AGUA Ice Cream Meet
6/26/2004 to 6/27/2004

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry           14 Badger-MR            2:29.98    2:31.63
                                1:11.00 ( )   2:31.63 (1:20.63)
  2 Derlath, Erica            13 Express Swimming-MR  2:35.07    2:36.35
                                1:14.63 ( )   2:36.35 (1:21.72)
  3 Alejandro, Tricia         14 OWA-MR               2:35.33    2:37.10
                                1:15.54 ( )   2:37.10 (1:21.56)
  4 Barnwell, Brittany        13 Badger-MR            2:31.51    2:37.80
                                1:16.58 ( )   2:37.80 (1:21.22)
  5 Hyland, Allison           14 Badger-MR            2:36.38    2:38.36
                                1:15.36 ( )   2:38.36 (1:23.00)
  6 Sheridan, Nicole          14 LIAC-MR              2:38.20    2:40.94
                                1:17.83 ( )   2:40.94 (1:23.11)
  7 Christie, Alison          14 Met-Ed YMCA-NJ       2:40.13    2:42.25
                                1:18.34 ( )   2:42.25 (1:23.91)
  8 Daly, Jenna               14 LIAC-MR              2:40.87    2:42.68
                  36.49     1:20.30 (43.81)     2:10.88 (50.58)     2:42.68 (31.80)
  9 Bladek, Laura             13 Wrat-CT              2:57.46    2:42.89
                                1:25.52 ( )   2:42.89 (1:17.37)
 10 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:46.06    2:43.60
                  35.72     1:20.60 (44.88)     2:12.26 (51.66)     2:43.60 (31.34)
 11 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    2:45.99    2:45.56
                  34.72     1:17.64 (42.92)     2:06.36 (48.72)     2:45.56 (39.20)
 12 Siano, Alyssa             14 LIAC-MR              2:53.77    2:45.82
                                1:18.35 ( )   2:45.82 (1:27.47)
 13 Ferrante, Francesca       14 OWA-MR               2:53.43    2:45.83
                                1:21.55 ( )   2:45.83 (1:24.28)
 14 Wong, Xiao-Xiang          14 Met-Ed YMCA-NJ       2:48.03    2:47.38
                  39.08     1:22.00 (42.92)     2:11.02 (49.02)     2:47.38 (36.36)
 15 Berg, Shea                13 MSC-MR               2:45.38    2:48.09
                  35.47     1:20.25 (44.78)     2:09.36 (49.11)     2:48.09 (38.73)
 16 Ryan, Sarah               14 Express Swimming-MR  2:48.00    2:48.17
                  36.67     1:22.99 (46.32)     2:12.61 (49.62)     2:48.17 (35.56)
 17 Dwyer, Brianne            13 Express Swimming-MR  2:49.11    2:48.38
                  35.34     1:21.05 (45.71)     2:09.81 (48.76)     2:48.38 (38.57)
 18 Brown, Meghan             13 Badger-MR            2:50.02    2:49.22
                                1:20.92 ( )   2:49.22 (1:28.30)
 19 Brown, Shannon            13 Badger-MR            2:46.13    2:49.86
                  36.10     1:18.52 (42.42)     2:11.55 (53.03)     2:49.86 (38.31)
 20 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:51.31    2:50.11
                                1:26.95 ( )   2:50.11 (1:23.16)
 21 Hartford, Laura           14 Express Swimming-MR  2:50.39    2:51.57
                                1:21.44 ( )   2:51.57 (1:30.13)
 22 Muller, Christine         13 LIAC-MR              2:57.63    2:54.92
                  42.65                             2:21.18 ( )     2:54.92 (33.74)
 23 Ialenti, Caitlin          13 Express Swimming-MR  3:03.41    2:56.25
                                1:26.06 ( )   2:56.25 (1:30.19)
 24 Fox, Emma                 14 Wrat-CT              2:53.56    2:56.77
                                1:28.25 ( )   2:56.77 (1:28.52)
 25 Wang, Diana               13 MSC-MR               2:54.78    2:57.13
                                1:24.33 ( )   2:57.13 (1:32.80)
 26 Volynets, Eleonora        13 Met-Ed YMCA-NJ       3:17.14    2:57.59
 27 Shanja, Xhesika           13 Tty-MR               3:12.47    2:59.21
 28 Delise, Abby              13 Wrat-CT              2:58.19    3:00.03
                                1:26.31 ( )   3:00.03 (1:33.72)
 29 Kammel, Stella            13 Agua Swim Team-MR    2:55.87    3:00.05
                                1:26.13 ( )   3:00.05 (1:33.92)
 30 Wiedecker, Morgan         13 Met-Ed YMCA-NJ       3:07.14    3:02.62
                  51.48   3:02.62 (2:11.14)
 31 Merlo, Allison            14 Express Swimming-MR  3:06.25    3:04.86
 32 Chung, Nicole             13 LIAC-MR              3:05.47    3:04.96
                  40.59     1:31.14 (50.55)     2:23.75 (52.61)     3:04.96 (41.21)
 33 Chen, Dawn                13 Tty-MR               2:40.77    3:06.76
                                1:31.58 ( )   3:06.76 (1:35.18)
 34 Schmid, kristen           13 WISC-MR              3:10.00    3:15.52
 35 Ahmed, Lila               14 Sachem-MR            3:22.51    3:15.91
 36 Kidron, Ella              13 Agua Swim Team-MR    3:21.99    3:16.05
 37 Sheldon, Aya              13 LIAC-MR              3:25.14    3:16.90
 38 Miszner, Allison          13 LIAC-MR              3:19.33    3:18.60
 39 Shapiro, Laurie           14 LIAC-MR              3:08.02    3:57.11
                                1:29.89 ( )   3:57.11 (2:27.22)
 -- Georgescu, Mary           13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Tom              14 LIAC-MR              2:26.60    2:26.10
                  23.07     1:02.24 (39.17)     1:47.53 (45.29)     2:26.10 (38.57)
  2 Finnegan, Chris           13 LIAC-MR              2:28.95    2:27.51
                  23.31     1:04.87 (41.56)     1:48.30 (43.43)     2:27.51 (39.21)
  3 Pazmino, Mauro            14 Twisters-MR          2:24.46    2:28.45
                  25.14     1:04.46 (39.32)     1:47.78 (43.32)     2:28.45 (40.67)
  4 Jacobson, Matt            14 Badger-MR            2:26.93    2:30.04
                  26.04     1:03.50 (37.46)     1:48.06 (44.56)     2:30.04 (41.98)
  5 Amato, Nick               14 LIAC-MR              2:33.34    2:34.37
                  26.97     1:09.36 (42.39)     1:57.88 (48.52)     2:34.37 (36.49)
  6 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR          2:43.33    2:39.76
                  33.24     1:13.71 (40.47)     2:03.77 (50.06)     2:39.76 (35.99)
  7 Wiederecht, Chris         13 Wrat-CT              2:33.70    2:39.83
                  25.68     1:05.17 (39.49)     1:51.54 (46.37)     2:39.83 (48.29)
  8 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          2:44.33    2:41.02
                  35.95     1:21.33 (45.38)     2:05.50 (44.17)     2:41.02 (35.52)
  9 Byrnes, TJ                14 MSC-MR               2:35.05    2:42.01
                  26.09     1:09.11 (43.02)     1:57.41 (48.30)     2:42.01 (44.60)
 10 Grinalds, Andrew          13 Wrat-CT              2:35.54    2:42.50
                  27.60     1:08.80 (41.20)     1:58.49 (49.69)     2:42.50 (44.01)
 11 Smith, Kendall            13 Express Swimming-MR  2:42.99    2:42.66
                  34.80     1:17.38 (42.58)     2:07.28 (49.90)     2:42.66 (35.38)
 12 Bennett, Paul             14 Middies-MR           2:40.24    2:43.65
                  32.76     1:16.74 (43.98)     2:06.01 (49.27)     2:43.65 (37.64)
 13 Klevtsov, Yan             14 Agua Swim Team-MR    2:43.10    2:43.68
                  31.86     1:12.41 (40.55)     2:01.97 (49.56)     2:43.68 (41.71)
 14 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    2:46.39    2:45.51
                  22.59     1:20.13 (57.54)     2:09.51 (49.38)     2:45.51 (36.00)
 15 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          2:43.50    2:47.20
                  34.32     1:22.05 (47.73)     2:09.23 (47.18)     2:47.20 (37.97)
 16 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         2:52.43    2:48.92
                  29.90   2:48.92 (2:19.02)
 17 Gleason, David            14 Agua Swim Team-MR    2:54.52    2:49.19
                  34.71     1:26.33 (51.62)     2:12.48 (46.15)     2:49.19 (36.71)
 18 Schneider, Jason          13 LIAC-MR              2:50.35    2:51.83
                  36.20     1:24.41 (48.21)     2:12.54 (48.13)     2:51.83 (39.29)
 19 Hoffman, Elijah           14 MSC-MR               2:56.43    2:52.73
                  37.21     1:21.55 (44.34)     2:13.35 (51.80)     2:52.73 (39.38)
 20 Sakaguchi, Satoshi        13 Wrat-CT              2:57.55    3:06.56
                  41.64     1:31.70 (50.06)   2:32.80 (1:01.10)     3:06.56 (33.76)
 21 Thomson, Matthew          13 Wrat-CT              3:21.27    3:12.86
                  42.35     1:32.90 (50.55)     2:23.78 (50.88)     3:12.86 (49.08)
 22 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    3:14.03
                                1:26.65 ( )   3:14.03 (1:47.38)
 23 Shavel, Jared             13 Wrat-CT              3:38.15    3:20.64
                                1:35.50 ( )   3:20.64 (1:45.14)
 24 Shavel, Cody              14 Wrat-CT              3:26.64    3:26.31
 -- Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                                1:19.60 ( )        DQ (1:36.80)

Event 3  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Foschi, Jessica           23 LIAC-MR              2:19.80    2:27.02
                  31.44     1:10.67 (39.23)     1:53.35 (42.68)     2:27.02 (33.67)
  2 Skelos, Daphne            16 LIAC-MR              2:27.84    2:31.96
                  32.78     1:10.40 (37.62)     1:55.87 (45.47)     2:31.96 (36.09)
  3 Goldson, Liz              15 LIAC-MR              2:35.31    2:33.03
                  33.33     1:15.01 (41.68)   2:23.44 (1:08.43)      2:33.03 (9.59)
  4 Masterson, Keri           16 LIAC-MR              2:34.10    2:33.74
                  32.45     1:11.06 (38.61)     1:59.94 (48.88)     2:33.74 (33.80)
  5 Wollner, Margaret         16 Agua Swim Team-MR    2:34.57    2:34.24
                  18.79     1:14.27 (55.48)     1:59.72 (45.45)     2:34.24 (34.52)
  6 Ahern, Taryn              18 Express Swimming-MR  2:28.92    2:34.48
                  32.91     1:14.26 (41.35)     1:59.45 (45.19)     2:34.48 (35.03)
  7 Leite, Karla              17 LIAC-MR              2:34.71    2:34.49
                  32.89     1:16.52 (43.63)     1:59.24 (42.72)     2:34.49 (35.25)
  8 Healey, Georgia           21 Agua Swim Team-MR    2:29.25    2:34.98
                  34.67     1:18.96 (44.29)     2:01.06 (42.10)     2:34.98 (33.92)
  9 Kempton, Kristalynn       17 LIAC-MR              2:32.13    2:35.40
                  32.14     1:15.26 (43.12)     1:59.00 (43.74)     2:35.40 (36.40)
 10 Klein, Jackie             16 MSC-MR               2:29.36    2:35.82
                  11.09   1:16.21 (1:05.12)     2:00.49 (44.28)     2:35.82 (35.33)
 11 McKenna, Clare            16 LIAC-MR              2:36.90    2:37.16
                  33.12     1:14.59 (41.47)     2:03.36 (48.77)     2:37.16 (33.80)
 12 Festa, Natalia            15 LIAC-MR              2:37.98    2:38.28
                  32.05     1:12.37 (40.32)     2:02.44 (50.07)     2:38.28 (35.84)
 13 Healey, Vivian            16 Agua Swim Team-MR    2:36.01    2:38.66
                  20.02     1:17.69 (57.67)     2:02.10 (44.41)     2:38.66 (36.56)
 14 Koss, Keenan              16 Wrat-CT              2:28.60    2:40.05
                  33.53     1:16.04 (42.51)     2:03.90 (47.86)     2:40.05 (36.15)
 15 Cruise, Mallory           17 Twisters-MR          2:37.31    2:40.46
                  34.23     1:15.99 (41.76)     2:05.24 (49.25)     2:40.46 (35.22)
 16 Brodt, Christina          15 LIAC-MR              2:35.62    2:41.82
                  34.49     1:15.99 (41.50)     2:05.92 (49.93)     2:41.82 (35.90)
 17 Bedson, Laura             15 Wrat-CT              2:32.51    2:42.03
                  22.64     1:16.35 (53.71)     2:04.18 (47.83)     2:42.03 (37.85)
 18 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:40.07    2:42.05
                  33.31     1:16.42 (43.11)     2:04.65 (48.23)     2:42.05 (37.40)
 19 O'Connor, Erin            17 Met-Ed YMCA-NJ       2:44.62    2:42.19
                  34.98     1:16.65 (41.67)     2:07.62 (50.97)     2:42.19 (34.57)
 20 Holleran, Michelle        16 Express Swimming-MR  2:43.85    2:42.48
                  35.96     1:19.94 (43.98)     2:05.10 (45.16)     2:42.48 (37.38)
 21 McMahon, Eilis            16 LIAC-MR              2:46.35    2:42.49
                  21.80     1:18.10 (56.30)     2:07.07 (48.97)     2:42.49 (35.42)
 22 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:41.86    2:42.92
                  34.48     1:15.88 (41.40)     2:06.11 (50.23)     2:42.92 (36.81)
 23 Roseman, Alexandra        16 Agua Swim Team-MR    2:55.42    2:43.92
                  34.98     1:18.34 (43.36)     2:07.21 (48.87)     2:43.92 (36.71)
 24 Kaliades, Dena            15 LIAC-MR              2:48.33    2:44.16
                  36.12     1:17.48 (41.36)     2:08.56 (51.08)     2:44.16 (35.60)
 25 Buckley, Samantha         15 Sachem-MR            2:40.46    2:44.40
                  30.72     1:18.71 (47.99)     2:08.70 (49.99)     2:44.40 (35.70)
 26 Malski, Lauren            18 MSC-MR               2:31.67    2:44.55
                  34.38     1:20.79 (46.41)     2:03.91 (43.12)     2:44.55 (40.64)
 27 Lukasik, Brittany         16 Aqua Gems-MR         2:45.91    2:45.74
                  34.48     1:21.07 (46.59)     2:09.09 (48.02)     2:45.74 (36.65)
 28 Kemp, Victoria            16 MSC-MR               2:43.36    2:46.42
                  34.34     1:17.49 (43.15)     2:08.46 (50.97)     2:46.42 (37.96)
 29 Nugent, Claire            17 Wrat-CT              2:35.26    2:46.63
                  21.37     1:17.59 (56.22)     2:08.19 (50.60)     2:46.63 (38.44)
 30 Porteus, Alison           21 Middies-MR           2:40.00    2:48.98
                  37.44     1:28.20 (50.76)     2:10.46 (42.26)     2:48.98 (38.52)
 31 Kretz, Sarah              15 LIAC-MR              2:46.27    2:49.21
                  37.37     1:22.66 (45.29)     2:11.14 (48.48)     2:49.21 (38.07)
 32 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:47.76    2:49.84
                  35.89     1:21.41 (45.52)     2:12.30 (50.89)     2:49.84 (37.54)
 33 Bladek, Christina         17 Wrat-CT              2:44.97    2:51.44
                                1:21.67 ( )     2:15.33 (53.66)     2:51.44 (36.11)
 34 Frey, Caroline            17 LIAC-MR              2:51.62    2:51.91
                  36.19     1:21.01 (44.82)     2:12.14 (51.13)     2:51.91 (39.77)
 35 Nassery, Alia             16 NY Sharks-MR         2:49.52    2:52.64
                  35.34     1:21.25 (45.91)     2:12.31 (51.06)     2:52.64 (40.33)
 36 Pirog, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:45.30    2:53.09
                  37.18     1:22.64 (45.46)     2:15.13 (52.49)     2:53.09 (37.96)
 37 Stafford, Lindsey         16 UNLIA-MR             2:58.17    2:54.49
                  38.72     1:25.91 (47.19)     2:16.75 (50.84)     2:54.49 (37.74)
 38 Lui, Julia                15 Met-Ed YMCA-NJ       2:56.09    2:54.63
                                1:22.35 ( )     2:14.13 (51.78)     2:54.63 (40.50)
 39 Herald, Rachel            16 Badger-MR            2:53.14    2:55.96
                  38.61     1:24.11 (45.50)     2:17.34 (53.23)     2:55.96 (38.62)
 40 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  2:53.62    2:56.96
                  36.58     1:21.78 (45.20)     2:15.44 (53.66)     2:56.96 (41.52)
 41 Miller, Mollie            16 Agua Swim Team-MR    2:55.33    2:59.92
                  37.17     1:26.25 (49.08)     2:15.48 (49.23)     2:59.92 (44.44)
 42 Ramos, Angelica           15 Agua Swim Team-MR    3:05.99    3:00.15
                  37.22     1:24.78 (47.56)     2:15.97 (51.19)     3:00.15 (44.18)
 43 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         2:54.68    3:00.34
                  39.71     1:27.14 (47.43)     2:21.83 (54.69)     3:00.34 (38.51)
 44 Varpakhovich, Valeriya    16 Agua Swim Team-MR         NT    3:02.69
                  40.11     1:29.83 (49.72)     2:22.82 (52.99)     3:02.69 (39.87)
 45 Slattery, Cailin          15 NY Sharks-MR         3:00.34    3:04.06
                  40.63     1:27.61 (46.98)     2:24.13 (56.52)     3:04.06 (39.93)
 46 Cinelli, Keri             15 NY Sharks-MR         3:05.26    3:07.88
                  40.94     1:27.85 (46.91)     2:26.52 (58.67)     3:07.88 (41.36)
 47 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         3:12.67    3:10.19
                                1:27.34 ( )   2:29.22 (1:01.88)     3:10.19 (40.97)
 48 Lukasik, Brooke           16 Aqua Gems-MR         3:18.10    3:21.06
                  41.77     1:32.76 (50.99)   2:33.67 (1:00.91)     3:21.06 (47.39)

Event 4  Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hudson, Henry             18 MSC-MR               2:11.17    2:16.67
                  30.32     1:04.58 (34.26)     1:45.43 (40.85)     2:16.67 (31.24)
  2 Sabala, Michael           24 Agua Swim Team-MR    2:16.07    2:18.70
                  21.09     1:04.53 (43.44)     1:46.44 (41.91)     2:18.70 (32.26)
  3 Smith, Bobby              15 LIAC-MR              2:18.96    2:21.34
                  19.71     1:04.35 (44.64)     1:49.63 (45.28)     2:21.34 (31.71)
  4 Tishchenko, Anton         18 Agua Swim Team-MR    2:28.68    2:21.79
                  29.12     1:05.69 (36.57)     1:49.57 (43.88)     2:21.79 (32.22)
  5 Eltahawy, Noor            15 LIAC-MR              2:23.08    2:22.21
                  29.98     1:06.57 (36.59)     1:50.52 (43.95)     2:22.21 (31.69)
  6 Berg, Kyle                15 MSC-MR               2:15.89    2:24.12
                  17.07     1:07.15 (50.08)     1:51.35 (44.20)     2:24.12 (32.77)
  7 Stathopoulos, Cary        16 Agua Swim Team-MR    2:25.81    2:24.89
                  32.25     1:09.94 (37.69)     1:52.33 (42.39)     2:24.89 (32.56)
  8 Wakefield, Kevin          16 Express Swimming-MR  2:25.52    2:27.07
                  23.38     1:11.54 (48.16)     1:56.93 (45.39)     2:27.07 (30.14)
  9 Dent, Rog                 15 LIAC-MR              2:26.27    2:27.11
                  32.38     1:12.81 (40.43)     1:53.03 (40.22)     2:27.11 (34.08)
 10 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR          2:21.81    2:28.05
                  18.46     1:06.53 (48.07)     1:51.47 (44.94)     2:28.05 (36.58)
 11 Castillo, Charlie         17 LIAC-MR              2:27.51    2:28.46
                  30.65     1:12.45 (41.80)     1:54.22 (41.77)     2:28.46 (34.24)
 12 Woo, Shaun                16 Agua Swim Team-MR    2:29.53    2:28.81
                  31.65     1:10.82 (39.17)     1:53.54 (42.72)     2:28.81 (35.27)
 13 Platow, Danny             15 Wrat-CT              2:25.41    2:29.34
                  32.58     1:08.98 (36.40)     1:55.55 (46.57)     2:29.34 (33.79)
 14 Gerlach, Matt             17 LIAC-MR              2:26.33    2:29.49
                  31.84     1:11.75 (39.91)     1:55.32 (43.57)     2:29.49 (34.17)
 15 Wang, Vinson              15 MSC-MR               2:22.60    2:29.80
                  17.70     1:10.14 (52.44)     1:55.47 (45.33)     2:29.80 (34.33)
 16 Platow, David             17 Wrat-CT              2:22.46    2:30.22
                  31.89     1:13.88 (41.99)   2:15.78 (1:01.90)     2:30.22 (14.44)
 17 Kopot, Andrey             15 Agua Swim Team-MR    2:35.57    2:31.25
                  18.84     1:09.57 (50.73)     1:55.72 (46.15)     2:31.25 (35.53)
 18 Vogel, Daniel             16 LIAC-MR              2:34.34    2:31.37
                  33.22     1:15.13 (41.91)     1:57.95 (42.82)     2:31.37 (33.42)
 19 Johnson, Richard          17 Middies-MR           2:31.16    2:33.46
                  19.60     1:11.93 (52.33)     2:00.75 (48.82)     2:33.46 (32.71)
 20 Gahng, Yeonjean           15 Met-Ed YMCA-NJ       2:37.52    2:33.54
                  32.32     1:12.39 (40.07)     1:57.72 (45.33)     2:33.54 (35.82)
 21 Hughes, Mike              15 Badger-MR            2:32.55    2:33.65
                  36.13     1:15.75 (39.62)     2:00.27 (44.52)     2:33.65 (33.38)
 22 Swensen, Dan              15 LIAC-MR              2:50.31    2:34.22
                  32.81     1:11.47 (38.66)     2:01.11 (49.64)     2:34.22 (33.11)
 23 Lau, Kevin                15 Badger-MR            2:31.94    2:34.86
                  34.09     1:12.10 (38.01)     1:58.90 (46.80)     2:34.86 (35.96)
 24 Lee, An-shih              17 OWA-MR               2:37.14    2:35.08
                  32.15     1:13.16 (41.01)     1:56.81 (43.65)     2:35.08 (38.27)
 25 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:36.29    2:36.52
                  21.91     1:16.44 (54.53)     2:01.06 (44.62)     2:36.52 (35.46)
 26 Dosch, Timmy              15 Met-Ed YMCA-NJ       2:39.75    2:38.69
                  31.47     1:12.82 (41.35)     2:01.64 (48.82)     2:38.69 (37.05)
 27 Russo, Matt               17 OWA-MR               2:30.21    2:39.00
                  32.77     1:17.67 (44.90)     2:00.45 (42.78)     2:39.00 (38.55)
 28 Morgan, Nicholas          16 Agua Swim Team-MR    2:42.48    2:39.59
                  33.62     1:18.42 (44.80)     2:03.56 (45.14)     2:39.59 (36.03)
 29 Molinelli, Joseph         15 OWA-MR               2:38.58    2:39.76
                  33.23     1:18.24 (45.01)     2:01.82 (43.58)     2:39.76 (37.94)
 30 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    2:42.90    2:43.11
                  32.86     1:16.19 (43.33)     2:05.94 (49.75)     2:43.11 (37.17)
 31 Dorfman, Jake             15 NY Sharks-MR         2:36.58    2:43.91
                  20.80     1:16.56 (55.76)     2:05.81 (49.25)     2:43.91 (38.10)
 32 Olivier, Francisco        15 RedTails-MR          2:45.16    2:45.08
                  33.08     1:15.65 (42.57)     2:08.48 (52.83)     2:45.08 (36.60)
 33 Fails, Joe                16 NY Sharks-MR         2:42.97    2:45.81
                  33.28     1:15.40 (42.12)     2:08.93 (53.53)     2:45.81 (36.88)
 34 Reynoso, BJ               15 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.15
                  53.10     1:17.95 (24.85)     2:08.87 (50.92)     2:46.15 (37.28)
 35 Joshi, Guarav             18 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.61
                  36.37     1:22.15 (45.78)   2:27.67 (1:05.52)     2:46.61 (18.94)
 36 Rueda, Andres             17 Agua Swim Team-MR         NT    2:47.62
                  34.13     1:16.59 (42.46)     2:09.60 (53.01)     2:47.62 (38.02)
 -- Ono, James                16 MSC-MR               3:00.00         DQ
                  37.73     1:22.53 (44.80)     2:15.38 (52.85)          DQ (40.53)

Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hyland, Allison           14 Badger-MR            1:02.68    1:02.76
                  17.10     1:02.76 (45.66)
  2 Sharkey, Renae            14 Met-Ed YMCA-NJ       1:04.75    1:03.02
                  18.67     1:03.02 (44.35)
  3 Daly, Jenna               14 LIAC-MR              1:02.92    1:03.51
                  20.85     1:03.51 (42.66)
  4 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            1:02.25    1:03.76
                  18.42     1:03.76 (45.34)
  5 Salce, Amy                13 UN-CT                1:04.10    1:04.00
                  21.82     1:04.00 (42.18)
  6 Bolander, Katie           13 Agua Swim Team-MR    1:05.98    1:04.15
                  20.82     1:04.15 (43.33)
  7 Genovese, Kate            14 Express Swimming-MR  1:05.59    1:04.31
                  21.28     1:04.31 (43.03)
  8 Tyznar, Tina              14 LIAC-MR              1:05.84    1:05.47
                  25.58     1:05.47 (39.89)
  9 Vessa, Gabrielle          14 LIAC-MR              1:07.51    1:05.72
                  23.22     1:05.72 (42.50)
 10 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    1:07.76    1:06.32
                  23.34     1:06.32 (42.98)
 11 Hughes, Katie             13 Badger-MR            1:08.04    1:06.90
                  20.51     1:06.90 (46.39)
 12 Barnwell, Brittany        13 Badger-MR            1:05.60    1:06.98
                  19.28     1:06.98 (47.70)
 13 Siano, Alyssa             14 LIAC-MR              1:06.86    1:07.89
                  25.50     1:07.89 (42.39)
 14 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            1:07.57    1:08.32
                  23.63     1:08.32 (44.69)
 15 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                1:07.86    1:08.42
                  32.43     1:08.42 (35.99)
 16 Brown, Meghan             13 Badger-MR            1:08.22    1:08.67
                  22.31     1:08.67 (46.36)
 17 Brown, Shannon            13 Badger-MR            1:07.25    1:08.86
                  33.02     1:08.86 (35.84)
 18 Marriott, Sarah           14 Wrat-CT              1:08.57    1:09.30
                  33.54     1:09.30 (35.76)
 19 Lucas, Olivia             14 LIAC-MR              1:08.94    1:09.43
                  19.15     1:09.43 (50.28)
 20 Weisberg, Sarah-Jane      14 MSC-MR               1:08.88    1:09.72
                  20.93     1:09.72 (48.79)
 21 Benjamin, Malaika         14 Agua Swim Team-MR    1:11.43    1:09.80
                  33.39     1:09.80 (36.41)
 21 Peng, Belle               13 OWA-MR               1:14.21    1:09.80
                  33.66     1:09.80 (36.14)
 23 Wang, Diana               13 MSC-MR               1:08.10    1:09.90
                  20.92     1:09.90 (48.98)
 24 Shanja, Xhesika           13 Tty-MR               1:12.37    1:10.96
                  24.18     1:10.96 (46.78)
 25 Wiedecker, Morgan         13 Met-Ed YMCA-NJ       1:12.21    1:10.97
                  34.77     1:10.97 (36.20)
 26 Kammel, Stella            13 Agua Swim Team-MR    1:10.90    1:11.08
 27 Williams, Jeysa           14 MSC-MR               1:11.90    1:11.27
                  33.51     1:11.27 (37.76)
 28 Conroy, Siobhan           14 LIAC-MR              1:10.27    1:12.63
                  34.91     1:12.63 (37.72)
 29 Fox, Emma                 14 Wrat-CT              1:11.54    1:13.05
                  35.28     1:13.05 (37.77)
 30 Feinman, Elisa            14 Agua Swim Team-MR    1:14.65    1:13.08
                  33.74     1:13.08 (39.34)
 31 Purcell, Kelsey           13 Agua Swim Team-MR    1:17.13    1:13.55
 32 Rubin, Ada                13 Agua Swim Team-MR    1:15.33    1:13.88
                  35.22     1:13.88 (38.66)
 33 Parra, Yesenia            14 Badger-MR            1:12.42    1:14.00
                  34.48     1:14.00 (39.52)
 34 Delise, Abby              13 Wrat-CT              1:13.77    1:14.24
 35 Bladek, Laura             13 Wrat-CT              1:11.16    1:14.43
                  35.19     1:14.43 (39.24)
 36 Merlo, Allison            14 Express Swimming-MR  1:15.68    1:15.40
                  35.60     1:15.40 (39.80)
 37 Sheldon, Aya              13 LIAC-MR              1:14.57    1:15.52
                  36.37     1:15.52 (39.15)
 38 Alva, Angie               14 RedTails-MR          1:16.11    1:16.15
                  36.57     1:16.15 (39.58)
 39 Schmid, kristen           13 WISC-MR              1:12.21    1:16.16
                1:13.66      1:16.16 (2.50)
 40 Kancir, Kim               13 Wrat-CT              1:15.57    1:17.10
                2:14.29         1:17.10 ( )
 41 Goetz, Stephanie          13 WISC-MR              1:16.74    1:17.22
                  35.60     1:17.22 (41.62)
 42 Erickson, Abigayle        13 Agua Swim Team-MR    1:18.04    1:17.96
                  36.75     1:17.96 (41.21)
 43 Cabrera, Genesis          13 RedTails-MR          1:18.48    1:18.44
                  36.62     1:18.44 (41.82)
 44 Lappas, Alexandra         13 NY Sharks-MR         1:18.68    1:18.65
 45 Ahmed, Lila               14 Sachem-MR            1:15.54    1:18.73
                  38.31     1:18.73 (40.42)
 46 Miszner, Allison          13 LIAC-MR              1:19.40    1:19.11
                  35.96     1:19.11 (43.15)
 47 Kidron, Ella              13 Agua Swim Team-MR    1:22.12    1:19.60
                  37.28     1:19.60 (42.32)
 48 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR          1:23.65    1:20.15
                  38.78     1:20.15 (41.37)
 49 Burke, Heather            13 NY Sharks-MR         1:25.30    1:21.14
                  38.80     1:21.14 (42.34)
 50 Pozo, Katherine           13 RedTails-MR          1:22.71    1:23.22
                  38.37     1:23.22 (44.85)
 51 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          1:24.57    1:23.99
                  39.21     1:23.99 (44.78)
 52 Bernstein, Leorah         13 LIAC-MR              1:35.61    1:31.01
                  43.34     1:31.01 (47.67)
 53 Justo, Fercandy           13 RedTails-MR          1:36.31    1:34.45
                  43.71     1:34.45 (50.74)
 54 Li, Harriet               13 Tty-MR               1:38.70    1:34.83
                  44.79     1:34.83 (50.04)
 55 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.39
                  44.98     1:35.39 (50.41)
 56 Raimonde, Olivia          13 LIAC-MR              1:14.38    1:36.44

Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ahern, Michael            14 Express Swimming-MR  1:01.25    1:00.00
  2 O'Neill, Tom              14 LIAC-MR              1:00.33    1:00.50
  3 Finnegan, Chris           13 LIAC-MR              1:01.41    1:01.00
  4 Pazmino, Mauro            14 Twisters-MR            59.10    1:01.11
  5 Watson, Matt              13 Wrat-CT              1:01.68    1:01.87
  6 Lane, Sean                14 LIAC-MR              1:02.07    1:02.35
  7 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    1:05.84    1:03.36
  8 Hood, Cam                 13 Wrat-CT              1:05.13    1:03.53
                  20.33     1:03.53 (43.20)
  9 Bennett, Paul             14 Middies-MR           1:03.12    1:03.63
                  21.66     1:03.63 (41.97)
 10 Johanson, Tim             14 Badger-MR            1:04.39    1:03.97
                  30.53     1:03.97 (33.44)
 11 Smith, Kendall            13 Express Swimming-MR  1:02.48    1:04.06
                  19.34     1:04.06 (44.72)
 12 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          1:06.19    1:04.12
                  30.13     1:04.12 (33.99)
 13 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR          1:07.37    1:04.26
                  30.37     1:04.26 (33.89)
 14 Klevtsov, Yan             14 Agua Swim Team-MR    1:06.44    1:04.43
                  18.49     1:04.43 (45.94)
 15 Amato, Nick               14 LIAC-MR              1:02.83    1:04.68
                  19.03     1:04.68 (45.65)
 16 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               1:08.50    1:04.79
                  20.16     1:04.79 (44.63)
 17 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR               1:07.40    1:04.83
                  21.28     1:04.83 (43.55)
 18 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         1:06.67    1:05.42
                  30.01     1:05.42 (35.41)
 19 Schneider, Jason          13 LIAC-MR              1:05.49    1:06.02
                  19.74     1:06.02 (46.28)
 20 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          1:06.38    1:06.75
                  25.43     1:06.75 (41.32)
 21 Gleason, David            14 Agua Swim Team-MR    1:08.31    1:06.94
                  32.48     1:06.94 (34.46)
 22 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR    1:10.08    1:08.12
                  23.78     1:08.12 (44.34)
 23 Hoffman, Elijah           14 MSC-MR               1:09.30    1:09.03
                  32.79     1:09.03 (36.24)
 24 Lee, John                 13 DSC-MR               1:10.10    1:09.55
                  20.82     1:09.55 (48.73)
 25 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              1:13.26    1:10.64
                  33.82     1:10.64 (36.82)
 26 Marks, Sean               13 Aqua Gems-MR         1:14.88    1:11.33
                  33.59     1:11.33 (37.74)
 27 Loechner, Tyler           13 Wrat-CT              1:11.60    1:12.12
                  34.73     1:12.12 (37.39)
 28 Haghighi, Kevin           13 OWA-MR               1:17.89    1:13.95
                  35.90     1:13.95 (38.05)
 29 Fang, James               14 Unattached                NT    1:14.11
 30 Wong, Jeffrey             13 Twisters-MR          1:13.63    1:15.04
                  26.15     1:15.04 (48.89)
 31 Thomson, Matthew          13 Wrat-CT              1:15.97    1:15.71
                  35.97     1:15.71 (39.74)
 32 Shavel, Cody              14 Wrat-CT              1:12.90    1:16.79
                  26.79     1:16.79 (50.00)
 33 Sakaguchi, Satoshi        13 Wrat-CT              1:15.43    1:18.67
                  28.28     1:18.67 (50.39)
 34 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR    1:56.33    1:20.27
                  36.60     1:20.27 (43.67)
 35 Shavel, Jared             13 Wrat-CT              1:22.56    1:21.68
                  38.85     1:21.68 (42.83)
 36 Joa, Jonthan              14 Unattached                NT    1:22.39
                  38.41     1:22.39 (43.98)

