2004 AGUA Season Starter
10/16/2004 to 10/17/2004

Event 1  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili              13 Agua-MR              2:14.35    2:13.77   20
                  27.97     1:01.69 (33.72)     1:41.54 (39.85)     2:13.77 (32.23)
  2 Willeboordse, Fall        38 Agua-MR                   NT    2:20.02   17
                  29.17     1:04.73 (35.56)     1:47.14 (42.41)     2:20.02 (32.88)
  3 Crane, Francesca          17 Agua-MR              2:20.40    2:20.58   16
                2:11.29      2:20.58 (9.29)
  4 Roseman, Alexandra        17 Agua-MR              2:22.41    2:21.13   15
                  30.40     1:06.77 (36.37)     1:49.08 (42.31)     2:21.13 (32.05)
  5 Barnwell, Brittany        13 Bad-MR               2:13.61    2:21.39   14
                  30.34     1:07.69 (37.35)     1:48.84 (41.15)     2:21.39 (32.55)
  6 Lee, Katherine            15 Agua-MR              2:19.82    2:23.08   13
                  31.10     1:08.19 (37.09)     1:49.49 (41.30)     2:23.08 (33.59)
  7 Fong, Abigail             16 Agua-MR              2:18.87    2:23.59   12
                  29.82     1:04.96 (35.14)     1:50.16 (45.20)     2:23.59 (33.43)
  8 Bodnar, Katharine         14 Agua-MR              2:25.35    2:24.13   11
                  30.86     1:05.51 (34.65)     1:51.84 (46.33)     2:24.13 (32.29)
  9 Lewandowski, Dorota       14 Agua-MR              2:24.37    2:24.24    9
                  31.13     1:08.64 (37.51)     1:51.80 (43.16)     2:24.24 (32.44)
 10 Lehner, Eliza             15 Agua-MR              2:24.52    2:24.36    7
 11 Phillips, Danielle        14 SS-MR                2:28.90    2:27.22    6
                  32.27     1:09.02 (36.75)     1:52.91 (43.89)     2:27.22 (34.31)
 12 Benjamin, Malaika         14 Agua-MR              2:30.20    2:28.34    5
                  32.57     1:10.48 (37.91)     1:55.42 (44.94)     2:28.34 (32.92)
 13 Moore, Jhanna             14 Agua-MR              2:26.24    2:28.77    4
                  32.20     1:09.47 (37.27)     1:55.95 (46.48)     2:28.77 (32.82)
 14 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                2:30.37    2:30.63    3
 15 Cheng, Emily              12 Lie-MR               2:37.47    2:31.00    2
 16 Turner, Ashley            14 SS-MR                2:31.32    2:31.37    1
                  32.40     1:10.58 (38.18)     1:56.49 (45.91)     2:31.37 (34.88)
 17 Miller, Sydney            14 Agua-MR              2:33.15    2:31.56
 18 Erni, Susanne             15 SS-MR                2:34.51    2:32.54
                  32.47     1:11.80 (39.33)     1:59.10 (47.30)     2:32.54 (33.44)
 19 Shockness, Jasmine        14 Lie-MR               2:38.37    2:32.97
                  35.71     1:14.69 (38.98)     1:58.26 (43.57)     2:32.97 (34.71)
 20 Bassmann, Amanda          14 SS-MR                2:33.26    2:33.11
                  34.34     1:14.39 (40.05)     1:57.68 (43.29)     2:33.11 (35.43)
 21 Harrington, Lucy          17 Lie-MR               2:34.06    2:33.53
                  34.05     1:12.63 (38.58)     1:58.61 (45.98)     2:33.53 (34.92)
 22 Henn, Erin                12 Sac-NJ               2:36.80    2:33.61
                  32.69     1:11.79 (39.10)     1:59.20 (47.41)     2:33.61 (34.41)
 23 Meyendorff, Anna          17 SS-MR                2:31.51    2:35.51
                  33.19     1:13.57 (40.38)     1:59.12 (45.55)     2:35.51 (36.39)
 24 Patton, Colleen           13 Lie-MR               2:47.36    2:36.04
 24 Shanley, Kelly            13 Lie-MR               2:44.11    2:36.04
                  35.60     1:16.06 (40.46)     2:02.93 (46.87)     2:36.04 (33.11)
 26 Mark, Kelly               15 Lie-MR               2:39.29    2:36.40
                  32.99     1:14.52 (41.53)     2:02.21 (47.69)     2:36.40 (34.19)
 27 McNally, Elise            14 Gael-MR              2:38.75    2:36.60
 28 Parmiter, Lindsey         13 Lie-MR               2:50.30    2:36.93
                  35.56     1:17.14 (41.58)     1:59.13 (41.99)     2:36.93 (37.80)
 29 Zweig, Julia              16 Agua-MR                   NT    2:38.93
                  35.42     1:17.79 (42.37)     2:01.54 (43.75)     2:38.93 (37.39)
 30 Mulligan, Nicole          14 Ciy-MR               2:50.16    2:39.00
                  35.38     1:14.90 (39.52)     2:04.12 (49.22)     2:39.00 (34.88)
 31 Fradkin, Becky            13 SS-MR                2:44.25    2:39.08
                  37.08     1:15.83 (38.75)     2:02.20 (46.37)     2:39.08 (36.88)
 32 Merlo, Allison            14 Lie-MR               2:38.34    2:39.80
                  36.36     1:17.35 (40.99)     2:03.71 (46.36)     2:39.80 (36.09)
 33 Madalena, Kathryn         12 Lie-MR               2:49.57    2:40.21
                  36.15     1:16.13 (39.98)     2:04.03 (47.90)     2:40.21 (36.18)
 34 Kuzniewski, Megan         12 Lie-MR               2:52.54    2:41.79
                  35.25     1:17.87 (42.62)     2:05.37 (47.50)     2:41.79 (36.42)
 35 Carrel, Lilly             14 SS-MR                2:50.26    2:48.94
 36 Petrelis, Deanna          13 Sac-NJ               2:54.05    2:49.21
                  37.39     1:22.72 (45.33)     2:12.57 (49.85)     2:49.21 (36.64)
 37 Schwartz, Claire          16 Agua-MR              2:51.30    2:50.85
                  38.07     1:20.95 (42.88)     2:10.14 (49.19)     2:50.85 (40.71)
 38 Meng, Margaret            12 Lie-MR               2:55.30    2:51.45
                  38.58     1:20.80 (42.22)     2:12.68 (51.88)     2:51.45 (38.77)
 39 Vetere, Joanna            13 Lie-MR               3:04.16    2:53.39
                  36.90     1:22.58 (45.68)     2:13.11 (50.53)     2:53.39 (40.28)
 40 Grubert, Olivia           13 Bad-MR               2:54.37    2:55.36
                  23.15       37.61 (14.46)   2:10.06 (1:32.45)     2:55.36 (45.30)
 41 Rudolph, Holly            12 Lie-MR               3:03.95    2:55.82
                  41.88     1:23.43 (41.55)     2:16.27 (52.84)     2:55.82 (39.55)
 42 Sanicola, Kerrianne       15 Cond-MR              3:10.00    2:59.60
                3:37.29     3:48.18 (10.89)         2:59.60 ( )
 43 Louie, Monica             17 Ciy-MR               3:01.77    3:05.87
 44 Burgos, Alexis            14 Ciy-MR               3:05.58    3:06.54
                  40.57     1:27.37 (46.80)     2:21.24 (53.87)     3:06.54 (45.30)
 45 Harrison, Laura           13 Ciy-MR               3:24.80    3:11.07
                  42.82     1:30.37 (47.55)     2:27.48 (57.11)     3:11.07 (43.59)
 46 Dolan, Erin               14 Ciy-MR               3:21.79    3:13.26
                  44.42     1:29.28 (44.86)   2:30.98 (1:01.70)     3:13.26 (42.28)
 47 Carlisle, Hannah          12 Sac-NJ               3:00.00    3:13.71
                  42.44     1:33.84 (51.40)     2:28.14 (54.30)     3:13.71 (45.57)
 -- Kokoszka, Diana           14 Ciy-MR               3:06.42         DQ
                  35.21     1:15.93 (40.72)     2:05.64 (49.71)          DQ (40.88)

Event 2  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton         18 Agua-MR              2:02.60    2:04.75   20
                  24.90       56.69 (31.79)     1:35.02 (38.33)     2:04.75 (29.73)
  2 Liang, Truman             15 Un-Ag-MR                  NT    2:08.51   17
                  26.07       58.51 (32.44)     1:37.34 (38.83)     2:08.51 (31.17)
  3 Woo, Shaun                17 Agua-MR              2:07.25    2:09.55   16
                  26.62     1:00.23 (33.61)     1:38.62 (38.39)     2:09.55 (30.93)
  4 Curci, Brian              17 Agua-MR              2:20.09    2:13.50   15
                  29.69   2:13.50 (1:43.81)
  5 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR               2:09.35    2:13.93   14
                  25.50       58.23 (32.73)     1:43.64 (45.41)     2:13.93 (30.29)
  6 Russo, Matt               17 Owa-MR               2:12.44    2:16.21   13
                  28.85     1:06.46 (37.61)     1:43.59 (37.13)     2:16.21 (32.62)
  7 Klevtsov, Yan             15 Agua-MR                   NT    2:16.82   12
                  28.57     1:02.79 (34.22)     1:43.73 (40.94)     2:16.82 (33.09)
  8 Maynard, Phil             15 Agua-MR              2:15.04    2:17.05   11
                  28.53     1:04.90 (36.37)     1:45.56 (40.66)     2:17.05 (31.49)
  9 Borger, Brian             16 Agua-MR              2:17.98    2:19.25    9
 10 Morgan, Nicholas          17 Agua-MR              2:41.06    2:20.16    7
 11 Fowler, Marcus            15 Sac-NJ               2:17.89    2:20.70    6
                  28.29     1:04.35 (36.06)     1:48.60 (44.25)     2:20.70 (32.10)
 12 Schiff, Samuel            16 Sac-NJ               2:19.70    2:21.32    5
                  30.04   2:21.32 (1:51.28)
 13 Bushlow, Eric             18 Agua-MR              2:12.88    2:21.46    4
 14 Zaino, Joe                14 SS-MR                2:24.97    2:22.12    3
                2:14.76      2:22.12 (7.36)
 15 Rong, Michael             14 Sac-NJ               2:20.89    2:23.31    2
                  32.86   2:23.31 (1:50.45)
 16 Meyendorff, Andrew        15 SS-MR                2:24.48    2:23.56    1
                  32.96   2:23.56 (1:50.60)
 17 Nagy, Mate                15 Agua-MR                   NT    2:23.69
 18 Martinez-White, Naeem     14 Agua-MR              2:29.48    2:23.81
                  29.31     1:06.63 (37.32)     1:49.96 (43.33)     2:23.81 (33.85)
 19 Holek, Thomas             13 Gael-MR              2:25.63    2:24.14
 20 Lee, John                 14 DSC-MR               2:25.17    2:25.00
                  31.03   2:25.00 (1:53.97)
 21 Terracciano, Ryan         13 Sac-NJ               2:25.16    2:26.34
                  32.90   2:26.34 (1:53.44)
 22 Chornyy, Valeriy          17 Agua-MR                   NT    2:27.09
 23 Heath, Michael            13 Gael-MR              2:35.02    2:28.34
 24 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR               2:29.19    2:29.32
                  30.11     1:11.29 (41.18)     1:56.23 (44.94)     2:29.32 (33.09)
 25 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Lie-MR               2:32.56    2:29.41
                  33.92     1:12.69 (38.77)     1:56.64 (43.95)     2:29.41 (32.77)
 26 Weiner, Ben               13 Cond-MR              2:38.42    2:29.94
 27 Kuo, Theodore             11 Lie-MR               2:37.84    2:31.32
                  32.68     1:10.46 (37.78)     1:57.96 (47.50)     2:31.32 (33.36)
 28 Morris, Mac               17 Agua-MR                   NT    2:32.63
                  30.88     1:09.72 (38.84)     1:55.87 (46.15)     2:32.63 (36.76)
 29 Arias, Luis               17 Agua-MR                   NT    2:33.03
 30 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               2:33.23    2:35.95
                  31.52     1:10.96 (39.44)     2:00.18 (49.22)     2:35.95 (35.77)
 31 Shalmiyev, Emil           17 Agua-MR                   NT    2:36.41
                  31.12     1:11.21 (40.09)     1:57.67 (46.46)     2:36.41 (38.74)
 32 Nishi, Thomas             13 SS-MR                2:46.43    2:37.10
 33 Han, Christopher          14 Yfd-MR                    NT    2:38.33
 33 Novitch, Adam             13 SS-MR                2:50.33    2:38.33
 35 Travieso, Alec            15 Agua-MR              2:53.02    2:39.25
 36 Kennon, Jack              15 Bad-MR               2:38.26    2:39.28
                  32.99     1:13.47 (40.48)     2:02.14 (48.67)     2:39.28 (37.14)
 37 Skotnicki, Martyn         14 Agua-MR              2:48.90    2:42.31
 38 Lazar, Andre              14 Yfd-MR                    NT    2:47.62
 39 Stewart, Daniel           15 Lie-MR               3:05.00    2:47.68
 40 Kwok, Christopher         13 Ciy-MR               3:20.00    2:56.02
 41 Battisti, Marc            13 Lie-MR               3:15.00    2:57.60
 42 Torres, Igor              13 SS-MR                3:00.88    3:05.40

Event 3  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer        17 Agua-MR                51.55      54.63   20
                  26.86       54.63 (27.77)
  2 Duncombe, Kate            23 Agua-MR                55.00      54.91   17
                  26.95       54.91 (27.96)
  3 Shiota, Lili              13 Agua-MR                56.50      56.55   16
  4 Guba, Ali                 13 Gael-MR                57.02      56.78   15
                  27.55       56.78 (29.23)
  5 Beck, Patty               15 Gael-MR                54.87      57.29   14
                  27.56       57.29 (29.73)
  6 Bodnar, Katharine         14 Agua-MR                58.21      57.63   13
                  28.02       57.63 (29.61)
  7 Fong, Abigail             16 Agua-MR                56.24      57.76   12
                  27.70       57.76 (30.06)
  8 Lehner, Eliza             15 Agua-MR                58.07      58.04   11
                  28.32       58.04 (29.72)
  9 Casado, Laurie            13 Ciy-MR                 57.98      58.44    9
                  28.24       58.44 (30.20)
 10 Roseman, Alexandra        17 Agua-MR                59.46      58.96    7
                  28.72       58.96 (30.24)
 11 Lewandowski, Dorota       14 Agua-MR                57.40      59.04    6
                  28.25       59.04 (30.79)
 12 Lee, Katherine            15 Agua-MR                57.74      59.11    5
 13 Turner, Ashley            14 SS-MR                  59.54      59.67    4
 14 Moore, Jhanna             14 Agua-MR                58.08    1:00.39    3
                  28.91     1:00.39 (31.48)
 15 Miller, Sydney            14 Agua-MR                58.23    1:00.71    2
 16 Pashayan, Laura           14 Lie-MR               1:00.61    1:01.18    1
                  29.67     1:01.18 (31.51)
 17 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                  59.69    1:01.24
                  29.54     1:01.24 (31.70)
 18 Lyver, Kellie             13 Gael-MR              1:00.59    1:01.88
                  29.42     1:01.88 (32.46)
 19 Capella, Maria            16 Gael-MR                58.89    1:01.90
                  29.10     1:01.90 (32.80)
 20 Shanja, Xhesika           14 Tty-MR               1:01.78    1:01.96
 21 Sicora, Brittany          15 Sac-NJ                 59.64    1:01.99
                  29.62     1:01.99 (32.37)
 22 Shockness, Jasmine        14 Lie-MR               1:02.08    1:02.06
                  30.03     1:02.06 (32.03)
 23 Gleicher, Isabel          13 Agua-MR              1:01.12    1:02.30
                  29.67     1:02.30 (32.63)
 24 Shanley, Kelly            13 Lie-MR               1:03.45    1:02.56
                  30.87     1:02.56 (31.69)
 25 McNally, Elise            14 Gael-MR              1:05.92    1:02.68
                  30.02     1:02.68 (32.66)
 26 Elizee, Juleen            13 Ciy-MR               1:02.83    1:02.84
                  29.73     1:02.84 (33.11)
 27 Schnapp, Maria            13 Agua-MR              1:03.54    1:03.17
 28 Brown, Brittany           14 Gael-MR              1:05.03    1:03.23
                  29.69     1:03.23 (33.54)
 29 Mark, Kelly               15 Lie-MR               1:03.77    1:03.28
                  30.32     1:03.28 (32.96)
 30 Pyle, Emma                15 Gael-MR              1:03.72    1:03.47
                  30.75     1:03.47 (32.72)
 31 Meyendorff, Anna          17 SS-MR                1:01.32    1:03.61
                  30.25     1:03.61 (33.36)
 32 Feinman, Elisa            15 Agua-MR                   NT    1:04.51
 33 Bhagat, Ayesha            15 Agua-MR                   NT    1:04.62
                  30.42     1:04.62 (34.20)
 34 Mulligan, Nicole          14 Ciy-MR               1:04.97    1:04.94
 35 Doino, Jaclyn             13 Gael-MR              1:06.58    1:05.18
                  30.89     1:05.18 (34.29)
 36 Zweig, Julia              16 Agua-MR                   NT    1:06.46
                  32.15     1:06.46 (34.31)
 37 McCabe, Jennifer          13 Ciy-MR               1:14.52    1:07.16
                  32.00     1:07.16 (35.16)
 38 Kokoszka, Diana           14 Ciy-MR               1:07.83    1:07.39
                  32.24     1:07.39 (35.15)
 39 Lewis, Isobel             13 Yfd-MR               1:12.75    1:07.60
                  33.08     1:07.60 (34.52)
 40 Sammons, Lauren           15 Sac-NJ               1:05.93    1:07.84
                  32.63     1:07.84 (35.21)
 41 Petrelis, Deanna          13 Sac-NJ               1:09.80    1:08.44
                  33.11     1:08.44 (35.33)
 42 Madalena, Kathryn         12 Lie-MR               1:10.61    1:08.91
                  33.19     1:08.91 (35.72)
 43 Cochran, Tara             13 SS-MR                1:08.33    1:09.02
                1:09.02         1:09.02 ( )
 44 Myers, Madeleine          16 Yfd-MR                    NT    1:09.63
                  32.74     1:09.63 (36.89)
 45 Stewart, Katherine        14 Agua-MR                   NT    1:09.67
                  32.89     1:09.67 (36.78)
 46 Schwartz, Claire          16 Agua-MR              1:10.17    1:10.26
                  33.39     1:10.26 (36.87)
 47 Vetere, Joanna            13 Lie-MR               1:12.22    1:10.42
 48 Schwartz, Allie           15 Agua-MR                   NT    1:10.55
 49 Grubert, Olivia           13 Bad-MR               1:13.65    1:11.16
 50 Piskin, Tori              13 Agua-MR              1:18.14    1:11.62
 51 Sanicola, Kerrianne       15 Cond-MR              1:18.00    1:11.64
                  34.97     1:11.64 (36.67)
 52 Rudolph, Holly            12 Lie-MR               1:11.51    1:12.30
 53 Wemer, Jessica            17 SS-MR                1:06.47    1:12.78
 54 Velez, Nicolle            13 Agua-MR                   NT    1:12.80
                  32.45     1:12.80 (40.35)
 55 Meng, Margaret            12 Lie-MR               1:14.20    1:13.10
                  35.23     1:13.10 (37.87)
 56 Vingerhoets, Maddie       14 Agua-MR                   NT    1:13.60
                  35.30     1:13.60 (38.30)
 57 Lu, Rachel                12 Sac-NJ               1:10.00    1:13.95
                  34.77     1:13.95 (39.18)
 58 Van Munching, Anna        13 Agua-MR                   NT    1:14.88
                  34.50     1:14.88 (40.38)
 59 Burgos, Alexis            14 Ciy-MR               1:14.53    1:15.00
                  34.77     1:15.00 (40.23)
 60 Pecoraro, Danielle        15 Cond-MR              1:23.00    1:17.42
                  35.86     1:17.42 (41.56)
 61 Harrison, Laura           13 Ciy-MR               1:21.32    1:17.52
                  36.29     1:17.52 (41.23)
 62 Dolan, Erin               14 Ciy-MR               1:15.37    1:17.92
 63 Georgescu, Mary           13 Agua-MR              1:21.69    1:18.98
                  36.93     1:18.98 (42.05)
 64 Eidler, Callie            15 Yfd-MR                    NT    1:18.99
                  36.57     1:18.99 (42.42)
 65 Megherian, Allison        16 Ciy-MR               1:18.00    1:22.19
                  38.37     1:22.19 (43.82)
 66 Shi, Lucy                 13 Agua-MR              1:45.13    1:31.73
                  37.30     1:31.73 (54.43)
 67 Fong, Danielle            13 Agua-MR              1:39.97    1:38.94
 -- Patton, Colleen           13 Lie-MR               1:05.18         DQ
                  31.29          DQ (33.37)

Event 4  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton         18 Agua-MR                47.35      48.20   20
                  23.47       48.20 (24.73)
  2 Liang, Truman             15 Un-Ag-MR                  NT      49.50   17
                  23.30       49.50 (26.20)
  3 Ahern, Michael            14 Lie-MR                 51.96      52.06   16
                  25.50       52.06 (26.56)
  4 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR                 51.66      52.25   15
                  24.88       52.25 (27.37)
  5 Woo, Shaun                17 Agua-MR                52.54      53.70   14
  6 Reynoso, BJ               15 Agua-MR                53.63      53.96   13
                  25.80       53.96 (28.16)
  7 Pouchiline, Serge         15 DSC-MR                 51.50      55.47   12
                  26.55       55.47 (28.92)
  8 Tanney, Steven            17 Cond-MR                56.37      55.51   11
                  26.97       55.51 (28.54)
  9 Morgan, Nicholas          17 Agua-MR                59.96      55.55    9
                  27.11       55.55 (28.44)
 10 Chornyy, Valeriy          17 Agua-MR                   NT      55.78    7
                  26.23       55.78 (29.55)
 11 Curci, Brian              17 Agua-MR                56.44      55.82    6
                  26.76       55.82 (29.06)
 12 Petrosian, Sergey         15 Tty-MR                 58.31      55.85    5
                  26.61       55.85 (29.24)
 13 Schiff, Samuel            16 Sac-NJ                 54.09      56.03    4
                  26.92       56.03 (29.11)
 14 Chow, Daniel              16 Bad-MR                 54.65      56.16    3
                  26.64       56.16 (29.52)
 15 Martinez-White, Naeem     14 Agua-MR                58.17      56.47    2
                  27.40       56.47 (29.07)
 16 Maynard, Phil             15 Agua-MR                54.53      56.50    1
 17 Morris, Mac               17 Agua-MR                   NT      56.56
                  27.33       56.56 (29.23)
 18 Zaino, Joe                14 SS-MR                  57.29      56.59
                  27.37       56.59 (29.22)
 19 Fowler, Marcus            15 Sac-NJ                 58.17      57.04
                  27.38       57.04 (29.66)
 20 Borger, Brian             16 Agua-MR                57.83      57.11
 21 Nagy, Mate                15 Agua-MR                   NT      57.33
                  28.01       57.33 (29.32)
 21 Meyendorff, Andrew        15 SS-MR                  57.21      57.33
                  27.34       57.33 (29.99)
 23 Chow, Kyle                14 Bad-MR                 58.61      57.70
 23 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR                 59.28      57.70
                  27.88       57.70 (29.82)
 25 Klevtsov, Yan             15 Agua-MR                   NT      58.17
 26 Lee, John                 14 DSC-MR               1:01.71      58.31
 27 Bushlow, Eric             18 Agua-MR                55.71      58.54
                  28.45       58.54 (30.09)
 28 Terracciano, Ryan         13 Sac-NJ                 57.12      58.79
 29 Sirmans, Marcus           13 Gael-MR              1:01.79      59.49
                  27.79       59.49 (31.70)
 30 Travieso, Alec            15 Agua-MR              1:06.79      59.72
                  28.44       59.72 (31.28)
 31 Carlucci, Evan            15 Yfd-MR               1:04.66      59.77
                  28.69       59.77 (31.08)
 32 Kennon, Jack              15 Bad-MR                 58.54      59.97
                  29.49       59.97 (30.48)
 33 Shalmiyev, Emil           17 Agua-MR                   NT    1:00.05
                  28.30     1:00.05 (31.75)
 34 Bergamini, Danny          15 Gael-MR                58.74    1:00.43
                  28.68     1:00.43 (31.75)
 35 Navy, Marc                15 Yfd-MR               1:05.33    1:00.65
                  29.03     1:00.65 (31.62)
 36 Tischler, Eric            14 Ciy-MR               1:00.49    1:01.52
                  29.59     1:01.52 (31.93)
 37 Raczynski, Joseph         13 Agua-MR                59.66    1:01.54
 38 Stewart, Daniel           15 Lie-MR               1:04.50    1:01.56
 39 Kuo, Theodore             11 Lie-MR               1:01.94    1:02.07
                  29.80     1:02.07 (32.27)
 40 Han, Christopher          14 Yfd-MR               1:06.75    1:02.46
                  30.49     1:02.46 (31.97)
 41 Arias, Luis               17 Agua-MR                   NT    1:02.74
                  29.09     1:02.74 (33.65)
 42 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Lie-MR               1:01.13    1:03.29
                  30.04     1:03.29 (33.25)
 43 Nishi, Thomas             13 SS-MR                1:06.43    1:03.54
 44 Nudel, Marc               15 Cond-MR              1:05.82    1:03.88
                  30.44     1:03.88 (33.44)
 45 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               1:08.33    1:05.93
                  31.20     1:05.93 (34.73)
 46 Ejerta, Kenneth           13 Ciy-MR               1:07.39    1:06.47
 47 Lazar, Andre              14 Yfd-MR               1:23.34    1:06.97
                  31.27     1:06.97 (35.70)
 48 Novitch, Adam             13 SS-MR                1:10.66    1:07.99
                  31.54     1:07.99 (36.45)
 49 Skotnicki, Martyn         14 Agua-MR              1:08.76    1:08.23
                  31.99     1:08.23 (36.24)
 50 Battisti, Marc            13 Lie-MR               1:10.00    1:10.65
                  33.28     1:10.65 (37.37)
 51 Torres, Igor              13 SS-MR                1:12.05    1:11.10
 52 Ching, Brian              13 Ciy-MR               1:17.00    1:13.10
                  34.28     1:13.10 (38.82)
 53 Kwok, Christopher         13 Ciy-MR               1:18.00    1:14.08
 54 Jimenez, Jeremy           14 Ciy-MR               1:23.00    1:15.28
                  33.86     1:15.28 (41.42)
 55 Fournier, Clement         14 Agua-MR                   NT    1:15.89
                  34.20     1:15.89 (41.69)
 56 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               1:14.00    1:16.42
                  35.17     1:16.42 (41.25)
 57 Mannes, David             13 Yfd-MR               1:22.13    1:18.16
                  34.98     1:18.16 (43.18)

Event 5  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer        17 Agua-MR              1:09.89    1:13.60   20
                  35.27     1:13.60 (38.33)
  2 Crane, Francesca          17 Agua-MR              1:11.68    1:13.66   17
                  34.74     1:13.66 (38.92)
  3 Lee, Katherine            15 Agua-MR              1:10.55    1:14.14   16
                  35.16     1:14.14 (38.98)
  4 Guba, Ali                 13 Gael-MR              1:14.64    1:14.36   15
  5 Willeboordse, Fall        38 Agua-MR              1:12.89    1:15.08   14
                  35.71     1:15.08 (39.37)
  6 Casado, Laurie            13 Ciy-MR               1:12.80    1:15.89   13
                  36.24     1:15.89 (39.65)
  7 Shiota, Lili              13 Agua-MR              1:12.53    1:16.25   12
  8 Phillips, Danielle        14 SS-MR                1:13.53    1:16.45   11
  9 Bassmann, Amanda          14 SS-MR                1:14.89    1:17.59    9
 10 McNally, Elise            14 Gael-MR              1:16.70    1:17.66    7
 11 Zweig, Julia              16 Agua-MR                   NT    1:18.07    6
                  36.94     1:18.07 (41.13)
 12 Parmiter, Lindsey         13 Lie-MR               1:18.78    1:19.47    5
 13 Schnapp, Maria            13 Agua-MR              1:23.61    1:19.50    4
                  37.59     1:19.50 (41.91)
 14 Shockness, Jasmine        14 Lie-MR               1:20.75    1:19.59    3
 15 Elizee, Juleen            13 Ciy-MR               1:18.34    1:19.60    2
 16 Pashayan, Laura           14 Lie-MR               1:19.94    1:19.75    1
 17 Benjamin, Malaika         14 Agua-MR              1:22.87    1:20.43
 18 McCabe, Jennifer          13 Ciy-MR               1:31.95    1:21.90
                  39.14     1:21.90 (42.76)
 19 Louie, Monica             17 Ciy-MR               1:23.29    1:23.06
                  36.73     1:23.06 (46.33)
 19 Pyle, Emma                15 Gael-MR              1:23.69    1:23.06
 21 Fradkin, Becky            13 SS-MR                1:23.19    1:24.05
                  36.20     1:24.05 (47.85)
 22 Erni, Susanne             15 SS-MR                1:24.12    1:24.25
                  38.41     1:24.25 (45.84)
 23 Harrington, Lucy          17 Lie-MR               1:23.51    1:24.56
                  37.48     1:24.56 (47.08)
 24 Shanley, Kelly            13 Lie-MR               1:24.48    1:24.91
                  38.24     1:24.91 (46.67)
 25 Piskin, Tori              13 Agua-MR              1:29.47    1:25.96
                  39.65     1:25.96 (46.31)
 26 Vetere, Joanna            13 Lie-MR               1:32.36    1:26.90
                  40.49     1:26.90 (46.41)
 27 Lewis, Isobel             13 Yfd-MR                    NT    1:28.33
 28 Myers, Madeleine          16 Yfd-MR                    NT    1:29.31
                  42.17     1:29.31 (47.14)
 29 Wemer, Jessica            17 SS-MR                1:25.63    1:30.04
 30 Kuzniewski, Megan         12 Lie-MR               1:33.77    1:30.18
 31 Petrelis, Deanna          13 Sac-NJ               1:29.71    1:30.28
                  38.50     1:30.28 (51.78)
 32 Vingerhoets, Maddie       14 Agua-MR                   NT    1:32.10
                  44.62     1:32.10 (47.48)
 33 Carrel, Lilly             14 SS-MR                1:32.24    1:32.31
 34 Grubert, Olivia           13 Bad-MR               1:35.15    1:32.60
                  43.97     1:32.60 (48.63)
 35 Lu, Rachel                12 Sac-NJ               1:33.00    1:32.97
                  40.26     1:32.97 (52.71)
 36 Sanicola, Kerrianne       15 Cond-MR              1:45.00    1:33.06
 37 Stewart, Katherine        14 Agua-MR                   NT    1:34.23
                  44.64     1:34.23 (49.59)
 38 Doino, Jaclyn             13 Gael-MR              1:30.84    1:35.53
                  40.38     1:35.53 (55.15)
 39 Van Munching, Anna        13 Agua-MR                   NT    1:35.99
                  44.23     1:35.99 (51.76)
 40 Velez, Nicolle            13 Agua-MR                   NT    1:37.97
                  45.73     1:37.97 (52.24)
 41 Carlisle, Hannah          12 Sac-NJ               1:40.00    1:38.16
                  46.46     1:38.16 (51.70)
 42 Shi, Lucy                 13 Agua-MR              1:58.60    1:39.29
 43 Georgescu, Mary           13 Agua-MR              1:41.27    1:39.36
                  47.48     1:39.36 (51.88)
 44 Feinman, Elisa            15 Agua-MR                   NT    1:41.75
                  46.17     1:41.75 (55.58)
 45 Pecoraro, Danielle        15 Cond-MR              1:50.00    1:45.58
                  49.63     1:45.58 (55.95)
 46 Fong, Danielle            13 Agua-MR              2:06.39    2:05.65
                  58.31   2:05.65 (1:07.34)
 -- Eidler, Callie            15 Yfd-MR               1:53.99         DQ
                  51.33        DQ (1:00.61)

