2004-MR-COND Holiday Mini Meet
12/4/2004

Event 1  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Burke, Bailey              6 SMC-MR                           22.34
  2 Eid, Nathalie              5 Badger-MR                        25.93
  3 Johnson, Grace A           6 Badger-MR                        27.32
  4 Simkins, Ella R            6 HYB-MR                           27.70
  5 Fitzpatrick, Claire A      6 Badger-MR                        28.41
  6 Reynolds, Ceilie M         6 Express Swimming-MR              29.20
  7 Bennia, Krysta L           6 N-NFS-NJ                         29.49
  8 Ward, Grace                6 Badger-MR                        33.24
  9 Kupersmith, Lizzie E       5 Badger-MR                        37.17

Event 2  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Egan, Liam R               6 Badger-MR                        17.23
  2 Van Tongeren, Owen         6 Cond-MR                          24.90
  3 Pear, Zachary R            6 Badger-MR                        36.95
  4 Rodriguez, Gus E           5 Badger-MR                        38.94
  5 Eid, Christian             5 Badger-MR                        40.49
  6 Dell'Orto, Andrew M        5 Badger-MR                        41.46

Event 3  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin              7 SMC-MR                           17.42
  2 Hennessy, Alicia L         7 HYB-MR                           18.18
  3 Benson, Anja M             7 HYB-MR                           18.36
  4 Barrett, Seanna T          7 Express Swimming-MR              18.78
  5 Sweet, Lauren A            7 Cond-MR                          19.47
  6 Farrell, Greta M           7 HYB-MR                           19.56
  7 Baudinet, Mary Helen       7 SMC-MR                           19.71
  8 Fitzpatrick, Aileen P      7 HYB-MR                           19.98
  9 Hodes, Sarah M             7 Badger-MR                        20.50
 10 Rix, Morgayne              7 Express Swimming-MR              21.58
 11 Tierney, Grace A           7 Express Swimming-MR              21.73
 12 Hughes, Caroline A         7 HYB-MR                           21.92
 13 Martin, Kelly J            7 Cond-MR                          21.96
 14 Kupersmith, Caleigh Q      7 Badger-MR                        22.23
 15 Lesser, Nina L             7 HYB-MR                           22.43
 16 Wolfe, Caroline            7 SMC-MR                           22.69
 17 Ginsberg, Lexi M           7 CFA-B-MR                         23.12
 18 Nelson, Sierra V           7 NFS-MR                           23.26
 19 McINTYRE, Keilah N         7 NFS-MR                           24.84
 20 Ciavarella, Faith          7 Cond-MR                          27.04
 21 Palmer, Fiona E            7 Express Swimming-MR              27.39
 22 Ciavarella, Nicole         7 Cond-MR                          28.11
 23 Ahmad, Yasmin N            7 Cond-MR                          33.68

Event 4  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Kessler, Michael           7 Badger-MR                        17.31
  2 Rieck, Joshua              7 Badger-MR                        17.33
  3 McCartney, Daniel K        7 HYB-MR                           17.34
  4 Collins, Jack M            7 Badger-MR                        19.06
  5 Varshisky, Samuel M        7 Badger-MR                        19.53
  6 Cohen, Greyson             7 Badger-MR                        20.24
  7 Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR              20.56
  8 Hotton, Andrew C           7 HYB-MR                           20.75
  9 Rosen, Ethan               7 Badger-MR                        22.90
 10 Kelly, Patrick             7 SMC-MR                           23.77
 11 Hagemann, Alex A           7 Express Swimming-MR              26.04

Event 5  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR                        15.17
  2 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR              15.38
  3 Evans, Kate B              8 Badger-MR                        15.50
  4 Ras, Jackie T              8 Express Swimming-MR              15.53
  5 Weiner, Sierra             8 HYB-MR                           15.67
  6 Sanders, Erin              8 SMC-MR                           16.09
  7 Cain, Mary C               8 Badger-MR                        16.10
  8 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR              16.14
  9 Panitz, Beatrix M          8 Badger-MR                        16.37
 10 Whiston, Kate A            8 Badger-MR                        16.43
 11 Riffaud, Nina C            8 HYB-MR                           16.97
 12 Fuller, Sage F             8 Express Swimming-MR              17.24
 13 Morency, Emily K           8 HYB-MR                           17.39
 14 Johanson, Bridget M        8 Badger-MR                        17.59
 15 Dari, Hannah E             8 Cond-MR                          17.72
 16 Lawler, Caitlin            8 Express Swimming-MR              18.12
 17 Nixon, Charlotte A         8 Badger-MR                        18.28
 18 Fitzpatrick, Emily J       8 Badger-MR                        18.49
 19 Stafford, Cara             8 SMC-MR                           18.60
 20 Cotto, Carol Ann           8 SMC-MR                           18.65
 21 Delane, Kelly A            8 Badger-MR                        18.69
 22 Fischer, Kate              8 Cond-MR                          18.78
 23 Moss, Lucy                 8 SMC-MR                           19.00
 24 Johnstone, Toniesha        8 N-NFS-NJ                         19.13
 25 Hirschhorn, Alyson R       8 Badger-MR                        19.14
 26 Kerrich, Zoe               8 SMC-MR                           19.24
 27 Librett, Cari              8 SMC-MR                           19.32
 28 Kazeroni, Sara M           8 HYB-MR                           19.69
 29 Campbell, Corbet           8 SMC-MR                           19.87
 30 Warhurst, Brooke N         8 Express Swimming-MR              20.41
 31 Lutt, Samantha             8 SMC-MR                           20.53
 32 Rubino, Sarah              8 Express Swimming-MR              20.90
 33 Burgess, Brittney B        8 NFS-MR                           20.94
 34 Lepera, Alyssa R           8 HYB-MR                           21.37
 35 Klein, Lindsay             8 SMC-MR                           21.38
 36 Allen, Lily                8 SMC-MR                           21.47
 37 Noonan, Kristen N          8 Express Swimming-MR              21.48
 38 Longworth, Shannon E       8 CFA-B-MR                         21.52
 39 Punturo, Kelly G           8 Express Swimming-MR              21.56
 40 Rosenblum, Danielle M      8 Badger-MR                        21.95
 41 Meehan, Sarah              8 HYB-MR                           22.15
 42 Rasquin, Kristen M         8 Express Swimming-MR              22.19
 43 Lerche, Sarah M            8 Cond-MR                          22.48
 44 Ialenti, Devon E           8 Express Swimming-MR              23.10
 45 Troiano, Morgan K          8 HYB-MR                           23.85
 46 Wade, Dana T               8 HYB-MR                           24.48
 47 Papp, Katrina              8 Badger-MR                        24.51
 48 Alimonti, Simone T         8 Badger-MR                        25.54
 49 Walker, Aileen             8 SMC-MR                           25.76
 50 Posner, Hayley             8 Cond-MR                          25.85
 51 Rodriguez, Haley H         8 Badger-MR                        26.36
 52 Terenzi, Samantha E        8 HYB-MR                           27.10
 53 Ramlochan, Trisha          8 NFS-MR                           28.89

Event 6  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Cooke, Thomas F            8 Badger-MR                        15.07
  2 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR              15.29
  3 Cato, Camren A             8 NFS-MR                           15.62
  4 Buttigieg, Timothy W       8 Badger-MR                        15.91
  5 James, Gregory A           8 N-NFS-NJ                         15.92
  6 Stamatos, Nicholas J       8 HYB-MR                           15.94
  7 Wright, David T            8 Unattached                       16.75
  7 Cornell, Sean C            8 HYB-MR                           16.75
  9 Gold, Matthew G            8 Cond-MR                          16.77
 10 Aventuro, Christopher J    8 Badger-MR                        16.93
 11 Mueller, Chris S           8 Express Swimming-MR              17.08
 12 Lozano, Joseph             8 Express Swimming-MR              17.19
 13 Gabriele, Christopher J    8 HYB-MR                           17.21
 14 Kennon, Declan P           8 Badger-MR                        17.90
 15 Marrone, Matthew J         8 Badger-MR                        17.98
 16 McAuley, Charles           8 SMC-MR                           18.27
 17 Gamboa, Matthew G          8 HYB-MR                           18.28
 18 Hackett, Liam              8 SMC-MR                           18.31
 19 McDonough, Martin J        8 Express Swimming-MR              18.38
 20 Terracciano, Michael J     8 HYB-MR                           18.55
 21 Healy, Nicholas J          8 HYB-MR                           18.88
 22 Rodriguez, Raoul J         8 Badger-MR                        18.94
 23 Robbins, Spencer           8 SMC-MR                           19.07
 24 Feyrer, Timothy A          8 Express Swimming-MR              20.06
 25 Altman, David              8 Badger-MR                        20.50
 26 Pear, Channing             8 Badger-MR                        20.66
 27 Brown, Nate M              8 HYB-MR                           20.87
 28 Fabietti, Jonathan M       8 HYB-MR                           21.04
 29 Saulle, Daniel J           8 HYB-MR                           21.65
 30 Wohleking, Zachary M       8 HYB-MR                           21.67
 31 Douglas, William C         8 HYB-MR                           21.95
 32 Posner, Kevin M            7 Cond-MR                          22.35
 33 Sun, James                 8 Express Swimming-MR              23.75
 34 Cannatella, Anthony J      8 Express Swimming-MR              28.01
 35 Sourial, Anthony           8 Express Swimming-MR              33.51

Event 7  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR            1:06.28
                  31.30     1:06.28 (34.98)
  2 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR                      1:12.16
                  34.19     1:12.16 (37.97)
  3 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR            1:12.29
                  34.42     1:12.29 (37.87)
  4 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR                      1:13.58
                  34.55     1:13.58 (39.03)
  5 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR                      1:14.35
                  34.07     1:14.35 (40.28)
  6 Kennon, Nora M            10 Badger-MR                      1:14.81
                  36.67     1:14.81 (38.14)
  7 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR            1:15.69
                  36.48     1:15.69 (39.21)
  8 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR            1:16.74
                  37.30     1:16.74 (39.44)
  9 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR            1:16.76
                  36.66     1:16.76 (40.10)
 10 Fitzpatrick, Kristen      10 Badger-MR                      1:17.51
                  35.56     1:17.51 (41.95)
 11 Ialenti, Pamela S         10 Express Swimming-MR            1:17.98
                  37.49     1:17.98 (40.49)
 11 Morency, Erin L           10 HYB-MR                         1:17.98
                  36.17     1:17.98 (41.81)
 13 Fenn, Kerry                9 Badger-MR                      1:18.32
                  37.33     1:18.32 (40.99)
 14 Kerrich, Nora             10 SMC-MR                         1:18.70
                  36.14     1:18.70 (42.56)
 15 Daly, Isabelle D          10 Cond-MR                        1:18.91
                  36.15     1:18.91 (42.76)
 15 Elkes, Sarah              10 CFA-B-MR                       1:18.91
                  36.64     1:18.91 (42.27)
 17 Bonaventura, Kelly        10 Badger-MR                      1:19.13
                  36.39     1:19.13 (42.74)
 18 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR                      1:19.24
                  35.22     1:19.24 (44.02)
 19 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR                      1:19.51
                  35.87     1:19.51 (43.64)
 20 Eddy, Rachel T            10 Cond-MR                        1:19.64
                  37.06     1:19.64 (42.58)
 21 Young, Kayla              10 Express Swimming-MR            1:19.84
                  38.75     1:19.84 (41.09)
 22 Kurlander, Rachel E       10 CFA-B-MR                       1:20.41
                  37.26     1:20.41 (43.15)
 23 DeAngelo, Jenna C         10 Express Swimming-MR            1:20.96
                  37.44     1:20.96 (43.52)
 24 Sorenson-Graham, Dina O   10 NFS-MR                         1:21.02
                  37.71     1:21.02 (43.31)
 25 Fuller, Hannah B          10 Express Swimming-MR            1:21.23
                  36.50     1:21.23 (44.73)
 26 Cain, Aine I              10 Badger-MR                      1:22.05
                  39.77     1:22.05 (42.28)
 27 Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR            1:22.17
                  39.00     1:22.17 (43.17)
 28 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR            1:22.98
                  38.79     1:22.98 (44.19)
 29 Ruotolo, Hope              9 SMC-MR                         1:23.81
                  40.34     1:23.81 (43.47)
 30 Demitroff, Erica R        10 Express Swimming-MR            1:26.15
                  39.53     1:26.15 (46.62)
 31 Rothschild, Ellen K       10 CFA-B-MR                       1:26.79
                  39.63     1:26.79 (47.16)
 32 Klein, Eilis D             9 Badger-MR                      1:27.39
                  38.89     1:27.39 (48.50)
 33 Masterson, Sara           10 SMC-MR                         1:27.62
                  39.97     1:27.62 (47.65)
 34 Motolinio, Veronica M      9 Badger-MR                      1:28.93
                  40.97     1:28.93 (47.96)
 35 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR                      1:29.16
                  42.64     1:29.16 (46.52)
 36 Schattschneider, Sarah     9 SMC-MR                         1:29.35
                  41.32     1:29.35 (48.03)
 37 Zurawin, Olivia           10 SMC-MR                         1:29.71
                  41.26     1:29.71 (48.45)
 38 Wojnar, Kasia              9 SMC-MR                         1:30.00
                  41.23     1:30.00 (48.77)
 39 Jeffay, Melissa           10 CFA-B-MR                       1:30.30
                  41.32     1:30.30 (48.98)
 40 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR            1:30.68
                  42.18     1:30.68 (48.50)
 41 Ferrigno, Julia            9 Badger-MR                      1:32.02
                  42.87     1:32.02 (49.15)
 42 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR            1:33.24
                  41.86     1:33.24 (51.38)
 43 Svensson, Polina W         9 Cond-MR                        1:33.26
                  41.85     1:33.26 (51.41)
 44 Delane, Jordan F          10 Badger-MR                      1:34.37
                  43.46     1:34.37 (50.91)
 45 Dell'Orto, Christina F     9 Badger-MR                      1:35.22
                  42.71     1:35.22 (52.51)
 46 Chu, Megan                 9 SMC-MR                         1:35.59
                  45.53     1:35.59 (50.06)
 47 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR            1:36.56
                  46.58     1:36.56 (49.98)
 48 Langsner, Emma            10 Express Swimming-MR            1:38.02
                  44.16     1:38.02 (53.86)
 49 Ettenberg, Hannah         10 CFA-B-MR                       1:40.07
                  44.72     1:40.07 (55.35)
 50 Quigley, Megan            10 Express Swimming-MR            1:40.14
                  44.29     1:40.14 (55.85)
 51 Perlmutter, Lena M        10 CFA-B-MR                       1:40.76
                  43.55     1:40.76 (57.21)
 52 Corcoran, Jessica          9 SMC-MR                         1:41.11
                  49.56     1:41.11 (51.55)
 53 Morgan, Addie             10 SMC-MR                         1:41.59
 54 Hart, Elizabeth           10 Badger-MR                      1:42.19
                  43.34     1:42.19 (58.85)
 55 Abemayor, Natalie          9 SMC-MR                         1:44.10
                  47.72     1:44.10 (56.38)
 56 Azerad, Jessica            9 Badger-MR                      1:45.04
                  49.71     1:45.04 (55.33)
 57 Robbins, Brooke            9 SMC-MR                         1:45.17
                  43.25   1:45.17 (1:01.92)
 58 Mason, Stephanie A        10 NFS-MR                         1:45.46
                  50.40     1:45.46 (55.06)
 59 DiFini, Chelsea            9 SMC-MR                         1:50.26
                  48.67   1:50.26 (1:01.59)
 60 McDermott, Meagan          9 Badger-MR                      1:51.26
                  52.45     1:51.26 (58.81)
 61 Ward, Katherine            9 Badger-MR                      2:04.28
 62 Columbo, Amanda N         10 Cond-MR                        2:05.86
                  56.09   2:05.86 (1:09.77)
 63 Arthur, Shannon R         10 Express Swimming-MR            2:06.28
 -- Mirabella, Morgan M        9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Mitchell-Arthur, Shane A   9 Express Swimming-MR                 DQ
                  43.13          DQ (55.26)

Event 8  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR                      1:07.66
                  31.53     1:07.66 (36.13)
  2 Eid, Alex                 10 Badger-MR                      1:08.76
                  32.32     1:08.76 (36.44)
  3 Rosen, Alex J              9 Badger-MR                      1:08.86
                  33.03     1:08.86 (35.83)
  4 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR            1:10.00
                  32.78     1:10.00 (37.22)
  5 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR            1:11.71
                  33.49     1:11.71 (38.22)
  6 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR            1:12.21
                  33.71     1:12.21 (38.50)
  7 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR            1:13.28
                  35.11     1:13.28 (38.17)
  8 Barry, Charles             9 Badger-MR                      1:13.87
                  33.94     1:13.87 (39.93)
  9 Bernstein, Joby B          9 Badger-MR                      1:14.50
                  35.11     1:14.50 (39.39)
 10 Quneis, Aidan             10 Badger-MR                      1:17.51
                  36.01     1:17.51 (41.50)
 11 Clarke, Kris P             9 Express Swimming-MR            1:18.95
                  37.70     1:18.95 (41.25)
 12 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR                      1:19.37
                  38.04     1:19.37 (41.33)
 13 Koster, Christopher        9 SMC-MR                         1:21.65
                  38.82     1:21.65 (42.83)
 14 Olin, Evan D              10 CFA-B-MR                       1:21.85
                  39.44     1:21.85 (42.41)
 15 Murphy, CJ J              10 Badger-MR                      1:23.87
                  36.99     1:23.87 (46.88)
 16 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR            1:24.46
                  38.99     1:24.46 (45.47)
 17 Cummings, Thomas F        10 Cond-MR                        1:24.50
                1:24.77         1:24.50 ( )
 18 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR                      1:24.78
                  39.87     1:24.78 (44.91)
 19 McInerney, Andrew          9 Badger-MR                      1:25.79
                  40.85     1:25.79 (44.94)
 20 Flynn, Kevin               9 Express Swimming-MR            1:25.92
                  38.08     1:25.92 (47.84)
 21 Warren, Colin J            9 Express Swimming-MR            1:26.27
                  40.40     1:26.27 (45.87)
 22 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR            1:27.07
                  39.89     1:27.07 (47.18)
 23 McKelvey, Ryan P           9 Express Swimming-MR            1:27.85
                  40.06     1:27.85 (47.79)
 24 Willows, Dan L            10 Cond-MR                        1:28.41
                  40.76     1:28.41 (47.65)
 25 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR            1:29.01
                  41.63     1:29.01 (47.38)
 26 Van Tongeren, Charlie      9 Cond-MR                        1:29.37
                  42.05     1:29.37 (47.32)
 27 Pollack, Harris            9 SMC-MR                         1:29.45
                  43.32     1:29.45 (46.13)
 28 Hogan, Colin J             9 Badger-MR                      1:29.98
 29 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR            1:30.21
                  41.26     1:30.21 (48.95)
 30 Sippel, Windsor E          9 Cond-MR                        1:31.02
                  41.13     1:31.02 (49.89)
 31 Bryan, Rashaad M          10 NFS-MR                         1:31.97
                  43.63     1:31.97 (48.34)
 32 Cerutti, Christopher       9 SMC-MR                         1:33.00
                  42.97     1:33.00 (50.03)
 33 Stafford, Nicky           10 SMC-MR                         1:33.43
                  43.03     1:33.43 (50.40)
 34 Baudinet, Michael          9 SMC-MR                         1:34.99
                  45.78     1:34.99 (49.21)
 35 Avila, Jon-Anthony L      10 Cond-MR                        1:35.76
                  42.24     1:35.76 (53.52)
 36 Kraff, Anthony J           9 Express Swimming-MR            1:35.87
                  43.63     1:35.87 (52.24)
 37 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR                        1:35.91
                  45.68     1:35.91 (50.23)
 38 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR            1:36.60
                  42.64     1:36.60 (53.96)
 39 Warhurst, Jonathan P      10 Express Swimming-MR            1:37.35
                  41.85     1:37.35 (55.50)
 40 Papp, Mathyas             10 Badger-MR                      1:37.65
                  46.86     1:37.65 (50.79)
 41 Kryger, Matthew A          9 Badger-MR                      1:41.74
                  45.55     1:41.74 (56.19)
 42 Doto, Christopher L       10 Cond-MR                        1:42.84
                  45.14     1:42.84 (57.70)
 43 Higham, Devon A            9 Badger-MR                      1:44.04
                  47.34     1:44.04 (56.70)
 44 Bloom, Timmy               9 SMC-MR                         1:47.99
                  49.76     1:47.99 (58.23)
 45 Bonelli, Bobby            10 Express Swimming-MR            1:53.38
                  54.82     1:53.38 (58.56)
 46 Burrell, Jamie             9 Badger-MR                      1:57.11
                  53.00   1:57.11 (1:04.11)
 47 Martin, Kevin J           10 Cond-MR                        1:59.12
                  57.83   1:59.12 (1:01.29)
 48 Seltenreich, Dane M       10 Express Swimming-MR            2:02.53
                  53.82   2:02.53 (1:08.71)
 49 Shanley, Kenneth J         9 Express Swimming-MR            2:08.05
                  55.11   2:08.05 (1:12.94)

Event 9  Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Alimonti, Celeste T        5 Badger-MR                        24.36
  2 McInerney, Clare           6 Badger-MR                        27.62
  3 Simkins, Ella R            6 HYB-MR                           29.42
  4 Eid, Nathalie              5 Badger-MR                        30.32
  5 Bennia, Krysta L           6 N-NFS-NJ                         31.02
  6 Reynolds, Ceilie M         6 Express Swimming-MR              31.76
  7 Fitzpatrick, Claire A      6 Badger-MR                        34.57
  8 Kupersmith, Lizzie E       5 Badger-MR                        35.40
  9 Ward, Grace                6 Badger-MR                        39.30
 -- Burke, Bailey              6 SMC-MR                              DQ

Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Egan, Liam R               6 Badger-MR                        23.78
  2 Rodriguez, Gus E           5 Badger-MR                        36.23
  3 Dell'Orto, Andrew M        5 Badger-MR                        40.31
  4 Eid, Christian             5 Badger-MR                        51.75
 -- Pear, Zachary R            6 Badger-MR                           DQ

Event 11  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin              7 SMC-MR                           22.25
  2 Hodes, Sarah M             7 Badger-MR                        24.31
  3 Lesser, Nina L             7 HYB-MR                           24.35
  4 Ciavarella, Faith          7 Cond-MR                          24.41
  5 Sweet, Lauren A            7 Cond-MR                          24.42
  6 Baudinet, Mary Helen       7 SMC-MR                           24.47
  7 Ginsberg, Lexi M           7 CFA-B-MR                         25.14
  8 Martin, Kelly J            7 Cond-MR                          25.33
  9 Benson, Anja M             7 HYB-MR                           26.62
 10 Wolfe, Caroline            7 SMC-MR                           26.77
 11 Farrell, Greta M           7 HYB-MR                           27.59
 12 Barrett, Seanna T          7 Express Swimming-MR              27.71
 13 Tierney, Grace A           7 Express Swimming-MR              27.72
 14 Rix, Morgayne              7 Express Swimming-MR              29.05
 15 Nelson, Sierra V           7 NFS-MR                           29.35
 16 Kupersmith, Caleigh Q      7 Badger-MR                        29.43
 17 Hughes, Caroline A         7 HYB-MR                           29.75
 18 Ciavarella, Nicole         7 Cond-MR                          31.06
 19 McINTYRE, Keilah N         7 NFS-MR                           32.51
 20 Fitzpatrick, Aileen P      7 HYB-MR                           33.45
 21 Palmer, Fiona E            7 Express Swimming-MR              37.88
 22 Ahmad, Yasmin N            7 Cond-MR                          40.40
 -- Hennessy, Alicia L         7 HYB-MR                              DQ

Event 12  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Kessler, Michael           7 Badger-MR                        21.73
  2 Rieck, Joshua              7 Badger-MR                        22.14
  3 Varshisky, Samuel M        7 Badger-MR                        23.96
  4 Collins, Jack M            7 Badger-MR                        24.65
  5 McCartney, Daniel K        7 HYB-MR                           25.60
  6 Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR              25.77
  7 Towers, Zachary D          7 HYB-MR                           26.91
  8 Rosen, Ethan               7 Badger-MR                        27.24
  9 Hagemann, Alex A           7 Express Swimming-MR              27.75
 10 Hotton, Andrew C           7 HYB-MR                           28.68
 11 Kelly, Patrick             7 SMC-MR                           28.89
 12 Cohen, Greyson             7 Badger-MR                        30.01
 13 Posner, Kevin M            7 Cond-MR                          34.16

Event 13  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR                        17.03
  2 Weiner, Sierra             8 HYB-MR                           18.69
  3 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR              18.90
  4 Lee, Juliette A            8 HYB-MR                           19.44
  5 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR              20.21
  5 Evans, Kate B              8 Badger-MR                        20.21
  7 Fuller, Sage F             8 Express Swimming-MR              20.23
  8 Whiston, Kate A            8 Badger-MR                        20.26
  9 Cain, Mary C               8 Badger-MR                        20.38
 10 Weiner, Jade               8 HYB-MR                           20.62
 11 Ras, Jackie T              8 Express Swimming-MR              20.99
 12 Delane, Kelly A            8 Badger-MR                        21.28
 13 Sanders, Erin              8 SMC-MR                           21.43
 14 Hirschhorn, Alyson R       8 Badger-MR                        21.72
 15 Panitz, Beatrix M          8 Badger-MR                        21.94
 16 Dari, Hannah E             8 Cond-MR                          22.07
 17 Johnstone, Toniesha        8 N-NFS-NJ                         22.08
 18 Riffaud, Nina C            8 HYB-MR                           22.15
 19 Fitzpatrick, Emily J       8 Badger-MR                        22.17
 20 Campbell, Corbet           8 SMC-MR                           22.32
 21 Johanson, Bridget M        8 Badger-MR                        22.69
 22 Kerrich, Zoe               8 SMC-MR                           23.09
 23 Kazeroni, Sara M           8 HYB-MR                           23.50
 24 Stafford, Cara             8 SMC-MR                           24.20
 25 Moss, Lucy                 8 SMC-MR                           24.47
 26 Librett, Cari              8 SMC-MR                           24.74
 27 Morency, Emily K           8 HYB-MR                           24.86
 28 Noonan, Kristen N          8 Express Swimming-MR              24.99
 29 Ialenti, Devon E           8 Express Swimming-MR              25.10
 30 Lerche, Sarah M            8 Cond-MR                          25.12
 31 Allen, Lily                8 SMC-MR                           25.20
 32 Longworth, Shannon E       8 CFA-B-MR                         25.23
 33 Lawler, Caitlin            8 Express Swimming-MR              25.60
 34 Cotto, Carol Ann           8 SMC-MR                           25.72
 34 Rosenblum, Danielle M      8 Badger-MR                        25.72
 36 Fischer, Kate              8 Cond-MR                          25.77
 37 Alimonti, Simone T         8 Badger-MR                        25.84
 38 Rubino, Sarah              8 Express Swimming-MR              25.88
 39 Lutt, Samantha             8 SMC-MR                           26.05
 40 Warhurst, Brooke N         8 Express Swimming-MR              26.27
 41 Rodriguez, Haley H         8 Badger-MR                        26.80
 42 Walker, Aileen             8 SMC-MR                           27.53
 43 Posner, Hayley             8 Cond-MR                          28.13
 44 Klein, Lindsay             8 SMC-MR                           28.59
 45 Wade, Dana T               8 HYB-MR                           28.77
 46 Meehan, Sarah              8 HYB-MR                           28.87
 47 Lepera, Alyssa R           8 HYB-MR                           29.84
 48 Troiano, Morgan K          8 HYB-MR                           30.05
 49 Papp, Katrina              8 Badger-MR                        30.57
 50 Terenzi, Samantha E        8 HYB-MR                           30.73
 51 Punturo, Kelly G           8 Express Swimming-MR              31.26
 52 Rasquin, Kristen M         8 Express Swimming-MR              31.49
 53 Burgess, Brittney B        8 NFS-MR                           31.89
 54 Ramlochan, Trisha          8 NFS-MR                           34.27
 55 Nixon, Charlotte A         8 Badger-MR                        36.07

Event 14  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR              18.38
  2 Lozano, Joseph             8 Express Swimming-MR              19.69
  3 James, Gregory A           8 N-NFS-NJ                         19.95
  4 Cooke, Thomas F            8 Badger-MR                        20.01
  5 Buttigieg, Timothy W       8 Badger-MR                        20.18
  6 Wright, David T            8 Unattached                       20.41
  7 Cato, Camren A             8 NFS-MR                           20.89
  8 Gamboa, Matthew G          8 HYB-MR                           20.91
  9 Kennon, Declan P           8 Badger-MR                        20.95
 10 Aventuro, Christopher J    8 Badger-MR                        21.13
 11 Marrone, Matthew J         8 Badger-MR                        21.52
 12 Rodriguez, Raoul J         8 Badger-MR                        21.87
 13 Hackett, Liam              8 SMC-MR                           22.60
 14 McAuley, Charles           8 SMC-MR                           22.71
 15 Pear, Channing             8 Badger-MR                        23.23
 16 Feyrer, Timothy A          8 Express Swimming-MR              23.32
 17 Mueller, Chris S           8 Express Swimming-MR              23.48
 18 Robbins, Spencer           8 SMC-MR                           23.68
 19 Altman, David              8 Badger-MR                        23.74
 20 McDonough, Martin J        8 Express Swimming-MR              24.95
 21 Gold, Matthew G            8 Cond-MR                          25.49
 22 Douglas, William C         8 HYB-MR                           25.76
 23 Cornell, Sean C            8 HYB-MR                           25.81
 24 Brown, Nate M              8 HYB-MR                           25.82
 25 Healy, Nicholas J          8 HYB-MR                           26.35
 26 Wohleking, Zachary M       8 HYB-MR                           29.88
 27 Sun, James                 8 Express Swimming-MR              30.63
 28 Fabietti, Jonathan M       8 HYB-MR                           32.55
 29 Cannatella, Anthony J      8 Express Swimming-MR              33.17
 30 Saulle, Daniel J           8 HYB-MR                           37.55

Event 15  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR              35.89
  2 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR                        36.78
  3 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR                        38.95
  4 Eddy, Rachel T            10 Cond-MR                          39.07
  5 Daly, Isabelle D          10 Cond-MR                          40.33
  6 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR              40.43
  7 Kennon, Nora M            10 Badger-MR                        40.78
  8 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR              40.91
  9 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR                        41.04
 10 Sorenson-Graham, Dina O   10 NFS-MR                           41.44
 11 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR                        41.68
 12 Fitzpatrick, Kristen      10 Badger-MR                        41.95
 13 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR              42.25
 14 Demitroff, Erica R        10 Express Swimming-MR              42.56
 15 Elkes, Sarah              10 CFA-B-MR                         43.17
 16 Fenn, Kerry                9 Badger-MR                        43.57
 17 Jeffay, Melissa           10 CFA-B-MR                         43.67
 18 Ruotolo, Hope              9 SMC-MR                           43.72
 19 Rothschild, Ellen K       10 CFA-B-MR                         43.74
 20 Morency, Erin L           10 HYB-MR                           43.75
 21 Cain, Aine I              10 Badger-MR                        43.98
 22 Kerrich, Nora             10 SMC-MR                           44.15
 23 Zurawin, Olivia           10 SMC-MR                           44.19
 24 Young, Kayla              10 Express Swimming-MR              44.20
 25 Bonaventura, Kelly        10 Badger-MR                        44.29
 26 Schattschneider, Sarah     9 SMC-MR                           44.57
 27 Kurlander, Rachel E       10 CFA-B-MR                         44.59
 28 DeAngelo, Jenna C         10 Express Swimming-MR              44.74
 29 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR              44.79
 30 Dell'Orto, Christina F     9 Badger-MR                        45.05
 31 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR              45.11
 32 Motolinio, Veronica M      9 Badger-MR                        45.45
 33 Fuller, Hannah B          10 Express Swimming-MR              45.49
 34 Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR              45.67
 35 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR                        45.73
 36 Chu, Megan                 9 SMC-MR                           45.99
 37 Ialenti, Pamela S         10 Express Swimming-MR              46.10
 38 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR              47.42
 39 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR                        47.52
 40 Svensson, Polina W         9 Cond-MR                          48.41
 41 Delane, Jordan F          10 Badger-MR                        48.83
 42 Klein, Eilis D             9 Badger-MR                        49.02
 43 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR              49.08
 44 Wojnar, Kasia              9 SMC-MR                           49.29
 45 Robbins, Brooke            9 SMC-MR                           49.61
 46 Masterson, Sara           10 SMC-MR                           49.63
 47 Carroll, Taylor            9 Cond-MR                          51.05
 48 Hart, Elizabeth           10 Badger-MR                        53.07
 49 Langsner, Emma            10 Express Swimming-MR              53.77
 50 Mirabella, Morgan M        9 Express Swimming-MR              55.72
 51 Corcoran, Jessica          9 SMC-MR                           56.38
 52 DiFini, Chelsea            9 SMC-MR                           56.51
 53 Abemayor, Natalie          9 SMC-MR                           56.71
 54 Perlmutter, Lena M        10 CFA-B-MR                         58.21
 55 Mitchell-Arthur, Shane A   9 Express Swimming-MR            1:00.18
 56 Morgan, Addie             10 SMC-MR                         1:01.46
 57 Mason, Stephanie A        10 NFS-MR                         1:01.51
 58 Quigley, Megan            10 Express Swimming-MR            1:01.58
 59 Azerad, Jessica            9 Badger-MR                      1:02.69
 60 Pillsbury, Anne           11 CFA-B-MR                       1:04.57
 61 Ward, Katherine            9 Badger-MR                      1:06.46
 62 Arthur, Shannon R         10 Express Swimming-MR            1:11.21
 -- McDermott, Meagan          9 Badger-MR                           DQ
 -- Ettenberg, Hannah         10 CFA-B-MR                            DQ
 -- Columbo, Amanda N         10 Cond-MR                             DQ
 -- Ferrigno, Julia            9 Badger-MR                           DQ

Event 16  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR                        34.79
  2 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR              36.69
  3 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR              37.65
  4 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR              37.67
  5 Eid, Alex                 10 Badger-MR                        38.69
  6 Rosen, Alex J              9 Badger-MR                        38.82
  7 Barry, Charles             9 Badger-MR                        39.08
  8 Olin, Evan D              10 CFA-B-MR                         39.25
  9 Bernstein, Joby B          9 Badger-MR                        39.92
  9 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR              39.92
 11 Hogan, Brett R            10 Badger-MR                        43.34
 12 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR                        44.08
 13 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR              44.56
 14 McInerney, Andrew          9 Badger-MR                        44.57
 15 Cerutti, Christopher       9 SMC-MR                           45.18
 16 Quneis, Aidan             10 Badger-MR                        45.28
 17 Koster, Christopher        9 SMC-MR                           46.60
 18 Pollack, Harris            9 SMC-MR                           47.33
 19 Baudinet, Michael          9 SMC-MR                           48.48
 20 McKelvey, Ryan P           9 Express Swimming-MR              48.96
 21 Avila, Jon-Anthony L      10 Cond-MR                          49.02
 22 Cummings, Thomas F        10 Cond-MR                          49.30
 23 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR              49.46
 24 Murphy, CJ J              10 Badger-MR                        49.49
 25 Van Tongeren, Charlie      9 Cond-MR                          50.21
 26 Bryan, Rashaad M          10 NFS-MR                           50.49
 27 Stafford, Nicky           10 SMC-MR                           50.60
 28 Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR              51.01
 29 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR                        51.12
 30 Kraff, Anthony J           9 Express Swimming-MR              51.49
 31 Higham, Devon A            9 Badger-MR                        52.24
 32 Warhurst, Jonathan P      10 Express Swimming-MR              52.62
 33 Gowan, Garrett T           9 CFA-B-MR                         52.81
 34 Flynn, Kevin               9 Express Swimming-MR              52.83
 35 Bloom, Timmy               9 SMC-MR                           53.19
 36 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR                          55.07
 37 Willows, Dan L            10 Cond-MR                          55.39
 38 Rundbacker, Matt O         9 CFA-B-MR                         55.56
 39 Bonelli, Bobby            10 Express Swimming-MR              57.12
 40 Shanley, Kenneth J         9 Express Swimming-MR              57.18
 41 Papp, Mathyas             10 Badger-MR                        58.22
 42 Pupke, Daniel B            9 Express Swimming-MR              58.71
 43 Martin, Kevin J           10 Cond-MR                          59.44
 44 Kryger, Matthew A          9 Badger-MR                      1:01.33
 45 Seltenreich, Dane M       10 Express Swimming-MR            1:02.90
 46 Doto, Christopher L       10 Cond-MR                        1:07.29
 -- Sippel, Windsor E          9 Cond-MR                             DQ
 -- Clarke, Kris P             9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Burrell, Jamie             9 Badger-MR                           DQ

Event 17  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Burke, Bailey              6 SMC-MR                           30.66
  2 McInerney, Clare           6 Badger-MR                        36.92
 -- Eid, Nathalie              5 Badger-MR                           DQ
 -- Ward, Grace                6 Badger-MR                           DQ
 -- Fitzpatrick, Claire A      6 Badger-MR                           DQ

Event 18  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Egan, Liam R               6 Badger-MR                        28.75
 -- Pear, Zachary R            6 Badger-MR                           DQ
 -- Eid, Christian             5 Badger-MR                           DQ
 -- Dell'Orto, Andrew M        5 Badger-MR                           DQ

Event 19  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Ciavarella, Nicole         7 Cond-MR                          25.47
  2 Hodes, Sarah M             7 Badger-MR                        26.89
  3 Tierney, Grace A           7 Express Swimming-MR              27.96
  4 Chu, Kierstin              7 SMC-MR                           28.94
  5 Wolfe, Caroline            7 SMC-MR                           29.72
  6 Baudinet, Mary Helen       7 SMC-MR                           30.40
  7 Martin, Kelly J            7 Cond-MR                          30.51
  8 Lesser, Nina L             7 HYB-MR                           30.75
  9 Sweet, Lauren A            7 Cond-MR                          31.15
 10 Fitzpatrick, Aileen P      7 HYB-MR                           31.82
 11 Ahmad, Yasmin N            7 Cond-MR                          32.63
 12 Kupersmith, Caleigh Q      7 Badger-MR                        34.30
 13 Ginsberg, Lexi M           7 CFA-B-MR                         42.61

Event 20  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Kessler, Michael           7 Badger-MR                        24.44
  2 Rieck, Joshua              7 Badger-MR                        26.13
  3 Towers, Zachary D          7 HYB-MR                           29.83
  4 Collins, Jack M            7 Badger-MR                        30.04
  5 Hotton, Andrew C           7 HYB-MR                           30.68
  6 Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR              31.46
  7 Rosen, Ethan               7 Badger-MR                        32.86
  8 Kelly, Patrick             7 SMC-MR                           34.40
  9 Cohen, Greyson             7 Badger-MR                        36.77
 -- Posner, Kevin M            7 Cond-MR                             DQ
 -- Hagemann, Alex A           7 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Varshisky, Samuel M        7 Badger-MR                           DQ

Event 21  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR                        21.04
  2 Evans, Kate B              8 Badger-MR                        21.26
  3 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR              21.62
  3 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR              21.62
  5 Moss, Lucy                 8 SMC-MR                           22.93
  6 Ras, Jackie T              8 Express Swimming-MR              23.08
  7 Lee, Juliette A            8 HYB-MR                           23.75
  8 Johanson, Bridget M        8 Badger-MR                        23.76
  9 Cain, Mary C               8 Badger-MR                        23.91
 10 Kerrich, Zoe               8 SMC-MR                           24.25
 11 Panitz, Beatrix M          8 Badger-MR                        24.32
 12 Sanders, Erin              8 SMC-MR                           24.58
 13 Weiner, Jade               8 HYB-MR                           24.73
 14 Nixon, Charlotte A         8 Badger-MR                        24.78
 15 Fischer, Kate              8 Cond-MR                          25.29
 16 Whiston, Kate A            8 Badger-MR                        25.36
 17 Dari, Hannah E             8 Cond-MR                          26.40
 18 Klein, Lindsay             8 SMC-MR                           26.83
 19 Delane, Kelly A            8 Badger-MR                        27.01
 19 Lutt, Samantha             8 SMC-MR                           27.01
 21 Rosenblum, Danielle M      8 Badger-MR                        27.21
 22 Fuller, Sage F             8 Express Swimming-MR              27.60
 23 Punturo, Kelly G           8 Express Swimming-MR              27.74
 23 Riffaud, Nina C            8 HYB-MR                           27.74
 25 Stafford, Cara             8 SMC-MR                           27.78
 26 Noonan, Kristen N          8 Express Swimming-MR              28.19
 27 Walker, Aileen             8 SMC-MR                           28.37
 28 Kazeroni, Sara M           8 HYB-MR                           28.43
 29 Campbell, Corbet           8 SMC-MR                           28.53
 30 Fitzpatrick, Emily J       8 Badger-MR                        28.92
 31 Librett, Cari              8 SMC-MR                           29.06
 32 Cotto, Carol Ann           8 SMC-MR                           30.48
 33 Hirschhorn, Alyson R       8 Badger-MR                        30.81
 34 Allen, Lily                8 SMC-MR                           31.12
 35 Papp, Katrina              8 Badger-MR                        31.25
 36 Alimonti, Simone T         8 Badger-MR                        31.92
 37 Lerche, Sarah M            8 Cond-MR                          32.51
 38 Rasquin, Kristen M         8 Express Swimming-MR              33.41
 39 Longworth, Shannon E       8 CFA-B-MR                         33.62
 40 Ialenti, Devon E           8 Express Swimming-MR              36.59
 41 Rodriguez, Haley H         8 Badger-MR                        44.00
 -- Posner, Hayley             8 Cond-MR                             DQ
 -- Lepera, Alyssa R           8 HYB-MR                              DQ
 -- Wade, Dana T               8 HYB-MR                              DQ
 -- Warhurst, Brooke N         8 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Rubino, Sarah              8 Express Swimming-MR                 DQ

Event 22  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR              21.14
  2 Aventuro, Christopher J    8 Badger-MR                        21.35
  3 James, Gregory A           8 N-NFS-NJ                         22.29
  4 Cooke, Thomas F            8 Badger-MR                        22.61
  5 Gold, Matthew G            8 Cond-MR                          22.70
  6 Buttigieg, Timothy W       8 Badger-MR                        23.65
  7 McDonough, Martin J        8 Express Swimming-MR              24.19
  8 Wright, David T            8 Unattached                       24.85
  9 Stamatos, Nicholas J       8 HYB-MR                           25.01
 10 Hackett, Liam              8 SMC-MR                           25.03
 11 Terracciano, Michael J     8 HYB-MR                           25.08
 12 Gabriele, Christopher J    8 HYB-MR                           25.19
 13 Lozano, Joseph             8 Express Swimming-MR              26.59
 14 Marrone, Matthew J         8 Badger-MR                        27.20
 15 Robbins, Spencer           8 SMC-MR                           27.92
 16 Fabietti, Jonathan M       8 HYB-MR                           28.50
 17 Altman, David              8 Badger-MR                        29.15
 18 McAuley, Charles           8 SMC-MR                           29.32
 19 Kennon, Declan P           8 Badger-MR                        30.03
 20 Rodriguez, Raoul J         8 Badger-MR                        31.19
 21 Brown, Nate M              8 HYB-MR                           32.25
 22 Saulle, Daniel J           8 HYB-MR                           33.98
 -- Sun, James                 8 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Mueller, Chris S           8 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Pear, Channing             8 Badger-MR                           DQ
 -- Healy, Nicholas J          8 HYB-MR                              DQ

Event 23  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR            1:26.11
                  41.06     1:26.11 (45.05)
  2 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR            1:31.03
                  43.22     1:31.03 (47.81)
  3 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR                      1:33.88
                  43.27     1:33.88 (50.61)
  4 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR            1:34.95
                  45.40     1:34.95 (49.55)
  5 Kerrich, Nora             10 SMC-MR                         1:38.26
                  46.62     1:38.26 (51.64)
  6 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR                      1:38.68
                  46.32     1:38.68 (52.36)
  7 Daly, Isabelle D          10 Cond-MR                        1:38.94
                  45.50     1:38.94 (53.44)
  8 Jeffay, Melissa           10 CFA-B-MR                       1:39.62
                  47.20     1:39.62 (52.42)
  9 Masterson, Sara           10 SMC-MR                         1:39.87
                  47.11     1:39.87 (52.76)
 10 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR                      1:39.95
                  48.00     1:39.95 (51.95)
 11 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR            1:41.80
                  48.70     1:41.80 (53.10)
 12 Cain, Aine I              10 Badger-MR                      1:42.32
                  49.25     1:42.32 (53.07)
 13 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR            1:43.44
                  49.22     1:43.44 (54.22)
 14 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR            1:44.84
                  50.95     1:44.84 (53.89)
 15 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR                      1:45.58
                  49.72     1:45.58 (55.86)
 16 Ialenti, Pamela S         10 Express Swimming-MR            1:45.73
                  49.52     1:45.73 (56.21)
 17 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR                      1:46.56
                  50.62     1:46.56 (55.94)
 18 Fenn, Kerry                9 Badger-MR                      1:46.91
                  50.48     1:46.91 (56.43)
 19 Kennon, Nora M            10 Badger-MR                      1:47.39
                  51.29     1:47.39 (56.10)
 20 Delane, Jordan F          10 Badger-MR                      1:48.28
                  51.54     1:48.28 (56.74)
 21 DeAngelo, Jenna C         10 Express Swimming-MR            1:49.62
                  51.67     1:49.62 (57.95)
 22 Bonaventura, Kelly        10 Badger-MR                      1:49.93
                  51.99     1:49.93 (57.94)
 23 Kurlander, Rachel E       10 CFA-B-MR                       1:50.01
                  52.61     1:50.01 (57.40)
 24 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR            1:50.40
                  54.21     1:50.40 (56.19)
 25 Schattschneider, Sarah     9 SMC-MR                         1:52.98
                  54.19     1:52.98 (58.79)
 26 Motolinio, Veronica M      9 Badger-MR                      1:53.08
                  53.48     1:53.08 (59.60)
 27 Ferrigno, Julia            9 Badger-MR                      1:53.62
                  54.08     1:53.62 (59.54)
 28 Ruotolo, Hope              9 SMC-MR                         1:54.18
                  54.81     1:54.18 (59.37)
 29 Zurawin, Olivia           10 SMC-MR                         1:55.05
                  54.56   1:55.05 (1:00.49)
 30 Fuller, Hannah B          10 Express Swimming-MR            1:57.92
                  52.97   1:57.92 (1:04.95)
 31 Svensson, Polina W         9 Cond-MR                        2:01.23
                  54.03   2:01.23 (1:07.20)
 32 DiFini, Chelsea            9 SMC-MR                         2:02.36
                  56.78   2:02.36 (1:05.58)
 33 McDermott, Meagan          9 Badger-MR                      2:02.67
                  59.88   2:02.67 (1:02.79)
 34 Demitroff, Erica R        10 Express Swimming-MR            2:03.02
                  56.50   2:03.02 (1:06.52)
 35 Perlmutter, Lena M        10 CFA-B-MR                       2:03.74
                  58.19   2:03.74 (1:05.55)
 36 Robbins, Brooke            9 SMC-MR                         2:04.34
                  57.02   2:04.34 (1:07.32)
 37 Morgan, Addie             10 SMC-MR                         2:04.36
                1:00.36   2:04.36 (1:04.00)
 37 Dell'Orto, Christina F     9 Badger-MR                      2:04.36
                  56.69   2:04.36 (1:07.67)
 39 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR            2:05.27
                1:01.16   2:05.27 (1:04.11)
 40 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR                      2:07.09
                1:00.36   2:07.09 (1:06.73)
 41 Abemayor, Natalie          9 SMC-MR                         2:08.96
                1:01.47   2:08.96 (1:07.49)
 42 Wojnar, Kasia              9 SMC-MR                         2:11.08
                1:02.76   2:11.08 (1:08.32)
 43 Hart, Elizabeth           10 Badger-MR                      2:11.98
                  56.94   2:11.98 (1:15.04)
 44 Corcoran, Jessica          9 SMC-MR                         2:13.95
                1:04.13   2:13.95 (1:09.82)
 45 Chu, Megan                 9 SMC-MR                         2:41.01
                  59.48   2:41.01 (1:41.53)
 -- Ward, Katherine            9 Badger-MR                           DQ
 -- Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR                 DQ
                  50.67          DQ (56.76)
 -- Elkes, Sarah              10 CFA-B-MR                            DQ
                  50.70          DQ (58.66)
 -- Mirabella, Morgan M        9 Express Swimming-MR                 DQ
                1:18.46        DQ (1:24.72)
 -- Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR                 DQ
                  59.32          DQ (59.98)

Event 24  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR                      1:30.50
                  43.22     1:30.50 (47.28)
  2 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR            1:31.35
                  43.69     1:31.35 (47.66)
  3 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR            1:33.60
                  44.46     1:33.60 (49.14)
  4 Rosen, Alex J              9 Badger-MR                      1:34.52
                  45.39     1:34.52 (49.13)
  5 Eid, Alex                 10 Badger-MR                      1:36.55
                  45.90     1:36.55 (50.65)
  6 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR            1:40.54
                  47.27     1:40.54 (53.27)
  7 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR            1:44.72
                  49.99     1:44.72 (54.73)
  8 Vallar, Jack              10 SMC-MR                         1:45.66
                  49.83     1:45.66 (55.83)
  9 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR            1:46.54
                  50.39     1:46.54 (56.15)
 10 Olin, Evan D              10 CFA-B-MR                       1:47.64
                  51.56     1:47.64 (56.08)
 11 Bernstein, Joby B          9 Badger-MR                      1:47.84
                  50.51     1:47.84 (57.33)
 12 Cummings, Thomas F        10 Cond-MR                        1:48.38
                  52.14     1:48.38 (56.24)
 13 Clarke, Kris P             9 Express Swimming-MR            1:50.01
                  51.87     1:50.01 (58.14)
 14 Quneis, Aidan             10 Badger-MR                      1:50.38
                  51.82     1:50.38 (58.56)
 15 Murphy, CJ J              10 Badger-MR                      1:51.69
                  51.85     1:51.69 (59.84)
 16 Pollack, Harris            9 SMC-MR                         1:52.87
                  54.58     1:52.87 (58.29)
 17 Van Tongeren, Charlie      9 Cond-MR                        1:55.98
                  56.09     1:55.98 (59.89)
 18 Koster, Christopher        9 SMC-MR                         1:56.56
                  55.77   1:56.56 (1:00.79)
 19 McInerney, Andrew          9 Badger-MR                      1:56.89
                  56.57   1:56.89 (1:00.32)
 20 Cerutti, Christopher       9 SMC-MR                         1:56.97
                  56.56   1:56.97 (1:00.41)
 21 Avila, Jon-Anthony L      10 Cond-MR                        1:57.80
                  54.70   1:57.80 (1:03.10)
 22 Papp, Mathyas             10 Badger-MR                      1:59.08
                  58.58   1:59.08 (1:00.50)
 23 Willows, Dan L            10 Cond-MR                        2:00.13
                  56.83   2:00.13 (1:03.30)
 24 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR                      2:00.25
                  56.92   2:00.25 (1:03.33)
 25 Flynn, Kevin               9 Express Swimming-MR            2:01.39
                  56.31   2:01.39 (1:05.08)
 26 Warren, Colin J            9 Express Swimming-MR            2:04.19
                  58.09   2:04.19 (1:06.10)
 27 Stafford, Nicky           10 SMC-MR                         2:07.69
                  59.65   2:07.69 (1:08.04)
 28 Baudinet, Michael          9 SMC-MR                         2:08.35
                1:01.59   2:08.35 (1:06.76)
 29 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR            2:09.69
                1:01.42   2:09.69 (1:08.27)
 30 Seltenreich, Dane M       10 Express Swimming-MR            2:10.05
                1:02.52   2:10.05 (1:07.53)
 31 Bloom, Timmy               9 SMC-MR                         2:11.37
                1:01.50   2:11.37 (1:09.87)
 32 McKelvey, Ryan P           9 Express Swimming-MR            2:14.50
                1:01.78   2:14.50 (1:12.72)
 -- Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR                 DQ
                1:03.62        DQ (1:13.14)
 -- Sippel, Windsor E          9 Cond-MR                             DQ
                  59.26        DQ (1:05.90)
 -- Martin, Kevin J           10 Cond-MR                             DQ
                1:14.07        DQ (1:18.60)
 -- Higham, Devon A            9 Badger-MR                           DQ
                1:00.63        DQ (1:09.94)
 -- Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR                 DQ
                  51.12          DQ (57.22)
 -- Kryger, Matthew A          9 Badger-MR                           DQ
                1:16.00        DQ (1:19.74)
 -- Cascione, Anthony V       10 Express Swimming-MR                 DQ
                1:03.21        DQ (1:07.18)
 -- Doto, Christopher L       10 Cond-MR                             DQ
                1:03.38        DQ (1:10.18)

Event 25  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Burke, Bailey              6 SMC-MR                           30.78
  2 Fitzpatrick, Claire A      6 Badger-MR                        40.57
  3 Eid, Nathalie              5 Badger-MR                        41.18
  4 Simkins, Ella R            6 HYB-MR                           41.40
 -- Reynolds, Ceilie M         6 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Ward, Grace                6 Badger-MR                           DQ
 -- McInerney, Clare           6 Badger-MR                           DQ

Event 26  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Egan, Liam R               6 Badger-MR                        21.90
  2 Dell'Orto, Andrew M        5 Badger-MR                        52.51
 -- Eid, Christian             5 Badger-MR                           DQ
 -- Pear, Zachary R            6 Badger-MR                           DQ

Event 27  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Hennessy, Alicia L         7 HYB-MR                           22.26
  2 Chu, Kierstin              7 SMC-MR                           22.80
  3 Benson, Anja M             7 HYB-MR                           22.92
  4 Baudinet, Mary Helen       7 SMC-MR                           23.84
  5 Hughes, Caroline A         7 HYB-MR                           24.17
  6 Rix, Morgayne              7 Express Swimming-MR              25.04
  7 Martin, Kelly J            7 Cond-MR                          25.98
  8 Hodes, Sarah M             7 Badger-MR                        26.38
  9 Wolfe, Caroline            7 SMC-MR                           26.72
 10 Farrell, Greta M           7 HYB-MR                           29.24
 11 Sweet, Lauren A            7 Cond-MR                          31.83
 12 Kupersmith, Caleigh Q      7 Badger-MR                        36.87

Event 28  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Kessler, Michael           7 Badger-MR                        21.38
  2 McCartney, Daniel K        7 HYB-MR                           22.84
  3 Varshisky, Samuel M        7 Badger-MR                        24.34
  4 Rieck, Joshua              7 Badger-MR                        24.72
  5 Cohen, Greyson             7 Badger-MR                        29.33
  6 Rosen, Ethan               7 Badger-MR                        36.81
  7 Kelly, Patrick             7 SMC-MR                           47.34
 -- Collins, Jack M            7 Badger-MR                           DQ
 -- Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR                 DQ

Event 29  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR              16.46
  2 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR                        16.94
  3 Evans, Kate B              8 Badger-MR                        17.46
  4 Weiner, Sierra             8 HYB-MR                           18.52
  5 Weiner, Jade               8 HYB-MR                           19.00
  6 Lucas, Marie E             8 Express Swimming-MR              19.18
  7 Cain, Mary C               8 Badger-MR                        19.46
  8 Panitz, Beatrix M          8 Badger-MR                        19.81
  9 Ras, Jackie T              8 Express Swimming-MR              20.13
 10 Lee, Juliette A            8 HYB-MR                           20.31
 11 Delane, Kelly A            8 Badger-MR                        21.17
 12 Sanders, Erin              8 SMC-MR                           21.37
 13 Campbell, Corbet           8 SMC-MR                           21.49
 14 Dari, Hannah E             8 Cond-MR                          21.58
 15 Morency, Emily K           8 HYB-MR                           22.07
 16 Hirschhorn, Alyson R       8 Badger-MR                        22.22
 17 Johanson, Bridget M        8 Badger-MR                        22.27
 18 Lawler, Caitlin            8 Express Swimming-MR              22.31
 19 Kerrich, Zoe               8 SMC-MR                           22.65
 20 Lutt, Samantha             8 SMC-MR                           22.69
 21 Stafford, Cara             8 SMC-MR                           22.96
 22 Moss, Lucy                 8 SMC-MR                           23.03
 23 Allen, Lily                8 SMC-MR                           23.07
 24 Fischer, Kate              8 Cond-MR                          23.12
 25 Nixon, Charlotte A         8 Badger-MR                        23.28
 26 Fitzpatrick, Emily J       8 Badger-MR                        23.52
 27 Librett, Cari              8 SMC-MR                           24.68
 28 Klein, Lindsay             8 SMC-MR                           27.08
 29 Walker, Aileen             8 SMC-MR                           28.73
 30 Cotto, Carol Ann           8 SMC-MR                           29.02
 31 Rosenblum, Danielle M      8 Badger-MR                        29.56
 32 Papp, Katrina              8 Badger-MR                        29.59
 33 Meehan, Sarah              8 HYB-MR                           30.58
 34 Lerche, Sarah M            8 Cond-MR                          33.46
 35 Posner, Hayley             8 Cond-MR                          36.21
 36 Terenzi, Samantha E        8 HYB-MR                           41.16
 -- Whiston, Kate A            8 Badger-MR                           DQ
 -- Rodriguez, Haley H         8 Badger-MR                           DQ
 -- Alimonti, Simone T         8 Badger-MR                           DQ
 -- Johnstone, Toniesha        8 N-NFS-NJ                            DQ
 -- Burgess, Brittney B        8 NFS-MR                              DQ
 -- Troiano, Morgan K          8 HYB-MR                              DQ

Event 30  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR              16.76
  2 Wright, David T            8 Unattached                       17.61
  3 Cooke, Thomas F            8 Badger-MR                        17.63
  4 Stamatos, Nicholas J       8 HYB-MR                           17.96
  5 Buttigieg, Timothy W       8 Badger-MR                        18.05
  6 Cato, Camren A             8 NFS-MR                           18.70
  7 Gold, Matthew G            8 Cond-MR                          19.08
  8 Gabriele, Christopher J    8 HYB-MR                           20.10
  9 Gamboa, Matthew G          8 HYB-MR                           22.50
 10 Cornell, Sean C            8 HYB-MR                           23.03
 11 Kennon, Declan P           8 Badger-MR                        23.37
 12 Terracciano, Michael J     8 HYB-MR                           24.19
 13 McAuley, Charles           8 SMC-MR                           24.39
 14 Robbins, Spencer           8 SMC-MR                           24.76
 15 Hackett, Liam              8 SMC-MR                           25.12
 16 Feyrer, Timothy A          8 Express Swimming-MR              25.60
 17 Pear, Channing             8 Badger-MR                        26.70
 18 Altman, David              8 Badger-MR                        27.13
 19 Rodriguez, Raoul J         8 Badger-MR                        27.97
 20 Sun, James                 8 Express Swimming-MR              32.02
 21 Aventuro, Christopher J    8 Badger-MR                        36.93
 -- Mueller, Chris S           8 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Douglas, William C         8 HYB-MR                              DQ

Event 31  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR              34.47
  2 Eddy, Rachel T            10 Cond-MR                          37.64
  3 Young, Kayla              10 Express Swimming-MR              37.65
  4 Daly, Isabelle D          10 Cond-MR                          37.70
  5 Fufidio, Andrea L         10 Badger-MR                        38.11
  6 Southren, Brianna         10 Cond-MR                          40.15
  7 Sorenson-Graham, Dina O   10 NFS-MR                           40.20
  8 Ruotolo, Hope              9 SMC-MR                           41.14
  9 Tucker, Annelisa C        10 Badger-MR                        41.30
 10 Burrell, Stephanie N      10 Badger-MR                        41.46
 11 Fitzpatrick, Kristen      10 Badger-MR                        41.59
 12 Lawler, Rachel            10 Express Swimming-MR              42.02
 13 Fenn, Kerry                9 Badger-MR                        43.56
 14 Ialenti, Pamela S         10 Express Swimming-MR              43.90
 15 Schattschneider, Sarah     9 SMC-MR                           44.44
 16 Kennon, Nora M            10 Badger-MR                        44.61
 17 Morency, Erin L           10 HYB-MR                           44.81
 18 Simone, Fabiana C         10 Badger-MR                        44.93
 19 Cain, Aine I              10 Badger-MR                        45.31
 20 Jeffay, Melissa           10 CFA-B-MR                         46.13
 21 Kerrich, Nora             10 SMC-MR                           46.50
 22 Motolinio, Veronica M      9 Badger-MR                        46.54
 23 Zoll, Christina M          9 Express Swimming-MR              46.90
 24 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR              47.11
 25 Chu, Megan                 9 SMC-MR                           47.39
 26 Zurawin, Olivia           10 SMC-MR                           47.76
 27 Demitroff, Erica R        10 Express Swimming-MR              47.79
 28 Rasquin, Megan E          10 Express Swimming-MR              47.92
 29 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR              47.95
 30 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR              47.96
 31 Delane, Jordan F          10 Badger-MR                        49.45
 32 Cannatella, Katie G       10 Express Swimming-MR              50.78
 33 Wojnar, Kasia              9 SMC-MR                           51.85
 34 Carnavali, Attalie H      10 Badger-MR                        51.99
 35 Quinn, Kelly A             9 Express Swimming-MR              52.19
 36 Ferrigno, Julia            9 Badger-MR                        52.24
 37 Dell'Orto, Christina F     9 Badger-MR                        54.50
 38 Robbins, Brooke            9 SMC-MR                           56.06
 39 Svensson, Polina W         9 Cond-MR                          56.24
 40 Azerad, Jessica            9 Badger-MR                        56.36
 41 Tompkins, Catherine        9 Badger-MR                        57.50
 42 Hart, Elizabeth           10 Badger-MR                        58.54
 43 Corcoran, Jessica          9 SMC-MR                           59.28
 44 McDermott, Meagan          9 Badger-MR                      1:03.29
 45 Mason, Stephanie A        10 NFS-MR                         1:03.97
 -- Ward, Katherine            9 Badger-MR                           DQ
 -- Bonaventura, Kelly        10 Badger-MR                           DQ
 -- Langsner, Emma            10 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Mitchell-Arthur, Shane A   9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Quigley, Megan            10 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Abemayor, Natalie          9 SMC-MR                              DQ
 -- Arthur, Shannon R         10 Express Swimming-MR                 DQ

Event 32  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Doto, Christopher L       10 Cond-MR                           4.21
  2 Volkov, Sasha A           10 Badger-MR                        32.75
  3 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR              34.47
  4 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR              35.91
  5 Eid, Alex                 10 Badger-MR                        37.00
  6 Vallar, Jack              10 SMC-MR                           37.05
  7 Barry, Charles             9 Badger-MR                        37.81
  8 Graham, Danny             10 Express Swimming-MR              38.97
  9 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR              39.23
 10 Bernstein, Joby B          9 Badger-MR                        40.58
 11 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR              40.90
 12 Rosen, Alex J              9 Badger-MR                        43.55
 13 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR                        44.17
 14 Olin, Evan D              10 CFA-B-MR                         44.42
 15 Koster, Christopher        9 SMC-MR                           44.56
 16 Warren, Colin J            9 Express Swimming-MR              45.61
 17 Quneis, Aidan             10 Badger-MR                        46.07
 18 Murphy, CJ J              10 Badger-MR                        47.16
 19 Pollack, Harris            9 SMC-MR                           48.01
 20 Fierro Joyce, Billy       10 Badger-MR                        48.47
 21 McInerney, Andrew          9 Badger-MR                        48.53
 22 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR              49.13
 23 Cerutti, Christopher       9 SMC-MR                           51.86
 24 Bryan, Rashaad M          10 NFS-MR                           52.08
 25 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR              57.07
 26 Herbstman, Jon S          10 Cond-MR                          57.91
 27 Papp, Mathyas             10 Badger-MR                      1:03.07
 28 Stafford, Nicky           10 SMC-MR                         1:06.63
 29 Higham, Devon A            9 Badger-MR                      1:15.42
 30 Seltenreich, Dane M       10 Express Swimming-MR            1:27.79
 -- Willows, Dan L            10 Cond-MR                             DQ
 -- Kryger, Matthew A          9 Badger-MR                           DQ
 -- Martin, Kevin J           10 Cond-MR                             DQ
 -- Burrell, Jamie             9 Badger-MR                           DQ
 -- Bonelli, Bobby            10 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Kraff, Anthony J           9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Avila, Jon-Anthony L      10 Cond-MR                             DQ
 -- Warhurst, Jonathan P      10 Express Swimming-MR                 DQ

Event 33  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                                    1:07.62
     1) Evans, Kate B 8                 2) Cain, Mary C 8
     3) Panitz, Beatrix M 8             4) Bailey, Brittany M 8
                  36.56     1:07.62 (31.06)
  2 Long Island Express-MR  'A'                                 1:09.04
                  33.60     1:09.04 (35.44)
  3 Hyb - All Groups-MR  'A'                                    1:09.49
     1) Weiner, Jade 8                  2) Lee, Juliette A 8
     3) Morency, Emily K 8              4) Weiner, Sierra 8
                  34.06     1:09.49 (35.43)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                                    1:14.34
     1) Whiston, Kate A 8               2) Fitzpatrick, Claire A 6
     3) Nixon, Charlotte A 8            4) Johanson, Bridget M 8
                  37.48     1:14.34 (36.86)
  5 Hyb - All Groups-MR  'B'                                    1:21.01
     1) Riffaud, Nina C 8               2) Hennessy, Alicia L 7
     3) Farrell, Greta M 7              4) Benson, Anja M 7
                  43.71     1:21.01 (37.30)
  6 Long Island Express-MR  'B'                                 1:26.21
                  44.27     1:26.21 (41.94)
  7 Hyb - All Groups-MR  'C'                                    1:28.13
     1) Kazeroni, Sara M 8              2) Lesser, Nina L 7
     3) Hughes, Caroline A 7            4) Fitzpatrick, Aileen P 7
                  43.08     1:28.13 (45.05)
  8 Badger Swim Club-MR  'C'                                    1:31.16
     1) Rosenblum, Danielle M 8         2) Alimonti, Celeste T 5
     3) Hodes, Sarah M 7                4) Delane, Kelly A 8
                  51.82     1:31.16 (39.34)
  9 Condors-MR  'B'                                             1:41.87
                  45.52     1:41.87 (56.35)
 10 Hyb - All Groups-MR  'D'                                    1:45.48
     1) Lepera, Alyssa R 8              2) Meehan, Sarah 8
     3) Simkins, Ella R 6               4) Troiano, Morgan K 8
                  51.80     1:45.48 (53.68)
 11 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                                 1:46.43
     1) Nelson, Sierra V 7              2) McINTYRE, Keilah N 7
     3) Ramlochan, Trisha 8             4) Burgess, Brittney B 8
                  57.26     1:46.43 (49.17)

Event 34  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                                    1:08.08
                  34.28     1:08.08 (33.80)
  2 Long Island Express-MR  'A'                                 1:11.30
                  36.61     1:11.30 (34.69)
  3 Hyb - All Groups-MR  'A'                                    1:11.86
     1) Stamatos, Nicholas J 8          2) McCartney, Daniel K 7
     3) Gamboa, Matthew G 8             4) Terracciano, Michael J 8
                  35.20     1:11.86 (36.66)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                                    1:12.61
                  36.17     1:12.61 (36.44)
  5 Hyb - All Groups-MR  'B'                                    1:20.36
     1) Gabriele, Christopher J 8       2) Cornell, Sean C 8
     3) Wohleking, Zachary M 8          4) Fabietti, Jonathan M 8
                  36.69     1:20.36 (43.67)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                                    1:21.72
                  43.22     1:21.72 (38.50)
  7 Hyb - All Groups-MR  'C'                                    1:34.41
     1) Healy, Nicholas J 8             2) Brown, Nate M 8
     3) Hotton, Andrew C 7              4) Douglas, William C 8
                  44.81     1:34.41 (49.60)

Event 35  Girls 9-10 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                                 1:02.03
                  30.45     1:02.03 (31.58)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                                    1:02.58
     1) Tucker, Annelisa C 10           2) Burrell, Stephanie N 10
     3) Kennon, Nora M 10               4) Fufidio, Andrea L 10
                  31.55     1:02.58 (31.03)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                                    1:06.89
     1) Fenn, Kerry 9                   2) Bonaventura, Kelly 10
     3) Simone, Fabiana C 10            4) Fitzpatrick, Kristen 10
                  33.36     1:06.89 (33.53)
  4 Long Island Express-MR  'B'                                 1:09.07
                  32.94     1:09.07 (36.13)
  5 Condors-MR  'A'                                             1:09.70
     1) Daly, Isabelle D 10             2) Svensson, Polina W 9
     3) Eddy, Rachel T 10               4)
                  35.36     1:09.70 (34.34)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                                    1:11.98
     1) Cain, Aine I 10                 2) Motolinio, Veronica M 9
     3) Carnavali, Attalie H 10         4) Tompkins, Catherine 9
                  34.92     1:11.98 (37.06)
  7 Badger Swim Club-MR  'D'                                    1:13.49
     1) Hart, Elizabeth 10              2) Delane, Jordan F 10
     3) Dell'Orto, Christina F 9        4) Ferrigno, Julia 9
                  36.16     1:13.49 (37.33)

Event 36  Boys 9-10 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                                      58.59
     1) Barry, Charles 9                2) Eid, Alex 10
     3) Rosen, Alex J 9                 4) Volkov, Sasha A 10
                  30.11       58.59 (28.48)
  2 Long Island Express-MR  'A'                                   59.68
                  30.06       59.68 (29.62)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                                    1:05.35
     1) Bernstein, Joby B 9             2) Fierro Joyce, Billy 10
     3) Kupersmith, Connor E 9          4) Quneis, Aidan 10
                  32.76     1:05.35 (32.59)
  4 Long Island Express-MR  'B'                                 1:07.75
                  34.97     1:07.75 (32.78)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                                    1:20.23
     1) Higham, Devon A 9               2) Kryger, Matthew A 9
     3) McInerney, Andrew 9             4) Papp, Mathyas 10

Event 37  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR            2:14.04
                  30.69     1:05.03 (34.34)     1:40.01 (34.98)     2:14.04 (34.03)
  2 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR                      2:19.82
                  31.89     1:07.74 (35.85)     1:44.41 (36.67)     2:19.82 (35.41)
  3 Kuzniewski, Megan A       12 Express Swimming-MR            2:25.26
                  33.18     1:10.03 (36.85)     1:48.17 (38.14)     2:25.26 (37.09)
  4 Allong, Gabriella F       12 Express Swimming-MR            2:28.75
                  32.68     1:09.99 (37.31)     1:49.43 (39.44)     2:28.75 (39.32)
  5 Collazo, Charlotte        11 Cond-MR                        2:29.31
                  32.27     1:10.61 (38.34)     1:51.23 (40.62)     2:29.31 (38.08)
  6 Fischer, Sarah            11 Cond-MR                        2:29.82
                  33.39     1:11.29 (37.90)     1:51.64 (40.35)     2:29.82 (38.18)
  7 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR            2:30.05
                  34.37     1:12.14 (37.77)     1:51.60 (39.46)     2:30.05 (38.45)
  8 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR            2:31.87
                  34.99     1:13.62 (38.63)     1:53.58 (39.96)     2:31.87 (38.29)
  9 Richardson, Erika S       12 Cond-MR                        2:33.05
                  34.62     1:14.47 (39.85)     1:54.94 (40.47)     2:33.05 (38.11)
 10 Allen, Sarah              12 SMC-MR                         2:35.02
                  33.95     1:11.79 (37.84)     1:52.53 (40.74)     2:35.02 (42.49)
 11 Aliprantis, Alexa         11 Express Swimming-MR            2:35.25
                  35.83     1:16.09 (40.26)     1:58.67 (42.58)     2:35.25 (36.58)
 12 Guadagno, Brittany L      12 Express Swimming-MR            2:35.39
                  35.57     1:16.20 (40.63)     1:58.60 (42.40)     2:35.39 (36.79)
 13 Pear, Alex A              11 Badger-MR                      2:37.25
                  35.48     1:17.21 (41.73)     1:58.05 (40.84)     2:37.25 (39.20)
 14 Pizzurro, Jackee          12 SMC-MR                         2:38.23
                  36.77     1:18.94 (42.17)     2:00.71 (41.77)     2:38.23 (37.52)
 15 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR            2:38.57
                  36.20     1:16.56 (40.36)     1:59.03 (42.47)     2:38.57 (39.54)
 16 Librett, Krista           11 SMC-MR                         2:38.65
                  36.78     1:19.10 (42.32)     2:00.83 (41.73)     2:38.65 (37.82)
 17 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR            2:40.61
                  35.72     1:16.87 (41.15)     1:59.23 (42.36)     2:40.61 (41.38)
 18 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR            2:41.77
                  36.74     1:18.21 (41.47)     2:01.93 (43.72)     2:41.77 (39.84)
 19 Quinn, Kelsey M           12 Express Swimming-MR            2:43.51
                  37.11     1:19.17 (42.06)     2:02.77 (43.60)     2:43.51 (40.74)
 20 Engle, Clara H            11 Cond-MR                        2:47.32
                  37.27     1:18.78 (41.51)     2:03.38 (44.60)     2:47.32 (43.94)
 21 Slater, Kailey            12 SMC-MR                         2:52.08
                  37.25     1:21.52 (44.27)     2:08.39 (46.87)     2:52.08 (43.69)
 22 Tsai, Sylvan              11 Cond-MR                        2:52.33
                  37.81     1:24.45 (46.64)     2:10.89 (46.44)     2:52.33 (41.44)
 23 Cawkwell, Rachel          12 SMC-MR                         2:53.42
                  39.15     1:24.13 (44.98)     2:10.08 (45.95)     2:53.42 (43.34)
 24 Yozwiak, Maddy            12 CFA-B-MR                       2:54.12
                  38.58     1:22.81 (44.23)     2:09.50 (46.69)     2:54.12 (44.62)
 25 Clarke, Caitlyn M         11 Express Swimming-MR            2:54.45
                  38.43     1:23.02 (44.59)     2:09.89 (46.87)     2:54.45 (44.56)
 26 McDonough, Molly C        11 Express Swimming-MR            2:56.34
                                1:24.02 ( )     2:10.47 (46.45)     2:56.34 (45.87)
 27 Pile, Emma N              11 CFA-B-MR                       2:57.39
                  39.95     1:26.16 (46.21)     2:12.84 (46.68)     2:57.39 (44.55)
 28 Bisnoff, Sami L           12 Express Swimming-MR            2:57.99
                  39.90     1:24.24 (44.34)     2:12.20 (47.96)     2:57.99 (45.79)
 29 Papp, Maria               12 Badger-MR                      2:59.28
                  38.61     1:24.15 (45.54)     2:13.69 (49.54)     2:59.28 (45.59)
 30 Fears, Susannah K         11 CFA-B-MR                       3:00.57
                  39.47     1:25.23 (45.76)     2:15.73 (50.50)     3:00.57 (44.84)
 31 Hill, Courtney            11 SMC-MR                         3:03.25
                  37.27     1:24.47 (47.20)     2:14.34 (49.87)     3:03.25 (48.91)
 32 Hutchinson, Briana R      11 N-NFS-NJ                       3:04.56
                  44.40     1:32.94 (48.54)     2:20.00 (47.06)     3:04.56 (44.56)
 33 Young, Edith W            11 CFA-B-MR                       3:09.52
                  41.31     1:30.20 (48.89)     2:22.00 (51.80)     3:09.52 (47.52)
 34 Bordonaro, Amanda         11 Express Swimming-MR            3:12.88
                  42.81     1:32.68 (49.87)     2:25.40 (52.72)     3:12.88 (47.48)
 35 Baudinet, Anne            11 SMC-MR                         3:15.54
                  41.60     1:32.33 (50.73)     2:23.71 (51.38)     3:15.54 (51.83)
 36 Jacobsen, Ginger M        11 Express Swimming-MR            3:15.78
                  41.04     1:30.75 (49.71)     2:23.49 (52.74)     3:15.78 (52.29)
 37 Wang, Belinda Y           11 Express Swimming-MR            3:22.01
                  41.38     1:32.89 (51.51)     2:27.65 (54.76)     3:22.01 (54.36)
 38 Dari, Kelli A             12 Cond-MR                        3:25.26
                  40.11     1:26.38 (46.27)   3:02.11 (1:35.73)     3:25.26 (23.15)
 39 Gerek, Chiara A           11 Express Swimming-MR            3:32.52
                  43.79   3:32.52 (2:48.73)
 40 Meagher, Abigael M        11 Express Swimming-MR            3:38.94
                  46.00     1:44.82 (58.82)   2:45.33 (1:00.51)     3:38.94 (53.61)
 41 Butkov, Maria V           11 Cond-MR                        3:51.48
                  45.35   1:48.55 (1:03.20)   2:55.66 (1:07.11)     3:51.48 (55.82)
 -- Sun, Faye                 11 Express Swimming-MR                 DQ
                  40.73     1:30.68 (49.95)        DQ (1:53.81)

Event 38  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Express Swimming-MR            2:10.49
                  29.91     1:02.85 (32.94)     1:36.81 (33.96)     2:10.49 (33.68)
  2 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR            2:12.40
                  30.12     1:03.92 (33.80)     1:38.57 (34.65)     2:12.40 (33.83)
  3 Robins, William           12 SMC-MR                         2:26.41
                  34.08     1:12.07 (37.99)     1:50.14 (38.07)     2:26.41 (36.27)
  4 Wolin, Seth A             12 Cond-MR                        2:26.77
                  33.91     1:11.21 (37.30)     1:48.90 (37.69)     2:26.77 (37.87)
  5 Bleier, Jackson           11 SMC-MR                         2:28.87
                  33.81     1:12.37 (38.56)     1:50.72 (38.35)     2:28.87 (38.15)
  6 Hughes, Jevaughn          11 NFS-MR                         2:30.34
                  33.02     1:11.64 (38.62)     1:51.67 (40.03)     2:30.34 (38.67)
  7 Koster, Henry             12 SMC-MR                         2:32.13
                  34.49     1:13.66 (39.17)     1:54.47 (40.81)     2:32.13 (37.66)
  8 Wesolowski, Teddy         12 SMC-MR                         2:32.18
                  34.12     1:13.73 (39.61)     1:54.57 (40.84)     2:32.18 (37.61)
  9 Cummings, Joseph A        11 Cond-MR                        2:35.79
                  33.66     1:12.34 (38.68)     1:53.96 (41.62)     2:35.79 (41.83)
 10 Bryan, Kareem N           11 NFS-MR                         2:44.28
                  35.08     1:17.64 (42.56)   2:44.28 (1:26.64)
 11 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR                         2:44.58
                  37.66     1:20.64 (42.98)     2:05.19 (44.55)     2:44.58 (39.39)
 12 Knight, Conor             12 Express Swimming-MR            2:47.12
                  38.41     1:22.30 (43.89)     2:06.88 (44.58)     2:47.12 (40.24)
 13 Francis, Michael          12 NFS-MR                         2:47.26
                  36.75     1:19.47 (42.72)     2:05.22 (45.75)     2:47.26 (42.04)
 14 Chang, Clifford           12 Express Swimming-MR            2:50.34
                  38.50     1:23.15 (44.65)     2:07.94 (44.79)     2:50.34 (42.40)
 15 Ting, Alex                12 Express Swimming-MR            2:50.96
                  39.08     1:23.07 (43.99)     2:09.99 (46.92)     2:50.96 (40.97)
 16 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR            2:52.12
                  37.65     1:21.81 (44.16)     2:08.26 (46.45)     2:52.12 (43.86)
 17 Holmes, Bryan             11 NFS-MR                         2:52.61
                  39.37     1:25.86 (46.49)     2:12.51 (46.65)     2:52.61 (40.10)
 17 Hecht, Lee                12 SMC-MR                         2:52.61
                  36.51     1:20.72 (44.21)     2:06.76 (46.04)     2:52.61 (45.85)
 19 Hawkins, Malachi T        11 NFS-MR                         2:59.76
                  42.77   1:46.91 (1:04.14)   2:58.04 (1:11.13)      2:59.76 (1.72)
 20 Epstein, Jarrod           12 Express Swimming-MR            3:01.96
                  38.39     1:23.55 (45.16)     2:12.68 (49.13)     3:01.96 (49.28)
 21 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR                      3:16.83
                  41.53     1:33.23 (51.70)     2:25.32 (52.09)     3:16.83 (51.51)
 22 Salley, Martin D          12 N-NFS-NJ                       3:30.12
                  47.06   1:56.19 (1:09.13)   3:10.51 (1:14.32)     3:30.12 (19.61)
 23 Howard, Miles             12 N-NFS-NJ                       4:44.98
                  54.38   2:10.67 (1:16.29)   4:44.98 (2:34.31)

Event 39  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Rudel, Susannah E         14 SMC-MR                         2:08.48
                  28.73     1:02.70 (33.97)     1:36.51 (33.81)     2:08.48 (31.97)
  2 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR            2:10.33
                  30.23     1:03.11 (32.88)     1:37.08 (33.97)     2:10.33 (33.25)
  3 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR            2:11.18
                  30.27     1:03.93 (33.66)     1:38.22 (34.29)     2:11.18 (32.96)
  4 Fischer, Betsy            14 Cond-MR                        2:13.63
                  30.23     1:04.37 (34.14)     1:39.40 (35.03)     2:13.63 (34.23)
  5 Patton, Colleen M         13 Express Swimming-MR            2:16.11
                  30.59     1:05.97 (35.38)     1:41.60 (35.63)     2:16.11 (34.51)
  5 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR            2:16.11
                  31.16     1:05.58 (34.42)     1:40.80 (35.22)     2:16.11 (35.31)
  7 Parmiter, Lindsey T       13 Express Swimming-MR            2:16.42
                  32.56     1:07.61 (35.05)     1:42.72 (35.11)     2:16.42 (33.70)
  8 Henderson, Jackie E       14 Cond-MR                        2:17.06
                  30.18     1:04.58 (34.40)     1:40.66 (36.08)     2:17.06 (36.40)
  9 Kopac, Kelly L            14 Cond-MR                        2:17.31
                  29.82     1:04.45 (34.63)     1:40.79 (36.34)     2:17.31 (36.52)
 10 Merlo, Allison M          14 Express Swimming-MR            2:18.17
                  30.84     1:05.54 (34.70)     1:41.92 (36.38)     2:18.17 (36.25)
 11 FitzGerald, Alexandra     14 SMC-MR                         2:23.41
                  32.68     1:09.47 (36.79)     1:47.75 (38.28)     2:23.41 (35.66)
 12 Baiano, Cassandra         14 SMC-MR                         2:27.86
                  33.57     1:11.30 (37.73)     1:49.84 (38.54)     2:27.86 (38.02)
 13 Schatkun, Beth A          13 Cond-MR                        2:28.93
                  33.00     1:11.15 (38.15)     1:51.40 (40.25)     2:28.93 (37.53)
 14 Vetere, Joanna B          13 Express Swimming-MR            2:38.73
                  35.35     1:15.59 (40.24)     1:57.26 (41.67)     2:38.73 (41.47)
 15 Seaboldt, Mariah          13 SMC-MR                         2:46.32
                  37.84     1:21.12 (43.28)     2:05.74 (44.62)     2:46.32 (40.58)
 16 Curro, Emily              13 SMC-MR                         2:46.63
                  37.68     1:20.65 (42.97)     2:05.12 (44.47)     2:46.63 (41.51)

Event 40  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Schaub, Charles M         14 Cond-MR                        1:58.70
                  26.73       56.42 (29.69)     1:27.24 (30.82)     1:58.70 (31.46)
  2 Rubzin, Scott J           14 Unattached                     2:04.67
                  26.45       57.10 (30.65)     1:30.20 (33.10)     2:04.67 (34.47)
  3 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR            2:15.66
                  31.41     1:05.68 (34.27)     1:41.20 (35.52)     2:15.66 (34.46)
  4 Gupta, Akshay             14 SMC-MR                         2:16.59
                  30.13     1:05.13 (35.00)     1:41.89 (36.76)     2:16.59 (34.70)
  5 Weiner, Ben L             14 Cond-MR                        2:17.52
                  29.23     1:04.22 (34.99)     1:41.13 (36.91)     2:17.52 (36.39)
  6 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR            2:19.39
                  31.31     1:07.64 (36.33)     1:45.00 (37.36)     2:19.39 (34.39)
  7 Piercey, Evan M           14 SMC-MR                         2:21.32
                  29.31     1:05.30 (35.99)     1:44.00 (38.70)     2:21.32 (37.32)
  8 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR            2:26.26
                  33.24     1:11.76 (38.52)     1:48.80 (37.04)     2:26.26 (37.46)
  9 Parish, Sam               14 SMC-MR                         2:29.78
                  32.77     1:12.02 (39.25)     1:51.87 (39.85)     2:29.78 (37.91)
 10 Manganelli, Christopher   13 Express Swimming-MR            2:34.53
                  36.02     1:16.08 (40.06)     1:56.42 (40.34)     2:34.53 (38.11)
 11 Jeffay, Eric              13 CFA-B-MR                       2:37.65
                  34.98     1:16.13 (41.15)     1:58.07 (41.94)     2:37.65 (39.58)
 12 Mitchell, Kadeem A        14 NFS-MR                         2:53.06
                  38.68     1:23.07 (44.39)     2:08.74 (45.67)     2:53.06 (44.32)
 13 Van Tongeren, Jake        13 Cond-MR                        3:03.31
                  39.70     1:28.84 (49.14)     2:17.75 (48.91)     3:03.31 (45.56)
 14 Gomes, Christopher        14 NFS-MR                         3:18.30
                  37.73     1:26.34 (48.61)     2:21.52 (55.18)     3:18.30 (56.78)
 15 Reid, Hayden              13 NFS-MR                         4:13.93
                  50.94   1:56.59 (1:05.65)   3:04.60 (1:08.01)   4:13.93 (1:09.33)

Event 41  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Villegas, Kristine A      15 Cond-MR                        2:11.33
                  30.15     1:03.46 (33.31)     1:37.81 (34.35)     2:11.33 (33.52)
  2 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR            2:11.42
                  30.63     1:05.21 (34.58)     1:38.40 (33.19)     2:11.42 (33.02)
  3 Minichetti, Nina L        18 Cond-MR                        2:17.74
                  30.54     1:04.97 (34.43)     1:41.22 (36.25)     2:17.74 (36.52)
  4 Scheer, Amanda            15 SMC-MR                         2:29.68
                  32.55     1:10.38 (37.83)     1:51.43 (41.05)     2:29.68 (38.25)
  5 Gibbs, Samantha           15 SMC-MR                         2:30.20
                  33.49     1:11.21 (37.72)     1:51.63 (40.42)     2:30.20 (38.57)
  6 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR            2:30.72
                  34.97     1:13.70 (38.73)     1:53.82 (40.12)     2:30.72 (36.90)
  7 Richards, Tiffany N       16 NFS-MR                         2:33.65
                  34.43     1:13.36 (38.93)     1:54.28 (40.92)     2:33.65 (39.37)
  8 Pezzello, Elizabeth       15 SMC-MR                         2:35.89
                  32.05     1:09.77 (37.72)     1:52.72 (42.95)     2:35.89 (43.17)
  9 Hernandez-Holmes, Sarah   17 NFS-MR                         2:51.87
                  37.20     1:20.37 (43.17)     2:07.22 (46.85)     2:51.87 (44.65)
 10 Pecoraro, Danielle        15 Cond-MR                        2:54.01
                  38.11     1:22.60 (44.49)     2:09.77 (47.17)     2:54.01 (44.24)
 11 Chatzky, Laura            15 SMC-MR                         2:56.36
                  36.96     1:21.26 (44.30)     2:09.02 (47.76)     2:56.36 (47.34)

Event 42  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T          18 Cond-MR                        1:48.39
                  23.73       50.31 (26.58)     1:18.69 (28.38)     1:48.39 (29.70)
  2 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR                        1:51.37
                  24.75       52.55 (27.80)     1:21.74 (29.19)     1:51.37 (29.63)
  3 Wright, Edwin P           15 Cond-MR                        1:59.75
                  25.55       55.65 (30.10)     1:28.15 (32.50)     1:59.75 (31.60)
  4 Tanney, Steven            17 Cond-MR                        2:00.21
                  27.69       57.29 (29.60)     1:28.66 (31.37)     2:00.21 (31.55)
  5 Pope, Ryan P              15 Cond-MR                        2:09.14
                  28.56     1:01.26 (32.70)     1:35.40 (34.14)     2:09.14 (33.74)
  6 Rosenbloom, Zach          15 SMC-MR                         2:22.13
                  31.34     1:07.36 (36.02)     1:45.11 (37.75)     2:22.13 (37.02)
  7 Joseph, Jamal             17 Cond-MR                        2:28.66
                  31.44     1:07.95 (36.51)     1:47.70 (39.75)     2:28.66 (40.96)
  8 Gilkes, Leonard E         15 NFS-MR                         2:42.79
                  36.86     1:17.90 (41.04)     2:00.92 (43.02)     2:42.79 (41.87)
  9 Reid, Steve               15 NFS-MR                         3:04.21
                  37.24     1:22.28 (45.04)     2:14.62 (52.34)     3:04.21 (49.59)

Event 43  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR              32.43
  2 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR              35.27
  3 Librett, Krista           11 SMC-MR                           35.48
  4 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR              35.53
  5 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR              36.11
  6 Guadagno, Brittany L      12 Express Swimming-MR              36.65
  7 Dooley, Theresa A         12 Cond-MR                          36.68
  8 Engle, Clara H            11 Cond-MR                          36.98
  9 Collazo, Charlotte        11 Cond-MR                          37.01
 10 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR              37.24
 11 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR                        37.42
 12 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR              37.45
 13 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR              37.74
 14 Allen, Sarah              12 SMC-MR                           38.06
 15 Pear, Alex A              11 Badger-MR                        38.11
 16 Richardson, Erika S       12 Cond-MR                          38.13
 17 Tsai, Sylvan              11 Cond-MR                          38.26
 18 Pizzurro, Jackee          12 SMC-MR                           38.28
 19 Walker, Erica             12 SMC-MR                           38.42
 20 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR              38.56
 21 Aliprantis, Alexa         11 Express Swimming-MR              38.62
 22 Napoleon, Melissa         12 Express Swimming-MR              38.96
 23 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                          39.15
 24 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR              39.18
 25 Quinn, Kelsey M           12 Express Swimming-MR              39.70
 26 Fischer, Sarah            11 Cond-MR                          39.71
 27 Hill, Courtney            11 SMC-MR                           39.88
 28 Varney, Gillian           12 SMC-MR                           39.99
 29 Cawkwell, Rachel          12 SMC-MR                           40.09
 30 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR              40.15
 31 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR              40.24
 32 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR              40.49
 33 Bonifacio, Stephanie M    12 Cond-MR                          40.84
 34 Clarke, Caitlyn M         11 Express Swimming-MR              40.94
 35 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR              40.98
 36 Slater, Kailey            12 SMC-MR                           41.08
 37 Dari, Kelli A             12 Cond-MR                          41.45
 38 McDonough, Molly C        11 Express Swimming-MR              41.80
 39 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR              41.84
 40 Yozwiak, Maddy            12 CFA-B-MR                         41.87
 41 Bisnoff, Sami L           12 Express Swimming-MR              42.56
 42 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR              42.76
 43 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR                          42.81
 44 Bordonaro, Amanda         11 Express Swimming-MR              43.88
 45 McCarthy, Maggie          11 Express Swimming-MR              43.90
 46 Hutchinson, Briana R      11 N-NFS-NJ                         44.02
 47 Baudinet, Anne            11 SMC-MR                           44.35
 48 Pile, Emma N              11 CFA-B-MR                         45.97
 49 Wang, Belinda Y           11 Express Swimming-MR              46.17
 50 Jacobsen, Ginger M        11 Express Swimming-MR              46.40
 51 Fears, Susannah K         11 CFA-B-MR                         46.48
 52 Papp, Maria               12 Badger-MR                        46.75
 53 Sun, Faye                 11 Express Swimming-MR              46.98
 54 Pillsbury, Anne           11 CFA-B-MR                         48.15
 55 Carlucci, Brannan A       11 Cond-MR                          48.80
 56 Young, Edith W            11 CFA-B-MR                         48.91
 57 Gerek, Chiara A           11 Express Swimming-MR              49.70
 58 Robbins, Ilana            11 SMC-MR                           50.58
 59 Butkov, Maria V           11 Cond-MR                          50.64
 60 Meagher, Abigael M        11 Express Swimming-MR              52.22
 61 Neuburger, Michelle T     11 CFA-B-MR                         56.01

Event 44  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Villegas, Michael P       12 Cond-MR                          34.12
  2 Bleier, Jackson           11 SMC-MR                           34.94
  3 Robins, William           12 SMC-MR                           35.42
  4 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR              35.79
  5 Crimmins, RJ J            12 Express Swimming-MR              37.47
  6 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR              37.86
  7 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR              37.96
  8 Wolin, Seth A             12 Cond-MR                          38.64
  9 Wesolowski, Teddy         12 SMC-MR                           38.69
 10 Hughes, Jevaughn          11 NFS-MR                           39.33
 11 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR                           39.48
 12 Daly, Gabriel             11 SMC-MR                           39.66
 13 Donenfeld, Thai T         11 CFA-B-MR                         39.68
 14 Koster, Henry             12 SMC-MR                           40.21
 15 Knight, Conor             12 Express Swimming-MR              40.25
 16 Bryan, Kareem N           11 NFS-MR                           40.33
 17 Hecht, Lee                12 SMC-MR                           40.81
 18 Chang, Clifford           12 Express Swimming-MR              41.67
 19 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR              41.95
 20 Francis, Michael          12 NFS-MR                           44.27
 21 Ting, Alex                12 Express Swimming-MR              44.40
 22 Holmes, Bryan             11 NFS-MR                           46.22
 23 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR                        46.32
 24 Ahmad, Shan N             11 Cond-MR                          47.47
 25 Parish, Daniel            11 SMC-MR                           48.52
 26 Salley, Martin D          12 N-NFS-NJ                         59.62
 27 Hawkins, Malachi T        11 NFS-MR                         1:05.57
 -- Howard, Miles             12 N-NFS-NJ                            DQ

Event 45  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Unger, Katie              13 Cond-MR                        1:10.10
                  34.30     1:10.10 (35.80)
  2 Fischer, Betsy            14 Cond-MR                        1:11.52
                  34.22     1:11.52 (37.30)
  3 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR            1:11.94
                  35.48     1:11.94 (36.46)
  4 Rudel, Susannah E         14 SMC-MR                         1:12.18
                  35.13     1:12.18 (37.05)
  5 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR            1:13.19
                  35.96     1:13.19 (37.23)
  6 Arizmendi, Andrea A       14 Cond-MR                        1:14.60
                1:27.77         1:14.60 ( )
  7 Merlo, Allison M          14 Express Swimming-MR            1:15.52
                  36.93     1:15.52 (38.59)
  8 Kopac, Kelly L            14 Cond-MR                        1:15.59
                  35.85     1:15.59 (39.74)
  9 Henderson, Jackie E       14 Cond-MR                        1:16.54
                  37.44     1:16.54 (39.10)
 10 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR            1:16.70
                  36.76     1:16.70 (39.94)
 11 Patton, Colleen M         13 Express Swimming-MR            1:16.78
                  37.34     1:16.78 (39.44)
 12 Baiano, Cassandra         14 SMC-MR                         1:17.37
                  37.71     1:17.37 (39.66)
 13 Schatkun, Beth A          13 Cond-MR                        1:18.08
                  37.57     1:18.08 (40.51)
 14 Collazo, Juliette         13 Cond-MR                        1:19.39
                  37.84     1:19.39 (41.55)
 15 FitzGerald, Alexandra     14 SMC-MR                         1:20.18
                  39.94     1:20.18 (40.24)
 16 Seaboldt, Mariah          13 SMC-MR                         1:20.40
                  40.39     1:20.40 (40.01)
 17 Curro, Emily              13 SMC-MR                         1:22.81
                  40.45     1:22.81 (42.36)
 18 Robbins, Laurel           13 SMC-MR                         1:29.27
                  42.80     1:29.27 (46.47)

Event 46  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Hendrickson-Walsh, David  14 Cond-MR                        1:08.41
                  32.11     1:08.41 (36.30)
  2 Gupta, Akshay             14 SMC-MR                         1:09.56
                  34.49     1:09.56 (35.07)
  3 Piercey, Evan M           14 SMC-MR                         1:12.36
                  35.19     1:12.36 (37.17)
  4 Weiner, Ben L             14 Cond-MR                        1:15.47
                  36.38     1:15.47 (39.09)
  5 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR            1:18.35
                  38.32     1:18.35 (40.03)
  6 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR            1:18.49
                1:18.54         1:18.49 ( )
  7 Parish, Sam               14 SMC-MR                         1:21.19
                  39.63     1:21.19 (41.56)
  8 Manganelli, Christopher   13 Express Swimming-MR            1:27.84
                  43.76     1:27.84 (44.08)
  9 Jeffay, Eric              13 CFA-B-MR                       1:29.12
                  43.88     1:29.12 (45.24)
 10 Van Tongeren, Jake        13 Cond-MR                        1:32.79
                  46.84     1:32.79 (45.95)
 11 Mitchell, Kadeem A        14 NFS-MR                         1:37.84
                  49.05     1:37.84 (48.79)
 12 Gomes, Christopher        14 NFS-MR                         2:00.39
                2:00.13      2:00.39 (0.26)
 13 Reid, Hayden              13 NFS-MR                         2:23.54
                1:05.70   2:23.54 (1:17.84)

Event 47  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Villegas, Kristine A      15 Cond-MR                        1:06.44
                  32.15     1:06.44 (34.29)
  2 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR            1:09.11
                  33.84     1:09.11 (35.27)
  3 Minichetti, Nina L        18 Cond-MR                        1:13.37
                  35.11     1:13.37 (38.26)
  4 Scheer, Amanda            15 SMC-MR                         1:16.33
                  36.96     1:16.33 (39.37)
  5 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR            1:20.05
                  39.68     1:20.05 (40.37)
  6 Gibbs, Samantha           15 SMC-MR                         1:22.11
                  40.62     1:22.11 (41.49)
  7 Pezzello, Elizabeth       15 SMC-MR                         1:23.42
                  39.24     1:23.42 (44.18)
  8 Richards, Tiffany N       16 NFS-MR                         1:23.92
                  41.52     1:23.92 (42.40)
  9 Chatzky, Laura            15 SMC-MR                         1:27.14
 10 Pecoraro, Danielle        15 Cond-MR                        1:37.69
                  46.37     1:37.69 (51.32)
 11 Hernandez-Holmes, Sarah   17 NFS-MR                         1:42.79
                  50.41     1:42.79 (52.38)

Event 48  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T          18 Cond-MR                          57.31
                  27.93       57.31 (29.38)
  2 Wright, Edwin P           15 Cond-MR                        1:01.19
                  30.04     1:01.19 (31.15)
  3 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR                        1:01.45
                  30.01     1:01.45 (31.44)
  4 Pope, Ryan P              15 Cond-MR                        1:04.85
                  31.33     1:04.85 (33.52)
  5 Tanney, Steven            17 Cond-MR                        1:09.61
                  34.78     1:09.61 (34.83)
  6 Rosenbloom, Zach          15 SMC-MR                         1:11.78
                  35.20     1:11.78 (36.58)
  7 Gold, Jonathan A          15 Cond-MR                        1:16.26
  8 Gilkes, Leonard E         15 NFS-MR                         1:31.57
                  44.46     1:31.57 (47.11)
  9 Reid, Steve               15 NFS-MR                         1:44.75
                  47.13     1:44.75 (57.62)

Event 49  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR            2:49.48
                  37.86     1:21.05 (43.19)     2:05.08 (44.03)     2:49.48 (44.40)
  2 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR            2:51.54
                  38.45     1:22.20 (43.75)     2:07.24 (45.04)     2:51.54 (44.30)
  3 Pizzurro, Jackee          12 SMC-MR                         2:56.76
                  41.16     1:26.23 (45.07)     2:12.40 (46.17)     2:56.76 (44.36)
  4 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR            2:58.47
                  40.71     1:26.95 (46.24)     2:14.11 (47.16)     2:58.47 (44.36)
  5 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR            2:58.77
                  40.63     1:25.28 (44.65)     2:11.84 (46.56)     2:58.77 (46.93)
  6 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR            3:01.17
                  41.13     1:28.80 (47.67)     2:15.26 (46.46)     3:01.17 (45.91)
  7 Allong, Gabriella F       12 Express Swimming-MR            3:02.18
                  40.90     1:27.01 (46.11)     2:14.34 (47.33)     3:02.18 (47.84)
  8 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR            3:02.49
                  41.85     1:29.17 (47.32)     2:16.16 (46.99)     3:02.49 (46.33)
  9 Dooley, Theresa A         12 Cond-MR                        3:05.05
                  39.95     1:28.41 (48.46)     2:18.27 (49.86)     3:05.05 (46.78)
 10 Varney, Gillian           12 SMC-MR                         3:06.16
                  41.79     1:29.28 (47.49)     2:19.70 (50.42)     3:06.16 (46.46)
 11 Slater, Kailey            12 SMC-MR                         3:07.96
                  42.27     1:29.42 (47.15)     2:18.62 (49.20)     3:07.96 (49.34)
 12 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR            3:09.15
                  43.00     1:31.96 (48.96)     2:21.21 (49.25)     3:09.15 (47.94)
 13 Napoleon, Melissa         12 Express Swimming-MR            3:11.64
                  40.97     1:28.70 (47.73)     2:20.30 (51.60)     3:11.64 (51.34)
 14 Quinn, Kelsey M           12 Express Swimming-MR            3:13.37
                  44.01     1:33.07 (49.06)     2:23.72 (50.65)     3:13.37 (49.65)
 15 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR            3:14.14
                  42.59     1:31.77 (49.18)     2:22.92 (51.15)     3:14.14 (51.22)
 16 Cawkwell, Rachel          12 SMC-MR                         3:17.86
                  45.34     1:35.89 (50.55)     2:27.22 (51.33)     3:17.86 (50.64)
 17 Walker, Erica             12 SMC-MR                         3:18.82
                  42.44     1:32.59 (50.15)     2:25.58 (52.99)     3:18.82 (53.24)
 18 Librett, Krista           11 SMC-MR                         3:20.60
                  45.80     1:36.53 (50.73)     2:29.66 (53.13)     3:20.60 (50.94)
 19 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR            3:22.67
                  45.54     1:37.33 (51.79)     2:30.33 (53.00)     3:22.67 (52.34)
 20 Bisnoff, Sami L           12 Express Swimming-MR            3:24.56
                  46.40     1:38.93 (52.53)     2:32.88 (53.95)     3:24.56 (51.68)
 21 Yozwiak, Maddy            12 CFA-B-MR                       3:26.28
                  48.12     1:41.45 (53.33)     2:35.06 (53.61)     3:26.28 (51.22)
 22 Bonifacio, Stephanie M    12 Cond-MR                        3:27.80
                  47.50     1:41.53 (54.03)     2:35.50 (53.97)     3:27.80 (52.30)
 23 Engle, Clara H            11 Cond-MR                        3:27.91
                  46.98     1:41.01 (54.03)     2:35.41 (54.40)     3:27.91 (52.50)
 24 Fears, Susannah K         11 CFA-B-MR                       3:30.71
                  48.67     1:43.94 (55.27)     2:38.09 (54.15)     3:30.71 (52.62)
 25 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR            3:35.37
                  48.51     1:45.62 (57.11)     2:42.84 (57.22)     3:35.37 (52.53)
 26 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR            3:35.90
                  46.50     1:40.34 (53.84)     2:37.06 (56.72)     3:35.90 (58.84)
 27 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR                        3:36.00
                  50.80     1:47.27 (56.47)     2:41.52 (54.25)     3:36.00 (54.48)
 28 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR            3:36.13
                  51.64     1:45.44 (53.80)     2:41.09 (55.65)     3:36.13 (55.04)
 29 Robbins, Ilana            11 SMC-MR                         3:39.24
                  51.69     1:48.33 (56.64)     2:46.50 (58.17)     3:39.24 (52.74)
 30 Gerek, Chiara A           11 Express Swimming-MR            3:40.15
                  46.16     1:44.07 (57.91)     2:43.83 (59.76)     3:40.15 (56.32)
 31 Carlucci, Brannan A       11 Cond-MR                        3:41.56
                  50.39     1:47.53 (57.14)   2:47.63 (1:00.10)     3:41.56 (53.93)
 32 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR            3:46.32
                  51.15     1:49.35 (58.20)     2:47.91 (58.56)     3:46.32 (58.41)
 33 McCarthy, Maggie          11 Express Swimming-MR            3:52.78
                  51.45     1:50.44 (58.99)   2:52.14 (1:01.70)   3:52.78 (1:00.64)
 34 Papp, Maria               12 Badger-MR                      3:53.87
                  50.82     1:50.52 (59.70)   2:53.24 (1:02.72)   3:53.87 (1:00.63)
 35 Young, Edith W            11 CFA-B-MR                       3:57.67
                  51.94   1:54.44 (1:02.50)   2:56.95 (1:02.51)   3:57.67 (1:00.72)
 36 Bordonaro, Amanda         11 Express Swimming-MR            4:00.50
                  51.06   1:52.46 (1:01.40)   2:56.15 (1:03.69)   4:00.50 (1:04.35)
 37 Meagher, Abigael M        11 Express Swimming-MR            4:10.14
                  58.44   2:02.70 (1:04.26)   3:06.21 (1:03.51)   4:10.14 (1:03.93)

Event 50  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Express Swimming-MR            2:48.03
                  38.54     1:22.45 (43.91)     2:07.63 (45.18)     2:48.03 (40.40)
  2 Robins, William           12 SMC-MR                         2:55.72
                  40.05     1:24.48 (44.43)     2:10.22 (45.74)     2:55.72 (45.50)
  3 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR            2:57.66
                  40.41     1:26.36 (45.95)     2:12.87 (46.51)     2:57.66 (44.79)
  4 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR            3:01.25
                  41.57     1:27.95 (46.38)     2:15.54 (47.59)     3:01.25 (45.71)
  5 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR            3:01.96
                  40.76     1:27.65 (46.89)     2:16.18 (48.53)     3:01.96 (45.78)
  6 Villegas, Michael P       12 Cond-MR                        3:04.42
                  41.89     1:29.09 (47.20)     2:17.62 (48.53)     3:04.42 (46.80)
  7 Crimmins, RJ J            12 Express Swimming-MR            3:07.74
                  43.43     1:32.04 (48.61)     2:20.68 (48.64)     3:07.74 (47.06)
  8 Cummings, Joseph A        11 Cond-MR                        3:14.46
                  40.83     1:30.16 (49.33)     2:22.72 (52.56)     3:14.46 (51.74)
  9 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR            3:14.47
                  43.53     1:32.91 (49.38)     2:23.16 (50.25)     3:14.47 (51.31)
 10 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR                       3:15.69
                  43.06     1:34.29 (51.23)     2:25.79 (51.50)     3:15.69 (49.90)
 11 Wolin, Seth A             12 Cond-MR                        3:15.90
                  46.60     1:37.17 (50.57)     2:26.86 (49.69)     3:15.90 (49.04)
 12 Koster, Henry             12 SMC-MR                         3:23.14
                  46.67     1:38.67 (52.00)     2:31.13 (52.46)     3:23.14 (52.01)
 13 Daly, Gabriel             11 SMC-MR                         3:24.45
                  45.97     1:38.09 (52.12)     2:31.35 (53.26)     3:24.45 (53.10)
 14 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR                      3:29.90
                  46.69     1:40.48 (53.79)     2:36.67 (56.19)     3:29.90 (53.23)
 15 Epstein, Jarrod           12 Express Swimming-MR            3:38.74
                  45.81     1:40.89 (55.08)     2:39.63 (58.74)     3:38.74 (59.11)
 16 Ahmad, Shan N             11 Cond-MR                        3:51.02
                  49.66     1:47.16 (57.50)   2:49.27 (1:02.11)   3:51.02 (1:01.75)
 17 Parish, Daniel            11 SMC-MR                         3:52.62
                  50.70     1:50.00 (59.30)   2:51.74 (1:01.74)   3:52.62 (1:00.88)

Event 51  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Fischer, Betsy            14 Cond-MR                        2:40.11
                  36.48     1:16.98 (40.50)     1:58.55 (41.57)     2:40.11 (41.56)
  2 Parmiter, Lindsey T       13 Express Swimming-MR            2:42.37
                  37.35     1:19.16 (41.81)     2:00.89 (41.73)     2:42.37 (41.48)
  3 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR            2:49.13
                  39.33     1:22.89 (43.56)     2:05.60 (42.71)     2:49.13 (43.53)
  4 Kopac, Kelly L            14 Cond-MR                        2:54.44
                  37.82     1:21.52 (43.70)     2:07.88 (46.36)     2:54.44 (46.56)
  5 Merlo, Allison M          14 Express Swimming-MR            2:55.92
                  40.02     1:25.57 (45.55)     2:10.91 (45.34)     2:55.92 (45.01)
  6 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR            2:58.60
                  38.33     1:23.03 (44.70)     2:11.21 (48.18)     2:58.60 (47.39)
  7 Baiano, Cassandra         14 SMC-MR                         3:03.22
                  39.97     1:25.98 (46.01)     2:14.30 (48.32)     3:03.22 (48.92)
  8 Kupferberg, Sarah M       14 Express Swimming-MR            3:08.52
                  42.35     1:30.42 (48.07)     2:19.99 (49.57)     3:08.52 (48.53)
  9 FitzGerald, Alexandra     14 SMC-MR                         3:08.69
                  42.46     1:31.36 (48.90)     2:21.34 (49.98)     3:08.69 (47.35)
 10 Unger, Katie              13 Cond-MR                        3:09.01
                  42.70     1:30.82 (48.12)     2:19.83 (49.01)     3:09.01 (49.18)
 11 Collazo, Juliette         13 Cond-MR                        3:20.43
                  44.85     1:36.73 (51.88)     2:29.17 (52.44)     3:20.43 (51.26)
 12 Schatkun, Beth A          13 Cond-MR                        3:22.90
                  45.54     1:38.10 (52.56)     2:30.91 (52.81)     3:22.90 (51.99)
 13 Robbins, Laurel           13 SMC-MR                         3:37.45
                  46.45     1:41.55 (55.10)     2:39.41 (57.86)     3:37.45 (58.04)

Event 52  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Schaub, Charles M         14 Cond-MR                        2:32.68
                  33.59     1:12.14 (38.55)     1:52.63 (40.49)     2:32.68 (40.05)
  2 Rubzin, Scott J           14 Unattached                     2:41.02
                  34.78     1:15.59 (40.81)     1:58.12 (42.53)     2:41.02 (42.90)
  3 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR            2:49.14
                  39.01     1:21.74 (42.73)     2:05.84 (44.10)     2:49.14 (43.30)
  4 Hendrickson-Walsh, David  14 Cond-MR                        2:49.57
                  35.42     1:18.79 (43.37)     2:04.92 (46.13)     2:49.57 (44.65)
  5 Weiner, Ben L             14 Cond-MR                        2:49.96
                  37.25     1:20.76 (43.51)     2:05.99 (45.23)     2:49.96 (43.97)
  6 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR            3:08.94
                  42.66     1:30.91 (48.25)     2:20.13 (49.22)     3:08.94 (48.81)
  7 Van Tongeren, Jake        13 Cond-MR                        3:11.52
                  43.40     1:34.14 (50.74)     2:24.78 (50.64)     3:11.52 (46.74)
  8 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR            3:12.04
                  41.75     1:32.01 (50.26)     2:22.56 (50.55)     3:12.04 (49.48)
  9 Parish, Sam               14 SMC-MR                         3:15.42
                  43.72     1:34.04 (50.32)     2:26.26 (52.22)     3:15.42 (49.16)
 10 Jeffay, Eric              13 CFA-B-MR                       3:28.73
                  47.34     1:40.66 (53.32)     2:35.06 (54.40)     3:28.73 (53.67)

Event 53  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR            2:51.70
                  38.62     1:22.18 (43.56)     2:06.94 (44.76)     2:51.70 (44.76)
  2 Pezzello, Elizabeth       15 SMC-MR                         2:52.34
                  37.68     1:20.90 (43.22)     2:06.92 (46.02)     2:52.34 (45.42)
  3 Chatzky, Laura            15 SMC-MR                         3:21.70
                  44.23     1:35.26 (51.03)     2:28.62 (53.36)     3:21.70 (53.08)

Event 54  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T          18 Cond-MR                        2:17.34
                  29.53     1:03.52 (33.99)     1:39.48 (35.96)     2:17.34 (37.86)
  2 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR                        2:23.92
                  31.90     1:08.27 (36.37)     1:46.46 (38.19)     2:23.92 (37.46)
  3 Gold, Jonathan A          15 Cond-MR                        2:40.71
                  33.33     1:13.29 (39.96)     1:57.31 (44.02)     2:40.71 (43.40)
  4 Rosenbloom, Zach          15 SMC-MR                         3:18.85
                  43.53     1:33.88 (50.35)     2:26.29 (52.41)     3:18.85 (52.56)

Event 55  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR              33.19
  2 Richardson, Erika S       12 Cond-MR                          34.88
  3 Napoleon, Melissa         12 Express Swimming-MR              35.27
  4 Johanson, Kelly A         11 Badger-MR                        35.40
  5 Aliprantis, Alexa         11 Express Swimming-MR              35.44
  6 Dooley, Theresa A         12 Cond-MR                          35.47
  7 Pear, Alex A              11 Badger-MR                        35.66
  8 Allong, Gabriella F       12 Express Swimming-MR              35.68
  9 Collazo, Charlotte        11 Cond-MR                          35.75
 10 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR              36.01
 11 Allen, Sarah              12 SMC-MR                           36.66
 12 Librett, Krista           11 SMC-MR                           37.02
 13 Fischer, Sarah            11 Cond-MR                          37.21
 14 Guadagno, Brittany L      12 Express Swimming-MR              37.30
 15 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                          37.60
 16 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR              37.67
 17 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR              37.74
 18 Varney, Gillian           12 SMC-MR                           37.86
 19 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR              38.44
 20 Pizzurro, Jackee          12 SMC-MR                           38.57
 21 Slater, Kailey            12 SMC-MR                           38.91
 22 Pile, Emma N              11 CFA-B-MR                         39.12
 23 Krebs, Kristen E          12 Express Swimming-MR              39.58
 24 Cannatella, Annie M       12 Express Swimming-MR              39.61
 25 Carlucci, Brannan A       11 Cond-MR                          40.14
 26 Duggan, Cassidy           12 Express Swimming-MR              40.27
 27 Bonifacio, Stephanie M    12 Cond-MR                          40.77
 28 Dari, Kelli A             12 Cond-MR                          40.90
 29 Walker, Erica             12 SMC-MR                           41.10
 30 McDonough, Molly C        11 Express Swimming-MR              41.11
 31 Hill, Courtney            11 SMC-MR                           41.88
 32 Papp, Maria               12 Badger-MR                        42.23
 33 Sun, Faye                 11 Express Swimming-MR              42.71
 34 Harrington, Kelsey A      12 Express Swimming-MR              43.14
 35 Tsai, Sylvan              11 Cond-MR                          43.36
 36 Duggan, Tara              11 Express Swimming-MR              43.89
 37 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR              45.33
 38 Wang, Belinda Y           11 Express Swimming-MR              46.05
 39 Hutchinson, Briana R      11 N-NFS-NJ                         47.43
 40 Wolin, Sarah R            12 Cond-MR                          47.50
 41 Cawkwell, Rachel          12 SMC-MR                           47.81
 42 McCarthy, Maggie          11 Express Swimming-MR              48.66
 43 Baudinet, Anne            11 SMC-MR                           48.91
 44 Jacobsen, Ginger M        11 Express Swimming-MR              49.47
 45 Robbins, Ilana            11 SMC-MR                           51.08

Event 56  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Express Swimming-MR              29.78
  2 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR              30.62
  3 Crimmins, RJ J            12 Express Swimming-MR              31.79
  4 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR              32.93
  5 Bryan, Kareem N           11 NFS-MR                           35.32
  6 Villegas, Michael P       12 Cond-MR                          35.49
  7 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR              35.91
  8 Bleier, Jackson           11 SMC-MR                           35.94
  9 Ting, Alex                12 Express Swimming-MR              36.08
 10 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR              36.12
 11 Robins, William           12 SMC-MR                           37.62
 12 Wesolowski, Teddy         12 SMC-MR                           37.92
 13 Hecht, Lee                12 SMC-MR                           39.08
 14 Hughes, Jevaughn          11 NFS-MR                           39.13
 15 Francis, Michael          12 NFS-MR                           39.27
 16 Knight, Conor             12 Express Swimming-MR              39.56
 17 Koster, Henry             12 SMC-MR                           39.67
 18 Wolin, Seth A             12 Cond-MR                          40.32
 19 Donenfeld, Thai T         11 CFA-B-MR                         40.48
 20 Chang, Clifford           12 Express Swimming-MR              40.98
 21 Epstein, Jarrod           12 Express Swimming-MR              41.28
 22 Palmer, John A            12 Express Swimming-MR              41.99
 23 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR                           42.01
 24 Holmes, Bryan             11 NFS-MR                           45.79
 25 Ahmad, Shan N             11 Cond-MR                          51.61
 26 Flanagan, Tomas           11 Badger-MR                        53.43
 27 Hawkins, Malachi T        11 NFS-MR                         1:05.27

Event 57  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Rudel, Susannah E         14 SMC-MR                         1:06.75
                  30.69     1:06.75 (36.06)
  2 Henderson, Jackie E       14 Cond-MR                        1:09.82
                  32.17     1:09.82 (37.65)
  3 Unger, Katie              13 Cond-MR                        1:13.56
                  34.49     1:13.56 (39.07)
  4 Parmiter, Lindsey T       13 Express Swimming-MR            1:17.65
                  35.91     1:17.65 (41.74)
  5 Patton, Colleen M         13 Express Swimming-MR            1:20.40
                  35.53     1:20.40 (44.87)
  6 Collazo, Juliette         13 Cond-MR                        1:23.35
                  37.39     1:23.35 (45.96)
  7 Baiano, Cassandra         14 SMC-MR                         1:25.27
                  38.39     1:25.27 (46.88)
  8 FitzGerald, Alexandra     14 SMC-MR                         1:25.56
                  37.73     1:25.56 (47.83)
  9 Curro, Emily              13 SMC-MR                         1:30.39
                  41.76     1:30.39 (48.63)
 10 Seaboldt, Mariah          13 SMC-MR                         1:43.07
                  47.35     1:43.07 (55.72)

Event 58  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points
===============================================================================
  1 Gupta, Akshay             14 SMC-MR                         1:05.33
                  30.22     1:05.33 (35.11)
  2 Hendrickson-Walsh, David  14 Cond-MR                        1:13.70
                  31.54     1:13.70 (42.16)
  3 Manganelli, Christopher   13 Express Swimming-MR            1:16.54
                  35.72     1:16.54 (40.82)
  4 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR            1:18.00
                  35.72     1:18.00 (42.28)
  5 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR            1:21.79