Event 7  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer        16 Agua Swim Team-MR      57.78      59.37
                  28.38       59.37 (30.99)
  2 Goldson, Liz              15 LIAC-MR                59.97    1:00.84
                  29.46     1:00.84 (31.38)
  3 Hebrank, Hilary           16 Middies-MR           1:03.12    1:02.07
                  20.79     1:02.07 (41.28)
  4 Dwyer, Shannon            15 Express Swimming-MR  1:01.96    1:02.30
                  16.00     1:02.30 (46.30)
  4 Masterson, Keri           16 LIAC-MR              1:01.02    1:02.30
                  16.27     1:02.30 (46.03)
  6 Clemens, Alison           15 Agua Swim Team-MR      59.83    1:02.41
                  30.49     1:02.41 (31.92)
  7 Willeboordse, Fall        38 Agua Swim Team-MR    1:00.85    1:02.44
                  29.38     1:02.44 (33.06)
  8 Healey, Georgia           21 Agua Swim Team-MR      59.58    1:02.81
                  30.36     1:02.81 (32.45)
  9 Liu, Lucy                 16 Agua Swim Team-MR    1:06.10    1:03.07
                  29.91     1:03.07 (33.16)
 10 Sullivan, Ellen           16 Express Swimming-MR  1:04.31    1:03.10
                  29.70     1:03.10 (33.40)
 11 Healey, Vivian            16 Agua Swim Team-MR    1:02.92    1:03.58
                  16.82     1:03.58 (46.76)
 12 Wollner, Margaret         16 Agua Swim Team-MR    1:03.28    1:03.59
                  19.92     1:03.59 (43.67)
 13 Festa, Natalia            15 LIAC-MR              1:04.22    1:03.68
                  21.11     1:03.68 (42.57)
 14 Tolan, Meagan             16 LIAC-MR                58.85    1:03.72
                  30.44     1:03.72 (33.28)
 15 Hartford, Catherine       17 Express Swimming-MR  1:04.76    1:04.34
                  21.68     1:04.34 (42.66)
 16 Skelos, Daphne            16 LIAC-MR              1:04.35    1:04.41
                  20.75     1:04.41 (43.66)
 17 Balder, Jaclyn            15 Express Swimming-MR  1:05.26    1:04.85
                  16.87     1:04.85 (47.98)
 18 Dwyer, Caitlin            15 Express Swimming-MR  1:03.11    1:04.94
                  32.03     1:04.94 (32.91)
 19 Lukasik, Brittany         16 Aqua Gems-MR         1:06.59    1:04.95
                  30.45     1:04.95 (34.50)
 20 McKenna, Clare            16 LIAC-MR              1:05.88    1:05.14
                  31.04     1:05.14 (34.10)
 21 Ahern, Taryn              18 Express Swimming-MR  1:02.19    1:05.21
                  31.93     1:05.21 (33.28)
 22 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         1:07.43    1:05.25
                  19.89     1:05.25 (45.36)
 23 Leite, Karla              17 LIAC-MR              1:04.87    1:05.26
                  32.61     1:05.26 (32.65)
 24 Ward, Anneka              19 Agua Swim Team-MR    1:03.24    1:05.38
                  30.95     1:05.38 (34.43)
 25 Palmeri, Stephanie        16 Express Swimming-MR  1:05.92    1:05.60
                  30.97     1:05.60 (34.63)
 26 Brodt, Christina          15 LIAC-MR              1:02.49    1:05.80
                  16.04     1:05.80 (49.76)
 27 Greco, Stephanie          21 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:05.93
                  32.03     1:05.93 (33.90)
 28 Malski, Lauren            18 MSC-MR               1:07.09    1:05.97
                  19.83     1:05.97 (46.14)
 29 McNeely, Megan            15 Express Swimming-MR  1:06.59    1:06.66
                  32.28     1:06.66 (34.38)
 30 Zukowski, Sarah           16 Met-Ed YMCA-NJ       1:05.69    1:06.76
                  17.92     1:06.76 (48.84)
 31 Sullivan, Marykate        16 LIAC-MR              1:04.79    1:06.81
                  32.43     1:06.81 (34.38)
 32 Warner, Jamie             16 LIAC-MR              1:09.08    1:06.90
                  31.47     1:06.90 (35.43)
 33 McMahon, Eilis            16 LIAC-MR              1:05.08    1:07.13
                  17.82     1:07.13 (49.31)
 34 Bedson, Laura             15 Wrat-CT              1:06.60    1:07.26
                  19.91     1:07.26 (47.35)
 35 Conroy, Jackie            15 LIAC-MR              1:06.48    1:07.34
                  32.04     1:07.34 (35.30)
 36 Zhu, Angela               17 Twisters-MR          1:07.03    1:07.53
                  19.30     1:07.53 (48.23)
 37 Frey, Caroline            17 LIAC-MR              1:08.75    1:07.61
                  31.20     1:07.61 (36.41)
 38 Porteus, Alison           21 Middies-MR           1:10.00    1:07.69
                  22.27     1:07.69 (45.42)
 38 Kemp, Victoria            16 MSC-MR               1:05.70    1:07.69
                  32.46     1:07.69 (35.23)
 40 Nassery, Alia             16 NY Sharks-MR         1:08.92    1:08.14
                  24.28     1:08.14 (43.86)
 41 Roseman, Alexandra        16 Agua Swim Team-MR    1:08.04    1:08.16
                  18.59     1:08.16 (49.57)
 42 Kaliades, Dena            15 LIAC-MR              1:09.08    1:08.20
                  31.77     1:08.20 (36.43)
 43 McAleese, Justine         16 LIAC-MR              1:08.70    1:08.23
                  30.95     1:08.23 (37.28)
 44 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:08.29
                  32.16     1:08.29 (36.13)
 45 Boehm, Stacey             16 LIAC-MR              1:09.51    1:08.52
 46 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:09.38    1:08.78
                  32.67     1:08.78 (36.11)
 47 Torro, Melissa            15 Met-Ed YMCA-NJ       1:10.48    1:10.37
                  22.46     1:10.37 (47.91)
 48 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:10.08    1:10.48
                  25.29     1:10.48 (45.19)
 49 Crean, Kaitlin            16 Wrat-CT              1:08.40    1:10.59
                  20.47     1:10.59 (50.12)
 50 Stafford, Lindsey         16 UNLIA-MR             1:09.93    1:10.78
                  21.69     1:10.78 (49.09)
 51 Herald, Rachel            16 Badger-MR            1:09.73    1:11.40
                  33.98     1:11.40 (37.42)
 52 Solomianko, Marta         15 OWA-MR               1:14.01    1:11.56
                  35.01     1:11.56 (36.55)
 53 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR               1:10.85    1:11.65
                  34.77     1:11.65 (36.88)
 54 Cinelli, Keri             15 NY Sharks-MR         1:12.26    1:12.05
                  33.49     1:12.05 (38.56)
 55 Lui, Julia                15 Met-Ed YMCA-NJ       1:12.62    1:13.07
                  34.53     1:13.07 (38.54)
 56 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         1:16.21    1:13.15
                  35.99     1:13.15 (37.16)
 57 Slattery, Cailin          15 NY Sharks-MR         1:14.44    1:13.26
 58 Pirog, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:09.71    1:13.68
                  20.85     1:13.68 (52.83)
 59 Tannenbaum, Sarah         16 Agua Swim Team-MR    1:08.62    1:14.82
                  35.78     1:14.82 (39.04)
 60 Kenny, Kyle               15 NY Sharks-MR         1:22.35    1:15.91
 61 Mark, Sarah               17 Twisters-MR          1:13.29    1:16.09
                  35.89     1:16.09 (40.20)
 62 servello, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:17.22    1:17.46
                  37.36     1:17.46 (40.10)
 63 MacLagger, Ellen          16 ASSC-MR                   NT    1:20.41
                  38.09     1:20.41 (42.32)
 64 Lukasik, Brooke           16 Aqua Gems-MR         1:16.93    1:21.42

Event 8  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Savulich, Bobby           16 Met-Ed YMCA-NJ         53.33      52.80
                  16.55       52.80 (36.25)
  2 Hinds, Howard             26 LIAC-MR                52.35      53.26
                  26.25       53.26 (27.01)
  3 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR         NT      56.06
                  20.37       56.06 (35.69)
  4 Tishchenko, Anton         18 Agua Swim Team-MR      54.06      56.14
                  26.76       56.14 (29.38)
  5 Hudson, Henry             18 MSC-MR                 56.56      56.35
                  28.37       56.35 (27.98)
  6 Robledo, Christian        18 LIAC-MR                52.80      56.39
                  27.01       56.39 (29.38)
  7 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR                59.02      57.48
                  27.29       57.48 (30.19)
  7 D'Errico, John            15 OWA-MR                 57.37      57.48
                  26.29       57.48 (31.19)
  9 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR            57.51      57.59
                  26.90       57.59 (30.69)
 10 Berg, Kyle                15 MSC-MR                 56.92      58.06
                  28.09       58.06 (29.97)
 11 Pellegrino, Francesco     17 UNAT-MR              1:00.23      58.24
                  17.40       58.24 (40.84)
 12 Frawley III, Bobby        15 OWA-MR                 59.94      58.41
                  22.94       58.41 (35.47)
 13 Yate, Jasper              15 LIAC-MR                59.10      58.44
                  20.65       58.44 (37.79)
 14 Wakefield, Kevin          16 Express Swimming-MR    57.36      58.51
                  28.79       58.51 (29.72)
 15 Johnson, Richard          17 Middies-MR             57.94      58.74
                  17.41       58.74 (41.33)
 16 Sabala, Michael           24 Agua Swim Team-MR      55.95      58.75
                  15.79       58.75 (42.96)
 17 Platow, Danny             15 Wrat-CT              1:00.17      58.89
                  23.49       58.89 (35.40)
 17 Wang, Vinson              15 MSC-MR                 58.12      58.89
                  17.87       58.89 (41.02)
 19 Amato, Chris              17 LIAC-MR                56.29      59.66
                  28.14       59.66 (31.52)
 20 Eltahawy, Noor            15 LIAC-MR                58.10      59.73
                  16.43       59.73 (43.30)
 21 Ziplow, Jason             16 OWA-MR                 59.13      59.76
                  28.14       59.76 (31.62)
 22 Gerlach, Matt             17 LIAC-MR                59.40      59.87
                  27.70       59.87 (32.17)
 23 Clarkin, Jimmy            16 Met-Ed YMCA-NJ       1:01.78    1:00.03
                  16.80     1:00.03 (43.23)
 24 Fails, Joe                16 NY Sharks-MR         1:02.52    1:00.06
                  20.61     1:00.06 (39.45)
 25 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR                 58.94    1:00.24
                  16.48     1:00.24 (43.76)
 26 Novotny, Phillip          15 Wrat-CT              1:00.71    1:00.52
                  16.36     1:00.52 (44.16)
 27 Swensen, Dan              15 LIAC-MR              1:01.84    1:00.82
                  20.55     1:00.82 (40.27)
 28 Vogel, Daniel             16 LIAC-MR              1:00.55    1:01.11
                  25.92     1:01.11 (35.19)
 29 Dorfman, Jake             15 NY Sharks-MR         1:00.44    1:01.43
                  19.58     1:01.43 (41.85)
 30 Hasty, William            17 Agua Swim Team-MR      57.52    1:01.58
                  29.18     1:01.58 (32.40)
 31 Friedman, Daniel          17 Agua Swim Team-MR    1:01.15    1:01.82
                  16.46     1:01.82 (45.36)
 32 Woo, Shaun                16 Agua Swim Team-MR    1:01.23    1:02.02
                  29.33     1:02.02 (32.69)
 33 Pouchuline, Sergey        18 DSC-MR                 57.30    1:02.03
                  38.73     1:02.03 (23.30)
 34 Reynoso, BJ               15 Agua Swim Team-MR    1:04.54    1:02.19
                  30.26     1:02.19 (31.93)
 35 Morgan, Nicholas          16 Agua Swim Team-MR    1:02.71    1:02.47
                  22.78     1:02.47 (39.69)
 36 Lee, An-shih              17 OWA-MR               1:03.91    1:02.57
                  17.13     1:02.57 (45.44)
 37 Kempton, Tom              15 LIAC-MR              1:04.47    1:02.63
                  19.14     1:02.63 (43.49)
 38 Lau, Kevin                15 Badger-MR            1:01.86    1:02.71
                  21.25     1:02.71 (41.46)
 39 Gahng, Yeonjean           15 Met-Ed YMCA-NJ       1:11.35    1:03.21
                  30.23     1:03.21 (32.98)
 40 DiDonato, Michael         16 OWA-MR               1:04.11    1:03.27
                  18.72     1:03.27 (44.55)
 41 Olivier, Francisco        15 RedTails-MR          1:01.76    1:04.00
                  19.04     1:04.00 (44.96)
 42 Joshi, Guarav             18 Agua Swim Team-MR    1:04.52    1:04.80
                  16.93     1:04.80 (47.87)
 43 Molinelli, Joseph         15 OWA-MR               1:06.95    1:04.83
                  30.85     1:04.83 (33.98)
 44 Goodrich, Robert          16 OWA-MR               1:03.12    1:04.92
                  30.37     1:04.92 (34.55)
 45 Lynch, Joe                15 Express Swimming-MR  1:05.77    1:04.97
                  30.47     1:04.97 (34.50)
 46 Rueda, Andres             17 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.66
                  31.23     1:05.66 (34.43)
 47 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    1:09.43    1:05.79
                  31.67     1:05.79 (34.12)
 48 Marte, Alcides            15 RedTails-MR          1:07.84    1:06.41
                  23.98     1:06.41 (42.43)
 49 Wong, Benjamin            16 Twisters-MR          1:03.68    1:07.54
                  31.58     1:07.54 (35.96)
 50 Stubbs, Paul              16 Wrat-CT              1:00.80    1:07.91
                  32.29     1:07.91 (35.62)
 51 Ono, James                16 MSC-MR               1:11.00    1:09.77
                  32.86     1:09.77 (36.91)
 52 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    1:39.41    1:10.48
                  32.53     1:10.48 (37.95)
 53 Ochakovsky, Gabriel       15 UNAT-MR              1:10.55    1:11.16
                  34.30     1:11.16 (36.86)
 54 Russo, Matt               17 OWA-MR               1:03.47    1:11.39
                  33.79     1:11.39 (37.60)

Event 9  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry           14 Badger-MR            2:45.29    2:51.52
                  31.68     1:21.46 (49.78)     2:06.34 (44.88)     2:51.52 (45.18)
  2 Sheridan, Nicole          14 LIAC-MR              2:51.92    2:53.24
                  38.98     1:25.00 (46.02)   4:16.59 (2:51.59)         2:53.24 ( )
  3 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:59.43    2:59.07
                  39.12     1:27.81 (48.69)     2:13.95 (46.14)     2:59.07 (45.12)
  4 Alejandro, Tricia         14 OWA-MR               3:02.98    2:59.31
                  41.85     1:27.08 (45.23)     2:13.95 (46.87)     2:59.31 (45.36)
  5 Barnwell, Brittany        13 Badger-MR            2:50.76    3:01.09
                  40.88     1:26.15 (45.27)     2:13.59 (47.44)     3:01.09 (47.50)
  6 Dwyer, Brianne            13 Express Swimming-MR  3:09.01    3:05.52
                  42.85     1:30.69 (47.84)     2:18.35 (47.66)     3:05.52 (47.17)
  7 Peng, Belle               13 OWA-MR               3:06.82    3:05.53
                  38.16     1:30.78 (52.62)     2:17.80 (47.02)     3:05.53 (47.73)
  8 Volynets, Eleonora        13 Met-Ed YMCA-NJ       3:04.07    3:08.48
                  34.69     1:29.99 (55.30)     2:19.18 (49.19)     3:08.48 (49.30)
  9 Wong, Xiao-Xiang          14 Met-Ed YMCA-NJ       3:16.28    3:09.00
                  44.13     1:31.83 (47.70)     2:21.42 (49.59)     3:09.00 (47.58)
 10 Bolander, Katie           13 Agua Swim Team-MR    3:09.47    3:09.54
                                1:31.58 ( )   3:09.54 (1:37.96)
 11 Williams, Jeysa           14 MSC-MR               3:09.79    3:09.97
                  42.91     1:31.43 (48.52)     2:20.49 (49.06)     3:09.97 (49.48)
 12 Muller, Christine         13 LIAC-MR              3:11.00    3:12.23
                  30.68   1:32.14 (1:01.46)     2:22.20 (50.06)     3:12.23 (50.03)
 13 Fox, Emma                 14 Wrat-CT              3:07.67    3:13.05
                  43.37     1:32.46 (49.09)     2:22.55 (50.09)     3:13.05 (50.50)
 14 Vessa, Gabrielle          14 LIAC-MR              3:12.17    3:16.06
                  44.61     1:33.69 (49.08)     2:24.41 (50.72)     3:16.06 (51.65)
 15 Ialenti, Caitlin          13 Express Swimming-MR  3:19.80    3:17.70
                  46.87     1:39.30 (52.43)     2:29.77 (50.47)     3:17.70 (47.93)
 16 Benjamin, Malaika         14 Agua Swim Team-MR         NT    3:23.07
                  48.13     1:40.24 (52.11)     2:32.81 (52.57)     3:23.07 (50.26)
 17 Kidron, Ella              13 Agua Swim Team-MR         NT    3:23.29
                  46.18     1:38.50 (52.32)     2:31.78 (53.28)     3:23.29 (51.51)
 18 Merlo, Allison            14 Express Swimming-MR  3:40.92    3:25.94
                  48.57     1:40.93 (52.36)     2:34.41 (53.48)     3:25.94 (51.53)
 19 Purcell, Kelsey           13 Agua Swim Team-MR         NT    3:26.39
                  45.28     1:37.87 (52.59)   3:26.39 (1:48.52)
 20 Lucas, Olivia             14 LIAC-MR              3:22.39    3:29.06
                  46.53     1:39.67 (53.14)     2:34.75 (55.08)     3:29.06 (54.31)
 21 Chen, Dawn                13 Tty-MR               3:33.98    3:32.72
                2:36.59     3:32.72 (56.13)
 22 Rubin, Ada                13 Agua Swim Team-MR         NT    3:32.95
                  48.03     1:42.98 (54.95)     2:38.85 (55.87)     3:32.95 (54.10)
 23 Bernstein, Leorah         13 LIAC-MR              3:47.26    3:51.95
                  50.95     1:49.50 (58.55)   2:50.63 (1:01.13)   3:51.95 (1:01.32)
 24 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR         NT    4:01.15
                  55.81   1:59.19 (1:03.38)   3:00.53 (1:01.34)   4:01.15 (1:00.62)

Event 10  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               2:48.90    2:47.39
                  37.31     1:20.12 (42.81)     2:04.39 (44.27)     2:47.39 (43.00)
  2 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          2:53.74    2:54.18
                  40.02     1:25.19 (45.17)     2:09.68 (44.49)     2:54.18 (44.50)
  3 Hoffman, Elijah           14 MSC-MR               3:02.23    3:04.00
                  40.99   3:04.00 (2:23.01)
  4 Grinalds, Andrew          13 Wrat-CT              3:15.36    3:05.36
                  41.17     1:29.00 (47.83)     2:17.62 (48.62)     3:05.36 (47.74)
  5 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR         NT    3:11.31
                  43.36     1:32.08 (48.72)     2:22.83 (50.75)     3:11.31 (48.48)
  6 Wong, Jeffrey             13 Twisters-MR          3:07.90    3:12.30
                  42.56     1:31.20 (48.64)     2:21.57 (50.37)     3:12.30 (50.73)
  7 Schneider, Jason          13 LIAC-MR              3:11.28    3:13.81
                  42.63     1:33.97 (51.34)     2:24.91 (50.94)     3:13.81 (48.90)
  8 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              3:18.52    3:13.97
                2:22.89     3:13.97 (51.08)
  8 Lee, John                 13 DSC-MR               3:14.78    3:13.97
                  36.07     1:32.28 (56.21)     2:22.92 (50.64)     3:13.97 (51.05)
 10 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               3:14.25    3:15.08
                  42.90     1:33.25 (50.35)     2:25.82 (52.57)     3:15.08 (49.26)
 11 Marks, Sean               13 Aqua Gems-MR         3:21.00    3:21.27
                  44.05     1:35.57 (51.52)     2:28.76 (53.19)     3:21.27 (52.51)
 12 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR               3:10.70    3:23.60
                  44.56     1:37.44 (52.88)     2:30.62 (53.18)     3:23.60 (52.98)
 13 Sakaguchi, Satoshi        13 Wrat-CT              3:22.14    3:27.07
                  48.03     1:41.14 (53.11)     2:34.92 (53.78)     3:27.07 (52.15)
 14 Haghighi, Kevin           13 OWA-MR               3:35.12    3:27.25
                  47.04     1:39.06 (52.02)     2:33.20 (54.14)     3:27.25 (54.05)
 15 Fang, James               14 Unattached                NT    3:34.38
                                1:39.60 ( )   3:34.38 (1:54.78)
 16 Shavel, Jared             13 Wrat-CT              3:48.56    3:47.24
                  50.98     1:50.60 (59.62)     2:50.48 (59.88)     3:47.24 (56.76)

Event 11  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clemens, Clare            18 Agua Swim Team-MR    2:38.35    2:40.58
                  34.08     1:17.98 (43.90)     1:59.05 (41.07)     2:40.58 (41.53)
  2 Clemens, Alison           15 Agua Swim Team-MR    2:37.16    2:43.81
                  28.68     1:19.04 (50.36)     2:01.44 (42.40)     2:43.81 (42.37)
  3 Leite, Karla              17 LIAC-MR              2:41.60    2:45.15
                  38.24     1:20.05 (41.81)     2:02.69 (42.64)     2:45.15 (42.46)
  4 Malski, Lauren            18 MSC-MR               2:40.13    2:49.03
                  37.11                             2:04.06 ( )     2:49.03 (44.97)
  5 Healey, Georgia           21 Agua Swim Team-MR    2:42.81    2:50.51
                  38.96     1:22.53 (43.57)     2:06.57 (44.04)     2:50.51 (43.94)
  6 Healey, Vivian            16 Agua Swim Team-MR    2:48.27    2:50.72
                  38.70     1:21.83 (43.13)     2:06.36 (44.53)     2:50.72 (44.36)
  7 Kempton, Kristalynn       17 LIAC-MR              2:48.85    2:51.05
                  38.53     1:21.77 (43.24)     2:06.44 (44.67)     2:51.05 (44.61)
  8 Porteus, Alison           21 Middies-MR           2:49.00    2:58.91
                  41.70     1:26.26 (44.56)     2:12.37 (46.11)     2:58.91 (46.54)
  9 Holleran, Michelle        16 Express Swimming-MR  2:56.89    3:00.05
                  35.22     1:26.85 (51.63)     2:13.32 (46.47)     3:00.05 (46.73)
 10 Mango, Magdalena          18 Agua Swim Team-MR    2:55.69    3:00.93
                  30.93     1:25.96 (55.03)     2:13.39 (47.43)     3:00.93 (47.54)
 11 Dwyer, Shannon            15 Express Swimming-MR  3:02.77    3:01.20
                  41.48                             2:15.00 ( )     3:01.20 (46.20)
 12 Dwyer, Caitlin            15 Express Swimming-MR  2:53.77    3:01.44
                  41.48     1:27.68 (46.20)     2:14.32 (46.64)     3:01.44 (47.12)
 13 Goldson, Liz              15 LIAC-MR              2:52.26    3:02.34
                                1:28.76 ( )   3:02.34 (1:33.58)
 14 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:56.09    3:03.00
                  42.21     1:28.88 (46.67)     2:17.01 (48.13)     3:03.00 (45.99)
 15 Kretz, Sarah              15 LIAC-MR              3:05.39    3:04.37
                  34.90     1:29.33 (54.43)     2:17.11 (47.78)     3:04.37 (47.26)
 16 Ward, Anneka              19 Agua Swim Team-MR    2:55.35    3:04.92
                  42.71     1:28.90 (46.19)     2:17.35 (48.45)     3:04.92 (47.57)
 17 Bedson, Laura             15 Wrat-CT              2:47.65    3:05.09
                  34.83     1:28.03 (53.20)     2:16.28 (48.25)     3:05.09 (48.81)
 18 Sullivan, Ellen           16 Express Swimming-MR  3:04.47    3:05.31
                  42.92     1:30.15 (47.23)     2:18.53 (48.38)     3:05.31 (46.78)
 19 Torro, Melissa            15 Met-Ed YMCA-NJ       3:16.76    3:12.13
                  43.79     1:31.57 (47.78)     2:21.97 (50.40)     3:12.13 (50.16)
 20 Crean, Kaitlin            16 Wrat-CT              3:14.17    3:17.71
                  45.35     1:35.46 (50.11)     2:27.62 (52.16)     3:17.71 (50.09)
 21 Frey, Caroline            17 LIAC-MR              3:19.44    3:18.65
                  45.28     1:34.77 (49.49)     2:26.74 (51.97)     3:18.65 (51.91)
 22 Miller, Mollie            16 Agua Swim Team-MR    3:08.95    3:20.39
                  45.43     1:36.61 (51.18)     2:28.10 (51.49)     3:20.39 (52.29)
 23 Ramos, Angelica           15 Agua Swim Team-MR    3:16.46    3:25.55
                  47.36     1:39.11 (51.75)     2:32.66 (53.55)     3:25.55 (52.89)
 24 Lui, Julia                15 Met-Ed YMCA-NJ       3:24.60    3:26.13
                  46.89     1:38.24 (51.35)     2:32.56 (54.32)     3:26.13 (53.57)

Event 12  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Platow, David             17 Wrat-CT              2:29.40    2:39.70
                  32.49     1:18.29 (45.80)     2:00.65 (42.36)     2:39.70 (39.05)
  2 Castillo, Charlie         17 LIAC-MR              2:40.15    2:39.99
                  36.72     1:18.76 (42.04)     2:00.01 (41.25)     2:39.99 (39.98)
  3 Stathopoulos, Cary        16 Agua Swim Team-MR    2:43.83    2:44.61
                  37.14     1:19.24 (42.10)     2:01.24 (42.00)     2:44.61 (43.37)
  4 Woo, Shaun                16 Agua Swim Team-MR    2:43.45    2:44.92
                  36.13     1:17.66 (41.53)     2:01.29 (43.63)     2:44.92 (43.63)
  5 Dent, Rog                 15 LIAC-MR              2:41.77    2:45.91
                  37.97     1:21.43 (43.46)     2:03.81 (42.38)     2:45.91 (42.10)
  6 Russo, Matt               17 OWA-MR               2:42.73    2:50.03
                  39.08     1:23.23 (44.15)     2:07.00 (43.77)     2:50.03 (43.03)
  7 Molinelli, Joseph         15 OWA-MR               2:40.12    2:50.52
                                1:22.51 ( )   2:50.52 (1:28.01)
  8 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:51.50    2:52.03
                  38.87     1:23.18 (44.31)     2:06.58 (43.40)     2:52.03 (45.45)
  9 Lee, An-shih              17 OWA-MR               2:24.55    2:53.02
                  37.59     1:21.84 (44.25)     2:07.08 (45.24)     2:53.02 (45.94)
 10 Frawley III, Bobby        15 OWA-MR               2:56.83    2:53.36
                  39.85     1:24.17 (44.32)     2:08.92 (44.75)     2:53.36 (44.44)
 11 Morgan, Nicholas          16 Agua Swim Team-MR    2:56.57    2:55.62
                  39.09     1:24.08 (44.99)     2:11.12 (47.04)     2:55.62 (44.50)
 12 Novotny, Phillip          15 Wrat-CT              2:50.59    2:55.69
                2:11.21     2:55.69 (44.48)
 13 Gahng, Yeonjean           15 Met-Ed YMCA-NJ       2:56.83    2:56.22
                  39.50     1:24.82 (45.32)     2:11.45 (46.63)     2:56.22 (44.77)
 14 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR              3:01.62    3:11.16
                  30.42   3:11.16 (2:40.74)
 15 Wong, Benjamin            16 Twisters-MR          2:58.43    3:12.12
                  31.71   1:32.82 (1:01.11)     2:22.32 (49.50)     3:12.12 (49.80)
 16 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR         NT    3:20.16
                                1:34.87 ( )   3:20.16 (1:45.29)

Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sharkey, Renae            14 Met-Ed YMCA-NJ       1:11.43    1:10.88
                  55.01     1:10.88 (15.87)
  2 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            1:07.96    1:12.84
                  56.56     1:12.84 (16.28)
  3 Tyznar, Tina              14 LIAC-MR              1:12.26    1:13.32
                  58.50     1:13.32 (14.82)
  4 Gruendel, Kerry           14 Badger-MR            1:16.02    1:13.86
                  52.96     1:13.86 (20.90)
  5 Salce, Amy                13 UN-CT                1:14.36    1:15.85
                  19.48     1:15.85 (56.37)
  6 Hughes, Katie             13 Badger-MR            1:14.44    1:16.18
                  37.22     1:16.18 (38.96)
  7 Ferrante, Francesca       14 OWA-MR               1:16.76    1:17.48
                  53.81     1:17.48 (23.67)
  8 Weisberg, Sarah-Jane      14 MSC-MR               1:14.57    1:18.88
                  59.51     1:18.88 (19.37)
  9 Genovese, Kate            14 Express Swimming-MR  1:14.34    1:18.91
                  36.91     1:18.91 (42.00)
 10 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                1:18.59    1:19.20
                  52.75     1:19.20 (26.45)
 11 Berg, Shea                13 MSC-MR               1:13.82    1:19.54
                  39.36     1:19.54 (40.18)
 12 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    1:17.72    1:20.66
                1:01.81     1:20.66 (18.85)
 13 Wang, Diana               13 MSC-MR               1:17.56    1:20.78
                1:01.50     1:20.78 (19.28)
 14 Erickson, Abigayle        13 Agua Swim Team-MR    1:29.99    1:20.81
                  55.33     1:20.81 (25.48)
 15 Ryan, Sarah               14 Express Swimming-MR  1:19.00    1:20.87
                  54.18     1:20.87 (26.69)
 16 Kammel, Stella            13 Agua Swim Team-MR    1:22.33    1:21.55
                  59.24     1:21.55 (22.31)
 17 Bladek, Laura             13 Wrat-CT              1:16.82    1:22.19
                  59.30     1:22.19 (22.89)
 18 Volynets, Eleonora        13 Met-Ed YMCA-NJ       1:27.86    1:22.54
                  56.58     1:22.54 (25.96)
 19 Benjamin, Malaika         14 Agua Swim Team-MR    1:20.35    1:22.61
                  55.23     1:22.61 (27.38)
 20 Lucas, Olivia             14 LIAC-MR                   NT    1:22.67
 21 Hartford, Laura           14 Express Swimming-MR  1:19.38    1:22.72
                  54.01     1:22.72 (28.71)
 22 Marriott, Sarah           14 Wrat-CT              1:18.61    1:23.40
                  52.37     1:23.40 (31.03)
 23 Kancir, Kim               13 Wrat-CT              1:23.03    1:25.08
                  58.20     1:25.08 (26.88)
 24 Muller, Christine         13 LIAC-MR              1:21.29    1:25.24
                  54.41     1:25.24 (30.83)
 25 Delise, Abby              13 Wrat-CT              1:22.15    1:25.48
                  57.11     1:25.48 (28.37)
 26 Shanja, Xhesika           13 Tty-MR               1:21.37    1:25.54
                  56.76     1:25.54 (28.78)
 27 Chen, Dawn                13 Tty-MR               1:21.67    1:29.74
                1:03.23     1:29.74 (26.51)
 28 Sheldon, Aya              13 LIAC-MR              1:35.47    1:29.84
                1:05.54     1:29.84 (24.30)
 29 Villegas, Joanna          14 RedTails-MR          1:27.49    1:30.14
                  58.64     1:30.14 (31.50)
 30 Parra, Yesenia            14 Badger-MR                 NT    1:30.19
 31 Schmid, kristen           13 WISC-MR              1:26.83    1:30.50
                1:00.34     1:30.50 (30.16)
 32 Rubin, Ada                13 Agua Swim Team-MR    1:32.12    1:31.01
                1:05.54     1:31.01 (25.47)
 33 Cabrera, Genesis          13 RedTails-MR          1:31.71    1:31.32
                  46.59     1:31.32 (44.73)
 34 Goetz, Stephanie          13 WISC-MR              1:29.91    1:31.45
                  45.53     1:31.45 (45.92)
 35 Pozo, Katherine           13 RedTails-MR          1:30.90    1:31.52
                  45.84     1:31.52 (45.68)
 36 Lappas, Alexandra         13 NY Sharks-MR         1:33.37    1:32.03
                1:10.69     1:32.03 (21.34)
 37 Burke, Heather            13 NY Sharks-MR         1:42.15    1:32.08
                1:29.73      1:32.08 (2.35)
 38 Purcell, Kelsey           13 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.93
 39 Miszner, Allison          13 LIAC-MR              1:45.00    1:33.43
                1:29.76      1:33.43 (3.67)
 40 Conroy, Siobhan           14 LIAC-MR              1:32.79    1:33.48
                1:05.79     1:33.48 (27.69)
 41 Alva, Angie               14 RedTails-MR          1:31.17    1:34.84
                  46.95     1:34.84 (47.89)
 42 Ahmed, Lila               14 Sachem-MR            1:30.45    1:35.25
                  51.18     1:35.25 (44.07)
 43 Feinman, Elisa            14 Agua Swim Team-MR    1:31.83    1:40.87
                  22.87   1:40.87 (1:18.00)
 44 Justo, Fercandy           13 RedTails-MR          1:38.17    1:43.31
                1:05.83     1:43.31 (37.48)
 45 Hunter, Finnisha          13 RedTails-MR          1:41.24    1:44.90
                1:05.49     1:44.90 (39.41)
 46 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.19
                1:29.78     1:48.19 (18.41)
 47 Shapiro, Laurie           14 LIAC-MR              1:43.39    2:14.76
                1:29.75     2:14.76 (45.01)
 48 Carroll, Courtney         14 LIAC-MR              2:30.00    2:29.86
 49 Chung, Nicole             13 LIAC-MR              1:43.61    2:39.31
                1:29.67   2:39.31 (1:09.64)
 -- Li, Harriet               13 Tty-MR               1:54.94         DQ
                1:29.81          DQ (49.09)

Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Finnegan, Chris           13 LIAC-MR              1:11.35    1:09.82
                  49.74     1:09.82 (20.08)
  2 Ahern, Michael            14 Express Swimming-MR  1:08.09    1:10.02
                  35.04     1:10.02 (34.98)
  3 Klevtsov, Yan             14 Agua Swim Team-MR    1:09.83    1:10.37
                  48.33     1:10.37 (22.04)
  4 Watson, Matt              13 Wrat-CT              1:11.54    1:12.38
                  35.28     1:12.38 (37.10)
  5 Byrnes, TJ                14 MSC-MR               1:11.01    1:12.55
                  52.09     1:12.55 (20.46)
  6 Hood, Cam                 13 Wrat-CT              1:12.52    1:12.99
                  35.57     1:12.99 (37.42)
  7 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR          1:12.15    1:14.41
                  30.50     1:14.41 (43.91)
  8 Gleason, David            14 Agua Swim Team-MR    1:18.55    1:15.67
                  55.34     1:15.67 (20.33)
  9 Lane, Sean                14 LIAC-MR              1:16.42    1:16.70
                  54.24     1:16.70 (22.46)
 10 Johanson, Tim             14 Badger-MR            1:14.24    1:16.92
                1:00.75     1:16.92 (16.17)
 11 Bennett, Paul             14 Middies-MR           1:12.61    1:17.70
                  52.84     1:17.70 (24.86)
 12 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         1:19.02    1:19.21
                  57.02     1:19.21 (22.19)
 13 Loechner, Tyler           13 Wrat-CT              1:17.97    1:22.83
                  49.52     1:22.83 (33.31)
 14 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          1:21.85    1:22.88
                1:15.89      1:22.88 (6.99)
 15 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.78
                1:21.22      1:27.78 (6.56)
 16 Thomson, Matthew          13 Wrat-CT              1:26.04    1:29.33
                1:16.08     1:29.33 (13.25)
 17 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR    2:26.81    1:31.70
 18 Fang, James               14 Unattached                NT    1:33.12
                1:21.36     1:33.12 (11.76)
 19 Marks, Sean               13 Aqua Gems-MR         1:27.03    1:34.18
                1:15.89     1:34.18 (18.29)
 20 Shavel, Cody              14 Wrat-CT              1:27.72    1:43.65
                1:15.91     1:43.65 (27.74)
 21 Joa, Jonthan              14 Unattached                NT    1:44.24
                1:05.94     1:44.24 (38.30)

Event 15  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cruise, Mallory           17 Twisters-MR          1:07.21    1:09.35
                1:01.09      1:09.35 (8.26)
  2 Clemens, Alison           15 Agua Swim Team-MR    1:08.18    1:10.40
                  34.30     1:10.40 (36.10)
  3 Festa, Natalia            15 LIAC-MR              1:09.09    1:12.36
                  35.66     1:12.36 (36.70)
  4 Masterson, Keri           16 LIAC-MR              1:09.26    1:12.65
                  28.82     1:12.65 (43.83)
  5 Willeboordse, Fall        38 Agua Swim Team-MR    1:15.47    1:13.03
                  51.69     1:13.03 (21.34)
  6 Skelos, Daphne            16 LIAC-MR              1:07.54    1:13.47
                  49.24     1:13.47 (24.23)
  7 Liu, Lucy                 16 Agua Swim Team-MR    1:11.62    1:13.59
                  35.63     1:13.59 (37.96)
  8 Tolan, Meagan             16 LIAC-MR              1:13.93    1:15.33
                  52.46     1:15.33 (22.87)
  9 Kaliades, Dena            15 LIAC-MR              1:11.86    1:15.37
                1:01.91     1:15.37 (13.46)
 10 McNeely, Megan            15 Express Swimming-MR  1:15.95    1:16.69
                  52.10     1:16.69 (24.59)
 11 Torro, Melissa            15 Met-Ed YMCA-NJ       1:18.39    1:17.05
                  56.30     1:17.05 (20.75)
 12 Zukowski, Sarah           16 Met-Ed YMCA-NJ       1:12.57    1:17.39
                  53.44     1:17.39 (23.95)
 13 O'Connor, Erin            17 Met-Ed YMCA-NJ       1:12.80    1:17.47
                1:00.35     1:17.47 (17.12)
 14 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            1:14.92    1:17.61
                  55.67     1:17.61 (21.94)
 15 Boehm, Stacey             16 LIAC-MR              1:14.76    1:17.72
                  54.29     1:17.72 (23.43)
 16 Buckley, Samantha         15 Sachem-MR            1:15.41    1:19.19
                  54.41     1:19.19 (24.78)
 17 Hebrank, Hilary           16 Middies-MR           1:15.00    1:19.80
                  56.87     1:19.80 (22.93)
 18 McMahon, Eilis            16 LIAC-MR              1:17.14    1:19.91
                  50.81     1:19.91 (29.10)
 19 Bladek, Christina         17 Wrat-CT              1:15.99    1:19.99
                  50.09     1:19.99 (29.90)
 20 Hartford, Catherine       17 Express Swimming-MR  1:15.90    1:20.08
                  52.18     1:20.08 (27.90)
 21 Zhu, Angela               17 Twisters-MR          1:17.09    1:20.75
                  50.40     1:20.75 (30.35)
 22 Sullivan, Marykate        16 LIAC-MR              1:20.39    1:23.35
                  56.35     1:23.35 (27.00)
 23 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         1:29.31    1:23.88
                  58.41     1:23.88 (25.47)
 24 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:23.42    1:25.11
                  58.81     1:25.11 (26.30)
 25 Ramos, Angelica           15 Agua Swim Team-MR    1:23.49    1:25.57
                  41.13     1:25.57 (44.44)
 26 Mark, Sarah               17 Twisters-MR          1:21.84    1:26.18
                  58.34     1:26.18 (27.84)
 27 Slattery, Cailin          15 NY Sharks-MR         1:23.84    1:26.37
                  50.96     1:26.37 (35.41)
 28 Stafford, Lindsey         16 UNLIA-MR             1:25.00    1:26.84
                  54.96     1:26.84 (31.88)
 29 Herald, Rachel            16 Badger-MR            1:21.12    1:26.88
                  56.89     1:26.88 (29.99)
 30 Solomianko, Marta         15 OWA-MR               1:31.09    1:26.96
                1:03.21     1:26.96 (23.75)
 31 Cinelli, Keri             15 NY Sharks-MR         1:26.26    1:27.35
                  51.75     1:27.35 (35.60)
 32 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR               1:26.18    1:27.94
                  59.36     1:27.94 (28.58)
 33 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         1:21.02    1:28.13
                  59.86     1:28.13 (28.27)
 34 Lukasik, Brooke           16 Aqua Gems-MR         1:24.16    1:29.12
                1:01.19     1:29.12 (27.93)
 35 Kenny, Kyle               15 NY Sharks-MR         1:32.39    1:32.57
                1:02.62     1:32.57 (29.95)
 36 Brodt, Christina          15 LIAC-MR              1:17.18    1:36.61
                  49.04     1:36.61 (47.57)
 37 servello, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:34.00    1:39.53
                1:10.73     1:39.53 (28.80)