Event 6  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Curci, Brian              17 Agua-MR              1:06.10    1:05.57   20
                  31.17     1:05.57 (34.40)
  2 Russo, Matt               17 Owa-MR               1:03.82    1:06.39   17
                  31.84     1:06.39 (34.55)
  3 Woo, Shaun                17 Agua-MR              1:02.40    1:06.62   16
                  31.95     1:06.62 (34.67)
  4 Borger, Brian             16 Agua-MR              1:03.98    1:07.87   15
                  33.02     1:07.87 (34.85)
  5 Morgan, Nicholas          17 Agua-MR              1:18.69    1:08.63   14
  6 Holek, Thomas             13 Gael-MR              1:10.75    1:11.05   13
                  33.33     1:11.05 (37.72)
  7 Petrosian, Sergey         15 Tty-MR               1:10.57    1:13.09   12
                  34.51     1:13.09 (38.58)
  8 Arias, Luis               17 Agua-MR                   NT    1:13.93   11
                  34.42     1:13.93 (39.51)
  9 Rong, Michael             14 Sac-NJ               1:13.87    1:14.71    9
                  35.56     1:14.71 (39.15)
 10 Lee, John                 14 DSC-MR               1:14.46    1:14.86    7
                  35.14     1:14.86 (39.72)
 11 Weiner, Ben               13 Cond-MR              1:13.15    1:15.36    6
 12 Reynoso, BJ               15 Agua-MR              1:18.98    1:15.55    5
                  35.36     1:15.55 (40.19)
 13 Travieso, Alec            15 Agua-MR              1:27.77    1:16.20    4
                  35.45     1:16.20 (40.75)
 14 Heath, Michael            13 Gael-MR              1:15.37    1:16.31    3
                  36.02     1:16.31 (40.29)
 15 Bergamini, Danny          15 Gael-MR              1:16.83    1:19.01    2
                  36.85     1:19.01 (42.16)
 16 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR               1:23.54    1:19.05    1
                  37.85     1:19.05 (41.20)
 17 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Lie-MR               1:18.71    1:20.37
                  39.10     1:20.37 (41.27)
 18 Nishi, Thomas             13 SS-MR                1:22.95    1:23.02
                  39.44     1:23.02 (43.58)
 19 Kwok, Christopher         13 Ciy-MR               1:31.00    1:24.98
 20 Raczynski, Joseph         13 Agua-MR              1:22.16    1:25.31
                  38.91     1:25.31 (46.40)
 21 Han, Christopher          14 Yfd-MR               1:26.23    1:26.69
 22 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               1:30.82    1:28.26
 23 Nudel, Marc               15 Cond-MR              1:29.22    1:28.56
                  42.61     1:28.56 (45.95)
 24 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               1:36.97    1:31.56
                  42.68     1:31.56 (48.88)
 25 Fournier, Clement         14 Agua-MR                   NT    1:32.50
                  42.63     1:32.50 (49.87)
 26 Ching, Brian              13 Ciy-MR               1:37.00    1:33.59
                  42.34     1:33.59 (51.25)
 27 Ejerta, Kenneth           13 Ciy-MR               1:37.00    1:33.62
                  42.58     1:33.62 (51.04)
 28 Shanja, Ilir              10 Tty-MR               1:40.54    1:39.58

Event 7  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Duncombe, Kate            23 Agua-MR              1:02.00      59.88   20
                  29.10       59.88 (30.78)
  2 Beck, Patty               15 Gael-MR              1:01.65    1:03.40   17
                  30.98     1:03.40 (32.42)
  3 Illescas, Jennifer        17 Agua-MR              1:03.06    1:04.39   16
                  31.39     1:04.39 (33.00)
  4 Bodnar, Katharine         14 Agua-MR              1:03.46    1:04.92   15
  5 Fong, Abigail             16 Agua-MR              1:02.35    1:05.26   14
                  31.53     1:05.26 (33.73)
  6 Guba, Ali                 13 Gael-MR              1:05.92    1:06.33   13
                  32.64     1:06.33 (33.69)
  7 Lewandowski, Dorota       14 Agua-MR              1:06.46    1:08.24   12
                  33.21     1:08.24 (35.03)
  8 Benjamin, Malaika         14 Agua-MR              1:07.13    1:08.74   11
                  33.55     1:08.74 (35.19)
  9 Moore, Jhanna             14 Agua-MR              1:06.57    1:09.94    9
 10 Gleicher, Isabel          13 Agua-MR              1:09.58    1:10.14    7
                  34.37     1:10.14 (35.77)
 11 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:15.67    1:10.24    6
 12 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                1:09.72    1:10.82    5
                  34.66     1:10.82 (36.16)
 13 Walker, Tamar             16 Agua-MR                   NT    1:10.97    4
                  33.98     1:10.97 (36.99)
 14 Capella, Maria            16 Gael-MR              1:07.91    1:11.35    3
                  34.64     1:11.35 (36.71)
 15 Pyle, Emma                15 Gael-MR              1:12.33    1:12.28    2
 16 Shockness, Jasmine        14 Lie-MR               1:13.93    1:12.78    1
                  35.80     1:12.78 (36.98)
 17 Henn, Erin                12 Sac-NJ               1:14.23    1:13.01
                  35.84     1:13.01 (37.17)
 18 Pashayan, Laura           14 Lie-MR               1:13.37    1:13.03
 19 Miller, Sydney            14 Agua-MR              1:11.14    1:13.33
                  35.90     1:13.33 (37.43)
 20 Lyver, Kellie             13 Gael-MR              1:14.08    1:13.67
                  35.82     1:13.67 (37.85)
 21 Harrington, Lucy          17 Lie-MR               1:13.91    1:13.91
 22 Schnapp, Maria            13 Agua-MR              1:13.18    1:14.00
                  36.99     1:14.00 (37.01)
 23 Bassmann, Amanda          14 SS-MR                1:13.08    1:14.04
                  35.80     1:14.04 (38.24)
 24 Sicora, Brittany          15 Sac-NJ               1:11.05    1:14.40
                  36.53     1:14.40 (37.87)
 25 Meyendorff, Anna          17 SS-MR                1:13.47    1:15.30
                  36.50     1:15.30 (38.80)
 26 Kokoszka, Diana           14 Ciy-MR               1:15.03    1:15.56
                  36.36     1:15.56 (39.20)
 27 Patton, Colleen           13 Lie-MR               1:23.74    1:15.77
                  37.36     1:15.77 (38.41)
 28 Fradkin, Becky            13 SS-MR                1:12.86    1:15.87
                  37.28     1:15.87 (38.59)
 29 Piskin, Tori              13 Agua-MR              1:15.96    1:17.01
                  37.80     1:17.01 (39.21)
 30 Mulligan, Nicole          14 Ciy-MR               1:16.64    1:17.46
                  37.90     1:17.46 (39.56)
 31 Bhagat, Ayesha            15 Agua-MR                   NT    1:17.49
                  36.98     1:17.49 (40.51)
 32 Brown, Brittany           14 Gael-MR              1:18.40    1:17.56
                  38.01     1:17.56 (39.55)
 33 Feinman, Elisa            15 Agua-MR                   NT    1:17.59
 34 Madalena, Kathryn         12 Lie-MR               1:16.25    1:18.10
                  38.22     1:18.10 (39.88)
 34 Sammons, Lauren           15 Sac-NJ               1:16.75    1:18.10
                  38.59     1:18.10 (39.51)
 36 Stewart, Katherine        14 Agua-MR                   NT    1:18.39
                  37.95     1:18.39 (40.44)
 37 Carrel, Lilly             14 SS-MR                1:16.17    1:18.73
 38 Wemer, Jessica            17 SS-MR                1:16.07    1:21.14
                  39.23     1:21.14 (41.91)
 39 Schwartz, Claire          16 Agua-MR              1:20.85    1:21.57
                  39.54     1:21.57 (42.03)
 39 Rudolph, Holly            12 Lie-MR               1:19.69    1:21.57
 41 Cochran, Tara             13 SS-MR                1:22.10    1:22.10
 42 Doino, Jaclyn             13 Gael-MR              1:19.83    1:22.28
                  39.94     1:22.28 (42.34)
 43 McCabe, Jennifer          13 Ciy-MR               1:34.12    1:23.49
                  40.83     1:23.49 (42.66)
 44 Schwartz, Allie           15 Agua-MR                   NT    1:24.76
                  41.47     1:24.76 (43.29)
 45 Burgos, Alexis            14 Ciy-MR               1:23.43    1:25.53
 46 Dolan, Erin               14 Ciy-MR               1:23.61    1:26.18
                  42.21     1:26.18 (43.97)
 47 Louie, Monica             17 Ciy-MR               1:23.64    1:27.65
                  43.58     1:27.65 (44.07)
 48 Myers, Madeleine          16 Yfd-MR                    NT    1:29.67
                  43.69     1:29.67 (45.98)
 49 Georgescu, Mary           13 Agua-MR              1:31.39    1:30.36
                  44.64     1:30.36 (45.72)
 50 Megherian, Allison        16 Ciy-MR               1:34.03    1:30.97
                  44.51     1:30.97 (46.46)
 51 Lu, Rachel                12 Sac-NJ               1:30.00    1:32.32
                  44.59     1:32.32 (47.73)
 52 Harrison, Laura           13 Ciy-MR               1:33.92    1:33.26
 53 Shi, Lucy                 13 Agua-MR              1:48.22    1:33.62
                  45.07     1:33.62 (48.55)
 54 Fong, Danielle            13 Agua-MR              1:53.41    1:56.22
 -- Pecoraro, Danielle        15 Cond-MR              1:40.00         DQ
                1:40.81           DQ (8.03)
 -- Van Munching, Anna        13 Agua-MR                   NT         DQ
                  43.33          DQ (47.11)

Event 8  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ahern, Michael            14 Lie-MR               1:00.06    1:00.80   20
                  30.64     1:00.80 (30.16)
  2 Meyendorff, Andrew        15 SS-MR                1:03.57    1:01.80   17
                  30.43     1:01.80 (31.37)
  3 Chow, Daniel              16 Bad-MR               1:00.04    1:02.77   16
  4 Klevtsov, Yan             15 Agua-MR                   NT    1:03.15   15
                  28.65     1:03.15 (34.50)
  5 Reynoso, BJ               15 Agua-MR              1:02.55    1:04.54   14
                  31.32     1:04.54 (33.22)
  6 Chow, Kyle                14 Bad-MR               1:05.61    1:05.38   13
  7 Schiff, Samuel            16 Sac-NJ               1:04.03    1:05.49   12
  8 Maynard, Phil             15 Agua-MR              1:06.10    1:05.75   11
                  32.59     1:05.75 (33.16)
  9 Zaino, Joe                14 SS-MR                1:08.82    1:07.61    9
                  32.92     1:07.61 (34.69)
 10 Nagy, Mate                15 Agua-MR                   NT    1:08.22    7
                  33.67     1:08.22 (34.55)
 11 Morris, Mac               17 Agua-MR                   NT    1:09.21    6
                  34.74     1:09.21 (34.47)
 12 Rong, Michael             14 Sac-NJ               1:05.30    1:09.43    5
                  34.13     1:09.43 (35.30)
 13 Kennon, Jack              15 Bad-MR               1:08.87    1:11.26    4
 14 Russo, Matt               17 Owa-MR               1:08.44    1:12.12    3
                  36.04     1:12.12 (36.08)
 15 Raczynski, Joseph         13 Agua-MR              1:08.45    1:12.18    2
                  33.92     1:12.18 (38.26)
 16 Heath, Michael            13 Gael-MR              1:09.34    1:12.61    1
                  34.58     1:12.61 (38.03)
 17 Tanney, Steven            17 Cond-MR              1:09.88    1:13.06
                  36.16     1:13.06 (36.90)
 18 Kuo, Theodore             11 Lie-MR               1:13.12    1:13.27
                  36.39     1:13.27 (36.88)
 19 Carlucci, Evan            15 Yfd-MR               1:17.91    1:15.01
                  37.01     1:15.01 (38.00)
 20 Novitch, Adam             13 SS-MR                1:18.13    1:16.11
 21 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               1:17.52    1:16.60
                  37.02     1:16.60 (39.58)
 22 Tischler, Eric            14 Ciy-MR               1:16.53    1:17.06
 23 Skotnicki, Martyn         14 Agua-MR              1:15.52    1:17.37
                  37.06     1:17.37 (40.31)
 24 Lazar, Andre              14 Yfd-MR               1:24.03    1:17.47
                  37.52     1:17.47 (39.95)
 25 Nudel, Marc               15 Cond-MR              1:15.52    1:17.49
                  37.59     1:17.49 (39.90)
 26 Tam, Stephen              14 Ciy-MR               1:30.00    1:34.21
                  45.40     1:34.21 (48.81)
 -- Sirmans, Marcus           13 Gael-MR              1:10.12         DQ
 -- Fournier, Clement         14 Agua-MR                   NT         DQ
                  43.13          DQ (43.50)
 -- Torres, Igor              13 SS-MR                1:34.31         DQ
 -- Jimenez, Jeremy           14 Ciy-MR               1:35.00         DQ
 -- Ching, Brian              13 Ciy-MR               1:25.00         DQ
                  47.28          DQ (51.86)

Event 9  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        38 Agua-MR              1:03.86    1:02.28   20
                  28.53     1:02.28 (33.75)
  2 Crane, Francesca          17 Agua-MR              1:03.75    1:02.45   17
                  29.23     1:02.45 (33.22)
  3 Lehner, Eliza             15 Agua-MR              1:04.42    1:03.19   16
                  15.05     1:03.19 (48.14)
  4 Beck, Patty               15 Gael-MR              1:03.22    1:03.61   15
                  29.87     1:03.61 (33.74)
  5 Guba, Ali                 13 Gael-MR              1:04.76    1:03.62   14
                  29.89     1:03.62 (33.73)
  6 Shiota, Lili              13 Agua-MR              1:03.14    1:04.15   13
                  28.97     1:04.15 (35.18)
  7 Roseman, Alexandra        17 Agua-MR              1:06.19    1:05.36   12
                  30.68     1:05.36 (34.68)
  8 Barnwell, Brittany        13 Bad-MR               1:09.00    1:06.27   11
                  31.31     1:06.27 (34.96)
  9 Shanja, Xhesika           14 Tty-MR               1:07.56    1:06.34    9
 10 Erni, Susanne             15 SS-MR                1:11.12    1:07.71    7
                  31.00     1:07.71 (36.71)
 11 Elizee, Juleen            13 Ciy-MR               1:08.90    1:10.28    6
                  31.64     1:10.28 (38.64)
 12 Turner, Ashley            14 SS-MR                1:10.53    1:10.74    5
                  32.37     1:10.74 (38.37)
 13 Henn, Erin                12 Sac-NJ               1:11.01    1:10.77    4
 14 Pashayan, Laura           14 Lie-MR               1:09.62    1:12.11    3
                  33.50     1:12.11 (38.61)
 15 Phillips, Danielle        14 SS-MR                1:13.16    1:13.09    2
                  32.60     1:13.09 (40.49)
 16 Walker, Tamar             16 Agua-MR                   NT    1:15.34    1
                  33.88     1:15.34 (41.46)
 17 Sicora, Brittany          15 Sac-NJ               1:12.23    1:15.87
 18 Harrington, Lucy          17 Lie-MR               1:14.19    1:16.12
                  35.36     1:16.12 (40.76)
 19 Brown, Brittany           14 Gael-MR              1:20.98    1:17.03
                  34.07     1:17.03 (42.96)
 20 Lyver, Kellie             13 Gael-MR              1:13.24    1:17.50
                  34.67     1:17.50 (42.83)
 21 Feinman, Elisa            15 Agua-MR                   NT    1:27.13
                  38.89     1:27.13 (48.24)
 22 Cochran, Tara             13 SS-MR                1:30.11    1:29.13
                  39.62     1:29.13 (49.51)
 23 Georgescu, Mary           13 Agua-MR              1:28.07    1:31.32
 24 Vingerhoets, Maddie       14 Agua-MR                   NT    1:34.97
 25 Piskin, Tori              13 Agua-MR                   NT    1:38.08
 26 Shi, Lucy                 13 Agua-MR                   NT    1:43.41
                  46.16     1:43.41 (57.25)
 27 Fong, Danielle            13 Agua-MR                   NT    2:19.62
                1:06.63   2:19.62 (1:12.99)
 -- Velez, Nicolle            13 Agua-MR                   NT         DQ
                  42.45          DQ (55.08)

Event 10  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton         18 Agua-MR                51.16      52.84   20
                  24.86       52.84 (27.98)
  2 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR                 54.48      53.41   17
                  25.12       53.41 (28.29)
  3 Liang, Truman             15 Un-Ag-MR                  NT      56.73   16
                  26.57       56.73 (30.16)
  4 Maynard, Phil             15 Agua-MR                57.54      59.66   15
                  28.11       59.66 (31.55)
  5 Woo, Shaun                17 Agua-MR                58.99      59.68   14
  6 Fowler, Marcus            15 Sac-NJ               1:02.95    1:02.28   13
                  28.81     1:02.28 (33.47)
  7 Pouchiline, Serge         15 DSC-MR                 56.00    1:02.37   12
                  28.50     1:02.37 (33.87)
  8 Bushlow, Eric             18 Agua-MR              1:00.65    1:02.70   11
                  29.46     1:02.70 (33.24)
  9 Ahern, Michael            14 Lie-MR               1:03.35    1:02.79    9
 10 Chornyy, Valeriy          17 Agua-MR                   NT    1:03.02    7
                  28.66     1:03.02 (34.36)
 11 Martinez-White, Naeem     14 Agua-MR              1:08.41    1:08.86    6
                  31.90     1:08.86 (36.96)
 12 Sirmans, Marcus           13 Gael-MR              1:11.03    1:09.41    5
 13 Ejerta, Kenneth           13 Ciy-MR               1:14.38    1:09.47    4
                  32.66     1:09.47 (36.81)
 14 Kuo, Theodore             11 Lie-MR               1:12.02    1:11.31    3
                  33.68     1:11.31 (37.63)
 15 Bergamini, Danny          15 Gael-MR              1:10.98    1:11.69    2
                  32.20     1:11.69 (39.49)
 16 Sweetman, Kris            13 Ciy-MR               1:11.06    1:11.97    1
                  33.35     1:11.97 (38.62)
 17 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Lie-MR               1:13.37    1:12.29
 18 Navy, Marc                15 Yfd-MR               1:21.85    1:16.07
 19 Terracciano, Ryan         13 Sac-NJ               1:42.10    1:16.44
                  33.51     1:16.44 (42.93)
 20 Sweetman, Brandon         12 Ciy-MR               1:19.40    1:19.26
                  37.20     1:19.26 (42.06)
 21 Tischler, Eric            14 Ciy-MR               1:19.10    1:19.75
                  36.76     1:19.75 (42.99)

Event 11  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Bad-MR                 24.52      24.68   20
  2 Willeboordse, Fall        38 Agua-MR                24.70      25.05   17
  3 Illescas, Jennifer        17 Agua-MR                23.94      25.93   16
  4 Lehner, Eliza             15 Agua-MR                26.73      26.73   15
  5 Fong, Abigail             16 Agua-MR                25.92      26.74   14
  6 Bodnar, Katharine         14 Agua-MR                26.76      26.77   13
  7 Beck, Patty               15 Gael-MR                25.53      26.86   12
  8 Turner, Ashley            14 SS-MR                  26.38      26.94   11
  9 Lewandowski, Dorota       14 Agua-MR                26.51      26.97    9
 10 Lee, Katherine            15 Agua-MR                26.91      27.07    7
 11 Crane, Francesca          17 Agua-MR                26.74      27.16    6
 12 Casado, Laurie            13 Ciy-MR                 25.61      27.31    5
 13 Walker, Tamar             16 Agua-MR                   NT      27.38    4
 14 Roseman, Alexandra        17 Agua-MR                27.41      27.60    3
 15 Phillips, Danielle        14 SS-MR                  27.06      27.83    2
 16 Benjamin, Malaika         14 Agua-MR                27.05      27.92    1
 17 Miller, Sydney            14 Agua-MR                26.31      28.03
 18 Capella, Maria            16 Gael-MR                28.27      28.29
 19 Moore, Jhanna             14 Agua-MR                26.89      28.30
 19 Lyver, Kellie             13 Gael-MR                26.62      28.30
 21 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                  27.25      28.34
 22 Gleicher, Isabel          13 Agua-MR                27.95      28.47
 23 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 29.17      28.67
 24 Brown, Brittany           14 Gael-MR                28.86      28.69
 24 Sicora, Brittany          15 Sac-NJ                 26.79      28.69
 26 Meyendorff, Anna          17 SS-MR                  28.10      28.77
 27 Bassmann, Amanda          14 SS-MR                  29.34      29.07
 28 Bhagat, Ayesha            15 Agua-MR                   NT      29.49
 29 Schnapp, Maria            13 Agua-MR                29.23      29.51
 30 Fradkin, Becky            13 SS-MR                  29.76      29.65
 31 McNally, Elise            14 Gael-MR                29.45      29.66
 32 Parmiter, Lindsey         13 Lie-MR                 29.19      29.81
 33 Pyle, Emma                15 Gael-MR                29.58      30.06
 34 Zweig, Julia              16 Agua-MR                   NT      30.26
 35 Sanicola, Kerrianne       15 Cond-MR                33.00      30.65
 36 Petrelis, Deanna          13 Sac-NJ                 30.95      30.94
 37 Carrel, Lilly             14 SS-MR                  30.76      31.14
 38 Sammons, Lauren           15 Sac-NJ                 29.75      31.15
 39 Doino, Jaclyn             13 Gael-MR                29.72      31.21
 40 Cochran, Tara             13 SS-MR                  31.86      31.29
 41 Lewis, Isobel             13 Yfd-MR                 30.72      31.38
 42 Schwartz, Allie           15 Agua-MR                   NT      31.45
 43 Schwartz, Claire          16 Agua-MR                31.28      31.71
 44 Vetere, Joanna            13 Lie-MR                 31.55      31.96
 45 Lu, Rachel                12 Sac-NJ                 30.99      32.91
 46 Wemer, Jessica            17 SS-MR                  28.22      33.29
 47 Pecoraro, Danielle        15 Cond-MR                35.00      34.78
 48 Eidler, Callie            15 Yfd-MR                 35.21      35.27
 49 Megherian, Allison        16 Ciy-MR                 34.80      36.08
 50 Carlisle, Hannah          12 Sac-NJ                 30.99      39.95

Event 12  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton         18 Agua-MR                21.70      22.03   20
  2 Liang, Truman             15 Un-Ag-MR                  NT      22.25   17
  3 Ahern, Michael            14 Lie-MR                 24.02      24.07   16
  4 Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR                 23.62      24.16   15
  5 Reynoso, BJ               15 Agua-MR                24.69      24.27   14
  6 Klevtsov, Yan             15 Agua-MR                   NT      24.65   13
  7 Morris, Mac               17 Agua-MR                   NT      24.98   12
  8 Pouchiline, Serge         15 DSC-MR                 23.50      25.19   11
  9 Chornyy, Valeriy          17 Agua-MR                   NT      25.22    9
 10 Zaino, Joe                14 SS-MR                  25.58      25.29    7
 11 Curci, Brian              17 Agua-MR                24.92      25.31    6
 12 Petrosian, Sergey         15 Tty-MR                 24.97      25.53    5
 13 Meyendorff, Andrew        15 SS-MR                  25.51      25.54    4
 14 Tanney, Steven            17 Cond-MR                24.70      25.57    3
 15 Morgan, Nicholas          17 Agua-MR                26.95      25.60    2
 16 Borger, Brian             16 Agua-MR                25.58      26.05    1
 17 Arias, Luis               17 Agua-MR                   NT      26.06
 18 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR                 26.71      26.11
 19 Schiff, Samuel            16 Sac-NJ                 24.96      26.13
 20 Nagy, Mate                15 Agua-MR                   NT      26.53
 21 Russo, Matt               17 Owa-MR                 25.24      26.63
 22 Shalmiyev, Emil           17 Agua-MR                   NT      26.68
 23 Terracciano, Ryan         13 Sac-NJ                 27.81      26.75
 24 Lee, John                 14 DSC-MR                 27.19      26.77
 25 Navy, Marc                15 Yfd-MR                 26.94      27.00
 26 Travieso, Alec            15 Agua-MR                30.04      27.02
 27 Bushlow, Eric             18 Agua-MR                26.00      27.22
 28 Bergamini, Danny          15 Gael-MR                26.31      27.33
 29 Holek, Thomas             13 Gael-MR                26.76      27.53
 30 Han, Christopher          14 Yfd-MR                 26.10      27.79
 31 Sirmans, Marcus           13 Gael-MR                27.03      27.95
 32 Carlucci, Evan            15 Yfd-MR                 27.73      28.03
 33 Heath, Michael            13 Gael-MR                27.27      28.07
 34 Rong, Michael             14 Sac-NJ                 28.74      28.56
 35 Nishi, Thomas             13 SS-MR                  30.05      28.83
 36 Nudel, Marc               15 Cond-MR                29.02      29.33
 37 Skotnicki, Martyn         14 Agua-MR                30.61      30.21
 38 Novitch, Adam             13 SS-MR                  32.52      30.88
 39 Torres, Igor              13 SS-MR                  32.58      31.28
 40 Battisti, Marc            13 Lie-MR                 33.00      31.61
 41 Jimenez, Jeremy           14 Ciy-MR                 33.78      34.21
 42 Shanja, Ilir              10 Tty-MR                 37.75      37.21
 -- Weiner, Ben               13 Cond-MR                27.57         DQ

Event 13  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wollner, Margaret         16 Agua-MR              4:41.15    4:40.05   20
                  29.67     1:03.10 (33.43)     1:40.70 (37.60)     2:17.19 (36.49)
        2:56.65 (39.46)     3:36.68 (40.03)     4:09.02 (32.34)     4:40.05 (31.03)
  2 Derlath, Erica            14 Lie-MR               4:46.57    4:40.42   17
                  29.64     1:03.80 (34.16)     1:39.72 (35.92)     2:15.67 (35.95)
        2:55.86 (40.19)     3:37.30 (41.44)     4:09.40 (32.10)     4:40.42 (31.02)
  3 Alejandro, Tricia         15 Un-Ag-MR             4:43.08    4:48.04   16
                  30.60     1:05.60 (35.00)     1:42.17 (36.57)     2:18.96 (36.79)
        3:00.10 (41.14)     3:42.47 (42.37)     4:16.04 (33.57)     4:48.04 (32.00)
  4 Evans, Laura              13 Bad-MR               4:54.22    4:49.29   15
  5 Staskiewicz, Sophie       15 Agua-MR              4:40.90    4:51.29   14
                  30.23     1:05.15 (34.92)     1:42.31 (37.16)     2:18.85 (36.54)
        3:02.26 (43.41)     3:46.40 (44.14)     4:19.23 (32.83)     4:51.29 (32.06)
  6 Healey, Vivian            16 Agua-MR              4:49.37    4:53.27   13
                  29.33     1:03.14 (33.81)     1:43.60 (40.46)     2:23.00 (39.40)
        3:04.43 (41.43)     3:45.59 (41.16)     4:20.39 (34.80)     4:53.27 (32.88)
  7 Palmeri, Stephanie        17 Lie-MR               4:59.23    4:54.69   12
                  30.56     1:05.49 (34.93)     1:43.88 (38.39)     2:21.83 (37.95)
        3:05.16 (43.33)     3:49.87 (44.71)     4:23.15 (33.28)     4:54.69 (31.54)
  8 Hartford, Catherine       17 Lie-MR               5:00.82    4:54.98   11
                  31.08     1:08.64 (37.56)     1:46.13 (37.49)     2:22.72 (36.59)
        3:05.66 (42.94)     3:49.59 (43.93)     4:23.05 (33.46)     4:54.98 (31.93)
  9 Sullivan, Ellen           16 Lie-MR               4:57.96    4:55.20    9
                  31.43     1:07.71 (36.28)     1:47.74 (40.03)     2:26.00 (38.26)
        3:06.40 (40.40)     3:49.08 (42.68)     4:22.57 (33.49)     4:55.20 (32.63)
 10 Ferrante, Francesca       14 Owa-MR               5:09.20    4:59.33    7
                  31.77     1:10.69 (38.92)     1:46.85 (36.16)     2:22.65 (35.80)
        3:05.78 (43.13)     3:49.63 (43.85)     4:25.04 (35.41)     4:59.33 (34.29)
 11 Bolander, Katie           14 Agua-MR              5:01.52    4:59.75    6
                  30.88     1:06.30 (35.42)     1:44.96 (38.66)     2:23.98 (39.02)
        3:07.99 (44.01)     3:51.73 (43.74)     4:26.12 (34.39)     4:59.75 (33.63)
 12 Liu, Lucy                 16 Agua-MR              4:54.40    5:00.08    5
                  30.66     1:06.74 (36.08)     1:44.07 (37.33)     2:20.40 (36.33)
        3:06.67 (46.27)     3:52.17 (45.50)     4:26.65 (34.48)     5:00.08 (33.43)
 13 Hogan, Michelle           12 Gael-MR              5:10.28    5:03.67    4
                  30.63     1:06.68 (36.05)     1:45.66 (38.98)     2:24.19 (38.53)
        3:09.32 (45.13)     3:55.52 (46.20)     4:29.94 (34.42)     5:03.67 (33.73)
 14 O'Connor, Katelyn         17 Gael-MR              4:58.63    5:03.69    3
                  30.40     1:07.10 (36.70)     1:44.90 (37.80)     2:23.02 (38.12)
        3:08.21 (45.19)     3:54.25 (46.04)     4:28.73 (34.48)     5:03.69 (34.96)
 15 Holleran, Michelle        16 Lie-MR               5:01.45    5:07.87    2
                  31.87     1:09.14 (37.27)     1:49.83 (40.69)     2:31.25 (41.42)
        3:12.88 (41.63)     3:56.37 (43.49)     4:32.47 (36.10)     5:07.87 (35.40)
 16 Roberts, Hilary           14 Agua-MR              5:12.19    5:08.29    1
                  33.64     1:11.96 (38.32)     1:50.05 (38.09)     2:28.46 (38.41)
        3:13.25 (44.79)     3:58.42 (45.17)     4:34.21 (35.79)     5:08.29 (34.08)
 17 Tannenbaum, Sarah         17 Agua-MR              5:05.62    5:08.85
                  32.88     1:09.02 (36.14)     1:49.83 (40.81)     2:30.18 (40.35)
        3:14.96 (44.78)     4:01.37 (46.41)     4:35.61 (34.24)     5:08.85 (33.24)
 18 Pirog, Francesca          16 Agua-MR              5:04.43    5:09.84
                  31.50     1:09.24 (37.74)     1:50.39 (41.15)     2:30.07 (39.68)
        3:16.07 (46.00)     4:01.95 (45.88)     4:36.73 (34.78)     5:09.84 (33.11)
 19 Ryan, Sarah               15 Lie-MR               5:12.84    5:09.92
                  31.79     1:08.56 (36.77)
            3:12.16 ( )     4:00.17 (48.01)     4:36.36 (36.19)     5:09.92 (33.56)
 20 Freeman, Brittany         15 Gael-MR              5:07.30    5:10.11
                  32.27     1:10.27 (38.00)     1:48.92 (38.65)     2:27.51 (38.59)
        3:14.06 (46.55)     4:01.30 (47.24)     4:36.58 (35.28)     5:10.11 (33.53)
 21 King, Andrea              14 Sac-NJ               5:07.45    5:10.81
                  33.68     1:14.28 (40.60)     1:55.62 (41.34)     2:35.32 (39.70)
        3:19.24 (43.92)     4:02.97 (43.73)     4:37.19 (34.22)     5:10.81 (33.62)
 22 Genovese, Kate            15 Lie-MR               5:02.99    5:11.13
 23 Rebovich, Holly           12 Sac-NJ               5:03.83    5:11.18
                  33.04     1:11.63 (38.59)     1:52.12 (40.49)     2:31.24 (39.12)
        3:17.42 (46.18)     4:03.44 (46.02)     4:38.15 (34.71)     5:11.18 (33.03)
 24 Barberio, Alyssa          17 Sac-NJ               5:15.00    5:12.18
                  31.98     1:08.64 (36.66)     1:51.01 (42.37)     2:32.48 (41.47)
        3:17.06 (44.58)     4:02.27 (45.21)     4:36.84 (34.57)     5:12.18 (35.34)
 25 Hartford, Laura           14 Lie-MR               5:16.94    5:15.33
                  32.91     1:12.43 (39.52)     1:51.58 (39.15)     2:30.37 (38.79)
        3:16.85 (46.48)     4:04.09 (47.24)     4:39.96 (35.87)     5:15.33 (35.37)
 26 Pollitt, Alena            14 Sac-NJ               5:24.63    5:16.58
 27 DiDonato, Emily           13 Owa-MR               5:17.17    5:16.78
                  36.19     1:19.66 (43.47)     2:01.95 (42.29)     2:43.69 (41.74)
        3:24.69 (41.00)     4:07.10 (42.41)     4:43.22 (36.12)     5:16.78 (33.56)
 28 Hutchinson-Maddox, Caitl  12 Agua-MR              5:25.84    5:17.14
                  32.04     1:11.44 (39.40)     1:52.73 (41.29)     2:32.63 (39.90)
        3:20.75 (48.12)     4:09.65 (48.90)     4:44.74 (35.09)     5:17.14 (32.40)
 29 Petrelis, Stephanie       17 Sac-NJ               5:18.54    5:17.37
                  34.58     1:17.29 (42.71)     1:57.94 (40.65)     2:37.98 (40.04)
        3:25.15 (47.17)     4:10.56 (45.41)     4:44.94 (34.38)     5:17.37 (32.43)
 30 Fong, Sandra              14 Agua-MR              5:11.86    5:19.66
 31 Miller, Mollie            16 Agua-MR              5:14.13    5:23.26
                  34.25     1:14.33 (40.08)     1:57.60 (43.27)     2:40.46 (42.86)
        3:26.54 (46.08)     4:13.41 (46.87)     4:52.51 (39.10)     5:23.26 (30.75)
 32 Kwa, Carolyn              17 Agua-MR              5:27.77    5:27.25
                  34.16     1:16.51 (42.35)     2:00.46 (43.95)   3:27.22 (1:26.76)
        4:12.15 (44.93)                             4:50.77 ( )     5:27.25 (36.48)
 33 Kwa, Adelene              12 Agua-MR              5:58.48    5:28.25
                  36.76     1:18.99 (42.23)     1:59.53 (40.54)     2:39.72 (40.19)
        3:25.68 (45.96)     4:14.32 (48.64)     4:52.28 (37.96)     5:28.25 (35.97)
 34 Golden, Stacey            14 Sac-NJ               5:27.90    5:28.95
                  35.49     1:15.02 (39.53)     1:58.19 (43.17)     2:41.25 (43.06)
        3:29.33 (48.08)     4:18.40 (49.07)     4:54.54 (36.14)     5:28.95 (34.41)
 35 Pavlin, Mekala            12 Agua-MR              5:31.17    5:29.10
                  35.76     1:19.71 (43.95)     2:01.38 (41.67)     2:42.99 (41.61)
        3:29.69 (46.70)     4:18.11 (48.42)     4:54.46 (36.35)     5:29.10 (34.64)
 36 Silleck, Stephanie        13 Sac-NJ               5:32.53    5:29.44
                  33.20     1:13.30 (40.10)     1:56.55 (43.25)     2:38.58 (42.03)
        3:26.38 (47.80)     4:14.54 (48.16)     4:52.70 (38.16)     5:29.44 (36.74)
 37 Erickson, Abigayle        13 Agua-MR              5:46.63    5:39.25
                                                    5:39.73 ( )         5:39.25 ( )
 38 Rubin, Ada                13 Agua-MR                   NT    5:39.54
                  37.63     1:22.31 (44.68)     2:05.44 (43.13)     2:47.92 (42.48)
        3:36.18 (48.26)     4:25.43 (49.25)     5:03.49 (38.06)     5:39.54 (36.05)
 39 Purcell, Kelsey           14 Agua-MR              5:34.35    5:43.62
                  37.34     1:23.26 (45.92)     2:07.22 (43.96)     2:49.25 (42.03)
        3:37.16 (47.91)     4:25.71 (48.55)     5:05.20 (39.49)     5:43.62 (38.42)
 40 O'Connell, Caitlin        16 Agua-MR                   NT    5:56.38
                  36.76     1:22.60 (45.84)     2:13.38 (50.78)     3:01.80 (48.42)
        3:50.97 (49.17)     4:40.70 (49.73)     5:19.90 (39.20)     5:56.38 (36.48)
 41 Shiota, Lena              11 Agua-MR                   NT    5:56.71
 42 Mihail, Renee             11 Agua-MR                   NT    6:01.09
                  40.33     1:30.39 (50.06)     2:17.76 (47.37)     3:05.41 (47.65)
        3:52.93 (47.52)     4:41.87 (48.94)     5:22.21 (40.34)     6:01.09 (38.88)
 43 Futterman, Kale           11 Agua-MR                   NT    6:01.16
                  36.08     1:24.11 (48.03)     2:10.91 (46.80)     2:55.23 (44.32)
        3:50.42 (55.19)     4:44.36 (53.94)     5:24.33 (39.97)     6:01.16 (36.83)
 44 Abramowitz, Ellen         15 Ciy-MR               5:45.00    6:10.82
                  33.32     1:15.68 (42.36)     2:04.80 (49.12)     2:54.25 (49.45)
        3:49.03 (54.78)     4:45.66 (56.63)   6:10.82 (1:25.16)
 -- Yildirim, Nesli           13 Agua-MR                   NT         DQ
                  37.20     1:25.33 (48.13)   3:04.29 (1:38.96)
            3:59.33 ( )     4:51.93 (52.60)     5:34.82 (42.89)          DQ (40.51)

Event 14  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Errico, John            15 Owa-MR               4:28.02    4:20.86   20
                  26.69       57.18 (30.49)     1:31.81 (34.63)     2:06.10 (34.29)
        2:43.95 (37.85)     3:22.44 (38.49)     3:52.60 (30.16)     4:20.86 (28.26)
  2 Sabala, Michael           24 Agua-MR              4:21.25    4:25.58   17
                  27.08       58.61 (31.53)     1:33.70 (35.09)     2:08.15 (34.45)
        2:45.74 (37.59)     3:24.48 (38.74)     3:55.24 (30.76)     4:25.58 (30.34)
  3 Stathopoulos, Cary        16 Agua-MR              4:21.98    4:31.08   16
                  28.28     1:01.38 (33.10)     1:35.82 (34.44)     2:10.58 (34.76)
        2:49.63 (39.05)     3:28.78 (39.15)     4:00.10 (31.32)     4:31.08 (30.98)
  4 D'Errico, Angelo          17 Owa-MR               4:39.89    4:37.12   15
  5 Altman-Kurosaki, Jonas    15 Agua-MR              4:35.17    4:37.23   14
                  27.76       59.94 (32.18)     1:33.64 (33.70)     2:08.16 (34.52)
        2:49.59 (41.43)     3:32.00 (42.41)     4:05.57 (33.57)     4:37.23 (31.66)
  6 Huff, Andrew              14 Bad-MR               4:50.00    4:40.50   13
                  28.57     1:01.78 (33.21)     1:37.20 (35.42)     2:11.61 (34.41)
        2:54.35 (42.74)     3:36.51 (42.16)     4:09.22 (32.71)     4:40.50 (31.28)
  7 Kopot, Andrey             16 Agua-MR                   NT    4:42.49   12
                  26.74       58.32 (31.58)     1:34.18 (35.86)     2:08.77 (34.59)
        2:51.43 (42.66)     3:34.54 (43.11)     4:08.82 (34.28)     4:42.49 (33.67)
  8 Chan, Lawrence            16 Ciy-MR               5:46.92    4:44.87   11
                  27.68     1:00.74 (33.06)     1:35.18 (34.44)     2:10.41 (35.23)
        2:52.08 (41.67)     3:36.39 (44.31)     4:10.70 (34.31)     4:44.87 (34.17)
  9 Alejandro, Steffen        13 Un-Ag-MR             4:55.64    4:46.44    9
                  30.40     1:06.70 (36.30)     1:44.79 (38.09)     2:22.25 (37.46)
        2:59.57 (37.32)     3:38.77 (39.20)     4:13.39 (34.62)     4:46.44 (33.05)
 10 Derlath, Jonathan         12 Lie-MR               5:06.92    4:49.47    7
                  31.96     1:09.29 (37.33)     1:46.15 (36.86)     2:22.61 (36.46)
        3:05.70 (43.09)     3:47.82 (42.12)     4:19.55 (31.73)     4:49.47 (29.92)
 11 Kim, Daniel               14 Ciy-MR               4:53.24    4:50.68    6
                  28.49     1:01.70 (33.21)     1:39.33 (37.63)     2:17.22 (37.89)
        2:59.56 (42.34)     3:42.80 (43.24)     4:17.77 (34.97)     4:50.68 (32.91)
 12 Pellegrino, Francesco     17 Owa-MR               5:21.56    4:52.25    5
                  28.68     1:01.88 (33.20)     1:42.11 (40.23)     2:22.50 (40.39)
        3:04.43 (41.93)     3:51.97 (47.54)     4:23.16 (31.19)     4:52.25 (29.09)
 13 Steel, Austin             14 Sac-NJ               5:10.00    4:52.32    4
                  29.13     1:05.01 (35.88)     1:42.11 (37.10)     2:18.02 (35.91)
        3:01.77 (43.75)     3:47.18 (45.41)     4:21.19 (34.01)     4:52.32 (31.13)
 14 Chen, Daniel              15 Tty-MR               4:35.89    4:53.39    3
                  29.90     1:06.03 (36.13)     1:43.37 (37.34)     2:20.35 (36.98)
        3:01.19 (40.84)     3:44.06 (42.87)     4:19.95 (35.89)     4:53.39 (33.44)
 15 Sallusto, Matthew         17 Owa-MR               5:06.18    4:54.17    2
 16 Sato, Ray                 15 Gael-MR              4:57.06    4:54.73    1
                  30.90     1:08.48 (37.58)     1:43.55 (35.07)     2:18.96 (35.41)
        3:01.92 (42.96)     3:46.29 (44.37)     4:20.71 (34.42)     4:54.73 (34.02)
 17 Barden, Thomas            17 Lie-MR               4:58.51    4:57.48
                  31.16     1:08.07 (36.91)     1:47.41 (39.34)     2:26.06 (38.65)
        3:04.90 (38.84)     3:49.90 (45.00)     4:24.82 (34.92)     4:57.48 (32.66)
 18 DiDonato, Michael         16 Owa-MR               5:14.76    4:58.57
                  28.90     1:03.83 (34.93)     1:44.41 (40.58)     2:24.99 (40.58)
        3:07.21 (42.22)     3:49.56 (42.35)     4:24.67 (35.11)     4:58.57 (33.90)
 19 Carlon, Christopher       15 Agua-MR              5:07.74    5:01.40
                  31.17     1:10.98 (39.81)     1:50.58 (39.60)     2:28.72 (38.14)
        3:10.17 (41.45)     3:51.70 (41.53)     4:27.72 (36.02)     5:01.40 (33.68)
 20 Cerra, Nicholas           13 Owa-MR               5:37.74    5:04.35
                  31.11     1:07.67 (36.56)     1:48.21 (40.54)     2:28.34 (40.13)
        3:12.40 (44.06)     3:56.46 (44.06)     4:31.67 (35.21)     5:04.35 (32.68)
 21 Molinelli, Joseph         15 Owa-MR               5:02.49    5:07.63
                  32.51     1:10.94 (38.43)     1:52.42 (41.48)     2:33.22 (40.80)
        3:12.84 (39.62)     3:52.82 (39.98)     4:30.58 (37.76)     5:07.63 (37.05)
 22 Colon, Joseph             15 Owa-MR               5:03.94    5:08.93
                  30.64     1:06.43 (35.79)     1:48.98 (42.55)     2:31.11 (42.13)
        3:12.90 (41.79)     3:54.95 (42.05)     4:33.23 (38.28)     5:08.93 (35.70)
 23 Rueda, Andres             17 Agua-MR                   NT    5:09.09
                  29.33     1:07.49 (38.16)     1:46.89 (39.40)     2:25.05 (38.16)
        3:12.83 (47.78)     4:00.43 (47.60)     4:35.02 (34.59)     5:09.09 (34.07)
 24 Staszewski, Alec          13 Owa-MR               7:09.54    5:12.47
                  30.42     1:07.56 (37.14)     1:46.24 (38.68)     2:25.22 (38.98)
        3:12.23 (47.01)     4:00.03 (47.80)     4:36.42 (36.39)     5:12.47 (36.05)
 25 Gleason, David            14 Agua-MR              5:38.86    5:13.08
                  30.48     1:08.61 (38.13)     1:48.66 (40.05)     2:28.08 (39.42)
        3:16.50 (48.42)     4:05.67 (49.17)     4:40.56 (34.89)     5:13.08 (32.52)
 26 Salayka, Douglas          17 Owa-MR               5:40.81    5:15.88
 27 Trinidad, Dustin          13 Owa-MR               6:10.69    5:19.26
                  33.41     1:13.00 (39.59)     1:54.56 (41.56)     2:35.09 (40.53)
        3:20.67 (45.58)     4:06.61 (45.94)     4:43.91 (37.30)     5:19.26 (35.35)
 28 Dempsey, Lukas            11 Agua-MR              5:54.72    5:22.56
                  33.81     1:13.30 (39.49)     1:53.98 (40.68)     2:34.34 (40.36)
        3:22.34 (48.00)     4:10.49 (48.15)     4:47.30 (36.81)     5:22.56 (35.26)
 29 Trinidad, Daryl           14 Owa-MR               5:50.88    5:23.50
                  32.57     1:10.57 (38.00)     1:51.93 (41.36)     2:33.62 (41.69)
        3:18.66 (45.04)     4:05.68 (47.02)     4:44.94 (39.26)     5:23.50 (38.56)
 30 Ochakovsky, Shawn         14 Unat-MR              6:11.98    5:25.92
                  34.18     1:17.51 (43.33)     1:59.18 (41.67)     2:39.67 (40.49)
        3:27.31 (47.64)     4:15.39 (48.08)     4:51.07 (35.68)     5:25.92 (34.85)
 31 Carlon, Timothy           13 Agua-MR              6:00.26    5:32.33
                  32.93     1:12.73 (39.80)     1:54.00 (41.27)     2:35.53 (41.53)
        3:25.64 (50.11)     4:17.60 (51.96)     4:56.06 (38.46)     5:32.33 (36.27)
 32 Sallusto, Jeff            13 Owa-MR               6:52.18    5:37.30
                  32.93     1:14.55 (41.62)     2:00.41 (45.86)     2:44.52 (44.11)
        3:32.71 (48.19)     4:21.32 (48.61)     4:59.22 (37.90)     5:37.30 (38.08)
 33 Sheffrey, Harold          12 Agua-MR              6:10.21    5:53.49
                  35.84     1:20.75 (44.91)     2:03.58 (42.83)     2:46.50 (42.92)
        3:39.08 (52.58)     4:31.29 (52.21)     5:12.79 (41.50)     5:53.49 (40.70)
 -- Haghighi, Kevin           14 Unat-MR              6:15.11         DQ
 -- Ochakovsky, Michael       14 Unat-MR              6:15.23         DQ
                  37.21     1:25.97 (48.76)     2:07.78 (41.81)     2:48.69 (40.91)
        3:36.28 (47.59)     4:25.89 (49.61)     5:03.58 (37.69)          DQ (46.34)

Event 15  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Derlath, Erica            14 Lie-MR               1:59.96    1:59.31   20
                  28.28       58.64 (30.36)     1:29.40 (30.76)     1:59.31 (29.91)
  2 Sullivan, Ellen           16 Lie-MR               2:00.01    2:00.10   17
                  28.33       58.54 (30.21)     1:29.73 (31.19)     2:00.10 (30.37)
  3 Hartford, Catherine       17 Lie-MR               2:03.08    2:02.68   16
                  28.56       59.93 (31.37)     1:31.56 (31.63)     2:02.68 (31.12)
  4 Alejandro, Tricia         15 Un-Ag-MR             1:59.61    2:02.79   15
                  28.50       59.62 (31.12)     1:31.53 (31.91)     2:02.79 (31.26)
  5 Ryan, Sarah               15 Lie-MR               2:05.34    2:03.09   14
                  28.71     1:00.35 (31.64)     1:32.37 (32.02)     2:03.09 (30.72)
  6 Baker, Meghan             13 Gael-MR              2:07.55    2:04.02   13
                  28.88     1:00.50 (31.62)     1:32.94 (32.44)     2:04.02 (31.08)
  7 Ferrante, Francesca       14 Owa-MR               2:06.59    2:04.54   12
                  28.76     1:01.20 (32.44)     1:33.37 (32.17)     2:04.54 (31.17)
  8 Palmeri, Stephanie        17 Lie-MR               2:04.05    2:05.00   11
                  29.46     1:00.93 (31.47)     1:32.94 (32.01)     2:05.00 (32.06)
  9 McNeely, Megan            16 Lie-MR               2:06.88    2:07.01    9
                  29.62     1:02.08 (32.46)     1:34.86 (32.78)     2:07.01 (32.15)
 10 Liu, Lucy                 16 Agua-MR              2:02.41    2:07.09    7
                  28.87     1:01.20 (32.33)     1:34.15 (32.95)     2:07.09 (32.94)
 11 Freeman, Brittany         15 Gael-MR              2:06.08    2:08.08    6
                  30.09     1:02.95 (32.86)     1:36.10 (33.15)     2:08.08 (31.98)
 12 Safran, Lily              17 Agua-MR              2:05.44    2:09.57    5
                  29.32     1:01.92 (32.60)     1:35.99 (34.07)     2:09.57 (33.58)
 13 Genovese, Kate            15 Lie-MR               2:03.86    2:09.61    4
                                                    2:03.12 ( )      2:09.61 (6.49)
 14 King, Andrea              14 Sac-NJ               2:14.50    2:09.88    3
                  29.28     1:02.23 (32.95)     1:36.45 (34.22)     2:09.88 (33.43)
 15 DiDonato, Emily           13 Owa-MR               2:08.12    2:10.01    2
 16 Hartford, Laura           14 Lie-MR               2:10.30    2:10.98    1
                  30.23     1:03.75 (33.52)     1:37.70 (33.95)     2:10.98 (33.28)
 17 Pirog, Francesca          16 Agua-MR              2:09.06    2:11.37
                  30.67     1:04.82 (34.15)     1:38.66 (33.84)     2:11.37 (32.71)
 18 Fong, Sandra              14 Agua-MR              2:08.48    2:11.38
                  29.87     1:02.94 (33.07)     1:37.16 (34.22)     2:11.38 (34.22)
 19 Holleran, Michelle        16 Lie-MR               2:10.17    2:12.15
                  30.54     1:03.71 (33.17)     1:37.98 (34.27)     2:12.15 (34.17)
 20 Tannenbaum, Sarah         17 Agua-MR              2:08.93    2:12.89
                  31.54     1:05.48 (33.94)     1:39.37 (33.89)     2:12.89 (33.52)
 21 Roberts, Hilary           14 Agua-MR              2:10.09    2:14.82
                  31.75     1:06.00 (34.25)     1:40.83 (34.83)     2:14.82 (33.99)
 22 Cheng, Emily              12 Lie-MR               2:15.68    2:15.69
 23 Kwa, Adelene              12 Agua-MR              2:35.95    2:20.23
                  32.03     1:09.10 (37.07)     1:45.69 (36.59)     2:20.23 (34.54)
 24 Golden, Stacey            14 Sac-NJ               2:19.94    2:20.25
                  32.92     1:08.66 (35.74)     1:44.68 (36.02)     2:20.25 (35.57)
 25 Rubin, Ada                13 Agua-MR              2:24.03    2:20.41
                  31.67     1:08.27 (36.60)     1:45.59 (37.32)     2:20.41 (34.82)
 26 Miller, Mollie            16 Agua-MR              2:15.82    2:22.35
                  33.75     1:10.10 (36.35)     1:46.63 (36.53)     2:22.35 (35.72)
 27 Erickson, Abigayle        13 Agua-MR              2:30.75    2:26.01
 28 Seker, Celine             13 Agua-MR              2:36.94    2:27.12
                  32.80     1:09.92 (37.12)     1:48.84 (38.92)     2:27.12 (38.28)
 29 Abramowitz, Ellen         15 Ciy-MR               2:26.98    2:29.91
                  31.93     1:09.80 (37.87)     1:50.06 (40.26)     2:29.91 (39.85)
 30 Futterman, Kale           11 Agua-MR              2:20.95    2:30.48
                  34.71     1:12.95 (38.24)     1:52.84 (39.89)     2:30.48 (37.64)
 31 Shiota, Lena              11 Agua-MR              2:28.93    2:31.75
                  33.78     1:12.85 (39.07)     1:52.99 (40.14)     2:31.75 (38.76)
 32 Struve Hill, Elena        13 Agua-MR                   NT    2:53.27
                  39.98     1:24.78 (44.80)     2:09.67 (44.89)     2:53.27 (43.60)
 -- Pollitt, Alena            14 Sac-NJ               2:21.15         DQ
                  30.30     1:04.25 (33.95)     1:39.36 (35.11)          DQ (35.78)

Event 16  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pellegrino, Francesco     17 Owa-MR               1:53.67    1:53.86   20
                  26.62       56.26 (29.64)     1:25.20 (28.94)     1:53.86 (28.66)
  2 Kopot, Andrey             16 Agua-MR                   NT    1:59.09   17
                  26.15       56.72 (30.57)   1:59.09 (1:02.37)
  3 Attinello, Paul           14 Gael-MR              2:00.91    2:00.00   16
                  26.72       57.18 (30.46)     1:29.23 (32.05)     2:00.00 (30.77)
  4 Derlath, Jonathan         12 Lie-MR               2:01.27    2:00.45   15
                  28.61       59.67 (31.06)     1:30.91 (31.24)     2:00.45 (29.54)
  5 Carlon, Christopher       15 Agua-MR              2:02.42    2:01.27   14
  6 Barden, Thomas            17 Lie-MR               2:03.37    2:01.88   13
                  27.77       58.68 (30.91)     1:30.89 (32.21)     2:01.88 (30.99)
  7 Chen, Daniel              15 Tty-MR               2:04.57    2:02.62   12
                  27.36       58.51 (31.15)     1:31.11 (32.60)     2:02.62 (31.51)
  8 Shachar, Tal              14 Gael-MR              2:00.50    2:03.29   11
                  27.73       58.46 (30.73)     1:30.77 (32.31)     2:03.29 (32.52)
  9 Altman-Kurosaki, Jonas    15 Agua-MR              1:53.68    2:04.39    9
                  26.81       56.79 (29.98)     1:30.21 (33.42)     2:04.39 (34.18)
 10 Gleason, David            14 Agua-MR              2:09.91    2:05.48    7
                  28.21     1:00.81 (32.60)     1:33.89 (33.08)     2:05.48 (31.59)
 11 Sato, Ray                 15 Gael-MR              2:03.09    2:05.91    6
                  28.38     1:00.05 (31.67)     1:33.28 (33.23)     2:05.91 (32.63)
 12 Rueda, Andres             17 Agua-MR                   NT    2:06.19    5
                                1:03.98 ( )   2:06.19 (1:02.21)
 13 Alejandro, Steffen        13 Un-Ag-MR             2:04.50    2:08.98    4
                  29.08     1:02.78 (33.70)     1:36.50 (33.72)     2:08.98 (32.48)
 14 Ochakovsky, Gabriel       15 Owa-MR               2:23.58    2:09.85    3
                  29.72     1:02.41 (32.69)     1:36.57 (34.16)     2:09.85 (33.28)
 15 Carlon, Timothy           13 Agua-MR              2:25.16    2:12.54    2
                  30.09     1:03.82 (33.73)     1:38.71 (34.89)     2:12.54 (33.83)
 16 Wallace, Daniel           12 Owa-MR               2:13.58    2:14.31    1
                  29.91     1:03.61 (33.70)     1:39.34 (35.73)     2:14.31 (34.97)
 17 Dempsey, Lukas            11 Agua-MR              2:15.86    2:22.49
                  32.73     1:10.31 (37.58)     1:47.38 (37.07)     2:22.49 (35.11)
 18 Haghighi, Kevin           14 Unat-MR              2:20.96    2:24.75
 19 Carlucci, Evan            15 Yfd-MR                    NT    2:25.25
                  47.24   2:25.25 (1:38.01)
 20 Russo, Cameron            12 Owa-MR               2:25.63    2:25.28
                  44.83   2:25.28 (1:40.45)
 21 Sheffrey, Harold          12 Agua-MR              2:30.14    2:26.96
                  46.30   2:26.96 (1:40.66)
 22 Navy, Marc                15 Yfd-MR                    NT    2:27.66
                  48.02   2:27.66 (1:39.64)
 23 Han, Christopher          14 Yfd-MR                    NT    2:34.74
                  51.86   2:34.74 (1:42.88)
 24 Lazar, Andre              14 Yfd-MR                    NT    2:35.21
                  53.47   2:35.21 (1:41.74)

Event 17  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Evans, Laura              13 Bad-MR               2:29.21    2:33.25   20
                  33.94     1:12.47 (38.53)     1:52.80 (40.33)     2:33.25 (40.45)
  2 DiDonato, Emily           13 Owa-MR               2:32.43    2:37.17   17
                  36.38     1:16.60 (40.22)     1:56.77 (40.17)     2:37.17 (40.40)
  3 Wollner, Margaret         16 Agua-MR              2:41.57    2:38.08   16
                  36.01     1:16.43 (40.42)     1:57.38 (40.95)     2:38.08 (40.70)
  4 Barnwell, Brittany        13 Bad-MR               2:30.23    2:38.62   15
                  35.49     1:15.30 (39.81)     1:57.05 (41.75)     2:38.62 (41.57)
  5 Pflug, Jenn               13 Sac-NJ               2:34.74    2:38.73   14
                  36.30     1:16.45 (40.15)     1:57.79 (41.34)     2:38.73 (40.94)
  6 Holleran, Michelle        16 Lie-MR               2:35.76    2:40.14   13
                  36.19     1:16.88 (40.69)     1:58.77 (41.89)     2:40.14 (41.37)
  7 Sullivan, Ellen           16 Lie-MR               2:42.93    2:41.63   12
                  36.75     1:18.17 (41.42)     2:00.20 (42.03)     2:41.63 (41.43)
  8 Bolander, Katie           14 Agua-MR              2:39.38    2:43.71   11
  9 Kwa, Carolyn              17 Agua-MR              2:46.31    2:45.00    9
                  37.68     1:19.49 (41.81)     2:02.11 (42.62)     2:45.00 (42.89)
 10 McNeely, Megan            16 Lie-MR               2:46.30    2:47.05    7
                  38.49     1:21.42 (42.93)     2:05.29 (43.87)     2:47.05 (41.76)
 11 Miller, Mollie            16 Agua-MR              2:44.86    2:50.48    6
                  39.92     1:23.40 (43.48)     2:08.46 (45.06)     2:50.48 (42.02)
 12 Rebovich, Holly           12 Sac-NJ               2:43.27    2:50.58    5
                  39.65     1:23.47 (43.82)     2:09.09 (45.62)     2:50.58 (41.49)
 13 Parmiter, Lindsey         13 Lie-MR               2:52.27    2:52.23    4
                  40.40     1:23.69 (43.29)     2:08.25 (44.56)     2:52.23 (43.98)
 14 Purcell, Kelsey           14 Agua-MR              2:53.98    2:59.07    3
 15 Hutchinson-Maddox, Caitl  12 Agua-MR                   NT    2:59.30    2
                  40.32     1:26.94 (46.62)     2:14.10 (47.16)     2:59.30 (45.20)
 16 Rubin, Ada                13 Agua-MR                   NT    2:59.35    1
                  40.52     1:26.49 (45.97)     2:13.08 (46.59)     2:59.35 (46.27)
 17 Kwa, Adelene              12 Agua-MR                   NT    3:00.90
                  40.65     1:27.52 (46.87)     2:16.00 (48.48)     3:00.90 (44.90)
 18 Safran, Lily              17 Agua-MR              3:02.30    3:01.27
                  40.66     1:26.92 (46.26)     2:14.52 (47.60)     3:01.27 (46.75)
 19 Silleck, Stephanie        13 Sac-NJ               3:05.01    3:02.37
                  41.68     1:28.20 (46.52)     2:15.00 (46.80)     3:02.37 (47.37)
 20 Merlo, Allison            14 Lie-MR               2:59.43    3:02.42
                  41.62     1:28.51 (46.89)     2:14.77 (46.26)     3:02.42 (47.65)
 21 Pavlin, Mekala            12 Agua-MR                   NT    3:03.26
                  41.17     1:28.96 (47.79)     2:16.37 (47.41)     3:03.26 (46.89)
 22 O'Connell, Caitlin        16 Agua-MR              3:22.29    3:05.46
 23 Seker, Celine             13 Agua-MR              3:04.48    3:07.86
                  42.39     1:30.16 (47.77)     2:18.46 (48.30)     3:07.86 (49.40)
 24 Mihail, Renee             11 Agua-MR              3:10.05    3:09.43
                  43.79     1:32.69 (48.90)     2:21.86 (49.17)     3:09.43 (47.57)
 25 Myers, Madeleine          16 Yfd-MR                    NT    3:10.09
                  42.97     1:32.02 (49.05)     2:22.47 (50.45)     3:10.09 (47.62)
 26 Yildirim, Nesli           13 Agua-MR              3:15.86    3:14.29
                  44.05     1:34.84 (50.79)     2:25.97 (51.13)     3:14.29 (48.32)

Event 18  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Errico, Angelo          17 Owa-MR               2:15.60    2:19.10   20
                  30.13     1:05.76 (35.63)     1:42.33 (36.57)     2:19.10 (36.77)
  2 Chan, Lawrence            16 Ciy-MR               2:29.63    2:22.39   17
                  31.84     1:09.13 (37.29)     1:46.76 (37.63)     2:22.39 (35.63)
  3 Alejandro, Steffen        13 Un-Ag-MR             2:28.10    2:24.58   16
                  31.97     1:09.63 (37.66)     1:48.09 (38.46)     2:24.58 (36.49)
  4 Stathopoulos, Cary        16 Agua-MR              2:20.16    2:26.11   15
                  33.31     1:10.69 (37.38)     1:48.16 (37.47)     2:26.11 (37.95)
  5 D'Errico, John            15 Owa-MR               2:38.36    2:27.35   14
                  33.87     1:11.06 (37.19)     1:49.46 (38.40)     2:27.35 (37.89)
  6 Molinelli, Joseph         15 Owa-MR               2:19.63    2:29.05   13
                  33.38     1:11.45 (38.07)     1:49.38 (37.93)     2:29.05 (39.67)
  7 Colon, Joseph             15 Owa-MR               2:33.12    2:33.27   12
  8 Kim, Daniel               14 Ciy-MR               2:36.43    2:33.82   11
                  34.27     1:14.09 (39.82)     1:55.03 (40.94)     2:33.82 (38.79)
  9 Barden, Thomas            17 Lie-MR               2:33.93    2:35.23    9
                  34.20     1:13.12 (38.92)     1:54.80 (41.68)     2:35.23 (40.43)
 10 Sallusto, Matthew         17 Owa-MR               2:46.51    2:35.96    7
                  35.49     1:14.94 (39.45)     1:55.39 (40.45)     2:35.96 (40.57)
 11 Trinidad, Daryl           14 Owa-MR               2:47.23    2:43.52    6
                  36.38     1:17.48 (41.10)     2:00.45 (42.97)     2:43.52 (43.07)
 12 Petrosian, Sergey         15 Tty-MR                    NT    2:49.36    5
                                                    2:04.36 ( )     2:49.36 (45.00)
 13 Cerra, Nicholas           13 Owa-MR               3:09.17    2:51.85    4
                  39.51     1:23.98 (44.47)     2:08.21 (44.23)     2:51.85 (43.64)
 14 Sallusto, Jeff            13 Owa-MR               3:09.21    2:53.06    3
                  38.94     1:22.67 (43.73)     2:07.59 (44.92)     2:53.06 (45.47)
 15 Salayka, Douglas          17 Owa-MR               2:52.28    2:53.43    2
                  38.33     1:23.11 (44.78)     2:09.88 (46.77)     2:53.43 (43.55)
 16 Trinidad, Dustin          13 Owa-MR               2:58.35    2:55.29    1
 17 Steel, Austin             14 Sac-NJ               2:53.45    2:55.56
                  38.70     1:23.74 (45.04)     2:10.17 (46.43)     2:55.56 (45.39)
 18 Gleason, David            14 Agua-MR              3:02.48    2:57.71
                  39.51     1:26.25 (46.74)     2:13.03 (46.78)     2:57.71 (44.68)
 19 Haghighi, Kevin           14 Unat-MR              3:03.11    3:04.60
                  43.86     1:30.87 (47.01)     2:17.87 (47.00)     3:04.60 (46.73)
 20 Ochakovsky, Shawn         14 Unat-MR              3:04.16    3:04.97
                  42.23     1:30.46 (48.23)     2:17.79 (47.33)     3:04.97 (47.18)
 21 Ochakovsky, Michael       14 Unat-MR              3:01.55    3:06.30
                  42.06     1:29.20 (47.14)     2:17.97 (48.77)     3:06.30 (48.33)
 22 Sheffrey, Harold          12 Agua-MR              3:23.86    3:07.89
                  42.67     1:30.47 (47.80)     2:19.23 (48.76)     3:07.89 (48.66)

