Dust Off the Swimmer
10/2/2004

Event 1  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M           8 Aqua Gems-MR           30.79      32.08   20
  2 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR              NT      42.08   17
                1:59.02           42.08 ( )
  3 Acker, Emily E             8 Aqua Gems-MR              NT      43.25   16
                1:46.62           43.25 ( )
  4 Cass, Leeanna N            7 Aqua Gems-MR           52.31      43.84   15
  5 Hefter, Rebecca J          7 MWSC-MR                55.96      46.74   14
  6 Mitchell, Nicole L         6 Aqua Gems-MR           55.43      49.79   13
  7 Stalnaker, Taylor          7 MWSC-MR                   NT      50.93   12
  8 Stolzenberg, Taryn B       8 Aqua Gems-MR              NT    2:11.26   11
                1:34.47     2:11.26 (36.79)

Event 2  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR           36.33      35.80   20
  2 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR           49.11      44.29   17
  3 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           44.40      45.59   16
  4 Carey, Michael G           7 Mantarays-MR              NT    1:00.07   15
  5 Pfohl, Matthew C           8 Aqua Gems-MR              NT    1:06.91   14
  6 Frank, Kevin               8 NY Sharks-MR              NT    1:15.99   13

Event 3  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Felch, Kristen M          17 Pbac-MR                25.91      26.01   20
  2 Ruggiero, Lisa M          16 Pbac-MR                26.12      26.85   17
  3 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR                26.66      27.02   16
  4 Dean, Ashley J            16 Mantarays-MR           27.76      27.22   15
  5 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR           28.40      27.68   14
  6 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR           26.80      27.89   13
  7 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR                27.84      28.08   12
  8 Nassery, Alia F           17 NY Sharks-MR           28.21      28.44   11
  9 Doty, Amy C               16 Pbac-MR                28.32      28.93    9
 10 Sensale, Diana C          15 Aqua Gems-MR           35.46      30.18    7
 11 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR           30.36      30.49    6
 12 Barrett, Hilary L         16 Aqua Gems-MR           29.40      30.54    5
 13 Wong, Courtney J          12 MWSC-MR                33.83      31.08    4
 14 Servello, Meghan L        15 NY Sharks-MR           30.54      31.23    3
 15 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                31.66      31.86    2
 16 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR           34.02      32.67    1
 17 Tedeschi, Jenny L         12 Aqua Gems-MR           32.49      32.78
 18 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR           36.00      34.67
 -- Martinez, Angelica D      12 Aqua Gems-MR              NT         DQ

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             18 Aqua Gems-MR           21.22      21.79   20
  2 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR           23.23      23.55   17
  3 Jacobs, Brian C           16 Pbac-MR                24.72      23.82   16
  4 Sweeney, Joseph M         16 Aqua Gems-MR           24.43      24.53   15
  5 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR           23.91      24.59   14
  6 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR           24.72      24.63   13
  7 Carney, Kevin             17 Aqua Gems-MR           24.43      25.02   12
  8 Guerrieri, Dave C         15 MWSC-MR                26.64      25.60   11
  9 Lavery, Erik              15 NY Sharks-MR           26.79      25.88    9
 10 Singer, Chad S            17 Pbac-MR                26.34      26.18    7
 11 Fasino, Dominic G         16 Aqua Gems-MR           25.92      26.35    6
 12 Clark, Jeffrey T          15 Mantarays-MR           27.87      27.35    5
 13 Kurtz, Jon R              17 Aqua Gems-MR           27.34      27.60    4
 14 Card, Michael G           15 Aqua Gems-MR           28.09      28.23    3
 15 Merlino, John             12 Aqua Gems-MR           34.34      32.95    2
 -- Rodrigues, Arsenio E      16 Pbac-MR                26.48         DQ

Event 5  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR           58.66    1:00.25   20
                  28.55     1:00.25 (31.70)
  2 Moore, Erica C            11 Aqua Gems-MR         1:07.16    1:07.94   17
                  31.61     1:07.94 (36.33)
  3 Kennedy, Moira C          12 MWSC-MR              1:18.26    1:09.00   16
                  32.90     1:09.00 (36.10)
  4 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR              1:10.99    1:09.18   15
                  32.12     1:09.18 (37.06)
  5 Kolosky, Sarah            12 Scd-Mr-MR            1:13.47    1:10.73   14
                  32.05     1:10.73 (38.68)
  6 Cooney, Alexandra M       12 Mantarays-MR         1:13.43    1:11.59   13
                  34.10     1:11.59 (37.49)
  7 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR         1:11.36    1:11.68   12
                  34.65     1:11.68 (37.03)
  8 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR         1:14.59    1:12.83   11
                  34.40     1:12.83 (38.43)
  9 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR         1:10.07    1:12.93    9
                  34.79     1:12.93 (38.14)
 10 Brooks, Elizabeth K       11 Aqua Gems-MR         1:25.39    1:13.41    7
                  36.09     1:13.41 (37.32)
 11 Geary, Bridget M          11 Aqua Gems-MR              NT    1:15.96    6
                1:16.38         1:15.96 ( )
 12 Tedeschi, Jenny L         12 Aqua Gems-MR         1:18.75    1:16.12    5
                  35.05     1:16.12 (41.07)
 13 Arahill, Meg C            12 Aqua Gems-MR         1:18.10    1:17.99    4
                  36.06     1:17.99 (41.93)
 14 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR              1:23.12    1:20.31    3
                  37.70     1:20.31 (42.61)
 15 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR         1:20.87    1:20.37    2
                  36.69     1:20.37 (43.68)
 16 Sutter, Maggie J          12 Pbac-MR              1:21.27    1:22.56    1
                  38.56     1:22.56 (44.00)
 17 Zeedyk, Allison C         11 Aqua Gems-MR              NT    1:26.62
                  39.02     1:26.62 (47.60)
 18 Latham, Rachel            11 Aqua Gems-MR              NT    1:38.44
                  44.32     1:38.44 (54.12)
 -- Fitzgerald, Kathleen K    11 Aqua Gems-MR         1:31.21         DQ
                  38.10          DQ (42.26)

