2004-MR-Junior Olympics SC - 2/19/2004 to 2/22/2004
Sanction #: 040201

Event 1  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:12.99  2/16/2002 Sophie D Staskiewicz, AGUA -MR
       Metro: @ 2:04.81  2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR
                2:06.99  JR
                2:09.99  SECT
                2:17.99  METS
                2:20.19  T16
                2:29.99  ZQ
                2:38.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:16.76    2:14.10 METS    20
                  31.37     1:04.21 (32.84)     1:38.48 (34.27)     2:14.10 (35.62)
  2 Evans, Laura A      12 Badger-MR            2:15.97    2:19.62 T16     17
                  31.25     1:05.40 (34.15)     1:42.68 (37.28)     2:19.62 (36.94)
  3 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR               2:18.93    2:20.71 ZQ      16
                  31.59     1:06.50 (34.91)     1:43.27 (36.77)     2:20.71 (37.44)
  4 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR               2:23.91    2:23.01 ZQ      15
                  32.64     1:08.42 (35.78)     1:38.53 (30.11)     2:23.01 (44.48)
  5 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR      2:22.05    2:23.16 ZQ      14
                  32.33     1:07.73 (35.40)     1:45.74 (38.01)     2:23.16 (37.42)
  6 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            2:23.35    2:23.25 ZQ      13
                  33.55     1:09.37 (35.82)     1:46.28 (36.91)     2:23.25 (36.97)
  7 Berg, Shea P        12 MSC-MR               2:30.76    2:23.61 ZQ      12
                  33.19     1:08.71 (35.52)     1:46.73 (38.02)     2:23.61 (36.88)
  8 Larson, Kim P       12 IA-MR                2:21.57    2:23.64 ZQ      11
                  33.42     1:09.61 (36.19)     1:47.46 (37.85)     2:23.64 (36.18)
  9 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:30.82    2:27.14 ZQ       9
                  33.33     1:10.42 (37.09)     1:49.12 (38.70)     2:27.14 (38.02)
 10 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              2:33.51    2:27.33 ZQ       7
                  35.14     1:12.88 (37.74)     1:50.94 (38.06)     2:27.33 (36.39)
 11 Knight, Ashley      12 FLY-MR               2:29.08    2:27.36 ZQ       6
                  34.56     1:11.86 (37.30)     1:49.82 (37.96)     2:27.36 (37.54)
 12 Kelly, Emily        11 LBA-MR               2:29.66    2:27.48 ZQ       5
                  34.16     1:10.95 (36.79)     1:49.12 (38.17)     2:27.48 (38.36)
 13 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              2:27.83    2:29.06 ZQ       4
                  35.19     1:12.41 (37.22)     1:50.86 (38.45)     2:29.06 (38.20)
 14 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              2:35.11    2:30.00 JO       3
                  35.30     1:13.66 (38.36)     1:52.37 (38.71)     2:30.00 (37.63)
 15 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  2:34.64    2:30.05 JO       2
                  35.70     1:13.62 (37.92)     1:52.24 (38.62)     2:30.05 (37.81)
 16 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           2:32.29    2:30.54 JO       1
                  35.50     1:13.13 (37.63)     1:52.38 (39.25)     2:30.54 (38.16)
 17 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           2:32.06    2:30.69 JO
                  35.40     1:13.27 (37.87)     1:51.98 (38.71)     2:30.69 (38.71)
 18 Hoffman, Morgan S   12 WISC-MR              2:28.67    2:30.97 JO
                  34.26     1:12.26 (38.00)     1:51.74 (39.48)     2:30.97 (39.23)
 19 Underwood, Katie S  11 Bgnw Marlins-MR      2:32.12    2:31.79 JO
                  35.21     1:13.48 (38.27)     1:53.13 (39.65)     2:31.79 (38.66)
 20 Chestler, Jessica   12 Middies-MR           2:32.07    2:33.27 JO
                  35.25     1:14.12 (38.87)     1:54.36 (40.24)     2:33.27 (38.91)
 21 Owens, Amanda       11 Badger-MR            2:36.04    2:33.54 JO
                  36.48     1:15.70 (39.22)     1:55.20 (39.50)     2:33.54 (38.34)
 22 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               2:36.53    2:33.97 JO
                  35.52     1:14.75 (39.23)     1:55.24 (40.49)     2:33.97 (38.73)
 23 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR      2:37.21    2:34.09 JO
                  35.80     1:14.63 (38.83)     1:54.10 (39.47)     2:34.09 (39.99)
 24 Rogers, Stacey B    12 Middies-MR           2:34.78    2:34.66 JO
                  36.85     1:16.00 (39.15)     1:56.27 (40.27)     2:34.66 (38.39)
 25 Moore, Erica        11 Aqua Gems-MR         2:37.85    2:35.77 JO
                  37.05     1:17.83 (40.78)     1:57.93 (40.10)     2:35.77 (37.84)
 26 Unger, Katie        12 Cond-MR              2:34.97    2:35.86 JO
                  35.49     1:14.69 (39.20)     1:55.22 (40.53)     2:35.86 (40.64)
 27 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR          2:36.26    2:35.89 JO
                  37.48     1:17.19 (39.71)     1:57.07 (39.88)     2:35.89 (38.82)
 28 Kulikov, Michelle   12 Brooklyn Seals-MR    2:35.09    2:36.34 JO
                  36.77     1:16.06 (39.29)     1:57.67 (41.61)     2:36.34 (38.67)
 29 Browne, Rebecca K   12 Middies-MR           2:35.73    2:36.70 JO
                  36.31     1:15.68 (39.37)     1:56.83 (41.15)     2:36.70 (39.87)
 30 Stellman, Amanda E  12 Middies-MR           2:32.49    2:36.72 JO
                  38.23     1:17.95 (39.72)     1:58.26 (40.31)     2:36.72 (38.46)
 31 Pavlin, Mekala      11 Agua Swim Team-MR    2:38.54    2:37.94 JO
                  36.29     1:17.33 (41.04)     1:59.00 (41.67)     2:37.94 (38.94)
 32 Bolin, Kathleen     12 CSC-MR               2:37.85    2:38.21 JO
                  38.01     1:18.35 (40.34)     1:59.70 (41.35)     2:38.21 (38.51)
 33 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               2:33.69    2:38.30 JO
                  35.65     1:14.70 (39.05)     1:56.54 (41.84)     2:38.30 (41.76)
 34 Norrgard, Kristen   12 Middies-MR           2:37.70    2:40.45
                  38.15     1:17.40 (39.25)     2:00.38 (42.98)     2:40.45 (40.07)
 35 Festa, Julia D      12 LIAC-MR              2:38.76    2:42.07
                  36.82     1:18.63 (41.81)     2:01.55 (42.92)     2:42.07 (40.52)
 36 Erickson, Abigayle  12 Agua Swim Team-MR    2:38.26    2:42.27
                  37.07     1:18.33 (41.26)     2:01.02 (42.69)     2:42.27 (41.25)
 37 Green, Alexa K      12 Bgnw Marlins-MR      2:35.31    2:42.41
                  36.88     1:17.98 (41.10)     2:00.33 (42.35)     2:42.41 (42.08)
 38 Braca, Gianna L     12 Pace-MR              2:38.15    2:42.92
                  36.63     1:18.58 (41.95)     2:02.13 (43.55)     2:42.92 (40.79)

Event 2  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:02.97  2/16/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins
       Metro: @ 2:00.39  3/2/2002  Tristan Hastings, BGNW-MR
                1:54.79  JR
                1:57.79  SECT
                2:07.99  METS
                2:10.09  T16
                2:31.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR              2:24.14    2:17.00 ZQ      20
                  30.57     1:05.19 (34.62)     1:41.40 (36.21)     2:17.00 (35.60)
  2 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:22.20    2:19.80 ZQ      17
                  32.21     1:07.77 (35.56)     1:44.17 (36.40)     2:19.80 (35.63)
  3 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR      2:27.74    2:21.29 ZQ      16
                  33.34     1:09.40 (36.06)     1:45.84 (36.44)     2:21.29 (35.45)
  4 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR          2:26.13    2:24.00 ZQ      15
                  33.11     1:08.88 (35.77)     1:47.43 (38.55)     2:24.00 (36.57)
  5 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         2:26.48    2:25.04 ZQ      14
                  32.40     1:08.93 (36.53)     1:47.19 (38.26)     2:25.04 (37.85)
  6 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           2:32.64    2:25.68 ZQ      13
                  33.51     1:10.61 (37.10)     1:47.74 (37.13)     2:25.68 (37.94)
  7 Knight, Lucas       11 FLY-MR               2:27.88    2:26.45 ZQ      12
                  33.98     1:10.71 (36.73)     1:48.60 (37.89)     2:26.45 (37.85)
  8 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  2:29.52    2:26.66 ZQ      11
                  34.81     1:12.05 (37.24)     1:49.30 (37.25)     2:26.66 (37.36)
  9 Collazo, Jason      12 WAC-MR               2:27.61    2:29.01 ZQ       9
                  34.78     1:12.14 (37.36)     1:50.63 (38.49)     2:29.01 (38.38)
 10 McIlvain, Brian J   12 CSC-MR               2:38.93    2:32.14 JO       7
                  34.88     1:13.68 (38.80)     1:54.65 (40.97)     2:32.14 (37.49)
 11 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           2:35.22    2:32.93 JO       6
                  35.59     1:14.96 (39.37)     1:55.21 (40.25)     2:32.93 (37.72)
 12 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               2:32.38    2:33.38 JO       5
                  36.76     1:15.32 (38.56)     1:54.78 (39.46)     2:33.38 (38.60)
 13 Guelly, Stefan M    12 FLY-MR               2:38.53    2:37.64 JO       4
                  37.64     1:17.62 (39.98)     1:57.79 (40.17)     2:37.64 (39.85)
 14 Rubenstein, Ben S   11 Middies-MR           2:38.44    2:38.04 JO       3
                  36.13     1:15.21 (39.08)     1:56.83 (41.62)     2:38.04 (41.21)
 15 Donis, Harry J      12 Middies-MR           2:37.37    2:38.35 JO       2
                  36.48     1:16.42 (39.94)     1:57.88 (41.46)     2:38.35 (40.47)
 16 Bush, David R       12 Bgnw Marlins-MR      2:38.51    2:38.54 JO       1
                  36.89     1:17.42 (40.53)     1:58.42 (41.00)     2:38.54 (40.12)
 17 Carr, John P        11 Bgnw Marlins-MR      2:37.74    2:40.24
                  38.45     1:19.79 (41.34)     2:00.32 (40.53)     2:40.24 (39.92)
 18 Middleton, William  11 Basc-MR              2:37.48    2:42.06
                  37.15     1:18.14 (40.99)     2:00.95 (42.81)     2:42.06 (41.11)
 19 Pon, Matthew W      11 Middies-MR           2:37.62    2:42.20
                  37.40     1:18.76 (41.36)     2:01.55 (42.79)     2:42.20 (40.65)

Event 3  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.22  3/16/2001 Annie T. Mantey, MSC
       Metro: @ 1:03.36  4/30/1996 Veronica Frolova, BSC-MR
                1:06.89  JR
                1:08.39  SECT
                1:13.59  METS
                1:13.79  ZQ
                1:17.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bannon, Meredith L  15 Bgnw Marlins-MR      1:07.26    1:08.20 SECT    20
                  32.06     1:08.20 (36.14)
  2 Tartaglia, Christi  17 Bgnw Marlins-MR      1:05.86    1:08.48 METS    17
                  32.31     1:08.48 (36.17)
  3 Kelly, Katie A      16 IA-MR                1:08.60    1:09.80 METS    16
                  32.82     1:09.80 (36.98)
  4 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:10.12 METS    15
                  33.25     1:10.12 (36.87)
  5 Burud, Sarah E      17 Ndac-MR              1:09.69    1:10.26 METS    14
                  32.89     1:10.26 (37.37)
  6 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            1:09.88    1:11.47 METS    13
                  33.72     1:11.47 (37.75)
  7 Johnson, Laura E    17 Ndac-MR              1:13.74    1:11.95 METS    12
                  34.05     1:11.95 (37.90)
  8 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               1:11.30    1:12.21 METS    11
                  34.32     1:12.21 (37.89)
  9 Lee, Katherine E    15 Agua Swim Team-MR    1:11.94    1:12.28 METS     8
                  33.67     1:12.28 (38.61)
  9 Fuchs, Lauren D     17 TVSC-MR              1:10.30    1:12.28 METS     8
                  34.27     1:12.28 (38.01)
 11 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR    1:11.68    1:12.94 METS     6
                  34.14     1:12.94 (38.80)
 12 Mastranunzio, Glen  15 Big Blue-MR          1:16.08    1:13.45 METS     5
                  34.70     1:13.45 (38.75)
 13 Parodi, Annie T     15 Mantarays-MR         1:13.01    1:13.82 JO       4
                  34.20     1:13.82 (39.62)
 14 Trent, Alaina E     16 VAC-MR               1:12.57    1:14.10 JO       3
                  35.28     1:14.10 (38.82)
 15 Nasser, Helen M     18 HAA-MR               1:12.61    1:14.26 JO       2
                  34.40     1:14.26 (39.86)
 16 Smith, Devin E      15 CSC-MR               1:11.20    1:14.31 JO       1
                  34.89     1:14.31 (39.42)
 17 Papish, Carly F     16 TVSC-MR              1:11.76    1:14.40 JO
                  35.18     1:14.40 (39.22)
 18 Porteus, Rebecca C  17 Big Blue-MR          1:15.91    1:15.14 JO
                  35.54     1:15.14 (39.60)
 18 Faber, Meaghan C    16 Tmsuffolk Hills-MR   1:11.21    1:15.14 JO
                  34.91     1:15.14 (40.23)
 20 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  1:12.64    1:15.20 JO
                  35.58     1:15.20 (39.62)
 21 Esposito, Jennifer  16 Tmsuffolk Hills-MR   1:17.00    1:15.41 JO
                  36.30     1:15.41 (39.11)
 22 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         1:14.86    1:15.49 JO
                  35.28     1:15.49 (40.21)
 23 Burtnik, Sydney G   15 Pace-MR              1:15.94    1:15.51 JO
                  36.14     1:15.51 (39.37)
 24 Yanoti, Eileen M    15 IA-MR                1:16.79    1:15.55 JO
                  35.18     1:15.55 (40.37)
 25 Sibigtroth, Alisha  17 OWA-MR               1:14.07    1:15.60 JO
                  36.14     1:15.60 (39.46)
 26 Zhu, Angela         16 Twisters-MR          1:15.38    1:15.73 JO
                  35.49     1:15.73 (40.24)
 27 Mazzilli, Meridith  16 Pace-MR              1:13.38    1:15.88 JO
                  35.14     1:15.88 (40.74)
 28 Doty, Amy C         15 Pbac-MR              1:15.30    1:16.09 JO
                  36.12     1:16.09 (39.97)
 29 Dolinar, Ann M      16 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.03    1:16.17 JO
                  35.79     1:16.17 (40.38)
 30 Pujals, Leiya S     15 HYB-MR               1:16.93    1:16.42 JO
                  36.31     1:16.42 (40.11)
 31 Del Duca, Kelly     16 SSL-MR               1:15.34    1:16.43 JO
                  36.23     1:16.43 (40.20)
 32 Pfeifer, Christine  18 FLY-MR               1:14.17    1:16.61 JO
                  35.24     1:16.61 (41.37)
 33 Gordon, Megan T     16 Tmsuffolk Hills-MR   1:14.98    1:16.76 JO
                  36.31     1:16.76 (40.45)
 34 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              1:16.06    1:16.92 JO
                  36.59     1:16.92 (40.33)
 35 Kretz, Sarah J      15 LIAC-MR              1:16.18    1:17.20
                  36.68     1:17.20 (40.52)
 36 Savage, Keara       15 LBA-MR               1:15.20    1:17.22
                  36.14     1:17.22 (41.08)
 37 Lohrer, Jaclyn M    17 Tmsuffolk Hills-MR   1:15.83    1:17.24
                  36.61     1:17.24 (40.63)
 38 Ruggiero, Jen A     17 Pbac-MR              1:15.72    1:17.52
                  37.24     1:17.52 (40.28)
 39 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR          1:16.29    1:17.69
                  37.13     1:17.69 (40.56)
 40 Brown, Amy E        17 Bgnw Marlins-MR      1:15.51    1:17.77
                  36.88     1:17.77 (40.89)
 40 Miller, Mollie R    16 Agua Swim Team-MR    1:16.48    1:17.77
                  36.93     1:17.77 (40.84)
 42 Monaco, Kellie J    16 CSC-MR               1:14.93    1:17.94
                  36.83     1:17.94 (41.11)
 43 Davide, Regina M    17 Pace-MR              1:15.44    1:20.88
                  37.91     1:20.88 (42.97)

Event 4  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 58.13  3/16/2001 Yuriy Bugayev, AGUA
       Metro: @ 56.41  4/30/1999 Terry Pruitt, TS-MR
                59.49  JR
              1:00.99  SECT
              1:06.49  METS
              1:07.99  ZQ
              1:09.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T    17 Cond-MR              1:02.02    1:02.71 METS    20
                  29.69     1:02.71 (33.02)
  2 Lee, An-shih        16 OWA-MR               1:04.03    1:03.72 METS    17
                  29.96     1:03.72 (33.76)
  3 Buchney, Michael C  18 Aqua Gems-MR         1:04.89    1:03.73 METS    16
                  29.93     1:03.73 (33.80)
  4 Hammer, Simon D     16 Bgnw Marlins-MR        59.69    1:04.05 METS    15
                  30.58     1:04.05 (33.47)
  5 Okochi, Shunpei     17 FLY-MR               1:01.72    1:04.18 METS    14
                  30.47     1:04.18 (33.71)
  6 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR              1:03.78    1:04.28 METS    13
                  30.08     1:04.28 (34.20)
  7 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR    1:02.40    1:04.31 METS    12
                  31.02     1:04.31 (33.29)
  8 Delese, Marc        17 Basc-MR              1:05.71    1:04.46 METS    11
                  30.03     1:04.46 (34.43)
  9 Chan, Lawrence S    15 CIY-MR               1:03.84    1:04.64 METS     9
                  29.92     1:04.64 (34.72)
 10 Danko, Joseph A     17 Twisters-MR          1:05.90    1:05.08 METS     7
                  30.75     1:05.08 (34.33)
 11 Borger, Brian R     16 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:05.27 METS     6
                  31.23     1:05.27 (34.04)
 12 Sweeney, Joseph D   16 Aqua Gems-MR         1:05.65    1:05.45 METS     5
                  30.37     1:05.45 (35.08)
 13 Russo, Matt J       16 OWA-MR               1:05.60    1:05.63 METS     4
                  31.18     1:05.63 (34.45)
 14 Palumbo, Andrew S   16 Bgnw Marlins-MR      1:02.01    1:05.67 METS     3
                  30.82     1:05.67 (34.85)
 15 An, James S         17 Bgnw Marlins-MR      1:03.91    1:06.06 METS     2
                  31.06     1:06.06 (35.00)
 16 Curci, Brian P      16 Agua Swim Team-MR    1:08.07    1:06.10 METS     1
                  30.84     1:06.10 (35.26)
 17 Coenen, Eben S      15 Ndac-MR              1:08.24    1:06.13 METS
                  31.10     1:06.13 (35.03)
 18 Molinelli, Joseph   15 OWA-MR               1:06.10    1:06.19 METS
                  31.41     1:06.19 (34.78)
 19 Byers, Lowell A     18 Bgnw Marlins-MR      1:05.40    1:07.18 ZQ
                  31.75     1:07.18 (35.43)
 20 Dzieniszewski, Phi  15 FLY-MR               1:07.74    1:07.37 ZQ
                  30.86     1:07.37 (36.51)
 21 Wright, Maurice E   16 Cond-MR              1:07.09    1:07.48 ZQ
                  30.98     1:07.48 (36.50)
 22 Moreno, Daniel      17 FLY-MR               1:08.82    1:07.49 ZQ
                  31.98     1:07.49 (35.51)
 23 Rupinski, Darin     17 Trs-MR               1:06.78    1:07.52 ZQ
                  32.24     1:07.52 (35.28)
 23 Lopez, Jose L       15 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.73    1:07.52 ZQ
                  31.89     1:07.52 (35.63)
 25 Levintov, Nick      16 Basc-MR              1:06.35    1:07.64 ZQ
                  31.72     1:07.64 (35.92)
 26 Kokoszka, Michael   16 CIY-MR               1:08.25    1:07.80 ZQ
                  31.57     1:07.80 (36.23)
 27 Master, Dev R       17 LIAC-MR              1:07.82    1:08.19 JO
                  32.43     1:08.19 (35.76)
 28 Charles, Dillon A   17 Agua Swim Team-MR    1:05.41    1:08.36 JO
                  31.27     1:08.36 (37.09)
 29 Brown, Bryan F      15 OWA-MR               1:08.21    1:08.41 JO
                  32.02     1:08.41 (36.39)
 30 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR         1:07.90    1:08.47 JO
                  32.22     1:08.47 (36.25)
 31 Harrington, Kyle P  16 Pace-MR              1:08.00    1:09.39
                  33.02     1:09.39 (36.37)
 32 Chen, Daniel        15 Tty-MR               1:07.96    1:09.48
                  32.61     1:09.48 (36.87)
 33 Wong, Louis K       17 Twisters-MR          1:09.08    1:09.52
                  32.20     1:09.52 (37.32)
 34 Kurtz, Jon R        16 Aqua Gems-MR         1:07.87    1:09.75
                  32.48     1:09.75 (37.27)
 35 Dent, Rog L         15 LIAC-MR              1:08.09    1:09.77
                  32.46     1:09.77 (37.31)
 36 Eltahawy, Noor S    15 LIAC-MR              1:09.09    1:09.91
                  33.74     1:09.91 (36.17)
 37 Laporta, Paul J     15 Sachem-MR            1:08.54    1:10.37
                  32.92     1:10.37 (37.45)
 38 Boate, Ryan         16 Badger-MR            1:09.09    1:10.68
                  33.30     1:10.68 (37.38)
 39 Lew, Michael        15 Badger-MR            1:06.81    1:11.07
                  32.26     1:11.07 (38.81)
 40 Jewett, Tully       16 UN-AG-MR             1:09.09    1:11.22
                  33.56     1:11.22 (37.66)
 -- Caines, Matthew F   16 Tmsuffolk Hills-MR   1:07.69         DQ
                  31.36          DQ (33.94)

Event 5  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 31.31  2/15/2003 Kerry Z Gruendell, Badger
       Metro: @ 31.26  5/1/1997  Annie Mantey, NDAC-MR
                32.29  T16
                36.09  ZQ
                37.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Anderer, Britney    12 HAA-MR                 32.69      32.35 ZQ      20
  2 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR              33.12      32.89 ZQ      17
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR              33.02      33.86 ZQ      15.5
  3 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR        33.40      33.86 ZQ      15.5
  5 Wyatt, Allison B    11 Big Blue-MR            33.85      34.09 ZQ      14
  6 Calabrese, Karen E  12 LINDY-MR               34.29      34.33 ZQ      13
  7 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           34.59      35.29 ZQ      12
  8 Jakubek, Anna A     12 MWSC-MR                35.36      35.36 ZQ      11
  9 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR    34.95      35.37 ZQ       9
 10 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR               35.78      35.40 ZQ       7
 11 Varney, Gillian     12 SMC-MR                 37.40      35.51 ZQ       6
 12 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR                 35.62      35.61 ZQ       5
 13 Fulenwider, Alliso  11 Middies-MR             36.83      35.66 ZQ       4
 14 Kadala, Kristyn E   11 Pace-MR                36.16      35.72 ZQ       3
 15 Peng, Belle H       12 OWA-MR                 36.04      35.85 ZQ       2
 16 Turner, Jennifer J  12 Silver Streaks-MR      35.68      35.89 ZQ       1
 17 Bransfield, Sammy   12 LIAC-MR                35.85      35.93 ZQ
 18 Russell, Eva M      11 LINDY-MR               36.34      36.07 ZQ
 19 Holmes, Sabine B    11 Bgnw Marlins-MR        37.05      36.08 ZQ
 20 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                36.88      36.16 JO
 21 Betancourt, Lauren  12 FLY-MR                 37.24      36.18 JO
 22 Kolackovsky, Kerri  11 LIAC-MR                36.01      36.39 JO
 22 Santaniello, Saman  12 HYB-MR                 36.50      36.39 JO
 24 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR                 36.44      36.44 JO
 25 Dooley, Theresa A   11 Cond-MR                36.83      36.45 JO
 26 Hocson, Hillary M   12 NBS-MR                 37.11      36.47 JO
 27 Huerta, Shianne     12 VAC-MR                 36.88      36.85 JO
 28 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR    37.19      36.92 JO
 29 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                 37.33      36.94 JO
 30 Takei, Ayaka        11 Middies-MR             37.16      37.05 JO
 31 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR        37.28      37.17 JO
 32 Glenday, Heather M  11 CSC-MR                 36.82      37.21 JO
 33 Horner, Marissa R   12 Bgnw Marlins-MR        36.12      37.32 JO
 34 Kelly, Corinne M    12 Middies-MR             36.64      37.40 JO
 35 Warren, Michelle    12 WISC-MR                37.02      37.44 JO
 35 Costa, Christina    12 Pace-MR                36.57      37.44 JO
 37 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR        37.15      37.45 JO
 38 Seekamp, Erin E     12 Pbac-MR                37.44      37.56
 39 Klein, Morganne     11 VAC-MR                 37.32      37.60
 40 Halbohn, Colleen    12 LIAC-MR                36.53      37.72
 41 Burtnik, Marisol G  12 Pace-MR                37.31      37.92
 42 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                  37.19      38.15
 43 Goldstein, Amanda   12 HYB-MR                 36.68      38.18

Event 6  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.16  1994      Chris Miller, LIAC
       Metro: @ 28.24  5/1/1994  Chris Miller, LIAC-MR
                31.19  T16
                37.49  ZQ
                38.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR                 31.99      30.80 T16     20
  2 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR          33.48      31.67 ZQ      17
  3 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR            32.60      31.91 ZQ      16
  4 Kim, Kenny L        12 FLY-MR                 33.28      32.22 ZQ      15
  5 Gallimore, Chris    12 NFS-MR                 34.10      33.24 ZQ      14
  6 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR            35.36      34.47 ZQ      13
  7 Johnson, Andrew G   11 West Point-MR          35.93      34.91 ZQ      12
  8 Orsini, Michael     12 HAA-MR                 35.77      35.12 ZQ      11
  9 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR        35.87      35.26 ZQ       9
 10 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR        37.28      35.47 ZQ       7
 11 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR                 36.25      35.77 ZQ       6
 12 Scott, Tyler W      12 MSC-MR                 37.43      36.14 ZQ       5
 13 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR             37.57      36.34 ZQ       4
 14 Nikic, Marko J      12 Pace-MR                35.76      36.40 ZQ       3
 15 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR        36.93      36.52 ZQ       2
 16 Hinds, Jonathan A   12 Tmsuffolk Hills-MR     37.64      36.63 ZQ       1
 17 Muller, Christian   12 Pbac-MR                37.85      36.64 ZQ
 18 Saintlaurent, Jere  12 HAA-MR                 36.91      36.75 ZQ
 19 Zummo, James R      12 Aqua Gems-MR           37.61      37.20 ZQ
 20 Man, Tyler S        12 LIAC-MR                36.78      37.43 ZQ
 21 White, Connor D     11 Bgnw Marlins-MR        37.01      37.48 ZQ
 22 Carrington, Adam A  12 Agua Swim Team-MR      38.07      37.60 JO
 23 Stein, Robert J     12 SSL-MR                 37.94      37.95 JO
 24 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR           38.02      38.37
 25 Wallace, Daniel P   11 OWA-MR                 37.44      38.49

Event 7  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.51  3/16/2001 Kiersten Z Koronowicz, NBS
       Metro: @ 1:47.55  4/30/1987 Cathy Ritch, BSC-MR
                1:54.19  JR
                1:57.19  SECT
                2:01.99  METS
                2:02.89  ZQ
                2:06.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Daly, Britt A       17 Tmsuffolk Hills-MR   1:55.02    1:59.11 METS    20
                  27.50       57.32 (29.82)     1:28.30 (30.98)     1:59.11 (30.81)
  2 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    2:01.42    2:01.46 METS    17
                  28.25       59.46 (31.21)     1:30.97 (31.51)     2:01.46 (30.49)
  3 Sullivan, Ellen F   16 Express Swimming-MR  2:01.26    2:01.48 METS    16
                  27.37       57.72 (30.35)     1:29.71 (31.99)     2:01.48 (31.77)
  4 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  2:03.14    2:01.92 METS    15
                  28.65       59.33 (30.68)     1:30.68 (31.35)     2:01.92 (31.24)
  5 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              2:01.03    2:02.67 ZQ      14
                  28.63       59.54 (30.91)     1:31.11 (31.57)     2:02.67 (31.56)
  6 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR               2:02.43    2:02.79 ZQ      13
                  28.42       59.23 (30.81)     1:31.22 (31.99)     2:02.79 (31.57)
  7 Bowman, Colleen E   16 IA-MR                1:59.81    2:02.80 ZQ      12
                  28.65       59.59 (30.94)     1:31.32 (31.73)     2:02.80 (31.48)
  8 Kelly, Katie A      16 IA-MR                1:58.31    2:03.43 JO      11
                  28.35       59.64 (31.29)     1:31.76 (32.12)     2:03.43 (31.67)
  9 Sullivan, Marykate  16 LIAC-MR              2:06.27    2:03.46 JO       9
                  29.08     1:00.73 (31.65)     1:32.63 (31.90)     2:03.46 (30.83)
 10 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            2:03.53    2:04.09 JO       7
                  28.66       59.75 (31.09)     1:31.77 (32.02)     2:04.09 (32.32)
 11 Schutz, Morgan E    17 NBS-MR               2:06.75    2:04.13 JO       6
                  28.21       59.73 (31.52)     1:31.48 (31.75)     2:04.13 (32.65)
 12 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR         2:01.50    2:04.21 JO       5
                  27.70       59.15 (31.45)     1:32.09 (32.94)     2:04.21 (32.12)
 13 Palmeri, Stephanie  16 Express Swimming-MR  2:04.05    2:04.34 JO       4
                  28.74       59.98 (31.24)     1:32.07 (32.09)     2:04.34 (32.27)
 14 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         2:03.19    2:04.36 JO       3
                  28.80     1:00.63 (31.83)     1:33.00 (32.37)     2:04.36 (31.36)
 15 DI Novis, Jenna M   16 IA-MR                2:02.76    2:04.67 JO       2
                  28.80     1:00.21 (31.41)     1:32.72 (32.51)     2:04.67 (31.95)
 16 Morgan, Adriana Z   17 MSC-MR               2:05.77    2:04.86 JO       1
                  29.22     1:00.85 (31.63)     1:33.04 (32.19)     2:04.86 (31.82)
 17 Blaszky, Allison N  15 TVSC-MR              2:04.68    2:05.11 JO
                  28.64     1:00.16 (31.52)     1:32.99 (32.83)     2:05.11 (32.12)
 18 Buckley, Samantha   15 Sachem-MR            2:04.22    2:05.36 JO
                  29.41     1:01.45 (32.04)     1:33.90 (32.45)     2:05.36 (31.46)
 19 Varga, Michelle T   16 FLY-MR               2:05.42    2:06.28 JO
                  28.30     1:00.58 (32.28)     1:34.41 (33.83)     2:06.28 (31.87)
 20 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:05.77    2:06.32 JO
                  28.71     1:00.53 (31.82)     1:33.83 (33.30)     2:06.32 (32.49)
 21 Pampillonio, Danie  17 Pace-MR              2:05.08    2:06.34 JO
                  27.87       58.92 (31.05)     1:32.31 (33.39)     2:06.34 (34.03)
 22 McCarthy, Jessica   17 MSC-MR               2:06.48    2:06.68 JO
                  29.26     1:00.79 (31.53)     1:33.61 (32.82)     2:06.68 (33.07)
 23 Lian, Michelle R    15 Bgnw Marlins-MR      2:05.79    2:06.73 JO
                  29.05     1:01.00 (31.95)     1:33.79 (32.79)     2:06.73 (32.94)
 24 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            2:05.02    2:06.90 JO
                  29.31     1:01.11 (31.80)     1:34.01 (32.90)     2:06.90 (32.89)
 25 Caperna, Molly S    15 LIAC-MR              2:01.94    2:07.00
                  29.41     1:01.31 (31.90)     1:34.31 (33.00)     2:07.00 (32.69)
 26 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR              2:06.01    2:07.02
                  28.81     1:01.11 (32.30)     1:34.06 (32.95)     2:07.02 (32.96)
 27 Evans, Kathleen B   16 Tmsuffolk Hills-MR   2:06.23    2:07.42
                  28.52     1:00.92 (32.40)     1:34.34 (33.42)     2:07.42 (33.08)
 28 Dolinar, Ann M      16 Tmsuffolk Hills-MR   2:06.40    2:07.43
                  28.89     1:00.95 (32.06)     1:34.32 (33.37)     2:07.43 (33.11)
 28 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               2:02.91    2:07.43
                  29.09     1:00.71 (31.62)     1:33.65 (32.94)     2:07.43 (33.78)
 30 Travers, Bridget    15 FLY-MR               2:03.99    2:07.46
                  28.79     1:00.99 (32.20)     1:33.68 (32.69)     2:07.46 (33.78)
 31 Ryan, Jillian A     15 Trs-MR               2:04.56    2:07.57
                  27.56       59.23 (31.67)     1:33.17 (33.94)     2:07.57 (34.40)
 32 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              2:04.67    2:07.83
                  30.05     1:02.46 (32.41)     1:35.13 (32.67)     2:07.83 (32.70)
 33 Doolittle, Lauren   15 Trs-MR               2:06.46    2:08.04
                  29.15     1:01.93 (32.78)     1:35.21 (33.28)     2:08.04 (32.83)
 34 Trent, Alaina E     16 VAC-MR               2:06.39    2:08.05
                  29.17     1:01.26 (32.09)     1:34.64 (33.38)     2:08.05 (33.41)
 35 McCluskey, Maureen  15 FLY-MR               2:06.99    2:09.25
                  29.24     1:01.80 (32.56)     1:35.42 (33.62)     2:09.25 (33.83)
 36 Pullen, Mel G       15 Cond-MR              2:06.30    2:09.40
                  29.24     1:01.76 (32.52)     1:35.37 (33.61)     2:09.40 (34.03)
 37 Canals, Giselle     17 Cond-MR              2:05.36    2:09.78
                  29.57     1:02.13 (32.56)     1:35.97 (33.84)     2:09.78 (33.81)
 38 Sibigtroth, Alisha  17 OWA-MR               2:05.65    2:10.09
                  29.01     1:01.82 (32.81)     1:36.23 (34.41)     2:10.09 (33.86)
 39 Tartaglia, Christi  17 Bgnw Marlins-MR      1:59.00    2:10.52
                  29.83     1:02.85 (33.02)     1:36.84 (33.99)     2:10.52 (33.68)
 40 Bannon, Meredith L  15 Bgnw Marlins-MR      2:02.56    2:13.42
                  29.86     1:03.35 (33.49)     1:38.41 (35.06)     2:13.42 (35.01)
 41 Kreielsheimer, Kim  18 SSL-MR               2:05.72    2:14.69
                  30.20     1:04.10 (33.90)     1:39.60 (35.50)     2:14.69 (35.09)
 -- Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      2:05.08         DQ
                  28.19       59.54 (31.35)     1:31.85 (32.31)          DQ (32.27)

Event 8  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:42.53  3/16/2001 Chris G Brandenberger, TVSC
       Metro: @ 1:38.09  4/30/1986 John Witchell, GAK-MR
                1:43.09  JR
                1:46.49  SECT
                1:51.49  METS
                1:52.99  ZQ
                1:54.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carey, Kevin        16 LBA-MR               1:45.94    1:45.58 SECT    20
                  24.27       51.52 (27.25)     1:18.86 (27.34)     1:45.58 (26.72)
  2 Olsen, Ryan M       18 Aqua Gems-MR         1:46.94    1:47.95 METS    17
                  24.40       51.89 (27.49)     1:20.08 (28.19)     1:47.95 (27.87)
  3 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR              1:47.71    1:49.58 METS    16
                  25.01       52.47 (27.46)     1:21.06 (28.59)     1:49.58 (28.52)
  4 Ozcan, Omar         17 Twisters-MR          1:50.17    1:49.89 METS    15
                  24.73       52.30 (27.57)     1:21.15 (28.85)     1:49.89 (28.74)
  5 Byers, Lowell A     18 Bgnw Marlins-MR      1:47.62    1:50.12 METS    14
                  25.00       53.65 (28.65)     1:22.15 (28.50)     1:50.12 (27.97)
  6 Alaimo, John        17 NY Sharks-MR         1:53.81    1:50.67 METS    13
                  25.49       53.65 (28.16)     1:22.05 (28.40)     1:50.67 (28.62)
  7 Kwiatkowski, Bryan  17 Trs-MR               1:54.88    1:51.37 METS    12
                  25.69       53.37 (27.68)     1:22.06 (28.69)     1:51.37 (29.31)
  8 Caines, Matthew F   16 Tmsuffolk Hills-MR   1:53.31    1:51.82 ZQ      11
                  25.76       54.22 (28.46)     1:23.51 (29.29)     1:51.82 (28.31)
  9 Pullen, Thomas T    17 Cond-MR              1:48.66    1:52.45 ZQ       9
                  25.49       53.70 (28.21)     1:22.86 (29.16)     1:52.45 (29.59)
 10 Pellegrino, France  16 HYB-MR               1:53.28    1:52.50 ZQ       7
                  25.97       54.27 (28.30)     1:23.47 (29.20)     1:52.50 (29.03)
 11 Caputo, Dave        16 Basc-MR              1:53.87    1:53.80 JO       6
                  26.36       55.45 (29.09)     1:25.16 (29.71)     1:53.80 (28.64)
 12 Wursthorn, Michael  17 UN-OW-MR             1:52.47    1:53.84 JO       5
                  25.72       53.64 (27.92)     1:23.31 (29.67)     1:53.84 (30.53)
 13 Carney, Kevin M     17 Aqua Gems-MR         1:54.55    1:53.85 JO       4
                  25.37       53.99 (28.62)     1:23.25 (29.26)     1:53.85 (30.60)
 14 Kim, Kevin L        15 FLY-MR               1:53.98    1:53.98 JO       3
                  25.53       54.58 (29.05)     1:24.53 (29.95)     1:53.98 (29.45)
 15 Chan, Lawrence S    15 CIY-MR               1:53.63    1:54.03 JO       2
                  25.54       53.94 (28.40)     1:24.19 (30.25)     1:54.03 (29.84)
 16 Vogel, Daniel A     16 LIAC-MR              1:54.65    1:54.17 JO       1
                  26.35       54.76 (28.41)     1:24.17 (29.41)     1:54.17 (30.00)
 17 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR    1:53.68    1:54.20 JO
                  26.14       55.13 (28.99)     1:24.55 (29.42)     1:54.20 (29.65)
 18 Laporta, Paul J     15 Sachem-MR            1:52.18    1:54.40 JO
                  25.61       53.98 (28.37)     1:23.73 (29.75)     1:54.40 (30.67)
 19 Brown, Bryan F      15 OWA-MR               1:53.70    1:54.77 JO
                  26.46       55.27 (28.81)     1:25.16 (29.89)     1:54.77 (29.61)
 20 Penyevsky, Sergey   16 Brooklyn Seals-MR    1:54.49    1:55.56
                  26.11       55.34 (29.23)     1:25.93 (30.59)     1:55.56 (29.63)
 21 Goldmeier, Jason M  17 LIAC-MR              1:53.32    1:56.34
                  26.33       55.47 (29.14)     1:26.05 (30.58)     1:56.34 (30.29)
 22 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR    1:54.27    1:56.42
                  26.01       55.08 (29.07)     1:25.72 (30.64)     1:56.42 (30.70)
 23 O'Donnell, OD       17 NY Sharks-MR         1:54.23    1:56.69
                  26.32       55.19 (28.87)     1:25.59 (30.40)     1:56.69 (31.10)
 24 Zamora, John        17 Badger-MR            1:53.55    1:56.86
                  26.16       55.02 (28.86)     1:25.67 (30.65)     1:56.86 (31.19)
 25 Labour Jr., Raphy   17 RedTails-MR          1:52.28    1:57.71
                  25.50       54.98 (29.48)     1:25.65 (30.67)     1:57.71 (32.06)
 26 Charles, Dillon A   17 Agua Swim Team-MR    1:52.34    1:58.25
                  26.19       56.27 (30.08)     1:27.08 (30.81)     1:58.25 (31.17)
 27 Finnerty, Mike P    17 LIAC-MR              1:54.55    1:58.57
                  26.86       56.07 (29.21)     1:27.04 (30.97)     1:58.57 (31.53)
 28 Swensen, Dan C      15 LIAC-MR              1:54.89    1:59.17
                  26.90       56.88 (29.98)     1:28.22 (31.34)     1:59.17 (30.95)
 29 Finnerty, Brian S   15 LIAC-MR              1:54.98    1:59.84
                  26.29       56.27 (29.98)     1:28.23 (31.96)     1:59.84 (31.61)
 30 Payabyab, Paul C    15 FLY-MR               1:52.53    2:01.28
                  25.67       54.41 (28.74)     1:27.44 (33.03)     2:01.28 (33.84)

Event 9  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 54.56  1984      Jeanine Sirey
       Metro: @ 53.78  5/1/1992  Tara Lynch, YMID-MR
                52.89  JR
                54.39  SECT
                55.09  T16
                56.69  METS
                59.89  ZQ
              1:02.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR              57.41      56.45 METS    20
                  27.08       56.45 (29.37)
  2 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR                 57.93      56.59 METS    17
                  27.17       56.59 (29.42)
  3 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR                57.68      56.96 ZQ      16
                  27.34       56.96 (29.62)
  4 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR                 57.69      57.56 ZQ      15
                  27.52       57.56 (30.04)
  5 Anderer, Britney    12 HAA-MR                 58.01      57.59 ZQ      14
                  27.93       57.59 (29.66)
  6 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR              58.53      57.66 ZQ      13
                  27.91       57.66 (29.75)
  7 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR                59.03      57.88 ZQ      12
                  27.81       57.88 (30.07)
  8 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR               59.23      58.73 ZQ      11
                  28.13       58.73 (30.60)
  9 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR                59.99      59.06 ZQ       9
                  26.10       59.06 (32.96)
 10 Dang, Thu           12 WAC-MR               1:00.14      59.19 ZQ       7
                  28.20       59.19 (30.99)
 11 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR                 58.50      59.27 ZQ       6
                  28.12       59.27 (31.15)
 12 Kelly, Emily        11 LBA-MR                 59.65      59.44 ZQ       5
                  28.37       59.44 (31.07)
 13 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:01.09      59.45 ZQ       4
                  29.08       59.45 (30.37)
 14 Larson, Kim P       12 IA-MR                1:00.16      59.48 ZQ       3
                  28.82       59.48 (30.66)
 15 Morcerf, Marykate   12 WISC-MR                58.75      59.66 ZQ       2
                  28.61       59.66 (31.05)
 16 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    1:02.19      59.68 ZQ       1
                  28.82       59.68 (30.86)
 17 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            1:00.43      59.86 ZQ
                  28.94       59.86 (30.92)
 18 Berg, Shea P        12 MSC-MR               1:01.31      59.87 ZQ
                  28.93       59.87 (30.94)
 19 Nugent, Susan A     12 OWA-MR                 59.69    1:00.06 JO
                  28.96     1:00.06 (31.10)
 20 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR        59.74    1:00.24 JO
                  28.74     1:00.24 (31.50)
 21 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR                59.09    1:00.37 JO
                  29.07     1:00.37 (31.30)
 22 Costa, Christina    12 Pace-MR              1:00.50    1:00.49 JO
                  28.60     1:00.49 (31.89)
 23 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR   1:00.75    1:00.62 JO
                  29.26     1:00.62 (31.36)
 24 Lyver, Kellie M     12 GAEL-MR              1:00.87    1:00.75 JO
                  28.76     1:00.75 (31.99)
 25 Lao, April          12 FLY-MR               1:01.12    1:00.88 JO
                  29.81     1:00.88 (31.07)
 26 Mannix, Gina A      12 GAEL-MR              1:00.95    1:00.94 JO
                  29.04     1:00.94 (31.90)
 27 Espinal, Amanda     12 Tmsuffolk Hills-MR   1:01.93    1:01.02 JO
                  29.41     1:01.02 (31.61)
 28 Braca, Gianna L     12 Pace-MR              1:00.67    1:01.06 JO
                  28.84     1:01.06 (32.22)
 29 Jones, Shannon E    11 Badger-MR            1:01.75    1:01.14 JO
                  29.83     1:01.14 (31.31)
 30 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR          1:01.68    1:01.23 JO
                  29.16     1:01.23 (32.07)
 31 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:00.65    1:01.24 JO
                  29.60     1:01.24 (31.64)
 32 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                1:01.91    1:01.31 JO
                  29.10     1:01.31 (32.21)
 33 Hoffman, Morgan S   12 WISC-MR              1:01.64    1:01.43 JO
                  28.82     1:01.43 (32.61)
 34 Russell, Eva M      11 LINDY-MR             1:01.68    1:01.45 JO
                  29.98     1:01.45 (31.47)
 35 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR               1:00.27    1:01.65 JO
                  29.13     1:01.65 (32.52)
 36 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                1:01.39    1:01.77 JO
                  29.91     1:01.77 (31.86)
 37 Laitman, Caroline   12 Middies-MR           1:01.89    1:01.80 JO
                  29.47     1:01.80 (32.33)
 37 Festa, Julia D      12 LIAC-MR              1:01.24    1:01.80 JO
                  29.96     1:01.80 (31.84)
 39 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               1:01.12    1:01.91 JO
                  29.83     1:01.91 (32.08)
 40 Tobin, Casey        11 Badger-MR            1:01.38    1:02.03 JO
                  29.61     1:02.03 (32.42)
 41 Laporta, Katie L    12 Sachem-MR            1:00.40    1:02.09 JO
                  29.22     1:02.09 (32.87)
 42 Pavlin, Mekala      11 Agua Swim Team-MR    1:02.13    1:02.10 JO
                  30.42     1:02.10 (31.68)
 43 Reis, Dani B        12 Agua Swim Team-MR    1:02.17    1:02.11 JO
                  30.27     1:02.11 (31.84)
 44 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              1:01.50    1:02.18 JO
                  29.62     1:02.18 (32.56)
 45 Ryan, Lauren E      12 Trs-MR               1:02.02    1:02.25 JO
                  29.91     1:02.25 (32.34)
 46 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR      1:01.15    1:02.39
                  29.68     1:02.39 (32.71)
 47 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR              1:01.29    1:02.70
                  29.99     1:02.70 (32.71)
 48 Smith, Ashley A     12 LIAC-MR              1:02.20    1:02.97
                  30.27     1:02.97 (32.70)
 48 Kulikov, Michelle   12 Brooklyn Seals-MR    1:02.12    1:02.97
                  30.39     1:02.97 (32.58)
 50 Stellman, Amanda E  12 Middies-MR           1:02.00    1:03.26
                  30.66     1:03.26 (32.60)
 51 Glenday, Heather M  11 CSC-MR               1:02.10    1:03.68
                  29.81     1:03.68 (33.87)
 52 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              1:02.05    1:03.87
                  30.71     1:03.87 (33.16)
 53 Ginsberg, Ariel E   12 Middies-MR           1:02.14    1:04.26
                  30.69     1:04.26 (33.57)
 54 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR      1:01.70    1:04.67
                  30.37     1:04.67 (34.30)
 55 Halbohn, Colleen    12 LIAC-MR              1:02.19    1:05.27
                  30.67     1:05.27 (34.60)

Event 10  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.97  1985      Rodney VanTassell
       Metro: @ 51.13  5/1/2000  Norman Scott, BSC-MR
                47.09  JR
                48.79  SECT
                51.59  METS
                53.29  T16
              1:00.69  ZQ
              1:02.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR                54.32      53.09 T16     20
                  25.46       53.09 (27.63)
  2 Cox, Mark           12 IA-MR                  56.05      54.90 ZQ      16.5
                  26.70       54.90 (28.20)
  2 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR                55.54      54.90 ZQ      16.5
                  26.72       54.90 (28.18)
  4 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR                55.46      54.96 ZQ      15
                  26.68       54.96 (28.28)
  5 Catano, AL          12 IA-MR                  57.04      56.07 ZQ      14
                  26.29       56.07 (29.78)
  6 Kim, Kenny L        12 FLY-MR                 58.98      56.47 ZQ      13
                  27.30       56.47 (29.17)
  7 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR            59.04      57.43 ZQ      12
                  27.48       57.43 (29.95)
  8 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR        58.91      58.12 ZQ      11
                  27.91       58.12 (30.21)
  9 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR             57.50      58.23 ZQ       9
                  28.16       58.23 (30.07)
 10 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR            1:01.07      58.33 ZQ       7
                  28.70       58.33 (29.63)
 11 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR          59.39      58.43 ZQ       6
                  27.80       58.43 (30.63)
 12 Carrington, Adam A  12 Agua Swim Team-MR    1:01.27      58.54 ZQ       5
                  27.99       58.54 (30.55)
 13 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR                 59.14      58.55 ZQ       4
                  28.77       58.55 (29.78)
 14 Katz, Andrew        12 SSL-MR               1:00.00      59.02 ZQ       3
                  28.07       59.02 (30.95)
 15 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR               1:00.82      59.64 ZQ       2
                  28.67       59.64 (30.97)
 16 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR               1:02.55      59.83 ZQ       1
                  28.45       59.83 (31.38)
 17 Culver, Eric        12 VAC-MR                 59.47    1:00.08 ZQ
                  28.87     1:00.08 (31.21)
 18 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR              1:00.91    1:00.56 ZQ
                  28.95     1:00.56 (31.61)
 19 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR   1:01.43    1:00.63 ZQ
                  29.01     1:00.63 (31.62)
 20 Gallimore, Chris    12 NFS-MR               1:00.04    1:00.68 ZQ
                  29.00     1:00.68 (31.68)
 21 Donis, Harry J      12 Middies-MR           1:01.68    1:00.95 JO
                  29.57     1:00.95 (31.38)
 22 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  1:02.17    1:00.99 JO
                  29.74     1:00.99 (31.25)
 23 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR   1:00.29    1:01.17 JO
                  29.07     1:01.17 (32.10)
 24 Hallinan, James J   12 CSC-MR               1:02.37    1:01.27 JO
                  29.44     1:01.27 (31.83)
 25 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           1:01.44    1:01.34 JO
                  29.54     1:01.34 (31.80)
 26 Man, Tyler S        12 LIAC-MR              1:02.07    1:01.40 JO
                  29.48     1:01.40 (31.92)
 27 Mariano, Collin J   12 Pace-MR              1:02.66    1:01.60 JO
                  29.40     1:01.60 (32.20)
 28 Matura, Alex        12 Brooklyn Seals-MR    1:02.63    1:01.64 JO
                  29.49     1:01.64 (32.15)
 29 Cremer, Christian   12 IA-MR                1:02.15    1:01.72 JO
                  29.97     1:01.72 (31.75)
 30 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR              1:00.90    1:01.79 JO
                  28.83     1:01.79 (32.96)
 31 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR              1:02.51    1:02.02 JO
                  29.69     1:02.02 (32.33)
 32 Knight, Lucas       11 FLY-MR               1:01.59    1:02.14 JO
                  29.67     1:02.14 (32.47)
 33 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      1:02.41    1:02.22 JO
                  29.61     1:02.22 (32.61)
 34 McIlvain, Brian J   12 CSC-MR               1:01.55    1:02.25 JO
                  29.58     1:02.25 (32.67)
 35 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR      1:02.12    1:02.28 JO
                  29.91     1:02.28 (32.37)
 36 Kennon, Aidan       12 Badger-MR            1:02.69    1:02.36 JO
                  30.05     1:02.36 (32.31)
 37 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               1:01.94    1:02.46 JO
                  30.27     1:02.46 (32.19)
 38 Stuart, Alex P      11 Aqua Gems-MR         1:02.46    1:05.07
                  30.51     1:05.07 (34.56)

Event 11  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.14  1997      Kristen Sendrowski
       Metro: @ 54.46  4/30/1981 Mary Hurrell, BSC-MR
                58.49  JR
                59.99  SECT
              1:03.59  METS
              1:04.49  ZQ
              1:06.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               1:00.02    1:01.51 METS    20
                  28.95     1:01.51 (32.56)
  2 Wilde, Joy A        17 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.10    1:02.53 METS    17
                  29.40     1:02.53 (33.13)
  3 D'Esposito, Anjeli  16 TVSC-MR              1:01.69    1:02.83 METS    16
                  29.42     1:02.83 (33.41)
  4 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR               1:02.41    1:03.13 METS    15
                  29.77     1:03.13 (33.36)
  5 Faber, Meaghan C    16 Tmsuffolk Hills-MR   1:03.97    1:03.23 METS    14
                  29.35     1:03.23 (33.88)
  6 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR              1:01.86    1:03.27 METS    13
                  29.45     1:03.27 (33.82)
  7 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR         1:01.31    1:03.28 METS    12
                  29.79     1:03.28 (33.49)
  8 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:03.37 METS    11
                  29.97     1:03.37 (33.40)
  9 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR              1:02.39    1:03.46 METS     9
                  30.24     1:03.46 (33.22)
 10 Kemp, Victoria L    16 MSC-MR               1:05.04    1:03.59 METS     7
                  30.16     1:03.59 (33.43)
 11 Lohrer, Jaclyn M    17 Tmsuffolk Hills-MR   1:02.97    1:03.71 ZQ       6
                  29.87     1:03.71 (33.84)
 12 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR    1:03.99    1:03.75 ZQ       5
                  30.06     1:03.75 (33.69)
 13 Burud, Sarah E      17 Ndac-MR              1:04.39    1:03.87 ZQ       4
                  29.98     1:03.87 (33.89)
 14 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      1:03.31    1:03.88 ZQ       3
                  29.67     1:03.88 (34.21)
 15 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              1:02.89    1:04.05 ZQ       2
                  30.06     1:04.05 (33.99)
 16 Brennan, Erin       17 NY Sharks-MR         1:03.90    1:04.16 ZQ       1
                  30.50     1:04.16 (33.66)
 17 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR  1:06.55    1:04.87 JO
                  30.90     1:04.87 (33.97)
 18 Palmeri, Stephanie  16 Express Swimming-MR  1:03.74    1:04.94 JO
                  30.65     1:04.94 (34.29)
 19 Fung, Stephanie C   15 Tmsuffolk Hills-MR   1:03.75    1:05.19 JO
                  30.26     1:05.19 (34.93)
 20 Fitzgerald, Shanna  16 Aqua Gems-MR         1:06.23    1:05.50 JO
                  29.99     1:05.50 (35.51)
 21 Ryan, Jillian A     15 Trs-MR               1:05.81    1:05.57 JO
                  30.67     1:05.57 (34.90)
 22 Vitelli, Paula      15 Badger-MR            1:06.59    1:05.65 JO
                  31.43     1:05.65 (34.22)
 23 Murray, Kaitlyn L   17 Ndac-MR              1:06.54    1:05.69 JO
                  30.41     1:05.69 (35.28)
 24 Mastranunzio, Glen  15 Big Blue-MR          1:05.73    1:05.80 JO
                  30.08     1:05.80 (35.72)
 25 Fuchs, Lauren D     17 TVSC-MR              1:02.30    1:05.96 JO
                  30.56     1:05.96 (35.40)
 26 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            1:06.56    1:05.99 JO
                  30.85     1:05.99 (35.14)
 27 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR    1:06.21    1:06.19 JO
                  30.96     1:06.19 (35.23)
 28 Giunta, Jaclyn A    17 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.30    1:06.23 JO
                  31.41     1:06.23 (34.82)
 29 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              1:05.69    1:06.48 JO
                  30.67     1:06.48 (35.81)
 29 Parodi, Annie T     15 Mantarays-MR         1:04.77    1:06.48 JO
                  30.44     1:06.48 (36.04)
 31 Coratti, Samantha   15 MSC-MR               1:06.51    1:06.68
                  31.41     1:06.68 (35.27)
 32 Mellars, Paige L    16 Bgnw Marlins-MR      1:03.42    1:06.85
                  31.01     1:06.85 (35.84)
 33 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR          1:03.81    1:06.92
                  30.62     1:06.92 (36.30)
 34 Ulanowski, Daniell  18 Bgnw Marlins-MR      1:05.25    1:07.14
                  31.20     1:07.14 (35.94)
 35 Rubin, Jessica E    15 SSL-MR               1:05.67    1:07.33
                  30.87     1:07.33 (36.46)
 36 Wursthorn, Dawn B   15 UN-OW-MR             1:06.19    1:07.64
                  31.20     1:07.64 (36.44)
 37 McCluskey, Maureen  15 FLY-MR               1:06.59    1:07.69
                  31.23     1:07.69 (36.46)
 38 Canals, Giselle     17 Cond-MR              1:06.59    1:07.71
                  31.07     1:07.71 (36.64)
 39 Turek-Herman, Aliz  17 CIY-MR               1:06.22    1:08.07
                  32.16     1:08.07 (35.91)
 40 Smith, Devin E      15 CSC-MR               1:05.98    1:08.17
                  32.12     1:08.17 (36.05)
 41 Garrett, Kim M      17 Pace-MR              1:05.76    1:08.23
                  31.53     1:08.23 (36.70)
 42 Tartaglia, Christi  17 Bgnw Marlins-MR      1:05.10    1:10.56
                  31.67     1:10.56 (38.89)

Event 12  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 50.90  3/16/2001 Bryan H Woo, AGUA
       Metro: @ 49.11  3/1/2002  David Kahn, NS-MR
                51.89  JR
                53.39  SECT
                57.09  METS
                58.89  ZQ
                58.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                 54.70      54.48 METS    20
                  25.31       54.48 (29.17)
  2 Byers, Lowell A     18 Bgnw Marlins-MR        53.70      54.82 METS    17
                  25.48       54.82 (29.34)
  3 Olsen, Ryan M       18 Aqua Gems-MR           53.07      55.15 METS    16
                  25.41       55.15 (29.74)
  4 Pullen, Thomas T    17 Cond-MR                54.86      55.39 METS    15
                  25.88       55.39 (29.51)
  5 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR                55.53      55.42 METS    14
                  25.61       55.42 (29.81)
  6 Branagan, Timothy   17 Aqua Gems-MR           56.28      55.53 METS    13
                  25.72       55.53 (29.81)
  7 Hammer, Simon D     16 Bgnw Marlins-MR        54.10      56.30 METS    12
                  25.99       56.30 (30.31)
  8 Almeida, Roger V    17 Twisters-MR            55.24      56.32 METS    11
                  26.21       56.32 (30.11)
  9 Pulgar, Ronny J     17 Twisters-MR            57.24      56.34 METS     9
                  25.92       56.34 (30.42)
 10 Alaimo, John        17 NY Sharks-MR           57.59      56.41 METS     7
                  26.54       56.41 (29.87)
 11 Levine, Peter M     18 UN-OW-MR               54.28      56.44 METS     6
                  26.19       56.44 (30.25)
 12 Pouchuline, Sergey  18 DSC-MR                 57.20      56.62 METS     5
                  26.17       56.62 (30.45)
 13 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR            55.15      56.82 METS     4
                  26.53       56.82 (30.29)
 14 Brown, Bryan F      15 OWA-MR                 56.21      57.62 ZQ       3
                  26.76       57.62 (30.86)
 15 Eltahawy, Noor S    15 LIAC-MR                56.41      57.64 ZQ       2
                  26.99       57.64 (30.65)
 16 Roeser, Jimmy R     16 SSL-MR                 56.21      57.78 ZQ       1
                  26.97       57.78 (30.81)
 17 Zhang, Tony         17 FLY-MR                 57.65      57.83 ZQ
                  27.22       57.83 (30.61)
 18 Dzieniszewski, Phi  15 FLY-MR                 58.05      57.86 ZQ
                  26.09       57.86 (31.77)
 19 Wright, Maurice E   16 Cond-MR                56.88      58.07 ZQ
                  26.86       58.07 (31.21)
 20 Kim, Kevin L        15 FLY-MR                 57.83      58.19 ZQ
                  27.16       58.19 (31.03)
 21 Caines, Matthew F   16 Tmsuffolk Hills-MR     57.71      58.26 ZQ
                  27.76       58.26 (30.50)
 22 Friedman, Daniel R  17 Agua Swim Team-MR      58.85      58.28 ZQ
                  27.86       58.28 (30.42)
 23 Hoepker, James      17 SSL-MR                 56.16      58.37 ZQ
                  27.59       58.37 (30.78)
 23 Moreno, Daniel      17 FLY-MR                 55.87      58.37 ZQ
                  26.67       58.37 (31.70)
 25 Scanlon, Conor A    17 GAEL-MR                57.80      58.66 ZQ
                  26.97       58.66 (31.69)
 26 Wursthorn, Michael  17 UN-OW-MR               57.73      59.21
                  27.29       59.21 (31.92)
 27 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR     58.58      59.66
                  28.09       59.66 (31.57)
 28 Wong, Louis K       17 Twisters-MR            57.57      59.69
                  27.40       59.69 (32.29)
 28 Zamora, John        17 Badger-MR              58.67      59.69
                  28.09       59.69 (31.60)
 30 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR                 57.62    1:00.02
                  27.84     1:00.02 (32.18)
 31 Richman, Joseph Z   15 GAEL-MR                58.09    1:00.17
                  28.17     1:00.17 (32.00)
 32 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR      58.99    1:00.30
                  28.11     1:00.30 (32.19)
 33 Palumbo, Andrew S   16 Bgnw Marlins-MR        57.61    1:00.88
                  27.77     1:00.88 (33.11)
 34 Pfeifer, Gregory J  15 FLY-MR                 57.37    1:01.21
                  27.77     1:01.21 (33.44)
 35 Kwiatkowski, Bryan  17 Trs-MR                 58.34    1:01.31
                  28.08     1:01.31 (33.23)

Event 13  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 27.30  1998      Kara  O'Reilly
       Metro: @ 25.92  5/1/1992  Jamie Landrio, TOI-MR
                27.69  T16
                30.69  ZQ
                31.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR                 28.43      28.03 ZQ      20
  2 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR                28.04      28.37 ZQ      17
  3 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR                 28.46      29.06 ZQ      15.5
  3 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR                 29.55      29.06 ZQ      15.5
  5 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR        29.57      29.28 ZQ      14
  6 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR             29.19      29.33 ZQ      13
  7 Jones, Shannon E    11 Badger-MR              29.97      29.59 ZQ      12
  8 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR                 30.29      29.62 ZQ      11
  9 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR                29.04      29.70 ZQ       9
 10 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR                29.88      29.85 ZQ       7
 11 Hughes, Katie C     12 Badger-MR              29.84      30.14 ZQ       6
 12 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR        29.96      30.16 ZQ       5
 13 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR        30.29      30.26 ZQ       4
 14 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR     29.73      30.43 ZQ       3
 15 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR        29.79      30.45 ZQ       2
 16 Browne, Rebecca K   12 Middies-MR             31.42      30.48 ZQ       1
 17 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR        31.56      30.54 ZQ
 17 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR                 30.61      30.54 ZQ
 19 Dang, Thu           12 WAC-MR                 30.83      30.68 ZQ
 20 Knight, Ashley      12 FLY-MR                 30.42      30.77 JO
 21 Lao, April          12 FLY-MR                 31.14      30.98 JO
 22 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR            31.54      31.01 JO
 23 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR      31.15      31.03 JO
 24 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR                30.91      31.07 JO
 25 Nieto, Jessica N    12 CSC-MR                 31.23      31.14 JO
 26 Brillson, Jocelyne  12 FLY-MR                 31.36      31.16 JO
 27 Kelly, Emily        11 LBA-MR                 31.03      31.20 JO
 28 Mannix, Gina A      12 GAEL-MR                31.25      31.24 JO
 29 Costa, Christina    12 Pace-MR                30.88      31.47 JO
 30 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR                 30.62      31.50 JO
 31 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR             31.46      31.55 JO
 32 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           30.61      31.61 JO
 33 Morcerf, Marykate   12 WISC-MR                30.35      31.71 JO
 34 Lyver, Kellie M     12 GAEL-MR                31.02      31.77 JO
 35 Glenday, Heather M  11 CSC-MR                 31.07      31.82
 36 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                31.32      31.85
 37 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR            31.21      31.88
 38 Owens, Amanda       11 Badger-MR              31.79      31.97
 39 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                  31.64      32.02
 40 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR                 31.13      32.04
 41 D'Ortenzio, Melani  11 OWA-MR                 31.62      32.11
 42 Braca, Gianna L     12 Pace-MR                31.15      32.39
 42 Raimonde, Olivia L  12 LIAC-MR                31.66      32.39
 44 Schmid, kristen M   12 WISC-MR                31.75      32.40
 45 Laporta, Katie L    12 Sachem-MR              31.58      32.42
 46 Innis, Raven        12 NFS-MR                 31.74      32.62
 47 Burtnik, Marisol G  12 Pace-MR                30.91      32.94
 48 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                  31.64      33.00

Event 14  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 25.59  1998      Christopher Pai, MSC
       Metro: @ 25.42  5/1/2000  Norman Scott, BSC-MR
                26.99  T16
                31.29  ZQ
                32.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR                27.48      27.12 ZQ      20
  2 Cox, Mark           12 IA-MR                  27.63      27.55 ZQ      17
  3 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR                27.44      27.75 ZQ      16
  4 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR           29.20      28.69 ZQ      15
  5 Catano, AL          12 IA-MR                  29.28      28.85 ZQ      14
  6 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR            30.87      29.57 ZQ      13
  7 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR                 29.12      29.67 ZQ      12
  8 Scott, Tyler W      12 MSC-MR                 30.51      29.87 ZQ      11
  9 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR                29.97      29.98 ZQ       9
 10 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR                29.07      30.05 ZQ       7
 11 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR            29.31      30.12 ZQ       6
 12 Hammer, Noah R      12 Bgnw Marlins-MR        30.72      30.18 ZQ       5
 13 Woodhead, Derek R   11 IA-MR                  29.72      30.19 ZQ       4
 14 Walsh, Kevin M      11 MWSC-MR                31.38      30.21 ZQ       3
 15 Katz, Andrew        12 SSL-MR                 30.74      30.22 ZQ       2
 16 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR          31.42      30.24 ZQ       1
 17 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR        30.36      30.37 ZQ
 18 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR        30.63      30.54 ZQ
 19 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR            30.75      30.75 ZQ
 20 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR      30.81      30.87 ZQ
 21 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                 31.05      31.09 ZQ
 21 Dowling, Jake A     11 TVSC-MR                30.80      31.09 ZQ
 23 Dymek, Rafal        12 Twisters-MR            32.60      31.18 ZQ
 24 Stuart, Alex P      11 Aqua Gems-MR           30.78      31.19 ZQ
 25 Hallinan, James J   12 CSC-MR                 32.49      31.28 ZQ
 26 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR            31.90      31.63 JO
 27 Rubenstein, Ben S   11 Middies-MR             32.00      31.67 JO
 28 Culver, Eric        12 VAC-MR                 31.18      31.68 JO
 29 Hausmann, Edward C  11 WISC-MR                32.65      31.79 JO
 29 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR              32.79      31.79 JO
 31 Man, Tyler S        12 LIAC-MR                30.76      31.83 JO
 32 Collazo, Jason      12 WAC-MR                 32.61      31.86 JO
 33 Staropoli, JP P     12 Pace-MR                32.24      32.34 JO
 34 Santospirito, Chri  12 WISC-MR                32.65      32.40 JO
 35 Carrington, Adam A  12 Agua Swim Team-MR      31.66      32.48 JO
 36 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR     32.70      32.51 JO
 37 Zorgman, Willem H   12 Pace-MR                32.41      32.57 JO
 37 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR     30.97      32.57 JO
 39 Pickel, Cody        11 FLY-MR                 32.49      32.59 JO
 40 Matura, Alex        12 Brooklyn Seals-MR      32.72      32.65 JO
 41 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR                 31.59      32.71 JO
 42 Wallace, Daniel P   11 OWA-MR                 31.88      32.72 JO
 43 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR                32.46      32.74 JO
 44 Cremer, Christian   12 IA-MR                  32.41      33.01
 45 Kennon, Aidan       12 Badger-MR              31.58      33.38
 46 Brandt, Joseph W    12 LINDY-MR               32.67      33.42
 47 Gordon, Dakota J    11 Bgnw Marlins-MR        31.25      33.49
 48 Donis, Harry J      12 Middies-MR             32.47      33.97
 49 McCort, Gregory E   11 North Shore-MR         32.72      34.10
 -- McIlvain, Brian J   12 CSC-MR                 31.84         DQ

Event 15  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.01  2/15/2003 Julia E Smit, TVSC -MR
       Metro: @ 4:16.31  12/12/2003Julia E Smit, TVSC-MR
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
                5:01.39  ZQ
                5:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               4:45.51    4:47.25 METS    20
                  30.17     1:04.66 (34.49)     1:43.40 (38.74)     2:22.22 (38.82)
        3:02.48 (40.26)     3:42.83 (40.35)     4:15.73 (32.90)     4:47.25 (31.52)
  2 Kelly, Katie A      16 IA-MR                4:59.89    4:52.87 ZQ      17
                  31.80     1:10.01 (38.21)     1:47.43 (37.42)     2:25.86 (38.43)
        3:05.74 (39.88)     3:46.09 (40.35)     4:19.45 (33.36)     4:52.87 (33.42)
  3 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            4:53.21    4:53.09 ZQ      16
                  31.18     1:08.13 (36.95)     1:46.66 (38.53)     2:25.34 (38.68)
        3:05.09 (39.75)     3:46.45 (41.36)     4:20.17 (33.72)     4:53.09 (32.92)
  4 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR    4:54.40    4:56.39 ZQ      15
                  32.14     1:08.90 (36.76)     1:45.81 (36.91)     2:21.95 (36.14)
        3:05.71 (43.76)     3:49.73 (44.02)     4:23.89 (34.16)     4:56.39 (32.50)
  5 Faber, Meaghan C    16 Tmsuffolk Hills-MR   5:05.75    4:58.23 ZQ      14
                  31.27     1:07.54 (36.27)     1:47.05 (39.51)     2:25.83 (38.78)
        3:07.90 (42.07)     3:51.15 (43.25)     4:25.19 (34.04)     4:58.23 (33.04)
  6 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR    5:00.75    4:59.64 ZQ      13
                  31.50     1:08.44 (36.94)     1:48.14 (39.70)     2:26.77 (38.63)
        3:09.67 (42.90)     3:52.50 (42.83)     4:27.13 (34.63)     4:59.64 (32.51)
  7 Coratti, Samantha   15 MSC-MR               4:57.65    4:59.86 ZQ      12
                  32.95     1:09.65 (36.70)     1:46.32 (36.67)     2:22.36 (36.04)
        3:06.93 (44.57)     3:52.57 (45.64)     4:25.99 (33.42)     4:59.86 (33.87)
  8 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR         4:47.11    5:00.40 ZQ      11
                  30.82     1:07.57 (36.75)     1:45.24 (37.67)     2:22.90 (37.66)
        3:06.50 (43.60)     3:52.17 (45.67)     4:26.57 (34.40)     5:00.40 (33.83)
  9 Buckley, Samantha   15 Sachem-MR            4:57.45    5:00.69 ZQ       9
                  32.72     1:10.39 (37.67)     1:48.67 (38.28)     2:25.64 (36.97)
        3:10.14 (44.50)     3:55.29 (45.15)     4:28.27 (32.98)     5:00.69 (32.42)
 10 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR              4:58.63    5:00.90 ZQ       7
                  30.60     1:06.64 (36.04)     1:45.32 (38.68)     2:23.19 (37.87)
        3:08.19 (45.00)     3:54.02 (45.83)     4:27.84 (33.82)     5:00.90 (33.06)
 11 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      5:05.04    5:01.75 JO       6
                  31.28     1:07.84 (36.56)     1:46.38 (38.54)     2:23.92 (37.54)
        3:09.21 (45.29)     3:55.29 (46.08)     4:28.51 (33.22)     5:01.75 (33.24)
 12 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR    5:07.46    5:01.85 JO       5
                  32.02     1:09.03 (37.01)     1:47.11 (38.08)     2:24.78 (37.67)
        3:08.62 (43.84)     3:53.04 (44.42)     4:27.84 (34.80)     5:01.85 (34.01)
 13 Palmeri, Stephanie  16 Express Swimming-MR  4:59.23    5:02.91 JO       4
                  31.85     1:08.41 (36.56)     1:48.44 (40.03)     2:26.91 (38.47)
        3:12.56 (45.65)     3:58.56 (46.00)     4:31.02 (32.46)     5:02.91 (31.89)
 14 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         5:06.81    5:03.44 JO       3
                  32.04     1:09.72 (37.68)     1:50.40 (40.68)     2:30.57 (40.17)
        3:13.15 (42.58)     3:57.05 (43.90)     4:30.96 (33.91)     5:03.44 (32.48)
 15 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              4:56.83    5:04.25 JO       2
                  32.26     1:09.19 (36.93)     1:47.45 (38.26)     2:24.91 (37.46)
        3:11.04 (46.13)     3:57.63 (46.59)     4:31.14 (33.51)     5:04.25 (33.11)
 16 Pirog, Francesca E  15 Agua Swim Team-MR    5:07.68    5:04.43 JO       1
                  31.61     1:08.90 (37.29)     1:48.97 (40.07)     2:27.73 (38.76)
        3:12.61 (44.88)     3:58.08 (45.47)     4:31.77 (33.69)     5:04.43 (32.66)
 17 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  5:00.82    5:04.83 JO
                  33.43     1:12.64 (39.21)     1:51.36 (38.72)     2:28.35 (36.99)
        3:11.97 (43.62)     3:56.93 (44.96)     4:31.49 (34.56)     5:04.83 (33.34)
 18 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            5:01.90    5:06.03 JO
                  32.30     1:09.76 (37.46)     1:49.66 (39.90)     2:27.97 (38.31)
        3:12.30 (44.33)     3:57.59 (45.29)     4:32.11 (34.52)     5:06.03 (33.92)
 19 Burns, Jayme R      15 Tmsuffolk Hills-MR   5:04.72    5:06.61 JO
                  32.12     1:09.99 (37.87)     1:49.26 (39.27)     2:29.19 (39.93)
        3:14.00 (44.81)     3:58.95 (44.95)     4:33.41 (34.46)     5:06.61 (33.20)
 20 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR              4:59.11    5:06.76 JO
                  32.17     1:10.17 (38.00)     1:50.23 (40.06)     2:29.46 (39.23)
        3:13.09 (43.63)     3:57.47 (44.38)     4:32.35 (34.88)     5:06.76 (34.41)
 21 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              5:05.98    5:07.09 JO
                  32.79     1:11.26 (38.47)     1:50.12 (38.86)     2:29.88 (39.76)
        3:13.28 (43.40)     3:58.13 (44.85)     4:33.20 (35.07)     5:07.09 (33.89)
 22 Kemp, Victoria L    16 MSC-MR               5:02.02    5:07.78 JO
                  32.30     1:09.01 (36.71)     1:48.83 (39.82)     2:27.29 (38.46)
        3:13.01 (45.72)     3:59.17 (46.16)     4:34.16 (34.99)     5:07.78 (33.62)
 23 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR  5:06.67    5:08.89 JO
                  33.81     1:15.23 (41.42)     1:53.31 (38.08)     2:31.98 (38.67)
        3:17.44 (45.46)     4:02.41 (44.97)     4:36.17 (33.76)     5:08.89 (32.72)
 24 Doolittle, Lauren   15 Trs-MR               5:09.34    5:09.16 JO
                  33.05     1:12.46 (39.41)     1:52.62 (40.16)     2:31.73 (39.11)
        3:17.40 (45.67)     4:01.64 (44.24)     4:36.36 (34.72)     5:09.16 (32.80)
 25 Nasser, Helen M     18 HAA-MR               5:02.36    5:10.29
                  31.65     1:10.19 (38.54)     1:49.05 (38.86)     2:27.34 (38.29)
        3:10.53 (43.19)     3:55.69 (45.16)     4:33.55 (37.86)     5:10.29 (36.74)
 26 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  5:03.41    5:15.91
                  33.35     1:11.46 (38.11)     1:51.94 (40.48)     2:32.48 (40.54)
        3:16.56 (44.08)     4:00.92 (44.36)     4:39.02 (38.10)     5:15.91 (36.89)
 27 Fuchs, Lauren D     17 TVSC-MR              4:52.38    5:21.64
                  34.53     1:14.23 (39.70)     1:56.82 (42.59)     2:38.49 (41.67)
        3:22.28 (43.79)     4:06.60 (44.32)     4:44.38 (37.78)     5:21.64 (37.26)
 -- Bannon, Meredith L  15 Bgnw Marlins-MR      5:03.52         DQ
                  32.97     1:13.49 (40.52)     1:55.39 (41.90)     2:35.89 (40.50)
        3:14.91 (39.02)     3:55.34 (40.43)     4:30.83 (35.49)          DQ (33.04)

Event 16  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:06.30  3/16/2001 Tim Tully, BSC
       Metro: @ 3:52.52  3/8/2001  David Kahn, TS-MR
                4:08.09  JR
                4:14.09  SECT
                4:32.99  METS
                4:42.79  ZQ
                4:49.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR   4:28.37    4:30.71 METS    20
                  28.30     1:00.45 (32.15)     1:33.54 (33.09)     2:06.32 (32.78)
        2:46.57 (40.25)     3:28.46 (41.89)     4:00.38 (31.92)     4:30.71 (30.33)
  2 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR          4:31.27    4:31.66 METS    17
                  28.99     1:03.19 (34.20)     1:38.32 (35.13)     2:12.15 (33.83)
        2:53.61 (41.46)     3:34.67 (41.06)     4:03.59 (28.92)     4:31.66 (28.07)
  3 Smith, Chris C      16 SSL-MR               4:46.12    4:33.51 ZQ      16
                  28.34     1:00.50 (32.16)     1:36.06 (35.56)     2:10.61 (34.55)
        2:50.04 (39.43)     3:29.70 (39.66)     4:01.82 (32.12)     4:33.51 (31.69)
  4 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR    4:41.52    4:35.17 ZQ      15
                  29.62     1:02.76 (33.14)     1:39.14 (36.38)     2:14.05 (34.91)
        2:54.33 (40.28)     3:33.94 (39.61)     4:05.42 (31.48)     4:35.17 (29.75)
  5 Zhang, Tony         17 FLY-MR               4:41.05    4:36.03 ZQ      14
                  28.51     1:03.59 (35.08)     1:38.84 (35.25)     2:12.94 (34.10)
        2:53.17 (40.23)     3:34.38 (41.21)     4:05.95 (31.57)     4:36.03 (30.08)
  6 Park, Michael       15 FLY-MR               4:38.18    4:36.16 ZQ      13
                  29.18     1:04.71 (35.53)     1:39.13 (34.42)     2:13.68 (34.55)
        2:53.33 (39.65)     3:33.67 (40.34)     4:05.58 (31.91)     4:36.16 (30.58)
  7 Master, Dev R       17 LIAC-MR              4:47.50    4:39.48 ZQ      12
                  30.02     1:05.12 (35.10)     1:41.89 (36.77)     2:17.40 (35.51)
        2:56.42 (39.02)     3:35.35 (38.93)     4:08.27 (32.92)     4:39.48 (31.21)
  8 Roeser, Jimmy R     16 SSL-MR               4:45.65    4:39.67 ZQ      11
                  28.18     1:00.42 (32.24)     1:34.45 (34.03)     2:08.75 (34.30)
        2:53.50 (44.75)     3:36.76 (43.26)     4:08.41 (31.65)     4:39.67 (31.26)
  9 Moreno, Daniel      17 FLY-MR               4:42.67    4:40.02 ZQ       9
                  28.23     1:01.94 (33.71)     1:38.65 (36.71)     2:15.25 (36.60)
        2:56.03 (40.78)     3:37.23 (41.20)     4:09.69 (32.46)     4:40.02 (30.33)
 10 Zamora, John        17 Badger-MR            4:41.63    4:40.35 ZQ       7
                  29.09     1:02.99 (33.90)     1:38.23 (35.24)     2:13.15 (34.92)
        2:54.50 (41.35)     3:38.14 (43.64)     4:10.37 (32.23)     4:40.35 (29.98)
 11 Carney, Kevin M     17 Aqua Gems-MR         4:44.91    4:41.10 ZQ       6
                  28.27     1:02.23 (33.96)     1:37.34 (35.11)     2:12.99 (35.65)
        2:55.28 (42.29)     3:39.11 (43.83)     4:11.04 (31.93)     4:41.10 (30.06)
 12 Kokoszka, Michael   16 CIY-MR               4:46.70    4:42.07 ZQ       5
                  28.35     1:02.36 (34.01)     1:38.39 (36.03)     2:14.45 (36.06)
        2:56.31 (41.86)     3:38.14 (41.83)     4:10.63 (32.49)     4:42.07 (31.44)
 13 Finnerty, Mike P    17 LIAC-MR              4:42.85    4:42.31 ZQ       4
                  29.46     1:03.75 (34.29)     1:38.92 (35.17)     2:13.97 (35.05)
        2:56.00 (42.03)     3:38.19 (42.19)     4:11.53 (33.34)     4:42.31 (30.78)
 14 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR               4:47.82    4:42.44 ZQ       3
                  28.46     1:02.15 (33.69)     1:38.71 (36.56)     2:15.19 (36.48)
        2:58.73 (43.54)     3:41.58 (42.85)     4:13.85 (32.27)     4:42.44 (28.59)
 15 Vogel, Daniel A     16 LIAC-MR              4:45.40    4:42.93 JO       2
                  31.13     1:06.68 (35.55)     1:44.73 (38.05)     2:22.33 (37.60)
        3:02.38 (40.05)     3:42.45 (40.07)     4:14.34 (31.89)     4:42.93 (28.59)
 16 Levintov, Nick      16 Basc-MR              4:36.45    4:43.61 JO       1
                  29.49     1:04.98 (35.49)     1:39.94 (34.96)     2:15.45 (35.51)
        2:54.99 (39.54)     3:35.59 (40.60)     4:09.33 (33.74)     4:43.61 (34.28)
 17 Pfeifer, Gregory J  15 FLY-MR               4:42.09    4:44.49 JO
                  28.61     1:04.73 (36.12)     1:39.27 (34.54)     2:14.95 (35.68)
        2:57.73 (42.78)     3:41.67 (43.94)     4:13.38 (31.71)     4:44.49 (31.11)
 18 Hikal, Karim        15 Basc-MR              4:48.26    4:45.14 JO
                  28.02     1:01.80 (33.78)     1:36.57 (34.77)     2:11.18 (34.61)
        2:52.84 (41.66)     3:37.16 (44.32)     4:11.59 (34.43)     4:45.14 (33.55)
 19 Russo, Matt J       16 OWA-MR               4:44.07    4:45.16 JO
                  29.12     1:03.24 (34.12)     1:42.06 (38.82)     2:18.86 (36.80)
        2:57.26 (38.40)     3:36.24 (38.98)     4:11.58 (35.34)     4:45.16 (33.58)
 20 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR  4:41.59    4:46.11 JO
                  29.18     1:03.37 (34.19)     1:40.56 (37.19)     2:17.70 (37.14)
        2:59.82 (42.12)     3:42.96 (43.14)     4:14.71 (31.75)     4:46.11 (31.40)
 21 Bushlow, Eric       17 Agua Swim Team-MR    4:48.22    4:46.39 JO
                  28.81     1:02.10 (33.29)     1:39.19 (37.09)     2:16.02 (36.83)
        2:58.54 (42.52)     3:40.86 (42.32)     4:14.17 (33.31)     4:46.39 (32.22)
 22 Swensen, Dan C      15 LIAC-MR              4:49.09    4:50.10
                  29.60     1:04.16 (34.56)     1:40.33 (36.17)     2:15.86 (35.53)
        3:01.12 (45.26)     3:45.98 (44.86)     4:18.44 (32.46)     4:50.10 (31.66)
 23 Rupinski, Darin     17 Trs-MR               4:45.67    4:58.91
                  29.89     1:04.16 (34.27)     1:43.26 (39.10)     2:22.25 (38.99)
        3:05.85 (43.60)     3:48.66 (42.81)     4:23.99 (35.33)     4:58.91 (34.92)

Event 17  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:11.86  1991      Tara Lynch, YMID
       Metro: @ 2:09.96  5/1/1991  Tara Lynch, YMID-MA
                2:09.49  JR
                2:12.49  SECT
                2:14.19  T16
                2:17.99  METS
                2:28.19  ZQ
                2:32.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            2:16.39    2:14.88 METS    20
                  29.19     1:04.74 (35.55)     1:43.61 (38.87)     2:14.88 (31.27)
  2 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:19.46    2:16.58 METS    17
                  30.34     1:04.43 (34.09)     1:45.02 (40.59)     2:16.58 (31.56)
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            2:19.53    2:20.11 ZQ      16
                  31.52     1:06.87 (35.35)     1:48.28 (41.41)     2:20.11 (31.83)
  4 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR               2:20.87    2:20.12 ZQ      15
                  30.66     1:07.56 (36.90)     1:48.71 (41.15)     2:20.12 (31.41)
  5 Anderer, Britney    12 HAA-MR               2:19.89    2:21.12 ZQ      14
                  30.31     1:08.08 (37.77)     1:48.31 (40.23)     2:21.12 (32.81)
  6 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR              2:23.18    2:22.26 ZQ      13
                  30.34     1:05.56 (35.22)     1:49.28 (43.72)     2:22.26 (32.98)
  7 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      2:27.44    2:23.35 ZQ      12
                  31.23     1:09.80 (38.57)     1:50.81 (41.01)     2:23.35 (32.54)
  8 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR               2:24.28    2:24.08 ZQ      11
                  31.16     1:07.95 (36.79)     1:51.36 (43.41)     2:24.08 (32.72)
  9 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              2:18.27    2:24.51 ZQ       9
                  29.33     1:06.96 (37.63)     1:52.40 (45.44)     2:24.51 (32.11)
 10 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:27.36    2:25.68 ZQ       7
                  31.27     1:09.45 (38.18)     1:53.41 (43.96)     2:25.68 (32.27)
 11 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR               2:24.97    2:25.69 ZQ       6
                  31.30     1:06.91 (35.61)     1:51.87 (44.96)     2:25.69 (33.82)
 12 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         2:27.02    2:27.63 ZQ       5
                  31.76     1:11.50 (39.74)     1:53.05 (41.55)     2:27.63 (34.58)
 13 Berg, Shea P        12 MSC-MR               2:31.76    2:27.82 ZQ       4
                  32.12     1:08.57 (36.45)     1:54.64 (46.07)     2:27.82 (33.18)
 14 Larson, Kim P       12 IA-MR                2:26.51    2:28.23 JO       3
                  33.59     1:12.77 (39.18)     1:55.78 (43.01)     2:28.23 (32.45)
 15 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               2:31.25    2:28.51 JO       2
                  31.98     1:10.41 (38.43)     1:55.89 (45.48)     2:28.51 (32.62)
 16 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               2:29.74    2:28.98 JO       1
                  33.10     1:12.00 (38.90)     1:53.91 (41.91)     2:28.98 (35.07)
 17 Knight, Ashley      12 FLY-MR               2:29.00    2:29.09 JO
                  32.20     1:09.72 (37.52)     1:54.94 (45.22)     2:29.09 (34.15)
 18 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           2:31.38    2:29.12 JO
                  32.68     1:10.09 (37.41)     1:55.86 (45.77)     2:29.12 (33.26)
 19 Espinal, Amanda     12 Tmsuffolk Hills-MR   2:31.19    2:29.33 JO
                  32.68     1:10.22 (37.54)     1:56.59 (46.37)     2:29.33 (32.74)
 20 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  2:31.88    2:29.47 JO
                  34.85     1:12.53 (37.68)     1:56.59 (44.06)     2:29.47 (32.88)
 21 Dang, Thu           12 WAC-MR               2:30.37    2:29.95 JO
                  32.97     1:11.29 (38.32)     1:57.66 (46.37)     2:29.95 (32.29)
 22 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR             2:29.02    2:30.84 JO
                  35.25     1:14.21 (38.96)     1:58.40 (44.19)     2:30.84 (32.44)
 23 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR      2:30.98    2:30.95 JO
                  32.05     1:10.13 (38.08)     1:56.37 (46.24)     2:30.95 (34.58)
 24 Russell, Eva M      11 LINDY-MR             2:29.39    2:31.14 JO
                  34.34     1:13.06 (38.72)     1:56.78 (43.72)     2:31.14 (34.36)
 25 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              2:31.54    2:31.46 JO
                  31.97     1:10.30 (38.33)     1:57.73 (47.43)     2:31.46 (33.73)
 26 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR              2:29.72    2:31.51 JO
                  32.36     1:10.86 (38.50)     1:56.74 (45.88)     2:31.51 (34.77)
 27 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    2:31.82    2:33.23
                  33.66     1:12.16 (38.50)     1:59.49 (47.33)     2:33.23 (33.74)
 28 Warren, Michelle    12 WISC-MR              2:28.99    2:33.33
                  33.64     1:14.06 (40.42)     1:59.19 (45.13)     2:33.33 (34.14)
 29 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           2:31.76    2:33.78
                  34.10     1:13.10 (39.00)     2:01.29 (48.19)     2:33.78 (32.49)
 30 Morcerf, Marykate   12 WISC-MR              2:29.70    2:34.44
                  32.85     1:13.82 (40.97)     2:00.52 (46.70)     2:34.44 (33.92)
 31 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR   2:31.66    2:34.51
                  31.60     1:10.56 (38.96)     1:58.78 (48.22)     2:34.51 (35.73)
 32 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               2:30.51    2:35.01
                  33.53     1:14.04 (40.51)     2:00.34 (46.30)     2:35.01 (34.67)
 33 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR              2:31.71    2:37.08
                  33.37     1:13.74 (40.37)     2:01.04 (47.30)     2:37.08 (36.04)

Event 18  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:09.11  3/16/2001 Shane R. Tusup, TS
       Metro: @ 2:06.29  3/29/2001 Shane Tusup, TS-MR
                1:56.29  JR
                1:59.29  SECT
                2:04.99  METS
                2:11.59  T16
                2:34.49  ZQ
                2:36.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              2:15.10    2:14.19 ZQ      20
                  28.53     1:02.72 (34.19)     1:44.66 (41.94)     2:14.19 (29.53)
  2 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR              2:21.10    2:17.80 ZQ      17
                  30.25     1:03.51 (33.26)     1:45.96 (42.45)     2:17.80 (31.84)
  3 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR               2:21.56    2:19.18 ZQ      15.5
                  32.62     1:11.78 (39.16)     1:48.36 (36.58)     2:19.18 (30.82)
  3 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR              2:19.84    2:19.18 ZQ      15.5
                  28.74     1:03.96 (35.22)     1:47.21 (43.25)     2:19.18 (31.97)
  5 Kim, Kenny L        12 FLY-MR               2:27.66    2:20.70 ZQ      14
                  30.01     1:07.47 (37.46)     1:48.49 (41.02)     2:20.70 (32.21)
  6 Cox, Mark           12 IA-MR                2:25.76    2:23.27 ZQ      13
                  29.77     1:06.86 (37.09)     1:52.33 (45.47)     2:23.27 (30.94)
  7 Katz, Andrew        12 SSL-MR               2:24.00    2:23.87 ZQ      12
                  31.34     1:08.15 (36.81)     1:51.26 (43.11)     2:23.87 (32.61)
  8 Catano, AL          12 IA-MR                2:27.61    2:24.80 ZQ      11
                  29.34     1:05.77 (36.43)     1:53.05 (47.28)     2:24.80 (31.75)
  9 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          2:26.84    2:25.16 ZQ       9
                  32.98     1:11.46 (38.48)     1:52.17 (40.71)     2:25.16 (32.99)
 10 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         2:24.58    2:25.54 ZQ       7
                  30.72     1:08.69 (37.97)     1:53.54 (44.85)     2:25.54 (32.00)
 11 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR        2:29.81    2:26.85 ZQ       6
                  31.60     1:11.15 (39.55)     1:52.03 (40.88)     2:26.85 (34.82)
 12 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR   2:30.09    2:27.51 ZQ       5
                  33.24     1:09.54 (36.30)     1:54.19 (44.65)     2:27.51 (33.32)
 13 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:28.98    2:27.86 ZQ       4
                  36.00     1:12.48 (36.48)     1:55.52 (43.04)     2:27.86 (32.34)
 14 Knight, Lucas       11 FLY-MR               2:28.90    2:28.13 ZQ       3
                  31.66     1:09.35 (37.69)     1:54.39 (45.04)     2:28.13 (33.74)
 15 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  2:30.50    2:28.99 ZQ       2
                  33.37     1:10.43 (37.06)     1:56.05 (45.62)     2:28.99 (32.94)
 16 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      2:34.50    2:29.87 ZQ       1
                  34.07     1:12.25 (38.18)     1:56.69 (44.44)     2:29.87 (33.18)
 17 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           2:33.57    2:30.17 ZQ
                  32.40     1:10.04 (37.64)     1:55.87 (45.83)     2:30.17 (34.30)
 18 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR      2:33.69    2:31.22 ZQ
                  32.96     1:11.80 (38.84)     1:57.54 (45.74)     2:31.22 (33.68)
 19 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           2:36.51    2:31.95 ZQ
                  34.40     1:12.77 (38.37)     1:56.49 (43.72)     2:31.95 (35.46)
 20 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR            2:35.78    2:32.11 ZQ
                  34.22     1:13.37 (39.15)     2:01.34 (47.97)     2:32.11 (30.77)
 21 Scott, Tyler W      12 MSC-MR               2:32.72    2:32.90 ZQ
                  31.81     1:12.50 (40.69)     1:58.00 (45.50)     2:32.90 (34.90)
 22 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR   2:32.75    2:33.06 ZQ
                  33.51     1:10.65 (37.14)     1:58.13 (47.48)     2:33.06 (34.93)
 23 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR    2:36.03    2:33.87 ZQ
                  32.77     1:10.87 (38.10)     1:59.23 (48.36)     2:33.87 (34.64)
 24 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               2:35.63    2:34.15 ZQ
                  35.68     1:14.99 (39.31)     2:01.46 (46.47)     2:34.15 (32.69)
 25 Collazo, Jason      12 WAC-MR               2:32.62    2:35.25 JO
                  34.32     1:11.74 (37.42)     1:59.82 (48.08)     2:35.25 (35.43)
 26 Gallimore, Chris    12 NFS-MR               2:34.40    2:36.48 JO
                  32.94     1:11.64 (38.70)     1:58.08 (46.44)     2:36.48 (38.40)
 27 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR              2:33.53    2:39.54
                  34.18     1:15.50 (41.32)     2:04.51 (49.01)     2:39.54 (35.03)
 28 Sweetman, Kris      12 CIY-MR               2:36.16    2:40.37
                  33.88     1:14.86 (40.98)     2:04.49 (49.63)     2:40.37 (35.88)
 29 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR         2:36.50    2:43.90
                  38.15     1:21.11 (42.96)     2:06.67 (45.56)     2:43.90 (37.23)
 30 Gordon, Dakota J    11 Bgnw Marlins-MR      2:34.61    2:45.08
                  36.93     1:20.17 (43.24)     2:08.05 (47.88)     2:45.08 (37.03)
 -- Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          2:28.23         DQ
                  32.27     1:11.34 (39.07)     1:52.22 (40.88)          DQ (34.59)

Event 19  Girls 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:38.27  3/16/2001 AGUA
                         M. Mango, G. Matzner-Gore, A. Illescas, G. Healy
       Metro: @ 3:29.33  4/30/1995 Badger, BSC-MR
                3:36.99  JR
                3:44.99  SECT
                3:59.99  METS
                4:11.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 3:50.00    3:47.86 METS    40
     1) Dwyer, Caitlin L 15             2) Hartford, Catherine D 16
     3) Palmeri, Stephanie A 16         4) Sullivan, Ellen F 16
                  27.14       55.90 (55.90)     1:23.30 (27.40)     1:53.45 (57.55)
        2:20.98 (27.53)     2:51.39 (57.94)     3:18.04 (26.65)     3:47.86 (56.47)
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'              3:51.21    3:48.33 METS    34
     1) O'Keefe, Megan 16               2) Ryan, Jillian A 15
     3) Doolittle, Lauren 15            4) Creagh, Kristina 16
                  27.19       57.38 (57.38)     1:24.57 (27.19)     1:54.59 (57.21)
        2:21.96 (27.37)     2:52.44 (57.85)     3:19.08 (26.64)     3:48.33 (55.89)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:44.05    3:49.94 METS    32
     1) Roseman, Alexandra A 16         2) Liu, Lucy X 16
     3) Crane, Francesca 16             4) Healey, Vivian O 15
                  28.73   1:00.03 (1:00.03)     1:27.16 (27.13)     1:56.59 (56.56)
        2:24.17 (27.58)     2:54.88 (58.29)     3:11.08 (16.20)     3:49.94 (55.06)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:49.11    3:51.18 METS    30
     1) Sawicz, Dorota 17               2) McCluskey, Maureen 15
     3) Travers, Bridget 15             4) Varga, Michelle T 16
                  28.08       57.26 (57.26)     1:24.78 (27.52)     1:55.40 (58.14)
        2:23.17 (27.77)     2:54.21 (58.81)     3:20.72 (26.51)     3:51.18 (56.97)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:53.97    3:55.24 METS    28
     1) Drinane, Joanna M 15            2) Partridge, Gabi C 15
     3) Rubin, Jessica E 15             4) Langan, Mary E 16
                  28.26       59.55 (59.55)     1:26.96 (27.41)     1:57.81 (58.26)
        2:25.81 (28.00)     2:57.62 (59.81)     3:24.56 (26.94)     3:55.24 (57.62)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:52.50    3:58.81 METS    26
     1) O'Connor, Katelyn Z 16          2) Camardella, Alyssa R 17
     3) Devoe, Stacey Z 15              4) Beck, Patty D 15
                  28.45       59.32 (59.32)     1:27.56 (28.24)   1:59.69 (1:00.37)
        2:28.48 (28.79)   3:00.64 (1:00.95)     3:28.58 (27.94)     3:58.81 (58.17)
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        3:53.14    4:03.78 JO      24
     1) Evans, Kathleen B 16            2) Fung, Stephanie C 15
     3) Lohrer, Jaclyn M 17             4) Dolinar, Ann M 16
                  29.00   1:00.86 (1:00.86)     1:30.13 (29.27)   2:02.75 (1:01.89)
        2:30.70 (27.95)     3:02.21 (59.46)     3:31.37 (29.16)   4:03.78 (1:01.57)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:02.03    4:07.83 JO      22
     1) Cruise, Mallory J 16            2) Zhu, Angela 16
     3) Wong, Bethany K 15              4) Mark, Sarah 17
                  27.87       58.94 (58.94)     1:13.44 (14.50)   2:01.61 (1:02.67)
        2:29.77 (28.16)   3:02.86 (1:01.25)     3:33.54 (30.68)   4:07.83 (1:04.97)

Event 20  Boys 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:13.42  3/16/2001 AGUA
                         B Woo, Y. Bugayev, P. Frame, C. Clinton
       Metro: @ 3:02.54  4/30/1990 West Point SC, WPSC-MR
                3:12.79  JR
                3:19.69  SECT
                3:35.99  METS
                3:49.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:24.10    3:22.86 METS    40
     1) Ozcan, Omar 17                  2) Almeida, Roger V 17
     3) Pulgar, Ronny J 17              4) Danko, Joseph A 17
                  24.55       52.23 (52.23)     1:15.71 (23.48)     1:43.08 (50.85)
        2:05.65 (22.57)     2:31.17 (48.09)     2:55.21 (24.04)     3:22.86 (51.69)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:23.22    3:23.54 METS    34
     1) Branagan, Timothy J 17          2) Carney, Kevin M 17
     3) Kuhrt, Brandon L 15             4) Olsen, Ryan M 18
                  24.19       50.69 (50.69)     1:15.48 (24.79)     1:43.84 (53.15)
        2:08.03 (24.19)     2:36.06 (52.22)     2:58.57 (22.51)     3:23.54 (47.48)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:32.66    3:26.03 METS    32
     1) Alaimo, John 17                 2) Dorfman, Jake 15
     3) O'Donnell, OD 17                4) Hellman, Matt 17
                  24.43       51.24 (51.24)     1:15.55 (24.31)     1:43.80 (52.56)
        2:07.94 (24.14)     2:35.22 (51.42)     2:58.86 (23.64)     3:26.03 (50.81)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:25.32    3:26.25 METS    30
     1) Kim, Kevin L 15                 2) Zhang, Tony 17
     3) Moreno, Daniel 17               4) Payabyab, Paul C 15
                  24.15       50.56 (50.56)     1:14.41 (23.85)     1:41.26 (50.70)
        2:06.52 (25.26)     2:35.02 (53.76)     2:58.90 (23.88)     3:26.25 (51.23)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:26.83    3:28.04 METS    28
     1) Friedman, Daniel R 17           2) Woo, Shaun Y 16
     3) Altman-Kurosaki, Jonas Y 15     4) Charles, Dillon A 17
                  25.55       52.23 (52.23)     1:16.64 (24.41)     1:44.20 (51.97)
        2:09.26 (25.06)     2:37.13 (52.93)     3:00.58 (23.45)     3:28.04 (50.91)
  6 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                3:29.83    3:28.98 METS    26
     1) Marotto, Matt L 16              2) Delese, Marc 17
     3) Hikal, Mohamed 15               4) Caputo, Dave 16
                  24.69       52.15 (52.15)     1:17.04 (24.89)     1:44.61 (52.46)
        2:09.66 (25.05)     2:38.28 (53.67)     3:02.22 (23.94)     3:28.98 (50.70)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:37.11    3:36.43 JO      24
     1) Hoepker, James 17               2) Roeser, Jimmy R 16
     3) Smith, Chris C 16               4) Diaz-Albertini, Craig P 16
                  26.65       55.01 (55.01)     1:20.95 (25.94)     1:49.12 (54.11)
        2:13.67 (24.55)     2:41.34 (52.22)     3:07.14 (25.80)     3:36.43 (55.09)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 3:37.63    3:37.08 JO      22
     1) Buchney, Michael C 18           2) Kurtz, Jon R 16
     3) Marks, Danny J 15               4) Sweeney, Joseph D 16
                  25.34       53.08 (53.08)     1:19.56 (26.48)     1:50.24 (57.16)
        2:16.06 (25.82)     2:45.57 (55.33)     3:09.52 (23.95)     3:37.08 (51.51)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:39.50    3:38.78 JO      18
     1) Richman, Joseph Z 15            2) Fasman, Matthew S 18
     3) Sato, Ray R 15                  4) Scanlon, Conor A 17
                  26.58       55.37 (55.37)     1:21.74 (26.37)     1:52.23 (56.86)
        2:17.95 (25.72)     2:46.76 (54.53)     3:11.08 (24.32)     3:38.78 (52.02)
 10 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:33.18    3:41.79 JO      14
     1) Lee, An-shih 16                 2) Sallusto, Matthew J 16
     3) Russo, Matt J 16                4) Brown, Bryan F 15
                  25.87       54.30 (54.30)     1:20.21 (25.91)     1:49.28 (54.98)
        2:18.13 (28.85)     2:49.16 (59.88)     3:14.05 (24.89)     3:41.79 (52.63)

Event 21  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:42.46  1991      YWCA Middies
       Metro: @ 3:42.46  5/1/1991  YWCA Middies, YMID-MR
                3:36.99  JR
                3:44.99  SECT
                3:53.49  T16
                3:59.99  METS
                4:39.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:51.00    3:54.68 METS    40
     1) Evans, Laura A 12               2) Barnwell, Brittany 12
     3) Hughes, Katie C 12              4) Fenn, Meaghan 12
                  27.90       58.59 (58.59)     1:26.34 (27.75)     1:57.22 (58.63)
        2:25.71 (28.49)   2:57.57 (1:00.35)     3:24.66 (27.09)     3:54.68 (57.11)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:01.33    3:57.25 METS    34
     1) Lao, April 12                   2) Guelly, Kirsten H 12
     3) Knight, Ashley 12               4) Mercurio, Sophia 12
                  29.19   1:00.19 (1:00.19)     1:28.04 (27.85)     1:59.44 (59.25)
        2:27.81 (28.37)     2:59.12 (59.68)     3:26.21 (27.09)     3:57.25 (58.13)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:57.50    4:00.43 JO      32
     1) Baker, Meghan T 12              2) Mannix, Gina A 12
     3) Lyver, Kellie M 12              4) Hogan, Michelle M 12
                  28.80       59.83 (59.83)     1:28.76 (28.93)   2:01.29 (1:01.46)
        2:29.40 (28.11)   3:01.68 (1:00.39)     3:29.34 (27.66)     4:00.43 (58.75)
  4 Hauppauge-MR  'A'                           4:06.75    4:02.43 JO      30
     1) Blom, Danielle 12               2) Doughty, Brigitte 11
     3) Anderer, Stephanie L 12         4) Anderer, Britney 12
                  29.76   1:02.93 (1:02.93)     1:31.67 (28.74)   2:03.38 (1:00.45)
        2:32.06 (28.68)   3:04.47 (1:01.09)     3:32.11 (27.64)     4:02.43 (57.96)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:04.05    4:02.97 JO      28
     1) Taddeo, Marisa S 12             2) Nieto, Jessica N 12
     3) Glenday, Heather M 11           4) Gaffey, Melanie A 12
                  28.09       59.50 (59.50)     1:29.52 (30.02)   2:03.44 (1:03.94)
        2:32.92 (29.48)   3:06.19 (1:02.75)     3:32.62 (26.43)     4:02.97 (56.78)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:04.00    4:04.03 JO      26
     1) Gorki, Alexandra G 12           2) Fanelli, Melissa R 12
     3) Polhill, Ali C 11               4) Weston, Betsy F 12
                  28.63       59.72 (59.72)     1:29.11 (29.39)   2:02.32 (1:02.60)
        2:30.68 (28.36)   3:04.80 (1:02.48)     3:33.21 (28.41)     4:04.03 (59.23)
  7 Ywca Middies-MR  'A'                        4:08.00    4:07.17 JO      24
     1) Marynowski, Ryan M 12           2) Rogers, Stacey B 12
     3) Laitman, Caroline E 12          4) Panzarino, Alexandra M 11
                  29.43   1:01.57 (1:01.57)     1:30.64 (29.07)   2:03.19 (1:01.62)
        2:32.64 (29.45)   3:05.12 (1:01.93)     3:34.25 (29.13)   4:07.17 (1:02.05)
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:14.96    4:11.08 JO      22
     1) Kelly, Emily 11                 2) Brooke, Taylor 12
     3) Stenger, Alexa 12               4) Lindahl, Melissa 12
                  29.14   1:00.31 (1:00.31)     1:29.07 (28.76)   2:01.27 (1:00.96)
        2:31.66 (30.39)   3:05.26 (1:03.99)     3:36.33 (31.07)   4:11.08 (1:05.82)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:08.99    4:11.46 JO      18
     1) Festa, Julia D 12               2) Tyznar, Jessica A 12
     3) Halbohn, Colleen 12             4) Smith, Ashley A 12
                  30.11   1:03.38 (1:03.38)     1:32.52 (29.14)   2:05.64 (1:02.26)
        2:35.58 (29.94)   3:10.04 (1:04.40)     3:39.39 (29.35)   4:11.46 (1:01.42)
 10 West Islip Swim Club-MR  'A'                4:08.72    4:12.03 JO      14
     1) Hoffman, Morgan S 12            2) Schmid, kristen M 12
     3) Warren, Michelle 12             4) Morcerf, Marykate 12
                  28.74   1:00.68 (1:00.68)     1:32.57 (31.89)   2:07.84 (1:07.16)
        2:39.05 (31.21)   3:12.83 (1:04.99)     3:41.21 (28.38)     4:12.03 (59.20)
 11 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:16.98    4:12.36 JO      12
     1) Peng, Belle H 12                2) Ortega, Andrea M 12
     3) D'Ortenzio, Melanie 11          4) Nugent, Susan A 12
                  30.49   1:03.48 (1:03.48)     1:33.41 (29.93)   2:06.82 (1:03.34)
        2:37.20 (30.38)   3:11.34 (1:04.52)     3:40.31 (28.97)   4:12.36 (1:01.02)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:17.35    4:13.21 JO      10
     1) Wadolowska, Julia 12            2) Salgado, Laura S 12
     3) Olszewski, Tiffany G 12         4) Lama, Siddhi 12
                  31.64   1:05.85 (1:05.85)     1:35.75 (29.90)   2:09.21 (1:03.36)
        2:38.96 (29.75)   3:12.35 (1:03.14)     3:41.33 (28.98)   4:13.21 (1:00.86)
 13 Ywca Middies-MR  'B'                        4:16.00    4:13.47 JO       8
     1) Wessling, Emily G 11            2) Ginsberg, Ariel E 12
     3) Browne, Rebecca K 12            4) Stellman, Amanda E 12
                  30.77   1:03.30 (1:03.30)     1:33.82 (30.52)   2:07.74 (1:04.44)
        2:37.44 (29.70)   3:11.02 (1:03.28)     3:41.53 (30.51)   4:13.47 (1:02.45)
 14 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:13.33    4:14.10 JO       6
     1) Brillson, Jocelyne 12           2) Michalak, Zuzanna 12
     3) Betancourt, Lauren 12           4) Skeivys, Maria E 11
                  30.06   1:02.90 (1:02.90)     1:33.02 (30.12)   2:06.12 (1:03.22)
        2:37.49 (31.37)   3:10.56 (1:04.44)     3:40.52 (29.96)   4:14.10 (1:03.54)
 15 Long Island Express-MR  'A'                 4:10.00    4:14.44 JO       4
     1) Dwyer, Brianne M 12             2) Shanley, Kelly M 12
     3) Cheng, Emily 11                 4) Allong, Gabriella F 11
                  29.07   1:00.39 (1:00.39)                       2:03.03 (1:02.64)
        2:34.13 (31.10)   3:07.01 (1:03.98)     3:38.63 (31.62)   4:14.44 (1:07.43)
 16 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:14.86    4:19.55 JO       2
     1) Pavlin, Mekala 11               2) Reis, Dani B 12
     3) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 11 4) Erickson, Abigayle 12
                  30.77   1:03.65 (1:03.65)     1:34.24 (30.59)   2:09.03 (1:05.38)
        2:38.47 (29.44)   3:10.59 (1:01.56)     3:43.24 (32.65)   4:19.55 (1:08.96)
 17 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:31.72    4:36.10 JO
     1) Ehret, Jane M 11                2) Moore, Erica 11
     3) Olsen, Emily 11                 4) Ferlo, Emily E 11
                  29.29   1:01.92 (1:01.92)     1:33.91 (31.99)   2:10.15 (1:08.23)
        2:45.12 (34.97)   3:26.35 (1:16.20)     3:59.19 (32.84)   4:36.10 (1:09.75)

Event 22  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:46.41  1992      Half Hollow Hills
       Metro: @ 3:46.41  5/1/1992  Half Hollow Hills, HHH-MR
                3:12.79  JR
                3:19.69  SECT
                3:35.99  METS
                3:54.39  T16
                4:39.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:56.41    3:52.57 T16     40
     1) Man, Tyler S 12                 2) O'Neill, Brian P 12
     3) Chang, Adam Y 12                4) Wagner, Jack S 12
                  29.06   1:01.13 (1:01.13)     1:30.07 (28.94)   2:03.28 (1:02.15)
        2:29.35 (26.07)     2:57.40 (54.12)     3:23.22 (25.82)     3:52.57 (55.17)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:59.01    3:54.19 T16     34
     1) Woodhead, Derek R 11            2) Cremer, Christian H 12
     3) Cox, Mark 12                    4) Catano, AL 12
                  26.76       56.08 (56.08)     1:24.97 (28.89)   1:56.87 (1:00.79)
        2:26.41 (29.54)   2:59.33 (1:02.46)     3:25.63 (26.30)     3:54.19 (54.86)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:05.00    4:02.88 JO      32
     1) Preda, Anthony I 12             2) Stepinski, Jan 12
     3) Gumiela, Kryspin 11             4) Sangtippawan, Chudchane 11
                  30.29   1:03.23 (1:03.23)     1:32.37 (29.14)   2:05.56 (1:02.33)
        2:33.09 (27.53)     3:04.27 (58.71)     3:31.93 (27.66)     4:02.88 (58.61)
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:05.38    4:03.60 JO      30
     1) Alejandro, Steffen 12           2) Cerra, Nicholas 12
     3) D'Ortenzio, Michael 12          4) Wallace, Daniel P 11
                  29.67   1:00.80 (1:00.80)     1:29.43 (28.63)   2:01.36 (1:00.56)
        2:29.65 (28.29)     3:00.63 (59.27)     3:30.89 (30.26)   4:03.60 (1:02.97)
  5 Ywca Middies-MR  'A'                        4:05.00    4:04.33 JO      28
     1) Minowitz, Mark T 12             2) Carmen, Jacob E 11
     3) Donis, Harry J 12               4) Rubenstein, Ben S 11
                  28.58       59.29 (59.29)     1:28.32 (29.03)   2:01.17 (1:01.88)
        2:30.36 (29.19)   3:03.20 (1:02.03)     3:31.80 (28.60)   4:04.33 (1:01.13)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:05.00    4:07.57 JO      26
     1) Charriez, Nick I 12             2) Zanellato, Joe A 12
     3) Hadley, Matthew J 12            4) Clarke, Braden J 12
                  30.21   1:03.72 (1:03.72)     1:33.18 (29.46)   2:05.16 (1:01.44)
        2:33.76 (28.60)   3:05.76 (1:00.60)     3:34.90 (29.14)   4:07.57 (1:01.81)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:07.33    4:09.09 JO      24
     1) Pickel, Cody 11                 2) Knight, Lucas 11
     3) Kim, Kenny L 12                 4) Guelly, Stefan M 12
                  30.45   1:03.35 (1:03.35)     1:33.12 (29.77)   2:06.38 (1:03.03)
        2:33.20 (26.82)     3:03.75 (57.37)     3:35.03 (31.28)   4:09.09 (1:05.34)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:11.93    4:10.54 JO      22
     1) Raczynski, Joseph 12            2) Carrington, Adam A 12
     3) Carlon, Timothy A 12            4) Adolf, Conrad 11
                  28.47   1:00.13 (1:00.13)                       2:00.26 (1:00.13)
        2:30.80 (30.54)   3:08.34 (1:08.08)     3:36.60 (28.26)   4:10.54 (1:02.20)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:23.78    4:12.49 JO      18
     1) Coleman, Zachary T 12           2) Hallinan, James J 12
     3) Nieto, Brian T 12               4) McIlvain, Brian J 12
                  30.50   1:03.91 (1:03.91)     1:32.68 (28.77)   2:04.78 (1:00.87)
        2:36.53 (31.75)   3:12.12 (1:07.34)     3:40.28 (28.16)   4:12.49 (1:00.37)
 10 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:11.87    4:16.96 JO      14
     1) Stuart, Alex P 11               2) Marks, Sean M 12
     3) Zabriskie, Jeremy D 12          4) Andrews, Ayman C 12
                  30.75   1:06.69 (1:06.69)     1:37.11 (30.42)   2:11.64 (1:04.95)
        2:42.09 (30.45)   3:16.42 (1:04.78)     3:32.36 (15.94)   4:16.96 (1:00.54)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:21.00    4:27.89 JO      12
     1) Charriez, Greg T 12             2) White, Connor D 11
     3) Gordon, Dakota J 11             4) Carr, John P 11
                  30.08   1:02.43 (1:02.43)     1:33.80 (31.37)   2:11.57 (1:09.14)
        2:43.63 (32.06)   3:22.14 (1:10.57)     3:52.66 (30.52)   4:27.89 (1:05.75)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:36.99    4:31.94 JO      10
     1) Dymek, Rafal 12                 2) Polanco, Christopher A 11
     3) Sacoto, Maxwell L 12            4) Ghanim, Ayman 12
                  30.41   1:04.16 (1:04.16)     1:38.26 (34.10)   2:22.52 (1:18.36)
        2:49.53 (27.01)   3:25.51 (1:02.99)     3:56.14 (30.63)   4:31.94 (1:06.43)

Event 23  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:06.45  1997      Erica Debenedetto
       Metro: @ 1:03.02  5/1/1998  Annie Mantey, MSC-MR
                1:06.09  T16
                1:06.89  JR
                1:08.39  SECT
                1:13.59  METS
                1:15.69  ZQ
                1:17.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      1:07.74    1:07.87 SECT    20
                  32.11     1:07.87 (35.76)
  2 Malone, Becky L     13 NBS-MR               1:10.01    1:08.59 METS    17
                  32.31     1:08.59 (36.28)
  3 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR            1:07.03    1:09.53 METS    16
                  32.41     1:09.53 (37.12)
  4 Callahan, Courtney  13 Pace-MR              1:09.37    1:11.07 METS    15
                  33.04     1:11.07 (38.03)
  5 Collyer, Courtney   13 Basc-MR              1:12.10    1:11.90 METS    14
                  33.84     1:11.90 (38.06)
  6 Parisi, Lauren N    14 Tmsuffolk Hills-MR   1:11.88    1:12.50 METS    13
                  34.18     1:12.50 (38.32)
  7 Yeager, Keira M     13 Tmsuffolk Hills-MR   1:14.28    1:12.67 METS    12
                  34.62     1:12.67 (38.05)
  8 Casado, Laurie      13 CIY-MR               1:13.16    1:12.80 METS    11
                  34.56     1:12.80 (38.24)
  9 Martinez, Bianca    14 FLY-MR               1:11.02    1:12.94 METS     9
                  32.96     1:12.94 (39.98)
 10 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              1:14.61    1:13.07 METS     7
                  34.60     1:13.07 (38.47)
 11 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               1:16.11    1:13.18 METS     6
                  34.61     1:13.18 (38.57)
 12 Runco, Christine    14 WAC-MR               1:14.58    1:13.21 METS     5
                  34.90     1:13.21 (38.31)
 13 Arana, Priscilla    13 FLY-MR               1:12.72    1:13.23 METS     4
                  34.17     1:13.23 (39.06)
 14 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR    1:13.94    1:13.84 ZQ       3
                  34.44     1:13.84 (39.40)
 15 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              1:11.62    1:13.91 ZQ       2
                  34.36     1:13.91 (39.55)
 16 Daly, Jackie E      13 Pbac-MR              1:15.13    1:13.97 ZQ       1
                  34.82     1:13.97 (39.15)
 17 Phillips, Danielle  13 Silver Streaks-MR    1:15.12    1:13.98 ZQ
                  34.67     1:13.98 (39.31)
 18 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR    1:17.11    1:14.01 ZQ
                  34.59     1:14.01 (39.42)
 19 Alexander, Emily    14 VAC-MR               1:14.30    1:14.14 ZQ
                  34.95     1:14.14 (39.19)
 20 Kim, Jane           13 FLY-MR               1:12.52    1:14.41 ZQ
                  35.00     1:14.41 (39.41)
 21 Sheridan, Nicole F  14 LIAC-MR              1:11.28    1:14.55 ZQ
                  34.96     1:14.55 (39.59)
 22 Murphy, Jean        14 Aqua Gems-MR         1:13.16    1:14.63 ZQ
                  34.80     1:14.63 (39.83)
 23 Hutzler, Kayla M    14 TVSC-MR              1:13.99    1:14.67 ZQ
                  35.98     1:14.67 (38.69)
 24 Baker, Becky        14 Scd-Mr-MR            1:16.02    1:14.79 ZQ
                  35.30     1:14.79 (39.49)
 25 Dowd, Caitlin E     14 TVSC-MR              1:13.37    1:14.81 ZQ
                  35.15     1:14.81 (39.66)
 26 Maldonado, Luisa J  14 NYCC-MR              1:16.83    1:14.83 ZQ
                  35.33     1:14.83 (39.50)
 27 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR      1:16.84    1:15.03 ZQ
                  35.32     1:15.03 (39.71)
 28 Lu, April           14 FLY-MR               1:15.26    1:15.07 ZQ
                  35.47     1:15.07 (39.60)
 29 Kutner, Maxine J    14 Bgnw Marlins-MR      1:13.21    1:15.30 ZQ
                  35.52     1:15.30 (39.78)
 30 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR  1:16.23    1:15.32 ZQ
                  36.17     1:15.32 (39.15)
 31 Turner, Ashley E    13 Silver Streaks-MR    1:16.71    1:15.40 ZQ
                  35.82     1:15.40 (39.58)
 31 Grunewald, Cailin   13 NBS-MR               1:17.07    1:15.40 ZQ
                  35.70     1:15.40 (39.70)
 33 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         1:14.99    1:15.46 ZQ
                  35.79     1:15.46 (39.67)
 34 Bassmann, Amanda C  13 Silver Streaks-MR    1:14.89    1:15.64 ZQ
                  35.36     1:15.64 (40.28)
 35 DiDonato, Emily     13 OWA-MR               1:14.47    1:15.81 JO
                  36.06     1:15.81 (39.75)
 36 Hoess, Ashlea       14 NBS-MR               1:15.38    1:15.84 JO
                  35.57     1:15.84 (40.27)
 37 Burns, Brianna N    14 Cond-MR              1:13.68    1:15.85 JO
                  35.70     1:15.85 (40.15)
 38 Aiello, Christina   14 MSC-MR               1:16.97    1:16.46 JO
                  36.75     1:16.46 (39.71)
 39 Pezzello, Elizabet  14 SMC-MR               1:16.56    1:16.48 JO
                  36.11     1:16.48 (40.37)
 40 Brenner, Jillian V  14 Trs-MR               1:17.12    1:16.49 JO
                  35.65     1:16.49 (40.84)
 41 Delyra, Alexa       13 WISC-MR              1:16.77    1:16.76 JO
                  35.98     1:16.76 (40.78)
 41 Cosentino, Christi  14 WAC-MR               1:16.98    1:16.76 JO
                  36.59     1:16.76 (40.17)
 43 Moreno, Sandra M    13 Bgnw Marlins-MR      1:17.09    1:17.16 JO
                  36.50     1:17.16 (40.66)
 44 Gavin, Patricia A   13 WAC-MR               1:17.08    1:17.34
                  36.41     1:17.34 (40.93)
 45 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR              1:16.78    1:17.59
                  36.04     1:17.59 (41.55)
 46 Fischer, Betsy      13 Cond-MR              1:16.20    1:17.84
                  36.73     1:17.84 (41.11)
 47 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR          1:16.11    1:17.99
                  36.48     1:17.99 (41.51)
 48 Arnott, Sarah A     13 SSL-MR               1:16.79    1:18.03
                  37.19     1:18.03 (40.84)
 49 Locurto, Caitlin    13 FLY-MR               1:16.81    1:18.12
                  36.81     1:18.12 (41.31)
 50 Vessa, Gabby K      14 LIAC-MR              1:16.75    1:18.65
                  37.62     1:18.65 (41.03)
 51 Villegas, Kristine  14 Cond-MR              1:16.77    1:18.67
                  37.19     1:18.67 (41.48)
 52 Simon, Molly J      13 Bgnw Marlins-MR      1:17.03    1:19.78
                  37.82     1:19.78 (41.96)
 -- Biagioli, Caitlyn   14 UN-TS-MR             1:16.47         DQ
                  35.90          DQ (39.41)

Event 24  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 59.32  3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC
       Metro: @ 58.02  5/1/1995  Chris Miller, LIAC-MR
                59.49  JR
              1:00.99  SECT
              1:01.19  T16
              1:06.49  METS
              1:10.69  ZQ
              1:14.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      1:04.65    1:05.43 METS    20
                  30.91     1:05.43 (34.52)
  2 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               1:05.34    1:05.79 METS    17
                  31.36     1:05.79 (34.43)
  3 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR      1:05.09    1:05.97 METS    16
                  31.30     1:05.97 (34.67)
  4 Hoempler, Mark      13 SSL-MR               1:07.40    1:06.59 ZQ      15
                  31.68     1:06.59 (34.91)
  5 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            1:08.38    1:06.62 ZQ      14
                  31.30     1:06.62 (35.32)
  6 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              1:09.36    1:07.02 ZQ      13
                  31.48     1:07.02 (35.54)
  7 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      1:04.90    1:07.29 ZQ      12
                  31.91     1:07.29 (35.38)
  8 Caputo, Danny       14 Basc-MR              1:07.69    1:07.85 ZQ      11
                  31.47     1:07.85 (36.38)
  9 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR      1:06.84    1:07.88 ZQ       9
                  31.40     1:07.88 (36.48)
 10 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      1:08.38    1:07.92 ZQ       7
                  32.33     1:07.92 (35.59)
 11 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR          1:08.22    1:08.07 ZQ       6
                  32.05     1:08.07 (36.02)
 12 Palumbo, Evan S     13 Bgnw Marlins-MR      1:08.40    1:08.45 ZQ       5
                  32.58     1:08.45 (35.87)
 13 Krey, Matt          14 Badger-MR            1:08.99    1:08.63 ZQ       4
                  31.79     1:08.63 (36.84)
 14 Hoempler, Erik      13 SSL-MR               1:14.13    1:08.77 ZQ       3
                  33.06     1:08.77 (35.71)
 15 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               1:12.91    1:09.69 ZQ       2
                  32.84     1:09.69 (36.85)
 16 Wright, Edwin P     14 Cond-MR              1:09.71    1:09.92 ZQ       1
                  32.69     1:09.92 (37.23)
 17 Schaub, Charles M   13 Cond-MR              1:10.15    1:10.01 ZQ
                  32.44     1:10.01 (37.57)
 18 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      1:08.96    1:10.04 ZQ
                  32.83     1:10.04 (37.21)
 19 Colon, Joseph M     14 OWA-MR               1:11.62    1:10.21 ZQ
                  33.28     1:10.21 (36.93)
 20 Anderson, Mark C    14 MSC-MR               1:10.64    1:10.33 ZQ
                  33.71     1:10.33 (36.62)
 21 Holek, Thomas F     13 GAEL-MR              1:11.44    1:10.75 JO
                  33.30     1:10.75 (37.45)
 22 Jin, Christopher    14 Cond-MR              1:12.87    1:10.76 JO
                  33.44     1:10.76 (37.32)
 23 Boccio, Dominick H  14 Farmingdale-MR       1:11.10    1:11.03 JO
                  33.64     1:11.03 (37.39)
 24 O'Connor, Michael   13 HYB-MR               1:13.28    1:11.16 JO
                  33.86     1:11.16 (37.30)
 25 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR          1:13.56    1:11.75 JO
                  33.27     1:11.75 (38.48)
 26 Blacker, Jared A    14 Bgnw Marlins-MR      1:13.68    1:11.87 JO
                  34.20     1:11.87 (37.67)
 27 Podniesinski, Jona  13 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.82    1:12.94 JO
                  34.32     1:12.94 (38.62)
 28 Vignola, Rocco A    14 Tmsuffolk Hills-MR   1:12.46    1:12.95 JO
                  34.44     1:12.95 (38.51)
 29 Luboja, Chris E     14 Bgnw Marlins-MR      1:12.73    1:13.06 JO
                  34.42     1:13.06 (38.64)
 30 Bembridge, Jordan   13 NFS-MR               1:13.65    1:13.09 JO
                  34.44     1:13.09 (38.65)
 31 Dowling, Mark G     13 TVSC-MR              1:11.30    1:13.55 JO
                  35.04     1:13.55 (38.51)
 32 Cheung, Calvin      14 UN-OW-MR             1:14.42    1:14.30 JO
                  35.25     1:14.30 (39.05)
 33 Weiner, Ben L       13 Cond-MR              1:13.15    1:14.40 JO
                  34.33     1:14.40 (40.07)
 34 Kim, Daniel H       13 CIY-MR               1:13.92    1:14.45 JO
                  35.10     1:14.45 (39.35)
 35 Meyendorff, Andrew  14 Silver Streaks-MR    1:14.26    1:14.63
                  35.34     1:14.63 (39.29)
 36 Murray, Connor J    14 Ndac-MR              1:14.45    1:14.70
                  35.03     1:14.70 (39.67)
 37 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              1:12.81    1:14.87
                  35.28     1:14.87 (39.59)
 38 Phillips, Andrew    14 NFS-MR               1:14.41    1:15.53
                  35.34     1:15.53 (40.19)
 39 Rickert, Ryan S     13 Middies-MR           1:14.34    1:15.62
                  35.56     1:15.62 (40.06)
 40 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.63    1:15.65
                  35.22     1:15.65 (40.43)

Event 25  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.76  2/16/2002 Becky Malone, NBS  -MR
       Metro: @ 33.41  5/1/1999  Tokima Yamamoto, BSC-MR
                35.39  T16
                40.89  ZQ
                42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie           9 Twisters-MR            35.26      35.15 T16     20
  2 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR        37.60      36.36 ZQ      17
  3 Henry, Emily        10 VAC-MR                 36.57      36.84 ZQ      16
  4 Miller, Nikki F     10 Silver Streaks-MR      38.24      37.34 ZQ      15
  5 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR                 38.06      37.77 ZQ      14
  6 McGowan, Casey      10 WISC-MR                39.02      37.85 ZQ      13
  7 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         37.94      37.90 ZQ      12
  8 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR        38.15      38.64 ZQ      11
  9 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR                40.10      38.68 ZQ       9
 10 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR                39.70      38.84 ZQ       6.5
 10 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR        39.49      38.84 ZQ       6.5
 12 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR                 39.29      39.29 ZQ       5
 13 Doh, Karen D        10 Pace-MR                39.94      39.49 ZQ       4
 14 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 38.45      39.50 ZQ       3
 15 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR    40.44      39.56 ZQ       2
 16 Waring, Megan P     10 HYB-MR                 39.09      39.57 ZQ       1
 17 Janos, Valerie J    10 Pace-MR                42.32      39.90 ZQ
 18 Blacker, Sara P     10 Bgnw Marlins-MR        39.47      40.04 ZQ
 19 Lim, Sally          10 FLY-MR                 39.31      40.10 ZQ
 20 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR        41.15      40.26 ZQ
 20 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 40.67      40.26 ZQ
 22 Belnavis, Samantha  10 NFS-MR                 39.93      40.29 ZQ
 23 Indyk, Allison      10 Scd-Mr-MR              40.70      40.48 ZQ
 24 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR        41.80      40.64 ZQ
 25 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR     40.61      40.84 ZQ
 26 Corso, Kimberly M    9 LINDY-MR               41.72      41.06 JO
 27 Decrem, Danielle H  10 Pace-MR                42.66      41.14 JO
 28 Fischer, Sarah      10 Cond-MR                42.53      41.28 JO
 28 Fidan, Cagla         8 Twisters-MR            41.48      41.28 JO
 30 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR        41.29      41.43 JO
 31 Krey, Laura K       10 Badger-MR              39.91      41.44 JO
 32 Carney, Kyla        10 MWSC-MR                42.29      41.47 JO
 33 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR                41.44      41.55 JO
 34 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR    41.84      41.56 JO
 35 Nolan, MaryKate     10 HS-MR                  42.52      41.59 JO
 36 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR                 40.34      41.62 JO
 37 Narus, Jessica L    10 North Shore-MR         40.30      41.64 JO
 38 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR                40.55      41.75 JO
 38 Qian, Ashley        10 CIY-MR                 42.25      41.75 JO
 40 Reynoso, Jessica M   9 Agua Swim Team-MR      42.59      41.81 JO
 41 Case, Olivia         9 Agua Swim Team-MR      41.90      41.93 JO
 42 Oliveira, Kerry C   10 Pace-MR                42.34      41.97 JO
 43 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           42.01      42.10 JO
 44 Francomano, Ashley  10 Basc-MR                42.12      42.11 JO
 45 Bunster, Katharine  10 CSC-MR                 41.10      42.14 JO
 46 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR            42.45      42.43 JO
 47 Russell, Clara J     9 LINDY-MR               42.11      42.99 JO
 47 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR                 42.57      42.99 JO
 49 Olivieri, Maya L    10 Middies-MR             42.16      43.04
 50 Green, Christy O    10 Bgnw Marlins-MR        42.97      43.19
 51 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR                 42.76      43.23
 52 Seagren, Erika L    10 MSC-MR                 41.23      43.48
 53 Nieto, Amanda A     10 CSC-MR                 42.88      43.62
 54 Burrell, Stephanie   9 Badger-MR              42.98      45.83

Event 26  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.31  2/11/2000 Daniel Simco, BGNW
       Metro: @ 32.79  5/1/1991  Chris Helin, TVSC-MR
                35.59  T16
                43.19  ZQ
                43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR        36.35      35.11 T16     20
  2 Peng, Didi Y        10 OWA-MR                 35.92      35.47 T16     17
  3 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR    36.52      36.93 ZQ      16
  4 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR           37.57      36.99 ZQ      15
  5 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR                 40.16      39.07 ZQ      14
  6 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR            39.28      39.29 ZQ      13
  7 Perley, Timmy J     10 Middies-MR             39.07      39.87 ZQ      12
  8 Deoliveira, Michae  10 Silver Streaks-MR      39.69      39.93 ZQ      11
  9 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR                 40.86      40.04 ZQ       9
 10 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR        40.87      40.62 ZQ       7
 11 Jakubek, Jack D     10 MWSC-MR                40.94      40.67 ZQ       6
 12 Furtado, Lucas C    10 North Shore-MR         40.76      40.74 ZQ       5
 13 Yeager, Christian   10 Tmsuffolk Hills-MR     42.30      40.93 ZQ       4
 14 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR                41.40      41.20 ZQ       3
 15 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR                 41.81      41.38 ZQ       2
 16 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR                40.86      41.50 ZQ       1
 17 Zorgman, Ruan J      8 Pace-MR                40.78      41.70 ZQ
 18 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR            41.45      41.88 ZQ
 19 Barbosa, Larry S    10 Twisters-MR            41.75      41.97 ZQ
 20 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR                 42.64      42.16 ZQ
 21 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR     42.06      42.47 ZQ
 22 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR            43.44      42.69 ZQ
 23 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR              43.95      42.78 ZQ
 24 Blacker, Aaron M     8 Bgnw Marlins-MR        42.65      42.98 ZQ
 25 Hughes, Jevaughn    10 NFS-MR                 40.87      43.37 JO
 26 Phillips, Andrew    10 Silver Streaks-MR      43.10      43.42 JO
 27 Friedman, Alec T     9 HYB-MR                 42.58      43.58 JO
 28 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR                 43.77      43.68 JO
 29 Pollastro, Robert   10 Basc-MR                42.82      43.89 JO
 30 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR                43.55      44.18
 31 Sack, Danny C       10 OWA-MR                 42.96      44.29
 32 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR        43.94      44.85
 33 Johnson, Grant       9 Badger-MR              43.63      44.87
 34 Shanja, Ilir         9 Tty-MR                 43.66      46.15

Event 27  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.18  3/16/2001 Kim E. Kelly, BSC
       Metro: @ 1:50.16  5/1/1994  Jessica Foschi, LIAC-MR
                1:53.89  T16
                1:54.19  JR
                1:57.19  SECT
                2:01.99  METS
                2:04.49  ZQ
                2:07.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      1:53.64    1:56.53 SECT    20
                  27.23       56.44 (29.21)     1:26.13 (29.69)     1:56.53 (30.40)
  2 Parisi, Lauren N    14 Tmsuffolk Hills-MR   1:59.41    1:58.39 METS    17
                  27.72       58.07 (30.35)     1:28.56 (30.49)     1:58.39 (29.83)
  3 Cliff, Nicole       13 Badger-MR            1:56.86    1:58.47 METS    16
                  27.32       57.66 (30.34)     1:28.35 (30.69)     1:58.47 (30.12)
  4 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               1:57.68    1:59.89 METS    15
                  28.05       58.07 (30.02)     1:29.24 (31.17)     1:59.89 (30.65)
  5 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           1:59.88    2:00.06 METS    14
                  27.30       57.30 (30.00)     1:28.80 (31.50)     2:00.06 (31.26)
  6 Biagioli, Caitlyn   14 UN-TS-MR             2:02.62    2:01.16 METS    13
                  27.99       59.22 (31.23)     1:30.30 (31.08)     2:01.16 (30.86)
  7 Leguyader, Clare L  14 CSC-MR               2:02.10    2:02.06 ZQ      12
                  28.05       59.16 (31.11)     1:31.24 (32.08)     2:02.06 (30.82)
  8 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  2:02.22    2:02.23 ZQ      11
                  28.32       59.39 (31.07)     1:31.06 (31.67)     2:02.23 (31.17)
  9 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk Hills-MR   2:02.06    2:02.60 ZQ       9
                  28.47       59.24 (30.77)     1:31.08 (31.84)     2:02.60 (31.52)
 10 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:05.43    2:02.72 ZQ       7
                  28.91       59.75 (30.84)     1:31.26 (31.51)     2:02.72 (31.46)
 11 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              2:01.22    2:02.75 ZQ       6
                  27.99       59.04 (31.05)     1:31.18 (32.14)     2:02.75 (31.57)
 12 Hyland, Allison     13 Badger-MR            2:01.34    2:04.02 ZQ       5
                  28.68       59.63 (30.95)     1:31.81 (32.18)     2:04.02 (32.21)
 13 Hill, Daniella      13 FLY-MR               2:07.14    2:04.05 ZQ       4
                  29.05     1:00.70 (31.65)     1:32.69 (31.99)     2:04.05 (31.36)
 14 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               2:06.97    2:04.23 ZQ       3
                  29.34     1:00.42 (31.08)     1:32.87 (32.45)     2:04.23 (31.36)
 15 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR               2:04.71    2:04.48 ZQ       2
                  28.17       59.46 (31.29)     1:32.11 (32.65)     2:04.48 (32.37)
 16 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR      2:05.71    2:04.73 JO       1
                  28.30       59.93 (31.63)     1:32.96 (33.03)     2:04.73 (31.77)
 17 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR  2:05.45    2:05.21 JO
                  29.11     1:01.12 (32.01)     1:33.15 (32.03)     2:05.21 (32.06)
 18 Maldonado, Luisa J  14 NYCC-MR              2:03.05    2:05.43 JO
                  28.26       59.35 (31.09)     1:32.05 (32.70)     2:05.43 (33.38)
 19 Bodnar, Katharine   13 Agua Swim Team-MR    2:07.63    2:06.33 JO
                  28.81     1:01.23 (32.42)     1:34.73 (33.50)     2:06.33 (31.60)
 20 Burns, Brianna N    14 Cond-MR              2:06.95    2:06.39 JO
                  28.58       59.89 (31.31)     1:33.50 (33.61)     2:06.39 (32.89)
 21 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR              2:06.08    2:06.51 JO
                  29.20     1:01.04 (31.84)     1:33.98 (32.94)     2:06.51 (32.53)
 22 Ponzo, Victoria     13 FLY-MR               2:07.81    2:06.94 JO
                  29.13     1:01.06 (31.93)     1:34.61 (33.55)     2:06.94 (32.33)
 23 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              2:07.20    2:07.09 JO
                  29.43     1:01.59 (32.16)     1:34.53 (32.94)     2:07.09 (32.56)
 24 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      2:04.96    2:07.21 JO
                  27.67       59.55 (31.88)     1:33.50 (33.95)     2:07.21 (33.71)
 25 Collyer, Courtney   13 Basc-MR              2:06.68    2:07.56 JO
                  30.37     1:02.57 (32.20)     1:35.94 (33.37)     2:07.56 (31.62)
 26 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR            2:07.09    2:07.66 JO
                  29.24     1:01.38 (32.14)     1:34.35 (32.97)     2:07.66 (33.31)
 27 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR    2:04.96    2:07.95 JO
                  28.34     1:00.78 (32.44)     1:34.94 (34.16)     2:07.95 (33.01)
 28 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR    2:07.88    2:08.17
                  28.65     1:01.29 (32.64)     1:35.22 (33.93)     2:08.17 (32.95)
 29 Mills, Tanika       14 NFS-MR               2:05.60    2:08.27
                  28.77     1:00.29 (31.52)     1:33.51 (33.22)     2:08.27 (34.76)
 30 Ackerman, Amanda    13 CIY-MR               2:07.17    2:08.88
                  29.84     1:01.92 (32.08)     1:35.27 (33.35)     2:08.88 (33.61)
 31 Ryan, Meg E         14 Tmsuffolk Hills-MR   2:06.24    2:09.47
                  29.10     1:01.44 (32.34)     1:34.95 (33.51)     2:09.47 (34.52)
 32 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR          2:07.59    2:10.52
                  29.25     1:02.32 (33.07)     1:36.40 (34.08)     2:10.52 (34.12)
 33 Collins, Heather    14 Cond-MR              2:07.96    2:11.01
                  29.68     1:02.91 (33.23)     1:37.25 (34.34)     2:11.01 (33.76)
 34 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR            2:04.45    2:11.53
                  29.55     1:02.60 (33.05)     1:37.12 (34.52)     2:11.53 (34.41)
 35 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR              2:06.63    2:11.56
                  28.85     1:02.34 (33.49)     1:36.80 (34.46)     2:11.56 (34.76)
 36 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    2:07.17    2:11.79
                  29.69     1:03.31 (33.62)     1:37.43 (34.12)     2:11.79 (34.36)
 37 Malone, Becky L     13 NBS-MR               2:06.65    2:12.60
                  29.61     1:03.76 (34.15)     1:38.75 (34.99)     2:12.60 (33.85)
 38 Callahan, Courtney  13 Pace-MR              2:07.09    2:13.48
                  29.39     1:02.68 (33.29)     1:38.14 (35.46)     2:13.48 (35.34)

Event 28  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:46.47  3/16/2001 Jeffrey P Glazer, TS
       Metro: @ 1:44.00  5/1/1992  Ken MacFadyen, LIAC-MR
                1:43.09  JR
                1:46.49  SECT
                1:46.89  T16
                1:51.49  METS
                2:00.49  ZQ
                2:03.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      1:46.55    1:49.32 METS    20
                  25.52       52.72 (27.20)     1:21.66 (28.94)     1:49.32 (27.66)
  2 Liang, Truman       14 NYCC-MR              1:48.91    1:49.73 METS    17
                  24.73       52.45 (27.72)     1:21.82 (29.37)     1:49.73 (27.91)
  3 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         1:53.07    1:51.70 ZQ      16
                  25.53       53.80 (28.27)     1:23.40 (29.60)     1:51.70 (28.30)
  4 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            1:56.32    1:52.44 ZQ      15
                  26.46       54.76 (28.30)     1:23.73 (28.97)     1:52.44 (28.71)
  5 Chung, Sung-Moon    14 FLY-MR               1:56.71    1:52.81 ZQ      14
                  25.53       53.39 (27.86)     1:23.07 (29.68)     1:52.81 (29.74)
  6 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              1:54.47    1:54.19 ZQ      13
                  25.80       54.61 (28.81)     1:25.05 (30.44)     1:54.19 (29.14)
  7 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR   1:55.81    1:54.32 ZQ      12
                  26.36       55.15 (28.79)     1:24.97 (29.82)     1:54.32 (29.35)
  8 O'Reilly, Patrick   14 North Shore-MR       1:59.98    1:54.57 ZQ      11
                  26.37       54.90 (28.53)     1:24.35 (29.45)     1:54.57 (30.22)
  9 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR   1:55.59    1:54.60 ZQ       9
                  26.30       55.70 (29.40)     1:25.59 (29.89)     1:54.60 (29.01)
 10 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR      1:52.18    1:55.03 ZQ       7
                  25.24       54.18 (28.94)     1:24.28 (30.10)     1:55.03 (30.75)
 11 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              1:54.14    1:56.66 ZQ       6
                  27.06       56.40 (29.34)     1:26.97 (30.57)     1:56.66 (29.69)
 12 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            1:57.88    1:56.82 ZQ       5
                  27.15       56.43 (29.28)     1:26.95 (30.52)     1:56.82 (29.87)
 13 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               2:01.84    1:57.05 ZQ       4
                  26.86       56.58 (29.72)     1:27.37 (30.79)     1:57.05 (29.68)
 14 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              2:02.82    1:57.09 ZQ       3
                  26.49       55.64 (29.15)     1:26.30 (30.66)     1:57.09 (30.79)
 15 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            1:57.00    1:57.10 ZQ       2
                  27.66       57.54 (29.88)     1:28.02 (30.48)     1:57.10 (29.08)
 16 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               1:58.73    1:57.16 ZQ       1
                  26.46       55.56 (29.10)     1:26.28 (30.72)     1:57.16 (30.88)
 17 Caputo, Danny       14 Basc-MR              1:58.08    1:57.57 ZQ
                  26.37       55.82 (29.45)     1:26.56 (30.74)     1:57.57 (31.01)
 18 Lane, Sean M        13 LIAC-MR              2:00.60    1:57.97 ZQ
                  27.77       57.51 (29.74)     1:28.25 (30.74)     1:57.97 (29.72)
 19 Anderson, Mark C    14 MSC-MR               1:59.71    1:59.02 ZQ
                  27.28       57.04 (29.76)     1:28.38 (31.34)     1:59.02 (30.64)
 20 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR  1:56.13    1:59.07 ZQ
                  26.98       55.67 (28.69)     1:27.41 (31.74)     1:59.07 (31.66)
 21 Pickel, James C     14 FLY-MR               1:59.85    1:59.11 ZQ
                  27.67       57.64 (29.97)     1:28.43 (30.79)     1:59.11 (30.68)
 22 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      1:59.57    1:59.35 ZQ
                  26.84       56.50 (29.66)     1:28.02 (31.52)     1:59.35 (31.33)
 23 McGlone, James Z    14 LIAC-MR              1:58.93    1:59.41 ZQ
                  27.02       57.17 (30.15)     1:28.80 (31.63)     1:59.41 (30.61)
 24 McCort, Matthew T   14 North Shore-MR       2:01.42    1:59.53 ZQ
                  26.74       56.81 (30.07)     1:28.27 (31.46)     1:59.53 (31.26)
 25 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR          2:00.92    2:00.05 ZQ
                  27.14       57.28 (30.14)     1:28.80 (31.52)     2:00.05 (31.25)
 26 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   2:02.65    2:00.17 ZQ
                  27.87       58.26 (30.39)     1:29.51 (31.25)     2:00.17 (30.66)
 27 Preston, Blake L    13 Middies-MR           2:00.45    2:00.22 ZQ
                  27.47       57.68 (30.21)     1:28.91 (31.23)     2:00.22 (31.31)
 28 Franze, David J     13 Pace-MR              2:00.98    2:00.44 ZQ
                  26.35       56.36 (30.01)     1:27.72 (31.36)     2:00.44 (32.72)
 29 Podniesinski, Jona  13 Tmsuffolk Hills-MR   2:01.81    2:00.56 JO
                  28.23       58.87 (30.64)     1:30.42 (31.55)     2:00.56 (30.14)
 30 Wright, Edwin P     14 Cond-MR              2:02.14    2:00.85 JO
                  26.34       56.49 (30.15)     1:28.48 (31.99)     2:00.85 (32.37)
 31 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              2:00.95    2:01.14 JO
                  28.10       58.81 (30.71)     1:30.28 (31.47)     2:01.14 (30.86)
 32 Byrnes, TJ J        14 MSC-MR               2:03.07    2:01.15 JO
                  28.31       59.92 (31.61)     1:31.21 (31.29)     2:01.15 (29.94)
 33 McLaurin, Marc      14 CIY-MR               2:03.16    2:01.43 JO
                  26.74       57.10 (30.36)     1:29.44 (32.34)     2:01.43 (31.99)
 34 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR         2:02.22    2:01.57 JO
                  27.16       58.17 (31.01)     1:30.13 (31.96)     2:01.57 (31.44)
 35 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              2:02.01    2:01.59 JO
                  27.94       57.97 (30.03)     1:29.93 (31.96)     2:01.59 (31.66)
 36 Grossbard, Matt     13 Cond-MR              1:59.77    2:01.69 JO
                  27.08       57.84 (30.76)     1:29.97 (32.13)     2:01.69 (31.72)
 37 Chang, One June J   13 FLY-MR               2:02.25    2:01.95 JO
                  26.92       57.36 (30.44)     1:29.72 (32.36)     2:01.95 (32.23)
 38 Schaub, Charles M   13 Cond-MR              2:00.76    2:02.01 JO
                  27.51       58.17 (30.66)     1:30.16 (31.99)     2:02.01 (31.85)
 39 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      1:57.34    2:02.33 JO
                  27.49       57.96 (30.47)     1:30.35 (32.39)     2:02.33 (31.98)
 40 Bormann, Thomas L   13 Tmsuffolk Hills-MR   2:02.26    2:02.37 JO
                  27.45       58.05 (30.60)     1:30.57 (32.52)     2:02.37 (31.80)
 41 Walotsky, Conor     14 Badger-MR            2:03.23    2:02.55 JO
                  27.91       58.70 (30.79)     1:30.89 (32.19)     2:02.55 (31.66)
 42 Pepe, Karl          14 FLY-MR               2:02.60    2:02.83 JO
                  28.71       59.74 (31.03)     1:30.94 (31.20)     2:02.83 (31.89)
 43 Attinello, Paul C   13 GAEL-MR              2:01.02    2:02.95 JO
                  27.36       59.01 (31.65)     1:31.51 (32.50)     2:02.95 (31.44)
 44 Mason, Daniel J     14 Pace-MR              2:02.85    2:03.04 JO
                  27.28       57.80 (30.52)     1:30.26 (32.46)     2:03.04 (32.78)
 45 Karabanov, Eugene   14 Brooklyn Seals-MR    2:03.35    2:03.16 JO
                  26.36       57.60 (31.24)     1:31.62 (34.02)     2:03.16 (31.54)
 46 Clay, Stephen E     14 Sachem-MR            2:01.84    2:03.29 JO
                  27.40       58.61 (31.21)     1:30.94 (32.33)     2:03.29 (32.35)
 47 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      2:00.77    2:03.81 JO
                  27.96       59.35 (31.39)     1:31.74 (32.39)     2:03.81 (32.07)
 48 Palumbo, Evan S     13 Bgnw Marlins-MR      2:01.40    2:04.43
                  27.14       58.32 (31.18)     1:31.44 (33.12)     2:04.43 (32.99)
 49 Meany, Matthew G    14 Trs-MR               2:02.45    2:05.54
                  28.63     1:00.18 (31.55)     1:32.64 (32.46)     2:05.54 (32.90)

Event 29  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 59.05  3/16/2001 Kristen Z Degrazia, TS
       Metro: @ 57.57  12/15/2000Seika Setoguchi, AGUA-MR
                59.99  T16
              1:08.19  ZQ
              1:11.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          1:02.64    1:02.28 ZQ      20
                  29.49     1:02.28 (32.79)
  2 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:03.78    1:02.44 ZQ      17
                  29.78     1:02.44 (32.66)
  3 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:03.73    1:02.47 ZQ      16
                  29.85     1:02.47 (32.62)
  4 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:04.99    1:03.75 ZQ      15
                  30.49     1:03.75 (33.26)
  5 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:04.28    1:04.58 ZQ      14
                  31.20     1:04.58 (33.38)
  6 Krey, Laura K       10 Badger-MR            1:05.08    1:04.65 ZQ      13
                  30.42     1:04.65 (34.23)
  7 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR      1:07.18    1:04.73 ZQ      12
                  31.41     1:04.73 (33.32)
  8 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          1:06.46    1:05.04 ZQ      11
                  31.35     1:05.04 (33.69)
  9 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:08.30    1:05.60 ZQ       9
                  31.38     1:05.60 (34.22)
 10 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR           1:06.53    1:05.86 ZQ       7
                  32.20     1:05.86 (33.66)
 11 Henry, Emily        10 VAC-MR               1:06.70    1:06.07 ZQ       6
                  31.85     1:06.07 (34.22)
 12 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:06.79    1:06.18 ZQ       5
                  31.73     1:06.18 (34.45)
 13 Wade, Zoey A        10 HYB-MR               1:10.35    1:06.24 ZQ       4
                  32.19     1:06.24 (34.05)
 14 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR    1:06.06    1:06.30 ZQ       3
                  31.18     1:06.30 (35.12)
 15 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR           1:06.16    1:06.45 ZQ       2
                  31.47     1:06.45 (34.98)
 16 Caputo, Krista      10 Basc-MR              1:07.19    1:06.53 ZQ       1
                  32.08     1:06.53 (34.45)
 17 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               1:08.33    1:06.82 ZQ
                  32.32     1:06.82 (34.50)
 18 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR               1:06.97    1:08.07 ZQ
                  32.93     1:08.07 (35.14)
 19 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  1:09.28    1:08.11 ZQ
                  33.32     1:08.11 (34.79)
 20 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR            1:10.00    1:08.15 ZQ
                  32.94     1:08.15 (35.21)
 21 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              1:09.24    1:08.56 JO
                  32.46     1:08.56 (36.10)
 22 Toal, Shannon V     10 Middies-MR           1:09.81    1:09.07 JO
                  33.38     1:09.07 (35.69)
 22 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR               1:08.55    1:09.07 JO
                  32.49     1:09.07 (36.58)
 24 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR    1:09.84    1:09.10 JO
                  32.50     1:09.10 (36.60)
 24 Arnott, Katie       10 SSL-MR               1:10.42    1:09.10 JO
                  33.64     1:09.10 (35.46)
 26 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR            1:10.98    1:09.17 JO
                  33.57     1:09.17 (35.60)
 27 Mannix, Christine    9 GAEL-MR              1:09.39    1:09.49 JO
                  32.73     1:09.49 (36.76)
 28 McGrath, Devyn S    10 NBS-MR               1:10.93    1:09.51 JO
                  33.33     1:09.51 (36.18)
 29 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR               1:09.06    1:09.71 JO
                  33.27     1:09.71 (36.44)
 30 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR              1:08.35    1:09.79 JO
                  32.88     1:09.79 (36.91)
 31 Werking, Kristin    10 Aqua Gems-MR         1:10.48    1:10.04 JO
                  34.11     1:10.04 (35.93)
 32 Belnavis, Samantha  10 NFS-MR               1:10.78    1:10.18 JO
                  33.28     1:10.18 (36.90)
 33 Russell, Clara J     9 LINDY-MR             1:11.11    1:10.29 JO
                  33.76     1:10.29 (36.53)
 34 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR              1:08.67    1:10.37 JO
                  33.61     1:10.37 (36.76)
 35 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR    1:11.40    1:10.39 JO
                  33.53     1:10.39 (36.86)
 36 Hirsch, Jenna       10 Trs-MR               1:11.30    1:10.41 JO
                  33.74     1:10.41 (36.67)
 37 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR    1:10.41    1:10.74 JO
                  33.26     1:10.74 (37.48)
 38 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR            1:11.46    1:11.02 JO
                  34.01     1:11.02 (37.01)
 39 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR              1:09.36    1:11.39 JO
                  33.54     1:11.39 (37.85)
 40 Gavin, Kara C       10 WAC-MR               1:10.40    1:11.72
                  34.30     1:11.72 (37.42)
 41 Fischer, Sarah      10 Cond-MR              1:11.48    1:12.58
                  34.46     1:12.58 (38.12)
 42 Kelly, Hannah        9 LBA-MR               1:11.18    1:12.75
                  35.44     1:12.75 (37.31)
 43 Wegescheide, Blair  10 Scd-Mr-MR            1:11.33    1:14.83
                  36.30     1:14.83 (38.53)

Event 30  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 56.83  1983      Rodney Van Tassell
       Metro: @ 56.83  5/1/1983  Rodney Van Tassell, NBS-MR
                59.89  T16
              1:09.79  ZQ
              1:12.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:03.61    1:01.95 ZQ      20
                  30.33     1:01.95 (31.62)
  2 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR         1:04.04    1:02.37 ZQ      17
                  30.03     1:02.37 (32.34)
  3 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:03.39    1:02.87 ZQ      16
                  30.65     1:02.87 (32.22)
  4 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           1:04.30    1:04.03 ZQ      15
                  30.46     1:04.03 (33.57)
  5 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR            1:05.60    1:04.36 ZQ      14
                  31.12     1:04.36 (33.24)
  6 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.45    1:04.41 ZQ      13
                  31.20     1:04.41 (33.21)
  7 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    1:04.43    1:04.55 ZQ      12
                  30.96     1:04.55 (33.59)
  8 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           1:05.17    1:04.71 ZQ      11
                  31.09     1:04.71 (33.62)
  9 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:04.35    1:04.74 ZQ       9
                  31.02     1:04.74 (33.72)
 10 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:05.24    1:04.82 ZQ       7
                  30.54     1:04.82 (34.28)
 11 Peng, Didi Y        10 OWA-MR               1:05.15    1:04.83 ZQ       6
                  31.57     1:04.83 (33.26)
 12 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR               1:05.98    1:05.02 ZQ       5
                  31.44     1:05.02 (33.58)
 13 Carducci, Matthew    9 Middies-MR           1:05.62    1:05.16 ZQ       4
                  30.57     1:05.16 (34.59)
 14 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:06.61    1:05.22 ZQ       3
                  31.47     1:05.22 (33.75)
 15 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:07.45    1:06.17 ZQ       2
                  31.87     1:06.17 (34.30)
 16 Bleier, Jackson     10 SMC-MR               1:07.22    1:06.19 ZQ       1
                  31.78     1:06.19 (34.41)
 17 Nangle, JT T         9 Middies-MR           1:08.96    1:07.16 ZQ
                  32.42     1:07.16 (34.74)
 18 Woodhead, Bryan     10 IA-MR                1:07.23    1:07.33 ZQ
                  32.22     1:07.33 (35.11)
 19 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR              1:08.90    1:07.63 ZQ
                  32.07     1:07.63 (35.56)
 20 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          1:09.67    1:07.65 ZQ
                  32.61     1:07.65 (35.04)
 21 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR               1:09.26    1:08.22 ZQ
                  32.94     1:08.22 (35.28)
 22 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR              1:05.39    1:08.27 ZQ
                  32.01     1:08.27 (36.26)
 23 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          1:09.77    1:08.31 ZQ
                  32.91     1:08.31 (35.40)
 24 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               1:08.68    1:08.42 ZQ
                  32.59     1:08.42 (35.83)
 24 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR      1:09.01    1:08.42 ZQ
                  31.88     1:08.42 (36.54)
 26 Stillwagon, Jack W  10 GAEL-MR              1:06.89    1:08.61 ZQ
                  31.87     1:08.61 (36.74)
 27 Dervisevic, Alen     8 DSC-MR               1:11.38    1:08.96 ZQ
                  32.67     1:08.96 (36.29)
 28 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR      1:08.43    1:09.05 ZQ
                  33.59     1:09.05 (35.46)
 29 Corey, Alexi        10 NY Sharks-MR         1:11.71    1:09.07 ZQ
                  33.05     1:09.07 (36.02)
 30 Hughes, Jevaughn    10 NFS-MR               1:10.11    1:09.73 ZQ
                  33.29     1:09.73 (36.44)
 31 Martinez, George    10 FLY-MR               1:11.08    1:09.91 JO
                  33.19     1:09.91 (36.72)
 32 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               1:08.84    1:09.92 JO
                  34.05     1:09.92 (35.87)
 33 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            1:09.41    1:09.93 JO
                  33.60     1:09.93 (36.33)
 34 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:10.99    1:09.99 JO
                  33.41     1:09.99 (36.58)
 35 Blair, Tim R        10 Middies-MR           1:10.42    1:10.12 JO
                  32.81     1:10.12 (37.31)
 36 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR               1:09.43    1:10.17 JO
                  33.54     1:10.17 (36.63)
 37 Duda, Peter         10 VAC-MR               1:12.13    1:10.34 JO
                  33.46     1:10.34 (36.88)
 38 Kolesnik, George    10 Basc-MR              1:10.19    1:10.45 JO
                  33.47     1:10.45 (36.98)
 39 Pisano, Richard C   10 HYB-MR               1:11.95    1:10.74 JO
                  33.69     1:10.74 (37.05)
 40 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:11.09    1:10.86 JO
                  33.47     1:10.86 (37.39)
 41 Volaski, Harrison   10 Scd-Mr-MR            1:11.79    1:10.92 JO
                  33.91     1:10.92 (37.01)
 42 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR              1:09.34    1:10.97 JO
                  34.17     1:10.97 (36.80)
 43 Ng, Kevin           10 OWA-MR               1:09.81    1:11.33 JO
                  34.29     1:11.33 (37.04)
 44 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR               1:11.35    1:11.60 JO
                  34.36     1:11.60 (37.24)
 44 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               1:11.78    1:11.60 JO
                  33.71     1:11.60 (37.89)
 46 Barbosa, Larry S    10 Twisters-MR          1:10.26    1:11.66 JO
                  34.27     1:11.66 (37.39)
 47 Tobin, John R        8 Badger-MR            1:12.18    1:11.72 JO
                  33.55     1:11.72 (38.17)
 48 Li, Matthew         10 Tty-MR               1:12.34    1:13.00
                  34.87     1:13.00 (38.13)
 49 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         1:11.79    1:14.06
                  35.03     1:14.06 (39.03)
 50 Caiola, Danny R      9 Bgnw Marlins-MR      1:10.13    1:15.71
                  35.22     1:15.71 (40.49)
 -- Johnson, Grant       9 Badger-MR            1:11.67         DQ
                  36.64          DQ (37.89)

Event 31  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 56.75  3/16/2001 Bridget A. O'Connor, BSC
       Metro: @ 55.89  5/1/1999  Annie Mantey, MSC-MR
                58.39  T16
                58.49  JR
                59.99  SECT
              1:03.59  METS
              1:05.09  ZQ
              1:07.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      1:00.19    1:01.22 METS    20
                  28.95     1:01.22 (32.27)
  2 Tyznar, Tina A      14 LIAC-MR              1:00.52    1:01.28 METS    17
                  28.91     1:01.28 (32.37)
  3 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      1:00.39    1:02.08 METS    16
                  29.17     1:02.08 (32.91)
  4 Mills, Tanika       14 NFS-MR               1:00.60    1:02.43 METS    15
                  29.17     1:02.43 (33.26)
  5 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         1:04.68    1:03.10 METS    14
                  29.80     1:03.10 (33.30)
  6 Hyland, Allison     13 Badger-MR            1:02.09    1:03.21 METS    13
                  28.59     1:03.21 (34.62)
  7 Parisi, Lauren N    14 Tmsuffolk Hills-MR   1:02.56    1:03.23 METS    12
                  29.94     1:03.23 (33.29)
  8 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR            1:01.83    1:03.48 METS    10
                  29.64     1:03.48 (33.84)
  8 Lu, April           14 FLY-MR               1:00.50    1:03.48 METS    10
                  29.20     1:03.48 (34.28)
 10 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      1:01.91    1:03.76 ZQ       7
                  29.30     1:03.76 (34.46)
 11 Vessa, Gabby K      14 LIAC-MR              1:02.94    1:03.93 ZQ       6
                  29.72     1:03.93 (34.21)
 12 Leguyader, Sydney   13 CSC-MR               1:05.13    1:04.32 ZQ       5
                  30.39     1:04.32 (33.93)
 13 Alexander, Emily    14 VAC-MR               1:03.34    1:04.37 ZQ       4
                  29.87     1:04.37 (34.50)
 14 Levine, Kimberly A  14 MSC-MR               1:04.71    1:04.44 ZQ       3
                  30.52     1:04.44 (33.92)
 15 Malone, Becky L     13 NBS-MR               1:03.00    1:04.54 ZQ       2
                  29.82     1:04.54 (34.72)
 16 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk Hills-MR   1:03.91    1:04.93 ZQ       1
                  30.65     1:04.93 (34.28)
 17 Kutner, Maxine J    14 Bgnw Marlins-MR      1:03.62    1:05.13 JO
                  30.42     1:05.13 (34.71)
 18 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               1:06.62    1:05.18 JO
                  30.90     1:05.18 (34.28)
 19 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR    1:03.14    1:05.39 JO
                  29.42     1:05.39 (35.97)
 20 Ryan, Meg E         14 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.33    1:05.73 JO
                  30.80     1:05.73 (34.93)
 21 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               1:07.21    1:05.77 JO
                  31.01     1:05.77 (34.76)
 22 Fitzgibbons, Hanna  14 Bgnw Marlins-MR      1:06.70    1:05.89 JO
                  30.67     1:05.89 (35.22)
 23 Letchko, Amanda R   14 Aqua Gems-MR         1:04.55    1:06.22 JO
                  30.87     1:06.22 (35.35)
 24 Fosteris, Lillian   14 FLY-MR               1:07.07    1:06.53 JO
                  31.08     1:06.53 (35.45)
 25 Hill, Daniella      13 FLY-MR               1:07.14    1:06.66 JO
                  31.48     1:06.66 (35.18)
 26 Kaliades, Dena K    14 LIAC-MR              1:07.40    1:07.14 JO
                  31.26     1:07.14 (35.88)
 27 Gomez, Bridget      14 Badger-MR            1:06.20    1:07.23 JO
                  30.30     1:07.23 (36.93)
 28 Finkelstein, Jana   14 FLY-MR               1:07.48    1:07.31 JO
                  31.56     1:07.31 (35.75)
 29 Guzman, Paula       14 FLY-MR               1:07.45    1:07.41 JO
                  31.52     1:07.41 (35.89)
 30 Arnott, Sarah A     13 SSL-MR               1:07.20    1:08.66
                  31.95     1:08.66 (36.71)
 31 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           1:06.83    1:09.07
                  32.66     1:09.07 (36.41)
 32 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR          1:06.91    1:10.55
                  32.53     1:10.55 (38.02)

Event 32  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 53.26  3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC
       Metro: @ 52.41  5/1/1998  David Kahn, TS-MR
                51.89  JR
                53.39  SECT
                54.09  T16
                57.09  METS
              1:01.99  ZQ
              1:04.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman       14 NYCC-MR                54.89      55.18 METS    20
                  25.86       55.18 (29.32)
  2 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR        55.78      55.68 METS    17
                  25.88       55.68 (29.80)
  3 Maynard, Phil A     14 Agua Swim Team-MR      57.54      58.75 ZQ      16
                  28.11       58.75 (30.64)
  4 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR        56.59      58.78 ZQ      15
                  27.54       58.78 (31.24)
  5 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR            58.21      58.85 ZQ      14
                  27.59       58.85 (31.26)
  6 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR     59.32      59.11 ZQ      13
                  28.01       59.11 (31.10)
  7 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR              59.13      59.17 ZQ      12
                  28.14       59.17 (31.03)
  8 Russell, Lucais E   13 LINDY-MR             1:01.25    1:00.17 ZQ      11
                  28.10     1:00.17 (32.07)
  9 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      1:02.00    1:00.35 ZQ       9
                  29.19     1:00.35 (31.16)
 10 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR        57.71    1:00.38 ZQ       7
                  27.41     1:00.38 (32.97)
 11 McCort, Matthew T   14 North Shore-MR       1:02.63    1:00.40 ZQ       6
                  28.23     1:00.40 (32.17)
 12 Hoempler, Erik      13 SSL-MR               1:01.87    1:00.58 ZQ       5
                  28.95     1:00.58 (31.63)
 13 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         1:01.44    1:00.65 ZQ       4
                  28.33     1:00.65 (32.32)
 14 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR    1:01.22    1:00.67 ZQ       3
                  27.74     1:00.67 (32.93)
 15 Karabanov, Eugene   14 Brooklyn Seals-MR    1:01.13    1:00.73 ZQ       2
                  28.17     1:00.73 (32.56)
 16 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      1:01.62    1:00.77 ZQ       1
                  28.71     1:00.77 (32.06)
 17 Gaughran, Mackenzy  13 TVSC-MR              1:01.53    1:01.27 ZQ
                  28.55     1:01.27 (32.72)
 18 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR         1:02.79    1:01.74 ZQ
                  28.41     1:01.74 (33.33)
 19 Grossbard, Matt     13 Cond-MR              1:01.34    1:01.90 ZQ
                  28.91     1:01.90 (32.99)
 20 Blacker, Jared A    14 Bgnw Marlins-MR      1:01.82    1:02.21 JO
                  28.38     1:02.21 (33.83)
 21 Byrnes, TJ J        14 MSC-MR               1:02.50    1:02.30 JO
                  29.59     1:02.30 (32.71)
 22 Mason, Daniel J     14 Pace-MR              1:02.58    1:02.44 JO
                  29.57     1:02.44 (32.87)
 23 Outcault, Andrew    14 HAA-MR               1:02.72    1:02.49 JO
                  29.63     1:02.49 (32.86)
 24 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   1:02.08    1:02.52 JO
                  29.16     1:02.52 (33.36)
 25 O'Reilly, Patrick   14 North Shore-MR       1:02.40    1:02.97 JO
                  29.72     1:02.97 (33.25)
 26 Kim, Daniel H       13 CIY-MR               1:02.38    1:03.15 JO
                  29.19     1:03.15 (33.96)
 27 Walotsky, Conor     14 Badger-MR            1:02.75    1:03.25 JO
                  29.92     1:03.25 (33.33)
 28 Amato, Nick F       14 LIAC-MR              1:01.29    1:03.48 JO
                  29.44     1:03.48 (34.04)
 29 Phillips, Andrew    14 NFS-MR               1:02.64    1:03.59 JO
                  29.82     1:03.59 (33.77)
 30 McLaurin, Marc      14 CIY-MR               1:03.30    1:03.85 JO
                  29.61     1:03.85 (34.24)
 31 Pope, Ryan P        14 Middies-MR           1:03.83    1:04.02 JO
                  29.55     1:04.02 (34.47)
 32 Pickel, James C     14 FLY-MR               1:04.50    1:04.19 JO
                  29.92     1:04.19 (34.27)
 33 Corrigan, Timmy     14 LIAC-MR              1:02.99    1:04.21 JO
                  29.98     1:04.21 (34.23)
 34 Pepe, Karl          14 FLY-MR               1:04.35    1:04.25 JO
                  29.36     1:04.25 (34.89)
 35 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              1:02.27    1:04.37 JO
                  30.45     1:04.37 (33.92)
 36 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR   1:04.57    1:04.44 JO
                  30.39     1:04.44 (34.05)
 37 Clay, Stephen E     14 Sachem-MR            1:04.20    1:04.55 JO
                  30.02     1:04.55 (34.53)
 38 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR          1:04.25    1:04.58 JO
                  29.86     1:04.58 (34.72)
 39 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR  1:04.65    1:05.20
                  30.88     1:05.20 (34.32)
 40 DaSilva, Jonathan   13 TVSC-MR              1:04.55    1:05.51
                  30.40     1:05.51 (35.11)
 41 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              1:02.69    1:05.80
                  30.00     1:05.80 (35.80)
 -- Franze, David J     13 Pace-MR              1:01.33         DQ
 -- Preston, Blake L    13 Middies-MR           1:03.80         DQ
                  29.42          DQ (34.04)

Event 33  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.67  3/16/2001 Kelly E. Bunstar, CSC
       Metro: @ 28.86  11/24/2000Seika Setoguchi, AGUA-MR
                30.29  T16
                35.59  ZQ
                37.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 30.26      30.48 ZQ      20
  2 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR        31.05      30.96 ZQ      17
  3 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         31.54      31.54 ZQ      16
  4 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 32.11      32.07 ZQ      15
  5 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR        32.94      32.76 ZQ      14
  6 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR     33.53      33.51 ZQ      13
  7 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR      32.79      33.59 ZQ      12
  8 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR                 33.33      33.64 ZQ      11
  9 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR                34.78      33.98 ZQ       9
 10 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR                 33.25      34.07 ZQ       6.5
 10 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR        36.14      34.07 ZQ       6.5
 12 Merz, Wendy A        9 HYB-MR                 34.21      34.43 ZQ       5
 13 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR             33.36      34.65 ZQ       4
 14 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR                 34.72      34.89 ZQ       3
 15 Arnott, Katie       10 SSL-MR                 36.60      34.91 ZQ       2
 16 Wade, Zoey A        10 HYB-MR                 34.95      35.24 ZQ       1
 17 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR              35.37      35.39 ZQ
 17 Kelly, Hannah        9 LBA-MR                 36.18      35.39 ZQ
 17 Werking, Kristin    10 Aqua Gems-MR           36.40      35.39 ZQ
 20 Gavin, Kara C       10 WAC-MR                 35.65      35.40 ZQ
 21 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR      35.54      35.45 ZQ
 21 McGuire, Christine  10 Badger-MR              35.53      35.45 ZQ
 23 Fidan, Cagla         8 Twisters-MR            36.56      35.48 ZQ
 24 Goco, Chryzl V      10 CIY-MR                 36.64      35.55 ZQ
 25 Lim, Sally          10 FLY-MR                 36.11      35.58 ZQ
 26 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR                35.34      35.65 JO
 26 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 36.54      35.65 JO
 28 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR      37.00      35.69 JO
 29 Kuang, Katherine    10 Tty-MR                 36.58      35.73 JO
 30 Russell, Clara J     9 LINDY-MR               36.17      35.83 JO
 31 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR    36.25      35.88 JO
 32 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR                 35.90      35.93 JO
 33 Muller, Kristin N   10 Sachem-MR              35.78      36.19 JO
 34 Wilt, Chase H       10 Club Fit JV-MR         36.72      36.25 JO
 34 Neal, Lia M          9 Agua Swim Team-MR      36.75      36.25 JO
 36 Daly, Bronagh       10 HS-MR                  35.00      36.41 JO
 37 Qian, Ashley        10 CIY-MR                 36.61      36.52 JO
 38 Nieto, Amanda A     10 CSC-MR                 36.16      36.53 JO
 39 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR              37.05      36.61 JO
 40 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR                35.63      36.70 JO
 41 Caputo, Krista      10 Basc-MR                35.94      36.99 JO
 42 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR        36.62      37.02 JO
 43 Huerta, Imani       10 VAC-MR                 36.75      37.04 JO
 44 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR             36.34      37.47
 45 Blacker, Sara P     10 Bgnw Marlins-MR        37.00      37.54
 46 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR                 36.93      37.60
 47 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR    36.15      38.13
 48 Hirsch, Jenna       10 Trs-MR                 37.04      38.56
 49 Hargraves, Kelly A  10 Pace-MR                36.97      38.64
 50 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR                36.02      39.27
 51 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR      36.99      39.80

Event 34  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.22  1983      Rodney Van Tassell
       Metro: @ 28.40  5/1/2000  Anthony Simco, BGNW-MR
                30.39  T16
                36.39  ZQ
                37.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR              30.46      30.41 ZQ      20
  2 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    33.34      32.46 ZQ      17
  3 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR        33.15      32.71 ZQ      16
  4 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR             32.98      32.73 ZQ      15
  5 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR        32.97      33.05 ZQ      14
  6 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR            33.59      33.28 ZQ      13
  7 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR                32.92      33.29 ZQ      12
  8 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR     33.80      33.62 ZQ      11
  9 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR      33.03      33.86 ZQ       9
 10 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR                 33.73      33.97 ZQ       7
 11 Woodhead, Bryan     10 IA-MR                  34.00      34.15 ZQ       6
 12 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR        34.07      34.28 ZQ       5
 13 Carducci, Matthew    9 Middies-MR             33.57      34.49 ZQ       4
 14 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR     35.33      34.62 ZQ       2.5
 14 Ng, Kevin           10 OWA-MR                 34.57      34.62 ZQ       2.5
 16 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR        34.79      34.71 ZQ       1
 17 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR             35.27      34.79 ZQ
 18 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR                 34.87      34.99 ZQ
 19 Blacker, Aaron M     8 Bgnw Marlins-MR        33.85      35.05 ZQ
 20 Martinez, George    10 FLY-MR                 34.91      35.08 ZQ
 21 D'Antoni, Joey      10 CIY-MR                 35.34      35.11 ZQ
 22 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR              35.10      35.13 ZQ
 23 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR            35.04      35.56 ZQ
 24 Bleier, Jackson     10 SMC-MR                 34.71      35.66 ZQ
 25 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR    36.95      35.70 ZQ
 26 Barbosa, Larry S    10 Twisters-MR            35.81      35.85 ZQ
 27 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR                 36.48      35.96 ZQ
 28 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR           35.80      36.10 ZQ
 29 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR                35.17      36.19 ZQ
 30 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR                33.91      36.26 ZQ
 31 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR              35.80      36.27 ZQ
 32 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR                 36.41      36.81 JO
 33 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR                 36.60      36.87 JO
 34 Eid, Alex            9 Badger-MR              37.52      37.04 JO
 35 Byrne, Greg J        9 MWSC-MR                37.38      37.10 JO
 36 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR        36.85      37.59 JO
 37 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR                 36.85      37.67
 38 Zorgman, Ruan J      8 Pace-MR                37.23      37.70
 39 Blair, Tim R        10 Middies-MR             37.19      37.74
 40 Li, Matthew         10 Tty-MR                 37.53      38.19
 41 Caiola, Danny R      9 Bgnw Marlins-MR        35.26      40.84

Event 35  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:32.10  1997      Erica  DeBenedetto
       Metro: @ 4:17.82  4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                4:30.19  T16
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
                5:05.99  ZQ
                5:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      4:33.76    4:37.33 SECT    20
                  28.56     1:01.09 (32.53)     1:37.86 (36.77)     2:13.22 (35.36)
        2:53.20 (39.98)     3:33.64 (40.44)     4:06.42 (32.78)     4:37.33 (30.91)
  2 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               4:48.20    4:45.74 METS    17
                  31.39     1:06.86 (35.47)     1:42.85 (35.99)     2:17.94 (35.09)
        2:59.18 (41.24)     3:41.26 (42.08)     4:13.91 (32.65)     4:45.74 (31.83)
  3 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      4:42.46    4:47.13 METS    16
                  30.07     1:03.78 (33.71)     1:41.51 (37.73)     2:18.03 (36.52)
        2:59.18 (41.15)     3:40.69 (41.51)     4:14.35 (33.66)     4:47.13 (32.78)
  4 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         4:55.46    4:49.15 METS    15
                  31.37     1:06.41 (35.04)     1:44.22 (37.81)     2:21.37 (37.15)
        3:02.72 (41.35)     3:44.85 (42.13)     4:17.69 (32.84)     4:49.15 (31.46)
  5 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      4:43.80    4:49.54 METS    14
                  29.98     1:04.02 (34.04)     1:41.86 (37.84)     2:18.28 (36.42)
        3:00.26 (41.98)     3:42.47 (42.21)     4:16.42 (33.95)     4:49.54 (33.12)
  6 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              4:56.77    4:50.56 METS    13
                  31.50     1:08.47 (36.97)     1:45.44 (36.97)     2:22.81 (37.37)
        3:03.37 (40.56)     3:45.30 (41.93)     4:18.92 (33.62)     4:50.56 (31.64)
  7 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR               5:00.09    4:52.56 ZQ      12
                  30.47     1:06.52 (36.05)     1:43.82 (37.30)     2:20.77 (36.95)
        3:03.82 (43.05)     3:46.59 (42.77)     4:20.48 (33.89)     4:52.56 (32.08)
  8 Sheridan, Nicole F  14 LIAC-MR              4:57.11    4:54.63 ZQ      11
                  32.28     1:09.23 (36.95)     1:47.95 (38.72)     2:25.51 (37.56)
        3:05.46 (39.95)     3:46.42 (40.96)     4:21.31 (34.89)     4:54.63 (33.32)
  9 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR      5:01.85    4:54.75 ZQ       9
                  30.59     1:06.54 (35.95)     1:43.95 (37.41)     2:20.86 (36.91)
        3:04.00 (43.14)     3:47.46 (43.46)     4:21.85 (34.39)     4:54.75 (32.90)
 10 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR            4:51.15    4:58.59 ZQ       7
                  30.78     1:07.78 (37.00)     1:45.60 (37.82)     2:24.12 (38.52)
        3:05.34 (41.22)     3:47.92 (42.58)     4:23.80 (35.88)     4:58.59 (34.79)
 11 Leguyader, Clare L  14 CSC-MR               4:57.01    4:59.29 ZQ       6
                  31.69     1:08.92 (37.23)     1:46.48 (37.56)     2:23.88 (37.40)
        3:08.34 (44.46)     3:52.29 (43.95)     4:25.73 (33.44)     4:59.29 (33.56)
 12 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      5:06.01    4:59.77 ZQ       5
                  29.65     1:04.51 (34.86)     1:42.22 (37.71)     2:19.74 (37.52)
        3:04.29 (44.55)     3:50.83 (46.54)     4:25.82 (34.99)     4:59.77 (33.95)
 13 Aiello, Christina   14 MSC-MR               5:06.27    5:00.06 ZQ       4
                  33.35     1:12.37 (39.02)     1:50.32 (37.95)     2:28.19 (37.87)
        3:10.58 (42.39)     3:52.91 (42.33)     4:27.24 (34.33)     5:00.06 (32.82)
 14 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           5:00.67    5:00.75 ZQ       3
                  32.46     1:09.73 (37.27)     1:50.38 (40.65)     2:29.25 (38.87)
        3:11.31 (42.06)     3:55.07 (43.76)     4:28.42 (33.35)     5:00.75 (32.33)
 15 Cosentino, Christi  14 WAC-MR               5:06.75    5:03.48 ZQ       2
                  32.23     1:09.58 (37.35)     1:46.43 (36.85)     2:22.56 (36.13)
        3:06.56 (44.00)     3:51.47 (44.91)     4:27.86 (36.39)     5:03.48 (35.62)
 16 Guzman, Paula       14 FLY-MR               5:08.95    5:05.23 ZQ       1
                  33.07     1:10.27 (37.20)     1:48.65 (38.38)     2:27.08 (38.43)
        3:12.47 (45.39)     3:58.20 (45.73)     4:32.05 (33.85)     5:05.23 (33.18)
 17 Alexander, Emily    14 VAC-MR               4:59.14    5:05.33 ZQ
                  30.19     1:07.64 (37.45)     1:47.80 (40.16)     2:27.25 (39.45)
        3:10.73 (43.48)     3:54.59 (43.86)     4:30.48 (35.89)     5:05.33 (34.85)
 18 Arnott, Sarah A     13 SSL-MR               5:07.37    5:05.42 ZQ
                  32.88     1:11.54 (38.66)     1:50.86 (39.32)     2:29.00 (38.14)
        3:13.05 (44.05)     3:57.05 (44.00)     4:31.57 (34.52)     5:05.42 (33.85)
 19 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR  5:02.99    5:09.98 JO
                  32.72     1:13.28 (40.56)     1:51.36 (38.08)     2:28.19 (36.83)
        3:15.11 (46.92)     4:01.09 (45.98)     4:36.15 (35.06)     5:09.98 (33.83)
 20 Kaliades, Dena K    14 LIAC-MR              5:04.37    5:10.08
                  32.67     1:10.38 (37.71)     1:48.42 (38.04)     2:26.09 (37.67)
        3:13.15 (47.06)     3:59.52 (46.37)     4:35.44 (35.92)     5:10.08 (34.64)
 21 Ackerman, Amanda    13 CIY-MR               5:09.27    5:11.50
                  33.06     1:11.88 (38.82)     1:51.88 (40.00)     2:32.20 (40.32)
        3:18.56 (46.36)     4:04.09 (45.53)     4:37.95 (33.86)     5:11.50 (33.55)
 22 Levine, Kimberly A  14 MSC-MR               5:09.99    5:12.73
                  32.47     1:10.09 (37.62)     1:50.88 (40.79)     2:31.29 (40.41)
        3:15.77 (44.48)     4:01.55 (45.78)     4:37.21 (35.66)     5:12.73 (35.52)
 23 Hill, Daniella      13 FLY-MR               5:08.58    5:12.78
                  32.62     1:10.19 (37.57)     1:51.15 (40.96)     2:29.68 (38.53)
        3:16.33 (46.65)     4:04.14 (47.81)     4:39.34 (35.20)     5:12.78 (33.44)
 24 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR              5:07.30    5:14.09
                  32.74     1:12.56 (39.82)     1:50.24 (37.68)     2:28.20 (37.96)
        3:16.30 (48.10)     4:04.77 (48.47)     4:39.95 (35.18)     5:14.09 (34.14)
 25 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR    5:07.54    5:17.25
                  34.98     1:16.05 (41.07)     1:57.61 (41.56)     2:37.20 (39.59)
        3:20.55 (43.35)     4:05.34 (44.79)     4:41.91 (36.57)     5:17.25 (35.34)
 26 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    5:09.17    5:19.26
                  32.48     1:12.42 (39.94)     1:53.19 (40.77)     2:32.25 (39.06)
        3:18.34 (46.09)     4:07.06 (48.72)     4:43.47 (36.41)     5:19.26 (35.79)
 -- Lu, April           14 FLY-MR               5:00.22         DQ

Event 36  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:16.06  3/16/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: @ 4:09.58  4/30/1998 Brendan Nelligan, LIAC-MR
                4:08.09  JR
                4:14.09  SECT
                4:16.49  T16
                4:32.99  METS
                5:04.29  ZQ
                5:07.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      4:12.59    4:23.17 METS    20
                  28.63     1:01.11 (32.48)     1:33.89 (32.78)     2:06.28 (32.39)
        2:44.05 (37.77)     3:23.03 (38.98)     3:53.76 (30.73)     4:23.17 (29.41)
  2 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR      4:42.05    4:30.75 METS    17
                  28.04     1:00.32 (32.28)     1:35.05 (34.73)     2:09.30 (34.25)
        2:50.05 (40.75)     3:30.52 (40.47)     4:00.86 (30.34)     4:30.75 (29.89)
  3 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            4:46.41    4:34.23 ZQ      16
                  28.83     1:02.60 (33.77)     1:38.42 (35.82)     2:13.62 (35.20)
        2:54.25 (40.63)     3:34.74 (40.49)     4:04.95 (30.21)     4:34.23 (29.28)
  4 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               4:44.45    4:37.28 ZQ      15
                  28.44     1:01.52 (33.08)     1:37.90 (36.38)     2:14.27 (36.37)
        2:53.10 (38.83)     3:32.87 (39.77)     4:05.07 (32.20)     4:37.28 (32.21)
  5 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         4:35.35    4:38.89 ZQ      14
                  29.12     1:03.26 (34.14)     1:39.27 (36.01)     2:15.24 (35.97)
        2:56.39 (41.15)     3:38.21 (41.82)     4:09.13 (30.92)     4:38.89 (29.76)
  6 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR   4:40.54    4:41.30 ZQ      13
                  29.16     1:02.76 (33.60)     1:39.89 (37.13)     2:16.24 (36.35)
        2:58.02 (41.78)     3:40.43 (42.41)     4:11.86 (31.43)     4:41.30 (29.44)
  7 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            4:46.87    4:41.31 ZQ      12
                  29.34     1:03.27 (33.93)     1:40.78 (37.51)     2:17.33 (36.55)
        2:56.86 (39.53)     3:37.78 (40.92)     4:10.01 (32.23)     4:41.31 (31.30)
  8 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            4:48.16    4:43.51 ZQ      11
                  33.28     1:11.34 (38.06)     1:46.50 (35.16)     2:20.28 (33.78)
        3:01.28 (41.00)     3:42.24 (40.96)     4:13.82 (31.58)     4:43.51 (29.69)
  9 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   4:49.12    4:43.69 ZQ       9
                  30.41     1:05.12 (34.71)     1:42.44 (37.32)     2:17.88 (35.44)
        3:00.50 (42.62)     3:42.59 (42.09)     4:13.88 (31.29)     4:43.69 (29.81)
 10 Maynard, Phil A     14 Agua Swim Team-MR    4:48.06    4:45.37 ZQ       7
                  30.26     1:05.35 (35.09)     1:42.88 (37.53)     2:19.64 (36.76)
        3:01.54 (41.90)     3:41.76 (40.22)     4:14.70 (32.94)     4:45.37 (30.67)
 11 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              5:04.55    4:45.38 ZQ       6
                  29.18     1:03.28 (34.10)     1:40.39 (37.11)     2:17.09 (36.70)
        2:57.26 (40.17)     3:38.41 (41.15)     4:12.22 (33.81)     4:45.38 (33.16)
 12 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      4:48.76    4:47.03 ZQ       5
                  30.07     1:05.43 (35.36)     1:43.21 (37.78)     2:20.89 (37.68)
        3:01.61 (40.72)     3:41.41 (39.80)     4:15.06 (33.65)     4:47.03 (31.97)
 13 Chang, One June J   13 FLY-MR               4:54.34    4:47.84 ZQ       4
                  30.30     1:06.62 (36.32)     1:43.79 (37.17)     2:20.99 (37.20)
        3:01.99 (41.00)     3:44.70 (42.71)     4:16.47 (31.77)     4:47.84 (31.37)
 14 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               4:59.43    4:48.31 ZQ       3
                  31.73     1:09.02 (37.29)     1:44.32 (35.30)     2:18.58 (34.26)
        3:01.86 (43.28)     3:44.59 (42.73)     4:17.67 (33.08)     4:48.31 (30.64)
 15 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR  4:56.99    4:48.53 ZQ       2
                  31.36     1:08.43 (37.07)     1:44.50 (36.07)     2:19.17 (34.67)
        3:04.32 (45.15)     3:48.91 (44.59)     4:20.57 (31.66)     4:48.53 (27.96)
 16 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      4:58.96    4:49.65 ZQ       1
                  30.18     1:04.98 (34.80)     1:41.80 (36.82)     2:17.90 (36.10)
        3:01.22 (43.32)     3:45.53 (44.31)     4:19.00 (33.47)     4:49.65 (30.65)
 17 Hoempler, Erik      13 SSL-MR               4:51.71    4:50.08 ZQ
                  30.66     1:05.81 (35.15)     1:44.24 (38.43)     2:22.24 (38.00)
        3:03.93 (41.69)     3:46.54 (42.61)     4:19.33 (32.79)     4:50.08 (30.75)
 18 Amato, Nick F       14 LIAC-MR              4:40.40    4:50.48 ZQ
                  29.70     1:04.15 (34.45)     1:40.78 (36.63)     2:16.94 (36.16)
        3:00.93 (43.99)     3:45.22 (44.29)     4:17.69 (32.47)     4:50.48 (32.79)
 19 Blacker, Jared A    14 Bgnw Marlins-MR      5:01.28    4:50.85 ZQ
                  30.40     1:06.14 (35.74)     1:44.68 (38.54)     2:22.95 (38.27)
        3:04.22 (41.27)     3:46.00 (41.78)     4:19.20 (33.20)     4:50.85 (31.65)
 20 Walotsky, Conor     14 Badger-MR            4:51.11    4:53.12 ZQ
                  30.50     1:05.69 (35.19)     1:44.64 (38.95)     2:22.34 (37.70)
        3:05.05 (42.71)     3:47.77 (42.72)     4:20.72 (32.95)     4:53.12 (32.40)
 21 Kim, Daniel H       13 CIY-MR               4:54.03    4:53.24 ZQ
                  29.88     1:05.19 (35.31)     1:43.51 (38.32)     2:21.24 (37.73)
        3:02.49 (41.25)     3:45.64 (43.15)     4:19.75 (34.11)     4:53.24 (33.49)
 21 Hoempler, Mark      13 SSL-MR               4:53.15    4:53.24 ZQ
                  31.90     1:09.54 (37.64)     1:49.40 (39.86)     2:28.42 (39.02)
        3:06.72 (38.30)     3:46.73 (40.01)     4:20.94 (34.21)     4:53.24 (32.30)
 21 Byrnes, TJ J        14 MSC-MR               4:51.16    4:53.24 ZQ
                  31.97     1:08.41 (36.44)     1:45.22 (36.81)     2:21.03 (35.81)
        3:04.26 (43.23)     3:48.65 (44.39)     4:21.15 (32.50)     4:53.24 (32.09)
 24 Lane, Sean M        13 LIAC-MR              5:06.99    4:54.42 ZQ
                  31.42     1:09.02 (37.60)     1:47.16 (38.14)     2:24.14 (36.98)
        3:07.97 (43.83)     3:51.79 (43.82)     4:24.69 (32.90)     4:54.42 (29.73)
 25 Svoboda, Noah       13 SSL-MR               5:03.64    4:55.39 ZQ
                  32.79     1:10.89 (38.10)     1:49.26 (38.37)     2:27.27 (38.01)
        3:07.78 (40.51)     3:48.90 (41.12)     4:23.11 (34.21)     4:55.39 (32.28)
 26 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              5:01.50    4:57.15 ZQ
                  31.05     1:06.89 (35.84)     1:45.73 (38.84)     2:24.21 (38.48)
        3:09.17 (44.96)     3:54.61 (45.44)     4:25.63 (31.02)     4:57.15 (31.52)
 27 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      4:56.11    5:00.47 ZQ
                  31.24     1:08.85 (37.61)     1:49.11 (40.26)     2:28.90 (39.79)
        3:09.44 (40.54)     3:51.74 (42.30)     4:26.01 (34.27)     5:00.47 (34.46)
 28 Anderson, Mark C    14 MSC-MR               5:03.01    5:00.57 ZQ
                  32.81     1:12.81 (40.00)     1:50.61 (37.80)     2:27.34 (36.73)
        3:11.15 (43.81)     3:55.37 (44.22)     4:28.89 (33.52)     5:00.57 (31.68)
 29 Grossbard, Matt     13 Cond-MR              4:52.03    5:03.14 ZQ
                  33.67     1:12.71 (39.04)     1:48.84 (36.13)     2:25.77 (36.93)
        3:10.96 (45.19)     3:56.43 (45.47)     4:30.27 (33.84)     5:03.14 (32.87)
 30 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR    5:02.74    5:03.61 ZQ
                  30.31     1:05.96 (35.65)     1:45.00 (39.04)     2:22.52 (37.52)
        3:09.07 (46.55)     3:56.11 (47.04)     4:30.74 (34.63)     5:03.61 (32.87)
 31 Gravina, Michael T  13 SSL-MR               5:03.72    5:04.93 JO
                  32.46     1:09.13 (36.67)     1:48.45 (39.32)     2:26.75 (38.30)
        3:12.32 (45.57)     3:57.26 (44.94)     4:31.91 (34.65)     5:04.93 (33.02)

Event 37  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:25.33  1996      C. Palacio
       Metro: @ 2:23.36  5/1/1988  Kristi Helin, TVSC-MR
                2:27.69  T16
                2:53.99  ZQ
                2:55.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          2:29.45    2:28.19 ZQ      20
                  32.91     1:10.90 (37.99)     1:54.21 (43.31)     2:28.19 (33.98)
  2 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR      2:38.33    2:29.06 ZQ      17
                  32.12     1:09.46 (37.34)     1:54.76 (45.30)     2:29.06 (34.30)
  3 Michalak, Agata     10 FLY-MR               2:33.69    2:30.41 ZQ      16
                  32.07     1:08.80 (36.73)     1:55.05 (46.25)     2:30.41 (35.36)
  4 Henry, Emily        10 VAC-MR               2:35.75    2:36.91 ZQ      15
                  35.56     1:17.74 (42.18)     1:59.89 (42.15)     2:36.91 (37.02)
  5 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  2:41.75    2:40.21 ZQ      14
                  37.27     1:18.77 (41.50)     2:03.44 (44.67)     2:40.21 (36.77)
  6 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      2:44.05    2:40.33 ZQ      13
                  35.71     1:15.71 (40.00)     2:03.60 (47.89)     2:40.33 (36.73)
  7 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR      2:47.74    2:42.16 ZQ      12
                  35.94     1:16.85 (40.91)     2:05.85 (49.00)     2:42.16 (36.31)
  8 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          2:44.48    2:42.17 ZQ      11
                  38.40     1:16.18 (37.78)     2:06.58 (50.40)     2:42.17 (35.59)
  9 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR           2:46.86    2:42.43 ZQ       9
                  35.60     1:18.69 (43.09)     2:08.01 (49.32)     2:42.43 (34.42)
 10 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               2:42.79    2:42.69 ZQ       7
                  35.93     1:16.43 (40.50)     2:04.86 (48.43)     2:42.69 (37.83)
 11 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               2:47.56    2:44.35 ZQ       6
                  34.58     1:16.00 (41.42)     2:07.65 (51.65)     2:44.35 (36.70)
 12 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR            2:49.85    2:45.19 ZQ       5
                  37.40     1:17.69 (40.29)     2:08.02 (50.33)     2:45.19 (37.17)
 13 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR           2:51.03    2:45.76 ZQ       4
                  37.42     1:20.51 (43.09)     2:10.22 (49.71)     2:45.76 (35.54)
 14 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR              2:45.50    2:45.97 ZQ       3
                  35.98     1:21.93 (45.95)     2:08.09 (46.16)     2:45.97 (37.88)
 15 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR          2:53.46    2:46.95 ZQ       2
                  37.82     1:18.31 (40.49)     2:10.00 (51.69)     2:46.95 (36.95)
 16 McGuire, Christine  10 Badger-MR            2:47.81    2:47.01 ZQ       1
                  36.99     1:18.03 (41.04)     2:10.35 (52.32)     2:47.01 (36.66)
 17 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR    2:48.81    2:47.05 ZQ
                  37.95     1:18.40 (40.45)     2:10.07 (51.67)     2:47.05 (36.98)
 18 Krey, Laura K       10 Badger-MR            2:43.53    2:47.96 ZQ
                  38.20     1:18.76 (40.56)     2:08.89 (50.13)     2:47.96 (39.07)
 19 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              2:49.39    2:49.14 ZQ
                  37.52     1:22.34 (44.82)     2:12.29 (49.95)     2:49.14 (36.85)
 20 Toal, Shannon V     10 Middies-MR           2:49.26    2:49.78 ZQ
                  41.64     1:22.20 (40.56)     2:13.16 (50.96)     2:49.78 (36.62)
 21 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR               2:49.77    2:49.85 ZQ
                  37.08     1:21.02 (43.94)     2:10.76 (49.74)     2:49.85 (39.09)
 22 Werking, Kristin    10 Aqua Gems-MR         2:54.76    2:49.98 ZQ
                  37.78     1:22.04 (44.26)     2:13.83 (51.79)     2:49.98 (36.15)
 23 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR   2:49.97    2:50.37 ZQ
                  35.53     1:19.42 (43.89)     2:11.21 (51.79)     2:50.37 (39.16)
 24 Arnott, Katie       10 SSL-MR               2:53.66    2:50.42 ZQ
                  38.35     1:22.03 (43.68)     2:14.09 (52.06)     2:50.42 (36.33)
 25 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR            2:48.46    2:50.43 ZQ
                  38.88     1:21.23 (42.35)     2:13.42 (52.19)     2:50.43 (37.01)
 26 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               2:54.36    2:50.70 ZQ
                  38.51     1:21.11 (42.60)     2:11.28 (50.17)     2:50.70 (39.42)
 27 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR    2:52.59    2:51.09 ZQ
                  39.23     1:22.17 (42.94)     2:11.66 (49.49)     2:51.09 (39.43)
 28 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR      2:52.26    2:51.36 ZQ
                  38.67     1:21.51 (42.84)     2:08.60 (47.09)     2:51.36 (42.76)
 29 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR    2:55.57    2:52.53 ZQ
                  37.83     1:22.46 (44.63)     2:12.63 (50.17)     2:52.53 (39.90)
 30 Lim, Sally          10 FLY-MR               2:51.99    2:53.84 ZQ
                  37.97     1:23.65 (45.68)     2:14.19 (50.54)     2:53.84 (39.65)
 31 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR    2:52.87    2:56.10
                  38.40     1:21.92 (43.52)     2:14.99 (53.07)     2:56.10 (41.11)
 32 Caputo, Krista      10 Basc-MR              2:54.44    2:56.24
                  38.57     1:22.25 (43.68)     2:19.27 (57.02)     2:56.24 (36.97)
 33 Fufidio, Andrea L    9 Badger-MR            2:55.95    2:57.96
                  38.77     1:23.98 (45.21)     2:19.09 (55.11)     2:57.96 (38.87)
 34 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR               2:49.99    3:01.24
                  39.46     1:29.11 (49.65)     2:19.88 (50.77)     3:01.24 (41.36)

Event 38  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:22.36  2/11/2000 Daniel P. Simco, BGNW Marlins
       Metro: @ 2:18.51  5/1/2000  Daniel Simco, BGNW-MR
                2:27.69  T16
                2:59.29  ZQ
                2:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR            2:33.10    2:32.06 ZQ      20
                  32.93     1:12.49 (39.56)     1:57.55 (45.06)     2:32.06 (34.51)
  2 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  2:35.35    2:33.30 ZQ      17
                  33.90     1:14.54 (40.64)     1:58.95 (44.41)     2:33.30 (34.35)
  3 Peng, Didi Y        10 OWA-MR               2:37.43    2:37.38 ZQ      16
                  37.39     1:18.94 (41.55)     2:01.65 (42.71)     2:37.38 (35.73)
  4 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR      2:39.38    2:37.48 ZQ      15
                  35.39     1:16.72 (41.33)     2:01.34 (44.62)     2:37.48 (36.14)
  5 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR   2:42.02    2:38.03 ZQ      14
                  34.31     1:12.93 (38.62)     2:03.26 (50.33)     2:38.03 (34.77)
  6 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          2:53.05    2:40.27 ZQ      13
                  37.28     1:16.31 (39.03)     2:04.02 (47.71)     2:40.27 (36.25)
  7 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          2:50.37    2:40.29 ZQ      12
                  35.63     1:15.60 (39.97)     2:05.67 (50.07)     2:40.29 (34.62)
  8 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    2:39.87    2:40.67 ZQ      11
                  35.42     1:16.22 (40.80)     2:06.69 (50.47)     2:40.67 (33.98)
  9 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           2:48.22    2:41.94 ZQ       9
                  36.45     1:17.65 (41.20)     2:06.97 (49.32)     2:41.94 (34.97)
 10 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR              2:39.51    2:42.56 ZQ       7
                  35.98     1:16.24 (40.26)     2:06.08 (49.84)     2:42.56 (36.48)
 11 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  2:40.83    2:42.59 ZQ       6
                  35.46     1:14.93 (39.47)     2:07.07 (52.14)     2:42.59 (35.52)
 12 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           2:46.71    2:44.78 ZQ       5
                  35.34     1:15.79 (40.45)     2:10.98 (55.19)     2:44.78 (33.80)
 13 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR          2:46.47    2:44.97 ZQ       4
                  36.10     1:21.65 (45.55)     2:07.89 (46.24)     2:44.97 (37.08)
 14 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR            2:46.93    2:45.08 ZQ       3
                  37.60     1:19.02 (41.42)     2:09.77 (50.75)     2:45.08 (35.31)
 15 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      2:47.83    2:45.18 ZQ       2
                  37.72     1:19.67 (41.95)     2:08.37 (48.70)     2:45.18 (36.81)
 16 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR      2:54.03    2:46.21 ZQ       1
                  35.30     1:16.31 (41.01)     2:06.87 (50.56)     2:46.21 (39.34)
 17 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR   2:50.19    2:46.55 ZQ
                  37.83     1:18.28 (40.45)     2:11.18 (52.90)     2:46.55 (35.37)
 18 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR      2:44.57    2:47.84 ZQ
                  34.68     1:16.67 (41.99)     2:09.15 (52.48)     2:47.84 (38.69)
 19 Woodhead, Bryan     10 IA-MR                2:52.99    2:48.84 ZQ
                  36.84     1:20.24 (43.40)     2:10.37 (50.13)     2:48.84 (38.47)
 20 Nangle, JT T         9 Middies-MR           2:54.88    2:49.30 ZQ
                  40.16     1:20.41 (40.25)     2:12.66 (52.25)     2:49.30 (36.64)
 21 Ng, Kevin           10 OWA-MR               2:53.51    2:53.57 ZQ
                  37.42     1:23.96 (46.54)     2:14.60 (50.64)     2:53.57 (38.97)
 22 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            2:54.17    2:53.61 ZQ
                  36.38     1:22.37 (45.99)     2:15.83 (53.46)     2:53.61 (37.78)
 23 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               2:56.63    2:54.17 ZQ
                  41.67     1:25.76 (44.09)     2:16.31 (50.55)     2:54.17 (37.86)
 24 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           2:50.32    2:54.32 ZQ
                  37.69     1:18.66 (40.97)     2:15.99 (57.33)     2:54.32 (38.33)
 25 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            2:56.52    2:54.71 ZQ
                  41.80     1:26.34 (44.54)     2:17.84 (51.50)     2:54.71 (36.87)
 26 Johnson, Grant       9 Badger-MR            2:59.40    2:55.92 ZQ
                  44.58     1:26.60 (42.02)     2:18.60 (52.00)     2:55.92 (37.32)
 27 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              2:54.35    2:56.64 ZQ
                  41.29     1:25.09 (43.80)     2:17.12 (52.03)     2:56.64 (39.52)
 28 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               2:59.33    2:57.48 ZQ
                  39.70     1:26.02 (46.32)     2:19.08 (53.06)     2:57.48 (38.40)
 29 Sack, Danny C       10 OWA-MR               2:59.97    2:58.56 ZQ
                  41.38     1:26.71 (45.33)     2:19.63 (52.92)     2:58.56 (38.93)
 30 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               2:55.46    3:00.64
                  41.24     1:30.52 (49.28)     2:20.32 (49.80)     3:00.64 (40.32)
 31 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         2:54.29    3:04.12
                  43.91     1:28.44 (44.53)     2:22.59 (54.15)     3:04.12 (41.53)

Event 39  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:37.92  1983      LIAC
       Metro: @ 3:35.55  4/30/1996 YWCA Middies, YMID-MR
                3:36.99  JR
                3:41.29  T16
                3:44.99  SECT
                3:59.99  METS
                4:15.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:48.00    3:47.16 METS    40
     1) Potter, Alyssa C 14             2) Potter, Brittany C 14
     3) Niessl, Steffi E 13             4) Guyett, Caren E 14
                  27.87       57.51 (57.51)     1:25.62 (28.11)     1:56.19 (58.68)
        2:23.24 (27.05)     2:53.79 (57.60)     3:19.52 (25.73)     3:47.16 (53.37)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:45.00    3:50.99 METS    34
     1) Gruendel, Kerry R 13            2) Cliff, Nicole 13
     3) Chiappetta, Emma 14             4) Hyland, Allison 13
                  27.34       58.11 (58.11)     1:25.85 (27.74)     1:56.25 (58.14)
        2:24.29 (28.04)     2:55.05 (58.80)     3:21.66 (26.61)     3:50.99 (55.94)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:49.14    3:53.89 METS    32
     1) Leguyader, Clare L 14           2) Raitz, Kaitlyn M 14
     3) Sudano, Ashley M 13             4) Leguyader, Sydney S 13
                  27.73       57.43 (57.43)     1:26.05 (28.62)   1:57.77 (1:00.34)
        2:25.18 (27.41)     2:56.43 (58.66)     3:23.58 (27.15)     3:53.89 (57.46)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        3:51.07    3:53.95 METS    30
     1) Parisi, Lauren N 14             2) Harris, Markee E 14
     3) Ryan, Meg E 14                  4) Yeager, Keira M 13
                  26.67       56.00 (56.00)     1:23.94 (27.94)     1:54.06 (58.06)
        2:21.96 (27.90)     2:52.61 (58.55)     3:21.46 (28.85)   3:53.95 (1:01.34)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:42.61    3:56.31 METS    28
     1) Shiota, Lili M 13               2) Moore, Jhanna 13
     3) Roberts, Hilary 13              4) Bolander, Katie D 13
                  27.19       57.88 (57.88)     1:25.88 (28.00)     1:57.69 (59.81)
        2:25.41 (27.72)     2:57.62 (59.93)     3:25.02 (27.40)     3:56.31 (58.69)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:55.28    3:56.42 METS    26
     1) Lu, April 14                    2) Ponzo, Victoria 13
     3) Martinez, Bianca 14             4) Hill, Daniella 13
                  28.00   1:00.00 (1:00.00)     1:27.20 (27.20)     1:58.04 (58.04)
        2:25.86 (27.82)     2:57.39 (59.35)     3:25.30 (27.91)     3:56.42 (59.03)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 3:57.00    3:59.72 METS    24
     1) Genovese, Kate A 14             2) Hartford, Laura G 13
     3) Chan, Jessica 14                4) Derlath, Erica A 13
                  28.15       59.17 (59.17)     1:28.56 (29.39)   2:01.15 (1:01.98)
        2:29.65 (28.50)   3:01.99 (1:00.84)     3:29.17 (27.18)     3:59.72 (57.73)
  8 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:58.07    4:00.01 JO      22
     1) Ferrante, Francesca S 13        2) DiDonato, Emily 13
     3) Janowski, Mary-Elyse E 13       4) Alejandro, Tricia A 14
                  29.03   1:00.75 (1:00.75)     1:30.60 (29.85)   2:03.26 (1:02.51)
        2:31.46 (28.20)     3:03.12 (59.86)     3:30.60 (27.48)     4:00.01 (56.89)
  9 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:00.10    4:00.65 JO      18
     1) Kim, Jane 13                    2) Locurto, Caitlin 13
     3) Finkelstein, Jana R 14          4) Guzman, Paula 14
                  28.46       59.96 (59.96)     1:28.95 (28.99)   2:00.34 (1:00.38)
        2:28.49 (28.15)     3:00.28 (59.94)     3:29.50 (29.22)   4:00.65 (1:00.37)
 10 Cross Island YMCA-MR  'A'                   4:02.23    4:01.11 JO      14
     1) Casado, Laurie 13               2) Ackerman, Amanda 13
     3) Geller, Carolyn F 13            4) Elizee, Juleen 13
                  28.16       58.92 (58.92)     1:26.83 (27.91)     1:58.17 (59.25)
        2:26.20 (28.03)     2:58.12 (59.95)     3:27.45 (29.33)   4:01.11 (1:02.99)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:58.00    4:04.92 JO      12
     1) Tracey, Kim L 13                2) Kutner, Maxine J 14
     3) Fitzgibbons, Hannah L 14        4) Moreno, Sandra M 13
                  28.02       58.28 (58.28)     1:27.30 (29.02)   2:00.42 (1:02.14)
        2:28.19 (27.77)     2:59.74 (59.32)     3:30.57 (30.83)   4:04.92 (1:05.18)
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:01.82    4:06.60 JO      10
     1) Ferlo, Nicole C 14              2) Letchko, Amanda R 14
     3) Shaw, Lauren M 13               4) Lupinetti, Amelia J 14
                  28.78   1:00.16 (1:00.16)     1:30.06 (29.90)   2:03.58 (1:03.42)
        2:34.27 (30.69)   3:08.75 (1:05.17)     3:36.70 (27.95)     4:06.60 (57.85)
 13 Hauppauge-MR  'A'                           4:10.86    4:06.95 JO       8
     1) Rosenbrock, Katie 14            2) Cohen, Jacqui 13
     3) Plaschka, Jade 13               4) Bucaria, Kristen 13
                  29.68   1:02.67 (1:02.67)     1:32.65 (29.98)   2:05.51 (1:02.84)
        2:36.48 (30.97)   3:10.48 (1:04.97)     3:37.63 (27.15)     4:06.95 (56.47)
 14 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        4:11.09    4:15.42 JO       6
     1) Trinidad, Ayla 13               2) Ortiz, Ciara 13
     3) Mejia, Cinthia 13               4) Alva, Angie 14
                  29.24   1:00.84 (1:00.84)     1:31.52 (30.68)   2:06.29 (1:05.45)
        2:35.29 (29.00)   3:07.04 (1:00.75)     3:39.49 (32.45)   4:15.42 (1:08.38)

Event 40  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:24.79  1997      Team Suffolk
       Metro: @ 3:19.89  4/30/1992 Long Island A.C., LIAC-MR
                3:12.79  JR
                3:19.69  SECT
                3:27.59  T16
                3:35.99  METS
                4:07.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:28.00    3:26.64 T16     40
     1) Powell, Adam C 14               2) Simco, Daniel P 14
     3) Simco, Anthony J 14             4) Hastings, Tristan L 14
                  24.56       51.59 (51.59)     1:15.68 (24.09)     1:42.42 (50.83)
        2:07.38 (24.96)     2:36.32 (53.90)     3:00.14 (23.82)     3:26.64 (50.32)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:32.09    3:29.65 METS    34
     1) Liang, Truman 14                2) Kopczynski, Konrad B 14
     3) Kamata, Muneki 14               4) Marton, Peter 14
                  24.20       50.14 (50.14)     1:14.06 (23.92)     1:41.25 (51.11)
        2:06.16 (24.91)     2:34.42 (53.17)     3:00.49 (26.07)     3:29.65 (55.23)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:38.68    3:37.34 JO      32
     1) Nam, Timothy K 13               2) Chang, One June J 13
     3) Pickel, James C 14              4) Chung, Sung-Moon 14
                  25.49       53.63 (53.63)     1:20.21 (26.58)     1:49.90 (56.27)
        2:16.80 (26.90)     2:46.37 (56.47)     3:10.71 (24.34)     3:37.34 (50.97)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:40.00    3:38.97 JO      30
     1) Hughes, Mike G 14               2) Jacobson, Matt A 13
     3) Morrissey, Sean W 14            4) Krey, Matt 14
                  26.95       56.31 (56.31)     1:21.75 (25.44)     1:49.31 (53.00)
        2:16.15 (26.84)     2:45.55 (56.24)     3:10.85 (25.30)     3:38.97 (53.42)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        3:43.14    3:42.42 JO      28
     1) Chester, Nicholas J 14          2) Bormann, Thomas L 13
     3) Podniesinski, Jonathan J 13     4) Mongan, Kevin M 14
                  25.65       53.79 (53.79)     1:20.93 (27.14)     1:51.35 (57.56)
        2:18.00 (26.65)     2:46.83 (55.48)     3:13.02 (26.19)     3:42.42 (55.59)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:40.00    3:43.56 JO      26
     1) Asaga, Kazu 13                  2) Polhill, Drew B 13
     3) Palumbo, Evan S 13              4) Morris, Dylan W 14
                  26.27       55.41 (55.41)     1:21.73 (26.32)     1:52.19 (56.78)
        2:18.93 (26.74)     2:49.32 (57.13)     3:15.33 (26.01)     3:43.56 (54.24)
  7 Hauppauge-MR  'A'                           3:50.02    3:45.16 JO      24
     1) Outcault, Andrew 14             2) Outcault, Ryan 14
     3) TerBush, Ryan N 14              4) Barnett, Kevin 14
                  27.58       56.97 (56.97)     1:24.39 (27.42)     1:53.33 (56.36)
        2:20.92 (27.59)     2:51.92 (58.59)     3:17.91 (25.99)     3:45.16 (53.24)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:49.47    3:45.54 JO      22
     1) Pazmino, Mauro F 14             2) Jaszewski, Jacub 14
     3) Yanez, Gabriel F 13             4) Polanco, Jose A 13
                  27.27       57.63 (57.63)     1:24.64 (27.01)     1:55.09 (57.46)
        2:22.45 (27.36)     2:53.22 (58.13)     3:08.62 (15.40)     3:45.54 (52.32)
  9 Cross Island YMCA-MR  'A'                   3:51.25    3:51.23 JO      18
     1) McLaurin, Marc 14               2) Derby, Jimmy F 13
     3) Moore, Malcolm 13               4) Kim, Daniel H 13
                  25.67       54.00 (54.00)     1:21.54 (27.54)     1:52.70 (58.70)
        2:20.47 (27.77)     2:51.37 (58.67)     3:19.88 (28.51)     3:51.23 (59.86)
 10 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:52.68    3:51.59 JO      14
     1) Svoboda, Noah 13                2) Hoempler, Mark 13
     3) Gravina, Michael T 13           4) Hoempler, Erik 13
                  28.30       59.55 (59.55)     1:27.56 (28.01)     1:58.24 (58.69)
        2:27.20 (28.96)   2:58.43 (1:00.19)     3:24.01 (25.58)     3:51.59 (53.16)
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:56.08    3:53.84 JO      12
     1) King, Brendan D 13              2) Dieterich, Matthew R 13
     3) Vanwinkle, John 13              4) Gaffey, Eric J 14
                  26.62       54.34 (54.34)     1:22.96 (28.62)   1:55.65 (1:01.31)
        2:23.93 (28.28)   2:56.33 (1:00.68)     3:22.79 (26.46)     3:53.84 (57.51)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:52.50    3:58.24 JO      10
     1) Attinello, Paul C 13            2) Richman, Peter Z 13
     3) Holek, Thomas F 13              4) Shachar, Tal A 14
                  27.41       58.32 (58.32)     1:27.84 (29.52)   1:59.81 (1:01.49)
        2:28.15 (28.34)   3:00.02 (1:00.21)     3:27.56 (27.54)     3:58.24 (58.22)

Event 41  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:14.36  1996      YWCA Middies
       Metro: @ 4:14.36  5/1/1996  YWCA Middies, YMID-MR
                5:19.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:29.00    4:21.17 JO      40
     1) Scilufo, Taylor 10              2) Trail, Melissa L 10
     3) Sims, Danielle 10               4) Berkman, Maddy R 10
                  30.47   1:03.96 (1:03.96)     1:35.50 (31.54)   2:10.42 (1:06.46)
        2:42.65 (32.23)   3:18.32 (1:07.90)     3:48.04 (29.72)   4:21.17 (1:02.85)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:36.09    4:35.17 JO      34
     1) Zhu, Annie 9                    2) Bouzarouata, Sarah 10
     3) Fidan, Cagla 8                  4) Guaman, Kelly C 10
                  33.85   1:12.39 (1:12.39)     1:44.26 (31.87)   2:19.66 (1:07.27)
        2:53.87 (34.21)   3:32.51 (1:12.85)     3:52.22 (19.71)   4:35.17 (1:02.66)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:31.01    4:36.85 JO      32
     1) Hain, Karina A 10               2) Chang, Elizabeth 9
     3) Lim, Sally 10                   4) Michalak, Agata 10
                  31.44   1:05.93 (1:05.93)     1:40.96 (35.03)   2:20.69 (1:14.76)
        2:55.11 (34.42)   3:33.23 (1:12.54)     4:03.40 (30.17)   4:36.85 (1:03.62)
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        4:35.00    4:39.20 JO      30
     1) Bailey, Lauren E 10             2) Toal, Shannon V 10
     3) Olivieri, Maya L 10             4) Prokopowicz, Victoria 10
                  32.18   1:07.48 (1:07.48)     1:40.96 (33.48)   2:17.91 (1:10.43)
        2:52.78 (34.87)   3:31.94 (1:14.03)     4:04.16 (32.22)   4:39.20 (1:07.26)
  5 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 4:49.11    4:42.81 JO      28
     1) Waring, Megan P 10              2) Merz, Wendy A 9
     3) Pujals, Michaela C 10           4) Wade, Zoey A 10
                  34.79   1:13.16 (1:13.16)     1:48.25 (35.09)   2:26.28 (1:13.12)
        2:59.68 (33.40)   3:36.24 (1:09.96)     4:08.15 (31.91)   4:42.81 (1:06.57)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:38.50    4:49.27 JO      26
     1) Mannix, Christine M 9           2) Squillante, Lindsey A 10
     3) Randazzo, Khristiana 10         4) Groccia, Adrienne D 10
                  33.59   1:10.98 (1:10.98)     1:46.50 (35.52)   2:27.52 (1:16.54)
        3:01.11 (33.59)   3:39.60 (1:12.08)     4:11.68 (32.08)   4:49.27 (1:09.67)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:37.71    4:52.92 JO      24
     1) Futterman, Kale 10              2) Shiota, Lena A 10
     3) Kuo, Jacqueline 9               4) Lee, Abigail C 9
                  34.55   1:12.39 (1:12.39)     1:46.74 (34.35)   2:25.94 (1:13.55)
        2:59.87 (33.93)   3:37.94 (1:12.00)     4:12.38 (34.44)   4:52.92 (1:14.98)
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:53.54    4:55.77 JO      22
     1) Schuermann, Kerry 10            2) Kelly, Hannah 9
     3) Lindahl, Stephanie 10           4) Nuszer, Erin R 9
                  35.13   1:13.72 (1:13.72)     1:31.58 (17.86)   2:30.96 (1:17.24)
        3:06.88 (35.92)   3:48.71 (1:17.75)     4:19.87 (31.16)   4:55.77 (1:07.06)
  9 Long Island Express-MR  'A'                 4:33.88    4:57.38 JO      18
     1) Chan, Olivia 9                  2) Warren, Frances V 10
     3) McGrath, Kelly 10               4) Mu, Isabella 10
                  33.54   1:22.08 (1:22.08)     1:49.32 (27.24)   2:31.23 (1:09.15)
        3:07.98 (36.75)   3:47.48 (1:16.25)     4:20.78 (33.30)   4:57.38 (1:09.90)
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:57.70    4:57.45 JO      14
     1) Fufidio, Andrea L 9             2) Tucker, Annelisa C 9
     3) Pear, Alex A 10                 4) Johanson, Kelly A 10
                  34.89   1:14.06 (1:14.06)     1:50.62 (36.56)   2:31.86 (1:17.80)
        3:06.54 (34.68)   3:45.93 (1:14.07)     4:19.91 (33.98)   4:57.45 (1:11.52)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:57.00    4:58.11 JO      12
     1) Weston, Caroline L 10           2) Rappaport, Roxy S 10
     3) Blacker, Sara P 10              4) Green, Christy O 10
                  35.09   1:14.25 (1:14.25)     1:49.09 (34.84)   2:29.11 (1:14.86)
        3:05.13 (36.02)   3:45.64 (1:16.53)     4:19.31 (33.67)   4:58.11 (1:12.47)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:57.26         DQ
     1) Olsen, Ashley E 10              2) Porter, Nicole M 10
     3) Brooks, Elizabeth 10            4) Werking, Kristin 10
                  36.03   1:14.92 (1:14.92)     1:49.48 (34.56)   2:30.77 (1:15.85)
        3:07.49 (36.72)   3:40.80 (1:10.03)     4:19.72 (38.92)        DQ (1:22.12)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    4:32.85         DQ
     1) Krey, Laura K 10                2) Kessler, Rachel R 9
     3) O'Neill, Kelly M 10             4) McGuire, Christine C 10
                  30.80   1:04.82 (1:04.82)     1:36.96 (32.14)   2:12.79 (1:07.97)
        2:46.36 (33.57)   3:24.76 (1:11.97)     3:56.23 (31.47)        DQ (1:07.41)
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:49.93         DQ
     1) Dematteo, Rose A 9              2) Nieto, Amanda A 10
     3) Bunster, Katharine A 10         4) Gaffey, Mikaila M 9
                  34.60   1:13.76 (1:13.76)     1:47.57 (33.81)   2:26.40 (1:12.64)
        3:01.10 (34.70)   3:39.75 (1:13.35)     4:13.02 (33.27)        DQ (1:10.94)

Event 42  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:16.44  2/11/2000 BGNW Marlins
                         T. Hastings, D. Polhill, A. Simco, D. Simco
       Metro: @ 4:16.44  5/1/2000  BGNW Marlins, BGNW-MR
                         T.Hastings,D.Polhill,A.Simco,D.Simco
                5:19.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:30.00    4:19.08 JO      40
     1) Minowitz, Eric M 10             2) Perley, Timmy J 10
     3) Carducci, Matthew F 9           4) Bennett, Aarron M 10
                  30.14   1:03.98 (1:03.98)     1:34.32 (30.34)   2:08.16 (1:04.18)
        2:38.61 (30.45)   3:13.63 (1:05.47)     3:43.82 (30.19)   4:19.08 (1:05.45)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:32.00    4:32.71 JO      34
     1) Clarke, Taegan M 10             2) Rappaport, Will L 9
     3) Carr, Charlie M 9               4) Karle, Matthew I 10
                  33.28   1:09.26 (1:09.26)     1:40.79 (31.53)   2:17.09 (1:07.83)
        2:50.30 (33.21)   3:27.30 (1:10.21)     3:58.37 (31.07)   4:32.71 (1:05.41)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:31.97    4:34.32 JO      32
     1) Hughes, Kevin J 10              2) Volkov, Sasha A 9
     3) Tobin, John R 8                 4) Lyons, Chris 10
                  31.40   1:06.04 (1:06.04)     1:39.87 (33.83)   2:19.67 (1:13.63)
        2:52.75 (33.08)   3:31.22 (1:11.55)     4:00.89 (29.67)   4:34.32 (1:03.10)
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:36.70    4:34.91 JO      30
     1) Sack, Danny C 10                2) Murphy, Thomas P 10
     3) Ng, Kevin 10                    4) Peng, Didi Y 10
                  34.27   1:12.47 (1:12.47)     1:43.98 (31.51)   2:19.73 (1:07.26)
        2:53.56 (33.83)   3:31.33 (1:11.60)     4:01.90 (30.57)   4:34.91 (1:03.58)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:41.82    4:35.23 JO      28
     1) Doherty, Christopher 10         2) Erskine, Brendan 10
     3) Barbosa, Larry S 10             4) Martinez, Keannu C 10
                  33.13   1:10.15 (1:10.15)     1:43.01 (32.86)   2:18.06 (1:07.91)
        2:51.00 (32.94)   3:28.47 (1:10.41)     4:00.01 (31.54)   4:35.23 (1:06.76)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        4:41.08    4:36.83 JO      26
     1) Deblasio, Matthew M 10          2) Herrmann, Charles 10
     3) Yeager, Christian P 10          4) Galan, Bryan 10
                  31.81   1:07.99 (1:07.99)     1:40.07 (32.08)   2:17.11 (1:09.12)
        2:49.42 (32.31)   3:24.28 (1:07.17)     3:58.98 (34.70)   4:36.83 (1:12.55)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 4:27.10    4:41.51 JO      24
     1) Kuo, Theodore 10                2) Yang, Patrick 9
     3) Kowalsky, Austin J 9            4) Carmichael-Lopes, Bernil 10
                  31.67   1:06.01 (1:06.01)     1:41.06 (35.05)   2:22.14 (1:16.13)
        2:55.87 (33.73)   3:36.97 (1:14.83)     4:07.35 (30.38)   4:41.51 (1:04.54)
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 4:50.79    4:46.45 JO      22
     1) Friedman, Alec T 9              2) Pisano, Richard C 10
     3) Sullivan, Sean P 10             4) Goldstein, Jake P 10
                  37.35   1:23.18 (1:23.18)     1:57.02 (33.84)   2:34.66 (1:11.48)
        3:05.49 (30.83)   3:40.16 (1:05.50)     4:11.14 (30.98)   4:46.45 (1:06.29)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:52.92    4:48.08 JO      18
     1) Corey, Alexi 10                 2) Papalambros, Alex 9
     3) Zhang, Thomas 10                4) Wong, Stanley 10
                  34.22   1:11.35 (1:11.35)     1:47.33 (35.98)   2:29.80 (1:18.45)
        3:05.08 (35.28)   3:44.98 (1:15.18)     4:14.97 (29.99)   4:48.08 (1:03.10)
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    5:00.57    5:01.84 JO      14
     1) Eid, Alex 9                     2) Cuellar, Emanuel 10
     3) Farucci, Andrew D 10            4) Johnson, Grant 9
                  34.61   1:14.30 (1:14.30)     1:49.47 (35.17)   2:33.07 (1:18.77)
        3:07.45 (34.38)   3:48.56 (1:15.49)     4:23.09 (34.53)   5:01.84 (1:13.28)

Event 43  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:42.76  2/17/2002 Aleksa M Akerfelds, Middies
       Metro: @ 4:36.15  11/24/2000Julia E Smit, TVSC-MR
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
                4:59.99  T16
                5:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            4:49.97    4:47.56 METS    20
                  30.40     1:05.22 (34.82)     1:43.55 (38.33)     2:21.30 (37.75)
        3:00.15 (38.85)     3:40.08 (39.93)     4:14.12 (34.04)     4:47.56 (33.44)
  2 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            4:59.99    4:55.73 T16     17
                  31.19     1:07.03 (35.84)     1:42.99 (35.96)     2:20.03 (37.04)
        3:02.49 (42.46)     3:46.02 (43.53)     4:20.23 (34.21)     4:55.73 (35.50)
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            4:54.22    4:56.93 T16     16
                  32.71     1:10.71 (38.00)     1:48.38 (37.67)     2:25.74 (37.36)
        3:07.95 (42.21)     3:48.83 (40.88)     4:24.40 (35.57)     4:56.93 (32.53)
  4 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           5:08.29    5:02.02 JO      15
                  31.85     1:08.30 (36.45)     1:46.68 (38.38)     2:25.13 (38.45)
        3:09.31 (44.18)     3:53.55 (44.24)     4:28.27 (34.72)     5:02.02 (33.75)
  5 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR               5:08.58    5:02.75 JO      14
                  32.31     1:09.98 (37.67)     1:49.29 (39.31)     2:27.67 (38.38)
        3:11.46 (43.79)     3:55.64 (44.18)     4:30.35 (34.71)     5:02.75 (32.40)
  6 Anderer, Britney    12 HAA-MR               5:24.62    5:04.65 JO      13
                  30.78     1:07.83 (37.05)     1:48.14 (40.31)     2:27.71 (39.57)
        3:11.04 (43.33)     3:54.86 (43.82)     4:30.85 (35.99)     5:04.65 (33.80)
  7 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR               5:09.91    5:07.12 JO      12
                  31.03     1:09.50 (38.47)     1:35.95 (26.45)     2:26.46 (50.51)
        3:11.56 (45.10)   4:39.02 (1:27.46)     5:07.12 (28.10)
  8 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      5:08.40    5:07.53 JO      11
                  31.68     1:08.55 (36.87)     1:48.48 (39.93)     2:28.08 (39.60)
        3:10.79 (42.71)     3:54.91 (44.12)     4:32.45 (37.54)     5:07.53 (35.08)
  9 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           5:17.37    5:11.19 JO       9
                  33.11     1:11.57 (38.46)     1:51.59 (40.02)     2:31.49 (39.90)
        3:16.81 (45.32)     4:02.25 (45.44)     4:36.96 (34.71)     5:11.19 (34.23)
 10 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         5:17.81    5:12.38 JO       7
                  32.15     1:09.73 (37.58)     1:51.51 (41.78)     2:32.13 (40.62)
        3:15.34 (43.21)     4:01.14 (45.80)     4:37.11 (35.97)     5:12.38 (35.27)
 11 Knight, Ashley      12 FLY-MR               5:12.54    5:13.01 JO       6
                  33.21     1:11.16 (37.95)     1:51.65 (40.49)     2:30.73 (39.08)
        3:15.38 (44.65)     4:00.69 (45.31)     4:37.16 (36.47)     5:13.01 (35.85)
 12 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR              5:22.21    5:16.11 JO       5
                  33.22     1:11.51 (38.29)     1:51.66 (40.15)     2:31.95 (40.29)
        3:18.46 (46.51)     4:04.97 (46.51)     4:41.42 (36.45)     5:16.11 (34.69)
 13 Rogers, Stacey B    12 Middies-MR           5:21.40    5:16.16 JO       4
                  34.08     1:13.16 (39.08)     1:54.11 (40.95)     2:35.19 (41.08)
        3:20.35 (45.16)     4:06.84 (46.49)     4:41.61 (34.77)     5:16.16 (34.55)
 14 Lao, April          12 FLY-MR               5:24.28    5:24.52 JO       3
                  33.31     1:12.68 (39.37)     1:55.26 (42.58)     2:37.67 (42.41)
        3:26.01 (48.34)     4:14.38 (48.37)     4:51.43 (37.05)     5:24.52 (33.09)
 15 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  5:22.56    5:26.01 JO       2
                  36.78     1:22.86 (46.08)     2:02.53 (39.67)     2:43.81 (41.28)
        3:28.82 (45.01)     4:15.15 (46.33)     4:50.91 (35.76)     5:26.01 (35.10)
 16 Browne, Rebecca K   12 Middies-MR           5:21.71    5:29.00          1
                  32.80     1:12.04 (39.24)     1:54.97 (42.93)     2:36.61 (41.64)
        3:25.14 (48.53)     4:13.78 (48.64)     4:52.56 (38.78)     5:29.00 (36.44)

Event 44  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:36.92  2/21/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       Metro: @ 4:36.21  12/13/2001Tritan Hastings, BGNW-MR
                4:08.09  JR
                4:14.09  SECT
                4:32.99  METS
                4:44.79  T16
                5:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              5:05.00    4:36.92#T16     20
  2 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR               4:55.64    4:56.70 JO      17
  3 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         5:21.57    5:08.24 JO      16
  4 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  5:21.63    5:08.84 JO      15
  5 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           5:18.56    5:09.80 JO      14
  6 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           5:22.07    5:14.80 JO      13
  7 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR      5:27.39    5:18.26 JO      12
                  34.16     1:16.20 (42.04)     1:55.96 (39.76)     2:34.44 (38.48)
        3:23.53 (49.09)     4:14.43 (50.90)     4:48.76 (34.33)     5:18.26 (29.50)
  8 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           5:25.81    5:20.55 JO      11
                  35.18     1:18.00 (42.82)     1:56.85 (38.85)     2:36.96 (40.11)
        3:21.71 (44.75)     4:07.77 (46.06)     4:44.35 (36.58)     5:20.55 (36.20)
  9 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR      5:27.01    5:21.56 JO       9
                  33.85     1:14.69 (40.84)     1:55.95 (41.26)     2:36.28 (40.33)
        3:24.17 (47.89)     4:11.64 (47.47)     4:48.87 (37.23)     5:21.56 (32.69)
 10 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               5:25.22    5:25.96 JO       7

Event 45  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:07.95  3/17/2001 Clare Clemens, BASC
       Metro: @ 2:00.54  11/15/2003Julia E Smit, TVSC-MR
                2:09.49  JR
                2:12.49  SECT
                2:17.99  METS
                2:19.49  ZQ
                2:23.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smit, Julia E       16 TVSC-MR              2:00.54    2:09.42 JR      20
                  28.91     1:00.28 (31.37)     1:38.66 (38.38)     2:09.42 (30.76)
  2 Lepore, Angela      16 WAC-MR               2:12.73    2:14.56 METS    17
                  30.55     1:06.03 (35.48)     1:43.61 (37.58)     2:14.56 (30.95)
  3 Mango, Magdalena M  18 Agua Swim Team-MR    2:13.11    2:15.51 METS    16
                  29.74     1:05.31 (35.57)     1:44.33 (39.02)     2:15.51 (31.18)
  4 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            2:16.06    2:17.51 METS    15
                  29.29     1:05.05 (35.76)     1:44.11 (39.06)     2:17.51 (33.40)
  5 Kelly, Katie A      16 IA-MR                2:19.12    2:18.16 ZQ      14
                  31.22     1:07.64 (36.42)     1:46.79 (39.15)     2:18.16 (31.37)
  6 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               2:15.19    2:18.74 ZQ      13
                  29.64     1:07.07 (37.43)     1:47.38 (40.31)     2:18.74 (31.36)
  7 Cosentino, Stephan  17 WAC-MR               2:17.71    2:18.84 ZQ      12
                  30.16     1:05.59 (35.43)     1:48.02 (42.43)     2:18.84 (30.82)
  8 Jennings, Heather   17 North Shore-MR       2:21.48    2:19.19 ZQ      11
                  30.14     1:05.83 (35.69)     1:47.26 (41.43)     2:19.19 (31.93)
  9 Faber, Meaghan C    16 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.49    2:19.24 ZQ       9
                  29.21     1:04.56 (35.35)     1:45.66 (41.10)     2:19.24 (33.58)
 10 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR    2:17.28    2:19.42 ZQ       7
                  29.81     1:03.54 (33.73)     1:47.30 (43.76)     2:19.42 (32.12)
 11 Lee, Katherine E    15 Agua Swim Team-MR    2:21.31    2:19.82 JO       6
                  30.37     1:06.52 (36.15)     1:47.11 (40.59)     2:19.82 (32.71)
 12 Bannon, Meredith L  15 Bgnw Marlins-MR      2:20.24    2:20.24 JO       5
                  30.73     1:09.60 (38.87)     1:47.56 (37.96)     2:20.24 (32.68)
 13 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR         2:15.25    2:20.96 JO       4
                  29.94     1:04.87 (34.93)     1:48.56 (43.69)     2:20.96 (32.40)
 14 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR    2:20.40    2:21.45 JO       3
                  30.45     1:07.26 (36.81)     1:48.54 (41.28)     2:21.45 (32.91)
 15 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR              2:20.90    2:22.12 JO       2
                  30.13     1:05.70 (35.57)     1:48.96 (43.26)     2:22.12 (33.16)
 16 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      2:20.35    2:22.15 JO       1
                  29.86     1:04.72 (34.86)     1:49.27 (44.55)     2:22.15 (32.88)
 17 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR              2:21.19    2:22.34 JO
                  29.86     1:05.98 (36.12)     1:50.43 (44.45)     2:22.34 (31.91)
 18 Coratti, Samantha   15 MSC-MR               2:23.30    2:22.37 JO
 19 Cholakis, Gena      16 WAC-MR               2:19.99    2:22.67 JO
                  32.10     1:08.60 (36.50)     1:49.72 (41.12)     2:22.67 (32.95)
 20 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR               2:21.97    2:22.76 JO
                  29.74     1:06.28 (36.54)     1:50.33 (44.05)     2:22.76 (32.43)
 21 Decker, Amanda M    17 Ndac-MR              2:23.39    2:23.17 JO
 22 Nasser, Helen M     18 HAA-MR               2:23.47    2:23.39 JO
 23 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              2:23.01    2:23.55
                  31.17     1:08.29 (37.12)     1:49.99 (41.70)     2:23.55 (33.56)
 24 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            2:22.94    2:24.26
                  31.08     1:08.07 (36.99)     1:51.36 (43.29)     2:24.26 (32.90)
 25 Fong, Abigail J     16 Agua Swim Team-MR    2:18.87    2:24.39
                  29.64     1:04.37 (34.73)     1:50.48 (46.11)     2:24.39 (33.91)
 26 Giunta, Jaclyn A    17 Tmsuffolk Hills-MR   2:23.10    2:25.26
                  30.28     1:07.33 (37.05)     1:50.94 (43.61)     2:25.26 (34.32)
 27 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              2:23.18    2:25.72
                  31.77     1:08.46 (36.69)     1:53.44 (44.98)     2:25.72 (32.28)
 28 Dolinar, Ann M      16 Tmsuffolk Hills-MR   2:21.65    2:26.83
                  31.50     1:09.32 (37.82)     1:51.90 (42.58)     2:26.83 (34.93)
 29 Caperna, Molly S    15 LIAC-MR              2:22.99    2:27.24
                  31.96     1:10.61 (38.65)     1:54.06 (43.45)     2:27.24 (33.18)
 30 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR    2:22.41    2:28.36
                  30.73     1:07.66 (36.93)     1:52.58 (44.92)     2:28.36 (35.78)
 31 Sibigtroth, Alisha  17 OWA-MR               2:23.11    2:28.61
                  31.50     1:10.99 (39.49)     1:54.58 (43.59)     2:28.61 (34.03)
 32 Pfeifer, Christine  18 FLY-MR               2:23.15    2:29.78
                  31.79     1:08.87 (37.08)     1:53.24 (44.37)     2:29.78 (36.54)

Event 46  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:55.26  2/12/2000 Brendan Neligan, TVSC
       Metro: @ 1:47.71  3/7/2002  David Kahn, NS-MR
                1:56.29  JR
                1:59.29  SECT
                2:04.99  METS
                2:10.29  ZQ
                2:10.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       18 Aqua Gems-MR         2:02.56    1:59.93 METS    20
                  25.35       55.05 (29.70)     1:31.66 (36.61)     1:59.93 (28.27)
  2 Armstrong, Shaun R  17 TVSC-MR              1:56.43    2:00.82 METS    17
                  25.94       58.70 (32.76)     1:32.51 (33.81)     2:00.82 (28.31)
  3 Alban, Doug M       17 Big Blue-MR          2:07.10    2:03.22 METS    16
                  26.54       55.52 (28.98)     1:34.26 (38.74)     2:03.22 (28.96)
  4 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR              2:01.82    2:04.13 METS    15
                  26.20       58.94 (32.74)     1:35.32 (36.38)     2:04.13 (28.81)
  5 Almeida, Roger V    17 Twisters-MR          2:05.28    2:04.54 METS    14
                  26.74       58.29 (31.55)     1:36.56 (38.27)     2:04.54 (27.98)
  6 Meaney, Brad T      16 WAC-MR               2:05.12    2:05.44 ZQ      13
                  28.27     1:00.21 (31.94)     1:36.43 (36.22)     2:05.44 (29.01)
  7 Zhang, Tony         17 FLY-MR               2:04.75    2:05.90 ZQ      12
                  27.02       58.75 (31.73)     1:36.31 (37.56)     2:05.90 (29.59)
  8 Chan, Lawrence S    15 CIY-MR               2:07.70    2:07.43 ZQ      11
                  26.65       58.20 (31.55)     1:36.33 (38.13)     2:07.43 (31.10)
  9 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR          2:03.75    2:07.55 ZQ       9
                  26.51       58.34 (31.83)     1:37.17 (38.83)     2:07.55 (30.38)
 10 Alaimo, John        17 NY Sharks-MR         2:10.44    2:08.83 ZQ       7
                  26.91     1:00.99 (34.08)     1:39.53 (38.54)     2:08.83 (29.30)
 11 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR   2:08.50    2:08.87 ZQ       6
                  27.59       59.67 (32.08)     1:39.21 (39.54)     2:08.87 (29.66)
 12 Moreno, Daniel      17 FLY-MR               2:09.59    2:08.88 ZQ       5
                  27.21     1:00.95 (33.74)     1:39.05 (38.10)     2:08.88 (29.83)
 13 Park, Michael       15 FLY-MR               2:08.33    2:09.21 ZQ       4
                  27.84       59.77 (31.93)     1:38.04 (38.27)     2:09.21 (31.17)
 14 Smith, Chris C      16 SSL-MR               2:03.76    2:10.30 JO       3
                  28.32     1:01.41 (33.09)     1:39.69 (38.28)     2:10.30 (30.61)
 15 Levintov, Nick      16 Basc-MR              2:09.76    2:11.06          2
                  28.29     1:00.72 (32.43)     1:39.47 (38.75)     2:11.06 (31.59)
 16 Zamora, John        17 Badger-MR            2:10.75    2:12.08          1
                  28.26     1:02.28 (34.02)     1:42.38 (40.10)     2:12.08 (29.70)
 17 Lee, An-shih        16 OWA-MR               2:10.92    2:12.60
                  28.13     1:02.66 (34.53)     1:40.38 (37.72)     2:12.60 (32.22)
 18 Fleckenstein, John  17 TVSC-MR              2:02.67    2:13.17
                  30.48     1:03.46 (32.98)     1:41.70 (38.24)     2:13.17 (31.47)
 19 Charles, Dillon A   17 Agua Swim Team-MR    2:09.81    2:16.08
                  27.35     1:04.71 (37.36)     1:43.55 (38.84)     2:16.08 (32.53)
 20 Smith, Alex E       17 TVSC-MR              2:06.97    2:16.99
                  29.46     1:05.47 (36.01)     1:44.50 (39.03)     2:16.99 (32.49)
 21 Jewett, Tully       16 UN-AG-MR             2:10.99    2:17.48
                  30.50     1:04.61 (34.11)     1:45.85 (41.24)     2:17.48 (31.63)
 22 Pfeifer, Gregory J  15 FLY-MR               2:08.32    2:19.00
                  28.07     1:02.42 (34.35)     1:46.72 (44.30)     2:19.00 (32.28)

Event 47  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:56.56  1991      Tara Lynch, YMID
       Metro: @ 1:54.14  4/1/1991  Tara Lynch, YMID-MR
                1:54.19  JR
                1:57.19  SECT
                1:58.79  T16
                2:01.99  METS
                2:10.09  ZQ
                2:15.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:02.49    2:02.64 ZQ      20
                  27.89       58.44 (30.55)     1:30.27 (31.83)     2:02.64 (32.37)
  2 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              2:05.68    2:05.27 ZQ      17
                  28.45     1:00.12 (31.67)     1:33.01 (32.89)     2:05.27 (32.26)
  3 Larson, Kim P       12 IA-MR                2:05.94    2:06.07 ZQ      16
                  29.38     1:02.29 (32.91)     1:34.24 (31.95)     2:06.07 (31.83)
  4 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR               2:05.67    2:06.16 ZQ      15
                  28.73     1:01.01 (32.28)     1:34.19 (33.18)     2:06.16 (31.97)
  5 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR             2:08.85    2:07.19 ZQ      14
                  28.43     1:00.43 (32.00)     1:33.94 (33.51)     2:07.19 (33.25)
  6 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR               2:09.05    2:08.47 ZQ      13
                  28.94     1:01.22 (32.28)     1:34.84 (33.62)     2:08.47 (33.63)
  7 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               2:10.25    2:09.21 ZQ      12
                  30.51     1:04.10 (33.59)     1:37.17 (33.07)     2:09.21 (32.04)
  8 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              2:06.08    2:09.64 ZQ      11
                  29.19     1:01.62 (32.43)     1:35.74 (34.12)     2:09.64 (33.90)
  9 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            2:14.80    2:09.66 ZQ       9
                  29.42     1:02.19 (32.77)     1:36.02 (33.83)     2:09.66 (33.64)
 10 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR              2:08.57    2:09.79 ZQ       7
                  29.03     1:01.14 (32.11)     1:35.21 (34.07)     2:09.79 (34.58)
 11 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR      2:12.94    2:09.93 ZQ       6
                  29.68     1:03.06 (33.38)     1:37.10 (34.04)     2:09.93 (32.83)
 12 Kelly, Emily        11 LBA-MR               2:11.49    2:10.25 JO       5
                  29.75     1:02.89 (33.14)     1:36.66 (33.77)     2:10.25 (33.59)
 13 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               2:14.65    2:10.53 JO       4
                  30.85     1:04.66 (33.81)     1:38.75 (34.09)     2:10.53 (31.78)
 14 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              2:12.18    2:10.67 JO       3
                  29.74     1:03.22 (33.48)     1:37.84 (34.62)     2:10.67 (32.83)
 15 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  2:11.25    2:10.91 JO       2
                  29.68     1:02.54 (32.86)     1:36.95 (34.41)     2:10.91 (33.96)
 16 Festa, Julia D      12 LIAC-MR              2:11.64    2:11.23 JO       1
                  30.04     1:03.32 (33.28)     1:38.62 (35.30)     2:11.23 (32.61)
 17 Espinal, Amanda     12 Tmsuffolk Hills-MR   2:13.67    2:11.53 JO
                  30.18     1:03.56 (33.38)     1:37.83 (34.27)     2:11.53 (33.70)
 18 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR   2:11.86    2:11.63 JO
                  30.27     1:03.28 (33.01)     1:37.88 (34.60)     2:11.63 (33.75)
 19 Dang, Thu           12 WAC-MR               2:13.32    2:11.88 JO
                  30.12     1:03.93 (33.81)     1:38.14 (34.21)     2:11.88 (33.74)
 20 Lao, April          12 FLY-MR               2:10.42    2:12.47 JO
                  30.91     1:04.74 (33.83)     1:39.29 (34.55)     2:12.47 (33.18)
 21 Kulikov, Michelle   12 Brooklyn Seals-MR    2:14.45    2:13.42 JO
                  30.56     1:04.64 (34.08)     1:39.84 (35.20)     2:13.42 (33.58)
 22 Laitman, Caroline   12 Middies-MR           2:14.84    2:14.04 JO
                  30.30     1:03.87 (33.57)     1:39.07 (35.20)     2:14.04 (34.97)
 23 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR               2:15.39    2:14.12 JO
                  30.54     1:04.84 (34.30)     1:40.03 (35.19)     2:14.12 (34.09)
 24 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                2:15.20    2:14.23 JO
                  31.31     1:05.80 (34.49)     1:41.10 (35.30)     2:14.23 (33.13)
 25 Ryan, Lauren E      12 Trs-MR               2:15.29    2:14.38 JO
                  30.80     1:05.65 (34.85)     1:41.21 (35.56)     2:14.38 (33.17)
 26 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           2:15.09    2:14.65 JO
                  30.93     1:05.36 (34.43)     1:40.95 (35.59)     2:14.65 (33.70)
 27 Morcerf, Marykate   12 WISC-MR              2:13.02    2:14.71 JO
                  31.74     1:05.02 (33.28)     1:39.82 (34.80)     2:14.71 (34.89)
 28 Smith, Ashley A     12 LIAC-MR              2:15.19    2:14.80 JO
                  30.76     1:05.10 (34.34)     1:40.45 (35.35)     2:14.80 (34.35)
 29 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              2:15.32    2:15.68
                  31.40     1:06.58 (35.18)     1:41.67 (35.09)     2:15.68 (34.01)
 30 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR      2:14.73    2:17.71
                  31.47     1:07.01 (35.54)     1:44.11 (37.10)     2:17.71 (33.60)
 31 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR              2:14.00    2:17.74
                  31.14     1:05.53 (34.39)     1:42.08 (36.55)     2:17.74 (35.66)
 32 Quaranta, Christin  12 Bgnw Marlins-MR      2:15.17    2:17.89
                  30.94     1:05.74 (34.80)     1:41.93 (36.19)     2:17.89 (35.96)
 33 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR              2:14.56    2:19.72
                  30.81     1:05.78 (34.97)     1:42.77 (36.99)     2:19.72 (36.95)
 34 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               2:15.21    2:24.77
                  30.72     1:05.69 (34.97)     1:44.61 (38.92)     2:24.77 (40.16)

Event 48  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:53.63  3/17/2001 Shane R. Tusup, TS
       Metro: @ 1:51.26  5/1/1992  Dennis Chang, HHH-MR
                1:43.09  JR
                1:46.49  SECT
                1:51.49  METS
                1:55.99  T16
                2:14.99  ZQ
                2:16.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              1:57.24    1:56.11 ZQ      20
                  26.04       55.26 (29.22)     1:25.80 (30.54)     1:56.11 (30.31)
  2 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR              2:00.56    2:00.62 ZQ      17
                  27.42       57.61 (30.19)     1:28.98 (31.37)     2:00.62 (31.64)
  3 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR              2:03.30    2:01.30 ZQ      16
                  27.44       58.66 (31.22)     1:30.23 (31.57)     2:01.30 (31.07)
  4 Catano, AL          12 IA-MR                2:03.23    2:01.78 ZQ      15
                  26.78       57.60 (30.82)     1:29.63 (32.03)     2:01.78 (32.15)
  5 Cox, Mark           12 IA-MR                2:06.34    2:03.94 ZQ      14
                  28.21       59.90 (31.69)     1:32.40 (32.50)     2:03.94 (31.54)
  6 Kim, Kenny L        12 FLY-MR               2:08.59    2:04.10 ZQ      13
                  27.64       59.29 (31.65)     1:31.98 (32.69)     2:04.10 (32.12)
  7 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:07.10    2:06.80 ZQ      12
                  28.99     1:00.81 (31.82)     1:34.00 (33.19)     2:06.80 (32.80)
  8 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR               2:07.41    2:07.69 ZQ      11
                  30.01     1:02.03 (32.02)     1:35.42 (33.39)     2:07.69 (32.27)
  9 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR               2:09.43    2:08.37 ZQ       9
                  29.36     1:02.32 (32.96)     1:36.07 (33.75)     2:08.37 (32.30)
 10 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  2:10.83    2:08.39 ZQ       7
                  30.12     1:03.38 (33.26)     1:36.19 (32.81)     2:08.39 (32.20)
 11 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          2:09.27    2:09.15 ZQ       6
                  29.51     1:02.54 (33.03)     1:37.10 (34.56)     2:09.15 (32.05)
 12 Katz, Andrew        12 SSL-MR               2:05.12    2:09.27 ZQ       5
                  28.75     1:01.26 (32.51)     1:35.12 (33.86)     2:09.27 (34.15)
 13 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR            2:09.64    2:09.37 ZQ       4
                  29.87     1:02.64 (32.77)     1:37.50 (34.86)     2:09.37 (31.87)
 14 Cremer, Christian   12 IA-MR                2:12.46    2:10.15 ZQ       3
                  29.87     1:02.91 (33.04)     1:37.21 (34.30)     2:10.15 (32.94)
 15 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR   2:13.16    2:10.53 ZQ       2
                  30.16     1:03.41 (33.25)     1:37.08 (33.67)     2:10.53 (33.45)
 16 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR          2:11.28    2:10.56 ZQ       1
                  28.86     1:01.84 (32.98)     1:36.60 (34.76)     2:10.56 (33.96)
 17 Donis, Harry J      12 Middies-MR           2:12.62    2:11.60 ZQ
                  30.66     1:04.25 (33.59)     1:38.53 (34.28)     2:11.60 (33.07)
 18 Hallinan, James J   12 CSC-MR               2:14.87    2:12.16 ZQ
                  30.00     1:03.62 (33.62)     1:38.74 (35.12)     2:12.16 (33.42)
 19 Andersson, Erik     12 VAC-MR               2:16.30    2:12.19 ZQ
                  30.40     1:04.09 (33.69)     1:39.45 (35.36)     2:12.19 (32.74)
 20 Culver, Eric        12 VAC-MR               2:12.20    2:12.26 ZQ
                  29.72     1:03.58 (33.86)     1:38.17 (34.59)     2:12.26 (34.09)
 21 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR   2:13.90    2:12.36 ZQ
                  29.76     1:03.23 (33.47)     1:38.24 (35.01)     2:12.36 (34.12)
 22 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           2:16.18    2:12.68 ZQ
                  30.58     1:04.16 (33.58)     1:38.88 (34.72)     2:12.68 (33.80)
 23 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR    2:15.63    2:12.82 ZQ
                  29.70     1:03.63 (33.93)     1:39.41 (35.78)     2:12.82 (33.41)
 24 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR      2:08.22    2:13.02 ZQ
                  30.77     1:05.41 (34.64)     1:39.85 (34.44)     2:13.02 (33.17)
 25 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          2:12.32    2:13.86 ZQ
                  30.19     1:03.90 (33.71)     1:38.94 (35.04)     2:13.86 (34.92)
 26 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      2:16.72    2:14.43 ZQ
                  30.00     1:04.61 (34.61)     1:40.33 (35.72)     2:14.43 (34.10)
 27 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               2:13.27    2:15.39 JO
                  31.19     1:06.06 (34.87)     1:41.18 (35.12)     2:15.39 (34.21)
 28 Charriez, Greg T    12 Bgnw Marlins-MR      2:15.98    2:16.08 JO
                  30.88     1:05.90 (35.02)     1:41.48 (35.58)     2:16.08 (34.60)
 29 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR              2:14.86    2:16.33 JO
                  30.82     1:05.79 (34.97)     1:41.71 (35.92)     2:16.33 (34.62)
 30 Matura, Alex        12 Brooklyn Seals-MR    2:16.02    2:16.68 JO
                  29.88     1:04.37 (34.49)     1:40.65 (36.28)     2:16.68 (36.03)
 31 Filardi, Andrew D   12 OWA-MR               2:16.86    2:17.84
                  31.91     1:07.32 (35.41)     1:43.09 (35.77)     2:17.84 (34.75)

Event 49  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.01  1996      Emily Smith, BSC
       Metro: @ 23.35  4/30/1993 Emily Smit, BSC-MR
                24.59  JR
                25.39  SECT
                26.19  METS
                26.39  ZQ
                27.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Berlin, Jill        16 Badger-MR              25.69      25.18 SECT    20
  2 Napoli, Caitlin A   15 Tmsuffolk Hills-MR     25.03      25.39 SECT    17
  3 Mango, Magdalena M  18 Agua Swim Team-MR      24.71      25.69 METS    16
  4 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR      26.41      25.77 METS    15
  5 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR           25.09      25.80 METS    13.5
  5 Cosentino, Stephan  17 WAC-MR                 25.05      25.80 METS    13.5
  7 Mastranunzio, Glen  15 Big Blue-MR            26.69      25.95 METS    12
  8 Burud, Sarah E      17 Ndac-MR                25.83      26.13 METS    11
  9 Lepore, Angela      16 WAC-MR                 25.83      26.19 METS     9
 10 Ryan, Jillian A     15 Trs-MR                 25.72      26.20 ZQ       7
 11 Varga, Michelle T   16 FLY-MR                 25.84      26.21 ZQ       6
 12 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR            25.77      26.22 ZQ       4.5
 12 Langan, Mary E      16 SSL-MR                 26.29      26.22 ZQ       4.5
 14 Decker, Amanda M    17 Ndac-MR                26.46      26.33 ZQ       3
 15 Beck, Patty D       15 GAEL-MR                25.93      26.37 ZQ       2
 16 Fong, Abigail J     16 Agua Swim Team-MR      26.09      26.38 ZQ       1
 17 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR              26.34      26.41 JO
 18 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR                 25.64      26.46 JO
 19 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR                 26.18      26.54 JO
 20 Schiano, Marie J    16 WAC-MR                 26.54      26.59 JO
 21 Sibigtroth, Alisha  17 OWA-MR                 25.88      26.65 JO
 22 DI Novis, Jenna M   16 IA-MR                  26.13      26.68 JO
 23 Schutz, Morgan E    17 NBS-MR                 26.58      26.70 JO
 24 Pampillonio, Danie  17 Pace-MR                26.41      26.71 JO
 25 McFadden, Elyse     16 Pace-MR                26.33      26.80 JO
 25 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR    26.93      26.80 JO
 27 Cholakis, Gena      16 WAC-MR                 26.83      26.82 JO
 28 Jennings, Heather   17 North Shore-MR         26.74      26.90 JO
 28 Quach, Michele      16 Apex-MR                26.82      26.90 JO
 30 Lee, Katherine E    15 Agua Swim Team-MR      26.99      26.91 JO
 31 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                 26.08      26.92 JO
 32 Faber, Meaghan C    16 Tmsuffolk Hills-MR     26.59      26.94 JO
 33 Doolittle, Lauren   15 Trs-MR                 27.04      26.95 JO
 34 Adler, Katherine A  17 LIAC-MR                26.53      26.96 JO
 34 Creagh, Kristina    16 Trs-MR                 26.91      26.96 JO
 36 McCluskey, Maureen  15 FLY-MR                 26.58      27.01 JO
 37 White, Oya          17 NFS-MR                 26.32      27.03 JO
 38 Zhu, Angela         16 Twisters-MR            26.28      27.06 JO
 39 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR           26.92      27.08 JO
 40 Ng, Christina       16 LINDY-MR               27.02      27.09 JO
 41 Sullivan, Marykate  16 LIAC-MR                26.42      27.12 JO
 42 Nasser, Helen M     18 HAA-MR                 26.87      27.15 JO
 43 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR      26.74      27.17 JO
 44 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR                26.81      27.19 JO
 45 Lian, Michelle R    15 Bgnw Marlins-MR        26.45      27.28
 46 Safran, Lily W      16 Agua Swim Team-MR      27.05      27.29
 47 Fung, Stephanie C   15 Tmsuffolk Hills-MR     26.89      27.31
 47 Brennan, Erin       17 NY Sharks-MR           27.11      27.31
 49 Hrbek, Amber L      15 Pbac-MR                26.66      27.32
 50 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR            26.96      27.44
 51 Ulanowski, Daniell  18 Bgnw Marlins-MR        26.64      27.48
 52 Wacyk, Roxy         15 Bgnw Marlins-MR        26.89      27.49
 53 Borsinger, Christi  17 NY Sharks-MR           26.90      27.50
 54 Lotrionte, Nicolet  16 Badger-MR              27.19      27.51
 55 Drinane, Joanna M   15 SSL-MR                 26.74      27.52
 56 Lohrer, Jaclyn M    17 Tmsuffolk Hills-MR     27.11      27.60
 57 Caperna, Molly S    15 LIAC-MR                26.75      27.65
 57 Bannon, Meredith L  15 Bgnw Marlins-MR        26.37      27.65
 59 Mellars, Paige L    16 Bgnw Marlins-MR        26.05      27.82
 60 Jonas, Lauren       15 Badger-MR              27.03      27.85
 61 Smith, Devin E      15 CSC-MR                 27.11      27.97

Event 50  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 21.32  1999      Steve Sheedy/Mark Hill
       Metro: @ 20.63  4/30/1999 Jesse Gage, TS-MR
                21.69  JR
                22.49  SECT
                23.19  ZQ
                23.59  METS
                23.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       18 Aqua Gems-MR           21.60      22.01 SECT    20
  2 Carey, Kevin        16 LBA-MR                 22.88      22.28 SECT    17
  3 Armstrong, Shaun R  17 TVSC-MR                21.77      22.43 SECT    16
  4 Ozcan, Omar         17 Twisters-MR            21.83      22.46 SECT    15
  5 Charles, Dillon A   17 Agua Swim Team-MR      21.96      22.73 ZQ      14
  6 Chan, Lawrence S    15 CIY-MR                 22.48      22.95 ZQ      13
  7 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR                22.35      22.97 ZQ      12
  8 Branagan, Timothy   17 Aqua Gems-MR           22.95      23.04 ZQ      11
  9 Yen, Jason          17 FLY-MR                 23.43      23.08 ZQ       9
 10 Alban, Doug M       17 Big Blue-MR            23.63      23.13 ZQ       7
 11 Payabyab, Paul C    15 FLY-MR                 22.73      23.22 METS     6
 12 Pulgar, Ronny J     17 Twisters-MR            22.89      23.31 METS     5
 13 Marotto, Matt L     16 Basc-MR                23.30      23.33 METS     4
 14 Hasty, William G    17 Agua Swim Team-MR      23.26      23.52 METS     3
 15 Labour Jr., Raphy   17 RedTails-MR            22.39      23.55 METS     2
 16 Pouchuline, Sergey  18 DSC-MR                 23.68      23.57 METS     1
 17 Kim, Kevin L        15 FLY-MR                 23.21      23.60 JO
 18 Brown, Bryan F      15 OWA-MR                 23.34      23.68 JO
 18 Kokoszka, Michael   16 CIY-MR                 23.57      23.68 JO
 18 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                 23.62      23.68 JO
 21 Scanlon, Conor A    17 GAEL-MR                22.88      23.75 JO
 22 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR            23.73      23.89
 23 Zhang, Tony         17 FLY-MR                 23.08      23.92
 23 Kwiatkowski, Bryan  17 Trs-MR                 23.09      23.92
 25 Alaimo, John        17 NY Sharks-MR           23.77      23.98
 26 O'Donnell, OD       17 NY Sharks-MR           23.19      23.99
 27 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR      23.76      24.02
 28 Hellman, Matt       17 NY Sharks-MR           23.11      24.06
 29 Eltahawy, Noor S    15 LIAC-MR                23.75      24.11
 30 Wong, Louis K       17 Twisters-MR            23.74      24.12
 31 Dzieniszewski, Phi  15 FLY-MR                 23.67      24.15
 32 Kenny, Greg         16 Badger-MR              23.79      24.27
 33 Pellegrino, France  16 HYB-MR                 23.78      24.29
 34 Finnerty, Brian S   15 LIAC-MR                23.56      24.46
 35 Terry, Douglas C    18 Trs-MR                 23.55      24.58
 36 Park, Michael       15 FLY-MR                 23.70      24.69
 37 Zamora, John        17 Badger-MR              23.79      24.77
 38 Rupinski, Darin     17 Trs-MR                 23.78      25.15

Event 51  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:00.12  1998      Hayley Coleman
       Metro: @   57.87  5/1/1991  Margo Diamond, GAK-MR
                  58.49  JR
                  59.99  SECT
                1:01.19  T16
                1:03.59  METS
                1:08.69  ZQ
                1:12.39  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              1:03.03    1:02.29 METS    20
                  29.18     1:02.29 (33.11)
  2 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            1:03.87    1:02.45 METS    17
                  29.96     1:02.45 (32.49)
  3 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR               1:06.24    1:03.63 ZQ      16
                  30.05     1:03.63 (33.58)
  4 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:06.12    1:03.67 ZQ      15
                  29.66     1:03.67 (34.01)
  5 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           1:04.17    1:03.70 ZQ      14
                  29.92     1:03.70 (33.78)
  6 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR               1:05.07    1:04.82 ZQ      13
                  29.54     1:04.82 (35.28)
  7 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR      1:10.10    1:05.27 ZQ      12
                  30.85     1:05.27 (34.42)
  8 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR               1:06.98    1:05.82 ZQ      11
                  30.81     1:05.82 (35.01)
  9 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR              1:08.02    1:05.98 ZQ       9
                  30.68     1:05.98 (35.30)
 10 Anderer, Britney    12 HAA-MR               1:05.64    1:05.99 ZQ       7
                  30.47     1:05.99 (35.52)
 11 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR              1:07.93    1:06.16 ZQ       6
                  30.77     1:06.16 (35.39)
 12 Jones, Shannon E    11 Badger-MR            1:11.35    1:06.30 ZQ       5
                  30.89     1:06.30 (35.41)
 13 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:09.65    1:06.50 ZQ       4
                  32.14     1:06.50 (34.36)
 14 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.98    1:06.81 ZQ       3
                  30.90     1:06.81 (35.91)
 15 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      1:07.04    1:06.90 ZQ       2
                  31.02     1:06.90 (35.88)
 16 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR              1:08.75    1:07.11 ZQ       1
                  31.31     1:07.11 (35.80)
 17 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              1:09.00    1:07.23 ZQ
                  31.59     1:07.23 (35.64)
 18 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR          1:10.34    1:07.43 ZQ
                  31.93     1:07.43 (35.50)
 19 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR      1:09.08    1:07.57 ZQ
                  31.64     1:07.57 (35.93)
 20 Morcerf, Marykate   12 WISC-MR              1:08.29    1:07.62 ZQ
                  32.12     1:07.62 (35.50)
 21 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:09.04    1:07.74 ZQ
                  32.04     1:07.74 (35.70)
 22 Knight, Ashley      12 FLY-MR               1:07.51    1:07.79 ZQ
                  31.92     1:07.79 (35.87)
 23 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR      1:09.29    1:07.89 ZQ
                  31.68     1:07.89 (36.21)
 24 Costa, Christina    12 Pace-MR              1:11.12    1:08.20 ZQ
                  31.18     1:08.20 (37.02)
 25 Berg, Shea P        12 MSC-MR               1:12.26    1:08.94 JO
                  32.60     1:08.94 (36.34)
 26 Lao, April          12 FLY-MR               1:11.65    1:09.28 JO
                  32.58     1:09.28 (36.70)
 27 Owens, Amanda       11 Badger-MR            1:12.39    1:09.39 JO
                  32.89     1:09.39 (36.50)
 28 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           1:08.42    1:09.40 JO
                  32.45     1:09.40 (36.95)
 29 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR               1:09.58    1:09.46 JO
                  31.53     1:09.46 (37.93)
 30 Dang, Thu           12 WAC-MR               1:08.09    1:09.57 JO
                  33.13     1:09.57 (36.44)
 31 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              1:11.61    1:09.71 JO
                  32.42     1:09.71 (37.29)
 32 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    1:10.74    1:09.72 JO
                  32.09     1:09.72 (37.63)
 33 Glenday, Heather M  11 CSC-MR               1:11.82    1:09.73 JO
                  32.01     1:09.73 (37.72)
 34 Mannix, Gina A      12 GAEL-MR              1:11.18    1:09.75 JO
                  32.13     1:09.75 (37.62)
 35 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR               1:10.54    1:09.99 JO
                  32.84     1:09.99 (37.15)
 36 Espinal, Amanda     12 Tmsuffolk Hills-MR   1:11.27    1:10.67 JO
                  32.81     1:10.67 (37.86)
 37 Browne, Rebecca K   12 Middies-MR           1:09.92    1:10.73 JO
                  32.23     1:10.73 (38.50)
 38 Warren, Michelle    12 WISC-MR              1:10.98    1:11.24 JO
                  33.23     1:11.24 (38.01)
 39 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               1:11.32    1:11.42 JO
                  32.45     1:11.42 (38.97)
 40 Rogers, Stacey B    12 Middies-MR           1:11.55    1:11.62 JO
                  33.52     1:11.62 (38.10)
 41 Nieto, Jessica N    12 CSC-MR               1:10.97    1:11.69 JO
                  32.81     1:11.69 (38.88)
 42 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR          1:11.89    1:11.70 JO
                  32.78     1:11.70 (38.92)
 43 Kelly, Emily        11 LBA-MR               1:10.89    1:11.87 JO
                  33.00     1:11.87 (38.87)
 44 Tobin, Casey        11 Badger-MR            1:12.39    1:12.37 JO
                  32.89     1:12.37 (39.48)
 45 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              1:12.30    1:12.84
                  33.98     1:12.84 (38.86)
 46 Braca, Gianna L     12 Pace-MR              1:11.60    1:13.07
                  33.43     1:13.07 (39.64)
 47 Lyver, Kellie M     12 GAEL-MR              1:11.86    1:13.24
                  33.03     1:13.24 (40.21)
 48 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR             1:11.49    1:13.32
                  33.96     1:13.32 (39.36)
 49 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR              1:11.00    1:15.77
                  34.68     1:15.77 (41.09)

Event 52  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.84  1998      Christopher Pai, MSC
       Metro: @ 56.20  5/1/2000  Norman Scott, BSC-MR
                51.89  JR
                53.39  SECT
                57.09  METS
                59.79  T16
              1:12.79  ZQ
              1:14.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR              1:00.45      59.61 T16     20
                  28.26       59.61 (31.35)
  2 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              1:02.27    1:00.33 ZQ      17
                  28.24     1:00.33 (32.09)
  3 Cox, Mark           12 IA-MR                1:01.91    1:01.13 ZQ      16
                  29.28     1:01.13 (31.85)
  4 Catano, AL          12 IA-MR                1:04.50    1:04.27 ZQ      15
                  29.93     1:04.27 (34.34)
  5 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR               1:06.02    1:06.66 ZQ      14
                  30.61     1:06.66 (36.05)
  6 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR          1:07.46    1:07.60 ZQ      13
                  30.77     1:07.60 (36.83)
  7 Knight, Lucas       11 FLY-MR               1:09.08    1:07.61 ZQ      12
                  31.17     1:07.61 (36.44)
  8 Woodhead, Derek R   11 IA-MR                1:08.21    1:07.67 ZQ      11
                  31.95     1:07.67 (35.72)
  9 Scott, Tyler W      12 MSC-MR               1:09.04    1:07.75 ZQ       9
                  30.91     1:07.75 (36.84)
 10 Hallinan, James J   12 CSC-MR               1:11.43    1:07.77 ZQ       7
                  32.14     1:07.77 (35.63)
 11 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR              1:10.75    1:08.10 ZQ       6
                  31.31     1:08.10 (36.79)
 12 Culver, Eric        12 VAC-MR               1:08.95    1:08.19 ZQ       5
                  32.08     1:08.19 (36.11)
 13 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR          1:07.73    1:08.72 ZQ       4
                  31.54     1:08.72 (37.18)
 14 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR      1:10.70    1:08.73 ZQ       3
                  32.15     1:08.73 (36.58)
 15 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         1:06.03    1:08.80 ZQ       2
                  31.21     1:08.80 (37.59)
 16 Man, Tyler S        12 LIAC-MR              1:10.87    1:09.44 ZQ       1
                  32.27     1:09.44 (37.17)
 17 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          1:11.73    1:09.46 ZQ
                  33.39     1:09.46 (36.07)
 18 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          1:11.87    1:09.83 ZQ
                  32.68     1:09.83 (37.15)
 19 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           1:11.86    1:10.48 ZQ
                  32.95     1:10.48 (37.53)
 20 Ng, Justin          12 FLY-MR               1:14.43    1:10.76 ZQ
                  32.82     1:10.76 (37.94)
 21 Stuart, Alex P      11 Aqua Gems-MR         1:09.90    1:10.89 ZQ
                  32.61     1:10.89 (38.28)
 22 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR            1:14.49    1:10.93 ZQ
                  34.44     1:10.93 (36.49)
 23 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR              1:12.01    1:11.03 ZQ
                  31.71     1:11.03 (39.32)
 23 Charriez, Greg T    12 Bgnw Marlins-MR      1:14.29    1:11.03 ZQ
                  33.86     1:11.03 (37.17)
 25 Sweetman, Kris      12 CIY-MR               1:12.92    1:11.06 ZQ
                  32.62     1:11.06 (38.44)
 26 Dowling, Jake A     11 TVSC-MR              1:11.62    1:11.46 ZQ
                  32.93     1:11.46 (38.53)
 27 Collazo, Jason      12 WAC-MR               1:14.16    1:11.66 ZQ
                  33.77     1:11.66 (37.89)
 28 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.97    1:12.39 ZQ
                  33.95     1:12.39 (38.44)
 29 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  1:14.28    1:12.79 ZQ
                  34.02     1:12.79 (38.77)
 30 Mitchell, Jamie J   11 Pace-MR              1:11.50    1:13.03 JO
                  33.26     1:13.03 (39.77)
 31 Rubenstein, Ben S   11 Middies-MR           1:13.15    1:13.58 JO
                  33.89     1:13.58 (39.69)
 32 Johnson, Andrew G   11 West Point-MR        1:13.82    1:13.77 JO
                  34.37     1:13.77 (39.40)
 33 Pickel, Cody        11 FLY-MR               1:14.35    1:13.84 JO
                  33.85     1:13.84 (39.99)
 34 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR    1:13.01    1:15.24
                  34.13     1:15.24 (41.11)
 35 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR              1:12.65    1:16.06
                  35.09     1:16.06 (40.97)
 36 Jitechian, Gerard   11 Middies-MR           1:13.67    1:16.51
                  34.67     1:16.51 (41.84)
 37 Donis, Harry J      12 Middies-MR           1:12.72    1:18.76
                  36.64     1:18.76 (42.12)
 38 Nicholson, Michael  11 Middies-MR           1:12.94    1:19.02
                  38.09     1:19.02 (40.93)

Event 53  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:18.11  3/17/2001 Shannon L. Daly, TS
       Metro: @ 2:17.28  12/12/2003Jackie Pangilinam, YMID-MR
                2:24.29  JR
                2:27.29  SECT
                2:37.99  METS
                2:39.19  ZQ
                2:45.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lepore, Angela      16 WAC-MR               2:25.89    2:26.15 SECT    20
                  33.31     1:10.02 (36.71)     1:48.22 (38.20)     2:26.15 (37.93)
  2 Smit, Julia E       16 TVSC-MR              2:30.27    2:28.19 METS    17
                  34.18     1:11.38 (37.20)     1:49.65 (38.27)     2:28.19 (38.54)
  3 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    2:28.11    2:29.00 METS    16
                  33.92     1:12.07 (38.15)     1:50.97 (38.90)     2:29.00 (38.03)
  4 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               2:31.97    2:33.05 METS    15
                  34.44     1:13.09 (38.65)     1:52.97 (39.88)     2:33.05 (40.08)
  5 Bannon, Meredith L  15 Bgnw Marlins-MR      2:27.37    2:33.13 METS    14
                  33.69     1:12.42 (38.73)     1:52.10 (39.68)     2:33.13 (41.03)
  6 Kelly, Katie A      16 IA-MR                2:33.44    2:34.39 METS    13
                  34.08     1:13.31 (39.23)     1:53.47 (40.16)     2:34.39 (40.92)
  7 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            2:32.44    2:35.49 METS    12
                  34.93     1:13.98 (39.05)     1:54.79 (40.81)     2:35.49 (40.70)
  8 Lee, Katherine E    15 Agua Swim Team-MR    2:35.15    2:36.36 METS    11
                  35.46     1:15.14 (39.68)     1:55.99 (40.85)     2:36.36 (40.37)
  9 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR    2:34.33    2:36.40 METS     9
                  35.62     1:15.74 (40.12)     1:56.16 (40.42)     2:36.40 (40.24)
 10 Johnson, Laura E    17 Ndac-MR              2:38.08    2:37.34 METS     7
                  34.87     1:14.63 (39.76)     1:55.50 (40.87)     2:37.34 (41.84)
 11 Papish, Carly F     16 TVSC-MR              2:38.53    2:38.48 ZQ       6
                  36.15     1:16.99 (40.84)     1:58.79 (41.80)     2:38.48 (39.69)
 12 Smith, Devin E      15 CSC-MR               2:35.52    2:38.67 ZQ       5
                  35.55     1:15.40 (39.85)     1:56.65 (41.25)     2:38.67 (42.02)
 13 Nasser, Helen M     18 HAA-MR               2:40.54    2:39.31 JO       4
                  34.68     1:15.00 (40.32)     1:56.97 (41.97)     2:39.31 (42.34)
 14 Burtnik, Sydney G   15 Pace-MR              2:44.81    2:40.05 JO       3
                  37.10     1:17.34 (40.24)     1:59.20 (41.86)     2:40.05 (40.85)
 15 Cholakis, Gena      16 WAC-MR               2:36.83    2:40.27 JO       2
                  37.13     1:17.71 (40.58)     1:59.14 (41.43)     2:40.27 (41.13)
 16 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  2:35.76    2:41.94 JO       1
                  36.47     1:16.89 (40.42)     1:59.06 (42.17)     2:41.94 (42.88)
 17 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              2:43.74    2:42.12 JO
                  36.69     1:17.80 (41.11)     2:00.11 (42.31)     2:42.12 (42.01)
 18 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         2:45.53    2:42.24 JO
                  36.98     1:17.96 (40.98)     2:00.49 (42.53)     2:42.24 (41.75)
 19 Brown, Amy E        17 Bgnw Marlins-MR      2:42.39    2:42.44 JO
                  15.73       37.17 (21.44)   2:00.35 (1:23.18)     2:42.44 (42.09)
 20 Burud, Sarah E      17 Ndac-MR              2:38.45    2:43.47 JO
                  37.66     1:18.83 (41.17)     2:01.76 (42.93)     2:43.47 (41.71)
 21 Sibigtroth, Alisha  17 OWA-MR               2:36.39    2:43.75 JO
                  36.88     1:18.48 (41.60)     2:01.07 (42.59)     2:43.75 (42.68)
 22 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR          2:41.21    2:43.93 JO
                  36.88     1:17.53 (40.65)     2:00.05 (42.52)     2:43.93 (43.88)
 23 Dolinar, Ann M      16 Tmsuffolk Hills-MR   2:33.59    2:43.95 JO
                  36.94     1:18.94 (42.00)     2:01.55 (42.61)     2:43.95 (42.40)
 24 Kretz, Sarah J      15 LIAC-MR              2:42.42    2:45.56 JO
                  37.25     1:18.93 (41.68)     2:02.20 (43.27)     2:45.56 (43.36)
 25 Lohrer, Jaclyn M    17 Tmsuffolk Hills-MR   2:42.51    2:45.64 JO
                  37.83     1:19.72 (41.89)     2:03.37 (43.65)     2:45.64 (42.27)
 26 Mazzilli, Meridith  16 Pace-MR              2:43.92    2:45.81 JO
                  37.96     1:19.95 (41.99)     2:02.48 (42.53)     2:45.81 (43.33)
 27 Monaco, Kellie J    16 CSC-MR               2:43.19    2:46.01
                  37.30     1:19.18 (41.88)     2:02.61 (43.43)     2:46.01 (43.40)
 28 Zhu, Angela         16 Twisters-MR          2:45.78    2:46.89
                  37.54     1:19.33 (41.79)     2:02.85 (43.52)     2:46.89 (44.04)
 28 Faber, Meaghan C    16 Tmsuffolk Hills-MR   2:40.34    2:46.89
                  36.59     1:18.10 (41.51)     2:01.80 (43.70)     2:46.89 (45.09)
 30 Pfeifer, Christine  18 FLY-MR               2:40.88    2:47.11
                  37.61     1:19.33 (41.72)     2:02.77 (43.44)     2:47.11 (44.34)
 31 Del Duca, Kelly     16 SSL-MR               2:45.07    2:47.12
                  37.82     1:19.83 (42.01)     2:03.15 (43.32)     2:47.12 (43.97)
 32 Yergeau, Sarah E    15 Bgnw Marlins-MR      2:45.76    2:47.13
                  37.74     1:19.94 (42.20)     2:03.14 (43.20)     2:47.13 (43.99)
 33 Torpey, Katie       15 VAC-MR               2:45.56    2:47.20
                  37.16     1:19.18 (42.02)     2:02.64 (43.46)     2:47.20 (44.56)
 34 Swank, Elsie D      15 Bgnw Marlins-MR      2:45.09    2:47.47
                  37.83     1:20.42 (42.59)     2:03.86 (43.44)     2:47.47 (43.61)
 35 Miller, Mollie R    16 Agua Swim Team-MR    2:44.86    2:52.83
                  38.41     1:22.91 (44.50)     2:07.22 (44.31)     2:52.83 (45.61)

Event 54  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:08.81  3/17/2001 Yuriy Bugayev, AGUA
       Metro: @ 2:02.06  3/8/2001  David Kahn, TS-MR
                2:09.79  JR
                2:13.99  SECT
                2:26.49  METS
                2:31.49  ZQ
                2:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR    2:15.97    2:19.53 METS    20
                  30.29     1:04.66 (34.37)     1:41.44 (36.78)     2:19.53 (38.09)
  2 Delese, Marc        17 Basc-MR              2:27.84    2:23.10 METS    17
                  32.17     1:08.29 (36.12)     1:44.72 (36.43)     2:23.10 (38.38)
  3 Molinelli, Joseph   15 OWA-MR               2:20.65    2:23.52 METS    16
                  32.30     1:09.03 (36.73)     1:45.49 (36.46)     2:23.52 (38.03)
  4 Buchney, Michael C  18 Aqua Gems-MR         2:23.65    2:23.69 METS    15
                  31.40     1:08.07 (36.67)     1:45.89 (37.82)     2:23.69 (37.80)
  5 Coenen, Eben S      15 Ndac-MR              2:29.25    2:23.78 METS    14
                  31.81     1:07.57 (35.76)     1:45.17 (37.60)     2:23.78 (38.61)
  6 Master, Dev R       17 LIAC-MR              2:21.36    2:24.00 METS    13
                  32.35     1:08.79 (36.44)     1:46.45 (37.66)     2:24.00 (37.55)
  7 Russo, Matt J       16 OWA-MR               2:23.86    2:24.05 METS    12
                  32.84     1:09.38 (36.54)     1:46.79 (37.41)     2:24.05 (37.26)
  8 Danko, Joseph A     17 Twisters-MR          2:26.56    2:25.31 METS    11
                  32.19     1:09.08 (36.89)     1:47.42 (38.34)     2:25.31 (37.89)
  9 Fleckenstein, John  17 TVSC-MR              2:18.11    2:25.72 METS     9
                  33.67     1:10.71 (37.04)     1:48.21 (37.50)     2:25.72 (37.51)
 10 Lee, An-shih        16 OWA-MR               2:23.63    2:25.74 METS     7
                  32.49     1:09.17 (36.68)     1:47.41 (38.24)     2:25.74 (38.33)
 11 Joshi, Guarav       17 Agua Swim Team-MR    2:26.06    2:26.08 METS     6
                  33.71     1:11.48 (37.77)     1:48.63 (37.15)     2:26.08 (37.45)
 12 Borger, Brian R     16 Agua Swim Team-MR    2:24.89    2:26.31 METS     5
                  33.72     1:10.91 (37.19)     1:48.90 (37.99)     2:26.31 (37.41)
 13 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR         2:28.00    2:26.35 METS     4
                  31.76     1:07.81 (36.05)     1:46.65 (38.84)     2:26.35 (39.70)
 14 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR    2:29.90    2:26.81 ZQ       3
                  33.08     1:10.77 (37.69)     1:48.44 (37.67)     2:26.81 (38.37)
 15 Lopez, Jose L       15 Tmsuffolk Hills-MR   2:27.43    2:27.10 ZQ       2
                  32.24     1:08.89 (36.65)     1:47.61 (38.72)     2:27.10 (39.49)
 16 Smith, Alex E       17 TVSC-MR              2:18.24    2:27.25 ZQ       1
                  33.13     1:09.93 (36.80)     1:48.86 (38.93)     2:27.25 (38.39)
 17 Curci, Brian P      16 Agua Swim Team-MR    2:33.31    2:27.76 ZQ
                  31.83     1:09.11 (37.28)     1:48.38 (39.27)     2:27.76 (39.38)
 18 Meaney, Brad T      16 WAC-MR               2:33.24    2:27.98 ZQ
                  33.49     1:10.95 (37.46)     1:49.67 (38.72)     2:27.98 (38.31)
 19 Harrington, Kyle P  16 Pace-MR              2:31.51    2:29.56 ZQ
                  33.94     1:11.14 (37.20)     1:49.83 (38.69)     2:29.56 (39.73)
 20 Chan, Lawrence S    15 CIY-MR               2:30.32    2:29.63 ZQ
                  33.15     1:11.98 (38.83)     1:51.39 (39.41)     2:29.63 (38.24)
 21 Brown, Bryan F      15 OWA-MR               2:32.47    2:30.61 ZQ
                  34.26     1:13.38 (39.12)     1:51.51 (38.13)     2:30.61 (39.10)
 22 Pai, Jonathan D     15 MSC-MR               2:27.94    2:30.74 ZQ
                  32.91     1:10.47 (37.56)     1:49.81 (39.34)     2:30.74 (40.93)
 23 Lew, Michael        15 Badger-MR            2:27.60    2:31.22 ZQ
                  33.02     1:11.80 (38.78)     1:50.89 (39.09)     2:31.22 (40.33)
 24 Caputo, Dave        16 Basc-MR              2:32.08    2:31.33 ZQ
                  32.63     1:11.02 (38.39)     1:51.08 (40.06)     2:31.33 (40.25)
 25 Chen, Daniel        15 Tty-MR               2:31.86    2:31.90 JO
                  34.37     1:12.48 (38.11)     1:52.46 (39.98)     2:31.90 (39.44)
 26 Rupinski, Darin     17 Trs-MR               2:32.45    2:32.38 JO
                  34.00     1:12.47 (38.47)     1:52.38 (39.91)     2:32.38 (40.00)
 27 Kokoszka, Michael   16 CIY-MR               2:32.49    2:32.63 JO
                  33.87     1:12.73 (38.86)     1:53.11 (40.38)     2:32.63 (39.52)
 28 Boate, Ryan         16 Badger-MR            2:33.33    2:32.64 JO
                  33.36     1:11.94 (38.58)     1:52.05 (40.11)     2:32.64 (40.59)
 29 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR  2:32.63    2:32.97 JO
                  34.53     1:13.40 (38.87)     1:53.33 (39.93)     2:32.97 (39.64)
 30 Dzieniszewski, Phi  15 FLY-MR               2:30.20    2:33.65 JO
                  32.24     1:10.83 (38.59)     1:52.02 (41.19)     2:33.65 (41.63)
 31 Kurtz, Jon R        16 Aqua Gems-MR         2:32.73    2:34.46
                  33.80     1:13.05 (39.25)     1:53.33 (40.28)     2:34.46 (41.13)

Event 55  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:07.52  2/16/2003 Kerry Z Gruendell, Badger
       Metro: @ 1:07.52  2/14/2003 Kerry Z Gruendell, BAD-MR
                1:06.89  JR
                1:08.39  SECT
                1:09.29  T16
                1:13.59  METS
                1:17.99  ZQ
                1:20.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Evans, Laura A      12 Badger-MR            1:09.87    1:11.32 METS    20
                  33.79     1:11.32 (37.53)
  2 Anderer, Britney    12 HAA-MR               1:10.91    1:11.61 METS    17
                  34.13     1:11.61 (37.48)
  3 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:11.81    1:11.80 METS    16
                  34.13     1:11.80 (37.67)
  4 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      1:12.53    1:12.51 METS    15
                  34.52     1:12.51 (37.99)
  5 Wyatt, Allison B    11 Big Blue-MR          1:16.52    1:15.28 ZQ      14
                  35.52     1:15.28 (39.76)
  6 Kolackovsky, Kerri  11 LIAC-MR              1:19.20    1:15.36 ZQ      13
                  34.94     1:15.36 (40.42)
  7 Jakubek, Anna A     12 MWSC-MR              1:17.21    1:16.07 ZQ      12
                  37.54     1:16.07 (38.53)
  8 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:14.48    1:16.09 ZQ      11
                  35.60     1:16.09 (40.49)
  9 Turner, Jennifer J  12 Silver Streaks-MR    1:16.36    1:16.18 ZQ       9
                  35.46     1:16.18 (40.72)
 10 Bransfield, Sammy   12 LIAC-MR              1:17.68    1:16.24 ZQ       7
                  37.81     1:16.24 (38.43)
 11 Fulenwider, Alliso  11 Middies-MR           1:16.75    1:16.30 ZQ       6
                  37.87     1:16.30 (38.43)
 12 Goldstein, Amanda   12 HYB-MR               1:18.21    1:16.32 ZQ       5
                  35.79     1:16.32 (40.53)
 13 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               1:18.15    1:16.43 ZQ       4
                  38.22     1:16.43 (38.21)
 14 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:18.60    1:16.70 ZQ       3
                  34.90     1:16.70 (41.80)
 15 Santaniello, Saman  12 HYB-MR               1:18.73    1:16.73 ZQ       2
                  35.60     1:16.73 (41.13)
 16 Peng, Belle H       12 OWA-MR               1:17.97    1:16.99 ZQ       1
                  39.34     1:16.99 (37.65)
 17 Larson, Kim P       12 IA-MR                1:18.28    1:17.15 ZQ
                  35.86     1:17.15 (41.29)
 18 Holmes, Sabine B    11 Bgnw Marlins-MR      1:19.49    1:17.37 ZQ
                  36.57     1:17.37 (40.80)
 19 Russell, Eva M      11 LINDY-MR             1:19.26    1:17.73 ZQ
                  35.62     1:17.73 (42.11)
 20 Betancourt, Lauren  12 FLY-MR               1:20.49    1:17.81 ZQ
                  36.16     1:17.81 (41.65)
 21 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR             1:16.50    1:18.08 JO
                  36.85     1:18.08 (41.23)
 22 Warren, Michelle    12 WISC-MR              1:18.76    1:18.09 JO
                  35.93     1:18.09 (42.16)
 23 Brooke, Taylor      12 LBA-MR               1:20.35    1:18.45 JO
                  37.59     1:18.45 (40.86)
 24 Calabrese, Karen E  12 LINDY-MR             1:19.73    1:18.63 JO
                  37.68     1:18.63 (40.95)
 25 Horner, Marissa R   12 Bgnw Marlins-MR      1:19.34    1:18.65 JO
                  36.88     1:18.65 (41.77)
 26 Kadala, Kristyn E   11 Pace-MR              1:19.86    1:18.75 JO
                  36.70     1:18.75 (42.05)
 27 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR              1:19.80    1:19.18 JO
                  37.16     1:19.18 (42.02)
 28 Costa, Christina    12 Pace-MR              1:19.11    1:19.20 JO
                  35.80     1:19.20 (43.40)
 29 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR               1:17.55    1:19.40 JO
                  39.78     1:19.40 (39.62)
 30 Kelly, Corinne M    12 Middies-MR           1:17.81    1:19.42 JO
                  39.17     1:19.42 (40.25)
 31 Tanaka, Haruka      12 Bgnw Marlins-MR      1:19.53    1:19.70 JO
                  38.33     1:19.70 (41.37)
 32 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                1:18.18    1:19.76 JO
                  39.93     1:19.76 (39.83)
 33 Chen, Dawn          12 Tty-MR               1:20.23    1:20.21 JO
                  37.94     1:20.21 (42.27)
 34 Takei, Ayaka        11 Middies-MR           1:20.16    1:20.22 JO
                  37.44     1:20.22 (42.78)
 35 Pai, Christina E    12 MSC-MR               1:20.03    1:20.23 JO
                  38.26     1:20.23 (41.97)
 36 Hocson, Hillary M   12 NBS-MR               1:19.94    1:20.35 JO
                  37.11     1:20.35 (43.24)

Event 56  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:04.23  1994      Chris Miller, LIAC
       Metro: @ 1:00.84  5/1/1994  Chris Miller, LIAC-MR
                  59.49  JR
                1:00.99  SECT
                1:06.49  METS
                1:08.09  T16
                1:22.39  ZQ
                1:24.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR               1:08.80    1:08.86 ZQ      20
                  32.44     1:08.86 (36.42)
  2 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR        1:12.04    1:09.11 ZQ      17
                  32.93     1:09.11 (36.18)
  3 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          1:10.42    1:11.36 ZQ      16
                  33.73     1:11.36 (37.63)
  4 Gallimore, Chris    12 NFS-MR               1:18.33    1:13.33 ZQ      15
                  34.36     1:13.33 (38.97)
  5 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR              1:14.92    1:13.43 ZQ      14
                  34.62     1:13.43 (38.81)
  6 Kim, Kenny L        12 FLY-MR               1:19.21    1:13.53 ZQ      13
                  34.17     1:13.53 (39.36)
  7 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          1:15.11    1:16.31 ZQ      12
                  35.92     1:16.31 (40.39)
  8 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           1:17.56    1:17.71 ZQ      11
                  37.09     1:17.71 (40.62)
  9 Orsini, Michael     12 HAA-MR               1:19.53    1:18.10 ZQ       9
                  37.17     1:18.10 (40.93)
 10 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR          1:17.74    1:18.24 ZQ       7
                  36.79     1:18.24 (41.45)
 11 Nikic, Marko J      12 Pace-MR              1:19.02    1:18.30 ZQ       6
                  36.60     1:18.30 (41.70)
 12 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR               1:22.42    1:18.55 ZQ       5
                  37.01     1:18.55 (41.54)
 13 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR      1:18.38    1:18.90 ZQ       4
                  36.18     1:18.90 (42.72)
 14 Scott, Tyler W      12 MSC-MR               1:20.45    1:18.96 ZQ       3
                  38.73     1:18.96 (40.23)
 15 Harris, Karim       12 VAC-MR               1:20.64    1:18.98 ZQ       2
                  37.38     1:18.98 (41.60)
 16 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      1:20.10    1:19.24 ZQ       1
                  37.72     1:19.24 (41.52)
 17 Johnson, Andrew G   11 West Point-MR        1:20.03    1:19.41 ZQ
                  36.64     1:19.41 (42.77)
 18 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           1:21.98    1:20.05 ZQ
                  38.31     1:20.05 (41.74)
 19 Hinds, Jonathan A   12 Tmsuffolk Hills-MR   1:22.16    1:20.67 ZQ
                  38.51     1:20.67 (42.16)
 20 D'Onofrio, Jonatha  12 Basc-MR              1:22.38    1:20.98 ZQ
                  37.44     1:20.98 (43.54)
 21 Knight, Lucas       11 FLY-MR               1:20.24    1:21.02 ZQ
                  37.83     1:21.02 (43.19)
 22 Doh, Christopher J  12 Pace-MR              1:21.98    1:21.07 ZQ
                  38.48     1:21.07 (42.59)
 23 McComiskey, Tony    11 Basc-MR              1:21.79    1:21.11 ZQ
                  38.54     1:21.11 (42.57)
 24 White, Connor D     11 Bgnw Marlins-MR      1:21.46    1:21.51 ZQ
                  36.86     1:21.51 (44.65)
 25 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR   1:21.64    1:21.73 ZQ
                  39.66     1:21.73 (42.07)
 26 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR         1:20.76    1:22.03 ZQ
                  38.47     1:22.03 (43.56)
 27 Man, Tyler S        12 LIAC-MR              1:22.42    1:22.67 JO
                  38.86     1:22.67 (43.81)
 28 Trinidad, Dustin B  12 OWA-MR               1:22.14    1:23.15 JO
                  39.29     1:23.15 (43.86)
 29 Brandt, Joseph W    12 LINDY-MR             1:23.90    1:23.54 JO
                  39.18     1:23.54 (44.36)
 30 Mitchell, Jamie J   11 Pace-MR              1:23.49    1:23.55 JO
                  39.76     1:23.55 (43.79)
 31 Zummo, James R      12 Aqua Gems-MR         1:21.41    1:23.72 JO
                  38.92     1:23.72 (44.80)

Event 57  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 57.73  1993      Christen Deveney
       Metro: @ 56.37  4/30/1987 Lea Loveless, BSC-MR
                59.09  JR
              1:00.59  SECT
              1:04.59  METS
              1:06.29  ZQ
              1:06.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Smit, Julia E       16 TVSC-MR                56.55      59.31 SECT    20
                  29.53       59.31 (29.78)
  2 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR           59.73    1:01.03 METS    17
                  29.93     1:01.03 (31.10)
  3 Napoli, Caitlin A   15 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.00    1:01.67 METS    16
                  30.17     1:01.67 (31.50)
  4 Singer, Kimberly A  17 LIAC-MR              1:01.94    1:02.33 METS    15
                  30.45     1:02.33 (31.88)
  5 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR    1:02.24    1:02.64 METS    14
                  30.52     1:02.64 (32.12)
  6 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR              1:00.82    1:02.72 METS    13
                  30.33     1:02.72 (32.39)
  7 Fong, Abigail J     16 Agua Swim Team-MR    1:02.35    1:03.80 METS    12
                  30.61     1:03.80 (33.19)
  8 Mastranunzio, Glen  15 Big Blue-MR          1:04.23    1:04.08 METS    11
                  30.70     1:04.08 (33.38)
  9 Ryan, Jillian A     15 Trs-MR               1:03.52    1:04.09 METS     9
                  31.18     1:04.09 (32.91)
 10 Schiano, Marie J    16 WAC-MR               1:04.91    1:04.32 METS     7
                  31.66     1:04.32 (32.66)
 11 Vaughn, Laura A     16 Pace-MR              1:03.91    1:04.51 METS     6
                  31.54     1:04.51 (32.97)
 12 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              1:02.65    1:04.81 ZQ       5
                  31.33     1:04.81 (33.48)
 13 Coratti, Samantha   15 MSC-MR               1:03.97    1:05.12 ZQ       4
                  31.69     1:05.12 (33.43)
 14 McCluskey, Maureen  15 FLY-MR               1:04.71    1:05.53 ZQ       3
                  31.61     1:05.53 (33.92)
 15 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      1:04.13    1:05.55 ZQ       2
                  32.24     1:05.55 (33.31)
 16 Konko, Dayna L      15 WAC-MR               1:04.90    1:05.76 ZQ       1
                  32.15     1:05.76 (33.61)
 17 Ulanowski, Daniell  18 Bgnw Marlins-MR      1:04.10    1:06.18 ZQ
                  32.10     1:06.18 (34.08)
 18 Burud, Sarah E      17 Ndac-MR              1:05.76    1:06.19 ZQ
                  31.91     1:06.19 (34.28)
 19 Jennings, Heather   17 North Shore-MR       1:05.96    1:06.62
                  32.38     1:06.62 (34.24)
 20 Pampillonio, Danie  17 Pace-MR              1:05.99    1:06.74
                  32.65     1:06.74 (34.09)
 21 Lotrionte, Nicolet  16 Badger-MR            1:05.71    1:07.05
                  32.59     1:07.05 (34.46)
 22 Decker, Amanda M    17 Ndac-MR              1:06.35    1:07.15
                  32.54     1:07.15 (34.61)
 23 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            1:06.41    1:07.16
                  32.95     1:07.16 (34.21)
 24 Doolittle, Lauren   15 Trs-MR               1:06.04    1:07.21
                  33.03     1:07.21 (34.18)
 25 McCarthy, Jessica   17 MSC-MR               1:06.48    1:07.23
                  33.09     1:07.23 (34.14)
 26 Savoury, Megan M    16 Ndac-MR              1:05.39    1:07.25
                  32.82     1:07.25 (34.43)
 27 Patterson, Rene L   16 Pace-MR              1:06.14    1:07.29
                  33.09     1:07.29 (34.20)
 28 Lewis, Samantha E   17 NBS-MR               1:05.36    1:07.86
                  32.75     1:07.86 (35.11)
 29 Giunta, Jaclyn A    17 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.00    1:08.41
                  33.53     1:08.41 (34.88)
 30 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              1:03.22    1:08.69
                  33.34     1:08.69 (35.35)
 31 Wacyk, Roxy         15 Bgnw Marlins-MR      1:05.00    1:08.75
                  33.01     1:08.75 (35.74)
 32 Pfeifer, Christine  18 FLY-MR               1:06.03    1:08.77
                  33.18     1:08.77 (35.59)
 33 Gordon, Megan T     16 Tmsuffolk Hills-MR   1:06.46    1:08.84
                  33.18     1:08.84 (35.66)

Event 58  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 51.82  3/17/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC
       Metro: @ 49.54  4/30/1981 Rick Carey, BSC-MR
                53.09  JR
                54.59  SECT
                58.69  ZQ
                58.99  METS
              1:00.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Carey, Kevin        16 LBA-MR                 54.04      55.24 ZQ      20
                  27.62       55.24 (27.62)
  2 Olsen, Ryan M       18 Aqua Gems-MR           56.53      55.26 ZQ      17
                  26.65       55.26 (28.61)
  3 Alban, Doug M       17 Big Blue-MR            55.95      55.60 ZQ      16
                  27.30       55.60 (28.30)
  4 Labour Jr., Raphy   17 RedTails-MR            54.16      57.27 ZQ      15
                  27.89       57.27 (29.38)
  5 Carney, Kevin M     17 Aqua Gems-MR           59.13      57.47 ZQ      14
                  27.73       57.47 (29.74)
  6 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR                57.26      57.81 ZQ      13
                  28.00       57.81 (29.81)
  7 Park, Michael       15 FLY-MR                 58.36      58.28 ZQ      12
                  28.17       58.28 (30.11)
  8 Zhang, Tony         17 FLY-MR                 57.09      58.36 ZQ      11
                  27.92       58.36 (30.44)
  9 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR     59.51      58.40 ZQ       9
                  28.82       58.40 (29.58)
 10 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                 58.20      58.57 ZQ       7
                  28.66       58.57 (29.91)
 11 Fails, Joe          16 NY Sharks-MR           59.80      58.86 METS     6
                  29.10       58.86 (29.76)
 12 Culkin, Roy E       16 IA-MR                  59.28      58.98 METS     5
                  28.87       58.98 (30.11)
 13 Kwiatkowski, Bryan  17 Trs-MR                 58.57      59.09 JO       4
                  28.21       59.09 (30.88)
 14 Armstrong, Shaun R  17 TVSC-MR                53.01      59.21 JO       3
                  29.16       59.21 (30.05)
 15 Hikal, Karim        15 Basc-MR              1:00.20      59.24 JO       2
                  28.68       59.24 (30.56)
 16 Madar, David        15 SSL-MR                 59.11      59.54 JO       1
                  29.06       59.54 (30.48)
 17 Yen, Jason          17 FLY-MR                 59.63      59.74 JO
                  28.73       59.74 (31.01)
 18 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR            59.17    1:00.13 JO
                  28.95     1:00.13 (31.18)
 19 Levintov, Nick      16 Basc-MR                58.70    1:00.60
                  28.61     1:00.60 (31.99)
 20 Shiwnath, Michael   15 FLY-MR               1:00.15    1:00.80
                  29.29     1:00.80 (31.51)
 21 Sato, Ray R         15 GAEL-MR                59.99    1:00.86
                  28.92     1:00.86 (31.94)
 22 Lau, Kevin          15 Badger-MR            1:00.00    1:00.92
                  29.83     1:00.92 (31.09)
 23 Jewett, Tully       16 UN-AG-MR             1:00.49    1:03.25
                  30.78     1:03.25 (32.47)
 24 Fleckenstein, John  17 TVSC-MR                59.94    1:03.27
                  31.45     1:03.27 (31.82)
 25 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR    1:00.31    1:05.40
                  31.96     1:05.40 (33.44)

Event 59  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 27.87  1997      Rebecca Grove, BGNW
       Metro: @ 27.87  5/1/1997  Rebecca Grove, MKBC-MR
                28.99  T16
                32.49  ZQ
                33.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR        29.46      29.25 ZQ      20
  2 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR              30.24      29.92 ZQ      17
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR              29.85      30.17 ZQ      16
  4 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR                29.69      30.23 ZQ      15
  5 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR                 29.87      30.38 ZQ      14
  6 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR                 30.99      30.66 ZQ      13
  7 Berg, Shea P        12 MSC-MR                 31.83      30.88 ZQ      12
  8 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR        31.37      31.07 ZQ      11
  9 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR                 31.28      31.18 ZQ       9
 10 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR                31.94      31.49 ZQ       7
 11 Stellman, Amanda E  12 Middies-MR             31.48      31.65 ZQ       6
 12 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR                 31.52      31.69 ZQ       5
 13 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR                31.87      31.89 ZQ       4
 14 Jones, Shannon E    11 Badger-MR              32.75      32.22 ZQ       2.5
 14 Costa, Christina    12 Pace-MR                31.54      32.22 ZQ       2.5
 16 Hoffman, Morgan S   12 WISC-MR                32.49      32.27 ZQ       1
 17 Olszewski, Tiffany  12 Twisters-MR            33.03      32.42 ZQ
 18 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                  33.17      32.46 ZQ
 19 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR                32.59      32.49 ZQ
 20 Kelly, Emily        11 LBA-MR                 32.40      32.51 JO
 21 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR      33.10      32.55 JO
 22 Roldan, Fransheska  11 NBS-MR                 33.58      32.59 JO
 23 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR             33.04      32.61 JO
 24 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR    32.90      32.62 JO
 25 Knight, Ashley      12 FLY-MR                 32.37      32.63 JO
 26 Cannon, Taylor      12 Tmsuffolk Hills-MR     33.11      32.65 JO
 27 Lyver, Kellie M     12 GAEL-MR                32.95      32.79 JO
 28 Chestler, Jessica   12 Middies-MR             33.35      32.83 JO
 29 Larson, Kim P       12 IA-MR                  31.77      32.84 JO
 30 Owens, Amanda       11 Badger-MR              33.59      32.91 JO
 31 Makowski, Amanda Z  12 HYB-MR                 33.43      32.92 JO
 32 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR            33.54      32.97 JO
 33 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR                 33.55      33.01 JO
 34 Tanaka, Haruka      12 Bgnw Marlins-MR        33.01      33.14 JO
 35 Hughes, Katie C     12 Badger-MR              31.81      33.19 JO
 36 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                  31.92      33.22 JO
 37 Turner, Jennifer J  12 Silver Streaks-MR      33.18      33.24 JO
 38 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR        33.05      33.27 JO
 39 Kleinschnitz, Brit  12 North Shore-MR         33.44      33.31 JO
 40 Braca, Gianna L     12 Pace-MR                32.76      33.32 JO
 40 Ryan, Lauren E      12 Trs-MR                 33.43      33.32 JO
 42 Espinal, Amanda     12 Tmsuffolk Hills-MR     33.21      33.33 JO
 43 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                33.39      33.36 JO
 44 Burtnik, Marisol G  12 Pace-MR                32.45      33.64
 45 Festa, Julia D      12 LIAC-MR                33.25      33.72
 46 Skeivys, Maria E    11 FLY-MR                 33.31      33.73
 47 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR        32.82      34.00
 48 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR        33.25      34.09
 48 Mannix, Gina A      12 GAEL-MR                33.07      34.09
 50 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR                 33.28      34.55
 51 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR                33.36      34.74

Event 60  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 26.49  1996      Nicholas Pai, MSC
       Metro: @ 26.16  5/1/1996  Nicholas Pai, MSC-MR
                28.39  T16
                32.89  ZQ
                33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR                28.67      27.99 T16     20
  2 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR                29.61      29.55 ZQ      17
  3 Cox, Mark           12 IA-MR                  30.36      30.38 ZQ      16
  4 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR        30.39      30.69 ZQ      15
  5 Catano, AL          12 IA-MR                  30.64      30.75 ZQ      14
  6 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR        30.69      30.94 ZQ      13
  7 McIlvain, Brian J   12 CSC-MR                 31.48      30.98 ZQ      12
  8 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR            31.07      31.22 ZQ      11
  9 Kim, Kenny L        12 FLY-MR                 30.91      31.26 ZQ       9
 10 Hausmann, Edward C  11 WISC-MR                31.78      31.66 ZQ       7
 11 Santospirito, Chri  12 WISC-MR                32.38      31.67 ZQ       6
 12 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR           30.92      31.72 ZQ       5
 13 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR     32.30      31.95 ZQ       4
 14 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR     32.20      32.01 ZQ       3
 15 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR                32.06      32.05 ZQ       2
 16 Gallimore, Chris    12 NFS-MR                 32.09      32.06 ZQ       1
 17 Kennon, Aidan       12 Badger-MR              33.56      32.17 ZQ
 18 Knight, Lucas       11 FLY-MR                 32.60      32.20 ZQ
 19 Mariano, Collin J   12 Pace-MR                32.26      32.26 ZQ
 20 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR      33.41      32.53 ZQ
 21 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR              33.86      32.72 ZQ
 22 Collazo, Jason      12 WAC-MR                 31.91      32.80 ZQ
 23 Ghanim, Ayman       12 Twisters-MR            32.38      32.88 ZQ
 24 Walsh, Kevin M      11 MWSC-MR                33.05      32.92 JO
 25 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR                31.95      32.96 JO
 26 Zorgman, Willem H   12 Pace-MR                32.64      32.98 JO
 27 Charriez, Greg T    12 Bgnw Marlins-MR        33.17      33.07 JO
 28 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR            31.97      33.20 JO
 29 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR        32.02      33.40 JO
 30 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR             33.80      33.47 JO
 31 Middleton, William  11 Basc-MR                33.50      33.81 JO
 32 Dymek, Rafal        12 Twisters-MR            33.83      33.89 JO
 33 Bush, David R       12 Bgnw Marlins-MR        33.89      34.26
 34 Halbohn, Kyle W     11 LIAC-MR                33.73      34.32
 34 McComiskey, Tony    11 Basc-MR                33.85      34.32
 36 Mitchell, Jamie J   11 Pace-MR                33.98      34.55
 37 Mitil, Lorenzo      12 Middies-MR             33.75      34.72
 38 Guelly, Stefan M    12 FLY-MR                 33.73      34.96
 39 Adolf, Conrad       11 Agua Swim Team-MR      33.39      35.06
 40 Donis, Harry J      12 Middies-MR             33.97      35.16
 41 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR          33.88      35.19
 42 Stuart, Alex P      11 Aqua Gems-MR           33.95      35.23
 43 Carr, John P        11 Bgnw Marlins-MR        33.93      35.31
 44 Woodhead, Derek R   11 IA-MR                  33.40      35.77
 45 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR        33.54      36.13
 46 Marchionni, Frank   12 Trs-MR                 33.45      36.21

Event 61  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:57.46  1983      Lori Boehler
       Metro: @ 4:41.98  4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR
                5:03.29  JR
                5:10.79  SECT
                5:22.99  METS
                5:31.49  ZQ
                5:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kane, Kandra L      15 TVSC-MR              5:07.79    5:11.08 METS    20
                  27.01       56.45 (29.44)     1:27.25 (30.80)     1:58.62 (31.37)
        2:30.56 (31.94)     3:02.52 (31.96)     3:34.60 (32.08)     4:06.93 (32.33)
        4:39.47 (32.54)     5:11.08 (31.61)
  2 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               5:18.28    5:14.76 METS    17
                  27.88       58.26 (30.38)     1:29.84 (31.58)     2:01.98 (32.14)
        2:34.38 (32.40)     3:06.60 (32.22)     3:39.02 (32.42)     4:11.25 (32.23)
        4:43.30 (32.05)     5:14.76 (31.46)
  3 Singer, Kimberly A  17 LIAC-MR              5:22.92    5:16.66 METS    16
                  27.78       59.28 (31.50)     1:31.26 (31.98)     2:03.37 (32.11)
        2:36.21 (32.84)     3:08.78 (32.57)     3:41.09 (32.31)     4:13.89 (32.80)
        4:45.78 (31.89)     5:16.66 (30.88)
  4 Morgan, Adriana Z   17 MSC-MR               5:25.99    5:24.27 ZQ      15
                  29.03     1:00.47 (31.44)     1:32.79 (32.32)     2:05.55 (32.76)
        2:38.45 (32.90)     3:11.54 (33.09)     3:45.02 (33.48)     4:18.44 (33.42)
        4:51.89 (33.45)     5:24.27 (32.38)
  5 Palmeri, Stephanie  16 Express Swimming-MR  5:26.72    5:25.08 ZQ      14
                  29.53     1:01.67 (32.14)     1:34.19 (32.52)     2:07.12 (32.93)
        2:40.14 (33.02)     3:13.41 (33.27)     3:46.85 (33.44)     4:20.06 (33.21)
        4:52.91 (32.85)     5:25.08 (32.17)
  6 Bowman, Colleen E   16 IA-MR                5:25.15    5:25.15 ZQ      13
                  28.81     1:00.29 (31.48)     1:32.74 (32.45)     2:05.80 (33.06)
        2:39.29 (33.49)     3:12.81 (33.52)     3:46.34 (33.53)     4:19.75 (33.41)
        4:52.94 (33.19)     5:25.15 (32.21)
  7 Schiano, Marie J    16 WAC-MR               5:28.78    5:25.50 ZQ      12
                  30.26     1:02.58 (32.32)     1:34.74 (32.16)     2:07.85 (33.11)
        2:40.78 (32.93)     3:13.67 (32.89)     3:46.58 (32.91)     4:20.27 (33.69)
        4:53.21 (32.94)     5:25.50 (32.29)
  8 Buckley, Samantha   15 Sachem-MR            5:20.62    5:25.56 ZQ      11
                  29.29     1:00.94 (31.65)     1:33.36 (32.42)     2:06.26 (32.90)
        2:39.11 (32.85)     3:12.18 (33.07)     3:46.00 (33.82)     4:19.71 (33.71)
        4:53.39 (33.68)     5:25.56 (32.17)
  9 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  5:30.86    5:26.08 ZQ       9
                  28.90     1:00.78 (31.88)     1:33.53 (32.75)     2:06.45 (32.92)
        2:39.51 (33.06)     3:12.82 (33.31)     3:46.46 (33.64)     4:20.21 (33.75)
        4:53.70 (33.49)     5:26.08 (32.38)
 10 Safran, Lily W      16 Agua Swim Team-MR    5:23.56    5:28.64 ZQ       7
                  29.42     1:01.38 (31.96)     1:33.93 (32.55)     2:06.95 (33.02)
        2:40.43 (33.48)     3:14.15 (33.72)     3:48.01 (33.86)     4:21.66 (33.65)
        4:55.51 (33.85)     5:28.64 (33.13)
 11 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         5:26.07    5:29.22 ZQ       6
                  28.39       59.96 (31.57)     1:33.12 (33.16)     2:06.85 (33.73)
        2:40.69 (33.84)     3:14.60 (33.91)     3:48.43 (33.83)     4:22.28 (33.85)
        4:56.08 (33.80)     5:29.22 (33.14)
 12 Blaszky, Allison N  15 TVSC-MR              5:29.23    5:29.27 ZQ       5
                  29.25     1:01.14 (31.89)     1:34.12 (32.98)     2:07.52 (33.40)
        2:41.70 (34.18)     3:15.72 (34.02)     3:49.63 (33.91)     4:23.58 (33.95)
        4:57.01 (33.43)     5:29.27 (32.26)
 13 Sullivan, Marykate  16 LIAC-MR              5:33.09    5:29.53 ZQ       4
                  29.91     1:02.46 (32.55)     1:35.53 (33.07)     2:08.97 (33.44)
        2:42.19 (33.22)     3:15.74 (33.55)     3:49.63 (33.89)     4:23.56 (33.93)
        4:57.27 (33.71)     5:29.53 (32.26)
 14 DI Novis, Jenna M   16 IA-MR                5:28.35    5:30.57 ZQ       3
                  30.12     1:03.40 (33.28)     1:37.01 (33.61)     2:10.97 (33.96)
        2:44.67 (33.70)     3:17.83 (33.16)     3:51.08 (33.25)     4:24.49 (33.41)
        4:57.73 (33.24)     5:30.57 (32.84)
 15 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            5:29.67    5:30.63 ZQ       2
                  29.57     1:01.62 (32.05)     1:34.76 (33.14)     2:08.32 (33.56)
        2:42.09 (33.77)     3:15.98 (33.89)     3:50.00 (34.02)     4:24.15 (34.15)
        4:57.95 (33.80)     5:30.63 (32.68)
 16 Doolittle, Lauren   15 Trs-MR               5:32.98    5:31.31 ZQ       1
                  29.42     1:02.21 (32.79)     1:35.81 (33.60)     2:09.86 (34.05)
        2:44.10 (34.24)     3:18.41 (34.31)     3:52.22 (33.81)     4:25.96 (33.74)
        4:59.46 (33.50)     5:31.31 (31.85)
 17 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR               5:32.56    5:31.65 JO
                  28.78     1:00.39 (31.61)     1:33.07 (32.68)     2:06.70 (33.63)
        2:40.32 (33.62)     3:14.89 (34.57)     3:49.60 (34.71)     4:24.21 (34.61)
        4:58.60 (34.39)     5:31.65 (33.05)
 18 Dolinar, Ann M      16 Tmsuffolk Hills-MR   5:33.32    5:32.57 JO
                  29.03     1:01.20 (32.17)     1:34.48 (33.28)     2:08.19 (33.71)
        2:42.38 (34.19)     3:16.48 (34.10)     3:50.78 (34.30)     4:25.43 (34.65)
        4:59.61 (34.18)     5:32.57 (32.96)
 19 McCarthy, Jessica   17 MSC-MR               5:34.63    5:33.07 JO
                  30.86     1:03.61 (32.75)     1:36.84 (33.23)     2:10.51 (33.67)
        2:44.25 (33.74)     3:18.21 (33.96)     3:52.14 (33.93)     4:26.02 (33.88)
        4:59.88 (33.86)     5:33.07 (33.19)
 20 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              5:32.28    5:33.48 JO
                  29.70     1:01.80 (32.10)     1:34.93 (33.13)     2:08.53 (33.60)
        2:42.87 (34.34)     3:16.95 (34.08)     3:51.31 (34.36)     4:25.73 (34.42)
        4:59.95 (34.22)     5:33.48 (33.53)
 21 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              5:27.30    5:33.93 JO
                  30.51     1:03.54 (33.03)     1:37.02 (33.48)     2:10.96 (33.94)
        2:45.26 (34.30)     3:19.25 (33.99)     3:53.34 (34.09)     4:27.68 (34.34)
        5:01.39 (33.71)     5:33.93 (32.54)
 22 Caperna, Molly S    15 LIAC-MR              5:32.83    5:39.73
                  30.53     1:03.59 (33.06)     1:36.79 (33.20)     2:10.78 (33.99)
        2:45.10 (34.32)     3:19.56 (34.46)     3:54.56 (35.00)     4:29.79 (35.23)
        5:05.35 (35.56)     5:39.73 (34.38)
 23 Pullen, Mel G       15 Cond-MR              5:28.30    5:42.41
                  29.43     1:02.33 (32.90)     1:36.33 (34.00)     2:11.05 (34.72)
        2:46.04 (34.99)     3:21.25 (35.21)     3:56.55 (35.30)     4:32.03 (35.48)
        5:07.57 (35.54)     5:42.41 (34.84)
 24 Travers, Bridget    15 FLY-MR               5:26.22    5:42.47
                  29.28     1:01.88 (32.60)     1:36.13 (34.25)     2:10.96 (34.83)
        2:45.86 (34.90)     3:21.17 (35.31)     3:56.64 (35.47)     4:32.09 (35.45)
        5:07.65 (35.56)     5:42.47 (34.82)
 25 Drinane, Joanna M   15 SSL-MR               5:30.27    5:46.81
                  30.53     1:04.09 (33.56)     1:38.39 (34.30)     2:13.57 (35.18)
        2:49.32 (35.75)     3:24.94 (35.62)     4:00.89 (35.95)     4:36.54 (35.65)
        5:12.57 (36.03)     5:46.81 (34.24)
 26 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               5:31.24    5:46.84
                  30.30     1:03.42 (33.12)     1:37.94 (34.52)     2:13.20 (35.26)
        2:48.81 (35.61)     3:24.64 (35.83)     4:00.23 (35.59)     4:36.11 (35.88)
        5:12.09 (35.98)     5:46.84 (34.75)
 27 Canals, Giselle     17 Cond-MR              5:32.66    5:47.44
                  30.20     1:03.83 (33.63)     1:38.52 (34.69)     2:13.59 (35.07)
        2:48.71 (35.12)     3:24.35 (35.64)     4:00.25 (35.90)     4:36.04 (35.79)
        5:11.88 (35.84)     5:47.44 (35.56)

Event 62  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:36.49  3/17/2001 Billy Gray, BSC
       Metro: @ 4:22.84  4/30/1986 John Witchell, GAK-MR
                4:39.59  JR
                4:48.39  SECT
                4:58.59  METS
                5:08.89  ZQ
                5:19.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Eltahawy, Noor S    15 LIAC-MR              5:04.93    4:58.91 ZQ      20
                  27.14       56.43 (29.29)     1:26.02 (29.59)     1:56.22 (30.20)
        2:26.67 (30.45)     2:57.65 (30.98)     3:28.36 (30.71)     3:59.21 (30.85)
        4:29.85 (30.64)     4:58.91 (29.06)
  2 Almeida, Roger V    17 Twisters-MR          5:05.00    5:01.95 ZQ      17
                  28.27       57.90 (29.63)     1:28.21 (30.31)     1:58.89 (30.68)
        2:30.02 (31.13)     3:01.12 (31.10)     3:32.36 (31.24)     4:03.40 (31.04)
        4:33.60 (30.20)     5:01.95 (28.35)
  3 Alaimo, John        17 NY Sharks-MR         4:58.95    5:02.40 ZQ      16
                  26.52       55.80 (29.28)     1:26.11 (30.31)     1:56.68 (30.57)
        2:27.47 (30.79)     2:58.23 (30.76)     3:28.98 (30.75)     3:59.86 (30.88)
        4:31.23 (31.37)     5:02.40 (31.17)
  4 Caputo, Dave        16 Basc-MR              5:13.22    5:03.59 ZQ      15
                  26.63       56.18 (29.55)     1:26.59 (30.41)     1:57.21 (30.62)
        2:27.37 (30.16)     2:58.59 (31.22)     3:30.10 (31.51)     4:01.12 (31.02)
        4:32.67 (31.55)     5:03.59 (30.92)
  5 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR    5:14.55    5:03.70 ZQ      14
                  26.44       56.09 (29.65)     1:26.43 (30.34)     1:57.51 (31.08)
        2:28.35 (30.84)     2:58.92 (30.57)     3:30.26 (31.34)     4:01.63 (31.37)
        4:33.00 (31.37)     5:03.70 (30.70)
  6 Vogel, Daniel A     16 LIAC-MR              5:08.84    5:07.40 ZQ      13
                  28.09       58.43 (30.34)     1:29.65 (31.22)     2:00.48 (30.83)
        2:31.35 (30.87)     3:01.98 (30.63)     3:33.20 (31.22)     4:05.01 (31.81)
        4:36.57 (31.56)     5:07.40 (30.83)
  7 Pellegrino, France  16 HYB-MR               5:03.91    5:07.64 ZQ      12
                  26.75       56.24 (29.49)     1:26.46 (30.22)     1:57.31 (30.85)
        2:28.27 (30.96)     2:59.94 (31.67)     3:31.85 (31.91)     4:04.53 (32.68)
        4:36.79 (32.26)     5:07.64 (30.85)
  8 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR   5:10.18    5:09.60 JO      11
                  26.89       57.09 (30.20)     1:28.30 (31.21)     1:59.58 (31.28)
        2:31.30 (31.72)     3:03.28 (31.98)     3:34.84 (31.56)     4:06.70 (31.86)
        4:39.01 (32.31)     5:09.60 (30.59)
  9 Swensen, Dan C      15 LIAC-MR              5:13.18    5:10.53 JO       9
                  27.73       58.47 (30.74)     1:29.83 (31.36)     2:01.58 (31.75)
        2:33.02 (31.44)     3:04.86 (31.84)     3:36.80 (31.94)     4:08.44 (31.64)
        4:39.93 (31.49)     5:10.53 (30.60)
 10 Meaney, Brad T      16 WAC-MR               5:15.45    5:11.13 JO       7
                  27.89       58.15 (30.26)     1:29.42 (31.27)     2:01.72 (32.30)
        2:33.54 (31.82)     3:05.47 (31.93)     3:37.55 (32.08)     4:09.41 (31.86)
        4:40.78 (31.37)     5:11.13 (30.35)
 11 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR               5:19.99    5:12.23 JO       6
                  26.63       56.22 (29.59)     1:27.68 (31.46)     1:59.56 (31.88)
        2:30.99 (31.43)     3:03.59 (32.60)     3:36.36 (32.77)     4:08.60 (32.24)
        4:42.00 (33.40)     5:12.23 (30.23)
 12 Smith, Chris C      16 SSL-MR               5:05.99    5:13.27 JO       5
                  28.25       58.60 (30.35)     1:29.79 (31.19)     2:01.44 (31.65)
        2:33.17 (31.73)     3:04.84 (31.67)     3:37.05 (32.21)     4:09.27 (32.22)
        4:41.42 (32.15)     5:13.27 (31.85)
 13 Finnerty, Mike P    17 LIAC-MR              5:17.34    5:13.53 JO       4
                  27.50       57.79 (30.29)     1:29.12 (31.33)     2:00.96 (31.84)
        2:33.23 (32.27)     3:05.38 (32.15)     3:37.61 (32.23)     4:10.00 (32.39)
        4:42.18 (32.18)     5:13.53 (31.35)
 14 Levintov, Nick      16 Basc-MR              5:19.68    5:15.47 JO       3
                  26.83       56.38 (29.55)     1:27.36 (30.98)     1:59.42 (32.06)
        2:31.57 (32.15)     3:04.00 (32.43)     3:36.63 (32.63)     4:09.25 (32.62)
        4:42.36 (33.11)     5:15.47 (33.11)
 15 Brown, Bryan F      15 OWA-MR               5:13.11    5:15.98 JO       2
                  27.45       57.64 (30.19)     1:28.79 (31.15)     2:00.21 (31.42)
        2:32.19 (31.98)     3:04.51 (32.32)     3:37.05 (32.54)     4:10.27 (33.22)
        4:43.47 (33.20)     5:15.98 (32.51)
 16 Jewett, Tully       16 UN-AG-MR             5:19.99    5:18.86 JO       1
                  27.26       57.56 (30.30)     1:29.20 (31.64)     2:01.70 (32.50)
        2:35.12 (33.42)     3:07.85 (32.73)     3:40.55 (32.70)     4:13.67 (33.12)
        4:46.96 (33.29)     5:18.86 (31.90)
 17 Penyevsky, Sergey   16 Brooklyn Seals-MR    5:19.00    5:20.97
                  28.51       59.71 (31.20)     1:32.01 (32.30)     2:05.20 (33.19)
        2:38.79 (33.59)     3:11.55 (32.76)     3:44.85 (33.30)     4:17.93 (33.08)
        4:50.58 (32.65)     5:20.97 (30.39)
 18 Boate, Ryan         16 Badger-MR            5:18.78    5:23.26
                  28.37       58.81 (30.44)     1:30.22 (31.41)     2:02.79 (32.57)
        2:35.68 (32.89)     3:08.89 (33.21)     3:42.46 (33.57)     4:16.29 (33.83)
        4:50.13 (33.84)     5:23.26 (33.13)

Event 63  Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:32.16  3/17/2001 Badger Swim Club
       Metro: @ 1:48.26  4/30/1999 YWCA Middies, YMID-MR
                         M.Haggerty,.Malloy,A.Miller,J.Tucker
                2:09.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:58.09    1:54.32 JO      40
     1) Liu, Lucy X 16                  2) Mango, Magdalena M 18
     3) Fong, Abigail J 16              4) Healey, Vivian O 15
                  28.88     1:00.67 (31.79)     1:28.86 (28.19)     1:54.32 (25.46)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:55.43    1:58.67 JO      34
     1) Tomasula, Kellyanne M 15        2) Lukasik, Brittany G 15
     3) Fitzgerald, Shannan L 16        4) Lupinetti, Sam E 17
                  29.29     1:04.97 (35.68)     1:32.71 (27.74)     1:58.67 (25.96)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:00.64    1:59.01 JO      32
     1) McCluskey, Maureen 15           2) Pfeifer, Christine M 18
     3) Sawicz, Dorota 17               4) Varga, Michelle T 16
                  30.42     1:04.94 (34.52)     1:33.70 (28.76)     1:59.01 (25.31)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:58.50    2:01.23 JO      30
     1) Beck, Patty D 15                2) Devoe, Stacey Z 15
     3) O'Connor, Katelyn Z 16          4) Camardella, Alyssa R 17
                  30.85     1:05.07 (34.22)     1:33.30 (28.23)     2:01.23 (27.93)
  5 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'           1:58.50    2:01.30 JO      28
     1) Savoury, Megan M 16             2) Johnson, Laura E 17
     3) Murray, Kaitlyn L 17            4) Burud, Sarah E 17
                  32.06     1:05.39 (33.33)     1:34.75 (29.36)     2:01.30 (26.55)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:09.06    2:01.99 JO      26
     1) Safran, Lily W 16               2) Miller, Mollie R 16
     3) Crane, Francesca 16             4) Lee, Katherine E 15
                  31.00     1:06.90 (35.90)     1:35.62 (28.72)     2:01.99 (26.37)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 2:05.00    2:03.16 JO      24
     1) Hartford, Catherine D 16        2) Holleran, Michelle K 15
     3) Palmeri, Stephanie A 16         4) McNeely, Megan A 15
                1:06.89                             1:36.37 ( )     2:03.16 (26.79)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:05.75    2:03.48 JO      22
     1) Cruise, Mallory J 16            2) Zhu, Angela 16
     3) Mark, Sarah 17                  4) Wong, Bethany K 15
                  28.81       44.91 (16.10)     1:35.24 (50.33)     2:03.48 (28.24)
  9 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:02.33    2:04.13 JO      18
     1) Vaughn, Laura A 16              2) Mazzilli, Meridith P 16
     3) Garrett, Kim M 17               4) Pampillonio, Danielle C 17
                  31.28     1:07.29 (36.01)     1:36.88 (29.59)     2:04.13 (27.25)

Event 64  Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:37.36  3/17/2001 AGUA
                         P. Frame, Y. Bugayev, B. Woo, C. Clinton
       Metro: @ 1:35.34  4/30/1999 Team Suffolk, TS-MR
                1:59.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:43.00    1:41.55 JO      40
     1) Carney, Kevin M 17              2) Buchney, Michael C 18
     3) Branagan, Timothy J 17          4) Olsen, Ryan M 18
                  27.40       55.85 (28.45)     1:20.27 (24.42)     1:41.55 (21.28)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:44.97    1:43.62 JO      34
     1) Ozcan, Omar 17                  2) Pulgar, Ronny J 17
     3) Almeida, Roger V 17             4) Wong, Louis K 17
                  26.02       55.73 (29.71)     1:20.96 (25.23)     1:43.62 (22.66)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:45.85    1:44.25 JO      32
     1) Hasty, William G 17             2) Borger, Brian R 16
     3) Friedman, Daniel R 17           4) Charles, Dillon A 17
                  25.90       54.80 (28.90)     1:21.16 (26.36)     1:44.25 (23.09)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:43.87    1:44.47 JO      30
     1) Zhang, Tony 17                  2) Okochi, Shunpei 17
     3) Dzieniszewski, Phillip 15       4) Payabyab, Paul C 15
                  27.19       56.96 (29.77)     1:21.99 (25.03)     1:44.47 (22.48)
  5 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                1:43.55    1:45.65 JO      28
     1) Levintov, Nick 16               2) Delese, Marc 17
     3) Hikal, Karim 15                 4) Marotto, Matt L 16
                  27.74       56.29 (28.55)     1:22.05 (25.76)     1:45.65 (23.60)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:46.90    1:48.77 JO      26
     1) Fails, Joe 16                   2) Hellman, Matt 17
     3) Alaimo, John 17                 4) O'Donnell, OD 17
                  28.13       59.78 (31.65)     1:24.96 (25.18)     1:48.77 (23.81)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:50.02    1:49.84 JO      24
     1) Woo, Shaun Y 16                 2) Curci, Brian P 16
     3) Bushlow, Eric 17                4) Altman-Kurosaki, Jonas Y 15
                  28.06       58.45 (30.39)     1:25.36 (26.91)     1:49.84 (24.48)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 1:52.43    1:51.40 JO      22
     1) Kuhrt, Brandon L 15             2) Marks, Danny J 15
     3) Kurtz, Jon R 16                 4) Sweeney, Joseph D 16
                  27.76       58.90 (31.14)     1:28.55 (29.65)     1:51.40 (22.85)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:48.92    1:51.60 JO      18
     1) Sato, Ray R 15                  2) Fasman, Matthew S 18
     3) Richman, Joseph Z 15            4) Scanlon, Conor A 17
                  29.24     1:01.17 (31.93)     1:28.52 (27.35)     1:51.60 (23.08)

Event 65  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:57.43  2/16/2003 Badger Swim Club
                         L Evans, K Gruendell, A Forrester, A Hyland
       Metro: @ 1:56.93  5/1/2001  YWCA Middies, YMID-MR
                1:58.89  T16
                2:24.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:58.89    1:58.52 T16     40
     1) Evans, Laura A 12               2) Barnwell, Brittany 12
     3) Hughes, Katie C 12              4) Fenn, Meaghan 12
                  30.50     1:03.26 (32.76)     1:32.97 (29.71)     1:58.52 (25.55)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:00.00    1:58.66 T16     34
     1) Holden, Kim B 12                2) Gorki, Alexandra G 12
     3) Polhill, Ali C 11               4) Weston, Betsy F 12
                  29.67     1:02.54 (32.87)     1:31.94 (29.40)     1:58.66 (26.72)
  3 Hauppauge-MR  'A'                           2:05.34    2:02.34 JO      32
     1) Blom, Danielle 12               2) Anderer, Britney 12
     3) Anderer, Stephanie L 12         4) Doughty, Brigitte 11
                  33.85     1:06.12 (32.27)     1:35.34 (29.22)     2:02.34 (27.00)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:02.33    2:03.49 JO      30
     1) Knight, Ashley 12               2) Michalak, Zuzanna 12
     3) Guelly, Kirsten H 12            4) Mercurio, Sophia 12
                  32.42     1:07.51 (35.09)     1:36.61 (29.10)     2:03.49 (26.88)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:04.87    2:04.48 JO      28
     1) Taddeo, Marisa S 12             2) Glenday, Heather M 11
     3) Nieto, Jessica N 12             4) Gaffey, Melanie A 12
                  31.06     1:07.57 (36.51)     1:38.79 (31.22)     2:04.48 (25.69)
  6 Ywca Middies-MR  'A'                        2:08.00    2:05.20 JO      26
     1) Panzarino, Alexandra M 11       2) Fulenwider, Allison F 11
     3) Marynowski, Ryan M 12           4) Rogers, Stacey B 12
                  31.93     1:07.99 (36.06)     1:36.39 (28.40)     2:05.20 (28.81)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:08.00    2:05.43 JO      24
     1) Tanaka, Haruka 12               2) Holmes, Sabine B 11
     3) Fanelli, Melissa R 12           4) Quaranta, Christina O 12
                  32.79     1:07.67 (34.88)     1:37.65 (29.98)     2:05.43 (27.78)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:04.50    2:06.67 JO      22
     1) Baker, Meghan T 12              2) Hogan, Michelle M 12
     3) Mannix, Gina A 12               4) Lyver, Kellie M 12
                  32.20     1:08.71 (36.51)     1:39.57 (30.86)     2:06.67 (27.10)
  9 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:09.60    2:06.87 JO      18
     1) Skeivys, Maria E 11             2) Betancourt, Lauren 12
     3) Lao, April 12                   4) Brillson, Jocelyne 12
                  33.80     1:09.54 (35.74)     1:39.23 (29.69)     2:06.87 (27.64)
 10 Ywca Middies-MR  'B'                        2:15.00    2:07.63 JO      14
     1) Stellman, Amanda E 12           2) Kelly, Corinne M 12
     3) Browne, Rebecca K 12            4) Laitman, Caroline E 12
                  31.64     1:08.01 (36.37)     1:38.94 (30.93)     2:07.63 (28.69)
 11 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:06.70    2:08.62 JO      12
     1) Costa, Christina 12             2) Kadala, Kristyn E 11
     3) Burtnik, Marisol G 12           4) Braca, Gianna L 12
                  33.25     1:09.20 (35.95)     1:41.05 (31.85)     2:08.62 (27.57)
 12 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:09.40    2:08.65 JO      10
     1) Hoffman, Morgan S 12            2) Warren, Michelle 12
     3) Schmid, kristen M 12            4) Morcerf, Marykate 12
                  32.76     1:10.23 (37.47)     1:41.23 (31.00)     2:08.65 (27.42)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 2:12.00    2:09.23 JO       8
     1) Cheng, Emily 11                 2) Dwyer, Brianne M 12
     3) Patton, Colleen M 12            4) Shanley, Kelly M 12
                  32.80     1:07.87 (35.07)     1:40.76 (32.89)     2:09.23 (28.47)
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:09.69    2:09.90 JO       6
     1) Festa, Julia D 12               2) Bransfield, Sammy J 12
     3) Tyznar, Jessica A 12            4) Halbohn, Colleen 12
                  33.95     1:09.86 (35.91)     1:42.62 (32.76)     2:09.90 (27.28)
 15 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:11.14    2:10.43 JO       4
     1) Ortega, Andrea M 12             2) Peng, Belle H 12
     3) D'Ortenzio, Melanie 11          4) Nugent, Susan A 12
                  34.54     1:10.93 (36.39)     1:42.59 (31.66)     2:10.43 (27.84)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:11.26    2:11.72 JO       2
     1) Stenger, Alexa 12               2) Stanford, Brittany 11
     3) Kelly, Emily 11                 4) Brooke, Taylor 12
                  34.62     1:11.62 (37.00)     1:42.84 (31.22)     2:11.72 (28.88)
 17 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:11.01    2:12.07 JO
     1) Olszewski, Tiffany G 12         2) Kwa, Adelene 11
     3) Lama, Siddhi 12                 4) Wadolowska, Julia 12
                  33.44     1:12.30 (38.86)     1:44.13 (31.83)     2:12.07 (27.94)
 18 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:06.00    2:12.45 JO
     1) Owens, Amanda 11                2) Tobin, Casey 11
     3) Jones, Shannon E 11             4) Lyons, Caitlin 12
                  33.85     1:13.54 (39.69)     1:43.28 (29.74)     2:12.45 (29.17)
 19 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:13.75    2:12.51 JO
     1) Erickson, Abigayle 12           2) Reis, Dani B 12
     3) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 11 4) Pavlin, Mekala 11
                  34.83     1:12.36 (37.53)     1:43.67 (31.31)     2:12.51 (28.84)
 20 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:16.50    2:13.78 JO
     1) Damico, Nicole 12               2) Klein, Morganne 11
     3) Thorp, Kaitlin 12               4) Owens, Katelyn 12
                  36.14     1:11.68 (35.54)     1:44.85 (33.17)     2:13.78 (28.93)
 21 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:18.88    2:17.34 JO
     1) Dennis, Maya Y 12               2) Sherard, Nia 12
     3) Innis, Raven 12                 4) Falden, Raynell S 12
                  34.74     1:15.45 (40.71)     1:48.75 (33.30)     2:17.34 (28.59)
 22 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:18.68    2:18.84 JO
     1) Ferlo, Emily E 11               2) Murphy, Lauren E 12
     3) Ehret, Jane M 11                4) Moore, Erica 11
                  34.39     1:15.63 (41.24)     1:46.63 (31.00)     2:18.84 (32.21)

Event 66  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:52.48  2/17/2002 BGNW Marlins
                         A Powell, T Hastings, A Simco, D Simco
       Metro: @ 1:52.48  2/15/2002 BGNW Marlins, BGNW-MR
                         A.Powell,T.Hastings,A.Simco,D.Simco
                1:59.09  T16
                2:24.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:01.45    1:59.11 JO      40
     1) Wagner, Jack S 12               2) Man, Tyler S 12
     3) Chang, Adam Y 12                4) O'Neill, Brian P 12
                  28.94     1:04.50 (35.56)     1:31.31 (26.81)     1:59.11 (27.80)
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:02.75    2:00.73 JO      34
     1) Filardi, Andrew D 12            2) Alejandro, Steffen 12
     3) Cerra, Nicholas 12              4) D'Ortenzio, Michael 12
                  34.61     1:06.04 (31.43)     1:35.26 (29.22)     2:00.73 (25.47)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:04.00    2:02.78 JO      32
     1) Charriez, Nick I 12             2) Zanellato, Joe A 12
     3) Hadley, Matthew J 12            4) Clarke, Braden J 12
                  30.77     1:06.09 (35.32)     1:36.50 (30.41)     2:02.78 (26.28)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:03.07    2:02.86 JO      30
     1) Ghanim, Ayman 12                2) Preda, Anthony I 12
     3) Gumiela, Kryspin 11             4) Stepinski, Jan 12
                  32.61     1:04.28 (31.67)     1:36.29 (32.01)     2:02.86 (26.57)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:03.33    2:05.58 JO      28
     1) Knight, Lucas 11                2) Kim, Kenny L 12
     3) Pickel, Cody 11                 4) Ng, Justin 12
                  32.80     1:05.98 (33.18)     1:38.21 (32.23)     2:05.58 (27.37)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:08.11    2:06.54 JO      26
     1) Woodhead, Derek R 11            2) Cox, Mark 12
     3) Catano, AL 12                   4) Cremer, Christian H 12
                  30.83     1:07.50 (36.67)     1:38.83 (31.33)     2:06.54 (27.71)
  7 Ywca Middies-MR  'A'                        2:06.00    2:06.86 JO      24
     1) Minowitz, Mark T 12             2) Ellman, Andrew R 12
     3) Rubenstein, Ben S 11            4) Donis, Harry J 12
                  30.77     1:07.13 (36.36)     1:38.00 (30.87)     2:06.86 (28.86)
  8 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:06.76    2:09.28 JO      22
     1) Mariano, Collin J 12            2) Nikic, Marko J 12
     3) Mitchell, Jamie J 11            4) Zorgman, Willem H 12
                  32.68     1:09.67 (36.99)     1:40.57 (30.90)     2:09.28 (28.71)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:11.42    2:10.13 JO      18
     1) McIlvain, Brian J 12            2) Nieto, Brian T 12
     3) Hallinan, James J 12            4) Coleman, Zachary T 12
                  31.29     1:09.86 (38.57)     1:41.16 (31.30)     2:10.13 (28.97)
 10 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:08.74    2:10.92 JO      14
     1) Andrews, Ayman C 12             2) Zummo, James R 12
     3) Stuart, Alex P 11               4) Marks, Sean M 12
                  32.53     1:10.46 (37.93)     1:41.63 (31.17)     2:10.92 (29.29)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:09.00    2:13.59 JO      12
     1) Bush, David R 12                2) White, Connor D 11
     3) Charriez, Greg T 12             4) Carr, John P 11
                                1:11.00 ( )     1:42.48 (31.48)     2:13.59 (31.11)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:07.50    2:15.31 JO      10
     1) Doherty, Zack Z 12              2) Itzkowitz, Ben M 11
     3) Sirmans, Marcus P 12            4) Ferrara, Ralph P 12
                  32.47     1:13.62 (41.15)     1:44.31 (30.69)     2:15.31 (31.00)
 13 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:12.94    2:16.25 JO       8
     1) Sacoto, Maxwell L 12            2) Sangtippawan, Chudchane 11
     3) Dymek, Rafal 12                 4) Polanco, Christopher A 11
                  34.86     1:14.76 (39.90)     1:46.11 (31.35)     2:16.25 (30.14)
 14 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:05.00    2:17.48 JO       6
     1) Kennon, Aidan 12                2) Feeley, Ryan J 12
     3) Grinnell, Chandler 12           4) Ferrara, Ian A 11
                  32.63     1:10.20 (37.57)     1:45.81 (35.61)     2:17.48 (31.67)
 15 Ywca Middies-MR  'B'                        2:15.00    2:17.77 JO       4
     1) Carmen, Jacob E 11              2) Jitechian, Gerard J 11
     3) Nicholson, Michael R 11         4) Mitil, Lorenzo 12
                  32.95     1:11.23 (38.28)     1:46.29 (35.06)     2:17.77 (31.48)

Event 67  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:08.22  3/17/2001 Julia E.Smit, TVSC
       Metro: @ 2:03.47  11/22/2002Julia E Smit, TVSC-MR
                2:08.59  T16
                2:09.49  JR
                2:12.49  SECT
                2:17.99  METS
                2:20.49  ZQ
                2:24.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      2:09.56    2:10.73 SECT    20
                  28.31     1:01.26 (32.95)     1:40.07 (38.81)     2:10.73 (30.66)
  2 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR            2:13.77    2:13.93 METS    17
                  29.07     1:03.33 (34.26)     1:41.98 (38.65)     2:13.93 (31.95)
  3 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR    2:19.28    2:15.67 METS    16
                  28.36     1:01.73 (33.37)     1:42.39 (40.66)     2:15.67 (33.28)
  4 Kochman, Julie N    14 Tmsuffolk Hills-MR   2:16.44    2:16.00 METS    15
                  29.98     1:03.43 (33.45)     1:45.16 (41.73)     2:16.00 (30.84)
  5 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               2:16.53    2:16.11 METS    14
                  30.88     1:05.70 (34.82)     1:45.60 (39.90)     2:16.11 (30.51)
  6 Larkin, Kate C      13 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.17    2:16.41 METS    13
                  29.92     1:05.05 (35.13)     1:45.08 (40.03)     2:16.41 (31.33)
  7 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      2:15.22    2:16.81 METS    12
                  29.09     1:05.75 (36.66)     1:45.00 (39.25)     2:16.81 (31.81)
  8 Biagioli, Caitlyn   14 UN-TS-MR             2:20.66    2:17.50 METS    11
                  30.86     1:04.58 (33.72)     1:46.22 (41.64)     2:17.50 (31.28)
  9 Alexander, Emily    14 VAC-MR               2:18.23    2:19.02 ZQ       9
                  29.86     1:05.85 (35.99)     1:46.71 (40.86)     2:19.02 (32.31)
 10 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      2:15.16    2:19.13 ZQ       7
                  29.63     1:05.17 (35.54)     1:46.58 (41.41)     2:19.13 (32.55)
 11 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         2:20.82    2:19.23 ZQ       6
                  30.50     1:06.38 (35.88)     1:47.84 (41.46)     2:19.23 (31.39)
 12 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      2:21.85    2:19.50 ZQ       5
                  28.29     1:03.07 (34.78)     1:46.68 (43.61)     2:19.50 (32.82)
 13 Bolander, Katie D   13 Agua Swim Team-MR    2:18.78    2:20.15 ZQ       4
                  30.61     1:05.81 (35.20)     1:46.60 (40.79)     2:20.15 (33.55)
 14 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR      2:20.80    2:20.29 ZQ       3
                  29.68     1:04.99 (35.31)     1:47.94 (42.95)     2:20.29 (32.35)
 15 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR               2:19.78    2:20.61 JO       2
                  30.25     1:06.06 (35.81)     1:48.56 (42.50)     2:20.61 (32.05)
 16 Malone, Becky L     13 NBS-MR               2:20.22    2:20.75 JO       1
                  29.76     1:07.29 (37.53)     1:47.52 (40.23)     2:20.75 (33.23)
 17 Leguyader, Clare L  14 CSC-MR               2:20.37    2:20.85 JO
                  30.49     1:06.13 (35.64)     1:48.95 (42.82)     2:20.85 (31.90)
 18 Hyland, Allison     13 Badger-MR            2:21.10    2:21.26 JO
                  28.51     1:05.23 (36.72)     1:48.46 (43.23)     2:21.26 (32.80)
 19 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:20.12    2:21.33 JO
                  29.83     1:06.12 (36.29)     1:48.59 (42.47)     2:21.33 (32.74)
 20 Hutzler, Kayla M    14 TVSC-MR              2:23.77    2:21.40 JO
                  30.90     1:06.70 (35.80)     1:47.94 (41.24)     2:21.40 (33.46)
 21 Cosentino, Christi  14 WAC-MR               2:22.66    2:21.51 JO
                  31.49     1:05.93 (34.44)     1:48.52 (42.59)     2:21.51 (32.99)
 22 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:21.50    2:21.89 JO
                  31.58     1:09.60 (38.02)     1:50.40 (40.80)     2:21.89 (31.49)
 23 Collyer, Courtney   13 Basc-MR              2:23.14    2:22.12 JO
                  32.42     1:11.32 (38.90)     1:50.45 (39.13)     2:22.12 (31.67)
 24 Veccia, Samantha J  14 North Shore-MR       2:23.89    2:22.85 JO
                  31.98     1:10.43 (38.45)     1:50.24 (39.81)     2:22.85 (32.61)
 25 Hryhorowych, Tania  14 Agua Swim Team-MR    2:23.32    2:22.93 JO
                  31.18     1:06.19 (35.01)     1:50.07 (43.88)     2:22.93 (32.86)
 26 Burns, Brianna N    14 Cond-MR              2:22.70    2:23.17 JO
                  30.57     1:08.49 (37.92)     1:50.74 (42.25)     2:23.17 (32.43)
 27 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR              2:24.98    2:23.31 JO
                  30.85     1:06.06 (35.21)     1:50.14 (44.08)     2:23.31 (33.17)
 28 Lu, April           14 FLY-MR               2:19.87    2:23.58 JO
                  29.38     1:06.06 (36.68)     1:48.74 (42.68)     2:23.58 (34.84)
 29 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR              2:24.53    2:23.77 JO
                  32.65     1:08.81 (36.16)     1:50.66 (41.85)     2:23.77 (33.11)
 30 Mills, Tanika       14 NFS-MR               2:22.04    2:24.56 JO
                  30.47     1:06.63 (36.16)     1:49.60 (42.97)     2:24.56 (34.96)
 31 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               2:24.25    2:24.91 JO
                  30.31     1:06.15 (35.84)     1:50.78 (44.63)     2:24.91 (34.13)
 32 Kutner, Maxine J    14 Bgnw Marlins-MR      2:24.95    2:26.35
                  30.00     1:07.78 (37.78)     1:50.03 (42.25)     2:26.35 (36.32)
 33 Fitzgibbons, Hanna  14 Bgnw Marlins-MR      2:23.23    2:26.62
                  30.15     1:06.91 (36.76)     1:51.30 (44.39)     2:26.62 (35.32)
 34 Hill, Daniella      13 FLY-MR               2:24.16    2:28.13
                  30.10     1:08.41 (38.31)     1:54.26 (45.85)     2:28.13 (33.87)
 35 Yoo, Andrea         13 FLY-MR               2:24.96    2:29.78
                  31.18     1:09.30 (38.12)     1:55.08 (45.78)     2:29.78 (34.70)

Event 68  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:59.46  3/17/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: @ 1:55.70  4/30/1998 David Kahn, TS-MR
                1:56.29  JR
                1:59.29  SECT
                2:00.69  T16
                2:04.99  METS
                2:15.29  ZQ
                2:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      1:59.23    2:03.05 METS    20
                  27.08       57.04 (29.96)     1:33.61 (36.57)     2:03.05 (29.44)
  2 Liang, Truman       14 NYCC-MR              2:04.34    2:04.91 METS    17
                  25.84       58.15 (32.31)     1:36.69 (38.54)     2:04.91 (28.22)
  3 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR      2:02.65    2:05.06 ZQ      16
                  26.54       57.65 (31.11)     1:36.59 (38.94)     2:05.06 (28.47)
  4 Gitman, Robert S    14 WAC-MR               2:09.31    2:06.07 ZQ      15
                  28.77       59.36 (30.59)     1:37.83 (38.47)     2:06.07 (28.24)
  5 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR          2:09.54    2:07.26 ZQ      14
                  26.59       59.53 (32.94)     1:38.08 (38.55)     2:07.26 (29.18)
  6 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               2:10.43    2:08.72 ZQ      13
                  27.52     1:01.25 (33.73)     1:38.48 (37.23)     2:08.72 (30.24)
  7 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              2:10.80    2:09.07 ZQ      12
                  27.00       58.91 (31.91)     1:40.06 (41.15)     2:09.07 (29.01)
  8 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              2:12.71    2:09.23 ZQ      11
                  28.02     1:00.81 (32.79)     1:38.15 (37.34)     2:09.23 (31.08)
  9 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:12.46    2:09.76 ZQ       9
                  27.78     1:01.65 (33.87)     1:41.30 (39.65)     2:09.76 (28.46)
 10 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      2:09.09    2:11.01 ZQ       7
                  27.49     1:01.53 (34.04)     1:38.30 (36.77)     2:11.01 (32.71)
 11 Goldman, David      14 Flying Dolphins-MR   2:14.74    2:11.53 ZQ       6
                  28.16     1:01.94 (33.78)     1:39.94 (38.00)     2:11.53 (31.59)
 12 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR   2:11.11    2:11.55 ZQ       5
                  27.79     1:00.72 (32.93)     1:42.25 (41.53)     2:11.55 (29.30)
 13 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              2:12.16    2:11.80 ZQ       4
                  29.05     1:02.30 (33.25)     1:41.96 (39.66)     2:11.80 (29.84)
 14 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:09.49    2:12.15 ZQ       3
                  28.32     1:03.34 (35.02)     1:41.38 (38.04)     2:12.15 (30.77)
 15 Hoempler, Erik      13 SSL-MR               2:14.11    2:12.96 ZQ       2
                  28.86     1:03.57 (34.71)     1:43.41 (39.84)     2:12.96 (29.55)
 16 McCort, Matthew T   14 North Shore-MR       2:17.08    2:13.17 ZQ       1
                  28.03     1:02.37 (34.34)     1:42.54 (40.17)     2:13.17 (30.63)
 17 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      2:14.07    2:13.18 ZQ
                  28.30     1:02.22 (33.92)     1:42.29 (40.07)     2:13.18 (30.89)
 18 Chung, Sung-Moon    14 FLY-MR               2:17.92    2:13.34 ZQ
                  29.14     1:03.36 (34.22)     1:43.64 (40.28)     2:13.34 (29.70)
 19 Krey, Matt          14 Badger-MR            2:16.91    2:14.55 ZQ
                  29.68     1:04.30 (34.62)     1:43.41 (39.11)     2:14.55 (31.14)
 20 Franze, David J     13 Pace-MR              2:14.09    2:14.90 ZQ
                  28.11     1:01.76 (33.65)     1:43.09 (41.33)     2:14.90 (31.81)
 21 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               2:16.06    2:14.96 ZQ
                  29.78     1:03.57 (33.79)     1:44.03 (40.46)     2:14.96 (30.93)
 22 Maynard, Phil A     14 Agua Swim Team-MR    2:15.04    2:15.36 JO
                  28.87     1:04.53 (35.66)     1:44.63 (40.10)     2:15.36 (30.73)
 23 Preston, Blake L    13 Middies-MR           2:17.75    2:15.37 JO
                  28.81     1:03.60 (34.79)     1:45.05 (41.45)     2:15.37 (30.32)
 24 Hoempler, Mark      13 SSL-MR               2:15.96    2:15.40 JO
                  30.98     1:07.57 (36.59)     1:44.09 (36.52)     2:15.40 (31.31)
 25 Podniesinski, Jona  13 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.31    2:15.90 JO
                  30.31     1:05.82 (35.51)     1:45.90 (40.08)     2:15.90 (30.00)
 26 Blacker, Jared A    14 Bgnw Marlins-MR      2:18.58    2:16.00 JO
                  29.13     1:04.85 (35.72)     1:44.08 (39.23)     2:16.00 (31.92)
 27 Caputo, Danny       14 Basc-MR              2:15.42    2:16.25 JO
                  29.37     1:04.60 (35.23)     1:44.44 (39.84)     2:16.25 (31.81)
 28 Outcault, Andrew    14 HAA-MR               2:15.06    2:16.44 JO
                  29.16     1:03.48 (34.32)     1:45.86 (42.38)     2:16.44 (30.58)
 29 Russell, Lucais E   13 LINDY-MR             2:15.65    2:16.81 JO
                  28.85     1:03.45 (34.60)     1:45.51 (42.06)     2:16.81 (31.30)
 30 Grossbard, Matt     13 Cond-MR              2:15.51    2:16.84 JO
                  28.40     1:02.29 (33.89)     1:46.16 (43.87)     2:16.84 (30.68)
 31 Byrnes, TJ J        14 MSC-MR               2:16.80    2:17.19 JO
                  30.67     1:04.90 (34.23)     1:47.09 (42.19)     2:17.19 (30.10)
 32 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            2:14.55    2:17.32 JO
                  32.59     1:06.45 (33.86)     1:47.32 (40.87)     2:17.32 (30.00)
 32 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   2:17.13    2:17.32 JO
                  29.35     1:05.14 (35.79)     1:46.88 (41.74)     2:17.32 (30.44)
 34 Amato, Nick F       14 LIAC-MR              2:14.56    2:17.53 JO
                  29.34     1:04.39 (35.05)     1:46.58 (42.19)     2:17.53 (30.95)
 35 Chang, One June J   13 FLY-MR               2:19.96    2:17.85 JO
                  29.73     1:06.12 (36.39)     1:46.90 (40.78)     2:17.85 (30.95)
 36 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR         2:19.01    2:18.43 JO
                  28.42     1:03.94 (35.52)     1:46.89 (42.95)     2:18.43 (31.54)
 37 Walotsky, Conor     14 Badger-MR            2:18.22    2:19.49 JO
                  29.78     1:06.22 (36.44)     1:48.04 (41.82)     2:19.49 (31.45)
 38 Clay, Stephen E     14 Sachem-MR            2:18.77    2:19.73 JO
                  30.01     1:03.58 (33.57)     1:47.52 (43.94)     2:19.73 (32.21)
 39 Palumbo, Evan S     13 Bgnw Marlins-MR      2:18.96    2:19.74 JO
                  31.87     1:10.12 (38.25)     1:48.47 (38.35)     2:19.74 (31.27)
 40 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR    2:20.48    2:19.93 JO
                  28.36     1:03.91 (35.55)     1:47.80 (43.89)     2:19.93 (32.13)
 41 Anderson, Mark C    14 MSC-MR               2:17.12    2:19.97 JO
                  31.79     1:06.17 (34.38)     1:47.26 (41.09)     2:19.97 (32.71)
 42 Lane, Sean M        13 LIAC-MR              2:20.48    2:19.99 JO
                  30.23     1:07.26 (37.03)     1:50.07 (42.81)     2:19.99 (29.92)
 43 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      2:16.11    2:20.32 JO
                  30.95     1:09.84 (38.89)     1:49.32 (39.48)     2:20.32 (31.00)
 44 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              2:18.07    2:22.67
                  30.35     1:07.69 (37.34)     1:51.63 (43.94)     2:22.67 (31.04)

Event 69  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:08.18  1996      C. Palacio
       Metro: @ 1:06.62  5/1/1990  Melissa Lavery, YMID-MR
                1:09.09  T16
                1:18.99  ZQ
                1:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:09.61    1:08.61 T16     20
                  30.45     1:08.61 (38.16)
  2 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          1:09.85    1:08.83 T16     17
                  32.13     1:08.83 (36.70)
  3 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR      1:12.42    1:09.91 ZQ      16
                  31.87     1:09.91 (38.04)
  4 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:12.79    1:10.57 ZQ      15
                  31.76     1:10.57 (38.81)
  5 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:16.00    1:12.05 ZQ      14
                  33.95     1:12.05 (38.10)
  6 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          1:16.65    1:14.26 ZQ      13
                  34.79     1:14.26 (39.47)
  7 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR      1:16.69    1:14.41 ZQ      12
                  34.50     1:14.41 (39.91)
  8 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:15.43    1:14.53 ZQ      11
                  34.12     1:14.53 (40.41)
  9 Henry, Emily        10 VAC-MR               1:15.25    1:14.67 ZQ       9
                  35.93     1:14.67 (38.74)
 10 Krey, Laura K       10 Badger-MR            1:17.61    1:15.10 ZQ       7
                  35.77     1:15.10 (39.33)
 11 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               1:18.41    1:15.25 ZQ       6
                  34.14     1:15.25 (41.11)
 12 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR              1:17.52    1:15.42 ZQ       5
                  35.66     1:15.42 (39.76)
 13 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR              1:17.99    1:16.13 ZQ       4
                  36.01     1:16.13 (40.12)
 14 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  1:17.60    1:16.56 ZQ       3
                  37.37     1:16.56 (39.19)
 15 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR              1:18.78    1:16.60 ZQ       2
                  36.40     1:16.60 (40.20)
 16 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR           1:15.92    1:16.86 ZQ       1
                  36.25     1:16.86 (40.61)
 17 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR   1:17.90    1:16.93 ZQ
                  34.53     1:16.93 (42.40)
 18 Belnavis, Samantha  10 NFS-MR               1:18.63    1:17.22 ZQ
                  37.10     1:17.22 (40.12)
 19 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:19.68    1:17.28 ZQ
                  34.71     1:17.28 (42.57)
 20 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR      1:19.47    1:17.33 ZQ
                  35.61     1:17.33 (41.72)
 21 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR               1:18.01    1:17.66 ZQ
                  37.51     1:17.66 (40.15)
 22 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR      1:18.39    1:17.83 ZQ
                  37.50     1:17.83 (40.33)
 23 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR            1:18.84    1:17.91 ZQ
                  34.75     1:17.91 (43.16)
 24 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               1:20.34    1:18.36 ZQ
                  36.01     1:18.36 (42.35)
 25 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR            1:20.07    1:18.56 ZQ
                  36.97     1:18.56 (41.59)
 26 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR    1:17.62    1:18.60 ZQ
                  34.85     1:18.60 (43.75)
 27 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:18.65    1:18.66 ZQ
                  35.29     1:18.66 (43.37)
 28 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              1:19.31    1:18.80 ZQ
                  36.10     1:18.80 (42.70)
 29 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:19.00 JO
                  38.22     1:19.00 (40.78)
 30 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR    1:20.49    1:19.11 JO
                  35.89     1:19.11 (43.22)
 31 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR              1:20.08    1:19.18 JO
                  36.69     1:19.18 (42.49)
 32 Russell, Clara J     9 LINDY-MR             1:20.88    1:19.28 JO
                  36.88     1:19.28 (42.40)
 33 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR               1:19.28    1:19.37 JO
                  38.03     1:19.37 (41.34)
 34 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR               1:20.85    1:19.54 JO
                  37.22     1:19.54 (42.32)
 35 McGowan, Casey      10 WISC-MR              1:20.80    1:19.61 JO
                  37.26     1:19.61 (42.35)
 36 Lim, Sally          10 FLY-MR               1:19.20    1:19.89 JO
                  37.42     1:19.89 (42.47)
 37 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR           1:20.53    1:20.24 JO
                  37.60     1:20.24 (42.64)
 38 Fidan, Cagla         8 Twisters-MR          1:20.78    1:20.74 JO
                  36.99     1:20.74 (43.75)
 39 Mannix, Christine    9 GAEL-MR              1:19.01    1:21.56
                  37.60     1:21.56 (43.96)
 40 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR               1:20.00    1:21.88
                  37.07     1:21.88 (44.81)
 41 Ng, Lauren          10 FLY-MR               1:20.52    1:22.34
                  37.36     1:22.34 (44.98)
 42 Gavin, Kara C       10 WAC-MR               1:20.56    1:24.10
                  38.33     1:24.10 (45.77)

Event 70  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.82  2/12/2000 Daniel P. Simco, BGNW
       Metro: @ 1:04.46  5/1/2000  Daniel Simco, BGNW-MR
                1:09.09  T16
                1:20.89  ZQ
                1:22.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:09.89    1:09.78 ZQ      20
                  32.06     1:09.78 (37.72)
  2 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:12.82    1:10.45 ZQ      17
                  33.75     1:10.45 (36.70)
  3 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR      1:13.40    1:12.82 ZQ      16
                  34.81     1:12.82 (38.01)
  4 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR         1:13.48    1:13.38 ZQ      15
                  36.69     1:13.38 (36.69)
  5 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR               1:14.92    1:13.79 ZQ      14
                  34.15     1:13.79 (39.64)
  6 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    1:16.08    1:14.11 ZQ      13
                  33.97     1:14.11 (40.14)
  7 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           1:14.70    1:14.13 ZQ      12
                  34.23     1:14.13 (39.90)
  8 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR              1:16.04    1:14.91 ZQ      11
                  33.78     1:14.91 (41.13)
  9 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:16.83    1:15.00 ZQ       9
                  34.15     1:15.00 (40.85)
 10 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:16.90    1:15.41 ZQ       7
                  34.04     1:15.41 (41.37)
 11 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR            1:18.37    1:15.83 ZQ       6
                  34.54     1:15.83 (41.29)
 12 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:16.98    1:15.92 ZQ       5
                  34.42     1:15.92 (41.50)
 13 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:17.98    1:16.13 ZQ       4
                  34.46     1:16.13 (41.67)
 14 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          1:16.69    1:16.68 ZQ       3
                  34.26     1:16.68 (42.42)
 15 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR      1:17.14    1:16.72 ZQ       2
                  34.49     1:16.72 (42.23)
 16 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           1:16.79    1:16.83 ZQ       1
                  34.10     1:16.83 (42.73)
 17 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          1:16.71    1:17.16 ZQ
                  37.05     1:17.16 (40.11)
 18 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR              1:15.47    1:17.25 ZQ
                  36.16     1:17.25 (41.09)
 19 Woodhead, Bryan     10 IA-MR                1:18.20    1:17.65 ZQ
                  35.79     1:17.65 (41.86)
 20 Bleier, Jackson     10 SMC-MR               1:19.42    1:18.01 ZQ
                  34.92     1:18.01 (43.09)
 21 Carducci, Matthew    9 Middies-MR           1:18.13    1:18.12 ZQ
                  36.15     1:18.12 (41.97)
 22 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:18.73    1:18.34 ZQ
                  35.29     1:18.34 (43.05)
 23 Barbosa, Larry S    10 Twisters-MR          1:22.15    1:18.36 ZQ
                  36.08     1:18.36 (42.28)
 24 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR          1:18.92    1:18.40 ZQ
                  38.47     1:18.40 (39.93)
 25 Nangle, JT T         9 Middies-MR           1:22.22    1:18.52 ZQ
                  37.04     1:18.52 (41.48)
 26 Martinez, George    10 FLY-MR               1:18.90    1:18.69 ZQ
                  35.26     1:18.69 (43.43)
 27 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:22.09    1:18.89 ZQ
                  37.36     1:18.89 (41.53)
 28 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      1:18.37    1:19.22 ZQ
                  36.69     1:19.22 (42.53)
 29 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR              1:19.66    1:19.40 ZQ
                  36.46     1:19.40 (42.94)
 30 Stillwagon, Jack W  10 GAEL-MR              1:18.90    1:19.46 ZQ
                  36.88     1:19.46 (42.58)
 31 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR               1:22.99    1:19.63 ZQ
                  36.55     1:19.63 (43.08)
 32 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR      1:19.78    1:19.66 ZQ
                  37.70     1:19.66 (41.96)
 33 Ng, Kevin           10 OWA-MR               1:22.07    1:20.02 ZQ
                  36.45     1:20.02 (43.57)
 34 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               1:22.73    1:20.28 ZQ
                  38.66     1:20.28 (41.62)
 35 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               1:19.42    1:20.46 ZQ
                  38.93     1:20.46 (41.53)
 36 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR          1:22.38    1:20.94 JO
                  37.46     1:20.94 (43.48)
 37 Furtado, Lucas C    10 North Shore-MR       1:22.46    1:21.18 JO
                  37.65     1:21.18 (43.53)
 38 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR               1:22.70    1:21.39 JO
                  40.69     1:21.39 (40.70)
 39 Blair, Tim R        10 Middies-MR           1:21.93    1:21.64 JO
                  37.07     1:21.64 (44.57)
 40 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            1:21.24    1:21.80 JO
                  38.85     1:21.80 (42.95)
 40 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:19.84    1:21.80 JO
                  36.92     1:21.80 (44.88)
 42 Blacker, Aaron M     8 Bgnw Marlins-MR      1:22.93    1:22.24 JO
                  36.45     1:22.24 (45.79)
 43 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR               1:22.53    1:22.40 JO
                  36.17     1:22.40 (46.23)
 44 Torres, David        9 FLY-MR               1:21.35    1:22.56 JO
                  38.48     1:22.56 (44.08)
 45 Hughes, Jevaughn    10 NFS-MR               1:22.44    1:22.78 JO
                  40.31     1:22.78 (42.47)
 46 Sack, Danny C       10 OWA-MR               1:22.55    1:23.32
                  39.88     1:23.32 (43.44)
 47 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              1:22.35    1:23.34
                  39.72     1:23.34 (43.62)
 48 Duda, Peter         10 VAC-MR               1:22.68    1:23.41
                  39.54     1:23.41 (43.87)
 49 Zorgman, Ruan J      8 Pace-MR              1:21.53    1:23.50
                  40.19     1:23.50 (43.31)
 50 Pisano, Richard C   10 HYB-MR               1:21.87    1:23.79
                  38.92     1:23.79 (44.87)
 51 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         1:22.93    1:24.44
                  38.46     1:24.44 (45.98)
 -- Peng, Didi Y        10 OWA-MR               1:12.93         DQ
                  35.61          DQ (36.90)

Event 71  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:21.73  3/17/2001 Jackie M. Pangilnan, Y Middies
       Metro: @ 2:18.82  4/30/1999 Annie Mantey, MSC-MR
                2:22.39  T16
                2:24.29  JR
                2:27.29  SECT
                2:37.99  METS
                2:41.89  ZQ
                2:48.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR            2:25.31    2:26.51 SECT    20
                  33.45     1:10.92 (37.47)     1:49.01 (38.09)     2:26.51 (37.50)
  2 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      2:26.90    2:27.01 SECT    17
                  33.86     1:10.67 (36.81)     1:48.78 (38.11)     2:27.01 (38.23)
  3 Collyer, Courtney   13 Basc-MR              2:35.40    2:33.39 METS    16
                  34.39     1:13.87 (39.48)     1:53.76 (39.89)     2:33.39 (39.63)
  4 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              2:36.59    2:33.73 METS    15
                  34.68     1:13.22 (38.54)     1:53.06 (39.84)     2:33.73 (40.67)
  5 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      2:29.90    2:33.82 METS    14
                  35.08     1:13.73 (38.65)     1:53.58 (39.85)     2:33.82 (40.24)
  6 Malone, Becky L     13 NBS-MR               2:34.14    2:34.19 METS    13
                  33.91     1:13.14 (39.23)     1:53.99 (40.85)     2:34.19 (40.20)
  7 Arana, Priscilla    13 FLY-MR               2:33.52    2:35.05 METS    12
                  34.77     1:14.00 (39.23)     1:54.45 (40.45)     2:35.05 (40.60)
  8 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               2:35.11    2:35.20 METS    11
                  35.77     1:14.70 (38.93)     1:55.24 (40.54)     2:35.20 (39.96)
  9 Callahan, Courtney  13 Pace-MR              2:31.38    2:36.07 METS     9
                  33.39     1:12.51 (39.12)     1:53.62 (41.11)     2:36.07 (42.45)
 10 Sheridan, Nicole F  14 LIAC-MR              2:33.61    2:36.15 METS     7
                  35.09     1:14.50 (39.41)     1:55.61 (41.11)     2:36.15 (40.54)
 11 Veccia, Samantha J  14 North Shore-MR       2:37.38    2:37.14 METS     6
                  36.05     1:16.59 (40.54)     1:56.72 (40.13)     2:37.14 (40.42)
 12 Runco, Christine    14 WAC-MR               2:39.06    2:37.46 METS     5
                  35.73     1:15.53 (39.80)     1:56.18 (40.65)     2:37.46 (41.28)
 13 Martinez, Bianca    14 FLY-MR               2:37.25    2:37.50 METS     4
                  34.86     1:15.02 (40.16)     1:56.53 (41.51)     2:37.50 (40.97)
 14 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              2:41.80    2:38.58 ZQ       3
                  36.39     1:16.71 (40.32)     1:57.62 (40.91)     2:38.58 (40.96)
 15 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      2:33.54    2:38.63 ZQ       2
                  37.03     1:16.98 (39.95)     1:57.91 (40.93)     2:38.63 (40.72)
 16 Yeager, Keira M     13 Tmsuffolk Hills-MR   2:44.41    2:39.00 ZQ       1
                  35.50     1:15.62 (40.12)     1:57.68 (42.06)     2:39.00 (41.32)
 17 Murphy, Jean        14 Aqua Gems-MR         2:38.78    2:39.59 ZQ
                  35.26     1:15.56 (40.30)     1:57.48 (41.92)     2:39.59 (42.11)
 18 Kim, Jane           13 FLY-MR               2:37.72    2:40.53 ZQ
                  35.70     1:16.15 (40.45)     1:58.10 (41.95)     2:40.53 (42.43)
 19 Hutzler, Kayla M    14 TVSC-MR              2:43.46    2:41.03 ZQ
                  37.44     1:18.00 (40.56)     2:00.14 (42.14)     2:41.03 (40.89)
 20 Bolander, Katie D   13 Agua Swim Team-MR    2:39.38    2:41.12 ZQ
                  37.59     1:18.10 (40.51)     1:59.16 (41.06)     2:41.12 (41.96)
 21 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:43.02    2:41.16 ZQ
                  37.18     1:18.54 (41.36)     2:00.54 (42.00)     2:41.16 (40.62)
 22 Bassmann, Amanda C  13 Silver Streaks-MR    2:46.12    2:41.18 ZQ
                  35.03     1:16.17 (41.14)     1:58.99 (42.82)     2:41.18 (42.19)
 23 Phillips, Danielle  13 Silver Streaks-MR    2:42.50    2:41.24 ZQ
                  34.60     1:14.96 (40.36)     1:57.57 (42.61)     2:41.24 (43.67)
 24 Hoess, Ashlea       14 NBS-MR               2:45.37    2:41.76 ZQ
                  36.76     1:16.48 (39.72)     1:58.24 (41.76)     2:41.76 (43.52)
 25 Aiello, Christina   14 MSC-MR               2:42.35    2:41.92 JO
                  37.61     1:18.32 (40.71)     2:00.39 (42.07)     2:41.92 (41.53)
 26 Citron, Ashley E    13 TVSC-MR              2:45.94    2:42.02 JO
                  37.71     1:19.07 (41.36)     2:00.69 (41.62)     2:42.02 (41.33)
 27 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         2:38.96    2:42.12 JO
                  36.66     1:18.00 (41.34)     2:00.25 (42.25)     2:42.12 (41.87)
 28 Lu, April           14 FLY-MR               2:37.21    2:42.33 JO
                  36.35     1:16.72 (40.37)     1:58.76 (42.04)     2:42.33 (43.57)
 29 DiDonato, Emily     13 OWA-MR               2:38.84    2:42.45 JO
                  37.11     1:18.62 (41.51)     2:00.14 (41.52)     2:42.45 (42.31)
 30 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR    2:41.27    2:42.58 JO
                  36.86     1:18.18 (41.32)     2:00.42 (42.24)     2:42.58 (42.16)
 31 Dowd, Caitlin E     14 TVSC-MR              2:46.03    2:42.84 JO
                  35.48     1:16.57 (41.09)     1:59.44 (42.87)     2:42.84 (43.40)
 32 Arnott, Sarah A     13 SSL-MR               2:43.54    2:42.90 JO
                  37.39     1:18.26 (40.87)     2:00.33 (42.07)     2:42.90 (42.57)
 33 Casado, Laurie      13 CIY-MR               2:48.17    2:43.08 JO
                  36.16     1:18.08 (41.92)     2:01.60 (43.52)     2:43.08 (41.48)
 34 Kutner, Maxine J    14 Bgnw Marlins-MR      2:39.72    2:43.20 JO
                  36.24     1:17.76 (41.52)     2:00.21 (42.45)     2:43.20 (42.99)
 35 Delyra, Alexa       13 WISC-MR              2:45.31    2:43.40 JO
                  35.96     1:16.96 (41.00)     2:00.31 (43.35)     2:43.40 (43.09)
 36 Grunewald, Cailin   13 NBS-MR               2:47.76    2:44.30 JO
                  37.60     1:20.03 (42.43)     2:03.45 (43.42)     2:44.30 (40.85)
 37 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR  2:44.54    2:44.56 JO
                  36.78     1:18.40 (41.62)     2:01.83 (43.43)     2:44.56 (42.73)
 38 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               2:47.10    2:44.67 JO
                  36.85     1:18.77 (41.92)     2:01.85 (43.08)     2:44.67 (42.82)
 39 McComiskey, Beth    14 Basc-MR              2:47.05    2:45.44 JO
                  37.95     1:20.39 (42.44)     2:03.17 (42.78)     2:45.44 (42.27)
 40 Brenner, Jillian V  14 Trs-MR               2:46.55    2:46.10 JO
                  36.62     1:18.43 (41.81)     2:01.67 (43.24)     2:46.10 (44.43)
 41 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR          2:47.49    2:46.80 JO
                  37.01     1:20.03 (43.02)     2:03.22 (43.19)     2:46.80 (43.58)
 42 Fischer, Betsy      13 Cond-MR              2:48.86    2:46.85 JO
                  37.82     1:19.76 (41.94)     2:02.93 (43.17)     2:46.85 (43.92)
 43 Gavin, Patricia A   13 WAC-MR               2:47.34    2:46.89 JO
                  37.50     1:19.52 (42.02)     2:02.86 (43.34)     2:46.89 (44.03)
 44 D'Agostino, Max B   14 Club Fit JV-MR       2:48.30    2:47.40 JO
                  38.21     1:21.14 (42.93)     2:04.16 (43.02)     2:47.40 (43.24)
 45 Fufido, Maria       14 Badger-MR            2:46.28    2:47.46 JO
                  37.09     1:18.76 (41.67)     2:01.84 (43.08)     2:47.46 (45.62)
 46 Daly, Jackie E      13 Pbac-MR              2:47.97    2:47.62 JO
                  36.96     1:20.14 (43.18)     2:02.87 (42.73)     2:47.62 (44.75)
 47 Muller, Christine   13 LIAC-MR              2:45.38    2:47.79 JO
                  37.37     1:19.30 (41.93)     2:03.26 (43.96)     2:47.79 (44.53)
 48 Williams, Jeysa R   13 MSC-MR               2:47.38    2:48.71 JO
                  37.62     1:20.12 (42.50)     2:03.95 (43.83)     2:48.71 (44.76)
 49 Still, Hailey R     14 Middies-MR           2:45.80    2:49.19
                  37.23     1:19.97 (42.74)     2:03.92 (43.95)     2:49.19 (45.27)
 50 Ryan, Meg E         14 Tmsuffolk Hills-MR   2:42.78    2:49.68
                  37.00     1:19.28 (42.28)     2:03.75 (44.47)     2:49.68 (45.93)
 51 Vessa, Gabby K      14 LIAC-MR              2:46.38    2:50.34
                  37.25     1:19.81 (42.56)     2:04.87 (45.06)     2:50.34 (45.47)
 52 Pai, Deanna C       14 MSC-MR               2:48.76    2:53.49
                  38.68     1:22.40 (43.72)     2:07.74 (45.34)     2:53.49 (45.75)

Event 72  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:14.13  1994      Dennis Chang
       Metro: @ 2:06.80  5/1/1995  Chris Miller, LIAC-MR
                2:09.79  JR
                2:12.99  T16
                2:13.99  SECT
                2:26.49  METS
                2:38.79  ZQ
                2:46.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               2:20.71    2:22.06 METS    20
                  32.43     1:07.85 (35.42)     1:44.51 (36.66)     2:22.06 (37.55)
  2 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      2:23.49    2:23.11 METS    17
                  33.14     1:09.53 (36.39)     1:46.33 (36.80)     2:23.11 (36.78)
  3 Goldman, David      14 Flying Dolphins-MR   2:28.85    2:23.53 METS    16
                  29.98     1:06.02 (36.04)     1:43.95 (37.93)     2:23.53 (39.58)
  4 Hoempler, Mark      13 SSL-MR               2:33.80    2:25.19 METS    15
                  32.93     1:09.16 (36.23)     1:47.95 (38.79)     2:25.19 (37.24)
  5 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      2:26.13    2:25.80 METS    14
                  32.59     1:09.87 (37.28)     1:47.55 (37.68)     2:25.80 (38.25)
  6 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              2:35.77    2:29.32 ZQ      13
                  33.03     1:09.88 (36.85)     1:49.13 (39.25)     2:29.32 (40.19)
  7 Caputo, Danny       14 Basc-MR              2:27.06    2:30.29 ZQ      12
                  33.59     1:11.66 (38.07)     1:51.07 (39.41)     2:30.29 (39.22)
  8 Palumbo, Evan S     13 Bgnw Marlins-MR      2:28.22    2:30.87 ZQ      11
                  33.99     1:12.38 (38.39)     1:52.14 (39.76)     2:30.87 (38.73)
  9 Krey, Matt          14 Badger-MR            2:45.99    2:30.93 ZQ       9
                  34.70     1:12.94 (38.24)     1:51.56 (38.62)     2:30.93 (39.37)
 10 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:27.80    2:32.71 ZQ       7
                  33.68     1:12.01 (38.33)     1:52.08 (40.07)     2:32.71 (40.63)
 11 Blacker, Jared A    14 Bgnw Marlins-MR      2:38.09    2:33.62 ZQ       6
                  35.50     1:14.64 (39.14)     1:54.58 (39.94)     2:33.62 (39.04)
 12 Schaub, Charles M   13 Cond-MR              2:34.89    2:34.23 ZQ       5
                  34.14     1:13.43 (39.29)     1:53.14 (39.71)     2:34.23 (41.09)
 13 Anderson, Mark C    14 MSC-MR               2:35.21    2:34.63 ZQ       3.5
                  35.22     1:14.33 (39.11)     1:54.39 (40.06)     2:34.63 (40.24)
 13 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      2:32.58    2:34.63 ZQ       3.5
                  34.43     1:13.91 (39.48)     1:54.26 (40.35)     2:34.63 (40.37)
 15 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR          2:36.43    2:35.04 ZQ       2
                  33.97     1:13.16 (39.19)     1:54.09 (40.93)     2:35.04 (40.95)
 16 Luboja, Chris E     14 Bgnw Marlins-MR      2:38.20    2:35.64 ZQ       1
                  34.27     1:13.78 (39.51)     1:54.72 (40.94)     2:35.64 (40.92)
 17 O'Connor, Michael   13 HYB-MR               2:38.16    2:35.88 ZQ
                  35.76     1:15.71 (39.95)     1:56.37 (40.66)     2:35.88 (39.51)
 18 Jin, Christopher    14 Cond-MR              2:43.76    2:36.40 ZQ
                  34.04     1:12.84 (38.80)     1:54.00 (41.16)     2:36.40 (42.40)
 19 Cheung, Calvin      14 UN-OW-MR             2:37.85    2:37.49 ZQ
                  36.12     1:16.23 (40.11)     1:56.71 (40.48)     2:37.49 (40.78)
 20 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              2:43.75    2:38.20 ZQ
                  35.84     1:15.04 (39.20)     1:56.13 (41.09)     2:38.20 (42.07)
 20 Murray, Connor J    14 Ndac-MR              2:40.72    2:38.20 ZQ
                  35.87     1:15.60 (39.73)     1:57.18 (41.58)     2:38.20 (41.02)
 22 Bembridge, Jordan   13 NFS-MR               2:40.70    2:38.66 ZQ
                  36.38     1:16.82 (40.44)     1:58.81 (41.99)     2:38.66 (39.85)
 23 Colon, Joseph M     14 OWA-MR               2:33.12    2:38.70 ZQ
                  34.11     1:13.83 (39.72)     1:55.58 (41.75)     2:38.70 (43.12)
 24 Dinces, Jon M       13 SSL-MR               2:42.12    2:39.02 JO
                  36.22     1:17.16 (40.94)     1:58.37 (41.21)     2:39.02 (40.65)
 25 Kim, Daniel H       13 CIY-MR               2:36.43    2:39.32 JO
                  34.00     1:14.41 (40.41)     1:56.67 (42.26)     2:39.32 (42.65)
 26 Walotsky, Conor     14 Badger-MR            2:43.44    2:39.48 JO
                  36.53     1:17.28 (40.75)     1:59.44 (42.16)     2:39.48 (40.04)
 27 Meyendorff, Andrew  14 Silver Streaks-MR    2:38.95    2:40.03 JO
                  36.24     1:17.77 (41.53)     1:59.44 (41.67)     2:40.03 (40.59)
 28 Holek, Thomas F     13 GAEL-MR              2:37.37    2:40.69 JO
                  34.92     1:15.35 (40.43)     1:57.88 (42.53)     2:40.69 (42.81)
 29 Preston, Blake L    13 Middies-MR           2:40.82    2:41.23 JO
                  35.16     1:16.76 (41.60)     1:59.41 (42.65)     2:41.23 (41.82)
 30 Weiner, Ben L       13 Cond-MR              2:42.03    2:41.68 JO
                  35.24     1:15.95 (40.71)     1:58.19 (42.24)     2:41.68 (43.49)
 31 Boccio, Dominick H  14 Farmingdale-MR       2:40.10    2:42.34 JO
                  34.83     1:15.22 (40.39)     1:58.64 (43.42)     2:42.34 (43.70)
 32 Gavin, Tripp G      13 HYB-MR               2:42.17    2:42.86 JO
                  37.81     1:18.99 (41.18)     2:00.90 (41.91)     2:42.86 (41.96)
 33 Hoffman, Elijah J   14 MSC-MR               2:40.57    2:45.45 JO
                  37.06     1:18.35 (41.29)     2:01.93 (43.58)     2:45.45 (43.52)
 34 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR              2:42.92    2:45.52 JO
                  35.92     1:17.64 (41.72)     2:01.05 (43.41)     2:45.52 (44.47)
 35 DiSalvio, Matt P    14 Big Blue-MR          2:46.04    2:45.57 JO
                  35.31     1:16.72 (41.41)     2:00.77 (44.05)     2:45.57 (44.80)
 36 Castellano, Joseph  14 Basc-MR              2:45.17    2:45.77 JO
                  36.99     1:20.18 (43.19)     2:02.85 (42.67)     2:45.77 (42.92)
 -- Wright, Edwin P     14 Cond-MR              2:39.64         DQ
                  34.00     1:13.41 (39.41)     1:54.39 (40.98)          DQ (40.35)

Event 73  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:13.92  2/15/2002 Becky Malone, NBS
       Metro: @ 1:13.41  5/1/1995  Siobhan Hopkins, YMID-MR
                1:17.69  T16
                1:29.59  ZQ
                1:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          1:17.95    1:16.83 T16     20
                  36.13     1:16.83 (40.70)
  2 Henry, Emily        10 VAC-MR               1:17.98    1:17.67 T16     17
                  36.95     1:17.67 (40.72)
  3 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:22.04    1:21.43 ZQ      16
                  39.01     1:21.43 (42.42)
  4 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:24.74    1:22.84 ZQ      15
                  39.24     1:22.84 (43.60)
  5 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR      1:21.87    1:23.06 ZQ      13.5
                  38.72     1:23.06 (44.34)
  5 Miller, Nikki F     10 Silver Streaks-MR    1:26.88    1:23.06 ZQ      13.5
                  39.21     1:23.06 (43.85)
  7 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  1:24.94    1:23.27 ZQ      12
                  40.45     1:23.27 (42.82)
  8 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR               1:24.99    1:23.64 ZQ      11
                  39.85     1:23.64 (43.79)
  9 Indyk, Allison      10 Scd-Mr-MR            1:30.55    1:25.53 ZQ       9
                  39.59     1:25.53 (45.94)
 10 McGowan, Casey      10 WISC-MR              1:30.88    1:25.74 ZQ       7
                  39.27     1:25.74 (46.47)
 11 Belnavis, Samantha  10 NFS-MR               1:27.46    1:26.24 ZQ       6
                  40.33     1:26.24 (45.91)
 12 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR              1:28.33    1:26.27 ZQ       5
                  41.19     1:26.27 (45.08)
 13 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR              1:28.32    1:26.94 ZQ       4
                  40.88     1:26.94 (46.06)
 14 Janos, Valerie J    10 Pace-MR              1:31.80    1:27.69 ZQ       3
                  41.30     1:27.69 (46.39)
 15 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR               1:28.72    1:27.73 ZQ       2
                  41.41     1:27.73 (46.32)
 16 Lim, Sally          10 FLY-MR               1:27.36    1:27.78 ZQ       1
                  41.33     1:27.78 (46.45)
 17 Blacker, Sara P     10 Bgnw Marlins-MR      1:29.83    1:28.10 ZQ
                  41.12     1:28.10 (46.98)
 18 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR               1:29.43    1:28.20 ZQ
                  42.98     1:28.20 (45.22)
 19 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:25.10    1:28.38 ZQ
                  42.42     1:28.38 (45.96)
 20 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR   1:31.85    1:28.70 ZQ
                  41.27     1:28.70 (47.43)
 21 Waring, Megan P     10 HYB-MR               1:30.99    1:28.92 ZQ
                  43.36     1:28.92 (45.56)
 22 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               1:29.99    1:28.93 ZQ
                  42.68     1:28.93 (46.25)
 23 Doh, Karen D        10 Pace-MR              1:28.64    1:28.96 ZQ
                  40.54     1:28.96 (48.42)
 24 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR           1:31.28    1:28.97 ZQ
                  42.09     1:28.97 (46.88)
 25 Olivieri, Maya L    10 Middies-MR           1:31.98    1:29.25 ZQ
                  42.84     1:29.25 (46.41)
 26 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR    1:32.71    1:29.70 JO
                  42.35     1:29.70 (47.35)
 27 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR               1:31.01    1:29.83 JO
                  42.50     1:29.83 (47.33)
 28 Arnott, Katie       10 SSL-MR               1:32.43    1:30.05 JO
                  43.49     1:30.05 (46.56)
 29 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR      1:30.69    1:30.09 JO
                  42.43     1:30.09 (47.66)
 30 Nolan, MaryKate     10 HS-MR                1:32.75    1:30.18 JO
                  43.06     1:30.18 (47.12)
 31 Fischer, Sarah      10 Cond-MR              1:30.84    1:30.29 JO
                  43.46     1:30.29 (46.83)
 32 Narus, Jessica L    10 North Shore-MR       1:28.61    1:30.31 JO
                  42.59     1:30.31 (47.72)
 32 Corso, Kimberly M    9 LINDY-MR             1:32.72    1:30.31 JO
                  41.90     1:30.31 (48.41)
 34 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR    1:30.43    1:30.35 JO
                  43.61     1:30.35 (46.74)
 35 Reynoso, Jessica M   9 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:30.39 JO
                  42.01     1:30.39 (48.38)
 36 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR              1:30.80    1:30.72 JO
                  42.28     1:30.72 (48.44)
 37 Qian, Ashley        10 CIY-MR               1:32.19    1:30.85 JO
                  42.99     1:30.85 (47.86)
 38 Russell, Clara J     9 LINDY-MR             1:31.17    1:31.26 JO
                  44.13     1:31.26 (47.13)
 39 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR    1:33.00    1:31.40 JO
                  43.12     1:31.40 (48.28)
 40 Green, Christy O    10 Bgnw Marlins-MR      1:32.45    1:31.41 JO
                  42.62     1:31.41 (48.79)
 41 Huerta, Imani       10 VAC-MR               1:33.59    1:31.47 JO
                  43.61     1:31.47 (47.86)
 42 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:29.55    1:31.71 JO
                  43.37     1:31.71 (48.34)
 43 Seagren, Erika L    10 MSC-MR               1:30.62    1:32.20 JO
                  44.11     1:32.20 (48.09)
 44 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR  1:32.21    1:32.33 JO
                  42.80     1:32.33 (49.53)
 45 Bunster, Katharine  10 CSC-MR               1:32.56    1:33.33 JO
                  43.69     1:33.33 (49.64)
 46 Schroeder, Erin N   10 HYB-MR               1:32.19    1:33.36 JO
                  45.03     1:33.36 (48.33)
 47 Brown, Rebecca M    10 HYB-MR               1:33.18    1:33.46 JO
                  44.73     1:33.46 (48.73)
 48 Carney, Kyla        10 MWSC-MR              1:33.38    1:33.89 JO
                  44.75     1:33.89 (49.14)
 49 Decrem, Danielle H  10 Pace-MR              1:33.24    1:34.12
                  43.25     1:34.12 (50.87)
 50 Swartwout, Christi  10 WISC-MR              1:33.70    1:35.68
                  45.59     1:35.68 (50.09)
 51 Daly, Bronagh       10 HS-MR                1:32.86    1:36.07
                  46.35     1:36.07 (49.72)
 52 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              1:32.24    1:36.28
                  45.66     1:36.28 (50.62)
 53 Burrell, Stephanie   9 Badger-MR            1:33.98    1:39.43
                  46.86     1:39.43 (52.57)
 -- Chang, Elizabeth     9 FLY-MR               1:32.51         DQ
                  45.66          DQ (49.17)
 -- Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:25.22         DQ
                  40.46          DQ (45.78)
 -- Toal, Shannon V     10 Middies-MR           1:33.39         DQ
                  44.42          DQ (48.69)

Event 74  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:14.69  1997      Shaun  Armstrong, TVSC
       Metro: @ 1:12.73  5/1/2000  Anthony Simco, BGNW-MR
                1:17.99  T16
                1:33.29  ZQ
                1:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y        10 OWA-MR               1:16.91    1:17.04 T16     20
                  36.89     1:17.04 (40.15)
  2 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR      1:21.15    1:17.96 T16     17
                  36.80     1:17.96 (41.16)
  3 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:19.33    1:20.08 ZQ      16
                  37.74     1:20.08 (42.34)
  4 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR         1:23.40    1:22.47 ZQ      15
                  39.84     1:22.47 (42.63)
  5 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR          1:24.35    1:23.58 ZQ      14
                  39.39     1:23.58 (44.19)
  6 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR               1:26.32    1:24.92 ZQ      13
                  40.53     1:24.92 (44.39)
  7 Deoliveira, Michae  10 Silver Streaks-MR    1:26.60    1:25.99 ZQ      12
                  40.44     1:25.99 (45.55)
  8 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           1:29.24    1:27.64 ZQ      11
                  42.04     1:27.64 (45.60)
  9 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               1:32.79    1:27.75 ZQ       9
                  41.64     1:27.75 (46.11)
 10 Jakubek, Jack D     10 MWSC-MR              1:32.10    1:28.21 ZQ       7
                  41.82     1:28.21 (46.39)
 11 Yeager, Christian   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:33.17    1:28.52 ZQ       6
                  42.07     1:28.52 (46.45)
 12 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.04    1:29.92 ZQ       5
                  42.48     1:29.92 (47.44)
 13 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR              1:30.52    1:30.12 ZQ       4
                  43.67     1:30.12 (46.45)
 14 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR      1:30.72    1:30.87 ZQ       3
                  43.48     1:30.87 (47.39)
 15 Gebauer, Benjamin   10 Bgnw Marlins-MR      1:32.78    1:30.93 ZQ       2
                  43.06     1:30.93 (47.87)
 16 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          1:30.71    1:31.41 ZQ       1
                  43.48     1:31.41 (47.93)
 17 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               1:32.00    1:32.09 ZQ
                  43.62     1:32.09 (48.47)
 18 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:33.69    1:32.11 ZQ
                  43.89     1:32.11 (48.22)
 19 Woodhead, Bryan     10 IA-MR                1:31.08    1:32.14 ZQ
                  44.82     1:32.14 (47.32)
 20 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              1:31.10    1:32.20 ZQ
                  43.85     1:32.20 (48.35)
 21 Furtado, Lucas C    10 North Shore-MR       1:33.40    1:32.29 ZQ
                  43.21     1:32.29 (49.08)
 22 Dervisevic, Alen     8 DSC-MR               1:35.34    1:32.34 ZQ
                  43.32     1:32.34 (49.02)
 23 Zorgman, Ruan J      8 Pace-MR              1:30.82    1:32.36 ZQ
                  43.73     1:32.36 (48.63)
 24 Johnson, Grant       9 Badger-MR            1:35.94    1:33.39 JO
                  45.72     1:33.39 (47.67)
 25 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:33.29    1:33.60 JO
                  45.15     1:33.60 (48.45)
 26 Duda, Peter         10 VAC-MR               1:33.19    1:34.99 JO
                  44.44     1:34.99 (50.55)
 27 Barbosa, Larry S    10 Twisters-MR          1:34.79    1:35.99 JO
                  44.45     1:35.99 (51.54)
 28 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            1:35.84    1:36.80
                  46.49     1:36.80 (50.31)
 29 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR            1:35.89    1:41.50
                  46.19     1:41.50 (55.31)

Event 75  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 58.54  1994      Brianne Sullivan, SIA
       Metro: @ 56.87  5/1/1986  Lea Loveless, BSC-MR
                58.99  T16
                59.09  JR
              1:00.59  SECT
              1:04.59  METS
              1:07.29  ZQ
              1:08.39  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N    14 Tmsuffolk Hills-MR   1:00.51      59.77 SECT    20
                  28.83       59.77 (30.94)
  2 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR    1:01.55    1:00.85 METS    17
                  29.78     1:00.85 (31.07)
  3 Cliff, Nicole       13 Badger-MR            1:02.02    1:01.04 METS    16
                  29.78     1:01.04 (31.26)
  4 Tyznar, Tina A      14 LIAC-MR              1:03.48    1:02.45 METS    15
                  30.42     1:02.45 (32.03)
  5 Cosentino, Christi  14 WAC-MR               1:03.80    1:02.48 METS    14
                  30.79     1:02.48 (31.69)
  6 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR      1:03.53    1:03.26 METS    13
                  30.16     1:03.26 (33.10)
  7 Maldonado, Luisa J  14 NYCC-MR              1:02.10    1:03.53 METS    12
                  30.55     1:03.53 (32.98)
  8 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      1:03.85    1:03.81 METS    11
                  30.65     1:03.81 (33.16)
  9 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               1:04.59    1:04.08 METS     9
                  30.78     1:04.08 (33.30)
 10 Kaliades, Dena K    14 LIAC-MR              1:02.78    1:04.15 METS     7
                  31.17     1:04.15 (32.98)
 11 Follini, Nadine R   14 Bgnw Marlins-MR      1:04.65    1:05.00 ZQ       6
                  31.84     1:05.00 (33.16)
 12 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR              1:06.58    1:05.08 ZQ       5
                  31.70     1:05.08 (33.38)
 13 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              1:06.02    1:05.25 ZQ       4
                  31.38     1:05.25 (33.87)
 14 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      1:02.72    1:05.39 ZQ       3
                  32.12     1:05.39 (33.27)
 15 Raniere, Brittany   14 NBS-MR               1:05.12    1:05.49 ZQ       2
                  31.87     1:05.49 (33.62)
 16 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    1:05.63    1:05.54 ZQ       0.5
                  32.07     1:05.54 (33.47)
 16 Bodnar, Katharine   13 Agua Swim Team-MR    1:06.63    1:05.54 ZQ       0.5
                  31.53     1:05.54 (34.01)
 18 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR              1:06.82    1:05.67 ZQ
                  32.18     1:05.67 (33.49)
 19 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR               1:06.72    1:05.79 ZQ
                  32.42     1:05.79 (33.37)
 20 Guba, Ali E         13 GAEL-MR              1:06.20    1:05.92 ZQ
                  31.75     1:05.92 (34.17)
 21 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               1:05.06    1:05.97 ZQ
                  32.25     1:05.97 (33.72)
 22 Hill, Daniella      13 FLY-MR               1:06.37    1:06.01 ZQ
                  32.29     1:06.01 (33.72)
 23 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         1:04.30    1:06.06 ZQ
                  32.41     1:06.06 (33.65)
 24 Kovacs, Laura N     14 Tmsuffolk Hills-MR   1:05.96    1:06.07 ZQ
                  32.01     1:06.07 (34.06)
 25 Alexander, Emily    14 VAC-MR               1:06.33    1:06.08 ZQ
                  31.64     1:06.08 (34.44)
 26 Ferlo, Nicole C     14 Aqua Gems-MR         1:07.38    1:06.17 ZQ
                  32.25     1:06.17 (33.92)
 27 Stevens, Chelsea    13 VAC-MR               1:07.35    1:06.35 ZQ
                  32.10     1:06.35 (34.25)
 28 Aiello, Christina   14 MSC-MR               1:06.38    1:06.37 ZQ
                  32.52     1:06.37 (33.85)
 29 Carew, Kaitlyn      13 SSL-MR               1:07.72    1:06.41 ZQ
                  33.03     1:06.41 (33.38)
 30 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    1:06.85    1:06.57 ZQ
                  32.14     1:06.57 (34.43)
 30 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR            1:07.70    1:06.57 ZQ
                  32.25     1:06.57 (34.32)
 32 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR          1:07.17    1:06.73 ZQ
                  32.37     1:06.73 (34.36)
 33 Hryhorowych, Tania  14 Agua Swim Team-MR    1:05.72    1:06.78 ZQ
                  32.59     1:06.78 (34.19)
 34 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              1:07.53    1:07.09 ZQ
                  32.89     1:07.09 (34.20)
 35 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team-MR    1:08.32    1:07.13 ZQ
                  32.61     1:07.13 (34.52)
 36 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR    1:06.46    1:07.20 ZQ
                  32.49     1:07.20 (34.71)
 37 Burns, Brianna N    14 Cond-MR              1:06.79    1:07.55 JO
                  32.87     1:07.55 (34.68)
 38 Villegas, Kristine  14 Cond-MR              1:08.24    1:07.56 JO
                  33.48     1:07.56 (34.08)
 39 Collins, Heather    14 Cond-MR              1:08.09    1:07.77 JO
                  32.89     1:07.77 (34.88)
 40 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               1:07.08    1:07.82 JO
                  32.48     1:07.82 (35.34)
 41 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR  1:05.89    1:07.83 JO
                  32.78     1:07.83 (35.05)
 42 Lau, Allison        14 Middies-MR           1:07.88    1:07.92 JO
                  32.68     1:07.92 (35.24)
 43 Phillips, Danielle  13 Silver Streaks-MR    1:06.86    1:07.94 JO
                  33.05     1:07.94 (34.89)
 44 Yoo, Andrea         13 FLY-MR               1:07.81    1:07.99 JO
                  32.64     1:07.99 (35.35)
 45 Arnott, Sarah A     13 SSL-MR               1:07.68    1:08.16 JO
                  33.92     1:08.16 (34.24)
 46 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR    1:07.88    1:08.33 JO
                  33.32     1:08.33 (35.01)
 47 McComiskey, Beth    14 Basc-MR              1:08.33    1:08.58
                  34.04     1:08.58 (34.54)
 48 Fitzgibbons, Hanna  14 Bgnw Marlins-MR      1:05.16    1:08.64
                  33.00     1:08.64 (35.64)
 49 Giberson, Kari      13 Basc-MR              1:07.95    1:08.67
                  33.45     1:08.67 (35.22)
 50 Ferrante, Francesc  13 OWA-MR               1:08.07    1:08.86
                  33.85     1:08.86 (35.01)
 51 Mills, Tanika       14 NFS-MR               1:07.65    1:09.21
                  32.91     1:09.21 (36.30)
 52 Squillante, Jillia  14 IA-MR                1:08.01    1:09.37
                  32.55     1:09.37 (36.82)
 -- Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               1:07.91         DQ
                  33.32          DQ (35.63)

Event 76  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 53.04  3/17/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: @ 52.77  3/6/2001  Nat Moore, NBS-MR
                53.09  JR
                54.59  SECT
                55.09  T16
                58.99  METS
              1:03.79  ZQ
              1:04.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR        53.72      55.10 METS    20
                  27.12       55.10 (27.98)
  2 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR        54.51      55.74 METS    17
                  27.51       55.74 (28.23)
  3 Gitman, Robert S    14 WAC-MR                 55.45      56.13 METS    16
                  27.56       56.13 (28.57)
  4 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR        56.43      57.30 METS    15
                  27.61       57.30 (29.69)
  5 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR          1:00.05      58.13 METS    14
                  28.98       58.13 (29.15)
  6 Barnett, Kevin      14 HAA-MR               1:02.12      59.59 ZQ      13
                  28.99       59.59 (30.60)
  7 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      1:01.71      59.68 ZQ      12
                  29.14       59.68 (30.54)
  8 Grossbard, Matt     13 Cond-MR                58.79      59.85 ZQ      11
                  29.08       59.85 (30.77)
  9 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR  1:00.40    1:00.26 ZQ       9
                  29.36     1:00.26 (30.90)
 10 Klevtzov, Yanik I   14 Brooklyn Seals-MR      59.95    1:00.93 ZQ       7
                  29.53     1:00.93 (31.40)
 11 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR   1:02.07    1:01.00 ZQ       6
                  29.59     1:01.00 (31.41)
 12 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            1:02.34    1:01.19 ZQ       5
                  29.53     1:01.19 (31.66)
 13 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      1:02.08    1:01.30 ZQ       4
                  29.70     1:01.30 (31.60)
 14 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              1:04.37    1:01.85 ZQ       3
                  29.85     1:01.85 (32.00)
 15 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               1:03.53    1:02.07 ZQ       2
                  30.45     1:02.07 (31.62)
 16 Wright, Edwin P     14 Cond-MR              1:03.23    1:02.39 ZQ       1
                  29.96     1:02.39 (32.43)
 17 Russell, Lucais E   13 LINDY-MR             1:02.50    1:02.44 ZQ
                  30.74     1:02.44 (31.70)
 18 Outcault, Ryan      14 HAA-MR               1:04.72    1:02.54 ZQ
                  30.64     1:02.54 (31.90)
 19 Clay, Stephen E     14 Sachem-MR            1:02.07    1:02.68 ZQ
                  29.69     1:02.68 (32.99)
 20 Franze, David J     13 Pace-MR              1:02.48    1:02.75 ZQ
                  30.32     1:02.75 (32.43)
 21 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              1:03.50    1:02.79 ZQ
                  30.63     1:02.79 (32.16)
 22 Pepe, Karl          14 FLY-MR               1:04.99    1:02.82 ZQ
                  29.99     1:02.82 (32.83)
 23 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      1:02.75    1:03.10 ZQ
                  30.94     1:03.10 (32.16)
 24 Robertson, Brian J  14 Sachem-MR            1:04.33    1:03.33 ZQ
                  31.38     1:03.33 (31.95)
 25 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR    1:03.50    1:03.35 ZQ
                  30.88     1:03.35 (32.47)
 26 Meyendorff, Andrew  14 Silver Streaks-MR    1:03.72    1:03.57 ZQ
                  31.33     1:03.57 (32.24)
 27 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              1:03.83    1:04.21 JO
                  31.65     1:04.21 (32.56)
 28 Preston, Blake L    13 Middies-MR           1:04.74    1:04.23 JO
                  31.26     1:04.23 (32.97)
 29 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR         1:04.21    1:04.54 JO
                  31.11     1:04.54 (33.43)
 30 Olivier, Francisco  14 RedTails-MR          1:04.47    1:04.89 JO
                  30.37     1:04.89 (34.52)
 31 Amato, Nick F       14 LIAC-MR              1:01.70    1:05.64
                  31.69     1:05.64 (33.95)

Event 77  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.85  2/16/2003 Sara Giberson, BASC
       Metro: @ 30.36  3/27/2003 Sara Giberson, BASC-MR
                31.69  T16
                36.79  ZQ
                38.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 32.01      31.53 T16     20
  2 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR        32.66      32.18 ZQ      17
  3 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         32.18      32.27 ZQ      16
  4 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR            33.00      33.48 ZQ      15
  5 Wade, Zoey A        10 HYB-MR                 36.05      33.81 ZQ      14
  6 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR      34.47      34.34 ZQ      13
  7 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR        35.41      34.40 ZQ      12
  8 McGuire, Christine  10 Badger-MR              35.34      34.45 ZQ      11
  9 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR              35.35      34.70 ZQ       9
 10 Krey, Laura K       10 Badger-MR              35.89      34.80 ZQ       7
 11 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR     35.05      34.89 ZQ       6
 12 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR        35.74      34.92 ZQ       5
 13 Nieto, Amanda A     10 CSC-MR                 37.18      34.98 ZQ       4
 14 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR                 36.53      35.09 ZQ       3
 15 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 34.76      35.23 ZQ       2
 16 Qian, Ashley        10 CIY-MR                 37.00      35.26 ZQ       1
 17 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR                 36.09      35.39 ZQ
 18 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR            36.06      35.76 ZQ
 19 Brown, Rebecca M    10 HYB-MR                 37.08      36.10 ZQ
 20 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR      36.37      36.11 ZQ
 21 Balter, Lizzy A     10 Bgnw Marlins-MR        37.63      36.29 ZQ
 22 Neal, Lia M          9 Agua Swim Team-MR      37.89      36.46 ZQ
 23 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 37.54      36.63 ZQ
 23 Tracy, Maggie E     10 GAEL-MR                36.97      36.63 ZQ
 25 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR      36.98      36.65 ZQ
 26 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR                37.06      36.84 JO
 27 McGowan, Casey      10 WISC-MR                37.67      36.99 JO
 28 McGrath, Devyn S    10 NBS-MR                 37.14      37.00 JO
 29 Goco, Chryzl V      10 CIY-MR                 37.37      37.06 JO
 30 Hirsch, Jenna       10 Trs-MR                 37.68      37.13 JO
 31 Olivieri, Maya L    10 Middies-MR             38.41      37.16 JO
 32 Wegescheide, Blair  10 Scd-Mr-MR              38.37      37.17 JO
 33 Librett, Krista     10 SMC-MR                 38.31      37.22 JO
 33 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR              36.73      37.22 JO
 35 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR             36.60      37.28 JO
 36 Seagren, Erika L    10 MSC-MR                 36.60      37.30 JO
 37 Toal, Shannon V     10 Middies-MR             37.69      37.34 JO
 38 Schroeder, Erin N   10 HYB-MR                 37.25      37.51 JO
 39 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR      38.10      37.56 JO
 40 Muller, Kristin N   10 Sachem-MR              37.33      37.65 JO
 41 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                 37.97      37.70 JO
 42 Mannix, Christine    9 GAEL-MR                36.45      37.71 JO
 43 Lazar, Katja M      10 Flying Dolphins-MR     38.25      37.82 JO
 44 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR        37.85      37.88 JO
 45 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                38.14      37.90 JO
 45 Judge, Morgan C     10 GAEL-MR                37.96      37.90 JO
 47 Heinsohn, Alyssa N  10 LINDY-MR               36.87      38.17 JO
 48 Braca, Tori K       10 Pace-MR                37.86      38.18 JO
 49 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR                 36.96      38.21 JO
 50 Gavin, Kara C       10 WAC-MR                 37.00      38.31 JO
 51 Russell, Clara J     9 LINDY-MR               38.15      38.36 JO
 52 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR    38.03      38.49 JO
 53 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR                38.07      38.85
 54 Pear, Alex A        10 Badger-MR              38.56      39.07
 54 Fidan, Cagla         8 Twisters-MR            37.72      39.07
 56 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR                37.20      39.20
 57 Ng, Lauren          10 FLY-MR                 37.96      39.55
 58 Merz, Wendy A        9 HYB-MR                 38.43      39.61
 59 Fufidio, Andrea L    9 Badger-MR              38.58      39.62
 60 Lim, Sally          10 FLY-MR                 38.30      39.67
 61 Buckley, Taylor A    9 Sachem-MR              38.56      39.83
 62 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR                 37.69      40.00
 63 Hogan, Paige E       9 Pace-MR                38.59      40.10
 64 Carney, Kyla        10 MWSC-MR                37.76      40.39

Event 78  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.44  1997      Nat L. Moore, NBS
       Metro: @ 29.78  5/1/2000  Daniel Simco, BGNW-MR
                31.99  T16
                36.99  ZQ
                37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR              32.25      31.79 T16     20
  2 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR             33.50      32.56 ZQ      17
  3 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR            33.68      33.58 ZQ      16
  4 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR             33.50      33.73 ZQ      15
  5 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    34.25      34.06 ZQ      14
  6 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR                33.91      34.33 ZQ      13
  7 Bleier, Jackson     10 SMC-MR                 34.62      34.35 ZQ      12
  8 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR                 35.31      34.36 ZQ      11
  9 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR              34.47      34.40 ZQ       9
 10 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR        35.51      34.64 ZQ       7
 11 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR      35.70      34.78 ZQ       6
 12 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR        34.97      34.81 ZQ       5
 13 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR     35.21      35.01 ZQ       4
 14 Stillwagon, Jack W  10 GAEL-MR                35.79      35.45 ZQ       3
 15 Corey, Alexi        10 NY Sharks-MR           36.14      35.68 ZQ       2
 16 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR     36.03      35.90 ZQ       1
 17 Kolesnik, George    10 Basc-MR                37.30      35.91 ZQ
 18 Martinez, George    10 FLY-MR                 35.46      36.03 ZQ
 19 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR                 37.37      36.18 ZQ
 20 Blair, Tim R        10 Middies-MR             37.32      36.20 ZQ
 21 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                 36.00      36.28 ZQ
 22 Volaski, Harrison   10 Scd-Mr-MR              36.08      36.32 ZQ
 23 Nangle, JT T         9 Middies-MR             36.25      36.42 ZQ
 24 Blacker, Aaron M     8 Bgnw Marlins-MR        36.89      36.59 ZQ
 25 Ng, Kevin           10 OWA-MR                 36.74      36.70 ZQ
 26 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR    36.60      36.71 ZQ
 27 Johnson, Grant       9 Badger-MR              37.67      37.02 JO
 28 Carducci, Matthew    9 Middies-MR             37.03      37.05 JO
 29 Pisano, Richard C   10 HYB-MR                 37.37      37.21 JO
 30 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR                 36.81      37.60 JO
 30 Tobin, John R        8 Badger-MR              37.08      37.60 JO
 32 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR              36.02      37.70 JO
 33 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR                36.04      37.88 JO
 34 D'Antoni, Joey      10 CIY-MR                 36.76      38.04
 35 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR                 37.19      38.42
 36 Cummings, Joseph A  10 Cond-MR                37.64      39.01
 37 Caiola, Danny R      9 Bgnw Marlins-MR        37.22      39.04

Event 79  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:54.77  3/17/2001 Kim E. Kelly, BSC
       Metro: @ 4:45.78  5/1/1995  Jessica Foschi, LIAC-MR
                5:00.59  T16
                5:03.29  JR
                5:10.79  SECT
                5:22.99  METS
                5:30.39  ZQ
                5:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      4:58.46    5:02.00 JR      20
                  27.40       56.95 (29.55)     1:27.49 (30.54)     1:58.16 (30.67)
        2:29.06 (30.90)     3:00.17 (31.11)     3:31.11 (30.94)     4:01.50 (30.39)
        4:32.28 (30.78)     5:02.00 (29.72)
  2 Cliff, Nicole       13 Badger-MR            5:11.47    5:14.11 METS    17
                  27.50       58.16 (30.66)     1:29.93 (31.77)     2:02.10 (32.17)
        2:33.85 (31.75)     3:06.01 (32.16)     3:38.53 (32.52)     4:11.02 (32.49)
        4:42.83 (31.81)     5:14.11 (31.28)
  3 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              5:21.09    5:20.92 METS    16
                  28.43       59.73 (31.30)     1:32.08 (32.35)     2:04.71 (32.63)
        2:37.38 (32.67)     3:10.65 (33.27)     3:43.60 (32.95)     4:16.71 (33.11)
        4:49.35 (32.64)     5:20.92 (31.57)
  4 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk Hills-MR   5:26.19    5:22.51 METS    15
                  28.73     1:00.41 (31.68)     1:32.86 (32.45)     2:05.48 (32.62)
        2:38.48 (33.00)     3:11.48 (33.00)     3:44.19 (32.71)     4:17.43 (33.24)
        4:50.75 (33.32)     5:22.51 (31.76)
  5 Leguyader, Clare L  14 CSC-MR               5:24.99    5:22.94 METS    14
                  28.79     1:00.79 (32.00)     1:33.27 (32.48)     2:05.70 (32.43)
        2:38.69 (32.99)     3:11.18 (32.49)     3:44.24 (33.06)     4:17.72 (33.48)
        4:50.35 (32.63)     5:22.94 (32.59)
  6 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      5:35.59    5:26.75 ZQ      13
                  28.70     1:00.15 (31.45)     1:32.73 (32.58)     2:05.73 (33.00)
        2:39.07 (33.34)     3:12.49 (33.42)     3:46.08 (33.59)     4:20.04 (33.96)
        4:54.01 (33.97)     5:26.75 (32.74)
  7 Biagioli, Caitlyn   14 UN-TS-MR             5:29.15    5:29.17 ZQ      12
                  28.46     1:00.67 (32.21)     1:33.77 (33.10)     2:06.71 (32.94)
        2:40.56 (33.85)     3:14.51 (33.95)     3:48.41 (33.90)     4:22.95 (34.54)
        4:56.62 (33.67)     5:29.17 (32.55)
  8 Ponzo, Victoria     13 FLY-MR               5:39.52    5:31.03 JO      10
                  28.81     1:01.46 (32.65)     1:35.22 (33.76)     2:09.50 (34.28)
        2:43.52 (34.02)     3:17.13 (33.61)     3:51.23 (34.10)     4:25.26 (34.03)
        4:59.02 (33.76)     5:31.03 (32.01)
  8 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               5:39.99    5:31.03 JO      10
                  29.93     1:03.13 (33.20)     1:36.75 (33.62)     2:10.80 (34.05)
        2:44.60 (33.80)     3:18.32 (33.72)     3:52.34 (34.02)     4:25.50 (33.16)
        4:59.35 (33.85)     5:31.03 (31.68)
 10 Hryhorowych, Tania  14 Agua Swim Team-MR    5:31.18    5:31.84 JO       6.5
                  29.67     1:02.32 (32.65)     1:35.17 (32.85)     2:08.79 (33.62)
        2:42.42 (33.63)     3:16.70 (34.28)     3:50.96 (34.26)     4:25.47 (34.51)
        4:59.33 (33.86)     5:31.84 (32.51)
 10 Guzman, Paula       14 FLY-MR               5:39.14    5:31.84 JO       6.5
                  30.04     1:02.90 (32.86)     1:35.97 (33.07)     2:09.57 (33.60)
        2:43.16 (33.59)     3:16.92 (33.76)     3:50.42 (33.50)     4:24.45 (34.03)
        4:58.67 (34.22)     5:31.84 (33.17)
 12 Kaliades, Dena K    14 LIAC-MR              5:36.79    5:32.04 JO       5
                  30.06     1:03.00 (32.94)     1:36.62 (33.62)     2:10.50 (33.88)
        2:44.50 (34.00)     3:18.83 (34.33)     3:52.55 (33.72)     4:26.18 (33.63)
        4:59.70 (33.52)     5:32.04 (32.34)
 13 Larkin, Kate C      13 Tmsuffolk Hills-MR   5:36.85    5:36.22 JO       4
                  29.56     1:01.99 (32.43)     1:35.48 (33.49)     2:09.31 (33.83)
        2:43.24 (33.93)     3:17.87 (34.63)     3:52.76 (34.89)     4:27.77 (35.01)
        5:02.59 (34.82)     5:36.22 (33.63)
 14 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR  5:33.29    5:36.52 JO       3
                  29.06     1:01.04 (31.98)     1:33.49 (32.45)     2:07.30 (33.81)
        2:41.93 (34.63)     3:16.41 (34.48)     3:51.59 (35.18)     4:26.80 (35.21)
        5:02.20 (35.40)     5:36.52 (34.32)
 15 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR            5:39.99    5:37.15 JO       2
                  28.88     1:01.11 (32.23)     1:35.14 (34.03)     2:08.86 (33.72)
        2:43.68 (34.82)     3:17.39 (33.71)     3:52.26 (34.87)     4:27.30 (35.04)
        5:03.04 (35.74)     5:37.15 (34.11)
 16 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               5:35.28    5:39.62 JO       1
                  28.57     1:00.14 (31.57)     1:34.11 (33.97)     2:09.00 (34.89)
        2:44.57 (35.57)     3:19.84 (35.27)     3:55.40 (35.56)     4:31.07 (35.67)
        5:06.04 (34.97)     5:39.62 (33.58)
 17 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              5:37.58    5:40.23
                  29.73     1:02.48 (32.75)     1:36.18 (33.70)     2:10.42 (34.24)
        2:45.00 (34.58)     3:19.65 (34.65)     3:54.12 (34.47)     4:29.27 (35.15)
        5:05.18 (35.91)     5:40.23 (35.05)
 18 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR    5:39.29    5:44.78
                  29.73     1:03.00 (33.27)     1:37.75 (34.75)     2:13.04 (35.29)
        2:48.67 (35.63)     3:24.38 (35.71)     3:59.83 (35.45)     4:35.11 (35.28)
        5:10.25 (35.14)     5:44.78 (34.53)
 -- Sheridan, Nicole F  14 LIAC-MR              5:28.99         DQ
                  29.28     1:01.57 (32.29)     1:35.05 (33.48)     2:08.90 (33.85)
        2:42.65 (33.75)     3:16.64 (33.99)     3:50.56 (33.92)     4:25.15 (34.59)
        4:59.25 (34.10)          DQ (32.99)

Event 80  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:44.36  1983      John Witchell
       Metro: @ 4:36.32  5/1/1992  Ken MacFadyen, LIAC-MR
                4:39.59  JR
                4:46.99  T16
                4:48.39  SECT
                4:58.59  METS
                5:27.49  ZQ
                5:32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      4:58.24    4:54.62 METS    20
                  25.84       54.19 (28.35)     1:23.29 (29.10)     1:53.39 (30.10)
        2:23.46 (30.07)     2:53.77 (30.31)     3:24.40 (30.63)     3:55.04 (30.64)
        4:25.29 (30.25)     4:54.62 (29.33)
  2 Gitman, Robert S    14 WAC-MR               5:04.68    5:02.33 ZQ      17
                  27.03       56.41 (29.38)     1:26.78 (30.37)     1:57.16 (30.38)
        2:27.66 (30.50)     2:58.46 (30.80)     3:29.98 (31.52)     4:01.14 (31.16)
        4:32.32 (31.18)     5:02.33 (30.01)
  3 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         5:05.23    5:02.87 ZQ      16
                  26.00       55.25 (29.25)     1:25.32 (30.07)     1:55.71 (30.39)
        2:26.87 (31.16)     2:58.73 (31.86)     3:30.12 (31.39)     4:01.75 (31.63)
        4:33.48 (31.73)     5:02.87 (29.39)
  4 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR   5:03.86    5:06.73 ZQ      15
                  27.04       56.87 (29.83)     1:27.72 (30.85)     1:58.94 (31.22)
        2:30.19 (31.25)     3:01.21 (31.02)     3:33.00 (31.79)     4:04.96 (31.96)
        4:36.17 (31.21)     5:06.73 (30.56)
  5 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR   5:17.45    5:08.65 ZQ      14
                  27.29       57.14 (29.85)     1:28.25 (31.11)     1:59.91 (31.66)
        2:32.04 (32.13)     3:03.97 (31.93)     3:35.62 (31.65)     4:07.36 (31.74)
        4:38.55 (31.19)     5:08.65 (30.10)
  6 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            5:15.00    5:09.71 ZQ      13
                  27.85       58.53 (30.68)     1:30.21 (31.68)     2:01.79 (31.58)
        2:33.44 (31.65)     3:04.91 (31.47)     3:36.50 (31.59)     4:08.40 (31.90)
        4:39.70 (31.30)     5:09.71 (30.01)
  7 Liang, Truman       14 NYCC-MR              5:04.32    5:09.84 ZQ      12
                  25.90       55.70 (29.80)     1:26.36 (30.66)     1:57.43 (31.07)
        2:29.11 (31.68)     3:01.05 (31.94)     3:33.42 (32.37)     4:06.17 (32.75)
        4:38.82 (32.65)     5:09.84 (31.02)
  8 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              5:07.88    5:10.46 ZQ      11
                  26.38       56.01 (29.63)     1:27.09 (31.08)     1:58.67 (31.58)
        2:30.28 (31.61)     3:02.09 (31.81)     3:34.70 (32.61)     4:07.52 (32.82)
        4:39.20 (31.68)     5:10.46 (31.26)
  9 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR  5:23.71    5:12.34 ZQ       9
                  27.79       59.38 (31.59)     1:29.53 (30.15)     2:00.93 (31.40)
        2:33.00 (32.07)     3:03.98 (30.98)     3:36.35 (32.37)     4:08.50 (32.15)
        4:41.09 (32.59)     5:12.34 (31.25)
 10 Lane, Sean M        13 LIAC-MR              5:11.73    5:13.52 ZQ       7
                  28.59       59.79 (31.20)     1:31.97 (32.18)     2:03.84 (31.87)
        2:36.17 (32.33)     3:08.16 (31.99)     3:40.55 (32.39)     4:11.91 (31.36)
        4:43.50 (31.59)     5:13.52 (30.02)
 11 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   5:21.11    5:14.18 ZQ       6
                  27.88       58.67 (30.79)     1:30.41 (31.74)     2:02.67 (32.26)
        2:34.81 (32.14)     3:06.72 (31.91)     3:39.17 (32.45)     4:11.39 (32.22)
        4:43.08 (31.69)     5:14.18 (31.10)
 12 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               5:29.95    5:15.37 ZQ       5
                  26.75       56.90 (30.15)     1:28.49 (31.59)     2:00.78 (32.29)
        2:33.18 (32.40)     3:05.45 (32.27)     3:37.97 (32.52)     4:11.07 (33.10)
        4:43.86 (32.79)     5:15.37 (31.51)
 13 Podniesinski, Jona  13 Tmsuffolk Hills-MR   5:20.36    5:15.94 ZQ       4
                  27.70       58.59 (30.89)     1:30.64 (32.05)     2:02.88 (32.24)
        2:35.31 (32.43)     3:08.19 (32.88)     3:40.43 (32.24)     4:12.65 (32.22)
        4:45.18 (32.53)     5:15.94 (30.76)
 14 Amato, Nick F       14 LIAC-MR              5:28.53    5:16.29 ZQ       3
                  27.84       58.60 (30.76)     1:30.52 (31.92)     2:02.81 (32.29)
        2:35.71 (32.90)     3:07.91 (32.20)     3:40.38 (32.47)     4:13.19 (32.81)
        4:45.12 (31.93)     5:16.29 (31.17)
 15 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            5:12.45    5:16.80 ZQ       2
                  27.92       58.48 (30.56)     1:29.48 (31.00)     2:01.44 (31.96)
        2:33.11 (31.67)     3:05.27 (32.16)     3:37.98 (32.71)     4:10.56 (32.58)
        4:43.33 (32.77)     5:16.80 (33.47)
 16 Chung, Sung-Moon    14 FLY-MR               5:17.66    5:16.83 ZQ       1
                  26.80       56.20 (29.40)     1:27.22 (31.02)     1:59.02 (31.80)
        2:31.22 (32.20)     3:03.74 (32.52)     3:36.76 (33.02)     4:10.81 (34.05)
        4:44.47 (33.66)     5:16.83 (32.36)
 17 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               5:28.17    5:17.43 ZQ
                  27.94       59.16 (31.22)     1:31.04 (31.88)     2:02.48 (31.44)
        2:34.53 (32.05)     3:06.96 (32.43)     3:39.19 (32.23)     4:11.80 (32.61)
        4:45.14 (33.34)     5:17.43 (32.29)
 18 Hoempler, Erik      13 SSL-MR               5:22.40    5:19.51 ZQ
                  27.49       58.27 (30.78)     1:30.26 (31.99)     2:02.67 (32.41)
        2:35.20 (32.53)     3:08.67 (33.47)     3:42.53 (33.86)     4:15.23 (32.70)
        4:48.29 (33.06)     5:19.51 (31.22)
 19 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      5:31.23    5:19.52 ZQ
                  27.81       58.83 (31.02)     1:30.60 (31.77)     2:03.27 (32.67)
        2:36.08 (32.81)     3:09.34 (33.26)     3:42.40 (33.06)     4:15.68 (33.28)
        4:49.00 (33.32)     5:19.52 (30.52)
 20 Pickel, James C     14 FLY-MR               5:18.74    5:19.98 ZQ
                  28.47       59.20 (30.73)     1:31.44 (32.24)     2:03.51 (32.07)
        2:35.63 (32.12)     3:08.22 (32.59)     3:40.99 (32.77)     4:13.95 (32.96)
        4:47.43 (33.48)     5:19.98 (32.55)
 21 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              5:21.41    5:22.55 ZQ
                  28.18       59.20 (31.02)     1:31.14 (31.94)     2:03.63 (32.49)
        2:36.54 (32.91)     3:09.69 (33.15)     3:42.87 (33.18)     4:16.46 (33.59)
        4:50.09 (33.63)     5:22.55 (32.46)
 22 McGlone, James Z    14 LIAC-MR              5:30.04    5:22.71 ZQ
                  28.65     1:00.13 (31.48)     1:32.38 (32.25)     2:04.97 (32.59)
        2:38.40 (33.43)     3:11.98 (33.58)     3:45.69 (33.71)     4:19.69 (34.00)
        4:52.27 (32.58)     5:22.71 (30.44)
 23 Bormann, Thomas L   13 Tmsuffolk Hills-MR   5:22.84    5:24.36 ZQ
                  28.19       59.19 (31.00)     1:31.53 (32.34)     2:04.00 (32.47)
        2:37.50 (33.50)     3:10.71 (33.21)     3:44.60 (33.89)     4:18.22 (33.62)
        4:51.78 (33.56)     5:24.36 (32.58)
 24 Chang, One June J   13 FLY-MR               5:26.32    5:26.73 ZQ
                  28.32       59.96 (31.64)     1:33.15 (33.19)     2:06.35 (33.20)
        2:39.41 (33.06)     3:12.97 (33.56)     3:46.96 (33.99)     4:20.94 (33.98)
        4:54.23 (33.29)     5:26.73 (32.50)
 25 Schaub, Charles M   13 Cond-MR              5:27.80    5:30.06 JO
                  28.18       59.66 (31.48)     1:33.00 (33.34)     2:06.58 (33.58)
        2:39.80 (33.22)     3:13.54 (33.74)     3:47.98 (34.44)     4:21.98 (34.00)
        4:56.51 (34.53)     5:30.06 (33.55)
 26 Meany, Matthew G    14 Trs-MR               5:30.34    5:35.12
                  29.42     1:01.72 (32.30)     1:36.07 (34.35)     2:09.89 (33.82)
        2:44.50 (34.61)     3:19.12 (34.62)     3:54.10 (34.98)     4:29.35 (35.25)
        5:03.24 (33.89)     5:35.12 (31.88)
 27 Svoboda, Noah       13 SSL-MR               5:29.18    5:35.54
                  29.09     1:01.93 (32.84)     1:35.76 (33.83)     2:09.69 (33.93)
        2:43.93 (34.24)     3:18.55 (34.62)     3:53.95 (35.40)     4:28.56 (34.61)
        5:02.98 (34.42)     5:35.54 (32.56)
 28 Attinello, Paul C   13 GAEL-MR              5:25.09    5:38.13
                  27.14       58.53 (31.39)     1:31.60 (33.07)     2:05.08 (33.48)
        2:39.83 (34.75)     3:15.34 (35.51)     3:51.62 (36.28)     4:28.17 (36.55)
        5:04.19 (36.02)     5:38.13 (33.94)
 29 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      5:26.13    5:39.96
                  28.09       59.65 (31.56)     1:32.95 (33.30)     2:06.57 (33.62)
        2:41.35 (34.78)     3:16.34 (34.99)     3:51.92 (35.58)     4:28.19 (36.27)
        5:04.39 (36.20)     5:39.96 (35.57)

Event 81  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.46  3/17/2001 Jennifer P. Illescas, AGUA
       Metro: @ 23.74  5/1/1982  Jennifer Boyd, BSC-MR
                24.39  T16
                24.59  JR
                25.39  SECT
                26.19  METS
                26.69  ZQ
                27.39  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N    14 Tmsuffolk Hills-MR     25.29      25.33 SECT    20
  2 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR      25.37      25.35 SECT    17
  3 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR              25.37      25.54 METS    16
  4 Burns, Brianna N    14 Cond-MR                24.81      25.79 METS    15
  5 Biagioli, Caitlyn   14 UN-TS-MR               26.00      25.84 METS    14
  6 McComiskey, Beth    14 Basc-MR                26.02      25.90 METS    13
  7 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR                25.65      25.96 METS    12
  8 Hyland, Allison     13 Badger-MR              25.72      26.01 METS    11
  9 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR        26.03      26.07 METS     9
 10 Alexander, Emily    14 VAC-MR                 26.60      26.17 METS     7
 11 Cliff, Nicole       13 Badger-MR              25.41      26.19 METS     6
 12 Rudel, Susannah E   13 SMC-MR                 26.66      26.21 ZQ       5
 13 Miller, Sydney R    14 Agua Swim Team-MR      27.22      26.31 ZQ       4
 14 Guba, Ali E         13 GAEL-MR                26.02      26.38 ZQ       2.5
 14 Maldonado, Luisa J  14 NYCC-MR                26.17      26.38 ZQ       2.5
 16 Malone, Becky L     13 NBS-MR                 26.03      26.48 ZQ       1
 17 Zaltsman, Janine    14 Tmsuffolk Hills-MR     26.85      26.51 ZQ
 18 Petty, Lanae        14 VAC-MR                 27.32      26.52 ZQ
 18 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR        26.41      26.52 ZQ
 20 Kochman, Julie N    14 Tmsuffolk Hills-MR     25.78      26.54 ZQ
 21 Leguyader, Clare L  14 CSC-MR                 26.40      26.56 ZQ
 22 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR      26.51      26.59 ZQ
 23 Casado, Laurie      13 CIY-MR                 25.61      26.63 ZQ
 24 Hill, Daniella      13 FLY-MR                 27.18      26.64 ZQ
 24 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR                 26.38      26.64 ZQ
 24 Kristic, Marta      13 FLY-MR                 26.46      26.64 ZQ
 27 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR      26.92      26.74 JO
 28 Papish, Molly F     13 TVSC-MR                27.22      26.75 JO
 29 Bodnar, Katharine   13 Agua Swim Team-MR      26.78      26.76 JO
 29 Villegas, Kristine  14 Cond-MR                27.22      26.76 JO
 31 Larkin, Kate C      13 Tmsuffolk Hills-MR     27.32      26.77 JO
 32 Turner, Ashley E    13 Silver Streaks-MR      26.38      26.79 JO
 32 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR                 25.93      26.79 JO
 34 Bolander, Katie D   13 Agua Swim Team-MR      26.26      26.80 JO
 35 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR                26.26      26.83 JO
 36 Cosentino, Christi  14 WAC-MR                 27.21      26.84 JO
 37 Mills, Tanika       14 NFS-MR                 26.09      26.87 JO
 38 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR      26.89      26.94 JO
 38 Levine, Kimberly A  14 MSC-MR                 26.99      26.94 JO
 40 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk Hills-MR     26.61      26.96 JO
 41 Chan, Jessica       14 Express Swimming-MR    27.22      26.97 JO
 42 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR                26.97      27.05 JO
 43 Vessa, Gabby K      14 LIAC-MR                26.80      27.06 JO
 44 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR    26.97      27.07 JO
 45 Veccia, Samantha J  14 North Shore-MR         27.01      27.14 JO
 46 Callahan, Courtney  13 Pace-MR                27.06      27.24 JO
 47 Yoo, Andrea         13 FLY-MR                 26.88      27.29 JO
 48 Phillips, Danielle  13 Silver Streaks-MR      27.06      27.34 JO
 49 Kopac, Kelly L      13 Cond-MR                27.39      27.35 JO
 50 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR              27.17      27.44
 51 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                27.36      27.52
 52 Lau, Allison        14 Middies-MR             27.12      27.53
 53 Benjamin, Malaika   14 Agua Swim Team-MR      27.05      27.54
 53 Lu, April           14 FLY-MR                 27.33      27.54
 55 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR                 27.06      27.56
 56 Roberts, Hilary     13 Agua Swim Team-MR      27.30      27.61
 57 Martinez, Bianca    14 FLY-MR                 27.35      27.66
 58 Ryan, Meg E         14 Tmsuffolk Hills-MR     27.12      27.68
 59 Pampillonio, Jenni  13 Pace-MR                27.21      27.94
 60 Brenner, Jillian V  14 Trs-MR                 27.29      28.20
 61 Hirsch, Rachel      14 Trs-MR                 27.28      28.26
 62 Chapman, Kim        14 Trs-MR                 27.31      28.28
 63 Collins, Heather    14 Cond-MR                27.36      28.45

Event 82  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 21.77  3/17/2001 Shaun Armstrong, TVSC
       Metro: @ 21.77  3/15/2001 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                21.69  JR
                22.49  SECT
                22.69  T16
                23.59  METS
                24.79  ZQ
                25.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman       14 NYCC-MR                22.43      22.51 T16     20
  2 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR        23.13      23.23 METS    17
  3 Wright, Edwin P     14 Cond-MR                23.67      23.52 METS    16
  4 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR                23.77      23.67 ZQ      15
  5 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR        24.13      23.91 ZQ      14
  6 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR           24.13      24.01 ZQ      13
  7 Anderson, Mark C    14 MSC-MR                 24.91      24.08 ZQ      12
  8 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR            24.00      24.11 ZQ      11
  9 Chung, Sung-Moon    14 FLY-MR                 24.63      24.20 ZQ       9
 10 McLaurin, Marc      14 CIY-MR                 24.49      24.29 ZQ       7
 11 Krey, Matt          14 Badger-MR              24.52      24.32 ZQ       6
 12 Hoempler, Erik      13 SSL-MR                 24.79      24.37 ZQ       5
 13 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR     25.27      24.39 ZQ       4
 14 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR                24.84      24.52 ZQ       3
 15 McGlone, James Z    14 LIAC-MR                24.94      24.54 ZQ       2
 16 Caputo, Danny       14 Basc-MR                24.77      24.55 ZQ       1
 17 Goldman, David      14 Flying Dolphins-MR     24.86      24.56 ZQ
 18 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR    24.74      24.58 ZQ
 19 McCort, Matthew T   14 North Shore-MR         25.40      24.63 ZQ
 20 Olivier, Francisco  14 RedTails-MR            25.25      24.68 ZQ
 21 Phillips, Andrew    14 NFS-MR                 25.27      24.70 ZQ
 22 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR        25.24      24.78 ZQ
 22 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR     24.87      24.78 ZQ
 24 Barnett, Kevin      14 HAA-MR                 25.57      24.89 JO
 25 Franze, David J     13 Pace-MR                24.63      24.90 JO
 26 Karabanov, Eugene   14 Brooklyn Seals-MR      25.20      24.93 JO
 27 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR      24.93      24.96 JO
 27 O'Reilly, Patrick   14 North Shore-MR         25.54      24.96 JO
 29 Grossbard, Matt     13 Cond-MR                24.65      25.03 JO
 30 Marton, Peter       14 NYCC-MR                25.13      25.06 JO
 31 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR            25.35      25.22 JO
 32 Schaub, Charles M   13 Cond-MR                25.04      25.27 JO
 33 Boccio, Dominick H  14 Farmingdale-MR         25.43      25.28 JO
 34 Vanwinkle, John     13 CSC-MR                 25.38      25.49 JO
 35 Attinello, Paul C   13 GAEL-MR                25.58      25.60 JO
 35 Pickel, James C     14 FLY-MR                 25.57      25.60 JO
 37 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                25.46      25.66 JO
 38 Pepe, Karl          14 FLY-MR                 25.54      25.68 JO
 39 Vaughan, Spencer    14 FLY-MR                 25.58      25.69 JO
 40 Chang, One June J   13 FLY-MR                 25.37      25.71
 41 Russell, Lucais E   13 LINDY-MR               25.45      25.76
 42 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR    25.69      25.89
 43 Pope, Ryan P        14 Middies-MR             25.63      25.97
 44 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR                25.47      26.11
 45 Maynard, Phil A     14 Agua Swim Team-MR      25.55      26.14
 46 Meany, Matthew G    14 Trs-MR                 24.97      26.32
 47 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR      25.59      26.85

Event 83  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:07.69  3/17/2001 Kristin Z. Degrazia, TS
       Metro: @ 2:02.15  5/1/1982  Susan Verderber, LISC-MR
                2:10.29  T16
                2:30.39  ZQ
                2:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          2:17.44    2:16.12 ZQ      20
                  30.34     1:05.16 (34.82)     1:41.75 (36.59)     2:16.12 (34.37)
  2 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR      2:20.22    2:16.26 ZQ      17
                  30.70     1:05.47 (34.77)     1:42.25 (36.78)     2:16.26 (34.01)
  3 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      2:21.21    2:19.88 ZQ      16
                  31.03     1:06.93 (35.90)     1:44.37 (37.44)     2:19.88 (35.51)
  4 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR           2:25.63    2:20.41 ZQ      15
                  31.99     1:08.35 (36.36)     1:45.78 (37.43)     2:20.41 (34.63)
  5 Henry, Emily        10 VAC-MR               2:22.66    2:21.56 ZQ      14
                  32.20     1:08.07 (35.87)     1:45.22 (37.15)     2:21.56 (36.34)
  6 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          2:24.16    2:22.09 ZQ      13
                  32.33     1:07.87 (35.54)     1:45.57 (37.70)     2:22.09 (36.52)
  7 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR           2:25.44    2:23.08 ZQ      12
                  32.23     1:08.45 (36.22)     1:46.08 (37.63)     2:23.08 (37.00)
  8 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR    2:26.19    2:23.61 ZQ      11
                  33.88     1:11.02 (37.14)     1:48.73 (37.71)     2:23.61 (34.88)
  9 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR      2:26.04    2:23.66 ZQ       9
                  31.56     1:08.72 (37.16)     1:47.74 (39.02)     2:23.66 (35.92)
 10 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               2:26.79    2:23.69 ZQ       7
                  33.13     1:10.19 (37.06)     1:47.14 (36.95)     2:23.69 (36.55)
 11 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR            2:25.79    2:23.80 ZQ       6
                  33.15     1:10.07 (36.92)     1:47.43 (37.36)     2:23.80 (36.37)
 12 Caputo, Krista      10 Basc-MR              2:24.00    2:23.81 ZQ       5
                  33.55     1:10.78 (37.23)     1:48.28 (37.50)     2:23.81 (35.53)
 13 Wade, Zoey A        10 HYB-MR               2:35.37    2:24.82 ZQ       4
                  33.41     1:11.62 (38.21)     1:49.41 (37.79)     2:24.82 (35.41)
 14 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               2:26.95    2:25.10 ZQ       3
                  32.97     1:09.18 (36.21)     1:47.24 (38.06)     2:25.10 (37.86)
 15 Krey, Laura K       10 Badger-MR            2:21.46    2:25.32 ZQ       2
                  32.10     1:09.28 (37.18)     1:48.03 (38.75)     2:25.32 (37.29)
 16 McGuire, Christine  10 Badger-MR            2:30.20    2:26.12 ZQ       1
                  32.75     1:10.33 (37.58)     1:49.10 (38.77)     2:26.12 (37.02)
 17 Werking, Kristin    10 Aqua Gems-MR         2:31.11    2:26.20 ZQ
                  34.18     1:12.95 (38.77)     1:50.29 (37.34)     2:26.20 (35.91)
 18 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR            2:29.90    2:27.09 ZQ
                  34.05     1:11.18 (37.13)     1:49.56 (38.38)     2:27.09 (37.53)
 19 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR      2:31.13    2:28.31 ZQ
                  33.61     1:12.43 (38.82)     1:51.12 (38.69)     2:28.31 (37.19)
 20 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  2:27.71    2:28.50 ZQ
                  35.29     1:13.56 (38.27)     1:51.49 (37.93)     2:28.50 (37.01)
 21 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR              2:31.73    2:29.12 ZQ
                  34.16     1:12.89 (38.73)     1:52.21 (39.32)     2:29.12 (36.91)
 22 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR              2:31.42    2:29.32 ZQ
                  34.07     1:12.45 (38.38)     1:52.05 (39.60)     2:29.32 (37.27)
 23 Toal, Shannon V     10 Middies-MR           2:30.76    2:29.45 ZQ
                  34.60     1:12.42 (37.82)     1:51.36 (38.94)     2:29.45 (38.09)
 24 Kelemen, Anna N     10 Middies-MR           2:34.79    2:30.46 JO
                  33.91     1:12.31 (38.40)     1:52.36 (40.05)     2:30.46 (38.10)
 25 Arnott, Katie       10 SSL-MR               2:32.92    2:31.67 JO
                  34.78     1:13.31 (38.53)     1:53.95 (40.64)     2:31.67 (37.72)
 26 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR               2:33.11    2:31.78 JO
                  35.90     1:14.98 (39.08)     1:54.84 (39.86)     2:31.78 (36.94)
 27 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              2:30.94    2:33.52 JO
                  34.46     1:14.60 (40.14)     1:55.53 (40.93)     2:33.52 (37.99)
 28 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR               2:30.25    2:34.08 JO
                  33.93     1:14.05 (40.12)     1:54.48 (40.43)     2:34.08 (39.60)
 29 Belnavis, Samantha  10 NFS-MR               2:34.94    2:34.25 JO
                  34.24     1:13.72 (39.48)     1:54.10 (40.38)     2:34.25 (40.15)
 30 Ng, Lauren          10 FLY-MR               2:35.61    2:34.53 JO
                  34.59     1:14.09 (39.50)     1:55.22 (41.13)     2:34.53 (39.31)
 31 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR            2:35.83    2:34.92 JO
                  34.79     1:13.86 (39.07)     1:55.26 (41.40)     2:34.92 (39.66)
 32 Fufidio, Andrea L    9 Badger-MR            2:35.95    2:35.37 JO
                  34.45     1:14.15 (39.70)     1:55.46 (41.31)     2:35.37 (39.91)
 33 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR    2:34.37    2:35.57 JO
                  34.38     1:14.94 (40.56)     1:56.06 (41.12)     2:35.57 (39.51)
 34 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         2:35.28    2:38.53
                  35.98     1:16.88 (40.90)     1:58.08 (41.20)     2:38.53 (40.45)

Event 84  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:05.25  1983      Rodney Van Tassell
       Metro: @ 2:04.72  5/1/1985  Darin Van Tassell, NBD-MR
                2:10.19  T16
                2:31.89  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           2:22.24    2:16.27 ZQ      20
                  31.18     1:05.60 (34.42)     1:41.54 (35.94)     2:16.27 (34.73)
  2 Lyons, Chris        10 Badger-MR            2:18.77    2:16.59 ZQ      17
                  32.07     1:08.01 (35.94)     1:43.43 (35.42)     2:16.59 (33.16)
  3 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR            2:19.01    2:16.94 ZQ      16
                  31.05     1:07.04 (35.99)     1:43.48 (36.44)     2:16.94 (33.46)
  4 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR   2:22.49    2:18.29 ZQ      15
                  32.45     1:08.10 (35.65)     1:44.02 (35.92)     2:18.29 (34.27)
  5 Peng, Didi Y        10 OWA-MR               2:17.36    2:18.63 ZQ      14
                  31.88     1:07.21 (35.33)     1:43.44 (36.23)     2:18.63 (35.19)
  6 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           2:22.63    2:19.21 ZQ      13
                  32.77     1:09.78 (37.01)     1:45.53 (35.75)     2:19.21 (33.68)
  7 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  2:21.53    2:19.39 ZQ      12
                  31.65     1:07.64 (35.99)     1:44.59 (36.95)     2:19.39 (34.80)
  8 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR         2:23.94    2:20.79 ZQ      11
                  32.36     1:08.80 (36.44)     1:45.98 (37.18)     2:20.79 (34.81)
  9 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           2:28.12    2:21.23 ZQ       9
                  32.61     1:08.95 (36.34)     1:46.34 (37.39)     2:21.23 (34.89)
 10 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  2:19.88    2:21.26 ZQ       7
                  32.63     1:09.07 (36.44)     1:45.25 (36.18)     2:21.26 (36.01)
 11 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    2:18.09    2:23.18 ZQ       6
                  32.51     1:08.92 (36.41)     1:46.57 (37.65)     2:23.18 (36.61)
 12 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          2:27.61    2:23.96 ZQ       5
                  33.57     1:12.05 (38.48)     1:48.95 (36.90)     2:23.96 (35.01)
 13 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR      2:24.80    2:24.59 ZQ       4
                  32.34     1:10.47 (38.13)     1:47.75 (37.28)     2:24.59 (36.84)
 14 Nangle, JT T         9 Middies-MR           2:34.88    2:25.16 ZQ       3
                  33.60     1:10.47 (36.87)     1:48.10 (37.63)     2:25.16 (37.06)
 15 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          2:24.12    2:25.42 ZQ       2
                  34.15     1:11.96 (37.81)     1:49.85 (37.89)     2:25.42 (35.57)
 16 Carducci, Matthew    9 Middies-MR           2:36.93    2:25.68 ZQ       1
                  33.42     1:10.97 (37.55)     1:48.41 (37.44)     2:25.68 (37.27)
 17 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR               2:28.67    2:25.81 ZQ
                  33.16     1:11.54 (38.38)     1:49.94 (38.40)     2:25.81 (35.87)
 18 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR   2:31.29    2:27.87 ZQ
                  33.44     1:12.52 (39.08)     1:52.40 (39.88)     2:27.87 (35.47)
 19 Woodhead, Bryan     10 IA-MR                2:34.15    2:28.10 ZQ
                  33.31     1:11.22 (37.91)     1:50.81 (39.59)     2:28.10 (37.29)
 20 Bleier, Jackson     10 SMC-MR               2:33.79    2:28.60 ZQ
                  34.57     1:13.73 (39.16)     1:52.63 (38.90)     2:28.60 (35.97)
 21 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               2:34.14    2:28.91 ZQ
                  34.48     1:12.42 (37.94)     1:51.76 (39.34)     2:28.91 (37.15)
 22 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR               2:31.19    2:30.12 ZQ
                  33.04     1:10.50 (37.46)     1:50.19 (39.69)     2:30.12 (39.93)
 23 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      2:34.75    2:31.31 ZQ
                  35.34     1:14.93 (39.59)     1:54.75 (39.82)     2:31.31 (36.56)
 24 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR   2:35.09    2:31.38 ZQ
                  34.90     1:14.25 (39.35)     1:54.34 (40.09)     2:31.38 (37.04)
 25 Hughes, Jevaughn    10 NFS-MR               2:31.76    2:31.74 ZQ
                  34.56     1:12.99 (38.43)     1:53.11 (40.12)     2:31.74 (38.63)
 26 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR      2:32.92    2:32.21 JO
                  33.89     1:11.99 (38.10)     1:52.63 (40.64)     2:32.21 (39.58)
 27 Martinez, George    10 FLY-MR               2:33.33    2:32.24 JO
                  33.68     1:12.52 (38.84)     1:53.01 (40.49)     2:32.24 (39.23)
 28 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR      2:30.84    2:32.84 JO
                  34.03     1:14.02 (39.99)     1:55.27 (41.25)     2:32.84 (37.57)
 29 Johnson, Grant       9 Badger-MR            2:36.22    2:33.56 JO
                  35.78     1:15.47 (39.69)     1:54.00 (38.53)     2:33.56 (39.56)
 30 Collins, Matthew J  10 FLY-MR               2:39.28    2:33.84 JO
                  37.90     1:17.70 (39.80)     1:57.88 (40.18)     2:33.84 (35.96)
 31 Ng, Kevin           10 OWA-MR               2:32.42    2:34.22 JO
                  35.63     1:13.57 (37.94)     1:54.71 (41.14)     2:34.22 (39.51)
 32 Pisano, Richard C   10 HYB-MR               2:36.65    2:34.75 JO
                  35.24     1:15.10 (39.86)     1:56.37 (41.27)     2:34.75 (38.38)
 33 Shannon, Christoph  10 Middies-MR           2:34.09    2:34.97 JO
                  34.31     1:13.61 (39.30)     1:55.13 (41.52)     2:34.97 (39.84)
 34 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR              2:29.96    2:35.01 JO
                  32.98     1:11.86 (38.88)     1:53.99 (42.13)     2:35.01 (41.02)
 35 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            2:36.99    2:35.34 JO
                  34.95     1:14.05 (39.10)     1:52.75 (38.70)     2:35.34 (42.59)
 36 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR               2:36.01    2:35.47 JO
                  36.32     1:16.57 (40.25)     1:57.19 (40.62)     2:35.47 (38.28)
 37 Tobin, John R        8 Badger-MR            2:39.21    2:35.86 JO
                  35.45     1:15.64 (40.19)     1:58.41 (42.77)     2:35.86 (37.45)
 38 Kelkar, Ashwin D     9 OWA-MR               2:39.38    2:36.47 JO
                  35.51     1:16.05 (40.54)     1:58.15 (42.10)     2:36.47 (38.32)
 39 Sack, Danny C       10 OWA-MR               2:38.70    2:37.14 JO
                  35.80     1:17.65 (41.85)     1:59.01 (41.36)     2:37.14 (38.13)
 40 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               2:29.73    2:37.20 JO
                  35.20     1:16.84 (41.64)     1:58.42 (41.58)     2:37.20 (38.78)
 41 Thermos, Yianni     10 WAC-MR               2:38.54    2:37.98 JO
                  36.30     1:17.37 (41.07)     1:59.03 (41.66)     2:37.98 (38.95)
 42 Ehret, Jack M        9 Aqua Gems-MR         2:34.68    2:38.44 JO
                  37.48     1:19.99 (42.51)     1:59.17 (39.18)     2:38.44 (39.27)
 43 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            2:37.53    2:38.92 JO
                  34.76     1:15.39 (40.63)     1:57.43 (42.04)     2:38.92 (41.49)
 44 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR              2:37.43    2:41.62
                  35.18   2:41.62 (2:06.44)
 45 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR               2:36.06    2:42.52
                  36.98     1:19.67 (42.69)     2:02.30 (42.63)     2:42.52 (40.22)

Event 85  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:51.35  3/17/2001 YWCA Middies
                         K. Ferguson, J. Pangilnan, C. Kofol, B. Gritelman
       Metro: @ 1:51.35  3/15/2001 YWCA Middies, YMID-MR
                1:54.59  T16
                2:14.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:59.00    1:54.71 JO      40
     1) Tracey, Kim L 13                2) Potter, Alyssa C 14
     3) Niessl, Steffi E 13             4) Guyett, Caren E 14
                  29.76     1:02.35 (32.59)     1:29.98 (27.63)     1:54.71 (24.73)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:54.00    1:54.96 JO      34
     1) Cliff, Nicole 13                2) Gruendel, Kerry R 13
     3) Chiappetta, Emma 14             4) Hyland, Allison 13
                  29.47     1:01.30 (31.83)     1:29.80 (28.50)     1:54.96 (25.16)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        1:59.80    1:58.82 JO      32
     1) Kovacs, Laura N 14              2) Larkin, Kate C 13
     3) Harris, Markee E 14             4) Zaltsman, Janine 14
                  31.23     1:03.72 (32.49)     1:32.79 (29.07)     1:58.82 (26.03)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:04.00    1:59.70 JO      30
     1) Follini, Nadine R 14            2) Kutner, Maxine J 14
     3) Potter, Brittany C 14           4) Fitzgibbons, Hannah L 14
                  31.17     1:04.97 (33.80)     1:33.04 (28.07)     1:59.70 (26.66)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:03.50    2:02.13 JO      28
     1) Raniere, Brittany 14            2) Hoess, Ashlea 14
     3) Malone, Becky L 13              4) Grunewald, Cailin E 13
                  31.57     1:07.80 (36.23)     1:34.58 (26.78)     2:02.13 (27.55)
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:53.43    2:02.45 JO      26
     1) Ferlo, Nicole C 14              2) Murphy, Jean 14
     3) Letchko, Amanda R 14            4) Lupinetti, Amelia J 14
                  31.93     1:05.88 (33.95)     1:35.31 (29.43)     2:02.45 (27.14)
  7 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:02.52    2:02.87 JO      24
     1) Rivera, Elizabeth A 13          2) Arana, Priscilla 13
     3) Hill, Daniella 13               4) Kim, Jane 13
                  32.99     1:05.65 (32.66)     1:35.62 (29.97)     2:02.87 (27.25)
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:00.81    2:03.06 JO      22
     1) Sudano, Ashley M 13             2) Gibson, Lauren M 13
     3) Leguyader, Sydney S 13          4) Leguyader, Clare L 14
                  31.41     1:07.22 (35.81)     1:36.63 (29.41)     2:03.06 (26.43)
  9 Condors-MR  'A'                             2:08.27    2:03.60 JO      18
     1) Villegas, Kristine A 14         2) Fischer, Betsy 13
     3) Burns, Brianna N 14             4) Kopac, Kelly L 13
                  31.94     1:06.10 (34.16)     1:35.85 (29.75)     2:03.60 (27.75)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:01.86    2:04.54 JO      14
     1) Hryhorowych, Tania V 14         2) Lewandowski, Dorota M 14
     3) Moore, Jhanna 13                4) Bodnar, Katharine D 13
                  32.54     1:06.44 (33.90)     1:37.68 (31.24)     2:04.54 (26.86)
 11 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:04.26    2:05.49 JO      12
     1) Barfield, Ashley 14             2) Casado, Laurie 13
     3) Elizee, Juleen 13               4) Ackerman, Amanda 13
                  33.89     1:07.23 (33.34)     1:38.64 (31.41)     2:05.49 (26.85)
 12 Hauppauge-MR  'A'                           2:09.48    2:06.12 JO      10
     1) Cohen, Jacqui 13                2) Bucaria, Kristen 13
     3) Plaschka, Jade 13               4) Rosenbrock, Katie 14
                  33.12     1:07.37 (34.25)     1:38.30 (30.93)     2:06.12 (27.82)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 2:07.00    2:06.35 JO       8
     1) Hartford, Laura G 13            2) Cunningham, Amanda R 14
     3) Genovese, Kate A 14             4) Chan, Jessica 14
                  33.36     1:09.41 (36.05)     1:39.35 (29.94)     2:06.35 (27.00)
 14 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:06.50    2:07.56 JO       6
     1) Freeman, Brittany Z 14          2) Pappas, Morgan T 13
     3) Guba, Ali E 13                  4) Brown, Brittany A 13
                  31.82     1:10.21 (38.39)     1:38.59 (28.38)     2:07.56 (28.97)
 15 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:05.80    2:09.04 JO       4
     1) Ferrante, Francesca S 13        2) DiDonato, Emily 13
     3) Janowski, Mary-Elyse E 13       4) Alejandro, Tricia A 14
                  32.37     1:09.84 (37.47)     1:42.34 (32.50)     2:09.04 (26.70)
 16 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:14.91    2:09.10 JO       2
     1) Chapman, Kim 14                 2) Brenner, Jillian V 14
     3) Cloer, Amanda 13                4) Hirsch, Rachel 14
                  34.46     1:09.63 (35.17)     1:41.51 (31.88)     2:09.10 (27.59)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                       1:58.44         DQ
     1) Yoo, Andrea 13                  2) Martinez, Bianca 14
     3) Lu, April 14                    4) Kristic, Marta 13
                  31.65     1:03.71 (32.06)     1:32.05 (28.34)          DQ (25.94)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:56.03         DQ
     1) Shiota, Lili M 13               2) Bolander, Katie D 13
     3) Siegel, Erika A 13              4) Miller, Sydney R 14
                  28.62     1:03.42 (34.80)     1:32.36 (28.94)          DQ (25.52)
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:10.09         DQ
     1) Ortiz, Ciara 13                 2) Mejia, Cinthia 13
     3) Trinidad, Ayla 13               4) Alva, Angie 14
                  32.84     1:07.69 (34.85)     1:38.39 (30.70)          DQ (30.94)

Event 86  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:43.70  2/21/2004 BGC-N. Westchester Marlins, BGNW Marlins
                         T HASTINGS, A SIMCO, D SIMCO, A POWELL
       Metro: @ 1:42.42  12/12/2003Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL
                1:46.89  T16
                2:04.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:49.00    1:43.70#T16     40
     1) Hastings, Tristan L 14          2) Simco, Anthony J 14
     3) Simco, Daniel P 14              4) Powell, Adam C 14
                  26.05       56.25 (30.20)     1:21.27 (25.02)     1:43.70 (22.43)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:52.00    1:51.74 JO      34
     1) Asaga, Kazu 13                  2) Polhill, Drew B 13
     3) Blacker, Jared A 14             4) Morris, Dylan W 14
                  28.68       59.78 (31.10)     1:27.09 (27.31)     1:51.74 (24.65)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:54.05    1:52.30 JO      32
     1) Pepe, Karl 14                   2) Nam, Timothy K 13
     3) Chang, One June J 13            4) Chung, Sung-Moon 14
                  30.19       59.83 (29.64)     1:28.64 (28.81)     1:52.30 (23.66)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.00    1:53.52 JO      30
     1) Hughes, Mike G 14               2) Jacobson, Matt A 13
     3) Walotsky, Conor 14              4) Krey, Matt 14
                  29.62     1:00.76 (31.14)     1:29.34 (28.58)     1:53.52 (24.18)
  5 Condors-MR  'A'                             1:59.73    1:55.73 JO      28
     1) Grossbard, Matt 13              2) Weiner, Ben L 13
     3) Wright, Edwin P 14              4) Schaub, Charles M 13
                  28.33     1:03.22 (34.89)     1:31.44 (28.22)     1:55.73 (24.29)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:55.91    1:55.83 JO      26
     1) Yanez, Gabriel F 13             2) Polanco, Jose A 13
     3) Pazmino, Mauro F 14             4) Jaszewski, Jacub 14
                  30.49     1:03.39 (32.90)     1:29.80 (26.41)     1:55.83 (26.03)
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        1:54.00    1:56.65 JO      24
     1) Chester, Nicholas J 14          2) Podniesinski, Jonathan J 13
     3) Windler, Andrew J 13            4) Mongan, Kevin M 14
                  29.65     1:03.69 (34.04)     1:31.62 (27.93)     1:56.65 (25.03)
  8 Cross Island YMCA-MR  'A'                   1:59.24    1:57.79 JO      22
     1) Derby, Jimmy F 13               2) Kim, Daniel H 13
     3) McLaurin, Marc 14               4) Moore, Malcolm 13
                  31.04     1:04.51 (33.47)     1:31.15 (26.64)     1:57.79 (26.64)
  9 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:00.21    1:58.05 JO      18
     1) Caputo, Danny 14                2) Teplitz, Stan 14
     3) Caputo, Michael 13              4) Castellano, Joseph 14
                  31.45     1:01.94 (30.49)     1:32.17 (30.23)     1:58.05 (25.88)
 10 Hauppauge-MR  'A'                           1:58.26    1:58.35 JO      14
     1) Outcault, Ryan 14               2) TerBush, Ryan N 14
     3) Outcault, Andrew 14             4) Barnett, Kevin 14
                  29.64     1:04.88 (35.24)     1:33.04 (28.16)     1:58.35 (25.31)
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:02.69    1:58.95 JO      12
     1) Gaffey, Eric J 14               2) Lettieri, Nicholas M 13
     3) Vanwinkle, John 13              4) Dieterich, Matthew R 13
                  29.56     1:03.68 (34.12)     1:31.48 (27.80)     1:58.95 (27.47)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:57.50    2:00.03 JO      10
     1) Heath, Michael A 13             2) Holek, Thomas F 13
     3) Attinello, Paul C 13            4) Shachar, Tal A 14
                  31.61     1:04.04 (32.43)     1:33.76 (29.72)     2:00.03 (26.27)
 13 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:04.25    2:01.87 JO       8
     1) Greer, Shaun W 13               2) Brooks, Elliot 14
     3) Hutzelman, Daniel R 14          4) Kameyama, Ryosuke 14
                  33.20     1:10.12 (36.92)     1:37.65 (27.53)     2:01.87 (24.22)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:02.62         DQ
     1) Kopczynski, Konrad B 14         2) Kamata, Muneki 14
     3) Liang, Truman 14                4) Marton, Peter 14
                  29.16     1:00.79 (31.63)     1:25.96 (25.17)          DQ (25.09)

Event 87  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:55.99  2/17/2002 Badger Swim Club
                         A Forrester, L Evans, M Fenn, B Barnwell
       Metro: @ 1:55.20  5/1/1994  West Islip S.C., WISC-MR
                1:59.29  T16
                2:29.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:02.00    1:58.68 T16     40
     1) Scilufo, Taylor 10              2) Trail, Melissa L 10
     3) Sims, Danielle 10               4) Berkman, Maddy R 10
                  29.38       58.78 (29.40)     1:30.23 (31.45)     1:58.68 (28.45)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:01.66    2:01.74 JO      34
     1) Ng, Lauren 10                   2) Hain, Karina A 10
     3) Lim, Sally 10                   4) Michalak, Agata 10
                  32.43     1:01.71 (29.28)     1:33.63 (31.92)     2:01.74 (28.11)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:02.74    2:03.18 JO      32
     1) McGuire, Christine C 10         2) O'Neill, Kelly M 10
     3) Kessler, Rachel R 9             4) Krey, Laura K 10
                  30.34     1:02.23 (31.89)     1:33.72 (31.49)     2:03.18 (29.46)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:03.51    2:03.43 JO      30
     1) Zhu, Annie 9                    2) Bouzarouata, Sarah 10
     3) Fidan, Cagla 8                  4) Guaman, Kelly C 10
                  32.66     1:02.87 (30.21)     1:35.52 (32.65)     2:03.43 (27.91)
  5 Ywca Middies-MR  'A'                        2:03.00    2:04.95 JO      28
     1) Bailey, Lauren E 10             2) Prokopowicz, Victoria 10
     3) Toal, Shannon V 10              4) Olivieri, Maya L 10
                  30.82     1:01.57 (30.75)     1:37.50 (35.93)     2:04.95 (27.45)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:02.10    2:06.13 JO      26
     1) Groccia, Adrienne D 10          2) Mannix, Christine M 9
     3) Randazzo, Khristiana 10         4) Tracy, Maggie E 10
                  31.31     1:03.65 (32.34)     1:36.36 (32.71)     2:06.13 (29.77)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:04.52    2:06.27 JO      24
     1) Futterman, Kale 10              2) Shiota, Lena A 10
     3) Lee, Abigail C 9                4) Neal, Lia M 9
                  31.76     1:03.49 (31.73)     1:35.31 (31.82)     2:06.27 (30.96)
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:08.61    2:09.32 JO      22
     1) Brown, Rebecca M 10             2) Schroeder, Erin N 10
     3) Pujals, Michaela C 10           4) Wade, Zoey A 10
                  33.11     1:07.68 (34.57)     1:38.72 (31.04)     2:09.32 (30.60)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:12.00    2:10.28 JO      18
     1) Sgaglio, Briggs J 10            2) Balter, Lizzy A 10
     3) Weston, Caroline L 10           4) Green, Christy O 10
                  33.74     1:05.54 (31.80)     1:38.52 (32.98)     2:10.28 (31.76)
 10 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:10.03    2:11.08 JO      14
     1) Caputo, Krista 10               2) Francomano, Ashley 10
     3) Castellano, Gabriella 10        4) Gibbons, Jenna 9
                  31.82     1:06.71 (34.89)     1:40.24 (33.53)     2:11.08 (30.84)
 11 Long Island Express-MR  'A'                 2:11.00    2:11.58 JO      12
     1) Mu, Isabella 10                 2) Warren, Frances V 10
     3) McGrath, Kelly 10               4) Chan, Olivia 9
                  31.40     1:06.03 (34.63)     1:40.20 (34.17)     2:11.58 (31.38)
 12 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:15.52    2:13.04 JO      10
     1) Larkin, Colleen P 10            2) Mlynarczyk, Nicole 10
     3) Ehrman, Rachel 10               4) Santiago, Amber 9
                  33.95     1:07.54 (33.59)     1:41.17 (33.63)     2:13.04 (31.87)
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:17.88    2:14.30 JO       8
     1) Fufidio, Andrea L 9             2) Tucker, Annelisa C 9
     3) Pear, Alex A 10                 4) Johanson, Kelly A 10
                  33.68     1:08.65 (34.97)     1:41.94 (33.29)     2:14.30 (32.36)
 14 Harbor Seals-MR  'A'                        2:18.82    2:14.77 JO       6
     1) Daly, Bronagh 10                2) Montana, Jaclyn A 10
     3) Fathelbab, Diana A 10           4) Nolan, MaryKate 10
                  33.67     1:08.19 (34.52)     1:42.58 (34.39)     2:14.77 (32.19)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:09.10    2:18.12 JO       4
     1) Doherty, Julia G 9              2) Judge, Morgan C 10
     3) Squillante, Lindsey A 10        4) McNulty, Kendra L 9
                  32.92     1:10.00 (37.08)     1:43.46 (33.46)     2:18.12 (34.66)
 16 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               2:14.25    2:18.27 JO       2
     1) Russell, Clara J 9              2) Heinsohn, Alyssa N 10
     3) Corso, Kimberly M 9             4) Acompora, Alyssa 10
                  32.28     1:07.51 (35.23)     1:42.42 (34.91)     2:18.27 (35.85)
 17 Cross Island YMCA-MR  'A'                   2:14.66    2:18.56 JO
     1) Cho, Rachel S 9                 2) Qian, Ashley 10
     3) Goco, Chryzl V 10               4) Pereira, Ellyshia C 10
                  34.24     1:08.23 (33.99)     1:42.82 (34.59)     2:18.56 (35.74)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:10.92         DQ
     1) Werking, Kristin 10             2) Porter, Nicole M 10
     3) Olsen, Ashley E 10              4) Brooks, Elizabeth 10
                  32.28     1:05.91 (33.63)     1:38.66 (32.75)          DQ (34.03)
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:05.95         DQ
     1) Gaffey, Mikaila M 9             2) Bunster, Katharine A 10
     3) Nieto, Amanda A 10              4) Dematteo, Rose A 9
                  30.11     1:02.19 (32.08)     1:33.81 (31.62)          DQ (29.74)

Event 88  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:53.30  2/13/2000 BGNW Marlins
       Metro: @ 1:53.30  5/1/2000  BGNW Marlins, BGNW-MR
                         D.Simco.T.Hastings.D.Polhill,A.Simco
                1:59.99  T16
                2:29.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:00.00    1:56.48 T16     40
     1) Bennett, Aarron M 10            2) Minowitz, Eric M 10
     3) Carducci, Matthew F 9           4) Perley, Timmy J 10
                  28.71       58.46 (29.75)     1:27.80 (29.34)     1:56.48 (28.68)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:03.00    2:01.39 JO      34
     1) Carr, Charlie M 9               2) Rappaport, Will L 9
     3) Clarke, Taegan M 10             4) Karle, Matthew I 10
                  31.32     1:01.35 (30.03)     1:32.19 (30.84)     2:01.39 (29.20)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 2:05.00    2:01.75 JO      32
     1) Carmichael-Lopes, Bernil 10     2) Yang, Patrick 9
     3) Graham, Danny 9                 4) Kuo, Theodore 10
                  28.33     1:01.24 (32.91)     1:32.72 (31.48)     2:01.75 (29.03)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:06.40    2:02.65 JO      30
     1) Doherty, Christopher 10         2) Erskine, Brendan 10
     3) Barbosa, Larry S 10             4) Wadolowski, Thomas 10
                  31.41     1:02.15 (30.74)     1:33.00 (30.85)     2:02.65 (29.65)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:01.35    2:02.87 JO      28
     1) Hughes, Kevin J 10              2) Tobin, John R 8
     3) Volkov, Sasha A 9               4) Lyons, Chris 10
                  30.27     1:02.21 (31.94)     1:33.96 (31.75)     2:02.87 (28.91)
  6 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:01.72    2:05.27 JO      26
     1) Friedman, Alec T 9              2) Pisano, Richard C 10
     3) Sullivan, Sean P 10             4) Goldstein, Jake P 10
                  35.37     1:06.88 (31.51)     1:36.36 (29.48)     2:05.27 (28.91)
  7 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:05.30    2:05.31 JO      24
     1) Peng, Didi Y 10                 2) Murphy, Thomas P 10
     3) Kelkar, Ashwin D 9              4) Ng, Kevin 10
                  29.28       59.95 (30.67)     1:33.20 (33.25)     2:05.31 (32.11)
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        2:08.04    2:06.07 JO      22
     1) Galan, Bryan 10                 2) Deblasio, Matthew M 10
     3) Herrmann, Charles 10            4) Yeager, Christian P 10
                  30.50     1:00.31 (29.81)     1:31.64 (31.33)     2:06.07 (34.43)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:09.42    2:08.46 JO      18
     1) Corey, Alexi 10                 2) Papalambros, Alex 9
     3) Zhang, Thomas 10                4) Wong, Stanley 10
                  30.91     1:05.57 (34.66)     1:40.00 (34.43)     2:08.46 (28.46)
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:13.97    2:11.41 JO      14
     1) Johnson, Grant 9                2) Cuellar, Emanuel 10
     3) Farucci, Andrew D 10            4) Eid, Alex 9
                  32.21     1:04.63 (32.42)     1:38.78 (34.15)     2:11.41 (32.63)
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:06.92    2:11.59 JO      12
     1) Garcia, Stefan 10               2) Salcedo, Matthew 9
     3) Martinez, George 10             4) Torres, David 9
                  33.58     1:06.54 (32.96)     1:39.14 (32.60)     2:11.59 (32.45)
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:10.00    2:13.74 JO      10
     1) Potter, Justin E 10             2) Blacker, Aaron M 8
     3) Caiola, Danny R 9               4) Gebauer, Benjamin A 10
                  31.85     1:04.98 (33.13)     1:38.10 (33.12)     2:13.74 (35.64)
 13 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:22.88    2:24.29 JO       8
     1) Stuart, Ian D 9                 2) Smith, Adam 10
     3) Pendergast, Ryan 9              4) Ehret, Jack M 9
                  38.92     1:12.67 (33.75)     1:49.94 (37.27)     2:24.29 (34.35)

Event 89  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:17.88  2/17/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR
       Metro: @ 2:11.26  12/15/2000Priscilla Modrov, TS-MR
                2:07.39  JR
                2:10.39  SECT
                2:19.29  T16
                2:21.99  METS
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              2:21.05    2:19.51 METS    20
                  30.77     1:06.18 (35.41)     1:42.80 (36.62)     2:19.51 (36.71)
  2 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:26.77    2:22.01 ZQ      17
                  31.08     1:05.95 (34.87)     1:43.38 (37.43)     2:22.01 (38.63)
  3 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:22.50    2:22.30 ZQ      16
                  31.55     1:07.39 (35.84)     1:44.74 (37.35)     2:22.30 (37.56)
  4 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            2:37.88    2:23.76 ZQ      15
                  31.92     1:08.83 (36.91)     1:46.51 (37.68)     2:23.76 (37.25)
  5 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      2:26.91    2:29.84 ZQ      14
                  31.92     1:09.24 (37.32)     1:49.23 (39.99)     2:29.84 (40.61)
  6 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR              2:36.21    2:30.22 ZQ      13
                  33.15     1:10.46 (37.31)     1:49.66 (39.20)     2:30.22 (40.56)
  7 Knight, Ashley      12 FLY-MR               2:29.49    2:32.59 ZQ      12
                  33.27     1:11.19 (37.92)     1:50.65 (39.46)     2:32.59 (41.94)
  8 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              2:38.12    2:32.81 ZQ      11
                  33.51     1:11.99 (38.48)     1:52.36 (40.37)     2:32.81 (40.45)
  9 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR      2:37.24    2:33.01 ZQ       9
                  32.63     1:11.84 (39.21)     1:53.45 (41.61)     2:33.01 (39.56)
 10 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         2:35.32    2:33.74 ZQ       7
                  32.30     1:09.68 (37.38)     1:51.50 (41.82)     2:33.74 (42.24)
 11 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           2:33.33    2:33.91 ZQ       6
                  33.51     1:11.55 (38.04)     1:53.77 (42.22)     2:33.91 (40.14)
 12 Rogers, Stacey B    12 Middies-MR           2:37.95    2:35.31 ZQ       5
                  34.60     1:14.64 (40.04)     1:55.50 (40.86)     2:35.31 (39.81)
 13 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR      2:34.97    2:38.53 JO       4
                  32.68     1:12.07 (39.39)     1:54.94 (42.87)     2:38.53 (43.59)
 14 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              2:39.50    2:40.60          3
                  35.04     1:16.65 (41.61)     1:59.39 (42.74)     2:40.60 (41.21)
 15 Nieto, Jessica N    12 CSC-MR               2:39.99    2:48.19          2
                  34.54     1:16.12 (41.58)     2:01.48 (45.36)     2:48.19 (46.71)

Event 90  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:10.93  2/22/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       Metro: @ 2:10.93  2/22/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
                1:54.89  JR
                1:57.89  SECT
                2:11.99  METS
                2:13.89  T16
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              2:28.41    2:10.93#METS    20
                  28.96     1:01.86 (32.90)     1:36.18 (34.32)     2:10.93 (34.75)
  2 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR              2:26.44    2:25.84 ZQ      17
                  30.63     1:05.76 (35.13)     1:44.41 (38.65)     2:25.84 (41.43)
  3 Culver, Eric        12 VAC-MR               2:36.21    2:28.98 ZQ      16
                  32.14     1:10.46 (38.32)     1:50.78 (40.32)     2:28.98 (38.20)
  4 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR               2:29.70    2:29.76 ZQ      15
                  31.44     1:09.14 (37.70)     1:50.22 (41.08)     2:29.76 (39.54)
  5 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         2:30.28    2:29.79 ZQ      14
                  31.53     1:09.62 (38.09)     1:49.26 (39.64)     2:29.79 (40.53)
  6 Hallinan, James J   12 CSC-MR               2:39.99    2:35.65 ZQ      13
                  32.23     1:10.64 (38.41)     1:52.36 (41.72)     2:35.65 (43.29)
  7 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR              2:36.61    2:42.26         12
                  35.47     1:17.90 (42.43)     2:00.70 (42.80)     2:42.26 (41.56)

Event 91  Girls 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:03.46  3/18/2001 AGUA
                         C. Lombardi, G. Healey, A. Illescas, M. Mango
       Metro: @ 3:51.89  3/7/2002  Long Island A.C., LIAC-MR
                         J.Paradine,K.Fiorentino,K.O'Reilly,S.Daly
                4:01.29  JR
                4:11.29  SECT
                4:30.99  METS
                4:49.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:20.10    4:20.37 METS    40
     1) Tomasula, Kellyanne M 15        2) Lukasik, Brittany G 15
     3) Fitzgerald, Shannan L 16        4) Lupinetti, Sam E 17
                  30.21   1:02.42 (1:02.42)     1:36.70 (34.28)   2:17.55 (1:15.13)
        2:46.68 (29.13)   3:22.06 (1:04.51)     3:49.57 (27.51)     4:20.37 (58.31)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:15.40    4:20.64 METS    34
     1) McCluskey, Maureen 15           2) Pfeifer, Christine M 18
     3) Sawicz, Dorota 17               4) Varga, Michelle T 16
                  31.68   1:05.35 (1:05.35)     1:39.85 (34.50)   2:21.41 (1:16.06)
        2:50.59 (29.18)   3:24.04 (1:02.63)     3:50.30 (26.26)     4:20.64 (56.60)
  3 Team Rockland Swimming-MR  'A'              4:27.06    4:25.12 METS    32
     1) Ryan, Jillian A 15              2) Doolittle, Lauren 15
     3) O'Keefe, Megan 16               4) Creagh, Kristina 16
                  31.35   1:04.54 (1:04.54)     1:41.55 (37.01)   2:23.24 (1:18.70)
        2:52.33 (29.09)   3:26.13 (1:02.89)     3:53.87 (27.74)     4:25.12 (58.99)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:21.50    4:25.61 METS    30
     1) Beck, Patty D 15                2) Devoe, Stacey Z 15
     3) O'Connor, Katelyn Z 16          4) Camardella, Alyssa R 17
                  31.90   1:05.73 (1:05.73)     1:41.00 (35.27)   2:21.98 (1:16.25)
        2:50.72 (28.74)   3:24.68 (1:02.70)     3:53.24 (28.56)   4:25.61 (1:00.93)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 4:20.00    4:25.66 METS    28
     1) Hartford, Catherine D 16        2) Holleran, Michelle K 15
     3) Palmeri, Stephanie A 16         4) McNeely, Megan A 15
                  33.59   1:08.60 (1:08.60)     1:44.09 (35.49)   2:25.06 (1:16.46)
        2:54.42 (29.36)   3:29.20 (1:04.14)     3:55.70 (26.50)     4:25.66 (56.46)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:20.00    4:26.09 METS    26
     1) Baumann, Mary Kate K 15         2) Yergeau, Sarah E 15
     3) Mellars, Paige L 16             4) Lian, Michelle R 15
                  32.03   1:04.76 (1:04.76)     1:41.17 (36.41)   2:21.72 (1:16.96)
        2:52.14 (30.42)   3:27.79 (1:06.07)     3:55.20 (27.41)     4:26.09 (58.30)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               4:20.22    4:27.70 METS    24
     1) Pampillonio, Danielle C 17      2) Mazzilli, Meridith P 16
     3) Garrett, Kim M 17               4) McFadden, Elyse 16
                  32.37   1:06.80 (1:06.80)     1:41.94 (35.14)   2:21.83 (1:15.03)
        2:53.03 (31.20)   3:29.48 (1:07.65)     3:56.27 (26.79)     4:27.70 (58.22)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:26.17    4:30.93 METS    22
     1) Cruise, Mallory J 16            2) Zhu, Angela 16
     3) Wong, Bethany K 15              4) Kwa, Carolyn 16
                  30.36   1:02.35 (1:02.35)     1:19.33 (16.98)   2:19.17 (1:16.82)
        2:49.95 (30.78)   3:27.10 (1:07.93)     3:56.96 (29.86)   4:30.93 (1:03.83)
  9 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:29.41    4:33.28 JO      18
     1) Partridge, Gabi C 15            2) Del Duca, Kelly 16
     3) Rubin, Jessica E 15             4) Kreielsheimer, Kim 18
                  33.28   1:08.34 (1:08.34)     1:43.84 (35.50)   2:24.00 (1:15.66)
        2:41.51 (17.51)   3:31.53 (1:07.53)     4:00.68 (29.15)   4:33.28 (1:01.75)
 10 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   4:47.74    4:45.73 JO      14
     1) Drinane, Joanna M 15            2) Cerny, Siobhan 15
     3) Goldberg, Amy 15                4) Langan, Mary E 16
                  36.19   1:13.03 (1:13.03)     1:51.03 (38.00)   2:34.01 (1:20.98)
        3:06.27 (32.26)   3:47.18 (1:13.17)     4:14.22 (27.04)     4:45.73 (58.55)

Event 92  Boys 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:35.46  1993      Marist Swim Club
       Metro: @ 3:26.58  4/30/1997 Long Island AC, LIAC-MR
                3:36.09  JR
                3:43.19  SECT
                3:59.99  METS
                4:29.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:47.80    3:43.63 METS    40
     1) Carney, Kevin M 17              2) Buchney, Michael C 18
     3) Branagan, Timothy J 17          4) Olsen, Ryan M 18
                  27.61       57.70 (57.70)     1:26.94 (29.24)   2:00.94 (1:03.24)
        2:26.22 (25.28)     2:56.03 (55.09)     3:18.26 (22.23)     3:43.63 (47.60)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:48.13    3:50.74 METS    34
     1) Ozcan, Omar 17                  2) Danko, Joseph A 17
     3) Almeida, Roger V 17             4) Pulgar, Ronny J 17
                  27.10       55.73 (55.73)     1:25.95 (30.22)   2:01.12 (1:05.39)
        2:26.68 (25.56)     2:57.23 (56.11)     3:21.77 (24.54)     3:50.74 (53.51)
  3 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                3:54.92    3:53.08 METS    32
     1) Levintov, Nick 16               2) Delese, Marc 17
     3) Hikal, Karim 15                 4) Marotto, Matt L 16
                  28.21       59.46 (59.46)     1:29.15 (29.69)   2:03.69 (1:04.23)
        2:29.89 (26.20)     3:02.18 (58.49)     3:26.00 (23.82)     3:53.08 (50.90)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:44.99    3:53.88 METS    30
     1) Yen, Jason 17                   2) Okochi, Shunpei 17
     3) Kim, Kevin L 15                 4) Pfeifer, Gregory J 15
                  29.93   1:00.16 (1:00.16)     1:29.51 (29.35)   2:03.96 (1:03.80)
        2:30.15 (26.19)     3:01.39 (57.43)     3:26.12 (24.73)     3:53.88 (52.49)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:58.99    3:57.66 METS    28
     1) Fails, Joe 16                   2) Hellman, Matt 17
     3) Alaimo, John 17                 4) O'Donnell, OD 17
                  28.87       59.15 (59.15)     1:30.86 (31.71)   2:08.12 (1:08.97)
        2:34.12 (26.00)     3:04.52 (56.40)     3:28.73 (24.21)     3:57.66 (53.14)
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:57.87    4:02.48 JO      26
     1) Brown, Bryan F 15               2) Lee, An-shih 16
     3) Goodrich, Robert J 16           4) Sallusto, Matthew J 16
                  29.55   1:00.94 (1:00.94)     1:30.83 (29.89)   2:05.20 (1:04.26)
        2:33.03 (27.83)   3:07.01 (1:01.81)     3:33.33 (26.32)     4:02.48 (55.47)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:59.22    4:03.20 JO      24
     1) Madar, David 15                 2) Smith, Chris C 16
     3) Roeser, Jimmy R 16              4) Hoepker, James 17
                  29.39   1:00.66 (1:00.66)     1:33.06 (32.40)   2:10.39 (1:09.73)
        2:37.22 (26.83)     3:08.29 (57.90)     3:35.40 (27.11)     4:03.20 (54.91)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:01.10    4:05.42 JO      22
     1) Sato, Ray R 15                  2) Fasman, Matthew S 18
     3) Richman, Joseph Z 15            4) Scanlon, Conor A 17
                  29.95   1:01.93 (1:01.93)     1:35.08 (33.15)   2:13.02 (1:11.09)
        2:40.96 (27.94)   3:13.21 (1:00.19)     3:37.87 (24.66)     4:05.42 (52.21)

Event 93  Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:15.85  2/22/2004 BADGER SWIM CLUB, Badger
                         L Evans, B Barnwell, K Hughes, M Fenn
       Metro: @ 4:13.99  12/11/2003Badger Swim Club, BAD-MR
                         L. EVANS, B. BARNWELL, A. FORRESTER, M. FENN
                4:01.29  JR
                4:11.29  SECT
                4:21.79  T16
                4:30.99  METS
                5:09.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:13.90    4:15.85#T16     40
     1) Evans, Laura A 12               2) Barnwell, Brittany 12
     3) Hughes, Katie C 12              4) Fenn, Meaghan 12
                  31.11   1:04.08 (1:04.08)     1:37.13 (33.05)   2:14.77 (1:10.69)
        2:44.30 (29.53)   3:18.40 (1:03.63)     3:45.53 (27.13)     4:15.85 (57.45)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:26.00    4:24.25 METS    34
     1) Holden, Kim B 12                2) Gorki, Alexandra G 12
     3) Polhill, Ali C 11               4) Weston, Betsy F 12
                  31.25   1:05.02 (1:05.02)     1:38.12 (33.10)   2:17.66 (1:12.64)
        2:47.84 (30.18)   3:24.96 (1:07.30)     3:52.80 (27.84)     4:24.25 (59.29)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:28.33    4:26.96 METS    32
     1) Knight, Ashley 12               2) Michalak, Zuzanna 12
     3) Guelly, Kirsten H 12            4) Mercurio, Sophia 12
                  33.63   1:09.42 (1:09.42)     1:44.19 (34.77)   2:24.16 (1:14.74)
        2:53.02 (28.86)   3:28.23 (1:04.07)     3:44.48 (16.25)     4:26.96 (58.73)
  4 Hauppauge-MR  'A'                           4:35.49    4:30.78 METS    30
     1) Blom, Danielle 12               2) Anderer, Britney 12
     3) Anderer, Stephanie L 12         4) Doughty, Brigitte 11
                  34.77   1:12.84 (1:12.84)     1:45.74 (32.90)   2:24.94 (1:12.10)
        2:54.96 (30.02)   3:31.12 (1:06.18)     3:59.68 (28.56)     4:30.78 (59.66)
  5 Ywca Middies-MR  'A'                        4:35.00    4:31.87 JO      28
     1) Panzarino, Alexandra M 11       2) Fulenwider, Allison F 11
     3) Marynowski, Ryan M 12           4) Wessling, Emily G 11
                  33.49   1:09.59 (1:09.59)     1:45.79 (36.20)   2:26.65 (1:17.06)
        2:55.72 (29.07)   3:30.37 (1:03.72)     3:59.92 (29.55)   4:31.87 (1:01.50)
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:35.48    4:37.69 JO      26
     1) Taddeo, Marisa S 12             2) Glenday, Heather M 11
     3) Nieto, Jessica N 12             4) Gaffey, Melanie A 12
                  31.25   1:05.66 (1:05.66)     1:44.13 (38.47)   2:26.57 (1:20.91)
        2:59.04 (32.47)   3:40.14 (1:13.57)     4:07.05 (26.91)     4:37.69 (57.55)
  7 Ywca Middies-MR  'B'                        4:45.00    4:39.09 JO      24
     1) Stellman, Amanda E 12           2) Kelly, Corinne M 12
     3) Rogers, Stacey B 12             4) Laitman, Caroline E 12
                  33.26   1:08.89 (1:08.89)     1:45.79 (36.90)   2:26.97 (1:18.08)
        2:59.87 (32.90)   3:37.84 (1:10.87)     4:06.88 (29.04)   4:39.09 (1:01.25)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:45.97    4:41.74 JO      22
     1) Olszewski, Tiffany G 12         2) Kwa, Adelene 11
     3) Lama, Siddhi 12                 4) Wadolowska, Julia 12
                  34.47   1:11.77 (1:11.77)     1:49.76 (37.99)   2:32.52 (1:20.75)
        3:04.06 (31.54)   3:40.30 (1:07.78)     4:09.52 (29.22)   4:41.74 (1:01.44)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:37.50    4:43.94 JO      18
     1) Baker, Meghan T 12              2) Hogan, Michelle M 12
     3) Mannix, Gina A 12               4) Lyver, Kellie M 12
                  33.73   1:10.47 (1:10.47)     1:48.66 (38.19)   2:32.42 (1:21.95)
        3:03.99 (31.57)   3:43.32 (1:10.90)     4:11.74 (28.42)   4:43.94 (1:00.62)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:46.00    4:44.09 JO      14
     1) Tanaka, Haruka 12               2) Holmes, Sabine B 11
     3) Fanelli, Melissa R 12           4) Quaranta, Christina O 12
                  34.11   1:12.14 (1:12.14)     1:48.16 (36.02)   2:28.76 (1:16.62)
        3:00.78 (32.02)   3:41.83 (1:13.07)     4:11.31 (29.48)   4:44.09 (1:02.26)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:44.82    4:44.75 JO      12
     1) Halbohn, Colleen 12             2) Kolackovsky, Kerrie N 11
     3) Bransfield, Sammy J 12          4) Festa, Julia D 12
                  35.62   1:14.22 (1:14.22)     1:50.70 (36.48)   2:31.36 (1:17.14)
        3:03.62 (32.26)   3:44.51 (1:13.15)     4:12.70 (28.19)   4:44.75 (1:00.24)
 12 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:43.33    4:45.18 JO      10
     1) Brillson, Jocelyne 12           2) Betancourt, Lauren 12
     3) Lao, April 12                   4) Chang, Linda 11
                  35.15   1:12.73 (1:12.73)     1:49.67 (36.94)   2:31.74 (1:19.01)
        3:03.26 (31.52)   3:40.58 (1:08.84)     4:11.07 (30.49)   4:45.18 (1:04.60)
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:40.00    4:45.96 JO       8
     1) Owens, Amanda 11                2) Tobin, Casey 11
     3) Jones, Shannon E 11             4) Lyons, Caitlin 12
                  34.36   1:10.46 (1:10.46)     1:48.91 (38.45)   2:33.36 (1:22.90)
        3:05.13 (31.77)   3:42.28 (1:08.92)     4:12.60 (30.32)   4:45.96 (1:03.68)
 14 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:52.18    4:46.49 JO       6
     1) Nugent, Susan A 12              2) Peng, Belle H 12
     3) D'Ortenzio, Melanie 11          4) Ortega, Andrea M 12
                  37.42   1:15.93 (1:15.93)     1:52.60 (36.67)   2:33.58 (1:17.65)
        2:52.47 (18.89)   3:42.68 (1:09.10)     4:13.55 (30.87)   4:46.49 (1:03.81)
 15 Long Island Express-MR  'A'                 4:54.00    4:50.34 JO       4
     1) Cheng, Emily 11                 2) Dwyer, Brianne M 12
     3) Parmiter, Lindsey T 12          4) Shanley, Kelly M 12
                  34.50   1:09.76 (1:09.76)     1:48.60 (38.84)   2:31.67 (1:21.91)
        3:05.33 (33.66)   3:47.16 (1:15.49)     4:16.88 (29.72)   4:50.34 (1:03.18)
 16 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              5:00.16    4:53.40 JO       2
     1) Pazmino, Sara E 12              2) Dias, Marcela K 12
     3) Salgado, Laura S 12             4) Zawadka, Sandra 12
                  34.94   1:13.47 (1:13.47)     1:52.95 (39.48)   2:38.13 (1:24.66)
        3:10.36 (32.23)   3:49.20 (1:11.07)     4:19.71 (30.51)   4:53.40 (1:04.20)
 17 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:59.89    4:59.51 JO
     1) Moore, Erica 11                 2) Olsen, Emily 11
     3) Ehret, Jane M 11                4) Ferlo, Emily E 11
                  35.86   1:13.65 (1:13.65)     1:55.00 (41.35)   2:41.24 (1:27.59)
        3:12.72 (31.48)   3:49.24 (1:08.00)     4:22.40 (33.16)   4:59.51 (1:10.27)
 -- Connetquot Swim Club-MR  'B'                5:06.67         DQ
     1) Tromp, Jacqueline M 11          2)
     3) Smith, Colleen J 11             4) Marsar, Samantha C 12

Event 94  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:09.94  2/18/2002 BGNW Marlins
                         D Simco, T Hastings, A Simco, A Powell
       Metro: @ 4:09.94  2/15/2002 Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         D.Simco,T.Hastings,A.Simco,A.Powell
                3:36.09  JR
                3:43.19  SECT
                3:59.99  METS
                4:24.69  T16
                5:09.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:30.67    4:27.29 JO      40
     1) Filardi, Andrew D 12            2) Alejandro, Steffen 12
     3) Cerra, Nicholas 12              4) D'Ortenzio, Michael 12
                  36.65   1:15.04 (1:15.04)     1:46.23 (31.19)   2:22.40 (1:07.36)
        2:52.86 (30.46)   3:29.56 (1:07.16)     3:56.69 (27.13)     4:27.29 (57.73)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:31.67    4:30.92 JO      34
     1) Stepinski, Jan 12               2) Sangtippawan, Chudchane 11
     3) Gumiela, Kryspin 11             4) Preda, Anthony I 12
                  33.27   1:09.30 (1:09.30)     1:42.62 (33.32)   2:19.70 (1:10.40)
        2:50.72 (31.02)   3:28.69 (1:08.99)     3:57.23 (28.54)   4:30.92 (1:02.23)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:40.00    4:33.07 JO      32
     1) Clarke, Braden J 12             2) Zanellato, Joe A 12
     3) Charriez, Nick I 12             4) Hadley, Matthew J 12
                  32.96   1:07.59 (1:07.59)     1:42.28 (34.69)   2:24.89 (1:17.30)
        2:56.30 (31.41)   3:33.86 (1:08.97)     4:00.94 (27.08)     4:33.07 (59.21)
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        4:45.00    4:38.43 JO      30
     1) Minowitz, Mark T 12             2) Ellman, Andrew R 12
     3) Carmen, Jacob E 11              4) Donis, Harry J 12
                  32.26   1:06.41 (1:06.41)     1:43.40 (36.99)   2:25.93 (1:19.52)
        2:58.11 (32.18)   3:36.11 (1:10.18)     4:06.15 (30.04)   4:38.43 (1:02.32)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:40.33    4:39.96 JO      28
     1) Guelly, Stefan M 12             2) Kim, Kenny L 12
     3) Knight, Lucas 11                4) Pickel, Cody 11
                  36.28   1:14.34 (1:14.34)     1:47.99 (33.65)   2:27.61 (1:13.27)
        2:58.90 (31.29)   3:36.18 (1:08.57)     4:06.66 (30.48)   4:39.96 (1:03.78)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:50.00    4:48.50 JO      26
     1) Bush, David R 12                2) White, Connor D 11
     3) Charriez, Greg T 12             4) Carr, John P 11
                  35.86   1:13.70 (1:13.70)     1:51.40 (37.70)   2:35.41 (1:21.71)
        3:07.75 (32.34)   3:44.63 (1:09.22)     4:14.33 (29.70)   4:48.50 (1:03.87)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               4:45.77    4:48.97 JO      24
     1) Mariano, Collin J 12            2) Nikic, Marko J 12
     3) Mitchell, Jamie J 11            4) Zorgman, Willem H 12
                  35.22   1:11.82 (1:11.82)     1:49.90 (38.08)   2:33.90 (1:22.08)
        3:06.16 (32.26)   3:45.29 (1:11.39)     4:15.16 (29.87)   4:48.97 (1:03.68)
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:51.32    4:49.20 JO      22
     1) McIlvain, Brian J 12            2) Nieto, Brian T 12
     3) Hallinan, James J 12            4) Coleman, Zachary T 12
                  33.55   1:09.74 (1:09.74)     1:49.55 (39.81)   2:36.30 (1:26.56)
        3:08.19 (31.89)   3:47.01 (1:10.71)     4:16.76 (29.75)   4:49.20 (1:02.19)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:44.59    4:52.76 JO      18
     1) Andrews, Ayman C 12             2) Marks, Sean M 12
     3) Stuart, Alex P 11               4) Zabriskie, Jeremy D 12
                  35.21   1:13.49 (1:13.49)     1:34.89 (21.40)   2:35.73 (1:22.24)
        3:08.27 (32.54)   3:47.60 (1:11.87)     4:18.27 (30.67)   4:52.76 (1:05.16)
 10 Ywca Middies-MR  'B'                        4:50.00    4:52.95 JO      14
     1) Mitil, Lorenzo 12               2) Jitechian, Gerard J 11
     3) Rubenstein, Ben S 11            4) Pon, Matthew W 11
                  35.21   1:13.54 (1:13.54)     1:52.22 (38.68)   2:37.86 (1:24.32)
        3:10.53 (32.67)   3:51.25 (1:13.39)     4:20.09 (28.84)   4:52.95 (1:01.70)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:55.50    5:07.88 JO      12
     1) Sirmans, Marcus P 12            2) Itzkowitz, Ben M 11
     3) Doherty, Zack Z 12              4) Ferrara, Ralph P 12
                  34.90   1:12.08 (1:12.08)     1:54.57 (42.49)   2:44.73 (1:32.65)
        3:15.86 (31.13)   3:52.74 (1:08.01)     4:26.75 (34.01)   5:07.88 (1:15.14)
 12 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:45.00    5:13.92         10
     1) Ferrara, Ian A 11               2) Feeley, Ryan J 12
     3) Kennon, Aidan 12                4) Grinnell, Chandler 12
                  42.64   1:29.47 (1:29.47)     2:07.74 (38.27)   2:51.78 (1:22.31)
        3:25.45 (33.67)   4:05.63 (1:13.85)     4:36.06 (30.43)   5:13.92 (1:08.29)

Event 95  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.37  1997      C.ristinaTeuscher, BSC
       Metro: @ 1:57.83  2/20/2003 Julia E Smit, TVSC-MR
                2:06.99  JR
                2:09.99  SECT
                2:17.99  METS
                2:19.59  ZQ
                2:23.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR         2:10.91    2:12.13 METS    20
                  30.71     1:04.55 (33.84)     1:39.14 (34.59)     2:12.13 (32.99)
  2 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR    2:14.88    2:12.24 METS    17
                  31.21     1:04.46 (33.25)     1:38.21 (33.75)     2:12.24 (34.03)
  3 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      2:17.10    2:16.21 METS    16
                  32.61     1:06.58 (33.97)     1:41.88 (35.30)     2:16.21 (34.33)
  4 Esposito, Jennifer  16 Tmsuffolk Hills-MR   2:17.30    2:16.32 METS    15
                  31.74     1:05.06 (33.32)     1:40.92 (35.86)     2:16.32 (35.40)
  5 Coratti, Samantha   15 MSC-MR               2:16.71    2:17.90 METS    14
                  32.46     1:07.32 (34.86)     1:42.43 (35.11)     2:17.90 (35.47)
  6 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR              2:09.74    2:18.57 ZQ      13
                  31.03     1:05.94 (34.91)     1:41.93 (35.99)     2:18.57 (36.64)
  7 Beck, Patty D       15 GAEL-MR              2:15.24    2:19.88 JO      12
                  32.89     1:07.58 (34.69)     1:43.70 (36.12)     2:19.88 (36.18)
  8 D'Esposito, Anjeli  16 TVSC-MR              2:17.27    2:20.13 JO      11
                  32.91     1:08.62 (35.71)     1:44.59 (35.97)     2:20.13 (35.54)
  9 Jennings, Heather   17 North Shore-MR       2:20.06    2:21.23 JO       9
                  32.80     1:08.13 (35.33)     1:44.66 (36.53)     2:21.23 (36.57)
 10 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR              2:22.26    2:21.93 JO       7
                  32.85     1:08.39 (35.54)     1:45.27 (36.88)     2:21.93 (36.66)
 11 Fong, Abigail J     16 Agua Swim Team-MR    2:15.76    2:22.03 JO       6
                  32.10     1:07.41 (35.31)     1:44.25 (36.84)     2:22.03 (37.78)
 12 McCluskey, Maureen  15 FLY-MR               2:20.88    2:22.08 JO       5
                  32.78     1:08.74 (35.96)     1:45.54 (36.80)     2:22.08 (36.54)
 13 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:20.87    2:22.96 JO       4
                  33.12     1:08.54 (35.42)     1:46.03 (37.49)     2:22.96 (36.93)
 14 Safran, Lily W      16 Agua Swim Team-MR    2:21.95    2:23.16 JO       3
                  33.75     1:09.44 (35.69)     1:46.24 (36.80)     2:23.16 (36.92)
 15 Lam, Sarah J        17 Tmsuffolk Hills-MR   2:21.97    2:23.51 JO       2
                  33.20     1:09.01 (35.81)     1:45.91 (36.90)     2:23.51 (37.60)
 16 Evans, Kathleen B   16 Tmsuffolk Hills-MR   2:23.86    2:23.63 JO       1
                  33.30     1:09.34 (36.04)     1:46.45 (37.11)     2:23.63 (37.18)
 17 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            2:22.52    2:23.73 JO
                  34.47     1:10.77 (36.30)     1:47.43 (36.66)     2:23.73 (36.30)
 18 McCarthy, Jessica   17 MSC-MR               2:23.23    2:23.88 JO
                  34.31     1:10.27 (35.96)     1:46.98 (36.71)     2:23.88 (36.90)
 19 Kelly, Katie A      16 IA-MR                2:20.60    2:24.46
                  32.75     1:08.88 (36.13)     1:47.01 (38.13)     2:24.46 (37.45)
 20 Konko, Dayna L      15 WAC-MR               2:23.67    2:24.55
                  34.31     1:10.25 (35.94)     1:47.35 (37.10)     2:24.55 (37.20)
 21 Lorber, Kim A       16 North Shore-MR       2:23.86    2:24.74
                  32.66     1:08.28 (35.62)     1:46.46 (38.18)     2:24.74 (38.28)
 22 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR  2:23.75    2:26.33
                  34.20     1:11.44 (37.24)     1:49.32 (37.88)     2:26.33 (37.01)
 23 Mellars, Paige L    16 Bgnw Marlins-MR      2:21.62    2:26.63
                  34.70     1:11.39 (36.69)     1:48.81 (37.42)     2:26.63 (37.82)
 24 Pampillonio, Danie  17 Pace-MR              2:21.93    2:27.13
                  34.45     1:10.59 (36.14)     1:48.45 (37.86)     2:27.13 (38.68)
 25 Ansman, Kate A      15 North Shore-MR       2:23.76    2:27.75
                  33.63     1:10.68 (37.05)     1:49.26 (38.58)     2:27.75 (38.49)
 26 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR    2:22.16    2:28.31
                  34.15     1:10.60 (36.45)     1:48.91 (38.31)     2:28.31 (39.40)
 27 Lewis, Samantha E   17 NBS-MR               2:22.73    2:29.71
                  34.63     1:12.25 (37.62)     1:50.97 (38.72)     2:29.71 (38.74)
 28 Canals, Giselle     17 Cond-MR              2:22.90    2:33.21
                  35.89     1:14.37 (38.48)     1:53.46 (39.09)     2:33.21 (39.75)

Event 96  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:51.56  3/18/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC
       Metro: @ 1:45.80  4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR
                1:54.79  JR
                1:57.79  SECT
                2:07.49  ZQ
                2:07.99  METS
                2:13.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alban, Doug M       17 Big Blue-MR          1:58.92    1:58.77 ZQ      20
                  27.85       56.79 (28.94)     1:27.75 (30.96)     1:58.77 (31.02)
  2 Carey, Kevin        16 LBA-MR               2:03.00    2:01.81 ZQ      17
                  28.52       58.79 (30.27)     1:30.49 (31.70)     2:01.81 (31.32)
  3 Labour Jr., Raphy   17 RedTails-MR          1:58.51    2:02.56 ZQ      16
                  28.07       58.12 (30.05)     1:29.81 (31.69)     2:02.56 (32.75)
  4 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR   2:03.21    2:03.58 ZQ      15
                  29.09     1:00.22 (31.13)     1:32.07 (31.85)     2:03.58 (31.51)
  5 Carney, Kevin M     17 Aqua Gems-MR         2:09.02    2:05.04 ZQ      14
                  28.19       58.39 (30.20)     1:31.29 (32.90)     2:05.04 (33.75)
  6 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR              2:05.62    2:05.37 ZQ      13
                  28.31       59.71 (31.40)     1:32.34 (32.63)     2:05.37 (33.03)
  7 Eltahawy, Noor S    15 LIAC-MR              2:08.13    2:06.44 ZQ      12
                  30.31     1:02.11 (31.80)     1:34.38 (32.27)     2:06.44 (32.06)
  8 Kopot, Andrey       15 Brooklyn Seals-MR    2:09.20    2:06.59 ZQ      11
                  29.21     1:00.66 (31.45)     1:32.91 (32.25)     2:06.59 (33.68)
  9 Hikal, Karim        15 Basc-MR              2:09.97    2:08.14 JO       9
                  29.99     1:02.10 (32.11)     1:35.01 (32.91)     2:08.14 (33.13)
 10 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR               2:11.01    2:08.82 JO       7
                  30.10     1:02.35 (32.25)     1:35.47 (33.12)     2:08.82 (33.35)
 11 Smith, Chris C      16 SSL-MR               2:13.03    2:09.62 JO       6
                  30.98     1:03.28 (32.30)     1:36.96 (33.68)     2:09.62 (32.66)
 12 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR          2:10.48    2:09.85 JO       5
                  29.41     1:01.60 (32.19)     1:35.95 (34.35)     2:09.85 (33.90)
 13 Pfeifer, Gregory J  15 FLY-MR               2:08.29    2:10.19 JO       4
                  29.86     1:02.43 (32.57)     1:36.57 (34.14)     2:10.19 (33.62)
 14 Lau, Kevin          15 Badger-MR            2:11.81    2:11.23 JO       3
                  30.36     1:02.59 (32.23)     1:37.45 (34.86)     2:11.23 (33.78)
 15 Levintov, Nick      16 Basc-MR              2:11.15    2:11.94 JO       2
                  29.88     1:02.97 (33.09)     1:37.28 (34.31)     2:11.94 (34.66)
 16 Culkin, Roy E       16 IA-MR                2:11.96    2:11.97 JO       1
                  30.30     1:03.39 (33.09)     1:37.42 (34.03)     2:11.97 (34.55)
 17 Sato, Ray R         15 GAEL-MR              2:11.42    2:13.69
                  30.63     1:03.85 (33.22)     1:39.10 (35.25)     2:13.69 (34.59)
 18 Shiwnath, Michael   15 FLY-MR               2:12.99    2:14.35
                  30.17     1:02.90 (32.73)     1:38.36 (35.46)     2:14.35 (35.99)
 19 Lam, Garrett J      15 Tmsuffolk Hills-MR   2:11.65    2:15.18
                  29.42     1:02.16 (32.74)     1:38.43 (36.27)     2:15.18 (36.75)

Event 97  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:01.15  1997      Rebecca Grove, MKBC
       Metro: @   58.89  5/1/1997  Corey Berg, MSC-MR
                  59.09  JR
                1:00.59  SECT
                1:01.69  T16
                1:04.59  METS
                1:09.59  ZQ
                1:12.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            1:03.37    1:03.09 METS    20
                  30.68     1:03.09 (32.41)
  2 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR      1:04.54    1:03.47 METS    17
                  30.80     1:03.47 (32.67)
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            1:02.63    1:03.77 METS    16
                  30.93     1:03.77 (32.84)
  4 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR              1:04.45    1:03.93 METS    15
                  31.72     1:03.93 (32.21)
  5 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR               1:05.26    1:05.57 ZQ      14
                  31.53     1:05.57 (34.04)
  6 Berg, Shea P        12 MSC-MR               1:09.77    1:06.84 ZQ      13
                  32.90     1:06.84 (33.94)
  7 Larson, Kim P       12 IA-MR                1:06.78    1:07.01 ZQ      12
                  32.95     1:07.01 (34.06)
  8 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR               1:06.00    1:07.44 ZQ      11
                  33.16     1:07.44 (34.28)
  9 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR               1:06.52    1:07.61 ZQ       9
                  33.02     1:07.61 (34.59)
 10 Kelly, Emily        11 LBA-MR               1:09.29    1:07.83 ZQ       7
                  33.22     1:07.83 (34.61)
 11 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:11.17    1:08.02 ZQ       6
                  32.93     1:08.02 (35.09)
 12 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              1:07.05    1:08.21 ZQ       5
                  33.66     1:08.21 (34.55)
 13 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR               1:07.58    1:08.81 ZQ       4
                  33.28     1:08.81 (35.53)
 14 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR              1:09.72    1:09.14 ZQ       3
                  33.22     1:09.14 (35.92)
 15 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR      1:08.63    1:09.17 ZQ       2
                  33.85     1:09.17 (35.32)
 16 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR      1:11.00    1:09.33 ZQ       1
                  33.51     1:09.33 (35.82)
 17 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            1:08.06    1:09.34 ZQ
                  33.29     1:09.34 (36.05)
 18 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              1:10.88    1:09.55 ZQ
                  34.18     1:09.55 (35.37)
 19 Costa, Christina    12 Pace-MR              1:08.95    1:09.68 JO
                  33.81     1:09.68 (35.87)
 19 Owens, Amanda       11 Badger-MR            1:11.84    1:09.68 JO
                  34.37     1:09.68 (35.31)
 21 Cannon, Taylor      12 Tmsuffolk Hills-MR   1:11.99    1:09.69 JO
                  33.27     1:09.69 (36.42)
 22 Hoffman, Morgan S   12 WISC-MR              1:09.37    1:09.73 JO
                  33.78     1:09.73 (35.95)
 23 Stellman, Amanda E  12 Middies-MR           1:08.14    1:09.81 JO
                  33.91     1:09.81 (35.90)
 24 Laporta, Katie L    12 Sachem-MR            1:08.35    1:10.18 JO
                  33.58     1:10.18 (36.60)
 25 Knight, Ashley      12 FLY-MR               1:09.13    1:10.24 JO
                  34.88     1:10.24 (35.36)
 26 Underwood, Katie S  11 Bgnw Marlins-MR      1:11.70    1:10.33 JO
                  34.04     1:10.33 (36.29)
 27 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           1:10.11    1:10.40 JO
                  33.85     1:10.40 (36.55)
 28 Roldan, Fransheska  11 NBS-MR               1:11.69    1:10.49 JO
                  33.81     1:10.49 (36.68)
 29 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              1:10.36    1:10.61 JO
                  34.37     1:10.61 (36.24)
 30 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                1:11.51    1:10.63 JO
                  34.03     1:10.63 (36.60)
 31 Turner, Jennifer J  12 Silver Streaks-MR    1:11.65    1:10.96 JO
                  34.16     1:10.96 (36.80)
 32 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  1:09.94    1:11.00 JO
                  34.85     1:11.00 (36.15)
 33 Skeivys, Maria E    11 FLY-MR               1:12.20    1:11.60 JO
                  34.25     1:11.60 (37.35)
 34 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                1:11.92    1:11.69 JO
                  35.54     1:11.69 (36.15)
 35 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:11.56    1:11.84 JO
                  35.34     1:11.84 (36.50)
 36 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               1:11.59    1:11.86 JO
                  34.78     1:11.86 (37.08)
 37 Braca, Gianna L     12 Pace-MR              1:10.51    1:11.90 JO
                  34.71     1:11.90 (37.19)
 38 Chestler, Jessica   12 Middies-MR           1:11.60    1:11.98 JO
                  34.64     1:11.98 (37.34)
 39 Tanaka, Haruka      12 Bgnw Marlins-MR      1:11.59    1:12.05 JO
                  34.42     1:12.05 (37.63)
 40 Jones, Shannon E    11 Badger-MR            1:10.66    1:12.46
                  35.23     1:12.46 (37.23)
 41 Lyons, Caitlin      12 Badger-MR            1:11.45    1:12.48
 42 Brillson, Jocelyne  12 FLY-MR               1:12.23    1:12.69
                  35.30     1:12.69 (37.39)
 43 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               1:11.60    1:12.78
                  35.76     1:12.78 (37.02)
 44 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           1:11.39    1:12.89
                  35.95     1:12.89 (36.94)
 45 Kulikov, Michelle   12 Brooklyn Seals-MR    1:12.01    1:13.15
                  35.77     1:13.15 (37.38)
 46 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               1:10.40    1:13.34
                  35.20     1:13.34 (38.14)
 47 Burtnik, Marisol G  12 Pace-MR              1:12.18    1:13.86
                  36.28     1:13.86 (37.58)
 48 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR              1:12.25    1:14.66
                  35.60     1:14.66 (39.06)
 49 Halbohn, Colleen    12 LIAC-MR              1:12.20    1:14.99
                  36.29     1:14.99 (38.70)
 50 Chang, Linda        11 FLY-MR               1:12.07    1:15.35
                  36.92     1:15.35 (38.43)

Event 98  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 56.81  1996      Nicholas Pai, MSC
       Metro: @ 55.84  5/1/1996  Nicholas Pai, MSC-MR
                53.09  JR
                54.59  SECT
                58.99  METS
              1:00.69  T16
              1:10.59  ZQ
              1:13.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR              1:02.91    1:01.98 ZQ      20
                  30.13     1:01.98 (31.85)
  2 Catano, AL          12 IA-MR                1:07.07    1:05.45 ZQ      17
                  31.23     1:05.45 (34.22)
  3 Cox, Mark           12 IA-MR                1:08.73    1:06.13 ZQ      16
  4 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           1:06.83    1:06.27 ZQ      15
                  32.05     1:06.27 (34.22)
  5 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR          1:08.33    1:06.42 ZQ      14
                  31.83     1:06.42 (34.59)
  6 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR   1:08.74    1:06.98 ZQ      13
                  32.56     1:06.98 (34.42)
  7 Katz, Andrew        12 SSL-MR               1:07.67    1:07.23 ZQ      12
                  32.20     1:07.23 (35.03)
  8 Gallimore, Chris    12 NFS-MR               1:07.85    1:07.57 ZQ      11
                  32.71     1:07.57 (34.86)
  9 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR   1:08.97    1:07.77 ZQ       9
                  33.18     1:07.77 (34.59)
 10 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR      1:09.58    1:08.20 ZQ       7
                  32.56     1:08.20 (35.64)
 11 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR    1:10.47    1:08.45 ZQ       6
                  32.58     1:08.45 (35.87)
 12 Knight, Lucas       11 FLY-MR               1:09.74    1:08.48 ZQ       5
                  32.96     1:08.48 (35.52)
 13 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           1:11.35    1:08.59 ZQ       4
                  33.56     1:08.59 (35.03)
 14 Carrington, Adam A  12 Agua Swim Team-MR    1:10.80    1:09.00 ZQ       3
                  33.61     1:09.00 (35.39)
 15 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR            1:13.45    1:09.04 ZQ       2
                  33.91     1:09.04 (35.13)
 16 Charriez, Greg T    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.77    1:09.36 ZQ       1
                  34.44     1:09.36 (34.92)
 17 Kennon, Aidan       12 Badger-MR            1:10.44    1:09.65 ZQ
                  34.02     1:09.65 (35.63)
 17 McIlvain, Brian J   12 CSC-MR               1:11.48    1:09.65 ZQ
                  33.99     1:09.65 (35.66)
 19 Lee, Oliver J       11 HYB-MR               1:12.18    1:10.30 ZQ
                  33.22     1:10.30 (37.08)
 20 Collazo, Jason      12 WAC-MR               1:07.00    1:10.85 JO
                  33.49     1:10.85 (37.36)
 21 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  1:11.61    1:10.91 JO
                  34.76     1:10.91 (36.15)
 22 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR              1:11.75    1:11.13 JO
                  34.27     1:11.13 (36.86)
 23 Hausmann, Edward C  11 WISC-MR              1:11.11    1:11.58 JO
                  33.57     1:11.58 (38.01)
 24 Walsh, Kevin M      11 MWSC-MR              1:12.33    1:11.62 JO
                  34.89     1:11.62 (36.73)
 25 Marchionni, Frank   12 Trs-MR               1:13.11    1:11.66 JO
                  34.47     1:11.66 (37.19)
 26 Sweetman, Kris      12 CIY-MR               1:12.86    1:12.07 JO
                  34.71     1:12.07 (37.36)
 27 Mariano, Collin J   12 Pace-MR              1:11.42    1:12.11 JO
                  35.17     1:12.11 (36.94)
 28 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           1:12.19    1:12.14 JO
                  35.12     1:12.14 (37.02)
 29 Scott, Tyler W      12 MSC-MR               1:13.92    1:12.25 JO
                  35.60     1:12.25 (36.65)
 30 Santospirito, Chri  12 WISC-MR              1:12.24    1:12.33 JO
                  34.04     1:12.33 (38.29)
 31 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR              1:09.12    1:12.43 JO
                  35.04     1:12.43 (37.39)
 32 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR          1:11.00    1:12.44 JO
                  34.60     1:12.44 (37.84)
 33 Carlon, Timothy A   12 Agua Swim Team-MR    1:13.08    1:12.79 JO
                  35.41     1:12.79 (37.38)
 34 Jitechian, Gerard   11 Middies-MR           1:12.84    1:12.87 JO
                  35.63     1:12.87 (37.24)
 35 Zorgman, Willem H   12 Pace-MR              1:12.74    1:13.01 JO
                  35.46     1:13.01 (37.55)
 36 Sacoto, Maxwell L   12 Twisters-MR          1:13.42    1:13.23 JO
                  36.23     1:13.23 (37.00)
 37 Mitchell, Jamie J   11 Pace-MR              1:11.89    1:13.26 JO
                  34.64     1:13.26 (38.62)
 38 Pon, Matthew W      11 Middies-MR           1:13.78    1:13.78 JO
                  35.11     1:13.78 (38.67)
 39 Middleton, William  11 Basc-MR              1:11.08    1:13.87 JO
                  35.62     1:13.87 (38.25)
 40 Filardi, Andrew D   12 OWA-MR               1:13.30    1:13.95 JO
                  36.23     1:13.95 (37.72)
 41 Rubenstein, Ben S   11 Middies-MR           1:12.24    1:14.01
                  35.94     1:14.01 (38.07)
 42 Matura, Alex        12 Brooklyn Seals-MR    1:13.29    1:14.27
                  36.47     1:14.27 (37.80)
 43 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               1:12.96    1:14.48
                  36.25     1:14.48 (38.23)
 44 Donis, Harry J      12 Middies-MR           1:13.32    1:14.98
                  36.82     1:14.98 (38.16)
 45 Adolf, Conrad       11 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:15.17
                  35.83     1:15.17 (39.34)
 46 Halbohn, Kyle W     11 LIAC-MR              1:12.92    1:15.31
                  36.39     1:15.31 (38.92)
 47 Stuart, Alex P      11 Aqua Gems-MR         1:12.94    1:16.62
                  36.41     1:16.62 (40.21)
 48 Woodhead, Derek R   11 IA-MR                1:12.16    1:16.65
                  37.28     1:16.65 (39.37)

Event 99  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.22  3/18/2001 Georgia   Healy, AGUA
       Metro: @ 50.23  4/30/1987 Cathy Rich, BSC-MR
                52.89  JR
                54.39  SECT
                56.59  ZQ
                56.69  METS
                58.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Berlin, Jill        16 Badger-MR              56.16      55.00 ZQ      20
                  25.74       55.00 (29.26)
  2 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR      57.04      55.97 ZQ      17
                  27.19       55.97 (28.78)
  3 Varga, Michelle T   16 FLY-MR                 56.50      56.42 ZQ      16
                  26.94       56.42 (29.48)
  4 Tomasula, Kellyann  15 Aqua Gems-MR           54.39      56.45 ZQ      15
                  27.16       56.45 (29.29)
  5 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR              56.47      56.56 ZQ      14
                  27.55       56.56 (29.01)
  6 Fong, Abigail J     16 Agua Swim Team-MR      56.24      56.65 METS    13
                  27.11       56.65 (29.54)
  7 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR                 57.39      56.74 JO      12
                  27.53       56.74 (29.21)
  8 Schutz, Morgan E    17 NBS-MR                 57.93      56.87 JO      11
                  27.20       56.87 (29.67)
  9 Ryan, Jillian A     15 Trs-MR                 57.35      56.90 JO       9
                  27.13       56.90 (29.77)
 10 Blaszky, Allison N  15 TVSC-MR                58.49      57.03 JO       7
                  27.58       57.03 (29.45)
 11 Mastranunzio, Glen  15 Big Blue-MR            57.62      57.09 JO       6
                  27.12       57.09 (29.97)
 12 Beck, Patty D       15 GAEL-MR                55.57      57.28 JO       5
                  27.82       57.28 (29.46)
 13 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR           58.18      57.51 JO       4
                  27.97       57.51 (29.54)
 14 Felch, Kristen M    16 Pbac-MR                55.96      57.53 JO       3
                  26.88       57.53 (30.65)
 15 Ng, Christina       16 LINDY-MR               58.49      57.56 JO       2
                  27.25       57.56 (30.31)
 16 Decker, Amanda M    17 Ndac-MR                58.28      57.70 JO       0.5
                  27.77       57.70 (29.93)
 16 Sullivan, Marykate  16 LIAC-MR                57.81      57.70 JO       0.5
                  27.94       57.70 (29.76)
 18 Lee, Katherine E    15 Agua Swim Team-MR      58.45      57.74 JO
                  27.62       57.74 (30.12)
 19 Kemp, Victoria L    16 MSC-MR                 58.47      57.75 JO
                  27.76       57.75 (29.99)
 20 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR                 57.09      57.80 JO
                  27.77       57.80 (30.03)
 21 Doolittle, Lauren   15 Trs-MR                 57.80      57.84 JO
                  28.13       57.84 (29.71)
 22 White, Oya          17 NFS-MR                 57.58      57.87 JO
                  27.38       57.87 (30.49)
 23 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR            57.43      58.02 JO
                  27.77       58.02 (30.25)
 23 DI Novis, Jenna M   16 IA-MR                  56.41      58.02 JO
                  27.63       58.02 (30.39)
 25 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR    58.41      58.11 JO
                  28.15       58.11 (29.96)
 26 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                 57.00      58.17 JO
                  27.98       58.17 (30.19)
 27 Jennings, Heather   17 North Shore-MR         58.13      58.22 JO
                  27.96       58.22 (30.26)
 28 Quach, Michele      16 Apex-MR                57.49      58.28 JO
                  27.95       58.28 (30.33)
 29 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR      56.62      58.29 JO
                  27.76       58.29 (30.53)
 30 McFadden, Elyse     16 Pace-MR                58.14      58.37 JO
                  27.90       58.37 (30.47)
 31 McCluskey, Maureen  15 FLY-MR                 57.34      58.43 JO
                  28.13       58.43 (30.30)
 32 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR                58.12      58.49 JO
                  28.25       58.49 (30.24)
 32 Pampillonio, Danie  17 Pace-MR                57.30      58.49 JO
                  28.10       58.49 (30.39)
 34 Lam, Sarah J        17 Tmsuffolk Hills-MR     57.70      58.52
                  27.92       58.52 (30.60)
 35 Lian, Michelle R    15 Bgnw Marlins-MR        56.49      58.63
                  28.08       58.63 (30.55)
 36 Creagh, Kristina    16 Trs-MR                 57.94      58.70
                  28.34       58.70 (30.36)
 37 Caperna, Molly S    15 LIAC-MR                56.91      58.71
                  28.39       58.71 (30.32)
 38 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR                 57.04      58.72
                  28.21       58.72 (30.51)
 39 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR        57.94      58.75
                  28.27       58.75 (30.48)
 40 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR      58.24      58.78
                  28.36       58.78 (30.42)
 41 Langan, Mary E      16 SSL-MR                 58.24      58.81
                  27.80       58.81 (31.01)
 42 Bowman, Colleen E   16 IA-MR                  57.06      58.82
                  28.39       58.82 (30.43)
 43 Sibigtroth, Alisha  17 OWA-MR                 56.37      58.95
                  27.61       58.95 (31.34)
 44 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR            58.48      59.01
                  28.24       59.01 (30.77)
 45 Kelly, Katie A      16 IA-MR                  56.88      59.06
                  28.37       59.06 (30.69)
 46 Fung, Stephanie C   15 Tmsuffolk Hills-MR     58.29      59.29
                  28.18       59.29 (31.11)
 47 Adler, Katherine A  17 LIAC-MR                57.22      59.35
                  28.15       59.35 (31.20)
 48 Safran, Lily W      16 Agua Swim Team-MR      58.39    1:00.17
                  29.25     1:00.17 (30.92)
 49 Wacyk, Roxy         15 Bgnw Marlins-MR        58.31    1:00.49
                  28.60     1:00.49 (31.89)
 50 Travers, Bridget    15 FLY-MR                 57.88    1:00.78
                  28.97     1:00.78 (31.81)
 51 Mellars, Paige L    16 Bgnw Marlins-MR        58.38    1:00.83
                  29.25     1:00.83 (31.58)
 52 Kreielsheimer, Kim  18 SSL-MR                 57.37    1:01.32
                  29.47     1:01.32 (31.85)

Event 100  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 47.32  1991      T. Kildare
       Metro: @ 45.01  4/30/1983 Doug Boyd, BSC-MR
                47.09  JR
                48.79  SECT
                51.39  ZQ
                51.59  METS
                52.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       18 Aqua Gems-MR           47.50      47.90 SECT    20
                  22.96       47.90 (24.94)
  2 Carey, Kevin        16 LBA-MR                 50.42      48.35 SECT    17
                  23.58       48.35 (24.77)
  3 Ozcan, Omar         17 Twisters-MR            48.70      48.37 SECT    16
                  23.28       48.37 (25.09)
  4 Schiller, Matt D    18 Ndac-MR                48.30      49.70 ZQ      15
                  23.63       49.70 (26.07)
  5 Chan, Lawrence S    15 CIY-MR                 50.61      49.89 ZQ      14
                  23.13       49.89 (26.76)
  6 Charles, Dillon A   17 Agua Swim Team-MR      48.99      49.93 ZQ      13
                  23.37       49.93 (26.56)
  7 Wright, Maurice E   16 Cond-MR                49.98      50.04 ZQ      12
                  23.88       50.04 (26.16)
  8 Alban, Doug M       17 Big Blue-MR            50.83      50.32 ZQ      11
                  24.17       50.32 (26.15)
  9 Kim, Kevin L        15 FLY-MR                 51.65      50.52 ZQ       9
                  24.06       50.52 (26.46)
 10 Alaimo, John        17 NY Sharks-MR           51.97      50.74 ZQ       7
                  24.34       50.74 (26.40)
 11 Branagan, Timothy   17 Aqua Gems-MR           50.35      51.13 ZQ       6
                  24.00       51.13 (27.13)
 12 Wursthorn, Michael  17 UN-OW-MR               51.24      51.33 ZQ       5
                  24.86       51.33 (26.47)
 13 Yen, Jason          17 FLY-MR                 51.91      51.54 METS     4
                  24.36       51.54 (27.18)
 14 Hellman, Matt       17 NY Sharks-MR           50.91      51.65 JO       3
                  24.70       51.65 (26.95)
 15 Pulgar, Ronny J     17 Twisters-MR            51.90      51.67 JO       2
                  24.55       51.67 (27.12)
 16 Delese, Marc        17 Basc-MR                52.52      52.02 JO       1
                  25.04       52.02 (26.98)
 17 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                 51.66      52.04 JO
                  24.76       52.04 (27.28)
 18 Pouchuline, Sergey  18 DSC-MR                 50.18      52.09 JO
                  24.39       52.09 (27.70)
 19 Marotto, Matt L     16 Basc-MR                51.41      52.15 JO
                  25.10       52.15 (27.05)
 20 Bennett, Aaron A    17 NFS-MR                 51.91      52.16 JO
                  24.53       52.16 (27.63)
 21 Eltahawy, Noor S    15 LIAC-MR                52.12      52.19 JO
                  25.30       52.19 (26.89)
 22 Penyevsky, Sergey   16 Brooklyn Seals-MR      52.49      52.24 JO
                  24.93       52.24 (27.31)
 23 Pellegrino, France  16 HYB-MR                 51.65      52.25 JO
                  24.77       52.25 (27.48)
 24 Caines, Matthew F   16 Tmsuffolk Hills-MR     52.23      52.29 JO
                  25.05       52.29 (27.24)
 25 Zamora, John        17 Badger-MR              52.00      52.35 JO
                  24.77       52.35 (27.58)
 26 Brown, Bryan F      15 OWA-MR                 51.84      52.57 JO
                  25.10       52.57 (27.47)
 27 Scanlon, Conor A    17 GAEL-MR                51.88      52.63
                  25.12       52.63 (27.51)
 28 Danko, Joseph A     17 Twisters-MR            52.42      52.67
                  25.57       52.67 (27.10)
 28 Woo, Shaun Y        16 Agua Swim Team-MR      52.54      52.67
                  25.03       52.67 (27.64)
 30 Levine, Peter M     18 UN-OW-MR               51.55      52.80
                  25.25       52.80 (27.55)
 31 Goldmeier, Jason M  17 LIAC-MR                52.02      53.01
                  25.42       53.01 (27.59)
 32 Lebost, Dan J       17 Pace-MR                51.60      53.10
                  24.54       53.10 (28.56)
 32 Kenny, Greg         16 Badger-MR              52.59      53.10
                  24.89       53.10 (28.21)
 34 Carney, Kevin M     17 Aqua Gems-MR           51.98      53.16
                  25.27       53.16 (27.89)
 35 O'Donnell, OD       17 NY Sharks-MR           52.16      53.22
                  25.60       53.22 (27.62)
 36 Labour Jr., Raphy   17 RedTails-MR            50.46      53.24
                  24.76       53.24 (28.48)
 37 Jewett, Tully       16 UN-AG-MR               52.59      53.54
                  25.70       53.54 (27.84)
 38 Pfeifer, Gregory J  15 FLY-MR                 52.50      53.55
                  25.71       53.55 (27.84)
 39 Wong, Louis K       17 Twisters-MR            52.46      53.56
                  25.09       53.56 (28.47)
 -- Buyes, Michael      18 Scd-Mr-MR              51.45         DQ
                  23.95

Event 101  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.98  1984      Jeanine Sirey
       Metro: @ 24.94  5/1/1992  Melissa Lavery, YMID-MR
                24.59  JR
                25.39  SECT
                25.39  T16
                26.19  METS
                27.89  ZQ
                28.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR                 25.83      26.07 METS    20
  2 Anderer, Britney    12 HAA-MR                 26.40      26.33 ZQ      17
  3 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR                26.76      26.47 ZQ      16
  4 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR                26.41      26.57 ZQ      15
  5 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR               27.61      26.69 ZQ      14
  6 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR                27.35      26.79 ZQ      13
  7 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR                 27.42      26.93 ZQ      12
  8 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR        27.62      27.02 ZQ      11
  9 Morcerf, Marykate   12 WISC-MR                28.14      27.09 ZQ       9
 10 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR                 26.78      27.19 ZQ       7
 11 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR      27.76      27.27 ZQ       6
 12 Lyver, Kellie M     12 GAEL-MR                27.03      27.31 ZQ       5
 13 Kelly, Emily        11 LBA-MR                 27.63      27.48 ZQ       4
 14 Dang, Thu           12 WAC-MR                 28.22      27.70 ZQ       3
 15 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR                 28.48      27.78 ZQ       2
 16 Berg, Shea P        12 MSC-MR                 28.26      27.80 ZQ       1
 17 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR                28.38      27.84 ZQ
 18 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR        27.86      27.88 ZQ
 19 Costa, Christina    12 Pace-MR                27.51      27.89 ZQ
 20 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR                27.12      27.91 JO
 21 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR    28.03      27.94 JO
 22 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR            28.09      27.97 JO
 23 Glenday, Heather M  11 CSC-MR                 28.35      28.00 JO
 24 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR        27.69      28.06 JO
 24 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR                 28.03      28.06 JO
 26 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                28.60      28.11 JO
 27 Jones, Shannon E    11 Badger-MR              28.53      28.12 JO
 28 Ryan, Lauren E      12 Trs-MR                 28.43      28.18 JO
 29 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR                28.23      28.20 JO
 30 Tobin, Casey        11 Badger-MR              28.17      28.23 JO
 31 Nugent, Susan A     12 OWA-MR                 27.94      28.24 JO
 32 Kulikov, Michelle   12 Brooklyn Seals-MR      28.61      28.28 JO
 33 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR     28.15      28.29 JO
 34 Mannix, Gina A      12 GAEL-MR                28.05      28.31 JO
 35 Lao, April          12 FLY-MR                 28.15      28.34 JO
 35 Reis, Dani B        12 Agua Swim Team-MR      28.50      28.34 JO
 37 Olszewski, Tiffany  12 Twisters-MR            28.67      28.38 JO
 38 Laporta, Katie L    12 Sachem-MR              28.18      28.39 JO
 39 Halbohn, Colleen    12 LIAC-MR                28.18      28.41 JO
 40 Festa, Julia D      12 LIAC-MR                28.42      28.42 JO
 41 Russell, Eva M      11 LINDY-MR               28.49      28.43 JO
 42 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                  28.15      28.52 JO
 43 Brillson, Jocelyne  12 FLY-MR                 28.64      28.55 JO
 44 Quaranta, Christin  12 Bgnw Marlins-MR        28.62      28.58 JO
 44 Braca, Gianna L     12 Pace-MR                28.09      28.58 JO
 46 Rookwood, Shakiray  11 HS-MR                  27.87      28.62 JO
 47 Chung, Nicole G     12 LIAC-MR                28.62      28.81
 48 Burtnik, Marisol G  12 Pace-MR                28.48      28.96
 49 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                  28.46      28.97
 50 Lyons, Caitlin      12 Badger-MR              28.69      29.03
 51 Hoffman, Morgan S   12 WISC-MR                28.06      29.32
 52 Ginsberg, Ariel E   12 Middies-MR             28.59      29.48
 -- Dennis, Maya Y      12 NFS-MR                 28.05         DQ

Event 102  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.86  2/13/2000 Norman Scott, BSC
       Metro: @ 23.17  5/1/2000  Norman Scott, BSC-MR
                21.69  JR
                22.49  SECT
                23.59  METS
                24.49  T16
                27.59  ZQ
                28.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cox, Mark           12 IA-MR                  24.86      24.58 ZQ      20
  2 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR                25.25      24.83 ZQ      17
  3 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR                25.11      24.95 ZQ      16
  4 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR                25.23      25.23 ZQ      15
  5 Catano, AL          12 IA-MR                  26.10      25.90 ZQ      14
  6 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR           26.77      26.10 ZQ      13
  7 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR                 27.57      26.32 ZQ      12
  8 Carrington, Adam A  12 Agua Swim Team-MR      26.99      26.48 ZQ      11
  9 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR      27.44      26.78 ZQ       9
 10 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR          27.25      26.79 ZQ       7
 11 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR            26.40      26.81 ZQ       6
 12 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR            26.43      26.84 ZQ       5
 13 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR                 27.26      27.06 ZQ       4
 14 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR              27.15      27.08 ZQ       3
 15 McIlvain, Brian J   12 CSC-MR                 27.14      27.30 ZQ       2
 16 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR        26.63      27.33 ZQ       1
 17 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR     27.17      27.38 ZQ
 18 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR            28.19      27.55 ZQ
 19 Gallimore, Chris    12 NFS-MR                 27.47      27.57 ZQ
 20 Man, Tyler S        12 LIAC-MR                27.99      27.71 JO
 21 Harris, Karim       12 VAC-MR                 28.06      27.73 JO
 22 O'Neill, Brian P    12 LIAC-MR                28.52      27.82 JO
 23 Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR        27.61      27.91 JO
 24 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR                 27.68      27.93 JO
 25 Lee, Oliver J       11 HYB-MR                 28.11      27.95 JO
 26 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR     28.19      28.00 JO
 27 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR                27.02      28.08 JO
 27 Andersson, Erik     12 VAC-MR                 28.59      28.08 JO
 29 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR        27.56      28.13 JO
 30 Culver, Eric        12 VAC-MR                 28.32      28.15 JO
 31 Scott, Tyler W      12 MSC-MR                 28.49      28.32 JO
 32 Matura, Alex        12 Brooklyn Seals-MR      28.63      28.37 JO
 33 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR                26.95      28.45 JO
 34 Hallinan, James J   12 CSC-MR                 28.59      28.60 JO
 35 Rubenstein, Ben S   11 Middies-MR             28.47      28.63 JO
 36 Kennon, Aidan       12 Badger-MR              28.29      28.65 JO
 37 Sewalk, Zachary     12 Scd-Mr-MR              28.50      28.68 JO
 38 Mitchell, Jamie J   11 Pace-MR                28.28      28.72
 39 Stuart, Alex P      11 Aqua Gems-MR           28.59      28.80
 40 Mariano, Collin J   12 Pace-MR                28.49      28.98
 41 Donis, Harry J      12 Middies-MR             28.25      29.03
 41 Ye, William W       12 NYCC-MR                28.40      29.03
 43 Halbohn, Kyle W     11 LIAC-MR                28.59      29.05
 44 Pickel, Cody        11 FLY-MR                 28.59      29.24
 45 Zorgman, Willem H   12 Pace-MR                28.34      29.26
 46 Pon, Matthew W      11 Middies-MR             28.47      29.42
 47 Carlon, Timothy A   12 Agua Swim Team-MR      28.69      29.44
 48 Collazo, Jason      12 WAC-MR                 28.50      29.77
 -- Santospirito, Chri  12 WISC-MR                28.50         DQ

Event 103  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:05.08  1995      Sheryl Segal
       Metro: @ 2:00.51  4/30/1981 Mary Hurrell, BSSC-MR
                2:07.39  JR
                2:10.39  SECT
                2:20.49  ZQ
                2:21.99  METS
                2:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Esposito, Jennifer  16 Tmsuffolk Hills-MR   2:15.74    2:11.82 ZQ      20
                  29.55     1:02.53 (32.98)     1:36.35 (33.82)     2:11.82 (35.47)
  2 Sawicz, Dorota      17 FLY-MR               2:13.05    2:13.49 ZQ      17
                  29.97     1:03.72 (33.75)     1:38.69 (34.97)     2:13.49 (34.80)
  3 D'Esposito, Anjeli  16 TVSC-MR              2:15.54    2:17.89 ZQ      16
                  30.57     1:05.84 (35.27)     1:41.97 (36.13)     2:17.89 (35.92)
  4 O'Keefe, Megan      16 Trs-MR               2:20.00    2:18.82 ZQ      15
                  30.46     1:04.98 (34.52)     1:41.84 (36.86)     2:18.82 (36.98)
  5 Liu, Lucy X         16 Agua Swim Team-MR    2:16.79    2:18.98 ZQ      14
                  31.19     1:06.48 (35.29)     1:42.74 (36.26)     2:18.98 (36.24)
  6 Crane, Francesca    16 Agua Swim Team-MR    2:21.17    2:20.13 ZQ      13
                  30.85     1:06.17 (35.32)     1:43.03 (36.86)     2:20.13 (37.10)
  7 Tannenbaum, Sarah   16 Agua Swim Team-MR    2:22.94    2:20.50 METS    12
                  31.83     1:07.31 (35.48)     1:43.03 (35.72)     2:20.50 (37.47)
  8 Kemp, Victoria L    16 MSC-MR               2:23.62    2:21.30 METS    11
                  31.43     1:07.34 (35.91)     1:45.32 (37.98)     2:21.30 (35.98)
  9 Palmeri, Stephanie  16 Express Swimming-MR  2:19.15    2:21.59 METS     9
                  31.32     1:06.33 (35.01)     1:42.92 (36.59)     2:21.59 (38.67)
 10 O'Connor, Katelyn   16 GAEL-MR              2:19.38    2:22.84 JO       7
                  30.63     1:06.25 (35.62)     1:44.35 (38.10)     2:22.84 (38.49)
 11 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR  2:33.22    2:23.25 JO       6
                  31.54     1:07.71 (36.17)     1:45.44 (37.73)     2:23.25 (37.81)
 12 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    2:19.57    2:23.72 JO       5
                  30.49     1:05.96 (35.47)     1:44.82 (38.86)     2:23.72 (38.90)
 13 Gomez, Stephanie    16 Badger-MR            2:26.93    2:24.62 JO       4
                  31.99     1:08.28 (36.29)     1:46.25 (37.97)     2:24.62 (38.37)
 14 Devoe, Stacey Z     15 GAEL-MR              2:23.92    2:24.82 JO       3
                  32.28     1:08.34 (36.06)     1:46.30 (37.96)     2:24.82 (38.52)
 15 Morgan, Adriana Z   17 MSC-MR               2:33.01    2:24.90 JO       2
                  31.72     1:08.01 (36.29)     1:46.18 (38.17)     2:24.90 (38.72)
 16 Bowman, Colleen E   16 IA-MR                2:23.76    2:25.20 JO       1
                  32.40     1:09.43 (37.03)     1:47.58 (38.15)     2:25.20 (37.62)
 17 Fong, Abigail J     16 Agua Swim Team-MR    2:21.26    2:25.38 JO
                  30.30     1:06.24 (35.94)     1:45.17 (38.93)     2:25.38 (40.21)
 18 Felch, Kristen M    16 Pbac-MR              2:29.31    2:25.66 JO
                  31.78     1:08.56 (36.78)     1:47.40 (38.84)     2:25.66 (38.26)
 19 Ruggiero, Lisa M    15 Pbac-MR              2:28.50    2:25.74 JO
                  31.76     1:07.92 (36.16)     1:46.55 (38.63)     2:25.74 (39.19)
 20 Pirog, Francesca E  15 Agua Swim Team-MR    2:28.39    2:25.75 JO
                  31.35     1:07.94 (36.59)     1:46.54 (38.60)     2:25.75 (39.21)
 21 Coratti, Marissa L  17 MSC-MR               2:28.60    2:26.27 JO
                  32.70     1:08.58 (35.88)     1:46.14 (37.56)     2:26.27 (40.13)
 22 Wursthorn, Dawn B   15 UN-OW-MR             2:28.36    2:26.74 JO
                  32.40     1:09.82 (37.42)     1:47.44 (37.62)     2:26.74 (39.30)
 23 Baumann, Mary Kate  15 Bgnw Marlins-MR      2:28.70    2:26.87 JO
                  30.08     1:05.71 (35.63)     1:45.20 (39.49)     2:26.87 (41.67)
 24 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         2:32.43    2:27.01 JO
                  32.37     1:10.07 (37.70)     1:49.02 (38.95)     2:27.01 (37.99)
 25 Vitelli, Paula      15 Badger-MR            2:32.23    2:27.05 JO
                  32.59     1:08.81 (36.22)     1:46.97 (38.16)     2:27.05 (40.08)
 26 Fitzgerald, Shanna  16 Aqua Gems-MR         2:26.59    2:27.32 JO
                  31.05     1:07.46 (36.41)     1:47.10 (39.64)     2:27.32 (40.22)
 27 Rubin, Jessica E    15 SSL-MR               2:25.62    2:27.43 JO
                  32.01     1:09.27 (37.26)     1:48.26 (38.99)     2:27.43 (39.17)
 28 Dormer, Bridget T   17 HYB-MR               2:27.35    2:27.50 JO
                  31.86     1:08.28 (36.42)     1:46.37 (38.09)     2:27.50 (41.13)
 29 Safran, Lily W      16 Agua Swim Team-MR    2:32.94    2:28.46 JO
                  32.10     1:08.97 (36.87)     1:47.98 (39.01)     2:28.46 (40.48)
 30 Coratti, Samantha   15 MSC-MR               2:26.13    2:29.49 JO
                  33.10     1:11.19 (38.09)     1:50.32 (39.13)     2:29.49 (39.17)
 31 Murray, Kaitlyn L   17 Ndac-MR              2:32.18    2:30.42 JO
                  32.02     1:08.23 (36.21)     1:46.59 (38.36)     2:30.42 (43.83)
 32 Smith, Devin E      15 CSC-MR               2:33.96    2:30.80 JO
                  33.54     1:11.69 (38.15)     1:51.27 (39.58)     2:30.80 (39.53)
 33 Burns, Jayme R      15 Tmsuffolk Hills-MR   2:33.79    2:31.14 JO
                  32.04     1:10.19 (38.15)     1:50.80 (40.61)     2:31.14 (40.34)
 34 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  2:26.78    2:31.36 JO
                  32.91     1:10.77 (37.86)     1:50.33 (39.56)     2:31.36 (41.03)
 35 Nasser, Helen M     18 HAA-MR               2:31.93    2:32.70 JO
                  31.69     1:10.11 (38.42)     1:51.66 (41.55)     2:32.70 (41.04)
 36 Turek-Herman, Aliz  17 CIY-MR               2:28.61    2:33.25 JO
                  34.51     1:13.52 (39.01)     1:53.12 (39.60)     2:33.25 (40.13)
 37 Yergeau, Sarah E    15 Bgnw Marlins-MR      2:33.63    2:34.15
                  33.95     1:11.83 (37.88)     1:52.66 (40.83)     2:34.15 (41.49)
 38 Mellars, Paige L    16 Bgnw Marlins-MR      2:29.69    2:34.35
                  34.12     1:11.88 (37.76)     1:52.31 (40.43)     2:34.35 (42.04)
 39 Adler, Katherine A  17 LIAC-MR              2:25.90    2:37.11
                  32.93     1:11.61 (38.68)     1:54.04 (42.43)     2:37.11 (43.07)

Event 104  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:54.69  3/18/2001 Tim Tully, BSC
       Metro: @ 1:47.98  4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR
                1:54.89  JR
                1:57.89  SECT
                2:11.99  METS
                2:17.69  ZQ
                2:18.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Roeser, Jimmy R     16 SSL-MR               2:10.12    2:06.61 METS    20
                  28.61     1:00.39 (31.78)     1:34.08 (33.69)     2:06.61 (32.53)
  2 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR               2:10.30    2:06.66 METS    17
                  28.35     1:01.01 (32.66)     1:33.63 (32.62)     2:06.66 (33.03)
  3 Yeager, Kyle A      15 Tmsuffolk Hills-MR   2:08.47    2:09.18 METS    16
                  28.30     1:02.12 (33.82)     1:35.82 (33.70)     2:09.18 (33.36)
  4 Levine, Peter M     18 UN-OW-MR             2:04.44    2:09.50 METS    15
                  28.94     1:01.85 (32.91)     1:35.10 (33.25)     2:09.50 (34.40)
  5 Malinak, Andrew M   17 Big Blue-MR          2:10.91    2:09.85 METS    14
                  28.55     1:02.43 (33.88)     1:36.15 (33.72)     2:09.85 (33.70)
  6 Richman, Joseph Z   15 GAEL-MR              2:12.97    2:10.68 METS    13
                  29.21     1:01.86 (32.65)     1:36.09 (34.23)     2:10.68 (34.59)
  7 Caines, Matthew F   16 Tmsuffolk Hills-MR   2:14.87    2:10.80 METS    12
                  28.40     1:01.43 (33.03)     1:35.05 (33.62)     2:10.80 (35.75)
  8 Sagginario, Joseph  15 CSC-MR               2:18.02    2:11.23 METS    11
                  28.58     1:01.84 (33.26)     1:37.15 (35.31)     2:11.23 (34.08)
  9 Pai, Jonathan D     15 MSC-MR               2:11.88    2:11.35 METS     9
                  28.91     1:01.89 (32.98)     1:35.45 (33.56)     2:11.35 (35.90)
 10 Alban, Doug M       17 Big Blue-MR          2:13.93    2:13.62 ZQ       7
                  28.50     1:01.88 (33.38)     1:37.42 (35.54)     2:13.62 (36.20)
 11 Carney, Kevin M     17 Aqua Gems-MR         2:13.71    2:14.10 ZQ       6
                  28.24     1:01.56 (33.32)     1:37.18 (35.62)     2:14.10 (36.92)
 12 Bushlow, Eric       17 Agua Swim Team-MR    2:15.07    2:15.25 ZQ       5
                  28.91     1:01.97 (33.06)     1:37.53 (35.56)     2:15.25 (37.72)
 13 Friedman, Daniel R  17 Agua Swim Team-MR    2:15.67    2:15.35 ZQ       4
                  30.21     1:04.59 (34.38)     1:38.97 (34.38)     2:15.35 (36.38)
 14 Master, Dev R       17 LIAC-MR              2:18.84    2:16.25 ZQ       3
                  29.77     1:04.34 (34.57)     1:39.92 (35.58)     2:16.25 (36.33)
 15 Brown, Bryan F      15 OWA-MR               2:13.65    2:17.25 ZQ       2
                  29.63     1:03.26 (33.63)     1:38.92 (35.66)     2:17.25 (38.33)
 16 Goodrich, Robert J  16 OWA-MR               2:18.43    2:25.78          1
                  31.53     1:08.29 (36.76)     1:47.33 (39.04)     2:25.78 (38.45)
 17 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR              2:18.36    2:25.98
                  31.75     1:08.23 (36.48)     1:46.87 (38.64)     2:25.98 (39.11)

Event 105  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:02.06  1997      Annie Mantey, MSC
       Metro: @ 1:01.20  5/1/1997  Annie Mantey, NDAC-MR
                1:02.89  T16
                1:08.89  ZQ
                1:11.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:04.81    1:03.52 ZQ      20
                  29.62     1:03.52 (33.90)
  2 Gaffey, Melanie A   12 CSC-MR               1:04.91    1:04.47 ZQ      17
                  29.24     1:04.47 (35.23)
  3 Anderer, Britney    12 HAA-MR               1:06.83    1:04.53 ZQ      16
                  30.70     1:04.53 (33.83)
  4 Evans, Laura A      12 Badger-MR            1:03.89    1:05.08 ZQ      15
                  30.19     1:05.08 (34.89)
  5 Birkmire, Jenna M   12 TVSC-MR              1:05.89    1:05.64 ZQ      14
                  30.44     1:05.64 (35.20)
  6 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           1:09.54    1:07.51 ZQ      13
                  31.09     1:07.51 (36.42)
  7 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      1:06.62    1:07.95 ZQ      12
                  31.63     1:07.95 (36.32)
  8 Taddeo, Marisa S    12 CSC-MR               1:07.77    1:08.12 ZQ      11
                  30.55     1:08.12 (37.57)
  9 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR               1:08.69    1:09.10 JO       9
                  32.38     1:09.10 (36.72)
 10 Dang, Thu           12 WAC-MR               1:10.63    1:09.14 JO       7
                  32.14     1:09.14 (37.00)
 11 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR             1:10.01    1:09.31 JO       6
                  32.72     1:09.31 (36.59)
 12 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:09.35    1:09.33 JO       5
                  33.84     1:09.33 (35.49)
 13 Berg, Shea P        12 MSC-MR               1:10.86    1:09.47 JO       4
                  32.04     1:09.47 (37.43)
 14 Brooke, Taylor      12 LBA-MR               1:11.05    1:09.59 JO       3
                  32.62     1:09.59 (36.97)
 15 Glenday, Heather M  11 CSC-MR               1:09.76    1:09.86 JO       2
                  32.29     1:09.86 (37.57)
 16 Costa, Christina    12 Pace-MR              1:09.61    1:09.88 JO       0.5
                  32.37     1:09.88 (37.51)
 16 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:10.89    1:09.88 JO       0.5
                  33.77     1:09.88 (36.11)
 18 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              1:10.97    1:09.89 JO
                  31.84     1:09.89 (38.05)
 19 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:09.93 JO
                  31.17     1:09.93 (38.76)
 20 Turner, Jennifer J  12 Silver Streaks-MR    1:11.10    1:09.97 JO
                  32.77     1:09.97 (37.20)
 21 Fanelli, Melissa R  12 Bgnw Marlins-MR      1:08.90    1:10.01 JO
                  31.48     1:10.01 (38.53)
 22 Bruder, Kristi L    12 IA-MR                1:11.02    1:10.03 JO
                  33.29     1:10.03 (36.74)
 23 Holden, Kim B       12 Bgnw Marlins-MR      1:09.49    1:10.05 JO
                  30.67     1:10.05 (39.38)
 24 Russell, Eva M      11 LINDY-MR             1:10.97    1:10.07 JO
                  33.91     1:10.07 (36.16)
 25 Kelly, Emily        11 LBA-MR               1:11.41    1:10.31 JO
                  32.10     1:10.31 (38.21)
 26 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR               1:10.48    1:10.32 JO
                  32.94     1:10.32 (37.38)
 27 Ryan, Brienne       12 WSSC-MR              1:11.47    1:10.47 JO
                  32.21     1:10.47 (38.26)
 28 Hughes, Katie C     12 Badger-MR            1:09.51    1:10.64 JO
                  31.88     1:10.64 (38.76)
 29 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk Hills-MR   1:10.34    1:10.86 JO
                  32.50     1:10.86 (38.36)
 30 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR              1:10.93    1:10.89 JO
                  33.13     1:10.89 (37.76)
 31 Holmes, Sabine B    11 Bgnw Marlins-MR      1:10.84    1:10.94 JO
                  33.75     1:10.94 (37.19)
 31 Knight, Ashley      12 FLY-MR               1:10.35    1:10.94 JO
                  32.55     1:10.94 (38.39)
 33 Lao, April          12 FLY-MR               1:11.05    1:11.17 JO
                  33.52     1:11.17 (37.65)
 34 Tanaka, Haruka      12 Bgnw Marlins-MR      1:11.37    1:11.34 JO
                  33.65     1:11.34 (37.69)
 35 Jones, Shannon E    11 Badger-MR            1:10.70    1:12.74
                  33.08     1:12.74 (39.66)
 36 Polhill, Ali C      11 Bgnw Marlins-MR      1:09.93    1:13.67
                  33.84     1:13.67 (39.83)

Event 106  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 58.76  1999      Shaun Armstrong, TVSC
       Metro: @ 57.03  5/1/1999  Shaun Armstrong, TVSC-MR
              1:01.09  T16
              1:10.49  ZQ
              1:12.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y       12 LIAC-MR              1:04.11    1:03.33 ZQ      20
                  28.60     1:03.33 (34.73)
  2 Wagner, Jack S      12 LIAC-MR              1:04.13    1:03.44 ZQ      17
                  29.05     1:03.44 (34.39)
  3 Kim, Kenny L        12 FLY-MR               1:04.78    1:05.26 ZQ      16
                  30.19     1:05.26 (35.07)
  4 Cox, Mark           12 IA-MR                1:08.08    1:06.79 ZQ      15
                  30.52     1:06.79 (36.27)
  5 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR        1:09.19    1:06.85 ZQ      14
                  32.34     1:06.85 (34.51)
  6 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR               1:08.20    1:06.98 ZQ      13
                  34.31     1:06.98 (32.67)
  7 Katz, Andrew        12 SSL-MR               1:10.11    1:07.21 ZQ      12
                  31.40     1:07.21 (35.81)
  8 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          1:06.83    1:08.48 ZQ      11
                  33.67     1:08.48 (34.81)
  9 Knight, Lucas       11 FLY-MR               1:09.76    1:08.53 ZQ       9
                  31.69     1:08.53 (36.84)
 10 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR          1:08.17    1:09.06 ZQ       7
                  31.17     1:09.06 (37.89)
 11 Dwyer, Sean P       11 Tmsuffolk Hills-MR   1:09.44    1:09.24 ZQ       6
                  32.14     1:09.24 (37.10)
 12 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          1:09.96    1:09.34 ZQ       5
                  33.43     1:09.34 (35.91)
 13 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR          1:08.40    1:09.53 ZQ       4
                  33.15     1:09.53 (36.38)
 14 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR      1:08.42    1:09.64 ZQ       3
                  32.54     1:09.64 (37.10)
 15 Gallimore, Chris    12 NFS-MR               1:09.82    1:10.03 ZQ       2
                  32.83     1:10.03 (37.20)
 16 Scott, Tyler W      12 MSC-MR               1:10.53    1:10.15 ZQ       1
                  33.43     1:10.15 (36.72)
 17 Carrington, Adam A  12 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:10.28 ZQ
                  32.27     1:10.28 (38.01)
 18 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      1:09.93    1:10.32 ZQ
                  32.82     1:10.32 (37.50)
 18 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           1:11.77    1:10.32 ZQ
                  32.81     1:10.32 (37.51)
 20 Krause, Billy K     12 Tmsuffolk Hills-MR   1:09.41    1:10.49 ZQ
                  31.52     1:10.49 (38.97)
 21 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR               1:10.11    1:10.55 JO
                  35.00     1:10.55 (35.55)
 22 Man, Tyler S        12 LIAC-MR              1:10.86    1:10.57 JO
                  33.86     1:10.57 (36.71)
 23 Cerra, Nicholas     12 OWA-MR               1:10.82    1:10.76 JO
                  32.86     1:10.76 (37.90)
 24 Ghanim, Ayman       12 Twisters-MR          1:12.15    1:10.96 JO
                  33.38     1:10.96 (37.58)
 25 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.54    1:11.23 JO
                  32.86     1:11.23 (38.37)
 26 Sirmans, Marcus P   12 GAEL-MR              1:11.08    1:11.92 JO
                  32.93     1:11.92 (38.99)
 27 Mitchell, Jamie J   11 Pace-MR              1:12.19    1:12.30
                  32.36     1:12.30 (39.94)
 28 Matura, Alex        12 Brooklyn Seals-MR    1:12.20    1:12.66
                  33.43     1:12.66 (39.23)
 29 Zorgman, Willem H   12 Pace-MR              1:12.08    1:12.70
                  33.77     1:12.70 (38.93)
 30 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR              1:11.51    1:12.84
                  31.97     1:12.84 (40.87)
 31 Collazo, Jason      12 WAC-MR               1:12.00    1:14.64
                  33.00     1:14.64 (41.64)
 32 Mariano, Collin J   12 Pace-MR              1:12.22    1:15.54
                  34.36     1:15.54 (41.18)
 33 McIlvain, Brian J   12 CSC-MR               1:11.07    1:16.12
                  33.23     1:16.12 (42.89)
 -- Charriez, Nick I    12 Bgnw Marlins-MR      1:09.71         DQ
                  31.67          DQ (38.06)

Event 107  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:10.27  1991      Tara Lynch, YMID
       Metro: @ 5:04.36  5/1/1989  Jessica Knapp, YMID-MR
                5:03.29  JR
                5:10.79  SECT
                5:15.89  T16
                5:22.99  METS
                5:51.19  ZQ
                6:07.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Forrester, Alex     12 Badger-MR            5:12.85    5:20.47 METS    20
                  27.02       57.26 (30.24)     1:28.72 (31.46)     2:00.82 (32.10)
        2:33.51 (32.69)     3:06.48 (32.97)     3:39.84 (33.36)     4:13.27 (33.43)
        4:47.39 (34.12)     5:20.47 (33.08)
  2 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            5:31.04    5:28.52 ZQ      17
                  27.73       58.03 (30.30)     1:29.98 (31.95)     2:02.74 (32.76)
        2:36.24 (33.50)     3:10.37 (34.13)     3:44.89 (34.52)     4:19.70 (34.81)
        4:54.66 (34.96)     5:28.52 (33.86)
  3 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              5:36.84    5:34.00 ZQ      16
                  30.03     1:03.09 (33.06)     1:36.81 (33.72)     2:10.35 (33.54)
        2:44.23 (33.88)     3:18.37 (34.14)     3:52.65 (34.28)     4:26.62 (33.97)
        5:00.77 (34.15)     5:34.00 (33.23)
  4 Larson, Kim P       12 IA-MR                5:36.67    5:36.03 ZQ      15
                  29.32     1:01.93 (32.61)     1:35.81 (33.88)     2:09.74 (33.93)
        2:43.99 (34.25)     3:18.68 (34.69)     3:53.39 (34.71)     4:28.21 (34.82)
        5:02.75 (34.54)     5:36.03 (33.28)
  5 Hogan, Michelle M   12 GAEL-MR              5:38.55    5:38.13 ZQ      14
                  28.88     1:01.07 (32.19)     1:34.99 (33.92)     2:09.87 (34.88)
        2:44.31 (34.44)     3:19.26 (34.95)     3:54.44 (35.18)     4:29.28 (34.84)
        5:04.26 (34.98)     5:38.13 (33.87)
  6 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               5:47.16    5:42.11 ZQ      13
                  30.87     1:04.35 (33.48)     1:39.66 (35.31)     2:14.78 (35.12)
        2:49.72 (34.94)     3:24.41 (34.69)     3:59.46 (35.05)     4:34.23 (34.77)
        5:08.86 (34.63)     5:42.11 (33.25)
  7 Mercurio, Sophia    12 FLY-MR               5:48.80    5:42.79 ZQ      12
                  29.51     1:02.43 (32.92)     1:36.59 (34.16)     2:11.15 (34.56)
        2:45.28 (34.13)     3:20.36 (35.08)     3:55.93 (35.57)     4:31.53 (35.60)
        5:07.64 (36.11)     5:42.79 (35.15)
  8 Guelly, Kirsten H   12 FLY-MR               5:49.83    5:43.28 ZQ      11
                  29.69     1:02.87 (33.18)     1:37.45 (34.58)     2:12.91 (35.46)
        2:48.23 (35.32)     3:23.47 (35.24)     3:58.83 (35.36)     4:34.51 (35.68)
        5:09.13 (34.62)     5:43.28 (34.15)
  9 Carballeira, Kimbe  12 TVSC-MR              5:59.53    5:48.45 ZQ       9
                  31.33     1:06.02 (34.69)     1:42.14 (36.12)     2:17.70 (35.56)
        2:53.81 (36.11)     3:29.33 (35.52)     4:05.04 (35.71)     4:40.11 (35.07)
        5:15.34 (35.23)     5:48.45 (33.11)
 10 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           5:52.57    5:48.97 ZQ       7
                  30.81     1:05.44 (34.63)     1:41.25 (35.81)     2:17.42 (36.17)
        2:53.17 (35.75)     3:29.15 (35.98)     4:04.69 (35.54)     4:40.68 (35.99)
        5:15.05 (34.37)     5:48.97 (33.92)
 11 Festa, Julia D      12 LIAC-MR              5:56.66    5:49.14 ZQ       6
                  29.90     1:03.75 (33.85)     1:38.75 (35.00)     2:14.15 (35.40)
        2:49.82 (35.67)     3:25.03 (35.21)     4:01.00 (35.97)     4:37.72 (36.72)
        5:13.97 (36.25)     5:49.14 (35.17)
 12 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  5:49.02    5:49.32 ZQ       5
                  31.44     1:06.12 (34.68)     1:40.61 (34.49)     2:15.51 (34.90)
        2:51.51 (36.00)     3:26.56 (35.05)     4:02.97 (36.41)     4:38.66 (35.69)
        5:14.66 (36.00)     5:49.32 (34.66)
 13 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR              5:50.59    5:49.63 ZQ       4
                  31.86     1:06.21 (34.35)     1:41.53 (35.32)     2:17.33 (35.80)
        2:53.39 (36.06)     3:29.18 (35.79)     4:06.22 (37.04)     4:41.44 (35.22)
        5:15.97 (34.53)     5:49.63 (33.66)
 14 Dang, Thu           12 WAC-MR               5:59.05    5:51.09 ZQ       3
                  31.99     1:07.66 (35.67)     1:43.73 (36.07)     2:18.97 (35.24)
        2:54.34 (35.37)     3:29.65 (35.31)     4:05.62 (35.97)     4:41.30 (35.68)
        5:17.10 (35.80)     5:51.09 (33.99)
 15 Biagioli, Alana     12 UN-TS-MR             6:00.13    5:51.52 JO       2
                  31.61     1:06.45 (34.84)     1:42.67 (36.22)     2:18.74 (36.07)
        2:55.03 (36.29)     3:31.44 (36.41)     4:07.58 (36.14)     4:43.15 (35.57)
        5:18.52 (35.37)     5:51.52 (33.00)
 16 Weston, Betsy F     12 Bgnw Marlins-MR      5:59.53    5:52.06 JO       1
                  30.87     1:05.68 (34.81)     1:41.75 (36.07)     2:18.14 (36.39)
        2:54.29 (36.15)     3:30.50 (36.21)     4:07.07 (36.57)     4:43.18 (36.11)
        5:18.95 (35.77)     5:52.06 (33.11)
 17 Rogers, Stacey B    12 Middies-MR           5:52.96    5:52.96 JO
                  30.93     1:05.69 (34.76)     1:41.57 (35.88)     2:18.04 (36.47)
        2:54.06 (36.02)     3:30.47 (36.41)     4:06.41 (35.94)     4:43.11 (36.70)
        5:18.32 (35.21)     5:52.96 (34.64)
 18 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           6:02.20    5:54.14 JO
                  30.84     1:05.31 (34.47)     1:40.88 (35.57)     2:17.20 (36.32)
        2:53.72 (36.52)     3:29.83 (36.11)     4:06.87 (37.04)     4:43.41 (36.54)
        5:19.44 (36.03)     5:54.14 (34.70)
 19 Smith, Ashley A     12 LIAC-MR              5:56.07    5:55.04 JO
                  31.56     1:06.61 (35.05)     1:42.52 (35.91)     2:17.81 (35.29)
        2:54.82 (37.01)     3:30.85 (36.03)     4:07.43 (36.58)     4:43.71 (36.28)
        5:20.10 (36.39)     5:55.04 (34.94)
 20 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           6:02.02    5:55.65 JO
                  31.06     1:05.56 (34.50)     1:41.17 (35.61)     2:17.37 (36.20)
        2:53.72 (36.35)     3:29.58 (35.86)     4:06.33 (36.75)     4:42.90 (36.57)
        5:19.38 (36.48)     5:55.65 (36.27)
 21 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    6:05.02    5:56.02 JO
                  30.99     1:05.87 (34.88)     1:41.64 (35.77)     2:17.94 (36.30)
        2:54.95 (37.01)     3:31.60 (36.65)     4:08.64 (37.04)     4:45.40 (36.76)
        5:21.32 (35.92)     5:56.02 (34.70)
 22 Pavlin, Mekala      11 Agua Swim Team-MR    5:59.21    5:56.51 JO
                  32.10     1:06.96 (34.86)     1:42.86 (35.90)     2:19.24 (36.38)
        2:55.91 (36.67)     3:32.48 (36.57)     4:08.73 (36.25)     4:45.32 (36.59)
        5:21.98 (36.66)     5:56.51 (34.53)
 23 Lao, April          12 FLY-MR               5:52.88    5:57.39 JO
                  31.00     1:05.25 (34.25)     1:41.17 (35.92)     2:17.82 (36.65)
        2:54.41 (36.59)     3:31.34 (36.93)     4:08.40 (37.06)     4:45.75 (37.35)
        5:21.85 (36.10)     5:57.39 (35.54)
 24 Kulikov, Michelle   12 Brooklyn Seals-MR    6:00.54    5:57.69 JO
                  30.85     1:06.45 (35.60)     1:42.06 (35.61)     2:18.46 (36.40)
        2:54.92 (36.46)     3:32.93 (38.01)     4:09.13 (36.20)     4:46.04 (36.91)
        5:23.56 (37.52)     5:57.69 (34.13)
 25 Laitman, Caroline   12 Middies-MR           6:07.45    5:58.24 JO
                  31.56     1:06.63 (35.07)     1:42.76 (36.13)     2:19.37 (36.61)
        2:56.08 (36.71)     3:33.24 (37.16)     4:09.55 (36.31)     4:46.14 (36.59)
        5:22.68 (36.54)     5:58.24 (35.56)
 26 Zarriello, Megan T  11 LIAC-MR              6:03.73    5:58.74 JO
                  31.99     1:07.16 (35.17)     1:43.61 (36.45)     2:19.97 (36.36)
        2:56.52 (36.55)     3:33.36 (36.84)     4:10.10 (36.74)     4:46.82 (36.72)
        5:23.45 (36.63)     5:58.74 (35.29)
 27 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR              5:59.15    5:59.69 JO
                  32.08     1:06.86 (34.78)     1:43.01 (36.15)     2:19.35 (36.34)
        2:56.09 (36.74)     3:32.84 (36.75)     4:09.12 (36.28)     4:45.97 (36.85)
        5:23.38 (37.41)     5:59.69 (36.31)
 28 Ginsberg, Ariel E   12 Middies-MR           6:06.36    5:59.85 JO
                  31.34     1:06.74 (35.40)     1:42.58 (35.84)     2:19.28 (36.70)
        2:56.23 (36.95)     3:33.32 (37.09)     4:10.33 (37.01)     4:47.84 (37.51)
        5:24.84 (37.00)     5:59.85 (35.01)
 29 Browne, Rebecca K   12 Middies-MR           6:06.69    6:01.29 JO
                  31.22     1:06.94 (35.72)     1:43.44 (36.50)     2:20.12 (36.68)
        2:56.93 (36.81)     3:34.50 (37.57)     4:11.31 (36.81)     4:48.57 (37.26)
        5:25.81 (37.24)     6:01.29 (35.48)
 30 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR              6:04.37    6:04.07 JO
                  32.04     1:07.38 (35.34)     1:43.90 (36.52)     2:20.95 (37.05)
        2:58.45 (37.50)     3:35.91 (37.46)     4:14.34 (38.43)     4:52.49 (38.15)
        5:29.88 (37.39)     6:04.07 (34.19)
 31 Chestler, Jessica   12 Middies-MR           6:05.81    6:06.21 JO
                  32.12     1:08.11 (35.99)     1:45.55 (37.44)     2:22.82 (37.27)
        3:00.24 (37.42)     3:38.21 (37.97)     4:15.47 (37.26)     4:53.38 (37.91)
        5:30.04 (36.66)     6:06.21 (36.17)
 32 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               6:02.71    6:10.44
                  32.33     1:07.29 (34.96)     1:44.27 (36.98)     2:22.29 (38.02)
        2:59.83 (37.54)     3:37.60 (37.77)     4:16.44 (38.84)     4:55.05 (38.61)
        5:33.45 (38.40)     6:10.44 (36.99)
 -- Kolackovsky, Kerri  11 LIAC-MR              6:04.82         DQ
                  33.29

Event 108  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:58.68  1995      Rodney VanTassell
       Metro: @ 4:58.68  5/1/1985  Rodney Van Tassell, NBS-MR
                4:39.59  JR
                4:48.39  SECT
                4:58.59  METS
                5:10.49  T16
                6:02.09  ZQ
                6:07.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              5:32.49    5:08.94 T16     20
                  26.16       55.68 (29.52)     1:26.98 (31.30)     1:58.65 (31.67)
        2:30.58 (31.93)     3:02.50 (31.92)     3:34.81 (32.31)     4:06.42 (31.61)
        4:38.64 (32.22)     5:08.94 (30.30)
  2 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           5:35.99    5:31.32 ZQ      17
                  28.84     1:00.80 (31.96)     1:34.46 (33.66)     2:08.87 (34.41)
        2:42.64 (33.77)     3:16.57 (33.93)     3:51.05 (34.48)     4:24.88 (33.83)
        4:58.72 (33.84)     5:31.32 (32.60)
  3 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  5:44.37    5:31.44 ZQ      16
                  29.70     1:02.39 (32.69)     1:35.75 (33.36)     2:09.65 (33.90)
        2:43.86 (34.21)     3:17.40 (33.54)     3:51.36 (33.96)     4:25.38 (34.02)
        4:59.39 (34.01)     5:31.44 (32.05)
  4 Kim, Kenny L        12 FLY-MR               5:59.53    5:35.42 ZQ      15
                  28.06     1:00.06 (32.00)     1:33.55 (33.49)     2:07.99 (34.44)
        2:42.14 (34.15)     3:16.62 (34.48)     3:52.03 (35.41)     4:27.84 (35.81)
        5:02.42 (34.58)     5:35.42 (33.00)
  5 Catano, AL          12 IA-MR                5:39.96    5:38.22 ZQ      14
                  26.61       57.91 (31.30)     1:31.91 (34.00)     2:06.82 (34.91)
        2:41.98 (35.16)     3:16.45 (34.47)     3:51.56 (35.11)     4:27.87 (36.31)
        5:04.45 (36.58)     5:38.22 (33.77)
  6 Katz, Andrew        12 SSL-MR               6:04.22    5:39.15 ZQ      13
                  30.36     1:03.40 (33.04)     1:37.05 (33.65)     2:10.67 (33.62)
        2:45.56 (34.89)     3:20.14 (34.58)     3:55.41 (35.27)     4:30.40 (34.99)
        5:05.37 (34.97)     5:39.15 (33.78)
  7 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         5:41.55    5:39.36 ZQ      12
                  27.38       59.33 (31.95)     1:33.19 (33.86)     2:08.00 (34.81)
        2:43.25 (35.25)     3:18.52 (35.27)     3:54.57 (36.05)     4:30.23 (35.66)
        5:04.63 (34.40)     5:39.36 (34.73)
  8 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR            5:48.99    5:41.18 ZQ      11
                  30.33     1:04.30 (33.97)     1:38.75 (34.45)     2:14.51 (35.76)
        2:48.43 (33.92)     3:23.47 (35.04)     3:59.05 (35.58)     4:34.72 (35.67)
        5:09.33 (34.61)     5:41.18 (31.85)
  9 Clarke, Braden J    12 Bgnw Marlins-MR      5:44.57    5:45.01 ZQ       9
                  28.95     1:02.16 (33.21)     1:36.98 (34.82)     2:12.90 (35.92)
        2:48.48 (35.58)     3:24.46 (35.98)     4:01.69 (37.23)     4:36.86 (35.17)
        5:11.17 (34.31)     5:45.01 (33.84)
 10 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               5:55.24    5:46.96 ZQ       7
                  30.49     1:04.15 (33.66)     1:38.55 (34.40)     2:13.73 (35.18)
        2:49.00 (35.27)     3:25.21 (36.21)     4:00.52 (35.31)     4:36.85 (36.33)
        5:12.64 (35.79)     5:46.96 (34.32)
 11 Carmen, Jacob E     11 Middies-MR           5:54.63    5:49.47 ZQ       6
                  30.97     1:05.46 (34.49)     1:40.39 (34.93)     2:15.75 (35.36)
        2:50.96 (35.21)     3:26.87 (35.91)     4:02.85 (35.98)     4:39.06 (36.21)
        5:14.76 (35.70)     5:49.47 (34.71)
 12 Donis, Harry J      12 Middies-MR           5:47.94    5:50.03 ZQ       5
                  30.82     1:05.45 (34.63)     1:40.92 (35.47)     2:16.64 (35.72)
        2:53.03 (36.39)     3:28.86 (35.83)     4:04.66 (35.80)     4:39.96 (35.30)
        5:15.81 (35.85)     5:50.03 (34.22)
 13 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          6:02.48    5:51.10 ZQ       4
                  30.40     1:03.84 (33.44)     1:39.11 (35.27)     2:15.18 (36.07)
        2:51.37 (36.19)     3:27.72 (36.35)     4:04.41 (36.69)     4:41.67 (37.26)
        5:17.01 (35.34)     5:51.10 (34.09)
 14 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      5:57.41    5:51.43 ZQ       3
                  30.35     1:04.97 (34.62)     1:42.11 (37.14)     2:18.18 (36.07)
        2:53.84 (35.66)     3:30.36 (36.52)     4:06.45 (36.09)     4:43.56 (37.11)
        5:18.59 (35.03)     5:51.43 (32.84)
 15 Hallinan, James J   12 CSC-MR               5:54.23    5:52.08 ZQ       2
                  30.55     1:04.30 (33.75)     1:39.20 (34.90)     2:14.62 (35.42)
        2:50.48 (35.86)     3:26.66 (36.18)     4:03.16 (36.50)     4:40.30 (37.14)
        5:16.90 (36.60)     5:52.08 (35.18)
 16 Barker, Kevin K     12 Middies-MR           6:01.11    6:01.52 ZQ       1
                  31.96     1:06.87 (34.91)     1:43.70 (36.83)     2:21.75 (38.05)
        2:59.86 (38.11)     3:37.00 (37.14)     4:14.09 (37.09)     4:50.86 (36.77)
        5:26.70 (35.84)     6:01.52 (34.82)
 17 Pon, Matthew W      11 Middies-MR           6:04.71    6:14.36
                  32.11     1:09.16 (37.05)     1:47.96 (38.80)     2:26.29 (38.33)
        3:05.94 (39.65)     3:44.14 (38.20)     4:22.43 (38.29)     5:01.01 (38.58)
        5:37.41 (36.40)     6:14.36 (36.95)
 18 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           6:04.57    6:15.89
                  31.14     1:07.70 (36.56)     1:45.63 (37.93)     2:24.22 (38.59)
        3:03.22 (39.00)     3:42.09 (38.87)     4:21.57 (39.48)     5:00.41 (38.84)
        5:39.35 (38.94)     6:15.89 (36.54)

Event 109  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:39.61  1980      East Queens YMCA
       Metro: @ 1:38.58  4/30/1990 YWCA Middies, YMID-MR
                1:59.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:43.33    1:44.39 JO      40
     1) Lee, Katherine E 15             2) Fong, Abigail J 16
     3) Liu, Lucy X 16                  4) Healey, Vivian O 15
                  26.09       52.35 (26.26)     1:18.38 (26.03)     1:44.39 (26.01)
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:45.78    1:45.45 JO      34
     1) Ryan, Jillian A 15              2) Creagh, Kristina 16
     3) Doolittle, Lauren 15            4) O'Keefe, Megan 16
                  26.26       52.80 (26.54)     1:19.52 (26.72)     1:45.45 (25.93)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:47.25    1:46.61 JO      32
     1) Lukasik, Brittany G 15          2) Tomasula, Kellyanne M 15
     3) Fitzgerald, Shannan L 16        4) Lupinetti, Sam E 17
                  27.42       53.40 (25.98)     1:20.25 (26.85)     1:46.61 (26.36)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:46.07    1:46.62 JO      30
     1) Varga, Michelle T 16            2) Pfeifer, Christine M 18
     3) McCluskey, Maureen 15           4) Sawicz, Dorota 17
                  26.17       53.02 (26.85)     1:19.86 (26.84)     1:46.62 (26.76)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        1:48.19    1:47.33 JO      28
     1) Lam, Sarah J 17                 2) Fung, Stephanie C 15
     3) Burns, Jayme R 15               4) Evans, Kathleen B 16
                  27.01       53.35 (26.34)     1:20.45 (27.10)     1:47.33 (26.88)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 1:50.00    1:47.53 JO      26
     1) Balder, Jaclyn M 15             2) Hartford, Catherine D 16
     3) McNeely, Megan A 15             4) Palmeri, Stephanie A 16
                  27.18       54.03 (26.85)     1:21.07 (27.04)     1:47.53 (26.46)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:47.23    1:48.35 JO      24
     1) Partridge, Gabi C 15            2) Drinane, Joanna M 15
     3) Rubin, Jessica E 15             4) Langan, Mary E 16
                  27.33       54.91 (27.58)     1:22.12 (27.21)     1:48.35 (26.23)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:47.50    1:49.50 JO      22
     1) O'Connor, Katelyn Z 16          2) Devoe, Stacey Z 15
     3) Camardella, Alyssa R 17         4) Beck, Patty D 15
                  27.36       55.03 (27.67)     1:23.20 (28.17)     1:49.50 (26.30)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:47.00    1:49.80 JO      18
     1) Lian, Michelle R 15             2) Mellars, Paige L 16
     3) Wacyk, Roxy 15                  4) Baumann, Mary Kate K 15
                  27.53       55.63 (28.10)     1:22.61 (26.98)     1:49.80 (27.19)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:47.77    1:49.89 JO      14
     1) Crane, Francesca 16             2) Roseman, Alexandra A 16
     3) Pirog, Francesca E 15           4) Safran, Lily W 16
                  27.15       55.18 (28.03)     1:22.47 (27.29)     1:49.89 (27.42)
 11 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:47.68    1:50.67 JO      12
     1) McFadden, Elyse 16              2) Pampillonio, Danielle C 17
     3) Mazzilli, Meridith P 16         4) Davide, Regina M 17
                  28.58       56.71 (28.13)     1:24.22 (27.51)     1:50.67 (26.45)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:49.45    1:50.70 JO      10
     1) Cruise, Mallory J 16            2) Zhu, Angela 16
     3) Wong, Bethany K 15              4) Kwa, Carolyn 16
                  26.20       55.65 (29.45)     1:24.01 (28.36)     1:50.70 (26.69)
 13 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:56.00    1:54.40 JO       8
     1) Quach, Michele 16               2) Lusher, Samantha R 15
     3) Bertin, Ivanna 15               4) Almodovar, Yvelise 18
                  27.67       56.05 (28.38)     1:25.69 (29.64)     1:54.40 (28.71)
 14 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:56.03    1:55.90 JO       6
     1) Goldberg, Amy 15                2) Tuebner, Samantha R 15
     3) Kreielsheimer, Kim 18           4) Del Duca, Kelly 16
                  29.68       58.39 (28.71)     1:26.27 (27.88)     1:55.90 (29.63)

Event 110  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:27.31  1984      Marist Swim Club
       Metro: @ 1:25.04  4/30/1999 Team Suffolk, TS-MR
                1:49.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:32.67    1:31.31 JO      40
     1) Branagan, Timothy J 17          2) Sweeney, Joseph D 16
     3) Kuhrt, Brandon L 15             4) Olsen, Ryan M 18
                  23.13       46.53 (23.40)     1:09.82 (23.29)     1:31.31 (21.49)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:31.90    1:31.83 JO      34
     1) Ozcan, Omar 17                  2) Pulgar, Ronny J 17
     3) Almeida, Roger V 17             4) Wong, Louis K 17
                  24.02       45.88 (21.86)     1:09.29 (23.41)     1:31.83 (22.54)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:37.13    1:32.83 JO      32
     1) Alaimo, John 17                 2) Dorfman, Jake 15
     3) O'Donnell, OD 17                4) Hellman, Matt 17
                  23.29       46.69 (23.40)     1:10.11 (23.42)     1:32.83 (22.72)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:32.45    1:33.95 JO      30
     1) Yen, Jason 17                   2) Pfeifer, Gregory J 15
     3) Shiwnath, Michael 15            4) Kim, Kevin L 15
                  23.20       47.37 (24.17)     1:11.08 (23.71)     1:33.95 (22.87)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:33.07    1:34.13 JO      28
     1) Friedman, Daniel R 17           2) Joshi, Guarav 17
     3) Woo, Shaun Y 16                 4) Charles, Dillon A 17
                  24.30       48.48 (24.18)     1:12.00 (23.52)     1:34.13 (22.13)
  6 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                1:35.99    1:34.27 JO      26
     1) Marotto, Matt L 16              2) Delese, Marc 17
     3) Caputo, Dave 16                 4) Levintov, Nick 16
                  23.33       47.25 (23.92)     1:11.42 (24.17)     1:34.27 (22.85)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:41.03    1:36.35 JO      24
     1) Hoepker, James 17               2) Smith, Chris C 16
     3) Diaz-Albertini, Craig P 16      4) Roeser, Jimmy R 16
                  24.39       47.80 (23.41)     1:11.79 (23.99)     1:36.35 (24.56)
  8 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:36.07    1:38.42 JO      22
     1) Brown, Bryan F 15               2) Goodrich, Robert J 16
     3) Sallusto, Matthew J 16          4) Lee, An-shih 16
                  23.87       49.18 (25.31)     1:14.11 (24.93)     1:38.42 (24.31)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:36.50    1:39.55 JO      18
     1) Richman, Joseph Z 15            2) Fasman, Matthew S 18
     3) Sato, Ray R 15                  4) Scanlon, Conor A 17
                  25.77       51.03 (25.26)     1:15.94 (24.91)     1:39.55 (23.61)

Event 111  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:42.13  1991      YWCA Middies
       Metro: @ 1:42.13  5/1/1991  YWCA Middies, YMID-MR
                1:49.19  T16
                2:04.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:47.59    1:48.24 T16     40
     1) Evans, Laura A 12               2) Hughes, Katie C 12
     3) Barnwell, Brittany 12           4) Fenn, Meaghan 12
                  26.84       53.48 (26.64)     1:22.26 (28.78)     1:48.24 (25.98)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:49.50    1:48.57 T16     34
     1) Baker, Meghan T 12              2) Mannix, Gina A 12
     3) Lyver, Kellie M 12              4) Hogan, Michelle M 12
                  27.29       55.27 (27.98)     1:22.29 (27.02)     1:48.57 (26.28)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:51.23    1:49.14 T16     32
     1) Taddeo, Marisa S 12             2) Nieto, Jessica N 12
     3) Glenday, Heather M 11           4) Gaffey, Melanie A 12
                  27.18       56.04 (28.86)     1:24.03 (27.99)     1:49.14 (25.11)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:49.33    1:49.29 JO      30
     1) Lao, April 12                   2) Mercurio, Sophia 12
     3) Knight, Ashley 12               4) Guelly, Kirsten H 12
                  28.37       55.54 (27.17)     1:23.02 (27.48)     1:49.29 (26.27)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:51.00    1:50.13 JO      28
     1) Gorki, Alexandra G 12           2) Polhill, Ali C 11
     3) Fanelli, Melissa R 12           4) Weston, Betsy F 12
                  27.63       55.24 (27.61)     1:23.22 (27.98)     1:50.13 (26.91)
  6 Hauppauge-MR  'A'                           1:52.27    1:50.34 JO      26
     1) Blom, Danielle 12               2) Anderer, Stephanie L 12
     3) Doughty, Brigitte 11            4) Anderer, Britney 12
                  29.29       57.06 (27.77)     1:24.57 (27.51)     1:50.34 (25.77)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:54.52    1:52.66 JO      24
     1) Halbohn, Colleen 12             2) Kolackovsky, Kerrie N 11
     3) Chung, Nicole G 12              4) Festa, Julia D 12
                  28.07       56.46 (28.39)     1:25.18 (28.72)     1:52.66 (27.48)
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:56.19    1:53.19 JO      22
     1) Kelly, Emily 11                 2) Brooke, Taylor 12
     3) Stenger, Alexa 12               4) Stanford, Brittany 11
                  27.99       55.51 (27.52)     1:24.05 (28.54)     1:53.19 (29.14)
  9 Ywca Middies-MR  'A'                        1:55.00    1:53.38 JO      18
     1) Marynowski, Ryan M 12           2) Panzarino, Alexandra M 11
     3) Laitman, Caroline E 12          4) Ginsberg, Ariel E 12
                  28.15       56.17 (28.02)     1:24.89 (28.72)     1:53.38 (28.49)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:57.00    1:54.67 JO      14
     1) Holden, Kim B 12                2) Tanaka, Haruka 12
     3) Holmes, Sabine B 11             4) Quaranta, Christina O 12
                  28.96       57.29 (28.33)     1:25.97 (28.68)     1:54.67 (28.70)
 11 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:56.00    1:54.99 JO      12
     1) Jones, Shannon E 11             2) Lyons, Caitlin 12
     3) Owens, Amanda 11                4) Tobin, Casey 11
                  28.99       58.79 (29.80)     1:27.10 (28.31)     1:54.99 (27.89)
 12 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:52.66    1:55.23 JO      10
     1) Costa, Christina 12             2) Braca, Gianna L 12
     3) Burtnik, Marisol G 12           4) Kadala, Kristyn E 11
                  28.97       57.03 (28.06)     1:27.40 (30.37)     1:55.23 (27.83)
 13 Flushing YMCA-MR  'B'                       1:55.05    1:55.28 JO       8
     1) Michalak, Zuzanna 12            2) Skeivys, Maria E 11
     3) Betancourt, Lauren 12           4) Brillson, Jocelyne 12
                  28.97       58.07 (29.10)     1:27.14 (29.07)     1:55.28 (28.14)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:55.65    1:55.85 JO       6
     1) Wadolowska, Julia 12            2) Olszewski, Tiffany G 12
     3) Lama, Siddhi 12                 4) Salgado, Laura S 12
                  29.68       58.21 (28.53)     1:28.26 (30.05)     1:55.85 (27.59)
 15 Ywca Middies-MR  'B'                        1:58.00    1:56.01 JO       4
     1) Wessling, Emily G 11            2) Stellman, Amanda E 12
     3) Takei, Ayaka 11                 4) Chestler, Jessica M 12
                  29.46       58.12 (28.66)     1:26.56 (28.44)     1:56.01 (29.45)
 16 Long Island Express-MR  'A'                 1:57.00    1:56.22 JO       2
     1) Dwyer, Brianne M 12             2) Cheng, Emily 11
     3) Shanley, Kelly M 12             4) Patton, Colleen M 12
                  28.09       57.27 (29.18)     1:27.60 (30.33)     1:56.22 (28.62)
 17 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:59.00    1:56.32 JO
     1) Innis, Raven 12                 2) Sherard, Nia 12
     3) Dennis, Maya Y 12               4) Falden, Raynell S 12
                  30.14       59.89 (29.75)     1:28.63 (28.74)     1:56.32 (27.69)
 18 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:57.91    1:56.40 JO
     1) D'Ortenzio, Melanie 11          2) Ortega, Andrea M 12
     3) Peng, Belle H 12                4) Nugent, Susan A 12
                  29.59       59.84 (30.25)     1:28.75 (28.91)     1:56.40 (27.65)
 19 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:57.60    1:56.89 JO
     1) Pavlin, Mekala 11               2) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 11
     3) Reis, Dani B 12                 4) Erickson, Abigayle 12
                  29.49       57.12 (27.63)     1:26.02 (28.90)     1:56.89 (30.87)
 20 Harbor Seals-MR  'A'                        2:00.16    1:57.30 JO
     1) Fritsch, Kristina M 12          2) Alameda, Maria L 12
     3) Lu, Christine Y 11              4) Rookwood, Shakiraye 11
                  28.93       59.50 (30.57)     1:33.58 (34.08)     1:57.30 (23.72)
 21 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:00.00    1:58.88 JO
     1) Thorp, Kaitlin 12               2) Damico, Nicole 12
     3) Owens, Katelyn 12               4) Klein, Morganne 11
                  30.08     1:00.01 (29.93)     1:29.56 (29.55)     1:58.88 (29.32)
 22 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:00.77    2:01.45 JO
     1) Dias, Marcela K 12              2) Zawadka, Sandra 12
     3) Pazmino, Sara E 12              4) Kwa, Adelene 11
                  30.23     1:00.40 (30.17)     1:31.93 (31.53)     2:01.45 (29.52)
 23 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:04.00    2:04.13 JO
     1) Ehret, Jane M 11                2) Moore, Erica 11
     3) Ferlo, Emily E 11               4) Murphy, Lauren E 12
                  28.26       58.76 (30.50)     1:32.89 (34.13)     2:04.13 (31.24)
 24 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:03.70    2:05.42
     1) Santiago, Ariel E 12            2) Cioffi, Nicole 11
     3) Clark, Brittany 11              4) Ryan, Brienne 12
                  30.22     1:04.09 (33.87)     1:40.25 (36.16)     2:05.42 (25.17)

Event 112  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:42.31  1992      Half Hollow Hills
       Metro: @ 1:39.90  3/16/2001 Flushing Flyers, FLY-MR
                         G.Pfeifer,P.Payabyab,K.Kim,M.Park
                1:46.09  T16
                2:04.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:46.85    1:44.15 T16     40
     1) Man, Tyler S 12                 2) O'Neill, Brian P 12
     3) Chang, Adam Y 12                4) Wagner, Jack S 12
                  27.50       55.43 (27.93)     1:19.74 (24.31)     1:44.15 (24.41)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:51.81    1:47.61 JO      34
     1) Cox, Mark 12                    2) Woodhead, Derek R 11
     3) Cremer, Christian H 12          4) Catano, AL 12
                  28.67       53.94 (25.27)     1:22.88 (28.94)     1:47.61 (24.73)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:50.00    1:49.05 JO      32
     1) Charriez, Nick I 12             2) Zanellato, Joe A 12
     3) Hadley, Matthew J 12            4) Clarke, Braden J 12
                  27.94       55.67 (27.73)     1:24.25 (28.58)     1:49.05 (24.80)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:50.34    1:50.25 JO      30
     1) Preda, Anthony I 12             2) Stepinski, Jan 12
     3) Gumiela, Kryspin 11             4) Sangtippawan, Chudchane 11
                  28.01       54.89 (26.88)     1:23.28 (28.39)     1:50.25 (26.97)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:53.69    1:51.98 JO      28
     1) Carrington, Adam A 12           2) Raczynski, Joseph 12
     3) Carlon, Timothy A 12            4) Adolf, Conrad 11
                  26.85       53.52 (26.67)     1:21.91 (28.39)     1:51.98 (30.07)
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:51.13    1:52.08 JO      26
     1) Cerra, Nicholas 12              2) Alejandro, Steffen 12
     3) Filardi, Andrew D 12            4) D'Ortenzio, Michael 12
                  27.96       55.34 (27.38)     1:24.67 (29.33)     1:52.08 (27.41)
  7 Ywca Middies-MR  'A'                        1:53.00    1:52.28 JO      24
     1) Minowitz, Mark T 12             2) Donis, Harry J 12
     3) Carmen, Jacob E 11              4) Rubenstein, Ben S 11
                  27.00       56.17 (29.17)     1:24.48 (28.31)     1:52.28 (27.80)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:53.33    1:53.28 JO      22
     1) Knight, Lucas 11                2) Pickel, Cody 11
     3) Guelly, Stefan M 12             4) Kim, Kenny L 12
                  28.13       57.07 (28.94)     1:27.54 (30.47)     1:53.28 (25.74)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:55.34    1:54.81 JO      18
     1) Hallinan, James J 12            2) Nieto, Brian T 12
     3) Coleman, Zachary T 12           4) McIlvain, Brian J 12
                  29.86       45.62 (15.76)     1:11.15 (25.53)     1:54.81 (43.66)
 10 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:54.80    1:55.35 JO      14
     1) Stuart, Alex P 11               2) Marks, Sean M 12
     3) Zabriskie, Jeremy D 12          4) Andrews, Ayman C 12
                  28.84       58.15 (29.31)     1:27.91 (29.76)     1:55.35 (27.44)
 11 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:54.02    1:55.75 JO      12
     1) Mitchell, Jamie J 11            2) Zorgman, Willem H 12
     3) Mariano, Collin J 12            4) Nikic, Marko J 12
                  29.52       57.75 (28.23)     1:27.86 (30.11)     1:55.75 (27.89)
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:59.00    1:56.67 JO      10
     1) White, Connor D 11              2) Bush, David R 12
     3) Charriez, Greg T 12             4)
                  29.22       59.08 (29.86)     1:27.65 (28.57)     1:56.67 (29.02)
 13 Ywca Middies-MR  'B'                        1:58.00    1:58.21 JO       8
     1) Pon, Matthew W 11               2) Ellman, Andrew R 12
     3) Jitechian, Gerard J 11          4) Mitil, Lorenzo 12
                  29.49       58.19 (28.70)     1:27.45 (29.26)     1:58.21 (30.76)
 14 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:53.50    1:58.94 JO       6
     1) Doherty, Zack Z 12              2) Ferrara, Ralph P 12
     3) Itzkowitz, Ben M 11             4) Sirmans, Marcus P 12
                  28.06       59.56 (31.50)     1:29.80 (30.24)     1:58.94 (29.14)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:00.20    2:07.07          4
     1) Ghanim, Ayman 12                2) Dymek, Rafal 12
     3) Polanco, Christopher A 11       4) Benfield, Warren 11
                  30.34     1:02.65 (32.31)     1:34.31 (31.66)     2:07.07 (32.76)

Event 113  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:30.66  2/17/2003 Kerry Z Gruendell, Badger
       Metro: @ 2:25.59  5/1/1997  Siobhan Hopkins, YMID-MR
                2:24.29  JR
                2:27.29  SECT
                2:37.49  T16
                2:37.99  METS
                2:53.99  ZQ
                2:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            2:32.36    2:31.56 T16     20
                  34.54     1:13.02 (38.48)     1:52.35 (39.33)     2:31.56 (39.21)
  2 Anderer, Britney    12 HAA-MR               2:38.22    2:35.51 T16     17
                  35.12     1:15.84 (40.72)     1:55.88 (40.04)     2:35.51 (39.63)
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            2:31.78    2:36.82 T16     16
                  35.14     1:14.74 (39.60)     1:56.25 (41.51)     2:36.82 (40.57)
  4 Gorki, Alexandra G  12 Bgnw Marlins-MR      2:40.31    2:39.98 ZQ      15
                  35.59     1:16.24 (40.65)     1:58.45 (42.21)     2:39.98 (41.53)
  5 Turner, Jennifer J  12 Silver Streaks-MR    2:46.86    2:43.31 ZQ      14
                  35.75     1:16.16 (40.41)     1:59.19 (43.03)     2:43.31 (44.12)
  6 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               2:47.24    2:43.90 ZQ      13
                  37.05     1:18.99 (41.94)     2:01.69 (42.70)     2:43.90 (42.21)
  7 Fulenwider, Alliso  11 Middies-MR           2:50.80    2:45.42 ZQ      12
                  37.43     1:19.71 (42.28)     2:02.48 (42.77)     2:45.42 (42.94)
  8 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         2:44.94    2:45.72 ZQ      11
                  36.33     1:18.74 (42.41)     2:03.15 (44.41)     2:45.72 (42.57)
  9 Goldstein, Amanda   12 HYB-MR               2:47.97    2:46.24 ZQ       9
                  39.39     1:22.11 (42.72)     2:05.00 (42.89)     2:46.24 (41.24)
 10 Santaniello, Saman  12 HYB-MR               2:48.47    2:46.42 ZQ       7
                  38.07     1:20.93 (42.86)     2:04.42 (43.49)     2:46.42 (42.00)
 11 Hocson, Hillary M   12 NBS-MR               2:53.31    2:46.71 ZQ       6
                  37.97     1:21.22 (43.25)     2:02.99 (41.77)     2:46.71 (43.72)
 12 Bransfield, Sammy   12 LIAC-MR              2:48.08    2:47.40 ZQ       5
                  37.73     1:19.99 (42.26)     2:03.66 (43.67)     2:47.40 (43.74)
 13 Larson, Kim P       12 IA-MR                2:44.38    2:47.65 ZQ       4
                  37.54     1:20.31 (42.77)     2:04.14 (43.83)     2:47.65 (43.51)
 14 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  2:46.97    2:47.81 ZQ       3
                  37.06     1:20.02 (42.96)     2:04.14 (44.12)     2:47.81 (43.67)
 15 Kelly, Corinne M    12 Middies-MR           2:49.98    2:47.82 ZQ       2
                  38.01     1:20.89 (42.88)     2:05.00 (44.11)     2:47.82 (42.82)
 16 Wyatt, Allison B    11 Big Blue-MR          2:51.47    2:48.26 ZQ       1
                  36.96     1:20.11 (43.15)     2:05.61 (45.50)     2:48.26 (42.65)
 17 Russell, Eva M      11 LINDY-MR             2:48.56    2:48.81 ZQ
                  39.47     1:22.46 (42.99)     2:07.02 (44.56)     2:48.81 (41.79)
 18 Tanaka, Haruka      12 Bgnw Marlins-MR      2:48.19    2:49.29 ZQ
                  38.24     1:21.51 (43.27)     2:06.68 (45.17)     2:49.29 (42.61)
 19 Holmes, Sabine B    11 Bgnw Marlins-MR      2:54.65    2:49.59 ZQ
                  38.03     1:21.12 (43.09)     2:05.65 (44.53)     2:49.59 (43.94)
 20 Kolackovsky, Kerri  11 LIAC-MR              2:48.50    2:50.24 ZQ
                  38.38     1:22.65 (44.27)     2:07.34 (44.69)     2:50.24 (42.90)
 21 Warren, Michelle    12 WISC-MR              2:50.16    2:50.51 ZQ
                  38.79     1:22.68 (43.89)     2:07.61 (44.93)     2:50.51 (42.90)
 22 Betancourt, Lauren  12 FLY-MR               2:52.71    2:52.14 ZQ
                  39.83     1:24.93 (45.10)     2:09.16 (44.23)     2:52.14 (42.98)
 23 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR              2:50.52    2:52.21 ZQ
                  39.21     1:22.57 (43.36)     2:07.60 (45.03)     2:52.21 (44.61)
 24 Takei, Ayaka        11 Middies-MR           2:52.28    2:52.76 ZQ
                  39.04     1:23.30 (44.26)     2:08.34 (45.04)     2:52.76 (44.42)
 25 Santiago, Ariel E   12 WSSC-MR              2:55.87    2:52.99 ZQ
                  38.89     1:23.03 (44.14)     2:08.79 (45.76)     2:52.99 (44.20)
 26 Gibbons, Alanna     12 Basc-MR              2:54.08    2:53.24 ZQ
                  39.24     1:23.75 (44.51)     2:08.25 (44.50)     2:53.24 (44.99)
 27 Glenday, Heather M  11 CSC-MR               2:50.07    2:53.31 ZQ
                  39.68     1:23.61 (43.93)     2:09.34 (45.73)     2:53.31 (43.97)
 28 Anderer, Stephanie  12 HAA-MR               2:48.14    2:53.44 ZQ
                  40.38     1:25.58 (45.20)     2:09.65 (44.07)     2:53.44 (43.79)
 29 Sung, Julia         11 CIY-MR               2:53.82    2:53.59 ZQ
                  39.55     1:23.79 (44.24)     2:08.53 (44.74)     2:53.59 (45.06)
 30 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR  2:59.23    2:53.79 ZQ
                  40.61     1:24.89 (44.28)     2:09.74 (44.85)     2:53.79 (44.05)
 31 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR          2:55.00    2:53.80 ZQ
                  39.87     1:24.23 (44.36)     2:09.78 (45.55)     2:53.80 (44.02)
 32 Borutecene, Gabrie  12 HYB-MR               2:54.37    2:53.92 ZQ
                  39.88     1:24.35 (44.47)     2:09.33 (44.98)     2:53.92 (44.59)
 33 Kadala, Kristyn E   11 Pace-MR              2:58.77    2:55.27 JO
                  40.16     1:23.26 (43.10)     2:09.07 (45.81)     2:55.27 (46.20)
 34 Laitman, Caroline   12 Middies-MR           2:56.99    2:55.41 JO
                  39.80     1:24.35 (44.55)     2:09.86 (45.51)     2:55.41 (45.55)
 35 Kleinschnitz, Brit  12 North Shore-MR       2:54.36    2:55.59 JO
                  41.01     1:25.71 (44.70)     2:10.10 (44.39)     2:55.59 (45.49)
 36 Pai, Christina E    12 MSC-MR               2:58.17    2:55.99 JO
                  40.10     1:24.15 (44.05)     2:09.73 (45.58)     2:55.99 (46.26)
 37 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  2:54.68    2:57.13 JO
                  40.58     1:25.21 (44.63)     2:11.01 (45.80)     2:57.13 (46.12)
 38 Garambone, Nina C   12 TVSC-MR              2:57.82    2:57.20 JO
                  40.70     1:25.51 (44.81)     2:10.93 (45.42)     2:57.20 (46.27)
 39 Fradkin, Becky H    12 Silver Streaks-MR    2:56.88    2:58.09 JO
                  38.58     1:23.68 (45.10)     2:10.90 (47.22)     2:58.09 (47.19)

Event 114  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:26.29  2/17/2003 Timothy K Nam, FLY  -MR
       Metro: @ 2:20.71  3/27/2003 TIMOTHY K. NAM at 2003 EASTERN, FLY-MR
                2:09.79  JR
                2:13.99  SECT
                2:26.29  T16
                2:26.49  METS
                2:53.99  ZQ
                2:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  12 OWA-MR               2:28.10    2:32.06 ZQ      20
                  33.52     1:11.70 (38.18)     1:52.68 (40.98)     2:32.06 (39.38)
  2 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          2:35.94    2:34.50 ZQ      17
                  35.33     1:14.58 (39.25)     1:55.06 (40.48)     2:34.50 (39.44)
  3 Chrzanowski, Chris  12 West Point-MR        2:47.12    2:35.92 ZQ      16
                  34.76     1:15.28 (40.52)     1:56.04 (40.76)     2:35.92 (39.88)
  4 Kim, Kenny L        12 FLY-MR               2:54.47    2:43.15 ZQ      15
                  36.64     1:18.61 (41.97)     2:01.13 (42.52)     2:43.15 (42.02)
  5 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR          2:41.96    2:44.82 ZQ      14
                  36.56     1:18.41 (41.85)     2:01.68 (43.27)     2:44.82 (43.14)
  6 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:56.65    2:47.75 ZQ      13
                  37.18     1:20.07 (42.89)     2:04.22 (44.15)     2:47.75 (43.53)
  7 Hadley, Matthew J   12 Bgnw Marlins-MR      2:47.80    2:50.60 ZQ      12
                  37.60     1:21.69 (44.09)     2:07.20 (45.51)     2:50.60 (43.40)
  8 Knight, Lucas       11 FLY-MR               2:51.89    2:51.53 ZQ      11
                  37.96     1:21.30 (43.34)     2:06.60 (45.30)     2:51.53 (44.93)
  9 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           2:54.32    2:53.16 ZQ       9
                  39.43     1:24.51 (45.08)     2:10.43 (45.92)     2:53.16 (42.73)
 10 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR  2:55.14    2:53.46 ZQ       7
                  39.73     1:25.01 (45.28)     2:09.48 (44.47)     2:53.46 (43.98)
 11 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR         2:57.14    2:54.34 JO       6
                  39.49     1:24.27 (44.78)     2:09.18 (44.91)     2:54.34 (45.16)
 12 Zanellato, Joe A    12 Bgnw Marlins-MR      2:50.92    2:55.57 JO       5
                  38.50     1:22.48 (43.98)     2:09.28 (46.80)     2:55.57 (46.29)
 13 Jitechian, Gerard   11 Middies-MR           2:57.67    2:59.27 JO       4
                  41.20     1:27.08 (45.88)     2:13.07 (45.99)     2:59.27 (46.20)
 14 D'Ortenzio, Michae  12 OWA-MR               2:57.21    3:00.18          3
                  41.53     1:26.66 (45.13)     2:14.12 (47.46)     3:00.18 (46.06)
 15 Coraor, Everett K   11 HYB-MR               2:57.85    3:00.64          2
                  41.49     1:27.25 (45.76)     2:14.47 (47.22)     3:00.64 (46.17)
 16 Coleman, Zachary T  12 CSC-MR               2:56.67    3:02.07          1
                  42.19     1:29.09 (46.90)     2:16.01 (46.92)     3:02.07 (46.06)

Event 115  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:41.61  1994      LIAC
       Metro: @ 1:40.16  4/30/1994 Long Island A.C., LIAC-MR
                1:42.49  T16
                1:59.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:45.00    1:42.75 JO      40
     1) Niessl, Steffi E 13             2) Tracey, Kim L 13
     3) Potter, Alyssa C 14             4) Guyett, Caren E 14
                  25.71       51.98 (26.27)     1:18.20 (26.22)     1:42.75 (24.55)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:45.00    1:43.04 JO      34
     1) Gruendel, Kerry R 13            2) Cliff, Nicole 13
     3) Gomez, Bridget 14               4) Hyland, Allison 13
                  25.69       51.50 (25.81)     1:18.14 (26.64)     1:43.04 (24.90)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        1:45.87    1:45.00 JO      32
     1) Parisi, Lauren N 14             2) Harris, Markee E 14
     3) Zaltsman, Janine 14             4) Ryan, Meg E 14
                  25.55       52.67 (27.12)     1:18.21 (25.54)     1:45.00 (26.79)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:46.44    1:47.91 JO      30
     1) Leguyader, Clare L 14           2) Raitz, Kaitlyn M 14
     3) Leguyader, Sydney S 13          4) Sudano, Ashley M 13
                  26.79       54.01 (27.22)     1:21.50 (27.49)     1:47.91 (26.41)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:47.85    1:47.93 JO      28
     1) Hill, Daniella 13               2) Yoo, Andrea 13
     3) Martinez, Bianca 14             4) Lu, April 14
                  26.94       53.71 (26.77)     1:20.88 (27.17)     1:47.93 (27.05)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:50.00    1:49.10 JO      26
     1) Fitzgibbons, Hannah L 14        2) Follini, Nadine R 14
     3) Horner, Michelle L 13           4) Potter, Brittany C 14
                  28.09       54.64 (26.55)     1:22.45 (27.81)     1:49.10 (26.65)
  7 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:50.73    1:52.16 JO      24
     1) Ferrante, Francesca S 13        2) Albano, Stephanie D 13
     3) DiDonato, Emily 13              4) Alejandro, Tricia A 14
                  28.31       56.93 (28.62)     1:25.78 (28.85)     1:52.16 (26.38)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:52.53    1:52.82 JO      22
     1) Lupinetti, Amelia J 14          2) Ferlo, Nicole C 14
     3) Fasulo, Lindsay M 13            4) Letchko, Amanda R 14
                  27.56       55.66 (28.10)     1:24.13 (28.47)     1:52.82 (28.69)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:51.50    1:53.16 JO      18
     1) Freeman, Brittany Z 14          2) Pappas, Morgan T 13
     3) Brown, Brittany A 13            4) Guba, Ali E 13
                  27.73       57.76 (30.03)     1:27.09 (29.33)     1:53.16 (26.07)
 10 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:56.09    1:54.16 JO      14
     1) Mejia, Cinthia 13               2) Ortiz, Ciara 13
     3) Alva, Angie 14                  4) Trinidad, Ayla 13
                  27.11       55.83 (28.72)     1:26.99 (31.16)     1:54.16 (27.17)
 11 Hauppauge-MR  'A'                           1:55.98    1:55.04 JO      12
     1) Rosenbrock, Katie 14            2) Cohen, Jacqui 13
     3) Plaschka, Jade 13               4) Bucaria, Kristen 13
                  29.29       59.29 (30.00)     1:29.11 (29.82)     1:55.04 (25.93)

Event 116  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:33.13  1997      Team Suffolk
       Metro: @ 1:32.27  4/30/1998 Flushing YMCA, FLY-MR
                1:36.89  T16
                1:55.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:35.00    1:33.75 T16     40
     1) Powell, Adam C 14               2) Simco, Daniel P 14
     3) Simco, Anthony J 14             4) Hastings, Tristan L 14
                  23.76       46.94 (23.18)     1:11.08 (24.14)     1:33.75 (22.67)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:36.44    1:34.22 T16     34
     1) Liang, Truman 14                2) Kopczynski, Konrad B 14
     3) Kamata, Muneki 14               4) Marton, Peter 14
                  22.59       45.54 (22.95)     1:09.91 (24.37)     1:34.22 (24.31)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:39.86    1:39.47 JO      32
     1) Nam, Timothy K 13               2) Chang, One June J 13
     3) Pickel, James C 14              4) Chung, Sung-Moon 14
                  24.44       50.00 (25.56)     1:15.54 (25.54)     1:39.47 (23.93)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:42.00    1:40.46 JO      30
     1) Polhill, Drew B 13              2) Asaga, Kazu 13
     3) Palumbo, Evan S 13              4) Morris, Dylan W 14
                  25.57       49.96 (24.39)     1:15.52 (25.56)     1:40.46 (24.94)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        1:47.09    1:40.81 JO      28
     1) Mongan, Kevin M 14              2) Chester, Nicholas J 14
     3) Windler, Andrew J 13            4) Podniesinski, Jonathan J 13
                  24.67       49.01 (24.34)     1:15.03 (26.02)     1:40.81 (25.78)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:40.00    1:42.56 JO      26
     1) Jacobson, Matt A 13             2) Walotsky, Conor 14
     3) Hughes, Mike G 14               4) Krey, Matt 14
                  24.78       51.31 (26.53)     1:17.28 (25.97)     1:42.56 (25.28)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:42.45    1:43.31 JO      24
     1) Pazmino, Mauro F 14             2) Jaszewski, Jacub 14
     3) Poon, Kelvin 13                 4) Chan, Justin 14
                  24.05       51.41 (27.36)     1:16.91 (25.50)     1:43.31 (26.40)
  8 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                1:45.82    1:43.99 JO      22
     1) Caputo, Danny 14                2) Castellano, Joseph 14
     3) Teplitz, Stan 14                4) Caputo, Michael 13
                  27.42       52.82 (25.40)     1:19.34 (26.52)     1:43.99 (24.65)
  9 Hauppauge-MR  'A'                           1:46.73    1:44.28 JO      18
     1) Outcault, Andrew 14             2) Outcault, Ryan 14
     3) TerBush, Ryan N 14              4) Barnett, Kevin 14
                  26.07       52.41 (26.34)     1:19.18 (26.77)     1:44.28 (25.10)
 10 Cross Island YMCA-MR  'A'                   1:43.95    1:46.16 JO      14
     1) McLaurin, Marc 14               2) Derby, Jimmy F 13
     3) Kim, Daniel H 13                4) Moore, Malcolm 13
                  24.79       52.40 (27.61)     1:19.78 (27.38)     1:46.16 (26.38)
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:45.52    1:46.34 JO      12
     1) Gaffey, Eric J 14               2) Lettieri, Nicholas M 13
     3) King, Brendan D 13              4) Vanwinkle, John 13
                  25.15       52.82 (27.67)     1:20.79 (27.97)     1:46.34 (25.55)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:46.90    1:47.87 JO      10
     1) Shachar, Tal A 14               2) Heath, Michael A 13
     3) Holek, Thomas F 13              4) Attinello, Paul C 13
                  26.53       53.79 (27.26)     1:20.68 (26.89)     1:47.87 (27.19)

Event 117  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.56  1996      Kathleen Morrissey, BAD
       Metro: @ 1:03.51  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                1:08.09  T16
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:09.50    1:07.89 T16     20
                  32.90     1:07.89 (34.99)
  2 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:09.37    1:07.92 T16     17
                  33.34     1:07.92 (34.58)
  3 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          1:11.12    1:09.07 ZQ      16
                  34.06     1:09.07 (35.01)
  4 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR      1:10.51    1:09.48 ZQ      15
                  33.61     1:09.48 (35.87)
  5 Wade, Zoey A        10 HYB-MR               1:17.29    1:12.59 ZQ      14
                  36.13     1:12.59 (36.46)
  6 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:16.04    1:12.65 ZQ      13
                  35.52     1:12.65 (37.13)
  7 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR      1:17.47    1:13.17 ZQ      12
                  35.82     1:13.17 (37.35)
  8 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR            1:17.02    1:13.62 ZQ      11
                  35.65     1:13.62 (37.97)
  9 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:17.43    1:13.82 ZQ       9
                  35.88     1:13.82 (37.94)
 10 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:17.28    1:14.07 ZQ       7
                  35.54     1:14.07 (38.53)
 11 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.87    1:14.32 ZQ       6
                  35.44     1:14.32 (38.88)
 12 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               1:16.95    1:14.75 ZQ       5
                  36.81     1:14.75 (37.94)
 13 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:17.66    1:14.97 ZQ       4
                  36.05     1:14.97 (38.92)
 14 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR      1:14.98    1:15.06 ZQ       3
                  36.60     1:15.06 (38.46)
 15 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR    1:15.13    1:15.09 ZQ       2
                  36.27     1:15.09 (38.82)
 16 Krey, Laura K       10 Badger-MR            1:15.26    1:16.31 ZQ       1
                  36.93     1:16.31 (39.38)
 17 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR          1:18.07    1:16.66 ZQ
                  37.11     1:16.66 (39.55)
 18 Henry, Emily        10 VAC-MR               1:16.27    1:17.01 ZQ
                  36.77     1:17.01 (40.24)
 19 Qian, Ashley        10 CIY-MR               1:20.48    1:17.34 ZQ
                  37.03     1:17.34 (40.31)
 20 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR    1:20.43    1:17.48 ZQ
                  37.26     1:17.48 (40.22)
 21 Brown, Rebecca M    10 HYB-MR               1:21.54    1:17.68 ZQ
                  37.74     1:17.68 (39.94)
 22 McGrath, Devyn S    10 NBS-MR               1:18.50    1:17.77 ZQ
                  38.81     1:17.77 (38.96)
 23 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              1:20.01    1:17.98 ZQ
                  37.75     1:17.98 (40.23)
 24 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR    1:21.73    1:18.02 ZQ
                  37.59     1:18.02 (40.43)
 25 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR              1:18.22    1:18.21 ZQ
                  38.38     1:18.21 (39.83)
 26 Tracy, Maggie E     10 GAEL-MR              1:19.78    1:18.24 ZQ
                  38.68     1:18.24 (39.56)
 27 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               1:19.31    1:18.46 ZQ
                  38.41     1:18.46 (40.05)
 27 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR            1:19.25    1:18.46 ZQ
                  38.53     1:18.46 (39.93)
 29 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR    1:19.96    1:18.52 ZQ
                  37.69     1:18.52 (40.83)
 30 Nieto, Amanda A     10 CSC-MR               1:21.00    1:18.68 ZQ
                  36.87     1:18.68 (41.81)
 31 Toal, Shannon V     10 Middies-MR           1:19.81    1:19.08 ZQ
                  39.48     1:19.08 (39.60)
 32 Schroeder, Erin N   10 HYB-MR               1:21.11    1:19.53 JO
                  38.65     1:19.53 (40.88)
 33 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR      1:19.76    1:19.54 JO
                  37.71     1:19.54 (41.83)
 34 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR               1:22.05    1:19.95 JO
                  39.93     1:19.95 (40.02)
 35 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR               1:19.44    1:20.00 JO
                  38.42     1:20.00 (41.58)
 36 Seagren, Erika L    10 MSC-MR               1:21.02    1:20.36 JO
                  39.20     1:20.36 (41.16)
 37 Kelemen, Anna N     10 Middies-MR           1:21.53    1:20.72 JO
                  40.02     1:20.72 (40.70)
 38 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR              1:18.11    1:20.84 JO
                  39.65     1:20.84 (41.19)
 39 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  1:21.50    1:20.86 JO
                  39.96     1:20.86 (40.90)
 40 Mannix, Christine    9 GAEL-MR              1:19.06    1:20.98 JO
                  39.71     1:20.98 (41.27)
 41 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR           1:18.60    1:21.56 JO
                  39.51     1:21.56 (42.05)
 42 Russell, Clara J     9 LINDY-MR             1:21.02    1:21.71 JO
                  38.54     1:21.71 (43.17)
 43 McGowan, Casey      10 WISC-MR              1:19.00    1:22.11 JO
 44 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR              1:21.38    1:23.50
                  41.49     1:23.50 (42.01)
 45 Heinsohn, Alyssa N  10 LINDY-MR             1:21.07    1:23.56
                  39.52     1:23.56 (44.04)

Event 118  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.42  1997      Nat L. Moore, NBS
       Metro: @ 1:04.00  5/1/2000  Daniel Simco, BGNW-MR
                1:08.29  T16
                1:21.09  ZQ
                1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:08.79    1:07.81 T16     20
                  32.82     1:07.81 (34.99)
  2 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           1:11.00    1:10.04 ZQ      17
                  34.24     1:10.04 (35.80)
  3 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR            1:12.35    1:10.15 ZQ      16
                  34.00     1:10.15 (36.15)
  4 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:12.55    1:11.55 ZQ      15
                  34.89     1:11.55 (36.66)
  5 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR         1:18.83    1:12.99 ZQ      14
                  35.56     1:12.99 (37.43)
  6 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR      1:15.52    1:13.11 ZQ      13
                  35.35     1:13.11 (37.76)
  7 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:14.18    1:13.12 ZQ      12
                  35.86     1:13.12 (37.26)
  8 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          1:12.56    1:13.20 ZQ      11
                  35.66     1:13.20 (37.54)
  9 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:15.35    1:14.01 ZQ       9
                  36.26     1:14.01 (37.75)
 10 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:14.35    1:14.07 ZQ       7
                  36.20     1:14.07 (37.87)
 11 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR              1:14.02    1:14.27 ZQ       6
                  35.48     1:14.27 (38.79)
 12 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    1:15.68    1:14.75 ZQ       5
                  36.59     1:14.75 (38.16)
 13 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          1:19.26    1:15.17 ZQ       4
                  37.37     1:15.17 (37.80)
 14 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:18.88    1:15.23 ZQ       3
                  36.45     1:15.23 (38.78)
 15 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:14.24    1:15.29 ZQ       2
                  36.36     1:15.29 (38.93)
 16 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           1:17.16    1:15.58 ZQ       1
                  36.82     1:15.58 (38.76)
 17 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:19.65    1:15.61 ZQ
                  36.94     1:15.61 (38.67)
 18 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR      1:17.34    1:16.33 ZQ
                  36.31     1:16.33 (40.02)
 19 Martinez, George    10 FLY-MR               1:19.47    1:16.40 ZQ
                  36.87     1:16.40 (39.53)
 20 Kolesnik, George    10 Basc-MR              1:19.89    1:16.84 ZQ
                  37.07     1:16.84 (39.77)
 21 Volaski, Harrison   10 Scd-Mr-MR            1:20.11    1:17.27 ZQ
 22 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      1:17.51    1:17.51 ZQ
                  37.73     1:17.51 (39.78)
 23 Bleier, Jackson     10 SMC-MR               1:17.30    1:17.74 ZQ
                  38.76     1:17.74 (38.98)
 24 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR  1:20.54    1:18.21 ZQ
                  38.59     1:18.21 (39.62)
 25 Nangle, JT T         9 Middies-MR           1:19.24    1:18.32 ZQ
                  37.94     1:18.32 (40.38)
 26 Hefter, Matt B      10 MWSC-MR              1:19.45    1:18.42 ZQ
                  37.02     1:18.42 (41.40)
 27 Stillwagon, Jack W  10 GAEL-MR              1:15.80    1:18.51 ZQ
                  37.48     1:18.51 (41.03)
 28 Pisano, Richard C   10 HYB-MR               1:20.67    1:19.46 ZQ
                  38.43     1:19.46 (41.03)
 29 Corey, Alexi        10 NY Sharks-MR         1:17.26    1:19.51 ZQ
                  38.63     1:19.51 (40.88)
 30 Yamout, Nader        9 Twisters-MR          1:20.81    1:19.53 ZQ
                  38.27     1:19.53 (41.26)
 31 Blair, Tim R        10 Middies-MR           1:21.43    1:19.78 ZQ
                  38.69     1:19.78 (41.09)
 32 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:21.70    1:20.07 ZQ
                  39.66     1:20.07 (40.41)
 33 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR      1:20.69    1:20.44 ZQ
                  39.27     1:20.44 (41.17)
 34 Pollastro, Robert   10 Basc-MR              1:21.80    1:20.53 ZQ
                  38.55     1:20.53 (41.98)
 35 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR               1:20.39    1:20.73 ZQ
                  38.87     1:20.73 (41.86)
 36 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            1:19.67    1:21.65 JO
                  40.14     1:21.65 (41.51)
 37 Tobin, John R        8 Badger-MR            1:21.19    1:23.72
                  39.67     1:23.72 (44.05)
 38 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR               1:22.19    1:25.01
                  40.64     1:25.01 (44.37)
 39 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               1:22.08    1:25.38
                  42.44     1:25.38 (42.94)
 -- Johnson, Grant       9 Badger-MR            1:21.97         DQ
                  38.58          DQ (40.71)
 -- D'Antoni, Joey      10 CIY-MR               1:20.50         DQ
                  39.70          DQ (43.27)

Event 119  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.72  3/18/2001 Julia E. Smit, TVSC
       Metro: @ 2:00.54  12/13/2002JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR
                2:06.89  T16
                2:06.99  JR
                2:09.99  SECT
                2:17.99  METS
                2:23.59  ZQ
                2:26.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole       13 Badger-MR            2:11.72    2:09.69 SECT    20
                  30.43     1:03.45 (33.02)     1:36.84 (33.39)     2:09.69 (32.85)
  2 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      2:17.79    2:13.00 METS    17
                  31.42     1:05.05 (33.63)     1:39.23 (34.18)     2:13.00 (33.77)
  3 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR    2:23.31    2:14.44 METS    16
                  29.99     1:03.65 (33.66)     1:40.43 (36.78)     2:14.44 (34.01)
  4 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               2:14.94    2:14.54 METS    15
                  32.26     1:05.85 (33.59)     1:40.21 (34.36)     2:14.54 (34.33)
  5 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      2:14.36    2:15.00 METS    14
                  32.20     1:06.21 (34.01)     1:41.07 (34.86)     2:15.00 (33.93)
  6 Maldonado, Luisa J  14 NYCC-MR              2:11.83    2:15.18 METS    13
                  31.24     1:04.64 (33.40)     1:39.82 (35.18)     2:15.18 (35.36)
  7 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR            2:22.34    2:15.53 METS    12
                  31.29     1:05.57 (34.28)     1:40.86 (35.29)     2:15.53 (34.67)
  8 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      2:18.21    2:16.70 METS    11
                  30.77     1:04.52 (33.75)     1:40.52 (36.00)     2:16.70 (36.18)
  9 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         2:19.95    2:16.96 METS     9
                  32.61     1:06.95 (34.34)     1:42.26 (35.31)     2:16.96 (34.70)
 10 Tyznar, Tina A      14 LIAC-MR              2:18.53    2:17.67 METS     7
                  32.86     1:07.83 (34.97)     1:43.35 (35.52)     2:17.67 (34.32)
 11 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR              2:17.92    2:18.22 ZQ       6
                  31.63     1:06.49 (34.86)     1:43.32 (36.83)     2:18.22 (34.90)
 12 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR      2:18.24    2:18.78 ZQ       5
                  32.06     1:06.99 (34.93)     1:43.14 (36.15)     2:18.78 (35.64)
 13 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      2:20.17    2:18.90 ZQ       4
                  32.70     1:07.68 (34.98)     1:43.56 (35.88)     2:18.90 (35.34)
 14 Stevens, Chelsea    13 VAC-MR               2:19.61    2:19.14 ZQ       3
                  32.67     1:07.62 (34.95)     1:43.60 (35.98)     2:19.14 (35.54)
 15 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              2:23.61    2:19.43 ZQ       2
                  32.65     1:07.78 (35.13)     1:44.11 (36.33)     2:19.43 (35.32)
 16 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:20.15    2:19.44 ZQ       1
                  33.47     1:08.69 (35.22)     1:44.89 (36.20)     2:19.44 (34.55)
 17 Hryhorowych, Tania  14 Agua Swim Team-MR    2:22.08    2:19.82 ZQ
                  33.39     1:08.79 (35.40)     1:44.68 (35.89)     2:19.82 (35.14)
 18 Bodnar, Katharine   13 Agua Swim Team-MR    2:23.59    2:19.97 ZQ
                  32.48     1:07.74 (35.26)     1:44.49 (36.75)     2:19.97 (35.48)
 19 Aiello, Christina   14 MSC-MR               2:25.20    2:20.50 ZQ
                  32.77     1:07.72 (34.95)     1:43.96 (36.24)     2:20.50 (36.54)
 20 Kovacs, Laura N     14 Tmsuffolk Hills-MR   2:22.15    2:20.64 ZQ
                  31.89     1:06.61 (34.72)     1:44.11 (37.50)     2:20.64 (36.53)
 21 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR              2:20.46    2:21.19 ZQ
                  33.38     1:08.39 (35.01)     1:44.90 (36.51)     2:21.19 (36.29)
 22 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               2:23.80    2:21.38 ZQ
                  34.47     1:10.19 (35.72)     1:46.00 (35.81)     2:21.38 (35.38)
 23 Ferlo, Nicole C     14 Aqua Gems-MR         2:25.34    2:21.77 ZQ
                  33.28     1:09.11 (35.83)     1:45.62 (36.51)     2:21.77 (36.15)
 24 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR            2:22.77    2:23.08 ZQ
                  33.83     1:09.78 (35.95)     1:46.57 (36.79)     2:23.08 (36.51)
 25 Carew, Kaitlyn      13 SSL-MR               2:25.71    2:23.18 ZQ
                  34.21     1:10.38 (36.17)     1:47.28 (36.90)     2:23.18 (35.90)
 26 Ferrante, Francesc  13 OWA-MR               2:23.62    2:23.79 JO
                  34.04     1:10.85 (36.81)     1:47.79 (36.94)     2:23.79 (36.00)
 27 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR  2:22.32    2:24.10 JO
                  33.20     1:09.45 (36.25)     1:46.91 (37.46)     2:24.10 (37.19)
 28 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR    2:23.68    2:24.92 JO
                  34.02     1:11.37 (37.35)     1:48.70 (37.33)     2:24.92 (36.22)
 29 Guba, Ali E         13 GAEL-MR              2:24.73    2:25.37 JO
                  34.15     1:11.02 (36.87)     1:48.76 (37.74)     2:25.37 (36.61)
 30 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR    2:25.86    2:25.41 JO
                  34.36     1:10.39 (36.03)     1:47.77 (37.38)     2:25.41 (37.64)
 31 Fitzgibbons, Hanna  14 Bgnw Marlins-MR      2:25.35    2:25.90 JO
                  33.37     1:09.88 (36.51)     1:48.07 (38.19)     2:25.90 (37.83)
 32 Daboudet, Audrey    14 NYCC-MR              2:21.13    2:25.94 JO
                  33.33     1:09.59 (36.26)     1:47.68 (38.09)     2:25.94 (38.26)
 33 Burns, Brianna N    14 Cond-MR              2:25.56    2:26.22 JO
                  34.36     1:10.91 (36.55)     1:48.47 (37.56)     2:26.22 (37.75)
 34 Collins, Heather    14 Cond-MR              2:24.98    2:26.35 JO
                  33.87     1:11.23 (37.36)     1:49.03 (37.80)     2:26.35 (37.32)
 35 Ghostlaw, Natalya   14 NBS-MR               2:23.22    2:26.74
                  35.40     1:12.24 (36.84)     1:49.20 (36.96)     2:26.74 (37.54)
 36 Giberson, Kari      13 Basc-MR              2:23.66    2:26.83
                  33.95     1:09.99 (36.04)     1:48.16 (38.17)     2:26.83 (38.67)
 37 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               2:24.20    2:27.77
                  33.87     1:10.78 (36.91)     1:49.17 (38.39)     2:27.77 (38.60)
 38 Follini, Nadine R   14 Bgnw Marlins-MR      2:24.36    2:27.86
                  33.10     1:09.53 (36.43)     1:48.46 (38.93)     2:27.86 (39.40)
 39 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    2:23.15    2:28.95
                  32.83     1:09.81 (36.98)     1:49.45 (39.64)     2:28.95 (39.50)
 40 Letchko, Amanda R   14 Aqua Gems-MR         2:26.27    2:30.96
                  34.68     1:12.60 (37.92)     1:51.87 (39.27)     2:30.96 (39.09)

Event 120  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:53.67  3/18/2001 Nat L. Moore, NBS
       Metro: @ 1:52.69  3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR
                1:54.79  JR
                1:57.79  SECT
                1:58.59  T16
                2:07.99  METS
                2:17.19  ZQ
                2:22.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      1:55.52    1:59.91 METS    20
                  28.22       58.09 (29.87)     1:29.16 (31.07)     1:59.91 (30.75)
  2 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR      1:58.96    2:03.08 METS    17
                  28.65     1:00.07 (31.42)     1:32.19 (32.12)     2:03.08 (30.89)
  3 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR      2:04.50    2:09.09 ZQ      16
                  29.45     1:01.92 (32.47)     1:35.44 (33.52)     2:09.09 (33.65)
  4 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR          2:13.00    2:09.33 ZQ      15
                  30.48     1:03.64 (33.16)     1:37.53 (33.89)     2:09.33 (31.80)
  5 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR  2:12.51    2:09.50 ZQ      14
                  30.94     1:03.37 (32.43)     1:36.33 (32.96)     2:09.50 (33.17)
  6 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               2:13.79    2:10.26 ZQ      13
                  30.55     1:03.09 (32.54)     1:36.85 (33.76)     2:10.26 (33.41)
  7 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR   2:16.85    2:10.83 ZQ      12
                  30.59     1:03.98 (33.39)     1:37.93 (33.95)     2:10.83 (32.90)
  8 Meyendorff, Andrew  14 Silver Streaks-MR    2:21.65    2:11.34 ZQ      11
                  31.16     1:04.18 (33.02)     1:38.27 (34.09)     2:11.34 (33.07)
  9 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR               2:12.77    2:11.47 ZQ       9
                  30.89     1:03.88 (32.99)     1:38.17 (34.29)     2:11.47 (33.30)
 10 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            2:09.73    2:11.86 ZQ       7
                  31.05     1:04.22 (33.17)     1:38.35 (34.13)     2:11.86 (33.51)
 11 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      2:16.86    2:12.14 ZQ       6
                  30.20     1:03.43 (33.23)     1:37.56 (34.13)     2:12.14 (34.58)
 12 Outcault, Ryan      14 HAA-MR               2:18.62    2:12.91 ZQ       5
                  31.74     1:05.10 (33.36)     1:39.45 (34.35)     2:12.91 (33.46)
 13 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      2:19.93    2:13.28 ZQ       4
                  30.98     1:05.25 (34.27)     1:40.07 (34.82)     2:13.28 (33.21)
 14 Klevtzov, Yanik I   14 Brooklyn Seals-MR    2:11.00    2:13.33 ZQ       3
                  30.69     1:03.78 (33.09)     1:38.43 (34.65)     2:13.33 (34.90)
 15 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              2:17.72    2:13.35 ZQ       2
                  30.66     1:03.86 (33.20)     1:39.69 (35.83)     2:13.35 (33.66)
 16 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:12.02    2:13.40 ZQ       1
                  30.64     1:04.18 (33.54)     1:38.64 (34.46)     2:13.40 (34.76)
 17 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR              2:17.89    2:13.79 ZQ
                  31.14     1:04.63 (33.49)     1:39.85 (35.22)     2:13.79 (33.94)
 18 Chung, Sung-Moon    14 FLY-MR               2:19.96    2:14.46 ZQ
                  32.14     1:05.83 (33.69)     1:40.44 (34.61)     2:14.46 (34.02)
 18 Byrnes, TJ J        14 MSC-MR               2:15.67    2:14.46 ZQ
                  31.64     1:05.87 (34.23)     1:40.57 (34.70)     2:14.46 (33.89)
 20 Clay, Stephen E     14 Sachem-MR            2:15.45    2:14.57 ZQ
                  30.74     1:04.40 (33.66)     1:39.69 (35.29)     2:14.57 (34.88)
 21 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR   2:19.73    2:14.97 ZQ
                  32.27     1:07.27 (35.00)     1:41.65 (34.38)     2:14.97 (33.32)
 22 Russell, Lucais E   13 LINDY-MR             2:16.90    2:15.81 ZQ
                  31.96     1:06.23 (34.27)     1:41.19 (34.96)     2:15.81 (34.62)
 23 Preston, Blake L    13 Middies-MR           2:19.88    2:16.30 ZQ
                  31.89     1:06.77 (34.88)     1:41.78 (35.01)     2:16.30 (34.52)
 24 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      2:17.71    2:17.41 JO
                  32.41     1:06.85 (34.44)     1:42.47 (35.62)     2:17.41 (34.94)
 25 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   2:20.10    2:17.58 JO
                  32.66     1:07.72 (35.06)     1:43.15 (35.43)     2:17.58 (34.43)
 26 Anderson, Mark C    14 MSC-MR               2:19.69    2:17.99 JO
                  33.09     1:07.77 (34.68)     1:43.07 (35.30)     2:17.99 (34.92)
 27 Outcault, Andrew    14 HAA-MR               2:20.40    2:18.73 JO
                  32.89     1:07.88 (34.99)     1:44.00 (36.12)     2:18.73 (34.73)
 28 Pope, Ryan P        14 Middies-MR           2:20.50    2:18.81 JO
                  32.67     1:07.73 (35.06)     1:43.36 (35.63)     2:18.81 (35.45)
 29 Kim, Daniel H       13 CIY-MR               2:18.65    2:19.40 JO
                  32.27     1:07.47 (35.20)     1:43.36 (35.89)     2:19.40 (36.04)
 30 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR         2:19.77    2:19.63 JO
                  32.44     1:07.37 (34.93)     1:43.75 (36.38)     2:19.63 (35.88)
 31 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR          2:20.68    2:20.40 JO
                  32.03     1:07.94 (35.91)     1:44.60 (36.66)     2:20.40 (35.80)
 32 Luboja, Chris E     14 Bgnw Marlins-MR      2:22.65    2:20.48 JO
                  31.84     1:07.19 (35.35)     1:43.75 (36.56)     2:20.48 (36.73)
 33 Robertson, Brian J  14 Sachem-MR            2:21.90    2:20.55 JO
                  32.91     1:09.44 (36.53)     1:46.41 (36.97)     2:20.55 (34.14)
 34 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              2:20.16    2:20.72 JO
                  31.81     1:06.70 (34.89)     1:43.81 (37.11)     2:20.72 (36.91)
 35 Attinello, Paul C   13 GAEL-MR              2:21.85    2:21.74 JO
                  32.35     1:08.49 (36.14)     1:45.78 (37.29)     2:21.74 (35.96)
 36 Olivier, Francisco  14 RedTails-MR          2:20.59    2:21.91 JO
                  31.42     1:05.84 (34.42)     1:42.71 (36.87)     2:21.91 (39.20)
 37 Mason, Daniel J     14 Pace-MR              2:21.27    2:23.15
                  33.41     1:09.41 (36.00)     1:46.65 (37.24)     2:23.15 (36.50)

Event 121  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 27.11  3/18/2001 Kristen Z. Degrazia, TS
       Metro: @ 26.75  12/15/2000Seika Setoguchi, AGUA-MR
                27.59  T16
                30.99  ZQ
                32.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie           9 Twisters-MR            28.25      28.02 ZQ      20
  2 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         28.51      28.77 ZQ      17
  3 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 28.87      28.96 ZQ      16
  4 Krey, Laura K       10 Badger-MR              29.33      29.22 ZQ      15
  5 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 29.23      29.54 ZQ      14
  6 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR        29.83      29.59 ZQ      13
  7 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR                 31.33      29.67 ZQ      12
  8 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR            29.55      29.77 ZQ      11
  9 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR                 30.13      29.85 ZQ       9
 10 McGuire, Christine  10 Badger-MR              29.86      30.09 ZQ       7
 11 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR        30.82      30.22 ZQ       6
 12 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR                 30.09      30.35 ZQ       5
 13 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR                30.70      30.37 ZQ       4
 14 Tracy, Maggie E     10 GAEL-MR                30.04      30.43 ZQ       3
 15 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR      29.45      30.44 ZQ       1.5
 15 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR             30.47      30.44 ZQ       1.5
 17 Gaffey, Mikaila M    9 CSC-MR                 30.54      30.65 ZQ
 18 Wade, Zoey A        10 HYB-MR                 31.88      30.71 ZQ
 19 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR                30.72      30.78 ZQ
 20 Caputo, Krista      10 Basc-MR                30.34      30.82 ZQ
 21 Francomano, Ashley  10 Basc-MR                31.31      30.93 ZQ
 22 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR     31.52      30.96 ZQ
 23 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 31.94      30.97 ZQ
 24 Cornacchio, Liana   10 Middies-MR             31.06      31.09 JO
 25 Lim, Sally          10 FLY-MR                 31.69      31.21 JO
 26 Belnavis, Samantha  10 NFS-MR                 30.74      31.23 JO
 27 Henry, Emily        10 VAC-MR                 31.02      31.31 JO
 28 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR      31.33      31.46 JO
 29 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR    31.50      31.58 JO
 30 Arnott, Katie       10 SSL-MR                 32.08      31.73 JO
 31 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR      31.43      31.77 JO
 32 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR                30.92      31.78 JO
 33 Muller, Kristin N   10 Sachem-MR              31.94      31.84 JO
 33 Hirsch, Jenna       10 Trs-MR                 32.01      31.84 JO
 35 Fidan, Cagla         8 Twisters-MR            32.29      32.01 JO
 36 Russell, Clara J     9 LINDY-MR               32.23      32.05 JO
 37 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR              32.24      32.10 JO
 38 Daly, Bronagh       10 HS-MR                  31.70      32.11 JO
 39 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR              31.57      32.12 JO
 40 Wilt, Chase H       10 Club Fit JV-MR         32.23      32.18 JO
 41 McGowan, Casey      10 WISC-MR                31.95      32.40
 42 Wegescheide, Blair  10 Scd-Mr-MR              32.16      32.49
 43 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           31.45      32.52
 44 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR              31.98      32.63
 45 Mannix, Christine    9 GAEL-MR                31.56      32.74
 46 Narus, Jessica L    10 North Shore-MR         31.33      33.17
 -- DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR                30.72         DQ

Event 122  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.14  1983      Rodney VanTassell
       Metro: @ 26.14  5/1/1983  Rodney VanTassell, NBS-MR
                27.49  T16
                31.79  ZQ
                32.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR           28.79      27.88 ZQ      20
  2 Lyons, Chris        10 Badger-MR              28.62      28.28 ZQ      17
  3 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR    28.22      28.39 ZQ      16
  4 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR                 29.44      28.88 ZQ      15
  5 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR                29.77      29.30 ZQ      14
  6 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR      29.54      29.44 ZQ      13
  7 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    29.53      29.69 ZQ      12
  8 Carducci, Matthew    9 Middies-MR             29.41      29.70 ZQ      11
  9 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR                 30.07      29.75 ZQ       9
 10 Peng, Didi Y        10 OWA-MR                 29.71      29.78 ZQ       7
 11 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR              29.53      29.83 ZQ       6
 12 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR        29.62      29.94 ZQ       5
 13 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR     30.45      29.99 ZQ       4
 14 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR             29.43      30.09 ZQ       3
 15 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR     30.72      30.15 ZQ       2
 16 Bleier, Jackson     10 SMC-MR                 30.12      30.31 ZQ       1
 17 Corey, Alexi        10 NY Sharks-MR           31.59      30.64 ZQ
 18 Duda, Peter         10 VAC-MR                 31.90      30.74 ZQ
 19 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR        31.32      30.92 ZQ
 19 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR        31.18      30.92 ZQ
 21 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR                 31.16      30.93 ZQ
 22 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR        31.06      31.15 ZQ
 23 Conroy, Michael C   10 OWA-MR                 32.17      31.16 ZQ
 24 Pisano, Richard C   10 HYB-MR                 31.61      31.17 ZQ
 25 Stillwagon, Jack W  10 GAEL-MR                29.93      31.18 ZQ
 25 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR                30.30      31.18 ZQ
 27 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR                 31.71      31.20 ZQ
 28 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR                 31.73      31.29 ZQ
 29 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR            31.16      31.35 ZQ
 30 Furtado, Lucas C    10 North Shore-MR         32.03      31.38 ZQ
 31 Kolesnik, George    10 Basc-MR                30.62      31.44 ZQ
 32 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR              31.29      31.49 ZQ
 33 Barbosa, Larry S    10 Twisters-MR            31.61      31.52 ZQ
 34 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR            31.48      31.57 ZQ
 35 Dervisevic, Alen     8 DSC-MR                 32.17      31.63 ZQ
 36 Nangle, JT T         9 Middies-MR             31.71      31.73 ZQ
 37 Johnson, Grant       9 Badger-MR              32.21      31.81 JO
 38 Herrmann, Charles   10 Tmsuffolk Hills-MR     31.71      31.83 JO
 39 Alexandrov, Michae  10 GAEL-MR                30.78      31.92 JO
 40 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR            32.15      31.95 JO
 40 Avidan, Lucas J     10 Middies-MR             32.08      31.95 JO
 42 Hefter, Matt B      10 MWSC-MR                31.61      32.16 JO
 43 Tobin, John R        8 Badger-MR              31.91      32.27 JO
 44 Ng, Kevin           10 OWA-MR                 32.26      32.36
 45 Hughes, Jevaughn    10 NFS-MR                 32.26      32.48
 46 Li, Matthew         10 Tty-MR                 31.94      32.58
 47 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR              31.90      32.86
 48 Blacker, Aaron M     8 Bgnw Marlins-MR        32.18      33.61
 49 Salcedo, Matthew     9 FLY-MR                 32.16      33.66
 50 Friedman, Alec T     9 HYB-MR                 30.60      34.68

Event 123  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.72  3/18/2001 Jennifer Illescas, AGUA
       Metro: @ 51.57  5/1/1994  Brenda Reilly, YMID-ME
                52.79  T16
                52.89  JR
                54.39  SECT
                56.69  METS
                57.59  ZQ
                59.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR        53.64      53.57 SECT    20
                  26.29       53.57 (27.28)
  2 Parisi, Lauren N    14 Tmsuffolk Hills-MR     53.34      54.04 SECT    17
                  25.99       54.04 (28.05)
  3 Hyland, Allison     13 Badger-MR              55.61      55.04 METS    16
                  26.52       55.04 (28.52)
  4 Gruendel, Kerry R   13 Badger-MR              55.94      55.93 METS    15
                  26.67       55.93 (29.26)
  5 Burns, Brianna N    14 Cond-MR                54.80      56.20 METS    14
                  26.82       56.20 (29.38)
  6 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR                56.40      56.22 METS    13
                  26.76       56.22 (29.46)
  7 Leguyader, Clare L  14 CSC-MR                 57.04      56.26 METS    12
                  27.09       56.26 (29.17)
  8 Cliff, Nicole       13 Badger-MR              54.64      56.49 METS    11
                  27.19       56.49 (29.30)
  9 Maldonado, Luisa J  14 NYCC-MR                56.78      56.75 ZQ       9
                  27.37       56.75 (29.38)
 10 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR        57.66      56.97 ZQ       7
                  27.12       56.97 (29.85)
 11 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR                 56.87      57.02 ZQ       6
                  27.76       57.02 (29.26)
 12 Larkin, Kate C      13 Tmsuffolk Hills-MR     58.11      57.21 ZQ       5
                  27.30       57.21 (29.91)
 13 Papish, Molly F     13 TVSC-MR                58.65      57.27 ZQ       3.5
                  27.60       57.27 (29.67)
 13 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR                 57.22      57.27 ZQ       3.5
                  27.27       57.27 (30.00)
 15 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR      56.50      57.33 ZQ       2
                  27.28       57.33 (30.05)
 16 Mills, Tanika       14 NFS-MR                 57.48      57.35 ZQ       1
                  27.75       57.35 (29.60)
 17 Guba, Ali E         13 GAEL-MR                57.02      57.39 ZQ
                  27.87       57.39 (29.52)
 18 Daboudet, Audrey    14 NYCC-MR                56.60      57.42 ZQ
                  27.36       57.42 (30.06)
 19 Zaltsman, Janine    14 Tmsuffolk Hills-MR     58.86      57.53 ZQ
                  27.29       57.53 (30.24)
 20 Malone, Becky L     13 NBS-MR                 57.53      57.54 ZQ
                  27.22       57.54 (30.32)
 21 Tracey, Kim L       13 Bgnw Marlins-MR        58.00      57.58 ZQ
                  27.64       57.58 (29.94)
 22 Vessa, Gabby K      14 LIAC-MR                58.32      57.60 JO
                  27.87       57.60 (29.73)
 23 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR             57.11      57.63 JO
                  28.03       57.63 (29.60)
 24 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR        57.98      57.64 JO
                  27.93       57.64 (29.71)
 24 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR                 57.08      57.64 JO
                  28.22       57.64 (29.42)
 26 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk Hills-MR     57.19      57.74 JO
                  27.83       57.74 (29.91)
 27 Alexander, Emily    14 VAC-MR                 57.82      57.97 JO
                  27.79       57.97 (30.18)
 27 Hill, Daniella      13 FLY-MR                 58.96      57.97 JO
                  27.97       57.97 (30.00)
 27 Bolander, Katie D   13 Agua Swim Team-MR      56.69      57.97 JO
                  27.85       57.97 (30.12)
 30 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR      58.17      58.06 JO
                  28.15       58.06 (29.91)
 31 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR      57.40      58.19 JO
                  28.06       58.19 (30.13)
 32 Miller, Sydney R    14 Agua Swim Team-MR      58.95      58.23 JO
                  27.68       58.23 (30.55)
 33 Veccia, Samantha J  14 North Shore-MR         59.01      58.27 JO
                  28.20       58.27 (30.07)
 34 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR    57.72      58.30 JO
                  27.96       58.30 (30.34)
 35 Bodnar, Katharine   13 Agua Swim Team-MR      58.21      58.33 JO
                  28.14       58.33 (30.19)
 36 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR                 58.05      58.43 JO
                  28.20       58.43 (30.23)
 37 Levine, Kimberly A  14 MSC-MR                 58.92      58.44 JO
                  28.56       58.44 (29.88)
 38 Yoo, Andrea         13 FLY-MR                 58.81      58.56 JO
                  27.83       58.56 (30.73)
 39 Villegas, Kristine  14 Cond-MR                58.45      58.67 JO
                  28.03       58.67 (30.64)
 40 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR        57.99      58.77 JO
                  28.45       58.77 (30.32)
 41 Casado, Laurie      13 CIY-MR                 57.98      58.80 JO
                  28.17       58.80 (30.63)
 42 Rudel, Susannah E   13 SMC-MR                 58.98      58.96 JO
                  27.90       58.96 (31.06)
 43 Ryan, Meg E         14 Tmsuffolk Hills-MR     58.66      59.02 JO
                  28.41       59.02 (30.61)
 44 Freeman, Brittany   14 GAEL-MR                58.08      59.04 JO
                  28.42       59.04 (30.62)
 45 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR            58.86      59.17 JO
                  28.64       59.17 (30.53)
 46 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                59.21      59.18 JO
                  28.73       59.18 (30.45)
 47 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR                59.28      59.21 JO
                  28.73       59.21 (30.48)
 48 Sheridan, Nicole F  14 LIAC-MR                58.08      59.29 JO
                  28.38       59.29 (30.91)
 49 Gomez, Bridget      14 Badger-MR              59.29      59.43
                  28.50       59.43 (30.93)
 50 Callahan, Courtney  13 Pace-MR                58.32      59.45
                  28.12       59.45 (31.33)
 51 Lu, April           14 FLY-MR                 58.60      59.50
                  28.46       59.50 (31.04)
 52 Sabens, Ginna M     14 Pace-MR                57.29      59.51
                  28.34       59.51 (31.17)
 53 Tyznar, Tina A      14 LIAC-MR                56.65      59.53
                  28.58       59.53 (30.95)
 54 Roberts, Hilary     13 Agua Swim Team-MR      59.21      59.71
                  28.59       59.71 (31.12)
 55 Brenner, Jillian V  14 Trs-MR                 59.11    1:00.01
                  28.59     1:00.01 (31.42)
 56 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR           58.37    1:00.06
                  29.02     1:00.06 (31.04)
 57 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR      59.26    1:00.66
                  29.30     1:00.66 (31.36)
 58 Hirsch, Rachel      14 Trs-MR                 59.27    1:01.94
                  29.91     1:01.94 (32.03)

Event 124  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 48.03  2/18/2002 Norman Z Scott, BAD  -MR
       Metro: @ 47.43  3/7/2002  Norman Scott, BAD-MR
                47.09  JR
                48.79  SECT
                48.99  T16
                51.59  METS
                54.29  ZQ
                56.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman       14 NYCC-MR                49.13      49.37 METS    20
                  23.78       49.37 (25.59)
  2 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR                51.73      51.05 METS    17
                  24.91       51.05 (26.14)
  3 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR        49.73      51.11 METS    16
                  24.58       51.11 (26.53)
  4 Chung, Sung-Moon    14 FLY-MR                 52.92      51.44 METS    15
                  24.95       51.44 (26.49)
  5 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR        52.90      51.84 ZQ      14
                  24.93       51.84 (26.91)
  6 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR            52.67      52.52 ZQ      13
                  25.17       52.52 (27.35)
  7 Chester, Nicholas   14 Tmsuffolk Hills-MR     55.28      52.59 ZQ      12
                  25.23       52.59 (27.36)
  8 Wright, Edwin P     14 Cond-MR                52.79      52.60 ZQ      11
                  25.16       52.60 (27.44)
  9 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR           52.16      52.76 ZQ       9
                  25.49       52.76 (27.27)
 10 Hoempler, Erik      13 SSL-MR                 53.61      52.83 ZQ       7
                  25.43       52.83 (27.40)
 11 O'Reilly, Patrick   14 North Shore-MR         56.19      53.04 ZQ       6
                  26.11       53.04 (26.93)
 12 Mongan, Kevin M     14 Tmsuffolk Hills-MR     53.20      53.05 ZQ       5
                  25.62       53.05 (27.43)
 13 Barnett, Kevin      14 HAA-MR                 56.16      53.31 ZQ       4
                  25.72       53.31 (27.59)
 14 Nam, Timothy K      13 FLY-MR                 53.80      53.41 ZQ       2.5
                  25.84       53.41 (27.57)
 14 Anderson, Mark C    14 MSC-MR                 54.23      53.41 ZQ       2.5
                  25.65       53.41 (27.76)
 16 McCort, Matthew T   14 North Shore-MR         56.18      53.52 ZQ       1
                  25.70       53.52 (27.82)
 17 Powell, Adam C      14 Bgnw Marlins-MR        51.31      53.54 ZQ
                  25.99       53.54 (27.55)
 18 Krey, Matt          14 Badger-MR              55.12      53.68 ZQ
                  25.66       53.68 (28.02)
 19 McLaurin, Marc      14 CIY-MR                 54.41      53.73 ZQ
                  25.56       53.73 (28.17)
 20 Kamata, Muneki      14 NYCC-MR                54.49      53.75 ZQ
                  25.60       53.75 (28.15)
 21 Caputo, Danny       14 Basc-MR                53.70      53.97 ZQ
                  25.65       53.97 (28.32)
 22 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR    54.78      54.13 ZQ
                  26.39       54.13 (27.74)
 23 Goldman, David      14 Flying Dolphins-MR     53.94      54.14 ZQ
                  25.11       54.14 (29.03)
 24 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR        55.04      54.29 ZQ
                  26.49       54.29 (27.80)
 25 Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR        54.02      54.31 JO
                  25.75       54.31 (28.56)
 26 Karabanov, Eugene   14 Brooklyn Seals-MR      56.32      54.54 JO
                  25.42       54.54 (29.12)
 27 Gaffey, Eric J      14 CSC-MR                 55.92      54.71 JO
                  26.56       54.71 (28.15)
 28 McGlone, James Z    14 LIAC-MR                55.20      54.87 JO
                  26.04       54.87 (28.83)
 29 Boccio, Dominick H  14 Farmingdale-MR         55.87      54.94 JO
                  26.16       54.94 (28.78)
 30 Olivier, Francisco  14 RedTails-MR            55.66      55.00 JO
                  25.97       55.00 (29.03)
 31 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR      55.00      55.03 JO
                  26.39       55.03 (28.64)
 32 Schaub, Charles M   13 Cond-MR                55.76      55.40 JO
                  26.04       55.40 (29.36)
 33 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR           54.89      55.41 JO
                  26.38       55.41 (29.03)
 34 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR              56.17      55.48 JO
                  26.38       55.48 (29.10)
 35 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR                55.55      55.51 JO
                  27.07       55.51 (28.44)
 36 Chang, One June J   13 FLY-MR                 55.63      55.72 JO
                  26.89       55.72 (28.83)
 37 Outcault, Andrew    14 HAA-MR                 56.27      55.73 JO
                  27.27       55.73 (28.46)
 38 Mason, Daniel J     14 Pace-MR                56.38      55.87 JO
                  26.63       55.87 (29.24)
 39 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR        55.66      55.91 JO
                  26.96       55.91 (28.95)
 40 Podniesinski, Jona  13 Tmsuffolk Hills-MR     56.49      56.02 JO
                  27.33       56.02 (28.69)
 41 Hughes, Mike G      14 Badger-MR              55.89      56.09 JO
                  27.21       56.09 (28.88)
 42 Pickel, James C     14 FLY-MR                 56.33      56.22 JO
                  27.20       56.22 (29.02)
 43 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR    55.90      56.27 JO
                  27.05       56.27 (29.22)
 44 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR        54.23      56.28 JO
                  26.57       56.28 (29.71)
 45 Maynard, Phil A     14 Agua Swim Team-MR      54.53      56.31 JO
                  26.83       56.31 (29.48)
 46 Palumbo, Evan S     13 Bgnw Marlins-MR        55.83      56.41 JO
                  27.00       56.41 (29.41)
 47 Preston, Blake L    13 Middies-MR             55.72      56.49 JO
                  26.93       56.49 (29.56)
 47 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR                55.97      56.49 JO
                  27.30       56.49 (29.19)
 49 Vaughan, Spencer    14 FLY-MR                 56.41      56.58
                  27.42       56.58 (29.16)
 50 Clay, Stephen E     14 Sachem-MR              55.82      56.62
                  26.61       56.62 (30.01)
 51 Meany, Matthew G    14 Trs-MR                 56.42      56.64
                  27.17       56.64 (29.47)
 52 Gaughran, Mackenzy  13 TVSC-MR                56.44      56.80
                  27.49       56.80 (29.31)
 53 Rickert, Ryan S     13 Middies-MR             56.45      57.12
                  27.24       57.12 (29.88)
 54 Attinello, Paul C   13 GAEL-MR                56.23      58.99
                  27.78       58.99 (31.21)

Event 125  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:06.39  1989      Margo Diamond, GAK
       Metro: @ 1:03.53  11/24/2000SeikaSetoguchi, AGUA-MR
                1:08.19  T16
                1:21.99  ZQ
                1:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR      1:11.64    1:07.53 T16     20
                  31.44     1:07.53 (36.09)
  2 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:12.26    1:10.48 ZQ      17
                  32.46     1:10.48 (38.02)
  3 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          1:11.79    1:11.83 ZQ      16
                  33.20     1:11.83 (38.63)
  4 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:12.59    1:12.20 ZQ      15
                  33.56     1:12.20 (38.64)
  5 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:15.29    1:14.08 ZQ      14
                  35.25     1:14.08 (38.83)
  6 Campagna, Brianne   10 Ndac-MR              1:19.69    1:15.54 ZQ      13
                  35.34     1:15.54 (40.20)
  7 Norman, Samantha M  10 Tmsuffolk Hills-MR   1:19.37    1:15.65 ZQ      12
                  34.56     1:15.65 (41.09)
  8 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR      1:16.47    1:16.04 ZQ      11
                  36.38     1:16.04 (39.66)
  9 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               1:19.37    1:17.57 ZQ       9
                  35.46     1:17.57 (42.11)
 10 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR  1:18.25    1:18.87 ZQ       7
                  37.95     1:18.87 (40.92)
 11 Futterman, Kale     10 Agua Swim Team-MR    1:17.77    1:19.15 ZQ       6
                  36.02     1:19.15 (43.13)
 12 Hoffman, Shekinah   10 MSC-MR               1:21.95    1:19.58 ZQ       5
                  37.97     1:19.58 (41.61)
 13 Merz, Wendy A        9 HYB-MR               1:20.23    1:20.07 ZQ       4
                  37.33     1:20.07 (42.74)
 14 Goco, Chryzl V      10 CIY-MR               1:26.94    1:20.10 ZQ       3
                  35.95     1:20.10 (44.15)
 15 Arnott, Katie       10 SSL-MR               1:26.77    1:20.20 ZQ       2
                  36.88     1:20.20 (43.32)
 16 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR  1:24.08    1:21.26 ZQ       1
                  37.55     1:21.26 (43.71)
 17 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:25.17    1:21.30 ZQ
 18 Randazzo, Khristia  10 GAEL-MR              1:24.63    1:21.41 ZQ
                  36.86     1:21.41 (44.55)
 19 Huerta, Imani       10 VAC-MR               1:25.91    1:21.42 ZQ
                  37.18     1:21.42 (44.24)
 20 Sgaglio, Briggs J   10 Bgnw Marlins-MR      1:27.38    1:21.92 ZQ
                  37.99     1:21.92 (43.93)
 21 Blacker, Sara P     10 Bgnw Marlins-MR      1:27.23    1:23.04 JO
                  39.40     1:23.04 (43.64)
 22 Daly, Bronagh       10 HS-MR                1:25.28    1:23.45 JO
                  38.46     1:23.45 (44.99)
 23 Lee, Abigail C       9 Agua Swim Team-MR    1:23.49    1:23.92 JO
                  37.62     1:23.92 (46.30)
 24 Kelemen, Anna N     10 Middies-MR           1:23.05    1:24.25 JO
                  40.21     1:24.25 (44.04)
 25 Qian, Ashley        10 CIY-MR               1:24.21    1:24.36 JO
                  40.26     1:24.36 (44.10)
 26 Weston, Caroline L  10 Bgnw Marlins-MR      1:23.00    1:24.48 JO
                  39.29     1:24.48 (45.19)
 27 Wilt, Chase H       10 Club Fit JV-MR       1:28.88    1:24.52 JO
                  41.25     1:24.52 (43.27)
 28 Groccia, Adrienne   10 GAEL-MR              1:21.63    1:24.65 JO
                  38.36     1:24.65 (46.29)
 29 Boyko, Emily F       9 MSC-MR               1:27.23    1:24.91 JO
                  39.98     1:24.91 (44.93)
 30 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:25.52 JO
                  39.00     1:25.52 (46.52)
 31 Sherard, Ashley M   10 NFS-MR               1:26.25    1:26.70 JO
                  40.94     1:26.70 (45.76)
 32 Marlow, Remi B      10 Tmsuffolk Hills-MR   1:29.76    1:27.08 JO
                  39.55     1:27.08 (47.53)
 33 Katchis, Alexandra  10 Middies-MR           1:26.78    1:27.10 JO
                  40.66     1:27.10 (46.44)
 34 McGrath, Devyn S    10 NBS-MR               1:28.25    1:27.16 JO
                  41.72     1:27.16 (45.44)
 35 Caputo, Krista      10 Basc-MR              1:24.57    1:28.01 JO
                  39.99     1:28.01 (48.02)
 36 Hirsch, Jenna       10 Trs-MR               1:29.76    1:28.77 JO
                  41.67     1:28.77 (47.10)
 37 Seagren, Erika L    10 MSC-MR               1:29.54    1:29.40 JO
                  40.23     1:29.40 (49.17)
 38 Rubzin, Emily J     10 Middies-MR           1:28.67    1:29.41 JO
                  41.45     1:29.41 (47.96)
 39 Cornacchio, Liana   10 Middies-MR           1:25.08    1:30.02
                  40.68     1:30.02 (49.34)
 40 Green, Christy O    10 Bgnw Marlins-MR      1:24.56    1:30.51
                  40.09     1:30.51 (50.42)
 41 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR  1:28.04    1:31.00
                  41.37     1:31.00 (49.63)

Event 126  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:05.27  1983      Rodney Van Tassell
       Metro: @ 1:02.83  5/1/2000  Anthony Simco, BGNW-MR
                1:07.69  T16
                1:26.69  ZQ
                1:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:11.84    1:08.96 ZQ      20
                  33.90     1:08.96 (35.06)
  2 Galan, Bryan        10 Tmsuffolk Hills-MR   1:13.57    1:10.96 ZQ      17
                  34.57     1:10.96 (36.39)
  3 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:13.96    1:12.36 ZQ      16
                  34.51     1:12.36 (37.85)
  4 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR      1:13.66    1:14.36 ZQ      15
                  35.01     1:14.36 (39.35)
  5 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:14.50    1:14.60 ZQ      14
                  34.98     1:14.60 (39.62)
  6 Carr, Charlie M      9 Bgnw Marlins-MR      1:16.48    1:14.65 ZQ      13
                  34.95     1:14.65 (39.70)
  7 Rappaport, Will L    9 Bgnw Marlins-MR      1:14.64    1:15.02 ZQ      12
                  34.61     1:15.02 (40.41)
  8 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:18.05    1:15.41 ZQ      11
                  34.77     1:15.41 (40.64)
  9 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    1:11.81    1:15.53 ZQ       9
                  34.44     1:15.53 (41.09)
 10 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR              1:18.43    1:15.91 ZQ       7
                  34.94     1:15.91 (40.97)
 11 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR               1:18.80    1:16.52 ZQ       6
                  35.68     1:16.52 (40.84)
 12 Martinez, George    10 FLY-MR               1:19.29    1:17.37 ZQ       5
                  35.60     1:17.37 (41.77)
 13 Carducci, Matthew    9 Middies-MR           1:20.73    1:18.35 ZQ       4
                  36.52     1:18.35 (41.83)
 14 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      1:17.10    1:18.94 ZQ       3
                  36.66     1:18.94 (42.28)
 15 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR          1:19.28    1:19.14 ZQ       2
                  37.64     1:19.14 (41.50)
 16 Deblasio, Matthew   10 Tmsuffolk Hills-MR   1:21.05    1:20.02 ZQ       1
                  37.06     1:20.02 (42.96)
 17 Goetz, Matthew J    10 WISC-MR              1:25.88    1:20.18 ZQ
                  37.23     1:20.18 (42.95)
 18 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           1:19.98    1:20.44 ZQ
                  36.46     1:20.44 (43.98)
 19 Ng, Kevin           10 OWA-MR               1:20.59    1:20.58 ZQ
                  37.28     1:20.58 (43.30)
 20 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR  1:24.35    1:20.77 ZQ
                  37.36     1:20.77 (43.41)
 21 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:19.26    1:21.62 ZQ
                  36.16     1:21.62 (45.46)
 22 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:28.01    1:21.75 ZQ
                  38.43     1:21.75 (43.32)
 23 Clarke, Taegan M    10 Bgnw Marlins-MR      1:25.21    1:23.20 ZQ
 24 Bleier, Jackson     10 SMC-MR               1:26.62    1:25.80 ZQ
                  40.06     1:25.80 (45.74)
 25 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR               1:28.37    1:26.65 ZQ
                  40.41     1:26.65 (46.24)
 26 Peng, Didi Y        10 OWA-MR               1:25.37    1:27.38 JO
                  38.81     1:27.38 (48.57)
 27 Wong, Stanley       10 NY Sharks-MR         1:21.12    1:27.91 JO
                  39.62     1:27.91 (48.29)
 28 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               1:27.32    1:27.95 JO
                  39.86     1:27.95 (48.09)
 29 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               1:28.73    1:28.37 JO
                  39.95     1:28.37 (48.42)
 -- Blacker, Aaron M     8 Bgnw Marlins-MR      1:26.15         DQ

Event 127  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:04.86  3/18/2001 Kim E. Kelly, BSC
       Metro: @ 2:01.83  4/30/1992 Leslie Marmorale, LISC-MR
                2:07.39  T16
                2:07.39  JR
                2:10.39  SECT
                2:21.99  METS
                2:25.79  ZQ
                2:34.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Potter, Alyssa C    14 Bgnw Marlins-MR      2:13.03    2:12.82 METS    20
                  29.56     1:03.22 (33.66)     1:38.14 (34.92)     2:12.82 (34.68)
  2 Potter, Brittany C  14 Bgnw Marlins-MR      2:14.01    2:13.86 METS    17
                  30.08     1:03.70 (33.62)     1:38.86 (35.16)     2:13.86 (35.00)
  3 Guyett, Caren E     14 Bgnw Marlins-MR      2:17.41    2:14.17 METS    16
                  29.47     1:02.63 (33.16)     1:37.60 (34.97)     2:14.17 (36.57)
  4 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR            2:19.01    2:19.03 METS    15
                  30.04     1:04.16 (34.12)     1:40.87 (36.71)     2:19.03 (38.16)
  5 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:18.87    2:20.34 METS    14
                  31.02     1:06.02 (35.00)     1:43.01 (36.99)     2:20.34 (37.33)
  6 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk Hills-MR   2:20.09    2:20.39 METS    13
                  30.91     1:06.44 (35.53)     1:43.39 (36.95)     2:20.39 (37.00)
  7 Niessl, Steffi E    13 Bgnw Marlins-MR      2:24.79    2:21.52 METS    12
                  29.81     1:05.00 (35.19)     1:42.87 (37.87)     2:21.52 (38.65)
  8 Leguyader, Sydney   13 CSC-MR               2:23.68    2:22.86 ZQ      11
                  30.49     1:05.15 (34.66)     1:43.46 (38.31)     2:22.86 (39.40)
  9 Guzman, Paula       14 FLY-MR               2:24.35    2:23.00 ZQ       9
                  31.93     1:08.24 (36.31)     1:45.31 (37.07)     2:23.00 (37.69)
 10 Alexander, Emily    14 VAC-MR               2:21.35    2:23.51 ZQ       7
                  29.89     1:06.25 (36.36)     1:45.49 (39.24)     2:23.51 (38.02)
 11 Alejandro, Tricia   14 OWA-MR               2:21.24    2:24.20 ZQ       6
                  31.54     1:07.64 (36.10)     1:46.11 (38.47)     2:24.20 (38.09)
 12 Bolander, Katie D   13 Agua Swim Team-MR    2:21.00    2:24.31 ZQ       5
                  32.43     1:08.46 (36.03)     1:46.16 (37.70)     2:24.31 (38.15)
 13 Mills, Tanika       14 NFS-MR               2:22.00    2:24.45 ZQ       4
                  30.46     1:05.70 (35.24)     1:43.35 (37.65)     2:24.45 (41.10)
 14 Ponzo, Victoria     13 FLY-MR               2:28.49    2:24.47 ZQ       3
                  31.73     1:08.08 (36.35)     1:47.19 (39.11)     2:24.47 (37.28)
 15 Kutner, Maxine J    14 Bgnw Marlins-MR      2:25.12    2:24.48 ZQ       2
                  31.54     1:07.82 (36.28)     1:45.50 (37.68)     2:24.48 (38.98)
 16 Levine, Kimberly A  14 MSC-MR               2:26.82    2:24.67 ZQ       1
                  32.45     1:09.16 (36.71)     1:46.44 (37.28)     2:24.67 (38.23)
 17 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              2:31.17    2:24.95 ZQ
                  31.61     1:08.57 (36.96)     1:47.04 (38.47)     2:24.95 (37.91)
 18 Sheridan, Nicole F  14 LIAC-MR              2:28.31    2:25.01 ZQ
                  31.47     1:07.89 (36.42)     1:46.45 (38.56)     2:25.01 (38.56)
 19 Bucaria, Kristen    13 HAA-MR               2:20.62    2:25.13 ZQ
                  31.06     1:06.97 (35.91)     1:46.14 (39.17)     2:25.13 (38.99)
 20 Lu, April           14 FLY-MR               2:23.60    2:25.61 ZQ
                  30.57     1:06.23 (35.66)     1:44.64 (38.41)     2:25.61 (40.97)
 21 Lupinetti, Amelia   14 Aqua Gems-MR         2:24.84    2:25.76 ZQ
                  32.50     1:09.42 (36.92)     1:47.63 (38.21)     2:25.76 (38.13)
 22 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               2:25.06    2:26.10 JO
                  31.86     1:08.46 (36.60)     1:46.98 (38.52)     2:26.10 (39.12)
 23 Hyland, Allison     13 Badger-MR            2:27.96    2:27.44 JO
                  30.65     1:07.09 (36.44)     1:46.36 (39.27)     2:27.44 (41.08)
 24 Hryhorowych, Tania  14 Agua Swim Team-MR    2:31.22    2:28.09 JO
                  32.09     1:09.08 (36.99)     1:48.61 (39.53)     2:28.09 (39.48)
 25 Arnott, Sarah A     13 SSL-MR               2:32.43    2:28.92 JO
                  31.65     1:08.97 (37.32)     1:48.83 (39.86)     2:28.92 (40.09)
 26 Hutzler, Kayla M    14 TVSC-MR              2:32.44    2:29.03 JO
                  31.59     1:09.33 (37.74)     1:49.21 (39.88)     2:29.03 (39.82)
 27 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:28.47    2:29.65 JO
                  33.07     1:11.00 (37.93)     1:50.28 (39.28)     2:29.65 (39.37)
 28 Finkelstein, Jana   14 FLY-MR               2:31.82    2:31.86 JO
                  32.38     1:10.29 (37.91)     1:51.09 (40.80)     2:31.86 (40.77)
 29 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR          2:27.17    2:32.76 JO
                  33.10     1:11.51 (38.41)     1:52.43 (40.92)     2:32.76 (40.33)
 30 Gomez, Bridget      14 Badger-MR            2:33.27    2:32.90 JO
                  31.68     1:09.32 (37.64)     1:50.37 (41.05)     2:32.90 (42.53)
 31 Chapman, Kim        14 Trs-MR               2:33.09    2:33.06 JO
                  33.52     1:12.02 (38.50)     1:52.77 (40.75)     2:33.06 (40.29)
 32 Aiello, Christina   14 MSC-MR               2:28.92    2:33.84 JO
                  33.89     1:13.08 (39.19)     1:54.20 (41.12)     2:33.84 (39.64)
 33 Letchko, Amanda R   14 Aqua Gems-MR         2:27.63    2:33.90 JO
                  34.26     1:12.65 (38.39)     1:53.41 (40.76)     2:33.90 (40.49)
 34 Horner, Michelle L  13 Bgnw Marlins-MR      2:32.01    2:34.16 JO
                  32.05     1:10.26 (38.21)     1:52.01 (41.75)     2:34.16 (42.15)
 35 Fosteris, Lillian   14 FLY-MR               2:31.89    2:34.46
                  32.31     1:10.77 (38.46)     1:51.90 (41.13)     2:34.46 (42.56)

Event 128  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:58.60  2/18/2002 Norman Z Scott, BAD  -MR
       Metro: @ 1:56.58  4/30/1998 Brendan Nelligan, LIAC-MR
                1:54.89  JR
                1:57.89  SECT
                2:00.29  T16
                2:11.99  METS
                2:27.69  ZQ
                2:31.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman       14 NYCC-MR              2:08.03    2:06.54 METS    20
                  27.07       58.66 (31.59)     1:31.71 (33.05)     2:06.54 (34.83)
  2 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:10.07    2:08.05 METS    17
                  28.27     1:00.76 (32.49)     1:34.04 (33.28)     2:08.05 (34.01)
  3 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      2:15.95    2:08.86 METS    16
                  28.89     1:02.13 (33.24)     1:35.95 (33.82)     2:08.86 (32.91)
  4 Simco, Daniel P     14 Bgnw Marlins-MR      2:15.32    2:09.64 METS    15
                  29.37     1:02.31 (32.94)     1:36.40 (34.09)     2:09.64 (33.24)
  5 Windler, Andrew J   13 Tmsuffolk Hills-MR   2:18.83    2:12.79 ZQ      14
                  29.63     1:03.32 (33.69)     1:38.12 (34.80)     2:12.79 (34.67)
  6 Maynard, Phil A     14 Agua Swim Team-MR    2:09.66    2:13.36 ZQ      13
                  29.84     1:03.58 (33.74)     1:38.74 (35.16)     2:13.36 (34.62)
  7 McCort, Matthew T   14 North Shore-MR       2:16.01    2:13.52 ZQ      12
                  28.92     1:02.82 (33.90)     1:38.38 (35.56)     2:13.52 (35.14)
  8 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR          2:20.00    2:14.22 ZQ      11
                  28.21     1:01.62 (33.41)     1:37.88 (36.26)     2:14.22 (36.34)
  9 Karabanov, Eugene   14 Brooklyn Seals-MR    2:20.10    2:14.28 ZQ       9
                  28.50     1:02.93 (34.43)     1:39.64 (36.71)     2:14.28 (34.64)
 10 Asaga, Kazu         13 Bgnw Marlins-MR      2:17.04    2:14.67 ZQ       7
                  29.08     1:03.45 (34.37)     1:39.33 (35.88)     2:14.67 (35.34)
 11 Nam, Timothy K      13 FLY-MR               2:19.60    2:15.07 ZQ       6
                  28.82     1:02.55 (33.73)     1:38.61 (36.06)     2:15.07 (36.46)
 12 Russell, Lucais E   13 LINDY-MR             2:18.20    2:15.15 ZQ       5
                  29.67     1:04.48 (34.81)     1:40.76 (36.28)     2:15.15 (34.39)
 13 O'Reilly, Patrick   14 North Shore-MR       2:15.52    2:15.86 ZQ       4
                  29.75     1:03.44 (33.69)     1:39.02 (35.58)     2:15.86 (36.84)
 14 Blacker, Jared A    14 Bgnw Marlins-MR      2:22.00    2:16.70 ZQ       3
                  29.98     1:04.16 (34.18)     1:40.01 (35.85)     2:16.70 (36.69)
 15 Kim, Daniel H       13 CIY-MR               2:18.28    2:16.77 ZQ       2
                  29.41     1:03.67 (34.26)     1:39.37 (35.70)     2:16.77 (37.40)
 16 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:16.85    2:17.58 ZQ       1
                  29.49     1:04.64 (35.15)     1:41.20 (36.56)     2:17.58 (36.38)
 17 Walotsky, Conor     14 Badger-MR            2:17.99    2:17.86 ZQ
                  29.69     1:03.88 (34.19)     1:40.38 (36.50)     2:17.86 (37.48)
 18 Outcault, Andrew    14 HAA-MR               2:23.08    2:19.10 ZQ
                  30.91     1:05.91 (35.00)     1:41.98 (36.07)     2:19.10 (37.12)
 19 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR    2:18.38    2:20.28 ZQ
                  30.43     1:05.45 (35.02)     1:42.57 (37.12)     2:20.28 (37.71)
 20 Hutzelman, Daniel   14 Aqua Gems-MR         2:21.97    2:21.03 ZQ
                  30.85     1:06.00 (35.15)     1:42.63 (36.63)     2:21.03 (38.40)
 21 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      2:21.68    2:21.74 ZQ
                  31.02     1:06.92 (35.90)     1:44.00 (37.08)     2:21.74 (37.74)
 22 Shachar, Tal A      14 GAEL-MR              2:21.21    2:22.95 ZQ
                  30.39     1:06.05 (35.66)     1:43.96 (37.91)     2:22.95 (38.99)
 23 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR          2:20.81    2:23.39 ZQ
                  30.69     1:06.76 (36.07)     1:44.92 (38.16)     2:23.39 (38.47)
 24 Pickel, James C     14 FLY-MR               2:23.37    2:23.54 ZQ
                  30.81     1:07.11 (36.30)     1:44.63 (37.52)     2:23.54 (38.91)
 25 Gaughran, Mackenzy  13 TVSC-MR              2:23.08    2:24.67 ZQ
                  30.61     1:07.17 (36.56)     1:45.80 (38.63)     2:24.67 (38.87)
 26 DaSilva, Jonathan   13 TVSC-MR              2:28.59    2:27.93 JO
                  32.01     1:09.51 (37.50)     1:48.47 (38.96)     2:27.93 (39.46)
 27 Preston, Blake L    13 Middies-MR           2:27.11    2:28.32 JO
                  30.65     1:08.05 (37.40)     1:47.23 (39.18)     2:28.32 (41.09)
 28 Luchsinger, Ryan J  14 TVSC-MR              2:23.73    2:29.24 JO
                  31.28     1:07.24 (35.96)     1:47.54 (40.30)     2:29.24 (41.70)
 29 Morris, Dylan W     14 Bgnw Marlins-MR      2:25.80    2:30.52 JO
                  32.10     1:09.18 (37.08)     1:49.37 (40.19)     2:30.52 (41.15)
 30 Richman, Peter Z    13 GAEL-MR              2:29.61    2:30.67 JO
                  32.60     1:09.91 (37.31)     1:49.78 (39.87)     2:30.67 (40.89)
 31 Pope, Ryan P        14 Middies-MR           2:30.08    2:32.68
                  32.19     1:10.31 (38.12)     1:50.82 (40.51)     2:32.68 (41.86)
 -- Simco, Anthony J    14 Bgnw Marlins-MR      2:12.22         DQ

Event 129  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:09.18  1996      YWCA Middies
       Metro: @ 2:07.81  12/13/2002B&G N.Westchester, BGNW-MR
                         K.Holden,A.Gorki,A.Polhill,C.Quaranta
                2:14.39  T16
                2:44.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:14.00    2:11.47 T16     40
     1) Berkman, Maddy R 10             2) Weston, Caroline L 10
     3) Sims, Danielle 10               4) Scilufo, Taylor 10
                  32.45     1:10.43 (37.98)     1:42.77 (32.34)     2:11.47 (28.70)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:17.43    2:15.04 JO      34
     1) Guaman, Kelly C 10              2) Zhu, Annie 9
     3) Fidan, Cagla 8                  4) Bouzarouata, Sarah 10
                  35.63     1:10.93 (35.30)     1:27.86 (16.93)     2:15.04 (47.18)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:15.30    2:15.59 JO      32
     1) Michalak, Agata 10              2) Lim, Sally 10
     3) Hain, Karina A 10               4) Chang, Elizabeth 9
                  32.20     1:12.33 (40.13)     1:43.99 (31.66)     2:15.59 (31.60)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:21.87    2:19.75 JO      30
                  34.93     1:14.77 (39.84)     1:48.69 (33.92)     2:19.75 (31.06)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:22.77    2:20.31 JO      28
     1) Nieto, Amanda A 10              2) Gaffey, Mikaila M 9
     3) Bunster, Katharine A 10         4) Dematteo, Rose A 9
                  36.17     1:14.56 (38.39)     1:50.59 (36.03)     2:20.31 (29.72)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:21.50    2:22.89 JO      26
     1) Mannix, Christine M 9           2) Groccia, Adrienne D 10
     3) Randazzo, Khristiana 10         4) Tracy, Maggie E 10
                  37.93     1:17.62 (39.69)     1:52.78 (35.16)     2:22.89 (30.11)
  7 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:21.29    2:23.72 JO      24
     1) Wade, Zoey A 10                 2) Brown, Rebecca M 10
     3) Merz, Wendy A 9                 4) Pujals, Michaela C 10
                  34.75     1:17.06 (42.31)     1:53.17 (36.11)     2:23.72 (30.55)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:24.00    2:24.10 JO      22
     1) Trail, Melissa L 10             2) Blacker, Sara P 10
     3) Green, Christy O 10             4) Sgaglio, Briggs J 10
                  33.86     1:14.45 (40.59)     1:53.29 (38.84)     2:24.10 (30.81)
  9 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:25.72    2:24.99 JO      18
     1) Seagren, Erika L 10             2) Boyko, Emily F 9
     3) Hoffman, Shekinah L 10          4) Aiello, Jennifer M 10
                  38.49     1:22.40 (43.91)     1:55.27 (32.87)     2:24.99 (29.72)
 10 Ywca Middies-MR  'A'                        2:18.00    2:25.10 JO      14
     1) Toal, Shannon V 10              2) Cornacchio, Liana 10
     3) Kelemen, Anna N 10              4) Prokopowicz, Victoria 10
                  37.32     1:17.19 (39.87)     1:53.95 (36.76)     2:25.10 (31.15)
 11 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               2:27.32    2:28.53 JO      12
     1) Heinsohn, Alyssa N 10           2) Corso, Kimberly M 9
     3) Russell, Clara J 9              4) Acompora, Alyssa 10
                  37.98     1:19.14 (41.16)     1:55.12 (35.98)     2:28.53 (33.41)
 12 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:30.13    2:31.88 JO      10
     1) Castellano, Gabriella 10        2) Gibbons, Jenna 9
     3) Caputo, Krista 10               4) Francomano, Ashley 10
                  40.29     1:24.63 (44.34)     2:00.84 (36.21)     2:31.88 (31.04)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 2:17.29    2:33.58 JO       8
     1) Chan, Olivia 9                  2) McGrath, Kelly 10
     3) Warren, Frances V 10            4) Mu, Isabella 10
                  39.19     1:21.00 (41.81)     2:01.90 (40.90)     2:33.58 (31.68)
 14 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:35.28    2:34.44 JO       6
     1) Pear, Alex A 10                 2) Burrell, Stephanie N 9
     3) Fufidio, Andrea L 9             4) Johanson, Kelly A 10
                  38.20     1:23.63 (45.43)     2:03.13 (39.50)     2:34.44 (31.31)
 15 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:44.67    2:35.72 JO       4
     1) Mlynarczyk, Nicole 10           2) Larkin, Colleen P 10
     3) Santiago, Amber 9               4) Ehrman, Rachel 10
                  41.20     1:25.06 (43.86)     2:01.87 (36.81)     2:35.72 (33.85)
 16 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:29.50    2:36.09 JO       2
     1) Judge, Morgan C 10              2) Delahunt, Ryan E 10
     3) Doherty, Julia G 9              4) McNulty, Kendra L 9
                  39.31     1:25.86 (46.55)     2:03.64 (37.78)     2:36.09 (32.45)
 17 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:30.74    2:40.61 JO
     1) Rudel, Holly 8                  2) Brooks, Elizabeth 10
     3) Olsen, Ashley E 10              4) Porter, Nicole M 10
                  47.05     1:24.63 (37.58)     2:07.27 (42.64)     2:40.61 (33.34)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:22.39         DQ
     1) Kuo, Jacqueline 9               2) Case, Olivia 9
     3) Futterman, Kale 10              4) Shiota, Lena A 10
                  35.91     1:16.95 (41.04)     1:49.75 (32.80)          DQ (30.18)

Event 130  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:04.38  2/13/2000 BGNW Marlins
       Metro: @ 2:04.38  5/1/2000  Boys & Girls Club, BGNW-MR
                         D.Simco,D.Polhill,A.Simco,T.Hastings
                2:14.99  T16
                2:44.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:16.00    2:13.13 T16     40
     1) Carr, Charlie M 9               2) Karle, Matthew I 10
     3) Rappaport, Will L 9             4) Clarke, Taegan M 10
                  35.28     1:10.71 (35.43)     1:42.78 (32.07)     2:13.13 (30.35)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:18.88    2:14.83 T16     34
     1) Hughes, Kevin J 10              2) Lyons, Chris 10
     3) Volkov, Sasha A 9               4) Johnson, Grant 9
                  34.11     1:10.96 (36.85)     1:44.27 (33.31)     2:14.83 (30.56)
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:20.00    2:15.72 JO      32
     1) Minowitz, Eric M 10             2) Perley, Timmy J 10
     3) Bennett, Aarron M 10            4) Carducci, Matthew F 9
                  33.03     1:13.27 (40.24)     1:45.90 (32.63)     2:15.72 (29.82)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:20.25    2:17.33 JO      30
     1) Doherty, Christopher 10         2) Martinez, Keannu C 10
     3) Barbosa, Larry S 10             4) Erskine, Brendan 10
                  34.60     1:12.84 (38.24)     1:46.89 (34.05)     2:17.33 (30.44)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:13.00    2:18.13 JO      28
     1) Yang, Patrick 9                 2) Carmichael-Lopes, Bernil 10
     3) Kuo, Theodore 10                4) Graham, Danny 9
                  37.51     1:14.50 (36.99)     1:46.98 (32.48)     2:18.13 (31.15)
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:21.29    2:21.62 JO      26
     1) Sack, Danny C 10                2) Peng, Didi Y 10
     3) Ng, Kevin 10                    4) Murphy, Thomas P 10
                  40.85     1:16.50 (35.65)     1:52.10 (35.60)     2:21.62 (29.52)
  7 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:23.23    2:26.35 JO      24
     1) Sullivan, Sean P 10             2) Friedman, Alec T 9
     3) Goldstein, Jake P 10            4) Pisano, Richard C 10
                  35.73     1:20.80 (45.07)     2:01.69 (40.89)     2:26.35 (24.66)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:26.00    2:27.83 JO      22
     1) Potter, Justin E 10             2) Gebauer, Benjamin A 10
     3) Blacker, Aaron M 8              4) Caiola, Danny R 9
                  36.46     1:20.72 (44.26)     1:55.79 (35.07)     2:27.83 (32.04)
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        2:30.00    2:31.00 JO      18
     1) Nangle, JT T 9                  2) Blair, Tim R 10
     3) Shannon, Christopher K 10       4) Avidan, Lucas J 10
                  35.24     1:21.15 (45.91)     2:00.19 (39.04)     2:31.00 (30.81)
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:32.94    2:42.68 JO      14
     1) Tobin, John R 8                 2) Cuellar, Emanuel 10
     3) Eid, Alex 9                     4) Farucci, Andrew D 10
                  39.30     1:29.77 (50.47)     2:08.42 (38.65)     2:42.68 (34.26)
 11 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:44.15    2:43.25 JO      12
     1) Smith, Adam 10                  2) Ehret, Jack M 9
     3) Stuart, Ian D 9                 4) Pendergast, Ryan 9
                  40.45     1:26.58 (46.13)     2:03.68 (37.10)     2:43.25 (39.57)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:36.59         DQ
     1) Corey, Alexi 10                 2) Papalambros, Alex 9
     3) Wong, Stanley 10                4) Zhang, Thomas 10
                  36.23     1:20.59 (44.36)     1:55.86 (35.27)          DQ (34.40)

Event 131  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:02.23  3/18/2001 YWCA Middies
                         K. Furgeson, J. Pangilinan, C. Kofol, B. Ghitelman
       Metro: @ 3:56.55  4/30/1993 Badger S.C., BSC-MR
                4:01.29  JR
                4:05.59  T16
                4:11.29  SECT
                4:30.99  METS
                4:49.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:08.00    4:06.96 SECT    40
     1) Tracey, Kim L 13                2) Potter, Alyssa C 14
     3) Potter, Brittany C 14           4) Guyett, Caren E 14
                  30.25   1:03.57 (1:03.57)     1:36.40 (32.83)   2:13.85 (1:10.28)
        2:42.81 (28.96)   3:14.13 (1:00.28)     3:39.52 (25.39)     4:06.96 (52.83)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:10.00    4:07.57 SECT    34
     1) Cliff, Nicole 13                2) Gruendel, Kerry R 13
     3) Chiappetta, Emma 14             4) Hyland, Allison 13
                  29.90   1:01.35 (1:01.35)     1:34.02 (32.67)   2:10.31 (1:08.96)
        2:39.43 (29.12)   3:13.49 (1:03.18)     3:38.66 (25.17)     4:07.57 (54.08)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        4:12.77    4:16.80 METS    32
     1) Parisi, Lauren N 14             2) Larkin, Kate C 13
     3) Ryan, Meg E 14                  4) Harris, Markee E 14
                  30.65   1:03.00 (1:03.00)     1:36.02 (33.02)   2:13.64 (1:10.64)
        2:43.10 (29.46)   3:18.06 (1:04.42)     3:46.01 (27.95)     4:16.80 (58.74)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:16.70    4:23.23 METS    30
     1) Hill, Daniella 13               2) Martinez, Bianca 14
     3) Lu, April 14                    4) Yoo, Andrea 13
                  33.31   1:08.42 (1:08.42)     1:41.58 (33.16)   2:21.33 (1:12.91)
        2:50.50 (29.17)   3:24.60 (1:03.27)     3:51.70 (27.10)     4:23.23 (58.63)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:20.00    4:24.30 METS    28
     1) Follini, Nadine R 14            2) Kutner, Maxine J 14
     3) Niessl, Steffi E 13             4) Fitzgibbons, Hannah L 14
                  32.07   1:06.36 (1:06.36)     1:41.17 (34.81)   2:22.32 (1:15.96)
        2:50.89 (28.57)   3:24.92 (1:02.60)     3:52.79 (27.87)     4:24.30 (59.38)
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:27.30    4:24.71 METS    26
     1) Sudano, Ashley M 13             2) Gibson, Lauren M 13
     3) Leguyader, Sydney S 13          4) Leguyader, Clare L 14
                  32.42   1:07.23 (1:07.23)     1:42.57 (35.34)   2:23.24 (1:16.01)
        2:53.41 (30.17)   3:27.92 (1:04.68)     3:54.70 (26.78)     4:24.71 (56.79)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:22.00    4:29.70 METS    24
     1) Ferlo, Nicole C 14              2) Murphy, Jean 14
     3) Letchko, Amanda R 14            4) Lupinetti, Amelia J 14
                  33.08   1:08.36 (1:08.36)     1:42.77 (34.41)   2:22.21 (1:13.85)
        2:53.47 (31.26)   3:30.32 (1:08.11)     3:58.49 (28.17)     4:29.70 (59.38)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:21.08    4:30.38 METS    22
     1) Bodnar, Katharine D 13          2) Lewandowski, Dorota M 14
     3) Hryhorowych, Tania V 14         4)
                  32.04   1:07.15 (1:07.15)     1:42.82 (35.67)   2:23.15 (1:16.00)
        2:54.14 (30.99)   3:31.50 (1:08.35)     3:59.02 (27.52)     4:30.38 (58.88)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:09.35    4:36.41 JO      18
     1) Shiota, Lili M 13               2) Bolander, Katie D 13
     3) Siegel, Erika A 13              4) Moore, Jhanna 13
                  33.78   1:10.23 (1:10.23)     1:46.54 (36.31)   2:27.95 (1:17.72)
        2:59.00 (31.05)   3:34.58 (1:06.63)     4:03.81 (29.23)   4:36.41 (1:01.83)
 10 Hauppauge-MR  'A'                           4:43.60    4:42.57 JO      14
     1) Cohen, Jacqui 13                2) Bucaria, Kristen 13
     3) Plaschka, Jade 13               4) Rosenbrock, Katie 14
                  35.15   1:11.83 (1:11.83)     1:48.55 (36.72)   2:28.82 (1:16.99)
        3:02.71 (33.89)   3:40.71 (1:11.89)     4:09.85 (29.14)   4:42.57 (1:01.86)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:35.50    4:43.31 JO      12
     1) Freeman, Brittany Z 14          2) Pappas, Morgan T 13
     3) Guba, Ali E 13                  4) Brown, Brittany A 13
                  32.63   1:07.02 (1:07.02)     1:47.31 (40.29)   2:33.28 (1:26.26)
        3:02.90 (29.62)   3:38.42 (1:05.14)     4:08.78 (30.36)   4:43.31 (1:04.89)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:27.47    4:43.47 JO      10
     1) Alejandro, Tricia A 14          2) DiDonato, Emily 13
     3) Albano, Stephanie D 13          4) Ferrante, Francesca S 13
                  32.48   1:06.24 (1:06.24)     1:43.19 (36.95)   2:24.71 (1:18.47)
        2:59.99 (35.28)   3:41.50 (1:16.79)     4:11.10 (29.60)   4:43.47 (1:01.97)

Event 132  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:45.49  2/13/2000 Badger Swim Club
       Metro: @ 3:45.49  4/30/2000 Badger S.C., BSC-MR
                3:36.09  JR
                3:43.19  SECT
                3:51.89  T16
                3:59.99  METS
                4:49.99  JO
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:46.00    3:46.08 T16     40
     1) Hastings, Tristan L 14          2) Simco, Anthony J 14
     3) Simco, Daniel P 14              4) Powell, Adam C 14
                  26.91       55.23 (55.23)     1:25.80 (30.57)   2:00.24 (1:05.01)
        2:25.78 (25.54)     2:55.58 (55.34)     3:18.82 (23.24)     3:46.08 (50.50)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:06.00    4:05.38 JO      34
     1) Asaga, Kazu 13                  2) Polhill, Drew B 13
     3) Blacker, Jared A 14             4) Morris, Dylan W 14
                  29.42   1:01.76 (1:01.76)     1:33.85 (32.09)   2:10.53 (1:08.77)
        2:38.17 (27.64)   3:11.71 (1:01.18)     3:37.30 (25.59)     4:05.38 (53.67)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:08.07    4:09.11 JO      32
     1) Chang, One June J 13            2) Nam, Timothy K 13
     3) Pickel, James C 14              4) Chung, Sung-Moon 14
                  31.76   1:08.50 (1:08.50)     1:37.77 (29.27)
            2:42.59 ( )         3:18.46 ( )     3:42.49 (24.03)     4:09.11 (50.65)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:17.04    4:13.26 JO      30
     1) Yanez, Gabriel F 13             2) Polanco, Jose A 13
     3) Pazmino, Mauro F 14             4) Jaszewski, Jacub 14
                  32.08   1:07.10 (1:07.10)     1:40.30 (33.20)   2:18.92 (1:11.82)
        2:45.44 (26.52)     3:15.83 (56.91)     3:42.84 (27.01)     4:13.26 (57.43)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:08.00    4:13.31 JO      28
     1) Hughes, Mike G 14               2) Jacobson, Matt A 13
     3) Walotsky, Conor 14              4) Krey, Matt 14
                  30.89   1:03.79 (1:03.79)     1:36.82 (33.03)   2:15.51 (1:11.72)
        2:45.60 (30.09)   3:19.46 (1:03.95)     3:45.16 (25.70)     4:13.31 (53.85)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        4:26.31    4:14.27 JO      26
     1) Chester, Nicholas J 14          2) Mongan, Kevin M 14
     3) Windler, Andrew J 13            4) Podniesinski, Jonathan J 13
                  29.90   1:02.66 (1:02.66)     1:37.51 (34.85)   2:15.66 (1:13.00)
        2:44.95 (29.29)   3:18.43 (1:02.77)     3:45.00 (26.57)     4:14.27 (55.84)
  7 Hauppauge-MR  'A'                           4:19.18    4:18.47 JO      24
     1) Barnett, Kevin 14               2) TerBush, Ryan N 14
     3) Outcault, Andrew 14             4) Outcault, Ryan 14
                  29.60   1:01.05 (1:01.05)     1:36.88 (35.83)   2:18.12 (1:17.07)
        2:47.73 (29.61)   3:21.33 (1:03.21)     3:48.85 (27.52)     4:18.47 (57.14)
  8 Cross Island YMCA-MR  'A'                   4:20.25    4:21.63 JO      22
     1) Derby, Jimmy F 13               2) Kim, Daniel H 13
     3) McLaurin, Marc 14               4) Moore, Malcolm 13
                  32.61   1:07.73 (1:07.73)     1:42.52 (34.79)   2:22.69 (1:14.96)
        2:50.08 (27.39)   3:23.23 (1:00.54)     3:50.40 (27.17)     4:21.63 (58.40)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:27.28    4:22.74 JO      18
     1) Gaffey, Eric J 14               2) Lettieri, Nicholas M 13
     3) Vanwinkle, John 13              4) King, Brendan D 13
                  30.40   1:02.33 (1:02.33)     1:36.56 (34.23)   2:18.78 (1:16.45)
        2:47.52 (28.74)   3:22.96 (1:04.18)     3:51.40 (28.44)     4:22.74 (59.78)
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:18.50    4:31.42 JO      14
     1) Heath, Michael A 13             2) Holek, Thomas F 13
     3) Shachar, Tal A 14               4) Attinello, Paul C 13
                  32.78   1:10.22 (1:10.22)     1:43.98 (33.76)   2:22.74 (1:12.52)
        2:53.15 (30.41)   3:30.17 (1:07.43)     3:58.14 (27.97)   4:31.42 (1:01.25)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          4:04.22         DQ
     1) Kopczynski, Konrad B 14         2) Kamata, Muneki 14
     3) Liang, Truman 14                4) Marton, Peter 14
                  30.15   1:02.20 (1:02.20)     1:33.91 (31.71)   2:10.83 (1:08.63)
        2:36.40 (25.57)     3:06.98 (56.15)     3:32.73 (25.75)          DQ (54.47)

Event 133  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:50.20  2/15/2002 Alexandra Forrester, BAD  -MR
       Metro: @ 5:34.52  1/12/2001 Kristen Degrazia, TS-MR
                5:45.49  T16
                6:30.99  ZQ
                6:44.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Prokopowicz, Victo  10 Middies-MR           6:14.72    6:02.43 ZQ      20
                  31.98     1:07.60 (35.62)     1:44.88 (37.28)     2:22.05 (37.17)
        3:00.03 (37.98)     3:37.54 (37.51)     4:14.84 (37.30)     4:51.75 (36.91)
        5:28.98 (37.23)     6:02.43 (33.45)
  2 Zhu, Annie           9 Twisters-MR          6:10.99    6:02.73 ZQ      17
                  31.23     1:06.11 (34.88)     1:43.01 (36.90)     2:20.32 (37.31)
        2:58.19 (37.87)     3:36.36 (38.17)     4:13.44 (37.08)     4:51.17 (37.73)
        5:28.33 (37.16)     6:02.73 (34.40)
  3 Berkman, Maddy R    10 Bgnw Marlins-MR      6:25.09    6:04.15 ZQ      16
                  31.87     1:07.11 (35.24)     1:44.56 (37.45)     2:22.41 (37.85)
        3:01.02 (38.61)     3:37.51 (36.49)     4:15.04 (37.53)     4:52.48 (37.44)
        5:29.63 (37.15)     6:04.15 (34.52)
  4 Henry, Emily        10 VAC-MR               6:27.60    6:14.58 ZQ      15
                  32.47     1:08.63 (36.16)     1:46.30 (37.67)     2:24.65 (38.35)
        3:03.37 (38.72)     3:41.94 (38.57)     4:20.43 (38.49)     4:59.01 (38.58)
        5:37.34 (38.33)     6:14.58 (37.24)
  5 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      6:34.13    6:14.73 ZQ      14
                  32.01     1:08.09 (36.08)     1:46.42 (38.33)     2:24.28 (37.86)
        3:02.79 (38.51)     3:42.05 (39.26)     4:21.03 (38.98)     5:00.10 (39.07)
        5:38.98 (38.88)     6:14.73 (35.75)
  6 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          6:37.00    6:14.81 ZQ      13
                  32.22     1:08.39 (36.17)     1:46.03 (37.64)     2:24.44 (38.41)
        3:03.18 (38.74)     3:42.07 (38.89)     4:21.16 (39.09)     4:59.74 (38.58)
        5:39.76 (40.02)     6:14.81 (35.05)
  7 Caputo, Krista      10 Basc-MR              6:26.43    6:14.94 ZQ      12
                  33.59     1:11.29 (37.70)     1:49.40 (38.11)     2:28.32 (38.92)
        3:07.01 (38.69)     3:45.33 (38.32)     4:23.56 (38.23)     5:01.43 (37.87)
        5:39.46 (38.03)     6:14.94 (35.48)
  8 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR            6:40.51    6:23.10 ZQ      11
                  33.28     1:10.42 (37.14)     1:48.89 (38.47)     2:27.92 (39.03)
        3:07.50 (39.58)     3:47.12 (39.62)     4:26.54 (39.42)     5:06.13 (39.59)
        5:45.19 (39.06)     6:23.10 (37.91)
  9 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               6:41.32    6:24.98 ZQ       9
                  32.99     1:09.86 (36.87)     1:48.50 (38.64)     2:27.91 (39.41)
        3:07.22 (39.31)     3:47.22 (40.00)     4:27.16 (39.94)     5:07.27 (40.11)
        5:46.61 (39.34)     6:24.98 (38.37)
 10 Trail, Melissa L    10 Bgnw Marlins-MR      6:32.86    6:26.35 ZQ       7
                  31.25     1:09.43 (38.18)     1:48.63 (39.20)     2:27.96 (39.33)
        3:08.21 (40.25)     3:49.32 (41.11)     4:29.39 (40.07)     5:08.37 (38.98)
        5:47.76 (39.39)     6:26.35 (38.59)
 11 Krey, Laura K       10 Badger-MR            6:32.85    6:27.64 ZQ       6
                  31.35     1:06.84 (35.49)     1:45.35 (38.51)     2:25.23 (39.88)
        3:06.10 (40.87)     3:46.27 (40.17)     4:27.92 (41.65)     5:10.20 (42.28)
        5:49.92 (39.72)     6:27.64 (37.72)
 12 Bailey, Lauren E    10 Middies-MR           6:22.62    6:27.88 ZQ       5
                  33.22     1:10.68 (37.46)     1:49.69 (39.01)     2:29.45 (39.76)
        3:09.44 (39.99)     3:49.60 (40.16)     4:30.18 (40.58)     5:10.47 (40.29)
        5:50.90 (40.43)     6:27.88 (36.98)
 13 Hain, Karina A      10 FLY-MR               6:42.84    6:28.46 ZQ       4
                  31.45     1:08.22 (36.77)     1:47.51 (39.29)     2:27.48 (39.97)
        3:08.14 (40.66)     3:49.67 (41.53)     4:30.77 (41.10)     5:12.26 (41.49)
        5:51.39 (39.13)     6:28.46 (37.07)
 14 O'Neill, Kelly M    10 Badger-MR            6:42.14    6:29.50 ZQ       3
                  33.67     1:12.02 (38.35)     1:51.18 (39.16)     2:31.16 (39.98)
        3:11.03 (39.87)     3:51.45 (40.42)     4:31.77 (40.32)     5:11.94 (40.17)
        5:51.70 (39.76)     6:29.50 (37.80)
 15 Toal, Shannon V     10 Middies-MR           6:43.33    6:32.69 JO       2
                  35.37     1:15.09 (39.72)     1:55.93 (40.84)     2:36.05 (40.12)
        3:16.50 (40.45)     3:56.04 (39.54)     4:36.63 (40.59)     5:17.40 (40.77)
        5:55.32 (37.92)     6:32.69 (37.37)
 16 Sims, Danielle      10 Bgnw Marlins-MR      6:41.15    6:36.71 JO       1
                  32.90     1:10.85 (37.95)     1:51.06 (40.21)     2:31.16 (40.10)
        3:12.41 (41.25)     3:54.41 (42.00)     4:35.59 (41.18)     5:16.92 (41.33)
        5:57.32 (40.40)     6:36.71 (39.39)
 17 DaSilva, Taylor A   10 TVSC-MR              6:42.52    6:42.76 JO
                  33.87     1:12.77 (38.90)     1:53.39 (40.62)     2:34.85 (41.46)
        3:16.30 (41.45)     3:56.35 (40.05)     4:39.79 (43.44)     5:21.65 (41.86)
        6:03.24 (41.59)     6:42.76 (39.52)

Event 134  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:58.47  2/19/2004 Ian M Kunze, NYCC -MR
       Metro: @ 5:38.34  5/1/2000  Josh Charnin-Aker, LIE-MR
                5:42.29  T16
                6:30.99  ZQ
                6:44.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M        10 NYCC-MR              6:08.27    5:58.47#ZQ      20
                  32.72     1:08.19 (35.47)     1:44.42 (36.23)     2:20.57 (36.15)
        2:57.39 (36.82)     3:34.28 (36.89)     4:11.45 (37.17)     4:47.89 (36.44)
        5:24.14 (36.25)     5:58.47 (34.33)
  2 Hughes, Kevin J     10 Badger-MR            6:30.20    5:58.66 ZQ      17
                  31.41     1:07.34 (35.93)     1:43.84 (36.50)     2:20.20 (36.36)
        2:57.49 (37.29)     3:34.56 (37.07)     4:12.35 (37.79)     4:49.30 (36.95)
        5:26.20 (36.90)     5:58.66 (32.46)
  3 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           6:06.05    6:08.16 ZQ      16
                  32.17     1:08.21 (36.04)     1:45.21 (37.00)     2:22.98 (37.77)
        3:01.29 (38.31)     3:39.50 (38.21)     4:17.23 (37.73)     4:55.30 (38.07)
        5:32.77 (37.47)     6:08.16 (35.39)
  4 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           6:21.47    6:12.37 ZQ      15
                  32.33     1:10.07 (37.74)     1:48.25 (38.18)     2:27.12 (38.87)
        3:05.48 (38.36)     3:43.85 (38.37)     4:21.47 (37.62)     5:00.38 (38.91)
        5:36.95 (36.57)     6:12.37 (35.42)
  5 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          6:35.82    6:12.99 ZQ      14
                  32.37     1:09.29 (36.92)     1:46.47 (37.18)     2:24.09 (37.62)
        3:02.07 (37.98)     3:41.12 (39.05)     4:18.97 (37.85)     4:58.31 (39.34)
        5:36.47 (38.16)     6:12.99 (36.52)
  6 Perley, Timmy J     10 Middies-MR           6:29.53    6:13.68 ZQ      13
                  32.27     1:09.37 (37.10)     1:47.51 (38.14)     2:25.87 (38.36)
        3:04.02 (38.15)     3:42.74 (38.72)     4:20.99 (38.25)     4:59.25 (38.26)
        5:37.38 (38.13)     6:13.68 (36.30)
  7 Goldstein, Jake P   10 HYB-MR               6:22.33    6:20.86 ZQ      12
                  33.01     1:10.88 (37.87)     1:49.20 (38.32)     2:27.98 (38.78)
        3:07.15 (39.17)     3:46.78 (39.63)     4:26.56 (39.78)     5:06.04 (39.48)
        5:45.30 (39.26)     6:20.86 (35.56)
  8 Nangle, JT T         9 Middies-MR           6:41.33    6:21.50 ZQ      11
                  32.78     1:09.87 (37.09)     1:48.19 (38.32)     2:27.27 (39.08)
        3:06.69 (39.42)     3:45.99 (39.30)     4:25.66 (39.67)     5:05.88 (40.22)
        5:45.13 (39.25)     6:21.50 (36.37)
  9 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          6:41.27    6:21.56 ZQ       9
                  33.64     1:11.03 (37.39)     1:49.31 (38.28)     2:28.75 (39.44)
        3:08.94 (40.19)     3:48.46 (39.52)     4:27.75 (39.29)     5:06.91 (39.16)
        5:46.03 (39.12)     6:21.56 (35.53)
 10 Karle, Matthew I    10 Bgnw Marlins-MR      6:31.03    6:22.88 ZQ       7
                  32.11     1:09.97 (37.86)     1:48.88 (38.91)     2:27.30 (38.42)
        3:07.08 (39.78)     3:47.13 (40.05)     4:27.03 (39.90)     5:06.41 (39.38)
        5:45.73 (39.32)     6:22.88 (37.15)
 11 Carducci, Matthew    9 Middies-MR           6:38.10    6:29.15 ZQ       6
                  32.02     1:08.81 (36.79)     1:48.54 (39.73)     2:27.84 (39.30)
        3:08.22 (40.38)     3:49.47 (41.25)     4:30.63 (41.16)     5:11.04 (40.41)
        5:51.15 (40.11)     6:29.15 (38.00)
 12 Potter, Justin E    10 Bgnw Marlins-MR      6:37.12    6:30.81 ZQ       5
                  33.41     1:11.96 (38.55)     1:52.56 (40.60)     2:33.14 (40.58)
        3:13.70 (40.56)     3:54.75 (41.05)     4:35.20 (40.45)     5:14.67 (39.47)
        5:54.10 (39.43)     6:30.81 (36.71)
 13 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            6:42.77    6:32.85 JO       4
                  34.68     1:13.23 (38.55)     1:52.43 (39.20)     2:31.70 (39.27)
        3:11.29 (39.59)     3:51.21 (39.92)     4:32.18 (40.97)     5:11.86 (39.68)
        5:53.00 (41.14)     6:32.85 (39.85)
 14 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               6:37.29    6:34.21 JO       3
                  33.62     1:11.53 (37.91)     1:51.39 (39.86)     2:31.53 (40.14)
        3:11.99 (40.46)     3:51.86 (39.87)     4:32.79 (40.93)     5:14.16 (41.37)
        5:54.63 (40.47)     6:34.21 (39.58)
 15 Martinez, George    10 FLY-MR               6:37.99    6:40.62 JO       2
                  33.68     1:11.93 (38.25)     1:52.62 (40.69)     2:33.43 (40.81)
        3:14.49 (41.06)     3:55.48 (40.99)     4:36.60 (41.12)     5:18.38 (41.78)
        5:59.86 (41.48)     6:40.62 (40.76)

Event 202  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  27.49  10&U T16
                  31.79  10&U ZQ
                  32.29  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Eid, Alex                  9 Badger-MR                 NT      33.33
  2 Cuellar, Emanuel          10 Badger-MR                 NT      34.43
  3 Farucci, Andrew D         10 Badger-MR                 NT      34.79

Event 203  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                  31.69  10&U T16
                  36.79  10&U ZQ
                  38.59  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR                 NT      38.72

Event 205  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 31.26  5/1/1997  A.Mantey, NDAC-MR
                32.29  11-12 T16
                36.09  11-12 ZQ
                37.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Huerta, Shianne           12 VAC-MR                    NT      37.42 JO

Event 206  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 32.79  5/1/1991  C.Helin, TVSC-MR
                35.59  10&U T16
                43.19  10&U ZQ
                43.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duda, Peter               10 VAC-MR                    NT      43.30 JO

Event 207  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 28.86  11/24/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
                30.29  10&U T16
                35.59  10&U ZQ
                37.09  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pear, Alex A              10 Badger-MR                 NT      38.14

Event 208  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 28.40  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
                30.39  10&U T16
                36.39  10&U ZQ
                37.59  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tobin, John R              8 Badger-MR                 NT      38.62

Event 220  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 1:51.26  5/1/1992  D.Chang, HHH-MR
                1:43.09  11-12 JR
                1:46.49  11-12 SECT
                1:51.49  11-12 METS
                1:55.99  11-12 T16
                2:14.99  11-12 ZQ
                2:16.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wallace, Daniel P         11 OWA-MR                    NT    2:22.04
                  32.08     1:08.57 (36.49)     1:45.11 (36.54)     2:22.04 (36.93)

Event 220  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 1:38.09  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                1:43.09  15-18 JR
                1:46.49  15-18 SECT
                1:51.49  15-18 METS
                1:52.99  15-18 ZQ
                1:54.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kopot, Andrey             15 Brooklyn Seals-MR         NT    1:55.53
                  26.96       56.58 (29.62)     1:26.16 (29.58)     1:55.53 (29.37)
  2 Penyevsky, Sergey         16 Brooklyn Seals-MR         NT    1:55.91
                  26.84       56.76 (29.92)     1:27.23 (30.47)     1:55.91 (28.68)

Event 223  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 2:25.59  5/1/1997  S.Hopkins, YMID-MR
                2:24.29  11-12 JR
                2:27.29  11-12 SECT
                2:37.49  11-12 T16
                2:37.99  11-12 METS
                2:53.99  11-12 ZQ
                2:59.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peng, Belle H             12 OWA-MR                    NT    2:45.62 ZQ
                  36.75     1:18.77 (42.02)     2:01.87 (43.10)     2:45.62 (43.75)

Event 231  Girls 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR         NT    5:05.62
                  32.18     1:07.59 (35.41)     1:48.02 (40.43)     2:26.52 (38.50)
        3:11.51 (44.99)     3:57.20 (45.69)     4:31.89 (34.69)     5:05.62 (33.73)
  2 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR         NT    5:12.19
                  31.97     1:09.50 (37.53)     1:48.18 (38.68)     2:28.14 (39.96)
        3:15.14 (47.00)     4:01.05 (45.91)     4:36.92 (35.87)     5:12.19 (35.27)

Event 301  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 24.94  5/1/1992  M.Lavery, YMID-MR
                24.59  11-12 JR
                25.39  11-12 SECT
                25.39  11-12 T16
                26.19  11-12 METS
                27.89  11-12 ZQ
                28.69  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morcerf, Marykate         12 WISC-MR                   NT      27.68 ZQ

Event 301  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 23.74  5/1/1982  J.Boyd, BSC-MR
                24.39  13-14 T16
                24.59  13-14 JR
                25.39  13-14 SECT
                26.19  13-14 METS
                26.69  13-14 ZQ
                27.39  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Janowski, Mary-Elyse E    13 OWA-MR                    NT      27.23 JO

Event 302  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 26.14  5/1/1983  R.VanTassell, NBS-MR
                27.49  10&U T16
                31.79  10&U ZQ
                32.29  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sack, Danny C             10 OWA-MR                    NT      33.31

Event 305  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 33.41  5/1/1999  T.Yamamoto, BSC-MR
                35.39  10&U T16
                40.89  10&U ZQ
                42.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                   NT      40.93 JO
  2 Corso, Kimberly M          9 LINDY-MR                  NT      41.13 JO

Event 307  Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 25.92  5/1/1992  J.Landrio, TOI-MR
                27.69  11-12 T16
                30.69  11-12 ZQ
                31.79  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                     NT      31.54 JO
  2 Schmid, kristen M         12 WISC-MR                   NT      32.16

Event 309  Girls 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 53.78  5/1/1992  T.Lynch, YMID-MR
                52.89  11-12 JR
                54.39  11-12 SECT
                55.09  11-12 T16
                56.69  11-12 METS
                59.89  11-12 ZQ
              1:02.29  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Morgan S         12 WISC-MR                   NT    1:01.51 JO
                  29.05     1:01.51 (32.46)
  2 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR                    NT    1:06.66
                  32.31     1:06.66 (34.35)

Event 310  Boys 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 51.13  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
                47.09  11-12 JR
                48.79  11-12 SECT
                51.59  11-12 METS
                53.29  11-12 T16
              1:00.69  11-12 ZQ
              1:02.69  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hallinan, James J         12 CSC-MR                    NT    1:01.33 JO
                  29.73     1:01.33 (31.60)

Event 311  Girls 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 56.37  4/30/1987 L.Loveless, BSC-MR
                59.09  15-18 JR
              1:00.59  15-18 SECT
              1:04.59  15-18 METS
              1:06.29  15-18 ZQ
              1:06.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.55
                  33.38     1:07.55 (34.17)

Event 314  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 58.02  5/1/1995  C.Miller, LIAC-MR
                59.49  13-14 JR
              1:00.99  13-14 SECT
              1:01.19  13-14 T16
              1:06.49  13-14 METS
              1:10.69  13-14 ZQ
              1:14.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dinces, Jon M             13 SSL-MR                    NT    1:18.22
                  37.29     1:18.22 (40.93)

Event 314  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 56.41  4/30/1999 T.Pruitt, TS-MR
                59.49  15-18 JR
              1:00.99  15-18 SECT
              1:06.49  15-18 METS
              1:07.99  15-18 ZQ
              1:09.09  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sweeney, Joseph D         16 Aqua Gems-MR              NT    1:04.27 METS
                  29.55     1:04.27 (34.72)

Event 315  Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 55.89  5/1/1999  A.Mantey, MSC-MR
                58.39  13-14 T16
                58.49  13-14 JR
                59.99  13-14 SECT
              1:03.59  13-14 METS
              1:05.09  13-14 ZQ
              1:07.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Letchko, Amanda R         14 Aqua Gems-MR              NT    1:05.28 JO
                  30.49     1:05.28 (34.79)
  2 Winkler, Caitlin          13 FLY-MR                    NT    1:09.88
                  31.63     1:09.88 (38.25)

Event 316  Boys 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 56.20  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
                51.89  11-12 JR
                53.39  11-12 SECT
                57.09  11-12 METS
                59.79  11-12 T16
              1:12.79  11-12 ZQ
              1:14.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Trinidad, Dustin B        12 OWA-MR                    NT    1:17.15
                  35.07     1:17.15 (42.08)

Event 316  Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 49.11  3/1/2002  D.Kahn, NS-MR
                51.89  15-18 JR
                53.39  15-18 SECT
                57.09  15-18 METS
                58.89  15-18 ZQ
                58.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR         NT      58.88 ZQ
                  27.19       58.88 (31.69)

Event 319  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 1:50.16  5/1/1994  J.Foschi, LIAC-MR
                1:53.89  13-14 T16
                1:54.19  13-14 JR
                1:57.19  13-14 SECT
                2:01.99  13-14 METS
                2:04.49  13-14 ZQ
                2:07.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carew, Kaitlyn            13 SSL-MR                    NT    2:09.24
                  30.26     1:03.20 (32.94)     1:36.66 (33.46)     2:09.24 (32.58)

Event 320  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 1:44.00  5/1/1992  K.MacFadyen, LIAC-MR
                1:43.09  13-14 JR
                1:46.49  13-14 SECT
                1:46.89  13-14 T16
                1:51.49  13-14 METS
                2:00.49  13-14 ZQ
                2:03.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            13 SSL-MR                    NT    2:01.59 JO
                  28.39       59.01 (30.62)     1:30.20 (31.19)     2:01.59 (31.39)

Event 320  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 1:38.09  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                1:43.09  15-18 JR
                1:46.49  15-18 SECT
                1:51.49  15-18 METS
                1:52.99  15-18 ZQ
                1:54.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Culkin, Roy E             16 IA-MR                     NT    1:59.16
                  27.70       58.57 (30.87)     1:29.10 (30.53)     1:59.16 (30.06)

Event 322  Boys 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 2:00.39  3/2/2002  T.Hastings, BGNW-MR
                1:54.79  11-12 JR
                1:57.79  11-12 SECT
                2:07.99  11-12 METS
                2:10.09  11-12 T16
                2:31.99  11-12 ZQ
                2:39.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coleman, Zachary T        12 CSC-MR                    NT    2:32.75 JO
                  36.11     1:14.45 (38.34)     1:53.80 (39.35)     2:32.75 (38.95)

Event 322  Boys 13-14 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 1:52.69  3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR
                1:54.79  13-14 JR
                1:57.79  13-14 SECT
                1:58.59  13-14 T16
                2:07.99  13-14 METS
                2:17.19  13-14 ZQ
                2:22.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gravina, Michael T        13 SSL-MR                    NT    2:25.08
                  34.80     1:11.09 (36.29)     1:48.53 (37.44)     2:25.08 (36.55)

Event 325  Girls 11-12 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 2:11.26  12/15/2000P.Modrov, TS-MR
                2:07.39  11-12 JR
                2:10.39  11-12 SECT
                2:19.29  11-12 T16
                2:21.99  11-12 METS
                2:36.99  11-12 ZQ
                2:39.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Warren, Michelle          12 WISC-MR                   NT    2:44.67
                  35.65     1:18.42 (42.77)     2:02.38 (43.96)     2:44.67 (42.29)

Event 328  Boys 15-18 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 1:47.71  3/7/2002  D.Kahn, NS-MR
                1:56.29  15-18 JR
                1:59.29  15-18 SECT
                2:04.99  15-18 METS
                2:10.29  15-18 ZQ
                2:10.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR         NT    2:10.23 ZQ
                  28.49     1:02.11 (33.62)     1:40.40 (38.29)     2:10.23 (29.83)
  2 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR         NT    2:14.03
                  28.16     1:02.93 (34.77)     1:43.29 (40.36)     2:14.03 (30.74)

Event 330  Boys 11-12 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 4:58.68  5/1/1985  R.Van Tassell, NBS-MR
                4:39.59  11-12 JR
                4:48.39  11-12 SECT
                4:58.59  11-12 METS
                5:10.49  11-12 T16
                6:02.09  11-12 ZQ
                6:07.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cremer, Christian H       12 IA-MR                     NT    5:58.10 ZQ
                  30.98     1:07.44 (36.46)     1:44.93 (37.49)     2:22.13 (37.20)
        2:58.83 (36.70)     3:36.07 (37.24)     4:13.23 (37.16)     4:49.98 (36.75)
        5:24.95 (34.97)     5:58.10 (33.15)

Event 331  Girls 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'                         NT    2:01.86
     1) Ryan, Jillian A 15              2) Doolittle, Lauren 15
     3) O'Keefe, Megan 16               4) Creagh, Kristina 16
                  30.62     1:06.69 (36.07)     1:34.88 (28.19)     2:01.86 (26.98)

Event 333  Girls 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
                4:33.09  JR
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bowman, Colleen E         16 IA-MR                     NT    5:01.46
                  31.77     1:08.45 (36.68)     1:48.38 (39.93)     2:27.87 (39.49)
        3:12.27 (44.40)     3:56.73 (44.46)     4:29.64 (32.91)     5:01.46 (31.82)

Event 401  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 26.75  12/15/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
                27.59  10&U T16
                30.99  10&U ZQ
                32.29  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR                 NT      35.17

Event 401  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 24.94  5/1/1992  M.Lavery, YMID-MR
                24.59  11-12 JR
                25.39  11-12 SECT
                25.39  11-12 T16
                26.19  11-12 METS
                27.89  11-12 ZQ
                28.69  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                     NT      28.32 JO

Event 401  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 23.74  5/1/1982  J.Boyd, BSC-MR
                24.39  13-14 T16
                24.59  13-14 JR
                25.39  13-14 SECT
                26.19  13-14 METS
                26.69  13-14 ZQ
                27.39  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR         NT      26.74 JO
  2 Casado, Laurie            13 CIY-MR                    NT      26.75 JO

Event 401  Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 23.35  4/30/1993 E.Smith, BSC-MR
                24.59  15-18 JR
                25.39  15-18 SECT
                26.19  15-18 METS
                26.39  15-18 ZQ
                27.19  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Decker, Amanda M          17 Ndac-MR                   NT      26.53 JO

Event 402  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 26.14  5/1/1983  R.VanTassell, NBS-MR
                27.49  10&U T16
                31.79  10&U ZQ
                32.29  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tobin, John R              8 Badger-MR                 NT      31.91 JO
  2 Eid, Alex                  9 Badger-MR                 NT      33.39

Event 402  Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 20.63  4/30/1999 J.Gage, TS-MR
                21.69  15-18 JR
                22.49  15-18 SECT
                23.19  15-18 ZQ
                23.59  15-18 METS
                23.79  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goldmeier, Jason M        17 LIAC-MR                   NT      24.41

Event 403  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 30.36  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                31.69  10&U T16
                36.79  10&U ZQ
                38.59  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Heinsohn, Alyssa N        10 LINDY-MR                  NT      38.29 JO

Event 403  Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 27.87  5/1/1997  R.Grove, MKBC-MR
                28.99  11-12 T16
                32.49  11-12 ZQ
                33.59  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                   NT      32.82 JO
  2 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR                    NT      35.75

Event 404  Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 26.16  5/1/1996  N.Pai, MSC-MR
                28.39  11-12 T16
                32.89  11-12 ZQ
                33.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bush, David R             12 Bgnw Marlins-MR           NT      34.97
  2 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR         NT      35.28

Event 405  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 33.41  5/1/1999  T.Yamamoto, BSC-MR
                35.39  10&U T16
                40.89  10&U ZQ
                42.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Corso, Kimberly M          9 LINDY-MR                  NT      41.23 JO

Event 405  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 31.26  5/1/1997  A.Mantey, NDAC-MR
                32.29  11-12 T16
                36.09  11-12 ZQ
                37.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Klein, Morganne           11 VAC-MR                    NT      36.90 JO
  2 Warren, Michelle          12 WISC-MR                   NT      37.32 JO

Event 407  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 28.86  11/24/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
                30.29  10&U T16
                35.59  10&U ZQ
                37.09  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Russell, Clara J           9 LINDY-MR                  NT      34.89 ZQ
  2 Huerta, Imani             10 VAC-MR                    NT      37.41

Event 410  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 56.83  5/1/1983  R.Van Tassell, NBS-MR
                59.89  10&U T16
              1:09.79  10&U ZQ
              1:12.59  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Grant             9 Badger-MR                 NT    1:14.36
                  34.66     1:14.36 (39.70)
  2 Farucci, Andrew D         10 Badger-MR                 NT    1:21.95
                  37.74     1:21.95 (44.21)

Event 410  Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 47.43  3/7/2002  N.Scott, BAD-MR
                47.09  13-14 JR
                48.79  13-14 SECT
                48.99  13-14 T16
                51.59  13-14 METS
                54.29  13-14 ZQ
                56.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Robertson, Brian J        14 Sachem-MR                 NT      58.21
                  26.95       58.21 (31.26)

Event 411  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 1:03.51  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                1:08.09  10&U T16
                1:19.39  10&U ZQ
                1:22.19  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gaffey, Mikaila M          9 CSC-MR                    NT    1:20.62 JO
                  38.62     1:20.62 (42.00)

Event 412  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 1:04.00  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
                1:08.29  10&U T16
                1:21.09  10&U ZQ
                1:22.19  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sack, Danny C             10 OWA-MR                    NT    1:23.80
                  42.07     1:23.80 (41.73)

Event 413  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 1:13.41  5/1/1995  S.Hopkins, YMID-MR
                1:17.69  10&U T16
                1:29.59  10&U ZQ
                1:33.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rappaport, Roxy S         10 Bgnw Marlins-MR           NT    1:26.73 ZQ
                  40.80     1:26.73 (45.93)
  2 Sgaglio, Briggs J         10 Bgnw Marlins-MR           NT    1:31.65 JO
                  43.04     1:31.65 (48.61)

Event 413  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 1:07.52  2/14/2003 KERRY Z. GRUENDELL at 2003 MET, BAD-MR
                1:06.89  11-12 JR
                1:08.39  11-12 SECT
                1:09.29  11-12 T16
                1:13.59  11-12 METS
                1:17.99  11-12 ZQ
                1:20.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                   NT    1:19.26 JO
                  37.14     1:19.26 (42.12)
  2 Kwa, Adelene              11 Twisters-MR               NT    1:22.21
                  38.83     1:22.21 (43.38)

Event 413  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 1:03.02  5/1/1998  A.Mantey, MSC-MR
                1:06.09  13-14 T16
                1:06.89  13-14 JR
                1:08.39  13-14 SECT
                1:13.59  13-14 METS
                1:15.69  13-14 ZQ
                1:17.19  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR         NT    1:15.38 ZQ
                  35.15     1:15.38 (40.23)

Event 414  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 56.41  4/30/1999 T.Pruitt, TS-MR
                59.49  15-18 JR
              1:00.99  15-18 SECT
              1:06.49  15-18 METS
              1:07.99  15-18 ZQ
              1:09.09  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Joshi, Guarav             17 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.97 METS
                  30.81     1:05.97 (35.16)
  2 Olsen, Ryan M             18 Aqua Gems-MR              NT    1:06.14 METS
                  30.49     1:06.14 (35.65)
  3 Marks, Danny J            15 Aqua Gems-MR              NT    1:07.63 ZQ
                  31.69     1:07.63 (35.94)

Event 415  Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 54.46  4/30/1981 M.Hurrell, BSC-MR
                58.49  15-18 JR
                59.99  15-18 SECT
              1:03.59  15-18 METS
              1:04.49  15-18 ZQ
              1:06.59  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR              NT    1:05.72 JO
                  30.17     1:05.72 (35.55)

Event 416  Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 49.11  3/1/2002  D.Kahn, NS-MR
                51.89  15-18 JR
                53.39  15-18 SECT
                57.09  15-18 METS
                58.89  15-18 ZQ
                58.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sagginario, Joseph T      15 CSC-MR                    NT      58.31 ZQ
                  26.78       58.31 (31.53)

Event 419  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 1:50.16  5/1/1994  J.Foschi, LIAC-MR
                1:53.89  13-14 T16
                1:54.19  13-14 JR
                1:57.19  13-14 SECT
                2:01.99  13-14 METS
                2:04.49  13-14 ZQ
                2:07.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Leguyader, Clare L        14 CSC-MR                    NT    2:01.86 METS
                  27.70       58.56 (30.86)     1:30.68 (32.12)     2:01.86 (31.18)
  2 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR         NT    2:05.24 JO
                  28.86     1:00.42 (31.56)     1:32.86 (32.44)     2:05.24 (32.38)

Event 419  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 1:47.55  4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
                1:54.19  15-18 JR
                1:57.19  15-18 SECT
                2:01.99  15-18 METS
                2:02.89  15-18 ZQ
                2:06.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyanne M     15 Aqua Gems-MR              NT    2:01.52 METS
                  27.91       58.70 (30.79)     1:30.74 (32.04)     2:01.52 (30.78)
  2 Lukasik, Brittany G       15 Aqua Gems-MR              NT    2:01.87 METS
                  27.87       58.35 (30.48)     1:30.54 (32.19)     2:01.87 (31.33)

Event 420  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U Metro: @ 2:04.72  5/1/1985  D.Van Tassell, NBD-MR
                2:10.19  10&U T16
                2:31.89  10&U ZQ
                2:39.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Donaghy, Daniel P         10 Sachem-MR                 NT    2:34.65 JO
                  34.62     1:13.47 (38.85)     1:54.74 (41.27)     2:34.65 (39.91)

Event 421  Girls 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 2:04.81  2/24/1997 C.Berg, MSC-MR
                2:06.99  11-12 JR
                2:09.99  11-12 SECT
                2:17.99  11-12 METS
                2:20.19  11-12 T16
                2:29.99  11-12 ZQ
                2:38.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carballeira, Kimberly A   12 TVSC-MR                   NT    2:28.95 ZQ
                  35.15     1:13.54 (38.39)     1:51.63 (38.09)     2:28.95 (37.32)
  2 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.91
                  38.92     1:21.62 (42.70)     2:05.30 (43.68)     2:46.91 (41.61)

Event 421  Girls 13-14 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 2:00.54  12/13/2002JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR
                2:06.89  13-14 T16
                2:06.99  13-14 JR
                2:09.99  13-14 SECT
                2:17.99  13-14 METS
                2:23.59  13-14 ZQ
                2:26.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR                    NT    2:25.27 JO
                  34.70     1:12.28 (37.58)     1:49.38 (37.10)     2:25.27 (35.89)

Event 422  Boys 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 Metro: @ 2:00.39  3/2/2002  T.Hastings, BGNW-MR
                1:54.79  11-12 JR
                1:57.79  11-12 SECT
                2:07.99  11-12 METS
                2:10.09  11-12 T16
                2:31.99  11-12 ZQ
                2:39.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR         NT    2:35.25 JO
                  35.62     1:14.65 (39.03)     1:55.60 (40.95)     2:35.25 (39.65)

Event 422  Boys 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 1:45.80  4/30/1982 R.Carey, BSC-MR
                1:54.79  15-18 JR
                1:57.79  15-18 SECT
                2:07.49  15-18 ZQ
                2:07.99  15-18 METS
                2:13.09  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fails, Joe                16 NY Sharks-MR              NT    2:09.78 JO
                  30.80     1:04.49 (33.69)     1:37.46 (32.97)     2:09.78 (32.32)

Event 423  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 2:18.82  4/30/1999 A.Mantey, MSC-MR
                2:22.39  13-14 T16
                2:24.29  13-14 JR
                2:27.29  13-14 SECT
                2:37.99  13-14 METS
                2:41.89  13-14 ZQ
                2:48.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carew, Kaitlyn            13 SSL-MR                    NT    2:49.77
                  38.88     1:21.53 (42.65)     2:05.66 (44.13)     2:49.77 (44.11)

Event 424  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 2:02.06  3/8/2001  D.Kahn, TS-MR
                2:09.79  15-18 JR
                2:13.99  15-18 SECT
                2:26.49  15-18 METS
                2:31.49  15-18 ZQ
                2:33.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR         NT    2:29.00 ZQ
                  32.03     1:09.58 (37.55)     1:49.18 (39.60)     2:29.00 (39.82)

Event 427  Girls 13-14 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 2:03.47  11/22/2002JULIA E. SMIT at NEW YORK STAT, TVSC-MR
                2:08.59  13-14 T16
                2:09.49  13-14 JR
                2:12.49  13-14 SECT
                2:17.99  13-14 METS
                2:20.49  13-14 ZQ
                2:24.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR         NT    2:21.92 JO
                  30.86     1:06.54 (35.68)     1:48.73 (42.19)     2:21.92 (33.19)

Event 427  Girls 15-18 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 2:00.54  11/15/2003JULIA E. SMIT at 2003-MR Secti, TVSC-MR
                2:09.49  15-18 JR
                2:12.49  15-18 SECT
                2:17.99  15-18 METS
                2:19.49  15-18 ZQ
                2:23.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR         NT    2:20.48 JO
                  30.65     1:06.60 (35.95)     1:47.49 (40.89)     2:20.48 (32.99)
  2 Mastranunzio, Glenys M    15 Big Blue-MR               NT    2:27.96
                  29.28     1:05.21 (35.93)     1:50.31 (45.10)     2:27.96 (37.65)

Event 428  Boys 13-14 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 1:55.70  4/30/1998 D.Kahn, TS-MR
                1:56.29  13-14 JR
                1:59.29  13-14 SECT
                2:00.69  13-14 T16
                2:04.99  13-14 METS
                2:15.29  13-14 ZQ
                2:20.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chester, Nicholas J       14 Tmsuffolk Hills-MR        NT    2:14.71 ZQ
                  29.73     1:03.83 (34.10)     1:45.92 (42.09)     2:14.71 (28.79)

Event 428  Boys 15-18 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 1:47.71  3/7/2002  D.Kahn, NS-MR
                1:56.29  15-18 JR
                1:59.29  15-18 SECT
                2:04.99  15-18 METS
                2:10.29  15-18 ZQ
                2:10.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Delese, Marc              17 Basc-MR                   NT    2:09.54 ZQ
                  28.24     1:01.66 (33.42)     1:39.53 (37.87)     2:09.54 (30.01)
  2 Hikal, Karim              15 Basc-MR                   NT    2:09.55 ZQ
                  27.51       58.99 (31.48)     1:38.36 (39.37)     2:09.55 (31.19)
  3 Caputo, Dave              16 Basc-MR                   NT    2:11.59
                  27.88     1:02.15 (34.27)     1:41.16 (39.01)     2:11.59 (30.43)

Event 430  Boys 13-14 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 13-14 Metro: @ 4:36.32  5/1/1992  K.MacFadyen, LIAC-MR
                4:39.59  13-14 JR
                4:46.99  13-14 T16
                4:48.39  13-14 SECT
                4:58.59  13-14 METS
                5:27.49  13-14 ZQ
                5:32.09  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Walotsky, Conor           14 Badger-MR                 NT    5:28.91 JO
                  28.98     1:00.94 (31.96)     1:33.61 (32.67)     2:06.62 (33.01)
        2:40.26 (33.64)     3:14.23 (33.97)     3:48.21 (33.98)     4:21.93 (33.72)
        4:55.98 (34.05)     5:28.91 (32.93)

Event 430  Boys 15-18 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 Metro: @ 4:22.84  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                4:39.59  15-18 JR
                4:48.39  15-18 SECT
                4:58.59  15-18 METS
                5:08.89  15-18 ZQ
                5:19.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Culkin, Roy E             16 IA-MR                     NT    5:23.47
                  27.86     1:00.28 (32.42)     1:33.31 (33.03)     2:07.38 (34.07)
        2:40.83 (33.45)     3:14.47 (33.64)     3:47.64 (33.17)     4:20.25 (32.61)
        4:52.68 (32.43)     5:23.47 (30.79)

Brought to you by Computer Aide, Inc.