Event 16  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hudson, Henry             18 MSC-MR                 59.62    1:01.72
                  31.37     1:01.72 (30.35)
  2 Hasty, William            17 Agua Swim Team-MR    1:01.95    1:01.79
                  15.43     1:01.79 (46.36)
  3 Smith, Bobby              15 LIAC-MR              1:02.83    1:03.69
                  31.51     1:03.69 (32.18)
  4 Labour Jr., Raphy         17 RedTails-MR          1:01.32    1:04.63
                  20.17     1:04.63 (44.46)
  5 Sabala, Michael           24 Agua Swim Team-MR    1:02.54    1:04.95
                  17.24     1:04.95 (47.71)
  6 Driscoll, Frisk           17 Wrat-CT              1:01.92    1:05.61
                  31.85     1:05.61 (33.76)
  7 Ziplow, Jason             16 OWA-MR               1:04.26    1:06.15
                  48.49     1:06.15 (17.66)
  8 Amato, Chris              17 LIAC-MR              1:03.60    1:08.87
                  31.82     1:08.87 (37.05)
  9 Kopot, Andrey             15 Agua Swim Team-MR    1:09.99    1:10.24
                  57.01     1:10.24 (13.23)
 10 Hughes, Mike              15 Badger-MR            1:09.12    1:10.86
                  47.70     1:10.86 (23.16)
 11 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR               1:05.80    1:11.21
                  47.90     1:11.21 (23.31)
 12 Fails, Joe                16 NY Sharks-MR         1:06.53    1:11.55
                  47.06     1:11.55 (24.49)
 13 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR              1:11.39    1:11.72
                  50.82     1:11.72 (20.90)
 14 Robledo, Christian        18 LIAC-MR              1:06.24    1:11.91
                  47.16     1:11.91 (24.75)
 15 Clarkin, Jimmy            16 Met-Ed YMCA-NJ       1:15.19    1:13.53
                  36.20     1:13.53 (37.33)
 16 Lau, Kevin                15 Badger-MR            1:08.24    1:13.61
                  47.14     1:13.61 (26.47)
 17 Pellegrino, Francesco     17 UNAT-MR              1:15.65    1:13.66
                  49.94     1:13.66 (23.72)
 18 Dosch, Timmy              15 Met-Ed YMCA-NJ       1:14.52    1:15.22
                  52.48     1:15.22 (22.74)
 19 Reynoso, BJ               15 Agua Swim Team-MR    1:16.72    1:16.19
                  50.21     1:16.19 (25.98)
 20 Rueda, Andres             17 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.78
                1:00.15     1:16.78 (16.63)
 21 Olivier, Francisco        15 RedTails-MR          1:12.76    1:17.84
                  50.92     1:17.84 (26.92)
 22 Dorfman, Jake             15 NY Sharks-MR         1:15.00    1:19.46
                  48.91     1:19.46 (30.55)
 23 Yate, Jasper              15 LIAC-MR              1:11.50    1:19.89
                  54.79     1:19.89 (25.10)
 24 Ono, James                16 MSC-MR               1:17.00    1:20.92
                  49.04     1:20.92 (31.88)
 25 Ochakovsky, Gabriel       15 UNAT-MR              1:23.87    1:21.27
                  51.35     1:21.27 (29.92)
 26 Stubbs, Paul              16 Wrat-CT              1:14.87    1:23.68
                1:00.64     1:23.68 (23.04)
 27 Joshi, Guarav             18 Agua Swim Team-MR    1:25.09    1:23.92
                  57.66     1:23.92 (26.26)
 28 Marte, Alcides            15 RedTails-MR          1:25.06    1:26.34
                  59.48     1:26.34 (26.86)
 29 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    1:37.61    1:32.05
                  59.70     1:32.05 (32.35)

Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Siano, Alyssa             14 LIAC-MR              2:33.66    2:32.30
                  35.12     1:13.60 (38.48)     1:53.05 (39.45)     2:32.30 (39.25)
  2 Christie, Alison          14 Met-Ed YMCA-NJ       2:33.83    2:32.40
                  34.25     1:12.74 (38.49)     1:52.70 (39.96)     2:32.40 (39.70)
  3 Daly, Jenna               14 LIAC-MR              2:34.65    2:34.68
                  34.65     1:13.88 (39.23)     1:53.94 (40.06)     2:34.68 (40.74)
  4 Derlath, Erica            13 Express Swimming-MR  2:41.57    2:42.95
                  35.27     1:16.59 (41.32)     1:59.29 (42.70)     2:42.95 (43.66)
  5 Tyznar, Tina              14 LIAC-MR              2:38.30    2:43.90
                  35.98     1:17.77 (41.79)     2:01.06 (43.29)     2:43.90 (42.84)
  6 Hughes, Katie             13 Badger-MR            2:38.92    2:45.50
                  35.84     1:18.46 (42.62)     2:01.82 (43.36)     2:45.50 (43.68)
  7 Sheridan, Nicole          14 LIAC-MR                   NT    2:45.96
                  35.89     1:18.28 (42.39)     2:02.09 (43.81)     2:45.96 (43.87)
  8 Bolander, Katie           13 Agua Swim Team-MR    2:50.82    2:46.40
                  34.62     1:16.01 (41.39)     2:01.29 (45.28)     2:46.40 (45.11)
  9 Vessa, Gabrielle          14 LIAC-MR              2:40.16    2:47.43
                  36.33     1:18.35 (42.02)     2:02.32 (43.97)     2:47.43 (45.11)
 10 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:52.52    2:52.78
                  36.39     1:19.49 (43.10)     2:05.31 (45.82)     2:52.78 (47.47)
 11 Wong, Xiao-Xiang          14 Met-Ed YMCA-NJ       2:47.95    2:55.32
                  35.66     1:18.53 (42.87)     2:06.26 (47.73)     2:55.32 (49.06)
 12 Erickson, Abigayle        13 Agua Swim Team-MR         NT    3:10.07
                  41.78     1:31.34 (49.56)     2:22.27 (50.93)     3:10.07 (47.80)
 13 Conroy, Siobhan           14 LIAC-MR              3:08.09    3:10.52
                  40.78     1:28.53 (47.75)     2:20.01 (51.48)     3:10.52 (50.51)

Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jacobson, Matt            14 Badger-MR            2:22.17    2:23.67
                  32.90     1:08.87 (35.97)     1:46.29 (37.42)     2:23.67 (37.38)
  2 O'Neill, Tom              14 LIAC-MR              2:25.35    2:24.91
                  33.25     1:10.27 (37.02)     1:47.49 (37.22)     2:24.91 (37.42)
  3 Wiederecht, Chris         13 Wrat-CT              2:24.18    2:33.17
                  33.42     1:12.34 (38.92)     1:53.09 (40.75)     2:33.17 (40.08)
  4 Amato, Nick               14 LIAC-MR              2:28.91    2:34.59
                  33.57     1:12.66 (39.09)     1:53.69 (41.03)     2:34.59 (40.90)
  5 Lane, Sean                14 LIAC-MR              2:55.68    2:43.06
                  30.75     1:19.04 (48.29)     2:03.40 (44.36)     2:43.06 (39.66)
  6 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               2:48.53    2:43.32
                  37.36     1:19.57 (42.21)     2:02.49 (42.92)     2:43.32 (40.83)
  7 Grinalds, Andrew          13 Wrat-CT              2:44.44    2:44.25
                  22.14     1:19.14 (57.00)     2:02.78 (43.64)     2:44.25 (41.47)
  8 Hood, Cam                 13 Wrat-CT              2:37.78    2:44.70
                  35.53     1:17.52 (41.99)     2:02.05 (44.53)     2:44.70 (42.65)
  9 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          2:43.64    2:53.62
                  37.00     1:20.87 (43.87)     2:08.22 (47.35)     2:53.62 (45.40)
 10 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR          2:39.10    2:55.27
                  36.17     1:21.23 (45.06)     2:09.04 (47.81)     2:55.27 (46.23)

Event 19  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer        16 Agua Swim Team-MR    2:19.85    2:21.01
                  22.34     1:07.07 (44.73)     1:43.85 (36.78)     2:21.01 (37.16)
  2 Wollner, Margaret         16 Agua Swim Team-MR    2:23.16    2:29.03
                  32.82     1:10.50 (37.68)     1:49.60 (39.10)     2:29.03 (39.43)
  3 Greco, Stephanie          21 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:29.34
                  33.63     1:11.62 (37.99)     1:50.70 (39.08)     2:29.34 (38.64)
  4 McKenna, Clare            16 LIAC-MR              2:22.02    2:29.55
                  25.22     1:10.80 (45.58)     1:49.94 (39.14)     2:29.55 (39.61)
  5 Clemens, Clare            18 Agua Swim Team-MR    2:23.21    2:30.73
                  33.13     1:11.32 (38.19)     1:51.60 (40.28)     2:30.73 (39.13)
  6 Klein, Jackie             16 MSC-MR               2:27.19    2:33.45
                  24.81     1:13.38 (48.57)     1:53.31 (39.93)     2:33.45 (40.14)
  7 Tolan, Meagan             16 LIAC-MR              2:33.25    2:37.14
                  35.04     1:14.32 (39.28)     1:55.71 (41.39)     2:37.14 (41.43)
  8 Boehm, Stacey             16 LIAC-MR              2:43.00    2:39.62
                  35.54     1:16.72 (41.18)     1:59.17 (42.45)     2:39.62 (40.45)
  9 Koss, Keenan              16 Wrat-CT              2:26.89    2:40.82
                  35.26     1:15.94 (40.68)     1:58.10 (42.16)     2:40.82 (42.72)
 10 Palmeri, Stephanie        16 Express Swimming-MR  2:37.26    2:41.53
                  35.27     1:15.82 (40.55)     1:58.04 (42.22)     2:41.53 (43.49)
 11 Liu, Lucy                 16 Agua Swim Team-MR    2:36.65    2:42.26
                  35.19     1:16.13 (40.94)     1:59.35 (43.22)     2:42.26 (42.91)
 12 Warner, Jamie             16 LIAC-MR              2:42.43    2:43.20
                  35.10     1:15.89 (40.79)     1:58.91 (43.02)     2:43.20 (44.29)
 13 Tannenbaum, Sarah         16 Agua Swim Team-MR    2:42.39    2:43.51
                  36.76     1:17.58 (40.82)     2:00.47 (42.89)     2:43.51 (43.04)
 14 Nugent, Claire            17 Wrat-CT              2:28.69    2:44.95
                  35.77     1:17.10 (41.33)     2:01.13 (44.03)     2:44.95 (43.82)
 15 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:42.94    2:45.17
                  37.42     1:18.32 (40.90)     2:01.47 (43.15)     2:45.17 (43.70)
 16 O'Connor, Erin            17 Met-Ed YMCA-NJ       2:38.80    2:45.48
                  36.46     1:18.36 (41.90)     2:02.31 (43.95)     2:45.48 (43.17)
 17 Balder, Jaclyn            15 Express Swimming-MR  2:41.81    2:46.84
                  25.14     1:18.21 (53.07)     2:01.72 (43.51)     2:46.84 (45.12)
 18 Kemp, Victoria            16 MSC-MR               2:39.64    2:47.90
                  25.90     1:17.84 (51.94)     2:02.09 (44.25)     2:47.90 (45.81)
 19 Conroy, Jackie            15 LIAC-MR              2:44.06    2:48.83
                  38.11     1:20.27 (42.16)     2:04.12 (43.85)     2:48.83 (44.71)
 20 Pirog, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:51.04    2:53.52
                  35.85     1:18.79 (42.94)     2:05.81 (47.02)     2:53.52 (47.71)
 21 Lukasik, Brittany         16 Aqua Gems-MR         2:48.92    2:54.49
                  35.87     1:19.22 (43.35)     2:06.76 (47.54)     2:54.49 (47.73)
 22 Buckley, Samantha         15 Sachem-MR            2:45.92    2:55.25
                  38.19     1:22.79 (44.60)     2:08.59 (45.80)     2:55.25 (46.66)
 23 Roseman, Alexandra        16 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.90
                  25.13     1:21.61 (56.48)     2:09.79 (48.18)     2:59.90 (50.11)
 24 Miller, Mollie            16 Agua Swim Team-MR    2:54.92    3:13.91
                  41.48     1:30.53 (49.05)     2:22.30 (51.77)     3:13.91 (51.61)

Event 20  Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Eltahawy, Noor            15 LIAC-MR              2:17.59    2:17.39
                  30.62     1:05.05 (34.43)     1:41.17 (36.12)     2:17.39 (36.22)
  2 Smith, Bobby              15 LIAC-MR              2:22.59    2:18.50
                  30.48     1:06.38 (35.90)     1:42.88 (36.50)     2:18.50 (35.62)
  3 D'Errico, John            15 OWA-MR               2:19.50    2:18.51
                  31.21     1:06.30 (35.09)     1:42.60 (36.30)     2:18.51 (35.91)
  4 Driscoll, Frisk           17 Wrat-CT              2:19.56    2:21.40
                  31.46     1:07.24 (35.78)     1:43.77 (36.53)     2:21.40 (37.63)
  5 Amato, Chris              17 LIAC-MR              2:26.78    2:24.88
                  31.94     1:08.56 (36.62)     1:47.22 (38.66)     2:24.88 (37.66)
  6 Gerlach, Matt             17 LIAC-MR              2:18.57    2:27.71
                  32.39     1:09.38 (36.99)     1:48.41 (39.03)     2:27.71 (39.30)
  7 Platow, David             17 Wrat-CT              2:23.29    2:27.99
                1:49.80     2:28.54 (38.74)         2:27.99 ( )
  8 Wang, Vinson              15 MSC-MR               2:20.75    2:29.35
                  32.46     1:09.44 (36.98)     1:47.77 (38.33)     2:29.35 (41.58)
  9 Friedman, Daniel          17 Agua Swim Team-MR    2:43.60    2:29.76
                                1:10.24 ( )   2:29.76 (1:19.52)
 10 Johnson, Richard          17 Middies-MR           2:23.05    2:32.60
                  54.22     1:09.53 (15.31)     1:50.17 (40.64)     2:32.60 (42.43)
 11 Castillo, Charlie         17 LIAC-MR              2:32.33    2:32.81
                  33.46     1:11.68 (38.22)     1:52.06 (40.38)     2:32.81 (40.75)
 12 Yate, Jasper              15 LIAC-MR              2:28.49    2:34.03
                  24.26     1:13.60 (49.34)     1:56.64 (43.04)     2:34.03 (37.39)
 13 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR               2:23.39    2:34.65
                  32.87     1:11.95 (39.08)   2:34.65 (1:22.70)
 14 Dent, Rog                 15 LIAC-MR              2:30.93    2:37.22
                  34.08     1:15.10 (41.02)     1:55.85 (40.75)     2:37.22 (41.37)
 15 DiDonato, Michael         16 OWA-MR               2:33.18    2:42.82
                  34.39     1:14.88 (40.49)     1:59.38 (44.50)     2:42.82 (43.44)
 16 Lynch, Joe                15 Express Swimming-MR  2:45.77    2:44.31
                  34.30     1:16.59 (42.29)     2:00.76 (44.17)     2:44.31 (43.55)
 17 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR         NT    2:45.68
                  34.97     1:17.26 (42.29)     2:01.15 (43.89)     2:45.68 (44.53)
 18 Vogel, Daniel             16 LIAC-MR              2:44.49    2:46.27
                  35.39     1:17.63 (42.24)     2:01.98 (44.35)     2:46.27 (44.29)
 19 Kempton, Tom              15 LIAC-MR              2:48.51    2:48.42
                  35.62     1:18.78 (43.16)     2:03.11 (44.33)     2:48.42 (45.31)
 20 Kopot, Andrey             15 Agua Swim Team-MR    2:52.50    2:53.52
                2:01.84     2:53.52 (51.68)
 21 Goodrich, Robert          16 OWA-MR               2:48.38    2:57.30
                  36.25     1:20.37 (44.12)     2:08.41 (48.04)     2:57.30 (48.89)

Event 21  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            4:35.55    4:43.48
                  32.20     1:08.25 (36.05)     1:44.72 (36.47)     2:21.06 (36.34)
        2:56.85 (35.79)     3:33.28 (36.43)     4:08.65 (35.37)     4:43.48 (34.83)
  2 Derlath, Erica            13 Express Swimming-MR  4:45.27    4:43.90
                  31.00     1:08.84 (37.84)     1:45.35 (36.51)     2:21.92 (36.57)
        2:57.21 (35.29)     3:33.33 (36.12)     4:09.41 (36.08)     4:43.90 (34.49)
  3 Hyland, Allison           14 Badger-MR            4:47.00    4:48.65
                  32.30     1:08.29 (35.99)     1:45.07 (36.78)     2:21.57 (36.50)
        2:58.20 (36.63)     3:35.09 (36.89)   4:48.65 (1:13.56)
  4 Alejandro, Tricia         14 OWA-MR               4:48.68    4:50.87
                  33.40     1:09.20 (35.80)     1:45.95 (36.75)     2:22.75 (36.80)
        2:59.87 (37.12)     3:37.44 (37.57)     4:14.83 (37.39)     4:50.87 (36.04)
  5 Christie, Alison          14 Met-Ed YMCA-NJ       5:03.42    4:53.49
                                1:10.39 ( )                             2:24.37 ( )
                                3:39.21 ( )   4:53.49 (1:14.28)
  6 Salce, Amy                13 UN-CT                5:02.20    4:58.92
                  32.99     1:09.76 (36.77)     1:48.38 (38.62)     2:27.02 (38.64)
        3:06.30 (39.28)     3:44.97 (38.67)     4:23.18 (38.21)     4:58.92 (35.74)
  7 Sharkey, Renae            14 Met-Ed YMCA-NJ       4:54.12    4:58.99
                  32.42     1:08.52 (36.10)     1:46.85 (38.33)     2:25.86 (39.01)
        3:04.74 (38.88)     3:44.44 (39.70)     4:23.42 (38.98)     4:58.99 (35.57)
  8 Genovese, Kate            14 Express Swimming-MR  5:00.99    4:59.69
                  33.31     1:09.89 (36.58)     1:47.94 (38.05)     2:26.18 (38.24)
        3:05.05 (38.87)     3:43.46 (38.41)     4:22.44 (38.98)     4:59.69 (37.25)
  9 Ferrante, Francesca       14 OWA-MR               5:16.13    5:09.03
                  35.19     1:14.09 (38.90)     1:52.74 (38.65)     2:31.66 (38.92)
        3:11.42 (39.76)     3:51.37 (39.95)     4:30.77 (39.40)     5:09.03 (38.26)
 10 Weisberg, Sarah-Jane      14 MSC-MR               5:04.80    5:09.14
                                1:12.48 ( )                             2:32.18 ( )
                                3:51.63 ( )   5:09.14 (1:17.51)
 11 Dwyer, Brianne            13 Express Swimming-MR  5:13.58    5:09.79
                                1:16.30 ( )                             2:34.74 ( )
                                3:53.31 ( )   5:09.79 (1:16.48)
 12 Ryan, Sarah               14 Express Swimming-MR  5:09.00    5:09.88
                                1:14.75 ( )                             2:34.92 ( )
                                3:54.16 ( )   5:09.88 (1:15.72)
 13 Hartford, Laura           14 Express Swimming-MR  5:13.51    5:10.30
                                1:13.58 ( )                             2:33.09 ( )
                                3:52.85 ( )   5:10.30 (1:17.45)
 14 Brown, Shannon            13 Badger-MR            5:03.53    5:11.70
                                1:14.14 ( )                             2:33.88 ( )
                                3:54.53 ( )   5:11.70 (1:17.17)
 15 Brown, Meghan             13 Badger-MR            5:12.55    5:11.93
                                1:13.98 ( )                             2:33.93 ( )
                                3:53.70 ( )   5:11.93 (1:18.23)
 16 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               5:21.17    5:16.28
                  35.47     1:15.10 (39.63)     1:54.87 (39.77)     2:35.52 (40.65)
        3:16.40 (40.88)     3:57.50 (41.10)     4:37.36 (39.86)     5:16.28 (38.92)
 17 Peng, Belle               13 OWA-MR               5:41.66    5:20.58
                                1:15.85 ( )                             2:37.90 ( )
                                4:00.66 ( )   5:20.58 (1:19.92)
 18 Berg, Shea                13 MSC-MR               5:23.99    5:26.29
                  35.95     1:15.81 (39.86)     1:57.40 (41.59)     2:40.12 (42.72)
        3:23.24 (43.12)     4:06.13 (42.89)     4:47.80 (41.67)     5:26.29 (38.49)
 19 Ialenti, Caitlin          13 Express Swimming-MR  5:33.23    5:26.75
                  35.44     1:16.75 (41.31)     1:57.82 (41.07)     2:40.09 (42.27)
        3:22.54 (42.45)     4:04.08 (41.54)     4:45.35 (41.27)     5:26.75 (41.40)
 20 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                5:44.69    5:27.69
                                1:15.46 ( )                             2:38.24 ( )
                                4:02.18 ( )   5:27.69 (1:25.51)
 21 Williams, Jeysa           14 MSC-MR               5:29.04    5:29.31
                  34.99     1:16.02 (41.03)     1:57.08 (41.06)     2:39.01 (41.93)
        3:21.91 (42.90)     4:04.80 (42.89)     4:47.50 (42.70)     5:29.31 (41.81)
 22 Wiedecker, Morgan         13 Met-Ed YMCA-NJ       5:29.68    5:30.31
                  36.99     1:17.94 (40.95)     2:00.34 (42.40)     2:43.52 (43.18)
        3:26.15 (42.63)     4:08.87 (42.72)     4:50.80 (41.93)     5:30.31 (39.51)
 23 Kancir, Kim               13 Wrat-CT              5:50.78    5:41.57
                                1:21.71 ( )                             2:50.98 ( )
                                4:19.71 ( )   5:41.57 (1:21.86)

Event 22  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Watson, Matt              13 Wrat-CT              4:39.15    4:39.09
                  31.72     1:06.13 (34.41)     1:41.75 (35.62)     2:17.45 (35.70)
        2:53.33 (35.88)     3:28.86 (35.53)     4:04.03 (35.17)     4:39.09 (35.06)
  2 Ahern, Michael            14 Express Swimming-MR  4:42.90    4:47.31
                1:48.89
            3:02.47 ( )                             4:14.72 ( )     4:47.31 (32.59)
  3 Jacobson, Matt            14 Badger-MR            4:42.74    4:49.37
                2:59.27
                                                    4:16.01 ( )     4:49.37 (33.36)
  4 Byrnes, TJ                14 MSC-MR               5:09.19    5:00.88
                                1:11.36 ( )                             2:28.71 ( )
                                3:44.10 ( )   5:00.88 (1:16.78)
  5 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               4:57.36    5:00.95
                  33.98     1:11.87 (37.89)     1:50.36 (38.49)     2:29.13 (38.77)
        3:08.51 (39.38)     3:47.46 (38.95)     4:25.05 (37.59)     5:00.95 (35.90)
  6 Wiederecht, Chris         13 Wrat-CT              5:07.31    5:02.38
                  34.59     1:12.69 (38.10)     1:51.45 (38.76)     2:29.86 (38.41)
        3:08.79 (38.93)     3:46.53 (37.74)     4:24.45 (37.92)     5:02.38 (37.93)
  7 Johanson, Tim             14 Badger-MR            5:00.85    5:04.22
                  26.09     1:11.42 (45.33)     1:49.97 (38.55)     2:28.91 (38.94)
        3:08.53 (39.62)     3:48.13 (39.60)     4:26.99 (38.86)     5:04.22 (37.23)
  8 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          5:10.47    5:16.69
                                1:13.80 ( )                             2:34.29 ( )
                                3:56.44 ( )   5:16.69 (1:20.25)
  9 Loechner, Tyler           13 Wrat-CT              5:44.30    5:31.32
                                1:18.62 ( )                             2:43.58 ( )
                                4:09.29 ( )   5:31.32 (1:22.03)
 10 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               5:37.20    5:37.82
 11 Haghighi, Kevin           13 OWA-MR               6:09.50    5:51.13
                                1:21.62 ( )                             2:51.50 ( )
                                4:23.55 ( )   5:51.13 (1:27.58)

Event 23  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon            15 Express Swimming-MR  4:35.31    4:37.43
                                1:05.59 ( )                             2:16.61 ( )
                                3:27.26 ( )   4:37.43 (1:10.17)
  2 Greco, Stephanie          21 Agua Swim Team-MR    4:32.00    4:45.75
                                1:08.67 ( )                             2:21.41 ( )
                                3:33.54 ( )   4:45.75 (1:12.21)
  3 Sullivan, Ellen           16 Express Swimming-MR  4:41.69    4:47.66
                                1:08.52 ( )                             2:21.41 ( )
                                3:34.47 ( )   4:47.66 (1:13.19)
  4 Ahern, Taryn              18 Express Swimming-MR  4:34.18    4:51.34
                                1:08.34 ( )                             2:21.76 ( )
                                3:36.67 ( )   4:51.34 (1:14.67)
  5 Dwyer, Caitlin            15 Express Swimming-MR  4:54.11    4:51.93
                                  45.76 ( )     1:22.54 (36.78)   4:51.93 (3:29.39)
  6 Koss, Keenan              16 Wrat-CT              4:46.20    4:55.14
                                1:12.12 ( )                             2:27.63 ( )
                                3:43.23 ( )   4:55.14 (1:11.91)
  7 Ward, Anneka              19 Agua Swim Team-MR    4:35.76    4:56.14
                                1:09.92 ( )                             2:23.65 ( )
                                3:39.66 ( )   4:56.14 (1:16.48)
  8 Palmeri, Stephanie        16 Express Swimming-MR  4:54.04    4:57.31
                  12.66       50.55 (37.89)     1:28.22 (37.67)   4:57.31 (3:29.09)
  9 Balder, Jaclyn            15 Express Swimming-MR  5:01.11    4:58.90
                  12.66       50.79 (38.13)     1:29.91 (39.12)   4:58.90 (3:28.99)
 10 Zukowski, Sarah           16 Met-Ed YMCA-NJ       4:52.10    5:00.95
                  10.84       49.56 (38.72)     1:28.94 (39.38)   5:00.95 (3:32.01)
 11 Hartford, Catherine       17 Express Swimming-MR  4:54.92    5:02.89
                  15.62       53.96 (38.34)     1:32.53 (38.57)     2:09.55 (37.02)
      5:02.89 (2:53.34)
 12 Bladek, Christina         17 Wrat-CT              4:53.78    5:05.78
                  16.01       55.25 (39.24)     1:35.03 (39.78)   5:05.78 (3:30.75)
 13 McNeely, Megan            15 Express Swimming-MR  5:06.09    5:08.68
                                1:14.75 ( )                             2:33.85 ( )
                                3:53.17 ( )   5:08.68 (1:15.51)
 14 Holleran, Michelle        16 Express Swimming-MR  5:13.11    5:08.78
                                1:14.28 ( )                             2:33.83 ( )
                                3:53.31 ( )   5:08.78 (1:15.47)
 15 Nassery, Alia             16 NY Sharks-MR         5:02.48    5:13.24
                                1:14.02 ( )                             2:34.27 ( )
                                3:54.62 ( )   5:13.24 (1:18.62)
 16 Crean, Kaitlin            16 Wrat-CT              5:09.45    5:21.88
                                1:16.52 ( )                             2:39.06 ( )
                                4:02.54 ( )   5:21.88 (1:19.34)
 17 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR               5:21.07    5:27.93
                                1:18.28 ( )                             2:41.79 ( )
                                4:05.41 ( )   5:27.93 (1:22.52)
 18 Solomianko, Marta         15 OWA-MR               5:52.92    5:43.09
                                1:19.36 ( )                             2:46.29 ( )
                                4:15.65 ( )   5:43.09 (1:27.44)

Event 24  Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wakefield, Kevin          16 Express Swimming-MR  4:17.90    4:26.83
                                1:04.49 ( )                             2:12.57 ( )
                                3:20.92 ( )   4:26.83 (1:05.91)
  2 Driscoll, Frisk           17 Wrat-CT              4:13.17    4:27.13
                                1:04.29 ( )                             2:12.13 ( )
                                3:20.42 ( )   4:27.13 (1:06.71)
  3 Platow, Danny             15 Wrat-CT              4:23.34    4:29.67
                                1:05.22 ( )                             2:12.71 ( )
                                3:21.23 ( )   4:29.67 (1:08.44)
  4 Frawley III, Bobby        15 OWA-MR               4:35.01    4:31.97
                                1:05.54 ( )                             2:14.01 ( )
                                3:23.80 ( )   4:31.97 (1:08.17)
  5 Berg, Kyle                15 MSC-MR               4:45.92    4:32.28
                                1:03.57 ( )                             2:13.27 ( )
                                3:23.63 ( )   4:32.28 (1:08.65)
  6 Stathopoulos, Cary        16 Agua Swim Team-MR         NT    4:32.42
                  31.05     1:04.68 (33.63)     1:38.83 (34.15)     2:13.28 (34.45)
        2:48.34 (35.06)     3:23.82 (35.48)     3:58.81 (34.99)     4:32.42 (33.61)
  7 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR              4:39.00    4:32.91
                1:38.61     2:14.59 (35.98)     2:50.13 (35.54)     3:26.53 (36.40)
        4:00.53 (34.00)     4:32.91 (32.38)
  8 Pellegrino, Francesco     17 UNAT-MR              4:38.89    4:36.63
                  31.06     1:04.63 (33.57)     1:39.74 (35.11)     2:15.40 (35.66)
        2:51.20 (35.80)     3:27.80 (36.60)     4:02.96 (35.16)     4:36.63 (33.67)
  9 D'Errico, John            15 OWA-MR               4:30.29    4:38.13
                                3:28.61 ( )   4:38.13 (1:09.52)
 10 Jewitt, Tulley            16 ASSC-MR              4:17.00    4:44.38
                                1:04.57 ( )                             2:16.37 ( )
                                3:30.73 ( )   4:44.38 (1:13.65)
 11 Ziplow, Jason             16 OWA-MR               4:42.91    4:44.90
                  31.78     1:07.65 (35.87)     1:44.11 (36.46)     2:20.81 (36.70)
        2:57.45 (36.64)     3:34.66 (37.21)     4:10.64 (35.98)     4:44.90 (34.26)
 12 Hughes, Mike              15 Badger-MR            4:36.42    4:51.84
                                1:10.60 ( )                             2:23.89 ( )
                                3:39.19 ( )   4:51.84 (1:12.65)
 13 Novotny, Phillip          15 Wrat-CT              4:48.09    4:52.09
                  33.26     1:09.90 (36.64)     1:47.36 (37.46)     2:24.86 (37.50)
        3:02.68 (37.82)     3:39.65 (36.97)     4:16.68 (37.03)     4:52.09 (35.41)
 14 Lynch, Joe                15 Express Swimming-MR  4:50.88    5:01.06
                                1:10.11 ( )                             2:29.22 ( )
                                3:45.65 ( )   5:01.06 (1:15.41)
 15 DiDonato, Michael         16 OWA-MR               5:11.59    5:04.16
                                1:10.72 ( )                             2:29.06 ( )
                                3:47.71 ( )   5:04.16 (1:16.45)
 16 Stubbs, Paul              16 Wrat-CT              4:41.89    5:16.58
                  35.36     1:15.25 (39.89)     1:56.78 (41.53)     2:38.02 (41.24)
        3:18.98 (40.96)     4:00.49 (41.51)     4:39.78 (39.29)     5:16.58 (36.80)

Event 25  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               12 Aqua Gems-MR         2:46.34    2:49.32
                  35.53     1:21.67 (46.14)     2:10.38 (48.71)     2:49.32 (38.94)
  2 Tobin, Casey              11 Badger-MR            2:52.77    2:49.50
                2:11.74     2:49.50 (37.76)
  3 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               3:01.18    2:54.44
                  38.16     1:24.47 (46.31)     2:14.59 (50.12)     2:54.44 (39.85)
  4 Leonhard, Melanie         12 SAC-NJ               3:05.69    2:57.16
                  39.17     1:27.14 (47.97)     2:19.37 (52.23)     2:57.16 (37.79)
  5 Lazare, Libby             12 Badger-MR            2:59.71    2:57.90
                  40.13     1:25.03 (44.90)     2:18.73 (53.70)     2:57.90 (39.17)
  6 Seker, Celine             12 Agua Swim Team-MR    3:06.25    3:00.40
                                1:23.65 ( )   3:00.40 (1:36.75)
  7 Klein, Morganne           11 MSC-MR               2:57.64    3:02.27
                  38.83                             2:22.79 ( )     3:02.27 (39.48)
  8 Aiello, Jennifer          11 MSC-MR               3:02.19    3:03.99
                  37.32     1:27.62 (50.30)     2:22.27 (54.65)     3:03.99 (41.72)
  9 Ng, Stephanie             11 SAC-NJ               3:07.13    3:04.43
                  40.16     1:25.98 (45.82)     2:22.74 (56.76)     3:04.43 (41.69)
 10 McGuire, Christine        11 Badger-MR            3:06.81    3:05.93
                                1:26.74 ( )   3:05.93 (1:39.19)
 11 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  2:57.99    3:06.36
                  43.76     1:27.49 (43.73)     2:23.34 (55.85)     3:06.36 (43.02)
 12 Pazmino, Sara             12 Twisters-MR          3:04.45    3:06.41
                  39.75     1:28.07 (48.32)     2:22.72 (54.65)     3:06.41 (43.69)
 13 Patton, Colleen           12 Express Swimming-MR  3:10.00    3:09.49
                  40.83     1:29.10 (48.27)     2:28.70 (59.60)     3:09.49 (40.79)
 14 Grilli, Veronica          12 SAC-NJ               3:17.25    3:09.94
                  43.45     1:32.81 (49.36)     2:28.39 (55.58)     3:09.94 (41.55)
 15 Madalena, Kathryn         11 Express Swimming-MR  3:11.99    3:12.25
                  45.25     1:33.55 (48.30)     2:30.69 (57.14)     3:12.25 (41.56)
 16 Herold, Eve               12 Badger-MR            3:15.20    3:13.58
                  40.41     1:29.79 (49.38)   2:31.65 (1:01.86)     3:13.58 (41.93)
 17 Kuzniewski, Megan         12 Express Swimming-MR  3:17.86    3:15.35
                  40.82     1:34.89 (54.07)     2:32.84 (57.95)     3:15.35 (42.51)
 18 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  3:19.20    3:18.48
                  12.43                             2:32.61 ( )     3:18.48 (45.87)
 19 Lu, Rosemary              12 SAC-NJ                    NT    3:21.55
                  44.37     1:40.21 (55.84)     2:35.70 (55.49)     3:21.55 (45.85)
 20 Hager, Meghan             12 SAC-NJ               3:42.09    3:25.65
                  42.41     1:37.31 (54.90)   2:38.73 (1:01.42)     3:25.65 (46.92)
 21 Heisler, Lucy             12 Agua Swim Team-MR         NT    3:28.11
                  47.04     1:39.57 (52.53)   2:41.50 (1:01.93)     3:28.11 (46.61)
 22 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR            3:19.49    3:29.26
                  41.79     1:34.76 (52.97)   2:40.30 (1:05.54)     3:29.26 (48.96)
 23 Warren, Frances           11 Express Swimming-MR  3:27.87    3:33.82
                  46.42     1:40.79 (54.37)   2:48.65 (1:07.86)     3:33.82 (45.17)
 24 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR          3:41.06    3:36.02
 25 Grilli, Justine           11 SAC-NJ               3:49.73    3:39.57
                  49.82     1:44.67 (54.85)   2:52.11 (1:07.44)     3:39.57 (47.46)
 26 Maisel, Amanda            11 Agua Swim Team-MR         NT    3:44.59
 -- Cheung, Donna             11 Express Swimming-MR  3:34.86         DQ
                  44.17                             2:42.73 ( )          DQ (49.68)

Event 26  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan         12 Express Swimming-MR  2:43.68    2:45.00
                  36.20     1:17.99 (41.79)     2:09.62 (51.63)     2:45.00 (35.38)
  2 Feeley, Ryan              12 Badger-MR            2:51.79    2:49.12
                  35.90                             2:14.14 ( )     2:49.12 (34.98)
  3 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          2:42.77    2:49.49
                  36.35     1:21.69 (45.34)     2:11.21 (49.52)     2:49.49 (38.28)
  4 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          3:00.09    2:59.12
                  41.00     1:25.87 (44.87)     2:18.83 (52.96)     2:59.12 (40.29)
  5 Kunze, Ian                11 NYCC-MR              3:00.26    3:03.74
                  40.03     1:29.13 (49.10)     2:23.06 (53.93)     3:03.74 (40.68)
  6 Poblador, Jason           12 OWA-MR               3:46.47    3:12.93
                  38.94     1:28.93 (49.99)   2:29.68 (1:00.75)     3:12.93 (43.25)
  7 Ballon, Carlos            12 LIAC-MR              3:16.01    3:15.19
                  42.41     1:32.63 (50.22)     2:32.34 (59.71)     3:15.19 (42.85)
  8 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  3:20.90    3:19.28
                  45.45     1:36.71 (51.26)     2:34.97 (58.26)     3:19.28 (44.31)
  9 Duva, Ben                 11 LIAC-MR              3:15.00    3:33.44
                  42.50     1:42.10 (59.60)     2:41.54 (59.44)     3:33.44 (51.90)
 10 Newsome, Drew             11 SAC-NJ               3:33.25    3:42.36
                                1:49.04 ( )   3:42.36 (1:53.32)
 11 Bernstein, Mitchell       12 LIAC-MR              3:37.81    3:46.39
                  55.28   1:56.31 (1:01.03)     2:52.90 (56.59)     3:46.39 (53.49)
 -- Powers-young, Sean        12 Badger-MR            3:33.78         DQ
                  44.77   1:45.04 (1:00.27)   2:55.23 (1:10.19)          DQ (46.37)

Event 27  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  3:01.03    2:57.47
                  42.47     1:28.32 (45.85)     2:17.46 (49.14)     2:57.47 (40.01)
  2 Hoffman, Shekinah         10 MSC-MR               3:06.96    3:03.21
                                1:29.10 ( )   3:03.21 (1:34.11)
  3 O'Neill, Kelly            10 Badger-MR            3:02.44    3:03.73
                  40.75     1:26.78 (46.03)     2:22.84 (56.06)     3:03.73 (40.89)
  4 Kessler, Rachel            9 Badger-MR            3:09.40    3:07.83
                  41.88     1:28.86 (46.98)     2:27.07 (58.21)     3:07.83 (40.76)
  5 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    3:17.00    3:14.34
                  41.80     1:31.42 (49.62)     2:28.50 (57.08)     3:14.34 (45.84)
  6 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR          3:07.86    3:14.61
                  44.51     1:33.22 (48.71)     2:30.36 (57.14)     3:14.61 (44.25)
  7 Indyk, Allison            10 MSC-MR               3:16.85    3:16.00
                  45.30     1:34.28 (48.98)     2:30.93 (56.65)     3:16.00 (45.07)
  8 Johanson, Kelly           10 Badger-MR            3:18.07    3:17.24
                  45.37     1:35.17 (49.80)   2:37.67 (1:02.50)     3:17.24 (39.57)
  9 Ng, Kristine               9 SAC-NJ               3:26.93    3:21.66
                  45.70     1:37.76 (52.06)     2:36.91 (59.15)     3:21.66 (44.75)
 10 Reynoso, Jessica           9 Agua Swim Team-MR    3:26.87    3:22.57
                  47.11     1:40.07 (52.96)     2:36.67 (56.60)     3:22.57 (45.90)
 11 Kuzniewski, Kayla          9 Express Swimming-MR  3:41.67    3:41.18
                  47.57     1:40.96 (53.39)   2:50.09 (1:09.13)     3:41.18 (51.09)
 12 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  3:38.35    3:42.00
                2:54.07     3:42.00 (47.93)
 13 Keane, Susannah            9 SAC-NJ               4:10.58    4:03.68
                  59.48     1:58.00 (58.52)   3:07.32 (1:09.32)     4:03.68 (56.36)
 14 Flynn, Caitlin             8 Agua Swim Team-MR         NT    4:14.84
                  55.98   1:58.88 (1:02.90)   3:11.43 (1:12.55)   4:14.84 (1:03.41)
 15 Ogisu, Emilie              8 Agua Swim Team-MR         NT    4:21.53
                  59.61   2:05.99 (1:06.38)   3:22.06 (1:16.07)     4:21.53 (59.47)
 -- Henry, Olivia              9 OWA-MR               3:45.11         DQ
                  54.81     1:52.91 (58.10)   3:02.33 (1:09.42)          DQ (46.89)
 -- Preda, Christina           8 Twisters-MR          4:10.57         DQ
                  56.14   2:00.91 (1:04.77)   3:12.38 (1:11.47)          DQ (56.40)
 -- Lubitz, Rachel            10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                                1:51.08 ( )        DQ (1:59.16)

Event 28  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peng, Didi                10 OWA-MR               2:59.27    3:00.80
                  41.19     1:30.67 (49.48)     2:19.16 (48.49)     3:00.80 (41.64)
  2 Volkov, Sasha             10 Badger-MR            3:02.38    3:01.18
                  41.40     1:25.93 (44.53)     2:23.43 (57.50)     3:01.18 (37.75)
  3 Johnson, Grant             9 Badger-MR            3:07.92    3:09.66
                2:28.83     3:09.66 (40.83)
  4 Sack, Danny               10 OWA-MR               3:19.97    3:18.41
                  48.22     1:38.13 (49.91)     2:34.96 (56.83)     3:18.41 (43.45)
  5 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  3:50.00    3:19.33
  6 Eid, Alex                 10 Badger-MR            3:29.01    3:23.89
                  44.14     1:37.80 (53.66)   2:38.57 (1:00.77)     3:23.89 (45.32)
  7 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR         NT    3:23.92
                                1:36.18 ( )   3:23.92 (1:47.74)
  8 Kelkar, Ashwin            10 OWA-MR               3:35.31    3:31.22
                  47.26     1:41.34 (54.08)   2:47.43 (1:06.09)     3:31.22 (43.79)
  9 Chansakul, JR             10 Agua Swim Team-MR    3:41.59    3:32.52
                  50.62     1:43.74 (53.12)   2:45.43 (1:01.69)     3:32.52 (47.09)
 10 Reich, Joseph             10 Agua Swim Team-MR         NT    3:33.06
                  48.02     1:40.83 (52.81)   2:43.63 (1:02.80)     3:33.06 (49.43)
 11 Georgescu, Ronald         10 Agua Swim Team-MR         NT    3:56.45
                  56.94   2:02.84 (1:05.90)   3:03.74 (1:00.90)     3:56.45 (52.71)

Event 29  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:02.95    1:02.86
                  29.69     1:02.86 (33.17)
  2 Festa, Julia              12 LIAC-MR              1:09.27    1:08.39
                  32.57     1:08.39 (35.82)
  3 Tobin, Casey              11 Badger-MR            1:08.52    1:08.93
                  33.23     1:08.93 (35.70)
  4 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR          1:09.57    1:09.83
                  33.00     1:09.83 (36.83)
  5 Ehret, Jane               12 Aqua Gems-MR         1:09.25    1:10.19
  6 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:13.61    1:10.27
                  32.21     1:10.27 (38.06)
  7 Jewitt, Ava               12 ASSC-MR              1:14.56    1:10.49
                  49.03     1:10.49 (21.46)
  8 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:15.85    1:11.26
  9 Leonhard, Melanie         12 SAC-NJ               1:12.49    1:11.95
                  34.33     1:11.95 (37.62)
 10 Dias, Marcela             12 Twisters-MR          1:14.21    1:12.02
                  11.36   1:12.02 (1:00.66)
 11 McGuire, Christine        11 Badger-MR            1:14.71    1:13.19
                  34.15     1:13.19 (39.04)
 12 Fink, Ericka              11 Middies-MR           1:13.42    1:13.33
                  35.05     1:13.33 (38.28)
 13 Mathurin- Neville, Janne  12 RedTails-MR          1:15.04    1:13.46
                1:03.03     1:13.46 (10.43)
 14 Patton, Colleen           12 Express Swimming-MR  1:15.17    1:13.85
                  37.11     1:13.85 (36.74)
 15 Schlichte, Sarah          12 LIAC-MR              1:24.04    1:14.37
                  22.92     1:14.37 (51.45)
 16 Parmiter, Lindsey         12 Express Swimming-MR  1:16.15    1:14.67
                  22.37     1:14.67 (52.30)
 17 Henry, Elizabeth          12 OWA-MR               1:20.39    1:14.72
                  36.93     1:14.72 (37.79)
 18 Eikeseth, Dayna           12 SAC-NJ               1:21.76    1:14.85
                  36.78     1:14.85 (38.07)
 19 Herold, Eve               12 Badger-MR            1:15.84    1:15.26
                  35.80     1:15.26 (39.46)
 20 Seker, Celine             12 Agua Swim Team-MR    1:15.91    1:15.48
                  23.02     1:15.48 (52.46)
 21 Santana, Melissa          11 RedTails-MR          1:18.25    1:16.34
                  35.89     1:16.34 (40.45)
 22 Manning, Lauren           11 Middies-MR           1:16.65    1:16.46
                  21.43     1:16.46 (55.03)
 23 Munz, Brenna              12 MSC-MR               1:14.86    1:16.77
                  36.10     1:16.77 (40.67)
 24 Cooke, Farrell            11 Badger-MR            1:12.65    1:17.01
                  36.00     1:17.01 (41.01)
 25 Grilli, Veronica          12 SAC-NJ               1:17.83    1:17.46
                  23.02     1:17.46 (54.44)
 26 Heisler, Lucy             12 Agua Swim Team-MR    1:18.51    1:18.95
                  37.27     1:18.95 (41.68)
 27 Cyrus, Kimberly           11 Agua Swim Team-MR    1:22.57    1:19.10
 28 Young, Rachel             12 SAC-NJ               1:24.41    1:19.21
                  37.89     1:19.21 (41.32)
 29 Sabatini, Nina            12 OWA-MR               1:31.70    1:19.68
                  38.43     1:19.68 (41.25)
 30 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:21.69    1:20.02
                  37.87     1:20.02 (42.15)
 31 Lee, Jenny                11 DSC-MR               1:25.45    1:20.31
                  38.36     1:20.31 (41.95)
 32 Alotta, Angela            12 Sachem-MR            1:21.21    1:20.97
                  37.66     1:20.97 (43.31)
 33 Burke, Meaghan            11 NY Sharks-MR         1:26.32    1:21.03
                  37.63     1:21.03 (43.40)
 34 McLaughlin, Megan         11 Middies-MR           1:23.85    1:21.86
                  38.36     1:21.86 (43.50)
 35 Radtke, Dara              12 Sachem-MR            1:20.98    1:22.30
                  39.59     1:22.30 (42.71)
 36 Maher, Nadine             12 NY Sharks-MR         1:32.62    1:22.36
                  39.90     1:22.36 (42.46)
 37 Watler, Shani             11 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.61
                  38.56     1:22.61 (44.05)
 38 Rudolph, Holly            12 Express Swimming-MR  1:20.98    1:23.23
                  38.42     1:23.23 (44.81)
 39 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR            1:20.99    1:23.88
                  38.61     1:23.88 (45.27)
 40 Bellon, Margaret          12 LIAC-MR              1:20.61    1:23.89
                  37.76     1:23.89 (46.13)
 41 Caracciolo, Bianca        12 LIAC-MR              1:25.62    1:23.97
                  39.49     1:23.97 (44.48)
 42 Kuzniewski, Megan         12 Express Swimming-MR  1:22.81    1:24.38
                  39.18     1:24.38 (45.20)
 43 Li, Bonnie                12 Tty-MR               1:18.12    1:25.27
                  40.29     1:25.27 (44.98)
 44 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:23.96    1:25.63
                  40.38     1:25.63 (45.25)
 45 Torre, Brittany           12 LIAC-MR              1:31.90    1:25.91
                  41.10     1:25.91 (44.81)
 46 Quinn, Kelsey             12 Express Swimming-MR  1:28.64    1:27.03
                  40.16     1:27.03 (46.87)
 47 Jen, Elizabeth            12 Middies-MR           1:27.85    1:27.10
                  39.91     1:27.10 (47.19)
 48 Gaffaney, Lauren          11 Agua Swim Team-MR    1:34.96    1:28.20
 49 Kakani, Pragya            12 LIAC-MR              1:39.29    1:28.30
 50 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR          1:33.51    1:28.60
                  31.27     1:28.60 (57.33)
 51 Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua Swim Team-MR    1:57.69    1:28.66
 52 McDermott, Kara           12 Express Swimming-MR  1:23.25    1:28.95
                  40.68     1:28.95 (48.27)
 53 Mikulas, Sara             12 LIAC-MR              1:28.62    1:29.24
                  40.34     1:29.24 (48.90)
 54 Cheung, Donna             11 Express Swimming-MR  1:43.24    1:34.40
 55 Maisel, Amanda            11 Agua Swim Team-MR    1:34.02    1:37.74
                  45.20     1:37.74 (52.54)
 56 Nunez, Thalia             11 RedTails-MR          1:44.00    1:39.94
 57 Chen, Vicki               11 Unattached                NT    1:40.42
                  43.56     1:40.42 (56.86)
 58 Faulkner, Breyanna        12 RedTails-MR          1:31.87    1:40.49
 59 Illescas, Bridget         11 Agua Swim Team-MR    1:32.47    1:40.85
                  47.58     1:40.85 (53.27)
 60 Buffon, Caroline          11 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.90
                  46.05     1:43.90 (57.85)
 61 Nunez, Nadyli             11 RedTails-MR          1:34.16    1:45.60
 62 Inoa, Charlene            12 RedTails-MR          1:53.24    1:49.63
                  48.37   1:49.63 (1:01.26)
 63 McLaughlin, Megan         11 RedTails-MR          1:43.59    1:49.65
 64 Escolastico, Gracy        12 RedTails-MR          1:52.71    1:59.34
                  54.30   1:59.34 (1:05.04)
 65 Gudiel, Ana               11 RedTails-MR          1:59.87    2:06.52
                  58.36   2:06.52 (1:08.16)
 66 Darabundit, Magica        11 Agua Swim Team-MR         NT    2:09.54
                  57.79   2:09.54 (1:11.75)
 -- Pedersen, Johanna         11 Sachem-MR            1:30.00         DQ
                  55.95

Event 30  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam               12 LIAC-MR              1:01.54    1:01.84
                  18.83     1:01.84 (43.01)
  2 Dupres, Paul              12 RedTails-MR          1:05.35    1:05.10
  3 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          1:08.61    1:07.11
                  17.77     1:07.11 (49.34)
  4 Feeley, Ryan              12 Badger-MR            1:05.52    1:07.34
  5 O'Neill, Brian            12 LIAC-MR              1:07.81    1:09.09
                  20.02     1:09.09 (49.07)
  6 Wallace, Daniel           11 OWA-MR               1:09.87    1:09.71
                  26.49     1:09.71 (43.22)
  7 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:07.48    1:10.60
                  33.60     1:10.60 (37.00)
  8 Dempsey, Lukas            11 Agua Swim Team-MR    1:13.23    1:10.75
                  27.97     1:10.75 (42.78)
  9 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  1:11.03    1:10.77
                  34.09     1:10.77 (36.68)
 10 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:09.51    1:10.93
                  33.07     1:10.93 (37.86)
 11 Dupres, Abel              11 RedTails-MR          1:16.15    1:12.74
                  24.51     1:12.74 (48.23)
 12 Hausmann, Edward          11 WISC-MR              1:14.09    1:12.77
                  34.06     1:12.77 (38.71)
 13 Dymek, Rafal              12 Twisters-MR          1:15.84    1:12.92
                  34.01     1:12.92 (38.91)
 14 Bennett, Aarron           11 Middies-MR           1:10.94    1:13.14
                  27.56     1:13.14 (45.58)
 14 Ballon, Carlos            12 LIAC-MR              1:19.42    1:13.14
                  34.83     1:13.14 (38.31)
 16 Lee, Joe                  12 DSC-MR               1:15.64    1:13.66
                  34.98     1:13.66 (38.68)
 17 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:14.40    1:13.70
 18 Corrigan, Chris           11 OWA-MR               1:09.87    1:14.02
                  23.26     1:14.02 (50.76)
 19 Jitechian, Gerard         12 Middies-MR           1:13.37    1:14.33
                  35.51     1:14.33 (38.82)
 20 Stuart, Alex              11 Aqua Gems-MR         1:12.18    1:14.57
                  34.83     1:14.57 (39.74)
 21 Oxstsin, Pavel            11 DSC-MR               1:14.19    1:14.95
                  36.33     1:14.95 (38.62)
 22 Jiran, Monte              11 WISC-MR              1:17.66    1:15.41
                  35.81     1:15.41 (39.60)
 23 Wu, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:19.60    1:15.60
                  35.63     1:15.60 (39.97)
 24 Byrnes, Evan              11 Sachem-MR            1:14.40    1:15.95
 25 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR          1:14.73    1:16.23
                  35.58     1:16.23 (40.65)
 26 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         1:21.90    1:16.26
                  30.51     1:16.26 (45.75)
 27 Murphy, Thomas            11 OWA-MR               1:17.83    1:16.52
                  36.36     1:16.52 (40.16)
 28 Malychev, Peter           11 DSC-MR               1:20.50    1:16.53
                  36.64     1:16.53 (39.89)
 29 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR           1:19.27    1:17.22
                  36.49     1:17.22 (40.73)
 30 Poblador, Jason           12 OWA-MR               1:27.59    1:18.30
                  47.14     1:18.30 (31.16)
 31 Sheffrey, Harold          12 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:18.38
                  32.84     1:18.38 (45.54)
 32 Tran, Jonathan            12 HS-MR                1:20.35    1:18.43
 33 Park, Jay                 11 UNLIA-MR             1:20.92    1:18.47
                  37.97     1:18.47 (40.50)
 34 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          1:14.65    1:18.57
                  38.46     1:18.57 (40.11)
 35 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR  1:20.45    1:19.21
                  38.56     1:19.21 (40.65)
 36 Cornyn, Shane             11 Middies-MR           1:20.00    1:19.30
 37 Arana, Oscar              11 LIAC-MR              1:19.61    1:19.36
                  38.47     1:19.36 (40.89)
 38 Ferrara, Ian              11 Badger-MR            1:21.36    1:19.78
                  34.65     1:19.78 (45.13)
 39 Kunze, Ian                11 NYCC-MR              1:14.18    1:19.82
                  37.05     1:19.82 (42.77)
 40 Powers-young, Sean        12 Badger-MR            1:23.86    1:23.91
                  40.44     1:23.91 (43.47)
 41 Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR    1:28.02    1:24.52
                  38.91     1:24.52 (45.61)
 42 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  1:25.52    1:25.30
                  52.19     1:25.30 (33.11)
 43 Goutzounis, Peter         12 LIAC-MR              1:20.61    1:25.51
                  39.64     1:25.51 (45.87)
 44 Wong, Daniel              11 Twisters-MR          1:20.00    1:26.43
                  40.23     1:26.43 (46.20)
 45 Walker, Elijah            12 LIAC-MR              1:26.80    1:26.90
                  40.91     1:26.90 (45.99)
 46 Freiman, Andrew           11 Middies-MR           1:32.31    1:28.76
                  41.27     1:28.76 (47.49)
 47 NG, Sherman               12 Twisters-MR          1:20.00    1:29.58
                  39.57     1:29.58 (50.01)
 48 Duva, Ben                 11 LIAC-MR              1:19.00    1:29.65
                  41.35     1:29.65 (48.30)
 49 Broderick, Paul           11 WISC-MR              1:31.94    1:31.54
 50 Erskine, Danny            12 Twisters-MR          1:28.55    1:32.68
                  42.56     1:32.68 (50.12)
 51 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR    1:41.90    1:35.64
                  43.40     1:35.64 (52.24)
 52 Haghighi, Sean            11 OWA-MR               1:35.97    1:38.16
                  45.53     1:38.16 (52.63)
 53 Bernstein, Mitchell       12 LIAC-MR              1:39.30    1:38.65
                  45.89     1:38.65 (52.76)
 54 Olivier, Tomas            11 RedTails-MR          1:51.98    1:45.48
                  48.80     1:45.48 (56.68)

Event 31  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:08.97    1:09.11
                  32.26     1:09.11 (36.85)
  2 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          1:13.71    1:14.51
                  35.35     1:14.51 (39.16)
  3 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:16.72    1:14.66
                  36.08     1:14.66 (38.58)
  4 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    1:17.97    1:16.26
                  34.77     1:16.26 (41.49)
  5 Neal, Lia                  9 Agua Swim Team-MR    1:20.25    1:16.74
  6 Kessler, Rachel            9 Badger-MR            1:16.14    1:17.61
                  37.12     1:17.61 (40.49)
  7 Johanson, Kelly           10 Badger-MR            1:17.60    1:18.03
                  28.76     1:18.03 (49.27)
  8 Cho, Rachel                9 UNLIA-MR             1:18.78    1:18.10
                  35.53     1:18.10 (42.57)
  9 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:19.93    1:19.03
                  36.56     1:19.03 (42.47)
 10 Lee, Abigail              10 Agua Swim Team-MR    1:28.15    1:19.26
                  36.64     1:19.26 (42.62)
 11 Indyk, Allison            10 MSC-MR               1:24.63    1:20.53
                  31.15     1:20.53 (49.38)
 12 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR          1:21.96    1:21.56
                  38.17     1:21.56 (43.39)
 13 Laskowski, Caroline       10 Twisters-MR          1:20.00    1:21.67
                  37.34     1:21.67 (44.33)
 14 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:26.18    1:22.02
                  38.54     1:22.02 (43.48)
 15 Ehrman, Rachel            10 Aqua Gems-MR         1:24.51    1:22.35
                  38.03     1:22.35 (44.32)
 16 Pear, Alex                10 Badger-MR            1:24.84    1:22.74
                  24.27     1:22.74 (58.47)
 17 Reynoso, Jessica           9 Agua Swim Team-MR    1:20.91    1:22.98
 18 Buckley, Taylor            9 Sachem-MR            1:23.37    1:24.73
                  39.65     1:24.73 (45.08)
 19 Bailey, Brittany           8 Badger-MR            1:25.25    1:25.39
                  41.26     1:25.39 (44.13)
 20 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              1:28.41    1:25.95
                  31.42     1:25.95 (54.53)
 21 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:29.36    1:26.18
                  41.05     1:26.18 (45.13)
 22 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR          1:37.67    1:26.85
 23 Pope, Lauren              10 Middies-MR           1:28.17    1:27.01
                  33.58     1:27.01 (53.43)
 24 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:25.62    1:27.68
                  41.77     1:27.68 (45.91)
 25 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:30.19    1:27.77
                  41.01     1:27.77 (46.76)
 26 Leffler, Magna             9 NY Sharks-MR         1:41.30    1:28.29
                  41.86     1:28.29 (46.43)
 27 Henry, Olivia              9 OWA-MR               1:37.55    1:28.87
                  41.54     1:28.87 (47.33)
 28 Swartwout, Christine      10 WISC-MR              1:31.24    1:29.47
 29 Clark, Samantha            8 Middies-MR           1:35.11    1:29.61
 30 Dipreta, Stephanie        10 LIAC-MR              1:29.68    1:29.73
                  31.66     1:29.73 (58.07)
 31 Johnson, Caroline          9 Middies-MR           1:47.87    1:31.28
                  37.76     1:31.28 (53.52)
 32 Dymek, Marlene            10 Twisters-MR          1:36.41    1:32.67
                  41.69     1:32.67 (50.98)
 33 Cain, Aine                10 Badger-MR            1:37.83    1:35.66
                  44.96     1:35.66 (50.70)
 34 Latino, Danielle           9 Middies-MR           1:39.51    1:36.60
                  46.61     1:36.60 (49.99)
 35 Goldson, Olivia           10 LIAC-MR              1:49.10    1:36.64
                  46.23     1:36.64 (50.41)
 36 Fuchs, Amanda              9 Agua Swim Team-MR    1:56.19    1:37.70
                  44.24     1:37.70 (53.46)
 37 Goode, Karina              9 Sachem-MR            1:50.57    1:38.94
 38 Dans, Miesha              10 OWA-MR               1:41.90    1:39.03
                  43.52     1:39.03 (55.51)
 39 Gregorace, Zoe             7 LIAC-MR              1:50.27    1:40.04
 40 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.38
 41 Betzios, Alexandra         8 OWA-MR               1:52.73    1:40.49
                  47.77     1:40.49 (52.72)
 42 Cain, Mary                 8 Badger-MR                 NT    1:41.09
 43 Schneider, Amanda         10 Sachem-MR            1:50.88    1:41.13
                  48.38     1:41.13 (52.75)
 44 Takayama, Emma            10 Middies-MR           1:46.99    1:42.82
                  49.15     1:42.82 (53.67)
 45 Alva, Connie              10 RedTails-MR          1:45.57    1:43.43
                  49.52     1:43.43 (53.91)
 46 Lubitz, Rachel            10 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.36
                  48.30     1:44.36 (56.06)
 47 Takei, Chiharu             8 Middies-MR           1:45.10    1:44.67
                  49.09     1:44.67 (55.58)
 48 Lizzio, Corinne            7 LIAC-MR              2:00.49    1:48.59
                  37.41   1:48.59 (1:11.18)
 49 Nagarajan, Mira            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.77
                  49.70   1:49.77 (1:00.07)
 50 Perez, Arielle            10 Sachem-MR            2:00.00    1:50.67
                  50.12   1:50.67 (1:00.55)
 51 Preda, Christina           8 Twisters-MR          1:41.48    1:51.03
                  54.62     1:51.03 (56.41)
 52 Barry, Meghan             10 Middies-MR           1:51.82    1:52.11
                  49.12   1:52.11 (1:02.99)
 53 Ogisu, Emilie              8 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.83
                  51.12   1:53.83 (1:02.71)
 54 Bamba, Katrina             8 LIAC-MR              2:00.00    1:58.61
                  55.93   1:58.61 (1:02.68)
 55 Viola, Danielle            9 Sachem-MR            2:10.00    2:00.39
                  54.12   2:00.39 (1:06.27)
 56 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT    2:01.74
                  53.16   2:01.74 (1:08.58)
 57 Swartwout, Erica           7 WISC-MR              2:20.00    2:10.25
                1:02.38   2:10.25 (1:07.87)
 58 Boyko, Jaime               8 LIAC-MR              2:30.00    2:12.19
                1:02.25   2:12.19 (1:09.94)
 59 Arana, Jessica             6 LIAC-MR              2:40.00    2:16.18
 60 Rieck, Ashley              8 Badger-MR            2:05.81    2:16.83
                1:02.60   2:16.83 (1:14.23)
 61 Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              2:30.00    2:23.23
                1:06.82   2:23.23 (1:16.41)
 62 Berroa, Gabriella         10 RedTails-MR          2:30.26    2:28.08
                1:03.46   2:28.08 (1:24.62)
 63 Sack, Nicole               7 OWA-MR               2:45.69    2:33.71
 -- Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR         1:40.26         DQ
                  16.93        DQ (1:27.52)

Event 32  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:08.62    1:09.33
                  33.08     1:09.33 (36.25)
  2 Hughes, Kevin             10 Badger-MR            1:11.61    1:12.99
                  34.56     1:12.99 (38.43)
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:11.39    1:13.85
                  34.83     1:13.85 (39.02)
  4 Goetz, Matthew            10 WISC-MR              1:14.12    1:14.55
                  34.45     1:14.55 (40.10)
  5 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:14.00    1:15.26
                  35.62     1:15.26 (39.64)
  6 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:25.72    1:15.97
                  25.72     1:15.97 (50.25)
  7 Yamout, Nader             10 Twisters-MR          1:21.31    1:16.49
  8 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:21.64    1:16.62
                  22.97     1:16.62 (53.65)
  9 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR          1:19.17    1:19.40
                  27.99     1:19.40 (51.41)
 10 Tobin, John                9 Badger-MR            1:21.21    1:19.90
 11 Farucci, Andrew           10 Badger-MR            1:19.21    1:20.80
                  37.84     1:20.80 (42.96)
 12 Eid, Alex                 10 Badger-MR            1:20.21    1:20.83
                  37.77     1:20.83 (43.06)
 13 Lam, Matt                 10 OWA-MR               1:36.08    1:20.86
                  38.37     1:20.86 (42.49)
 14 Jan, Kevin                10 SAC*-NJ              1:23.65    1:21.92
                  39.49     1:21.92 (42.43)
 15 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.95
                  37.82     1:21.95 (44.13)
 16 Kunze, Colin               9 NYCC-MR              1:32.61    1:22.17
                  24.37     1:22.17 (57.80)
 17 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         1:23.43    1:22.66
                  25.56     1:22.66 (57.10)
 18 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR    1:28.06    1:23.07
                  28.94     1:23.07 (54.13)
 19 Kelkar, Ashwin            10 OWA-MR               1:29.86    1:23.33
                  38.80     1:23.33 (44.53)
 20 Li, Matthew               10 Tty-MR               1:15.85    1:24.49
                  38.26     1:24.49 (46.23)
 21 Lennon, Michael           10 OWA-MR               1:43.22    1:25.01
 22 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:32.36    1:25.33
                  40.35     1:25.33 (44.98)
 23 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR         1:28.42    1:25.49
                  36.14     1:25.49 (49.35)
 24 Rueda, Diego               9 Agua Swim Team-MR    1:30.32    1:25.59
                  41.83     1:25.59 (43.76)
 25 Stuart, Ian               10 Aqua Gems-MR         1:29.62    1:26.03
                  31.90     1:26.03 (54.13)
 26 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:25.38    1:26.69
                  39.97     1:26.69 (46.72)
 27 Chansakul, JR             10 Agua Swim Team-MR    1:30.55    1:27.46
 28 Hogan, Brett              10 Badger-MR            1:28.92    1:28.08
                  41.58     1:28.08 (46.50)
 29 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR         1:46.07    1:29.12
 30 Hall, Andrew               9 Middies-MR           1:38.76    1:29.22
                  42.71     1:29.22 (46.51)
 31 Shiraishi, Sora            9 Middies-MR           1:32.69    1:29.84
                  41.98     1:29.84 (47.86)
 32 Rookwood Jr., William      8 HS-MR                1:41.31    1:30.52
                  38.69     1:30.52 (51.83)
 33 Barry, Charles             9 Badger-MR            1:25.35    1:30.58
                  20.81   1:30.58 (1:09.77)
 34 Dong, Richard              8 Twisters-MR          2:01.75    1:30.64
                  40.61     1:30.64 (50.03)
 35 Vatsia, Sohrab            10 Express Swimming-MR  1:33.81    1:31.57
                  42.17     1:31.57 (49.40)
 36 Reich, Joseph             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.00
                  42.92     1:32.00 (49.08)
 37 Hausmann, Matthew         10 WISC-MR              1:31.35    1:32.42
 38 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  1:39.11    1:33.10
                  34.60     1:33.10 (58.50)
 39 Harelick, Alex             9 Middies-MR           1:46.94    1:34.17
                  44.38     1:34.17 (49.79)
 40 Wang, Eugene              10 OWA-MR               1:32.39    1:34.21
                  43.75     1:34.21 (50.46)
 41 Georgescu, Ronald         10 Agua Swim Team-MR    1:39.14    1:34.99
                  44.62     1:34.99 (50.37)
 42 Kim, Sean                  9 UNLIA-MR             1:45.00    1:37.41
                  44.55     1:37.41 (52.86)
 43 Broderick, Joseph          9 WISC-MR              1:32.29    1:37.42
                  45.15     1:37.42 (52.27)
 44 Ogisu, Kent               10 Agua Swim Team-MR    2:07.85    1:38.28
                  46.49     1:38.28 (51.79)
 45 Shanja, Ilir               9 Tty-MR               1:36.23    1:38.86
                  34.65   1:38.86 (1:04.21)
 46 Hausmann, Daniel           7 WISC-MR              3:00.00    1:40.79
                  46.43     1:40.79 (54.36)
 47 Hogan, Colin               9 Badger-MR            1:49.99    1:40.91
                  39.59   1:40.91 (1:01.32)
 48 Leary, Matthew             9 LIAC-MR              1:39.65    1:42.08
                  46.68     1:42.08 (55.40)
 49 Brunswick, Samuel          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.86
                  48.19     1:43.86 (55.67)
 49 Harris, William           10 Sachem-MR            2:15.00    1:43.86
 51 Harris, Connor             9 Sachem-MR            1:44.62    1:44.97
                  51.16     1:44.97 (53.81)
 52 Atkinson, Davroy           8 RedTails-MR          2:04.38    1:46.64
                  46.64   1:46.64 (1:00.00)
 53 Erickson, Gavin            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:46.93
 54 Rieck, Joshua              7 Badger-MR            1:44.31    1:47.45
                  50.53     1:47.45 (56.92)
 55 Pon, Bryan                 9 Middies-MR           1:52.88    1:47.54
                  51.57     1:47.54 (55.97)
 56 Gowargy, John              9 LIAC-MR              2:30.00    1:48.00
 57 Benjamin, Ernst            7 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.91
                  48.28   1:48.91 (1:00.63)
 58 Pon, Gregory               9 Middies-MR           1:52.77    1:48.95
                  49.56     1:48.95 (59.39)
 59 Cooke, Thomas              7 Badger-MR            1:43.36    1:49.22
 60 Byrnes, Cameron            9 Sachem-MR            1:59.32    1:49.27
                  49.75     1:49.27 (59.52)
 61 Darcy, Matthew             8 Sachem-MR            1:46.25    1:49.59
                  51.10     1:49.59 (58.49)
 62 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:55.27    1:50.01
                  48.95   1:50.01 (1:01.06)
 63 Kessler, Michael           7 Badger-MR                 NT    1:52.85
                  50.53   1:52.85 (1:02.32)
 64 Branca, Brennan            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.32
                  51.65   1:53.32 (1:01.67)
 65 Kunze, Aidan               7 NYCC-MR              2:10.24    1:54.18
 66 Miller, Mark              10 Sachem-MR            1:30.00    1:58.13
                  17.32   1:58.13 (1:40.81)
 67 Ruvkun, Andrew             8 Agua Swim Team-MR         NT    2:01.59
 68 Poblador, John             8 OWA-MR                    NT    2:03.15
                  57.53   2:03.15 (1:05.62)
 69 Darabundit, Champ          7 Agua Swim Team-MR         NT    2:09.42
                1:01.57   2:09.42 (1:07.85)
 70 Synk, PJ                   9 Agua Swim Team-MR         NT    2:17.84
                  13.37   2:17.84 (2:04.47)
 71 Krevlin, Sam               7 Agua Swim Team-MR         NT    2:22.99
                1:05.64   2:22.99 (1:17.35)

Event 33  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parmiter, Lindsey         12 Express Swimming-MR    40.92      40.83
  2 Klein, Morganne           11 MSC-MR                 41.96      44.18
  3 Dias, Marcela             12 Twisters-MR            44.90      44.81
  4 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR    43.87      44.82
  5 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  43.16      44.89
  6 Li, Bonnie                12 Tty-MR                 46.64      45.39
  7 Fink, Ericka              11 Middies-MR             44.79      45.47
  8 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 41.89      45.77
  9 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             46.75      45.87
 10 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR            43.74      45.93
 11 Madalena, Kathryn         11 Express Swimming-MR    45.62      46.14
 12 Alotta, Angela            12 Sachem-MR              46.92      48.00
 13 Manning, Lauren           11 Middies-MR             47.79      48.12
 14 Quinn, Kelsey             12 Express Swimming-MR    48.26      48.13
 15 Kakani, Pragya            12 LIAC-MR                49.25      48.40
 16 Torre, Brittany           12 LIAC-MR                49.62      48.62
 17 Young, Rachel             12 SAC-NJ                 50.59      49.05
 18 Chen, Vicki               11 Unattached                NT      50.78
 19 Bellon, Margaret          12 LIAC-MR                48.61      51.13
 20 McLaughlin, Megan         11 Middies-MR             49.54      51.18
 21 Jen, Elizabeth            12 Middies-MR             50.46      51.20
 22 Watler, Shani             11 Agua Swim Team-MR         NT      51.28
 23 Munz, Brenna              12 MSC-MR                 50.92      51.91
 24 Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua Swim Team-MR         NT      52.00
 25 Rudolph, Holly            12 Express Swimming-MR    51.50      52.23
 26 Faulkner, Breyanna        12 RedTails-MR            49.64      52.95
 27 Lu, Rosemary              12 SAC-NJ                 54.22      55.05
 28 Buffon, Caroline          11 Agua Swim Team-MR         NT      57.47
 29 Mikulas, Sara             12 LIAC-MR              1:04.65      59.14
 30 Hager, Meghan             12 SAC-NJ                 53.01      59.47
 31 Burke, Meaghan            11 NY Sharks-MR           55.07    1:01.40
 32 Darabundit, Magica        11 Agua Swim Team-MR    1:07.52    1:01.67
 33 Cyrus, Kimberly           11 Agua Swim Team-MR      56.74    1:02.39
 34 McLaughlin, Megan         11 RedTails-MR            55.61    1:06.53
 35 Grilli, Justine           11 SAC-NJ                 58.11    1:10.59
 -- Gaffaney, Lauren          11 Agua Swim Team-MR      51.99         DQ

Event 34  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            38.63      37.66
  2 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            38.12      38.33
  3 Lee, Joe                  12 DSC-MR                 44.08      43.41
  4 NG, Sherman               12 Twisters-MR            45.93      43.58
  5 Dupres, Abel              11 RedTails-MR            45.41      43.96
  6 Dymek, Rafal              12 Twisters-MR            44.46      44.55
  7 Cornyn, Shane             11 Middies-MR             45.10      44.69
  8 Malychev, Peter           11 DSC-MR                 48.66      45.47
  9 Jitechian, Gerard         12 Middies-MR             44.27      45.52
 10 Wu, Alex                  12 Express Swimming-MR    49.40      45.64
 11 Jiran, Monte              11 WISC-MR                44.73      46.43
 12 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR            47.01      46.98
 13 Bernstein, Mitchell       12 LIAC-MR                46.25      47.51
 14 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    46.65      47.52
 15 Wong, Daniel              11 Twisters-MR            53.11      47.69
 16 Kunze, Ian                11 NYCC-MR                46.58      48.07
 17 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR            49.17      48.11
 18 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR    47.35      48.99
 19 Byrnes, Evan              11 Sachem-MR              48.22      49.16
 20 Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR      53.92      49.88
 21 Walker, Elijah            12 LIAC-MR                49.43      50.22
 22 Sheridan, James           12 LIAC-MR                50.43      50.71
 23 May, Michael              11 Twisters-MR            50.54      50.92
 24 Ferrara, Ian              11 Badger-MR              51.68      51.31
 25 Erskine, Danny            12 Twisters-MR            51.26      51.65
 26 Arana, Oscar              11 LIAC-MR                46.61      52.68
 27 Goutzounis, Peter         12 LIAC-MR                48.61      53.31
 28 Freiman, Andrew           11 Middies-MR             56.64      58.65
 29 Haghighi, Sean            11 OWA-MR               1:02.87      59.05
 29 Broderick, Paul           11 WISC-MR                56.29      59.05
 -- Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR    1:02.91         DQ

Event 35  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    44.91      44.94
  2 Indyk, Allison            10 MSC-MR                 44.45      45.37
  3 Lee, Abigail              10 Agua Swim Team-MR      54.24      47.09
  4 Hoffman, Shekinah         10 MSC-MR                 48.25      47.58
  5 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    47.12      47.85
  6 Ehrman, Rachel            10 Aqua Gems-MR           48.43      50.71
  6 Swartwout, Christine      10 WISC-MR                50.46      50.71
  8 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR            49.35      51.05
  9 Dymek, Marlene            10 Twisters-MR            52.18      51.06
 10 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    54.10      51.30
 11 Takayama, Emma            10 Middies-MR             57.22      52.55
 12 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             52.85      53.43
 13 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR         NT      53.65
 14 Ng, Kristine               9 SAC-NJ                 55.44      54.11
 15 Clark, Samantha            8 Middies-MR             55.32      54.21
 16 Lubitz, Rachel            10 Agua Swim Team-MR         NT      54.57
 17 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             54.36      54.58
 18 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR          1:11.98      55.30
 19 Bailey, Brittany           8 Badger-MR              57.70      56.21
 20 Fuchs, Amanda              9 Agua Swim Team-MR    1:08.92      57.19
 21 Keane, Susannah            9 SAC-NJ               1:01.88      57.23
 22 Latino, Danielle           9 Middies-MR             59.46      57.60
 23 Betzios, Alexandra         8 OWA-MR               1:04.12      57.74
 24 Dans, Miesha              10 OWA-MR                 59.71      57.86
 25 Cain, Aine                10 Badger-MR              59.12      58.33
 26 Perez, Arielle            10 Sachem-MR            1:02.87      58.60
 27 Johnson, Caroline          9 Middies-MR             58.23    1:00.15
 28 Goldson, Olivia           10 LIAC-MR              1:01.30    1:00.58
 29 Flynn, Caitlin             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.68
 30 Gregorace, Zoe             7 LIAC-MR              1:07.73    1:02.94
 31 Schneider, Amanda         10 Sachem-MR            1:11.56    1:02.97
 32 Preda, Christina           8 Twisters-MR            56.77    1:03.05
 33 Kuzniewski, Kayla          9 Express Swimming-MR    59.33    1:03.15
 34 Bamba, Katrina             8 LIAC-MR              1:09.19    1:03.46
 35 Tay, Rebecca               9 ASSC-MR                   NT    1:03.51
 36 Lizzio, Corinne            7 LIAC-MR              1:00.00    1:03.56
 37 Swartwout, Erica           7 WISC-MR              1:02.17    1:04.73
 38 Barry, Meghan             10 Middies-MR             59.06    1:06.08
 39 Dipreta, Stephanie        10 LIAC-MR              1:03.61    1:08.05
 40 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR         1:13.61    1:08.15
 41 Cain, Mary                 8 Badger-MR                 NT    1:09.75
 42 Ogisu, Emilie              8 Agua Swim Team-MR    1:34.46    1:10.91
 43 Viola, Danielle            9 Sachem-MR            1:15.00    1:11.67
 44 Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              1:30.00    1:13.26
 45 Nagarajan, Mira            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.92
 46 Boyko, Jaime               8 LIAC-MR              1:30.00    1:19.58
 47 Rieck, Ashley              8 Badger-MR            1:15.76    1:21.90
 48 Sack, Nicole               7 OWA-MR               1:12.55    1:27.64
 -- Leffler, Magna             9 NY Sharks-MR           58.13         DQ
 -- Laskowski, Caroline       10 Twisters-MR            50.00         DQ
 -- Arana, Jessica             6 LIAC-MR              1:45.00         DQ
 -- Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 36  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           39.25      39.54
  2 Peng, Didi                10 OWA-MR                 40.44      41.11
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    41.54      42.15
  4 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR            48.39      46.86
  5 Hughes, Kevin             10 Badger-MR              48.19      47.73
  6 Sack, Danny               10 OWA-MR                 49.02      49.04
  7 Rookwood Jr., William      8 HS-MR                  53.79      49.32
  8 Johnson, Grant             9 Badger-MR              47.66      49.93
  9 Georgescu, Ronald         10 Agua Swim Team-MR      53.55      49.98
 10 Shanja, Ilir               9 Tty-MR                 49.43      51.15
 11 Ehret, Jack                9 Aqua Gems-MR           51.83      51.18
 12 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    51.54      52.12
 13 Wang, Eugene              10 OWA-MR                 55.25      52.57
 14 Dong, Richard              8 Twisters-MR          1:00.10      52.81
 15 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 53.15      53.23
 16 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR           50.28      53.85
 17 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR           52.22      54.19
 18 Yamout, Nader             10 Twisters-MR            52.78      54.35
 19 Hogan, Brett              10 Badger-MR              54.00      54.78
 20 Harelick, Alex             9 Middies-MR             58.32      54.84
 21 Broderick, Joseph          9 WISC-MR                58.72      55.05
 22 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR         1:03.37      55.31
 23 Vatsia, Sohrab            10 Express Swimming-MR    58.71      55.60
 24 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    54.04      56.09
 25 Kunze, Colin               9 NYCC-MR                59.26      56.21
 26 Ogisu, Kent               10 Agua Swim Team-MR    1:04.72      56.44
 27 Li, Matthew               10 Tty-MR                 46.42      56.77
 28 Lennon, Michael           10 OWA-MR                 54.18      57.38
 29 Hall, Andrew               9 Middies-MR           1:01.03      58.19
 30 Leary, Matthew             9 LIAC-MR                56.53      59.20
 31 Shiraishi, Sora            9 Middies-MR             59.31      59.69
 32 Branca, Brennan            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.31
 33 Gowargy, John              9 LIAC-MR              1:25.00    1:03.41
 34 Pon, Bryan                 9 Middies-MR           1:02.87    1:03.58
 35 Hager, Russell            10 SAC-NJ                    NT    1:04.07
 36 Darcy, Matthew             8 Sachem-MR            1:15.00    1:06.63
 37 Miller, Mark              10 Sachem-MR            1:08.14    1:06.76
 38 McInerney, Andrew          9 Badger-MR            1:01.82    1:07.64
 39 Brunswick, Samuel          9 Agua Swim Team-MR    1:12.75    1:10.04
 40 Byrnes, Cameron            9 Sachem-MR            1:09.86    1:10.37
 41 Kunze, Aidan               7 NYCC-MR              1:08.67    1:11.23
 42 Benjamin, Ernst            7 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.97
 43 Synk, PJ                   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.76
 44 Ruvkun, Andrew             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.73
 45 Harris, Connor             9 Sachem-MR            1:15.00    1:17.95
 46 Darabundit, Champ          7 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.98
 -- Erickson, Gavin            9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Leary, Pete                8 LIAC-MR              1:30.00         DQ
 -- Harris, William           10 Sachem-MR            1:15.00         DQ

Event 37  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              12 Express Swimming-MR  1:18.63    1:21.50
                  39.79     1:21.50 (41.71)
  2 Fink, Ericka              11 Middies-MR           1:22.57    1:22.80
                  40.85     1:22.80 (41.95)
  3 Festa, Julia              12 LIAC-MR              1:25.10    1:23.05
                1:11.75     1:23.05 (11.30)
  4 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR          1:22.01    1:23.34
  5 Ng, Stephanie             11 SAC-NJ               1:27.36    1:23.68
                1:11.77     1:23.68 (11.91)
  6 McGuire, Christine        11 Badger-MR            1:23.04    1:23.93
                  31.94     1:23.93 (51.99)
  7 Aiello, Jennifer          11 MSC-MR               1:22.86    1:24.42
                  41.65     1:24.42 (42.77)
  8 Manning, Lauren           11 Middies-MR           1:23.15    1:26.43
                  41.93     1:26.43 (44.50)
  9 Eikeseth, Dayna           12 SAC-NJ               1:31.23    1:27.21
                1:11.62     1:27.21 (15.59)
 10 Pazmino, Sara             12 Twisters-MR          1:22.06    1:27.51
                  41.17     1:27.51 (46.34)
 11 Madalena, Kathryn         11 Express Swimming-MR  1:25.84    1:28.01
                1:02.62     1:28.01 (25.39)
 12 Cooke, Farrell            11 Badger-MR            1:24.51    1:28.32
                  43.12     1:28.32 (45.20)
 13 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:27.04    1:29.09
                1:11.66     1:29.09 (17.43)
 14 Santana, Melissa          11 RedTails-MR          1:34.07    1:32.29
                1:00.84     1:32.29 (31.45)
 15 Maher, Nadine             12 NY Sharks-MR         1:53.48    1:33.16
                1:20.88     1:33.16 (12.28)
 16 Lee, Jenny                11 DSC-MR               1:33.88    1:33.54
                1:04.53     1:33.54 (29.01)
 17 Parmiter, Lindsey         12 Express Swimming-MR  1:30.87    1:33.84
                1:01.38     1:33.84 (32.46)
 18 Mathurin- Neville, Janne  12 RedTails-MR          1:37.15    1:34.61
                1:00.69     1:34.61 (33.92)
 19 Caracciolo, Bianca        12 LIAC-MR              1:34.23    1:34.65
 20 Cyrus, Kimberly           11 Agua Swim Team-MR    1:39.74    1:34.77
                1:13.60     1:34.77 (21.17)
 21 Pozo, Laurie              11 RedTails-MR          1:42.89    1:35.00
                  44.12     1:35.00 (50.88)
 22 Radtke, Dara              12 Sachem-MR            1:34.97    1:35.47
                1:03.56     1:35.47 (31.91)
 23 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:34.28    1:36.16
                1:01.51     1:36.16 (34.65)
 24 McLaughlin, Megan         11 Middies-MR           1:32.73    1:36.50
                1:11.46     1:36.50 (25.04)
 25 Heisler, Lucy             12 Agua Swim Team-MR    1:37.53    1:37.83
                1:00.92     1:37.83 (36.91)
 26 Gaffaney, Lauren          11 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.55
 27 McDermott, Kara           12 Express Swimming-MR  1:44.63    1:44.32
                1:41.88      1:44.32 (2.44)
 28 Maisel, Amanda            11 Agua Swim Team-MR    1:48.37    1:44.42
                1:40.37      1:44.42 (4.05)
 29 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR          1:50.00    1:45.26
                1:39.27      1:45.26 (5.99)
 30 Mikulas, Sara             12 LIAC-MR              1:45.61    1:50.87
                1:42.62      1:50.87 (8.25)
 31 Batista, Demelly          11 RedTails-MR          1:51.09    1:52.52
                1:44.36      1:52.52 (8.16)
 32 Illescas, Bridget         11 Agua Swim Team-MR    2:00.07    1:56.30
 33 Pedersen, Johanna         11 Sachem-MR            1:50.00    2:19.45
                1:43.64     2:19.45 (35.81)
 -- Cheung, Donna             11 Express Swimming-MR  1:45.70         DQ

Event 38  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dupres, Paul              12 RedTails-MR          1:14.93    1:15.35
                  35.87     1:15.35 (39.48)
  2 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          1:19.61    1:17.12
                  37.79     1:17.12 (39.33)
  3 Derlath, Jonathan         12 Express Swimming-MR  1:18.13    1:18.59
  4 Hausmann, Edward          11 WISC-MR              1:18.69    1:22.16
  5 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:21.63    1:23.00
                  39.72     1:23.00 (43.28)
  6 Bennett, Aarron           11 Middies-MR           1:20.18    1:24.25
                  40.93     1:24.25 (43.32)
  7 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR           1:22.13    1:24.63
  8 Dempsey, Lukas            11 Agua Swim Team-MR    1:27.65    1:24.90
                  58.86     1:24.90 (26.04)
  9 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  1:22.36    1:25.55
                  58.11     1:25.55 (27.44)
 10 Jitechian, Gerard         12 Middies-MR           1:21.36    1:25.97
                  42.51     1:25.97 (43.46)
 11 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:22.11    1:26.34
                  41.70     1:26.34 (44.64)
 12 Dupres, Abel              11 RedTails-MR          1:24.84    1:28.04
                  47.32     1:28.04 (40.72)
 13 Sheffrey, Harold          12 Agua Swim Team-MR    1:33.08    1:28.13
                1:01.38     1:28.13 (26.75)
 14 Oxstsin, Pavel            11 DSC-MR               1:33.62    1:28.69
                1:06.75     1:28.69 (21.94)
 15 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          1:24.64    1:29.21
                  57.97     1:29.21 (31.24)
 16 Jiran, Monte              11 WISC-MR              1:25.88    1:30.31
                  45.14     1:30.31 (45.17)
 17 Wu, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:32.20    1:30.76
                1:00.54     1:30.76 (30.22)
 18 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         1:30.75    1:31.50
 19 Tran, Jonathan            12 HS-MR                1:26.86    1:31.72
                  45.34     1:31.72 (46.38)
 20 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR          1:32.38    1:32.42
                1:04.34     1:32.42 (28.08)
 21 Byrnes, Evan              11 Sachem-MR            1:30.16    1:33.31
 22 Ferrara, Ian              11 Badger-MR            1:37.02    1:35.35
                1:22.24     1:35.35 (13.11)
 23 Walker, Elijah            12 LIAC-MR              1:25.00    1:36.95
                  47.16     1:36.95 (49.79)
 24 Freiman, Andrew           11 Middies-MR           1:39.20    1:41.74
                1:22.42     1:41.74 (19.32)
 25 Park, Jay                 11 UNLIA-MR             1:44.83    1:42.52
                1:11.54     1:42.52 (30.98)
 26 Zhou, Richard             11 Unattached                NT    1:43.83
 27 Sheridan, James           12 LIAC-MR              1:44.54    1:44.75
                1:22.33     1:44.75 (22.42)
 28 Lo, Arthur                11 Express Swimming-MR  1:50.81    1:44.85
                1:05.82     1:44.85 (39.03)
 29 Broderick, Paul           11 WISC-MR              1:41.67    1:45.95
                1:22.18     1:45.95 (23.77)
 30 Duva, Ben                 11 LIAC-MR              1:25.00    1:52.26
                  58.16     1:52.26 (54.10)
 31 Haghighi, Sean            11 OWA-MR               1:49.48    1:53.94
                  54.87     1:53.94 (59.07)
 -- Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 39  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          1:19.37    1:16.90
                1:41.15         1:16.90 ( )
  2 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR          1:16.84    1:18.39
                1:01.68     1:18.39 (16.71)
  3 O'Neill, Kelly            10 Badger-MR            1:21.66    1:24.50
                  40.23     1:24.50 (44.27)
  4 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR          1:25.80    1:27.29
                1:20.29      1:27.29 (7.00)
  5 Neal, Lia                  9 Agua Swim Team-MR    1:30.80    1:27.32
                  36.12     1:27.32 (51.20)
  6 Kessler, Rachel            9 Badger-MR            1:26.06    1:27.58
                  57.07     1:27.58 (30.51)
  7 Cho, Rachel                9 UNLIA-MR             1:31.35    1:28.59
                  41.68     1:28.59 (46.91)
  8 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:30.19    1:29.13
                  41.85     1:29.13 (47.28)
  9 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:31.74    1:30.29
                1:00.34     1:30.29 (29.95)
 10 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    1:32.68    1:31.11
                1:07.65     1:31.11 (23.46)
 11 Bailey, Brittany           8 Badger-MR            1:32.82    1:31.18
                1:07.84     1:31.18 (23.34)
 12 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:31.80    1:32.45
 13 Pear, Alex                10 Badger-MR            1:32.38    1:34.25
                1:08.50     1:34.25 (25.75)
 14 Johanson, Kelly           10 Badger-MR            1:32.09    1:35.32
 15 Ehrman, Rachel            10 Aqua Gems-MR         1:36.78    1:36.56
                1:01.81     1:36.56 (34.75)
 16 Buckley, Taylor            9 Sachem-MR            1:37.05    1:36.95
                1:10.42     1:36.95 (26.53)
 17 Laskowski, Caroline       10 Twisters-MR          1:38.00    1:37.73
                1:24.29     1:37.73 (13.44)
 18 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              1:46.49    1:40.45
                1:24.49     1:40.45 (15.96)
 19 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:40.96    1:40.70
                1:16.39     1:40.70 (24.31)
 20 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:39.30    1:43.87
                1:24.38     1:43.87 (19.49)
 21 Swartwout, Christine      10 WISC-MR              1:52.76    1:48.20
                1:16.93     1:48.20 (31.27)
 22 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR          1:55.00    1:48.25
 23 Henry, Olivia              9 OWA-MR               1:51.26    1:49.36
                1:15.72     1:49.36 (33.64)
 24 Johnson, Caroline          9 Middies-MR           1:50.89    1:50.36
                1:24.32     1:50.36 (26.04)
 25 Dans, Miesha              10 OWA-MR               1:47.01    1:51.89
                1:14.89     1:51.89 (37.00)
 26 Goode, Karina              9 Sachem-MR            2:04.40    1:54.92
                  54.33   1:54.92 (1:00.59)
 27 Dipreta, Stephanie        10 LIAC-MR              1:59.70    1:55.83
                1:13.92     1:55.83 (41.91)
 28 Schneider, Amanda         10 Sachem-MR            2:10.00    1:55.86
                1:53.84      1:55.86 (2.02)
 29 Lizzio, Corinne            7 LIAC-MR              2:10.00    1:56.99
                2:05.41         1:56.99 ( )
 30 Bamba, Katrina             8 LIAC-MR              1:56.28    1:57.97
 31 Cain, Aine                10 Badger-MR            2:02.15    1:58.85
                1:15.39     1:58.85 (43.46)
 32 Barry, Meghan             10 Middies-MR           1:57.55    1:59.14
                  56.78   1:59.14 (1:02.36)
 33 Takayama, Emma            10 Middies-MR           1:59.08    2:00.33
                1:15.18     2:00.33 (45.15)
 34 Cain, Mary                 8 Badger-MR                 NT    2:03.06
 35 Goldson, Olivia           10 LIAC-MR              2:20.00    2:03.35
                1:54.63      2:03.35 (8.72)
 36 Alva, Connie              10 RedTails-MR          1:58.23    2:03.58
                1:19.36     2:03.58 (44.22)
 37 Viola, Danielle            9 Sachem-MR            2:15.00    2:27.02
                1:56.15     2:27.02 (30.87)
 38 Rieck, Ashley              8 Badger-MR                 NT    2:28.69
 39 Sack, Nicole               7 OWA-MR               3:02.16    2:31.42
                1:52.43     2:31.42 (38.99)
 40 Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              3:00.00    2:43.12
                1:55.69     2:43.12 (47.43)
 -- Arana, Jessica             6 LIAC-MR              2:50.00         DQ
                1:56.88          DQ (27.69)

Event 40  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha             10 Badger-MR            1:22.00    1:22.38
                  15.91   1:22.38 (1:06.47)
  2 Hughes, Kevin             10 Badger-MR            1:19.07    1:23.28
                  40.41     1:23.28 (42.87)
  3 Goetz, Matthew            10 WISC-MR              1:20.31    1:23.32
  4 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:22.22    1:24.02
                  40.90     1:24.02 (43.12)
  5 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:27.25    1:26.37
                  41.72     1:26.37 (44.65)
  6 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR          1:35.66    1:29.19
                1:25.69      1:29.19 (3.50)
  7 Yamout, Nader             10 Twisters-MR          1:26.93    1:30.82
                  43.56     1:30.82 (47.26)
  8 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:29.72    1:30.87
                  41.86     1:30.87 (49.01)
  9 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.00
                1:14.30     1:34.00 (19.70)
 10 Tobin, John                9 Badger-MR            1:31.21    1:34.32
                1:30.61      1:34.32 (3.71)
 11 Ehret, Jack                9 Aqua Gems-MR         1:34.72    1:34.34
                1:30.67      1:34.34 (3.67)
 12 Jan, Kevin                10 SAC*-NJ              1:43.89    1:37.31
                1:04.18     1:37.31 (33.13)
 13 Sack, Danny               10 OWA-MR               1:30.28    1:39.61
                  49.30     1:39.61 (50.31)
 14 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.68
 15 Chansakul, JR             10 Agua Swim Team-MR    1:41.65    1:39.92
                  50.96     1:39.92 (48.96)
 16 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  1:35.47    1:40.07
                1:30.60      1:40.07 (9.47)
 17 Rueda, Diego               9 Agua Swim Team-MR    1:45.75    1:40.75
                1:12.00     1:40.75 (28.75)
 18 Lam, Matt                 10 OWA-MR               1:57.07    1:41.02
                  38.79   1:41.02 (1:02.23)
 19 Barry, Charles             9 Badger-MR            1:37.06    1:41.09
                1:30.56     1:41.09 (10.53)
 20 Papalambros, Alex         10 NY Sharks-MR         1:41.03    1:41.37
 21 Farucci, Andrew           10 Badger-MR            1:39.64    1:41.99
                1:30.74     1:41.99 (11.25)
 22 Vatsia, Sohrab            10 Express Swimming-MR  1:44.67    1:42.46
                1:05.90     1:42.46 (36.56)
 23 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  2:00.00    1:42.49
                  49.54     1:42.49 (52.95)
 24 Hall, Andrew               9 Middies-MR           1:47.34    1:44.25
                  52.58     1:44.25 (51.67)
 25 Stuart, Ian               10 Aqua Gems-MR         1:43.62    1:44.63
                1:05.98     1:44.63 (38.65)
 26 Hogan, Brett              10 Badger-MR            1:47.01    1:45.58
                  47.36     1:45.58 (58.22)
 27 Lennon, Michael           10 OWA-MR               1:50.80    1:45.79
                  51.06     1:45.79 (54.73)
 28 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         1:41.02    1:48.85
                1:12.01     1:48.85 (36.84)
 29 Pon, Bryan                 9 Middies-MR           1:46.79    1:50.11
                  53.21     1:50.11 (56.90)
 30 Dong, Richard              8 Twisters-MR          1:40.00    1:50.28
                1:30.54     1:50.28 (19.74)
 31 Hausmann, Matthew         10 WISC-MR              1:40.22    1:50.29
                1:30.27     1:50.29 (20.02)
 32 Pon, Gregory               9 Middies-MR           2:11.76    1:54.67
                1:31.23     1:54.67 (23.44)
 33 McInerney, Andrew          9 Badger-MR                 NT    1:56.81
                1:51.80      1:56.81 (5.01)
 34 Kim, Sean                  9 UNLIA-MR             1:55.00    1:58.39
                  55.77   1:58.39 (1:02.62)
 35 Erickson, Gavin            9 Agua Swim Team-MR         NT    2:05.38
                1:56.80      2:05.38 (8.58)
 36 Darcy, Matthew             8 Sachem-MR            2:19.33    2:09.51
                1:45.91     2:09.51 (23.60)
 37 Byrnes, Cameron            9 Sachem-MR            2:22.90    2:11.45
                1:33.81     2:11.45 (37.64)
 38 Gowargy, John              9 LIAC-MR              2:35.00    2:13.48
                1:31.43     2:13.48 (42.05)
 39 Harris, William           10 Sachem-MR            2:15.00    2:23.52
                1:45.29     2:23.52 (38.23)
 40 Poblador, John             8 OWA-MR                    NT    2:28.61
                2:06.35     2:28.61 (22.26)
 41 Darabundit, Champ          7 Agua Swim Team-MR         NT    2:38.78
                1:18.47   2:38.78 (1:20.31)
 -- Reich, Joseph             10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  43.59          DQ (58.03)
 -- Kessler, Michael           7 Badger-MR                 NT         DQ
                1:54.65           DQ (4.25)
 -- Harris, Connor             9 Sachem-MR            2:15.00         DQ
 -- Rieck, Joshua              7 Badger-MR                 NT         DQ
                2:09.33           DQ (0.01)
 -- Miller, Mark              10 Sachem-MR            2:00.00         DQ
                1:37.77          DQ (37.79)
 -- Hausmann, Daniel           7 WISC-MR              3:00.00         DQ
                1:40.51          DQ (21.75)

Event 41  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              30.91      30.09
  2 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 35.60      33.40
  3 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR            35.34      33.49
  4 Ehret, Jane               12 Aqua Gems-MR           35.29      34.44
  5 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR                 36.14      34.85
  6 Sabatini, Nina            12 OWA-MR                 37.62      36.52
  7 Herold, Eve               12 Badger-MR              40.67      36.94
  8 Grilli, Veronica          12 SAC-NJ                 40.52      37.42
  9 Lazare, Libby             12 Badger-MR              39.55      38.20
 10 Patton, Colleen           12 Express Swimming-MR    39.15      38.29
 11 Pazmino, Sara             12 Twisters-MR            38.11      38.61
 12 Seker, Celine             12 Agua Swim Team-MR      45.39      38.94
 13 McGuire, Christine        11 Badger-MR              38.97      39.44
 14 Ng, Stephanie             11 SAC-NJ                 39.38      40.15
 15 Schlichte, Sarah          12 LIAC-MR                39.08      40.16
 16 Kuzniewski, Megan         12 Express Swimming-MR    41.88      40.45
 17 Warren, Frances           11 Express Swimming-MR    40.83      40.46
 18 Caracciolo, Bianca        12 LIAC-MR                40.51      41.22
 19 Hager, Meghan             12 SAC-NJ                 42.86      41.43
 20 Santana, Melissa          11 RedTails-MR            45.20      41.81
 21 Torre, Brittany           12 LIAC-MR                43.51      42.19
 22 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR              38.43      42.29
 23 Young, Rachel             12 SAC-NJ                 45.90      42.63
 24 Dias, Marcela             12 Twisters-MR            42.97      42.65
 25 Lee, Jenny                11 DSC-MR                 44.91      43.17
 26 Mathurin- Neville, Janne  12 RedTails-MR            41.46      43.28
 27 Jen, Elizabeth            12 Middies-MR             43.93      43.48
 28 Kakani, Pragya            12 LIAC-MR                43.96      43.50
 29 Arrunategui, Marie-Camil  12 Agua Swim Team-MR         NT      43.90
 30 Quinn, Kelsey             12 Express Swimming-MR    43.80      44.11
 31 Lu, Rosemary              12 SAC-NJ                 58.75      44.41
 32 Li, Bonnie                12 Tty-MR                 44.46      44.90
 33 Bellon, Margaret          12 LIAC-MR                45.61      46.91
 34 Alotta, Angela            12 Sachem-MR              46.79      48.12
 35 Burke, Meaghan            11 NY Sharks-MR           45.03      48.59
 36 Grilli, Justine           11 SAC-NJ                 47.29      48.63
 37 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR            51.46      48.84
 38 McDermott, Kara           12 Express Swimming-MR    45.31      49.30
 39 Radtke, Dara              12 Sachem-MR              47.84      50.16
 40 Watler, Shani             11 Agua Swim Team-MR         NT      52.27
 41 Nunez, Thalia             11 RedTails-MR            50.65      56.29
 42 Illescas, Bridget         11 Agua Swim Team-MR      59.51    1:06.51
 -- Maher, Nadine             12 NY Sharks-MR           50.65         DQ
 -- Darabundit, Magica        11 Agua Swim Team-MR    1:09.84         DQ
 -- Buffon, Caroline          11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 42  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam               12 LIAC-MR                30.07      29.70
  2 Dupres, Paul              12 RedTails-MR            33.23      34.09
  3 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            33.37      34.33
  4 Stuart, Alex              11 Aqua Gems-MR           34.07      34.86
  5 Wallace, Daniel           11 OWA-MR                 35.50      35.16
  6 Dymek, Rafal              12 Twisters-MR            35.31      35.40
  7 Hausmann, Edward          11 WISC-MR                35.99      35.91
  8 O'Neill, Brian            12 LIAC-MR                35.73      36.71
  8 Poblador, Jason           12 OWA-MR                 40.99      36.71
 10 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      40.80      36.92
 11 Dempsey, Lukas            11 Agua Swim Team-MR      39.16      37.67
 12 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR            38.27      38.50
 13 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR    36.73      38.55
 14 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             38.83      38.88
 15 Lee, Joe                  12 DSC-MR                 39.99      39.64
 16 Corrigan, Chris           11 OWA-MR                 41.11      40.03
 17 Ballon, Carlos            12 LIAC-MR                44.88      40.26
 18 May, Michael              11 Twisters-MR            39.09      40.73
 19 Arana, Oscar              11 LIAC-MR                43.61      40.98
 20 Tu, Jason                 11 Unattached                NT      41.27
 21 Bennett, Aarron           11 Middies-MR             35.52      41.29
 22 Oxstsin, Pavel            11 DSC-MR                 42.95      41.35
 23 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR             39.51      41.44
 24 Murphy, Thomas            11 OWA-MR                 43.50      42.31
 25 Malychev, Peter           11 DSC-MR                 42.99      42.39
 26 Tran, Jonathan            12 HS-MR                  40.98      43.40
 27 Sheridan, James           12 LIAC-MR                56.69      44.80
 28 Powers-young, Sean        12 Badger-MR              41.28      45.32
 29 NG, Sherman               12 Twisters-MR            47.31      45.57
 30 Wong, Daniel              11 Twisters-MR            48.19      46.16
 31 Goutzounis, Peter         12 LIAC-MR                47.61      46.79
 32 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR         NT      59.68

Event 43  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         10 MSC-MR                 38.48      36.01
  2 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            36.46      36.26
  3 Neal, Lia                  9 Agua Swim Team-MR      37.52      37.04
  4 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    39.95      38.24
  5 Cho, Rachel                9 UNLIA-MR               41.36      39.30
  6 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    45.23      39.60
  7 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR      40.02      39.75
  8 O'Neill, Kelly            10 Badger-MR              39.96      40.57
  9 Lee, Abigail              10 Agua Swim Team-MR      47.34      40.87
 10 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      40.76      41.22
 11 Pope, Lauren              10 Middies-MR             41.99      42.00
 12 Kessler, Rachel            9 Badger-MR              40.80      42.27
 13 Ng, Kristine               9 SAC-NJ                 44.77      45.07
 14 Kuzniewski, Kayla          9 Express Swimming-MR    47.22      45.31
 15 Buckley, Taylor            9 Sachem-MR              43.58      46.12
 16 Reynoso, Jessica           9 Agua Swim Team-MR      52.49      46.41
 17 Takei, Chiharu             8 Middies-MR             49.93      47.76
 18 Pear, Alex                10 Badger-MR              40.82      47.96
 19 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                52.37      48.92
 20 Clark, Samantha            8 Middies-MR             46.84      49.41
 21 Fuchs, Amanda              9 Agua Swim Team-MR    1:01.77      51.84
 22 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR         NT      52.39
 23 Flynn, Caitlin             8 Agua Swim Team-MR         NT      52.89
 24 Latino, Danielle           9 Middies-MR             48.54      53.31
 25 Gregorace, Zoe             7 LIAC-MR                52.55      53.58
 26 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR          1:05.83      54.29
 27 Leffler, Magna             9 NY Sharks-MR           53.30      55.42
 28 Betzios, Alexandra         8 OWA-MR               1:00.98      56.67
 29 Preda, Christina           8 Twisters-MR            55.83      57.23
 30 Keane, Susannah            9 SAC-NJ                 53.24      57.45
 31 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR         1:06.53    1:01.45
 32 Alva, Connie              10 RedTails-MR          1:06.37    1:03.66
 33 Nagarajan, Mira            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.49
 -- Dymek, Marlene            10 Twisters-MR            57.01         DQ
 -- Tay, Rebecca               9 ASSC-MR                   NT         DQ
 -- Goode, Karina              9 Sachem-MR              54.33         DQ

Event 44  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goetz, Matthew            10 WISC-MR                36.36      35.50
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           36.49      36.00
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    35.99      36.18
  4 Volkov, Sasha             10 Badger-MR              36.59      37.40
  5 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    39.08      38.93
  6 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR            44.25      40.03
  7 Jan, Kevin                10 SAC*-NJ                47.58      40.23
  8 Peng, Didi                10 OWA-MR                 45.34      40.47
  9 Yamout, Nader             10 Twisters-MR            41.43      41.09
 10 Eid, Alex                 10 Badger-MR              41.81      42.91
 11 Stuart, Ian               10 Aqua Gems-MR           44.89      43.16
 12 Lam, Matt                 10 OWA-MR                 48.95      43.38
 13 Rookwood Jr., William      8 HS-MR                  52.59      43.97
 14 Li, Matthew               10 Tty-MR                 41.89      45.22
 15 Barry, Charles             9 Badger-MR              46.54      45.58
 16 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    48.61      46.03
 17 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR         NT      46.05
 18 Rueda, Diego               9 Agua Swim Team-MR      46.83      46.28
 19 Kunze, Colin               9 NYCC-MR                48.90      46.85
 20 Shanja, Ilir               9 Tty-MR                 48.91      46.92
 21 Tobin, John                9 Badger-MR              43.53      47.14
 22 Dong, Richard              8 Twisters-MR            50.38      47.15
 23 Shiraishi, Sora            9 Middies-MR             46.85      48.02
 24 Farucci, Andrew           10 Badger-MR              49.73      48.49
 25 Kelkar, Ashwin            10 OWA-MR                 48.11      49.25
 26 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 43.79      49.40
 27 Hogan, Colin               9 Badger-MR              52.30      49.67
 28 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    52.75      50.01
 29 Broderick, Joseph          9 WISC-MR                46.07      51.92
 30 Ogisu, Kent               10 Agua Swim Team-MR         NT      53.24
 31 Leary, Matthew             9 LIAC-MR                55.01      54.94
 32 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR    55.00      56.93
 33 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR           59.26      56.96
 34 Wang, Eugene              10 OWA-MR               1:04.86      57.18
 35 Harelick, Alex             9 Middies-MR           1:00.83      57.99
 36 Brunswick, Samuel          9 Agua Swim Team-MR         NT      59.84
 37 Pon, Gregory               9 Middies-MR           1:01.29    1:03.15
 38 Hager, Russell            10 SAC-NJ                    NT    1:03.89
 39 Benjamin, Ernst            7 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.97
 40 Branca, Brennan            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.29
 41 Kessler, Michael           7 Badger-MR                 NT    1:14.65
 42 Ruvkun, Andrew             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.05
 -- Kunze, Aidan               7 NYCC-MR              1:32.81         DQ
 -- Hausmann, Matthew         10 WISC-MR                45.46         DQ

Event 45  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            4:39.22    4:42.47
                  30.88     1:05.32 (34.44)     1:41.11 (35.79)     2:17.67 (36.56)
        2:53.85 (36.18)     3:30.39 (36.54)     4:06.79 (36.40)     4:42.47 (35.68)
  2 Festa, Julia              12 LIAC-MR              5:11.22    5:10.74
                4:33.59     5:10.74 (37.15)
  3 Tobin, Casey              11 Badger-MR            5:25.02    5:16.27
                  35.39     1:15.94 (40.55)     1:57.92 (41.98)     2:39.27 (41.35)
        3:20.37 (41.10)     3:59.51 (39.14)     4:39.26 (39.75)     5:16.27 (37.01)
  4 Lazare, Libby             12 Badger-MR            5:27.56    5:23.83
                  35.86     1:15.86 (40.00)     1:57.07 (41.21)     2:38.96 (41.89)
        3:20.97 (42.01)     4:03.13 (42.16)     4:44.45 (41.32)     5:23.83 (39.38)
  5 Leonhard, Melanie         12 SAC-NJ               5:24.89    5:23.96
                1:58.31     2:39.86 (41.55)     3:22.78 (42.92)     4:04.33 (41.55)
        4:45.06 (40.73)     5:23.89 (38.83)      5:23.96 (0.07)
  6 Klein, Morganne           11 MSC-MR               5:32.46    5:32.14
                  35.77     1:17.56 (41.79)     2:00.48 (42.92)     2:43.73 (43.25)
        3:26.40 (42.67)     4:09.34 (42.94)     4:51.74 (42.40)     5:32.14 (40.40)
  7 Munz, Brenna              12 MSC-MR               5:36.26    5:34.05
                  36.30     1:18.01 (41.71)     2:00.95 (42.94)     2:43.22 (42.27)
        3:26.27 (43.05)     4:09.16 (42.89)     4:52.56 (43.40)     5:34.05 (41.49)
  8 Eikeseth, Dayna           12 SAC-NJ               6:10.00    5:34.89
                  37.44     1:19.76 (42.32)     2:02.45 (42.69)     2:45.89 (43.44)
        3:30.20 (44.31)     4:13.80 (43.60)     4:55.96 (42.16)     5:34.89 (38.93)
  9 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               5:41.42    5:36.21
                  38.21     1:20.71 (42.50)     2:04.74 (44.03)     2:48.24 (43.50)
        3:32.68 (44.44)     4:15.61 (42.93)     4:57.71 (42.10)     5:36.21 (38.50)
 10 Schlichte, Sarah          12 LIAC-MR              5:35.00    5:39.77
                  36.98     1:19.14 (42.16)     2:03.14 (44.00)     2:47.55 (44.41)
        3:31.20 (43.65)     4:15.13 (43.93)     4:58.53 (43.40)     5:39.77 (41.24)
 11 Aiello, Jennifer          11 MSC-MR               6:04.04    5:44.02
                                1:21.95 ( )                             2:49.90 ( )
                                4:18.64 ( )   5:44.02 (1:25.38)
 12 Henry, Elizabeth          12 OWA-MR               6:20.19    6:05.65
                  40.65     1:25.93 (45.28)     2:12.43 (46.50)     3:01.73 (49.30)
        3:49.97 (48.24)     4:37.91 (47.94)     5:24.62 (46.71)     6:05.65 (41.03)
 13 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                6:00.36    6:07.71
                                1:19.61 ( )                             2:50.61 ( )
                                4:32.09 ( )   6:07.71 (1:35.62)
 14 Warren, Frances           11 Express Swimming-MR  6:25.11    6:12.85
                  40.75     1:27.26 (46.51)     2:13.93 (46.67)     3:03.62 (49.69)
        3:52.86 (49.24)     4:43.14 (50.28)     5:29.19 (46.05)     6:12.85 (43.66)
 15 Rudolph, Holly            12 Express Swimming-MR  6:15.10    6:12.91
                  40.73     1:28.18 (47.45)     2:14.97 (46.79)     3:03.87 (48.90)
        3:52.13 (48.26)     4:41.55 (49.42)     5:29.24 (47.69)     6:12.91 (43.67)
 16 Sabatini, Nina            12 OWA-MR               6:34.22    6:25.72
                                1:29.51 ( )     2:20.22 (50.71)     3:11.34 (51.12)
                                4:52.21 ( )   6:25.72 (1:33.51)

Event 46  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan         12 Express Swimming-MR  4:51.89    4:45.51
                4:10.33     4:45.51 (35.18)
  2 Chang, Adam               12 LIAC-MR              4:51.09    4:47.21
                  31.46     1:06.76 (35.30)     1:42.78 (36.02)     2:19.81 (37.03)
        2:56.72 (36.91)     3:34.08 (37.36)     4:10.54 (36.46)     4:47.21 (36.67)
  3 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          5:25.82    5:04.60
                  33.22     1:10.60 (37.38)     1:49.82 (39.22)     2:28.35 (38.53)
        3:08.45 (40.10)     3:47.35 (38.90)     4:26.99 (39.64)     5:04.60 (37.61)
  4 Feeley, Ryan              12 Badger-MR            5:02.10    5:05.00
                  26.19     1:11.18 (44.99)     1:51.08 (39.90)     2:30.36 (39.28)
      4:30.91 (2:00.55)     5:05.00 (34.09)
  5 O'Neill, Brian            12 LIAC-MR              5:11.08    5:25.21
                  34.26     1:15.68 (41.42)     1:57.33 (41.65)     2:39.13 (41.80)
        3:21.10 (41.97)     4:03.30 (42.20)     4:44.60 (41.30)     5:25.21 (40.61)
  6 Wallace, Daniel           11 OWA-MR               5:31.06    5:28.26
                  36.12     1:18.17 (42.05)     2:00.36 (42.19)     2:42.37 (42.01)
        3:24.20 (41.83)     4:06.79 (42.59)     4:48.76 (41.97)     5:28.26 (39.50)
  7 Kunze, Ian                11 NYCC-MR              5:31.84    5:33.04
                  37.07     1:19.56 (42.49)     2:02.08 (42.52)     2:44.20 (42.12)
        3:28.02 (43.82)     4:11.83 (43.81)     4:52.73 (40.90)     5:33.04 (40.31)
  8 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         5:53.36    5:53.42
                                1:21.32 ( )                             2:52.74 ( )
                                4:24.18 ( )   5:53.42 (1:29.24)
  9 Stuart, Alex              11 Aqua Gems-MR         5:43.78    6:04.11
                  37.78     1:25.34 (47.56)     2:13.40 (48.06)     3:01.21 (47.81)
        3:44.65 (43.44)     4:31.37 (46.72)     5:17.46 (46.09)     6:04.11 (46.65)
 10 Sheffrey, Harold          12 Agua Swim Team-MR    6:41.27    6:17.14
                                1:22.53 ( )                             2:58.38 ( )
                                4:38.53 ( )   6:17.14 (1:38.61)
 11 Murphy, Thomas            11 OWA-MR               7:11.29    6:18.79
                                1:26.20 ( )                             3:04.60 ( )
                                4:43.48 ( )   6:18.79 (1:35.31)
 12 Newsome, Drew             11 SAC-NJ               6:28.48    6:39.37
                                1:26.26 ( )                             3:11.56 ( )
                                4:58.27 ( )   6:39.37 (1:41.10)

Event 47  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry           14 Badger-MR              28.96      28.45
  2 Sharkey, Renae            14 Met-Ed YMCA-NJ         29.57      28.72
  3 Bolander, Katie           13 Agua Swim Team-MR      30.26      29.62
  4 Salce, Amy                13 UN-CT                  29.90      29.66
  5 Cliff, Nicole             13 Badger-MR              29.00      29.83
  6 Janowski, Mary-Elyse      14 OWA-MR                 31.15      30.49
  7 Tyznar, Tina              14 LIAC-MR                30.51      30.59
  8 Berg, Shea                13 MSC-MR                 31.48      30.82
  9 DiDonato, Emily           13 OWA-MR                 31.87      31.04
 10 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                  31.67      31.23
 11 Brown, Meghan             13 Badger-MR              32.11      31.40
 12 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR      30.80      31.54
 13 Gomez, Bridget            14 Badger-MR              32.46      31.57
 14 Hughes, Katie             13 Badger-MR              32.35      31.82
 15 Brown, Shannon            13 Badger-MR              31.82      31.88
 16 Benjamin, Malaika         14 Agua Swim Team-MR      32.17      31.90
 17 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR           32.92      31.95
 18 Letchko, Amanda           14 Aqua Gems-MR           32.30      32.02
 19 Peng, Belle               13 OWA-MR                 34.20      32.27
 20 Parra, Yesenia            14 Badger-MR              32.93      32.55
 21 Feinman, Elisa            14 Agua Swim Team-MR      32.62      32.63
 22 Stewart, Keara            14 Wrat-CT                34.51      32.76
 23 Latino, Bridget           14 MSC-MR                 34.67      32.97
 24 Wiedecker, Morgan         13 Met-Ed YMCA-NJ         32.85      32.98
 25 Conroy, Siobhan           14 LIAC-MR                32.09      33.04
 26 Merlo, Allison            14 Express Swimming-MR    34.83      33.20
 27 Lama, Siddhi              13 Twisters-MR            33.42      33.26
 28 Rubin, Ada                13 Agua Swim Team-MR      33.74      33.48
 29 Kidron, Ella              13 Agua Swim Team-MR      34.96      33.56
 30 Muller, Christine         13 LIAC-MR                34.53      33.67
 31 Delise, Abby              13 Wrat-CT                33.83      33.83
 32 Sheldon, Aya              13 LIAC-MR                33.47      33.88
 33 Schmid, kristen           13 WISC-MR                33.42      33.97
 34 Purcell, Kelsey           13 Agua Swim Team-MR      41.52      33.98
 35 Nuszer, Devin             14 UNLIA-MR               34.18      34.11
 36 Kancir, Kim               13 Wrat-CT                34.47      34.22
 37 Bladek, Laura             13 Wrat-CT                32.53      34.30
 38 Miszner, Allison          13 LIAC-MR                34.44      34.31
 39 Goetz, Stephanie          13 WISC-MR                34.10      34.56
 40 Wong, Tiffany             14 Twisters-MR            37.00      35.89
 41 Volynets, Eleonora        13 Met-Ed YMCA-NJ         38.50      35.96
 42 Filan, Anja               13 Wrat-CT                37.17      38.39
 43 Bernstein, Leorah         13 LIAC-MR                40.17      38.59
 44 Georgescu, Mary           13 Agua Swim Team-MR      40.55      39.60
 45 Field, Elizabeth          14 Wrat-CT                39.18      41.43
 46 Lau, Allison              13 Twisters-MR            41.75      42.18
 47 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR         NT      44.06

Event 48  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ahern, Michael            14 Express Swimming-MR    27.65      27.40
  2 Smith, Kendall            13 Express Swimming-MR    28.47      28.30
  3 Klevtsov, Yan             14 Agua Swim Team-MR      28.66      28.46
  4 Bennett, Paul             14 Middies-MR             28.76      28.48
  5 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR                 28.78      28.82
  6 Byrnes, TJ                14 MSC-MR                 29.59      28.87
  7 Lane, Sean                14 LIAC-MR                29.20      28.88
  8 Ragin, Gregory            13 OWA-MR                 29.85      28.91
  9 Schneider, Jason          13 LIAC-MR                29.36      29.19
 10 Johanson, Tim             14 Badger-MR              29.87      29.79
 11 Hoffman, Elijah           14 MSC-MR                 30.86      29.86
 12 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR            30.93      30.01
 13 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR                 30.45      30.15
 14 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR      29.19      30.26
 14 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR           31.03      30.26
 16 Preda, Anthony            13 Twisters-MR            30.14      30.40
 17 Polanco, Jose             13 Twisters-MR            30.63      30.58
 18 Fang, James               14 Unattached                NT      30.60
 19 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR      32.04      30.78
 20 Lee, John                 13 DSC-MR                 30.98      30.82
 21 Thomson, Matthew          13 Wrat-CT                33.30      32.29
 22 Platow, Bart              13 Wrat-CT                33.26      32.67
 23 Loechner, Tyler           13 Wrat-CT                32.66      32.79
 24 Shavel, Cody              14 Wrat-CT                31.01      32.80
 25 Wong, Jeffrey             13 Twisters-MR            33.86      32.84
 26 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR                34.39      33.21
 27 Haghighi, Kevin           13 OWA-MR                 36.52      33.44
 28 Joa, Jonthan              14 Unattached                NT      34.16
 29 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR      53.33      34.99
 30 Shavel, Jared             13 Wrat-CT                36.65      36.55
 31 Lee, Christopher          13 Twisters-MR            35.00      38.10

Event 49  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer        16 Agua Swim Team-MR      27.22      27.82
  2 Willeboordse, Fall        38 Agua Swim Team-MR      27.78      28.01
  3 Healey, Georgia           21 Agua Swim Team-MR      27.39      28.56
  4 Tolan, Meagan             16 LIAC-MR                27.61      28.69
  5 Masterson, Keri           16 LIAC-MR                27.98      28.90
  6 Goldson, Liz              15 LIAC-MR                27.91      28.96
  7 Festa, Natalia            15 LIAC-MR                28.90      29.07
  8 Cruise, Mallory           17 Twisters-MR            29.01      29.21
  9 Hebrank, Hilary           16 Middies-MR             29.40      29.46
 10 Watson, Robbin            15 Wrat-CT                29.69      29.63
 11 Wallace, Melissa          15 Met-Ed YMCA-NJ         29.94      29.64
 12 Zhu, Angela               17 Twisters-MR            29.97      30.14
 12 Roseman, Alexandra        16 Agua Swim Team-MR      32.15      30.14
 12 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR           30.66      30.14
 15 Porteus, Alison           21 Middies-MR             32.00      30.18
 16 Caperna, Molly            16 LIAC-MR                30.04      30.23
 17 Sullivan, Marykate        16 LIAC-MR                30.48      30.29
 18 Fleckenstein, Karen       20 MSC-MR                 30.54      30.35
 19 Brodt, Christina          15 LIAC-MR                29.71      30.47
 20 Lukasik, Brittany         16 Aqua Gems-MR           30.75      30.56
 21 Bedson, Laura             15 Wrat-CT                30.29      30.79
 22 Bladek, Christina         17 Wrat-CT                29.84      30.84
 23 Hetzel, Catherine         17 Met-Ed YMCA-NJ         27.65      30.99
 24 McAleese, Justine         16 LIAC-MR                31.38      31.16
 25 Balder, Jaclyn            15 Express Swimming-MR    30.49      31.17
 26 Warner, Jamie             16 LIAC-MR                31.40      31.25
 27 Frey, Caroline            17 LIAC-MR                31.53      31.29
 28 Coratti, Samantha         15 MSC-MR                 31.46      31.42
 29 Vitelli, Paula            15 Badger-MR              33.00      31.49
 30 McMahon, Eilis            16 LIAC-MR                30.38      31.55
 31 Skelos, Alexis            19 LIAC-MR                32.88      31.68
 32 Conroy, Jackie            15 LIAC-MR                30.92      31.72
 33 Kaliades, Dena            15 LIAC-MR                31.57      31.77
 33 Wallace, Meghan           17 Met-Ed YMCA-NJ         31.26      31.77
 35 Solomianko, Marta         15 OWA-MR                 33.42      32.35
 36 Herald, Rachel            16 Badger-MR              32.09      32.41
 37 Kretz, Sarah              15 LIAC-MR                31.80      32.59
 38 Stafford, Lindsey         16 UNLIA-MR               31.00      32.67
 39 Cinelli, Keri             15 NY Sharks-MR           33.92      32.71
 40 Crean, Kaitlin            16 Wrat-CT                31.65      32.99
 41 Coratti, Marissa          17 MSC-MR                 31.59      33.16
 42 Slattery, Cailin          15 NY Sharks-MR           34.38      33.67
 43 Kenny, Kyle               15 NY Sharks-MR           35.65      34.16
 44 Ramos, Angelica           15 Agua Swim Team-MR      33.62      34.39
 45 Miller, Mollie            16 Agua Swim Team-MR      33.14      34.48
 46 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR           35.43      34.50
 47 MacLagger, Ellen          16 ASSC-MR                35.34      34.61
 48 servello, Meghan          15 NY Sharks-MR           34.11      34.70
 49 Lukasik, Brooke           16 Aqua Gems-MR           34.70      34.71
 50 Leite, Karla              17 LIAC-MR                30.06      36.42

Event 50  Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hinds, Howard             26 LIAC-MR                23.92      24.27
  2 Olsen, Ryan               18 Aqua Gems-MR           24.78      24.87
  3 Tishchenko, Anton         18 Agua Swim Team-MR      24.51      24.92
  4 McLaughlin, Matthew       20 MSC-MR                 25.36      25.31
  5 Berg, Kyle                15 MSC-MR                 26.27      26.06
  6 Hasty, William            17 Agua Swim Team-MR      26.41      26.13
  7 McLaughlin, Michael       20 MSC-MR                 26.34      26.31
  8 D'Errico, John            15 OWA-MR                 26.39      26.32
  9 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR                 27.02      26.48
 10 Ziplow, Jason             16 OWA-MR                 26.77      26.50
 11 Pellegrino, Francesco     17 UNAT-MR                28.45      26.90
 12 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR                27.18      26.94
 13 Woo, Shaun                16 Agua Swim Team-MR      27.86      27.07
 14 Reynoso, BJ               15 Agua Swim Team-MR      29.39      27.36
 15 Johnson, Richard          17 Middies-MR             27.04      27.49
 16 Dorfman, Jake             15 NY Sharks-MR           27.93      27.79
 17 Lee, An-shih              17 OWA-MR                 29.05      27.91
 18 Frawley III, Bobby        15 OWA-MR                 28.00      28.02
 19 Friedman, Daniel          17 Agua Swim Team-MR      27.91      28.28
 20 Morgan, Nicholas          16 Agua Swim Team-MR      28.75      28.43
 21 Green, Brian              17 Met-Ed YMCA-NJ         29.82      28.45
 22 Jewitt, Tulley            16 ASSC-MR                25.63      28.55
 23 Fitzgerald, Reid          15 Agua Swim Team-MR      29.39      28.56
 24 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR                 28.50      28.59
 25 Kempton, Tom              15 LIAC-MR                29.02      28.64
 26 Rueda, Andres             17 Agua Swim Team-MR         NT      28.79
 27 Joshi, Guarav             18 Agua Swim Team-MR      29.50      28.88
 28 DiDonato, Michael         16 OWA-MR                 28.44      28.96
 29 Lynch, Joe                15 Express Swimming-MR    29.00      29.06
 30 Goodrich, Robert          16 OWA-MR                 28.55      29.27
 31 Ono, James                16 MSC-MR                 32.00      29.33
 32 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR      31.24      29.44
 33 Molinelli, Joseph         15 OWA-MR                 29.44      29.71
 34 Reidy, Colin              16 LIAC-MR                31.00      30.28
 35 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR      36.71      30.54
 36 Castillo, Charlie         17 LIAC-MR                   NT      32.41
 37 Ochakovsky, Gabriel       15 UNAT-MR                30.89      33.37

Event 51  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tyznar, Tina              14 LIAC-MR              1:09.38    1:09.22
  2 Christie, Alison          14 Met-Ed YMCA-NJ       1:14.22    1:10.67
  3 Vessa, Gabrielle          14 LIAC-MR              1:10.41    1:11.27
  4 Bolander, Katie           13 Agua Swim Team-MR    1:22.81    1:12.27
  5 Barnwell, Brittany        13 Badger-MR            1:12.07    1:13.10
  6 Daly, Jenna               14 LIAC-MR              1:13.39    1:13.85
  7 Hughes, Katie             13 Badger-MR            1:10.72    1:14.05
  8 Sheridan, Nicole          14 LIAC-MR              1:14.07    1:14.69
  9 Wong, Xiao-Xiang          14 Met-Ed YMCA-NJ       1:14.74    1:14.86
 10 Alejandro, Tricia         14 OWA-MR               1:13.61    1:14.88
 11 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            1:14.88    1:14.91
 12 Letchko, Amanda           14 Aqua Gems-MR         1:14.34    1:15.61
 13 Marriott, Sarah           14 Wrat-CT              1:15.95    1:18.76
 14 Shanja, Xhesika           13 Tty-MR               1:21.25    1:19.08
 15 Lama, Siddhi              13 Twisters-MR          1:16.25    1:20.18
 16 Ryan, Sarah               14 Express Swimming-MR  1:23.00    1:20.26
 17 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    1:27.91    1:21.91
 18 Conroy, Siobhan           14 LIAC-MR              1:21.58    1:23.59
 19 Nuszer, Devin             14 UNLIA-MR             1:30.00    1:29.24
 20 Schmid, kristen           13 WISC-MR              1:26.54    1:30.28
 21 Chen, Dawn                13 Tty-MR               1:22.65    1:36.91
 22 Parra, Yesenia            14 Badger-MR            1:29.41    1:36.94
 23 Sheldon, Aya              13 LIAC-MR              1:37.83    1:37.55
 24 Feinman, Elisa            14 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.86

Event 52  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pazmino, Mauro            14 Twisters-MR          1:05.49    1:04.74
  2 Jacobson, Matt            14 Badger-MR            1:08.80    1:06.44
  3 O'Neill, Tom              14 LIAC-MR              1:08.24    1:08.59
  4 Wiederecht, Chris         13 Wrat-CT              1:05.50    1:09.48
  5 Amato, Nick               14 LIAC-MR              1:09.70    1:10.95
  6 Yafayev, Vadim            13 Dolfins-AD           1:14.36    1:11.80
  7 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR          1:09.43    1:12.23
  8 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          1:13.56    1:14.81
  9 Grinalds, Andrew          13 Wrat-CT              1:12.51    1:15.40
 10 Bennett, Paul             14 Middies-MR           1:11.83    1:16.43
 11 Smith, Kendall            13 Express Swimming-MR  1:15.94    1:17.49
 12 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               1:15.45    1:18.40
 13 Platow, Bart              13 Wrat-CT              1:21.50    1:19.82
 14 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    1:18.15    1:21.00
 15 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          1:18.50    1:21.19
 16 Schneider, Jason          13 LIAC-MR              1:23.15    1:22.15
 17 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         1:22.79    1:22.85

Event 53  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer        16 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:04.47
  2 Klein, Jackie             16 MSC-MR               1:06.50    1:07.15
  3 Masterson, Keri           16 LIAC-MR              1:04.45    1:07.33
  4 Wollner, Margaret         16 Agua Swim Team-MR    1:08.85    1:09.48
  5 Willeboordse, Fall        38 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.57
  6 Healey, Vivian            16 Agua Swim Team-MR    1:08.25    1:09.80
  7 Koss, Keenan              16 Wrat-CT              1:06.80    1:09.91
  8 Saad, Jackie              15 LIAC-MR              1:11.30    1:09.94
  9 McKenna, Clare            16 LIAC-MR              1:06.75    1:09.97
 10 Festa, Natalia            15 LIAC-MR              1:07.20    1:10.03
 11 Kempton, Kristalynn       17 LIAC-MR              1:06.74    1:10.08
 12 Ahern, Taryn              18 Express Swimming-MR  1:09.82    1:10.15
 13 Hebrank, Hilary           16 Middies-MR           1:08.49    1:10.25
 14 Greco, Stephanie          21 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:10.56
 15 Bedson, Laura             15 Wrat-CT              1:08.77    1:12.23
 16 Warner, Jamie             16 LIAC-MR              1:12.00    1:12.28
 17 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:12.97    1:13.19
 18 Palmeri, Stephanie        16 Express Swimming-MR  1:12.08    1:13.51
 19 Dwyer, Shannon            15 Express Swimming-MR  1:12.77    1:13.67
 20 Ward, Anneka              19 Agua Swim Team-MR    1:23.50    1:13.77
 21 Liu, Lucy                 16 Agua Swim Team-MR    1:11.03    1:13.80
 22 Kemp, Victoria            16 MSC-MR               1:11.17    1:14.34
 23 Roseman, Alexandra        16 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.59
 24 Balder, Jaclyn            15 Express Swimming-MR  1:13.41    1:14.64
 25 Wong, Xiao-Lan            18 Met-Ed YMCA-NJ       1:13.98    1:14.74
 26 Conroy, Jackie            15 LIAC-MR              1:14.02    1:14.95
 27 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            1:14.65    1:15.00
 28 Boehm, Stacey             16 LIAC-MR              1:12.06    1:15.76
 29 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:14.27    1:16.06
 30 Watson, Robbin            15 Wrat-CT              1:16.92    1:16.72
 31 Coratti, Marissa          17 MSC-MR               1:16.31    1:17.42
 32 Tannenbaum, Sarah         16 Agua Swim Team-MR    1:17.11    1:17.43
 33 Bladek, Christina         17 Wrat-CT              1:13.81    1:17.58
 34 Wallace, Meghan           17 Met-Ed YMCA-NJ       1:20.21    1:17.79
 35 Pirog, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:19.17    1:18.86
 36 Miller, Mollie            16 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:23.09
 37 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         1:32.15    1:27.60
 38 Slattery, Cailin          15 NY Sharks-MR         1:28.71    1:33.72

Event 54  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton         18 Agua Swim Team-MR      57.21    1:00.60
  2 D'Errico, John            15 OWA-MR               1:02.43    1:02.68
  3 Eltahawy, Noor            15 LIAC-MR              1:02.88    1:03.02
  4 Castillo, Charlie         17 LIAC-MR              1:04.90    1:03.31
  5 Yate, Jasper              15 LIAC-MR              1:03.55    1:03.50
  6 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR               1:01.87    1:04.00
  7 Olsen, Ryan               18 Aqua Gems-MR         1:01.37    1:04.64
  8 Amato, Chris              17 LIAC-MR              1:02.39    1:04.82
  9 Johnson, Richard          17 Middies-MR           1:03.55    1:05.31
 10 Platow, David             17 Wrat-CT              1:03.48    1:05.92
 11 Wakefield, Kevin          16 Express Swimming-MR  1:07.56    1:07.30
 12 Kopot, Andrey             15 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.72
 13 Friedman, Daniel          17 Agua Swim Team-MR    1:07.71    1:07.84
 14 DiDonato, Michael         16 OWA-MR               1:10.44    1:08.37
 15 Dent, Rog                 15 LIAC-MR              1:10.53    1:08.64
 16 Swensen, Dan              15 LIAC-MR              1:09.05    1:09.28
 17 Gerlach, Matt             17 LIAC-MR              1:05.07    1:09.46
 18 Woo, Shaun                16 Agua Swim Team-MR    1:10.54    1:10.04
 19 Lynch, Joe                15 Express Swimming-MR  1:09.99    1:10.81
 20 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:13.20
 21 Kempton, Tom              15 LIAC-MR              1:11.72    1:14.27
 22 Goodrich, Robert          16 OWA-MR               1:11.04    1:15.02
 23 Ochakovsky, Gabriel       15 UNAT-MR              1:14.33    1:35.55

Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            2:25.97    2:34.79
                                1:16.18 ( )   2:34.79 (1:18.61)
  2 Sharkey, Renae            14 Met-Ed YMCA-NJ       2:34.09    2:36.58
                                1:15.76 ( )   2:36.58 (1:20.82)
  3 Derlath, Erica            13 Express Swimming-MR  2:35.22    2:39.46
                                1:16.99 ( )   2:39.46 (1:22.47)
  4 Alejandro, Tricia         14 OWA-MR               2:34.35    2:41.93
                                1:18.91 ( )   2:41.93 (1:23.02)
  5 Tyznar, Tina              14 LIAC-MR              2:34.56    2:42.55
                                1:16.60 ( )   2:42.55 (1:25.95)
  6 Salce, Amy                13 UN-CT                2:43.22    2:42.82
                1:19.13   2:42.82 (1:23.69)
  7 Hughes, Katie             13 Badger-MR            2:41.41    2:45.30
                                1:18.68 ( )   2:45.30 (1:26.62)
  8 Berg, Shea                13 MSC-MR               2:37.78    2:48.11
                                1:22.49 ( )   2:48.11 (1:25.62)
  9 Brown, Meghan             13 Badger-MR            2:47.49    2:51.45
                1:25.17   2:51.45 (1:26.28)
 10 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:47.92    2:52.73
                1:24.63   2:52.73 (1:28.10)
 11 Brown, Shannon            13 Badger-MR            2:43.15    2:53.12
                1:26.06   2:53.12 (1:27.06)
 12 Ryan, Sarah               14 Express Swimming-MR  3:00.00    2:53.60
                1:24.83   2:53.60 (1:28.77)
 13 Volynets, Eleonora        13 Met-Ed YMCA-NJ       2:49.17    2:53.76
                                1:24.76 ( )   2:53.76 (1:29.00)
 14 Marriott, Sarah           14 Wrat-CT              2:48.30    2:53.91
                1:25.21   2:53.91 (1:28.70)
 15 Bladek, Laura             13 Wrat-CT              2:47.72    2:54.50
                1:26.19   2:54.50 (1:28.31)
 16 Hartford, Laura           14 Express Swimming-MR  2:48.98    2:55.15
                1:25.08   2:55.15 (1:30.07)
 17 Kancir, Kim               13 Wrat-CT              2:58.82    2:57.32
                                1:28.21 ( )   2:57.32 (1:29.11)
 18 Muller, Christine         13 LIAC-MR              2:54.24    2:58.26
                                1:27.03 ( )   2:58.26 (1:31.23)
 19 Delise, Abby              13 Wrat-CT              2:53.22    2:58.29
                                1:27.44 ( )   2:58.29 (1:30.85)
 20 Erickson, Abigayle        13 Agua Swim Team-MR    3:08.25    3:03.96
                1:32.25   3:03.96 (1:31.71)
 21 Lama, Siddhi              13 Twisters-MR          3:00.00    3:05.95
                                1:32.37 ( )   3:05.95 (1:33.58)
 22 Latino, Bridget           14 MSC-MR               3:00.00    3:11.17
                                1:31.91 ( )   3:11.17 (1:39.26)
 23 Filan, Anja               13 Wrat-CT              3:13.31    3:32.25
                1:44.11   3:32.25 (1:48.14)

Event 56  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Finnegan, Chris           13 LIAC-MR              2:27.17    2:24.66
                                1:11.05 ( )   2:24.66 (1:13.61)
  2 Ahern, Michael            14 Express Swimming-MR  2:25.18    2:27.65
                                1:13.46 ( )   2:27.65 (1:14.19)
  3 Byrnes, TJ                14 MSC-MR               2:31.65    2:35.10
                                1:16.06 ( )   2:35.10 (1:19.04)
  4 Yafayev, Vadim            13 Dolfins-AD           2:29.74    2:36.03
                                1:17.59 ( )   2:36.03 (1:18.44)
  5 Watson, Matt              13 Wrat-CT              2:35.94    2:36.41
                                1:16.67 ( )   2:36.41 (1:19.74)
  6 Klevtsov, Yan             14 Agua Swim Team-MR    2:30.82    2:38.08
                                1:15.65 ( )   2:38.08 (1:22.43)
  7 Yanez, Gabriel            13 Twisters-MR          2:34.63    2:40.73
                                1:17.83 ( )   2:40.73 (1:22.90)
  8 Johanson, Tim             14 Badger-MR            2:47.62    2:44.57
                1:20.51   2:44.57 (1:24.06)
  9 Gleason, David            14 Agua Swim Team-MR    2:49.14    2:44.61
                1:20.32   2:44.61 (1:24.29)
 10 Loechner, Tyler           13 Wrat-CT              2:47.68    2:54.52
                1:25.39   2:54.52 (1:29.13)
 11 Ragin, Gregory            13 OWA-MR               2:54.44    3:01.19
                1:27.85   3:01.19 (1:33.34)
 12 Thomson, Matthew          13 Wrat-CT              2:49.95    3:08.11
                1:31.87   3:08.11 (1:36.24)
 13 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    3:10.84
                1:33.61   3:10.84 (1:37.23)

Event 57  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Skelos, Daphne            16 LIAC-MR              2:23.21    2:31.94
                1:13.42   2:31.94 (1:18.52)
  2 Cruise, Mallory           17 Twisters-MR          2:29.62    2:35.73
                1:16.96   2:35.73 (1:18.77)
  3 Kaliades, Dena            15 LIAC-MR              2:33.87    2:36.29
  4 Festa, Natalia            15 LIAC-MR              2:32.04    2:37.07
                1:17.24   2:37.07 (1:19.83)
  5 Fleckenstein, Karen       20 MSC-MR               2:24.50    2:37.39
                1:16.25   2:37.39 (1:21.14)
  6 Liu, Lucy                 16 Agua Swim Team-MR    2:35.48    2:38.49
                                1:17.14 ( )   2:38.49 (1:21.35)
  7 Torro, Melissa            15 Met-Ed YMCA-NJ       2:44.16    2:41.77
                                1:18.38 ( )   2:41.77 (1:23.39)
  8 McMahon, Eilis            16 LIAC-MR              2:40.89    2:42.90
                                1:21.18 ( )   2:42.90 (1:21.72)
  9 Boehm, Stacey             16 LIAC-MR              2:37.34    2:43.58
                                1:20.85 ( )   2:43.58 (1:22.73)
 10 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:40.60    2:44.41
                                1:20.92 ( )   2:44.41 (1:23.49)
 11 McNeely, Megan            15 Express Swimming-MR  2:38.95    2:45.79
                                1:20.72 ( )   2:45.79 (1:25.07)
 12 Brodt, Christina          15 LIAC-MR              2:40.67    2:46.42
                                1:21.33 ( )   2:46.42 (1:25.09)
 13 Coratti, Samantha         15 MSC-MR               2:33.48    2:48.15
                1:21.09   2:48.15 (1:27.06)
 14 Skelos, Alexis            19 LIAC-MR              2:56.48    2:48.61
                1:22.82   2:48.61 (1:25.79)
 15 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         2:55.79    2:59.52
                1:29.30   2:59.52 (1:30.22)
 16 Herald, Rachel            16 Badger-MR            2:52.35    3:01.33
                1:29.19   3:01.33 (1:32.14)
 17 Lukasik, Brooke           16 Aqua Gems-MR         3:02.10    3:12.71
                1:31.29   3:12.71 (1:41.42)
 -- Lee, Aurora               15 Wrat-CT              2:28.25         DQ

Event 58  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hudson, Henry             18 MSC-MR               2:06.49    2:13.83
                1:07.17   2:13.83 (1:06.66)
  2 Smith, Bobby              15 LIAC-MR              2:13.31    2:14.87
                1:05.90   2:14.87 (1:08.97)
  3 Hasty, William            17 Agua Swim Team-MR    2:14.57    2:15.04
                1:06.07   2:15.04 (1:08.97)
  4 Dunn, Michael             16 Wrat-CT              2:14.78    2:21.65
                1:08.48   2:21.65 (1:13.17)
  5 Driscoll, Frisk           17 Wrat-CT              2:13.02    2:24.20
                1:10.23   2:24.20 (1:13.97)
  6 Fitzgerald, Reid          15 Agua Swim Team-MR    2:33.15    2:25.59
                                1:11.72 ( )   2:25.59 (1:13.87)
  7 Ziplow, Jason             16 OWA-MR               2:18.83    2:25.75
                                1:11.78 ( )   2:25.75 (1:13.97)
  8 Amato, Chris              17 LIAC-MR              2:18.43    2:26.32
                1:09.89   2:26.32 (1:16.43)
  9 McLaughlin, Michael       20 MSC-MR               2:28.93    2:27.14
                                1:12.09 ( )   2:27.14 (1:15.05)
 10 Platow, Danny             15 Wrat-CT              2:29.18    2:29.09
                                1:12.01 ( )   2:29.09 (1:17.08)
 11 Pellegrino, Francesco     17 UNAT-MR              2:38.51    2:38.42
                1:18.23   2:38.42 (1:20.19)
 12 Yate, Jasper              15 LIAC-MR              2:32.74    2:39.34
                                1:18.67 ( )   2:39.34 (1:20.67)
 13 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR              2:35.27    2:40.06
                                1:17.41 ( )   2:40.06 (1:22.65)
 14 Rueda, Andres             17 Agua Swim Team-MR         NT    2:41.26
                1:17.67   2:41.26 (1:23.59)
 15 Reynoso, BJ               15 Agua Swim Team-MR         NT    2:47.26
                1:20.07   2:47.26 (1:27.19)

Event 59  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry           14 Badger-MR            1:16.40    1:19.80
  2 Sheridan, Nicole          14 LIAC-MR              1:21.99    1:22.26
  3 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               1:24.07    1:23.42
  4 Hetzel, Alexa             14 Met-Ed YMCA-NJ       1:23.94    1:24.33
  5 Barnwell, Brittany        13 Badger-MR            1:20.10    1:24.52
  6 Peng, Belle               13 OWA-MR               1:27.44    1:26.90
  7 Dwyer, Brianne            13 Express Swimming-MR  1:25.72    1:27.60
  8 Bolander, Katie           13 Agua Swim Team-MR    1:26.78    1:28.68
  9 Wong, Xiao-Xiang          14 Met-Ed YMCA-NJ       1:32.04    1:30.22
 10 Volynets, Eleonora        13 Met-Ed YMCA-NJ       1:35.42    1:32.13
 11 Vessa, Gabrielle          14 LIAC-MR              1:30.14    1:33.44
 12 Muller, Christine         13 LIAC-MR              1:32.36    1:33.53
 13 Benjamin, Malaika         14 Agua Swim Team-MR    1:38.34    1:34.39
 14 Kidron, Ella              13 Agua Swim Team-MR    1:34.26    1:34.93
 15 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR         1:35.83    1:35.62
 16 Chen, Dawn                13 Tty-MR               1:30.60    1:35.98
 17 Lama, Siddhi              13 Twisters-MR          1:29.26    1:36.00
 18 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                1:36.86    1:36.66
 19 Stewart, Keara            14 Wrat-CT              1:34.59    1:36.94
 20 Merlo, Allison            14 Express Swimming-MR  1:39.50    1:38.20
 21 Rubin, Ada                13 Agua Swim Team-MR    1:41.29    1:38.49
 22 Shanja, Xhesika           13 Tty-MR               1:40.76    1:39.67
 23 Goetz, Stephanie          13 WISC-MR              1:42.81    1:47.15
 24 Miszner, Allison          13 LIAC-MR              2:10.00    1:47.38
 25 Bernstein, Leorah         13 LIAC-MR              1:45.95    1:47.43
 26 Field, Elizabeth          14 Wrat-CT              1:51.35    1:53.50
 27 Lau, Allison              13 Twisters-MR          1:55.36    1:58.24
 28 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.09
 29 Georgescu, Mary           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.46

Event 60  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               1:17.50    1:17.07
  2 Jacobson, Matt            14 Badger-MR            1:15.95    1:19.65
  3 Hoffman, Elijah           14 MSC-MR               1:25.74    1:23.05
  4 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          1:19.71    1:23.31
  5 Yafayev, Vadim            13 Dolfins-AD           1:18.72    1:23.58
  6 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          1:24.36    1:26.58
  7 Klevtsov, Yan             14 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.30
  8 Wong, Jeffrey             13 Twisters-MR          1:27.54    1:27.54
  9 Grinalds, Andrew          13 Wrat-CT              1:27.11    1:27.93
 10 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               1:24.68    1:28.61
 11 Lee, John                 13 DSC-MR               1:24.65    1:29.53
 12 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR               1:34.73    1:31.53
 13 Fang, James               14 Unattached                NT    1:33.57
 14 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              1:32.30    1:35.05
 15 Haghighi, Kevin           13 OWA-MR               1:39.42    1:36.30
 16 Shavel, Cody              14 Wrat-CT              1:42.40    1:48.73
 17 Shavel, Jared             13 Wrat-CT              1:44.23    1:48.90
 18 Joa, Jonthan              14 Unattached                NT    1:55.93
 -- Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 61  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Leite, Karla              17 LIAC-MR              1:16.92    1:17.19
  2 Hetzel, Catherine         17 Met-Ed YMCA-NJ       1:16.16    1:17.50
  3 Healey, Georgia           21 Agua Swim Team-MR    1:14.80    1:18.72
  4 Porteus, Alison           21 Middies-MR           1:17.00    1:19.12
  5 Kempton, Kristalynn       17 LIAC-MR              1:18.92    1:19.13
  6 Lee, Aurora               15 Wrat-CT              1:14.56    1:19.30
  7 Healey, Vivian            16 Agua Swim Team-MR    1:18.30    1:19.71
  8 Mango, Magdalena          18 Agua Swim Team-MR    1:19.07    1:20.93
  9 Bedson, Laura             15 Wrat-CT              1:17.76    1:23.64
 10 Sullivan, Ellen           16 Express Swimming-MR  1:25.22    1:24.70
 10 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:22.13    1:24.70
 12 Dwyer, Caitlin            15 Express Swimming-MR  1:20.11    1:24.82
 13 Watson, Robbin            15 Wrat-CT              1:24.70    1:25.11
 14 Goldson, Liz              15 LIAC-MR              1:22.40    1:26.15
 15 Cruise, Mallory           17 Twisters-MR          1:24.02    1:26.87
 16 Kretz, Sarah              15 LIAC-MR              1:28.37    1:28.13
 17 Torro, Melissa            15 Met-Ed YMCA-NJ       1:33.31    1:28.58
 18 Zhu, Angela               17 Twisters-MR          1:22.57    1:29.52
 19 Solomianko, Marta         15 OWA-MR               1:36.02    1:30.34
 20 McNeely, Megan            15 Express Swimming-MR  1:28.97    1:30.45
 21 Frey, Caroline            17 LIAC-MR              1:32.04    1:31.30
 22 Wallace, Melissa          15 Met-Ed YMCA-NJ       1:31.95    1:32.38
 23 Crean, Kaitlin            16 Wrat-CT              1:27.73    1:32.63
 24 Miller, Mollie            16 Agua Swim Team-MR    1:28.14    1:33.21
 25 Caperna, Molly            16 LIAC-MR              1:34.90    1:33.69
 26 McAleese, Justine         16 LIAC-MR              1:34.91    1:34.92
 27 Ramos, Angelica           15 Agua Swim Team-MR    1:31.13    1:36.70
 28 Cinelli, Keri             15 NY Sharks-MR         1:42.99    1:39.72
 29 servello, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:43.99    1:40.44
 30 Lukasik, Brooke           16 Aqua Gems-MR         1:43.54    1:44.40
 31 Kenny, Kyle               15 NY Sharks-MR         2:00.03    1:52.29

Event 62  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Castillo, Charlie         17 LIAC-MR              1:12.03    1:11.28
  2 Lee, An-shih              17 OWA-MR               1:08.99    1:14.33
  3 Hudson, Henry             18 MSC-MR               1:08.90    1:14.41
  4 Dent, Rog                 15 LIAC-MR              1:18.20    1:15.34
  5 Platow, David             17 Wrat-CT              1:09.98    1:16.18
  6 Woo, Shaun                16 Agua Swim Team-MR    1:13.73    1:16.29
  7 Green, Brian              17 Met-Ed YMCA-NJ       1:19.71    1:18.05
  8 Molinelli, Joseph         15 OWA-MR               1:15.37    1:18.38
  9 Morgan, Nicholas          16 Agua Swim Team-MR    1:19.03    1:18.47
 10 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               1:19.00    1:19.41
 11 Stathopoulos, Cary        16 Agua Swim Team-MR    1:17.40    1:19.93
 12 Joshi, Guarav             18 Agua Swim Team-MR    1:23.89    1:20.52
 13 McLaughlin, Matthew       20 MSC-MR               1:18.17    1:22.76
 14 Ono, James                16 MSC-MR               1:12.00    1:27.73
 15 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.89
 16 Travieso, Alec            15 Agua Swim Team-MR    1:43.81    1:30.05
 17 Dorfman, Jake             15 NY Sharks-MR         1:24.30    1:30.90
 18 Reidy, Colin              16 LIAC-MR              1:45.00    1:34.74

Event 63  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Daly, Jenna               14 LIAC-MR              2:13.31    2:14.03
                1:05.81   2:14.03 (1:08.22)
  2 Cliff, Nicole             13 Badger-MR            2:12.86    2:17.16
                1:07.37   2:17.16 (1:09.79)
  3 Derlath, Erica            13 Express Swimming-MR  2:18.12    2:17.37
  4 Salce, Amy                13 UN-CT                2:26.27    2:20.14
                1:07.91   2:20.14 (1:12.23)
  5 Sharkey, Renae            14 Met-Ed YMCA-NJ       2:19.67    2:22.44
                1:07.65   2:22.44 (1:14.79)
  6 Ryan, Sarah               14 Express Swimming-MR  2:23.00    2:22.57
                1:07.44   2:22.57 (1:15.13)
  7 Hetzel, Alexa             14 Met-Ed YMCA-NJ       2:21.95    2:23.77
                1:10.34   2:23.77 (1:13.43)
  8 Janowski, Mary-Elyse      14 OWA-MR               2:32.10    2:25.18
                1:08.61   2:25.18 (1:16.57)
  9 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    2:26.71    2:25.20
                1:10.31   2:25.20 (1:14.89)
 10 Vessa, Gabrielle          14 LIAC-MR              2:25.59    2:26.30
                1:11.43   2:26.30 (1:14.87)
 11 Marriott, Sarah           14 Wrat-CT              2:24.51    2:29.71
 12 Hartford, Laura           14 Express Swimming-MR  2:30.29    2:29.79
                1:11.16   2:29.79 (1:18.63)
 13 Dwyer, Brianne            13 Express Swimming-MR  2:28.51    2:30.27
                1:13.09   2:30.27 (1:17.18)
 14 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:28.52    2:30.98
                1:13.03   2:30.98 (1:17.95)
 15 Lange, Kristen            13 NY Sharks-MR         2:42.00    2:33.71
                1:14.63   2:33.71 (1:19.08)
 16 Fritsch, Kristina         13 HS-MR                2:35.81    2:35.45
                1:14.01   2:35.45 (1:21.44)
 17 Shanja, Xhesika           13 Tty-MR               2:29.45    2:35.72
                2:39.08         2:35.72 ( )
 18 Letchko, Amanda           14 Aqua Gems-MR         2:33.40    2:36.19
                1:14.69   2:36.19 (1:21.50)
 19 Conroy, Siobhan           14 LIAC-MR              2:33.46    2:36.30
                1:14.62   2:36.30 (1:21.68)
 20 Wiedecker, Morgan         13 Met-Ed YMCA-NJ       2:35.82    2:36.64
                1:15.97   2:36.64 (1:20.67)
 21 Delise, Abby              13 Wrat-CT              2:38.88    2:40.69
                1:18.65   2:40.69 (1:22.04)
 22 Schmid, kristen           13 WISC-MR              2:35.00    2:40.81
                1:17.86   2:40.81 (1:22.95)
 23 Benjamin, Malaika         14 Agua Swim Team-MR    2:36.38    2:40.91
                1:19.02   2:40.91 (1:21.89)
 24 Merlo, Allison            14 Express Swimming-MR  2:45.77    2:44.04
                1:16.94   2:44.04 (1:27.10)
 25 Sheldon, Aya              13 LIAC-MR              2:44.97    2:44.54
                1:18.93   2:44.54 (1:25.61)
 26 Rubin, Ada                13 Agua Swim Team-MR    2:47.84    2:45.92
                1:22.35   2:45.92 (1:23.57)
 27 Nuszer, Devin             14 UNLIA-MR             3:00.00    2:46.73
                1:21.09   2:46.73 (1:25.64)
 28 Kancir, Kim               13 Wrat-CT              2:46.30    2:47.16
                1:23.29   2:47.16 (1:23.87)
 29 Chen, Dawn                13 Tty-MR               2:28.31    2:47.62
                1:19.28   2:47.62 (1:28.34)
 30 Feinman, Elisa            14 Agua Swim Team-MR         NT    2:48.07
                1:19.56   2:48.07 (1:28.51)
 31 Erickson, Abigayle        13 Agua Swim Team-MR    2:48.84    2:48.30
                1:23.82   2:48.30 (1:24.48)
 32 Latino, Bridget           14 MSC-MR               2:56.14    2:51.16
                1:21.32   2:51.16 (1:29.84)
 33 Goetz, Stephanie          13 WISC-MR              3:14.56    2:56.34
                                1:24.88 ( )   2:56.34 (1:31.46)
 34 Miszner, Allison          13 LIAC-MR              2:58.22    2:57.22
                1:23.46   2:57.22 (1:33.76)
 35 Stewart, Keara            14 Wrat-CT              2:59.22    2:59.56
                1:23.08   2:59.56 (1:36.48)
 36 Kidron, Ella              13 Agua Swim Team-MR    3:08.35    3:05.37
                                1:27.05 ( )   3:05.37 (1:38.32)
 37 Filan, Anja               13 Wrat-CT              3:10.79    3:14.92
                                1:32.19 ( )   3:14.92 (1:42.73)
 38 Georgescu, Mary           13 Agua Swim Team-MR    3:24.43    3:20.77
                                1:37.86 ( )   3:20.77 (1:42.91)
 39 Bernstein, Leorah         13 LIAC-MR              3:23.66    3:24.95
                                1:36.47 ( )   3:24.95 (1:48.48)
 40 Field, Elizabeth          14 Wrat-CT              3:19.00    3:30.05
                                1:41.31 ( )   3:30.05 (1:48.74)
 41 Shi, Lucy                 13 Agua Swim Team-MR         NT    3:51.73
                1:55.11   3:51.73 (1:56.62)
 -- Purcell, Kelsey           13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 64  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Tom              14 LIAC-MR              2:07.24    2:08.51
                1:02.79   2:08.51 (1:05.72)
  2 Lane, Sean                14 LIAC-MR              2:11.03    2:10.35
                1:04.72   2:10.35 (1:05.63)
  3 Finnegan, Chris           13 LIAC-MR              2:09.36    2:10.48
                1:04.74   2:10.48 (1:05.74)
  4 Watson, Matt              13 Wrat-CT              2:11.25    2:11.76
                1:03.62   2:11.76 (1:08.14)
  5 Ahern, Michael            14 Express Swimming-MR  2:10.77    2:11.92
                1:04.52   2:11.92 (1:07.40)
  6 Pazmino, Mauro            14 Twisters-MR          2:16.46    2:16.01
                1:05.28   2:16.01 (1:10.73)
  7 Amato, Nick               14 LIAC-MR              2:13.60    2:16.69
                1:05.40   2:16.69 (1:11.29)
  8 Byrnes, TJ                14 MSC-MR               2:17.41    2:18.88
                1:07.65   2:18.88 (1:11.23)
  9 Yafayev, Vadim            13 Dolfins-AD           2:13.57    2:19.04
                1:06.76   2:19.04 (1:12.28)
 10 Johanson, Tim             14 Badger-MR            2:18.62    2:22.09
                1:07.78   2:22.09 (1:14.31)
 11 Wiederecht, Chris         13 Wrat-CT              2:19.32    2:22.92
                1:09.60   2:22.92 (1:13.32)
 12 Martinez-White, Naeem     14 Agua Swim Team-MR    2:26.99    2:25.88
                1:12.15   2:25.88 (1:13.73)
 13 Burke, Timmy              14 NY Sharks-MR         2:24.43    2:26.28
                1:09.65   2:26.28 (1:16.63)
 14 Preda, Anthony            13 Twisters-MR          2:25.92    2:28.38
                1:12.41   2:28.38 (1:15.97)
 15 Gleason, David            14 Agua Swim Team-MR    3:07.42    2:28.96
                2:34.94         2:28.96 ( )
 16 Grinalds, Andrew          13 Wrat-CT              2:28.17    2:29.19
                1:12.29   2:29.19 (1:16.90)
 17 Bennett, Paul             14 Middies-MR           2:17.69    2:30.81
                1:08.29   2:30.81 (1:22.52)
 18 Ragin, Gregory            13 OWA-MR               2:33.52    2:31.13
                1:14.17   2:31.13 (1:16.96)
 19 Oxstsin, Konstantin       14 DSC-MR               2:34.46    2:31.18
                1:11.88   2:31.18 (1:19.30)
 20 Polanco, Jose             13 Twisters-MR          2:29.42    2:32.06
                1:13.26   2:32.06 (1:18.80)
 21 Lee, John                 13 DSC-MR               2:29.17    2:34.43
                1:14.08   2:34.43 (1:20.35)
 22 Hoffman, Elijah           14 MSC-MR               2:33.49    2:34.67
                1:14.15   2:34.67 (1:20.52)
 23 Platow, Bart              13 Wrat-CT              2:33.80    2:34.94
                1:15.66   2:34.94 (1:19.28)
 24 D'Ortenzio, Michael       13 OWA-MR               2:20.54    2:36.33
                1:13.05   2:36.33 (1:23.28)
 25 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              2:44.35    2:36.51
                1:15.11   2:36.51 (1:21.40)
 26 Loechner, Tyler           13 Wrat-CT              2:36.79    2:37.15
                1:16.41   2:37.15 (1:20.74)
 27 Thomson, Matthew          13 Wrat-CT              2:50.94    2:43.91
                1:17.86   2:43.91 (1:26.05)
 28 Haghighi, Kevin           13 OWA-MR               2:56.16    2:44.51
                1:19.05   2:44.51 (1:25.46)
 29 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR         NT    2:48.68
                1:19.84   2:48.68 (1:28.84)
 30 Shavel, Cody              14 Wrat-CT              2:49.49    2:53.97
                1:18.48   2:53.97 (1:35.49)
 31 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    2:55.26
                1:22.43   2:55.26 (1:32.83)
 32 Shavel, Jared             13 Wrat-CT              2:59.77    3:00.46
                1:26.95   3:00.46 (1:33.51)

Event 65  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goldson, Liz              15 LIAC-MR              2:07.51    2:10.02
                1:02.63   2:10.02 (1:07.39)
  2 Lee, Aurora               15 Wrat-CT              2:12.15    2:12.88
                1:05.06   2:12.88 (1:07.82)
  3 Saad, Jackie              15 LIAC-MR              2:11.58    2:13.17
                1:04.45   2:13.17 (1:08.72)
  4 Dwyer, Shannon            15 Express Swimming-MR  2:10.81    2:13.99
                1:04.88   2:13.99 (1:09.11)
  5 Masterson, Keri           16 LIAC-MR              2:18.45    2:15.39
                1:06.08   2:15.39 (1:09.31)
  6 Kempton, Kristalynn       17 LIAC-MR              2:14.84    2:15.95
                1:06.46   2:15.95 (1:09.49)
  7 Hebrank, Hilary           16 Middies-MR           2:16.18    2:16.13
                1:06.63   2:16.13 (1:09.50)
  8 Tolan, Meagan             16 LIAC-MR              2:06.92    2:17.09
                1:06.36   2:17.09 (1:10.73)
  9 Koss, Keenan              16 Wrat-CT              2:16.00    2:17.15
                1:07.51   2:17.15 (1:09.64)
 10 Klein, Jackie             16 MSC-MR               2:14.54    2:17.21
                1:07.68   2:17.21 (1:09.53)
 11 Sullivan, Ellen           16 Express Swimming-MR  2:16.12    2:17.66
                1:07.23   2:17.66 (1:10.43)
 12 Ahern, Taryn              18 Express Swimming-MR  2:10.65    2:18.16
                2:18.29         2:18.16 ( )
 13 Greco, Stephanie          21 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.34
                1:07.77   2:18.34 (1:10.57)
 14 Brodt, Christina          15 LIAC-MR              2:11.79    2:18.35
                1:07.58   2:18.35 (1:10.77)
 15 McKenna, Clare            16 LIAC-MR              2:18.72    2:19.01
                1:08.71   2:19.01 (1:10.30)
 16 McMahon, Eilis            16 LIAC-MR              2:17.70    2:19.31
                1:08.67   2:19.31 (1:10.64)
 17 Ward, Anneka              19 Agua Swim Team-MR    2:14.53    2:19.44
                1:07.46   2:19.44 (1:11.98)
 18 Dwyer, Caitlin            15 Express Swimming-MR  2:16.83    2:19.61
                1:07.45   2:19.61 (1:12.16)
 19 Wollner, Margaret         16 Agua Swim Team-MR    2:17.46    2:20.14
                1:07.19   2:20.14 (1:12.95)
 20 Sullivan, Marykate        16 LIAC-MR              2:21.39    2:20.48
                1:08.69   2:20.48 (1:11.79)
 21 Leite, Karla              17 LIAC-MR              2:18.77    2:20.67
                1:07.99   2:20.67 (1:12.68)
 22 Skelos, Daphne            16 LIAC-MR              2:16.12    2:20.69
                1:08.23   2:20.69 (1:12.46)
 23 Liu, Lucy                 16 Agua Swim Team-MR    2:20.96    2:21.30
                1:08.69   2:21.30 (1:12.61)
 24 Lukasik, Brittany         16 Aqua Gems-MR         2:20.91    2:21.78
                1:08.21   2:21.78 (1:13.57)
 25 Balder, Jaclyn            15 Express Swimming-MR  2:20.77    2:21.90
                1:08.58   2:21.90 (1:13.32)
 26 Hetzel, Catherine         17 Met-Ed YMCA-NJ       2:17.41    2:22.12
 27 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:28.30    2:22.76
                1:08.86   2:22.76 (1:13.90)
 28 Skelos, Alexis            19 LIAC-MR              2:21.75    2:23.64
                1:10.95   2:23.64 (1:12.69)
 29 Caperna, Molly            16 LIAC-MR              2:23.15    2:24.42
                1:08.97   2:24.42 (1:15.45)
 30 Roseman, Alexandra        16 Agua Swim Team-MR    2:27.21    2:24.44
                1:08.89   2:24.44 (1:15.55)
 31 Fleckenstein, Karen       20 MSC-MR               2:12.98    2:24.68
                1:08.39   2:24.68 (1:16.29)
 32 Kemp, Victoria            16 MSC-MR               2:25.64    2:25.24
                1:10.49   2:25.24 (1:14.75)
 33 Palmeri, Stephanie        16 Express Swimming-MR  2:20.90    2:25.45
                1:10.19   2:25.45 (1:15.26)
 34 Kaliades, Dena            15 LIAC-MR              2:22.61    2:25.97
                1:11.75   2:25.97 (1:14.22)
 35 McNeely, Megan            15 Express Swimming-MR  2:24.83    2:27.18
                1:11.12   2:27.18 (1:16.06)
 36 Borsinger, Christine      17 NY Sharks-MR         2:27.63    2:27.24
 37 Coratti, Samantha         15 MSC-MR               2:21.45    2:27.32
                1:10.56   2:27.32 (1:16.76)
 38 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:27.51    2:27.70
                1:12.21   2:27.70 (1:15.49)
 39 Wallace, Melissa          15 Met-Ed YMCA-NJ       2:22.75    2:27.82
 40 Kretz, Sarah              15 LIAC-MR              2:27.41    2:27.86
                1:11.75   2:27.86 (1:16.11)
 41 Wong, Xiao-Lan            18 Met-Ed YMCA-NJ       2:25.66    2:27.94
                1:12.28   2:27.94 (1:15.66)
 42 Conroy, Jackie            15 LIAC-MR              2:25.80    2:28.66
                1:12.09   2:28.66 (1:16.57)
 43 Warner, Jamie             16 LIAC-MR              2:29.71    2:30.00
                1:12.45   2:30.00 (1:17.55)
 44 Tannenbaum, Sarah         16 Agua Swim Team-MR    2:23.34    2:30.03
                1:13.33   2:30.03 (1:16.70)
 45 Pirog, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:25.46    2:30.33
                1:12.74   2:30.33 (1:17.59)
 46 Stafford, Lindsey         16 UNLIA-MR             2:29.49    2:30.45
                1:12.43   2:30.45 (1:18.02)
 47 Boehm, Stacey             16 LIAC-MR              2:28.83    2:30.47
                1:13.84   2:30.47 (1:16.63)
 48 Crean, Kaitlin            16 Wrat-CT              2:25.51    2:30.68
                1:13.24   2:30.68 (1:17.44)
 49 Wallace, Meghan           17 Met-Ed YMCA-NJ       2:23.31    2:31.04
                1:11.74   2:31.04 (1:19.30)
 50 Coratti, Marissa          17 MSC-MR               2:27.72    2:34.25
                1:13.99   2:34.25 (1:20.26)
 51 Frey, Caroline            17 LIAC-MR              2:31.96    2:35.04
                1:11.55   2:35.04 (1:23.49)
 52 Herald, Rachel            16 Badger-MR            2:31.84    2:36.21
                1:15.39   2:36.21 (1:20.82)
 53 Slattery, Cailin          15 NY Sharks-MR         2:37.07    2:39.00
                1:16.04   2:39.00 (1:22.96)
 54 Solomianko, Marta         15 OWA-MR               2:43.26    2:40.64
                1:16.71   2:40.64 (1:23.93)
 55 Cinelli, Keri             15 NY Sharks-MR         2:48.04    2:42.52
                1:16.48   2:42.52 (1:26.04)
 56 Moriarty, Brianne         15 NY Sharks-MR         2:44.86    2:44.54
                1:19.41   2:44.54 (1:25.13)
 57 servello, Meghan          15 NY Sharks-MR         2:59.99    2:49.79
                1:22.94   2:49.79 (1:26.85)
 58 Kenny, Kyle               15 NY Sharks-MR         2:59.62    2:50.19
                1:23.06   2:50.19 (1:27.13)

Event 66  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Savulich, Bobby           16 Met-Ed YMCA-NJ       1:54.21    1:52.73
                  54.13     1:52.73 (58.60)
  2 Berg, Kyle                15 MSC-MR               2:01.67    2:04.63
                  59.60   2:04.63 (1:05.03)
  3 McLaughlin, Matthew       20 MSC-MR               2:07.01    2:04.93
                  59.77   2:04.93 (1:05.16)
  4 Wakefield, Kevin          16 Express Swimming-MR  2:00.16    2:05.55
                1:00.69   2:05.55 (1:04.86)
  5 Driscoll, Frisk           17 Wrat-CT              2:00.43    2:06.06
                1:01.53   2:06.06 (1:04.53)
  6 D'Errico, John            15 OWA-MR               2:03.98    2:06.41
                  59.93   2:06.41 (1:06.48)
  7 Smith, Bobby              15 LIAC-MR              2:06.14    2:06.54
                1:00.70   2:06.54 (1:05.84)
  8 Platow, Danny             15 Wrat-CT              2:05.10    2:06.86
                1:02.08   2:06.86 (1:04.78)
  9 Dunn, Michael             16 Wrat-CT              2:02.34    2:07.26
                1:03.01   2:07.26 (1:04.25)
 10 Yate, Jasper              15 LIAC-MR              2:10.03    2:07.51
                1:02.76   2:07.51 (1:04.75)
 11 Frawley III, Bobby        15 OWA-MR               2:09.56    2:07.58
                1:02.46   2:07.58 (1:05.12)
 12 Stathopoulos, Cary        16 Agua Swim Team-MR    2:06.87    2:08.40
                1:02.43   2:08.40 (1:05.97)
 13 Hasty, William            17 Agua Swim Team-MR    2:06.07    2:08.42
                1:02.99   2:08.42 (1:05.43)
 14 Amato, Chris              17 LIAC-MR              2:04.20    2:08.73
                1:02.71   2:08.73 (1:06.02)
 15 Eltahawy, Noor            15 LIAC-MR              2:07.17    2:09.25
                1:01.58   2:09.25 (1:07.67)
 16 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR              2:10.26    2:09.86
                1:02.61   2:09.86 (1:07.25)
 17 Olsen, Ryan               18 Aqua Gems-MR         2:02.35    2:10.16
                1:01.36   2:10.16 (1:08.80)
 18 Swensen, Dan              15 LIAC-MR              2:11.88    2:10.25
                1:03.37   2:10.25 (1:06.88)
 19 Johnson, Richard          17 Middies-MR           2:05.39    2:11.51
                1:03.95   2:11.51 (1:07.56)
 20 Pellegrino, Francesco     17 UNAT-MR              2:08.56    2:12.26
                1:02.91   2:12.26 (1:09.35)
 21 Ziplow, Jason             16 OWA-MR               2:09.67    2:12.97
                1:04.46   2:12.97 (1:08.51)
 22 McLaughlin, Michael       20 MSC-MR               2:08.53    2:15.42
                1:06.26   2:15.42 (1:09.16)
 23 Gerlach, Matt             17 LIAC-MR              2:07.07    2:15.67
                1:06.76   2:15.67 (1:08.91)
 24 Kempton, Tom              15 LIAC-MR              2:17.64    2:16.11
                1:06.74   2:16.11 (1:09.37)
 25 Sadovski, Stanislav       15 DSC-MR               2:11.34    2:18.38
                1:05.65   2:18.38 (1:12.73)
 26 Dorfman, Jake             15 NY Sharks-MR         2:13.80    2:19.59
                1:07.34   2:19.59 (1:12.25)
 27 Culmsee, Marcus           33 MSC-MR               2:18.07    2:19.64
                1:08.33   2:19.64 (1:11.31)
 28 Jewitt, Tulley            16 ASSC-MR              1:58.00    2:20.76
                1:05.19   2:20.76 (1:15.57)
 29 Kopot, Andrey             15 Agua Swim Team-MR    2:17.14    2:21.36
                1:08.14   2:21.36 (1:13.22)
 29 Green, Brian              17 Met-Ed YMCA-NJ       2:26.34    2:21.36
                1:08.11   2:21.36 (1:13.25)
 31 Lee, An-shih              17 OWA-MR               2:22.21    2:21.60
                1:07.75   2:21.60 (1:13.85)
 32 Morgan, Nicholas          16 Agua Swim Team-MR    2:20.77    2:21.73
                1:08.64   2:21.73 (1:13.09)
 33 Rueda, Andres             17 Agua Swim Team-MR         NT    2:22.92
                1:08.57   2:22.92 (1:14.35)
 34 Lynch, Joe                15 Express Swimming-MR  2:15.99    2:23.27
                1:08.85   2:23.27 (1:14.42)
 35 Reynoso, BJ               15 Agua Swim Team-MR    2:23.86    2:23.80
                1:07.65   2:23.80 (1:16.15)
 36 DiDonato, Michael         16 OWA-MR               2:23.14    2:24.86
                1:11.43   2:24.86 (1:13.43)
 37 Molinelli, Joseph         15 OWA-MR               2:32.13    2:30.31
                1:11.45   2:30.31 (1:18.86)
 38 Goodrich, Robert          16 OWA-MR               2:27.60    2:33.70
                1:14.26   2:33.70 (1:19.44)
 39 Ono, James                16 MSC-MR               2:38.00    2:33.73
                1:14.41   2:33.73 (1:19.32)
 40 Reidy, Colin              16 LIAC-MR              2:50.00    2:42.21
                1:12.84   2:42.21 (1:29.37)
 -- O'Donnell, Peter          15 NY Sharks-MR         2:21.94         DQ
                1:09.14        DQ (1:13.93)
 -- Fitzgerald, Reid          15 Agua Swim Team-MR    2:12.00         DQ
                1:06.88        DQ (1:09.71)

Event 67  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Tricia         14 OWA-MR               5:20.62    5:23.05
                1:14.35   2:38.29 (1:23.94)   4:11.20 (1:32.91)   5:23.05 (1:11.85)
  2 Gruendel, Kerry           14 Badger-MR            5:27.31    5:24.77
                1:14.03   2:37.64 (1:23.61)   4:10.12 (1:32.48)   5:24.77 (1:14.65)
  3 Derlath, Erica            13 Express Swimming-MR  5:24.49    5:27.85
                1:16.07   2:40.87 (1:24.80)   4:15.61 (1:34.74)   5:27.85 (1:12.24)
  4 Sheridan, Nicole          14 LIAC-MR              5:40.30    5:32.51
                1:19.38   2:47.55 (1:28.17)   4:17.65 (1:30.10)   5:32.51 (1:14.86)
  5 Christie, Alison          14 Met-Ed YMCA-NJ       5:33.45    5:33.09
                1:14.01   2:43.04 (1:29.03)   4:19.77 (1:36.73)   5:33.09 (1:13.32)
  6 Hetzel, Alexa             14 Met-Ed YMCA-NJ       5:26.96    5:38.79
                1:21.60   2:51.55 (1:29.95)   4:24.31 (1:32.76)   5:38.79 (1:14.48)
  7 Daly, Jenna               14 LIAC-MR              5:36.48    5:42.42
                1:17.64   2:48.59 (1:30.95)   4:29.59 (1:41.00)   5:42.42 (1:12.83)
  8 Dwyer, Brianne            13 Express Swimming-MR  6:04.44    5:54.25
                1:27.58   2:57.31 (1:29.73)   4:35.48 (1:38.17)   5:54.25 (1:18.77)
  9 Wong, Xiao-Xiang          14 Met-Ed YMCA-NJ       5:48.91    5:56.47
                1:20.35   2:55.54 (1:35.19)   4:38.29 (1:42.75)   5:56.47 (1:18.18)
 10 Berg, Shea                13 MSC-MR               5:59.75    5:57.05
                1:22.87   2:51.24 (1:28.37)   4:38.24 (1:47.00)   5:57.05 (1:18.81)
 11 Hartford, Laura           14 Express Swimming-MR  5:58.20    6:06.54
                1:25.50   2:59.13 (1:33.63)   4:45.91 (1:46.78)   6:06.54 (1:20.63)
 12 Janowski, Mary-Elyse      14 OWA-MR               6:03.22    6:10.22
                1:26.06   3:04.43 (1:38.37)   4:48.48 (1:44.05)   6:10.22 (1:21.74)
 13 Peng, Belle               13 OWA-MR               6:13.26    6:20.70
                1:33.42   3:14.47 (1:41.05)   4:58.63 (1:44.16)   6:20.70 (1:22.07)
 14 Erickson, Abigayle        13 Agua Swim Team-MR         NT    6:21.49
                1:34.16   3:11.83 (1:37.67)   4:59.35 (1:47.52)   6:21.49 (1:22.14)
 15 Wiedecker, Morgan         13 Met-Ed YMCA-NJ       6:53.41    6:24.51
                1:31.41   3:11.87 (1:40.46)   5:02.25 (1:50.38)   6:24.51 (1:22.26)

Event 68  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Neill, Tom              14 LIAC-MR              5:04.01    5:10.16
                1:11.60   2:33.10 (1:21.50)   4:03.59 (1:30.49)   5:10.16 (1:06.57)
  2 Finnegan, Chris           13 LIAC-MR              5:15.40    5:15.43
                1:14.95   2:34.68 (1:19.73)   4:08.25 (1:33.57)   5:15.43 (1:07.18)
  3 Jacobson, Matt            14 Badger-MR            5:10.57    5:19.37
                1:09.54   2:32.75 (1:23.21)   4:05.28 (1:32.53)   5:19.37 (1:14.09)
  4 Lane, Sean                14 LIAC-MR              5:31.66    5:24.87
                1:17.43   2:41.87 (1:24.44)   4:16.08 (1:34.21)   5:24.87 (1:08.79)
  5 Watson, Matt              13 Wrat-CT              5:35.09    5:36.11
                1:16.91   2:40.52 (1:23.61)   4:22.96 (1:42.44)   5:36.11 (1:13.15)
  6 Alejandro, Steffen        13 OWA-MR               5:48.27    5:39.65
                1:24.07   2:53.25 (1:29.18)   4:22.17 (1:28.92)   5:39.65 (1:17.48)
  7 Wiederecht, Chris         13 Wrat-CT              5:33.41    5:40.27
                1:13.49   2:41.39 (1:27.90)   4:23.51 (1:42.12)   5:40.27 (1:16.76)
  8 Smith, Kendall            13 Express Swimming-MR  5:47.04    5:51.13
                1:23.25   2:53.61 (1:30.36)   4:35.70 (1:42.09)   5:51.13 (1:15.43)
  9 Gleason, David            14 Agua Swim Team-MR         NT    6:11.11
                1:26.42   2:57.71 (1:31.29)   4:51.35 (1:53.64)   6:11.11 (1:19.76)

Event 69  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lee, Aurora               15 Wrat-CT              5:02.43    5:14.48
                1:11.78   2:33.20 (1:21.42)   4:04.59 (1:31.39)   5:14.48 (1:09.89)
  2 Wollner, Margaret         16 Agua Swim Team-MR    5:15.58    5:22.06
                1:11.56   2:36.19 (1:24.63)   4:09.41 (1:33.22)   5:22.06 (1:12.65)
  3 Klein, Jackie             16 MSC-MR               5:20.58    5:24.41
                1:13.07   2:39.46 (1:26.39)   4:11.15 (1:31.69)   5:24.41 (1:13.26)
  4 Ahern, Taryn              18 Express Swimming-MR  5:10.08    5:26.45
                1:15.50   2:41.64 (1:26.14)   4:14.16 (1:32.52)   5:26.45 (1:12.29)
  5 Koss, Keenan              16 Wrat-CT              5:13.64    5:29.76
                1:13.92   2:42.19 (1:28.27)   4:17.62 (1:35.43)   5:29.76 (1:12.14)
  6 Healey, Vivian            16 Agua Swim Team-MR    5:30.82    5:29.77
                1:13.12   2:46.55 (1:33.43)   4:15.87 (1:29.32)   5:29.77 (1:13.90)
  7 Saad, Jackie              15 LIAC-MR              5:29.68    5:31.13
                1:16.20   2:47.24 (1:31.04)   4:22.69 (1:35.45)   5:31.13 (1:08.44)
  8 Tolan, Meagan             16 LIAC-MR              5:16.75    5:32.18
                1:18.47   2:46.29 (1:27.82)   4:23.78 (1:37.49)   5:32.18 (1:08.40)
  9 McKenna, Clare            16 LIAC-MR              5:21.13    5:32.42
                1:12.66   2:39.73 (1:27.07)   4:20.54 (1:40.81)   5:32.42 (1:11.88)
 10 Dwyer, Shannon            15 Express Swimming-MR  5:18.60    5:33.16
 11 Dwyer, Caitlin            15 Express Swimming-MR  5:26.92    5:36.81
                1:19.64   2:47.53 (1:27.89)   4:22.77 (1:35.24)   5:36.81 (1:14.04)
 12 Sullivan, Ellen           16 Express Swimming-MR  5:37.14    5:38.88
                1:19.68   2:52.41 (1:32.73)   4:26.49 (1:34.08)   5:38.88 (1:12.39)
 13 Torro, Melissa            15 Met-Ed YMCA-NJ       6:07.66    5:50.83
                1:24.11   2:51.85 (1:27.74)   4:31.45 (1:39.60)   5:50.83 (1:19.38)
 14 Pirog, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    5:56.86    5:52.20
                1:21.14   2:53.37 (1:32.23)   4:37.56 (1:44.19)   5:52.20 (1:14.64)
 15 Lukasik, Brittany         16 Aqua Gems-MR         5:49.29    5:52.78
                1:22.63   2:58.31 (1:35.68)   4:39.08 (1:40.77)   5:52.78 (1:13.70)
 16 Palmeri, Stephanie        16 Express Swimming-MR  5:38.55    5:55.97
                1:18.54   2:52.68 (1:34.14)   4:39.26 (1:46.58)   5:55.97 (1:16.71)
 17 Kemp, Victoria            16 MSC-MR               5:41.64    5:56.60
                1:19.57   2:51.64 (1:32.07)   4:38.07 (1:46.43)   5:56.60 (1:18.53)
 18 Stafford, Lindsey         16 UNLIA-MR             5:54.00    6:18.04
                1:33.52   3:11.54 (1:38.02)   4:57.65 (1:46.11)   6:18.04 (1:20.39)
 19 Ramos, Angelica           15 Agua Swim Team-MR         NT    6:35.52
                1:37.16   3:16.47 (1:39.31)   5:05.55 (1:49.08)   6:35.52 (1:29.97)

Event 70  Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Bobby              15 LIAC-MR              4:58.18    4:57.61
  2 Stathopoulos, Cary        16 Agua Swim Team-MR    5:03.49    5:01.31
                1:09.00   2:25.83 (1:16.83)   3:54.18 (1:28.35)   5:01.31 (1:07.13)
  3 Dunn, Michael             16 Wrat-CT              4:49.51    5:02.25
                1:09.64   2:27.15 (1:17.51)   3:57.58 (1:30.43)   5:02.25 (1:04.67)
  4 Driscoll, Frisk           17 Wrat-CT              4:54.61    5:02.45
                1:10.11   2:28.36 (1:18.25)   3:58.42 (1:30.06)   5:02.45 (1:04.03)
  5 Eltahawy, Noor            15 LIAC-MR              5:00.60    5:04.04
                1:06.57   2:25.23 (1:18.66)   3:55.88 (1:30.65)   5:04.04 (1:08.16)
  6 Berg, Kyle                15 MSC-MR               4:53.72    5:06.41
                1:08.11   2:26.73 (1:18.62)   3:57.15 (1:30.42)   5:06.41 (1:09.26)
  7 Dent, Rog                 15 LIAC-MR              5:15.42    5:07.67
                1:11.56   2:32.60 (1:21.04)   3:55.29 (1:22.69)   5:07.67 (1:12.38)
  8 Platow, David             17 Wrat-CT              4:58.31    5:10.58
                1:08.32   2:33.37 (1:25.05)   3:59.10 (1:25.73)   5:10.58 (1:11.48)
  9 Platow, Danny             15 Wrat-CT              4:56.74    5:14.74
                1:14.12   2:33.94 (1:19.82)   4:04.92 (1:30.98)   5:14.74 (1:09.82)
 10 Gerlach, Matt             17 LIAC-MR              4:56.01    5:15.81
                1:13.18   2:35.73 (1:22.55)   4:07.14 (1:31.41)   5:15.81 (1:08.67)
 11 Wakefield, Kevin          16 Express Swimming-MR  5:10.87    5:21.66
                1:11.47   2:36.10 (1:24.63)   4:12.78 (1:36.68)   5:21.66 (1:08.88)
 12 Frawley III, Bobby        15 OWA-MR               6:04.22    5:22.59
                1:15.83   2:42.69 (1:26.86)   4:13.42 (1:30.73)   5:22.59 (1:09.17)
 13 Swensen, Dan              15 LIAC-MR              5:25.79    5:25.20
                1:14.32   2:33.46 (1:19.14)   4:17.20 (1:43.74)   5:25.20 (1:08.00)
 14 Kopczynski, Konrad        15 NYCC-MR              5:27.19    5:42.96
                1:14.98   2:43.78 (1:28.80)   4:28.84 (1:45.06)   5:42.96 (1:14.12)
 15 Kopot, Andrey             15 Agua Swim Team-MR    5:38.79    5:46.35
                1:17.18   2:43.51 (1:26.33)   4:25.70 (1:42.19)   5:46.35 (1:20.65)

Event 71  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:14.85    2:15.60
                1:04.11   2:15.60 (1:11.49)
  2 Nugent, Susan             12 OWA-MR               2:24.44    2:24.60
                1:12.07   2:24.60 (1:12.53)
  3 Festa, Julia              12 LIAC-MR              2:25.52    2:24.94
                1:09.20   2:24.94 (1:15.74)
  4 Tobin, Casey              11 Badger-MR            2:30.46    2:26.04
                1:13.67   2:26.04 (1:12.37)
  5 Lazare, Libby             12 Badger-MR            2:37.98    2:39.01
                1:16.99   2:39.01 (1:22.02)
  6 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               2:35.62    2:40.20
                1:17.98   2:40.20 (1:22.22)
  7 Watson, Katie             12 MSC-MR               2:52.73    2:40.74
                                1:19.76 ( )   2:40.74 (1:20.98)
  8 Munz, Brenna              12 MSC-MR               2:41.06    2:42.08
                                1:20.03 ( )   2:42.08 (1:22.05)
  9 Schlichte, Sarah          12 LIAC-MR              2:40.99    2:42.77
                                1:19.08 ( )   2:42.77 (1:23.69)
 10 McGuire, Christine        11 Badger-MR            2:43.67    2:44.43
                                1:20.84 ( )   2:44.43 (1:23.59)
 11 Cooke, Farrell            11 Badger-MR            2:34.76    2:44.95
                1:17.22   2:44.95 (1:27.73)
 12 Herold, Eve               12 Badger-MR            2:40.00    2:46.63
                1:20.79   2:46.63 (1:25.84)
 13 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                3:04.93    2:47.60
                1:19.99   2:47.60 (1:27.61)
 14 Aiello, Jennifer          11 MSC-MR               2:44.26    2:48.39
                                1:22.11 ( )   2:48.39 (1:26.28)
 15 Parmiter, Lindsey         12 Express Swimming-MR  2:47.84    2:48.96
                                1:20.32 ( )   2:48.96 (1:28.64)
 16 Lee, Jenny                11 DSC-MR               2:57.71    2:50.90
                                1:22.69 ( )   2:50.90 (1:28.21)
 17 Henry, Elizabeth          12 OWA-MR               3:09.23    2:51.28
                1:24.99   2:51.28 (1:26.29)
 18 Cyrus, Kimberly           11 Agua Swim Team-MR    2:55.15    2:52.69
                                1:22.99 ( )   2:52.69 (1:29.70)
 19 Warren, Frances           11 Express Swimming-MR  3:01.83    2:57.26
                1:26.43   2:57.26 (1:30.83)
 20 Madalena, Kathryn         11 Express Swimming-MR  3:03.16    3:00.21
                1:27.40   3:00.21 (1:32.81)
 21 Olsen, Ashley             11 Aqua Gems-MR         2:58.67    3:04.13
                1:25.96   3:04.13 (1:38.17)
 22 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          3:25.84    3:08.80
                1:31.41   3:08.80 (1:37.39)
 23 Fishman, Leah             12 OWA-MR               3:30.37    3:12.07
                1:31.28   3:12.07 (1:40.79)
 24 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR          3:15.00    3:12.43
                1:32.64   3:12.43 (1:39.79)
 25 Ary, Katelyn              11 Agua Swim Team-MR         NT    3:16.79
                                1:34.81 ( )   3:16.79 (1:41.98)
 26 Maisel, Amanda            11 Agua Swim Team-MR         NT    3:25.65
                                1:37.24 ( )   3:25.65 (1:48.41)
 27 Illescas, Bridget         11 Agua Swim Team-MR    3:31.22    3:27.76
                                1:42.91 ( )   3:27.76 (1:44.85)

Event 72  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam               12 LIAC-MR              2:15.90    2:15.06
                1:03.62   2:15.06 (1:11.44)
  2 Derlath, Jonathan         12 Express Swimming-MR  2:22.13    2:20.00
                1:08.14   2:20.00 (1:11.86)
  3 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          2:30.52    2:25.27
                1:10.03   2:25.27 (1:15.24)
  4 Feeley, Ryan              12 Badger-MR            2:23.90    2:26.12
                1:09.91   2:26.12 (1:16.21)
  5 O'Neill, Brian            12 LIAC-MR              2:29.44    2:31.58
                1:11.99   2:31.58 (1:19.59)
  6 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          2:29.53    2:34.55
                1:12.98   2:34.55 (1:21.57)
  7 Lavery, Brendan           11 NY Sharks-MR         2:44.85    2:37.15
                                1:16.64 ( )   2:37.15 (1:20.51)
  8 Dempsey, Lukas            11 Agua Swim Team-MR    2:36.99    2:38.38
                1:16.72   2:38.38 (1:21.66)
  9 Oxstsin, Pavel            11 DSC-MR               2:40.19    2:39.60
                                1:18.62 ( )   2:39.60 (1:20.98)
 10 Lee, Joe                  12 DSC-MR               2:37.87    2:41.11
                                1:15.73 ( )   2:41.11 (1:25.38)
 11 Sacoto, Maxwell           12 Twisters-MR          2:49.36    2:41.18
                                1:17.83 ( )   2:41.18 (1:23.35)
 12 Corrigan, Chris           11 OWA-MR               2:50.46    2:41.37
                                1:18.61 ( )   2:41.37 (1:22.76)
 13 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR          2:39.71    2:43.74
                                1:21.06 ( )   2:43.74 (1:22.68)
 14 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         2:47.75    2:46.43
                                1:19.23 ( )   2:46.43 (1:27.20)
 15 Malychev, Peter           11 DSC-MR               3:14.29    2:48.80
                1:20.24   2:48.80 (1:28.56)
 16 Kunze, Ian                11 NYCC-MR              2:34.50    2:49.31
                1:22.50   2:49.31 (1:26.81)
 17 Flynn, Thomas             12 Agua Swim Team-MR         NT    2:49.78
                                1:19.33 ( )   2:49.78 (1:30.45)
 18 Murphy, Thomas            11 OWA-MR               3:09.63    2:54.86
                1:22.73   2:54.86 (1:32.13)
 19 Sheffrey, Harold          12 Agua Swim Team-MR    3:01.16    2:56.28
                1:22.04   2:56.28 (1:34.24)
 20 Ferrara, Ian              11 Badger-MR            2:53.92    3:01.54
                                1:27.54 ( )   3:01.54 (1:34.00)
 21 Grunewald, Luke           11 NBS-MR               3:00.68    3:03.15
                1:27.04   3:03.15 (1:36.11)
 22 Goutzounis, Peter         12 LIAC-MR              3:08.11    3:03.52
                1:27.61   3:03.52 (1:35.91)
 23 Poblador, Jason           12 OWA-MR               3:19.22    3:03.59
                                1:25.73 ( )   3:03.59 (1:37.86)
 24 Thompson, Philip          11 GAEL-MR              3:10.76    3:09.36
                1:30.18   3:09.36 (1:39.18)
 25 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR         NT    3:37.05
                                1:46.50 ( )   3:37.05 (1:50.55)

Event 73  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR          2:34.29    2:32.69
                                1:11.83 ( )   2:32.69 (1:20.86)
  2 Kessler, Rachel            9 Badger-MR            2:42.32    2:41.68
                                1:18.42 ( )   2:41.68 (1:23.26)
  3 O'Neill, Kelly            10 Badger-MR            2:44.07    2:42.08
  4 Johanson, Kelly           10 Badger-MR            2:50.02    2:42.76
                                1:19.45 ( )   2:42.76 (1:23.31)
  5 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    2:49.96    2:46.38
                                1:18.68 ( )   2:46.38 (1:27.70)
  6 Hoffman, Shekinah         10 MSC-MR               2:51.68    2:46.67
                                1:21.52 ( )   2:46.67 (1:25.15)
  7 Neal, Lia                  9 Agua Swim Team-MR    2:54.80    2:49.14
                                1:23.69 ( )   2:49.14 (1:25.45)
  8 Cho, Rachel                9 UNLIA-MR             2:53.00    2:49.45
  9 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  3:06.22    2:50.77
                1:22.64   2:50.77 (1:28.13)
 10 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR          2:59.27    2:50.95
                1:22.86   2:50.95 (1:28.09)
 11 Friese, Brittany           9 NBS-MR               3:13.65    2:53.32
                1:23.24   2:53.32 (1:30.08)
 12 Bailey, Brittany           8 Badger-MR                 NT    2:57.12
                                1:24.12 ( )   2:57.12 (1:33.00)
 13 Reynoso, Jessica           9 Agua Swim Team-MR         NT    3:02.13
                                1:22.75 ( )   3:02.13 (1:39.38)
 14 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  3:42.69    3:09.50
                1:33.44   3:09.50 (1:36.06)
 15 Squillante, Lindsey       10 GAEL-MR              3:21.99    3:14.08
                1:32.12   3:14.08 (1:41.96)
 16 Henry, Olivia              9 OWA-MR               3:30.54    3:17.77
                1:36.31   3:17.77 (1:41.46)
 17 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR          3:20.00    3:21.49
                1:34.85   3:21.49 (1:46.64)
 18 Fuchs, Amanda              9 Agua Swim Team-MR         NT    3:28.21
                                1:36.94 ( )   3:28.21 (1:51.27)
 19 Betzios, Alexandra         8 OWA-MR                    NT    3:42.43
                1:45.76   3:42.43 (1:56.67)

Event 74  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hughes, Kevin             10 Badger-MR            2:33.05    2:31.56
                                1:13.90 ( )   2:31.56 (1:17.66)
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         2:37.61    2:37.70
                                1:16.85 ( )   2:37.70 (1:20.85)
  3 Johnson, Grant             9 Badger-MR            2:44.78    2:40.76
                                1:19.65 ( )   2:40.76 (1:21.11)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:38.47    2:41.03
  5 Peng, Didi                10 OWA-MR               2:40.88    2:47.02
                                1:20.18 ( )   2:47.02 (1:26.84)
  6 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  3:10.00    2:48.05
                1:21.67   2:48.05 (1:26.38)
  7 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.48
                                1:18.26 ( )   2:52.48 (1:34.22)
  8 Ehret, Jack                9 Aqua Gems-MR         2:57.99    2:54.92
                                1:25.45 ( )   2:54.92 (1:29.47)
  9 Tobin, John                9 Badger-MR            2:56.20    2:55.66
 10 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         3:03.18    2:55.80
                1:22.83   2:55.80 (1:32.97)
 11 Eid, Alex                 10 Badger-MR            2:58.41    2:56.12
                1:23.22   2:56.12 (1:32.90)
 12 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR         NT    2:56.41
 13 Sack, Danny               10 OWA-MR               2:55.24    3:00.47
                                1:27.38 ( )   3:00.47 (1:33.09)
 14 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               3:16.18    3:05.26
                1:30.15   3:05.26 (1:35.11)
 15 Reich, Joseph             10 Agua Swim Team-MR         NT    3:08.37
                                1:25.92 ( )   3:08.37 (1:42.45)
 16 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  3:30.00    3:14.40
                1:29.39   3:14.40 (1:45.01)
 17 Rookwood Jr., William      8 HS-MR                3:19.00    3:29.54
                1:37.23   3:29.54 (1:52.31)
 18 Morgan, Joesph             9 NBS-MR               3:15.99    3:32.21
                1:43.12   3:32.21 (1:49.09)

Event 75  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:09.37    1:07.38
  2 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR          1:20.99    1:18.24
  3 Ehret, Jane               12 Aqua Gems-MR         1:17.95    1:18.74
  4 Nugent, Susan             12 OWA-MR               1:18.66    1:19.55
  5 Tobin, Casey              11 Badger-MR            1:21.73    1:20.22
  6 Owens, Amanda             11 Badger-MR            1:17.79    1:21.03
  7 Shanja, Arbra             12 Tty-MR               1:18.12    1:21.13
  8 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               1:25.23    1:22.01
  9 Warren, Michelle          12 WISC-MR              1:16.80    1:22.39
 10 Sepe, Lauren              11 GAEL-MR              1:26.70    1:23.48
 11 Lazare, Libby             12 Badger-MR            1:27.05    1:27.25
 12 Aiello, Jennifer          11 MSC-MR               1:24.58    1:28.49
 13 Caracciolo, Bianca        12 LIAC-MR              1:31.84    1:29.48
 14 Watson, Katie             12 MSC-MR               1:30.36    1:30.30
 15 Herold, Eve               12 Badger-MR            1:28.56    1:30.93
 16 Roldan, Fransheska        11 NBS-MR               1:24.38    1:31.09
 17 Schlichte, Sarah          12 LIAC-MR              1:40.10    1:33.36
 18 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR            1:32.04    1:36.08
 19 Jen, Elizabeth            12 Middies-MR           1:39.35    1:38.35
 20 Warren, Frances           11 Express Swimming-MR  1:39.12    1:44.42
 21 Munz, Brenna              12 MSC-MR               1:39.32    1:45.39
 22 Torre, Brittany           12 LIAC-MR              1:45.18    1:46.21
 23 Mikulas, Sara             12 LIAC-MR              1:55.61    1:52.61
 -- Burke, Meaghan            11 NY Sharks-MR         1:47.12         DQ

Event 76  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam               12 LIAC-MR              1:08.05    1:08.83
  2 Feeley, Ryan              12 Badger-MR            1:16.38    1:18.64
  3 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:15.64    1:19.69
  4 Dempsey, Lukas            11 Agua Swim Team-MR    1:26.20    1:21.55
  5 O'Neill, Brian            12 LIAC-MR              1:18.28    1:22.61
  6 Sacoto, Maxwell           12 Twisters-MR          1:23.65    1:23.91
  7 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR  1:21.34    1:23.95
  8 Lavery, Brendan           11 NY Sharks-MR         1:29.36    1:25.92
  9 Kunze, Ian                11 NYCC-MR              1:28.46    1:27.07
 10 Ballon, Carlos            12 LIAC-MR              1:33.00    1:28.50
 11 Poblador, Jason           12 OWA-MR               1:44.16    1:28.56
 12 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR           1:30.26    1:28.72
 13 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR          1:23.96    1:29.32
 14 Martinez, Keannu          11 Twisters-MR          1:29.25    1:29.48
 15 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR           1:28.39    1:31.59
 16 Bennett, Aarron           11 Middies-MR           1:23.96    1:32.48
 17 Powers-young, Sean        12 Badger-MR            1:36.94    1:33.77
 18 Sheffrey, Harold          12 Agua Swim Team-MR    1:44.86    1:39.02
 -- Corrigan, Chris           11 OWA-MR               1:36.52         DQ

Event 77  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         10 MSC-MR               1:27.16    1:27.59
  2 O'Neill, Kelly            10 Badger-MR            1:26.04    1:28.63
  3 Boyko, Emily               9 MSC-MR               1:33.59    1:30.56
  4 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR    1:34.03    1:32.65
  5 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.98
  6 Pear, Alex                10 Badger-MR            1:38.55    1:37.03
  7 Lee, Abigail              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.65
 -- Nuszer, Erin               9 UNLIA-MR             1:36.87         DQ
 -- Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:43.59         DQ

Event 78  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha             10 Badger-MR            1:25.00    1:22.80
  2 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:34.00    1:26.89
  3 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR  1:33.95    1:29.10
  4 Goetz, Matthew            10 WISC-MR              1:26.96    1:29.22
  5 Yamout, Nader             10 Twisters-MR          1:37.08    1:37.45
  6 Stuart, Ian               10 Aqua Gems-MR         1:41.01    1:40.46
  7 Eid, Alex                 10 Badger-MR            1:36.47    1:48.31
  8 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:42.79    1:48.57
  9 Rueda, Diego               9 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.07
 10 Shiraishi, Sora            9 Middies-MR           1:59.40    1:49.40
 -- Dong, Richard              8 Twisters-MR          1:50.00         DQ

Event 79  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  37.16      37.15
  2 Festa, Julia              12 LIAC-MR                37.37      37.37
  3 Manning, Lauren           11 Middies-MR             37.77      37.51
  4 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR            37.20      37.90
  5 Roldan, Fransheska        11 NBS-MR                 36.76      37.96
  6 McGuire, Christine        11 Badger-MR              38.01      37.97
  7 Pazmino, Sara             12 Twisters-MR            37.03      38.23
  8 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 37.66      38.36
  9 Owens, Amanda             11 Badger-MR              36.97      38.37
 10 Sepe, Lauren              11 GAEL-MR                38.40      38.39
 11 Fink, Ericka              11 Middies-MR             38.61      38.89
 12 Aiello, Jennifer          11 MSC-MR                 39.55      40.49
 13 Watson, Katie             12 MSC-MR                 39.84      40.55
 14 Cyrus, Kimberly           11 Agua Swim Team-MR      46.56      40.97
 15 Maher, Nadine             12 NY Sharks-MR           49.02      41.00
 16 Henry, Elizabeth          12 OWA-MR                 46.44      41.03
 17 Cooke, Farrell            11 Badger-MR              40.55      41.49
 18 Rudolph, Holly            12 Express Swimming-MR    42.87      43.20
 19 Caracciolo, Bianca        12 LIAC-MR                42.00      43.58
 20 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             42.50      43.85
 21 Lee, Jenny                11 DSC-MR                 43.48      44.15
 22 Burke, Meaghan            11 NY Sharks-MR           46.02      44.48
 23 Jen, Elizabeth            12 Middies-MR             45.22      44.77
 24 Heisler, Lucy             12 Agua Swim Team-MR      43.50      45.59
 25 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR            48.83      45.80
 26 Wong, Stephanie           12 Twisters-MR            48.00      45.92
 27 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR            45.17      46.01
 28 Chen, Vicki               11 Unattached                NT      46.28
 29 Cheung, Donna             11 Express Swimming-MR    54.92      46.40
 30 Torre, Brittany           12 LIAC-MR                50.10      46.69
 31 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR              42.67      47.27
 32 Olsen, Emily              11 Aqua Gems-MR           45.43      47.75
 33 Kakani, Pragya            12 LIAC-MR                47.02      49.40
 34 Mikulas, Sara             12 LIAC-MR                48.61      49.85
 35 Fishman, Leah             12 OWA-MR                 47.10      50.00
 36 Burdi, Marissa            11 Express Swimming-MR    51.33      51.94
 37 Illescas, Bridget         11 Agua Swim Team-MR      54.39      52.50
 38 Darabundit, Magica        11 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:00.25

Event 80  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            36.52      36.56
  2 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR             37.43      37.29
  3 Bennett, Aarron           11 Middies-MR             37.15      37.72
  4 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             37.60      38.30
  5 Sacoto, Maxwell           12 Twisters-MR            38.66      38.45
  6 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR    38.27      39.55
  7 Dempsey, Lukas            11 Agua Swim Team-MR      39.85      39.71
  8 Ballon, Carlos            12 LIAC-MR                46.06      41.00
  9 Lee, Joe                  12 DSC-MR                 40.52      41.12
 10 Jiran, Monte              11 WISC-MR                41.37      41.45
 11 Oxstsin, Pavel            11 DSC-MR                 42.03      41.90
 12 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR           43.49      41.97
 13 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR            41.20      42.21
 14 Sheffrey, Harold          12 Agua Swim Team-MR      46.43      42.31
 15 Flynn, Thomas             12 Agua Swim Team-MR      43.03      42.56
 16 Tu, Jason                 11 Unattached                NT      42.96
 17 Walker, Elijah            12 LIAC-MR                42.29      43.60
 18 Bernstein, Mitchell       12 LIAC-MR                49.11      44.00
 19 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    44.47      44.35
 20 Park, Jay                 11 UNLIA-MR               48.54      44.40
 21 Grunewald, Luke           11 NBS-MR                 45.78      45.14
 21 Cornyn, Shane             11 Middies-MR             47.00      45.14
 23 Powers-young, Sean        12 Badger-MR              49.18      46.37
 24 Murphy, Thomas            11 OWA-MR                 45.44      46.65
 25 Goutzounis, Peter         12 LIAC-MR                46.61      46.86
 26 Ferrara, Ian              11 Badger-MR              43.68      47.08
 27 Zhou, Richard             11 Unattached                NT      47.34
 28 Lau, Steven               12 Twisters-MR            40.00      49.50
 29 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR         NT      49.55
 30 Thompson, Philip          11 GAEL-MR                42.36      50.31
 31 Haghighi, Sean            11 OWA-MR                 52.24      53.05

Event 81  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            36.80      36.56
  2 O'Neill, Kelly            10 Badger-MR              38.92      40.47
  3 Cho, Rachel                9 UNLIA-MR               42.06      41.49
  4 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      41.96      41.61
  5 Bailey, Brittany           8 Badger-MR              42.94      41.90
  6 Kessler, Rachel            9 Badger-MR              40.38      41.93
  7 Lee, Abigail              10 Agua Swim Team-MR      44.87      42.35
  8 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    44.04      42.82
  9 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR            40.15      42.83
 10 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    42.81      43.83
 11 Pear, Alex                10 Badger-MR              43.00      43.84
 12 Nuszer, Erin               9 UNLIA-MR               44.42      43.87
 13 Pope, Lauren              10 Middies-MR             46.27      44.23
 14 Friese, Brittany           9 NBS-MR                 44.46      44.72
 15 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    46.39      45.65
 16 Johanson, Kelly           10 Badger-MR              42.56      45.91
 17 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             45.24      46.02
 18 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                47.97      46.08
 19 Reynoso, Jessica           9 Agua Swim Team-MR      49.76      46.25
 20 Boyko, Emily               9 MSC-MR                 44.63      46.57
 21 Squillante, Lindsey       10 GAEL-MR                43.92      46.65
 22 McGee, Shayna             10 GAEL-MR                44.19      47.28
 23 Henry, Olivia              9 OWA-MR                 56.13      48.59
 24 Tay, Rebecca               9 ASSC-MR                   NT      49.59
 25 Latino, Danielle           9 Middies-MR             49.01      49.95
 26 Rubiano, Alexandra         8 Twisters-MR            49.91      50.53
 26 Swartwout, Christine      10 WISC-MR                53.44      50.53
 28 Fuchs, Amanda              9 Agua Swim Team-MR         NT      50.93
 29 Dipreta, Stephanie        10 LIAC-MR                58.61      51.12
 30 Goldson, Olivia           10 LIAC-MR                55.31      51.32
 31 Gallagher, Lisa           10 NY Sharks-MR           55.79      51.47
 32 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR            56.20      53.06
 33 Bamba, Katrina             8 LIAC-MR                50.66      53.29
 34 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR         NT      53.36
 35 Ogisu, Emilie              8 Agua Swim Team-MR    1:00.86      54.29
 36 Flynn, Caitlin             8 Agua Swim Team-MR         NT      54.44
 37 Johanson, Bridget          8 Badger-MR            1:10.07      56.30
 38 Gregorace, Zoe             7 LIAC-MR                57.74      56.45
 39 Cegielski, Veronika        9 Agua Swim Team-MR         NT      57.30
 40 Nagarajan, Mira            8 Agua Swim Team-MR         NT      57.89
 41 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT      58.30
 42 Henry, Sarah               8 OWA-MR                    NT      58.69
 43 Jiran, Ashley              7 WISC-MR              1:01.61      58.76
 44 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR         1:00.98      58.83
 45 Zaman, Farzana             8 Twisters-MR            59.59    1:00.17
 46 Swartwout, Erica           7 WISC-MR              1:02.86    1:01.49
 47 Betzios, Alexandra         8 OWA-MR                 59.90    1:02.81
 48 Rieck, Ashley              8 Badger-MR            1:01.76    1:04.56
 49 Olsen, Mary                9 Aqua Gems-MR         1:03.15    1:05.44
 50 Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              1:40.00    1:08.44
 51 Sack, Nicole               7 OWA-MR               1:28.05    1:08.50
 52 Boyko, Jaime               8 LIAC-MR              1:25.00    1:10.38

Event 82  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Goetz, Matthew            10 WISC-MR                37.46      37.73
  2 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           37.81      37.90
  3 Hughes, Kevin             10 Badger-MR              37.71      38.22
  4 Volkov, Sasha             10 Badger-MR              38.38      38.47
  5 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    40.41      39.72
  6 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR            40.92      40.43
  7 Yamout, Nader             10 Twisters-MR            42.03      40.99
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR      43.40      41.35
  9 Reich, Joseph             10 Agua Swim Team-MR         NT      42.90
 10 Tobin, John                9 Badger-MR              41.76      42.95
 11 Li, Matthew               10 Tty-MR                 41.52      43.66
 12 Rookwood Jr., William      8 HS-MR                  45.29      43.85
 13 Sack, Danny               10 OWA-MR                 43.75      44.19
 14 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR      47.56      44.69
 15 Chansakul, JR             10 Agua Swim Team-MR      45.41      44.71
 16 Shannon, Christopher      10 Middies-MR             44.50      45.23
 17 Dong, Richard              8 Twisters-MR            48.86      45.80
 18 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR    56.33      46.06
 19 Vatsia, Sohrab            10 Express Swimming-MR    48.79      46.33
 20 Shiraishi, Sora            9 Middies-MR             51.68      47.01
 21 Branca, Brennan            9 Agua Swim Team-MR         NT      47.49
 22 Stuart, Ian               10 Aqua Gems-MR           47.89      47.71
 23 Kunze, Colin               9 NYCC-MR                50.23      47.81
 24 Brunswick, Samuel          9 Agua Swim Team-MR      49.22      48.10
 25 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR           54.18      48.41
 26 Rueda, Diego               9 Agua Swim Team-MR         NT      48.44
 27 Kowalsky, Austin           9 Express Swimming-MR    46.78      48.60
 28 Neuendorf, Lance           9 NY Sharks-MR           58.22      49.25
 29 Ogisu, Kent               10 Agua Swim Team-MR      51.66      49.42
 30 Morgan, Joesph             9 NBS-MR                 48.92      49.64
 31 Shanja, Ilir               9 Tty-MR                 47.55      49.97
 32 Cooke, Thomas              7 Badger-MR              55.79      50.88
 33 McInerney, Andrew          9 Badger-MR              55.36      52.93
 34 Kunze, Aidan               7 NYCC-MR              1:02.16      53.56
 35 Kim, Sean                  9 UNLIA-MR               55.73      53.81
 36 Georgescu, Ronald         10 Agua Swim Team-MR      52.16      54.25
 37 Kessler, Michael           7 Badger-MR              54.81      54.51
 38 Erickson, Gavin            9 Agua Swim Team-MR         NT      55.66
 39 Grunewald, Zane            9 NBS-MR                 51.57      56.17
 40 Benjamin, Ernst            7 Agua Swim Team-MR         NT      56.52
 41 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT      56.71
 42 Kanda, Rikuo               9 ASSC-MR                   NT      58.62
 43 Rieck, Joshua              7 Badger-MR              58.67      58.68
 44 Gowargy, John              9 LIAC-MR              1:30.00    1:00.55
 45 Poblador, John             8 OWA-MR               1:40.52    1:03.48
 46 Synk, PJ                   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.15
 47 Olsen, Jack                7 Aqua Gems-MR         1:07.17    1:07.63
 48 Darabundit, Champ          7 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.71

Event 83  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               12 Aqua Gems-MR         1:26.16    1:30.39
  2 Parmiter, Lindsey         12 Express Swimming-MR  1:30.80    1:32.45
  3 Klein, Morganne           11 MSC-MR               1:31.37    1:34.10
  4 Warren, Michelle          12 WISC-MR              1:28.27    1:34.56
  5 Fink, Ericka              11 Middies-MR           1:36.67    1:34.88
  6 Dias, Marcela             12 Twisters-MR          1:37.29    1:35.27
  7 Pazmino, Sara             12 Twisters-MR          1:33.12    1:36.68
  8 Ando, Yuiko               12 Middies-MR           1:39.81    1:38.53
  9 Sepe, Lauren              11 GAEL-MR              1:36.64    1:39.62
 10 Olsen, Emily              11 Aqua Gems-MR         1:38.96    1:40.54
 11 Madalena, Kathryn         11 Express Swimming-MR  1:38.93    1:42.51
 12 Manning, Lauren           11 Middies-MR           1:42.83    1:44.22
 13 Jewitt, Ava               12 ASSC-MR              1:43.07    1:45.87
 14 Olsen, Ashley             11 Aqua Gems-MR         1:43.19    1:46.03
 15 Kakani, Pragya            12 LIAC-MR              1:52.94    1:48.33
 16 Jen, Elizabeth            12 Middies-MR           1:48.59    1:49.77
 17 Ary, Katelyn              11 Agua Swim Team-MR         NT    1:51.33
 18 Munz, Brenna              12 MSC-MR               1:45.67    1:51.43
 19 Maisel, Amanda            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:51.91
 20 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR          2:09.54    1:52.41
 21 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR          2:00.10    1:52.47
 22 Chen, Vicki               11 Unattached                NT    1:52.69
 23 Heisler, Lucy             12 Agua Swim Team-MR    1:54.58    1:52.78
 24 Cheung, Donna             11 Express Swimming-MR  2:01.00    1:58.31
 25 Rudolph, Holly            12 Express Swimming-MR  1:53.63    2:01.44
 26 Burdi, Marissa            11 Express Swimming-MR  2:04.46    2:05.30

Event 84  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR          1:22.64    1:23.34
  2 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR          1:24.30    1:28.82
  3 Martinez, Keannu          11 Twisters-MR          1:34.00    1:35.86
  4 Derlath, Jonathan         12 Express Swimming-MR  1:38.14    1:36.06
  5 Cornyn, Shane             11 Middies-MR           1:45.00    1:39.68
  6 Jiran, Monte              11 WISC-MR              1:36.43    1:40.56
  7 Bernstein, Mitchell       12 LIAC-MR              1:44.11    1:40.82
  8 Kunze, Ian                11 NYCC-MR              1:39.62    1:42.40
  9 Malychev, Peter           11 DSC-MR               1:42.82    1:43.69
 10 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR  1:43.45    1:45.12
 11 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR          1:49.34    1:46.93
 12 Zhou, Richard             11 Unattached                NT    1:49.56
 13 Park, Jay                 11 UNLIA-MR             1:54.74    1:52.90
 14 Erskine, Danny            12 Twisters-MR          1:56.46    1:55.96
 15 Thompson, Philip          11 GAEL-MR              1:47.86    1:57.77
 16 Haghighi, Sean            11 OWA-MR               2:07.54    2:07.51

Event 85  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:44.29    1:43.02
  2 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.52
  3 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR          1:46.74    1:45.09
  4 Pope, Lauren              10 Middies-MR           1:52.03    1:46.47
  5 Boyko, Emily               9 MSC-MR               1:45.79    1:47.88
  6 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:54.86    1:48.21
  7 Swartwout, Christine      10 WISC-MR              1:46.01    1:48.49
  8 Rubiano, Alexandra         8 Twisters-MR          2:03.00    1:51.12
  9 Minaki, Megumi            10 Middies-MR           1:54.72    1:54.32
 10 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              2:09.12    1:55.42
 11 Gallagher, Lisa           10 NY Sharks-MR         2:01.65    1:56.82
 12 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.78
 13 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR          2:10.00    2:01.49
 14 Latino, Danielle           9 Middies-MR           2:06.24    2:03.49
 15 McGee, Shayna             10 GAEL-MR              2:06.29    2:04.23
 16 Flynn, Caitlin             8 Agua Swim Team-MR         NT    2:10.89
 17 Gregorace, Zoe             7 LIAC-MR              2:20.00    2:17.23
 18 Ogisu, Emilie              8 Agua Swim Team-MR         NT    2:19.11
 19 Dipreta, Stephanie        10 LIAC-MR              2:05.61    2:20.03
 20 Jiran, Ashley              7 WISC-MR              3:00.00    2:20.09
 21 Swartwout, Erica           7 WISC-MR              2:22.53    2:20.24
 22 Cegielski, Veronika        9 Agua Swim Team-MR         NT    2:25.81
 23 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR         2:30.00    2:28.29
 24 Olsen, Mary                9 Aqua Gems-MR         2:50.51    2:42.21
 25 Nagarajan, Mira            8 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.29
 26 Sack, Nicole               7 OWA-MR               2:30.50    3:01.30
 27 Boyko, Jaime               8 LIAC-MR              3:00.00    3:01.46
 -- Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              3:00.00         DQ

Event 86  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Peng, Didi                10 OWA-MR               1:26.17    1:26.83
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:30.06    1:30.77
  3 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR         1:32.33    1:31.13
  4 Shannon, Christopher      10 Middies-MR           1:50.24    1:42.80
  5 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR          1:46.48    1:44.74
  6 Johnson, Grant             9 Badger-MR            1:44.22    1:45.80
  7 Sack, Danny               10 OWA-MR               1:42.28    1:45.85
  8 Chansakul, JR             10 Agua Swim Team-MR    1:49.06    1:50.24
  9 Rookwood Jr., William      8 HS-MR                1:53.92    1:50.69
 10 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR  1:53.56    1:50.71
 11 Ehret, Jack                9 Aqua Gems-MR         1:51.20    1:53.14
 12 Shanja, Ilir               9 Tty-MR               1:44.16    1:53.51
 13 Georgescu, Ronald         10 Agua Swim Team-MR    1:54.67    1:53.66
 14 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR         1:53.56    1:56.51
 15 Kunze, Colin               9 NYCC-MR              2:15.20    1:57.81
 16 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR  2:20.00    1:57.99
 17 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR         2:13.26    1:59.69
 18 Grunewald, Zane            9 NBS-MR               2:10.07    2:00.19
 19 Li, Matthew               10 Tty-MR               1:36.23    2:00.80
 20 Branca, Brennan            9 Agua Swim Team-MR         NT    2:07.19
 21 Vatsia, Sohrab            10 Express Swimming-MR  2:06.31    2:09.56
 22 Gowargy, John              9 LIAC-MR              2:40.00    2:15.72
 23 McInerney, Andrew          9 Badger-MR                 NT    2:17.61
 24 Kim, Sean                  9 UNLIA-MR             2:28.71    2:18.20
 25 Kunze, Aidan               7 NYCC-MR              2:42.03    2:20.79
 26 Benjamin, Ernst            7 Agua Swim Team-MR         NT    2:37.85
 27 Brunswick, Samuel          9 Agua Swim Team-MR         NT    3:39.90
 -- Erickson, Gavin            9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Darabundit, Champ          7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Dong, Richard              8 Twisters-MR          2:05.00         DQ
 -- Neuendorf, Lance           9 NY Sharks-MR         2:16.99         DQ
 -- Olsen, Jack                7 Aqua Gems-MR         3:24.43         DQ
 -- Synk, PJ                   9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Ogisu, Kent               10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 87  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              28.87      28.73
  2 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  31.08      30.84
  3 Tobin, Casey              11 Badger-MR              31.57      30.97
  4 Wadolowska, Julia         12 Twisters-MR            31.85      31.05
  5 Festa, Julia              12 LIAC-MR                30.82      31.41
  6 Sepe, Lauren              11 GAEL-MR                33.90      32.13
  7 McGuire, Christine        11 Badger-MR              33.08      32.48
  8 Shanja, Arbra             12 Tty-MR                 35.94      33.00
  9 Fink, Ericka              11 Middies-MR             34.02      33.16
 10 Klein, Morganne           11 MSC-MR                 33.96      33.27
 11 Roldan, Fransheska        11 NBS-MR                 33.05      33.63
 12 Henry, Elizabeth          12 OWA-MR                 36.43      33.67
 13 Jewitt, Ava               12 ASSC-MR                35.02      33.72
 14 Owens, Amanda             11 Badger-MR              33.62      33.81
 14 Dias, Marcela             12 Twisters-MR            33.92      33.81
 16 Schlichte, Sarah          12 LIAC-MR                33.09      33.82
 17 Cyrus, Kimberly           11 Agua Swim Team-MR      37.75      34.19
 18 Manning, Lauren           11 Middies-MR             35.31      34.28
 19 Herold, Eve               12 Badger-MR              35.82      34.32
 20 Maher, Nadine             12 NY Sharks-MR           44.76      34.35
 21 Pazmino, Sara             12 Twisters-MR            34.39      34.38
 22 Warren, Michelle          12 WISC-MR                33.27      34.41
 23 Cooke, Farrell            11 Badger-MR              33.32      34.63
 24 Parmiter, Lindsey         12 Express Swimming-MR    35.30      34.69
 25 Heisler, Lucy             12 Agua Swim Team-MR      35.40      35.46
 26 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR              36.56      36.26
 27 Ando, Yuiko               12 Middies-MR             37.00      36.57
 28 Lee, Jenny                11 DSC-MR                 37.70      36.67
 29 Madalena, Kathryn         11 Express Swimming-MR    35.89      36.78
 30 Wong, Stephanie           12 Twisters-MR            41.00      36.94
 31 Fishman, Leah             12 OWA-MR                 39.48      37.35
 32 Rudolph, Holly            12 Express Swimming-MR    36.94      37.54
 33 Burke, Meaghan            11 NY Sharks-MR           39.00      37.74
 34 Ary, Katelyn              11 Agua Swim Team-MR      38.93      37.96
 35 Olsen, Ashley             11 Aqua Gems-MR           36.34      38.18
 36 Torre, Brittany           12 LIAC-MR                38.16      38.54
 37 Caracciolo, Bianca        12 LIAC-MR                38.48      38.75
 38 Olsen, Emily              11 Aqua Gems-MR           38.41      38.89
 39 Zaman, Farhin             12 Twisters-MR            39.64      39.08
 39 Kakani, Pragya            12 LIAC-MR                39.26      39.08
 41 Warren, Frances           11 Express Swimming-MR    37.14      39.54
 42 Maliza, Lissette          11 Twisters-MR            42.03      40.45
 43 Maisel, Amanda            11 Agua Swim Team-MR         NT      40.97
 44 Mikulas, Sara             12 LIAC-MR                44.14      41.09
 45 Chen, Vicki               11 Unattached                NT      41.69
 46 Cheung, Donna             11 Express Swimming-MR    41.47      42.93
 47 Illescas, Bridget         11 Agua Swim Team-MR      43.04      43.08
 48 Burdi, Marissa            11 Express Swimming-MR    41.41      43.59
 49 Darabundit, Magica        11 Agua Swim Team-MR         NT      54.84

Event 88  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chang, Adam               12 LIAC-MR                27.58      27.48
  2 Feeley, Ryan              12 Badger-MR              29.88      31.04
  3 Stepinski, Jan            12 Twisters-MR            31.15      31.05
  4 Gumiela, Kryspin          11 Twisters-MR            31.38      31.07
  5 O'Neill, Brian            12 LIAC-MR                31.13      32.01
  6 Minaki, Tomoya            11 Middies-MR             33.32      32.23
  7 Kuo, Theodore             11 Express Swimming-MR    32.96      32.94
  8 Corrigan, Chris           11 OWA-MR                 33.16      32.95
  9 Lavery, Brendan           11 NY Sharks-MR           34.66      33.15
 10 Bennett, Aarron           11 Middies-MR             31.86      33.20
 11 Lee, Joe                  12 DSC-MR                 33.62      33.36
 12 Mitil, Lorenzo            12 Middies-MR             35.58      33.84
 13 Jiran, Monte              11 WISC-MR                34.69      34.10
 14 Ballon, Carlos            12 LIAC-MR                33.44      34.23
 15 Flynn, Thomas             12 Agua Swim Team-MR         NT      34.44
 16 Poblador, Jason           12 OWA-MR                 38.39      34.53
 17 Malychev, Peter           11 DSC-MR                 36.15      34.58
 18 Murphy, Thomas            11 OWA-MR                 35.39      34.70
 19 Polanco, Christopher      11 Twisters-MR            34.10      35.01
 20 Erskine, Brendan          11 Twisters-MR            35.05      35.12
 21 Oxstsin, Pavel            11 DSC-MR                 34.88      35.64
 22 Walker, Elijah            12 LIAC-MR                36.70      35.94
 23 Park, Jay                 11 UNLIA-MR               37.46      36.48
 24 Tu, Jason                 11 Unattached                NT      36.65
 25 Powers-young, Sean        12 Badger-MR              38.80      37.38
 26 Grunewald, Luke           11 NBS-MR                 37.21      37.93
 27 Ferrara, Ian              11 Badger-MR              36.22      38.06
 28 Thompson, Philip          11 GAEL-MR                36.62      38.30
 29 Goutzounis, Peter         12 LIAC-MR                37.61      38.32
 30 Erskine, Danny            12 Twisters-MR            39.72      39.15
 31 Mayer, Michael            11 Express Swimming-MR    36.90      39.16
 32 Zhou, Richard             11 Unattached                NT      39.32
 33 Bernstein, Mitchell       12 LIAC-MR                39.17      40.16
 34 Lau, Steven               12 Twisters-MR            43.00      40.23
 35 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR         NT      41.19
 36 Haghighi, Sean            11 OWA-MR                 50.11      44.21

Event 89  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 9 Twisters-MR            31.74      30.66
  2 Lee, Abigail              10 Agua Swim Team-MR      37.47      32.90
  3 Cho, Rachel                9 UNLIA-MR               35.45      33.58
  4 Neal, Lia                  9 Agua Swim Team-MR         NT      33.81
  5 Johanson, Kelly           10 Badger-MR              36.03      34.01
  6 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    35.22      34.14
  7 Kessler, Rachel            9 Badger-MR              35.20      34.29
  8 Rueda, Daniela            10 Agua Swim Team-MR         NT      34.41
  9 Hoffman, Shekinah         10 MSC-MR                 36.11      34.58
 10 Guaman, Kelly             10 Twisters-MR            36.89      35.66
 11 Pope, Lauren              10 Middies-MR             39.85      35.74
 12 Friese, Brittany           9 NBS-MR                 37.51      36.62
 13 Reynoso, Jessica           9 Agua Swim Team-MR      37.70      36.94
 14 Squillante, Lindsey       10 GAEL-MR                38.71      37.09
 15 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    41.37      37.24
 16 Lubitz, Rachel            10 Agua Swim Team-MR         NT      37.30
 17 Pear, Alex                10 Badger-MR              39.02      37.52
 18 Minaki, Megumi            10 Middies-MR             41.15      37.56
 19 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    38.65      37.60
 20 Nuszer, Erin               9 UNLIA-MR               38.65      38.03
 21 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                40.32      38.26
 22 McGrath, Kelly            10 Express Swimming-MR    37.75      38.32
 23 Henry, Olivia              9 OWA-MR                 44.01      38.43
 24 Swartwout, Christine      10 WISC-MR                42.85      38.62
 25 Bailey, Brittany           8 Badger-MR              39.42      39.08
 26 Dipreta, Stephanie        10 LIAC-MR                40.61      39.68
 27 Buyukerkan, Ayse           8 Twisters-MR            44.22      41.28
 28 Latino, Danielle           9 Middies-MR             44.76      42.48
 29 Gallagher, Lisa           10 NY Sharks-MR           45.64      43.28
 30 Goldson, Olivia           10 LIAC-MR                46.04      43.53
 31 McGee, Shayna             10 GAEL-MR                42.91      43.86
 32 Rubiano, Alexandra         8 Twisters-MR            45.10      43.88
 33 Betzios, Alexandra         8 OWA-MR                 47.67      44.12
 34 Ren, Vivi                  9 NY Sharks-MR           46.03      44.28
 35 Gregorace, Zoe             7 LIAC-MR                45.68      44.67
 36 Fuchs, Amanda              9 Agua Swim Team-MR         NT      44.81
 37 Tay, Rebecca               9 ASSC-MR                   NT      45.17
 38 Johanson, Bridget          8 Badger-MR              49.21      45.91
 39 Henry, Sarah               8 OWA-MR                    NT      47.73
 40 Cirone, Alexandra          9 Agua Swim Team-MR         NT      47.84
 41 Cegielski, Veronika        9 Agua Swim Team-MR         NT      48.44
 42 Zaman, Farzana             8 Twisters-MR            51.25      50.28
 43 Jiran, Ashley              7 WISC-MR                56.66      50.39
 44 Nagarajan, Mira            8 Agua Swim Team-MR         NT      50.74
 45 Flynn, Caitlin             8 Agua Swim Team-MR         NT      51.11
 46 Bamba, Katrina             8 LIAC-MR                51.66      51.79
 47 Ogisu, Emilie              8 Agua Swim Team-MR         NT      52.63
 48 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT      55.77
 49 Olsen, Mary                9 Aqua Gems-MR           52.24      57.07
 50 Boyko, Jaime               8 LIAC-MR              1:20.00    1:02.15
 51 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              54.14    1:02.18
 52 Gowargy, Monica            7 LIAC-MR              1:15.00    1:03.62
 53 Swartwout, Erica           7 WISC-MR              1:02.54    1:09.27
 54 Sack, Nicole               7 OWA-MR               1:35.70    1:15.31

Event 90  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             10 NY Sharks-MR           31.11      31.04
  2 Goetz, Matthew            10 WISC-MR                33.15      33.02
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    31.89      33.16
  4 Volkov, Sasha             10 Badger-MR              33.02      33.28
  5 Johnson, Grant             9 Badger-MR              33.09      33.32
  6 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    36.34      33.49
  7 Hughes, Kevin             10 Badger-MR              33.58      33.94
  8 MO, Samuel                 9 Express Swimming-MR    35.91      34.29
  9 Kowalsky, Austin           9 Express Swimming-MR    36.09      34.94
 10 Hu-Van Wright, En-Wei     10 Agua Swim Team-MR      36.68      35.54
 11 Li, Matthew               10 Tty-MR                 36.11      35.59
 12 Peng, Didi                10 OWA-MR                 36.12      35.72
 13 Tobin, John                9 Badger-MR              36.22      36.00
 14 Yamout, Nader             10 Twisters-MR            36.71      36.44
 14 Eid, Alex                 10 Badger-MR              36.27      36.44
 14 Shannon, Christopher      10 Middies-MR             36.83      36.44
 17 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 38.25      36.47
 18 Wadolowski, Thomas        10 Twisters-MR            35.64      36.54
 19 Kunze, Colin               9 NYCC-MR                41.30      36.81
 20 Ehret, Jack                9 Aqua Gems-MR           37.50      36.85
 21 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR         NT      37.01
 22 Stuart, Ian               10 Aqua Gems-MR           38.50      37.94
 23 Zhang, Thomas             10 NY Sharks-MR           39.21      38.51
 24 Chansakul, JR             10 Agua Swim Team-MR      40.25      39.14
 25 Ling, Kevin               10 Express Swimming-MR    38.95      39.21
 26 Rueda, Diego               9 Agua Swim Team-MR      42.37      40.00
 27 Dong, Richard              8 Twisters-MR            45.30      40.12
 28 Shiraishi, Sora            9 Middies-MR             41.02      40.43
 29 MO, Daniel                 8 Express Swimming-MR    44.64      40.72
 30 Vatsia, Sohrab            10 Express Swimming-MR    41.79      41.03
 31 McNamara, Shane            8 NY Sharks-MR           46.83      41.13
 32 Wong, Michael             10 Twisters-MR            37.00      41.82
 33 Reich, Joseph             10 Agua Swim Team-MR         NT      41.91
 34 Neuendorf, Lance           9 NY Sharks-MR           46.22      42.63
 35 Morgan, Joesph             9 NBS-MR                 45.57      43.26
 36 Cooke, Thomas              7 Badger-MR              44.17      43.69
 37 McInerney, Andrew          9 Badger-MR              47.93      43.89
 38 Kim, Sean                  9 UNLIA-MR               49.50      44.36
 39 Shanja, Ilir               9 Tty-MR                 43.06      44.90
 40 Georgescu, Ronald         10 Agua Swim Team-MR      44.30      44.91
 41 Grunewald, Zane            9 NBS-MR                 43.29      45.84
 42 Kunze, Aidan               7 NYCC-MR                50.73      46.52
 43 Ogisu, Kent               10 Agua Swim Team-MR         NT      47.25
 44 Rieck, Joshua              7 Badger-MR              50.13      48.37
 45 Branca, Brennan            9 Agua Swim Team-MR         NT      48.64
 46 Gowargy, John              9 LIAC-MR              1:00.00      50.59
 47 Kessler, Michael           7 Badger-MR              51.20      50.99
 48 Erickson, Gavin            9 Agua Swim Team-MR         NT      52.61
 49 Poblador, John             8 OWA-MR               1:21.33      53.99
 50 Benjamin, Ernst            7 Agua Swim Team-MR         NT      54.98
 51 Kanda, Rikuo               9 ASSC-MR                   NT      55.60
 52 Olsen, Jack                7 Aqua Gems-MR           50.97      58.05
 53 Darabundit, Champ          7 Agua Swim Team-MR         NT      58.06
 54 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.39
 55 Synk, PJ                   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.57

Event 91  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               12 Aqua Gems-MR         5:59.39    5:59.96
  2 Nugent, Susan             12 OWA-MR               6:03.27    6:05.01
  3 Lazare, Libby             12 Badger-MR            6:14.02    6:07.01
  4 Klein, Morganne           11 MSC-MR               6:23.60    6:16.27
  5 D'Ortenzio, Melanie       11 OWA-MR               6:32.19    6:25.90

Event 92  Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan         12 Express Swimming-MR  5:49.21    5:47.50
  2 Kunze, Ian                11 NYCC-MR                   NT    6:19.11
  3 Neuendorf, Reed           12 NY Sharks-MR         7:00.00    6:41.14

Event 93  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Savulich, Bobby           16 Met-Ed YMCA-NJ            NT    1:52.16
                                  54.83 ( )     1:52.16 (57.33)

Event 93  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Savulich, Bobby           16 Met-Ed YMCA-NJ            NT    1:52.16
                                  54.83 ( )     1:52.16 (57.33)

Brought to you by Computer Aide, Inc.