Martin Luther King Junior Meet 2004
1/17/2004 to 1/19/2004

Event 1  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       14 Middies-MR           2:06.98    2:09.53   20
                  27.90     1:01.00 (33.10)     1:39.23 (38.23)     2:09.53 (30.30)
  2 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR    2:10.77    2:15.30   17
                  29.69     1:03.57 (33.88)     1:44.66 (41.09)     2:15.30 (30.64)
  3 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:18.02    2:16.53   16
                  30.49     1:05.58 (35.09)     1:45.70 (40.12)     2:16.53 (30.83)
  4 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    2:22.09    2:18.78   15
                  29.28     1:04.18 (34.90)     1:45.66 (41.48)     2:18.78 (33.12)
  5 Pomerantz, JoJo F         14 Middies-MR           2:20.38    2:19.60   14
                  30.75     1:06.26 (35.51)     1:48.00 (41.74)     2:19.60 (31.60)
  6 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:19.00    2:19.64   13
                  30.73     1:07.53 (36.80)     1:47.93 (40.40)     2:19.64 (31.71)
  7 Hyland, Allison           13 Badger-MR            2:22.57    2:21.10   12
                  28.63     1:05.67 (37.04)     1:48.90 (43.23)     2:21.10 (32.20)
  8 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR    2:22.70    2:21.31   11
                  31.67     1:08.83 (37.16)     1:48.07 (39.24)     2:21.31 (33.24)
  9 Minowitz, Amy M           14 Middies-MR           2:18.23    2:21.54    9
                  31.07     1:07.59 (36.52)     1:49.37 (41.78)     2:21.54 (32.17)
 10 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           2:20.74    2:21.75    7
                  29.85     1:05.40 (35.55)     1:49.23 (43.83)     2:21.75 (32.52)
 11 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               2:25.64    2:22.66    6
                  32.05     1:07.89 (35.84)     1:49.60 (41.71)     2:22.66 (33.06)
 12 O'Brien, Molly J          14 Middies-MR           2:20.86    2:23.10    5
                  31.36     1:07.77 (36.41)     1:49.97 (42.20)     2:23.10 (33.13)
 13 Burns, Brianna N          14 Cond-MR              2:22.70    2:24.38    4
                  30.74     1:07.92 (37.18)     1:50.61 (42.69)     2:24.38 (33.77)
 14 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:25.35    3
                  31.49     1:07.51 (36.02)     1:53.28 (45.77)     2:25.35 (32.07)
 15 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    2:25.08    2:26.42    2
                  31.84     1:09.03 (37.19)     1:52.53 (43.50)     2:26.42 (33.89)
 16 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:23.70    2:26.43    1
                  31.70     1:08.41 (36.71)     1:52.92 (44.51)     2:26.43 (33.51)
 17 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:28.33    2:26.72
                  29.81     1:08.07 (38.26)     1:52.89 (44.82)     2:26.72 (33.83)
 18 Purdy, Rosie K            14 Middies-MR           2:25.36    2:26.98
                  30.85     1:08.02 (37.17)     1:53.83 (45.81)     2:26.98 (33.15)
 19 Strassberg, Amy           14 Badger-MR            2:30.04    2:27.22
                  31.59     1:10.25 (38.66)     1:55.07 (44.82)     2:27.22 (32.15)
 20 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              2:24.98    2:28.04
                  32.17     1:09.24 (37.07)     1:55.04 (45.80)     2:28.04 (33.00)
 21 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:26.94    2:28.75
                  32.75     1:12.64 (39.89)     1:53.79 (41.15)     2:28.75 (34.96)
 22 Lau, Allison              14 Middies-MR           2:27.38    2:29.87
                  32.91     1:10.75 (37.84)     1:55.86 (45.11)     2:29.87 (34.01)
 23 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    2:30.20    2:30.27
                  31.69     1:09.45 (37.76)     1:55.34 (45.89)     2:30.27 (34.93)
 24 Brown, Meghan             13 Badger-MR            2:30.47    2:30.29
                  33.27     1:12.01 (38.74)     1:57.76 (45.75)     2:30.29 (32.53)
 25 Hoover, Mary C            13 Badger-MR            2:37.60    2:30.62
                  32.20     1:10.08 (37.88)     1:55.60 (45.52)     2:30.62 (35.02)
 26 Runco, Christine          14 WAC-MR               2:33.67    2:30.77
                  35.68     1:15.96 (40.28)     1:56.42 (40.46)     2:30.77 (34.35)
 27 Hartford, Laura G         13 Express Swimming-MR  2:34.12    2:31.53
                  33.33     1:11.57 (38.24)     1:57.64 (46.07)     2:31.53 (33.89)
 28 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR               2:32.29    2:31.96
                  30.99     1:11.66 (40.67)     1:57.82 (46.16)     2:31.96 (34.14)
 29 Villegas, Kristine A      14 Cond-MR              2:29.26    2:32.41
                  32.34     1:13.07 (40.73)     1:58.02 (44.95)     2:32.41 (34.39)
 30 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               2:31.45    2:33.38
                  36.02     1:15.57 (39.55)     1:58.35 (42.78)     2:33.38 (35.03)
 31 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               2:36.21    2:33.94
                  33.57     1:12.53 (38.96)     1:58.20 (45.67)     2:33.94 (35.74)
 32 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR    2:30.65    2:34.69
                  34.97     1:12.48 (37.51)     2:00.90 (48.42)     2:34.69 (33.79)
 33 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  2:35.32    2:34.76
                  34.36     1:13.30 (38.94)     2:00.44 (47.14)     2:34.76 (34.32)
 34 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR              2:37.31    2:35.73
                  34.38     1:14.51 (40.13)     2:01.28 (46.77)     2:35.73 (34.45)
 35 Lu, Bonny S               13 Middies-MR           2:36.90    2:36.08
                  31.94     1:12.79 (40.85)     1:58.19 (45.40)     2:36.08 (37.89)
 36 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  2:40.19    2:37.02
                  32.57     1:12.97 (40.40)     2:00.41 (47.44)     2:37.02 (36.61)
 37 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR  3:00.00    2:37.51
                  36.09     1:18.78 (42.69)     2:01.02 (42.24)     2:37.51 (36.49)
 38 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR            2:37.01    2:37.54
                  32.83     1:14.26 (41.43)     1:59.58 (45.32)     2:37.54 (37.96)
 39 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  2:35.73    2:37.91
                  34.06     1:13.77 (39.71)     2:03.49 (49.72)     2:37.91 (34.42)
 40 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    2:35.60    2:37.96
                  33.34     1:14.70 (41.36)     2:02.14 (47.44)     2:37.96 (35.82)
 41 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               2:49.85    2:39.51
                  38.24     1:19.50 (41.26)     2:04.86 (45.36)     2:39.51 (34.65)
 42 Linares, Natalia          14 SeaDragons-NJ        2:43.79    2:39.84
                  33.51     1:14.28 (40.77)     2:02.80 (48.52)     2:39.84 (37.04)
 43 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    2:43.41    2:40.53
                  37.08     1:18.90 (41.82)     2:04.71 (45.81)     2:40.53 (35.82)
 44 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              2:37.41    2:40.73
                  34.49     1:17.53 (43.04)     2:03.22 (45.69)     2:40.73 (37.51)
 45 Henderson, Jackie E       13 Cond-MR              2:41.96    2:41.16
                  34.57     1:17.65 (43.08)     2:04.52 (46.87)     2:41.16 (36.64)
 46 Fischer, Betsy            13 Cond-MR              2:49.82    2:41.71
                  35.43     1:16.67 (41.24)     2:04.54 (47.87)     2:41.71 (37.17)
 47 Mulcahy, Kelsey           14 SeaDragons-NJ        2:40.34    2:42.00
                  32.30     1:13.35 (41.05)     2:05.03 (51.68)     2:42.00 (36.97)
 48 Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR    2:37.45    2:42.68
                  34.16     1:13.73 (39.57)     2:07.32 (53.59)     2:42.68 (35.36)
 49 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  2:42.35    2:42.72
                  39.38     1:19.42 (40.04)     2:06.50 (47.08)     2:42.72 (36.22)
 50 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR               2:44.86    2:42.79
                  36.69     1:17.02 (40.33)     2:07.91 (50.89)     2:42.79 (34.88)
 51 Ruane, Nikki              14 WAC-MR               2:44.85    2:43.32
                  34.57     1:15.50 (40.93)     2:08.85 (53.35)     2:43.32 (34.47)
 52 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR    2:59.91    2:43.52
                  37.97     1:19.03 (41.06)     2:06.41 (47.38)     2:43.52 (37.11)
 53 Pampillanio, Jennifer M   13 Pace-MR              2:51.20    2:43.83
                  35.17     1:16.29 (41.12)     2:04.81 (48.52)     2:43.83 (39.02)
 54 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR               2:42.37    2:44.03
                  34.89     1:15.52 (40.63)     2:06.98 (51.46)     2:44.03 (37.05)
 55 Solomianko, Marta         14 OWA-MR               2:44.69    2:44.09
                  37.85     1:19.59 (41.74)     2:05.78 (46.19)     2:44.09 (38.31)
 56 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR               2:54.34    2:44.47
                  35.73     1:20.30 (44.57)     2:11.24 (50.94)     2:44.47 (33.23)
 57 Parra, Yesenia            13 Badger-MR            3:00.00    2:45.17
                  36.27     1:18.59 (42.32)     2:07.78 (49.19)     2:45.17 (37.39)
 58 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR               2:53.90    2:45.60
                  33.95     1:17.74 (43.79)     2:09.26 (51.52)     2:45.60 (36.34)
 59 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR         NT    2:48.78
                  39.07     1:22.37 (43.30)     2:11.67 (49.30)     2:48.78 (37.11)
 60 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR               2:50.02    2:49.38
                  35.84     1:16.99 (41.15)     2:09.63 (52.64)     2:49.38 (39.75)
 61 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              2:49.14    2:49.66
                  39.30     1:19.61 (40.31)     2:09.36 (49.75)     2:49.66 (40.30)
 62 Kupferberg, Sarah M       13 Express Swimming-MR  2:49.41    2:50.02
                  37.21     1:20.50 (43.29)     2:12.63 (52.13)     2:50.02 (37.39)
 63 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR               2:53.82    2:51.81
                  36.82     1:18.72 (41.90)     2:11.99 (53.27)     2:51.81 (39.82)
 64 Judge, Carolyn G          13 WEST-CT              2:48.00    2:52.06
                  35.42     1:22.76 (47.34)     2:11.99 (49.23)     2:52.06 (40.07)
 65 Grubert, Olivia           13 Badger-MR            3:21.72    2:54.48
                  37.86     1:23.75 (45.89)     2:14.49 (50.74)     2:54.48 (39.99)
 66 Loftus, Alexandra         14 OWA-MR               2:49.59    2:55.36
                  37.21     1:22.20 (44.99)     2:15.56 (53.36)     2:55.36 (39.80)
 67 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               2:50.31    2:56.10
                  38.54     1:22.79 (44.25)     2:13.97 (51.18)     2:56.10 (42.13)
 68 Deraris, Lindsay E        14 Express Swimming-MR  3:07.60    2:57.19
                  42.01     1:26.00 (43.99)     2:18.11 (52.11)     2:57.19 (39.08)
 69 NI, Samantha A            14 WAC-MR               3:07.97    3:00.50
                  42.06     1:28.42 (46.36)     2:18.59 (50.17)     3:00.50 (41.91)
 70 Fenn, Amanda              14 WAC-MR               2:58.49    3:00.57
                  41.05     1:25.16 (44.11)     2:20.90 (55.74)     3:00.57 (39.67)
 71 Amberson, Sophia E        14 WEST-CT              2:50.99    3:06.78
                  37.12     1:27.40 (50.28)     2:25.91 (58.51)     3:06.78 (40.87)

Event 2  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR              2:06.75    2:04.34   20
                  25.37       57.52 (32.15)     1:35.10 (37.58)     2:04.34 (29.24)
  2 Bailey, Michael I         14 Middies-MR           2:06.55    2:05.24   17
                  27.08       59.53 (32.45)     1:36.46 (36.93)     2:05.24 (28.78)
  3 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               2:11.12    2:09.31   16
                  28.86     1:00.68 (31.82)     1:40.55 (39.87)     2:09.31 (28.76)
  4 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            2:14.22    2:09.49   15
                  27.85     1:02.95 (35.10)     1:39.46 (36.51)     2:09.49 (30.03)
  5 Eyckmans, Robert E        13 Middies-MR           2:07.29    2:10.42   14
                  28.63     1:02.39 (33.76)     1:40.62 (38.23)     2:10.42 (29.80)
  6 D'Errico, John A          14 OWA-MR               2:02.66    2:10.59   13
                  25.76       59.29 (33.53)     1:37.07 (37.78)     2:10.59 (33.52)
  7 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR              2:14.84    2:10.80   11.5
                  27.57       59.28 (31.71)     1:41.46 (42.18)     2:10.80 (29.34)
  7 Saccurato, Matthew G      14 Middies-MR           2:10.21    2:10.80   11.5
                  27.61     1:00.19 (32.58)     1:41.71 (41.52)     2:10.80 (29.09)
  9 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              2:14.92    2:12.71    9
                  28.17     1:01.77 (33.60)     1:40.85 (39.08)     2:12.71 (31.86)
 10 Flannery, Jim J           13 Middies-MR           2:15.08    2:14.20    7
                  28.61     1:01.05 (32.44)     1:43.53 (42.48)     2:14.20 (30.67)
 11 Gonzalez, Cliff M         13 Middies-MR           2:10.92    2:14.35    6
                  28.46     1:02.66 (34.20)     1:43.23 (40.57)     2:14.35 (31.12)
 12 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            2:19.88    2:14.55    5
                  31.48     1:05.75 (34.27)     1:45.12 (39.37)     2:14.55 (29.43)
 13 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  2:28.46    2:16.87    4
                  29.12     1:03.20 (34.08)     1:46.40 (43.20)     2:16.87 (30.47)
 14 Krey, Matt                14 Badger-MR            2:23.03    2:16.91    3
                  29.99     1:05.35 (35.36)     1:45.62 (40.27)     2:16.91 (31.29)
 15 Grossbard, Matt           13 Cond-MR              2:15.51    2:17.24    2
                  28.87     1:02.80 (33.93)     1:47.02 (44.22)     2:17.24 (30.22)
 16 Wright, Edwin P           14 Cond-MR              2:22.55    2:17.36    1
                  28.59     1:03.68 (35.09)     1:46.77 (43.09)     2:17.36 (30.59)
 17 Preston, Blake L          13 Middies-MR           2:19.60    2:17.75
                  28.87     1:03.71 (34.84)     1:45.35 (41.64)     2:17.75 (32.40)
 18 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            2:23.02    2:18.22
                  29.51     1:05.52 (36.01)     1:46.35 (40.83)     2:18.22 (31.87)
 19 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           2:23.19    2:21.48
                  29.55     1:06.29 (36.74)     1:49.43 (43.14)     2:21.48 (32.05)
 20 Ruvolo, Michael C         13 Middies-MR           2:23.13    2:21.93
                  31.28     1:07.34 (36.06)     1:50.21 (42.87)     2:21.93 (31.72)
 21 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              2:21.04    2:22.35
                  29.93     1:07.51 (37.58)     1:50.07 (42.56)     2:22.35 (32.28)
 22 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  2:28.96    2:26.86
                  31.38     1:08.29 (36.91)     1:54.11 (45.82)     2:26.86 (32.75)
 23 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              2:29.66    2:27.20
                  32.42     1:12.84 (40.42)     1:53.69 (40.85)     2:27.20 (33.51)
 24 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:27.83    2:27.68
                  29.53     1:06.01 (36.48)     1:53.94 (47.93)     2:27.68 (33.74)
 25 Rickert, Ryan S           13 Middies-MR           2:31.79    2:30.63
                  32.85     1:10.25 (37.40)     1:57.05 (46.80)     2:30.63 (33.58)
 26 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR              2:40.04    2:34.12
                  35.14     1:12.36 (37.22)     2:00.33 (47.97)     2:34.12 (33.79)
 27 Hendrichson-Walsh, David  13 Cond-MR              2:42.19    2:34.70
                  34.68     1:15.85 (41.17)     2:02.32 (46.47)     2:34.70 (32.38)
 28 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              2:38.43    2:35.02
                  32.20     1:10.86 (38.66)     1:56.96 (46.10)     2:35.02 (38.06)
 29 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              2:45.00    2:35.82
                  36.07     1:14.22 (38.15)     2:00.47 (46.25)     2:35.82 (35.35)
 30 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT              2:36.21    2:38.18
                  30.78     1:08.78 (38.00)     1:59.53 (50.75)     2:38.18 (38.65)
 31 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              2:45.64    2:40.44
                  36.12     1:18.17 (42.05)     2:03.62 (45.45)     2:40.44 (36.82)
 32 Chow, Kyle                13 Badger-MR            2:41.21    2:40.73
                  34.66     1:12.16 (37.50)     2:07.36 (55.20)     2:40.73 (33.37)
 33 Tokatlilar, Max           14 Agua Swim Team-MR    2:50.74    2:43.69
                  36.29     1:17.74 (41.45)     2:04.43 (46.69)     2:43.69 (39.26)
 34 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    2:48.90
                  37.75     1:20.38 (42.63)     2:11.44 (51.06)     2:48.90 (37.46)
 35 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  2:58.98    2:52.40
                  38.11     1:23.51 (45.40)     2:15.30 (51.79)     2:52.40 (37.10)
 -- Gupta, Akshay             13 SMC-MR               2:39.53         DQ
                  32.09     1:12.28 (40.19)     2:01.62 (49.34)          DQ (35.19)
 -- Zadiriko, Alex            14 WAC-MR               2:35.34         DQ
                  37.53     1:21.49 (43.96)     2:09.92 (48.43)          DQ (38.78)
 -- Sampson, Tak M            13 Pace-MR              2:49.85         DQ
                  38.93     1:26.36 (47.43)     2:17.19 (50.83)          DQ (39.98)

Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    2:07.13    2:06.96   20
                  28.25     1:00.98 (32.73)     1:37.57 (36.59)     2:06.96 (29.39)
  2 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  2:11.28    2:13.22   17
                  29.02     1:03.13 (34.11)     1:43.07 (39.94)     2:13.22 (30.15)
  3 Pangilinan, Jackie M      17 Middies-MR           2:06.06    2:13.59   16
                  29.80     1:05.13 (35.33)     1:42.21 (37.08)     2:13.59 (31.38)
  4 Bui, Tiffany T            16 Middies-MR           2:15.69    2:13.90   15
                  29.13     1:03.52 (34.39)     1:42.64 (39.12)     2:13.90 (31.26)
  5 Lepore, Angela            16 WAC-MR               2:12.73    2:15.39   14
                  30.73     1:06.75 (36.02)     1:43.99 (37.24)     2:15.39 (31.40)
  6 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR            2:16.75    2:16.06   13
                  30.05     1:05.84 (35.79)     1:44.65 (38.81)     2:16.06 (31.41)
  7 Ferguson, Kaitlyn R       16 Middies-MR           2:06.28    2:16.18   12
                  29.61     1:03.26 (33.65)     1:44.08 (40.82)     2:16.18 (32.10)
  8 Haley, Crissy E           17 Middies-MR           2:11.71    2:16.67   11
                  29.53     1:05.05 (35.52)     1:45.66 (40.61)     2:16.67 (31.01)
  9 Nicholson, Amanda S       16 Middies-MR           2:12.23    2:16.77    9
                  32.01     1:04.80 (32.79)     1:45.49 (40.69)     2:16.77 (31.28)
 10 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  2:17.87    2:16.86    7
                  30.25     1:05.65 (35.40)     1:45.87 (40.22)     2:16.86 (30.99)
 11 Rohrs, Lisa M             17 Middies-MR           2:13.24    2:17.04    6
                  29.90     1:06.73 (36.83)     1:46.74 (40.01)     2:17.04 (30.30)
 12 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  2:24.28    2:17.05    5
                  29.71     1:05.53 (35.82)     1:46.06 (40.53)     2:17.05 (30.99)
 13 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR    2:13.11    2:17.29    4
                  30.04     1:07.62 (37.58)     1:46.60 (38.98)     2:17.29 (30.69)
 14 Haigney, Kate P           18 Middies-MR           2:12.60    2:18.81    3
                  29.87     1:04.84 (34.97)     1:46.65 (41.81)     2:18.81 (32.16)
 15 Bellew, Elizabeth A       15 Middies-MR           2:16.43    2:19.84    2
                  30.87     1:06.62 (35.75)     1:48.36 (41.74)     2:19.84 (31.48)
 16 Ha, Alyssa J              15 Middies-MR           2:16.05    2:19.87    1
                  31.61     1:06.39 (34.78)     1:48.16 (41.77)     2:19.87 (31.71)
 17 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR    2:16.69    2:19.95
                  29.80     1:08.37 (38.57)     1:49.45 (41.08)     2:19.95 (30.50)
 18 Mueller, Mary F           15 Middies-MR           2:15.92    2:19.98
                  32.10     1:08.03 (35.93)     1:48.09 (40.06)     2:19.98 (31.89)
 19 Braun, Jenny E            18 Middies-MR           2:19.18    2:20.30
                  30.66     1:08.55 (37.89)     1:49.41 (40.86)     2:20.30 (30.89)
 20 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               2:17.71    2:20.34
                  30.41     1:06.52 (36.11)     1:48.84 (42.32)     2:20.34 (31.50)
 21 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:20.72    2:20.40
                  30.44     1:06.93 (36.49)     1:47.95 (41.02)     2:20.40 (32.45)
 22 Jorgensen, Dana A         16 Middies-MR           2:16.62    2:21.36
                  31.55     1:07.00 (35.45)     1:49.92 (42.92)     2:21.36 (31.44)
 23 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  2:26.28    2:22.42
                  32.22     1:10.75 (38.53)     1:50.95 (40.20)     2:22.42 (31.47)
 24 Akerfelds, Dana P         15 Middies-MR           2:20.61    2:22.53
                  30.58     1:06.21 (35.63)     1:49.93 (43.72)     2:22.53 (32.60)
 25 Cholakis, Gena            16 WAC-MR               2:19.99    2:23.14
                  31.63     1:08.29 (36.66)     1:49.73 (41.44)     2:23.14 (33.41)
 26 Espinal, Maria A          17 Badger-MR            2:15.00    2:23.46
                  29.15     1:06.32 (37.17)     1:50.48 (44.16)     2:23.46 (32.98)
 27 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:22.94    2:23.51
                  30.62     1:07.83 (37.21)     1:51.24 (43.41)     2:23.51 (32.27)
 28 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  2:24.76    2:23.57
                  32.27     1:10.00 (37.73)     1:51.86 (41.86)     2:23.57 (31.71)
 29 Leonard, Cara M           15 Middies-MR           2:15.53    2:23.69
                  30.86     1:06.55 (35.69)     1:51.12 (44.57)     2:23.69 (32.57)
 30 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR    2:18.87    2:23.88
                  30.13     1:05.62 (35.49)     1:50.29 (44.67)     2:23.88 (33.59)
 31 Heinbochel, Jen A         16 GAEL-MR              2:23.74    2:23.96
                  31.02     1:07.00 (35.98)     1:50.04 (43.04)     2:23.96 (33.92)
 32 Zollo, Ann Marie          17 Middies-MR           2:19.94    2:24.12
                  30.29     1:06.89 (36.60)     1:50.98 (44.09)     2:24.12 (33.14)
 33 Miata, Julianne M         16 Middies-MR           2:23.61    2:24.53
                  31.23     1:08.06 (36.83)     1:52.35 (44.29)     2:24.53 (32.18)
 34 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:21.19    2:24.91
                  30.27     1:07.18 (36.91)     1:52.23 (45.05)     2:24.91 (32.68)
 35 Ruggiero, Elizabeth C     17 Middies-MR           2:20.87    2:25.08
                  31.06     1:09.34 (38.28)     1:52.07 (42.73)     2:25.08 (33.01)
 36 Biancone, Taylor          15 Badger-MR            2:25.66    2:25.57
                  30.20     1:08.78 (38.58)     1:52.22 (43.44)     2:25.57 (33.35)
 37 Diaz, Justine             17 WAC-MR               2:19.69    2:25.64
                  30.98     1:07.80 (36.82)     1:54.82 (47.02)     2:25.64 (30.82)
 38 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  2:25.61    2:25.86
                  32.45     1:10.91 (38.46)     1:51.37 (40.46)     2:25.86 (34.49)
 39 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR    2:25.22    2:25.93
                  31.31     1:09.49 (38.18)     1:53.00 (43.51)     2:25.93 (32.93)
 40 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           2:24.85    2:26.47
                  32.59     1:12.85 (40.26)     1:53.13 (40.28)     2:26.47 (33.34)
 41 Devoe, Stacey Z           15 GAEL-MR              2:23.50    2:26.71
                  31.68     1:09.39 (37.71)     1:52.15 (42.76)     2:26.71 (34.56)
 42 Pandolfo, Julia R         15 Middies-MR           2:22.00    2:27.93
                  31.08     1:09.66 (38.58)     1:54.36 (44.70)     2:27.93 (33.57)
 43 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR  2:34.54    2:29.75
                  34.84     1:13.05 (38.21)     1:57.60 (44.55)     2:29.75 (32.15)
 44 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              2:27.77    2:29.86
                  31.66     1:10.39 (38.73)     1:55.81 (45.42)     2:29.86 (34.05)
 45 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               2:28.68    2:30.11
                  31.54     1:08.14 (36.60)     1:56.91 (48.77)     2:30.11 (33.20)
 46 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:35.39    2:30.25
                  32.44     1:11.51 (39.07)     1:56.02 (44.51)     2:30.25 (34.23)
 47 Camardella, Alyssa R      17 GAEL-MR              2:29.38    2:30.72
                  30.83     1:09.02 (38.19)     1:55.74 (46.72)     2:30.72 (34.98)
 48 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    2:30.96    2:30.85
                  33.52     1:12.79 (39.27)     1:57.15 (44.36)     2:30.85 (33.70)
 49 Rozwadowski, Yasmin       17 UNAT-MR              2:41.57    2:32.53
                  33.68     1:12.62 (38.94)     1:56.81 (44.19)     2:32.53 (35.72)
 50 Stafford, Lindsey A       15 Express Swimming-MR  2:32.69    2:32.99
                  35.13     1:14.90 (39.77)     1:59.37 (44.47)     2:32.99 (33.62)
 51 Herald, Rachel            15 Badger-MR            2:33.10    2:33.45
                  33.68     1:13.38 (39.70)     1:59.04 (45.66)     2:33.45 (34.41)
 52 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              2:27.55    2:33.64
                  32.09     1:10.23 (38.14)     1:58.07 (47.84)     2:33.64 (35.57)
 53 Canals, Giselle           17 Cond-MR              2:14.26    2:35.13
                  31.44     1:11.69 (40.25)     1:58.56 (46.87)     2:35.13 (36.57)
 54 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:36.16    2:36.17
                  34.61     1:14.67 (40.06)     1:59.58 (44.91)     2:36.17 (36.59)
 55 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              2:11.00    2:36.58
                  32.55     1:12.92 (40.37)     1:59.52 (46.60)     2:36.58 (37.06)
 56 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              2:34.17    2:36.68
                  36.65     1:15.59 (38.94)     2:02.63 (47.04)     2:36.68 (34.05)
 57 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    2:29.99    2:37.62
                  33.68     1:14.46 (40.78)     1:59.00 (44.54)     2:37.62 (38.62)
 58 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:38.45    2:38.52
                  35.60     1:16.53 (40.93)     1:59.82 (43.29)     2:38.52 (38.70)
 59 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR  2:38.98    2:39.96
                  34.83     1:14.87 (40.04)     2:03.52 (48.65)     2:39.96 (36.44)
 60 Salai, Bianca             16 Badger-MR            2:40.45    2:41.65
                  36.43     1:17.57 (41.14)     2:03.31 (45.74)     2:41.65 (38.34)
 61 Russo, Caitlyn E          18 WEST-CT              2:39.00    2:43.10
                  34.82     1:17.66 (42.84)     2:04.61 (46.95)     2:43.10 (38.49)
 62 Colvin, Alex L            15 SeaDragons-NJ        2:43.59    2:44.75
                  35.09     1:20.03 (44.94)     2:06.98 (46.95)     2:44.75 (37.77)
 63 Linares, Rebecca          16 SeaDragons-NJ        2:40.45    2:44.92
                  36.61     1:18.83 (42.22)     2:06.03 (47.20)     2:44.92 (38.89)
 64 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR    2:41.28    2:45.30
                  34.25     1:18.06 (43.81)     2:05.61 (47.55)     2:45.30 (39.69)
 65 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR               2:40.43    2:46.59
                  39.20     1:20.92 (41.72)     2:11.37 (50.45)     2:46.59 (35.22)
 66 Davide, Regina M          17 Pace-MR              2:49.14    2:48.99
                  42.80     1:28.47 (45.67)     2:14.14 (45.67)     2:48.99 (34.85)
 67 Feir, Meridith L          17 Pace-MR              2:52.24    2:49.14
                  38.38     1:21.75 (43.37)     2:09.49 (47.74)     2:49.14 (39.65)
 68 Stevens, Melissa B        16 WEST-CT              2:59.25    2:49.24
                  37.30     1:26.36 (49.06)     2:10.31 (43.95)     2:49.24 (38.93)
 69 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              2:54.64    2:50.27
                  39.66     1:25.11 (45.45)     2:11.05 (45.94)     2:50.27 (39.22)
 70 Maloney, Megan            15 WAC-MR               2:57.62    2:55.61
                  41.66     1:28.18 (46.52)     2:17.31 (49.13)     2:55.61 (38.30)
 71 Hansen, Katherine         15 WAC-MR               3:05.76    3:03.35
                  40.32     1:25.76 (45.44)     2:22.13 (56.37)     3:03.35 (41.22)
 -- Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR  3:30.00         DQ
                  36.22     1:21.86 (45.64)     2:11.13 (49.27)          DQ (39.62)
 -- Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR  3:30.00         DQ
                  34.45     1:19.99 (45.54)     2:13.98 (53.99)          DQ (37.13)

Event 4  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McLaughlin, Jason O       15 Middies-MR           1:58.98    2:03.60   20
                  26.69       58.06 (31.37)     1:35.72 (37.66)     2:03.60 (27.88)
  2 Davies, Phillip           15 Badger-MR            2:06.76    2:04.49   17
                  27.06       59.22 (32.16)     1:35.87 (36.65)     2:04.49 (28.62)
  3 Pullen, Thomas T          17 Cond-MR              2:00.00    2:06.00   16
                  26.29       58.01 (31.72)     1:36.30 (38.29)     2:06.00 (29.70)
  4 Stathopoulos, Cary A      15 Agua Swim Team-MR    2:05.07    2:06.16   15
                  28.28     1:00.26 (31.98)     1:37.34 (37.08)     2:06.16 (28.82)
  5 Meaney, Brad T            15 WAC-MR               2:10.12    2:07.86   14
                  27.61     1:00.54 (32.93)     1:38.10 (37.56)     2:07.86 (29.76)
  6 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR    2:08.05    2:08.11   13
                  27.56       58.94 (31.38)     1:39.92 (40.98)     2:08.11 (28.19)
  7 Nicholson, Jackson G      15 Middies-MR           2:08.83    2:08.82   12
                  28.60     1:01.00 (32.40)     1:39.91 (38.91)     2:08.82 (28.91)
  8 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               2:16.69    2:10.12   11
                  28.39     1:05.65 (37.26)     1:40.77 (35.12)     2:10.12 (29.35)
  9 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               2:08.80    2:10.14    9
                  28.39       59.90 (31.51)     1:41.11 (41.21)     2:10.14 (29.03)
 10 Brown, Bryan F            15 OWA-MR               2:12.53    2:11.39    7
                  27.35     1:03.21 (35.86)     1:41.65 (38.44)     2:11.39 (29.74)
 11 Zamora, John              17 Badger-MR            2:10.75    2:11.46    6
                  28.30     1:01.33 (33.03)     1:41.26 (39.93)     2:11.46 (30.20)
 12 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR    2:07.25    2:12.07    5
                  28.57     1:02.60 (34.03)     1:40.69 (38.09)     2:12.07 (31.38)
 13 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            2:07.89    2:12.11    4
                  27.93     1:02.48 (34.55)     1:41.07 (38.59)     2:12.11 (31.04)
 14 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR         NT    2:12.83    3
                  26.59     1:03.01 (36.42)     1:40.50 (37.49)     2:12.83 (32.33)
 15 DellaGala Jr., Michael J  26 UNAT-MR              2:03.50    2:13.17    2
                  27.04     1:01.35 (34.31)     1:40.58 (39.23)     2:13.17 (32.59)
 16 Rohrs, Eric L             15 Middies-MR           2:12.26    2:13.55    1
                  28.43     1:03.95 (35.52)     1:43.38 (39.43)     2:13.55 (30.17)
 17 Russo, Matt J             16 OWA-MR               2:12.44    2:13.72
                  28.56     1:05.03 (36.47)     1:41.78 (36.75)     2:13.72 (31.94)
 18 Britvan, Michael S        17 Middies-MR           2:14.89    2:14.05
                  27.36     1:00.53 (33.17)     1:45.02 (44.49)     2:14.05 (29.03)
 19 Batson, James P           17 Middies-MR           2:15.19    2:14.26
                  28.59     1:01.74 (33.15)     1:45.14 (43.40)     2:14.26 (29.12)
 20 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR  2:13.53    2:14.71
                  29.26     1:04.41 (35.15)     1:44.53 (40.12)     2:14.71 (30.18)
 21 Morrissey, Peter          16 Badger-MR            2:07.00    2:14.79
                  28.58     1:04.71 (36.13)     1:42.82 (38.11)     2:14.79 (31.97)
 22 McClintock, Craig A       16 Middies-MR           2:20.18    2:15.42
                  30.39     1:04.47 (34.08)     1:45.63 (41.16)     2:15.42 (29.79)
 23 Vezza, Matt               17 Badger-MR            2:20.96    2:15.95
                  27.47     1:01.66 (34.19)     1:46.10 (44.44)     2:15.95 (29.85)
 24 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    2:18.06    2:16.03
                  28.75     1:04.28 (35.53)     1:45.28 (41.00)     2:16.03 (30.75)
 25 Johnson, Richard A        16 Middies-MR           2:13.30    2:16.41
                  27.90     1:03.20 (35.30)     1:46.04 (42.84)     2:16.41 (30.37)
 26 Levine, Peter M           18 UNAT-MR              2:21.41    2:16.59
                  27.24     1:00.94 (33.70)     1:44.99 (44.05)     2:16.59 (31.60)
 27 Boate, Ryan               15 Badger-MR            2:18.53    2:16.60
                  30.91     1:05.43 (34.52)     1:45.15 (39.72)     2:16.60 (31.45)
 28 Qama, Eros                18 WAC-MR               2:14.93    2:16.92
                  28.42     1:06.50 (38.08)     1:46.30 (39.80)     2:16.92 (30.62)
 29 Lau, Kevin                15 Badger-MR            2:15.55    2:17.10
                  30.43     1:04.37 (33.94)     1:45.76 (41.39)     2:17.10 (31.34)
 30 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR           2:19.68    2:18.76
                  30.86     1:07.57 (36.71)     1:47.04 (39.47)     2:18.76 (31.72)
 31 Espinal, Jesus            16 Badger-MR            2:12.33    2:19.10
                  29.56     1:05.03 (35.47)     1:44.69 (39.66)     2:19.10 (34.41)
 32 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              2:21.02    2:19.77
                  31.53     1:05.30 (33.77)     1:47.75 (42.45)     2:19.77 (32.02)
 33 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               2:19.98    2:19.84
                  29.95     1:09.41 (39.46)     1:47.19 (37.78)     2:19.84 (32.65)
 34 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR    2:24.01    2:20.09
                  29.88     1:06.82 (36.94)     1:47.42 (40.60)     2:20.09 (32.67)
 35 Borger, Brian             15 Agua Swim Team-MR         NT    2:21.91
                  31.92     1:09.88 (37.96)     1:47.27 (37.39)     2:21.91 (34.64)
 36 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    2:25.57    2:21.92
                  30.63     1:07.21 (36.58)     1:49.91 (42.70)     2:21.92 (32.01)
 37 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           2:23.85    2:22.37
                  32.44     1:10.07 (37.63)     1:50.48 (40.41)     2:22.37 (31.89)
 38 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR    2:23.32    2:22.41
                  31.90     1:09.77 (37.87)     1:50.23 (40.46)     2:22.41 (32.18)
 39 Lew, Michael              15 Badger-MR            2:15.84    2:22.77
                  28.18     1:06.25 (38.07)     1:47.83 (41.58)     2:22.77 (34.94)
 40 Joshi, Guarav             17 Agua Swim Team-MR    2:25.44    2:23.72
                  31.15     1:10.34 (39.19)     1:51.14 (40.80)     2:23.72 (32.58)
 41 Heigh, Douglas            15 WAC-MR                    NT    2:26.76
                  29.56     1:05.78 (36.22)     1:51.93 (46.15)     2:26.76 (34.83)
 42 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              2:23.51    2:28.56
                  32.13     1:08.84 (36.71)     1:52.35 (43.51)     2:28.56 (36.21)
 43 Florio, Eric R            16 UNAT-MR              2:33.55    2:28.92
                  30.53     1:06.93 (36.40)     1:55.02 (48.09)     2:28.92 (33.90)
 44 Fountain, Jacob           16 NYCC-MR              2:31.07    2:31.95
                  32.14     1:10.55 (38.41)     1:57.14 (46.59)     2:31.95 (34.81)
 45 Salayka, Douglas J        16 OWA-MR               2:36.16    2:37.90
                  31.20     1:14.39 (43.19)     2:04.31 (49.92)     2:37.90 (33.59)
 46 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR    2:44.19    2:40.00
                  33.53     1:15.09 (41.56)     2:03.62 (48.53)     2:40.00 (36.38)

Event 5  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       14 Middies-MR             58.68    1:00.90   20
                  28.67     1:00.90 (32.23)
  2 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR      59.68    1:01.61   17
                  29.12     1:01.61 (32.49)
  3 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:02.97    1:01.83   16
                  28.81     1:01.83 (33.02)
  4 Flynn, Melissa A          14 SeaDragons-NJ        1:01.41    1:03.05   15
                  29.01     1:03.05 (34.04)
  5 Hyland, Allison           13 Badger-MR            1:02.09    1:03.38   14
                  28.99     1:03.38 (34.39)
  6 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    1:05.18    1:03.45   13
                  29.70     1:03.45 (33.75)
  7 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    1:03.30    1:03.67   12
                  29.52     1:03.67 (34.15)
  8 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           1:04.25    1:04.89   11
                  31.00     1:04.89 (33.89)
  9 Minowitz, Amy M           14 Middies-MR           1:04.95    1:05.66    9
                  30.95     1:05.66 (34.71)
 10 Pomerantz, JoJo F         14 Middies-MR           1:05.20    1:05.69    7
                  30.92     1:05.69 (34.77)
 11 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               1:06.84    1:06.01    6
                  31.07     1:06.01 (34.94)
 12 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            1:06.20    1:06.51    5
                  30.05     1:06.51 (36.46)
 13 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    1:06.54    1:07.04    4
                  31.10     1:07.04 (35.94)
 14 Purdy, Rosie K            14 Middies-MR           1:04.88    1:07.42    3
                  30.93     1:07.42 (36.49)
 15 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    1:09.36    1:08.00    2
                  31.54     1:08.00 (36.46)
 16 O'Brien, Molly J          14 Middies-MR           1:08.41    1:08.65    1
                  31.98     1:08.65 (36.67)
 17 Gray, Catherine           14 Badger-MR            1:09.56    1:08.88
                  32.45     1:08.88 (36.43)
 18 Strassberg, Amy           14 Badger-MR            1:08.32    1:09.02
                  31.72     1:09.02 (37.30)
 19 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              1:08.11    1:09.19
                  32.00     1:09.19 (37.19)
 20 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR               1:09.16    1:10.24
                  31.94     1:10.24 (38.30)
 21 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR    1:12.79    1:10.78
                  33.17     1:10.78 (37.61)
 22 Fufido, Maria             14 Badger-MR            1:09.55    1:10.85
                  32.30     1:10.85 (38.55)
 23 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              1:13.97    1:11.11
                  33.60     1:11.11 (37.51)
 24 Lau, Allison              14 Middies-MR           1:09.13    1:11.22
                  33.09     1:11.22 (38.13)
 25 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  1:12.04    1:11.43
                  33.10     1:11.43 (38.33)
 26 Kappmeyer, Kimberly A     14 Pace-MR              1:11.15    1:11.73
                  33.10     1:11.73 (38.63)
 27 Lu, Bonny S               13 Middies-MR           1:12.35    1:12.00
                  33.22     1:12.00 (38.78)
 28 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:12.10    1:12.42
                  32.85     1:12.42 (39.57)
 29 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR    1:19.26    1:12.45
                  34.40     1:12.45 (38.05)
 30 Colvin, Chelsea E         13 SeaDragons-NJ        1:12.35    1:12.52
                  32.52     1:12.52 (40.00)
 31 Villegas, Kristine A      14 Cond-MR              1:11.05    1:12.75
                  33.96     1:12.75 (38.79)
 32 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR            1:12.11    1:12.85
                  32.95     1:12.85 (39.90)
 33 Mulcahy, Kelsey           14 SeaDragons-NJ        1:12.65    1:13.13
                  33.99     1:13.13 (39.14)
 34 Linares, Natalia          14 SeaDragons-NJ        1:14.89    1:13.22
                  33.87     1:13.22 (39.35)
 35 Pakstas-Smith, Regina     13 NYCC-MR              1:14.00    1:13.72
                  34.13     1:13.72 (39.59)
 36 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR               1:14.41    1:14.00
                  34.48     1:14.00 (39.52)
 37 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              1:14.16    1:14.11
                  32.87     1:14.11 (41.24)
 38 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR              1:17.23    1:14.86
                  34.94     1:14.86 (39.92)
 39 Ruane, Nikki              14 WAC-MR               1:18.60    1:15.08
                  34.73     1:15.08 (40.35)
 40 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:14.56    1:15.22
                  33.47     1:15.22 (41.75)
 41 Amberson, Sophia E        14 WEST-CT              1:13.97    1:15.60
                  34.61     1:15.60 (40.99)
 42 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR               1:20.14    1:15.67
                  33.96     1:15.67 (41.71)
 43 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               1:18.90    1:16.02
                  35.15     1:16.02 (40.87)
 44 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  1:14.39    1:17.07
                  35.04     1:17.07 (42.03)
 45 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR               1:25.70    1:17.45
                  35.88     1:17.45 (41.57)
 46 Henderson, Jackie E       13 Cond-MR              1:13.64    1:18.90
                  34.78     1:18.90 (44.12)
 47 Phillips, Hannah E        13 WEST-CT              1:19.67    1:19.14
                  35.86     1:19.14 (43.28)
 48 Parra, Yesenia            13 Badger-MR            1:23.29    1:19.29
                  35.35     1:19.29 (43.94)
 49 Semeraro, Susannah L      14 OWA-MR               1:18.99    1:19.48
                  35.57     1:19.48 (43.91)
 50 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               1:18.24    1:19.70
                  35.88     1:19.70 (43.82)
 51 Judge, Carolyn G          13 WEST-CT              1:16.00    1:21.93
                  37.53     1:21.93 (44.40)
 52 Pillsbury, Diana M        14 SMC-MR               1:26.11    1:22.52
                  38.13     1:22.52 (44.39)
 53 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR               1:24.67    1:23.52
                  38.40     1:23.52 (45.12)
 54 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR               1:22.06    1:23.66
                  38.35     1:23.66 (45.31)
 55 Kaufman, Sarah M          14 Cond-MR              1:27.16    1:25.27
                  38.88     1:25.27 (46.39)
 56 Loftus, Alexandra         14 OWA-MR               1:24.59    1:25.37
                  37.82     1:25.37 (47.55)
 57 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR    1:31.37    1:27.06
                  39.94     1:27.06 (47.12)
 58 Kupferberg, Sarah M       13 Express Swimming-MR  1:24.48    1:29.01
                  40.46     1:29.01 (48.55)
 59 NI, Samantha A            14 WAC-MR                    NT    1:38.40
                  43.47     1:38.40 (54.93)
 -- Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR    1:15.98         DQ
                  41.72          DQ (19.53)

Event 6  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          14 OWA-MR                 54.98      54.67   20
                  25.88       54.67 (28.79)
  2 Liang, Truman             14 NYCC-MR                56.60      54.89   17
                  25.79       54.89 (29.10)
  3 Gonzalez, Cliff M         13 Middies-MR             57.31      57.26   16
                  26.69       57.26 (30.57)
  4 Saccurato, Matthew G      14 Middies-MR             59.62      58.45   15
                  27.71       58.45 (30.74)
  5 Morrissey, Sean           14 Badger-MR            1:02.00      59.13   14
                  28.19       59.13 (30.94)
  6 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR      57.54    1:00.13   13
                  27.76     1:00.13 (32.37)
  7 Bailey, Michael I         14 Middies-MR           1:01.31    1:00.33   12
                  27.79     1:00.33 (32.54)
  8 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            1:01.66    1:00.72   11
                  28.19     1:00.72 (32.53)
  9 Flannery, Jim J           13 Middies-MR           1:02.52    1:01.09    9
                  28.65     1:01.09 (32.44)
 10 Eyckmans, Robert E        13 Middies-MR           1:02.00    1:01.29    7
                  29.31     1:01.29 (31.98)
 11 Grossbard, Matt           13 Cond-MR              1:01.34    1:01.61    6
                  28.54     1:01.61 (33.07)
 12 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              1:05.51    1:02.58    5
                  29.43     1:02.58 (33.15)
 13 Troy, Derek               14 Agua Swim Team-MR    1:01.22    1:02.63    4
                  27.77     1:02.63 (34.86)
 14 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            1:04.61    1:02.75    3
                  29.53     1:02.75 (33.22)
 15 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              1:04.83    1:03.29    2
                  29.21     1:03.29 (34.08)
 16 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR   1:02.41    1:03.55    1
                  28.13     1:03.55 (35.42)
 17 Preston, Blake L          13 Middies-MR           1:10.86    1:03.80
                  29.65     1:03.80 (34.15)
 18 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           1:05.22    1:03.82
                  29.86     1:03.82 (33.96)
 19 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  1:08.04    1:04.65
                  29.84     1:04.65 (34.81)
 20 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           1:03.83    1:05.64
                  30.78     1:05.64 (34.86)
 21 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              1:03.40    1:05.79
                  30.92     1:05.79 (34.87)
 22 Marton, Peter             14 NYCC-MR              1:08.17    1:07.30
                  30.94     1:07.30 (36.36)
 23 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  1:11.79    1:08.34
                  31.41     1:08.34 (36.93)
 24 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR    1:10.82    1:08.41
                  30.50     1:08.41 (37.91)
 25 Ruvolo, Michael C         13 Middies-MR           1:07.98    1:09.05
                  32.76     1:09.05 (36.29)
 26 Greenberg, Max E          13 WEST-CT              1:09.31    1:10.18
                  31.19     1:10.18 (38.99)
 27 Gupta, Akshay             13 SMC-MR               1:08.96    1:10.24
                  32.33     1:10.24 (37.91)
 28 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               1:14.63    1:10.77
                  32.30     1:10.77 (38.47)
 29 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT              1:08.00    1:10.81
                  31.86     1:10.81 (38.95)
 30 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              1:11.81    1:11.24
                  33.13     1:11.24 (38.11)
 31 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR    1:18.05    1:11.98
                  32.49     1:11.98 (39.49)
 32 Rickert, Ryan S           13 Middies-MR           1:16.50    1:12.34
                  33.33     1:12.34 (39.01)
 33 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR    1:15.20    1:12.61
                  32.20     1:12.61 (40.41)
 34 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR               1:16.43    1:13.13
                  32.99     1:13.13 (40.14)
 35 Hendrichson-Walsh, David  13 Cond-MR              1:15.29    1:16.57
                  36.47     1:16.57 (40.10)
 36 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              1:27.62    1:19.45
                  36.28     1:19.45 (43.17)
 37 Chow, Kyle                13 Badger-MR            1:19.31    1:19.68
                  35.80     1:19.68 (43.88)
 38 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR   1:24.24    1:21.85
                  36.34     1:21.85 (45.51)
 39 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:20.71    1:23.38
                  36.96     1:23.38 (46.42)
 40 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:25.93    1:26.97
                  38.37     1:26.97 (48.60)
 41 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.31
                  36.16     1:29.31 (53.15)
 42 Parish, Sam M             13 Cond-MR              1:36.87    1:33.78
                  39.99     1:33.78 (53.79)

Event 7  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Haley, Crissy E           17 Middies-MR             58.43    1:01.01   20
                  29.10     1:01.01 (31.91)
  2 Rohrs, Lisa M             17 Middies-MR             59.26    1:01.46   17
                  29.56     1:01.46 (31.90)
  3 Clemens, Clare A          18 Agua Swim Team-MR    1:00.09    1:01.54   16
                  28.89     1:01.54 (32.65)
  4 Clemens, Alison P         15 Agua Swim Team-MR    1:01.22    1:01.74   15
                  28.92     1:01.74 (32.82)
  5 Espinal, Maria A          17 Badger-MR            1:01.00    1:02.36   14
                  28.70     1:02.36 (33.66)
  6 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  1:01.81    1:02.58   13
                  29.63     1:02.58 (32.95)
  7 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR    1:01.49    1:02.72   12
                  30.01     1:02.72 (32.71)
  8 Wollner, Margaret J       16 Agua Swim Team-MR    1:01.09    1:02.73   11
                  29.85     1:02.73 (32.88)
  9 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:03.07    1:02.86    9
                  29.42     1:02.86 (33.44)
 10 Zollo, Ann Marie          17 Middies-MR             59.96    1:02.96    7
                  30.16     1:02.96 (32.80)
 11 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               1:03.08    1:03.38    6
                  29.68     1:03.38 (33.70)
 12 Pangilinan, Jackie M      17 Middies-MR           1:03.40    1:03.50    5
                  29.86     1:03.50 (33.64)
 13 Bui, Tiffany T            16 Middies-MR           1:05.04    1:03.64    4
                  29.91     1:03.64 (33.73)
 14 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR    1:02.96    1:03.66    3
                  29.51     1:03.66 (34.15)
 15 Willeboordse, Fall C      37 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:03.86    2
                  29.63     1:03.86 (34.23)
 16 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:03.99    1:04.10    1
                  29.98     1:04.10 (34.12)
 17 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              1:01.86    1:04.20
                  29.85     1:04.20 (34.35)
 18 Ferguson, Kaitlyn R       16 Middies-MR             58.16    1:04.60
                  30.51     1:04.60 (34.09)
 19 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  1:06.21    1:04.66
                  29.71     1:04.66 (34.95)
 20 Bellew, Elizabeth A       15 Middies-MR           1:01.56    1:04.67
                  30.44     1:04.67 (34.23)
 21 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  1:03.74    1:04.72
                  30.73     1:04.72 (33.99)
 22 Ruggiero, Elizabeth C     17 Middies-MR           1:03.99    1:05.46
                  31.01     1:05.46 (34.45)
 23 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR    1:02.32    1:05.47
                  29.77     1:05.47 (35.70)
 24 Haigney, Kate P           18 Middies-MR           1:00.44    1:05.76
                  30.73     1:05.76 (35.03)
 25 Biancone, Taylor          15 Badger-MR            1:03.56    1:06.21
                  30.93     1:06.21 (35.28)
 26 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR    1:05.64    1:06.29
                  30.98     1:06.29 (35.31)
 27 Ha, Alyssa J              15 Middies-MR           1:05.00    1:06.54
                  31.15     1:06.54 (35.39)
 28 Pandolfo, Julia R         15 Middies-MR           1:04.50    1:06.66
                  31.15     1:06.66 (35.51)
 29 Leonard, Cara M           15 Middies-MR           1:05.38    1:06.82
                  31.12     1:06.82 (35.70)
 30 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            1:06.56    1:07.15
                  32.13     1:07.15 (35.02)
 31 Akerfelds, Dana P         15 Middies-MR           1:04.16    1:07.35
                  31.46     1:07.35 (35.89)
 32 Camardella, Alyssa R      17 GAEL-MR              1:06.92    1:07.53
                  30.62     1:07.53 (36.91)
 33 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               1:04.28    1:07.68
                  31.27     1:07.68 (36.41)
 34 Greenberg, Alexi E        16 WEST-CT              1:04.69    1:07.69
                  31.31     1:07.69 (36.38)
 35 Jorgensen, Dana A         16 Middies-MR           1:08.30    1:07.74
                  31.70     1:07.74 (36.04)
 36 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR             1:06.48    1:08.04
                  30.53     1:08.04 (37.51)
 36 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR    1:08.33    1:08.04
                  31.49     1:08.04 (36.55)
 38 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           1:07.09    1:08.14
                  31.89     1:08.14 (36.25)
 39 Diaz, Justine             17 WAC-MR               1:06.61    1:08.47
                  32.63     1:08.47 (35.84)
 40 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:11.16    1:08.70
                  32.55     1:08.70 (36.15)
 41 Bottger, Ashley J         16 WEST-CT              1:11.78    1:08.97
                  31.24     1:08.97 (37.73)
 42 Devoe, Stacey Z           15 GAEL-MR              1:05.69    1:09.14
                  31.64     1:09.14 (37.50)
 43 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  1:07.09    1:09.18
                  32.58     1:09.18 (36.60)
 44 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    1:08.42    1:09.37
                  33.34     1:09.37 (36.03)
 45 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              1:06.89    1:10.58
                  32.08     1:10.58 (38.50)
 46 Cholakis, Gena            16 WAC-MR               1:05.45    1:10.72
 47 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    1:08.93    1:10.76
                  32.76     1:10.76 (38.00)
 48 Miata, Julianne M         16 Middies-MR           1:03.69    1:11.13
                  31.81     1:11.13 (39.32)
 49 Canals, Giselle           17 Cond-MR              1:06.59    1:11.83
                  33.04     1:11.83 (38.79)
 50 Rozwadowski, Yasmin       17 UNAT-MR              1:15.23    1:12.25
                  34.26     1:12.25 (37.99)
 51 Grobeck, Alyson           16 Agua Swim Team-MR    1:09.38    1:13.68
                  32.91     1:13.68 (40.77)
 52 Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR  1:25.00    1:14.56
                  33.69     1:14.56 (40.87)
 53 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              1:12.61    1:14.99
                  35.46     1:14.99 (39.53)
 54 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR  1:14.19    1:16.67
                  34.96     1:16.67 (41.71)
 55 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:25.50    1:16.90
                  35.73     1:16.90 (41.17)
 56 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              1:17.41    1:17.71
                  35.64     1:17.71 (42.07)
 57 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR  1:25.00    1:22.73
                  37.80     1:22.73 (44.93)
 58 Semeraro, Samantha A      17 OWA-MR               1:20.33    1:23.11
                  37.04     1:23.11 (46.07)
 59 Donaldson, Maria C        15 SMC-MR               1:17.23    1:23.31
                  35.09     1:23.31 (48.22)
 60 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              1:32.73    1:29.58
                  38.48     1:29.58 (51.10)
 61 Zadiriko, Amanda          16 WAC-MR                    NT    1:31.95
                  43.09     1:31.95 (48.86)
 62 Hansen, Katherine         15 WAC-MR               1:35.00    1:34.38
                  41.08     1:34.38 (53.30)

Event 8  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR      51.16      52.61   20
                  24.63       52.61 (27.98)
  2 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR      53.24      52.81   17
                  25.24       52.81 (27.57)
  3 Scott, Norman M           16 Badger-MR                 NT      53.08   16
                  24.82       53.08 (28.26)
  4 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR                 57.86      54.11   15
                  25.40       54.11 (28.71)
  5 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR      55.00      55.27   14
                  26.24       55.27 (29.03)
  6 Qama, Eros                18 WAC-MR                 55.88      55.33   13
                  26.39       55.33 (28.94)
  7 Sutton, Rashad            16 Badger-MR              55.89      56.70   12
                  25.60       56.70 (31.10)
  8 DellaGala Jr., Michael J  26 UNAT-MR                55.50      56.87   11
                  27.05       56.87 (29.82)
  9 Davies, Phillip           15 Badger-MR            1:00.54      57.41    9
                  26.80       57.41 (30.61)
 10 Levine, Peter M           18 UNAT-MR                55.27      57.43    7
                  27.54       57.43 (29.89)
 11 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR                 58.14      57.73    6
                  27.01       57.73 (30.72)
 12 McLaughlin, Jason O       15 Middies-MR             54.55      57.77    5
                  26.78       57.77 (30.99)
 13 Brown, Bryan F            15 OWA-MR                 56.21      58.06    4
                  26.75       58.06 (31.31)
 14 Wright, Maurice E         16 Cond-MR                56.88      58.31    3
                  26.77       58.31 (31.54)
 15 Vezza, Matt               17 Badger-MR              58.45      58.45    2
                  26.85       58.45 (31.60)
 16 Britvan, Michael S        17 Middies-MR           1:01.31      59.32    1
                  27.72       59.32 (31.60)
 17 Johnson, Richard A        16 Middies-MR             56.21      59.53
                  27.34       59.53 (32.19)
 18 Zamora, John              17 Badger-MR              58.78      59.87
                  27.80       59.87 (32.07)
 19 Kiselak, Mike J           16 Pace-MR                59.40    1:00.76
                  28.57     1:00.76 (32.19)
 20 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               1:02.33    1:00.97
                  28.21     1:00.97 (32.76)
 21 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.56
                  27.78     1:01.56 (33.78)
 22 Schmidt, Levi C           15 SeaDragons-NJ        1:01.40    1:01.74
                  28.30     1:01.74 (33.44)
 23 Goodrich, Robert J        16 OWA-MR               1:00.83    1:01.83
                  28.75     1:01.83 (33.08)
 24 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR      58.73    1:01.97
                  28.01     1:01.97 (33.96)
 25 Batson, James P           17 Middies-MR             58.97    1:02.14
                  28.47     1:02.14 (33.67)
 26 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    1:02.35    1:02.73
                  28.94     1:02.73 (33.79)
 27 Sallusto, Matthew J       16 OWA-MR               1:05.33    1:03.08
                  28.65     1:03.08 (34.43)
 28 Meaney, Brad T            15 WAC-MR                    NT    1:03.15
                  29.88     1:03.15 (33.27)
 29 Chow, Daniel              16 Badger-MR            1:03.79    1:03.28
                  28.39     1:03.28 (34.89)
 30 Russo, Matt J             16 OWA-MR               1:01.11    1:03.41
                  29.42     1:03.41 (33.99)
 31 Morrissey, Peter          16 Badger-MR            1:00.00    1:03.73
                  29.10     1:03.73 (34.63)
 32 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               1:05.35    1:04.20
                  29.81     1:04.20 (34.39)
 33 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR  1:02.20    1:04.70
                  30.27     1:04.70 (34.43)
 33 Heigh, Douglas            15 WAC-MR               1:05.12    1:04.70
                  29.68     1:04.70 (35.02)
 35 Rohrs, Eric L             15 Middies-MR           1:05.69    1:05.13
                  29.25     1:05.13 (35.88)
 36 Joseph, Jamal             16 Cond-MR              1:12.46    1:05.26
                  29.41     1:05.26 (35.85)
 37 McClintock, Craig A       16 Middies-MR           1:09.24    1:06.23
                  30.90     1:06.23 (35.33)
 38 Espinal, Jesus            16 Badger-MR              59.33    1:06.40
                  30.32     1:06.40 (36.08)
 39 Florio, Eric R            16 UNAT-MR              1:11.36    1:06.83
                  30.99     1:06.83 (35.84)
 40 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR           1:08.60    1:07.29
                  31.45     1:07.29 (35.84)
 41 Tamulonis, Christopher B  17 OWA-MR               1:00.34    1:08.18
                  31.99     1:08.18 (36.19)
 42 Joshi, Guarav             17 Agua Swim Team-MR    1:06.28    1:08.29
                  32.19     1:08.29 (36.10)
 43 Fountain, Jacob           16 NYCC-MR              1:09.81    1:09.26
                  32.31     1:09.26 (36.95)
 44 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR         NT    1:10.11
                  31.18     1:10.11 (38.93)
 45 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              1:07.84    1:12.17
                  32.32     1:12.17 (39.85)
 46 Salayka, Douglas J        16 OWA-MR               1:08.13    1:12.31
                  32.48     1:12.31 (39.83)
 47 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           1:20.35    1:13.53
                  33.13     1:13.53 (40.40)
 48 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:16.59
                  34.36     1:16.59 (42.23)
 49 Spade, Mikael             15 Cond-MR              1:15.34    1:19.94
                  33.27     1:19.94 (46.67)

Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       14 Middies-MR           2:07.09    2:11.60   20
                  30.88     1:03.64 (32.76)     1:37.44 (33.80)     2:11.60 (34.16)
  2 Maldonado, Luisa Jane     14 NYCC-MR              2:09.00    2:15.59   17
                  30.71     1:03.79 (33.08)     1:38.99 (35.20)     2:15.59 (36.60)
  3 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               2:18.33    2:16.92   16
                  32.01     1:06.71 (34.70)     1:41.92 (35.21)     2:16.92 (35.00)
  4 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR    2:09.50    2:17.36   15
                  32.31     1:07.12 (34.81)     1:43.00 (35.88)     2:17.36 (34.36)
  5 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              2:20.44    2:17.92   14
                  31.40     1:05.98 (34.58)     1:42.76 (36.78)     2:17.92 (35.16)
  6 Pomerantz, JoJo F         14 Middies-MR           2:18.94    2:18.60   13
                  33.35     1:08.20 (34.85)     1:44.05 (35.85)     2:18.60 (34.55)
  7 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:17.30    2:18.73   12
                  32.94     1:08.02 (35.08)     1:43.75 (35.73)     2:18.73 (34.98)
  8 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:23.76    2:21.32   11
                  33.48     1:10.19 (36.71)     1:46.14 (35.95)     2:21.32 (35.18)
  9 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR              2:20.46    2:21.54    8
                  33.72     1:09.69 (35.97)     1:46.19 (36.50)     2:21.54 (35.35)
  9 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR           2:21.10    2:21.54    8
                  34.09     1:09.86 (35.77)     1:46.24 (36.38)     2:21.54 (35.30)
 11 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    2:22.47    2:22.08    6
                  34.37     1:10.16 (35.79)     1:46.39 (36.23)     2:22.08 (35.69)
 12 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    2:20.15    2:22.22    5
                  32.65     1:07.85 (35.20)     1:44.30 (36.45)     2:22.22 (37.92)
 13 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            2:25.61    2:22.77    4
                  32.72     1:09.17 (36.45)     1:45.92 (36.75)     2:22.77 (36.85)
 14 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR    2:23.59    2:23.88    3
                  34.74     1:11.79 (37.05)     1:49.54 (37.75)     2:23.88 (34.34)
 15 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:22.32    2:24.21    2
                  33.53     1:09.37 (35.84)     1:47.00 (37.63)     2:24.21 (37.21)
 16 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    2:23.15    2:25.37    1
                  33.37     1:09.92 (36.55)     1:47.51 (37.59)     2:25.37 (37.86)
 17 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              2:21.13    2:26.56
                  33.84     1:10.69 (36.85)     1:48.93 (38.24)     2:26.56 (37.63)
 18 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR    2:26.84    2:28.51
                  35.61     1:13.88 (38.27)     1:51.17 (37.29)     2:28.51 (37.34)
 19 Lau, Allison              14 Middies-MR           2:25.37    2:28.89
                  34.77     1:12.08 (37.31)     1:50.86 (38.78)     2:28.89 (38.03)
 20 Burns, Brianna N          14 Cond-MR              2:25.56    2:29.23
                  35.48     1:13.47 (37.99)     1:52.34 (38.87)     2:29.23 (36.89)
 21 Minowitz, Amy M           14 Middies-MR           2:30.81    2:29.47
                  35.84     1:13.75 (37.91)     1:51.98 (38.23)     2:29.47 (37.49)
 22 Hoover, Mary C            13 Badger-MR            2:36.84    2:29.53
                  34.11     1:11.53 (37.42)     1:50.43 (38.90)     2:29.53 (39.10)
 23 Brown, Meghan             13 Badger-MR            2:30.09    2:29.96
                  35.52     1:14.21 (38.69)     1:53.19 (38.98)     2:29.96 (36.77)
 24 Purdy, Rosie K            14 Middies-MR           2:24.72    2:30.05
                  34.89     1:12.76 (37.87)     1:51.93 (39.17)     2:30.05 (38.12)
 25 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR  2:33.67    2:30.61
                  36.32     1:15.06 (38.74)     1:53.60 (38.54)     2:30.61 (37.01)
 26 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    2:23.68    2:30.76
                  35.35     1:13.67 (38.32)     1:52.23 (38.56)     2:30.76 (38.53)
 27 Hartford, Laura G         13 Express Swimming-MR  2:33.62    2:30.89
                  35.54     1:13.84 (38.30)     1:52.79 (38.95)     2:30.89 (38.10)
 28 Kappmeyer, Kimberly A     14 Pace-MR              2:34.47    2:30.97
                  35.66     1:14.32 (38.66)     1:53.11 (38.79)     2:30.97 (37.86)
 29 Gray, Catherine           14 Badger-MR            2:30.64    2:31.52
                  35.56     1:14.20 (38.64)     1:53.26 (39.06)     2:31.52 (38.26)
 30 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:32.32    2:32.60
                  35.54     1:14.12 (38.58)     1:53.29 (39.17)     2:32.60 (39.31)
 31 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR    2:34.99    2:33.08
                  37.54     1:16.45 (38.91)     1:56.32 (39.87)     2:33.08 (36.76)
 32 Runco, Christine          14 WAC-MR               2:33.60    2:34.92
                  37.08     1:16.30 (39.22)     1:56.12 (39.82)     2:34.92 (38.80)
 33 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              2:37.10    2:35.24
                  37.48   1:57.17 (1:19.69)     2:35.24 (38.07)
 34 Brown, Shannon            13 Badger-MR            2:26.23    2:35.33
                  37.21     1:16.31 (39.10)     1:56.24 (39.93)     2:35.33 (39.09)
 35 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR               2:37.66    2:36.20
                  36.90     1:17.77 (40.87)     1:58.06 (40.29)     2:36.20 (38.14)
 36 Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.65
                  38.38     1:18.84 (40.46)     1:59.27 (40.43)     2:36.65 (37.38)
 37 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR              2:40.67    2:38.19
                  37.27     1:18.30 (41.03)     2:00.63 (42.33)     2:38.19 (37.56)
 38 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR               2:37.61    2:38.38
                  36.13     1:16.28 (40.15)     1:58.60 (42.32)     2:38.38 (39.78)
 39 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               2:36.45    2:39.28
                  37.81     1:18.12 (40.31)     1:58.97 (40.85)     2:39.28 (40.31)
 40 Ruane, Nikki              14 WAC-MR               2:42.25    2:41.01
                  39.56     1:20.47 (40.91)     2:01.85 (41.38)     2:41.01 (39.16)
 41 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  2:47.67    2:41.70
                  38.08     1:20.28 (42.20)     2:00.77 (40.49)     2:41.70 (40.93)
 42 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR                    NT    2:44.12
                  38.55     1:20.46 (41.91)     2:02.94 (42.48)     2:44.12 (41.18)
 43 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              2:39.91    2:44.82
                  38.43     1:20.09 (41.66)     2:02.99 (42.90)     2:44.82 (41.83)
 44 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               2:43.43    2:45.70
                  39.35     1:21.41 (42.06)     2:04.29 (42.88)     2:45.70 (41.41)
 45 Pampillanio, Jennifer M   13 Pace-MR              2:48.29    2:47.75
                  38.27     1:20.87 (42.60)     2:05.16 (44.29)     2:47.75 (42.59)
 46 Pillsbury, Diana M        14 SMC-MR               2:58.96    2:50.94
                  40.09     1:23.81 (43.72)     2:07.96 (44.15)     2:50.94 (42.98)
 47 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              2:52.84    2:51.11
                  38.59     1:22.15 (43.56)     2:07.47 (45.32)     2:51.11 (43.64)
 48 Henderson, Jackie E       13 Cond-MR                   NT    2:51.97
                  40.46     1:23.48 (43.02)     2:08.17 (44.69)     2:51.97 (43.80)
 49 Fischer, Betsy            13 Cond-MR                   NT    2:52.75
                  39.58     1:23.84 (44.26)     2:10.08 (46.24)     2:52.75 (42.67)
 50 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR                    NT    2:53.00
                  41.43   2:11.57 (1:30.14)     2:52.89 (41.32)      2:53.00 (0.11)
 51 Fenn, Amanda              14 WAC-MR               2:58.91    2:53.41
                  41.69     1:25.62 (43.93)     2:11.09 (45.47)     2:53.41 (42.32)
 52 Deraris, Lindsay E        14 Express Swimming-MR  3:00.79    2:59.29
                  43.47     1:29.08 (45.61)     2:14.66 (45.58)     2:59.29 (44.63)
 53 Grubert, Olivia           13 Badger-MR            3:00.00    3:07.68
                  43.28     1:30.33 (47.05)     2:20.48 (50.15)     3:07.68 (47.20)
 54 Semeraro, Susannah L      14 OWA-MR               3:00.86    3:13.80
                  44.16     1:33.95 (49.79)     2:24.52 (50.57)     3:13.80 (49.28)
 -- Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               2:33.48         DQ
                  38.97     1:20.45 (41.48)     2:03.89 (43.44)          DQ (42.04)
 -- Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR               2:40.80         DQ
                  38.67     1:20.50 (41.83)     2:01.18 (40.68)          DQ (40.43)

Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               2:06.27    2:04.11   20
                  29.61     1:00.75 (31.14)     1:33.05 (32.30)     2:04.11 (31.06)
  2 Saccurato, Matthew G      14 Middies-MR           2:06.93    2:05.27   17
                  29.95     1:02.06 (32.11)     1:34.11 (32.05)     2:05.27 (31.16)
  3 Morrissey, Sean           14 Badger-MR            2:09.50    2:05.53   16
                  30.13     1:01.52 (31.39)     1:33.45 (31.93)     2:05.53 (32.08)
  4 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            2:10.80    2:09.73   15
                  29.90     1:02.84 (32.94)     1:36.90 (34.06)     2:09.73 (32.83)
  5 Bailey, Michael I         14 Middies-MR           2:10.33    2:09.82   14
                  30.35     1:03.13 (32.78)     1:36.97 (33.84)     2:09.82 (32.85)
  6 Flannery, Jim J           13 Middies-MR           2:10.93    2:10.29   13
                  30.58     1:03.58 (33.00)     1:37.24 (33.66)     2:10.29 (33.05)
  7 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  2:12.51    2:13.62   12
                  31.86     1:04.95 (33.09)     1:39.25 (34.30)     2:13.62 (34.37)
  8 Grossbard, Matt           13 Cond-MR              2:13.25    2:15.04   11
                  31.46     1:05.67 (34.21)     1:41.03 (35.36)     2:15.04 (34.01)
  9 Gonzalez, Cliff M         13 Middies-MR           2:14.19    2:15.19    9
                  32.23     1:06.64 (34.41)     1:41.54 (34.90)     2:15.19 (33.65)
 10 D'Errico, John A          14 OWA-MR               2:08.30    2:17.06    7
                  30.71     1:05.55 (34.84)     1:41.51 (35.96)     2:17.06 (35.55)
 11 Eyckmans, Robert E        13 Middies-MR           2:15.99    2:17.18    6
                  33.07     1:06.92 (33.85)     1:42.44 (35.52)     2:17.18 (34.74)
 12 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR              2:18.88    2:17.72    5
                  31.52     1:06.27 (34.75)     1:42.76 (36.49)     2:17.72 (34.96)
 13 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              2:17.89    2:18.15    4
                  32.00     1:06.36 (34.36)     1:42.72 (36.36)     2:18.15 (35.43)
 14 Ruvolo, Michael C         13 Middies-MR           2:22.39    2:20.07    3
                  33.60     1:09.38 (35.78)     1:45.03 (35.65)     2:20.07 (35.04)
 15 Pope, Ryan P              14 Middies-MR           2:20.58    2:23.32    2
                  33.71     1:10.38 (36.67)     1:47.50 (37.12)     2:23.32 (35.82)
 16 DeAngelo, Nick A          14 SeaDragons-NJ        2:22.42    2:23.95    1
                  33.30     1:09.83 (36.53)     1:48.27 (38.44)     2:23.95 (35.68)
 17 Preston, Blake L          13 Middies-MR           2:28.63    2:23.97
                  33.19     1:09.01 (35.82)     1:47.50 (38.49)     2:23.97 (36.47)
 18 Bennett, Paul A           14 Middies-MR           2:23.37    2:24.29
                  34.38     1:10.14 (35.76)     1:48.06 (37.92)     2:24.29 (36.23)
 18 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              2:30.87    2:24.29
                  33.90     1:10.86 (36.96)     1:48.06 (37.20)     2:24.29 (36.23)
 20 Chow, Kyle                13 Badger-MR            2:27.40    2:27.33
                  34.29     1:11.32 (37.03)     1:50.31 (38.99)     2:27.33 (37.02)
 21 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR    2:27.98    2:30.73
                  37.02     1:15.45 (38.43)     1:54.20 (38.75)     2:30.73 (36.53)
 22 Greenberg, Max E          13 WEST-CT              2:46.29    2:31.35
                  35.15     1:12.66 (37.51)     1:52.10 (39.44)     2:31.35 (39.25)
 23 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR              2:37.41    2:37.72
                  35.66     1:15.49 (39.83)     1:57.20 (41.71)     2:37.72 (40.52)
 24 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR               2:36.56    2:39.40
                  35.68     1:15.56 (39.88)     1:57.85 (42.29)     2:39.40 (41.55)
 25 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR                    NT    2:48.26
                  40.79     1:23.05 (42.26)     2:06.05 (43.00)     2:48.26 (42.21)
 26 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR   2:56.26    2:51.74
                  39.03     1:23.22 (44.19)     2:09.05 (45.83)     2:51.74 (42.69)

Event 11  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    2:12.18    2:10.98   20
                  32.48     1:05.84 (33.36)     1:38.95 (33.11)     2:10.98 (32.03)
  2 Clemens, Alison P         15 Agua Swim Team-MR    2:05.78    2:12.05   17
                  31.45     1:04.28 (32.83)     1:37.90 (33.62)     2:12.05 (34.15)
  3 Nicholson, Amanda S       16 Middies-MR           2:07.55    2:13.33   16
                  31.40     1:04.85 (33.45)     1:39.19 (34.34)     2:13.33 (34.14)
  4 Clemens, Clare A          18 Agua Swim Team-MR    2:11.45    2:14.63   15
                  32.32     1:05.75 (33.43)     1:39.70 (33.95)     2:14.63 (34.93)
  5 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:15.57    2:14.88   14
                  32.27     1:06.34 (34.07)     1:41.09 (34.75)     2:14.88 (33.79)
  6 Bui, Tiffany T            16 Middies-MR           2:19.00    2:15.77   13
                  32.68     1:06.70 (34.02)     1:41.60 (34.90)     2:15.77 (34.17)
  7 Ferguson, Kaitlyn R       16 Middies-MR           2:03.02    2:16.01   12
                  31.50     1:05.96 (34.46)     1:41.32 (35.36)     2:16.01 (34.69)
  8 Ha, Alyssa J              15 Middies-MR           2:14.51    2:17.19   11
                  32.88     1:07.28 (34.40)     1:42.39 (35.11)     2:17.19 (34.80)
  9 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  2:11.58    2:18.42    9
                  32.69     1:07.67 (34.98)     1:43.28 (35.61)     2:18.42 (35.14)
 10 Jorgensen, Dana A         16 Middies-MR           2:14.14    2:18.68    7
                  33.76     1:08.53 (34.77)     1:43.98 (35.45)     2:18.68 (34.70)
 11 Mueller, Mary F           15 Middies-MR           2:13.24    2:18.75    6
                  33.17     1:07.85 (34.68)     1:43.54 (35.69)     2:18.75 (35.21)
 12 Bellew, Elizabeth A       15 Middies-MR           2:14.89    2:19.09    5
                  33.76     1:08.73 (34.97)     1:44.13 (35.40)     2:19.09 (34.96)
 13 Zollo, Ann Marie          17 Middies-MR           2:15.64    2:19.48    4
                  33.68     1:08.39 (34.71)     1:44.13 (35.74)     2:19.48 (35.35)
 14 Pangilinan, Jackie M      17 Middies-MR           2:17.81    2:21.02    3
                  33.75     1:09.10 (35.35)     1:45.49 (36.39)     2:21.02 (35.53)
 15 Lepore, Angela            16 WAC-MR               2:18.16    2:21.76    2
                  33.64     1:09.28 (35.64)     1:45.90 (36.62)     2:21.76 (35.86)
 16 Wollner, Margaret J       16 Agua Swim Team-MR    2:21.84    2:22.83    1
                  34.37     1:10.44 (36.07)     1:47.31 (36.87)     2:22.83 (35.52)
 17 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  2:21.37    2:23.53
                  33.47     1:09.78 (36.31)     1:47.08 (37.30)     2:23.53 (36.45)
 18 Leonard, Cara M           15 Middies-MR           2:12.88    2:23.73
                  34.00     1:09.65 (35.65)     1:46.64 (36.99)     2:23.73 (37.09)
 19 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR  2:25.71    2:23.75
                  34.94     1:11.78 (36.84)     1:48.23 (36.45)     2:23.75 (35.52)
 20 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  2:26.25    2:24.15
                  35.30     1:11.85 (36.55)     1:48.24 (36.39)     2:24.15 (35.91)
 21 Akerfelds, Dana P         15 Middies-MR           2:17.80    2:24.25
                  33.76     1:09.94 (36.18)     1:47.04 (37.10)     2:24.25 (37.21)
 22 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              2:25.78    2:24.58
                  34.45     1:11.14 (36.69)     1:48.89 (37.75)     2:24.58 (35.69)
 23 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR    2:21.95    2:24.83
                  34.89     1:11.38 (36.49)     1:48.57 (37.19)     2:24.83 (36.26)
 24 Rohrs, Lisa M             17 Middies-MR           2:23.06    2:24.88
                  34.55     1:10.93 (36.38)     1:48.09 (37.16)     2:24.88 (36.79)
 25 Heinbochel, Jen A         16 GAEL-MR              2:22.01    2:24.95
                  33.19     1:09.39 (36.20)     1:47.04 (37.65)     2:24.95 (37.91)
 26 Haigney, Kate P           18 Middies-MR           2:16.30    2:25.07
                  34.50     1:11.03 (36.53)     1:48.32 (37.29)     2:25.07 (36.75)
 27 Braun, Jenny E            18 Middies-MR           2:21.52    2:25.37
                  35.75     1:13.29 (37.54)     1:49.96 (36.67)     2:25.37 (35.41)
 28 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               2:18.23    2:25.98
                  33.25     1:10.40 (37.15)     1:47.92 (37.52)     2:25.98 (38.06)
 29 Diaz, Justine             17 WAC-MR               2:13.47    2:26.22
                  33.45     1:09.87 (36.42)     1:48.09 (38.22)     2:26.22 (38.13)
 30 Haley, Crissy E           17 Middies-MR           2:22.00    2:26.50
                  34.93     1:12.30 (37.37)     1:50.69 (38.39)     2:26.50 (35.81)
 31 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:22.26    2:27.82
                  34.67     1:12.25 (37.58)     1:50.27 (38.02)     2:27.82 (37.55)
 32 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:22.52    2:27.91
                  35.01     1:12.15 (37.14)     1:50.32 (38.17)     2:27.91 (37.59)
 33 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR             2:28.69    2:31.48
                  36.05     1:14.28 (38.23)     1:53.85 (39.57)     2:31.48 (37.63)
 34 Miata, Julianne M         16 Middies-MR           2:27.55    2:32.04
                  35.92     1:13.95 (38.03)     1:53.34 (39.39)     2:32.04 (38.70)
 35 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR    2:21.60    2:32.92
                  35.09     1:14.35 (39.26)     1:54.22 (39.87)     2:32.92 (38.70)
 36 Herald, Rachel            15 Badger-MR            2:34.86    2:33.11
                  35.46     1:13.78 (38.32)     1:53.50 (39.72)     2:33.11 (39.61)
 37 Bottger, Ashley J         16 WEST-CT              2:30.00    2:33.43
                  35.83     1:15.33 (39.50)     1:55.62 (40.29)     2:33.43 (37.81)
 38 Jonas, Lauren             15 Badger-MR            2:34.49    2:36.71
                  34.23     1:12.97 (38.74)     1:55.45 (42.48)     2:36.71 (41.26)
 39 Pandolfo, Julia R         15 Middies-MR           2:25.00    2:36.76
                  37.27     1:16.77 (39.50)     1:56.85 (40.08)     2:36.76 (39.91)
 40 Grobeck, Alyson           16 Agua Swim Team-MR    2:25.63    2:37.29
                  36.64     1:16.42 (39.78)     1:56.64 (40.22)     2:37.29 (40.65)
 41 Joseph, Laura R           15 WEST-CT                   NT    2:39.13
                  35.54     1:15.67 (40.13)     1:57.48 (41.81)     2:39.13 (41.65)
 42 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR  2:45.39    2:42.68
                                                    2:42.90 ( )         2:42.68 ( )
 43 Shine, Kristina A         16 WEST-CT              2:49.00    2:44.44
                  37.74                             2:46.18 ( )         2:44.44 ( )
 44 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR    2:40.12    2:45.25
                  38.24     1:20.15 (41.91)     2:03.71 (43.56)     2:45.25 (41.54)
 45 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR               2:44.45    2:50.52
                  41.65     1:23.84 (42.19)     2:07.88 (44.04)     2:50.52 (42.64)
 46 Feir, Meridith L          17 Pace-MR              2:54.19    2:52.83
                  40.81     1:23.56 (42.75)     2:07.85 (44.29)     2:52.83 (44.98)
 47 Hansen, Katherine         15 WAC-MR               2:55.19    2:55.39
                  40.43     1:25.10 (44.67)     2:11.02 (45.92)     2:55.39 (44.37)
 48 Semeraro, Samantha A      17 OWA-MR               3:03.30    3:15.11
                  44.58     1:32.77 (48.19)     2:25.27 (52.50)     3:15.11 (49.84)
 49 Zadiriko, Amanda          16 WAC-MR                    NT    3:15.50
                  46.30     1:35.25 (48.95)     2:26.50 (51.25)     3:15.50 (49.00)

Event 12  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR    1:59.85    1:59.84   20
                  29.41     1:00.31 (30.90)     1:30.93 (30.62)     1:59.84 (28.91)
  2 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR    1:55.39    2:01.44   17
                  28.94       59.55 (30.61)     1:30.75 (31.20)     2:01.44 (30.69)
  3 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               2:02.91    2:04.07   16
                  29.01     1:00.64 (31.63)     1:32.92 (32.28)     2:04.07 (31.15)
  4 Sutton, Rashad            16 Badger-MR            1:59.88    2:04.36   15
                  28.92       59.64 (30.72)     1:31.59 (31.95)     2:04.36 (32.77)
  5 McLaughlin, Jason O       15 Middies-MR           2:02.72    2:05.60   14
                  30.24     1:01.32 (31.08)     1:33.54 (32.22)     2:05.60 (32.06)
  6 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR    2:13.92    2:06.96   13
                  30.37     1:01.95 (31.58)     1:34.73 (32.78)     2:06.96 (32.23)
  7 Stathopoulos, Cary A      15 Agua Swim Team-MR    2:11.30    2:08.22   12
                  30.56     1:02.83 (32.27)     1:35.87 (33.04)     2:08.22 (32.35)
  8 Britvan, Michael S        17 Middies-MR           2:00.73    2:09.35   11
                  29.99     1:01.69 (31.70)     1:34.88 (33.19)     2:09.35 (34.47)
  9 Nicholson, Jackson G      15 Middies-MR           2:07.41    2:11.73    9
                  30.36     1:03.03 (32.67)     1:37.25 (34.22)     2:11.73 (34.48)
 10 Meaney, Brad T            15 WAC-MR               2:10.12    2:12.94    7
                  31.99     1:05.04 (33.05)     1:39.58 (34.54)     2:12.94 (33.36)
 11 Batson, James P           17 Middies-MR           2:12.75    2:14.02    6
                  31.81     1:04.90 (33.09)     1:39.71 (34.81)     2:14.02 (34.31)
 12 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              2:11.42    2:14.05    5
                  31.63     1:05.02 (33.39)     1:40.20 (35.18)     2:14.05 (33.85)
 13 Kenny, Greg               16 Badger-MR            2:19.73    2:14.91    4
                  32.07     1:06.58 (34.51)     1:41.43 (34.85)     2:14.91 (33.48)
 14 Lau, Kevin                15 Badger-MR            2:11.81    2:15.24    3
                  31.44     1:05.41 (33.97)     1:40.43 (35.02)     2:15.24 (34.81)
 15 McClintock, Craig A       16 Middies-MR           2:07.46    2:16.88    2
                  32.69     1:07.12 (34.43)     1:42.32 (35.20)     2:16.88 (34.56)
 16 Chow, Daniel              16 Badger-MR            2:13.57    2:17.48    1
                  31.48     1:06.37 (34.89)   2:17.48 (1:11.11)
 17 Johnson, Richard A        16 Middies-MR           2:15.94    2:19.33
                  32.56     1:07.38 (34.82)     1:43.11 (35.73)     2:19.33 (36.22)
 18 Lebost, Dan J             16 Pace-MR              2:20.35    2:19.59
                  32.82     1:07.79 (34.97)     1:43.80 (36.01)     2:19.59 (35.79)
 19 Boate, Ryan               15 Badger-MR            2:22.13    2:20.39
                  33.40     1:08.73 (35.33)     1:44.67 (35.94)     2:20.39 (35.72)
 20 Qama, Eros                18 WAC-MR               2:19.85    2:22.02
                  33.57     1:08.35 (34.78)     1:44.89 (36.54)     2:22.02 (37.13)
 21 Rohrs, Eric L             15 Middies-MR           2:23.02    2:22.87
                  33.35     1:09.15 (35.80)     1:46.16 (37.01)     2:22.87 (36.71)
 22 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    2:22.33    2:23.29
                  34.20     1:10.83 (36.63)     1:47.48 (36.65)     2:23.29 (35.81)
 23 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR    2:17.92    2:23.76
                  32.89     1:08.26 (35.37)     1:45.52 (37.26)     2:23.76 (38.24)
 24 Lantin, Peter A           15 Middies-MR           2:26.25    2:28.46
                  36.02     1:13.51 (37.49)     1:50.98 (37.47)     2:28.46 (37.48)
 25 Florio, Eric R            16 UNAT-MR              2:19.41    2:28.55
                  33.77     1:10.43 (36.66)     1:49.42 (38.99)     2:28.55 (39.13)

Event 13  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR      24.81      25.30   20
  2 Burns, Brianna N          14 Cond-MR                   NT      25.86   17
  3 Hyland, Allison           13 Badger-MR              25.72      25.87   16
  4 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR      26.91      26.26   15
  5 Maldonado, Luisa Jane     14 NYCC-MR                26.17      26.28   14
  6 Akerfelds, Aleksa M       14 Middies-MR             25.56      26.47   13
  7 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR                26.02      26.63   12
  8 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR                26.43      26.65   11
  9 Minowitz, Amy M           14 Middies-MR             26.58      26.89    9
 10 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR      27.30      26.94    7
 11 Freeman, Brittany Z       14 GAEL-MR                27.07      26.97    6
 12 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR      26.51      27.00    5
 13 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR      27.66      27.05    4
 14 Flynn, Melissa A          14 SeaDragons-NJ          26.07      27.10    3
 15 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR      26.92      27.12    2
 16 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR                 26.66      27.15    1
 17 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR              27.51      27.17
 18 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR    29.29      27.22
 19 Strassberg, Amy           14 Badger-MR              28.32      27.25
 20 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR      27.22      27.26
 21 Villegas, Kristine A      14 Cond-MR                27.22      27.27
 21 Hoover, Mary C            13 Badger-MR              27.21      27.27
 23 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR      28.04      27.30
 24 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR      26.99      27.43
 25 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR                27.25      27.46
 26 Kappmeyer, Kimberly A     14 Pace-MR                27.20      27.48
 27 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR      26.89      27.50
 28 Ryan, Sarah A             14 Express Swimming-MR    28.28      27.58
 29 O'Brien, Molly J          14 Middies-MR             27.05      27.72
 30 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR                 27.21      27.83
 31 DiDonato, Emily           13 OWA-MR                 27.99      27.90
 32 Ha, Kathryn C             13 Middies-MR             27.42      28.06
 32 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR      27.44      28.06
 34 Lau, Allison              14 Middies-MR             27.12      28.18
 35 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR    29.39      28.19
 36 Brown, Meghan             13 Badger-MR              28.33      28.21
 37 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR      28.29      28.22
 38 Purdy, Rosie K            14 Middies-MR             27.45      28.34
 39 Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR      27.95      28.37
 40 Gray, Catherine           14 Badger-MR              28.35      28.48
 41 Pomerantz, JoJo F         14 Middies-MR             28.47      28.51
 42 Colvin, Chelsea E         13 SeaDragons-NJ          28.01      28.57
 43 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR                 28.72      28.61
 44 Runco, Christine          14 WAC-MR                 29.36      28.68
 45 Mulcahy, Kelsey           14 SeaDragons-NJ          28.51      28.77
 46 Fufido, Maria             14 Badger-MR              28.52      28.82
 47 Pakstas-Smith, Regina     13 NYCC-MR                28.61      28.88
 48 Pampillanio, Jennifer M   13 Pace-MR                28.68      28.89
 49 Parra, Yesenia            13 Badger-MR              29.46      28.95
 50 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR                29.07      29.00
 51 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR                 29.13      29.04
 52 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR                 29.33      29.07
 53 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR                 25.16      29.15
 54 Solomianko, Marta         14 OWA-MR                 29.39      29.16
 55 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR                29.50      29.25
 55 Fischer, Betsy            13 Cond-MR                29.60      29.25
 57 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR              29.91      29.45
 58 Henderson, Jackie E       13 Cond-MR                30.01      29.49
 59 Bhagat, Ayesha            14 Flying Dolphins-MR     29.87      29.51
 60 Yomomoto, Midori J        13 Pace-MR                29.76      29.54
 61 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR                 30.17      29.62
 62 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR                 30.11      29.65
 63 Kupferberg, Sarah M       13 Express Swimming-MR    30.34      29.73
 64 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR      29.38      29.76
 65 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR    31.30      29.82
 66 Linares, Natalia          14 SeaDragons-NJ          29.58      29.88
 67 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR                 29.28      29.91
 68 McNally, Elise C          13 UNAT-MR                29.90      29.95
 69 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR      30.86      30.02
 70 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR                 30.11      30.17
 71 Ruane, Nikki              14 WAC-MR                 29.81      30.31
 72 Pillsbury, Diana M        14 SMC-MR                 30.10      30.36
 73 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR                 31.59      30.48
 74 Phillips, Hannah E        13 WEST-CT                29.73      30.61
 75 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR                 30.20      30.62
 76 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR      30.90      30.65
 77 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR                30.38      30.75
 78 Fenn, Amanda              14 WAC-MR                 30.92      30.76
 79 Keenan, Diana E           14 OWA-MR                 33.40      31.05
 80 Semeraro, Susannah L      14 OWA-MR                 31.12      31.13
 80 Kaufman, Sarah M          14 Cond-MR                30.78      31.13
 82 Amberson, Sophia E        14 WEST-CT                30.77      31.30
 83 Loftus, Alexandra         14 OWA-MR                 31.13      31.53
 84 Judge, Carolyn G          13 WEST-CT                30.38      31.91
 85 Chatzky, Laura            14 SMC-MR                 34.82      32.12
 86 Lu, Bonny S               13 Middies-MR             31.30      32.13
 87 NI, Samantha A            14 WAC-MR                 39.03      32.15
 88 Staropoli, Sarah E        14 Pace-MR                33.36      32.35
 89 Deraris, Lindsay E        14 Express Swimming-MR    37.95      32.95
 90 Grubert, Olivia           13 Badger-MR              34.10      33.06
 91 Knapp, Erin J             13 Pace-MR                33.01      33.25
 92 Spade, Ariel              13 Cond-MR                33.40      33.77
 93 Ali, Sabrina              14 Flying Dolphins-MR     36.20      34.18
 94 Yien, Tahra               13 Flying Dolphins-MR     36.98      35.18
 95 Eidler, Callie            14 Flying Dolphins-MR     35.21      35.38
 96 Struve Hill, Elena W      13 Agua Swim Team-MR         NT      35.52

Event 14  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR                22.52      22.43   20
  2 Wright, Edwin P           14 Cond-MR                24.08      23.67   17
  3 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR                24.03      23.77   16
  4 Gitman, Robert S          14 WAC-MR                 24.92      24.01   15
  5 Krey, Matt                14 Badger-MR              25.66      24.52   14
  6 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR    25.08      24.74   13
  7 Flannery, Jim J           13 Middies-MR             25.02      24.91   12
  8 Grossbard, Matt           13 Cond-MR                24.65      24.93   11
  9 Gonzalez, Cliff M         13 Middies-MR             24.73      25.01    9
 10 Marton, Peter             14 NYCC-MR                25.94      25.13    6.5
 10 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR     24.86      25.13    6.5
 12 Saccurato, Matthew G      14 Middies-MR             25.30      25.14    5
 13 Troy, Derek               14 Agua Swim Team-MR      24.93      25.40    4
 14 Bennett, Paul A           14 Middies-MR             25.40      25.52    3
 15 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR    26.37      25.69    2
 16 Pope, Ryan P              14 Middies-MR             26.08      25.80    1
 17 Preston, Blake L          13 Middies-MR             25.16      25.84
 18 Hughes, Mike G            14 Badger-MR              26.41      25.94
 19 Rickert, Ryan S           13 Middies-MR             26.26      25.96
 20 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR      25.55      26.08
 21 Walotsky, Conor           14 Badger-MR              26.68      26.33
 22 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR                27.62      26.40
 23 Mason, Daniel J           14 Pace-MR                26.38      26.44
 24 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR      26.74      26.63
 25 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT                27.88      26.74
 26 Ruvolo, Michael C         13 Middies-MR             26.63      26.80
 27 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR                 27.00      27.04
 28 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR                27.58      27.10
 29 Gupta, Akshay             13 SMC-MR                 27.09      27.25
 30 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR                26.75      27.26
 31 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR      28.26      27.40
 32 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR      27.19      27.47
 33 Hendrichson-Walsh, David  13 Cond-MR                27.65      27.75
 34 Greenberg, Max E          13 WEST-CT                27.61      27.78
 35 Chow, Kyle                13 Badger-MR              27.79      27.85
 35 DeAngelo, Nick A          14 SeaDragons-NJ          27.28      27.85
 37 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR     30.00      28.01
 38 Heath, Michael A          13 GAEL-MR                28.62      28.19
 39 Carlucci, Evan J          14 Flying Dolphins-MR     28.68      28.23
 40 Han, Christopher          13 Flying Dolphins-MR     26.10      28.24
 41 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR                 28.88      28.79
 42 Kelly, Gregory            13 Agua Swim Team-MR      29.90      28.81
 43 Zadiriko, Alex            14 WAC-MR                 28.90      28.99
 44 Sampson, Tak M            13 Pace-MR                30.06      29.34
 45 Cereste, Mark S           13 Pace-MR                29.31      29.40
 46 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR                 29.51      29.66
 47 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR                30.44      30.26
 48 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT      30.61
 49 Tokatlilar, Max           14 Agua Swim Team-MR      30.38      30.85
 50 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR    32.94      31.73
 51 Parish, Sam M             13 Cond-MR                32.30      32.72

Event 15  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall C      37 Agua Swim Team-MR      25.16      25.02   20
  2 Clemens, Alison P         15 Agua Swim Team-MR      25.19      25.51   17
  3 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR      24.71      26.00   15.5
  3 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR                 25.05      26.00   15.5
  5 Lepore, Angela            16 WAC-MR                 25.83      26.10   14
  6 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR      26.17      26.13   13
  7 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR    25.82      26.18   12
  8 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR    27.58      26.33   11
  9 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR              26.54      26.34    9
 10 Haigney, Kate P           18 Middies-MR             24.94      26.52    7
 11 Haley, Crissy E           17 Middies-MR             24.99      26.68    6
 12 Clemens, Clare A          18 Agua Swim Team-MR      26.13      26.71    5
 13 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR    26.87      26.79    4
 14 Schiano, Marie J          16 WAC-MR                 26.00      26.84    3
 15 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR               25.99      26.91    2
 16 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR      26.09      26.92    1
 17 Ha, Alyssa J              15 Middies-MR             26.46      27.08
 17 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR                26.41      27.08
 19 Miata, Julianne M         16 Middies-MR             26.14      27.10
 20 Espinal, Maria A          17 Badger-MR              25.89      27.15
 21 Bottger, Ashley J         16 WEST-CT                26.19      27.16
 22 Rohrs, Lisa M             17 Middies-MR             26.74      27.24
 23 McFadden, Elyse           16 Pace-MR                27.33      27.25
 24 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR      26.74      27.26
 25 Cholakis, Gena            16 WAC-MR                 26.83      27.27
 26 Wollner, Margaret J       16 Agua Swim Team-MR      26.81      27.50
 26 Mueller, Mary F           15 Middies-MR             26.50      27.50
 28 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR    26.97      27.54
 29 Jonas, Lauren             15 Badger-MR              27.03      27.56
 30 Braun, Jenny E            18 Middies-MR             27.29      27.66
 31 Joseph, Laura R           15 WEST-CT                28.01      27.68
 32 Greenberg, Alexi E        16 WEST-CT                26.97      27.71
 33 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR    27.41      27.74
 34 Nicholson, Amanda S       16 Middies-MR             27.93      27.90
 35 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR             27.96      27.93
 36 Biancone, Taylor          15 Badger-MR              27.00      27.96
 37 Zollo, Ann Marie          17 Middies-MR             26.48      27.97
 38 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR                27.27      27.98
 39 Ruggiero, Elizabeth C     17 Middies-MR             27.61      28.00
 39 Stafford, Lindsey A       15 Express Swimming-MR    28.23      28.00
 41 Diaz, Justine             17 WAC-MR                 28.06      28.01
 42 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR      27.05      28.02
 42 Colvin, Alex L            15 SeaDragons-NJ          27.87      28.02
 44 Garrett, Kim M            17 Pace-MR                27.95      28.03
 45 Camardella, Alyssa R      17 GAEL-MR                28.19      28.07
 46 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR    27.54      28.08
 46 Akerfelds, Dana P         15 Middies-MR             26.10      28.08
 48 Rozwadowski, Yasmin       17 UNAT-MR                28.75      28.13
 49 Grobeck, Alyson           16 Agua Swim Team-MR      26.99      28.19
 50 Jorgensen, Dana A         16 Middies-MR             26.57      28.28
 51 Leonard, Cara M           15 Middies-MR             27.20      28.30
 52 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR      28.03      28.56
 53 Schmidt, Donivyn C        16 SeaDragons-NJ          28.52      28.59
 54 Davide, Regina M          17 Pace-MR                27.96      28.80
 55 Pandolfo, Julia R         15 Middies-MR             27.50      28.86
 56 Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR    35.00      28.92
 57 Herald, Rachel            15 Badger-MR              28.19      28.93
 58 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR              28.76      28.96
 58 Flynn, Laura E            16 SeaDragons-NJ          29.01      28.96
 60 Salai, Bianca             16 Badger-MR              28.70      28.98
 61 Bellew, Elizabeth A       15 Middies-MR             28.46      29.04
 62 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR    28.76      29.06
 63 Shine, Kristina A         16 WEST-CT                29.43      29.11
 64 Vitelli, Paula            15 Badger-MR              29.01      29.30
 65 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR                 28.36      29.52
 66 Stevens, Melissa B        16 WEST-CT                29.36      29.66
 67 Linares, Rebecca          16 SeaDragons-NJ          28.97      29.83
 68 Daly, Sinead N            15 HS-MR                  30.00      29.85
 69 Hill, Kelly E             15 Pace-MR                29.41      29.88
 70 Russo, Caitlyn E          18 WEST-CT                28.64      30.11
 71 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR      28.62      30.12
 72 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR      28.85      30.30
 73 Canals, Giselle           17 Cond-MR                27.60      30.40
 74 Donaldson, Maria C        15 SMC-MR                 28.96      30.49
 75 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR    35.00      30.75
 76 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR      29.32      30.87
 77 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR                30.01      30.93
 78 Feir, Meridith L          17 Pace-MR                30.32      31.08
 79 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR    30.48      31.09
 80 Hansen, Katherine         15 WAC-MR                 33.03      33.94
 81 Semeraro, Samantha A      17 OWA-MR                 31.57      34.19
 82 Storti, Colette H         16 Pace-MR                33.71      34.26
 83 Zadiriko, Amanda          16 WAC-MR                    NT      37.09
 -- Maloney, Megan            15 WAC-MR                 32.03         DQ

Event 16  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR      21.70      22.33   20
  2 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR         NT      22.40   17
  3 Scott, Norman M           16 Badger-MR                 NT      22.51   16
  4 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR                 22.21      22.58   15
  5 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR      21.86      22.71   14
  6 Davies, Phillip           15 Badger-MR              22.47      22.84   13
  7 Wright, Maurice E         16 Cond-MR                22.80      22.89   12
  8 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR      22.90      23.06   11
  9 Vezza, Matt               17 Badger-MR              23.58      23.40    9
 10 Brown, Bryan F            15 OWA-MR                 23.34      23.84    7
 11 Batson, James P           17 Middies-MR             23.53      24.00    5.5
 11 Britvan, Michael S        17 Middies-MR             23.67      24.00    5.5
 13 Sutton, Rashad            16 Badger-MR              23.63      24.14    4
 14 Morrissey, Peter          16 Badger-MR              24.78      24.21    3
 15 Levine, Peter M           18 UNAT-MR                24.00      24.26    2
 16 Chow, Daniel              16 Badger-MR              24.29      24.34    1
 17 Lebost, Dan J             16 Pace-MR                24.08      24.40
 18 Meaney, Brad T            15 WAC-MR                 24.61      24.44
 19 Kiselak, Mike J           16 Pace-MR                24.09      24.47
 20 Zamora, John              17 Badger-MR              23.95      24.59
 21 Kenny, Greg               16 Badger-MR              24.53      24.60
 22 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR      23.76      24.61
 23 Qama, Eros                18 WAC-MR                 24.54      24.65
 23 Espinal, Jesus            16 Badger-MR              23.99      24.65
 25 Nicholson, Jackson G      15 Middies-MR             24.73      24.84
 26 Johnson, Richard A        16 Middies-MR             23.65      24.85
 27 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR              24.56      24.86
 28 Rohrs, Eric L             15 Middies-MR             24.10      24.89
 29 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR      25.13      25.14
 30 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR    24.69      25.23
 31 Heigh, Douglas            15 WAC-MR                 25.34      25.24
 32 Tamulonis, Christopher B  17 OWA-MR                 24.80      25.27
 33 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR      23.26      25.32
 34 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR      24.92      25.33
 35 Lew, Michael              15 Badger-MR              24.89      25.36
 36 Schmidt, Levi C           15 SeaDragons-NJ          25.40      25.38
 37 Lau, Kevin                15 Badger-MR              25.28      25.46
 38 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR      25.98      25.71
 39 Joshi, Guarav             17 Agua Swim Team-MR      25.48      25.83
 40 Joseph, Jamal             16 Cond-MR                27.86      25.88
 41 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR             25.77      25.96
 42 Borger, Brian             15 Agua Swim Team-MR         NT      25.98
 43 Sato, Ray R               15 GAEL-MR                25.77      26.10
 44 DellaGala Jr., Michael J  26 UNAT-MR                25.50      26.13
 45 Salayka, Douglas J        16 OWA-MR                 25.65      26.21
 46 Russo, Matt J             16 OWA-MR                 25.24      26.54
 47 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR      26.55      26.79
 47 Florio, Eric R            16 UNAT-MR                28.97      26.79
 49 Lantin, Peter A           15 Middies-MR             26.45      26.81
 50 Boate, Ryan               15 Badger-MR              27.00      26.88
 51 McClintock, Craig A       16 Middies-MR             26.58      26.89
 52 Spade, Mikael             15 Cond-MR                   NT      27.41
 53 Fountain, Jacob           16 NYCC-MR                27.28      27.44
 54 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR                 25.80      29.31
 55 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR      30.35      30.15

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              1:10.53    1:10.58   20
                  32.69     1:10.58 (37.89)
  2 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR    1:12.06    1:11.94   17
                  33.91     1:11.94 (38.03)
  3 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    1:13.64    1:14.54   16
                  35.29     1:14.54 (39.25)
  4 Runco, Christine          14 WAC-MR               1:14.99    1:15.72   15
                  36.13     1:15.72 (39.59)
  5 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  1:14.98    1:16.13   14
                  35.86     1:16.13 (40.27)
  6 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR  1:19.55    1:16.23   13
                  36.22     1:16.23 (40.01)
  7 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               1:13.94    1:16.64   12
                  36.57     1:16.64 (40.07)
  8 Burns, Brianna N          14 Cond-MR              1:13.68    1:16.87   11
                  36.38     1:16.87 (40.49)
  9 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              1:16.78    1:17.90    9
                  35.62     1:17.90 (42.28)
 10 O'Brien, Molly J          14 Middies-MR           1:16.29    1:18.15    7
                  36.81     1:18.15 (41.34)
 11 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    1:13.94    1:18.48    6
                  36.92     1:18.48 (41.56)
 12 McNally, Elise C          13 UNAT-MR              1:16.90    1:18.55    5
                  37.04     1:18.55 (41.51)
 13 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               1:20.96    1:18.73    4
                  37.37     1:18.73 (41.36)
 14 Lu, Bonny S               13 Middies-MR           1:18.28    1:19.64    3
                  37.52     1:19.64 (42.12)
 15 Solomianko, Marta         14 OWA-MR               1:24.70    1:19.77    2
                  37.68     1:19.77 (42.09)
 16 Keenan, Diana E           14 OWA-MR               1:18.55    1:19.88    1
                  37.70     1:19.88 (42.18)
 17 Fischer, Betsy            13 Cond-MR              1:21.18    1:20.32
                  38.41     1:20.32 (41.91)
 18 Fufido, Maria             14 Badger-MR            1:19.23    1:20.38
                  38.03     1:20.38 (42.35)
 19 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               1:21.59    1:20.39
                  37.26     1:20.39 (43.13)
 20 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  1:21.38    1:21.25
                  37.66     1:21.25 (43.59)
 21 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  1:21.97    1:21.64
                  38.72     1:21.64 (42.92)
 22 Villegas, Kristine A      14 Cond-MR              1:19.68    1:21.85
                  39.36     1:21.85 (42.49)
 23 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    1:23.07    1:22.07
                  39.34     1:22.07 (42.73)
 24 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR            1:21.83    1:22.40
                  39.26     1:22.40 (43.14)
 25 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:24.58    1:22.76
                  38.88     1:22.76 (43.88)
 26 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:23.80    1:22.87
                  40.25     1:22.87 (42.62)
 27 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              1:22.54    1:22.96
                  38.84     1:22.96 (44.12)
 28 Ras, Jessica A            13 Express Swimming-MR  1:29.73    1:23.44
                  39.96     1:23.44 (43.48)
 29 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              1:22.49    1:23.54
                  40.18     1:23.54 (43.36)
 30 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               1:25.38    1:23.82
                  39.62     1:23.82 (44.20)
 31 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR    1:27.59    1:24.03
                  40.69     1:24.03 (43.34)
 32 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR               1:26.01    1:25.35
                  40.40     1:25.35 (44.95)
 33 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               1:31.09    1:26.52
                  41.66     1:26.52 (44.86)
 34 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    1:23.25    1:26.88
                  41.33     1:26.88 (45.55)
 35 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               1:27.26    1:27.19
                  41.32     1:27.19 (45.87)
 36 Pampillanio, Jennifer M   13 Pace-MR              1:26.09    1:27.42
                  41.12     1:27.42 (46.30)
 37 Staropoli, Sarah E        14 Pace-MR              1:25.30    1:28.01
                  40.86     1:28.01 (47.15)
 38 NI, Samantha A            14 WAC-MR               1:33.45    1:29.73
                  43.44     1:29.73 (46.29)
 39 Ali, Sabrina              14 Flying Dolphins-MR   1:33.16    1:30.46
                  42.17     1:30.46 (48.29)
 40 Spade, Ariel              13 Cond-MR              1:30.09    1:30.63
                  42.10     1:30.63 (48.53)
 41 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              1:31.44    1:30.76
                  41.79     1:30.76 (48.97)
 42 Chatzky, Laura            14 SMC-MR               1:33.61    1:30.80
                  44.03     1:30.80 (46.77)
 43 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.88
                  42.75     1:30.88 (48.13)
 44 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR               1:32.08    1:31.13
                  43.63     1:31.13 (47.50)
 45 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR               1:35.26    1:32.15
                  43.62     1:32.15 (48.53)
 46 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR               1:36.82    1:33.74
                  45.00     1:33.74 (48.74)
 47 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR                    NT    1:33.77
                  45.70     1:33.77 (48.07)
 48 Pillsbury, Diana M        14 SMC-MR               1:41.95    1:36.43
                  47.49     1:36.43 (48.94)
 49 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR               1:34.80    1:36.95
                  45.86     1:36.95 (51.09)
 50 Bhagat, Ayesha            14 Flying Dolphins-MR   1:34.69    1:37.06
                  46.66     1:37.06 (50.40)
 51 Struve Hill, Elena W      13 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.66
                  46.61     1:39.66 (53.05)
 52 Loftus, Alexandra         14 OWA-MR               1:37.88    1:40.41
                  47.86     1:40.41 (52.55)
 53 Fenn, Amanda              14 WAC-MR               1:40.32    1:44.34
                  49.24     1:44.34 (55.10)
 54 Yien, Tahra               13 Flying Dolphins-MR        NT    1:50.54
                  53.02     1:50.54 (57.52)
 55 Eidler, Callie            14 Flying Dolphins-MR        NT    1:53.99
                  52.81   1:53.99 (1:01.18)

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bailey, Michael I         14 Middies-MR           1:05.05    1:05.71   20
                  31.56     1:05.71 (34.15)
  2 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR   1:05.99    1:05.88   17
                  31.09     1:05.88 (34.79)
  3 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            1:10.44    1:08.38   16
                  32.16     1:08.38 (36.22)
  4 Eyckmans, Robert E        13 Middies-MR           1:06.23    1:09.14   15
                  33.05     1:09.14 (36.09)
  5 Kamata, Muneki            14 NYCC-MR              1:11.57    1:09.36   14
                  32.52     1:09.36 (36.84)
  6 Krey, Matt                14 Badger-MR            1:14.55    1:09.95   13
                  32.90     1:09.95 (37.05)
  7 Wright, Edwin P           14 Cond-MR              1:09.71    1:10.28   12
                  32.81     1:10.28 (37.47)
  8 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              1:12.44    1:12.50   11
                  34.35     1:12.50 (38.15)
  9 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            1:14.76    1:12.96    9
                  34.64     1:12.96 (38.32)
 10 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            1:15.90    1:13.22    7
                  35.18     1:13.22 (38.04)
 11 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               1:16.91    1:16.18    6
                  35.30     1:16.18 (40.88)
 12 Rickert, Ryan S           13 Middies-MR           1:14.34    1:16.89    5
                  36.42     1:16.89 (40.47)
 13 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR    1:19.38    1:18.54    4
                  37.74     1:18.54 (40.80)
 14 Hendrichson-Walsh, David  13 Cond-MR              1:20.01    1:18.55    3
                  37.47     1:18.55 (41.08)
 15 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              1:18.53    1:19.21    2
                  36.73     1:19.21 (42.48)
 16 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              1:21.28    1:19.28    1
                  37.26     1:19.28 (42.02)
 17 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR              1:23.40    1:21.04
                  39.65     1:21.04 (41.39)
 18 Carlucci, Evan J          14 Flying Dolphins-MR   1:24.51    1:21.55
                  39.99     1:21.55 (41.56)
 19 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:21.89    1:22.39
                  38.92     1:22.39 (43.47)
 20 Gupta, Akshay             13 SMC-MR               1:26.87    1:22.73
                  38.60     1:22.73 (44.13)
 21 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              1:21.35    1:23.06
                  39.41     1:23.06 (43.65)
 22 Tokatlilar, Max           14 Agua Swim Team-MR    1:22.89    1:24.05
                  39.93     1:24.05 (44.12)
 23 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              1:25.15    1:24.71
                  41.77     1:24.71 (42.94)
 24 Han, Christopher          13 Flying Dolphins-MR   1:26.23    1:26.79
                  41.09     1:26.79 (45.70)
 25 Zadiriko, Alex            14 WAC-MR               1:22.23    1:26.90
                  40.80     1:26.90 (46.10)
 26 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR   1:31.55    1:31.03
                  43.12     1:31.03 (47.91)
 27 Parish, Sam M             13 Cond-MR              1:31.42    1:32.23
                  44.26     1:32.23 (47.97)
 28 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:46.10    1:32.93
                  44.74     1:32.93 (48.19)
 29 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR               1:33.90    1:33.31
                  43.53     1:33.31 (49.78)

Event 19  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pangilinan, Jackie M      17 Middies-MR           1:04.43    1:07.02   20
                  31.98     1:07.02 (35.04)
  2 Lepore, Angela            16 WAC-MR               1:06.89    1:08.14   17
                  32.50     1:08.14 (35.64)
  3 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR            1:11.12    1:09.88   16
                  33.11     1:09.88 (36.77)
  4 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    1:09.89    1:11.55   15
                  34.48     1:11.55 (37.07)
  5 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  1:12.71    1:12.85   14
                  34.60     1:12.85 (38.25)
  6 Willeboordse, Fall C      37 Agua Swim Team-MR    1:14.00    1:12.89   13
                  34.71     1:12.89 (38.18)
  7 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    1:11.68    1:13.33   12
                  35.06     1:13.33 (38.27)
  8 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR    1:09.33    1:13.76   11
                  34.59     1:13.76 (39.17)
  9 Ferguson, Kaitlyn R       16 Middies-MR           1:09.27    1:14.11    9
                  34.99     1:14.11 (39.12)
 10 Mueller, Mary F           15 Middies-MR           1:10.35    1:14.26    7
                  35.03     1:14.26 (39.23)
 11 Flynn, Laura E            16 SeaDragons-NJ        1:10.89    1:14.63    6
                  35.05     1:14.63 (39.58)
 12 Ulrich, Amanda P          15 Middies-MR           1:13.91    1:14.91    5
                  35.85     1:14.91 (39.06)
 13 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  1:12.64    1:15.32    4
                  36.02     1:15.32 (39.30)
 14 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR             1:14.61    1:15.87    3
                  36.42     1:15.87 (39.45)
 15 Cholakis, Gena            16 WAC-MR               1:14.65    1:16.05    2
                  36.44     1:16.05 (39.61)
 16 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  1:15.67    1:16.07    1
                  36.27     1:16.07 (39.80)
 17 Nicholson, Amanda S       16 Middies-MR           1:13.35    1:16.47
                  36.54     1:16.47 (39.93)
 18 Heinbochel, Jen A         16 GAEL-MR              1:15.58    1:16.66
                  36.05     1:16.66 (40.61)
 19 Ruggiero, Elizabeth C     17 Middies-MR           1:14.47    1:16.74
                  36.92     1:16.74 (39.82)
 20 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              1:14.52    1:16.97
                  35.61     1:16.97 (41.36)
 21 Wollner, Margaret J       16 Agua Swim Team-MR    1:14.76    1:17.00
                  36.93     1:17.00 (40.07)
 22 Salai, Bianca             16 Badger-MR            1:16.28    1:17.69
                  36.87     1:17.69 (40.82)
 23 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR    1:16.48    1:17.85
                  36.99     1:17.85 (40.86)
 24 Stevens, Melissa B        16 WEST-CT              1:21.38    1:18.41
                  36.64     1:18.41 (41.77)
 25 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               1:16.50    1:18.62
 26 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              1:16.00    1:19.08
                  37.58     1:19.08 (41.50)
 27 Stafford, Lindsey A       15 Express Swimming-MR  1:22.67    1:19.67
                  37.73     1:19.67 (41.94)
 28 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:19.80    1:20.56
 29 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    1:16.48    1:20.84
 30 Davide, Regina M          17 Pace-MR              1:15.44    1:21.83
                  38.40     1:21.83 (43.43)
 31 Garrett, Kim M            17 Pace-MR              1:21.27    1:22.49
                  39.20     1:22.49 (43.29)
 32 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              1:20.21    1:22.88
                  38.85     1:22.88 (44.03)
 33 Russo, Caitlyn E          18 WEST-CT              1:18.64    1:23.31
 34 Colvin, Alex L            15 SeaDragons-NJ        1:23.68    1:23.41
                  39.63     1:23.41 (43.78)
 35 Linares, Rebecca          16 SeaDragons-NJ        1:20.46    1:23.71
                  39.81     1:23.71 (43.90)
 36 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:25.45    1:24.24
                  40.15     1:24.24 (44.09)
 37 Herald, Rachel            15 Badger-MR            1:22.00    1:24.66
                  40.97     1:24.66 (43.69)
 38 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.45
                  41.07     1:25.45 (44.38)
 39 Maloney, Megan            15 WAC-MR               1:28.23    1:26.11
                  40.61     1:26.11 (45.50)
 40 Donaldson, Maria C        15 SMC-MR               1:22.41    1:26.54
                  40.31     1:26.54 (46.23)
 41 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              1:25.17    1:27.49
                  41.83     1:27.49 (45.66)
 42 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR  1:40.00    1:28.31
                  41.14     1:28.31 (47.17)
 43 Storti, Colette H         16 Pace-MR              1:30.97    1:32.45
                  43.97     1:32.45 (48.48)
 44 Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR  1:40.00    1:41.46
                  47.97     1:41.46 (53.49)

Event 20  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               1:00.81    1:01.39   20
                  29.32     1:01.39 (32.07)
  2 Sutton, Rashad            16 Badger-MR            1:00.72    1:02.11   17
                  29.48     1:02.11 (32.63)
  3 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR    1:04.46    1:03.22   16
                  29.88     1:03.22 (33.34)
  4 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               1:00.54    1:03.85   15
                  29.93     1:03.85 (33.92)
  5 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR    1:01.35    1:04.20   14
                  30.87     1:04.20 (33.33)
  6 Russo, Matt J             16 OWA-MR               1:04.50    1:05.88   13
                  31.65     1:05.88 (34.23)
  7 Borger, Brian             15 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.68   12
                  31.88     1:06.68 (34.80)
  8 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.59   11
                  30.52     1:07.59 (37.07)
  9 Davies, Phillip           15 Badger-MR            1:07.41    1:07.96    9
                  32.88     1:07.96 (35.08)
 10 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR    1:10.63    1:08.07    7
                  32.03     1:08.07 (36.04)
 11 Nicholson, Jackson G      15 Middies-MR           1:10.47    1:08.64    6
                  32.67     1:08.64 (35.97)
 12 Mcnaughton, Jake          15 Badger-MR            1:05.66    1:09.04    5
                  32.67     1:09.04 (36.37)
 13 Lew, Michael              15 Badger-MR            1:06.81    1:09.59    4
                  33.60     1:09.59 (35.99)
 14 Morrissey, Peter          16 Badger-MR            1:04.10    1:09.66    3
                  32.01     1:09.66 (37.65)
 15 McLaughlin, Jason O       15 Middies-MR           1:11.48    1:09.91    2
                  33.66     1:09.91 (36.25)
 16 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR    1:02.40    1:09.93    1
                  32.86     1:09.93 (37.07)
 17 Ellman, Douglas A         16 Middies-MR           1:09.96    1:11.13
                  33.72     1:11.13 (37.41)
 18 Joshi, Guarav             17 Agua Swim Team-MR    1:10.14    1:11.36
                  33.75     1:11.36 (37.61)
 19 Boate, Ryan               15 Badger-MR            1:13.44    1:11.75
                  34.12     1:11.75 (37.63)
 20 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR  1:12.67    1:13.02
                  34.26     1:13.02 (38.76)
 21 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR    1:12.48    1:13.18
                  33.83     1:13.18 (39.35)
 22 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              1:10.33    1:14.47
                  35.04     1:14.47 (39.43)
 23 Schmidt, Levi C           15 SeaDragons-NJ        1:16.24    1:16.85
                  36.30     1:16.85 (40.55)
 24 Peng, Didi Y              10 OWA-MR                    NT    1:16.91
                  36.47     1:16.91 (40.44)
 25 Kiselak, Mike J           16 Pace-MR              1:16.02    1:16.92
                  36.52     1:16.92 (40.40)
 26 Joseph, Jamal             16 Cond-MR              1:17.09    1:22.28
                  37.35     1:22.28 (44.93)
 27 Spade, Mikael             15 Cond-MR                   NT    1:22.53
                  37.34     1:22.53 (45.19)
 28 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR    1:28.06    1:27.79
                  41.53     1:27.79 (46.26)

Event 21  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    4:54.55    5:00.78   20
                  28.88       59.52 (30.64)     1:29.98 (30.46)     2:00.02 (30.04)
        2:30.48 (30.46)     3:00.74 (30.26)     3:31.12 (30.38)     4:01.45 (30.33)
        4:31.54 (30.09)     5:00.78 (29.24)
  2 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  5:04.79    5:09.25   17
                  28.97     1:00.00 (31.03)     1:31.17 (31.17)     2:02.34 (31.17)
        2:33.50 (31.16)     3:04.93 (31.43)     3:36.38 (31.45)     4:07.78 (31.40)
        4:39.17 (31.39)     5:09.25 (30.08)
  3 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  5:16.89    5:12.97   16
                  28.87       59.76 (30.89)     1:31.23 (31.47)     2:02.85 (31.62)
        2:34.38 (31.53)     3:06.12 (31.74)     3:37.78 (31.66)     4:10.05 (32.27)
        4:41.91 (31.86)     5:12.97 (31.06)
  4 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  5:22.85    5:18.22   15
                  28.88     1:00.25 (31.37)     1:31.95 (31.70)     2:03.74 (31.79)
        2:35.54 (31.80)     3:07.93 (32.39)     3:40.66 (32.73)     4:13.34 (32.68)
        4:45.98 (32.64)     5:18.22 (32.24)
  5 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  5:28.56    5:21.69   14
                  30.09     1:02.18 (32.09)     1:34.40 (32.22)     2:07.08 (32.68)
        2:39.67 (32.59)     3:12.36 (32.69)     3:45.63 (33.27)     4:18.02 (32.39)
        4:50.29 (32.27)     5:21.69 (31.40)
  6 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    5:22.26    5:23.42   13
                  30.03     1:02.17 (32.14)     1:34.66 (32.49)     2:07.30 (32.64)
        2:40.14 (32.84)     3:12.88 (32.74)     3:45.54 (32.66)     4:18.48 (32.94)
        4:51.59 (33.11)     5:23.42 (31.83)
  7 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  5:30.06    5:26.38   12
                  29.95     1:02.94 (32.99)     1:36.11 (33.17)     2:09.24 (33.13)
        2:42.56 (33.32)     3:16.02 (33.46)     3:49.32 (33.30)     4:22.46 (33.14)
        4:55.45 (32.99)     5:26.38 (30.93)
  8 Palmeri, Stephanie A      16 Express Swimming-MR  5:27.94    5:26.72   11
                  30.11     1:02.79 (32.68)     1:35.97 (33.18)     2:09.32 (33.35)
        2:42.59 (33.27)     3:16.10 (33.51)     3:49.49 (33.39)     4:22.35 (32.86)
        4:55.02 (32.67)     5:26.72 (31.70)
  9 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               5:19.28    5:29.46    9
                  29.97     1:02.22 (32.25)     1:34.79 (32.57)     2:07.98 (33.19)
        2:40.68 (32.70)     3:14.02 (33.34)     3:47.82 (33.80)     4:21.99 (34.17)
        4:56.22 (34.23)     5:29.46 (33.24)
 10 Diaz, Justine             17 WAC-MR               5:16.56    5:30.39    7
                  30.44     1:03.31 (32.87)     1:36.80 (33.49)     2:10.61 (33.81)
        2:44.38 (33.77)     3:17.90 (33.52)     3:52.08 (34.18)     4:25.81 (33.73)
        4:58.71 (32.90)     5:30.39 (31.68)
 11 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  5:40.07    5:32.79    6
                  29.12     1:01.65 (32.53)     1:35.71 (34.06)     2:09.43 (33.72)
        2:43.33 (33.90)     3:17.78 (34.45)     3:51.89 (34.11)     4:25.96 (34.07)
        5:00.29 (34.33)     5:32.79 (32.50)
 12 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  5:33.29    5:35.25    5
                  30.03     1:02.93 (32.90)     1:36.47 (33.54)     2:10.47 (34.00)
        2:45.08 (34.61)     3:19.05 (33.97)     3:53.31 (34.26)     4:28.16 (34.85)
        5:01.98 (33.82)     5:35.25 (33.27)
 13 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR    5:36.73    5:36.45    4
                  30.06     1:03.07 (33.01)     1:37.35 (34.28)     2:12.20 (34.85)
        2:46.70 (34.50)     3:21.18 (34.48)     3:55.78 (34.60)     4:29.96 (34.18)
        5:03.68 (33.72)     5:36.45 (32.77)
 14 Strassberg, Amy           14 Badger-MR            5:39.57    5:36.64    3
                  29.23     1:01.66 (32.43)     1:35.60 (33.94)     2:09.60 (34.00)
        2:44.00 (34.40)     3:18.28 (34.28)     3:53.32 (35.04)     4:27.93 (34.61)
        5:02.57 (34.64)     5:36.64 (34.07)
 15 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR    5:23.56    5:37.00    2
                  29.95     1:02.55 (32.60)     1:36.19 (33.64)     2:10.33 (34.14)
        2:44.63 (34.30)     3:19.53 (34.90)     3:54.58 (35.05)     4:29.29 (34.71)
        5:03.80 (34.51)     5:37.00 (33.20)
 16 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    5:31.18    5:37.41    1
                  30.34     1:02.92 (32.58)     1:36.31 (33.39)     2:10.27 (33.96)
        2:44.91 (34.64)     3:19.49 (34.58)     3:54.27 (34.78)     4:28.71 (34.44)
        5:03.76 (35.05)     5:37.41 (33.65)
 17 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              5:33.62    5:39.25
                   4.14     1:02.90 (58.76)     1:37.19 (34.29)     2:11.94 (34.75)
        2:46.68 (34.74)     3:20.90 (34.22)     3:56.00 (35.10)     4:30.95 (34.95)
        5:05.27 (34.32)     5:39.25 (33.98)
 18 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR  5:40.00    5:40.74
                  30.62     1:04.64 (34.02)     1:39.77 (35.13)     2:15.36 (35.59)
        2:50.33 (34.97)     3:24.94 (34.61)     3:59.44 (34.50)     4:34.16 (34.72)
        5:07.97 (33.81)     5:40.74 (32.77)
 19 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    5:23.76    5:41.74
                  32.07     1:05.87 (33.80)     1:40.18 (34.31)     2:14.60 (34.42)
        2:49.02 (34.42)     3:23.60 (34.58)     3:58.26 (34.66)     4:32.93 (34.67)
        5:07.59 (34.66)     5:41.74 (34.15)
 20 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            5:46.00    5:42.10
                  29.91     1:03.61 (33.70)     1:38.48 (34.87)     2:13.48 (35.00)
        2:49.12 (35.64)     3:23.60 (34.48)     3:59.18 (35.58)     4:33.66 (34.48)
        5:08.96 (35.30)     5:42.10 (33.14)
 21 Gray, Catherine           14 Badger-MR            5:39.29    5:42.83
                  30.22     1:03.29 (33.07)     1:37.59 (34.30)     2:12.46 (34.87)
        2:47.85 (35.39)     3:23.13 (35.28)     3:57.75 (34.62)     4:33.01 (35.26)
        5:07.94 (34.93)     5:42.83 (34.89)
 22 Stafford, Lindsey A       15 Express Swimming-MR  5:49.09    5:44.44
                  13.26     1:06.61 (53.35)     1:42.03 (35.42)     2:17.63 (35.60)
        2:52.71 (35.08)     3:27.32 (34.61)     4:02.31 (34.99)     4:37.16 (34.85)
        5:11.13 (33.97)     5:44.44 (33.31)
 23 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    5:44.05    5:46.15
                  30.39     1:04.00 (33.61)     1:38.90 (34.90)     2:14.12 (35.22)
        2:49.66 (35.54)     3:24.83 (35.17)     4:00.73 (35.90)     4:36.29 (35.56)
        5:12.09 (35.80)     5:46.15 (34.06)
 24 Maldonado, Luisa Jane     14 NYCC-MR              5:22.00    5:47.71
                  29.34     1:01.24 (31.90)     1:34.67 (33.43)     2:09.30 (34.63)
        2:45.31 (36.01)     3:21.44 (36.13)     3:58.31 (36.87)     4:34.63 (36.32)
        5:11.01 (36.38)     5:47.71 (36.70)
 25 Brown, Shannon            13 Badger-MR            5:40.09    5:51.15
                  32.16     1:06.30 (34.14)     1:41.56 (35.26)     2:17.61 (36.05)
        2:53.76 (36.15)     3:29.69 (35.93)     4:06.19 (36.50)     4:41.02 (34.83)
        5:16.17 (35.15)     5:51.15 (34.98)
 26 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            5:50.92    5:51.36
                  30.91     1:05.37 (34.46)     1:41.10 (35.73)     2:16.37 (35.27)
        2:52.10 (35.73)     3:27.29 (35.19)     4:03.49 (36.20)     4:39.51 (36.02)
        5:15.98 (36.47)     5:51.36 (35.38)
 27 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR    5:39.29    5:53.04
                  30.78     1:05.04 (34.26)     1:40.82 (35.78)     2:16.35 (35.53)
        2:52.17 (35.82)     3:28.12 (35.95)     4:04.55 (36.43)     4:41.16 (36.61)
        5:17.54 (36.38)     5:53.04 (35.50)
 28 Brown, Meghan             13 Badger-MR            5:50.20    5:57.93
                  31.89     1:07.07 (35.18)     1:43.39 (36.32)     2:19.79 (36.40)
        2:56.53 (36.74)     3:33.45 (36.92)     4:09.62 (36.17)     4:46.20 (36.58)
        5:22.09 (35.89)     5:57.93 (35.84)
 29 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR    6:11.62    6:00.55
                  33.18     1:09.30 (36.12)     1:46.02 (36.72)     2:23.14 (37.12)
        3:00.15 (37.01)     3:37.60 (37.45)     4:14.51 (36.91)     4:51.20 (36.69)
        5:27.10 (35.90)     6:00.55 (33.45)
 30 DiDonato, Emily           13 OWA-MR               5:56.08    6:01.97
                  31.60     1:07.19 (35.59)     1:44.20 (37.01)     2:20.94 (36.74)
        2:58.23 (37.29)     3:35.47 (37.24)     4:13.40 (37.93)     4:50.45 (37.05)
        5:26.50 (36.05)     6:01.97 (35.47)
 31 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               6:06.22    6:02.64
                  31.89     1:07.17 (35.28)     1:43.09 (35.92)     2:19.57 (36.48)
        2:56.34 (36.77)     3:33.18 (36.84)     4:10.66 (37.48)     4:48.28 (37.62)
        5:25.90 (37.62)     6:02.64 (36.74)
 32 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               5:59.34    6:02.70
                  31.94     1:07.54 (35.60)     1:44.16 (36.62)     2:20.91 (36.75)
        2:57.44 (36.53)     3:34.51 (37.07)     4:12.31 (37.80)     4:49.51 (37.20)
        5:26.84 (37.33)     6:02.70 (35.86)
 33 Pampillonio, Danielle C   17 Pace-MR              5:47.19    6:03.01
                  31.00     1:06.19 (35.19)     1:42.49 (36.30)     2:19.48 (36.99)
        2:56.72 (37.24)     3:33.91 (37.19)     4:11.20 (37.29)     4:48.95 (37.75)
        5:26.54 (37.59)     6:03.01 (36.47)
 34 Grobeck, Alyson           16 Agua Swim Team-MR    5:50.78    6:04.33
                   5.96   1:07.30 (1:01.34)     1:43.58 (36.28)     2:20.51 (36.93)
        2:58.19 (37.68)     3:35.21 (37.02)     4:13.00 (37.79)     4:50.21 (37.21)
        5:27.44 (37.23)     6:04.33 (36.89)
 35 Kayserian, Nadin          15 OWA-MR               5:56.24    6:05.30
                  32.81     1:08.74 (35.93)     1:46.21 (37.47)     2:23.89 (37.68)
        3:00.78 (36.89)     3:37.66 (36.88)     4:15.62 (37.96)     4:52.97 (37.35)
        5:30.31 (37.34)     6:05.30 (34.99)
 36 Schmidt, Donivyn C        16 SeaDragons-NJ        6:27.32    6:08.86
                  32.35     1:07.90 (35.55)     1:44.34 (36.44)     2:21.39 (37.05)
        2:59.57 (38.18)     3:37.77 (38.20)     4:16.16 (38.39)     4:54.55 (38.39)
        5:32.12 (37.57)     6:08.86 (36.74)
 37 Fufido, Maria             14 Badger-MR            6:00.00    6:10.83
                  32.87     1:09.19 (36.32)     1:46.10 (36.91)     2:23.01 (36.91)
        2:59.80 (36.79)     3:37.23 (37.43)     4:15.05 (37.82)     4:52.17 (37.12)
        5:30.27 (38.10)     6:10.83 (40.56)
 38 Pakstas-Smith, Regina     13 NYCC-MR              6:11.42    6:12.88
                  33.92     1:11.84 (37.92)     1:50.80 (38.96)     2:29.15 (38.35)
        3:07.48 (38.33)     3:45.19 (37.71)     4:23.46 (38.27)     5:01.06 (37.60)
        5:38.66 (37.60)     6:12.88 (34.22)
 39 Greenberg, Alexi E        16 WEST-CT              6:05.10    6:23.27
                  31.74     1:07.80 (36.06)     1:45.50 (37.70)     2:24.10 (38.60)
        3:03.82 (39.72)     3:43.98 (40.16)     4:24.13 (40.15)     5:05.21 (41.08)
        5:44.52 (39.31)     6:23.27 (38.75)
 40 Shine, Kristina A         16 WEST-CT              6:25.89    6:24.08
                  34.64     1:13.20 (38.56)     1:52.80 (39.60)     2:32.13 (39.33)
        3:11.98 (39.85)     3:51.61 (39.63)     4:31.32 (39.71)     5:10.77 (39.45)
        5:49.32 (38.55)     6:24.08 (34.76)
 41 Phillips, Hannah E        13 WEST-CT              6:24.46    6:25.04
                  34.40     1:13.12 (38.72)     1:52.26 (39.14)     2:32.19 (39.93)
        3:11.60 (39.41)     3:51.90 (40.30)     4:31.61 (39.71)     5:11.60 (39.99)
        5:49.74 (38.14)     6:25.04 (35.30)
 42 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    6:06.92    6:26.70
                  33.73     1:11.63 (37.90)     1:51.19 (39.56)     2:31.35 (40.16)
        3:11.44 (40.09)     3:52.05 (40.61)     4:32.11 (40.06)     5:11.10 (38.99)
        5:49.79 (38.69)     6:26.70 (36.91)
 43 Joseph, Laura R           15 WEST-CT                   NT    6:27.56
                  31.41     1:07.94 (36.53)     1:46.70 (38.76)     2:26.45 (39.75)
        3:06.38 (39.93)     3:46.74 (40.36)     4:27.53 (40.79)     5:08.30 (40.77)
        5:48.98 (40.68)     6:27.56 (38.58)
 44 Solomianko, Marta         14 OWA-MR               6:33.74    6:46.68
                  36.26     1:16.22 (39.96)     1:56.52 (40.30)     2:37.99 (41.47)
        3:21.02 (43.03)     4:02.26 (41.24)     4:44.04 (41.78)     5:25.76 (41.72)
        6:06.60 (40.84)     6:46.68 (40.08)
 45 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              6:25.00    6:56.03
                  36.76     1:16.49 (39.73)     1:57.77 (41.28)     2:40.03 (42.26)
        3:22.62 (42.59)     4:05.81 (43.19)     4:49.18 (43.37)     5:31.74 (42.56)
        6:14.61 (42.87)     6:56.03 (41.42)