Event 19  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Staskiewicz, Sophie       15 Agua-MR              2:09.50    2:14.64   20
                  32.40     1:06.58 (34.18)     1:40.74 (34.16)     2:14.64 (33.90)
  2 Derlath, Erica            14 Lie-MR               2:17.68    2:15.63   17
                  32.24     1:06.38 (34.14)     1:40.94 (34.56)     2:15.63 (34.69)
  3 Liu, Lucy                 16 Agua-MR              2:10.32    2:17.47   16
                  32.43     1:07.48 (35.05)     1:42.98 (35.50)     2:17.47 (34.49)
  4 Ferrante, Francesca       14 Owa-MR               2:19.70    2:17.69   15
                  32.75     1:07.93 (35.18)     1:43.74 (35.81)     2:17.69 (33.95)
  5 Hartford, Catherine       17 Lie-MR               2:20.87    2:21.00   14
                                                    2:21.80 ( )         2:21.00 ( )
  6 Wollner, Margaret         16 Agua-MR              2:21.84    2:21.02   13
                  33.71     1:09.66 (35.95)     1:46.17 (36.51)     2:21.02 (34.85)
  7 Freeman, Brittany         15 Gael-MR              2:20.46    2:21.84   12
                  34.07     1:09.80 (35.73)     1:46.06 (36.26)     2:21.84 (35.78)
  8 O'Connor, Katelyn         17 Gael-MR              2:21.93    2:22.55   11
                  32.56     1:08.60 (36.04)     1:45.94 (37.34)     2:22.55 (36.61)
  9 Healey, Vivian            16 Agua-MR              2:21.60    2:24.98    9
                  33.87     1:11.06 (37.19)     1:48.71 (37.65)     2:24.98 (36.27)
 10 McNeely, Megan            16 Lie-MR               2:21.04    2:25.21    7
                  34.11     1:10.77 (36.66)     1:48.26 (37.49)     2:25.21 (36.95)
 11 Ryan, Sarah               15 Lie-MR               2:29.30    2:25.53    6
                  33.84     1:10.54 (36.70)     1:48.42 (37.88)     2:25.53 (37.11)
 12 Cheng, Emily              12 Lie-MR               2:30.05    2:26.73    5
                  34.65     1:11.59 (36.94)     1:49.60 (38.01)     2:26.73 (37.13)
 13 Baker, Meghan             13 Gael-MR              2:27.01    2:26.88    4
                  34.66     1:11.92 (37.26)     1:50.20 (38.28)     2:26.88 (36.68)
 14 Hogan, Michelle           12 Gael-MR              2:32.70    2:27.61    3
                  34.51     1:12.61 (38.10)     1:51.30 (38.69)     2:27.61 (36.31)
 15 Hartford, Laura           14 Lie-MR               2:30.07    2:28.85    2
                  34.86     1:12.27 (37.41)     1:51.16 (38.89)     2:28.85 (37.69)
 16 Safran, Lily              17 Agua-MR              2:21.95    2:29.79    1
                  34.82     1:12.43 (37.61)     1:51.45 (39.02)     2:29.79 (38.34)
 17 Pflug, Jenn               13 Sac-NJ               2:27.88    2:31.24
                  35.60     1:14.19 (38.59)     1:53.48 (39.29)     2:31.24 (37.76)
 18 Fong, Sandra              14 Agua-MR              2:25.41    2:31.52
                  35.70     1:14.36 (38.66)     1:53.58 (39.22)     2:31.52 (37.94)
 19 Genovese, Kate            15 Lie-MR               2:22.32    2:32.55
                  34.68     1:13.24 (38.56)     1:52.97 (39.73)     2:32.55 (39.58)
 20 Roberts, Hilary           14 Agua-MR              2:29.65    2:36.03
                  37.02     1:16.85 (39.83)     1:57.00 (40.15)     2:36.03 (39.03)
 21 Madalena, Kathryn         12 Lie-MR               2:51.30    2:38.15
                  37.92     1:19.08 (41.16)     1:59.57 (40.49)     2:38.15 (38.58)
 22 Kwa, Adelene              12 Agua-MR                   NT    2:38.63
                  37.64     1:17.98 (40.34)     1:58.77 (40.79)     2:38.63 (39.86)
 23 Erickson, Abigayle        13 Agua-MR              2:38.26    2:39.32
                  37.16     1:18.52 (41.36)     2:00.44 (41.92)     2:39.32 (38.88)
 24 Merlo, Allison            14 Lie-MR               2:53.44    2:41.00
                  38.16     1:18.94 (40.78)     2:00.20 (41.26)     2:41.00 (40.80)
 25 Shiota, Lena              11 Agua-MR                   NT    2:41.61
                  37.45     1:19.08 (41.63)     2:01.43 (42.35)     2:41.61 (40.18)
 26 Kwa, Carolyn              17 Agua-MR              2:33.60    2:45.07
 27 Seker, Celine             13 Agua-MR              2:47.48    2:45.46
                  37.98     1:19.59 (41.61)     2:02.77 (43.18)     2:45.46 (42.69)
 28 Meng, Margaret            12 Lie-MR               2:45.63    2:45.82
                  38.49     1:21.40 (42.91)     2:04.13 (42.73)     2:45.82 (41.69)
 29 Rubin, Ada                13 Agua-MR              2:53.46    2:45.92
 30 Purcell, Kelsey           14 Agua-MR              2:41.23    2:46.91
                  39.51     1:22.24 (42.73)     2:05.69 (43.45)     2:46.91 (41.22)
 31 Abramowitz, Ellen         15 Ciy-MR               2:51.11    2:50.81
                  38.13     1:20.80 (42.67)     2:06.69 (45.89)     2:50.81 (44.12)
 32 Lewis, Isobel             13 Yfd-MR                    NT    2:53.93
                  40.97     1:24.42 (43.45)     2:09.48 (45.06)     2:53.93 (44.45)
 33 O'Connell, Caitlin        16 Agua-MR              2:58.72    2:59.71
                  42.38     1:28.53 (46.15)     2:15.24 (46.71)     2:59.71 (44.47)
 34 Futterman, Kale           11 Agua-MR                   NT    3:02.49
                                2:46.57 ( )     3:02.49 (15.92)
 35 Yildirim, Nesli           13 Agua-MR                   NT    3:06.63
 36 Struve Hill, Elena        13 Agua-MR                   NT    3:22.32
                  46.24     1:37.56 (51.32)     2:31.71 (54.15)     3:22.32 (50.61)

Event 20  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Errico, John            15 Owa-MR               2:08.30    2:06.19   20
                  29.65     1:01.41 (31.76)     1:34.35 (32.94)     2:06.19 (31.84)
  2 Kopot, Andrey             16 Agua-MR                   NT    2:07.85   17
                  29.86     1:01.79 (31.93)     1:34.90 (33.11)     2:07.85 (32.95)
  3 Altman-Kurosaki, Jonas    15 Agua-MR              2:15.13    2:08.84   16
                                                    2:09.40 ( )         2:08.84 ( )
  4 Sabala, Michael           24 Agua-MR              2:00.30    2:09.95   15
                  29.97     1:03.11 (33.14)     1:38.44 (35.33)     2:09.95 (31.51)
  5 Stathopoulos, Cary        16 Agua-MR              2:08.22    2:10.16   14
                  30.74     1:03.67 (32.93)     1:37.52 (33.85)     2:10.16 (32.64)
  6 Chan, Lawrence            16 Ciy-MR               2:13.09    2:10.24   13
                  29.77     1:02.59 (32.82)     1:36.63 (34.04)     2:10.24 (33.61)
  7 Sato, Ray                 15 Gael-MR              2:11.42    2:13.70   12
                  30.53     1:03.80 (33.27)     1:38.58 (34.78)     2:13.70 (35.12)
  8 Attinello, Paul           14 Gael-MR              2:21.74    2:18.39   11
                  32.26     1:07.05 (34.79)     1:43.01 (35.96)     2:18.39 (35.38)
  9 Chen, Daniel              15 Tty-MR               2:17.21    2:19.56    9
                  32.48     1:08.09 (35.61)     1:44.83 (36.74)     2:19.56 (34.73)
 10 Derlath, Jonathan         12 Lie-MR               2:22.32    2:20.59    7
                  35.00     1:10.97 (35.97)     1:46.24 (35.27)     2:20.59 (34.35)
 11 Gleason, David            14 Agua-MR              2:27.22    2:20.89    6
                  34.24     1:10.15 (35.91)     1:46.35 (36.20)     2:20.89 (34.54)
 12 Carlon, Christopher       15 Agua-MR              2:26.49    2:22.00    5
                  33.82     1:10.72 (36.90)     1:46.80 (36.08)     2:22.00 (35.20)
 13 Rueda, Andres             17 Agua-MR                   NT    2:24.03    4
                  32.85     1:09.22 (36.37)     1:47.36 (38.14)     2:24.03 (36.67)
 14 D'Errico, Angelo          17 Owa-MR               2:38.55    2:25.06    3
                  35.26     1:12.63 (37.37)     1:49.82 (37.19)     2:25.06 (35.24)
 15 Carlon, Timothy           13 Agua-MR              2:31.76    2:25.87    2
 16 Staszewski, Alec          13 Owa-MR               2:34.48    2:26.04    1
                  34.18     1:11.07 (36.89)     1:48.59 (37.52)     2:26.04 (37.45)
 17 DiDonato, Michael         16 Owa-MR               2:41.28    2:27.94
 18 Pellegrino, Francesco     17 Owa-MR               2:20.56    2:28.02
                  33.93     1:11.67 (37.74)     1:50.37 (38.70)     2:28.02 (37.65)
 19 Sallusto, Matthew         17 Owa-MR               2:28.61    2:28.77
                  36.65     1:14.65 (38.00)     1:52.56 (37.91)     2:28.77 (36.21)
 20 Salayka, Douglas          17 Owa-MR               2:46.11    2:29.79
                  33.96     1:13.36 (39.40)     1:52.30 (38.94)     2:29.79 (37.49)
 21 Dempsey, Lukas            11 Agua-MR                   NT    2:36.19
                  37.03     1:17.04 (40.01)     1:57.41 (40.37)     2:36.19 (38.78)
 22 Cerra, Nicholas           13 Owa-MR               2:54.78    2:36.63
                  37.66     1:17.32 (39.66)     1:58.54 (41.22)     2:36.63 (38.09)
 23 Ochakovsky, Shawn         14 Unat-MR              2:39.56    2:37.32
                  36.76     1:16.89 (40.13)     1:57.86 (40.97)     2:37.32 (39.46)
 24 Molinelli, Joseph         15 Owa-MR               2:44.56    2:38.98
                  37.30     1:17.93 (40.63)     1:59.10 (41.17)     2:38.98 (39.88)
 25 Russo, Cameron            12 Owa-MR               2:39.21    2:39.54
                  36.52     1:17.16 (40.64)     1:59.01 (41.85)     2:39.54 (40.53)
 26 Trinidad, Daryl           14 Owa-MR               2:40.74    2:40.20
                  36.83     1:17.02 (40.19)     1:58.94 (41.92)     2:40.20 (41.26)
 27 Trinidad, Dustin          13 Owa-MR               2:42.92    2:41.44
                  37.47     1:18.30 (40.83)     2:00.44 (42.14)     2:41.44 (41.00)
 28 Sheffrey, Harold          12 Agua-MR              2:41.30    2:41.92
                  38.46     1:19.02 (40.56)     2:01.43 (42.41)     2:41.92 (40.49)
 29 Wallace, Daniel           12 Owa-MR               3:04.15    2:42.09
 30 Colon, Joseph             15 Owa-MR               2:33.40    2:42.23
                  37.86     1:18.89 (41.03)     2:01.07 (42.18)     2:42.23 (41.16)
 31 Ochakovsky, Michael       14 Unat-MR              2:50.16    2:42.85
                  38.82     1:19.88 (41.06)     2:02.07 (42.19)     2:42.85 (40.78)
 32 Sallusto, Jeff            13 Owa-MR               2:58.34    2:48.27
                  39.34     1:21.73 (42.39)     2:05.51 (43.78)     2:48.27 (42.76)
 -- Ochakovsky, Gabriel       15 Owa-MR               2:31.79         DQ
                  35.84     1:13.62 (37.78)     1:52.76 (39.14)          DQ (36.23)

Event 21  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Staskiewicz, Sophie       15 Agua-MR              2:12.77    2:14.00   20
                  24.25       58.79 (34.54)     1:34.05 (35.26)     2:14.00 (39.95)
  2 Palmeri, Stephanie        17 Lie-MR               2:19.15    2:16.59   17
  3 Healey, Vivian            16 Agua-MR              2:19.57    2:22.01   16
                  24.15     1:01.27 (37.12)     1:39.84 (38.57)     2:22.01 (42.17)
  4 Hogan, Michelle           12 Gael-MR              2:18.40    2:22.15   15
                  25.12     1:01.77 (36.65)     1:39.50 (37.73)     2:22.15 (42.65)
  5 O'Connor, Katelyn         17 Gael-MR              2:17.87    2:24.22   14
                  24.44     1:01.09 (36.65)     1:40.05 (38.96)     2:24.22 (44.17)
  6 Alejandro, Tricia         15 Un-Ag-MR             2:21.24    2:24.51   13
                  32.32     1:08.46 (36.14)     1:46.38 (37.92)     2:24.51 (38.13)
  7 Pogogeff, Jessica         16 Sac-NJ               2:17.54    2:24.57   12
                  25.21     1:01.38 (36.17)     1:39.70 (38.32)     2:24.57 (44.87)
  8 Bolander, Katie           14 Agua-MR              2:20.95    2:24.65   11
  9 Pirog, Francesca          16 Agua-MR              2:25.75    2:30.84    9
                  32.71     1:11.28 (38.57)     1:51.30 (40.02)     2:30.84 (39.54)
 10 Holleran, Michelle        16 Lie-MR               2:26.78    2:30.89    7
                  33.35     1:11.63 (38.28)     1:50.88 (39.25)     2:30.89 (40.01)
 11 Tannenbaum, Sarah         17 Agua-MR              2:20.50    2:31.00    6
                  27.03     1:04.86 (37.83)     1:44.01 (39.15)     2:31.00 (46.99)
 12 Golden, Stacey            14 Sac-NJ               2:37.87    2:39.33    5
                  35.54     1:16.01 (40.47)     1:58.03 (42.02)     2:39.33 (41.30)
 13 Pollitt, Alena            14 Sac-NJ               2:36.60    2:40.11    4
                  32.74     1:14.61 (41.87)     1:58.60 (43.99)     2:40.11 (41.51)
 14 Petrelis, Stephanie       17 Sac-NJ               2:37.05    2:43.63    3
 15 Kuzniewski, Megan         12 Lie-MR               3:13.68    2:51.15    2
                  37.84     1:23.86 (46.02)     2:08.75 (44.89)     2:51.15 (42.40)
 16 Erickson, Abigayle        13 Agua-MR                   NT    2:59.38    1
                  39.49     1:26.20 (46.71)     2:13.86 (47.66)     2:59.38 (45.52)
 17 Futterman, Kale           11 Agua-MR                   NT    3:06.64
                  39.89     1:28.18 (48.29)     2:18.34 (50.16)     3:06.64 (48.30)

Event 22  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sabala, Michael           24 Agua-MR              2:02.94    2:08.85   20
  2 Huff, Andrew              14 Bad-MR               2:13.00    2:12.75   17
  3 Kim, Daniel               14 Ciy-MR               2:11.80    2:14.12   16
  4 Shachar, Tal              14 Gael-MR              2:21.22    2:24.42   15
  5 DiDonato, Michael         16 Owa-MR               2:24.16    2:25.43   14
  6 Steel, Austin             14 Sac-NJ               2:29.18    2:27.31   13
  7 Staszewski, Alec          13 Owa-MR               2:50.72    2:40.22   12
  8 Dempsey, Lukas            11 Agua-MR                   NT    2:46.06   11

Event 23  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Derlath, Erica            14 Lie-MR              10:46.80   10:36.08   20
                  29.57     1:01.59 (32.02)     1:33.85 (32.26)     2:05.97 (32.12)
        2:38.43 (32.46)     3:10.36 (31.93)     3:42.48 (32.12)     4:14.66 (32.18)
        4:46.69 (32.03)     5:18.77 (32.08)     5:50.16 (31.39)     6:21.75 (31.59)
        6:53.93 (32.18)     7:26.48 (32.55)     7:58.18 (31.70)     8:30.20 (32.02)
        9:01.79 (31.59)     9:33.72 (31.93)    10:05.28 (31.56)    10:36.08 (30.80)
  2 Wollner, Margaret         16 Agua-MR             10:37.33   10:50.06   17
                  29.91     1:02.43 (32.52)     1:35.38 (32.95)     2:08.63 (33.25)
        2:41.55 (32.92)     3:14.15 (32.60)     3:46.69 (32.54)     4:19.32 (32.63)
        4:51.96 (32.64)     5:24.26 (32.30)     5:57.19 (32.93)     6:29.94 (32.75)
        7:02.58 (32.64)     7:35.09 (32.51)     8:07.88 (32.79)     8:40.66 (32.78)
        9:13.66 (33.00)     9:46.31 (32.65)    10:18.99 (32.68)    10:50.06 (31.07)
  3 Staskiewicz, Sophie       15 Agua-MR             10:40.79   10:55.91   16
                  30.17     1:02.67 (32.50)     1:35.72 (33.05)     2:08.90 (33.18)
        2:42.15 (33.25)     3:15.37 (33.22)     3:48.50 (33.13)     4:22.34 (33.84)
        4:56.13 (33.79)     5:29.61 (33.48)     6:03.02 (33.41)     6:36.46 (33.44)
        7:09.94 (33.48)     7:42.89 (32.95)     8:15.58 (32.69)     8:47.91 (32.33)
        9:20.38 (32.47)     9:52.71 (32.33)    10:24.71 (32.00)    10:55.91 (31.20)
  4 Hartford, Catherine       17 Lie-MR              11:10.97   10:59.81   15
                  30.10     1:02.74 (32.64)     1:35.85 (33.11)     2:08.43 (32.58)
        2:41.34 (32.91)     3:14.94 (33.60)     3:48.51 (33.57)     4:22.03 (33.52)
        4:54.94 (32.91)     5:27.59 (32.65)     6:00.59 (33.00)     6:34.08 (33.49)
        7:07.44 (33.36)     7:41.00 (33.56)     8:14.19 (33.19)     8:47.31 (33.12)
        9:20.88 (33.57)     9:54.68 (33.80)    10:27.69 (33.01)    10:59.81 (32.12)
  5 Alejandro, Tricia         15 Un-Ag-MR            10:45.70   11:01.17   14
                  30.10     1:02.57 (32.47)     1:35.59 (33.02)     2:08.64 (33.05)
        2:41.71 (33.07)     3:14.83 (33.12)     3:47.83 (33.00)     4:21.00 (33.17)
        4:54.31 (33.31)     5:27.48 (33.17)     6:00.94 (33.46)     6:34.13 (33.19)
        7:07.47 (33.34)     7:41.11 (33.64)     8:14.83 (33.72)     8:48.31 (33.48)
        9:21.69 (33.38)     9:55.15 (33.46)    10:28.67 (33.52)    11:01.17 (32.50)
  6 Palmeri, Stephanie        17 Lie-MR              11:03.63   11:07.67   13
  7 Liu, Lucy                 16 Agua-MR             11:04.52   11:10.65   12
                  29.96     1:02.62 (32.66)     1:35.37 (32.75)     2:08.59 (33.22)
        2:41.70 (33.11)     3:14.99 (33.29)     3:48.57 (33.58)     4:22.03 (33.46)
        4:55.65 (33.62)     5:29.38 (33.73)     6:03.52 (34.14)     6:37.75 (34.23)
        7:12.18 (34.43)     7:46.03 (33.85)     8:20.91 (34.88)     8:55.38 (34.47)
        9:29.00 (33.62)    10:03.81 (34.81)    10:37.90 (34.09)    11:10.65 (32.75)
  8 Ryan, Sarah               15 Lie-MR              11:55.40   11:22.60   11
                  31.23     1:05.77 (34.54)     1:38.60 (32.83)     2:13.00 (34.40)
        2:48.50 (35.50)     3:21.70 (33.20)     3:57.05 (35.35)     4:30.45 (33.40)
        5:05.63 (35.18)     5:40.06 (34.43)     6:15.46 (35.40)     6:49.17 (33.71)
        7:24.47 (35.30)     7:58.74 (34.27)     8:33.69 (34.95)     9:07.60 (33.91)
        9:43.11 (35.51)    10:16.69 (33.58)    10:50.74 (34.05)    11:22.60 (31.86)
  9 Ferrante, Francesca       14 Owa-MR              12:26.34   11:22.92    9
                  30.65     1:04.66 (34.01)     1:39.15 (34.49)     2:13.83 (34.68)
        2:48.53 (34.70)     3:22.69 (34.16)     3:57.28 (34.59)     4:31.69 (34.41)
        5:05.93 (34.24)     5:40.22 (34.29)     6:14.79 (34.57)     6:49.19 (34.40)
        7:23.82 (34.63)     7:58.46 (34.64)     8:33.18 (34.72)     9:07.63 (34.45)
        9:42.29 (34.66)    10:16.47 (34.18)    10:50.17 (33.70)    11:22.92 (32.75)
 10 Genovese, Kate            15 Lie-MR              11:25.88   11:26.98    7
                  30.37     1:04.10 (33.73)     1:38.66 (34.56)     2:13.19 (34.53)
        2:47.80 (34.61)     3:22.63 (34.83)     3:57.64 (35.01)     4:32.56 (34.92)
        5:07.03 (34.47)     5:41.99 (34.96)     6:17.18 (35.19)     6:51.88 (34.70)
        7:26.67 (34.79)     8:01.18 (34.51)     8:35.73 (34.55)     9:10.36 (34.63)
        9:44.96 (34.60)    10:19.51 (34.55)    10:53.90 (34.39)    11:26.98 (33.08)
 11 Healey, Vivian            16 Agua-MR             10:49.11   11:29.09    6
 12 Rebovich, Holly           12 Sac-NJ              11:42.45   11:32.30    5
                  31.12     1:04.99 (33.87)     1:39.76 (34.77)     2:14.88 (35.12)
        2:50.04 (35.16)     3:25.06 (35.02)     4:00.14 (35.08)     4:35.26 (35.12)
        5:10.15 (34.89)     5:45.37 (35.22)     6:20.73 (35.36)     6:55.54 (34.81)
        7:30.45 (34.91)     8:05.71 (35.26)     8:40.74 (35.03)     9:15.77 (35.03)
        9:50.60 (34.83)    10:25.18 (34.58)    10:59.60 (34.42)    11:32.30 (32.70)
 13 Hartford, Laura           14 Lie-MR              12:02.40   11:32.56    4
 14 Baker, Meghan             13 Gael-MR             11:13.29   11:33.70    3
                  31.44     1:05.39 (33.95)     1:40.20 (34.81)     2:15.54 (35.34)
        2:50.70 (35.16)     3:25.58 (34.88)     4:00.13 (34.55)     4:34.80 (34.67)
        5:09.50 (34.70)     5:44.50 (35.00)     6:19.30 (34.80)     6:54.38 (35.08)
        7:29.61 (35.23)     8:04.96 (35.35)     8:39.95 (34.99)     9:15.13 (35.18)
        9:50.05 (34.92)    10:25.20 (35.15)    10:59.89 (34.69)    11:33.70 (33.81)
 15 Pflug, Jenn               13 Sac-NJ              11:30.00   11:34.33    2
 16 Pogogeff, Jessica         16 Sac-NJ              13:26.44   11:34.38    1
                  31.37     1:05.40 (34.03)     1:39.66 (34.26)     2:14.05 (34.39)
        2:48.15 (34.10)     3:22.38 (34.23)     3:57.62 (35.24)     4:32.57 (34.95)
        5:08.04 (35.47)     5:43.27 (35.23)     6:18.25 (34.98)     6:53.20 (34.95)
        7:28.34 (35.14)     8:03.70 (35.36)     8:39.56 (35.86)     9:15.14 (35.58)
        9:50.45 (35.31)    10:26.16 (35.71)    11:00.81 (34.65)    11:34.38 (33.57)
 17 McNeely, Megan            16 Lie-MR              11:35.34   11:36.53
                  31.13     1:05.45 (34.32)     1:40.45 (35.00)     2:15.34 (34.89)
        2:50.16 (34.82)     3:25.17 (35.01)     4:00.69 (35.52)     4:36.09 (35.40)
        5:11.11 (35.02)     5:46.31 (35.20)     6:22.01 (35.70)     6:57.32 (35.31)
        7:32.67 (35.35)     8:08.12 (35.45)     8:42.84 (34.72)     9:18.50 (35.66)
        9:53.69 (35.19)    10:28.67 (34.98)    11:03.41 (34.74)    11:36.53 (33.12)
 18 Pirog, Francesca          16 Agua-MR             11:21.74   11:41.20
 19 King, Andrea              14 Sac-NJ              11:20.00   11:42.17
                  30.72     1:05.06 (34.34)     1:39.72 (34.66)     2:15.15 (35.43)
        2:50.55 (35.40)     3:25.42 (34.87)     4:00.44 (35.02)     4:35.74 (35.30)
        5:10.99 (35.25)     5:46.81 (35.82)     6:22.24 (35.43)     6:58.17 (35.93)
        7:33.93 (35.76)     8:09.30 (35.37)     8:45.05 (35.75)     9:20.78 (35.73)
        9:56.31 (35.53)    10:31.93 (35.62)    11:07.72 (35.79)    11:42.17 (34.45)
 20 Petrelis, Stephanie       17 Sac-NJ              11:49.16   11:45.76
                  31.93     1:06.53 (34.60)     1:41.61 (35.08)     2:17.20 (35.59)
        2:52.84 (35.64)     3:28.46 (35.62)     4:04.27 (35.81)     4:40.07 (35.80)
        5:15.71 (35.64)     5:51.60 (35.89)     6:27.17 (35.57)     7:02.74 (35.57)
        7:38.30 (35.56)     8:13.92 (35.62)     8:49.52 (35.60)     9:24.80 (35.28)
       10:00.35 (35.55)    10:36.23 (35.88)    11:11.71 (35.48)    11:45.76 (34.05)
 21 Barberio, Alyssa          17 Sac-NJ              12:00.00   11:49.41
                  30.62     1:04.84 (34.22)     1:40.39 (35.55)     2:15.87 (35.48)
        2:51.62 (35.75)     3:27.75 (36.13)     4:04.63 (36.88)     4:40.55 (35.92)
        5:16.14 (35.59)     5:51.89 (35.75)     6:27.93 (36.04)     7:03.83 (35.90)
        7:39.47 (35.64)     8:15.42 (35.95)     8:51.18 (35.76)     9:27.09 (35.91)
       10:03.32 (36.23)    10:39.21 (35.89)    11:15.09 (35.88)    11:49.41 (34.32)
 22 Bolander, Katie           14 Agua-MR             12:15.64   11:55.02
                  32.21     1:06.52 (34.31)     1:41.82 (35.30)     2:17.11 (35.29)
        2:53.18 (36.07)     3:29.10 (35.92)     4:05.51 (36.41)     4:41.96 (36.45)
        5:18.79 (36.83)     5:54.88 (36.09)     6:30.71 (35.83)     7:06.91 (36.20)
        7:42.96 (36.05)     8:19.55 (36.59)     8:55.34 (35.79)     9:31.88 (36.54)
       10:09.19 (37.31)    10:45.20 (36.01)    11:20.66 (35.46)    11:55.02 (34.36)
 23 Fong, Sandra              14 Agua-MR             11:50.73   11:55.36
 24 Safran, Lily              17 Agua-MR             11:28.24   11:57.54
                  31.35     1:05.06 (33.71)     1:40.41 (35.35)     2:15.86 (35.45)
        2:51.76 (35.90)     3:27.69 (35.93)     4:04.04 (36.35)     4:40.67 (36.63)
        5:17.44 (36.77)     5:54.20 (36.76)     6:30.46 (36.26)     7:07.01 (36.55)
        7:43.56 (36.55)     8:20.49 (36.93)     8:57.27 (36.78)     9:33.76 (36.49)
       10:10.29 (36.53)    10:46.66 (36.37)    11:22.85 (36.19)    11:57.54 (34.69)
 25 Hutchinson-Maddox, Caitl  12 Agua-MR             12:24.16   11:59.31
                  31.31     1:05.85 (34.54)     1:41.83 (35.98)     2:17.86 (36.03)
        2:54.28 (36.42)     3:30.74 (36.46)     4:07.09 (36.35)     4:44.00 (36.91)
        5:21.08 (37.08)     5:57.73 (36.65)     6:34.55 (36.82)     7:11.60 (37.05)
        7:48.42 (36.82)     8:25.41 (36.99)     9:02.08 (36.67)     9:38.55 (36.47)
       10:14.69 (36.14)    10:50.85 (36.16)    11:25.88 (35.03)    11:59.31 (33.43)
 26 DiDonato, Emily           13 Owa-MR              12:28.07   11:59.80
 27 Mark, Kelly               15 Lie-MR              12:04.60   12:00.74
                  30.45     1:04.66 (34.21)     1:40.16 (35.50)     2:16.38 (36.22)
        2:53.05 (36.67)     3:29.47 (36.42)     4:06.16 (36.69)     4:42.77 (36.61)
        5:19.59 (36.82)     5:56.25 (36.66)     6:32.54 (36.29)     7:09.52 (36.98)
        7:46.72 (37.20)     8:23.73 (37.01)     9:00.51 (36.78)     9:37.00 (36.49)
       10:13.51 (36.51)    10:50.08 (36.57)    11:25.96 (35.88)    12:00.74 (34.78)
 28 Golden, Stacey            14 Sac-NJ              11:35.80   12:03.14
                  33.54     1:08.79 (35.25)     1:44.88 (36.09)     2:20.97 (36.09)
        2:56.93 (35.96)     3:33.27 (36.34)     4:09.49 (36.22)     4:45.72 (36.23)
        5:22.02 (36.30)     5:58.40 (36.38)     6:35.03 (36.63)     7:11.37 (36.34)
        7:47.79 (36.42)     8:24.31 (36.52)     9:00.81 (36.50)     9:37.35 (36.54)
       10:13.96 (36.61)    10:50.86 (36.90)    11:27.50 (36.64)    12:03.14 (35.64)
 29 Roberts, Hilary           14 Agua-MR                   NT   12:17.04
                  34.15     1:10.63 (36.48)     1:48.05 (37.42)     2:25.38 (37.33)
        3:02.48 (37.10)     3:39.65 (37.17)     4:17.39 (37.74)     4:54.57 (37.18)
        5:32.14 (37.57)     6:09.40 (37.26)     6:46.04 (36.64)     7:23.77 (37.73)
        8:01.68 (37.91)     8:39.07 (37.39)     9:15.87 (36.80)     9:53.34 (37.47)
       10:30.31 (36.97)    11:07.09 (36.78)    11:43.15 (36.06)    12:17.04 (33.89)
 30 Shanley, Kelly            13 Lie-MR              13:00.00   12:19.31
 31 Pavlin, Mekala            12 Agua-MR             13:02.54   12:25.93
                  32.24     1:09.29 (37.05)     1:47.51 (38.22)     2:25.70 (38.19)
        3:03.88 (38.18)     3:41.80 (37.92)     4:20.09 (38.29)     4:58.44 (38.35)
        5:36.46 (38.02)     6:14.62 (38.16)     6:53.11 (38.49)     7:31.00 (37.89)
        8:08.67 (37.67)     8:46.30 (37.63)     9:23.95 (37.65)    10:01.49 (37.54)
       10:39.28 (37.79)    11:15.64 (36.36)    11:51.37 (35.73)    12:25.93 (34.56)
 32 Kwa, Carolyn              17 Agua-MR                   NT   12:48.82
 33 Silleck, Stephanie        13 Sac-NJ              13:35.06   12:58.62
                  34.05     1:11.58 (37.53)     1:49.91 (38.33)     2:29.31 (39.40)
        3:08.58 (39.27)     3:47.38 (38.80)     4:26.83 (39.45)     5:06.04 (39.21)
        5:46.01 (39.97)     6:25.58 (39.57)     7:04.75 (39.17)     7:44.42 (39.67)
        8:24.17 (39.75)     9:02.84 (38.67)     9:42.56 (39.72)    10:22.55 (39.99)
       11:01.98 (39.43)    11:41.05 (39.07)    12:19.93 (38.88)    12:58.62 (38.69)
 34 Kuzniewski, Megan         12 Lie-MR              13:45.00   13:02.00
 35 O'Connell, Caitlin        16 Agua-MR             12:57.93   13:08.34
                  34.77     1:14.54 (39.77)     1:54.97 (40.43)     2:35.35 (40.38)
        3:15.90 (40.55)     3:55.92 (40.02)     4:35.94 (40.02)     5:15.80 (39.86)
        5:55.84 (40.04)     6:36.03 (40.19)     7:16.05 (40.02)     7:55.82 (39.77)
        8:35.88 (40.06)     9:15.56 (39.68)     9:55.04 (39.48)    10:34.54 (39.50)
       11:13.94 (39.40)    11:53.20 (39.26)    12:31.17 (37.97)    13:08.34 (37.17)
 36 Purcell, Kelsey           14 Agua-MR             13:18.44   13:13.92
                  35.29     1:13.80 (38.51)     1:53.78 (39.98)     2:33.70 (39.92)
        3:14.17 (40.47)     3:54.73 (40.56)     4:34.57 (39.84)     5:14.92 (40.35)
        5:54.72 (39.80)     6:35.39 (40.67)     7:15.24 (39.85)     7:55.91 (40.67)
        8:35.98 (40.07)     9:16.23 (40.25)     9:56.35 (40.12)    10:36.45 (40.10)
       11:15.93 (39.48)    11:56.02 (40.09)    12:35.82 (39.80)    13:13.92 (38.10)
 37 Miller, Mollie            16 Agua-MR             12:45.22   13:30.63
                  37.93     1:17.98 (40.05)     1:57.91 (39.93)     2:39.26 (41.35)
        3:20.45 (41.19)     4:01.60 (41.15)     4:43.76 (42.16)     5:24.93 (41.17)
        6:07.14 (42.21)     6:48.94 (41.80)     7:30.16 (41.22)     8:11.84 (41.68)
        8:53.17 (41.33)     9:32.76 (39.59)    10:12.66 (39.90)    10:52.62 (39.96)
       11:33.63 (41.01)    12:14.44 (40.81)    12:54.13 (39.69)    13:30.63 (36.50)
 38 Mihail, Renee             11 Agua-MR                   NT   14:11.66
                  39.06     1:22.11 (43.05)     2:05.36 (43.25)     2:49.20 (43.84)
        3:32.32 (43.12)     4:16.66 (44.34)     4:59.47 (42.81)     5:42.49 (43.02)
        6:27.68 (45.19)     7:10.20 (42.52)     7:52.74 (42.54)     8:35.85 (43.11)
        9:19.11 (43.26)    10:03.15 (44.04)    10:45.63 (42.48)    11:27.96 (42.33)
       12:10.45 (42.49)    12:52.27 (41.82)    13:32.78 (40.51)    14:11.66 (38.88)
 -- Sullivan, Ellen           16 Lie-MR              10:49.93         DQ
                  30.24     1:03.50 (33.26)     1:37.86 (34.36)     2:11.63 (33.77)
        2:45.85 (34.22)     2:57.11 (11.26)        DQ (8:57.92)

