tmsuffolk-MR         1:13.89    1:12.56
 28 Harris, Katherine         13 LBA-MR               1:13.56    1:12.93
 29 Hanft, Marie              13 Unattached-MR        1:14.22    1:12.98
 30 Sciarrotto, Jaclyn        14 TVSC-MR              1:13.50    1:13.09
 31 Parra, Angela P           13 FLY-MR               1:13.10    1:13.56
 32 NG, Melissa K             14 Tmsuffolk-MR         1:16.50    1:13.57
 33 Mills, Tanika             15 NFS-MR               1:07.00    1:13.68
 34 Magliola, Kristen M       13 TVSC-MR              1:13.24    1:13.70
 35 Leong, Deirdre            13 FLY-MR               1:13.26    1:13.79
 36 Nuszer, Devin K           14 Unattached-MR        1:15.66    1:14.02
 37 Shapiro, Laurie D         14 LIAC-MR              1:13.74    1:14.10
 38 Mangino, Barbara          14 FLY-MR               1:12.57    1:14.33
 39 O'Brien, Kasey M          14 FLY-MR               1:13.37    1:14.37
 40 Geller, Hallie B          15 Tmsuffolk-MR         1:15.63    1:14.39
 41 Mielczarek, Julia D       13 FLY-MR               1:16.00    1:14.78
 42 Lynch, Brianne E          14 TVSC-MR              1:18.38    1:14.87
 43 Kleinschnitz, Nicole C    14 TVSC-MR              1:25.00    1:15.29
 44 Ashfaq, Nayab             13 IA-MR                1:20.19    1:15.35
 45 Logan, Colleen M          13 LIAC-MR              1:35.51    1:15.63
 46 Wachter, Dana L           14 TVSC-MR              1:15.85    1:15.80
 47 Grieco, Tara              14 HAA-MR               1:21.46    1:15.93
 48 Pozmanter, Caitlin E      14 TVSC-MR              1:19.64    1:16.00
 49 Kelly, Shavon             13 LBA-MR               1:15.67    1:16.40
 50 Yoo, Melisa               13 FLY-MR               1:16.60    1:16.60
 51 Davis, Lauren             13 HAA-MR               1:21.57    1:16.92
 52 McDonough, Erin M         13 Unattached-MR        1:19.00    1:18.15
 53 Neligan, Kelly E          13 LIAC-MR              1:27.78    1:18.19
 54 Mohammed, Averie J        13 NFS-MR               1:16.00    1:18.31
 55 Reilly, Liz H             16 LIAC-MR              1:16.13    1:18.55
 56 Salonen, Gwynnen          15 FLY-MR               1:20.78    1:19.13
 57 Bruder, Keri L            15 IA-MR                1:16.52    1:19.75
 58 Miszner, Allison A        13 LIAC-MR              1:19.11    1:19.81
 59 Parks, Rebecca J          16 IA-MR                1:19.21    1:21.34
 60 Vetere, Joanna B          13 Express Swimming-MR  1:24.43    1:21.77
 61 Jannuzzi, Catherine A     13 Tmsuffolk-MR         1:26.60    1:22.08
 62 Knoblock, Stephanie E     14 FLY-MR               1:25.83    1:22.75
 63 Innis, Raven              13 NFS-MR               1:15.79    1:25.68
 64 Blaszky, Melissa A        13 TVSC-MR              1:32.94    1:27.14
 65 Bernstein, Leorah S       13 LIAC-MR              1:31.01    1:27.91
 66 McDonough, Lindsay J      14 Unattached-MR        1:45.00    1:29.84
 67 Milillo, Valerie          15 East End-MR          1:32.99    1:34.78
 68 Bonilla, Ashley           13 Tmsuffolk-MR         1:44.50    1:36.21

Event 4  Boys Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          58.69  ZONE
          59.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K            14 FLY-MR               1:00.18    1:01.36
  2 Chang, One June J         13 FLY-MR               1:02.86    1:03.59
  3 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               1:03.69    1:04.22
  4 Phillips, Andrew          14 NFS-MR               1:05.40    1:05.93
  5 Kearney, Aaron            15 NFS-MR               1:05.62    1:05.96
  6 Kelly, Patrick T          14 Unattached-MR        1:08.27    1:06.79
  7 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              1:05.52    1:08.14
  8 Reidy, Colin J            16 LIAC-MR              1:10.00    1:08.68
  9 Salcedo, Hember           14 FLY-MR               1:07.97    1:09.03
 10 Smit, Kevin P             13 TVSC-MR              1:10.64    1:10.01
 11 Eldor, Gal                14 TVSC-MR              1:14.75    1:13.49
 12 Hirsch, Taylor            13 HAA-MR               1:23.21    1:14.93
 13 Scholz, Philip            16 TVSC-MR              1:13.71    1:15.48
 14 Johns, Matthew P          13 LIAC-MR              1:15.75    1:16.06
 15 Sanidas, Stavros          13 FLY-MR               1:15.00    1:16.28
 16 Bryant, Andrew K          14 Tmsuffolk-MR         1:15.29    1:16.70
 17 Lee, Doohyun              13 FLY-MR               1:15.00    1:17.03
 18 Hernandez, Jason          13 NFS-MR               1:18.96    1:21.16
 19 Bass, Brandon M           13 NFS-MR               1:22.26    1:22.68

Event 5  Girls 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:47.39  ZONE
        3:03.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:30.50    2:30.30 ZONE
                1:11.49   2:30.30 (1:18.81)
  2 Larson, Kim P             12 IA-MR                2:42.85    2:43.83 ZONE
                1:19.79   2:43.83 (1:24.04)
  3 Owens, Amanda             11 Badger-MR            2:50.00    2:51.36 JOS
                1:23.09   2:51.36 (1:28.27)
  4 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR              2:54.19    2:55.98 JOS
                1:26.24   2:55.98 (1:29.74)
  5 Chang, Linda              11 FLY-MR               2:53.25    2:56.68 JOS
                1:26.32   2:56.68 (1:30.36)
  6 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR               2:57.82    2:58.44 JOS
  7 Purdy, Kristen L          12 TVSC-MR              3:00.97    3:01.13 JOS
                1:30.67   3:01.13 (1:30.46)
  8 Carballeira, Kaitlyn M    11 TVSC-MR              3:06.08    3:02.86 JOS
                1:30.08   3:02.86 (1:32.78)
  9 Lindahl, Melissa          12 LBA-MR               3:00.55    3:03.74 JOS
                1:29.32   3:03.74 (1:34.42)
 10 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR              3:00.97    3:03.83 JOS
                1:30.70   3:03.83 (1:33.13)
 11 Stenger, Alexa            12 LBA-MR               3:10.56    3:05.09
                1:31.26   3:05.09 (1:33.83)
 12 Pablo, Aileen             12 FLY-MR               3:11.12    3:07.05
                1:30.80   3:07.05 (1:36.25)
 13 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  3:07.18    3:10.27
                1:34.26   3:10.27 (1:36.01)
 14 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR              2:50.00    3:10.71
                1:32.71   3:10.71 (1:38.00)
 15 Luqman, Kyle M            12 IA-MR                2:50.00    3:15.37
                1:35.31   3:15.37 (1:40.06)
 16 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  3:20.55    3:15.55
                1:38.43   3:15.55 (1:37.12)
 17 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               3:30.75    3:17.27
                1:35.04   3:17.27 (1:42.23)
 17 Devivio, Jaclyn           11 LBA-MR               3:00.00    3:17.27
 19 Kuzniewski, Megan A       12 Express Swimming-MR  3:20.00    3:19.07
                1:39.04   3:19.07 (1:40.03)
 20 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  3:18.03    3:20.39
                1:40.31   3:20.39 (1:40.08)
 21 Bassi, Julia E            11 TVSC-MR              3:20.58    3:23.80
 22 Falden, Raynell S         12 NFS-MR               3:29.63    3:24.25
                1:42.91   3:24.25 (1:41.34)
 23 Sarmiento, Alexzandra     11 FLY-MR               3:17.84    3:24.96
                1:39.73   3:24.96 (1:45.23)
 24 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  3:45.00    3:25.55
 25 Sherard, Nia              12 NFS-MR               3:23.96    3:30.52
                1:45.12   3:30.52 (1:45.40)
 26 Caracciolo, Bianca R      12 LIAC-MR              3:19.67    3:30.74
                1:40.72   3:30.74 (1:50.02)
 27 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR  3:29.41    3:36.29
                1:44.31   3:36.29 (1:51.98)
 28 Picconi, Christie J       10 Express Swimming-MR  4:20.00    3:51.65
                1:52.67   3:51.65 (1:58.98)
 29 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR  4:15.00    3:56.33
                1:40.58   3:56.33 (2:15.75)
 30 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR  4:20.00    4:03.31
 31 Ingram, Alaina             9 East End-MR          4:02.99    4:07.15
                1:59.84   4:07.15 (2:07.31)
 32 Kalleta, Claire M          7 East End-MR          4:18.99    4:23.11
                2:08.98   4:23.11 (2:14.13)
 -- Johns, Maggie S           11 LIAC-MR              3:13.87         DQ
                1:35.79        DQ (1:38.69)

Event 6  Boys 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:47.39  ZONE
        3:03.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Garcia, Stefan            11 FLY-MR               2:52.72    2:50.46 JOS
                1:22.59   2:50.46 (1:27.87)
  2 Knight, Lucas             11 FLY-MR               2:48.72    2:55.16 JOS
                1:24.57   2:55.16 (1:30.59)
  3 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  2:56.02    2:58.29 JOS
                1:26.41   2:58.29 (1:31.88)
  4 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR              2:53.55    2:58.90 JOS
                1:29.08   2:58.90 (1:29.82)
  5 Fang, Corey Y             12 FLY-MR               3:07.86    2:59.30 JOS
                1:27.34   2:59.30 (1:31.96)
  6 Guelly, Stefan M          12 FLY-MR               3:06.77    3:02.18 JOS
                1:29.54   3:02.18 (1:32.64)
  7 Spinella, Nick R          11 LIAC-MR              3:06.36    3:02.49 JOS
                1:27.07   3:02.49 (1:35.42)
  8 Johnstone, Sean           12 N-NFS-NJ             2:58.18    3:04.20
                1:30.06   3:04.20 (1:34.14)
  9 Ballon, Carlos G          12 LIAC-MR              3:10.00    3:09.12
                1:32.63   3:09.12 (1:36.49)
 10 Spierer, Josh A           11 IA-MR                3:05.80    3:15.15
                1:36.43   3:15.15 (1:38.72)
 11 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  3:22.13    3:18.53
                1:36.43   3:18.53 (1:42.10)
 12 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  3:26.72    3:22.83
 13 Ellis, Steven C           12 HAA-MR               3:30.25    3:28.93
                1:44.56   3:28.93 (1:44.37)
 14 Mulderrig, Jack H         12 LIAC-MR              3:45.61    3:30.04
 15 Stein, Kenny F            12 IA-MR                3:21.11    3:31.28
                1:43.13   3:31.28 (1:48.15)
 16 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR  3:37.83    3:41.38
                1:48.28   3:41.38 (1:53.10)
 17 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR  4:10.00    3:58.54
                1:57.88   3:58.54 (2:00.66)
 18 Kalleta, Sean P            9 East End-MR          3:22.99    3:59.72
                1:56.35   3:59.72 (2:03.37)
 -- Salcedo, Matthew           9 FLY-MR               3:25.00         DQ
                1:36.28

Event 7  Girls Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:35.49  ZONE
        2:46.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                2:50.07    2:43.12 SRM
                1:20.00   2:43.12 (1:23.12)
  2 LE Guyder, Clare L        15 IA-UN-MR             2:51.17    2:46.40 SRM
                1:22.50   2:46.40 (1:23.90)
  3 LE Guyder, Sydney         14 IA-UN-MR             2:50.05    2:50.57
                1:24.36   2:50.57 (1:26.21)
  4 Blom, Danielle            13 HAA-MR               3:00.25    2:52.56
                1:24.64   2:52.56 (1:27.92)
  5 Domenchello, Missy *      14 IA-MR                2:53.95    2:56.78
                1:25.60   2:56.78 (1:31.18)
  6 Leong, Deirdre            13 FLY-MR               2:54.12    2:57.19
                1:26.45   2:57.19 (1:30.74)
  7 Parra, Angela P           13 FLY-MR               3:05.00    2:57.27
                1:27.60   2:57.27 (1:29.67)
  8 O'Brien, Kasey M          14 FLY-MR               2:54.29    2:58.66
                1:27.76   2:58.66 (1:30.90)
  9 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  3:01.55    2:59.70
                1:29.80   2:59.70 (1:29.90)
 10 Accardi, Liana            13 LBA-MR               3:01.74    2:59.74
                1:25.15   2:59.74 (1:34.59)
 11 Cremer, Kylie E           14 IA-MR                2:52.86    3:00.32
                1:28.75   3:00.32 (1:31.57)
 12 Magliola, Kristen M       13 TVSC-MR              3:00.00    3:01.09
                1:29.55   3:01.09 (1:31.54)
 13 Parks, Rebecca J          16 IA-MR                2:59.32    3:01.61
                1:29.00   3:01.61 (1:32.61)
 14 Guelly, Gabi K            14 FLY-MR               2:55.71    3:01.85
                1:28.87   3:01.85 (1:32.98)
 15 Purdy, Dana R             13 TVSC-MR              3:01.19    3:02.00
                1:29.78   3:02.00 (1:32.22)
 16 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              3:03.94    3:02.97
                1:29.21   3:02.97 (1:33.76)
 17 Mills, Tanika             15 NFS-MR               2:48.00    3:03.11
                1:28.84   3:03.11 (1:34.27)
 18 Kleinschnitz, Brittany L  13 TVSC-MR              3:25.00    3:03.42
                1:32.18   3:03.42 (1:31.24)
 19 Wachter, Dana L           14 TVSC-MR              3:05.94    3:03.74
                1:31.70   3:03.74 (1:32.04)
 20 Sciarrotto, Jaclyn        14 TVSC-MR              3:11.01    3:03.78
                1:30.85   3:03.78 (1:32.93)
 21 Mielczarek, Julia D       13 FLY-MR               3:03.50    3:04.16
 22 Pozmanter, Caitlin E      14 TVSC-MR              3:01.27    3:04.29
                1:30.27   3:04.29 (1:34.02)
 23 Cohen, Jacqui             13 HAA-MR               4:00.25    3:04.83
                1:30.97   3:04.83 (1:33.86)
 24 Raimonde, Olivia L        13 LIAC-MR              3:12.00    3:06.56
                1:33.69   3:06.56 (1:32.87)
 25 Neligan, Kelly E          13 LIAC-MR              3:09.98    3:07.44
 26 McDonough, Erin M         13 Unattached-MR        3:05.00    3:10.24
                1:33.83   3:10.24 (1:36.41)
 27 Pierce, Nicole            15 LBA-MR               2:45.00    3:10.86
                1:31.18   3:10.86 (1:39.68)
 28 Lynch, Brianne E          14 TVSC-MR              3:22.54    3:11.20
                1:35.93   3:11.20 (1:35.27)
 29 Grieco, Tara              14 HAA-MR               3:24.97    3:12.69
                1:36.36   3:12.69 (1:36.33)
 30 Davis, Lauren             13 HAA-MR               3:15.26    3:14.30
                1:36.69   3:14.30 (1:37.61)
 31 Bruder, Keri L            15 IA-MR                3:00.24    3:17.02
                1:35.19   3:17.02 (1:41.83)
 32 Salonen, Gwynnen          15 FLY-MR               3:10.75    3:18.10
                1:35.22   3:18.10 (1:42.88)
 33 Knoblock, Stephanie E     14 FLY-MR               3:20.00    3:20.24
                1:38.13   3:20.24 (1:42.11)
 34 Miszner, Allison A        13 LIAC-MR              3:19.10    3:23.12
                1:38.48   3:23.12 (1:44.64)
 35 Vetere, Joanna B          13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:36.65
 36 Milillo, Valerie          15 East End-MR          3:46.99    4:31.76
                2:07.71   4:31.76 (2:24.05)
 -- Kleinschnitz, Nicole C    14 TVSC-MR              3:45.00         DQ
                3:13.14        DQ (1:33.96)
 -- Blaszky, Melissa A        13 TVSC-MR              3:35.00         DQ
                3:44.98
 -- Mangino, Barbara          14 FLY-MR               3:08.59         DQ
                1:28.71        DQ (1:33.76)

Event 8  Boys Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:21.99  ZONE
        2:33.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              2:33.78    2:34.88
                1:15.17   2:34.88 (1:19.71)
  2 Nam, Timothy K            14 FLY-MR               2:37.20    2:34.93
                1:14.14   2:34.93 (1:20.79)
  3 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:32.64    2:38.84
                1:17.71   2:38.84 (1:21.13)
  4 Smit, Kevin P             13 TVSC-MR              2:42.54    2:44.61
                1:21.21   2:44.61 (1:23.40)
  5 Chang, One June J         13 FLY-MR               2:43.44    2:45.14
                1:21.96   2:45.14 (1:23.18)
  6 King, Terence             16 IA-MR                2:46.18    2:51.45
                1:25.52   2:51.45 (1:25.93)
  7 Salcedo, Hember           14 FLY-MR               2:56.26    2:52.83
                1:24.32   2:52.83 (1:28.51)
  8 Kandell, Chris W          15 IA-MR                2:56.08    2:55.46
                1:24.55   2:55.46 (1:30.91)
  9 Irwin, Bobby J            14 IA-MR                3:09.92    2:56.40
                1:26.66   2:56.40 (1:29.74)
 10 Kelly, Patrick T          14 Unattached-MR        2:55.35    2:56.81
                1:25.97   2:56.81 (1:30.84)
 11 Pruzan, Brian             15 Tmsuffolk-MR         3:05.26    2:57.07
                1:27.52   2:57.07 (1:29.55)
 12 Sanidas, Stavros          13 FLY-MR               3:15.00    3:00.36
                1:27.67   3:00.36 (1:32.69)
 13 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               2:55.00    3:04.29
                1:29.31   3:04.29 (1:34.98)
 14 Johns, Matthew P          13 LIAC-MR              3:01.47    3:04.37
                1:30.71   3:04.37 (1:33.66)
 15 Hirsch, Taylor            13 HAA-MR               3:30.25    3:04.60
                1:31.94   3:04.60 (1:32.66)
 16 Eldor, Gal                14 TVSC-MR              3:27.27    3:07.49
                1:32.07   3:07.49 (1:35.42)
 17 Kearney, Aaron            15 NFS-MR               3:03.20    3:14.22
                1:28.47   3:14.22 (1:45.75)
 18 Reidy, Colin J            16 LIAC-MR              3:30.00    3:14.32
                1:32.74   3:14.32 (1:41.58)
 19 Bass, Brandon M           13 NFS-MR               3:14.98    3:21.91
                1:40.18   3:21.91 (1:41.73)
 20 Lee, Doohyun              13 FLY-MR               3:15.00    3:24.55
                1:35.84   3:24.55 (1:48.71)
 -- Keller, Josh A            16 IA-MR                3:29.98         DQ
                1:28.61        DQ (1:33.52)

Event 9  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR               1:34.18    1:33.25 ZONE
  2 Lim, Sally                10 FLY-MR               1:39.63    1:33.50 ZONE
  3 Norman, Samantha M        10 Tmsuffolk-MR         1:39.95    1:38.93 JOS
  4 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:44.29    1:41.18 JOS
  5 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:50.74    1:41.31 JOS
  6 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                1:51.41    1:42.78 JOS
  7 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR              1:41.76    1:43.98 JOS
  8 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:48.43    1:47.11 JOS
  9 Cody, Samantha            10 LBA-MR               2:00.00    1:48.21 JOS
 10 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:54.86    1:48.30 JOS
 11 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR  1:55.18    1:49.96 JOS
 12 Drury, Nicole M           10 Tmsuffolk-MR         1:56.79    1:51.72 JOS
 13 Kenny, Erin T             10 LIAC-MR              1:53.27    1:52.18 JOS
 14 Cho, Rachel S              9 Unattached-MR        1:53.00    1:52.24 JOS
 15 Baraban, Allyson B        10 Tmsuffolk-MR         1:53.56    1:52.25 JOS
 16 Norotsky, Alanna P        10 Tmsuffolk-MR         1:54.19    1:52.65 JOS
 17 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR              2:35.00    1:52.96 JOS
 18 Geiselman, Rebekah        10 LBA-MR               1:58.76    1:53.54 JOS
 19 Zawatson, Cady            10 LBA-MR               1:52.65    1:53.82 JOS
 20 Nam, Christina            10 FLY-MR               1:57.80    1:54.47 JOS
 21 Wilcox, Vanessa L         10 NFS-MR               1:59.00    1:54.98 JOS
 22 Kelly, Hannah E            9 Unattached-MR        1:45.44    1:55.64 JOS
 23 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  2:03.31    1:56.18 JOS
 24 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR               2:00.00    1:56.20 JOS
 25 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR              2:10.00    1:56.38 JOS
 26 NG, Selina K               9 Tmsuffolk-MR         2:08.16    1:59.03
 27 Simeone, MaryCate         10 Express Swimming-MR  2:27.98    1:59.70
 28 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR  2:11.28    2:00.19
 29 Kelly, Corinne            10 LBA-MR               2:30.00    2:02.41
 30 Given, Danielle M          9 LIAC-MR              2:20.00    2:03.09
 31 Nash, Jennifer             8 LBA-MR               2:20.49    2:03.98
 32 Grieco, Elissa A          10 HAA-MR               2:12.67    2:04.31
 33 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR  2:42.96    2:04.59
 34 Theofield, Mary           10 Tmsuffolk-MR         2:08.46    2:04.76
 35 Massilon, Arielle J        8 Unattached-MR        2:30.00    2:05.96
 36 Sorenson-Graham, Dina O   10 NFS-MR               2:02.00    2:07.36
 37 Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR  2:12.57    2:07.93
 38 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  2:10.88    2:08.67
 39 Cohen, Gennie             10 HAA-MR               2:23.36    2:09.89
 40 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR  2:07.50    2:09.93
 41 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR  2:23.53    2:10.49
 42 Gregorace, Zoe R           7 LIAC-MR              2:20.00    2:10.56
 43 Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR  2:20.01    2:11.34
 44 Goldson, Olivia R         10 LIAC-MR              2:14.64    2:11.58
 45 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR  2:30.00    2:12.02
 46 Lampe, Colleen M           9 TVSC-MR              2:15.00    2:13.06
 47 Irwin, Danielle M         10 IA-MR                1:56.01    2:15.15
 48 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR  2:00.00    2:15.66
 49 Quinn, Kelly A             8 Express Swimming-MR  2:30.00    2:15.86
 50 Nuszer, Erin R             9 Unattached-MR        2:00.00    2:16.70
 51 Dipreta, Stephanie N      10 LIAC-MR              2:10.61    2:16.96
 52 Lizzio, Corinne M          7 LIAC-MR              2:25.00    2:19.55
 53 Fitzgerald, Kaitlyn        8 HAA-MR               3:00.25    2:21.57
 54 Abramowitz, Rachel N       8 LIAC-MR              2:20.00    2:23.74
 55 Scheck, Meaghan E          8 IA-MR                2:22.38    2:24.38
 56 Ingram, Alaina             9 East End-MR          1:58.99    2:29.82
 57 Papetti, Zoe              10 LBA-MR               2:00.00    2:30.51
 58 Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              2:34.33    2:40.60
 59 Hemp, Alexandra            8 HAA-MR               2:30.25    2:40.61
 60 Nath, Sameta               7 LIAC-MR              2:29.65    2:45.28
 61 Hanley, Tori L            10 Tmsuffolk-MR         2:05.08    2:46.90
 62 Quinn, Katie               8 LBA-MR               2:30.00    2:53.55
 63 McNelis, Kara E            8 LIAC-MR              2:40.00    2:56.11
 64 Arana, Jessica             7 LIAC-MR              2:50.00    2:58.95
 -- Concannon, Julie           8 LBA-MR               3:50.00         DQ

Event 10  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:30.06    1:33.75 ZONE
  2 Yeager, Christian P       10 Tmsuffolk-MR         1:33.11    1:35.27 ZONE
  3 Herrmann, Charles         10 Tmsuffolk-MR         1:39.83    1:37.25 ZONE
  4 Galan, Bryan              10 Tmsuffolk-MR         1:45.18    1:40.93 JOS
  5 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:44.22    1:44.73 JOS
  6 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR  1:48.42    1:47.23 JOS
  7 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:56.76    1:49.02 JOS
  8 Deblasio, Matthew M       10 Tmsuffolk-MR         1:54.41    1:49.58 JOS
  9 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  1:53.56    1:49.96 JOS
 10 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR  1:58.85    1:52.69 JOS
 11 Bischoff, Kent A          10 Tmsuffolk-MR         1:59.45    1:53.21 JOS
 12 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR  1:57.44    1:53.89 JOS
 13 Buoniello, Blake J        10 IA-MR                2:04.44    1:56.00 JOS
 14 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  2:05.05    1:56.01 JOS
 15 Cremer, Andrew B          10 IA-MR                1:51.18    1:57.41
 16 Concannon, Joey           10 LBA-MR               2:30.00    1:57.52
 17 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR               2:32.65    1:57.70
 18 Hesse, Niklas A            9 TVSC-MR              2:35.00    1:58.85
 19 Parisi, Joey N             9 Tmsuffolk-MR         1:55.72    1:59.13
 20 Johns, Nicky A             9 LIAC-MR              2:03.79    1:59.62
 21 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  2:00.00    1:59.71
 22 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR  1:58.61    2:00.22
 23 Harasym, James M          10 TVSC-MR              2:02.90    2:00.48
 24 Gleit, Dylan              10 Tmsuffolk-MR         2:03.68    2:03.20
 25 Finnegan, Matt F           9 LIAC-MR              2:07.81    2:04.05
 26 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  2:06.31    2:05.14
 27 Podniesinski, Peter F     10 Tmsuffolk-MR         2:06.37    2:09.48
 28 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:11.75
 29 Quintin, Hector H         10 LBA-MR               2:00.00    2:13.01
 30 Kim, Sean Y                9 Unattached-MR        2:17.10    2:14.74
 31 Holmes, Bryan             10 NFS-MR               2:05.00    2:18.37
 32 Finnegan, Dan P            9 LIAC-MR              2:30.18    2:18.62
 33 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            2:17.61    2:21.76
 34 Zarriello, Kyle D          8 LIAC-MR              2:20.00    2:21.85
 35 Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR  2:33.26    2:22.99
 36 Colantonio, Dan A         10 LIAC-MR              2:20.00    2:25.75
 37 Wang, Eric                 8 Express Swimming-MR  2:30.00    2:27.29
 38 Fullerton, William R       7 LIAC-MR              2:39.69    2:28.49
 39 Chew, Maurice F            9 LIAC-MR              2:40.00    2:34.90
 40 Anghel, Christopher L     10 LIAC-MR              2:40.00    2:36.63
 -- Gowargy, John A            9 LIAC-MR              2:20.00         DQ
 -- Robinson, David            8 HAA-MR               3:00.25         DQ
 -- Sargente, Nicholas         9 HAA-MR               3:10.25         DQ

Event 11  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          43.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                38.76      38.09 ZONE
  2 De los Santos, Diana      12 FLY-MR                 40.66      38.68 ZONE
  3 Betancourt, Lauren        12 FLY-MR                 39.12      38.87 ZONE
  4 Brooke, Taylor            12 LBA-MR                 39.94      39.64 ZONE
  5 Stanford, Brittany        11 LBA-MR                 42.33      39.88 JOS
  6 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 43.39      40.59 JOS
  7 Boltja, Chelsea           12 Tmsuffolk-MR           42.97      42.15 JOS
  8 Larson, Kim P             12 IA-MR                  41.23      42.41 JOS
  9 Archer, Heather A         12 Tmsuffolk-MR           42.55      43.24 JOS
 10 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR    43.98      43.69 JOS
 11 Lampe, Shannon E          11 TVSC-MR                50.18      45.18
 12 Purdy, Kristen L          12 TVSC-MR                45.68      45.77
 13 Brennan, Cassidy S        11 TVSC-MR                45.58      45.83
 14 Corea, Alexa C            12 LIAC-MR                47.60      45.89
 15 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR    45.62      46.61
 15 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR    46.11      46.61
 17 Falden, Raynell S         12 NFS-MR                 45.83      46.68
 18 Desousa, Yvonne C         12 Tmsuffolk-MR           47.54      46.81
 19 Drury, Kelly M            12 Tmsuffolk-MR           48.19      46.88
 20 Stenger, Alexa            12 LBA-MR                 49.30      47.12
 21 Lifavi, Danielle          12 IA-MR                  48.50      47.38
 22 Carballeira, Kaitlyn M    11 TVSC-MR                48.21      48.12
 23 Holler, Jillian P         12 TVSC-MR                54.34      48.49
 24 Sherard, Nia              12 NFS-MR                 47.15      48.98
 25 Mikulas, Sara J           12 LIAC-MR                59.14      49.27
 26 Owens, Amanda             11 Badger-MR              44.00      49.33
 27 Capustin, Kimberly B      12 TVSC-MR                56.10      49.35
 28 Quinn, Kelsey M           12 Express Swimming-MR    48.26      49.44
 29 Rosenbrock, Michelle      11 HAA-MR               1:01.93      49.57
 30 Schlichte, Sarah A        12 LIAC-MR                55.66      49.60
 31 Bassi, Julia E            11 TVSC-MR                51.74      50.01
 32 Robinson, Erica           11 HAA-MR                 56.61      50.04
 33 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR  1:00.00      50.17
 34 Bellon, Margaret M        12 LIAC-MR                50.78      50.92
 35 Kruse, Mary E             12 TVSC-MR                56.30      51.23
 36 Seidell, Mary C           11 HAA-MR                 56.08      51.31
 37 Torre, Brittany M         12 LIAC-MR                48.62      51.39
 38 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR                 51.03      51.91
 39 Jannuzzi, Olivia A        11 Tmsuffolk-MR           56.60      52.08
 40 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                  51.58      52.53
 41 Lindahl, Stephanie        11 LBA-MR               1:02.40      52.87
 42 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    51.63      53.01
 43 Gerek, Chiara A           11 Express Swimming-MR    56.51      53.11
 44 Cheung, Donna             12 Express Swimming-MR    51.80      53.87
 45 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR    56.98      54.18
 46 Caines, Alexandra E       12 Tmsuffolk-MR           54.18      54.36
 47 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR                 45.33      54.51
 48 McDonough, Molly C        11 Express Swimming-MR    57.09      55.01
 49 Hesse, Samantha M         11 TVSC-MR              1:03.34      55.49
 50 Weis, Kelly M             11 LIAC-MR                50.61      56.27
 51 Ingram, Alexandra         11 East End-MR          1:07.58      56.34
 52 McCarthy, Maggie          11 Express Swimming-MR    59.19      57.01
 53 Hilsenrod, Heather        12 LBA-MR               1:00.00      57.66
 54 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR    56.32      58.36
 55 Brown, Kaitlyn            11 HAA-MR               1:00.25      58.70
 56 Smart, Mary Jo J          11 HAA-MR               1:06.28    1:03.65
 57 Lively, Katie E           11 Express Swimming-MR  1:11.81    1:08.64

Event 12  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          44.59  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              12 FLY-MR                 38.86      37.56 ZONE
  2 Hinds, Jonathan A         12 Tmsuffolk-MR           40.19      39.43 ZONE
  3 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    46.65      43.75 JOS
  4 Chung, John H             11 LIAC-MR                43.58      44.16 JOS
  5 Garcia, Stefan            11 FLY-MR                 46.41      44.94
  6 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR               45.88      45.00
  7 Ellis, Steven C           12 HAA-MR                 52.38      45.28
  8 Bernstein, Mitchell A     12 LIAC-MR                46.25      45.31
  9 Lock, Vincent             11 FLY-MR                 45.70      45.47
 10 Pisano, Jake F            11 Tmsuffolk-MR           48.09      47.45
 11 Bormann, Christian L      12 Tmsuffolk-MR           49.68      47.67
 12 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR    47.35      47.69
 13 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR                53.07      48.94
 14 Friedman, Remy            12 LBA-MR                 55.37      49.06
 15 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR    49.43      49.58
 16 Walker, Elijah C          12 LIAC-MR                49.43      49.76
 17 Goutzounis, Peter T       12 LIAC-MR                53.31      50.17
 18 Bouzourene, Tarik         11 LIAC-MR                49.58      50.23
 19 Arana, Oscar Y            11 LIAC-MR                52.68      50.31
 20 Makowski, John P          11 Tmsuffolk-MR           53.28      51.06
 21 Guelly, Stefan M          12 FLY-MR                 50.23      51.57
 22 Park, Jay S               11 Unattached-MR          53.96      51.97
 23 Jennings, Paul M          11 Tmsuffolk-MR           52.71      52.03
 24 Spierer, Josh A           11 IA-MR                  52.06      53.53
 25 Nash, John                12 LBA-MR                 51.19      54.72
 26 Mulderrig, Jack H         12 LIAC-MR                56.11      56.51
 27 Wang, Philip              11 Express Swimming-MR  1:10.00      57.30
 28 Dagayev, Daniil           11 IA-MR                  59.20      58.89
 29 Pangal, John P            12 Tmsuffolk-MR         1:00.27      59.57
 30 Stein, Kenny F            12 IA-MR                  54.01      59.63
 31 Jordan, Alex M            11 LIAC-MR                59.61    1:01.21
 32 Fthenakis, Michael M      11 Tmsuffolk-MR         1:04.76    1:02.73
 33 Bryant, Aaron K           12 Tmsuffolk-MR         1:01.35    1:03.08
 34 McNelis, Eddie J          11 LIAC-MR              1:20.00    1:03.49
 35 Knight, Conor J           12 Express Swimming-MR  1:11.40    1:08.68
 -- Davoodzadeh, Eitan        11 Express Swimming-MR  1:30.00         DQ
 -- Bryan, Kareem N           11 NFS-MR                 55.00         DQ

Event 13  Girls Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:31.59  ZONE
        2:46.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 LE Guyder, Sydney         14 IA-UN-MR             2:55.72    2:36.45 SRM
                1:14.30   2:36.45 (1:22.15)
  2 Gerrity, Sara Day D       13 LBA-MR               2:58.41    2:55.73
                1:21.83   2:55.73 (1:33.90)
  3 Finkelstein, Jana R       15 FLY-MR               2:56.72    2:58.81
                1:20.19   2:58.81 (1:38.62)
  4 Lao, April                13 FLY-MR               3:10.00    3:08.64
                1:25.63   3:08.64 (1:43.01)
  5 Schuermann, Kerry         11 LBA-MR               3:17.35    3:17.58
                1:32.51   3:17.58 (1:45.07)
  6 Parra, Angela P           13 FLY-MR               3:15.34    3:22.36
                1:31.64   3:22.36 (1:50.72)
  7 Cohen, Jacqui             13 HAA-MR               4:00.25    3:22.86
                1:35.53   3:22.86 (1:47.33)
  8 Nuszer, Devin K           14 Unattached-MR        3:30.00    3:36.34
                1:41.24   3:36.34 (1:55.10)
  9 Innis, Raven              13 NFS-MR               3:11.76    3:41.11
                1:44.60   3:41.11 (1:56.51)
 10 Milillo, Valerie          15 East End-MR          4:12.99    4:05.36
                1:54.49   4:05.36 (2:10.87)
 11 Mohammed, Averie J        13 NFS-MR               3:30.00    4:14.54
                2:00.99   4:14.54 (2:13.55)
 -- Knight, Ashley            13 FLY-MR               2:52.78         DQ
                1:19.70        DQ (1:36.62)

Event 14  Boys Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:20.89  ZONE
        2:36.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gao, Simon                14 TVSC-MR              2:44.81    2:44.49
                1:15.05   2:44.49 (1:29.44)
  2 King, Terence             16 IA-MR                2:57.68    2:51.28
                1:19.06   2:51.28 (1:32.22)
  3 Scholz, Philip            16 TVSC-MR              3:35.00    2:57.69
                1:23.75   2:57.69 (1:33.94)
  4 Hernandez, Jason          13 NFS-MR               3:22.23    3:20.10
                1:34.05   3:20.10 (1:46.05)

Event 15  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          47.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    39.95      37.15 ZONE
  2 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    45.23      37.77 ZONE
  3 Chang, Elizabeth          10 FLY-MR                 41.86      40.40 JOS
  3 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              40.80      40.40 JOS
  5 Cho, Rachel S              9 Unattached-MR          39.30      41.52 JOS
  6 Lynch, Kellie R           10 TVSC-MR                42.26      43.51 JOS
  7 Martinez, Adrianna        10 FLY-MR                 45.20      43.73 JOS
  8 Kagan, Vladislava         10 FLY-MR                 41.14      44.03 JOS
  9 Nuszer, Erin R             9 Unattached-MR          40.00      44.24 JOS
 10 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                  49.00      44.49 JOS
 11 Edwards, Brittany S       10 NFS-MR                 49.17      45.26 JOS
 12 Torre, Melissa R          10 LIAC-MR                43.94      45.67 JOS
 13 Zawatson, Cady            10 LBA-MR                 44.72      45.83 JOS
 14 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    47.22      46.36 JOS
 15 Sherard, Ashley M         10 NFS-MR                 41.30      47.23 JOS
 16 Stefanello, Nicolette     10 LBA-MR                 49.27      47.83 JOS
 17 Gregorace, Zoe R           7 LIAC-MR                52.55      48.18
 18 Simeone, MaryCate         10 Express Swimming-MR    52.48      48.96
 19 Grieco, Elissa A          10 HAA-MR                 51.20      49.24
 20 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR    45.03      49.50
 21 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR  1:10.00      49.51
 22 Yao, Li Yan               10 TVSC-MR                50.00      50.16
 23 Wilcox, Vanessa L         10 NFS-MR                 47.14      50.86
 24 Concannon, Julie           8 LBA-MR                 57.01      52.27
 25 Kenny, Erin T             10 LIAC-MR                49.61      52.46
 26 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR    51.48      53.14
 27 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR  1:10.00      53.38
 28 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    47.95      53.60
 29 Sorenson-Graham, Dina O   10 NFS-MR                 50.20      53.79
 30 Dipreta, Stephanie N      10 LIAC-MR                53.84      54.45
 31 Massilon, Arielle J        8 Unattached-MR        1:15.00      54.72
 32 Cohen, Gennie             10 HAA-MR                 50.25      54.82
 33 Nash, Jennifer             8 LBA-MR               1:00.00      55.07
 34 Goldson, Olivia R         10 LIAC-MR                55.90      55.13
 35 Lampe, Colleen M           9 TVSC-MR                55.00      55.87
 36 Given, Danielle M          9 LIAC-MR                54.11      56.16
 37 Geiselman, Rebekah        10 LBA-MR                 51.78      56.40
 38 Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR  1:01.27      59.01
 39 Lizzio, Corinne M          7 LIAC-MR              1:03.26      59.05
 40 Scheck, Meaghan E          8 IA-MR                  51.77    1:00.25
 41 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  1:05.65    1:01.97
 42 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR    49.48    1:02.94
 43 Friedman, Jenna            9 LBA-MR               1:00.00    1:03.35
 44 Abramowitz, Rachel N       8 LIAC-MR              1:10.00    1:05.21
 45 Fitzgerald, Kaitlyn        8 HAA-MR                 42.25    1:06.17
 46 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR  1:00.00    1:10.80
 47 Accardi, Christa           7 LBA-MR               1:30.00    1:12.29
 48 Mason, Stephanie A         9 NFS-MR               1:10.00    1:12.70
 49 Nath, Sameta               7 LIAC-MR              1:30.00    1:15.62
 -- Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              1:45.00         DQ
 -- Hemp, Alexandra            8 HAA-MR                 52.25         DQ
 -- Quinn, Katie               8 LBA-MR               1:18.74         DQ
 -- McNelis, Kara E            8 LIAC-MR              1:25.00         DQ
 -- Arana, Jessica             7 LIAC-MR              1:40.00         DQ
 -- Kalleta, Claire M          7 East End-MR            58.99         DQ
 -- Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR    51.79         DQ
 -- Irwin, Danielle M         10 IA-MR                  58.06         DQ

Event 16  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          46.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    35.99      36.48 ZONE
  2 Martinez, George          10 FLY-MR                 37.37      36.61 ZONE
  3 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    38.08      37.02 ZONE
  4 Yang, Patrick             10 Express Swimming-MR    38.09      38.04 ZONE
  5 Dutton, Matthew T         10 HAA-MR                 40.25      39.07 JOS
  6 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR    44.05      40.27 JOS
  7 Torres, David             10 FLY-MR                 43.68      43.99 JOS
  8 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    48.61      45.10 JOS
  9 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR    47.04      45.34 JOS
 10 Hughes, Jevaughn          10 NFS-MR                 46.15      45.63 JOS
 11 Johnson, Grant             9 Badger-MR              45.02      45.89 JOS
 12 Buoniello, Blake J        10 IA-MR                  46.42      45.91 JOS
 13 Fountain, Greg J          10 IA-MR                  55.55      48.15
 14 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR  1:09.19      49.20
 15 De Las Cuevas, Marvin     10 FLY-MR                 47.36      49.99
 16 Quintin, Hector H         10 LBA-MR               1:00.00      51.56
 17 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  1:00.00      51.94
 18 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    52.75      52.76
 19 Harasym, James M          10 TVSC-MR                45.00      52.94
 20 Kim, Sean Y                9 Unattached-MR          57.85      54.21
 21 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    53.40      55.43
 22 Cremer, Andrew B          10 IA-MR                  54.83      55.52
 23 Concannon, Joey           10 LBA-MR                 59.77      58.49
 24 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR    56.66      59.04
 25 Colantonio, Dan A         10 LIAC-MR              1:10.36      59.67
 26 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR  1:10.00      59.93
 27 Johns, Nicky A             9 LIAC-MR              1:00.27    1:00.30
 28 Hesse, Niklas A            9 TVSC-MR              1:25.00    1:00.38
 29 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:08.90    1:00.82
 30 Holmes, Bryan             10 NFS-MR                 57.62    1:01.93
 31 Bryan, Rashaad M           9 NFS-MR               1:00.85    1:08.58
 32 Kalleta, Sean P            9 East End-MR          1:01.99    1:08.87
 33 Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:14.98
 -- Chew, Maurice F            9 LIAC-MR              1:30.00         DQ
 -- Finnegan, Matt F           9 LIAC-MR              1:15.00         DQ
 -- Robinson, David            8 HAA-MR               1:30.25         DQ
 -- Bonelli, Bobby            10 Express Swimming-MR  1:17.00         DQ
 -- Sargente, Nicholas         9 HAA-MR               1:40.25         DQ
 -- Wang, Eric                 8 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ
 -- Duignan, Ciaran           10 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ
 -- Fullerton, William R       7 LIAC-MR              1:15.00         DQ
 -- Finnegan, Dan P            9 LIAC-MR              1:15.00         DQ
 -- Gowargy, John A            9 LIAC-MR              1:08.72         DQ
 -- Zarriello, Kyle D          8 LIAC-MR              1:09.34         DQ

Event 17  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          36.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Doughty, Brigitte         12 HAA-MR                 35.47      33.77 JOS
  2 Brennan, Alyssa M         11 TVSC-MR                34.02      33.83 JOS
  3 Anderer, Stephanie L      12 HAA-MR                 37.11      34.23 JOS
  4 De los Santos, Diana      12 FLY-MR                 35.56      34.86 JOS
  5 Brooke, Taylor            12 LBA-MR                 37.47      35.04 JOS
  6 Skeivys, Maria E          11 FLY-MR                 37.03      35.18 JOS
  7 Owens, Amanda             11 Badger-MR              37.00      35.34 JOS
  8 Pablo, Aileen             12 FLY-MR                 39.31      37.14
  9 Betancourt, Lauren        12 FLY-MR                 43.90      38.14
 10 Luqman, Kyle M            12 IA-MR                4:02.90      38.39
 11 Torre, Brittany M         12 LIAC-MR                47.61      39.22
 12 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR    39.15      39.67
 13 Stanford, Brittany        11 LBA-MR                 44.69      39.83
 14 Rosenbrock, Michelle      11 HAA-MR                 50.80      39.84
 15 Kuzniewski, Megan A       12 Express Swimming-MR    41.88      40.27
 16 Lampe, Shannon E          11 TVSC-MR                48.00      40.50
 17 Schlichte, Sarah A        12 LIAC-MR                39.08      40.67
 17 Lifavi, Danielle          12 IA-MR                  39.05      40.67
 19 Brennan, Cassidy S        11 TVSC-MR                38.86      40.73
 20 Capustin, Kimberly B      12 TVSC-MR                45.69      40.84
 21 Caracciolo, Bianca R      12 LIAC-MR                40.51      40.91
 22 Chang, Linda              11 FLY-MR                 40.87      41.00
 23 Zarriello, Megan T        11 LIAC-MR                39.41      41.85
 24 Cheung, Donna             12 Express Swimming-MR  1:10.00      42.17
 25 Corea, Alexa C            12 LIAC-MR                44.48      42.29
 26 Lindahl, Melissa          12 LBA-MR               1:00.00      43.13
 27 Sunshine, Juliane S       12 FLY-MR                 45.48      43.37
 28 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR    40.12      43.46
 29 Robinson, Erica           11 HAA-MR               1:00.25      43.83
 30 Kruse, Mary E             12 TVSC-MR                59.20      44.01
 31 Sarmiento, Alexzandra     11 FLY-MR                 44.25      44.63
 32 Johns, Maggie S           11 LIAC-MR                41.78      44.80
 33 Hesse, Samantha M         11 TVSC-MR                47.37      44.91
 34 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR    46.59      44.92
 35 Holler, Jillian P         12 TVSC-MR                46.97      45.50
 36 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR    55.00      45.95
 37 Heiss, Caitlin            12 LBA-MR                 44.53      46.05
 38 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR    40.83      46.09
 39 Quinn, Kelsey M           12 Express Swimming-MR    43.80      46.78
 40 Bellon, Margaret M        12 LIAC-MR                44.61      46.82
 41 Bassi, Julia E            11 TVSC-MR                42.96      47.02
 42 Mikulas, Sara J           12 LIAC-MR                45.61      47.43
 43 Montana, Jaclyn A         11 HS-MR                  48.52      47.93
 44 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR    49.97      48.86
 45 Weis, Kelly M             11 LIAC-MR                49.51      49.12
 46 McDonough, Molly C        11 Express Swimming-MR    54.45      51.59
 47 Brown, Kaitlyn            11 HAA-MR                 50.25      54.93
 48 Smart, Mary Jo J          11 HAA-MR               1:00.25      56.76
 49 Cutrera, Gabriella D      11 FLY-MR               1:00.00      58.72
 50 McCarthy, Maggie          11 Express Swimming-MR    55.51    1:00.39
 51 Seidell, Mary C           11 HAA-MR               1:16.08    1:03.57
 52 Lively, Katie E           11 Express Swimming-MR  1:09.78    1:05.96
 -- Gerek, Chiara A           11 Express Swimming-MR  1:07.94         DQ
 -- Ingram, Alexandra         11 East End-MR            53.99         DQ

Event 18  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          37.99  JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              12 FLY-MR                 34.08      32.01 ZONE
  2 Johnstone, Sean           12 N-NFS-NJ               32.17      33.39 JOS
  3 Hallinan, James J         12 IA-UN-MR               35.42      34.78 JOS
  4 Cremer, Christian H       12 IA-MR                  34.58      35.00 JOS
  5 Knight, Lucas             11 FLY-MR                 34.69      35.77 JOS
  6 Selinger, Joseph S        12 TVSC-MR                37.08      35.79 JOS
  7 O'Neill, Brian P          12 LIAC-MR                35.73      35.85 JOS
  8 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR    36.73      36.45 JOS
  9 Pickel, Cody              12 FLY-MR                 37.20      36.93 JOS
 10 Chung, John H             11 LIAC-MR                38.57      38.28
 11 Ballon, Carlos G          12 LIAC-MR                40.26      38.94
 12 Spinella, Nick R          11 LIAC-MR                47.00      39.54
 13 Fang, Corey Y             12 FLY-MR                 40.90      40.94
 14 Nash, John                12 LBA-MR                 43.98      40.95
 15 Arana, Oscar Y            11 LIAC-MR                43.61      42.28
 16 Knoblock, Paul L          11 FLY-MR                 50.00      42.72
 17 Walker, Elijah C          12 LIAC-MR                47.61      44.98
 18 Park, Jay S               11 Unattached-MR          48.00      45.44
 19 Goutzounis, Peter T       12 LIAC-MR                45.61      46.85
 20 Bernstein, Mitchell A     12 LIAC-MR                48.61      47.54
 21 Mulderrig, Jack H         12 LIAC-MR                52.33      47.65
 22 Francis, Michael          11 NFS-MR                 51.85      48.04
 23 Bryan, Kareem N           11 NFS-MR                 43.41      48.24
 24 Dagayev, Daniil           11 IA-MR                  59.29      48.90
 25 Bouzourene, Tarik         11 LIAC-MR                54.24      50.33
 26 Wang, Philip              11 Express Swimming-MR  1:00.00    1:04.95
 27 Davoodzadeh, Eitan        11 Express Swimming-MR  1:20.00    1:07.82
 -- Friedman, Remy            12 LBA-MR                 55.00         DQ
 -- Palmer, John A            11 Express Swimming-MR    54.61         DQ
 -- Jordan, Alex M            11 LIAC-MR              1:02.61         DQ
 -- McNelis, Eddie J          11 LIAC-MR              1:25.00         DQ

Event 19  Girls Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:57.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 LE Guyder, Clare L        15 IA-UN-MR             4:50.16    5:01.37
                1:13.03   2:30.12 (1:17.09)   3:46.44 (1:16.32)   5:01.37 (1:14.93)
  2 Stafford, Lindsey A       16 Unattached-MR        5:05.00    5:04.15
                1:12.29   2:29.35 (1:17.06)   3:47.20 (1:17.85)   5:04.15 (1:16.95)
  3 Cremer, Kylie E           14 IA-MR                4:55.74    5:09.24
                1:12.52   2:30.71 (1:18.19)   3:50.98 (1:20.27)   5:09.24 (1:18.26)
  4 Guelly, Gabi K            14 FLY-MR               5:05.71    5:18.04
                1:15.30   2:36.09 (1:20.79)   3:57.46 (1:21.37)   5:18.04 (1:20.58)
  5 Blom, Danielle            13 HAA-MR               7:30.25    5:21.34
                1:18.16   2:43.42 (1:25.26)   4:08.37 (1:24.95)   5:21.34 (1:12.97)
  6 Smith, Jackie             13 LBA-MR               5:13.52    5:23.12
                1:14.99   2:37.39 (1:22.40)   4:00.84 (1:23.45)   5:23.12 (1:22.28)
  7 Lao, April                13 FLY-MR               6:15.00    5:23.27
                1:15.68   2:39.17 (1:23.49)   4:03.26 (1:24.09)   5:23.27 (1:20.01)
  8 Wachter, Dana L           14 TVSC-MR              5:50.38    5:29.33
                1:19.42   2:43.81 (1:24.39)   4:07.63 (1:23.82)   5:29.33 (1:21.70)
  9 Finkelstein, Jana R       15 FLY-MR               5:45.35    5:31.71
                1:18.02   2:43.05 (1:25.03)   4:08.04 (1:24.99)   5:31.71 (1:23.67)
 10 Purdy, Dana R             13 TVSC-MR              5:40.00    5:32.22
                1:18.80   2:44.32 (1:25.52)   4:10.60 (1:26.28)   5:32.22 (1:21.62)
 11 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  5:40.00    5:33.36
                1:19.12   2:45.14 (1:26.02)   4:12.43 (1:27.29)   5:33.36 (1:20.93)
 12 Hanft, Marie              13 Unattached-MR        5:40.00    5:34.46
                1:19.44   2:44.23 (1:24.79)   4:11.11 (1:26.88)   5:34.46 (1:23.35)
 13 Dowd, Caitlin E           14 TVSC-MR              5:41.10    5:35.17
                1:17.37   2:44.17 (1:26.80)   4:11.64 (1:27.47)   5:35.17 (1:23.53)
 14 Kleinschnitz, Brittany L  13 TVSC-MR              5:55.00    5:35.64
                1:21.56   2:48.22 (1:26.66)   4:13.24 (1:25.02)   5:35.64 (1:22.40)
 15 Domenchello, Missy *      14 IA-MR                5:57.91    5:35.86
                1:17.12   2:44.78 (1:27.66)   4:13.33 (1:28.55)   5:35.86 (1:22.53)
 16 Raimonde, Olivia L        13 LIAC-MR              6:00.00    5:37.60
                1:18.77   2:48.02 (1:29.25)   4:15.77 (1:27.75)   5:37.60 (1:21.83)
 17 Shapiro, Laurie D         14 LIAC-MR              5:58.19    5:39.56
                1:17.78   2:45.38 (1:27.60)   4:14.04 (1:28.66)   5:39.56 (1:25.52)
 18 Davis, Lauren             13 HAA-MR               7:30.25    5:40.18
                1:21.31   2:48.62 (1:27.31)   4:17.24 (1:28.62)   5:40.18 (1:22.94)
 19 Stenger, Rebecca E        14 LBA-MR               5:45.67    5:41.01
                1:20.86   2:48.87 (1:28.01)   4:15.87 (1:27.00)   5:41.01 (1:25.14)
 20 Logan, Colleen M          13 LIAC-MR              6:30.00    5:41.34
                1:18.47   2:45.05 (1:26.58)   4:13.85 (1:28.80)   5:41.34 (1:27.49)
 21 Pozmanter, Caitlin E      14 TVSC-MR              6:18.40    5:43.38
                1:20.47   2:46.96 (1:26.49)   4:15.94 (1:28.98)   5:43.38 (1:27.44)
 22 Chung, Nicole G           13 LIAC-MR              5:24.01    5:43.80
                1:16.70   2:45.17 (1:28.47)   4:15.47 (1:30.30)   5:43.80 (1:28.33)
 23 Yoo, Melisa               13 FLY-MR               6:09.01    5:46.57
                1:18.03   2:47.57 (1:29.54)   4:18.19 (1:30.62)   5:46.57 (1:28.38)
 24 Sciarrotto, Jaclyn        14 TVSC-MR              6:05.00    5:46.86
                1:21.57   2:51.35 (1:29.78)   4:20.57 (1:29.22)   5:46.86 (1:26.29)
 25 Kelly, Shavon             13 LBA-MR               6:00.00    5:48.66
                1:22.53   2:51.94 (1:29.41)   4:22.35 (1:30.41)   5:48.66 (1:26.31)
 26 Lynch, Brianne E          14 TVSC-MR              6:00.00    5:51.81
                1:22.19   2:54.19 (1:32.00)   4:24.52 (1:30.33)   5:51.81 (1:27.29)
 27 Magliola, Kristen M       13 TVSC-MR              5:45.00    5:52.91
                1:20.91   2:51.25 (1:30.34)   4:24.12 (1:32.87)   5:52.91 (1:28.79)
 28 Parks, Rebecca J          16 IA-MR                6:13.14    6:08.89
                1:24.63   2:58.76 (1:34.13)   4:34.32 (1:35.56)   6:08.89 (1:34.57)
 29 Ashfaq, Nayab             13 IA-MR                6:40.59    6:13.47
                1:22.62   2:58.59 (1:35.97)   4:37.65 (1:39.06)   6:13.47 (1:35.82)

Event 20  Boys Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:34.99  SRM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Windler, Andrew J         13 Tmsuffolk-MR         4:40.92    4:36.31
                1:05.18   2:15.57 (1:10.39)   3:26.30 (1:10.73)   4:36.31 (1:10.01)
  2 Nam, Timothy K            14 FLY-MR               5:01.80    4:50.93
                1:05.50   2:18.59 (1:13.09)   3:34.88 (1:16.29)   4:50.93 (1:16.05)
  3 Gao, Simon                14 TVSC-MR              4:58.70    4:55.27
                1:09.62   2:26.80 (1:17.18)   3:47.09 (1:20.29)   4:55.27 (1:08.18)
  4 Chang, One June J         13 FLY-MR               4:54.15    4:57.99
                1:09.00   2:24.40 (1:15.40)   3:41.73 (1:17.33)   4:57.99 (1:16.26)
  5 Cremer, Christian H       12 IA-MR                4:57.23    5:05.33
                1:12.68   2:32.03 (1:19.35)   3:49.51 (1:17.48)   5:05.33 (1:15.82)
  6 Kandell, Chris W          15 IA-MR                5:25.85    5:12.02
                1:12.32   2:34.00 (1:21.68)   3:56.19 (1:22.19)   5:12.02 (1:15.83)
  7 Kwan, Kevin               14 FLY-MR               5:30.00    5:14.22
                1:15.01   2:36.75 (1:21.74)   3:57.22 (1:20.47)   5:14.22 (1:17.00)
  8 Smit, Kevin P             13 TVSC-MR              5:15.00    5:16.86
                1:15.10   2:36.79 (1:21.69)   3:57.85 (1:21.06)   5:16.86 (1:19.01)
  9 Brennan, Austin F         13 TVSC-MR              5:25.00    5:17.19
                1:12.54   2:35.62 (1:23.08)   3:59.91 (1:24.29)   5:17.19 (1:17.28)
 10 Keller, Josh A            16 IA-MR                5:57.87    5:19.07
                1:12.48   2:34.16 (1:21.68)   3:58.83 (1:24.67)   5:19.07 (1:20.24)
 11 Irwin, Bobby J            14 IA-MR                5:48.23    5:28.74
                1:16.91   2:41.93 (1:25.02)   4:06.72 (1:24.79)   5:28.74 (1:22.02)
 12 Eldor, Gal                14 TVSC-MR              5:50.00    5:46.31
                1:22.31   2:51.51 (1:29.20)   4:20.48 (1:28.97)   5:46.31 (1:25.83)
 13 Scholz, Philip            16 TVSC-MR              6:00.00    5:47.38
                1:22.42   2:51.30 (1:28.88)   4:21.00 (1:29.70)   5:47.38 (1:26.38)

Event 21  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          38.19  10&U ZONE
          47.99  10&U JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kelly, Hannah E            9 Unattached-MR             NT      38.01 ZONE
  2 Gregorace, Zoe R           7 LIAC-MR                   NT      47.60 JOS

Event 21  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          38.19  10&U ZONE
          47.99  10&U JOS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kelly, Hannah E            9 Unattached-MR             NT      38.01 ZONE
  2 Gregorace, Zoe R           7 LIAC-MR                   NT      47.60 JOS

Brought to you by Computer Aide, Inc.