Event 22  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               4:51.63    4:49.58   20
                  25.71       54.78 (29.07)     1:24.12 (29.34)     1:53.49 (29.37)
        2:23.20 (29.71)     2:53.13 (29.93)     3:22.98 (29.85)     3:52.76 (29.78)
        4:21.74 (28.98)     4:49.58 (27.84)
  2 Stathopoulos, Cary A      15 Agua Swim Team-MR    4:50.20    4:59.49   17
                  26.63       55.60 (28.97)     1:24.92 (29.32)     1:54.55 (29.63)
        2:24.43 (29.88)     2:55.11 (30.68)     3:26.21 (31.10)     3:57.55 (31.34)
        4:28.93 (31.38)     4:59.49 (30.56)
  3 Morrissey, Sean           14 Badger-MR            4:59.00    5:02.55   16
                  26.97       56.42 (29.45)     1:26.19 (29.77)     1:56.79 (30.60)
        2:27.76 (30.97)     2:58.49 (30.73)     3:29.36 (30.87)     4:00.49 (31.13)
        4:31.78 (31.29)     5:02.55 (30.77)
  4 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               5:09.45    5:04.68   15
                  26.76       56.82 (30.06)     1:27.88 (31.06)     1:59.56 (31.68)
        2:30.73 (31.17)     3:01.65 (30.92)     3:32.64 (30.99)     4:04.73 (32.09)
        4:35.99 (31.26)     5:04.68 (28.69)
  5 Liang, Truman             14 NYCC-MR              5:04.32    5:04.95   14
                  26.18       56.18 (30.00)     1:26.94 (30.76)     1:58.41 (31.47)
        2:29.91 (31.50)     3:01.35 (31.44)     3:32.78 (31.43)     4:04.50 (31.72)
        4:35.66 (31.16)     5:04.95 (29.29)
  6 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               5:12.35    5:06.16   13
                  27.39       58.09 (30.70)     1:29.65 (31.56)     2:01.00 (31.35)
        2:32.23 (31.23)     3:03.58 (31.35)     3:35.18 (31.60)     4:06.31 (31.13)
        4:37.05 (30.74)     5:06.16 (29.11)
  7 Brown, Bryan F            15 OWA-MR               5:15.57    5:13.11   12
                  28.46       59.78 (31.32)     1:31.58 (31.80)     2:03.11 (31.53)
        2:34.07 (30.96)     3:06.19 (32.12)     3:38.16 (31.97)     4:10.70 (32.54)
        4:42.68 (31.98)     5:13.11 (30.43)
  8 Meaney, Brad T            15 WAC-MR               5:52.76    5:22.17   11
                  28.41     1:00.47 (32.06)     1:33.70 (33.23)     2:07.51 (33.81)
        2:40.49 (32.98)     3:13.63 (33.14)     3:46.53 (32.90)     4:18.74 (32.21)
        4:51.41 (32.67)     5:22.17 (30.76)
  9 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              5:22.04    5:25.51    9
                  28.99     1:00.68 (31.69)     1:33.61 (32.93)     2:06.91 (33.30)
        2:40.11 (33.20)     3:13.53 (33.42)     3:47.02 (33.49)     4:20.71 (33.69)
        4:54.18 (33.47)     5:25.51 (31.33)
 10 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR              5:07.88    5:26.07    7
                  26.76       57.53 (30.77)     1:30.06 (32.53)     2:03.79 (33.73)
        2:37.74 (33.95)     3:10.99 (33.25)     3:45.13 (34.14)     4:19.33 (34.20)
        4:52.91 (33.58)     5:26.07 (33.16)
 11 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               5:33.71    5:27.85    6
                  28.29     1:00.59 (32.30)     1:33.40 (32.81)     2:07.66 (34.26)
        2:41.95 (34.29)     3:15.64 (33.69)     3:49.57 (33.93)     4:23.25 (33.68)
        4:56.39 (33.14)     5:27.85 (31.46)
 12 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            5:17.42    5:31.17    5
                  28.86     1:00.63 (31.77)     1:33.22 (32.59)     2:06.68 (33.46)
        2:40.46 (33.78)     3:14.52 (34.06)     3:48.59 (34.07)     4:23.15 (34.56)
        4:57.23 (34.08)     5:31.17 (33.94)
 13 Qama, Eros                18 WAC-MR               5:27.56    5:31.62    4
                  29.20     1:02.26 (33.06)     1:36.03 (33.77)     2:10.45 (34.42)
        2:44.15 (33.70)     3:18.13 (33.98)     3:52.33 (34.20)     4:25.07 (32.74)
        4:58.56 (33.49)     5:31.62 (33.06)
 14 Levine, Peter M           18 UNAT-MR              5:45.37    5:32.39    3
                  29.63     1:02.65 (33.02)     1:36.35 (33.70)     2:09.47 (33.12)
        2:42.62 (33.15)     3:16.35 (33.73)     3:49.26 (32.91)     4:23.87 (34.61)
        4:58.50 (34.63)     5:32.39 (33.89)
 15 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR    5:26.41    5:32.65    2
                  29.19     1:02.47 (33.28)     1:36.41 (33.94)     2:11.01 (34.60)
        2:45.55 (34.54)     3:20.14 (34.59)     3:53.52 (33.38)     4:27.17 (33.65)
        5:00.82 (33.65)     5:32.65 (31.83)
 16 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    5:44.49    5:35.13    1
                  29.89     1:02.95 (33.06)     1:36.82 (33.87)     2:10.79 (33.97)
        2:45.15 (34.36)     3:19.55 (34.40)     3:53.70 (34.15)     4:27.89 (34.19)
        5:02.03 (34.14)     5:35.13 (33.10)
 17 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR    6:11.17    5:37.82
                  27.98     1:00.53 (32.55)     1:34.78 (34.25)     2:09.84 (35.06)
        2:44.11 (34.27)     3:19.73 (35.62)     3:55.36 (35.63)     4:30.51 (35.15)
      5:37.82 (1:07.31)
 18 Salayka, Douglas J        16 OWA-MR               5:55.41    5:44.24
                  29.71     1:04.08 (34.37)     1:39.57 (35.49)     2:14.22 (34.65)
        2:48.56 (34.34)     3:24.09 (35.53)     3:59.89 (35.80)     4:36.69 (36.80)
        5:13.39 (36.70)     5:44.24 (30.85)
 19 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               6:00.24    5:45.66
                  29.80     1:03.28 (33.48)     1:37.91 (34.63)     2:13.05 (35.14)
        2:47.95 (34.90)     3:24.01 (36.06)     3:59.89 (35.88)     4:36.68 (36.79)
        5:12.87 (36.19)     5:45.66 (32.79)
 20 Marton, Peter             14 NYCC-MR              5:45.00    5:48.03
                  29.85     1:04.21 (34.36)   2:16.18 (1:11.97)     2:51.47 (35.29)
        3:28.08 (36.61)                             5:15.07 ( )     5:48.03 (32.96)
 21 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    5:40.79    5:48.55
                  28.86     1:02.44 (33.58)     1:36.18 (33.74)     2:11.37 (35.19)
        2:47.16 (35.79)     3:23.43 (36.27)     4:00.88 (37.45)     4:37.29 (36.41)
        5:13.08 (35.79)     5:48.55 (35.47)
 22 Goodrich, Robert J        16 OWA-MR               6:02.03    5:51.16
                  30.46     1:04.85 (34.39)     1:40.56 (35.71)     2:16.55 (35.99)
        2:52.91 (36.36)     3:29.32 (36.41)     4:05.74 (36.42)     4:42.60 (36.86)
        5:19.10 (36.50)     5:51.16 (32.06)
 23 Lebost, Dan J             16 Pace-MR              5:59.62    5:52.10
                  30.55     1:04.34 (33.79)     1:38.78 (34.44)     2:13.93 (35.15)
        2:49.94 (36.01)     3:26.76 (36.82)     4:03.32 (36.56)     4:40.20 (36.88)
        5:16.78 (36.58)     5:52.10 (35.32)
 24 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR    6:13.82    6:02.56
                  30.23     1:05.28 (35.05)     1:42.15 (36.87)     2:19.39 (37.24)
        2:57.46 (38.07)     3:35.16 (37.70)     4:12.82 (37.66)     4:50.61 (37.79)
        5:27.25 (36.64)     6:02.56 (35.31)
 25 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR               6:21.33    6:25.41
                  31.62     1:08.49 (36.87)     1:46.92 (38.43)     2:26.43 (39.51)
        3:06.41 (39.98)     3:47.37 (40.96)     4:27.76 (40.39)     5:07.94 (40.18)
        5:48.17 (40.23)     6:25.41 (37.24)
 26 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               6:16.85    6:27.45
                  30.63     1:07.64 (37.01)     1:47.82 (40.18)     2:29.14 (41.32)
        3:10.65 (41.51)     3:51.84 (41.19)     4:32.58 (40.74)     5:13.53 (40.95)
        5:50.84 (37.31)     6:27.45 (36.61)
 27 Greenberg, Max E          13 WEST-CT              6:14.04    6:42.83
                  32.30     1:10.27 (37.97)     1:49.18 (38.91)   3:11.67 (1:22.49)
      4:36.24 (1:24.57)
            6:02.47 ( )     6:42.83 (40.36)
 28 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR    6:49.21    6:42.88
                2:29.93   6:42.88 (4:12.95)
 29 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT              6:28.00    6:58.33
                  32.06     1:07.90 (35.84)     1:47.90 (40.00)     2:29.81 (41.91)
      3:58.86 (1:29.05)   5:29.46 (1:30.60)     6:15.37 (45.91)     6:58.33 (42.96)

Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR    4:40.90    4:46.68   20
                  31.01     1:07.29 (36.28)     1:42.71 (35.42)     2:17.62 (34.91)
        3:01.20 (43.58)     3:44.09 (42.89)     4:15.50 (31.41)     4:46.68 (31.18)
  2 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               4:51.00    4:48.20   17
                  31.96     1:08.47 (36.51)     1:45.69 (37.22)     2:21.86 (36.17)
        3:03.88 (42.02)     3:45.15 (41.27)     4:17.16 (32.01)     4:48.20 (31.04)
  3 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  4:51.18    4:54.43   16
                  32.57     1:09.88 (37.31)     1:46.86 (36.98)     2:24.53 (37.67)
        3:06.63 (42.10)     3:49.43 (42.80)     4:22.29 (32.86)     4:54.43 (32.14)
  4 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    4:56.12    5:01.59   15
                  32.04     1:08.61 (36.57)     1:46.63 (38.02)     2:25.06 (38.43)
        3:09.02 (43.96)     3:53.93 (44.91)     4:27.45 (33.52)     5:01.59 (34.14)
  5 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    5:01.52    5:05.88   14
                  32.42     1:09.05 (36.63)     1:47.51 (38.46)     2:26.22 (38.71)
        3:09.98 (43.76)     3:55.18 (45.20)     4:30.67 (35.49)     5:05.88 (35.21)
  6 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               5:06.34    5:07.69   13
                  33.52     1:12.39 (38.87)     1:49.58 (37.19)     2:26.50 (36.92)
        3:10.90 (44.40)     3:56.24 (45.34)     4:32.17 (35.93)     5:07.69 (35.52)
  7 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    5:07.54    5:11.52   12
                  32.57     1:12.15 (39.58)     1:53.42 (41.27)     2:32.70 (39.28)
        3:16.62 (43.92)     4:00.58 (43.96)     4:37.68 (37.10)     5:11.52 (33.84)
  8 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  5:02.99    5:12.64   11
                  34.05     1:16.81 (42.76)     1:54.93 (38.12)     2:33.41 (38.48)
        3:20.04 (46.63)     4:06.47 (46.43)     4:40.84 (34.37)     5:12.64 (31.80)
  9 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    4:58.69    5:12.73    9
                  32.31     1:10.75 (38.44)     1:49.61 (38.86)     2:28.95 (39.34)
        3:16.23 (47.28)     4:03.74 (47.51)     4:39.21 (35.47)     5:12.73 (33.52)
 10 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR    5:21.71    5:18.36    7
                  34.06     1:15.44 (41.38)     1:56.64 (41.20)     2:36.94 (40.30)
        3:24.28 (47.34)     4:11.45 (47.17)     4:46.74 (35.29)     5:18.36 (31.62)
 11 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               5:24.94    5:30.08    6
                  36.39     1:19.05 (42.66)     1:59.96 (40.91)     2:40.65 (40.69)
        3:28.54 (47.89)     4:17.26 (48.72)     4:53.63 (36.37)     5:30.08 (36.45)
 12 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    5:26.15    5:42.69    5
                  37.74     1:19.74 (42.00)     2:02.96 (43.22)     2:45.90 (42.94)
        3:36.17 (50.27)     4:26.77 (50.60)     5:04.41 (37.64)     5:42.69 (38.28)
 13 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    5:41.17    5:49.81    4
                  38.94     1:25.18 (46.24)     2:10.41 (45.23)     2:54.53 (44.12)
        3:42.29 (47.76)     4:30.96 (48.67)     5:10.59 (39.63)     5:49.81 (39.22)
 14 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR         NT    5:53.12    3
                  37.96     1:26.44 (48.48)     2:11.56 (45.12)     2:55.50 (43.94)
        3:43.90 (48.40)     4:33.40 (49.50)     5:13.55 (40.15)     5:53.12 (39.57)

Event 24  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR              4:29.92    4:28.46   20
                  27.03       57.95 (30.92)     1:32.67 (34.72)     2:05.84 (33.17)
        2:45.80 (39.96)     3:26.39 (40.59)     3:57.86 (31.47)     4:28.46 (30.60)
  2 D'Errico, John A          14 OWA-MR               4:31.90    4:30.38   17
                  27.51       58.29 (30.78)     1:35.08 (36.79)     2:12.84 (37.76)
        2:52.06 (39.22)     3:32.22 (40.16)     4:01.66 (29.44)     4:30.38 (28.72)
  3 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            5:03.14    4:48.16   16
                  33.50     1:11.86 (38.36)                             2:22.19 ( )
        3:03.03 (40.84)     3:45.45 (42.42)     4:18.51 (33.06)     4:48.16 (29.65)
  4 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR    4:48.06    4:49.66   15
                  29.71     1:04.06 (34.35)     1:43.72 (39.66)     2:20.96 (37.24)
        3:02.93 (41.97)     3:43.48 (40.55)     4:17.17 (33.69)     4:49.66 (32.49)
  5 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            5:00.00    4:51.11   14
                  30.98     1:05.09 (34.11)     1:43.45 (38.36)     2:21.66 (38.21)
        3:03.65 (41.99)     3:46.02 (42.37)     4:19.00 (32.98)     4:51.11 (32.11)
  6 Colon, Joseph M           14 OWA-MR               5:56.07    5:04.91   13
                  31.82     1:09.48 (37.66)     1:50.36 (40.88)     2:30.23 (39.87)
        3:10.87 (40.64)     3:53.00 (42.13)     4:29.90 (36.90)     5:04.91 (35.01)
  7 Troy, Derek               14 Agua Swim Team-MR    5:02.74    5:08.42   12
                  29.46     1:04.87 (35.41)     1:43.51 (38.64)     2:22.06 (38.55)
        3:08.43 (46.37)     3:57.07 (48.64)     4:33.27 (36.20)     5:08.42 (35.15)

Event 25  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  4:33.59    4:39.10   20
                  30.52     1:04.55 (34.03)     1:40.62 (36.07)     2:15.74 (35.12)
        2:55.39 (39.65)     3:35.37 (39.98)     4:07.89 (32.52)     4:39.10 (31.21)
  2 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  4:49.28    4:46.74   17
                  30.60     1:06.42 (35.82)     1:43.91 (37.49)     2:20.34 (36.43)
        3:01.51 (41.17)     3:43.46 (41.95)     4:16.12 (32.66)     4:46.74 (30.62)
  3 Lepore, Angela            16 WAC-MR               4:39.09    4:46.93   16
                  31.07     1:09.30 (38.23)     1:46.44 (37.14)     2:24.30 (37.86)
        3:02.42 (38.12)     3:41.47 (39.05)     4:14.84 (33.37)     4:46.93 (32.09)
  4 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR    4:54.38    4:49.37   15
                  30.58     1:05.16 (34.58)     1:45.52 (40.36)     2:22.61 (37.09)
        3:05.01 (42.40)     3:45.19 (40.18)     4:18.08 (32.89)     4:49.37 (31.29)
  5 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            4:50.22    4:51.61   14
                  30.99     1:05.83 (34.84)     1:44.20 (38.37)     2:21.21 (37.01)
        3:03.98 (42.77)     3:46.09 (42.11)     4:18.80 (32.71)     4:51.61 (32.81)
  6 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  4:56.87    4:52.31   13
                  31.65     1:09.21 (37.56)     1:47.25 (38.04)     2:24.10 (36.85)
        3:04.75 (40.65)     3:46.15 (41.40)     4:19.78 (33.63)     4:52.31 (32.53)
  7 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR            4:53.21    4:55.20   12
                  30.71     1:06.33 (35.62)     1:44.10 (37.77)     2:22.90 (38.80)
        3:02.71 (39.81)     3:45.35 (42.64)     4:20.20 (34.85)     4:55.20 (35.00)
  8 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  5:05.24    4:58.79   11
                  32.67     1:10.92 (38.25)     1:51.45 (40.53)     2:30.28 (38.83)
        3:11.81 (41.53)     3:54.42 (42.61)     4:26.93 (32.51)     4:58.79 (31.86)
  9 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    5:00.75    5:02.28    9
                  31.54     1:08.36 (36.82)     1:48.23 (39.87)     2:26.76 (38.53)
        3:09.68 (42.92)     3:52.50 (42.82)     4:28.19 (35.69)     5:02.28 (34.09)
 10 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  5:06.53    5:04.77    7
                  34.17     1:12.45 (38.28)     1:52.90 (40.45)     2:33.09 (40.19)
        3:14.45 (41.36)     3:56.56 (42.11)     4:31.23 (34.67)     5:04.77 (33.54)
 11 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR    4:49.84    5:05.59    6
                  32.04     1:09.78 (37.74)     1:50.42 (40.64)     2:30.32 (39.90)
        3:12.96 (42.64)     3:56.46 (43.50)     4:31.20 (34.74)     5:05.59 (34.39)
 12 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            5:01.90    5:06.83    5
                  32.10     1:10.00 (37.90)     1:49.77 (39.77)     2:28.34 (38.57)
        3:12.82 (44.48)     3:58.30 (45.48)     4:33.05 (34.75)     5:06.83 (33.78)
 13 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  5:03.49    5:08.75    4
                  33.19     1:13.16 (39.97)     1:52.16 (39.00)     2:31.27 (39.11)
        3:14.88 (43.61)     4:00.45 (45.57)     4:35.37 (34.92)     5:08.75 (33.38)
 14 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              4:58.63    5:08.99    3
                  31.33     1:08.21 (36.88)     1:47.55 (39.34)     2:25.92 (38.37)
        3:11.71 (45.79)     3:59.39 (47.68)     4:34.59 (35.20)     5:08.99 (34.40)
 15 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    5:14.13    5:19.47    2
                  33.13     1:12.22 (39.09)     1:53.63 (41.41)     2:35.31 (41.68)
        3:20.89 (45.58)     4:06.19 (45.30)     4:43.90 (37.71)     5:19.47 (35.57)
 16 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            5:25.00    5:21.07    1
                  32.99     1:10.23 (37.24)     1:52.34 (42.11)     2:33.80 (41.46)
        3:20.47 (46.67)     4:08.45 (47.98)     4:46.84 (38.39)     5:21.07 (34.23)
 17 DiDonato, Kaitlin         17 OWA-MR               5:15.48    5:26.33
                  35.82     1:18.06 (42.24)     2:02.93 (44.87)     2:48.09 (45.16)
        3:29.95 (41.86)     4:14.12 (44.17)     4:50.69 (36.57)     5:26.33 (35.64)

Event 26  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               4:18.03    4:14.54   20
                  26.71       57.04 (30.33)     1:30.87 (33.83)     2:04.23 (33.36)
        2:40.08 (35.85)     3:16.49 (36.41)     3:46.19 (29.70)     4:14.54 (28.35)
  2 Wakefield, Kevin A        16 Express Swimming-MR  4:39.93    4:34.30   17
                  27.42       59.16 (31.74)     1:34.86 (35.70)     2:10.40 (35.54)
        2:51.42 (41.02)     3:33.10 (41.68)     4:03.66 (30.56)     4:34.30 (30.64)
  3 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               5:15.53    4:39.89   16
                  30.91     1:08.34 (37.43)     1:46.23 (37.89)     2:22.46 (36.23)
        2:59.80 (37.34)     3:37.62 (37.82)     4:10.10 (32.48)     4:39.89 (29.79)
  4 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               4:50.40    4:40.89   15
                  30.07     1:06.27 (36.20)     1:39.72 (33.45)     2:13.14 (33.42)
        2:55.84 (42.70)     3:38.43 (42.59)     4:10.37 (31.94)     4:40.89 (30.52)
  5 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR    4:34.92    4:47.06   14
                  30.19     1:06.02 (35.83)     1:42.01 (35.99)     2:17.88 (35.87)
        3:02.26 (44.38)     3:47.11 (44.85)     4:18.88 (31.77)     4:47.06 (28.18)
  6 Bushlow, Eric             17 Agua Swim Team-MR    4:55.13    4:48.22   13
                  29.41     1:03.23 (33.82)     1:41.30 (38.07)     2:18.54 (37.24)
        3:01.14 (42.60)     3:43.72 (42.58)     4:16.71 (32.99)     4:48.22 (31.51)
  7 Russo, Matt J             16 OWA-MR               4:44.07    4:53.93   12
                  29.70     1:06.76 (37.06)     1:46.63 (39.87)     2:25.03 (38.40)
        3:03.63 (38.60)     3:43.96 (40.33)     4:19.93 (35.97)     4:53.93 (34.00)
  8 Brown, Bryan F            15 OWA-MR               4:47.94    4:54.90   11
                  28.90     1:03.58 (34.68)     1:42.54 (38.96)     2:21.24 (38.70)
        3:04.33 (43.09)     3:47.66 (43.33)     4:22.63 (34.97)     4:54.90 (32.27)
  9 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               5:15.32    5:02.49    9
                  31.72     1:10.09 (38.37)     1:52.83 (42.74)     2:34.64 (41.81)
        3:13.64 (39.00)     3:54.06 (40.42)     4:29.58 (35.52)     5:02.49 (32.91)
 10 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    5:13.51    5:06.38    7
                  31.32     1:10.36 (39.04)     1:49.51 (39.15)     2:29.33 (39.82)
        3:13.82 (44.49)     3:59.62 (45.80)     4:33.56 (33.94)     5:06.38 (32.82)
 11 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR    5:26.50    5:07.74    6
                  32.60     1:12.27 (39.67)     1:52.20 (39.93)     2:30.94 (38.74)
        3:14.48 (43.54)     3:58.77 (44.29)     4:34.51 (35.74)     5:07.74 (33.23)

Event 27  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR 10:23.78   10:37.63   20
                  29.99     1:01.97 (31.98)     1:34.34 (32.37)     2:06.66 (32.32)
        2:39.18 (32.52)     3:11.56 (32.38)     3:43.79 (32.23)     4:15.93 (32.14)
        4:48.16 (32.23)     5:20.70 (32.54)     5:52.33 (31.63)     6:24.48 (32.15)
        6:56.33 (31.85)     7:28.36 (32.03)     8:00.59 (32.23)     8:32.73 (32.14)
        9:04.15 (31.42)     9:35.58 (31.43)    10:06.92 (31.34)    10:37.63 (30.71)
  2 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR 10:42.03   10:40.80   17
                  29.28     1:01.16 (31.88)     1:33.53 (32.37)     2:06.22 (32.69)
        2:39.02 (32.80)     3:11.38 (32.36)     3:43.72 (32.34)     4:16.15 (32.43)
        4:48.52 (32.37)     5:21.07 (32.55)     5:53.15 (32.08)     6:25.07 (31.92)
        6:57.18 (32.11)     7:29.45 (32.27)     8:01.70 (32.25)     8:33.42 (31.72)
        9:05.21 (31.79)     9:37.28 (32.07)    10:09.34 (32.06)    10:40.80 (31.46)
  3 Wollner, Margaret J       16 Agua Swim Team-MR   10:45.66   10:46.87   16
                  30.26     1:03.11 (32.85)     1:35.57 (32.46)     2:08.24 (32.67)
        2:40.75 (32.51)     3:13.06 (32.31)     3:45.50 (32.44)     4:17.69 (32.19)
        4:50.22 (32.53)     5:22.74 (32.52)     5:54.42 (31.68)     6:27.05 (32.63)
        6:59.79 (32.74)     7:32.39 (32.60)     8:04.88 (32.49)     8:37.51 (32.63)
        9:10.37 (32.86)     9:42.87 (32.50)    10:15.30 (32.43)    10:46.87 (31.57)
  4 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR 11:07.75   10:49.33   15
                  26.45       59.63 (33.18)     1:32.34 (32.71)
            2:05.14 ( )     2:37.40 (32.26)     3:09.66 (32.26)     3:42.63 (32.97)
        4:15.44 (32.81)     4:48.36 (32.92)     5:20.56 (32.20)     5:53.42 (32.86)
        6:26.29 (32.87)     6:59.41 (33.12)     7:32.30 (32.89)     8:04.68 (32.38)
        8:37.03 (32.35)     9:09.79 (32.76)     9:42.25 (32.46)  10:49.33 (1:07.08)
  5 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR 11:04.55   10:51.26   14
                  29.80     1:02.11 (32.31)     1:34.61 (32.50)     2:07.38 (32.77)
      3:13.23 (1:05.85)     3:45.87 (32.64)     4:18.57 (32.70)     4:51.51 (32.94)
        5:24.88 (33.37)     5:57.66 (32.78)     6:30.49 (32.83)     7:03.09 (32.60)
        7:35.46 (32.37)     8:08.13 (32.67)     8:41.26 (33.13)     9:14.28 (33.02)
        9:47.23 (32.95)    10:19.56 (32.33)    10:51.26 (31.70)        10:51.26 ( )
  6 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR              10:51.65   11:03.54   13
                  29.87     1:01.82 (31.95)     1:34.28 (32.46)     2:07.27 (32.99)
        2:40.33 (33.06)     3:13.25 (32.92)     3:46.39 (33.14)     4:19.68 (33.29)
        4:53.19 (33.51)     5:27.09 (33.90)     6:00.93 (33.84)     6:34.63 (33.70)
        7:08.00 (33.37)     7:41.90 (33.90)     8:16.25 (34.35)     8:49.73 (33.48)
        9:23.47 (33.74)     9:57.28 (33.81)    10:30.78 (33.50)    11:03.54 (32.76)
  7 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR   11:06.95   11:04.52   12
                  30.16     1:03.37 (33.21)     1:37.15 (33.78)     2:10.88 (33.73)
        2:44.54 (33.66)     3:18.45 (33.91)     3:52.31 (33.86)     4:26.03 (33.72)
        5:00.07 (34.04)     5:33.72 (33.65)     6:07.32 (33.60)     6:40.99 (33.67)
        7:14.09 (33.10)     7:46.91 (32.82)     8:19.84 (32.93)     8:52.56 (32.72)
        9:25.98 (33.42)     9:59.10 (33.12)    10:32.17 (33.07)    11:04.52 (32.35)
  8 Diaz, Justine             17 WAC-MR              10:55.18   11:13.03   11
                  30.47     1:03.58 (33.11)     1:36.97 (33.39)     2:10.74 (33.77)
        2:44.58 (33.84)     3:18.36 (33.78)     3:52.44 (34.08)     4:26.41 (33.97)
        5:00.35 (33.94)     5:34.06 (33.71)     6:07.45 (33.39)     6:41.21 (33.76)
        7:14.81 (33.60)     7:48.78 (33.97)     8:22.73 (33.95)     8:56.86 (34.13)
        9:31.09 (34.23)    10:05.61 (34.52)    10:39.95 (34.34)    11:13.03 (33.08)
  9 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR 11:16.01   11:14.30    9
                  27.45     1:00.48 (33.03)     1:33.58 (33.10)
            2:06.95 ( )     2:40.66 (33.71)     3:14.64 (33.98)     3:48.53 (33.89)
        4:22.86 (34.33)     4:57.05 (34.19)     5:31.10 (34.05)     6:05.47 (34.37)
        6:39.72 (34.25)     7:13.93 (34.21)     7:48.47 (34.54)     8:22.54 (34.07)
        8:56.76 (34.22)     9:30.82 (34.06)    10:05.04 (34.22)  11:14.30 (1:09.26)
 10 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR 11:34.28   11:25.88    7
                  27.94     1:02.16 (34.22)     1:36.46 (34.30)
            2:10.86 ( )     2:45.20 (34.34)     3:19.47 (34.27)     3:53.89 (34.42)
        4:28.88 (34.99)     5:03.35 (34.47)     5:38.03 (34.68)     6:13.35 (35.32)
        6:48.75 (35.40)     7:23.80 (35.05)     7:59.02 (35.22)     8:33.72 (34.70)
        9:08.58 (34.86)     9:43.43 (34.85)    10:17.78 (34.35)  11:25.88 (1:08.10)
 11 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR   11:21.74   11:26.19    6
                  28.71     1:03.53 (34.82)     1:38.02 (34.49)
            2:12.61 ( )     2:47.15 (34.54)     3:21.91 (34.76)     3:56.66 (34.75)
        4:31.59 (34.93)     5:06.60 (35.01)     5:41.38 (34.78)     6:15.89 (34.51)
        6:50.67 (34.78)     7:25.17 (34.50)     8:00.20 (35.03)     8:34.64 (34.44)
        9:09.17 (34.53)     9:44.05 (34.88)    10:18.16 (34.11)  11:26.19 (1:08.03)
 12 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR 11:13.74   11:28.32    5
                  28.78     1:03.38 (34.60)     1:38.18 (34.80)
            2:12.21 ( )     2:46.99 (34.78)     3:21.75 (34.76)     3:56.52 (34.77)
        4:31.08 (34.56)     5:05.79 (34.71)     5:40.69 (34.90)     6:15.71 (35.02)
        6:49.99 (34.28)     7:25.09 (35.10)     7:59.46 (34.37)     8:34.23 (34.77)
        9:09.11 (34.88)     9:43.43 (34.32)    10:17.30 (33.87)  11:28.32 (1:11.02)
 13 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR   12:00.00   11:28.61    4
                  32.54     1:07.05 (34.51)     1:41.53 (34.48)     2:15.75 (34.22)
        2:50.12 (34.37)     3:24.53 (34.41)     3:58.86 (34.33)     4:33.50 (34.64)
        5:08.37 (34.87)     5:43.11 (34.74)     6:17.82 (34.71)     6:52.50 (34.68)
        7:27.11 (34.61)     8:01.60 (34.49)     8:36.35 (34.75)     9:11.02 (34.67)
        9:45.61 (34.59)    10:20.24 (34.63)    10:54.91 (34.67)    11:28.61 (33.70)
 14 Gray, Catherine           14 Badger-MR           11:30.35   11:36.06    3
                  28.47     1:03.82 (35.35)     1:38.78 (34.96)
            2:13.42 ( )     2:48.43 (35.01)     3:23.64 (35.21)     3:58.74 (35.10)
        4:33.92 (35.18)     5:08.98 (35.06)     5:44.03 (35.05)     6:19.19 (35.16)
        6:54.05 (34.86)     7:28.90 (34.85)     8:04.88 (35.98)     8:39.97 (35.09)
        9:14.98 (35.01)     9:50.54 (35.56)    10:25.77 (35.23)  11:36.06 (1:10.29)
 15 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR         NT   11:39.85    2
                  28.24     1:02.59 (34.35)     1:37.37 (34.78)
            2:12.33 ( )     2:47.66 (35.33)     3:22.96 (35.30)     3:58.39 (35.43)
        4:34.30 (35.91)     5:10.51 (36.21)     5:46.65 (36.14)     6:22.76 (36.11)
        6:58.59 (35.83)     7:34.50 (35.91)     8:10.26 (35.76)     8:45.87 (35.61)
        9:21.34 (35.47)     9:56.82 (35.48)    10:31.96 (35.14)  11:39.85 (1:07.89)
 16 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR   10:40.79   11:50.81    1
                  30.66     1:03.75 (33.09)     1:37.04 (33.29)     2:11.01 (33.97)
        2:45.99 (34.98)     3:22.70 (36.71)     3:59.03 (36.33)     4:36.14 (37.11)
        5:12.65 (36.51)     5:49.32 (36.67)     6:25.98 (36.66)     7:02.65 (36.67)
        7:39.59 (36.94)     8:16.05 (36.46)     8:52.45 (36.40)     9:28.77 (36.32)
       10:05.10 (36.33)    10:41.07 (35.97)    11:16.56 (35.49)    11:50.81 (34.25)
 17 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR 11:35.03   11:51.91
                  30.08     1:06.04 (35.96)     1:41.66 (35.62)
            2:17.47 ( )     2:53.73 (36.26)     3:30.05 (36.32)     4:05.86 (35.81)
        4:41.93 (36.07)     5:18.25 (36.32)     5:53.93 (35.68)     6:31.09 (37.16)
        7:06.85 (35.76)     7:43.44 (36.59)     8:19.21 (35.77)     8:55.59 (36.38)
        9:31.63 (36.04)    10:08.16 (36.53)    10:42.80 (34.64)  11:51.91 (1:09.11)
 18 DiDonato, Kaitlin         17 OWA-MR              11:54.21   12:01.91
                  30.20     1:03.88 (33.68)     1:39.01 (35.13)     2:14.53 (35.52)
        2:50.65 (36.12)     3:27.38 (36.73)     4:03.89 (36.51)     4:40.54 (36.65)
        5:18.04 (37.50)     5:54.83 (36.79)     6:32.44 (37.61)     7:09.54 (37.10)
        7:46.92 (37.38)     8:24.25 (37.33)     9:00.65 (36.40)     9:37.21 (36.56)
       10:14.45 (37.24)    10:51.44 (36.99)    11:28.48 (37.04)    12:01.91 (33.43)
 19 Hartford, Laura G         13 Express Swimming-MR 12:38.40   12:12.80
                  31.19     1:06.66 (35.47)     1:43.13 (36.47)     2:20.04 (36.91)
        2:56.23 (36.19)     3:33.07 (36.84)     4:10.25 (37.18)     4:47.19 (36.94)
        5:24.29 (37.10)     6:01.09 (36.80)     6:38.07 (36.98)     7:15.73 (37.66)
        7:52.87 (37.14)     8:30.33 (37.46)     9:07.80 (37.47)     9:45.61 (37.81)
       10:23.19 (37.58)    11:00.43 (37.24)    11:37.59 (37.16)    12:12.80 (35.21)
 20 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR         NT   12:19.49
                  33.27     1:09.30 (36.03)     1:46.67 (37.37)     2:23.02 (36.35)
        3:01.21 (38.19)     3:38.43 (37.22)     4:15.77 (37.34)     4:52.73 (36.96)
        5:30.05 (37.32)     6:07.06 (37.01)     6:43.82 (36.76)     7:22.11 (38.29)
        7:59.15 (37.04)     8:37.40 (38.25)     9:14.91 (37.51)     9:52.62 (37.71)
       10:31.10 (38.48)    11:09.62 (38.52)    11:46.71 (37.09)    12:19.49 (32.78)
 21 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR              12:26.34   12:26.90
                  33.15     1:10.13 (36.98)     1:47.42 (37.29)     2:25.11 (37.69)
        3:03.40 (38.29)     3:41.67 (38.27)     4:20.42 (38.75)     4:58.26 (37.84)
        5:35.82 (37.56)     6:12.95 (37.13)     6:50.57 (37.62)     7:28.18 (37.61)
        8:05.73 (37.55)     8:42.86 (37.13)     9:20.18 (37.32)     9:57.42 (37.24)
       10:35.17 (37.75)    11:12.92 (37.75)    11:50.53 (37.61)    12:26.90 (36.37)
 22 DiDonato, Emily           13 OWA-MR              12:28.07   12:31.68
                  32.50     1:08.57 (36.07)     1:45.40 (36.83)     2:23.07 (37.67)
        3:01.92 (38.85)     3:40.42 (38.50)     4:18.17 (37.75)     4:56.36 (38.19)
        5:34.65 (38.29)     6:12.67 (38.02)     6:50.44 (37.77)     7:28.61 (38.17)
        8:07.13 (38.52)     8:45.23 (38.10)     9:23.29 (38.06)    10:01.38 (38.09)
       10:39.27 (37.89)    11:17.23 (37.96)    11:55.18 (37.95)    12:31.68 (36.50)
 23 O'Connell, Caitlin E      15 Agua Swim Team-MR   12:45.78   12:57.93
                  33.35     1:10.88 (37.53)     1:49.54 (38.66)     2:28.46 (38.92)
        3:07.49 (39.03)     3:46.92 (39.43)     4:26.40 (39.48)     5:05.91 (39.51)
        5:45.26 (39.35)     6:24.57 (39.31)     7:04.32 (39.75)     7:44.46 (40.14)
        8:23.88 (39.42)     9:03.03 (39.15)     9:42.55 (39.52)    10:22.14 (39.59)
       11:02.50 (40.36)    11:42.10 (39.60)    12:20.68 (38.58)    12:57.93 (37.25)

Event 28  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wakefield, Kevin A        16 Express Swimming-MR 10:07.75    9:59.94   20
                  27.19       57.23 (30.04)     1:27.86 (30.63)     1:58.49 (30.63)
        2:28.62 (30.13)     2:59.15 (30.53)     3:28.69 (29.54)     3:58.69 (30.00)
        4:28.96 (30.27)     4:59.76 (30.80)     5:30.48 (30.72)     6:01.08 (30.60)
        6:31.43 (30.35)     7:02.04 (30.61)     7:33.02 (30.98)     8:02.02 (29.00)
        8:31.22 (29.20)     9:00.73 (29.51)     9:31.10 (30.37)     9:59.94 (28.84)
  2 Stathopoulos, Cary A      15 Agua Swim Team-MR   10:07.75   10:02.40   17
                  27.43       57.22 (29.79)     1:27.24 (30.02)     1:57.01 (29.77)
        2:26.99 (29.98)     2:57.05 (30.06)     3:27.28 (30.23)     3:57.77 (30.49)
        4:28.52 (30.75)     4:59.08 (30.56)     5:29.77 (30.69)     6:00.28 (30.51)
        6:30.71 (30.43)     7:01.13 (30.42)     7:31.58 (30.45)     8:01.83 (30.25)
        8:32.00 (30.17)     9:02.54 (30.54)     9:32.96 (30.42)    10:02.40 (29.44)
  3 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR              10:12.21   10:15.52   16
                  26.97       56.99 (30.02)     1:27.75 (30.76)     1:58.79 (31.04)
        2:29.54 (30.75)     3:00.25 (30.71)     3:30.93 (30.68)     4:01.72 (30.79)
        4:33.10 (31.38)     5:04.22 (31.12)     5:35.65 (31.43)     6:07.14 (31.49)
        6:38.46 (31.32)     7:09.84 (31.38)     7:40.97 (31.13)     8:12.44 (31.47)
        8:43.85 (31.41)     9:15.15 (31.30)     9:45.52 (30.37)    10:15.52 (30.00)
  4 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR   10:35.83   10:30.46   15
                  26.71       55.93 (29.22)     1:26.51 (30.58)     1:57.34 (30.83)
        2:28.75 (31.41)     3:00.25 (31.50)     3:32.37 (32.12)     4:04.61 (32.24)
        4:37.15 (32.54)     5:09.71 (32.56)     5:42.59 (32.88)     6:15.12 (32.53)
        6:47.06 (31.94)   7:52.28 (1:05.22)     8:24.11 (31.83)     8:56.11 (32.00)
        9:28.55 (32.44)  10:30.46 (1:01.91)
  5 D'Errico, John A          14 OWA-MR              10:29.93   10:39.30   14
                  27.87       58.44 (30.57)     1:29.70 (31.26)     2:01.04 (31.34)
        2:32.66 (31.62)     3:04.64 (31.98)     3:36.63 (31.99)     4:08.64 (32.01)
        4:41.40 (32.76)     5:13.80 (32.40)     5:46.03 (32.23)     6:18.55 (32.52)
        6:51.38 (32.83)     7:24.07 (32.69)     7:57.80 (33.73)     8:30.42 (32.62)
        9:03.04 (32.62)     9:36.58 (33.54)    10:09.48 (32.90)    10:39.30 (29.82)
  6 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR              10:23.62   10:41.23   13
                  27.45       58.31 (30.86)     1:30.64 (32.33)     2:02.95 (32.31)
        2:35.46 (32.51)     3:08.10 (32.64)     3:40.33 (32.23)     4:13.02 (32.69)
        4:46.33 (33.31)     5:19.62 (33.29)     5:52.39 (32.77)     6:24.99 (32.60)
        6:57.89 (32.90)     7:30.68 (32.79)     8:03.26 (32.58)     8:35.49 (32.23)
        9:07.67 (32.18)     9:39.72 (32.05)    10:11.71 (31.99)    10:41.23 (29.52)
  7 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR             11:21.46   10:49.57   12
                  27.50       57.75 (30.25)     1:29.40 (31.65)     2:01.90 (32.50)
        2:34.46 (32.56)     3:07.01 (32.55)     3:40.01 (33.00)     4:13.16 (33.15)
        4:46.55 (33.39)     5:20.54 (33.99)     5:53.71 (33.17)     6:27.49 (33.78)
        7:00.59 (33.10)     7:33.98 (33.39)     8:07.72 (33.74)     8:41.53 (33.81)
        9:14.06 (32.53)     9:47.54 (33.48)    10:19.97 (32.43)    10:49.57 (29.60)
  8 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR 12:40.00   11:04.85   11
                  28.96     1:01.66 (32.70)     1:35.15 (33.49)     2:08.55 (33.40)
        2:42.38 (33.83)     3:15.54 (33.16)     3:49.37 (33.83)     4:23.42 (34.05)
        4:57.16 (33.74)     5:30.93 (33.77)     6:04.99 (34.06)     6:38.54 (33.55)
        7:12.72 (34.18)     7:46.97 (34.25)     8:20.53 (33.56)     8:53.92 (33.39)
        9:28.09 (34.17)    10:01.70 (33.61)    10:35.07 (33.37)    11:04.85 (29.78)
  9 Brown, Bryan F            15 OWA-MR              10:57.04   11:23.92    9
                  29.31     1:01.63 (32.32)     1:36.12 (34.49)     2:10.55 (34.43)
        2:43.88 (33.33)     3:17.72 (33.84)     3:52.47 (34.75)     4:27.23 (34.76)
        5:01.99 (34.76)     5:36.64 (34.65)     6:12.04 (35.40)     6:46.84 (34.80)
        7:21.76 (34.92)     7:57.20 (35.44)     8:32.43 (35.23)     9:07.22 (34.79)
        9:41.91 (34.69)    10:17.29 (35.38)    10:51.48 (34.19)    11:23.92 (32.44)
 10 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR              10:52.32   11:28.62    7
                  30.98     1:04.92 (33.94)     1:39.83 (34.91)     2:15.89 (36.06)
        2:51.50 (35.61)     3:26.46 (34.96)     4:01.58 (35.12)     4:37.75 (36.17)
        5:11.42 (33.67)     5:45.98 (34.56)     6:19.37 (33.39)     6:53.73 (34.36)
        7:28.49 (34.76)     8:03.55 (35.06)     8:39.11 (35.56)     9:14.26 (35.15)
        9:47.80 (33.54)    10:22.87 (35.07)  11:28.62 (1:05.75)
 11 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR              13:02.11   12:02.28    6
                  31.00     1:06.63 (35.63)     1:42.96 (36.33)     2:19.09 (36.13)
        2:55.88 (36.79)     3:32.63 (36.75)     4:08.84 (36.21)     4:45.57 (36.73)
        5:22.78 (37.21)     5:59.69 (36.91)     6:36.51 (36.82)     7:13.17 (36.66)
        7:50.43 (37.26)     8:28.41 (37.98)     9:04.81 (36.40)     9:40.28 (35.47)
       10:16.42 (36.14)    10:52.70 (36.28)    11:29.12 (36.42)    12:02.28 (33.16)
 12 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR   12:33.72   13:14.40    5
                  31.59     1:09.25 (37.66)     1:48.18 (38.93)     2:27.05 (38.87)
        3:07.58 (40.53)     3:47.74 (40.16)     4:29.72 (41.98)     5:11.28 (41.56)
        5:53.34 (42.06)     6:34.57 (41.23)     7:16.38 (41.81)     7:57.09 (40.71)
        8:39.24 (42.15)     9:20.60 (41.36)    10:01.45 (40.85)    10:43.67 (42.22)
       11:23.57 (39.90)    12:03.09 (39.52)    12:40.84 (37.75)    13:14.40 (33.56)

Event 29  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hyland, Allison           13 Badger-MR            2:03.44    2:01.34   20
                  28.56       59.09 (30.53)     1:30.32 (31.23)     2:01.34 (31.02)
  2 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:05.23    2:04.29   17
                  28.69     1:00.47 (31.78)     1:32.93 (32.46)     2:04.29 (31.36)
  3 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    2:05.12    2:05.73   16
                  29.05     1:01.03 (31.98)     1:33.34 (32.31)     2:05.73 (32.39)
  4 Maldonado, Luisa Jane     14 NYCC-MR              2:03.05    2:06.20   15
                  29.04     1:00.47 (31.43)     1:32.99 (32.52)     2:06.20 (33.21)
  5 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              2:03.37    2:06.31   14
                  29.32     1:01.11 (31.79)     1:34.05 (32.94)     2:06.31 (32.26)
  6 Burns, Brianna N          14 Cond-MR              2:25.23    2:06.95   13
                  28.54     1:00.47 (31.93)     1:33.89 (33.42)     2:06.95 (33.06)
  7 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              2:08.47    2:07.00   12
  8 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:05.58    2:07.11   11
                  29.25     1:01.75 (32.50)     1:34.79 (33.04)     2:07.11 (32.32)
  9 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    2:05.54    2:07.20    9
                  29.31     1:01.35 (32.04)     1:34.22 (32.87)     2:07.20 (32.98)
 10 Strassberg, Amy           14 Badger-MR            2:09.39    2:07.35    7
                  29.04     1:01.64 (32.60)     1:34.75 (33.11)     2:07.35 (32.60)
 11 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    2:05.27    2:08.03    6
 12 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR    2:08.07    2:08.29    5
                  29.27     1:02.49 (33.22)     1:35.80 (33.31)     2:08.29 (32.49)
 13 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    2:07.88    2:08.89    4
                  28.86     1:01.93 (33.07)     1:36.01 (34.08)     2:08.89 (32.88)
 14 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    2:09.31    2:08.99    3
                  29.23     1:01.84 (32.61)     1:35.60 (33.76)     2:08.99 (33.39)
 15 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR    2:10.82    2:09.61    2
                  29.90     1:03.51 (33.61)     1:37.41 (33.90)     2:09.61 (32.20)
 16 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:12.17    2:10.11    1
                  30.17     1:03.44 (33.27)     1:37.61 (34.17)     2:10.11 (32.50)
 17 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR               2:13.11    2:10.22
                  28.71     1:02.33 (33.62)     1:37.66 (35.33)     2:10.22 (32.56)
 18 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR    2:08.48    2:10.37
                  29.91     1:02.49 (32.58)     1:36.33 (33.84)     2:10.37 (34.04)
 19 Brown, Shannon            13 Badger-MR            2:06.27    2:10.87
                  30.88     1:04.14 (33.26)     1:37.75 (33.61)     2:10.87 (33.12)
 20 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            2:09.70    2:11.08
                  29.60     1:02.58 (32.98)     1:36.87 (34.29)     2:11.08 (34.21)
 21 Brown, Meghan             13 Badger-MR            2:12.02    2:11.34
                  30.75     1:04.43 (33.68)     1:38.67 (34.24)     2:11.34 (32.67)
 22 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                2:36.47    2:11.73
                  29.06     1:01.73 (32.67)     1:36.68 (34.95)     2:11.73 (35.05)
 23 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:12.16    2:12.71
                  29.77     1:03.28 (33.51)     1:37.77 (34.49)     2:12.71 (34.94)
 24 Gray, Catherine           14 Badger-MR            2:06.90    2:13.93
                  30.52     1:04.46 (33.94)     1:38.67 (34.21)     2:13.93 (35.26)
 25 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR    2:13.53    2:14.09
 26 Runco, Christine          14 WAC-MR               2:14.39    2:14.44
                  31.34     1:05.38 (34.04)     1:40.28 (34.90)     2:14.44 (34.16)
 27 Hartford, Laura G         13 Express Swimming-MR  2:13.28    2:15.00
                  30.33     1:04.99 (34.66)     1:40.20 (35.21)     2:15.00 (34.80)
 28 Fufido, Maria             14 Badger-MR            2:13.47    2:15.19
                  31.44     1:05.57 (34.13)     1:39.75 (34.18)     2:15.19 (35.44)
 29 Ferrera, Danielle K       13 SeaDragons-NJ        2:16.68    2:15.47
                  29.90     1:05.16 (35.26)     1:41.87 (36.71)     2:15.47 (33.60)
 30 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               2:17.23    2:16.68
                  31.08     1:05.64 (34.56)     1:41.62 (35.98)     2:16.68 (35.06)
 31 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    2:14.46    2:17.57
                  30.19     1:04.68 (34.49)     1:41.42 (36.74)     2:17.57 (36.15)
 32 Villegas, Kristine A      14 Cond-MR              2:13.17    2:17.65
                  30.42     1:04.62 (34.20)     1:40.70 (36.08)     2:17.65 (36.95)
 33 Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR    2:17.36    2:19.43
 34 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  2:24.85    2:19.52
 35 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    2:15.87    2:19.79
                  31.38     1:07.38 (36.00)     1:44.43 (37.05)     2:19.79 (35.36)
 36 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR               2:23.12    2:20.59
                  33.99     1:10.68 (36.69)     1:46.50 (35.82)     2:20.59 (34.09)
 37 Hoover, Mary C            13 Badger-MR            2:14.50    2:20.74
                  31.05     1:06.99 (35.94)     1:44.24 (37.25)     2:20.74 (36.50)
 38 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               2:25.39    2:20.88
                  31.11     1:06.21 (35.10)     1:43.81 (37.60)     2:20.88 (37.07)
 39 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR               2:25.09    2:21.32
                  31.83     1:08.06 (36.23)     1:46.35 (38.29)     2:21.32 (34.97)
 40 Gavin, Patricia A         13 WAC-MR               2:24.22    2:21.86
                  32.46     1:08.47 (36.01)     1:46.01 (37.54)     2:21.86 (35.85)
 41 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    2:19.84    2:22.27
                  33.34     1:09.83 (36.49)     1:47.15 (37.32)     2:22.27 (35.12)
 42 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR               2:23.38    2:22.71
                  32.34     1:08.80 (36.46)     1:46.73 (37.93)     2:22.71 (35.98)
 43 Solomianko, Marta         14 OWA-MR               2:24.20    2:23.05
                  33.06     1:10.11 (37.05)     1:47.10 (36.99)     2:23.05 (35.95)
 44 Nolan, Courtney L         13 HS-MR                2:50.00    2:23.69
                  32.79     1:09.60 (36.81)     1:47.89 (38.29)     2:23.69 (35.80)
 45 Kupferberg, Sarah M       13 Express Swimming-MR  2:20.05    2:23.70
                  33.24     1:10.52 (37.28)     1:47.45 (36.93)     2:23.70 (36.25)
 46 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR         NT    2:24.56
 47 Phillips, Hannah E        13 WEST-CT              2:18.28    2:24.69
                  32.45     1:08.51 (36.06)     1:47.42 (38.91)     2:24.69 (37.27)
 48 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR               2:24.41    2:25.04
                  33.20     1:10.93 (37.73)     1:48.69 (37.76)     2:25.04 (36.35)
 49 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              2:22.60    2:25.24
                  32.46     1:09.25 (36.79)     1:47.36 (38.11)     2:25.24 (37.88)
 50 Mulcahy, Kelsey           14 SeaDragons-NJ        2:20.23    2:25.34
                  32.68     1:11.00 (38.32)     1:48.85 (37.85)     2:25.34 (36.49)
 51 Schnapp, Maria S          13 Agua Swim Team-MR    2:20.43    2:25.81
 52 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR    2:30.76    2:26.12
                  33.88     1:11.38 (37.50)     1:49.85 (38.47)     2:26.12 (36.27)
 53 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR                    NT    2:27.76
                  33.35     1:10.64 (37.29)     1:49.44 (38.80)     2:27.76 (38.32)
 54 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR                    NT    2:28.54
                  33.25     1:11.78 (38.53)     1:51.32 (39.54)     2:28.54 (37.22)
 55 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              2:26.46    2:30.04
                  31.07     1:08.83 (37.76)     1:49.63 (40.80)     2:30.04 (40.41)
 56 Deraris, Lindsay E        14 Express Swimming-MR  2:45.48    2:31.11
 57 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR                    NT    2:31.81
                  35.32     1:14.60 (39.28)     1:52.66 (38.06)     2:31.81 (39.15)
 58 Judge, Carolyn G          13 WEST-CT              2:34.77    2:34.17
 59 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              2:32.39    2:34.70
                  35.40     1:14.15 (38.75)     1:54.56 (40.41)     2:34.70 (40.14)
 60 Scheer, Amanda            14 SMC-MR               2:33.86    2:36.29
                  33.16     1:12.54 (39.38)     1:54.77 (42.23)     2:36.29 (41.52)
 61 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               2:36.72    2:37.85
                  33.99     1:14.76 (40.77)     1:57.16 (42.40)     2:37.85 (40.69)
 62 Lysenko, Anna             14 HS-MR                2:47.64    2:37.94
                  35.55                             2:46.18 ( )         2:37.94 ( )
 63 Dinkel, Emily G           14 HS-MR                2:35.00    2:38.01
                  36.23     1:16.99 (40.76)     1:59.36 (42.37)     2:38.01 (38.65)
 63 Worth, Kristen M          14 Express Swimming-MR  2:47.42    2:38.01
                  36.27     1:16.98 (40.71)     1:57.46 (40.48)     2:38.01 (40.55)
 65 NI, Samantha A            14 WAC-MR               2:45.10    2:39.79
                  37.24     1:18.36 (41.12)     2:00.10 (41.74)     2:39.79 (39.69)
 66 Staropoli, Sarah E        14 Pace-MR              2:38.00    2:45.13
                  36.91     1:19.26 (42.35)     2:03.38 (44.12)     2:45.13 (41.75)
 67 Romano, Laura E           13 HS-MR                2:59.00    2:47.24
 68 Yien, Tahra               13 Flying Dolphins-MR        NT    2:56.84
                  40.26     1:27.00 (46.74)     2:13.47 (46.47)     2:56.84 (43.37)
 -- Isacowitz, Sophie         13 HS-MR                3:15.00         DQ
                  43.45   1:43.91 (1:00.46)        DQ (1:20.44)

Event 30  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR              1:51.17    1:48.91   20
                  25.11       52.55 (27.44)     1:20.66 (28.11)     1:48.91 (28.25)
  2 D'Errico, John A          14 OWA-MR               1:48.81    1:51.84   17
                  26.78       56.31 (29.53)     1:23.61 (27.30)     1:51.84 (28.23)
  3 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR              1:54.47    1:55.76   16
                  26.49       55.80 (29.31)     1:26.31 (30.51)     1:55.76 (29.45)
  4 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            1:56.67    2:00.01   15
  5 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  2:03.15    2:00.09   14
                  27.74       58.13 (30.39)     1:29.06 (30.93)     2:00.09 (31.03)
  6 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            2:00.84    2:00.62   13
                  28.17       59.30 (31.13)     1:30.72 (31.42)     2:00.62 (29.90)
  7 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            2:16.05    2:03.23   12
                  28.63     1:00.05 (31.42)     1:32.40 (32.35)     2:03.23 (30.83)
  8 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              2:17.00    2:05.06   11
                  28.72     1:00.65 (31.93)     1:33.46 (32.81)     2:05.06 (31.60)
  9 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              2:03.90    2:05.14    9
                  28.66     1:00.39 (31.73)     1:33.09 (32.70)     2:05.14 (32.05)
 10 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  2:05.50    2:05.62    7
                  28.42     1:00.90 (32.48)     1:33.24 (32.34)     2:05.62 (32.38)
 11 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR   2:01.77    2:05.92    6
                  27.43       59.12 (31.69)     1:31.92 (32.80)     2:05.92 (34.00)
 12 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              2:04.52    2:05.95    5
                  26.73       58.35 (31.62)     1:32.36 (34.01)     2:05.95 (33.59)
 13 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR    2:01.60    2:06.01    4
                  28.04       59.89 (31.85)     1:33.01 (33.12)     2:06.01 (33.00)
 14 Marton, Peter             14 NYCC-MR              2:11.59    2:06.36    3
                  27.09       59.88 (32.79)     1:33.87 (33.99)     2:06.36 (32.49)
 15 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR              2:20.25    2:12.07    2
 16 Colon, Joseph M           14 OWA-MR               2:11.06    2:12.10    1
 17 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR    2:09.91    2:13.05
                  29.67     1:03.30 (33.63)     1:38.69 (35.39)     2:13.05 (34.36)
 18 Weiner, Ben L             13 Cond-MR              2:12.25    2:13.76
                  29.37     1:03.80 (34.43)     1:39.28 (35.48)     2:13.76 (34.48)
 19 Flimlin, Brendan J        14 SeaDragons-NJ        2:20.01    2:13.95
                  28.76     1:02.07 (33.31)     1:38.48 (36.41)     2:13.95 (35.47)
 20 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR    2:13.85    2:15.11
                  29.51     1:03.36 (33.85)     1:38.80 (35.44)     2:15.11 (36.31)
 21 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR    2:24.85    2:17.49
                  29.78     1:03.50 (33.72)     1:41.28 (37.78)     2:17.49 (36.21)
 22 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               2:14.61    2:18.43
                  29.79     1:04.16 (34.37)     1:41.36 (37.20)     2:18.43 (37.07)
 23 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              2:17.95    2:19.16
                  30.06     1:05.05 (34.99)     1:42.69 (37.64)     2:19.16 (36.47)
 24 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR               2:18.94    2:19.78
                  30.59     1:06.96 (36.37)     1:44.26 (37.30)     2:19.78 (35.52)
 25 Greenberg, Max E          13 WEST-CT              2:18.63    2:19.81
                  31.63     1:07.81 (36.18)     1:45.20 (37.39)     2:19.81 (34.61)
 26 Sallusto, Jeff T          13 OWA-MR               2:23.41    2:22.46
                  31.83     1:08.07 (36.24)     1:45.92 (37.85)     2:22.46 (36.54)
 27 Gupta, Akshay             13 SMC-MR               2:21.33    2:24.51
                  30.41     1:07.52 (37.11)     1:46.86 (39.34)     2:24.51 (37.65)
 28 Chow, Kyle                13 Badger-MR            2:18.17    2:25.43
                  31.99     1:09.60 (37.61)     1:47.23 (37.63)     2:25.43 (38.20)
 29 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT              2:20.00    2:25.61
                  30.67     1:06.35 (35.68)     1:46.22 (39.87)     2:25.61 (39.39)
 30 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              2:25.18    2:25.79
 31 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR               2:33.00    2:30.51
                  33.49     1:12.05 (38.56)     1:50.93 (38.88)     2:30.51 (39.58)
 32 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    2:31.07
 33 Restle, David             13 SMC-MR                    NT    2:33.85
                  33.76     1:12.68 (38.92)     1:54.48 (41.80)     2:33.85 (39.37)
 34 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  2:31.94    2:35.41
                  34.80     1:15.49 (40.69)     1:57.37 (41.88)     2:35.41 (38.04)
 35 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              2:30.00    2:35.52
                  33.48     1:12.48 (39.00)     1:54.70 (42.22)     2:35.52 (40.82)
 36 Zadiriko, Alex            14 WAC-MR               2:20.24    2:35.57
                  34.13     1:12.89 (38.76)     1:55.50 (42.61)     2:35.57 (40.07)
 37 Zavos, Stephen C          13 HS-MR                2:59.00    2:44.99
                  33.69     1:14.08 (40.39)     1:58.62 (44.54)     2:44.99 (46.37)

Event 31  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    1:51.06    1:54.04   20
                  27.66       56.84 (29.18)     1:25.45 (28.61)     1:54.04 (28.59)
  2 Clemens, Clare A          18 Agua Swim Team-MR    1:54.57    1:57.17   17
                  28.08       57.66 (29.58)     1:27.37 (29.71)     1:57.17 (29.80)
  3 Clemens, Alison P         15 Agua Swim Team-MR    1:56.99    1:57.85   16
                  28.33       58.16 (29.83)     1:28.13 (29.97)     1:57.85 (29.72)
  4 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  1:57.25    1:58.64   15
                  27.93       58.01 (30.08)     1:28.78 (30.77)     1:58.64 (29.86)
  5 Lepore, Angela            16 WAC-MR               1:57.90    1:59.88   14
                  28.19       58.61 (30.42)     1:29.28 (30.67)     1:59.88 (30.60)
  6 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  1:56.29    2:00.08   13
                  28.55       59.16 (30.61)     1:29.90 (30.74)     2:00.08 (30.18)
  7 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  2:03.05    2:01.26   12
                  27.97       58.78 (30.81)     1:30.30 (31.52)     2:01.26 (30.96)
  8 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:02.41    2:03.06   11
                  28.77     1:00.44 (31.67)     1:32.46 (32.02)     2:03.06 (30.60)
  9 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  2:03.62    2:03.14    9
 10 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               2:00.10    2:03.25    7
                  28.55       59.79 (31.24)     1:31.56 (31.77)     2:03.25 (31.69)
 11 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR            2:04.70    2:03.53    6
                  29.03     1:00.83 (31.80)     1:32.37 (31.54)     2:03.53 (31.16)
 12 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            2:06.66    2:04.32    5
                  29.42     1:01.08 (31.66)     1:33.15 (32.07)     2:04.32 (31.17)
 13 Heinbochel, Jen A         16 GAEL-MR              2:07.59    2:04.98    4
                  27.86       58.71 (30.85)     1:31.55 (32.84)     2:04.98 (33.43)
 14 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:07.42    2:05.02    3
                  29.62     1:01.11 (31.49)     1:33.33 (32.22)     2:05.02 (31.69)
 15 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR    2:03.86    2:06.23    2
                  28.30       59.62 (31.32)     1:32.64 (33.02)     2:06.23 (33.59)
 16 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  2:05.77    2:07.16    1
                  29.43     1:01.99 (32.56)     1:34.97 (32.98)     2:07.16 (32.19)
 17 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               2:03.23    2:07.90
                  29.54     1:01.32 (31.78)     1:34.96 (33.64)     2:07.90 (32.94)
 18 Konko, Dayna L            15 WAC-MR               2:06.34    2:08.09
                  29.80     1:01.83 (32.03)     1:35.03 (33.20)     2:08.09 (33.06)
 19 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR    2:05.44    2:09.19
                  29.99     1:02.97 (32.98)     1:36.48 (33.51)     2:09.19 (32.71)
 20 Cholakis, Gena            16 WAC-MR               2:07.99    2:09.24
                  29.14     1:01.73 (32.59)     1:35.64 (33.91)     2:09.24 (33.60)
 21 Espinal, Maria A          17 Badger-MR            2:00.00    2:09.65
                  29.18     1:01.46 (32.28)     1:35.45 (33.99)     2:09.65 (34.20)
 22 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:06.01    2:09.79
                  29.44     1:02.45 (33.01)     1:36.17 (33.72)     2:09.79 (33.62)
 23 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR  2:09.73    2:10.35
                  30.05     1:03.52 (33.47)     1:38.35 (34.83)     2:10.35 (32.00)
 24 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  2:11.88    2:11.40
                  30.50     1:03.85 (33.35)     1:38.10 (34.25)     2:11.40 (33.30)
 25 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    2:08.93    2:13.36
                  32.03     1:05.97 (33.94)     1:39.73 (33.76)     2:13.36 (33.63)
 26 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:13.05    2:13.58
                  31.94     1:05.74 (33.80)     1:40.27 (34.53)     2:13.58 (33.31)
 27 Herald, Rachel            15 Badger-MR            2:14.10    2:13.91
                  30.78     1:04.86 (34.08)     1:39.27 (34.41)     2:13.91 (34.64)
 28 Rozwadowski, Yasmin       17 UNAT-MR              2:14.31    2:14.23
                  30.67     1:04.96 (34.29)     1:39.92 (34.96)     2:14.23 (34.31)
 29 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              2:12.66    2:14.47
                  30.51     1:04.09 (33.58)     1:39.05 (34.96)     2:14.47 (35.42)
 30 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR             2:12.59    2:15.19
                  29.08     1:02.93 (33.85)     1:39.20 (36.27)     2:15.19 (35.99)
 31 Bottger, Ashley J         16 WEST-CT              2:20.00    2:15.69
                  29.69     1:03.83 (34.14)     1:40.54 (36.71)     2:15.69 (35.15)
 32 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              2:18.04    2:16.46
                  31.32     1:06.16 (34.84)     1:42.21 (36.05)     2:16.46 (34.25)
 33 Jonas, Lauren             15 Badger-MR            2:15.93    2:16.54
                  29.66     1:04.38 (34.72)     1:40.69 (36.31)     2:16.54 (35.85)
 34 Lotrionte, Nicolette      16 Badger-MR            2:16.78    2:17.97
                  30.59     1:05.36 (34.77)     1:42.09 (36.73)     2:17.97 (35.88)
 35 Greenberg, Alexi E        16 WEST-CT              2:18.00    2:19.62
                  31.11     1:06.00 (34.89)     1:42.80 (36.80)     2:19.62 (36.82)
 36 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:08.00    2:19.84
                  30.19     1:04.35 (34.16)     1:42.02 (37.67)     2:19.84 (37.82)
 37 O'Connell, Caitlin E      15 Agua Swim Team-MR    2:27.26    2:22.83
                  33.21     1:09.45 (36.24)     1:46.99 (37.54)     2:22.83 (35.84)
 38 Carlucci, Whitney T       17 Cond-MR              2:21.86    2:22.85
                  32.53     1:09.51 (36.98)     1:47.84 (38.33)     2:22.85 (35.01)
 39 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR         NT    2:25.00
                  31.05     1:08.35 (37.30)     1:47.26 (38.91)     2:25.00 (37.74)
 40 Russo, Caitlyn E          18 WEST-CT              2:20.00    2:25.23
                  31.93     1:07.76 (35.83)     1:46.47 (38.71)     2:25.23 (38.76)
 41 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR  2:23.80    2:25.59
                  33.55     1:10.96 (37.41)     1:49.29 (38.33)     2:25.59 (36.30)
 42 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:30.78    2:25.88
                  32.41     1:09.19 (36.78)     1:47.66 (38.47)     2:25.88 (38.22)
 43 Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR  3:00.00    2:27.14
                  34.60     1:13.67 (39.07)     1:51.36 (37.69)     2:27.14 (35.78)
 44 Maloney, Megan            15 WAC-MR               2:36.06    2:28.43
                  33.30     1:10.89 (37.59)     1:49.99 (39.10)     2:28.43 (38.44)
 45 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              2:34.00    2:36.16
                  33.33     1:12.91 (39.58)     1:55.28 (42.37)     2:36.16 (40.88)
 46 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR  3:00.00    2:37.27
                  34.72     1:14.54 (39.82)     1:56.88 (42.34)     2:37.27 (40.39)
 47 Donaldson, Maria C        15 SMC-MR               2:22.50    2:39.88
                  34.76     1:15.05 (40.29)     1:57.21 (42.16)     2:39.88 (42.67)
 48 Hansen, Katherine         15 WAC-MR               2:37.97    2:41.72
                  36.23     1:17.59 (41.36)     2:00.47 (42.88)     2:41.72 (41.25)
 49 Storti, Colette H         16 Pace-MR              2:38.00    2:43.19
                  36.01     1:16.40 (40.39)     1:58.95 (42.55)     2:43.19 (44.24)
 50 Zadiriko, Amanda          16 WAC-MR                    NT    2:51.28
                  39.27     1:22.99 (43.72)     2:08.85 (45.86)     2:51.28 (42.43)

Event 32  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR    1:42.90    1:44.78   20
                  25.10       51.81 (26.71)     1:18.39 (26.58)     1:44.78 (26.39)
  2 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR    1:48.30    1:46.83   17
                  24.85       52.02 (27.17)     1:19.45 (27.43)     1:46.83 (27.38)
  3 Scott, Norman M           16 Badger-MR                 NT    1:46.96   16
                  24.25       50.35 (26.10)     1:18.15 (27.80)     1:46.96 (28.81)
  4 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR    1:46.20    1:47.44   15
                  25.49       52.75 (27.26)     1:20.45 (27.70)     1:47.44 (26.99)
  5 Wakefield, Kevin A        16 Express Swimming-MR  1:50.03    1:49.96   14
                  25.30       52.84 (27.54)     1:21.27 (28.43)     1:49.96 (28.69)
  6 Davies, Phillip           15 Badger-MR            1:51.56    1:52.26   13
                  25.95       54.26 (28.31)     1:23.50 (29.24)     1:52.26 (28.76)
  7 Stathopoulos, Cary A      15 Agua Swim Team-MR    1:52.42    1:53.26   12
                  26.41       54.76 (28.35)     1:23.95 (29.19)     1:53.26 (29.31)
  8 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR    1:56.37    1:54.14   11
                  26.22       55.17 (28.95)     1:24.51 (29.34)     1:54.14 (29.63)
  9 Ziplow, Jason L           16 OWA-MR               1:52.76    1:55.31    9
                  26.34       56.09 (29.75)     1:26.24 (30.15)     1:55.31 (29.07)
 10 Levine, Peter M           18 UNAT-MR              1:59.65    1:56.63    7
                  26.36       55.58 (29.22)     1:25.99 (30.41)     1:56.63 (30.64)
 11 Meaney, Brad T            15 WAC-MR               1:59.55    1:56.96    6
                  27.25       57.19 (29.94)     1:27.92 (30.73)     1:56.96 (29.04)
 12 Zamora, John              17 Badger-MR            1:55.00    1:57.25    5
                  26.82       55.89 (29.07)   2:04.00 (1:08.11)         1:57.25 ( )
 13 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR  1:57.17    1:58.00    4
                  26.96       56.21 (29.25)     1:27.00 (30.79)     1:58.00 (31.00)
 14 Kenny, Greg               16 Badger-MR            2:02.00    1:58.58    3
                  26.63       56.67 (30.04)     1:27.55 (30.88)     1:58.58 (31.03)
 15 Qama, Eros                18 WAC-MR               2:00.02    2:00.47    2
                  27.27       57.66 (30.39)     1:28.76 (31.10)     2:00.47 (31.71)
 16 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               1:55.43    2:00.49    1
                  27.20       58.76 (31.56)     1:30.44 (31.68)     2:00.49 (30.05)
 17 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR    1:51.50    2:00.59
                  26.60       57.53 (30.93)     1:29.42 (31.89)     2:00.59 (31.17)
 18 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    2:02.87    2:02.14
                  26.75       56.80 (30.05)     1:29.56 (32.76)     2:02.14 (32.58)
 19 Chow, Daniel              16 Badger-MR            2:10.00    2:03.85
                  27.60       59.31 (31.71)   2:03.85 (1:04.54)
 20 Goodrich, Robert J        16 OWA-MR               2:02.97    2:04.27
                  27.48       58.88 (31.40)     1:31.73 (32.85)     2:04.27 (32.54)
 21 Espinal, Jesus            16 Badger-MR            1:53.99    2:05.01
                  28.32       59.35 (31.03)     1:31.98 (32.63)     2:05.01 (33.03)
 22 Lau, Kevin                15 Badger-MR            2:00.95    2:05.20
                  28.16       59.48 (31.32)     1:32.20 (32.72)     2:05.20 (33.00)
 23 Strassberg, Matt          16 Badger-MR            1:57.85    2:05.99
                  27.51       58.31 (30.80)     1:31.87 (33.56)     2:05.99 (34.12)
 24 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               2:10.59    2:06.18
                  28.44     1:00.52 (32.08)     1:34.03 (33.51)     2:06.18 (32.15)
 25 Russo, Matt J             16 OWA-MR               2:03.28    2:06.38
                  29.28     1:01.39 (32.11)     1:34.39 (33.00)     2:06.38 (31.99)
 26 Mak, Alex                 16 NYCC-MR              2:08.00    2:07.71
                  28.57     1:00.15 (31.58)     1:33.78 (33.63)     2:07.71 (33.93)
 27 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              2:06.91    2:07.93
                  27.97     1:00.34 (32.37)     1:34.86 (34.52)     2:07.93 (33.07)
 28 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR    2:08.90    2:08.10
                  28.18     1:00.60 (32.42)   2:08.10 (1:07.50)
 29 Florio, Eric R            16 UNAT-MR              2:12.78    2:08.21
                  28.43     1:00.57 (32.14)     1:34.47 (33.90)     2:08.21 (33.74)
 30 Fountain, Jacob           16 NYCC-MR              2:20.70    2:12.22
                  29.71     1:03.57 (33.86)     1:39.33 (35.76)     2:12.22 (32.89)
 31 Tamulonis, Christopher B  17 OWA-MR               2:19.16    2:20.08
                1:04.71     1:42.23 (37.52)     2:20.08 (37.85)
 32 Fyodorov, Anton           15 HS-MR                2:35.09    2:22.05
                  31.99                             1:46.88 ( )     2:22.05 (35.17)
 33 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR    2:23.76    2:23.97
                  30.77     1:07.68 (36.91)     1:46.52 (38.84)     2:23.97 (37.45)

Event 33  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              2:40.44    2:34.64   20
  2 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:38.92    2:37.14   17
                  36.57     1:16.29 (39.72)     1:57.33 (41.04)     2:37.14 (39.81)
  3 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR    2:35.15    2:37.30   16
                  35.62     1:15.34 (39.72)     1:56.32 (40.98)     2:37.30 (40.98)
  4 Derlath, Erica A          13 Express Swimming-MR  2:38.60    2:43.24   15
                  37.09     1:18.97 (41.88)     2:01.20 (42.23)     2:43.24 (42.04)
  5 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR  3:03.65    2:44.54   14
                  37.29     1:20.03 (42.74)     2:02.24 (42.21)     2:44.54 (42.30)
  6 Runco, Christine          14 WAC-MR               2:43.34    2:44.61   13
                  37.37     1:19.55 (42.18)     2:02.14 (42.59)     2:44.61 (42.47)
  7 Gavin, Patricia A         13 WAC-MR               2:55.74    2:47.34   12
                  37.88     1:21.00 (43.12)     2:03.55 (42.55)     2:47.34 (43.79)
  8 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               2:53.47    2:47.62   11
                  37.29     1:19.44 (42.15)     2:02.48 (43.04)     2:47.62 (45.14)
  9 Brown, Shannon            13 Badger-MR            2:50.70    2:48.55    9
 10 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              2:58.66    2:48.90    7
                  37.31     1:21.28 (43.97)     2:06.79 (45.51)     2:48.90 (42.11)
 11 Antonucci, Carly K        13 SeaDragons-NJ        2:44.34    2:49.66    6
                  38.05     1:21.67 (43.62)     2:05.67 (44.00)     2:49.66 (43.99)
 12 Fufido, Maria             14 Badger-MR            2:46.28    2:49.77    5
                  38.86     1:21.48 (42.62)     2:05.56 (44.08)     2:49.77 (44.21)
 13 McNally, Elise C          13 UNAT-MR              2:48.00    2:52.23    4
                  38.56     1:22.57 (44.01)     2:07.16 (44.59)     2:52.23 (45.07)
 14 Ferrera, Danielle K       13 SeaDragons-NJ        2:46.41    2:54.59    3
                  37.75     1:23.85 (46.10)     2:10.88 (47.03)     2:54.59 (43.71)
 15 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               3:01.08    2:55.30    2
                  38.32     1:22.92 (44.60)     2:09.68 (46.76)     2:55.30 (45.62)
 16 Burns, Brianna N          14 Cond-MR              2:44.42    2:57.47    1
                  39.62     1:24.05 (44.43)     2:09.86 (45.81)     2:57.47 (47.61)
 17 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR            2:57.16    2:57.50
                  39.25     1:23.98 (44.73)     2:10.52 (46.54)     2:57.50 (46.98)
 18 Genovese, Kate A          14 Express Swimming-MR  2:54.05    2:57.76
                  40.41     1:25.73 (45.32)     2:11.99 (46.26)     2:57.76 (45.77)
 19 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  2:56.98    2:58.02
                  39.78     1:25.91 (46.13)     2:12.08 (46.17)     2:58.02 (45.94)
 20 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               3:09.56    2:58.53
                  41.67     1:27.60 (45.93)     2:13.74 (46.14)     2:58.53 (44.79)
 21 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    2:56.76    2:59.05
                  41.02     1:26.75 (45.73)     2:13.74 (46.99)     2:59.05 (45.31)
 22 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR    3:05.09    3:00.35
 23 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              2:54.37    3:00.65
                  42.37     1:28.41 (46.04)     2:14.27 (45.86)     3:00.65 (46.38)
 24 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  3:04.06    3:03.96
                  42.23     1:29.14 (46.91)     2:16.43 (47.29)     3:03.96 (47.53)
 25 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR                    NT    3:04.24
                  41.99     1:29.74 (47.75)     2:17.42 (47.68)     3:04.24 (46.82)
 26 Dinkel, Emily G           14 HS-MR                3:11.58    3:04.56
                  42.25     1:31.02 (48.77)     2:19.85 (48.83)     3:04.56 (44.71)
 27 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                3:14.79    3:05.19
                  41.55     1:29.60 (48.05)     2:18.45 (48.85)     3:05.19 (46.74)
 28 Judge, Carolyn G          13 WEST-CT              3:01.37    3:06.45
                  40.71     1:27.96 (47.25)     2:17.45 (49.49)     3:06.45 (49.00)
 29 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               3:11.71    3:09.83
                  43.23     1:31.99 (48.76)     2:21.83 (49.84)     3:09.83 (48.00)
 30 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              3:22.66    3:11.90
                  43.54     1:31.87 (48.33)     2:22.54 (50.67)     3:11.90 (49.36)
 31 Nolan, Courtney L         13 HS-MR                3:19.90    3:12.00
 32 NI, Samantha A            14 WAC-MR               3:19.51    3:13.05
                  45.23     1:33.44 (48.21)     2:22.85 (49.41)     3:13.05 (50.20)
 33 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR                    NT    3:15.54
                  44.55     1:34.60 (50.05)     2:24.65 (50.05)     3:15.54 (50.89)
 34 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR                    NT    3:16.14
                  43.14     1:33.08 (49.94)     2:25.07 (51.99)     3:16.14 (51.07)
 35 Romano, Laura E           13 HS-MR                3:20.00    3:16.25
                  44.30     1:34.05 (49.75)     2:25.75 (51.70)     3:16.25 (50.50)
 36 Staropoli, Sarah E        14 Pace-MR              3:08.74    3:16.75
                  44.10     1:35.27 (51.17)     2:27.18 (51.91)     3:16.75 (49.57)
 37 Ali, Sabrina              14 Flying Dolphins-MR   3:22.05    3:18.85
                  43.58     1:33.32 (49.74)     2:25.85 (52.53)     3:18.85 (53.00)
 38 Bhagat, Ayesha            14 Flying Dolphins-MR   3:23.53    3:23.25
                  47.85     1:39.40 (51.55)     2:32.19 (52.79)     3:23.25 (51.06)
 39 Lysenko, Anna             14 HS-MR                3:22.46    3:25.27
                  45.32     1:38.46 (53.14)     2:33.29 (54.83)     3:25.27 (51.98)
 40 Yien, Tahra               13 Flying Dolphins-MR        NT    4:01.82
                  52.67   1:54.93 (1:02.26)   2:59.69 (1:04.76)   4:01.82 (1:02.13)

Event 34  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            2:30.22    2:27.80   20
                  33.12     1:10.39 (37.27)     1:49.34 (38.95)     2:27.80 (38.46)
  2 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR   2:26.58    2:29.11   17
                  33.06     1:10.57 (37.51)     1:49.81 (39.24)     2:29.11 (39.30)
  3 Gitman, Robert S          14 WAC-MR               2:37.06    2:31.80   16
                  34.97     1:13.78 (38.81)     1:53.08 (39.30)     2:31.80 (38.72)
  4 Colon, Joseph M           14 OWA-MR               2:36.11    2:38.81   15
                  35.21     1:15.84 (40.63)     1:56.66 (40.82)     2:38.81 (42.15)
  5 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              2:43.80    2:39.89   14
                  35.23     1:16.23 (41.00)     1:59.03 (42.80)     2:39.89 (40.86)
  6 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            2:36.18    2:42.48   13
  7 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR    2:51.98    2:49.16   12
                  38.24     1:22.23 (43.99)     2:07.37 (45.14)     2:49.16 (41.79)
  8 Weiner, Ben L             13 Cond-MR              2:49.57    2:49.47   11
                  37.63     1:21.81 (44.18)     2:05.10 (43.29)     2:49.47 (44.37)
  9 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               2:49.23    2:51.23    9
                  37.16     1:20.40 (43.24)     2:06.20 (45.80)     2:51.23 (45.03)
 10 Flimlin, Brendan J        14 SeaDragons-NJ        2:49.07    2:52.78    7
                  37.71     1:21.83 (44.12)     2:07.41 (45.58)     2:52.78 (45.37)
 11 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              3:03.87    2:54.94    6
                  38.40     1:23.26 (44.86)     2:09.50 (46.24)     2:54.94 (45.44)
 12 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              2:56.00    2:55.24    5
                  40.31     1:25.48 (45.17)     2:10.55 (45.07)     2:55.24 (44.69)
 13 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              2:59.00    2:56.05    4
                  38.12     1:24.78 (46.66)     2:12.13 (47.35)     2:56.05 (43.92)
 14 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              3:02.00    2:56.18    3
                  39.67     1:26.20 (46.53)     2:13.02 (46.82)     2:56.18 (43.16)
 15 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR              3:06.00    2:57.03    2
                  40.66     1:26.60 (45.94)     2:12.27 (45.67)     2:57.03 (44.76)
 16 Carlucci, Evan J          14 Flying Dolphins-MR   3:06.92    3:00.14    1
                  41.52     1:28.10 (46.58)     2:15.38 (47.28)     3:00.14 (44.76)
 17 Tokatlilar, Max           14 Agua Swim Team-MR    3:03.92    3:01.18
 18 Restle, David             13 SMC-MR               3:04.50    3:01.26
                  39.39     1:24.73 (45.34)     2:12.64 (47.91)     3:01.26 (48.62)
 19 Han, Christopher          13 Flying Dolphins-MR        NT    3:07.89
                  41.00     1:28.94 (47.94)     2:19.07 (50.13)     3:07.89 (48.82)
 20 Zadiriko, Alex            14 WAC-MR               3:03.23    3:16.07
                  44.07     1:33.73 (49.66)     2:26.16 (52.43)     3:16.07 (49.91)
 21 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR   3:26.81    3:17.84
 22 Zavos, Stephen C          13 HS-MR                3:09.00    3:19.66
                  42.58     1:30.83 (48.25)     2:23.93 (53.10)     3:19.66 (55.73)
 23 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  3:55.00    3:21.98
                  45.33     1:37.71 (52.38)     2:29.98 (52.27)     3:21.98 (52.00)
 24 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR               3:21.88    3:22.82
                  46.10     1:37.79 (51.69)     2:31.04 (53.25)     3:22.82 (51.78)

Event 35  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lepore, Angela            16 WAC-MR               2:25.89    2:28.42   20
                  33.76     1:11.15 (37.39)     1:49.80 (38.65)     2:28.42 (38.62)
  2 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    2:29.47    2:32.79   17
                  36.01     1:15.23 (39.22)     1:53.92 (38.69)     2:32.79 (38.87)
  3 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR            2:33.45    2:35.66   16
                  35.35     1:14.14 (38.79)     1:55.21 (41.07)     2:35.66 (40.45)
  4 Ahern, Taryn M            17 Express Swimming-MR  2:33.46    2:36.10   15
                  35.87     1:15.74 (39.87)     1:56.08 (40.34)     2:36.10 (40.02)
  5 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  2:33.86    2:37.64   14
                  36.39     1:16.56 (40.17)     1:57.58 (41.02)     2:37.64 (40.06)
  6 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  2:35.76    2:40.46   13
                  36.83     1:17.53 (40.70)     1:58.95 (41.42)     2:40.46 (41.51)
  7 DiDonato, Kaitlin         17 OWA-MR               2:31.71    2:40.72   12
                  36.28     1:16.64 (40.36)     1:57.96 (41.32)     2:40.72 (42.76)
  8 Dwyer, Shannon M          15 Express Swimming-MR  2:41.13    2:42.19   11
                  37.04     1:18.08 (41.04)     2:00.15 (42.07)     2:42.19 (42.04)
  9 Cholakis, Gena            16 WAC-MR               2:36.83    2:43.14    9
                  37.13     1:18.59 (41.46)     2:00.70 (42.11)     2:43.14 (42.44)
 10 Peng, Belle H             12 OWA-MR                    NT    2:46.31    7
                  36.41     1:18.80 (42.39)     2:03.22 (44.42)     2:46.31 (43.09)
 11 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  2:42.61    2:46.72    6
                  37.44     1:19.81 (42.37)     2:03.39 (43.58)     2:46.72 (43.33)
 12 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              2:45.13    2:47.72    5
                  38.90     1:21.02 (42.12)     2:04.00 (42.98)     2:47.72 (43.72)
 13 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR             2:46.09    2:48.62    4
                  38.59     1:21.90 (43.31)     2:05.93 (44.03)     2:48.62 (42.69)
 14 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR  2:48.56    2:50.34    3
                  38.96     1:22.30 (43.34)     2:07.24 (44.94)     2:50.34 (43.10)
 15 Salai, Bianca             16 Badger-MR            2:48.30    2:51.04    2
                  39.14     1:22.74 (43.60)     2:07.48 (44.74)     2:51.04 (43.56)
 16 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              2:40.00    2:51.89    1
                  38.07     1:20.45 (42.38)     2:04.92 (44.47)     2:51.89 (46.97)
 17 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    2:44.86    2:52.96
                  38.73     1:22.67 (43.94)     2:08.36 (45.69)     2:52.96 (44.60)
 18 Daly, Sinead N            15 HS-MR                2:56.49    2:53.44
                  40.38     1:24.59 (44.21)     2:09.98 (45.39)     2:53.44 (43.46)
 19 Konko, Dayna L            15 WAC-MR               2:56.81    2:54.93
                  39.91     1:24.64 (44.73)     2:09.78 (45.14)     2:54.93 (45.15)
 20 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              2:57.00    2:58.38
                  38.89     1:24.63 (45.74)     2:11.89 (47.26)     2:58.38 (46.49)
 21 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR    3:00.64    3:00.38
                  40.83     1:26.83 (46.00)     2:13.80 (46.97)     3:00.38 (46.58)
 22 Russo, Caitlyn E          18 WEST-CT              2:48.00    3:00.44
                  40.99     1:26.35 (45.36)     2:14.31 (47.96)     3:00.44 (46.13)
 23 Maloney, Megan            15 WAC-MR               3:02.23    3:05.21
                  42.19     1:28.35 (46.16)     2:16.60 (48.25)     3:05.21 (48.61)
 24 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR  3:50.00    3:18.23
                  43.83     1:35.05 (51.22)     2:27.92 (52.87)     3:18.23 (50.31)
 25 Storti, Colette H         16 Pace-MR              3:17.05    3:22.04
                  44.67     1:35.92 (51.25)     2:29.44 (53.52)     3:22.04 (52.60)

Event 36  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               2:10.55    2:13.19   20
                  29.92     1:03.76 (33.84)     1:38.46 (34.70)     2:13.19 (34.73)
  2 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:16.69   17
                  30.94     1:06.30 (35.36)     1:41.54 (35.24)     2:16.69 (35.15)
  3 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR    2:15.97    2:24.89   16
                  32.29     1:07.86 (35.57)     1:45.74 (37.88)     2:24.89 (39.15)
  4 Borger, Brian             15 Agua Swim Team-MR         NT    2:27.41   15
                  33.76     1:11.73 (37.97)     1:49.13 (37.40)     2:27.41 (38.28)
  5 Russo, Matt J             16 OWA-MR               2:23.00    2:30.67   14
                  33.89     1:11.89 (38.00)     1:52.08 (40.19)     2:30.67 (38.59)
  6 Meaney, Brad T            15 WAC-MR               2:41.47    2:33.24   13
                  35.42     1:14.06 (38.64)     1:54.32 (40.26)     2:33.24 (38.92)
  7 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR    2:37.50    2:33.31   12
                  33.58     1:12.26 (38.68)     1:52.80 (40.54)     2:33.31 (40.51)
  8 Boate, Ryan               15 Badger-MR            2:34.84    2:33.33   11
                  34.34     1:12.99 (38.65)     1:53.04 (40.05)     2:33.33 (40.29)
  9 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR  2:35.83    2:38.34    9
                  35.47     1:15.41 (39.94)     1:56.93 (41.52)     2:38.34 (41.41)
 10 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              2:41.25    2:49.26    7
                  36.89     1:18.73 (41.84)     2:02.32 (43.59)     2:49.26 (46.94)
 11 Fyodorov, Anton           15 HS-MR                3:16.93    3:28.78    6
                  47.52     1:40.93 (53.41)   3:28.78 (1:47.85)

Event 37  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Maldonado, Luisa Jane     14 NYCC-MR              1:01.00    1:03.28   20
                  30.90     1:03.28 (32.38)
  2 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR               1:03.88    1:04.33   17
                  31.56     1:04.33 (32.77)
  3 Walbaum, Kara A           14 SeaDragons-NJ        1:03.92    1:05.68   16
                  31.62     1:05.68 (34.06)
  4 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                1:08.30    1:05.78   15
                  32.17     1:05.78 (33.61)
  5 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR              1:07.50    1:06.58   14
                  32.23     1:06.58 (34.35)
  6 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR    1:09.23    1:07.28   13
                  33.04     1:07.28 (34.24)
  7 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR    1:05.63    1:07.78   12
  8 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR              1:07.54    1:07.82   11
                  32.89     1:07.82 (34.93)
  9 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR    1:05.72    1:08.18    9
                  33.61     1:08.18 (34.57)
 10 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:10.63    1:08.32    7
                  32.38     1:08.32 (35.94)
 11 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR    1:06.85    1:08.72    6
                  32.99     1:08.72 (35.73)
 12 Burns, Brianna N          14 Cond-MR              1:06.79    1:08.93    5
                  33.59     1:08.93 (35.34)
 13 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:08.76    1:09.10    4
                  33.21     1:09.10 (35.89)
 14 Brown, Meghan             13 Badger-MR            1:09.97    1:09.56    3
 15 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.79    2
                  33.85     1:09.79 (35.94)
 16 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR    1:10.48    1:09.82    1
                  34.28     1:09.82 (35.54)
 17 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR    1:07.88    1:10.26
                  34.29     1:10.26 (35.97)
 18 Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR    1:09.58    1:10.27
                  33.94     1:10.27 (36.33)
 19 Hoover, Mary C            13 Badger-MR            1:09.24    1:10.33
                  34.16     1:10.33 (36.17)
 20 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR    1:06.46    1:10.73
                  34.51     1:10.73 (36.22)
 21 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR    1:08.41    1:10.99
                  34.19     1:10.99 (36.80)
 22 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              1:19.00    1:11.70
                  34.70     1:11.70 (37.00)
 23 Villegas, Kristine A      14 Cond-MR              1:08.24    1:11.79
 24 Hartford, Laura G         13 Express Swimming-MR  1:11.63    1:12.56
                  35.21     1:12.56 (37.35)
 25 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR               1:10.60    1:12.91
                  35.23     1:12.91 (37.68)
 26 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            1:11.68    1:12.99
                  35.69     1:12.99 (37.30)
 27 Ferrera, Danielle K       13 SeaDragons-NJ        1:12.95    1:13.25
                  35.51     1:13.25 (37.74)
 28 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR               1:13.28    1:13.45
                  35.56     1:13.45 (37.89)
 29 Brown, Shannon            13 Badger-MR            1:10.05    1:13.68
                  36.22     1:13.68 (37.46)
 30 Mulcahy, Kelsey           14 SeaDragons-NJ        1:14.12    1:14.54
                  35.75     1:14.54 (38.79)
 31 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              1:12.85    1:15.25
 32 Nolan, Courtney L         13 HS-MR                1:15.12    1:15.41
                  37.25     1:15.41 (38.16)
 33 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR            1:16.14    1:15.73
                  37.21     1:15.73 (38.52)
 34 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               1:15.81    1:15.78
                  37.35     1:15.78 (38.43)
 35 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  1:16.66    1:15.97
                  36.77     1:15.97 (39.20)
 36 Solomianko, Marta         14 OWA-MR               1:20.98    1:15.98
                  37.61     1:15.98 (38.37)
 37 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:17.16    1:16.26
                  36.94     1:16.26 (39.32)
 38 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR    1:15.66    1:16.84
                  37.74     1:16.84 (39.10)
 38 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR               1:15.39    1:16.84
                  37.96     1:16.84 (38.88)
 40 Phillips, Hannah E        13 WEST-CT              1:19.26    1:16.85
                  37.61     1:16.85 (39.24)
 41 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR               1:17.86    1:16.88
                  37.79     1:16.88 (39.09)
 42 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR              1:15.37    1:16.96
                  36.67     1:16.96 (40.29)
 43 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               1:16.58    1:16.97
 44 Schnapp, Maria S          13 Agua Swim Team-MR    1:14.51    1:17.39
                  37.81     1:17.39 (39.58)
 45 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR               1:16.39    1:17.59
                  37.93     1:17.59 (39.66)
 45 Scheer, Amanda            14 SMC-MR               1:16.50    1:17.59
                  37.34     1:17.59 (40.25)
 47 Gavin, Patricia A         13 WAC-MR                    NT    1:18.05
                  38.31     1:18.05 (39.74)
 48 Bhagat, Ayesha            14 Flying Dolphins-MR   1:18.76    1:18.29
                  36.53     1:18.29 (41.76)
 49 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    1:20.32    1:19.04
 50 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR  1:24.66    1:19.06
                  39.06     1:19.06 (40.00)
 51 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               1:15.97    1:19.28
                  38.24     1:19.28 (41.04)
 52 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR    1:18.52    1:19.68
                  39.18     1:19.68 (40.50)
 53 Pappas, Morgan T          13 GAEL-MR              1:18.24    1:20.10
                  38.88     1:20.10 (41.22)
 54 Kupferberg, Sarah M       13 Express Swimming-MR  1:17.43    1:20.18
                  38.67     1:20.18 (41.51)
 55 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              1:20.15    1:21.39
                  39.09     1:21.39 (42.30)
 56 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR               1:21.27    1:21.60
                  40.40     1:21.60 (41.20)
 57 Runco, Christine          14 WAC-MR               1:12.25    1:22.36
 58 Antonucci, Carly K        13 SeaDragons-NJ        1:15.66    1:22.85
 59 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.04
                  40.08     1:23.04 (42.96)
 60 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR               1:20.05    1:23.35
                  41.46     1:23.35 (41.89)
 61 Deraris, Lindsay E        14 Express Swimming-MR  1:28.66    1:24.82
                  42.41     1:24.82 (42.41)
 62 Dinkel, Emily G           14 HS-MR                1:23.85    1:25.12
                  42.38     1:25.12 (42.74)
 63 NI, Samantha A            14 WAC-MR               1:27.79    1:26.11
                  43.17     1:26.11 (42.94)
 64 Honohan, Jamie C          13 Agua Swim Team-MR    1:17.96    1:27.11
 65 Grubert, Olivia           13 Badger-MR            1:25.66    1:27.31
                  42.31     1:27.31 (45.00)
 66 Staropoli, Sarah E        14 Pace-MR              1:24.18    1:28.96
                  42.87     1:28.96 (46.09)
 67 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR               1:24.17    1:32.48
 68 Pakstas-Smith, Regina     13 NYCC-MR              1:23.96    1:36.40
 69 Yien, Tahra               13 Flying Dolphins-MR   1:40.49    1:41.39
                  48.83     1:41.39 (52.56)
 70 Ali, Sabrina              14 Flying Dolphins-MR   1:41.30    1:41.75
                  49.17     1:41.75 (52.58)
 71 Isacowitz, Sophie         13 HS-MR                1:53.62    1:58.94

Event 38  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR                59.34      58.39   20
                  28.45       58.39 (29.94)
  2 Gitman, Robert S          14 WAC-MR                 58.23      58.74   17
                  29.09       58.74 (29.65)
  3 Hughes, Mike G            14 Badger-MR            1:02.34    1:03.66   16
                  30.62     1:03.66 (33.04)
  4 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR              1:03.23    1:03.78   15
                  30.97     1:03.78 (32.81)
  5 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  1:03.08    1:04.10   14
  6 Mason, Daniel J           14 Pace-MR              1:08.00    1:07.92   13
                  33.16     1:07.92 (34.76)
  7 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR  1:16.56    1:08.30   12
                  33.20     1:08.30 (35.10)
  8 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR    1:09.84    1:09.24   11
                  33.59     1:09.24 (35.65)
  9 Chow, Kyle                13 Badger-MR            1:12.33    1:09.49    9
                  34.19     1:09.49 (35.30)
 10 Flimlin, Brendan J        14 SeaDragons-NJ        1:07.92    1:10.45    7
                  33.93     1:10.45 (36.52)
 11 Greenberg, Max E          13 WEST-CT              1:08.67    1:10.59    6
                  34.65     1:10.59 (35.94)
 12 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT              1:09.03    1:11.07    5
                  34.42     1:11.07 (36.65)
 13 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR              1:10.28    1:12.03    4
                  35.31     1:12.03 (36.72)
 14 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:12.85    1:12.11    3
                  35.09     1:12.11 (37.02)
 15 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              1:12.12    1:12.57    2
 16 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              1:14.77    1:13.30    1
                  35.89     1:13.30 (37.41)
 17 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR              1:11.12    1:13.32
                  35.74     1:13.32 (37.58)
 18 Kelly, Gregory            13 Agua Swim Team-MR    1:14.11    1:14.82
                  36.65     1:14.82 (38.17)
 19 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR    1:15.81    1:14.86
 20 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               1:14.77    1:15.14
                  37.01     1:15.14 (38.13)
 21 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR               1:14.81    1:15.75
 22 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR    1:14.09    1:16.01
                  37.64     1:16.01 (38.37)
 23 Gupta, Akshay             13 SMC-MR               1:18.68    1:16.96
 24 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR   1:18.02    1:17.84
                  37.56     1:17.84 (40.28)
 25 Carlucci, Evan J          14 Flying Dolphins-MR   1:20.00    1:17.91
                  39.30     1:17.91 (38.61)
 26 Tokatlilar, Max           14 Agua Swim Team-MR    1:19.42    1:18.30
                  38.63     1:18.30 (39.67)
 27 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.72
                  36.55     1:18.72 (42.17)
 28 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR               1:17.35    1:19.21
 29 Han, Christopher          13 Flying Dolphins-MR        NT    1:20.53
 30 Zavos, Stephen C          13 HS-MR                1:36.43    1:24.03
                  41.36     1:24.03 (42.67)
 31 Zadiriko, Alex            14 WAC-MR               1:16.67    1:24.78
                  41.32     1:24.78 (43.46)
 32 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:27.15    1:24.90
                  41.79     1:24.90 (43.11)
 33 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              1:21.54    1:26.61
                  40.47     1:26.61 (46.14)
 34 Restle, David             13 SMC-MR               1:31.64    1:34.70
                  45.49     1:34.70 (49.21)
 35 Haghighi, Sean            13 OWA-MR                    NT    1:36.56
                  46.07     1:36.56 (50.49)

Event 39  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Illescas, Jennifer P      16 Agua Swim Team-MR    1:04.19    1:03.06   20
                  31.59     1:03.06 (31.47)
  2 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    1:02.24    1:03.56   17
                  31.03     1:03.56 (32.53)
  3 Clemens, Clare A          18 Agua Swim Team-MR    1:04.11    1:04.53   16
                  31.80     1:04.53 (32.73)
  4 Lepore, Angela            16 WAC-MR               1:06.81    1:05.42   15
                  32.54     1:05.42 (32.88)
  5 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR    1:02.35    1:05.74   14
                  31.64     1:05.74 (34.10)
  6 Willeboordse, Fall C      37 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:06.36   13
                  32.49     1:06.36 (33.87)
  7 Konko, Dayna L            15 WAC-MR               1:04.90    1:06.44   12
                  32.75     1:06.44 (33.69)
  8 Heinbochel, Jen A         16 GAEL-MR              1:05.51    1:06.50   11
                  32.53     1:06.50 (33.97)
  9 Lotrionte, Nicolette      16 Badger-MR            1:10.00    1:07.66    9
                  33.02     1:07.66 (34.64)
 10 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               1:04.91    1:07.72    7
                  32.75     1:07.72 (34.97)
 11 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            1:06.91    1:07.80    6
                  33.53     1:07.80 (34.27)
 12 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR    1:05.86    1:07.94    5
                  33.23     1:07.94 (34.71)
 13 Cholakis, Gena            16 WAC-MR               1:07.93    1:08.22    4
                  32.95     1:08.22 (35.27)
 14 Hartford, Catherine D     16 Express Swimming-MR  1:07.30    1:08.51    3
                  33.34     1:08.51 (35.17)
 15 McNeely, Megan A          15 Express Swimming-MR  1:08.67    1:08.67    2
                  33.68     1:08.67 (34.99)
 16 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            1:06.41    1:08.89    1
                  33.86     1:08.89 (35.03)
 17 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR             1:06.69    1:08.96
                  33.96     1:08.96 (35.00)
 18 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              1:06.92    1:09.41
                  33.48     1:09.41 (35.93)
 19 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR    1:06.86    1:09.64
                  34.50     1:09.64 (35.14)
 20 Bottger, Ashley J         16 WEST-CT              1:09.09    1:09.83
                  33.82     1:09.83 (36.01)
 21 McFadden, Elyse           16 Pace-MR              1:08.00    1:11.77
                  35.36     1:11.77 (36.41)
 22 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:14.64    1:12.61
                  35.89     1:12.61 (36.72)
 23 Grobeck, Alyson           16 Agua Swim Team-MR    1:07.85    1:12.82
                  35.23     1:12.82 (37.59)
 24 Herald, Rachel            15 Badger-MR            1:13.04    1:12.83
                  35.17     1:12.83 (37.66)
 25 Rozwadowski, Yasmin       17 UNAT-MR                   NT    1:14.88
                  36.39     1:14.88 (38.49)
 26 Donaldson, Maria C        15 SMC-MR               1:11.80    1:16.44
                  35.98     1:16.44 (40.46)
 27 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:16.49    1:17.66
                  39.04     1:17.66 (38.62)
 28 Carlucci, Whitney T       17 Cond-MR              1:24.16    1:18.23
                  37.06     1:18.23 (41.17)
 29 Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR  1:25.00    1:18.33
                  36.85     1:18.33 (41.48)
 30 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR    1:15.57    1:18.72
                  37.76     1:18.72 (40.96)
 31 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    1:19.85    1:20.85
                  41.20     1:20.85 (39.65)
 32 O'Connell, Caitlin E      15 Agua Swim Team-MR    1:29.71    1:23.45
                  41.31     1:23.45 (42.14)
 33 Hansen, Katherine         15 WAC-MR               1:23.01    1:23.87
                  40.69     1:23.87 (43.18)
 34 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR  1:30.00    1:25.21
                  42.13     1:25.21 (43.08)
 35 Maloney, Megan            15 WAC-MR                    NT    1:26.86
                  41.55     1:26.86 (45.31)
 36 Zadiriko, Amanda          16 WAC-MR                    NT    1:30.46
                  43.68     1:30.46 (46.78)

Event 40  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Watland, Jordan G         24 UNAT-MR                52.00      53.24   20
                  25.70       53.24 (27.54)
  2 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR      56.10      57.01   17
                  28.80       57.01 (28.21)
  3 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR      53.79      57.07   16
                  28.05       57.07 (29.02)
  4 Davies, Phillip           15 Badger-MR            1:00.56      58.74   15
                  29.17       58.74 (29.57)
  5 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR      57.11      59.12   14
                  29.36       59.12 (29.76)
  6 Chow, Daniel              16 Badger-MR            1:01.02    1:00.87   13
  7 Lau, Kevin                15 Badger-MR            1:00.55    1:00.98   12
                  29.70     1:00.98 (31.28)
  8 Brown, Bryan F            15 OWA-MR               1:00.88    1:02.36   11
                  30.42     1:02.36 (31.94)
  9 Kenny, Greg               16 Badger-MR            1:05.00    1:02.37    9
                  30.36     1:02.37 (32.01)
 10 Sato, Ray R               15 GAEL-MR              1:01.72    1:02.81    7
                  30.61     1:02.81 (32.20)
 11 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR    1:02.84    1:03.05    6
                  31.03     1:03.05 (32.02)
 12 Meaney, Brad T            15 WAC-MR               1:03.89    1:03.21    5
                  31.37     1:03.21 (31.84)
 13 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.50    4
                  30.35     1:03.50 (33.15)
 14 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR    1:00.31    1:03.62    3
                  30.51     1:03.62 (33.11)
 15 Qama, Eros                18 WAC-MR               1:01.12    1:04.17    2
                  30.68     1:04.17 (33.49)
 16 Espinal, Jesus            16 Badger-MR            1:00.00    1:04.33    1
                  32.14     1:04.33 (32.19)
 17 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR    1:04.01    1:05.26
                  32.02     1:05.26 (33.24)
 18 Boate, Ryan               15 Badger-MR            1:06.42    1:05.71
                  32.20     1:05.71 (33.51)
 19 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR  1:22.87    1:06.31
                  32.47     1:06.31 (33.84)
 20 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR    1:10.94    1:07.91
                  32.93     1:07.91 (34.98)
 21 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR              1:04.94    1:08.00
                  32.96     1:08.00 (35.04)
 22 Florio, Eric R            16 UNAT-MR              1:07.53    1:08.54
                  33.22     1:08.54 (35.32)
 23 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR    1:08.59    1:09.39
                  33.24     1:09.39 (36.15)
 24 Borger, Brian             15 Agua Swim Team-MR         NT    1:10.48
                  34.13     1:10.48 (36.35)
 25 Fyodorov, Anton           15 HS-MR                1:14.70    1:11.82
                  35.07     1:11.82 (36.75)
 26 Mak, Alex                 16 NYCC-MR              1:08.00    1:12.74
                  35.63     1:12.74 (37.11)
 27 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR    1:15.90    1:19.53
                  37.70     1:19.53 (41.83)

Event 41  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            2:19.11    2:19.01   20
                  30.35     1:05.44 (35.09)     1:41.38 (35.94)     2:19.01 (37.63)
  2 Alejandro, Tricia A       14 OWA-MR               2:34.37    2:23.98   17
                  32.49     1:08.66 (36.17)     1:46.60 (37.94)     2:23.98 (37.38)
  3 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR    2:21.00    2:24.18   16
                  31.93     1:08.38 (36.45)     1:45.66 (37.28)     2:24.18 (38.52)
  4 Hyland, Allison           13 Badger-MR            2:27.96    2:28.32   15
                  31.08     1:07.64 (36.56)     1:47.84 (40.20)     2:28.32 (40.48)
  5 Strassberg, Amy           14 Badger-MR            2:28.91    2:29.13   14
  6 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            2:33.27    2:43.16   13
                  32.84     1:12.93 (40.09)     1:59.37 (46.44)     2:43.16 (43.79)
  7 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR    2:47.64    2:45.97   12
                  35.38     1:16.92 (41.54)     2:01.64 (44.72)     2:45.97 (44.33)
  8 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR                    NT    2:47.28   11
                  35.28     1:19.71 (44.43)     2:05.92 (46.21)     2:47.28 (41.36)
  9 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR               2:57.53    2:48.86    9
                  36.81     1:20.19 (43.38)     2:05.04 (44.85)     2:48.86 (43.82)
 10 Antonucci, Carly K        13 SeaDragons-NJ        2:34.89    2:50.94    7
                  36.11     1:19.87 (43.76)     2:06.28 (46.41)     2:50.94 (44.66)
 11 Ferrante, Francesca S     13 OWA-MR               3:10.26    2:54.13    6
                  39.26     1:23.01 (43.75)     2:08.81 (45.80)     2:54.13 (45.32)
 12 McGlynn, Colleen D        13 Pace-MR              3:00.00    2:55.66    5
 13 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR                    NT    3:02.90    4
                  38.09     1:24.33 (46.24)     2:14.17 (49.84)     3:02.90 (48.73)
 14 Worth, Kristen M          14 Express Swimming-MR  3:04.00    3:06.39    3
                  41.39     1:29.01 (47.62)     2:17.26 (48.25)     3:06.39 (49.13)
 15 Scheer, Amanda            14 SMC-MR               3:15.27    3:15.42    2
                  38.44     1:25.00 (46.56)     2:20.71 (55.71)     3:15.42 (54.71)

Event 42  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          14 OWA-MR               2:03.15    2:06.08   20
                  28.47     1:00.72 (32.25)     1:33.72 (33.00)     2:06.08 (32.36)
  2 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            2:27.62    2:17.99   17
                  31.14     1:05.61 (34.47)     1:41.87 (36.26)     2:17.99 (36.12)
  3 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR            2:10.07    2:21.91   16
                  30.06     1:05.81 (35.75)     1:44.28 (38.47)     2:21.91 (37.63)
  4 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR    2:09.66    2:22.40   15
                  32.13     1:07.99 (35.86)     1:46.86 (38.87)     2:22.40 (35.54)
  5 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR              2:26.18    2:26.31   14
  6 Gupta, Akshay             13 SMC-MR                    NT    2:39.00   13
                  32.61     1:11.86 (39.25)     1:54.78 (42.92)     2:39.00 (44.22)
  7 Sallusto, Jeff T          13 OWA-MR               3:06.44    2:50.39   12
                  34.78     1:17.45 (42.67)     2:04.64 (47.19)     2:50.39 (45.75)

Event 43  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clemens, Clare A          18 Agua Swim Team-MR    2:09.69    2:13.06   20
                  31.15     1:04.32 (33.17)     1:39.43 (35.11)     2:13.06 (33.63)
  2 Mcguire, Mary             16 Badger-MR            2:13.82    2:15.12   17
                  30.83     1:06.27 (35.44)     1:40.86 (34.59)     2:15.12 (34.26)
  3 Espinal, Maria A          17 Badger-MR            2:15.00    2:20.24   16
                  30.41     1:05.29 (34.88)     1:42.01 (36.72)     2:20.24 (38.23)
  4 Clemens, Alison P         15 Agua Swim Team-MR    2:16.34    2:20.30   15
                  31.52     1:07.19 (35.67)     1:43.15 (35.96)     2:20.30 (37.15)
  5 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR    2:21.50    2:21.17   14
                  30.98     1:06.38 (35.40)     1:43.64 (37.26)     2:21.17 (37.53)
  6 Tannenbaum, Sarah A       16 Agua Swim Team-MR    2:22.94    2:24.90   13
                  33.14     1:09.69 (36.55)     1:47.01 (37.32)     2:24.90 (37.89)
  7 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR    2:16.79    2:26.63   12
                  31.37     1:07.54 (36.17)     1:47.19 (39.65)     2:26.63 (39.44)
  8 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR               2:26.36    2:26.88   11
                  32.59     1:09.16 (36.57)     1:47.50 (38.34)     2:26.88 (39.38)
  9 Gomez, Stephanie          16 Badger-MR            2:28.67    2:26.93    9
                  31.64     1:08.33 (36.69)     1:47.49 (39.16)     2:26.93 (39.44)
 10 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR    2:21.26    2:27.41    7
                  30.54     1:07.31 (36.77)     1:46.93 (39.62)     2:27.41 (40.48)
 11 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR    2:32.03    2:28.39    6
                  31.92     1:09.86 (37.94)     1:49.22 (39.36)     2:28.39 (39.17)
 12 O'Connor, Katelyn Z       16 GAEL-MR              2:19.38    2:29.29    5
                  31.71     1:08.47 (36.76)     1:48.27 (39.80)     2:29.29 (41.02)
 13 Holleran, Michelle K      15 Express Swimming-MR  2:26.78    2:32.18    4
                  34.00     1:12.70 (38.70)     1:52.37 (39.67)     2:32.18 (39.81)
 14 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            2:33.66    2:32.23    3
                  34.06     1:11.62 (37.56)     1:51.57 (39.95)     2:32.23 (40.66)
 15 Schiano, Marie J          16 WAC-MR               2:32.65    2:36.83    2
                  34.33     1:13.20 (38.87)     1:55.36 (42.16)     2:36.83 (41.47)
 16 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              2:39.37    2:39.00    1
                  35.96     1:14.93 (38.97)     1:57.49 (42.56)     2:39.00 (41.51)
 17 Greenberg, Alexi E        16 WEST-CT              2:45.00    2:41.73
                  34.18     1:14.96 (40.78)     1:58.05 (43.09)     2:41.73 (43.68)
 18 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    2:40.30    2:47.08
                  35.65     1:18.18 (42.53)     2:02.82 (44.64)     2:47.08 (44.26)
 19 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR  3:06.66    3:01.15
                  37.08     1:23.37 (46.29)     2:11.22 (47.85)     3:01.15 (49.93)

Event 44  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wollner, Samuel B         18 Agua Swim Team-MR    1:51.83    1:57.88   20
                  26.97       57.30 (30.33)     1:27.60 (30.30)     1:57.88 (30.28)
  2 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR    2:00.06    2:01.20   17
                  28.18       59.25 (31.07)     1:30.45 (31.20)     2:01.20 (30.75)
  3 Jablonski, Gregory J      17 OWA-MR               2:02.01    2:03.03   16
                  27.28       58.64 (31.36)     1:30.48 (31.84)     2:03.03 (32.55)
  4 Levine, Peter M           18 UNAT-MR              2:08.03    2:09.31   15
                  28.82     1:01.15 (32.33)     1:34.49 (33.34)     2:09.31 (34.82)
  5 Qama, Eros                18 WAC-MR               2:07.11    2:10.33   14
                  29.43     1:01.78 (32.35)     1:35.60 (33.82)     2:10.33 (34.73)
  6 Brown, Bryan F            15 OWA-MR               2:21.23    2:13.65   13
                  29.38     1:04.22 (34.84)     1:39.09 (34.87)     2:13.65 (34.56)
  7 D'Errico, Angelo C        16 OWA-MR               2:26.77    2:21.98   12
                  30.47     1:07.75 (37.28)     1:45.82 (38.07)     2:21.98 (36.16)
  8 Goodrich, Robert J        16 OWA-MR               2:18.43    2:21.99   11
                  30.28     1:05.97 (35.69)     1:43.35 (37.38)     2:21.99 (38.64)
  9 Molinelli, Joseph S       15 OWA-MR               2:54.55    2:26.53    9
                  31.33     1:08.43 (37.10)     1:47.83 (39.40)     2:26.53 (38.70)
 10 Strassberg, Matt          16 Badger-MR            2:16.10    2:36.76    7
                  33.21     1:11.61 (38.40)     1:53.67 (42.06)     2:36.76 (43.09)

Event 45  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hyland, Allison           13 Badger-MR              55.61      56.33   20
                  26.99       56.33 (29.34)
  2 Maldonado, Luisa Jane     14 NYCC-MR                56.78      57.17   17
  3 Daboudet, Audrey          14 NYCC-MR                56.60      57.90   16
                  27.77       57.90 (30.13)
  4 Bolander, Katie D         13 Agua Swim Team-MR      56.69      58.53   15
                  28.30       58.53 (30.23)
  5 Siegel, Erika A           13 Agua Swim Team-MR      58.17      58.70   14
                  27.98       58.70 (30.72)
  6 Lee, Katherine E          14 Agua Swim Team-MR      58.70      58.96   13
                  28.46       58.96 (30.50)
  7 Lewandowski, Dorota M     14 Agua Swim Team-MR      57.40      59.10   12
                  28.49       59.10 (30.61)
  8 Moore, Jhanna             13 Agua Swim Team-MR      58.12      59.18   11
                  28.37       59.18 (30.81)
  9 Callahan, Courtney E      13 Pace-MR                59.03      59.25    9
                  28.47       59.25 (30.78)
 10 Gomez, Bridget            14 Badger-MR            1:02.15      59.46    7
                  28.28       59.46 (31.18)
 11 Sabens, Ginna M           14 Pace-MR                57.29      59.49    6
                  28.23       59.49 (31.26)
 12 Bodnar, Katharine D       13 Agua Swim Team-MR      59.95      59.52    5
                  28.67       59.52 (30.85)
 13 Sinkevich, Karyna I       14 HS-MR                1:00.61      59.80    4
                  28.87       59.80 (30.93)
 14 Cosentino, Christina M    14 WAC-MR                 59.56    1:00.16    3
                  28.81     1:00.16 (31.35)
 15 Brown, Meghan             13 Badger-MR            1:00.23    1:00.23    2
 16 Roberts, Hilary           13 Agua Swim Team-MR    1:00.75    1:00.47    1
                  29.18     1:00.47 (31.29)
 17 Chiappetta, Emma          14 Badger-MR            1:00.43    1:00.49
                  29.09     1:00.49 (31.40)
 18 Hryhorowych, Tania V      14 Agua Swim Team-MR      59.55    1:00.50
                  29.41     1:00.50 (31.09)
 19 Rudel, Susannah E         13 SMC-MR                 58.98    1:00.71
 20 Fong, Sandra M            13 Agua Swim Team-MR      59.69    1:01.56
                  29.68     1:01.56 (31.88)
 21 Hoover, Mary C            13 Badger-MR            1:00.39    1:01.65
                  29.26     1:01.65 (32.39)
 22 Miller, Sydney R          14 Agua Swim Team-MR      59.45    1:01.97
                  29.60     1:01.97 (32.37)
 23 McDonough, Maureen P      13 WAC-MR               1:00.80    1:02.01
                  29.70     1:02.01 (32.31)
 24 Runco, Christine          14 WAC-MR               1:02.46    1:02.18
                  30.03     1:02.18 (32.15)
 25 Chan, Jessica             14 Express Swimming-MR  1:03.62    1:02.24
                  29.08     1:02.24 (33.16)
 26 Brown, Shannon            13 Badger-MR              59.14    1:02.57
                  30.12     1:02.57 (32.45)
 27 Benjamin, Malaika N       14 Agua Swim Team-MR    1:01.44    1:02.60
                  30.10     1:02.60 (32.50)
 28 Fufido, Maria             14 Badger-MR            1:01.43    1:02.72
                  29.94     1:02.72 (32.78)
 29 Hartford, Laura G         13 Express Swimming-MR  1:02.47    1:03.04
 30 Gleicher, Isabel          13 Agua Swim Team-MR    1:01.12    1:03.12
 31 Solomianko, Marta         14 OWA-MR               1:05.23    1:03.38
 32 Nolan, Courtney L         13 HS-MR                1:02.51    1:04.13
                  30.70     1:04.13 (33.43)
 33 Baiano, Cassandra         13 SMC-MR               1:04.34    1:04.61
                  31.34     1:04.61 (33.27)
 34 Verrilli, Jeanne          13 WAC-MR               1:04.67    1:04.67
                  31.05     1:04.67 (33.62)
 35 Maloney, Caitlin          13 WAC-MR               1:05.73    1:04.86
                  30.72     1:04.86 (34.14)
 36 Rouchou, Brittany         14 Badger-MR            1:04.84    1:05.28
                  31.58     1:05.28 (33.70)
 37 Ialenti, Caitlin C        13 Express Swimming-MR  1:04.75    1:05.31
                  31.38     1:05.31 (33.93)
 38 Brown, Brittany A         13 GAEL-MR              1:06.50    1:05.46
                  30.92     1:05.46 (34.54)
 39 Finnerty, Gaelan M        13 OWA-MR               1:03.22    1:05.53
                  31.23     1:05.53 (34.30)
 40 Ethridge, Sammy           13 SMC-MR               1:07.36    1:05.93
                  32.04     1:05.93 (33.89)
 41 Rubin, Ada L              13 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.94
                  31.69     1:05.94 (34.25)
 42 Phillips, Hannah E        13 WEST-CT              1:05.84    1:06.01
                  31.93     1:06.01 (34.08)
 43 Purcell, Kelsey G         13 Agua Swim Team-MR    1:05.92    1:06.31
                  31.82     1:06.31 (34.49)
 44 Gavin, Patricia A         13 WAC-MR               1:06.94    1:06.56
 45 Feuchs, Ashley E          13 SMC-MR               1:05.35    1:07.10
                  32.37     1:07.10 (34.73)
 46 Kadlec, Lexi I            14 SMC-MR               1:05.90    1:07.19
 47 Bhagat, Ayesha            14 Flying Dolphins-MR   1:06.05    1:07.57
                  32.28     1:07.57 (35.29)
 48 Kupferberg, Sarah M       13 Express Swimming-MR  1:08.27    1:08.14
                  32.03     1:08.14 (36.11)
 49 Thompson, Sarah M         13 WAC-MR               1:06.87    1:08.31
                  32.14     1:08.31 (36.17)
 50 Rivera, Taina             13 Agua Swim Team-MR    1:11.63    1:09.35
                  33.19     1:09.35 (36.16)
 51 Judge, Carolyn G          13 WEST-CT              1:05.08    1:10.05
                  33.53     1:10.05 (36.52)
 52 Scheer, Amanda            14 SMC-MR               1:10.44    1:10.31
                  33.27     1:10.31 (37.04)
 53 Rock, Nathalie F          13 WAC-MR               1:11.87    1:10.58
                  33.31     1:10.58 (37.27)
 54 Deraris, Lindsay E        14 Express Swimming-MR  1:14.69    1:11.29
                  34.50     1:11.29 (36.79)
 55 Dinkel, Emily G           14 HS-MR                1:09.89    1:11.71
                  35.07     1:11.71 (36.64)
 56 Knapp, Erin J             13 Pace-MR              1:10.14    1:11.93
                  34.34     1:11.93 (37.59)
 57 Romano, Laura E           13 HS-MR                1:12.05    1:12.14
                  33.82     1:12.14 (38.32)
 58 Lysenko, Anna             14 HS-MR                1:12.38    1:13.31
 59 Grubert, Olivia           13 Badger-MR            1:15.08    1:13.65
                  35.10     1:13.65 (38.55)
 60 Worth, Kristen M          14 Express Swimming-MR  1:10.88    1:13.96
                  34.81     1:13.96 (39.15)
 61 NI, Samantha A            14 WAC-MR               1:19.66    1:13.97
 62 Cunningham, Amanda R      14 Express Swimming-MR  1:10.27    1:14.73
                1:06.78      1:14.73 (7.95)
 63 Staropoli, Sarah E        14 Pace-MR              1:14.61    1:19.40
                  36.62     1:19.40 (42.78)
 64 Ali, Sabrina              14 Flying Dolphins-MR   1:23.18    1:21.69
                  38.21     1:21.69 (43.48)
 65 Struve Hill, Elena W      13 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.15
                  39.14     1:22.15 (43.01)
 66 Yien, Tahra               13 Flying Dolphins-MR        NT    1:36.17
                1:25.42     1:36.17 (10.75)
 67 Isacowitz, Sophie         13 HS-MR                1:34.82    1:37.49
                  44.03     1:37.49 (53.46)

Event 46  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Liang, Truman             14 NYCC-MR                49.69      49.13   20
                  23.72       49.13 (25.41)
  2 Kopczynski, Konrad        14 NYCC-MR                52.02      51.73   17
                  24.99       51.73 (26.74)
  3 Gitman, Robert S          14 WAC-MR                 53.63      53.02   16
                  25.42       53.02 (27.60)
  4 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR    56.54      55.11   15
                  26.14       55.11 (28.97)
  5 Smith, Kendall C          13 Express Swimming-MR    57.94      56.87   14
                  26.99       56.87 (29.88)
  6 Maynard, Phil A           14 Agua Swim Team-MR      54.53      56.95   13
                  27.58       56.95 (29.37)
  7 Goldman, David            14 Flying Dolphins-MR     53.94      57.02   12
  8 Marton, Peter             14 NYCC-MR                56.74      57.10   11
  9 Mason, Daniel J           14 Pace-MR                57.02      57.14    9
                  27.61       57.14 (29.53)
 10 Attinello, Paul C         13 GAEL-MR                57.12      58.18    7
                  27.42       58.18 (30.76)
 11 Shachar, Tal A            13 GAEL-MR                56.98      58.20    6
                  27.88       58.20 (30.32)
 12 Walotsky, Conor           14 Badger-MR            1:02.22      58.43    5
                  28.41       58.43 (30.02)
 13 Jacobson, Matt A          13 Badger-MR              56.17      58.55    4
                  28.11       58.55 (30.44)
 14 Martinez-White, Naeem     13 Agua Swim Team-MR      59.46      59.38    3
                  28.35       59.38 (31.03)
 15 Tavlararakis, Antonis J   14 Pace-MR                59.67      59.80    2
                  28.13       59.80 (31.67)
 16 Colon, Joseph M           14 OWA-MR                 59.40      59.90    1
 17 Holek, Thomas F           13 GAEL-MR              1:01.76    1:00.10
 18 Trincia, Luca             13 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:00.12
                  28.64     1:00.12 (31.48)
 19 Flimlin, Brendan J        14 SeaDragons-NJ        1:02.71    1:00.45
                  28.40     1:00.45 (32.05)
 20 Trinidad, Daryl F         13 OWA-MR               1:00.24    1:00.64
                  28.94     1:00.64 (31.70)
 21 Siegel, Jeremy B          13 WEST-CT              1:00.56    1:01.11
                  27.88     1:01.11 (33.23)
 22 Gleason, David X          13 Agua Swim Team-MR      59.72    1:01.14
                  29.48     1:01.14 (31.66)
 23 Gupta, Akshay             13 SMC-MR               1:02.21    1:03.69
                  30.63     1:03.69 (33.06)
 24 Greenberg, Max E          13 WEST-CT              1:00.97    1:03.72
                  29.33     1:03.72 (34.39)
 25 Chow, Kyle                13 Badger-MR            1:02.10    1:04.21
                  29.73     1:04.21 (34.48)
 26 Dentchev, Theophil        13 NYCC-MR              1:08.39    1:04.56
                  31.01     1:04.56 (33.55)
 27 Carlucci, Evan J          14 Flying Dolphins-MR   1:05.23    1:04.66
                  31.16     1:04.66 (33.50)
 28 Cereste, Mark S           13 Pace-MR              1:04.77    1:04.91
                  30.93     1:04.91 (33.98)
 29 Staszewski, Alec L        13 OWA-MR               1:03.32    1:04.95
                  30.56     1:04.95 (34.39)
 30 Navy, Marc                14 Flying Dolphins-MR   1:10.26    1:05.33
                  30.36     1:05.33 (34.97)
 31 Sallusto, Jeff T          13 OWA-MR               1:04.16    1:05.54
 32 Heath, Michael A          13 GAEL-MR              1:04.29    1:05.56
                  30.78     1:05.56 (34.78)
 33 Sampson, Tak M            13 Pace-MR              1:07.52    1:06.32
                  31.39     1:06.32 (34.93)
 34 Tokatlilar, Max           14 Agua Swim Team-MR    1:07.66    1:06.34
                  32.36     1:06.34 (33.98)
 35 Kelly, Gregory            13 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:06.40
                  32.55     1:06.40 (33.85)
 36 Han, Christopher          13 Flying Dolphins-MR   1:19.67    1:06.75
                  31.40     1:06.75 (35.35)
 37 Rosenbloom, Zach          14 SMC-MR               1:06.77    1:07.33
                  32.26     1:07.33 (35.07)
 38 Skotnicki, Martyn         13 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.76
                  31.73     1:08.76 (37.03)
 39 Zadiriko, Alex            14 WAC-MR               1:05.34    1:10.05
                  33.28     1:10.05 (36.77)
 40 Restle, David             13 SMC-MR               1:08.84    1:10.49
                  33.06     1:10.49 (37.43)
 41 Visconti, Michael J       13 Express Swimming-MR  1:11.73    1:11.94
                  34.48     1:11.94 (37.46)
 42 Zavos, Stephen C          13 HS-MR                1:11.02    1:12.06
                  33.09     1:12.06 (38.97)
 43 Haghighi, Sean            13 OWA-MR                    NT    1:13.48
                  34.07     1:13.48 (39.41)

Event 47  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lepore, Angela            16 WAC-MR                 54.00      55.50   20
                  26.97       55.50 (28.53)
  2 Willeboordse, Fall C      37 Agua Swim Team-MR      55.62      55.93   17
                  26.93       55.93 (29.00)
  3 Berlin, Jill              15 Badger-MR              56.53      56.16   16
                  26.55       56.16 (29.61)
  4 Groenewoud, Carmen        15 Badger-MR              57.49      56.47   15
                  27.39       56.47 (29.08)
  5 Cosentino, Stephanie A    17 WAC-MR                 54.55      56.60   14
                  27.47       56.60 (29.13)
  6 Fong, Abigail J           16 Agua Swim Team-MR      56.24      57.46   13
                  27.55       57.46 (29.91)
  7 Mango, Magdalena M        18 Agua Swim Team-MR      54.15      57.53   12
                  27.67       57.53 (29.86)
  8 Liu, Lucy X               16 Agua Swim Team-MR      56.62      57.79   11
                  27.75       57.79 (30.04)
  9 Heinbochel, Jen A         16 GAEL-MR                57.93      58.47    9
                  27.97       58.47 (30.50)
 10 Espinal, Maria A          17 Badger-MR              56.00      58.82    7
 11 Schiano, Marie J          16 WAC-MR                 56.90      58.89    6
                  28.50       58.89 (30.39)
 12 Crane, Francesca          16 Agua Swim Team-MR      58.24      59.40    5
                  28.92       59.40 (30.48)
 13 Cholakis, Gena            16 WAC-MR                 58.27      59.54    4
                  28.60       59.54 (30.94)
 14 Konko, Dayna L            15 WAC-MR                 57.09      59.74    3
                  28.73       59.74 (31.01)
 15 Jonas, Lauren             15 Badger-MR            1:00.42      59.79    2
                  28.46       59.79 (31.33)
 16 Bottger, Ashley J         16 WEST-CT                58.62      59.90    1
                  28.37       59.90 (31.53)
 17 Lotrionte, Nicolette      16 Badger-MR            1:00.00    1:00.07
                  28.91     1:00.07 (31.16)
 18 Goldman, Lauren B         17 UN-AG-MR               57.06    1:00.38
                  28.72     1:00.38 (31.66)
 19 McFadden, Elyse           16 Pace-MR                59.22    1:01.05
                  28.84     1:01.05 (32.21)
 20 Pirog, Francesca E        15 Agua Swim Team-MR    1:00.72    1:01.54
                  29.28     1:01.54 (32.26)
 21 Herald, Rachel            15 Badger-MR            1:02.53    1:02.34
                  29.85     1:02.34 (32.49)
 22 Mazzilli, Meridith P      16 Pace-MR              1:01.70    1:02.55
                  29.92     1:02.55 (32.63)
 23 Safran, Lily W            16 Agua Swim Team-MR      58.39    1:02.91
                  30.07     1:02.91 (32.84)
 24 Rozwadowski, Yasmin       17 UNAT-MR              1:00.54    1:02.96
                  30.36     1:02.96 (32.60)
 25 Vitelli, Paula            15 Badger-MR            1:02.07    1:03.17
                  30.59     1:03.17 (32.58)
 26 Grobeck, Alyson           16 Agua Swim Team-MR      58.63    1:04.04
                  30.26     1:04.04 (33.78)
 27 Greenberg, Alexi E        16 WEST-CT              1:00.37    1:04.86
                  30.38     1:04.86 (34.48)
 28 Carlucci, Whitney T       17 Cond-MR              1:03.58    1:05.00
                  31.17     1:05.00 (33.83)
 29 Daly, Sinead N            15 HS-MR                1:05.47    1:05.55
                  31.46     1:05.55 (34.09)
 30 Miller, Mollie R          16 Agua Swim Team-MR    1:02.19    1:06.29
                  32.19     1:06.29 (34.10)
 31 Conlon, Chrissy           16 Express Swimming-MR       NT    1:06.68
                  32.27     1:06.68 (34.41)
 32 Hill, Kelly E             15 Pace-MR              1:03.07    1:06.70
                  32.60     1:06.70 (34.10)
 33 O'Connell, Caitlin E      15 Agua Swim Team-MR    1:10.85    1:07.09
                  32.54     1:07.09 (34.55)
 34 Harrington, Lucy G        16 Express Swimming-MR  1:06.41    1:07.23
                  33.00     1:07.23 (34.23)
 35 Russo, Caitlyn E          18 WEST-CT              1:04.69    1:07.31
                  32.60     1:07.31 (34.71)
 36 Maloney, Megan            15 WAC-MR               1:10.35    1:07.64
                  31.97     1:07.64 (35.67)
 37 Estime-Kirkpatrick, Ayta  15 Agua Swim Team-MR    1:06.86    1:08.58
                  31.74     1:08.58 (36.84)
 38 Schnog, Maggie C          15 Pace-MR              1:08.22    1:10.49
                  32.98     1:10.49 (37.51)
 39 Conlon, Katie             16 Express Swimming-MR       NT    1:10.70
                  33.05     1:10.70 (37.65)
 40 Donaldson, Maria C        15 SMC-MR               1:04.38    1:13.22
                  34.47     1:13.22 (38.75)
 41 Hansen, Katherine         15 WAC-MR               1:12.08    1:14.85
                  35.58     1:14.85 (39.27)
 42 Storti, Colette H         16 Pace-MR              1:13.79    1:16.30
                  36.40     1:16.30 (39.90)
 43 Zadiriko, Amanda          16 WAC-MR                    NT    1:19.00
                  37.50     1:19.00 (41.50)
 -- Salai, Bianca             16 Badger-MR            1:03.90         DQ
                  31.20          DQ (34.50)

Event 48  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scott, Norman M           16 Badger-MR                 NT      47.99   20
                  22.82       47.99 (25.17)
  2 Watland, Jordan G         24 UNAT-MR                48.00      48.19   17
                  23.55       48.19 (24.64)
  3 Tishchenko, Anton E       17 Agua Swim Team-MR      47.35      48.37   16
                  23.23       48.37 (25.14)
  4 D'Ambrosia, Chris         17 Agua Swim Team-MR      47.93      48.81   15
                  23.74       48.81 (25.07)
  5 Davies, Phillip           15 Badger-MR              49.69      48.97   14
                  23.85       48.97 (25.12)
  6 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR         NT      49.41   13
                  23.78       49.41 (25.63)
  7 Kenny, Greg               16 Badger-MR              54.19      52.98   12
                  25.25       52.98 (27.73)
  8 Zamora, John              17 Badger-MR              52.74      53.05   11
                  25.33       53.05 (27.72)
  9 Levine, Peter M           18 UNAT-MR                54.07      53.17    9
                  25.39       53.17 (27.78)
 10 Stathopoulos, Cary A      15 Agua Swim Team-MR      52.85      53.20    7
                  25.76       53.20 (27.44)
 11 Altman-Kurosaki, Jonas Y  15 Agua Swim Team-MR      54.30      53.26    6
                  25.61       53.26 (27.65)
 12 Meaney, Brad T            15 WAC-MR                 53.09      53.35    5
                  25.51       53.35 (27.84)
 13 Qama, Eros                18 WAC-MR                 53.09      53.49    4
                  25.77       53.49 (27.72)
 14 Hasty, William G          17 Agua Swim Team-MR      52.31      54.01    3
                  25.75       54.01 (28.26)
 15 Reynoso, BJ A             15 Agua Swim Team-MR      55.55      54.48    2
                  26.46       54.48 (28.02)
 16 Lau, Kevin                15 Badger-MR              55.50      54.73    1
                  26.19       54.73 (28.54)
 17 Stanco, Trevor V          16 Express Swimming-MR    53.63      54.96
                  26.00       54.96 (28.96)
 18 Espinal, Jesus            16 Badger-MR              51.77      55.03
                  25.66       55.03 (29.37)
 19 Woo, Shaun H              16 Agua Swim Team-MR      52.54      55.15
                  25.95       55.15 (29.20)
 20 Chow, Daniel              16 Badger-MR              54.65      56.07
                  26.07       56.07 (30.00)
 21 Goodrich, Robert J        16 OWA-MR                 55.22      56.25
                  26.69       56.25 (29.56)
 22 Mak, Alex                 16 NYCC-MR                55.55      56.37
                  26.93       56.37 (29.44)
 23 Carlon, Christopher       15 Agua Swim Team-MR      57.41      56.53
                  56.57           56.53 ( )
 24 Tamulonis, Christopher B  17 OWA-MR                 56.31      56.56
                  57.33           56.56 ( )
 25 Sato, Ray R               15 GAEL-MR                56.51      56.94
                  57.21           56.94 ( )
 26 Russo, Matt J             16 OWA-MR                 55.74      57.07
                  27.40       57.07 (29.67)
 27 Boate, Ryan               15 Badger-MR              57.72      57.20
                  27.74       57.20 (29.46)
 28 Curci, Brian P            16 Agua Swim Team-MR      56.44      57.39
                  57.63           57.39 ( )
 29 Borger, Brian             15 Agua Swim Team-MR         NT      57.83
                  27.43       57.83 (30.40)
 30 Florio, Eric R            16 UNAT-MR                58.72      57.87
                  27.62       57.87 (30.25)
 31 Fasman, Matthew S         17 GAEL-MR                57.44      59.89
                  28.21       59.89 (31.68)
 32 Fountain, Jacob           16 NYCC-MR              1:01.50    1:00.76
                  29.34     1:00.76 (31.42)
 33 Strassberg, Matt          16 Badger-MR              53.93    1:02.07
                  29.92     1:02.07 (32.15)
 34 Fyodorov, Anton           15 HS-MR                1:06.05    1:05.49
                  31.37     1:05.49 (34.12)
 35 Zivkovic, Adam A          15 Agua Swim Team-MR    1:04.54    1:06.58
                  30.95     1:06.58 (35.63)

Event 49  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  3:30.00    2:41.75   20
                  27.90     1:09.30 (41.40)     1:54.23 (44.93)     2:41.75 (47.52)
  2 Krey, Laura K             10 Badger-MR            2:55.88    2:43.53   17
                  37.24     1:17.14 (39.90)     2:05.56 (48.42)     2:43.53 (37.97)
  3 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            2:59.55    2:47.81   16
                  36.76     1:19.85 (43.09)     2:11.19 (51.34)     2:47.81 (36.62)
  4 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    2:56.42    2:48.81   15
                  35.86     1:17.15 (41.29)     2:10.47 (53.32)     2:48.81 (38.34)
  5 Tremain, Kate             10 Badger-MR            2:51.36    2:48.83   14
                  35.69     1:21.45 (45.76)     2:09.96 (48.51)     2:48.83 (38.87)
  6 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR               3:09.54    2:49.53   13
                  35.60     1:21.49 (45.89)     2:11.86 (50.37)     2:49.53 (37.67)
  7 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            2:53.09    2:51.22   12
                  39.01     1:20.75 (41.74)     2:13.39 (52.64)     2:51.22 (37.83)
  8 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    3:00.07    2:52.59   11
                  39.25     1:21.54 (42.29)     2:13.27 (51.73)     2:52.59 (39.32)
  9 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR    2:55.72    2:53.34    9
                  41.59     1:26.68 (45.09)     2:16.54 (49.86)     2:53.34 (36.80)
 10 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              2:56.13    2:53.52    7
                  39.29     1:27.82 (48.53)     2:17.15 (49.33)     2:53.52 (36.37)
 11 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    3:05.63    2:56.20    6
                  38.21     1:22.64 (44.43)     2:16.15 (53.51)     2:56.20 (40.05)
 12 Randazzo, Khristiana      10 GAEL-MR              2:57.29    2:57.07    5
                  38.50     1:26.64 (48.14)     2:17.90 (51.26)     2:57.07 (39.17)
 13 Daly, Bronagh             10 HS-MR                3:11.73    2:59.79    4
                  40.80     1:26.09 (45.29)     2:19.63 (53.54)     2:59.79 (40.16)
 14 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:01.19    3
                  28.22     1:11.48 (43.26)     2:08.09 (56.61)     3:01.19 (53.10)
 15 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR    3:02.73    3:02.71    2
                  42.07     1:27.45 (45.38)     2:23.38 (55.93)     3:02.71 (39.33)
 16 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                2:59.00    3:03.17    1
                  42.70     1:28.93 (46.23)     2:21.89 (52.96)     3:03.17 (41.28)
 17 Nolan, MaryKate           10 HS-MR                2:59.00    3:04.56
                  42.28     1:30.44 (48.16)     2:22.88 (52.44)     3:04.56 (41.68)
 18 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR    3:13.58    3:06.08
                  44.01     1:29.40 (45.39)     2:22.97 (53.57)     3:06.08 (43.11)
 19 Zee, Jenelle H            10 SeaDragons-NJ        3:08.85    3:08.59
                  47.16     1:39.53 (52.37)     2:23.50 (43.97)     3:08.59 (45.09)
 20 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:09.36
                  35.40     1:22.42 (47.02)     2:15.65 (53.23)     3:09.36 (53.71)
 21 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR                 NT    3:09.98
                  43.82     1:32.68 (48.86)     2:29.65 (56.97)     3:09.98 (40.33)
 22 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR         NT    3:11.64
                  44.31     1:33.35 (49.04)     2:28.45 (55.10)     3:11.64 (43.19)
 23 Huerta, Imani             10 VAC-MR               3:06.04    3:12.31
                  42.68     1:31.62 (48.94)     2:27.70 (56.08)     3:12.31 (44.61)
 24 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR         NT    3:16.56
                                1:29.04 ( )   2:32.97 (1:03.93)     3:16.56 (43.59)
 25 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR         NT    3:17.98
                  48.65     1:39.03 (50.38)     2:35.59 (56.56)     3:17.98 (42.39)
 26 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              3:22.52    3:18.00
                  33.59     1:26.06 (52.47)     2:22.92 (56.86)     3:18.00 (55.08)
 27 Montana, Jaclyn A         10 HS-MR                2:59.00    3:18.27
                  46.39     1:33.54 (47.15)     2:32.51 (58.97)     3:18.27 (45.76)
 28 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ        3:16.15    3:18.44
                  41.73     1:34.16 (52.43)     2:24.71 (50.55)     3:18.44 (53.73)
 29 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                3:15.00    3:20.14
                  45.21     1:36.77 (51.56)     2:34.80 (58.03)     3:20.14 (45.34)
 30 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:21.34
                  51.14     1:39.64 (48.50)     2:36.21 (56.57)     3:21.34 (45.13)
 31 Tierney, Emily T           9 OWA-MR               3:08.50    3:21.54
                  41.91     1:34.97 (53.06)   2:36.92 (1:01.95)     3:21.54 (44.62)
 32 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:21.66
                  46.20     1:38.93 (52.73)   2:39.01 (1:00.08)     3:21.66 (42.65)
 33 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR    3:34.51    3:23.75
                  33.70     1:26.80 (53.10)     2:24.33 (57.53)     3:23.75 (59.42)
 34 Li, Gloria Y              10 HS-MR                3:52.14    3:28.25
                  35.51     1:25.67 (50.16)   2:28.68 (1:03.01)     3:28.25 (59.57)
 35 Fathelbab, Diana A        10 HS-MR                3:15.00    3:30.06
                  53.00     1:45.41 (52.41)     2:43.97 (58.56)     3:30.06 (46.09)
 36 Newman, Carly J           10 OWA-MR                    NT    3:38.81
                  46.39     1:43.48 (57.09)   2:49.54 (1:06.06)     3:38.81 (49.27)
 37 Tran, Rebecca F           10 HS-MR                3:15.00    3:43.39
                  49.56     1:42.81 (53.25)   2:53.55 (1:10.74)     3:43.39 (49.84)
 38 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR         NT    3:54.93
                  58.94     1:57.99 (59.05)   2:59.38 (1:01.39)     3:54.93 (55.55)
 -- Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  3:45.00         DQ
                  36.07     1:23.87 (47.80)     2:19.32 (55.45)          DQ (54.52)

Event 50  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            2:45.66    2:33.10   20
                  33.87     1:13.29 (39.42)     1:58.63 (45.34)     2:33.10 (34.47)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:38.43    2:35.35   17
                  34.54     1:16.05 (41.51)     1:59.88 (43.83)     2:35.35 (35.47)
  3 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               2:46.86    2:37.43   16
                  36.80     1:19.02 (42.22)     2:01.41 (42.39)     2:37.43 (36.02)
  4 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    2:40.03    2:39.87   15
                  34.14     1:14.87 (40.73)     2:05.31 (50.44)     2:39.87 (34.56)
  5 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  2:43.79    2:40.83   14
                  34.73     1:14.05 (39.32)     2:04.33 (50.28)     2:40.83 (36.50)
  6 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              2:39.51    2:41.77   13
                  36.70     1:18.05 (41.35)     2:07.47 (49.42)     2:41.77 (34.30)
  7 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            3:17.58    2:46.93   12
                  37.17     1:17.65 (40.48)     2:10.95 (53.30)     2:46.93 (35.98)
  8 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR               3:09.04    2:56.63   11
                  39.66     1:26.54 (46.88)     2:17.59 (51.05)     2:56.63 (39.04)
  9 Sack, Danny C             10 OWA-MR               3:11.35    2:59.97    9
                  43.35     1:27.32 (43.97)     2:20.37 (53.05)     2:59.97 (39.60)
 10 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR  3:45.00    3:03.87    7
                  43.25     1:29.63 (46.38)     2:22.93 (53.30)     3:03.87 (40.94)
 11 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ        3:00.36    3:05.09    6
                  46.52     1:33.70 (47.18)   3:05.09 (1:31.39)
 12 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR    3:08.02    3:06.30    5
                  40.49     1:27.54 (47.05)     2:23.60 (56.06)     3:06.30 (42.70)
 13 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                    NT    3:14.97    4
                  42.47     1:36.02 (53.55)     2:32.91 (56.89)     3:14.97 (42.06)
 14 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR               3:20.91    3:15.38    3
                  46.24     1:31.81 (45.57)   2:32.77 (1:00.96)     3:15.38 (42.61)
 15 Zavos, Leon C             10 HS-MR                3:05.00    3:19.57    2
                  46.76     1:35.56 (48.80)     2:32.78 (57.22)     3:19.57 (46.79)
 16 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR         NT    3:23.02    1
                  45.08     1:36.73 (51.65)   2:39.13 (1:02.40)     3:23.02 (43.89)
 17 Zitelny, Edan              8 OWA-MR                    NT    3:28.13
                  45.57     1:43.51 (57.94)     2:40.87 (57.36)     3:28.13 (47.26)
 18 Ferro, Michael R           8 HS-MR                3:15.00    3:34.53
                  47.78     1:44.66 (56.88)   3:34.53 (1:49.87)
 -- Riotta, Chris C           10 UNAT-MR                   NT         DQ
                  46.90     1:33.97 (47.07)   2:34.18 (1:00.21)          DQ (48.15)
 -- Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  58.75   2:01.08 (1:02.33)   3:05.31 (1:04.23)          DQ (56.23)
 -- Thermos, Yianni           10 WAC-MR               3:06.44         DQ
                  45.78     1:30.32 (44.54)     2:25.86 (55.54)          DQ (38.46)

Event 51  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            2:16.47    2:16.39   20
                  29.84     1:05.85 (36.01)     1:44.69 (38.84)     2:16.39 (31.70)
  2 Forrester, Alex           12 Badger-MR            2:21.89    2:17.80   17
                  28.15     1:02.38 (34.23)     1:46.00 (43.62)     2:17.80 (31.80)
  3 Shiota, Lili M            12 Agua Swim Team-MR    2:19.42    2:19.28   16
                  29.16     1:05.43 (36.27)     1:47.26 (41.83)     2:19.28 (32.02)
  4 Fenn, Meaghan             12 Badger-MR            2:19.51    2:19.46   15
                  30.15     1:04.88 (34.73)     1:46.22 (41.34)     2:19.46 (33.24)
  5 Evans, Laura A            12 Badger-MR            2:20.05    2:19.53   14
                  31.39     1:06.62 (35.23)     1:47.16 (40.54)     2:19.53 (32.37)
  6 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR              2:20.27    2:25.06   13
                  30.98     1:08.57 (37.59)     1:52.28 (43.71)     2:25.06 (32.78)
  7 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            2:32.67    2:26.55   12
                  30.09     1:05.80 (35.71)     1:51.80 (46.00)     2:26.55 (34.75)
  8 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            2:29.66    2:27.34   11
                  32.91     1:10.94 (38.03)     1:52.25 (41.31)     2:27.34 (35.09)
  9 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    2:30.99    2:33.80    9
                  32.95     1:11.44 (38.49)     1:59.23 (47.79)     2:33.80 (34.57)
 10 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               2:34.22    2:34.37    7
                  32.46     1:11.00 (38.54)     2:00.01 (49.01)     2:34.37 (34.36)
 11 Dang, Thu                 12 WAC-MR               2:30.37    2:35.76    6
                  33.00     1:12.09 (39.09)     1:59.71 (47.62)     2:35.76 (36.05)
 12 Tobin, Casey              11 Badger-MR            2:43.44    2:36.17    5
                  34.62     1:15.82 (41.20)     2:02.21 (46.39)     2:36.17 (33.96)
 13 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                2:40.29    2:37.71    4
                  34.00     1:13.89 (39.89)     2:03.39 (49.50)     2:37.71 (34.32)
 14 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR    2:42.36    2:38.15    3
                  37.01     1:16.16 (39.15)     2:03.45 (47.29)     2:38.15 (34.70)
 15 Jones, Shannon E          11 Badger-MR            2:47.22    2:38.33    2
                  32.84     1:14.31 (41.47)     2:04.82 (50.51)     2:38.33 (33.51)
 16 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR              2:59.43    2:38.46    0.5
                  33.49     1:13.90 (40.41)     2:03.76 (49.86)     2:38.46 (34.70)
 16 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR              2:34.75    2:38.46    0.5
                  36.12     1:14.22 (38.10)     2:04.53 (50.31)     2:38.46 (33.93)
 18 Peng, Belle H             12 OWA-MR               2:49.06    2:38.61
                  36.75     1:19.82 (43.07)     2:03.27 (43.45)     2:38.61 (35.34)
 19 Lazare, Libby             11 Badger-MR            2:45.55    2:39.02
                  35.89     1:16.46 (40.57)     2:04.54 (48.08)     2:39.02 (34.48)
 20 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR         NT    2:40.22
                  34.25     1:15.43 (41.18)     2:05.18 (49.75)     2:40.22 (35.04)
 21 Thermos, Christiana       12 WAC-MR               2:39.49    2:40.50
                  36.23     1:17.45 (41.22)     2:05.47 (48.02)     2:40.50 (35.03)
 22 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  3:04.53    2:41.09
                  36.78     1:16.82 (40.04)     2:04.12 (47.30)     2:41.09 (36.97)
 23 Lyons, Caitlin            12 Badger-MR            2:40.00    2:41.44
                  35.04     1:15.47 (40.43)     2:04.36 (48.89)     2:41.44 (37.08)
 24 Salese, Elizabeth A       11 Badger-MR            2:46.77    2:44.70
                  33.14     1:14.84 (41.70)     2:07.41 (52.57)     2:44.70 (37.29)
 25 Lu, Christine Y           11 HS-MR                3:05.00    2:46.19
                  37.32     1:17.61 (40.29)     2:07.90 (50.29)     2:46.19 (38.29)
 26 Sepe, Lauren K            11 GAEL-MR              2:46.01    2:46.39
                  35.35     1:16.36 (41.01)     2:06.10 (49.74)     2:46.39 (40.29)
 27 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR    2:51.93    2:46.54
                  38.18     1:18.54 (40.36)     2:09.60 (51.06)     2:46.54 (36.94)
 28 Flower, Lauren E          11 Pace-MR              2:50.00    2:47.33
                  35.99     1:20.42 (44.43)     2:09.67 (49.25)     2:47.33 (37.66)
 29 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            2:49.03    2:47.92
                  36.05     1:19.13 (43.08)     2:11.86 (52.73)     2:47.92 (36.06)
 30 Fufidio, Michelle         12 Badger-MR            2:53.16    2:48.22
                  37.61     1:20.06 (42.45)     2:09.64 (49.58)     2:48.22 (38.58)
 31 Macready, Justine T       12 HS-MR                2:50.00    2:49.20
                  35.21     1:18.67 (43.46)     2:08.90 (50.23)     2:49.20 (40.30)
 32 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  3:35.00    2:50.26
                  38.45     1:22.77 (44.32)     2:15.03 (52.26)     2:50.26 (35.23)
 33 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR         NT    2:50.73
                  36.60     1:19.93 (43.33)     2:10.52 (50.59)     2:50.73 (40.21)
 34 Bloom, Taylor L           12 Agua Swim Team-MR    3:02.19    2:51.15
                  34.90     1:17.79 (42.89)     2:10.56 (52.77)     2:51.15 (40.59)
 35 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  3:30.00    2:52.94
                  39.93     1:22.27 (42.34)     2:13.51 (51.24)     2:52.94 (39.43)
 36 Herald, Eve               12 Badger-MR            2:59.50    2:52.97
                  36.48     1:22.18 (45.70)     2:14.55 (52.37)     2:52.97 (38.42)
 37 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                3:06.01    2:53.59
                  16.25   1:18.04 (1:01.79)     2:13.30 (55.26)     2:53.59 (40.29)
 37 Flimlin, Heather E        12 SeaDragons-NJ        2:39.89    2:53.59
                  38.74     1:23.93 (45.19)     2:12.73 (48.80)     2:53.59 (40.86)
 39 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              3:02.29    2:54.18
                  40.72     1:23.26 (42.54)     2:15.90 (52.64)     2:54.18 (38.28)
 40 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR              2:55.68    2:54.32
                  40.73     1:24.95 (44.22)     2:17.10 (52.15)     2:54.32 (37.22)
 41 Rouchou, Lauren           12 Badger-MR            3:09.75    2:56.68
                  38.14     1:27.64 (49.50)     2:15.92 (48.28)     2:56.68 (40.76)
 42 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR            3:12.43    2:56.84
                  36.98     1:25.18 (48.20)     2:18.79 (53.61)     2:56.84 (38.05)
 43 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR    3:02.82    2:57.19
                  40.05     1:28.25 (48.20)     2:17.48 (49.23)     2:57.19 (39.71)
 44 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  3:35.00    2:58.49
                  42.45     1:25.84 (43.39)     2:18.35 (52.51)     2:58.49 (40.14)
 45 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ        2:59.53    2:58.65
                  38.80     1:25.60 (46.80)     2:16.90 (51.30)     2:58.65 (41.75)
 46 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.10
                  40.51     1:26.95 (46.44)     2:19.25 (52.30)     2:59.10 (39.85)
 47 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR               2:57.77    2:59.33
                  40.20     1:27.75 (47.55)     2:20.81 (53.06)     2:59.33 (38.52)
 48 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR    3:04.39    2:59.44
                  16.63       40.06 (23.43)   2:20.61 (1:40.55)     2:59.44 (38.83)
 49 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  3:13.71    2:59.78
                  41.51     1:25.66 (44.15)     2:19.94 (54.28)     2:59.78 (39.84)
 50 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR    2:54.57    2:59.84
                  37.99     1:26.60 (48.61)     2:17.12 (50.52)     2:59.84 (42.72)
 51 Alameda, Maria L          12 HS-MR                3:18.54    3:00.17
                  38.17     1:20.22 (42.05)     2:19.73 (59.51)     3:00.17 (40.44)
 52 Boulbol, Lauren E         11 HS-MR                2:59.00    3:00.52
                  41.36     1:25.73 (44.37)     2:17.93 (52.20)     3:00.52 (42.59)
 53 Yang-DiPietro, Leah       12 Badger-MR            3:12.34    3:03.32
                  38.83     1:24.69 (45.86)     2:20.59 (55.90)     3:03.32 (42.73)
 54 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR         NT    3:05.05
                  39.51     1:24.56 (45.05)     2:19.37 (54.81)     3:05.05 (45.68)
 55 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                2:57.00    3:05.31
                  40.10     1:28.25 (48.15)     2:18.54 (50.29)     3:05.31 (46.77)
 56 Patafio, Giovanna J       11 Badger-MR            3:14.55    3:05.76
                  38.71     1:24.61 (45.90)   2:24.80 (1:00.19)     3:05.76 (40.96)
 57 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  3:50.00    3:08.18
                  41.69     1:27.80 (46.11)     2:23.37 (55.57)     3:08.18 (44.81)
 58 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR  3:30.00    3:08.32
                  40.94     1:29.90 (48.96)     2:22.56 (52.66)     3:08.32 (45.76)
 59 Morrissey, Alexa D        11 HS-MR                2:59.00    3:10.53
                  41.98     1:31.01 (49.03)     2:25.10 (54.09)     3:10.53 (45.43)
 60 Arrunategui, Marie-Camil  11 Agua Swim Team-MR    3:06.90    3:13.15
                  41.40     1:29.30 (47.90)     2:27.11 (57.81)     3:13.15 (46.04)
 61 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:14.25
                  44.94     1:33.76 (48.82)     2:30.11 (56.35)     3:14.25 (44.14)
 62 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT    3:14.99
                  41.14     1:33.01 (51.87)     2:28.84 (55.83)     3:14.99 (46.15)
 63 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:17.92
                  47.02     1:36.88 (49.86)     2:33.14 (56.26)     3:17.92 (44.78)
 64 McCauley, Caitlin L       12 HS-MR                3:45.25    3:19.13
                  45.10     1:38.43 (53.33)     2:33.00 (54.57)     3:19.13 (46.13)
 65 Henry, Elizabeth M        11 OWA-MR               3:36.54    3:19.74
                  46.81     1:36.73 (49.92)   2:44.74 (1:08.01)     3:19.74 (35.00)
 66 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR         NT    3:22.63
                  42.28     1:36.25 (53.97)     2:33.93 (57.68)     3:22.63 (48.70)
 67 Song, Crysta              11 WAC-MR               3:27.71    3:25.26
                  54.01     1:42.97 (48.96)     2:40.41 (57.44)     3:25.26 (44.85)
 68 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR         NT    3:27.01
                  49.03     1:41.24 (52.21)     2:40.96 (59.72)     3:27.01 (46.05)
 69 Willis, Emily E           11 HS-MR                3:10.00    3:37.62
                1:49.40                             2:48.83 ( )     3:37.62 (48.79)
 -- Funaro, Mary K            11 HS-MR                3:30.00         DQ
                  50.07     1:46.63 (56.56)   2:57.52 (1:10.89)          DQ (51.80)
 -- Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  56.35   1:57.19 (1:00.84)   2:58.84 (1:01.65)          DQ (55.90)
 -- Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  2:33.56         DQ
                  34.00     1:12.29 (38.29)     1:57.92 (45.63)          DQ (33.64)
 -- Ramsden, Sydney M         12 Agua Swim Team-MR    3:12.07         DQ
                  58.75     1:46.36 (47.61)     2:41.93 (55.57)          DQ (44.25)
 -- Hausch, Laura             12 Badger-MR            3:28.21         DQ
                  37.25     1:23.32 (46.07)     2:19.12 (55.80)          DQ (39.20)
 -- DiBenedetto, Megan M      11 HS-MR                3:50.00         DQ
                  46.73     1:42.37 (55.64)   2:51.14 (1:08.77)          DQ (47.56)

Event 52  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               2:21.57    2:21.56   20
                  33.36     1:11.01 (37.65)     1:48.39 (37.38)     2:21.56 (33.17)
  2 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:33.74    2:31.84   17
                  10.12   1:11.91 (1:01.79)     1:57.90 (45.99)     2:31.84 (33.94)
  3 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            2:40.54    2:35.78   16
                  34.89     1:16.13 (41.24)     2:04.42 (48.29)     2:35.78 (31.36)
  4 Collazo, Jason            12 WAC-MR               2:32.62    2:38.30   15
                  34.11     1:11.99 (37.88)     2:01.60 (49.61)     2:38.30 (36.70)
  5 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              2:38.66    2:41.51   14
                  34.72     1:13.76 (39.04)     2:04.35 (50.59)     2:41.51 (37.16)
  6 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              2:38.16    2:43.17   13
                  35.07     1:16.34 (41.27)     2:04.83 (48.49)     2:43.17 (38.34)
  7 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               3:15.56    2:44.56   12
                  34.01     1:18.60 (44.59)     2:06.82 (48.22)     2:44.56 (37.74)
  8 Trinidad, Dustin B        12 OWA-MR               2:50.86    2:44.95   11
                  36.64     1:19.75 (43.11)     2:06.98 (47.23)     2:44.95 (37.97)
  9 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    3:13.72    2:47.78    9
                  36.86     1:17.82 (40.96)     2:09.87 (52.05)     2:47.78 (37.91)
 10 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                2:50.62    2:49.14    7
                  38.20     1:19.69 (41.49)     2:08.09 (48.40)     2:49.14 (41.05)
 11 Flynn, Thomas J           11 Agua Swim Team-MR    2:53.60    2:49.45    6
                  38.36     1:21.74 (43.38)     2:11.48 (49.74)     2:49.45 (37.97)
 12 Russo, Cameron J          11 OWA-MR               2:53.68    2:54.57    5
                  39.12     1:24.11 (44.99)     2:17.56 (53.45)     2:54.57 (37.01)
 13 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR  3:35.00    2:55.46    4
                  37.80     1:23.10 (45.30)     2:13.42 (50.32)     2:55.46 (42.04)
 14 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                3:00.00    2:55.95    3
                  39.09     1:23.16 (44.07)     2:17.17 (54.01)     2:55.95 (38.78)
 15 Poblador, Jason G         12 OWA-MR               3:13.76    3:00.46    2
                  35.68     1:20.81 (45.13)     2:19.43 (58.62)     3:00.46 (41.03)
 16 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  3:30.00    3:00.66    1
                  42.99     1:29.30 (46.31)     2:22.44 (53.14)     3:00.66 (38.22)
 17 Strassberg, Gary R        11 Badger-MR            3:07.53    3:01.12
                  40.10     1:26.21 (46.11)     2:20.42 (54.21)     3:01.12 (40.70)
 18 Boo, Joseph D             11 HS-MR                3:00.00    3:03.46
                  37.01     1:22.87 (45.86)     2:19.27 (56.40)     3:03.46 (44.19)
 19 Schnog, Sam H             12 Pace-MR              3:48.00    3:03.70
                  43.88     1:31.67 (47.79)     2:22.15 (50.48)     3:03.70 (41.55)
 20 Powers-young, Sean        11 Badger-MR            3:24.55    3:09.71
                  40.73     1:32.61 (51.88)     2:27.54 (54.93)     3:09.71 (42.17)
 21 Staskiewicz, Sasha        11 Agua Swim Team-MR    3:10.25    3:10.74
                  44.65     1:33.60 (48.95)     2:29.23 (55.63)     3:10.74 (41.51)
 22 Foo, James F              12 HS-MR                3:05.00    3:14.59
                  44.59     1:38.58 (53.99)     2:30.50 (51.92)     3:14.59 (44.09)
 23 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT    3:16.25
                  44.63     1:33.89 (49.26)     2:27.80 (53.91)     3:16.25 (48.45)
 24 Trinidad, Darren          11 OWA-MR               3:15.54    3:16.92
                  46.52     1:33.17 (46.65)   2:33.55 (1:00.38)     3:16.92 (43.37)
 25 Giovine, Christopher F    12 SeaDragons-NJ        2:59.89    3:19.20
                  48.78     1:46.01 (57.23)     2:33.15 (47.14)     3:19.20 (46.05)
 26 Weiser, Eric M            12 KRA-MR               2:40.00    3:22.17
                  16.67       45.65 (28.98)   2:33.82 (1:48.17)     3:22.17 (48.35)
 27 Coleman, Patrick J        11 HS-MR                3:15.00    3:23.22
                  50.07     1:37.21 (47.14)   2:40.75 (1:03.54)     3:23.22 (42.47)
 28 Maloney, Michael L        11 HS-MR                3:15.00    3:24.19
                  46.86     1:35.51 (48.65)   2:41.09 (1:05.58)     3:24.19 (43.10)
 29 Dinkel, Gregory A         11 HS-MR                3:15.00    3:24.82
                  42.62     1:36.33 (53.71)   2:38.21 (1:01.88)     3:24.82 (46.61)
 30 Farberov, Allen A         11 HS-MR                3:15.00    3:25.04
                  43.73     1:35.64 (51.91)   2:38.24 (1:02.60)     3:25.04 (46.80)
 31 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR         NT    3:29.23
                  48.15     1:40.18 (52.03)   2:42.71 (1:02.53)     3:29.23 (46.52)
 32 Brodsky, Max F            11 HS-MR                3:25.00    3:33.68
                  45.75     1:42.89 (57.14)     2:38.92 (56.03)     3:33.68 (54.76)
 33 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR         NT    3:44.81
                  49.73     1:45.53 (55.80)   2:53.90 (1:08.37)     3:44.81 (50.91)
 -- Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR    2:51.24         DQ
                  40.03     1:22.51 (42.48)     2:17.82 (55.31)          DQ (42.22)
 -- Srdanovic, Ivan           12 KRA-MR               2:40.00         DQ
                  42.71     1:32.26 (49.55)   2:33.68 (1:01.42)          DQ (46.09)

Event 53  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR      32.79      32.87   20
  2 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR                 34.09      32.93   17
  3 Tremain, Kate             10 Badger-MR              34.47      34.06   16
  4 Daly, Bronagh             10 HS-MR                  37.81      35.00   15
  5 McGuire, Christine C      10 Badger-MR              36.67      35.53   14
  6 Randazzo, Khristiana      10 GAEL-MR                35.34      35.89   13
  7 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    36.88      36.48   12
  8 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    41.00      36.69   11
  9 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR      38.18      36.75    9
 10 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      37.00      37.48    7
 11 Lazar, Katja M            10 Flying Dolphins-MR     40.74      37.90    6
 12 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                36.33      38.51    5
 13 Doherty, Julia G           9 GAEL-MR                41.38      38.65    4
 14 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR                38.62      39.28    3
 15 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              38.41      39.35    2
 16 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR      38.31      39.72    1
 17 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR      38.43      40.21
 18 Braca, Tori K             10 Pace-MR                43.02      40.32
 19 Guba, Jackie M            10 GAEL-MR                41.24      40.39
 20 Huerta, Imani             10 VAC-MR                 36.75      40.40
 21 Librett, Krista           10 SMC-MR                    NT      40.47
 22 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    45.74      40.55
 23 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              40.72      40.67
 24 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR      41.42      40.72
 25 Marton, Dorothy           10 NYCC-MR                45.01      40.76
 26 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ          39.60      40.91
 27 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR                 44.25      41.17
 28 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR              44.47      41.50
 29 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                41.91      41.57
 30 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR     42.68      41.70
 31 Li, Gloria Y              10 HS-MR                  43.22      41.81
 32 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR              47.95      41.82
 33 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR       NT      41.91
 34 Foo, Francine F           10 HS-MR                  44.00      41.99
 35 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR      40.86      42.20
 36 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR                39.85      42.27
 37 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR                41.99      42.29
 38 Restle, Hannah            10 SMC-MR                 42.66      42.43
 39 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR      43.87      42.58
 40 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                44.49      42.86
 41 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR      44.18      42.87
 42 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                47.94      42.92
 43 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR      41.53      43.24
 44 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR      42.91      43.28
 45 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR         NT      43.74
 46 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR      46.52      44.03
 47 McNulty, Kendra L          9 GAEL-MR                44.41      44.07
 48 Newman, Carly J           10 OWA-MR                    NT      44.08
 49 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                  46.48      44.25
 50 Fenn, Kerry                9 Badger-MR              46.51      44.45
 51 Daboudet, Oriane           9 NYCC-MR                45.16      44.60
 52 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ          48.04      44.81
 53 Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR      50.75      44.90
 54 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR              46.89      45.06
 55 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR                44.52      45.07
 56 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR      49.51      45.51
 57 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR                52.00      45.56
 58 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR      46.94      46.09
 59 Case, Olivia               9 Agua Swim Team-MR         NT      46.15
 60 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR      44.42      46.17
 61 Diverio, Hayley I         10 SeaDragons-NJ          49.16      46.45
 62 Dans, Miesha K            10 OWA-MR                 47.30      46.76
 63 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                50.00      46.91
 64 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    49.13      47.03
 65 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR         NT      47.38
 66 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ          55.89      47.41
 67 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR    1:00.66      48.21
 68 Ginsbern, Lane             9 SMC-MR                 51.56      49.29
 69 Fathelbab, Diana A        10 HS-MR                  46.28      50.79
 70 Zurawin, Olivia            9 SMC-MR                 56.43      52.64
 71 Schreiner, Casey A        10 SeaDragons-NJ          59.89      53.10
 72 Frawley, Rebecca           9 SMC-MR                 55.96      55.09
 73 Ogisu, Emily               8 Agua Swim Team-MR         NT      55.22
 74 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR      53.85      57.26
 75 Sisley, Adriana            9 Flying Dolphins-MR        NT      59.02
 76 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR    1:03.92    1:00.77
 77 Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.69
 78 Stricker, Paige E          9 SeaDragons-NJ        1:05.26    1:04.01
 79 Jimenez, Tiffany L         7 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.52
 -- Henry, Olivia P            9 OWA-MR                 51.00         DQ
 -- Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR      46.05         DQ
 -- Li, Jessica Y              7 HS-MR                1:05.00         DQ
 -- Lu, Tiffany X             10 HS-MR                  54.00         DQ
 -- Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                  59.00         DQ
 -- Robbins, Ilana            10 SMC-MR                    NT         DQ
 -- Kennedy, Calla             9 NYCC-MR                51.00         DQ
 -- Watkins, Olivia D          9 Badger-MR              57.39         DQ
 -- Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              1:03.38         DQ
 -- Suarez, Daniela I          8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 54  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR              31.10      30.79   20
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    33.78      31.79   17
  3 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR      33.31      33.03   16
  4 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    33.39      33.69   15
  5 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR                33.91      34.71   13.5
  5 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 35.33      34.71   13.5
  7 Peng, Didi Y              10 OWA-MR                 36.36      35.96   12
  8 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              35.10      36.57   11
  9 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    39.38      36.95    9
 10 Eid, Alex                  9 Badger-MR              40.68      38.41    7
 11 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR    42.50      39.05    6
 12 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR                 41.99      40.37    5
 13 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR              38.46      40.53    4
 14 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR      40.87      41.22    3
 15 Vallar, Jack               9 SMC-MR                 41.17      41.47    2
 16 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR    38.94      42.34    1
 17 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR                46.19      43.42
 18 Tobin, John R              8 Badger-MR              47.82      44.51
 19 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR      46.57      44.55
 19 Engemann, Karl J          10 Pace-MR                45.00      44.55
 21 Bhagat, Gautam            10 Flying Dolphins-MR        NT      45.13
 22 Riotta, Chris C           10 UNAT-MR                44.33      45.53
 23 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    47.00      45.59
 24 Blackburn, John F          9 Pace-MR                48.00      46.74
 25 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR                 48.26      46.85
 26 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:00.42      46.89
 27 Ethridge, Chris           10 SMC-MR                 47.64      47.39
 28 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    49.14      47.48
 29 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR              47.66      47.83
 30 WU, Raymond               10 Express Swimming-MR    56.03      47.85
 31 Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT      48.63
 32 Hogan, Colin J             8 Badger-MR                 NT      49.90
 33 Hogan, Brett R             9 Badger-MR              52.08      50.30
 34 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR      51.27      50.32
 35 Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT      50.72
 36 Connor, May               10 Badger-MR              46.50      50.97
 37 Ferro, Michael R           8 HS-MR                  49.00      51.98
 38 Riotta, Christopher       10 UNAT-MR                39.00      53.95
 39 Cain, Ethan M              9 Flying Dolphins-MR        NT      59.27
 40 Brunswick, Samuel D        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.13
 41 Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR                 NT    1:03.92
 42 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    1:10.10
 43 Sweet, Raymond J           9 SeaDragons-NJ        1:10.24    1:24.67

Event 55  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR            1:01.68    1:03.79   20
                  29.16     1:03.79 (34.63)
  2 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            1:03.87    1:04.73   17
                  30.04     1:04.73 (34.69)
  3 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR              1:04.83    1:04.91   16
                  30.67     1:04.91 (34.24)
  4 Guba, Ali E               12 GAEL-MR              1:06.82    1:05.03   15
                  30.46     1:05.03 (34.57)
  5 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            1:09.23    1:06.12   14
                  30.95     1:06.12 (35.17)
  6 Evans, Laura A            12 Badger-MR            1:15.40    1:07.45   13
                  31.37     1:07.45 (36.08)
  7 Fenn, Meaghan             12 Badger-MR            1:08.42    1:07.47   12
                  31.63     1:07.47 (35.84)
  8 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:07.21    1:07.82   11
                  32.30     1:07.82 (35.52)
  9 Shiota, Lili M            12 Agua Swim Team-MR    1:03.14    1:09.02    9
                  31.43     1:09.02 (37.59)
 10 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:19.96    1:11.12    7
                  32.87     1:11.12 (38.25)
 11 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR              1:12.49    1:11.18    6
                  32.74     1:11.18 (38.44)
 12 Jones, Shannon E          11 Badger-MR            1:12.41    1:11.35    5
                  35.00     1:11.35 (36.35)
 13 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:16.52    1:11.60    4
                  33.51     1:11.60 (38.09)
 14 Dang, Thu                 12 WAC-MR               1:09.98    1:12.46    3
                  32.65     1:12.46 (39.81)
 15 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               1:12.77    1:12.66    2
                  34.06     1:12.66 (38.60)
 16 Owens, Amanda             11 Badger-MR            1:13.75    1:13.01    1
                  33.06     1:13.01 (39.95)
 17 Lazare, Libby             11 Badger-MR            1:20.00    1:17.16
                  36.47     1:17.16 (40.69)
 18 Tobin, Casey              11 Badger-MR            1:15.48    1:17.20
                  35.19     1:17.20 (42.01)
 19 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            1:13.56    1:18.03
                  37.89     1:18.03 (40.14)
 20 Salese, Elizabeth A       11 Badger-MR            1:14.90    1:18.05
                  35.16     1:18.05 (42.89)
 21 Flower, Lauren E          11 Pace-MR              1:18.24    1:19.44
                  35.64     1:19.44 (43.80)
 22 Sabatini, Nina B          11 OWA-MR               1:21.80    1:20.01
                  35.55     1:20.01 (44.46)
 23 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR              1:20.00    1:20.05
                  35.02     1:20.05 (45.03)
 24 Herald, Eve               12 Badger-MR            1:24.16    1:21.67
                  38.26     1:21.67 (43.41)
 25 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR    1:25.61    1:22.77
                  37.38     1:22.77 (45.39)
 26 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR    1:28.85    1:25.22
                  39.84     1:25.22 (45.38)
 27 Bloom, Taylor L           12 Agua Swim Team-MR    1:25.93    1:26.62
                  37.82     1:26.62 (48.80)
 28 Allen, Sarah              11 SMC-MR                    NT    1:26.73
                  40.51     1:26.73 (46.22)
 29 Alameda, Maria L          12 HS-MR                1:30.80    1:26.97
                  40.29     1:26.97 (46.68)
 30 Engemann, Krista N        12 Pace-MR              1:20.00    1:27.86
                  37.63     1:27.86 (50.23)
 31 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR       NT    1:30.63
                  40.35     1:30.63 (50.28)
 32 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR            1:21.66    1:30.81
                  39.66     1:30.81 (51.15)
 33 Callahan, Erin D          11 Pace-MR              1:37.35    1:31.67
                  41.22     1:31.67 (50.45)
 34 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR    1:34.85    1:32.04
                  43.48     1:32.04 (48.56)
 35 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR    1:29.29    1:34.16
                  42.69     1:34.16 (51.47)
 36 Arrunategui, Marie-Camil  11 Agua Swim Team-MR    1:35.98    1:34.90
                  43.94     1:34.90 (50.96)
 37 Walker, Erica             11 SMC-MR               1:48.86    1:39.30
                  44.83     1:39.30 (54.47)
 38 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT    1:53.03
                  49.97   1:53.03 (1:03.06)

Event 56  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               1:07.60    1:08.16   20
                  33.10     1:08.16 (35.06)
  2 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR              1:11.75    1:12.42   17
                  30.72     1:12.42 (41.70)
  3 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            1:15.75    1:14.85   16
                  35.20     1:14.85 (39.65)
  4 Collazo, Jason            12 WAC-MR               1:14.16    1:15.39   15
                  35.50     1:15.39 (39.89)
  5 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              1:16.00    1:18.93   14
                  35.82     1:18.93 (43.11)
  6 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:17.14    1:19.19   13
                  34.65     1:19.19 (44.54)
  7 Trinidad, Dustin B        12 OWA-MR               1:18.44    1:22.37   12
                  37.51     1:22.37 (44.86)
  8 Staropoli, JP P           12 Pace-MR              1:20.38    1:22.96   11
                  37.71     1:22.96 (45.25)
  9 Russo, Cameron J          11 OWA-MR               1:26.67    1:23.17    9
                  40.98     1:23.17 (42.19)
 10 Poblador, Jason G         12 OWA-MR               1:25.52    1:23.80    7
                  38.27     1:23.80 (45.53)
 11 Powers-young, Sean        11 Badger-MR            1:25.66    1:26.07    6
                  39.65     1:26.07 (46.42)
 12 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.95    5
                  40.54     1:32.95 (52.41)
 13 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR               1:34.37    1:33.97    4
                  41.59     1:33.97 (52.38)
 14 Trinidad, Darren          11 OWA-MR               1:52.00    1:40.80    3
                  46.40     1:40.80 (54.40)
 15 Foo, James F              12 HS-MR                1:30.00    1:42.00    2
                  47.46     1:42.00 (54.54)

Event 57  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Krey, Laura K             10 Badger-MR            1:16.40    1:15.26   20
                  36.62     1:15.26 (38.64)
  2 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:15.13    1:16.32   17
                  37.54     1:16.32 (38.78)
  3 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:17.66    1:19.50   16
                  38.15     1:19.50 (41.35)
  4 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:20.80    1:20.43   15
                  39.11     1:20.43 (41.32)
  5 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:19.25    1:21.18   14
                  39.84     1:21.18 (41.34)
  6 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                1:29.00    1:23.85   13
                  41.45     1:23.85 (42.40)
  7 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR               1:28.87    1:24.12   12
                  41.25     1:24.12 (42.87)
  8 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ        1:25.79    1:24.43   11
                  40.63     1:24.43 (43.80)
  9 Hogan, Paige E             9 Pace-MR              1:27.43    1:24.63    9
                  40.71     1:24.63 (43.92)
 10 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:26.37    1:26.92    7
                  41.36     1:26.92 (45.56)
 11 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR            1:29.09    1:27.70    6
                  41.72     1:27.70 (45.98)
 12 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR              1:26.53    1:27.71    5
                  42.92     1:27.71 (44.79)
 13 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:32.30    1:27.87    4
 14 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR    1:56.05    1:28.39    3
                  43.60     1:28.39 (44.79)
 15 Lazar, Katja M            10 Flying Dolphins-MR   1:27.62    1:28.64    2
                  41.49     1:28.64 (47.15)
 16 Librett, Krista           10 SMC-MR                    NT    1:29.35    1
                  43.27     1:29.35 (46.08)
 17 Nolan, MaryKate           10 HS-MR                1:33.03    1:29.52
                  43.77     1:29.52 (45.75)
 18 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:45.00    1:29.87
                  42.62     1:29.87 (47.25)
 19 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR              1:29.15    1:30.46
                  44.07     1:30.46 (46.39)
 20 McNulty, Kendra L          9 GAEL-MR              1:26.79    1:30.57
                  43.74     1:30.57 (46.83)
 21 Torres, Maria             10 Flying Dolphins-MR   1:31.81    1:30.99
                  44.69     1:30.99 (46.30)
 22 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            1:59.83    1:31.22
                  43.79     1:31.22 (47.43)
 23 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR    1:31.79    1:31.65
                  45.32     1:31.65 (46.33)
 24 Braca, Tori K             10 Pace-MR              1:27.11    1:31.78
                  43.75     1:31.78 (48.03)
 25 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR              1:31.00    1:31.83
 26 Montana, Jaclyn A         10 HS-MR                1:33.06    1:32.69
                  44.95     1:32.69 (47.74)
 27 Hutchinson-Lundy, Alanna   9 SeaDragons-NJ        1:31.28    1:33.04
                  45.12     1:33.04 (47.92)
 28 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:33.53
                  44.88     1:33.53 (48.65)
 29 Kennedy, Calla             9 NYCC-MR              1:34.95    1:33.82
                  47.61     1:33.82 (46.21)
 30 Restle, Hannah            10 SMC-MR               1:35.52    1:33.94
                  46.28     1:33.94 (47.66)
 31 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR    1:31.86    1:34.29
                  45.09     1:34.29 (49.20)
 32 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.36
                  46.62     1:34.36 (47.74)
 33 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR       NT    1:35.08
                  45.41     1:35.08 (49.67)
 34 Foo, Francine F           10 HS-MR                1:30.00    1:35.68
                  44.71     1:35.68 (50.97)
 35 Fathelbab, Diana A        10 HS-MR                1:51.79    1:36.12
                  46.12     1:36.12 (50.00)
 36 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR              1:37.17    1:36.19
                  46.36     1:36.19 (49.83)
 37 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:41.60    1:36.59
                  47.43     1:36.59 (49.16)
 38 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR    1:32.79    1:36.82
                  46.12     1:36.82 (50.70)
 39 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:36.98
                  46.13     1:36.98 (50.85)
 40 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR    1:42.34    1:37.28
                  46.72     1:37.28 (50.56)
 41 Henry, Olivia P            9 OWA-MR               1:54.89    1:40.71
 42 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR                 NT    1:40.83
                  48.64     1:40.83 (52.19)
 43 Fenn, Kerry                9 Badger-MR            1:40.66    1:41.48
                  48.77     1:41.48 (52.71)
 44 Reyes, Sarah J            10 Badger-MR            1:46.33    1:41.75
                  50.67     1:41.75 (51.08)
 45 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR              1:42.00    1:42.56
                  47.90     1:42.56 (54.66)
 46 Marine, Alexandra         10 Flying Dolphins-MR        NT    1:42.62
                  47.58     1:42.62 (55.04)
 47 Tierney, Emily T           9 OWA-MR               1:34.37    1:43.29
                  48.69     1:43.29 (54.60)
 48 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.46
                  49.93     1:43.46 (53.53)
 49 Lu, Tiffany X             10 HS-MR                1:45.00    1:44.21
                  50.70     1:44.21 (53.51)
 50 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.23
                  48.86     1:44.23 (55.37)
 51 Gamble, Catherine         10 Flying Dolphins-MR        NT    1:45.12
                  48.14     1:45.12 (56.98)
 52 Norman, Amanda A          10 SeaDragons-NJ        1:42.97    1:46.78
                  50.88     1:46.78 (55.90)
 53 Frawley, Rebecca           9 SMC-MR               1:49.49    1:47.66
                  52.54     1:47.66 (55.12)
 54 Giacobbe, Katie A          9 SeaDragons-NJ        1:55.89    1:49.91
                  53.64     1:49.91 (56.27)
 55 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR            1:55.29    1:51.02
                  53.10     1:51.02 (57.92)
 56 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:52.46
                  54.18     1:52.46 (58.28)
 57 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR    1:43.57    1:52.87
                  55.04     1:52.87 (57.83)
 58 Greenbaum, Daniella        9 Flying Dolphins-MR        NT    1:57.19
                  55.20   1:57.19 (1:01.99)
 59 May, Ashley T              9 SeaDragons-NJ        1:56.75    1:57.73
                  56.30   1:57.73 (1:01.43)
 60 Lyons, Kelly               9 Badger-MR                 NT    1:57.87
                  53.75   1:57.87 (1:04.12)
 61 Sudol, Katherine C         9 Agua Swim Team-MR         NT    2:04.04
                  55.17   2:04.04 (1:08.87)
 62 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              2:11.00    2:05.06
 63 Mihalcik, Maggie           9 Agua Swim Team-MR         NT    2:05.85
                  57.94   2:05.85 (1:07.91)
 64 Henry, Sarah A             7 OWA-MR                    NT    2:06.65
                  58.75   2:06.65 (1:07.90)
 65 Owens, Nataliya            9 Badger-MR                 NT    2:20.02
                1:05.71   2:20.02 (1:14.31)
 -- Papa, Katie V              9 SeaDragons-NJ        1:36.69         DQ
                  45.90          DQ (47.12)
 -- Ginsbern, Lane             9 SMC-MR               1:49.13         DQ
                  47.94        DQ (1:00.61)
 -- Zurawin, Olivia            9 SMC-MR               1:47.54         DQ
                  48.98          DQ (59.75)
 -- Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR    1:50.67         DQ
                  50.09          DQ (59.95)
 -- Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  59.38        DQ (1:05.24)
 -- Dans, Miesha K            10 OWA-MR               1:46.47         DQ
 -- Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  45.53          DQ (47.33)
 -- Schatzberg, Annie M        9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  51.01        DQ (1:02.77)
 -- Tran, Rebecca F           10 HS-MR                1:44.00         DQ
                  48.34        DQ (1:00.45)

Event 58  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:08.79    1:10.77   20
                  34.66     1:10.77 (36.11)
  2 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:12.35    1:13.19   17
                  35.13     1:13.19 (38.06)
  3 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:15.88    1:15.68   16
                  37.06     1:15.68 (38.62)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:15.36    1:15.87   15
                  38.09     1:15.87 (37.78)
  5 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:14.35    1:17.23   14
                  38.42     1:17.23 (38.81)
  6 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:17.30    1:17.57   13
                  37.91     1:17.57 (39.66)
  7 Johnson, Grant             8 Badger-MR            1:23.54    1:23.17   12
                  41.07     1:23.17 (42.10)
  8 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:23.23   11
                  40.93     1:23.23 (42.30)
  9 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:18.88    1:23.25    9
                  39.92     1:23.25 (43.33)
 10 Sack, Danny C             10 OWA-MR               1:26.21    1:25.69    7
                  42.56     1:25.69 (43.13)
 11 Thermos, Yianni           10 WAC-MR               1:21.74    1:26.28    6
                  42.66     1:26.28 (43.62)
 12 Tobin, John R              8 Badger-MR            1:30.30    1:26.71    5
                  41.70     1:26.71 (45.01)
 13 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:45.00    1:27.80    4
                  42.21     1:27.80 (45.59)
 14 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:50.00    1:29.48    3
                  43.34     1:29.48 (46.14)
 15 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR               1:29.38    1:30.29    2
                  43.14     1:30.29 (47.15)
 16 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ        1:35.92    1:31.08    1
                  43.80     1:31.08 (47.28)
 17 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR            1:31.29    1:32.33
                  43.18     1:32.33 (49.15)
 18 Riotta, Christopher       10 UNAT-MR              1:41.00    1:32.84
 19 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:33.05    1:35.00
                  45.69     1:35.00 (49.31)
 20 Vallar, Jack               9 SMC-MR               1:31.75    1:35.17
                  46.32     1:35.17 (48.85)
 21 Eid, Alex                  9 Badger-MR            1:33.47    1:36.14
                  45.41     1:36.14 (50.73)
 22 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:36.03    1:36.27
                  47.45     1:36.27 (48.82)
 23 Zavos, Leon C             10 HS-MR                1:32.09    1:36.30
                  47.85     1:36.30 (48.45)
 24 Daly, Gabriel             10 SMC-MR               1:39.81    1:37.17
 25 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.33
                  47.65     1:38.33 (50.68)
 26 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR            1:33.14    1:38.36
                  46.71     1:38.36 (51.65)
 27 Ethridge, Chris           10 SMC-MR               1:43.20    1:39.25
 28 Bhagat, Gautam            10 Flying Dolphins-MR        NT    1:41.16
                  48.24     1:41.16 (52.92)
 29 Reich, Joseph S            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.78
                  47.90     1:41.78 (53.88)
 30 Engemann, Karl J          10 Pace-MR              1:39.66    1:41.97
                  48.69     1:41.97 (53.28)
 31 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR    1:45.26    1:43.16
                  48.19     1:43.16 (54.97)
 32 Brunswick, Samuel D        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.30
                  49.89     1:43.30 (53.41)
 33 Blackburn, John F          9 Pace-MR              1:55.00    1:45.56
                  50.61     1:45.56 (54.95)
 34 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:46.08
                  46.01   1:46.08 (1:00.07)
 35 Zitelny, Edan              8 OWA-MR               1:45.04    1:46.91
                  51.48     1:46.91 (55.43)
 36 Carlon, Daniel             9 Agua Swim Team-MR    1:47.00    1:50.12
                  52.50     1:50.12 (57.62)
 37 Forrest, San Hoi           9 Flying Dolphins-MR        NT    1:53.72
 38 Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR    2:04.17    1:54.06
                  53.76   1:54.06 (1:00.30)
 39 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR         NT    1:54.87
                  56.41     1:54.87 (58.46)
 40 Torres, Santiago           8 Flying Dolphins-MR        NT    2:04.35
                  56.02   2:04.35 (1:08.33)
 41 Hogan, Brett R             9 Badger-MR                 NT    2:15.86
                1:39.55     2:15.86 (36.31)
 42 Solinas, Marc F           10 OWA-MR                    NT    2:15.94
                1:04.36   2:15.94 (1:11.58)
 -- Torres, Juan               8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  56.05          DQ (58.68)
 -- Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  47.80        DQ (1:04.56)
 -- Ferro, Michael R           8 HS-MR                1:38.00         DQ
                  54.61          DQ (55.20)
 -- Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  42.36          DQ (47.27)
 -- Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ
                  47.03          DQ (50.82)
 -- Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Sweet, Raymond J           9 SeaDragons-NJ        1:58.05         DQ
                1:03.24        DQ (1:08.99)
 -- Trinidad, Derick-Louie L   7 OWA-MR               2:03.85         DQ
                  57.05        DQ (1:05.34)

Event 59  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M            12 Agua Swim Team-MR      28.53      30.22   20
  2 Forrester, Alex           12 Badger-MR              31.51      30.89   17
  3 Fenn, Meaghan             12 Badger-MR              30.24      31.00   16
  4 Hughes, Katie C           12 Badger-MR              31.81      32.53   15
  5 Costa, Christina          12 Pace-MR                31.54      32.58   14
  6 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                34.66      32.76   13
  7 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR                32.19      32.83   12
  8 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR      33.93      33.10   11
  9 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                  33.78      33.75    9
 10 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR    35.70      34.03    7
 11 Dang, Thu                 12 WAC-MR                 34.07      34.19    6
 12 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR    34.54      34.36    5
 13 Nugent, Susan A           12 OWA-MR                 34.90      34.55    4
 14 Jones, Shannon E          11 Badger-MR              33.69      34.63    3
 15 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR         NT      34.80    2
 16 Lyons, Caitlin            12 Badger-MR              34.00      34.98    1
 17 Owens, Amanda             11 Badger-MR              34.52      35.03
 18 Sepe, Lauren K            11 GAEL-MR                35.53      35.40
 19 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                  36.67      35.52
 20 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR      38.90      35.56
 21 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR                34.48      35.67
 22 Salese, Elizabeth A       11 Badger-MR              35.58      35.99
 23 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR      35.75      36.03
 24 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR                35.41      36.45
 25 Thermos, Christiana       12 WAC-MR                 36.24      36.72
 26 Hall, Samantha G          12 Agua Swim Team-MR      37.31      36.94
 27 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR              36.23      36.97
 28 Fufidio, Michelle         12 Badger-MR              38.40      37.13
 29 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR      38.08      37.24
 30 Lu, Christine Y           11 HS-MR                  39.71      37.36
 31 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR         NT      37.37
 32 Bloom, Taylor L           12 Agua Swim Team-MR      39.31      37.42
 33 Alameda, Maria L          12 HS-MR                  38.44      37.50
 34 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR                37.41      37.71
 35 Engemann, Krista N        12 Pace-MR                36.82      37.73
 36 Peng, Belle H             12 OWA-MR                 39.16      37.89
 37 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR    39.27      37.91
 38 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    37.00      38.03
 39 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    40.64      38.08
 40 Lazare, Libby             11 Badger-MR              36.00      38.15
 41 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR    39.07      38.40
 42 Flimlin, Heather E        12 SeaDragons-NJ          38.74      38.45
 43 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR                37.63      38.64
 43 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                37.27      38.64
 45 Henry, Elizabeth M        11 OWA-MR                 38.19      38.67
 46 Lewis, Isobel M           12 Flying Dolphins-MR     38.85      38.81
 47 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                39.00      38.97
 48 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    40.21      39.02
 49 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR    39.69      39.07
 50 Boulbol, Lauren E         11 HS-MR                  42.00      39.11
 51 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                40.40      39.19
 52 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                36.98      39.32
 53 Hahn, Abby                11 NYCC-MR                40.50      39.54
 54 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR      41.41      39.74
 55 Yang-DiPietro, Leah       12 Badger-MR              45.00      39.78
 56 Allen, Sarah              11 SMC-MR                 39.55      39.82
 57 Hausch, Laura             12 Badger-MR              41.91      39.86
 58 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR      40.70      39.89
 59 Ramsden, Sydney M         12 Agua Swim Team-MR      40.45      40.04
 60 Herald, Eve               12 Badger-MR              38.30      40.13
 61 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR    37.00      40.33
 62 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR                 37.33      40.53
 63 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR      42.85      40.62
 64 Trozzi, Grace             11 Badger-MR              38.19      40.63
 65 Morrissey, Alexa D        11 HS-MR                  38.32      40.70
 66 Yildirim, Nesli           12 Agua Swim Team-MR      43.66      40.83
 67 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ          42.12      40.91
 68 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR      38.29      40.93
 69 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR       NT      41.49
 70 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR              37.90      41.55
 71 Lipuma-Nishihira, Lily    12 Flying Dolphins-MR     46.68      41.63
 72 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     41.60      41.78
 73 Rouchou, Lauren           12 Badger-MR              39.64      41.84
 74 Macready, Justine T       12 HS-MR                  38.32      42.12
 75 Holm, Becca L             12 SeaDragons-NJ          39.02      42.35
 76 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR      41.94      42.61
 77 Sabatini, Nina B          11 OWA-MR                 41.26      42.72
 78 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR      43.14      43.07
 79 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR     42.50      43.12
 80 Bilogoubka, Liliya        12 Flying Dolphins-MR     44.65      43.13
 81 Arrunategui, Marie-Camil  11 Agua Swim Team-MR      40.31      43.15
 82 Callahan, Erin D          11 Pace-MR                40.65      43.22
 83 Walker, Erica             11 SMC-MR                 42.35      43.25
 84 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                  41.59      43.47
 85 Patafio, Giovanna J       11 Badger-MR              49.74      43.58
 86 LaGuerre, Gabrielle       11 NYCC-MR                47.21      44.33
 87 Song, Crysta              11 WAC-MR                 44.85      45.28
 88 DiBenedetto, Megan M      11 HS-MR                  48.90      45.65
 89 McCauley, Caitlin L       12 HS-MR                  45.31      46.09
 90 Sprayregen, Dale          11 Flying Dolphins-MR     50.92      46.39
 90 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT      46.39
 92 Surilas, Maria            12 NYCC-MR                46.41      47.36
 93 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      44.28      47.60
 94 Sauer, April              11 Agua Swim Team-MR      50.52      47.87
 95 DeLorenzo, Christiana L   11 HS-MR                  55.53      48.10
 96 Willis, Emily E           11 HS-MR                  47.09      48.16
 97 Funaro, Mary K            11 HS-MR                  47.86      48.18
 98 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT      49.06
 99 Slater, Kailey            11 SMC-MR                    NT      51.02
100 Mack, Seshat M            11 Agua Swim Team-MR         NT      51.56
101 Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT      52.95

Event 60  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                32.84      32.26   20
  2 Collazo, Jason            12 WAC-MR                 31.91      32.65   17
  3 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR                33.06      33.14   16
  4 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                34.05      34.83   15
  5 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR      34.26      35.28   14
  6 Russo, Cameron J          11 OWA-MR                 35.48      35.80   12.5
  6 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR              34.52      35.80   12.5
  8 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR    34.20      35.89   11
  9 Doh, Christopher J        12 Pace-MR                37.13      37.22    9
 10 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR     37.00      37.44    7
 11 Trinidad, Dustin B        12 OWA-MR                 39.47      38.16    6
 12 Poblador, Jason G         12 OWA-MR                 40.55      38.45    5
 13 Flynn, Thomas J           11 Agua Swim Team-MR      40.13      38.60    4
 14 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR      36.78      38.81    3
 15 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR    44.15      38.83    2
 16 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                  38.42      38.98    1
 17 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR    38.75      39.48
 18 Strassberg, Gary R        11 Badger-MR              39.29      39.50
 19 Boo, Joseph D             11 HS-MR                  39.90      39.75
 20 Schnog, Sam H             12 Pace-MR                36.04      39.91
 21 Staropoli, JP P           12 Pace-MR                37.62      40.50
 22 Staskiewicz, Sasha        11 Agua Swim Team-MR      40.07      41.13
 23 Hecht, Lee                11 SMC-MR                 42.32      41.33
 24 Srdanovic, Ivan           12 KRA-MR                 37.50      41.56
 25 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR                 38.92      42.40
 26 Farberov, Allen A         11 HS-MR                  38.45      42.41
 27 Maloney, Michael L        11 HS-MR                  40.76      42.47
 28 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT      42.60
 29 Trinidad, Darren          11 OWA-MR                 43.70      43.39
 30 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                41.22      44.24
 31 Coleman, Patrick J        11 HS-MR                  43.92      44.34
 32 Dinkel, Gregory A         11 HS-MR                  41.20      45.47
 33 Weiser, Eric M            12 KRA-MR                 38.50      45.92
 34 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR      43.42      46.15
 35 Brodsky, Max F            11 HS-MR                  53.35      46.63
 36 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR      52.27      46.98
 37 Tayeh, Muhamed M          11 HS-MR                  51.16      47.70
 38 Mateoc, Ted               11 HS-MR                  52.00      49.11
 39 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR    50.00      49.20
 40 Haghighi, Kevin           11 OWA-MR                 43.11      49.73
 41 Visser, Rory M            12 Cond-MR                50.92      51.52
 42 Eckstein, Otto            11 Flying Dolphins-MR   1:10.23      55.91
 43 Mannes, David             12 Flying Dolphins-MR     50.29      58.34
 -- Schmidt, Sam P            12 KRA-MR                 35.60         DQ

Event 61  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zee, Jenelle H            10 SeaDragons-NJ          38.00      39.63   20
  2 Krey, Laura K             10 Badger-MR              40.59      39.91   17
  3 Tremain, Kate             10 Badger-MR              40.51      40.20   16
  4 Doh, Karen D              10 Pace-MR                40.24      40.31   15
  5 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    41.91      40.73   14
  6 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR                 40.70      41.12   13
  7 Hutchinson-Lundy, Alanna   9 SeaDragons-NJ          41.40      41.73   12
  8 Guba, Jackie M            10 GAEL-MR                41.93      41.80   11
  9 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                40.90      41.95    9
 10 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ          41.09      42.93    7
 11 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ          41.53      43.06    6
 12 Nolan, MaryKate           10 HS-MR                  45.08      43.44    5
 13 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                43.36      43.51    4
 14 Li, Gloria Y              10 HS-MR                  44.15      43.77    3
 15 Foo, Francine F           10 HS-MR                  45.27      43.90    2
 16 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR      45.56      44.15    1
 17 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                  45.20      44.32
 18 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR      41.23      44.57
 19 Reyes, Sarah J            10 Badger-MR              45.80      44.85
 20 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR      43.65      44.95
 21 Restle, Hannah            10 SMC-MR                 44.44      45.00
 22 Daly, Bronagh             10 HS-MR                  45.60      45.19
 23 Case, Olivia               9 Agua Swim Team-MR      45.06      45.40
 24 Librett, Krista           10 SMC-MR                    NT      45.41
 25 Schreiner, Casey A        10 SeaDragons-NJ          44.26      45.47
 26 Huerta, Imani             10 VAC-MR                 44.01      45.50
 27 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR              47.00      45.62
 28 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR      44.65      45.95
 29 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR                 46.15      46.41
 30 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    48.00      46.85
 31 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR      48.07      46.92
 32 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR                45.75      47.02
 33 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR      45.52      47.17
 34 Kennedy, Calla             9 NYCC-MR                46.38      47.21
 35 Giacobbe, Katie A          9 SeaDragons-NJ          47.74      47.25
 36 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                48.53      47.39
 37 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                47.86      47.53
 38 Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR      48.46      47.73
 39 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR      47.96      47.78
 40 Marton, Dorothy           10 NYCC-MR                49.88      48.05
 41 Torres, Maria             10 Flying Dolphins-MR        NT      48.56
 42 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                  48.02      48.81
 43 May, Ashley T              9 SeaDragons-NJ          50.86      48.89
 44 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR              48.60      48.90
 45 Daboudet, Oriane           9 NYCC-MR                48.57      49.00
 46 Robbins, Ilana            10 SMC-MR                 50.86      49.14
 47 Norman, Amanda A          10 SeaDragons-NJ          47.24      49.40
 48 Papa, Katie V              9 SeaDragons-NJ          49.81      49.67
 49 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR      49.75      49.93
 50 Montana, Jaclyn A         10 HS-MR                  51.07      49.94
 50 Doherty, Julia G           9 GAEL-MR                48.50      49.94
 52 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              50.00      50.13
 53 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    49.74      50.19
 54 Frawley, Rebecca           9 SMC-MR                 50.19      50.62
 55 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR              56.08      51.16
 56 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR      50.55      51.37
 57 Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR      52.25      51.38
 58 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR     51.27      51.60
 59 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    48.00      52.01
 60 Stricker, Paige E          9 SeaDragons-NJ          52.57      52.39
 61 Gamble, Catherine         10 Flying Dolphins-MR     56.15      52.63
 62 Mack, Rebecca              9 Flying Dolphins-MR        NT      52.78
 63 Diverio, Hayley I         10 SeaDragons-NJ          53.35      53.07
 64 Motulsky, Margo            9 Flying Dolphins-MR        NT      53.08
 65 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR      59.36      53.21
 66 Coutavas, Alexandra       10 Agua Swim Team-MR      53.96      53.42
 67 Lazar, Katja M            10 Flying Dolphins-MR     59.82      54.09
 68 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR                54.53      54.31
 69 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR                58.48      54.53
 70 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR      58.81      54.64
 71 Sisley, Adriana            9 Flying Dolphins-MR     55.76      54.98
 72 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR       NT      55.25
 73 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ        1:00.43      56.23
 74 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR      57.46      56.43
 75 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR      58.48      56.67
 76 Sudol, Katherine C         9 Agua Swim Team-MR    1:01.06      58.19
 77 Schatzberg, Annie M        9 Agua Swim Team-MR         NT      58.43
 78 Zurawin, Olivia            9 SMC-MR                    NT      58.63
 79 Henry, Olivia P            9 OWA-MR                 51.82    1:00.01
 80 Newman, Carly J           10 OWA-MR                 59.38    1:00.19
 81 Tran, Rebecca F           10 HS-MR                  55.00    1:00.29
 82 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR    1:02.07    1:00.49
 83 Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                1:07.56    1:01.60
 84 Ginsbern, Lane             9 SMC-MR                    NT    1:02.69
 85 Marine, Alexandra         10 Flying Dolphins-MR        NT    1:03.56
 86 Beigen, Erika             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.07
 87 Michel, Francesca M       10 Flying Dolphins-MR        NT    1:11.28
 88 Idlidy, Leia               8 Flying Dolphins-MR        NT    1:11.75
 89 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR    1:04.16    1:12.61
 -- Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                42.84         DQ
 -- Lu, Tiffany X             10 HS-MR                  57.11         DQ
 -- Owens, Nataliya            9 Badger-MR                 NT         DQ
 -- Mihalcik, Maggie           9 Agua Swim Team-MR      57.01         DQ
 -- Suarez, Daniela I          8 Agua Swim Team-MR      59.39         DQ
 -- Li, Jessica Y              7 HS-MR                1:15.00         DQ
 -- Salitan, Emily             9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ

Event 62  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y              10 OWA-MR                 35.85      36.24   20
  2 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ          40.63      40.55   17
  3 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR                41.72      41.06   16
  4 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              42.57      43.23   15
  5 Johnson, Grant             8 Badger-MR              43.89      43.63   14
  6 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR                 43.62      43.99   13
  7 WU, Raymond               10 Express Swimming-MR    47.02      44.97   12
  8 Sack, Danny C             10 OWA-MR                 46.15      45.56   11
  9 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR    42.51      45.85    9
 10 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR    48.41      46.06    7
 11 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              49.10      46.18    6
 12 Daly, Gabriel             10 SMC-MR                 47.51      46.35    5
 13 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    48.97      46.53    4
 14 Thermos, Yianni           10 WAC-MR                 44.36      46.54    3
 15 Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR      46.55      46.59    2
 16 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 47.99      47.03    1
 17 McAuley, Adam             10 SMC-MR                 50.31      47.82
 18 Zavos, Leon C             10 HS-MR                  50.79      47.95
 19 Engemann, Karl J          10 Pace-MR                46.45      48.12
 20 Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR      52.67      48.45
 21 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR    50.00      48.88
 22 Hogan, Brett R             9 Badger-MR              48.43      49.19
 23 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 47.43      49.56
 24 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR      48.66      49.57
 25 Ethridge, Chris           10 SMC-MR                 47.78      49.74
 26 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR      57.37      50.33
 27 Tobin, John R              8 Badger-MR              58.24      50.59
 28 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    50.00      50.68
 29 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR      49.09      50.75
 30 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR                53.93      52.49
 31 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    53.74      53.17
 32 Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT      53.95
 33 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR      54.60      54.37
 34 Connor, May               10 Badger-MR              47.00      54.46
 35 Vinh, Aaron                8 SeaDragons-NJ          54.92      55.09
 36 Blackburn, John F          9 Pace-MR                53.34      55.10
 37 Vallar, Jack               9 SMC-MR               1:03.87      56.12
 38 Torres, Santiago           8 Flying Dolphins-MR     59.53      56.27
 39 Holm, Devon C              9 SeaDragons-NJ        1:01.59      56.48
 40 Torres, Juan               8 Flying Dolphins-MR        NT      57.46
 41 Cain, Ethan M              9 Flying Dolphins-MR   1:03.03      58.00
 42 Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR              57.40      58.03
 43 Papp, Mathyas              9 Badger-MR              57.00      59.24
 44 Eckstein, William          8 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.12
 45 Rosen, Oliver              9 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.71
 46 Hogan, Colin J             8 Badger-MR            1:01.96    1:02.13
 47 Papa, Jake H               7 SeaDragons-NJ          59.74    1:02.46
 48 Trinidad, Derick-Louie L   7 OWA-MR                    NT    1:02.51
 49 Carlon, Daniel             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.93
 50 Forrest, Sing Hoi          7 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.39
 51 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR    1:21.83    1:06.14
 52 Vinh, Ryan                 6 SeaDragons-NJ        1:13.81    1:12.07
 53 Adolf, Marcus              7 Agua Swim Team-MR         NT    1:12.43
 54 Yien, Garrett              9 Flying Dolphins-MR        NT    1:18.40
 -- Brunswick, Samuel D        9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Forrest, San Hoi           9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
 -- Mihalcik, Jack             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 63  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR            1:09.87    1:11.42   20
                  34.09     1:11.42 (37.33)
  2 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            1:11.81    1:12.30   17
                  34.45     1:12.30 (37.85)
  3 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:14.60    1:15.09   16
                  35.43     1:15.09 (39.66)
  4 Peng, Belle H             12 OWA-MR               1:17.62    1:17.99   15
                  37.27     1:17.99 (40.72)
  5 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  1:19.14    1:18.60   14
                  37.03     1:18.60 (41.57)
  6 Guba, Ali E               12 GAEL-MR              1:22.48    1:18.94   13
                  37.55     1:18.94 (41.39)
  7 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:20.94    1:20.82   12
                  37.72     1:20.82 (43.10)
  8 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              1:22.38    1:21.24   11
                  37.79     1:21.24 (43.45)
  9 Tobin, Casey              11 Badger-MR            1:23.86    1:23.85    9
                  40.32     1:23.85 (43.53)
 10 Flimlin, Heather E        12 SeaDragons-NJ        1:22.28    1:23.99    7
                  38.87     1:23.99 (45.12)
 11 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR              1:28.58    1:25.44    6
                  39.41     1:25.44 (46.03)
 12 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:32.21    1:25.98    5
                  41.91     1:25.98 (44.07)
 13 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.46    4
                  41.74     1:26.46 (44.72)
 14 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:25.46    1:26.58    3
                  41.89     1:26.58 (44.69)
 15 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:27.43    1:27.22    2
 16 Rouchou, Lauren           12 Badger-MR            1:27.75    1:27.72    1
                  42.38     1:27.72 (45.34)
 17 Yildirim, Nesli           12 Agua Swim Team-MR    1:31.28    1:28.14
                  41.66     1:28.14 (46.48)
 18 Lyons, Caitlin            12 Badger-MR            1:25.00    1:28.44
                  42.92     1:28.44 (45.52)
 19 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR    1:32.90    1:28.47
                  41.31     1:28.47 (47.16)
 20 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                1:25.82    1:28.53
                  42.73     1:28.53 (45.80)
 21 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR    1:29.57    1:29.11
                  41.47     1:29.11 (47.64)
 22 Hahn, Abby                11 NYCC-MR              1:29.39    1:29.32
                  42.05     1:29.32 (47.27)
 23 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR    1:39.44    1:29.47
                  41.05     1:29.47 (48.42)
 24 Macready, Justine T       12 HS-MR                1:29.60    1:30.29
                  43.32     1:30.29 (46.97)
 25 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR    1:28.34    1:30.43
                  43.32     1:30.43 (47.11)
 26 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  1:28.89    1:30.89
                  42.26     1:30.89 (48.63)
 27 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ        1:30.70    1:31.02
                  43.21     1:31.02 (47.81)
 27 Thermos, Christiana       12 WAC-MR               1:28.61    1:31.02
                  43.50     1:31.02 (47.52)
 29 Bilogoubka, Liliya        12 Flying Dolphins-MR   1:31.96    1:31.47
                  43.22     1:31.47 (48.25)
 30 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR    1:29.93    1:31.50
                  44.82     1:31.50 (46.68)
 31 Fufidio, Michelle         12 Badger-MR            1:37.31    1:31.56
                  44.44     1:31.56 (47.12)
 32 Boulbol, Lauren E         11 HS-MR                1:33.00    1:31.64
                  44.30     1:31.64 (47.34)
 33 Lewis, Isobel M           12 Flying Dolphins-MR   1:36.45    1:31.87
                  44.06     1:31.87 (47.81)
 34 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR              1:31.02    1:32.58
                  44.00     1:32.58 (48.58)
 35 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR  1:32.36    1:32.71
                  43.65     1:32.71 (49.06)
 36 Slater, Kailey            11 SMC-MR               1:32.19    1:33.65
                  44.54     1:33.65 (49.11)
 37 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR    1:31.53    1:33.74
                  43.82     1:33.74 (49.92)
 38 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR              1:36.60    1:34.90
                  45.08     1:34.90 (49.82)
 39 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                1:32.83    1:35.03
                  42.96     1:35.03 (52.07)
 40 Hausch, Laura             12 Badger-MR            1:33.34    1:35.24
 41 Lu, Christine Y           11 HS-MR                1:44.90    1:35.30
                  44.82     1:35.30 (50.48)
 42 Engemann, Krista N        12 Pace-MR              1:35.00    1:36.66
                  45.77     1:36.66 (50.89)
 43 Trozzi, Grace             11 Badger-MR            1:38.18    1:36.70
                  45.09     1:36.70 (51.61)
 44 Lipuma-Nishihira, Lily    12 Flying Dolphins-MR   1:43.55    1:36.84
                  47.67     1:36.84 (49.17)
 45 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  1:37.75    1:36.94
                  47.60     1:36.94 (49.34)
 46 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:40.66    1:37.35
                  46.20     1:37.35 (51.15)
 47 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT    1:38.10
                  46.86     1:38.10 (51.24)
 48 Allen, Sarah              11 SMC-MR               1:51.79    1:38.21
                  46.96     1:38.21 (51.25)
 49 Sabatini, Nina B          11 OWA-MR               1:46.10    1:38.30
                  47.03     1:38.30 (51.27)
 50 Yang-DiPietro, Leah       12 Badger-MR            1:39.10    1:39.07
                  47.38     1:39.07 (51.69)
 51 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR   1:43.30    1:40.01
                  47.99     1:40.01 (52.02)
 52 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:42.31    1:40.21
                  47.70     1:40.21 (52.51)
 53 McCauley, Caitlin L       12 HS-MR                1:44.97    1:41.34
                  47.18     1:41.34 (54.16)
 54 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.40
                  48.79     1:41.40 (52.61)
 55 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  1:44.84    1:41.44
                  49.18     1:41.44 (52.26)
 56 Walker, Erica             11 SMC-MR               1:38.14    1:41.53
                  47.94     1:41.53 (53.59)
 57 Holm, Becca L             12 SeaDragons-NJ        1:45.89    1:41.69
                  48.22     1:41.69 (53.47)
 58 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR       NT    1:41.71
                  47.79     1:41.71 (53.92)
 59 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR               1:44.37    1:41.83
                  49.25     1:41.83 (52.58)
 60 Morrissey, Alexa D        11 HS-MR                1:35.00    1:41.94
                  46.67     1:41.94 (55.27)
 61 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR    1:43.68    1:42.57
                  49.52     1:42.57 (53.05)
 62 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:47.16    1:42.87
                  47.66     1:42.87 (55.21)
 63 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR    1:44.23    1:42.90
                  49.90     1:42.90 (53.00)
 64 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR    1:48.30    1:44.46
                  48.12     1:44.46 (56.34)
 65 LaGuerre, Gabrielle       11 NYCC-MR              1:55.00    1:45.87
                  47.17     1:45.87 (58.70)
 66 Song, Crysta              11 WAC-MR               1:47.78    1:46.71
                  50.84     1:46.71 (55.87)
 67 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:46.46    1:47.89
                  50.12     1:47.89 (57.77)
 68 Henry, Elizabeth M        11 OWA-MR               1:55.02    1:48.15
                  53.63     1:48.15 (54.52)
 69 Surilas, Maria            12 NYCC-MR              1:43.33    1:48.79
                  50.52     1:48.79 (58.27)
 70 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT    1:53.37
                  52.47   1:53.37 (1:00.90)
 71 Willis, Emily E           11 HS-MR                1:45.00    1:53.77
                  53.94     1:53.77 (59.83)
 72 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR              2:03.00    1:55.70
                  52.65   1:55.70 (1:03.05)
 73 Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.60
                  57.47   1:58.60 (1:01.13)
 74 Sauer, April              11 Agua Swim Team-MR    2:07.44    1:59.24
                  53.82   1:59.24 (1:05.42)
 75 DeLorenzo, Christiana L   11 HS-MR                2:10.55    2:03.15
                1:00.39   2:03.15 (1:02.76)
 76 DiBenedetto, Megan M      11 HS-MR                2:35.99    2:04.47
                  59.95   2:04.47 (1:04.52)
 77 Funaro, Mary K            11 HS-MR                1:59.00    2:11.45
                1:03.36   2:11.45 (1:08.09)
 -- Mack, Seshat M            11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                1:06.18        DQ (1:16.36)

Event 64  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               1:08.91    1:08.80   20
                  32.78     1:08.80 (36.02)
  2 Doh, Christopher J        12 Pace-MR              1:27.46    1:22.78   17
                  40.08     1:22.78 (42.70)
  3 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               1:24.50    1:23.48   16
                  38.35     1:23.48 (45.13)
  4 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:27.02    1:25.93   15
                  39.55     1:25.93 (46.38)
  5 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:31.29    1:26.61   14
                  41.24     1:26.61 (45.37)
  6 Giovine, Christopher F    12 SeaDragons-NJ        1:25.36    1:28.98   13
                  41.42     1:28.98 (47.56)
  7 Smith, Tavy O             11 Pace-MR              1:30.28    1:29.97   12
                  42.11     1:29.97 (47.86)
  8 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:31.39    1:30.29   11
                  12.06   1:30.29 (1:18.23)
  9 Foo, James F              12 HS-MR                1:35.00    1:30.72    9
                  43.55     1:30.72 (47.17)
 10 Flynn, Thomas J           11 Agua Swim Team-MR    1:31.64    1:32.78    7
                  43.54     1:32.78 (49.24)
 11 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  1:33.54    1:33.26    6
                  45.24     1:33.26 (48.02)
 12 Schnog, Sam H             12 Pace-MR              1:39.66    1:35.30    5
                  45.40     1:35.30 (49.90)
 13 Strassberg, Gary R        11 Badger-MR            1:34.55    1:35.67    4
                  45.82     1:35.67 (49.85)
 14 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR   1:43.55    1:35.83    3
                  45.37     1:35.83 (50.46)
 15 Staropoli, JP P           12 Pace-MR              1:35.21    1:36.95    2
                  45.03     1:36.95 (51.92)
 16 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT    1:37.66    1
                  46.03     1:37.66 (51.63)
 17 Weiser, Eric M            12 KRA-MR               1:43.00    1:42.26
                  48.99     1:42.26 (53.27)
 18 Powers-young, Sean        11 Badger-MR            1:40.54    1:42.52
                  49.63     1:42.52 (52.89)
 19 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                1:45.59    1:43.06
                  11.37   1:43.06 (1:31.69)
 20 Brodsky, Max F            11 HS-MR                2:08.32    1:43.38
                  49.23     1:43.38 (54.15)
 21 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR               1:44.98    1:43.41
                  49.40     1:43.41 (54.01)
 22 Boo, Joseph D             11 HS-MR                1:35.00    1:44.16
                  49.53     1:44.16 (54.63)
 23 Srdanovic, Ivan           12 KRA-MR               1:38.00    1:44.40
                  48.18     1:44.40 (56.22)
 24 Dinkel, Gregory A         11 HS-MR                1:54.87    1:48.24
                  13.78   1:48.24 (1:34.46)
 25 Farberov, Allen A         11 HS-MR                1:58.01    1:50.67
                  49.96   1:50.67 (1:00.71)
 26 Mateoc, Ted               11 HS-MR                1:59.00    1:51.01
                  53.69     1:51.01 (57.32)
 27 Coleman, Patrick J        11 HS-MR                2:07.85    1:51.41
                  52.36     1:51.41 (59.05)
 28 Hecht, Lee                11 SMC-MR               1:56.23    1:52.86
                  54.35     1:52.86 (58.51)
 29 Maloney, Michael L        11 HS-MR                2:16.98    1:57.00
                  55.64   1:57.00 (1:01.36)
 30 Tayeh, Muhamed M          11 HS-MR                1:58.00    1:57.59
                  54.62   1:57.59 (1:02.97)
 31 Haghighi, Kevin           11 OWA-MR               1:25.28    1:58.59
 32 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR    1:57.21    1:59.28
                  54.83   1:59.28 (1:04.45)
 33 Mannes, David             12 Flying Dolphins-MR        NT    2:07.24
                1:00.46   2:07.24 (1:06.78)
 -- Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:57.50         DQ
                  51.01          DQ (52.49)

Event 65  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Krey, Laura K             10 Badger-MR            1:06.78    1:05.08   20
                  31.07     1:05.08 (34.01)
  2 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:06.79    1:07.36   17
                  32.13     1:07.36 (35.23)
  3 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:06.06    1:09.17   16
                  33.03     1:09.17 (36.14)
  4 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR               1:10.08    1:09.54   15
                  33.81     1:09.54 (35.73)
  5 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:11.65    1:09.88   14
                  34.00     1:09.88 (35.88)
  6 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR    1:14.41    1:10.49   13
                  33.73     1:10.49 (36.76)
  7 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:10.00    1:10.56   12
                  34.54     1:10.56 (36.02)
  8 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    1:09.84    1:11.48   11
                  33.66     1:11.48 (37.82)
  9 Tremain, Kate             10 Badger-MR            1:09.48    1:12.40    9
                  34.08     1:12.40 (38.32)
 10 Randazzo, Khristiana      10 GAEL-MR              1:12.77    1:12.43    7
                  34.22     1:12.43 (38.21)
 11 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    1:17.72    1:13.54    6
                  35.04     1:13.54 (38.50)
 12 Daly, Bronagh             10 HS-MR                1:13.41    1:13.93    5
                  35.78     1:13.93 (38.15)
 13 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            1:16.88    1:14.75    4
                  35.27     1:14.75 (39.48)
 14 Guba, Jackie M            10 GAEL-MR              1:16.78    1:14.85    3
                  35.36     1:14.85 (39.49)
 15 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR    1:13.02    1:15.26    2
                  35.44     1:15.26 (39.82)
 16 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR              1:10.66    1:15.78    1
                  35.46     1:15.78 (40.32)
 17 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR               1:18.73    1:16.09
                  35.80     1:16.09 (40.29)
 18 Mannix, Christine M        9 GAEL-MR              1:13.03    1:16.10
                  35.67     1:16.10 (40.43)
 19 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:14.72    1:16.56
                  36.69     1:16.56 (39.87)
 20 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.65
                  37.60     1:16.65 (39.05)
 21 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR            1:16.12    1:17.01
                  36.21     1:17.01 (40.80)
 21 Braca, Tori K             10 Pace-MR              1:33.58    1:17.01
                  35.49     1:17.01 (41.52)
 23 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.25
                  13.23   1:17.25 (1:04.02)
 24 Nolan, MaryKate           10 HS-MR                1:19.52    1:17.65
                  36.82     1:17.65 (40.83)
 25 Restle, Hannah            10 SMC-MR               1:20.83    1:17.93
                  36.84     1:17.93 (41.09)
 26 Doh, Karen D              10 Pace-MR              1:19.00    1:18.00
                  36.56     1:18.00 (41.44)
 27 Hogan, Paige E             9 Pace-MR              1:19.55    1:18.38
                  36.59     1:18.38 (41.79)
 28 Doherty, Julia G           9 GAEL-MR              1:21.16    1:18.44
                  37.89     1:18.44 (40.55)
 29 Sinkevich, Yana I          9 HS-MR                1:33.89    1:18.90
                  37.05     1:18.90 (41.85)
 30 Schauer, Elisabeth M       9 GAEL-MR              1:19.24    1:19.45
                  37.49     1:19.45 (41.96)
 31 Oliver, Anne A             8 Flying Dolphins-MR        NT    1:19.48
                  11.31   1:19.48 (1:08.17)
 32 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR    1:20.31    1:19.55
                  38.23     1:19.55 (41.32)
 33 Pear, Alex A              10 Badger-MR            1:14.99    1:19.80
                  38.03     1:19.80 (41.77)
 34 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR    1:18.78    1:19.83
                  38.67     1:19.83 (41.16)
 35 Zee, Jenelle H            10 SeaDragons-NJ        1:17.88    1:20.44
                  36.58     1:20.44 (43.86)
 36 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR    1:19.96    1:20.60
 37 Huerta, Imani             10 VAC-MR               1:18.47    1:20.93
                  37.72     1:20.93 (43.21)
 38 Foo, Francine F           10 HS-MR                1:22.00    1:20.94
                  38.11     1:20.94 (42.83)
 39 Kennedy, Calla             9 NYCC-MR              1:20.23    1:21.40
                  40.40     1:21.40 (41.00)
 39 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR    1:20.10    1:21.40
                  38.53     1:21.40 (42.87)
 41 Tierney, Emily T           9 OWA-MR               1:25.64    1:21.89
                  39.12     1:21.89 (42.77)
 42 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR   1:20.14    1:22.29
                  38.45     1:22.29 (43.84)
 43 McNulty, Kendra L          9 GAEL-MR              1:19.87    1:22.43
                  37.64     1:22.43 (44.79)
 43 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR            1:21.81    1:22.43
                  38.96     1:22.43 (43.47)
 45 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR    1:25.38    1:22.69
                  40.06     1:22.69 (42.63)
 46 Hutchinson-Lundy, Alanna   9 SeaDragons-NJ        1:23.82    1:22.96
                  39.18     1:22.96 (43.78)
 47 Henry, Olivia P            9 OWA-MR               1:26.44    1:23.00
                  39.34     1:23.00 (43.66)
 48 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR            1:30.44    1:23.07
                  14.14   1:23.07 (1:08.93)
 49 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:23.13
                  38.95     1:23.13 (44.18)
 50 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:24.62    1:23.19
                  40.26     1:23.19 (42.93)
 51 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                1:26.45    1:23.30
                  39.54     1:23.30 (43.76)
 52 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:25.94    1:23.83
                  40.20     1:23.83 (43.63)
 53 Librett, Krista           10 SMC-MR                    NT    1:24.17
                  39.78     1:24.17 (44.39)
 54 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR    1:20.66    1:24.28
                  39.69     1:24.28 (44.59)
 55 Case, Olivia               9 Agua Swim Team-MR    1:23.36    1:24.30
                  38.50     1:24.30 (45.80)
 56 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR              1:21.60    1:24.44
                  39.47     1:24.44 (44.97)
 57 Daboudet, Oriane           9 NYCC-MR              1:23.56    1:24.45
                  40.70     1:24.45 (43.75)
 58 Montana, Jaclyn A         10 HS-MR                1:19.04    1:24.55
                  39.54     1:24.55 (45.01)
 59 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR    1:22.66    1:24.70
                  40.57     1:24.70 (44.13)
 60 Reyes, Sarah J            10 Badger-MR            1:23.23    1:24.80
                  39.18     1:24.80 (45.62)
 61 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR              1:22.83    1:25.24
                  40.87     1:25.24 (44.37)
 62 Fathelbab, Diana A        10 HS-MR                1:20.31    1:25.52
                  40.10     1:25.52 (45.42)
 63 Smith, Mollie M            9 Pace-MR              1:25.16    1:25.59
                  40.54     1:25.59 (45.05)
 64 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.69
                  11.31   1:25.69 (1:14.38)
 65 Motulsky, Margo            9 Flying Dolphins-MR   1:24.50    1:26.27
                  38.69     1:26.27 (47.58)
 66 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR    1:25.29    1:26.30
                  41.71     1:26.30 (44.59)
 67 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ        1:24.51    1:27.25
                  41.12     1:27.25 (46.13)
 68 Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR    1:27.38    1:27.79
                  11.06   1:27.79 (1:16.73)
 69 Fenn, Kerry                9 Badger-MR            1:25.10    1:28.69
                  41.61     1:28.69 (47.08)
 70 Papa, Katie V              9 SeaDragons-NJ        1:32.98    1:29.07
                  41.14     1:29.07 (47.93)
 71 Marton, Dorothy           10 NYCC-MR              1:30.70    1:29.46
                  40.83     1:29.46 (48.63)
 72 Frawley, Rebecca           9 SMC-MR               1:30.53    1:30.02
                  42.81     1:30.02 (47.21)
 73 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR    1:25.72    1:30.56
                  42.09     1:30.56 (48.47)
 74 Newman, Carly J           10 OWA-MR               1:31.83    1:30.63
                  44.52     1:30.63 (46.11)
 75 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR              1:29.99    1:31.05
                  14.75   1:31.05 (1:16.30)
 76 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ        1:32.38    1:31.22
 77 Lu, Tiffany X             10 HS-MR                1:35.00    1:31.28
                  43.30     1:31.28 (47.98)
 78 Li, Gloria Y              10 HS-MR                1:19.97    1:31.37
                  42.93     1:31.37 (48.44)
 79 Schreiner, Casey A        10 SeaDragons-NJ        1:33.48    1:31.47
                  42.89     1:31.47 (48.58)
 80 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.91
                  43.88     1:31.91 (48.03)
 81 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR    1:31.26    1:32.40
                  44.51     1:32.40 (47.89)
 82 Tran, Rebecca F           10 HS-MR                1:35.00    1:33.04
                  42.90     1:33.04 (50.14)
 83 Zurawin, Olivia            9 SMC-MR               1:30.77    1:33.40
                  42.67     1:33.40 (50.73)
 84 Norman, Amanda A          10 SeaDragons-NJ        1:27.16    1:33.44
                  43.65     1:33.44 (49.79)
 85 Giacobbe, Katie A          9 SeaDragons-NJ        1:32.65    1:34.21
                  44.03     1:34.21 (50.18)
 86 Diverio, Hayley I         10 SeaDragons-NJ        1:28.27    1:34.59
                  43.12     1:34.59 (51.47)
 87 Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:35.11
                  43.79     1:35.11 (51.32)
 88 Coutavas, Alexandra       10 Agua Swim Team-MR    1:32.34    1:35.90
                  43.50     1:35.90 (52.40)
 89 Ginsbern, Lane             9 SMC-MR               1:31.53    1:36.09
                  43.82     1:36.09 (52.27)
 90 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.24
                  44.17     1:37.24 (53.07)
 91 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR            1:28.66    1:37.94
                  11.60   1:37.94 (1:26.34)
 92 Mack, Rebecca              9 Flying Dolphins-MR   1:57.36    1:39.64
                  44.62     1:39.64 (55.02)
 93 Kuzniewski, Kayla J        9 Express Swimming-MR       NT    1:39.86
                  47.22     1:39.86 (52.64)
 94 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.04
                  47.81     1:41.04 (53.23)
 95 Schatzberg, Annie M        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.65
                  45.86     1:41.65 (55.79)
 96 Robbins, Ilana            10 SMC-MR               1:46.59    1:41.69
                  46.98     1:41.69 (54.71)
 97 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR    1:50.82    1:42.52
                  47.35     1:42.52 (55.17)
 98 Dans, Miesha K            10 OWA-MR               1:24.89    1:44.68
                  46.91     1:44.68 (57.77)
 99 Salitan, Emily             9 Flying Dolphins-MR        NT    1:45.20
                  47.32     1:45.20 (57.88)
100 Ogisu, Emily               8 Agua Swim Team-MR         NT    1:46.52
                  48.96     1:46.52 (57.56)
101 May, Ashley T              9 SeaDragons-NJ        1:39.26    1:47.39
                  51.11     1:47.39 (56.28)
102 Suarez, Daniela I          8 Agua Swim Team-MR         NT    1:47.85
                  47.62   1:47.85 (1:00.23)
103 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              1:36.00    1:49.60
                  46.86   1:49.60 (1:02.74)
104 Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.68
                  51.73     1:49.68 (57.95)
105 Li, Jessica Y              7 HS-MR                1:45.00    1:49.88
                  51.28     1:49.88 (58.60)
106 Greenbaum, Daniella        9 Flying Dolphins-MR        NT    1:50.48
                  48.71   1:50.48 (1:01.77)
107 Henry, Sarah A             7 OWA-MR                    NT    1:50.69
                  46.72   1:50.69 (1:03.97)
108 Lyons, Kelly               9 Badger-MR                 NT    1:52.05
                  48.82   1:52.05 (1:03.23)
109 Stricker, Paige E          9 SeaDragons-NJ        1:45.42    1:53.48
                  52.03   1:53.48 (1:01.45)
110 Michel, Francesca M       10 Flying Dolphins-MR        NT    1:54.70
                  53.95   1:54.70 (1:00.75)
111 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR         NT    1:55.13
                  51.36   1:55.13 (1:03.77)
112 Mihalcik, Maggie           9 Agua Swim Team-MR    2:00.64    1:55.19
113 Owens, Nataliya            9 Badger-MR                 NT    1:55.40
                  53.34   1:55.40 (1:02.06)
114 Beigen, Erika             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:57.68
                  16.76   1:57.68 (1:40.92)
115 Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                1:59.00    1:59.03
                  56.54   1:59.03 (1:02.49)
116 Sudol, Katherine C         9 Agua Swim Team-MR         NT    2:00.75
                  51.54   2:00.75 (1:09.21)
117 Idlidy, Leia               8 Flying Dolphins-MR        NT    2:25.49
                1:10.63   2:25.49 (1:14.86)
 -- Baker, Lauren A            9 GAEL-MR              1:16.42         DQ
                  36.46          DQ (39.98)

Event 66  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:03.61    1:03.80   20
                  31.15     1:03.80 (32.65)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:04.58    1:04.49   16.5
                  31.43     1:04.49 (33.06)
  2 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:04.43    1:04.49   16.5
                  31.59     1:04.49 (32.90)
  4 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               1:05.75    1:05.15   15
                  31.80     1:05.15 (33.35)
  5 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:04.00    1:05.39   14
                  16.80     1:05.39 (48.59)
  6 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:05.35    1:05.59   13
                  31.99     1:05.59 (33.60)
  7 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:07.02    1:05.60   12
                  31.68     1:05.60 (33.92)
  8 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:07.22    1:08.13   11
                  32.99     1:08.13 (35.14)
  9 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR               1:08.68    1:12.29    9
                  33.63     1:12.29 (38.66)
 10 Sack, Danny C             10 OWA-MR               1:15.38    1:14.10    7
                  35.95     1:14.10 (38.15)
 11 Johnson, Grant             8 Badger-MR            1:13.83    1:14.56    6
                  35.76     1:14.56 (38.80)
 12 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:11.09    1:15.31    5
                  35.63     1:15.31 (39.68)
 13 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR    1:15.78    1:15.89    4
                  35.76     1:15.89 (40.13)
 14 Eid, Alex                  9 Badger-MR            1:18.29    1:15.93    3
                  35.26     1:15.93 (40.67)
 15 Tobin, John R              8 Badger-MR            1:20.32    1:16.03    2
                  35.91     1:16.03 (40.12)
 16 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR               1:15.39    1:16.36    1
                  36.67     1:16.36 (39.69)
 17 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ        1:15.94    1:17.98
                  37.27     1:17.98 (40.71)
 18 Thermos, Yianni           10 WAC-MR               1:16.55    1:18.18
                  38.06     1:18.18 (40.12)
 19 Engemann, Karl J          10 Pace-MR              1:17.00    1:20.10
                  36.59     1:20.10 (43.51)
 20 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR  1:15.60    1:20.48
                  38.07     1:20.48 (42.41)
 21 Hogan, Brett R             9 Badger-MR            1:20.33    1:20.60
                  37.27     1:20.60 (43.33)
 22 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR              1:23.36    1:21.99
                  38.67     1:21.99 (43.32)
 23 Ethridge, Chris           10 SMC-MR               1:23.78    1:22.48
                  36.42     1:22.48 (46.06)
 24 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR    1:31.30    1:22.59
                  40.24     1:22.59 (42.35)
 25 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR            1:15.96    1:22.75
                  38.11     1:22.75 (44.64)
 26 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:30.65    1:23.31
                  40.51     1:23.31 (42.80)
 27 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:21.61    1:23.52
                  39.31     1:23.52 (44.21)
 28 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:27.21    1:23.60
                  37.80     1:23.60 (45.80)
 29 Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR    1:24.38    1:23.94
                  40.04     1:23.94 (43.90)
 30 Riotta, Chris C           10 UNAT-MR              1:24.03    1:24.14
                  39.88     1:24.14 (44.26)
 31 Zavos, Leon C             10 HS-MR                1:26.22    1:24.47
                  39.29     1:24.47 (45.18)
 32 Vallar, Jack               9 SMC-MR               1:24.76    1:24.94
                  41.34     1:24.94 (43.60)
 33 Blackburn, John F          9 Pace-MR              1:33.00    1:24.97
                  40.31     1:24.97 (44.66)
 34 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:20.35    1:25.02
                  39.72     1:25.02 (45.30)
 35 McAuley, Adam             10 SMC-MR               1:20.33    1:25.49
                  39.01     1:25.49 (46.48)
 36 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR  1:25.91    1:26.18
                  41.27     1:26.18 (44.91)
 37 Connor, May               10 Badger-MR            1:25.00    1:27.10
                  41.01     1:27.10 (46.09)
 38 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:26.97    1:28.85
 39 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR            1:25.90    1:31.09
                  42.55     1:31.09 (48.54)
 40 Carlon, Daniel             9 Agua Swim Team-MR    1:43.43    1:31.34
                  39.81     1:31.34 (51.53)
 41 Ferro, Michael R           8 HS-MR                1:30.00    1:31.56
                  41.45     1:31.56 (50.11)
 42 Daly, Gabriel             10 SMC-MR               1:30.94    1:32.60
                  42.29     1:32.60 (50.31)
 43 WU, Raymond               10 Express Swimming-MR  1:34.84    1:33.40
                  40.76     1:33.40 (52.64)
 44 Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.55
                  43.31     1:34.55 (51.24)
 45 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR    1:35.61    1:34.70
                  43.45     1:34.70 (51.25)
 46 Holm, Devon C              9 SeaDragons-NJ        1:37.89    1:36.51
                  45.52     1:36.51 (50.99)
 47 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR    1:46.11    1:36.69
                  43.94     1:36.69 (52.75)
 48 Reich, Joseph S            9 Agua Swim Team-MR    1:38.31    1:37.41
                  44.97     1:37.41 (52.44)
 49 Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.51
                  43.28     1:37.51 (54.23)
 50 Vinh, Aaron                8 SeaDragons-NJ        1:39.18    1:37.57
                  46.36     1:37.57 (51.21)
 51 Hogan, Colin J             8 Badger-MR                 NT    1:37.65
                  46.95     1:37.65 (50.70)
 52 Fierro Joyce, Billy        9 Badger-MR                 NT    1:40.48
                  45.78     1:40.48 (54.70)
 53 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.62
                  45.27     1:40.62 (55.35)
 54 Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR    1:46.38    1:42.83
                  46.04     1:42.83 (56.79)
 55 Papa, Jake H               7 SeaDragons-NJ             NT    1:44.54
                  46.68     1:44.54 (57.86)
 56 Zitelny, Edan              8 OWA-MR               1:47.32    1:45.22
                  47.40     1:45.22 (57.82)
 57 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    1:49.14
                  52.79     1:49.14 (56.35)
 58 Sweet, Raymond J           9 SeaDragons-NJ        1:46.93    1:54.65
                  54.47   1:54.65 (1:00.18)
 59 Trinidad, Derick-Louie L   7 OWA-MR               1:51.33    1:55.63
                  52.16   1:55.63 (1:03.47)
 60 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT    1:57.55
                  53.50   1:57.55 (1:04.05)
 61 Adolf, Marcus              7 Agua Swim Team-MR         NT    2:07.36
                  58.28   2:07.36 (1:09.08)
 62 Solinas, Marc F           10 OWA-MR                    NT    2:15.60
                1:02.65   2:15.60 (1:12.95)
 63 Mihalcik, Jack             9 Agua Swim Team-MR    2:21.91    2:31.36
                1:06.22   2:31.36 (1:25.14)

Event 67  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           12 Badger-MR              56.83      57.07   20
                  27.42       57.07 (29.65)
  2 Shiota, Lili M            12 Agua Swim Team-MR      56.50      57.23   17
                  27.59       57.23 (29.64)
  3 Fenn, Meaghan             12 Badger-MR              57.84      57.41   16
                  27.70       57.41 (29.71)
  4 Guba, Ali E               12 GAEL-MR                58.30      58.41   15
                  28.43       58.41 (29.98)
  5 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR              58.53      58.54   14
                  28.50       58.54 (30.04)
  6 Evans, Laura A            12 Badger-MR              58.18      58.65   13
                  28.41       58.65 (30.24)
  7 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                58.13      59.04   12
                  28.46       59.04 (30.58)
  8 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               1:00.53      59.69   11
                  16.10       59.69 (43.59)
  9 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            1:00.81    1:00.43    9
                  29.49     1:00.43 (30.94)
 10 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR                59.79    1:01.09    7
                  29.15     1:01.09 (31.94)
 11 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  1:00.65    1:01.18    6
                  29.63     1:01.18 (31.55)
 12 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:06.47    1:01.46    5
                  29.68     1:01.46 (31.78)
 13 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    1:03.96    1:02.19    4
                  30.37     1:02.19 (31.82)
 14 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:01.38    1:02.20    3
                  29.56     1:02.20 (32.64)
 15 Dang, Thu                 12 WAC-MR               1:00.10    1:02.21    2
                  29.88     1:02.21 (32.33)
 16 Mannix, Gina A            12 GAEL-MR              1:03.98    1:02.61    1
                  30.10     1:02.61 (32.51)
 17 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR    1:03.80    1:03.28
                  30.69     1:03.28 (32.59)
 18 Tobin, Casey              11 Badger-MR            1:03.18    1:03.65
                  15.42     1:03.65 (48.23)
 19 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.03
                  30.82     1:04.03 (33.21)
 20 O'Halloran, Coray L       12 Badger-MR            1:02.09    1:04.16
                  30.83     1:04.16 (33.33)
 21 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                1:03.02    1:04.76
                  30.90     1:04.76 (33.86)
 22 Peng, Belle H             12 OWA-MR               1:05.41    1:05.32
                  31.91     1:05.32 (33.41)
 23 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            1:04.21    1:05.35
                  31.21     1:05.35 (34.14)
 24 Jones, Shannon E          11 Badger-MR            1:04.97    1:06.09
                  32.56     1:06.09 (33.53)
 25 Fletcher, Diana C         12 Pace-MR              1:06.35    1:06.11
                  31.15     1:06.11 (34.96)
 26 Thermos, Christiana       12 WAC-MR               1:07.88    1:06.26
                  32.43     1:06.26 (33.83)
 27 Lyons, Caitlin            12 Badger-MR            1:02.00    1:06.42
                  17.21     1:06.42 (49.21)
 28 Owens, Amanda             11 Badger-MR            1:05.81    1:06.52
                  32.73     1:06.52 (33.79)
 29 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:06.96    1:06.61
                  32.23     1:06.61 (34.38)
 30 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  1:06.69    1:06.92
                  32.53     1:06.92 (34.39)
 31 Rookwood, Shakiraye       11 HS-MR                1:10.43    1:07.41
                  32.20     1:07.41 (35.21)
 32 Lazare, Libby             11 Badger-MR            1:06.00    1:07.42
                  32.86     1:07.42 (34.56)
 33 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR              1:07.18    1:07.44
                  31.86     1:07.44 (35.58)
 34 Sepe, Lauren K            11 GAEL-MR              1:08.56    1:07.85
                  32.13     1:07.85 (35.72)
 35 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.36    1:07.98
                  32.15     1:07.98 (35.83)
 36 Salese, Elizabeth A       11 Badger-MR            1:07.38    1:08.37
                  33.10     1:08.37 (35.27)
 37 Herald, Eve               12 Badger-MR            1:10.29    1:08.45
                  32.81     1:08.45 (35.64)
 38 Hall, Samantha G          12 Agua Swim Team-MR    1:07.46    1:08.96
                  16.25     1:08.96 (52.71)
 39 Henry, Elizabeth M        11 OWA-MR               1:10.98    1:09.18
                  34.07     1:09.18 (35.11)
 40 Hausch, Laura             12 Badger-MR            1:05.99    1:09.27
                  32.82     1:09.27 (36.45)
 41 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              1:11.03    1:09.79
                  32.98     1:09.79 (36.81)
 42 Freeman, Nicole Z         11 GAEL-MR              1:10.74    1:10.12
                  33.83     1:10.12 (36.29)
 43 Fufidio, Michelle         12 Badger-MR            1:13.51    1:10.57
                  34.06     1:10.57 (36.51)
 44 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:10.58    1:11.23
                  34.66     1:11.23 (36.57)
 45 Allen, Sarah              11 SMC-MR               1:11.30    1:11.88
                  34.65     1:11.88 (37.23)
 46 Alameda, Maria L          12 HS-MR                1:13.06    1:11.92
                  17.30     1:11.92 (54.62)
 47 Rouchou, Lauren           12 Badger-MR            1:10.57    1:12.02
                  35.15     1:12.02 (36.87)
 48 Flower, Lauren E          11 Pace-MR              1:10.02    1:12.04
                  33.70     1:12.04 (38.34)
 49 Hahn, Abby                11 NYCC-MR              1:14.34    1:12.18
                  34.92     1:12.18 (37.26)
 50 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:12.29
                  33.39     1:12.29 (38.90)
 51 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              1:10.82    1:12.32
                  34.30     1:12.32 (38.02)
 52 Macready, Justine T       12 HS-MR                1:18.03    1:12.47
                  33.86     1:12.47 (38.61)
 53 Engemann, Krista N        12 Pace-MR              1:10.66    1:13.16
                  34.70     1:13.16 (38.46)
 54 Lu, Christine Y           11 HS-MR                1:19.23    1:13.33
                  35.06     1:13.33 (38.27)
 55 Lewis, Isobel M           12 Flying Dolphins-MR   1:12.75    1:13.34
                  36.88     1:13.34 (36.46)
 56 Flimlin, Heather E        12 SeaDragons-NJ        1:09.37    1:13.90
                  33.93     1:13.90 (39.97)
 57 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR               1:11.51    1:14.44
                  35.68     1:14.44 (38.76)
 58 Boulbol, Lauren E         11 HS-MR                1:17.00    1:14.64
                  35.08     1:14.64 (39.56)
 59 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:14.98
                  36.73     1:14.98 (38.25)
 60 Sabatini, Nina B          11 OWA-MR               1:12.61    1:15.11
                  35.52     1:15.11 (39.59)
 61 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR    1:16.63    1:15.25
                  36.52     1:15.25 (38.73)
 62 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:14.61    1:15.31
                  17.80     1:15.31 (57.51)
 63 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  1:14.91    1:15.35
                  37.02     1:15.35 (38.33)
 64 Patafio, Giovanna J       11 Badger-MR            1:13.75    1:15.38
                  35.58     1:15.38 (39.80)
 65 Trozzi, Grace             11 Badger-MR            1:12.33    1:15.51
                  36.11     1:15.51 (39.40)
 66 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR    1:13.23    1:16.65
                  36.24     1:16.65 (40.41)
 67 Yildirim, Nesli           12 Agua Swim Team-MR    1:23.52    1:17.29
                  37.23     1:17.29 (40.06)
 68 Madalena, Kathryn M       11 Express Swimming-MR  1:16.49    1:17.63
                  36.97     1:17.63 (40.66)
 69 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:17.19    1:17.68
                  37.16     1:17.68 (40.52)
 70 Lipuma-Nishihira, Lily    12 Flying Dolphins-MR   1:22.72    1:17.79
                  37.31     1:17.79 (40.48)
 71 Cooke, Alexandra          11 Badger-MR            1:11.52    1:17.81
                  35.32     1:17.81 (42.49)
 72 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR    1:24.88    1:18.14
                  36.81     1:18.14 (41.33)
 73 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR    1:21.30    1:18.33
                  36.92     1:18.33 (41.41)
 74 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR    1:15.04    1:18.50
                  38.58     1:18.50 (39.92)
 75 Vetere, Joanna B          12 Express Swimming-MR  1:14.62    1:19.62
 76 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR       NT    1:19.80
                  36.96     1:19.80 (42.84)
 77 Surilas, Maria            12 NYCC-MR              1:22.52    1:20.00
                  38.06     1:20.00 (41.94)
 78 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ        1:23.09    1:20.12
 79 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR              1:27.71    1:20.16
                  37.21     1:20.16 (42.95)
 80 McCauley, Caitlin L       12 HS-MR                1:21.12    1:20.57
                  36.75     1:20.57 (43.82)
 81 Callahan, Erin D          11 Pace-MR              1:19.88    1:20.74
                  37.70     1:20.74 (43.04)
 82 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR    1:23.88    1:20.83
                  38.52     1:20.83 (42.31)
 83 Yang-DiPietro, Leah       12 Badger-MR            1:18.79    1:21.06
                  37.93     1:21.06 (43.13)
 84 Bilogoubka, Liliya        12 Flying Dolphins-MR   1:20.81    1:21.36
                  38.69     1:21.36 (42.67)
 85 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR    1:23.09    1:21.53
                  38.48     1:21.53 (43.05)
 86 Morrissey, Alexa D        11 HS-MR                1:15.00    1:21.58
                  39.10     1:21.58 (42.48)
 87 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                1:16.74    1:22.13
                  37.00     1:22.13 (45.13)
 88 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:21.14    1:22.32
                  38.72     1:22.32 (43.60)
 89 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT    1:22.39
                  37.92     1:22.39 (44.47)
 90 Arrunategui, Marie-Camil  11 Agua Swim Team-MR    1:18.29    1:23.05
                  39.41     1:23.05 (43.64)
 91 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR   1:21.41    1:23.14
                  40.34     1:23.14 (42.80)
 92 Holm, Becca L             12 SeaDragons-NJ        1:18.49    1:24.22
                  39.67     1:24.22 (44.55)
 93 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:25.12
                  39.07     1:25.12 (46.05)
 94 Slater, Kailey            11 SMC-MR               1:25.29    1:27.07
                  38.90     1:27.07 (48.17)
 95 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:28.51    1:27.58
                  41.89     1:27.58 (45.69)
 96 DiBenedetto, Megan M      11 HS-MR                1:24.00    1:27.94
                  40.27     1:27.94 (47.67)
 97 Song, Crysta              11 WAC-MR               1:28.83    1:28.67
                  42.92     1:28.67 (45.75)
 98 Walker, Erica             11 SMC-MR               1:29.65    1:29.10
                  17.44   1:29.10 (1:11.66)
 99 Willis, Emily E           11 HS-MR                1:28.00    1:31.57
                  43.90     1:31.57 (47.67)
100 Mack, Seshat M            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.62
                  39.93     1:31.62 (51.69)
101 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT    1:33.75
                  42.65     1:33.75 (51.10)
102 Funaro, Mary K            11 HS-MR                1:28.00    1:34.13
                  44.20     1:34.13 (49.93)
103 DeLorenzo, Christiana L   11 HS-MR                1:45.00    1:35.74
                  45.47     1:35.74 (50.27)
104 Sauer, April              11 Agua Swim Team-MR    1:46.10    1:38.01
                  18.71   1:38.01 (1:19.30)
105 Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.13
106 LaGuerre, Gabrielle       11 NYCC-MR              1:46.53    1:52.43
                  48.99   1:52.43 (1:03.44)

Event 68  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR                 59.14      59.21   20
                  28.85       59.21 (30.36)
  2 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            1:01.00    1:01.37   17
                  30.09     1:01.37 (31.28)
  3 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR              1:00.91    1:01.68   16
                  28.96     1:01.68 (32.72)
  4 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    1:02.02    1:02.26   15
                  29.59     1:02.26 (32.67)
  5 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              1:04.14    1:04.11   14
                  31.72     1:04.11 (32.39)
  6 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               1:02.59    1:04.21   13
                  30.71     1:04.21 (33.50)
  7 Collazo, Jason            12 WAC-MR               1:03.50    1:04.30   12
                  30.92     1:04.30 (33.38)
  8 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              1:04.63    1:04.36   11
                  31.24     1:04.36 (33.12)
  9 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:02.87    1:04.53    9
                  31.10     1:04.53 (33.43)
 10 Trinidad, Dustin B        12 OWA-MR               1:04.54    1:05.81    7
                  31.69     1:05.81 (34.12)
 11 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    1:04.17    1:07.98    6
                  32.08     1:07.98 (35.90)
 12 Doh, Christopher J        12 Pace-MR              1:09.88    1:09.86    5
                  33.19     1:09.86 (36.67)
 13 Flynn, Thomas J           11 Agua Swim Team-MR    1:10.14    1:10.01    4
                  32.86     1:10.01 (37.15)
 14 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR    1:10.52    1:10.79    3
                  33.98     1:10.79 (36.81)
 15 Bianco, Phillip E         12 HS-MR                1:12.75    1:11.17    2
                  33.97     1:11.17 (37.20)
 16 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                1:12.44    1:11.24    1
                  34.26     1:11.24 (36.98)
 17 Staropoli, JP P           12 Pace-MR              1:12.29    1:11.70
                  34.16     1:11.70 (37.54)
 18 Russo, Cameron J          11 OWA-MR               1:07.74    1:12.21
                  33.98     1:12.21 (38.23)
 19 Schnog, Sam H             12 Pace-MR              1:12.08    1:13.07
                  34.34     1:13.07 (38.73)
 20 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR   1:31.50    1:13.15
                  34.17     1:13.15 (38.98)
 21 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:13.66    1:13.26
                  34.60     1:13.26 (38.66)
 22 Poblador, Jason G         12 OWA-MR               1:11.15    1:13.84
                  35.87     1:13.84 (37.97)
 23 Strassberg, Gary R        11 Badger-MR            1:14.05    1:14.37
                  34.82     1:14.37 (39.55)
 24 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR               1:13.58    1:14.63
                  35.54     1:14.63 (39.09)
 25 Staskiewicz, Sasha        11 Agua Swim Team-MR    1:13.89    1:15.60
                  35.66     1:15.60 (39.94)
 26 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR    1:09.43    1:15.64
                  36.00     1:15.64 (39.64)
 27 Boo, Joseph D             11 HS-MR                1:10.00    1:15.95
                  35.48     1:15.95 (40.47)
 28 Foo, James F              12 HS-MR                1:10.00    1:16.88
                  36.83     1:16.88 (40.05)
 29 Smith, Tavy O             11 Pace-MR              1:15.59    1:19.04
                  37.61     1:19.04 (41.43)
 30 Coleman, Patrick J        11 HS-MR                1:29.51    1:19.99
                  38.55     1:19.99 (41.44)
 31 Srdanovic, Ivan           12 KRA-MR               1:12.00    1:20.15
                  34.40     1:20.15 (45.75)
 32 Trinidad, Darren          11 OWA-MR               1:20.21    1:20.43
                  38.36     1:20.43 (42.07)
 33 Powers-young, Sean        11 Badger-MR            1:16.00    1:20.88
                  39.44     1:20.88 (41.44)
 34 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT    1:22.95
                  37.81     1:22.95 (45.14)
 35 Maloney, Michael L        11 HS-MR                1:24.96    1:23.57
                  38.90     1:23.57 (44.67)
 36 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR    1:24.04    1:24.28
                  38.80     1:24.28 (45.48)
 37 Farberov, Allen A         11 HS-MR                1:25.86    1:24.34
                  38.42     1:24.34 (45.92)
 38 Mannes, David             12 Flying Dolphins-MR   1:22.13    1:24.77
                  37.99     1:24.77 (46.78)
 39 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:31.99    1:25.40
                  40.58     1:25.40 (44.82)
 40 Dinkel, Gregory A         11 HS-MR                1:21.97    1:26.15
                  41.22     1:26.15 (44.93)
 41 Hecht, Lee                11 SMC-MR               1:24.25    1:27.03
                  41.02     1:27.03 (46.01)
 42 Weiser, Eric M            12 KRA-MR               1:16.00    1:28.38
                  39.54     1:28.38 (48.84)
 43 Familant, Alexander J     11 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.91
                  40.06     1:29.91 (49.85)
 44 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  1:15.36    1:30.65
                1:11.97     1:30.65 (18.68)
 45 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR    1:35.42    1:31.08
                  42.76     1:31.08 (48.32)
 46 Haghighi, Kevin           11 OWA-MR               1:12.17    1:34.71
                  43.52     1:34.71 (51.19)
 47 Brodsky, Max F            11 HS-MR                1:41.76    1:40.12
                  46.44     1:40.12 (53.68)
 48 Mateoc, Ted               11 HS-MR                1:32.00    1:41.68
                  48.90     1:41.68 (52.78)
 49 Tayeh, Muhamed M          11 HS-MR                1:30.00    1:43.71
                  46.78     1:43.71 (56.93)
 50 Eckstein, Otto            11 Flying Dolphins-MR        NT    1:46.66
                  49.79     1:46.66 (56.87)

Event 69  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:03.00    2:03.96   40
                  30.66     1:02.33 (31.67)     1:34.24 (31.91)     2:03.96 (29.72)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:08.42    2:08.16   34
                  31.93     1:09.37 (37.44)     1:41.24 (31.87)     2:08.16 (26.92)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:08.43    2:15.34   32
                  32.19     1:06.63 (34.44)     1:42.92 (36.29)     2:15.34 (32.42)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:16.90    2:18.01   30
                  32.98     1:08.98 (36.00)     1:43.12 (34.14)     2:18.01 (34.89)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                              2:18.31    2:18.82   28
     1) Daly, Bronagh 10                2) Montana, Jaclyn A 10
     3) Li, Gloria Y 10                 4) Nolan, MaryKate 10
                  33.48     1:08.45 (34.97)     1:44.84 (36.39)     2:18.82 (33.98)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         2:12.16    2:19.87   26
                  33.19     1:09.91 (36.72)     1:45.78 (35.87)     2:19.87 (34.09)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:15.66    2:20.01   24
     1) Carissimo, Danielle M 8         2) Braca, Tori K 10
     3) Oliveira, Kerry C 10            4) Smith, Mollie M 9
                  36.52     1:13.08 (36.56)     1:47.30 (34.22)     2:20.01 (32.71)
  8 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.00    2:20.02   22
                  41.72     1:12.25 (30.53)     1:48.36 (36.11)     2:20.02 (31.66)
  9 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:10.00    2:20.09   18
                  34.50     1:11.83 (37.33)     1:45.60 (33.77)     2:20.09 (34.49)
 10 Harbor Seals-MR  'B'                              2:23.97    2:22.24   14
     1) Foo, Francine F 10              2) Fathelbab, Diana A 10
     3) Tran, Rebecca F 10              4) Sanabria, Manuela F 10
                  32.86     1:08.46 (35.60)     1:51.07 (42.61)     2:22.24 (31.17)
 11 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:32.00    2:26.58   12
     1) Blackburn, Allyson M 9          2) Decrem, Danielle H 10
     3) Huchro, Alexandra L 10          4) Vaughn, Stephanie J 9
                  38.97     1:16.88 (37.91)     1:52.82 (35.94)     2:26.58 (33.76)
 12 SeaDragon Swimming Club-NJ  'A'                   2:38.89    2:32.34   10
     1) Papa, Katie V 9                 2) Zee, Jenelle H 10
     3) Giovine, Katie F 10             4) Vinh, Aubrey 10
                  38.08     1:15.91 (37.83)     1:56.05 (40.14)     2:32.34 (36.29)
 13 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:16.00    2:38.22    8
                  37.85     1:18.59 (40.74)     2:02.65 (44.06)     2:38.22 (35.57)
 14 SeaDragon Swimming Club-NJ  'B'                   2:48.89    2:49.06    6
     1) Giovine, Lizzie F 8             2) Hutchinson-Lundy, Alanna M 9
     3) Schreiner, Casey A 10           4) Clark, Morgan L 10
                  48.53     1:32.44 (43.91)     2:12.83 (40.39)     2:49.06 (36.23)
 15 SeaDragon Swimming Club-NJ  'C'                   2:40.18    2:51.92    4
     1) May, Ashley T 9                 2) Norman, Amanda A 10
     3) Lappin, Hannah L 8              4) Diverio, Hayley I 10
                  42.75     1:26.69 (43.94)     2:12.52 (45.83)     2:51.92 (39.40)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            2:24.19         DQ
                  36.18     1:17.97 (41.79)     1:53.84 (35.87)          DQ (38.36)

Event 70  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:02.50    2:07.17   40
                  30.24     1:04.21 (33.97)     1:37.51 (33.30)     2:07.17 (29.66)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:02.00    2:08.92   34
                  29.10       45.19 (16.09)     1:39.49 (54.30)     2:08.92 (29.43)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:12.00    2:21.45   32
                  36.07     1:10.89 (34.82)     1:45.48 (34.59)     2:21.45 (35.97)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:15.86    2:27.89   30
                  47.18     1:19.11 (31.93)     1:58.77 (39.66)     2:27.89 (29.12)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:43.93    2:49.42   28
                  42.88     1:17.54 (34.66)     2:08.86 (51.32)     2:49.42 (40.56)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:20.00    2:52.29   26
                  41.23     1:29.62 (48.39)     2:15.27 (45.65)     2:52.29 (37.02)

Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:51.21    1:50.05   34
                  27.81       56.59 (28.78)     1:24.08 (27.49)     1:50.05 (25.97)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:44.48    1:53.03   32
                  26.68       55.46 (28.78)     1:13.44 (17.98)     1:53.03 (39.59)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:10.00    1:56.59   30
     1) Fletcher, Diana C 12            2) Flower, Lauren E 11
     3) Kadala, Kristyn E 11            4) Silverhardt, Sarah S 12
                  30.57       58.61 (28.04)     1:28.30 (29.69)     1:56.59 (28.29)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                              2:01.73    2:00.16   26
     1) Fritsch, Kristina M 12          2) Alameda, Maria L 12
     3) Lu, Christine Y 11              4) Rookwood, Shakiraye 11
                  29.03     1:00.52 (31.49)     1:29.91 (29.39)     2:00.16 (30.25)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       2:04.00    2:00.73   24
                  28.71     1:01.98 (33.27)     1:30.54 (28.56)     2:00.73 (30.19)
  8 SeaDragon Swimming Club-NJ  'A'                   2:12.96    2:06.58   22
     1) Flimlin, Heather E 12           2) Antonucci, Tara J 11
     3) Miles, Emily E 11               4) Tanczos, Victoria L 12
                  31.11     1:03.26 (32.15)     1:36.04 (32.78)     2:06.58 (30.54)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:07.07    2:11.12   18
                  30.62       46.90 (16.28)     1:37.99 (51.09)     2:11.12 (33.13)
 10 Pace Setter Swim Team-MR  'C'                          NT    2:13.75   14
     1) Blackburn, Margart A 11         2) Engemann, Krista N 12
     3) Callahan, Erin D 11             4) Pampillonio, Janine C 11
                  31.74     1:02.82 (31.08)     1:37.87 (35.05)     2:13.75 (35.88)
 11 Harbor Seals-MR  'B'                              2:12.46    2:14.32   12
     1) Anastasio, Elaina 11            2) Macready, Justine T 12
     3) McCauley, Caitlin L 12          4) Boulbol, Lauren E 11
                  34.65     1:07.20 (32.55)     1:41.49 (34.29)     2:14.32 (32.83)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            2:16.15    2:22.52   10
                  33.21     1:07.87 (34.66)     1:45.48 (37.61)     2:22.52 (37.04)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'E'            2:27.11    2:23.32    8
                  35.21     1:15.37 (40.16)     1:52.41 (37.04)     2:23.32 (30.91)

Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:01.48    2:01.58   40
                  31.08     1:02.27 (31.19)     1:34.59 (32.32)     2:01.58 (26.99)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:59.53    2:03.41   34
     1) Mariano, Collin J 12            2) Smith, Tavy O 11
     3) Staropoli, JP P 12              4) Zorgman, Willem H 12
                  29.07     1:03.95 (34.88)     1:34.98 (31.03)     2:03.41 (28.43)
  3 Harbor Seals-MR  'B'                              2:18.07    2:18.18   32
     1) Foo, James F 12                 2) Maloney, Michael L 11
     3) Coleman, Patrick J 11           4) Boo, Joseph D 11
                  33.09     1:07.81 (34.72)     1:44.54 (36.73)     2:18.18 (33.64)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                              2:11.86    2:19.06   30
     1) Tran, Jonathan F 11             2) Bianco, Phillip E 12
     3) Farberov, Allen A 11            4) Dinkel, Gregory A 11
                  32.71     1:10.61 (37.90)     1:46.68 (36.07)     2:19.06 (32.38)

Event 73  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Barnwell, Brittany        12 Badger-MR            4:55.00    4:49.97   20
  2 Evans, Laura A            12 Badger-MR            5:02.00    4:54.22   17
  3 Hughes, Katie C           12 Badger-MR            5:39.90    5:07.65   16
  4 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR              5:00.25    5:10.28   15
  5 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  5:27.67    5:22.56   14

Event 74  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               5:07.99    4:55.64   20
  2 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  5:29.67    5:21.63   17
  3 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR    6:18.82    6:10.21   16
  4 Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR    6:35.42    6:39.17   15

Event 75  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan             12 Badger-MR            5:31.04    5:33.26   20
                  28.45     1:00.01 (31.56)     1:33.18 (33.17)     2:07.20 (34.02)
        2:41.41 (34.21)     3:15.98 (34.57)     3:50.54 (34.56)     4:25.18 (34.64)
        4:59.90 (34.72)     5:33.26 (33.36)
  2 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR              5:41.57    5:46.59   17
                  28.75     1:00.75 (32.00)     1:35.74 (34.99)     2:11.84 (36.10)
        2:48.13 (36.29)     3:23.77 (35.64)     3:59.83 (36.06)     4:36.07 (36.24)
        5:12.18 (36.11)     5:46.59 (34.41)
  3 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               5:47.97    5:47.16   16
                  31.25     1:05.55 (34.30)     1:41.82 (36.27)     2:17.19 (35.37)
        2:52.88 (35.69)     3:28.32 (35.44)     4:03.53 (35.21)     4:38.94 (35.41)
        5:13.64 (34.70)     5:47.16 (33.52)
  4 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  6:30.18    5:49.02   15
                  25.54     1:00.64 (35.10)     1:37.65 (37.01)     2:13.74 (36.09)
        2:49.51 (35.77)     3:25.54 (36.03)     4:02.06 (36.52)     4:38.94 (36.88)
        5:14.97 (36.03)     5:49.02 (34.05)
  5 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR    6:26.96    5:59.21   14
                  31.50     1:06.59 (35.09)     1:43.43 (36.84)     2:19.28 (35.85)
        2:56.25 (36.97)     3:32.79 (36.54)     4:09.47 (36.68)     4:46.73 (37.26)
        5:23.75 (37.02)     5:59.21 (35.46)
  6 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    6:15.00    6:05.02   13
                  32.23     1:07.48 (35.25)     1:43.88 (36.40)     2:21.16 (37.28)
        2:59.11 (37.95)     3:36.87 (37.76)     4:14.79 (37.92)     4:52.97 (38.18)
        5:30.89 (37.92)     6:05.02 (34.13)
  7 Lazare, Libby             11 Badger-MR            6:10.00    6:11.08   12
                  32.58     1:08.92 (36.34)     1:46.29 (37.37)     2:24.13 (37.84)
        3:01.90 (37.77)     3:40.37 (38.47)     4:18.97 (38.60)     4:56.54 (37.57)
        5:34.64 (38.10)     6:11.08 (36.44)
  8 Cooke, Farrell E          11 Badger-MR            6:20.00    6:11.23   11
                  31.54     1:06.82 (35.28)     1:43.89 (37.07)     2:22.04 (38.15)
        2:59.65 (37.61)     3:38.56 (38.91)     4:17.70 (39.14)     4:56.21 (38.51)
        5:34.56 (38.35)     6:11.23 (36.67)
  9 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR    6:38.01    6:11.78    9
                  26.97     1:04.83 (37.86)     1:43.80 (38.97)     2:23.17 (39.37)
        3:02.02 (38.85)     3:40.75 (38.73)     4:19.69 (38.94)     4:58.06 (38.37)
        5:35.74 (37.68)     6:11.78 (36.04)
 10 Unger, Katie              12 Cond-MR              6:29.59    6:13.98    7
                  27.52     1:04.71 (37.19)     1:43.44 (38.73)     2:22.74 (39.30)
        3:02.31 (39.57)     3:41.03 (38.72)     4:19.60 (38.57)     4:59.08 (39.48)
        5:37.83 (38.75)     6:13.98 (36.15)
 11 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  6:26.00    6:26.77    6
                  34.85     1:11.94 (37.09)     1:50.61 (38.67)     2:30.21 (39.60)
        3:10.07 (39.86)     3:50.18 (40.11)     4:30.41 (40.23)     5:10.78 (40.37)
        5:50.15 (39.37)     6:26.77 (36.62)
 12 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR    7:14.74    6:37.74    5
                  28.71     1:07.96 (39.25)     1:48.86 (40.90)     2:30.73 (41.87)
        3:13.51 (42.78)     3:55.63 (42.12)     4:37.57 (41.94)     5:19.61 (42.04)
        6:01.55 (41.94)     6:37.74 (36.19)
 13 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR         NT    7:25.00    4
                  34.52     1:18.14 (43.62)     2:03.21 (45.07)     2:49.56 (46.35)
        3:36.44 (46.88)     4:22.85 (46.41)     5:10.02 (47.17)     5:55.79 (45.77)
        6:41.45 (45.66)     7:25.00 (43.55)

Event 76  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               5:41.72    5:38.10   20
                  30.03     1:03.42 (33.39)     1:38.00 (34.58)     2:12.65 (34.65)
        2:47.50 (34.85)     3:22.14 (34.64)     3:56.83 (34.69)     4:31.77 (34.94)
        5:06.09 (34.32)     5:38.10 (32.01)
  2 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  6:00.04    5:56.07   17
                  31.09     1:06.87 (35.78)     1:42.87 (36.00)     2:19.86 (36.99)
        2:56.40 (36.54)     3:33.18 (36.78)     4:09.81 (36.63)     4:46.30 (36.49)
        5:23.24 (36.94)     5:56.07 (32.83)
  3 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    7:24.46    6:33.75   16
                  32.23     1:09.77 (37.54)     1:49.18 (39.41)     2:29.50 (40.32)
        3:10.77 (41.27)     3:52.00 (41.23)     4:33.54 (41.54)     5:15.27 (41.73)
        5:55.73 (40.46)     6:33.75 (38.02)
  4 Flynn, Thomas J           11 Agua Swim Team-MR    7:29.75    6:42.52   15
                  33.45     1:12.23 (38.78)     1:53.19 (40.96)     2:34.34 (41.15)
        3:15.32 (40.98)     3:56.63 (41.31)     4:39.68 (43.05)     5:22.30 (42.62)
        6:03.95 (41.65)     6:42.52 (38.57)
  5 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR    6:30.00    6:50.61   14
                  33.21     1:11.92 (38.71)     1:52.21 (40.29)   3:13.01 (1:20.80)
        3:54.52 (41.51)     4:35.27 (40.75)     5:15.78 (40.51)     5:56.21 (40.43)
        6:33.43 (37.22)     6:50.61 (17.18)
  6 Wolin, Seth A             11 Cond-MR              6:56.88    7:01.68   13
                  36.82     1:19.83 (43.01)     2:02.90 (43.07)     2:46.51 (43.61)
        3:30.01 (43.50)     4:13.76 (43.75)     4:56.86 (43.10)     5:39.31 (42.45)
        6:21.20 (41.89)     7:01.68 (40.48)

Event 77  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR      33.59      33.02   20
  2 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR      34.81      34.32   17
  3 Wallace, Oona M            8 GAEL-MR                36.71      35.70   16
  4 Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR      38.27      37.62   15
  5 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                36.30      38.01   14
  6 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                39.98      38.46   13
  7 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 42.33      39.22   12
  8 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 41.33      39.34   11
  9 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ          38.86      39.42    9
 10 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR      42.34      40.54    7
 11 Ngom, Ndioba               8 NYCC-MR                42.71      41.36    6
 12 Weingarten, Ashlee N       8 SeaDragons-NJ          38.30      41.58    5
 13 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 42.74      42.05    4
 14 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR      41.57      42.19    3
 15 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                41.02      42.89    2
 16 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              43.61      43.02    1
 17 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR      48.13      45.12
 18 Walsh, Georgina            8 NYCC-MR                46.39      45.14
 19 Ogisu, Emily               8 Agua Swim Team-MR         NT      45.30
 20 Waite, Carylyn             8 NYCC-MR                46.00      47.06
 21 Jimenez, Tiffany L         7 Flying Dolphins-MR     59.66      47.35
 22 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR                 48.88      47.70
 23 Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR      50.49      47.91
 24 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR                 47.12      48.17
 25 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR      50.68      49.53
 26 McGowan, Taylor            8 Flying Dolphins-MR     48.01      50.73
 27 Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                  53.74      56.42
 28 Sack, Nicole M             6 OWA-MR               1:13.64    1:09.35

Event 78  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant             8 Badger-MR              32.34      32.44   20
  2 Tobin, John R              8 Badger-MR              33.89      32.72   17
  3 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                35.44      34.81   16
  4 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR                38.29      36.49   15
  5 Shields, Brandon           8 Trs-MR                 35.52      36.81   14
  6 Fitzgerald, Colin W        8 SeaDragons-NJ          36.34      38.69   13
  7 Barry, Charles             8 Badger-MR              38.97      39.23   12
  8 Vinh, Aaron                8 SeaDragons-NJ          41.39      40.88   11
  9 Torres, Juan               8 Flying Dolphins-MR     42.03      42.38    9
 10 Antonucci, Troy A          8 SeaDragons-NJ          41.88      42.78    7
 11 Geras, Demetri J           8 Agua Swim Team-MR         NT      43.13    6
 12 Torres, Santiago           8 Flying Dolphins-MR     42.71      43.79    5
 13 Charla, Nick A             8 GAEL-MR                51.39      44.97    4
 14 Kunze, Aidan J             6 NYCC-MR                49.41      44.98    3
 15 Canals, Mathew S           8 Cond-MR                45.13      45.22    2
 16 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                43.94      46.49    1
 17 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR      48.96      47.32
 18 Raccioppi, Jake            6 Trs-MR                 49.12      47.94
 19 Hilboldt, Charlie          8 Flying Dolphins-MR     53.41      48.64
 20 Ruvkun, Andrew H           8 Agua Swim Team-MR         NT      50.81
 21 Franzese, Michael J        8 Agua Swim Team-MR         NT      50.99
 22 Eckstein, William          8 Flying Dolphins-MR     55.36      52.15
 23 Devito, TJ                 6 Trs-MR                 57.77      53.92
 24 Forrest, Sing Hoi          7 Flying Dolphins-MR     57.79      54.69
 25 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                49.60      57.78
 26 Sohr, Brian R              6 GAEL-MR                46.27    1:01.26
 27 Matyushkov, Victor-Alexa   7 Flying Dolphins-MR        NT    1:17.25

Event 79  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Krey, Laura K             10 Badger-MR            2:36.73    2:21.46   20
                  31.86     1:07.17 (35.31)     1:44.98 (37.81)     2:21.46 (36.48)
  2 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR               2:38.87    2:25.25   17
                  33.49     1:11.61 (38.12)     1:50.10 (38.49)     2:25.25 (35.15)
  3 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            2:29.26    2:25.79   16
                  33.46     1:10.73 (37.27)     1:49.57 (38.84)     2:25.79 (36.22)
  4 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  2:27.71    2:28.20   15
                  33.98     1:11.92 (37.94)     1:50.32 (38.40)     2:28.20 (37.88)
  5 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    2:26.19    2:28.40   14
                  34.85     1:13.26 (38.41)     1:52.09 (38.83)     2:28.40 (36.31)
  6 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            2:30.20    2:32.62   13
                  33.71     1:13.03 (39.32)     1:53.60 (40.57)     2:32.62 (39.02)
  7 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR                 NT    2:35.83   12
                   5.43   1:13.80 (1:08.37)     1:55.85 (42.05)     2:35.83 (39.98)
  8 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR            2:45.55    2:37.71   11
                  35.07     1:15.44 (40.37)     1:57.85 (42.41)     2:37.71 (39.86)
  9 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR    2:40.19    2:39.17    9
                  35.39     1:16.66 (41.27)     1:59.09 (42.43)     2:39.17 (40.08)
 10 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              2:42.37    2:39.71    7
                  34.49     1:16.39 (41.90)     2:00.41 (44.02)     2:39.71 (39.30)
 11 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR               3:00.13    2:40.50    6
                  36.91     1:19.73 (42.82)     2:02.32 (42.59)     2:40.50 (38.18)
 12 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR    2:49.99    2:40.65    5
                  34.33     1:15.46 (41.13)     1:58.96 (43.50)     2:40.65 (41.69)
 13 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR    2:37.02    2:40.90    4
                  36.91     1:18.43 (41.52)     2:00.67 (42.24)     2:40.90 (40.23)
 14 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  2:46.00    2:44.88    3
                  35.62     1:17.98 (42.36)     2:01.84 (43.86)     2:44.88 (43.04)
 15 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR                    NT    2:45.03    2
                  34.33     1:17.36 (43.03)     2:03.52 (46.16)     2:45.03 (41.51)
 16 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR              2:52.38    2:46.85    1
                  38.84     1:22.00 (43.16)     2:06.68 (44.68)     2:46.85 (40.17)
 17 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR    2:57.43    2:48.73
                  38.52     1:22.37 (43.85)     2:06.84 (44.47)     2:48.73 (41.89)
 18 Zee, Jenelle H            10 SeaDragons-NJ        2:45.82    2:51.38
                  36.00     1:19.94 (43.94)     2:06.42 (46.48)     2:51.38 (44.96)
 19 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR    2:52.42    2:52.27
                  38.22     1:23.25 (45.03)     2:09.74 (46.49)     2:52.27 (42.53)
 20 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR                 NT    2:52.65
                   3.58       37.25 (33.67)   2:09.17 (1:31.92)     2:52.65 (43.48)
 21 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  3:24.00    2:53.10
                   5.16   1:22.73 (1:17.57)     2:08.28 (45.55)     2:53.10 (44.82)
 22 Huerta, Imani             10 VAC-MR               3:02.00    2:53.71
                  38.15     1:23.21 (45.06)     2:09.24 (46.03)     2:53.71 (44.47)
 23 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR               3:02.66    2:54.07
                   4.16   1:22.30 (1:18.14)     2:09.65 (47.35)     2:54.07 (44.42)
 24 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR    2:50.35    2:54.88
                  38.91     1:23.75 (44.84)     2:10.63 (46.88)     2:54.88 (44.25)
 25 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR         NT    2:55.77
                  39.51     1:24.71 (45.20)     2:11.67 (46.96)     2:55.77 (44.10)
 26 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR              3:10.00    2:56.07
                   4.20   1:23.36 (1:19.16)     2:09.68 (46.32)     2:56.07 (46.39)
 27 Cohen, Lynzee             10 WAC-MR               2:57.45    2:59.66
                  38.99     1:25.19 (46.20)     2:13.38 (48.19)     2:59.66 (46.28)
 28 Smith, Mollie M            9 Pace-MR              2:44.50    2:59.75
                  38.66     1:24.24 (45.58)     2:13.75 (49.51)     2:59.75 (46.00)
 29 Geissler, Kimberley       10 WAC-MR               3:16.74    3:00.65
                  38.05     1:26.36 (48.31)     2:14.77 (48.41)     3:00.65 (45.88)
 30 Case, Olivia               9 Agua Swim Team-MR         NT    3:01.45
                  37.11     1:22.47 (45.36)     2:11.53 (49.06)     3:01.45 (49.92)
 31 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ        2:57.09    3:01.80
                  40.09     1:25.28 (45.19)     2:15.27 (49.99)     3:01.80 (46.53)
 32 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR                 NT    3:03.21
                  39.90     1:26.89 (46.99)     2:16.22 (49.33)     3:03.21 (46.99)
 33 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR               3:09.19    3:03.54
                   4.96   1:28.02 (1:23.06)     2:16.67 (48.65)     3:03.54 (46.87)
 34 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:03.92
                  40.80     1:29.49 (48.69)     2:18.98 (49.49)     3:03.92 (44.94)
 35 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:04.57
                  41.01     1:29.18 (48.17)     2:18.40 (49.22)     3:04.57 (46.17)
 36 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR              3:05.00    3:05.53
                   5.29   1:28.08 (1:22.79)     2:18.18 (50.10)     3:05.53 (47.35)
 37 Chapman, Erica            10 Trs-MR               3:07.67    3:06.48
                   4.25   1:29.58 (1:25.33)     2:20.51 (50.93)     3:06.48 (45.97)
 38 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR    3:09.00    3:06.55
                   6.55   1:26.85 (1:20.30)     2:17.50 (50.65)     3:06.55 (49.05)
 39 Daboudet, Oriane           9 NYCC-MR                   NT    3:08.13
                   5.86   1:28.37 (1:22.51)     2:18.61 (50.24)     3:08.13 (49.52)
 40 Newman, Carly J           10 OWA-MR                    NT    3:15.95
                  43.42     1:34.53 (51.11)     2:26.97 (52.44)     3:15.95 (48.98)
 41 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR         NT    3:29.25
                   4.01   1:17.61 (1:13.60)     2:00.49 (42.88)   3:29.25 (1:28.76)
 42 Lubitz, Rachel H           9 Agua Swim Team-MR         NT    3:36.39
                   4.95   1:41.82 (1:36.87)     2:40.26 (58.44)     3:36.39 (56.13)
 43 Dans, Miesha K            10 OWA-MR               3:05.55    3:45.03
                   4.19   1:44.97 (1:40.78)   2:46.91 (1:01.94)     3:45.03 (58.12)
 44 Kinzel, Emily             10 WAC-MR                    NT    3:47.58
                  44.32     1:44.22 (59.90)   2:49.11 (1:04.89)     3:47.58 (58.47)

Event 80  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              2:17.65    2:16.31   20
                  31.14     1:05.68 (34.54)     1:41.87 (36.19)     2:16.31 (34.44)
  2 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               2:20.29    2:17.36   17
                  32.23     1:07.44 (35.21)     1:42.89 (35.45)     2:17.36 (34.47)
  3 Lyons, Chris              10 Badger-MR            2:29.37    2:18.77   16
                  33.22     1:08.61 (35.39)     1:45.21 (36.60)     2:18.77 (33.56)
  4 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            2:23.45    2:19.01   15
                  31.68     1:07.08 (35.40)     1:43.81 (36.73)     2:19.01 (35.20)
  5 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    2:18.09    2:19.79   14
                  31.68     1:07.32 (35.64)     1:44.53 (37.21)     2:19.79 (35.26)
  6 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  2:26.91    2:19.88   13
                  32.59     1:08.20 (35.61)     1:45.67 (37.47)     2:19.88 (34.21)
  7 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  2:24.90    2:21.53   12
                  31.84     1:07.50 (35.66)     1:44.62 (37.12)     2:21.53 (36.91)
  8 Fitzgerald, Casey L       10 SeaDragons-NJ        2:22.89    2:27.21   11
                  32.91     1:10.78 (37.87)     1:49.26 (38.48)     2:27.21 (37.95)
  9 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               2:36.51    2:33.79    9
                  34.22     1:13.95 (39.73)     1:55.69 (41.74)     2:33.79 (38.10)
 10 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR               2:39.01    2:34.14    7
                  34.56     1:13.97 (39.41)     1:56.08 (42.11)     2:34.14 (38.06)
 11 Thermos, Yianni           10 WAC-MR               2:47.82    2:38.54    6
                  36.59     1:18.11 (41.52)     1:56.65 (38.54)     2:38.54 (41.89)
 12 Sack, Danny C             10 OWA-MR               2:53.14    2:38.70    5
                  36.72     1:18.12 (41.40)     1:57.90 (39.78)     2:38.70 (40.80)
 13 Dilorenzo, Jimmy C        10 GAEL-MR              2:46.72    2:41.54    4
                  36.20     1:18.04 (41.84)     2:00.75 (42.71)     2:41.54 (40.79)
 14 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ        2:41.91    2:43.72    3
                  35.29     1:17.35 (42.06)     2:00.60 (43.25)     2:43.72 (43.12)
 15 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR    2:46.94    2:44.19    2
                  35.69     1:17.23 (41.54)     2:01.68 (44.45)     2:44.19 (42.51)
 16 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR               2:43.12    2:45.16    1
                  38.09     1:20.52 (42.43)     2:03.99 (43.47)     2:45.16 (41.17)
 17 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            2:40.67    2:45.95
                  36.03     1:18.70 (42.67)     2:03.10 (44.40)     2:45.95 (42.85)
 18 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR  2:45.00    2:47.78
                1:19.92   2:47.78 (1:27.86)
 19 Eid, Alex                  9 Badger-MR            2:59.15    2:51.83
                  35.93     1:19.53 (43.60)     2:06.23 (46.70)     2:51.83 (45.60)
 20 Farm, Eric                 9 Trs-MR                    NT    2:52.85
                  37.16     1:22.42 (45.26)     2:09.17 (46.75)     2:52.85 (43.68)
 21 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                    NT    2:53.84
                  37.60     1:24.28 (46.68)     2:11.72 (47.44)     2:53.84 (42.12)
 22 Hogan, Brett R             9 Badger-MR            3:09.10    2:54.35
                  39.27     1:23.54 (44.27)     2:10.12 (46.58)     2:54.35 (44.23)
 23 Engemann, Karl J          10 Pace-MR              2:55.77    2:54.95
                  38.19     1:22.77 (44.58)     2:09.25 (46.48)     2:54.95 (45.70)
 24 Riotta, Christopher       10 UNAT-MR              2:54.00    3:00.25
                  38.77     1:23.95 (45.18)     2:13.47 (49.52)     3:00.25 (46.78)
 25 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR              3:06.00    3:01.98
                  38.19     1:23.82 (45.63)     2:13.17 (49.35)     3:01.98 (48.81)
 26 Vallar, Jack               9 SMC-MR                    NT    3:02.79
                  40.92     1:27.27 (46.35)     2:15.97 (48.70)     3:02.79 (46.82)
 27 Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR    3:16.04    3:05.86
                  39.79     1:27.93 (48.14)     2:17.77 (49.84)     3:05.86 (48.09)
 28 Piacente, Sean             9 Trs-MR               3:19.83    3:10.50
                  38.34     1:25.46 (47.12)     2:17.31 (51.85)     3:10.50 (53.19)
 29 Wang, Eugene W            10 OWA-MR               3:20.07    3:12.24
                  42.15     1:31.42 (49.27)     2:23.40 (51.98)     3:12.24 (48.84)
 30 Reich, Joseph S            9 Agua Swim Team-MR         NT    3:24.59
                  45.23     1:39.65 (54.42)     2:30.79 (51.14)     3:24.59 (53.80)
 -- Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  46.24     1:44.10 (57.86)     2:41.57 (57.47)          DQ (23.10)
 -- Pau, Justin                9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  48.60     1:47.29 (58.69)   2:48.52 (1:01.23)          DQ (15.79)
 -- Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  42.37     1:34.46 (52.09)     2:29.05 (54.59)          DQ (29.09)
 -- Miara, Jesse              10 Trs-MR                    NT         DQ
                  40.91     1:32.05 (51.14)     2:23.93 (51.88)

Event 81  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR              2:09.00    2:06.68   20
                  29.22     1:02.10 (32.88)     1:35.64 (33.54)     2:06.68 (31.04)
  2 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR              2:07.82    2:07.58   17
                  29.19     1:01.53 (32.34)     1:35.31 (33.78)     2:07.58 (32.27)
  3 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               2:13.11    2:10.25   16
                  30.25     1:04.28 (34.03)     1:37.16 (32.88)     2:10.25 (33.09)
  4 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR  2:15.95    2:11.25   15
                  30.00     1:03.69 (33.69)     1:38.26 (34.57)     2:11.25 (32.99)
  5 Guba, Ali E               12 GAEL-MR              2:11.19    2:13.90   14
                  17.01     1:02.54 (45.53)     1:37.51 (34.97)     2:13.90 (36.39)
  6 Dang, Thu                 12 WAC-MR               2:13.32    2:15.49   13
                  30.45     1:04.75 (34.30)     1:40.02 (35.27)     2:15.49 (35.47)
  7 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR    2:18.29    2:15.78   12
                  30.88     1:05.79 (34.91)     1:40.85 (35.06)     2:15.78 (34.93)
  8 Peng, Belle H             12 OWA-MR               2:25.62    2:17.96   11
                  31.43     1:07.07 (35.64)     1:43.24 (36.17)     2:17.96 (34.72)
  9 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              2:35.08    2:19.58    9
                  33.10     1:09.30 (36.20)     1:46.32 (37.02)     2:19.58 (33.26)
 10 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR                    NT    2:19.96    7
                  31.24     1:07.82 (36.58)     1:44.16 (36.34)     2:19.96 (35.80)
 11 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  2:38.88    2:22.11    6
                  32.72     1:09.36 (36.64)     1:46.71 (37.35)     2:22.11 (35.40)
 12 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR    2:23.48    2:23.22    5
                  32.04     1:08.56 (36.52)     1:46.59 (38.03)     2:23.22 (36.63)
 13 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR               2:32.11    2:24.79    4
                  32.43     1:08.65 (36.22)     1:46.93 (38.28)     2:24.79 (37.86)
 14 Thermos, Christiana       12 WAC-MR               2:28.84    2:26.26    3
                  32.79     1:10.24 (37.45)     1:50.01 (39.77)     2:26.26 (36.25)
 15 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              2:33.96    2:28.98    2
                  33.18     1:11.42 (38.24)     1:51.48 (40.06)     2:28.98 (37.50)
 16 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR    2:34.12    2:30.75    1
                  34.18     1:14.10 (39.92)     1:53.71 (39.61)     2:30.75 (37.04)
 17 Donlon, Patricia          12 Trs-MR               2:38.36    2:33.50
                  34.47     1:13.82 (39.35)     1:54.26 (40.44)     2:33.50 (39.24)
 18 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR         NT    2:33.84
                  33.73     1:12.42 (38.69)     1:53.40 (40.98)     2:33.84 (40.44)
 19 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR              2:58.33    2:34.45
                  34.25     1:14.45 (40.20)     1:55.25 (40.80)     2:34.45 (39.20)
 20 Flower, Lauren E          11 Pace-MR              2:47.00    2:34.65
                  34.04     1:14.21 (40.17)     1:56.08 (41.87)     2:34.65 (38.57)
 21 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR               2:36.70    2:35.43
                  35.22     1:15.53 (40.31)     1:56.26 (40.73)     2:35.43 (39.17)
 22 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  2:44.07    2:36.15
                  34.91     1:16.29 (41.38)     1:57.91 (41.62)     2:36.15 (38.24)
 23 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR               2:38.62    2:36.56
                  35.52     1:15.93 (40.41)     1:57.23 (41.30)     2:36.56 (39.33)
 24 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR    2:37.72    2:36.94
                  34.02     1:13.63 (39.61)     1:55.94 (42.31)     2:36.94 (41.00)
 25 Connolly, Mariel          11 NYCC-MR              2:36.16    2:38.16
                  34.78     1:13.95 (39.17)     1:56.73 (42.78)     2:38.16 (41.43)
 26 Hahn, Abby                11 NYCC-MR              2:43.44    2:40.41
                  34.94     1:16.17 (41.23)     1:59.43 (43.26)     2:40.41 (40.98)
 27 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR    2:45.16    2:41.69
                  36.17     1:18.88 (42.71)     2:01.43 (42.55)     2:41.69 (40.26)
 28 Reyes, Lorraine M         12 HS-MR                3:07.67    2:41.98
 28 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR    2:48.61    2:41.98
                  36.08     1:18.64 (42.56)     2:02.25 (43.61)     2:41.98 (39.73)
 30 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  3:18.46    2:43.11
 31 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  2:55.33    2:46.69
                  36.90     1:19.75 (42.85)     2:04.52 (44.77)     2:46.69 (42.17)
 32 Hunt, Janaya              11 WAC-MR               3:00.96    2:52.53
 33 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR               3:15.80    2:56.79
 34 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT    3:01.91
                  37.50     1:21.95 (44.45)     2:12.14 (50.19)     3:01.91 (49.77)
 35 Raby, Zami J              11 Agua Swim Team-MR         NT    3:02.24
                  36.42     1:22.93 (46.51)     2:14.49 (51.56)     3:02.24 (47.75)
 36 Song, Crysta              11 WAC-MR               3:20.40    3:04.53
 37 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR    3:07.38    3:04.71
 38 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR         NT    3:12.65
                  42.03     1:32.64 (50.61)     2:23.63 (50.99)     3:12.65 (49.02)
 39 Downer, Kimberly C        11 Trs-MR                    NT    3:19.75
                  40.76     1:36.22 (55.46)     2:30.25 (54.03)     3:19.75 (49.50)
 40 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:20.31
                  39.39     1:24.07 (44.68)   2:48.32 (1:24.25)     3:20.31 (31.99)
 41 Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT    3:34.83
                  47.02   2:42.67 (1:55.65)     3:34.83 (52.16)
 42 Mack, Seshat M            11 Agua Swim Team-MR         NT    3:37.12
                  41.52     1:39.18 (57.66)   2:42.88 (1:03.70)     3:37.12 (54.24)
 -- Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  36.83   2:07.28 (1:30.45)          DQ (43.70)

Event 82  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR               2:10.40    2:07.41   20
                  29.60     1:01.65 (32.05)     1:34.92 (33.27)     2:07.41 (32.49)
  2 Feeley, Ryan J            12 Badger-MR            2:12.34    2:09.64   17
                  29.64     1:03.25 (33.61)     1:36.99 (33.74)     2:09.64 (32.65)
  3 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR    2:19.16    2:15.63   16
                  29.65     1:03.30 (33.65)     1:40.05 (36.75)     2:15.63 (35.58)
  4 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  2:12.14    2:16.38   15
                  30.99     1:06.17 (35.18)     1:42.24 (36.07)     2:16.38 (34.14)
  5 Collazo, Jason            12 WAC-MR               2:18.44    2:20.32   14
                  31.87     1:07.90 (36.03)     1:44.53 (36.63)     2:20.32 (35.79)
  6 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              2:29.57    2:20.89   13
                  32.82     1:08.68 (35.86)     1:47.62 (38.94)     2:20.89 (33.27)
  7 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              2:20.53    2:22.35   12
                  31.18     1:07.98 (36.80)     1:45.89 (37.91)     2:22.35 (36.46)
  8 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR               2:24.55    2:25.81   11
                  30.92     1:08.46 (37.54)     1:46.77 (38.31)     2:25.81 (39.04)
  9 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    2:25.16    2:27.52    9
                  32.09     1:09.26 (37.17)     1:48.45 (39.19)     2:27.52 (39.07)
 10 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR    2:31.80    2:29.93    7
                  33.94     1:12.63 (38.69)     1:52.30 (39.67)     2:29.93 (37.63)
 11 Marchionni, Frank         12 Trs-MR               2:47.50    2:32.24    6
                  33.32     1:12.55 (39.23)     1:53.47 (40.92)     2:32.24 (38.77)
 12 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR               2:26.81    2:32.73    5
                  34.33     1:13.64 (39.31)     1:54.10 (40.46)     2:32.73 (38.63)
 13 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                2:40.07    2:32.90    4
                  34.54     1:13.97 (39.43)     1:54.26 (40.29)     2:32.90 (38.64)
 14 Kim, Andrew               12 Trs-MR               2:54.10    2:34.54    3
                  33.67     1:12.90 (39.23)     1:55.07 (42.17)     2:34.54 (39.47)
 15 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR    2:30.14    2:37.81    2
                  35.41     1:14.58 (39.17)     1:56.35 (41.77)     2:37.81 (41.46)
 16 Staropoli, JP P           12 Pace-MR              2:47.10    2:40.06    1
                  34.85     1:16.07 (41.22)     1:58.53 (42.46)     2:40.06 (41.53)
 17 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR               2:44.40    2:40.91
                  36.39     1:17.13 (40.74)     2:00.71 (43.58)     2:40.91 (40.20)
 18 Hew, Mervyn               12 WAC-MR                    NT    2:42.67
                  34.29     1:13.43 (39.14)     1:56.93 (43.50)     2:42.67 (45.74)
 19 Farm, Bryan               12 Trs-MR               2:39.67    2:43.95
                  34.36     1:16.33 (41.97)     2:00.69 (44.36)     2:43.95 (43.26)
 20 Smith, Tavy O             11 Pace-MR              2:48.82    2:44.27
                  36.31     1:19.42 (43.11)     2:02.90 (43.48)     2:44.27 (41.37)
 21 Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR    2:46.96    2:45.44
                  36.41     1:18.85 (42.44)     2:03.24 (44.39)     2:45.44 (42.20)
 22 Staskiewicz, Sasha        11 Agua Swim Team-MR    2:52.45    2:49.36
                  36.94     1:19.72 (42.78)     2:04.43 (44.71)     2:49.36 (44.93)
 23 Meany, RJ J               11 Trs-MR               2:57.15    2:54.32
                  38.84     1:22.24 (43.40)     2:09.71 (47.47)     2:54.32 (44.61)
 24 Brynin, Max               11 Cond-MR              2:57.69    2:55.81
                  39.34     1:23.52 (44.18)     2:11.88 (48.36)     2:55.81 (43.93)
 25 Brenner, Thomas           12 Trs-MR               3:25.81    3:07.02
                  38.34     1:25.92 (47.58)     2:17.69 (51.77)     3:07.02 (49.33)
 26 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT    3:08.28
                  37.80     1:25.83 (48.03)     2:17.04 (51.21)     3:08.28 (51.24)
 27 Maheswaran, Zhaarn S      12 Agua Swim Team-MR         NT    3:09.17
                  40.64     1:28.63 (47.99)     2:20.26 (51.63)     3:09.17 (48.91)
 28 Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR                    NT    3:36.00
                  44.26     1:40.79 (56.53)     2:37.67 (56.88)     3:36.00 (58.33)

Event 83  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR      19.99      21.50   20
  2 Wallace, Oona M            8 GAEL-MR                26.16      21.96   17
  3 Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR      21.28      22.38   16
  4 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                25.49      22.51   15
  5 Cirone, Alexandra          8 Agua Swim Team-MR         NT      24.04   14
  6 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR      26.50      25.39   13
  7 Weingarten, Ashlee N       8 SeaDragons-NJ          24.25      25.40   12
  8 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 25.10      25.65   11
  9 Evans, Kate                7 Badger-MR              24.51      25.67    9
 10 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR      27.12      26.31    6.5
 10 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ          26.09      26.31    6.5
 12 Ngom, Ndioba               8 NYCC-MR                26.00      26.38    5
 13 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 27.58      26.40    4
 14 Waite, Carylyn             8 NYCC-MR                29.00      26.52    3
 15 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR      27.87      26.63    2
 16 Lappin, Hannah L           8 SeaDragons-NJ          26.55      26.68    1
 17 Fischer, Katie             7 Cond-MR              1:05.00      26.93
 18 Clark, Zoe                 8 KRA-MR                 27.50      27.16
 19 Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR      27.39      27.56
 20 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR                 28.55      27.58
 21 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                29.11      27.63
 22 Ruotolo, Hope              8 SMC-MR                    NT      27.75
 23 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                25.44      28.05
 24 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR      29.79      28.30
 25 Jimenez, Tiffany L         7 Flying Dolphins-MR     32.88      28.46
 26 Robbins, Brooke            8 SMC-MR                    NT      28.88
 27 Schattschneider, Sarah     8 SMC-MR                 27.74      28.95
 28 Austi, Amanda A            8 GAEL-MR                26.88      29.04
 29 O'Gorman Bean, Charlotte   7 SMC-MR                 32.49      29.10
 30 Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                  31.00      29.15
 31 Cain, Mary                 7 Badger-MR              28.50      29.16
 32 Cegielski, Veronika I      8 Agua Swim Team-MR         NT      29.30
 33 McGowan, Taylor            8 Flying Dolphins-MR     34.25      29.32
 34 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 28.19      29.41
 35 Groccia, Jackie A          7 GAEL-MR                29.94      29.59
 36 Abemayor, Natalie          8 SMC-MR                 30.93      29.83
 37 Ogisu, Emily               8 Agua Swim Team-MR         NT      30.75
 38 Reilly, Caroline N         8 GAEL-MR                32.35      31.08
 39 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              30.03      31.41
 40 Walsh, Georgina            8 NYCC-MR                32.58      32.05
 41 Klein, Eilis D             8 Badger-MR              28.30      32.39
 42 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                30.20      32.57
 43 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT      32.82
 44 Rustow, Ada                8 KRA-MR                 30.90      33.01
 45 Idliby, Leia               8 Flying Dolphins-MR        NT      33.35
 46 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR                 32.40      33.85
 47 Whiston, Kate              7 Badger-MR              35.34      34.86
 48 Librett, Cari              7 SMC-MR                 35.77      35.21
 49 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              35.61      35.92
 50 Wicker, Kelly              7 Badger-MR                 NT      36.07
 51 Burke, Kayla E             7 GAEL-MR                35.94      37.66
 52 Donhue, Alana              7 Flying Dolphins-MR        NT      38.26
 53 Hodes, Sarah               7 Badger-MR              37.05      38.64
 54 Simone, Madeline N         7 GAEL-MR                37.19      38.92
 55 Sack, Nicole M             6 OWA-MR                 40.66      39.71
 56 Kupersmith, Caleigh        6 Badger-MR              37.70      40.14
 -- Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              37.80         DQ

Event 84  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                19.55      19.31   20
  2 Johnson, Grant             8 Badger-MR              21.24      20.12   17
  3 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    24.43      22.04   16
  4 Connelly, Killian M        8 Pace-MR                24.70      22.92   15
  5 Fitzgerald, Colin W        8 SeaDragons-NJ          22.09      22.97   14
  6 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                23.94      24.17   13
  7 Tobin, John R              8 Badger-MR              28.04      24.30   12
  8 Austi, Paul A              7 GAEL-MR                27.57      25.15   11
  9 Torres, Santiago           8 Flying Dolphins-MR     25.50      25.20    9
 10 Torres, Juan               8 Flying Dolphins-MR     23.51      25.50    7
 11 Vitagliano, Daniel         8 Badger-MR              24.81      25.77    6
 12 Bernstein, Joby            8 Badger-MR              24.66      25.81    5
 13 Buttigieg, Timothy W       7 Badger-MR              26.49      25.92    4
 14 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                27.10      26.03    3
 15 Mannix, Richard E          7 GAEL-MR                26.19      26.12    2
 16 Vinh, Aaron                8 SeaDragons-NJ          25.75      26.49    1
 17 Antonucci, Troy A          8 SeaDragons-NJ          23.75      26.67
 18 Eckstein, William          8 Flying Dolphins-MR     26.50      26.89
 19 Canals, Mathew S           8 Cond-MR                26.33      27.07
 20 Charla, Nick A             8 GAEL-MR                26.78      27.29
 21 Hilboldt, Charlie          8 Flying Dolphins-MR     28.20      27.56
 22 Shields, Brandon           8 Trs-MR                 30.30      28.01
 23 Gatto, Owen                7 SMC-MR                 28.29      28.16
 24 Kunze, Aidan J             6 NYCC-MR                27.01      28.44
 25 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                29.20      28.46
 26 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              25.70      29.87
 27 Adolf, Marcus              7 Agua Swim Team-MR         NT      29.96
 28 Vinh, Ryan                 6 SeaDragons-NJ          32.38      30.81
 29 McInerney, Andrew          8 Badger-MR              30.80      30.88
 30 Geras, Demetri J           8 Agua Swim Team-MR         NT      30.96
 31 Sipp, John                 7 Agua Swim Team-MR         NT      31.47
 32 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                31.85      31.70
 33 Jones, Slater              6 Badger-MR              32.34      31.75
 34 McAuley, Charles           7 SMC-MR                 34.10      31.95
 35 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR      32.84      32.85
 36 Franzese, Michael J        8 Agua Swim Team-MR         NT      33.33
 37 Forrest, Sing Hoi          7 Flying Dolphins-MR     33.28      33.75
 38 Talarico, Alexander M      8 Agua Swim Team-MR         NT      33.93
 39 Raccioppi, Jake            6 Trs-MR                 33.59      35.27
 40 Seckin, Timmy              7 Agua Swim Team-MR         NT      35.48
 41 Ruvkun, Andrew H           8 Agua Swim Team-MR         NT      36.04
 42 Kennon, Declan             7 Badger-MR              25.88      36.05
 43 Devito, TJ                 6 Trs-MR                 36.42      36.22
 44 Varshisky, Samuel          6 Badger-MR              44.00      36.42
 45 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT      36.69
 46 Rieck, Joshua              6 Badger-MR              43.76      37.43
 47 Darabundit, Champ C        7 Agua Swim Team-MR         NT      37.53
 48 Heese, Zach                7 Badger-MR              37.00      37.68
 49 Altman, David              7 Badger-MR              41.05      37.95
 50 Kessler, Michael           6 Badger-MR              37.64      39.02
 51 Matyushkov, Victor-Alexa   7 Flying Dolphins-MR     40.75      39.26
 -- Burrell, Jamie             8 Badger-MR              34.90         DQ

Event 85  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR               1:30.46    1:24.84   20
                  41.62     1:24.84 (43.22)
  2 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR  1:25.71    1:24.94   17
                  40.74     1:24.94 (44.20)
  3 Tremain, Kate             10 Badger-MR            1:28.13    1:26.98   16
                  40.83     1:26.98 (46.15)
  4 Wallace, Nora K           10 GAEL-MR              1:32.39    1:27.06   15
                  40.49     1:27.06 (46.57)
  5 Zee, Jenelle H            10 SeaDragons-NJ        1:23.39    1:27.12   14
                  39.98     1:27.12 (47.14)
  6 Krey, Laura K             10 Badger-MR            1:32.73    1:28.27   13
                  41.47     1:28.27 (46.80)
  7 Fischer, Sarah            10 Cond-MR              1:37.60    1:30.84   12
                  43.61     1:30.84 (47.23)
  8 Guba, Jackie M            10 GAEL-MR              1:37.93    1:30.86   11
                  42.76     1:30.86 (48.10)
  9 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR              1:30.63    1:31.45    9
                  42.39     1:31.45 (49.06)
 10 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR              1:35.00    1:31.61    7
                  42.71     1:31.61 (48.90)
 11 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ        1:29.91    1:31.89    6
                  43.46     1:31.89 (48.43)
 12 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ        1:28.60    1:32.40    5
                  43.49     1:32.40 (48.91)
 13 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    1:38.40    1:32.71    4
                  43.88     1:32.71 (48.83)
 14 Randazzo, Khristiana      10 GAEL-MR                   NT    1:32.80    3
                  42.60     1:32.80 (50.20)
 15 Daly, Bronagh             10 HS-MR                1:38.77    1:32.86    2
                  45.33     1:32.86 (47.53)
 16 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR    1:35.34    1:33.52    1
                  44.53     1:33.52 (48.99)
 17 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR              1:36.55    1:33.93
                  43.18     1:33.93 (50.75)
 18 Huerta, Imani             10 VAC-MR               1:35.34    1:35.59
                  45.31     1:35.59 (50.28)
 19 Restle, Hannah            10 SMC-MR               1:35.72    1:36.47
                  45.19     1:36.47 (51.28)
 20 Reyes, Sarah J            10 Badger-MR                 NT    1:37.53
                  45.92     1:37.53 (51.61)
 21 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR               1:47.78    1:38.73
                  46.08     1:38.73 (52.65)
 22 Kennedy, Calla             9 NYCC-MR              1:40.60    1:38.86
                  47.43     1:38.86 (51.43)
 23 Hogan, Paige E             9 Pace-MR              1:56.00    1:39.09
                  46.77     1:39.09 (52.32)
 24 Librett, Krista           10 SMC-MR               1:39.23    1:39.51
                  47.19     1:39.51 (52.32)
 25 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR    1:41.78    1:39.61
                  46.87     1:39.61 (52.74)
 26 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.76
                  46.49     1:39.76 (53.27)
 27 Smith, Mollie M            9 Pace-MR              1:42.87    1:40.25
                  46.94     1:40.25 (53.31)
 28 DiChiara, Jennifer         9 SMC-MR               1:41.63    1:40.50
                  47.88     1:40.50 (52.62)
 29 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR    1:40.13    1:40.60
                  47.36     1:40.60 (53.24)
 30 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR               1:45.72    1:40.82
                  48.36     1:40.82 (52.46)
 31 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR    1:33.99    1:41.49
                  48.42     1:41.49 (53.07)
 32 Torres, Maria             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:42.10
                  48.76     1:42.10 (53.34)
 33 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR            1:52.73    1:42.61
                  49.39     1:42.61 (53.22)
 34 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR                 NT    1:42.79
                  46.94     1:42.79 (55.85)
 35 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.35
                  49.03     1:43.35 (54.32)
 36 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR    1:56.92    1:43.41
                  48.60     1:43.41 (54.81)
 37 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                1:44.37    1:43.67
                  49.25     1:43.67 (54.42)
 38 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR            2:12.81    1:44.11
                  49.98     1:44.11 (54.13)
 39 Geissler, Kimberley       10 WAC-MR               1:46.90    1:44.41
                  50.02     1:44.41 (54.39)
 40 Simone, Fabianna           9 Badger-MR                 NT    1:46.28
                  51.58     1:46.28 (54.70)
 41 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:46.37
                  50.15     1:46.37 (56.22)
 42 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR    1:48.92    1:46.40
                  50.08     1:46.40 (56.32)
 43 Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR              1:49.53    1:47.92
                  51.55     1:47.92 (56.37)
 44 Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR    1:58.46    1:48.15
                  50.47     1:48.15 (57.68)
 45 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR               1:50.81    1:48.62
                  52.35     1:48.62 (56.27)
 46 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR    1:46.75    1:48.93
                  50.06     1:48.93 (58.87)
 47 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR   1:56.75    1:49.70
                  51.12     1:49.70 (58.58)
 48 Lubitz, Rachel H           9 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.79
                  52.93     1:49.79 (56.86)
 49 Doherty, Julia G           9 GAEL-MR              1:42.38    1:49.88
                  50.31     1:49.88 (59.57)
 50 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:49.91
                  50.95     1:49.91 (58.96)
 51 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR               1:50.62    1:50.06
                  50.46     1:50.06 (59.60)
 52 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR         NT    1:50.17
                  52.05     1:50.17 (58.12)
 53 Simone, Arianna N          9 GAEL-MR              1:54.48    1:50.42
                  51.08     1:50.42 (59.34)
 54 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:52.03
                  53.09     1:52.03 (58.94)
 55 Robbins, Ilana            10 SMC-MR               1:51.59    1:52.76
                  51.61   1:52.76 (1:01.15)
 56 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR               2:01.14    1:54.02
                  52.90   1:54.02 (1:01.12)
 57 Coutavas, Alexandra       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:54.85
                  54.42   1:54.85 (1:00.43)
 58 Mack, Rebecca              9 Flying Dolphins-MR   1:54.69    1:55.06
                  53.18   1:55.06 (1:01.88)
 59 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR              1:45.55    1:55.67
                  53.86   1:55.67 (1:01.81)
 60 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR    2:06.13    1:57.03
                  54.69   1:57.03 (1:02.34)
 61 Kennon, Nora               9 Badger-MR                 NT    1:57.79
                  54.81   1:57.79 (1:02.98)
 62 Chapman, Erica            10 Trs-MR               1:56.82    1:58.60
                  59.79     1:58.60 (58.81)
 63 Gamble, Catherine         10 Flying Dolphins-MR        NT    1:58.84
                  55.82   1:58.84 (1:03.02)
 64 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR              2:22.00    2:00.83
                  56.40   2:00.83 (1:04.43)
 65 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR                 NT    2:01.41
                  55.56   2:01.41 (1:05.85)
 66 Sisley, Adriana            9 Flying Dolphins-MR   2:00.14    2:02.27
                  56.20   2:02.27 (1:06.07)
 67 Motulsky, Margo            9 Flying Dolphins-MR        NT    2:02.73
                  55.96   2:02.73 (1:06.77)
 68 Schatzberg, Annie M        9 Agua Swim Team-MR         NT    2:04.05
                  58.66   2:04.05 (1:05.39)
 69 Sudol, Katherine C         9 Agua Swim Team-MR         NT    2:05.23
                  57.04   2:05.23 (1:08.19)
 70 Cain, Aine                 9 Badger-MR                 NT    2:05.91
                  59.65   2:05.91 (1:06.26)
 71 Tran, Rebecca F           10 HS-MR                1:51.00    2:06.85
                1:00.61   2:06.85 (1:06.24)
 72 Dans, Miesha K            10 OWA-MR                    NT    2:07.72
                  59.01   2:07.72 (1:08.71)
 73 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR    2:15.09    2:30.21
                1:14.56   2:30.21 (1:15.65)
 -- Warshaw, Amelia B          9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                1:02.88        DQ (1:14.71)
 -- Mihalcik, Maggie           9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  59.67        DQ (1:12.13)

Event 86  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               1:18.23    1:18.14   20
                  37.49     1:18.14 (40.65)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR  1:21.82    1:19.33   17
                  38.36     1:19.33 (40.97)
  3 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ        1:25.97    1:28.23   16
                  41.21     1:28.23 (47.02)
  4 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:27.95    1:30.31   15
                  42.59     1:30.31 (47.72)
  5 Fitzgerald, Casey L       10 SeaDragons-NJ        1:31.89    1:32.52   14
                  43.00     1:32.52 (49.52)
  6 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR            1:35.31    1:32.61   13
                  44.13     1:32.61 (48.48)
  7 WU, Raymond               10 Express Swimming-MR  1:38.99    1:35.78   12
                  44.51     1:35.78 (51.27)
  8 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR  1:31.83    1:36.25   11
                  46.62     1:36.25 (49.63)
  9 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR               1:34.80    1:36.89    9
                  45.27     1:36.89 (51.62)
 10 Sack, Danny C             10 OWA-MR               1:38.32    1:38.20    7
                  47.17     1:38.20 (51.03)
 11 Thermos, Yianni           10 WAC-MR               1:38.66    1:38.45    6
                  46.66     1:38.45 (51.79)
 12 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:37.52    1:38.76    5
                  46.78     1:38.76 (51.98)
 13 Jacinto, Lino L            9 SeaDragons-NJ        1:41.71    1:38.86    4
                  45.68     1:38.86 (53.18)
 14 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:43.46    1:38.99    3
                  46.71     1:38.99 (52.28)
 15 Dilorenzo, Jimmy C        10 GAEL-MR              1:39.87    1:39.53    2
                  47.42     1:39.53 (52.11)
 16 Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR    1:49.23    1:42.52    1
                  51.63     1:42.52 (50.89)
 17 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR  1:56.20    1:43.74
                  49.28     1:43.74 (54.46)
 18 Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR    1:51.60    1:44.31
                  49.03     1:44.31 (55.28)
 19 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.54
                  49.26     1:44.54 (55.28)
 20 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR               1:45.06    1:44.63
                  50.15     1:44.63 (54.48)
 21 Wang, Eugene W            10 OWA-MR               1:49.76    1:44.80
                  49.90     1:44.80 (54.90)
 22 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR         NT    1:47.02
                  52.99     1:47.02 (54.03)
 23 Gatto, Alex               10 SMC-MR               1:45.37    1:47.05
                  51.24     1:47.05 (55.81)
 24 Engemann, Karl J          10 Pace-MR              1:53.66    1:49.95
                  50.47     1:49.95 (59.48)
 25 McAuley, Adam             10 SMC-MR               1:49.44    1:51.48
                  51.62     1:51.48 (59.86)
 26 Parauda, Max L             9 Pace-MR              2:05.00    1:51.89
                  51.25   1:51.89 (1:00.64)
 27 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR  1:55.86    1:51.99
                  51.56   1:51.99 (1:00.43)
 28 Hogan, Brett R             9 Badger-MR            1:55.07    1:52.31
                  53.15     1:52.31 (59.16)
 29 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.14
                  52.86   1:53.14 (1:00.28)
 30 Parish, Daniel            10 Cond-MR              1:56.55    1:57.33
 31 Farm, Eric                 9 Trs-MR               2:04.85    1:58.74
                  57.66   1:58.74 (1:01.08)
 32 Blackburn, John F          9 Pace-MR              2:18.00    1:58.92
                  55.07   1:58.92 (1:03.85)
 33 Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.03
                  57.29   1:59.03 (1:01.74)
 34 Piacente, Sean             9 Trs-MR               1:54.12    1:59.20
                  52.84   1:59.20 (1:06.36)
 35 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR    2:08.95    1:59.69
                  55.23   1:59.69 (1:04.46)
 36 Miara, Jesse              10 Trs-MR               2:04.91    2:00.96
                  57.77   2:00.96 (1:03.19)
 37 Pau, Justin                9 Agua Swim Team-MR         NT    2:01.81
                  59.16   2:01.81 (1:02.65)
 38 Bhagat, Gautam            10 Flying Dolphins-MR   2:03.15    2:01.88
                  56.97   2:01.88 (1:04.91)
 39 Holm, Devon C              9 SeaDragons-NJ             NT    2:02.73
                  58.20   2:02.73 (1:04.53)
 40 Miller, Tor A              9 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.70
                1:00.49   2:03.70 (1:03.21)
 41 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    2:07.05
                1:00.74   2:07.05 (1:06.31)
 42 Brunswick, Samuel D        9 Agua Swim Team-MR    2:31.44    2:20.82
                1:05.80   2:20.82 (1:15.02)
 43 Yien, Garrett              9 Flying Dolphins-MR        NT    2:25.20
                1:07.99   2:25.20 (1:17.21)
 -- Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  57.71        DQ (1:07.92)
 -- Mihalcik, Jack             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                1:17.55        DQ (1:31.10)

Event 87  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dwyer, Brianne M          12 Express Swimming-MR    34.95      36.04   18.5
  1 Peng, Belle H             12 OWA-MR                 36.36      36.04   18.5
  3 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                36.65      36.32   16
  4 Costa, Christina          12 Pace-MR                36.87      36.57   15
  5 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    38.91      37.19   14
  6 Varney, Gillian           12 SMC-MR                 37.40      37.61   13
  7 Dang, Thu                 12 WAC-MR                 37.22      37.96   12
  8 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR    40.15      38.84   11
  9 Sepe, Lauren K            11 GAEL-MR                41.97      38.85    9
 10 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR      44.21      38.86    7
 11 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                  39.19      39.16    6
 12 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR                 44.74      40.10    5
 13 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR         NT      40.13    4
 14 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                42.89      40.15    3
 15 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                39.45      40.18    2
 16 Wachsberg, Amanda L       12 Agua Swim Team-MR      40.95      40.36    1
 17 Pizzurro, Jackee          11 SMC-MR                 40.77      40.57
 18 Hall, Samantha G          12 Agua Swim Team-MR      45.81      40.73
 19 Yildirim, Nesli           12 Agua Swim Team-MR      42.18      40.76
 20 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ          42.06      40.84
 21 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR      41.84      40.91
 22 Jacinto, Arianna E        12 SeaDragons-NJ          41.20      41.02
 23 Slater, Kailey            11 SMC-MR                 41.53      41.76
 24 Engemann, Krista N        12 Pace-MR                42.94      41.77
 25 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR      42.44      41.79
 26 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR                 44.39      42.03
 27 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR      43.44      42.14
 28 Hahn, Abby                11 NYCC-MR                41.74      42.32
 29 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                42.03      42.50
 30 Bilogoubka, Liliya        12 Flying Dolphins-MR     43.51      42.52
 31 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                41.81      42.63
 32 DiChiara, Lauren          11 SMC-MR                 45.00      42.96
 33 Unger, Katie              12 Cond-MR                43.89      43.08
 34 Donlon, Patricia          12 Trs-MR                 44.83      43.23
 35 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                44.46      43.66
 36 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR    45.84      43.76
 37 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR      51.18      43.79
 38 Chiappetta, Nina M        11 GAEL-MR                47.04      43.98
 39 Walker, Erica             11 SMC-MR                 44.26      44.14
 39 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR    43.00      44.14
 41 Rustow, Daphne            12 KRA-MR                 43.50      44.64
 41 Antonucci, Tara J         11 SeaDragons-NJ          45.82      44.64
 43 Fishman, Leah             12 OWA-MR                 44.20      44.70
 44 Curro, Emily              12 SMC-MR                 46.06      44.77
 45 Stroganova, Maria         11 Agua Swim Team-MR      47.28      44.96
 46 LaGuerre, Gabrielle       11 NYCC-MR                43.78      44.99
 47 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    46.20      45.14
 48 Richardson, Erika S       11 Cond-MR                45.19      45.45
 49 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    45.93      45.61
 50 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR                 44.93      45.70
 51 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR         NT      45.73
 52 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR                 47.15      45.96
 53 Jacinto, Amanda R         11 SeaDragons-NJ          46.22      46.07
 54 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR                45.81      46.16
 55 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     47.25      46.47
 55 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR      45.79      46.47
 57 Holm, Becca L             12 SeaDragons-NJ          47.85      46.64
 58 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR      47.07      46.67
 59 Hunt, Janaya              11 WAC-MR                 47.98      47.45
 60 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR      50.59      47.54
 61 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR     47.88      47.72
 61 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      48.53      47.72
 63 Cain, Lillian T           11 Flying Dolphins-MR     49.31      48.00
 64 Surilas, Maria            12 NYCC-MR                47.72      48.37
 65 Burke, Stephanie H        11 GAEL-MR                50.19      49.40
 66 Song, Crysta              11 WAC-MR                 49.96      49.63
 67 Papp, Maria               11 Badger-MR              50.00      50.86
 68 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                52.75      51.73
 69 Darabundit, Magica G      11 Agua Swim Team-MR      53.61      54.41
 70 Miceli, Lauren R          11 GAEL-MR                56.02      55.43
 71 Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT      55.56
 72 Downer, Kimberly C        11 Trs-MR                 53.76      55.89
 -- Mack, Seshat M            11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 88  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR                 37.57      36.94   20
  2 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      38.93      38.13   17
  3 Giovine, Christopher F    12 SeaDragons-NJ          39.35      38.99   16
  4 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                39.72      39.00   15
  5 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR    41.09      39.67   14
  6 Itzkowitz, Ben M          11 GAEL-MR                41.21      41.69   13
  7 Schnog, Sam H             12 Pace-MR                42.79      41.97   12
  8 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR                 41.63      42.57   11
  9 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR     42.78      42.63    9
 10 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                44.17      42.71    7
 11 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR                 41.02      42.84    6
 12 Villegas, Michael P       11 Cond-MR                44.52      43.56    5
 13 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR      45.66      43.62    4
 14 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR    44.53      43.63    3
 15 Kim, Andrew               12 Trs-MR                 47.62      44.05    2
 16 Guttmann, Alexandre S     12 KRA-MR                 39.50      45.80    1
 17 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR                 48.19      46.62
 18 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT      46.67
 19 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                  53.16      46.72
 20 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR                 51.49      48.45
 21 Staskiewicz, Sasha        11 Agua Swim Team-MR      46.74      48.66
 22 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR    50.46      49.20
 23 Meany, RJ J               11 Trs-MR                 49.52      50.52
 24 Frank, Elliot S           11 Flying Dolphins-MR     51.10      50.64
 25 Brynin, Max               11 Cond-MR                51.96      51.19
 26 Maheswaran, Zhaarn S      12 Agua Swim Team-MR      59.16      52.27
 27 Jaile, Jesus              12 Cond-MR                   NT      53.07
 28 Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR                 53.92      53.85
 29 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR      59.69      54.24
 30 Han, Nicholas             11 Flying Dolphins-MR     55.19      54.27
 31 Mannes, David             12 Flying Dolphins-MR        NT      58.06
 32 Eckstein, Otto            11 Flying Dolphins-MR     57.92    1:03.14

Event 89  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR      17.28      18.37   20
  2 Clark, Zoe                 8 KRA-MR                 29.90      20.79   17
  3 Klein, Eilis D             8 Badger-MR              23.67      21.00   16
  4 Weingarten, Ashlee N       8 SeaDragons-NJ          19.30      21.55   15
  5 Schattschneider, Sarah     8 SMC-MR                 22.52      21.97   14
  6 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                26.01      22.28   13
  7 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                21.45      22.35   11.5
  7 Evans, Kate                7 Badger-MR              22.71      22.35   11.5
  9 Lappin, Hannah L           8 SeaDragons-NJ          21.45      22.65    9
 10 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR      21.80      22.82    7
 11 Whiston, Kate              7 Badger-MR              21.99      22.91    6
 12 Hartigan, Kaitlin A        7 GAEL-MR                23.31      23.15    5
 13 Ngom, Ndioba               8 NYCC-MR                23.00      23.27    4
 14 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 22.55      23.33    3
 15 Cirone, Alexandra          8 Agua Swim Team-MR      24.13      23.37    2
 16 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              23.59      23.70    1
 17 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 22.27      23.77
 18 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR      22.99      24.15
 19 Ruotolo, Hope              8 SMC-MR                    NT      24.18
 20 Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR      26.07      24.50
 21 O'Gorman Bean, Charlotte   7 SMC-MR                 25.68      24.59
 21 Cegielski, Veronika I      8 Agua Swim Team-MR         NT      24.59
 23 Eastman, Elizabeth M       8 Agua Swim Team-MR      22.14      24.67
 24 Jimenez, Tiffany L         7 Flying Dolphins-MR     32.65      24.72
 25 Abemayor, Natalie          8 SMC-MR                 25.69      24.80
 25 Rustow, Ada                8 KRA-MR                 29.20      24.80
 27 Walsh, Georgina            8 NYCC-MR                25.59      24.85
 28 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 24.22      24.99
 29 Cain, Mary                 7 Badger-MR              23.10      25.11
 30 Ogisu, Emily               8 Agua Swim Team-MR         NT      25.39
 31 Austi, Amanda A            8 GAEL-MR                24.88      25.59
 32 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                23.20      25.61
 33 Suarez, Daniela I          8 Agua Swim Team-MR      20.60      25.98
 34 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR      24.56      26.07
 35 Robbins, Brooke            8 SMC-MR                    NT      26.25
 36 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              25.97      26.28
 37 Groccia, Jackie A          7 GAEL-MR                25.02      26.37
 38 Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                  30.00      26.46
 39 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                24.37      26.55
 40 Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              29.40      26.93
 41 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              31.22      27.93
 42 McGowan, Taylor            8 Flying Dolphins-MR     26.97      27.96
 43 Wicker, Kelly              7 Badger-MR              30.43      28.05
 44 Idliby, Leia               8 Flying Dolphins-MR        NT      29.06
 45 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT      29.08
 46 Waite, Carylyn             8 NYCC-MR                26.00      29.11
 47 Reilly, Caroline N         8 GAEL-MR                28.48      29.51
 48 Simone, Madeline N         7 GAEL-MR                28.93      29.76
 49 Librett, Cari              7 SMC-MR                 29.68      30.70
 50 Hodes, Sarah               7 Badger-MR              30.27      31.44
 51 Sack, Nicole M             6 OWA-MR                 30.52      33.20
 52 Kupersmith, Caleigh        6 Badger-MR              36.62      35.54
 53 Donhue, Alana              7 Flying Dolphins-MR        NT      36.42
 54 Burke, Kayla E             7 GAEL-MR                26.06      37.09

Event 90  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant             8 Badger-MR              18.71      17.87   20
  2 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                19.81      18.92   17
  3 Tobin, John R              8 Badger-MR              19.82      19.03   16
  4 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    19.92      19.44   15
  5 Barry, Charles             8 Badger-MR              22.04      20.16   14
  6 Fitzgerald, Colin W        8 SeaDragons-NJ          21.20      21.68   13
  7 Bernstein, Joby            8 Badger-MR              21.66      21.77   12
  8 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR                20.78      22.01   11
  9 Torres, Juan               8 Flying Dolphins-MR     20.63      22.08    9
 10 Connelly, Killian M        8 Pace-MR                22.41      22.17    7
 11 Vitagliano, Daniel         8 Badger-MR              23.43      22.40    6
 12 Shields, Brandon           8 Trs-MR                 21.23      23.39    5
 13 Gatto, Owen                7 SMC-MR                 23.10      23.58    3.5
 13 Antonucci, Troy A          8 SeaDragons-NJ          23.81      23.58    3.5
 15 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              22.40      23.72    2
 16 Torres, Santiago           8 Flying Dolphins-MR     23.98      23.90    1
 17 Mannix, Richard E          7 GAEL-MR                24.31      24.27
 18 Geras, Demetri J           8 Agua Swim Team-MR         NT      24.33
 19 Forrest, Sing Hoi          7 Flying Dolphins-MR     24.52      24.41
 20 Buttigieg, Timothy W       7 Badger-MR              22.81      25.07
 21 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR      24.96      25.34
 22 Kunze, Aidan J             6 NYCC-MR                23.69      25.41
 23 Doherty, Kyle J            7 GAEL-MR                24.91      25.56
 24 Talarico, Alexander M      8 Agua Swim Team-MR         NT      25.63
 25 Franzese, Michael J        8 Agua Swim Team-MR      28.17      26.32
 25 Eckstein, William          8 Flying Dolphins-MR     25.19      26.32
 27 Vinh, Aaron                8 SeaDragons-NJ          24.41      26.44
 28 Canals, Mathew S           8 Cond-MR                21.88      26.78
 29 Rieck, Joshua              6 Badger-MR              27.90      26.91
 30 Sohr, Brian R              6 GAEL-MR                26.65      26.97
 31 Kennon, Declan             7 Badger-MR              23.49      27.03
 32 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT      27.18
 33 Burrell, Jamie             8 Badger-MR              31.00      27.35
 34 McAuley, Charles           7 SMC-MR                 24.73      27.56
 35 Adolf, Marcus              7 Agua Swim Team-MR         NT      27.58
 36 Hilboldt, Charlie          8 Flying Dolphins-MR     24.47      27.74
 37 Kessler, Michael           6 Badger-MR              27.51      27.83
 38 Varshisky, Samuel          6 Badger-MR              27.47      27.91
 39 Jones, Slater              6 Badger-MR              32.22      27.94
 39 Heese, Zach                7 Badger-MR              29.20      27.94
 41 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                27.28      28.29
 42 Raccioppi, Jake            6 Trs-MR                 26.45      28.87
 43 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                26.72      29.13
 44 Sipp, John                 7 Agua Swim Team-MR         NT      29.44
 45 Vinh, Ryan                 6 SeaDragons-NJ          30.24      29.85
 46 Seckin, Timmy              7 Agua Swim Team-MR      30.72      30.31
 47 Altman, David              7 Badger-MR              30.44      30.59
 48 Ruvkun, Andrew H           8 Agua Swim Team-MR         NT      31.17
 49 Austi, Paul A              7 GAEL-MR                24.53      31.98
 50 Matyushkov, Victor-Alexa   7 Flying Dolphins-MR        NT      34.10
 51 Devito, TJ                 6 Trs-MR                 30.29      34.32
 52 Darabundit, Champ C        7 Agua Swim Team-MR         NT      36.37
 53 Reilly, Brennan T          6 GAEL-MR                37.85      38.99

Event 91  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR      34.54      34.47   20
  2 McGuire, Christine C      10 Badger-MR              35.65      35.34   17
  3 Krey, Laura K             10 Badger-MR              36.37      35.89   16
  4 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      36.43      36.37   15
  5 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR      37.42      36.98   14
  6 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              36.85      37.40   13
  7 Wallace, Nora K           10 GAEL-MR                37.76      37.54   12
  8 Braca, Tori K             10 Pace-MR                39.40      37.86   11
  9 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    38.40      37.93    9
 10 Tremain, Kate             10 Badger-MR              38.86      38.06    7
 11 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    39.28      38.67    6
 12 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR                 38.65      38.90    5
 13 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                39.54      39.37    4
 14 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ          39.50      39.66    3
 15 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR      39.49      39.92    2
 16 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR              40.90      40.01    1
 17 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR    1:01.01      40.02
 18 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR                 40.18      40.29
 19 Librett, Krista           10 SMC-MR                 38.31      40.49
 20 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR      40.48      40.73
 21 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR      39.13      40.77
 22 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              39.75      41.12
 23 Guba, Jackie M            10 GAEL-MR                42.03      41.16
 24 Torres, Maria             10 Flying Dolphins-MR     42.77      41.25
 25 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR              39.98      41.26
 26 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                41.64      41.33
 27 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR      41.16      41.98
 28 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR                40.84      42.02
 29 Doherty, Julia G           9 GAEL-MR                42.06      42.72
 30 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR                 40.78      43.05
 31 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR      40.84      43.09
 32 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR     45.90      43.29
 33 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    45.29      43.42
 34 Fischer, Sarah            10 Cond-MR                42.50      43.51
 35 Case, Olivia               9 Agua Swim Team-MR      41.88      43.55
 36 Coutavas, Alexandra       10 Agua Swim Team-MR      48.64      43.68
 37 Fenn, Kerry                9 Badger-MR              45.72      43.86
 38 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR      39.00      43.99
 39 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR                43.90      44.07
 40 DiChiara, Jennifer         9 SMC-MR                 46.63      44.36
 41 Restle, Hannah            10 SMC-MR                 43.18      44.42
 42 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR      42.79      44.69
 43 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                  43.98      44.70
 44 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR                45.03      44.78
 45 Geissler, Kimberley       10 WAC-MR                 48.48      45.07
 46 Cohen, Lynzee             10 WAC-MR                 42.66      45.38
 47 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR                41.25      45.40
 48 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR      45.00      45.56
 49 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR      44.66      45.65
 50 Kennedy, Calla             9 NYCC-MR                43.32      45.93
 51 Simone, Fabianna           9 Badger-MR              47.20      46.03
 51 Tran, Rebecca F           10 HS-MR                  47.48      46.03
 53 Reyes, Sarah J            10 Badger-MR              45.11      46.46
 54 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR                 43.97      46.61
 55 Chapman, Erica            10 Trs-MR                 44.18      46.84
 56 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR                 48.13      47.55
 57 Marton, Dorothy           10 NYCC-MR                47.30      47.59
 58 Marine, Alexandra         10 Flying Dolphins-MR        NT      47.65
 59 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR              48.17      47.70
 60 Kennon, Nora               9 Badger-MR              43.38      48.19
 61 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ          49.42      48.38
 62 Newman, Carly J           10 OWA-MR                 50.71      48.50
 63 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                46.57      48.57
 64 Kinzel, Emily             10 WAC-MR                 51.46      48.82
 65 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                44.61      48.87
 66 Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR         NT      48.89
 67 Gamble, Catherine         10 Flying Dolphins-MR     48.38      49.02
 68 Lyons, Kelly               9 Badger-MR              53.79      49.43
 69 Motulsky, Margo            9 Flying Dolphins-MR     49.69      49.88
 70 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR              55.16      50.35
 71 Schatzberg, Annie M        9 Agua Swim Team-MR         NT      51.69
 72 Daboudet, Oriane           9 NYCC-MR                52.03      52.02
 73 Warshaw, Amelia B          9 Flying Dolphins-MR     59.96      52.18
 74 Dans, Miesha K            10 OWA-MR                 45.28      53.05
 75 Lubitz, Rachel H           9 Agua Swim Team-MR      52.71      53.31
 76 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR      46.75      53.50
 77 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR      55.46      53.84
 78 Cain, Aine                 9 Badger-MR              55.30      53.87
 79 Robbins, Ilana            10 SMC-MR                 51.84      54.19
 80 Blankfein, Rachel H       10 Flying Dolphins-MR     51.38      54.59
 81 Sudol, Katherine C         9 Agua Swim Team-MR      52.02      54.65
 82 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR                53.47      55.10
 83 Michel, Francesca M       10 Flying Dolphins-MR        NT      55.21
 84 Landes, Hannah             9 Flying Dolphins-MR        NT      55.24
 85 Simone, Arianna N          9 GAEL-MR              1:02.00      59.18
 86 Mack, Rebecca              9 Flying Dolphins-MR     55.70      59.91
 87 Beigen, Erika             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.08
 88 Perlmutter, Lena M         9 Cond-MR              1:02.81    1:09.40
 -- Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR                57.97         DQ
 -- Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    47.28         DQ
 -- Owens, Nataliya            9 Badger-MR            1:13.44         DQ

Event 92  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR              32.38      32.25   20
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    36.57      34.56   17
  3 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              34.80      35.15   16
  4 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    34.25      35.28   15
  5 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 34.62      35.36   14
  6 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR                36.54      35.55   13
  7 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR      35.78      35.70   12
  8 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              36.02      36.81   11
  9 Fitzgerald, Casey L       10 SeaDragons-NJ          35.90      36.83    9
 10 Thermos, Yianni           10 WAC-MR                 39.68      37.69    7
 11 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    39.35      38.03    6
 12 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR              39.32      39.76    5
 13 Sack, Danny C             10 OWA-MR                 40.78      40.58    4
 14 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR    41.90      40.68    3
 15 Dilorenzo, Jimmy C        10 GAEL-MR                40.50      41.29    2
 16 Jacinto, Lino L            9 SeaDragons-NJ          40.82      41.66    1
 17 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ          43.22      41.75
 18 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR      41.54      41.94
 19 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR                 41.12      42.31
 20 Riotta, Christopher       10 UNAT-MR                41.82      42.59
 21 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR    39.52      42.60
 22 WU, Raymond               10 Express Swimming-MR    43.33      42.81
 23 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR              40.63      42.99
 24 Eid, Alex                  9 Badger-MR              41.47      43.96
 25 Bhagat, Gautam            10 Flying Dolphins-MR     44.33      44.01
 26 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR      43.63      44.06
 27 Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR      43.09      44.18
 28 Vallar, Jack               9 SMC-MR                 43.83      44.69
 29 Farm, Eric                 9 Trs-MR                 49.20      44.73
 30 Hogan, Brett R             9 Badger-MR              46.68      44.96
 31 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    47.59      45.26
 32 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR                40.85      45.30
 33 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR    47.40      45.31
 34 Parauda, Max L             9 Pace-MR                45.71      45.37
 35 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR      45.72      45.53
 36 McAuley, Adam             10 SMC-MR                 45.16      45.82
 37 Engemann, Karl J          10 Pace-MR                43.86      45.83
 38 Blackburn, John F          9 Pace-MR                46.30      46.76
 39 Gatto, Alex               10 SMC-MR                 45.12      47.18
 40 Reich, Joseph S            9 Agua Swim Team-MR      46.97      47.99
 41 Miara, Jesse              10 Trs-MR                 45.23      48.07
 42 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR                46.59      48.44
 43 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR      45.99      48.70
 44 McFarland, Carter N        9 GAEL-MR                50.91      48.77
 45 Wang, Eugene W            10 OWA-MR                 53.78      48.93
 46 Forrest, San Hoi           9 Flying Dolphins-MR     51.69      49.37
 47 Brunswick, Samuel D        9 Agua Swim Team-MR      50.60      49.87
 48 Carlon, Daniel             9 Agua Swim Team-MR      52.33      50.61
 49 Carlson, John P            9 GAEL-MR                50.31      50.88
 50 Holm, Devon C              9 SeaDragons-NJ          52.07      50.98
 51 Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT      52.05
 52 Pau, Justin                9 Agua Swim Team-MR         NT      53.06
 53 Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR         NT      53.24
 54 Parish, Daniel            10 Cond-MR                53.30      55.08
 55 Cain, Ethan M              9 Flying Dolphins-MR     53.95      55.16
 56 Kaplounov, Rodion         10 Agua Swim Team-MR         NT      56.49
 57 Sweet, Raymond J           9 SeaDragons-NJ          57.50      56.58
 58 Miller, Tor A              9 Agua Swim Team-MR      51.21      58.22
 59 Piacente, Sean             9 Trs-MR                 55.98      58.40
 60 Rosen, Oliver              9 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.80
 61 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT    1:05.26
 62 Yien, Garrett              9 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.89
 63 Mihalcik, Jack             9 Agua Swim Team-MR    1:08.93    1:13.71
 -- Clossey, David             9 Flying Dolphins-MR   1:16.57         DQ

Event 93  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M            12 Agua Swim Team-MR    1:01.55    1:01.98   20
                  29.91     1:01.98 (32.07)
  2 Guba, Ali E               12 GAEL-MR              1:06.27    1:06.51   17
                  32.61     1:06.51 (33.90)
  3 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR    1:09.31    1:09.46   16
                  33.89     1:09.46 (35.57)
  4 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR              1:07.85    1:10.12   15
                  34.40     1:10.12 (35.72)
  5 Costa, Christina          12 Pace-MR              1:08.95    1:10.26   14
                  33.52     1:10.26 (36.74)
  6 Braca, Gianna L           12 Pace-MR              1:15.83    1:10.51   13
                  34.52     1:10.51 (35.99)
  7 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR  1:12.06    1:11.70   12
                  34.77     1:11.70 (36.93)
  8 Owens, Amanda             11 Badger-MR            1:12.97    1:11.84   11
                  35.21     1:11.84 (36.63)
  9 Dang, Thu                 12 WAC-MR               1:11.25    1:13.47    9
                  35.91     1:13.47 (37.56)
 10 Ryan, Lauren E            12 Trs-MR               1:20.56    1:14.03    7
                  35.74     1:14.03 (38.29)
 11 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                1:15.51    1:14.06    6
                  36.13     1:14.06 (37.93)
 12 Sepe, Lauren K            11 GAEL-MR              1:14.40    1:15.35    5
                  36.02     1:15.35 (39.33)
 13 Unger, Katie              12 Cond-MR              1:14.79    1:15.54    4
                  36.97     1:15.54 (38.57)
 14 Erickson, Abigayle        12 Agua Swim Team-MR    1:15.77    1:16.25    3
                  36.98     1:16.25 (39.27)
 15 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR              1:15.49    1:17.73    2
                  38.09     1:17.73 (39.64)
 16 Thermos, Christiana       12 WAC-MR               1:15.15    1:18.70    1
                  38.32     1:18.70 (40.38)
 17 Connolly, Mariel          11 NYCC-MR              1:19.80    1:19.37
                  38.86     1:19.37 (40.51)
 18 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR    1:25.40    1:19.74
                  38.40     1:19.74 (41.34)
 19 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR              1:21.49    1:21.76
                  39.86     1:21.76 (41.90)
 20 Donlon, Patricia          12 Trs-MR               1:23.82    1:21.84
                  39.73     1:21.84 (42.11)
 21 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR    1:22.29    1:22.20
                  40.03     1:22.20 (42.17)
 22 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR    1:21.89    1:22.31
                  39.25     1:22.31 (43.06)
 23 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.58
                  40.17     1:22.58 (42.41)
 24 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR  1:20.90    1:23.25
                  41.42     1:23.25 (41.83)
 25 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR               1:26.81    1:24.22
                  40.27     1:24.22 (43.95)
 26 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR  1:28.04    1:24.50
                  40.64     1:24.50 (43.86)
 27 Richardson, Erika S       11 Cond-MR              1:20.69    1:24.66
                  41.18     1:24.66 (43.48)
 28 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR  1:23.74    1:25.05
                  42.29     1:25.05 (42.76)
 29 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR  1:22.68    1:25.11
                  41.63     1:25.11 (43.48)
 30 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR               1:20.59    1:25.16
                  41.89     1:25.16 (43.27)
 31 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR              1:29.99    1:25.21
                  41.27     1:25.21 (43.94)
 32 DiChiara, Lauren          11 SMC-MR               1:31.16    1:25.65
                  42.09     1:25.65 (43.56)
 33 Hahn, Abby                11 NYCC-MR              1:14.28    1:26.57
                  42.18     1:26.57 (44.39)
 34 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR              1:31.00    1:26.66
                  42.70     1:26.66 (43.96)
 35 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                1:29.74    1:26.70
                  41.94     1:26.70 (44.76)
 36 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:31.59    1:26.86
                  41.76     1:26.86 (45.10)
 37 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ        1:34.72    1:27.04
                  43.28     1:27.04 (43.76)
 38 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR  1:25.05    1:27.32
                  41.20     1:27.32 (46.12)
 39 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR               1:28.20    1:27.39
                  42.30     1:27.39 (45.09)
 40 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR    1:23.80    1:27.41
                  41.58     1:27.41 (45.83)
 41 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR    1:32.05    1:28.14
                  43.70     1:28.14 (44.44)
 42 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR    1:25.65    1:29.02
                  42.58     1:29.02 (46.44)
 43 Yildirim, Nesli           12 Agua Swim Team-MR    1:33.82    1:29.18
                  44.11     1:29.18 (45.07)
 44 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR               1:25.57    1:29.30
                  42.01     1:29.30 (47.29)
 45 Antonucci, Tara J         11 SeaDragons-NJ        1:29.77    1:30.05
                  43.48     1:30.05 (46.57)
 46 Burke, Stephanie H        11 GAEL-MR              1:30.21    1:30.17
                  43.01     1:30.17 (47.16)
 47 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR              1:29.66    1:30.33
                  42.78     1:30.33 (47.55)
 48 Nugent, Susan A           12 OWA-MR               1:15.86    1:30.65
                1:14.91     1:30.65 (15.74)
 49 Walker, Erica             11 SMC-MR               1:33.01    1:32.75
                  44.76     1:32.75 (47.99)
 50 Varney, Gillian           12 SMC-MR               1:40.50    1:34.02
                  44.26     1:34.02 (49.76)
 51 Reyes, Lorraine M         12 HS-MR                1:31.97    1:34.21
                  45.39     1:34.21 (48.82)
 52 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR   1:30.40    1:34.22
                  44.69     1:34.22 (49.53)
 53 Pizzurro, Jackee          11 SMC-MR               1:42.89    1:34.30
                  47.26     1:34.30 (47.04)
 54 Song, Crysta              11 WAC-MR               1:38.78    1:34.88
                  46.67     1:34.88 (48.21)
 55 Engemann, Krista N        12 Pace-MR              1:23.52    1:34.98
                1:18.86     1:34.98 (16.12)
 56 Stroganova, Maria         11 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.90
                  47.06     1:37.90 (50.84)
 57 Raby, Zami J              11 Agua Swim Team-MR    1:37.02    1:39.87
                  45.67     1:39.87 (54.20)
 58 Bilogoubka, Liliya        12 Flying Dolphins-MR   1:38.15    1:40.03
                  48.74     1:40.03 (51.29)
 59 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT    1:43.59
                  49.22     1:43.59 (54.37)
 60 Wolf, Corrin M            11 SeaDragons-NJ        1:45.16    1:43.75
                  49.98     1:43.75 (53.77)
 61 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:36.45    1:45.81
                1:45.93         1:45.81 ( )
 62 Shi, Lucy                 12 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.22
                  51.95     1:48.22 (56.27)
 63 Downer, Kimberly C        11 Trs-MR               1:44.96    1:48.99
                  54.94     1:48.99 (54.05)
 64 Cain, Lillian T           11 Flying Dolphins-MR   1:55.31    2:09.85
                1:47.66     2:09.85 (22.19)
 -- Curro, Emily              12 SMC-MR               1:36.02         DQ
                  44.34          DQ (50.34)
 -- Darabundit, Magica G      11 Agua Swim Team-MR    2:00.53         DQ
                  54.96        DQ (1:03.92)
 -- Rustow, Daphne            12 KRA-MR                    NT         DQ
                  54.45        DQ (1:06.89)

Event 94  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Collazo, Jason            12 WAC-MR               1:07.00    1:09.84   20
                  33.61     1:09.84 (36.23)
  2 Sirmans, Marcus P         12 GAEL-MR              1:10.12    1:10.89   17
                  33.65     1:10.89 (37.24)
  3 Mariano, Collin J         12 Pace-MR              1:12.23    1:12.05   16
                  35.14     1:12.05 (36.91)
  4 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR              1:12.75    1:13.21   15
                  36.13     1:13.21 (37.08)
  5 Derlath, Jonathan H       12 Express Swimming-MR  1:11.61    1:14.17   14
                  36.09     1:14.17 (38.08)
  6 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR    1:14.78    1:15.49   13
                  37.02     1:15.49 (38.47)
  7 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR    1:14.33    1:15.85   12
                  36.89     1:15.85 (38.96)
  8 Marchionni, Frank         12 Trs-MR               1:20.00    1:15.95   11
                  36.94     1:15.95 (39.01)
  9 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR    1:16.13    1:19.53    9
                  38.62     1:19.53 (40.91)
 10 Farm, Bryan               12 Trs-MR               1:22.70    1:20.30    7
                  38.80     1:20.30 (41.50)
 11 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                1:24.31    1:20.65    6
                  39.69     1:20.65 (40.96)
 12 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR   1:23.91    1:22.34    4.5
                  38.27     1:22.34 (44.07)
 12 Itzkowitz, Ben M          11 GAEL-MR              1:20.82    1:22.34    4.5
                  39.74     1:22.34 (42.60)
 14 Staropoli, JP P           12 Pace-MR              1:30.22    1:22.62    3
                  39.49     1:22.62 (43.13)
 15 Hew, Mervyn               12 WAC-MR               1:43.47    1:23.10    2
                  39.15     1:23.10 (43.95)
 16 Villegas, Michael P       11 Cond-MR              1:23.35    1:24.40    1
                  40.27     1:24.40 (44.13)
 17 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR  1:25.00    1:24.80
                  41.30     1:24.80 (43.50)
 18 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR  1:26.81    1:25.71
 19 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR               1:24.07    1:26.07
                  42.14     1:26.07 (43.93)
 20 Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR    1:23.60    1:26.62
                  42.71     1:26.62 (43.91)
 21 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR               1:25.93    1:26.84
                  42.41     1:26.84 (44.43)
 22 Wolin, Seth A             11 Cond-MR              1:27.89    1:27.02
                  42.41     1:27.02 (44.61)
 23 Schnog, Sam H             12 Pace-MR              1:23.00    1:27.10
                  42.14     1:27.10 (44.96)
 24 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR               1:41.89    1:27.13
                  43.51     1:27.13 (43.62)
 25 Kim, Andrew               12 Trs-MR               1:32.14    1:28.90
                  42.54     1:28.90 (46.36)
 26 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR              1:34.81    1:29.28
                  42.70     1:29.28 (46.58)
 27 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR               1:27.21    1:30.27
                  44.44     1:30.27 (45.83)
 28 Meany, RJ J               11 Trs-MR               1:28.38    1:31.67
                  45.19     1:31.67 (46.48)
 29 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR              1:12.74    1:33.32
                  35.29     1:33.32 (58.03)
 30 Brenner, Thomas           12 Trs-MR               1:51.23    1:39.34
                  46.90     1:39.34 (52.44)
 31 Maheswaran, Zhaarn S      12 Agua Swim Team-MR    1:41.01    1:39.82
                  48.45     1:39.82 (51.37)
 32 Han, Nicholas             11 Flying Dolphins-MR   1:39.43    1:39.87
                  47.13     1:39.87 (52.74)
 33 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.73
                  48.98     1:41.73 (52.75)
 34 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:54.90    1:41.96
                  50.37     1:41.96 (51.59)
 35 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR    1:36.10    1:43.93
                  50.75     1:43.93 (53.18)
 36 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT    1:55.50
                1:37.95     1:55.50 (17.55)
 37 Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR               1:59.75    2:08.99
                  59.33   2:08.99 (1:09.66)
 38 Mannes, David             12 Flying Dolphins-MR        NT    2:09.33
                1:00.62   2:09.33 (1:08.71)

Event 95  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR      17.24      16.98   20
  2 Wallace, Oona M            8 GAEL-MR                18.56      17.40   17
  3 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                19.15      18.35   16
  4 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ          21.47      19.60   15
  5 Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR      18.75      19.83   14
  6 Evans, Kate                7 Badger-MR              19.99      19.85   13
  7 Lappin, Hannah L           8 SeaDragons-NJ          20.73      20.17   12
  8 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR      21.04      20.70   11
  9 Hyman, Alison L            8 Agua Swim Team-MR      21.43      20.75    9
 10 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                24.39      21.59    7
 11 Weingarten, Ashlee N       8 SeaDragons-NJ          19.82      21.83    6
 12 Flynn, Caitlin C           7 Agua Swim Team-MR      25.21      22.01    5
 13 Clark, Zoe                 8 KRA-MR                 27.70      22.23    4
 14 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR      20.17      22.39    3
 15 Schattschneider, Sarah     8 SMC-MR                 24.89      22.54    2
 16 Sullivan, Emily            8 Trs-MR                 26.15      22.98    1
 17 O'Gorman Bean, Charlotte   7 SMC-MR                 25.51      23.45
 18 Hirsch, Stephanie          8 Trs-MR                 21.61      24.24
 19 Omelanczuk, Carolina       8 Trs-MR                 25.62      24.47
 20 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                24.31      24.54
 21 Schmitt, Rosie H           8 Agua Swim Team-MR      31.17      25.16
 22 Cirone, Alexandra          8 Agua Swim Team-MR         NT      25.30
 23 Ogisu, Emily               8 Agua Swim Team-MR         NT      25.46
 24 Cegielski, Veronika I      8 Agua Swim Team-MR         NT      26.26
 25 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                27.91      26.42
 26 Dell'Orto, Christina       8 Badger-MR              29.79      26.49
 27 Ruotolo, Hope              8 SMC-MR                    NT      26.64
 28 Austi, Amanda A            8 GAEL-MR                24.83      26.66
 29 Klein, Eilis D             8 Badger-MR              25.70      26.81
 30 McIlhargy, Amanda          8 Trs-MR                 27.88      27.33
 31 Whiston, Kate              7 Badger-MR              28.13      28.07
 32 Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              29.11      28.66
 33 Wicker, Kelly              7 Badger-MR                 NT      28.98
 34 Hirano, Asami              8 Agua Swim Team-MR      29.86      29.35
 35 Cain, Mary                 7 Badger-MR              26.40      29.58
 36 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              26.10      29.65
 37 Hartigan, Kaitlin A        7 GAEL-MR                30.13      30.05
 38 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              32.92      31.05
 39 Thamsen, Kathryn           8 Trs-MR                 31.09      31.16
 40 Abemayor, Natalie          8 SMC-MR                 33.63      31.32
 41 Robbins, Brooke            8 SMC-MR                    NT      31.81
 42 Librett, Cari              7 SMC-MR                 33.18      33.27
 43 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT      33.72
 44 Jimenez, Tiffany L         7 Flying Dolphins-MR        NT      34.54
 45 Hodes, Sarah               7 Badger-MR              34.81      35.17
 46 Idliby, Leia               8 Flying Dolphins-MR        NT      35.81
 47 Kupersmith, Caleigh        6 Badger-MR              43.82      40.42
 -- Rustow, Ada                8 KRA-MR                    NT         DQ

Event 96  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                17.75      17.35   20
  2 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR                20.76      19.87   17
  3 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                22.10      20.65   16
  4 Mannix, Richard E          7 GAEL-MR                22.50      20.82   15
  5 Bernstein, Joby            8 Badger-MR              21.97      20.85   14
  6 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    23.07      20.87   13
  7 Connelly, Killian M        8 Pace-MR                21.42      20.92   12
  8 Barry, Charles             8 Badger-MR              20.48      22.38   11
  9 Vinh, Aaron                8 SeaDragons-NJ          23.92      22.95    9
 10 Shields, Brandon           8 Trs-MR                 22.79      24.20    7
 11 Fitzgerald, Colin W        8 SeaDragons-NJ          22.56      24.30    6
 12 Buttigieg, Timothy W       7 Badger-MR              25.72      24.53    5
 13 Geras, Demetri J           8 Agua Swim Team-MR         NT      25.47    4
 14 Austi, Paul A              7 GAEL-MR                28.41      25.78    3
 15 Gatto, Owen                7 SMC-MR                 26.07      26.62    2
 16 Hilboldt, Charlie          8 Flying Dolphins-MR     39.61      27.54    1
 17 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                28.16      27.60
 18 McAuley, Charles           7 SMC-MR                    NT      28.34
 19 Jones, Slater              6 Badger-MR              29.52      29.00
 20 Kennon, Declan             7 Badger-MR              27.07      29.43
 21 Canals, Mathew S           8 Cond-MR                30.91      30.36
 22 Eckstein, William          8 Flying Dolphins-MR        NT      30.44
 23 Kessler, Michael           6 Badger-MR              32.49      30.99
 24 Franzese, Michael J        8 Agua Swim Team-MR         NT      31.20
 25 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              25.06      31.33
 26 Benjamin, Ernst C          6 Agua Swim Team-MR      27.17      31.41
 27 Seckin, Timmy              7 Agua Swim Team-MR      29.22      31.93
 28 Raccioppi, Jake            6 Trs-MR                 32.07      32.23
 29 Adolf, Marcus              7 Agua Swim Team-MR         NT      32.27
 30 Talarico, Alexander M      8 Agua Swim Team-MR         NT      32.41
 31 Devito, TJ                 6 Trs-MR                 36.01      33.74
 32 Sipp, John                 7 Agua Swim Team-MR         NT      35.87
 33 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT      39.18
 34 Ruvkun, Andrew H           8 Agua Swim Team-MR         NT      39.26
 35 Varshisky, Samuel          6 Badger-MR              39.99      40.18
 36 Rieck, Joshua              6 Badger-MR              38.41      40.72
 37 Vitagliano, Daniel         8 Badger-MR              28.99      41.00
 38 Reilly, Brennan T          6 GAEL-MR                36.60      41.35
 39 Burrell, Jamie             8 Badger-MR              34.05      41.96
 40 Vinh, Ryan                 6 SeaDragons-NJ          44.49      46.16
 41 Heese, Zach                7 Badger-MR              36.30      49.64
 -- Altman, David              7 Badger-MR              39.90         DQ
 -- Darabundit, Champ C        7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 97  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR               1:14.23    1:15.74   20
                  35.23     1:15.74 (40.51)
  2 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR    1:17.77    1:20.70   17
                  36.64     1:20.70 (44.06)
  3 Tremain, Kate             10 Badger-MR            1:25.98    1:23.87   16
                  36.78     1:23.87 (47.09)
  4 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:24.89   15
                  17.97   1:24.89 (1:06.92)
  5 McGuire, Christine C      10 Badger-MR            1:26.40    1:25.17   14
                  38.95     1:25.17 (46.22)
  6 Daly, Bronagh             10 HS-MR                1:27.16    1:25.28   13
                  40.05     1:25.28 (45.23)
  7 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:25.29   12
                  38.65     1:25.29 (46.64)
  8 Randazzo, Khristiana      10 GAEL-MR              1:26.63    1:28.43   11
                  37.90     1:28.43 (50.53)
  9 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ        1:36.26    1:30.42    9
                  41.27     1:30.42 (49.15)
 10 Huerta, Imani             10 VAC-MR               1:25.91    1:30.98    7
                  40.79     1:30.98 (50.19)
 11 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR            1:35.75    1:31.97    6
                  40.44     1:31.97 (51.53)
 12 Hirsch, Jenna             10 Trs-MR               1:27.39    1:33.35    5
                  42.93     1:33.35 (50.42)
 13 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR    1:42.75    1:33.60    4
                  41.18     1:33.60 (52.42)
 14 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR                    NT    1:35.18    3
                  42.74     1:35.18 (52.44)
 15 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR    1:37.00    1:36.95    2
                  43.62     1:36.95 (53.33)
 16 Newman, Carly J           10 OWA-MR                    NT    1:38.10    1
                  43.93     1:38.10 (54.17)
 17 Librett, Krista           10 SMC-MR               1:34.11    1:38.18
                  43.56     1:38.18 (54.62)
 18 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.21
                  41.90     1:38.21 (56.31)
 19 Restle, Hannah            10 SMC-MR               1:34.44    1:38.53
                  46.80     1:38.53 (51.73)
 20 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR  1:38.00    1:38.69
                  43.24     1:38.69 (55.45)
 21 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR    1:45.96    1:39.56
                  47.11     1:39.56 (52.45)
 22 Raccioppi, Paige           9 Trs-MR               1:32.45    1:39.69
                  44.80     1:39.69 (54.89)
 23 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR                 NT    1:40.65
                  45.57     1:40.65 (55.08)
 24 Fenn, Kerry                9 Badger-MR                 NT    1:42.21
                  47.17     1:42.21 (55.04)
 25 Braca, Tori K             10 Pace-MR              1:40.26    1:42.64
                  43.44     1:42.64 (59.20)
 26 Holmes, Lindsie           10 Trs-MR               1:51.84    1:44.62
                  48.59     1:44.62 (56.03)
 27 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR        NT    1:45.46
                  44.83   1:45.46 (1:00.63)
 28 Chapman, Erica            10 Trs-MR               1:47.74    1:55.65
                  51.27   1:55.65 (1:04.38)
 29 Armstrong, Shannon        10 Trs-MR               1:58.82    2:02.01
                  54.51   2:02.01 (1:07.50)
 30 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR         NT    2:07.24
                1:01.75   2:07.24 (1:05.49)
 -- Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR              1:39.19         DQ
                  43.22          DQ (56.82)
 -- Cohen, Lynzee             10 WAC-MR                    NT         DQ
                  47.92          DQ (58.48)

Event 98  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              10 Badger-MR            1:13.34    1:11.84   20
                  35.07     1:11.84 (36.77)
  2 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR    1:11.81    1:13.06   17
                  33.88     1:13.06 (39.18)
  3 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:15.33    1:13.96   16
                  35.40     1:13.96 (38.56)
  4 Kunze, Ian M              10 NYCC-MR              1:18.43    1:21.13   15
                  36.14     1:21.13 (44.99)
  5 Peng, Didi Y              10 OWA-MR               1:33.09    1:25.37   14
                  38.80     1:25.37 (46.57)
  6 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR            1:25.34    1:25.45   13
                  37.53     1:25.45 (47.92)
  7 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:26.55   12
                  39.68     1:26.55 (46.87)
  8 Bleier, Jackson           10 SMC-MR               1:38.11    1:26.62   11
                  39.92     1:26.62 (46.70)
  9 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:34.27    9
                  42.29     1:34.27 (51.98)
 10 Riotta, Christopher       10 UNAT-MR              1:36.00    1:37.91    7
                  45.79     1:37.91 (52.12)
 11 Eid, Alex                  9 Badger-MR            1:45.78    1:38.05    6
                  42.57     1:38.05 (55.48)
 12 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR               1:49.78    1:38.38    5
                  43.66     1:38.38 (54.72)
 13 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR            1:39.10    1:38.66    4
                  43.21     1:38.66 (55.45)
 14 Vallar, Jack               9 SMC-MR               1:42.40    1:41.28    3
                  47.15     1:41.28 (54.13)
 15 Farm, Eric                 9 Trs-MR               1:49.62    1:43.99    2
                  46.81     1:43.99 (57.18)
 16 Gatto, Alex               10 SMC-MR               1:40.75    1:48.15    1
                  48.36     1:48.15 (59.79)
 17 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR                 NT    1:54.48
                  50.05   1:54.48 (1:04.43)
 18 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR         NT    1:57.25
                  51.45   1:57.25 (1:05.80)
 19 Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT    2:01.48
                  57.78   2:01.48 (1:03.70)
 20 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR    2:07.22    2:02.90
                  57.83   2:02.90 (1:05.07)
 21 Miara, Jesse              10 Trs-MR               2:02.53    2:11.62
                  53.85   2:11.62 (1:17.77)
 -- Piacente, Sean             9 Trs-MR               1:49.60         DQ
                  51.13        DQ (1:20.19)

Event 99  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                28.74      29.24   20
  2 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                31.47      31.15   16.5
  2 Costa, Christina          12 Pace-MR                30.88      31.15   16.5
  4 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                  33.49      32.12   15
  5 Owens, Amanda             11 Badger-MR              31.80      32.29   14
  6 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR      33.09      32.52   13
  7 Sepe, Lauren K            11 GAEL-MR                33.81      33.94   12
  8 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                34.96      33.99   11
  9 Hall, Samantha G          12 Agua Swim Team-MR      35.24      34.01    9
 10 Jacinto, Arianna E        12 SeaDragons-NJ          33.51      34.30    7
 11 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                34.93      34.54    6
 12 Peng, Belle H             12 OWA-MR                 37.63      34.61    5
 13 Thermos, Christiana       12 WAC-MR                 34.10      34.69    4
 14 Wachsberg, Amanda L       12 Agua Swim Team-MR      41.13      34.80    3
 15 Unger, Katie              12 Cond-MR                34.59      34.81    2
 16 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                37.93      35.00    1
 17 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR    36.38      35.37
 18 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR      37.86      35.78
 19 Connolly, Mariel          11 NYCC-MR                35.23      36.32
 19 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR      37.86      36.32
 21 Raby, Zami J              11 Agua Swim Team-MR      38.62      36.97
 22 Engemann, Krista N        12 Pace-MR                36.00      37.09
 23 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR                 38.54      37.19
 24 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                37.32      37.37
 25 Donlon, Patricia          12 Trs-MR                 37.15      37.47
 26 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR      36.69      37.49
 27 Richardson, Erika S       11 Cond-MR                41.16      37.54
 28 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR      39.03      37.97
 29 Armstrong, Alyssa         12 Trs-MR                 38.15      38.06
 30 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    39.61      38.17
 31 Jacinto, Amanda R         11 SeaDragons-NJ          36.55      38.44
 32 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ          38.86      38.54
 33 Meng, Margaret            11 Express Swimming-MR    40.87      38.65
 34 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR      39.88      38.73
 35 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                  45.16      38.74
 36 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR      44.85      38.97
 37 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    40.10      39.32
 38 Varney, Gillian           12 SMC-MR                 38.39      39.75
 39 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     39.90      39.89
 40 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR                40.64      39.92
 41 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                36.45      39.99
 42 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                41.47      40.71
 43 Reyes, Lorraine M         12 HS-MR                  46.03      40.93
 44 DiChiara, Lauren          11 SMC-MR                 41.11      42.17
 45 Walker, Erica             11 SMC-MR                 42.01      42.27
 46 Jackson, Adrianna         11 Trs-MR                 41.19      42.33
 47 Curro, Emily              12 SMC-MR                 40.94      42.37
 48 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR      40.32      42.62
 49 Slater, Kailey            11 SMC-MR                 44.68      43.07
 50 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT      44.03
 51 Downer, Kimberly C        11 Trs-MR                 59.28      44.17
 52 Omelanczuk, Claudia       11 Trs-MR                 44.80      44.24
 53 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR      46.88      44.57
 54 Pizzurro, Jackee          11 SMC-MR                 44.32      44.80
 55 Holm, Becca L             12 SeaDragons-NJ          44.44      44.91
 56 Stroganova, Maria         11 Agua Swim Team-MR      43.08      45.45
 57 Hunt, Janaya              11 WAC-MR                 44.01      45.82
 58 Papp, Maria               11 Badger-MR              44.90      47.08
 59 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR     46.90      47.72
 60 Antonucci, Tara J         11 SeaDragons-NJ          46.44      48.15
 61 Surilas, Maria            12 NYCC-MR                48.41      50.54
 62 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      47.45      52.73
 63 Miceli, Lauren R          11 GAEL-MR                56.82      57.25
 -- Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                48.18         DQ
 -- Darabundit, Magica G      11 Agua Swim Team-MR      54.82         DQ
 -- Ryan, Lauren E            12 Trs-MR                 37.44         DQ

Event 100  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sirmans, Marcus P         12 GAEL-MR                30.18      29.37   20
  2 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR                30.30      30.86   17
  3 Alejandro, Steffen        12 OWA-MR                 31.37      31.06   16
  4 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      33.17      32.54   15
  5 Collazo, Jason            12 WAC-MR                 32.65      32.61   14
  6 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR                 33.64      33.47   13
  7 Staropoli, JP P           12 Pace-MR                33.75      33.61   12
  8 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                32.41      33.80   11
  9 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                33.90      34.52    9
 10 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR    38.06      36.36    7
 11 Marchionni, Frank         12 Trs-MR                 41.96      37.40    6
 12 Tran, Jonathan F          11 HS-MR                  38.18      37.52    5
 13 Wolin, Seth A             11 Cond-MR                40.38      37.97    4
 14 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                38.19      38.47    3
 15 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR    41.17      39.21    2
 16 Villegas, Michael P       11 Cond-MR                39.10      39.27    1
 17 Farm, Bryan               12 Trs-MR                 41.18      39.49
 18 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                38.69      39.94
 19 Hew, Mervyn               12 WAC-MR                 38.80      40.39
 20 Guttmann, Alexandre S     12 KRA-MR                 43.20      40.75
 21 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR                 38.20      41.07
 22 Giovine, Christopher F    12 SeaDragons-NJ        1:00.19      41.57
 23 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR     43.03      42.12
 24 Schnog, Sam H             12 Pace-MR                43.55      43.42
 25 Staskiewicz, Sasha        11 Agua Swim Team-MR      41.38      43.77
 26 Jaile, Jesus              12 Cond-MR                   NT      46.17
 27 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR                 50.36      46.73
 28 Brynin, Max               11 Cond-MR                44.72      48.92
 29 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR      47.65      49.13
 30 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR    1:00.31      53.39
 31 Han, Nicholas             11 Flying Dolphins-MR   1:09.54      58.60
 -- Brenner, Thomas           12 Trs-MR                 45.92         DQ

Event 101  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M                8 Agua Swim Team-MR      15.60      15.53   20
  2 Reynoso, Jessica M         8 Agua Swim Team-MR      15.73      16.43   17
  3 Carissimo, Danielle M      8 Pace-MR                16.89      17.49   16
  4 Lappin, Hannah L           8 SeaDragons-NJ          16.98      18.32   15
  5 Hiel, Hanna K              8 Pace-MR                18.94      18.57   14
  6 Clark, Zoe                 8 KRA-MR                 19.30      18.70   13
  7 Sawkins, Emma E            7 GAEL-MR                16.66      18.76   12
  8 Ngom, Ndioba               8 NYCC-MR                18.99      18.77   11
  9 Hutchinson-Maddox, Isla    8 Agua Swim Team-MR      16.57      18.87    9
 10 Evans, Kate                7 Badger-MR              19.07      18.96    7
 11 Fuchs, Amanda B            8 Agua Swim Team-MR      19.42      19.03    6
 12 Schattschneider, Sarah     8 SMC-MR                 18.24      19.23    5
 13 Giovine, Lizzie F          8 SeaDragons-NJ          19.14      19.26    4
 14 Ruotolo, Hope              8 SMC-MR                    NT      19.78    3
 15 Groccia, Jackie A          7 GAEL-MR                18.38      19.79    2
 16 Klein, Eilis D             8 Badger-MR              19.69      19.98    1
 17 Waite, Carylyn             8 NYCC-MR                24.00      20.33
 18 O'Gorman Bean, Charlotte   7 SMC-MR                 19.57      20.68
 19 Decrem, Nicole H           7 Pace-MR                19.57      20.77
 19 Hartigan, Kaitlin A        7 GAEL-MR                21.01      20.77
 21 Whiston, Kate              7 Badger-MR              20.88      20.79
 22 Bailey, Brittany M         8 Badger-MR              17.43      20.84
 23 Cirone, Alexandra          8 Agua Swim Team-MR      21.86      20.91
 24 Cegielski, Veronika I      8 Agua Swim Team-MR         NT      20.96
 25 Cain, Mary                 7 Badger-MR              19.00      21.19
 26 Fischer, Katie             7 Cond-MR                55.00      21.23
 27 Freeman, Keira A           8 GAEL-MR                20.50      21.32
 28 Walsh, Georgina            8 NYCC-MR                20.43      21.36
 29 Robbins, Brooke            8 SMC-MR                    NT      21.61
 30 Nixon, Charlotte           7 Badger-MR              22.85      22.15
 31 Johanson, Bridget M        7 Badger-MR              21.67      22.74
 32 Sanabria, Eugenia C        7 HS-MR                  23.00      23.13
 33 Simone, Madeline N         7 GAEL-MR                21.78      23.34
 34 Rustow, Ada                8 KRA-MR                 25.70      24.07
 35 Piccoli, Fiona             7 Agua Swim Team-MR         NT      25.02
 36 Abemayor, Natalie          8 SMC-MR                 22.40      25.44
 37 Rieck, Ashley              8 Badger-MR              25.10      25.72
 38 Burke, Kayla E             7 GAEL-MR                24.78      26.04
 39 Hodes, Sarah               7 Badger-MR              25.10      26.19
 40 Librett, Cari              7 SMC-MR                 25.70      26.20
 41 Austi, Amanda A            8 GAEL-MR                19.97      26.57
 42 Reilly, Caroline N         8 GAEL-MR                28.12      27.69
 43 Wicker, Kelly              7 Badger-MR              26.78      28.43
 44 Kupersmith, Caleigh        6 Badger-MR              33.33      28.58
 45 Idliby, Leia               8 Flying Dolphins-MR        NT      28.92
 46 Sack, Nicole M             6 OWA-MR                 32.05      31.60

Event 102  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant             8 Badger-MR              16.01      15.26   20
  2 Zorgman, Ruan J            8 Pace-MR                15.38      15.87   17
  3 Tobin, John R              8 Badger-MR              16.59      16.51   16
  4 Bishop, Billy D            8 GAEL-MR                15.47      16.67   15
  5 Kunze, Colin J             8 NYCC-MR                17.12      17.52   14
  6 Bernstein, Joby            8 Badger-MR              16.78      17.61   13
  7 Barry, Charles             8 Badger-MR              18.36      17.81   12
  8 Torres, Juan               8 Flying Dolphins-MR     17.79      17.90   11
  9 Mannix, Richard E          7 GAEL-MR                18.94      18.34    8
  9 Mu, Nicholas               7 Express Swimming-MR    18.86      18.34    8
 11 Buttigieg, Timothy W       7 Badger-MR              18.18      18.68    6
 12 Torres, Santiago           8 Flying Dolphins-MR     19.85      18.84    5
 13 Connelly, Killian M        8 Pace-MR                17.25      18.95    4
 14 Gatto, Owen                7 SMC-MR                 18.83      19.41    3
 15 Miceli, Louis J            7 GAEL-MR                19.28      19.42    2
 16 Antonucci, Troy A          8 SeaDragons-NJ          17.80      19.84    1
 17 Doherty, Kyle J            7 GAEL-MR                19.03      20.03
 18 Marrone, Matthew J         7 Badger-MR              17.80      20.05
 19 Austi, Paul A              7 GAEL-MR                20.75      20.15
 20 Cooke, Thomas T            7 Badger-MR              17.80      20.50
 21 Vitagliano, Daniel         8 Badger-MR              21.59      20.65
 22 Kunze, Aidan J             6 NYCC-MR                20.17      20.82
 23 Charla, Nick A             8 GAEL-MR                19.94      21.39
 24 Seckin, Timmy              7 Agua Swim Team-MR      23.36      22.40
 25 Kessler, Michael           6 Badger-MR              22.77      22.87
 26 McFarland, Charlie A       6 GAEL-MR                23.40      22.89
 27 Burrell, Jamie             8 Badger-MR              23.60      23.02
 28 Eckstein, William          8 Flying Dolphins-MR     22.79      23.10
 29 Jones, Slater              6 Badger-MR              22.48      23.21
 30 McAuley, Charles           7 SMC-MR                 24.28      23.31
 31 Forrest, Sing Hoi          7 Flying Dolphins-MR     23.49      23.66
 32 Talarico, Alexander M      8 Agua Swim Team-MR         NT      24.53
 33 Ramirez, Richard           7 Agua Swim Team-MR         NT      25.03
 34 Vinh, Ryan                 6 SeaDragons-NJ          24.41      25.36
 35 Heese, Zach                7 Badger-MR              25.80      25.53
 36 Dilorenzo, Bobby M         8 GAEL-MR                21.85      25.88
 37 Rieck, Joshua              6 Badger-MR              21.22      27.14
 38 Sohr, Brian R              6 GAEL-MR                20.54      27.26
 39 Darabundit, Champ C        7 Agua Swim Team-MR      29.20      27.33
 40 Adolf, Marcus              7 Agua Swim Team-MR         NT      28.07
 41 Altman, David              7 Badger-MR              24.50      28.54
 42 Varshisky, Samuel          6 Badger-MR              23.50      30.75
 43 Sipp, John                 7 Agua Swim Team-MR         NT      32.44

Event 103  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marton, Dorothy           10 NYCC-MR                38.50      15.08   20
  2 Case, Olivia               9 Agua Swim Team-MR      36.90      25.33   17
  3 Krey, Laura K             10 Badger-MR              30.58      29.33   16
  4 McGuire, Christine C      10 Badger-MR              30.48      29.86   15
  5 D'Ortenzio, Melanie       10 OWA-MR                 30.72      29.95   14
  6 Shiota, Lena A            10 Agua Swim Team-MR      31.82      31.33   13
  7 Groccia, Adrienne D       10 GAEL-MR                31.88      31.70   12
  8 Futterman, Kale           10 Agua Swim Team-MR      30.52      32.00   11
  9 Mu, Isabella              10 Express Swimming-MR    36.00      32.02    9
 10 Randazzo, Khristiana      10 GAEL-MR                31.42      32.16    7
 11 Kessler, Rachel R          9 Badger-MR              31.82      32.31    6
 12 Guba, Jackie M            10 GAEL-MR                34.28      32.38    5
 13 Daly, Bronagh             10 HS-MR                  33.99      32.56    4
 14 Tremain, Kate             10 Badger-MR              31.34      32.90    3
 15 Johanson, Kelly A         10 Badger-MR              33.10      33.13    2
 16 Chan, Olivia               9 Express Swimming-MR    35.92      33.14    1
 17 Kuo, Jacqueline            9 Agua Swim Team-MR      32.81      33.17
 18 Wallace, Nora K           10 GAEL-MR                33.08      33.31
 19 Cyrus, Kimberly L         10 Agua Swim Team-MR      34.05      33.35
 20 Mihail, Renee M           10 Agua Swim Team-MR      33.27      33.62
 21 Braca, Tori K             10 Pace-MR                33.27      33.85
 22 Baker, Lauren A            9 GAEL-MR                34.62      33.91
 23 Boyd, Zoe                 10 SMC-MR                 33.04      34.03
 24 Ary, Katelyn M            10 Agua Swim Team-MR      36.48      34.24
 25 Breslau, Jessica T        10 Agua Swim Team-MR      34.45      34.31
 26 Fufidio, Andrea L          9 Badger-MR              35.90      34.45
 27 Oliveira, Kerry C         10 Pace-MR                33.44      34.55
 28 Hogan, Paige E             9 Pace-MR                35.89      34.69
 29 Fischer, Sarah            10 Cond-MR                33.79      34.70
 30 Solis-Cohen, Hannah F     10 Agua Swim Team-MR         NT      35.10
 31 Restle, Hannah            10 SMC-MR                 34.80      35.36
 32 Zee, Jenelle H            10 SeaDragons-NJ          35.11      35.62
 33 Steinberger, Sofia        10 Agua Swim Team-MR      36.65      35.63
 33 Doherty, Julia G           9 GAEL-MR                33.93      35.63
 35 Chudy, Charlotte L         9 Agua Swim Team-MR      35.23      35.70
 36 Kennedy, Calla             9 NYCC-MR                36.27      35.71
 37 Torres, Maria             10 Flying Dolphins-MR     36.29      35.72
 38 Librett, Krista           10 SMC-MR                 35.80      35.78
 39 Sipp, Sterling S          10 Agua Swim Team-MR      37.71      35.88
 39 Cohen, Lynzee             10 WAC-MR                 36.07      35.88
 41 Huerta, Imani             10 VAC-MR                 35.57      35.92
 42 Geissler, Kimberley       10 WAC-MR                 35.72      35.96
 42 Reyes, Sarah J            10 Badger-MR              36.09      35.96
 44 Tucker, Annelisa C         9 Badger-MR              36.69      35.99
 45 Seckin, Mina              10 Agua Swim Team-MR      36.13      36.31
 46 Decrem, Danielle H        10 Pace-MR                36.08      36.36
 47 Mechalakos, Mary A        10 Flying Dolphins-MR     37.10      36.40
 48 Gaffaney, Lauren          10 Agua Swim Team-MR      36.35      36.42
 49 Sanabria, Manuela F       10 HS-MR                  36.89      36.43
 50 Hargraves, Kelly A         9 Pace-MR                37.15      36.66
 51 Maisel, Amanda D          10 Agua Swim Team-MR      37.57      36.72
 52 Vinh, Aubrey              10 SeaDragons-NJ          36.05      36.96
 53 Sun, Angela                9 Express Swimming-MR    43.93      37.07
 54 Daboudet, Oriane           9 NYCC-MR                36.79      37.25
 55 Burrell, Stephanie N       9 Badger-MR              36.85      37.28
 56 Giovine, Katie F          10 SeaDragons-NJ          39.23      37.48
 57 Tran, Rebecca F           10 HS-MR                  36.15      37.56
 58 Simone, Fabianna           9 Badger-MR              37.70      37.64
 59 Smith, Mollie M            9 Pace-MR                35.32      38.01
 60 Chen, Lillian              9 Express Swimming-MR    37.87      38.04
 61 Motulsky, Margo            9 Flying Dolphins-MR        NT      38.11
 62 Fleming, Lauren M          9 Pace-MR                41.07      38.18
 63 Fenn, Kerry                9 Badger-MR              37.54      38.19
 64 Vaughn, Stephanie J        9 Pace-MR                36.79      38.49
 65 DiChiara, Jennifer         9 SMC-MR                 37.22      38.52
 66 Lipman, Dalia              9 Agua Swim Team-MR      39.33      38.78
 67 Illescas, Bridget         10 Agua Swim Team-MR      37.78      38.87
 68 Gamble, Catherine         10 Flying Dolphins-MR     41.44      39.29
 69 Kennon, Nora               9 Badger-MR              38.19      39.96
 70 Carlucci, Brannan A       10 Cond-MR                46.50      40.23
 71 Newman, Carly J           10 OWA-MR                 40.15      40.87
 72 Watkins, Olivia D          9 Badger-MR              41.47      41.52
 73 Coutavas, Alexandra       10 Agua Swim Team-MR      40.87      41.64
 74 Marine, Alexandra         10 Flying Dolphins-MR        NT      41.65
 75 Schulte, Caroline C       10 Agua Swim Team-MR      38.59      41.80
 76 Cain, Aine                 9 Badger-MR              40.60      42.26
 77 Blackburn, Allyson M       9 Pace-MR                39.83      42.84
 78 Dans, Miesha K            10 OWA-MR                 36.55      44.49
 79 Kinzel, Emily             10 WAC-MR                 46.49      44.59
 80 Schatzberg, Annie M        9 Agua Swim Team-MR         NT      44.83
 81 Robbins, Ilana            10 SMC-MR                 47.45      44.86
 82 Mack, Rebecca              9 Flying Dolphins-MR     47.41      45.23
 83 Lyons, Kelly               9 Badger-MR              43.05      45.47
 84 Lubitz, Rachel H           9 Agua Swim Team-MR      51.58      45.77
 85 Landes, Hannah             9 Flying Dolphins-MR     47.88      46.46
 86 Michel, Francesca M       10 Flying Dolphins-MR        NT      47.00
 87 Beigen, Erika             10 Flying Dolphins-MR     56.42      47.27
 88 Warshaw, Amelia B          9 Flying Dolphins-MR     49.66      47.29
 89 Simone, Arianna N          9 GAEL-MR                46.39      47.40
 90 Nagamine, Amy             10 Agua Swim Team-MR      52.34      48.94
 91 Owens, Nataliya            9 Badger-MR            1:03.27      49.91
 92 Mihalcik, Maggie           9 Agua Swim Team-MR      53.81      53.67
 93 Sudol, Katherine C         9 Agua Swim Team-MR      38.88      54.49

Event 104  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  10 Express Swimming-MR    28.92      28.37   20
  2 Lyons, Chris              10 Badger-MR              29.30      29.43   17
  3 Dempsey, Lukas A          10 Agua Swim Team-MR      29.54      30.10   16
  4 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    29.80      30.15   15
  5 Peng, Didi Y              10 OWA-MR                 29.71      30.17   14
  6 Bleier, Jackson           10 SMC-MR                 30.12      30.59   13
  7 Fitzgerald, Casey L       10 SeaDragons-NJ          29.91      30.68   12
  8 Hughes, Kevin J           10 Badger-MR              30.57      30.72   11
  9 Murphy, Thomas P          10 OWA-MR                 31.16      32.51    9
 10 Dilorenzo, Jimmy C        10 GAEL-MR                33.15      33.10    7
 11 Thermos, Yianni           10 WAC-MR                 32.87      33.32    6
 12 Volkov, Sasha A            9 Badger-MR              31.29      33.80    5
 13 Sack, Danny C             10 OWA-MR                 33.99      33.94    4
 14 Kupersmith, Corey A       10 Badger-MR              32.90      34.28    3
 15 Kelkar, Ashwin D           9 OWA-MR                 34.70      34.62    2
 16 Eid, Alex                  9 Badger-MR              34.49      34.67    1
 17 Giovine, Joey F           10 SeaDragons-NJ          34.65      34.70
 18 Jacinto, Lino L            9 SeaDragons-NJ          35.22      34.80
 19 Flynn, Patrick             9 Agua Swim Team-MR      34.12      35.11
 20 Hogan, Brett R             9 Badger-MR              34.96      35.19
 21 Mayer, Michael            10 Express Swimming-MR    34.11      35.32
 22 Engemann, Karl J          10 Pace-MR                34.59      35.40
 23 Gatto, Alex               10 SMC-MR                 32.91      36.14
 24 Chansakul, JR J           10 Agua Swim Team-MR      36.58      36.35
 25 Qiao, Andrew               9 Express Swimming-MR    36.48      36.55
 26 Yang, Patrick              9 Express Swimming-MR    36.45      36.67
 27 Bhagat, Gautam            10 Flying Dolphins-MR     40.14      36.72
 28 Fleming, Thomas W          9 Pace-MR                35.07      36.75
 29 D'Ortenzio, Peter          9 OWA-MR                 36.68      37.02
 30 WU, Raymond               10 Express Swimming-MR    39.08      37.17
 31 Riotta, Chris C           10 UNAT-MR                36.70      37.52
 32 Ling, Kevin                9 Express Swimming-MR    42.00      37.63
 33 Carlon, Daniel             9 Agua Swim Team-MR      43.76      37.68
 34 McFarland, Carter N        9 GAEL-MR                38.45      37.85
 35 Sherman, Sammy I           9 Agua Swim Team-MR      35.62      37.93
 36 McAuley, Adam             10 SMC-MR                 36.80      37.98
 37 Blackburn, John F          9 Pace-MR                34.99      38.27
 38 Vatsia, Sohrab K          10 Express Swimming-MR    37.49      38.49
 39 Kupersmith, Connor E       9 Badger-MR              34.43      39.06
 40 Holm, Devon C              9 SeaDragons-NJ          39.14      40.43
 41 Wang, Eugene W            10 OWA-MR                 39.74      40.44
 42 Reich, Joseph S            9 Agua Swim Team-MR      40.76      40.49
 43 Vallar, Jack               9 SMC-MR                 38.43      40.71
 44 Parauda, Max L             9 Pace-MR                36.52      40.99
 45 Hu-Van Wright, En-Wei      9 Agua Swim Team-MR      40.87      41.18
 46 Sherman, Daniel W         10 Pace-MR                38.22      42.39
 47 Brunswick, Samuel D        9 Agua Swim Team-MR      42.92      43.04
 48 Lehembre-Shiah, Sasha      9 Agua Swim Team-MR         NT      43.75
 49 Siegel, Jonah              9 Agua Swim Team-MR      41.28      44.04
 50 Miller, Tor A              9 Agua Swim Team-MR      44.15      44.21
 51 Kaplounov, Rodion         10 Agua Swim Team-MR         NT      45.21
 52 Papp, Mathyas              9 Badger-MR                 NT      45.33
 53 Ogisu, Kent                9 Agua Swim Team-MR         NT      45.87
 54 Georgescu, Ronald F        9 Agua Swim Team-MR      43.86      46.18
 55 Cain, Ethan M              9 Flying Dolphins-MR     48.04      46.80
 56 Forrest, San Hoi           9 Flying Dolphins-MR     45.89      48.24
 57 Pau, Justin                9 Agua Swim Team-MR         NT      49.15
 58 Parish, Daniel            10 Cond-MR                48.09      50.12
 59 Sweet, Raymond J           9 SeaDragons-NJ          46.21      50.96
 60 Yien, Garrett              9 Flying Dolphins-MR        NT      52.77
 61 Rosen, Oliver              9 Flying Dolphins-MR        NT      53.27
 62 Clossey, David             9 Flying Dolphins-MR   1:03.09      57.14
 63 Mihalcik, Jack             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.91

Event 105  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M            12 Agua Swim Team-MR      25.37      25.52   20
  2 Guba, Ali E               12 GAEL-MR                27.05      26.02   17
  3 Hogan, Michelle M         11 GAEL-MR                27.20      27.60   16
  4 Baker, Meghan T           12 GAEL-MR                27.91      27.85   15
  5 Hutchinson-Maddox, Caitl  11 Agua Swim Team-MR      27.76      28.10   14
  6 Braca, Gianna L           12 Pace-MR                28.39      28.16   13
  7 Dang, Thu                 12 WAC-MR                 28.28      28.22   12
  8 Costa, Christina          12 Pace-MR                28.06      28.37   11
  9 Fritsch, Kristina M       12 HS-MR                  28.33      28.68    9
 10 Reis, Dani B              12 Agua Swim Team-MR      29.51      28.75    7
 11 Pavlin, Mekala            11 Agua Swim Team-MR      29.62      29.38    6
 12 Thermos, Christiana       12 WAC-MR                 29.91      29.55    5
 13 Hall, Samantha G          12 Agua Swim Team-MR      30.63      29.71    4
 14 Peng, Belle H             12 OWA-MR                 30.09      29.96    3
 15 Kadala, Kristyn E         11 Pace-MR                30.81      29.98    2
 16 Schatkun, Beth A          12 Cond-MR                30.04      30.32    1
 17 Smith, Alyssa J           12 Agua Swim Team-MR         NT      30.46
 18 Doino, Jaclyn M           12 GAEL-MR                30.45      30.49
 19 Cheng, Emily              11 Express Swimming-MR    33.00      30.51
 20 Owens, Amanda             11 Badger-MR              29.50      30.52
 21 Wachsberg, Amanda L       12 Agua Swim Team-MR      30.28      30.55
 22 Patton, Colleen M         12 Express Swimming-MR    32.00      30.64
 23 Joseph, Jamela            11 Cond-MR                30.01      30.96
 24 Unger, Katie              12 Cond-MR                31.29      31.34
 25 Flower, Lauren E          11 Pace-MR                31.07      31.55
 26 Engemann, Krista N        12 Pace-MR                31.06      31.70
 27 Schaefer, Kathryn R       11 GAEL-MR                31.04      31.90
 28 Jacinto, Arianna E        12 SeaDragons-NJ          31.74      32.04
 29 Connolly, Mariel          11 NYCC-MR                32.14      32.09
 30 Parmiter, Lindsey T       12 Express Swimming-MR    32.00      32.22
 31 Weiner, Tess M            11 Agua Swim Team-MR      32.75      32.42
 32 Ortega, Andrea M          12 OWA-MR                 32.49      32.52
 33 Seker, Celine G           12 Agua Swim Team-MR      31.70      32.85
 34 Jacinto, Amanda R         11 SeaDragons-NJ          32.18      33.02
 35 Parauda, Sarah C          11 Pace-MR                32.81      33.07
 36 Reis, Kelly J             11 Agua Swim Team-MR      32.95      33.08
 37 Rudolph, Holly E          12 Express Swimming-MR    34.09      33.42
 38 Fusco, Lauren N           11 Express Swimming-MR    36.00      33.46
 39 Pampillonio, Janine C     11 Pace-MR                32.38      33.47
 40 Hahn, Abby                11 NYCC-MR                33.87      33.84
 41 Piskin, Tori E            12 Agua Swim Team-MR      36.71      34.01
 42 Heisler, Lucy J           11 Agua Swim Team-MR      36.64      34.04
 43 Yildirim, Nesli           12 Agua Swim Team-MR      36.48      34.09
 44 Reyes, Lorraine M         12 HS-MR                  32.11      34.20
 45 Richardson, Erika S       11 Cond-MR                33.40      34.22
 45 Anastasio, Elaina         11 HS-MR                  33.37      34.22
 47 Raby, Zami J              11 Agua Swim Team-MR      36.97      34.35
 48 Watler, Shani L           11 Agua Swim Team-MR      34.91      34.50
 49 O'Connell, Christina A    12 Agua Swim Team-MR      34.53      34.72
 50 Fishman, Leah             12 OWA-MR                    NT      34.75
 51 Hunt, Janaya              11 WAC-MR                 32.01      34.94
 52 Altman-Kurosaki, Hannah   11 Agua Swim Team-MR      33.76      35.08
 53 Burke, Stephanie H        11 GAEL-MR                35.49      35.22
 54 DiChiara, Lauren          11 SMC-MR                 34.95      35.28
 55 Schmitt, Katherine M      11 Agua Swim Team-MR      36.65      35.83
 56 Pizzurro, Jackee          11 SMC-MR                 35.34      36.01
 57 Holm, Becca L             12 SeaDragons-NJ          35.08      36.27
 58 Miles, Emily E            11 SeaDragons-NJ          35.57      36.29
 59 Surilas, Maria            12 NYCC-MR                36.25      36.30
 60 Blackburn, Margart A      11 Pace-MR                34.47      36.31
 61 Varney, Gillian           12 SMC-MR                 34.81      36.80
 62 Mitchell, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     37.61      37.33
 63 Slater, Kailey            11 SMC-MR                 36.62      37.36
 64 Georgescu, Mary A         12 Agua Swim Team-MR      35.77      37.75
 65 Papp, Maria               11 Badger-MR                 NT      38.02
 66 Walker, Erica             11 SMC-MR                 39.58      38.32
 67 Gucalp, Aylin             11 Flying Dolphins-MR     37.23      38.45
 68 Curro, Emily              12 SMC-MR                 35.55      38.52
 69 Stroganova, Maria         11 Agua Swim Team-MR      39.38      38.83
 70 Chiappetta, Nina M        11 GAEL-MR                40.19      38.90
 71 Pirog, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      36.78      39.31
 72 Wolf, Corrin M            11 SeaDragons-NJ          39.37      39.33
 73 Antonucci, Tara J         11 SeaDragons-NJ          33.97      39.37
 74 Song, Crysta              11 WAC-MR                 38.83      39.61
 75 Rustow, Daphne            12 KRA-MR                 37.90      39.73
 76 Cain, Lillian T           11 Flying Dolphins-MR     39.43      40.30
 77 Miceli, Lauren R          11 GAEL-MR                40.87      43.07
 78 Darabundit, Magica G      11 Agua Swim Team-MR      44.65      46.37

Event 106  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sirmans, Marcus P         12 GAEL-MR                27.03      27.36   20
  2 Raczynski, Joseph         12 Agua Swim Team-MR      28.75      27.44   17
  3 D'Ortenzio, Michael       12 OWA-MR                 28.79      27.57   16
  4 Doherty, Zack Z           12 GAEL-MR                27.97      28.01   15
  5 Collazo, Jason            12 WAC-MR                 28.50      28.78   14
  6 Mariano, Collin J         12 Pace-MR                28.82      29.09   13
  7 Zorgman, Willem H         12 Pace-MR                28.34      29.40   12
  8 Carlon, Timothy A         12 Agua Swim Team-MR      29.54      29.60   11
  9 Itzkowitz, Ben M          11 GAEL-MR                30.35      30.82    9
 10 Adolf, Conrad             11 Agua Swim Team-MR      31.39      30.86    7
 11 Marchionni, Frank         12 Trs-MR                 31.77      30.96    6
 12 Farm, Bryan               12 Trs-MR                 31.01      31.26    5
 13 Hew, Mervyn               12 WAC-MR                 30.90      31.43    4
 14 Staropoli, JP P           12 Pace-MR                30.65      31.59    3
 15 McIlhargy, Sean V         11 Trs-MR                 30.97      31.66    2
 16 Chen, Richie              11 Express Swimming-MR    32.41      32.36    1
 17 Kim, Andrew               12 Trs-MR                 34.30      32.88
 18 Wolin, Seth A             11 Cond-MR                32.13      32.92
 19 Navy, Daniel L            11 Flying Dolphins-MR     32.79      32.98
 20 Schnog, Sam H             12 Pace-MR                32.41      33.03
 21 Wesolowski, Teddy         11 SMC-MR                 32.73      33.32
 22 Villegas, Michael P       11 Cond-MR                32.03      33.41
 23 Oppenheimer, Harry O      12 GAEL-MR                33.81      33.48
 24 Chetvertkov, Anton        11 Agua Swim Team-MR      32.48      33.61
 25 WU, Alex                  12 Express Swimming-MR    36.21      33.78
 26 Guttmann, Alexandre S     12 KRA-MR                 32.10      33.98
 27 Smith, Tavy O             11 Pace-MR                32.79      34.12
 28 Sheffrey, Harold          11 Agua Swim Team-MR      31.80      34.29
 29 Jaile, Jesus              12 Cond-MR                   NT      35.34
 30 Giovine, Christopher F    12 SeaDragons-NJ          37.44      35.67
 31 Cicalese, Edward L        11 Trs-MR                 33.63      35.70
 32 Schattschneider, Eric     11 SMC-MR                 34.97      35.87
 33 Levshitz, Mitchell        12 WAC-MR                    NT      36.89
 34 Maheswaran, Zhaarn S      12 Agua Swim Team-MR      35.23      37.13
 35 Meany, RJ J               11 Trs-MR                 36.19      37.25
 36 Mannes, David             12 Flying Dolphins-MR     36.32      37.48
 37 Mihalcik, Peter J         11 Agua Swim Team-MR      37.28      37.86
 38 Frank, Elliot S           11 Flying Dolphins-MR     37.76      37.93
 39 Brynin, Max               11 Cond-MR                37.03      38.21
 40 Cisneros, Luis            11 Agua Swim Team-MR      42.20      38.96
 41 Miao, Kevin               12 Express Swimming-MR    45.06      40.03
 42 Eckstein, Otto            11 Flying Dolphins-MR        NT      43.36
 43 Han, Nicholas             11 Flying Dolphins-MR     41.34      43.73
 44 Thamsen, Nicholas         11 Trs-MR                 44.03      45.03

Event 107  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:20.00    2:23.28   40
                  37.18     1:17.62 (40.44)     1:51.39 (33.77)     2:23.28 (31.89)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:26.50    2:29.16   34
                  36.92     1:18.09 (41.17)     1:33.79 (15.70)     2:29.16 (55.37)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:22.27    2:32.70   32
                  36.36     1:18.16 (41.80)     1:52.29 (34.13)     2:32.70 (40.41)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:35.77    2:36.94   30
                  39.25       56.03 (16.78)     1:21.59 (25.56)   2:36.94 (1:15.35)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:29.55    2:38.53   28
     1) Braca, Tori K 10                2) Decrem, Danielle H 10
     3) Carissimo, Danielle M 8         4) Smith, Mollie M 9
                  41.36     1:23.02 (41.66)     1:42.13 (19.11)     2:38.53 (56.40)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         2:37.40    2:39.60   26
                  41.99     1:05.73 (23.74)     1:23.49 (17.76)   2:39.60 (1:16.11)
  7 SeaDragon Swimming Club-NJ  'B'                   2:52.17    2:41.23   24
     1) Hutchinson-Lundy, Alanna M 9    2) May, Ashley T 9
     3) Giovine, Lizzie F 8             4) Weingarten, Ashlee N 8
                  39.45     1:21.97 (42.52)     2:05.70 (43.73)     2:41.23 (35.53)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:30.00    2:41.52   22
                  40.43       55.76 (15.33)     1:26.33 (30.57)   2:41.52 (1:15.19)
  9 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:40.00    2:46.22   18
     1) Blackburn, Allyson M 9          2) Huchro, Alexandra L 10
     3) Oliveira, Kerry C 10            4) Vaughn, Stephanie J 9
                  39.44     1:26.88 (47.44)     2:08.51 (41.63)     2:46.22 (37.71)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            2:41.78    2:48.13   14
                  41.17     1:28.41 (47.24)     2:11.73 (43.32)     2:48.13 (36.40)
 11 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:40.00    2:55.75   12
                  46.78     1:33.94 (47.16)     2:18.64 (44.70)     2:55.75 (37.11)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'E'            2:55.22    2:56.03   10
                  44.29     1:33.62 (49.33)     2:19.15 (45.53)     2:56.03 (36.88)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'G'            3:03.71    3:32.70    8
                  53.13     1:45.12 (51.99)     2:35.43 (50.31)     3:32.70 (57.27)

Event 108  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:20.00    2:25.40   40
                  33.89     1:19.34 (45.45)     1:37.64 (18.30)     2:25.40 (47.76)
  2 SeaDragon Swimming Club-NJ  'A'                   2:41.65    2:41.84   34
     1) Fitzgerald, Colin W 8           2) Giovine, Joey F 10
     3) Fitzgerald, Casey L 10          4) Vinh, Aaron 8
                  45.38     1:25.27 (39.89)     2:02.36 (37.09)     2:41.84 (39.48)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:37.02    2:44.26   32
                  43.13     1:28.00 (44.87)     2:14.97 (46.97)     2:44.26 (29.29)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:55.29    2:50.14   30
     1) Fleming, Thomas W 9             2) Zorgman, Ruan J 8
     3) Engemann, Karl J 10             4) Blackburn, John F 9
                  54.61     1:29.16 (34.55)     2:13.33 (44.17)     2:50.14 (36.81)
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:30.00    2:51.47   28
                  45.38     1:35.49 (50.11)     2:16.60 (41.11)     2:51.47 (34.87)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            3:05.49    3:09.84   26
                  45.77     1:36.42 (50.65)     2:28.15 (51.73)     3:09.84 (41.69)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            3:35.94    3:18.83   24
                  48.57   1:48.80 (1:00.23)     2:38.49 (49.69)     3:18.83 (40.34)
  8 SeaDragon Swimming Club-NJ  'B'                   3:08.99    3:20.30   22
                  53.14   1:58.50 (1:05.36)     2:34.15 (35.65)     3:20.30 (46.15)
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                          2:40.00         DQ
                  44.61   1:45.50 (1:00.89)     2:33.18 (47.68)          DQ (45.27)

Event 109  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:07.13    2:05.83   40
                  32.15     1:10.83 (38.68)     1:39.87 (29.04)     2:05.83 (25.96)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:10.03    2:10.55   34
     1) Costa, Christina 12             2) Kadala, Kristyn E 11
     3) Braca, Gianna L 12              4) Burtnik, Marisol G 12
                  32.55     1:08.31 (35.76)     1:40.19 (31.88)     2:10.55 (30.36)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:08.56    2:14.86   32
                  37.30       53.84 (16.54)     1:46.59 (52.75)     2:14.86 (28.27)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:22.45    2:23.08   30
                  36.03     1:16.90 (40.87)     1:52.54 (35.64)     2:23.08 (30.54)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         2:23.99    2:32.69   28
                  40.74     1:24.63 (43.89)     2:00.40 (35.77)     2:32.69 (32.29)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            2:28.79    2:33.49   26
                  37.72     1:23.53 (45.81)     2:01.05 (37.52)     2:33.49 (32.44)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:20.00    2:33.90   24
     1) Fletcher, Diana C 12            2) Flower, Lauren E 11
     3) Wergen, Chelsea E 11            4) Silverhardt, Sarah S 12
                  40.93     1:28.43 (47.50)     2:01.10 (32.67)     2:33.90 (32.80)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'E'            2:44.62    2:45.24   22
                  39.90     1:28.60 (48.70)     2:09.72 (41.12)     2:45.24 (35.52)
  9 SeaDragon Swimming Club-NJ  'A'                   2:26.17    2:46.47   18
     1) Tanczos, Victoria L 12          2) Flimlin, Heather E 12
     3) Miles, Emily E 11               4) Antonucci, Tara J 11
                  47.78     1:34.49 (46.71)     2:16.34 (41.85)     2:46.47 (30.13)

Event 110  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:12.50    2:15.30   40
     1) Mariano, Collin J 12            2) Smith, Tavy O 11
     3) Staropoli, JP P 12              4) Zorgman, Willem H 12
                  33.15     1:12.97 (39.82)     1:46.70 (33.73)     2:15.30 (28.60)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:17.07    2:15.50   34
                  33.03     1:16.46 (43.43)     1:45.47 (29.01)     2:15.50 (30.03)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:18.13    2:18.42   32
                  34.95     1:17.08 (42.13)     1:48.61 (31.53)     2:18.42 (29.81)
  4 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:25.00    2:28.57   30
                  35.96     1:18.55 (42.59)     1:57.34 (38.79)     2:28.57 (31.23)

Brought to you by Computer Aide, Inc.