Event 6  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:02.46    1:02.26   20
                  29.69     1:02.26 (32.57)
  2 Walsh, Kevin M            12 MWSC-MR              1:05.25    1:02.84   17
                  30.12     1:02.84 (32.72)
  3 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR              1:08.89    1:07.56   16
                  31.08     1:07.56 (36.48)
  4 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR            1:14.01    1:08.70   15
                  32.93     1:08.70 (35.77)
  5 Taylor, Zane V            12 Pbac-MR              1:13.54    1:13.48   14
                  34.34     1:13.48 (39.14)
  6 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR         1:13.03    1:14.57   13
                  35.13     1:14.57 (39.44)
  7 Kennedy, Chris T          12 MWSC-MR              1:28.09    1:18.49   12
                  37.04     1:18.49 (41.45)
  8 Guerrieri, Matt D         12 MWSC-MR              1:19.20    1:21.14   11
                  37.57     1:21.14 (43.57)
  9 Vankleeck, Tanner         11 Scd-Mr-MR            1:22.79    1:21.61    9
                  38.45     1:21.61 (43.16)
 10 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR            1:22.64    1:24.28    7
                  37.85     1:24.28 (46.43)
 11 Barton, Chris             11 Aqua Gems-MR              NT    1:30.13    6
                  43.43     1:30.13 (46.70)
 12 Tedeschi, Matthew R       11 Aqua Gems-MR              NT    1:45.36    5
                  46.10     1:45.36 (59.26)
 -- Pfohl, Erik               11 Aqua Gems-MR              NT         DQ
                  38.81          DQ (46.51)
 -- Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         1:07.26         DQ
                  32.26          DQ (35.02)

Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M           8 Aqua Gems-MR           20.18      18.40   20
  2 Acker, Emily E             8 Aqua Gems-MR           29.55      23.10   17
  3 Cass, Leeanna N            7 Aqua Gems-MR           24.11      23.19   16
  4 Stolzenberg, Taryn B       8 Aqua Gems-MR              NT      23.23   15
  5 Hefter, Rebecca J          7 MWSC-MR                22.94      23.72   14
  6 Carney, Kate               7 MWSC-MR                27.04      25.90   13
  7 Mitchell, Nicole L         6 Aqua Gems-MR           34.43      27.28   12
 -- Stalnaker, Taylor          7 MWSC-MR                23.48         DQ

Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR           22.61      19.97   20
  2 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR           26.99      22.78   17
  3 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           27.37      25.97   16
  4 Carey, Michael G           7 Mantarays-MR           34.79      35.43   15
  5 Frank, Kevin               8 NY Sharks-MR              NT      47.17   14

Event 9  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M          16 Pbac-MR              1:00.82    1:02.40   20
                  30.92     1:02.40 (31.48)
  2 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:06.20    1:07.67   17
                  33.20     1:07.67 (34.47)
  3 Hrbek, Amber L            16 Pbac-MR              1:06.97    1:09.24   16
                  34.67     1:09.24 (34.57)
  4 Felch, Kristen M          17 Pbac-MR              1:13.59    1:12.81   15
                  36.06     1:12.81 (36.75)
  5 Nassery, Alia F           17 NY Sharks-MR         1:12.65    1:13.81   14
                  36.88     1:13.81 (36.93)
  6 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              1:12.10    1:14.05   13
                  37.13     1:14.05 (36.92)
  7 Barrett, Hilary L         16 Aqua Gems-MR         1:11.56    1:14.90   12
                  36.74     1:14.90 (38.16)
  8 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         1:14.49    1:16.33   11
                  38.09     1:16.33 (38.24)
  9 Doty, Amy C               16 Pbac-MR              1:14.01    1:17.14    9
                  37.69     1:17.14 (39.45)
 10 Sensale, Diana C          15 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:22.35    7
                  39.64     1:22.35 (42.71)
 11 Servello, Meghan L        15 NY Sharks-MR         1:28.59    1:22.73    6
                  41.98     1:22.73 (40.75)

Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             18 Aqua Gems-MR           55.19      56.70   20
                  27.88       56.70 (28.82)
  2 Carney, Kevin             17 Aqua Gems-MR         1:03.43    1:01.01   17
                  29.58     1:01.01 (31.43)
  3 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         1:00.84    1:01.42   16
                  30.23     1:01.42 (31.19)
  4 Jacobs, Brian C           16 Pbac-MR              1:03.62    1:01.63   15
                  29.97     1:01.63 (31.66)
  5 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR         1:04.03    1:03.40   14
                  31.39     1:03.40 (32.01)
  6 Barry, Matthew C          16 Mantarays-MR         1:04.71    1:04.86   13
                  31.99     1:04.86 (32.87)
  7 Singer, Chad S            17 Pbac-MR              1:04.66    1:08.95   12
                  32.95     1:08.95 (36.00)
  8 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR         1:02.15    1:09.37   11
                  34.21     1:09.37 (35.16)
  9 Guerrieri, Dave C         15 MWSC-MR              1:12.01    1:09.44    9
                  33.62     1:09.44 (35.82)
 10 Lavery, Erik              15 NY Sharks-MR         1:12.97    1:10.24    7
                  36.10     1:10.24 (34.14)
 11 Sweeney, Joseph M         16 Aqua Gems-MR         1:03.43    1:10.44    6
                  33.84     1:10.44 (36.60)
 12 Kurtz, Jon R              17 Aqua Gems-MR         1:28.51    1:13.43    5
                  36.46     1:13.43 (36.97)
 13 Rodrigues, Arsenio E      16 Pbac-MR              1:11.85    1:14.93    4
                  36.53     1:14.93 (38.40)
 14 Card, Michael G           15 Aqua Gems-MR         1:27.50    1:20.51    3
                1:20.38      1:20.51 (0.13)

Event 11  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:10.33    1:07.75   20
                  33.46     1:07.75 (34.29)
  2 Moore, Erica C            11 Aqua Gems-MR         1:12.96    1:11.54   17
                  34.70     1:11.54 (36.84)
  3 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR              1:18.56    1:14.53   16
                  36.71     1:14.53 (37.82)
  4 Carney, Kyla              11 MWSC-MR              1:23.73    1:18.60   15
                  38.68     1:18.60 (39.92)
  5 Kennedy, Moira C          12 MWSC-MR              1:25.16    1:23.26   14
                  39.63     1:23.26 (43.63)
  6 Barry, Marie E            11 Mantarays-MR              NT    1:29.48   13
                  41.38     1:29.48 (48.10)
  7 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR         1:24.43    1:29.94   12
                  44.43     1:29.94 (45.51)
  8 Zeedyk, Allison C         11 Aqua Gems-MR              NT    1:31.13   11
                  44.28     1:31.13 (46.85)
  9 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR              1:40.34    1:34.83    9
                  47.67     1:34.83 (47.16)
 10 Fitzgerald, Kathleen K    11 Aqua Gems-MR              NT    1:35.65    7
                  46.03     1:35.65 (49.62)
 11 Latham, Rachel            11 Aqua Gems-MR              NT    1:39.00    6
                  49.25     1:39.00 (49.75)
 -- Geary, Bridget M          11 Aqua Gems-MR              NT         DQ
                1:37.76          DQ (40.72)
 -- Martinez, Angelica D      12 Aqua Gems-MR              NT         DQ
                1:00.38        DQ (1:10.40)

Event 12  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M            12 MWSC-MR              1:11.26    1:10.59   20
                  34.52     1:10.59 (36.07)
  2 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR         1:12.94    1:13.59   17
                  35.29     1:13.59 (38.30)
  3 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         1:20.68    1:16.82   16
                  38.21     1:16.82 (38.61)
  4 Hefter, Matt B            11 MWSC-MR              1:18.42    1:19.63   15
                  38.21     1:19.63 (41.42)
  5 Daly, Dennis J            12 Pbac-MR              1:23.19    1:21.37   14
                  38.26     1:21.37 (43.11)
  6 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR            1:21.93    1:22.86   13
                  40.90     1:22.86 (41.96)
  7 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR              1:22.31    1:23.91   12
                  39.88     1:23.91 (44.03)
  8 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR            1:32.70    1:27.97   11
                  43.45     1:27.97 (44.52)
  9 Kennedy, Chris T          12 MWSC-MR              1:36.24    1:34.66    9
                  46.00     1:34.66 (48.66)
 10 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR         1:29.93    1:38.00    7
                  47.23     1:38.00 (50.77)
 11 Pfohl, Erik               11 Aqua Gems-MR              NT    1:45.14    6
                  49.67     1:45.14 (55.47)
 12 Tedeschi, Matthew R       11 Aqua Gems-MR              NT    2:18.18    5
                1:04.05   2:18.18 (1:14.13)
 -- Barton, Chris             11 Aqua Gems-MR              NT         DQ
                  59.66          DQ (58.09)

Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M           8 Aqua Gems-MR           21.94      22.42   20
  2 Acker, Emily E             8 Aqua Gems-MR           24.98      27.06   17
  3 Paul, Stephanie P          8 Aqua Gems-MR              NT      27.17   16
  4 Stalnaker, Taylor          7 MWSC-MR                35.47      33.21   15
  5 Mitchell, Nicole L         6 Aqua Gems-MR           41.43      43.82   14
 -- Hefter, Rebecca J          7 MWSC-MR                   NT         DQ
 -- Carney, Kate               7 MWSC-MR                33.59         DQ
 -- Cass, Leeanna N            7 Aqua Gems-MR           38.20         DQ
 -- Stolzenberg, Taryn B       8 Aqua Gems-MR              NT         DQ

Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR           26.28      26.20   20
  2 Bell, Schuyler             8 NY Sharks-MR           31.29      28.40   17
  3 Olsen, Jack T              7 Aqua Gems-MR           43.41      31.35   16
 -- Frank, Kevin               8 NY Sharks-MR              NT         DQ

Event 15  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jacobs, Deanna L          12 Pbac-MR                39.15      37.93   20
  2 Kolosky, Sarah            12 Scd-Mr-MR              39.68      38.90   17
  3 Arahill, Meg C            12 Aqua Gems-MR           42.00      39.97   16
  4 Carney, Kyla              11 MWSC-MR                41.47      41.17   15
  5 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                41.58      41.54   14
  6 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR           38.97      41.74   13
  7 Brooks, Elizabeth K       11 Aqua Gems-MR           43.27      42.71   12
  8 Wong, Courtney J          12 MWSC-MR                43.40      43.11   11
  9 Demberg, Ericka S         12 Mantarays-MR           47.06      45.17    9
 10 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           41.61      45.18    7
 11 Cooney, Alexandra M       12 Mantarays-MR           46.10      45.34    6
 12 Sutter, Maggie J          12 Pbac-MR                46.10      46.26    5
 13 Zeedyk, Allison C         11 Aqua Gems-MR              NT      48.10    4
 14 Barry, Marie E            11 Mantarays-MR           55.30      50.28    3
 15 Latham, Rachel            11 Aqua Gems-MR              NT    1:12.67    2

Event 16  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hefter, Matt B            11 MWSC-MR                42.41      39.84   20
  2 Daly, Dennis J            12 Pbac-MR                39.89      39.97   17
  3 Scarano, Joseph           12 Scd-Mr-MR              43.30      40.44   16
  4 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           40.31      40.59   15
  5 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR           43.95      41.86   14
  6 Taylor, Zane V            12 Pbac-MR                43.69      42.93   13
  7 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                46.43      45.38   12
  8 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR           46.14      46.72   11
  9 Vankleeck, Tanner         11 Scd-Mr-MR              47.08      48.07    9
 10 Guerrieri, Matt D         12 MWSC-MR                52.94      49.10    7

Event 17  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         5:12.38    5:04.38   20
                  31.77     1:09.72 (37.95)     1:49.51 (39.79)     2:27.79 (38.28)
        3:10.01 (42.22)     3:54.36 (44.35)     4:30.96 (36.60)     5:04.38 (33.42)
  2 Fitzgerald, Shannan L     16 Aqua Gems-MR         5:14.73    5:15.81   17
                  31.33     1:07.75 (36.42)     1:51.20 (43.45)     2:33.91 (42.71)
        3:20.56 (46.65)     4:05.75 (45.19)     4:40.90 (35.15)     5:15.81 (34.91)
  3 Barrett, Hilary L         16 Aqua Gems-MR         5:30.77    5:33.55   16
                  35.31     1:18.12 (42.81)     2:01.31 (43.19)     2:42.72 (41.41)
        3:29.88 (47.16)     4:18.53 (48.65)     4:56.99 (38.46)     5:33.55 (36.56)
  4 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR              NT    5:57.27   15
                  37.51     1:23.20 (45.69)     2:09.41 (46.21)     2:53.87 (44.46)
        3:47.68 (53.81)     4:40.78 (53.10)     5:20.19 (39.41)     5:57.27 (37.08)
  5 Servello, Meghan L        15 NY Sharks-MR              NT    6:02.21   14
                  42.56     1:32.85 (50.29)     2:18.84 (45.99)     3:04.24 (45.40)
        3:51.28 (47.04)     4:39.92 (48.64)     5:21.58 (41.66)     6:02.21 (40.63)
  6 Peruffo, Heather          13 Scd-Mr-MR            7:25.00    6:39.24   13
                  37.12     1:21.69 (44.57)   2:58.99 (1:37.30)     3:53.48 (54.49)
        4:48.66 (55.18)     5:30.33 (41.67)     6:11.33 (41.00)     6:39.24 (27.91)

Event 18  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR         4:35.35    4:35.17   20
                  28.65     1:01.62 (32.97)     1:38.23 (36.61)     2:13.30 (35.07)
        2:53.62 (40.32)     3:35.04 (41.42)     4:05.66 (30.62)     4:35.17 (29.51)
  2 Jacobs, Brian C           16 Pbac-MR              4:45.12    4:40.47   17
                  30.00     1:05.19 (35.19)     1:40.97 (35.78)     2:16.40 (35.43)
        2:57.27 (40.87)     3:38.27 (41.00)     4:09.02 (30.75)     4:40.47 (31.45)
  3 Lavery, Erik              15 NY Sharks-MR              NT    5:10.79   16
                  31.93     1:09.36 (37.43)     1:49.31 (39.95)     2:28.64 (39.33)
        3:13.19 (44.55)     3:58.36 (45.17)     4:35.26 (36.90)     5:10.79 (35.53)
  4 Kurtz, Jon R              17 Aqua Gems-MR              NT    5:16.35   15
                  31.44     1:08.56 (37.12)     1:52.58 (44.02)     2:35.26 (42.68)
        3:16.01 (40.75)     3:57.34 (41.33)     4:37.58 (40.24)     5:16.35 (38.77)
  5 Fasino, Dominic G         16 Aqua Gems-MR         5:28.18    5:30.94   14
                  30.96     1:10.88 (39.92)     1:53.55 (42.67)     2:36.78 (43.23)
        3:23.92 (47.14)     4:12.48 (48.56)     4:51.76 (39.28)     5:30.94 (39.18)
  6 Ehret, Jack J              9 Aqua Gems-MR              NT    6:05.11   13
                  40.00     1:29.61 (49.61)     2:16.79 (47.18)     3:01.74 (44.95)
        3:53.30 (51.56)     4:46.28 (52.98)     5:25.94 (39.66)     6:05.11 (39.17)
  7 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR              NT    6:34.81   12
                  39.18     1:29.21 (50.03)     2:18.98 (49.77)     3:07.57 (48.59)
        4:05.24 (57.67)     5:02.59 (57.35)     5:49.14 (46.55)     6:34.81 (45.67)

Event 19  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Arahill, Meg C            12 Aqua Gems-MR           40.73      39.26   20
  2 Tedeschi, Jenny L         12 Aqua Gems-MR           43.42      39.59   17
  3 Carfizzi, Nina R          12 Pbac-MR                41.50      39.64   16
  4 Stalnaker, Shelby A       11 MWSC-MR                41.69      41.20   15
  5 Pizzo, Amy M              11 Mantarays-MR           43.98      41.88   14
  6 Brooks, Elizabeth K       11 Aqua Gems-MR           45.70      42.27   13
  7 Olsen, Ashley E           11 Aqua Gems-MR           40.74      43.05   12
  8 Barry, Marie E            11 Mantarays-MR           41.75      43.27   11
  9 Cooney, Alexandra M       12 Mantarays-MR           43.63      43.38    9
 10 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR           40.64      43.44    7
 11 Fitzgerald, Kathleen K    11 Aqua Gems-MR           54.03      46.72    6
 12 Sutter, Maggie J          12 Pbac-MR                47.07      47.79    5

Event 20  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            11 Aqua Gems-MR           29.50      30.57   20
  2 Walsh, Kevin M            12 MWSC-MR                30.21      31.06   17
  3 McCann, Matt Z            12 MWSC-MR                34.62      35.91   16
  4 Daly, Dennis J            12 Pbac-MR                35.77      37.23   15
  5 Merlino, John             12 Aqua Gems-MR           43.52      37.50   14
  6 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR           39.62      38.51   13
  7 MacElveen, Daniel         11 Scd-Mr-MR              39.79      39.25   12
  8 Hefter, Matt B            11 MWSC-MR                37.90      39.47   11
  9 Guerrieri, Matt D         12 MWSC-MR                39.85      42.43    9
 10 Taylor, Zane V            12 Pbac-MR                41.37      43.42    7
 11 Zhang, Thomas             11 NY Sharks-MR           46.14      44.65    6
 12 Tedeschi, Matthew R       11 Aqua Gems-MR         1:08.91    1:09.52    5

Event 21  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M          16 Pbac-MR              1:01.96    1:01.63   20
                  29.05     1:01.63 (32.58)
  2 Felch, Kristen M          17 Pbac-MR              1:01.50    1:03.24   17
                  29.19     1:03.24 (34.05)
  3 Ehret, Jane M             12 Aqua Gems-MR         1:05.98    1:07.45   16
                  31.27     1:07.45 (36.18)
  4 Nassery, Alia F           17 NY Sharks-MR         1:08.18    1:07.82   15
                  31.67     1:07.82 (36.15)
  5 Shaw, Lauren M            14 Aqua Gems-MR         1:07.43    1:09.34   14
                  32.03     1:09.34 (37.31)
  6 Sosnowski, Rachael        15 Pbac-MR              1:14.28    1:13.14   13
                  33.55     1:13.14 (39.59)
  7 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         1:17.66    1:15.00   12
                  35.08     1:15.00 (39.92)
  8 Moore, Erica C            11 Aqua Gems-MR         1:21.93    1:28.44   11
                  39.11     1:28.44 (49.33)
  9 Andrews, Jinan M           8 Aqua Gems-MR         1:32.81    1:35.34    9
                  40.53     1:35.34 (54.81)

Event 22  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             18 Aqua Gems-MR           53.07      55.99   20
                  25.78       55.99 (30.21)
  2 Paugh, Trevor A           17 Aqua Gems-MR         1:01.80    1:01.39   17
                  27.60     1:01.39 (33.79)
  3 Carney, Kevin             17 Aqua Gems-MR           59.43    1:03.92   16
                  28.88     1:03.92 (35.04)
  4 Lavery, Erik              15 NY Sharks-MR         1:09.06    1:04.63   15
                  29.73     1:04.63 (34.90)
  5 Kameyama, Ryosuke         15 Aqua Gems-MR           59.78    1:06.24   14
                  30.14     1:06.24 (36.10)
  6 Kuhrt, Brandon L          16 Aqua Gems-MR         1:09.45    1:06.61   13
                  30.06     1:06.61 (36.55)
  7 Singer, Chad S            17 Pbac-MR              1:08.72    1:07.82   12
                  30.38     1:07.82 (37.44)
  8 Sweeney, Joseph M         16 Aqua Gems-MR           59.43    1:08.86   11
                  29.37     1:08.86 (39.49)
  9 Rodrigues, Arsenio E      16 Pbac-MR              1:11.88    1:12.88    9
                  32.85     1:12.88 (40.03)
 10 Fasino, Dominic G         16 Aqua Gems-MR         1:07.01    1:13.76    7
                  32.22     1:13.76 (41.54)
 -- Barry, Matthew C          16 Mantarays-MR         1:40.29         DQ
                  31.19          DQ (39.61)

Event 23  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:10.59    1:31.73   40
                  46.53     1:31.73 (45.20)

Event 24  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================

Event 25  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    1:47.77    1:50.28   40
                  27.68       55.67 (27.99)     1:22.41 (26.74)     1:50.28 (27.87)
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:05.00    1:58.06   34
                  28.42       59.08 (30.66)     1:29.81 (30.73)     1:58.06 (28.25)
  3 Pine Bush Aquatic Club-MR  'B'                    2:09.12    2:13.96   32
                  28.88     1:07.47 (38.59)     1:42.06 (34.59)     2:13.96 (31.90)

Event 26  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:33.08    1:43.03   40
                  27.72       53.83 (26.11)     1:20.16 (26.33)     1:43.03 (22.87)
  2 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    1:49.18    1:48.78   34
                  27.53       59.01 (31.48)     1:25.00 (25.99)     1:48.78 (23.78)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       1:47.52    1:53.10   32
                  28.33       58.84 (30.51)     1:26.69 (27.85)     1:53.10 (26.41)

Event 27  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                      NT    2:12.33   40
                  32.50     1:09.01 (36.51)     1:40.49 (31.48)     2:12.33 (31.84)
  2 Minisink Valley Aquatics-MR  'A'                  2:23.10    2:17.09   34
                  33.37       49.94 (16.57)     1:06.48 (16.54)   2:17.09 (1:10.61)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:37.62   32
                  37.45     1:14.64 (37.19)     2:07.17 (52.53)     2:37.62 (30.45)

Event 28  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:04.59    2:08.88   40
                  36.09     1:07.78 (31.69)     1:39.29 (31.51)     2:08.88 (29.59)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT         DQ
                  49.17     1:31.92 (42.75)     2:09.90 (37.98)          DQ (33.53)

Event 29  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR           28.06      28.53   20
  2 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR                28.96      28.58   17
  3 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR                29.14      28.81   16
  4 Barton, Shioban F         13 Aqua Gems-MR              NT      30.27   15
  5 Takacs, Ashley            13 Scd-Mr-MR              31.22      30.91   14
  6 Grossmann, Stephanie N    13 Aqua Gems-MR              NT      36.32   13

Event 30  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Barry, David H            14 Mantarays-MR           27.40      27.25   20
  2 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR              28.45      27.68   17
  3 Muller, Christian S       13 Pbac-MR                29.43      27.88   16
  4 Brooks, Elliot W          14 Aqua Gems-MR           29.25      28.10   15
  5 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR           29.93      28.44   14
  6 Greer, Shaun              13 Aqua Gems-MR           29.43      28.55   13
  7 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR           29.64      28.80   12

Event 31  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           30.99      32.58   20
  2 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR           35.25      34.93   17
  3 Rudel, Holly E             9 Aqua Gems-MR           36.17      35.18   16
  4 Leffler, Magna            10 NY Sharks-MR           40.82      35.32   15
  5 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR           38.53      37.10   14
  6 O'Connell, Amanda N        9 Aqua Gems-MR           40.12      37.83   13
  7 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           40.93      37.94   12
  8 Fasino, Antoinette G      10 Aqua Gems-MR           40.19      40.38   11
  9 Fitzgerald, Erin J         9 Aqua Gems-MR           47.20      48.29    9
 10 Ferraro, Ashley L          9 Aqua Gems-MR              NT      48.49    7
 11 Hamling, Brooke V         10 Aqua Gems-MR              NT      48.51    6
 12 Geary, Kristen             9 Aqua Gems-MR              NT      48.58    5
 13 Prais, Nicole R            9 Aqua Gems-MR              NT      49.87    4

Event 32  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           26.60      26.65   20
  2 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR              32.18      31.45   17
  3 Smith, Adam J             10 Aqua Gems-MR           34.58      32.51   16
  4 Ehret, Jack J              9 Aqua Gems-MR           31.76      32.80   15
  5 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR           34.34      33.10   14
  6 Jakubek, Jack D           10 MWSC-MR                33.31      33.16   13
  7 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                33.91      33.38   12
  8 Kral, Jesse E             10 MWSC-MR                35.94      34.59   11
  9 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           32.87      35.20    9
 10 Pendergast, Ryan R        10 Aqua Gems-MR           35.92      37.34    7
 11 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                37.35      38.41    6
 12 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR              NT      42.47    5
 13 Carey, Nicholas V         10 Mantarays-MR           49.01      42.62    4
 14 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR              NT    1:02.10    3

Event 33  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR         1:13.64    1:10.85   20
                  34.65     1:10.85 (36.20)
  2 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              1:13.88    1:12.37   17
                  35.75     1:12.37 (36.62)
  3 Medrano, Carol A          13 Pbac-MR              1:17.23    1:16.84   16
                  37.05     1:16.84 (39.79)
  4 Barton, Shioban F         13 Aqua Gems-MR              NT    1:21.23   15
                  39.83     1:21.23 (41.40)
  5 Peruffo, Heather          13 Scd-Mr-MR            1:25.85    1:49.93   14
                1:23.04     1:49.93 (26.89)

Event 34  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Barry, David H            14 Mantarays-MR         1:08.97    1:09.17   20
                  33.98     1:09.17 (35.19)
  2 Greer, Shaun              13 Aqua Gems-MR         1:08.43    1:11.94   17
                  34.75     1:11.94 (37.19)
  3 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR              NT    1:22.15   16
                  39.65     1:22.15 (42.50)
  4 Klusky, Jason M           13 Mantarays-MR              NT    1:39.82   15
                  47.03     1:39.82 (52.79)
 -- Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR         1:16.27         DQ
                  37.20          DQ (39.60)

Event 35  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR         1:24.39    1:24.53   20
                  41.18     1:24.53 (43.35)
  2 Rudel, Holly E             9 Aqua Gems-MR              NT    1:27.00   17
                  43.56     1:27.00 (43.44)
  3 Leffler, Magna            10 NY Sharks-MR              NT    1:34.60   16
                1:34.65         1:34.60 ( )
  4 Fasino, Antoinette G      10 Aqua Gems-MR         1:43.48    1:37.21   15
                  46.20     1:37.21 (51.01)
  5 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR              NT    1:47.54   14
                  51.13     1:47.54 (56.41)
  6 Ferraro, Ashley L          9 Aqua Gems-MR              NT    1:59.11   13
                  55.48   1:59.11 (1:03.63)
 -- Hamling, Brooke V         10 Aqua Gems-MR              NT         DQ
                  53.95        DQ (1:00.79)

Event 36  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:12.99    1:11.53   20
                  34.87     1:11.53 (36.66)
  2 Ehret, Jack J              9 Aqua Gems-MR         1:22.42    1:23.35   17
                  40.54     1:23.35 (42.81)
  3 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR         1:29.94    1:25.84   16
                  42.31     1:25.84 (43.53)
  4 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR              1:27.97    1:26.26   15
                  41.72     1:26.26 (44.54)
  5 Smith, Adam J             10 Aqua Gems-MR              NT    1:26.68   14
                  41.75     1:26.68 (44.93)
  6 Pendergast, Ryan R        10 Aqua Gems-MR         1:28.86    1:27.98   13
                  43.28     1:27.98 (44.70)
  7 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:30.64    1:30.89   12
                  42.64     1:30.89 (48.25)
  8 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR              1:30.89    1:32.11   11
                  44.69     1:32.11 (47.42)
  9 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR              NT    1:59.09    9
                  54.11   1:59.09 (1:04.98)
 10 Frangipane, Paul R         9 Aqua Gems-MR              NT    2:28.09    7
                1:11.42   2:28.09 (1:16.67)
 -- Carey, Nicholas V         10 Mantarays-MR              NT         DQ
                  57.56        DQ (1:11.47)
 -- Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR            1:15.80         DQ
                  40.20          DQ (39.58)

Event 37  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E            13 Pbac-MR              1:13.97    1:16.51   20
                  35.50     1:16.51 (41.01)
  2 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR         1:24.34    1:21.07   17
                  38.93     1:21.07 (42.14)
  3 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR              1:22.98    1:21.43   16
                  39.09     1:21.43 (42.34)
  4 Barton, Shioban F         13 Aqua Gems-MR              NT    1:33.20   15
                  44.47     1:33.20 (48.73)
  5 Takacs, Ashley            13 Scd-Mr-MR            1:39.22    1:37.50   14
                  44.82     1:37.50 (52.68)
  6 Grossmann, Stephanie N    13 Aqua Gems-MR              NT    1:52.59   13
                  49.63   1:52.59 (1:02.96)

Event 38  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR         1:21.41    1:20.23   20
                  37.83     1:20.23 (42.40)
  2 Barry, David H            14 Mantarays-MR              NT    1:20.25   17
                  37.29     1:20.25 (42.96)
  3 Brooks, Elliot W          14 Aqua Gems-MR         1:22.46    1:20.36   16
                  38.51     1:20.36 (41.85)
  4 Muller, Christian S       13 Pbac-MR              1:25.38    1:20.78   15
                  36.48     1:20.78 (44.30)
  5 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR            1:31.67    1:27.66   14
                  41.00     1:27.66 (46.66)
  6 Greer, Shaun              13 Aqua Gems-MR         1:19.43    1:31.30   13
                  43.38     1:31.30 (47.92)
  7 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR         1:52.95    1:31.49   12
                  43.03     1:31.49 (48.46)
  8 Klusky, Jason M           13 Mantarays-MR              NT    1:36.98   11
                  44.12     1:36.98 (52.86)

Event 39  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR           47.96      46.56   20
  2 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           43.99      46.85   17
  3 Leffler, Magna            10 NY Sharks-MR           51.47      48.24   16
  4 Rudel, Holly E             9 Aqua Gems-MR           52.52      50.25   15
  5 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR           50.43      51.30   14
  6 Fitzgerald, Erin J         9 Aqua Gems-MR         1:04.57      54.39   13
  7 O'Connell, Amanda N        9 Aqua Gems-MR           54.31      56.63   12
  8 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR         1:00.50      57.66   11
  9 Prais, Nicole R            9 Aqua Gems-MR              NT    1:04.40    9
 -- Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           58.75         DQ
 -- Geary, Kristen             9 Aqua Gems-MR              NT         DQ
 -- Ferraro, Ashley L          9 Aqua Gems-MR              NT         DQ

Event 40  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           34.46      34.58   20
  2 Jakubek, Jack D           10 MWSC-MR                39.65      39.20   17
  3 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                48.64      44.71   16
  4 Ehret, Jack J              9 Aqua Gems-MR           44.41      45.56   15
  5 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR           44.40      46.34   14
  6 Smith, Adam J             10 Aqua Gems-MR           48.81      47.36   13
  7 Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                48.14      49.08   12
  8 Kral, Jesse E             10 MWSC-MR                51.04      49.82   11
  9 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR           47.58      50.44    9
 10 Pendergast, Ryan R        10 Aqua Gems-MR           49.57      51.77    7
 -- Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR              NT         DQ

Event 43  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ehrman, Rachel M          10 Aqua Gems-MR           41.17      43.67   20
  2 Hough, Jessica L          10 Mantarays-MR           45.94      45.26   17
  3 Harp, Mia K               10 Mantarays-MR           42.51      45.96   16
  4 O'Connell, Amanda N        9 Aqua Gems-MR           51.57      46.36   15
  5 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR           54.02      47.01   14
  6 Fasino, Antoinette G      10 Aqua Gems-MR           46.54      48.35   13
  7 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR           54.73      51.68   12
  8 Leffler, Magna            10 NY Sharks-MR           47.39      52.29   11
  9 Fitzgerald, Erin J         9 Aqua Gems-MR              NT    1:03.09    9

Event 44  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           31.80      33.93   20
  2 Volaski, Harrison         10 Scd-Mr-MR              37.52      37.53   17
  3 Byrne, Greg A             10 MWSC-MR                36.06      38.51   16
  4 Kral, Jesse E             10 MWSC-MR                39.51      39.66   15
  5 Jakubek, Jack D           10 MWSC-MR                39.53      43.40   14
  6 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR           45.43      48.41   13
 -- Treanor, Dallan B         10 MWSC-MR                46.50         DQ
 -- Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR              NT         DQ

Event 45  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR         1:03.01    1:02.33   20
                  30.37     1:02.33 (31.96)
  2 Seekamp, Erin E           13 Pbac-MR              1:04.80    1:03.35   17
                  31.12     1:03.35 (32.23)
  3 Medrano, Carol A          13 Pbac-MR              1:06.52    1:08.10   16
                  31.83     1:08.10 (36.27)
  4 Peruffo, Heather          13 Scd-Mr-MR            1:13.04    1:12.64   15
                  34.46     1:12.64 (38.18)
  5 Takacs, Ashley            13 Scd-Mr-MR            1:13.04    1:17.93   14
                  35.42     1:17.93 (42.51)
  6 Grossmann, Stephanie N    13 Aqua Gems-MR              NT    1:31.23   13
                  41.14     1:31.23 (50.09)

Event 46  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sewalk, Zachary           13 Scd-Mr-MR            1:06.39    1:04.71   20
                  32.07     1:04.71 (32.64)
  2 Muller, Christian S       13 Pbac-MR              1:05.10    1:05.16   17
                  31.12     1:05.16 (34.04)
  3 Greer, Shaun              13 Aqua Gems-MR         1:03.43    1:05.49   16
                  31.70     1:05.49 (33.79)
  4 Zabriskie, Jeremy D       13 Aqua Gems-MR         1:04.43    1:06.03   15
                  32.14     1:06.03 (33.89)
  5 Brooks, Elliot W          14 Aqua Gems-MR         1:06.16    1:06.49   14
                  31.76     1:06.49 (34.73)
  6 Zummo, James R            13 Aqua Gems-MR         1:08.05    1:08.30   13
                  31.96     1:08.30 (36.34)

Event 47  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Leffler, Magna            10 NY Sharks-MR         1:18.10    1:20.88   20
                  38.35     1:20.88 (42.53)
  2 Rudel, Holly E             9 Aqua Gems-MR         1:27.46    1:22.48   17
                  39.41     1:22.48 (43.07)
  3 Haelen, Nina E            10 Mantarays-MR         1:29.56    1:26.03   16
                  39.87     1:26.03 (46.16)
  4 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR              NT    1:30.67   15
                  42.45     1:30.67 (48.22)
  5 Hamling, Brooke V         10 Aqua Gems-MR              NT    1:44.89   14
                  48.86     1:44.89 (56.03)
  6 Prais, Nicole R            9 Aqua Gems-MR              NT    1:51.87   13
                  49.85   1:51.87 (1:02.02)
  7 Fitzgerald, Erin J         9 Aqua Gems-MR         1:45.37    1:53.46   12
                  52.05   1:53.46 (1:01.41)

Event 48  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:00.38    1:01.20   20
                  29.48     1:01.20 (31.72)
  2 Ehret, Jack J              9 Aqua Gems-MR         1:09.27    1:16.33   17
                  36.72     1:16.33 (39.61)
  3 Kral, Jesse E             10 MWSC-MR              1:18.64    1:17.56   16
                  36.42     1:17.56 (41.14)
  4 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR         1:15.58    1:18.19   15
                  37.51     1:18.19 (40.68)
  5 Jakubek, Jack D           10 MWSC-MR              1:14.08    1:18.85   14
                  37.83     1:18.85 (41.02)
  6 Stuart, Ian D             10 Aqua Gems-MR         1:13.36    1:20.38   13
                  36.97     1:20.38 (43.41)
  7 Pendergast, Ryan R        10 Aqua Gems-MR         1:21.31    1:24.98   12
                  41.14     1:24.98 (43.84)
  8 Sheppard, Nicholas         9 Aqua Gems-MR              NT    1:44.08   11
                  47.39     1:44.08 (56.69)

Event 51  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:33.50   40
                  40.77     1:21.51 (40.74)     1:59.01 (37.50)     2:33.50 (34.49)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:03.52    3:17.67   34
                  48.65     1:37.37 (48.72)     2:26.51 (49.14)     3:17.67 (51.16)

Event 52  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:20.51    2:23.53   40
                  36.86     1:10.73 (33.87)     1:48.54 (37.81)     2:23.53 (34.99)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:02.09    2:35.61   34
                  43.82     1:32.08 (48.26)     2:01.15 (29.07)     2:35.61 (34.46)


Event 53  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================

Event 54  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT    2:01.30   40
                  31.54     1:02.12 (30.58)     1:32.74 (30.62)     2:01.30 (28.56)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit