NYC 2004 Open
11/13/2004 to 11/14/2004

Event 1  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:03.69  NAT
        2:06.09  OPEN
        2:12.49  SECT
        2:23.49  NYC
 Meet Qualifying:  2:23.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Forster, Jenny M          16 Wtrc Sharks-OH       2:22.08    2:03.25 NAT
                  27.26       58.09 (30.83)     1:34.56 (36.47)     2:03.25 (28.69)
  2 Clemens, Alison P         16 Agua Swim Team-MR    2:28.27    2:03.85 OPEN
                  28.13     1:00.10 (31.97)     1:35.10 (35.00)     2:03.85 (28.75)
  3 Soni, Rebecca I           17 SAC!-NJ              2:29.64    2:06.84 SECT
                  28.27     1:01.66 (33.39)     1:36.91 (35.25)     2:06.84 (29.93)
  4 Guyett, Caren E           15 Bgnw Marlins-MR      2:30.26    2:09.75 SECT
                  28.21     1:01.04 (32.83)     1:39.18 (38.14)     2:09.75 (30.57)
B - Final
  5 Fittin, Annie V           15 Peddie-NJ            2:30.43   J2:09.52 SECT
                  28.12     1:01.06 (32.94)     1:40.24 (39.18)     2:09.52 (29.28)
  6 Perry, Jessica L          16 BGSC-NE              2:31.22   J2:10.88 SECT
                  28.36     1:03.87 (35.51)     1:40.28 (36.41)     2:10.88 (30.60)
  7 Meirs, Kaitlyn W          16 Peddie-NJ            2:31.76   J2:11.68 SECT
                  30.12     1:03.85 (33.73)     1:41.59 (37.74)     2:11.68 (30.09)
  8 O'Brien, Kaitlin D        17 Uncat-NJ             2:33.06   J2:11.72 SECT
                  29.65     1:04.82 (35.17)     1:41.56 (36.74)     2:11.72 (30.16)
  9 Kinsella, Eve M           17 Peddie-NJ            2:31.10   J2:11.80 SECT
                  28.57     1:03.46 (34.89)     1:42.54 (39.08)     2:11.80 (29.26)
 10 Porter, Jaclyn D          17 sac-NE               2:30.38   J2:13.15 NYC
                  29.51     1:03.92 (34.41)     1:42.63 (38.71)     2:13.15 (30.52)
 11 English, Lauren A         15 Uncat-NJ             2:33.37   J2:14.31 NYC
                  29.72     1:03.64 (33.92)     1:43.75 (40.11)     2:14.31 (30.56)
 12 Goldson, Liz C            16 LIAC-MR              2:32.73   J2:17.90 NYC
                  30.32     1:08.44 (38.12)     1:47.43 (38.99)     2:17.90 (30.47)
C - Final
 13 Staskiewicz, Sophie D     15 Agua Swim Team-MR    2:36.91   J2:12.03 SECT
                  28.59     1:00.97 (32.38)     1:41.46 (40.49)     2:12.03 (30.57)
 14 Steenvoorden, Kristen M   14 SAC!-NJ              2:34.55   J2:13.57 NYC
                  29.93     1:04.80 (34.87)     1:42.65 (37.85)     2:13.57 (30.92)
 15 Duguet, Paola F           17 Badger-MR            2:34.87   J2:14.26 NYC
                  30.09     1:04.29 (34.20)     1:45.27 (40.98)     2:14.26 (28.99)
 16 Leite, Karla              17 LIAC-MR              2:35.05   J2:14.70 NYC
                  30.11     1:06.80 (36.69)     1:44.09 (37.29)     2:14.70 (30.61)
 17 Capparell, Meghan A       17 SAC!-NJ              2:34.58   J2:14.84 NYC
                  29.59     1:04.71 (35.12)     1:45.27 (40.56)     2:14.84 (29.57)
 18 Wollner, Margaret J       17 Agua Swim Team-MR    2:37.10   J2:16.06 NYC
                  29.96     1:05.77 (35.81)     1:45.26 (39.49)     2:16.06 (30.80)
 19 McKenna, Clare M          17 LIAC-MR              2:36.49   J2:17.28 NYC
                  29.09     1:05.16 (36.07)     1:46.93 (41.77)     2:17.28 (30.35)
 20 Miller, Amywren W         15 Peddie-NJ            2:37.55   J2:18.54 NYC
                  29.53     1:07.74 (38.21)     1:48.64 (40.90)     2:18.54 (29.90)
Preliminaries
 11 Sprague, Whitney C        17 Badger-MR            2:33.02
 22 Dudar, Cassie W           15 CAT-NJ               2:37.69
 23 Baumann, Mary Kate K      16 Bgnw Marlins-MR      2:38.39
 24 Alejandro, Tricia A       15 Un-Agua-MR           2:38.52
 25 Steenvoorden, Ashley N    14 SAC!-NJ              2:38.57
 26 Mancini, Gina M           16 Seals-ME             2:38.68
 27 Donnelly, Lisa B          16 BGSC-NE              2:38.69
 28 Bargmann, Leslie D        14 BGSC-NE              2:38.70
 29 Gagnon, Ashley H          16 SAC!-NJ              2:39.44
 30 Forster, Jill L           17 Wtrc Sharks-OH       2:39.63
 31 McGuire, Mary *           16 Badger-MR            2:40.06
 32 Sequeira, Sophia A        16 Peddie-NJ            2:40.10
 33 Brooks, Rebecca J         13 Wtrc Sharks-OH       2:40.15
 34 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              2:40.36
 35 Feltrin, Veronica L       14 SAC!-NJ              2:40.53
 36 Willett, Claire D         16 sac-NE               2:41.20
 37 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    2:41.64
 38 Tillman, Leighanne M      17 SAC!-NJ              2:41.67
 39 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      2:41.71
 40 Brodt, Christina J        15 LIAC-MR              2:41.91
 41 Teresak, Krista L         15 Uncat-NJ             2:42.01
 42 Harris, Rebecca B         17 BGSC-NE              2:42.25
 43 Ford, Susannah W          16 BGSC-NE              2:42.62
 44 McLaughlin, Maegan A      14 SAC!-NJ              2:42.73
 45 Healey, Meghan E          18 sac-NE               2:42.82
 46 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              2:43.45
 47 Harrison, Rachel F        16 sac-NE               2:43.58
 48 Pogogeff, Jessica A       16 SAC!-NJ              2:43.94
 49 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  2:44.07
 50 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR    2:44.17
 51 Trivino, Courtney N       14 CAT-NJ               2:44.61
 52 Flaherty, Tara E          16 Bgnw Marlins-MR      2:44.93
 53 Fuhro, Courtney M         14 Uncat-NJ             2:45.13
 54 McKinnon, Monica A        16 SAC!-NJ              2:45.21
 55 Heuser, Darcy M           14 Wtrc Sharks-OH       2:45.28
 56 Ferrera, Danielle K       14 SeaDragons-NJ        2:45.93
 57 Barberio, Alyssa G        17 SAC!-NJ              2:46.05
 58 Pflug, Jenn A             14 SAC!-NJ              2:46.28
 59 Genovese, Kate A          15 Express Swimming-MR  2:46.36
 60 Vassar, Diana C           15 Uncat-NJ             2:47.56
 61 Foster, Clare R           13 sac-NE               2:47.67
 62 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR    2:47.85
 63 Healey, Jayne A           15 sac-NE               2:48.22
 64 King, Andrea D            15 SAC!-NJ              2:48.23
 65 Doisneau, Annie D         15 sac-NE               2:48.93
 66 Roche, Betsy M            17 Uncat-NJ             2:49.07
 67 Brownrigg, Megan N        15 Wtrc Sharks-OH       2:49.09
 68 Fitzgibbons, Hannah L     15 Bgnw Marlins-MR      2:50.60
 69 Van Amsterdam, Katrina M  14 sac-NE               2:50.99
 70 Hackert, Lydia D          14 Wtrc Sharks-OH       2:51.12
 71 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    2:52.45
 72 Baltazar, Joan D          16 SAC!-NJ              2:53.58
 73 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              2:54.24
 74 Henn, Erin M              12 SAC*-NJ              2:54.71
 75 Drach, Tori S             14 SeaDragons-NJ        2:57.34
 -- Sicherman, Julie B        17 Peddie-NJ                DQ

Event 2  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        1:50.49  NAT
        1:52.99  OPEN
        1:59.29  SECT
        2:10.69  NYC
 Meet Qualifying:  2:10.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Charnin-Aker, Josh S      15 Peddie-NJ            2:15.29    1:57.45 SECT
                  26.08       56.15 (30.07)     1:30.35 (34.20)     1:57.45 (27.10)
  2 Yamada, Kevin A           16 sac-NE               2:18.41    1:58.50 SECT
                  26.22       57.33 (31.11)     1:30.16 (32.83)     1:58.50 (28.34)
  3 Schwartz, James M         17 Peddie-NJ            2:18.42    2:00.15 NYC
                  26.26       58.25 (31.99)     1:33.21 (34.96)     2:00.15 (26.94)
  4 Park, Peter Y             15 Peddie-NJ            2:20.10    2:01.73 NYC
                  27.13       58.52 (31.39)     1:33.88 (35.36)     2:01.73 (27.85)
B - Final
  5 Miranov, Anthony D        16 Badger-MR            2:22.35   J1:59.71 NYC
                  26.71       58.41 (31.70)     1:32.66 (34.25)     1:59.71 (27.05)
  6 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      2:23.86   J2:01.55 NYC
                  26.96       57.50 (30.54)     1:33.62 (36.12)     2:01.55 (27.93)
  7 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              2:21.09   J2:01.83 NYC
                  26.49       56.86 (30.37)     1:34.39 (37.53)     2:01.83 (27.44)
  8 Wang, Charley             14 CAT-NJ               2:22.63   J2:02.20 NYC
                  26.80       57.45 (30.65)     1:34.48 (37.03)     2:02.20 (27.72)
  9 Butler, Max H             16 BGSC-NE              2:22.05   J2:02.89 NYC
                  27.15       56.67 (29.52)     1:35.28 (38.61)     2:02.89 (27.61)
 10 Chen, Jason               16 Uncat-NJ             2:23.91   J2:05.16 NYC
                  26.19       57.86 (31.67)     1:36.93 (39.07)     2:05.16 (28.23)
 11 O'Neill, Tom D            14 LIAC-MR              2:23.59   J2:06.35 NYC
                  27.87     1:01.58 (33.71)     1:38.45 (36.87)     2:06.35 (27.90)
 12 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:23.85   J2:09.75 NYC
                  28.75     1:03.91 (35.16)     1:39.78 (35.87)     2:09.75 (29.97)
C - Final
 13 Sutton, Rashad *          17 Badger-MR            2:24.70   J2:02.39 NYC
                  25.54       57.99 (32.45)     1:32.76 (34.77)     2:02.39 (29.63)
 14 El Tahawy, Noor S         16 LIAC-MR              2:24.06   J2:03.98 NYC
                  26.68       59.02 (32.34)     1:36.29 (37.27)     2:03.98 (27.69)
 15 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR    2:24.80   J2:04.12 NYC
                  28.19       59.80 (31.61)     1:36.09 (36.29)     2:04.12 (28.03)
 16 Liang, Truman             15 Un-Agua-MR           2:25.22   J2:05.98 NYC
                  26.30       58.52 (32.22)     1:36.17 (37.65)     2:05.98 (29.81)
 17 Bright, Matthew S         18 UNPAA-NJ             2:26.40   J2:06.37 NYC
                  27.93     1:01.76 (33.83)     1:37.05 (35.29)     2:06.37 (29.32)
 18 Ballinger, David B        17 Bgnw Marlins-MR      2:25.05   J2:07.18 NYC
                  26.40       58.26 (31.86)     1:37.46 (39.20)     2:07.18 (29.72)
 19 Gerlach, Matt C           17 LIAC-MR              2:25.46   J2:12.45
                  28.68     1:04.07 (35.39)     1:43.03 (38.96)     2:12.45 (29.42)
 20 Morrissey, Sean W         15 Badger-MR            2:26.22   J2:13.86
                  29.34     1:04.07 (34.73)     1:43.47 (39.40)     2:13.86 (30.39)
Preliminaries
 21 Porter, Robert L          15 sac-NE               2:26.46
 22 Rathbun, Matthew J        17 SeaDragons-NJ        2:26.62
 23 Brooks, Justin M          16 sac-NE               2:26.71
 24 Wurm, Jeffrey R           16 sac-NE               2:27.34
 25 O'Connor, Daniel P        18 Peddie-NJ            2:27.67
 26 Woo, Shaun Y              17 Agua Swim Team-MR    2:27.75
 27 Hindle, Malachi J         14 Peddie-NJ            2:27.87
 28 Nam, Timothy                 Un-Badger-MR         2:28.31
 29 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR    2:28.70
 30 Paddock, Drew A           16 Wtrc Sharks-OH       2:29.30
 31 Squires, Harrison D       15 CAT-NJ               2:29.53
 32 Kopot, Andrey V           16 Agua Swim Team-MR    2:29.58
 33 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              2:29.99
 34 King, Andrew D            16 SAC!-NJ              2:30.14
 35 Davies, Phillip *         17 Badger-MR            2:30.43
 36 Mitchell, Brad E          17 Bgnw Marlins-MR      2:31.25
 37 Lessard, Joe D            15 sac-NE               2:32.67
 38 Asztalos, Ivor B          17 sac-NE               2:32.71
 39 Simco, Daniel P           15 Bgnw Marlins-MR      2:32.76
 40 Kraivanger, Justin P      16 CAT-NJ               2:32.77
 41 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR    2:33.02
 42 Hager, Sean N             16 SAC!-NJ              2:33.60
 43 Thompson, David           15 sac-NE               2:34.01
 44 Tishchenko, Anton E       18 Agua Swim Team-MR    2:35.00
 45 Steel, Austin J           14 SAC*-NJ              2:35.10
 46 Petrelis, Nick D          15 SAC!-NJ              2:35.71
 47 Pulitano, Daniel J        14 CAT-NJ               2:36.27
 48 Driver, Ben C             15 BGSC-NE              2:36.73
 49 Chin, Andrew J            14 SAC!-NJ              2:36.87
 50 Alejandro, Steffen        13 Un-Agua-MR           2:44.33

Event 3  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          55.99  NAT
          57.09  OPEN
          59.99  SECT
        1:05.89  NYC
 Meet Qualifying:  1:05.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Forster, Jenny M          16 Wtrc Sharks-OH       1:05.12      56.77 OPEN
                  27.20       56.77 (29.57)
  2 Perry, Jessica L          16 BGSC-NE              1:07.42      58.79 SECT
                  28.07       58.79 (30.72)
  3 Forrester, Alex *         13 Badger-MR            1:06.31      58.96 SECT
                  27.72       58.96 (31.24)
  4 Kempton, Kristalynn M     17 LIAC-MR              1:08.34      59.58 SECT
                  27.88       59.58 (31.70)
B - Final
  5 Sicherman, Julie B        17 Peddie-NJ            1:09.58     J59.66 SECT
                  28.10       59.66 (31.56)
  6 Fittin, Annie V           15 Peddie-NJ            1:08.69     J59.72 SECT
                  28.20       59.72 (31.52)
  7 Walterman, Elena V        14 sac-NE               1:08.87     J59.75 SECT
                  28.92       59.75 (30.83)
  8 McKenna, Clare M          17 LIAC-MR              1:08.65   J1:00.84 NYC
                  28.78     1:00.84 (32.06)
  9 Skelos, Daphne F          16 LIAC-MR              1:09.64   J1:01.28 NYC
                  28.92     1:01.28 (32.36)
 10 Hyland, Allison *         14 Badger-MR            1:09.97   J1:01.70 NYC
                  28.91     1:01.70 (32.79)
 11 Festa, Natalia K          16 LIAC-MR              1:09.15   J1:01.85 NYC
                  28.56     1:01.85 (33.29)
 12 Baumann, Mary Kate K      16 Bgnw Marlins-MR      1:09.90   J1:02.11 NYC
                  28.88     1:02.11 (33.23)
C - Final
 13 Capparell, Meghan A       17 SAC!-NJ              1:10.70     J59.34 SECT
                  28.52       59.34 (30.82)
 14 Helmers, Kristina H       16 SAC!-NJ              1:10.44   J1:00.33 NYC
                  29.45     1:00.33 (30.88)
 15 Staskiewicz, Sophie D     15 Agua Swim Team-MR    1:10.67   J1:00.89 NYC
                  28.79     1:00.89 (32.10)
 16 Groenwould, Carmen *      16 Badger-MR            1:10.24   J1:01.06 NYC
                  28.72     1:01.06 (32.34)
 17 Bargmann, Leslie D        14 BGSC-NE              1:10.96   J1:01.62 NYC
                  28.98     1:01.62 (32.64)
 18 Clark, Annie L            17 SAC!-NJ              1:10.61   J1:01.63 NYC
                  29.49     1:01.63 (32.14)
 19 Flynn, Melissa A          15 SeaDragons-NJ        1:10.42   J1:02.47 NYC
                  29.04     1:02.47 (33.43)
 20 Chiapetta, Emma *         15 Badger-MR            1:10.18   J1:02.60 NYC
                  29.90     1:02.60 (32.70)
Preliminaries
 21 Jacobi, Amy E             15 Peddie-NJ            1:10.98
 22 Donnelly, Lisa B          16 BGSC-NE              1:11.34
 23 Zuffante, Christine M     17 SAC!-NJ              1:11.45
 24 Soja, Katie M             16 BGSC-NE              1:11.51
 25 Soni, Rebecca I           17 SAC!-NJ              1:11.64
 26 Tozier, Alison E          18 Seals-ME             1:11.80
 27 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    1:11.84
 28 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              1:11.95
 29 Teresak, Krista L         15 Uncat-NJ             1:11.99
 30 McGuire, Mary *           16 Badger-MR            1:12.04
 31 Wilson, Lauren A          16 BGSC-NE              1:12.14
 32 Galligan, Leigh M         16 BGSC-NE              1:12.63
 33 Steenvoorden, Kristen M   14 SAC!-NJ              1:12.85
 34 Boehm, Stacey M           16 LIAC-MR              1:13.00
 35 Henn, Tara E              14 SAC*-NJ              1:13.09
 36 Morrison, Katie A         17 SAC!-NJ              1:13.11
 37 Choi, Gabby C             14 sac-NE               1:13.25
 38 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:13.52
 39 Daly, Jenna S             14 LIAC-MR              1:13.59
 40 Lehner, Eliza A           15 Agua Swim Team-MR    1:13.74
 41 Fritsch, Katie L          17 BGSC-NE              1:13.77
 42 Tyznar, Tina A            15 LIAC-MR              1:13.85
 43 Ford, Susannah W          16 BGSC-NE              1:14.49
 44 Tillman, Leighanne M      17 SAC!-NJ              1:14.78
 45 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  1:14.81
 46 Gillespie, Keli G         16 Seals-ME             1:14.89
 47 Pogogeff, Joanna I        15 SAC!-NJ              1:14.96
 48 Maestri, Alicia C         15 BGSC-NE              1:15.08
 49 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR    1:15.11
 50 Knight, Sara B            15 Seals-ME             1:15.34
 51 Gomez, Stephanie *        16 Badger-MR            1:15.40
 52 McCloskey, Janice M       16 Wtrc Sharks-OH       1:15.45
 53 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      1:15.61
 54 Krivak, Maggie D          15 CAT-NJ               1:15.90
 55 Pogogeff, Jessica A       16 SAC!-NJ              1:16.16
 56 Shport, Marina            22 DSC-MR               1:16.37
 57 Sheldon, Emmy E           15 Seals-ME             1:16.39
 58 Healey, Meghan E          18 sac-NE               1:16.62
 59 Smith, Jessie L           17 SAC!-NJ              1:16.67
 60 Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR              1:16.90
 61 Fitzgibbons, Hannah L     15 Bgnw Marlins-MR      1:16.99
 62 Antonucci, Carly K        14 SeaDragons-NJ        1:17.05
 63 Safran, Lily W            17 Agua Swim Team-MR    1:17.23
 64 McLaughlin, Maegan A      14 SAC!-NJ              1:17.40
 65 Kutner, Maxine J          15 Bgnw Marlins-MR      1:17.57
 66 Livak, Megan M            17 SAC!-NJ              1:17.98
 67 Pflug, Jenn A             14 SAC!-NJ              1:18.03
 68 Pollitt, Alena A          14 SAC!-NJ              1:18.31
 69 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      1:18.42
 70 Levengood, Alexis L       16 CAT-NJ               1:18.46
 71 Van Amsterdam, Katrina M  14 sac-NE               1:21.62
 72 Henn, Erin M              12 SAC*-NJ              1:22.21
 -- Tocci, Francesca L        13 BGSC-NE                  DQ