Event 24  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sabala, Michael           24 Agua-MR             10:02.36   10:21.54   20
                  28.76       59.64 (30.88)     1:31.25 (31.61)     2:02.76 (31.51)
        2:34.36 (31.60)     3:06.19 (31.83)     3:38.09 (31.90)     4:10.03 (31.94)
        4:41.70 (31.67)     5:12.83 (31.13)     5:43.92 (31.09)     6:14.97 (31.05)
        6:46.44 (31.47)     7:17.48 (31.04)     7:48.60 (31.12)     8:19.90 (31.30)
        8:51.31 (31.41)     9:22.19 (30.88)     9:52.64 (30.45)    10:21.54 (28.90)
  2 Stathopoulos, Cary        16 Agua-MR                   NT   10:43.79   17
                  28.81       59.82 (31.01)     1:31.45 (31.63)     2:03.30 (31.85)
        2:34.63 (31.33)     3:06.39 (31.76)     3:38.50 (32.11)     4:10.42 (31.92)
        4:42.48 (32.06)     5:14.83 (32.35)     5:47.54 (32.71)     6:20.68 (33.14)
        6:53.80 (33.12)     7:26.88 (33.08)     8:00.18 (33.30)     8:33.30 (33.12)
        9:06.48 (33.18)     9:39.37 (32.89)    10:12.34 (32.97)    10:43.79 (31.45)
  3 Derlath, Jonathan         12 Lie-MR              11:09.70   10:45.82   16
                  29.73     1:02.35 (32.62)     1:35.53 (33.18)     2:08.25 (32.72)
        2:40.93 (32.68)     3:13.72 (32.79)     3:46.40 (32.68)     4:19.14 (32.74)
        4:52.10 (32.96)     5:24.83 (32.73)     5:56.80 (31.97)     6:29.31 (32.51)
        7:01.63 (32.32)     7:34.56 (32.93)     8:07.21 (32.65)     8:39.62 (32.41)
        9:12.08 (32.46)     9:44.35 (32.27)    10:16.05 (31.70)    10:45.82 (29.77)
  4 Pellegrino, Francesco     17 Owa-MR              10:32.15   10:49.67   15
                  28.84     1:00.62 (31.78)     1:33.16 (32.54)     2:05.77 (32.61)
        2:38.03 (32.26)     3:10.87 (32.84)     3:44.19 (33.32)     4:17.00 (32.81)
        4:49.76 (32.76)     5:22.91 (33.15)     5:55.63 (32.72)     6:28.46 (32.83)
        7:01.73 (33.27)     7:34.39 (32.66)     8:07.29 (32.90)     8:40.03 (32.74)
        9:12.95 (32.92)     9:46.12 (33.17)    10:18.34 (32.22)    10:49.67 (31.33)
  5 Shachar, Tal              14 Gael-MR             11:08.97   11:06.57   14
                  29.45     1:01.79 (32.34)     1:35.22 (33.43)     2:08.29 (33.07)
        2:41.97 (33.68)     3:16.31 (34.34)     3:50.40 (34.09)     4:24.59 (34.19)
        4:59.14 (34.55)     5:33.71 (34.57)     6:08.19 (34.48)     6:41.66 (33.47)
        7:15.32 (33.66)     7:49.04 (33.72)     8:22.98 (33.94)     8:56.59 (33.61)
        9:29.92 (33.33)    10:02.68 (32.76)    10:35.87 (33.19)    11:06.57 (30.70)
  6 Altman-Kurosaki, Jonas    15 Agua-MR             10:30.46   11:06.93   13
                  27.73       59.79 (32.06)     1:31.33 (31.54)     2:03.23 (31.90)
        2:36.59 (33.36)     3:11.65 (35.06)     3:47.76 (36.11)     4:23.60 (35.84)
        4:58.89 (35.29)     5:34.67 (35.78)     6:10.63 (35.96)     6:46.36 (35.73)
        7:17.87 (31.51)     7:52.52 (34.65)     8:27.94 (35.42)     9:02.49 (34.55)
        9:33.81 (31.32)    10:05.93 (32.12)    10:36.93 (31.00)    11:06.93 (30.00)
  7 Sallusto, Matthew         17 Owa-MR              10:46.43   11:11.49   12
  8 Alejandro, Steffen        13 Un-Ag-MR            12:01.50   11:19.75   11
                  30.01     1:03.91 (33.90)     1:38.14 (34.23)     2:12.11 (33.97)
        2:45.70 (33.59)     3:19.49 (33.79)     3:53.33 (33.84)     4:27.62 (34.29)
        5:01.76 (34.14)     5:36.14 (34.38)     6:11.07 (34.93)     6:45.74 (34.67)
        7:20.27 (34.53)     7:53.69 (33.42)     8:28.31 (34.62)     9:02.60 (34.29)
        9:37.02 (34.42)    10:10.35 (33.33)    10:45.63 (35.28)    11:19.75 (34.12)
  9 Carlon, Christopher       15 Agua-MR                   NT   11:21.65    9
                  29.91     1:03.08 (33.17)     1:37.67 (34.59)     2:11.79 (34.12)
        2:46.03 (34.24)     3:20.22 (34.19)     3:54.79 (34.57)     4:29.38 (34.59)
        5:04.37 (34.99)     5:39.46 (35.09)     6:14.61 (35.15)     6:49.96 (35.35)
        7:24.86 (34.90)     7:59.60 (34.74)     8:33.87 (34.27)     9:08.34 (34.47)
        9:42.31 (33.97)    10:16.82 (34.51)    10:50.41 (33.59)    11:21.65 (31.24)
 10 Kopot, Andrey             16 Agua-MR                   NT   11:35.78    7
                  29.96     1:02.94 (32.98)     1:37.05 (34.11)     2:11.31 (34.26)
        2:45.76 (34.45)     3:20.11 (34.35)     3:54.64 (34.53)     4:29.31 (34.67)
        5:04.00 (34.69)     5:38.90 (34.90)     6:13.61 (34.71)     6:48.14 (34.53)
        7:23.61 (35.47)     7:58.41 (34.80)     8:33.63 (35.22)     9:09.49 (35.86)
        9:46.39 (36.90)    10:23.85 (37.46)    11:00.53 (36.68)    11:35.78 (35.25)
 11 DiDonato, Michael         16 Owa-MR              11:34.06   11:37.76    6
                  30.24     1:03.30 (33.06)     1:36.75 (33.45)     2:10.53 (33.78)
        2:44.93 (34.40)     3:19.64 (34.71)     3:54.41 (34.77)     4:30.26 (35.85)
        5:06.60 (36.34)     5:42.68 (36.08)     6:19.13 (36.45)     6:54.97 (35.84)
        7:31.01 (36.04)     8:06.87 (35.86)     8:42.87 (36.00)     9:17.74 (34.87)
        9:52.97 (35.23)    10:28.96 (35.99)    11:04.21 (35.25)    11:37.76 (33.55)
 12 Chen, Daniel              15 Tty-MR                    NT   11:41.08    5
 13 Attinello, Paul           14 Gael-MR             11:15.08   11:45.08    4
                  29.99     1:03.91 (33.92)     1:38.82 (34.91)     2:13.51 (34.69)
        2:48.60 (35.09)     3:24.78 (36.18)     4:01.21 (36.43)     4:37.34 (36.13)
        5:12.14 (34.80)     5:47.57 (35.43)     6:24.84 (37.27)     7:01.41 (36.57)
        7:37.92 (36.51)     8:14.06 (36.14)     8:50.66 (36.60)     9:26.44 (35.78)
       10:02.69 (36.25)    10:37.80 (35.11)    11:12.18 (34.38)    11:45.08 (32.90)
 14 D'Errico, Angelo          17 Owa-MR              10:52.32   11:52.55    3
                  31.13     1:07.40 (36.27)     1:44.16 (36.76)     2:20.52 (36.36)
        2:57.17 (36.65)     3:34.41 (37.24)     4:12.16 (37.75)     4:48.57 (36.41)
        5:24.81 (36.24)     6:02.09 (37.28)     6:38.88 (36.79)     7:16.73 (37.85)
        7:53.50 (36.77)     8:30.31 (36.81)     9:06.84 (36.53)     9:44.30 (37.46)
       10:20.35 (36.05)    10:57.27 (36.92)    11:31.47 (34.20)    11:52.55 (21.08)
 15 Cerra, Nicholas           13 Owa-MR              11:57.26   11:53.05    2
                  31.72     1:07.46 (35.74)     1:43.59 (36.13)     2:20.28 (36.69)
        2:56.52 (36.24)     3:33.01 (36.49)     4:09.60 (36.59)     4:46.53 (36.93)
        5:23.32 (36.79)     5:59.09 (35.77)     6:34.96 (35.87)     7:10.96 (36.00)
        7:47.17 (36.21)     8:23.04 (35.87)     8:58.86 (35.82)     9:35.19 (36.33)
       10:10.46 (35.27)    10:45.95 (35.49)    11:20.67 (34.72)    11:53.05 (32.38)
 16 Rueda, Andres             17 Agua-MR                   NT   12:00.34    1
                  29.52     1:02.99 (33.47)     1:37.11 (34.12)     2:11.69 (34.58)
        2:46.50 (34.81)     3:21.72 (35.22)     3:57.31 (35.59)     4:34.61 (37.30)
        5:12.08 (37.47)     5:49.31 (37.23)     6:25.97 (36.66)     7:04.08 (38.11)
        7:42.85 (38.77)     8:20.56 (37.71)     8:57.59 (37.03)     9:34.79 (37.20)
       10:11.55 (36.76)    10:48.23 (36.68)    11:24.78 (36.55)    12:00.34 (35.56)
 17 Salayka, Douglas          17 Owa-MR              12:46.98   12:02.43
                  31.67     1:07.36 (35.69)     1:44.24 (36.88)     2:19.82 (35.58)
        2:56.56 (36.74)     3:33.20 (36.64)     4:08.90 (35.70)     4:44.26 (35.36)
        5:20.41 (36.15)     5:56.95 (36.54)     6:34.13 (37.18)     7:11.45 (37.32)
        7:48.86 (37.41)     8:25.20 (36.34)     9:02.30 (37.10)     9:38.64 (36.34)
       10:14.64 (36.00)    10:52.69 (38.05)    11:29.29 (36.60)    12:02.43 (33.14)
 18 Ochakovsky, Shawn         14 Unat-MR             12:31.21   12:04.61
                  32.03     1:07.80 (35.77)     1:44.16 (36.36)     2:20.60 (36.44)
        2:57.14 (36.54)     3:34.02 (36.88)     4:10.27 (36.25)     4:46.61 (36.34)
        5:23.26 (36.65)     6:00.22 (36.96)     6:37.17 (36.95)     7:14.26 (37.09)
        7:51.03 (36.77)     8:27.78 (36.75)     9:04.12 (36.34)     9:40.35 (36.23)
       10:17.32 (36.97)    10:54.68 (37.36)    11:30.73 (36.05)    12:04.61 (33.88)
 19 Trinidad, Daryl           14 Owa-MR              12:14.24   12:21.27
                  30.53     1:06.13 (35.60)     1:42.86 (36.73)     2:20.36 (37.50)
        2:57.46 (37.10)     3:35.70 (38.24)     4:14.13 (38.43)     4:52.39 (38.26)
        5:30.80 (38.41)     6:09.14 (38.34)     6:47.37 (38.23)     7:25.34 (37.97)
        8:03.46 (38.12)     8:41.09 (37.63)     9:18.46 (37.37)     9:56.58 (38.12)
       10:33.84 (37.26)    11:10.73 (36.89)    11:46.63 (35.90)    12:21.27 (34.64)
 20 Carlon, Timothy           13 Agua-MR             13:28.94   12:24.18
                  32.60     1:08.52 (35.92)     1:45.74 (37.22)     2:22.97 (37.23)
        3:00.93 (37.96)     3:38.75 (37.82)     4:16.66 (37.91)     4:54.87 (38.21)
        5:33.08 (38.21)     6:11.41 (38.33)     6:49.72 (38.31)     7:27.93 (38.21)
        8:05.91 (37.98)     8:43.89 (37.98)     9:21.99 (38.10)     9:59.40 (37.41)
       10:36.55 (37.15)    11:13.52 (36.97)    11:49.99 (36.47)    12:24.18 (34.19)
 21 Ochakovsky, Michael       14 Unat-MR             12:55.38   12:27.82
                  33.46     1:09.53 (36.07)     1:46.54 (37.01)     2:23.46 (36.92)
        3:01.33 (37.87)     3:39.40 (38.07)     4:16.89 (37.49)     4:54.71 (37.82)
        5:32.65 (37.94)     6:10.46 (37.81)     6:48.34 (37.88)     7:26.68 (38.34)
        8:04.90 (38.22)     8:42.72 (37.82)     9:21.14 (38.42)     9:58.96 (37.82)
       10:36.60 (37.64)    11:13.65 (37.05)    11:51.57 (37.92)    12:27.82 (36.25)
 22 Trinidad, Dustin          13 Owa-MR              12:47.81   12:30.78
                  32.19     1:08.71 (36.52)     1:45.97 (37.26)     2:23.71 (37.74)
        3:01.73 (38.02)     3:39.90 (38.17)     4:18.13 (38.23)     4:56.41 (38.28)
        5:34.75 (38.34)     6:12.70 (37.95)     6:51.47 (38.77)     7:29.53 (38.06)
        8:08.12 (38.59)     8:46.18 (38.06)     9:24.08 (37.90)    10:02.23 (38.15)
       10:40.34 (38.11)    11:18.06 (37.72)    11:55.38 (37.32)    12:30.78 (35.40)
 23 Molinelli, Joseph         15 Owa-MR              12:02.28   12:35.34
 24 Sallusto, Jeff            13 Owa-MR              13:15.55   12:38.53
                  31.73     1:08.76 (37.03)     1:46.10 (37.34)     2:24.26 (38.16)
        3:02.76 (38.50)     3:41.27 (38.51)     4:19.25 (37.98)     4:57.89 (38.64)
        5:36.40 (38.51)     6:15.07 (38.67)     6:53.44 (38.37)     7:31.73 (38.29)
        8:10.09 (38.36)     8:48.60 (38.51)     9:26.90 (38.30)    10:04.71 (37.81)
       10:43.59 (38.88)    11:22.85 (39.26)    12:01.70 (38.85)    12:38.53 (36.83)
 25 Staszewski, Alec          13 Owa-MR              12:56.72   12:41.74
                  32.24     1:08.73 (36.49)     1:46.13 (37.40)     2:24.43 (38.30)
        3:02.70 (38.27)     3:41.38 (38.68)     4:20.12 (38.74)     4:58.96 (38.84)
        5:37.89 (38.93)     6:17.15 (39.26)     6:56.04 (38.89)     7:34.71 (38.67)
        8:13.67 (38.96)     8:52.69 (39.02)     9:31.20 (38.51)    10:10.32 (39.12)
       10:49.87 (39.55)    11:28.55 (38.68)    12:06.96 (38.41)    12:41.74 (34.78)
 26 Wallace, Daniel           12 Owa-MR              12:59.16   12:42.03
 27 Russo, Cameron            12 Owa-MR              13:36.31   13:32.62
                  34.92     1:14.30 (39.38)     1:55.20 (40.90)     2:36.64 (41.44)
        3:18.03 (41.39)     3:59.35 (41.32)     4:40.59 (41.24)     5:22.07 (41.48)
        6:03.35 (41.28)     6:43.79 (40.44)     7:25.67 (41.88)     8:07.03 (41.36)
        8:49.19 (42.16)     9:29.40 (40.21)    10:11.21 (41.81)    10:53.18 (41.97)
       11:34.88 (41.70)    12:16.53 (41.65)    12:56.45 (39.92)    13:32.62 (36.17)
 28 Haghighi, Kevin           14 Unat-MR             13:42.15   13:34.15
                  34.37     1:12.87 (38.50)     1:53.44 (40.57)     2:34.56 (41.12)
        3:16.21 (41.65)     3:57.32 (41.11)     4:39.06 (41.74)     5:20.96 (41.90)
        6:02.83 (41.87)     6:45.04 (42.21)     7:26.61 (41.57)     8:08.80 (42.19)
        8:50.35 (41.55)     9:31.80 (41.45)    10:13.53 (41.73)    10:54.58 (41.05)
       11:36.45 (41.87)    12:17.06 (40.61)    12:56.86 (39.80)    13:34.15 (37.29)

Event 25  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nagarajan, Mira            8 Agua-MR                   NT      39.56   20
  2 Chen, Julia                8 Tty-MR                 48.34      40.48   17
  3 Flynn, Caitlin             8 Agua-MR                44.65      41.39   16
  4 Curran, Shannon            8 SS-MR                  41.42      42.01   15
  5 Tierney, Lauren            8 Owa-MR                 41.84      42.46   14
  6 Sack, Nicole               7 Owa-MR               1:01.08      52.66   13

Event 26  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst            7 Agua-MR                46.49      40.58   20
  2 Trinidad, Derick-Louie     8 Owa-MR                 45.31      43.92   17
  3 Poblador, John             8 Owa-MR                 47.92      44.45   16
  4 Conway, Martin             7 Owa-MR                    NT      46.64   15
  5 Storch, Kenny              8 Yfd-MR                    NT      55.04   14
  6 Pinzon, Edward             8 Yfd-MR                    NT      58.82   13
  7 Posner, Kevin              6 Cond-MR              1:09.11      59.32   12
  8 Coon, Aidan                7 Yfd-MR                    NT    1:04.83   11
  9 Penn, Andrew               7 Yfd-MR                    NT    1:08.82    9
 10 Pomi, Mateo                8 Yfd-MR                    NT    1:16.72    7
 11 Foulser, Harvey            6 Yfd-MR                    NT    1:17.51    6

Event 27  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia                  9 Agua-MR              1:10.92    1:04.44   20
                  30.57     1:04.44 (33.87)
  2 Rueda, Daniela            10 Agua-MR              1:09.35    1:07.96   17
                  32.31     1:07.96 (35.65)
  3 Miller, Nikki             10 SS-MR                1:12.26    1:08.46   16
                  32.15     1:08.46 (36.31)
  4 Kuo, Jacqueline           10 Agua-MR              1:10.41    1:08.89   15
                  32.62     1:08.89 (36.27)
  5 Mannix, Christine         10 Gael-MR              1:09.49    1:09.66   14
                  32.49     1:09.66 (37.17)
  6 Reynoso, Jessica           9 Agua-MR              1:14.85    1:10.29   13
  7 Chudy, Charlotte           9 Agua-MR              1:15.58    1:11.34   12
  8 Henry, Olivia             10 Owa-MR               1:18.62    1:11.41   11
                  34.14     1:11.41 (37.27)
  9 Scott, Lucy               10 Agua-MR              1:21.07    1:15.23    9
                  34.01     1:15.23 (41.22)
 10 Chen, Catherine           10 Ciy-MR               1:15.76    1:15.45    7
                  35.70     1:15.45 (39.75)
 11 Mulligan, Kelly           10 Ciy-MR               1:27.83    1:15.97    6
 12 Summers, Morgan           10 Ciy-MR               1:23.11    1:18.07    5
                  36.85     1:18.07 (41.22)
 13 Pan, Leah                  9 Ciy-MR               1:28.59    1:20.39    4
                  35.82     1:20.39 (44.57)
 14 Motulsky, Margo           10 Yfd-MR               1:24.50    1:22.64    3
                  36.37     1:22.64 (46.27)
 15 Teller, Jacqulyn           9 Owa-MR               1:26.07    1:23.41    2
                  38.04     1:23.41 (45.37)
 16 Sung, Amy                 10 Ciy-MR               1:47.68    1:23.74    1
                  10.86   1:23.74 (1:12.88)
 17 Black, Nicole              9 Ciy-MR               1:30.55    1:23.87
                  39.10     1:23.87 (44.77)
 18 Kuo, Anna                 10 Ciy-MR               1:28.00    1:26.28
                1:26.28         1:26.28 ( )
 19 Mack, Rebecca             10 Yfd-MR               1:34.74    1:26.39
                  37.85     1:26.39 (48.54)
 20 Cash, Maggie               9 Ciy-MR               1:36.74    1:27.15
                  39.89     1:27.15 (47.26)
 21 Kuang, Shirley             9 Tty-MR               1:34.92    1:28.48
                  40.42     1:28.48 (48.06)
 22 Warshaw, Amelia           10 Yfd-MR                    NT    1:31.27
                  42.41     1:31.27 (48.86)
 23 Landes, Hannah            10 Yfd-MR                    NT    1:31.53
                  42.57     1:31.53 (48.96)
 24 DeFalco, Sarah            10 Agua-MR                   NT    1:32.68
 25 Chin, Shannon             10 Ciy-MR               1:50.00    1:35.32
 26 Salitan, Emily            10 Yfd-MR               1:45.20    1:36.05
                  43.35     1:36.05 (52.70)
 27 McGowan, Taylor            9 Yfd-MR                    NT    1:47.34
                  46.89   1:47.34 (1:00.45)
 28 Chang, Amy                 9 Ciy-MR               1:51.00    1:48.50
                  50.08     1:48.50 (58.42)
 29 Beigen, Erika             10 Yfd-MR               1:57.68    1:52.06
                  48.45   1:52.06 (1:03.61)

Event 28  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Conroy, Michael           10 Owa-MR               1:05.33    1:04.05   20
                  30.16     1:04.05 (33.89)
  2 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR               1:06.85    1:07.65   17
                  31.06     1:07.65 (36.59)
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua-MR              1:15.47    1:09.46   16
  4 Flynn, Patrick            10 Agua-MR              1:13.14    1:09.90   15
                  32.85     1:09.90 (37.05)
  5 Li, Mathew                10 Tty-MR               1:11.02    1:11.03   14
                  32.49     1:11.03 (38.54)
  6 Schoenherr, Mark           9 Gael-MR              1:13.44    1:11.85   13
  7 Georgescu, Ronald         10 Agua-MR              1:40.39    1:12.79   12
  8 Rookwood Jr., William      9 HS-MR                1:20.11    1:12.80   11
                  33.32     1:12.80 (39.48)
  9 Rueda, Diego               9 Agua-MR                   NT    1:13.87    9
                  35.80     1:13.87 (38.07)
 10 Sack, Danny               10 Owa-MR               1:11.51    1:14.05    7
                  35.25     1:14.05 (38.80)
 11 Sherman, Sammy             9 Agua-MR              1:21.89    1:14.21    6
                  35.11     1:14.21 (39.10)
 12 Anderson, Tom              9 Ciy-MR               1:23.00    1:15.68    5
                  35.23     1:15.68 (40.45)
 13 Chansakul, JR             10 Agua-MR              1:19.65    1:16.92    4
                  35.42     1:16.92 (41.50)
 14 Wang, Eugene              10 Owa-MR               1:23.43    1:17.16    3
 15 Lin, Kevin                 9 Ciy-MR               1:20.75    1:17.64    2
                  36.59     1:17.64 (41.05)
 16 Buckland, Gavin           10 SS-MR                1:19.94    1:17.82    1
                  37.11     1:17.82 (40.71)
 17 Reich, Joseph             10 Agua-MR              1:24.35    1:19.11
 18 Torres, Juan               9 Yfd-MR                    NT    1:20.89
                  36.42     1:20.89 (44.47)
 19 McCann, Brendan            9 Ciy-MR               1:27.79    1:22.56
                  39.19     1:22.56 (43.37)
 20 Turek-Herman, Josh        10 Ciy-MR               1:34.06    1:23.00
 21 Cheng, Noah               10 Ciy-MR               1:28.70    1:23.20
                  37.18     1:23.20 (46.02)
 22 Likhitskiy, Kevin          9 DSC-MR               1:33.47    1:23.64
                  38.23     1:23.64 (45.41)
 23 Torres, Santiago           9 Yfd-MR                    NT    1:25.48
                  39.74     1:25.48 (45.74)
 24 Ogisu, Kent               10 Agua-MR              1:31.42    1:26.09
                  40.15     1:26.09 (45.94)
 25 Sidransky, Jake           10 Yfd-MR                    NT    1:26.26
 26 Ching, Benjamin            9 Ciy-MR               1:45.00    1:27.80
                  40.03     1:27.80 (47.77)
 27 Lam, Kevin                 9 Ciy-MR               1:45.66    1:27.85
                  41.12     1:27.85 (46.73)
 28 Finnerty, Jack             9 SS-MR                1:31.88    1:29.52
                  41.47     1:29.52 (48.05)
 29 Coughlin, Connor          10 Gael-MR              1:31.45    1:32.19
                  41.87     1:32.19 (50.32)
 30 Wren, Chris                9 Ciy-MR               1:42.46    1:34.34
                  43.71     1:34.34 (50.63)
 31 Eckstein, Alexander        9 Yfd-MR                    NT    1:34.45
                  41.34     1:34.45 (53.11)
 32 Lomuscio, Frankie          9 Ciy-MR               1:50.00    1:34.54
 33 Rosen, Oliver              9 Yfd-MR                    NT    1:35.29
                  44.20     1:35.29 (51.09)
 34 Avila, Jon-Anthony        10 Cond-MR              1:48.18    1:37.18
 35 Cain, Ethan                9 Yfd-MR               1:43.99    1:42.90
                  47.24     1:42.90 (55.66)
 36 Chu, Matthew              10 Ciy-MR               1:45.00    1:47.76
                  48.94     1:47.76 (58.82)

Event 29  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mannix, Gina              12 Gael-MR              2:11.09    2:10.04   20
                  28.28     1:00.91 (32.63)     1:35.56 (34.65)     2:10.04 (34.48)
  2 Turner, Jennifer          12 SS-MR                2:24.67    2:20.12   17
                  29.34     1:03.59 (34.25)     1:40.93 (37.34)     2:20.12 (39.19)
  3 Henry, Elizabeth          12 Owa-MR               2:17.56    2:21.07   16
                  33.27     1:08.73 (35.46)     1:46.90 (38.17)     2:21.07 (34.17)
  4 Eversmen, Ashley          12 Tty-MR                    NT    2:25.00   15
                  31.26     1:08.25 (36.99)     1:47.66 (39.41)     2:25.00 (37.34)
  5 Sung, Julia               12 Ciy-MR               2:26.94    2:26.99   14
                  31.23     1:07.02 (35.79)     1:46.99 (39.97)     2:26.99 (40.00)
  6 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                2:28.11    2:29.02   13
                  29.97     1:06.79 (36.82)     1:47.96 (41.17)     2:29.02 (41.06)
  7 Schaefer, Katherine       12 Gael-MR              2:28.53    2:30.54   12
                  32.53     1:11.70 (39.17)     1:53.22 (41.52)     2:30.54 (37.32)
  8 Goco, Chryzl              11 Ciy-MR               2:49.57    2:33.09   11
                  34.11     1:12.28 (38.17)     1:53.11 (40.83)     2:33.09 (39.98)
  9 Groccia, Adrienne         11 Gael-MR              2:34.81    2:33.81    9
                  34.15     1:14.48 (40.33)     1:56.40 (41.92)     2:33.81 (37.41)
 10 Lam, Carolina             11 Ciy-MR               2:54.14    2:34.69    7
                  35.56     1:14.66 (39.10)     1:56.09 (41.43)     2:34.69 (38.60)
 11 Flood, Katie              12 SS-MR                2:33.77    2:35.90    6
                  32.95     1:13.27 (40.32)     1:55.49 (42.22)     2:35.90 (40.41)
 12 Torres, Maria             11 Yfd-MR                    NT    2:44.23    5
                  35.86     1:17.55 (41.69)     2:01.63 (44.08)     2:44.23 (42.60)
 13 Pang, Sharon              12 Ciy-MR               2:56.78    2:50.41    4
                  38.31     1:21.06 (42.75)     2:05.60 (44.54)     2:50.41 (44.81)
 14 Mitchell, Alexandra       11 Yfd-MR                    NT    2:53.55    3
                  37.71     1:22.04 (44.33)     2:08.38 (46.34)     2:53.55 (45.17)
 15 Brenner, Emma             11 Ciy-MR               2:58.83    2:54.48    2
                  38.11     1:23.29 (45.18)     2:09.90 (46.61)     2:54.48 (44.58)
 16 Novick-Smith, Eliza       12 Yfd-MR                    NT    2:55.14    1
                  37.86     1:23.99 (46.13)     2:09.96 (45.97)     2:55.14 (45.18)
 17 Gucalp, Aylin             12 Yfd-MR                    NT    2:57.97
                  38.13     1:24.38 (46.25)     2:13.16 (48.78)     2:57.97 (44.81)
 18 Pereira, Ellyshia         11 Ciy-MR               3:12.00    2:58.60
                  38.23     1:23.56 (45.33)     2:11.63 (48.07)     2:58.60 (46.97)
 19 Dans, Miesha              11 Owa-MR               3:05.55    2:58.66
                  39.64     1:25.43 (45.79)     2:13.85 (48.42)     2:58.66 (44.81)
 20 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR               3:18.00    2:59.50
                  40.38     1:26.79 (46.41)     2:14.39 (47.60)     2:59.50 (45.11)
 21 Fojas, Regina             12 Ciy-MR               3:07.00    3:03.81
                1:27.28                             2:16.08 ( )     3:03.81 (47.73)
 22 Potolsky, Elizabeth       12 Yfd-MR                    NT    3:04.25
                  39.75     1:28.39 (48.64)     2:17.72 (49.33)     3:04.25 (46.53)
 23 Chocianowski, Alexis      11 Ciy-MR               3:35.00    3:07.11
                  38.51     1:26.65 (48.14)     2:17.31 (50.66)     3:07.11 (49.80)
 24 Ferguson, Mara            11 SS-MR                3:18.11    3:07.18
                  40.09     1:29.38 (49.29)     2:21.54 (52.16)     3:07.18 (45.64)
 25 Mack, Seshat              12 Agua-MR                   NT    3:10.57
                  42.11     1:32.02 (49.91)     2:25.46 (53.44)     3:10.57 (45.11)
 26 Kuo, Tina                 11 Ciy-MR               3:37.00    3:15.76
                  41.62     1:31.22 (49.60)     2:23.69 (52.47)     3:15.76 (52.07)
 27 Rayport, Ilana            11 Yfd-MR                    NT    3:22.24
                  40.74     1:34.04 (53.30)     2:31.22 (57.18)     3:22.24 (51.02)
 28 Conway, Kathleen          11 Owa-MR                    NT    3:25.52
                  41.07     1:33.01 (51.94)     2:26.90 (53.89)     3:25.52 (58.62)
 29 Papigiotis, Alexia        12 Ciy-MR               3:50.93    3:28.86
                  42.98     1:37.37 (54.39)     2:34.67 (57.30)     3:28.86 (54.19)
 -- Russo, Grace              12 Agua-MR                   NT         DQ
                  38.26     1:01.23 (22.97)     1:17.62 (16.39)        DQ (2:11.06)

Event 30  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander        11 Gael-MR              2:19.73    2:21.51   20
                  31.05     1:06.39 (35.34)     1:43.95 (37.56)     2:21.51 (37.56)
  2 Moyler, Trevor            12 Gael-MR              2:18.36    2:25.21   17
                  30.36   1:44.32 (1:13.96)     2:25.21 (40.89)
  3 Bacci, Ryan               12 Ciy-MR               2:46.00    2:25.71   16
                  31.47     1:07.78 (36.31)     1:47.34 (39.56)     2:25.71 (38.37)
  4 Poblador, Jason           12 Owa-MR               2:38.32    2:28.66   15
                  33.03     1:11.41 (38.38)     1:51.51 (40.10)     2:28.66 (37.15)
  5 Wolin, Seth               12 Cond-MR              2:27.85    2:30.45   14
                  34.51     1:12.94 (38.43)     1:52.25 (39.31)     2:30.45 (38.20)
  6 Chen, Eric                11 Tty-MR               2:38.74    2:32.62   13
                  34.02     1:12.85 (38.83)     1:53.47 (40.62)     2:32.62 (39.15)
  7 Navy, Daniel              12 Yfd-MR                    NT    2:38.01   12
                  33.88     1:12.40 (38.52)     1:54.94 (42.54)     2:38.01 (43.07)
  8 D'Antoni, Joey            11 Ciy-MR               2:51.41    2:39.68   11
                  35.31     1:16.81 (41.50)     2:00.23 (43.42)     2:39.68 (39.45)
  9 Trinidad, Darren          12 Owa-MR               2:44.82    2:40.37    9
 10 Cash, Kevin               11 Ciy-MR               2:59.00    2:43.16    7
                  36.34                             2:01.70 ( )     2:43.16 (41.46)
 11 Deoliveira, Michael       11 SS-MR                2:44.88    2:46.29    6
 12 Wren, Brian               12 Ciy-MR               2:54.95    2:50.71    5
                  38.18     1:21.88 (43.70)     2:08.00 (46.12)     2:50.71 (42.71)
 13 Phillips, Andrew          11 SS-MR                3:01.11    3:03.57    4
                  39.88     1:27.62 (47.74)     2:17.52 (49.90)     3:03.57 (46.05)
 14 Li, Collin                11 Ciy-MR               3:13.00    3:06.08    3
                  38.87     1:25.94 (47.07)     2:16.72 (50.78)     3:06.08 (49.36)
 15 Ellis, David              11 Ciy-MR               3:23.00    3:13.88    2
                  47.98   3:13.88 (2:25.90)
 16 DeBrady, Chinelo          11 Ciy-MR               3:31.00    3:30.66    1
                  46.04     1:39.50 (53.46)     2:36.23 (56.73)     3:30.66 (54.43)
 17 Solinas, Marc             11 Owa-MR                    NT    3:58.86
                  48.48   1:51.09 (1:02.61)   2:57.90 (1:06.81)   3:58.86 (1:00.96)

Event 31  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Doyle, Carly               8 Agua-MR                   NT      19.33   20
  2 Flynn, Caitlin             8 Agua-MR                20.66      20.09   17
  3 Cheng, Lindsay             8 Ciy-MR                 25.00      22.11   16
  4 Diserio, Sophia            8 Agua-MR                   NT      23.53   15
  5 Shuldiner, Nell            8 Agua-MR                   NT      23.88   14
  6 Swarzman, Danielle         8 Agua-MR                   NT      24.06   13
  7 Rubin, Katlyn              8 Agua-MR                   NT      24.14   12
  8 Pereira, Nicole            7 Ciy-MR                 25.00      24.46   11
  9 Henry, Sarah               8 Owa-MR                 28.15      24.93    9
 10 Langan, Caroline           8 Agua-MR                   NT      25.20    7
 11 Altman, Juliette           8 Agua-MR                   NT      25.71    6
 12 Nagarajan, Mira            8 Agua-MR                   NT      26.81    5
 13 Khal-Laayoun, Yasmina      8 Agua-MR                   NT      26.87    4
 14 Basso, Sierra              7 Agua-MR                   NT      27.09    3
 15 Damsky, Abby               8 Agua-MR                   NT      27.95    2
 16 Mueller, Alexandra         8 Agua-MR                   NT      28.43    1
 17 Galen, Eve                 8 Agua-MR                   NT      28.86
 18 Arjomand, Banou            7 Agua-MR                   NT      29.60
 19 Posner, Hayley             8 Cond-MR                33.18      30.82
 20 Vayer, Olivia              8 Agua-MR                   NT      31.13
 21 Fuchs, Lindsey             7 Agua-MR                   NT      32.38
 22 Sullivan, Mariana          7 Agua-MR                   NT      35.03
 23 Tsanas, Ariana             7 Agua-MR                   NT      35.83
 24 Mueller, Samantha          6 Agua-MR                   NT      36.04
 25 Shahzada, Alisha           8 Agua-MR                   NT      36.09
 26 Kandiah, Ava               6 Agua-MR                   NT      41.84
 -- Moore, Jiovanni            7 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Baldwin, Emilia            8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Sheehan, Alison            8 Agua-MR                   NT         DQ

Event 32  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chen, Dennis               8 Ciy-MR                 22.54      20.14   20
  2 Benjamin, Ernst            7 Agua-MR                25.35      20.47   17
  3 Seckin, Timmy              8 Agua-MR                29.22      24.09   16
  4 Lin, Justin                8 Ciy-MR                 27.00      24.47   15
  5 Ruvkun, Andrew             8 Agua-MR                29.87      24.49   14
  6 Poblador, John             8 Owa-MR                    NT      25.30   13
  7 Pan, Noah                  6 Ciy-MR                 27.00      25.89   12
  8 Goldberg, Alexander        8 Agua-MR                   NT      26.47   11
  9 Ramirez, Richard           8 Agua-MR                39.18      27.16    9
 10 Schwartz, Nes              7 Agua-MR                   NT      27.20    7
 11 Krevlin, Sam               8 Agua-MR                28.73      28.13    6
 12 Crawford, Nolan            7 Agua-MR                   NT      28.29    5
 13 Darabundit, Champ          8 Agua-MR                   NT      33.49    4
 -- Sipp, John                 8 Agua-MR                35.87         DQ
 -- Gross, Matthew             8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Li, Ryan                   8 Ciy-MR                 28.00         DQ
 -- Verdon, Michael            7 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Pinilla, Javier            8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Fernandez, Henri           8 Agua-MR                   NT         DQ

Event 33  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia                  9 Agua-MR                36.25      33.02   20
  2 Kuo, Jacqueline           10 Agua-MR                35.62      34.69   17
  3 Lee, Abigail              10 Agua-MR                34.75      34.76   16
  4 Rueda, Daniela            10 Agua-MR                33.74      35.02   15
  5 Chudy, Charlotte           9 Agua-MR                37.69      35.95   14
  6 Trager, Lena              10 SS-MR                  42.80      36.31   13
  7 Mannix, Christine         10 Gael-MR                37.76      36.68   12
  8 Miller, Nikki             10 SS-MR                  37.85      37.92   11
  9 Rodriguez, Keannie         9 Agua-MR                   NT      38.12    9
 10 Pan, Leah                  9 Ciy-MR                 42.57      39.50    7
 11 Mulligan, Kelly           10 Ciy-MR                 44.00      40.39    6
 12 Summers, Morgan           10 Ciy-MR                 41.91      40.81    5
 13 McGee, Shayna             10 Gael-MR                42.48      41.40    4
 14 Sipp, Sterling            10 Agua-MR                44.03      41.95    3
 15 Henry, Olivia             10 Owa-MR                 42.00      42.72    2
 16 Brettler, Carolina        10 Agua-MR                   NT      44.05    1
 17 Fuchs, Amanda              9 Agua-MR                46.09      44.09
 18 Case, Olivia              10 Agua-MR                46.15      44.64
 19 Wong, Kristi              10 SS-MR                  44.62      45.07
 20 Schatzberg, Annie          9 Agua-MR                   NT      46.48
 21 Hanss, Katie               9 Agua-MR                   NT      46.86
 22 Cirone, Alexandra          9 Agua-MR                   NT      47.22
 23 Mack, Rebecca             10 Yfd-MR                    NT      48.64
 24 Chin, Shannon             10 Ciy-MR                 55.00      49.55
 25 Ogisu, Emilie              9 Agua-MR                55.22      49.71
 26 Schmitt, Rosie             9 Agua-MR                54.51      50.20
 27 Cegielski, Veronika        9 Agua-MR                   NT      50.26
 28 Landes, Hannah            10 Yfd-MR                    NT      50.77
 29 Watkins, Olivia           10 Gael-MR                   NT      52.16
 30 Ramsden, Hannah            9 Agua-MR                   NT      57.71
 31 Danovitch, Amelia          9 Agua-MR                   NT      58.19
 32 Rosensweig, Zoe            9 Agua-MR              1:07.01    1:05.24
 33 Levin, Emily               9 Agua-MR                   NT    1:12.11
 -- Vayer, Zoe                10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Suarez, Daniela            9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Mackof, Alexandra          9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Akant, Elizabeth           9 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Tsanas, Cristina           9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Salitan, Emily            10 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Mallett, Grace             9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Murphy, Nicole             9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Mihalcik, Maggie          10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Gimbel, Alex              10 Agua-MR                52.38         DQ
 -- Kornicker, Dakota         10 Agua-MR                   NT         DQ

Event 34  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Conroy, Michael           10 Owa-MR                 43.11      34.89   20
  2 Rookwood Jr., William      9 HS-MR                  38.98      36.15   17
  3 Li, Mathew                10 Tty-MR                 37.36      36.17   16
  4 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR                 36.60      37.71   15
  5 Rueda, Diego               9 Agua-MR                   NT      40.33   14
  6 McCann, Brendan            9 Ciy-MR                 43.10      40.37   13
  7 Torres, Juan               9 Yfd-MR                    NT      40.39   12
  8 Anderson, Tom              9 Ciy-MR                 40.00      40.86   11
  9 Turek-Herman, Josh        10 Ciy-MR                 43.52      41.89    9
 10 Lennon, Michael           10 Owa-MR                 47.23      42.16    7
 11 Bishop, Billy              9 Gael-MR                45.47      43.10    6
 12 Shanja, Ilir              10 Tty-MR                 43.21      43.55    5
 13 Lam, Kevin                 9 Ciy-MR                 48.00      44.61    4
 14 Buckland, Gavin           10 SS-MR                  48.11      46.16    3
 15 Brunswick, Samuel         10 Agua-MR              1:00.13      46.32    2
 16 Pinilla, Alejandro        10 Agua-MR                   NT      46.65    1
 17 Cheng, Noah               10 Ciy-MR                 55.30      46.82
 18 Klein, Simon               9 SS-MR                  48.11      46.99
 19 Siegel, Jonah             10 Agua-MR                49.75      47.17
 20 Likhitskiy, Kevin          9 DSC-MR                 54.82      47.23
 21 Miller, Nicholas           9 Agua-MR                   NT      49.39
 22 Ford, Timothy             10 Agua-MR                   NT      49.52
 23 Torres, Santiago           9 Yfd-MR                    NT      50.48
 24 Wren, Chris                9 Ciy-MR                 58.21      51.09
 25 Ching, Benjamin            9 Ciy-MR                 49.00      52.48
 26 Sidransky, Jake           10 Yfd-MR                    NT      52.80
 27 Ahmad, Shan               10 Cond-MR                52.06      52.92
 28 Kaplounov, Rodion         10 Agua-MR                   NT      55.87
 29 Rosen, Oliver              9 Yfd-MR                    NT      56.53
 -- Synk, PJ                  10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Mihalcik, Jack            10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Franzese, Michael          9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Geras, Demetri             9 Agua-MR                   NT         DQ

Event 35  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:10.99    1:05.72   20
                  30.29     1:05.72 (35.43)
  2 Mannix, Gina              12 Gael-MR              1:09.75    1:09.14   17
                  31.73     1:09.14 (37.41)
  3 Sepe, Lauren              12 Gael-MR              1:13.95    1:09.61   16
                  32.61     1:09.61 (37.00)
  4 Turner, Jennifer          12 SS-MR                1:14.60    1:10.32   15
                  31.62     1:10.32 (38.70)
  5 Qian, Ashley              11 Ciy-MR               1:17.94    1:17.33   14
                  34.85     1:17.33 (42.48)
  6 Daly, Bronagh             11 HS-MR                1:22.16    1:18.80   13
                  36.84     1:18.80 (41.96)
  7 Weiner, Tess              11 Agua-MR              1:26.32    1:19.47   12
                  35.77     1:19.47 (43.70)
  8 Altman-Kurosaki, Hannah   12 Agua-MR              1:22.81    1:19.71   11
                  34.96     1:19.71 (44.75)
  9 Kuang, Katherine          11 Tty-MR               1:22.49    1:19.87    9
                  34.85     1:19.87 (45.02)
 10 Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua-MR              1:34.90    1:22.04    7
                  37.45     1:22.04 (44.59)
 11 Raby, Zami                12 Agua-MR              1:31.00    1:23.72    6
                  36.49     1:23.72 (47.23)
 12 Lazar, Katja              11 Yfd-MR                    NT    1:25.11    5
                  38.55     1:25.11 (46.56)
 13 Cyrus, Kimberly           11 Agua-MR              1:43.48    1:27.35    4
                  39.23     1:27.35 (48.12)
 14 Krasniqi, Laura           11 SS-MR                1:25.45    1:29.58    3
                  38.41     1:29.58 (51.17)
 15 Schmitt, Katherine        11 Agua-MR              1:47.97    1:32.07    2
                  43.38     1:32.07 (48.69)
 16 Gartland, Christine       12 Agua-MR              1:52.22    1:33.70    1
                  39.13     1:33.70 (54.57)
 17 Reis, Kelly               11 Agua-MR              1:32.04    1:35.25
                  42.63     1:35.25 (52.62)
 18 Maisel, Amanda            11 Agua-MR                   NT    1:35.42
                  42.18     1:35.42 (53.24)
 19 Seckin, Mina              11 Agua-MR              1:36.53    1:36.15
                  42.19     1:36.15 (53.96)
 20 Fitzgerald, Laura         12 Agua-MR                   NT    1:37.13
                  44.35     1:37.13 (52.78)
 21 Breslau, Jessica          11 Agua-MR                   NT    1:37.61
                  41.10     1:37.61 (56.51)
 22 Mitchell, Alexandra       11 Yfd-MR                    NT    1:37.69
                  44.11     1:37.69 (53.58)
 23 Solis-Cohen, Hannah       11 Agua-MR                   NT    1:37.99
                  43.47     1:37.99 (54.52)
 24 Lawrence, Emma            12 Agua-MR                   NT    1:41.06
                  45.93     1:41.06 (55.13)
 25 Heisler, Lucy             12 Agua-MR                   NT    1:42.71
                  42.37   1:42.71 (1:00.34)
 26 Skivanek, Alexandra       12 Agua-MR                   NT    1:46.09
                  43.06   1:46.09 (1:03.03)
 27 Pirog, Sophia             12 Agua-MR                   NT    1:46.67
                  47.82     1:46.67 (58.85)
 28 Gamble, Catherine         11 Yfd-MR                    NT    1:54.85
                  49.89   1:54.85 (1:04.96)
 -- Potolsky, Elizabeth       12 Yfd-MR                    NT         DQ
                  43.90          DQ (53.55)
 -- Howe, Ritchey             11 Agua-MR                   NT         DQ
                  42.78        DQ (1:01.02)
 -- Ho, Helen                 11 Yfd-MR                    NT         DQ
                1:06.14        DQ (1:20.97)
 -- Cronin, Victoria          11 Agua-MR                   NT         DQ
                  41.40          DQ (53.64)

Event 36  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poblador, Jason           12 Owa-MR               1:17.61    1:14.62   20
                  34.49     1:14.62 (40.13)
  2 Bianco, Phillip           12 HS-MR                1:24.64    1:15.45   17
                  34.46     1:15.45 (40.99)
  3 Flynn, Thomas             12 Agua-MR              1:29.49    1:18.73   16
  4 Bacci, Ryan               12 Ciy-MR               1:29.88    1:22.33   15
  5 Malychev, Peter           11 DSC-MR               1:25.44    1:23.05   14
                  37.98     1:23.05 (45.07)
  6 Tran, Jonathan            12 HS-MR                1:23.45    1:23.40   13
                  38.12     1:23.40 (45.28)
  7 Zoubkov, Vladimir         12 Agua-MR              1:36.94    1:24.29   12
                  39.29     1:24.29 (45.00)
  8 Ernst, Leo                12 Agua-MR                   NT    1:26.04   11
  9 Chetvertkov, Anton        12 Agua-MR              1:34.39    1:26.64    9
                  38.50     1:26.64 (48.14)
 10 Mihalcik, Peter           12 Agua-MR                   NT    1:35.21    7
                1:35.21         1:35.21 ( )
 11 Frank, Elliot             11 Yfd-MR                    NT    1:50.01    6
                  49.86   1:50.01 (1:00.15)
 12 Han, Nicholas             11 Yfd-MR                    NT    2:05.63    5
                  53.59   2:05.63 (1:12.04)
 -- Coughlin, Matthew         11 Gael-MR              1:28.97         DQ
                  54.78        DQ (1:08.00)
 -- Staskiewicz, Sasha        11 Agua-MR              1:37.40         DQ
                  37.77        DQ (1:01.60)

Event 37  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tierney, Lauren            8 Owa-MR                 22.22      21.54   20
  2 Doyle, Carly               8 Agua-MR                   NT      21.72   17
  3 Chen, Julia                8 Tty-MR                 24.87      21.84   16
  4 Flynn, Caitlin             8 Agua-MR                21.44      22.39   15
  5 Pereira, Nicole            7 Ciy-MR                 26.00      22.51   14
  6 Baldwin, Emilia            8 Agua-MR                   NT      23.03   13
  7 Henry, Sarah               8 Owa-MR                 23.54      23.26   12
  8 Nagarajan, Mira            8 Agua-MR                26.12      23.33   11
  9 Cheng, Lindsay             8 Ciy-MR                 23.00      23.62    9
 10 Jimenez, Tiffany           8 Yfd-MR                 24.72      23.75    7
 11 Swarzman, Danielle         8 Agua-MR                   NT      24.25    6
 12 Shuldiner, Nell            8 Agua-MR                   NT      24.63    5
 13 Mueller, Alexandra         8 Agua-MR                   NT      25.75    4
 14 Langan, Caroline           8 Agua-MR                30.36      25.97    3
 15 Curran, Shannon            8 SS-MR                  23.52      26.03    2
 16 Altman, Juliette           8 Agua-MR                   NT      26.13    1
 17 Damsky, Abby               8 Agua-MR                   NT      26.26
 18 Diserio, Sophia            8 Agua-MR                   NT      26.44
 19 Khal-Laayoun, Yasmina      8 Agua-MR                   NT      26.50
 20 Sack, Nicole               7 Owa-MR                 30.52      27.38
 21 Siegal, Gabriela           7 Yfd-MR                    NT      27.80
 22 Rubin, Katlyn              8 Agua-MR                   NT      27.87
 23 Basso, Sierra              7 Agua-MR                   NT      27.97
 24 Vayer, Olivia              8 Agua-MR                   NT      28.20
 25 Sheehan, Alison            8 Agua-MR                   NT      28.45
 26 Shahzada, Alisha           8 Agua-MR                   NT      28.77
 27 Galen, Eve                 8 Agua-MR                   NT      28.85
 28 Fuchs, Lindsey             7 Agua-MR                   NT      28.92
 29 Schlesinger, Sophia        7 Yfd-MR                    NT      29.83
 30 Moore, Jiovanni            7 Agua-MR                   NT      30.32
 31 Sullivan, Mariana          7 Agua-MR                   NT      30.64
 32 Henry, Julia               6 Owa-MR                    NT      30.84
 33 Fine, Jennifer             8 Yfd-MR                 43.71      31.55
 34 Arjomand, Banou            7 Agua-MR                   NT      32.06
 35 Posner, Hayley             8 Cond-MR                33.23      32.35
 36 Kandiah, Ava               6 Agua-MR                   NT      32.41
 37 Mueller, Samantha          6 Agua-MR                   NT      34.43
 38 Tsanas, Ariana             7 Agua-MR                   NT      37.34

Event 38  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chen, Dennis               8 Ciy-MR                 26.35      21.52   20
  2 Benjamin, Ernst            7 Agua-MR                24.96      21.92   17
  3 Ramirez, Richard           8 Agua-MR                27.18      22.77   16
  4 Pinilla, Javier            8 Agua-MR                   NT      22.87   15
  5 Lin, Justin                8 Ciy-MR                 26.00      23.82   14
  6 Sipp, John                 8 Agua-MR                29.44      23.90   13
  7 Trinidad, Derick-Louie     8 Owa-MR                 25.77      23.92   12
  8 Storch, Kenny              8 Yfd-MR                    NT      24.42   11
  9 Ruvkun, Andrew             8 Agua-MR                26.19      25.54    9
 10 Schwartz, Nes              7 Agua-MR                   NT      25.61    7
 11 Fernandez, Henri           8 Agua-MR                   NT      25.70    6
 12 Seckin, Timmy              8 Agua-MR                30.31      26.25    5
 13 Conway, Martin             7 Owa-MR                    NT      26.74    4
 14 Coon, Aidan                7 Yfd-MR                    NT      26.81    3
 15 Goldberg, Alexander        8 Agua-MR                   NT      27.68    2
 16 Pinzon, Edward             8 Yfd-MR                    NT      28.35    1
 17 Darabundit, Champ          8 Agua-MR                32.88      28.72
 18 Pomi, Mateo                8 Yfd-MR                    NT      29.45
 19 Krevlin, Sam               8 Agua-MR                29.77      29.68
 20 Gross, Matthew             8 Agua-MR                   NT      29.69
 21 Crawford, Nolan            7 Agua-MR                   NT      29.74
 22 Li, Ryan                   8 Ciy-MR                 27.00      29.85
 23 Foulser, Harvey            6 Yfd-MR                    NT      31.44
 24 Posner, Kevin              6 Cond-MR                34.24      34.41
 25 Verdon, Michael            7 Agua-MR                   NT      35.58

Event 39  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia                  9 Agua-MR                36.30      34.50   20
  2 Lee, Abigail              10 Agua-MR                37.56      35.79   17
  3 Rueda, Daniela            10 Agua-MR                37.56      36.49   16
  4 Sisley, Adriana           10 Yfd-MR                 51.93      38.46   15
  5 Trager, Lena              10 SS-MR                  40.41      38.56   14
  6 Scott, Lucy               10 Agua-MR                42.06      40.18   13
  7 Pan, Leah                  9 Ciy-MR                 41.36      40.54   12
  8 Chen, Catherine           10 Ciy-MR                 41.76      40.58   11
  9 Chudy, Charlotte           9 Agua-MR                41.66      40.78    9
 10 Case, Olivia              10 Agua-MR                41.88      42.16    7
 11 Rodriguez, Keannie         9 Agua-MR                   NT      42.22    6
 12 Fuchs, Amanda              9 Agua-MR                50.69      42.68    5
 13 Tierney, Emily            10 Owa-MR                 43.60      43.61    4
 14 Wong, Kristi              10 SS-MR                  42.74      43.64    3
 15 McGee, Shayna             10 Gael-MR                39.27      43.68    2
 16 Sipp, Sterling            10 Agua-MR                42.50      43.99    1
 17 Motulsky, Margo           10 Yfd-MR                 49.69      45.62
 18 Kuo, Anna                 10 Ciy-MR                 43.00      46.77
 19 Brettler, Carolina        10 Agua-MR                   NT      46.97
 20 Cash, Maggie               9 Ciy-MR                 47.16      47.18
 21 Schatzberg, Annie          9 Agua-MR                51.69      47.25
 22 Pascale, Margaret         10 Gael-MR                53.19      47.59
 23 Sung, Amy                 10 Ciy-MR                 44.85      47.64
 24 Suarez, Daniela            9 Agua-MR                46.88      47.85
 25 Cegielski, Veronika        9 Agua-MR                   NT      48.05
 26 Watkins, Olivia           10 Gael-MR                   NT      48.47
 27 Danovitch, Amelia          9 Agua-MR                   NT      48.48
 28 D'Alessandro, Andie        9 SS-MR                  53.94      48.60
 29 Sudol, Katherine          10 Agua-MR                52.02      48.63
 30 Warshaw, Amelia           10 Yfd-MR                 52.18      49.16
 31 Bodden, Chloe             10 Agua-MR                59.67      50.44
 32 Tsanas, Cristina           9 Agua-MR                   NT      50.53
 33 Cirone, Alexandra          9 Agua-MR                   NT      50.79
 34 Mihalcik, Maggie          10 Agua-MR                   NT      51.17
 35 Kornicker, Dakota         10 Agua-MR                   NT      52.41
 36 Schmitt, Rosie             9 Agua-MR                   NT      52.87
 37 Mackof, Alexandra          9 Agua-MR                   NT      53.15
 38 Mallett, Grace             9 Agua-MR                57.68      56.26
 39 Ogisu, Emilie              9 Agua-MR              1:00.09      57.18
 40 Salitan, Emily            10 Yfd-MR                    NT      57.55
 41 Levin, Emily               9 Agua-MR                   NT      57.76
 42 Rosensweig, Zoe            9 Agua-MR                59.53      59.27
 43 Kialeuka, Iman            10 Yfd-MR                    NT    1:03.31
 44 Vayer, Zoe                10 Agua-MR                   NT    1:06.60
 -- Freeman, Keira             9 Gael-MR                53.03     X49.30
 -- Akant, Elizabeth           9 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Hanss, Katie               9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Ramsden, Hannah            9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Gimbel, Alex              10 Agua-MR                54.18         DQ
 -- McGowan, Taylor            9 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Murphy, Nicole             9 Agua-MR                   NT         DQ

Event 40  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua-MR                38.15      35.61   20
  2 Conroy, Michael           10 Owa-MR                 45.89      36.84   17
  3 Li, Mathew                10 Tty-MR                 36.68      37.95   16
  4 Flynn, Patrick            10 Agua-MR                39.48      38.05   15
  5 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR                 37.28      38.55   14
  6 Chansakul, JR             10 Agua-MR                39.22      39.01   13
  7 Reich, Joseph             10 Agua-MR                43.44      40.04   12
  8 Lennon, Michael           10 Owa-MR                 52.16      40.81   11
  9 Sack, Danny               10 Owa-MR                 38.87      40.88    9
 10 Lin, Kevin                 9 Ciy-MR                 42.54      42.19    7
 11 Ogisu, Kent               10 Agua-MR                45.52      44.20    6
 12 Pinilla, Alejandro        10 Agua-MR                52.96      44.68    5
 13 Torres, Juan               9 Yfd-MR                 49.35      44.97    4
 14 Siegel, Jonah             10 Agua-MR                45.99      45.40    3
 15 Erickson, Gavin            9 Agua-MR                   NT      46.16    2
 16 Cheng, Noah               10 Ciy-MR                 47.43      46.23    1
 17 Geras, Demetri             9 Agua-MR                51.40      46.32
 18 Torres, Santiago           9 Yfd-MR                 55.05      46.65
 19 Pau, Justin               10 Agua-MR                53.06      46.68
 20 Brunswick, Samuel         10 Agua-MR                49.87      47.19
 21 Ahmad, Shan               10 Cond-MR                48.31      47.84
 22 Catania, Peter            10 SS-MR                  47.84      47.97
 23 Likhitskiy, Kevin          9 DSC-MR                 47.08      49.08
 24 Lomuscio, Frankie          9 Ciy-MR                 51.00      50.31
 25 Chu, Matthew              10 Ciy-MR                 49.00      51.70
 26 Finnerty, Jack             9 SS-MR                  47.00      51.99
 27 Avila, Jon-Anthony        10 Cond-MR                40.45      52.26
 28 Eckstein, William          9 Yfd-MR                 54.15      52.65
 29 Miller, Nicholas           9 Agua-MR                   NT      53.05
 30 Eckstein, Alexander        9 Yfd-MR                 57.08      53.33
 31 Cain, Ethan                9 Yfd-MR                 53.95      54.36
 32 Ford, Timothy             10 Agua-MR                   NT      54.79
 33 Kaplounov, Rodion         10 Agua-MR                56.49      55.71
 34 Franzese, Michael          9 Agua-MR                   NT      55.84
 35 Coughlin, Connor          10 Gael-MR                41.26      57.47
 36 Haack, William            10 Agua-MR                   NT      58.29
 37 Synk, PJ                  10 Agua-MR              1:02.66    1:02.51
 38 Mihalcik, Jack            10 Agua-MR              1:08.93    1:07.79
 -- Rosen, Oliver              9 Yfd-MR               1:00.80         DQ

Event 41  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mannix, Gina              12 Gael-MR              1:13.90    1:09.48   20
                  33.82     1:09.48 (35.66)
  2 Sepe, Lauren              12 Gael-MR              1:12.45    1:11.67   17
                  33.98     1:11.67 (37.69)
  3 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:14.37    1:12.53   16
                  35.87     1:12.53 (36.66)
  4 Altman-Kurosaki, Hannah   12 Agua-MR              1:20.65    1:16.68   15
                  36.94     1:16.68 (39.74)
  5 Henry, Elizabeth          12 Owa-MR               1:25.22    1:17.48   14
                  38.97     1:17.48 (38.51)
  6 Qian, Ashley              11 Ciy-MR               1:17.34    1:18.74   13
                  38.12     1:18.74 (40.62)
  7 Schaefer, Katherine       12 Gael-MR              1:18.52    1:19.34   12
                  38.32     1:19.34 (41.02)
  8 Lee, Jenny                11 DSC-MR               1:12.91    1:20.44   11
                  38.56     1:20.44 (41.88)
  9 Ramsden, Sydney           12 Agua-MR                   NT    1:20.81    9
                  39.41     1:20.81 (41.40)
 10 Cyrus, Kimberly           11 Agua-MR              1:25.87    1:21.14    7
                  39.22     1:21.14 (41.92)
 11 Weiner, Tess              11 Agua-MR              1:25.21    1:22.60    6
                  39.14     1:22.60 (43.46)
 12 Antler, Hollis            11 Agua-MR              1:31.75    1:22.74    5
                  40.20     1:22.74 (42.54)
 13 Lawrence, Emma            12 Agua-MR              1:23.75    1:22.78    4
                  40.49     1:22.78 (42.29)
 14 Flood, Katie              12 SS-MR                1:19.51    1:22.95    3
                  39.24     1:22.95 (43.71)
 15 Lazar, Katja              11 Yfd-MR               1:23.04    1:23.25    2
                  39.88     1:23.25 (43.37)
 16 Torres, Maria             11 Yfd-MR               1:30.99    1:23.88    1
                  40.65     1:23.88 (43.23)
 17 Lam, Carolina             11 Ciy-MR               1:26.27    1:25.01
                  41.05     1:25.01 (43.96)
 18 Solis-Cohen, Hannah       11 Agua-MR              1:27.23    1:25.54
                  41.66     1:25.54 (43.88)
 19 Pereira, Ellyshia         11 Ciy-MR               1:29.11    1:26.28
                  41.63     1:26.28 (44.65)
 20 Heisler, Lucy             12 Agua-MR              1:28.14    1:26.63
                  42.01     1:26.63 (44.62)
 21 Mcdavid, Aiesha           11 Gael-MR              1:25.43    1:27.25
                  41.76     1:27.25 (45.49)
 22 Maisel, Amanda            11 Agua-MR              1:34.36    1:27.38
                  42.47     1:27.38 (44.91)
 23 Fitzgerald, Laura         12 Agua-MR              1:31.90    1:27.46
                  43.59     1:27.46 (43.87)
 24 Seckin, Mina              11 Agua-MR              1:33.53    1:29.99
 25 Shults, Elaine            11 Agua-MR                   NT    1:31.18
                  42.49     1:31.18 (48.69)
 26 Reis, Kelly               11 Agua-MR              1:30.37    1:32.02
                  44.34     1:32.02 (47.68)
 27 Mitchell, Alexandra       11 Yfd-MR               1:26.86    1:32.20
                  43.36     1:32.20 (48.84)
 28 Ferguson, Mara            11 SS-MR                1:32.32    1:32.69
                  44.06     1:32.69 (48.63)
 29 Breslau, Jessica          11 Agua-MR              1:33.12    1:34.05
                  45.37     1:34.05 (48.68)
 30 Schmitt, Katherine        11 Agua-MR              1:46.82    1:34.16
                  45.22     1:34.16 (48.94)
 31 Bodden, Rachel            12 Agua-MR              1:49.49    1:34.63
                  43.20     1:34.63 (51.43)
 32 Fowle, Allison            12 HS-MR                1:42.50    1:35.02
 33 Gartland, Christine       12 Agua-MR              1:43.79    1:35.19
                  45.09     1:35.19 (50.10)
 34 Novick-Smith, Eliza       12 Yfd-MR                    NT    1:36.38
                  46.43     1:36.38 (49.95)
 35 Cronin, Victoria          11 Agua-MR                   NT    1:37.58
                  45.87     1:37.58 (51.71)
 36 Schulze, Allison          12 Agua-MR                   NT    1:37.64
                  46.71     1:37.64 (50.93)
 37 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR               1:47.88    1:38.48
                  46.98     1:38.48 (51.50)
 38 Smith, Emily              12 Agua-MR              1:58.93    1:38.70
                  45.73     1:38.70 (52.97)
 39 Ford, Whitney             12 Agua-MR                   NT    1:39.16
 40 Brenner, Emma             11 Ciy-MR               1:25.00    1:40.18
                  48.66     1:40.18 (51.52)
 41 Bachman, Jett             11 Yfd-MR                    NT    1:40.26
                  46.60     1:40.26 (53.66)
 42 Pirog, Sophia             12 Agua-MR              1:36.45    1:40.34
 43 Howe, Ritchey             11 Agua-MR                   NT    1:41.40
 44 Dans, Miesha              11 Owa-MR               1:35.32    1:41.63
                  48.44     1:41.63 (53.19)
 45 Rees, Samantha            11 Agua-MR                   NT    1:41.75
                  48.83     1:41.75 (52.92)
 46 Gamble, Catherine         11 Yfd-MR               1:45.12    1:42.39
                  49.83     1:42.39 (52.56)
 47 Locker, Maggie            11 Yfd-MR                    NT    1:45.61
                  47.91     1:45.61 (57.70)
 48 Rayport, Ilana            11 Yfd-MR                    NT    1:47.01
                  53.78     1:47.01 (53.23)
 49 Cain, Lillian             12 Yfd-MR               1:55.31    1:47.42
 50 Papigiotis, Alexia        12 Ciy-MR               1:52.27    1:50.09
                  52.51     1:50.09 (57.58)
 51 Conway, Kathleen          11 Owa-MR                    NT    1:51.95
                  53.50     1:51.95 (58.45)
 52 Ho, Helen                 11 Yfd-MR                    NT    1:54.24
                  51.70   1:54.24 (1:02.54)
 53 Fuller, Natalia           12 Agua-MR                   NT    1:59.51
                  51.87   1:59.51 (1:07.64)
 54 Armstrong, Courtney       11 Yfd-MR                    NT    2:05.28
                  59.11   2:05.28 (1:06.17)
 -- Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua-MR              1:25.66         DQ
                  41.32          DQ (45.87)
 -- Russo, Grace              12 Agua-MR                   NT         DQ
                  42.82          DQ (49.28)
 -- Chocianowski, Alexis      11 Ciy-MR               1:33.00         DQ
                  45.27          DQ (53.20)
 -- Fojas, Regina             12 Ciy-MR               1:30.00         DQ
 -- Nagamine, Amy             11 Agua-MR              1:52.46         DQ
                  46.95          DQ (53.10)
 -- Wild-Welch, Lindsay       11 Agua-MR                   NT         DQ
                  55.43        DQ (1:03.41)
 -- LaRoche, Shanah           11 Tty-MR                    NT         DQ
                  48.33          DQ (55.88)
 -- Raby, Zami                12 Agua-MR              1:31.03         DQ
 -- Skivanek, Alexandra       12 Agua-MR                   NT         DQ
                  45.70          DQ (47.98)

Event 42  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bianco, Phillip           12 HS-MR                1:15.16    1:11.21   20
                  35.02     1:11.21 (36.19)
  2 Lee, Joe                  12 DSC-MR               1:17.61    1:15.17   17
                  36.57     1:15.17 (38.60)
  3 Flynn, Thomas             12 Agua-MR              1:20.22    1:16.20   16
  4 Navy, Daniel              12 Yfd-MR               1:19.99    1:18.40   15
                  35.92     1:18.40 (42.48)
  5 Chetvertkov, Anton        12 Agua-MR              1:20.52    1:18.69   14
                  38.31     1:18.69 (40.38)
  6 Zoubkov, Vladimir         12 Agua-MR              1:22.36    1:19.81   13
                  39.95     1:19.81 (39.86)
  7 Tran, Jonathan            12 HS-MR                1:17.17    1:20.12   12
                  40.01     1:20.12 (40.11)
  8 Chen, Eric                11 Tty-MR               1:21.85    1:20.55   11
                  39.29     1:20.55 (41.26)
  9 Gourevitch, Jesse         11 SS-MR                1:23.29    1:21.19    9
                  39.40     1:21.19 (41.79)
 10 Ernst, Leo                12 Agua-MR                   NT    1:22.66    7
                  40.02     1:22.66 (42.64)
 11 Thompson, Philip          11 Gael-MR              1:22.20    1:23.21    6
                  41.07     1:23.21 (42.14)
 12 Deoliveira, Michael       11 SS-MR                1:26.71    1:23.82    5
 13 Staskiewicz, Sasha        11 Agua-MR              1:28.38    1:24.97    4
                  41.30     1:24.97 (43.67)
 14 Zaino, Matthew            12 SS-MR                1:27.89    1:26.46    3
                  41.91     1:26.46 (44.55)
 15 Wolin, Seth               12 Cond-MR              1:19.39    1:26.90    2
                  42.41     1:26.90 (44.49)
 16 D'Antoni, Joey            11 Ciy-MR               1:20.50    1:27.19    1
 17 Trinidad, Darren          12 Owa-MR               1:32.74    1:28.61
                  43.93     1:28.61 (44.68)
 18 Li, Collin                11 Ciy-MR               1:41.00    1:30.35
                  43.68     1:30.35 (46.67)
 19 Wren, Brian               12 Ciy-MR               1:32.32    1:31.31
                  43.64     1:31.31 (47.67)
 20 Phillips, Andrew          11 SS-MR                1:29.97    1:31.48
                  43.90     1:31.48 (47.58)
 21 Mihalcik, Peter           12 Agua-MR              1:36.10    1:33.49
 22 Han, Nicholas             11 Yfd-MR               1:39.43    1:35.28
                  45.16     1:35.28 (50.12)
 23 Coughlin, Matthew         11 Gael-MR              1:24.32    1:35.57
 24 Ellis, David              11 Ciy-MR               1:35.00    1:41.67
 25 Frank, Elliot             11 Yfd-MR               1:43.64    1:42.51
                  49.00     1:42.51 (53.51)
 26 Eckstein, Otto            12 Yfd-MR                    NT    1:42.71
                  49.01     1:42.71 (53.70)
 27 Markoff, Andrew           12 Yfd-MR                    NT    2:18.20
                1:04.43   2:18.20 (1:13.77)
 -- Solinas, Marc             11 Owa-MR               2:15.94         DQ
                1:02.79        DQ (1:06.71)
 -- DeBrady, Chinelo          11 Ciy-MR               1:50.00         DQ
                  57.46        DQ (1:02.76)
 -- Reinsberg, Justin         12 Yfd-MR                    NT         DQ

Event 43  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Flynn, Caitlin             8 Agua-MR                25.39      23.88   20
  2 Chen, Julia                8 Tty-MR                 25.16      25.36   17
  3 Doyle, Carly               8 Agua-MR                   NT      25.53   16
  4 Diserio, Sophia            8 Agua-MR                   NT      25.63   15
  5 Jimenez, Tiffany           8 Yfd-MR                 28.46      25.83   14
  6 Nagarajan, Mira            8 Agua-MR                36.10      26.59   13
  7 Langan, Caroline           8 Agua-MR                32.31      27.14   12
  8 Tierney, Lauren            8 Owa-MR                 23.05      27.71   11
  9 Rubin, Katlyn              8 Agua-MR                   NT      27.98    9
 10 Swarzman, Danielle         8 Agua-MR                   NT      28.59    7
 11 Altman, Juliette           8 Agua-MR                   NT      28.76    6
 12 Arjomand, Banou            7 Agua-MR                   NT      29.07    5
 13 Galen, Eve                 8 Agua-MR                   NT      30.51    4
 14 Ahmad, Yasmin              7 Cond-MR                   NT      30.69    3
 15 Damsky, Abby               8 Agua-MR                   NT      31.29    2
 16 Vayer, Olivia              8 Agua-MR                   NT      31.41    1
 17 Sack, Nicole               7 Owa-MR                 29.96      31.55
 18 Basso, Sierra              7 Agua-MR                   NT      31.89
 19 Sheehan, Alison            8 Agua-MR                   NT      32.24
 20 Shuldiner, Nell            8 Agua-MR                   NT      33.91
 21 Posner, Hayley             8 Cond-MR                50.20      34.39
 22 Mueller, Samantha          6 Agua-MR                   NT      34.69
 23 Shahzada, Alisha           8 Agua-MR                   NT      35.60
 24 Schlesinger, Sophia        7 Yfd-MR                    NT      36.07
 25 Fine, Jennifer             8 Yfd-MR                    NT      38.11
 26 Kandiah, Ava               6 Agua-MR                   NT      39.48
 27 Moore, Jiovanni            7 Agua-MR                   NT      41.63
 -- Henry, Julia               6 Owa-MR                    NT         DQ
 -- Fuchs, Lindsey             7 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Tsanas, Ariana             7 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Siegal, Gabriela           7 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Mueller, Alexandra         8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Khal-Laayoun, Yasmina      8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Baldwin, Emilia            8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Sullivan, Mariana          7 Agua-MR                   NT         DQ

Event 44  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ruvkun, Andrew             8 Agua-MR                29.74      25.57   20
  2 Sipp, John                 8 Agua-MR                29.57      25.85   17
  3 Benjamin, Ernst            7 Agua-MR                32.84      26.93   16
  4 Krevlin, Sam               8 Agua-MR                34.23      27.14   15
  5 Aponte, Matthew            8 Agua-MR                   NT      27.59   14
  6 Crawford, Nolan            7 Agua-MR                   NT      27.75   13
  7 Seckin, Timmy              8 Agua-MR                35.48      28.65   12
  8 Goldberg, Alexander        8 Agua-MR                   NT      28.91   11
  9 Fernandez, Henri           8 Agua-MR                   NT      29.69    9
 10 Pan, Noah                  6 Ciy-MR                 28.88      30.23    7
 11 Pinzon, Edward             8 Yfd-MR                    NT      30.66    6
 12 Darabundit, Champ          8 Agua-MR                37.53      31.65    5
 13 Conway, Martin             7 Owa-MR                    NT      35.13    4
 14 Foulser, Harvey            6 Yfd-MR                    NT      35.77    3
 -- Gross, Matthew             8 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Coon, Aidan                7 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Schwartz, Nes              7 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Storch, Kenny              8 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Pomi, Mateo                8 Yfd-MR                    NT         DQ
 -- Poblador, John             8 Owa-MR                    NT         DQ
 -- Verdon, Michael            7 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Ramirez, Richard           8 Agua-MR                36.69         DQ

Event 45  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Miller, Nikki             10 SS-MR                  36.73      37.71   20
  2 Reynoso, Jessica           9 Agua-MR                41.81      38.65   17
  3 Case, Olivia              10 Agua-MR                41.90      41.57   16
  4 Lee, Abigail              10 Agua-MR                42.57      41.58   15
  5 Kuo, Jacqueline           10 Agua-MR                42.18      42.03   14
  6 Trager, Lena              10 SS-MR                  42.80      43.85   13
  7 Rueda, Daniela            10 Agua-MR                   NT      43.89   12
  8 Mack, Rebecca             10 Yfd-MR                 52.78      44.55   11
  9 Chudy, Charlotte           9 Agua-MR                47.78      44.64    9
 10 Smith, Anne               10 Gael-MR                42.12      45.02    7
 11 Rodriguez, Keannie         9 Agua-MR                   NT      45.53    6
 12 Sipp, Sterling            10 Agua-MR                47.12      45.72    5
 13 Wong, Kristi              10 SS-MR                  47.19      45.84    4
 14 Chen, Catherine           10 Ciy-MR                 46.18      45.93    3
 15 Kuo, Anna                 10 Ciy-MR                 45.55      46.18    2
 16 Teller, Jacqulyn           9 Owa-MR                 47.81      46.78    1
 17 Hanss, Katie               9 Agua-MR                   NT      47.53
 18 Mulligan, Kelly           10 Ciy-MR                 48.50      48.04
 19 Cirone, Alexandra          9 Agua-MR                   NT      48.43
 20 Kuang, Shirley             9 Tty-MR                 51.27      48.83
 21 Fuchs, Amanda              9 Agua-MR                56.43      49.95
 22 Black, Nicole              9 Ciy-MR                 57.38      50.25
 23 Schatzberg, Annie          9 Agua-MR                53.28      50.43
 24 Sisley, Adriana           10 Yfd-MR                 54.98      51.60
 25 D'Alessandro, Andie        9 SS-MR                1:00.86      52.48
 26 Sudol, Katherine          10 Agua-MR                55.19      53.09
 27 Pascale, Margaret         10 Gael-MR                57.29      53.34
 28 McGee, Shayna             10 Gael-MR                51.68      53.42
 29 Watkins, Olivia           10 Gael-MR                   NT      53.53
 30 Bodden, Chloe             10 Agua-MR                   NT      54.05
 31 DeFalco, Sarah            10 Agua-MR                   NT      54.16
 32 Schmitt, Rosie             9 Agua-MR                58.94      54.24
 33 Beigen, Erika             10 Yfd-MR               1:05.07      54.25
 34 Salitan, Emily            10 Yfd-MR                    NT      54.44
 35 Suarez, Daniela            9 Agua-MR                59.39      55.62
 36 Mallett, Grace             9 Agua-MR              1:01.74      56.15
 37 Chang, Amy                 9 Ciy-MR                 51.00      57.16
 38 Kornicker, Dakota         10 Agua-MR                   NT      57.39
 39 Ogisu, Emilie              9 Agua-MR              1:12.89      58.51
 40 Freeman, Keira             9 Gael-MR                55.71      58.95
 41 Ramsden, Hannah            9 Agua-MR                   NT      59.11
 42 Warshaw, Amelia           10 Yfd-MR                    NT    1:00.18
 43 Rosensweig, Zoe            9 Agua-MR              1:02.01    1:01.61
 44 McGowan, Taylor            9 Yfd-MR                    NT    1:02.34
 45 Kialeuka, Iman            10 Yfd-MR                    NT    1:04.84
 46 Danovitch, Amelia          9 Agua-MR                   NT    1:06.07
 47 Levin, Emily               9 Agua-MR                   NT    1:08.98
 -- Tsanas, Cristina           9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Murphy, Nicole             9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Mackof, Alexandra          9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Cegielski, Veronika        9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Gimbel, Alex              10 Agua-MR              1:00.38         DQ
 -- Chin, Shannon             10 Ciy-MR                 57.00         DQ
 -- Mihalcik, Maggie          10 Agua-MR                57.01         DQ
 -- Vayer, Zoe                10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Brettler, Carolina        10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Summers, Morgan           10 Ciy-MR                 54.30         DQ

Event 46  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Georgescu, Ronald         10 Agua-MR                47.20      41.39   20
  2 Chansakul, JR             10 Agua-MR                46.28      43.38   17
  3 Sack, Danny               10 Owa-MR                 42.28      43.67   16
  4 Sherman, Sammy             9 Agua-MR                48.97      45.08   15
  5 Wang, Eugene              10 Owa-MR                 46.46      45.82   14
  6 Rueda, Diego               9 Agua-MR                   NT      46.16   13
  7 Buckland, Gavin           10 SS-MR                  45.96      46.20   12
  8 Schoenherr, Mark           9 Gael-MR                46.60      46.63   11
  9 Shanja, Ilir              10 Tty-MR                 43.66      47.19    9
 10 Pau, Justin               10 Agua-MR                56.95      47.48    6.5
 10 Klein, Simon               9 SS-MR                  52.45      47.48    6.5
 12 Catania, Peter            10 SS-MR                  49.82      48.17    5
 13 Bishop, Billy              9 Gael-MR                50.89      48.89    4
 14 Lam, Kevin                 9 Ciy-MR                 54.23      50.49    3
 15 Turek-Herman, Josh        10 Ciy-MR                 48.86      51.63    2
 16 Wren, Chris                9 Ciy-MR               1:00.87      52.80    1
 17 Ford, Timothy             10 Agua-MR                   NT      53.50
 18 Siegel, Jonah             10 Agua-MR                53.18      53.69
 19 Eckstein, William          9 Yfd-MR               1:00.12      53.74
 20 Lin, Kevin                 9 Ciy-MR                 57.14      54.60
 21 Pinilla, Alejandro        10 Agua-MR              1:44.76      55.08
 22 Coughlin, Connor          10 Gael-MR                48.74      55.97
 23 Eckstein, Alexander        9 Yfd-MR                    NT      56.01
 24 Chu, Matthew              10 Ciy-MR                 57.00      57.26
 25 Brunswick, Samuel         10 Agua-MR              1:01.60      59.16
 26 Geras, Demetri             9 Agua-MR                   NT    1:00.53
 27 Synk, PJ                  10 Agua-MR                   NT    1:00.56
 28 Haack, William            10 Agua-MR                   NT    1:01.88
 -- Ching, Benjamin            9 Ciy-MR                 45.30         DQ
 -- Erickson, Gavin            9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Miller, Nicholas           9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Franzese, Michael          9 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Mihalcik, Jack            10 Agua-MR                   NT         DQ
 -- Kaplounov, Rodion         10 Agua-MR                   NT         DQ

Event 47  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Turner, Jennifer          12 SS-MR                1:14.73    1:15.36   20
                  35.49     1:15.36 (39.87)
  2 Sung, Julia               12 Ciy-MR               1:21.37    1:16.93   17
                  37.14     1:16.93 (39.79)
  3 Krasniqi, Laura           11 SS-MR                1:22.87    1:22.96   16
                  39.64     1:22.96 (43.32)
  4 Sepe, Lauren              12 Gael-MR              1:25.25    1:24.13   15
                  39.53     1:24.13 (44.60)
  5 Mcdavid, Aiesha           11 Gael-MR              1:27.50    1:24.24   14
                  39.60     1:24.24 (44.64)
  6 Groccia, Adrienne         11 Gael-MR              1:25.10    1:24.75   13
                  39.67     1:24.75 (45.08)
  7 Eversmen, Ashley          12 Tty-MR               1:25.73    1:25.50   12
                  40.39     1:25.50 (45.11)
  8 Flood, Katie              12 SS-MR                1:28.20    1:25.60   11
                  40.63     1:25.60 (44.97)
  9 Weiner, Tess              11 Agua-MR              1:28.02    1:25.63    9
                  40.14     1:25.63 (45.49)
 10 Downing, Marissa          12 Tty-MR               1:19.23    1:26.48    7
                  40.49     1:26.48 (45.99)
 11 Qian, Ashley              11 Ciy-MR               1:29.39    1:28.88    6
                  42.85     1:28.88 (46.03)
 12 Kuang, Katherine          11 Tty-MR               1:34.52    1:29.16    5
                  41.72     1:29.16 (47.44)
 13 Reis, Kelly               11 Agua-MR              1:28.34    1:30.04    4
                  42.40     1:30.04 (47.64)
 14 Lee, Jenny                11 DSC-MR               1:26.71    1:30.05    3
                  42.94     1:30.05 (47.11)
 15 Pereira, Ellyshia         11 Ciy-MR               1:40.49    1:30.15    2
                  42.41     1:30.15 (47.74)
 16 Goco, Chryzl              11 Ciy-MR               1:32.00    1:30.35    1
                  42.86     1:30.35 (47.49)
 17 Altman-Kurosaki, Hannah   12 Agua-MR              1:39.99    1:31.88
                  43.63     1:31.88 (48.25)
 18 Pang, Sharon              12 Ciy-MR               1:41.24    1:32.36
                  44.85     1:32.36 (47.51)
 19 Schmitt, Katherine        11 Agua-MR              1:38.19    1:32.55
                  44.50     1:32.55 (48.05)
 20 Fowle, Allison            12 HS-MR                1:27.81    1:33.26
                  43.13     1:33.26 (50.13)
 21 Daly, Bronagh             11 HS-MR                1:32.57    1:33.34
                  44.56     1:33.34 (48.78)
 22 Lam, Carolina             11 Ciy-MR               1:36.69    1:34.04
                  44.21     1:34.04 (49.83)
 23 Breslau, Jessica          11 Agua-MR              1:39.76    1:34.30
                  45.19     1:34.30 (49.11)
 24 Raby, Zami                12 Agua-MR              1:37.97    1:34.80
                  44.69     1:34.80 (50.11)
 25 Ferguson, Mara            11 SS-MR                1:39.41    1:35.18
                  44.29     1:35.18 (50.89)
 26 Shults, Elaine            11 Agua-MR                   NT    1:35.33
                  43.39     1:35.33 (51.94)
 27 Ramsden, Sydney           12 Agua-MR                   NT    1:36.27
                  45.59     1:36.27 (50.68)
 28 Antler, Hollis            11 Agua-MR              1:56.68    1:36.37
                  45.36     1:36.37 (51.01)
 29 Torres, Maria             11 Yfd-MR               1:39.15    1:36.59
                  45.48     1:36.59 (51.11)
 30 Maisel, Amanda            11 Agua-MR              1:43.41    1:36.78
                  46.46     1:36.78 (50.32)
 31 Ford, Whitney             12 Agua-MR                   NT    1:37.67
                  46.48     1:37.67 (51.19)
 32 Gucalp, Aylin             12 Yfd-MR               1:39.55    1:37.92
                  46.63     1:37.92 (51.29)
 33 Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua-MR              1:38.73    1:38.51
                  47.49     1:38.51 (51.02)
 34 Heisler, Lucy             12 Agua-MR              1:42.90    1:38.75
                  47.19     1:38.75 (51.56)
 35 Bodden, Rachel            12 Agua-MR              1:54.07    1:38.91
                  44.37     1:38.91 (54.54)
 36 Cain, Lillian             12 Yfd-MR               1:45.17    1:39.02
                  45.82     1:39.02 (53.20)
 37 Smith, Emily              12 Agua-MR              2:00.30    1:39.77
                  46.38     1:39.77 (53.39)
 38 Gartland, Christine       12 Agua-MR              1:53.01    1:41.34
                  48.21     1:41.34 (53.13)
 39 Cyrus, Kimberly           11 Agua-MR              1:46.40    1:42.06
                  48.71     1:42.06 (53.35)
 40 Fitzgerald, Laura         12 Agua-MR              1:49.37    1:42.94
                  48.67     1:42.94 (54.27)
 41 Bachman, Jett             11 Yfd-MR               1:40.27    1:43.11
                  47.63     1:43.11 (55.48)
 42 Fuller, Natalia           12 Agua-MR                   NT    1:43.61
                  46.80     1:43.61 (56.81)
 43 Howe, Ritchey             11 Agua-MR                   NT    1:44.65
                  49.12     1:44.65 (55.53)
 44 Solis-Cohen, Hannah       11 Agua-MR              1:49.62    1:45.15
                  50.68     1:45.15 (54.47)
 45 Lawrence, Emma            12 Agua-MR                   NT    1:45.48
                  49.41     1:45.48 (56.07)
 46 Brenner, Emma             11 Ciy-MR               1:38.00    1:45.73
                  49.55     1:45.73 (56.18)
 47 Kuo, Tina                 11 Ciy-MR               1:42.00    1:47.21
                  50.71     1:47.21 (56.50)
 48 Nagamine, Amy             11 Agua-MR              1:57.03    1:47.66
                  50.83     1:47.66 (56.83)
 49 Gamble, Catherine         11 Yfd-MR               1:58.84    1:48.57
                  52.55     1:48.57 (56.02)
 50 Pirog, Sophia             12 Agua-MR              1:46.46    1:49.46
                  51.00     1:49.46 (58.46)
 51 Lazar, Katja              11 Yfd-MR               2:11.78    1:52.31
                  51.71   1:52.31 (1:00.60)
 52 Wild-Welch, Lindsay       11 Agua-MR                   NT    2:06.48
                  58.63   2:06.48 (1:07.85)
 53 Michel, Francesca         11 Yfd-MR                    NT    2:06.53
                  58.52   2:06.53 (1:08.01)
 54 Conway, Kathleen          11 Owa-MR                    NT    2:14.30
                1:01.08   2:14.30 (1:13.22)
 55 Armstrong, Courtney       11 Yfd-MR                    NT    2:19.14
                1:04.40   2:19.14 (1:14.74)
 -- Schulze, Allison          12 Agua-MR                   NT         DQ
                  50.14        DQ (1:08.59)
 -- Rees, Samantha            11 Agua-MR                   NT         DQ
                  48.11          DQ (55.38)
 -- Cronin, Victoria          11 Agua-MR                   NT         DQ
                  43.28          DQ (53.01)
 -- Locker, Maggie            11 Yfd-MR                    NT         DQ
                1:06.21        DQ (1:13.80)

Event 48  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bianco, Phillip           12 HS-MR                1:21.42    1:18.24   20
                  36.97     1:18.24 (41.27)
  2 Moyler, Trevor            12 Gael-MR              1:22.06    1:20.71   17
                  37.62     1:20.71 (43.09)
  3 Lee, Joe                  12 DSC-MR               1:24.83    1:22.39   16
                  39.09     1:22.39 (43.30)
  4 Malychev, Peter           11 DSC-MR               1:30.83    1:24.73   15
                  40.37     1:24.73 (44.36)
  5 Gianino, Alexander        11 Gael-MR              1:26.79    1:24.84   14
                  40.26     1:24.84 (44.58)
  6 Bacci, Ryan               12 Ciy-MR               1:31.81    1:25.95   13
                  40.76     1:25.95 (45.19)
  7 Flynn, Thomas             12 Agua-MR              1:30.85    1:27.08   12
                  41.90     1:27.08 (45.18)
  8 Chen, Eric                11 Tty-MR               1:30.81    1:27.66   11
                  41.39     1:27.66 (46.27)
  9 Cash, Kevin               11 Ciy-MR               1:26.95    1:28.34    9
 10 Deoliveira, Michael       11 SS-MR                1:25.99    1:29.09    7
                  41.63     1:29.09 (47.46)
 11 Zoubkov, Vladimir         12 Agua-MR              1:34.91    1:29.45    6
                  43.82     1:29.45 (45.63)
 12 Zaino, Matthew            12 SS-MR                1:33.09    1:29.73    5
                  42.32     1:29.73 (47.41)
 13 Gourevitch, Jesse         11 SS-MR                1:28.13    1:30.64    4
 14 Navy, Daniel              12 Yfd-MR               1:35.83    1:33.66    3
                  44.02     1:33.66 (49.64)
 15 Chetvertkov, Anton        12 Agua-MR              1:34.29    1:34.18    2
 16 Phillips, Andrew          11 SS-MR                1:33.64    1:35.55    1
                  44.19     1:35.55 (51.36)
 17 Staskiewicz, Sasha        11 Agua-MR              1:43.32    1:36.07
 18 Thompson, Philip          11 Gael-MR              1:37.29    1:36.93
                  46.36     1:36.93 (50.57)
 19 Tran, Jonathan            12 HS-MR                1:43.06    1:38.51
                  48.92     1:38.51 (49.59)
 20 Ernst, Leo                12 Agua-MR                   NT    1:39.15
                  47.95     1:39.15 (51.20)
 21 Mihalcik, Peter           12 Agua-MR              1:57.21    1:46.78
                  50.77     1:46.78 (56.01)
 22 Li, Collin                11 Ciy-MR               1:53.88    1:46.96
 23 Cisneros, Luis            11 Agua-MR                   NT    1:47.71
                  49.56     1:47.71 (58.15)
 24 Eckstein, Otto            12 Yfd-MR                    NT    1:50.18
                  52.48     1:50.18 (57.70)
 25 Han, Nicholas             11 Yfd-MR                    NT    1:50.68
 26 Coughlin, Matthew         11 Gael-MR              1:34.61    1:53.46
 27 Reinsberg, Justin         12 Yfd-MR                    NT    2:01.87
                  57.45   2:01.87 (1:04.42)
 -- Solinas, Marc             11 Owa-MR                    NT         DQ
                1:11.29        DQ (1:17.42)

Event 49  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Doyle, Carly               8 Agua-MR                   NT      17.90   20
  2 Henry, Sarah               8 Owa-MR                 20.44      18.91   17
  3 Shuldiner, Nell            8 Agua-MR                   NT      19.04   16
  4 Diserio, Sophia            8 Agua-MR                   NT      19.77   15
  5 Basso, Sierra              7 Agua-MR                   NT      19.90   14
  6 Curran, Shannon            8 SS-MR                  18.65      20.04   13
  7 Pereira, Nicole            7 Ciy-MR                 23.00      20.63   12
  8 Baldwin, Emilia            8 Agua-MR                   NT      21.40   11
  9 Damsky, Abby               8 Agua-MR                   NT      21.54    9
 10 Langan, Caroline           8 Agua-MR                24.37      21.68    7
 11 Swarzman, Danielle         8 Agua-MR                   NT      21.70    6
 12 Mueller, Alexandra         8 Agua-MR                   NT      21.93    5
 13 Cheng, Lindsay             8 Ciy-MR                 21.00      22.19    4
 14 Jimenez, Tiffany           8 Yfd-MR                 25.80      22.80    3
 15 Khal-Laayoun, Yasmina      8 Agua-MR                   NT      22.95    2
 16 Siegal, Gabriela           7 Yfd-MR                    NT      23.86    1
 17 Altman, Juliette           8 Agua-MR                   NT      24.02
 18 Arjomand, Banou            7 Agua-MR                   NT      24.05
 19 Rubin, Katlyn              8 Agua-MR                   NT      24.17
 20 Galen, Eve                 8 Agua-MR                   NT      24.21
 21 Sheehan, Alison            8 Agua-MR                   NT      24.55
 22 Vayer, Olivia              8 Agua-MR                   NT      24.81
 23 Henry, Julia               6 Owa-MR                    NT      25.30
 23 Fuchs, Lindsey             7 Agua-MR                   NT      25.30
 25 Sullivan, Mariana          7 Agua-MR                   NT      26.53
 26 Posner, Hayley             8 Cond-MR                27.05      26.78
 27 Moore, Jiovanni            7 Agua-MR                   NT      27.89
 28 Shahzada, Alisha           8 Agua-MR                   NT      28.86
 29 Kandiah, Ava               6 Agua-MR                   NT      29.12
 30 Mueller, Samantha          6 Agua-MR                   NT      29.18
 31 Tsanas, Ariana             7 Agua-MR                   NT      30.17
 32 Ahmad, Yasmin              7 Cond-MR                33.09      30.25
 33 Fine, Jennifer             8 Yfd-MR                 38.07      31.40
 34 Schlesinger, Sophia        7 Yfd-MR                    NT      33.07

Event 50  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ruvkun, Andrew             8 Agua-MR                20.49      18.70   20
  2 Pinilla, Javier            8 Agua-MR                23.75      18.95   17
  3 Schwartz, Nes              7 Agua-MR                   NT      19.77   16
  4 Trinidad, Derick-Louie     8 Owa-MR                 20.15      19.84   15
  5 Chen, Dennis               8 Ciy-MR                 22.74      20.46   14
  6 Fernandez, Henri           8 Agua-MR                   NT      20.52   13
  7 Goldberg, Alexander        8 Agua-MR                   NT      20.94   12
  8 Seckin, Timmy              8 Agua-MR                22.40      21.48   11
  9 Lin, Justin                8 Ciy-MR                 22.00      21.66    9
 10 Pan, Noah                  6 Ciy-MR                 24.10      21.75    7
 11 Gross, Matthew             8 Agua-MR                   NT      21.93    6
 12 Conway, Martin             7 Owa-MR                    NT      22.06    5
 13 Krevlin, Sam               8 Agua-MR                26.90      22.07    4
 14 Ramirez, Richard           8 Agua-MR                25.03      22.29    3
 15 Sipp, John                 8 Agua-MR                28.35      22.42    2
 16 Darabundit, Champ          8 Agua-MR                27.33      22.50    1
 17 Coon, Aidan                7 Yfd-MR                    NT      23.07
 18 Posner, Kevin              6 Cond-MR                24.44      23.46
 19 Li, Ryan                   8 Ciy-MR                 23.00      24.75
 20 Storch, Kenny              8 Yfd-MR                    NT      25.53
 21 Pinzon, Edward             8 Yfd-MR                    NT      25.70
 22 Crawford, Nolan            7 Agua-MR                   NT      27.66
 23 Verdon, Michael            7 Agua-MR                   NT      29.90
 24 Foulser, Harvey            6 Yfd-MR                    NT      33.15
 25 Pomi, Mateo                8 Yfd-MR                    NT      35.65

Event 51  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Abigail              10 Agua-MR                31.43      29.81   20
  2 Mannix, Christine         10 Gael-MR                32.22      31.51   17
  3 Reynoso, Jessica           9 Agua-MR                33.66      31.70   16
  4 Henry, Olivia             10 Owa-MR                 32.68      32.58   15
  5 Scott, Lucy               10 Agua-MR                34.55      32.96   14
  6 Case, Olivia              10 Agua-MR                33.30      34.81   13
  7 Rodriguez, Keannie         9 Agua-MR                   NT      35.44   12
  8 Sipp, Sterling            10 Agua-MR                34.87      35.80   11
  9 Teller, Jacqulyn           9 Owa-MR                 36.32      36.65    9
 10 Tierney, Emily            10 Owa-MR                 36.83      37.22    7
 11 Motulsky, Margo           10 Yfd-MR                 38.11      37.59    6
 12 Watkins, Olivia           10 Gael-MR                   NT      38.03    5
 13 Smith, Anne               10 Gael-MR                35.69      38.87    4
 14 Fuchs, Amanda              9 Agua-MR                41.27      39.28    3
 15 McGee, Shayna             10 Gael-MR                37.94      39.68    2
 16 Landes, Hannah            10 Yfd-MR                 46.46      39.85    1
 17 Schatzberg, Annie          9 Agua-MR                42.31      39.96
 18 Hanss, Katie               9 Agua-MR                   NT      40.57
 19 DeFalco, Sarah            10 Agua-MR                   NT      40.71
 20 Sung, Amy                 10 Ciy-MR                 37.78      41.18
 21 Brettler, Carolina        10 Agua-MR                   NT      41.69
 22 Freeman, Keira             9 Gael-MR                46.56      41.75
 23 Cirone, Alexandra          9 Agua-MR                   NT      41.81
 24 Pascale, Margaret         10 Gael-MR                44.59      42.09
 25 Warshaw, Amelia           10 Yfd-MR                 47.29      42.56
 26 Cegielski, Veronika        9 Agua-MR                   NT      43.07
 27 Ogisu, Emilie              9 Agua-MR                45.30      43.20
 28 Danovitch, Amelia          9 Agua-MR                   NT      43.24
 29 Mihalcik, Maggie          10 Agua-MR                53.67      43.43
 30 Gimbel, Alex              10 Agua-MR                44.79      43.44
 31 Suarez, Daniela            9 Agua-MR                44.31      44.08
 32 Mackof, Alexandra          9 Agua-MR                   NT      45.46
 33 Sisley, Adriana           10 Yfd-MR                 51.25      45.50
 34 Sudol, Katherine          10 Agua-MR                38.88      45.82
 35 Ramsden, Hannah            9 Agua-MR                   NT      46.55
 36 Bodden, Chloe             10 Agua-MR                57.03      46.64
 37 Murphy, Nicole             9 Agua-MR                   NT      46.66
 38 Tsanas, Cristina           9 Agua-MR                   NT      47.39
 39 Schmitt, Rosie             9 Agua-MR                46.43      47.48
 40 D'Alessandro, Andie        9 SS-MR                  46.07      47.72
 41 Mallett, Grace             9 Agua-MR                52.17      48.99
 42 McGowan, Taylor            9 Yfd-MR                 48.01      50.32
 43 Kornicker, Dakota         10 Agua-MR                   NT      50.58
 44 Beigen, Erika             10 Yfd-MR                 47.27      51.28
 45 Chang, Amy                 9 Ciy-MR                 43.00      51.44
 46 Rosensweig, Zoe            9 Agua-MR                49.76      51.64
 47 Akant, Elizabeth           9 Yfd-MR                    NT      54.31
 48 Vayer, Zoe                10 Agua-MR                   NT      56.84
 49 Kialeuka, Iman            10 Yfd-MR                    NT    1:00.24
 50 Levin, Emily               9 Agua-MR                   NT    1:01.78

Event 52  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua-MR                33.99      30.87   20
  2 Li, Mathew                10 Tty-MR                 31.90      31.12   17
  3 Rookwood Jr., William      9 HS-MR                  33.01      31.52   16
  4 Flynn, Patrick            10 Agua-MR                32.81      31.74   15
  5 Georgescu, Ronald         10 Agua-MR                43.02      32.61   14
  6 Sherman, Sammy             9 Agua-MR                34.64      33.38   13
  7 Bishop, Billy              9 Gael-MR                33.84      34.08   12
  8 Lennon, Michael           10 Owa-MR                 33.29      34.39   11
  9 Reich, Joseph             10 Agua-MR                37.56      34.41    9
 10 Anderson, Tom              9 Ciy-MR                 35.11      34.77    7
 11 Torres, Juan               9 Yfd-MR                 42.03      36.38    6
 12 Wang, Eugene              10 Owa-MR                 38.54      36.73    5
 13 Klein, Simon               9 SS-MR                  38.97      37.07    3.5
 13 McCann, Brendan            9 Ciy-MR                 36.93      37.07    3.5
 15 Pau, Justin               10 Agua-MR                46.22      37.08    2
 16 Torres, Santiago           9 Yfd-MR                 42.71      37.18    1
 17 Sidransky, Jake           10 Yfd-MR                 43.72      37.32
 18 Finnerty, Jack             9 SS-MR                  37.08      38.48
 19 Pinilla, Alejandro        10 Agua-MR                47.50      39.83
 20 Geras, Demetri             9 Agua-MR                38.11      40.10
 21 Catania, Peter            10 SS-MR                  41.03      40.47
 22 Siegel, Jonah             10 Agua-MR                41.28      41.02
 23 Ogisu, Kent               10 Agua-MR                39.86      41.04
 24 Erickson, Gavin            9 Agua-MR                   NT      41.21
 25 Brunswick, Samuel         10 Agua-MR                42.10      41.23
 26 Miller, Nicholas           9 Agua-MR                   NT      41.53
 27 Haack, William            10 Agua-MR                   NT      41.70
 28 Avila, Jon-Anthony        10 Cond-MR                46.36      41.84
 29 Coughlin, Connor          10 Gael-MR                36.79      42.49
 30 Eckstein, Alexander        9 Yfd-MR                 50.61      43.21
 31 Kaplounov, Rodion         10 Agua-MR                45.21      44.05
 32 Franzese, Michael          9 Agua-MR                46.59      44.06
 33 Lomuscio, Frankie          9 Ciy-MR                 46.00      44.17
 34 Rosen, Oliver              9 Yfd-MR                 48.92      44.64
 35 Ford, Timothy             10 Agua-MR                   NT      44.84
 36 Mihalcik, Jack            10 Agua-MR              1:08.91      52.75
 37 Synk, PJ                  10 Agua-MR              1:03.15      54.34
 -- Ahmad, Shan               10 Cond-MR                42.82         DQ
 -- Eckstein, William          9 Yfd-MR                 52.15         DQ

Event 53  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:03.82    1:01.69   20
                  29.74     1:01.69 (31.95)
  2 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:01.86    1:01.72   17
                  29.07     1:01.72 (32.65)
  3 Henry, Elizabeth          12 Owa-MR               1:03.87    1:04.42   16
                  31.26     1:04.42 (33.16)
  4 Sung, Julia               12 Ciy-MR               1:06.56    1:04.44   15
                  30.50     1:04.44 (33.94)
  5 Sepe, Lauren              12 Gael-MR              1:06.17    1:04.68   14
                  30.28     1:04.68 (34.40)
  6 Eversmen, Ashley          12 Tty-MR               1:03.45    1:06.82   13
                  31.00     1:06.82 (35.82)
  7 Groccia, Adrienne         11 Gael-MR              1:08.36    1:08.45   12
                  33.24     1:08.45 (35.21)
  8 Krasniqi, Laura           11 SS-MR                1:08.36    1:09.14   11
                  32.97     1:09.14 (36.17)
  9 Weiner, Tess              11 Agua-MR              1:11.02    1:09.31    9
                  33.00     1:09.31 (36.31)
 10 Altman-Kurosaki, Hannah   12 Agua-MR              1:12.55    1:09.33    7
                  33.26     1:09.33 (36.07)
 11 Cyrus, Kimberly           11 Agua-MR              1:13.02    1:09.57    6
                  33.54     1:09.57 (36.03)
 12 Downing, Marissa          12 Tty-MR               1:08.61    1:10.89    5
                  33.64     1:10.89 (37.25)
 13 Lee, Jenny                11 DSC-MR               1:09.03    1:11.83    4
                  33.96     1:11.83 (37.87)
 14 Daly, Bronagh             11 HS-MR                1:09.92    1:12.15    3
                  34.09     1:12.15 (38.06)
 15 Ramsden, Sydney           12 Agua-MR                   NT    1:12.34    2
                  34.70     1:12.34 (37.64)
 16 Goco, Chryzl              11 Ciy-MR               1:19.27    1:12.44    1
                  34.14     1:12.44 (38.30)
 17 Schaefer, Katherine       12 Gael-MR              1:07.65    1:12.53
                  32.61     1:12.53 (39.92)
 18 Heisler, Lucy             12 Agua-MR              1:18.33    1:13.90
                1:13.41      1:13.90 (0.49)
 19 Breslau, Jessica          11 Agua-MR              1:17.13    1:14.78
                  35.66     1:14.78 (39.12)
 20 Seckin, Mina              11 Agua-MR              1:20.27    1:14.79
                  36.14     1:14.79 (38.65)
 21 Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua-MR              1:15.80    1:15.62
                  36.29     1:15.62 (39.33)
 22 Lawrence, Emma            12 Agua-MR              1:13.34    1:15.69
                  36.82     1:15.69 (38.87)
 23 Schmitt, Katherine        11 Agua-MR              1:20.19    1:15.97
                  35.67     1:15.97 (40.30)
 24 Antler, Hollis            11 Agua-MR              1:19.71    1:16.20
                  36.16     1:16.20 (40.04)
 25 Reis, Kelly               11 Agua-MR              1:15.25    1:16.47
                  36.63     1:16.47 (39.84)
 26 Torres, Maria             11 Yfd-MR               1:24.85    1:16.80
                  35.93     1:16.80 (40.87)
 27 Gartland, Christine       12 Agua-MR              1:31.44    1:17.43
                  36.83     1:17.43 (40.60)
 28 Solis-Cohen, Hannah       11 Agua-MR              1:16.06    1:17.67
                  36.99     1:17.67 (40.68)
 29 Pang, Sharon              12 Ciy-MR               1:22.71    1:18.23
                  37.56     1:18.23 (40.67)
 30 Raby, Zami                12 Agua-MR              1:17.50    1:18.51
                  37.26     1:18.51 (41.25)
 31 Lazar, Katja              11 Yfd-MR               1:24.36    1:18.82
                  37.09     1:18.82 (41.73)
 32 Maisel, Amanda            11 Agua-MR              1:25.29    1:20.42
                  37.96     1:20.42 (42.46)
 33 Bodden, Rachel            12 Agua-MR              1:37.62    1:20.69
                  37.43     1:20.69 (43.26)
 34 Cronin, Victoria          11 Agua-MR              1:34.46    1:20.93
                  37.70     1:20.93 (43.23)
 35 Fitzgerald, Laura         12 Agua-MR              1:24.70    1:21.15
                  39.59     1:21.15 (41.56)
 36 Mitchell, Alexandra       11 Yfd-MR               1:21.14    1:21.36
                  38.15     1:21.36 (43.21)
 37 Fowle, Allison            12 HS-MR                1:24.35    1:21.43
                  37.92     1:21.43 (43.51)
 38 McCabe, Maggie            11 Ciy-MR               1:28.01    1:21.82
                  38.82     1:21.82 (43.00)
 39 Mcdavid, Aiesha           11 Gael-MR              1:12.65    1:22.30
                  36.20     1:22.30 (46.10)
 40 Fojas, Regina             12 Ciy-MR               1:17.00    1:22.66
                  42.87     1:22.66 (39.79)
 41 Gucalp, Aylin             12 Yfd-MR               1:20.33    1:23.10
                  39.47     1:23.10 (43.63)
 42 Dans, Miesha              11 Owa-MR               1:24.89    1:23.23
                  38.55     1:23.23 (44.68)
 43 Ford, Whitney             12 Agua-MR                   NT    1:23.29
                  39.88     1:23.29 (43.41)
 44 Novick-Smith, Eliza       12 Yfd-MR               1:19.17    1:23.93
                  39.21     1:23.93 (44.72)
 45 LaRoche, Shanah           11 Tty-MR                    NT    1:24.93
                  38.75     1:24.93 (46.18)
 46 Howe, Ritchey             11 Agua-MR                   NT    1:25.31
                  38.62     1:25.31 (46.69)
 47 Skivanek, Alexandra       12 Agua-MR                   NT    1:25.34
                  40.24     1:25.34 (45.10)
 48 Smith, Emily              12 Agua-MR              1:45.38    1:25.71
                  40.52     1:25.71 (45.19)
 49 Locker, Maggie            11 Yfd-MR                    NT    1:26.24
                  39.39     1:26.24 (46.85)
 50 Ferguson, Mara            11 SS-MR                1:26.58    1:27.54
                  39.58     1:27.54 (47.96)
 51 Gamble, Catherine         11 Yfd-MR               1:34.42    1:29.79
                  42.02     1:29.79 (47.77)
 52 Schulze, Allison          12 Agua-MR                   NT    1:30.97
                  41.78     1:30.97 (49.19)
 53 Kuo, Tina                 11 Ciy-MR               1:26.00    1:31.60
 54 Pirog, Sophia             12 Agua-MR              1:24.49    1:31.65
                  41.87     1:31.65 (49.78)
 55 Cain, Lillian             12 Yfd-MR               1:34.17    1:32.75
                  43.10     1:32.75 (49.65)
 56 Rees, Samantha            11 Agua-MR              1:35.50    1:33.20
                  41.61     1:33.20 (51.59)
 57 Nagamine, Amy             11 Agua-MR              1:42.52    1:33.42
                  43.88     1:33.42 (49.54)
 58 Rayport, Ilana            11 Yfd-MR                    NT    1:34.84
                  43.17     1:34.84 (51.67)
 59 Bachman, Jett             11 Yfd-MR               1:31.89    1:35.25
                  42.79     1:35.25 (52.46)
 60 Fuller, Natalia           12 Agua-MR                   NT    1:35.98
                  41.49     1:35.98 (54.49)
 61 Papigiotis, Alexia        12 Ciy-MR               1:40.90    1:41.14
                  45.31     1:41.14 (55.83)
 62 Conway, Kathleen          11 Owa-MR                    NT    1:50.39
                  47.04   1:50.39 (1:03.35)
 63 Ho, Helen                 11 Yfd-MR                    NT    1:50.50
                  51.71     1:50.50 (58.79)
 64 Potolsky, Elizabeth       12 Yfd-MR               1:19.57    1:51.11
                  52.48     1:51.11 (58.63)
 65 Armstrong, Courtney       11 Yfd-MR                    NT    1:51.48

Event 54  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Joe                  12 DSC-MR               1:06.70    1:04.11   20
                  31.19     1:04.11 (32.92)
  2 Gianino, Alexander        11 Gael-MR              1:06.61    1:04.27   17
                  30.91     1:04.27 (33.36)
  3 Moyler, Trevor            12 Gael-MR              1:04.31    1:04.54   16
                  30.67     1:04.54 (33.87)
  4 Flynn, Thomas             12 Agua-MR              1:07.43    1:04.94   15
                  31.73     1:04.94 (33.21)
  5 Poblador, Jason           12 Owa-MR               1:09.10    1:05.46   14
  6 Malychev, Peter           11 DSC-MR               1:11.08    1:05.79   13
                  31.80     1:05.79 (33.99)
  7 Navy, Daniel              12 Yfd-MR               1:13.15    1:10.79   12
                  34.20     1:10.79 (36.59)
  8 Wolin, Seth               12 Cond-MR              1:08.38    1:11.58   11
                  34.20     1:11.58 (37.38)
  9 Staskiewicz, Sasha        11 Agua-MR              1:13.89    1:12.22    9
 10 D'Antoni, Joey            11 Ciy-MR               1:13.01    1:12.46    7
                  34.59     1:12.46 (37.87)
 11 Ernst, Leo                12 Agua-MR                   NT    1:12.55    6
                  34.42     1:12.55 (38.13)
 12 Thompson, Philip          11 Gael-MR              1:09.91    1:12.69    5
 13 Zoubkov, Vladimir         12 Agua-MR              1:17.30    1:13.20    4
                  35.23     1:13.20 (37.97)
 14 Chetvertkov, Anton        12 Agua-MR              1:13.11    1:13.58    3
                  35.08     1:13.58 (38.50)
 15 Trinidad, Darren          12 Owa-MR               1:13.64    1:16.03    2
                  37.12     1:16.03 (38.91)
 16 Gourevitch, Jesse         11 SS-MR                1:13.70    1:16.24    1
 17 Zaino, Matthew            12 SS-MR                1:18.72    1:16.38
                  36.66     1:16.38 (39.72)
 18 Cash, Kevin               11 Ciy-MR               1:14.57    1:17.11
 19 Deoliveira, Michael       11 SS-MR                1:16.65    1:17.40
                  36.69     1:17.40 (40.71)
 20 Wren, Brian               12 Ciy-MR               1:20.54    1:19.38
                  36.20     1:19.38 (43.18)
 21 Cisneros, Luis            11 Agua-MR              1:28.45    1:19.54
                  36.86     1:19.54 (42.68)
 22 Mihalcik, Peter           12 Agua-MR              1:24.04    1:22.33
                  39.44     1:22.33 (42.89)
 23 Phillips, Andrew          11 SS-MR                1:25.14    1:24.65
                  39.70     1:24.65 (44.95)
 24 Frank, Elliot             11 Yfd-MR               1:32.76    1:25.46
                  39.19     1:25.46 (46.27)
 25 Eckstein, Otto            12 Yfd-MR               1:46.66    1:25.65
                  39.78     1:25.65 (45.87)
 26 Coughlin, Matthew         11 Gael-MR              1:13.58    1:26.12
                  40.90     1:26.12 (45.22)
 27 Ellis, David              11 Ciy-MR               1:24.00    1:26.31
 28 Han, Nicholas             11 Yfd-MR                    NT    1:32.07
                  40.87     1:32.07 (51.20)
 29 DeBrady, Chinelo          11 Ciy-MR               1:44.00    1:37.72
                  45.86     1:37.72 (51.86)
 30 Solinas, Marc             11 Owa-MR               1:57.33    1:56.17
 31 Markoff, Andrew           12 Yfd-MR                    NT    2:01.02
                  57.20   2:01.02 (1:03.82)
 32 Reinsberg, Justin         12 Yfd-MR                    NT    2:01.03
                  53.42   2:01.03 (1:07.61)

Event 55  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tierney, Lauren            8 Owa-MR                    NT    1:54.12   20
                  53.25   1:54.12 (1:00.87)
 -- Chen, Julia                8 Tty-MR               1:34.71         DQ
 -- Curran, Shannon            8 SS-MR                1:51.65         DQ
                  58.24          DQ (58.14)
 -- Sack, Nicole               7 Owa-MR                    NT         DQ
                1:01.53        DQ (1:09.11)

Event 56  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poblador, John             8 Owa-MR                    NT    1:58.27   20
                1:03.15     1:58.27 (55.12)
  2 Trinidad, Derick-Louie     8 Owa-MR               2:04.74    1:58.65   17
                1:00.89     1:58.65 (57.76)

Event 57  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia                  9 Agua-MR              1:23.31    1:14.86   20
                  36.25     1:14.86 (38.61)
  2 Kuo, Jacqueline           10 Agua-MR              1:18.53    1:16.50   17
                  35.44     1:16.50 (41.06)
  3 Miller, Nikki             10 SS-MR                1:20.33    1:18.90   16
                  37.12     1:18.90 (41.78)
  4 Mannix, Christine         10 Gael-MR              1:20.01    1:21.73   15
                  37.20     1:21.73 (44.53)
  5 Reynoso, Jessica           9 Agua-MR              1:28.14    1:21.83   14
  6 Trager, Lena              10 SS-MR                1:27.21    1:26.30   13
  7 Scott, Lucy               10 Agua-MR              1:48.58    1:28.34   12
                  40.90     1:28.34 (47.44)
  8 Henry, Olivia             10 Owa-MR               1:46.78    1:31.23   11
                  44.39     1:31.23 (46.84)
  9 Wong, Kristi              10 SS-MR                1:32.75    1:32.81    9
                  44.14     1:32.81 (48.67)
 10 Kuang, Shirley             9 Tty-MR               1:57.71    1:34.65    7
 11 Tierney, Emily            10 Owa-MR               1:35.02    1:34.96    6
                  45.85     1:34.96 (49.11)
 12 Cash, Maggie               9 Ciy-MR               1:41.98    1:35.69    5
                  45.42     1:35.69 (50.27)
 13 Black, Nicole              9 Ciy-MR               2:03.08    1:35.73    4
                  46.52     1:35.73 (49.21)
 14 Motulsky, Margo           10 Yfd-MR                    NT    1:35.98    3
                  43.11     1:35.98 (52.87)
 15 Mack, Rebecca             10 Yfd-MR                    NT    1:37.56    2
 16 Teller, Jacqulyn           9 Owa-MR               1:37.19    1:42.03    1
                  49.39     1:42.03 (52.64)
 17 DeFalco, Sarah            10 Agua-MR                   NT    1:46.55
 18 Sudol, Katherine          10 Agua-MR              1:58.54    1:50.63
                  52.27     1:50.63 (58.36)
 19 D'Alessandro, Andie        9 SS-MR                1:55.84    1:57.00
 20 Beigen, Erika             10 Yfd-MR                    NT    2:09.22
                1:00.13   2:09.22 (1:09.09)

Event 58  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Conroy, Michael           10 Owa-MR               1:17.23    1:16.62   20
                  35.24     1:16.62 (41.38)
  2 Dervisevic, Alen           9 DSC-MR               1:19.56    1:20.01   17
                  37.56     1:20.01 (42.45)
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua-MR              1:28.90    1:20.49   16
  4 Flynn, Patrick            10 Agua-MR              1:25.27    1:21.69   15
                  37.59     1:21.69 (44.10)
  5 Georgescu, Ronald         10 Agua-MR              1:45.30    1:23.44   14
                  41.69     1:23.44 (41.75)
  6 Sherman, Sammy             9 Agua-MR              1:34.33    1:23.51   13
                  41.42     1:23.51 (42.09)
  7 Chansakul, JR             10 Agua-MR              1:34.62    1:23.81   12
                  39.27     1:23.81 (44.54)
  8 Rueda, Diego               9 Agua-MR                   NT    1:26.71   11
                  42.57     1:26.71 (44.14)
  9 Sack, Danny               10 Owa-MR               1:22.19    1:27.86    9
                  41.67     1:27.86 (46.19)
 10 Schoenherr, Mark           9 Gael-MR              1:28.93    1:28.55    7
 11 Rookwood Jr., William      9 HS-MR                1:38.85    1:29.33    6
                  39.45     1:29.33 (49.88)
 12 Buckland, Gavin           10 SS-MR                1:41.04    1:29.44    5
 13 Wang, Eugene              10 Owa-MR               1:48.15    1:32.08    4
                  45.59     1:32.08 (46.49)
 14 Ogisu, Kent               10 Agua-MR              1:41.93    1:35.23    3
                  46.02     1:35.23 (49.21)
 15 Lennon, Michael           10 Owa-MR               1:28.54    1:35.84    2
                  42.96     1:35.84 (52.88)
 16 Shanja, Ilir              10 Tty-MR               1:32.89    1:35.93    1
                  44.08     1:35.93 (51.85)
 17 Klein, Simon               9 SS-MR                1:40.57    1:35.94
 18 Likhitskiy, Kevin          9 DSC-MR               1:43.37    1:36.44
                  48.68     1:36.44 (47.76)
 19 Pau, Justin               10 Agua-MR                   NT    1:36.84
                  46.99     1:36.84 (49.85)
 20 Bishop, Billy              9 Gael-MR              1:38.10    1:38.15
                  48.77     1:38.15 (49.38)
 21 Ahmad, Shan               10 Cond-MR              1:53.56    1:45.11
 22 Sidransky, Jake           10 Yfd-MR                    NT    1:46.52
 23 Catania, Peter            10 SS-MR                1:41.64    1:46.75
                  52.43     1:46.75 (54.32)
 24 Cain, Ethan                9 Yfd-MR                    NT    1:57.10
                  57.50     1:57.10 (59.60)
 -- Reich, Joseph             10 Agua-MR              1:37.40         DQ
                  42.10          DQ (48.92)
 -- Erickson, Gavin            9 Agua-MR                   NT         DQ
                  51.35          DQ (59.66)

Event 59  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Turner, Jennifer          12 SS-MR                2:33.52    2:29.52   20
                  31.12     1:08.91 (37.79)     1:51.65 (42.74)     2:29.52 (37.87)
  2 Mannix, Gina              12 Gael-MR              2:35.17    2:34.00   17
                  31.33     1:09.43 (38.10)     1:59.55 (50.12)     2:34.00 (34.45)
  3 Groccia, Adrienne         11 Gael-MR              2:50.04    2:47.35   16
                  37.65     1:23.26 (45.61)     2:09.55 (46.29)     2:47.35 (37.80)
  4 Kuang, Katherine          11 Tty-MR               3:02.36    2:47.75   15
                  35.87     1:18.54 (42.67)     2:08.16 (49.62)     2:47.75 (39.59)
  5 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                2:53.59    2:52.87   14
                  37.68     1:21.45 (43.77)     2:15.06 (53.61)     2:52.87 (37.81)
  6 Daly, Bronagh             11 HS-MR                2:59.79    2:53.81   13
                  36.79     1:22.85 (46.06)     2:14.93 (52.08)     2:53.81 (38.88)
  7 Krasniqi, Laura           11 SS-MR                2:49.59    2:54.17   12
                  38.65     1:24.48 (45.83)     2:12.16 (47.68)     2:54.17 (42.01)
  8 Lee, Jenny                11 DSC-MR               2:43.98    2:56.75   11
                  42.12     1:25.09 (42.97)     2:17.33 (52.24)     2:56.75 (39.42)
  9 Flood, Katie              12 SS-MR                2:53.87    2:58.27    9
                  42.22     1:27.38 (45.16)     2:16.91 (49.53)     2:58.27 (41.36)
 10 Henry, Elizabeth          12 Owa-MR               3:19.74    2:59.07    7
                  44.52     1:27.18 (42.66)     2:24.35 (57.17)     2:59.07 (34.72)
 11 Shults, Elaine            11 Agua-MR                   NT    3:05.22    6
                  37.12     1:26.05 (48.93)     2:19.92 (53.87)     3:05.22 (45.30)
 12 Bachman, Jett             11 Yfd-MR                    NT    3:32.59    5
                  48.29     1:45.40 (57.11)     2:40.65 (55.25)     3:32.59 (51.94)
 13 Dans, Miesha              11 Owa-MR               3:56.44    3:36.49    4
                  49.50     1:45.23 (55.73)   2:48.87 (1:03.64)     3:36.49 (47.62)
 14 Nagamine, Amy             11 Agua-MR              3:54.93    3:45.63    3
                  52.74     1:51.38 (58.64)   2:51.62 (1:00.24)     3:45.63 (54.01)
 15 Wild-Welch, Lindsay       11 Agua-MR                   NT    4:16.55    2
                1:08.61   2:11.24 (1:02.63)   3:22.81 (1:11.57)     4:16.55 (53.74)
 -- Schulze, Allison          12 Agua-MR                   NT         DQ
                  51.70     1:48.62 (56.92)   2:53.89 (1:05.27)          DQ (59.96)
 -- Rees, Samantha            11 Agua-MR                   NT         DQ
                  53.51     1:47.38 (53.87)     2:43.02 (55.64)          DQ (55.20)

Event 60  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Moyler, Trevor            12 Gael-MR              2:43.59    2:36.04   20
                  35.27     1:14.43 (39.16)     2:01.05 (46.62)     2:36.04 (34.99)
  2 Bianco, Phillip           12 HS-MR                2:49.14    2:39.74   17
                  35.88     1:14.95 (39.07)     1:59.02 (44.07)     2:39.74 (40.72)
  3 Lee, Joe                  12 DSC-MR               2:45.87    2:41.86   16
                  37.74     1:19.18 (41.44)     2:07.65 (48.47)     2:41.86 (34.21)
  4 Poblador, Jason           12 Owa-MR               2:50.93    2:49.85   15
                  34.75     1:17.57 (42.82)     2:11.66 (54.09)     2:49.85 (38.19)
  5 Chen, Eric                11 Tty-MR               2:57.34    2:50.38   14
  6 Malychev, Peter           11 DSC-MR               3:24.62    2:53.23   13
                  40.52     1:26.57 (46.05)     2:16.12 (49.55)     2:53.23 (37.11)
  7 Tran, Jonathan            12 HS-MR                2:55.95    2:54.62   12
  8 Wolin, Seth               12 Cond-MR              2:53.32    3:02.53   11
                  44.05     1:29.52 (45.47)     2:22.94 (53.42)     3:02.53 (39.59)
  9 Gourevitch, Jesse         11 SS-MR                3:10.11    3:03.23    9
                  43.13     1:29.48 (46.35)     2:21.77 (52.29)     3:03.23 (41.46)
 10 Trinidad, Darren          12 Owa-MR               3:13.79    3:03.43    7
                  42.87     1:29.48 (46.61)     2:22.82 (53.34)     3:03.43 (40.61)
 11 Zaino, Matthew            12 SS-MR                3:09.27    3:08.35    6
                  43.22     1:31.54 (48.32)     2:22.57 (51.03)     3:08.35 (45.78)
 12 Cisneros, Luis            11 Agua-MR              3:44.81    3:18.88    5
                  49.02     1:37.23 (48.21)     2:36.55 (59.32)     3:18.88 (42.33)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit