2004-MR COND New Year Meet
1/24/2004 to 1/25/2004

Event 1  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:09.73    1:09.28   20
                  33.20     1:09.28 (36.08)
  2 Fischer, Sarah            10 Cond-MR              1:16.85    1:12.47   17
                  33.32     1:12.47 (39.15)
  3 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR              1:13.03    1:12.83   16
                  33.93     1:12.83 (38.90)
  4 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            1:16.88    1:13.42   15
                  35.23     1:13.42 (38.19)
  5 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR            1:16.12    1:13.46   14
                  34.81     1:13.46 (38.65)
  6 Wilt, Chase H             10 Club Fit JV-MR       1:18.69    1:13.86   13
                  35.62     1:13.86 (38.24)
  7 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR  1:17.47    1:14.57   12
                  35.48     1:14.57 (39.09)
  8 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR           1:13.92    1:15.14   11
                  35.48     1:15.14 (39.66)
  9 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR              1:22.47    1:15.48    9
                  35.44     1:15.48 (40.04)
 10 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:14.56    1:15.78    7
                  35.96     1:15.78 (39.82)
 11 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:14.99    1:16.48    6
                  35.17     1:16.48 (41.31)
 12 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:17.00    1:17.63    5
                  35.96     1:17.63 (41.67)
 13 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR           1:12.27    1:17.75    4
                  34.61     1:17.75 (43.14)
 14 Squillante, Lindsey A     10 GAEL-MR              1:28.93    1:17.99    3
                  35.33     1:17.99 (42.66)
 15 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:19.00    1:18.57    2
                  36.29     1:18.57 (42.28)
 16 O'Brien, Claire E         10 Middies-MR           1:21.09    1:18.68    1
                  36.78     1:18.68 (41.90)
 17 Pope, Lauren A             9 Middies-MR           1:27.02    1:18.88
                  36.24     1:18.88 (42.64)
 18 Janos, Valerie J          10 Pace-MR              1:21.34    1:19.19
                  37.70     1:19.19 (41.49)
 19 Braca, Tori K             10 Pace-MR              1:33.58    1:19.34
                  37.00     1:19.34 (42.34)
 20 Kravet, Sophie E          10 GAEL-MR              1:22.92    1:19.67
                  37.00     1:19.67 (42.67)
 21 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:15.46    1:19.80
                  36.60     1:19.80 (43.20)
 22 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR            1:21.81    1:19.83
                  37.15     1:19.83 (42.68)
 23 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:15.62    1:20.05
                  36.55     1:20.05 (43.50)
 24 Kennon, Nora               9 Badger-MR            1:20.97    1:22.51
                  39.77     1:22.51 (42.74)
 25 Smith, Mollie M            9 Pace-MR              1:25.16    1:22.74
                  38.52     1:22.74 (44.22)
 26 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR              1:17.99    1:23.58
                  37.75     1:23.58 (45.83)
 27 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR              1:22.83    1:24.33
                  39.15     1:24.33 (45.18)
 28 Simone, Fabianna           9 Badger-MR            1:27.10    1:24.68
                  38.01     1:24.68 (46.67)
 29 Judge, Morgan C           10 GAEL-MR              1:24.28    1:24.80
                  39.72     1:24.80 (45.08)
 30 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:24.62    1:24.83
                  39.01     1:24.83 (45.82)
 31 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR           1:26.08    1:24.85
                  38.98     1:24.85 (45.87)
 32 Pinder, Juno B             9 GAEL-MR              1:27.00    1:25.14
 33 Minaki, Megumi             9 Middies-MR           1:28.49    1:25.17
                  38.50     1:25.17 (46.67)
 34 Berglas, Mae D             9 Middies-MR           1:27.99    1:25.46
                  39.64     1:25.46 (45.82)
 35 Sugrue, Annabella C       10 Express Swimming-MR  1:23.26    1:21.89
                  37.98     1:21.89 (43.91)
 36 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR              1:21.60    1:26.20
 37 Fenn, Kerry                9 Badger-MR            1:25.10    1:27.38
                  40.84     1:27.38 (46.54)
 38 Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR             1:40.05    1:27.73
                  40.39     1:27.73 (47.34)
 39 Cunningham, Tess J         9 Pace-MR              1:22.00    1:27.87
                  40.87     1:27.87 (47.00)
 40 Coppola, Alexandra J       9 Pace-MR              1:37.77    1:29.31
                  42.14     1:29.31 (47.17)
 41 Thompson, Brie P          10 Pace-MR              1:30.03    1:29.46
                  39.82     1:29.46 (49.64)
 42 Singer, Melanie           10 Middies-MR           1:30.54    1:30.01
                  42.16     1:30.01 (47.85)
 43 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           1:32.96    1:30.74
                  43.58     1:30.74 (47.16)
 44 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR  1:31.89    1:28.80
                  40.68     1:28.80 (48.12)
 45 McKenna, Kelsey            9 Cond-MR              1:33.50    1:31.61
                  42.39     1:31.61 (49.22)
 46 Young, Edith W            10 CFA-B-MR             1:39.05    1:31.68
                  41.18     1:31.68 (50.50)
 47 Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR  1:26.50    1:32.17
                  42.16     1:32.17 (50.01)
 48 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  1:41.91    1:32.22
                  43.33     1:32.22 (48.89)
 49 Monaco, Alisha             9 Cond-MR              1:34.81    1:32.28
                  41.78     1:32.28 (50.50)
 50 Eddy, Rachel               9 Cond-MR                   NT    1:32.38
                  41.11     1:32.38 (51.27)
 51 Li, Shirley               10 Express Swimming-MR  1:39.13    1:32.51
                  42.13     1:32.51 (50.38)
 52 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR  1:43.60    1:33.01
                  43.39     1:33.01 (49.62)
 53 O'Hagan, Molly A           9 Cond-MR              1:39.28    1:33.23
                  42.40     1:33.23 (50.83)
 54 Daley, Isabell             9 Cond-MR                   NT    1:33.96
                  41.89     1:33.96 (52.07)
 55 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR           1:49.57    1:34.27
                  42.77     1:34.27 (51.50)
 56 Young, Kayla               9 Express Swimming-MR  1:35.20    1:34.53
                  46.04     1:34.53 (48.49)
 57 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR             1:38.07    1:34.83
                  41.83     1:34.83 (53.00)
 58 Johnson, Caroline N        9 Middies-MR           1:36.39    1:35.74
                  44.28     1:35.74 (51.46)
 59 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR  1:39.52    1:36.07
                  43.74     1:36.07 (52.33)
 60 Schilsky, Hannah E        10 CFA-B-MR             1:47.69    1:36.32
                  45.97     1:36.32 (50.35)
 61 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR            1:28.66    1:37.11
                  43.19     1:37.11 (53.92)
 62 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR           1:37.77    1:38.12
                  47.69     1:38.12 (50.43)
 63 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  1:40.94    1:32.82
                  43.03     1:32.82 (49.79)
 64 Noach, Erika              10 Middies-MR           1:51.78    1:39.32
                  46.52     1:39.32 (52.80)
 65 Demitroff, Erica R         9 Express Swimming-MR  1:37.84    1:39.73
                  44.77     1:39.73 (54.96)
 66 Takayama, Emma             9 Middies-MR           1:46.77    1:40.16
                  45.08     1:40.16 (55.08)
 67 Lyver, Courtney M          9 GAEL-MR              1:29.44    1:41.87
                  46.87     1:41.87 (55.00)
 68 Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR  1:53.14    1:43.39
                  44.96     1:43.39 (58.43)
 69 Barry, Meghan J            9 Middies-MR           1:44.26    1:47.22
                  46.33   1:47.22 (1:00.89)
 70 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              1:35.00    1:50.17
                  48.66   1:50.17 (1:01.51)
 71 Diffley, Jaclyn E          9 Middies-MR                NT    1:50.30
 72 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           1:48.60    1:54.06
                  52.04   1:54.06 (1:02.02)
 73 Pascale, Margaret          9 GAEL-MR                   NT    2:02.89

Event 2  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:03.69    1:03.39   20
                  30.62     1:03.39 (32.77)
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:05.33    1:04.35   17
                  31.43     1:04.35 (32.92)
  3 Alexandrov, Michael P     10 GAEL-MR              1:13.58    1:11.34   16
                  33.29     1:11.34 (38.05)
  4 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR  1:14.30    1:13.53   15
                  35.60     1:13.53 (37.93)
  5 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           1:25.03    1:14.44   14
                  34.85     1:14.44 (39.59)
  6 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:13.95    1:14.71   13
                  34.23     1:14.71 (40.48)
  7 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR            1:15.96    1:15.08   12
                  34.62     1:15.08 (40.46)
  8 Cummings, Joseph A        10 Cond-MR              1:17.52    1:16.04   11
                  34.75     1:16.04 (41.29)
  9 Farucci, Andrew D         10 Badger-MR            1:20.98    1:17.83    9
                  35.83     1:17.83 (42.00)
 10 Engemann, Karl J          10 Pace-MR              1:15.00    1:17.99    7
                  35.73     1:17.99 (42.26)
 11 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:20.74    1:18.01    6
                  36.20     1:18.01 (41.81)
 12 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:14.36    1:18.07    5
                  36.29     1:18.07 (41.78)
 13 Eid, Alex                  9 Badger-MR            1:17.00    1:18.43    4
                  35.96     1:18.43 (42.47)
 14 Hogan, Brett R             9 Badger-MR            1:20.33    1:18.67    3
                  37.26     1:18.67 (41.41)
 15 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  1:20.08    1:19.48    2
                  38.09     1:19.48 (41.39)
 16 Bialo, Matthew J          10 GAEL-MR              1:19.63    1:19.58    1
                  36.87     1:19.58 (42.71)
 17 Pollack, Jack H            9 Middies-MR           1:22.55    1:19.72
                  37.24     1:19.72 (42.48)
 18 Blair, Tim R              10 Middies-MR           1:15.61    1:20.80
                  34.91     1:20.80 (45.89)
 19 Lu, Michael S              9 Middies-MR           1:29.29    1:20.90
                  37.44     1:20.90 (43.46)
 20 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:19.51    1:20.96
                  39.47     1:20.96 (41.49)
 21 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:29.14    1:21.15
                  37.86     1:21.15 (43.29)
 22 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR  1:18.87    1:21.65
                  37.02     1:21.65 (44.63)
 23 Garrett, Phillip E        10 Pace-MR              1:44.20    1:22.75
                  39.91     1:22.75 (42.84)
 24 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:26.97    1:23.07
                  38.72     1:23.07 (44.35)
 25 Blackburn, John F          9 Pace-MR              1:25.00    1:23.19
                  38.55     1:23.19 (44.64)
 26 Barker, TJ J              10 Unattached                NT    1:23.60
                  39.60     1:23.60 (44.00)
 27 Purdy, David W            10 Middies-MR           1:25.40    1:24.29
                  39.46     1:24.29 (44.83)
 28 Foley, Brian               9 Cond-MR              1:24.78    1:24.53
                  39.43     1:24.53 (45.10)
 29 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:34.89    1:26.31
                  42.26     1:26.31 (44.05)
 30 Loaiza, Kevin S           10 Badger-MR            1:26.07    1:26.49
                  39.22     1:26.49 (47.27)
 31 Van Tongeren, Gregory     10 Cond-MR              1:26.19    1:28.15
                  41.02     1:28.15 (47.13)
 32 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:22.68    1:28.54
                  38.50     1:28.54 (50.04)
 33 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR              1:37.41    1:29.64
                  41.13     1:29.64 (48.51)
 34 Olin, Evan D               9 CFA-B-MR             1:36.23    1:31.16
                  42.77     1:31.16 (48.39)
 35 Laitman, James R           9 CFA-B-MR             1:40.00    1:31.72
                  42.20     1:31.72 (49.52)
 36 Lynch, Charlie F          10 Middies-MR           1:39.33    1:32.83
                  42.24     1:32.83 (50.59)
 37 Freiman, Ian M             9 Middies-MR           1:36.64    1:33.95
                  43.96     1:33.95 (49.99)
 38 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR  1:25.14    1:33.98
                  41.41     1:33.98 (52.57)
 39 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           1:33.47    1:34.08
                  43.73     1:34.08 (50.35)
 40 Conaton, Michael J         9 GAEL-MR              1:42.81    1:34.48
                  40.90     1:34.48 (53.58)
 41 Harelick, Alex R           9 Middies-MR           1:43.99    1:34.90
                  43.40     1:34.90 (51.50)
 42 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR  1:44.97    1:35.63
                  45.51     1:35.63 (50.12)
 43 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR            1:25.90    1:36.27
                  43.51     1:36.27 (52.76)
 44 Cummings, Lian             9 Cond-MR                   NT    1:36.41
                  46.34     1:36.41 (50.07)
 45 Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR  1:43.63    1:36.60
                  44.57     1:36.60 (52.03)
 46 Hall, Andrew T             9 Middies-MR           1:37.49    1:38.90
                  45.20     1:38.90 (53.70)
 47 Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR                 NT    1:39.51
                  44.32     1:39.51 (55.19)
 48 Parish, Daniel            10 Cond-MR              1:41.67    1:39.55
 49 Tashiro, Ken               9 Middies-MR           1:41.60    1:40.22
                  45.22     1:40.22 (55.00)
 50 Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT    1:45.41
                  49.51     1:45.41 (55.90)
 51 Willows, Dan L             9 Cond-MR              1:44.88    1:45.96
                  48.36     1:45.96 (57.60)
 52 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    1:47.55
                  47.76     1:47.55 (59.79)
 53 Cummings, Thomas F         9 Cond-MR              1:40.57    1:49.05
                  50.34     1:49.05 (58.71)
 54 Rizzi, Roland E            9 Middies-MR                NT    1:49.47
                  52.15     1:49.47 (57.32)
 55 Pon, Gregory W             9 Middies-MR                NT    1:50.43
                  50.99     1:50.43 (59.44)
 56 Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR  1:51.19    1:52.82
                  52.29   1:52.82 (1:00.53)

Event 3  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                27.20      27.09   20
  2 Costa, Christina          12 Pace-MR                28.06      27.92   17
  3 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR                28.85      27.93   16
  4 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                28.39      28.16   15
  5 Burtnik, Marisol G        12 Pace-MR                28.90      28.48   14
  6 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR                29.05      29.11   13
  7 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR                29.71      29.17   12
  8 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                30.04      29.30   11
  9 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR             29.57      29.50    9
 10 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR    33.00      29.51    7
 11 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR                30.49      29.80    6
 12 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                30.01      30.06    5
 13 Fink, Ericka M            11 Middies-MR             30.04      30.07    4
 14 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR    30.94      30.17    3
 15 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                30.45      30.33    2
 16 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                30.81      30.40    1
 17 Fusco, Alexandra A        11 GAEL-MR                31.75      30.53
 18 Unger, Katie              12 Cond-MR                31.29      30.60
 19 Nikic, Bianca M           11 Pace-MR                31.95      30.76
 20 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR    30.85      30.80
 21 Silverhardt, Sarah S      12 Pace-MR                30.26      30.82
 22 Engemann, Krista N        12 Pace-MR                31.06      30.86
 23 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                31.07      31.00
 24 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    33.00      31.16
 25 Wergen, Chelsea E         11 Pace-MR                30.82      31.41
 26 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             31.27      31.57
 27 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR                32.46      31.59
 28 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR                31.04      31.70
 29 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR                32.19      31.99
 30 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                32.38      32.12
 31 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR             32.66      32.34
 32 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    34.00      32.62
 33 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    34.09      32.65
 34 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR    33.50      32.66
 35 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR    35.41      32.74
 36 Febus, Taylor R           11 GAEL-MR                32.64      32.75
 37 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR             33.08      32.81
 38 Coffman, Stephanie M      12 Club Fit JV-MR            NT      32.83
 39 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR    36.89      32.87
 40 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR                32.81      33.03
 41 Richardson, Erika S       11 Cond-MR                33.40      33.17
 42 Seaboldt, Mariah R        12 Club Fit JV-MR         34.06      33.31
 43 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR    35.00      33.43
 44 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR    39.00      33.67
 45 Panaro, Annabella R       11 Cond-MR                34.91      33.71
 46 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR                33.47      33.72
 47 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR    35.00      34.23
 48 Callahan, Erin D          11 Pace-MR                34.99      34.41
 49 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR    36.79      34.47
 50 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             34.61      34.63
 51 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                34.47      34.74
 52 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR    40.00      35.49
 53 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR               37.63      35.57
 54 Papp, Maria               11 Badger-MR              34.19      37.46
 55 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR                38.43      38.31
 56 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR                33.81      38.69
 57 Hickey, Laura             12 Club Fit JV-MR            NT      39.34
 58 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR             35.43      39.92
 59 Dari, Kelli               11 Cond-MR                   NT      41.37
 60 Barbag, Alexis T          11 CFA-B-MR               43.48      43.89
 61 Ackerman, Betsy A         12 Club Fit JV-MR         43.96      44.33
 62 Lively, Katie E           11 Express Swimming-MR    47.82      47.01

Event 4  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pon, Matthew W            11 Middies-MR             29.66      28.47   20
  2 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                28.82      28.49   17
  3 Gregoriades, Michael R    12 Pace-MR                29.25      28.91   16
  4 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                28.34      28.97   15
  5 Nikic, Marko J            12 Pace-MR                29.53      29.55   14
  6 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR             31.08      30.05   13
  7 Itzkowitz, Ben M          11 GAEL-MR                30.35      30.14   11.5
  7 Doh, Christopher J        12 Pace-MR                31.47      30.14   11.5
  9 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR             31.00      30.44    9
 10 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             31.28      30.57    7
 11 Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR               33.07      30.82    6
 12 Schnog, Sam H             12 Pace-MR                32.41      30.84    5
 13 Wolin, Seth A             11 Cond-MR                32.13      31.49    4
 14 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR               34.57      31.69    3
 15 Ready, Jimmy E            11 Club Fit JV-MR         32.18      31.75    2
 16 Navy, Daniel L            11 YFD-MR                 32.98      31.77    1
 17 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR             33.46      32.03
 18 Villegas, Michael P       11 Cond-MR                32.03      32.11
 19 Mitchell, Ryan J          12 Pace-MR                33.07      32.14
 20 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR             32.92      32.17
 21 Noach, Kees               11 Middies-MR             33.29      32.22
 22 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                35.96      32.74
 23 Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR                34.15      33.39
 24 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    34.11      33.41
 25 Brynin, Max               11 Cond-MR                37.03      33.93
 26 Sawyer, Tyler A           11 Club Fit JV-MR         34.96      34.28
 27 Jaile, Jesus              12 Cond-MR                   NT      34.73
 28 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR               36.59      34.96
 29 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR             36.51      35.02
 30 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                32.79      35.17
 31 Dilorenzo, Jimmy C        11 GAEL-MR                33.15      35.95
 32 Belitz, Jeff T            11 CFA-B-MR               37.46      36.81
 33 Cummings, Connor T        11 Cond-MR                   NT      37.02
 34 Knight, Conor J           11 Express Swimming-MR    38.00      37.30
 35 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR             37.90      37.63
 36 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR    42.32      39.70

Event 5  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                37.24      35.63   20
  2 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    36.83      36.43   17
  3 Wilt, Chase H             10 Club Fit JV-MR         41.48      36.72   16
  4 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    39.40      38.01   15
  5 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR                38.62      38.13   14
  6 Fischer, Sarah            10 Cond-MR                38.66      38.23   13
  7 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR    41.54      38.58   12
  8 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR             38.76      38.92   11
  9 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              40.72      39.41    9
 10 Sugrue, Annabella C       10 Express Swimming-MR    49.00      39.49    7
 11 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             41.14      39.85    6
 12 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    43.37      40.49    5
 13 Young, Kayla               9 Express Swimming-MR    46.33      40.50    4
 14 Pear, Alex A              10 Badger-MR              40.55      40.72
 15 Pope, Lauren A             9 Middies-MR             39.77      41.21    3
 16 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             41.96      41.62    1.5
 16 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR                NT      41.62    1.5
 18 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                41.91      41.91
 19 Kurtti, Dana L            10 Cond-MR                   NT      41.96
 20 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                44.49      41.97
 21 Braca, Tori K             10 Pace-MR                43.02      41.99
 22 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR              44.47      42.94
 23 Dumas, Carly E            10 Middies-MR             44.70      43.12
 24 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    43.51      43.97
 25 Judge, Morgan C           10 GAEL-MR                50.99      44.06
 26 Fenn, Kerry                9 Badger-MR              46.51      45.64
 27 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR                44.52      45.85
 28 Pilzer, Julia G            9 Pace-MR                50.00      46.37
 29 Johnson, Caroline N        9 Middies-MR             47.11      46.76
 30 Cunningham, Tess J         9 Pace-MR                45.95      46.99
 31 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR                39.85      47.00
 32 Kravet, Sophie E          10 GAEL-MR                46.24      47.52
 33 Demitroff, Erica R         9 Express Swimming-MR    50.00      47.61
 34 Janos, Valerie J          10 Pace-MR                48.04      47.94
 35 Latino, Danielle E         9 Middies-MR             50.43      48.01
 36 Berglas, Mae D             9 Middies-MR             49.89      49.06
 37 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR             50.69      51.93
 38 McCarthy, Maggie          10 Express Swimming-MR  1:01.82      52.23
 39 Monaco, Alisha             9 Cond-MR                50.91      52.70
 40 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR             53.91      53.74
 41 Takayama, Emma             9 Middies-MR                NT      58.48
 42 Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR  1:04.88    1:00.50
 43 Barry, Meghan J            9 Middies-MR             57.40    1:01.40
 44 Pascale, Margaret          9 GAEL-MR              1:07.32    1:05.33
 45 Diffley, Jaclyn E          9 Middies-MR                NT    1:08.23
 -- Pinder, Juno B             9 GAEL-MR                48.58         DQ
 -- Fortunato, Kayla R         9 GAEL-MR                56.09         DQ
 -- Thompson, Brie P          10 Pace-MR                44.38         DQ

Event 6  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    33.77      32.34   20
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    33.39      33.36   17
  3 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR    37.28      36.37   16
  4 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    38.75      37.32   15
  5 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR              38.46      38.00   14
  6 Eid, Alex                  9 Badger-MR                 NT      39.76   13
  7 Blair, Tim R              10 Middies-MR             38.80      40.48   12
  8 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR    42.50      40.64   11
  9 Lu, Michael S              9 Middies-MR             44.19      42.59    9
 10 Pollack, Jack H            9 Middies-MR             42.29      42.61    7
 11 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR    47.25      42.65    6
 12 Cummings, Joseph A        10 Cond-MR                43.59      42.76    5
 13 Parauda, Max L             9 Pace-MR                43.84      42.93    4
 14 Engemann, Karl J          10 Pace-MR                45.00      43.29    3
 15 McFarland, Carter N        9 GAEL-MR                52.28      43.42    2
 16 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             46.21      43.69    1
 17 Purdy, David W            10 Middies-MR             45.10      46.31
 18 Barker, TJ J              10 Unattached                NT      47.76
 19 Marrone, James J           9 Pace-MR                48.03      48.72
 20 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR              47.66      48.77
 20 Farucci, Andrew D         10 Badger-MR              49.56      48.77
 22 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    49.14      49.08
 23 Behrens, Christopher C     9 GAEL-MR                55.37      50.80
 24 Blackburn, John F          9 Pace-MR                47.00      51.71
 25 Omartian, Aj J             9 Pace-MR                44.77      52.17
 26 Tashiro, Ken               9 Middies-MR             50.16      52.63
 27 Olin, Evan D               9 CFA-B-MR               54.99      52.97
 28 Foley, Brian               9 Cond-MR                51.63      55.62
 29 Harelick, Alex R           9 Middies-MR             58.54      56.54
 30 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR             52.50      58.44
 31 Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT    1:02.84
 32 Willows, Dan L             9 Cond-MR              1:07.74    1:11.33
 -- Ready, Connor A            9 Club Fit JV-MR            NT         DQ
 -- Hall, Andrew T             9 Middies-MR             59.25         DQ
 -- Rizzi, Roland E            9 Middies-MR                NT         DQ
 -- Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR                NT         DQ
 -- Pon, Gregory W             9 Middies-MR           1:15.90         DQ
 -- MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    41.84         DQ
 -- Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR    55.00         DQ
 -- Alexandrov, Michael P     10 GAEL-MR                36.41         DQ

Event 7  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR              1:04.83    1:05.85   20
                  30.48     1:05.85 (35.37)
  2 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR              1:12.49    1:11.52   16.5
                  32.66     1:11.52 (38.86)
  2 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:19.96    1:11.52   16.5
                  31.87     1:11.52 (39.65)
  4 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR                   NT    1:13.76   15
                  33.89     1:13.76 (39.87)
  5 Unger, Katie              12 Cond-MR              1:13.83    1:14.48   14
                  34.93     1:14.48 (39.55)
  6 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:16.33    1:14.50   13
                  33.83     1:14.50 (40.67)
  7 Flower, Lauren E          11 Pace-MR              1:18.24    1:21.13   12
                  35.72     1:21.13 (45.41)
  8 Wergen, Chelsea E         11 Pace-MR              1:17.57    1:21.22   11
                  35.29     1:21.22 (45.93)
  9 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:33.24    1:23.69    9
                  39.67     1:23.69 (44.02)
 10 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              1:35.00    1:27.23    7
                  37.23     1:27.23 (50.00)
 11 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:35.96    1:27.32    6
                  40.47     1:27.32 (46.85)
 12 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:28.78    5
                  40.66     1:28.78 (48.12)
 13 Fusco, Alexandra A        11 GAEL-MR              1:30.40    1:29.27    4
                  39.46     1:29.27 (49.81)
 14 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:30.46    1:29.44    3
                  40.16     1:29.44 (49.28)
 15 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:37.51    1:29.66    2
                  37.98     1:29.66 (51.68)
 16 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:39.41    1:31.56    1
                  42.33     1:31.56 (49.23)
 17 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR  1:31.66    1:31.61
                  41.27     1:31.61 (50.34)
 18 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR           1:30.50    1:33.39
                  42.69     1:33.39 (50.70)
 19 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                   NT    1:35.36
                  39.14     1:35.36 (56.22)
 20 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:37.51    1:35.97
                  43.81     1:35.97 (52.16)
 21 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR           1:40.66    1:36.14
                  44.67     1:36.14 (51.47)
 22 Callahan, Erin D          11 Pace-MR              1:37.35    1:37.89
                  42.88     1:37.89 (55.01)
 23 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:42.51    1:39.36
                  45.26     1:39.36 (54.10)
 24 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT    1:50.95
                  48.61   1:50.95 (1:02.34)

Event 8  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR           1:12.94    1:14.78   20
                  34.38     1:14.78 (40.40)
  2 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              1:21.38    1:17.02   17
                  33.68     1:17.02 (43.34)
  3 Pon, Matthew W            11 Middies-MR           1:23.75    1:19.56   16
                  35.83     1:19.56 (43.73)
  4 Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR             1:39.48    1:26.63   15
                  38.42     1:26.63 (48.21)
  5 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR           1:29.97    1:27.76   13
                  39.12     1:27.76 (48.64)
  6 Wolin, Seth A             11 Cond-MR              1:29.08    1:31.32   12
                  38.67     1:31.32 (52.65)
  7 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:37.85    1:31.62   14
                  40.71     1:31.62 (50.91)
  8 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR           1:36.53    1:34.22   11
                  41.76     1:34.22 (52.46)
  9 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR           1:58.80    1:48.58    9
                  50.26     1:48.58 (58.32)
 10 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR                NT    1:49.60    7
                  45.67   1:49.60 (1:03.93)
 11 Jaile, Jesus              12 Cond-MR                   NT    1:51.28    6
                  48.14   1:51.28 (1:03.14)
 -- Cummings, Connor T        11 Cond-MR                   NT         DQ
                  46.66          DQ (58.19)
 -- Noach, Kees               11 Middies-MR                NT         DQ
                  44.39          DQ (52.54)
 -- Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR           1:27.28         DQ
                  38.58          DQ (47.02)
 -- Palmer, John A            11 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ
                  49.17        DQ (1:01.69)

Event 9  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:31.15    1:28.79   20
                  40.84     1:28.79 (47.95)
  2 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:30.63    1:30.32   17
                  42.22     1:30.32 (48.10)
  3 Janos, Valerie J          10 Pace-MR              1:31.80    1:32.44   16
                  43.39     1:32.44 (49.05)
  4 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR              1:36.55    1:33.24   15
                  43.05     1:33.24 (50.19)
  5 Fischer, Sarah            10 Cond-MR              1:37.60    1:33.34   14
                  44.30     1:33.34 (49.04)
  6 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR           1:35.53    1:35.53   13
                  45.09     1:35.53 (50.44)
  7 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:39.37    1:39.69   12
                  47.46     1:39.69 (52.23)
  8 Tsai, Sylvan              10 Cond-MR                   NT    1:40.21   11
                  47.15     1:40.21 (53.06)
  9 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:41.86    1:40.97    9
                  47.47     1:40.97 (53.50)
 10 Daley, Isabell             9 Cond-MR                   NT    1:42.38    7
                  46.24     1:42.38 (56.14)
 11 O'Brien, Claire E         10 Middies-MR           1:42.94    1:42.82    6
                  48.71     1:42.82 (54.11)
 12 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:40.93    1:43.00    5
                  46.86     1:43.00 (56.14)
 13 Kravet, Sophie E          10 GAEL-MR              1:39.55    1:43.74    4
                  46.12     1:43.74 (57.62)
 14 Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR             1:50.00    1:44.76    3
                  49.91     1:44.76 (54.85)
 15 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR            1:52.73    1:44.80    2
                  50.68     1:44.80 (54.12)
 16 Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR              1:49.53    1:46.50    1
                  50.85     1:46.50 (55.65)
 17 Minaki, Megumi             9 Middies-MR           1:49.96    1:46.85
                  50.33     1:46.85 (56.52)
 18 Simone, Fabianna           9 Badger-MR                 NT    1:47.03
                  51.02     1:47.03 (56.01)
 19 Li, Shirley               10 Express Swimming-MR  1:53.95    1:48.14
                  49.97     1:48.14 (58.17)
 20 Kurtti, Dana L            10 Cond-MR              1:55.77    1:48.17
                  49.39     1:48.17 (58.78)
 21 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR             1:58.98    1:51.84
                  54.73     1:51.84 (57.11)
 22 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  1:51.17    1:52.15
                  53.95     1:52.15 (58.20)
 23 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:59.67    1:53.21
                  53.43     1:53.21 (59.78)
 24 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR                NT    1:53.34
                  53.25   1:53.34 (1:00.09)
 25 Noach, Erika              10 Middies-MR           1:51.28    1:54.60
                  53.06   1:54.60 (1:01.54)
 26 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR  1:57.22    1:54.70
                  54.16   1:54.70 (1:00.54)
 27 Young, Kayla               9 Express Swimming-MR  2:00.10    1:55.24
                  56.86     1:55.24 (58.38)
 28 Takayama, Emma             9 Middies-MR           1:53.70    1:55.32
                  55.21   1:55.32 (1:00.11)
 29 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR  2:05.73    1:55.57
                  55.89     1:55.57 (59.68)
 30 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  2:04.93    1:56.11
                  56.95     1:56.11 (59.16)
 31 Kennon, Nora               9 Badger-MR                 NT    1:56.53
                  55.68   1:56.53 (1:00.85)
 32 Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR  1:57.63    1:58.38
                  54.82   1:58.38 (1:03.56)
 33 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           2:06.20    2:00.14
                  54.67   2:00.14 (1:05.47)
 34 Pinder, Phoebe W           9 GAEL-MR              2:02.38    2:01.37
 35 Singer, Melanie           10 Middies-MR           2:17.42    2:03.30
                  58.79   2:03.30 (1:04.51)
 36 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR  2:07.05    2:05.23
                  58.77   2:05.23 (1:06.46)
 37 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              2:07.00    2:05.58
                  59.96   2:05.58 (1:05.62)
 38 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR                 NT    2:06.80
                  59.70   2:06.80 (1:07.10)
 39 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR                NT    2:09.77
                  57.47   2:09.77 (1:12.30)
 -- Young, Edith W            10 CFA-B-MR             2:03.94         DQ
                  53.34        DQ (1:01.48)
 -- McCarthy, Maggie          10 Express Swimming-MR  1:56.96         DQ
                  52.29        DQ (1:01.58)

Event 10  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:21.31    1:23.44   20
                  39.41     1:23.44 (44.03)
  2 Alexandrov, Michael P     10 GAEL-MR              1:33.64    1:33.98   17
                  44.08     1:33.98 (49.90)
  3 Pagano, Edward P          10 GAEL-MR              1:51.76    1:36.20   13
                  43.80     1:36.20 (52.40)
  4 Barker, TJ J              10 Unattached                NT    1:40.39   16
                  46.36     1:40.39 (54.03)
  5 Purdy, David W            10 Middies-MR           1:39.46    1:40.73   15
                  46.27     1:40.73 (54.46)
  6 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:37.52    1:42.15   14
                  48.23     1:42.15 (53.92)
  7 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:39.88    1:42.81   12
                  49.25     1:42.81 (53.56)
  8 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:40.75    1:43.25   11
                  50.26     1:43.25 (52.99)
  9 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:48.25    1:43.39    9
                  49.74     1:43.39 (53.65)
 10 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:49.40    1:43.70    7
                  49.52     1:43.70 (54.18)
 11 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR  1:48.12    1:46.06    6
                  50.49     1:46.06 (55.57)
 12 Van Tongeren, Gregory     10 Cond-MR              1:44.41    1:46.20    5
                  51.27     1:46.20 (54.93)
 13 Bialo, Matthew J          10 GAEL-MR              1:49.22    1:46.31    4
                  50.39     1:46.31 (55.92)
 14 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           1:47.46    1:48.45    3
                  51.07     1:48.45 (57.38)
 15 Hogan, Brett R             9 Badger-MR            1:55.07    1:51.70    2
                  52.03     1:51.70 (59.67)
 16 Farucci, Andrew D         10 Badger-MR            1:55.02    1:53.17    1
                  51.40   1:53.17 (1:01.77)
 17 Loaiza, Kevin S           10 Badger-MR            1:51.10    1:56.16
                  53.10   1:56.16 (1:03.06)
 18 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR  2:02.75    1:58.03
                  57.46   1:58.03 (1:00.57)
 19 Parish, Daniel            10 Cond-MR              1:56.55    1:59.33
                  56.90   1:59.33 (1:02.43)
 20 Freiman, Ian M             9 Middies-MR           2:07.27    2:01.00
                  59.42   2:01.00 (1:01.58)
 21 Hall, Andrew T             9 Middies-MR           2:01.63    2:03.31
                  58.42   2:03.31 (1:04.89)
 22 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:57.88    2:05.03
                1:01.93   2:05.03 (1:03.10)
 23 Cummings, Thomas F         9 Cond-MR              2:06.31    2:06.25
                1:01.41   2:06.25 (1:04.84)
 24 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    2:08.98
                1:00.79   2:08.98 (1:08.19)
 25 Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT    2:16.07
                1:03.98   2:16.07 (1:12.09)
 26 Cummings, Lian             9 Cond-MR                   NT    2:16.46
                1:02.84   2:16.46 (1:13.62)
 27 Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR  2:15.00    2:20.39
                1:08.54   2:20.39 (1:11.85)
 -- Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR  1:55.37         DQ
                  49.70          DQ (57.70)
 -- Lynch, Charlie F          10 Middies-MR                NT         DQ
                1:04.26        DQ (1:11.04)
 -- Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR                 NT         DQ
                1:05.88        DQ (1:17.25)

Event 11  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                36.64      35.93   20
  2 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                36.65      36.16   17
  3 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR                37.71      36.83   16
  4 Burtnik, Marisol G        12 Pace-MR                38.49      37.31   15
  5 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    38.91      38.24   14
  6 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR                38.39      38.59   13
  7 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR    40.15      38.62   12
  8 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR    39.54      39.45   11
  9 Nikic, Bianca M           11 Pace-MR                40.37      39.81    9
 10 Silverhardt, Sarah S      12 Pace-MR                39.94      40.42    7
 11 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR                39.64      40.50    6
 12 Fink, Ericka M            11 Middies-MR             41.37      40.63    5
 13 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR    42.43      40.78    4
 14 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR    42.12      41.00    3
 15 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR    41.62      41.06    2
 16 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                39.45      41.13    1
 17 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                41.81      41.79
 18 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR             40.16      42.01
 19 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             41.92      42.20
 20 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                42.89      42.87
 21 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                42.03      42.92
 22 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR    42.36      43.08
 23 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR                42.85      43.12
 24 Engemann, Krista N        12 Pace-MR                42.94      43.47
 25 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR             44.50      43.73
 26 Fusco, Alexandra A        11 GAEL-MR                42.74      43.86
 27 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR    45.84      44.07
 28 Febus, Taylor R           11 GAEL-MR                   NT      44.09
 29 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR    45.29      44.25
 30 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             45.78      44.43
 31 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR                45.23      44.53
 32 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    46.20      44.71
 33 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR                45.64      45.03
 34 Wergen, Chelsea E         11 Pace-MR                44.93      45.43
 35 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                44.46      45.44
 36 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR             45.87      45.70
 37 Richardson, Erika S       11 Cond-MR                45.19      45.94
 37 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR    44.63      45.94
 39 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR             45.11      45.95
 40 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    45.93      46.02
 41 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR                43.34      46.26
 42 Panaro, Annabella R       11 Cond-MR                45.24      46.33
 43 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR                45.81      46.45
 44 Seaboldt, Mariah R        12 Club Fit JV-MR         46.14      47.48
 45 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR    47.30      48.59
 46 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR               49.36      49.21
 47 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR                50.44      50.18
 48 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                52.75      50.65
 49 Papp, Maria               11 Badger-MR              49.37      51.10
 50 Hickey, Laura             12 Club Fit JV-MR            NT      53.37
 51 Dari, Kelli               11 Cond-MR                   NT      54.89
 52 Barbag, Alexis T          11 CFA-B-MR             1:05.56      58.04
 53 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR    57.16      59.65
 54 Ackerman, Betsy A         12 Club Fit JV-MR         57.62    1:00.00
 55 Lively, Katie E           11 Express Swimming-MR    55.00    1:03.79
 -- Coffman, Stephanie M      12 Club Fit JV-MR            NT         DQ

Event 12  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nikic, Marko J            12 Pace-MR                35.76      36.56   20
  2 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                39.42      38.47   17
  3 Doh, Christopher J        12 Pace-MR                38.97      38.73   16
  4 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                39.72      40.65   15
  5 Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR                43.47      40.96   14
  6 Pon, Matthew W            11 Middies-MR             41.45      41.25   13
  7 Mitchell, Ryan J          12 Pace-MR                42.75      41.39   12
  8 Gregoriades, Michael R    12 Pace-MR                45.00      41.74   11
  9 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR             38.92      42.32    9
 10 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR             42.63      42.50    7
 11 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR             42.31      42.54    6
 12 Schnog, Sam H             12 Pace-MR                42.79      42.62    5
 13 Itzkowitz, Ben M          11 GAEL-MR                41.21      42.93    4
 14 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             42.49      43.02    3
 15 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR             42.65      43.20    2
 16 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                44.17      43.31    1
 17 Navy, Daniel L            11 YFD-MR                 42.63      43.38
 18 Villegas, Michael P       11 Cond-MR                44.52      44.44
 19 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    42.51      44.51
 20 Dilorenzo, Jimmy C        11 GAEL-MR                44.90      46.00
 21 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR               48.61      47.93
 22 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR               52.74      47.98
 23 Ready, Jimmy E            11 Club Fit JV-MR            NT      48.07
 24 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR             48.03      48.87
 25 Noach, Kees               11 Middies-MR             48.55      49.15
 26 Brynin, Max               11 Cond-MR                51.96      49.17
 27 Sawyer, Tyler A           11 Club Fit JV-MR         52.00      51.23
 28 Spade, Gabriel            11 Cond-MR                53.54      51.77
 29 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR             51.04      51.84
 30 Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR               59.99      52.58
 31 Belitz, Jeff T            11 CFA-B-MR               58.99      52.69
 32 Knight, Conor J           11 Express Swimming-MR    50.00    1:08.76

Event 13  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    38.40      37.57   20
  2 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                39.54      38.59   17
  3 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    39.28      38.70   16
  4 Judge, Morgan C           10 GAEL-MR                40.16      39.51   15
  5 Pear, Alex A              10 Badger-MR              40.32      39.60   14
  6 Braca, Tori K             10 Pace-MR                39.40      39.82   13
  7 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR                39.19      39.95   12
  8 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              39.75      40.07   11
  9 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR             41.22      40.27    9
 10 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR    42.35      40.55    7
 11 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR              40.90      40.77    6
 12 Poleway, Monica J          9 Middies-MR             40.96      40.99    5
 13 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR              39.98      41.10    4
 14 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             40.88      41.85    3
 15 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    43.92      42.23    2
 16 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR                42.39      42.24    0.5
 16 Squillante, Lindsey A     10 GAEL-MR                39.03      42.24    0.5
 18 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR             41.44      42.60
 19 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             42.21      42.68
 20 Tsai, Sylvan              10 Cond-MR                44.23      42.87
 21 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             41.04      42.94
 22 O'Brien, Claire E         10 Middies-MR             44.58      43.20
 23 Kurtti, Dana L            10 Cond-MR                46.49      43.78
 24 Li, Shirley               10 Express Swimming-MR    47.07      44.06
 25 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                46.57      44.43
 26 Daley, Isabell             9 Cond-MR                   NT      44.62
 27 Thompson, Brie P          10 Pace-MR                45.13      44.72
 28 Kennon, Nora               9 Badger-MR              43.38      44.73
 29 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    46.27      44.93
 30 Eddy, Rachel               9 Cond-MR                   NT      45.00
 31 Simone, Fabianna           9 Badger-MR              47.20      45.17
 32 Cunningham, Tess J         9 Pace-MR                47.09      45.38
 33 Fenn, Kerry                9 Badger-MR              45.72      45.76
 34 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR                45.03      45.78
 35 Berglas, Mae D             9 Middies-MR             48.73      46.97
 36 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR               46.51      47.01
 37 Dumas, Carly E            10 Middies-MR             44.82      47.21
 38 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR             45.86      47.44
 39 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                44.61      47.48
 40 Wilt, Chase H             10 Club Fit JV-MR         45.59      47.55
 41 McKenna, Kelsey            9 Cond-MR                47.91      47.60
 42 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR             48.41      48.23
 43 Johnson, Caroline N        9 Middies-MR             52.11      48.26
 44 Fortunato, Kayla R         9 GAEL-MR                53.53      48.42
 45 Monaco, Alisha             9 Cond-MR                45.01      48.80
 46 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR             50.17      49.52
 47 Barry, Meghan J            9 Middies-MR             48.63      49.61
 48 Antico, Victoria           9 Cond-MR                   NT      49.78
 49 Pilzer, Julia G            9 Pace-MR                50.84      50.08
 50 Coppola, Alexandra J       9 Pace-MR                52.66      50.09
 51 Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR               52.86      50.38
 52 Latino, Danielle E         9 Middies-MR             48.39      51.33
 53 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR    51.94      49.42
 54 O'Hagan, Molly A           9 Cond-MR                51.82      52.01
 55 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR    55.27      52.48
 56 Singer, Melanie           10 Middies-MR             51.80      52.55
 57 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR    50.00      52.87
 58 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR    57.02      53.29
 59 Pinder, Phoebe W           9 GAEL-MR                51.12      53.69
 60 Young, Edith W            10 CFA-B-MR               54.30      54.29
 61 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR             54.07      54.50
 62 Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR    50.64      54.71
 63 Takayama, Emma             9 Middies-MR             56.55      55.31
 64 Schilsky, Hannah E        10 CFA-B-MR               54.60      55.42
 65 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR              55.16      56.49
 66 Rousseau, Jade M           9 Cond-MR                57.81      57.09
 67 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR                53.47    1:01.13
 68 Noach, Erika              10 Middies-MR             54.13    1:01.19
 69 Pascale, Margaret          9 GAEL-MR                53.91    1:03.15
 70 Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR    50.00    1:04.44
 71 Ramsey, Ashley             9 Express Swimming-MR    54.26    1:04.69
 -- Sugrue, Annabella C       10 Express Swimming-MR    44.38         DQ
 -- Diffley, Jaclyn E          9 Middies-MR           1:02.25         DQ
 -- Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR                57.97         DQ
 -- Demitroff, Erica R         9 Express Swimming-MR    48.31         DQ

Event 14  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    35.64      33.80   17
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    34.25      34.54   20
  3 Blair, Tim R              10 Middies-MR             37.37      37.97   16
  4 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    39.35      38.89   15
  5 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR              39.32      40.31   14
  6 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    40.92      40.59   13
  7 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR             39.59      40.72   12
  8 Cummings, Joseph A        10 Cond-MR                39.82      41.45   11
  9 Foley, Brian               9 Cond-MR                   NT      41.87    9
 10 Eid, Alex                  9 Badger-MR                 NT      41.90    7
 11 Pagano, Edward P          10 GAEL-MR                38.94      41.91    6
 12 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR    40.83      42.09    5
 13 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             42.60      42.15    4
 14 Marrone, James J           9 Pace-MR                41.40      42.16    3
 15 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR    42.84      42.49    2
 16 Loaiza, Kevin S           10 Badger-MR              42.70      42.80    1
 17 Bialo, Matthew J          10 GAEL-MR                41.95      43.08
 18 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR              40.63      43.24
 19 Pollack, Jack H            9 Middies-MR             41.16      43.36
 20 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR    47.40      43.52
 21 Lu, Michael S              9 Middies-MR             42.89      43.54
 22 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    47.59      44.34
 23 Hogan, Brett R             9 Badger-MR              46.68      44.38
 24 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR                46.59      44.42
 25 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR    48.14      44.69
 26 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR    49.00      44.98
 27 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR             41.56      45.14
 28 Barker, TJ J              10 Unattached                NT      45.41
 29 Lynch, Charlie F          10 Middies-MR             47.62      46.09
 30 Freiman, Ian M             9 Middies-MR             46.45      46.63
 31 Omartian, Aj J             9 Pace-MR                46.63      46.80
 32 Parauda, Max L             9 Pace-MR                45.71      47.21
 33 Tashiro, Ken               9 Middies-MR             47.07      47.51
 34 Laitman, James R           9 CFA-B-MR               46.27      47.80
 35 Hall, Andrew T             9 Middies-MR             47.54      47.83
 36 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR    47.56      47.97
 37 Conaton, Michael J         9 GAEL-MR                50.28      48.64
 38 Purdy, David W            10 Middies-MR             46.62      48.92
 38 Blackburn, John F          9 Pace-MR                46.30      48.92
 40 Olin, Evan D               9 CFA-B-MR               43.60      49.09
 41 Van Tongeren, Gregory     10 Cond-MR              1:01.04      49.29
 42 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR             47.57      49.82
 43 Garrett, Phillip E        10 Pace-MR                47.11      50.97
 44 Ready, Connor A            9 Club Fit JV-MR            NT      53.08
 45 Parish, Daniel            10 Cond-MR                53.30      54.26
 46 Behrens, Christopher C     9 GAEL-MR                51.75      54.61
 47 Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR    57.93      54.77
 48 Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR  1:03.84      56.26
 49 Willows, Dan L             9 Cond-MR                57.19      58.17
 50 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR             56.87      58.90
 51 Pon, Gregory W             9 Middies-MR             57.45      59.05
 52 Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT      59.64
 53 Rizzi, Roland E            9 Middies-MR             57.45    1:00.02
 54 Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR                 NT    1:05.91
 55 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    1:06.70
 56 Miland, Scott              9 Cond-MR                   NT    1:08.43
 -- McFarland, Carter N        9 GAEL-MR                52.47         DQ
 -- Harelick, Alex R           9 Middies-MR             47.83         DQ

Event 15  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:08.95    1:09.45   20
                  33.34     1:09.45 (36.11)
  2 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:12.06    1:09.94   17
                  34.34     1:09.94 (35.60)
  3 Burtnik, Marisol G        12 Pace-MR              1:14.56    1:13.22   16
                  35.19     1:13.22 (38.03)
  4 Unger, Katie              12 Cond-MR              1:14.79    1:14.75   15
                  36.28     1:14.75 (38.47)
  5 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:15.83    1:15.10   14
                  36.34     1:15.10 (38.76)
  6 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:17.81    1:16.43   13
                  37.66     1:16.43 (38.77)
  7 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR              1:14.61    1:16.49   12
                  36.88     1:16.49 (39.61)
  8 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR              1:16.17    1:16.73   11
                  34.91     1:16.73 (41.82)
  9 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR              1:15.49    1:18.34    9
                  37.80     1:18.34 (40.54)
  9 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:16.27    1:18.34
                  37.79     1:18.34 (40.55)
 11 Silverhardt, Sarah S      12 Pace-MR              1:19.00    1:18.81    7
                  38.84     1:18.81 (39.97)
 12 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR              1:22.42    1:19.83    6
                  38.44     1:19.83 (41.39)
 13 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:20.90    1:19.99    5
                  38.86     1:19.99 (41.13)
 14 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR              1:20.28    1:20.37    4
                  38.86     1:20.37 (41.51)
 15 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR              1:20.76    1:20.65    3
                  38.47     1:20.65 (42.18)
 16 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  1:24.85    1:21.06    2
                  39.08     1:21.06 (41.98)
 17 Nikic, Bianca M           11 Pace-MR              1:21.36    1:21.35    1
                  39.01     1:21.35 (42.34)
 18 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR  1:22.22    1:21.36
                  40.36     1:21.36 (41.00)
 19 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:22.65    1:21.54
                  40.70     1:21.54 (40.84)
 20 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:25.05    1:21.80
                  39.72     1:21.80 (42.08)
 21 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR              1:29.99    1:22.15
                  39.92     1:22.15 (42.23)
 22 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR           1:21.97    1:22.19
                  40.58     1:22.19 (41.61)
 23 Richardson, Erika S       11 Cond-MR              1:20.69    1:23.25
                  41.19     1:23.25 (42.06)
 24 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:22.68    1:23.31
                  40.07     1:23.31 (43.24)
 25 Engemann, Krista N        12 Pace-MR              1:23.52    1:23.43
                  40.63     1:23.43 (42.80)
 26 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR           1:19.69    1:23.66
                  41.00     1:23.66 (42.66)
 27 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:26.85    1:23.69
                  39.92     1:23.69 (43.77)
 28 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              1:21.49    1:23.71
                  40.07     1:23.71 (43.64)
 29 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR              1:25.38    1:23.80
                  40.61     1:23.80 (43.19)
 30 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  1:28.04    1:24.10
                  41.12     1:24.10 (42.98)
 31 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:29.61    1:26.53
                  41.83     1:26.53 (44.70)
 32 Ando, Yuiko               12 Middies-MR                NT    1:29.26
                  42.49     1:29.26 (46.77)
 33 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR              1:28.99    1:29.48
 34 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR             1:44.35    1:30.48
                  44.01     1:30.48 (46.47)
 35 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:30.68    1:30.85
                  43.99     1:30.85 (46.86)
 36 Panaro, Annabella R       11 Cond-MR              1:36.11    1:31.14
                  40.47     1:31.14 (50.67)
 37 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR              1:27.00    1:31.18
                  43.87     1:31.18 (47.31)
 38 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR              1:39.00    1:31.42
                  43.38     1:31.42 (48.04)
 39 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR  1:30.64    1:32.28
 40 Callahan, Erin D          11 Pace-MR              1:30.64    1:32.76
                  43.88     1:32.76 (48.88)
 41 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR  1:36.30    1:33.18
 42 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR              1:35.00    1:34.13
                  44.79     1:34.13 (49.34)
 43 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:40.82    1:34.28
                  45.00     1:34.28 (49.28)
 44 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR  1:45.53    1:36.55
                  45.40     1:36.55 (51.15)
 45 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR              1:41.45    1:40.62
                  51.24     1:40.62 (49.38)
 46 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR  1:48.44    1:42.77
                  49.22     1:42.77 (53.55)
 47 Dari, Kelli               11 Cond-MR                   NT    1:59.78
                  52.73   1:59.78 (1:07.05)
 48 Lively, Katie E           11 Express Swimming-MR  1:55.00    2:02.39
                1:02.19   2:02.39 (1:00.20)
 49 Ackerman, Betsy A         12 Club Fit JV-MR            NT    2:17.69
                1:05.07   2:17.69 (1:12.62)
 -- Hickey, Laura             12 Club Fit JV-MR            NT         DQ
 -- Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR              1:37.71         DQ
                  49.89          DQ (50.42)

Event 16  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sirmans, Marcus           12 GAEL-MR                   NT      53.01   20
                1:50.61           53.01 ( )
  2 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              1:12.23    1:11.42   17
                  35.52     1:11.42 (35.90)
  3 Pon, Matthew W            11 Middies-MR           1:14.81    1:15.87   16
                  37.37     1:15.87 (38.50)
  4 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR           1:21.47    1:17.79   15
                  37.41     1:17.79 (40.38)
  5 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              1:12.74    1:17.87   14
                  34.84     1:17.87 (43.03)
  6 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR           1:21.35    1:18.86   13
                  38.88     1:18.86 (39.98)
  7 Noach, Kees               11 Middies-MR           1:21.83    1:20.13   12
                  39.94     1:20.13 (40.19)
  8 Navy, Daniel L            11 YFD-MR               1:22.34    1:21.38   11
                  38.70     1:21.38 (42.68)
  9 Doh, Christopher J        12 Pace-MR              1:25.23    1:21.52    9
                  39.10     1:21.52 (42.42)
 10 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:22.58    1:22.18    7
                  40.82     1:22.18 (41.36)
 11 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR           1:23.36    1:22.80    6
                  39.80     1:22.80 (43.00)
 12 Itzkowitz, Ben M          11 GAEL-MR              1:20.82    1:23.15    5
                  39.69     1:23.15 (43.46)
 13 Gregoriades, Michael R    12 Pace-MR              1:22.26    1:23.29    4
                  39.51     1:23.29 (43.78)
 14 Villegas, Michael P       11 Cond-MR              1:23.35    1:23.40    3
                  40.22     1:23.40 (43.18)
 15 Wolin, Seth A             11 Cond-MR              1:27.89    1:26.22    2
                  43.11     1:26.22 (43.11)
 16 Mitchell, Ryan J          12 Pace-MR              1:25.92    1:26.80    1
                  42.59     1:26.80 (44.21)
 17 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR              1:34.81    1:28.18
                  43.20     1:28.18 (44.98)
 18 Schnog, Sam H             12 Pace-MR              1:26.61    1:28.47
                  41.93     1:28.47 (46.54)
 19 Nikic, Marko J            12 Pace-MR              1:25.09    1:29.21
                1:24.00      1:29.21 (5.21)
 20 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  1:37.16    1:31.12
 21 Dilorenzo, Jimmy C        11 GAEL-MR              1:27.96    1:31.65
                  43.85     1:31.65 (47.80)
 22 Brynin, Max               11 Cond-MR              1:43.00    1:33.43
                  45.19     1:33.43 (48.24)
 23 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           1:37.60    1:34.84
                  43.88     1:34.84 (50.96)
 24 Cummings, Connor T        11 Cond-MR                   NT    1:35.40
                  44.48     1:35.40 (50.92)
 25 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR             1:55.00    1:35.69
                  46.22     1:35.69 (49.47)
 26 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR           1:21.40    1:36.46
                1:21.00     1:36.46 (15.46)
 27 Smith, Tavy O             11 Pace-MR              1:35.42    1:37.83
                  47.37     1:37.83 (50.46)
 28 Belitz, Jeff T            11 CFA-B-MR             1:42.67    1:38.37
 29 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR             1:52.21    1:39.69
                  48.17     1:39.69 (51.52)
 30 Sawyer, Tyler A           11 Club Fit JV-MR            NT    1:42.01
                  49.04     1:42.01 (52.97)
 31 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR  1:48.86    1:46.91
                  51.78     1:46.91 (55.13)
 32 Knight, Conor J           11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:47.16
                  48.94     1:47.16 (58.22)
 -- Jaile, Jesus              12 Cond-MR                   NT         DQ
                  45.63          DQ (52.05)
 -- Freiman, Andrew D         11 Middies-MR           1:33.99         DQ
 -- Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR              1:58.99         DQ
                  46.99          DQ (51.57)

Event 17  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:19.27    1:20.93   20
                  38.51     1:20.93 (42.42)
  2 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:23.70   17
                  38.66     1:23.70 (45.04)
  3 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR              1:26.81    1:25.31   16
                  42.48     1:25.31 (42.83)
  4 Fischer, Sarah            10 Cond-MR              1:28.03    1:25.39   15
                  40.18     1:25.39 (45.21)
  5 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR            1:26.67    1:26.33   14
                  40.50     1:26.33 (45.83)
  6 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR           1:24.06    1:26.73   13
                  40.95     1:26.73 (45.78)
  7 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:26.52    1:27.12   12
                  41.16     1:27.12 (45.96)
  8 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            1:30.82    1:27.14   11
                  39.66     1:27.14 (47.48)
  9 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR           1:25.07    1:27.36    9
                  41.75     1:27.36 (45.61)
 10 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR  1:32.77    1:29.56    7
                  39.95     1:29.56 (49.61)
 11 Hogan, Paige E             9 Pace-MR              1:29.77    1:29.65    6
                  41.25     1:29.65 (48.40)
 12 O'Brien, Claire E         10 Middies-MR           1:33.19    1:30.43    5
                  42.54     1:30.43 (47.89)
 13 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:30.76    1:30.76    4
                  40.38     1:30.76 (50.38)
 14 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:34.80    1:30.84    3
                  39.60     1:30.84 (51.24)
 15 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR            1:30.83    1:30.85    2
                  41.26     1:30.85 (49.59)
 16 Braca, Tori K             10 Pace-MR              1:24.33    1:30.92    1
                  41.30     1:30.92 (49.62)
 17 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:29.30    1:31.62
                  42.76     1:31.62 (48.86)
 18 Pope, Lauren A             9 Middies-MR           1:32.88    1:32.10
                  43.57     1:32.10 (48.53)
 19 Smith, Mollie M            9 Pace-MR              1:34.46    1:32.39
                  45.12     1:32.39 (47.27)
 20 Kravet, Sophie E          10 GAEL-MR              1:33.50    1:32.48
                  44.88     1:32.48 (47.60)
 21 Fenn, Kerry                9 Badger-MR            1:38.40    1:32.66
                  42.94     1:32.66 (49.72)
 22 Sugrue, Annabella C       10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:32.86
                  42.39     1:32.86 (50.47)
 23 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:30.23    1:32.88
                  42.79     1:32.88 (50.09)
 24 Janos, Valerie J          10 Pace-MR              1:28.88    1:32.90
                  46.48     1:32.90 (46.42)
 25 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:34.31    1:32.93
                  44.80     1:32.93 (48.13)
 26 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:33.74
                  41.79     1:33.74 (51.95)
 27 Kurtti, Dana L            10 Cond-MR              1:40.84    1:34.87
                  43.31     1:34.87 (51.56)
 28 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR              1:36.22    1:35.15
                  44.82     1:35.15 (50.33)
 29 Thompson, Brie P          10 Pace-MR              1:32.22    1:35.28
                  43.80     1:35.28 (51.48)
 30 Simone, Fabianna           9 Badger-MR            1:38.19    1:36.19
                  44.82     1:36.19 (51.37)
 31 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR              1:38.89    1:37.08
                  44.39     1:37.08 (52.69)
 32 Young, Kayla               9 Express Swimming-MR  1:49.23    1:39.33
                  46.74     1:39.33 (52.59)
 33 Li, Shirley               10 Express Swimming-MR  1:43.61    1:39.54
                  45.26     1:39.54 (54.28)
 34 Kennon, Nora               9 Badger-MR            1:36.83    1:40.13
                  45.58     1:40.13 (54.55)
 35 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           1:45.36    1:40.44
                  45.90     1:40.44 (54.54)
 36 Dumas, Carly E            10 Middies-MR           1:39.32    1:41.08
                  49.42     1:41.08 (51.66)
 37 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR             1:42.26    1:41.12
                  48.36     1:41.12 (52.76)
 38 Johnson, Caroline N        9 Middies-MR           1:43.40    1:42.09
                  46.31     1:42.09 (55.78)
 39 Berglas, Mae D             9 Middies-MR           1:42.37    1:43.57
                  47.02     1:43.57 (56.55)
 40 Kearns, Emily R           10 Express Swimming-MR  1:55.00    1:43.82
                  50.40     1:43.82 (53.42)
 41 Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR                   NT    1:46.47
                  54.97     1:46.47 (51.50)
 42 Pilzer, Julia G            9 Pace-MR              2:00.68    1:46.94
                  50.38     1:46.94 (56.56)
 43 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR  1:55.00    1:47.43
 44 Monaco, Alisha             9 Cond-MR              1:49.25    1:47.44
                  51.50     1:47.44 (55.94)
 45 Ramsey, Ashley             9 Express Swimming-MR  2:20.00    1:47.74
                  46.56   1:47.74 (1:01.18)
 46 Pinder, Juno B             9 GAEL-MR              1:49.63    1:47.83
                  51.98     1:47.83 (55.85)
 47 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  1:56.35    1:48.79
                  56.19     1:48.79 (52.60)
 48 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR  1:57.35    1:49.41
                  52.00     1:49.41 (57.41)
 49 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR       NT    1:49.53
                  52.00     1:49.53 (57.53)
 50 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR           1:51.79    1:49.63
                  46.84   1:49.63 (1:02.79)
 51 Singer, Melanie           10 Middies-MR           1:46.90    1:52.58
                  53.82     1:52.58 (58.76)
 52 Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR             1:48.51    1:52.80
                  53.18     1:52.80 (59.62)
 53 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           1:52.79    1:56.30
                  54.79   1:56.30 (1:01.51)
 54 Barry, Meghan J            9 Middies-MR           2:04.28    1:56.34
                  51.99   1:56.34 (1:04.35)
 -- Noach, Erika              10 Middies-MR           1:55.81         DQ
                  57.85          DQ (59.37)
 -- Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ
 -- Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:17.60         DQ
                  37.03          DQ (40.18)
 -- Watkins, Olivia D          9 Badger-MR            1:45.00         DQ
                  53.37          DQ (58.95)
 -- Coppola, Alexandra J       9 Pace-MR              1:46.66         DQ
                  52.99          DQ (54.26)
 -- Pinder, Phoebe W           9 GAEL-MR              1:49.36         DQ
                  54.22          DQ (55.13)

Event 18  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:12.82    1:13.89   20
                  34.56     1:13.89 (39.33)
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:17.03    1:16.83    9
                  34.93     1:16.83 (41.90)
  3 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR  1:24.64    1:22.83   17
                  39.36     1:22.83 (43.47)
  4 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:31.43    1:26.08   16
                  38.88     1:26.08 (47.20)
  5 Blair, Tim R              10 Middies-MR           1:26.12    1:27.34   15
                  40.53     1:27.34 (46.81)
  6 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:31.34    1:28.08   14
                  42.03     1:28.08 (46.05)
  7 Cummings, Joseph A        10 Cond-MR              1:25.59    1:29.05   13
                  41.46     1:29.05 (47.59)
  8 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:29.41   12
                  41.70     1:29.41 (47.71)
  9 Lu, Michael S              9 Middies-MR           1:32.75    1:29.62   11
                  40.33     1:29.62 (49.29)
 10 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:31.58    1:30.55    7
                  41.29     1:30.55 (49.26)
 11 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR  1:39.63    1:33.33    6
                  43.67     1:33.33 (49.66)
 12 Hogan, Brett R             9 Badger-MR            1:39.27    1:34.79    5
                  46.88     1:34.79 (47.91)
 13 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:39.00    1:34.98    4
                  44.08     1:34.98 (50.90)
 14 Farucci, Andrew D         10 Badger-MR            1:36.57    1:35.23    3
                  43.40     1:35.23 (51.83)
 15 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:30.81    1:35.83    2
                  44.50     1:35.83 (51.33)
 16 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR            1:29.10    1:36.66    1
                  41.80     1:36.66 (54.86)
 17 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR  1:44.55    1:37.45
                  45.88     1:37.45 (51.57)
 18 Garrett, Phillip E        10 Pace-MR              1:38.18    1:37.66
                  46.00     1:37.66 (51.66)
 19 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:45.87    1:38.88
                  46.17     1:38.88 (52.71)
 20 Kowalsky, Austin J         9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:39.27
                  44.11     1:39.27 (55.16)
 21 Eid, Alex                  9 Badger-MR                 NT    1:40.46
                  41.51     1:40.46 (58.95)
 22 McFarland, Carter N        9 GAEL-MR              1:43.09    1:41.39
                  47.51     1:41.39 (53.88)
 23 Olin, Evan D               9 CFA-B-MR             1:45.76    1:42.50
                  48.69     1:42.50 (53.81)
 24 Loaiza, Kevin S           10 Badger-MR            1:37.89    1:43.90
                  50.58     1:43.90 (53.32)
 25 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR              1:45.61    1:44.78
                  49.30     1:44.78 (55.48)
 26 Pollack, Jack H            9 Middies-MR           1:45.86    1:45.41
                  45.45     1:45.41 (59.96)
 27 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR            1:33.26    1:45.84
                  45.89     1:45.84 (59.95)
 28 Omartian, Aj J             9 Pace-MR              1:43.07    1:46.22
                  51.78     1:46.22 (54.44)
 29 Harelick, Alex R           9 Middies-MR           1:49.20    1:46.41
                  49.85     1:46.41 (56.56)
 30 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR  2:10.00    1:48.98
                  50.16     1:48.98 (58.82)
 31 Lynch, Charlie F          10 Middies-MR                NT    1:50.65
                  47.64   1:50.65 (1:03.01)
 32 Freiman, Ian M             9 Middies-MR           1:49.52    1:52.04
                  52.32     1:52.04 (59.72)
 33 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR                NT    2:01.42
                1:01.19   2:01.42 (1:00.23)
 34 Papp, Mathyas              9 Badger-MR            2:13.81    2:19.38
                1:06.62   2:19.38 (1:12.76)
 -- Parauda, Max L             9 Pace-MR              1:37.34         DQ
                  45.20          DQ (55.72)
 -- Pon, Gregory W             9 Middies-MR                NT         DQ
                1:02.14        DQ (1:09.00)
 -- Cascione, Anthony V        9 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ
                1:01.40        DQ (1:02.84)
 -- Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           1:34.31         DQ
                  41.76          DQ (49.17)
 -- Marrone, James J           9 Pace-MR              1:59.66         DQ
                  47.59          DQ (52.06)
 -- Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ
                1:05.06          DQ (59.27)
 -- Alexandrov, Michael P     10 GAEL-MR              1:21.66         DQ
                  39.65          DQ (46.50)
 -- Rizzi, Roland E            9 Middies-MR                NT         DQ
                1:02.97        DQ (1:10.47)
 -- Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR            1:58.40         DQ
                1:02.20        DQ (1:09.15)

Event 19  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:01.05    1:54.65   40
     1) Joseph, Jamela 11               2) Richardson, Erika S 11
     3) Panaro, Annabella R 11          4) Schatkun, Beth A 12
                  28.31       56.82 (28.51)     1:26.25 (29.43)     1:54.65 (28.40)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:47.12    2:01.85   34
                  29.93     1:00.97 (31.04)     1:32.32 (31.35)     2:01.85 (29.53)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:08.00    2:08.94   32
     1) Flower, Lauren E 11             2) Nikic, Bianca M 11
     3) Silverhardt, Sarah S 12         4) Wergen, Chelsea E 11
                  31.19     1:03.99 (32.80)     1:39.16 (35.17)     2:08.94 (29.78)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'C'                     2:17.00    2:12.57   30
     1) Pampillonio, Janine C 11        2) Callahan, Erin D 11
     3) Kadala, Kristyn E 11            4) Engemann, Krista N 12
                  33.22     1:08.31 (35.09)     1:39.69 (31.38)     2:12.57 (32.88)
  5 Club Fit Swimming JV-MR  'A'                           NT    2:21.29   28
     1) Ackerman, Betsy A 12            2) Coffman, Stephanie M 12
     3) Hickey, Laura 12                4) Seaboldt, Mariah R 12
                  33.46     1:06.58 (33.12)     1:47.46 (40.88)     2:21.29 (33.83)
  6 Condors-MR  'B'                                   2:09.88    2:28.71   26
     1) Tsai, Shelun 12                 2) Bonifacio, Stephanie M 11
     3) Wolin, Sarah R 11               4) Dari, Kelli 11
                  39.20     1:18.24 (39.04)     1:55.08 (36.84)     2:28.71 (33.63)

Event 20  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:59.53    2:03.15   40
     1) Mariano, Collin J 12            2) Gregoriades, Michael R 12
     3) Nikic, Marko J 12               4) Schnog, Sam H 12
                  28.83     1:00.00 (31.17)     1:30.12 (30.12)     2:03.15 (33.03)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:09.71    2:19.80   34
     1) Villegas, Michael P 11          2) Brynin, Max 11
     3) Wolin, Seth A 11                4) Van Tongeren, Jake 12
                  35.81     1:11.80 (35.99)     1:49.16 (37.36)     2:19.80 (30.64)
  3 Condors-MR  'B'                                        NT    2:41.32   32
     1) Cummings, Connor T 11           2) Jaile, Jesus 12
     3) Spade, Gabriel 11               4) Cummings, Thomas F 9
                  34.59     1:24.11 (49.52)     2:03.34 (39.23)     2:41.32 (37.98)

Event 21  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:06.78    2:19.06   34
                  34.62     1:08.89 (34.27)     1:47.36 (38.47)     2:19.06 (31.70)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:20.35    2:20.37   40
                  34.56     1:13.78 (39.22)     1:33.86 (20.08)     2:20.37 (46.51)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:34.43    2:24.68   32
     1) Oliveira, Kerry C 10            2) Huchro, Alexandra L 10
     3) Smith, Mollie M 9               4) Hogan, Paige E 9
                  33.50     1:11.39 (37.89)     1:49.80 (38.41)     2:24.68 (34.88)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:41.06    2:38.34   30
                  38.51     1:21.75 (43.24)     1:58.81 (37.06)     2:38.34 (39.53)

Event 22  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.13    2:07.27   34
                  29.05     1:04.64 (35.59)     1:38.80 (34.16)     2:07.27 (28.47)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:15.14    2:21.85   40
                  34.14     1:10.50 (36.36)     1:45.49 (34.99)     2:21.85 (36.36)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:33.76    2:31.52   32
     1) Blackburn, John F 9             2) Engemann, Karl J 10
     3) Garrett, Phillip E 10           4) Omartian, Aj J 9
                  35.19     1:15.90 (40.71)     1:50.69 (34.79)     2:31.52 (40.83)
  4 Condors-MR  'A'                                   2:31.51    2:35.08   30
     1) Cummings, Joseph A 10           2) Cummings, Lian 9
     3) Van Tongeren, Gregory 10        4) Foley, Brian 9
                  37.91     1:22.82 (44.91)     2:01.69 (38.87)     2:35.08 (33.39)
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:25.86    2:51.55   28
                  39.66     1:26.82 (47.16)     2:23.68 (56.86)     2:51.55 (27.87)

Event 23  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Demarco, Jackie E          8 GAEL-MR                35.88      34.54   20
  2 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR               36.39      35.81   17
  3 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                36.30      36.57   16
  4 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                39.98      38.27   15
  5 Evans, Kate                7 Badger-MR              42.95      39.02   14
  6 Leary, Tanita A            8 GAEL-MR                41.59      39.22   13
  7 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR             44.54      39.35   12
  8 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             37.64      39.42   11
  9 Tompkins, Catherine        8 Badger-MR              41.80      39.68    9
 10 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR             42.83      40.50    7
 11 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR               41.38      41.02    6
 12 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             40.93      41.62    5
 13 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             40.73      42.10    4
 14 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             41.37      42.61    3
 15 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              43.61      42.90    2
 16 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR    40.41      43.08    1
 17 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             44.43      43.13
 18 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             43.74      43.14
 19 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR                41.83      43.46
 20 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR                 NT      43.61
 21 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR    47.22      44.28
 22 Pollack, Margaret G        7 Middies-MR             41.33      44.34
 23 Groccia, Jackie A          7 GAEL-MR                47.06      44.41
 24 Ramsey, Danielle           7 Express Swimming-MR    45.90      44.51
 25 Fischer, Kate              7 Cond-MR                43.56      45.32
 26 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR               45.07      45.34
 27 Nixon, Charlotte           7 Badger-MR                 NT      45.44
 28 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR    44.12      45.78
 29 Monaco, Cara               7 Cond-MR                51.31      45.86
 30 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR    45.29      45.87
 31 Panitz, Beatrix M          7 Badger-MR                 NT      46.17
 32 DePasquale, Samantha G     8 Express Swimming-MR    51.12      46.83
 33 Church, Emma C             7 Middies-MR                NT      47.54
 34 Cunningham, Claire J       7 Pace-MR                48.00      48.27
 35 Alexandrov, Alice E        8 GAEL-MR                39.94      48.49
 36 Fortunato, Dava A          7 GAEL-MR                50.59      49.17
 37 Church, Maddie E           7 Middies-MR                NT      49.30
 38 Thompson, Bebe R           5 Middies-MR                NT      49.60
 39 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR             53.05      49.93
 40 Itagaki, Nae               7 Middies-MR                NT      50.53
 41 Hirschorn, Aly             8 Badger-MR                 NT      52.02
 42 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              56.62      53.53
 43 Carmen, Hallie R           7 Middies-MR             59.02      55.33
 44 Poleway, Caroline A        6 Middies-MR                NT      55.44
 45 Hodes, Sarah               7 Badger-MR                 NT      55.48
 46 Loaiza, Nicolette A        6 Badger-MR                 NT      55.82
 47 Alini, Corinne T           8 Middies-MR                NT      56.64
 48 Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR           1:22.19      58.07
 49 Posner, Hayley             7 Cond-MR                   NT    1:00.52
 50 Vasudevan, Arya V          6 Middies-MR                NT    1:00.83
 51 Pollack, Catherine C       6 Middies-MR                NT    1:00.97
 52 Longworth, Shannon E       7 Club Fit JV-MR            NT    1:02.74
 53 Ialenti, Devon E           7 Express Swimming-MR  1:00.00    1:07.61
 54 Sweet, Lauren              6 Cond-MR                   NT    1:08.93
 55 Ryan, Katie A              6 GAEL-MR              1:31.99    1:10.70
 56 Perrotti, Emily R          8 Cond-MR                   NT    1:12.19
 57 Johnson, Grace             6 Badger-MR                 NT    1:15.89
 58 Holfester, Allison         8 Express Swimming-MR       NT    1:17.40
 59 McInerney, Clare           6 Badger-MR                 NT    1:43.01
 -- Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              37.70         DQ

Event 24  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tobin, John R              8 Badger-MR              33.89      31.91   20
  2 Johnson, Grant             8 Badger-MR              32.34      32.86   17
  3 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                35.90      33.84   16
  4 Adams, Kyle J              8 Middies-MR             36.56      37.07   15
  5 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    40.32      37.88   14
  6 Lantin, Matthew D          7 Middies-MR             43.23      39.08   13
  7 Wright, David T            7 GAEL-MR                39.93      39.86   12
  8 Callahan, Mark J           7 Pace-MR                55.00      39.99   11
  9 Hogan, Colin J             8 Badger-MR              42.50      40.61    9
 10 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               39.33      40.76    7
 11 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR             41.08      40.94    5.5
 11 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR             40.95      40.94    5.5
 13 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                43.94      41.00    4
 14 Van Tongeren, Charlie      8 Cond-MR                40.54      41.06    3
 15 Quigley, Jack E            8 GAEL-MR                41.58      41.49    2
 16 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR    40.98      42.31    1
 17 Cooke, Thomas T            7 Badger-MR              39.07      42.40
 18 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR                 NT      43.45
 19 Norrgard, John C           8 Middies-MR             44.62      43.70
 20 Saccurato, Aaron F         8 Middies-MR             43.82      44.08
 21 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             42.41      44.39
 22 Flannery, John F           8 Middies-MR             45.90      44.90
 23 Bonalle, Steven C          8 GAEL-MR                46.58      45.28
 24 Popp, Ryan T               6 Middies-MR                NT      45.73
 25 Charla, Nick A             8 GAEL-MR                51.39      45.87
 26 Kennon, Declan             7 Badger-MR                 NT      45.97
 27 McInerney, Andrew          8 Badger-MR              48.28      47.06
 28 Fleder, Nick J             8 CFA-B-MR               46.52      47.30
 29 Pagano, Thomas A           7 GAEL-MR                49.16      47.49
 30 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR             56.51      50.49
 31 Rieck, Joshua              6 Badger-MR                 NT      51.45
 32 Kessler, Michael           6 Badger-MR                 NT      52.18
 33 Sourial, Anthony           7 Express Swimming-MR    50.00      52.27
 34 Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT      53.56
 35 Simmons, Spencer R         8 Middies-MR                NT      54.17
 36 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                57.60      57.61
 37 Altman, David              7 Badger-MR                 NT    1:03.07
 38 Posner, Kevin M            6 Cond-MR                   NT    1:09.11
 39 Alini, Andrew J            6 Middies-MR                NT    1:11.65
 40 Cannatella, Anthony J      7 Express Swimming-MR    50.00    1:17.06
 -- Scanlon, Patrick J         8 Cond-MR                   NT         DQ

Event 25  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              2:08.47    2:06.63   20
                  28.00     1:00.53 (32.53)     1:34.32 (33.79)     2:06.63 (32.31)
  2 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              2:06.08    2:07.08   17
                  28.79     1:00.92 (32.13)     1:34.21 (33.29)     2:07.08 (32.87)
  3 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:12.17    2:13.16   16
                  30.16     1:03.38 (33.22)     1:38.45 (35.07)     2:13.16 (34.71)
  4 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  2:21.42    2:13.88   15
                  30.86     1:05.79 (34.93)     1:40.28 (34.49)     2:13.88 (33.60)
  5 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR              2:38.66    2:16.50   14
                  30.80     1:06.08 (35.28)     1:42.45 (36.37)     2:16.50 (34.05)
  6 Still, Hailey R           14 Middies-MR           2:14.57    2:17.63   13
                  30.33     1:04.33 (34.00)     1:40.41 (36.08)     2:17.63 (37.22)
  7 Kopac, Kelly L            13 Cond-MR                   NT    2:18.59   12
                  31.31     1:05.97 (34.66)     1:42.26 (36.29)     2:18.59 (36.33)
  8 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  2:19.88    2:18.69   11
                  31.45     1:06.26 (34.81)     1:42.54 (36.28)     2:18.69 (36.15)
  9 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR       2:22.36    2:20.37    9
                  32.89     1:09.09 (36.20)     1:45.67 (36.58)     2:20.37 (34.70)
 10 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR           2:23.76    2:20.50    7
                  30.84     1:06.90 (36.06)     1:44.65 (37.75)     2:20.50 (35.85)
 11 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR           2:18.18    2:22.89    6
                  32.03     1:07.81 (35.78)     1:44.80 (36.99)     2:22.89 (38.09)
 12 Pampillonio, Jennifer M   13 Pace-MR              2:55.55    2:24.23    5
                  31.84     1:08.07 (36.23)     1:46.78 (38.71)     2:24.23 (37.45)
 13 Brown, Carolyn A          14 Club Fit JV-MR       2:27.53    2:25.08    4
                  32.49     1:08.82 (36.33)     1:47.78 (38.96)     2:25.08 (37.30)
 14 Fischer, Betsy            13 Cond-MR                   NT    2:25.17    3
                  33.38     1:10.97 (37.59)     1:49.27 (38.30)     2:25.17 (35.90)
 15 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              2:26.46    2:27.19    2
                  30.83     1:08.70 (37.87)     1:48.10 (39.40)     2:27.19 (39.09)
 16 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR                NT    2:27.88    1
                  34.38     1:12.01 (37.63)     1:51.59 (39.58)     2:27.88 (36.29)
 17 Fazio, Alexis J           13 Cond-MR                   NT    2:29.55
                  33.27     1:11.98 (38.71)     1:52.08 (40.10)     2:29.55 (37.47)
 18 Spade, Ariel              13 Cond-MR              2:34.73    2:30.85
                  33.86     1:12.37 (38.51)     1:52.12 (39.75)     2:30.85 (38.73)
 19 Wergen, Laura M           14 Pace-MR              2:27.87    2:31.28
                  31.15     1:08.55 (37.40)     1:48.60 (40.05)     2:31.28 (42.68)
 20 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              2:32.39    2:32.20
                  34.33     1:13.32 (38.99)     1:53.19 (39.87)     2:32.20 (39.01)
 21 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             2:45.00    2:35.70
                  34.14     1:14.13 (39.99)     1:55.74 (41.61)     2:35.70 (39.96)
 22 Shorter, Jaime E          14 Cond-MR              2:36.17    2:37.37
                  34.24     1:14.00 (39.76)     1:56.00 (42.00)     2:37.37 (41.37)
 23 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR             2:45.00    2:38.67
                  35.10     1:14.99 (39.89)     1:57.47 (42.48)     2:38.67 (41.20)
 24 Austin, Debra E           14 Cond-MR              2:43.30    2:39.57
                  35.05     1:14.61 (39.56)     1:57.54 (42.93)     2:39.57 (42.03)
 25 Sanicola, Kerri M         14 Club Fit JV-MR            NT    2:50.26
                  37.13     1:20.23 (43.10)     2:06.50 (46.27)     2:50.26 (43.76)
 26 Arizmendi, Andria A       13 Cond-MR              2:53.56    2:51.23
                  36.48     1:19.85 (43.37)     2:06.76 (46.91)     2:51.23 (44.47)
 27 Pecoraro, Danielle        14 Club Fit JV-MR            NT    3:14.44
                  38.77     1:26.34 (47.57)     2:18.12 (51.78)     3:14.44 (56.32)

Event 26  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Franze, David J           13 Pace-MR              2:10.00    2:00.98   20
                  26.97       58.28 (31.31)     1:29.79 (31.51)     2:00.98 (31.19)
  2 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              2:03.90    2:01.25   17
                  27.77       58.63 (30.86)     1:30.35 (31.72)     2:01.25 (30.90)
  3 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              2:04.52    2:02.22   16
                  27.07       58.43 (31.36)     1:30.68 (32.25)     2:02.22 (31.54)
  4 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:04.96    2:06.34   15
                  28.41     1:00.73 (32.32)     1:33.80 (33.07)     2:06.34 (32.54)
  5 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR           2:09.03    2:08.32   14
                  28.62     1:01.39 (32.77)     1:35.74 (34.35)     2:08.32 (32.58)
  6 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR           2:18.88    2:13.74   13
                  29.61     1:03.58 (33.97)     1:39.97 (36.39)     2:13.74 (33.77)
  7 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              2:19.90    2:13.95   12
                  29.92     1:04.83 (34.91)     1:40.32 (35.49)     2:13.95 (33.63)
  8 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR           2:12.33    2:14.14   11
                  30.62     1:04.78 (34.16)     1:39.94 (35.16)     2:14.14 (34.20)
  9 Richman, Peter Z          13 GAEL-MR              2:20.83    2:15.87    9
                  30.78     1:05.14 (34.36)     1:40.88 (35.74)     2:15.87 (34.99)
 10 Saccurato, Josh H         13 Middies-MR           2:16.31    2:19.51    7
                  31.46     1:07.13 (35.67)     1:44.10 (36.97)     2:19.51 (35.41)
 11 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              2:37.80    2:23.49    6
                  28.82     1:05.00 (36.18)     1:45.19 (40.19)     2:23.49 (38.30)
 12 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           2:25.12    2:24.27    5
                  32.49     1:08.73 (36.24)     1:46.82 (38.09)     2:24.27 (37.45)
 13 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  2:31.94    2:32.29    4
                  35.00     1:13.70 (38.70)     1:55.42 (41.72)     2:32.29 (36.87)
 14 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              2:35.37    2:32.31    3
                  34.18     1:14.17 (39.99)     1:55.50 (41.33)     2:32.31 (36.81)
 15 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR           2:31.55    2:33.73    2
                  31.98     1:11.33 (39.35)     1:52.93 (41.60)     2:33.73 (40.80)
 16 Parish, Sam M             13 Cond-MR              2:43.61    2:37.69    1
                  35.54     1:15.82 (40.28)     1:57.52 (41.70)     2:37.69 (40.17)
 17 Rose, Billy G             13 Cond-MR              2:37.85    2:38.17
                  33.74     1:13.84 (40.10)     1:57.31 (43.47)     2:38.17 (40.86)
 18 Wolin, Joshua             14 Cond-MR                   NT    2:43.69
                  35.49     1:16.75 (41.26)     2:01.19 (44.44)     2:43.69 (42.50)

Event 27  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              1:58.55    2:03.46   20
                  28.45       59.48 (31.03)     1:31.42 (31.94)     2:03.46 (32.04)
  2 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              2:05.08    2:05.57   17
                  28.18       59.70 (31.52)     1:32.70 (33.00)     2:05.57 (32.87)
  3 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:06.01    2:09.99   16
                  29.09     1:01.68 (32.59)     1:35.61 (33.93)     2:09.99 (34.38)
  4 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           2:08.51    2:11.21   15
                  29.19     1:02.65 (33.46)     1:37.39 (34.74)     2:11.21 (33.82)
  5 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              2:12.66    2:13.36   14
                  29.68     1:02.39 (32.71)     1:36.31 (33.92)     2:13.36 (37.05)
  6 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              2:12.44    2:15.17   13
                  30.06     1:03.89 (33.83)     1:39.68 (35.79)     2:15.17 (35.49)
  7 Vaughn, Laura A           15 Pace-MR              2:09.50    2:15.32   12
                  30.39     1:03.78 (33.39)     1:39.45 (35.67)     2:15.32 (35.87)
  8 Camardella, Alyssa R      17 GAEL-MR              2:24.50    2:15.47   11
                  30.81     1:04.17 (33.36)     1:39.83 (35.66)     2:15.47 (35.64)
  9 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              2:13.59    2:15.82    9
                  30.02     1:04.49 (34.47)     1:40.60 (36.11)     2:15.82 (35.22)
 10 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:16.80    2:20.65    7
                  30.52     1:04.24 (33.72)     1:42.17 (37.93)     2:20.65 (38.48)
 11 Davide, Regina M          17 Pace-MR              2:28.43    2:20.83    6
                  29.29     1:05.13 (35.84)     1:44.04 (38.91)     2:20.83 (36.79)
 12 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              2:18.04    2:20.91    5
                  31.61     1:07.77 (36.16)     1:44.92 (37.15)     2:20.91 (35.99)
 13 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:30.78    2:24.18    4
                  31.53     1:07.34 (35.81)     1:45.50 (38.16)     2:24.18 (38.68)
 14 Fanelli, Kim A            17 Club Fit JV-MR       2:26.54    2:24.86    3
                  33.56     1:10.08 (36.52)     1:47.84 (37.76)     2:24.86 (37.02)
 15 Pacheco, Christina M      17 Club Fit JV-MR       2:27.74    2:27.66    2
                  31.70     1:08.24 (36.54)     1:47.61 (39.37)     2:27.66 (40.05)
 16 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              2:34.14    2:32.75    1
                  32.12     1:10.43 (38.31)     1:51.79 (41.36)     2:32.75 (40.96)

Event 28  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR              2:01.72    2:00.06   20
                  26.88       57.52 (30.64)     1:29.15 (31.63)     2:00.06 (30.91)
  2 Scanlon, Conor A          17 GAEL-MR              1:58.65    2:01.19   17
                  26.94       57.70 (30.76)     1:29.79 (32.09)     2:01.19 (31.40)
  3 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           2:12.10    2:03.93   16
                  29.18     1:00.22 (31.04)     1:31.78 (31.56)     2:03.93 (32.15)
  4 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              2:06.91    2:05.79   15
                  27.96       59.76 (31.80)     1:33.21 (33.45)     2:05.79 (32.58)
  5 Lebost, Dan J             16 Pace-MR              2:02.40    2:06.14   14
                  28.15       59.84 (31.69)     1:33.05 (33.21)     2:06.14 (33.09)
  6 Spade, Mikael             15 Cond-MR              2:19.26    2:15.63   13
                                1:02.02 ( )   2:15.63 (1:13.61)
  7 Malfa, Peter J            15 Pace-MR              2:10.29    2:16.46   12
                  28.54     1:02.04 (33.50)     1:38.84 (36.80)     2:16.46 (37.62)
  8 Jin, Christopher          14 Cond-MR                   NT    2:16.89   11
                  30.22     1:04.52 (34.30)     1:40.82 (36.30)     2:16.89 (36.07)
  9 Joseph, Jamal             16 Cond-MR                   NT    2:28.49    9
                  29.71     1:06.38 (36.67)     1:47.01 (40.63)     2:28.49 (41.48)

Event 29  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                25.49      21.64   20
  2 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             22.66      23.02   17
  3 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              24.37      23.85   16
  4 Demarco, Jackie E          8 GAEL-MR                23.81      24.00   15
  5 Tompkins, Catherine        8 Badger-MR              26.44      24.16   14
  6 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             26.42      24.22   13
  7 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             22.70      24.56   12
  8 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             24.60      24.58   11
  9 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR    26.67      24.63    9
 10 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR    26.54      25.41    7
 11 Evans, Kate                7 Badger-MR              24.51      25.52    6
 12 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                26.95      25.60    5
 13 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR             26.13      25.98    3.5
 13 DePasquale, Samantha G     8 Express Swimming-MR    24.27      25.98    3.5
 15 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             24.45      26.42    2
 16 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR             28.27      26.52    1
 17 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR               29.27      26.55
 18 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                39.06      26.65
 19 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR               31.03      26.70
 20 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR    28.56      26.94
 21 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR                29.84      27.28
 22 Ramsey, Danielle           7 Express Swimming-MR    28.91      27.33
 23 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                30.20      27.71
 24 Hartigan, Kaitlin A        7 GAEL-MR                31.16      27.85
 25 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                29.11      27.94
 26 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR               29.12      27.99
 27 Groccia, Jackie A          7 GAEL-MR                29.94      28.14
 28 Fortunato, Dava A          7 GAEL-MR                29.75      28.17
 29 Leary, Tanita A            8 GAEL-MR                27.55      28.49
 30 Church, Maddie E           7 Middies-MR             28.05      28.76
 31 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              30.71      28.90
 32 Itagaki, Nae               7 Middies-MR                NT      29.09
 33 Pollack, Margaret G        7 Middies-MR             26.94      29.50
 34 Hetzel, Katherine V        7 Pace-MR                32.91      29.66
 35 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR    28.87      29.77
 36 Thompson, Bebe R           5 Middies-MR             28.11      29.99
 37 Carmen, Hallie R           7 Middies-MR             30.82      30.22
 38 Monaco, Cara               7 Cond-MR                32.36      30.28
 39 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR             28.60      30.33
 40 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              30.03      31.54
 41 Fullerton, Haley E         5 GAEL-MR                37.34      32.27
 42 Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              37.80      32.32
 43 Loaiza, Nicolette A        6 Badger-MR              33.98      32.45
 44 Cunningham, Claire J       7 Pace-MR                38.62      32.58
 45 Vasudevan, Arya V          6 Middies-MR             42.70      33.14
 46 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              35.61      33.62
 47 Frohman, Katie A           6 Middies-MR             36.81      33.79
 48 Alini, Corinne T           8 Middies-MR             32.90      33.89
 49 Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR             30.98      34.09
 50 Church, Emma C             7 Middies-MR             29.48      35.45
 51 Ryan, Katie A              6 GAEL-MR                36.38      36.92
 52 Hodes, Sarah               7 Badger-MR              37.05      40.70
 53 Longworth, Shannon E       7 Club Fit JV-MR            NT      44.29
 54 Fischer, Kate              7 Cond-MR                   NT      46.92
 55 Panitz, Beatrix M          7 Badger-MR                 NT      47.17
 56 Posner, Hayley             7 Cond-MR                   NT      50.20
 57 Johnson, Grace             6 Badger-MR              49.99      52.93
 58 Perrotti, Emily R          8 Cond-MR                33.28      53.68
 -- Alexandrov, Alice E        8 GAEL-MR                26.28         DQ
 -- Reilly, Caroline N         8 GAEL-MR                32.35         DQ
 -- Jen, Sarah G               8 Middies-MR             28.60         DQ
 -- Pollack, Catherine C       6 Middies-MR                NT         DQ
 -- Hirschorn, Aly             8 Badger-MR                 NT         DQ
 -- Sweet, Lauren              6 Cond-MR                   NT         DQ

Event 30  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                19.55      18.34   20
  2 Callahan, Mark J           7 Pace-MR                37.00      22.63   16.5
  2 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             28.70      22.63   16.5
  4 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    22.66      22.66   15
  5 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                23.94      23.33   14
  6 Van Tongeren, Charlie      8 Cond-MR                23.10      23.66   13
  7 Adams, Kyle J              8 Middies-MR             26.80      24.73   12
  8 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               18.40      24.98   11
  9 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                27.10      24.99    9
 10 Lantin, Matthew D          7 Middies-MR             26.23      25.09    7
 11 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR             23.50      25.88    6
 12 Cooke, Thomas T            7 Badger-MR              25.40      26.48    5
 13 Fleder, Nick J             8 CFA-B-MR               29.66      26.71    4
 14 Popp, Ryan T               6 Middies-MR             30.38      26.83    3
 15 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR    25.37      27.12    2
 16 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR             29.90      28.59    1
 17 Quigley, Jack E            8 GAEL-MR                30.03      29.01
 18 Flannery, John F           8 Middies-MR                NT      29.19
 19 Norrgard, John C           8 Middies-MR             26.01      29.20
 20 Scanlon, Patrick J         8 Cond-MR                   NT      29.31
 21 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR             30.54      31.20
 22 Mannix, Richard E          7 GAEL-MR                26.19      31.74
 23 Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT      32.14
 24 Kennon, Declan             7 Badger-MR              25.88      32.93
 25 Tobin, John R              8 Badger-MR              28.04      33.14
 25 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                31.85      33.14
 27 Pagano, Thomas A           7 GAEL-MR                34.31      33.74
 27 Simmons, Spencer R         8 Middies-MR             28.31      33.74
 29 Alini, Andrew J            6 Middies-MR                NT      34.00
 30 Conaton, Patrick A         5 GAEL-MR                35.90      34.05
 30 Bonalle, Steven C          8 GAEL-MR                28.63      34.05
 32 Kessler, Michael           6 Badger-MR              37.64      40.73
 32 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                29.20      40.73
 -- Tulchin, Charlie E         8 Pace-MR                27.89         DQ
 -- Posner, Kevin M            6 Cond-MR                   NT         DQ
 -- Sourial, Anthony           7 Express Swimming-MR       NT         DQ
 -- Cannatella, Anthony J      7 Express Swimming-MR    30.00         DQ
 -- Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              25.70         DQ
 -- Saccurato, Aaron F         8 Middies-MR                NT         DQ
 -- Charla, Nick A             8 GAEL-MR                26.78         DQ
 -- Altman, David              7 Badger-MR              41.05         DQ
 -- Rieck, Joshua              6 Badger-MR              43.76         DQ
 -- Hogan, Colin J             8 Badger-MR              27.40         DQ
 -- McInerney, Andrew          8 Badger-MR              30.80         DQ

Event 31  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              1:10.53    1:11.65   20
                  32.94     1:11.65 (38.71)
  2 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              1:16.78    1:16.91   17
                  35.40     1:16.91 (41.51)
  3 McNally, Elise C          13 Unattached           1:16.70    1:17.80   16
                  36.51     1:17.80 (41.29)
  4 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR       1:20.58    1:18.82   15
                  38.36     1:18.82 (40.46)
  5 Still, Hailey R           14 Middies-MR           1:19.37    1:20.05   14
                  37.73     1:20.05 (42.32)
  6 Fischer, Betsy            13 Cond-MR              1:21.18    1:20.29   13
                  38.20     1:20.29 (42.09)
  7 Wergen, Laura M           14 Pace-MR              1:19.77    1:20.96   12
                  37.26     1:20.96 (43.70)
  8 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              1:20.80    1:21.56   11
                  38.15     1:21.56 (43.41)
  9 Kappmeyer, Kimberly A     14 Pace-MR              1:19.88    1:21.60    9
                  38.97     1:21.60 (42.63)
 10 Kopac, Kelly L            13 Cond-MR                   NT    1:21.98    7
                  38.37     1:21.98 (43.61)
 11 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR           1:28.74    1:23.51    6
                  39.98     1:23.51 (43.53)
 12 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  1:29.73    1:24.09    5
                  40.02     1:24.09 (44.07)
 13 Pyle, Emma P              14 GAEL-MR              1:24.37    1:24.40    4
                  39.44     1:24.40 (44.96)
 14 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:24.58    1:25.51    3
                  40.76     1:25.51 (44.75)
 15 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR           1:23.12    1:25.54    2
                  39.98     1:25.54 (45.56)
 16 Fazio, Alexis J           13 Cond-MR              1:29.79    1:27.08    1
                  39.72     1:27.08 (47.36)
 17 Pampillonio, Jennifer M   13 Pace-MR              1:26.09    1:27.70
                  40.28     1:27.70 (47.42)
 18 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR           1:32.29    1:29.40
                  42.06     1:29.40 (47.34)
 19 Spade, Ariel              13 Cond-MR              1:30.09    1:31.44
                  42.80     1:31.44 (48.64)
 20 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              1:33.87    1:32.20
                  43.66     1:32.20 (48.54)
 21 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              1:31.44    1:34.05
                  43.03     1:34.05 (51.02)
 22 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR             1:36.17    1:34.75
                  44.38     1:34.75 (50.37)
 23 Austin, Debra E           14 Cond-MR              1:36.43    1:35.98
                  45.36     1:35.98 (50.62)
 24 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             1:38.94    1:36.76
                  45.83     1:36.76 (50.93)
 25 Sanicola, Kerri M         14 Club Fit JV-MR       1:45.26    1:44.60
                  49.23     1:44.60 (55.37)
 26 Carey, Nicole M           14 Club Fit JV-MR            NT    1:48.44
                  49.26     1:48.44 (59.18)
 27 Pecoraro, Danielle        14 Club Fit JV-MR       2:07.24    2:02.97
                  53.18   2:02.97 (1:09.79)

Event 32  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Goldman, David            14 YFD-MR                    NT    1:06.90   20
                  30.08     1:06.90 (36.82)
  2 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              1:12.44    1:12.54   17
                  34.14     1:12.54 (38.40)
  3 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              1:21.28    1:18.34   16
                  35.93     1:18.34 (42.41)
  4 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:21.89    1:19.41   15
                  36.98     1:19.41 (42.43)
  5 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              1:18.53    1:20.68   14
                  37.28     1:20.68 (43.40)
  6 Pope, Ryan P              14 Middies-MR                NT    1:22.84   13
                  38.81     1:22.84 (44.03)
  7 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              1:25.15    1:23.08   12
                  40.17     1:23.08 (42.91)
  8 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR           1:29.93    1:24.44   11
                  40.32     1:24.44 (44.12)
  9 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              1:26.44    1:24.49    9
                  38.59     1:24.49 (45.90)
 10 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           1:25.46    1:27.57    7
                  41.46     1:27.57 (46.11)
 11 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR           1:35.34    1:27.89    6
                  42.01     1:27.89 (45.88)
 12 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR           1:31.34    1:29.07    5
                  42.15     1:29.07 (46.92)
 13 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR           1:31.80    1:33.03    4
                  43.62     1:33.03 (49.41)
 14 Parish, Sam M             13 Cond-MR              1:31.42    1:34.29    3
                  44.52     1:34.29 (49.77)
 15 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:46.10    1:37.84    2
                  46.39     1:37.84 (51.45)
 16 Wolin, Joshua             14 Cond-MR                   NT    1:38.75    1
                  46.57     1:38.75 (52.18)

Event 33  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           1:13.91    1:14.78   20
                  35.60     1:14.78 (39.18)
  2 Burtnik, Sydney G         15 Pace-MR              1:16.26    1:17.21   17
                  36.48     1:17.21 (40.73)
  3 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              1:14.52    1:17.57   16
                  35.90     1:17.57 (41.67)
  4 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              1:17.00    1:18.36   15
                  37.00     1:18.36 (41.36)
  5 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:19.80    1:19.36   14
                  37.68     1:19.36 (41.68)
  6 Davide, Regina M          17 Pace-MR              1:15.44    1:19.53   13
                  36.59     1:19.53 (42.94)
  7 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              1:21.27    1:20.17   12
                  38.14     1:20.17 (42.03)
  8 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              1:19.78    1:22.58   11
                  38.54     1:22.58 (44.04)
  9 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              1:20.21    1:23.33    9
                  38.32     1:23.33 (45.01)
 10 Pacheco, Christina M      17 Club Fit JV-MR       1:24.44    1:23.61    7
                  38.83     1:23.61 (44.78)
 11 Vaughn, Laura A           15 Pace-MR              1:22.25    1:23.79    6
                  39.97     1:23.79 (43.82)
 12 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              1:23.67    1:24.43    5
                  39.02     1:24.43 (45.41)
 13 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              1:25.17    1:25.70    4
                  40.57     1:25.70 (45.13)
 14 Fanelli, Kim A            17 Club Fit JV-MR       1:28.76    1:29.60    3
                  41.85     1:29.60 (47.75)

Event 34  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jin, Christopher          14 Cond-MR                   NT    1:12.87   20
                  34.55     1:12.87 (38.32)
  2 Scanlon, Conor A          17 GAEL-MR              1:14.40    1:13.75   17
                  34.78     1:13.75 (38.97)
  3 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              1:10.33    1:13.83   16
                  34.73     1:13.83 (39.10)
  4 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           1:12.75    1:13.88   15
                  34.79     1:13.88 (39.09)
  5 Spade, Mikael             15 Cond-MR                   NT    1:20.13   14
                  36.10     1:20.13 (44.03)
  6 Duch, Nick J              15 Pace-MR              1:19.99    1:24.75   13
                  39.17     1:24.75 (45.58)
 -- Joseph, Jamal             16 Cond-MR                   NT         DQ

Event 35  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                19.15      17.85   20
  2 Evans, Kate                7 Badger-MR              19.99      18.13   17
  3 Demarco, Jackie E          8 GAEL-MR                21.03      19.20   16
  4 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR               23.93      19.56   15
  5 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR    23.57      20.41   14
  6 Leary, Tanita A            8 GAEL-MR                19.84      20.44   13
  7 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             20.10      21.10   12
  8 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             23.38      21.34   11
  9 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR    21.78      21.74    9
 10 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             25.61      21.89    7
 11 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                22.58      22.23    6
 12 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                24.39      22.24    5
 13 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR               30.28      22.41    4
 14 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             24.10      22.72    3
 15 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                24.31      22.91    2
 16 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR    22.29      23.52    1
 17 Pollack, Margaret G        7 Middies-MR             23.35      23.84
 18 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR             25.51      24.41
 19 Fischer, Kate              7 Cond-MR                   NT      24.97
 20 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             24.48      24.98
 21 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             31.95      25.00
 22 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR             26.13      25.69
 23 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR               23.84      25.81
 24 Church, Maddie E           7 Middies-MR             28.48      26.63
 25 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR                26.02      27.26
 26 Hartigan, Kaitlin A        7 GAEL-MR                30.13      27.44
 27 Tompkins, Catherine        8 Badger-MR              30.99      27.57
 28 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              29.79      27.67
 29 Monaco, Cara               7 Cond-MR                29.56      27.94
 30 Itagaki, Nae               7 Middies-MR                NT      29.12
 31 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                27.91      29.41
 32 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              26.10      29.83
 33 Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR                NT      30.47
 34 Poleway, Caroline A        6 Middies-MR                NT      31.07
 35 Hetzel, Katherine V        7 Pace-MR                   NT      31.61
 36 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              32.92      32.02
 37 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                30.03      32.18
 38 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR    28.63      32.70
 39 Thompson, Bebe R           5 Middies-MR             29.51      32.74
 40 Ramsey, Danielle           7 Express Swimming-MR    30.37      33.08
 41 Posner, Hayley             7 Cond-MR                   NT      33.18
 42 Frohman, Katie A           6 Middies-MR                NT      37.30
 43 Carmen, Hallie R           7 Middies-MR             43.45      37.54
 44 Alini, Corinne T           8 Middies-MR                NT      37.95
 45 Pollack, Catherine C       6 Middies-MR                NT      40.01
 46 Perrotti, Emily R          8 Cond-MR                   NT      47.47
 47 McInerney, Clare           6 Badger-MR                 NT      56.18
 48 Fontas, Theodora A         7 Middies-MR                NT    1:04.27
 -- Hodes, Sarah               7 Badger-MR              34.81         DQ
 -- Johnson, Grace             6 Badger-MR              50.79         DQ
 -- Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              24.42         DQ
 -- Church, Emma C             7 Middies-MR             32.90         DQ
 -- Loaiza, Nicolette A        6 Badger-MR              30.83         DQ
 -- Matthews, Hadley H         8 Middies-MR                NT         DQ
 -- Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              29.11         DQ
 -- Panitz, Beatrix M          7 Badger-MR              26.60         DQ

Event 36  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                17.75      15.98   20
  2 Tobin, John R              8 Badger-MR              19.65      17.66   17
  3 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                22.10      18.63   16
  4 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    19.15      19.16   15
  5 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               24.25      20.02   14
  6 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                28.16      20.06   13
  7 Saccurato, Aaron F         8 Middies-MR             22.98      20.81   12
  8 Tulchin, Charlie E         8 Pace-MR                23.78      21.50   11
  9 Wright, David T            7 GAEL-MR                21.83      22.11    9
 10 Hogan, Colin J             8 Badger-MR              24.29      22.46    7
 11 Cooke, Thomas T            7 Badger-MR              22.75      22.47    6
 12 Simmons, Spencer R         8 Middies-MR             22.93      24.14    5
 13 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR    23.06      24.53    4
 14 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR             29.41      24.84    3
 15 Norrgard, John C           8 Middies-MR             28.92      25.04    2
 16 Lantin, Matthew D          7 Middies-MR             29.02      26.53    1
 17 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR             26.05      26.54
 18 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                24.16      26.96
 19 Scanlon, Patrick J         8 Cond-MR                   NT      27.04
 20 Kennon, Declan             7 Badger-MR              27.07      27.23
 21 Flannery, John F           8 Middies-MR                NT      27.94
 22 Johnson, Grant             8 Badger-MR              31.61      28.15
 23 Van Tongeren, Charlie      8 Cond-MR                   NT      28.37
 24 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR                NT      29.13
 25 Kessler, Michael           6 Badger-MR              32.49      29.32
 26 Popp, Ryan T               6 Middies-MR                NT      29.67
 27 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             33.87      31.52
 28 Alini, Andrew J            6 Middies-MR                NT      34.45
 29 Rieck, Joshua              6 Badger-MR              38.41      35.13
 30 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              25.06      35.44
 31 Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT      36.99
 32 Altman, David              7 Badger-MR              39.90      37.18
 -- Fleder, Nick J             8 CFA-B-MR               35.63         DQ
 -- Posner, Kevin M            6 Cond-MR                   NT         DQ
 -- Cannatella, Anthony J      7 Express Swimming-MR    30.00         DQ
 -- Reilly, Brennan T          6 GAEL-MR                36.60         DQ
 -- McInerney, Andrew          8 Badger-MR              26.58         DQ
 -- Sourial, Anthony           7 Express Swimming-MR    30.00         DQ

Event 37  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  1:12.04    1:10.43   20
                  32.99     1:10.43 (37.44)
  2 Kappmeyer, Kimberly A     14 Pace-MR              1:11.15    1:10.45   17
                  32.31     1:10.45 (38.14)
  3 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              1:13.97    1:14.04   16
                  33.75     1:14.04 (40.29)
  4 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR              1:17.23    1:14.22   15
                  34.40     1:14.22 (39.82)
  5 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             1:30.00    1:16.18   14
                  35.79     1:16.18 (40.39)
  6 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR       1:14.92    1:16.47   13
                  35.02     1:16.47 (41.45)
  7 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:14.56    1:16.66   12
                  34.11     1:16.66 (42.55)
  8 Kopac, Kelly L            13 Cond-MR                   NT    1:17.17   11
                  35.27     1:17.17 (41.90)
  9 Brown, Carolyn A          14 Club Fit JV-MR       1:19.29    1:18.48    9
                  35.71     1:18.48 (42.77)
 10 Wergen, Laura M           14 Pace-MR              1:17.44    1:19.72    7
                  35.59     1:19.72 (44.13)
 11 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR           1:19.30    1:20.20    6
                  34.99     1:20.20 (45.21)
 12 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR           1:30.99    1:25.56    5
                  40.57     1:25.56 (44.99)
 13 McNally, Elise C          13 Unattached           1:18.20    1:25.74    4
                  38.41     1:25.74 (47.33)
 14 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR           1:19.65    1:26.41    3
                  39.28     1:26.41 (47.13)
 15 Austin, Debra E           14 Cond-MR              1:41.18    1:28.35    2
                  40.07     1:28.35 (48.28)
 16 Arizmendi, Andria A       13 Cond-MR                   NT    1:36.12
                  40.17     1:36.12 (55.95)
 17 Shorter, Jaime E          14 Cond-MR                   NT    1:37.05    1
                  41.70     1:37.05 (55.35)
 18 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR             1:43.58    1:38.26
                  44.18     1:38.26 (54.08)
 19 Spade, Ariel              13 Cond-MR              1:36.94    1:40.53
                  45.23     1:40.53 (55.30)
 20 Carey, Nicole M           14 Club Fit JV-MR            NT    1:49.29
                  47.60   1:49.29 (1:01.69)

Event 38  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Franze, David J           13 Pace-MR              1:02.31    1:02.41   20
                  28.72     1:02.41 (33.69)
  2 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              1:05.51    1:02.84   17
                  29.73     1:02.84 (33.11)
  3 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              1:03.40    1:03.27   16
                  29.45     1:03.27 (33.82)
  4 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           1:03.83    1:08.00   15
                  29.57     1:08.00 (38.43)
  5 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR           1:07.69    1:08.92   14
                  32.56     1:08.92 (36.36)
  6 Richman, Peter Z          13 GAEL-MR              1:09.07    1:09.17   13
                  32.15     1:09.17 (37.02)
  7 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              1:11.81    1:10.49   12
                  33.23     1:10.49 (37.26)
  8 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR           1:21.02    1:12.76   11
                  33.90     1:12.76 (38.86)
  9 Saccurato, Josh H         13 Middies-MR           1:07.97    1:16.89    9
                  35.03     1:16.89 (41.86)
 10 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:20.71    1:19.89    7
                  37.29     1:19.89 (42.60)
 11 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR                NT    1:23.53    6
 12 Rose, Billy G             13 Cond-MR              1:25.28    1:24.65    5
                  38.00     1:24.65 (46.65)
 13 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           1:28.00    1:28.39    4
 14 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:25.93    1:29.33    3
                  41.69     1:29.33 (47.64)
 15 Parish, Sam M             13 Cond-MR              1:36.87    1:37.36    2

Event 39  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              1:03.22    1:04.06   20
                  29.74     1:04.06 (34.32)
  2 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              1:01.86    1:04.74   17
                  30.04     1:04.74 (34.70)
  3 Camardella, Alyssa R      17 GAEL-MR              1:06.92    1:07.00   16
                  30.66     1:07.00 (36.34)
  4 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           1:07.09    1:09.22   15
                  32.34     1:09.22 (36.88)
  5 Burtnik, Sydney G         15 Pace-MR              1:10.59    1:09.36   14
                  32.39     1:09.36 (36.97)
  6 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              1:06.89    1:10.18   13
                  32.32     1:10.18 (37.86)
  7 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              1:17.41    1:13.51   12
                  34.11     1:13.51 (39.40)
  8 Fanelli, Kim A            17 Club Fit JV-MR       1:13.51    1:14.04   11
                  33.73     1:14.04 (40.31)
  9 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              1:12.61    1:15.57    9
                  35.22     1:15.57 (40.35)
 10 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:15.90    1:19.36    7
                  36.09     1:19.36 (43.27)
 11 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              1:16.00    1:20.71    6
                  36.56     1:20.71 (44.15)
 12 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              1:32.73    1:29.00    5
                  38.81     1:29.00 (50.19)

Event 40  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scanlon, Conor A          17 GAEL-MR                59.96      57.80   20
                  27.24       57.80 (30.56)
  2 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR                59.96    1:00.37   17
                  28.03     1:00.37 (32.34)
  3 Lebost, Dan J             16 Pace-MR              1:09.94    1:06.07   16
                  29.26     1:06.07 (36.81)
  4 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              1:09.25    1:07.56   15
                  30.44     1:07.56 (37.12)
  5 Jin, Christopher          14 Cond-MR                   NT    1:07.72   14
                  31.40     1:07.72 (36.32)
  6 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              1:07.84    1:12.10   13
                  31.99     1:12.10 (40.11)
  7 Duch, Nick J              15 Pace-MR              1:19.77    1:16.79   12
                  33.60     1:16.79 (43.19)
  8 Malfa, Peter J            15 Pace-MR              1:13.71    1:16.93   11
                  33.77     1:16.93 (43.16)
  9 Spade, Mikael             15 Cond-MR              1:15.34    1:18.43    9
                  33.17     1:18.43 (45.26)
 -- Lantin, Peter A           15 Middies-MR           1:20.35         DQ
                  34.01          DQ (43.98)
 -- Joseph, Jamal             16 Cond-MR                   NT         DQ
                  28.71          DQ (36.67)

Event 41  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              19.48      19.24   20
  2 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR               22.94      20.57   17
  3 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR               22.00      20.95   16
  4 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             20.56      21.37   15
  5 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                21.45      21.56   14
  6 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR    21.36      22.13   13
  7 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                26.01      22.14   12
  8 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             20.78      22.16   11
  9 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              23.59      22.62    9
 10 Lehner, Stefanie J         8 Express Swimming-MR    22.45      23.05    7
 11 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR    20.98      23.25    6
 12 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR             22.90      23.28    5
 13 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             22.56      23.37    4
 14 Hartigan, Kaitlin A        7 GAEL-MR                23.31      23.67    3
 15 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             21.87      23.71    2
 16 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR                27.37      23.79    1
 17 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR             24.51      23.90
 18 Ramsey, Danielle           7 Express Swimming-MR    22.12      23.97
 19 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR    24.86      24.03
 20 Evans, Kate                7 Badger-MR              22.71      24.18
 21 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             25.46      24.19
 22 Tompkins, Catherine        8 Badger-MR                 NT      24.31
 23 Monaco, Cara               7 Cond-MR                26.99      24.43
 24 Panitz, Beatrix M          7 Badger-MR              25.24      24.53
 25 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                23.20      24.61
 26 Pollack, Margaret G        7 Middies-MR             22.74      24.66
 27 Fischer, Kate              7 Cond-MR                   NT      24.97
 28 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             23.16      25.05
 29 Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              29.40      25.59
 30 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR             24.99      25.77
 31 Groccia, Jackie A          7 GAEL-MR                25.02      26.16
 32 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                25.72      26.32
 33 Thompson, Bebe R           5 Middies-MR             24.96      26.40
 34 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                24.37      26.55
 35 Church, Emma C             7 Middies-MR             24.69      26.69
 36 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR               26.59      27.11
 37 Cunningham, Claire J       7 Pace-MR                27.28      27.31
 38 Church, Maddie E           7 Middies-MR             24.43      27.46
 39 Reilly, Caroline N         8 GAEL-MR                28.48      28.21
 40 Loaiza, Nicolette A        6 Badger-MR              28.90      28.27
 41 Hirschorn, Aly             8 Badger-MR                 NT      28.46
 42 Itagaki, Nae               7 Middies-MR             30.75      28.63
 43 Hodes, Sarah               7 Badger-MR              30.27      28.78
 44 Hetzel, Katherine V        7 Pace-MR                30.72      29.31
 45 Poleway, Caroline A        6 Middies-MR             28.60      29.56
 46 Alexandrov, Alice E        8 GAEL-MR                23.00      30.01
 47 Alini, Corinne T           8 Middies-MR             31.22      30.19
 48 Ialenti, Devon E           7 Express Swimming-MR    30.00      30.35
 49 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              25.97      30.57
 50 Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR             30.84      30.65
 51 Sweet, Lauren              6 Cond-MR                   NT      30.84
 52 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              31.22      31.19
 53 Leary, Tanita A            8 GAEL-MR                22.72      31.56
 54 Carmen, Hallie R           7 Middies-MR             30.22      31.62
 55 DePasquale, Samantha G     8 Express Swimming-MR    26.67      33.70
 56 Frohman, Katie A           6 Middies-MR             37.66      36.29
 57 Pollack, Catherine C       6 Middies-MR             46.71      36.38
 58 Johnson, Grace             6 Badger-MR              33.18      36.46
 59 Posner, Hayley             7 Cond-MR                33.89      37.76
 60 Longworth, Shannon E       7 Club Fit JV-MR            NT      47.82
 61 McInerney, Clare           6 Badger-MR                 NT      50.98

Event 42  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tobin, John R              8 Badger-MR              19.82      18.18   20
  2 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    18.88      19.67   17
  3 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                19.81      20.23   16
  4 Wright, David T            7 GAEL-MR                21.56      21.07   15
  5 Cooke, Thomas T            7 Badger-MR              22.22      22.27   14
  6 Tulchin, Charlie E         8 Pace-MR                22.84      22.33   13
  7 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             22.01      22.60   12
  8 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               28.62      23.01   11
  9 Bonalle, Steven C          8 GAEL-MR                27.39      23.36    9
 10 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR             26.62      23.45    7
 11 Van Tongeren, Charlie      8 Cond-MR                17.42      23.51    6
 12 Callahan, Mark J           7 Pace-MR                23.31      23.58    5
 13 Hogan, Colin J             8 Badger-MR              26.25      23.73    4
 14 Quigley, Jack E            8 GAEL-MR                24.66      23.75    3
 15 Conaton, Patrick A         5 GAEL-MR                25.32      24.04    2
 16 Johnson, Grant             8 Badger-MR              18.71      24.20    1
 17 Lantin, Matthew D          7 Middies-MR             21.45      24.21
 18 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR    22.47      24.22
 19 Norrgard, John C           8 Middies-MR             22.45      24.26
 20 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              22.40      24.46
 21 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR             23.41      24.47
 22 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR             27.10      24.49
 23 Rieck, Joshua              6 Badger-MR              27.90      24.55
 24 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                25.91      24.64
 25 Popp, Ryan T               6 Middies-MR             26.15      24.85
 26 Fleder, Nick J             8 CFA-B-MR               27.28      25.47
 27 Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT      26.50
 28 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                27.28      26.58
 29 Altman, David              7 Badger-MR              30.44      27.01
 30 Mannix, Richard E          7 GAEL-MR                24.31      27.71
 31 Pagano, Thomas A           7 GAEL-MR                25.00      27.72
 31 Kennon, Declan             7 Badger-MR              23.49      27.72
 33 Sourial, Anthony           7 Express Swimming-MR  3:00.00      27.82
 34 Simmons, Spencer R         8 Middies-MR             28.25      28.51
 35 Flannery, John F           8 Middies-MR                NT      28.56
 36 Saccurato, Aaron F         8 Middies-MR             27.31      28.92
 37 Kessler, Michael           6 Badger-MR              27.51      29.23
 38 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                26.72      29.61
 39 Alini, Andrew J            6 Middies-MR             34.00      30.42
 40 Posner, Kevin M            6 Cond-MR                36.94      39.03
 41 Reilly, Brennan T          6 GAEL-MR                37.85      40.19
 42 Shanley, Kenneth J         8 Express Swimming-MR    32.16      44.43
 43 Cannatella, Anthony J      7 Express Swimming-MR    28.88      44.57

Event 43  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              2:20.44    2:22.32   20
                  31.94     1:07.86 (35.92)     1:45.40 (37.54)     2:22.32 (36.92)
  2 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              2:20.46    2:23.57   17
                  34.17     1:10.61 (36.44)   2:23.57 (1:12.96)
  3 Still, Hailey R           14 Middies-MR           2:42.41    2:33.70   16
                  35.77     1:14.66 (38.89)     1:54.62 (39.96)     2:33.70 (39.08)
  4 Kappmeyer, Kimberly A     14 Pace-MR              2:34.47    2:33.85   15
                  36.36     1:15.32 (38.96)     1:54.96 (39.64)     2:33.85 (38.89)
  5 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR              2:53.00    2:36.01   14
                  36.10     1:16.05 (39.95)     1:57.65 (41.60)     2:36.01 (38.36)
  6 Pyle, Emma P              14 GAEL-MR              2:32.02    2:36.55   13
                  36.14     1:15.57 (39.43)     1:56.39 (40.82)     2:36.55 (40.16)
  7 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              2:37.10    2:37.94   12
                  37.91     1:17.39 (39.48)     1:58.70 (41.31)     2:37.94 (39.24)
  8 Brown, Carolyn A          14 Club Fit JV-MR       2:39.63    2:38.46   11
                  37.12     1:16.62 (39.50)     1:57.14 (40.52)     2:38.46 (41.32)
  9 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  3:10.00    2:41.89    9
                  38.72     1:19.66 (40.94)     2:01.09 (41.43)     2:41.89 (40.80)
 10 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR           2:40.25    2:42.53    7
                  37.24     1:18.80 (41.56)     2:01.66 (42.86)     2:42.53 (40.87)
 11 Fischer, Betsy            13 Cond-MR                   NT    2:42.89    6
                  38.50     1:20.27 (41.77)     2:02.44 (42.17)     2:42.89 (40.45)
 12 Pampillonio, Jennifer M   13 Pace-MR              2:48.29    2:47.04    5
                  38.88     1:20.81 (41.93)     2:04.13 (43.32)     2:47.04 (42.91)
 13 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  2:50.81    2:48.00    4
                  39.52     1:22.17 (42.65)     2:05.56 (43.39)     2:48.00 (42.44)
 14 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR            NT    2:51.14    3
                  40.49                             2:51.23 ( )         2:51.14 ( )
 15 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              2:52.84    2:51.34    2
                  39.07     1:23.26 (44.19)     2:08.00 (44.74)     2:51.34 (43.34)
 16 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             2:55.00    2:55.00    1
                  41.78     1:26.20 (44.42)     2:12.39 (46.19)     2:55.00 (42.61)
 17 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR                NT    2:57.67
                  42.18     1:28.25 (46.07)     2:14.30 (46.05)     2:57.67 (43.37)
 18 Fazio, Alexis J           13 Cond-MR                   NT    2:57.87
                  40.69   2:13.13 (1:32.44)     2:57.96 (44.83)         2:57.87 ( )
 19 Sanicola, Kerri M         14 Club Fit JV-MR       3:24.64    3:15.41
                  42.33     1:33.15 (50.82)     2:25.98 (52.83)     3:15.41 (49.43)

Event 44  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Franze, David J           13 Pace-MR              2:15.76    2:18.91   20
                  32.90     1:08.13 (35.23)     1:44.58 (36.45)     2:18.91 (34.33)
  2 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:20.58    2:20.50   17
                  32.89     1:08.27 (35.38)     1:44.56 (36.29)     2:20.50 (35.94)
  3 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              2:30.87    2:24.29   16
                  34.30     1:10.56 (36.26)     1:47.82 (37.26)     2:24.29 (36.47)
  4 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR           2:32.69    2:27.32   15
                  34.79     1:12.52 (37.73)     1:50.62 (38.10)     2:27.32 (36.70)
  5 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              2:40.29    2:30.22   14
                  35.70     1:13.15 (37.45)     1:51.31 (38.16)     2:30.22 (38.91)
  6 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              2:38.88    2:31.96   13
                  36.21     1:15.60 (39.39)     1:54.85 (39.25)     2:31.96 (37.11)
  7 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              2:37.80    2:36.76   12
                  34.70     1:13.75 (39.05)     1:55.05 (41.30)     2:36.76 (41.71)
  8 Richman, Peter Z          13 GAEL-MR              2:41.08    2:40.76   11
                  37.99     1:18.28 (40.29)     1:59.85 (41.57)     2:40.76 (40.91)
  9 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR                NT    2:42.04    9
                                1:18.61 ( )   2:42.04 (1:23.43)
 10 Saccurato, Josh H         13 Middies-MR           2:29.94    2:46.59    7
                  39.92     1:21.80 (41.88)     2:04.84 (43.04)     2:46.59 (41.75)
 11 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           2:46.80    2:47.76    6
                  40.62     1:23.34 (42.72)     2:05.54 (42.20)     2:47.76 (42.22)
 12 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  3:05.43    3:00.30    5
                  41.58     1:27.23 (45.65)     2:14.73 (47.50)     3:00.30 (45.57)
 13 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR           2:58.92    3:01.20    4
                  41.46     1:28.16 (46.70)     2:14.58 (46.42)     3:01.20 (46.62)
 14 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              2:57.90    3:07.64    3
                  42.27     1:30.28 (48.01)     2:20.71 (50.43)     3:07.64 (46.93)
 15 Rose, Billy G             13 Cond-MR                   NT    3:21.05    2
                  47.30                             2:29.59 ( )     3:21.05 (51.46)
 16 Wolin, Joshua             14 Cond-MR                   NT    3:23.77    1
                  47.88     1:39.46 (51.58)     2:33.82 (54.36)     3:23.77 (49.95)
 -- Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              2:24.83         DQ
                  32.98     1:08.76 (35.78)     1:46.56 (37.80)          DQ (36.05)

Event 45  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              2:17.24    2:18.56   20
                  33.00     1:08.09 (35.09)     1:43.37 (35.28)     2:18.56 (35.19)
  2 Vaughn, Laura A           15 Pace-MR              2:17.53    2:21.18   17
                  32.89     1:08.53 (35.64)     1:44.80 (36.27)     2:21.18 (36.38)
  3 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              2:25.78    2:24.41   16
                  33.54     1:09.27 (35.73)     1:46.48 (37.21)     2:24.41 (37.93)
  4 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:22.26    2:30.89   15
                  34.16     1:12.07 (37.91)     1:52.00 (39.93)     2:30.89 (38.89)
  5 Burtnik, Sydney G         15 Pace-MR              2:41.10    2:35.54   14
                  37.29     1:17.79 (40.50)     1:58.12 (40.33)     2:35.54 (37.42)
  6 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           2:37.03    2:35.79   13
                  37.41     1:17.30 (39.89)     1:57.85 (40.55)     2:35.79 (37.94)
  7 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              2:25.00    2:41.66   12
                  37.25     1:17.79 (40.54)     1:59.51 (41.72)     2:41.66 (42.15)
  8 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:44.40    2:43.16   11
                  39.25     1:21.16 (41.91)     2:03.12 (41.96)     2:43.16 (40.04)
  9 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                   NT    2:47.47    9
                  39.59     1:23.64 (44.05)     2:07.27 (43.63)     2:47.47 (40.20)
 10 Davide, Regina M          17 Pace-MR              2:45.00    2:58.36    7
                  40.70     1:26.84 (46.14)     2:14.49 (47.65)     2:58.36 (43.87)
 11 Pacheco, Christina M      17 Club Fit JV-MR            NT    3:00.56    6
                  40.05     1:27.05 (47.00)     2:14.74 (47.69)     3:00.56 (45.82)

Event 46  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              2:11.42    2:14.38   20
                  29.82     1:03.76 (33.94)     1:39.06 (35.30)     2:14.38 (35.32)
  2 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           2:26.25    2:31.18   17
                  36.86     1:15.64 (38.78)     1:53.39 (37.75)     2:31.18 (37.79)
  3 Malfa, Peter J            15 Pace-MR              2:31.68    2:34.12   16
                  37.23     1:17.11 (39.88)     1:57.36 (40.25)     2:34.12 (36.76)
  4 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR              2:49.02    2:34.30   15
                  36.74     1:16.30 (39.56)     1:55.59 (39.29)     2:34.30 (38.71)
  5 Duch, Nick J              15 Pace-MR              2:36.52    2:35.41   14
                  36.73     1:16.44 (39.71)     1:55.90 (39.46)     2:35.41 (39.51)

Event 47  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:09.01    1:14.09   40
                  39.77     1:14.09 (34.32)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:14.04    1:15.64   34
                  39.15     1:15.64 (36.49)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:12.21    1:21.76   32
                  42.69     1:21.76 (39.07)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:21.82    1:29.42   30
                  42.15     1:29.42 (47.27)

Event 48  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:09.79    1:17.19   40
                  41.00     1:17.19 (36.19)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:15.60    1:30.95   34
                  46.36     1:30.95 (44.59)

Event 49  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                          NT    1:51.76   40
     1) Sabens, Ginna M 14              2) Kappmeyer, Kimberly A 14
     3) Callahan, Courtney E 13         4) Pampillonio, Jennifer M 13
                  27.36       55.20 (27.84)     1:24.36 (29.16)     1:51.76 (27.40)
  2 Club Fit Swimming JV-MR  'A'                      1:59.17    2:07.57   34
     1) Brown, Carolyn A 14             2) D'Agostino, Max B 14
                  30.82     1:04.36 (33.54)     1:38.84 (34.48)     2:07.57 (28.73)
  3 Condors-MR  'A'                                   1:49.41    2:09.12   32
     1) Burns, Brianna N 14             2) Villegas, Kristine A 14
     3) Collins, Heather 14             4) Kopac, Kelly L 13
                  31.25     1:03.92 (32.67)     1:41.78 (37.86)     2:09.12 (27.34)

Event 50  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:10.00    1:47.65   40
     1) Franze, David J 13              2) Mason, Daniel J 14
     3) Sampson, Tak M 13               4) Tavlarakis, Antonis J 14
                  26.20       54.73 (28.53)     1:23.45 (28.72)     1:47.65 (24.20)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:50.14    1:48.07   34
                  26.17       54.84 (28.67)     1:21.96 (27.12)     1:48.07 (26.11)

Event 51  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:47.00    1:49.78   40
     1) Pampillonio, Danielle C 17      2) Davide, Regina M 17
     3) Garrett, Kim M 17               4) Oliveira, Kaitlyn 15
                  27.44       55.55 (28.11)     1:23.49 (27.94)     1:49.78 (26.29)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:47.63    1:49.81   34
                  26.94       55.96 (29.02)     1:23.21 (27.25)     1:49.81 (26.60)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     1:59.00    1:57.22   32
     1) Storti, Colette H 16            2) Schnog, Maggie C 15
     3) Hill, Kelly E 15                4) Burtnik, Sydney G 15
                  28.26       58.79 (30.53)     1:28.14 (29.35)     1:57.22 (29.08)

Event 52  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   1:34.74    1:52.10   40
     1) Pullen, Thomas T 17             2) Wright, Maurice E 16
     3) Kaufman, Jason M 17             4) Carlucci, Conor A 15
                  27.09       59.83 (32.74)     1:25.98 (26.15)     1:52.10 (26.12)

Event 53  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                58.13      58.75   20
                  28.52       58.75 (30.23)
  2 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR                59.79      59.95   17
                  28.80       59.95 (31.15)
  3 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR              1:02.75    1:01.87   15.5
                  28.91     1:01.87 (32.96)
  3 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR              1:03.98    1:01.87   15.5
                  29.59     1:01.87 (32.28)
  5 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:01.38    1:02.38   14
                  29.28     1:02.38 (33.10)
  6 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:06.47    1:02.65   13
                  30.07     1:02.65 (32.58)
  7 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR               1:11.79    1:03.50   12
                  30.03     1:03.50 (33.47)
  8 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:06.05    1:04.81   11
                  31.05     1:04.81 (33.76)
  9 Burtnik, Marisol G        12 Pace-MR              1:05.37    1:04.92    9
                  30.46     1:04.92 (34.46)
 10 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR              1:06.35    1:04.98    7
                  30.92     1:04.98 (34.06)
 11 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:06.96    1:05.00    6
                  31.38     1:05.00 (33.62)
 12 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR           1:05.97    1:05.34    5
                  31.10     1:05.34 (34.24)
 13 Unger, Katie              12 Cond-MR              1:06.42    1:05.75    4
                  31.21     1:05.75 (34.54)
 14 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR               1:08.86    1:06.45    3
                  31.16     1:06.45 (35.29)
 15 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  1:06.69    1:06.97    2
                  31.64     1:06.97 (35.33)
 16 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:06.79    1:07.25    1
                  32.54     1:07.25 (34.71)
 17 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR              1:07.18    1:07.74
                  32.01     1:07.74 (35.73)
 18 Silverhardt, Sarah S      12 Pace-MR              1:07.27    1:08.21
                  31.63     1:08.21 (36.58)
 19 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR              1:07.41    1:08.42
                  32.84     1:08.42 (35.58)
 20 Donlon, Patricia          12 Trs-MR               1:10.05    1:08.50
                  33.19     1:08.50 (35.31)
 21 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR  1:09.76    1:08.71
                  31.80     1:08.71 (36.91)
 22 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR           1:10.46    1:09.18
                  32.63     1:09.18 (36.55)
 23 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:15.40    1:09.41
                  33.50     1:09.41 (35.91)
 24 Flower, Lauren E          11 Pace-MR              1:10.02    1:09.59
                  32.38     1:09.59 (37.21)
 25 Hunter, Claire M          11 Middies-MR                NT    1:09.64
                  32.66     1:09.64 (36.98)
 26 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:10.58    1:09.68
                  33.45     1:09.68 (36.23)
 27 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR               1:13.68    1:09.74
                  33.37     1:09.74 (36.37)
 28 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              1:11.03    1:09.77
                  32.13     1:09.77 (37.64)
 29 Wergen, Chelsea E         11 Pace-MR              1:10.67    1:10.86
                  33.40     1:10.86 (37.46)
 30 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              1:10.82    1:11.74
                  33.14     1:11.74 (38.60)
 31 Joseph, Jamela            11 Cond-MR              1:12.87    1:12.08
                  32.82     1:12.08 (39.26)
 32 Nikic, Bianca M           11 Pace-MR              1:12.13    1:12.90
                  33.09     1:12.90 (39.81)
 33 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR           1:13.54    1:13.58
                  35.34     1:13.58 (38.24)
 34 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR              1:16.51    1:13.92
                  34.42     1:13.92 (39.50)
 35 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:14.61    1:14.10
                  35.39     1:14.10 (38.71)
 35 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:16.32    1:14.10
                  35.02     1:14.10 (39.08)
 37 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  1:14.91    1:14.29
                  35.86     1:14.29 (38.43)
 38 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR  1:20.91    1:14.62
                  35.01     1:14.62 (39.61)
 39 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR  1:13.56    1:14.85
                  35.79     1:14.85 (39.06)
 40 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR              1:18.16    1:14.94
                  35.30     1:14.94 (39.64)
 41 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR              1:21.90    1:15.18
                  35.10     1:15.18 (40.08)
 42 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR               1:15.93    1:15.89
                  35.33     1:15.89 (40.56)
 43 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR              1:19.70    1:16.51
                  35.86     1:16.51 (40.65)
 44 Coffman, Stephanie M      12 Club Fit JV-MR            NT    1:16.79
                  36.41     1:16.79 (40.38)
 45 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:17.19    1:17.01
                  36.52     1:17.01 (40.49)
 46 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  1:16.41    1:17.04
                  35.92     1:17.04 (41.12)
 47 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR              1:13.37    1:17.10
                  33.61     1:17.10 (43.49)
 48 Seaboldt, Mariah R        12 Club Fit JV-MR       1:17.46    1:18.07
                  37.52     1:18.07 (40.55)
 49 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:18.73    1:18.32
                  36.67     1:18.32 (41.65)
 50 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:19.66    1:18.54
                  36.58     1:18.54 (41.96)
 51 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:17.70    1:18.88
                  36.71     1:18.88 (42.17)
 52 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR              1:18.44    1:19.22
                  39.79     1:19.22 (39.43)
 53 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:17.35    1:19.28
                  36.45     1:19.28 (42.83)
 54 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR  1:23.80    1:20.24
                  37.41     1:20.24 (42.83)
 55 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR              1:27.71    1:20.58
                  36.36     1:20.58 (44.22)
 56 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR             1:29.19    1:22.71
                  40.16     1:22.71 (42.55)
 57 Meenagh, Claire           12 Club Fit JV-MR            NT    1:24.02
                  37.74     1:24.02 (46.28)
 58 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR              1:25.67    1:25.24
                  39.77     1:25.24 (45.47)
 59 Tsai, Shelun              12 Cond-MR              1:43.94    1:27.23
                  38.73     1:27.23 (48.50)
 60 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR  1:27.00    1:27.85
                  41.10     1:27.85 (46.75)
 61 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  1:29.22    1:28.17
                  43.48     1:28.17 (44.69)
 62 Dari, Kelli               11 Cond-MR                   NT    1:39.61
                  44.59     1:39.61 (55.02)
 63 Barbag, Alexis T          11 CFA-B-MR             1:54.03    1:43.40

Event 54  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              1:04.14    1:02.66   20
                  30.04     1:02.66 (32.62)
  2 Pon, Matthew W            11 Middies-MR           1:04.71    1:03.25   17
                  31.12     1:03.25 (32.13)
  3 Mitchell, Jamie J         11 Pace-MR              1:07.05    1:06.27   16
                  30.29     1:06.27 (35.98)
  4 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              1:05.93    1:06.36   15
                  30.98     1:06.36 (35.38)
  5 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:07.65    1:06.94   14
                  32.86     1:06.94 (34.08)
  6 Nikic, Marko J            12 Pace-MR              1:05.91    1:07.38   13
                  31.87     1:07.38 (35.51)
  7 Marchionni, Frank         12 Trs-MR               1:10.22    1:07.72   12
                  31.72     1:07.72 (36.00)
  8 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR               1:06.62    1:07.84   11
                  32.26     1:07.84 (35.58)
  9 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR           1:09.78    1:08.34    9
                  32.44     1:08.34 (35.90)
 10 Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR             1:22.34    1:09.03    7
                  32.85     1:09.03 (36.18)
 11 Wolin, Seth A             11 Cond-MR              1:11.05    1:09.20    6
                  33.12     1:09.20 (36.08)
 12 Noach, Kees               11 Middies-MR           1:13.05    1:09.31    5
                  33.52     1:09.31 (35.79)
 13 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR           1:09.51    1:10.23    4
                  33.55     1:10.23 (36.68)
 14 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  1:13.95    1:11.91    3
                  33.98     1:11.91 (37.93)
 15 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR           1:15.55    1:12.02    2
                  34.00     1:12.02 (38.02)
 16 Farm, Bryan               12 Trs-MR               1:11.83    1:12.04    1
                  33.17     1:12.04 (38.87)
 17 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR           1:14.03    1:12.54
                  34.42     1:12.54 (38.12)
 18 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR             1:26.63    1:12.72
                  34.36     1:12.72 (38.36)
 19 Ready, Jimmy E            11 Club Fit JV-MR       1:12.82    1:13.16
                  34.25     1:13.16 (38.91)
 20 Leibel, Danny             11 Trs-MR               1:16.03    1:13.66
                  34.17     1:13.66 (39.49)
 21 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR              1:21.00    1:13.89
                  34.55     1:13.89 (39.34)
 22 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:13.66    1:14.24
                  34.43     1:14.24 (39.81)
 23 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR               1:18.19    1:14.43
                  35.66     1:14.43 (38.77)
 24 Kim, Andrew               12 Trs-MR               1:13.26    1:14.63
                  34.87     1:14.63 (39.76)
 25 Messinger, Joshua         11 Trs-MR               1:14.01    1:15.86
                  34.83     1:15.86 (41.03)
 26 Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR              1:57.24    1:16.30
                  36.26     1:16.30 (40.04)
 27 Mitchell, Ryan J          12 Pace-MR              1:15.00    1:17.68
                  37.77     1:17.68 (39.91)
 28 Smith, Tavy O             11 Pace-MR              1:15.59    1:17.70
                  36.99     1:17.70 (40.71)
 29 Belitz, Jeff T            11 CFA-B-MR             1:30.00    1:18.36
                  38.44     1:18.36 (39.92)
 30 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR             1:33.93    1:18.89
                  37.58     1:18.89 (41.31)
 31 Brynin, Max               11 Cond-MR              1:22.36    1:19.60
                  39.36     1:19.60 (40.24)
 32 Meany, RJ J               11 Trs-MR               1:20.06    1:21.12
                  38.96     1:21.12 (42.16)
 33 Brenner, Thomas           12 Trs-MR               1:28.38    1:22.00
                  35.99     1:22.00 (46.01)
 34 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:31.99    1:22.16
                  39.59     1:22.16 (42.57)
 35 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           1:29.76    1:22.79
                  37.18     1:22.79 (45.61)
 36 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR           1:21.72    1:26.12
                  40.41     1:26.12 (45.71)
 37 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR  1:33.11    1:28.84
                  43.97     1:28.84 (44.87)
 38 Mahon, Stephen M          11 Club Fit JV-MR       1:30.70    1:31.01
                  42.07     1:31.01 (48.94)
 39 Phelan, Jimmy F           11 Club Fit JV-MR            NT    1:31.12
                  41.41     1:31.12 (49.71)
 40 Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR               1:36.34    1:39.55
                  46.25     1:39.55 (53.30)

Event 55  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                32.09      30.72   20
  2 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    32.50      31.50   17
  3 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR                 32.01      32.10   16
  4 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR                32.90      32.56   15
  5 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    35.92      32.72   14
  6 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR             32.66      33.01   13
  7 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                33.44      33.06   12
  8 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR                 33.03      33.10   11
  9 Fischer, Sarah            10 Cond-MR                33.79      33.24    9
 10 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR             34.19      33.45    7
 11 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR    35.16      33.97    6
 12 Braca, Tori K             10 Pace-MR                33.27      33.98    5
 13 Squillante, Lindsey A     10 GAEL-MR                36.26      34.15    4
 14 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             35.04      34.31    3
 15 Rubenstein, Allie S        9 Middies-MR             35.35      34.35    2
 16 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             35.99      34.46    1
 17 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR                 35.91      34.87
 18 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR                34.62      34.91
 19 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                35.89      35.04
 19 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    37.34      35.04
 21 Poleway, Monica J          9 Middies-MR             34.46      35.25
 22 Tsai, Sylvan              10 Cond-MR                36.69      35.38
 23 Jaile, Sammi J            10 Cond-MR                   NT      35.45
 24 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             35.95      35.64
 25 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    43.93      35.82
 26 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                36.08      36.11
 27 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                35.32      36.44
 28 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR             39.83      36.67
 29 Minaki, Megumi             9 Middies-MR             38.49      36.85
 30 Pope, Lauren A             9 Middies-MR             35.50      37.12
 31 Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR               38.44      37.22
 32 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR                 38.35      37.23
 33 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR                37.15      37.24
 34 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    37.87      37.51
 35 Shaw, Maddy C              9 CFA-B-MR               38.22      37.81
 36 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR                36.79      38.02
 37 Singer, Melanie           10 Middies-MR             38.62      38.41
 38 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR                41.07      38.91
 39 Chapman, Erica            10 Trs-MR                 36.82      38.96
 40 Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR                41.90      39.00
 41 Elkes, Sarah E             9 CFA-B-MR               40.95      39.04
 42 Coppola, Alexandra J       9 Pace-MR                40.78      39.08
 43 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR    40.45      39.12
 44 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    44.17      39.31
 45 Dumas, Carly E            10 Middies-MR             38.91      39.64
 46 Young, Kayla               9 Express Swimming-MR    42.92      39.84
 47 Latino, Danielle E         9 Middies-MR             40.60      40.27
 48 DeAngelo, Jenna            9 Express Swimming-MR    50.00      40.32
 49 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR               40.65      40.38
 50 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR    48.00      40.46
 51 Daley, Isabell             9 Cond-MR                   NT      40.47
 52 Duggan, Tara              10 Express Swimming-MR       NT      40.75
 53 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR    46.94      40.95
 54 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR             41.86      41.25
 55 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR    45.14      41.58
 56 McKenna, Kelsey            9 Cond-MR                40.11      41.77
 57 Schilsky, Hannah E        10 CFA-B-MR               42.76      41.84
 58 Rasquin, Megan E           9 Express Swimming-MR    44.90      41.96
 59 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR    46.83      42.70
 60 Lyver, Courtney M          9 GAEL-MR                45.22      42.90
 61 Pilzer, Julia G            9 Pace-MR                41.65      43.33
 62 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR             40.09      43.46
 63 Barry, Meghan J            9 Middies-MR             40.87      43.94
 64 Accattato, Adrianna       10 Trs-MR                    NT      44.39
 65 Noach, Erika              10 Middies-MR             47.49      44.50
 66 Takayama, Emma             9 Middies-MR             46.54      44.63
 67 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR                39.83      47.53
 68 Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR    45.00      49.04
 69 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR             48.14      52.01

Event 56  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    28.92      28.58   20
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    29.80      29.53   17
  3 Blair, Tim R              10 Middies-MR             33.80      32.95   16
  4 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             33.87      33.13   15
  5 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR    35.43      33.21   14
  6 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR             35.40      33.31   13
  7 Pagano, Edward P          10 GAEL-MR                33.28      34.00   12
  8 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR             34.04      34.34   11
  9 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR                35.07      34.35    9
 10 Flannery, Dayton J        10 Middies-MR             36.74      34.51    7
 11 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    36.45      34.55    6
 12 Carlstedt, Drew           10 Cond-MR                35.04      34.61    5
 13 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR    36.00      34.70    4
 14 Blackburn, John F          9 Pace-MR                34.99      34.80    3
 15 Schoenherr, Mark J         9 GAEL-MR                35.28      35.72    2
 16 Farm, Eric                 9 Trs-MR                 35.18      35.86    1
 17 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR    38.00      35.98
 18 Bialo, Matthew J          10 GAEL-MR                38.75      36.17
 19 Garrett, Phillip E        10 Pace-MR                39.22      36.75
 20 Miara, Jesse              10 Trs-MR                 40.00      37.26
 21 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR             39.65      37.28
 22 Aherne, Jack M             9 GAEL-MR                40.78      37.46
 23 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR    39.19      37.63
 24 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    37.49      38.08
 25 Barker, TJ J              10 Unattached                NT      38.11
 26 Piacente, Sean             9 Trs-MR                 36.29      38.23
 27 Parauda, Max L             9 Pace-MR                36.52      38.52
 28 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR                38.22      39.51
 29 Lynch, Charlie F          10 Middies-MR             41.30      39.61
 30 Freiman, Ian M             9 Middies-MR             41.14      40.18
 31 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR             40.04      40.25
 32 Omartian, Aj J             9 Pace-MR                39.47      40.51
 33 Conaton, Michael J         9 GAEL-MR                39.93      40.64
 34 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR    47.54      41.89
 35 Ready, Connor A            9 Club Fit JV-MR            NT      42.28
 36 Harelick, Alex R           9 Middies-MR             43.39      42.47
 37 Tashiro, Ken               9 Middies-MR             44.72      43.54
 38 Hall, Andrew T             9 Middies-MR             41.38      44.02
 39 Behrens, Christopher C     9 GAEL-MR                42.69      44.42
 40 Pon, Gregory W             9 Middies-MR             48.38      46.39
 41 Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT      46.50
 42 Parish, Daniel            10 Cond-MR                48.09      47.90
 43 Rizzi, Roland E            9 Middies-MR             47.37      48.73
 44 Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR    53.21      49.69
 -- Van Tongeren, Gregory     10 Cond-MR                42.83         DQ

Event 57  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                28.74      29.62   20
  2 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                31.47      31.71   17
  3 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR                32.37      31.92   16
  4 Burtnik, Marisol G        12 Pace-MR                33.86      32.01   15
  5 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR                32.84      32.81   14
  6 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR                33.77      33.10   13
  7 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR                32.71      33.93   12
  8 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR                 37.44      34.42   11
  9 Unger, Katie              12 Cond-MR                34.59      34.44    9
 10 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR             35.39      35.03    7
 11 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                34.96      35.26    6
 12 Wergen, Chelsea E         11 Pace-MR                33.87      35.52    5
 13 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR       NT      35.67
 14 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR    37.97      35.84    3
 15 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR    38.03      35.97    2
 16 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR    34.64      36.14    1
 17 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR                39.19      37.06
 18 Fink, Ericka M            11 Middies-MR             37.90      37.09
 19 Hunter, Claire M          11 Middies-MR                NT      37.34
 20 Nikic, Bianca M           11 Pace-MR                35.73      37.43
 21 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR                40.64      37.73
 22 Fusco, Alexandra A        11 GAEL-MR                38.63      37.93
 23 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    40.10      38.11
 24 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR    40.36      38.35
 25 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    38.47      38.37
 26 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                36.45      38.67
 27 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR             41.86      38.82
 28 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                37.32      39.11
 29 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR             39.77      39.19
 30 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR                39.97      39.57
 31 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             40.32      39.69
 32 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR             38.52      39.94
 33 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                41.47      40.09
 34 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR    43.34      40.19
 35 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR                 41.19      40.44
 36 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR             40.04      40.68
 37 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR    46.14      41.34
 38 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             39.77      42.02
 39 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR                44.52      44.69
 40 Tsai, Shelun              12 Cond-MR                   NT      47.00
 41 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR                48.73      49.00
 -- Dari, Kelli               11 Cond-MR                   NT         DQ

Event 58  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jamie J         11 Pace-MR                31.81      30.40   20
  2 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                33.90      33.06   17
  3 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                33.75      33.86   16
  4 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR             35.67      34.81   15
  5 Messinger, Joshua         11 Trs-MR                 35.91      35.19   14
  6 Pon, Matthew W            11 Middies-MR             36.24      35.58   13
  7 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR             34.26      36.59   12
  8 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR             37.11      36.94   11
  9 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR             38.42      37.28    9
 10 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             38.97      37.40    7
 11 Wolin, Seth A             11 Cond-MR                40.38      37.58    6
 12 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                38.19      37.66    5
 13 Marchionni, Frank         12 Trs-MR                 41.96      37.91    4
 14 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                38.69      39.07    3
 15 Farm, Bryan               12 Trs-MR                 41.18      39.21    2
 16 Mitchell, Ryan J          12 Pace-MR                39.00      40.29    1
 17 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR               45.25      42.48
 18 Noach, Kees               11 Middies-MR                NT      43.75
 19 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR             44.59      45.08
 20 Kim, Andrew               12 Trs-MR                 56.59      45.87
 21 Brynin, Max               11 Cond-MR                44.72      46.20
 22 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR             48.07      47.65
 23 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR    52.50      49.78
 24 Phelan, Jimmy F           11 Club Fit JV-MR            NT      54.28
 -- Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR               38.96         DQ
 -- Palmer, John A            11 Express Swimming-MR    48.57         DQ
 -- Mahon, Stephen M          11 Club Fit JV-MR            NT         DQ

Event 59  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:18.25    1:20.46   20
                  38.11     1:20.46 (42.35)
  2 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:34.58    1:22.63   17
                  37.15     1:22.63 (45.48)
  3 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR           1:26.89    1:23.05   16
                  39.23     1:23.05 (43.82)
  4 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:24.08   15
                  38.79     1:24.08 (45.29)
  5 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:36.41    1:30.07   14
                  41.33     1:30.07 (48.74)
  6 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:36.75    1:30.62   13
                  39.12     1:30.62 (51.50)
  7 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR  1:31.17    1:31.33   12
                  39.19     1:31.33 (52.14)
  8 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR           1:42.25    1:31.65   11
                  40.18     1:31.65 (51.47)
  9 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR               1:32.45    1:34.52    9
                  42.08     1:34.52 (52.44)
 10 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:34.76    7
                  43.13     1:34.76 (51.63)
 11 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:38.00    1:38.75    6
                  43.14     1:38.75 (55.61)
 12 Rubenstein, Allie S        9 Middies-MR           1:56.07    1:39.90    5
                  41.61     1:39.90 (58.29)
 13 Minaki, Megumi             9 Middies-MR           1:53.55    1:41.02    4
                  46.39     1:41.02 (54.63)
 14 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:41.86    3
                  47.81     1:41.86 (54.05)
 15 Dumas, Carly E            10 Middies-MR           1:40.50    1:41.91    2
                  46.42     1:41.91 (55.49)
 16 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR               1:51.84    1:42.84    1
                  47.03     1:42.84 (55.81)
 17 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR                NT    1:44.57
                  45.97     1:44.57 (58.60)
 18 Pope, Lauren A             9 Middies-MR                NT    1:44.69
                  45.04     1:44.69 (59.65)
 19 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR           1:55.96    1:46.03
                  47.20     1:46.03 (58.83)
 20 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:32.00    1:46.19
                  45.79   1:46.19 (1:00.40)
 21 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:46.14    1:51.45
                  47.50   1:51.45 (1:03.95)
 22 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR                NT    1:58.18
                  50.83   1:58.18 (1:07.35)
 23 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR                NT    2:01.65
                  56.26   2:01.65 (1:05.39)
 24 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           2:03.63    2:03.07
                  51.95   2:03.07 (1:11.12)
 -- Chapman, Erica            10 Trs-MR               1:47.74         DQ
                  51.97        DQ (1:02.16)
 -- Fischer, Kate             10 Trs-MR               1:46.63         DQ
                  46.33          DQ (55.90)
 -- Takayama, Emma             9 Middies-MR                NT         DQ
                  59.93        DQ (1:10.48)
 -- Young, Kayla               9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ
                  47.20          DQ (55.80)

Event 60  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:15.49    1:14.50   20
                  34.78     1:14.50 (39.72)
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:15.33    1:15.56   17
                  34.72     1:15.56 (40.84)
  3 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:24.35   16
                  38.19     1:24.35 (46.16)
  4 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR  1:40.00    1:25.98   15
                  41.19     1:25.98 (44.79)
  5 Blair, Tim R              10 Middies-MR           1:36.54    1:31.81   14
                  41.55     1:31.81 (50.26)
  6 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:42.75    1:39.03   13
                  44.10     1:39.03 (54.93)
  7 Flannery, Dayton J        10 Middies-MR                NT    1:42.50   12
                  47.42     1:42.50 (55.08)
  8 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR                NT    1:42.83   11
                  45.03     1:42.83 (57.80)
  9 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR                NT    1:45.95    9
                  49.28     1:45.95 (56.67)
 10 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR                NT    1:46.31    7
                  49.92     1:46.31 (56.39)
 11 Farm, Eric                 9 Trs-MR               1:49.62    1:46.87    6
                  47.52     1:46.87 (59.35)
 12 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR              1:38.88    1:49.09    5
                  42.96   1:49.09 (1:06.13)
 13 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:45.00    1:49.31    4
                  49.35     1:49.31 (59.96)
 14 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:54.60    3
                  52.62   1:54.60 (1:01.98)
 15 Harelick, Alex R           9 Middies-MR                NT    1:54.99    2
                  54.20   1:54.99 (1:00.79)
 16 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR  1:55.00    1:55.06    1
                  49.38   1:55.06 (1:05.68)
 17 Tashiro, Ken               9 Middies-MR                NT    2:15.68
                  57.62   2:15.68 (1:18.06)
 -- Ready, Connor A            9 Club Fit JV-MR            NT         DQ
                1:00.84        DQ (1:20.19)
 -- Hall, Andrew T             9 Middies-MR                NT         DQ
                1:01.27        DQ (1:11.59)
 -- Barker, TJ J              10 Unattached                NT         DQ
                  50.68          DQ (58.13)
 -- Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           2:16.62         DQ

Event 61  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR              1:24.26    1:21.68   20
                  38.22     1:21.68 (43.46)
  2 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:20.94    1:21.81   17
                  37.40     1:21.81 (44.41)
  3 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              1:22.38    1:22.08   16
                  37.35     1:22.08 (44.73)
  4 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:32.21    1:23.38   15
                  40.15     1:23.38 (43.23)
  5 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:25.46    1:25.09   14
                  39.92     1:25.09 (45.17)
  6 Burtnik, Marisol G        12 Pace-MR              1:24.97    1:25.96   13
                  39.85     1:25.96 (46.11)
  7 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:29.20    1:26.60   12
                  40.05     1:26.60 (46.55)
  8 Nikic, Bianca M           11 Pace-MR              1:26.08    1:27.14   11
                  40.69     1:27.14 (46.45)
  9 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR              1:28.58    1:27.32    9
                  40.51     1:27.32 (46.81)
 10 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR           1:23.09    1:27.63    7
                  41.75     1:27.63 (45.88)
 11 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:28.84    1:27.79    6
                  41.79     1:27.79 (46.00)
 12 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR  1:34.14    1:30.89    5
                  43.27     1:30.89 (47.62)
 13 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:33.63    1:31.06    4
                  43.28     1:31.06 (47.78)
 14 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:34.90    1:31.35    3
                  43.63     1:31.35 (47.72)
 15 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR           1:37.40    1:31.47    2
                  43.56     1:31.47 (47.91)
 16 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR              1:29.94    1:32.11    1
                  41.69     1:32.11 (50.42)
 17 Silverhardt, Sarah S      12 Pace-MR              1:29.18    1:32.47
                  42.49     1:32.47 (49.98)
 18 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  1:29.89    1:33.18
                  43.32     1:33.18 (49.86)
 19 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR               1:38.07    1:33.72
                  43.51     1:33.72 (50.21)
 20 Unger, Katie              12 Cond-MR              1:41.01    1:33.73
                  44.79     1:33.73 (48.94)
 21 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR              1:34.44    1:34.02
                  44.67     1:34.02 (49.35)
 22 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR              1:44.73    1:34.24
                  43.65     1:34.24 (50.59)
 23 Hunter, Claire M          11 Middies-MR                NT    1:34.63
                  43.63     1:34.63 (51.00)
 24 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR               1:40.72    1:34.90
                  45.34     1:34.90 (49.56)
 25 Donlon, Patricia          12 Trs-MR               1:34.65    1:35.10
                  44.75     1:35.10 (50.35)
 26 Joseph, Jamela            11 Cond-MR              1:34.37    1:35.20
                  42.50     1:35.20 (52.70)
 27 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:39.58    1:35.85
                  45.39     1:35.85 (50.46)
 28 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:42.89    1:35.87
                  45.83     1:35.87 (50.04)
 29 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR  1:34.67    1:36.08
                  44.58     1:36.08 (51.50)
 30 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:36.80
                  45.15     1:36.80 (51.65)
 31 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR           1:35.07    1:37.00
                  46.59     1:37.00 (50.41)
 32 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:40.66    1:37.42
                  45.77     1:37.42 (51.65)
 33 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR              1:34.85    1:37.88
                  46.54     1:37.88 (51.34)
 34 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:38.34    1:38.25
                  46.82     1:38.25 (51.43)
 35 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:36.81    1:38.45
                  46.70     1:38.45 (51.75)
 36 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  1:37.75    1:38.76
                  47.52     1:38.76 (51.24)
 37 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  1:41.05    1:39.28
                  48.26     1:39.28 (51.02)
 38 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:47.16    1:41.82
                  46.74     1:41.82 (55.08)
 39 Seaboldt, Mariah R        12 Club Fit JV-MR       1:40.51    1:42.09
                  47.78     1:42.09 (54.31)
 40 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR              1:48.57    1:49.28
                  51.72     1:49.28 (57.56)
 41 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR             1:54.54    1:50.28
                  51.71     1:50.28 (58.57)
 42 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR  1:57.22    2:03.97
                  56.53   2:03.97 (1:07.44)

Event 62  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nikic, Marko J            12 Pace-MR              1:20.37    1:21.84   20
                  37.95     1:21.84 (43.89)
  2 Doh, Christopher J        12 Pace-MR              1:27.46    1:23.23   17
                  39.25     1:23.23 (43.98)
  3 Mitchell, Jamie J         11 Pace-MR              1:24.76    1:23.49   16
                  38.21     1:23.49 (45.28)
  4 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR           1:25.14    1:25.52   15
                  40.34     1:25.52 (45.18)
  5 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              1:28.00    1:26.31   14
                  40.03     1:26.31 (46.28)
  6 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR           1:36.77    1:29.22   13
                  42.79     1:29.22 (46.43)
  7 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:31.39    1:29.90   12
                  42.11     1:29.90 (47.79)
  8 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR           1:39.13    1:30.36   11
                  44.06     1:30.36 (46.30)
  9 Pon, Matthew W            11 Middies-MR           1:27.80    1:30.68    9
                  42.91     1:30.68 (47.77)
 10 Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR              1:42.29    1:30.84    7
                  42.36     1:30.84 (48.48)
 11 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR               1:31.04    1:31.63    6
                  43.62     1:31.63 (48.01)
 12 Smith, Tavy O             11 Pace-MR              1:30.28    1:31.68    5
                  41.68     1:31.68 (50.00)
 13 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:32.15    1:31.83    4
                  43.79     1:31.83 (48.04)
 14 Farm, Bryan               12 Trs-MR               1:40.34    1:32.08    3
                  43.49     1:32.08 (48.59)
 15 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR               1:31.89    1:32.40    2
                  43.70     1:32.40 (48.70)
 16 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  1:33.54    1:32.98    1
                  44.19     1:32.98 (48.79)
 17 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR           1:30.81    1:34.15
                  45.06     1:34.15 (49.09)
 18 Kim, Andrew               12 Trs-MR               1:45.23    1:37.87
                  45.78     1:37.87 (52.09)
 19 Leibel, Danny             11 Trs-MR               1:42.32    1:40.12
                  46.65     1:40.12 (53.47)
 20 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR             1:52.85    1:41.48
                  48.10     1:41.48 (53.38)
 21 Noach, Kees               11 Middies-MR           1:43.01    1:43.15
                  49.08     1:43.15 (54.07)
 22 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:57.50    1:44.86
                  50.10     1:44.86 (54.76)
 23 Meany, RJ J               11 Trs-MR               1:44.64    1:45.56
                  50.70     1:45.56 (54.86)
 24 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           1:44.83    1:45.68
                  50.08     1:45.68 (55.60)
 25 Ready, Jimmy E            11 Club Fit JV-MR            NT    1:48.03
                  49.69     1:48.03 (58.34)
 26 Mahon, Stephen M          11 Club Fit JV-MR       1:44.71    1:50.15
                  51.31     1:50.15 (58.84)
 27 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR           1:47.74    1:51.13
                  52.73     1:51.13 (58.40)
 28 Brynin, Max               11 Cond-MR              1:58.43    1:52.17
                  53.69     1:52.17 (58.48)
 29 Phelan, Jimmy F           11 Club Fit JV-MR            NT    2:10.93
                1:01.38   2:10.93 (1:09.55)
 -- Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR               2:06.71         DQ
                  56.18        DQ (1:05.88)

Event 63  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Doh, Karen D              10 Pace-MR                40.24      39.94   20
  2 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    41.91      40.55   17
  3 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                43.36      42.34   16
  4 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                42.84      42.66   15
  5 Fischer, Sarah            10 Cond-MR                42.53      43.11   14
  6 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    45.83      43.23   13
  7 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR             44.91      44.57   12
  8 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR                45.75      45.22   11
  9 Poleway, Monica J          9 Middies-MR             44.95      46.01    9
 10 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR             44.65      46.07    7
 11 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR                 57.64      46.21    6
 12 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR    48.44      46.65    5
 13 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    50.00      46.70    4
 14 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR                45.00      46.75    3
 15 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                50.00      47.08    2
 16 Tsai, Sylvan              10 Cond-MR                49.12      47.22    1
 17 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                47.86      47.28
 18 Daley, Isabell             9 Cond-MR                   NT      47.62
 19 Pope, Lauren A             9 Middies-MR             46.00      47.69
 20 Browne, Sophie L          10 Middies-MR             46.90      47.87
 21 Rubenstein, Allie S        9 Middies-MR             50.93      48.23
 22 Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR               49.49      48.39
 23 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR             48.39      48.67
 24 Minaki, Megumi             9 Middies-MR             50.14      48.70
 25 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR                 50.43      49.32
 26 Braca, Tori K             10 Pace-MR                48.85      50.85
 27 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR             50.83      50.93
 28 Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR    53.60      50.96
 29 Dumas, Carly E            10 Middies-MR             52.19      51.13
 30 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR                54.00      51.36
 31 Miao, Kelly               10 Express Swimming-MR    53.46      51.59
 32 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR  1:03.75      51.70
 33 Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR                53.66      51.76
 34 Fischer, Kate             10 Trs-MR                 50.96      51.79
 35 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    49.74      51.88
 36 Jaile, Sammi J            10 Cond-MR                   NT      51.98
 37 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    50.00      52.36
 38 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR                 52.08      52.47
 39 Lyver, Courtney M          9 GAEL-MR              1:00.62      52.71
 40 Schilsky, Hannah E        10 CFA-B-MR               58.01      53.09
 41 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR               52.51      53.36
 42 Coppola, Alexandra J       9 Pace-MR                55.88      53.52
 43 Accattato, Adrianna       10 Trs-MR                    NT      53.83
 44 Antico, Victoria           9 Cond-MR                   NT      53.94
 45 Rasquin, Megan E           9 Express Swimming-MR    56.79      54.03
 46 Shaw, Maddy C              9 CFA-B-MR               52.62      54.06
 47 Takayama, Emma             9 Middies-MR             54.49      54.21
 47 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR    57.70      54.21
 49 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR             50.98      54.46
 50 Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR             55.50      54.58
 51 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR    51.92      54.78
 52 Latino, Danielle E         9 Middies-MR             55.27      54.81
 53 Noach, Erika              10 Middies-MR             52.92      54.83
 54 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR             55.59      54.94
 55 Chapman, Erica            10 Trs-MR                 52.70      55.21
 56 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR             58.20      55.87
 57 DeAngelo, Jenna            9 Express Swimming-MR  1:00.00      56.62
 58 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR                54.53      56.82
 59 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR                58.48      56.90
 60 Elkes, Sarah E             9 CFA-B-MR             1:04.38      57.44
 61 Squillante, Lindsey A     10 GAEL-MR                59.81      57.55
 62 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR    57.63      57.68
 63 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR  1:00.19    1:00.03
 64 Barry, Meghan J            9 Middies-MR             57.85    1:04.17
 65 Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR    55.00    1:09.67
 -- Young, Kayla               9 Express Swimming-MR    55.72         DQ
 -- Singer, Melanie           10 Middies-MR             54.41         DQ
 -- Duggan, Tara              10 Express Swimming-MR    49.43         DQ
 -- Pilzer, Julia G            9 Pace-MR                55.33         DQ

Event 64  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    36.52      38.44   20
  2 Pagano, Edward P          10 GAEL-MR                45.28      45.75   17
  3 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    48.97      46.50   16
  4 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR             47.00      46.92   15
  5 Barker, TJ J              10 Unattached                NT      47.09   14
  6 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR    50.00      47.89   13
  7 Flannery, Dayton J        10 Middies-MR             49.35      48.37   12
  8 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR             49.37      48.81   11
  9 Blair, Tim R              10 Middies-MR             49.01      49.84    9
 10 Van Tongeren, Gregory     10 Cond-MR                51.22      50.04    7
 11 Bialo, Matthew J          10 GAEL-MR                47.94      50.08    6
 12 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR    52.04      50.22    5
 13 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR    50.08      50.25    4
 14 Carlstedt, Drew           10 Cond-MR                52.49      50.87    3
 15 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR             49.92      51.30    2
 16 Piacente, Sean             9 Trs-MR                 50.12      51.77    1
 17 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR                50.67      51.79
 18 Garrett, Phillip E        10 Pace-MR                55.25      52.09
 18 Parauda, Max L             9 Pace-MR                52.88      52.09
 20 Parish, Daniel            10 Cond-MR                54.94      53.06
 21 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR  1:00.00      53.14
 21 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR             57.08      53.14
 23 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    53.74      53.47
 24 Blackburn, John F          9 Pace-MR                53.34      54.20
 25 Omartian, Aj J             9 Pace-MR              1:02.00      54.67
 26 Hall, Andrew T             9 Middies-MR             56.36      54.73
 27 Harelick, Alex R           9 Middies-MR             55.10      54.83
 28 Conaton, Michael J         9 GAEL-MR                54.50      55.14
 29 Tashiro, Ken               9 Middies-MR             54.48      55.50
 30 Miara, Jesse              10 Trs-MR                 55.13      56.41
 31 Lynch, Charlie F          10 Middies-MR           1:07.31      58.45
 32 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR                54.34      59.49
 33 Freiman, Ian M             9 Middies-MR             57.89    1:01.62
 34 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           1:00.40    1:02.71
 35 Pon, Gregory W             9 Middies-MR                NT    1:05.25
 36 Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR    55.00    1:05.89
 37 Rizzi, Roland E            9 Middies-MR           1:22.66    1:23.44
 -- Behrens, Christopher C     9 GAEL-MR                53.32         DQ
 -- Aherne, Jack M             9 GAEL-MR                50.91         DQ
 -- Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT         DQ
 -- Schoenherr, Mark J         9 GAEL-MR                46.60         DQ

Event 65  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR                32.19      33.14   20
  2 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                34.66      33.87   17
  3 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR                 37.39      34.82   16
  4 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR                35.16      34.97   15
  5 Unger, Katie              12 Cond-MR                35.10      35.02   14
  6 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                34.81      35.69   13
  7 Fink, Ericka M            11 Middies-MR             37.03      35.77   12
  8 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR             35.47      36.20   11
  9 Manning, Lauren E         11 Middies-MR             35.67      36.23    9
 10 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                35.56      36.63    7
 11 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR    39.27      37.64    5.5
 11 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR    37.65      37.64    5.5
 13 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR                37.63      37.73    4
 14 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR             36.70      37.77    3
 15 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR    38.69      37.80    2
 16 Fusco, Alexandra A        11 GAEL-MR                38.16      38.05    1
 17 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR             39.64      38.52
 18 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    40.64      38.86
 19 Hunter, Claire M          11 Middies-MR             40.06      38.88
 20 Seaboldt, Mariah R        12 Club Fit JV-MR         41.16      38.94
 21 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                40.40      39.12
 22 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    39.73      39.13
 23 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR                37.29      39.27
 24 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR             39.84      39.66
 25 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR                 40.01      39.80
 26 Donlon, Patricia          12 Trs-MR                 39.01      40.06
 27 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             40.97      40.30
 28 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR                 40.86      40.73
 29 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR             40.62      40.77
 30 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR    40.00      41.26
 31 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                41.02      42.98
 32 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR               47.63      43.22
 33 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR                42.96      43.90
 34 Coffman, Stephanie M      12 Club Fit JV-MR            NT      44.19
 35 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR    50.00      44.45
 36 Contreras, Stephanie J    12 Pace-MR                41.00      44.91
 37 Tsai, Shelun              12 Cond-MR                45.77      45.18
 38 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR    45.21      47.55
 39 Meenagh, Claire           12 Club Fit JV-MR            NT      47.77
 40 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR    50.00      48.28
 41 Wolin, Sarah R            11 Cond-MR                45.43      48.96
 42 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                42.81      49.76
 43 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR    49.57      51.13
 44 Dari, Kelli               11 Cond-MR                   NT      52.28
 45 Barbag, Alexis T          11 CFA-B-MR               54.16      54.70

Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                32.84      33.35   20
  2 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR             35.33      34.31   17
  3 Marchionni, Frank         12 Trs-MR                 36.34      35.51   16
  4 Pon, Matthew W            11 Middies-MR             35.55      36.01   15
  5 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR             36.91      37.16   14
  6 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR             38.06      37.34   13
  7 Noach, Kees               11 Middies-MR             37.79      37.46   12
  8 Mitchell, Ryan J          12 Pace-MR                38.89      37.96   11
  9 Nicholson, Michael R      11 Middies-MR             36.40      37.98    9
 10 Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR               45.00      37.99    7
 11 Barker, Kevin K           12 Middies-MR             38.26      38.32    6
 12 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR    38.75      38.44    5
 13 Doh, Christopher J        12 Pace-MR                37.13      38.47    4
 14 Leibel, Danny             11 Trs-MR                 39.95      39.16    3
 15 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR                 38.38      40.17    2
 16 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR    44.15      40.25    1
 17 Ready, Jimmy E            11 Club Fit JV-MR         38.80      40.53
 18 Messinger, Joshua         11 Trs-MR                 38.53      40.67
 19 Wolin, Seth A             11 Cond-MR                40.41      40.80
 20 Meany, RJ J               11 Trs-MR                 40.58      41.26
 21 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                40.52      41.68
 22 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR             41.89      42.25
 23 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR             43.27      42.31
 24 Kim, Andrew               12 Trs-MR                 44.76      42.49
 25 Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR                52.22      43.49
 26 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR                 40.35      44.09
 27 Brenner, Thomas           12 Trs-MR                 43.48      44.45
 28 Brynin, Max               11 Cond-MR                43.43      44.73
 29 Belitz, Jeff T            11 CFA-B-MR               48.11      45.82
 30 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR               45.76      47.38
 31 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR    48.43      50.15
 32 Mahon, Stephen M          11 Club Fit JV-MR         48.65      52.72
 33 Phelan, Jimmy F           11 Club Fit JV-MR            NT      54.40
 34 Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR                 55.03    1:02.32
 -- Kress, Scott J            12 CFA-B-MR               54.23         DQ

Event 67  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:22.48    1:21.50   18.5
                  39.71     1:21.50 (41.79)
  2 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR              1:26.74    1:23.66   18.5
                  41.04     1:23.66 (42.62)
  3 Hogan, Paige E             9 Pace-MR              1:27.43    1:23.73   16
                  39.55     1:23.73 (44.18)
  4 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:28.03    1:23.86    3.5
                  40.30     1:23.86 (43.56)
  5 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR               1:25.27    1:25.37   14.5
                  42.20     1:25.37 (43.17)
  6 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:39.00    1:25.81   13
                  40.56     1:25.81 (45.25)
  7 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:26.07   12
                  41.46     1:26.07 (44.61)
  8 Kelemen, Anna N            9 Middies-MR           1:25.34    1:26.14   11
                  43.04     1:26.14 (43.10)
  9 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR              1:26.53    1:26.67    8
                  41.96     1:26.67 (44.71)
 10 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR               1:33.06    1:27.45    6
                  42.83     1:27.45 (44.62)
 11 Braca, Tori K             10 Pace-MR              1:27.11    1:27.93   14.5
 12 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:32.30    1:28.35    5
                  42.24     1:28.35 (46.11)
 13 Rubzin, Emily J           10 Middies-MR           1:26.39    1:29.00    3.5
                  43.63     1:29.00 (45.37)
 14 Katchis, Alexandra R      10 Middies-MR           1:32.02    1:29.04    2
                  43.77     1:29.04 (45.27)
 15 Browne, Sophie L          10 Middies-MR           1:26.27    1:29.21    0.5
                  41.80     1:29.21 (47.41)
 16 Poleway, Monica J          9 Middies-MR           1:27.82    1:29.47    0.5
                  42.99     1:29.47 (46.48)
 17 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR              1:33.66    1:31.01
 18 Fulenwider, Melissa F      9 Middies-MR           1:30.88    1:32.25    8
                  43.85     1:32.25 (48.40)
 19 Warren, Frances V         10 Express Swimming-MR  1:35.00    1:32.38
                  43.34     1:32.38 (49.04)
 20 Rubenstein, Allie S        9 Middies-MR           1:37.01    1:32.46
                  45.31     1:32.46 (47.15)
 21 Tsai, Sylvan              10 Cond-MR              1:40.46    1:34.51
                  47.43     1:34.51 (47.08)
 22 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR  1:46.55    1:34.85
                  47.62     1:34.85 (47.23)
 23 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:35.34
                  46.54     1:35.34 (48.80)
 24 Daley, Isabell             9 Cond-MR                   NT    1:35.35
 25 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR              1:37.17    1:35.38
 26 Lash, Elizabeth A         10 Middies-MR           1:40.61    1:37.42
                  47.33     1:37.42 (50.09)
 27 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:41.60    1:37.80
                  47.79     1:37.80 (50.01)
 28 Pope, Lauren A             9 Middies-MR           1:41.72    1:39.26
                  47.78     1:39.26 (51.48)
 29 Smith, Mollie M            9 Pace-MR              1:52.00    1:39.85
                  48.30     1:39.85 (51.55)
 30 Latino, Danielle E         9 Middies-MR           1:49.51    1:40.09
                  50.22     1:40.09 (49.87)
 31 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR              1:46.77    1:43.17
                  49.77     1:43.17 (53.40)
 32 Sommer, Sammy K           10 CFA-B-MR             1:46.99    1:44.00
 33 Elkes, Sarah E             9 CFA-B-MR             1:50.00    1:44.69
                  52.77     1:44.69 (51.92)
 34 Dumas, Carly E            10 Middies-MR           1:40.01    1:45.13
                  51.82     1:45.13 (53.31)
 35 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR                    NT    1:45.39
 36 McKenna, Kelsey            9 Cond-MR              1:50.35    1:45.61
                  51.01     1:45.61 (54.60)
 37 Duggan, Tara              10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:45.71
                  51.68     1:45.71 (54.03)
 38 Fischer, Kate             10 Trs-MR               1:45.30    1:47.25
 39 Kilroy, Jacqueline C      10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:47.30
                  50.34     1:47.30 (56.96)
 40 Ialenti, Pamela S          9 Express Swimming-MR  1:55.00    1:49.52
                  53.21     1:49.52 (56.31)
 41 Barry, Meghan J            9 Middies-MR           1:46.29    1:49.90
                  54.29     1:49.90 (55.61)
 42 Suzuka, Shieri             9 Middies-MR                NT    1:50.23
                  52.53     1:50.23 (57.70)
 43 Cannatella, Katie G        9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:50.28
                  53.78     1:50.28 (56.50)
 44 Jaile, Sammi J            10 Cond-MR                   NT    1:51.36
                  57.38     1:51.36 (53.98)
 45 Young, Kayla               9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:53.26
                  54.76     1:53.26 (58.50)
 46 Quinn, Shannon C          10 Express Swimming-MR  2:10.00    1:53.71
 47 Takayama, Emma             9 Middies-MR           2:17.57    1:54.68
                  56.23     1:54.68 (58.45)
 48 Rasquin, Megan E           9 Express Swimming-MR  2:10.00    1:55.56
                  55.06   1:55.56 (1:00.50)
 49 Accattato, Adrianna       10 Trs-MR                    NT    1:57.06
 50 Gorenstein, Grace E       10 Middies-MR           2:04.59    2:00.34
                  58.05   2:00.34 (1:02.29)
 51 DeAngelo, Jenna            9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:02.32
                  56.99   2:02.32 (1:05.33)
 52 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              2:10.00    2:10.17
                1:02.13   2:10.17 (1:08.04)
 53 Noach, Erika              10 Middies-MR           2:00.03    2:12.68
                1:03.89   2:12.68 (1:08.79)
 54 Miao, Kelly               10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:23.17
                1:05.90   2:23.17 (1:17.27)
 -- Shaw, Maddy C              9 CFA-B-MR             1:42.00         DQ
                  53.12          DQ (54.77)
 -- Guarino, Catherine T      10 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ
                  56.24          DQ (57.34)
 -- Fears, Susannah K         10 CFA-B-MR             1:52.00         DQ
 -- Holfester, Kaitlyn A       9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ
                1:09.16        DQ (1:25.57)
 -- McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:54.45         DQ
                  46.57          DQ (52.39)
 -- Singer, Melanie           10 Middies-MR           1:51.14         DQ
                  55.99        DQ (1:01.50)
 -- Michaelessi, Georgeen C    9 Middies-MR           1:57.93         DQ
                  50.89          DQ (51.86)

Event 68  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:14.35    1:14.18   20
                  36.52     1:14.18 (37.66)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:15.36    1:15.35   17
                  37.22     1:15.35 (38.13)
  3 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:24.67   16
                  41.18     1:24.67 (43.49)
  4 Blair, Tim R              10 Middies-MR           1:21.43    1:25.52   15
                  41.46     1:25.52 (44.06)
  5 Ginsberg, Matthew K        9 Middies-MR           1:26.16    1:29.09   14
                  44.04     1:29.09 (45.05)
  6 Shannon, Christopher K    10 Middies-MR           1:28.31    1:30.26   13
                  44.49     1:30.26 (45.77)
  7 Avidan, Lucas J           10 Middies-MR           1:33.45    1:32.25   12
                  44.17     1:32.25 (48.08)
  8 Graham, Danny              9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:33.39   11
                  45.43     1:33.39 (47.96)
  9 Schoenherr, Mark J         9 GAEL-MR                   NT    1:34.55    9
                  45.66     1:34.55 (48.89)
 10 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:36.03    1:35.02    7
                  45.66     1:35.02 (49.36)
 11 Barker, TJ J              10 Unattached                NT    1:37.01    6
                  46.48     1:37.01 (50.53)
 12 Farm, Eric                 9 Trs-MR               1:46.05    1:38.11    5
                  46.70     1:38.11 (51.41)
 13 Lo, Arthur                10 Express Swimming-MR  1:40.00    1:38.75    4
                  46.23     1:38.75 (52.52)
 14 Miara, Jesse              10 Trs-MR               1:50.06    1:38.87    3
                  47.26     1:38.87 (51.61)
 15 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR              1:28.88    1:39.27    2
                1:39.16      1:39.27 (0.11)
 16 Garrett, Phillip E        10 Pace-MR              2:00.00    1:40.20    1
                  49.62     1:40.20 (50.58)
 17 Harelick, Alex R           9 Middies-MR           1:49.55    1:41.96
                  49.27     1:41.96 (52.69)
 18 Shiraishi, Sora T          9 Middies-MR           1:40.39    1:43.40
                  51.27     1:43.40 (52.13)
 19 Lynch, Charlie F          10 Middies-MR           1:43.88    1:43.56
                  47.25     1:43.56 (56.31)
 20 Hall, Andrew T             9 Middies-MR           1:47.46    1:43.85
                  49.80     1:43.85 (54.05)
 21 Blackburn, John F          9 Pace-MR              2:00.00    1:45.47
                  50.90     1:45.47 (54.57)
 22 Tashiro, Ken               9 Middies-MR                NT    1:45.59
                  48.12     1:45.59 (57.47)
 23 Van Tongeren, Gregory     10 Cond-MR                   NT    1:46.61
                  51.98     1:46.61 (54.63)
 24 Freiman, Ian M             9 Middies-MR           1:41.13    1:46.98
                  53.28     1:46.98 (53.70)
 25 Parish, Daniel            10 Cond-MR                   NT    1:48.67
                  53.18     1:48.67 (55.49)
 26 Ke, Richard M              9 Express Swimming-MR  2:05.00    1:48.68
                  48.03   1:48.68 (1:00.65)
 27 Piacente, Sean             9 Trs-MR               1:59.40    1:51.18
                  54.51     1:51.18 (56.67)
 28 Shanley, Benjamin M       10 Express Swimming-MR  1:52.19    1:52.79
                  49.27   1:52.79 (1:03.52)
 29 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR              1:40.00    1:57.16
                  56.25   1:57.16 (1:00.91)
 30 Pon, Gregory W             9 Middies-MR                NT    1:57.62
                  56.51   1:57.62 (1:01.11)
 31 Cheng, Michael             9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:05.99
                1:00.97   2:05.99 (1:05.02)
 32 Bickle, Gregory R          9 Middies-MR           2:08.19    2:06.18
                1:00.81   2:06.18 (1:05.37)
 -- Carlstedt, Drew           10 Cond-MR                   NT         DQ
                  47.28          DQ (52.52)
 -- Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:45.00         DQ
                  44.87          DQ (46.72)
 -- Flannery, Dayton J        10 Middies-MR           1:38.36         DQ
                  45.92          DQ (48.16)
 -- Omartian, Aj J             9 Pace-MR              2:00.00         DQ
                  46.98          DQ (51.27)
 -- Cahill, Andrew G           9 Middies-MR                NT         DQ
                1:00.28        DQ (1:03.76)

Event 69  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR              1:08.21    1:06.80   20
                  31.00     1:06.80 (35.80)
  2 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:09.61    1:10.86   17
                  31.75     1:10.86 (39.11)
  3 Lyver, Kellie M           12 GAEL-MR              1:14.34    1:13.83   16
                  33.19     1:13.83 (40.64)
  4 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:15.47    1:15.23   15
                  35.00     1:15.23 (40.23)
  5 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR               1:24.02    1:15.68   14
                  34.06     1:15.68 (41.62)
  6 Dooley, Theresa A         11 Cond-MR              1:21.26    1:17.00   13
                  36.78     1:17.00 (40.22)
  7 Fink, Ericka M            11 Middies-MR           1:22.19    1:17.91   12
                  36.91     1:17.91 (41.00)
  8 Norrgard, Kristen M       12 Middies-MR           1:19.27    1:18.28   11
                  35.31     1:18.28 (42.97)
  9 Allong, Gabriella F       11 Express Swimming-MR  1:19.47    1:18.38    9
                  37.55     1:18.38 (40.83)
 10 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:16.70    1:18.65    7
                  33.96     1:18.65 (44.69)
 11 Shanley, Kelly M          12 Express Swimming-MR  1:20.52    1:18.77    6
                  36.81     1:18.77 (41.96)
 12 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR              1:19.05    1:18.91    5
                  37.56     1:18.91 (41.35)
 13 Silverhardt, Sarah S      12 Pace-MR              1:18.64    1:19.80    4
                  36.10     1:19.80 (43.70)
 14 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  1:20.68    1:20.23    3
                  36.96     1:20.23 (43.27)
 15 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  1:22.13    1:20.94    2
                  37.45     1:20.94 (43.49)
 16 O'Brien, Haley F          12 Middies-MR           1:20.83    1:21.15    1
                  39.93     1:21.15 (41.22)
 17 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:22.30    1:21.53
                  39.67     1:21.53 (41.86)
 18 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              1:20.10    1:22.37
                  38.64     1:22.37 (43.73)
 19 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              1:24.08    1:22.85
                  38.78     1:22.85 (44.07)
 20 Fusco, Alexandra A        11 GAEL-MR              1:21.68    1:23.08
                  39.12     1:23.08 (43.96)
 21 Manning, Lauren E         11 Middies-MR           1:25.47    1:23.16
                  38.98     1:23.16 (44.18)
 22 Ortiz, Daniela            11 Middies-MR           1:25.67    1:24.11
                  38.44     1:24.11 (45.67)
 23 Hunter, Claire M          11 Middies-MR                NT    1:24.22
                  37.55     1:24.22 (46.67)
 24 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR              1:36.87    1:24.66
                  37.75     1:24.66 (46.91)
 25 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:25.00    1:24.68
                  39.28     1:24.68 (45.40)
 26 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR               1:22.01    1:24.70
                  41.23     1:24.70 (43.47)
 27 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:27.68    1:24.92
                  40.98     1:24.92 (43.94)
 28 McLaughlin, Megan K       11 Middies-MR           1:28.32    1:25.71
                  40.31     1:25.71 (45.40)
 29 Michalatos, Vicky M       12 Pace-MR                   NT    1:26.04
                  41.55     1:26.04 (44.49)
 30 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:25.91    1:26.23
                  40.21     1:26.23 (46.02)
 31 Jen, Elizabeth C          12 Middies-MR           1:26.13    1:26.60
                  39.80     1:26.60 (46.80)
 32 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:31.05    1:26.90
                  40.55     1:26.90 (46.35)
 33 Seaboldt, Mariah R        12 Club Fit JV-MR       1:28.66    1:26.92
                  41.12     1:26.92 (45.80)
 34 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  1:27.87    1:26.95
                  40.03     1:26.95 (46.92)
 35 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR               1:26.86    1:27.04
                  40.84     1:27.04 (46.20)
 36 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR               1:29.58    1:28.05
                  42.70     1:28.05 (45.35)
 37 McDermott, Kara M         12 Express Swimming-MR  1:30.36    1:30.40
                  42.61     1:30.40 (47.79)
 38 Cannatella, Annie M       11 Express Swimming-MR  1:35.46    1:30.50
                  40.72     1:30.50 (49.78)
 39 Bonifacio, Stephanie M    11 Cond-MR              1:31.14    1:30.54
                  46.48     1:30.54 (44.06)
 40 Graham, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:29.54    1:30.72
                  43.61     1:30.72 (47.11)
 41 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                   NT    1:30.78
                  41.32     1:30.78 (49.46)
 42 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR              4:15.00    1:33.48
                  40.33     1:33.48 (53.15)
 43 Krebs, Kristen E          11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:34.37
                  46.68     1:34.37 (47.69)
 44 Yozwiak, Maddy V          11 CFA-B-MR             1:50.00    1:36.32
                  46.14     1:36.32 (50.18)
 45 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  1:33.19    1:36.78
                  48.41     1:36.78 (48.37)
 46 Tsai, Shelun              12 Cond-MR              1:41.54    1:40.39
                  45.50     1:40.39 (54.89)
 47 Burdi, Marissa A          11 Express Swimming-MR  1:49.17    1:40.62
                  46.44     1:40.62 (54.18)
 48 Meenagh, Claire           12 Club Fit JV-MR            NT    1:47.01
                  48.15     1:47.01 (58.86)

Event 70  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jamie J         11 Pace-MR              1:12.31    1:12.36   20
                  31.81     1:12.36 (40.55)
  2 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              1:15.41    1:13.60   17
                  33.94     1:13.60 (39.66)
  3 Nikic, Marko J            12 Pace-MR              1:14.38    1:16.19   16
                  36.37     1:16.19 (39.82)
  4 Doh, Christopher J        12 Pace-MR              1:18.26    1:16.48   15
                  37.48     1:16.48 (39.00)
  5 Pon, Matthew W            11 Middies-MR           1:15.50    1:16.49   14
                  35.85     1:16.49 (40.64)
  6 Gorenstein, Eric M        12 Middies-MR           1:19.40    1:18.82   13
                  37.67     1:18.82 (41.15)
  7 Mitil, Lorenzo            11 Middies-MR           1:23.17    1:19.02   12
                  36.72     1:19.02 (42.30)
  8 Tartaglione, Kevin J      12 Middies-MR           1:18.99    1:19.90   11
                  38.22     1:19.90 (41.68)
  9 Barker, Kevin K           12 Middies-MR           1:20.02    1:20.54    9
                  38.36     1:20.54 (42.18)
 10 Wolin, Seth A             11 Cond-MR              1:24.18    1:20.99    7
                  38.52     1:20.99 (42.47)
 11 Marchionni, Frank         12 Trs-MR               1:25.03    1:21.66    6
                  36.92     1:21.66 (44.74)
 12 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  1:28.63    1:22.58    5
                  39.79     1:22.58 (42.79)
 13 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR               1:21.93    1:23.71    4
                  39.31     1:23.71 (44.40)
 14 Farm, Bryan               12 Trs-MR               1:23.56    1:24.03    3
                  38.96     1:24.03 (45.07)
 15 Noach, Kees               11 Middies-MR           1:26.98    1:25.38    2
                  39.32     1:25.38 (46.06)
 16 Messinger, Joshua         11 Trs-MR               1:25.12    1:27.82    1
                  39.39     1:27.82 (48.43)
 17 Wilson, Ryan M            12 CFA-B-MR             1:35.00    1:28.56
                  37.77     1:28.56 (50.79)
 18 Ready, Jimmy E            11 Club Fit JV-MR       1:29.97    1:29.36
                  42.01     1:29.36 (47.35)
 19 Mitzian, Nick W           11 Middies-MR           1:35.37    1:30.31
                  41.78     1:30.31 (48.53)
 20 Mianti, Michael J         12 CFA-B-MR             1:48.99    1:30.74
                  43.52     1:30.74 (47.22)
 21 Van Tongeren, Jake        12 Cond-MR                   NT    1:30.99
                  45.78     1:30.99 (45.21)
 22 Kress, Scott J            12 CFA-B-MR             1:45.96    1:31.31
                  44.35     1:31.31 (46.96)
 23 Brynin, Max               11 Cond-MR                   NT    1:35.67
                  45.64     1:35.67 (50.03)
 24 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:37.34
                  47.17     1:37.34 (50.17)
 25 Freiman, Andrew D         11 Middies-MR           1:36.63    1:39.14
                  47.07     1:39.14 (52.07)
 26 Mahon, Stephen M          11 Club Fit JV-MR       1:40.06    1:45.04
                  52.71     1:45.04 (52.33)
 27 Palmer, John A            11 Express Swimming-MR  1:52.95    1:46.45
                  47.21     1:46.45 (59.24)
 28 Phelan, Jimmy F           11 Club Fit JV-MR            NT    1:49.57
                  52.87     1:49.57 (56.70)

Event 71  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:25.55    2:34.29   40
                  39.32     1:23.56 (44.24)     2:02.63 (39.07)     2:34.29 (31.66)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:33.23    2:36.34   34
                  42.59     1:23.94 (41.35)     2:02.96 (39.02)     2:36.34 (33.38)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:30.00    2:37.48   32
     1) Smith, Mollie M 9               2) Decrem, Danielle H 10
     3) Hogan, Paige E 9                4) Oliveira, Kerry C 10
                  41.83     1:25.25 (43.42)     2:04.45 (39.20)     2:37.48 (33.03)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                          NT    2:49.36   30
                  39.34     1:28.35 (49.01)     2:11.35 (43.00)     2:49.36 (38.01)
  5 Condors-MR  'A'                                        NT    2:50.35   28
     1) Tsai, Sylvan 10                 2) Carlucci, Brannan A 10
     3) Daley, Isabell 9                4) Fischer, Sarah 10
                  42.59     1:31.30 (48.71)     2:18.67 (47.37)     2:50.35 (31.68)

Event 72  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:19.04    2:24.25   40
                  35.05     1:17.07 (42.02)     1:55.23 (38.16)     2:24.25 (29.02)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:55.00    3:04.64   34
     1) Engemann, Karl J 10             2) Blackburn, John F 9
     3) Garrett, Phillip E 10           4) Sherman, Daniel W 10
                  42.99     1:36.43 (53.44)     2:25.73 (49.30)     3:04.64 (38.91)

Event 73  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:10.05    2:07.55   40
                  33.03     1:08.18 (35.15)     1:40.29 (32.11)     2:07.55 (27.26)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:10.03    2:12.04   34
     1) Costa, Christina 12             2) Flower, Lauren E 11
     3) Wergen, Chelsea E 11            4) Burtnik, Marisol G 12
                  33.79     1:10.52 (36.73)     1:42.54 (32.02)     2:12.04 (29.50)
  3 Condors-MR  'A'                                        NT    2:18.12   32
     1) Schatkun, Beth A 12             2) Dooley, Theresa A 11
     3) Unger, Katie 12                 4) Joseph, Jamela 11
                  35.29     1:12.19 (36.90)     1:47.39 (35.20)     2:18.12 (30.73)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.50    2:18.80   30
                  32.63     1:12.86 (40.23)     1:51.44 (38.58)     2:18.80 (27.36)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:21.00    2:28.02   28
     1) Silverhardt, Sarah S 12         2) Contreras, Stephanie J 12
     3) Pampillonio, Janine C 11        4) Fletcher, Diana C 12
                  37.21     1:19.38 (42.17)     1:55.95 (36.57)     2:28.02 (32.07)
  6 Condors-MR  'B'                                        NT    3:04.84   26
     1) Tsai, Shelun 12                 2) Wolin, Sarah R 11
     3) Bonifacio, Stephanie M 11       4) Dari, Kelli 11
                  48.22     1:32.65 (44.43)     2:22.81 (50.16)     3:04.84 (42.03)

Event 74  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:12.50    2:10.49   40
     1) Mariano, Collin J 12            2) Nikic, Marko J 12
     3) Zorgman, Willem H 12            4) Schnog, Sam H 12
                  33.45     1:10.74 (37.29)     1:41.96 (31.22)     2:10.49 (28.53)
  2 Condors-MR  'A'                                        NT    2:40.82   34
     1) Brynin, Max 11                  2) Van Tongeren, Jake 12
     3) Wolin, Seth A 11                4) Carlstedt, Drew 10
                  45.87     1:28.33 (42.46)     2:06.77 (38.44)     2:40.82 (34.05)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:04.14    2:41.89   32
                  49.98     1:33.71 (43.73)     2:10.21 (36.50)     2:41.89 (31.68)

Event 75  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                49.97      47.01   20
  2 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             50.24      47.07   17
  3 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             49.31      48.07   16
  4 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             51.47      50.85   15
  5 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             54.66      51.03   14
  6 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             55.58      52.67   13
  7 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 56.36      53.28   12
  8 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             52.88      53.79   11
  9 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR  1:00.00      54.06    9
 10 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR  1:10.00      55.53    7
 11 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 58.01      56.17    6
 12 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR                NT      57.75    5
 13 Quinn, Kelly A             8 Express Swimming-MR  1:10.00      57.91    4
 14 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR               1:00.74      58.55    3
 15 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR                NT      59.02    2
 16 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR  1:05.00      59.04    1
 17 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR             1:01.35      59.13
 18 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR             1:05.99    1:00.38
 19 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                43.98    1:01.23
 20 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR              1:00.22    1:01.43
 21 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR             1:03.12    1:01.69
 22 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR                NT    1:02.65
 23 Grygotis, Kristen L        8 Tide-NJ              1:25.91    1:02.82
 24 Itagaki, Nae               7 Middies-MR                NT    1:06.12
 25 Hetzel, Katherine V        7 Pace-MR              1:14.44    1:07.53
 26 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR               1:15.27    1:09.75
 27 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR              1:09.53    1:12.13
 28 Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR                NT    1:14.51
 -- Posner, Hayley             7 Cond-MR                   NT         DQ
 -- Lilli, KyleAnn C           7 Tide-NJ              1:20.45         DQ
 -- McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 59.45         DQ

Event 76  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                42.32      42.46   20
  2 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    58.00      47.86   17
  3 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                56.08      50.89   16
  4 Connelly, Killian M        8 Pace-MR                53.81      51.04   15
  5 Lantin, Matthew D          7 Middies-MR                NT      54.61   14
  6 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR                NT      54.84   13
  7 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               57.85      58.24   12
  8 Leung, Jason               8 Tide-NJ                55.78      58.83   11
  9 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR  1:00.00      59.18    9
 10 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             57.45    1:00.39    7
 11 Shields, Brandon           8 Trs-MR               1:09.33    1:01.26    6
 12 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR                NT    1:01.89    5
 13 Bonalle, Steven C          8 GAEL-MR              1:02.74    1:02.33    4
 14 Devito, TJ                 6 Trs-MR                    NT    1:13.37    3
 -- Posner, Kevin M            6 Cond-MR                   NT         DQ
 -- DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR           1:11.72         DQ
 -- Rubenstein, Sam M          7 Middies-MR                NT         DQ
 -- Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT         DQ

Event 77  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:40.44    2:33.96   20
                  33.75     1:12.45 (38.70)     1:53.09 (40.64)     2:33.96 (40.87)
  2 Still, Hailey R           14 Middies-MR           2:50.50    2:45.80   17
                  36.91     1:18.81 (41.90)     2:02.24 (43.43)     2:45.80 (43.56)
  3 Brenner, Jillian V        14 Trs-MR               2:48.84    2:46.55   16
                  35.96     1:17.34 (41.38)     2:01.16 (43.82)     2:46.55 (45.39)
  4 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR            NT    2:48.30   15
                  37.79     1:20.75 (42.96)     2:04.54 (43.79)     2:48.30 (43.76)
  5 McNally, Elise C          13 Unattached           2:47.50    2:53.22   14
                  37.32     1:19.98 (42.66)     2:06.18 (46.20)     2:53.22 (47.04)
  6 Fischer, Betsy            13 Cond-MR                   NT    2:55.22   13
                  39.88     1:24.59 (44.71)     2:10.52 (45.93)     2:55.22 (44.70)
  7 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR                NT    2:55.63   12
                  40.08     1:24.86 (44.78)     2:10.43 (45.57)     2:55.63 (45.20)
  8 Wergen, Laura M           14 Pace-MR              2:56.69    3:00.28   11
                  39.31     1:24.40 (45.09)     2:11.75 (47.35)     3:00.28 (48.53)
  9 Cloer, Amanda             13 Trs-MR                    NT    3:00.73    9
                  40.74     1:26.18 (45.44)     2:13.72 (47.54)     3:00.73 (47.01)
 10 Fox, Stephanie M          14 Tide-NJ              2:55.36    3:01.01    7
                  40.25     1:25.66 (45.41)     2:13.64 (47.98)     3:01.01 (47.37)
 11 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              2:54.37    3:02.50    6
                  40.27     1:25.58 (45.31)     2:14.04 (48.46)     3:02.50 (48.46)
 12 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR           2:58.12    3:02.97    5
                  41.08     1:26.59 (45.51)     2:14.64 (48.05)     3:02.97 (48.33)
 13 Sica, Marianna            14 Tide-NJ              2:57.30    3:05.20    4
                  40.64     1:27.41 (46.77)     2:15.97 (48.56)     3:05.20 (49.23)
 14 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR                NT    3:07.00    3
                  42.30     1:30.73 (48.43)     2:19.66 (48.93)     3:07.00 (47.34)
 15 Fazio, Alexis J           13 Cond-MR                   NT    3:08.03    2
                  41.53     1:30.43 (48.90)     2:20.29 (49.86)     3:08.03 (47.74)
 16 Palazzi, Alicia L         13 Tide-NJ              2:57.48    3:08.67    1
                  41.70     1:29.27 (47.57)     2:18.60 (49.33)     3:08.67 (50.07)
 17 Foldi, Rebecca A          14 Tide-NJ                   NT    3:13.42
                  43.84     1:32.59 (48.75)     2:23.27 (50.68)     3:13.42 (50.15)
 18 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             3:15.00    3:16.43
                  45.11     1:35.05 (49.94)     2:26.17 (51.12)     3:16.43 (50.26)
 19 Spade, Ariel              13 Cond-MR              3:20.56    3:19.69
                  43.23     1:32.72 (49.49)     2:26.70 (53.98)     3:19.69 (52.99)
 20 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR             3:15.45    3:20.29
                  43.88     1:35.42 (51.54)     2:27.17 (51.75)     3:20.29 (53.12)
 21 Downer, Jessica A         14 Trs-MR                    NT    3:22.48
                  45.63     1:37.24 (51.61)     2:31.53 (54.29)     3:22.48 (50.95)
 22 Accattato, Gianna         14 Trs-MR                    NT    3:28.74
                  45.73     1:39.45 (53.72)     2:34.53 (55.08)     3:28.74 (54.21)
 23 Mongiovi, Rachael         13 Trs-MR                    NT    3:35.19
                  45.76     1:42.25 (56.49)     2:39.53 (57.28)     3:35.19 (55.66)
 -- Zucker, Diana N           13 Club Fit JV-MR            NT         DQ
                  52.06   1:55.86 (1:03.80)   3:04.52 (1:08.66)        DQ (1:07.67)

Event 78  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schaub, Charles M         13 Cond-MR              2:35.75    2:34.89   20
                  33.92     1:13.06 (39.14)     1:54.44 (41.38)     2:34.89 (40.45)
  2 Eickelberg, Tom W         14 Tide-NJ              2:58.01    2:35.56   17
                  34.84     1:14.49 (39.65)     1:55.45 (40.96)     2:35.56 (40.11)
  3 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              2:43.80    2:39.37   16
                  35.32     1:16.12 (40.80)     1:58.82 (42.70)     2:39.37 (40.55)
  4 Weiner, Ben L             13 Cond-MR              2:49.57    2:49.11   15
                  36.74     1:19.48 (42.74)     2:03.87 (44.39)     2:49.11 (45.24)
  5 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              3:03.87    2:51.27   14
                  36.94     1:19.46 (42.52)     2:05.50 (46.04)     2:51.27 (45.77)
  6 Koyama, Hero              13 Club Fit JV-MR            NT    2:55.40   13
                  41.08     1:26.27 (45.19)     2:11.90 (45.63)     2:55.40 (43.50)
  7 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR                NT    2:59.23   12
                  40.69     1:26.84 (46.15)     2:13.43 (46.59)     2:59.23 (45.80)
  8 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR                NT    3:01.36   11
                  42.64     1:28.95 (46.31)     2:15.95 (47.00)     3:01.36 (45.41)
  9 Tavlarakis, Antonis J     14 Pace-MR              3:02.26    3:02.19    9
                  40.49     1:27.89 (47.40)     2:14.13 (46.24)     3:02.19 (48.06)
 10 Carlucci, Evan            14 YFD-MR               3:00.14    3:02.32    7
                  41.36     1:28.98 (47.62)     2:17.07 (48.09)     3:02.32 (45.25)
 11 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           3:01.79    3:04.42    6
                  40.70     1:27.48 (46.78)     2:16.59 (49.11)     3:04.42 (47.83)
 12 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR                NT    3:07.74    5
                  42.52     1:30.18 (47.66)     2:19.51 (49.33)     3:07.74 (48.23)
 13 Navy, Marc                14 YFD-MR               3:17.84    3:14.13    4
                  43.84     1:33.90 (50.06)     2:24.90 (51.00)     3:14.13 (49.23)
 14 Parish, Sam M             13 Cond-MR              3:23.33    3:16.03    3
                  44.86     1:33.45 (48.59)     2:24.27 (50.82)     3:16.03 (51.76)
 15 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR           3:16.18    3:21.08    2
                  43.30     1:35.38 (52.08)     2:28.33 (52.95)     3:21.08 (52.75)
 -- Pope, Ryan P              14 Middies-MR                NT         DQ
                  38.60     1:23.23 (44.63)     2:10.18 (46.95)          DQ (46.30)

Event 79  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           2:39.57    2:40.09   20
                  36.33     1:16.47 (40.14)     1:58.26 (41.79)     2:40.09 (41.83)
  2 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:45.13    2:43.92   17
                  36.66     1:18.24 (41.58)     2:00.39 (42.15)     2:43.92 (43.53)
  3 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:56.49    2:52.17   16
                  36.78     1:19.47 (42.69)     2:04.91 (45.44)     2:52.17 (47.26)
  4 Pullen, Mel G             15 Cond-MR              2:51.12    2:54.90   15
                  37.91     1:21.82 (43.91)     2:08.09 (46.27)     2:54.90 (46.81)
  5 Davide, Regina M          17 Pace-MR              2:56.05    2:55.51   14
                  37.55     1:23.05 (45.50)     2:09.69 (46.64)     2:55.51 (45.82)
  6 Lucchese, Heather         17 Trs-MR                    NT    2:58.65   13
                  37.62     1:22.02 (44.40)     2:09.60 (47.58)     2:58.65 (49.05)

Event 80  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T          17 Cond-MR              2:16.48    2:21.64   20
                  30.78     1:06.38 (35.60)     1:43.27 (36.89)     2:21.64 (38.37)
  2 Carlucci, Conor A         15 Cond-MR              2:37.58    2:32.36   17
                  33.10     1:11.99 (38.89)     1:52.83 (40.84)     2:32.36 (39.53)
  3 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR           2:30.95    2:36.00   16
                  35.31     1:14.28 (38.97)     1:54.87 (40.59)     2:36.00 (41.13)
  4 Harrington, Kyle          15 Pace-MR              2:36.97    2:36.39   15
                  34.22     1:12.81 (38.59)     1:53.59 (40.78)     2:36.39 (42.80)
  5 Rupinski, Darin           17 Trs-MR               2:42.94    2:36.59   14
                  34.61     1:13.80 (39.19)     1:55.11 (41.31)     2:36.59 (41.48)
  6 McClintock, Craig A       16 Middies-MR                NT    2:42.87   13
                  36.55     1:19.54 (42.99)     2:01.97 (42.43)     2:42.87 (40.90)
  7 Jin, Christopher          14 Cond-MR                   NT    2:43.76   12
                  36.78     1:17.66 (40.88)     2:00.83 (43.17)     2:43.76 (42.93)
  8 Piacente, Kevin           17 Trs-MR               2:37.74    2:44.34   11
                  35.82     1:17.85 (42.03)     2:01.49 (43.64)     2:44.34 (42.85)
  9 Joseph, Jamal             16 Cond-MR                   NT    2:59.29    9
                  35.71     1:20.51 (44.80)     2:09.68 (49.17)     2:59.29 (49.61)
 10 Spade, Mikael             15 Cond-MR              2:54.02    3:05.34    7
                  38.80     1:24.92 (46.12)     2:15.25 (50.33)     3:05.34 (50.09)
 -- Lantin, Peter A           15 Middies-MR           2:41.48         DQ
                  37.07     1:17.32 (40.25)     1:57.21 (39.89)          DQ (40.94)

Event 81  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                16.89      16.41
  2 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR               18.69      16.74
  3 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             16.50      16.88
  3 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR             17.33      16.88
  5 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                18.94      17.42
                  17.51           17.42 ( )
  6 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             18.44      17.49
  6 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 18.68      17.49
  8 Ramsey, Danielle           7 Express Swimming-MR    18.18      17.51
  9 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             19.52      17.79
                  18.03           17.79 ( )
 10 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 20.28      18.12
                  18.25           18.12 ( )
 11 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             18.40      18.17
 12 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR    18.64      18.25
 13 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR             20.44      18.29
 14 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             18.62      18.31
 15 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 19.22      18.53
                  18.03        18.53 (0.50)
 16 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR                18.56      19.22
 17 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR               20.08      19.25
                  19.20        19.25 (0.05)
 18 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                19.57      19.40
                  19.57           19.40 ( )
 19 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR    20.00      19.44
                  19.61           19.44 ( )
 20 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR    20.41      19.72
                  19.72           19.72 ( )
 21 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             21.60      19.73
                  19.88           19.73 ( )
 22 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR                 20.00      20.02
                  20.05           20.02 ( )
 23 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR               20.36      20.17
                  20.32           20.17 ( )
 24 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                21.28      20.37
                  20.48           20.37 ( )
 25 Grygotis, Kristen L        8 Tide-NJ                21.88      21.04
                  21.06           21.04 ( )
 26 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR             19.98      21.06
                  21.31           21.06 ( )
 27 Itagaki, Nae               7 Middies-MR             24.07      21.55
                  21.69           21.55 ( )
 28 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR                 20.72      21.59
                  21.82           21.59 ( )
 29 Quinn, Kelly A             8 Express Swimming-MR    23.24      22.00
                  23.84           22.00 ( )
 30 Hetzel, Katherine V        7 Pace-MR                24.78      22.44
                  24.38           22.44 ( )
 31 Lilli, KyleAnn C           7 Tide-NJ                25.73      24.10
                  24.30           24.10 ( )
 32 Longworth, Shannon E       7 Club Fit JV-MR            NT      24.32
                  24.49           24.32 ( )
 33 Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR             27.74      27.76
                  27.87           27.76 ( )
 34 Posner, Hayley             7 Cond-MR                27.05      28.47
                  28.94           28.47 ( )
 35 Ialenti, Devon E           7 Express Swimming-MR    26.00      28.61
                  28.76           28.61 ( )

Event 82  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                15.57      15.10
  2 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                15.47      15.32
  3 Shields, Brandon           8 Trs-MR                 15.63      16.15
  4 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    17.94      17.28
  5 Connelly, Killian M        8 Pace-MR                17.25      17.39
  6 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               18.40      17.42
  7 Rubenstein, Sam M          7 Middies-MR             17.30      17.51
  8 Tulchin, Charlie E         8 Pace-MR                18.25      17.98
  9 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR    18.08      18.24
 10 Lantin, Matthew D          7 Middies-MR             23.41      18.25
 11 Carlstedt, Colter          6 Cond-MR                17.87      18.91
 12 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR             19.02      19.21
 13 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR             21.17      19.24
 14 Conaton, Patrick A         5 GAEL-MR                19.87      19.49
 15 Bonalle, Steven C          8 GAEL-MR                20.49      20.13
 16 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             18.30      20.34
 17 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR             21.22      20.99
 18 Leung, Jason               8 Tide-NJ                21.76      21.01
 19 Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT      23.71
 20 Devito, TJ                 6 Trs-MR                 25.22      24.14
 21 Shanley, Kenneth J         8 Express Swimming-MR    30.96      25.90
 22 Posner, Kevin M            6 Cond-MR                27.66      28.30
 23 Swinghamer, Jake A         7 Middies-MR             19.68      28.72
 24 Aherne, Liam P             7 GAEL-MR                27.60      31.09

Event 83  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR                26.43      26.52
  2 Dudar, Stefanie E         14 Tide-NJ                27.59      26.64
  3 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR                27.25      27.06
  4 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR    29.00      27.40
  5 Cullens, Sayaka E         14 Tide-NJ                27.72      27.51
  6 Kopac, Kelly L            13 Cond-MR                28.61      27.62
  7 Chapman, Kim              14 Trs-MR                 28.26      28.02
  8 Matsuyama, Gemma          14 Tide-NJ                28.19      28.12
  9 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR    29.39      28.13
 10 Fox, Stephanie M          14 Tide-NJ                28.04      28.21
 11 Brenner, Jillian V        14 Trs-MR                 28.30      28.40
 12 Pampillonio, Jennifer M   13 Pace-MR                28.68      28.67
 13 Wergen, Laura M           14 Pace-MR                28.96      28.78
 14 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR                29.07      28.86
 15 Still, Hailey R           14 Middies-MR             28.34      28.99
 16 Collins, Heather          14 Cond-MR                28.07      29.14
 17 Fischer, Betsy            13 Cond-MR                29.60      29.29
 18 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR                29.50      29.32
 19 Palazzi, Alicia L         13 Tide-NJ                29.25      29.40
 20 Brown, Carolyn A          14 Club Fit JV-MR         29.67      29.45
 21 Pyle, Emma P              14 GAEL-MR                29.71      29.58
 22 Sica, Marianna            14 Tide-NJ                30.33      29.71
 23 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR         29.38      29.80
 24 Cloer, Amanda             13 Trs-MR                 29.70      29.97
 24 Sykes, Sarah M            13 Tide-NJ                30.78      29.97
 26 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR             30.07      30.05
 27 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR             29.18      30.19
 28 Fazio, Alexis J           13 Cond-MR                30.01      30.25
 29 McNally, Elise C          13 Unattached             29.90      30.38
 30 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR             33.14      30.69
 31 Shorter, Jaime E          14 Cond-MR                   NT      30.95
 32 Poulin, Mary              13 Trs-MR                 31.60      31.43
 33 Knapp, Erin J             13 Pace-MR                33.01      31.63
 34 Dertouzos, Sara           13 Tide-NJ                31.16      31.71
 35 Dubicki, Sarah            14 Trs-MR                 31.82      32.05
 36 Spade, Ariel              13 Cond-MR                33.40      32.23
 37 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR               32.41      32.31
 38 Austin, Debra E           14 Cond-MR                34.95      32.65
 39 Arizmendi, Andria A       13 Cond-MR                   NT      32.69
 40 Mongiovi, Rachael         13 Trs-MR                 32.23      32.88
 41 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR               34.12      33.02
 42 Accattato, Gianna         14 Trs-MR                 33.76      33.56
 43 Sanicola, Kerri M         14 Club Fit JV-MR            NT      33.73
 44 Hill, Lindsay T           13 Tide-NJ                34.00      34.21
 45 Pecoraro, Danielle        14 Club Fit JV-MR            NT      34.87
 46 Zucker, Diana N           13 Club Fit JV-MR         32.62      37.74

Event 84  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wright, Edwin P           14 Cond-MR                24.08      23.95
  2 Franze, David J           13 Pace-MR                25.46      24.63
  3 Schaub, Charles M         13 Cond-MR                25.55      25.04
  4 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR                27.03      26.03
  5 Meany, Matthew G          14 Trs-MR                 27.02      26.05
  6 Pope, Ryan P              14 Middies-MR             26.08      26.06
  7 Mason, Daniel J           14 Pace-MR                26.38      26.17
  8 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR             27.15      26.37
  9 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR                26.75      26.42
 10 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR             28.33      26.59
 11 Mc Dermott, Brian         14 Tide-NJ                27.37      26.71
 12 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR                27.58      27.07
 13 Pullen, Phillip K         13 Cond-MR                28.05      27.31
 14 Tavlarakis, Antonis J     14 Pace-MR                27.62      27.35
 15 Koyama, Hero              13 Club Fit JV-MR            NT      27.50
 16 Carlucci, Evan            14 YFD-MR                 28.23      27.73
 17 Navy, Marc                14 YFD-MR                 28.01      27.90
 18 Weiner, Ben L             13 Cond-MR                27.71      28.01
 19 Heath, Michael A          13 GAEL-MR                28.78      28.50
 20 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR             28.80      28.79
 21 Cereste, Mark S           13 Pace-MR                29.31      28.82
 22 Sampson, Tak M            13 Pace-MR                30.06      28.92
 23 Richman, Peter Z          13 GAEL-MR                29.42      28.95
 24 Saccurato, Josh H         13 Middies-MR             28.73      28.97
 25 Nudel, Marc L             14 Cond-MR                30.89      29.02
 26 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR             30.63      29.39
 27 Alexander, Craig S        13 Middies-MR             31.27      30.74
 28 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR    32.94      31.46
 29 Parish, Sam M             13 Cond-MR                32.30      33.42
 -- Camponogara, Ivan         13 Tide-NJ                27.97         DQ

Event 85  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR                 25.72      25.96
  2 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR                 26.37      26.18
  3 Beck, Patty D             15 GAEL-MR                25.53      26.29
  4 Creagh, Kristina          16 Trs-MR                 27.24      26.92
  5 Doolittle, Lauren         15 Trs-MR                 27.50      27.04
  6 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR             27.96      27.42
  7 Patterson, Rene L         16 Pace-MR                27.67      27.70
  8 Garrett, Kim M            17 Pace-MR                27.95      28.13
  9 Davide, Regina M          17 Pace-MR                27.96      28.16
 10 Burtnik, Sydney G         15 Pace-MR                28.35      28.38
 11 Pullen, Mel G             15 Cond-MR                28.10      28.42
 12 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR                28.68      28.44
 13 Lucchese, Heather         17 Trs-MR                    NT      28.57
 14 Sykes, Kathryn L          16 Tide-NJ                29.04      29.19
 15 Vaughn, Laura A           15 Pace-MR                28.08      29.77
 16 Hill, Kelly E             15 Pace-MR                29.41      29.80
 17 Daly, Sinead N            15 HS-MR                  30.00      29.99
 18 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR                27.27      30.14
 19 Meenagh, Kristin          16 Club Fit JV-MR            NT      33.52

Event 86  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T          17 Cond-MR                22.62      22.73
  2 Terry, Douglas C          18 Trs-MR                 24.38      24.01
  3 Kwiatkowski, Bryan        17 Trs-MR                 23.92      24.11
  4 Carlucci, Conor A         15 Cond-MR                24.69      24.26
  5 Harrington, Kyle          15 Pace-MR                25.50      24.67
  6 Tanney, Stephen P         17 Cond-MR                24.32      24.70
  7 McDermott, Tim            15 Tide-NJ                   NT      24.92
  8 Kilicarslan, Steven S     17 Tide-NJ                25.76      25.13
  9 Rupinski, Darin           17 Trs-MR                 24.95      25.17
 10 Stonefield, Sean B        16 Tide-NJ                26.00      25.23
 11 Joseph, Jamal             16 Cond-MR                   NT      25.26
 12 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR                25.64      25.58
 13 Spade, Mikael             15 Cond-MR                   NT      25.67
 14 Sato, Ray R               15 GAEL-MR                25.77      25.85
 14 Camilo, Dan               15 Pace-MR                27.97      25.85
 16 Piacente, Kevin           17 Trs-MR                 25.25      25.92
 17 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR             25.77      26.04
 18 Lantin, Peter A           15 Middies-MR             26.45      26.65
 19 McClintock, Craig A       16 Middies-MR             26.58      26.85
 20 Alexander, Jason R        15 Tide-NJ                27.19      27.04
 21 Jin, Christopher          14 Cond-MR                   NT      27.98
 -- Wright, Maurice E         16 Cond-MR                22.80         DQ

Event 87  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR               43.49      43.89
  2 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR               45.06      45.62
  3 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR             44.22      46.30
  4 Clark, Samantha P          8 Middies-MR             45.63      48.62
  5 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 53.05      49.16
  6 Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR    46.94      49.50
  7 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             49.11      49.59
  8 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR             51.67      50.19
  9 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR             51.99      50.26
 10 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 51.74      50.28
 11 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR             56.90      51.42
 12 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR                 53.57      51.83
 13 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR    53.00      51.97
 14 Jen, Sarah G               8 Middies-MR             49.25      52.28
 15 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR             54.99      53.80
 16 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 55.44      54.12
 17 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR    57.03      54.34
 18 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                49.01      55.39
 19 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR               54.46      55.61
 20 Schuttenberg, Nicole M     8 Pace-MR                54.63      55.91
 21 Grygotis, Kristen L        8 Tide-NJ                56.09      56.05
 22 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR           1:08.92      58.26
 23 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR                 58.27      59.07
 24 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR                55.39      59.29
 25 Itagaki, Nae               7 Middies-MR                NT    1:00.27
 26 Lilli, KyleAnn C           7 Tide-NJ              1:10.47    1:02.18
 27 Quinn, Kelly A             8 Express Swimming-MR  1:02.68    1:03.40
 28 Longworth, Shannon E       7 Club Fit JV-MR            NT    1:03.56
 29 Ialenti, Devon E           7 Express Swimming-MR  1:05.00    1:04.38
 30 Sweet, Lauren              6 Cond-MR                   NT    1:10.08
 31 Pollack, Margaret G        7 Middies-MR                NT    1:28.05
 -- Hartigan, Meghan C         6 Middies-MR           1:24.04         DQ
 -- Posner, Hayley             7 Cond-MR                   NT         DQ

Event 88  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    43.02      41.49
  2 Pon, Bryan E               8 Middies-MR             46.53      44.48
  3 Shields, Brandon           8 Trs-MR                 46.35      46.45
  4 Rubenstein, Sam M          7 Middies-MR             48.61      47.97
  5 Tulchin, Charlie E         8 Pace-MR                52.00      50.20
  6 Nangle, Ryan T             7 Middies-MR             59.45      50.54
  7 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR               47.72      52.99
  8 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR           1:01.15      53.22
  9 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR           1:12.95    1:01.97
 10 Conaton, Patrick A         5 GAEL-MR                56.44    1:02.97
 11 Devito, TJ                 6 Trs-MR               1:01.91    1:08.63
 12 Carlstedt, Colter          6 Cond-MR              1:03.39    1:14.14
 -- Connelly, Killian M        8 Pace-MR                50.25         DQ
 -- Posner, Kevin M            6 Cond-MR                   NT         DQ
 -- Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR    51.34         DQ
 -- Jaile, Francisco R         6 Middies-MR                NT         DQ
 -- Lantin, Matthew D          7 Middies-MR                NT         DQ

Event 89  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              1:07.50    1:07.25
                  32.36     1:07.25 (34.89)
  2 Cullens, Sayaka E         14 Tide-NJ              1:10.03    1:10.63
                  33.59     1:10.63 (37.04)
  3 Collins, Heather          14 Cond-MR              1:08.81    1:10.97
                  34.24     1:10.97 (36.73)
  4 Dudar, Stefanie E         14 Tide-NJ              1:10.59    1:11.38
                  35.25     1:11.38 (36.13)
  5 Brenner, Jillian V        14 Trs-MR               1:12.73    1:11.65
                  34.65     1:11.65 (37.00)
  6 Fox, Stephanie M          14 Tide-NJ              1:09.33    1:11.86
                  34.67     1:11.86 (37.19)
  7 Still, Hailey R           14 Middies-MR           1:12.97    1:12.68
                  35.48     1:12.68 (37.20)
  8 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              1:12.85    1:12.80
                  35.81     1:12.80 (36.99)
  9 Matsuyama, Gemma          14 Tide-NJ              1:13.66    1:13.70
                  35.74     1:13.70 (37.96)
 10 Brown, Carolyn A          14 Club Fit JV-MR       1:13.80    1:14.47
                  36.16     1:14.47 (38.31)
 11 Pyle, Emma P              14 GAEL-MR              1:12.85    1:14.62
                  35.71     1:14.62 (38.91)
 12 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              1:19.00    1:14.69
                  35.50     1:14.69 (39.19)
 13 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:16.89    1:15.35
                  36.42     1:15.35 (38.93)
 14 Foldi, Rebecca A          14 Tide-NJ              1:10.44    1:15.61
                  36.94     1:15.61 (38.67)
 15 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  1:15.50    1:15.85
                  37.65     1:15.85 (38.20)
 16 Chapman, Kim              14 Trs-MR               1:16.22    1:16.21
                  37.47     1:16.21 (38.74)
 17 Fischer, Betsy            13 Cond-MR              1:17.60    1:16.39
                  37.41     1:16.39 (38.98)
 18 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR           1:14.86    1:16.75
                  36.98     1:16.75 (39.77)
 19 Sykes, Sarah M            13 Tide-NJ              1:16.10    1:16.98
                  37.72     1:16.98 (39.26)
 20 Kopac, Kelly L            13 Cond-MR              1:14.81    1:17.23
                  37.26     1:17.23 (39.97)
 21 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR            NT    1:18.25
                  38.48     1:18.25 (39.77)
 22 Pampillonio, Jennifer M   13 Pace-MR              1:14.50    1:18.33
                  36.79     1:18.33 (41.54)
 23 Shannon, Caroline K       13 Middies-MR           1:28.83    1:18.55
                  39.34     1:18.55 (39.21)
 24 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              1:20.15    1:18.93
                  38.13     1:18.93 (40.80)
 25 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              1:18.24    1:19.70
                  38.63     1:19.70 (41.07)
 26 Dubicki, Sarah            14 Trs-MR               1:18.51    1:21.22
                  37.89     1:21.22 (43.33)
 27 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR           1:18.55    1:21.77
                  40.89     1:21.77 (40.88)
 28 Cloer, Amanda             13 Trs-MR               1:50.94    1:23.04
                  40.24     1:23.04 (42.80)
 29 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             1:24.47    1:23.23
                  40.09     1:23.23 (43.14)
 30 Poulin, Mary              13 Trs-MR               1:22.90    1:23.30
                  39.52     1:23.30 (43.78)
 31 Hill, Lindsay T           13 Tide-NJ              1:27.53    1:24.76
                  41.38     1:24.76 (43.38)
 32 Fazio, Alexis J           13 Cond-MR              1:23.89    1:24.80
                  40.36     1:24.80 (44.44)
 33 Accattato, Gianna         14 Trs-MR               1:31.66    1:25.85
                  41.30     1:25.85 (44.55)
 34 Austin, Debra E           14 Cond-MR              1:25.84    1:26.24
                  42.29     1:26.24 (43.95)
 35 Sanicola, Kerri M         14 Club Fit JV-MR            NT    1:27.05
                  41.67     1:27.05 (45.38)
 36 Mongiovi, Rachael         13 Trs-MR               1:28.65    1:27.68
                  41.36     1:27.68 (46.32)
 37 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR             1:35.99    1:32.54
                  44.50     1:32.54 (48.04)
 38 Zucker, Diana N           13 Club Fit JV-MR            NT    1:39.19
                1:40.38         1:39.19 ( )
 39 Pecoraro, Danielle        14 Club Fit JV-MR            NT    1:44.35
                  48.03     1:44.35 (56.32)

Event 90  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mayerson, Eddie B         14 Tide-NJ              1:02.64    1:01.23
                  29.73     1:01.23 (31.50)
  2 Eickelberg, Tom W         14 Tide-NJ              1:02.86    1:02.87
                  30.37     1:02.87 (32.50)
  3 Franze, David J           13 Pace-MR              1:03.68    1:03.10
                  31.29     1:03.10 (31.81)
  4 Wright, Edwin P           14 Cond-MR              1:03.23    1:05.42
                  30.83     1:05.42 (34.59)
  5 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              1:08.00    1:06.89
                  32.75     1:06.89 (34.14)
  6 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              1:10.28    1:06.93
                  32.09     1:06.93 (34.84)
  7 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           1:05.83    1:07.11
                  32.61     1:07.11 (34.50)
  8 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR           1:12.48    1:08.33
                  32.77     1:08.33 (35.56)
  9 Schaub, Charles M         13 Cond-MR              1:06.91    1:09.53
                  33.51     1:09.53 (36.02)
 10 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:12.85    1:09.73
                  34.01     1:09.73 (35.72)
 11 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR           1:11.11    1:10.23
                  33.95     1:10.23 (36.28)
 12 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              1:14.05    1:10.41
                  34.67     1:10.41 (35.74)
 13 Koyama, Hero              13 Club Fit JV-MR            NT    1:10.72
                  35.21     1:10.72 (35.51)
 14 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              1:12.12    1:11.32
                  33.68     1:11.32 (37.64)
 15 Mc Dermott, Brian         14 Tide-NJ              1:12.38    1:11.45
                  34.72     1:11.45 (36.73)
 16 Tavlarakis, Antonis J     14 Pace-MR              1:11.12    1:11.98
                  34.78     1:11.98 (37.20)
 17 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR                NT    1:13.36
 18 Camponogara, Ivan         13 Tide-NJ              1:10.37    1:14.83
                  35.51     1:14.83 (39.32)
 19 Navy, Marc                14 YFD-MR               1:17.84    1:15.98
                  37.01     1:15.98 (38.97)
 20 Meany, Matthew G          14 Trs-MR               1:15.73    1:16.26
                  37.16     1:16.26 (39.10)
 21 Nudel, Marc L             14 Cond-MR              1:25.72    1:16.88
                  38.27     1:16.88 (38.61)
 22 Richman, Peter Z          13 GAEL-MR              1:17.93    1:17.49
                  37.53     1:17.49 (39.96)
 23 Saccurato, Josh H         13 Middies-MR           1:11.98    1:17.71
                  38.06     1:17.71 (39.65)
 24 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           1:17.94    1:18.38
                  38.79     1:18.38 (39.59)
 25 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:25.73    1:22.19
                  39.28     1:22.19 (42.91)
 26 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              1:21.54    1:23.95
                  39.46     1:23.95 (44.49)
 27 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR           1:22.64    1:27.00
                  41.50     1:27.00 (45.50)
 -- Carlucci, Evan            14 YFD-MR               1:17.91         DQ
                  40.66          DQ (40.64)

Event 91  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR               1:04.42    1:03.66
                  30.60     1:03.66 (33.06)
  2 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              1:01.65    1:03.82
                  30.85     1:03.82 (32.97)
  3 Vaughn, Laura A           15 Pace-MR              1:03.91    1:05.85
                  32.13     1:05.85 (33.72)
  4 Patterson, Rene L         16 Pace-MR              1:07.63    1:09.40
                  33.69     1:09.40 (35.71)
  5 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR               1:08.68    1:09.54
                  33.93     1:09.54 (35.61)
  6 Doolittle, Lauren         15 Trs-MR               1:09.61    1:09.56
                  34.62     1:09.56 (34.94)
  7 Creagh, Kristina          16 Trs-MR               1:10.87    1:10.39
                  34.27     1:10.39 (36.12)
  8 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              1:10.28    1:10.53
                  34.09     1:10.53 (36.44)
  9 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              1:10.06    1:12.17
                  34.62     1:12.17 (37.55)
 10 Burtnik, Sydney G         15 Pace-MR              1:11.95    1:12.68
                  35.36     1:12.68 (37.32)
 11 Pullen, Mel G             15 Cond-MR              1:11.65    1:13.60
                  35.38     1:13.60 (38.22)
 12 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           1:14.05    1:13.77
                  36.36     1:13.77 (37.41)
 13 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              1:16.79    1:14.40
                  36.18     1:14.40 (38.22)
 14 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:16.49    1:16.31
                  37.94     1:16.31 (38.37)
 15 Davide, Regina M          17 Pace-MR              1:20.61    1:21.55
                  38.01     1:21.55 (43.54)
 16 Meenagh, Kristin          16 Club Fit JV-MR            NT    1:41.84
                  48.77     1:41.84 (53.07)
 -- Lucchese, Heather         17 Trs-MR                    NT         DQ
                1:38.12              DQ ( )

Event 92  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kwiatkowski, Bryan        17 Trs-MR                 58.57    1:01.67
                  29.80     1:01.67 (31.87)
  2 McClintock, Craig A       16 Middies-MR           1:00.86    1:02.80
                  30.74     1:02.80 (32.06)
  3 Lebost, Dan J             16 Pace-MR              1:02.42    1:02.85
                  30.55     1:02.85 (32.30)
  4 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              1:01.72    1:03.66
                  30.10     1:03.66 (33.56)
  5 Piacente, Kevin           17 Trs-MR               1:04.83    1:06.66
                  31.96     1:06.66 (34.70)
  6 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR              1:10.19    1:06.89
                  32.33     1:06.89 (34.56)
  7 Terry, Douglas C          18 Trs-MR               1:07.02    1:09.24
                  32.86     1:09.24 (36.38)
  8 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR           1:10.39    1:09.49
                  34.26     1:09.49 (35.23)
  9 Malfa, Peter J            15 Pace-MR              1:08.72    1:09.67
                  33.91     1:09.67 (35.76)
 10 Camilo, Dan               15 Pace-MR              1:09.00    1:10.66
                  34.11     1:10.66 (36.55)
 11 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           1:10.01    1:11.07
                  35.45     1:11.07 (35.62)
 12 Tanney, Stephen P         17 Cond-MR              1:14.00    1:11.56
                  34.80     1:11.56 (36.76)
 13 Rupinski, Darin           17 Trs-MR               1:16.70    1:16.37
                  37.64     1:16.37 (38.73)

Event 93  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR              1:32.00    1:29.58
                  39.83     1:29.58 (49.75)
  2 Clark, Samantha P          8 Middies-MR           1:53.54    1:39.93
                  45.59     1:39.93 (54.34)
  3 Takei, Chiharu             8 Middies-MR           1:45.15    1:40.44
                  48.34     1:40.44 (52.10)
  4 Frohman, Sarah D           8 Middies-MR           2:12.51    1:41.26
                  47.28     1:41.26 (53.98)
  5 Duncalf, Katie S           8 CFA-B-MR             1:45.80    1:43.43
                  45.20     1:43.43 (58.23)
  6 Barry, Elizabeth R         8 CFA-B-MR             1:50.00    1:44.23
  7 Hartigan, Colleen G        8 Middies-MR           1:50.86    1:44.74
                  51.09     1:44.74 (53.65)
  8 Jen, Sarah G               8 Middies-MR           2:02.40    1:45.40
                  50.32     1:45.40 (55.08)
  9 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR              2:10.00    1:46.34
 10 Ras, Jackie T              7 Express Swimming-MR  2:15.00    1:47.19
                  49.50     1:47.19 (57.69)
 11 Sullivan, Emily            8 Trs-MR               1:48.82    1:48.48
                  50.48     1:48.48 (58.00)
 12 Doherty, Kaitlyn A         7 Middies-MR                NT    1:48.94
                  49.88     1:48.94 (59.06)
 13 Nisi, Katharina M          8 Middies-MR                NT    1:49.25
                  51.85     1:49.25 (57.40)
 14 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR               1:50.36    1:49.40
                  53.96     1:49.40 (55.44)
 15 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR               1:47.76    1:49.60
                  50.54     1:49.60 (59.06)
 16 Matthews, Hadley H         8 Middies-MR                NT    1:54.25
                  52.78   1:54.25 (1:01.47)
 17 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR               1:58.06    1:56.29
                  52.91   1:56.29 (1:03.38)
 18 Brosnan, Lindsey A         8 CFA-B-MR             1:55.00    1:57.47
                  54.71   1:57.47 (1:02.76)
 19 McManus, Erin S            8 Express Swimming-MR       NT    2:00.06
                1:00.28     2:00.06 (59.78)
 20 Schoenherr, Jena E         7 Middies-MR                NT    2:04.70
                  56.01   2:04.70 (1:08.69)
 21 Itagaki, Nae               7 Middies-MR                NT    2:05.43
                1:01.93   2:05.43 (1:03.50)
 22 Costallos, Gillian F       8 Cond-MR              2:01.72    2:08.02
                1:01.06   2:08.02 (1:06.96)
 23 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR                    NT    2:09.65
                1:01.19   2:09.65 (1:08.46)
 -- Posner, Hayley             7 Cond-MR                   NT         DQ
                1:17.73        DQ (1:25.92)
 -- Quinn, Kelly A             8 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ
                1:05.23        DQ (1:04.65)
 -- Lucas, Marie E             7 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ
                  52.13          DQ (57.64)
 -- Hetzel, Katherine V        7 Pace-MR              2:24.04         DQ
                1:08.81        DQ (1:10.67)

Event 94  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR              1:29.10    1:25.35
                  39.79     1:25.35 (45.56)
  2 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:50.00    1:30.58
                  41.32     1:30.58 (49.26)
  3 Connelly, Killian M        8 Pace-MR              1:34.07    1:38.03
                  45.00     1:38.03 (53.03)
  4 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR              1:43.19    1:38.10
                  48.91     1:38.10 (49.19)
  5 Rubenstein, Sam M          7 Middies-MR                NT    1:43.93
                  46.54     1:43.93 (57.39)
  6 Shields, Brandon           8 Trs-MR               1:51.95    1:46.37
                  50.76     1:46.37 (55.61)
  7 Lobien, Brent A            8 CFA-B-MR             1:53.51    1:47.55
                  47.95     1:47.55 (59.60)
  8 Tulchin, Charlie E         8 Pace-MR              1:48.91    1:47.66
                  46.86   1:47.66 (1:00.80)
  9 Warren, Colin J            8 Express Swimming-MR  2:25.00    1:52.02
                  53.49     1:52.02 (58.53)
 10 Pon, Bryan E               8 Middies-MR           2:01.38    1:52.87
                  57.32     1:52.87 (55.55)
 11 Repetti, Lukas R           7 Middies-MR                NT    1:55.21
                  54.43   1:55.21 (1:00.78)
 12 Leung, Jason               8 Tide-NJ              2:10.92    2:09.75
                1:01.20   2:09.75 (1:08.55)
 13 DeMarzo, Thomas A          8 Middies-MR                NT    2:15.84
                1:00.41   2:15.84 (1:15.43)
 14 Devito, TJ                 6 Trs-MR                    NT    2:22.94
                1:11.31   2:22.94 (1:11.63)
 -- Carlstedt, Colter          6 Cond-MR                   NT         DQ
                1:12.26        DQ (1:11.81)
 -- Posner, Kevin M            6 Cond-MR                   NT         DQ
                1:29.34        DQ (1:30.29)
 -- Nangle, Ryan T             7 Middies-MR                NT         DQ
                  54.45          DQ (58.47)
 -- Lantin, Matthew D          7 Middies-MR                NT         DQ
                  52.81          DQ (54.02)

Event 95  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chapman, Kim              14 Trs-MR               2:29.73    2:30.71
                  32.13     1:12.76 (40.63)     1:57.14 (44.38)     2:30.71 (33.57)
  2 Brenner, Jillian V        14 Trs-MR               2:33.97    2:32.71
                  34.31     1:13.39 (39.08)     1:58.07 (44.68)     2:32.71 (34.64)
  3 Cullens, Sayaka E         14 Tide-NJ              2:33.10    2:33.12
                  31.30     1:08.78 (37.48)     1:57.40 (48.62)     2:33.12 (35.72)
  4 Dudar, Stefanie E         14 Tide-NJ              2:29.63    2:34.28
                  34.05     1:15.10 (41.05)     2:00.62 (45.52)     2:34.28 (33.66)
  5 Matsuyama, Gemma          14 Tide-NJ              2:34.18    2:35.62
                  32.25     1:11.14 (38.89)     1:59.10 (47.96)     2:35.62 (36.52)
  6 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  2:35.32    2:36.36
                  34.12     1:14.25 (40.13)     2:01.93 (47.68)     2:36.36 (34.43)
  7 D'Agostino, Max B         14 Club Fit JV-MR       2:36.90    2:36.60
                  35.89     1:17.91 (42.02)     2:01.94 (44.03)     2:36.60 (34.66)
  8 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:26.94    2:39.19
                  33.79     1:14.79 (41.00)     2:04.28 (49.49)     2:39.19 (34.91)
  9 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  2:40.19    2:40.70
                  33.52     1:14.88 (41.36)     2:03.77 (48.89)     2:40.70 (36.93)
 10 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              2:45.66    2:42.20
                  34.17     1:15.48 (41.31)     2:02.70 (47.22)     2:42.20 (39.50)
 11 Cuddy, Erin M             13 Middies-MR           2:40.50    2:42.22
                  35.42     1:17.24 (41.82)     2:07.49 (50.25)     2:42.22 (34.73)
 12 Kopac, Kelly L            13 Cond-MR              2:40.85    2:42.27
                  34.07     1:17.43 (43.36)     2:05.69 (48.26)     2:42.27 (36.58)
 13 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              2:37.41    2:44.01
                  36.17     1:19.31 (43.14)     2:06.86 (47.55)     2:44.01 (37.15)
 14 Marchewka, Katie S        14 Middies-MR           2:38.19    2:44.31
                  37.09     1:19.85 (42.76)     2:08.29 (48.44)     2:44.31 (36.02)
 15 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              2:56.54    2:45.14
                  33.02     1:15.74 (42.72)     2:09.26 (53.52)     2:45.14 (35.88)
 16 Brown, Carolyn A          14 Club Fit JV-MR       2:41.45    2:45.15
                  36.63     1:17.51 (40.88)     2:07.72 (50.21)     2:45.15 (37.43)
 17 Pampillonio, Jennifer M   13 Pace-MR              2:51.20    2:45.29
                  34.25     1:17.27 (43.02)     2:05.57 (48.30)     2:45.29 (39.72)
 18 Fischer, Betsy            13 Cond-MR              2:49.82    2:45.35
                  35.13     1:18.61 (43.48)     2:06.57 (47.96)     2:45.35 (38.78)
 19 Sykes, Sarah M            13 Tide-NJ              3:00.26    2:45.67
                  33.79     1:16.03 (42.24)     2:07.90 (51.87)     2:45.67 (37.77)
 20 Wergen, Laura M           14 Pace-MR              2:42.37    2:46.16
                  35.05     1:18.19 (43.14)     2:06.76 (48.57)     2:46.16 (39.40)
 21 Sica, Marianna            14 Tide-NJ              2:35.76    2:46.73
                  35.57     1:18.84 (43.27)     2:07.82 (48.98)     2:46.73 (38.91)
 22 Palazzi, Alicia L         13 Tide-NJ              2:45.13    2:46.90
                  35.95     1:20.27 (44.32)     2:10.24 (49.97)     2:46.90 (36.66)
 23 Foldi, Rebecca A          14 Tide-NJ              2:43.64    2:47.52
                  37.77     1:18.06 (40.29)     2:08.27 (50.21)     2:47.52 (39.25)
 24 Cloer, Amanda             13 Trs-MR               2:44.13    2:48.24
                  34.99     1:22.23 (47.24)     2:11.61 (49.38)     2:48.24 (36.63)
 25 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              2:49.14    2:49.14
                  39.47     1:18.74 (39.27)     2:09.22 (50.48)     2:49.14 (39.92)
 26 Dertouzos, Sara           13 Tide-NJ              2:51.20    2:51.81
                  36.52     1:22.55 (46.03)     2:10.90 (48.35)     2:51.81 (40.91)
 27 Lindelof, Jen A           13 CFA-B-MR             2:56.59    2:52.78
                  35.85     1:21.61 (45.76)     2:12.55 (50.94)     2:52.78 (40.23)
 28 Dubicki, Sarah            14 Trs-MR               2:52.13    2:56.40
                  37.34     1:22.12 (44.78)     2:16.33 (54.21)     2:56.40 (40.07)
 29 Austin, Debra E           14 Cond-MR              3:10.01    3:00.33
                  38.17     1:23.54 (45.37)     2:17.75 (54.21)     3:00.33 (42.58)
 30 Poulin, Mary              13 Trs-MR               3:21.48    3:00.93
                  40.57     1:25.63 (45.06)     2:19.08 (53.45)     3:00.93 (41.85)
 31 Shorter, Jaime E          14 Cond-MR                   NT    3:06.05
                  41.21     1:31.57 (50.36)     2:23.83 (52.26)     3:06.05 (42.22)
 32 Accattato, Gianna         14 Trs-MR                    NT    3:08.78
                  43.48     1:30.77 (47.29)     2:26.86 (56.09)     3:08.78 (41.92)
 33 Hill, Lindsay T           13 Tide-NJ              3:01.81    3:08.96
                  42.75     1:30.45 (47.70)     2:24.29 (53.84)     3:08.96 (44.67)
 34 Schilsky, Sam R           13 CFA-B-MR             3:10.98    3:09.24
                  43.20     1:34.60 (51.40)     2:26.74 (52.14)     3:09.24 (42.50)
 35 Mongiovi, Rachael         13 Trs-MR                    NT    3:13.83
                  39.74     1:31.63 (51.89)   2:32.97 (1:01.34)     3:13.83 (40.86)
 -- Arizmendi, Andria A       13 Cond-MR                   NT         DQ
                  38.47     1:29.85 (51.38)     2:29.65 (59.80)          DQ (45.63)
 -- Sanicola, Kerri M         14 Club Fit JV-MR            NT         DQ
                  38.79     1:30.30 (51.51)     2:29.65 (59.35)          DQ (46.95)
 -- Shannon, Caroline K       13 Middies-MR                NT         DQ
                  37.97     1:19.89 (41.92)     2:04.98 (45.09)          DQ (37.62)

Event 96  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mayerson, Eddie B         14 Tide-NJ              2:16.64    2:14.07
                  28.80     1:02.29 (33.49)     1:44.22 (41.93)     2:14.07 (29.85)
  2 Franze, David J           13 Pace-MR              2:19.62    2:14.09
                  28.71     1:03.26 (34.55)     1:43.89 (40.63)     2:14.09 (30.20)
  3 Eickelberg, Tom W         14 Tide-NJ              2:18.55    2:17.73
                  28.91     1:03.76 (34.85)     1:45.80 (42.04)     2:17.73 (31.93)
  4 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              2:21.04    2:21.71
                  29.48     1:06.27 (36.79)     1:49.80 (43.53)     2:21.71 (31.91)
  5 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:27.83    2:25.82
                  29.37     1:06.21 (36.84)     1:53.30 (47.09)     2:25.82 (32.52)
  6 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              2:27.70    2:26.95
                  30.61     1:09.39 (38.78)     1:53.75 (44.36)     2:26.95 (33.20)
  7 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              2:29.66    2:29.02
                  32.27     1:13.70 (41.43)     1:55.29 (41.59)     2:29.02 (33.73)
  8 Meany, Matthew G          14 Trs-MR               2:32.93    2:30.43
                  33.08     1:12.60 (39.52)     1:57.25 (44.65)     2:30.43 (33.18)
  9 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              2:29.86    2:31.88
                  32.56     1:10.03 (37.47)     1:59.11 (49.08)     2:31.88 (32.77)
 10 Koyama, Hero              13 Club Fit JV-MR            NT    2:32.88
                  32.85     1:11.56 (38.71)     1:57.53 (45.97)     2:32.88 (35.35)
 11 Pullen, Phillip K         13 Cond-MR              2:45.79    2:33.25
                  31.94     1:11.48 (39.54)     1:58.54 (47.06)     2:33.25 (34.71)
 12 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              2:47.77    2:34.91
                  35.30     1:14.55 (39.25)     2:01.16 (46.61)     2:34.91 (33.75)
 13 Panzarino, Michael J      13 Middies-MR           2:33.40    2:35.98
                  33.09     1:12.48 (39.39)     2:01.85 (49.37)     2:35.98 (34.13)
 14 Weiner, Ben L             13 Cond-MR              2:35.87    2:36.14
                  35.03     1:18.81 (43.78)     2:01.58 (42.77)     2:36.14 (34.56)
 15 Marrano, Ryan C           13 Middies-MR                NT    2:38.42
                  33.19     1:13.07 (39.88)     2:03.67 (50.60)     2:38.42 (34.75)
 16 Nammacher, Luke H         13 Middies-MR           2:33.71    2:38.87
                  37.01     1:15.79 (38.78)     2:05.59 (49.80)     2:38.87 (33.28)
 17 Carlucci, Evan            14 YFD-MR                    NT    2:44.31
                  36.25     1:18.70 (42.45)     2:08.54 (49.84)     2:44.31 (35.77)
 18 Camponogara, Ivan         13 Tide-NJ              2:37.93    2:44.39
                  32.92     1:15.46 (42.54)     2:07.70 (52.24)     2:44.39 (36.69)
 19 Alexander, Craig S        13 Middies-MR           2:42.84    2:45.28
                  39.16     1:22.54 (43.38)     2:09.68 (47.14)     2:45.28 (35.60)
 20 Navy, Marc                14 YFD-MR                    NT    2:49.82
                  38.39     1:20.87 (42.48)     2:14.18 (53.31)     2:49.82 (35.64)
 21 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  2:58.98    2:53.18
                  38.16     1:24.43 (46.27)     2:17.12 (52.69)     2:53.18 (36.06)
 22 Gorenstein, Alex Y        14 Middies-MR           2:55.11    2:53.27
                  39.42     1:27.43 (48.01)     2:18.72 (51.29)     2:53.27 (34.55)
 23 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              2:49.85    2:56.63
                  39.34     1:26.88 (47.54)     2:17.08 (50.20)     2:56.63 (39.55)
 24 Parish, Sam M             13 Cond-MR              3:05.30    3:00.90
                  43.91     1:29.99 (46.08)     2:20.73 (50.74)     3:00.90 (40.17)

Event 97  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 O'Keefe, Megan            16 Trs-MR               2:22.23    2:21.97
                  29.39     1:06.38 (36.99)     1:50.65 (44.27)     2:21.97 (31.32)
  2 Beck, Patty D             15 GAEL-MR              2:18.66    2:22.04
                  30.43     1:06.56 (36.13)     1:50.65 (44.09)     2:22.04 (31.39)
  3 Ryan, Jillian A           15 Trs-MR                    NT    2:25.06
                  29.93     1:05.01 (35.08)     1:51.51 (46.50)     2:25.06 (33.55)
  4 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           2:24.85    2:25.61
                  31.65     1:11.92 (40.27)     1:52.83 (40.91)     2:25.61 (32.78)
  5 Doolittle, Lauren         15 Trs-MR               2:36.90    2:28.49
                  32.34     1:10.23 (37.89)     1:55.67 (45.44)     2:28.49 (32.82)
  6 Burtnik, Sydney G         15 Pace-MR              2:28.44    2:29.28
                  32.90     1:12.10 (39.20)     1:54.91 (42.81)     2:29.28 (34.37)
  7 Vaughn, Laura A           15 Pace-MR              2:25.51    2:30.07
                  33.42     1:09.27 (35.85)     1:55.13 (45.86)     2:30.07 (34.94)
  8 Patterson, Rene L         16 Pace-MR              2:28.18    2:31.69
                  33.23     1:11.74 (38.51)     1:55.47 (43.73)     2:31.69 (36.22)
  9 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              2:27.77    2:32.45
                  32.40     1:12.39 (39.99)     1:57.82 (45.43)     2:32.45 (34.63)
 10 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:36.16    2:34.42
                  32.52     1:13.65 (41.13)     1:57.94 (44.29)     2:34.42 (36.48)
 11 Oliveira, Kaitlyn         15 Pace-MR              2:31.09    2:34.79
                  35.75     1:14.63 (38.88)     1:59.54 (44.91)     2:34.79 (35.25)
 12 Creagh, Kristina          16 Trs-MR               2:47.51    2:34.82
                  31.93     1:11.38 (39.45)     2:01.30 (49.92)     2:34.82 (33.52)
 13 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:43.05    2:38.54
                  33.63     1:14.58 (40.95)     1:59.42 (44.84)     2:38.54 (39.12)
 14 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              2:34.17    2:40.50
                  35.44     1:16.84 (41.40)     2:04.28 (47.44)     2:40.50 (36.22)
 15 Sykes, Kathryn L          16 Tide-NJ              2:52.59    2:45.82
                  33.41     1:16.19 (42.78)     2:06.99 (50.80)     2:45.82 (38.83)
 16 Lucchese, Heather         17 Trs-MR                    NT    2:58.55
                  37.52     1:31.29 (53.77)     2:18.60 (47.31)     2:58.55 (39.95)
 -- Meenagh, Kristin          16 Club Fit JV-MR            NT         DQ
                  41.94     1:37.43 (55.49)     2:30.63 (53.20)          DQ (45.97)

Event 98  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McClintock, Craig A       16 Middies-MR           2:20.18    2:18.33
                  30.90     1:04.96 (34.06)     1:47.05 (42.09)     2:18.33 (31.28)
  2 Harrington, Kyle          15 Pace-MR              2:22.76    2:20.47
                  27.89     1:07.07 (39.18)     1:48.40 (41.33)     2:20.47 (32.07)
  3 Stonefield, Sean B        16 Tide-NJ              2:24.22    2:22.35
                  29.23     1:05.57 (36.34)     1:49.41 (43.84)     2:22.35 (32.94)
  4 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR           2:19.68    2:22.38
                  31.09     1:08.66 (37.57)     1:49.75 (41.09)     2:22.38 (32.63)
  5 Terry, Douglas C          18 Trs-MR               2:22.96    2:22.47
                  27.87     1:06.94 (39.07)     1:50.23 (43.29)     2:22.47 (32.24)
  6 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              2:21.02    2:22.78
                  32.07     1:07.32 (35.25)     1:51.04 (43.72)     2:22.78 (31.74)
  7 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           2:23.85    2:25.01
                  34.24     1:11.88 (37.64)     1:53.56 (41.68)     2:25.01 (31.45)
  8 Richman, Joseph Z         15 GAEL-MR              2:27.47    2:27.36
                  28.65     1:06.00 (37.35)     1:56.44 (50.44)     2:27.36 (30.92)
  9 Camilo, Dan               15 Pace-MR              2:31.20    2:29.93
                  31.23     1:10.74 (39.51)     1:55.41 (44.67)     2:29.93 (34.52)
 10 Alexander, Jason R        15 Tide-NJ              2:36.31    2:30.51
                  31.84     1:12.10 (40.26)     1:56.40 (44.30)     2:30.51 (34.11)
 11 Kilicarslan, Steven S     17 Tide-NJ              2:40.19    2:30.87
                  31.40     1:11.27 (39.87)     1:53.66 (42.39)     2:30.87 (37.21)
 12 McDermott, Tim            15 Tide-NJ              2:33.25    2:33.67
                  31.02     1:12.48 (41.46)     1:58.42 (45.94)     2:33.67 (35.25)
 13 Malfa, Peter J            15 Pace-MR              2:28.34    2:35.59
                  34.08     1:13.08 (39.00)     2:00.66 (47.58)     2:35.59 (34.93)

Event 99  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:31.00    1:32.34
     1) Decrem, Nicole H 7              2) Schuttenberg, Nicole M 8
     3) Carissimo, Danielle M 8         4) Huchro, Christina J 8
                  54.96     1:32.34 (37.38)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:23.38    1:33.60
                  51.09     1:33.60 (42.51)

Event 101  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:49.00    2:08.13
     1) Pampillonio, Jennifer M 13      2) Callahan, Courtney E 13
     3) Wergen, Laura M 14              4) Sabens, Ginna M 14
                  31.57     1:04.89 (33.32)     1:39.59 (34.70)     2:08.13 (28.54)
  2 Club Fit Swimming JV-MR  'A'                      2:17.56    2:26.52
     1) Brown, Carolyn A 14             2) D'Agostino, Max B 14
                  36.44     1:14.08 (37.64)     1:52.47 (38.39)     2:26.52 (34.05)
  3 Condors-MR  'A'                                   2:08.95    2:29.25
     1) Kopac, Kelly L 13               2) Fischer, Betsy 13
     3) Shorter, Jaime E 14             4) Arizmendi, Andria A 13
                  35.55     1:13.88 (38.33)     1:56.01 (42.13)     2:29.25 (33.24)

Event 102  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:06.13    2:03.58
                  32.94     1:06.43 (33.49)     1:37.71 (31.28)     2:03.58 (25.87)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:00.24    2:09.51
     1) Schaub, Charles M 13            2) Weiner, Ben L 13
     3) Pullen, Phillip K 13            4) Parish, Sam M 13
                  33.77     1:08.03 (34.26)     1:39.04 (31.01)     2:09.51 (30.47)

Event 103  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:54.00    2:08.66
     1) Pampillonio, Danielle C 17      2) Mazzilli, Meridith P 16
     3) Garrett, Kim M 17               4) Burtnik, Sydney G 15
                  33.13     1:08.91 (35.78)     1:39.67 (30.76)     2:08.66 (28.99)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:06.00    2:12.86
     1) Schnog, Maggie C 15             2) Davide, Regina M 17
     3) Hill, Kelly E 15                4) Oliveira, Kaitlyn 15
                  33.76     1:09.94 (36.18)     1:44.07 (34.13)     2:12.86 (28.79)

Event 104  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:53.15    2:08.07
                  29.40     1:05.45 (36.05)     1:33.90 (28.45)     2:08.07 (34.17)

Brought to you by Computer Aide, Inc.