Event 4  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          49.19  NAT
          50.49  OPEN
          53.39  SECT
        1:00.19  NYC
 Meet Qualifying:  1:00.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Scott, Norman *           17 Badger-MR              59.30      51.61 SECT
                  24.25       51.61 (27.36)
  2 Tishchenko, Anton E       18 Agua Swim Team-MR      59.36      51.91 SECT
                  24.20       51.91 (27.71)
  3 Paddock, Drew A           16 Wtrc Sharks-OH       1:01.98      53.42 NYC
                  24.40       53.42 (29.02)
  4 Amato, Chris V            17 LIAC-MR              1:02.05      54.25 NYC
                  25.20       54.25 (29.05)
B - Final
  5 Zimarev, Yury             17 LIAC-MR              1:03.30     J52.93 SECT
                  24.64       52.93 (28.29)
  6 Johnson, Kyle M           17 Seals-ME             1:02.19     J53.27 SECT
                  25.43       53.27 (27.84)
  7 Barba, Salvatore G        17 sac-NE               1:02.17     J54.24 NYC
                  26.13       54.24 (28.11)
  8 Wang, Charley             14 CAT-NJ               1:02.66     J55.17 NYC
                  26.70       55.17 (28.47)
  9 Liang, Truman             15 Un-Agua-MR           1:02.80     J55.42 NYC
                  26.13       55.42 (29.29)
 10 Schwartz, James M         17 Peddie-NJ            1:02.67     J56.08 NYC
                  26.69       56.08 (29.39)
 11 El Tahawy, Noor S         16 LIAC-MR              1:03.41     J56.26 NYC
                  26.76       56.26 (29.50)
 12 Charnin-Aker, Josh S      15 Peddie-NJ            1:02.56     J57.69 NYC
                  26.04       57.69 (31.65)
C - Final
 13 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR               1:04.43     J55.06 NYC
                  25.89       55.06 (29.17)
 14 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              1:04.09     J55.17 NYC
                  26.08       55.17 (29.09)
 15 Brooks, Justin M          16 sac-NE               1:05.15     J56.12 NYC
                  26.67       56.12 (29.45)
 16 Giamario, Patrick T       16 CAT-NJ               1:04.11     J56.15 NYC
                  26.91       56.15 (29.24)
 17 Chu, Herman K             16 SeaDragons-NJ        1:04.88     J56.26 NYC
                  26.19       56.26 (30.07)
 18 Monovoukas, Mike J        14 BGSC-NE              1:03.78     J57.35 NYC
                  27.11       57.35 (30.24)
 19 Ballinger, David B        17 Bgnw Marlins-MR      1:05.52     J58.22 NYC
                  26.90       58.22 (31.32)
 20 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              1:04.06     J58.89 NYC
                  27.17       58.89 (31.72)
Preliminaries
 21 Wright, Maurice E         17 Cond-MR              1:05.58
 22 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR    1:05.90
 22 Courville, Jared W        15 sac-NE               1:05.90
 24 Asaga, Kazu               14 Bgnw Marlins-MR      1:05.92
 25 Porter, Robert L          15 sac-NE               1:06.23
 26 Rogers, Christopher M     14 BGSC-NE              1:06.39
 27 Rathbun, Matthew J        17 SeaDragons-NJ        1:06.41
 27 Kraivanger, Justin P      16 CAT-NJ               1:06.41
 29 Davies, Phillip *         17 Badger-MR            1:06.75
 30 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              1:06.82
 31 O'Neill, Tom D            14 LIAC-MR              1:07.08
 32 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR              1:07.12
 33 Kopot, Andrey V           16 Agua Swim Team-MR    1:07.28
 34 Chang, Adam Y             13 LIAC-MR              1:07.34
 35 Polhill, Drew B           14 Bgnw Marlins-MR      1:07.43
 36 Pouchuline, Sergey        18 DSC-MR               1:07.49
 37 Nam, Timothy                 Un-Badger-MR         1:08.04
 38 Woo, Shaun Y              17 Agua Swim Team-MR    1:08.14
 39 Simco, Daniel P           15 Bgnw Marlins-MR      1:08.22
 40 Dowd, Robert D            14 BGSC-NE              1:08.61
 41 Gerlach, Matt C           17 LIAC-MR              1:08.66
 42 Fowler, Marcus E          15 SAC!-NJ              1:08.73
 43 Hammer, Simon D           17 Bgnw Marlins-MR      1:08.90
 44 Lessard, Joe D            15 sac-NE               1:09.65
 45 Strassberg, Matt *        17 Badger-MR            1:10.39
 46 Swensen, Dan C            15 LIAC-MR              1:10.66
 47 Thompson, David           15 sac-NE               1:10.86
 48 Schmidt, Levi C           16 SeaDragons-NJ        1:12.41
 49 Asztalos, Ivor B          17 sac-NE               1:15.63

Event 5  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:51.49  NAT
        4:55.89  OPEN
        5:10.79  SECT
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Illescas, Jennifer P      17 Agua Swim Team-MR    4:30.33    5:00.39 SECT
                  28.07       57.71 (29.64)     1:27.82 (30.11)     1:57.83 (30.01)
        2:28.29 (30.46)     2:58.56 (30.27)     3:28.99 (30.43)     3:59.70 (30.71)
        4:30.25 (30.55)     5:00.39 (30.14)
  2 Guyett, Caren E           15 Bgnw Marlins-MR      4:35.46    5:04.28 SECT
                  28.49       58.71 (30.22)     1:29.38 (30.67)     2:00.26 (30.88)
        2:31.11 (30.85)     3:01.59 (30.48)     3:32.49 (30.90)     4:03.38 (30.89)
        4:33.59 (30.21)     5:04.28 (30.69)
  3 Kinsella, Eve M           17 Peddie-NJ            4:34.94    5:07.52 SECT
                  28.49       58.96 (30.47)     1:30.13 (31.17)     2:01.42 (31.29)
        2:32.71 (31.29)     3:04.09 (31.38)     3:35.56 (31.47)     4:06.58 (31.02)
        4:37.56 (30.98)     5:07.52 (29.96)
  4 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  4:41.23    5:12.46
                  28.66       59.66 (31.00)     1:31.17 (31.51)     2:02.81 (31.64)
        2:34.24 (31.43)     3:05.86 (31.62)     3:37.77 (31.91)     4:09.51 (31.74)
        4:41.26 (31.75)     5:12.46 (31.20)
B - Final
  5 Duguet, Paola F           17 Badger-MR            4:42.25   J5:07.22 SECT
                  28.99       59.12 (30.13)     1:29.98 (30.86)     2:01.21 (31.23)
        2:32.55 (31.34)     3:03.46 (30.91)     3:34.65 (31.19)     4:05.88 (31.23)
        4:36.82 (30.94)     5:07.22 (30.40)
  6 Ernst, Sarah E            16 BGSC-NE              4:43.52   J5:10.41 SECT
                  28.46       58.85 (30.39)     1:30.08 (31.23)     2:01.67 (31.59)
        2:33.17 (31.50)     3:04.81 (31.64)     3:36.80 (31.99)     4:08.43 (31.63)
        4:39.79 (31.36)     5:10.41 (30.62)
  7 O'Brien, Kaitlin D        17 Uncat-NJ             4:43.05   J5:10.49 SECT
                  29.54     1:00.44 (30.90)     1:31.89 (31.45)     2:03.52 (31.63)
        2:34.90 (31.38)     3:06.52 (31.62)     3:37.99 (31.47)     4:09.43 (31.44)
        4:40.42 (30.99)     5:10.49 (30.07)
  8 Clemens, Alison P         16 Agua Swim Team-MR    4:44.59   J5:11.77
                  29.53     1:00.46 (30.93)     1:31.84 (31.38)     2:03.46 (31.62)
        2:35.04 (31.58)     3:06.57 (31.53)     3:38.27 (31.70)     4:09.80 (31.53)
        4:41.13 (31.33)     5:11.77 (30.64)
  9 Porter, Jaclyn D          17 sac-NE               4:44.92   J5:12.77
                  29.13     1:00.59 (31.46)     1:32.24 (31.65)     2:03.98 (31.74)
        2:35.63 (31.65)     3:07.43 (31.80)     3:38.95 (31.52)     4:10.33 (31.38)
        4:42.11 (31.78)     5:12.77 (30.66)
 10 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  4:41.84   J5:16.61
                  28.56       59.35 (30.79)     1:31.03 (31.68)     2:03.06 (32.03)
        2:35.09 (32.03)     3:07.50 (32.41)     3:39.86 (32.36)     4:12.40 (32.54)
        4:45.13 (32.73)     5:16.61 (31.48)
 11 Cliff, Nicole *           14 Badger-MR            4:44.99   J5:17.85
                  29.34     1:01.07 (31.73)     1:32.84 (31.77)     2:05.17 (32.33)
        2:37.44 (32.27)     3:09.75 (32.31)     3:42.16 (32.41)     4:14.47 (32.31)
        4:46.71 (32.24)     5:17.85 (31.14)
 12 Meirs, Kaitlyn W          16 Peddie-NJ            4:41.61   J5:18.80
                  29.07     1:00.22 (31.15)     1:31.93 (31.71)     2:04.20 (32.27)
        2:36.69 (32.49)     3:09.50 (32.81)     3:42.41 (32.91)     4:14.81 (32.40)
        4:47.17 (32.36)     5:18.80 (31.63)
C - Final
 13 Wollner, Margaret J       17 Agua Swim Team-MR    4:50.87   J5:14.75
                  29.84     1:01.69 (31.85)     1:33.52 (31.83)     2:05.20 (31.68)
        2:36.91 (31.71)     3:08.66 (31.75)     3:40.63 (31.97)     4:12.29 (31.66)
        4:43.90 (31.61)     5:14.75 (30.85)
 14 Morrison, Katie A         17 SAC!-NJ              4:51.75   J5:16.27
                  29.65     1:00.83 (31.18)     1:32.46 (31.63)     2:04.27 (31.81)
        2:36.25 (31.98)     3:08.18 (31.93)     3:40.32 (32.14)     4:12.69 (32.37)
        4:44.93 (32.24)     5:16.27 (31.34)
 15 Soja, Katie M             16 BGSC-NE              4:46.11   J5:18.10
                  29.65     1:01.45 (31.80)     1:33.39 (31.94)     2:04.95 (31.56)
        2:37.20 (32.25)     3:09.39 (32.19)     3:41.86 (32.47)     4:14.14 (32.28)
        4:46.48 (32.34)     5:18.10 (31.62)
 16 Sequeira, Sophia A        16 Peddie-NJ            4:49.33   J5:21.22
                  29.69     1:01.92 (32.23)     1:34.47 (32.55)     2:07.33 (32.86)
        2:40.52 (33.19)     3:14.33 (33.81)     3:46.33 (32.00)     4:18.52 (32.19)
        4:50.62 (32.10)     5:21.22 (30.60)
 17 Steenvoorden, Ashley N    14 SAC!-NJ              4:49.96   J5:21.88
                  29.43     1:01.12 (31.69)     1:33.46 (32.34)     2:06.15 (32.69)
        2:38.78 (32.63)     3:11.80 (33.02)     3:45.16 (33.36)     4:18.06 (32.90)
        4:50.79 (32.73)     5:21.88 (31.09)
 18 Harrison, Rachel F        16 sac-NE               4:53.44   J5:23.15
                  30.17     1:02.47 (32.30)     1:35.42 (32.95)     2:08.39 (32.97)
        2:41.21 (32.82)     3:14.09 (32.88)     3:46.79 (32.70)     4:19.38 (32.59)
        4:51.65 (32.27)     5:23.15 (31.50)
 19 Henn, Tara E              14 SAC*-NJ              4:53.71   J5:25.94
                  29.35     1:02.51 (33.16)     1:36.13 (33.62)     2:09.62 (33.49)
        2:42.56 (32.94)     3:15.66 (33.10)     3:49.22 (33.56)     4:21.55 (32.33)
        4:54.28 (32.73)     5:25.94 (31.66)
 20 Lopes, Ashley A           16 BGSC-NE              4:53.01   J5:30.49
                  29.77     1:02.45 (32.68)     1:35.95 (33.50)     2:09.83 (33.88)
        2:43.32 (33.49)     3:17.01 (33.69)     3:50.52 (33.51)     4:24.45 (33.93)
        4:57.72 (33.27)     5:30.49 (32.77)
Preliminaries
  2 Sprague, Whitney C        17 Badger-MR            4:31.75
  9 Brodt, Christina J        15 LIAC-MR              4:42.77
 23 Rathbun, Megan A          14 SeaDragons-NJ        4:53.88
 24 Gagnon, Ashley H          16 SAC!-NJ              4:54.92
 25 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  4:55.90
 26 Ackerman, Amanda L        14 LIAC-MR              4:56.13
 27 Strassberg, Amy *         15 Badger-MR            4:56.27
 28 Connell, Jamie L          15 Uncat-NJ             4:56.97
 29 Dudar, Cassie W           15 CAT-NJ               4:57.63
 30 Pogogeff, Joanna I        15 SAC!-NJ              4:58.61
 31 Ford, Julie C             18 Wtrc Sharks-OH       4:58.66
 32 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              4:59.14
 33 Chiapetta, Emma *         15 Badger-MR            4:59.65
 34 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              5:00.21
 35 Smith, Jessie L           17 SAC!-NJ              5:00.96
 36 Leonhard, Lovette         17 SAC!-NJ              5:01.31
 37 Walterman, Elena V        14 sac-NE               5:01.34
 38 Berlin, Jill *            16 Badger-MR            5:01.86
 39 King, Andrea D            15 SAC!-NJ              5:03.51
 40 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  5:03.86
 41 Alejandro, Tricia A       15 Un-Agua-MR           5:04.96
 42 Hackert, Lydia D          14 Wtrc Sharks-OH       5:05.30
 43 Genovese, Kate A          15 Express Swimming-MR  5:05.77
 44 Rebovich, Holly A         12 SAC!-NJ              5:06.18
 45 Storoz, Brittany          16 SAC!-NJ              5:06.74
 46 Swierkocki, Christina H   14 Uncat-NJ             5:07.34
 47 Powers, Tara K            16 Bgnw Marlins-MR      5:07.79
 48 Patane, Kristi M          17 SAC!-NJ              5:08.07
 49 Adams, Kerri E            18 SAC!-NJ              5:09.18
 50 Healey, Jayne A           15 sac-NE               5:10.25
 51 Sheldon, Emmy E           15 Seals-ME             5:10.62
 52 Tozier, Alison E          18 Seals-ME             5:11.41
 53 Levengood, Alexis L       16 CAT-NJ               5:12.66
 54 Petrelis, Stephanie L     17 SAC!-NJ              5:13.22
 55 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR              5:14.17
 56 Sicora, Brittany M        15 SAC!-NJ              5:19.84

Event 6  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:27.19  NAT
        4:32.29  OPEN
        4:48.39  SECT
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Jin M               17 UNPAA-NJ             4:13.85    4:39.15 SECT
                  23.84       49.99 (26.15)     1:17.42 (27.43)     1:46.31 (28.89)
        2:15.56 (29.25)     2:45.06 (29.50)     3:14.45 (29.39)     3:43.33 (28.88)
        4:12.36 (29.03)     4:39.15 (26.79)
  2 Ankosko, Darren R         16 SAC!-NJ              4:16.66    4:40.59 SECT
                  25.39       52.99 (27.60)     1:21.47 (28.48)     1:50.23 (28.76)
        2:18.92 (28.69)     2:47.70 (28.78)     3:16.60 (28.90)     3:45.50 (28.90)
        4:13.78 (28.28)     4:40.59 (26.81)
  3 Park, Peter Y             15 Peddie-NJ            4:17.25    4:48.17 SECT
                  26.27       55.02 (28.75)     1:24.48 (29.46)     1:54.09 (29.61)
        2:23.53 (29.44)     2:52.49 (28.96)     3:21.90 (29.41)     3:51.27 (29.37)
        4:20.87 (29.60)     4:48.17 (27.30)
  4 Morrissey, Sean W         15 Badger-MR            4:26.99    4:57.00
                  27.25       56.53 (29.28)     1:26.69 (30.16)     1:56.82 (30.13)
        2:27.18 (30.36)     2:57.41 (30.23)     3:27.51 (30.10)     3:57.63 (30.12)
        4:27.79 (30.16)     4:57.00 (29.21)
B - Final
  5 Monovoukas, Mike J        14 BGSC-NE              4:31.69   J4:51.60
                  26.76       55.74 (28.98)     1:25.31 (29.57)     1:55.36 (30.05)
        2:25.35 (29.99)     2:54.70 (29.35)     3:24.18 (29.48)     3:54.02 (29.84)
        4:23.55 (29.53)     4:51.60 (28.05)
  6 Sturm, Derek R            15 Uncat-NJ             4:28.91   J4:54.69
                  26.58       55.24 (28.66)     1:25.00 (29.76)     1:55.11 (30.11)
        2:24.98 (29.87)     2:55.02 (30.04)     3:24.88 (29.86)     3:55.06 (30.18)
        4:25.20 (30.14)     4:54.69 (29.49)
  7 Squires, Harrison D       15 CAT-NJ               4:35.41   J4:57.24
                  27.22       56.93 (29.71)     1:27.01 (30.08)     1:57.06 (30.05)
        2:27.31 (30.25)     2:57.42 (30.11)     3:27.44 (30.02)     3:57.76 (30.32)
        4:27.82 (30.06)     4:57.24 (29.42)
  8 Seiler, Arik W            16 Seals-ME             4:33.89   J4:58.83
                  26.05       55.55 (29.50)     1:25.52 (29.97)     1:55.81 (30.29)
        2:26.22 (30.41)     2:56.80 (30.58)     3:27.78 (30.98)     3:58.97 (31.19)
        4:29.70 (30.73)     4:58.83 (29.13)
  9 Dobrolioubov, Sasha       15 BGSC-NE              4:31.56   J4:59.29
                  26.92       56.10 (29.18)     1:25.85 (29.75)     1:55.93 (30.08)
        2:26.33 (30.40)     2:56.92 (30.59)     3:27.72 (30.80)     3:58.26 (30.54)
        4:29.34 (31.08)     4:59.29 (29.95)
 10 Chen, Jason               16 Uncat-NJ             4:35.42   J5:01.27
                  26.42       56.06 (29.64)     1:26.22 (30.16)     1:56.95 (30.73)
        2:28.01 (31.06)     2:59.09 (31.08)     3:29.70 (30.61)     4:01.40 (31.70)
        4:32.61 (31.21)     5:01.27 (28.66)
 11 Capparell, James E        15 SAC!-NJ              4:33.41   J5:02.07
                  27.00       56.15 (29.15)     1:26.13 (29.98)     1:56.68 (30.55)
        2:27.46 (30.78)     2:58.26 (30.80)     3:28.89 (30.63)     4:00.31 (31.42)
        4:31.75 (31.44)     5:02.07 (30.32)
 12 Vogel, Daniel A           17 LIAC-MR              4:33.83   J5:04.56
                  27.57       57.33 (29.76)     1:28.02 (30.69)     1:58.79 (30.77)
        2:29.92 (31.13)     3:01.25 (31.33)     3:32.16 (30.91)     4:03.19 (31.03)
        4:34.63 (31.44)     5:04.56 (29.93)
C - Final
 13 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR    4:38.35   J4:57.83
                  27.87       57.58 (29.71)     1:27.74 (30.16)     1:58.05 (30.31)
        2:28.20 (30.15)     2:58.87 (30.67)     3:29.31 (30.44)     3:59.70 (30.39)
        4:29.45 (29.75)     4:57.83 (28.38)
 14 Porter, Robert L          15 sac-NE               4:37.49   J5:02.69
                  28.19       58.39 (30.20)     1:29.29 (30.90)     1:59.89 (30.60)
        2:30.74 (30.85)     3:01.59 (30.85)     3:32.41 (30.82)     4:03.12 (30.71)
        4:33.38 (30.26)     5:02.69 (29.31)
 15 Hughes, Michael G          6 Badger-MR            4:36.15   J5:02.86
                  28.18       58.29 (30.11)     1:28.94 (30.65)     2:00.12 (31.18)
        2:31.49 (31.37)     3:02.31 (30.82)     3:32.85 (30.54)     4:03.74 (30.89)
        4:33.99 (30.25)     5:02.86 (28.87)
 16 King, Andrew D            16 SAC!-NJ              4:43.65   J5:04.26
                  27.11       56.52 (29.41)     1:27.29 (30.77)     1:58.44 (31.15)
        2:29.39 (30.95)     3:00.50 (31.11)     3:31.34 (30.84)     4:02.34 (31.00)
        4:33.70 (31.36)     5:04.26 (30.56)
 17 Courville, Jared W        15 sac-NE               4:38.28   J5:05.29
                  27.85       58.29 (30.44)     1:29.43 (31.14)     2:00.81 (31.38)
        2:31.91 (31.10)     3:02.82 (30.91)     3:34.26 (31.44)     4:05.26 (31.00)
        4:35.73 (30.47)     5:05.29 (29.56)
 18 Rathbun, Patrick B        16 SeaDragons-NJ        4:35.71   J5:07.83
                  27.27       57.70 (30.43)     1:28.82 (31.12)     2:00.19 (31.37)
        2:31.32 (31.13)     3:02.67 (31.35)     3:34.28 (31.61)     4:05.86 (31.58)
        4:37.12 (31.26)     5:07.83 (30.71)
 19 Mintz, Sammy L            16 SAC!-NJ              4:39.79   J5:10.00
                  27.27       57.93 (30.66)     1:29.17 (31.24)     2:00.67 (31.50)
        2:32.32 (31.65)     3:04.09 (31.77)     3:36.13 (32.04)     4:07.86 (31.73)
        4:39.43 (31.57)     5:10.00 (30.57)
 20 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  4:41.70   J5:14.32
                  28.79     1:00.32 (31.53)     1:32.04 (31.72)     2:04.17 (32.13)
        2:36.31 (32.14)     3:08.36 (32.05)     3:40.28 (31.92)     4:12.34 (32.06)
        4:44.14 (31.80)     5:14.32 (30.18)
Preliminaries
  4 Scott, Norman *           17 Badger-MR            4:21.95
 22 Kraivanger, Justin P      16 CAT-NJ               4:44.28
 23 Fowler, Marcus E          15 SAC!-NJ              4:49.59
 24 Zimarev, Yury             17 LIAC-MR              4:50.98

