2004 MR Age Group Central SC
3/26/2004 to 3/28/2004

Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:02.15  5/1/1982  S.Verderber, LISC-MR
                2:30.39  ZQ
                2:30.40  QUAL
                2:35.99  JO
                2:55.59  SILV
                2:55.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR              2:28.93 ZQ+
                  32.62     1:10.56 (37.94)     1:49.82 (39.26)     2:28.93 (39.11)
  2 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                      2:31.41 JO
                  33.67     1:11.97 (38.30)     1:51.75 (39.78)     2:31.41 (39.66)
  3 Lee, Jenny          10 DSC-MR                         2:37.27 SILV
                  33.85     1:13.48 (39.63)     1:56.46 (42.98)     2:37.27 (40.81)
  4 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR                      2:38.18 SILV
                  35.44     1:15.61 (40.17)     1:58.19 (42.58)     2:38.18 (39.99)
  5 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR            2:40.93 SILV
                  37.34     1:19.19 (41.85)     2:00.81 (41.62)     2:40.93 (40.12)
  6 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                         2:41.51 SILV
                  36.69     1:18.34 (41.65)     2:01.23 (42.89)     2:41.51 (40.28)
  7 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                         2:47.77 SILV
                  36.78     1:19.07 (42.29)     2:04.28 (45.21)     2:47.77 (43.49)
  8 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR            2:48.72 SILV
                  37.84     1:19.20 (41.36)     2:04.88 (45.68)     2:48.72 (43.84)
  9 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR                      2:48.96 SILV
                  38.42     1:21.90 (43.48)     2:06.31 (44.41)     2:48.96 (42.65)
AGE - Division
  1 Illescas, Bridget   10 Agua Swim Team-MR              3:00.47
                  39.78     1:26.22 (46.44)     2:14.73 (48.51)     3:00.47 (45.74)
  2 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR              3:01.81
                  38.73     1:23.65 (44.92)     2:12.89 (49.24)     3:01.81 (48.92)
  3 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR            3:11.89
                  42.76     1:34.82 (52.06)     2:25.35 (50.53)     3:11.89 (46.54)
  4 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR            3:15.21
                  41.17     1:30.46 (49.29)     2:22.64 (52.18)     3:15.21 (52.57)
  5 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR            3:16.29
                  41.32     1:32.60 (51.28)     2:25.67 (53.07)     3:16.29 (50.62)
  6 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR            3:23.29
                  46.42     1:39.48 (53.06)     2:31.42 (51.94)     3:23.29 (51.87)
  7 Quinn, Shannon C    10 Express Swimming-MR            3:24.61
                  47.52     1:41.88 (54.36)     2:34.30 (52.42)     3:24.61 (50.31)
  8 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR            3:25.86
                  46.42     1:40.33 (53.91)     2:34.40 (54.07)     3:25.86 (51.46)
  9 Rasquin, Megan E    10 Express Swimming-MR            3:28.63
                  49.76     1:41.16 (51.40)     2:34.75 (53.59)     3:28.63 (53.88)

Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:04.72  5/1/1985  D.Van Tassell, NBD-MR
                2:31.89  ZQ
                2:31.90  QUAL
                2:39.99  JO
                2:55.59  SILV
                2:55.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Johnson, Grant       9 Badger-MR                      2:25.57 ZQ+
                  33.27     1:10.69 (37.42)     1:49.49 (38.80)     2:25.57 (36.08)
  2 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR                      2:28.05 ZQ+
                  32.83     1:11.36 (38.53)     1:51.09 (39.73)     2:28.05 (36.96)
  3 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                         2:30.45 ZQ+
                  32.91     1:11.79 (38.88)     1:52.39 (40.60)     2:30.45 (38.06)
  4 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                    2:30.76 ZQ+
                  33.76     1:13.00 (39.24)     1:53.22 (40.22)     2:30.76 (37.54)
  5 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                        2:42.02 SILV
                  34.50     1:15.33 (40.83)     1:58.98 (43.65)     2:42.02 (43.04)
  6 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR                    2:42.88 SILV
                  35.31     1:17.92 (42.61)     2:02.16 (44.24)     2:42.88 (40.72)
  7 Eid, Alex            9 Badger-MR                      2:43.79 SILV
                  34.97     1:15.82 (40.85)     1:59.99 (44.17)     2:43.79 (43.80)
  8 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR            2:49.49 SILV
                  36.83     1:21.02 (44.19)     2:08.48 (47.46)     2:49.49 (41.01)
  9 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                      2:50.00 SILV
                  37.59     1:21.54 (43.95)     2:06.60 (45.06)     2:50.00 (43.40)
AGE - Division
  1 Mohr, Chris          9 Basc-MR                        3:00.32
                  39.58     1:24.88 (45.30)     2:13.40 (48.52)     3:00.32 (46.92)
  2 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR            3:11.16
                  43.01     1:32.05 (49.04)     2:19.31 (47.26)     3:11.16 (51.85)
  3 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR              3:15.89
                  45.10     1:35.77 (50.67)     2:29.19 (53.42)     3:15.89 (46.70)
  4 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR            3:17.99
                  44.08     1:37.74 (53.66)     2:29.82 (52.08)     3:17.99 (48.17)
  5 Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                        3:18.73
                  41.69     1:31.72 (50.03)     2:26.82 (55.10)     3:18.73 (51.91)
  6 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR              3:39.55
                  46.32     1:43.02 (56.70)     2:42.75 (59.73)     3:39.55 (56.80)
Non-Award Division
  1 Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                         3:01.44
                  38.70     1:26.04 (47.34)     2:16.09 (50.05)     3:01.44 (45.35)

Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:54.14  4/1/1991  T. Lynch, YMID-MR
                2:10.09  ZQ
                2:10.10  QUAL
                2:15.49  JO
                2:31.89  SILV
                2:31.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.10
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      2:12.67 JO
                  30.61     1:04.13 (33.52)     1:39.00 (34.87)     2:12.67 (33.67)
  2 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                        2:14.44 JO
                  30.25     1:03.89 (33.64)     1:39.64 (35.75)     2:14.44 (34.80)
  3 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                    2:15.51 SILV
                  30.70     1:04.80 (34.10)     1:40.61 (35.81)     2:15.51 (34.90)
  4 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR            2:15.68 SILV
                  31.42     1:05.71 (34.29)     1:41.23 (35.52)     2:15.68 (34.45)
  5 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR            2:16.21 SILV
                  32.01     1:06.12 (34.11)     1:41.38 (35.26)     2:16.21 (34.83)
  6 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                      2:16.54 SILV
                  30.93     1:05.42 (34.49)     1:41.15 (35.73)     2:16.54 (35.39)
  7 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                    2:17.71 SILV
                  29.62     1:04.61 (34.99)     1:41.82 (37.21)     2:17.71 (35.89)
  8 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                    2:18.66 SILV
                  32.13     1:07.75 (35.62)     1:44.04 (36.29)     2:18.66 (34.62)
  9 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                        2:18.73 SILV
                  31.29     1:06.97 (35.68)     1:43.64 (36.67)     2:18.73 (35.09)
 10 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                    2:19.42 SILV
                  32.35     1:07.04 (34.69)     1:43.94 (36.90)     2:19.42 (35.48)
 11 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      2:19.44 SILV
                  32.58     1:08.14 (35.56)     1:44.39 (36.25)     2:19.44 (35.05)
 12 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                    2:19.62 SILV
                  31.91     1:07.25 (35.34)     1:45.28 (38.03)     2:19.62 (34.34)
 13 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                    2:21.27 SILV
                  31.20     1:06.81 (35.61)     1:44.68 (37.87)     2:21.27 (36.59)
 14 Schuermann, Kerry   11 LBA-MR                         2:22.17 SILV
                  32.07     1:08.11 (36.04)     1:44.86 (36.75)     2:22.17 (37.31)
 14 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                    2:22.17 SILV
                                1:07.66 ( )     1:45.42 (37.76)     2:22.17 (36.75)
 16 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                      2:22.18 SILV
                  31.89     1:07.39 (35.50)     1:45.29 (37.90)     2:22.18 (36.89)
 17 Owens, Amanda       11 Badger-MR                      2:25.80 SILV
                  33.91     1:11.17 (37.26)     1:49.03 (37.86)     2:25.80 (36.77)
 18 Dease, Katie D      11 Basc-MR                        2:26.58 SILV
                  33.16     1:10.88 (37.72)     1:49.47 (38.59)     2:26.58 (37.11)
 19 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR            2:27.03 SILV
                  32.52     1:09.86 (37.34)     1:49.38 (39.52)     2:27.03 (37.65)
 20 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                      2:27.80 SILV
                  33.92     1:11.47 (37.55)     1:49.76 (38.29)     2:27.80 (38.04)
 21 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR            2:28.32 SILV
                  34.99     1:12.74 (37.75)     1:50.66 (37.92)     2:28.32 (37.66)
 22 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                    2:28.62 SILV
                  33.86     1:10.76 (36.90)     1:50.21 (39.45)     2:28.62 (38.41)
 23 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                         2:30.63 SILV
                  34.14     1:12.20 (38.06)     1:51.50 (39.30)     2:30.63 (39.13)
 24 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                         2:31.75 SILV
                  32.73     1:11.18 (38.45)     1:51.67 (40.49)     2:31.75 (40.08)
AGE - Division
  1 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                      2:35.94
                  35.43     1:14.37 (38.94)     1:56.21 (41.84)     2:35.94 (39.73)
  2 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR            2:37.87
                  34.92     1:16.97 (42.05)     1:59.40 (42.43)     2:37.87 (38.47)
  3 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR              2:38.43
                  35.15     1:15.98 (40.83)     1:57.84 (41.86)     2:38.43 (40.59)
  4 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR            2:38.66
                  34.91     1:16.27 (41.36)     1:58.25 (41.98)     2:38.66 (40.41)
  5 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR            2:40.08
                  38.49     1:20.50 (42.01)     2:02.19 (41.69)     2:40.08 (37.89)
  6 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR              2:41.68
                  36.46     1:18.66 (42.20)     2:01.06 (42.40)     2:41.68 (40.62)
  7 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                        2:44.39
                  36.93     1:19.69 (42.76)     2:03.21 (43.52)     2:44.39 (41.18)
  8 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR            2:44.58
                  38.46     1:21.55 (43.09)     2:03.04 (41.49)     2:44.58 (41.54)
  9 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                    2:46.64
                  34.28     1:17.62 (43.34)     2:04.38 (46.76)     2:46.64 (42.26)
 10 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR            2:47.88
                  36.56     1:18.63 (42.07)     2:03.65 (45.02)     2:47.88 (44.23)
 11 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                    2:53.19
                  37.05     1:20.42 (43.37)     1:59.90 (39.48)     2:53.19 (53.29)
 12 Joshi, Sonja S      12 Apex-MR                        2:54.13
                  38.07     1:21.77 (43.70)     2:07.99 (46.22)     2:54.13 (46.14)
 13 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR              3:03.15
                  39.66     1:27.43 (47.77)     2:17.87 (50.44)     3:03.15 (45.28)
 14 Hassan, Amerah F    12 Apex-MR                        3:05.04
                  40.23     1:25.97 (45.74)     2:15.45 (49.48)     3:05.04 (49.59)
 15 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR            3:12.22
                  42.53     1:32.09 (49.56)     2:22.94 (50.85)     3:12.22 (49.28)

Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:51.26  5/1/1992  D.Chang, HHH-MR
                2:14.99  ZQ
                2:15.00  QUAL
                2:16.99  JO
                2:32.89  SILV
                2:32.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR                    2:11.83 ZQ+
                  28.45     1:01.58 (33.13)     1:37.60 (36.02)     2:11.83 (34.23)
  2 Stepinski, Jan      12 Twisters-MR                    2:12.72 ZQ+
                  30.42     1:04.73 (34.31)     1:40.18 (35.45)     2:12.72 (32.54)
  3 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR            2:18.03 SILV
                  31.60     1:07.22 (35.62)     1:43.82 (36.60)     2:18.03 (34.21)
  4 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                         2:21.43 SILV
                  33.49     1:08.69 (35.20)     1:45.18 (36.49)     2:21.43 (36.25)
  5 Lee, Joe            12 DSC-MR                         2:23.95 SILV
                  30.65     1:07.01 (36.36)     1:46.06 (39.05)     2:23.95 (37.89)
  6 Lee, Marc A         12 Apex-MR                        2:24.91 SILV
                  30.09     1:07.05 (36.96)     1:47.08 (40.03)     2:24.91 (37.83)
  7 Dupres, Abel        11 RedTails-MR                    2:27.43 SILV
                  32.61     1:09.59 (36.98)     1:49.02 (39.43)     2:27.43 (38.41)
  8 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                    2:32.53 SILV
                  34.05     1:14.02 (39.97)     1:54.70 (40.68)     2:32.53 (37.83)
AGE - Division
  1 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                        2:38.66
                  36.92     1:19.38 (42.46)     2:01.67 (42.29)     2:38.66 (36.99)
  2 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team-MR              2:38.89
                  34.22     1:13.82 (39.60)     1:56.43 (42.61)     2:38.89 (42.46)
  3 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR            2:44.26
                  36.90   2:44.26 (2:07.36)
  4 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                    2:54.83
                  38.47     1:22.01 (43.54)     2:09.19 (47.18)     2:54.83 (45.64)
  5 Maheswaran, Zhaarn  12 Agua Swim Team-MR              2:58.07
                  38.77     1:23.67 (44.90)     2:11.48 (47.81)     2:58.07 (46.59)
  6 Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                        3:02.75
                  35.62     1:20.35 (44.73)     2:09.16 (48.81)     3:02.75 (53.59)
  7 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR            3:04.17
                  39.96     1:28.84 (48.88)     2:17.06 (48.22)     3:04.17 (47.11)
  8 Palmer, John A      11 Express Swimming-MR            3:07.60
                  40.22     1:28.88 (48.66)     2:19.40 (50.52)     3:07.60 (48.20)
Non-Award Division
  1 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                        2:34.66
                  34.48     1:14.49 (40.01)     1:55.19 (40.70)     2:34.66 (39.47)

Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:17.82  4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                5:05.99  ZQ
                5:06.00  QUAL
                5:09.99  JO
                5:38.99  SILV
                5:39.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:06.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                    5:04.16 ZQ+
                  31.79     1:08.31 (36.52)     1:48.12 (39.81)     2:28.23 (40.11)
        3:12.87 (44.64)     3:58.38 (45.51)     4:31.81 (33.43)     5:04.16 (32.35)
  2 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        5:04.17 ZQ+
                  34.03     1:16.08 (42.05)     1:55.41 (39.33)     2:34.90 (39.49)
        3:16.28 (41.38)     3:58.97 (42.69)     4:32.96 (33.99)     5:04.17 (31.21)
  3 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      5:06.25 JO+
                  30.75     1:08.14 (37.39)     1:47.82 (39.68)     2:27.38 (39.56)
        3:11.28 (43.90)     3:57.18 (45.90)     4:31.86 (34.68)     5:06.25 (34.39)
  4 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR              5:07.84 JO+
                  31.57     1:09.58 (38.01)     1:49.06 (39.48)     2:27.45 (38.39)
        3:10.48 (43.03)     3:54.42 (43.94)     4:31.79 (37.37)     5:07.84 (36.05)
  5 Ryan, Sarah A       14 Express Swimming-MR            5:12.84 SILV
                  32.80     1:12.94 (40.14)     1:52.08 (39.14)     2:31.72 (39.64)
        3:18.12 (46.40)     4:05.91 (47.79)     4:39.42 (33.51)     5:12.84 (33.42)
  6 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                    5:13.29 SILV
                  32.14     1:11.20 (39.06)     1:51.60 (40.40)     2:32.21 (40.61)
        3:16.91 (44.70)     4:02.62 (45.71)     4:39.35 (36.73)     5:13.29 (33.94)
  7 Smith, Jackie       13 LBA-MR                         5:19.90 SILV
                  35.29     1:18.41 (43.12)     2:00.03 (41.62)     2:40.15 (40.12)
        3:22.61 (42.46)     4:06.99 (44.38)     4:44.44 (37.45)     5:19.90 (35.46)
  8 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR            5:27.91 SILV
                  33.46     1:13.45 (39.99)     1:54.98 (41.53)     2:35.61 (40.63)
        3:24.76 (49.15)     4:14.15 (49.39)     4:51.71 (37.56)     5:27.91 (36.20)
  9 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            5:28.79 SILV
                  33.93     1:13.85 (39.92)     1:56.08 (42.23)     2:37.42 (41.34)
        3:27.27 (49.85)     4:17.65 (50.38)     4:54.51 (36.86)     5:28.79 (34.28)
 10 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              5:34.35 SILV
                  36.72     1:20.88 (44.16)     2:02.34 (41.46)     2:45.05 (42.71)
        3:30.64 (45.59)     4:17.81 (47.17)     4:56.19 (38.38)     5:34.35 (38.16)
Non-Award Division
  1 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              5:42.49
                  35.54     1:19.55 (44.01)     2:03.63 (44.08)     2:46.41 (42.78)
        3:32.89 (46.48)     4:20.84 (47.95)     5:00.99 (40.15)     5:42.49 (41.50)

Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:09.58  4/30/1998 Brendan Nelligan, LIAC-MR
                5:04.29  ZQ
                5:04.30  QUAL
                5:07.49  JO
                5:22.79  SILV
                5:22.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:04.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR            4:53.64 ZQ+
                  30.11     1:08.60 (38.49)     1:44.23 (35.63)     2:19.66 (35.43)
        3:04.65 (44.99)     3:50.34 (45.69)     4:22.64 (32.30)     4:53.64 (31.00)
  2 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    5:00.11 ZQ+
                  31.12     1:07.87 (36.75)     1:44.35 (36.48)     2:20.41 (36.06)
        3:06.10 (45.69)     3:51.23 (45.13)     4:26.19 (34.96)     5:00.11 (33.92)
  3 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                    5:03.48 ZQ+
                  31.37     1:07.20 (35.83)     1:49.26 (42.06)     2:29.57 (40.31)
        3:11.66 (42.09)     3:54.87 (43.21)     4:29.44 (34.57)     5:03.48 (34.04)
  4 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR            5:06.88 JO+
                  31.90     1:08.97 (37.07)     1:47.88 (38.91)     2:27.09 (39.21)
        3:14.34 (47.25)     4:01.13 (46.79)     4:33.98 (32.85)     5:06.88 (32.90)
  5 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        5:10.09 SILV
                  30.93     1:08.46 (37.53)     1:49.04 (40.58)     2:27.29 (38.25)
        3:13.30 (46.01)     3:59.86 (46.56)     4:34.96 (35.10)     5:10.09 (35.13)
  6 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        5:15.83 SILV
                  33.91     1:15.49 (41.58)     1:54.73 (39.24)     2:35.50 (40.77)
        3:20.80 (45.30)     4:08.02 (47.22)     4:42.67 (34.65)     5:15.83 (33.16)

Event 7  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:16.31  12/12/2003Julia E Smit, TVSC-MR
                5:01.39  ZQ
                5:01.40  QUAL
                5:09.99  JO
                5:36.29  SILV
                5:36.30  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:01.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            5:01.45 JO
                  32.38     1:09.61 (37.23)     1:49.67 (40.06)     2:29.20 (39.53)
        3:09.82 (40.62)     3:51.28 (41.46)     4:26.45 (35.17)     5:01.45 (35.00)
  2 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR            5:04.02 JO
                  33.48     1:14.14 (40.66)     1:52.35 (38.21)     2:30.85 (38.50)
        3:14.78 (43.93)     3:58.72 (43.94)     4:31.72 (33.00)     5:04.02 (32.30)
  3 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR            5:05.92 JO+
                  31.35     1:07.60 (36.25)     1:46.88 (39.28)     2:25.10 (38.22)
        3:11.91 (46.81)     3:59.13 (47.22)     4:32.72 (33.59)     5:05.92 (33.20)
  4 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR            5:31.41 SILV
                  37.17     1:21.97 (44.80)     2:03.72 (41.75)     2:47.50 (43.78)
        3:32.79 (45.29)     4:20.26 (47.47)     4:55.99 (35.73)     5:31.41 (35.42)
AGE - Division
  1 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            5:49.20
                  38.02     1:25.02 (47.00)     2:07.27 (42.25)     2:48.62 (41.35)
        3:40.12 (51.50)     4:34.32 (54.20)     5:11.71 (37.39)     5:49.20 (37.49)
  2 Mohr, Kristyn       15 Basc-MR                        5:52.06
                  38.98     1:26.09 (47.11)     2:09.24 (43.15)     2:51.44 (42.20)
        3:44.84 (53.40)     4:37.38 (52.54)     5:14.89 (37.51)     5:52.06 (37.17)

Event 8  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 3:52.52  3/8/2001  David Kahn, TS-MR
                4:42.79  ZQ
                4:42.80  QUAL
                4:49.99  JO
                4:58.89  SILV
                4:58.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 4:42.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Meaney, Brad T      16 WAC-MR                         4:29.22 ZQ+
                  30.46     1:04.26 (33.80)     1:38.32 (34.06)     2:11.89 (33.57)
        2:50.68 (38.79)     3:28.69 (38.01)     3:59.93 (31.24)     4:29.22 (29.29)
  2 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                         4:39.77 ZQ
                  28.06     1:01.76 (33.70)     1:36.27 (34.51)     2:09.42 (33.15)
        2:54.09 (44.67)     3:37.01 (42.92)     4:08.03 (31.02)     4:39.77 (31.74)
  3 Delese, Marc        17 Basc-MR                        4:42.28 ZQ
                  31.32     1:08.31 (36.99)     1:44.45 (36.14)     2:20.24 (35.79)
        2:58.58 (38.34)     3:37.84 (39.26)     4:11.08 (33.24)     4:42.28 (31.20)
  4 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            4:45.60 JO
                  29.46     1:04.17 (34.71)     1:40.80 (36.63)     2:17.14 (36.34)
        2:58.14 (41.00)     3:40.41 (42.27)     4:13.44 (33.03)     4:45.60 (32.16)
  5 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        4:52.70 SILV
                  30.72     1:07.28 (36.56)     1:43.59 (36.31)     2:19.20 (35.61)
        3:01.45 (42.25)     3:44.49 (43.04)     4:18.25 (33.76)     4:52.70 (34.45)
  6 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                       4:58.51 SILV
                  32.53     1:10.38 (37.85)     1:49.81 (39.43)     2:28.18 (38.37)
        3:08.53 (40.35)     3:51.42 (42.89)     4:25.73 (34.31)     4:58.51 (32.78)
AGE - Division
  1 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                    4:59.01
                  30.27     1:06.76 (36.49)     1:42.93 (36.17)     2:18.88 (35.95)
        3:05.17 (46.29)     3:51.01 (45.84)     4:24.69 (33.68)     4:59.01 (34.32)
  2 Marotto, Matt L     17 Basc-MR                        5:07.29
                  31.12     1:08.54 (37.42)     1:47.10 (38.56)     2:25.43 (38.33)
        3:12.65 (47.22)     4:00.36 (47.71)     4:34.31 (33.95)     5:07.29 (32.98)
  3 Yan, Wah            16 Basc-MR                        5:10.11
                  32.32     1:08.36 (36.04)     1:47.04 (38.68)     2:25.81 (38.77)
        3:11.81 (46.00)     3:57.77 (45.96)     4:34.85 (37.08)     5:10.11 (35.26)
  4 Smith, Daniel       16 Basc-MR                        5:14.85
                  31.94     1:08.74 (36.80)     1:49.86 (41.12)     2:30.11 (40.25)
        3:17.95 (47.84)     4:06.46 (48.51)     4:40.29 (33.83)     5:14.85 (34.56)

Event 9  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:45.78  5/1/1995  J.Foschi, LIAC-MR
                5:30.39  ZQ
                5:30.40  QUAL
                5:39.99  JO
                6:05.59  SILV
                6:05.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:30.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        5:37.94 JO
                  31.39     1:05.34 (33.95)     1:39.63 (34.29)     2:15.60 (35.97)
        2:50.01 (34.41)     3:25.23 (35.22)     3:59.56 (34.33)     4:33.81 (34.25)
        5:07.09 (33.28)     5:37.94 (30.85)
  2 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR            5:40.34 SILV
                  29.32     1:02.16 (32.84)     1:35.66 (33.50)     2:10.17 (34.51)
        2:45.62 (35.45)     3:21.03 (35.41)     3:56.60 (35.57)     4:32.00 (35.40)
        5:07.46 (35.46)     5:40.34 (32.88)
  3 Ryan, Sarah A       14 Express Swimming-MR            5:43.70 SILV
                  32.03     1:07.36 (35.33)     1:39.95 (32.59)     2:14.09 (34.14)
        2:51.19 (37.10)     3:24.39 (33.20)     4:02.54 (38.15)     4:35.56 (33.02)
        5:13.08 (37.52)     5:43.70 (30.62)
  4 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      5:44.88 SILV
                  30.21     1:03.78 (33.57)     1:38.14 (34.36)     2:13.10 (34.96)
        2:48.29 (35.19)     3:23.47 (35.18)     3:58.70 (35.23)     4:34.08 (35.38)
        5:09.48 (35.40)     5:44.88 (35.40)
  5 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                    5:45.77 SILV
                  29.47     1:02.78 (33.31)     1:36.88 (34.10)     2:11.95 (35.07)
        2:47.03 (35.08)     3:22.91 (35.88)     3:59.35 (36.44)     4:35.03 (35.68)
        5:10.64 (35.61)     5:45.77 (35.13)
  6 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR            5:53.23 SILV
                  30.79     1:04.90 (34.11)     1:40.52 (35.62)     2:17.11 (36.59)
        2:53.01 (35.90)     3:29.39 (36.38)     4:05.76 (36.37)     4:41.80 (36.04)
        5:18.05 (36.25)     5:53.23 (35.18)
  7 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            5:57.53 SILV
                  32.59     1:08.14 (35.55)     1:43.89 (35.75)     2:20.17 (36.28)
        2:57.23 (37.06)     3:33.73 (36.50)     4:11.11 (37.38)     4:47.52 (36.41)
        5:24.18 (36.66)     5:57.53 (33.35)
  8 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                         5:59.02 SILV
                  33.23     1:08.31 (35.08)     1:44.74 (36.43)     2:21.72 (36.98)
        2:58.70 (36.98)     3:35.30 (36.60)     4:12.02 (36.72)     4:48.87 (36.85)
        5:25.08 (36.21)     5:59.02 (33.94)
  9 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                    5:59.32 SILV
                  32.02     1:08.75 (36.73)     1:45.90 (37.15)     2:23.26 (37.36)
        2:59.75 (36.49)     3:36.82 (37.07)     4:14.22 (37.40)     4:51.14 (36.92)
        5:26.55 (35.41)     5:59.32 (32.77)
 10 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                         6:04.79 SILV
                  31.22     1:06.47 (35.25)     1:41.77 (35.30)     2:19.16 (37.39)
        2:57.60 (38.44)     3:35.38 (37.78)     4:12.63 (37.25)     4:51.07 (38.44)
        5:28.99 (37.92)     6:04.79 (35.80)
 11 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            6:05.41 SILV
                  33.14     1:09.07 (35.93)     1:44.31 (35.24)     2:20.35 (36.04)
        2:58.49 (38.14)     3:34.51 (36.02)     4:13.21 (38.70)     4:51.08 (37.87)
        5:30.27 (39.19)     6:05.41 (35.14)
 -- Chiappetta, Emma    14 Badger-MR                           DQ
                  29.62     1:02.71 (33.09)     1:37.00 (34.29)     2:11.68 (34.68)
        2:46.32 (34.64)     3:21.41 (35.09)     3:56.96 (35.55)     4:31.46 (34.50)
        5:06.29 (34.83)          DQ (33.58)
AGE - Division
  1 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                         6:09.37
                  33.05     1:09.05 (36.00)     1:45.57 (36.52)     2:22.90 (37.33)
        3:00.62 (37.72)     3:38.25 (37.63)     4:17.01 (38.76)     4:55.21 (38.20)
        5:33.92 (38.71)     6:09.37 (35.45)
  2 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            6:09.86
                  32.36     1:09.56 (37.20)     1:45.98 (36.42)     2:23.99 (38.01)
        3:02.24 (38.25)     3:40.20 (37.96)     4:18.66 (38.46)     4:56.47 (37.81)
        5:34.25 (37.78)     6:09.86 (35.61)
  3 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            6:11.04
                  32.91     1:08.97 (36.06)     1:45.22 (36.25)     2:21.82 (36.60)
        3:00.56 (38.74)     3:37.75 (37.19)     4:17.47 (39.72)     4:56.15 (38.68)
        5:34.37 (38.22)     6:11.04 (36.67)
  4 Bender, Lauren      13 LBA-MR                         6:12.86
                  34.41     1:11.40 (36.99)     1:49.16 (37.76)     2:27.51 (38.35)
        3:05.57 (38.06)                             5:01.36 ( )   6:12.86 (1:11.50)
  5 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         6:12.95
                  34.18     1:13.26 (39.08)     1:51.90 (38.64)     2:30.80 (38.90)
        3:08.85 (38.05)     3:47.11 (38.26)     4:23.82 (36.71)     5:00.92 (37.10)
        5:37.35 (36.43)     6:12.95 (35.60)
  6 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                    6:19.08
                  31.80     1:08.76 (36.96)     1:46.34 (37.58)     2:26.47 (40.13)
        3:05.34 (38.87)     3:45.17 (39.83)     4:26.35 (41.18)     5:04.38 (38.03)
        5:43.67 (39.29)     6:19.08 (35.41)
  7 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    6:19.95
                  33.66     1:11.26 (37.60)     1:50.08 (38.82)     2:28.92 (38.84)
        3:08.08 (39.16)     3:46.45 (38.37)     4:25.54 (39.09)     5:05.72 (40.18)
        5:44.19 (38.47)     6:19.95 (35.76)
  8 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                        6:26.04
                  34.12     1:12.28 (38.16)     1:52.75 (40.47)     2:32.85 (40.10)
        3:12.77 (39.92)     3:53.30 (40.53)     4:33.26 (39.96)     5:12.74 (39.48)
        5:50.61 (37.87)     6:26.04 (35.43)
  9 Sangtippawan, Phai  14 Twisters-MR                    6:29.22
                  33.07     1:10.14 (37.07)     1:48.88 (38.74)     2:28.49 (39.61)
        3:08.92 (40.43)     3:49.93 (41.01)     4:31.49 (41.56)     5:12.21 (40.72)
        5:52.94 (40.73)     6:29.22 (36.28)
 10 Escudero, Cynthia   13 Apex-MR                        6:55.51
                  35.68     1:15.94 (40.26)     1:58.48 (42.54)     2:40.46 (41.98)
        3:23.46 (43.00)     4:07.27 (43.81)     4:49.70 (42.43)     5:34.23 (44.53)
        6:16.37 (42.14)     6:55.51 (39.14)
 11 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR            6:58.05
                  37.69     1:19.63 (41.94)     1:58.80 (39.17)     2:40.75 (41.95)
        3:25.75 (45.00)     4:06.82 (41.07)     4:49.14 (42.32)     5:32.33 (43.19)
        6:17.26 (44.93)     6:58.05 (40.79)
 12 Cabrera, Genesis    13 RedTails-MR                    7:01.69
                  36.07     1:17.46 (41.39)     2:00.23 (42.77)     2:43.81 (43.58)
        3:27.45 (43.64)     4:11.07 (43.62)     4:55.10 (44.03)     5:38.98 (43.88)
        6:22.40 (43.42)     7:01.69 (39.29)
 13 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                    7:02.93
                  33.10     1:11.67 (38.57)     1:52.98 (41.31)
            3:20.41 ( )     4:05.32 (44.91)                             5:35.85 ( )
        6:20.42 (44.57)     7:02.93 (42.51)
 14 Pozo, Katherine     13 RedTails-MR                    7:18.00
                  36.67     1:19.32 (42.65)     2:02.42 (43.10)     2:47.79 (45.37)
        3:32.97 (45.18)     4:18.18 (45.21)     5:04.20 (46.02)     5:50.02 (45.82)
        6:36.57 (46.55)     7:18.00 (41.43)
 15 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                    7:23.20
                  39.20     1:22.66 (43.46)     2:07.61 (44.95)     2:52.65 (45.04)
        3:37.91 (45.26)     4:22.95 (45.04)     5:09.09 (46.14)     5:55.55 (46.46)
        6:41.82 (46.27)     7:23.20 (41.38)
 16 Lozano, Gladys      13 RedTails-MR                    7:23.66
                  37.19     1:19.90 (42.71)     2:05.01 (45.11)     2:51.40 (46.39)
        3:37.42 (46.02)     4:23.92 (46.50)     5:10.90 (46.98)     5:57.74 (46.84)
        6:43.20 (45.46)     7:23.66 (40.46)

Event 10  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:36.32  5/1/1992  K.MacFadyen, LIAC-MR
                5:27.49  ZQ
                5:27.50  QUAL
                5:32.09  JO
                6:05.99  SILV
                6:06.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:27.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Caputo, Danny       14 Basc-MR                        5:11.45 ZQ+
                  26.94       57.46 (30.52)     1:28.77 (31.31)     2:00.57 (31.80)
        2:32.37 (31.80)     3:04.32 (31.95)     3:36.50 (32.18)     4:08.64 (32.14)
        4:40.76 (32.12)     5:11.45 (30.69)
  2 Pazmino, Mauro F    14 Twisters-MR                    5:19.61 ZQ+
                  27.02       57.63 (30.61)     1:28.92 (31.29)     2:01.29 (32.37)
        2:33.23 (31.94)     3:05.54 (32.31)     3:39.01 (33.47)     4:13.08 (34.07)
        4:46.90 (33.82)     5:19.61 (32.71)
  3 Huff, Andrew L      13 Unattached                     5:23.82 ZQ+
                  28.73     1:00.63 (31.90)     1:32.90 (32.27)     2:05.58 (32.68)
        2:38.19 (32.61)     3:11.33 (33.14)     3:45.57 (34.24)     4:18.84 (33.27)
        4:51.92 (33.08)     5:23.82 (31.90)
  4 Troy, Derek         14 Agua Swim Team-MR              5:33.31 SILV
                  28.32     1:00.11 (31.79)     1:33.02 (32.91)     2:06.99 (33.97)
        2:41.47 (34.48)     3:16.10 (34.63)     3:50.83 (34.73)     4:25.81 (34.98)
        5:00.45 (34.64)     5:33.31 (32.86)
  5 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        5:33.32 SILV
                  28.22     1:00.70 (32.48)     1:34.78 (34.08)     2:08.88 (34.10)
        2:43.61 (34.73)     3:18.22 (34.61)     3:52.28 (34.06)     4:27.20 (34.92)
        5:01.54 (34.34)     5:33.32 (31.78)
  6 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR            5:34.79 SILV
                  30.71     1:04.96 (34.25)     1:38.12 (33.16)     2:12.75 (34.63)
        2:48.08 (35.33)     3:22.48 (34.40)     3:57.08 (34.60)     4:31.28 (34.20)
        5:04.09 (32.81)     5:34.79 (30.70)
  7 Bennett, Donald     14 Basc-MR                        5:35.05 SILV
                  30.21     1:03.62 (33.41)     1:37.79 (34.17)     2:12.24 (34.45)
        2:47.01 (34.77)     3:21.48 (34.47)     3:56.03 (34.55)     4:30.64 (34.61)
        5:03.81 (33.17)     5:35.05 (31.24)
  8 Rusinak, Derek      14 WAC-MR                         5:35.32 SILV
                  29.17     1:01.79 (32.62)     1:35.61 (33.82)     2:09.75 (34.14)
        2:43.70 (33.95)     3:18.08 (34.38)     3:52.94 (34.86)     4:28.27 (35.33)
        5:02.89 (34.62)     5:35.32 (32.43)
  9 Johanson, Tim       14 Badger-MR                      5:37.09 SILV
                  28.40     1:00.34 (31.94)     1:33.55 (33.21)     2:07.48 (33.93)
        2:42.13 (34.65)     3:16.87 (34.74)     3:52.22 (35.35)     4:27.65 (35.43)
        5:02.82 (35.17)     5:37.09 (34.27)
 10 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    5:38.32 SILV
                  29.93     1:04.08 (34.15)     1:38.61 (34.53)     2:12.78 (34.17)
        2:47.29 (34.51)     3:21.90 (34.61)     3:56.70 (34.80)     4:31.70 (35.00)
        5:05.84 (34.14)     5:38.32 (32.48)
 11 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        5:39.50 SILV
                  29.81     1:03.60 (33.79)     1:39.02 (35.42)     2:14.54 (35.52)
        2:49.63 (35.09)     3:24.86 (35.23)     3:59.71 (34.85)     4:34.79 (35.08)
        5:08.35 (33.56)     5:39.50 (31.15)
 12 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                    5:49.19 SILV
                  30.22     1:04.28 (34.06)     1:39.23 (34.95)     2:13.90 (34.67)
        2:49.39 (35.49)     3:25.98 (36.59)     4:02.39 (36.41)     4:38.71 (36.32)
        5:14.48 (35.77)     5:49.19 (34.71)
 13 Leon, Fidel         14 Apex-MR                        5:50.32 SILV
                  29.08     1:02.19 (33.11)     1:36.57 (34.38)     2:11.79 (35.22)
        2:47.83 (36.04)     3:22.58 (34.75)     3:59.34 (36.76)     4:38.53 (39.19)
        5:17.33 (38.80)     5:50.32 (32.99)
 14 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR              5:51.23 SILV
                  30.07     1:04.14 (34.07)     1:39.29 (35.15)     2:14.43 (35.14)
        2:50.01 (35.58)     3:26.96 (36.95)     4:04.09 (37.13)     4:41.95 (37.86)
        5:18.60 (36.65)     5:51.23 (32.63)
 15 Kooperkamp, Nathan  14 RedTails-MR                    6:00.86 SILV
                  29.00     1:03.79 (34.79)     1:41.30 (37.51)     2:19.20 (37.90)
        2:58.44 (39.24)     3:35.34 (36.90)     4:12.45 (37.11)     4:49.41 (36.96)
        5:26.23 (36.82)     6:00.86 (34.63)
 16 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR              6:01.24 SILV
                  30.36     1:04.48 (34.12)     1:40.55 (36.07)     2:17.17 (36.62)
        2:54.71 (37.54)     3:32.52 (37.81)     4:10.24 (37.72)     4:48.72 (38.48)
        5:26.11 (37.39)     6:01.24 (35.13)
 17 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                         6:05.04 SILV
                  30.88     1:05.37 (34.49)     1:41.70 (36.33)     2:18.71 (37.01)
        2:56.24 (37.53)     3:34.56 (38.32)     4:12.44 (37.88)     4:51.18 (38.74)
        5:29.09 (37.91)     6:05.04 (35.95)
AGE - Division
  1 Marte, Alcides S    14 RedTails-MR                    6:12.36
                  29.48     1:03.09 (33.61)     1:39.07 (35.98)     2:16.10 (37.03)
        2:54.19 (38.09)     3:32.79 (38.60)     4:12.13 (39.34)     4:52.81 (40.68)
        5:33.97 (41.16)     6:12.36 (38.39)
  2 Visconti, Michael   13 Express Swimming-MR            6:44.23
                  36.82     1:18.09 (41.27)     1:58.42 (40.33)     2:40.16 (41.74)
        3:22.29 (42.13)     4:04.15 (41.86)     4:46.24 (42.09)     5:28.21 (41.97)
        6:09.02 (40.81)     6:44.23 (35.21)
  3 Shala, Nick         14 Apex-MR                        7:01.97
                  33.49     1:13.92 (40.43)     1:57.49 (43.57)     2:40.77 (43.28)
        3:24.12 (43.35)     4:08.18 (44.06)     4:53.07 (44.89)     5:36.63 (43.56)
        6:21.03 (44.40)     7:01.97 (40.94)
Non-Award Division
  1 Lee, John           13 DSC-MR                         6:23.08
                  28.91     1:03.99 (35.08)     1:41.54 (37.55)     2:21.60 (40.06)
        3:02.75 (41.15)     3:44.26 (41.51)     4:24.99 (40.73)     5:05.96 (40.97)
        5:45.88 (39.92)     6:23.08 (37.20)
  2 Poon, Kelvin        14 Twisters-MR                    6:41.59
                  31.96     1:07.19 (35.23)     1:46.59 (39.40)     2:28.37 (41.78)
        3:09.32 (40.95)     3:51.63 (42.31)     4:34.81 (43.18)     5:20.03 (45.22)
        6:03.06 (43.03)     6:41.59 (38.53)

Event 11  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:41.98  4/30/1997 J.Foschi, LIAC-MR
                5:31.49  ZQ
                5:31.50  QUAL
                5:35.99  JO
                5:54.99  SILV
                5:55.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:31.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR            5:33.15 JO+
                  29.82     1:02.36 (32.54)     1:34.58 (32.22)     2:07.79 (33.21)
        2:41.92 (34.13)     3:15.40 (33.48)     3:50.50 (35.10)     4:24.66 (34.16)
        5:00.21 (35.55)     5:33.15 (32.94)
  2 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR            5:38.85 SILV
                  29.86     1:03.21 (33.35)     1:36.79 (33.58)     2:11.37 (34.58)
        2:46.04 (34.67)     3:21.11 (35.07)     3:55.96 (34.85)     4:30.82 (34.86)
        5:05.70 (34.88)     5:38.85 (33.15)
  3 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            5:46.87 SILV
                  30.90     1:04.95 (34.05)     1:39.27 (34.32)     2:14.54 (35.27)
        2:50.32 (35.78)     3:25.15 (34.83)     4:01.17 (36.02)     4:36.39 (35.22)
        5:12.18 (35.79)     5:46.87 (34.69)
  4 Giberson, Erika     15 Basc-MR                        5:49.74 SILV
                  30.16     1:03.37 (33.21)     1:38.42 (35.05)     2:14.71 (36.29)
        2:51.14 (36.43)     3:27.18 (36.04)     4:03.47 (36.29)     4:41.00 (37.53)
        5:16.24 (35.24)     5:49.74 (33.50)
  5 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR            5:54.02 SILV
                  31.18     1:06.15 (34.97)     1:42.19 (36.04)     2:18.48 (36.29)
        2:54.10 (35.62)     3:30.70 (36.60)     4:07.08 (36.38)     4:43.03 (35.95)
        5:19.03 (36.00)     5:54.02 (34.99)
AGE - Division
  1 Quach, Michele      16 Apex-MR                        5:59.51
                  30.92     1:04.76 (33.84)     1:39.87 (35.11)     2:15.53 (35.66)
        2:52.38 (36.85)     3:29.77 (37.39)     4:08.05 (38.28)     4:46.51 (38.46)
        5:23.74 (37.23)     5:59.51 (35.77)
  2 Fufido, Maria       15 Badger-MR                      6:01.93
                  31.06     1:06.33 (35.27)     1:42.73 (36.40)     2:19.42 (36.69)
        2:56.48 (37.06)     3:33.49 (37.01)     4:11.22 (37.73)     4:48.86 (37.64)
        5:25.95 (37.09)     6:01.93 (35.98)
  3 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            6:05.77
                  32.06     1:07.42 (35.36)     1:44.16 (36.74)     2:21.32 (37.16)
        2:58.73 (37.41)     3:36.18 (37.45)     4:13.89 (37.71)     4:51.52 (37.63)
        5:29.06 (37.54)     6:05.77 (36.71)
  4 Zhu, Angela         16 Twisters-MR                    6:07.22
                  30.14     1:05.32 (35.18)     1:42.41 (37.09)     2:19.52 (37.11)
        2:57.29 (37.77)     3:35.36 (38.07)     4:14.05 (38.69)     4:52.79 (38.74)
        5:31.26 (38.47)     6:07.22 (35.96)
  5 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                        6:07.31
                  30.61     1:05.14 (34.53)     1:41.51 (36.37)     2:19.12 (37.61)
        2:57.00 (37.88)     3:35.85 (38.85)     4:13.96 (38.11)     4:52.86 (38.90)
        5:31.02 (38.16)     6:07.31 (36.29)
  6 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        6:13.22
                  32.05     1:07.84 (35.79)     1:45.39 (37.55)     2:22.83 (37.44)
        3:01.02 (38.19)     3:39.12 (38.10)     4:17.33 (38.21)     4:55.70 (38.37)
        5:35.13 (39.43)     6:13.22 (38.09)
  7 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR            6:17.46
                  31.87     1:08.75 (36.88)     1:46.98 (38.23)     2:25.85 (38.87)
        3:04.39 (38.54)     3:43.16 (38.77)     4:22.11 (38.95)     5:01.29 (39.18)
        5:39.77 (38.48)     6:17.46 (37.69)
  8 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            6:20.95
                  33.58     1:11.99 (38.41)     1:49.04 (37.05)     2:28.02 (38.98)
        3:08.98 (40.96)     3:45.52 (36.54)     4:27.68 (42.16)     5:06.60 (38.92)
        5:45.90 (39.30)     6:20.95 (35.05)
  9 Mark, Sarah         17 Twisters-MR                    6:29.79
                  32.45     1:08.20 (35.75)     1:45.74 (37.54)     2:24.54 (38.80)
        3:04.01 (39.47)     3:44.54 (40.53)     4:26.07 (41.53)     5:07.91 (41.84)
        5:49.20 (41.29)     6:29.79 (40.59)
 10 Maloney, Meghan E   15 WAC-MR                         6:46.59
                  35.09     1:13.15 (38.06)     1:53.74 (40.59)     2:35.55 (41.81)
        3:17.16 (41.61)     3:58.88 (41.72)     4:40.92 (42.04)     5:22.79 (41.87)
        6:05.13 (42.34)     6:46.59 (41.46)
 11 Conlon, Katie       16 Express Swimming-MR            6:46.94
                  33.91     1:12.37 (38.46)     1:53.02 (40.65)     2:35.18 (42.16)
        3:17.83 (42.65)     4:00.97 (43.14)     4:43.99 (43.02)     5:27.26 (43.27)
        6:09.74 (42.48)     6:46.94 (37.20)
 12 Bertin, Ivanna      15 Apex-MR                        6:47.18
                  33.99     1:12.58 (38.59)     1:52.87 (40.29)     2:34.66 (41.79)
        3:17.75 (43.09)     3:59.81 (42.06)     4:42.61 (42.80)     5:26.55 (43.94)
        6:07.99 (41.44)     6:47.18 (39.19)
Non-Award Division
  1 Mohr, Kristyn       15 Basc-MR                        6:11.46
                  32.53     1:08.01 (35.48)     1:45.00 (36.99)     2:22.24 (37.24)
        3:00.04 (37.80)     3:38.12 (38.08)     4:16.53 (38.41)     4:55.04 (38.51)
        5:34.01 (38.97)     6:11.46 (37.45)

Event 12  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:22.84  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                5:08.89  ZQ
                5:08.90  QUAL
                5:19.99  JO
                5:29.99  SILV
                5:30.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:08.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Ozcan, Omar         17 Twisters-MR                    5:13.01 JO
                  25.77       54.55 (28.78)     1:25.03 (30.48)     1:56.87 (31.84)
        2:29.07 (32.20)     3:01.24 (32.17)     3:33.81 (32.57)     4:07.33 (33.52)
        4:40.93 (33.60)     5:13.01 (32.08)
  2 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            5:14.42 JO+
                  28.19       58.33 (30.14)     1:29.89 (31.56)     2:02.00 (32.11)
        2:34.28 (32.28)     3:06.72 (32.44)     3:39.20 (32.48)     4:11.71 (32.51)
        4:43.60 (31.89)     5:14.42 (30.82)
  3 Boate, Ryan         16 Badger-MR                      5:15.51 JO+
                  28.49       59.16 (30.67)     1:30.56 (31.40)     2:02.65 (32.09)
        2:35.01 (32.36)     3:07.41 (32.40)     3:39.76 (32.35)     4:12.35 (32.59)
        4:44.64 (32.29)     5:15.51 (30.87)
  4 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                         5:18.65 JO+
                  27.63       58.06 (30.43)     1:29.15 (31.09)     2:01.19 (32.04)
        2:33.85 (32.66)     3:06.99 (33.14)     3:39.42 (32.43)     4:12.61 (33.19)
        4:46.10 (33.49)     5:18.65 (32.55)
  5 Levintov, Nick      16 Basc-MR                        5:22.16 SILV
                  26.43       56.25 (29.82)     1:28.14 (31.89)     2:01.01 (32.87)
        2:34.14 (33.13)     3:07.27 (33.13)     3:41.33 (34.06)     4:15.47 (34.14)
        4:49.25 (33.78)     5:22.16 (32.91)
  6 Delese, Marc        17 Basc-MR                        5:25.55 SILV
                  28.77     1:00.38 (31.61)     1:33.03 (32.65)     2:05.99 (32.96)
        2:39.30 (33.31)     3:12.88 (33.58)     3:46.81 (33.93)     4:20.55 (33.74)
        4:53.52 (32.97)     5:25.55 (32.03)
  7 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        5:25.82 SILV
                  27.91       59.29 (31.38)     1:32.34 (33.05)     2:05.64 (33.30)
        2:39.75 (34.11)     3:13.93 (34.18)     3:48.05 (34.12)     4:21.83 (33.78)
        4:54.82 (32.99)     5:25.82 (31.00)
  8 Hikal, Karim        16 Basc-MR                        5:29.66 SILV
                  27.78       59.44 (31.66)     1:32.27 (32.83)     2:05.82 (33.55)
        2:40.34 (34.52)     3:14.77 (34.43)     3:48.74 (33.97)     4:23.19 (34.45)
        4:56.83 (33.64)     5:29.66 (32.83)
AGE - Division
  1 Smith, Daniel       16 Basc-MR                        5:38.51
                  30.22     1:03.93 (33.71)     1:38.09 (34.16)     2:11.86 (33.77)
        2:46.46 (34.60)     3:20.94 (34.48)     3:55.57 (34.63)     4:31.21 (35.64)
        5:05.56 (34.35)     5:38.51 (32.95)
  2 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                    5:41.85
                  28.02       58.61 (30.59)     1:31.35 (32.74)     2:05.60 (34.25)
        2:40.80 (35.20)                             3:53.32 ( )     4:30.17 (36.85)
        5:06.97 (36.80)     5:41.85 (34.88)
  3 Shala, Kris         17 Apex-MR                        6:08.49
                  30.46     1:05.03 (34.57)     1:39.59 (34.56)     2:15.82 (36.23)
        2:53.83 (38.01)     3:32.68 (38.85)     4:11.86 (39.18)     4:52.29 (40.43)
        5:31.54 (39.25)     6:08.49 (36.95)
Non-Award Division
  1 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                       5:30.19
                  29.19     1:01.47 (32.28)     1:35.12 (33.65)     2:08.21 (33.09)
        2:41.86 (33.65)     3:15.77 (33.91)     3:49.63 (33.86)     4:23.85 (34.22)
        4:57.46 (33.61)     5:30.19 (32.73)
  2 Marotto, Matt L     17 Basc-MR                        5:45.88
                  29.26     1:02.04 (32.78)     1:35.38 (33.34)     2:10.53 (35.15)
        2:46.29 (35.76)     3:22.03 (35.74)     3:58.31 (36.28)     4:35.55 (37.24)
        5:11.84 (36.29)     5:45.88 (34.04)

Event 13  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:50.16  5/1/1994  J.Foschi, LIAC-MR
                2:04.49  ZQ
                2:04.50  QUAL
                2:07.99  JO
                2:22.99  SILV
                2:23.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:04.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Shiota, Lili M      13 Agua Swim Team-MR              2:03.81 ZQ+
                  27.99       59.49 (31.50)     1:32.86 (33.37)     2:03.81 (30.95)
  2 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR            2:05.28 JO
                  28.57     1:00.57 (32.00)     1:33.15 (32.58)     2:05.28 (32.13)
  3 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        2:06.65 JO
                  30.18     1:03.08 (32.90)     1:35.86 (32.78)     2:06.65 (30.79)
  4 Ryan, Sarah A       14 Express Swimming-MR            2:06.76 JO+
                  29.36     1:01.96 (32.60)     1:34.72 (32.76)     2:06.76 (32.04)
  5 Gray, Catherine     14 Badger-MR                      2:07.71 JO
                  30.23     1:02.18 (31.95)     1:35.36 (33.18)     2:07.71 (32.35)
  6 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR              2:08.49 SILV
                  29.44     1:02.09 (32.65)     1:35.95 (33.86)     2:08.49 (32.54)
  7 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                    2:08.81 SILV
                  29.59     1:02.98 (33.39)     1:36.89 (33.91)     2:08.81 (31.92)
  8 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR                      2:09.30 SILV
                  29.56     1:01.97 (32.41)     1:35.39 (33.42)     2:09.30 (33.91)
  9 Hughes, Katie C     13 Badger-MR                      2:10.16 SILV
                  30.16     1:03.39 (33.23)     1:37.36 (33.97)     2:10.16 (32.80)
 10 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR              2:10.22 SILV
                  29.88     1:03.15 (33.27)     1:36.63 (33.48)     2:10.22 (33.59)
 11 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      2:10.70 SILV
                  29.91     1:03.28 (33.37)     1:37.25 (33.97)     2:10.70 (33.45)
 12 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR                         2:11.21 SILV
                  28.89     1:02.39 (33.50)     1:37.08 (34.69)     2:11.21 (34.13)
 13 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR              2:11.77 SILV
                  28.98     1:02.46 (33.48)     1:36.64 (34.18)     2:11.77 (35.13)
 14 Smith, Jackie       13 LBA-MR                         2:12.12 SILV
                  30.16     1:03.45 (33.29)     1:38.19 (34.74)     2:12.12 (33.93)
 15 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                         2:12.23 SILV
                  30.42     1:03.41 (32.99)     1:37.89 (34.48)     2:12.23 (34.34)
 16 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            2:12.53 SILV
                  30.41     1:04.11 (33.70)     1:38.74 (34.63)     2:12.53 (33.79)
 17 Anderson, Lisa      14 Basc-MR                        2:12.73 SILV
                  31.72     1:05.84 (34.12)     1:39.17 (33.33)     2:12.73 (33.56)
 18 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                    2:14.27 SILV
                  31.22     1:05.84 (34.62)     1:40.64 (34.80)     2:14.27 (33.63)
 19 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR            2:14.61 SILV
                  30.30     1:04.02 (33.72)     1:39.11 (35.09)     2:14.61 (35.50)
 20 Chan, Jessica       14 Express Swimming-MR            2:16.17 SILV
                  31.98     1:07.58 (35.60)     1:42.21 (34.63)     2:16.17 (33.96)
 21 Thompson, Sarah M   13 WAC-MR                         2:16.34 SILV
                  32.59     1:07.57 (34.98)     1:43.56 (35.99)     2:16.34 (32.78)
 22 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                         2:16.65 SILV
                  31.81     1:06.80 (34.99)     1:42.45 (35.65)     2:16.65 (34.20)
 23 Stenger, Rebecca E  14 LBA-MR                         2:16.69 SILV
                  32.52     1:08.01 (35.49)     1:43.86 (35.85)     2:16.69 (32.83)
 24 Bender, Lauren      13 LBA-MR                         2:17.23 SILV
                  32.81     1:08.33 (35.52)     1:43.76 (35.43)     2:17.23 (33.47)
 25 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                         2:17.94 SILV
                  31.08     1:05.46 (34.38)     1:42.22 (36.76)     2:17.94 (35.72)
 26 Gavin, Patricia A   13 WAC-MR                         2:18.29 SILV
                  32.50     1:07.61 (35.11)     1:43.44 (35.83)     2:18.29 (34.85)
 27 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         2:18.77 SILV
                  33.61     1:09.66 (36.05)     1:44.21 (34.55)     2:18.77 (34.56)
 28 Parra, Yesenia      14 Unattached                     2:20.12 SILV
                  32.60     1:08.07 (35.47)     1:44.05 (35.98)     2:20.12 (36.07)
 29 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            2:21.51 SILV
                  32.91     1:08.75 (35.84)     1:45.14 (36.39)     2:21.51 (36.37)
 30 Harris, Katherine   13 LBA-MR                         2:22.24 SILV
                  31.41     1:08.08 (36.67)     1:45.45 (37.37)     2:22.24 (36.79)
AGE - Division
  1 Rubin, Ada L        13 Agua Swim Team-MR              2:24.03
                  33.07     1:10.01 (36.94)     1:48.25 (38.24)     2:24.03 (35.78)
  2 Nuszer, Devin       14 LBA-MR                         2:25.18
                  32.73     1:09.90 (37.17)     1:48.50 (38.60)     2:25.18 (36.68)
  3 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                        2:25.51
                  32.86     1:09.46 (36.60)     1:48.04 (38.58)     2:25.51 (37.47)
  4 Fenn, Amanda        14 WAC-MR                         2:25.70
                  33.19     1:09.12 (35.93)     1:47.16 (38.04)     2:25.70 (38.54)
  5 Sangtippawan, Phai  14 Twisters-MR                    2:26.25
                  33.05     1:09.57 (36.52)     1:48.61 (39.04)     2:26.25 (37.64)
  6 Cuellar, Natalie    14 Badger-MR                      2:27.22
                  33.09     1:10.28 (37.19)     1:49.04 (38.76)     2:27.22 (38.18)
  7 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        2:27.80
                  34.45     1:11.87 (37.42)     1:50.83 (38.96)     2:27.80 (36.97)
  8 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                    2:29.75
                  32.94     1:10.07 (37.13)     1:49.77 (39.70)     2:29.75 (39.98)
  9 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    2:30.21
                  33.06     1:10.97 (37.91)     1:53.57 (42.60)     2:30.21 (36.64)
 10 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team-MR              2:31.58
                  33.95     1:12.60 (38.65)     1:52.91 (40.31)     2:31.58 (38.67)
 11 McDONOUGH, Erin     13 LBA-MR                         2:31.77
                  33.55     1:10.52 (36.97)     1:50.47 (39.95)     2:31.77 (41.30)
 12 Cabrera, Genesis    13 RedTails-MR                    2:33.57
                  34.47     1:13.04 (38.57)     1:53.40 (40.36)     2:33.57 (40.17)
 13 Grubert, Olivia     13 Badger-MR                      2:33.82
                  35.08     1:15.15 (40.07)     1:55.59 (40.44)     2:33.82 (38.23)
 14 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         2:34.55
                  32.99     1:10.78 (37.79)     1:53.63 (42.85)     2:34.55 (40.92)
 15 Deignan, Chelsea    13 Basc-MR                        2:36.49
                  33.49     1:12.75 (39.26)     1:55.01 (42.26)     2:36.49 (41.48)
 16 Landaw, Grace E     14 CIY-MR                         2:38.44
                  35.16     1:14.82 (39.66)     1:57.20 (42.38)     2:38.44 (41.24)
 17 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR            2:41.33
                  37.56     1:19.88 (42.32)     2:01.60 (41.72)     2:41.33 (39.73)
 18 NI, Samantha A      14 WAC-MR                         2:41.91
                  38.21     1:20.16 (41.95)     2:01.23 (41.07)     2:41.91 (40.68)
 19 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                    2:55.11
                  40.84     1:22.53 (41.69)     2:09.36 (46.83)     2:55.11 (45.75)
 20 Santiago, Gabriela  13 Basc-MR                        3:06.37
                  39.52     1:27.43 (47.91)     2:18.40 (50.97)     3:06.37 (47.97)
 -- Montemarano, Annie  13 LBA-MR                              DQ
                  34.66     1:12.39 (37.73)     1:50.89 (38.50)          DQ (37.50)
 -- Gulchina, Yelena    14 Basc-MR                             DQ
                  35.93     1:19.39 (43.46)        DQ (1:41.94)
Non-Award Division
  1 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                    2:25.86
                  32.32     1:09.74 (37.42)     1:49.48 (39.74)     2:25.86 (36.38)

Event 14  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:44.00  5/1/1992  K.MacFadyen, LIAC-MR
                2:00.49  ZQ
                2:00.50  QUAL
                2:03.99  JO
                2:24.09  SILV
                2:24.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:00.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Huff, Andrew L      13 Unattached                     2:01.92 JO+
                  27.47       58.67 (31.20)     1:30.72 (32.05)     2:01.92 (31.20)
  2 Johanson, Tim       14 Badger-MR                      2:02.00 JO+
                  30.00     1:01.05 (31.05)     1:33.27 (32.22)     2:02.00 (28.73)
  3 Kim, Daniel H       13 CIY-MR                         2:03.20 JO+
                  28.13       59.41 (31.28)     1:31.29 (31.88)     2:03.20 (31.91)
  4 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR            2:04.02 SILV
                  27.91       59.78 (31.87)     1:31.56 (31.78)     2:04.02 (32.46)
  5 Rusinak, Derek      14 WAC-MR                         2:05.12 SILV
                  31.20     1:02.96 (31.76)     1:35.58 (32.62)     2:05.12 (29.54)
  6 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR                        2:06.18 SILV
                  27.80       59.34 (31.54)     1:32.43 (33.09)     2:06.18 (33.75)
  7 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        2:06.43 SILV
                  28.97     1:01.18 (32.21)     1:34.83 (33.65)     2:06.43 (31.60)
  8 Moore, Malcolm      14 CIY-MR                         2:06.68 SILV
                  30.87     1:03.58 (32.71)     1:37.36 (33.78)     2:06.68 (29.32)
  9 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR              2:06.69 SILV
                  28.28     1:00.26 (31.98)     1:34.14 (33.88)     2:06.69 (32.55)
 10 Duch, Jack          13 RedTails-MR                    2:06.73 SILV
                  28.95     1:01.15 (32.20)     1:34.68 (33.53)     2:06.73 (32.05)
 11 Bennett, Donald     14 Basc-MR                        2:07.44 SILV
                  29.27     1:01.97 (32.70)     1:35.31 (33.34)     2:07.44 (32.13)
 12 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR                         2:07.68 SILV
                  28.63     1:01.28 (32.65)     1:34.70 (33.42)     2:07.68 (32.98)
 13 Kelly, Patrick      14 LBA-MR                         2:09.46 SILV
                  28.80     1:00.71 (31.91)     1:34.39 (33.68)     2:09.46 (35.07)
 13 Marte, Alcides S    14 RedTails-MR                    2:09.46 SILV
                  31.64     1:05.48 (33.84)     1:40.23 (34.75)     2:09.46 (29.23)
 15 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        2:09.74 SILV
                  28.01     1:00.07 (32.06)     1:35.05 (34.98)     2:09.74 (34.69)
 16 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR              2:11.30 SILV
                  29.55     1:02.42 (32.87)     1:37.47 (35.05)     2:11.30 (33.83)
 17 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR                    2:12.15 SILV
                  30.24     1:03.77 (33.53)     1:39.11 (35.34)     2:12.15 (33.04)
 18 Kooperkamp, Nathan  14 RedTails-MR                    2:12.45 SILV
                  31.26     1:05.97 (34.71)     1:40.95 (34.98)     2:12.45 (31.50)
 19 Lee, John           13 DSC-MR                         2:16.25 SILV
                  29.09     1:03.70 (34.61)     1:40.85 (37.15)     2:16.25 (35.40)
 20 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                         2:16.27 SILV
                  30.49     1:04.90 (34.41)     1:40.75 (35.85)     2:16.27 (35.52)
 21 Braz, Sergio        14 Badger-MR                      2:17.08 SILV
                  32.90     1:07.04 (34.14)     1:43.81 (36.77)     2:17.08 (33.27)
 22 Vassallo, Timothy   13 LBA-MR                         2:17.40 SILV
                  30.48     1:05.52 (35.04)     1:41.96 (36.44)     2:17.40 (35.44)
 23 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                        2:18.16 SILV
                  29.73     1:03.52 (33.79)   2:18.16 (1:14.64)
 24 Chow, Kyle          14 Badger-MR                      2:19.60 SILV
                  31.47     1:05.60 (34.13)     1:44.14 (38.54)     2:19.60 (35.46)
 25 Wilson, Sozi A      13 Apex-MR                        2:20.41 SILV
                  30.88     1:06.13 (35.25)     1:43.47 (37.34)     2:20.41 (36.94)
AGE - Division
  1 Tokatlilar, Max     14 Agua Swim Team-MR              2:26.96
                  33.07     1:10.17 (37.10)     1:49.25 (39.08)     2:26.96 (37.71)
  2 Visconti, Michael   13 Express Swimming-MR            2:30.12
                  34.69     1:13.62 (38.93)     1:53.79 (40.17)     2:30.12 (36.33)
  3 Connolly, Gerard    13 NYCC-MR                        2:31.06
                  33.09     1:11.52 (38.43)     1:52.12 (40.60)     2:31.06 (38.94)

Event 15  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 33.41  5/1/1999  T.Yamamoto, BSC-MR
                40.89  ZQ
                40.90  QUAL
                42.99  JO
                50.09  SILV
                50.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 40.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR              41.55 JO
  2 Reynoso, Jessica M   9 Agua Swim Team-MR                42.11 JO
  3 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR                42.18 JO+
  4 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR                42.57 JO
  5 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                           42.90 JO+
  6 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                           43.18 SILV
  7 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR                      43.56 SILV
  8 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                      43.97 SILV
  9 Lee, Jenny          10 DSC-MR                           44.13 SILV
 10 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR              44.31 SILV
 11 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR                44.43 SILV
 11 Goco, Chryzl V      10 CIY-MR                           44.43 SILV
 13 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR                44.88 SILV
 14 Sears, Nicole       10 Badger-MR                        44.96 SILV
 15 Bruton, Julia       10 Badger-MR                        45.34 SILV
 16 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                          45.37 SILV
 17 Geiselman, Rebekah  10 LBA-MR                           45.52 SILV
 18 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                            45.57 SILV
 19 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                           45.71 SILV
 20 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR                        45.88 SILV
 21 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                          46.08 SILV
 22 Sanabria, Manuela   10 HS-MR                            46.12 SILV
 23 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                          46.39 SILV
 24 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR                        46.40 SILV
 25 Caputo, Krista      10 Basc-MR                          47.01 SILV
 26 Bachman, Jett       10 Flying Dolphins-MR               47.03 SILV
 27 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR              47.09 SILV
 28 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                        47.32 SILV
 29 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                            47.42 SILV
 30 Landaw, Laura       10 CIY-MR                           47.68 SILV
 31 Scott, Lucy E        9 Agua Swim Team-MR                47.91 SILV
 32 Daboudet, Oriane    10 NYCC-MR                          48.24 SILV
 33 Simone, Fabianna     9 Badger-MR                        48.73 SILV
 34 Solis-Cohen, Hanna  10 Agua Swim Team-MR                48.84 SILV
 35 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR                           48.99 SILV
 36 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR              49.03 SILV
 37 Wengler, Jenna      10 LBA-MR                           49.13 SILV
 38 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR              49.30 SILV
 39 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                          49.46 SILV
 40 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR              49.79 SILV
AGE - Division
  1 Bienkowski, Gabrie   9 Basc-MR                          50.14
  2 Chu, Wendy           9 Twisters-MR                      50.41
  3 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR              50.62
  4 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                           50.74
  5 Simeone, MaryCate   10 Express Swimming-MR              51.22
  6 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR              51.45
  7 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR                        51.48
  8 Sun, Angela          9 UN-LI-MR                         51.71
  9 Ventura, Salena B    9 RedTails-MR                      51.92
 10 Kelly, Corinne      10 LBA-MR                           52.02
 11 Rasquin, Megan E    10 Express Swimming-MR              52.03
 12 Derby, Katie M      10 CIY-MR                           52.34
 13 Cain, Aine           9 Badger-MR                        52.36
 14 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR              52.42
 15 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR              52.55
 16 Schatzburg, Annie    9 Agua Swim Team-MR                53.28
 17 Kamel, Rita S        9 Twisters-MR                      53.80
 18 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR              54.16
 19 Kennon, Nora         9 Badger-MR                        54.17
 20 Deignan, Hannah      9 Basc-MR                          54.20
 21 Quinn, Shannon C    10 Express Swimming-MR              54.71
 22 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR              55.17
 23 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                          55.21
 24 Maguire, Christina   9 LBA-MR                           56.55
 25 Michel, Francesca   10 Flying Dolphins-MR               57.76
 26 Canpolat, Leyla     10 LBA-MR                           58.79
 27 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR            1:02.77
 28 Beigen, Erika       10 Flying Dolphins-MR             1:06.39
 29 Illescas, Bridget   10 Agua Swim Team-MR              1:11.15
 30 Alston, Neka         9 LBA-MR                         1:16.63
 -- Iraci, Lisa          9 Basc-MR                             DQ
Non-Award Division
  1 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR              50.97
  2 Ryan, Catherine M    9 Express Swimming-MR            1:14.15

Event 16  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 32.79  5/1/1991  C.Helin, TVSC-MR
                43.19  ZQ
                43.20  QUAL
                43.99  JO
                50.09  SILV
                50.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 43.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Johnson, Grant       9 Badger-MR                        42.04 ZQ+
  2 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                          42.27 ZQ+
  3 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                           42.31 ZQ+
  4 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                           42.55 ZQ+
  5 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR                        42.92 ZQ+
  6 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR              43.98 JO+
  7 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                        44.05 SILV
  8 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR              45.61 SILV
  9 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR              45.63 SILV
 10 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR              45.66 SILV
 11 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR              46.65 SILV
 11 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                      46.65 SILV
 13 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR                47.20 SILV
 14 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR              47.61 SILV
 15 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                        47.75 SILV
 16 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                        47.90 SILV
 17 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR              47.94 SILV
 18 Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                           48.04 SILV
 19 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                        48.10 SILV
 20 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR                48.51 SILV
 21 Edwards, Michael     9 WAC-MR                           48.80 SILV
 22 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR                48.97 SILV
 23 Kowalsky, Austin J   9 Express Swimming-MR              49.02 SILV
 24 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                           49.17 SILV
 25 Park, Jay S         10 CIY-MR                           49.24 SILV
 26 Quintin, Hector H    9 LBA-MR                           49.42 SILV
 -- Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR                   DQ
 -- Kolesnik, George    10 Basc-MR                             DQ
AGE - Division
  1 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR                50.12
  2 May, Connor         10 Badger-MR                        51.43
  3 Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR              52.16
  4 Salecker, Andrew R  10 Express Swimming-MR              52.20
  5 Bernstein, Joby      9 Badger-MR                        53.10
  6 Bhagat, Gautam      10 Flying Dolphins-MR               53.16
  7 Smith, James         9 Basc-MR                          53.62
  8 Cheng, Noah          9 CIY-MR                           53.63
  9 Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                          55.90
 10 Rosen, Oliver        9 Flying Dolphins-MR               58.72
 11 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR              59.45
 12 Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR              59.51
 13 Novick-Smith, Jame   9 Flying Dolphins-MR             1:04.32
 14 Seltenreich, Dane   10 Express Swimming-MR            1:07.82
 -- Fierro Joyce, Bill   9 Badger-MR                           DQ
 -- Bonelli, Bobby      10 Express Swimming-MR                 DQ
Non-Award Division
  1 Turek-Herman, Josh  10 CIY-MR                           50.44

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.02  5/1/1998  A.Mantey, MSC-MR
                1:15.69  ZQ
                1:15.70  QUAL
                1:17.19  JO
                1:26.79  SILV
                1:26.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR            1:14.32 ZQ+
                  35.70     1:14.32 (38.62)
  2 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                    1:16.73 JO
                  35.81     1:16.73 (40.92)
  3 Gavin, Patricia A   13 WAC-MR                         1:17.05 JO+
                  35.84     1:17.05 (41.21)
  4 Aponte, Yelenah     13 RedTails-MR                    1:18.63 SILV
                  36.34     1:18.63 (42.29)
  5 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            1:19.94 SILV
                  37.96     1:19.94 (41.98)
  6 Smith, Jackie       13 LBA-MR                         1:20.02 SILV
                  38.26     1:20.02 (41.76)
  7 Harris, Katherine   13 LBA-MR                         1:20.04 SILV
                  37.77     1:20.04 (42.27)
  8 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            1:20.20 SILV
                  37.95     1:20.20 (42.25)
  9 Sangtippawan, Phai  14 Twisters-MR                    1:20.51 SILV
                  37.77     1:20.51 (42.74)
 10 Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR            1:20.75 SILV
                  38.77     1:20.75 (41.98)
 11 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR            1:20.95 SILV
                  37.68     1:20.95 (43.27)
 12 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              1:21.69 SILV
                  38.69     1:21.69 (43.00)
 13 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR              1:21.80 SILV
                  38.34     1:21.80 (43.46)
 14 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              1:22.85 SILV
                  39.70     1:22.85 (43.15)
 15 Rouchou, Brittany   14 Badger-MR                      1:23.10 SILV
                  39.55     1:23.10 (43.55)
 15 Chan, Jessica       14 Express Swimming-MR            1:23.10 SILV
                  39.82     1:23.10 (43.28)
 17 Schnapp, Maria S    13 Agua Swim Team-MR              1:23.61 SILV
                  38.92     1:23.61 (44.69)
 18 Kelly, Shavon       13 LBA-MR                         1:24.24 SILV
                  40.48     1:24.24 (43.76)
 19 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR              1:24.68 SILV
                  40.35     1:24.68 (44.33)
 20 Deignan, Chelsea    13 Basc-MR                        1:25.88 SILV
                  39.92     1:25.88 (45.96)
 21 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team-MR              1:26.36 SILV
                  41.39     1:26.36 (44.97)
AGE - Division
  1 Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR            1:27.84
                  42.83     1:27.84 (45.01)
  2 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         1:28.09
                  40.65     1:28.09 (47.44)
  3 NI, Samantha A      14 WAC-MR                         1:29.90
                  43.02     1:29.90 (46.88)
  4 Pozo, Katherine     13 RedTails-MR                    1:30.10
                  41.88     1:30.10 (48.22)
  5 Cabrera, Genesis    13 RedTails-MR                    1:31.21
                  43.22     1:31.21 (47.99)
  6 Montemarano, Annie  13 LBA-MR                         1:33.77
                  44.03     1:33.77 (49.74)
  7 Kluth, Kaitlyn      13 LBA-MR                         1:34.40
                  42.90     1:34.40 (51.50)
  8 Gulchina, Yelena    14 Basc-MR                        1:34.83
                  44.88     1:34.83 (49.95)
  9 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team-MR              1:36.30
                  45.18     1:36.30 (51.12)
 10 Lozano, Gladys      13 RedTails-MR                    1:39.29
                  47.82     1:39.29 (51.47)
 11 Lau, Allison        13 Twisters-MR                    1:42.13
                  48.57     1:42.13 (53.56)
 12 Fenn, Amanda        14 WAC-MR                         1:42.79
                  49.87     1:42.79 (52.92)
 -- Chu, Katherine      13 Twisters-MR                         DQ
                  48.95          DQ (48.12)

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 58.02  5/1/1995  C.Miller, LIAC-MR
              1:10.69  ZQ
              1:10.70  QUAL
              1:14.49  JO
              1:24.49  SILV
              1:24.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR                    1:12.27 JO
                  33.92     1:12.27 (38.35)
  2 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                        1:12.88 JO
                  33.50     1:12.88 (39.38)
  3 Kim, Daniel H       13 CIY-MR                         1:13.50 JO
                  34.47     1:13.50 (39.03)
  4 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                    1:14.20 JO+
                  34.64     1:14.20 (39.56)
  5 Lee, John           13 DSC-MR                         1:14.46 JO+
                  35.05     1:14.46 (39.41)
  6 Poon, Kelvin        14 Twisters-MR                    1:14.51 SILV
                  34.61     1:14.51 (39.90)
  7 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR                        1:16.57 SILV
                  36.40     1:16.57 (40.17)
  8 Wong, Jeffrey       13 Twisters-MR                    1:17.06 SILV
                  36.41     1:17.06 (40.65)
  9 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    1:17.91 SILV
                  36.62     1:17.91 (41.29)
 10 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        1:18.10 SILV
                  35.93     1:18.10 (42.17)
 11 Chan, Justin        14 Twisters-MR                    1:20.20 SILV
                  38.03     1:20.20 (42.17)
 12 Marte, Alcides S    14 RedTails-MR                    1:20.94 SILV
                  37.97     1:20.94 (42.97)
 13 Vassallo, Timothy   13 LBA-MR                         1:21.95 SILV
                  39.36     1:21.95 (42.59)
 14 Moore, Malcolm      14 CIY-MR                         1:22.52 SILV
                  39.31     1:22.52 (43.21)
 15 Wilson, Sozi A      13 Apex-MR                        1:22.56 SILV
                  38.51     1:22.56 (44.05)
 16 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        1:23.46 SILV
                  39.80     1:23.46 (43.66)
 17 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                         1:23.54 SILV
                  39.95     1:23.54 (43.59)
 18 Tokatlilar, Max     14 Agua Swim Team-MR              1:23.72 SILV
                  39.14     1:23.72 (44.58)
AGE - Division
  1 Aranda, Martin      13 Badger-MR                      1:27.46
                  40.69     1:27.46 (46.77)
  2 Visconti, Michael   13 Express Swimming-MR            1:37.89
                  45.79     1:37.89 (52.10)
  3 Brownstein, Alex    14 Flying Dolphins-MR             1:40.70
                  46.97     1:40.70 (53.73)

Event 19  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.75  12/15/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
                30.99  ZQ
                31.00  QUAL
                32.29  JO
                36.69  SILV
                36.70  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR                31.19 JO
  2 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR                        31.20 JO
  3 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR              31.28 JO
  4 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                           31.59 JO
  5 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                        31.74 JO
  5 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR              31.74 JO+
  7 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR                32.01 JO
  8 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR                      32.51 SILV
  9 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR                32.98 SILV
 10 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                           33.01 SILV
 11 Sears, Nicole       10 Badger-MR                        33.19 SILV
 12 Lee, Jenny          10 DSC-MR                           33.24 SILV
 13 Sun, Angela          9 UN-LI-MR                         33.36 SILV
 14 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                           33.51 SILV
 15 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                           33.66 SILV
 16 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR                        33.67 SILV
 17 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                            34.00 SILV
 18 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR              34.17 SILV
 19 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR              34.21 SILV
 20 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR                           34.35 SILV
 21 Solis-Cohen, Hanna  10 Agua Swim Team-MR                34.59 SILV
 22 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR              34.64 SILV
 23 Reynoso, Jessica M   9 Agua Swim Team-MR                34.71 SILV
 24 Scott, Lucy E        9 Agua Swim Team-MR                34.84 SILV
 25 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                          34.91 SILV
 26 Cohen, Lynzee       10 WAC-MR                           34.95 SILV
 27 Lanham, Erika        9 Basc-MR                          35.05 SILV
 28 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR                        35.09 SILV
 29 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                           35.21 SILV
 29 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                          35.21 SILV
 31 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                            35.48 SILV
 32 Summers, Morgan S    9 CIY-MR                           35.54 SILV
 33 Simone, Fabianna     9 Badger-MR                        35.60 SILV
 34 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                          35.85 SILV
 35 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                          35.87 SILV
 36 Bruton, Julia       10 Badger-MR                        35.93 SILV
 37 Mechalakos, Mary A  10 Flying Dolphins-MR               36.09 SILV
 38 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                          36.34 SILV
 38 Geiselman, Rebekah  10 LBA-MR                           36.34 SILV
AGE - Division
  1 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                        36.72
  2 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR              36.99
  3 Simeone, MaryCate   10 Express Swimming-MR              37.46
  4 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                           37.72
  5 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR              37.94
  6 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR              38.24
  7 Illescas, Bridget   10 Agua Swim Team-MR                38.28
  7 Nunez, Thalia       10 RedTails-MR                      38.28
  9 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                      38.70
 10 Quinn, Shannon C    10 Express Swimming-MR              39.32
 11 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR              39.33
 12 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR              39.68
 13 Cain, Aine           9 Badger-MR                        39.76
 14 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR              39.81
 15 Bachman, Jett       10 Flying Dolphins-MR               39.92
 16 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR              40.11
 17 Wengler, Jenna      10 LBA-MR                           40.23
 18 Canpolat, Leyla     10 LBA-MR                           40.65
 19 Bienkowski, Gabrie   9 Basc-MR                          41.11
 20 Mandel, Duval        9 Flying Dolphins-MR               41.12
 21 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                          41.34
 22 Ventura, Salena B    9 RedTails-MR                      41.45
 23 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR              41.62
 24 Rasquin, Megan E    10 Express Swimming-MR              41.71
 25 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR              42.04
 26 Schatzburg, Annie    9 Agua Swim Team-MR                42.31
 27 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                           42.36
 28 Alva, Connie        10 RedTails-MR                      42.64
 29 Iraci, Lisa          9 Basc-MR                          43.13
 30 Gudiel, Ana         10 RedTails-MR                      43.29
 31 Friedman, Jenna      9 LBA-MR                           43.82
 32 Maguire, Christina   9 LBA-MR                           45.32
 33 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR              45.72
 34 McPherson-White, G   9 Apex-MR                          46.74
 35 Kelly, Corinne      10 LBA-MR                           47.99
 36 Michel, Francesca   10 Flying Dolphins-MR               48.05
 37 Alston, Neka         9 LBA-MR                           48.13
 38 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR              49.65
 39 Deignan, Hannah      9 Basc-MR                          50.68
 40 Beigen, Erika       10 Flying Dolphins-MR               51.29
 41 Kamel, Rita S        9 Twisters-MR                      53.72
 42 Ryan, Catherine M    9 Express Swimming-MR            1:02.98
Non-Award Division
  1 Daboudet, Oriane    10 NYCC-MR                          36.76
  2 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR                37.00
  3 Derby, Katie M      10 CIY-MR                           37.10
  4 Kennon, Nora         9 Badger-MR                        37.87
  5 Sanabria, Manuela   10 HS-MR                            37.90
  6 Chu, Wendy           9 Twisters-MR                      41.03

Event 20  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.14  5/1/1983  R.VanTassell, NBS-MR
                31.79  ZQ
                31.80  QUAL
                32.29  JO
                36.69  SILV
                36.70  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 31.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                           30.50 ZQ+
  2 Johnson, Grant       9 Badger-MR                        30.67 ZQ+
  3 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR              32.37 SILV
  4 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR              32.43 SILV
  5 Eid, Alex            9 Badger-MR                        32.75 SILV
  6 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                      32.77 SILV
  7 Kowalsky, Austin J   9 Express Swimming-MR              33.16 SILV
  8 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR              33.32 SILV
  9 Quneis, Aidan A      9 Apex-MR                          33.50 SILV
  9 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR                33.50 SILV
 11 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                          33.75 SILV
 12 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                        33.95 SILV
 13 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR                33.99 SILV
 14 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                        34.32 SILV
 15 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR              34.37 SILV
 16 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                           34.41 SILV
 17 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR                34.64 SILV
 18 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                        34.83 SILV
 19 Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                           36.25 SILV
 20 Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR              36.41 SILV
AGE - Division
  1 Quintin, Hector H    9 LBA-MR                           36.73
  2 Bhagat, Gautam      10 Flying Dolphins-MR               37.07
  3 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR              37.43
  4 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR                37.56
  5 Edwards, Michael     9 WAC-MR                           37.71
  6 Geras, Demetri J     9 Agua Swim Team-MR                38.11
  7 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR              38.89
  8 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR                39.86
  9 Bernstein, Joby      9 Badger-MR                        40.27
 10 Smith, James         9 Basc-MR                          41.60
 11 Szkolnicki, Mark    10 Apex-MR                          42.04
 12 Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR              42.50
 13 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR                44.01
 14 Burke, Tim          10 Basc-MR                          46.11
 15 Fierro Joyce, Bill   9 Badger-MR                        46.23
 16 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR              46.82
 17 Salecker, Andrew R  10 Express Swimming-MR              47.02
 18 Rosen, Oliver        9 Flying Dolphins-MR               48.92
 19 Novick-Smith, Jame   9 Flying Dolphins-MR               50.71
 20 Bonelli, Bobby      10 Express Swimming-MR            1:00.65
 21 Seltenreich, Dane   10 Express Swimming-MR            1:04.20
 22 Negash, Brook        9 Apex-MR                        1:07.13
Non-Award Division
  1 May, Connor         10 Badger-MR                        36.88
  2 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR              37.10
  3 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                        37.52
  4 Coughlin, Matthew   10 Apex-MR                          38.76
  5 Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                          41.81

Event 21  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.74  5/1/1982  J.Boyd, BSC-MR
                26.69  ZQ
                26.70  QUAL
                27.39  JO
                30.19  SILV
                30.20  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 26.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Ryan, Sarah A       14 Express Swimming-MR              27.15 JO+
  2 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR              27.17 JO
  3 Hoover, Mary C      13 Badger-MR                        27.19 JO
  4 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR                27.20 JO
  5 Chan, Jessica       14 Express Swimming-MR              27.44 SILV
  6 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                      27.59 SILV
  7 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                           27.77 SILV
  8 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR                27.84 SILV
  9 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR                           27.87 SILV
 10 Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR              27.94 SILV
 11 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR                        27.95 SILV
 12 Aponte, Yelenah     13 RedTails-MR                      28.15 SILV
 13 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR              28.26 SILV
 14 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR              28.42 SILV
 14 Anderson, Lisa      14 Basc-MR                          28.42 SILV
 16 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR              28.44 SILV
 17 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team-MR                28.53 SILV
 18 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                           28.56 SILV
 19 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                      28.57 SILV
 20 Parra, Yesenia      14 Unattached                       28.85 SILV
 21 Harris, Katherine   13 LBA-MR                           28.95 SILV
 22 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR              28.98 SILV
 23 Thompson, Sarah M   13 WAC-MR                           29.25 SILV
 24 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR              29.42 SILV
 25 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                      29.49 SILV
 26 Schnapp, Maria S    13 Agua Swim Team-MR                29.52 SILV
 27 Reyna, Gloria       13 Badger-MR                        29.76 SILV
 28 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                           29.81 SILV
 29 Sangtippawan, Phai  14 Twisters-MR                      29.83 SILV
 30 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                           29.85 SILV
 31 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR                29.86 SILV
 32 Bender, Lauren      13 LBA-MR                           29.88 SILV
 33 Canpolat, Aylin     14 LBA-MR                           29.93 SILV
 34 Gavin, Patricia A   13 WAC-MR                           30.02 SILV
AGE - Division
  1 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                          30.53
  2 Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR              30.66
  3 Montemarano, Annie  13 LBA-MR                           30.67
  4 Kluth, Kaitlyn      13 LBA-MR                           30.84
  5 Fenn, Amanda        14 WAC-MR                           31.17
  6 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                      31.27
  7 Escudero, Cynthia   13 Apex-MR                          31.29
  8 McDONOUGH, Erin     13 LBA-MR                           31.57
  9 Alva, Angie         14 RedTails-MR                      31.84
 10 Cabrera, Genesis    13 RedTails-MR                      32.04
 11 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR                32.14
 12 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team-MR                32.28
 13 Chu, Katherine      13 Twisters-MR                      32.56
 14 Grubert, Olivia     13 Badger-MR                        32.78
 15 Pozo, Katherine     13 RedTails-MR                      33.10
 16 Santiago, Gabriela  13 Basc-MR                          33.13
 17 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR              33.15
 18 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                      33.67
 19 Lozano, Gladys      13 RedTails-MR                      33.73
 20 NI, Samantha A      14 WAC-MR                           33.98
 21 Gulchina, Yelena    14 Basc-MR                          36.29
 22 Lau, Allison        13 Twisters-MR                      36.89
 23 Justo, Fercandy     13 RedTails-MR                      37.46
 24 Jones, Dominiqua    14 RedTails-MR                      38.57
 25 Lima, Paula         13 Apex-MR                          41.67
Non-Award Division
  1 Rouchou, Brittany   14 Badger-MR                        30.39
  2 Nuszer, Devin       14 LBA-MR                           30.40
  3 Kelly, Shavon       13 LBA-MR                           30.65
  4 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR              30.70
  5 Rubin, Ada L        13 Agua Swim Team-MR                30.71

Event 22  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 21.77  3/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR
                24.79  ZQ
                24.80  QUAL
                25.69  JO
                28.29  SILV
                28.30  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 24.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR              25.49 JO
  2 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                          25.73 SILV
  3 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR                      25.76 SILV
  4 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR                26.19 SILV
  4 Johanson, Tim       14 Badger-MR                        26.19 SILV
  6 Huff, Andrew L      13 Unattached                       26.38 SILV
  7 Poon, Kelvin        14 Twisters-MR                      26.50 SILV
  8 Duch, Jack          13 RedTails-MR                      26.56 SILV
  9 Kennon, Jack        14 Badger-MR                        26.67 SILV
 10 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR                          26.75 SILV
 11 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                          26.80 SILV
 12 Chan, Justin        14 Twisters-MR                      26.82 SILV
 13 Kelly, Patrick      14 LBA-MR                           27.07 SILV
 14 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                           27.11 SILV
 15 Lee, John           13 DSC-MR                           27.19 SILV
 16 Chow, Kyle          14 Badger-MR                        27.51 SILV
 17 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR                27.54 SILV
 18 Kooperkamp, Nathan  14 RedTails-MR                      27.59 SILV
 19 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR                           27.63 SILV
 20 Bennett, Donald     14 Basc-MR                          27.74 SILV
 21 Marte, Alcides S    14 RedTails-MR                      27.99 SILV
 22 Braz, Sergio        14 Badger-MR                        28.02 SILV
 -- Leon, Fidel         14 Apex-MR                             DQ
AGE - Division
  1 Vassallo, Timothy   13 LBA-MR                           28.40
  2 Graziano, Matthew   13 Basc-MR                          28.56
  3 Wong, Jeffrey       13 Twisters-MR                      30.10
  4 Aranda, Martin      13 Badger-MR                        30.15
  5 Connolly, Gerard    13 NYCC-MR                          30.26
  6 Tokatlilar, Max     14 Agua Swim Team-MR                30.85
  7 Visconti, Michael   13 Express Swimming-MR              31.18
  8 Shala, Nick         14 Apex-MR                          31.36
  9 Brownstein, Alex    14 Flying Dolphins-MR               33.86

Event 23  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.51  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                1:19.39  ZQ
                1:19.40  QUAL
                1:22.19  JO
                1:40.09  SILV
                1:40.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR            1:20.09 JO
                  39.17     1:20.09 (40.92)
  2 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                         1:20.60 JO+
  3 Lee, Jenny          10 DSC-MR                         1:21.03 JO+
  4 Caputo, Krista      10 Basc-MR                        1:21.15 JO
  5 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR            1:21.62 JO+
                  39.94     1:21.62 (41.68)
  6 Goco, Chryzl V      10 CIY-MR                         1:21.73 JO+
  7 Sun, Angela          9 UN-LI-MR                       1:22.43 SILV
                  39.24     1:22.43 (43.19)
  8 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR                      1:24.68 SILV
                  42.71     1:24.68 (41.97)
  9 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR                      1:24.91 SILV
                  41.51     1:24.91 (43.40)
 10 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                         1:24.97 SILV
                  40.89     1:24.97 (44.08)
 11 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                      1:25.14 SILV
                1:25.14         1:25.14 ( )
 12 Sears, Nicole       10 Badger-MR                      1:25.17 SILV
                  42.01     1:25.17 (43.16)
 13 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                        1:26.43 SILV
                  39.84     1:26.43 (46.59)
 14 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                        1:27.38 SILV
 15 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                        1:27.95 SILV
 16 Landaw, Laura       10 CIY-MR                         1:28.08 SILV
                  41.37     1:28.08 (46.71)
 17 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                         1:28.36 SILV
 18 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                          1:28.38 SILV
                  44.20     1:28.38 (44.18)
 19 Lanham, Erika        9 Basc-MR                        1:28.61 SILV
                  42.99     1:28.61 (45.62)
 20 Summers, Morgan S    9 CIY-MR                         1:28.81 SILV
                  42.62     1:28.81 (46.19)
 21 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                        1:29.11 SILV
                  44.51     1:29.11 (44.60)
 21 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR            1:29.11 SILV
                  43.04     1:29.11 (46.07)
 23 Reynoso, Jessica M   9 Agua Swim Team-MR              1:29.87 SILV
                  44.07     1:29.87 (45.80)
 24 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR            1:29.95 SILV
                  44.12     1:29.95 (45.83)
 25 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR            1:30.78 SILV
                  43.58     1:30.78 (47.20)
 26 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR              1:31.20 SILV
                  44.71     1:31.20 (46.49)
 26 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                      1:31.20 SILV
                  44.81     1:31.20 (46.39)
 28 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                         1:31.27 SILV
 29 Kennon, Nora         9 Badger-MR                      1:31.65 SILV
 30 Simone, Fabianna     9 Badger-MR                      1:32.52 SILV
                  44.82     1:32.52 (47.70)
 31 Cohen, Lynzee       10 WAC-MR                         1:33.68 SILV
                  44.76     1:33.68 (48.92)
 32 Scott, Lucy E        9 Agua Swim Team-MR              1:33.77 SILV
 33 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                         1:34.03 SILV
                  46.11     1:34.03 (47.92)
 34 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                        1:37.43 SILV
                  46.83     1:37.43 (50.60)
 -- Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR                 DQ
AGE - Division
  1 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR            1:40.72
                  49.60     1:40.72 (51.12)
  2 Simeone, MaryCate   10 Express Swimming-MR            1:41.30
  2 Nunez, Thalia       10 RedTails-MR                    1:41.30
                  46.66     1:41.30 (54.64)
  4 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR            1:41.72
                  48.72     1:41.72 (53.00)
  5 Wengler, Jenna      10 LBA-MR                         1:41.75
  6 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR            1:45.10
                  51.80     1:45.10 (53.30)
  7 Illescas, Bridget   10 Agua Swim Team-MR              1:45.23
                  50.98     1:45.23 (54.25)
  8 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                         1:45.31
                  48.31     1:45.31 (57.00)
  9 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR            1:45.34
                  51.58     1:45.34 (53.76)
 10 Friedman, Jenna      9 LBA-MR                         1:45.67
                  49.73     1:45.67 (55.94)
 11 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR            1:46.04
                  51.70     1:46.04 (54.34)
 12 Bienkowski, Gabrie   9 Basc-MR                        1:46.83
                  53.05     1:46.83 (53.78)
 13 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR            1:47.89
                  50.76     1:47.89 (57.13)
 14 Rasquin, Megan E    10 Express Swimming-MR            1:47.97
                  52.58     1:47.97 (55.39)
 15 Cain, Aine           9 Badger-MR                      1:48.96
                  53.05     1:48.96 (55.91)
 16 Quinn, Shannon C    10 Express Swimming-MR            1:50.02
                  54.42     1:50.02 (55.60)
 17 Alva, Connie        10 RedTails-MR                    1:53.95
                  53.46   1:53.95 (1:00.49)
 18 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                         1:54.82
                1:54.82         1:54.82 ( )
 19 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR            1:58.35
                  55.56   1:58.35 (1:02.79)
 20 Maguire, Christina   9 LBA-MR                         2:00.69
                  57.45   2:00.69 (1:03.24)
 21 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR            2:03.46
                  55.34   2:03.46 (1:08.12)
 22 Deignan, Hannah      9 Basc-MR                        2:10.66
                1:00.79   2:10.66 (1:09.87)
 23 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR            2:21.86
                1:05.16   2:21.86 (1:16.70)
 24 Beigen, Erika       10 Flying Dolphins-MR             2:30.15
                1:05.67   2:30.15 (1:24.48)
 25 Ryan, Catherine M    9 Express Swimming-MR            3:08.43
                1:28.12   3:08.43 (1:40.31)
 -- O'Connor, Ann        9 Basc-MR                             DQ
Non-Award Division
  1 Pereira, Ellyshia   10 CIY-MR                         1:47.02
  2 Iraci, Lisa          9 Basc-MR                        1:48.30
                  51.28     1:48.30 (57.02)
  3 Michel, Francesca   10 Flying Dolphins-MR             2:05.38
                  57.22   2:05.38 (1:08.16)
 -- Bruton, Julia       10 Badger-MR                           DQ
 -- Chu, Wendy           9 Twisters-MR                         DQ
                  47.15          DQ (56.84)
 -- Mandel, Duval        9 Flying Dolphins-MR                  DQ
                1:45.12

Event 24  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:04.00  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
                1:21.09  ZQ
                1:21.10  QUAL
                1:22.19  JO
                1:40.09  SILV
                1:40.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.10
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                         1:17.62 ZQ+
                  38.20     1:17.62 (39.42)
  2 Johnson, Grant       9 Badger-MR                      1:19.03 ZQ+
                  38.75     1:19.03 (40.28)
  3 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR            1:23.26 SILV
                  39.70     1:23.26 (43.56)
  4 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR            1:24.68 SILV
                  41.43     1:24.68 (43.25)
  5 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR            1:25.31 SILV
                  41.18     1:25.31 (44.13)
  6 Eid, Alex            9 Badger-MR                      1:29.13 SILV
                  42.05     1:29.13 (47.08)
  7 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                      1:30.48 SILV
                  43.59     1:30.48 (46.89)
  8 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR              1:30.99 SILV
  9 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                      1:31.23 SILV
                  44.68     1:31.23 (46.55)
 10 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                         1:32.16 SILV
                  44.80     1:32.16 (47.36)
 11 Kowalsky, Austin J   9 Express Swimming-MR            1:32.71 SILV
 12 Bhagat, Gautam      10 Flying Dolphins-MR             1:34.87 SILV
                  44.64     1:34.87 (50.23)
 13 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                      1:35.32 SILV
                  44.72     1:35.32 (50.60)
 14 Bernstein, Joby      9 Badger-MR                      1:36.44 SILV
                  47.50     1:36.44 (48.94)
 15 Edwards, Michael     9 WAC-MR                         1:36.49 SILV
 16 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR              1:36.76 SILV
                  48.18     1:36.76 (48.58)
 17 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                      1:37.41 SILV
                  46.78     1:37.41 (50.63)
 18 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR              1:37.62 SILV
                  48.49     1:37.62 (49.13)
 19 May, Connor         10 Badger-MR                      1:37.66 SILV
                  47.40     1:37.66 (50.26)
 20 Turek-Herman, Josh  10 CIY-MR                         1:39.78 SILV
                  48.44     1:39.78 (51.34)
 -- Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR                 DQ
                  41.32          DQ (44.51)
AGE - Division
  1 Park, Jay S         10 CIY-MR                         1:42.79
  2 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR            1:43.57
                  50.07     1:43.57 (53.50)
  3 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR            1:44.11
                  50.19     1:44.11 (53.92)
  4 Geras, Demetri J     9 Agua Swim Team-MR              1:45.89
                  49.54     1:45.89 (56.35)
  5 Cheng, Noah          9 CIY-MR                         1:47.86
                  50.94     1:47.86 (56.92)
  6 Quintin, Hector H    9 LBA-MR                         1:49.64
                  53.45     1:49.64 (56.19)
  7 Salecker, Andrew R  10 Express Swimming-MR            1:49.89
                  52.75     1:49.89 (57.14)
  8 Burke, Tim          10 Basc-MR                        1:51.90
                  54.04     1:51.90 (57.86)
  9 Fierro Joyce, Bill   9 Badger-MR                      1:57.36
                  57.18   1:57.36 (1:00.18)
 10 Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR            1:57.47
                  56.94   1:57.47 (1:00.53)
 11 Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                        1:59.89
 12 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR            2:00.60
                  58.13   2:00.60 (1:02.47)
 13 Novick-Smith, Jame   9 Flying Dolphins-MR             2:19.86
                1:07.42   2:19.86 (1:12.44)
 14 Bonelli, Bobby      10 Express Swimming-MR            2:52.12
                1:18.36   2:52.12 (1:33.76)
 -- Rosen, Oliver        9 Flying Dolphins-MR                  DQ
                1:03.53        DQ (1:08.02)
 -- Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR                 DQ
                  47.74          DQ (55.12)
 -- Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR                   DQ
                  53.08          DQ (58.21)
 -- Smith, James         9 Basc-MR                             DQ
                  49.82          DQ (52.73)
 -- Seltenreich, Dane   10 Express Swimming-MR                 DQ
                1:10.66        DQ (1:41.02)

Event 25  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.87  5/1/1986  L.Loveless, BSC-MR
              1:07.29  ZQ
              1:07.30  QUAL
              1:08.39  JO
              1:18.29  SILV
              1:18.30  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Hughes, Katie C     13 Badger-MR                      1:07.34 JO
                  33.07     1:07.34 (34.27)
  2 Hoover, Mary C      13 Badger-MR                      1:07.38 JO+
                  32.11     1:07.38 (35.27)
  3 Gray, Catherine     14 Badger-MR                      1:09.02 SILV
                  33.35     1:09.02 (35.67)
  4 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR                         1:09.36 SILV
                  33.29     1:09.36 (36.07)
  5 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR              1:09.46 SILV
                  33.84     1:09.46 (35.62)
  6 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        1:10.29 SILV
                  34.87     1:10.29 (35.42)
  7 Casado, Laurie      13 CIY-MR                         1:10.42 SILV
                  34.39     1:10.42 (36.03)
  8 Ryan, Sarah A       14 Express Swimming-MR            1:10.69 SILV
                  34.09     1:10.69 (36.60)
  9 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                         1:11.17 SILV
                  35.36     1:11.17 (35.81)
 10 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        1:11.22 SILV
                  35.17     1:11.22 (36.05)
 11 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                    1:11.25 SILV
                  34.83     1:11.25 (36.42)
 12 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      1:11.31 SILV
                  34.43     1:11.31 (36.88)
 13 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                         1:12.15 SILV
                  34.48     1:12.15 (37.67)
 14 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR            1:12.22 SILV
                  34.56     1:12.22 (37.66)
 15 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                         1:13.21 SILV
                  35.76     1:13.21 (37.45)
 16 Schnapp, Maria S    13 Agua Swim Team-MR              1:13.44 SILV
                  35.32     1:13.44 (38.12)
 17 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            1:14.05 SILV
                  35.57     1:14.05 (38.48)
 18 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              1:14.31 SILV
                  35.36     1:14.31 (38.95)
 19 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                    1:14.61 SILV
 20 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR            1:14.79 SILV
                  36.73     1:14.79 (38.06)
 21 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team-MR              1:15.48 SILV
                  37.74     1:15.48 (37.74)
 22 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         1:15.79 SILV
                  36.11     1:15.79 (39.68)
 23 Gavin, Patricia A   13 WAC-MR                         1:15.81 SILV
                  37.10     1:15.81 (38.71)
 24 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         1:16.15 SILV
                  36.80     1:16.15 (39.35)
 25 Stenger, Rebecca E  14 LBA-MR                         1:17.10 SILV
                  38.34     1:17.10 (38.76)
 26 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              1:17.11 SILV
                  38.36     1:17.11 (38.75)
 27 Bender, Lauren      13 LBA-MR                         1:17.28 SILV
                  37.85     1:17.28 (39.43)
 28 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                    1:17.74 SILV
                  37.74     1:17.74 (40.00)
 29 Cuellar, Natalie    14 Badger-MR                      1:18.15 SILV
                  36.91     1:18.15 (41.24)
 -- Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR                 DQ
                  35.65          DQ (37.32)
AGE - Division
  1 Reyna, Gloria       13 Badger-MR                      1:18.34
                  38.04     1:18.34 (40.30)
  2 Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR            1:19.29
                  38.98     1:19.29 (40.31)
  3 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR              1:19.53
                  39.04     1:19.53 (40.49)
  4 Escudero, Cynthia   13 Apex-MR                        1:19.54
                  39.65     1:19.54 (39.89)
  5 Landaw, Grace E     14 CIY-MR                         1:19.93
                  39.64     1:19.93 (40.29)
  6 Montemarano, Annie  13 LBA-MR                         1:20.75
                  39.18     1:20.75 (41.57)
  7 Deignan, Chelsea    13 Basc-MR                        1:20.77
                  38.55     1:20.77 (42.22)
  8 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    1:22.67
                  41.10     1:22.67 (41.57)
  9 Rubin, Ada L        13 Agua Swim Team-MR              1:23.01
                  40.69     1:23.01 (42.32)
 10 Chu, Katherine      13 Twisters-MR                    1:23.33
                  41.43     1:23.33 (41.90)
 11 Gulchina, Yelena    14 Basc-MR                        1:25.45
 12 Grubert, Olivia     13 Badger-MR                      1:28.27
                  43.00     1:28.27 (45.27)
 13 Justo, Fercandy     13 RedTails-MR                    1:30.17
                  42.72     1:30.17 (47.45)
 14 Santiago, Gabriela  13 Basc-MR                        1:37.33
                  46.97     1:37.33 (50.36)
Non-Award Division
  1 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            1:19.56
                  37.67     1:19.56 (41.89)
  2 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                        1:27.54
                  42.63     1:27.54 (44.91)

Event 26  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 52.77  3/6/2001  N.Moore, NBS-MR
              1:03.79  ZQ
              1:03.80  QUAL
              1:04.99  JO
              1:19.49  SILV
              1:19.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Caputo, Danny       14 Basc-MR                        1:02.35 ZQ+
                  30.72     1:02.35 (31.63)
  2 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    1:03.92 JO+
                  31.03     1:03.92 (32.89)
  3 Chow, Kyle          14 Badger-MR                      1:05.61 SILV
                  31.70     1:05.61 (33.91)
  4 Johanson, Tim       14 Badger-MR                      1:05.80 SILV
                  32.56     1:05.80 (33.24)
  5 Bennett, Donald     14 Basc-MR                        1:06.75 SILV
                  32.32     1:06.75 (34.43)
  6 Kim, Daniel H       13 CIY-MR                         1:06.88 SILV
                  32.45     1:06.88 (34.43)
  7 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR              1:07.35 SILV
                  33.01     1:07.35 (34.34)
  8 Duch, Jack          13 RedTails-MR                    1:08.85 SILV
                  34.16     1:08.85 (34.69)
  9 Kennon, Jack        14 Badger-MR                      1:08.87 SILV
                  33.08     1:08.87 (35.79)
 10 Kooperkamp, Nathan  14 RedTails-MR                    1:10.50 SILV
                  34.28     1:10.50 (36.22)
 11 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        1:11.36 SILV
                  35.07     1:11.36 (36.29)
 12 Chan, Justin        14 Twisters-MR                    1:11.64 SILV
                  35.72     1:11.64 (35.92)
 13 Kelly, Patrick      14 LBA-MR                         1:13.71 SILV
                  35.11     1:13.71 (38.60)
 14 Moore, Malcolm      14 CIY-MR                         1:15.08 SILV
                  37.00     1:15.08 (38.08)
 15 Connolly, Gerard    13 NYCC-MR                        1:15.11 SILV
                  36.90     1:15.11 (38.21)
 16 Wilson, Sozi A      13 Apex-MR                        1:15.13 SILV
AGE - Division
  1 Brownstein, Alex    14 Flying Dolphins-MR             1:19.85
                  37.54     1:19.85 (42.31)
  2 Visconti, Michael   13 Express Swimming-MR            1:21.74
                  39.79     1:21.74 (41.95)
  3 Aranda, Martin      13 Badger-MR                      1:21.88

Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.86  11/24/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
                35.59  ZQ
                35.60  QUAL
                37.09  JO
                45.39  SILV
                45.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 35.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR                35.62 JO
  2 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR                        36.13 JO
  3 Caputo, Krista      10 Basc-MR                          36.55 JO
  4 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR              36.61 JO
  5 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                           36.68 JO+
  6 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR                36.73 JO
  7 Mu, Isabella        10 Express Swimming-MR              37.17 SILV
  8 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                        37.69 SILV
  9 Sun, Angela          9 UN-LI-MR                         37.73 SILV
 10 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR              38.01 SILV
 11 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR                      38.62 SILV
 12 Mechalakos, Mary A  10 Flying Dolphins-MR               38.66 SILV
 13 Lee, Jenny          10 DSC-MR                           39.83 SILV
 14 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                           40.12 SILV
 15 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR              40.43 SILV
 16 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR                        41.71 SILV
 17 Scott, Lucy E        9 Agua Swim Team-MR                41.87 SILV
 18 Summers, Morgan S    9 CIY-MR                           41.91 SILV
 19 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                           42.36 SILV
 20 Simone, Fabianna     9 Badger-MR                        42.55 SILV
 21 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR                42.56 SILV
 22 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR              42.60 SILV
 23 Geiselman, Rebekah  10 LBA-MR                           43.45 SILV
 24 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                          43.48 SILV
 25 Sears, Nicole       10 Badger-MR                        43.56 SILV
 26 Solis-Cohen, Hanna  10 Agua Swim Team-MR                43.57 SILV
 27 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                            43.83 SILV
 28 Mulligan, Kelly M   10 CIY-MR                           44.26 SILV
 29 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                          44.81 SILV
 30 Bachman, Jett       10 Flying Dolphins-MR               44.98 SILV
 31 Nunez, Thalia       10 RedTails-MR                      45.00 SILV
 32 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                        45.08 SILV
AGE - Division
  1 Cain, Aine           9 Badger-MR                        45.75
  2 Simeone, MaryCate   10 Express Swimming-MR              46.65
  3 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                           47.95
  4 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR              48.80
  5 Derby, Katie M      10 CIY-MR                           49.06
  6 Lanham, Erika        9 Basc-MR                          49.44
  7 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                            51.61
  8 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                      51.84
  9 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR              54.57
 10 Friedman, Jenna      9 LBA-MR                           55.63
 11 McPherson-White, G   9 Apex-MR                          55.81
 12 Canpolat, Leyla     10 LBA-MR                           56.26
 13 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR              56.73
 14 Quinn, Shannon C    10 Express Swimming-MR              57.80
 15 Illescas, Bridget   10 Agua Swim Team-MR                57.99
 16 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR              59.85
 17 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR            1:00.58
 18 Alva, Connie        10 RedTails-MR                    1:00.60
 19 Ventura, Salena B    9 RedTails-MR                    1:00.85
 20 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR            1:05.46
 21 Kamel, Rita S        9 Twisters-MR                    1:07.33
 22 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                         1:09.67
 -- Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Maguire, Christina   9 LBA-MR                              DQ
Non-Award Division
  1 Daboudet, Oriane    10 NYCC-MR                          45.52
  2 Reynoso, Jessica M   9 Agua Swim Team-MR                46.38
  3 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR              46.52
  4 Cohen, Lynzee       10 WAC-MR                           47.41
  5 Bruton, Julia       10 Badger-MR                        47.76
  6 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                          48.87
  7 Rasquin, Megan E    10 Express Swimming-MR              57.26

Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.40  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
                36.39  ZQ
                36.40  QUAL
                37.59  JO
                45.39  SILV
                45.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 36.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR              34.94 ZQ+
  2 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                      36.69 JO
  3 Eid, Alex            9 Badger-MR                        37.24 JO
  4 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                          37.27 JO+
  5 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                           39.05 SILV
  5 Kowalsky, Austin J   9 Express Swimming-MR              39.05 SILV
  7 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR              39.10 SILV
  8 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR                39.32 SILV
  9 Johnson, Grant       9 Badger-MR                        39.93 SILV
 10 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR                40.59 SILV
 11 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                        42.72 SILV
 12 Kolesnik, George    10 Basc-MR                          43.30 SILV
 13 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                           43.65 SILV
 14 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                        44.17 SILV
 15 Bernstein, Joby      9 Badger-MR                        44.85 SILV
 16 Park, Jay S         10 CIY-MR                           45.09 SILV
 17 Quneis, Aidan A      9 Apex-MR                          45.27 SILV
AGE - Division
  1 Edwards, Michael     9 WAC-MR                           45.94
  2 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                        48.95
  3 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR                50.17
  4 May, Connor         10 Badger-MR                        51.78
  5 Szkolnicki, Mark    10 Apex-MR                          52.74
  6 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR                52.81
  7 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                        53.72
  8 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR            1:02.62
 -- Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Salecker, Andrew R  10 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Burke, Tim          10 Basc-MR                             DQ
Non-Award Division
  1 Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                           47.74
  2 Turek-Herman, Josh  10 CIY-MR                           49.08
  3 Coughlin, Matthew   10 Apex-MR                          57.70
  4 Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                        1:03.76

Event 29  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 55.89  5/1/1999  A.Mantey, MSC-MR
              1:05.09  ZQ
              1:05.10  QUAL
              1:07.49  JO
              1:14.59  SILV
              1:14.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.10
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      1:07.05 JO
                  30.76     1:07.05 (36.29)
  2 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                    1:08.36 SILV
                  31.31     1:08.36 (37.05)
  3 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR              1:08.59 SILV
                  31.75     1:08.59 (36.84)
  4 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR            1:09.05 SILV
                  30.61     1:09.05 (38.44)
  5 Hoover, Mary C      13 Badger-MR                      1:09.08 SILV
                  31.18     1:09.08 (37.90)
  6 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            1:09.62 SILV
                  32.11     1:09.62 (37.51)
  7 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            1:09.82 SILV
                  32.59     1:09.82 (37.23)
  8 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR              1:09.88 SILV
                  31.90     1:09.88 (37.98)
  9 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        1:10.37 SILV
                  32.96     1:10.37 (37.41)
 10 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR                         1:11.26 SILV
                  33.82     1:11.26 (37.44)
 11 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                    1:12.09 SILV
                  32.58     1:12.09 (39.51)
 12 Casado, Laurie      13 CIY-MR                         1:13.09 SILV
                  34.12     1:13.09 (38.97)
 13 Stenger, Rebecca E  14 LBA-MR                         1:13.40 SILV
                  22.36     1:13.40 (51.04)
 14 Nuszer, Devin       14 LBA-MR                         1:13.78 SILV
                  20.79     1:13.78 (52.99)
 15 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              1:14.00 SILV
                  22.15     1:14.00 (51.85)
 16 Aponte, Yelenah     13 RedTails-MR                    1:14.05 SILV
                  32.61     1:14.05 (41.44)
AGE - Division
  1 Canpolat, Aylin     14 LBA-MR                         1:19.29
                  36.32     1:19.29 (42.97)
  2 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        1:20.96
                  25.79     1:20.96 (55.17)
  3 Parra, Yesenia      14 Unattached                     1:21.84
                  24.34     1:21.84 (57.50)
  4 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team-MR              1:22.14
                  24.91     1:22.14 (57.23)
  5 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                    1:22.36
                  24.68     1:22.36 (57.68)
  6 Kelly, Shavon       13 LBA-MR                         1:25.01
                  38.88     1:25.01 (46.13)
  7 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    1:25.40
                  39.69     1:25.40 (45.71)
  8 Pozo, Katherine     13 RedTails-MR                    1:25.46
                  39.10     1:25.46 (46.36)
  9 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                    1:31.45
                  41.86     1:31.45 (49.59)
 10 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR            1:32.80
                  44.39     1:32.80 (48.41)
 11 Justo, Fercandy     13 RedTails-MR                    1:43.44
                  47.45     1:43.44 (55.99)
Non-Award Division
  1 Rouchou, Brittany   14 Badger-MR                      1:14.94
                  34.68     1:14.94 (40.26)
  2 Cuellar, Natalie    14 Badger-MR                      1:22.08
                  23.53     1:22.08 (58.55)

Event 30  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 52.41  5/1/1998  D.Kahn, TS-MR
              1:01.99  ZQ
              1:02.00  QUAL
              1:04.99  JO
              1:14.99  SILV
              1:15.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    1:01.29 ZQ+
                  28.65     1:01.29 (32.64)
  2 Kim, Daniel H       13 CIY-MR                         1:01.64 ZQ+
                  28.89     1:01.64 (32.75)
  3 Huff, Andrew L      13 Unattached                     1:02.08 JO
                  29.03     1:02.08 (33.05)
  4 Caputo, Danny       14 Basc-MR                        1:03.39 JO+
                  29.28     1:03.39 (34.11)
  5 Rusinak, Derek      14 WAC-MR                         1:03.93 JO+
                  29.45     1:03.93 (34.48)
  6 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                    1:05.01 SILV
                  30.59     1:05.01 (34.42)
  7 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR            1:07.15 SILV
                  31.48     1:07.15 (35.67)
  8 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        1:09.61 SILV
                  32.10     1:09.61 (37.51)
  9 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                         1:10.29 SILV
                  32.65     1:10.29 (37.64)
 10 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR              1:10.86 SILV
                  32.93     1:10.86 (37.93)
 11 Braz, Sergio        14 Badger-MR                      1:12.56 SILV
                  32.94     1:12.56 (39.62)
 12 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR                        1:14.12 SILV
                  34.32     1:14.12 (39.80)
 13 Chan, Justin        14 Twisters-MR                    1:14.69 SILV
                  34.75     1:14.69 (39.94)
AGE - Division
  1 Graziano, Matthew   13 Basc-MR                        1:16.74
                  34.84     1:16.74 (41.90)

Event 31  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:23.36  5/1/1988  K.Helin, TVSC-MR
                2:53.99  ZQ
                2:54.00  QUAL
                2:55.99  JO
                3:19.99  SILV
                3:20.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:54.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Caputo, Krista      10 Basc-MR                        2:52.80 ZQ+
                  38.69     1:22.99 (44.30)     2:16.79 (53.80)     2:52.80 (36.01)
  2 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR                      2:56.66 SILV
                  39.28     1:24.08 (44.80)     2:18.39 (54.31)     2:56.66 (38.27)
  3 Goco, Chryzl V      10 CIY-MR                         3:02.62 SILV
                  37.33     1:24.71 (47.38)     2:19.55 (54.84)     3:02.62 (43.07)
  4 Solis-Cohen, Hanna  10 Agua Swim Team-MR              3:07.90 SILV
                  44.12     1:30.19 (46.07)     2:26.10 (55.91)     3:07.90 (41.80)
  5 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR              3:08.60 SILV
                  45.44     1:32.50 (47.06)     2:23.40 (50.90)     3:08.60 (45.20)
  6 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR            3:12.47 SILV
                  44.12     1:32.24 (48.12)     2:31.42 (59.18)     3:12.47 (41.05)
  7 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR            3:13.83 SILV
                  47.86     1:41.50 (53.64)     2:32.83 (51.33)     3:13.83 (41.00)
  8 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR            3:16.64 SILV
                  44.58     1:33.69 (49.11)     2:33.12 (59.43)     3:16.64 (43.52)
  9 Landaw, Laura       10 CIY-MR                         3:17.88 SILV
                  46.38     1:36.58 (50.20)     2:33.24 (56.66)     3:17.88 (44.64)
 -- Sanabria, Manuela   10 HS-MR                               DQ
                  45.16     1:35.31 (50.15)     2:32.21 (56.90)          DQ (43.56)
AGE - Division
  1 Cohen, Lynzee       10 WAC-MR                         3:22.91
                  48.30     1:37.91 (49.61)     2:37.49 (59.58)     3:22.91 (45.42)
  2 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR              3:22.99
                  45.32     1:38.97 (53.65)     2:34.39 (55.42)     3:22.99 (48.60)
  3 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                        3:23.06
                  48.28     1:38.10 (49.82)     2:36.44 (58.34)     3:23.06 (46.62)
  4 Lanham, Erika        9 Basc-MR                        3:25.39
                  52.71     1:40.18 (47.47)   2:41.86 (1:01.68)     3:25.39 (43.53)
  5 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                          3:37.55
                  54.15     1:47.97 (53.82)   2:49.94 (1:01.97)     3:37.55 (47.61)
Non-Award Division
  1 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                        3:21.08
                  47.18     1:37.39 (50.21)     2:34.19 (56.80)     3:21.08 (46.89)

Event 32  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:18.51  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
                2:59.29  ZQ
                2:59.30  QUAL
                2:59.99  JO
                3:19.99  SILV
                3:20.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:59.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Kolesnik, George    10 Basc-MR                        2:52.81 ZQ+
                  42.31     1:23.71 (41.40)     2:15.51 (51.80)     2:52.81 (37.30)
  2 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR            2:53.00 ZQ
                  37.62     1:21.81 (44.19)     2:14.32 (52.51)     2:53.00 (38.68)
  3 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                    2:54.95 ZQ+
                  41.74     1:23.78 (42.04)     2:17.82 (54.04)     2:54.95 (37.13)
  4 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                         2:55.96 ZQ+
                  41.44     1:30.07 (48.63)     2:19.52 (49.45)     2:55.96 (36.44)
  5 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR            3:05.13 SILV
                  41.64     1:28.60 (46.96)     2:24.42 (55.82)     3:05.13 (40.71)
  6 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR              3:10.00 SILV
                  42.60     1:32.45 (49.85)     2:27.28 (54.83)     3:10.00 (42.72)
  7 Eid, Alex            9 Badger-MR                      3:10.18 SILV
                  39.25     1:28.11 (48.86)     2:26.35 (58.24)     3:10.18 (43.83)
  8 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR            3:10.27 SILV
                  45.21     1:33.51 (48.30)     2:28.28 (54.77)     3:10.27 (41.99)
AGE - Division
  1 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR              3:24.23
                  51.45     1:42.77 (51.32)     2:39.66 (56.89)     3:24.23 (44.57)
  2 Cheng, Noah          9 CIY-MR                         3:49.13
                  48.76     1:47.41 (58.65)   2:54.62 (1:07.21)     3:49.13 (54.51)
  3 Quintin, Hector H    9 LBA-MR                         3:53.20
                  51.33   1:52.03 (1:00.70)   2:57.58 (1:05.55)     3:53.20 (55.62)
 -- Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR                   DQ
                  54.23     1:46.21 (51.98)   2:47.43 (1:01.22)          DQ (56.09)

Event 33  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:03.47  11/22/2002JULIA E. SMIT at NEW YORK STAT, TVSC-MR
                2:20.49  ZQ
                2:20.50  QUAL
                2:24.99  JO
                2:47.79  SILV
                2:47.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:20.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        2:23.84 JO
                  32.44     1:11.72 (39.28)     1:51.70 (39.98)     2:23.84 (32.14)
  2 Lewandowski, Dorot  14 Agua Swim Team-MR              2:26.64 SILV
                  33.01     1:12.14 (39.13)     1:53.34 (41.20)     2:26.64 (33.30)
  3 Hoover, Mary C      13 Badger-MR                      2:28.92 SILV
                  32.23     1:10.30 (38.07)     1:56.40 (46.10)     2:28.92 (32.52)
  4 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      2:28.98 SILV
                  31.00     1:10.72 (39.72)     1:55.09 (44.37)     2:28.98 (33.89)
  5 Chiappetta, Emma    14 Badger-MR                      2:29.43 SILV
                  30.56     1:08.57 (38.01)     1:57.10 (48.53)     2:29.43 (32.33)
  6 Casado, Laurie      13 CIY-MR                         2:29.74 SILV
                  34.11     1:14.53 (40.42)     1:57.04 (42.51)     2:29.74 (32.70)
  7 Smith, Jackie       13 LBA-MR                         2:30.39 SILV
                  34.25     1:14.38 (40.13)     1:56.37 (41.99)     2:30.39 (34.02)
  8 Ryan, Sarah A       14 Express Swimming-MR            2:31.68 SILV
                  33.56     1:12.38 (38.82)     1:59.86 (47.48)     2:31.68 (31.82)
  9 Fong, Sandra M      13 Agua Swim Team-MR              2:31.98 SILV
                  33.97     1:10.43 (36.46)     1:58.33 (47.90)     2:31.98 (33.65)
 10 Aponte, Yelenah     13 RedTails-MR                    2:32.47 SILV
                  32.38     1:11.42 (39.04)     1:57.73 (46.31)     2:32.47 (34.74)
 11 Chan, Jessica       14 Express Swimming-MR            2:33.53 SILV
                  33.14     1:13.93 (40.79)     2:00.23 (46.30)     2:33.53 (33.30)
 12 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            2:33.70 SILV
                  33.12     1:12.80 (39.68)     1:58.54 (45.74)     2:33.70 (35.16)
 13 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR            2:34.61 SILV
                  35.32     1:16.15 (40.83)     1:59.70 (43.55)     2:34.61 (34.91)
 14 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                         2:34.84 SILV
                  35.96     1:15.64 (39.68)     2:00.91 (45.27)     2:34.84 (33.93)
 15 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            2:35.15 SILV
                  34.53     1:14.90 (40.37)     2:01.48 (46.58)     2:35.15 (33.67)
 15 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR            2:35.15 SILV
                  33.64     1:12.70 (39.06)     2:00.01 (47.31)     2:35.15 (35.14)
 17 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team-MR              2:35.69 SILV
                  34.38     1:13.96 (39.58)     1:59.89 (45.93)     2:35.69 (35.80)
 18 Anderson, Lisa      14 Basc-MR                        2:36.96 SILV
                  34.95     1:15.78 (40.83)     2:02.51 (46.73)     2:36.96 (34.45)
 19 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         2:37.90 SILV
                  34.95     1:15.12 (40.17)     2:03.36 (48.24)     2:37.90 (34.54)
 20 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              2:38.06 SILV
                  37.30     1:17.06 (39.76)     2:02.07 (45.01)     2:38.06 (35.99)
 21 Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR            2:38.37 SILV
                  37.62     1:18.30 (40.68)     2:04.22 (45.92)     2:38.37 (34.15)
 22 Schnapp, Maria S    13 Agua Swim Team-MR              2:39.35 SILV
                  36.27     1:16.42 (40.15)     2:02.92 (46.50)     2:39.35 (36.43)
 23 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                         2:40.20 SILV
                  34.38     1:13.74 (39.36)     2:04.54 (50.80)     2:40.20 (35.66)
 24 Stenger, Rebecca E  14 LBA-MR                         2:40.83 SILV
                  36.47     1:17.43 (40.96)     2:05.30 (47.87)     2:40.83 (35.53)
 25 Thompson, Sarah M   13 WAC-MR                         2:41.19 SILV
                  36.20     1:18.19 (41.99)     2:07.43 (49.24)     2:41.19 (33.76)
 26 Canpolat, Aylin     14 LBA-MR                         2:42.68 SILV
                  36.24     1:17.78 (41.54)     2:04.97 (47.19)     2:42.68 (37.71)
 27 Rouchou, Brittany   14 Badger-MR                      2:42.79 SILV
                  34.06     1:17.56 (43.50)     2:04.90 (47.34)     2:42.79 (37.89)
 28 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                         2:42.89 SILV
                  36.10     1:15.73 (39.63)     2:07.19 (51.46)     2:42.89 (35.70)
 29 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              2:43.72 SILV
                  33.74     1:15.72 (41.98)     2:02.54 (46.82)     2:43.72 (41.18)
 30 Parra, Yesenia      14 Unattached                     2:43.93 SILV
                  37.89     1:19.59 (41.70)     2:08.28 (48.69)     2:43.93 (35.65)
 31 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            2:44.46 SILV
                  39.06     1:20.16 (41.10)     2:06.82 (46.66)     2:44.46 (37.64)
 32 Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR            2:44.91 SILV
                  36.32     1:18.65 (42.33)     2:07.66 (49.01)     2:44.91 (37.25)
 33 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        2:45.94 SILV
                  38.78     1:18.77 (39.99)     2:08.42 (49.65)     2:45.94 (37.52)
AGE - Division
  1 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            2:49.64
                  38.53     1:20.82 (42.29)     2:12.37 (51.55)     2:49.64 (37.27)
  2 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                    2:50.38
                  37.18     1:17.47 (40.29)     2:10.47 (53.00)     2:50.38 (39.91)
  3 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         2:50.57
                  37.06     1:20.24 (43.18)     2:12.39 (52.15)     2:50.57 (38.18)
  4 Deignan, Chelsea    13 Basc-MR                        2:50.76
                  37.19     1:19.86 (42.67)     2:10.62 (50.76)     2:50.76 (40.14)
  5 Rubin, Ada L        13 Agua Swim Team-MR              2:51.76
                  41.06     1:25.12 (44.06)     2:13.62 (48.50)     2:51.76 (38.14)
  6 Landaw, Grace E     14 CIY-MR                         2:52.16
                  36.86     1:23.27 (46.41)     2:11.25 (47.98)     2:52.16 (40.91)
  7 Grubert, Olivia     13 Badger-MR                      2:54.37
                  38.07     1:25.39 (47.32)     2:16.44 (51.05)     2:54.37 (37.93)
  8 McDONOUGH, Erin     13 LBA-MR                         2:57.46
                  37.97     1:21.21 (43.24)     2:17.48 (56.27)     2:57.46 (39.98)
  9 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR            3:09.04
                  42.26     1:27.67 (45.41)   2:27.80 (1:00.13)     3:09.04 (41.24)
Non-Award Division
  1 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR              2:52.45
                  39.56     1:25.20 (45.64)     2:14.18 (48.98)     2:52.45 (38.27)

Event 34  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:55.70  4/30/1998 D.Kahn, TS-MR
                2:15.29  ZQ
                2:15.30  QUAL
                2:20.99  JO
                2:29.19  SILV
                2:29.20  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Caputo, Danny       14 Basc-MR                        2:11.34 ZQ+
                  28.88     1:03.12 (34.24)     1:41.06 (37.94)     2:11.34 (30.28)
  2 Huff, Andrew L      13 Unattached                     2:20.45 JO+
                  30.02     1:07.11 (37.09)     1:49.37 (42.26)     2:20.45 (31.08)
  3 Jaszewski, Jacub    14 Twisters-MR                    2:21.47 SILV
                  29.84     1:05.87 (36.03)     1:47.00 (41.13)     2:21.47 (34.47)
  4 Johanson, Tim       14 Badger-MR                      2:23.02 SILV
                  31.34     1:07.81 (36.47)     1:51.52 (43.71)     2:23.02 (31.50)
  5 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                    2:24.41 SILV
                  30.24     1:09.29 (39.05)     1:52.08 (42.79)     2:24.41 (32.33)
  6 Smith, Kendall C    13 Express Swimming-MR            2:25.59 SILV
                  32.36     1:08.03 (35.67)     1:55.24 (47.21)     2:25.59 (30.35)
  7 Rusinak, Derek      14 WAC-MR                         2:25.60 SILV
                  30.61     1:08.30 (37.69)     1:53.35 (45.05)     2:25.60 (32.25)
  8 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        2:26.28 SILV
                  30.92     1:08.76 (37.84)     1:53.28 (44.52)     2:26.28 (33.00)
  9 Leon, Fidel         14 Apex-MR                        2:28.23 SILV
                  31.92     1:09.65 (37.73)     1:54.99 (45.34)     2:28.23 (33.24)
 10 Poon, Kelvin        14 Twisters-MR                    2:28.88 SILV
                  31.75     1:12.98 (41.23)     1:54.88 (41.90)     2:28.88 (34.00)
AGE - Division
  1 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR              2:29.48
                  31.43     1:10.89 (39.46)     1:55.97 (45.08)     2:29.48 (33.51)
  2 Lee, John           13 DSC-MR                         2:30.97
                  31.14     1:13.27 (42.13)     1:55.11 (41.84)     2:30.97 (35.86)
  3 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR                         2:32.36
                  30.92     1:10.40 (39.48)     1:58.80 (48.40)     2:32.36 (33.56)
  4 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR              2:33.61
                  33.83     1:12.87 (39.04)     2:01.66 (48.79)     2:33.61 (31.95)
  5 Vassallo, Timothy   13 LBA-MR                         2:36.08
                  33.63     1:13.54 (39.91)     2:00.10 (46.56)     2:36.08 (35.98)
  6 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                        2:36.52
                  33.51     1:14.55 (41.04)     2:00.49 (45.94)     2:36.52 (36.03)
  7 Bennett, Donald     14 Basc-MR                        2:37.98
                  38.84     1:17.83 (38.99)     2:05.40 (47.57)     2:37.98 (32.58)
  8 Kennon, Jack        14 Badger-MR                      2:38.26
                  35.07     1:15.38 (40.31)     2:02.97 (47.59)     2:38.26 (35.29)
  9 Tokatlilar, Max     14 Agua Swim Team-MR              2:41.84
                  36.43     1:17.54 (41.11)     2:04.51 (46.97)     2:41.84 (37.33)
 10 Wilson, Sozi A      13 Apex-MR                        2:44.18
                  37.84     1:19.46 (41.62)     2:09.91 (50.45)     2:44.18 (34.27)
 11 Chow, Kyle          14 Badger-MR                      2:44.69
                  34.25     1:12.51 (38.26)     2:11.08 (58.57)     2:44.69 (33.61)

Event 35  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:47.55  4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
                2:02.89  ZQ
                2:02.90  QUAL
                2:06.99  JO
                2:16.59  SILV
                2:16.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:02.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR                    2:03.62 JO
                  28.47     1:00.42 (31.95)     1:32.83 (32.41)     2:03.62 (30.79)
  2 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR            2:03.94 JO+
                  28.78     1:00.36 (31.58)     1:32.20 (31.84)     2:03.94 (31.74)
  3 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR            2:05.52 JO
                  28.53     1:00.04 (31.51)     1:32.75 (32.71)     2:05.52 (32.77)
  4 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                         2:06.53 JO+
                  28.82     1:00.56 (31.74)     1:33.80 (33.24)     2:06.53 (32.73)
  5 Biancone, Taylor    15 Badger-MR                      2:08.90 SILV
                  28.93     1:01.04 (32.11)     1:34.59 (33.55)     2:08.90 (34.31)
  6 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR              2:08.92 SILV
                  29.83     1:01.90 (32.07)     1:35.33 (33.43)     2:08.92 (33.59)
  7 Giberson, Erika     15 Basc-MR                        2:09.68 SILV
                  29.84     1:02.67 (32.83)     1:36.61 (33.94)     2:09.68 (33.07)
  8 Vitelli, Paula      15 Badger-MR                      2:10.01 SILV
                  30.64     1:04.26 (33.62)     1:37.53 (33.27)     2:10.01 (32.48)
  9 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR                    2:10.42 SILV
                  29.59     1:02.76 (33.17)     1:36.66 (33.90)     2:10.42 (33.76)
 10 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            2:13.03 SILV
                  30.86     1:04.66 (33.80)     1:38.86 (34.20)     2:13.03 (34.17)
 11 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                        2:14.16 SILV
                  29.96     1:03.07 (33.11)     1:38.19 (35.12)     2:14.16 (35.97)
 12 Ogrosso, Nicole     17 WAC-MR                         2:14.46 SILV
                  30.74     1:04.82 (34.08)     1:39.90 (35.08)     2:14.46 (34.56)
 13 Jonas, Lauren       16 Badger-MR                      2:14.81 SILV
                  30.02     1:03.41 (33.39)     1:39.18 (35.77)     2:14.81 (35.63)
 14 Fufido, Maria       15 Badger-MR                      2:15.74 SILV
                  29.73     1:03.69 (33.96)     1:39.77 (36.08)     2:15.74 (35.97)
AGE - Division
  1 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            2:18.89
                  31.92     1:07.28 (35.36)     1:43.53 (36.25)     2:18.89 (35.36)
  2 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR            2:19.21
                  31.68     1:07.19 (35.51)     1:43.74 (36.55)     2:19.21 (35.47)
  2 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        2:19.21
                  31.73     1:06.82 (35.09)     1:44.10 (37.28)     2:19.21 (35.11)
  4 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            2:22.48
                  32.53     1:08.22 (35.69)     1:45.64 (37.42)     2:22.48 (36.84)
  5 Ruane, Nikki        15 WAC-MR                         2:22.86
                  31.55     1:07.39 (35.84)     1:45.31 (37.92)     2:22.86 (37.55)
  6 Bertin, Ivanna      15 Apex-MR                        2:25.43
                  33.26     1:09.94 (36.68)     1:47.76 (37.82)     2:25.43 (37.67)
  7 O'Connell, Caitlin  15 Agua Swim Team-MR              2:25.50
                  33.10     1:09.43 (36.33)     1:47.33 (37.90)     2:25.50 (38.17)
  8 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            2:26.62
                  33.87     1:12.62 (38.75)     1:50.80 (38.18)     2:26.62 (35.82)
  9 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR              2:28.54
                  31.34     1:09.54 (38.20)     1:48.73 (39.19)     2:28.54 (39.81)
 10 Conlon, Katie       16 Express Swimming-MR            2:29.06
                  33.26     1:11.30 (38.04)     1:51.04 (39.74)     2:29.06 (38.02)
 11 Ong, Kathleen       16 Basc-MR                        2:29.79
                  34.74     1:12.76 (38.02)     1:52.36 (39.60)     2:29.79 (37.43)
 12 Leon, Carolina      15 Apex-MR                        2:31.23
                  33.56     1:10.34 (36.78)     1:50.66 (40.32)     2:31.23 (40.57)
 13 Maloney, Meghan E   15 WAC-MR                         2:31.55
                  32.91     1:10.19 (37.28)     1:50.32 (40.13)     2:31.55 (41.23)
 14 Felix, Stephanie D  15 Apex-MR                        2:53.32
                  40.83     1:25.88 (45.05)     2:10.01 (44.13)     2:53.32 (43.31)

Event 36  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:38.09  4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR
                1:52.99  ZQ
                1:53.00  QUAL
                1:54.99  JO
                2:01.89  SILV
                2:02.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:53.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Danko, Joseph A     18 Twisters-MR                    1:53.55 JO+
                  26.10       54.68 (28.58)     1:24.06 (29.38)     1:53.55 (29.49)
  2 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR              1:54.33 JO
                  26.89       55.76 (28.87)     1:24.41 (28.65)     1:54.33 (29.92)
  3 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                         1:55.44 SILV
                  26.44       55.10 (28.66)     1:25.08 (29.98)     1:55.44 (30.36)
  4 Delese, Marc        17 Basc-MR                        1:56.22 SILV
                  26.62       56.08 (29.46)     1:25.81 (29.73)     1:56.22 (30.41)
  5 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            1:56.56 SILV
                  26.30       55.24 (28.94)     1:25.54 (30.30)     1:56.56 (31.02)
  6 Lau, Kevin          15 Badger-MR                      1:57.70 SILV
                  26.77       56.69 (29.92)     1:26.93 (30.24)     1:57.70 (30.77)
  7 Boate, Ryan         16 Badger-MR                      1:59.74 SILV
                  27.60       57.70 (30.10)     1:28.72 (31.02)     1:59.74 (31.02)
  8 Lanham, Andrew      16 WAC-MR                         2:00.46 SILV
                  26.50       57.64 (31.14)     1:29.48 (31.84)     2:00.46 (30.98)
  9 Smith, Daniel       16 Basc-MR                        2:00.79 SILV
                  27.71       58.71 (31.00)     1:29.97 (31.26)     2:00.79 (30.82)
 10 Chow, Daniel        16 Badger-MR                      2:01.50 SILV
                  27.37       58.80 (31.43)   2:01.72 (1:02.92)         2:01.50 ( )
 11 Brulhardt, Arnold   17 Twisters-MR                    2:02.23 MEET
                  27.63       58.21 (30.58)     1:30.71 (32.50)     2:02.23 (31.52)
AGE - Division
  1 Olivier, Francisco  15 RedTails-MR                    2:03.22
                  28.83     1:00.04 (31.21)     1:31.69 (31.65)     2:03.22 (31.53)
  2 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                    2:03.23
                  28.86       59.61 (30.75)     1:31.52 (31.91)     2:03.23 (31.71)
  3 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                       2:03.37
                  28.47     1:00.24 (31.77)     1:32.33 (32.09)     2:03.37 (31.04)
  4 Wowk, Justin        15 Basc-MR                        2:06.09
                  28.46     1:00.79 (32.33)     1:33.61 (32.82)     2:06.09 (32.48)
  5 Brulhardt, David A  16 Twisters-MR                    2:07.56
                  28.50     1:00.55 (32.05)     1:34.14 (33.59)     2:07.56 (33.42)
  6 Liu, Tom            16 WAC-MR                         2:07.98
                  28.39       59.88 (31.49)     1:33.13 (33.25)     2:07.98 (34.85)
  7 Fountain, Jacob     16 NYCC-MR                        2:08.57
                  28.83     1:01.79 (32.96)     1:35.93 (34.14)     2:08.57 (32.64)
  8 Slavashevich, Kost  16 Apex-MR                        2:10.14
                  30.57     1:04.71 (34.14)     1:39.98 (35.27)     2:10.14 (30.16)
  9 Shala, Kris         17 Apex-MR                        2:13.83
                  29.93     1:04.65 (34.72)     1:39.76 (35.11)     2:13.83 (34.07)
 10 Justo, Fermin       17 RedTails-MR                    2:15.75
                  29.63     1:03.97 (34.34)     1:40.78 (36.81)     2:15.75 (34.97)
 11 Alvarino, Anthony   15 WAC-MR                         2:29.46
                  28.50     1:02.63 (34.13)     1:35.69 (33.06)     2:29.46 (53.77)
 12 Mino, Michael       15 Basc-MR                        2:31.51
                  30.46     1:03.81 (33.35)     1:37.85 (34.04)     2:31.51 (53.66)
 13 Lau, Vincent        16 Apex-MR                        2:53.21
                  34.57     1:16.92 (42.35)     2:03.44 (46.52)     2:53.21 (49.77)

Event 37  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 31.26  5/1/1997  A.Mantey, NDAC-MR
                36.09  ZQ
                36.10  QUAL
                37.49  JO
                44.29  SILV
                44.30  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 36.10
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                          35.21 ZQ
  2 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                           35.56 ZQ+
  3 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR              35.96 ZQ+
  4 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                           36.17 JO+
  5 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                      36.55 JO+
  6 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                      36.58 JO+
  7 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                      38.13 SILV
  8 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR              38.67 SILV
  9 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR                38.75 SILV
 10 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                      38.80 SILV
 11 Kelly, Emily        11 LBA-MR                           39.22 SILV
 12 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR              39.31 SILV
 13 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                      39.55 SILV
 14 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                            39.93 SILV
 15 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                          40.09 SILV
 16 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR              40.20 SILV
 17 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                      40.36 SILV
 18 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                          40.44 SILV
 19 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR                40.50 SILV
 20 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                      40.64 SILV
 21 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR              40.72 SILV
 22 Lazare, Libby       11 Badger-MR                        40.92 SILV
 23 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                      40.97 SILV
 24 Owens, Amanda       11 Badger-MR                        41.05 SILV
 25 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR              41.28 SILV
 26 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                           41.91 SILV
 27 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                           42.17 SILV
 28 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                           42.18 SILV
 29 Dease, Katie D      11 Basc-MR                          42.48 SILV
 30 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR                42.61 SILV
 30 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                        42.61 SILV
 32 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                        42.63 SILV
 33 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                          42.68 SILV
 34 Wong, Tiffany K     12 Twisters-MR                      43.77 SILV
 35 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR                43.78 SILV
 36 Faulkner, Breyanna  12 RedTails-MR                      43.82 SILV
 36 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                           43.82 SILV
 38 Quinn, Kelsey M     12 Express Swimming-MR              43.85 SILV
AGE - Division
  1 Landa, Angelica V   12 LBA-MR                           44.56
  2 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR              44.60
  3 Zaman, Farhin       11 Twisters-MR                      44.76
  4 Lloyd, Cecilia      11 CIY-MR                           44.91
  5 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                        45.23
  5 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR              45.23
  7 Pozo, Laurie        11 RedTails-MR                      45.27
  8 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR                45.30
  9 Quest, Carolyn      12 WAC-MR                           45.65
 10 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR              45.66
 11 Cheung, Donna       11 Express Swimming-MR              45.77
 12 Hassan, Amerah F    12 Apex-MR                          46.06
 13 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                           46.16
 14 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                           46.53
 15 Saks, Jessica       12 Basc-MR                          46.75
 16 Gucalp, Aylin       11 Flying Dolphins-MR               47.31
 17 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                          47.45
 18 Still, Mela M       12 RedTails-MR                      47.47
 19 Donahue, Alice L    11 Express Swimming-MR              47.86
 20 Pirog, Sophia A     12 Agua Swim Team-MR                47.90
 21 Roberts, Kelley     11 LBA-MR                           48.55
 22 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR              48.59
 23 Papp, Maria         11 Badger-MR                        49.15
 24 McLaughlin, Megan   11 RedTails-MR                      49.20
 25 Dara, Brittany      12 LBA-MR                           49.26
 26 Song, Crysta        11 WAC-MR                           49.45
 27 Eng, Christina      12 CIY-MR                           49.82
 28 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR              49.84
 29 Salgado, Catalina   11 Twisters-MR                      49.85
 30 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                           50.20
 31 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR              50.43
 32 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR              50.53
 33 Slouka, Maya L      11 KRKN-MR                          50.93
 34 Batista, Demelly    11 RedTails-MR                      52.29
 35 Stavridis, Linnea   11 Apex-MR                          52.86
 36 Gomez, Kiara J      11 Twisters-MR                      53.03
 37 Papigiotis, Alexia  11 CIY-MR                           54.47
 38 Fong, Danielle A    12 Agua Swim Team-MR              1:04.39
 -- Escolastico, Gracy  12 RedTails-MR                         DQ
 -- Almeida, Wynette A  11 Apex-MR                             DQ
 -- Quintin, Natalia    12 LBA-MR                              DQ

Event 38  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 28.24  5/1/1994  C.Miller, LIAC-MR
                37.49  ZQ
                37.50  QUAL
                38.09  JO
                43.79  SILV
                43.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 37.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR              37.46 ZQ+
  2 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                          37.78 JO
  3 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                      38.01 JO+
  3 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR                        38.01 JO+
  5 WU, Alex            12 Express Swimming-MR              38.06 JO+
  6 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR                      38.13 SILV
  7 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                      38.14 SILV
  8 Lee, Joe            12 DSC-MR                           38.81 SILV
  9 Cheskis, David      12 Basc-MR                          39.93 SILV
 10 Cash, Kevin         11 CIY-MR                           40.98 SILV
 11 Hew, Mervyn         12 WAC-MR                           41.04 SILV
 12 Lee, Marc A         12 Apex-MR                          41.13 SILV
 13 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR              41.37 SILV
 14 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR              41.76 SILV
 15 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                          41.78 SILV
 16 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                      42.03 SILV
 17 Sweetman, Brandon   11 CIY-MR                           42.23 SILV
 18 Navy, Daniel L      11 Flying Dolphins-MR               42.76 SILV
 19 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                      42.81 SILV
 20 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR              43.10 SILV
 21 Wren, Brian         12 CIY-MR                           43.18 SILV
 22 Cios, David         12 Twisters-MR                      43.49 SILV
 23 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                      43.72 SILV
AGE - Division
  1 Srdanovic, Ivan     12 KRKN-MR                          45.18
  2 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                      45.36
  3 Chan, Norman        12 CIY-MR                           45.37
  4 Ferrara, Ian A      11 Badger-MR                        45.66
  5 Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                          45.76
  6 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                          47.86
  7 Smith, Nicholas     11 LBA-MR                           48.21
  8 Mannes, David       12 Flying Dolphins-MR               50.22
  9 Frank, Elliot S     11 Flying Dolphins-MR               51.54
 10 Cammarosano, Joe    11 LBA-MR                           53.04
 11 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR            1:03.42
 -- Kondratenko, Artem  12 Apex-MR                             DQ
 -- Palmer, John A      11 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Davoudzadeh, Eitan  11 Express Swimming-MR                 DQ
Non-Award Division
  1 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                           44.33
  2 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR                45.13

Event 39  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.36  4/30/1996 V.Frolova, BSC-MR
                1:13.79  ZQ
                1:13.80  QUAL
                1:17.09  JO
                1:23.89  SILV
                1:23.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR                    1:13.89 JO
                  36.03     1:13.89 (37.86)
  2 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR                    1:15.16 JO
                  35.54     1:15.16 (39.62)
  3 Daly, Sinead N      16 HS-MR                          1:18.11 SILV
                  37.09     1:18.11 (41.02)
  4 Fufido, Maria       15 Badger-MR                      1:18.38 SILV
                  37.16     1:18.38 (41.22)
  5 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            1:23.51 SILV
                  39.87     1:23.51 (43.64)
AGE - Division
  1 Maloney, Meghan E   15 WAC-MR                         1:24.86
                  39.76     1:24.86 (45.10)
  2 Lau, Jessica        15 Twisters-MR                    1:25.87
                  40.57     1:25.87 (45.30)
  3 O'Connell, Caitlin  15 Agua Swim Team-MR              1:27.50
                  41.53     1:27.50 (45.97)
  4 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR              1:27.56
                  39.98     1:27.56 (47.58)
  5 Cartieciano, Carol  15 WAC-MR                         1:33.76
                  45.23     1:33.76 (48.53)
  6 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            1:36.47
                  45.73     1:36.47 (50.74)
  7 Vazquetelles, Meag  18 Apex-MR                        1:57.35
                  55.32   1:57.35 (1:02.03)

Event 40  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 56.41  4/30/1999 T.Pruitt, TS-MR
              1:07.99  ZQ
              1:08.00  QUAL
              1:09.09  JO
              1:13.89  SILV
              1:13.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Liu, Tom            16 WAC-MR                         1:04.04 ZQ+
                  29.75     1:04.04 (34.29)
  2 Sabanovic, Ildan    18 Twisters-MR                    1:06.83 ZQ+
                  31.02     1:06.83 (35.81)
  3 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            1:09.40 SILV
                  33.03     1:09.40 (36.37)
  3 Pulgar, Ronny J     17 Twisters-MR                    1:09.40 SILV
                  31.93     1:09.40 (37.47)
  5 Wong, Benjamin      16 Twisters-MR                    1:09.95 SILV
                  32.74     1:09.95 (37.21)
  6 Boate, Ryan         16 Badger-MR                      1:10.49 SILV
                  33.08     1:10.49 (37.41)
  7 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        1:10.87 SILV
                  33.95     1:10.87 (36.92)
  8 Wong, Justin        15 Twisters-MR                    1:11.35 SILV
                  33.53     1:11.35 (37.82)
  9 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                       1:11.40 SILV
                  33.75     1:11.40 (37.65)
 10 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                         1:12.58 SILV
                  34.10     1:12.58 (38.48)
 11 Alvarino, Anthony   15 WAC-MR                         1:13.48 SILV
                  34.73     1:13.48 (38.75)
AGE - Division
  1 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                        1:15.46
                  35.75     1:15.46 (39.71)
  2 Wei, David          17 KRKN-MR                        1:20.31
                  38.13     1:20.31 (42.18)
  3 Shala, Kris         17 Apex-MR                        1:22.00
                  39.41     1:22.00 (42.59)
  4 Snyder, Stephen R   15 Flying Dolphins-MR             1:29.21
                  41.95     1:29.21 (47.26)
  5 Navy, Marc          15 Flying Dolphins-MR             1:29.86
                  44.36     1:29.86 (45.50)

Event 41  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 24.94  5/1/1992  M.Lavery, YMID-MR
                27.89  ZQ
                27.90  QUAL
                28.69  JO
                32.49  SILV
                32.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 27.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                          27.51 ZQ+
  2 Tobin, Casey        11 Badger-MR                        27.72 ZQ+
  3 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                           27.84 ZQ+
  4 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                            27.91 JO
  5 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                          27.99 JO
  6 Jones, Shannon E    11 Badger-MR                        28.23 JO
  7 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                      28.36 JO
  8 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                          28.98 SILV
  9 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                        29.04 SILV
 10 Sowinski, Marta     12 Twisters-MR                      29.12 SILV
 11 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                        29.30 SILV
 12 Thermos, Christian  12 WAC-MR                           29.36 SILV
 13 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR              29.49 SILV
 14 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                      29.57 SILV
 14 Owens, Amanda       11 Badger-MR                        29.57 SILV
 16 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                           29.67 SILV
 17 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                      29.75 SILV
 18 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                           29.85 SILV
 19 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                      30.06 SILV
 20 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                      30.11 SILV
 21 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                          30.18 SILV
 22 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                      30.20 SILV
 23 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                           30.24 SILV
 24 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR              30.25 SILV
 25 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                      30.26 SILV
 26 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                      30.31 SILV
 27 Patton, Colleen M   12 Express Swimming-MR              30.42 SILV
 28 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                          30.72 SILV
 29 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                      30.89 SILV
 30 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                          31.04 SILV
 31 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR              31.08 SILV
 32 Alameda, Maria L    12 HS-MR                            31.10 SILV
 33 Landa, Angelica V   12 LBA-MR                           31.12 SILV
 34 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                           31.15 SILV
 35 Hunter, Finnisha    12 RedTails-MR                      31.63 SILV
 36 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                        31.72 SILV
 37 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                        31.79 SILV
 38 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                            31.98 SILV
 39 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR              32.05 SILV
 40 Motolinia, Nicole   12 Badger-MR                        32.13 SILV
 41 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                           32.18 SILV
 42 Rodriguez, Katheri  12 Twisters-MR                      32.29 SILV
 43 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR                32.38 SILV
 44 Dara, Brittany      12 LBA-MR                           32.39 SILV
 45 Nava, Stephanie     11 Badger-MR                        32.43 SILV
 46 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                      32.47 SILV
AGE - Division
  1 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR                32.56
  1 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR              32.56
  3 Quest, Carolyn      12 WAC-MR                           32.90
  4 Lawrence, Emma M    12 Agua Swim Team-MR                32.91
  5 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR                33.10
  6 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR              33.13
  7 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR              33.16
  8 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                           33.17
  9 Pozo, Laurie        11 RedTails-MR                      33.29
 10 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                          33.48
 11 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR              33.54
 12 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR              33.74
 13 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                          33.82
 14 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR              33.83
 15 Quinn, Kelsey M     12 Express Swimming-MR              33.85
 16 Mitchell, Shaina    12 RedTails-MR                      33.87
 17 Wong, Tiffany K     12 Twisters-MR                      33.90
 18 Still, Mela M       12 RedTails-MR                      34.10
 19 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR                34.29
 20 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR              34.30
 21 Smith, Meghan       11 Basc-MR                          34.50
 22 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR                34.59
 23 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                        34.66
 24 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                           34.78
 25 Zaman, Farhin       11 Twisters-MR                      35.03
 26 Lloyd, Cecilia      11 CIY-MR                           35.19
 27 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                          35.45
 28 Roberts, Kelley     11 LBA-MR                           35.59
 29 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR                35.93
 30 Joshi, Sonja S      12 Apex-MR                          36.31
 31 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR              36.54
 32 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR              36.59
 33 Adamo, Kristen      11 WAC-MR                           36.61
 34 Hassan, Amerah F    12 Apex-MR                          36.74
 35 MACK, Seshat M      12 Agua Swim Team-MR                36.84
 36 Salgado, Catalina   11 Twisters-MR                      36.94
 37 Ducasse, Sheila     12 RedTails-MR                      37.15
 38 Saks, Jessica       12 Basc-MR                          37.25
 39 Faulkner, Breyanna  12 RedTails-MR                      37.27
 40 Papp, Maria         11 Badger-MR                        37.49
 41 Gomez, Kiara J      11 Twisters-MR                      37.59
 42 Pirog, Sophia A     12 Agua Swim Team-MR                37.62
 43 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                           38.10
 44 Stavridis, Linnea   11 Apex-MR                          38.11
 45 Donahue, Alice L    11 Express Swimming-MR              38.19
 46 Cheung, Donna       11 Express Swimming-MR              38.50
 46 Gucalp, Aylin       11 Flying Dolphins-MR               38.50
 48 Eng, Christina      12 CIY-MR                           38.94
 49 McLaughlin, Megan   11 RedTails-MR                      39.16
 50 Batista, Demelly    11 RedTails-MR                      39.41
 51 Almeida, Whitney A  12 Apex-MR                          39.77
 52 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR              40.00
 53 Montemarano, Laura  11 LBA-MR                           40.14
 54 Song, Crysta        11 WAC-MR                           40.16
 55 Nunez, Nadyli       11 RedTails-MR                      40.22
 56 Slouka, Maya L      11 KRKN-MR                          40.76
 57 Inoa, Charlene      11 RedTails-MR                      42.07
 58 Almeida, Wynette A  11 Apex-MR                          42.48
 59 Schoen, Jenna G     11 WAC-MR                           44.77
 60 Fong, Danielle A    12 Agua Swim Team-MR                45.48
 61 Escolastico, Gracy  12 RedTails-MR                      45.65
 62 Quintin, Natalia    12 LBA-MR                           46.31
 63 Vasquez, Franchesc  12 Apex-MR                          46.82
Non-Award Division
  1 Patafio, Giovanna   11 Badger-MR                        33.27
  2 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                        33.79

Event 42  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.17  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
                27.59  ZQ
                27.60  QUAL
                28.69  JO
                32.49  SILV
                32.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 27.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR                      27.89 JO
  2 Ye, William W       12 NYCC-MR                          27.92 JO
  2 Kennon, Aidan       12 Badger-MR                        27.92 JO
  4 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR              28.17 JO+
  5 Cheskis, David      12 Basc-MR                          28.65 JO+
  6 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR              28.97 SILV
  7 Lee, Joe            12 DSC-MR                           29.57 SILV
  8 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                           29.62 SILV
  9 Polanco, Christoph  11 Twisters-MR                      30.00 SILV
  9 Friedman, Remy      11 LBA-MR                           30.00 SILV
 11 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR                30.18 SILV
 12 Sweetman, Brandon   11 CIY-MR                           30.66 SILV
 13 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                           30.70 SILV
 14 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                          30.84 SILV
 15 Hew, Mervyn         12 WAC-MR                           30.98 SILV
 16 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                      31.18 SILV
 17 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                      31.23 SILV
 18 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR              31.47 SILV
 19 Navy, Daniel L      11 Flying Dolphins-MR               31.76 SILV
 19 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                      31.76 SILV
 21 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR              31.78 SILV
 22 Srdanovic, Ivan     12 KRKN-MR                          32.08 SILV
 23 WU, Alex            12 Express Swimming-MR              32.30 SILV
 24 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                          32.44 SILV
AGE - Division
  1 Smith, Nicholas     11 LBA-MR                           33.42
  2 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR                34.03
  3 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                      34.12
  3 Peralta, Ramon E    11 Apex-MR                          34.12
  5 Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                          34.14
  6 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                          34.18
  7 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR              34.38
  8 Wren, Brian         12 CIY-MR                           34.58
  9 Joyner, Harold      12 RedTails-MR                      35.00
 10 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                      35.93
 11 Mannes, David       12 Flying Dolphins-MR               36.48
 12 Avdeev, Sergey I    11 Apex-MR                          37.07
 13 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR              37.13
 14 Palmer, John A      11 Express Swimming-MR              37.90
 15 Gonzalez, Justin    12 Apex-MR                          38.55
 16 Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR                40.08
 17 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR              40.29
 18 Kondratenko, Artem  12 Apex-MR                          40.55
 19 Olivier, Tomas      11 RedTails-MR                      40.68
 20 Frank, Elliot S     11 Flying Dolphins-MR               40.97
 21 Cammarosano, Joe    11 LBA-MR                           43.56
 22 Davoudzadeh, Eitan  11 Express Swimming-MR              51.85
Non-Award Division
  1 Ferrara, Ian A      11 Badger-MR                        32.61
  2 Chetvertkov, Anton  11 Agua Swim Team-MR                32.68
  3 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                          32.94
  4 Cios, David         12 Twisters-MR                      34.06

Event 43  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.35  4/30/1993 E.Smith, BSC-MR
                26.39  ZQ
                26.40  QUAL
                27.19  JO
                28.49  SILV
                28.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 26.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                           26.28 ZQ+
  2 Quach, Michele      16 Apex-MR                          26.69 JO
  3 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR              26.73 JO
  4 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR              26.75 JO
  5 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR                      27.58 SILV
  6 Biancone, Taylor    15 Badger-MR                        27.64 SILV
  7 Jonas, Lauren       16 Badger-MR                        27.66 SILV
  8 Geissler, Cristin   15 WAC-MR                           27.68 SILV
  9 Giberson, Erika     15 Basc-MR                          28.19 SILV
 10 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR              28.28 SILV
 11 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                          28.31 SILV
 12 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR                      28.39 SILV
 13 Fufido, Maria       15 Badger-MR                        28.42 SILV
AGE - Division
  1 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR              28.91
  2 Vitelli, Paula      15 Badger-MR                        29.04
  3 Bertin, Ivanna      15 Apex-MR                          29.16
  4 Conlon, Katie       16 Express Swimming-MR              29.47
  5 Ogrosso, Nicole     17 WAC-MR                           29.50
  6 Lau, Jessica        15 Twisters-MR                      29.80
  7 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR              29.82
  8 Leon, Carolina      15 Apex-MR                          30.06
  9 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                          30.28
 10 Ruane, Nikki        15 WAC-MR                           30.45
 11 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR                30.63
 12 Ong, Kathleen       16 Basc-MR                          31.83
 13 O'Connell, Caitlin  15 Agua Swim Team-MR                32.61
 14 Cartieciano, Carol  15 WAC-MR                           33.66
 15 Felix, Stephanie D  15 Apex-MR                          34.42
 16 Keane, Deirdre M    15 Apex-MR                          39.58
 17 Vazquetelles, Meag  18 Apex-MR                          43.64
 -- Maloney, Meghan E   15 WAC-MR                              DQ

Event 44  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 20.63  4/30/1999 J.Gage, TS-MR
                23.19  ZQ
                23.20  QUAL
                23.79  JO
                26.59  SILV
                26.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 23.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Delese, Marc        17 Basc-MR                          23.59 JO+
  2 Danko, Joseph A     18 Twisters-MR                      23.71 JO
  3 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                           23.93 SILV
  4 Wong, Louis K       17 Twisters-MR                      24.01 SILV
  5 Wakefield, Kevin A  16 Express Swimming-MR              24.09 SILV
  6 Sabanovic, Ildan    18 Twisters-MR                      24.46 SILV
  7 Slavashevich, Kost  16 Apex-MR                          24.47 SILV
  8 Lew, Michael        15 Badger-MR                        24.55 SILV
  9 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                          24.57 SILV
 10 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR              24.59 SILV
 11 Olivier, Francisco  15 RedTails-MR                      24.61 SILV
 12 Chow, Daniel        16 Badger-MR                        24.74 SILV
 13 Smith, Daniel       16 Basc-MR                          25.03 SILV
 14 De La Rosa, Noel    16 RedTails-MR                      25.27 SILV
 15 Lau, Kevin          15 Badger-MR                        25.44 SILV
 16 Liu, Tom            16 WAC-MR                           25.55 SILV
 17 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                      26.01 SILV
 18 Wowk, Justin        15 Basc-MR                          26.25 SILV
 19 Boate, Ryan         16 Badger-MR                        26.28 SILV
AGE - Division
  1 Fountain, Jacob     16 NYCC-MR                          26.73
  2 Wong, Justin        15 Twisters-MR                      26.85
  3 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                          26.89
  4 Justo, Fermin       17 RedTails-MR                      26.94
  5 Mino, Michael       15 Basc-MR                          27.01
  6 Wei, David          17 KRKN-MR                          27.04
  7 Navy, Marc          15 Flying Dolphins-MR               27.15
  8 Snyder, Stephen R   15 Flying Dolphins-MR               30.47
  9 Persia, Martin E    16 Apex-MR                          33.53
Non-Award Division
  1 Shala, Kris         17 Apex-MR                          26.94
  2 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                         27.17

Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 58.89  5/1/1997  C.Berg, MSC-MR
              1:09.59  ZQ
              1:09.60  QUAL
              1:12.29  JO
              1:24.99  SILV
              1:25.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR            1:10.06 JO
                  34.49     1:10.06 (35.57)
  2 Owens, Amanda       11 Badger-MR                      1:10.82 JO
                  34.33     1:10.82 (36.49)
  3 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                          1:11.50 JO
                  34.25     1:11.50 (37.25)
  4 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                        1:11.85 JO
                  35.06     1:11.85 (36.79)
  5 Jones, Shannon E    11 Badger-MR                      1:12.15 JO
                  34.59     1:12.15 (37.56)
  6 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                    1:12.80 SILV
                  34.93     1:12.80 (37.87)
  7 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                    1:12.85 SILV
                  34.75     1:12.85 (38.10)
  8 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                        1:13.37 SILV
                  35.36     1:13.37 (38.01)
  9 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                        1:14.24 SILV
                  36.48     1:14.24 (37.76)
 10 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      1:14.37 SILV
                  36.31     1:14.37 (38.06)
 11 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                    1:14.57 SILV
                  37.12     1:14.57 (37.45)
 12 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                         1:14.81 SILV
                  36.81     1:14.81 (38.00)
 13 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                      1:15.05 SILV
                  35.87     1:15.05 (39.18)
 14 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                    1:16.07 SILV
                  37.38     1:16.07 (38.69)
 15 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                      1:16.13 SILV
                  37.26     1:16.13 (38.87)
 16 Thermos, Christian  12 WAC-MR                         1:16.44 SILV
                  37.44     1:16.44 (39.00)
 17 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      1:16.52 SILV
                  37.63     1:16.52 (38.89)
 18 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                         1:17.29 SILV
                  37.47     1:17.29 (39.82)
 19 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR            1:17.33 SILV
                  37.98     1:17.33 (39.35)
 20 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                        1:17.35 SILV
                  37.55     1:17.35 (39.80)
 21 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                        1:18.32 SILV
                  37.64     1:18.32 (40.68)
 22 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                      1:18.76 SILV
                  38.50     1:18.76 (40.26)
 23 Dease, Katie D      11 Basc-MR                        1:18.91 SILV
                  38.68     1:18.91 (40.23)
 24 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR            1:20.38 SILV
                  39.56     1:20.38 (40.82)
 25 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR            1:21.52 SILV
                  39.08     1:21.52 (42.44)
 26 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                      1:22.06 SILV
                  40.95     1:22.06 (41.11)
 27 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                    1:23.67 SILV
                  39.88     1:23.67 (43.79)
 28 Lawrence, Emma M    12 Agua Swim Team-MR              1:23.75 SILV
                  40.95     1:23.75 (42.80)
 29 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                         1:24.75 SILV
                  40.18     1:24.75 (44.57)
AGE - Division
  1 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR              1:25.21
                  40.82     1:25.21 (44.39)
  2 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR              1:25.71
  3 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                         1:26.13
                  41.09     1:26.13 (45.04)
  4 Quinn, Kelsey M     12 Express Swimming-MR            1:26.84
  5 Motolinia, Nicole   12 Badger-MR                      1:26.87
                  43.31     1:26.87 (43.56)
  6 Patafio, Giovanna   11 Badger-MR                      1:28.02
                  42.88     1:28.02 (45.14)
  7 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR              1:28.03
                1:28.03         1:28.03 ( )
  8 Lloyd, Cecilia      11 CIY-MR                         1:28.19
                  42.17     1:28.19 (46.02)
  9 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                         1:28.41
                  44.80     1:28.41 (43.61)
 10 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR              1:29.06
                  45.52     1:29.06 (43.54)
 11 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                      1:29.37
                  43.14     1:29.37 (46.23)
 12 Hunter, Finnisha    12 RedTails-MR                    1:30.13
                  41.29     1:30.13 (48.84)
 13 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR            1:30.40
                  43.24     1:30.40 (47.16)
 14 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR              1:32.19
                  45.20     1:32.19 (46.99)
 15 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                         1:33.06
                  44.60     1:33.06 (48.46)
 16 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR            1:34.07
                  47.27     1:34.07 (46.80)
 17 Cheung, Donna       11 Express Swimming-MR            1:34.14
 18 Mitchell, Shaina    12 RedTails-MR                    1:34.94
 19 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR            1:34.98
                  44.26     1:34.98 (50.72)
 20 Saks, Jessica       12 Basc-MR                        1:35.20
                  46.36     1:35.20 (48.84)
 21 Pirog, Sophia A     12 Agua Swim Team-MR              1:37.78
 22 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR            1:37.96
 23 Song, Crysta        11 WAC-MR                         1:38.04
                  48.07     1:38.04 (49.97)
 24 Adamo, Kristen      11 WAC-MR                         1:38.47
                  48.14     1:38.47 (50.33)
 25 Batista, Demelly    11 RedTails-MR                    1:39.00
                  47.30     1:39.00 (51.70)
 26 Smith, Meghan       11 Basc-MR                        1:39.25
                  46.94     1:39.25 (52.31)
 27 MACK, Seshat M      12 Agua Swim Team-MR              1:43.26
                  46.31     1:43.26 (56.95)
 28 Papp, Maria         11 Badger-MR                      1:43.46
                  47.86     1:43.46 (55.60)
 29 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR            1:43.78
                  49.21     1:43.78 (54.57)
 30 Schoen, Jenna G     11 WAC-MR                         1:47.15
                  51.76     1:47.15 (55.39)
 31 Donahue, Alice L    11 Express Swimming-MR            1:49.06
                  53.41     1:49.06 (55.65)
 32 Nunez, Nadyli       11 RedTails-MR                    1:49.95
                  52.90     1:49.95 (57.05)
 33 Papigiotis, Alexia  11 CIY-MR                         1:52.27
                  53.89     1:52.27 (58.38)
 34 Inoa, Charlene      11 RedTails-MR                    2:02.73
                2:02.73         2:02.73 ( )
 -- Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR                 DQ
Non-Award Division
  1 Patton, Colleen M   12 Express Swimming-MR            1:25.04
                  42.04     1:25.04 (43.00)
  2 Nava, Stephanie     11 Badger-MR                      1:32.50
                  45.34     1:32.50 (47.16)

Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 55.84  5/1/1996  N.Pai, MSC-MR
              1:10.59  ZQ
              1:10.60  QUAL
              1:14.39  JO
              1:25.79  SILV
              1:25.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR                    1:07.66 ZQ+
                  32.24     1:07.66 (35.42)
  2 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR                      1:08.80 ZQ+
                  33.65     1:08.80 (35.15)
  3 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR            1:09.31 ZQ+
                  34.27     1:09.31 (35.04)
  4 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR            1:13.23 JO
                  36.35     1:13.23 (36.88)
  5 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                    1:14.47 SILV
                  36.13     1:14.47 (38.34)
  6 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                         1:14.54 SILV
                  36.24     1:14.54 (38.30)
  7 Ye, William W       12 NYCC-MR                        1:15.29 SILV
                  37.18     1:15.29 (38.11)
  8 Friedman, Remy      11 LBA-MR                         1:16.14 SILV
                  36.77     1:16.14 (39.37)
  9 Hew, Mervyn         12 WAC-MR                         1:17.46 SILV
                  38.03     1:17.46 (39.43)
 10 Sweetman, Brandon   11 CIY-MR                         1:17.56 SILV
                  37.99     1:17.56 (39.57)
 11 Lee, Joe            12 DSC-MR                         1:17.61 SILV
                  37.15     1:17.61 (40.46)
 12 Cheskis, David      12 Basc-MR                        1:18.36 SILV
                  38.44     1:18.36 (39.92)
 13 WU, Alex            12 Express Swimming-MR            1:18.56 SILV
                  38.57     1:18.56 (39.99)
 14 Navy, Daniel L      11 Flying Dolphins-MR             1:20.45 SILV
                  38.63     1:20.45 (41.82)
 15 Chetvertkov, Anton  11 Agua Swim Team-MR              1:20.52 SILV
                  39.25     1:20.52 (41.27)
 16 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR              1:21.28 SILV
                  40.36     1:21.28 (40.92)
 17 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR            1:22.01 SILV
                  40.54     1:22.01 (41.47)
 18 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                         1:24.52 SILV
                  40.04     1:24.52 (44.48)
AGE - Division
  1 Ferrara, Ian A      11 Badger-MR                      1:26.32
                  41.84     1:26.32 (44.48)
  2 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                    1:27.68
                  43.59     1:27.68 (44.09)
  3 Smith, Nicholas     11 LBA-MR                         1:28.99
                  43.89     1:28.99 (45.10)
  4 Chan, Norman        12 CIY-MR                         1:29.24
                  43.02     1:29.24 (46.22)
  5 Wren, Brian         12 CIY-MR                         1:32.32
                  44.69     1:32.32 (47.63)
  6 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                        1:32.56
                  43.69     1:32.56 (48.87)
  7 Joyner, Harold      12 RedTails-MR                    1:32.59
  8 Cash, Kevin         11 CIY-MR                         1:32.69
  9 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR              1:32.78
 10 Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR              1:40.82
                  48.58     1:40.82 (52.24)
 11 Palmer, John A      11 Express Swimming-MR            1:42.37
                  51.09     1:42.37 (51.28)
 12 Frank, Elliot S     11 Flying Dolphins-MR             1:43.64
                  48.92     1:43.64 (54.72)
 13 Cammarosano, Joe    11 LBA-MR                         1:46.15
                  50.20     1:46.15 (55.95)
 14 Mannes, David       12 Flying Dolphins-MR             1:55.83
                  56.04     1:55.83 (59.79)
 15 Olivier, Tomas      11 RedTails-MR                    1:55.85
                  53.94   1:55.85 (1:01.91)
 16 Davoudzadeh, Eitan  11 Express Swimming-MR            2:08.77
                1:00.68   2:08.77 (1:08.09)
 -- Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR                 DQ
                  47.25          DQ (52.19)

Event 47  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.37  4/30/1987 L.Loveless, BSC-MR
              1:06.29  ZQ
              1:06.30  QUAL
              1:06.49  JO
              1:13.09  SILV
              1:13.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR                      1:03.55 ZQ+
                  31.55     1:03.55 (32.00)
  2 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                         1:04.96 ZQ+
                  31.34     1:04.96 (33.62)
  3 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR            1:07.72 SILV
                  32.51     1:07.72 (35.21)
  4 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR              1:08.18 SILV
                  33.10     1:08.18 (35.08)
  5 Quach, Michele      16 Apex-MR                        1:08.31 SILV
                  33.51     1:08.31 (34.80)
  6 Zhu, Angela         16 Twisters-MR                    1:08.86 SILV
                  33.39     1:08.86 (35.47)
  7 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR            1:09.05 SILV
                  34.03     1:09.05 (35.02)
  8 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR                    1:10.60 SILV
                  34.37     1:10.60 (36.23)
  8 Jonas, Lauren       16 Badger-MR                      1:10.60 SILV
                  37.46     1:10.60 (33.14)
 10 Vitelli, Paula      15 Badger-MR                      1:12.28 SILV
                  37.85     1:12.28 (34.43)
 11 Geissler, Cristin   15 WAC-MR                         1:12.46 SILV
                  36.56     1:12.46 (35.90)
 12 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                        1:12.60 SILV
                  37.30     1:12.60 (35.30)
 13 Mark, Sarah         17 Twisters-MR                    1:12.65 SILV
                  36.60     1:12.65 (36.05)
AGE - Division
  1 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            1:13.91
  2 Ogrosso, Nicole     17 WAC-MR                         1:14.25
                  38.01     1:14.25 (36.24)
  3 Ong, Kathleen       16 Basc-MR                        1:15.22
                  37.11     1:15.22 (38.11)
  4 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR              1:16.36
                  36.27     1:16.36 (40.09)
  4 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            1:16.36
                  36.15     1:16.36 (40.21)
  6 Daly, Sinead N      16 HS-MR                          1:16.56
                  39.65     1:16.56 (36.91)
  7 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            1:17.88
  8 Ruane, Nikki        15 WAC-MR                         1:17.92
                  38.66     1:17.92 (39.26)
  9 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR            1:18.41
                  38.19     1:18.41 (40.22)
Non-Award Division
  1 Giberson, Erika     15 Basc-MR                        1:13.33
                  38.07     1:13.33 (35.26)

Event 48  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 49.54  4/30/1981 R.Carey, BSC-MR
                58.69  ZQ
                58.70  QUAL
              1:00.49  JO
              1:06.89  SILV
              1:06.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 58.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Chow, Daniel        16 Badger-MR                      1:00.04 JO+
  2 Lau, Kevin          15 Badger-MR                      1:00.40 JO+
                  29.71     1:00.40 (30.69)
  3 Wakefield, Kevin A  16 Express Swimming-MR            1:00.51 SILV
                  29.60     1:00.51 (30.91)
  4 Danko, Joseph A     18 Twisters-MR                    1:01.11 SILV
                  29.99     1:01.11 (31.12)
  5 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                    1:01.95 SILV
                  30.66     1:01.95 (31.29)
  6 Lanham, Andrew      16 WAC-MR                         1:02.27 SILV
                  29.78     1:02.27 (32.49)
  7 Brulhardt, David A  16 Twisters-MR                    1:03.36 SILV
                  31.05     1:03.36 (32.31)
  8 Delese, Marc        17 Basc-MR                        1:03.49 SILV
                  30.78     1:03.49 (32.71)
  9 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR              1:04.07 SILV
                  31.12     1:04.07 (32.95)
 10 Olivier, Francisco  15 RedTails-MR                    1:05.22 SILV
                  31.02     1:05.22 (34.20)
 10 Brulhardt, Arnold   17 Twisters-MR                    1:05.22 SILV
                  31.81     1:05.22 (33.41)
 12 De La Rosa, Noel    16 RedTails-MR                    1:05.79 SILV
                  31.83     1:05.79 (33.96)
AGE - Division
  1 Wei, David          17 KRKN-MR                        1:16.26
  2 Navy, Marc          15 Flying Dolphins-MR             1:16.37
                  37.37     1:16.37 (39.00)
  3 Snyder, Stephen R   15 Flying Dolphins-MR             1:20.26
                  38.03     1:20.26 (42.23)

Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.92  5/1/1992  J.Landrio, TOI-MR
                30.69  ZQ
                30.70  QUAL
                31.79  JO
                37.19  SILV
                37.20  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 30.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                      31.26 JO
  2 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                          31.27 JO+
  3 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                          31.31 JO
  4 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                        31.36 JO
  5 Kelly, Emily        11 LBA-MR                           31.42 JO
  6 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                           31.82 SILV
  7 Tobin, Casey        11 Badger-MR                        31.86 SILV
  8 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                      32.08 SILV
  9 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                          32.09 SILV
 10 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                            32.29 SILV
 11 Owens, Amanda       11 Badger-MR                        32.39 SILV
 12 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                      32.66 SILV
 13 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                           32.80 SILV
 14 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                      33.70 SILV
 15 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                          34.16 SILV
 16 Thermos, Christian  12 WAC-MR                           34.27 SILV
 17 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                      34.48 SILV
 18 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                        34.54 SILV
 19 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR              34.69 SILV
 20 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                        34.73 SILV
 21 Lazare, Libby       11 Badger-MR                        35.12 SILV
 22 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR              35.54 SILV
 23 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                          35.88 SILV
 24 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                           35.99 SILV
 25 Sowinski, Marta     12 Twisters-MR                      36.04 SILV
 26 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                           36.10 SILV
 27 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                        36.34 SILV
 28 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR                36.57 SILV
 29 Patton, Colleen M   12 Express Swimming-MR              36.83 SILV
 30 Patafio, Giovanna   11 Badger-MR                        36.90 SILV
 31 Hunter, Finnisha    12 RedTails-MR                      36.98 SILV
 32 Alameda, Maria L    12 HS-MR                            37.05 SILV
 33 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR              37.10 SILV
AGE - Division
  1 Landa, Angelica V   12 LBA-MR                           37.27
  2 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                      37.44
  3 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR                38.09
  4 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR                38.32
  5 Dease, Katie D      11 Basc-MR                          38.70
  6 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                           38.76
  7 Quinn, Kelsey M     12 Express Swimming-MR              38.83
  8 Rodriguez, Katheri  12 Twisters-MR                      38.92
  9 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR                39.08
 10 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                           39.14
 11 Gomez, Kiara J      11 Twisters-MR                      39.15
 12 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR              39.38
 13 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR              39.65
 14 Mitchell, Shaina    12 RedTails-MR                      40.06
 15 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                      40.09
 16 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                          40.73
 17 Joshi, Sonja S      12 Apex-MR                          41.40
 17 Zaman, Farhin       11 Twisters-MR                      41.40
 19 Still, Mela M       12 RedTails-MR                      41.79
 20 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR              42.01
 21 Quest, Carolyn      12 WAC-MR                           42.08
 22 Lawrence, Emma M    12 Agua Swim Team-MR                42.11
 23 Smith, Meghan       11 Basc-MR                          42.95
 23 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                           42.95
 25 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                      43.31
 26 Donahue, Alice L    11 Express Swimming-MR              44.38
 27 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR              44.39
 28 Papp, Maria         11 Badger-MR                        44.49
 29 Stavridis, Linnea   11 Apex-MR                          44.67
 30 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR                44.88
 31 Adamo, Kristen      11 WAC-MR                           45.18
 32 Gucalp, Aylin       11 Flying Dolphins-MR               46.66
 33 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR              48.42
 34 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                          48.50
 35 Almeida, Whitney A  12 Apex-MR                          48.79
 36 Pirog, Sophia A     12 Agua Swim Team-MR                48.91
 37 Montemarano, Laura  11 LBA-MR                           51.09
 38 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR              51.17
 39 McLaughlin, Megan   11 RedTails-MR                      51.90
 40 Almeida, Wynette A  11 Apex-MR                          55.45
 41 Papigiotis, Alexia  11 CIY-MR                           55.66
 42 Schoen, Jenna G     11 WAC-MR                           57.08
 43 Hassan, Amerah F    12 Apex-MR                        1:04.37
 44 Quintin, Natalia    12 LBA-MR                         1:27.63
Non-Award Division
  1 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR              38.23

Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.42  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
                31.29  ZQ
                31.30  QUAL
                32.79  JO
                39.69  SILV
                39.70  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 31.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Kennon, Aidan       12 Badger-MR                        31.30 QUAL+
  2 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR                        31.44 JO
  3 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR                      31.74 JO
  4 Derlath, Jonathan   12 Express Swimming-MR              32.93 SILV
  5 Polanco, Christoph  11 Twisters-MR                      33.85 SILV
  6 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR              33.86 SILV
  7 Ye, William W       12 NYCC-MR                          34.01 SILV
  8 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                      34.94 SILV
  9 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                      35.03 SILV
 10 WU, Alex            12 Express Swimming-MR              35.19 SILV
 11 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                      35.31 SILV
 12 Hew, Mervyn         12 WAC-MR                           35.97 SILV
 13 Lee, Marc A         12 Apex-MR                          36.70 SILV
 14 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR              36.83 SILV
 15 Friedman, Remy      11 LBA-MR                           36.84 SILV
 16 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR                37.34 SILV
 17 Chetvertkov, Anton  11 Agua Swim Team-MR                37.53 SILV
 18 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                           38.06 SILV
 19 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                          38.80 SILV
 20 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                      38.90 SILV
 21 Srdanovic, Ivan     12 KRKN-MR                          39.43 SILV
 22 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR              39.55 SILV
AGE - Division
  1 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                          39.75
  2 Peralta, Ramon E    11 Apex-MR                          41.94
  3 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                          44.65
  4 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                      45.86
  5 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR              47.20
  6 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                      50.29
  7 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR              50.69
  8 Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR                52.85
 -- Kondratenko, Artem  12 Apex-MR                             DQ
 -- Gonzalez, Justin    12 Apex-MR                             DQ
 -- Cash, Kevin         11 CIY-MR                              DQ
 -- Palmer, John A      11 Express Swimming-MR                 DQ
Non-Award Division
  1 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR              39.95
  2 Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                          45.70

Event 51  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 54.46  4/30/1981 M.Hurrell, BSC-MR
              1:04.49  ZQ
              1:04.50  QUAL
              1:06.59  JO
              1:12.59  SILV
              1:12.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:04.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Groenewoud, Carmen  16 Badger-MR                      1:01.41 ZQ+
                  28.73     1:01.41 (32.68)
  2 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR            1:05.28 JO
                  30.46     1:05.28 (34.82)
  3 Biancone, Taylor    15 Badger-MR                      1:05.44 JO
                  30.47     1:05.44 (34.97)
  4 Vitelli, Paula      15 Badger-MR                      1:06.22 JO
                  31.68     1:06.22 (34.54)
  5 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR              1:07.56 SILV
                  31.79     1:07.56 (35.77)
  6 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR                    1:07.90 SILV
                  31.27     1:07.90 (36.63)
  7 Quach, Michele      16 Apex-MR                        1:08.65 SILV
                  31.90     1:08.65 (36.75)
  8 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            1:08.92 SILV
                  32.53     1:08.92 (36.39)
  9 Fufido, Maria       15 Badger-MR                      1:09.37 SILV
                  32.61     1:09.37 (36.76)
 10 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            1:11.43 SILV
                  33.70     1:11.43 (37.73)
 11 Mark, Sarah         17 Twisters-MR                    1:12.15 SILV
                  33.51     1:12.15 (38.64)
AGE - Division
  1 Geissler, Cristin   15 WAC-MR                         1:14.21
                  34.24     1:14.21 (39.97)
  2 Zhu, Angela         16 Twisters-MR                    1:16.48
                  33.42     1:16.48 (43.06)
  3 Conlon, Katie       16 Express Swimming-MR            1:17.42
                  35.23     1:17.42 (42.19)
  4 Daly, Sinead N      16 HS-MR                          1:17.62
                  36.47     1:17.62 (41.15)
  5 Ruane, Nikki        15 WAC-MR                         1:19.97
                  35.97     1:19.97 (44.00)
  6 Bertin, Ivanna      15 Apex-MR                        1:23.15
                  38.34     1:23.15 (44.81)
  7 Leon, Carolina      15 Apex-MR                        1:24.14
                  39.59     1:24.14 (44.55)
Non-Award Division
  1 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                        1:13.41
                  33.27     1:13.41 (40.14)
  2 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        1:16.32
                  34.53     1:16.32 (41.79)

Event 52  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 49.11  3/1/2002  D.Kahn, NS-MR
                58.89  ZQ
                58.90  QUAL
                58.99  JO
              1:05.59  SILV
              1:06.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 58.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Lanham, Andrew      16 WAC-MR                           58.31 ZQ+
                  27.00       58.31 (31.31)
  2 Wakefield, Kevin A  16 Express Swimming-MR              59.60 SILV
                  28.41       59.60 (31.19)
  3 Delese, Marc        17 Basc-MR                        1:00.10 SILV+
                  27.95     1:00.10 (32.15)
  4 Wowk, Justin        15 Basc-MR                        1:01.10 SILV
                  29.51     1:01.10 (31.59)
  5 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR              1:01.82 SILV
                  29.04     1:01.82 (32.78)
  6 Sabanovic, Ildan    18 Twisters-MR                    1:02.76 SILV
                  28.40     1:02.76 (34.36)
  7 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                        1:03.22 SILV
                  29.16     1:03.22 (34.06)
  8 Lew, Michael        15 Badger-MR                      1:04.52 SILV
                  29.50     1:04.52 (35.02)
  9 Chow, Daniel        16 Badger-MR                      1:04.66 SILV
                  29.64     1:04.66 (35.02)
 10 De La Rosa, Noel    16 RedTails-MR                    1:04.93 SILV
                  30.15     1:04.93 (34.78)
 11 Smith, Daniel       16 Basc-MR                        1:06.39 MEET
                  29.53     1:06.39 (36.86)
 -- Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                             DQ
                  28.21          DQ (32.82)
AGE - Division
  1 Wong, Benjamin      16 Twisters-MR                    1:07.88
                  31.54     1:07.88 (36.34)
  2 Alvarino, Anthony   15 WAC-MR                         1:07.91
                  30.71     1:07.91 (37.20)
  3 Fountain, Jacob     16 NYCC-MR                        1:09.60
                  32.25     1:09.60 (37.35)
  4 Justo, Fermin       17 RedTails-MR                    1:09.90
                  31.71     1:09.90 (38.19)
  5 Mino, Michael       15 Basc-MR                        1:13.52
                  34.47     1:13.52 (39.05)
  6 Shala, Kris         17 Apex-MR                        1:13.99
                  34.09     1:13.99 (39.90)
Non-Award Division
  1 Wei, David          17 KRKN-MR                        1:09.80
                  31.94     1:09.80 (37.86)

Event 53  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:09.96  5/1/1991  T.Lynch, YMID-MA
                2:28.19  ZQ
                2:28.20  QUAL
                2:32.29  JO
                2:54.09  SILV
                2:54.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:28.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                        2:28.56 JO
                  32.96     1:11.68 (38.72)     1:54.79 (43.11)     2:28.56 (33.77)
  2 Kelly, Emily        11 LBA-MR                         2:32.02 JO+
                  34.27     1:12.40 (38.13)     1:59.54 (47.14)     2:32.02 (32.48)
  3 Jones, Shannon E    11 Badger-MR                      2:33.34 SILV
                  33.19     1:12.32 (39.13)     2:01.23 (48.91)     2:33.34 (32.11)
  4 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      2:33.46 SILV
                  33.80     1:14.33 (40.53)     1:59.66 (45.33)     2:33.46 (33.80)
  5 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                        2:34.00 SILV
                  33.82     1:12.77 (38.95)     2:00.10 (47.33)     2:34.00 (33.90)
  6 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                    2:34.07 SILV
                  33.69     1:15.77 (42.08)     1:59.35 (43.58)     2:34.07 (34.72)
  7 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                    2:34.53 SILV
                  37.28     1:16.63 (39.35)     1:59.77 (43.14)     2:34.53 (34.76)
  8 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                    2:36.22 SILV
                  33.78     1:12.64 (38.86)     2:00.77 (48.13)     2:36.22 (35.45)
  9 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      2:39.32 SILV
                  36.92     1:17.84 (40.92)     2:05.06 (47.22)     2:39.32 (34.26)
 10 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                        2:40.32 SILV
                  35.88     1:15.31 (39.43)     2:03.35 (48.04)     2:40.32 (36.97)
 11 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                          2:40.53 SILV
                  34.94     1:14.35 (39.41)     2:04.15 (49.80)     2:40.53 (36.38)
 12 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                      2:41.93 SILV
                  35.41     1:16.24 (40.83)     2:05.89 (49.65)     2:41.93 (36.04)
 13 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                      2:42.44 SILV
                  34.15     1:16.45 (42.30)     2:05.65 (49.20)     2:42.44 (36.79)
 14 Thermos, Christian  12 WAC-MR                         2:43.45 SILV
                  36.61     1:20.33 (43.72)     2:08.50 (48.17)     2:43.45 (34.95)
 15 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                         2:44.28 SILV
                  39.24     1:21.62 (42.38)     2:06.58 (44.96)     2:44.28 (37.70)
 16 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR            2:45.62 SILV
                  37.36     1:21.45 (44.09)     2:09.30 (47.85)     2:45.62 (36.32)
 16 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                    2:45.62 SILV
                  38.27     1:21.50 (43.23)     2:09.63 (48.13)     2:45.62 (35.99)
 18 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                        2:46.38 SILV
                  37.15     1:19.04 (41.89)     2:09.18 (50.14)     2:46.38 (37.20)
 19 Dease, Katie D      11 Basc-MR                        2:49.01 SILV
                  39.95     1:23.79 (43.84)     2:13.21 (49.42)     2:49.01 (35.80)
 20 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                         2:49.45 SILV
                  38.79     1:19.00 (40.21)     2:12.02 (53.02)     2:49.45 (37.43)
 21 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                        2:49.47 SILV
                  38.85     1:20.20 (41.35)     2:09.41 (49.21)     2:49.47 (40.06)
 22 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                      2:49.86 SILV
                  37.27     1:20.35 (43.08)     2:10.94 (50.59)     2:49.86 (38.92)
 23 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR              2:50.21 SILV
                  37.11     1:20.28 (43.17)     2:12.51 (52.23)     2:50.21 (37.70)
 24 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR            2:50.30 SILV
                  40.82     1:25.17 (44.35)     2:10.49 (45.32)     2:50.30 (39.81)
 25 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR            2:50.68 SILV
                  39.44     1:24.03 (44.59)     2:13.06 (49.03)     2:50.68 (37.62)
 26 Patton, Colleen M   12 Express Swimming-MR            2:50.76 SILV
                  37.31     1:22.59 (45.28)     2:15.38 (52.79)     2:50.76 (35.38)
 27 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                          2:51.66 SILV
                  38.83     1:22.18 (43.35)     2:12.22 (50.04)     2:51.66 (39.44)
 28 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR              2:52.76 SILV
                  38.57     1:23.96 (45.39)     2:13.83 (49.87)     2:52.76 (38.93)
 29 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                        2:53.41 SILV
                  37.66     1:22.14 (44.48)     2:14.56 (52.42)     2:53.41 (38.85)
AGE - Division
  1 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR            2:55.37
                  39.12     1:27.83 (48.71)     2:18.92 (51.09)     2:55.37 (36.45)
  2 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR            2:56.58
                  41.15     1:22.50 (41.35)     2:16.45 (53.95)     2:56.58 (40.13)
  3 Landa, Angelica V   12 LBA-MR                         2:56.74
                  39.02     1:23.64 (44.62)     2:18.64 (55.00)     2:56.74 (38.10)
  4 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR            2:58.47
                  40.99     1:26.91 (45.92)     2:18.11 (51.20)     2:58.47 (40.36)
  5 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                      2:58.77
                  40.21     1:23.60 (43.39)     2:18.83 (55.23)     2:58.77 (39.94)
  6 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                      2:59.47
                  37.36     1:21.79 (44.43)     2:18.38 (56.59)     2:59.47 (41.09)
  7 Alameda, Maria L    12 HS-MR                          3:00.38
                  38.76     1:20.06 (41.30)     2:20.02 (59.96)     3:00.38 (40.36)
  8 Nava, Stephanie     11 Badger-MR                      3:03.73
                  40.16     1:29.85 (49.69)     2:21.99 (52.14)     3:03.73 (41.74)
  9 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR            3:04.50
                  40.87     1:25.91 (45.04)     2:22.40 (56.49)     3:04.50 (42.10)
 10 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR              3:07.30
                  41.29     1:30.42 (49.13)     2:24.68 (54.26)     3:07.30 (42.62)
 11 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                      3:09.90
                  39.12     1:28.53 (49.41)   2:29.55 (1:01.02)     3:09.90 (40.35)
 12 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR              3:10.41
                  47.06     1:33.62 (46.56)     2:29.29 (55.67)     3:10.41 (41.12)
 13 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                         3:13.70
                  46.30     1:33.29 (46.99)     2:30.07 (56.78)     3:13.70 (43.63)
 14 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR            3:14.32
                  46.36     1:35.91 (49.55)     2:29.64 (53.73)     3:14.32 (44.68)
 15 Cheung, Donna       11 Express Swimming-MR            3:17.53
                  45.17     1:34.67 (49.50)     2:29.89 (55.22)     3:17.53 (47.64)
 16 Dara, Brittany      12 LBA-MR                         3:17.70
                  44.91     1:32.85 (47.94)   2:34.89 (1:02.04)     3:17.70 (42.81)
 17 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR              3:23.68
                  43.71     1:37.51 (53.80)     2:34.05 (56.54)     3:23.68 (49.63)
 18 Smith, Meghan       11 Basc-MR                        3:24.80
                  47.11     1:42.00 (54.89)     2:38.79 (56.79)     3:24.80 (46.01)
 19 Eng, Christina      12 CIY-MR                         3:34.30
                  48.06     1:43.62 (55.56)     2:43.08 (59.46)     3:34.30 (51.22)
 20 Song, Crysta        11 WAC-MR                         3:39.06
                  58.40     1:52.73 (54.33)     2:50.26 (57.53)     3:39.06 (48.80)
 -- Motolinia, Nicole   12 Badger-MR                           DQ
                  39.27     1:25.59 (46.32)     2:19.58 (53.99)          DQ (38.42)
 -- Patafio, Giovanna   11 Badger-MR                           DQ
                  38.33     1:23.46 (45.13)     2:18.16 (54.70)          DQ (38.14)
Non-Award Division
  1 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR              2:54.83
                  40.43     1:26.58 (46.15)     2:16.38 (49.80)     2:54.83 (38.45)

Event 54  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:06.29  3/29/2001 S.Tusup, TS-MR
                2:34.49  ZQ
                2:34.50  QUAL
                2:36.69  JO
                2:59.09  SILV
                2:59.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR                    2:23.76 ZQ+
                  31.32     1:09.32 (38.00)     1:50.28 (40.96)     2:23.76 (33.48)
  2 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR            2:37.84 SILV
                  36.11     1:16.64 (40.53)     2:03.57 (46.93)     2:37.84 (34.27)
  3 Kennon, Aidan       12 Badger-MR                      2:41.49 SILV
                  33.22     1:12.30 (39.08)     2:05.45 (53.15)     2:41.49 (36.04)
  4 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                    2:45.46 SILV
                  36.34     1:21.19 (44.85)     2:08.01 (46.82)     2:45.46 (37.45)
  5 Lee, Joe            12 DSC-MR                         2:46.53 SILV
                  36.48     1:19.60 (43.12)     2:09.12 (49.52)     2:46.53 (37.41)
  6 Cheskis, David      12 Basc-MR                        2:47.16 SILV
                  38.37     1:21.52 (43.15)     2:11.36 (49.84)     2:47.16 (35.80)
  7 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                    2:49.78 SILV
                  37.72     1:21.27 (43.55)     2:13.38 (52.11)     2:49.78 (36.40)
  8 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR              2:50.68 SILV
                  38.82     1:22.91 (44.09)     2:13.23 (50.32)     2:50.68 (37.45)
  9 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                         2:52.37 SILV
                  40.27     1:23.96 (43.69)     2:16.11 (52.15)     2:52.37 (36.26)
 10 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                        2:52.61 SILV
                  40.15     1:26.93 (46.78)     2:13.77 (46.84)     2:52.61 (38.84)
 11 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR            2:55.99 SILV
                  40.11     1:27.32 (47.21)     2:19.32 (52.00)     2:55.99 (36.67)
 12 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR            2:58.11 SILV
                  41.25     1:27.81 (46.56)     2:18.16 (50.35)     2:58.11 (39.95)
 13 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                    2:58.13 SILV
                  41.47     1:28.90 (47.43)     2:19.03 (50.13)     2:58.13 (39.10)
 14 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR            2:58.32 SILV
                  43.64     1:26.89 (43.25)     2:21.06 (54.17)     2:58.32 (37.26)
AGE - Division
  1 Chan, Norman        12 CIY-MR                         3:11.50
                  42.68     1:33.51 (50.83)     2:29.17 (55.66)     3:11.50 (42.33)
  2 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR            3:20.08
                  48.94     1:37.16 (48.22)     2:30.10 (52.94)     3:20.08 (49.98)
  3 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                        3:28.45
                  51.08     1:41.80 (50.72)   2:43.33 (1:01.53)     3:28.45 (45.12)
 -- Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR                   DQ
                  58.57     1:53.40 (54.83)   3:04.92 (1:11.52)          DQ (55.56)

Event 55  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  11/15/2003JULIA E. SMIT at 2003-MR Secti, TVSC-MR
                2:19.49  ZQ
                2:19.50  QUAL
                2:23.49  JO
                2:43.09  SILV
                2:43.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:19.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR            2:24.93 SILV
                  32.90     1:09.47 (36.57)     1:52.95 (43.48)     2:24.93 (31.98)
  2 Roseman, Alexandra  16 Agua Swim Team-MR              2:25.79 SILV
                  31.60     1:09.26 (37.66)     1:52.12 (42.86)     2:25.79 (33.67)
  3 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            2:26.70 SILV
                  32.91     1:12.04 (39.13)     1:53.72 (41.68)     2:26.70 (32.98)
  4 Biancone, Taylor    15 Badger-MR                      2:27.20 SILV
                  31.23     1:10.32 (39.09)     1:53.98 (43.66)     2:27.20 (33.22)
  5 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            2:34.06 SILV
                  33.37     1:12.16 (38.79)     1:59.02 (46.86)     2:34.06 (35.04)
  6 Zhu, Angela         16 Twisters-MR                    2:34.96 SILV
                  32.90     1:11.90 (39.00)     1:57.27 (45.37)     2:34.96 (37.69)
  7 Daly, Sinead N      16 HS-MR                          2:36.17 SILV
                  34.59     1:14.98 (40.39)     1:59.73 (44.75)     2:36.17 (36.44)
  8 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        2:37.65 SILV
                  34.45     1:14.12 (39.67)     2:01.22 (47.10)     2:37.65 (36.43)
  9 Geissler, Cristin   15 WAC-MR                         2:40.57 SILV
                  34.98     1:16.43 (41.45)     2:05.87 (49.44)     2:40.57 (34.70)
 10 Mark, Sarah         17 Twisters-MR                    2:41.75 SILV
                  34.01     1:13.30 (39.29)     2:03.46 (50.16)     2:41.75 (38.29)
AGE - Division
  1 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR            2:44.68
                  34.81     1:17.02 (42.21)     2:08.06 (51.04)     2:44.68 (36.62)
  2 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            2:46.41
                  36.89     1:17.19 (40.30)     2:09.12 (51.93)     2:46.41 (37.29)
  3 Ong, Kathleen       16 Basc-MR                        2:47.66
                  38.45     1:19.81 (41.36)     2:09.14 (49.33)     2:47.66 (38.52)
  4 O'Connell, Caitlin  15 Agua Swim Team-MR              2:52.79
                  37.99     1:26.03 (48.04)     2:14.71 (48.68)     2:52.79 (38.08)
  5 Bertin, Ivanna      15 Apex-MR                        2:54.52
                  36.10     1:17.08 (40.98)     2:14.57 (57.49)     2:54.52 (39.95)
  6 Cartieciano, Carol  15 WAC-MR                         3:10.96
                  43.05     1:31.49 (48.44)     2:24.56 (53.07)     3:10.96 (46.40)

Event 56  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:47.71  3/7/2002  D.Kahn, NS-MR
                2:10.29  ZQ
                2:10.30  QUAL
                2:10.99  JO
                2:33.79  SILV
                2:33.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Wakefield, Kevin A  16 Express Swimming-MR            2:08.22 ZQ+
                  28.63     1:00.59 (31.96)     1:39.70 (39.11)     2:08.22 (28.52)
  2 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                         2:09.35 ZQ+
                  26.80     1:00.04 (33.24)     1:39.70 (39.66)     2:09.35 (29.65)
  3 Pulgar, Ronny J     17 Twisters-MR                    2:12.51 SILV
                  27.09     1:02.05 (34.96)     1:42.22 (40.17)     2:12.51 (30.29)
  4 Wong, Louis K       17 Twisters-MR                    2:13.55 SILV
                  27.22     1:03.09 (35.87)     1:42.95 (39.86)     2:13.55 (30.60)
  5 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        2:13.66 SILV
                  29.38     1:03.25 (33.87)     1:43.72 (40.47)     2:13.66 (29.94)
  6 Lau, Kevin          15 Badger-MR                      2:14.00 SILV
                  30.00     1:03.36 (33.36)     1:43.91 (40.55)     2:14.00 (30.09)
  7 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            2:14.69 SILV
                  28.63     1:04.03 (35.40)     1:43.64 (39.61)     2:14.69 (31.05)
  8 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                    2:17.40 SILV
                  30.08     1:03.43 (33.35)     1:45.33 (41.90)     2:17.40 (32.07)
  9 Boate, Ryan         16 Badger-MR                      2:18.37 SILV
                  30.93     1:06.16 (35.23)     1:46.34 (40.18)     2:18.37 (32.03)
 10 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                       2:22.56 SILV
                  31.86     1:10.65 (38.79)     1:49.98 (39.33)     2:22.56 (32.58)
 11 Wong, Benjamin      16 Twisters-MR                    2:24.67 SILV
                  31.42     1:09.20 (37.78)     1:51.02 (41.82)     2:24.67 (33.65)
 12 Liu, Tom            16 WAC-MR                         2:25.03 SILV
                  31.45     1:09.75 (38.30)     1:49.90 (40.15)     2:25.03 (35.13)
 13 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                        2:26.02 SILV
                  30.08     1:07.75 (37.67)     1:51.27 (43.52)     2:26.02 (34.75)
 14 Smith, Daniel       16 Basc-MR                        2:27.14 SILV
                  30.13     1:10.24 (40.11)     1:56.39 (46.15)     2:27.14 (30.75)
 15 Fountain, Jacob     16 NYCC-MR                        2:28.91 SILV
                  32.19     1:10.18 (37.99)     1:55.73 (45.55)     2:28.91 (33.18)
 16 Wowk, Justin        15 Basc-MR                        2:30.02 SILV
                  31.06     1:11.60 (40.54)     1:58.45 (46.85)     2:30.02 (31.57)
AGE - Division
  1 Mino, Michael       15 Basc-MR                        2:38.75
                  33.16     1:11.02 (37.86)     2:01.02 (50.00)     2:38.75 (37.73)
  2 Navy, Marc          15 Flying Dolphins-MR             2:44.15
                  37.56     1:17.80 (40.24)     2:08.78 (50.98)     2:44.15 (35.37)
  3 Snyder, Stephen R   15 Flying Dolphins-MR             2:55.63
                  37.70     1:20.18 (42.48)     2:13.18 (53.00)     2:55.63 (42.45)

Event 57  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 57.57  12/15/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
              1:08.19  ZQ
              1:08.20  QUAL
              1:11.49  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Francomano, Ashley  10 Basc-MR                        1:07.51 ZQ+
                  31.83     1:07.51 (35.68)
  2 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                      1:09.18 JO
                  33.36     1:09.18 (35.82)
  3 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR              1:09.45 JO
                  32.59     1:09.45 (36.86)
  4 Daly, Bronagh       10 HS-MR                          1:09.92 JO+
                  34.34     1:09.92 (35.58)
  5 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR            1:10.57 JO+
                  33.33     1:10.57 (37.24)
  6 Neal, Lia M          9 Agua Swim Team-MR              1:10.92 JO
                  33.56     1:10.92 (37.36)
  7 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR              1:11.29 JO
                  33.30     1:11.29 (37.99)
  8 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR                    1:12.40 SILV
                  34.15     1:12.40 (38.25)
  9 Qian, Ashley        10 CIY-MR                         1:12.53 SILV
                  33.35     1:12.53 (39.18)
 10 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR                    1:14.72 SILV
                  35.34     1:14.72 (39.38)
 11 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                         1:14.94 SILV
                  35.87     1:14.94 (39.07)
 12 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                          1:15.47 SILV
                  36.15     1:15.47 (39.32)
 13 Chudy, Charlotte L   9 Agua Swim Team-MR              1:15.58 SILV
                  36.44     1:15.58 (39.14)
 14 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                         1:15.59 SILV
                  36.32     1:15.59 (39.27)
 15 Chen, Catherine      9 CIY-MR                         1:16.11 SILV
                  37.13     1:16.11 (38.98)
 16 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                        1:16.14 SILV
                  35.17     1:16.14 (40.97)
 17 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR            1:16.15 SILV
                  36.12     1:16.15 (40.03)
 18 Lam, Carolina       10 CIY-MR                         1:16.18 SILV
                  36.47     1:16.18 (39.71)
 19 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                         1:16.39 SILV
                  36.60     1:16.39 (39.79)
 20 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                         1:16.94 SILV
                  37.19     1:16.94 (39.75)
 21 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR              1:17.13 SILV
                  35.11     1:17.13 (42.02)
 22 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR            1:17.34 SILV
                  37.15     1:17.34 (40.19)
 23 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR            1:17.62 SILV
                  36.47     1:17.62 (41.15)
 24 Sanabria, Manuela   10 HS-MR                          1:17.83 SILV
                  36.88     1:17.83 (40.95)
 25 Gibbons, Jenna       9 Basc-MR                        1:18.08 SILV
                  36.84     1:18.08 (41.24)
 26 Mechalakos, Mary A  10 Flying Dolphins-MR             1:18.18 SILV
                  36.10     1:18.18 (42.08)
 27 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                        1:18.20 SILV
                  37.97     1:18.20 (40.23)
 28 Li, Gloria Y        10 HS-MR                          1:18.24 SILV
                  37.55     1:18.24 (40.69)
 29 O'Brien, Shannon    10 LBA-MR                         1:18.69 SILV
                  38.12     1:18.69 (40.57)
 30 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                        1:18.73 SILV
                  38.22     1:18.73 (40.51)
 31 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR            1:19.06 SILV
                  37.69     1:19.06 (41.37)
 32 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR              1:19.12 SILV
                  37.23     1:19.12 (41.89)
 33 Seckin, Mina        10 Agua Swim Team-MR              1:20.27 SILV
                  37.89     1:20.27 (42.38)
 34 Lu, Tiffany X       10 HS-MR                          1:20.40 SILV
                  36.90     1:20.40 (43.50)
 35 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                        1:20.87 SILV
                  37.78     1:20.87 (43.09)
 36 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                        1:21.26 SILV
                  38.93     1:21.26 (42.33)
AGE - Division
  1 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR            1:22.43
                  38.82     1:22.43 (43.61)
  1 Tran, Rebecca F     10 HS-MR                          1:22.43
                  38.69     1:22.43 (43.74)
  3 Lanham, Erika        9 Basc-MR                        1:22.61
                  38.69     1:22.61 (43.92)
  4 Cain, Aine           9 Badger-MR                      1:26.69
                  40.88     1:26.69 (45.81)
  5 Stefanello, Nicole   9 LBA-MR                         1:26.78
                  39.03     1:26.78 (47.75)
  6 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                      1:28.41
                  40.63     1:28.41 (47.78)
  7 Li, Shirley         10 Express Swimming-MR            1:29.04
                  40.44     1:29.04 (48.60)
  8 Leotta, Meghan      10 Basc-MR                        1:29.31
                  42.33     1:29.31 (46.98)
  9 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR            1:29.86
                  43.39     1:29.86 (46.47)
 10 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                         1:29.95
                  44.33     1:29.95 (45.62)
 11 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR            1:30.52
                  41.44     1:30.52 (49.08)
 12 Derby, Katie M      10 CIY-MR                         1:31.29
                  41.80     1:31.29 (49.49)
 13 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR            1:31.31
                  42.56     1:31.31 (48.75)
 14 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR            1:31.75
                  45.11     1:31.75 (46.64)
 15 Bachman, Jett       10 Flying Dolphins-MR             1:31.89
                  41.79     1:31.89 (50.10)
 16 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR            1:31.96
                  42.29     1:31.96 (49.67)
 17 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR            1:32.89
                  42.40     1:32.89 (50.49)
 18 Bienkowski, Gabrie   9 Basc-MR                        1:33.45
                  44.36     1:33.45 (49.09)
 19 Alva, Connie        10 RedTails-MR                    1:33.67
                  45.57     1:33.67 (48.10)
 20 Schatzburg, Annie    9 Agua Swim Team-MR              1:33.92
                  43.96     1:33.92 (49.96)
 21 Nunez, Thalia       10 RedTails-MR                    1:34.18
                  41.87     1:34.18 (52.31)
 22 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                        1:34.24
                  43.23     1:34.24 (51.01)
 23 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR            1:34.57
                  44.46     1:34.57 (50.11)
 24 MACK, Rebecca        9 Flying Dolphins-MR             1:34.74
                  43.96     1:34.74 (50.78)
 25 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                    1:35.75
                  42.34     1:35.75 (53.41)
 26 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                         1:36.66
                  45.54     1:36.66 (51.12)
 27 McPherson-White, G   9 Apex-MR                        1:38.82
                  44.03     1:38.82 (54.79)
 28 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR            1:39.73
                  43.53     1:39.73 (56.20)
 29 Ventura, Salena B    9 RedTails-MR                    1:42.20
                  42.26     1:42.20 (59.94)
 30 Sheehan, Niamh M    10 Apex-MR                        1:44.88
                  51.88     1:44.88 (53.00)
 31 Miao, Kelly         10 Express Swimming-MR            1:45.74
                  50.32     1:45.74 (55.42)
 32 Gudiel, Ana         10 RedTails-MR                    1:46.55
                  46.78     1:46.55 (59.77)
 33 Alston, Neka         9 LBA-MR                         1:51.42
                  48.90   1:51.42 (1:02.52)
 34 Nawaly, Karla        9 Flying Dolphins-MR             1:56.69
                  55.87   1:56.69 (1:00.82)
 35 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR            1:59.92
                  54.69   1:59.92 (1:05.23)
 36 Beigen, Erika       10 Flying Dolphins-MR             2:02.78
                  54.65   2:02.78 (1:08.13)
Non-Award Division
  1 Daboudet, Oriane    10 NYCC-MR                        1:22.94
                  39.00     1:22.94 (43.94)
  2 Kennon, Nora         9 Badger-MR                      1:23.48
                  39.47     1:23.48 (44.01)
  3 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                          1:24.53
                  38.48     1:24.53 (46.05)

Event 58  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 56.83  5/1/1983  R.Van Tassell, NBS-MR
              1:09.79  ZQ
              1:09.80  QUAL
              1:12.59  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Johnson, Grant       9 Badger-MR                      1:07.16 ZQ+
                  31.97     1:07.16 (35.19)
  2 Kolesnik, George    10 Basc-MR                        1:07.44 ZQ+
                  31.74     1:07.44 (35.70)
  3 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                         1:09.23 ZQ+
                  33.36     1:09.23 (35.87)
  4 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR                    1:09.88 JO+
                  32.96     1:09.88 (36.92)
  5 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                    1:11.81 JO
                  34.09     1:11.81 (37.72)
  6 Eid, Alex            9 Badger-MR                      1:12.62 SILV
                  34.10     1:12.62 (38.52)
  7 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR            1:12.71 SILV
                  35.59     1:12.71 (37.12)
  8 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR              1:14.24 SILV
                  34.30     1:14.24 (39.94)
  9 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                         1:14.27 SILV
                  35.70     1:14.27 (38.57)
 10 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                        1:14.37 SILV
                  34.53     1:14.37 (39.84)
 11 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR              1:15.47 SILV
                  35.45     1:15.47 (40.02)
 12 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR            1:16.27 SILV
                  36.23     1:16.27 (40.04)
 13 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                      1:16.94 SILV
                  35.39     1:16.94 (41.55)
 14 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR            1:17.45 SILV
                  35.95     1:17.45 (41.50)
 15 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                      1:18.99 SILV
                  36.93     1:18.99 (42.06)
 16 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                      1:19.46 SILV
                  37.09     1:19.46 (42.37)
 17 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR            1:20.02 SILV
                  37.65     1:20.02 (42.37)
AGE - Division
  1 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR              1:21.89
                  40.24     1:21.89 (41.65)
  2 Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                         1:23.42
                  40.18     1:23.42 (43.24)
  3 Mohr, Chris          9 Basc-MR                        1:24.32
                  39.62     1:24.32 (44.70)
  4 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR              1:24.35
                  39.59     1:24.35 (44.76)
  5 May, Connor         10 Badger-MR                      1:24.78
                  39.49     1:24.78 (45.29)
  6 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR            1:25.79
                  40.17     1:25.79 (45.62)
  7 Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR            1:27.17
                  39.65     1:27.17 (47.52)
  8 Edwards, Michael     9 WAC-MR                         1:28.15
                  41.94     1:28.15 (46.21)
  9 Coughlin, Matthew   10 Apex-MR                        1:29.63
                  42.46     1:29.63 (47.17)
 10 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR            1:30.00
                  44.42     1:30.00 (45.58)
 11 Alton, Shane        10 LBA-MR                         1:30.33
                  42.76     1:30.33 (47.57)
 12 Duignan, Ciaran      9 Express Swimming-MR            1:30.77
                  43.45     1:30.77 (47.32)
 13 Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                        1:30.83
                  41.94     1:30.83 (48.89)
 14 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR              1:31.42
                  43.40     1:31.42 (48.02)
 15 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                      1:32.84
                  43.05     1:32.84 (49.79)
 16 Szkolnicki, Mark    10 Apex-MR                        1:35.53
                  45.54     1:35.53 (49.99)
 17 Burke, Tim          10 Basc-MR                        1:39.07
                  47.34     1:39.07 (51.73)
 18 Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR            1:41.72
                  46.90     1:41.72 (54.82)
 19 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR            1:44.56
                  50.19     1:44.56 (54.37)
 20 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR              1:45.50
                  47.79     1:45.50 (57.71)
 21 Papp, Mathyas        9 Badger-MR                      1:46.19
                  52.52     1:46.19 (53.67)
 22 Portman, Frank      10 Basc-MR                        1:46.51
                  49.27     1:46.51 (57.24)
 23 Novick-Smith, Jame   9 Flying Dolphins-MR             2:01.12
                  54.32   2:01.12 (1:06.80)
 24 Bonelli, Bobby      10 Express Swimming-MR            2:09.14
                1:00.86   2:09.14 (1:08.28)
 25 Synk, PJ J           9 Agua Swim Team-MR              2:15.68
                1:04.28   2:15.68 (1:11.40)
 26 Seltenreich, Dane   10 Express Swimming-MR            2:24.14
                1:04.37   2:24.14 (1:19.77)

Event 59  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.57  5/1/1994  B.Reilly, YMID-ME
                57.59  ZQ
                57.60  QUAL
                59.29  JO
              1:06.09  SILV
              1:06.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 57.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR              57.76 JO
                  27.49       57.76 (30.27)
  2 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR                58.08 JO
                  27.98       58.08 (30.10)
  3 Casado, Laurie      13 CIY-MR                           58.31 JO
                  27.87       58.31 (30.44)
  4 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                          58.53 JO
                  28.19       58.53 (30.34)
  5 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                      59.38 SILV
                  28.08       59.38 (31.30)
  6 Gray, Catherine     14 Badger-MR                        59.73 SILV
                  29.27       59.73 (30.46)
  7 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                           59.87 SILV
                  28.59       59.87 (31.28)
  8 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                      59.95 SILV
                  28.58       59.95 (31.37)
  9 Hoover, Mary C      13 Badger-MR                      1:00.24 SILV
                  28.92     1:00.24 (31.32)
 10 Smith, Jackie       13 LBA-MR                         1:00.62 SILV
                  29.25     1:00.62 (31.37)
 11 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            1:01.22 SILV
                  29.42     1:01.22 (31.80)
 12 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      1:01.30 SILV
                  29.18     1:01.30 (32.12)
 13 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            1:01.36 SILV
                  29.55     1:01.36 (31.81)
 14 Anderson, Lisa      14 Basc-MR                        1:01.45 SILV
                  29.42     1:01.45 (32.03)
 15 Aponte, Yelenah     13 RedTails-MR                    1:01.54 SILV
                  29.39     1:01.54 (32.15)
 16 Nolan, Courtney L   14 HS-MR                          1:01.79 SILV
                  29.94     1:01.79 (31.85)
 17 Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR            1:02.08 SILV
                  29.66     1:02.08 (32.42)
 18 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team-MR              1:02.48 SILV
                  29.97     1:02.48 (32.51)
 19 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                         1:03.07 SILV
                  30.32     1:03.07 (32.75)
 20 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                    1:03.27 SILV
                  30.18     1:03.27 (33.09)
 21 Parra, Yesenia      14 Unattached                     1:03.43 SILV
                  30.87     1:03.43 (32.56)
 22 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         1:03.58 SILV
                  30.73     1:03.58 (32.85)
 23 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR            1:03.96 SILV
                  30.52     1:03.96 (33.44)
 24 Stenger, Rebecca E  14 LBA-MR                         1:04.09 SILV
                  31.69     1:04.09 (32.40)
 25 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              1:04.39 SILV
                  31.02     1:04.39 (33.37)
 26 Harris, Katherine   13 LBA-MR                         1:04.54 SILV
                  30.31     1:04.54 (34.23)
 27 Bender, Lauren      13 LBA-MR                         1:04.55 SILV
                  31.82     1:04.55 (32.73)
 28 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                         1:04.58 SILV
                  31.23     1:04.58 (33.35)
 29 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            1:04.91 SILV
                  30.79     1:04.91 (34.12)
 30 Fenn, Amanda        14 WAC-MR                         1:05.37 SILV
                  31.38     1:05.37 (33.99)
 31 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              1:06.09 SILV
                  31.40     1:06.09 (34.69)
 32 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                        1:06.10 MEET
                  31.63     1:06.10 (34.47)
AGE - Division
  1 Nuszer, Devin       14 LBA-MR                         1:06.13
                  31.55     1:06.13 (34.58)
  2 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                    1:06.55
                  31.68     1:06.55 (34.87)
  2 Sangtippawan, Phai  14 Twisters-MR                    1:06.55
                  31.00     1:06.55 (35.55)
  4 Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR            1:06.74
                  31.89     1:06.74 (34.85)
  5 Cuellar, Natalie    14 Badger-MR                      1:06.79
                  31.30     1:06.79 (35.49)
  6 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            1:06.87
                  32.05     1:06.87 (34.82)
  7 Reyna, Gloria       13 Badger-MR                      1:06.92
                  31.58     1:06.92 (35.34)
  8 Kluth, Kaitlyn      13 LBA-MR                         1:07.07
                  30.99     1:07.07 (36.08)
  9 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         1:07.24
                  31.55     1:07.24 (35.69)
 10 Lysenko, Anna       14 HS-MR                          1:07.26
                  31.69     1:07.26 (35.57)
 11 Escudero, Cynthia   13 Apex-MR                        1:07.31
                  32.83     1:07.31 (34.48)
 12 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    1:07.64
                  32.64     1:07.64 (35.00)
 13 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR              1:07.84
                  32.62     1:07.84 (35.22)
 14 DeMarco, Melissa A  13 HS-MR                          1:07.98
 15 Montemarano, Annie  13 LBA-MR                         1:08.02
                  32.47     1:08.02 (35.55)
 16 Romano, Laura E     13 HS-MR                          1:08.25
                  32.87     1:08.25 (35.38)
 17 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        1:09.19
                  33.19     1:09.19 (36.00)
 18 Cabrera, Genesis    13 RedTails-MR                    1:09.26
                  33.56     1:09.26 (35.70)
 19 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team-MR              1:10.11
                  33.77     1:10.11 (36.34)
 20 Suarez, Iliana      14 CIY-MR                         1:10.24
                  33.98     1:10.24 (36.26)
 21 Dinkel, Emily G     14 HS-MR                          1:10.44
                  33.40     1:10.44 (37.04)
 22 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR            1:12.41
                  36.17     1:12.41 (36.24)
 23 Lopez, Krystal L    14 Apex-MR                        1:13.84
                  35.22     1:13.84 (38.62)
 24 NI, Samantha A      14 WAC-MR                         1:14.15
                  35.67     1:14.15 (38.48)
 25 Lozano, Gladys      13 RedTails-MR                    1:14.42
                  35.23     1:14.42 (39.19)
 26 Pozo, Katherine     13 RedTails-MR                    1:15.16
                  35.14     1:15.16 (40.02)
 27 Torres, Diandra     13 CIY-MR                         1:15.86
                  35.45     1:15.86 (40.41)
 28 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                    1:17.30
                  35.71     1:17.30 (41.59)
 29 Lau, Allison        13 Twisters-MR                    1:24.21
                  38.87     1:24.21 (45.34)
 30 Isacowitz, Sophie   13 HS-MR                          1:24.88
                  39.50     1:24.88 (45.38)
 31 Justo, Fercandy     13 RedTails-MR                    1:25.32
                  39.69     1:25.32 (45.63)
 32 Jones, Dominiqua    14 RedTails-MR                    1:36.06
                  43.10     1:36.06 (52.96)
 33 Lima, Paula         13 Apex-MR                        1:42.63
                  44.16     1:42.63 (58.47)
Non-Award Division
  1 Rubin, Ada L        13 Agua Swim Team-MR              1:06.29
                  31.63     1:06.29 (34.66)
  2 Rouchou, Brittany   14 Badger-MR                      1:06.32
                  32.19     1:06.32 (34.13)

Event 60  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 47.43  3/7/2002  N.Scott, BAD-MR
                54.29  ZQ
                54.30  QUAL
                56.49  JO
              1:02.59  SILV
              1:02.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 54.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Huff, Andrew L      13 Unattached                       56.16 JO+
                  27.25       56.16 (28.91)
  2 Johanson, Tim       14 Badger-MR                        56.57 SILV
                  27.35       56.57 (29.22)
  3 Leon, Fidel         14 Apex-MR                          56.58 SILV
                  27.09       56.58 (29.49)
  4 Kim, Daniel H       13 CIY-MR                           56.70 SILV
                  27.24       56.70 (29.46)
  5 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR                          57.46 SILV
                  27.54       57.46 (29.92)
  6 Duch, Jack          13 RedTails-MR                      57.74 SILV
                  27.71       57.74 (30.03)
  7 Diaz, Gregory A     14 Twisters-MR                      58.15 SILV
                  27.97       58.15 (30.18)
  8 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR                58.17 SILV
                  28.03       58.17 (30.14)
  9 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                          58.33 SILV
                  27.58       58.33 (30.75)
 10 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                      58.36 SILV
                  28.02       58.36 (30.34)
 11 Kennon, Jack        14 Badger-MR                        58.54 SILV
                  28.52       58.54 (30.02)
 12 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                          58.55 SILV
                  27.92       58.55 (30.63)
 13 Kelly, Patrick      14 LBA-MR                           58.56 SILV
                  27.01       58.56 (31.55)
 14 Chow, Kyle          14 Badger-MR                        58.61 SILV
                  28.22       58.61 (30.39)
 15 Caputo, Michael     13 Basc-MR                          58.95 SILV
                  28.62       58.95 (30.33)
 16 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                           59.59 SILV
                  28.14       59.59 (31.45)
 17 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR                59.66 SILV
                  28.55       59.66 (31.11)
 18 Marte, Alcides S    14 RedTails-MR                    1:00.08 SILV
                  28.75     1:00.08 (31.33)
 19 Chan, Justin        14 Twisters-MR                    1:00.27 SILV
                  28.63     1:00.27 (31.64)
 20 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR                         1:00.33 SILV
                  28.53     1:00.33 (31.80)
 21 Poon, Kelvin        14 Twisters-MR                    1:00.48 SILV
                  28.58     1:00.48 (31.90)
 22 Bennett, Donald     14 Basc-MR                        1:00.83 SILV
                  29.79     1:00.83 (31.04)
 23 Kooperkamp, Nathan  14 RedTails-MR                    1:01.45 SILV
                  29.23     1:01.45 (32.22)
 24 Vassallo, Timothy   13 LBA-MR                         1:01.66 SILV
                  29.70     1:01.66 (31.96)
 25 Graziano, Matthew   13 Basc-MR                        1:02.58 SILV
                  30.62     1:02.58 (31.96)
AGE - Division
  1 Wilson, Sozi A      13 Apex-MR                        1:02.61
                  29.04     1:02.61 (33.57)
  2 Wong, Jeffrey       13 Twisters-MR                    1:05.04
                  30.86     1:05.04 (34.18)
  3 Tokatlilar, Max     14 Agua Swim Team-MR              1:06.12
                  31.87     1:06.12 (34.25)
  4 Zavos, Stephen C    13 HS-MR                          1:06.43
                  30.81     1:06.43 (35.62)
  5 Connolly, Gerard    13 NYCC-MR                        1:09.33
                  33.27     1:09.33 (36.06)
  6 Shala, Nick         14 Apex-MR                        1:10.70
                  33.02     1:10.70 (37.68)
  7 Foo, James F        13 HS-MR                          1:11.23
                  33.25     1:11.23 (37.98)
  8 D'Onofrio, Jonatha  13 Basc-MR                        1:14.36
                  33.13     1:14.36 (41.23)
  9 Miao, Kevin         13 Express Swimming-MR            1:24.51
                  39.30     1:24.51 (45.21)

Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 30.36  3/27/2003 SARA GIBERSON at 2003 EASTERN, BASC-MR
                36.79  ZQ
                36.80  QUAL
                38.59  JO
                44.39  SILV
                44.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 36.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                           37.19 JO
  2 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                          37.91 JO
  3 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR              38.10 JO
  4 Caputo, Krista      10 Basc-MR                          38.45 JO+
  5 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                           39.21 SILV
  6 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR                      39.42 SILV
  7 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                            39.68 SILV
  8 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                        39.72 SILV
  9 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR              40.15 SILV
 10 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                          40.34 SILV
 11 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                          41.07 SILV
 12 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR              41.25 SILV
 12 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR                41.25 SILV
 14 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR              41.33 SILV
 15 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR                41.36 SILV
 16 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR              41.64 SILV
 17 Chudy, Charlotte L   9 Agua Swim Team-MR                41.67 SILV
 18 Sanabria, Manuela   10 HS-MR                            41.82 SILV
 19 Seckin, Mina        10 Agua Swim Team-MR                42.28 SILV
 20 Lanham, Erika        9 Basc-MR                          42.32 SILV
 21 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                           42.44 SILV
 22 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR              42.70 SILV
 23 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                           42.81 SILV
 24 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                          42.83 SILV
 25 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                          42.85 SILV
 25 Geiselman, Rebekah  10 LBA-MR                           42.85 SILV
 27 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                        43.13 SILV
 28 Tran, Rebecca F     10 HS-MR                            43.16 SILV
 29 Kennon, Nora         9 Badger-MR                        44.12 SILV
 30 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                            44.37 SILV
AGE - Division
  1 Lu, Tiffany X       10 HS-MR                            44.69
  2 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                      45.54
  3 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR              45.80
  4 Leotta, Meghan      10 Basc-MR                          46.48
  5 Bienkowski, Gabrie   9 Basc-MR                          46.70
  6 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                           46.94
  7 Bachman, Jett       10 Flying Dolphins-MR               47.17
  8 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR              47.22
  9 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR              47.24
 10 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR              47.34
 11 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                          47.74
 12 Derby, Katie M      10 CIY-MR                           48.27
 13 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR              48.78
 14 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                           49.16
 15 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                           49.93
 16 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR              49.94
 17 Alva, Connie        10 RedTails-MR                      50.29
 18 Ventura, Salena B    9 RedTails-MR                      50.44
 19 Daboudet, Oriane    10 NYCC-MR                          50.46
 20 Gudiel, Ana         10 RedTails-MR                      50.72
 21 MACK, Rebecca        9 Flying Dolphins-MR               50.75
 22 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR              52.02
 23 McPherson-White, G   9 Apex-MR                          52.31
 24 Cain, Aine           9 Badger-MR                        55.37
 25 Miao, Kelly         10 Express Swimming-MR              57.16
 26 Beigen, Erika       10 Flying Dolphins-MR               58.86
 27 Kamel, Rita S        9 Twisters-MR                      59.10
 28 Alston, Neka         9 LBA-MR                           59.13
 29 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR            1:04.00
 30 Nawaly, Karla        9 Flying Dolphins-MR             1:05.51
 -- Schatzburg, Annie    9 Agua Swim Team-MR                   DQ
 -- Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR                 DQ
Non-Award Division
  1 Li, Shirley         10 Express Swimming-MR              44.52
  2 Nunez, Thalia       10 RedTails-MR                      44.63
  3 Stefanello, Nicole   9 LBA-MR                           45.86

Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 29.78  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
                36.99  ZQ
                37.00  QUAL
                37.99  JO
                44.39  SILV
                44.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 37.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Johnson, Grant       9 Badger-MR                        35.37 ZQ+
  2 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR                      36.32 ZQ+
  3 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                      37.32 JO
  4 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR              37.91 JO+
  5 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR                38.15 SILV
  6 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR              38.68 SILV
  7 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR                39.48 SILV
  8 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR              39.88 SILV
  9 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                           40.29 SILV
 10 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR              40.31 SILV
 11 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                        40.48 SILV
 12 Eid, Alex            9 Badger-MR                        41.32 SILV
 13 Mohr, Chris          9 Basc-MR                          41.56 SILV
 14 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                          42.21 SILV
 15 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                        42.24 SILV
 16 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                           42.54 SILV
 17 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR                43.44 SILV
 18 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR                43.58 SILV
 19 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR              43.76 SILV
AGE - Division
  1 May, Connor         10 Badger-MR                        44.41
  2 Park, Jay S         10 CIY-MR                           45.40
  3 Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR              45.41
  4 Edwards, Michael     9 WAC-MR                           46.45
  5 Portman, Frank      10 Basc-MR                          46.94
  6 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR                47.07
  7 Burke, Tim          10 Basc-MR                          50.82
  8 Alton, Shane        10 LBA-MR                           54.85
  9 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR              55.69
 10 Szkolnicki, Mark    10 Apex-MR                          55.99
 11 Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR              56.64
 12 Seltenreich, Dane   10 Express Swimming-MR            1:05.87
 13 Papp, Mathyas        9 Badger-MR                      1:06.15
 14 Novick-Smith, Jame   9 Flying Dolphins-MR             1:06.37
 15 Bonelli, Bobby      10 Express Swimming-MR            1:10.49
 -- Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR                   DQ
 -- Duignan, Ciaran      9 Express Swimming-MR                 DQ
 -- Coughlin, Connor D   9 Apex-MR                             DQ
 -- Synk, PJ J           9 Agua Swim Team-MR                   DQ
Non-Award Division
  1 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                        45.24
  2 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                        45.51
  3 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR              45.72
  4 Coughlin, Matthew   10 Apex-MR                          47.50
  5 Quneis, Aidan A      9 Apex-MR                        1:02.36

Event 63  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  12/13/2002JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR
                2:23.59  ZQ
                2:23.60  QUAL
                2:26.49  JO
                2:48.99  SILV
                2:49.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Gray, Catherine     14 Badger-MR                      2:25.22 JO+
                  35.24     1:11.96 (36.72)     1:48.84 (36.88)     2:25.22 (36.38)
  2 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        2:28.51 SILV
                  36.09     1:14.93 (38.84)     1:52.98 (38.05)     2:28.51 (35.53)
  3 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                    2:29.83 SILV
                  35.61     1:13.76 (38.15)     1:52.93 (39.17)     2:29.83 (36.90)
  4 Hoover, Mary C      13 Badger-MR                      2:30.61 SILV
                  35.32     1:12.78 (37.46)     1:52.29 (39.51)     2:30.61 (38.32)
  5 Ortiz, Ciara        13 RedTails-MR                    2:30.73 SILV
                  35.62     1:13.67 (38.05)     1:53.01 (39.34)     2:30.73 (37.72)
  6 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        2:30.75 SILV
                  36.33     1:14.93 (38.60)     1:54.67 (39.74)     2:30.75 (36.08)
  7 McDonough, Maureen  13 WAC-MR                         2:33.53 SILV
                  37.09     1:16.41 (39.32)     1:55.51 (39.10)     2:33.53 (38.02)
  8 Anderson, Lisa      14 Basc-MR                        2:33.82 SILV
                  37.54     1:16.45 (38.91)     1:55.10 (38.65)     2:33.82 (38.72)
  9 Ryan, Mary Courtne  13 WAC-MR                         2:34.52 SILV
                  36.16     1:14.98 (38.82)     1:55.00 (40.02)     2:34.52 (39.52)
 10 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            2:34.76 SILV
 11 Nolan, Courtney L   14 HS-MR                          2:36.90 SILV
                  37.39     1:18.85 (41.46)     1:58.76 (39.91)     2:36.90 (38.14)
 12 Maloney, Caitlin    13 WAC-MR                         2:37.06 SILV
                  36.24     1:15.19 (38.95)     1:56.54 (41.35)     2:37.06 (40.52)
 13 Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR            2:37.18 SILV
                  37.04     1:16.88 (39.84)   2:37.18 (1:20.30)         2:37.18 ( )
 14 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              2:37.69 SILV
                  36.85     1:16.41 (39.56)     1:56.92 (40.51)     2:37.69 (40.77)
 15 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            2:40.02 SILV
                  38.11     1:19.95 (41.84)     2:00.58 (40.63)     2:40.02 (39.44)
 16 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            2:40.25 SILV
                  38.85     1:19.52 (40.67)     2:00.84 (41.32)     2:40.25 (39.41)
 17 Casado, Laurie      13 CIY-MR                         2:40.42 SILV
                  38.30     1:19.45 (41.15)     2:00.19 (40.74)     2:40.42 (40.23)
 18 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         2:40.44 SILV
                  40.14     1:20.43 (40.29)     2:01.11 (40.68)     2:40.44 (39.33)
 19 Medrano, Rosanna    13 RedTails-MR                    2:41.42 SILV
                  37.51     1:18.11 (40.60)     2:00.12 (42.01)     2:41.42 (41.30)
 20 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              2:46.39 SILV
                  40.68     1:22.62 (41.94)     2:05.20 (42.58)     2:46.39 (41.19)
 21 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         2:47.83 SILV
                  38.06     1:21.05 (42.99)     2:05.58 (44.53)     2:47.83 (42.25)
 22 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            2:48.72 SILV
                  39.51     1:22.69 (43.18)     2:06.60 (43.91)     2:48.72 (42.12)
 23 Nuszer, Devin       14 LBA-MR                         2:48.87 SILV
                  39.59     1:22.73 (43.14)     2:06.71 (43.98)     2:48.87 (42.16)
AGE - Division
  1 Villegas, Joanna    13 RedTails-MR                    2:52.07
                  42.79   2:52.07 (2:09.28)
  2 Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR            2:53.44
                  40.88     1:24.72 (43.84)     2:10.38 (45.66)     2:53.44 (43.06)
  3 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    2:57.54
                  42.35     1:29.06 (46.71)     2:15.03 (45.97)     2:57.54 (42.51)
  4 Scarnati, Jennifer  14 Express Swimming-MR            2:57.60
                  42.63     1:27.57 (44.94)     2:13.51 (45.94)     2:57.60 (44.09)
  5 Suarez, Iliana      14 CIY-MR                         3:02.65
                  44.17     1:31.55 (47.38)     2:19.86 (48.31)     3:02.65 (42.79)
  6 O'Connell, Christi  13 Agua Swim Team-MR              3:05.53
                  43.79     1:29.53 (45.74)     2:16.24 (46.71)     3:05.53 (49.29)
  7 Torres, Diandra     13 CIY-MR                         3:16.61
                  44.50     1:34.40 (49.90)     2:26.19 (51.79)     3:16.61 (50.42)
Non-Award Division
  1 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR              2:51.31
                  40.48     1:24.52 (44.04)     2:08.98 (44.46)     2:51.31 (42.33)
  2 Escudero, Cynthia   13 Apex-MR                        2:55.84
                  43.46     1:29.72 (46.26)     2:15.83 (46.11)     2:55.84 (40.01)
  3 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                        3:04.68
                  40.16     1:26.41 (46.25)     2:16.10 (49.69)     3:04.68 (48.58)
 -- Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR                 DQ

Event 64  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:52.69  3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR
                2:17.19  ZQ
                2:17.20  QUAL
                2:24.79  JO
                2:41.49  SILV
                2:41.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Caputo, Danny       14 Basc-MR                        2:14.54 ZQ+
                  32.29     1:06.21 (33.92)     1:40.49 (34.28)     2:14.54 (34.05)
  2 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    2:17.14 ZQ+
                  31.73     1:06.71 (34.98)     1:42.79 (36.08)     2:17.14 (34.35)
  3 Kim, Daniel H       13 CIY-MR                         2:17.33 JO
                  31.70     1:05.81 (34.11)     1:41.87 (36.06)     2:17.33 (35.46)
  4 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        2:22.47 JO+
                  33.14     1:09.14 (36.00)     1:45.87 (36.73)     2:22.47 (36.60)
  5 Bennett, Donald     14 Basc-MR                        2:23.18 JO+
                  34.37     1:11.75 (37.38)     1:48.97 (37.22)     2:23.18 (34.21)
  6 Duch, Jack          13 RedTails-MR                    2:25.18 SILV
                  34.61     1:11.83 (37.22)     1:49.45 (37.62)     2:25.18 (35.73)
  7 Chow, Kyle          14 Badger-MR                      2:26.45 SILV
                  34.56     1:11.60 (37.04)     1:50.04 (38.44)     2:26.45 (36.41)
  8 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR              2:27.22 SILV
                  35.49     1:13.36 (37.87)     1:52.01 (38.65)     2:27.22 (35.21)
  9 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR                         2:28.06 SILV
                  34.74     1:13.65 (38.91)     1:51.61 (37.96)     2:28.06 (36.45)
 10 Johanson, Tim       14 Badger-MR                      2:28.85 SILV
                  35.71     1:13.72 (38.01)     1:53.08 (39.36)     2:28.85 (35.77)
 11 Kennon, Jack        14 Badger-MR                      2:30.31 SILV
                  35.45     1:14.48 (39.03)     1:53.54 (39.06)     2:30.31 (36.77)
 12 Kelly, Patrick      14 LBA-MR                         2:32.19 SILV
                  35.92     1:14.68 (38.76)     1:54.29 (39.61)     2:32.19 (37.90)
 13 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        2:32.52 SILV
                  36.46     1:15.81 (39.35)     1:55.38 (39.57)     2:32.52 (37.14)
 14 Kooperkamp, Nathan  14 RedTails-MR                    2:34.46 SILV
                  35.90     1:15.14 (39.24)     1:55.17 (40.03)     2:34.46 (39.29)
 15 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR              2:34.51 SILV
                  37.41   2:34.51 (1:57.10)
 -- Diaz, Gregory A     14 Twisters-MR                         DQ
                  33.90     1:09.67 (35.77)     1:48.25 (38.58)          DQ (35.96)
AGE - Division
  1 Graziano, Matthew   13 Basc-MR                        2:43.39
                  37.60     1:19.08 (41.48)     2:01.48 (42.40)     2:43.39 (41.91)
  2 Connolly, Gerard    13 NYCC-MR                        2:46.60
                  38.45     1:20.56 (42.11)     2:04.82 (44.26)     2:46.60 (41.78)
 -- Miao, Kevin         13 Express Swimming-MR                 DQ
                  50.23     1:42.13 (51.90)     2:30.15 (48.02)          DQ (49.48)

Event 65  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:13.41  5/1/1995  S.Hopkins, YMID-MR
                1:29.59  ZQ
                1:29.60  QUAL
                1:33.99  JO
                1:51.39  SILV
                1:51.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:29.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Qian, Ashley        10 CIY-MR                         1:29.39 ZQ+
                  43.36     1:29.39 (46.03)
  2 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR              1:32.04 JO
                  43.43     1:32.04 (48.61)
  3 Daly, Bronagh       10 HS-MR                          1:32.57 JO
                  45.23     1:32.57 (47.34)
  4 Francomano, Ashley  10 Basc-MR                        1:32.71 JO
                  44.77     1:32.71 (47.94)
  5 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR              1:33.25 JO
                  44.44     1:33.25 (48.81)
  6 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR            1:33.74 JO
                  45.73     1:33.74 (48.01)
  7 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR                    1:34.36 SILV
                  44.89     1:34.36 (49.47)
  8 Gibbons, Jenna       9 Basc-MR                        1:35.64 SILV
                  45.95     1:35.64 (49.69)
  9 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR                      1:35.88 SILV
                  46.36     1:35.88 (49.52)
 10 Chen, Catherine      9 CIY-MR                         1:36.96 SILV
                  45.29     1:36.96 (51.67)
 11 Neal, Lia M          9 Agua Swim Team-MR              1:37.09 SILV
                  44.92     1:37.09 (52.17)
 12 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR              1:37.15 SILV
                  46.54     1:37.15 (50.61)
 13 Lam, Carolina       10 CIY-MR                         1:37.73 SILV
                  46.60     1:37.73 (51.13)
 14 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR            1:37.96 SILV
                  47.52     1:37.96 (50.44)
 15 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR                    1:38.25 SILV
                  47.04     1:38.25 (51.21)
 16 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                        1:39.23 SILV
                  46.47     1:39.23 (52.76)
 17 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                         1:39.46 SILV
                  46.91     1:39.46 (52.55)
 18 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR              1:40.26 SILV
                  46.59     1:40.26 (53.67)
 19 Bachman, Jett       10 Flying Dolphins-MR             1:40.27 SILV
                  47.27     1:40.27 (53.00)
 20 Sanabria, Manuela   10 HS-MR                          1:40.38 SILV
                  47.72     1:40.38 (52.66)
 21 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                        1:40.48 SILV
                  48.42     1:40.48 (52.06)
 22 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                    1:40.60 SILV
                  47.09     1:40.60 (53.51)
 23 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                         1:40.69 SILV
                  47.09     1:40.69 (53.60)
 24 Geiselman, Rebekah  10 LBA-MR                         1:40.70 SILV
                  47.17     1:40.70 (53.53)
 25 Caputo, Krista      10 Basc-MR                        1:41.83 SILV
                  49.30     1:41.83 (52.53)
 26 Chudy, Charlotte L   9 Agua Swim Team-MR              1:42.05 SILV
                  48.98     1:42.05 (53.07)
 27 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR            1:42.38 SILV
                  49.27     1:42.38 (53.11)
 28 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                          1:43.11 SILV
                  49.52     1:43.11 (53.59)
 29 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                        1:43.22 SILV
                  48.11     1:43.22 (55.11)
 30 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                      1:43.37 SILV
                  49.00     1:43.37 (54.37)
 31 Leotta, Meghan      10 Basc-MR                        1:45.84 SILV
                  50.21     1:45.84 (55.63)
 32 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR            1:46.06 SILV
                  51.49     1:46.06 (54.57)
 33 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                        1:46.98 SILV
                  50.89     1:46.98 (56.09)
 34 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                          1:47.35 SILV
                  50.30     1:47.35 (57.05)
 35 MACK, Rebecca        9 Flying Dolphins-MR             1:48.03 SILV
                  50.31     1:48.03 (57.72)
 36 Li, Shirley         10 Express Swimming-MR            1:48.36 SILV
                  51.34     1:48.36 (57.02)
 37 Stefanello, Nicole   9 LBA-MR                         1:49.24 SILV
                  51.86     1:49.24 (57.38)
 38 O'Brien, Shannon    10 LBA-MR                         1:50.96 SILV
                  51.10     1:50.96 (59.86)
 39 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                         1:51.07 SILV
                  51.68     1:51.07 (59.39)
AGE - Division
  1 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR            1:51.64
                  52.42     1:51.64 (59.22)
  2 Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR            1:52.84
                  53.95     1:52.84 (58.89)
  3 Lanham, Erika        9 Basc-MR                        1:52.85
                  53.83     1:52.85 (59.02)
  4 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR            1:53.06
                  53.19     1:53.06 (59.87)
  5 Tran, Rebecca F     10 HS-MR                          1:53.39
                  55.71     1:53.39 (57.68)
  6 Bienkowski, Gabrie   9 Basc-MR                        1:54.29
                  55.52     1:54.29 (58.77)
  7 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR            1:56.34
                  55.17   1:56.34 (1:01.17)
  8 Kennon, Nora         9 Badger-MR                      1:57.31
                  55.36   1:57.31 (1:01.95)
  9 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR            1:58.79
                  56.31   1:58.79 (1:02.48)
 10 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR            2:00.28
                  57.88   2:00.28 (1:02.40)
 11 Kamel, Rita S        9 Twisters-MR                    2:01.13
                  54.54   2:01.13 (1:06.59)
 12 Schatzburg, Annie    9 Agua Swim Team-MR              2:01.33
                  56.19   2:01.33 (1:05.14)
 13 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                        2:01.66
                  57.37   2:01.66 (1:04.29)
 14 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR            2:02.62
                  57.54   2:02.62 (1:05.08)
 15 Miao, Kelly         10 Express Swimming-MR            2:03.07
                  52.47   2:03.07 (1:10.60)
 16 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR            2:04.33
                  59.34   2:04.33 (1:04.99)
 17 Nawaly, Karla        9 Flying Dolphins-MR             2:07.69
                1:00.89   2:07.69 (1:06.80)
 18 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR            2:16.51
                1:06.63   2:16.51 (1:09.88)
 19 Beigen, Erika       10 Flying Dolphins-MR             2:28.64
                1:09.31   2:28.64 (1:19.33)
 -- Cain, Aine           9 Badger-MR                           DQ
                  53.69        DQ (1:00.41)
Non-Award Division
  1 Mechalakos, Mary A  10 Flying Dolphins-MR             1:54.76
                  54.07   1:54.76 (1:00.69)

Event 66  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:12.73  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
                1:33.29  ZQ
                1:33.30  QUAL
                1:35.99  JO
                1:51.39  SILV
                1:51.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.30
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Johnson, Grant       9 Badger-MR                      1:32.09 ZQ+
                  44.50     1:32.09 (47.59)
  2 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR                      1:32.80 ZQ+
                  44.07     1:32.80 (48.73)
  3 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR                    1:34.13 JO+
                  43.96     1:34.13 (50.17)
  4 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR            1:35.87 JO+
                  45.63     1:35.87 (50.24)
  5 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                         1:36.37 SILV
                  46.13     1:36.37 (50.24)
  6 Kolesnik, George    10 Basc-MR                        1:39.52 SILV
                  46.55     1:39.52 (52.97)
  7 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR            1:39.70 SILV
                  47.36     1:39.70 (52.34)
  8 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR            1:40.50 SILV
                  48.92     1:40.50 (51.58)
  9 Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR              1:42.87 SILV
                  49.81     1:42.87 (53.06)
 10 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR              1:44.67 SILV
                  50.56     1:44.67 (54.11)
 10 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR            1:44.67 SILV
                  49.09     1:44.67 (55.58)
 12 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR            1:45.05 SILV
                  50.16     1:45.05 (54.89)
 13 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR            1:45.27 SILV
                  53.14     1:45.27 (52.13)
 14 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                      1:45.42 SILV
                  49.05     1:45.42 (56.37)
 15 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                      1:45.85 SILV
                  50.20     1:45.85 (55.65)
 16 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                      1:46.40 SILV
                  48.55     1:46.40 (57.85)
 17 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR              1:47.07 SILV
                  52.63     1:47.07 (54.44)
 18 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                      1:47.12 SILV
                  49.39     1:47.12 (57.73)
 19 Park, Jay S         10 CIY-MR                         1:48.79 SILV
                  51.76     1:48.79 (57.03)
 20 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR              1:49.24 SILV
                  52.05     1:49.24 (57.19)
 21 Mohr, Chris          9 Basc-MR                        1:50.34 SILV
                  53.27     1:50.34 (57.07)
 22 May, Connor         10 Badger-MR                      1:50.75 SILV
                  52.57     1:50.75 (58.18)
AGE - Division
  1 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR              1:52.41
                  54.15     1:52.41 (58.26)
  2 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR              1:52.90
                  56.05     1:52.90 (56.85)
  3 Portman, Frank      10 Basc-MR                        1:57.40
                  56.43   1:57.40 (1:00.97)
  4 Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR            1:59.18
                  54.35   1:59.18 (1:04.83)
  5 Edwards, Michael     9 WAC-MR                         1:59.77
                  55.53   1:59.77 (1:04.24)
  6 Alton, Shane        10 LBA-MR                         2:01.86
                  58.42   2:01.86 (1:03.44)
  7 Novick-Smith, Jame   9 Flying Dolphins-MR             2:09.67
                1:00.49   2:09.67 (1:09.18)
  8 Papp, Mathyas        9 Badger-MR                      2:13.45
  9 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR            2:13.52
                1:03.34   2:13.52 (1:10.18)
 10 Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR            2:16.27
                1:03.95   2:16.27 (1:12.32)
 11 Seltenreich, Dane   10 Express Swimming-MR            2:48.81
                1:14.54   2:48.81 (1:34.27)
 -- Duignan, Ciaran      9 Express Swimming-MR                 DQ
                  52.84        DQ (1:08.55)
 -- Bonelli, Bobby      10 Express Swimming-MR                 DQ

Event 67  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:18.82  4/30/1999 A.Mantey, MSC-MR
                2:41.89  ZQ
                2:41.90  QUAL
                2:48.99  JO
                3:02.99  SILV
                3:03.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Casado, Laurie      13 CIY-MR                         2:40.49 ZQ+
                  36.77     1:17.93 (41.16)     1:59.86 (41.93)     2:40.49 (40.63)
  2 Cunningham, Amanda  14 Express Swimming-MR            2:42.29 JO
                  36.80     1:18.66 (41.86)     2:00.66 (42.00)     2:42.29 (41.63)
  3 Smith, Jackie       13 LBA-MR                         2:47.37 JO
                  37.59     1:19.92 (42.33)     2:03.80 (43.88)     2:47.37 (43.57)
  4 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR              2:47.85 JO+
                  37.37     1:19.75 (42.38)     2:03.86 (44.11)     2:47.85 (43.99)
  5 Genovese, Kate A    14 Express Swimming-MR            2:48.81 JO+
                  38.36     1:22.17 (43.81)     2:05.67 (43.50)     2:48.81 (43.14)
  6 Sangtippawan, Phai  14 Twisters-MR                    2:49.58 SILV
                  38.93     1:21.60 (42.67)     2:05.71 (44.11)     2:49.58 (43.87)
  7 Harris, Katherine   13 LBA-MR                         2:52.28 SILV
                  39.30     1:23.85 (44.55)     2:09.21 (45.36)     2:52.28 (43.07)
  8 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR            2:53.64 SILV
                  38.61     1:22.37 (43.76)     2:07.75 (45.38)     2:53.64 (45.89)
  9 Purcell, Kelsey G   13 Agua Swim Team-MR              2:53.98 SILV
                  40.67     1:25.62 (44.95)     2:10.09 (44.47)     2:53.98 (43.89)
 10 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR              2:54.47 SILV
                  39.99     1:24.30 (44.31)     2:09.21 (44.91)     2:54.47 (45.26)
 11 Ialenti, Caitlin C  13 Express Swimming-MR            2:56.40 SILV
                  39.75     1:26.02 (46.27)     2:11.86 (45.84)     2:56.40 (44.54)
 12 Rouchou, Brittany   14 Badger-MR                      2:57.57 SILV
                  40.75     1:25.28 (44.53)     2:11.23 (45.95)     2:57.57 (46.34)
 13 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            2:59.23 SILV
                  40.96     1:27.72 (46.76)     2:15.13 (47.41)     2:59.23 (44.10)
 14 Shockness, Jasmine  13 Express Swimming-MR            2:59.74 SILV
                  40.58     1:26.89 (46.31)     2:14.20 (47.31)     2:59.74 (45.54)
 15 Dinkel, Emily G     14 HS-MR                          3:02.33 SILV
                  42.32     1:30.14 (47.82)     2:17.84 (47.70)     3:02.33 (44.49)
 16 Anderson, Lisa      14 Basc-MR                        3:02.80 SILV
                  41.48     1:28.70 (47.22)     2:17.02 (48.32)     3:02.80 (45.78)
AGE - Division
  1 Wachsberg, Amanda   13 Agua Swim Team-MR              3:03.65
                  43.16     1:30.12 (46.96)     2:17.78 (47.66)     3:03.65 (45.87)
  2 Verrilli, Jeanne    14 WAC-MR                         3:05.02
                  42.97     1:31.52 (48.55)     2:19.53 (48.01)     3:05.02 (45.49)
  3 Nolan, Courtney L   14 HS-MR                          3:07.53
                  43.18     1:30.39 (47.21)     2:18.74 (48.35)     3:07.53 (48.79)
  4 Ong, Kimberly       13 Basc-MR                        3:08.73
                  44.97     1:32.91 (47.94)     2:21.98 (49.07)     3:08.73 (46.75)
  5 DeMarco, Melissa A  13 HS-MR                          3:10.69
                  43.33     1:32.65 (49.32)     2:22.73 (50.08)     3:10.69 (47.96)
  6 Romano, Laura E     13 HS-MR                          3:11.51
                  43.71     1:33.39 (49.68)     2:23.51 (50.12)     3:11.51 (48.00)
  7 Rock, Nathalie F    14 WAC-MR                         3:11.64
                  42.16     1:32.20 (50.04)     2:21.94 (49.74)     3:11.64 (49.70)
  8 NI, Samantha A      14 WAC-MR                         3:12.05
                  44.84     1:33.09 (48.25)     2:22.20 (49.11)     3:12.05 (49.85)
  9 Cabrera, Genesis    13 RedTails-MR                    3:12.55
                  44.37     1:33.89 (49.52)     2:24.01 (50.12)     3:12.55 (48.54)
 10 Montemarano, Annie  13 LBA-MR                         3:16.68
                  44.39     1:35.97 (51.58)     2:26.43 (50.46)     3:16.68 (50.25)
 11 Suarez, Iliana      14 CIY-MR                         3:18.33
                  44.85     1:36.83 (51.98)     2:28.29 (51.46)     3:18.33 (50.04)
 12 Lysenko, Anna       14 HS-MR                          3:22.15
                  44.02     1:35.84 (51.82)     2:29.81 (53.97)     3:22.15 (52.34)
 13 Kupferberg, Sarah   13 Express Swimming-MR            3:22.40
                  45.35     1:36.75 (51.40)     2:30.14 (53.39)     3:22.40 (52.26)
 14 Pozo, Katherine     13 RedTails-MR                    3:22.92
                  44.84     1:37.34 (52.50)     2:31.54 (54.20)     3:22.92 (51.38)
 15 Torres, Diandra     13 CIY-MR                         3:29.18
                  44.88     1:38.34 (53.46)     2:33.45 (55.11)     3:29.18 (55.73)
 16 Lozano, Gladys      13 RedTails-MR                    3:32.24
                  47.63     1:40.96 (53.33)     2:35.77 (54.81)     3:32.24 (56.47)
 17 Fenn, Amanda        14 WAC-MR                         3:33.79
                  48.02     1:42.94 (54.92)     2:38.36 (55.42)     3:33.79 (55.43)
 -- Merlo, Allison M    14 Express Swimming-MR                 DQ
                  44.78     1:32.32 (47.54)     2:21.82 (49.50)          DQ (50.00)
Non-Award Division
  1 Rivera, Taina       14 Agua Swim Team-MR              3:04.39
                  41.54     1:28.15 (46.61)     2:16.77 (48.62)     3:04.39 (47.62)

Event 68  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:06.80  5/1/1995  C.Miller, LIAC-MR
                2:38.79  ZQ
                2:38.80  QUAL
                2:46.49  JO
                2:59.99  SILV
                3:00.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:38.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Sinche, Cristian A  13 NYCC-MR                        2:40.94 JO
                  35.75     1:16.36 (40.61)     1:59.15 (42.79)     2:40.94 (41.79)
  2 Castellano, Joseph  14 Basc-MR                        2:42.04 JO
                  36.10     1:18.28 (42.18)     2:00.96 (42.68)     2:42.04 (41.08)
  3 Teplitz, Stan       14 Basc-MR                        2:44.99 JO+
                  36.90     1:19.03 (42.13)     2:01.88 (42.85)     2:44.99 (43.11)
  4 Wong, Jeffrey       13 Twisters-MR                    2:45.68 JO+
                  38.04     1:20.60 (42.56)     2:03.72 (43.12)     2:45.68 (41.96)
  5 Poon, Kelvin        14 Twisters-MR                    2:47.76 SILV
                  37.70     1:20.68 (42.98)     2:05.30 (44.62)     2:47.76 (42.46)
  6 Martinez-White, Na  13 Agua Swim Team-MR              2:49.02 SILV
                  38.24     1:21.58 (43.34)     2:05.01 (43.43)     2:49.02 (44.01)
  7 Yanez, Gabriel F    13 Twisters-MR                    2:49.08 SILV
                  38.22     1:21.94 (43.72)     2:06.15 (44.21)     2:49.08 (42.93)
  8 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR            2:50.24 SILV+
                  39.75     1:22.96 (43.21)     2:06.96 (44.00)     2:50.24 (43.28)
  9 Marte, Alcides S    14 RedTails-MR                    2:54.08 SILV
                  38.17     1:23.24 (45.07)     2:09.65 (46.41)     2:54.08 (44.43)
 10 Vassallo, Timothy   13 LBA-MR                         2:56.99 SILV
                  40.24     1:25.33 (45.09)     2:11.61 (46.28)     2:56.99 (45.38)
AGE - Division
  1 Gleason, David X    13 Agua Swim Team-MR              3:02.48
                  42.35     1:29.27 (46.92)     2:17.88 (48.61)     3:02.48 (44.60)
  2 Tokatlilar, Max     14 Agua Swim Team-MR              3:03.50
                  40.26     1:26.11 (45.85)     2:14.55 (48.44)     3:03.50 (48.95)
  3 Zavos, Stephen C    13 HS-MR                          3:15.56
                  42.40     1:31.26 (48.86)     2:22.87 (51.61)     3:15.56 (52.69)
  4 Miao, Kevin         13 Express Swimming-MR            3:29.07
                  48.21     1:42.05 (53.84)     2:36.70 (54.65)     3:29.07 (52.37)
Non-Award Division
  1 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                         3:00.29
                  41.36     1:27.40 (46.04)     2:14.45 (47.05)     3:00.29 (45.84)
  2 D'Onofrio, Jonatha  13 Basc-MR                        3:02.34
                  40.44     1:26.32 (45.88)     2:15.19 (48.87)     3:02.34 (47.15)
  3 Wilson, Sozi A      13 Apex-MR                        3:05.09
                  38.74     1:25.54 (46.80)     2:15.75 (50.21)     3:05.09 (49.34)
  4 Shala, Nick         14 Apex-MR                        3:17.09
                  41.89     1:31.74 (49.85)     2:25.20 (53.46)     3:17.09 (51.89)

Event 69  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:03.53  11/24/2000S.Setoguchi, AGUA-MR
                1:21.99  ZQ
                1:22.00  QUAL
                1:29.99  JO
                1:40.99  SILV
                1:41.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Qian, Ashley        10 CIY-MR                         1:20.17 ZQ+
                  37.94     1:20.17 (42.23)
  2 Daly, Bronagh       10 HS-MR                          1:22.16 JO
                  36.41     1:22.16 (45.75)
  3 Caputo, Krista      10 Basc-MR                        1:23.59 JO
                  38.85     1:23.59 (44.74)
  4 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR              1:24.69 JO
                  39.95     1:24.69 (44.74)
  5 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                         1:24.97 JO
                  38.93     1:24.97 (46.04)
  6 Kessler, Rachel R    9 Badger-MR                      1:25.69 JO+
                  39.76     1:25.69 (45.93)
  7 Shiota, Lena A      10 Agua Swim Team-MR              1:26.52 JO+
                  38.77     1:26.52 (47.75)
  8 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR            1:30.16 SILV
                  41.01     1:30.16 (49.15)
  9 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                         1:31.73 SILV
                  42.23     1:31.73 (49.50)
 10 Francomano, Ashley  10 Basc-MR                        1:31.96 SILV
                  40.38     1:31.96 (51.58)
 11 Cho, Rachel S        9 CIY-MR                         1:32.00 SILV
                  41.96     1:32.00 (50.04)
 12 Seckin, Mina        10 Agua Swim Team-MR              1:36.53 SILV
                  44.07     1:36.53 (52.46)
 13 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR            1:37.37 SILV
                  43.44     1:37.37 (53.93)
 14 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                        1:38.65 SILV
                  44.19     1:38.65 (54.46)
 15 Gibbons, Jenna       9 Basc-MR                        1:39.65 SILV
                  45.83     1:39.65 (53.82)
AGE - Division
  1 Mechalakos, Mary A  10 Flying Dolphins-MR             1:42.66
                  46.09     1:42.66 (56.57)
  2 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                      1:45.34
                  47.83     1:45.34 (57.51)
  3 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                         1:57.29
                  53.47   1:57.29 (1:03.82)
  4 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                         2:36.55
                1:08.41   2:36.55 (1:28.14)

Event 70  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:02.83  5/1/2000  A.Simco, BGNW-MR
                1:26.69  ZQ
                1:26.70  QUAL
                1:29.99  JO
                1:40.99  SILV
                1:41.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Eid, Alex            9 Badger-MR                      1:25.65 ZQ+
                  38.32     1:25.65 (47.33)
  2 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                    1:26.20 ZQ+
                  39.98     1:26.20 (46.22)
  3 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                         1:31.27 SILV
                  41.08     1:31.27 (50.19)
  4 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                        1:31.68 SILV
                  38.81     1:31.68 (52.87)
  5 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR            1:35.62 SILV
                  38.85     1:35.62 (56.77)
  6 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                         1:36.95 SILV
                  44.53     1:36.95 (52.42)
  7 Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                         1:38.51 SILV
                  46.00     1:38.51 (52.51)

Event 71  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:01.83  4/30/1992 L.Marmorale, LISC-MR
                2:25.79  ZQ
                2:25.80  QUAL
                2:34.29  JO
                2:42.59  SILV
                2:42.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Collyer, Courtney   13 Basc-MR                        2:30.51 JO+
                  33.58     1:13.05 (39.47)     1:52.58 (39.53)     2:30.51 (37.93)
  2 Mejia, Cinthia      13 RedTails-MR                    2:30.75 JO
                  34.06     1:11.81 (37.75)     1:51.99 (40.18)     2:30.75 (38.76)
  3 Gomez, Bridget      14 Badger-MR                      2:38.62 SILV
                  33.81     1:13.34 (39.53)     1:55.18 (41.84)     2:38.62 (43.44)
AGE - Division
  1 Trinidad, Ayla      13 RedTails-MR                    2:45.36
                  35.52     1:17.54 (42.02)     2:01.91 (44.37)     2:45.36 (43.45)
  2 Ras, Jessica A      13 Express Swimming-MR            2:46.40
                  37.19     1:20.04 (42.85)     2:04.42 (44.38)     2:46.40 (41.98)
  3 Stenger, Rebecca E  14 LBA-MR                         2:46.48
                  37.09     1:19.50 (42.41)     2:04.34 (44.84)     2:46.48 (42.14)
  4 Alva, Angie         14 RedTails-MR                    3:04.32
                  41.86     1:28.89 (47.03)     2:16.05 (47.16)     3:04.32 (48.27)
  5 Miller, Jenny A     14 Apex-MR                        3:26.12
                  42.66     1:34.25 (51.59)     2:30.14 (55.89)     3:26.12 (55.98)

Event 72  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:56.58  4/30/1998 B.Neligan, LIAC-MR
                2:27.69  ZQ
                2:27.70  QUAL
                2:31.79  JO
                2:38.59  SILV
                2:38.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Huff, Andrew L      13 Unattached                     2:16.11 ZQ+
                  29.53     1:04.64 (35.11)     1:39.91 (35.27)     2:16.11 (36.20)
  2 Polanco, Jose A     13 Twisters-MR                    2:24.90 ZQ+
                  31.16     1:07.70 (36.54)     1:46.35 (38.65)     2:24.90 (38.55)
  3 Ahern, Michael G    14 Express Swimming-MR            2:28.52 JO
                  33.64     1:13.39 (39.75)     1:50.01 (36.62)     2:28.52 (38.51)
  4 Derby, Jimmy F      14 CIY-MR                         2:32.01 SILV
                  32.87     1:11.47 (38.60)     1:51.79 (40.32)     2:32.01 (40.22)
AGE - Division
  1 Caputo, Michael     13 Basc-MR                        2:39.00
                  34.69     1:15.98 (41.29)     1:59.00 (43.02)     2:39.00 (40.00)
  2 Leon, Fidel         14 Apex-MR                        2:45.71
                  33.85     1:13.15 (39.30)     1:59.25 (46.10)     2:45.71 (46.46)
Non-Award Division
  1 Oxstsin, Konstanti  13 DSC-MR                         2:43.86
                  34.98     1:15.32 (40.34)     1:59.78 (44.46)     2:43.86 (44.08)

Event 73  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:06.62  5/1/1990  M.Lavery, YMID-MR
                1:18.99  ZQ
                1:19.00  QUAL
                1:20.99  JO
                1:31.59  SILV
                1:31.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Kuo, Jacqueline      9 Agua Swim Team-MR              1:18.53 ZQ+
                  38.14     1:18.53 (40.39)
  2 Guaman, Kelly C     10 Twisters-MR                    1:20.18 JO+
                  39.47     1:20.18 (40.71)
  3 Johanson, Kelly A   10 Badger-MR                      1:21.95 SILV
                  39.68     1:21.95 (42.27)
  4 Daly, Bronagh       10 HS-MR                          1:23.07 SILV
                  41.83     1:23.07 (41.24)
  5 Caputo, Krista      10 Basc-MR                        1:24.08 SILV
                  40.26     1:24.08 (43.82)
  6 Neal, Lia M          9 Agua Swim Team-MR              1:24.26 SILV
                  39.22     1:24.26 (45.04)
  7 Chan, Olivia         9 Express Swimming-MR            1:25.27 SILV
                  39.45     1:25.27 (45.82)
  8 Laskowski, Carolin  10 Twisters-MR                    1:25.49 SILV
                  39.77     1:25.49 (45.72)
  9 Li, Gloria Y        10 HS-MR                          1:26.95 SILV
                  40.32     1:26.95 (46.63)
 10 Chen, Catherine      9 CIY-MR                         1:27.59 SILV
                  41.25     1:27.59 (46.34)
 11 Zawatson, Cady       9 LBA-MR                         1:27.69 SILV
                  41.30     1:27.69 (46.39)
 12 Montana, Jaclyn A   10 HS-MR                          1:27.71 SILV
                  41.61     1:27.71 (46.10)
 13 Gaffaney, Lauren    10 Agua Swim Team-MR              1:27.81 SILV
                  42.57     1:27.81 (45.24)
 14 Chudy, Charlotte L   9 Agua Swim Team-MR              1:28.34 SILV
                  41.60     1:28.34 (46.74)
 15 Castellano, Gabrie  10 Basc-MR                        1:28.42 SILV
                  41.17     1:28.42 (47.25)
 16 McGrath, Kelly      10 Express Swimming-MR            1:28.56 SILV
                  44.05     1:28.56 (44.51)
 17 Gibbons, Jenna       9 Basc-MR                        1:29.07 SILV
                  42.38     1:29.07 (46.69)
 17 Lam, Carolina       10 CIY-MR                         1:29.07 SILV
                  42.19     1:29.07 (46.88)
 19 Francis, Casey L     9 Express Swimming-MR            1:30.28 SILV
                  41.32     1:30.28 (48.96)
 19 Chen, Lillian        9 Express Swimming-MR            1:30.28 SILV
                  43.58     1:30.28 (46.70)
 21 Nuszer, Erin R       9 LBA-MR                         1:30.90 SILV
                  40.53     1:30.90 (50.37)
 22 Breslau, Jessica T  10 Agua Swim Team-MR              1:31.00 SILV
                  43.52     1:31.00 (47.48)
 23 Boccia, Lindsay      9 Basc-MR                        1:31.08 SILV
                  42.66     1:31.08 (48.42)
AGE - Division
  1 Onah, Kimberly      10 Basc-MR                        1:32.40
                  43.23     1:32.40 (49.17)
  2 Seckin, Mina        10 Agua Swim Team-MR              1:33.36
                  44.57     1:33.36 (48.79)
  3 Lindahl, Stephanie  10 LBA-MR                         1:33.83
                  43.25     1:33.83 (50.58)
  4 Kennon, Nora         9 Badger-MR                      1:34.99
                  45.17     1:34.99 (49.82)
  5 Kuzniewski, Kayla    9 Express Swimming-MR            1:35.01
                  42.54     1:35.01 (52.47)
  6 Fenn, Kerry          9 Badger-MR                      1:35.29
                  43.38     1:35.29 (51.91)
  7 Geissler, Kimberle  10 WAC-MR                         1:35.59
                  45.51     1:35.59 (50.08)
  8 Daboudet, Oriane    10 NYCC-MR                        1:35.85
                  47.22     1:35.85 (48.63)
  9 McDonnell, Sophia   10 Basc-MR                        1:36.64
                  45.07     1:36.64 (51.57)
 10 Geiselman, Rebekah  10 LBA-MR                         1:37.57
                  45.60     1:37.57 (51.97)
 11 Fathelbab, Diana A  10 HS-MR                          1:37.59
                  48.77     1:37.59 (48.82)
 12 Lanham, Erika        9 Basc-MR                        1:39.17
                  45.87     1:39.17 (53.30)
 13 Li, Shirley         10 Express Swimming-MR            1:39.39
                  46.64     1:39.39 (52.75)
 14 Mitchell, Sierra    10 RedTails-MR                    1:39.49
                  50.79     1:39.49 (48.70)
 15 Nunez, Thalia       10 RedTails-MR                    1:40.55
                  44.74     1:40.55 (55.81)
 16 Cain, Aine           9 Badger-MR                      1:40.84
                  51.64     1:40.84 (49.20)
 17 Leotta, Meghan      10 Basc-MR                        1:40.96
                  48.48     1:40.96 (52.48)
 18 Derby, Katie M      10 CIY-MR                         1:41.04
                  44.97     1:41.04 (56.07)
 19 Zoll, Christina M    9 Express Swimming-MR            1:42.60
                  49.74     1:42.60 (52.86)
 20 McCarthy, Maggie    10 Express Swimming-MR            1:45.55
                  49.11     1:45.55 (56.44)
 21 Kearns, Emily R     10 Express Swimming-MR            1:46.14
                  52.85     1:46.14 (53.29)
 22 Cannatella, Katie    9 Express Swimming-MR            1:46.54
                  51.20     1:46.54 (55.34)
 23 Kilroy, Jacqueline  10 Express Swimming-MR            1:47.11
                  52.29     1:47.11 (54.82)
 24 Gerek, Chiara A     10 Express Swimming-MR            1:47.99
                  51.80     1:47.99 (56.19)
 25 Ventura, Salena B    9 RedTails-MR                    1:49.44
                  53.63     1:49.44 (55.81)
 26 O'Connor, Ann        9 Basc-MR                        1:51.69
                  52.60     1:51.69 (59.09)
 27 Morrison, Taylor L  10 Express Swimming-MR            1:53.19
                  56.81     1:53.19 (56.38)
 28 Miao, Kelly         10 Express Swimming-MR            1:55.72
                  58.80     1:55.72 (56.92)
 29 Defreitas, Sophie    9 WAC-MR                         1:57.07
                  52.06   1:57.07 (1:05.01)
 30 Kamel, Rita S        9 Twisters-MR                    2:06.78
                1:03.21   2:06.78 (1:03.57)
 31 Kinzel, Emily       10 WAC-MR                         2:08.52
                1:01.58   2:08.52 (1:06.94)
 32 Holfester, Kaitlyn   9 Express Swimming-MR            2:08.56
                1:01.36   2:08.56 (1:07.20)
 -- Alva, Connie        10 RedTails-MR                         DQ
                  56.09        DQ (1:02.47)
 -- Stefanello, Nicole   9 LBA-MR                              DQ
                  45.75          DQ (50.01)
 -- Ialenti, Pamela S   10 Express Swimming-MR                 DQ
                  54.06          DQ (53.74)
 -- McPherson-White, G   9 Apex-MR                             DQ
                  55.64        DQ (1:02.05)
Non-Award Division
  1 Kennedy, Calla       9 NYCC-MR                        1:33.48
                  47.34     1:33.48 (46.14)
  2 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR            1:34.09
                  43.78     1:34.09 (50.31)

Event 74  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:04.46  5/1/2000  D.Simco, BGNW-MR
                1:20.89  ZQ
                1:20.90  QUAL
                1:22.99  JO
                1:31.59  SILV
                1:31.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Johnson, Grant       9 Badger-MR                      1:19.62 ZQ+
                  38.55     1:19.62 (41.07)
  2 Wadolowski, Thomas  10 Twisters-MR                    1:19.81 ZQ+
                  37.38     1:19.81 (42.43)
  3 Yang, Patrick        9 Express Swimming-MR            1:20.99 JO+
                  37.62     1:20.99 (43.37)
  4 Thermos, Yianni     10 WAC-MR                         1:21.13 JO+
                  39.36     1:21.13 (41.77)
  5 Kolesnik, George    10 Basc-MR                        1:21.65 JO+
                  38.16     1:21.65 (43.49)
  6 Yamout, Nader       10 Twisters-MR                    1:23.06 SILV
                  38.16     1:23.06 (44.90)
  7 Dervisevic, Alen     9 DSC-MR                         1:23.22 SILV
                  39.46     1:23.22 (43.76)
  8 Qiao, Andrew         9 Express Swimming-MR            1:24.28 SILV
                  38.14     1:24.28 (46.14)
  9 Flynn, Patrick       9 Agua Swim Team-MR              1:25.27 SILV
                  38.86     1:25.27 (46.41)
 10 Eid, Alex            9 Badger-MR                      1:26.35 SILV
                  41.55     1:26.35 (44.80)
 11 Zhivkov, Panio G     9 Apex-MR                        1:26.83 SILV
                  41.57     1:26.83 (45.26)
 12 MO, Samuel           9 Express Swimming-MR            1:26.93 SILV
                  41.19     1:26.93 (45.74)
 13 Graham, Danny        9 Express Swimming-MR            1:26.96 SILV
                  39.91     1:26.96 (47.05)
 14 Hu-Van Wright, En-   9 Agua Swim Team-MR              1:28.90 SILV
                  41.97     1:28.90 (46.93)
 15 Ling, Kevin          9 Express Swimming-MR            1:29.02 SILV
                  43.08     1:29.02 (45.94)
 16 Cuellar, Emanuel    10 Badger-MR                      1:29.22 SILV
                  41.91     1:29.22 (47.31)
AGE - Division
  1 Farucci, Andrew D   10 Badger-MR                      1:32.69
                  44.77     1:32.69 (47.92)
  2 Rusinak, Lucas      10 WAC-MR                         1:33.22
                  44.47     1:33.22 (48.75)
  3 Hogan, Brett R       9 Badger-MR                      1:33.36
                  45.92     1:33.36 (47.44)
  4 Sherman, Sammy I     9 Agua Swim Team-MR              1:34.33
                  47.24     1:34.33 (47.09)
  5 Park, Jay S         10 CIY-MR                         1:36.61
                  47.62     1:36.61 (48.99)
  6 Shanley, Benjamin   10 Express Swimming-MR            1:37.08
  7 Reich, Joseph S      9 Agua Swim Team-MR              1:37.40
                  46.70     1:37.40 (50.70)
  8 Loaiza, Kevin S     10 Badger-MR                      1:37.74
                  47.93     1:37.74 (49.81)
  9 May, Connor         10 Badger-MR                      1:38.92
                  47.20     1:38.92 (51.72)
 10 Ke, Richard M        9 Express Swimming-MR            1:39.06
                  46.26     1:39.06 (52.80)
 11 Edwards, Michael     9 WAC-MR                         1:39.99
                  48.03     1:39.99 (51.96)
 12 Claire, Teddy J      9 Express Swimming-MR            1:40.41
                  46.86     1:40.41 (53.55)
 13 Ogisu, Kent         10 Agua Swim Team-MR              1:42.26
                  50.65     1:42.26 (51.61)
 14 Duignan, Ciaran      9 Express Swimming-MR            1:44.65
                  52.65     1:44.65 (52.00)
 15 Portman, Frank      10 Basc-MR                        1:45.98
                  49.28     1:45.98 (56.70)
 16 Cheng, Michael       9 Express Swimming-MR            1:55.33
                  56.84     1:55.33 (58.49)
 -- Papp, Mathyas        9 Badger-MR                           DQ
                1:05.65        DQ (1:04.60)
 -- Cherfas, Mark H      9 DSC-MR                              DQ
                  47.43          DQ (47.24)
 -- Georgescu, Ronald   10 Agua Swim Team-MR                   DQ
                  53.22          DQ (54.38)
 -- Cascione, Anthony    9 Express Swimming-MR                 DQ
                1:03.89        DQ (1:03.01)
 -- Szkolnicki, Mark    10 Apex-MR                             DQ
                  56.90        DQ (1:00.71)
 -- Coughlin, Matthew   10 Apex-MR                             DQ
                  51.48          DQ (54.89)
Non-Award Division
  1 Mohr, Chris          9 Basc-MR                        1:35.16
                  45.80     1:35.16 (49.36)

Event 75  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 53.78  5/1/1992  T.Lynch, YMID-MR
                59.89  ZQ
                59.90  QUAL
              1:02.29  JO
              1:11.39  SILV
              1:11.40  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 59.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                            59.69 ZQ+
                  28.49       59.69 (31.20)
  2 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      1:00.29 JO
                  29.10     1:00.29 (31.19)
  3 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                         1:00.35 JO+
                  28.31     1:00.35 (32.04)
  4 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                        1:00.60 JO+
                  29.13     1:00.60 (31.47)
  5 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                        1:01.05 JO
                  29.01     1:01.05 (32.04)
  6 Jones, Shannon E    11 Badger-MR                      1:01.37 JO
                  29.25     1:01.37 (32.12)
  7 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                        1:02.47 SILV
                  30.03     1:02.47 (32.44)
  7 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                    1:02.47 SILV
                  29.31     1:02.47 (33.16)
  9 Olszewski, Tiffany  12 Twisters-MR                    1:02.72 SILV
                  29.66     1:02.72 (33.06)
 10 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                    1:03.03 SILV
                  30.16     1:03.03 (32.87)
 11 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR            1:03.51 SILV
                  30.60     1:03.51 (32.91)
 12 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                      1:04.05 SILV
                  30.38     1:04.05 (33.67)
 13 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                    1:04.08 SILV
                  30.56     1:04.08 (33.52)
 14 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                    1:04.26 SILV
                  30.92     1:04.26 (33.34)
 15 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                         1:04.56 SILV
                  31.63     1:04.56 (32.93)
 16 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                    1:04.61 SILV
                  31.16     1:04.61 (33.45)
 17 Thermos, Christian  12 WAC-MR                         1:04.67 SILV
                  31.19     1:04.67 (33.48)
 18 Owens, Amanda       11 Badger-MR                      1:04.86 SILV
                  31.13     1:04.86 (33.73)
 19 Rookwood, Shakiray  11 HS-MR                          1:04.87 SILV
                  30.84     1:04.87 (34.03)
 20 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                    1:05.41 SILV
 21 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                      1:05.89 SILV
                  30.72     1:05.89 (35.17)
 22 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                        1:06.35 SILV
                  31.25     1:06.35 (35.10)
 23 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                         1:06.37 SILV
                  31.66     1:06.37 (34.71)
 24 Schuermann, Kerry   11 LBA-MR                         1:06.39 SILV
                  31.41     1:06.39 (34.98)
 25 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      1:06.52 SILV
                  32.31     1:06.52 (34.21)
 26 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR            1:06.77 SILV
                  31.85     1:06.77 (34.92)
 27 Herold, Eve         12 Badger-MR                      1:06.88 SILV
                  32.20     1:06.88 (34.68)
 28 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR            1:07.16 SILV
                  32.62     1:07.16 (34.54)
 28 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                        1:07.16 SILV
                  32.38     1:07.16 (34.78)
 30 Lu, Christine Y     12 HS-MR                          1:07.37 SILV
                  33.28     1:07.37 (34.09)
 31 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                         1:07.71 SILV
                  31.87     1:07.71 (35.84)
 32 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                      1:07.80 SILV
                  32.25     1:07.80 (35.55)
 33 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                    1:07.88 SILV
                  32.61     1:07.88 (35.27)
 34 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                         1:09.02 SILV
                  32.80     1:09.02 (36.22)
 35 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                        1:09.03 SILV
                  32.77     1:09.03 (36.26)
 36 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                    1:09.05 SILV
                  31.68     1:09.05 (37.37)
 37 Alameda, Maria L    12 HS-MR                          1:09.51 SILV
                  32.77     1:09.51 (36.74)
 38 Rouchou, Lauren     12 Badger-MR                      1:09.55 SILV
                  33.83     1:09.55 (35.72)
 39 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR              1:10.00 SILV
                  33.48     1:10.00 (36.52)
 40 Macready, Justine   12 HS-MR                          1:10.07 SILV
                  33.14     1:10.07 (36.93)
 41 Motolinia, Nicole   12 Badger-MR                      1:10.53 SILV
                  33.42     1:10.53 (37.11)
 42 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR            1:10.61 SILV
                  33.28     1:10.61 (37.33)
 43 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR              1:11.02 SILV
                  33.55     1:11.02 (37.47)
 44 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                          1:11.15 SILV
                  34.09     1:11.15 (37.06)
AGE - Division
  1 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR            1:11.51
                  34.35     1:11.51 (37.16)
  2 Foo, Francine F     11 HS-MR                          1:11.91
                  32.27     1:11.91 (39.64)
  3 Reidy, Meghan       11 LBA-MR                         1:12.02
                  33.63     1:12.02 (38.39)
  4 Anastasio, Elaina   11 HS-MR                          1:12.18
                  33.80     1:12.18 (38.38)
  5 Nolan, Mary Kate K  11 HS-MR                          1:12.26
                  34.53     1:12.26 (37.73)
  6 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                        1:12.55
                  34.62     1:12.55 (37.93)
  6 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR              1:12.55
                  34.25     1:12.55 (38.30)
  8 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                    1:12.62
                  34.73     1:12.62 (37.89)
  9 Noone, Lindsey      12 Basc-MR                        1:12.72
                  33.99     1:12.72 (38.73)
 10 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                        1:13.02
                  34.77     1:13.02 (38.25)
 11 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR            1:13.16
                  34.45     1:13.16 (38.71)
 12 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR            1:13.18
                  35.02     1:13.18 (38.16)
 13 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                         1:13.31
                  33.07     1:13.31 (40.24)
 14 Lawrence, Emma M    12 Agua Swim Team-MR              1:13.35
                  35.95     1:13.35 (37.40)
 15 Morrissey, Alexa D  11 HS-MR                          1:13.85
                  34.70     1:13.85 (39.15)
 16 Reyes, Lorraine M   12 HS-MR                          1:13.87
                  34.95     1:13.87 (38.92)
 17 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                         1:14.01
                  34.84     1:14.01 (39.17)
 18 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                      1:14.17
                  35.57     1:14.17 (38.60)
 19 Hunter, Finnisha    12 RedTails-MR                    1:14.18
                  34.51     1:14.18 (39.67)
 20 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR            1:14.20
                  34.83     1:14.20 (39.37)
 21 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                        1:14.40
                  35.15     1:14.40 (39.25)
 22 Amen, Jessica       11 LBA-MR                         1:14.85
                  36.16     1:14.85 (38.69)
 23 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR            1:15.73
                  35.45     1:15.73 (40.28)
 24 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR              1:15.80
                  36.11     1:15.80 (39.69)
 25 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                      1:15.87
                  35.78     1:15.87 (40.09)
 26 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                         1:15.88
                  36.70     1:15.88 (39.18)
 27 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR            1:16.30
                  35.54     1:16.30 (40.76)
 28 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR            1:16.39
                  35.81     1:16.39 (40.58)
 29 Quest, Carolyn      12 WAC-MR                         1:16.99
                  35.02     1:16.99 (41.97)
 30 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR              1:17.04
                  37.12     1:17.04 (39.92)
 31 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                      1:17.38
                  35.89     1:17.38 (41.49)
 32 Joshi, Sonja S      12 Apex-MR                        1:18.05
                  37.23     1:18.05 (40.82)
 33 Novick-Smith, Eliz  11 Flying Dolphins-MR             1:19.17
                  38.79     1:19.17 (40.38)
 34 Mitchell, Shaina    12 RedTails-MR                    1:19.30
                  35.71     1:19.30 (43.59)
 35 Lloyd, Cecilia      11 CIY-MR                         1:19.60
                  36.90     1:19.60 (42.70)
 36 Gucalp, Aylin       11 Flying Dolphins-MR             1:20.33
                  37.37     1:20.33 (42.96)
 37 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR            1:20.57
                  38.45     1:20.57 (42.12)
 38 Worth, Kara E       12 Express Swimming-MR            1:20.66
                  36.75     1:20.66 (43.91)
 39 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR              1:21.69
                  39.14     1:21.69 (42.55)
 40 Saks, Jessica       12 Basc-MR                        1:21.86
                  38.39     1:21.86 (43.47)
 41 Still, Mela M       12 RedTails-MR                    1:22.49
                  37.85     1:22.49 (44.64)
 42 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                         1:22.65
                  39.37     1:22.65 (43.28)
 43 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR            1:23.43
                  41.44     1:23.43 (41.99)
 44 Willis, Emily E     11 HS-MR                          1:23.76
                  39.79     1:23.76 (43.97)
 45 Sommer, Patricia    12 LBA-MR                         1:23.81
                  38.69     1:23.81 (45.12)
 46 Faulkner, Breyanna  12 RedTails-MR                    1:24.01
                  37.58     1:24.01 (46.43)
 47 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR            1:24.51
 48 Zyskowska, Gabriel  12 Twisters-MR                    1:25.65
                  40.65     1:25.65 (45.00)
 49 Gomez, Kiara J      11 Twisters-MR                    1:25.71
                  39.95     1:25.71 (45.76)
 50 Funaro, Mary K      11 HS-MR                          1:26.38
                  39.49     1:26.38 (46.89)
 51 Song, Crysta        11 WAC-MR                         1:27.67
                  41.76     1:27.67 (45.91)
 52 Batista, Demelly    11 RedTails-MR                    1:28.47
                  40.70     1:28.47 (47.77)
 53 Almeida, Whitney A  12 Apex-MR                        1:28.65
                  42.15     1:28.65 (46.50)
 54 Ducasse, Sheila     12 RedTails-MR                    1:33.65
                  39.72     1:33.65 (53.93)
 55 Almeida, Wynette A  11 Apex-MR                        1:36.60
                  43.86     1:36.60 (52.74)
 56 Nunez, Nadyli       11 RedTails-MR                    1:37.20
                  43.90     1:37.20 (53.30)
 57 Lucero, Daniella    11 Agua Swim Team-MR              1:38.82
                  46.37     1:38.82 (52.45)
 58 Vasquez, Franchesc  12 Apex-MR                        1:46.09
                  46.25     1:46.09 (59.84)
 59 Escolastico, Gracy  12 RedTails-MR                    1:53.63
                  50.50   1:53.63 (1:03.13)
 60 Inoa, Charlene      11 RedTails-MR                    2:19.43
                1:09.34   2:19.43 (1:10.09)
 -- Nava, Stephanie     11 Badger-MR                           DQ
                  33.88          DQ (38.27)
Non-Award Division
  1 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR              1:13.18
                  34.68     1:13.18 (38.50)

Event 76  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.13  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
              1:00.69  ZQ
              1:00.70  QUAL
              1:02.69  JO
              1:11.59  SILV
              1:11.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:00.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Gumiela, Kryspin    11 Twisters-MR                      59.35 ZQ+
                  28.32       59.35 (31.03)
  2 Stepinski, Jan      12 Twisters-MR                    1:00.37 ZQ+
                  28.76     1:00.37 (31.61)
  3 Sangtippawan, Chud  11 Twisters-MR                    1:01.40 JO+
                  29.43     1:01.40 (31.97)
  4 Kennon, Aidan       12 Badger-MR                      1:01.92 JO
                  28.98     1:01.92 (32.94)
  5 Ye, William W       12 NYCC-MR                        1:02.15 JO+
                  29.55     1:02.15 (32.60)
  6 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR            1:02.55 JO+
                  30.04     1:02.55 (32.51)
  7 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                         1:03.16 SILV
                  29.85     1:03.16 (33.31)
  8 Cheskis, David      12 Basc-MR                        1:03.50 SILV
                  29.91     1:03.50 (33.59)
  9 Lee, Marc A         12 Apex-MR                        1:04.88 SILV
                  29.40     1:04.88 (35.48)
 10 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                         1:05.40 SILV
                  32.06     1:05.40 (33.34)
 11 Friedman, Remy      11 LBA-MR                         1:06.45 SILV
                  31.17     1:06.45 (35.28)
 12 Bianco, Phillip E   12 HS-MR                          1:06.53 SILV
                  31.20     1:06.53 (35.33)
 13 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                    1:06.80 SILV
                  32.13     1:06.80 (34.67)
 14 Polanco, Christoph  11 Twisters-MR                    1:07.38 SILV
                  31.79     1:07.38 (35.59)
 15 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                    1:07.39 SILV
                  31.00     1:07.39 (36.39)
 16 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR              1:07.43 SILV
                  32.08     1:07.43 (35.35)
 17 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                    1:08.24 SILV
                  32.54     1:08.24 (35.70)
 18 Sweetman, Brandon   11 CIY-MR                         1:08.33 SILV
                  32.37     1:08.33 (35.96)
 19 WU, Alex            12 Express Swimming-MR            1:09.27 SILV
                  32.45     1:09.27 (36.82)
 20 Boo, Joseph D       11 HS-MR                          1:09.44 SILV
                  31.79     1:09.44 (37.65)
 21 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR            1:10.31 SILV
                  33.45     1:10.31 (36.86)
 22 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team-MR              1:10.48 SILV
                  33.43     1:10.48 (37.05)
 23 Bacci, Ryan D       11 CIY-MR                         1:10.52 SILV
                  32.52     1:10.52 (38.00)
 24 Srdanovic, Ivan     12 KRKN-MR                        1:10.56 SILV
                  32.43     1:10.56 (38.13)
 25 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                        1:10.57 SILV
                  33.52     1:10.57 (37.05)
 26 Tran, Jonathan F    12 HS-MR                          1:10.95 SILV
                  34.08     1:10.95 (36.87)
 27 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR            1:11.04 SILV
                  34.08     1:11.04 (36.96)
 28 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                        1:11.17 SILV
                  33.23     1:11.17 (37.94)
 29 Arica, Francisco    12 Badger-MR                      1:11.49 SILV
                  34.10     1:11.49 (37.39)
AGE - Division
  1 Ferrara, Ian A      11 Badger-MR                      1:11.86
                  34.08     1:11.86 (37.78)
  2 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                        1:12.03
                  34.84     1:12.03 (37.19)
  3 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                    1:12.49
                  34.62     1:12.49 (37.87)
  4 Nash, John          11 LBA-MR                         1:13.80
                  35.24     1:13.80 (38.56)
  5 Smith, Nicholas     11 LBA-MR                         1:13.95
                  34.88     1:13.95 (39.07)
  6 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR              1:15.02
                  36.23     1:15.02 (38.79)
  7 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                    1:15.76
                  35.66     1:15.76 (40.10)
  8 Coleman, Patrick J  12 HS-MR                          1:15.90
                  36.19     1:15.90 (39.71)
  9 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR            1:16.20
                  35.71     1:16.20 (40.49)
 10 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                        1:16.88
                  35.24     1:16.88 (41.64)
 11 Peralta, Ramon E    11 Apex-MR                        1:16.97
                  35.25     1:16.97 (41.72)
 12 Farberov, Allen A   11 HS-MR                          1:17.11
                  34.77     1:17.11 (42.34)
 13 Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                        1:17.39
                  34.89     1:17.39 (42.50)
 14 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                    1:18.33
                  36.09     1:18.33 (42.24)
 15 Maheswaran, Zhaarn  12 Agua Swim Team-MR              1:18.72
                  37.83     1:18.72 (40.89)
 16 Joyner, Harold      12 RedTails-MR                    1:19.09
                  37.60     1:19.09 (41.49)
 17 Palmer, John A      11 Express Swimming-MR            1:21.61
                  39.78     1:21.61 (41.83)
 18 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR            1:22.42
                  38.64     1:22.42 (43.78)
 19 Dinkel, Gregory A   11 HS-MR                          1:22.57
                  38.12     1:22.57 (44.45)
 20 Cammarosano, Joe    11 LBA-MR                         1:23.62
                  39.24     1:23.62 (44.38)
 21 Mannes, David       12 Flying Dolphins-MR             1:24.82
                  39.99     1:24.82 (44.83)
 22 Chang, Clifford     12 Express Swimming-MR            1:25.23
                  39.41     1:25.23 (45.82)
 23 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR            1:26.12
                  39.58     1:26.12 (46.54)
 24 Mateoc, Ted         11 HS-MR                          1:26.33
                  41.00     1:26.33 (45.33)
 25 Avdeev, Sergey I    11 Apex-MR                        1:26.43
                  38.06     1:26.43 (48.37)
 26 Gonzalez, Justin    12 Apex-MR                        1:27.48
                  40.82     1:27.48 (46.66)
 27 Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR              1:28.45
                  40.39     1:28.45 (48.06)
 28 Tayeh, Muhamed M    11 HS-MR                          1:29.67
                  40.76     1:29.67 (48.91)
 29 Frank, Elliot S     11 Flying Dolphins-MR             1:32.76
                  42.23     1:32.76 (50.53)
 30 Brodsky, Max F      12 HS-MR                          1:34.33
                  42.83     1:34.33 (51.50)

Event 77  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 50.23  4/30/1987 C.Ritch, BSC-MR
                56.59  ZQ
                56.60  QUAL
                58.49  JO
              1:03.59  SILV
              1:03.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 56.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR              56.90 JO
                  27.42       56.90 (29.48)
  2 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR              57.35 JO+
                  27.93       57.35 (29.42)
  3 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                           57.38 JO
                  27.16       57.38 (30.22)
  4 Quach, Michele      16 Apex-MR                          57.75 JO
                  27.43       57.75 (30.32)
  4 Biancone, Taylor    15 Badger-MR                        57.75 JO+
                  27.80       57.75 (29.95)
  6 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR              58.88 SILV
                  28.65       58.88 (30.23)
  7 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR                      59.61 SILV
                  28.49       59.61 (31.12)
  8 Giberson, Erika     15 Basc-MR                          59.87 SILV
                  28.98       59.87 (30.89)
  9 Jonas, Lauren       16 Badger-MR                      1:00.18 SILV
                  29.02     1:00.18 (31.16)
 10 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                        1:00.41 SILV
                  28.74     1:00.41 (31.67)
 11 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            1:00.96 SILV
                  29.46     1:00.96 (31.50)
 12 Vitelli, Paula      15 Badger-MR                      1:01.06 SILV
                  29.27     1:01.06 (31.79)
 13 Varpakhovich, Vale  16 Agua Swim Team-MR              1:01.36 SILV
                  29.72     1:01.36 (31.64)
 14 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR                    1:01.73 SILV
                  29.22     1:01.73 (32.51)
 15 Fufido, Maria       15 Badger-MR                      1:02.37 SILV
                  29.61     1:02.37 (32.76)
 16 Ogrosso, Nicole     17 WAC-MR                         1:02.42 SILV
                  29.85     1:02.42 (32.57)
 17 Lucero, Laura L     15 Agua Swim Team-MR              1:03.06 SILV
                  29.07     1:03.06 (33.99)
 18 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            1:03.22 SILV
                  31.20     1:03.22 (32.02)
AGE - Division
  1 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            1:03.72
                  30.72     1:03.72 (33.00)
  2 Mohr, Kristyn       15 Basc-MR                        1:03.76
                  30.33     1:03.76 (33.43)
  3 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR            1:03.77
                  29.85     1:03.77 (33.92)
  4 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        1:04.44
                  30.95     1:04.44 (33.49)
  5 Mark, Sarah         17 Twisters-MR                    1:04.59
                  30.78     1:04.59 (33.81)
  6 Bertin, Ivanna      15 Apex-MR                        1:04.64
                  30.42     1:04.64 (34.22)
  7 Lau, Jessica        15 Twisters-MR                    1:04.95
                  30.49     1:04.95 (34.46)
  8 Ruane, Nikki        15 WAC-MR                         1:05.21
                  31.17     1:05.21 (34.04)
  9 Leon, Carolina      15 Apex-MR                        1:05.36
                  31.46     1:05.36 (33.90)
 10 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            1:05.38
                  31.32     1:05.38 (34.06)
 11 Conlon, Katie       16 Express Swimming-MR            1:05.42
                  31.60     1:05.42 (33.82)
 12 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR              1:06.66
                  31.01     1:06.66 (35.65)
 13 O'Connell, Caitlin  15 Agua Swim Team-MR              1:08.02
                  32.78     1:08.02 (35.24)
 14 Maloney, Meghan E   15 WAC-MR                         1:08.08
                  32.46     1:08.08 (35.62)
 15 Ong, Kathleen       16 Basc-MR                        1:10.12
                  33.58     1:10.12 (36.54)
 16 Cartieciano, Carol  15 WAC-MR                         1:14.58
                  35.35     1:14.58 (39.23)
 17 Zaderiko, Amanda N  16 WAC-MR                         1:17.26
                  36.83     1:17.26 (40.43)
 18 Felix, Stephanie D  15 Apex-MR                        1:17.33
                  37.58     1:17.33 (39.75)
Non-Award Division
  1 Miller, Mollie R    16 Agua Swim Team-MR              1:06.00
                  31.53     1:06.00 (34.47)

Event 78  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 45.01  4/30/1983 D.Boyd, BSC-MR
                51.39  ZQ
                51.40  QUAL
                52.59  JO
                57.49  SILV
                57.50  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 51.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                           51.70 JO
                  24.96       51.70 (26.74)
  2 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR              52.79 SILV
                  25.06       52.79 (27.73)
  3 Caputo, Dave        16 Basc-MR                          52.83 SILV
                  25.21       52.83 (27.62)
  4 Hikal, Karim        16 Basc-MR                          52.97 SILV
                  25.55       52.97 (27.42)
  5 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                          53.29 SILV
                  25.39       53.29 (27.90)
  6 Wong, Louis K       17 Twisters-MR                      53.31 SILV
                  24.72       53.31 (28.59)
  7 Lew, Michael        15 Badger-MR                        53.52 SILV
                  25.82       53.52 (27.70)
  8 Reynoso, BJ A       15 Agua Swim Team-MR                53.63 SILV
                  25.80       53.63 (27.83)
  9 Sabanovic, Ildan    18 Twisters-MR                      53.65 SILV
                  25.25       53.65 (28.40)
 10 Olivier, Francisco  15 RedTails-MR                      54.20 SILV
                  25.80       54.20 (28.40)
 11 Smith, Daniel       16 Basc-MR                          54.43 SILV
                  25.71       54.43 (28.72)
 12 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR                54.56 SILV
                  25.85       54.56 (28.71)
 13 Lanham, Andrew      16 WAC-MR                           54.80 SILV
                  25.72       54.80 (29.08)
 14 Lau, Kevin          15 Badger-MR                        54.86 SILV
                  26.21       54.86 (28.65)
 15 Chow, Daniel        16 Badger-MR                        55.18 SILV
                  25.71       55.18 (29.47)
 16 De La Rosa, Noel    16 RedTails-MR                      55.20 SILV
                  26.41       55.20 (28.79)
 17 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                      55.42 SILV
                  26.12       55.42 (29.30)
 18 Brulhardt, Arnold   17 Twisters-MR                      55.76 SILV
                  27.01       55.76 (28.75)
 19 Liu, Tom            16 WAC-MR                           56.02 SILV
                  26.40       56.02 (29.62)
 20 Wowk, Justin        15 Basc-MR                          57.36 SILV
                  27.73       57.36 (29.63)
AGE - Division
  1 Alvarino, Anthony   15 WAC-MR                           58.52
                  27.51       58.52 (31.01)
  2 Shala, Kris         17 Apex-MR                          58.53
                  27.71       58.53 (30.82)
  3 Wong, Justin        15 Twisters-MR                      59.17
                  28.01       59.17 (31.16)
  4 Justo, Fermin       17 RedTails-MR                    1:00.02
                  27.97     1:00.02 (32.05)
  5 Wei, David          17 KRKN-MR                        1:00.59
                  29.03     1:00.59 (31.56)
  6 Mino, Michael       15 Basc-MR                        1:01.03
                  28.63     1:01.03 (32.40)
  7 Fyodorov, Anton     15 HS-MR                          1:03.87
                  30.45     1:03.87 (33.42)
  8 Yan, Wah            16 Basc-MR                        1:05.37
                  31.41     1:05.37 (33.96)
  9 Persia, Martin E    16 Apex-MR                        1:21.43
                  36.59     1:21.43 (44.84)
Non-Award Division
  1 Brulhardt, David A  16 Twisters-MR                      57.74
                  27.28       57.74 (30.46)
  2 Hill, Alex          17 Apex-MR                          57.94
                  27.27       57.94 (30.67)
  3 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                         58.24
                  27.98       58.24 (30.26)
  4 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                          59.37
                  28.22       59.37 (31.15)

Event 79  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 27.87  5/1/1997  R.Grove, MKBC-MR
                32.49  ZQ
                32.50  QUAL
                33.59  JO
                39.09  SILV
                39.10  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 32.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                          31.46 ZQ+
  2 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR              31.88 ZQ+
  3 Owens, Amanda       11 Badger-MR                        32.77 JO
  4 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                      32.82 JO+
  5 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                          33.23 JO
  6 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                          33.47 JO
  7 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                      33.82 SILV
  8 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                           34.33 SILV
  9 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                      34.39 SILV
 10 Sung, Julia         11 CIY-MR                           34.75 SILV
 11 Schuermann, Kerry   11 LBA-MR                           34.87 SILV
 12 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                          34.93 SILV
 13 Lu, Christine Y     12 HS-MR                            35.05 SILV
 14 Thermos, Christian  12 WAC-MR                           35.17 SILV
 15 Rookwood, Shakiray  11 HS-MR                            35.31 SILV
 16 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                          35.39 SILV
 17 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                           35.44 SILV
 18 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                      35.50 SILV
 19 Noone, Lindsey      12 Basc-MR                          35.51 SILV
 20 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR              35.53 SILV
 21 Alameda, Maria L    12 HS-MR                            35.56 SILV
 22 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                      35.71 SILV
 23 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                        35.85 SILV
 24 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR              35.92 SILV
 25 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                        35.99 SILV
 26 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                      36.03 SILV
 27 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                          36.20 SILV
 28 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                           36.38 SILV
 29 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                        36.49 SILV
 30 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                          36.78 SILV
 31 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                            36.86 SILV
 32 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR                37.01 SILV
 33 Macready, Justine   12 HS-MR                            37.29 SILV
 34 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                           37.31 SILV
 35 Morrissey, Alexa D  11 HS-MR                            37.34 SILV
 36 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                      37.39 SILV
 37 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                        37.53 SILV
 38 Dease, Katie D      11 Basc-MR                          37.70 SILV
 39 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR              37.77 SILV
 40 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                          38.35 SILV
 41 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR              38.53 SILV
 42 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR                38.54 SILV
 43 Motolinia, Nicole   12 Badger-MR                        39.02 SILV
 43 Herold, Eve         12 Badger-MR                        39.02 SILV
AGE - Division
  1 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                           39.15
  2 Rouchou, Lauren     12 Badger-MR                        39.27
  3 Mitchell, Shaina    12 RedTails-MR                      39.28
  4 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR              39.41
  5 Nolan, Mary Kate K  11 HS-MR                            39.64
  6 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                      39.77
  7 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR                39.82
  8 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR                39.85
  9 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR                40.13
 10 Worth, Kara E       12 Express Swimming-MR              40.14
 11 Reyes, Lorraine M   12 HS-MR                            40.34
 12 Hunter, Finnisha    12 RedTails-MR                      40.80
 13 Anastasio, Elaina   11 HS-MR                            40.93
 14 Zaman, Farhin       11 Twisters-MR                      41.20
 15 Faulkner, Breyanna  12 RedTails-MR                      41.22
 16 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR              41.65
 17 Still, Mela M       12 RedTails-MR                      41.75
 18 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR              42.47
 19 Gucalp, Aylin       11 Flying Dolphins-MR               42.50
 20 Joshi, Sonja S      12 Apex-MR                          42.61
 21 Nava, Stephanie     11 Badger-MR                        42.74
 22 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR                42.76
 23 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                           42.90
 24 Saks, Jessica       12 Basc-MR                          43.22
 25 Zyskowska, Gabriel  12 Twisters-MR                      43.24
 26 Willis, Emily E     11 HS-MR                            43.57
 27 Novick-Smith, Eliz  11 Flying Dolphins-MR               43.67
 28 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR              43.74
 29 Batista, Demelly    11 RedTails-MR                      43.78
 30 Quest, Carolyn      12 WAC-MR                           43.91
 31 Gomez, Kiara J      11 Twisters-MR                      44.07
 32 Sommer, Patricia    12 LBA-MR                           44.21
 33 Funaro, Mary K      11 HS-MR                            44.89
 34 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR              45.29
 35 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR              45.70
 36 Amen, Jessica       11 LBA-MR                           46.24
 37 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                          46.80
 38 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR              46.89
 39 Slouka, Maya L      11 KRKN-MR                          49.27
 40 Nunez, Nadyli       11 RedTails-MR                      50.46
 41 Almeida, Whitney A  12 Apex-MR                          52.10
 42 Almeida, Wynette A  11 Apex-MR                          52.30
 43 Ducasse, Sheila     12 RedTails-MR                      53.42
 44 Lucero, Daniella    11 Agua Swim Team-MR                54.47
 45 Inoa, Charlene      11 RedTails-MR                      55.04
 46 Escolastico, Gracy  12 RedTails-MR                    1:01.82
Non-Award Division
  1 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                           39.88
  2 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                        40.88

Event 80  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 26.16  5/1/1996  N.Pai, MSC-MR
                32.89  ZQ
                32.90  QUAL
                34.49  JO
                42.19  SILV
                42.20  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 32.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR                        32.21 ZQ+
  2 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR              33.94 JO
  3 Sacoto, Maxwell L   12 Twisters-MR                      34.29 JO
  4 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                      34.46 JO
  5 Friedman, Remy      11 LBA-MR                           34.83 SILV
  6 Ye, William W       12 NYCC-MR                          35.01 SILV
  7 Bianco, Phillip E   12 HS-MR                            35.26 SILV
  8 WU, Alex            12 Express Swimming-MR              35.37 SILV
  9 Ejerta, Kenneth     12 CIY-MR                           35.69 SILV
 10 Boo, Joseph D       11 HS-MR                            36.40 SILV
 11 Tran, Jonathan F    12 HS-MR                            36.96 SILV
 12 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team-MR                37.01 SILV
 13 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR              37.22 SILV
 14 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                      37.30 SILV
 15 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                           37.32 SILV
 16 Lee, Marc A         12 Apex-MR                          37.78 SILV
 17 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR                38.85 SILV
 18 Srdanovic, Ivan     12 KRKN-MR                          39.05 SILV
 19 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                          39.20 SILV
 20 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                      39.96 SILV
 21 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR              40.13 SILV
 22 Coleman, Patrick J  12 HS-MR                            40.42 SILV
 23 Or, Terrence C      11 HS-MR                            40.46 SILV
 24 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                          40.48 SILV
 25 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR              40.58 SILV
 26 Ferrara, Ian A      11 Badger-MR                        41.00 SILV
 27 Farberov, Allen A   11 HS-MR                            41.10 SILV
 28 Arica, Francisco    12 Badger-MR                        41.19 SILV
 29 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR              41.20 SILV
 30 Smith, Nicholas     11 LBA-MR                           41.42 SILV
 31 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                          41.74 SILV
AGE - Division
  1 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                          42.76
  2 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR                43.37
  3 Peralta, Ramon E    11 Apex-MR                          43.97
  4 Tayeh, Muhamed M    11 HS-MR                            44.01
  5 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                      44.08
  6 Dinkel, Gregory A   11 HS-MR                            44.10
  7 Maheswaran, Zhaarn  12 Agua Swim Team-MR                44.68
  8 Brodsky, Max F      12 HS-MR                            44.72
  9 Mateoc, Ted         11 HS-MR                            44.90
 10 Joyner, Harold      12 RedTails-MR                      45.28
 11 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR              45.33
 12 Chang, Clifford     12 Express Swimming-MR              45.59
 13 Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR                46.12
 14 Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                          46.74
 15 Frank, Elliot S     11 Flying Dolphins-MR               46.88
 16 Cammarosano, Joe    11 LBA-MR                           47.34
 17 Palmer, John A      11 Express Swimming-MR              47.42
 18 Mannes, David       12 Flying Dolphins-MR               48.48
 19 Gonzalez, Justin    12 Apex-MR                          51.73

Event 81  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:57.83  2/20/2003 JULIA E. SMIT at 2003 Senior M, TVSC-MR
                2:19.59  ZQ
                2:19.60  QUAL
                2:23.99  JO
                2:35.29  SILV
                2:35.30  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:19.60
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR            2:21.04 JO
                  34.02     1:09.64 (35.62)     1:45.82 (36.18)     2:21.04 (35.22)
  2 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR            2:21.15 JO
                  33.43     1:09.30 (35.87)     1:45.52 (36.22)     2:21.15 (35.63)
  3 Quach, Michele      16 Apex-MR                        2:25.51 SILV
                  35.25     1:11.53 (36.28)     1:48.74 (37.21)     2:25.51 (36.77)
  4 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                         2:27.25 SILV
                  34.47     1:10.97 (36.50)     1:49.49 (38.52)     2:27.25 (37.76)
  5 Kooperkamp, Hannah  17 RedTails-MR                    2:29.75 SILV
                  34.83     1:12.60 (37.77)     1:51.50 (38.90)     2:29.75 (38.25)
  6 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            2:34.32 SILV
  7 Jonas, Lauren       16 Badger-MR                      2:34.59 SILV
                  35.90     1:15.22 (39.32)     1:56.50 (41.28)     2:34.59 (38.09)
  8 Ogrosso, Nicole     17 WAC-MR                         2:34.62 SILV
                  35.59     1:14.88 (39.29)     1:55.17 (40.29)     2:34.62 (39.45)
  9 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            2:34.72 SILV
                  36.95     1:15.85 (38.90)     1:55.71 (39.86)     2:34.72 (39.01)
 10 Giberson, Erika     15 Basc-MR                        2:34.87 SILV
                  35.72     1:14.36 (38.64)     1:54.61 (40.25)     2:34.87 (40.26)
 11 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        2:35.02 SILV
                  36.38     1:15.11 (38.73)     1:56.20 (41.09)     2:35.02 (38.82)
AGE - Division
  1 Mohr, Kristyn       15 Basc-MR                        2:38.25
                  38.07     1:17.57 (39.50)     1:58.40 (40.83)     2:38.25 (39.85)
  2 Lucero, Laura L     15 Agua Swim Team-MR              2:39.69
                  38.24     1:18.83 (40.59)     2:00.25 (41.42)     2:39.69 (39.44)
  3 Varpakhovich, Vale  16 Agua Swim Team-MR              2:40.54
                  37.92     1:18.54 (40.62)     2:00.29 (41.75)     2:40.54 (40.25)
  4 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR              2:40.99
                  36.93     1:18.32 (41.39)     2:00.71 (42.39)     2:40.99 (40.28)
  5 Ong, Kathleen       16 Basc-MR                        2:42.31
                  39.23     1:20.97 (41.74)     2:03.55 (42.58)     2:42.31 (38.76)
  6 Ruane, Nikki        15 WAC-MR                         2:43.86
                  39.68     1:20.98 (41.30)     2:03.20 (42.22)     2:43.86 (40.66)
  7 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            2:44.81
                  38.83     1:20.34 (41.51)     2:02.65 (42.31)     2:44.81 (42.16)
  8 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            2:47.04
                  41.04     1:23.30 (42.26)     2:05.30 (42.00)     2:47.04 (41.74)
  9 Mark, Kelly A       15 Express Swimming-MR            2:48.57
                  39.38     1:22.49 (43.11)     2:06.55 (44.06)     2:48.57 (42.02)
 10 Leon, Carolina      15 Apex-MR                        2:58.20
                  39.57     1:24.00 (44.43)     2:10.55 (46.55)     2:58.20 (47.65)
 11 O'Connell, Caitlin  15 Agua Swim Team-MR              2:58.72
                  42.05     1:27.87 (45.82)     2:14.19 (46.32)     2:58.72 (44.53)
 12 Zaderiko, Amanda N  16 WAC-MR                         3:15.21
                  45.06     1:33.76 (48.70)     2:24.16 (50.40)     3:15.21 (51.05)
Non-Award Division
  1 Almodovar, Yvelise  18 Apex-MR                        2:41.65
                  35.90     1:14.95 (39.05)     1:57.77 (42.82)     2:41.65 (43.88)

Event 82  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:45.80  4/30/1982 R.Carey, BSC-MR
                2:07.49  ZQ
                2:07.50  QUAL
                2:13.09  JO
                2:22.89  SILV
                2:22.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:07.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Sadovski, Stanisla  15 DSC-MR                         2:07.78 JO
                  30.20     1:03.05 (32.85)     1:35.58 (32.53)     2:07.78 (32.20)
  2 Hikal, Karim        16 Basc-MR                        2:10.32 JO
                  30.04     1:02.99 (32.95)     1:36.34 (33.35)     2:10.32 (33.98)
  3 Chow, Daniel        16 Badger-MR                      2:11.98 JO+
                                1:04.02 ( )   2:11.98 (1:07.96)
  4 Gebremedhin, Hafto  17 RedTails-MR                    2:12.41 JO+
                  30.88     1:03.82 (32.94)     1:38.06 (34.24)     2:12.41 (34.35)
  5 Lau, Kevin          15 Badger-MR                      2:12.50 JO
                  30.89     1:03.83 (32.94)     1:37.84 (34.01)     2:12.50 (34.66)
  6 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        2:12.67 JO+
                  31.74     1:05.36 (33.62)     1:39.11 (33.75)     2:12.67 (33.56)
  7 Lanham, Andrew      16 WAC-MR                         2:14.01 SILV
                  30.87     1:05.39 (34.52)     1:40.38 (34.99)     2:14.01 (33.63)
  8 Brulhardt, David A  16 Twisters-MR                    2:16.79 SILV
                  31.69     1:06.02 (34.33)     1:42.21 (36.19)     2:16.79 (34.58)
  9 Caputo, Dave        16 Basc-MR                        2:16.93 SILV
                  31.98     1:06.65 (34.67)     1:42.12 (35.47)     2:16.93 (34.81)
 10 Olivier, Francisco  15 RedTails-MR                    2:18.99 SILV
                  31.66     1:05.93 (34.27)     1:41.99 (36.06)     2:18.99 (37.00)
 11 Brulhardt, Arnold   17 Twisters-MR                    2:20.42 SILV
                  32.44     1:07.99 (35.55)     1:44.79 (36.80)     2:20.42 (35.63)
AGE - Division
  1 Yan, Wah            16 Basc-MR                        2:23.05
                  34.74     1:11.19 (36.45)     1:47.48 (36.29)     2:23.05 (35.57)
  2 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                        2:29.20
                  35.60     1:13.26 (37.66)     1:51.28 (38.02)     2:29.20 (37.92)
  3 Mino, Michael       15 Basc-MR                        2:31.44
                  35.41     1:14.65 (39.24)   2:31.44 (1:16.79)
  4 Wowk, Justin        15 Basc-MR                        2:34.52
                  36.00     1:14.25 (38.25)     1:54.33 (40.08)     2:34.52 (40.19)
  5 Smith, Daniel       16 Basc-MR                        2:34.98
                  36.79     1:16.25 (39.46)     1:55.97 (39.72)     2:34.98 (39.01)
  6 Alvarino, Anthony   15 WAC-MR                         2:41.22
                  37.03     1:17.65 (40.62)     2:00.17 (42.52)     2:41.22 (41.05)
  7 Hill, Alex          17 Apex-MR                        2:42.06
                  37.85     1:19.74 (41.89)     2:01.16 (41.42)     2:42.06 (40.90)
Non-Award Division
  1 Altman-Kurosaki, J  15 Agua Swim Team-MR              2:22.98
                  32.37     1:08.77 (36.40)     1:46.42 (37.65)     2:22.98 (36.56)
  2 Reynoso, BJ A       15 Agua Swim Team-MR              2:23.19
                  34.70     1:10.76 (36.06)     1:47.51 (36.75)     2:23.19 (35.68)

Event 83  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:07.52  2/14/2003 KERRY Z. GRUENDELL at 2003 MET, BAD-MR
                1:17.99  ZQ
                1:18.00  QUAL
                1:20.49  JO
                1:34.59  SILV
                1:34.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.00
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                         1:15.66 ZQ+
                  36.00     1:15.66 (39.66)
  2 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                    1:18.61 JO+
                  37.24     1:18.61 (41.37)
  3 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                    1:19.25 JO+
                  38.02     1:19.25 (41.23)
  4 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR            1:20.00 JO+
                  39.03     1:20.00 (40.97)
  5 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                        1:20.80 SILV
                  37.75     1:20.80 (43.05)
  6 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                         1:21.29 SILV
                  38.26     1:21.29 (43.03)
  7 Sung, Julia         11 CIY-MR                         1:21.84 SILV
                  39.09     1:21.84 (42.75)
  8 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                    1:22.09 SILV
                  38.34     1:22.09 (43.75)
  9 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR            1:23.10 SILV
                  39.46     1:23.10 (43.64)
 10 Kelly, Emily        11 LBA-MR                         1:23.38 SILV
                  39.72     1:23.38 (43.66)
 11 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR            1:24.48 SILV
                  39.61     1:24.48 (44.87)
 12 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      1:25.09 SILV
                  40.51     1:25.09 (44.58)
 13 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                    1:25.87 SILV
                  40.59     1:25.87 (45.28)
 14 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                        1:26.52 SILV
                  41.52     1:26.52 (45.00)
 15 Rouchou, Lauren     12 Badger-MR                      1:26.82 SILV
                  41.99     1:26.82 (44.83)
 16 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                    1:27.28 SILV
                  40.78     1:27.28 (46.50)
 17 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR            1:27.32 SILV
                  41.29     1:27.32 (46.03)
 18 Macready, Justine   12 HS-MR                          1:27.64 SILV
                  41.65     1:27.64 (45.99)
 19 Fowle, Allison J    12 HS-MR                          1:27.81 SILV
                  41.08     1:27.81 (46.73)
 20 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR              1:27.98 SILV
                  41.79     1:27.98 (46.19)
 21 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR              1:28.02 SILV
                  41.64     1:28.02 (46.38)
 22 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                        1:28.10 SILV
                  41.86     1:28.10 (46.24)
 23 Reidy, Meghan       11 LBA-MR                         1:28.28 SILV
                  41.80     1:28.28 (46.48)
 24 Anastasio, Elaina   11 HS-MR                          1:28.58 SILV
                  41.48     1:28.58 (47.10)
 25 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                          1:28.81 SILV
                  42.50     1:28.81 (46.31)
 26 Rookwood, Shakiray  11 HS-MR                          1:28.85 SILV
                  41.14     1:28.85 (47.71)
 27 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      1:28.87 SILV
                  42.34     1:28.87 (46.53)
 28 Nolan, Mary Kate K  11 HS-MR                          1:29.13 SILV
                  42.39     1:29.13 (46.74)
 29 Dease, Katie D      11 Basc-MR                        1:29.22 SILV
                  42.83     1:29.22 (46.39)
 30 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR            1:29.35 SILV
                  42.55     1:29.35 (46.80)
 31 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR            1:29.56 SILV
                  43.09     1:29.56 (46.47)
 32 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                    1:30.26 SILV
                  43.33     1:30.26 (46.93)
 33 Lu, Christine Y     12 HS-MR                          1:30.47 SILV
                  42.89     1:30.47 (47.58)
 34 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR            1:32.47 SILV
                  43.85     1:32.47 (48.62)
 35 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR            1:32.84 SILV
                  44.84     1:32.84 (48.00)
 36 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                    1:33.35 SILV
                  44.53     1:33.35 (48.82)
 37 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR              1:33.68 SILV
                  44.28     1:33.68 (49.40)
 38 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR            1:33.77 SILV
                  44.34     1:33.77 (49.43)
AGE - Division
  1 Noone, Lindsey      12 Basc-MR                        1:37.01
                  45.12     1:37.01 (51.89)
  2 Morrissey, Alexa D  11 HS-MR                          1:37.11
                  46.52     1:37.11 (50.59)
  3 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                      1:37.51
                  46.49     1:37.51 (51.02)
  4 Saks, Jessica       12 Basc-MR                        1:39.16
                  47.05     1:39.16 (52.11)
  5 Lloyd, Cecilia      11 CIY-MR                         1:39.34
                  46.61     1:39.34 (52.73)
  6 Gucalp, Aylin       11 Flying Dolphins-MR             1:39.55
                  47.64     1:39.55 (51.91)
  7 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR            1:40.57
                  47.10     1:40.57 (53.47)
  8 Sommer, Patricia    12 LBA-MR                         1:40.66
                  48.03     1:40.66 (52.63)
  9 Novick-Smith, Eliz  11 Flying Dolphins-MR             1:40.95
                  48.11     1:40.95 (52.84)
 10 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                         1:41.66
                  48.21     1:41.66 (53.45)
 11 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR              1:42.88
                  48.34     1:42.88 (54.54)
 12 Worth, Kara E       12 Express Swimming-MR            1:43.46
                  49.71     1:43.46 (53.75)
 13 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                         1:43.48
                  49.64     1:43.48 (53.84)
 14 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR              1:43.63
                  48.91     1:43.63 (54.72)
 15 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR            1:43.85
                  49.22     1:43.85 (54.63)
 16 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                        1:45.80
                  49.15     1:45.80 (56.65)
 17 Song, Crysta        11 WAC-MR                         1:46.38
                  51.01     1:46.38 (55.37)
 18 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR            1:46.49
                  50.14     1:46.49 (56.35)
 19 Willis, Emily E     11 HS-MR                          1:46.92
                  51.29     1:46.92 (55.63)
 20 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                         1:47.68
                  51.03     1:47.68 (56.65)
 21 McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR            1:48.45
                  51.71     1:48.45 (56.74)
 22 Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR            1:50.32
                  51.70     1:50.32 (58.62)
 23 Amen, Jessica       11 LBA-MR                         1:52.79
                  52.62   1:52.79 (1:00.17)
 24 Funaro, Mary K      11 HS-MR                          2:05.09
                  58.52   2:05.09 (1:06.57)
Non-Award Division
 -- Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                           DQ
                  46.91          DQ (53.84)

Event 84  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:00.84  5/1/1994  C.Miller, LIAC-MR
                1:22.39  ZQ
                1:22.40  QUAL
                1:24.09  JO
                1:31.89  SILV
                1:31.90  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.40
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR                      1:20.75 ZQ+
                  38.59     1:20.75 (42.16)
  2 WU, Alex            12 Express Swimming-MR            1:22.30 ZQ+
                  39.89     1:22.30 (42.41)
  3 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                    1:22.88 JO
                  39.53     1:22.88 (43.35)
  4 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                        1:22.98 JO
                  38.22     1:22.98 (44.76)
  5 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR                    1:23.60 JO+
                  39.51     1:23.60 (44.09)
  6 Bianco, Phillip E   12 HS-MR                          1:24.13 SILV
                  39.00     1:24.13 (45.13)
  7 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                    1:29.56 SILV
                  41.03     1:29.56 (48.53)
  8 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                         1:30.82 SILV
                  43.29     1:30.82 (47.53)
  9 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR              1:30.85 SILV
                  43.58     1:30.85 (47.27)
 10 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR            1:31.66 SILV
                  43.98     1:31.66 (47.68)
 11 Bacci, Ryan D       11 CIY-MR                         1:31.81 SILV
                  43.14     1:31.81 (48.67)
AGE - Division
  1 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR            1:34.01
                  44.62     1:34.01 (49.39)
  2 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                    1:34.76
                  44.63     1:34.76 (50.13)
  3 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                    1:34.86
                  43.76     1:34.86 (51.10)
  4 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR            1:35.10
                  46.27     1:35.10 (48.83)
  5 Nash, John          11 LBA-MR                         1:37.87
                  46.19     1:37.87 (51.68)
  6 Boo, Joseph D       11 HS-MR                          1:37.96
                  46.45     1:37.96 (51.51)
  7 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR              1:40.96
                  46.97     1:40.96 (53.99)
  8 Brodsky, Max F      12 HS-MR                          1:43.39
                  48.43     1:43.39 (54.96)
  9 Coleman, Patrick J  12 HS-MR                          1:44.26
                  51.60     1:44.26 (52.66)
 10 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                    1:46.14
                  50.01     1:46.14 (56.13)
 11 Farberov, Allen A   11 HS-MR                          1:46.22
                  49.98     1:46.22 (56.24)
 12 Frank, Elliot S     11 Flying Dolphins-MR             1:47.10
                  50.95     1:47.10 (56.15)
 13 Mateoc, Ted         11 HS-MR                          1:47.62
                  52.54     1:47.62 (55.08)
 14 Tayeh, Muhamed M    11 HS-MR                          1:48.13
                  50.05     1:48.13 (58.08)
 15 Mannes, David       12 Flying Dolphins-MR             1:49.59
                  50.72     1:49.59 (58.87)
 16 Dinkel, Gregory A   11 HS-MR                          1:50.95
                  51.95     1:50.95 (59.00)
 17 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                        1:54.99
                  54.25   1:54.99 (1:00.74)
 18 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR            2:24.15
                1:05.63   2:24.15 (1:18.52)
 -- Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                             DQ
                  47.98          DQ (56.12)
 -- Palmer, John A      11 Express Swimming-MR                 DQ
                  57.07        DQ (1:05.68)
Non-Award Division
  1 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR            1:32.07
                  43.80     1:32.07 (48.27)

Event 85  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:17.28  12/12/2003Jackie PANGILINAN at HOLIDAY C, YMID-MR
                2:39.19  ZQ
                2:39.20  QUAL
                2:45.99  JO
                2:56.99  SILV
                2:57.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:39.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR                    2:39.71 JO
                  36.14     1:17.18 (41.04)     1:58.80 (41.62)     2:39.71 (40.91)
  2 Wong, Bethany K     15 Twisters-MR                    2:39.88 JO
                  35.98     1:15.84 (39.86)     1:56.99 (41.15)     2:39.88 (42.89)
  3 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR            2:46.26 SILV
                  37.59     1:19.12 (41.53)     2:02.68 (43.56)     2:46.26 (43.58)
  4 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR            2:46.82 SILV
                  37.98     1:20.74 (42.76)     2:04.43 (43.69)     2:46.82 (42.39)
  5 Miller, Mollie R    16 Agua Swim Team-MR              2:48.05 SILV
                  38.36     1:21.17 (42.81)     2:05.66 (44.49)     2:48.05 (42.39)
  6 Fufido, Maria       15 Badger-MR                      2:48.64 SILV
                  37.93     1:21.38 (43.45)     2:04.50 (43.12)     2:48.64 (44.14)
AGE - Division
  1 Harrington, Lucy G  16 Express Swimming-MR            2:59.30
                  41.85     1:27.55 (45.70)     2:14.17 (46.62)     2:59.30 (45.13)
  2 Lusher, Samantha R  15 Apex-MR                        2:59.33
                  40.25     1:25.84 (45.59)     2:12.84 (47.00)     2:59.33 (46.49)
  3 Maloney, Meghan E   15 WAC-MR                         3:02.12
                  40.67     1:27.02 (46.35)     2:14.91 (47.89)     3:02.12 (47.21)
  4 Conlon, Katie       16 Express Swimming-MR            3:08.13
                  39.62     1:27.22 (47.60)     2:18.02 (50.80)     3:08.13 (50.11)
  5 Estime-Kirkpatrick  15 Agua Swim Team-MR              3:14.79
                  41.57     1:31.68 (50.11)     2:23.53 (51.85)     3:14.79 (51.26)
  6 Mohr, Kristyn       15 Basc-MR                        3:18.99
                  45.91     1:37.06 (51.15)     2:28.51 (51.45)     3:18.99 (50.48)
  7 Cartieciano, Carol  15 WAC-MR                         3:19.94
                  46.71     1:37.86 (51.15)     2:28.89 (51.03)     3:19.94 (51.05)
  8 Allong, Jannelle P  16 Express Swimming-MR            3:32.02
                  46.67     1:41.45 (54.78)     2:37.16 (55.71)     3:32.02 (54.86)
Non-Award Division
  1 Ogrosso, Nicole     17 WAC-MR                         2:57.02
                  39.72     1:24.59 (44.87)     2:10.92 (46.33)     2:57.02 (46.10)
  2 Konko, Dayna L      15 WAC-MR                         2:59.09
                  40.54     1:26.08 (45.54)     2:12.69 (46.61)     2:59.09 (46.40)

Event 86  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:02.06  3/8/2001  D.Kahn, TS-MR
                2:31.49  ZQ
                2:31.50  QUAL
                2:33.99  JO
                2:42.79  SILV
                2:42.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Liu, Tom            16 WAC-MR                         2:24.36 ZQ+
                  30.32     1:06.06 (35.74)     1:44.83 (38.77)     2:24.36 (39.53)
  2 Sabanovic, Ildan    18 Twisters-MR                    2:28.18 ZQ+
                  31.84     1:08.39 (36.55)     1:47.40 (39.01)     2:28.18 (40.78)
  3 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            2:32.44 JO
                  33.55     1:12.06 (38.51)     1:51.83 (39.77)     2:32.44 (40.61)
  4 Barden, Thomas P    17 UN-LI-MR                       2:33.93 JO+
                  35.10     1:13.62 (38.52)     1:54.18 (40.56)     2:33.93 (39.75)
  5 Hikal, Karim        16 Basc-MR                        2:35.66 SILV
                  35.75     1:15.44 (39.69)     1:56.25 (40.81)     2:35.66 (39.41)
  6 Wong, Justin        15 Twisters-MR                    2:38.10 SILV
                  35.75     1:16.31 (40.56)     1:57.27 (40.96)     2:38.10 (40.83)
  7 Alvarino, Anthony   15 WAC-MR                         2:42.71 SILV
                  34.93     1:16.10 (41.17)     2:00.09 (43.99)     2:42.71 (42.62)
AGE - Division
  1 Fyodorov, Anton     15 HS-MR                          3:08.19
                  42.74     1:31.36 (48.62)     2:20.68 (49.32)     3:08.19 (47.51)
  2 Mino, Michael       15 Basc-MR                        3:09.03
                  42.37     1:30.68 (48.31)     2:19.80 (49.12)     3:09.03 (49.23)
Non-Award Division
  1 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        2:47.63
                  36.31     1:17.48 (41.17)     2:00.92 (43.44)     2:47.63 (46.71)

Event 87  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 57.87  5/1/1991  M.Diamond, GAK-MR
              1:08.69  ZQ
              1:08.70  QUAL
              1:12.39  JO
              1:29.19  SILV
              1:29.20  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Owens, Amanda       11 Badger-MR                      1:08.82 JO
                  31.84     1:08.82 (36.98)
  2 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                        1:11.28 JO
                  32.41     1:11.28 (38.87)
  3 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                    1:11.56 JO+
                  33.20     1:11.56 (38.36)
  4 Kelly, Emily        11 LBA-MR                         1:12.11 JO
                  32.21     1:12.11 (39.90)
  5 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                         1:13.90 SILV
                  33.47     1:13.90 (40.43)
  6 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      1:14.75 SILV
                  34.10     1:14.75 (40.65)
  7 Schuermann, Kerry   11 LBA-MR                         1:14.84 SILV
                  34.42     1:14.84 (40.42)
  8 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                      1:14.93 SILV
                  33.25     1:14.93 (41.68)
  9 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                      1:16.72 SILV
                  35.15     1:16.72 (41.57)
 10 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      1:18.53 SILV
                  36.63     1:18.53 (41.90)
 11 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                        1:19.28 SILV
                  37.48     1:19.28 (41.80)
 12 Olszewski, Tiffany  12 Twisters-MR                    1:19.57 SILV
                  35.98     1:19.57 (43.59)
 13 Herold, Eve         12 Badger-MR                      1:22.01 SILV
                  37.42     1:22.01 (44.59)
 14 Alameda, Maria L    12 HS-MR                          1:22.34 SILV
                  37.07     1:22.34 (45.27)
 15 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR              1:22.81 SILV
                  37.33     1:22.81 (45.48)
 16 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                        1:24.21 SILV
                  37.06     1:24.21 (47.15)
 17 Thermos, Christian  12 WAC-MR                         1:25.78 SILV
                  38.11     1:25.78 (47.67)
 18 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                      1:26.14 SILV
                  39.46     1:26.14 (46.68)
 19 Cooke, Alexandra    11 Badger-MR                      1:27.48 SILV
                  39.05     1:27.48 (48.43)
 20 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR              1:28.07 SILV
                  41.56     1:28.07 (46.51)
AGE - Division
  1 Yildirim, Nesli     12 Agua Swim Team-MR              1:30.10
                  40.31     1:30.10 (49.79)
  2 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                        1:31.98
                  41.93     1:31.98 (50.05)
  3 Mendolia, Ginamari  12 WAC-MR                         1:35.84
                  43.36     1:35.84 (52.48)
  4 Mitchell, Shaina    12 RedTails-MR                    1:52.02
                  44.54   1:52.02 (1:07.48)
  5 Sommer, Patricia    12 LBA-MR                         1:59.63
                  52.72   1:59.63 (1:06.91)
Non-Award Division
  1 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                         1:30.44
                  42.12     1:30.44 (48.32)

Event 88  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 56.20  5/1/2000  N.Scott, BSC-MR
              1:12.79  ZQ
              1:12.80  QUAL
              1:14.49  JO
              1:28.99  SILV
              1:29.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.80
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR              1:10.92 ZQ+
                  32.12     1:10.92 (38.80)
  2 Kennon, Aidan       12 Badger-MR                      1:14.04 JO+
                  33.75     1:14.04 (40.29)
  3 Sacoto, Maxwell L   12 Twisters-MR                    1:14.10 JO+
                  34.52     1:14.10 (39.58)
  4 Polanco, Christoph  11 Twisters-MR                    1:14.38 JO+
                  34.66     1:14.38 (39.72)
  4 Ejerta, Kenneth     12 CIY-MR                         1:14.38 JO+
                  34.89     1:14.38 (39.49)
  6 Ye, William W       12 NYCC-MR                        1:14.81 SILV
                  34.55     1:14.81 (40.26)
  7 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                    1:19.45 SILV
                  37.97     1:19.45 (41.48)
  8 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                    1:19.79 SILV
                  37.81     1:19.79 (41.98)
  9 Lee, Marc A         12 Apex-MR                        1:25.26 SILV
                  37.26     1:25.26 (48.00)
 10 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team-MR              1:27.44 SILV
                  39.04     1:27.44 (48.40)
 11 Tran, Jonathan F    12 HS-MR                          1:28.45 SILV
                  41.88     1:28.45 (46.57)
AGE - Division
 -- Dinkel, Gregory A   11 HS-MR                               DQ
                  47.44          DQ (53.64)
Non-Award Division
  1 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                        1:29.89
                  39.86     1:29.89 (50.03)

Event 89  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:00.51  4/30/1981 M.Hurrell, BSSC-MR
                2:20.49  ZQ
                2:20.50  QUAL
                2:33.99  JO
                2:39.99  SILV
                2:40.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:20.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Cruise, Mallory J   16 Twisters-MR                    2:21.54 JO
                  31.11     1:06.74 (35.63)     1:44.38 (37.64)     2:21.54 (37.16)
  2 Vitelli, Paula      15 Badger-MR                      2:24.27 JO
                  32.23     1:08.25 (36.02)     1:46.07 (37.82)     2:24.27 (38.20)
  3 Balder, Jaclyn M    15 Express Swimming-MR            2:27.49 JO
                  31.00     1:07.39 (36.39)     1:46.40 (39.01)     2:27.49 (41.09)
  4 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR            2:29.02 JO
                  32.86     1:11.06 (38.20)     1:50.51 (39.45)     2:29.02 (38.51)
  5 Quach, Michele      16 Apex-MR                        2:39.66 SILV+
                  33.86     1:13.48 (39.62)     1:56.13 (42.65)     2:39.66 (43.53)
AGE - Division
  1 Conlon, Chrissy     16 Express Swimming-MR            2:45.76
                  34.97     1:18.42 (43.45)     2:03.97 (45.55)     2:45.76 (41.79)
  2 Miller, Mollie R    16 Agua Swim Team-MR              2:50.56
                  38.85     1:23.92 (45.07)     2:08.26 (44.34)     2:50.56 (42.30)
Non-Award Division
  1 Mark, Sarah         17 Twisters-MR                    2:45.37
                  33.70     1:13.33 (39.63)     1:58.16 (44.83)     2:45.37 (47.21)

Event 90  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:47.98  4/30/1983 J.Hoffman, BSC-MR
                2:17.69  ZQ
                2:17.70  QUAL
                2:18.99  JO
                2:30.99  SILV
                2:31.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.70
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Wowk, Justin        15 Basc-MR                        2:20.07 SILV
                  31.01     1:06.65 (35.64)     1:43.98 (37.33)     2:20.07 (36.09)
  2 Caputo, Dave        16 Basc-MR                        2:23.13 SILV
                  30.99     1:07.90 (36.91)     1:45.77 (37.87)     2:23.13 (37.36)
  3 Ong, Lawrence M     17 Basc-MR                        2:23.60 SILV
                  31.58     1:08.06 (36.48)     1:44.64 (36.58)     2:23.60 (38.96)
  4 Lanham, Andrew      16 WAC-MR                         2:25.09 SILV
                  29.83     1:06.64 (36.81)     1:45.02 (38.38)     2:25.09 (40.07)
  5 Stanco, Trevor V    16 Express Swimming-MR            2:26.40 SILV
                  31.16     1:07.55 (36.39)     1:45.87 (38.32)     2:26.40 (40.53)
  6 De La Rosa, Noel    16 RedTails-MR                    2:29.49 SILV
                  31.53     1:08.48 (36.95)     1:49.14 (40.66)     2:29.49 (40.35)
AGE - Division
  1 Yan, Wah            16 Basc-MR                        2:34.63
                  33.66     1:13.52 (39.86)     1:54.56 (41.04)     2:34.63 (40.07)
  2 Liu, Tom            16 WAC-MR                         2:41.76
                  34.50     1:14.55 (40.05)     1:58.01 (43.46)     2:41.76 (43.75)
  3 Shala, Kris         17 Apex-MR                        2:42.59
                  34.68     1:15.72 (41.04)     1:59.69 (43.97)     2:42.59 (42.90)
  4 Justo, Fermin       17 RedTails-MR                    2:45.82
                  34.15     1:16.65 (42.50)     2:00.95 (44.30)     2:45.82 (44.87)
  5 Hill, Alex          17 Apex-MR                        2:49.84
                  34.39     1:16.13 (41.74)     2:01.04 (44.91)     2:49.84 (48.80)
  6 Mino, Michael       15 Basc-MR                        2:52.88
                  36.61     1:19.25 (42.64)     2:04.99 (45.74)     2:52.88 (47.89)
Non-Award Division
  1 Hikal, Mohamed      16 Basc-MR                        2:33.82
                  32.90     1:11.57 (38.67)     1:51.99 (40.42)     2:33.82 (41.83)

Event 91  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:01.20  5/1/1997  A.Mantey, NDAC-MR
                1:08.89  ZQ
                1:08.90  QUAL
                1:11.49  JO
                1:21.69  SILV
                1:21.70  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.90
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Brooke, Taylor      12 LBA-MR                         1:08.51 ZQ+
                  31.83     1:08.51 (36.68)
  2 Teng, Rebecca       11 NYCC-MR                        1:09.24 JO
                  32.44     1:09.24 (36.80)
  3 Jones, Shannon E    11 Badger-MR                      1:09.91 JO+
                  31.69     1:09.91 (38.22)
  4 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                          1:11.33 JO+
                  31.99     1:11.33 (39.34)
  5 Cobbinah, Sarah     12 Apex-MR                        1:11.99 SILV
                  33.40     1:11.99 (38.59)
  6 Mrozinski, Melissa  12 Basc-MR                        1:12.53 SILV
                  32.75     1:12.53 (39.78)
  7 Lama, Siddhi        12 Twisters-MR                    1:12.71 SILV
                  33.27     1:12.71 (39.44)
  8 Pazmino, Sara E     12 Twisters-MR                    1:13.06 SILV
                  33.49     1:13.06 (39.57)
  9 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR            1:14.02 SILV
                  35.31     1:14.02 (38.71)
 10 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR            1:14.32 SILV
                  34.66     1:14.32 (39.66)
 11 Stenger, Alexa      12 LBA-MR                         1:14.34 SILV
                  34.66     1:14.34 (39.68)
 12 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                    1:14.72 SILV
                  33.65     1:14.72 (41.07)
 13 Rookwood, Shakiray  11 HS-MR                          1:15.21 SILV
                  34.50     1:15.21 (40.71)
 14 Madalena, Kathryn   11 Express Swimming-MR            1:15.88 SILV
                  35.46     1:15.88 (40.42)
 15 Schuermann, Kerry   11 LBA-MR                         1:15.91 SILV
                  33.85     1:15.91 (42.06)
 16 Sung, Julia         11 CIY-MR                         1:16.04 SILV
                  36.09     1:16.04 (39.95)
 17 Connolly, Mariel    11 NYCC-MR                        1:16.07 SILV
                  35.28     1:16.07 (40.79)
 18 Olszewski, Tiffany  12 Twisters-MR                    1:16.37 SILV
                  35.52     1:16.37 (40.85)
 19 Salese, Elizabeth   12 Badger-MR                      1:16.82 SILV
                  35.82     1:16.82 (41.00)
 20 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR            1:17.00 SILV
                  37.87     1:17.00 (39.13)
 21 Lu, Christine Y     12 HS-MR                          1:17.24 SILV
                  36.76     1:17.24 (40.48)
 22 Stanford, Brittany  11 LBA-MR                         1:17.28 SILV
                  37.54     1:17.28 (39.74)
 23 O'Connor, Rosemari  11 Basc-MR                        1:17.58 SILV
                  36.30     1:17.58 (41.28)
 24 Yeung, Tiffany      12 Basc-MR                        1:17.81 SILV
                  35.79     1:17.81 (42.02)
 25 Thermos, Christian  12 WAC-MR                         1:17.99 SILV
                  37.51     1:17.99 (40.48)
 26 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                        1:18.53 SILV
                  36.25     1:18.53 (42.28)
 27 Lindahl, Melissa    12 LBA-MR                         1:19.95 SILV
                  36.69     1:19.95 (43.26)
 28 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR            1:20.01 SILV
                  37.29     1:20.01 (42.72)
 29 Boulbol, Lauren E   12 HS-MR                          1:20.26 SILV
                  37.10     1:20.26 (43.16)
 30 Dease, Katie D      11 Basc-MR                        1:20.31 SILV
                  38.33     1:20.31 (41.98)
 31 Weiner, Tess M      11 Agua Swim Team-MR              1:20.47 SILV
                  38.65     1:20.47 (41.82)
 32 Rouchou, Lauren     12 Badger-MR                      1:20.80 SILV
                  39.64     1:20.80 (41.16)
 33 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                    1:21.16 SILV
                  37.05     1:21.16 (44.11)
 34 Gerrity, Sara Day   12 LBA-MR                         1:21.28 SILV
                  37.17     1:21.28 (44.11)
 35 Altman-Kurosaki, H  11 Agua Swim Team-MR              1:21.44 SILV
                  37.00     1:21.44 (44.44)
AGE - Division
  1 Nolan, Mary Kate K  11 HS-MR                          1:22.60
                  15.68   1:22.60 (1:06.92)
  2 Motolinia, Nicole   12 Badger-MR                      1:23.06
                  39.74     1:23.06 (43.32)
  3 Nava, Stephanie     11 Badger-MR                      1:23.10
                  40.95     1:23.10 (42.15)
  4 Anastasio, Elaina   11 HS-MR                          1:23.18
                  40.01     1:23.18 (43.17)
  5 Szkolnicki, Jennif  12 Apex-MR                        1:23.26
                  39.95     1:23.26 (43.31)
  6 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                    1:23.59
                  37.60     1:23.59 (45.99)
  7 Alameda, Maria L    12 HS-MR                          1:23.61
                  36.66     1:23.61 (46.95)
  8 Kuzniewski, Megan   12 Express Swimming-MR            1:23.72
                  39.77     1:23.72 (43.95)
  9 Reidy, Meghan       11 LBA-MR                         1:23.80
                  40.61     1:23.80 (43.19)
 10 Yang-DiPietro, Lea  12 Badger-MR                      1:25.36
                  38.53     1:25.36 (46.83)
 11 Fusco, Lauren N     11 Express Swimming-MR            1:25.68
                  39.06     1:25.68 (46.62)
 12 Fowle, Allison J    12 HS-MR                          1:25.76
                  42.63     1:25.76 (43.13)
 13 Jones, Angeliqua    11 RedTails-MR                    1:26.02
                  42.46     1:26.02 (43.56)
 14 Noone, Lindsey      12 Basc-MR                        1:26.12
                  39.37     1:26.12 (46.75)
 15 Lawrence, Emma M    12 Agua Swim Team-MR              1:26.54
                  40.03     1:26.54 (46.51)
 16 Heiss, Caitlin      11 LBA-MR                         1:26.97
                  39.99     1:26.97 (46.98)
 17 Reyes, Lorraine M   12 HS-MR                          1:27.09
                  41.00     1:27.09 (46.09)
 18 Winowsky, Samantha  12 Badger-MR                      1:27.54
                  39.33     1:27.54 (48.21)
 19 Hunter, Finnisha    12 RedTails-MR                    1:27.65
                  41.37     1:27.65 (46.28)
 20 Georgescu, Mary A   12 Agua Swim Team-MR              1:28.02
                  42.06     1:28.02 (45.96)
 21 Worth, Kara E       12 Express Swimming-MR            1:28.57
                  41.55     1:28.57 (47.02)
 22 Zaman, Farhin       11 Twisters-MR                    1:28.79
                  41.62     1:28.79 (47.17)
 23 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR            1:28.91
                  41.59     1:28.91 (47.32)
 24 Joshi, Sonja S      12 Apex-MR                        1:29.22
                  43.25     1:29.22 (45.97)
 25 Obrien, Kaitlin     12 WAC-MR                         1:29.29
                  42.72     1:29.29 (46.57)
 26 Steinberger, Sofia  11 Agua Swim Team-MR              1:29.43
                  41.89     1:29.43 (47.54)
 27 Arrunategui, Marie  11 Agua Swim Team-MR              1:29.57
                  41.20     1:29.57 (48.37)
 28 Lloyd, Cecilia      11 CIY-MR                         1:30.68
                  41.54     1:30.68 (49.14)
 29 Faulkner, Breyanna  12 RedTails-MR                    1:32.18
                  41.59     1:32.18 (50.59)
 30 Saks, Jessica       12 Basc-MR                        1:33.16
                  46.79     1:33.16 (46.37)
 31 Surilas, Maria D    12 NYCC-MR                        1:33.55
                  44.68     1:33.55 (48.87)
 32 Gomez, Kiara J      11 Twisters-MR                    1:34.20
                  41.46     1:34.20 (52.74)
 33 Castaldo, Brittany  11 WAC-MR                         1:35.46
                  45.29     1:35.46 (50.17)
 34 Amen, Jessica       11 LBA-MR                         1:36.27
                  45.62     1:36.27 (50.65)
 35 Batista, Demelly    11 RedTails-MR                    1:38.95
                  44.11     1:38.95 (54.84)
 36 Song, Crysta        11 WAC-MR                         1:41.08
                  51.32     1:41.08 (49.76)
 37 Harrington, Kelsey  11 Express Swimming-MR            1:41.84
                  48.34     1:41.84 (53.50)
 38 Funaro, Mary K      11 HS-MR                          1:44.62
                  48.47     1:44.62 (56.15)
 39 Almeida, Whitney A  12 Apex-MR                        1:45.04
                  50.83     1:45.04 (54.21)
 40 Lucero, Daniella    11 Agua Swim Team-MR              1:48.08
                  49.83     1:48.08 (58.25)
 41 Almeida, Wynette A  11 Apex-MR                        1:51.57
                  55.25     1:51.57 (56.32)
 -- Burdi, Marissa A    11 Express Swimming-MR                 DQ
                  47.10          DQ (51.27)
 -- Still, Mela M       12 RedTails-MR                         DQ
 -- Quest, Carolyn      12 WAC-MR                              DQ
                  45.41          DQ (53.86)
Non-Award Division
 -- McDonough, Molly C  11 Express Swimming-MR                 DQ

Event 92  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 57.03  5/1/1999  S.Armstrong, TVSC-MR
              1:10.49  ZQ
              1:10.50  QUAL
              1:12.29  JO
              1:22.59  SILV
              1:22.60  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.50
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Feeley, Ryan J      12 Badger-MR                      1:09.84 ZQ+
                  32.78     1:09.84 (37.06)
  2 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR              1:10.88 JO+
                  32.37     1:10.88 (38.51)
  3 Ye, William W       12 NYCC-MR                        1:14.00 SILV
                  35.79     1:14.00 (38.21)
  4 Kennon, Aidan       12 Badger-MR                      1:14.77 SILV
                  32.91     1:14.77 (41.86)
  5 WU, Alex            12 Express Swimming-MR            1:16.84 SILV
                  37.11     1:16.84 (39.73)
  6 Martinez, Keannu C  11 Twisters-MR                    1:18.08 SILV
                  37.53     1:18.08 (40.55)
  7 Doherty, Christoph  11 Twisters-MR                    1:18.23 SILV
                  35.86     1:18.23 (42.37)
  8 Flynn, Thomas J     12 Agua Swim Team-MR              1:18.83 SILV
                  36.42     1:18.83 (42.41)
  9 Zhivkov, Ivan G     12 Apex-MR                        1:18.85 SILV
                  39.65     1:18.85 (39.20)
 10 Cheskis, David      12 Basc-MR                        1:18.94 SILV
                  37.83     1:18.94 (41.11)
 11 Friedman, Remy      11 LBA-MR                         1:19.36 SILV
                  35.99     1:19.36 (43.37)
 12 Ejerta, Kenneth     12 CIY-MR                         1:19.88 SILV
                  36.75     1:19.88 (43.13)
 13 Sacoto, Maxwell L   12 Twisters-MR                    1:20.23 SILV
                  37.67     1:20.23 (42.56)
 14 Benfield, Warren    11 Twisters-MR                    1:20.37 SILV
                  38.44     1:20.37 (41.93)
 15 Lee, Marc A         12 Apex-MR                        1:20.57 SILV
                  38.55     1:20.57 (42.02)
 16 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                         1:20.83 SILV
                  38.29     1:20.83 (42.54)
 17 Chen, Richie        11 Express Swimming-MR            1:20.99 SILV
                  38.73     1:20.99 (42.26)
 18 Lo, Arthur          11 Express Swimming-MR            1:22.41 SILV
                  40.22     1:22.41 (42.19)
AGE - Division
  1 Mayer, Michael      11 Express Swimming-MR            1:23.70
                  41.83     1:23.70 (41.87)
  2 Donnelly, Brendan   11 Agua Swim Team-MR              1:24.45
                  39.19     1:24.45 (45.26)
  3 Smith, Nicholas     11 LBA-MR                         1:25.99
                  40.00     1:25.99 (45.99)
  4 Espinal, Oscar E    12 Apex-MR                        1:26.10
                  41.53     1:26.10 (44.57)
  5 Bacci, Ryan D       11 CIY-MR                         1:26.32
                  40.35     1:26.32 (45.97)
  6 Nash, John          11 LBA-MR                         1:27.93
                  43.17     1:27.93 (44.76)
  7 Arica, Francisco    12 Badger-MR                      1:28.36
                  39.55     1:28.36 (48.81)
  8 Tran, Jonathan F    12 HS-MR                          1:28.44
                  41.19     1:28.44 (47.25)
  9 Erskine, Danny      12 Twisters-MR                    1:31.02
                  44.59     1:31.02 (46.43)
 10 Maheswaran, Zhaarn  12 Agua Swim Team-MR              1:33.05
                  42.36     1:33.05 (50.69)
 11 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                        1:34.42
                  46.67     1:34.42 (47.75)
 12 WU, Raymond         11 Express Swimming-MR            1:36.28
                  45.42     1:36.28 (50.86)
 13 Brodsky, Max F      12 HS-MR                          1:37.26
                  44.40     1:37.26 (52.86)
 14 McLaughlin, Thomas  11 Basc-MR                        1:37.28
                  46.07     1:37.28 (51.21)
 15 Cammarosano, Joe    11 LBA-MR                         1:40.86
                  47.11     1:40.86 (53.75)
 16 Cisneros, Luis      11 Agua Swim Team-MR              1:49.39
                  51.45     1:49.39 (57.94)
 17 Knight, Conor J     12 Express Swimming-MR            1:51.99
                  50.21   1:51.99 (1:01.78)
 -- Palmer, John A      11 Express Swimming-MR                 DQ
                  47.25          DQ (58.86)
 -- Shilkov, Dmitry     12 Apex-MR                             DQ
                  45.31          DQ (48.80)
Non-Award Division
  1 Sheffrey, Harold    12 Agua Swim Team-MR              1:23.64
                  37.92     1:23.64 (45.72)
  2 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                    1:23.91
                  39.38     1:23.91 (44.53)

Event 93  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:04.36  5/1/1989  J.Knapp, YMID-MR
                5:51.19  ZQ
                5:51.20  QUAL
                6:07.49  JO
                6:35.79  SILV
                6:35.80  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 5:51.20
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Kelly, Emily        11 LBA-MR                         5:50.47 ZQ+
                  32.06     1:07.17 (35.11)     1:42.53 (35.36)     2:18.54 (36.01)
        2:53.96 (35.42)     3:29.82 (35.86)     4:05.59 (35.77)     4:41.03 (35.44)
        5:16.73 (35.70)     5:50.47 (33.74)
  2 Salgado, Laura S    12 Twisters-MR                    6:03.39 JO+
                  31.23     1:06.17 (34.94)     1:42.87 (36.70)     2:20.20 (37.33)
        2:57.05 (36.85)     3:34.54 (37.49)     4:12.41 (37.87)     4:50.57 (38.16)
        5:27.89 (37.32)     6:03.39 (35.50)
  3 Zawadka, Sandra     12 Twisters-MR                    6:03.54 JO+
                  31.74     1:06.91 (35.17)     1:43.43 (36.52)     2:19.95 (36.52)
        2:56.75 (36.80)     3:33.43 (36.68)     4:11.37 (37.94)     4:50.06 (38.69)
        5:28.06 (38.00)     6:03.54 (35.48)
  4 Tobin, Casey        11 Badger-MR                      6:04.17 JO+
                  32.20     1:08.53 (36.33)     1:45.73 (37.20)
            3:01.16 ( )     3:38.05 (36.89)     4:15.50 (37.45)     4:52.55 (37.05)
      6:04.17 (1:11.62)
  5 Lazare, Libby       11 Badger-MR                      6:07.01 JO+
                  33.16     1:09.16 (36.00)     1:46.27 (37.11)     2:23.86 (37.59)
        3:01.40 (37.54)     3:38.83 (37.43)     4:16.27 (37.44)     4:53.92 (37.65)
        5:31.00 (37.08)     6:07.01 (36.01)
  6 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR            6:07.74 SILV
                  33.20     1:09.94 (36.74)     1:46.35 (36.41)     2:23.28 (36.93)
        3:02.36 (39.08)     3:38.85 (36.49)     4:17.85 (39.00)     4:55.41 (37.56)
        5:32.84 (37.43)     6:07.74 (34.90)
  7 Shanley, Kelly M    12 Express Swimming-MR            6:08.28 SILV
                  32.84     1:09.08 (36.24)     1:46.47 (37.39)     2:23.42 (36.95)
        3:00.97 (37.55)     3:38.69 (37.72)     4:17.09 (38.40)     4:55.21 (38.12)
        5:32.25 (37.04)     6:08.28 (36.03)
  8 Kwa, Adelene        11 Twisters-MR                    6:11.42 SILV
                  33.87     1:11.19 (37.32)     1:48.81 (37.62)     2:26.13 (37.32)
        3:04.41 (38.28)     3:41.93 (37.52)     4:20.20 (38.27)     4:57.73 (37.53)
        5:35.49 (37.76)     6:11.42 (35.93)
  9 Cooke, Farrell E    11 Badger-MR                      6:16.51 SILV
                  31.69     1:06.91 (35.22)     1:43.94 (37.03)     2:22.65 (38.71)
        3:01.32 (38.67)     3:40.73 (39.41)     4:20.55 (39.82)     5:00.01 (39.46)
        5:39.69 (39.68)     6:16.51 (36.82)
 10 Wadolowska, Julia   12 Twisters-MR                    6:18.09 SILV
                  32.70     1:10.66 (37.96)     1:49.64 (38.98)     2:27.47 (37.83)
        3:07.23 (39.76)     3:45.80 (38.57)     4:24.66 (38.86)     5:04.67 (40.01)
        5:44.87 (40.20)     6:18.09 (33.22)
 11 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                          6:19.04 SILV
                  33.48     1:11.12 (37.64)     1:49.58 (38.46)     2:28.68 (39.10)
        3:09.08 (40.40)     3:48.50 (39.42)     4:28.36 (39.86)     5:07.19 (38.83)
        5:44.06 (36.87)     6:19.04 (34.98)
 12 Dias, Marcela K     12 Twisters-MR                    6:21.55 SILV
 13 Owens, Amanda       11 Badger-MR                      6:26.60 SILV
                  34.74     1:13.38 (38.64)     1:53.31 (39.93)     2:32.75 (39.44)
        3:12.40 (39.65)     3:52.04 (39.64)     4:32.19 (40.15)     5:11.83 (39.64)
        5:50.36 (38.53)     6:26.60 (36.24)
 14 Dease, Katie D      11 Basc-MR                        6:26.85 SILV
                  34.99     1:14.38 (39.39)     1:54.86 (40.48)     2:34.75 (39.89)
        3:14.11 (39.36)     3:54.24 (40.13)     4:33.55 (39.31)     5:13.07 (39.52)
        5:50.49 (37.42)     6:26.85 (36.36)
 15 Fufidio, Michelle   12 Badger-MR                      6:27.83 SILV
                  33.73     1:11.70 (37.97)     1:50.65 (38.95)     2:30.44 (39.79)
        3:10.28 (39.84)     3:50.05 (39.77)     4:30.57 (40.52)     5:10.31 (39.74)
        5:49.86 (39.55)     6:27.83 (37.97)
 16 Herold, Eve         12 Badger-MR                      6:29.45 SILV
                  33.86     1:12.31 (38.45)     1:51.78 (39.47)     2:31.59 (39.81)
        3:11.90 (40.31)     3:51.67 (39.77)     4:32.47 (40.80)     5:13.71 (41.24)
        5:52.68 (38.97)     6:29.45 (36.77)
AGE - Division
  1 Parmiter, Lindsey   12 Express Swimming-MR            6:48.00
                  37.99     1:19.07 (41.08)     2:01.53 (42.46)     2:44.49 (42.96)
        3:26.52 (42.03)     4:08.58 (42.06)     4:50.11 (41.53)     5:31.77 (41.66)
        6:11.40 (39.63)     6:48.00 (36.60)
  2 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR            6:49.82
                  33.47     1:12.33 (38.86)     1:53.33 (41.00)     2:35.86 (42.53)
        3:18.70 (42.84)     4:01.12 (42.42)     4:44.00 (42.88)     5:26.41 (42.41)
        6:09.23 (42.82)     6:49.82 (40.59)
  3 Mihail, Renee M     11 Agua Swim Team-MR              6:52.22
                  37.31     1:18.53 (41.22)     2:00.88 (42.35)     2:43.36 (42.48)
        3:25.76 (42.40)     4:08.11 (42.35)     4:49.99 (41.88)     5:31.67 (41.68)
        6:12.31 (40.64)     6:52.22 (39.91)
  4 Meng, Margaret      11 Express Swimming-MR            6:57.39
                  36.58     1:18.79 (42.21)     2:01.59 (42.80)     2:44.08 (42.49)
        3:27.01 (42.93)     4:09.50 (42.49)     4:52.86 (43.36)     5:35.14 (42.28)
        6:17.42 (42.28)     6:57.39 (39.97)
  5 Mathurin- Neville,  12 RedTails-MR                    7:02.38
                  37.39     1:18.60 (41.21)     2:02.16 (43.56)     2:45.22 (43.06)
        3:28.65 (43.43)     4:11.79 (43.14)     4:55.10 (43.31)     5:39.22 (44.12)
        6:23.23 (44.01)     7:02.38 (39.15)
  6 Rudolph, Holly E    12 Express Swimming-MR            7:03.63
                  37.63     1:20.99 (43.36)     2:04.90 (43.91)     2:48.73 (43.83)
        3:33.34 (44.61)     4:16.10 (42.76)     5:00.12 (44.02)     5:42.48 (42.36)
        6:24.89 (42.41)     7:03.63 (38.74)
  7 Graham, Caitlin     11 Express Swimming-MR            7:19.21
                  37.66     1:21.01 (43.35)     2:05.35 (44.34)     2:50.41 (45.06)
        3:35.79 (45.38)     4:21.07 (45.28)     5:06.62 (45.55)     5:51.53 (44.91)
        6:37.64 (46.11)     7:19.21 (41.57)
  8 Cannatella, Annie   11 Express Swimming-MR            7:26.51
                  36.25     1:18.32 (42.07)     2:02.41 (44.09)     2:47.75 (45.34)
        3:33.49 (45.74)     4:19.96 (46.47)     5:07.62 (47.66)     5:54.68 (47.06)
        6:41.56 (46.88)     7:26.51 (44.95)
  9 Santana, Melissa    11 RedTails-MR                    7:31.51
                  36.02     1:19.83 (43.81)     2:04.65 (44.82)     2:49.82 (45.17)
        3:36.44 (46.62)     4:22.66 (46.22)     5:11.76 (49.10)     5:59.09 (47.33)
        6:45.36 (46.27)     7:31.51 (46.15)
 10 Krebs, Kristen E    11 Express Swimming-MR            7:33.86
                  37.44     1:21.19 (43.75)     2:06.76 (45.57)     2:53.13 (46.37)
                                4:27.37 ( )     5:15.37 (48.00)     6:02.74 (47.37)
        6:50.15 (47.41)     7:33.86 (43.71)
Non-Award Division
  1 Prinzi, Elizabeth   12 Basc-MR                        6:43.86
                  35.17     1:14.26 (39.09)     1:55.71 (41.45)     2:36.52 (40.81)
        3:18.17 (41.65)     3:59.88 (41.71)     4:41.75 (41.87)     5:23.00 (41.25)
        6:04.48 (41.48)     6:43.86 (39.38)

Event 94  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:58.68  5/1/1985  R.Van Tassell, NBS-MR
                6:02.09  ZQ
                6:02.10  QUAL
                6:07.49  JO
                6:41.99  SILV
                6:42.00  MEET
 Meet Qualifying:  Slower than 6:02.10
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
MEET - Division
  1 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR                    5:43.85 ZQ+
                  29.58     1:03.10 (33.52)     1:37.26 (34.16)     2:12.16 (34.90)
        2:47.94 (35.78)     3:23.66 (35.72)     3:59.15 (35.49)     4:35.30 (36.15)
        5:11.43 (36.13)     5:43.85 (32.42)
  2 Stepinski, Jan      12 Twisters-MR                    6:01.39 ZQ+
                  31.04     1:05.93 (34.89)     1:42.25 (36.32)     2:18.68 (36.43)
        2:55.57 (36.89)     3:33.18 (37.61)     4:11.14 (37.96)     4:48.66 (37.52)
        5:26.03 (37.37)     6:01.39 (35.36)
  3 Dupres, Paul P      12 RedTails-MR                    6:10.79 SILV
                  29.44     1:02.60 (33.16)     1:36.77 (34.17)     2:12.12 (35.35)
        2:48.67 (36.55)     3:27.49 (38.82)     4:07.94 (40.45)     4:48.96 (41.02)
        5:30.56 (41.60)     6:10.79 (40.23)
  4 Kuo, Theodore       11 Express Swimming-MR            6:11.45 SILV
                  33.74     1:11.12 (37.38)     1:46.85 (35.73)     2:24.33 (37.48)
        3:04.09 (39.76)     3:41.35 (37.26)     4:20.69 (39.34)     4:58.38 (37.69)
        5:37.17 (38.79)     6:11.45 (34.28)
  5 Sweetman, Kris      12 CIY-MR                         6:20.65 SILV
                  32.45     1:09.88 (37.43)     1:49.38 (39.50)     2:29.30 (39.92)
        3:09.39 (40.09)     3:48.96 (39.57)     4:27.93 (38.97)     5:06.16 (38.23)
        5:44.32 (38.16)     6:20.65 (36.33)
  6 Oxstsin, Pavial     11 DSC-MR                         6:21.24 SILV
                  33.57     1:10.38 (36.81)     1:48.60 (38.22)     2:27.56 (38.96)
        3:07.13 (39.57)     3:46.43 (39.30)     4:26.05 (39.62)     5:05.73 (39.68)
        5:45.10 (39.37)     6:21.24 (36.14)
  7 Cheskis, David      12 Basc-MR                        6:21.40 SILV
                  33.12     1:09.88 (36.76)     1:47.83 (37.95)     2:26.65 (38.82)
        3:06.51 (39.86)     3:46.02 (39.51)     4:25.19 (39.17)     5:05.36 (40.17)
        5:44.35 (38.99)     6:21.40 (37.05)
  8 Sacoto, Maxwell L   12 Twisters-MR                    6:32.45 SILV
                  35.57     1:13.78 (38.21)     1:53.22 (39.44)     2:33.45 (40.23)
        3:13.80 (40.35)     3:54.44 (40.64)     4:33.85 (39.41)     5:14.66 (40.81)
        5:54.19 (39.53)     6:32.45 (38.26)
  9 Polanco, Christoph  11 Twisters-MR                    6:36.63 SILV
                  34.21     1:12.55 (38.34)     1:51.11 (38.56)     2:31.73 (40.62)
        3:12.35 (40.62)     3:53.96 (41.61)     4:36.30 (42.34)     5:18.10 (41.80)
        5:58.43 (40.33)     6:36.63 (38.20)
AGE - Division
  1 Barbosa, Larry S    11 Twisters-MR                    6:51.51
                  35.98     1:18.29 (42.31)     2:01.54 (43.25)     2:44.58 (43.04)
        3:27.71 (43.13)     4:09.33 (41.62)     4:51.65 (42.32)     5:33.27 (41.62)
        6:15.69 (42.42)     6:51.51 (35.82)
  2 Ferrara, Ian A      11 Badger-MR                      6:57.22
                  35.80     1:16.43 (40.63)     1:58.24 (41.81)     2:41.43 (43.19)
        3:24.19 (42.76)     4:07.12 (42.93)     4:50.76 (43.64)     5:33.99 (43.23)
        6:17.47 (43.48)     6:57.22 (39.75)
  3 Bianco, Phillip E   12 HS-MR                          6:59.52
                  32.16     1:12.19 (40.03)     1:55.42 (43.23)     2:38.61 (43.19)
        3:21.96 (43.35)     4:06.99 (45.03)     4:51.28 (44.29)     5:36.25 (44.97)
        6:20.93 (44.68)     6:59.52 (38.59)
  4 Delle Donne, Josh   11 Apex-MR                        7:12.89
                  39.33     1:23.64 (44.31)     2:09.21 (45.57)     2:53.72 (44.51)
        3:38.78 (45.06)     4:23.88 (45.10)     5:09.51 (45.63)     5:54.19 (44.68)
        6:37.44 (43.25)     7:12.89 (35.45)
  5 Srdanovic, Ivan     12 KRKN-MR                        7:20.13
                  36.11     1:18.16 (42.05)     2:02.38 (44.22)     2:46.82 (44.44)
        3:32.00 (45.18)     4:16.97 (44.97)     5:03.20 (46.23)     5:49.90 (46.70)
        6:35.46 (45.56)     7:20.13 (44.67)
  6 Slutsky, Daniel     12 RedTails-MR                    7:50.19
                  37.73     1:22.56 (44.83)     2:10.93 (48.37)     2:59.63 (48.70)
        3:48.80 (49.17)     4:38.16 (49.36)     5:28.16 (50.00)     6:17.36 (49.20)
        7:05.64 (48.28)     7:50.19 (44.55)

Brought to you by Computer Aide, Inc.