Event 7  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:01.79  NAT
        2:03.59  OPEN
        2:09.99  SECT
        2:27.79  NYC
 Meet Qualifying:  2:27.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Forster, Jenny M          16 Wtrc Sharks-OH       2:24.06    2:03.94 SECT
                  30.11     1:01.52 (31.41)     1:32.72 (31.20)     2:03.94 (31.22)
  2 English, Lauren A         15 Uncat-NJ             2:26.94    2:05.82 SECT
                  30.14     1:02.04 (31.90)     1:34.29 (32.25)     2:05.82 (31.53)
  3 Skelos, Daphne F          16 LIAC-MR              2:28.53    2:09.05 SECT
                  30.47     1:03.33 (32.86)     1:36.56 (33.23)     2:09.05 (32.49)
  4 Forrester, Alex *         13 Badger-MR            2:31.17    2:09.94 SECT
                  31.15     1:03.92 (32.77)     1:37.39 (33.47)     2:09.94 (32.55)
B - Final
  5 Capparell, Meghan A       17 SAC!-NJ              2:31.57   J2:09.70 SECT
                  31.45     1:04.33 (32.88)     1:37.52 (33.19)     2:09.70 (32.18)
  6 Shport, Marina            22 DSC-MR               2:35.29   J2:09.87 SECT
                  30.80     1:03.88 (33.08)     1:37.22 (33.34)     2:09.87 (32.65)
  7 Illescas, Jennifer P      17 Agua Swim Team-MR    2:33.16   J2:10.18 NYC
                  31.57     1:04.67 (33.10)     1:38.01 (33.34)     2:10.18 (32.17)
  8 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:32.15   J2:11.47 NYC
                  30.41     1:03.84 (33.43)     1:37.61 (33.77)     2:11.47 (33.86)
  9 Zuffante, Christine M     17 SAC!-NJ              2:35.99   J2:11.90 NYC
                  31.24     1:04.82 (33.58)     1:38.47 (33.65)     2:11.90 (33.43)
 10 Lammers, Cornelieke       17 BGSC-NE              2:35.86   J2:13.56 NYC
                  31.42     1:04.80 (33.38)     1:39.17 (34.37)     2:13.56 (34.39)
 11 Festa, Natalia K          16 LIAC-MR              2:35.74   J2:14.25 NYC
                  32.14     1:05.88 (33.74)     1:40.53 (34.65)     2:14.25 (33.72)
 12 Duguet, Paola F           17 Badger-MR            2:33.89   J2:14.74 NYC
                  31.88     1:05.61 (33.73)     1:40.08 (34.47)     2:14.74 (34.66)
C - Final
 13 Nelson, Meredith K        18 BGSC-NE              2:38.15   J2:11.77 NYC
                  31.93     1:04.97 (33.04)     1:38.16 (33.19)     2:11.77 (33.61)
 14 Helmers, Kristina H       16 SAC!-NJ              2:36.62   J2:12.06 NYC
                  31.55     1:04.96 (33.41)     1:38.57 (33.61)     2:12.06 (33.49)
 15 Wilson, Lauren A          16 BGSC-NE              2:39.41   J2:15.01 NYC
                  32.29     1:06.27 (33.98)     1:41.19 (34.92)     2:15.01 (33.82)
 16 Horan, Jill M             17 Seals-ME             2:38.56   J2:15.44 NYC
                  31.93     1:06.46 (34.53)     1:41.30 (34.84)     2:15.44 (34.14)
 17 Brooks, Rebecca J         13 Wtrc Sharks-OH       2:39.03   J2:16.05 NYC
                  31.81     1:06.37 (34.56)     1:41.41 (35.04)     2:16.05 (34.64)
 18 Feltrin, Veronica L       14 SAC!-NJ              2:39.12   J2:16.99 NYC
                  32.66     1:07.71 (35.05)     1:42.70 (34.99)     2:16.99 (34.29)
 19 Dudar, Cassie W           15 CAT-NJ               2:37.66   J2:17.11 NYC
                  32.72     1:06.96 (34.24)     1:42.10 (35.14)     2:17.11 (35.01)
 20 McKenna, Clare M          17 LIAC-MR              2:37.70   J2:17.59 NYC
                  33.33     1:08.09 (34.76)     1:38.86 (30.77)     2:17.59 (38.73)
Preliminaries
 21 Tyznar, Tina A            15 LIAC-MR              2:39.59
 22 Cliff, Nicole *           14 Badger-MR            2:39.85
 23 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  2:39.97
 24 Dryden, Nikki E           29 NYAC-MR              2:40.48
 25 Milley, Diana             15 Uncat-NJ             2:40.94
 26 Walbaum, Kara A           15 SeaDragons-NJ        2:41.30
 27 Choi, Gabby C             14 sac-NE               2:41.77
 28 Baumann, Mary Kate K      16 Bgnw Marlins-MR      2:42.23
 29 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    2:42.28
 30 Gomez, Stephanie *        16 Badger-MR            2:42.75
 31 Bargmann, Leslie D        14 BGSC-NE              2:42.76
 32 Clark, Annie L            17 SAC!-NJ              2:43.10
 33 McGuire, Mary *           16 Badger-MR            2:43.25
 34 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    2:43.38
 35 Fritsch, Katie L          17 BGSC-NE              2:43.62
 36 Connell, Jamie L          15 Uncat-NJ             2:43.78
 37 Pogogeff, Jessica A       16 SAC!-NJ              2:45.09
 38 Tillman, Leighanne M      17 SAC!-NJ              2:45.15
 39 Storoz, Brittany          16 SAC!-NJ              2:45.16
 40 Heiser, Jeanne L          14 CAT-NJ               2:45.33
 41 Gillespie, Keli G         16 Seals-ME             2:45.37
 42 Safran, Lily W            17 Agua Swim Team-MR    2:45.98
 43 Van Amsterdam, Katrina M  14 sac-NE               2:46.74
 44 Lopes, Ashley A           16 BGSC-NE              2:47.20
 45 Heuser, Darcy M           14 Wtrc Sharks-OH       2:47.21
 46 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  2:47.51
 47 Vassar, Diana C           15 Uncat-NJ             2:47.59
 48 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      2:47.87
 49 Pollitt, Alena A          14 SAC!-NJ              2:48.29
 50 Weston, Betsy F           13 Bgnw Marlins-MR      2:48.46
 51 Pisani, Lindsay R         17 Uncat-NJ             2:48.89
 52 Powers, Tara K            16 Bgnw Marlins-MR      2:49.01
 53 McKinnon, Monica A        16 SAC!-NJ              2:49.24
 54 McCloskey, Janice M       16 Wtrc Sharks-OH       2:49.43
 55 Knight, Sara B            15 Seals-ME             2:49.55
 56 Livak, Megan M            17 SAC!-NJ              2:50.50
 57 Fitzgibbons, Hannah L     15 Bgnw Marlins-MR      2:50.52
 58 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              2:50.87
 59 Swierkocki, Christina H   14 Uncat-NJ             2:51.01
 60 Roche, Betsy M            17 Uncat-NJ             2:51.42
 61 Baconcini, Kellyn E       15 LIAC-MR              2:51.46
 62 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    2:51.87
 63 Ford, Julie C             18 Wtrc Sharks-OH       2:52.14
 64 Stillman, Chelsea M       16 Seals-ME             2:53.50
 65 Healey, Jayne A           15 sac-NE               2:54.43
 66 Doisneau, Annie D         15 sac-NE               2:54.76
 67 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  2:56.06

Event 8  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:48.79  NAT
        1:50.99  OPEN
        1:57.79  SECT
        2:13.99  NYC
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Charnin-Aker, Josh S      15 Peddie-NJ            2:19.21    1:56.39 SECT
                  28.21       57.34 (29.13)     1:27.06 (29.72)     1:56.39 (29.33)
  2 O'Connor, Daniel P        18 Peddie-NJ            2:19.08    1:57.00 SECT
                  28.14       58.14 (30.00)     1:28.26 (30.12)     1:57.00 (28.74)
  3 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              2:15.28    1:57.01 SECT
                  28.28       57.92 (29.64)     1:28.03 (30.11)     1:57.01 (28.98)
  4 Biggs, Patrick M          15 BGSC-NE              2:19.21    1:59.78 NYC
                  28.72       58.45 (29.73)     1:29.19 (30.74)     1:59.78 (30.59)
  5 Yamada, Kevin A           16 sac-NE               2:19.21    2:03.51 NYC
                  29.80     1:00.38 (30.58)     1:31.71 (31.33)     2:03.51 (31.80)
B - Final
  6 Butler, Max H             16 BGSC-NE              2:19.41   J1:59.69 NYC
                  27.98       58.05 (30.07)     1:29.20 (31.15)     1:59.69 (30.49)
  7 Wang, Charley             14 CAT-NJ               2:22.71   J2:00.84 NYC
                  29.35     1:00.10 (30.75)     1:31.03 (30.93)     2:00.84 (29.81)
  8 Barba, Salvatore G        17 sac-NE               2:20.05   J2:01.26 NYC
                  29.63     1:00.34 (30.71)     1:30.99 (30.65)     2:01.26 (30.27)
  9 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR      2:23.34   J2:01.52 NYC
                  29.04       59.61 (30.57)     1:30.86 (31.25)     2:01.52 (30.66)
 10 Wurm, Jeffrey R           16 sac-NE               2:25.67   J2:04.34 NYC
                  29.69     1:00.98 (31.29)     1:32.88 (31.90)     2:04.34 (31.46)
 11 Rogers, Christopher M     14 BGSC-NE              2:22.46   J2:05.19 NYC
                  29.42     1:00.55 (31.13)     1:33.38 (32.83)     2:05.19 (31.81)
 12 Ballinger, David B        17 Bgnw Marlins-MR      2:26.54   J2:05.70 NYC
                  29.17     1:00.60 (31.43)     1:32.94 (32.34)     2:05.70 (32.76)
 13 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              2:26.38   J2:10.93 NYC
                  31.73     1:05.01 (33.28)     1:38.53 (33.52)     2:10.93 (32.40)
C - Final
 14 Johnson, Kyle M           17 Seals-ME             2:29.50   J2:04.03 NYC
                  29.93     1:01.69 (31.76)     1:33.43 (31.74)     2:04.03 (30.60)
 15 Hindle, Malachi J         14 Peddie-NJ            2:28.76   J2:05.22 NYC
                  29.09     1:00.58 (31.49)     1:33.33 (32.75)     2:05.22 (31.89)
 16 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  2:27.76   J2:07.28 NYC
                  30.74     1:02.86 (32.12)     1:35.24 (32.38)     2:07.28 (32.04)
 17 Lowen, Greg B             14 BGSC-NE              2:29.18   J2:08.00 NYC
                  30.95     1:02.91 (31.96)     1:35.44 (32.53)     2:08.00 (32.56)
 18 El Tahawy, Noor S         16 LIAC-MR              2:28.04   J2:08.86 NYC
                  31.37     1:03.76 (32.39)     1:36.53 (32.77)     2:08.86 (32.33)
 19 Capparell, James E        15 SAC!-NJ              2:30.03   J2:10.46 NYC
                  31.87     1:04.06 (32.19)     1:37.51 (33.45)     2:10.46 (32.95)
 20 Swensen, Dan C            15 LIAC-MR              2:29.94   J2:13.65 NYC
                  31.46     1:04.74 (33.28)     1:39.28 (34.54)     2:13.65 (34.37)
Preliminaries
 11 Amato, Chris V            17 LIAC-MR              2:24.80
 14 Simco, Daniel P           15 Bgnw Marlins-MR      2:26.41
 23 Kopot, Andrey V           16 Agua Swim Team-MR    2:30.09
 24 Asaga, Kazu               14 Bgnw Marlins-MR      2:31.38
 25 Hughes, Michael G          6 Badger-MR            2:31.39
 26 Lau, Kevin *              15 Badger-MR            2:31.86
 27 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR    2:31.93
 28 Finnerty, Brian S         16 LIAC-MR              2:32.04
 29 Mintz, Sammy L            16 SAC!-NJ              2:32.08
 30 Paddock, Drew A           16 Wtrc Sharks-OH       2:32.25
 31 Chin, Andrew J            14 SAC!-NJ              2:32.47
 32 Polhill, Drew B           14 Bgnw Marlins-MR      2:32.85
 33 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR    2:32.89
 34 Steel, Austin J           14 SAC*-NJ              2:32.94
 35 Lopresti, Tony D          15 BGSC-NE              2:33.03
 36 Thompson, David           15 sac-NE               2:33.46
 37 Giamario, Patrick T       16 CAT-NJ               2:34.33
 38 Squires, Harrison D       15 CAT-NJ               2:36.77
 39 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              2:37.21
 40 Pulitano, Daniel J        14 CAT-NJ               2:38.14
 41 DeAngelo, Nick A          15 SeaDragons-NJ        2:41.12
 42 Rong, Michael Z           14 SAC!-NJ              2:44.23

Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:03.99  NAT
        1:05.19  OPEN
        1:08.39  SECT
        1:16.59  NYC
 Meet Qualifying:  1:16.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca I           17 SAC!-NJ              1:14.75    1:05.46 SECT
                  31.62     1:05.46 (33.84)
  2 Clemens, Alison P         16 Agua Swim Team-MR    1:14.69    1:05.80 SECT
                  31.52     1:05.80 (34.28)
  3 Perry, Jessica L          16 BGSC-NE              1:17.09    1:06.57 SECT
                  31.51     1:06.57 (35.06)
  4 Leite, Karla              17 LIAC-MR              1:16.89    1:07.46 SECT
                  32.38     1:07.46 (35.08)
B - Final
  5 Mancini, Gina M           16 Seals-ME             1:19.90   J1:07.33 SECT
                  31.29     1:07.33 (36.04)
  6 Kempton, Kristalynn M     17 LIAC-MR              1:17.86   J1:07.88 SECT
                  32.77     1:07.88 (35.11)
  7 Horan, Jill M             17 Seals-ME             1:23.24   J1:09.28 NYC
                  32.57     1:09.28 (36.71)
  8 Steenvoorden, Kristen M   14 SAC!-NJ              1:20.89   J1:10.37 NYC
                  33.68     1:10.37 (36.69)
  9 Donnelly, Lisa B          16 BGSC-NE              1:21.05   J1:10.55 NYC
                  33.56     1:10.55 (36.99)
 10 Flaherty, Tara E          16 Bgnw Marlins-MR      1:23.05   J1:11.00 NYC
                  33.55     1:11.00 (37.45)
 11 Forster, Jill L           17 Wtrc Sharks-OH       1:21.01   J1:11.34 NYC
                  33.52     1:11.34 (37.82)
 12 Brownrigg, Megan N        15 Wtrc Sharks-OH       1:22.72   J1:12.18 NYC
                  34.43     1:12.18 (37.75)
C - Final
 13 Healey, Meghan E          18 sac-NE               1:23.75   J1:10.82 NYC
                  33.49     1:10.82 (37.33)
 14 Jordan, Alexis L          16 UNPAA-NJ             1:23.42   J1:10.90 NYC
                  33.36     1:10.90 (37.54)
 15 Fuhro, Courtney M         14 Uncat-NJ             1:24.95   J1:11.10 NYC
                  33.77     1:11.10 (37.33)
 16 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  1:23.84   J1:11.36 NYC
                  33.84     1:11.36 (37.52)
 17 Hackert, Lydia D          14 Wtrc Sharks-OH       1:24.07   J1:13.46 NYC
                  34.72     1:13.46 (38.74)
 18 McKinnon, Monica A        16 SAC!-NJ              1:25.34   J1:14.21 NYC
                  35.10     1:14.21 (39.11)
 19 Willett, Claire D         16 sac-NE               1:24.95   J1:14.39 NYC
                  35.55     1:14.39 (38.84)
 20 Pflug, Jenn A             14 SAC!-NJ              1:25.94   J1:14.63 NYC
                  35.79     1:14.63 (38.84)
Preliminaries
  7 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      1:20.82
 22 Skelos, Daphne F          16 LIAC-MR              1:26.20
 23 Miller, Amywren W         15 Peddie-NJ            1:26.26
 24 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR    1:26.27
 25 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR    1:26.39
 26 Foster, Clare R           13 sac-NE               1:26.40
 27 Sicherman, Julie B        17 Peddie-NJ            1:26.70
 28 Trivino, Courtney N       14 CAT-NJ               1:26.93
 29 Teresak, Krista L         15 Uncat-NJ             1:27.05
 30 Drach, Tori S             14 SeaDragons-NJ        1:27.20
 31 Harris, Rebecca B         17 BGSC-NE              1:27.29
 32 Ferrera, Danielle K       14 SeaDragons-NJ        1:27.50
 33 Baltazar, Joan D          16 SAC!-NJ              1:27.86
 34 Kutner, Maxine J          15 Bgnw Marlins-MR      1:27.96
 35 Antonucci, Carly K        14 SeaDragons-NJ        1:28.26
 36 Flynn, Laura E            16 SeaDragons-NJ        1:28.45
 37 Krivak, Maggie D          15 CAT-NJ               1:29.03
 38 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      1:30.32
 39 McLaughlin, Maegan A      14 SAC!-NJ              1:30.63
 40 King, Andrea D            15 SAC!-NJ              1:31.29
 41 Rebovich, Holly A         12 SAC!-NJ              1:31.67
 42 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  1:34.57
 43 Stillman, Chelsea M       16 Seals-ME             1:34.74
 -- Sheridan, Nicole F        15 LIAC-MR                  DQ

Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          56.29  NAT
          57.59  OPEN
        1:00.99  SECT
        1:09.19  NYC
 Meet Qualifying:  1:09.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Sutton, Rashad *          17 Badger-MR            1:12.73    1:00.97 SECT
                  28.47     1:00.97 (32.50)
  2 Schwartz, James M         17 Peddie-NJ            1:11.25    1:01.02 NYC
                  29.15     1:01.02 (31.87)
  3 Yamada, Kevin A           16 sac-NE               1:13.22    1:01.05 NYC
                  29.56     1:01.05 (31.49)
  4 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR              1:13.35    1:03.03 NYC
                  30.03     1:03.03 (33.00)
B - Final
  5 Mitchell, Brad E          17 Bgnw Marlins-MR      1:14.64   J1:01.38 NYC
                  29.23     1:01.38 (32.15)
  6 Miranov, Anthony D        16 Badger-MR            1:14.05   J1:02.79 NYC
                  29.84     1:02.79 (32.95)
  7 Dobrolioubov, Sasha       15 BGSC-NE              1:13.36   J1:04.42 NYC
                  30.48     1:04.42 (33.94)
  8 Nam, Timothy                 Un-Badger-MR         1:16.18   J1:05.31 NYC
                  30.81     1:05.31 (34.50)
  9 Bright, Matthew S         18 UNPAA-NJ             1:17.97   J1:05.40 NYC
                  31.65     1:05.40 (33.75)
 10 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              1:15.70   J1:05.97 NYC
                  31.02     1:05.97 (34.95)
 11 Rathbun, Matthew J        17 SeaDragons-NJ        1:15.50   J1:06.50 NYC
                  31.37     1:06.50 (35.13)
 12 Alejandro, Steffen        13 Un-Agua-MR           1:17.54   J1:06.96 NYC
                  32.05     1:06.96 (34.91)
C - Final
 13 Hammer, Simon D           17 Bgnw Marlins-MR      1:19.78   J1:06.05 NYC
                  31.74     1:06.05 (34.31)
 14 Hager, Sean N             16 SAC!-NJ              1:18.30   J1:06.91 NYC
                  31.45     1:06.91 (35.46)
 15 Morrissey, Peter W        17 Badger-MR            1:18.36   J1:07.18 NYC
                  31.59     1:07.18 (35.59)
 16 King, Andrew D            16 SAC!-NJ              1:20.25   J1:10.24
                  32.83     1:10.24 (37.41)
 17 Chen, Jason               16 Uncat-NJ             1:21.67   J1:10.63
                  33.22     1:10.63 (37.41)
 18 Driver, Ben C             15 BGSC-NE              1:23.26   J1:12.03
                  33.96     1:12.03 (38.07)
Preliminaries
  8 Borger, Brian R           16 Agua Swim Team-MR    1:15.44
 12 Polhill, Drew B           14 Bgnw Marlins-MR      1:17.41
C - Final
 15 Woo, Shaun Y              17 Agua Swim Team-MR    1:18.23
Preliminaries
 20 Morgan, Nicholas J        17 Agua Swim Team-MR    1:20.46
C - Final
 22 Asztalos, Ivor B          17 sac-NE               1:22.23
Preliminaries
 24 Barden, Thomas P          18 Express Swimming-MR  1:23.36
 25 Terracciano, Ryan F       14 SAC!-NJ              1:23.83
 26 Stanco, Trevor V          17 Express Swimming-MR  1:24.27
 27 Petrelis, Nick D          15 SAC!-NJ              1:24.49
 28 Pulitano, Daniel J        14 CAT-NJ               1:24.59
 29 Lessard, Joe D            15 sac-NE               1:24.90
 30 Rong, Michael Z           14 SAC!-NJ              1:27.34
 -- Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR        DQ

Event 11  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          50.99  NAT
          51.89  OPEN
          54.39  SECT
          58.09  NYC
 Meet Qualifying:  58.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Fittin, Annie V           15 Peddie-NJ            1:00.67      53.15 SECT
                  25.70       53.15 (27.45)
  2 Forrester, Alex *         13 Badger-MR            1:01.90      53.67 SECT
                  25.98       53.67 (27.69)
  3 Kinsella, Eve M           17 Peddie-NJ            1:01.05      54.13 SECT
                  26.51       54.13 (27.62)
  4 Goldson, Liz C            16 LIAC-MR              1:01.47      54.76 NYC
                  26.73       54.76 (28.03)
B - Final
  5 Miller, Amywren W         15 Peddie-NJ            1:02.58     J53.73 SECT
                  26.15       53.73 (27.58)
  6 Illescas, Jennifer P      17 Agua Swim Team-MR    1:02.78     J54.28 SECT
                  26.47       54.28 (27.81)
  7 Berlin, Jill *            16 Badger-MR            1:03.11     J55.01 NYC
                  26.48       55.01 (28.53)
  8 Guyett, Caren E           15 Bgnw Marlins-MR      1:02.62     J55.13 NYC
                  27.06       55.13 (28.07)
  9 Helmers, Kristina H       16 SAC!-NJ              1:03.37     J55.42 NYC
                  27.15       55.42 (28.27)
 10 Mancini, Gina M           16 Seals-ME             1:02.59     J55.43 NYC
                  26.43       55.43 (29.00)
 11 Milley, Diana             15 Uncat-NJ             1:03.14     J56.29 NYC
                  27.03       56.29 (29.26)
 12 Hyland, Allison *         14 Badger-MR            1:02.84     J56.51 NYC
                  27.25       56.51 (29.26)
C - Final
 13 English, Lauren A         15 Uncat-NJ             1:03.79     J54.86 NYC
                  26.82       54.86 (28.04)
 14 Sequeira, Sophia A        16 Peddie-NJ            1:03.48     J55.10 NYC
                  27.09       55.10 (28.01)
 15 Sheldon, Emmy E           15 Seals-ME             1:04.09     J55.51 NYC
                  26.97       55.51 (28.54)
 16 Kempton, Kristalynn M     17 LIAC-MR              1:03.44     J56.21 NYC
                  27.62       56.21 (28.59)
 17 Ernst, Sarah E            16 BGSC-NE              1:03.47     J56.37 NYC
                  27.81       56.37 (28.56)
 18 Porter, Jaclyn D          17 sac-NE               1:03.67     J56.56 NYC
                  27.81       56.56 (28.75)
 19 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  1:03.81     J56.72 NYC
                  27.60       56.72 (29.12)
 20 Harrison, Rachel F        16 sac-NE               1:04.30     J58.15
                  28.18       58.15 (29.97)
Preliminaries
 21 Pogogeff, Joanna I        15 SAC!-NJ              1:04.32
 22 Tocci, Francesca L        13 BGSC-NE              1:04.33
 23 Nelson, Meredith K        18 BGSC-NE              1:04.47
 23 Brodt, Christina J        15 LIAC-MR              1:04.47
 25 Shport, Marina            22 DSC-MR               1:04.59
 26 Wilson, Lauren A          16 BGSC-NE              1:04.69
 27 Feltrin, Veronica L       14 SAC!-NJ              1:04.89
 28 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    1:04.94
 29 Barberio, Alyssa G        17 SAC!-NJ              1:05.18
 30 Daly, Jenna S             14 LIAC-MR              1:05.40
 31 Festa, Natalia K          16 LIAC-MR              1:05.42
 32 Choi, Gabby C             14 sac-NE               1:05.43
 32 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:05.43
 34 Genovese, Kate A          15 Express Swimming-MR  1:05.46
 35 Lammers, Cornelieke       17 BGSC-NE              1:05.47
 36 Flaherty, Tara E          16 Bgnw Marlins-MR      1:05.72
 37 Walterman, Elena V        14 sac-NE               1:05.80
 38 Clark, Annie L            17 SAC!-NJ              1:05.85
 39 Ford, Susannah W          16 BGSC-NE              1:05.88
 40 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  1:05.89
 41 Harris, Rebecca B         17 BGSC-NE              1:05.93
 42 Leite, Karla              17 LIAC-MR              1:06.01
 43 Maestri, Alicia C         15 BGSC-NE              1:06.03
 44 Pisani, Lindsay R         17 Uncat-NJ             1:06.04
 45 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  1:06.45
 46 Rathbun, Megan A          14 SeaDragons-NJ        1:06.59
 47 Tozier, Alison E          18 Seals-ME             1:06.61
 48 Swierkocki, Christina H   14 Uncat-NJ             1:06.65
 48 Henn, Tara E              14 SAC*-NJ              1:06.65
 50 Caperna, Molly S          16 LIAC-MR              1:06.68
 51 Willett, Claire D         16 sac-NE               1:06.74
 52 Knight, Sara B            15 Seals-ME             1:06.78
 53 Brooks, Rebecca J         13 Wtrc Sharks-OH       1:06.92
 54 Doisneau, Annie D         15 sac-NE               1:07.18
 55 Krivak, Maggie D          15 CAT-NJ               1:07.39
 56 Horan, Jill M             17 Seals-ME             1:07.62
 57 Gillespie, Keli G         16 Seals-ME             1:07.67
 58 Jacobi, Amy E             15 Peddie-NJ            1:07.69
 59 Heuser, Darcy M           14 Wtrc Sharks-OH       1:07.71
 60 Siegel, Erika A           14 Agua Swim Team-MR    1:07.75
 61 Connell, Jamie L          15 Uncat-NJ             1:07.82
 62 Tyznar, Tina A            15 LIAC-MR              1:07.86
 63 Hayes, Emily N            16 BGSC-NE              1:07.94
 64 Flynn, Melissa A          15 SeaDragons-NJ        1:07.96
 65 Trivino, Courtney N       14 CAT-NJ               1:08.02
 66 Smith, Jessie L           17 SAC!-NJ              1:08.40
 67 Ackerman, Amanda L        14 LIAC-MR              1:08.63
 68 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              1:08.65
 69 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              1:08.67
 70 Roche, Betsy M            17 Uncat-NJ             1:08.83
 71 Fuhro, Courtney M         14 Uncat-NJ             1:08.96
 72 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR    1:09.11
 73 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      1:09.12
 73 Patane, Kristi M          17 SAC!-NJ              1:09.12
 75 Fritsch, Katie L          17 BGSC-NE              1:09.17
 76 Livak, Megan M            17 SAC!-NJ              1:09.27
 77 Vassar, Diana C           15 Uncat-NJ             1:09.65
 78 Leonhard, Lovette         17 SAC!-NJ              1:09.68
 79 Pollitt, Alena A          14 SAC!-NJ              1:09.99
 80 Henn, Erin M              12 SAC*-NJ              1:10.08
 81 Forster, Jill L           17 Wtrc Sharks-OH       1:10.42
 82 Foster, Clare R           13 sac-NE               1:10.56
 83 Brownrigg, Megan N        15 Wtrc Sharks-OH       1:10.59
 84 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR              1:10.81
 85 Storoz, Brittany          16 SAC!-NJ              1:11.12
 86 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    1:11.52
 86 Baconcini, Kellyn E       15 LIAC-MR              1:11.52
 88 Baltazar, Joan D          16 SAC!-NJ              1:12.26
 89 McCloskey, Janice M       16 Wtrc Sharks-OH       1:12.83
 90 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  1:13.49

Event 12  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          44.89  NAT
          45.99  OPEN
          48.79  SECT
          52.19  NYC
 Meet Qualifying:  52.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Jin M               17 UNPAA-NJ               55.23      47.09 SECT
                  22.67       47.09 (24.42)
  2 Barba, Salvatore G        17 sac-NE                 55.32      47.37 SECT
                  23.54       47.37 (23.83)
  3 Tishchenko, Anton E       18 Agua Swim Team-MR      55.56      47.60 SECT
                  23.18       47.60 (24.42)
  4 Liang, Truman             15 Un-Agua-MR             56.05      48.73 SECT
                  23.42       48.73 (25.31)
B - Final
  5 Scott, Norman *           17 Badger-MR              56.35     J48.88 NYC
                  23.67       48.88 (25.21)
  6 Zimarev, Yury             17 LIAC-MR                57.74     J49.61 NYC
                  23.98       49.61 (25.63)
  7 Amato, Chris V            17 LIAC-MR                57.33     J50.52 NYC
                  24.40       50.52 (26.12)
  8 Seiler, Arik W            16 Seals-ME               57.35     J50.60 NYC
                  24.13       50.60 (26.47)
  9 Davies, Phillip *         17 Badger-MR              57.65     J50.83 NYC
                  24.66       50.83 (26.17)
 10 Butler, Max H             16 BGSC-NE                57.55     J51.06 NYC
                  24.86       51.06 (26.20)
 11 Dobrolioubov, Sasha       15 BGSC-NE                58.30     J51.48 NYC
                  25.00       51.48 (26.48)
 12 Monovoukas, Mike J        14 BGSC-NE                57.60     J51.90 NYC
                  25.11       51.90 (26.79)
C - Final
 13 Ankosko, Darren R         16 SAC!-NJ                58.95     J49.95 NYC
                  24.37       49.95 (25.58)
 14 Wright, Maurice E         17 Cond-MR                58.61     J50.58 NYC
                  24.07       50.58 (26.51)
 15 Wurm, Jeffrey R           16 sac-NE                 58.69     J50.61 NYC
                  24.60       50.61 (26.01)
 16 Hastings, Tristan L       15 Bgnw Marlins-MR        58.35     J50.89 NYC
                  24.52       50.89 (26.37)
 17 Lowen, Greg B             14 BGSC-NE                58.98     J51.48 NYC
                  25.27       51.48 (26.21)
 18 Biggs, Patrick M          15 BGSC-NE                59.19     J51.72 NYC
                  25.08       51.72 (26.64)
 19 Rathbun, Patrick B        16 SeaDragons-NJ          58.60     J52.16 NYC
                  24.82       52.16 (27.34)
 20 Sturm, Derek R            15 Uncat-NJ               59.21     J57.56
                  25.65       57.56 (31.91)
Preliminaries
 21 Johnson, Kyle M           17 Seals-ME               59.29
 22 Rogers, Christopher M     14 BGSC-NE                59.60
 23 Hindle, Malachi J         14 Peddie-NJ              59.84
 24 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR              1:00.71
 25 Courville, Jared W        15 sac-NE               1:00.73
 26 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  1:00.79
 27 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR               1:00.80
 28 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR    1:01.00
 29 Stanco, Trevor V          17 Express Swimming-MR  1:01.24
 30 Wright, Edwin P           15 Cond-MR              1:01.31
 30 Capparell, James E        15 SAC!-NJ              1:01.31
 32 Chu, Herman K             16 SeaDragons-NJ        1:01.45
 33 Brooks, Justin M          16 sac-NE               1:01.64
 34 Finnerty, Brian S         16 LIAC-MR              1:01.72
 35 Chang, Adam Y             13 LIAC-MR              1:01.83
 36 Kenny, Greg *             17 Badger-MR            1:01.91
 37 Hammer, Simon D           17 Bgnw Marlins-MR      1:02.39
 38 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              1:02.81
 39 Mintz, Sammy L            16 SAC!-NJ              1:02.89
 40 Mitchell, Brad E          17 Bgnw Marlins-MR      1:03.10
 41 Pouchuline, Sergey        18 DSC-MR               1:03.51
 42 Steel, Austin J           14 SAC*-NJ              1:04.19
 43 Schmidt, Levi C           16 SeaDragons-NJ        1:04.78
 44 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR    1:05.54
 45 Terracciano, Ryan F       14 SAC!-NJ              1:10.74

Event 13  Girls 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        8:56.29  NAT
        9:04.09  OPEN
        9:34.99  SECT
       10:19.99  NYC
 Meet Qualifying:  10:19.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Goldson, Liz C            16 LIAC-MR                        9:17.35 SECT
                1:07.71   2:18.17 (1:10.46)   3:28.64 (1:10.47)   4:39.28 (1:10.64)
      5:49.20 (1:09.92)   6:59.37 (1:10.17)   8:09.69 (1:10.32)   9:17.35 (1:07.66)
  2 Daly, Jenna S             14 LIAC-MR                        9:21.11 SECT
                1:08.20   2:19.14 (1:10.94)   3:29.64 (1:10.50)   4:39.87 (1:10.23)
      5:50.31 (1:10.44)   7:01.22 (1:10.91)   8:12.29 (1:11.07)   9:21.11 (1:08.82)
  3 O'Brien, Kaitlin D        17 Uncat-NJ                       9:35.07 NYC
                1:09.74   2:22.46 (1:12.72)   3:35.42 (1:12.96)   4:48.23 (1:12.81)
      6:00.81 (1:12.58)   7:13.30 (1:12.49)   8:25.00 (1:11.70)   9:35.07 (1:10.07)
  4 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR            9:37.90 NYC
                1:09.84   2:22.80 (1:12.96)   3:35.01 (1:12.21)   4:47.84 (1:12.83)
      5:59.94 (1:12.10)   7:12.43 (1:12.49)   8:25.32 (1:12.89)   9:37.90 (1:12.58)
  5 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR            9:44.09 NYC
                1:08.68   2:20.78 (1:12.10)   3:33.87 (1:13.09)   4:47.74 (1:13.87)
      6:01.35 (1:13.61)   7:15.78 (1:14.43)   8:30.31 (1:14.53)   9:44.09 (1:13.78)
  6 Steenvoorden, Ashley N    14 SAC!-NJ                        9:46.32 NYC
                1:10.57   2:25.43 (1:14.86)   3:39.97 (1:14.54)   4:54.25 (1:14.28)
      6:08.16 (1:13.91)   7:21.99 (1:13.83)   8:35.75 (1:13.76)   9:46.32 (1:10.57)
  7 Cliff, Nicole *           14 Badger-MR                      9:48.02 NYC
                1:09.69   2:23.03 (1:13.34)   3:37.49 (1:14.46)   4:52.29 (1:14.80)
      6:06.95 (1:14.66)   7:21.17 (1:14.22)   8:35.12 (1:13.95)   9:48.02 (1:12.90)
  8 Morrison, Katie A         17 SAC!-NJ                        9:50.51 NYC
                1:11.11   2:24.98 (1:13.87)   3:38.75 (1:13.77)   4:53.40 (1:14.65)
      6:08.05 (1:14.65)   7:23.55 (1:15.50)   8:38.28 (1:14.73)   9:50.51 (1:12.23)
  9 Wollner, Margaret J       17 Agua Swim Team-MR              9:52.74 NYC
                1:10.29   2:24.67 (1:14.38)   3:39.93 (1:15.26)   4:54.69 (1:14.76)
      6:09.88 (1:15.19)   7:24.19 (1:14.31)   8:39.13 (1:14.94)   9:52.74 (1:13.61)
 10 Soja, Katie M             16 BGSC-NE                        9:52.76 NYC
                1:10.44   2:23.69 (1:13.25)   3:36.79 (1:13.10)   4:50.44 (1:13.65)
      6:04.79 (1:14.35)   7:20.59 (1:15.80)   8:37.42 (1:16.83)   9:52.76 (1:15.34)
 11 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR           10:00.45 NYC
                1:12.15   2:28.27 (1:16.12)   3:44.44 (1:16.17)   5:01.43 (1:16.99)
      6:17.87 (1:16.44)   7:33.65 (1:15.78)   8:48.58 (1:14.93)  10:00.45 (1:11.87)
 12 Lammers, Cornelieke       17 BGSC-NE                       10:00.71 NYC
                1:10.90   2:26.15 (1:15.25)   3:41.71 (1:15.56)   4:58.13 (1:16.42)
      6:14.16 (1:16.03)   7:30.59 (1:16.43)   8:47.26 (1:16.67)  10:00.71 (1:13.45)
 13 Gagnon, Ashley H          16 SAC!-NJ                       10:00.96 NYC
                1:11.67   2:25.84 (1:14.17)   3:41.58 (1:15.74)   4:58.03 (1:16.45)
      6:14.87 (1:16.84)   7:32.11 (1:17.24)   8:48.26 (1:16.15)  10:00.96 (1:12.70)
 14 Lopes, Ashley A           16 BGSC-NE                       10:02.60 NYC
                1:11.72   2:28.14 (1:16.42)   3:44.51 (1:16.37)   5:01.40 (1:16.89)
      6:17.26 (1:15.86)   7:34.00 (1:16.74)   8:49.48 (1:15.48)  10:02.60 (1:13.12)
 15 Alejandro, Tricia A       15 Un-Agua-MR                    10:04.01 NYC
                1:10.91   2:26.41 (1:15.50)   3:42.87 (1:16.46)   4:59.18 (1:16.31)
      6:15.52 (1:16.34)   7:32.35 (1:16.83)   8:48.30 (1:15.95)  10:04.01 (1:15.71)
 16 Nelson, Meredith K        18 BGSC-NE                       10:08.80 NYC
                1:11.64   2:26.68 (1:15.04)   3:43.05 (1:16.37)   5:00.37 (1:17.32)
      6:18.38 (1:18.01)   7:36.64 (1:18.26)   8:54.02 (1:17.38)  10:08.80 (1:14.78)
 17 Ford, Julie C             18 Wtrc Sharks-OH                10:09.95 NYC
                1:13.47   2:29.45 (1:15.98)   3:45.17 (1:15.72)   5:01.84 (1:16.67)
      6:19.23 (1:17.39)   7:36.70 (1:17.47)   8:54.58 (1:17.88)  10:09.95 (1:15.37)
 18 Festa, Julia D            12 LIAC-MR                       10:16.67 NYC
                1:13.40   2:30.33 (1:16.93)   3:47.31 (1:16.98)   5:04.96 (1:17.65)
      6:22.95 (1:17.99)   7:41.75 (1:18.80)   9:00.80 (1:19.05)  10:16.67 (1:15.87)
 19 Leonhard, Lovette         17 SAC!-NJ                       10:17.73 NYC
                1:12.44   2:29.76 (1:17.32)   3:48.12 (1:18.36)   5:06.98 (1:18.86)
      6:25.66 (1:18.68)   7:43.69 (1:18.03)   9:01.52 (1:17.83)  10:17.73 (1:16.21)
 20 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR                       10:21.97
                1:12.94   2:31.36 (1:18.42)   3:50.13 (1:18.77)   5:09.30 (1:19.17)
      6:28.83 (1:19.53)   7:48.12 (1:19.29)   9:07.35 (1:19.23)  10:21.97 (1:14.62)
 21 Levengood, Alexis L       16 CAT-NJ                        10:39.77
                1:16.12   2:37.75 (1:21.63)   3:59.28 (1:21.53)   5:20.23 (1:20.95)
      6:41.23 (1:21.00)   8:01.69 (1:20.46)   9:21.92 (1:20.23)  10:39.77 (1:17.85)

Event 14  Boys 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        8:22.69  NAT
        8:29.79  OPEN
        9:11.39  SECT
        9:49.99  NYC
 Meet Qualifying:  9:49.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Park, Jin M               17 UNPAA-NJ                       8:41.59 SECT
                1:00.79   2:05.86 (1:05.07)   3:12.21 (1:06.35)   4:18.57 (1:06.36)
      5:25.05 (1:06.48)   6:31.49 (1:06.44)   7:37.85 (1:06.36)   8:41.59 (1:03.74)
  2 Ankosko, Darren R         16 SAC!-NJ                        8:44.94 SECT
                1:01.29   2:06.61 (1:05.32)   3:12.96 (1:06.35)   4:19.76 (1:06.80)
      5:26.67 (1:06.91)   6:33.20 (1:06.53)   7:39.83 (1:06.63)   8:44.94 (1:05.11)
  3 Park, Peter Y             15 Peddie-NJ                      8:50.55 SECT
                1:02.87   2:09.70 (1:06.83)   3:17.30 (1:07.60)   4:25.67 (1:08.37)
      5:33.08 (1:07.41)   6:40.67 (1:07.59)   7:46.95 (1:06.28)   8:50.55 (1:03.60)
  4 O'Neill, Tom D            14 LIAC-MR                        8:52.13 SECT
                1:03.56   2:10.34 (1:06.78)   3:17.57 (1:07.23)   4:25.44 (1:07.87)
      5:33.16 (1:07.72)   6:40.65 (1:07.49)   7:47.48 (1:06.83)   8:52.13 (1:04.65)
  5 Morrissey, Sean W         15 Badger-MR                      9:09.68 SECT
                1:06.52   2:16.08 (1:09.56)   3:25.98 (1:09.90)   4:35.76 (1:09.78)
      5:44.98 (1:09.22)   6:54.28 (1:09.30)   8:02.69 (1:08.41)   9:09.68 (1:06.99)
  6 Biggs, Patrick M          15 BGSC-NE                        9:10.50 SECT
                1:05.79   2:14.76 (1:08.97)   3:24.08 (1:09.32)   4:34.06 (1:09.98)
      5:43.78 (1:09.72)   6:54.73 (1:10.95)   8:04.28 (1:09.55)   9:10.50 (1:06.22)
  7 Gerlach, Matt C           17 LIAC-MR                        9:12.23 NYC
                1:06.21   2:16.09 (1:09.88)   3:25.87 (1:09.78)   4:35.84 (1:09.97)
      5:45.43 (1:09.59)   6:54.95 (1:09.52)   8:04.39 (1:09.44)   9:12.23 (1:07.84)
  8 Seiler, Arik W            16 Seals-ME                       9:23.84 NYC
                1:07.44   2:19.90 (1:12.46)   3:31.52 (1:11.62)   4:43.33 (1:11.81)
      5:54.31 (1:10.98)   7:06.43 (1:12.12)   8:17.00 (1:10.57)   9:23.84 (1:06.84)
  9 Vogel, Daniel A           17 LIAC-MR                        9:25.16 NYC
                1:08.86   2:20.75 (1:11.89)   3:32.92 (1:12.17)   4:44.52 (1:11.60)
      5:55.91 (1:11.39)   7:06.50 (1:10.59)   8:16.53 (1:10.03)   9:25.16 (1:08.63)
 10 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR              9:28.27 NYC
                1:06.87   2:16.68 (1:09.81)   3:27.86 (1:11.18)   4:40.57 (1:12.71)
      5:53.28 (1:12.71)   7:05.56 (1:12.28)   8:17.57 (1:12.01)   9:28.27 (1:10.70)
 11 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR                        9:29.30 NYC
                1:07.85   2:18.49 (1:10.64)   3:29.61 (1:11.12)   4:42.03 (1:12.42)
      5:53.85 (1:11.82)   7:06.76 (1:12.91)   8:18.94 (1:12.18)   9:29.30 (1:10.36)
 12 Swensen, Dan C            15 LIAC-MR                        9:29.97 NYC
                1:08.14   2:19.71 (1:11.57)   3:31.55 (1:11.84)   4:43.71 (1:12.16)
      5:55.56 (1:11.85)   7:07.41 (1:11.85)   8:19.37 (1:11.96)   9:29.97 (1:10.60)
 13 Bright, Matthew S         18 UNPAA-NJ                       9:36.15 NYC
                1:11.17   2:24.35 (1:13.18)   3:37.25 (1:12.90)   4:49.62 (1:12.37)
      6:01.57 (1:11.95)   7:13.76 (1:12.19)   8:25.25 (1:11.49)   9:36.15 (1:10.90)
 14 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR            9:45.43 NYC
                1:11.39   2:25.57 (1:14.18)   3:39.36 (1:13.79)   4:53.62 (1:14.26)
      6:08.12 (1:14.50)   7:22.03 (1:13.91)   8:35.52 (1:13.49)   9:45.43 (1:09.91)
 15 Petrelis, Nick D          15 SAC!-NJ                        9:55.79
                1:12.23   2:27.47 (1:15.24)   3:41.78 (1:14.31)   4:57.02 (1:15.24)
      6:12.97 (1:15.95)   7:28.07 (1:15.10)   8:43.41 (1:15.34)   9:55.79 (1:12.38)
 16 Fowler, Marcus E          15 SAC!-NJ                       10:03.38
                1:11.10   2:26.82 (1:15.72)   3:42.66 (1:15.84)   4:59.57 (1:16.91)
      6:16.76 (1:17.19)   7:33.43 (1:16.67)   8:48.43 (1:15.00)  10:03.38 (1:14.95)
 17 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR             10:06.91
                1:09.45   2:28.56 (1:19.11)   3:47.50 (1:18.94)   5:05.01 (1:17.51)
      6:22.93 (1:17.92)   7:38.72 (1:15.79)   8:54.44 (1:15.72)  10:06.91 (1:12.47)

Event 15  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:49.89  NAT
        1:51.69  OPEN
        1:57.19  SECT
        2:06.59  NYC
 Meet Qualifying:  2:06.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Kinsella, Eve M           17 Peddie-NJ            2:09.48    1:54.88 SECT
                  26.88       55.82 (28.94)     1:25.73 (29.91)     1:54.88 (29.15)
  2 Helmers, Kristina H       16 SAC!-NJ              2:14.04    1:55.39 SECT
                  26.98       56.52 (29.54)     1:26.29 (29.77)     1:55.39 (29.10)
  3 Porter, Jaclyn D          17 sac-NE               2:14.91    1:57.65 NYC
                  27.45       57.27 (29.82)     1:27.65 (30.38)     1:57.65 (30.00)
  4 O'Brien, Kaitlin D        17 Uncat-NJ             2:14.72    1:59.47 NYC
                  28.26       58.38 (30.12)     1:29.17 (30.79)     1:59.47 (30.30)
B - Final
  5 Fittin, Annie V           15 Peddie-NJ            2:14.93   J1:56.72 SECT
                  27.53       57.46 (29.93)     1:27.66 (30.20)     1:56.72 (29.06)
  6 Sequeira, Sophia A        16 Peddie-NJ            2:16.35   J1:57.25 NYC
                  27.77       57.88 (30.11)     1:27.94 (30.06)     1:57.25 (29.31)
  7 Ernst, Sarah E            16 BGSC-NE              2:15.50   J1:57.70 NYC
                  27.40       57.24 (29.84)     1:27.79 (30.55)     1:57.70 (29.91)
  8 Capparell, Meghan A       17 SAC!-NJ              2:16.78   J1:58.24 NYC
                  27.52       57.43 (29.91)     1:27.95 (30.52)     1:58.24 (30.29)
  9 English, Lauren A         15 Uncat-NJ             2:17.89   J1:58.61 NYC
                  27.74       58.25 (30.51)     1:29.02 (30.77)     1:58.61 (29.59)
 10 Miller, Amywren W         15 Peddie-NJ            2:17.84   J2:02.29 NYC
                  27.80       58.90 (31.10)     1:30.95 (32.05)     2:02.29 (31.34)
 11 Milley, Diana             15 Uncat-NJ             2:17.92   J2:02.83 NYC
                  27.82       59.27 (31.45)     1:31.46 (32.19)     2:02.83 (31.37)
C - Final
 12 Feltrin, Veronica L       14 SAC!-NJ              2:20.03   J1:59.35 NYC
 13 Lammers, Cornelieke       17 BGSC-NE              2:18.07   J1:59.61 NYC
 14 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  2:17.96   J1:59.64 NYC
 15 Wilson, Lauren A          16 BGSC-NE              2:18.60   J2:00.12 NYC
 16 Soja, Katie M             16 BGSC-NE              2:19.81   J2:02.34 NYC
 17 Morrison, Katie A         17 SAC!-NJ              2:20.28   J2:03.70 NYC
 18 Choi, Gabby C             14 sac-NE               2:20.26   J2:04.08 NYC
 19 Sicherman, Julie B        17 Peddie-NJ            2:20.47   J2:04.17 NYC
Preliminaries
  1 Forster, Jenny M          16 Wtrc Sharks-OH       2:08.89
  2 Goldson, Liz C            16 LIAC-MR              2:09.07
  4 Smit, Julia E             16 TVSC-MR              2:10.53
  5 Illescas, Jennifer P      17 Agua Swim Team-MR    2:10.91
  6 Daly, Jenna S             14 LIAC-MR              2:14.01
 12 Duguet, Paola F           17 Badger-MR            2:15.52
 13 Kane, Kandra L            16 TVSC-MR              2:15.65
 16 McKenna, Clare M          17 LIAC-MR              2:17.49
 23 Fenn, Meaghan *           13 Badger-MR            2:18.77
 29 Tyznar, Tina A            15 LIAC-MR              2:20.48
 30 Nelson, Meredith K        18 BGSC-NE              2:20.61
 31 Staskiewicz, Sophie D     15 Agua Swim Team-MR    2:20.67
 32 Alejandro, Tricia A       15 Un-Agua-MR           2:20.67         J
 33 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  2:20.74
 34 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    2:20.78
 35 Harrison, Rachel F        16 sac-NE               2:20.97
 36 Festa, Natalia K          16 LIAC-MR              2:21.24
 37 Zuffante, Christine M     17 SAC!-NJ              2:21.50
 38 Tocci, Francesca L        13 BGSC-NE              2:21.63
 39 Strassberg, Amy *         15 Badger-MR            2:21.69
 40 Pogogeff, Joanna I        15 SAC!-NJ              2:21.77
 41 Maestri, Alicia C         15 BGSC-NE              2:21.97
 42 Harris, Rebecca B         17 BGSC-NE              2:22.07
 43 Connell, Jamie L          15 Uncat-NJ             2:22.24
 44 Ford, Susannah W          16 BGSC-NE              2:22.35
 45 Dudar, Cassie W           15 CAT-NJ               2:22.39
 46 Gagnon, Ashley H          16 SAC!-NJ              2:22.56
 47 Sheldon, Emmy E           15 Seals-ME             2:22.62
 48 Lopes, Ashley A           16 BGSC-NE              2:22.78
 49 Clark, Annie L            17 SAC!-NJ              2:22.81
 50 Brooks, Rebecca J         13 Wtrc Sharks-OH       2:22.95
 51 Rathbun, Megan A          14 SeaDragons-NJ        2:23.09
 52 Henn, Tara E              14 SAC*-NJ              2:23.47
 53 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  2:23.60
 54 Gillespie, Keli G         16 Seals-ME             2:23.78
 55 Walterman, Elena V        14 sac-NE               2:23.85
 56 Lehner, Eliza A           15 Agua Swim Team-MR    2:24.05
 57 Ackerman, Amanda L        14 LIAC-MR              2:24.07
 58 Genovese, Kate A          15 Express Swimming-MR  2:24.16
 59 Barberio, Alyssa G        17 SAC!-NJ              2:24.24
 60 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    2:24.34
 61 Swierkocki, Christina H   14 Uncat-NJ             2:24.66
 62 Pogogeff, Jessica A       16 SAC!-NJ              2:24.77
 63 Healey, Meghan E          18 sac-NE               2:24.93
 64 Hayes, Emily N            16 BGSC-NE              2:25.07
 65 Smith, Jessie L           17 SAC!-NJ              2:25.32
 66 Chiapetta, Emma *         15 Badger-MR            2:25.37
 67 Tozier, Alison E          18 Seals-ME             2:25.84
 68 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR              2:26.48
 69 Heuser, Darcy M           14 Wtrc Sharks-OH       2:26.65
 70 Caperna, Molly S          16 LIAC-MR              2:26.67
 71 Pisani, Lindsay R         17 Uncat-NJ             2:26.81
 72 Rebovich, Holly A         12 SAC!-NJ              2:26.83
 73 Galligan, Leigh M         16 BGSC-NE              2:26.86
 74 O'Dwyer, Sinead R         16 UNPAA-NJ             2:27.15
 75 Healey, Jayne A           15 sac-NE               2:27.40
 76 Fuhro, Courtney M         14 Uncat-NJ             2:27.62
 77 Livak, Megan M            17 SAC!-NJ              2:27.64
 78 Leonhard, Lovette         17 SAC!-NJ              2:27.78
 79 Ford, Julie C             18 Wtrc Sharks-OH       2:28.12
 80 Roche, Betsy M            17 Uncat-NJ             2:28.15
 81 Festa, Julia D            12 LIAC-MR              2:28.16
 82 Knight, Sara B            15 Seals-ME             2:28.46
 83 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              2:28.69
 83 Doisneau, Annie D         15 sac-NE               2:28.69
 85 Vassar, Diana C           15 Uncat-NJ             2:28.73
 86 Flynn, Melissa A          15 SeaDragons-NJ        2:28.83
 87 Henn, Erin M              12 SAC*-NJ              2:29.10
 88 Van Amsterdam, Katrina M  14 sac-NE               2:29.53
 89 Baconcini, Kellyn E       15 LIAC-MR              2:29.72
 90 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR              2:29.82
 91 Hryhorowych, Tania V      15 Agua Swim Team-MR    2:29.91
 92 Storoz, Brittany          16 SAC!-NJ              2:30.60
 93 McCloskey, Janice M       16 Wtrc Sharks-OH       2:30.68
 94 Krivak, Maggie D          15 CAT-NJ               2:31.58
 95 Petrelis, Stephanie L     17 SAC!-NJ              2:31.99
 96 Patane, Kristi M          17 SAC!-NJ              2:32.66
 97 Pollitt, Alena A          14 SAC!-NJ              2:32.77
 98 Foster, Clare R           13 sac-NE               2:33.91
 99 Willett, Claire D         16 sac-NE               2:37.77

Event 16  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:38.89  NAT
        1:40.69  OPEN
        1:46.79  SECT
        1:57.29  NYC
 Meet Qualifying:  1:57.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Jin M               17 UNPAA-NJ             1:57.49    1:41.05 SECT
                  23.61       49.34 (25.73)     1:15.06 (25.72)     1:41.05 (25.99)
  2 Ankosko, Darren R         16 SAC!-NJ              2:03.24    1:44.86 SECT
                  24.47       51.31 (26.84)     1:18.32 (27.01)     1:44.86 (26.54)
  3 Barba, Salvatore G        17 sac-NE               1:59.20    1:44.92 SECT
                  24.89       50.97 (26.08)     1:18.26 (27.29)     1:44.92 (26.66)
  4 Park, Peter Y             15 Peddie-NJ            2:02.65    1:47.72 NYC
                  25.30       52.57 (27.27)     1:20.63 (28.06)     1:47.72 (27.09)
B - Final
  5 Scott, Norman *           17 Badger-MR            2:04.45   J1:45.51 SECT
                  24.25       51.39 (27.14)     1:18.71 (27.32)     1:45.51 (26.80)
  6 Sturm, Derek R            15 Uncat-NJ             2:07.19   J1:49.37 NYC
                  25.21       53.07 (27.86)     1:21.88 (28.81)     1:49.37 (27.49)
  7 Seiler, Arik W            16 Seals-ME             2:06.35   J1:50.19 NYC
                  24.79       52.65 (27.86)     1:21.90 (29.25)     1:50.19 (28.29)
  8 Dobrolioubov, Sasha       15 BGSC-NE              2:07.59   J1:50.79 NYC
                  25.74       53.87 (28.13)     1:22.70 (28.83)     1:50.79 (28.09)
  9 Wakefield, Kevin A        17 Express Swimming-MR  2:05.64   J1:50.99 NYC
                  25.67       53.87 (28.20)     1:23.03 (29.16)     1:50.99 (27.96)
 10 Biggs, Patrick M          15 BGSC-NE              2:07.15   J1:51.21 NYC
                  25.66       53.60 (27.94)     1:22.64 (29.04)     1:51.21 (28.57)
 11 Capparell, James E        15 SAC!-NJ              2:08.04   J1:53.62 NYC
                  26.20       54.62 (28.42)     1:24.13 (29.51)     1:53.62 (29.49)
 12 Rathbun, Patrick B        16 SeaDragons-NJ        2:08.27   J1:55.84 NYC
                  26.36       55.47 (29.11)     1:26.06 (30.59)     1:55.84 (29.78)
C - Final
 13 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR    2:08.51   J1:49.66 NYC
                  26.24       54.15 (27.91)     1:22.04 (27.89)     1:49.66 (27.62)
 14 Squires, Harrison D       15 CAT-NJ               2:10.50   J1:51.46 NYC
                  25.89       54.02 (28.13)     1:23.08 (29.06)     1:51.46 (28.38)
 15 Brooks, Justin M          16 sac-NE               2:11.07   J1:51.48 NYC
                  25.99       54.31 (28.32)     1:23.23 (28.92)     1:51.48 (28.25)
 16 Moryan, Grant P           16 SHY-NJ               2:08.34   J1:51.57 NYC
                  26.46       55.44 (28.98)     1:24.03 (28.59)     1:51.57 (27.54)
 17 Monovoukas, Mike J        14 BGSC-NE              2:09.76   J1:51.82 NYC
                  26.62       55.69 (29.07)     1:24.12 (28.43)     1:51.82 (27.70)
 18 Chen, Jason               16 Uncat-NJ             2:09.70   J1:51.96 NYC
                  26.30       54.99 (28.69)     1:24.14 (29.15)     1:51.96 (27.82)
 19 Hindle, Malachi J         14 Peddie-NJ            2:09.08   J1:52.01 NYC
                  26.43       55.25 (28.82)     1:24.01 (28.76)     1:52.01 (28.00)
 20 Gusick, Tim D             18 SAC!-NJ              2:10.72   J1:55.39 NYC
                  27.44       56.90 (29.46)     1:25.98 (29.08)     1:55.39 (29.41)
Preliminaries
  7 Amato, Chris V            17 LIAC-MR              2:05.65
  8 O'Neill, Tom D            14 LIAC-MR              2:05.90
  9 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              2:06.02
 19 Morrissey, Sean W         15 Badger-MR            2:09.30
 20 El Tahawy, Noor S         16 LIAC-MR              2:09.51
 21 Vogel, Daniel A           17 LIAC-MR              2:09.59
 24 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              2:10.20
 25 Davies, Phillip *         17 Badger-MR            2:10.40
 29 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              2:11.10
 30 Gerlach, Matt C           17 LIAC-MR              2:11.50
 31 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  2:11.68
 32 Wang, Charley             14 CAT-NJ               2:11.70
 32 Paddock, Drew A           16 Wtrc Sharks-OH       2:11.70
 34 Rogers, Christopher M     14 BGSC-NE              2:11.99
 35 Liang, Truman             15 Un-Agua-MR           2:12.18
 36 Courville, Jared W        15 sac-NE               2:12.50
 37 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR              2:12.83
 38 King, Andrew D            16 SAC!-NJ              2:13.20
 39 Johnson, Kyle M           17 Seals-ME             2:13.23
 40 Swensen, Dan C            15 LIAC-MR              2:13.47
 41 Nam, Timothy                 Un-Badger-MR         2:13.64
 42 Chang, Adam Y             13 LIAC-MR              2:13.72
 43 Lowen, Greg B             14 BGSC-NE              2:14.26
 44 Hughes, Michael G          6 Badger-MR            2:14.52
 45 Smith, Kendall C          14 Express Swimming-MR  2:14.57
 46 Finnerty, Brian S         16 LIAC-MR              2:14.65
 47 Wright, Maurice E         17 Cond-MR              2:14.86
 48 Mintz, Sammy L            16 SAC!-NJ              2:14.92
 49 Thompson, David           15 sac-NE               2:15.13
 50 Lessard, Joe D            15 sac-NE               2:15.59
 51 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:15.71
 52 Lopresti, Tony D          15 BGSC-NE              2:16.37
 53 Fowler, Marcus E          15 SAC!-NJ              2:16.53
 54 Asztalos, Ivor B          17 sac-NE               2:16.94
 55 Chin, Andrew J            14 SAC!-NJ              2:17.12
 56 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR    2:17.22
 57 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR    2:17.95
 58 Wurm, Jeffrey R           16 sac-NE               2:18.12
 59 Driver, Ben C             15 BGSC-NE              2:18.15
 60 Hager, Sean N             16 SAC!-NJ              2:20.39
 61 Petrelis, Nick D          15 SAC!-NJ              2:20.81
 62 Alejandro, Steffen        13 Un-Agua-MR           2:27.44

Event 17  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:18.29  NAT
        2:20.69  OPEN
        2:27.29  SECT
        2:47.19  NYC
 Meet Qualifying:  2:47.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca I           17 SAC!-NJ              2:38.26    2:14.88 NAT
                  31.13     1:04.88 (33.75)     1:39.64 (34.76)     2:14.88 (35.24)
  2 Clemens, Alison P         16 Agua Swim Team-MR    2:41.42    2:20.50 OPEN
                  31.16     1:05.76 (34.60)     1:42.60 (36.84)     2:20.50 (37.90)
  3 Perry, Jessica L          16 BGSC-NE              2:48.74    2:25.32 SECT
                  32.75     1:09.64 (36.89)     1:47.18 (37.54)     2:25.32 (38.14)
  4 Steenvoorden, Kristen M   14 SAC!-NJ              2:45.63    2:26.70 SECT
                  33.25     1:10.25 (37.00)     1:48.43 (38.18)     2:26.70 (38.27)
B - Final
  5 Meirs, Kaitlyn W          16 Peddie-NJ            2:52.72   J2:27.00 SECT
                  33.62     1:11.83 (38.21)     1:49.86 (38.03)     2:27.00 (37.14)
  6 Mancini, Gina M           16 Seals-ME             2:59.48   J2:29.77 NYC
                  33.35     1:11.29 (37.94)     1:49.34 (38.05)     2:29.77 (40.43)
  7 Horan, Jill M             17 Seals-ME             3:00.91   J2:31.51 NYC
                  34.22     1:13.18 (38.96)     1:52.86 (39.68)     2:31.51 (38.65)
  8 Donnelly, Lisa B          16 BGSC-NE              2:55.68   J2:32.55 NYC
                  34.99     1:13.72 (38.73)     1:53.17 (39.45)     2:32.55 (39.38)
  9 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  3:00.77   J2:37.18 NYC
                  35.07     1:15.07 (40.00)     1:55.81 (40.74)     2:37.18 (41.37)
 10 Teresak, Krista L         15 Uncat-NJ             3:01.46   J2:37.62 NYC
                  36.00     1:15.65 (39.65)     1:56.27 (40.62)     2:37.62 (41.35)
 11 McKinnon, Monica A        16 SAC!-NJ              3:00.93   J2:40.84 NYC
                  35.31     1:16.21 (40.90)     1:58.24 (42.03)     2:40.84 (42.60)
C - Final
 12 Healey, Meghan E          18 sac-NE               3:03.61   J2:32.16 NYC
                  34.26     1:12.29 (38.03)     1:51.90 (39.61)     2:32.16 (40.26)
 13 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR    3:03.80   J2:33.68 NYC
                  35.18     1:14.80 (39.62)     1:54.75 (39.95)     2:33.68 (38.93)
 14 McLaughlin, Maegan A      14 SAC!-NJ              3:02.86   J2:33.82 NYC
                  35.37     1:14.72 (39.35)     1:54.75 (40.03)     2:33.82 (39.07)
 15 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR    3:03.84   J2:34.05 NYC
                  34.78     1:14.02 (39.24)     1:54.27 (40.25)     2:34.05 (39.78)
 16 Steenvoorden, Ashley N    14 SAC!-NJ              3:01.87   J2:37.34 NYC
                  36.45     1:16.38 (39.93)     1:57.21 (40.83)     2:37.34 (40.13)
 17 Ferrera, Danielle K       14 SeaDragons-NJ        3:05.84   J2:38.23 NYC
                  35.92     1:16.18 (40.26)     1:58.19 (42.01)     2:38.23 (40.04)
 18 Pflug, Jenn A             14 SAC!-NJ              3:02.61   J2:38.33 NYC
                  36.59     1:17.28 (40.69)     1:58.33 (41.05)     2:38.33 (40.00)
 19 Foster, Clare R           13 sac-NE               3:05.86   J2:41.46 NYC
                  35.86     1:17.95 (42.09)     2:00.39 (42.44)     2:41.46 (41.07)
Preliminaries
  3 Leite, Karla              17 LIAC-MR              2:42.12
  6 Kempton, Kristalynn M     17 LIAC-MR              2:49.54
  7 Forster, Jill L           17 Wtrc Sharks-OH       2:52.08
 10 Brownrigg, Megan N        15 Wtrc Sharks-OH       2:58.77
B - Final
 12 Drach, Tori S             14 SeaDragons-NJ        3:00.35
Preliminaries
 16 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR              3:01.12
 24 Baltazar, Joan D          16 SAC!-NJ              3:03.86
 25 Bransfield, Sammy J       13 LIAC-MR              3:04.47
 26 D'Antoni, Sarah A         12 RY-NJ                3:05.21
 27 Hackert, Lydia D          14 Wtrc Sharks-OH       3:05.35
 30 Fuhro, Courtney M         14 Uncat-NJ             3:05.91
 31 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  3:06.42
 32 Krivak, Maggie D          15 CAT-NJ               3:07.22
 33 Trivino, Courtney N       14 CAT-NJ               3:09.96
 34 King, Andrea D            15 SAC!-NJ              3:12.39
 35 Harrison, Rachel F        16 sac-NE               3:15.71
 36 Flynn, Laura E            16 SeaDragons-NJ        3:15.77
 37 Klein, Alexandra D        12 RY-NJ                3:17.00
 38 Widawsky, Alexa N         12 RY-NJ                3:18.11
 39 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  3:21.54
 40 Stillman, Chelsea M       16 Seals-ME             3:25.05

Event 18  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:02.59  NAT
        2:04.99  OPEN
        2:13.99  SECT
        2:32.99  NYC
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Yamada, Kevin A           16 sac-NE               2:39.13    2:13.37 SECT
                  31.03     1:05.27 (34.24)     1:39.68 (34.41)     2:13.37 (33.69)
  2 Charnin-Aker, Josh S      15 Peddie-NJ            2:39.93    2:13.66 SECT
                  30.48     1:04.77 (34.29)     1:39.41 (34.64)     2:13.66 (34.25)
  3 Schwartz, James M         17 Peddie-NJ            2:40.35    2:16.79 NYC
                  31.05     1:06.14 (35.09)     1:42.08 (35.94)     2:16.79 (34.71)
  4 Bright, Matthew S         18 UNPAA-NJ             2:42.50    2:17.61 NYC
                  31.86     1:06.78 (34.92)     1:42.30 (35.52)     2:17.61 (35.31)
B - Final
  5 Woo, Shaun Y              17 Agua Swim Team-MR    2:47.26   J2:21.28 NYC
                  31.46     1:06.90 (35.44)     1:43.31 (36.41)     2:21.28 (37.97)
  6 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR    2:48.97   J2:21.94 NYC
                  31.47     1:07.65 (36.18)     1:45.34 (37.69)     2:21.94 (36.60)
  7 Virack, John R            16 SHY-NJ               2:49.37   J2:22.77 NYC
                  32.83     1:09.54 (36.71)     1:46.66 (37.12)     2:22.77 (36.11)
  8 Borger, Brian R           16 Agua Swim Team-MR    2:51.09   J2:22.81 NYC
                  32.16     1:09.71 (37.55)     1:46.37 (36.66)     2:22.81 (36.44)
  9 Rathbun, Matthew J        17 SeaDragons-NJ        2:46.77   J2:23.15 NYC
                  31.77     1:07.72 (35.95)     1:45.44 (37.72)     2:23.15 (37.71)
 10 Dobrolioubov, Sasha       15 BGSC-NE              2:46.91   J2:24.19 NYC
                  32.08     1:08.63 (36.55)     1:46.86 (38.23)     2:24.19 (37.33)
 11 Alejandro, Steffen        13 Un-Agua-MR           2:48.41   J2:25.22 NYC
                  33.25     1:10.52 (37.27)     1:48.21 (37.69)     2:25.22 (37.01)
 12 Petrelis, Nick D          15 SAC!-NJ              2:50.82   J2:25.75 NYC
                  33.93     1:10.75 (36.82)     1:48.32 (37.57)     2:25.75 (37.43)
C - Final
 13 Asztalos, Ivor B          17 sac-NE               2:56.51   J2:27.08 NYC
                  33.83     1:11.30 (37.47)     1:49.19 (37.89)     2:27.08 (37.89)
 14 Ray, Chris                18 SHY-NJ               2:59.14   J2:28.53 NYC
                  32.70     1:10.74 (38.04)     1:50.59 (39.85)     2:28.53 (37.94)
 15 Lessard, Joe D            15 sac-NE               3:01.50   J2:30.37 NYC
                  35.10     1:13.49 (38.39)     1:52.12 (38.63)     2:30.37 (38.25)
 16 Terracciano, Ryan F       14 SAC!-NJ              3:00.61   J2:33.73
                  33.12     1:11.98 (38.86)     1:53.57 (41.59)     2:33.73 (40.16)
 17 Pulitano, Daniel J        14 CAT-NJ               2:57.42   J2:34.47
                  34.55     1:13.86 (39.31)     1:53.68 (39.82)     2:34.47 (40.79)
Preliminaries
  1 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:38.90
  6 Nam, Timothy                 Un-Badger-MR         2:45.79
 13 Hager, Sean N             16 SAC!-NJ              2:49.50
 17 King, Andrew D            16 SAC!-NJ              2:56.87
C - Final
 21 Rong, Michael Z           14 SAC!-NJ              3:01.29
Preliminaries
 23 Barden, Thomas P          18 Express Swimming-MR  3:01.83

Event 19  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:22.99  NAT
        4:27.79  OPEN
        4:39.99  SECT
        5:05.39  NYC
 Meet Qualifying:  5:05.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Clemens, Alison P         16 Agua Swim Team-MR    5:18.67    4:32.03 SECT
                  29.68     1:04.13 (34.45)     1:39.62 (35.49)     2:14.93 (35.31)
        2:51.96 (37.03)     3:29.33 (37.37)     4:01.11 (31.78)     4:32.03 (30.92)
  2 O'Brien, Kaitlin D        17 Uncat-NJ             5:14.59    4:33.70 SECT
                  30.29     1:04.32 (34.03)     1:40.73 (36.41)     2:15.58 (34.85)
        2:54.18 (38.60)     3:32.78 (38.60)     4:04.00 (31.22)     4:33.70 (29.70)
  3 Helmers, Kristina H       16 SAC!-NJ              5:17.94    4:33.77 SECT
                  29.39     1:03.41 (34.02)     1:39.03 (35.62)     2:14.05 (35.02)
        2:53.48 (39.43)     3:33.11 (39.63)     4:04.10 (30.99)     4:33.77 (29.67)
  4 Steenvoorden, Kristen M   14 SAC!-NJ              5:17.49    4:40.98 NYC
                  30.85     1:06.21 (35.36)     1:41.84 (35.63)     2:18.06 (36.22)
        2:56.99 (38.93)     3:36.67 (39.68)     4:09.34 (32.67)     4:40.98 (31.64)
B - Final
  5 Meirs, Kaitlyn W          16 Peddie-NJ            5:20.13   J4:36.00 SECT
                  29.70     1:04.85 (35.15)     1:40.08 (35.23)     2:14.68 (34.60)
        2:53.11 (38.43)     3:33.03 (39.92)     4:05.48 (32.45)     4:36.00 (30.52)
  6 Perry, Jessica L          16 BGSC-NE              5:23.88   J4:36.59 SECT
                  29.40     1:02.80 (33.40)     1:42.23 (39.43)     2:19.68 (37.45)
        2:56.54 (36.86)     3:34.21 (37.67)     4:06.18 (31.97)     4:36.59 (30.41)
  7 Porter, Jaclyn D          17 sac-NE               5:22.89   J4:39.61 SECT
                  30.48     1:04.95 (34.47)     1:41.74 (36.79)     2:17.37 (35.63)
        2:56.30 (38.93)     3:35.87 (39.57)     4:08.32 (32.45)     4:39.61 (31.29)
  8 Kinsella, Eve M           17 Peddie-NJ            5:20.18   J4:41.14 NYC
                  30.68     1:06.71 (36.03)     1:43.60 (36.89)     2:19.36 (35.76)
        3:00.02 (40.66)     3:40.34 (40.32)     4:11.89 (31.55)     4:41.14 (29.25)
  9 Wollner, Margaret J       17 Agua Swim Team-MR    5:27.91   J4:42.64 NYC
                  30.25     1:04.58 (34.33)     1:41.55 (36.97)     2:17.84 (36.29)
        2:59.08 (41.24)     3:40.12 (41.04)     4:12.20 (32.08)     4:42.64 (30.44)
 10 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  5:23.98   J4:43.33 NYC
                  30.13     1:05.35 (35.22)     1:41.03 (35.68)     2:16.30 (35.27)
        2:57.63 (41.33)     3:39.82 (42.19)     4:12.09 (32.27)     4:43.33 (31.24)
 11 Alejandro, Tricia A       15 Un-Agua-MR           5:29.28   J4:47.46 NYC
                  30.57     1:06.33 (35.76)     1:42.94 (36.61)     2:18.91 (35.97)
        3:01.19 (42.28)     3:43.37 (42.18)     4:15.93 (32.56)     4:47.46 (31.53)
 12 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  5:27.15   J4:48.45 NYC
                  31.34     1:08.36 (37.02)     1:45.54 (37.18)     2:22.47 (36.93)
        3:03.10 (40.63)     3:45.19 (42.09)     4:17.39 (32.20)     4:48.45 (31.06)
C - Final
 13 McGuire, Mary *           16 Badger-MR            5:32.88   J4:43.38 NYC
                  30.57     1:05.00 (34.43)     1:42.14 (37.14)     2:18.02 (35.88)
        2:58.60 (40.58)     3:39.62 (41.02)     4:11.98 (32.36)     4:43.38 (31.40)
 14 Healey, Meghan E          18 sac-NE               5:42.78   J4:46.17 NYC
                  31.73     1:06.35 (34.62)     1:44.50 (38.15)     2:21.10 (36.60)
        3:01.60 (40.50)     3:41.20 (39.60)     4:14.66 (33.46)     4:46.17 (31.51)
 15 Dudar, Cassie W           15 CAT-NJ               5:32.83   J4:48.44 NYC
                  30.26     1:05.40 (35.14)     1:41.72 (36.32)     2:17.79 (36.07)
        3:00.78 (42.99)     3:43.88 (43.10)     4:16.38 (32.50)     4:48.44 (32.06)
 16 Gagnon, Ashley H          16 SAC!-NJ              5:41.18   J4:53.51 NYC
                  32.16     1:08.30 (36.14)     1:46.42 (38.12)     2:24.33 (37.91)
        3:06.41 (42.08)     3:49.31 (42.90)     4:22.01 (32.70)     4:53.51 (31.50)
 17 Steenvoorden, Ashley N    14 SAC!-NJ              5:34.51   J4:54.16 NYC
                  32.71     1:10.30 (37.59)     1:48.58 (38.28)     2:26.16 (37.58)
        3:08.26 (42.10)     3:50.45 (42.19)     4:22.66 (32.21)     4:54.16 (31.50)
 18 Henn, Tara E              14 SAC*-NJ              5:45.04   J4:55.91 NYC
                  31.20     1:08.10 (36.90)     1:45.53 (37.43)     2:23.00 (37.47)
        3:07.28 (44.28)     3:51.58 (44.30)     4:24.67 (33.09)     4:55.91 (31.24)
 19 Tillman, Leighanne M      17 SAC!-NJ              5:39.83   J4:56.16 NYC
                  30.99     1:06.21 (35.22)     1:44.62 (38.41)     2:22.02 (37.40)
        3:06.46 (44.44)     3:50.54 (44.08)     4:23.94 (33.40)     4:56.16 (32.22)
Preliminaries
  1 Smit, Julia E             16 TVSC-MR              4:55.42
  2 Forster, Jenny M          16 Wtrc Sharks-OH       5:03.24
  3 Skelos, Daphne F          16 LIAC-MR              5:13.89
 11 Duguet, Paola F           17 Badger-MR            5:23.07
 14 McKenna, Clare M          17 LIAC-MR              5:26.05
 17 Capparell, Meghan A       17 SAC!-NJ              5:28.75
 19 Forster, Jill L           17 Wtrc Sharks-OH       5:31.58
 20 Daly, Jenna S             14 LIAC-MR              5:32.08
 24 Brooks, Rebecca J         13 Wtrc Sharks-OH       5:37.20
 28 Retotar, Allison M        17 SHY-NJ               5:43.68
C - Final
 30 Trivino, Courtney N       14 CAT-NJ               5:45.16
Preliminaries
 31 Heiser, Jeanne L          14 CAT-NJ               5:45.82
 32 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  5:45.89
 33 Pflug, Jenn A             14 SAC!-NJ              5:51.49
 34 Hackert, Lydia D          14 Wtrc Sharks-OH       5:53.10
 35 Vassar, Diana C           15 Uncat-NJ             5:53.26
 36 Van Amsterdam, Katrina M  14 sac-NE               5:53.91
 37 Rebovich, Holly A         12 SAC!-NJ              5:54.18
 38 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    5:54.44
 39 Brownrigg, Megan N        15 Wtrc Sharks-OH       5:56.78
 40 McLaughlin, Maegan A      14 SAC!-NJ              5:57.48
 41 Healey, Jayne A           15 sac-NE               5:57.50
 42 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR    6:00.85
 43 McKinnon, Monica A        16 SAC!-NJ              6:01.68
 44 Storoz, Brittany          16 SAC!-NJ              6:02.28
 45 Genovese, Kate A          15 Express Swimming-MR  6:02.30
 46 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR  6:03.44
 47 Leonhard, Lovette         17 SAC!-NJ              6:06.79

Event 20  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        3:56.59  NAT
        4:00.99  OPEN
        4:14.09  SECT
        4:40.19  NYC
 Meet Qualifying:  4:40.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Charnin-Aker, Josh S      15 Peddie-NJ            4:53.18    4:06.96 SECT
                  26.23       56.52 (30.29)     1:28.37 (31.85)     1:59.49 (31.12)
        2:35.11 (35.62)     3:11.11 (36.00)     3:38.89 (27.78)     4:06.96 (28.07)
  2 Ankosko, Darren R         16 SAC!-NJ              5:00.07    4:15.87 NYC
                  27.16       59.36 (32.20)     1:31.95 (32.59)     2:03.70 (31.75)
        2:42.19 (38.49)     3:20.12 (37.93)     3:48.67 (28.55)     4:15.87 (27.20)
  3 Park, Peter Y             15 Peddie-NJ            4:53.65    4:18.14 NYC
                  27.44       59.10 (31.66)     1:33.95 (34.85)     2:07.76 (33.81)
        2:44.64 (36.88)     3:21.75 (37.11)     3:50.26 (28.51)     4:18.14 (27.88)
  4 Schwartz, James M         17 Peddie-NJ            5:00.14    4:19.30 NYC
                  27.04       58.51 (31.47)     1:33.42 (34.91)     2:06.67 (33.25)
        2:43.85 (37.18)     3:21.64 (37.79)     3:51.21 (29.57)     4:19.30 (28.09)
B - Final
  5 Yamada, Kevin A           16 sac-NE               5:02.80   J4:19.02 NYC
                  28.22       59.59 (31.37)     1:34.60 (35.01)     2:08.90 (34.30)
        2:44.87 (35.97)     3:20.69 (35.82)     3:51.41 (30.72)     4:19.02 (27.61)
  6 Wang, Charley             14 CAT-NJ               5:08.15   J4:19.46 NYC
                  26.83       57.63 (30.80)     1:30.26 (32.63)     2:02.14 (31.88)
        2:41.18 (39.04)     3:20.71 (39.53)     3:51.13 (30.42)     4:19.46 (28.33)
  7 Bright, Matthew S         18 UNPAA-NJ             5:13.21   J4:23.23 NYC
                  28.68     1:00.28 (31.60)     1:35.80 (35.52)     2:10.06 (34.26)
        2:46.78 (36.72)     3:22.92 (36.14)     3:53.70 (30.78)     4:23.23 (29.53)
  8 Hindle, Malachi J         14 Peddie-NJ            5:06.26   J4:23.80 NYC
                  28.05     1:00.60 (32.55)     1:34.90 (34.30)     2:08.55 (33.65)
        2:46.81 (38.26)     3:25.10 (38.29)     3:55.08 (29.98)     4:23.80 (28.72)
  9 Butler, Max H             16 BGSC-NE              5:04.46   J4:23.84 NYC
                  27.97     1:00.75 (32.78)     1:33.43 (32.68)     2:06.03 (32.60)
        2:45.04 (39.01)     3:24.38 (39.34)     3:55.55 (31.17)     4:23.84 (28.29)
 10 Stathopoulos, Cary A      16 Agua Swim Team-MR    5:16.38   J4:25.17 NYC
                  29.04     1:02.24 (33.20)     1:36.94 (34.70)     2:10.59 (33.65)
        2:49.29 (38.70)     3:27.31 (38.02)     3:57.40 (30.09)     4:25.17 (27.77)
 11 Porter, Robert L          15 sac-NE               5:09.03   J4:32.03 NYC
                  28.82     1:01.61 (32.79)     1:37.30 (35.69)     2:12.00 (34.70)
        2:50.99 (38.99)     3:30.15 (39.16)     4:01.91 (31.76)     4:32.03 (30.12)
 12 Rathbun, Matthew J        17 SeaDragons-NJ        5:16.41   J4:39.37 NYC
                  28.76     1:01.93 (33.17)     1:39.98 (38.05)     2:17.25 (37.27)
        2:54.92 (37.67)     3:34.04 (39.12)     4:07.75 (33.71)     4:39.37 (31.62)
C - Final
 13 Seiler, Arik W            16 Seals-ME             5:26.05   J4:28.99 NYC
                  28.50     1:02.27 (33.77)     1:38.29 (36.02)     2:13.18 (34.89)
        2:52.27 (39.09)     3:32.41 (40.14)     4:01.02 (28.61)     4:28.99 (27.97)
 14 King, Andrew D            16 SAC!-NJ              5:23.70   J4:31.29 NYC
                  29.14     1:03.62 (34.48)     1:39.05 (35.43)     2:13.96 (34.91)
        2:53.35 (39.39)     3:33.24 (39.89)     4:02.60 (29.36)     4:31.29 (28.69)
 15 Giamario, Patrick T       16 CAT-NJ               5:17.89   J4:34.41 NYC
                  11.42       59.54 (48.12)     1:34.87 (35.33)     2:09.58 (34.71)
        2:51.10 (41.52)     3:32.56 (41.46)     4:04.10 (31.54)     4:34.41 (30.31)
 16 Asztalos, Ivor B          17 sac-NE               5:26.81   J4:37.59 NYC
                  30.68     1:06.61 (35.93)     1:42.54 (35.93)     2:17.80 (35.26)
        2:56.92 (39.12)     3:35.78 (38.86)     4:07.51 (31.73)     4:37.59 (30.08)
 17 Kraivanger, Justin P      16 CAT-NJ               5:26.73   J4:39.08 NYC
                  26.78       58.46 (31.68)     1:35.66 (37.20)     2:14.06 (38.40)
        2:55.02 (40.96)     3:36.99 (41.97)     4:08.73 (31.74)     4:39.08 (30.35)
 18 Mintz, Sammy L            16 SAC!-NJ              5:25.13   J4:39.70 NYC
                  29.10     1:04.23 (35.13)     1:40.05 (35.82)     2:14.74 (34.69)
        2:57.63 (42.89)     3:40.27 (42.64)     4:11.09 (30.82)     4:39.70 (28.61)
 19 Gusick, Tim D             18 SAC!-NJ              5:25.00   J4:41.34
                  29.61     1:03.86 (34.25)     1:41.82 (37.96)     2:17.21 (35.39)
        2:58.96 (41.75)     3:39.33 (40.37)     4:11.20 (31.87)     4:41.34 (30.14)
 20 Driver, Ben C             15 BGSC-NE              5:32.73   J4:49.47
                  28.99     1:03.49 (34.50)     1:42.24 (38.75)     2:20.03 (37.79)
        3:01.74 (41.71)     3:44.58 (42.84)     4:17.76 (33.18)     4:49.47 (31.71)
Preliminaries
  3 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              4:56.34
  6 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              5:02.44
  8 El Tahawy, Noor S         16 LIAC-MR              5:04.14
 12 Morrissey, Sean W         15 Badger-MR            5:08.84
 15 Gerlach, Matt C           17 LIAC-MR              5:15.33
 23 Vogel, Daniel A           17 LIAC-MR              5:26.60
 26 Swensen, Dan C            15 LIAC-MR              5:27.82
 28 Thompson, David           15 sac-NE               5:33.50
 29 Pulitano, Daniel J        14 CAT-NJ               5:35.46
 30 Dowd, Robert D            14 BGSC-NE              5:38.34
 31 Alejandro, Steffen        13 Un-Agua-MR           5:45.08
 -- Petrelis, Nick D          15 SAC!-NJ                  DQ

Event 21  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          56.49  NAT
          57.69  OPEN
        1:00.59  SECT
        1:09.09  NYC
 Meet Qualifying:  1:09.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 English, Lauren A         15 Uncat-NJ             1:06.00      57.13 OPEN
                  28.10       57.13 (29.03)
  2 Fittin, Annie V           15 Peddie-NJ            1:09.19      58.62 SECT
                  28.20       58.62 (30.42)
  3 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR    1:09.71      59.34 SECT
                  28.32       59.34 (31.02)
  4 Bargmann, Leslie D        14 BGSC-NE              1:12.54    1:02.30 NYC
                  30.21     1:02.30 (32.09)
B - Final
  5 Capparell, Meghan A       17 SAC!-NJ              1:12.99   J1:01.32 NYC
                  30.31     1:01.32 (31.01)
  6 Wilson, Lauren A          16 BGSC-NE              1:13.08   J1:01.63 NYC
                  30.33     1:01.63 (31.30)
  7 Staskiewicz, Sophie D     15 Agua Swim Team-MR    1:13.59   J1:02.66 NYC
                  30.78     1:02.66 (31.88)
  8 Horan, Jill M             17 Seals-ME             1:13.66   J1:02.70 NYC
                  30.87     1:02.70 (31.83)
  9 Nelson, Meredith K        18 BGSC-NE              1:13.06   J1:02.83 NYC
                  30.88     1:02.83 (31.95)
 10 Lammers, Cornelieke       17 BGSC-NE              1:13.45   J1:02.96 NYC
                  30.72     1:02.96 (32.24)
 11 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR    1:13.62   J1:03.52 NYC
                  31.41     1:03.52 (32.11)
 12 Willeboordse, Fall C      38 Agua Swim Team-MR    1:13.27   J1:03.92 NYC
                  30.27     1:03.92 (33.65)
C - Final
 13 Helmers, Kristina H       16 SAC!-NJ              1:14.11   J1:01.49 NYC
                  29.85     1:01.49 (31.64)
 14 Mancini, Gina M           16 Seals-ME             1:14.63   J1:03.07 NYC
                  30.30     1:03.07 (32.77)
 15 Sequeira, Sophia A        16 Peddie-NJ            1:13.84   J1:03.54 NYC
                  30.95     1:03.54 (32.59)
 16 O'Dwyer, Sinead R         16 UNPAA-NJ             1:13.74   J1:03.81 NYC
                  31.36     1:03.81 (32.45)
 17 Soni, Rebecca I           17 SAC!-NJ              1:14.56   J1:04.27 NYC
                  31.68     1:04.27 (32.59)
 18 Feltrin, Veronica L       14 SAC!-NJ              1:13.82   J1:04.46 NYC
                  31.52     1:04.46 (32.94)
 19 Choi, Gabby C             14 sac-NE               1:14.48   J1:04.78 NYC
                  30.98     1:04.78 (33.80)
 20 Pollitt, Alena A          14 SAC!-NJ              1:14.37   J1:05.88 NYC
                  31.94     1:05.88 (33.94)
Preliminaries
  2 Smit, Julia E             16 TVSC-MR              1:06.05
  5 Forrester, Alex *         13 Badger-MR            1:10.07
  6 Festa, Natalia K          16 LIAC-MR              1:10.94
  7 Skelos, Daphne F          16 LIAC-MR              1:11.08
  8 Shport, Marina            22 DSC-MR               1:11.27
 10 Fenn, Meaghan *           13 Badger-MR            1:12.85
 15 Tyznar, Tina A            15 LIAC-MR              1:13.32
 23 Duguet, Paola F           17 Badger-MR            1:13.88
 24 Button, Sarah E           14 SHY-NJ               1:13.89
 28 Brooks, Rebecca J         13 Wtrc Sharks-OH       1:14.56
 31 Milley, Diana             15 Uncat-NJ             1:15.81
 32 Harris, Rebecca B         17 BGSC-NE              1:15.93
 33 Pogogeff, Jessica A       16 SAC!-NJ              1:16.03
 34 Ernst, Sarah E            16 BGSC-NE              1:16.49
 35 Clark, Annie L            17 SAC!-NJ              1:16.58
 36 Heuser, Darcy M           14 Wtrc Sharks-OH       1:16.64
 37 Gomez, Stephanie *        16 Badger-MR            1:16.68
 38 Conjares, Chloe C         12 RY-NJ                1:16.73
 39 Jacobi, Amy E             15 Peddie-NJ            1:17.14
 40 Dudar, Cassie W           15 CAT-NJ               1:17.15
 41 Hutchinson-Maddox, Caitl  12 Agua Swim Team-MR    1:17.27
 42 Pogogeff, Joanna I        15 SAC!-NJ              1:17.65
 43 Morrison, Katie A         17 SAC!-NJ              1:17.71
 44 Knight, Sara B            15 Seals-ME             1:17.72
 45 Nurnberger, Gretchen N    12 RY-NJ                1:18.19
 46 Connell, Jamie L          15 Uncat-NJ             1:18.21
 47 Hryhorowych, Tania V      15 Agua Swim Team-MR    1:18.29
 48 Storoz, Brittany          16 SAC!-NJ              1:18.57
 49 Swierkocki, Christina H   14 Uncat-NJ             1:18.62
 50 Vassar, Diana C           15 Uncat-NJ             1:18.68
 51 Pisani, Lindsay R         17 Uncat-NJ             1:18.92
 52 Gillespie, Keli G         16 Seals-ME             1:18.95
 53 Doisneau, Annie D         15 sac-NE               1:19.03
 54 McCloskey, Janice M       16 Wtrc Sharks-OH       1:19.41
 55 Tyznar, Jessica A         13 LIAC-MR              1:19.48
 56 Tillman, Leighanne M      17 SAC!-NJ              1:19.56
 57 Roche, Betsy M            17 Uncat-NJ             1:19.57
 58 Heiser, Jeanne L          14 CAT-NJ               1:19.78
 59 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:19.85
 60 Lopes, Ashley A           16 BGSC-NE              1:20.17
 61 Ford, Susannah W          16 BGSC-NE              1:20.41
 62 Livak, Megan M            17 SAC!-NJ              1:20.57
 63 Baconcini, Kellyn E       15 LIAC-MR              1:20.79
 64 Van Amsterdam, Katrina M  14 sac-NE               1:20.92
 65 Ford, Julie C             18 Wtrc Sharks-OH       1:21.34
 66 Willett, Claire D         16 sac-NE               1:21.58
 67 Stillman, Chelsea M       16 Seals-ME             1:21.61
 68 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR    1:21.82
 69 Ackerman, Amanda L        14 LIAC-MR              1:22.28
 70 McKinnon, Monica A        16 SAC!-NJ              1:22.29
 71 Forster, Jill L           17 Wtrc Sharks-OH       1:23.06
 72 Rathbun, Megan A          14 SeaDragons-NJ        1:23.30

Event 22  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          49.99  NAT
          51.29  OPEN
          54.59  SECT
        1:00.89  NYC
 Meet Qualifying:  1:00.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Barba, Salvatore G        17 sac-NE               1:04.49      53.93 SECT
                  26.92       53.93 (27.01)
  2 Wurm, Jeffrey R           16 sac-NE               1:04.13      54.33 SECT
                  26.79       54.33 (27.54)
  3 Butler, Max H             16 BGSC-NE              1:03.75      54.76 NYC
                  27.27       54.76 (27.49)
  4 O'Connor, Daniel P        18 Peddie-NJ            1:04.28      54.88 NYC
                  27.09       54.88 (27.79)
B - Final
  5 Wang, Charley             14 CAT-NJ               1:06.32     J55.70 NYC
                  28.05       55.70 (27.65)
  6 Rogers, Christopher M     14 BGSC-NE              1:04.97     J56.68 NYC
                  28.26       56.68 (28.42)
  7 Johnson, Kyle M           17 Seals-ME             1:07.60     J57.23 NYC
                  28.31       57.23 (28.92)
  8 Biggs, Patrick M          15 BGSC-NE              1:06.88     J57.35 NYC
                  28.30       57.35 (29.05)
  9 Sturm, Derek R            15 Uncat-NJ             1:06.78     J57.35 NYC
                  28.06       57.35 (29.29)
 10 Chen, Jason               16 Uncat-NJ             1:06.77     J58.50 NYC
                  28.53       58.50 (29.97)
 11 Liang, Truman             15 Un-Agua-MR           1:08.70     J58.87 NYC
                  28.75       58.87 (30.12)
C - Final
 12 Squires, Harrison D       15 CAT-NJ               1:09.06     J59.34 NYC
                  29.26       59.34 (30.08)
 13 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR  1:09.87     J59.64 NYC
                  29.54       59.64 (30.10)
 14 Lowen, Greg B             14 BGSC-NE              1:11.67   J1:00.32 NYC
                  29.50     1:00.32 (30.82)
 15 Woo, Shaun Y              17 Agua Swim Team-MR    1:10.63   J1:00.68 NYC
                  29.38     1:00.68 (31.30)
 16 Swiggett, Jake            15 SHY-NJ               1:10.93   J1:00.95
                  29.60     1:00.95 (31.35)
 17 Lopresti, Tony D          15 BGSC-NE              1:11.56   J1:01.23
                  30.34     1:01.23 (30.89)
 18 DeAngelo, Nick A          15 SeaDragons-NJ        1:10.31   J1:01.54
                  30.04     1:01.54 (31.50)
 19 Capparell, James E        15 SAC!-NJ              1:10.98   J1:01.93
                  30.88     1:01.93 (31.05)
Preliminaries
  1 Smith, Bobby J            15 LIAC-MR              1:03.72
  8 Amato, Chris V            17 LIAC-MR              1:06.44
 12 Davies, Phillip *         17 Badger-MR            1:07.49
 14 Paddock, Drew A           16 Wtrc Sharks-OH       1:07.75
B - Final
 15 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR    1:08.32
Preliminaries
 16 Rogers, Scott M           17 SHY-NJ               1:08.34
 20 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR              1:10.23
 25 Lau, Kevin *              15 Badger-MR            1:11.08
 28 Mintz, Sammy L            16 SAC!-NJ              1:12.12
 29 Hughes, Michael G          6 Badger-MR            1:12.22
 30 Chu, Herman K             16 SeaDragons-NJ        1:12.44
 31 Finnerty, Brian S         16 LIAC-MR              1:12.58
 32 Swensen, Dan C            15 LIAC-MR              1:12.76
 33 Thompson, David           15 sac-NE               1:14.03
 34 Fowler, Marcus E          15 SAC!-NJ              1:14.69
 35 Virack, John R            16 SHY-NJ               1:17.02

Event 23  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:02.69  NAT
        2:05.09  OPEN
        2:10.39  SECT
        2:28.69  NYC
 Meet Qualifying:  2:28.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Walterman, Elena V        14 sac-NE               2:30.17    2:09.79 SECT
                  28.88     1:02.02 (33.14)     1:36.75 (34.73)     2:09.79 (33.04)
  2 Perry, Jessica L          16 BGSC-NE              2:30.89    2:10.31 SECT
                  29.15     1:02.40 (33.25)     1:36.65 (34.25)     2:10.31 (33.66)
  3 McGuire, Mary *           16 Badger-MR            2:33.71    2:10.87 NYC
                  29.58     1:03.45 (33.87)     1:36.94 (33.49)     2:10.87 (33.93)
  4 Soja, Katie M             16 BGSC-NE              2:34.98    2:18.07 NYC
                  30.14     1:04.59 (34.45)     1:40.85 (36.26)     2:18.07 (37.22)
B - Final
  5 Sicherman, Julie B        17 Peddie-NJ            2:36.11   J2:11.60 NYC
                  29.78     1:03.24 (33.46)     1:37.10 (33.86)     2:11.60 (34.50)
  6 Wollner, Margaret J       17 Agua Swim Team-MR    2:36.26   J2:12.64 NYC
                  30.10     1:03.71 (33.61)     1:38.46 (34.75)     2:12.64 (34.18)
  7 Porter, Jaclyn D          17 sac-NE               2:38.03   J2:15.76 NYC
                  30.46     1:04.93 (34.47)     1:39.94 (35.01)     2:15.76 (35.82)
  8 O'Brien, Kaitlin D        17 Uncat-NJ             2:35.26   J2:17.12 NYC
                  31.11     1:06.34 (35.23)     1:41.84 (35.50)     2:17.12 (35.28)
  9 Teresak, Krista L         15 Uncat-NJ             2:37.51   J2:18.41 NYC
                  31.34     1:06.75 (35.41)     1:42.90 (36.15)     2:18.41 (35.51)
 10 Clark, Annie L            17 SAC!-NJ              2:38.85   J2:18.56 NYC
                  31.64     1:07.12 (35.48)     1:42.49 (35.37)     2:18.56 (36.07)
 11 Tannenbaum, Sarah A       17 Agua Swim Team-MR    2:41.15   J2:24.85 NYC
                  32.75     1:09.03 (36.28)     1:46.82 (37.79)     2:24.85 (38.03)
 12 Steenvoorden, Kristen M   14 SAC!-NJ              2:39.41   J2:27.96 NYC
                  31.78     1:09.80 (38.02)     1:48.69 (38.89)     2:27.96 (39.27)
C - Final
 13 Tozier, Alison E          18 Seals-ME             2:43.47   J2:14.87 NYC
                  29.41     1:02.77 (33.36)     1:37.88 (35.11)     2:14.87 (36.99)
 14 Henn, Tara E              14 SAC*-NJ              2:41.88   J2:19.88 NYC
                  31.11     1:07.46 (36.35)     1:45.16 (37.70)     2:19.88 (34.72)
 15 Tillman, Leighanne M      17 SAC!-NJ              2:44.42   J2:20.24 NYC
                  31.79     1:07.48 (35.69)     1:44.27 (36.79)     2:20.24 (35.97)
 16 Galligan, Leigh M         16 BGSC-NE              2:44.37   J2:23.21 NYC
                  29.74     1:05.22 (35.48)     1:42.40 (37.18)     2:23.21 (40.81)
 17 Sheldon, Emmy E           15 Seals-ME             2:45.34   J2:23.55 NYC
                  30.88     1:06.01 (35.13)     1:44.69 (38.68)     2:23.55 (38.86)
 18 Gagnon, Ashley H          16 SAC!-NJ              2:46.34   J2:26.32 NYC
                  32.52     1:09.28 (36.76)     1:47.73 (38.45)     2:26.32 (38.59)
Preliminaries
  1 Forster, Jenny M          16 Wtrc Sharks-OH       2:22.87
  3 Forrester, Alex *         13 Badger-MR            2:30.78
  5 Siano, Alyssa M           14 LIAC-MR              2:32.44
  6 Chiapetta, Emma *         15 Badger-MR            2:32.62
  7 Kempton, Kristalynn M     17 LIAC-MR              2:33.68
 16 D'Antoni, Sarah A         12 RY-NJ                2:39.07
 19 Strassberg, Amy *         15 Badger-MR            2:41.22
 21 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR  2:42.16
C - Final
 27 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR  2:46.64
 28 Pogogeff, Jessica A       16 SAC!-NJ              2:46.66
Preliminaries
 29 Gomez, Stephanie *        16 Badger-MR            2:47.03
 30 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR    2:48.14
 31 Maestri, Alicia C         15 BGSC-NE              2:48.56
 32 Holleran, Michelle K      16 Express Swimming-MR  2:48.65
 33 Smith, Jessie L           17 SAC!-NJ              2:50.49
 34 Hayes, Emily N            16 BGSC-NE              2:52.00
 35 McLaughlin, Maegan A      14 SAC!-NJ              2:52.07
 36 Henn, Erin M              12 SAC*-NJ              2:52.76
 37 Pflug, Jenn A             14 SAC!-NJ              2:54.05
 38 Healey, Jayne A           15 sac-NE               2:55.01
 39 Pirog, Francesca E        16 Agua Swim Team-MR    3:02.96

Event 24  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:49.69  NAT
        1:51.79  OPEN
        1:57.89  SECT
        2:14.69  NYC
 Meet Qualifying:  2:14.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Scott, Norman *           17 Badger-MR            2:16.10    1:55.04 SECT
                  24.74       54.78 (30.04)     1:24.73 (29.95)     1:55.04 (30.31)
  2 Charnin-Aker, Josh S      15 Peddie-NJ            2:17.71    1:58.15 NYC
                  26.30       56.44 (30.14)     1:26.99 (30.55)     1:58.15 (31.16)
  3 Park, Peter Y             15 Peddie-NJ            2:15.73    2:01.59 NYC
                  26.88       57.75 (30.87)     1:29.81 (32.06)     2:01.59 (31.78)
  4 Yamada, Kevin A           16 sac-NE               2:20.75    2:02.38 NYC
                  28.11       59.49 (31.38)     1:31.29 (31.80)     2:02.38 (31.09)
B - Final
  5 Giamario, Patrick T       16 CAT-NJ               2:20.91   J2:02.60 NYC
                  28.11       59.15 (31.04)     1:30.98 (31.83)     2:02.60 (31.62)
  6 Brooks, Justin M          16 sac-NE               2:26.28   J2:03.78 NYC
                  27.74       58.70 (30.96)     1:30.93 (32.23)     2:03.78 (32.85)
  7 Kraivanger, Justin P      16 CAT-NJ               2:26.98   J2:04.37 NYC
                  27.06       58.48 (31.42)     1:31.24 (32.76)     2:04.37 (33.13)
  8 Monovoukas, Mike J        14 BGSC-NE              2:27.10   J2:05.29 NYC
                  28.00       59.93 (31.93)     1:33.02 (33.09)     2:05.29 (32.27)
  9 Bright, Matthew S         18 UNPAA-NJ             2:25.21   J2:06.00 NYC
                  28.74     1:01.36 (32.62)     1:33.76 (32.40)     2:06.00 (32.24)
 10 Porter, Robert L          15 sac-NE               2:24.80   J2:09.92 NYC
                  29.01     1:02.04 (33.03)     1:36.23 (34.19)     2:09.92 (33.69)
C - Final
 11 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR    2:27.31   J2:06.35 NYC
                  28.09     1:00.32 (32.23)     1:33.21 (32.89)     2:06.35 (33.14)
 12 Courville, Jared W        15 sac-NE               2:30.53   J2:07.72 NYC
                  27.80     1:00.17 (32.37)     1:33.77 (33.60)     2:07.72 (33.95)
 13 Dowd, Robert D            14 BGSC-NE              2:37.74   J2:11.38 NYC
                  28.91     1:01.96 (33.05)     1:36.60 (34.64)     2:11.38 (34.78)
 14 Rathbun, Matthew J        17 SeaDragons-NJ        2:34.27   J2:17.23
                  29.73     1:04.87 (35.14)     1:41.43 (36.56)     2:17.23 (35.80)
 15 Lopresti, Tony D          15 BGSC-NE              2:41.33   J2:24.99
                  30.84     1:07.42 (36.58)     1:45.91 (38.49)     2:24.99 (39.08)
Preliminaries
  4 Paddock, Drew A           16 Wtrc Sharks-OH       2:19.74
  5 El Tahawy, Noor S         16 LIAC-MR              2:20.16
  8 Amato, Chris V            17 LIAC-MR              2:22.12
 15 Dent, Rog L               15 LIAC-MR              2:28.94
 17 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR              2:30.60
 19 Strassberg, Matt *        17 Badger-MR            2:35.32
C - Final
 21 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR               2:38.34
Preliminaries
 22 Chang, Adam Y             13 LIAC-MR              2:39.94
 23 Gusick, Tim D             18 SAC!-NJ              2:40.54

Event 25  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.49  NAT
          23.89  OPEN
          25.39  SECT
          27.29  NYC
 Meet Qualifying:  27.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Fittin, Annie V           15 Peddie-NJ              28.11      23.92 SECT
  2 Miller, Amywren W         15 Peddie-NJ              27.88      24.36 SECT
  3 Shiota, Lili M            13 Agua Swim Team-MR      28.93      24.98 SECT
  4 Kinsella, Eve M           17 Peddie-NJ              28.67      25.17 SECT
B - Final
  5 Mancini, Gina M           16 Seals-ME               28.96     J25.08 SECT
  6 English, Lauren A         15 Uncat-NJ               28.95     J25.11 SECT
  7 Willeboordse, Fall C      38 Agua Swim Team-MR      28.96     J25.18 SECT
  8 Ford, Susannah W          16 BGSC-NE                29.30     J25.46 NYC
  9 Sequeira, Sophia A        16 Peddie-NJ              29.17     J25.48 NYC
 10 Jordan, Alexis L          16 UNPAA-NJ               29.47     J25.60 NYC
 11 Horan, Jill M             17 Seals-ME               29.60     J25.79 NYC
 12 Tocci, Francesca L        13 BGSC-NE                29.57     J26.11 NYC
C - Final
 13 Knight, Sara B            15 Seals-ME               29.63     J25.24 SECT
 14 Sheldon, Emmy E           15 Seals-ME               30.11     J25.62 NYC
 15 Feltrin, Veronica L       14 SAC!-NJ                29.64     J25.68 NYC
 16 Harris, Rebecca B         17 BGSC-NE                29.65     J25.68 NYC
 17 Milley, Diana             15 Uncat-NJ               30.15     J25.68 NYC
 18 Nelson, Meredith K        18 BGSC-NE                29.97     J26.19 NYC
 19 Choi, Gabby C             14 sac-NE                 30.05     J26.47 NYC
Preliminaries
  8 Forrester, Alex *         13 Badger-MR              29.02
  9 Shport, Marina            22 DSC-MR                 29.17
 11 Sprow, Alana M            15 TVSC-MR                29.26
 13 Goldson, Liz C            16 LIAC-MR                29.41
 15 Festa, Natalia K          16 LIAC-MR                29.49
 21 Button, Sarah E           14 SHY-NJ                 29.81
C - Final
 23 Pogogeff, Joanna I        15 SAC!-NJ                30.02
Preliminaries
 27 Bargmann, Leslie D        14 BGSC-NE                30.18
 27 Kane, Kandra L            16 TVSC-MR                30.18
 27 Staskiewicz, Sophie D     15 Agua Swim Team-MR      30.18
 30 Genovese, Kate A          15 Express Swimming-MR    30.22
 31 Bodnar, Katharine D       14 Agua Swim Team-MR      30.31
 32 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR    30.33
 33 Barberio, Alyssa G        17 SAC!-NJ                30.42
 34 Sicherman, Julie B        17 Peddie-NJ              30.45
 35 Flynn, Melissa A          15 SeaDragons-NJ          30.51
 36 Roche, Betsy M            17 Uncat-NJ               30.58
 37 Gillespie, Keli G         16 Seals-ME               30.62
 38 Walterman, Elena V        14 sac-NE                 30.64
 39 Fuhro, Courtney M         14 Uncat-NJ               30.73
 40 Soni, Rebecca I           17 SAC!-NJ                30.75
 40 Krivak, Maggie D          15 CAT-NJ                 30.75
 42 Tozier, Alison E          18 Seals-ME               30.77
 42 Harrison, Rachel F        16 sac-NE                 30.77
 44 Ferrera, Danielle K       14 SeaDragons-NJ          30.78
 45 Jacobi, Amy E             15 Peddie-NJ              30.80
 46 Lehner, Eliza A           15 Agua Swim Team-MR      30.84
 47 Conjares, Chloe C         12 RY-NJ                  30.85
 48 Heuser, Darcy M           14 Wtrc Sharks-OH         30.91
 49 Pollitt, Alena A          14 SAC!-NJ                31.01
 50 McCloskey, Janice M       16 Wtrc Sharks-OH         31.02
 51 Hutchinson-Maddox, Caitl  12 Agua Swim Team-MR      31.03
 52 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR      31.13
 52 Swierkocki, Christina H   14 Uncat-NJ               31.13
 54 Colvin, Alex L            16 SeaDragons-NJ          31.16
 54 Doisneau, Annie D         15 sac-NE                 31.16
 56 Pisani, Lindsay R         17 Uncat-NJ               31.18
 57 Lee, Katherine E          15 Agua Swim Team-MR      31.27
 58 Donnelly, Lisa B          16 BGSC-NE                31.28
 59 Patane, Kristi M          17 SAC!-NJ                31.34
 60 Balder, Jaclyn M          15 Express Swimming-MR    31.41
 61 Livak, Megan M            17 SAC!-NJ                31.43
 62 Dwyer, Brianne M          13 Express Swimming-MR    31.47
 63 O'Dwyer, Sinead R         16 UNPAA-NJ               31.50
 64 Trivino, Courtney N       14 CAT-NJ                 31.52
 65 Maestri, Alicia C         15 BGSC-NE                31.58
 66 King, Andrea D            15 SAC!-NJ                31.72
 67 Smith, Jessie L           17 SAC!-NJ                31.79
 67 Connell, Jamie L          15 Uncat-NJ               31.79
 69 Henn, Erin M              12 SAC*-NJ                31.81
 70 Festa, Julia D            12 LIAC-MR                31.82
 71 Rathbun, Megan A          14 SeaDragons-NJ          31.87
 72 Galligan, Leigh M         16 BGSC-NE                31.97
 73 Foster, Clare R           13 sac-NE                 31.98
 74 Willett, Claire D         16 sac-NE                 32.00
 75 Ackerman, Amanda L        14 LIAC-MR                32.10
 76 Caperna, Molly S          16 LIAC-MR                32.13
 77 Brownstein, Courtney L    14 SHY-NJ                 32.66
 78 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR                32.68
 79 Stafford, Lindsey A       16 LIAC-MR                32.84
 80 Baconcini, Kellyn E       15 LIAC-MR                32.97
 81 Bransfield, Sammy J       13 LIAC-MR                33.10
 82 Hackert, Lydia D          14 Wtrc Sharks-OH         33.13
 83 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR    33.31
 84 Brownrigg, Megan N        15 Wtrc Sharks-OH         33.49
 85 Baltazar, Joan D          16 SAC!-NJ                33.50
 86 Leite, Karla              17 LIAC-MR                36.76

Event 26  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          20.49  NAT
          20.99  OPEN
          22.49  SECT
          23.99  NYC
 Meet Qualifying:  23.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Jin M               17 UNPAA-NJ               24.81      21.58 SECT
  2 Scott, Norman *           17 Badger-MR              25.53      21.87 SECT
  3 Barba, Salvatore G        17 sac-NE                 25.74      21.93 SECT
  4 Liang, Truman             15 Un-Agua-MR             24.98      22.02 SECT
B - Final
  5 Schwartz, James M         17 Peddie-NJ              26.64     J22.67 NYC
  6 Rathbun, Patrick B        16 SeaDragons-NJ          26.95     J23.01 NYC
  7 Ankosko, Darren R         16 SAC!-NJ                26.76     J23.04 NYC
  8 Lowen, Greg B             14 BGSC-NE                27.04     J23.13 NYC
  9 Moryan, Grant P           16 SHY-NJ                 26.85     J23.49 NYC
 10 Chen, Jason               16 Uncat-NJ               27.16     J23.69 NYC
 11 Hindle, Malachi J         14 Peddie-NJ              27.05     J24.87
 -- Rogers, Scott M           17 SHY-NJ                 26.82         DQ
C - Final
 12 Ahern, Michael G          14 Express Swimming-MR    27.40     J23.66 NYC
 13 Wurm, Jeffrey R           16 sac-NE                 27.59     J23.69 NYC
 14 Rogers, Christopher M     14 BGSC-NE                27.54     J23.73 NYC
 15 Johnson, Kyle M           17 Seals-ME               27.28     J23.87 NYC
 16 Sturm, Derek R            15 Uncat-NJ               27.51     J23.90 NYC
 17 Curci, Brian P            17 Agua Swim Team-MR      27.57     J24.80
Preliminaries
  5 Davies, Phillip *         17 Badger-MR              26.03
  5 Wright, Maurice E         17 Cond-MR                26.03
 11 Carlucci, Conor A         16 Cond-MR                26.86
 17 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR                 27.33
 19 Wright, Edwin P           15 Cond-MR                27.43
C - Final
 20 Chu, Herman K             16 SeaDragons-NJ          27.48
 21 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR      27.50
Preliminaries
 26 Smith, Kendall C          14 Express Swimming-MR    27.80
 27 Brooks, Justin M          16 sac-NE                 27.85
 28 Wakefield, Kevin A        17 Express Swimming-MR    27.90
 29 Kenny, Greg *             17 Badger-MR              28.00
 30 Pouchuline, Sergey        18 DSC-MR                 28.10
 31 Finnerty, Brian S         16 LIAC-MR                28.11
 32 Squires, Harrison D       15 CAT-NJ                 28.28
 33 Woo, Shaun Y              17 Agua Swim Team-MR      28.42
 34 Klevtsov, Yan I           15 Agua Swim Team-MR      28.52
 35 Chang, Adam Y             13 LIAC-MR                28.81
 36 Yate, Jasper M            15 LIAC-MR                28.84
 37 Maynard, Phil A           15 Agua Swim Team-MR      28.91
 38 Chin, Andrew J            14 SAC!-NJ                28.92
 39 Hager, Sean N             16 SAC!-NJ                29.45

Event 27  Girls 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       17:06.69  NAT
       17:21.39  OPEN
       18:16.79  SECT
       19:44.99  NYC
 Meet Qualifying:  19:44.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A          14 Express Swimming-MR           18:11.29 SECT
                1:09.47   2:22.54 (1:13.07)   3:35.77 (1:13.23)   4:49.38 (1:13.61)
      6:02.35 (1:12.97)   7:15.05 (1:12.70)   8:28.02 (1:12.97)   9:40.27 (1:12.25)
     10:53.16 (1:12.89)  12:06.97 (1:13.81)  13:20.45 (1:13.48)  14:33.91 (1:13.46)
     15:47.06 (1:13.15)  16:59.73 (1:12.67)  18:11.29 (1:11.56)
  2 Kane, Kandra L            16 TVSC-MR                       18:24.99 NYC
                1:08.30   2:20.65 (1:12.35)   3:33.23 (1:12.58)   4:46.58 (1:13.35)
      6:00.55 (1:13.97)   7:13.89 (1:13.34)   8:26.86 (1:12.97)   9:40.45 (1:13.59)
     10:54.62 (1:14.17)  12:09.41 (1:14.79)  13:24.79 (1:15.38)  14:39.73 (1:14.94)
     15:55.42 (1:15.69)  17:11.43 (1:16.01)  18:24.99 (1:13.56)
  3 Ernst, Sarah E            16 BGSC-NE                       18:31.99 NYC
                1:08.94   2:22.68 (1:13.74)   3:37.02 (1:14.34)   4:51.13 (1:14.11)
      6:05.61 (1:14.48)   7:20.56 (1:14.95)   8:35.49 (1:14.93)   9:50.13 (1:14.64)
     11:05.36 (1:15.23)  12:20.29 (1:14.93)  13:35.47 (1:15.18)  14:50.89 (1:15.42)
     16:05.71 (1:14.82)  17:19.88 (1:14.17)  18:31.99 (1:12.11)
  4 Steenvoorden, Ashley N    14 SAC!-NJ                       18:38.16 NYC
                1:10.87   2:26.74 (1:15.87)   3:42.92 (1:16.18)   4:58.53 (1:15.61)
      6:14.18 (1:15.65)   7:29.96 (1:15.78)   8:44.71 (1:14.75)   9:59.73 (1:15.02)
     11:14.71 (1:14.98)  12:29.46 (1:14.75)  13:43.89 (1:14.43)  14:58.37 (1:14.48)
     16:12.89 (1:14.52)  17:27.07 (1:14.18)  18:38.16 (1:11.09)
  5 Fenn, Meaghan *           13 Badger-MR                     18:47.21 NYC
                1:08.81   2:21.96 (1:13.15)   3:36.08 (1:14.12)   4:51.01 (1:14.93)
      6:05.39 (1:14.38)   7:19.85 (1:14.46)   8:34.93 (1:15.08)   9:50.31 (1:15.38)
     11:06.99 (1:16.68)  12:25.07 (1:18.08)  13:42.28 (1:17.21)  15:00.10 (1:17.82)
     16:16.31 (1:16.21)  17:33.06 (1:16.75)  18:47.21 (1:14.15)
  6 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR           18:51.06 NYC
                1:08.48   2:21.36 (1:12.88)   3:35.58 (1:14.22)   4:51.20 (1:15.62)
      6:06.55 (1:15.35)   7:22.35 (1:15.80)   8:38.29 (1:15.94)   9:55.41 (1:17.12)
     11:12.32 (1:16.91)  12:30.55 (1:18.23)  13:47.99 (1:17.44)  15:04.40 (1:16.41)
     16:20.39 (1:15.99)  17:36.11 (1:15.72)  18:51.06 (1:14.95)
  7 Morrison, Katie A         17 SAC!-NJ                       19:12.28 NYC
                                                    3:46.82 ( )   5:04.43 (1:17.61)
      6:21.57 (1:17.14)   7:38.60 (1:17.03)   8:55.74 (1:17.14)  10:12.33 (1:16.59)
     11:28.98 (1:16.65)  12:46.07 (1:17.09)  14:03.13 (1:17.06)  15:21.02 (1:17.89)
     16:39.22 (1:18.20)  17:56.06 (1:16.84)  19:12.28 (1:16.22)
  8 Smith, Ashley A           12 LIAC-MR                       19:20.30 NYC
                1:11.80   2:30.16 (1:18.36)   3:48.83 (1:18.67)   5:07.69 (1:18.86)
      6:26.47 (1:18.78)   7:45.13 (1:18.66)   9:03.20 (1:18.07)  10:20.84 (1:17.64)
     11:37.70 (1:16.86)  12:55.54 (1:17.84)  14:13.11 (1:17.57)  15:31.16 (1:18.05)
     16:48.05 (1:16.89)  18:05.89 (1:17.84)  19:20.30 (1:14.41)
  9 Alejandro, Tricia A       15 Un-Agua-MR                    19:27.29 NYC
                1:10.62   2:28.07 (1:17.45)   3:46.30 (1:18.23)   5:04.54 (1:18.24)
      6:22.70 (1:18.16)   7:41.64 (1:18.94)   8:59.96 (1:18.32)  10:18.53 (1:18.57)
     11:37.09 (1:18.56)  12:56.11 (1:19.02)  14:14.81 (1:18.70)  15:33.64 (1:18.83)
     16:51.93 (1:18.29)  18:10.63 (1:18.70)  19:27.29 (1:16.66)
 10 Leonhard, Lovette         17 SAC!-NJ                       19:29.02 NYC
                1:13.54   2:30.74 (1:17.20)   3:49.52 (1:18.78)   5:09.09 (1:19.57)
      6:29.24 (1:20.15)   7:48.07 (1:18.83)   9:06.29 (1:18.22)  10:24.64 (1:18.35)
     11:43.30 (1:18.66)  13:02.19 (1:18.89)  14:19.58 (1:17.39)  15:37.39 (1:17.81)
     16:55.13 (1:17.74)  18:13.34 (1:18.21)  19:29.02 (1:15.68)
 11 Tannenbaum, Sarah A       17 Agua Swim Team-MR             19:31.63 NYC
                1:14.29   2:32.21 (1:17.92)   3:50.11 (1:17.90)   5:07.85 (1:17.74)
      6:25.42 (1:17.57)   7:43.36 (1:17.94)   9:01.38 (1:18.02)  10:20.05 (1:18.67)
     11:38.70 (1:18.65)  12:57.79 (1:19.09)  14:16.67 (1:18.88)  15:35.68 (1:19.01)
     16:55.06 (1:19.38)  18:13.63 (1:18.57)  19:31.63 (1:18.00)
 12 Rebovich, Holly A         12 SAC!-NJ                       19:50.15
                1:14.09   2:33.59 (1:19.50)   3:53.97 (1:20.38)   5:14.17 (1:20.20)
      6:34.41 (1:20.24)   7:54.83 (1:20.42)   9:14.86 (1:20.03)  10:34.44 (1:19.58)
     11:54.00 (1:19.56)  13:13.87 (1:19.87)  14:33.75 (1:19.88)  15:53.57 (1:19.82)
     17:12.77 (1:19.20)  18:32.70 (1:19.93)  19:50.15 (1:17.45)
 13 King, Andrea D            15 SAC!-NJ                       20:02.05
                1:13.95   2:32.62 (1:18.67)   3:53.26 (1:20.64)   5:13.55 (1:20.29)
      6:34.71 (1:21.16)   7:56.29 (1:21.58)   9:17.69 (1:21.40)  10:39.61 (1:21.92)
     12:00.59 (1:20.98)  13:21.84 (1:21.25)  14:42.25 (1:20.41)  16:02.50 (1:20.25)
     17:23.44 (1:20.94)  18:43.82 (1:20.38)  20:02.05 (1:18.23)
 14 Retotar, Allison M        17 SHY-NJ                        20:12.57
                1:14.48   2:33.60 (1:19.12)   3:53.50 (1:19.90)   5:13.28 (1:19.78)
      6:32.91 (1:19.63)   7:52.81 (1:19.90)   9:12.70 (1:19.89)  10:33.29 (1:20.59)
     11:54.97 (1:21.68)  13:17.66 (1:22.69)  14:40.78 (1:23.12)  16:04.43 (1:23.65)
     17:27.55 (1:23.12)  18:50.63 (1:23.08)  20:12.57 (1:21.94)
 15 Levengood, Alexis L       16 CAT-NJ                        20:15.52
                1:15.97   2:37.89 (1:21.92)   3:59.45 (1:21.56)   5:21.12 (1:21.67)
      6:43.21 (1:22.09)   8:03.89 (1:20.68)   9:25.32 (1:21.43)  10:47.04 (1:21.72)
     12:08.65 (1:21.61)  13:29.95 (1:21.30)  14:51.32 (1:21.37)  16:13.07 (1:21.75)
     17:35.36 (1:22.29)  18:55.99 (1:20.63)  20:15.52 (1:19.53)
 16 Patane, Kristi M          17 SAC!-NJ                       21:01.22
                1:17.52   2:42.24 (1:24.72)   4:08.32 (1:26.08)   5:33.22 (1:24.90)
      6:59.32 (1:26.10)   8:23.73 (1:24.41)   9:47.07 (1:23.34)  11:11.85 (1:24.78)
     12:34.16 (1:22.31)  14:00.90 (1:26.74)  15:26.19 (1:25.29)  16:52.46 (1:26.27)
     18:15.28 (1:22.82)  19:39.46 (1:24.18)  21:01.22 (1:21.76)

Event 28  Boys 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       16:03.49  NAT
       16:18.59  OPEN
       17:21.99  SECT
       18:44.99  NYC
 Meet Qualifying:  18:44.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Tom D            14 LIAC-MR                       17:02.59 SECT
                1:04.10   2:11.92 (1:07.82)   3:20.17 (1:08.25)   4:28.49 (1:08.32)
      5:37.16 (1:08.67)   6:45.78 (1:08.62)   7:54.88 (1:09.10)   9:03.54 (1:08.66)
     10:12.11 (1:08.57)  11:20.98 (1:08.87)  12:30.12 (1:09.14)  13:38.86 (1:08.74)
     14:47.79 (1:08.93)  15:56.41 (1:08.62)  17:02.59 (1:06.18)
  2 Morrissey, Sean W         15 Badger-MR                     17:22.33 NYC
                1:07.13   2:17.99 (1:10.86)   3:28.52 (1:10.53)   4:39.01 (1:10.49)
      5:49.13 (1:10.12)   6:58.67 (1:09.54)   8:08.17 (1:09.50)   9:17.42 (1:09.25)
     10:26.82 (1:09.40)  11:36.47 (1:09.65)  12:45.57 (1:09.10)  13:55.40 (1:09.83)
     15:04.87 (1:09.47)  16:14.23 (1:09.36)  17:22.33 (1:08.10)
  3 Capparell, James E        15 SAC!-NJ                       17:47.86 NYC
                1:07.65   2:19.34 (1:11.69)   3:31.09 (1:11.75)   4:43.27 (1:12.18)
      5:55.03 (1:11.76)   7:06.74 (1:11.71)   8:18.27 (1:11.53)   9:29.61 (1:11.34)
     10:41.04 (1:11.43)  11:52.39 (1:11.35)  13:03.73 (1:11.34)  14:15.85 (1:12.12)
     15:27.48 (1:11.63)  16:38.83 (1:11.35)  17:47.86 (1:09.03)
  4 Gerlach, Matt C           17 LIAC-MR                       17:52.11 NYC
                1:08.60   2:20.71 (1:12.11)   3:31.92 (1:11.21)   4:43.40 (1:11.48)
      5:55.43 (1:12.03)   7:06.65 (1:11.22)   8:18.82 (1:12.17)   9:31.59 (1:12.77)
     10:44.02 (1:12.43)  11:56.44 (1:12.42)  13:07.92 (1:11.48)  14:19.44 (1:11.52)
     15:31.06 (1:11.62)  16:41.99 (1:10.93)  17:52.11 (1:10.12)
  5 Vogel, Daniel A           17 LIAC-MR                       17:54.90 NYC
                1:09.08   2:20.38 (1:11.30)   3:31.76 (1:11.38)   4:43.34 (1:11.58)
      5:54.63 (1:11.29)   7:06.19 (1:11.56)   8:18.16 (1:11.97)   9:29.79 (1:11.63)
     10:41.86 (1:12.07)  11:54.16 (1:12.30)  13:06.74 (1:12.58)  14:18.78 (1:12.04)
     15:30.95 (1:12.17)  16:43.68 (1:12.73)  17:54.90 (1:11.22)
  6 Seiler, Arik W            16 Seals-ME                      18:01.23 NYC
                1:08.32   2:21.61 (1:13.29)   3:35.12 (1:13.51)   4:48.77 (1:13.65)
      6:02.07 (1:13.30)   7:14.91 (1:12.84)   8:27.82 (1:12.91)   9:40.40 (1:12.58)
     10:53.01 (1:12.61)  12:05.71 (1:12.70)  13:17.32 (1:11.61)  14:28.45 (1:11.13)
     15:40.09 (1:11.64)  16:51.72 (1:11.63)  18:01.23 (1:09.51)
  7 Dobrolioubov, Sasha       15 BGSC-NE                       18:02.74 NYC
                1:07.76   2:19.54 (1:11.78)   3:31.35 (1:11.81)   4:43.12 (1:11.77)
      5:55.91 (1:12.79)   7:08.88 (1:12.97)   8:21.39 (1:12.51)   9:33.63 (1:12.24)
     10:46.23 (1:12.60)  11:59.74 (1:13.51)  13:13.34 (1:13.60)  14:25.99 (1:12.65)
     15:38.92 (1:12.93)  16:51.84 (1:12.92)  18:02.74 (1:10.90)
  8 Biggs, Patrick M          15 BGSC-NE                       18:04.23 NYC
                1:08.07   2:19.35 (1:11.28)   3:30.59 (1:11.24)   4:41.55 (1:10.96)
      5:53.09 (1:11.54)   7:05.19 (1:12.10)   8:17.41 (1:12.22)   9:30.31 (1:12.90)
     10:43.09 (1:12.78)  11:56.74 (1:13.65)  13:10.31 (1:13.57)  14:24.19 (1:13.88)
     15:37.89 (1:13.70)  16:51.58 (1:13.69)  18:04.23 (1:12.65)
  9 Porter, Robert L          15 sac-NE                        18:06.86 NYC
                1:08.96   2:21.21 (1:12.25)   3:34.32 (1:13.11)   4:47.33 (1:13.01)
      6:00.87 (1:13.54)   7:13.87 (1:13.00)   8:27.02 (1:13.15)   9:40.10 (1:13.08)
     10:53.07 (1:12.97)  12:05.85 (1:12.78)  13:18.63 (1:12.78)  14:31.44 (1:12.81)
     15:44.02 (1:12.58)  16:55.91 (1:11.89)  18:06.86 (1:10.95)
 10 Finnegan, Chris M         14 LIAC-MR                       18:09.76 NYC
                1:09.01   2:20.54 (1:11.53)   3:33.98 (1:13.44)   4:47.33 (1:13.35)
      6:01.45 (1:14.12)   7:15.16 (1:13.71)   8:28.53 (1:13.37)   9:41.96 (1:13.43)
     10:54.60 (1:12.64)  12:07.48 (1:12.88)  13:20.98 (1:13.50)  14:33.96 (1:12.98)
     15:47.25 (1:13.29)  16:59.99 (1:12.74)  18:09.76 (1:09.77)
 11 Wakefield, Kevin A        17 Express Swimming-MR           18:10.76 NYC
                1:05.44   2:15.31 (1:09.87)   3:26.13 (1:10.82)   4:38.78 (1:12.65)
      5:51.91 (1:13.13)   7:05.73 (1:13.82)   8:19.21 (1:13.48)   9:33.00 (1:13.79)
     10:47.44 (1:14.44)  12:02.83 (1:15.39)  13:17.42 (1:14.59)  14:30.35 (1:12.93)
     15:43.27 (1:12.92)  16:56.77 (1:13.50)  18:10.76 (1:13.99)
 12 Monovoukas, Mike J        14 BGSC-NE                       18:18.05 NYC
                1:07.95   2:19.49 (1:11.54)   3:31.16 (1:11.67)   4:43.78 (1:12.62)
      5:57.85 (1:14.07)   7:12.21 (1:14.36)   8:26.48 (1:14.27)   9:41.01 (1:14.53)
     10:55.00 (1:13.99)  12:09.00 (1:14.00)  13:23.85 (1:14.85)  14:38.42 (1:14.57)
     15:53.46 (1:15.04)  17:07.49 (1:14.03)  18:18.05 (1:10.56)
 13 Hughes, Michael G          6 Badger-MR                     18:21.36 NYC
                1:09.44   2:22.12 (1:12.68)   3:35.17 (1:13.05)   4:48.38 (1:13.21)
      6:02.02 (1:13.64)   7:15.98 (1:13.96)   8:29.96 (1:13.98)   9:43.76 (1:13.80)
     10:58.16 (1:14.40)  12:12.64 (1:14.48)  13:27.75 (1:15.11)  14:43.20 (1:15.45)
     15:55.63 (1:12.43)  17:10.87 (1:15.24)  18:21.36 (1:10.49)
 14 Butler, Max H             16 BGSC-NE                       18:30.13 NYC
                1:08.53   2:22.41 (1:13.88)   3:35.48 (1:13.07)   4:49.59 (1:14.11)
      6:03.56 (1:13.97)   7:15.04 (1:11.48)   8:29.04 (1:14.00)   9:41.32 (1:12.28)
     10:55.20 (1:13.88)  12:11.37 (1:16.17)  13:26.09 (1:14.72)  14:42.70 (1:16.61)
     15:58.18 (1:15.48)  17:14.96 (1:16.78)  18:30.13 (1:15.17)
 15 Lessard, Joe D            15 sac-NE                        18:54.69
                1:13.79   2:30.62 (1:16.83)   3:46.50 (1:15.88)   5:03.01 (1:16.51)
      6:19.18 (1:16.17)   7:35.75 (1:16.57)   8:52.16 (1:16.41)  10:08.58 (1:16.42)
     11:24.97 (1:16.39)  12:40.72 (1:15.75)  13:56.63 (1:15.91)  15:11.80 (1:15.17)
     16:27.28 (1:15.48)  17:42.06 (1:14.78)  18:54.69 (1:12.63)
 16 Courville, Jared W        15 sac-NE                        18:58.39
                1:10.49   2:26.64 (1:16.15)   3:43.91 (1:17.27)   5:01.11 (1:17.20)
      6:18.24 (1:17.13)   7:35.12 (1:16.88)   8:51.94 (1:16.82)  10:07.93 (1:15.99)
     11:24.96 (1:17.03)  12:41.40 (1:16.44)  13:57.31 (1:15.91)  15:13.54 (1:16.23)
     16:28.93 (1:15.39)  17:44.42 (1:15.49)  18:58.39 (1:13.97)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit