2003 EASTERN ZONE AGE GROUP CHAMPIONSHIP
3/27/2003 to 3/29/2003

Event 1  Women 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Feltrin, Veronica L       12 NJ-NJ                2:11.53    2:08.61! 
      30.72   32.55   32.80   32.54                                
  2 Creran, Emily E           12 MA-MA                2:10.62    2:09.05  
      30.62   32.49   33.10   32.84                                
  3 Crippen, Teresa M         12 MA-MA                2:13.01    2:09.75  
      30.86   32.78   33.64   32.47                                
  4 Cliff, Nicole             12 MR-MR                2:09.62    2:10.93  
      30.66   32.73   33.47   34.07                                
  5 Hennessey, Megan J        12 AM-AM                2:15.75    2:10.97  
      31.04   32.44   33.83   33.66                                
  6 Dean, Emily P             12 MD-MD                2:13.83    2:12.28  
      31.21   33.73   34.10   33.24                                
  7 Ravettine, Bryeanne L     12 NJ-NJ                2:12.96    2:14.63  
      31.91   33.53   34.47   34.72                                
  8 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                2:16.11    2:15.15  
      31.80   33.84   35.12   34.39                                
Preliminaries
  9 Forrester, Alex           12 MR-MR                2:18.45             
 10 Turner, Emily A           12 MD-MD                2:18.48             
 11 Hines, Lauren A           12 VA-VA                2:18.50             
 12 Kranz, Lauren O           12 PV-PV                2:18.68             
 13 Shanks, Lisa L            12 VA-VA                2:18.93             
 14 Rappa, Megan J            12 CT-CT                2:19.14             
 15 Michaels, Caitlin M       12 NE-NE                2:19.49             
 16 Shuba, Andrea M           12 AM-AM                2:19.64             
 17 McIntyre, Katie J         12 NI-NI                2:20.19             
 18 Howland, Molly E          11 AD-AD                2:20.51             
 19 O'Malley, Kayla E         12 PV-PV                2:21.31             
 20 Forrest, Danielle E       12 CT-CT                2:21.45             
 21 Doty, Olivia D            12 NE-NE                2:22.52             
 22 Simitch-Warke, Eva A      12 NI-NI                2:23.75             
 23 Clark, Mo B               12 ME-ME                2:32.66             
 -- Vitullo, Amanda C         12 AD-AD                    DQ              
 
Event 2  Men 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sheranek, Tom I           12 VA-VA                2:00.77    1:59.43! 
      28.09   30.15   31.22   29.97                                
  2 Wang, Charley             12 NJ-NJ                2:05.51    2:06.60  
      29.51   31.38   32.98   32.73                                
  3 McCarthy, Kevin C         12 MA-MA                2:07.79    2:08.75  
      29.48   32.09   33.48   33.70                                
  4 Haibel, Sandy J           12 PV-PV                2:09.13    2:09.68  
      30.29   32.17   33.98   33.24                                
  5 Ress, Eric M              12 CT-CT                2:10.71    2:10.94  
      30.06   33.00   33.65   34.23                                
  6 Surhoff, Austin J         12 MD-MD                2:13.54    2:11.63  
      29.89   33.57   34.38   33.79                                
  7 Siemasko, Brandon M       11 MA-MA                2:13.43    2:13.49  
      31.01   33.64   35.45   33.39                                
  8 Case, James R             12 CT-CT                2:14.01    2:16.66  
      31.48   34.53   36.10   34.55                                
Preliminaries
  9 Carr, Brandon H           12 VA-VA                2:14.14             
 10 Carey Jr, David W         12 MD-MD                2:14.17             
 11 Fox, Brady C              12 PV-PV                2:14.63             
 12 Finnegan, Chris M         12 MR-MR                2:14.92             
 13 Brady, Philip A           12 NE-NE                2:15.31             
 14 Azaret, Julian R          12 NE-NE                2:15.36             
 15 Quatro, Kevin C           12 NI-NI                2:18.21             
 16 Magee, Tyler F            12 ME-ME                2:19.63             
 17 Yafayev, Vadim            12 AD-AD                2:19.65             
 18 LE, Hugh T                12 NJ-NJ                2:19.66             
 19 Shanley, Ethan I          12 ME-ME                2:20.62             
 20 Altemose, Clayton H       12 AM-AM                2:21.86             
 21 Pysnik, Joey V            12 AM-AM                2:23.70             
 22 Matthews, Jamie O         12 AD-AD                2:23.81             
 23 Polhill, Drew D           12 MR-MR                2:24.49             
 24 Kline, Jake W             11 NI-NI                2:26.60             
 
Event 3  Women 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @   59.80  1/1/2000  Megan Quann, PC 15-16                       
Nation 17-18: # 1:00.54  1/1/1999  Tark Kirk, PN 17-18                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Murphy, Emily M           16 NI-NI                1:06.46    1:05.71  
      30.94   34.77                                                
  2 Gottschalk, Lindsey B     16 MD-MD                1:07.53    1:06.81  
      31.91   34.90                                                
  3 Flader, Ellen J           16 PV-PV                1:08.34    1:07.55  
      31.58   35.97                                                
  4 Yuen, Evelyn P            15 NJ-NJ                1:08.71    1:07.90  
      31.83   36.07                                                
  5 Stein, Danielle M         15 AD-AD                1:07.92    1:08.05  
      32.82   35.23                                                
  6 Bannon, Meredith L        15 MR-MR                1:08.50    1:08.41  
      32.35   36.06                                                
  7 Pastore, Kellie A         15 MA-MA                1:09.21    1:09.02  
      32.25   36.77                                                
  8 Connor, Katie H           15 PV-PV                1:09.58    1:09.51  
      33.13   36.38                                                
Preliminaries
  9 Catroppa, Aimee           15 AD-AD                1:09.71             
 10 Kinzler, Alexandra        17 AM-AM                1:09.80             
 11 Flaherty, Jenn M          16 ME-ME                1:09.85             
 12 Schoeneman, Angie M       16 NI-NI                1:10.48             
 13 Jones, Jackie R           15 AM-AM                1:10.78             
 14 O'Donnell, Erin E         18 VA-VA                1:11.09             
 15 Wilde, Joy A              16 MR-MR                1:11.27             
 16 Carmichael, Erin          16 MA-MA                1:12.05             
 17 Davis, Kristen L          17 ME-ME                1:12.15             
 18 Papay, Sarah C            16 NJ-NJ                1:12.23             
 19 Lundvall, Katie M         15 VA-VA                1:12.65             
 20 Bellamy, Beth C           18 MD-MD                1:13.59             
 
Event 4  Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 54.70  3/1/1998  Brendan Hansen, MA 15-16                      
Nation 17-18: # 53.50  3/1/1999  Ed Moses, PV 17-18                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mitchell, Bradley E       15 MR-MR                1:00.67      58.27  
      27.36   30.91                                                
  2 Drysdale, Dave J          18 MA-MA                1:01.55      59.37  
      28.14   31.23                                                
  3 Maddux, Tom P             17 PV-PV                1:01.10      59.80  
      28.39   31.41                                                
  4 Clark, Matthew D          15 VA-VA                1:00.19      59.82  
      28.95   30.87                                                
  5 Sutton, Rashad M          15 MR-MR                1:00.28      59.89  
      28.21   31.68                                                
  6 Hasbrouck, Andrew J       18 AD-AD                1:01.83    1:00.20  
      27.89   32.31                                                
  7 Jendzejec, Alex D         17 PV-PV                1:02.47    1:01.19  
      28.92   32.27                                                
  8 Rumsey, Robert S          17 NI-NI                1:03.30    1:05.43  
      30.23   35.20                                                
Preliminaries
  9 Hand, Peter J             16 NJ-NJ                1:03.50             
 10 Ramone, Ross R            15 MA-MA                1:03.67             
 11 Nazmy, Mo N               15 ME-ME                1:04.46             
 12 Carpenter, Adam W         16 MD-MD                1:05.00             
 13 Cava, Miles P             17 NJ-NJ                1:05.15             
 14 Pryor, Vincent            15 NE-NE                1:05.68             
 15 Robinson, Daniel P        15 AM-AM                1:05.87             
 16 Dempsey, Robert W         16 MD-MD                1:06.28             
 17 Barron, Mark D            16 AM-AM                1:08.32             
 
Event 5  Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 1:01.29  3/1/1999  Megan Quann, PC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rossi, Nina M             14 NJ-NJ                1:06.20    1:05.49  
      31.19   34.30                                                
  2 Stewart, Amanda M         14 AM-AM                1:06.64    1:06.88  
      31.62   35.26                                                
  3 Mancini, Gina M           14 ME-ME                1:07.05    1:07.45  
      31.27   36.18                                                
  4 Davis, Vanessa M          14 VA-VA                1:08.37    1:07.56  
      32.67   34.89                                                
  5 Vanetten, Jenna E         14 AD-AD                1:08.77    1:08.87  
      32.92   35.95                                                
  6 Meyer, Abby A             14 MD-MD                1:08.48    1:08.94  
      33.92   35.02                                                
  7 Faingold, Kathy Z         14 AM-AM                1:09.11    1:09.22  
      33.31   35.91                                                
  8 Starosielec, Jessica A    13 NJ-NJ                1:09.17    1:10.54  
      33.56   36.98                                                
Preliminaries
  9 Boland, Mary Teres N      14 PV-PV                1:09.29             
 10 Nelson, Catelyn E         14 PV-PV                1:09.46             
 11 Masciantonio, Taira E     13 MA-MA                1:09.47             
 12 Paddock, Alea C           14 NE-NE                1:09.72             
 13 Flaherty, Tara E          14 MR-MR                1:10.04             
 14 Lewis, Meghan M           14 MA-MA                1:10.44             
 15 Currie, Emily E           13 VA-VA                1:10.63             
 16 Murphy, Nicole K          14 NI-NI                1:10.73             
 17 Cucolo, Lisa D            14 AD-AD                1:10.88             
 18 Zimmerman, Kelby W        14 NE-NE                1:11.94             
 19 Dobrzanski, Cassie M      13 MD-MD                1:12.13             
 20 Healey, Vivian O          14 MR-MR                1:12.36             
 21 Hilton, Emily J           14 CT-CT                1:12.84             
 22 Snow, Tessa L             14 NI-NI                1:13.21             
 23 Packer, Phoebe J          13 CT-CT                1:13.35             
 24 Gravel, Danielle N        13 ME-ME                1:15.38             
 
Event 6  Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 57.01  1/1/1979  John Moffett, CA                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Durazo, Bryan B           14 PV-PV                1:03.35    1:01.52  
      29.38   32.14                                                
  2 Davidson, justin A        13 MA-MA                1:02.96    1:02.26  
      29.10   33.16                                                
  3 Koppel, P.J. J            13 MA-MA                1:04.10    1:02.73  
      29.99   32.74                                                
  3 Richards, Will J          14 MD-MD                1:03.56    1:02.73  
      29.75   32.98                                                
  5 Remigino, Daniel S        14 CT-CT                1:04.53    1:03.12  
      29.93   33.19                                                
  6 Arencibia, Jordan R       13 VA-VA                1:03.96    1:03.35  
      30.04   33.31                                                
  7 Brabson, Andy P           14 MD-MD                1:03.40    1:03.91  
      30.99   32.92                                                
  8 Jovanovic, Bojan          14 AD-AD                1:01.30    1:08.03  
      30.81   37.22                                                
Preliminaries
  9 Harris, Tyler T           14 VA-VA                1:05.23             
 10 Hastings, Tristan L       13 MR-MR                1:05.99             
 11 Fisher, Jake T            14 NI-NI                1:06.63             
 12 Hale-Kupiec, Thomas A     14 PV-PV                1:07.00             
 13 Bartlett, Cameron E       13 AD-AD                1:07.21             
 14 McKeown, Kevin P          14 CT-CT                1:07.25             
 15 Meyers, Rob W             14 AM-AM                1:07.61             
 16 Goldman, David            13 MR-MR                1:07.96             
 17 Kwapiszeski, Jacob M      14 NI-NI                1:08.91             
 18 Soreide, Jeffery C        14 ME-ME                1:08.95             
 19 Kearney, Ryan M           14 NJ-NJ                1:09.54             
 20 Bowen, Tyler S            13 ME-ME                1:09.70             
 21 Connor, Matthew G         13 AM-AM                1:09.75             
 22 Gonzalez, Joshua A        14 NJ-NJ                1:10.31             
 
Event 7  Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 29.25  3/1/1999  Felicia Castaneda, CA                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Danner, Ashley K          12 PV-PV                  31.70      31.05  
  2 Gelb, Sam R               12 MD-MD                  31.73      31.43  
  3 Wendel, Erika             12 MA-MA                  31.94      31.77  
  4 Landers, Shannon M        12 PV-PV                  32.27      31.95  
  5 Czaplicki, Alex J         12 CT-CT                  32.19      32.07  
  6 Chapman, Mary W           11 NE-NE                  32.04      32.36  
  7 Oxley, Morgan G           11 MA-MA                  32.45      32.56  
  8 Lang, Melissa J           11 NJ-NJ                  32.26      32.79  
Preliminaries
  9 Malone, Becky L           12 MR-MR                  32.55             
 10 Holloway, Meaghan P       12 VA-VA                  32.62             
 11 Courtney, Julia K         12 CT-CT                  32.73             
 12 Norberg, Lindsey E        11 NI-NI                  32.76             
 13 Callahan, Courtney E      12 MR-MR                  32.94             
 14 Trodden, Jennifer A       12 NE-NE                  33.39             
 15 Waddle, Alicia M          12 AM-AM                  33.40             
 16 Hodsdon, Jessica N        11 ME-ME                  33.42             
 17 Fuhro, Courtney M         12 NJ-NJ                  33.52             
 18 Kelley, Rebecca G         12 VA-VA                  33.66             
 19 Schaefer, Danielle R      12 MD-MD                  33.68             
 20 Breiner, Selina R         12 AM-AM                  33.92             
 21 Cardello, Sorrell A       12 ME-ME                  34.07             
 22 Norberg, Lauren A         11 NI-NI                  34.40             
 23 Stanmyer, Hilary P        12 AD-AD                  34.65             
 24 Vitullo, Amanda C         12 AD-AD                  35.94             


Event 8  Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 28.24  3/1/1994  Chris Miller, MD                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nam, Tim                  12 MR-MR                  30.81      30.28  
  2 Sanderson, Brent K        12 MA-MA                  31.20      30.32  
  3 Suh, Jong-Wan             11 MA-MA                  31.64      31.10  
  4 Cunningham, Jesse A       11 PV-PV                  31.46      31.37  
  5 Fink, Marc Y              12 CT-CT                  31.66      31.38  
  6 Borgo, Nick M             12 NJ-NJ                  31.80      31.60  
  7 Jacobson, Matt A          12 MR-MR                  31.21      31.62  
  8 Bradley, Sam R            12 CT-CT                  32.23      32.12  
Preliminaries
  9 Landry, Brian H           12 VA-VA                  32.25             
 10 Hartman, Ryan M           12 VA-VA                  32.36             
 11 Considine, Aidan F        12 MD-MD                  32.37             
 12 Pulitano, Daniel J        12 NJ-NJ                  32.52             
 13 Byrne, Colin P            12 NI-NI                  33.29             
 14 Dansa, Michael J          12 NI-NI                  33.51             
 15 Cook, Tommy M             12 PV-PV                  33.57             
 16 Roddy, Sean P             11 MD-MD                  33.98             
 17 Hansen, David W           12 AM-AM                  34.00             
 17 Wilson, Brian J           11 AM-AM                  34.00             
 19 Broderick, Alex J         12 AD-AD                  35.87             
 20 Parker, Courtland E       12 NE-NE                  36.35             
 21 Drykacz, Paul M           12 NE-NE                  36.45             
 22 Moreside, James P         12 ME-ME                  36.75             
 23 Matthews, Jamie O         12 AD-AD                  36.92             
 -- Desrosiers, Drew          12 ME-ME                    DQ              
 
Event 9  Women 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:44.10  1/1/1979  Cynthia Woodhead, CA 15-16                  
Nation 17-18: # 1:45.05  1/1/1991  Nicole Haislet, FL 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Emily C            16 PV-PV                1:55.65    1:53.18  
      27.08   28.35   28.71   29.04                                
  2 Yan, Sarah L              15 AD-AD                1:56.66    1:54.68  
      27.39   29.21   29.05   29.03                                
  3 Daly, Britt A             17 MR-MR                1:57.14    1:55.58  
      27.28   29.20   29.67   29.43                                
  4 Falcone, Marina X         15 PV-PV                1:56.26    1:55.73  
      27.30   29.58   29.52   29.33                                
  5 Walsh-Thomas, Jenell M    15 MA-MA                1:58.70    1:57.60  
      27.36   29.76   30.26   30.22                                
  6 Price, Jennifer E         16 AM-AM                1:57.61    1:58.60  
      27.85   29.88   30.74   30.13                                
  7 Powell, Mariah B          16 VA-VA                1:58.72    1:58.61  
      28.13   29.98   30.42   30.08                                
  8 Ham, Serena R             15 NJ-NJ                1:58.13    1:58.92  
      27.85   30.24   30.75   30.08                                
Preliminaries
  9 Feleen, Emily J           16 NE-NE                1:59.33             
  9 Cook, Susan H             17 VA-VA                1:59.33             
 11 Reissig, Meghan K         15 NI-NI                2:00.18             
 12 Branson, Christina L      15 MA-MA                2:00.68             
 13 Friedlander, Lauren T     15 MR-MR                2:01.79             
 14 Hughes, Tina M            15 CT-CT                2:01.83             
 15 Page, Allison L           17 NJ-NJ                2:02.20             
 16 Sauer, Julie M            16 NI-NI                2:02.79             
 17 Gormley, Maurade *        16 CT-CT                2:02.91             
 18 Brauer, Meaghan A         15 AD-AD                2:03.10             
 19 Fong, Emily A             17 MD-MD                2:03.63             
 20 Chykaliuk, Carrie R       15 ME-ME                2:03.78             
 21 Champ, Lindsay K          15 AM-AM                2:04.08             
 22 Carroll, Katie E          15 MD-MD                2:04.42             
 23 Garver, Jamie L           18 ME-ME                2:07.76             
 
Event 10  Men 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:36.19  1/1/1990  Eric Diehl, CA 15-16                        
Nation 17-18: # 1:33.28  1/1/1987  Troy Dalbey, PC 17-18                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Smit, Michael W           17 MR-MR                1:44.58    1:41.46! 
      23.28   25.60   26.38   26.20                                
  2 Scott, Norman             15 MR-MR                1:46.14    1:44.56  
      23.53   26.48   27.38   27.17                                
  3 Brown, Bobby J            16 AD-AD                1:46.35    1:44.89  
      24.76   26.67   27.17   26.29                                
  4 McCorkle, Benjamin J      16 PV-PV                1:46.85    1:45.16  
      25.08   26.51   26.66   26.91                                
  5 Jackson, Steve M          16 AM-AM                1:47.60    1:46.05  
      24.71   27.22   27.14   26.98                                
  6 Davison, Daniel O         17 PV-PV                1:46.57    1:46.22  
      24.76   26.80   27.44   27.22                                
  7 Jakob, Jeff E             17 MA-MA                1:48.16    1:46.76  
      24.70   27.33   27.75   26.98                                
  8 Martucci, Steven D        16 MA-MA                1:48.10    1:47.08  
      25.13   27.05   27.40   27.50                                
Preliminaries
  9 Olson, Andrew A           15 AM-AM                1:48.84             
 10 Carlin, Charley X         17 VA-VA                1:49.39             
 11 Vagts, Bryan C            17 MD-MD                1:49.59             
 12 Gontarz, Nate R           17 NI-NI                1:49.75             
 13 Copeland, William F       16 VA-VA                1:50.00             
 14 Freeland, Dan H           17 NI-NI                1:50.33             
 15 Osborn, Joey C            17 MD-MD                1:52.53             
 16 Beecher, Page A           16 ME-ME                1:53.25             
 17 Chambrovich, Hugh W       17 NJ-NJ                1:54.04             
 18 Pryor, Vincent            15 NE-NE                1:54.90             
 19 Maki, Bruce E             15 AD-AD                1:55.57             
 20 Rodenburg, JC C           17 NJ-NJ                1:56.39             
 21 Chuba, Craig D            15 CT-CT                1:57.63             
 
Event 11  Women 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:45.91  1/1/1978  Stephanie Elkins, FL                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Psaris, Leigh C           14 PV-PV                1:55.06    1:53.42  
      26.79   29.47   28.73   28.43                                
  2 Rossi, Nina M             14 NJ-NJ                1:54.59    1:53.55  
      26.89   29.15   29.41   28.10                                
  3 Brady, Lauren M           14 NE-NE                1:54.86    1:54.87  
      26.83   29.27   29.82   28.95                                
  4 Chapmon, Tara M           14 VA-VA                1:55.78    1:54.91  
      27.24   29.42   29.61   28.64                                
  5 Barnes, Allison N         13 MD-MD                1:56.55    1:55.21  
      26.98   29.39   29.39   29.45                                
  6 Napoli, Caitlin A         14 MR-MR                1:56.08    1:56.06  
      27.28   29.60   29.86   29.32                                
  7 Fittin, Annie V           13 NJ-NJ                1:54.62    1:56.09  
      26.90   29.60   29.80   29.79                                
  8 Czar, Sarah E             14 MA-MA                1:56.19    1:57.50  
      27.15   29.50   30.67   30.18                                
Preliminaries
  9 Mizelle, Meggie W         14 VA-VA                1:56.56             
 10 Ritter, Lauren M          14 PV-PV                1:57.91             
 11 Stern, Becca A            14 AD-AD                1:58.28             
 12 Mankus, Christine L       13 MD-MD                1:58.49             
 13 Guyett, Caren E           13 MR-MR                1:58.65             
 14 Dockstader, Alex E        13 NI-NI                1:58.80             
 15 Kearns, Jill M            13 NE-NE                1:59.39             
 16 Weniger, Hailey R         14 NI-NI                1:59.53             
 17 Dyer, Jacy L              14 MA-MA                1:59.82             
 18 Viverette, Maria K        13 AM-AM                2:00.05             
 19 Heath, Emily A            13 CT-CT                2:00.56             
 20 Callahan, Courtney E      14 AM-AM                2:02.20             
 21 Wells, Allison L          14 CT-CT                2:02.58             
 22 Vanetten, Jenna E         14 AD-AD                2:02.97             
 23 Thomas, Erin E            13 ME-ME                2:04.81             
 24 Knight, Sara B            13 ME-ME                2:06.66             
 
Event 12  Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:39.20  1/1/1997  Ian Crocker, ME                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Donch, Matthew D          14 CT-CT                1:48.25    1:44.86  
      24.91   26.64   26.91   26.40                                
  2 Stevens-Palmer, Garrett   14 PV-PV                1:45.65    1:45.03  
      24.92   26.61   26.63   26.87                                
  3 Marck, CJ J               13 MA-MA                1:47.90    1:45.56  
      24.73   27.00   27.28   26.55                                
  4 Rose, Billy C             14 MD-MD                1:48.70    1:47.08  
      25.00   26.99   27.15   27.94                                
  5 Deputy, Craig D           14 MA-MA                1:49.05    1:47.65  
      25.18   27.83   27.87   26.77                                
  6 D'Errico, John            14 MR-MR                1:50.66    1:49.05  
      24.92   27.67   28.65   27.81                                
  7 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                1:50.14    1:49.16  
      24.94   27.15   28.42   28.65                                
  8 Aasen, Gunnar R           14 AM-AM                1:50.57    1:50.95  
      25.20   27.96   28.80   28.99                                
Preliminaries
  9 Bernardes, Max J          14 VA-VA                1:50.75             
 10 Stowers, Jared S          14 VA-VA                1:52.32             
 11 Rathbun, Patrick B        14 NJ-NJ                1:52.70             
 12 Drost, Dana M             14 CT-CT                1:52.76             
 13 Delisle, Derek C          14 AD-AD                1:52.83             
 14 Smith, Bob J              14 MR-MR                1:53.10             
 15 Finelli, Drew S           14 PV-PV                1:53.59             
 16 Brauer, Ryan P            13 AD-AD                1:55.44             
 17 Spath, Kevin M            14 MD-MD                1:55.72             
 18 Eisemann, Daniel E        14 NI-NI                1:57.73             
 19 Gonzalez, Joshua A        14 NJ-NJ                1:58.44             
 20 Eisenberger, Bryan R      14 NE-NE                1:59.06             
 21 Staples, Kevin W          14 ME-ME                1:59.78             
 
Event 13  Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 50.89  1/1/1985  Grace Cornelius, MA                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Perks, Caitlin L          12 VA-VA                  54.26      53.70  
      26.15   27.55                                                
  2 Danner, Ashley K          12 PV-PV                  55.30      54.24  
      25.76   28.48                                                
  3 Bunster, Kelly            12 MR-MR                  55.06      54.83  
      26.54   28.29                                                
  4 Foley, Katherine R        12 NJ-NJ                  55.15      54.87  
      26.52   28.35                                                
  5 Hines, Lauren A           12 VA-VA                  55.48      55.06  
      26.38   28.68                                                
  6 Crippen, Teresa M         12 MA-MA                  54.86      55.12  
      26.96   28.16                                                
  7 Mascantonio, Mikelle K    11 MA-MA                  55.61      56.47  
      27.24   29.23                                                
  8 Denman, Heather N         12 PV-PV                  55.77      56.60  
      27.28   29.32                                                
Preliminaries
  9 Ravettine, Bryeanne L     12 NJ-NJ                  55.96             
 10 Cliff, Nicole             12 MR-MR                  56.32             
 11 Sweeney, Kaitlyn M        12 AM-AM                  56.90             
 12 Gnerre, Dana E            12 CT-CT                  57.51             
 13 Walterman, Elena V        12 NE-NE                  57.93             
 14 Hennessey, Megan J        12 AM-AM                  58.05             
 15 Michaels, Caitlin M       12 NE-NE                  58.17             
 16 Turner, Emily A           12 MD-MD                  58.18             
 17 King, Blair A             12 MD-MD                  58.45             
 18 Courtney, Julia K         12 CT-CT                  58.48             
 19 Powalski, Kara E          12 NI-NI                  58.57             
 20 Redlinski, Renee          12 NI-NI                  59.36             
 21 Lawless, Megan C          12 AD-AD                1:00.19             
 22 Clark, Mo B               12 ME-ME                1:01.63             
 23 Doucette, Erin            12 ME-ME                1:01.86             
 24 Berkley, Jennifer         11 AD-AD                1:02.45             
 
Event 14  Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 48.90  3/1/1999  Grant Wieczorek, IN                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pelton, Greg H            12 CT-CT                  52.81      51.44  
      24.55   26.89                                                
  2 McGinley, Johnny F        12 MA-MA                  52.64      51.57  
      24.83   26.74                                                
  3 Hartman, Ryan M           12 VA-VA                  53.65      53.06  
      25.80   27.26                                                
  4 Scalise, Mark T           12 NE-NE                  54.29      53.11  
      25.63   27.48                                                
  5 Cunningham, Jesse A       11 PV-PV                  54.29      53.59  
      26.40   27.19                                                
  6 Bauer, Kyle S             12 CT-CT                  53.28      53.71  
      25.66   28.05                                                
  7 Sheranek, Tom I           12 VA-VA                  53.59      53.81  
      25.85   27.96                                                
  8 Dietrich, Doug A          12 AM-AM                  54.71      55.36  
      26.28   29.08                                                
Preliminaries
  9 Martucci, Jesse L         12 MA-MA                  54.96         J   
 10 Thomas, Josh W            12 PV-PV                  54.96         J   
 11 Skoda, Chris J            12 NJ-NJ                  54.99             
 12 Thompson, Scott D         12 AM-AM                  55.03             
 13 Carnes, Eddie W           12 NJ-NJ                  56.17             
 14 Marstellar, Kevin C       11 MD-MD                  56.18             
 15 Brady, Philip A           12 NE-NE                  57.17             
 16 Jones, Cort C             12 MD-MD                  57.22             
 17 Dansa, Michael J          12 NI-NI                  57.41             
 18 Kharkar, Omkar G          12 AD-AD                  57.74             
 19 Asaga, Kazu               12 MR-MR                  57.95             
 20 Moreshead, Joseph H       12 ME-ME                  58.27             
 21 Losi, Jim C               12 NI-NI                  58.87             
 22 Magee, Tyler F            12 ME-ME                  58.97             
 23 Smith, Brendan C          12 AD-AD                  59.09             
 24 Chang, One June           12 MR-MR                  59.94             

Swim Off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Martucci, Jesse L         12 MA-MA                     NT      54.27  
      25.90   28.37                                                
  2 Thomas, Josh W            12 PV-PV                     NT      54.30  
      26.16   28.14
 
Event 15  Women 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 52.91  1/1/1998  Natalie Coughlin, PC 15-16                    
Nation 17-18: # 52.37  1/1/2000  Natalie Coughlin, PC 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Emily C            16 PV-PV                  58.92      57.65  
      27.17   30.48                                                
  2 Goodman, Kary E           16 ME-ME                  58.01      57.80  
      26.66   31.14                                                
  3 Lee, Jessica M            15 VA-VA                1:00.29      59.79  
      28.24   31.55                                                
  4 Goodwillie, Ashton B      16 VA-VA                1:00.43    1:00.07  
      27.77   32.30                                                
  5 Catroppa, Aimee           15 AD-AD                1:00.66    1:00.10  
      28.59   31.51                                                
  6 Murphy, Colleen L         16 NJ-NJ                1:00.56    1:00.32  
      27.67   32.65                                                
  7 Ham, Serena R             15 NJ-NJ                1:00.56    1:00.36  
      28.42   31.94                                                
  8 Gartman, Amy              16 MR-MR                1:00.73    1:01.58  
      28.52   33.06                                                
Preliminaries
  9 Schadow, Kristen M        16 AD-AD                1:00.81             
 10 Sauer, Julie M            16 NI-NI                1:01.09             
 11 Dobson, Emily R           17 MD-MD                1:01.17             
 12 Brush, Libby W            15 NI-NI                1:01.27             
 13 Graham, Jennifer K        15 MD-MD                1:01.32             
 14 McKenna, Clare M          15 MR-MR                1:01.36             
 15 Branson, Christina L      15 MA-MA                1:01.95             
 16 Chalastri, Kate           15 MA-MA                1:02.30             
 17 Price, Jennifer E         16 AM-AM                1:02.74             
 18 Rich, Katie J             15 AM-AM                1:03.38             
 19 Whitaker, Meg A           16 CT-CT                1:03.81             
 20 Flader, Ellen J           16 PV-PV                1:04.18             
 21 Pottle, Kallie D          15 ME-ME                1:05.05             
 22 Hughes, Tina M            15 CT-CT                1:05.28             
 
Event 16  Men 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 48.12  1/1/1999  Rainer Kendrick, SE 15-16                     
Nation 17-18: # 47.10  1/1/1997  Nate Dusing, OH 17-18                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Scott, Norman             15 MR-MR                  54.25      52.62  
      24.36   28.26                                                
  2 Skrabacz, Eric R          17 MD-MD                  53.05      52.63  
      25.05   27.58                                                
  3 Carlin, Charley X         17 VA-VA                  54.76      52.97  
      24.95   28.02                                                
  4 Emanuel, Ryan Z           15 MR-MR                  53.86      52.98  
      24.72   28.26                                                
  5 Blood, AJ J               15 PV-PV                  54.28      53.52  
      25.04   28.48                                                
  6 Kitchen, Todd J           16 MA-MA                  54.60      53.59  
      24.88   28.71                                                
  7 Copeland, William F       16 VA-VA                  55.05      53.67  
      24.97   28.70                                                
  8 Spencer, Sean A           18 PV-PV                  53.68      53.85  
      24.87   28.98                                                
Preliminaries
  9 Dahl, Johannes            16 NI-NI                  55.12             
 10 Hoffman, Kevin M          18 MD-MD                  55.72             
 11 Rumsey, Robert S          17 NI-NI                  56.09             
 12 Drysdale, Dave J          18 MA-MA                  56.48             
 13 Bower, Carter J           17 AM-AM                  57.96             
 14 Rodenburg, JC C           17 NJ-NJ                  58.91             
 15 Chambrovich, Hugh W       17 NJ-NJ                  59.20             
 16 Zaydak, Andrew J          15 AM-AM                  59.28             
 
Event 17  Women 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 53.99  1/1/1987  Grace Cornelius, MA                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rossi, Nina M             14 NJ-NJ                  56.90      56.98  
      27.08   29.90                                                
  2 Brady, Lauren M           14 NE-NE                  58.95      58.50  
      27.43   31.07                                                
  3 Schwee, Suzanne E         13 PV-PV                  59.30      58.73  
      27.36   31.37                                                
  4 Fischer, Erin L           14 MA-MA                  59.10      59.45  
      27.96   31.49                                                
  4 Dimond, Tracy A           14 MA-MA                  59.59      59.45  
      27.97   31.48                                                
  6 Mizelle, Meggie W         14 VA-VA                1:00.31      59.90  
      28.87   31.03                                                
  7 Festa, Natala K           14 MR-MR                1:00.11    1:00.05  
      27.95   32.10                                                
  8 Crosby, Jordan E          14 NJ-NJ                1:00.72    1:01.24  
      28.91   32.33                                                
Preliminaries
  9 Napoli, Caitlin A         14 MR-MR                1:00.91             
 10 Palma, Sammy Z            14 NI-NI                1:01.12             
 11 Stern, Becca A            14 AD-AD                1:01.31             
 12 McGraw, Erin E            13 NI-NI                1:01.75             
 13 Psaris, Leigh C           14 PV-PV                1:01.76             
 14 Geckler, Chelsea E        14 VA-VA                1:01.79             
 15 Hebrank, Hilary B         14 CT-CT                1:02.11             
 16 Gram, Hilary F            14 NE-NE                1:02.54             
 17 Bernstein, Danielle A     14 MD-MD                1:02.64             
 18 Wallace, Rachel E         14 AD-AD                1:02.74             
 19 Graf, Marlene C           14 CT-CT                1:03.28             
 20 Chinni, Laura J           14 MD-MD                1:03.37             
 21 Faingold, Kathy Z         14 AM-AM                1:03.50             
 22 Branch, Hannah R          13 ME-ME                1:03.75             
 23 Moran, Ashley R           14 AM-AM                1:04.91             
 24 Gravel, Danielle N        13 ME-ME                1:06.18             
 
Event 18  Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 49.61  1/1/1999  Michael Cavic, CA                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Madwed, Daniel L          14 CT-CT                  51.99      51.06! 
      24.16   26.90                                                
  2 Brady, Christopher D      14 MA-MA                  52.76      51.74  
      24.45   27.29                                                
  3 Weik, Cody A              14 MA-MA                  52.91      52.35  
      24.78   27.57                                                
  4 Tusup, Shane R            14 MR-MR                  53.08      53.42  
      24.91   28.51                                                
  5 Donch, Matthew D          14 CT-CT                  53.54      53.91  
      25.37   28.54                                                
  6 Wills, Connor C           14 MD-MD                  56.23      54.60  
      25.61   28.99                                                
  7 Vogt, Ian C               13 VA-VA                  56.07      54.70  
      26.10   28.60                                                
  8 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                  55.99      55.40  
      26.14   29.26                                                
Preliminaries
  9 Aasen, Gunnar R           14 AM-AM                  56.29             
 10 D'Errico, John            14 MR-MR                  56.32             
 11 Brown, Gaites P           13 VA-VA                  56.37             
 11 Delisle, Derek C          14 AD-AD                  56.37             
 13 Marquart, Matt R          14 PV-PV                  56.70             
 14 Seiferth, Michael D       14 AM-AM                  56.92             
 15 Rose, Billy C             14 MD-MD                  56.99             
 16 Murphy, Danny B           14 NJ-NJ                  57.42             
 17 Ernst, Kevin J            14 NI-NI                  58.19             
 18 Gornitzky, Alex L         14 NJ-NJ                  58.97             
 19 Winchell, Todd H          14 NI-NI                  58.99             
 20 Janney, Niall M           13 ME-ME                1:00.52             
 21 Brauer, Ryan P            13 AD-AD                1:01.89             
 22 Eisenberger, Bryan R      14 NE-NE                1:03.32             
 23 Guinther, William L       14 ME-ME                1:04.65             
 
Event 19  Women 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 25.50  1/1/2000  Dana Vollmer, NT                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bunster, Kelly            12 MR-MR                  26.86      26.97  
  2 Guro, Jessica M           11 MA-MA                  27.69      27.77  
  2 Hyland, Allison           11 MR-MR                  28.01      27.77  
  4 Eidemiller, Emily A       12 MA-MA                  27.89      27.97  
  5 Forrest, Danielle E       12 CT-CT                  28.09      27.99  
  6 Czaplicki, Alex J         12 CT-CT                  27.94      28.03  
  7 O'Donnell, Erin R         12 MD-MD                  27.80      28.24  
  8 Zhao, Xiao Ying Y         12 NJ-NJ                  28.15      28.39  
Preliminaries
  9 Szmyd, Carly N            12 AM-AM                  28.18             
 10 Bechard, Sarah A          12 VA-VA                  28.39             
 11 Dean, Emily P             12 MD-MD                  28.50             
 12 Denman, Heather N         12 PV-PV                  28.52             
 13 Walterman, Elena V        12 NE-NE                  28.57             
 14 Patchen, Bonnie K         12 NI-NI                  28.67             
 15 Hines, Lauren A           12 VA-VA                  28.75             
 16 Henn, Tara E              12 NJ-NJ                  28.87             
 16 Shuba, Andrea M           12 AM-AM                  28.87             
 16 Lynch, Sarah E            12 PV-PV                  28.87             
 19 Suppan, Alexandra I       12 NE-NE                  28.94             
 20 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                  29.21             
 21 Tegeler, Kayla R          12 AD-AD                  29.31             
 22 Cardello, Sorrell A       12 ME-ME                  29.40             
 23 Mayer, Tori M             12 NI-NI                  30.18             
 24 Berkley, Jennifer         11 AD-AD                  31.04             
 
Event 20  Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 24.26  1/1/1996  MATT ZIMMERMAN, NC                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dietrich, Doug A          12 AM-AM                  26.40      25.78  
  2 Wilcox, Mason T           12 VA-VA                  26.26      26.15  
  3 Wang, Charley             12 NJ-NJ                  26.42      26.26  
  4 Johnson, Austin S         12 VA-VA                  26.98      26.54  
  5 McGinley, Johnny F        12 MA-MA                  27.35      26.80  
  6 Pelton, Greg H            12 CT-CT                  27.65      26.85  
  6 Canner, Robert T          12 PV-PV                  26.81      26.85  
  8 Swanson, Conor W          11 NE-NE                  27.62      27.20  
Preliminaries
  9 Marstellar, Kevin C       11 MD-MD                  28.00             
 10 Shen, David               12 PV-PV                  28.01             
 11 McCarthy, Kevin C         12 MA-MA                  28.05             
 12 Bauer, Kyle S             12 CT-CT                  28.17             
 13 Byrne, Colin P            12 NI-NI                  28.41             
 14 Smith, Giles P            11 MD-MD                  28.75             
 15 Kharkar, Omkar G          12 AD-AD                  28.89             
 16 Russell, Lukas E          12 MR-MR                  29.07             
 17 Brennan, Austin F         12 MR-MR                  29.43             
 18 Pysnik, Joey V            12 AM-AM                  29.47             
 19 Carnes, Eddie W           12 NJ-NJ                  29.52             
 20 Schwippert, Matthew       11 NI-NI                  29.91             
 21 Gravel, Robert E          11 ME-ME                  29.99             
 22 Zumbolo, Dillon A         12 AD-AD                  30.01             
 23 Weferling, Michael D      12 ME-ME                  31.07             
 -- Scalise, Mark T           12 NE-NE                    DQ              
 
Event 21  Women 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 4:08.09  1/1/1979  Tracy Caulkins, SE 15-16                    
Nation 17-18: # 4:04.63  1/1/1981  Tracy Caulkins, SE 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stein, Danielle M         15 AD-AD                4:33.02    4:31.55  
      30.55   34.66   35.19   35.04   37.19   38.23   30.61   30.08
  2 Pederson, Nicole K        16 PV-PV                4:35.90    4:33.69  
      30.63   34.84   33.80   34.88   39.85   39.64   30.10   29.95
  3 Schadow, Kristen M        16 AD-AD                4:38.66    4:36.67  
      29.02   32.73   35.31   35.07   40.15   40.72   31.94   31.73
  4 Powell, Mariah B          16 VA-VA                4:41.59    4:36.84  
      29.93   33.99   35.00   34.34   40.13   40.99   31.51   30.95
  5 Guyett, Sarah A           16 MR-MR                4:36.96    4:36.94  
      30.27   34.53   35.80   34.86   39.02   39.84   31.43   31.19
  6 Connor, Katie H           15 PV-PV                4:40.11    4:38.48  
      30.53   34.95   35.58   35.17   40.01   39.48   32.01   30.75
  7 Flaherty, Jenn M          16 ME-ME                4:42.92    4:40.04  
      30.81   34.91   36.30   36.18   38.75   38.71   33.17   31.21
  8 Gottschalk, Lindsey B     16 MD-MD                4:40.36    4:46.91  
      30.52   34.92   38.36   37.55   38.14   40.11   34.32   32.99
Preliminaries
  9 McKenna, Clare M          15 MR-MR                4:43.60             
 10 Fong, Emily A             17 MD-MD                4:44.73             
 11 Drysdale, Kris M          15 MA-MA                4:45.39             
 12 Connor, Lindsey M         17 AM-AM                4:48.25             
 13 Walsh-Thomas, Jenell M    15 MA-MA                4:48.72             
 14 Jones, Jackie R           15 AM-AM                4:51.82             
 15 Reissig, Meghan K         15 NI-NI                4:52.25             
 16 Delia, Liz B              17 NI-NI                4:53.97             
 17 Whitaker, Meg A           16 CT-CT                4:55.46             
 18 Barber, Sarah A           17 CT-CT                4:58.59             
 19 Clifford, Keara J         16 ME-ME                5:01.20             
 -- Lundvall, Katie M         15 VA-VA                    DQ              
 
Event 22  Men 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 3:48.56  1/1/1986  Dave Wharton, MA 15-16                      
Nation 17-18: # 3:42.23  1/1/1988  Dave Wharton, MA 17-18                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Smit, Michael W           17 MR-MR                4:10.03    4:03.89! 
      25.85   30.00   30.10   30.16   35.91   36.21   28.52   27.14
  2 Martin, Jared R           17 VA-VA                4:11.64    4:07.75  
      27.06   30.29   31.87   31.69   34.97   34.45   28.97   28.45
  3 Clark, Matthew D          15 VA-VA                4:12.77    4:09.99  
      26.95   30.34   32.81   32.70   34.37   34.72   29.20   28.90
  4 Mitchell, Bradley E       15 MR-MR                4:18.13    4:11.38  
      26.35   30.79   32.85   31.37   35.67   35.74   30.12   28.49
  5 Manor, Rob S              15 AD-AD                4:18.52    4:12.70  
      27.06   30.67   32.56   31.59   36.14   37.30   29.20   28.18
  6 Jarvis, Chris D           15 PV-PV                4:19.60    4:14.73  
      27.48   31.13   33.33   33.05   35.89   36.21   29.30   28.34
  7 Vagts, Bryan C            17 MD-MD                4:18.47    4:17.08  
      27.16   29.42   32.06   32.65   36.90   38.05   30.69   30.15
  8 Jendzejec, Alex D         17 PV-PV                4:20.84    4:21.28  
      28.01   31.78   34.47   34.26   36.42   36.32   30.27   29.75
Preliminaries
  9 Martucci, Steven D        16 MA-MA                4:22.56             
 10 Olson, Andrew A           15 AM-AM                4:25.28             
 11 Robinson, Daniel P        15 AM-AM                4:27.17             
 12 Ramone, Ross R            15 MA-MA                4:28.04             
 13 Maki, Bruce E             15 AD-AD                4:28.91             
 14 Skrabacz, Eric R          17 MD-MD                4:33.54             
 15 Pelham, Jay W             15 CT-CT                4:48.67             
 
Event 23  Women 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 4:14.08  1/1/1996  Natalie Coughlin, PC                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brady, Lauren M           14 NE-NE                4:30.56    4:30.50  
      28.39   32.76   36.18   35.49   38.51   38.56   30.93   29.68
  2 Geckler, Chelsea E        14 VA-VA                4:43.54    4:34.83  
      29.80   34.43   35.15   35.73   39.39   40.10   30.21   30.02
  3 Guyett, Caren E           13 MR-MR                4:38.08    4:35.30  
      30.49   33.42   35.27   35.70   39.40   39.98   31.05   29.99
  4 Cregar, Cassie E          13 MA-MA                4:40.98    4:38.27  
      29.09   32.76   37.22   36.90   40.10   40.53   30.68   30.99
  5 Dimond, Tracy A           14 MA-MA                4:37.78    4:40.70  
      29.11   33.75   35.39   35.98   41.07   42.33   31.82   31.25
  6 Davis, Vanessa M          14 VA-VA                4:43.92    4:41.31  
      31.54   34.91   37.45   37.32   38.50   38.76   32.25   30.58
  7 Like-Mathews, Maresa R    14 PV-PV                4:43.56    4:41.62  
      31.64   33.96   35.47   35.24   40.61   41.67   32.25   30.78
  8 Burns, Ashley B           13 AD-AD                4:43.78    4:47.24  
      30.64   35.62   36.12   35.64   42.13   42.13   32.75   32.21
Preliminaries
  9 Tipton, Emily J           13 MD-MD                4:45.80             
 10 Heath, Emily A            13 CT-CT                4:45.97             
 11 Viverette, Maria K        13 AM-AM                4:46.50             
 12 Stewart, Amanda M         14 AM-AM                4:47.23             
 13 Ganley, Ellis V           13 NE-NE                4:48.22             
 14 Degrazia, Kristen Z       13 MR-MR                4:49.97             
 15 Dockstader, Alex E        13 NI-NI                4:50.33             
 16 Friedrich, Kiley A        13 MD-MD                4:51.09             
 17 Weniger, Hailey R         14 NI-NI                4:52.74             
 18 Crosby, Taylor M          13 NJ-NJ                4:56.16             
 19 Wallace, Rachel E         14 AD-AD                4:56.65             
 20 Dugan, Paloma K           13 CT-CT                4:56.72             
 21 Crosby, Jordan E          14 NJ-NJ                4:59.10             
 22 Boland, Mary Teres N      14 PV-PV                4:59.50             
 23 Branch, Hannah R          13 ME-ME                5:05.87             
 24 Gravel, Danielle N        13 ME-ME                5:06.75             
 
Event 24  Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 3:56.80  1/1/2000  Michael Phelps, MA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tusup, Shane R            14 MR-MR                4:15.86    4:11.14  
      27.02   31.04   31.44   31.50   37.87   36.82   28.12   27.33
  2 Wills, Connor C           14 MD-MD                4:20.63    4:15.06  
      26.79   30.83   31.66   31.36   37.61   37.91   29.70   29.20
  3 Brown, Gaites P           13 VA-VA                4:22.36    4:16.32  
      27.37   31.23   32.05   31.63   37.50   38.73   29.36   28.45
  4 Finelli, Drew S           14 PV-PV                4:21.22    4:16.59  
      28.71   32.33   33.47   32.97   35.92   36.90   29.01   27.28
  5 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                4:22.62    4:17.94  
      27.43   30.70   31.71   31.50   38.91   37.81   30.68   29.20
  6 Vogt, Ian C               13 VA-VA                4:20.08    4:19.57  
      27.53   31.44   34.34   33.21   35.20   36.99   31.25   29.61
  7 Koppel, P.J. J            13 MA-MA                4:22.47    4:20.87  
      27.34   31.25   33.31   32.62   36.21   36.50   32.35   31.29
  8 Hastings, Tristan L       13 MR-MR                4:22.20    4:22.30  
      27.55   31.77   32.73   33.09   38.24   37.77   31.17   29.98
Preliminaries
  9 Brabson, Andy P           14 MD-MD                4:22.69             
 10 Marck, CJ J               13 MA-MA                4:23.26             
 11 Drost, Dana M             14 CT-CT                4:27.44             
 12 Aasen, Wesley A           14 AM-AM                4:30.79             
 13 Jovanovic, Bojan          14 AD-AD                4:33.71             
 14 Sturm, Derek R            14 NJ-NJ                4:42.71             
 15 Acosta, Ale E             14 CT-CT                4:45.27             
 16 Connor, Matthew G         13 AM-AM                4:45.70             
 17 Gornitzky, Alex L         14 NJ-NJ                4:46.15             
 18 Kwapiszeski, Jacob M      14 NI-NI                4:48.15             
 19 Violette, Matthew J       14 ME-ME                4:51.62             
 20 Jeffords, Kris J          14 AD-AD                4:52.94             
 21 Staples, Kevin W          14 ME-ME                4:54.25             
 
Event 25  Women 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 2:04.99  1/1/1997  Carly Geeher, CA                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam R               12 MD-MD                2:12.48    2:10.70  
      28.83   34.30   36.26   31.31                                
  2 Folk, Breanna L           12 MA-MA                2:15.02    2:13.69  
      29.42   35.12   37.83   31.32                                
  3 Wendel, Erika             12 MA-MA                2:16.06    2:14.64  
      30.30   34.36   37.85   32.13                                
  4 Perks, Caitlin L          12 VA-VA                2:15.64    2:14.92  
      29.85   34.94   41.29   28.84                                
  5 Czaplicki, Alex J         12 CT-CT                2:16.08    2:15.80  
      29.12   35.27   40.09   31.32                                
  6 Kotonias, Jennifer N      12 PV-PV                2:17.03    2:16.73  
      29.65   35.20   40.31   31.57                                
  7 Aheron, Grace G           12 VA-VA                2:16.93    2:16.85  
      30.08   34.96   41.29   30.52                                
  8 Hammond, Morgan E         12 MD-MD                2:17.55    2:16.91  
      30.90   34.74   39.47   31.80                                
Preliminaries
  9 Patchen, Bonnie K         12 NI-NI                2:18.42             
 10 Rappa, Megan J            12 CT-CT                2:18.53             
 11 Bailey, Meaghan E         12 NE-NE                2:18.71             
 12 Foley, Katherine R        12 NJ-NJ                2:18.76             
 13 Denman, Heather N         12 PV-PV                2:19.49             
 14 Howland, Molly E          11 AD-AD                2:20.11             
 15 Hetzel, Alexa M           12 NJ-NJ                2:20.84             
 16 Trodden, Jennifer A       12 NE-NE                2:21.15             
 17 Tegeler, Kayla R          12 AD-AD                2:21.51             
 18 Larkin, Kate C            12 MR-MR                2:21.79             
 19 Sweeney, Kaitlyn M        12 AM-AM                2:22.06             
 20 Derlath, Erica A          12 MR-MR                2:24.01             
 21 Donoghue, Lauren E        12 AM-AM                2:24.08             
 22 McIntyre, Katie J         12 NI-NI                2:28.50             
 23 Earle, Stephanie L        12 ME-ME                2:30.94             
 24 Millan, Maria Fernanda F  11 ME-ME                2:34.17             
 
Event 26  Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:56.61  1/1/1984  Chas Morton, SE                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Austin S         12 VA-VA                2:10.05    2:07.64  
      28.19   32.05   38.07   29.33                                
  2 Wang, Charley             12 NJ-NJ                2:10.92    2:09.93  
      27.93   31.39   40.28   30.33                                
  3 Nam, Tim                  12 MR-MR                2:12.40    2:11.40  
      28.17   34.09   38.09   31.05                                
  4 Hartman, Ryan M           12 VA-VA                2:11.94    2:11.56  
      28.14   34.17   39.70   29.55                                
  5 Hyman, Joshua S           12 MA-MA                2:14.46    2:12.22  
      28.75   33.85   37.59   32.03                                
  6 Swanson, Conor W          11 NE-NE                2:14.01    2:12.31  
      29.13   34.23   38.43   30.52                                
  7 Lynn, Ryan J              12 MA-MA                2:13.36    2:16.93  
      29.06   34.65   42.17   31.05                                
Preliminaries
  9 Surhoff, Austin J         12 MD-MD                2:14.64             
 10 Cunningham, Jesse A       11 PV-PV                2:14.95             
 11 Pulitano, Daniel J        12 NJ-NJ                2:15.84             
 12 Considine, Aidan F        12 MD-MD                2:15.99             
 13 Bradley, Sam R            12 CT-CT                2:16.05             
 14 Kovach, Greg M            12 CT-CT                2:17.23             
 15 Jacobson, Matt A          12 MR-MR                2:17.75             
 16 Yafayev, Vadim            12 AD-AD                2:21.85             
 17 Rosen, Michael J          12 AM-AM                2:22.71             
 18 Hansen, David W           12 AM-AM                2:23.26             
 19 Quatro, Kevin C           12 NI-NI                2:25.11             
 20 Gravel, Robert E          11 ME-ME                2:25.99             
 21 Dansa, Michael J          12 NI-NI                2:26.86             
 22 Moreshead, Joseph H       12 ME-ME                2:28.59             
 23 Smith, Brendan C          12 AD-AD                2:29.73             
 24 Azaret, Julian R          12 NE-NE                2:31.41             
Finals
 -- Thomas, Josh W            12 PV-PV                2:13.18         DQ  
      29.27   34.14   40.49   29.20                                
 
Event 27  Women 15-18 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @  9:30.35  1/1/1990  Jane Skillman, NJ 15-16                    
Nation 17-18: #  9:25.49  1/1/1989  Janet Evans, PC 17-18                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortensen, Danielle N     15 PV-PV               10:27.67   10:25.77  
      28.68   30.79   31.22   31.07   31.01   31.18   31.24   31.32
      31.35   31.34   31.51   31.39   31.45   31.59   31.65   31.74
      31.54   32.01   32.01   31.68                                
  2 Heebner, Marissa E        16 PV-PV               10:30.41   10:29.07  
      29.10   30.84   31.24   31.41   31.40   31.50   31.65   31.64
      31.74   31.72   31.71   31.63   31.84   31.66   31.99   31.65
      31.96   32.02   31.75   30.62                                
  3 Stein, Danielle M         15 AD-AD               10:31.35   10:29.26  
      28.30   31.05   31.70   31.80   31.75   31.65   31.44   31.71
      31.83   31.92   31.86   31.82   32.04   32.01   31.93   31.75
      31.67   32.13   31.02   29.88                                
  4 Price, Jennifer E         16 AM-AM               10:43.86   10:40.75  
      28.75   31.04   31.80   32.25   32.44   32.60   32.21   31.86
      32.26   32.04   31.90   32.12   32.25   32.51   32.47   32.73
      32.34   32.83   32.56   31.79                                
  5 Daly, Britt A             17 MR-MR               10:29.89   10:44.80  
      29.21   31.46   31.07   31.40   31.91   32.15   32.73   32.56
      32.84   32.92   32.18   32.92   33.09   32.64   32.97   31.88
      32.82   32.96   32.90   32.19                                
  6 Walsh-Thomas, Jenell M    15 MA-MA               10:47.47   10:46.45  
      28.31   31.23   32.17   32.13   32.37   32.54   32.22   32.68
      32.97   32.55   32.95   32.39   33.04   32.49   33.02   32.78
      32.62   33.05   33.29   31.65                                
  7 Yan, Sarah L              15 AD-AD               10:41.10   10:48.64  
      29.30   31.98   32.69   33.03   32.40   32.46   32.67   33.23
      32.20   33.27   33.63   33.12   33.00   32.96   33.03   32.94
      31.62   31.52   31.98   31.61                                
  8 McKenna, Clare M          15 MR-MR               10:45.15   10:50.70  
      29.53   32.43   32.82   32.57   32.48   32.46   32.58   32.66
      32.50   32.79   32.68   32.89   32.97   32.76   33.04   33.28
      32.83   33.00   32.27   32.16                                
  9 Ham, Serena R             15 NJ-NJ               10:56.00   10:50.79  
      29.27   32.28   33.13   33.36   32.91   33.33   32.99   32.73
      32.92   32.69   32.35   32.91   32.84   32.87   32.54   32.72
      32.99   32.59   32.57   30.80                                
 10 Cook, Susan H             17 VA-VA               10:45.94   10:56.61  
      28.82   30.97   31.91   32.33   32.49   32.50   32.47   32.58
      32.63   32.55   33.08   33.40   33.43   33.81   33.86   34.10
      33.59   34.19   34.45   33.45                                
 11 Turner, Samantha A        16 NI-NI               10:57.31   10:59.70  
      30.05   32.68   33.03   33.38   33.27   32.54   32.90   33.60
      33.62   33.72   33.91   33.77   34.12   33.19   33.69   32.90
      33.39   33.02   32.79   30.13                                
 12 Hadley, Meg C             17 MD-MD               11:00.19   10:59.81  
      28.32   31.35   32.31   32.78   33.12   33.25   33.37   33.47
      33.42   33.57   33.48   33.65   33.57   33.73   33.70   33.91
      33.73   33.74   33.60   31.74                                
 13 Daly, Christina J         16 MD-MD               10:59.12   11:00.62  
      29.11   32.37   32.69   32.47   33.12   33.11   33.15   33.37
      33.45   33.40   33.67   33.68   33.71   33.69   33.79   32.99
      33.49   33.58   33.43   32.35                                
 14 Blaston, Melissa A        16 MA-MA               10:52.92   11:00.87  
      29.39   32.21   32.75   33.45   33.11   33.13   33.07   33.18
      33.10   33.29   33.70   33.58   33.58   33.77   33.90   33.59
      33.83   33.71   32.86   31.67                                
 15 Chung, Theresa A          15 VA-VA               10:51.43   11:07.40  
      29.72   32.09   33.01   33.28   33.47   33.39   33.34   33.04
      33.18   33.25   33.26   33.89   33.67   34.00   34.32   34.04
      34.44   34.19   34.50   33.32                                
 16 Condon, Bevin V           16 CT-CT               11:20.44   11:10.69  
      30.13   32.51   33.30   33.60   33.81   33.81   33.85   33.83
      33.68   33.83   33.50   33.99   33.94   33.89   34.12   33.83
      34.10   33.95   33.88   33.14                                
 17 Barber, Sarah A           17 CT-CT               11:22.94   11:12.86  
      30.66   33.14   33.29   33.56   33.91   33.91   33.89   33.93
      34.10   33.84   34.16   34.04   34.08   33.99   34.11   33.98
      33.83   33.94   34.05   32.45                                
 18 Malacki, Emily R          16 AM-AM               11:07.10   11:23.64  
      29.64   32.60   33.78   33.92   34.01   33.76   34.11   34.48
      34.59   34.71   34.77   34.85   34.38   34.68   34.86   34.86
      34.56   35.17   35.12   34.79                                
 19 Shapero, Kayle S          16 ME-ME               11:18.12   11:24.29  
      30.67   33.02   33.83   33.80   34.19   34.14   34.11   34.33
      34.72   34.46   35.16   34.87   34.80   34.99   35.07   34.60
      34.88   34.93   34.49   33.23                                
 20 Ashey, Chausey L          15 ME-ME               11:23.38   11:36.26  
      31.43   33.45   34.05   34.55   34.56   34.75   35.17   35.31
      35.07   35.36   35.20   34.81   35.44   35.57   35.42   35.25
      35.50   35.63   35.49   34.25                                
 
Event 28  Men 15-18 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 8:49.97  1/1/1992  Jeff Kostoff, CA 15-16                      
Nation 17-18: # 8:48.57  1/1/1993  Jeff Kostoff, CA 17-18                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Alex A          15 PV-PV                9:29.83    9:43.71  
      25.23   28.23   28.98   29.36   29.46   29.28   29.50   29.59
      29.81   29.86   29.50   29.48   29.93   30.08   29.95   29.92
      29.01   29.21   29.37   27.96                                
  2 Brown, Bobby J            16 AD-AD               10:05.70    9:47.84  
      27.33   29.58   29.71   30.51   29.96   29.73   30.08   30.13
      30.15   29.98   29.59   29.43   29.52   29.55   29.14   29.58
      29.37   29.03   27.93   27.54                                
  3 Jackson, Steve M          16 AM-AM                9:50.27    9:49.62  
      26.64   28.97   29.65   29.74   29.73   29.94   30.08   29.63
      29.73   29.71   29.44   29.69   29.87   29.81   29.40   29.84
      29.99   29.86   29.34   28.56                                
  4 Martin, Jared R           17 VA-VA                9:47.56    9:55.19  
      26.02   27.94   29.02   29.47   29.41   29.82   29.90   29.94
      30.36   30.29   30.39   30.60   30.19   30.70   31.25   30.82
      30.73   30.36   29.93   28.05                                
  5 Matthews, Richard A       17 PV-PV                9:54.66    9:55.21  
      27.01   28.96   29.19   29.47   29.83   29.76   29.71   30.08
      30.23   30.24   30.01   30.27   30.23   30.21   30.55   30.58
      30.47   30.31   30.26   27.84                                
  6 McKenna, Ryan K           15 MR-MR               10:18.09   10:04.46  
      26.67   28.76   29.46   29.80   29.97   30.11   30.28   30.65
      30.70   30.99   30.87   30.41   30.41   30.96   30.84   30.94
      30.79   30.99   30.65   30.21                                
  7 Newton, Matt R            15 MD-MD               10:11.27   10:08.88  
      29.83   30.76   31.16   30.63   30.75   31.08   30.56   30.36
      30.23   30.24   30.62   30.30   30.60   30.54   30.31   30.32
      30.37   30.65   30.68   28.89                                
  8 Hogan, John J             15 MD-MD               10:13.74   10:08.97  
      28.01   29.80   30.58   30.55   30.58   30.81   30.62   30.80
      31.03   30.89   30.70   30.67   30.56   31.20   30.94   31.05
      30.87   31.01   29.71   28.59                                
  9 Emanuel, Ryan Z           15 MR-MR                     NT   10:10.59  
      27.66   29.34   30.75   29.54   30.08   30.57   31.19   30.52
      31.83   30.58   29.67   30.27   32.60   33.43   31.26   30.64
      31.76   30.38   30.12   28.40                                
 10 Lutterbein, Griffin G     15 VA-VA               10:04.56   10:10.85  
      27.98   30.49   30.66   30.05   30.77   30.86   30.75   30.79
      31.16   31.10   30.83   30.71   31.05   30.57   31.12   30.79
      30.97   30.92   30.38   28.90                                
 11 Manor, Rob S              15 AD-AD                9:56.39   10:11.93  
      27.35   29.40   29.90   30.26   30.27   30.62   30.87   31.11
      31.38   31.14   31.10   31.01   31.11   31.12   30.97   31.03
      31.05   31.10   30.83   30.31                                
 12 Wilson, Andrew J          15 MA-MA               10:07.82   10:18.11  
      26.31   28.74   29.70   30.22   30.28   30.00   31.20   31.35
      31.77   31.67   31.61   30.92   32.29   32.09   31.50   28.97
      32.59   32.89   32.31   31.70                                
 13 Benigno, John R           15 NJ-NJ               10:22.75   10:23.28  
      27.01   29.49   30.21   31.13   31.08   31.21   31.57   31.55
      31.69   32.08   31.80   31.73   31.57   31.94   31.66   31.98
      32.16   31.82   31.39   30.21                                
 14 Geiger, Matt S            17 MA-MA               10:25.88   10:24.70  
      27.14   30.62   30.80   30.81   30.94   31.18   31.10   31.47
      31.67   31.38   31.77   31.75   31.76   32.41   32.03   32.35
      32.10   31.71   31.54   30.17                                
 15 Barron, Mark D            16 AM-AM               10:22.45   10:35.95  
      27.58   30.52   31.31   31.84   31.37   31.88   32.03   32.42
      32.21   32.38   32.88   32.86   32.53   32.78   32.63   31.94
      32.48   32.36   31.86   30.09                                
 16 Dahl, Johannes            16 NI-NI               10:43.48   10:36.49  
      27.12   30.21   30.91   31.16   31.31   31.95   31.96   32.32
      32.73   32.18   32.48   32.21   32.89   32.39   32.85   32.47
      32.16   32.93   32.55   31.71                                
 17 Cava, Miles P             17 NJ-NJ               10:12.60   10:36.68  
      28.67   30.62   31.66   31.62   31.74   32.08   32.07   32.45
      32.25   32.35   32.30   32.33   32.16   32.25   32.20   32.24
      32.41   32.41   32.03   30.84                                
 18 Pelham, Jay W             15 CT-CT               10:43.00   10:40.16  
      29.49   31.60   32.24   32.55   32.36   32.31   32.40   32.55
      32.44   32.34   32.40   32.19   32.32   32.12   32.56   31.91
      32.27   32.33   31.57   30.21                                
 19 Beecher, Page A           16 ME-ME               10:43.08   10:48.82  
      30.71   32.09   32.24   32.22   32.52   32.53   32.18   32.31
      32.61   32.41   32.37   32.41   32.41   32.37   32.60   32.49
      32.78   33.38   33.69   32.50                                
 
Event 29  Women 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @  9:33.39  1/1/1984  Michele Richardson, FG                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geckler, Chelsea E        14 VA-VA               10:31.57   10:22.08  
      27.25   30.22   31.23   31.21   31.37   31.28   31.10   31.41
      30.93   32.00   31.47   31.34   31.78   32.02   31.13   31.94
      32.02   31.78   31.05   29.55                                
  1 Meirs, Kaitlyn W          14 NJ-NJ               10:26.02   10:22.08  
      27.62   30.22   31.28   31.61   31.00   31.59   31.59   31.45
      31.85   31.03   31.67   31.58   32.00   31.51   31.29   31.61
      31.63   31.54   31.18   28.83                                
  3 Chapmon, Tara M           14 VA-VA               10:36.83   10:35.05  
      28.88   31.44   31.51   31.47   32.02   32.31   32.33   32.55
      32.34   32.54   31.80   31.87   32.19   32.26   32.66   32.26
      31.68   32.22   30.45   30.27                                
  4 Rolish, Allison M         14 MA-MA               10:39.17   10:35.50  
      29.29   31.46   31.89   32.28   31.84   32.12   32.22   32.20
      32.29   32.16   31.79   32.17   32.04   32.04   31.85   31.92
      32.07   32.08   32.05   29.74                                
  5 Kearns, Jill M            13 NE-NE               10:32.60   10:35.59  
      27.88   30.38   30.96   31.71   31.75   32.57   32.71   32.89
      32.63   31.90   32.75   32.48   32.05   32.04   32.28   32.10
      31.92   31.96   31.82   30.81                                
  6 Dyer, Jacy L              14 MA-MA               10:38.75   10:35.70  
      28.26   30.80   31.32   31.65   31.82   31.54   32.00   32.33
      32.53   32.57   32.62   32.57   32.54   32.76   32.54   32.14
      31.91   32.43   31.31   30.06                                
  7 Tipton, Emily J           13 MD-MD               10:37.95   10:39.93  
      29.31   31.78   31.84   31.92   31.99   32.23   32.23   32.23
      32.28   32.00   32.20   31.86   31.94   32.17   32.40   32.23
      32.59   32.55   32.59   31.59                                
  8 Swiger, Lynn D            14 PV-PV               10:49.65   10:44.57  
      29.47   31.81   32.60   32.91   32.53   32.75   32.37   32.61
      32.74   32.76   32.94   32.51   32.75   32.57   32.35   32.46
      32.30   32.49   31.93   29.72                                
  9 Heath, Emily A            13 CT-CT               10:41.83   10:44.75  
      28.72   31.44   32.70   32.47   32.63   32.78   32.66   32.83
      32.85   32.93   32.60   32.48   33.12   32.61   32.74   32.46
      32.47   32.18   31.97   30.11                                
 10 Saad, Jackie A            14 MR-MR               10:26.90   10:46.44  
      28.78   31.24   31.50   32.18   32.24   32.31   32.22   32.71
      32.63   32.95   32.47   32.98   33.20   33.17   33.14   33.19
      33.40   33.32   32.06   30.75                                
 11 Cutrell, Katie G          14 AM-AM               11:01.97   10:47.77  
      28.19   31.56   32.13   32.10   32.20   33.00   32.73   32.85
      32.99   32.70   32.94   32.92   32.75   33.28   33.02   32.90
      32.84   33.12   32.46   31.09                                
 12 Ganley, Ellis V           13 NE-NE               10:57.42   10:50.93  
      29.75   32.34   32.94   33.14   32.59   32.70   32.97   32.82
      33.10   32.60   32.85   32.79   32.88   32.64   32.84   32.81
      32.65   32.54   32.29   31.69                                
 13 Neddo, Liz J              13 NI-NI               10:54.31   10:56.07  
      29.30   32.22   32.77   32.90   32.86   33.30   33.21   33.02
      33.41   33.47   32.99   32.79   33.30   33.78   33.46   33.02
      33.13   33.77   32.45   30.92                                
 14 Marshburn, Hannah E       14 MD-MD               11:00.30   10:59.53  
      29.67   32.41   33.08   32.96   32.75   33.00   33.11   33.13
      32.99   33.27   33.41   33.58   33.49   33.78   33.54   33.30
      33.55   32.95   33.25   32.31                                
 15 Gemunder, Casey M         14 PV-PV               10:46.71   11:00.42  
      30.05   32.44   33.37   33.36   33.32   33.02   32.55   33.02
      33.22   33.43   33.02   33.56   33.62   33.46   33.43   33.52
      33.38   33.05   33.26   32.34                                
 16 Dimaria, Christina N      14 NJ-NJ               11:06.32   11:06.25  
      29.50   32.23   33.66   33.75   34.14   33.83   34.03   33.73
      33.86   33.83   33.49   33.43   33.76   33.79   33.85   33.77
      33.40   33.36   33.40   31.44                                
 17 Burns, Ashley B           13 AD-AD               11:06.71   11:06.47  
      29.92   32.81   33.72   33.89   33.89   32.95   33.89   33.83
      33.91   33.46   33.42   33.61   33.74   33.64   33.39   34.26
      33.58   33.85   33.10   31.61                                
 18 Kane, Kandra L            14 MR-MR               10:45.08   11:07.96  
      28.31   31.05   32.19   32.28   32.75   33.07   33.90   33.37
      33.35   33.55   33.75   33.92   34.33   34.80   34.86   35.04
      34.80   34.95   34.31   33.38                                
 19 Boucher, Kayleigh I       14 CT-CT               11:16.41   11:16.35  
      29.50   32.40   32.98   33.48   33.66   33.55   33.89   34.30
      34.43   34.59   34.77   35.09   34.45   34.51   34.38   34.40
      34.36   34.44   34.19   32.98                                
 20 Hayles, Anne K            14 NI-NI               11:01.43   11:20.66  
      29.37   32.20   33.44   33.70   33.89   33.81   33.48   33.48
      34.13   33.91   34.39   34.58   34.45   34.84   35.12   34.92
      34.95   35.41   35.52   35.07                                
 21 Bindas, Sammi C           13 AM-AM               11:03.27   11:21.36  
      29.17   32.43   33.93   34.22   34.13   34.34   34.56   34.43
      34.59   34.36   34.42   34.69   34.35   34.69   34.63   34.81
      34.59   34.31   34.50   34.21                                
 22 Mason, Amanda M           13 ME-ME               11:17.54   11:34.99  
      32.03   34.58   34.79   34.72   35.37   35.59   35.61   35.75
      35.72   35.41   35.32   35.22   35.02   35.10   34.05   35.83
      35.23   33.88   34.19   31.58                                
 23 Koopman, Alisa G          13 AD-AD               11:15.84   11:36.04  
      31.17   34.99   35.85   35.84   36.13   35.55   35.03   35.41
      34.86   35.30   34.86   35.14   35.16   34.60   34.01   36.32
      35.38   34.00   34.04   32.40                                
 24 Shapero, Mara N           14 ME-ME               11:26.45   11:49.85  
      30.73   33.30   34.70   35.01   35.17   35.07   35.43   35.80
      36.15   36.06   36.31   36.20   36.37   36.15   36.37   36.41
      36.39   36.74   36.06   35.43                                
 
Event 30  Men 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 9:10.10  1/1/1993  Jeremy Kane, SE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weik, Cody A              14 MA-MA                9:53.85    9:44.88  
      26.35   28.67   29.21   29.28   29.16   29.52   29.63   29.63
      29.43   29.50   29.73   29.80   29.76   29.91   29.73   29.73
      29.25   29.39   29.20   28.00                                
  2 Madwed, Daniel L          14 CT-CT                9:48.81    9:54.15  
      26.53   28.70   29.41   29.29   29.27   29.44   29.74   29.51
      29.33   29.92   29.55   30.12   29.85   30.11   30.40   30.49
      30.92   30.95   30.90   29.72                                
  3 Schiavo, Zach D           14 MA-MA                9:51.82   10:03.98  
      27.00   29.38   29.42   29.49   28.31   29.99   30.24   30.46
      30.98   31.43   31.15   31.33   31.15   30.85   30.88   31.64
      31.32   30.92   30.09   27.95                                
  4 Aasen, Gunnar R           14 AM-AM               10:19.93   10:14.63  
      26.61   29.69   30.53   30.90   30.91   30.99   30.75   31.11
      31.05   31.52   31.35   30.92   31.27   31.10   30.98   31.15
      31.18   31.21   30.90   30.51                                
  5 Miller, Jeffery R         14 VA-VA               10:09.12   10:14.67  
      27.49   29.52   30.25   30.82   30.56   30.47   31.08   31.24
      30.71   31.35   30.78   31.22   31.07   31.25   31.59   30.87
      31.63   31.09   30.80   30.88                                
  6 Aasen, Wesley A           14 AM-AM               10:18.15   10:16.82  
      27.57   29.71   30.61   30.57   30.88   31.18   31.02   31.25
      31.37   31.64   30.78   30.98   31.27   31.54   31.45   31.24
      31.32   31.40   30.82   30.22                                
  7 Iselin, David T           14 PV-PV               10:28.34   10:17.04  
      28.17   29.98   30.56   30.93   30.68   30.93   31.09   31.10
      31.46   30.62   30.83   31.16   31.45   31.61   31.31   31.57
      31.37   31.29   30.63   30.30                                
  8 Weinberg, Shaun P         14 MD-MD               10:12.62   10:19.72  
      27.57   29.48   30.50   30.62   30.62   30.82   31.40   31.49
      31.46   31.50   31.50   31.66   31.56   31.65   31.60   31.70
      31.28   31.45   31.24   30.62                                
  9 Smith, Bob J              14 MR-MR               10:24.67   10:21.38  
      26.72   29.99   31.09   31.52   30.48   31.00   31.02   31.53
      32.26   32.10   30.54   31.24   31.64   31.67   31.81   31.19
      31.59   31.70   31.43   30.86                                
 10 Robertson-Phillips, Zach  14 MD-MD               10:12.85   10:24.46  
      27.68   30.24   30.71   30.84   30.92   31.03   31.29   31.53
      31.75   31.97   31.97   31.45   31.88   31.89   31.52   31.98
      31.91   31.53   31.56   30.81                                
 11 Kalish, Alexander C       13 AD-AD               10:44.31   10:26.45  
      28.92   30.86   31.49   31.91   32.18   31.78   32.27   31.79
      32.50   32.34   31.74   31.75   31.79   31.24   30.48   30.30
      30.94   31.03   30.69   30.45                                
 12 D'Errico, John            14 MR-MR               10:45.21   10:29.93  
      26.85   29.99   30.75   31.10   31.59   32.17   31.78   32.51
      32.21   32.10   32.49   32.73   32.15   32.32   32.59   30.78
      32.75   32.42   30.66   29.99                                
 13 Mechak, Ben P             14 PV-PV               10:35.58   10:34.83  
      28.79   31.23   31.15   31.82   31.55   31.71   31.71   32.02
      32.03   32.13   31.72   32.04   32.09   32.22   32.08   32.24
      32.36   32.07   32.34   31.53                                
 14 Bernardes, Max J          14 VA-VA               10:13.03   10:35.97  
      28.47   31.40   31.28   32.14   31.78   31.53   32.37   32.48
      32.48   31.92   32.34   32.69   32.98   32.01   31.76   32.46
      31.84   31.78   31.18   31.08                                
 15 Squires, Harrison D       13 NJ-NJ               10:43.93   10:36.06  
      27.63   30.29   31.49   31.68   31.55   31.93   32.24   32.48
      32.30   32.24   32.14   32.18   32.63   32.25   32.26   32.31
      32.39   32.59   32.21   31.27                                
 16 Jones, Brendan A          14 NJ-NJ               10:39.04   10:37.80  
      28.04   30.90   31.42   31.65   31.82   31.62   32.01   32.43
      32.66   32.47   32.39   31.99   32.46   32.72   32.57   33.02
      32.23   32.35   32.02   31.03                                
 17 Eisenberger, Bryan R      14 NE-NE               10:40.10   10:48.58  
      28.46   31.13   31.84   32.05   32.72   32.36   32.40   32.85
      33.05   33.39   32.62   33.07   33.09   33.17   32.78   33.06
      32.49   32.70   33.27   32.08                                
 18 Prus, Greg M              13 CT-CT               10:52.79   10:53.18  
      29.53   32.21   32.87   32.62   33.06   33.09   33.10   33.30
      33.17   32.93   33.74   33.04   33.13   32.62   33.21   32.55
      32.90   32.39   32.58   31.14                                
 19 Violette, Matthew J       14 ME-ME               11:26.23   11:08.64  
      29.36   32.72   33.32   33.37   33.89   33.40   33.79   34.04
      33.79   33.62   33.94   34.32   33.58   34.45   34.34   33.63
      34.83   33.54   33.10   31.61                                
 20 Ernst, Kevin J            14 NI-NI               11:21.48   11:15.95  
      29.27   32.50   33.55   33.41   33.89   34.05   34.67   34.69
      34.29   34.18   34.47   35.00   34.53   34.65   33.59   34.29
      34.72   33.84   34.02   32.34                                
 
Event 31  Women 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         L Ullrich, K Burke, E Suguiyama, M Hurd           
    National: @ 3:26.67  1/1/1996  Swim Atlanta, GA 15-16                      
Nation 17-18: # 3:19.55  1/1/1981  Mission Viejo, CA 17-18                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley-PV  'A'                            3:33.42    3:33.95  
     1) Kelly, Emily C 16               2) Parkhurst, Michelle N 15       
     3) Pederson, Nicole K 16           4) Walsh, Mason A 17              
       25.94    53.48    25.72    53.57    25.59    53.43    25.07    53.47
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:36.00    3:36.95  
     1) Tolan, Meagan A 15              2) Lewis, Kerby 15                
     3) Guyett, Sarah A 16              4) Mango, Magdalena 17            
       25.65    53.24    25.62    54.29    26.14    55.39    25.62    54.03
  3 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:41.96    3:39.90  
     1) Yan, Sarah L 15                 2) Brauer, Meaghan A 15           
     3) Schadow, Kristen M 16           4) Stein, Danielle M 15           
       26.49    54.11    25.75    55.08    26.53    55.60    26.45    55.11
  4 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:38.12    3:41.43  
     1) Stortz, Kaitlyn L 15            2) Powell, Mariah B 16            
     3) Lundvall, Katie M 15            4) Cook, Susan H 17               
       26.34    56.06    26.82    55.40    25.93    54.18    26.79    55.79
  5 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:39.98    3:41.65  
     1) Page, Allison L 17              2) Ham, Serena R 15               
     3) Papay, Sarah C 16               4) Murphy, Colleen L 16           
       26.37    55.30    26.60    55.66    26.13    55.64    25.72    55.05
  6 Niagara District-NI  'A'                          3:45.50    3:41.74  
     1) Rathke, Tracy L 15              2) Reissig, Meghan K 15           
     3) Sauer, Julie M 16               4) Murphy, Emily M 16             
       26.79    56.67    26.56    56.20    26.45    56.26    24.82    52.61
  7 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:47.55    3:43.01  
     1) Gontowicz, Blair M 16           2) Chalastri, Kate 15             
     3) Branson, Christina L 15         4) Walsh-Thomas, Jenell M 15      
       26.36    55.94    26.51    56.18    27.29    56.45    26.00    54.44
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:43.16    3:43.10  
     1) Champ, Lindsay K 15             2) Price, Jennifer E 16           
     3) Connor, Lindsey M 17            4) Jones, Jackie R 15             
       26.57    55.89    26.33    55.01    26.59    56.00    26.58    56.20
  9 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:44.00    3:47.99  
     1) Lee, Brittany J 15              2) Braun, Jeannette E 16          
     3) Morris, Natalie J 18            4) Kamauff, Victoria A 16         
       27.45    57.83    26.47    56.91    27.33    57.51    26.94    55.74
 10 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     3:55.83    3:50.86  
     1) Hughes, Tina M 15               2) Gormley, Maurade * 16          
     3) Whitaker, Meg A 16              4) Condon, Bevin V 16             
       27.35    56.80    27.99  1:03.52    22.98    53.92    27.22    56.62
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             3:43.21    3:52.69  
     1) Goodman, Kary E 16              2) Chykaliuk, Carrie R 15         
     3) Garver, Jamie L 18              4) Clifford, Keara J 16           
       28.29    59.01    27.10    57.08    27.71    58.81    27.91    57.79
 
Event 32  Men 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         M Galindo, R McCabe, J Ott, M Anstrom             
    National: @ 3:06.51  1/1/1984  Swim Atlanta, GA 15-16                      
Nation 17-18: # 3:01.34  1/1/1989  Team Foxcathcher, MA 17-18                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niagara District-NI  'A'                          3:18.10    3:12.47  
     1) Grobengieser, Zach S 18         2) Freeland, Dan H 17             
     3) Dahl, Johannes 16               4) Gontarz, Nate R 17             
       22.56    47.95    22.83    48.17    22.92    49.03    22.63    47.32
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:14.00    3:12.70  
     1) Scott, Norman 15                2) Emanuel, Ryan Z 15             
     3) Schiller, Matt D 17             4) Smit, Michael W 17             
       23.14    49.06    23.13    48.84    22.56    48.27    22.65    46.53
  3 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:16.98    3:14.98  
     1) Jakob, Jeff E 17                2) Geiger, Matt S 17              
     3) Martucci, Steven D 16           4) Rathfon, J.L. L 17             
       23.81    49.14    22.30    49.28    22.95    48.66    22.52    47.90
  4 Potomac Valley-PV  'A'                            3:16.49    3:15.30  
     1) Blood, AJ J 15                  2) McCorkle, Benjamin J 16        
     3) Hahn, David T 15                4) Davison, Daniel O 17           
       23.36    49.07    23.39    48.36    22.95    48.69    23.58    49.18
  5 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:22.27    3:17.92  
     1) Copeland, William F 16          2) Carlin, Charley X 17           
     3) Martin, Jared R 17              4) Clark, Matthew D 15            
       22.63    47.30    23.73    49.43    24.15    50.29    24.02    50.90
  6 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:20.00    3:21.45  
     1) Osborn, Joey C 17               2) Hoffman, Kevin M 18            
     3) Vagts, Bryan C 17               4) Pinno, Eric S 15               
       23.54    50.18    23.45    50.60    24.63    51.12    23.45    49.55
  7 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:23.22    3:22.25  
     1) Jackson, Steve M 16             2) Bower, Carter J 17             
     3) Olson, Andrew A 15              4) Zaydak, Andrew J 15            
       23.50    49.15    23.72    49.99    24.12    50.60    24.02    52.51
  8 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:18.76    3:22.70  
     1) Benigno, John R 15              2) Chambrovich, Hugh W 17         
     3) Hand, Peter J 16                4) Rodenburg, JC C 17             
       24.60    52.14    23.05    49.72    24.13    51.42    23.05    49.42
  9 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:26.13    3:25.22  
     1) Brown, Bobby J 16               2) Manor, Rob S 15                
     3) Hasbrouck, Andrew J 18          4) Maki, Bruce E 15               
       24.09    49.77    24.56    51.49    23.66    50.63    25.24    53.33
 
Event 33  Women 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         C Marshall, L Fraley, L Neely, S Smith            
    National: @ 3:32.24  1/1/1997  Cincinnati Marilins, OH                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:38.89    3:35.79  
     1) Czar, Sarah E 14                2) Kraus, Kori L 13               
     3) Dyer, Jacy L 14                 4) La Rue, Debbi E 14             
       25.76    53.41    26.25    55.53    26.01    54.57    24.48    52.28
  2 Potomac Valley-PV  'A'                            3:36.71    3:36.76  
     1) Psaris, Leigh C 14              2) Ritter, Lauren M 14            
     3) Schwee, Suzanne E 13            4) Hinkle, Katy A 14              
       25.68    53.00    26.55    54.63    25.99    54.79    25.21    54.34
  3 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:40.17    3:37.37  
     1) Potts, Katlin N 14              2) Eades, Charlee G 14            
     3) Mizelle, Meggie W 14            4) Haley, Lauren F 14             
       25.97    53.81    25.81    54.86    26.13    55.16    25.93    53.54
  4 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:36.87    3:38.12  
     1) Fittin, Annie V 13              2) Crosby, Jordan E 14            
     3) Kane, Rebecca L 14              4) Rossi, Nina M 14               
       25.00    53.14    15.88    56.88    26.15    54.71    25.38    53.39
  5 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:37.00    3:38.55  
     1) Napoli, Caitlin A 14            2) Ewanich, Katrice M 14          
     3) Goldson, Elizabeth C 14         4) Degrazia, Kristen Z 13         
       26.37    54.93    25.39    53.88    26.70    54.82    26.11    54.92
  6 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:40.00    3:41.17  
     1) Mankus, Christine L 13          2) Marshburn, Hannah E 14         
     3) Tipton, Emily J 13              4) Barnes, Allison N 13           
       26.45    54.88    27.15    56.19    27.28    56.46    26.15    53.64
  7 Niagara District-NI  'A'                          3:38.22    3:41.25  
     1) McGraw, Erin E 13               2) Dockstader, Alex E 13          
     3) Weniger, Hailey R 14            4) Palma, Sammy Z 14              
       25.93    54.96    26.65    56.01    25.64    54.46    25.98    55.82
  7 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:41.89    3:41.25  
     1) Faingold, Kathy Z 14            2) Viverette, Maria K 13          
     3) McConnell, Madi H 14            4) Callahan, Courtney E 14        
       26.83    55.96    26.22    55.24    25.83    54.49    26.25    55.56
  9 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:42.81    3:41.81  
     1) Stern, Becca A 14               2) Lamb, Carrie E 14              
     3) Piggott, Elizabeth M 14         4) Cucolo, Lisa D 14              
       25.97    54.25    26.58    55.61    26.67    56.17    26.43    55.78
 10 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     3:43.77    3:44.62  
     1) Graf, Marlene C 14              2) Wells, Allison L 14            
     3) Heath, Emily A 13               4) Hebrank, Hilary B 14           
       27.58    56.68    26.11    55.12    26.70    56.24    27.15    56.58
 11 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            3:41.70    3:45.41  
     1) Mead, Meredith S 13             2) Kearns, Jill M 13              
     3) Walker, Lauren K 13             4) Brady, Lauren M 14             
       26.72    56.33    26.70    56.61    27.64    57.07    26.23    55.40
 12 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             3:42.34    3:47.06  
     1) Branch, Hannah R 13             2) Thomas, Erin E 13              
     3) Mancini, Gina M 14              4) Knight, Sara B 13              
       27.79    59.39    25.76    55.22    25.33    55.32    26.94    57.13
 
Event 34  Men 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         C BRADY, C Marck, C Deputy, C Weik                
    National: @ 3:17.56  1/1/1990  Curl Swim Club, PV                          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:16.77    3:13.15! 
     1) Brady, Christopher D 14         2) Marck, CJ J 13                 
     3) Deputy, Craig D 14              4) Weik, Cody A 14                
       23.09    48.43    23.15    48.47    23.17    48.59    22.80    47.66
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:20.00    3:19.07  
     1) Tusup, Shane R 14               2) Davies, Philip 14              
     3) Berg, Kyle G 14                 4) D'Errico, John 14              
       23.87    48.94    23.91    50.00    23.98    50.46    23.40    49.67
  3 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:20.30    3:19.60  
     1) Stowers, Jared S 14             2) Anglin, Gary R 14              
     3) Bernardes, Max J 14             4) Brown, Gaites P 13             
       23.77    50.05    23.51    49.22    24.10    50.70    23.69    49.63
  4 Potomac Valley-PV  'A'                            3:19.94    3:19.94  
     1) Hale-Kupiec, Thomas A 14        2) Marquart, Matt R 14            
     3) McLean, Matt B 14               4) Stevens-Palmer, Garrett M 14   
       23.88    49.67    24.32    51.51    23.82    50.72    22.95    48.04
  5 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:20.84    3:22.34  
     1) Debiase, Joseph D 14            2) Kustra, Stephen R 14           
     3) Aasen, Gunnar R 14              4) Toomey, Ray P 14               
       24.14    50.43    17.40    51.00    23.58    49.82    23.82    51.09
  6 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     3:24.84    3:22.46  
     1) Remigino, Daniel S 14           2) Drost, Dana M 14               
     3) Madwed, Daniel L 14             4) Donch, Matthew D 14            
       24.26    50.97    25.27    52.53    23.69    49.54    23.56    49.42
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:24.00    3:23.84  
     1) Richards, Will J 14             2) Brabson, Andy P 14             
     3) Ziegler, Trevor H 14            4) Rose, Billy C 14               
       24.50    51.09    24.77    52.00    23.99    51.53    23.50    49.22
  8 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:22.30    3:27.09  
     1) Rathbun, Patrick B 14           2) Murphy, Danny B 14             
     3) Gonzalez, Joshua A 14           4) Miller, Eric D 14              
       24.45    51.60    24.92    52.00    24.42    51.88    23.56    51.61
  9 Niagara District-NI  'A'                          3:29.01    3:30.44  
     1) Zhou, Jeffrey Y 14              2) Tafelski, Eric Z 14            
     3) Kwapiszeski, Jacob M 14         4) Winchell, Todd H 14            
       24.21    50.79    24.57    53.26    25.35    53.74    24.57    52.65
 10 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:27.50    3:34.03  
     1) Delisle, Derek C 14             2) Brauer, Ryan P 13              
     3) Kalish, Alexander C 13          4) Jovanovic, Bojan 14            
       25.97    55.37    26.68    55.39    24.52    52.19    24.03    51.08
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             3:45.67    3:41.33  
     1) Hatch, Sylas J 13               2) Janney, Niall M 13             
     3) Bowen, Tyler S 13               4) Eaton, Eric A 14               
       25.38    54.35    26.18    55.76    25.59    55.09    25.83    56.13
 
Event 35  Women 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         E Kemp, L Psaris, B Richardson, N Ghosh           
    National: @ 3:39.80  1/1/1996  Cincinnati Marlins, OH                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley-PV  'A'                            3:41.24    3:41.98  
     1) Danner, Ashley K 12             2) Denman, Heather N 12           
     3) Kranz, Lauren O 12              4) Kotonias, Jennifer N 12        
       25.97    54.90    26.72    59.00    23.26    52.06    26.57    56.02
  2 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:42.65    3:42.74  
     1) Perks, Caitlin L 12             2) Hines, Lauren A 12             
     3) Harris, Cameron L 12            4) Carlin, Shannon E 12           
       26.31    54.28    26.20    55.62    26.99    56.76    26.40    56.08
  3 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:42.00    3:43.97  
     1) Cliff, Nicole 12                2) Forrester, Alex 12             
     3) Hyland, Allison 11              4) Bunster, Kelly 12              
       27.35    56.50    26.40    55.92    26.30    56.27    26.54    55.28
  4 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:55.00    3:44.58  
     1) Ravettine, Bryeanne L 12        2) Evans, Molly D 12              
     3) Feltrin, Veronica L 12          4) Foley, Katherine R 12          
       26.85    56.80    26.46    56.29    26.33    56.28    26.13    55.21
  5 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:45.78    3:44.93  
     1) Mascantonio, Mikelle K 11       2) Creran, Emily E 12             
     3) Kanegawa, Elise M 12            4) Crippen, Teresa M 12           
       26.85    56.28    26.79    56.64    26.89    56.70    26.86    55.31
  6 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     3:49.02    3:48.88  
     1) Courtney, Julia K 12            2) Kett, Nicole P 12              
     3) Czaplicki, Alex J 12            4) Gnerre, Dana E 12              
       27.58    57.27    27.59    58.20    26.90    56.87    26.68    56.54
  7 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:50.12    3:49.07  
     1) Hennessey, Megan J 12           2) Szmyd, Carly N 12              
     3) Donoghue, Lauren E 12           4) Sweeney, Kaitlyn M 12          
       27.00    56.70    26.39    56.96    27.90    58.56    16.75    56.85
  8 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            3:49.87    3:51.11  
     1) Michaels, Caitlin M 12          2) Doty, Olivia D 12              
     3) Bailey, Meaghan E 12            4) Walterman, Elena V 12          
       28.12    57.95    27.43    58.12    27.76    59.38    26.34    55.66
  9 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:45.00    3:51.25  
     1) Gelb, Sam R 12                  2) Gibbs, Jordan N 12             
     3) Turner, Emily A 12              4) King, Blair A 12               
       27.16    56.23    28.20    59.06    27.59    58.25    27.59    57.71
 10 Niagara District-NI  'A'                          3:55.01    3:57.58  
     1) Powalski, Kara E 12             2) Patchen, Bonnie K 12           
     3) Sherlock, Caitlin N 12          4) Redlinski, Renee 12            
       28.04    59.10    15.08  1:00.21    28.27    59.34    28.01    58.93
 11 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:55.59    3:57.90  
     1) Howland, Molly E 11             2) Lawless, Megan C 12            
     3) Vitullo, Amanda C 12            4) Berkley, Jennifer 11           
       28.60    59.03    15.11    59.72    28.22  1:00.01    16.80    59.14
 12 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             3:59.87    3:59.57  
     1) Harmon, Nicole E 12             2) Clark, Mo B 12                 
     3) Cardello, Sorrell A 12          4) Doucette, Erin 12              
       29.53  1:00.29    28.69    58.98    27.64    59.05    29.70  1:01.25
 
Event 36  Men 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: @ 3:34.92  1/1/1996  Irvine Novaquatics, CA                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:36.55    3:34.14@ 
     1) McGinley, Johnny F 12           2) Martucci, Jesse L 12           
     3) McCarthy, Kevin C 12            4) Lynn, Ryan J 12                
       24.96    51.88    26.62    55.44    24.85    52.57    25.52    54.25
  2 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:36.88    3:34.57@ 
     1) Sheranek, Tom I 12              2) Hartman, Ryan M 12             
     3) Johnson, Austin S 12            4) Smith, Tucker E 12             
       25.68    53.82    24.94    52.91    15.69    54.38    25.99    53.46
  3 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     3:37.40    3:35.78  
     1) Bauer, Kyle S 12                2) Kovach, Greg M 12              
     3) Ress, Eric M 12                 4) Pelton, Greg H 12              
       25.61    54.23    26.23    54.72    25.46    54.94    24.47    51.89
  4 Potomac Valley-PV  'A'                            3:36.03    3:38.67  
     1) Cunningham, Jesse A 11          2) Canner, Robert T 12            
     3) Haibel, Sandy J 12              4) Thomas, Josh W 12              
       25.94    53.47    25.81    54.76    26.50    55.69    26.05    54.75
  5 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:43.85    3:43.65  
     1) Thompson, Scott D 12            2) Myrick, Philip J 12            
     3) Hansen, David W 12              4) Dietrich, Doug A 12            
       26.04    54.16    26.33    55.81    27.09    57.83    25.86    55.85
  6 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:36.00    3:45.33  
     1) Skoda, Chris J 12               2) Wey, Matt T 12                 
     3) Carnes, Eddie W 12              4) Wang, Charley 12               
       26.34    55.15    26.75    58.25    27.29    58.25    26.01    53.68
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:45.00    3:46.89  
     1) Marstellar, Kevin C 11          2) Smith, Giles P 11              
     3) Jones, Cort C 12                4) Considine, Aidan F 12          
       26.59    56.25    26.92    58.39    26.68    56.38    26.70    55.87
  8 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            3:48.23    3:47.89  
     1) Swanson, Conor W 11             2) Scalise, Mark T 12             
     3) Brady, Philip A 12              4) Lareau, Tyler R 11             
       27.54    56.69    26.48    55.40    27.36    56.91    27.71    58.89
  9 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:49.00    3:49.35  
     1) Nam, Tim 12                     2) Finnegan, Chris M 12           
     3) Asaga, Kazu 12                  4) Jacobson, Matt A 12            
       26.01    54.89    27.79    58.11    27.11    58.07    28.21    58.28
 10 Niagara District-NI  'A'                          3:52.30    3:53.58  
     1) Losi, Jim C 12                  2) Kline, Jake W 11               
     3) Dansa, Michael J 12             4) Quatro, Kevin C 12             
       28.24    58.47    28.57    58.83    27.25    58.02    16.06    58.26
 11 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:54.31    3:55.81  
     1) Smith, Brendan C 12             2) Matthews, Jamie O 12           
     3) Yafayev, Vadim 12               4) Kharkar, Omkar G 12            
       28.91  1:00.14    27.73    58.45    28.56    59.95    26.58    57.27
 12 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             3:56.78    3:57.14  
     1) Moreshead, Joseph H 12          2) Magee, Tyler F 12              
     3) Gravel, Robert E 11             4) Shanley, Ethan I 12            
       28.35    59.99    27.79    58.07    28.30  1:00.11    28.18    58.97
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 55.23  1/1/1999  Chelsea Nauta, FL                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sarah           10 MR-MR                  59.29      58.05  
      28.13   29.92                                                
  2 Weaner, Emily P           10 MA-MA                  58.61      58.17  
      28.22   29.95                                                
  3 Bassford, Julie S         10 MA-MA                  59.62      59.26  
      28.70   30.56                                                
  4 Pelton, Elizabeth A        9 CT-CT                1:02.96    1:00.18  
      28.48   31.70                                                
  5 Brown, Alaina B           10 VA-VA                1:01.22    1:00.40  
      29.15   31.25                                                
  6 Kelly, Emily              10 MR-MR                1:01.11    1:00.68  
      29.15   31.53                                                
  7 Glaros, Beth A            10 MD-MD                  59.99    1:00.81  
      29.18   31.63                                                
  8 Considine, Nora M          9 MD-MD                1:01.57    1:01.02  
      29.09   31.93                                                
  9 Ferrell, Stephanie M      10 NJ-NJ                1:01.06    1:01.13  
      29.38   31.75                                                
 10 Jerome, Kim F             10 CT-CT                1:01.57    1:01.61  
      29.56   32.05                                                
 11 Fonteno, Megan M          10 VA-VA                1:02.97    1:02.35  
      29.51   32.84                                                
 12 McCormack, Colleen T      10 NE-NE                1:03.77    1:02.45  
      29.70   32.75                                                
 13 Conjares, Chloe C         10 NJ-NJ                1:00.45    1:02.76  
      30.21   32.55                                                
 14 Lewandowski, Sara         10 AM-AM                1:05.26    1:03.19  
      30.40   32.79                                                
 15 Gerlach, Janene M         10 PV-PV                1:03.77    1:03.25  
      30.05   33.20                                                
 16 Kwapiszeski, Emma L        9 NI-NI                1:03.85    1:03.48  
      30.11   33.37                                                
 17 Gentry, Marissa M         10 PV-PV                1:02.78    1:03.56  
      30.20   33.36                                                
 18 Myers, Abby E              9 AM-AM                1:04.39    1:03.90  
      30.56   33.34                                                
 19 Dressel, Marissa L        10 NI-NI                1:03.63    1:04.56  
      30.09   34.47                                                
 20 Aiello, Rebecca           10 NE-NE                1:02.95    1:04.65  
      30.70   33.95                                                
 21 McAllister, KiKi E        10 AD-AD                1:05.86    1:04.92  
      30.48   34.44                                                
 22 Barbour, Kelsey T         10 AD-AD                1:07.16    1:05.88  
      32.33   33.55                                                
 23 Flewelling, Laura A       10 ME-ME                1:08.91    1:07.30  
      32.56   34.74                                                
 24 Rand, Elizabeth B         10 ME-ME                1:08.86    1:09.65  
      32.64   37.01                                                
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:03.33  1/1/1982  CHAS MORTON, SE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgarea, Andrew D        10 MD-MD                1:08.68    1:08.13  
      31.42   36.71                                                
  2 Phillips, Bradley D       10 PV-PV                1:08.74    1:08.37  
      31.10   37.27                                                
  3 Sarman, Mark C            10 PV-PV                1:08.73    1:08.40  
      31.82   36.58                                                
  4 Madley, Kyle J            10 NJ-NJ                1:10.50    1:09.50  
      32.08   37.42                                                
  5 Kegley, Brandon C         10 VA-VA                1:10.87    1:09.69  
      32.70   36.99                                                
  6 Kurz, Tanner J             9 MA-MA                1:09.66    1:10.14  
      32.84   37.30                                                
  7 Knight, Lucas             10 MR-MR                1:10.82    1:10.37  
      32.53   37.84                                                
  8 Sung, Roy                 10 NE-NE                1:10.91    1:10.84  
      33.46   37.38                                                
  9 Belecanech, Matthew J     10 MA-MA                1:12.67    1:10.90  
      32.39   38.51                                                
 10 Foong, Andrew A           10 MD-MD                1:09.95    1:10.92  
      32.97   37.95                                                
 11 Savarese, Vincent W       10 CT-CT                1:12.30    1:10.98  
      34.11   36.87                                                
 12 Corrigan, Christopher     10 MR-MR                1:13.02    1:11.04  
      33.65   37.39                                                
 13 Field, Alex Q             10 NJ-NJ                1:11.58    1:11.21  
      33.99   37.22                                                
 14 Holloway, Paddy P         10 VA-VA                1:14.11    1:11.97  
      33.95   38.02                                                
 15 Kissick, Mark J           10 NE-NE                1:12.20    1:12.19  
      33.86   38.33                                                
 16 Dudzinski, Kyle A         10 AM-AM                1:16.99    1:12.57  
      32.09   40.48                                                
 17 Hyde, Jared R             10 CT-CT                1:13.09    1:12.68  
      33.33   39.35                                                
 18 Nichols, Troy R           10 AD-AD                1:17.14    1:13.58  
      34.51   39.07                                                
 19 Gravel, Kip M             10 ME-ME                1:12.53    1:13.68  
      34.52   39.16                                                
 20 Buckley, Shayne P         10 AD-AD                1:16.92    1:13.96  
      33.81   40.15                                                
 21 Wicks, Taylor J           10 ME-ME                1:16.53    1:14.06  
      33.76   40.30                                                
 22 Lutz, Calvin T            10 AM-AM                1:16.74    1:15.02  
      34.91   40.11                                                
 23 Seketa, Ben D             10 NI-NI                1:17.94    1:16.55  
      36.45   40.10                                                
 24 Tyagi, Dhruv M            10 NI-NI                1:16.64    1:16.87  
      35.25   41.62                                                
 
Event 39  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 32.66  1/1/1992  Jilen Siroky, FL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osman, Nicole L           10 MA-MA                  34.11      34.61  
  2 Ferrell, Stephanie M      10 NJ-NJ                  36.10      35.22  
  3 Kouch, Danielle M         10 MA-MA                  35.69      35.32  
  4 Jerome, Kim F             10 CT-CT                  36.60      35.77  
  5 Griffin, Brooke E         10 MD-MD                  35.35      36.27  
  6 D'Antoni, Sarah A         10 NJ-NJ                  35.98      36.57  
  7 Lewis, Caroline A         10 NI-NI                  37.26      36.67  
  8 Fleming, Johanna M        10 NE-NE                  37.41      36.76  
  9 Jacumski, Victoria L      10 NI-NI                  37.44      36.87  
 10 Hall, Alexandra E         10 NE-NE                  36.91      36.96  
 11 Stephen, Emily A          10 AM-AM                  37.72      37.14  
 12 Stevenson, Emily K        10 VA-VA                  36.94      37.15  
 13 Griffin, Brianna K        10 MD-MD                  35.79      37.28  
 14 Wyatt, Allison B          10 MR-MR                  37.30      37.33  
 15 Farrell, Hailey C         10 AM-AM                  37.19      37.42  
 16 McAllister, KiKi E        10 AD-AD                  38.33      37.96  
 17 Romanowski, Jamie R       10 CT-CT                  39.08      38.10  
 18 Brennen, Alyssa M         10 MR-MR                  37.20      38.22  
 19 Smith, Anna L             10 PV-PV                  37.32      38.32  
 20 Leake, Natalie L          10 PV-PV                  37.00      38.92  
 21 Barbour, Kelsey T         10 AD-AD                  40.67      39.40  
 22 Rainer, Natalie Y         10 VA-VA                  37.79      39.54  
 23 Flewelling, Laura A       10 ME-ME                  40.06      41.19  
 
Event 40  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 1:10.06  1/1/1999  Scott Spann - ST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   10 MR-MR                1:19.33    1:18.03  
      36.80   41.23                                                
  2 Savarese, Vincent W       10 CT-CT                1:21.00    1:19.25  
      37.19   42.06                                                
  3 Holloway, Paddy P         10 VA-VA                1:20.41    1:19.89  
      37.89   42.00                                                
  4 Tollefson, Andrew H       10 PV-PV                1:20.35    1:20.16  
      37.73   42.43                                                
  5 Sarman, Mark C            10 PV-PV                1:21.33    1:20.26  
      38.53   41.73                                                
  6 Foong, Andrew A           10 MD-MD                1:20.33    1:20.69  
      38.70   41.99                                                
  7 Sung, Roy                 10 NE-NE                1:21.55    1:21.13  
      39.12   42.01                                                
  8 Field, Alex Q             10 NJ-NJ                1:22.42    1:21.43  
      38.95   42.48                                                
  9 Jenings, Matthew A        10 MA-MA                1:21.99    1:21.52  
      38.65   42.87                                                
  9 Knight, Lucas             10 MR-MR                1:20.24    1:21.52  
      38.80   42.72                                                
 11 Schroeder, Matthew A      10 VA-VA                1:23.24    1:22.63  
      39.40   43.23                                                
 12 Hyde, Jared R             10 CT-CT                1:22.81    1:22.75  
      39.52   43.23                                                
 13 Anderson, Brian C         10 NJ-NJ                1:24.09    1:25.18  
      41.10   44.08                                                
 14 Kline, Connor H           10 AD-AD                1:26.68    1:25.28  
      40.65   44.63                                                
 15 O'Donnell, Patrick J      10 NI-NI                1:21.02    1:25.51  
      39.72   45.79                                                
 16 Laufer, Brian C           10 MD-MD                1:27.18    1:25.67  
      40.69   44.98                                                
 17 Nagy, Greg J              10 MA-MA                1:22.92    1:25.71  
      40.06   45.65                                                
 18 Barron, Trevor P          10 AM-AM                1:28.51    1:26.48  
      41.28   45.20                                                
 19 Wicks, Taylor J           10 ME-ME                1:31.54    1:26.70  
      41.63   45.07                                                
 20 Seketa, Ben D             10 NI-NI                1:25.77    1:27.76  
      41.05   46.71                                                
 21 Kundel, Zachary T         10 AD-AD                1:36.87    1:32.11  
      43.63   48.48                                                
 22 Smith, Daniel R            9 AM-AM                1:27.63    1:33.50  
      44.37   49.13                                                
 
Event 41  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 27.91  1/1/1992  Katie Kochman, GA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaner, Emily P           10 MA-MA                  29.40      29.71  
  2 McCandless, Lauren M      10 MA-MA                  30.73      30.28  
  3 Pelton, Elizabeth A        9 CT-CT                  30.15      30.46  
  4 Polhill, Ali C            10 MR-MR                  30.29      30.50  
  5 Lockwood, Vallerie A      10 VA-VA                  30.27      30.86  
  6 Jones, Shannon E          10 MR-MR                  31.26      30.89  
  7 Gentry, Marissa M         10 PV-PV                  30.95      30.94  
  8 Knotts, Megan C           10 VA-VA                  31.61      31.13  
  9 Glaros, Beth A            10 MD-MD                  30.98      31.45  
 10 Conjares, Chloe C         10 NJ-NJ                  30.56      31.76  
 11 Krebs, Jessie O           10 MD-MD                  31.70      31.84  
 12 Gielowski, Alli M         10 NI-NI                  32.97      32.10  
 13 Slevin, Angela C          10 PV-PV                  31.41      32.14  
 14 Smyth, Molly J            10 CT-CT                  32.31      32.18  
 15 Roberts, Jennifer J       10 ME-ME                  32.67      32.22  
 16 Devenuto, Siena B         10 NJ-NJ                  32.35      32.25  
 17 Kocan, Jessica C          10 AM-AM                  32.81      32.70  
 18 Fleming, Johanna M        10 NE-NE                  33.99      32.89  
 19 Aiello, Rebecca           10 NE-NE                  33.12      33.02  
 20 Jacumski, Victoria L      10 NI-NI                  32.39      33.10  
 21 Stephen, Emily A          10 AM-AM                  33.91      33.39  
 22 Zaengle, Helen E          10 AD-AD                  34.34      33.71  
 23 Janney, Petra B           10 ME-ME                  32.59      33.88  
 
Event 42  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 28.73  1/1/1996  RICK HANCOCK, SC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latimer, Morgan B         10 VA-VA                  32.92      31.44  
  2 Dudzinski, Kyle A         10 AM-AM                  33.12      31.86  
  3 Friedel, Joshua K         10 VA-VA                  32.22      32.06  
  4 McAuliffe, Conor T        10 NE-NE                  32.45      32.16  
  5 Papendick, Luke A          9 NJ-NJ                  33.24      32.18  
  6 Fitzenreiter, Matthew B   10 MD-MD                  31.97      32.31  
  7 Putnam, Charlie M         10 PV-PV                  32.52      32.33  
  7 Peterson, Logan F         10 AD-AD                  33.80      32.33  
  9 Gordon, Clifton B         10 MA-MA                  32.58      32.40  
 10 Nichols, Troy R           10 AD-AD                  34.17      32.67  
 11 Kurz, Tanner J             9 MA-MA                  32.87      32.94  
 12 Madley, Kyle J            10 NJ-NJ                  32.90      33.03  
 13 Allsopp, Matthew A        10 PV-PV                  32.49      33.60  
 13 Harder, Robby B            9 CT-CT                  34.11      33.60  
 15 Forest, James R           10 MD-MD                  34.04      33.91  
 16 Knight, Lucas             10 MR-MR                  33.62      34.19  
 17 Hickey, Dylan M           10 NI-NI                  34.17      34.30  
 18 Minowitz, Eric M          10 MR-MR                  34.00      34.36  
 19 McIntire, Duncan C        10 ME-ME                  36.68      35.17  
 20 Savidge, Kyle E           10 CT-CT                  34.47      35.33  
 21 Thieshen, David H         10 AM-AM                  34.98      35.43  
 22 Tyagi, Dhruv M            10 NI-NI                  34.65      35.87  
 23 Powers, Jacob A           10 ME-ME                  36.06      36.28  
 
Event 43  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 2:16.76  1/1/1994  Lesley Meade, OH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       10 NE-NE                2:18.64    2:16.74! 
      30.30   33.59   40.95   31.90                                
  2 Osman, Nicole L           10 MA-MA                2:23.77    2:20.81  
      31.37   35.09   41.95   32.40                                
  3 Sostarecz, Taylor S       10 MA-MA                2:29.00    2:27.67  
      31.87   37.47   43.82   34.51                                
  4 Ferrell, Stephanie M      10 NJ-NJ                2:27.84    2:28.73  
      32.70   39.40   41.87   34.76                                
  5 Giberson, Sarah           10 MR-MR                2:30.84    2:29.36  
      34.87   37.03   44.73   32.73                                
  6 Brown, Alaina B           10 VA-VA                2:29.34    2:29.82  
      33.79   37.24   45.89   32.90                                
  7 Bender, Shannon A         10 NE-NE                2:33.95    2:30.26  
      33.46   37.83   44.66   34.31                                
  8 Schweitzer, Haley H       10 VA-VA                2:33.90    2:31.99  
      33.92   38.68   45.68   33.71                                
  9 Panzarino, Alexandra M    10 MR-MR                2:35.60    2:32.31  
      32.81   39.20   47.35   32.95                                
 10 Considine, Nora M          9 MD-MD                2:33.02    2:32.56  
      32.65   39.88   45.34   34.69                                
 11 Devenuto, Siena B         10 NJ-NJ                2:30.63    2:33.01  
      33.14   38.92   47.19   33.76                                
 12 Dressel, Marissa L        10 NI-NI                2:37.37    2:36.23  
      32.92   40.49   47.65   35.17                                
 13 Griffin, Brianna K        10 MD-MD                2:33.87    2:36.38  
      35.35   40.12   45.42   35.49                                
 14 Lewandowski, Sara         10 AM-AM                2:39.71    2:37.23  
      34.98   41.90   46.72   33.63                                
 15 Zaengle, Helen E          10 AD-AD                2:37.07    2:38.72  
      34.91   40.99   47.52   35.30                                
 16 Rogers, Katie L           10 PV-PV                2:39.12    2:39.26  
      35.06   40.39   49.93   33.88                                
 17 Jacumski, Victoria L      10 NI-NI                2:39.21    2:39.89  
      34.31   40.31   47.57   37.70                                
 18 Slevin, Angela C          10 PV-PV                2:39.94    2:40.72  
      34.30   41.20   46.72   38.50                                
 19 Roberts, Jennifer J       10 ME-ME                2:41.98    2:41.72  
      34.49   39.34   50.23   37.66                                
 20 Janney, Petra B           10 ME-ME                2:41.99    2:42.35  
      37.33   39.52   50.64   34.86                                
 21 Ress, Justine A           10 CT-CT                2:46.72    2:42.81  
      36.23   38.34   52.69   35.55                                
 22 Bradner, Sarah A          10 CT-CT                2:41.61    2:43.64  
      35.29   41.73   47.77   38.85                                
 23 Farrell, Hailey C         10 AM-AM                2:41.06    2:44.68  
      37.64   43.93   44.29   38.82                                
 24 Jenkins, Amber R          10 AD-AD                2:44.80    2:46.29  
      37.56   40.26   47.85   40.62                                
 
Event 44  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:58.60  1/1/1997  BRIAN FISKE, NE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegley, Brandon C         10 VA-VA                2:12.16    2:08.63  
      29.81   33.25   32.97   32.60                                
  2 Cosgarea, Andrew D        10 MD-MD                2:09.27    2:08.87  
      29.91   33.35   33.84   31.77                                
  3 Kissick, Mark J           10 NE-NE                2:11.49    2:09.89  
      29.57   33.01   34.12   33.19                                
  4 Signorin, Connor J        10 NJ-NJ                2:11.68    2:12.48  
      30.04   33.74   34.46   34.24                                
  5 Corrigan, Christopher     10 MR-MR                2:17.57    2:14.30  
      31.20   34.35   34.62   34.13                                
  6 McAuliffe, Conor T        10 NE-NE                2:15.68    2:15.06  
      30.06   34.52   35.68   34.80                                
  7 Heineman, Eric L          10 MR-MR                2:18.38    2:15.32  
      30.78   34.76   35.48   34.30                                
  8 Gordon, Clifton B         10 MA-MA                2:17.93    2:15.42  
      30.53   35.73   35.96   33.20                                
  9 Nichols, Troy R           10 AD-AD                2:24.03    2:15.56  
      30.99   34.92   36.00   33.65                                
 10 Munson, Luke L            10 VA-VA                2:17.00    2:16.05  
    1:41.62   34.43                                                
 11 Reardon, Jack A           10 MA-MA                2:15.55    2:16.26  
      29.73   34.37   36.47   35.69                                
 12 Cranford, Chris C         10 MD-MD                2:14.04    2:17.22  
      31.65   34.57   36.16   34.84                                
 13 Thomas, Matt C            10 PV-PV                2:19.04    2:17.72  
      32.13   35.40   35.28   34.91                                
 14 Allen, Joe R              10 NJ-NJ                2:23.86    2:20.26  
      32.39   35.78   36.54   35.55                                
 15 Kundel, Zachary T         10 AD-AD                2:23.25    2:20.44  
      32.13   35.20   37.37   35.74                                
 16 Schaefer, Matt W          10 AM-AM                2:24.00    2:20.84  
      32.35   35.97   37.06   35.46                                
 17 Hyde, Jared R             10 CT-CT                2:19.69    2:21.43  
      32.13   36.42   37.90   34.98                                
 18 Bauer, Timothy J          10 CT-CT                2:18.25    2:23.05  
      31.80   35.33   37.67   38.25                                
 19 Kundrat, John A           10 PV-PV                2:17.06    2:23.27  
      30.94   36.70   38.33   37.30                                
 20 Cameron, Ihan A           10 ME-ME                2:22.77    2:23.43  
      31.73   35.89   37.92   37.89                                
 21 Morris, Matt A            10 AM-AM                2:26.98    2:26.81  
      32.39   37.52   39.38   37.52                                
 
Event 45  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       10 NE-NE                5:28.72    5:26.22! 
      29.54   32.23   32.88   32.85   33.20   33.02   33.28   33.49
      33.59   32.14                                                
  2 Bassford, Julie S         10 MA-MA                5:36.27    5:33.84  
      30.02   32.81   33.46   33.62   34.01   34.16   33.95   34.40
      34.21   33.20                                                
  3 Lee, Felicia F            10 NJ-NJ                5:47.06    5:43.10  
      30.27   33.83   34.43   35.00   35.27   35.00   35.86   34.59
      35.53   33.32                                                
  4 Sostarecz, Taylor S       10 MA-MA                5:44.71    5:45.47  
      30.53   33.85   34.87   34.91   35.59   34.93   35.48   36.09
      34.92   34.30                                                
  5 Glaros, Beth A            10 MD-MD                5:51.76    5:51.94  
      31.21   34.55   36.25   36.25   35.55   36.09   35.98   36.12
      35.46   34.48                                                
  6 Bender, Shannon A         10 NE-NE                6:00.13    5:56.36  
      32.48   36.22   35.77   35.21   36.48   37.15   37.59   36.81
      35.14   33.51                                                
  7 Devenuto, Siena B         10 NJ-NJ                5:55.94    6:01.23  
      32.42   35.51   36.14   35.99   36.96   37.20   36.89   37.37
      37.03   35.72                                                
  8 Wessling, Emily G         10 MR-MR                6:04.48    6:02.56  
      31.32   35.19   35.75   36.40   37.39   37.79   36.96   38.37
      37.30   36.09                                                
  9 Jerome, Kim F             10 CT-CT                6:18.91    6:06.51  
      32.49   36.92   38.05   37.08   37.28   37.61   38.17   37.32
      36.86   34.73                                                
 10 Carter, Caitlin A         10 MD-MD                6:04.24    6:06.76  
      32.34   35.52   36.56   37.51   38.31   37.18   37.58   38.17
      37.36   36.23                                                
 11 Abbott, Jessie            10 VA-VA                6:13.10    6:07.44  
      30.56   34.77   36.70   37.45   38.31   38.16   38.16   38.27
      38.65   36.41                                                
 12 Lewandowski, Sara         10 AM-AM                6:15.81    6:08.97  
      32.07   35.05   35.81   36.37   36.50   36.59   37.96   39.20
      40.39   39.03                                                
 13 Keibler, Leslee M         10 AM-AM                6:21.11    6:13.18  
      31.75   36.12   38.65   38.76   38.12   38.77   39.45   38.10
      37.54   35.92                                                
 14 Horn, Ali K               10 VA-VA                6:20.34    6:13.71  
      32.84   36.40   38.13   38.12   37.71   39.12   39.39   38.18
      38.08   35.74                                                
 15 Gerlach, Janene M         10 PV-PV                6:13.76    6:15.27  
      32.32   36.54   36.83   37.76   38.29   38.94   39.09   39.58
      38.66   37.26                                                
 16 Kwapiszeski, Emma L        9 NI-NI                6:14.84    6:18.87  
      31.81   36.96   38.10   38.78   39.29   39.61   39.21   39.46
      38.36   37.29                                                
 17 Flewelling, Laura A       10 ME-ME                6:26.64    6:24.16  
      34.09   38.43   39.57   38.94   39.60   39.41   40.88   39.53
      38.25   35.46                                                
 18 Marchese, Lauren R        10 NI-NI                6:26.76    6:24.48  
      33.66   38.71   40.05   40.37   41.05   40.20   38.97   38.34
      38.83   34.30                                                
 19 Zarriello, Meghan T       10 MR-MR                6:19.30    6:25.78  
      34.56   38.60   39.45   38.93   39.16   38.99   39.39   39.43
      38.94   38.33                                                
 20 Bradner, Sarah A          10 CT-CT                6:29.00    6:28.40  
      35.61   39.41   39.67   39.94   39.45   39.18   39.68   38.62
      38.49   38.35                                                
 21 Yuan, Jessica X           10 PV-PV                6:19.93    6:34.82  
      34.64   37.83   39.21   39.82   40.86   41.37   40.40   40.43
      40.11   40.15                                                
 22 Janney, Petra B           10 ME-ME                6:24.73    6:37.50  
      35.05   39.97   40.13   41.13   40.52   40.95   41.22   40.57
      40.03   37.93                                                
 23 Jenkins, Amber R          10 AD-AD                6:36.56    6:40.75  
      36.36   40.70   41.09   41.19   41.12   41.47   40.66   39.60
      40.27   38.29                                                
 
Event 46  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    4:10.42    4:09.91  
     1) Kegley, Brandon C 10            2) Rossetti, Peter M 10           
     3) Friedel, Joshua K 10            4) Stephens, Thomas S 10          
       29.12  1:00.63    29.88  1:02.70    29.66  1:03.34    29.78  1:03.24
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  4:15.89    4:09.91  
     1) Kurz, Tanner J 9                2) Reardon, Jack A 10             
     3) Belecanech, Matthew J 10        4) Gordon, Clifton B 10           
       30.46  1:00.77    29.35  1:02.40    29.95  1:03.60    15.77  1:03.14
  3 Maryland Swimming-MD  'A'                         4:08.00    4:10.41  
     1) Fitzenreiter, Matthew B 10      2) Elfert, Tyler C 10             
     3) Cranford, Chris C 10            4) Cosgarea, Andrew D 10          
       29.20  1:01.54    29.26  1:03.28    30.33  1:04.71    29.45  1:00.88
  4 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       4:09.90    4:12.36  
     1) Oster, Mike J 10                2) Signorin, Connor J 10          
     3) Field, Alex Q 10                4) Madley, Kyle J 10              
       30.14  1:04.09  1:03.11  1:33.46             33.29    28.61  1:01.52
  5 Potomac Valley-PV  'A'                            4:10.11    4:18.37  
     1) Phillips, Bradley D 10          2) Thomas, Matt C 10              
     3) Kundrat, John A 10              4) Putnam, Charlie M 10           
       29.94  1:03.21    16.90  1:05.50    30.79  1:05.71  1:03.95         
  6 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     4:19.84    4:19.18  
     1) Bauer, Timothy J 10             2) Alexandre, Justyn P 10         
     3) Thurston, Andrew J 10           4) Savarese, Vincent W 10         
       30.53  1:05.59    30.46  1:04.85    31.71  1:07.04    29.26  1:01.70
  7 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               4:17.00    4:19.21  
     1) Heineman, Eric L 10             2) Dempsey, Lukas A 9             
     3) Pickel, Cody 10                 4) Corrigan, Christopher 10       
       30.73  1:04.13    31.85  1:06.76    30.87  1:05.97    30.21  1:02.35
  8 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      4:24.80    4:20.92  
     1) Buckley, Shayne P 10            2) Kundel, Zachary T 10           
     3) Peterson, Logan F 10            4) Nichols, Troy R 10             
       31.43  1:05.89    32.21  1:06.42    30.63  1:05.10    15.92  1:03.51
  9 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             4:23.45    4:27.78  
     1) Cameron, Ihan A 10              2) Wicks, Taylor J 10             
     3) McIntire, Duncan C 10           4) Gravel, Kip M 10               
       30.67  1:06.79    30.20  1:05.59    32.77  1:10.30    30.83  1:05.10
 10 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    4:26.94    4:30.99  
     1) Molinaro, Miles 9               2) Barron, Trevor P 10            
     3) Schaefer, Matt W 10             4) Dudzinski, Kyle A 10           
       31.60  1:07.59    33.35  1:11.35    31.98  1:07.49    30.24  1:04.56
 11 Niagara District-NI  'A'                          4:33.54    4:39.73  
     1) Tyagi, Dhruv M 10               2) Hickey, Dylan M 10             
     3) O'Donnell, Patrick J 10         4) Seketa, Ben D 10               
       32.52  1:08.56    33.20  1:10.54    33.77  1:12.32    16.80  1:08.31
 
Event 47  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: @ 1:51.31  1/1/1995  LAKE ERIE SLVR DLPH,LE                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:53.44    1:49.82@ 
     1) Osman, Nicole L 10              2) Deana, Samantha L 10           
     3) Weaner, Emily P 10              4) Bassford, Julie S 10           
       28.40    26.97    27.81    26.64                                    
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:53.50    1:52.98  
     1) Kelly, Emily 10                 2) Polhill, Ali C 10              
     3) Glenday, Heather M 10           4) Giberson, Sarah 10             
       28.35    29.01    28.70    26.92                                    
  3 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:51.75    1:53.07  
     1) Lee, Felicia F 10               2) D'Antoni, Sarah A 10           
     3) Ferrell, Stephanie M 10         4) Conjares, Chloe C 10           
       27.87    28.77    28.33    28.10                                    
  4 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:53.89    1:53.91  
     1) Brown, Alaina B 10              2) McKenna, Kat N 10              
     3) Fonteno, Megan M 10             4) Abbott, Jessie 10              
       28.35    27.94    28.34    29.28                                    
  5 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:52.00    1:54.63  
     1) Considine, Nora M 9             2) Griffin, Brooke E 10           
     3) Carter, Caitlin A 10            4) Glaros, Beth A 10              
       28.14    29.72    28.79    27.98                                    
  6 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            1:56.03    1:55.03  
     1) Aiello, Rebecca 10              2) Fleming, Johanna M 10          
     3) McCormack, Colleen T 10         4) Beisel, Elizabeth L 10         
       29.19    29.49    28.33    28.02                                    
  7 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:56.83    1:56.28  
     1) Jerome, Kim F 10                2) Smyth, Molly J 10              
     3) Ress, Justine A 10              4) Pelton, Elizabeth A 9          
       29.58    33.76    25.00    27.94                                    
  8 Potomac Valley-PV  'A'                            1:54.85    1:56.58  
     1) Gentry, Marissa M 10            2) Slevin, Angela C 10            
     3) Smith, Anna L 10                4) Leake, Natalie L 10            
       28.91    29.15    28.96    29.56                                    
  9 Niagara District-NI  'A'                          1:56.44    1:56.64  
     1) Dean, Kali S 10                 2) Jacumski, Victoria L 10        
     3) Dressel, Marissa L 10           4) Kwapiszeski, Emma L 9          
       28.87    29.14    28.94    29.69                                    
 10 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    2:00.40    1:59.31  
     1) Lewandowski, Sara 10            2) Keibler, Leslee M 10           
     3) Stephen, Emily A 10             4) Myers, Abby E 9                
       29.77    30.05    28.82    30.67                                    
 11 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      2:05.75    2:05.99  
     1) McAllister, KiKi E 10           2) Barbour, Kelsey T 10           
     3) Jenkins, Amber R 10             4) Zaengle, Helen E 10            
       30.38    15.87    48.60    31.14                                    
 12 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             2:03.45    2:06.31  
     1) Roberts, Jennifer J 10          2) Rand, Elizabeth B 10           
     3) Janney, Petra B 10              4) Flewelling, Laura A 10         
       30.41    31.28    32.77    31.85                                    
 
Event 48  Women 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bunster, Kelly            12 MR-MR                2:14.40    2:12.48! 
      29.04   33.69   35.24   34.51                                
  2 Bechard, Sarah A          12 VA-VA                2:15.24    2:13.01  
      29.46   33.84   34.77   34.94                                
  3 Walterman, Elena V        12 NE-NE                2:15.10    2:13.69  
      29.88   34.21   35.43   34.17                                
  4 Hand, Alyssa C            12 MA-MA                2:15.13    2:14.49  
      29.99   33.74   35.18   35.58                                
  5 O'Donnell, Erin R         12 MD-MD                2:18.13    2:16.00  
      30.03   34.76   36.01   35.20                                
  6 Patchen, Bonnie K         12 NI-NI                2:19.06    2:16.56  
      31.40   33.94   35.55   35.67                                
  7 Holloway, Meaghan P       12 VA-VA                2:17.96    2:16.63  
      30.94   34.00   35.43   36.26                                
  8 Tegeler, Kayla R          12 AD-AD                2:19.60    2:22.37  
      30.54   34.88   39.45   37.50                                
Preliminaries
  9 Michaels, Caitlin M       12 NE-NE                2:19.67             
 10 Kotonias, Jennifer N      12 PV-PV                2:19.72             
 11 Moorby, Kathryn E         12 MA-MA                2:21.06             
 12 Henn, Tara E              12 NJ-NJ                2:21.48             
 13 Forrest, Danielle E       12 CT-CT                2:23.23             
 14 Brown, Allie E            11 MD-MD                2:23.82             
 15 Murphy, Jacqueline M      12 NJ-NJ                2:23.83             
 16 Sweeney, Kaitlyn M        12 AM-AM                2:24.33             
 17 Denman, Heather N         12 PV-PV                2:24.85             
 18 Pascal, Melanie L         12 CT-CT                2:26.55             
 19 Gloeckler, Kristen M      12 AD-AD                2:27.30             
 20 Rhein, Lisa M             12 AM-AM                2:31.22             
 21 Clarke, Grace R           12 NI-NI                2:34.15             
 22 Bourisk, Maila M          12 ME-ME                2:43.87             
 -- Forrester, Alex           12 MR-MR                    DQ              
 
Event 49  Men 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dietrich, Doug A          12 AM-AM                2:05.37    2:03.07! 
      26.54   30.89   33.65   31.99                                
  2 Johnson, Austin S         12 VA-VA                2:07.45    2:04.40  
      28.07   31.38   31.79   33.16                                
  3 Smith, Tucker E           12 VA-VA                2:12.31    2:08.90  
      29.15   33.03   32.86   33.86                                
  4 Jacobson, Matt A          12 MR-MR                2:13.28    2:11.39  
      29.72   33.64   33.94   34.09                                
  5 Lynn, Ryan J              12 MA-MA                2:11.47    2:11.52  
      28.92   33.49   34.39   34.72                                
  6 Swanson, Conor W          11 NE-NE                2:12.27    2:11.72  
      29.61   33.69   34.91   33.51                                
  7 Finnegan, Chris M         12 MR-MR                2:14.29    2:14.18  
      30.13   34.09   35.46   34.50                                
  8 Stewart, Sean P           12 PV-PV                2:14.41    2:16.92  
      30.99   34.43   36.04   35.46                                
Preliminaries
  9 Considine, Aidan F        12 MD-MD                2:16.75             
 10 Case, James R             12 CT-CT                2:17.47             
 11 Tomechko, Nick J          12 MD-MD                2:17.58             
 12 Kovach, Greg M            12 CT-CT                2:17.83             
 13 Navata, Matt L            11 NJ-NJ                2:18.79             
 14 Pysnik, Joey V            12 AM-AM                2:20.95             
 15 Shoemaker, Kevin R        12 MA-MA                2:22.19             
 16 Matthews, Jamie O         12 AD-AD                2:22.80             
 17 Gravel, Robert E          11 ME-ME                2:23.49             
 18 MACKENZIE, Doug R         12 PV-PV                2:24.09             
 19 Pulitano, Daniel J        12 NJ-NJ                2:24.15             
 20 Zorsch, Cory J            11 NI-NI                2:27.68             
 21 Lareau, Tyler R           11 NE-NE                2:28.45             
 22 Kline, Jake W             11 NI-NI                2:32.34             
 23 Williams, John M          12 ME-ME                2:50.42             
 
Event 50  Women 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:57.86  1/1/1979  Tracy Caulkins, SE 15-16                    
Nation 17-18: # 1:57.02  1/1/1991  Summer Sanders, SN 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pederson, Nicole K        16 PV-PV                2:11.38    2:09.68  
      29.31   32.16   38.95   29.26                                
  2 Lewis, Kerby              15 MR-MR                2:13.19    2:09.85  
      29.10   33.04   38.19   29.52                                
  3 Powell, Mariah B          16 VA-VA                2:12.85    2:11.00  
      29.67   32.15   39.60   29.58                                
  4 Lundvall, Katie M         15 VA-VA                2:14.32    2:12.04  
      29.63   32.53   39.49   30.39                                
  5 Guyett, Sarah A           16 MR-MR                2:12.86    2:12.30  
      28.68   33.05   39.40   31.17                                
  6 Fong, Emily A             17 MD-MD                2:15.26    2:12.54  
      29.46   33.77   39.29   30.02                                
  7 Schadow, Kristen M        16 AD-AD                2:14.84    2:13.80  
      28.88   33.14   40.26   31.52                                
  8 Walsh-Thomas, Jenell M    15 MA-MA                2:14.43    2:14.16  
      30.12   32.62   40.72   30.70                                
Preliminaries
  9 Catroppa, Aimee           15 AD-AD                2:15.43             
 10 Flader, Ellen J           16 PV-PV                2:16.68             
 11 Reissig, Meghan K         15 NI-NI                2:16.70             
 12 Yuen, Evelyn P            15 NJ-NJ                2:17.33             
 13 Drysdale, Kris M          15 MA-MA                2:17.48             
 14 Delia, Liz B              17 NI-NI                2:18.01             
 15 Jones, Jackie R           15 AM-AM                2:18.62             
 16 Clifford, Keara J         16 ME-ME                2:20.44             
 17 Howard, Cami W            16 ME-ME                2:21.61             
 18 Whitaker, Meg A           16 CT-CT                2:21.93             
 19 Gormley, Maurade *        16 CT-CT                2:23.28             
 20 Morris, Natalie J         18 MD-MD                2:23.87             
 21 Capizzi, Stefanie M       16 NJ-NJ                2:27.78             
 -- Connor, Lindsey M         17 AM-AM                    DQ              
 
Event 51  Men 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:47.11  1/1/1986  Dave Wharton, MA 15-16                      
Nation 17-18: # 1:45.04  1/1/1988  Dave Wharton, MA 17-18                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Clark, Matthew D          15 VA-VA                1:57.59    1:56.95  
      25.93   29.99   32.90   28.13                                
  2 Mitchell, Bradley E       15 MR-MR                1:58.17    1:57.57  
      25.15   30.59   33.87   27.96                                
  3 Drysdale, Dave J          18 MA-MA                1:59.22    1:58.25  
      25.91   30.30 1:02.12                                        
  4 Davison, Daniel O         17 PV-PV                1:59.98    1:59.45  
      25.41   30.19   34.75   29.10                                
  5 Smit, Michael W           17 MR-MR                1:57.19    1:59.74  
      24.90   29.20   36.75   28.89                                
  6 Vagts, Bryan C            17 MD-MD                2:00.40    2:00.40  
      26.38   29.24   36.04   28.74                                
  7 Jackson, Steve M          16 AM-AM                2:00.53    2:00.48  
      25.80   30.13   36.62   27.93                                
  8 Rathfon, J.L. L           17 MA-MA                2:00.70    2:03.13  
      26.37   29.90   37.74   29.12                                
Preliminaries
  9 Martin, Jared R           17 VA-VA                2:01.04             
 10 Jarvis, Chris D           15 PV-PV                2:01.88             
 11 Olson, Andrew A           15 AM-AM                2:02.39             
 12 Rumsey, Robert S          17 NI-NI                2:03.04             
 13 Manor, Rob S              15 AD-AD                2:03.56             
 14 Skrabacz, Eric R          17 MD-MD                2:04.11             
 15 Hand, Peter J             16 NJ-NJ                2:04.26             
 16 Pryor, Vincent            15 NE-NE                2:06.30             
 17 Maki, Bruce E             15 AD-AD                2:07.44             
 18 Cava, Miles P             17 NJ-NJ                2:09.60             
 19 Chuba, Craig D            15 CT-CT                2:12.16             
 
Event 52  Women 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:59.83  1/1/1997  Natalie Coughlin, PC                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rossi, Nina M             14 NJ-NJ                2:10.65    2:08.19  
      27.14   32.97   37.51   30.57                                
  2 Brady, Lauren M           14 NE-NE                2:08.76    2:08.93  
      27.89   33.24   38.92   28.88                                
  3 Psaris, Leigh C           14 PV-PV                2:11.96    2:09.72  
      28.12   33.34   38.76   29.50                                
  4 Klein, Jacqueline C       14 MR-MR                2:12.69    2:11.68  
      28.10   33.90   39.20   30.48                                
  5 Dimond, Tracy A           14 MA-MA                2:13.13    2:11.74  
      28.13   33.01   40.49   30.11                                
  6 Vanetten, Jenna E         14 AD-AD                2:12.70    2:12.19  
      29.91   33.79   37.59   30.90                                
  7 Faingold, Kathy Z         14 AM-AM                2:14.50    2:14.25  
      29.36   34.43   39.04   31.42                                
  8 Dockstader, Alex E        13 NI-NI                2:14.24    2:14.99  
      29.92   32.43   41.66   30.98                                
Preliminaries
  9 Kelley, Caroline C        14 VA-VA                2:14.52             
 10 Meirs, Kaitlyn W          14 NJ-NJ                2:14.58             
 11 Like-Mathews, Maresa R    14 PV-PV                2:16.51             
 12 McGraw, Erin E            13 NI-NI                2:16.71             
 13 McConnell, Madi H         14 AM-AM                2:17.07             
 14 Davis, Vanessa M          14 VA-VA                2:17.39             
 15 Tipton, Emily J           13 MD-MD                2:17.72             
 16 Cucolo, Lisa D            14 AD-AD                2:18.35             
 17 Whitaker, Emily C         13 CT-CT                2:18.61             
 18 Mankus, Christine L       13 MD-MD                2:18.65             
 19 Degrazia, Kristen Z       13 MR-MR                2:20.84             
 20 Scott, Danielle M         14 MA-MA                2:21.48             
 21 Oresman, Kiersten R       14 NE-NE                2:21.89             
 22 Boucher, Kayleigh I       14 CT-CT                2:22.91             
 23 Branch, Hannah R          13 ME-ME                2:24.60             
 24 Mason, Amanda M           13 ME-ME                2:29.46             
 
Event 53  Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:52.00  1/1/1989  Ugar Taner, PN                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Weik, Cody A              14 MA-MA                1:57.91    1:56.37  
      25.15   28.55   35.25   27.42                                
  2 Tusup, Shane R            14 MR-MR                1:58.08    1:56.79  
      26.04   28.54   36.29   25.92                                
  3 Deputy, Craig D           14 MA-MA                1:59.87    1:59.75  
      25.61   30.82   35.92   27.40                                
  4 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                2:04.14    2:00.60  
      26.15   29.87   36.36   28.22                                
  5 Hastings, Tristan L       13 MR-MR                2:02.67    2:00.74  
      26.42   29.53   36.96   27.83                                
  6 Vogt, Ian C               13 VA-VA                2:03.02    2:02.66  
      27.34   31.41   36.30   27.61                                
  7 Brabson, Andy P           14 MD-MD                2:02.58    2:03.66  
      27.95   30.41   36.13   29.17                                
Preliminaries
  9 Wills, Connor C           14 MD-MD                2:04.17             
 10 Drost, Dana M             14 CT-CT                2:05.37             
 11 Delisle, Derek C          14 AD-AD                2:06.00             
 12 Hale-Kupiec, Thomas A     14 PV-PV                2:06.26             
 13 Seiferth, Michael D       14 AM-AM                2:07.56             
 14 Ainsworth, Stuart J       13 CT-CT                2:08.54             
 15 Kwapiszeski, Jacob M      14 NI-NI                2:09.64             
 16 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                2:10.40             
 17 Thom, Steven              14 NJ-NJ                2:10.83             
 18 Eisenberger, Bryan R      14 NE-NE                2:13.17             
 19 Ernst, Kevin J            14 NI-NI                2:13.99             
 20 Janney, Niall M           13 ME-ME                2:15.10             
 21 Soreide, Jeffery C        14 ME-ME                2:16.17             
 22 Sturm, Derek R            14 NJ-NJ                2:16.35             
Finals
 -- Brown, Gaites P           13 VA-VA                2:02.44         DQ  
      26.57   29.82   36.94   27.51                                
 
Event 54  Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 58.18  1/1/1989  Darby Chang, VA                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelb, Sam R               12 MD-MD                1:02.38    1:01.01  
      29.31   31.70                                                
  2 Wendel, Erika             12 MA-MA                1:02.53    1:01.45  
      28.63   32.82                                                
  3 Folk, Breanna L           12 MA-MA                1:02.64    1:01.54  
      28.54   33.00                                                
  4 Danner, Ashley K          12 PV-PV                1:01.67    1:01.63  
      29.86   31.77                                                
  5 Czaplicki, Alex J         12 CT-CT                1:03.85    1:02.41  
      29.31   33.10                                                
  6 Bunster, Kelly            12 MR-MR                1:03.45    1:02.97  
      29.15   33.82                                                
  7 Perks, Caitlin L          12 VA-VA                1:03.98    1:03.93  
      30.16   33.77                                                
  8 Rappa, Megan J            12 CT-CT                1:03.96    1:04.25  
      29.79   34.46                                                
Preliminaries
  9 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                1:04.28         J   
 10 Harris, Cameron L         12 VA-VA                1:04.28         J   
 11 Ravettine, Bryeanne L     12 NJ-NJ                1:04.63             
 12 Evans, Molly D            12 NJ-NJ                1:04.74             
 13 Landers, Shannon M        12 PV-PV                1:05.12             
 14 Malone, Becky L           12 MR-MR                1:05.37             
 15 Trodden, Jennifer A       12 NE-NE                1:05.48             
 16 Shuba, Andrea M           12 AM-AM                1:06.09             
 17 Hammond, Morgan E         12 MD-MD                1:06.70             
 18 Patchen, Bonnie K         12 NI-NI                1:06.72             
 19 Howland, Molly E          11 AD-AD                1:06.77             
 20 Sogar, Laura A            11 NE-NE                1:07.06             
 21 Cardello, Sorrell A       12 ME-ME                1:07.44             
 22 Waddle, Alicia M          12 AM-AM                1:07.91             
 23 Mayer, Tori M             12 NI-NI                1:08.32             
 24 Vitullo, Amanda C         12 AD-AD                1:08.61             

Swim Off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                     NT    1:03.29  
      29.08   34.21                                                
  2 Harris, Cameron L         12 VA-VA                     NT    1:03.41  
      29.92   33.49                                                
 
Event 55  Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 55.93  1/1/1992  David Chan, CC                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sheranek, Tom I           12 VA-VA                  59.46      58.64  
      26.68   31.96                                                
  2 Pelton, Greg H            12 CT-CT                  59.38      59.00  
      27.16   31.84                                                
  3 McGinley, Johnny F        12 MA-MA                1:00.46      59.17  
      26.56   32.61                                                
  4 Nam, Tim                  12 MR-MR                1:00.81    1:00.48  
      28.30   32.18                                                
  5 Cunningham, Jesse A       11 PV-PV                1:01.44    1:00.77  
      28.64   32.13                                                
  6 Wilcox, Mason T           12 VA-VA                1:00.04    1:01.45  
      28.39   33.06                                                
  7 Thomas, Josh W            12 PV-PV                1:02.30    1:01.60  
      28.56   33.04                                                
  8 Wang, Charley             12 NJ-NJ                1:01.30    1:02.26  
      27.33   34.93                                                
Preliminaries
  9 Swanson, Conor W          11 NE-NE                1:02.33             
 10 Scalise, Mark T           12 NE-NE                1:02.86             
 11 Marstellar, Kevin C       11 MD-MD                1:02.99             
 12 Bradley, Sam R            12 CT-CT                1:03.22             
 13 Siemasko, Brandon M       11 MA-MA                1:04.11             
 14 Polhill, Drew D           12 MR-MR                1:04.59             
 15 Dansa, Michael J          12 NI-NI                1:05.39             
 16 Newton, David P           12 MD-MD                1:05.41             
 17 Carnes, Eddie W           12 NJ-NJ                1:05.54             
 18 Thompson, Scott D         12 AM-AM                1:05.78             
 19 Altemose, Clayton H       12 AM-AM                1:05.86             
 20 Quatro, Kevin C           12 NI-NI                1:07.32             
 21 Shanley, Ethan I          12 ME-ME                1:09.28             
 22 Smith, Brendan C          12 AD-AD                1:09.67             
 23 Kharkar, Omkar G          12 AD-AD                1:11.27             
 24 Batson, Brian E           12 ME-ME                1:11.62             
 
Event 56  Women 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 22.60  1/1/1983  Dara Torres, CA 15-16                         
Nation 17-18: # 22.46  1/1/1986  Jenna Johnson, PC 22.46                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Walsh, Mason A            17 PV-PV                  24.12      23.97! 
  2 Murphy, Emily M           16 NI-NI                  24.51      24.08  
  3 Kelly, Emily C            16 PV-PV                  25.14      24.69  
  4 Mango, Magdalena          17 MR-MR                  25.32      24.71  
  5 Yan, Sarah L              15 AD-AD                  25.52      24.95  
  6 Tolan, Meagan A           15 MR-MR                  25.64      25.17  
  7 Champ, Lindsay K          15 AM-AM                  25.72      25.49  
  8 Chykaliuk, Carrie R       15 ME-ME                  25.66      25.62  
Preliminaries
  9 Gontowicz, Blair M        16 MA-MA                  25.88             
 10 Papay, Sarah C            16 NJ-NJ                  25.90         J   
 11 Lee, Jessica M            15 VA-VA                  25.90         J   
 12 Brauer, Meaghan A         15 AD-AD                  25.96             
 13 Kurta, Rachel M           15 AM-AM                  25.97             
 14 Yuen, Evelyn P            15 NJ-NJ                  26.19             
 15 Lee, Brittany J           15 MD-MD                  26.24             
 16 Stortz, Kaitlyn L         15 VA-VA                  26.26             
 17 Sauer, Julie M            16 NI-NI                  26.34             
 17 Braun, Jeannette E        16 MD-MD                  26.34             
 19 Chalastri, Kate           15 MA-MA                  26.67             
 20 Pottle, Kallie D          15 ME-ME                  26.83             
 21 Hughes, Tina M            15 CT-CT                  27.21             
 22 Condon, Bevin V           16 CT-CT                  28.26             

Swim Off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Papay, Sarah C            16 NJ-NJ                     NT      25.71  
  2 Lee, Jessica M            15 VA-VA                     NT      25.77  
 
Event 57  Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 20.24  1/1/1997  Leffie Crawford, PC 15-16                     
Nation 17-18: # 19.50  1/1/1983  Tom Jager, CA 17-18                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Copeland, William F       16 VA-VA                  21.22      21.29  
  2 Scott, Norman             15 MR-MR                  21.74      21.64  
  3 Grobengieser, Zach S      18 NI-NI                  21.92      21.99  
  4 Gontarz, Nate R           17 NI-NI                  22.69      22.24  
  5 Spencer, Sean A           18 PV-PV                  22.39      22.41  
  6 Schiller, Matt D          17 MR-MR                  22.18      22.43  
  7 Rodenburg, JC C           17 NJ-NJ                  22.62      22.46  
  8 Pinno, Eric S             15 MD-MD                  22.68      22.53  
Preliminaries
  9 Brown, Bobby J            16 AD-AD                  22.76             
 10 Hahn, David T             15 PV-PV                  22.78             
 11 Geiger, Matt S            17 MA-MA                  22.89             
 12 Osborn, Joey C            17 MD-MD                  22.93             
 13 Chambrovich, Hugh W       17 NJ-NJ                  23.02             
 14 Rathfon, J.L. L           17 MA-MA                  23.08             
 15 Hasbrouck, Andrew J       18 AD-AD                  23.52             
 16 Ziemann, Marcus D         16 ME-ME                  23.69             
 17 Bower, Carter J           17 AM-AM                  23.92             
 18 Zaydak, Andrew J          15 AM-AM                  24.25             
 
Event 58  Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 22.44  1/1/1982  Dara Torres, CA                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mancini, Gina M           14 ME-ME                  24.15      23.62  
  2 Fittin, Annie V           13 NJ-NJ                  24.49      24.07  
  3 La Rue, Debbi E           14 MA-MA                  24.91      24.42  
  4 Palma, Sammy Z            14 NI-NI                  25.04      24.54  
  5 Potts, Katlin N           14 VA-VA                  24.90      24.58  
  6 Czar, Sarah E             14 MA-MA                  24.96      24.71  
  7 Hinkle, Katy A            14 PV-PV                  25.11      24.79  
  8 Stern, Becca A            14 AD-AD                  25.13      25.04  
Preliminaries
  9 Psaris, Leigh C           14 PV-PV                  25.30             
 10 Kane, Rebecca L           14 NJ-NJ                  25.42             
 11 Eades, Charlee G          14 VA-VA                  25.59             
 12 McGraw, Erin E            13 NI-NI                  25.62             
 13 Serino, Jenny L           14 CT-CT                  25.70             
 13 Goldson, Elizabeth C      14 MR-MR                  25.70             
 15 Sustrich, Sam K           14 AM-AM                  25.90             
 16 Mead, Meredith S          13 NE-NE                  26.00             
 17 Degrazia, Kristen Z       13 MR-MR                  26.03             
 18 Piggott, Elizabeth M      14 AD-AD                  26.13             
 19 Wells, Allison L          14 CT-CT                  26.15             
 20 McConnell, Madi H         14 AM-AM                  26.26             
 21 Knight, Sara B            13 ME-ME                  26.45             
 22 Walker, Lauren K          13 NE-NE                  26.53             
 23 Meyer, Abby A             14 MD-MD                  26.58             
 24 Griffith, Brooke A        13 MD-MD                  26.91             
 
Event 59  Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 20.82  1/1/1989  Ugar Taner, PN                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brady, Christopher D      14 MA-MA                  21.85      21.95  
  2 Stevens-Palmer, Garrett   14 PV-PV                  22.42      22.26  
  3 Donch, Matthew D          14 CT-CT                  22.78      22.69  
  4 Rose, Billy C             14 MD-MD                  22.94      22.83  
  4 Toomey, Ray P             14 AM-AM                  23.10      22.83  
  6 Remigino, Daniel S        14 CT-CT                  22.95      22.96  
  7 Hale-Kupiec, Thomas A     14 PV-PV                  23.08      23.04  
  8 Stowers, Jared S          14 VA-VA                  23.00      23.15  
Preliminaries
  9 Miller, Eric D            14 NJ-NJ                  23.12             
 10 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                  23.16             
 11 Davies, Philip            14 MR-MR                  23.16         J   
 12 Anglin, Gary R            14 VA-VA                  23.19             
 13 Deputy, Craig D           14 MA-MA                  23.27             
 14 Delisle, Derek C          14 AD-AD                  23.30             
 15 Berg, Kyle G              14 MR-MR                  23.34             
 16 Zhou, Jeffrey Y           14 NI-NI                  23.36             
 17 Gonzalez, Joshua A        14 NJ-NJ                  23.51             
 18 Tafelski, Eric Z          14 NI-NI                  23.58             
 19 Ziegler, Trevor H         14 MD-MD                  23.85             
 20 Hatch, Sylas J            13 ME-ME                  24.27             
 21 Brauer, Ryan P            13 AD-AD                  24.52             
 22 Eaton, Eric A             14 ME-ME                  25.01             

Swim Off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                     NT      22.94  
  2 Davies, Philip            14 MR-MR                     NT      23.09  
 
Event 60  Women 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 2:09.06  1/1/1989  Mary Ellen Blanchard, GA 1516               
Nation 17-18: # 2:09.88  1/1/1994  Kristine Quance, CA 17-18                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gottschalk, Lindsey B     16 MD-MD                2:25.91    2:23.19  
      32.46   36.18   37.03   37.52                                
  2 Murphy, Emily M           16 NI-NI                2:25.23    2:24.98  
      32.73   37.40   36.94   37.91                                
  3 Stein, Danielle M         15 AD-AD                2:26.23    2:25.22  
      33.12   36.98   37.78   37.34                                
  4 Catroppa, Aimee           15 AD-AD                2:27.17    2:27.04  
      33.99   37.17   38.10   37.78                                
  5 Flader, Ellen J           16 PV-PV                2:29.51    2:27.53  
      32.90   36.68   38.56   39.39                                
  6 Flaherty, Jenn M          16 ME-ME                2:28.59    2:28.14  
      33.48   36.90   39.39   38.37                                
  7 Connor, Katie H           15 PV-PV                2:29.24    2:28.91  
      34.21   37.59   38.40   38.71                                
  8 Fournier, Lindsay R       15 VA-VA                2:29.88    2:29.79  
      34.23   37.41   38.97   39.18                                
Preliminaries
  9 Wilde, Joy A              16 MR-MR                2:30.13             
 10 Kinzler, Alexandra        17 AM-AM                2:31.23             
 11 Leite, Karla              16 MR-MR                2:32.05             
 12 Yuen, Evelyn P            15 NJ-NJ                2:32.96             
 13 Jones, Jackie R           15 AM-AM                2:34.06             
 14 O'Donnell, Erin E         18 VA-VA                2:34.59             
 15 Papay, Sarah C            16 NJ-NJ                2:34.78             
 16 Schoeneman, Angie M       16 NI-NI                2:35.86             
 17 Davis, Kristen L          17 ME-ME                2:35.89             
 18 Pastore, Kellie A         15 MA-MA                2:35.97             
 19 Gass, Kaitlin N           15 MD-MD                2:36.10             
 20 Carmichael, Erin          16 MA-MA                2:41.89             
 
Event 61  Men 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 1:59.33  1/1/1981  John Moffet, CA 15-16                       
Nation 17-18: # 1:56.74  1/1/1991  Tyler Mayfield, PC 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Clark, Matthew D          15 VA-VA                2:06.97    2:06.66  
      29.98   32.06   31.97   32.65                                
  2 Mitchell, Bradley E       15 MR-MR                2:09.61    2:08.20  
      28.67   32.88   33.24   33.41                                
  3 Maddux, Tom P             17 PV-PV                2:10.78    2:08.31  
      28.74   33.02   33.36   33.19                                
  4 Sutton, Rashad M          15 MR-MR                2:12.50    2:11.52  
      28.52   32.89   33.77   36.34                                
  5 Jendzejec, Alex D         17 PV-PV                2:13.01    2:12.86  
      29.65   33.46   34.61   35.14                                
  6 Ramone, Ross R            15 MA-MA                2:12.78    2:13.08  
      30.18   33.58   34.32   35.00                                
  7 Drysdale, Dave J          18 MA-MA                2:11.50    2:16.94  
      29.85   33.69   37.48   35.92                                
  8 Martin, Jared R           17 VA-VA                2:16.52    2:17.13  
      31.29   34.31   35.62   35.91                                
Preliminaries
  9 Nazmy, Mo N               15 ME-ME                2:17.93             
 10 Hasbrouck, Andrew J       18 AD-AD                2:18.47             
 11 Dempsey, Robert W         16 MD-MD                2:19.56             
 12 Pryor, Vincent            15 NE-NE                2:20.36             
 13 Cava, Miles P             17 NJ-NJ                2:21.83             
 14 Robinson, Daniel P        15 AM-AM                2:22.02             
 15 Hand, Peter J             16 NJ-NJ                2:23.25             
 16 Wuenschel, Greg A         15 MD-MD                2:25.02             
 17 Rabinek, Trey J           15 AM-AM                2:28.02             
 18 Chuba, Craig D            15 CT-CT                2:33.09             
 19 Pelham, Jay W             15 CT-CT                2:39.88             
 
Event 62  Women 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 2:12.54  1/1/1991  Anita Nall, MD                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rossi, Nina M             14 NJ-NJ                2:27.67    2:22.51  
      32.18   35.90   37.17   37.26                                
  2 Stewart, Amanda M         14 AM-AM                2:27.09    2:24.24  
      32.33   35.87   37.83   38.21                                
  3 Davis, Vanessa M          14 VA-VA                2:28.32    2:26.95  
      34.15   37.64   37.66   37.50                                
  4 Faingold, Kathy Z         14 AM-AM                2:28.23    2:27.56  
      34.04   37.14   38.57   37.81                                
  5 Currie, Emily E           13 VA-VA                2:27.80    2:28.32  
      34.14   37.84   38.33   38.01                                
  5 Masciantonio, Taira E     13 MA-MA                2:30.27    2:28.32  
      33.38   37.26   38.30   39.38                                
  7 Brady, Lauren M           14 NE-NE                2:30.14    2:29.74  
      34.48   37.82   38.51   38.93                                
  8 Vanetten, Jenna E         14 AD-AD                2:28.54    2:33.10  
      34.45   38.75   40.66   39.24                                
Preliminaries
  9 Starosielec, Jessica A    13 NJ-NJ                2:31.42             
 10 Boland, Mary Teres N      14 PV-PV                2:31.69             
 11 Nelson, Catelyn E         14 PV-PV                2:32.43             
 12 Murphy, Nicole K          14 NI-NI                2:32.53             
 13 Guyett, Caren E           13 MR-MR                2:33.72             
 14 Gram, Hilary F            14 NE-NE                2:34.17             
 15 Healey, Vivian O          14 MR-MR                2:35.00             
 16 Wesh, Michelle M          14 MA-MA                2:35.06             
 17 Heath, Emily A            13 CT-CT                2:35.20             
 18 Dobrzanski, Cassie M      13 MD-MD                2:35.31             
 19 Friedrich, Kiley A        13 MD-MD                2:38.84             
 20 Cucolo, Lisa D            14 AD-AD                2:39.63             
 21 Heneghan, Chelsea E       14 CT-CT                2:39.67             
 22 Lewandowski, Emily        13 ME-ME                2:42.04             
 23 Meehan, Iris E            14 ME-ME                2:42.25             
 24 Snow, Tessa L             14 NI-NI                2:45.10             
 
Event 63  Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 2:03.89  1/1/1979  John Moffet, CA                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Koppel, P.J. J            13 MA-MA                2:14.21    2:10.82  
      30.48   33.26   33.42   33.66                                
  2 Durazo, Bryan B           14 PV-PV                2:16.21    2:11.50  
      29.94   33.24   34.02   34.30                                
  3 Davidson, justin A        13 MA-MA                2:14.06    2:12.39  
      30.08   33.89   34.09   34.33                                
  4 Arencibia, Jordan R       13 VA-VA                2:14.21    2:15.26  
      30.83   33.65   34.74   36.04                                
  5 Brabson, Andy P           14 MD-MD                2:17.12    2:15.86  
      32.04   34.34   34.75   34.73                                
  6 Vogt, Ian C               13 VA-VA                2:18.13    2:17.81  
      31.68   35.31   35.77   35.05                                
  7 Spath, Kevin M            14 MD-MD                2:20.12    2:19.15  
      31.35   35.14   36.10   36.56                                
  8 Remigino, Daniel S        14 CT-CT                2:21.66    2:22.31  
      31.34   36.68   37.26   37.03                                
Preliminaries
  9 Knecht, Josef M           13 PV-PV                2:21.94             
 10 Fisher, Jake T            14 NI-NI                2:24.83             
 11 Hastings, Tristan L       13 MR-MR                2:24.99             
 12 Bartlett, Cameron E       13 AD-AD                2:26.23             
 13 Coenen, Eben S            14 MR-MR                2:27.12             
 14 Ernst, Kevin J            14 NI-NI                2:28.05             
 15 McKeown, Kevin P          14 CT-CT                2:28.92             
 16 Connor, Matthew G         13 AM-AM                2:29.73             
 17 Gonzalez, Joshua A        14 NJ-NJ                2:30.46             
 18 Soreide, Jeffery C        14 ME-ME                2:31.89             
 19 Meyers, Rob W             14 AM-AM                2:32.06             
 20 Kearney, Ryan M           14 NJ-NJ                2:33.85             
 21 Bowen, Tyler S            13 ME-ME                2:34.37             
 
Event 64  Women 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 1:03.56  1/1/1995  JODY HILLOCK, SN                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam R               12 MD-MD                1:08.62    1:06.52  
      31.54   34.98                                                
  2 Wendel, Erika             12 MA-MA                1:09.44    1:08.18  
      32.27   35.91                                                
  3 Holloway, Meaghan P       12 VA-VA                1:10.51    1:09.38  
      33.13   36.25                                                
  4 Lang, Katie J             11 CT-CT                1:09.47    1:09.76  
      33.08   36.68                                                
  5 Mascantonio, Mikelle K    11 MA-MA                1:09.81    1:09.86  
      33.01   36.85                                                
  6 Chapman, Mary W           11 NE-NE                1:09.65    1:09.87  
      32.98   36.89                                                
  7 Danner, Ashley K          12 PV-PV                1:09.50    1:10.06  
      33.52   36.54                                                
  8 Lang, Melissa J           11 NJ-NJ                1:11.17    1:11.86  
      33.87   37.99                                                
Preliminaries
  9 Sogar, Laura A            11 NE-NE                1:11.48             
 10 Berke, Megan W            12 VA-VA                1:11.54             
 11 Malone, Becky L           12 MR-MR                1:11.81             
 12 Callahan, Courtney E      12 MR-MR                1:12.13             
 13 Czaplicki, Alex J         12 CT-CT                1:12.28             
 14 Norberg, Lindsey E        11 NI-NI                1:12.29             
 15 Waddle, Alicia M          12 AM-AM                1:13.00             
 16 Landers, Shannon M        12 PV-PV                1:13.22             
 17 Hammond, Morgan E         12 MD-MD                1:14.25             
 17 Lutz, Anne                12 AM-AM                1:14.25             
 19 Hodsdon, Jessica N        11 ME-ME                1:14.29             
 20 Fuhro, Courtney M         12 NJ-NJ                1:14.58             
 21 Cardello, Sorrell A       12 ME-ME                1:17.70             
 22 Stanmyer, Hilary P        12 AD-AD                1:17.94             
 23 Gloeckler, Kristen M      12 AD-AD                1:19.04             
 24 Mayer, Tori M             12 NI-NI                1:20.59             
 
Event 65  Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 1:00.84  3/1/1994  CHRIS MILLER, MR                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nam, Tim                  12 MR-MR                1:05.78    1:05.34  
      31.94   33.40                                                
  2 Kluge, Alexander A        12 MA-MA                1:09.04    1:05.65  
      30.76   34.89                                                
  3 Fink, Marc Y              12 CT-CT                1:07.05    1:06.48  
      31.81   34.67                                                
  4 Suh, Jong-Wan             11 MA-MA                1:08.82    1:07.18  
      31.43   35.75                                                
  5 Wilcox, Mason T           12 VA-VA                1:08.22    1:07.20  
      32.32   34.88                                                
  6 Bradley, Sam R            12 CT-CT                1:07.86    1:07.68  
      32.91   34.77                                                
  7 Borgo, Nick M             12 NJ-NJ                1:10.15    1:10.16  
      32.86   37.30                                                
  8 Chab, Bobby               12 PV-PV                1:10.03    1:11.42  
      33.68   37.74                                                
Preliminaries
  9 Cunningham, Jesse A       11 PV-PV                1:10.34             
 10 Surhoff, Austin J         12 MD-MD                1:11.06             
 11 Landry, Brian H           12 VA-VA                1:11.29             
 12 Byrne, Colin P            12 NI-NI                1:12.99             
 13 Wilson, Brian J           11 AM-AM                1:13.96             
 14 Hoempler, Eric            12 MR-MR                1:14.13             
 15 Yafayev, Vadim            12 AD-AD                1:14.79             
 16 Hansen, David W           12 AM-AM                1:14.82             
 17 Kramer, Chris J           11 MD-MD                1:14.85             
 18 Broderick, Alex J         12 AD-AD                1:16.21             
 19 Drykacz, Paul M           12 NE-NE                1:17.00             
 20 Quatro, Kevin C           12 NI-NI                1:17.07             
 21 Desrosiers, Drew          12 ME-ME                1:17.34             
 22 Moreshead, Joseph H       12 ME-ME                1:17.61             
 23 Lareau, Tyler R           11 NE-NE                1:20.40             
 -- Pulitano, Daniel J        12 NJ-NJ                    DQ              
 
Event 66  Women 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 52.55  1/1/1998  Natalie Coughlin - PC 15-16                   
Nation 17-18: # 53.06  3/1/1999  Shelly Ripple - LA 17-18                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Parkhurst, Michelle N     15 PV-PV                  59.85      58.37  
      28.57   29.80                                                
  2 Guyett, Sarah A           16 MR-MR                1:00.43      59.77  
      29.10   30.67                                                
  3 Goodman, Kary E           16 ME-ME                1:01.96    1:00.87  
      29.31   31.56                                                
  4 Reissig, Meghan K         15 NI-NI                1:01.36    1:00.93  
      29.64   31.29                                                
  5 Lundvall, Katie M         15 VA-VA                1:01.76    1:01.10  
      29.69   31.41                                                
  6 Diaz, Justine             16 MR-MR                1:01.79    1:01.42  
      30.12   31.30                                                
  7 Constantino, Dana L       15 PV-PV                1:01.87    1:01.97  
      29.89   32.08                                                
  8 Rathke, Tracy L           15 NI-NI                1:02.05    1:02.09  
      30.41   31.68                                                
Preliminaries
  9 Stortz, Kaitlyn L         15 VA-VA                1:02.64             
 10 Hadley, Meg C             17 MD-MD                1:02.68         J   
 11 Howard, Cami W            16 ME-ME                1:02.68         J   
 12 Kurta, Rachel M           15 AM-AM                1:03.13             
 13 Lee, Brittany J           15 MD-MD                1:03.41             
 14 Schadow, Kristen M        16 AD-AD                1:03.61             
 15 Murphy, Colleen L         16 NJ-NJ                1:04.07             
 16 Bertoli, Brittany L       15 MA-MA                1:04.32             
 17 Drysdale, Kris M          15 MA-MA                1:04.56             
 18 Paukner, Melanie J        15 CT-CT                1:05.10             
 19 Gormley, Maurade *        16 CT-CT                1:05.40             
 20 Jordan, Allison B         15 AD-AD                1:05.50             
 21 Connor, Lindsey M         17 AM-AM                1:05.57             
 
Event 67  Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 48.76  1/1/1999  Jayme Cramer - OH 15-16                       
Nation 17-18: # 47.55  1/1/1995  Michael Gilliam - SE 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Freeland, Dan H           17 NI-NI                  54.20      53.50  
      26.42   27.08                                                
  2 Scott, Norman             15 MR-MR                  56.37      55.14  
      26.50   28.64                                                
  3 Hahn, David T             15 PV-PV                  55.45      55.41  
      26.76   28.65                                                
  4 Copeland, William F       16 VA-VA                  56.59      55.75  
      27.63   28.12                                                
  5 Dragelin, John B          15 PV-PV                  55.69      55.86  
      27.46   28.40                                                
  6 McKenna, Ryan K           15 MR-MR                  55.75      55.89  
      27.23   28.66                                                
  7 Bethards, Josiah J        15 MA-MA                  56.02      56.21  
      27.52   28.69                                                
  8 Carlin, Charley X         17 VA-VA                  56.76      57.25  
      27.94   29.31                                                
Preliminaries
  9 Skrabacz, Eric R          17 MD-MD                  56.78             
 10 Olson, Andrew A           15 AM-AM                  57.50             
 11 Amato, Gordan W           16 MD-MD                  57.75             
 12 Dahl, Johannes            16 NI-NI                  57.87             
 13 Drysdale, Dave J          18 MA-MA                  58.00             
 14 Maki, Bruce E             15 AD-AD                  58.06             
 15 Robinson, Daniel P        15 AM-AM                  59.02             
 16 Hand, Peter J             16 NJ-NJ                  59.60             
 17 Pryor, Vincent            15 NE-NE                1:00.02             
 18 Rodenburg, JC C           17 NJ-NJ                1:00.53             
 
Event 68  Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 54.78  1/1/1996  BETH BOTSFORD, MD                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fittin, Annie V           13 NJ-NJ                  59.44      58.15  
      28.14   30.01                                                
  2 Schwee, Suzanne E         13 PV-PV                1:00.43      58.92  
      28.82   30.10                                                
  3 Haley, Lauren F           14 VA-VA                1:00.53      59.74  
      29.40   30.34                                                
  4 Stern, Becca A            14 AD-AD                  59.36      59.81  
      29.25   30.56                                                
  5 Viverette, Maria K        13 AM-AM                1:01.41    1:00.25  
      29.19   31.06                                                
  6 Chapmon, Tara M           14 VA-VA                1:00.69    1:00.44  
      29.62   30.82                                                
  7 Malatesta, Tiffany N      14 MA-MA                1:01.08    1:00.66  
      29.16   31.50                                                
  8 Ritter, Lauren M          14 PV-PV                1:00.76    1:01.07  
      30.46   30.61                                                
Preliminaries
  9 Callahan, Courtney E      14 AM-AM                1:01.59             
 10 Mancini, Gina M           14 ME-ME                1:01.64             
 11 Kochman, Julie N          13 MR-MR                1:02.05             
 12 Festa, Natala K           14 MR-MR                1:02.15             
 13 Vanetten, Jenna E         14 AD-AD                1:02.36             
 14 Brown, Paige A            14 MA-MA                1:02.42             
 15 McIntyre, Tina J          14 NI-NI                1:02.50             
 16 Carbin, Jessie A          14 NJ-NJ                1:02.77             
 17 Dockstader, Alex E        13 NI-NI                1:02.89             
 18 Mankus, Christine L       13 MD-MD                1:03.40             
 19 Tawney, Isabel S          13 MD-MD                1:03.52             
 20 Reuter, Angela            14 NE-NE                1:04.41             
 21 Wells, Allison L          14 CT-CT                1:04.63             
 22 Oresman, Kiersten R       14 NE-NE                1:05.22             
 23 Loomis, Katie M           13 CT-CT                1:06.39             
 24 Thomas, Erin E            13 ME-ME                1:06.48             
 
Event 69  Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 50.31  1/1/1995  DAN WESTCOTT, GU                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tusup, Shane R            14 MR-MR                  54.22      53.15! 
      26.41   26.74                                                
  2 Hastings, Tristan L       13 MR-MR                  55.42      54.83  
      26.88   27.95                                                
  3 Madwed, Daniel L          14 CT-CT                  55.07      55.03  
      26.45   28.58                                                
  4 Schiavo, Zach D           14 MA-MA                  55.63      55.24  
      27.57   27.67                                                
  5 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                  56.42      55.30  
      27.39   27.91                                                
  6 Kustra, Stephen R         14 AM-AM                  55.89      55.40  
      27.15   28.25                                                
  7 Weinberg, Shaun P         14 MD-MD                  55.82      55.88  
      27.33   28.55                                                
  8 Brady, Christopher D      14 MA-MA                  55.58      56.00  
      27.38   28.62                                                
Preliminaries
  9 Humphries, Peter J        14 PV-PV                  56.42         J   
 10 Zhou, Jeffrey Y           14 NI-NI                  56.62             
 11 Brown, Gaites P           13 VA-VA                  57.13             
 12 Stowers, Jared S          14 VA-VA                  57.33             
 13 Gornitzky, Alex L         14 NJ-NJ                  57.86             
 14 Ziegler, Trevor H         14 MD-MD                  57.95             
 15 Drost, Dana M             14 CT-CT                  58.55             
 16 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                  59.40             
 17 Winchell, Todd H          14 NI-NI                  59.41             
 18 Frank, Andrew S           14 NJ-NJ                  59.98             
 19 Jeffords, Kris J          14 AD-AD                1:00.49             
 20 Bowen, Tyler S            13 ME-ME                1:01.86             
 21 Janney, Niall M           13 ME-ME                1:02.57             

Swim Off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                     NT      55.60  
      27.66   27.94                                                
  2 Humphries, Peter J        14 PV-PV                     NT      55.94  
      27.39   28.55                                                
 
Event 70  Women 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 26.31  1/1/1994  Diana McManus - SN                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ravettine, Bryeanne L     12 NJ-NJ                  28.82      28.12  
  2 Crippen, Teresa M         12 MA-MA                  28.62      28.17  
  3 Hines, Lauren A           12 VA-VA                  29.50      28.65  
  4 Feltrin, Veronica L       12 NJ-NJ                  29.42      28.82  
  5 Dean, Emily P             12 MD-MD                  29.63      29.02  
  6 Forrest, Danielle E       12 CT-CT                  29.42      29.12  
  7 Cliff, Nicole             12 MR-MR                  29.45      29.26  
  8 Vitullo, Amanda C         12 AD-AD                  29.19      29.56  
Preliminaries
  9 Eidemiller, Emily A       12 MA-MA                  29.82             
 10 Landers, Shannon M        12 PV-PV                  29.91             
 11 Doty, Olivia D            12 NE-NE                  30.10             
 12 Turner, Emily A           12 MD-MD                  30.12             
 13 Tracey, Kim L             12 MR-MR                  30.16             
 14 Clark, Mo B               12 ME-ME                  30.33             
 15 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                  30.34             
 16 Zebrowski, Kara L         12 AD-AD                  30.38             
 16 Simitch-Warke, Eva A      12 NI-NI                  30.38             
 18 Shuba, Andrea M           12 AM-AM                  30.46             
 19 Kranz, Lauren O           12 PV-PV                  30.48             
 20 Hennessey, Megan J        12 AM-AM                  30.51             
 21 Suppan, Alexandra I       12 NE-NE                  30.81             
 22 McIntyre, Katie J         12 NI-NI                  30.94             
 22 Aheron, Grace G           12 VA-VA                  30.94             
 24 Rappa, Megan J            12 CT-CT                  31.27             
 
Event 71  Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 25.32  1/1/1992  DAVID CHAN, CC                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sheranek, Tom I           12 VA-VA                  27.26      26.70  
  2 Wang, Charley             12 NJ-NJ                  27.09      26.77  
  3 Pelton, Greg H            12 CT-CT                  27.61      27.19  
  4 McCarthy, Kevin C         12 MA-MA                  28.23      27.66  
  5 Ress, Eric M              12 CT-CT                  28.08      28.36  
  6 Baumler, Matthew S        12 VA-VA                  28.74      28.38  
  7 Skoda, Chris J            12 NJ-NJ                  28.12      28.42  
  8 Siemasko, Brandon M       11 MA-MA                  28.93      28.54  
Preliminaries
  9 Marstellar, Kevin C       11 MD-MD                  29.19             
 10 Myrick, Philip J          12 AM-AM                  29.29             
 11 Gong, Wade T              12 PV-PV                  29.38             
 12 Wagner, Jack S            11 MR-MR                  29.41             
 13 Haibel, Sandy J           12 PV-PV                  29.88             
 14 Russell, Lukas E          12 MR-MR                  29.98             
 15 Brady, Philip A           12 NE-NE                  30.20             
 16 Magee, Tyler F            12 ME-ME                  30.27             
 17 Parker, Courtland E       12 NE-NE                  30.35             
 17 Quatro, Kevin C           12 NI-NI                  30.35             
 19 Carey Jr, David W         12 MD-MD                  30.37             
 20 Thompson, Scott D         12 AM-AM                  30.71             
 21 Shanley, Ethan I          12 ME-ME                  31.06             
 22 Zumbolo, Dillon A         12 AD-AD                  31.51             
 23 Kline, Jake W             11 NI-NI                  31.64             
 24 Demaria, Frankie M        11 AD-AD                  31.77             
 
Event 72  Women 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 4:36.25  1/1/1979  Tracy Caulkins - SE 15-16                   
Nation 17-18: # 4:34.39  1/1/1990  Janet Evans - PC 17-18                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mortensen, Danielle N     15 PV-PV                5:08.00    5:02.33  
      27.93   29.58   30.20   30.28   30.75   30.75   31.06   30.86
      30.80   30.12                                                
  2 Gannon, Amanda L          16 AM-AM                5:04.97    5:03.31  
      27.95   30.13   30.71   30.58   30.69   31.07   30.92   30.88
      30.80   29.58                                                
  3 Daly, Britt A             17 MR-MR                5:12.82    5:05.24  
      27.77   29.81   30.89   31.10   30.78   30.79   31.00   31.34
      31.39   30.37                                                
  4 Stein, Danielle M         15 AD-AD                5:11.19    5:07.59  
      28.23   30.52   31.22   31.34   31.17   31.46   31.17   31.17
      31.10   30.21                                                
  5 Yan, Sarah L              15 AD-AD                5:10.21    5:14.03  
      28.15   30.35   31.53   31.81   31.82   31.94   32.22   32.41
      32.25   31.55                                                
  6 Price, Jennifer E         16 AM-AM                5:09.99    5:14.42  
      28.25   30.83   31.17   31.35   32.13   32.28   32.63   32.36
      32.46   30.96                                                
  7 Walsh-Thomas, Jenell M    15 MA-MA                5:14.72    5:15.03  
      28.61   30.36   32.00   31.50   32.31   32.47   32.64   32.55
      32.10   30.49                                                
  8 Lundvall, Katie M         15 VA-VA                5:13.97    5:17.63  
      28.12   30.60   32.10   33.20   33.07   33.56   33.76   32.32
      30.16   30.74                                                
Preliminaries
  9 Branson, Christina L      15 MA-MA                5:15.34             
 10 Albert, Caryn D           16 PV-PV                5:16.12             
 11 Flaherty, Jenn M          16 ME-ME                5:16.46             
 12 Cook, Susan H             17 VA-VA                5:16.78             
 13 Ham, Serena R             15 NJ-NJ                5:16.82             
 14 Kamauff, Victoria A       16 MD-MD                5:20.31             
 15 Lewis, Kerby              15 MR-MR                5:23.58             
 16 Gottschalk, Lindsey B     16 MD-MD                5:24.33             
 17 Turner, Samantha A        16 NI-NI                5:26.24             
 18 Barber, Sarah A           17 CT-CT                5:26.45             
 19 Reissig, Meghan K         15 NI-NI                5:32.36             
 20 Clifford, Keara J         16 ME-ME                5:34.41             
 21 Hughes, Tina M            15 CT-CT                5:41.09             
 22 Capizzi, Stefanie M       16 NJ-NJ                5:47.25             
 
Event 73  Men 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 4:19.13  1/1/1982  Jeff Kostoff - CA 15-16                     
Nation 17-18: # 4:13.25  1/1/1987  Dan Jorgensen - SI 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Smit, Michael W           17 MR-MR                4:40.69    4:37.30  
      24.70   27.12   27.70   28.18   28.18   28.44   28.52   28.53
      28.53   27.40                                                
  2 Brown, Bobby J            16 AD-AD                4:43.24    4:41.62  
      25.98   28.23   28.62   28.97   28.94   29.05   28.80   28.66
      27.84   26.53                                                
  3 Anderson, Alex A          15 PV-PV                4:43.14    4:43.44  
      25.16   28.31   28.45   28.91   29.06   28.81   28.98   29.02
      28.32   28.42                                                
  4 McCorkle, Benjamin J      16 PV-PV                4:48.16    4:45.05  
      26.21   27.67   28.24   28.79   29.20   29.04   29.53   29.59
      28.25   28.53                                                
  5 Carlin, Charley X         17 VA-VA                4:48.07    4:47.81  
      26.29   28.58   28.79   29.14   29.10   29.16   29.68   29.53
      29.37   28.17                                                
  6 Olson, Andrew A           15 AM-AM                4:52.60    4:47.90  
      25.75   28.51   29.14   29.29   29.25   29.49   29.58   29.48
      29.06   28.35                                                
  7 Jackson, Steve M          16 AM-AM                4:49.05    4:49.17  
      25.59   28.64   29.17   29.14   29.16   29.73   29.83   29.83
      29.38   28.70                                                
  8 Manor, Rob S              15 AD-AD                4:49.93    4:52.51  
      26.30   27.96   28.74   29.20   29.55   29.82   30.17   30.65
      30.46   29.66                                                
Preliminaries
  9 Martin, Jared R           17 VA-VA                4:52.72             
 10 Martucci, Steven D        16 MA-MA                4:53.38             
 11 Hogan, John J             15 MD-MD                4:54.46             
 12 Vagts, Bryan C            17 MD-MD                4:54.65             
 13 Stathopoulos, Cary A      15 MR-MR                4:55.58             
 14 Jakob, Jeff E             17 MA-MA                4:55.97             
 15 Benigno, John R           15 NJ-NJ                4:58.70             
 16 Cava, Miles P             17 NJ-NJ                5:08.18             
 17 Freeland, Dan H           17 NI-NI                5:08.91             
 18 Chuba, Craig D            15 CT-CT                5:17.81             
 19 Pelham, Jay W             15 CT-CT                5:18.36             
 20 Dahl, Johannes            16 NI-NI                5:20.20             
 
Event 74  Women 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 4:39.94  1/1/1978  CYNTHIA WOODHEAD, CA                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Barnes, Allison N         13 MD-MD                5:06.93    5:04.00  
      28.01   29.93   30.25   30.92   30.40   30.58   30.80   31.23
      31.18   30.70                                                
  2 Meirs, Kaitlyn W          14 NJ-NJ                5:06.81    5:04.17  
      27.79   29.97   30.52   31.04   30.76   31.15   31.00   31.15
      31.31   29.48                                                
  3 Mizelle, Meggie W         14 VA-VA                5:11.63    5:06.17  
      28.45   30.63   30.65   31.27   31.07   31.09   31.21   31.12
      30.82   29.86                                                
  4 Dimond, Tracy A           14 MA-MA                5:10.17    5:06.58  
      28.30   30.61   31.22   31.74   30.60   31.02   31.01   30.81
      31.01   30.26                                                
  5 Ritter, Lauren M          14 PV-PV                5:10.81    5:07.58  
      28.67   30.76   30.82   31.86   31.76   32.22   29.89   30.73
      31.10   29.77                                                
  6 Kearns, Jill M            13 NE-NE                5:14.02    5:10.93  
      27.41   29.92   31.09   31.55   31.96   31.94   32.06   32.08
      32.06   30.86                                                
  7 Cregar, Cassie E          13 MA-MA                5:07.28    5:10.98  
      27.76   30.03   30.94   31.20   31.65   31.30   31.60   32.33
      32.64   31.53                                                
  8 Weniger, Hailey R         14 NI-NI                5:15.59    5:19.67  
      29.00   31.12   31.29   32.15   32.23   32.75   32.85   32.80
      33.08   32.40                                                
Preliminaries
  9 Napoli, Caitlin A         14 MR-MR                5:15.71             
 10 Tipton, Emily J           13 MD-MD                5:15.72             
 11 Heath, Emily A            13 CT-CT                5:17.69             
 12 Cutrell, Katie G          14 AM-AM                5:17.98             
 13 Ganley, Ellis V           13 NE-NE                5:19.54             
 14 Geckler, Chelsea E        14 VA-VA                5:20.63             
 15 Boyle, Kaeley M           14 PV-PV                5:22.11             
 16 Hayles, Anne K            14 NI-NI                5:23.31             
 17 Degrazia, Kristen Z       13 MR-MR                5:23.37             
 18 Lozach, Michelle A        14 CT-CT                5:23.79             
 19 Burns, Ashley B           13 AD-AD                5:24.95             
 20 Dimaria, Christina N      14 NJ-NJ                5:26.09             
 21 Koopman, Alisa G          13 AD-AD                5:34.31             
 22 Bindas, Sammi C           13 AM-AM                5:37.03             
 23 Mason, Amanda M           13 ME-ME                5:46.10             
 24 Thomas, Erin E            13 ME-ME                5:51.51             
 
Event 75  Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 4:29.32  3/1/1999  Fran Crippen - MA                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Weik, Cody A              14 MA-MA                4:46.94    4:43.79  
      25.68   28.12   28.66   28.83   28.96   29.09   29.22   29.17
      29.08   26.98                                                
  2 Stevens-Palmer, Garrett   14 PV-PV                4:45.92    4:44.34  
      25.80   28.39   28.85   29.52   28.98   29.04   29.21   28.95
      28.68   26.92                                                
  3 Schiavo, Zach D           14 MA-MA                4:49.58    4:47.98  
      26.74   28.81   29.15   29.32   28.94   29.33   29.14   29.58
      29.14   27.83                                                
  4 Donch, Matthew D          14 CT-CT                4:54.16    4:49.35  
      25.85   28.43   28.78   28.71   28.70   29.53   29.87   30.01
      30.17   29.30                                                
  5 Finelli, Drew S           14 PV-PV                4:51.69    4:49.47  
      26.10   28.79   29.21   29.57   29.31   29.51   29.60   29.74
      29.50   28.14                                                
  6 Zierenberg, Jack E        14 AM-AM                4:55.30    4:52.33  
      26.48   28.80   29.53   29.35   29.82   29.68   30.04   30.36
      29.99   28.28                                                
  7 Anglin, Gary R            14 VA-VA                4:53.52    4:52.36  
      27.15   29.34   28.89   29.26   29.32   29.30   30.11   29.89
      30.50   28.60                                                
  8 Bernardes, Max J          14 VA-VA                4:58.55    5:01.44  
      26.15   28.99   29.87   30.25   30.46   30.58   31.18   31.49
      31.34   31.13                                                
Preliminaries
  9 Weinberg, Shaun P         14 MD-MD                4:59.19             
 10 Smith, Bob J              14 MR-MR                4:59.65             
 11 Rathbun, Patrick B        14 NJ-NJ                5:01.89             
 12 Aasen, Wesley A           14 AM-AM                5:02.05             
 13 Spath, Kevin M            14 MD-MD                5:02.06             
 14 Brauer, Ryan P            13 AD-AD                5:04.44             
 15 Frank, Andrew S           14 NJ-NJ                5:07.17             
 16 D'Errico, John            14 MR-MR                5:07.89             
 17 Kalish, Alexander C       13 AD-AD                5:10.18             
 18 Eisenberger, Bryan R      14 NE-NE                5:11.67             
 19 Jackwin, Eric L           13 CT-CT                5:13.42             
 20 Eisemann, Daniel E        14 NI-NI                5:21.02             
 21 Violette, Matthew J       14 ME-ME                5:22.02             
 
Event 76  Women 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:50.40  1/1/1982  MICHELLE RICHARDSON, SE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Perks, Caitlin L          12 VA-VA                1:58.91    1:56.39  
      27.11   29.23   30.50   29.55                                
  2 Foley, Katherine R        12 NJ-NJ                1:59.81    1:56.99  
      27.05   29.45   30.35   30.14                                
  3 Denman, Heather N         12 PV-PV                2:02.71    2:00.91  
      28.01   30.15   32.01   30.74                                
  4 Cliff, Nicole             12 MR-MR                2:00.16    2:01.34  
      27.62   30.39   31.79   31.54                                
  5 Forrester, Alex           12 MR-MR                2:02.09    2:01.61  
      27.86   30.73   31.52   31.50                                
  6 Hand, Alyssa C            12 MA-MA                2:03.14    2:01.69  
      28.16   30.77   31.61   31.15                                
  7 Kalnins, Dana R           12 VA-VA                2:01.88    2:01.90  
      27.45   30.84   32.05   31.56                                
  8 Courtney, Julia K         12 CT-CT                2:02.17    2:02.54  
      27.82   30.88   32.35   31.49                                
Preliminaries
  9 Gibbs, Jordan N           12 MD-MD                2:03.23             
 10 Kotonias, Jennifer N      12 PV-PV                2:04.06             
 11 Sweeney, Kaitlyn M        12 AM-AM                2:04.71             
 12 Waters, Ciara M           12 CT-CT                2:04.77             
 13 Hammond, Morgan E         12 MD-MD                2:05.16             
 14 Murphy, Jacqueline M      12 NJ-NJ                2:05.48             
 15 Walterman, Elena V        12 NE-NE                2:05.69             
 15 Bailey, Meaghan E         12 NE-NE                2:05.69             
 17 Hennessey, Megan J        12 AM-AM                2:06.44             
 18 Howland, Molly E          11 AD-AD                2:07.26             
 19 Tegeler, Kayla R          12 AD-AD                2:08.00             
 20 Sherlock, Caitlin N       12 NI-NI                2:09.12             
 21 McIntyre, Katie J         12 NI-NI                2:09.96             
 22 Clark, Mo B               12 ME-ME                2:13.20             
 23 Hodsdon, Jessica N        11 ME-ME                2:13.31             
 -- Crippen, Teresa M         12 MA-MA                    DQ              
 
Event 77  Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:47.36  1/1/2000  Maverick Smalley, GU                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Austin S         12 VA-VA                1:55.17    1:54.34  
      27.06   28.87   29.22   29.19                                
  2 McGinley, Johnny F        12 MA-MA                1:56.85    1:54.89  
      25.68   29.68   30.81   28.72                                
  3 Smith, Tucker E           12 VA-VA                1:56.49    1:55.19  
      27.25   29.54   29.96   28.44                                
  4 Thomas, Josh W            12 PV-PV                1:59.09    1:56.81  
      27.01   29.71   30.32   29.77                                
  5 Considine, Aidan F        12 MD-MD                1:57.94    1:57.17  
      27.12   29.70   30.39   29.96                                
  6 Scalise, Mark T           12 NE-NE                1:57.63    1:57.91  
      26.39   29.35   31.52   30.65                                
  7 Lynn, Ryan J              12 MA-MA                1:58.81    1:58.30  
      27.38   30.45   30.83   29.64                                
  8 Ress, Eric M              12 CT-CT                1:56.78    1:58.80  
      26.99   29.60   31.10   31.11                                
Preliminaries
  9 Finnegan, Chris M         12 MR-MR                1:59.63             
 10 Skoda, Chris J            12 NJ-NJ                1:59.78             
 11 Jacobson, Matt A          12 MR-MR                1:59.97             
 12 Surhoff, Austin J         12 MD-MD                2:00.79             
 13 Bauer, Kyle S             12 CT-CT                2:01.19             
 14 Canner, Robert T          12 PV-PV                2:02.42             
 15 Moreshead, Joseph H       12 ME-ME                2:02.88             
 16 Brady, Philip A           12 NE-NE                2:02.99             
 17 Dietrich, Doug A          12 AM-AM                2:03.27             
 18 Hansen, David W           12 AM-AM                2:04.69             
 19 Magee, Tyler F            12 ME-ME                2:05.07             
 20 Losi, Jim C               12 NI-NI                2:06.19             
 21 Navata, Matt L            11 NJ-NJ                2:06.22             
 22 Yafayev, Vadim            12 AD-AD                2:09.74             
 23 Kline, Jake W             11 NI-NI                2:09.88             
 24 Kharkar, Omkar G          12 AD-AD                2:13.33             
 
Event 78  Women 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: @ 1:36.77  1/1/1994  Davis Aquadarts - SN 15-16                  
Nation 17-18: # 1:35.60  1/1/1989  Wilton Y Wahoos - CT 17-18                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley-PV  'A'                            1:38.52    1:38.16  
     1) Walsh, Mason A 17               2) Kelly, Emily C 16              
     3) Parkhurst, Michelle N 15        4) Falcone, Marina X 15           
       23.88    24.61    25.34    24.33                                    
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:41.50    1:40.75  
     1) Tolan, Meagan A 15              2) Lewis, Kerby 15                
     3) Guyett, Sarah A 16              4) Mango, Magdalena 17            
       25.12    25.28    25.84    24.51                                    
  3 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:43.11    1:41.03  
     1) Yan, Sarah L 15                 2) Schadow, Kristen M 16          
     3) Catroppa, Aimee 15              4) Brauer, Meaghan A 15           
       25.28    25.37    25.65    24.73                                    
  4 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:41.80    1:41.91  
     1) Lundvall, Katie M 15            2) Stortz, Kaitlyn L 15           
     3) Lee, Jessica M 15               4) Powell, Mariah B 16            
       25.78    25.33    25.58    25.22                                    
  5 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:41.81    1:41.95  
     1) Page, Allison L 17              2) Murphy, Colleen L 16           
     3) Papay, Sarah C 16               4) Yuen, Evelyn P 15              
       25.90    25.38    25.47    25.20                                    
  6 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:46.55    1:42.47  
     1) Walsh-Thomas, Jenell M 15       2) Carmichael, Erin 16            
     3) Chalastri, Kate 15              4) Gontowicz, Blair M 16          
       26.17    25.91    25.75    24.64                                    
  7 Niagara District-NI  'A'                          1:43.10    1:42.83  
     1) Sauer, Julie M 16               2) Reissig, Meghan K 15           
     3) Rathke, Tracy L 15              4) Murphy, Emily M 16             
       26.47    26.41    25.64    24.31                                    
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:41.78    1:43.05  
     1) Kurta, Rachel M 15              2) Champ, Lindsay K 15            
     3) Price, Jennifer E 16            4) Connor, Lindsey M 17           
       25.88    25.30    25.77    26.10                                    
  9 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:44.00    1:45.01  
     1) Braun, Jeannette E 16           2) Carroll, Katie E 15            
     3) Kamauff, Victoria A 16          4) Lee, Brittany J 15             
       26.27    26.07    26.18    26.49                                    
 10 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:50.49    1:46.20  
     1) Hughes, Tina M 15               2) Whitaker, Meg A 16             
     3) Gormley, Maurade * 16           4) Condon, Bevin V 16             
       26.13    26.64    26.43    27.00                                    
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:43.21    1:46.84  
     1) Chykaliuk, Carrie R 15          2) Pottle, Kallie D 15            
     3) Clifford, Keara J 16            4) Goodman, Kary E 16             
       26.36    26.59    26.75    27.14                                    
 
Event 79  Men 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         Bugayev             , Woo                 , Fay   
    National: @ 1:25.72  1/1/1984  Swim Atlanta - GA 15-16                     
Nation 17-18: # 1:22.91  1/1/1992  Marin Pirates - PC 17-18                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niagara District-NI  'A'                          1:29.92    1:27.44  
     1) Grobengieser, Zach S 18         2) Gontarz, Nate R 17             
     3) Freeland, Dan H 17              4) Dahl, Johannes 16              
       21.87    21.84    21.71    22.02                                    
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:29.90    1:27.77  
     1) Scott, Norman 15                2) Mitchell, Bradley E 15         
     3) Schiller, Matt D 17             4) Smit, Michael W 17             
       22.06    21.96    21.92    21.83                                    
  3 Potomac Valley-PV  'A'                            1:29.50    1:29.27  
     1) Blood, AJ J 15                  2) Davison, Daniel O 17           
     3) Hahn, David T 15                4) Spencer, Sean A 18             
       22.52    22.56    21.96    22.23                                    
  4 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:31.00    1:29.34  
     1) Geiger, Matt S 17               2) Jakob, Jeff E 17               
     3) Martucci, Steven D 16           4) Rathfon, J.L. L 17             
       22.74    22.31    22.17    22.12                                    
  5 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:32.00    1:31.80  
     1) Osborn, Joey C 17               2) Pinno, Eric S 15               
     3) Hoffman, Kevin M 18             4) Carpenter, Adam W 16           
       23.01    22.32    23.05    23.42                                    
  6 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:32.00    1:32.37  
     1) Chambrovich, Hugh W 17          2) Benigno, John R 15             
     3) Hand, Peter J 16                4) Rodenburg, JC C 17             
       22.91    23.77    23.20    22.49                                    
  7 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:34.90    1:34.10  
     1) Brown, Bobby J 16               2) Hasbrouck, Andrew J 18         
     3) Manor, Rob S 15                 4) Maki, Bruce E 15               
       23.02    22.97    23.54    24.57                                    
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:34.17    1:34.11  
     1) Bower, Carter J 17              2) Jackson, Steve M 16            
     3) Zaydak, Andrew J 15             4) Olson, Andrew A 15             
       23.83    23.09    23.95    23.24                                    
 -- Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:32.50         DQ  
     1) Copeland, William F 16          2) Carlin, Charley X 17           
     3) Martin, Jared R 17              4) Clark, Matthew D 15            
       21.61    22.05    23.41    23.19                                    
 
Event 80  Women 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: @ 1:35.83  1/1/1997  CINCINNATI MARLINS, OH                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:40.07    1:37.88  
     1) Czar, Sarah E 14                2) Kraus, Kori L 13               
     3) Malatesta, Tiffany N 14         4) La Rue, Debbi E 14             
       24.73    25.13    24.19    23.83                                    
  2 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:38.76    1:39.05  
     1) Rossi, Nina M 14                2) Kane, Rebecca L 14             
     3) Carbin, Jessie A 14             4)                                
       24.95    24.76    25.40    23.94                                    
  3 Niagara District-NI  'A'                          1:40.50    1:39.61  
     1) McGraw, Erin E 13               2) Weniger, Hailey R 14           
     3) Dockstader, Alex E 13           4) Palma, Sammy Z 14              
       25.38    25.35    24.98    23.90                                    
  4 Potomac Valley-PV  'A'                            1:38.98    1:40.00  
     1) Psaris, Leigh C 14              2) Hinkle, Katy A 14              
     3) Schwee, Suzanne E 13            4) Ritter, Lauren M 14            
       24.87    24.84    25.38    24.91                                    
  5 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:41.50    1:40.02  
     1) Goldson, Elizabeth C 14         2) Flaherty, Tara E 14            
     3) Guyett, Caren E 13              4) Ewanich, Katrice M 14          
       24.96    24.88    25.33    24.85                                    
  6 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:42.05    1:40.70  
     1) Potts, Katlin N 14              2) Eades, Charlee G 14            
     3) Haley, Lauren F 14              4) Chapmon, Tara M 14             
       25.09    24.92    25.53    25.16                                    
  7 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:42.42    1:40.75  
     1) Sustrich, Sam K 14              2) McConnell, Madi H 14           
     3) Callahan, Courtney E 14         4) Faingold, Kathy Z 14           
       25.48    24.92    25.24    25.11                                    
  8 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:42.10    1:42.28  
     1) Mancini, Gina M 14              2) Knight, Sara B 13              
     3) Branch, Hannah R 13             4) Thomas, Erin E 13              
       24.74    25.80    25.73    26.01                                    
  9 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:41.67    1:42.59  
     1) Stern, Becca A 14               2) Vanetten, Jenna E 14           
     3) Cucolo, Lisa D 14               4) Piggott, Elizabeth M 14        
       25.34    26.02    25.46    25.77                                    
 10 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:41.00    1:42.74  
     1) Mankus, Christine L 13          2) Meyer, Abby A 14               
     3) Marshburn, Hannah E 14          4) Barnes, Allison N 13           
       25.39    26.13    26.15    25.07                                    
 11 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            1:41.87    1:44.17  
     1) Brady, Lauren M 14              2) Walker, Lauren K 13            
     3) Mead, Meredith S 13             4) Kearns, Jill M 13              
       25.79    25.93    26.20    26.25                                    
 12 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:44.66    1:44.21  
     1) Serino, Jenny L 14              2) Heath, Emily A 13              
     3) Hebrank, Hilary B 14            4) Wells, Allison L 14            
       25.99    26.18    26.62    25.42                                    
 
Event 81  Men 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         C BRADY, C Marck, C Deputy, C Weik                
    National: @ 1:30.39  1/1/1993  GOLDEN WEST SC, CA                          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:30.54    1:27.95! 
     1) Brady, Christopher D 14         2) Marck, CJ J 13                 
     3) Deputy, Craig D 14              4) Weik, Cody A 14                
       22.16    22.06    22.31    21.42                                    
  2 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:33.77    1:30.96  
     1) Drost, Dana M 14                2) Remigino, Daniel S 14          
     3) Madwed, Daniel L 14             4) Donch, Matthew D 14            
       24.51    22.11    22.34    22.00                                    
  3 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:32.64    1:31.61  
     1) Toomey, Ray P 14                2) Kustra, Stephen R 14           
     3) Meyers, Rob W 14                4) Debiase, Joseph D 14           
       22.90    23.50    23.17    22.04                                    
  4 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:32.30    1:31.65  
     1) Davies, Philip 14               2) Berg, Kyle G 14                
     3) D'Errico, John 14               4) Tusup, Shane R 14              
       23.27    23.26    22.57    22.55                                    
  5 Potomac Valley-PV  'A'                            1:30.71    1:31.95  
     1) Stevens-Palmer, Garrett M 14    2) Hale-Kupiec, Thomas A 14       
     3) Marquart, Matt R 14             4) McLean, Matt B 14              
       22.38    22.97    23.58    23.02                                    
  6 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:33.30    1:32.49  
     1) Stowers, Jared S 14             2) Anglin, Gary R 14              
     3) Brown, Gaites P 13              4) Bernardes, Max J 14            
       23.29    22.73    22.91    23.56                                    
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:34.00    1:32.94  
     1) Ziegler, Trevor H 14            2) Richards, Will J 14            
     3) Brabson, Andy P 14              4) Rose, Billy C 14               
       23.84    22.91    23.90    22.29                                    
  8 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:33.32    1:33.15  
     1) Rathbun, Patrick B 14           2) Murphy, Danny B 14             
     3) Gonzalez, Joshua A 14           4) Miller, Eric D 14              
       23.61    23.85    23.08    22.61                                    
  9 Niagara District-NI  'A'                          1:35.01    1:34.03  
     1) Zhou, Jeffrey Y 14              2) Winchell, Todd H 14            
     3) Kwapiszeski, Jacob M 14         4) Tafelski, Eric Z 14            
       23.18    23.28    24.08    23.49                                    
 10 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:36.11    1:38.10  
     1) Brauer, Ryan P 13               2) Kalish, Alexander C 13         
     3) Bartlett, Cameron E 13          4) Delisle, Derek C 14            
       25.67    25.85    23.75    22.83                                    
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:38.90    1:39.74  
     1) Hatch, Sylas J 13               2) Eaton, Eric A 14               
     3) Janney, Niall M 13              4) Staples, Kevin W 14            
       24.18    25.77    25.22    24.57                                    
 
Event 82  Women 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                         T WEANER, M McCarthy, J KOPENITZ, K RIEFENSTAHL   
    National: @ 1:40.93  1/1/1996  CINCINNATI MARLINS, OH                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley-PV  'A'                            1:41.14    1:40.83@ 
     1) Danner, Ashley K 12             2) McMillan, Mallory T 12         
     3) Denman, Heather N 12            4) Kranz, Lauren O 12             
       24.99    24.95    25.50    25.39                                    
  2 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:42.45    1:41.05  
     1) Feltrin, Veronica L 12          2) Evans, Molly D 12              
     3) Foley, Katherine R 12           4) Ravettine, Bryeanne L 12       
       25.45    25.80    25.40    24.40                                    
  3 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:44.45    1:41.98  
     1) Smaniotto, Jill M 12            2) Kanegawa, Elise M 12           
     3) Mascantonio, Mikelle K 11       4) Crippen, Teresa M 12           
       25.98    26.08    25.23    24.69                                    
  4 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:42.79    1:42.55  
     1) Perks, Caitlin L 12             2) Carlin, Shannon E 12           
     3) Hines, Lauren A 12              4) Harris, Cameron L 12           
       25.55    25.87    25.63    25.50                                    
  5 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:42.30    1:43.34  
     1) Hyland, Allison 11              2) Forrester, Alex 12             
     3) Cliff, Nicole 12                4) Bunster, Kelly 12              
       26.01    26.66    25.83    24.84                                    
  6 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:45.77    1:44.23  
     1) Gnerre, Dana E 12               2) Lang, Katie J 11               
     3) Courtney, Julia K 12            4) Czaplicki, Alex J 12           
       25.47    27.09    26.34    25.33                                    
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:45.00    1:44.82  
     1) Gelb, Sam R 12                  2) King, Blair A 12               
     3) Turner, Emily A 12              4) O'Donnell, Erin R 12           
       25.85    26.19    26.68    26.10                                    
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:47.34    1:45.53  
     1) Sweeney, Kaitlyn M 12           2) Hennessey, Megan J 12          
     3) Donoghue, Lauren E 12           4) Shuba, Andrea M 12             
       26.29    26.54    26.69    26.01                                    
  9 Niagara District-NI  'A'                          1:47.90    1:46.18  
     1) Powalski, Kara E 12             2) Mayer, Tori M 12               
     3) Norberg, Lindsey E 11           4) Redlinski, Renee 12            
       26.51    27.40    26.04    26.23                                    
 10 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:47.54    1:46.87  
     1) Berkley, Jennifer 11            2) Vitullo, Amanda C 12           
     3) Lawless, Megan C 12             4) Zebrowski, Kara L 12           
       27.00    26.97    27.22    25.68                                    
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:48.90    1:47.12  
     1) Harmon, Nicole E 12             2) Clark, Mo B 12                 
     3) Cardello, Sorrell A 12          4) Earle, Stephanie L 12          
       26.13    26.76    26.88    27.35                                    
 12 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            1:46.51    1:47.49  
     1) Michaels, Caitlin M 12          2) Trodden, Jennifer A 12         
     3) Bailey, Meaghan E 12            4) Walterman, Elena V 12          
       26.97    27.20    27.10    26.22                                    
 
Event 83  Men 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: @ 1:37.83  1/1/1996  IRVINE NOVAQUATICS                          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:39.76    1:36.32@ 
     1) McGinley, Johnny F 12           2) Martucci, Jesse L 12           
     3) McCarthy, Kevin C 12            4) Lynn, Ryan J 12                
       23.65    24.44    23.60    24.63                                    
  2 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:38.28    1:36.82@ 
     1) Hartman, Ryan M 12              2) Ferguson, Stuart G 12          
     3) Wilcox, Mason T 12              4) Sheranek, Tom I 12             
       24.67    24.36    24.13    23.66                                    
  3 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:37.61    1:36.95@ 
     1) Bauer, Kyle S 12                2) Kovach, Greg M 12              
     3) Ress, Eric M 12                 4) Pelton, Greg H 12              
       24.51    24.64    25.05    22.75                                    
  4 Potomac Valley-PV  'A'                            1:39.32    1:40.23  
     1) Cunningham, Jesse A 11          2) Vallario, Kevin M 12           
     3) Shen, David 12                  4) Canner, Robert T 12            
       24.98    24.75    25.41    25.09                                    
  5 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:44.00    1:41.58  
     1) Skoda, Chris J 12               2) Wey, Matt T 12                 
     3) Dart, Chris J 12                4) Wang, Charley 12               
       25.54    26.17    25.76    24.11                                    
  6 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:42.69    1:41.67  
     1) Dietrich, Doug A 12             2) Thompson, Scott D 12           
     3) Myrick, Philip J 12             4) Rosen, Michael J 12            
       25.48    24.66    25.24    26.29                                    
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:44.00    1:42.67  
     1) Smith, Giles P 11               2) Surhoff, Austin J 12           
     3) Marstellar, Kevin C 11          4) Considine, Aidan F 12          
       25.97    25.40    25.19    26.11                                    
  8 Niagara District-NI  'A'                          1:44.64    1:42.81  
     1) Kaczor, Eric E 12               2) Dansa, Michael J 12            
     3) Quatro, Kevin C 12              4) Byrne, Colin P 12              
       25.68    25.70    26.07    25.36                                    
  9 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            1:45.42    1:43.20  
     1) Brady, Philip A 12              2) Swanson, Conor W 11            
     3) Parker, Courtland E 12          4) Scalise, Mark T 12             
       26.69    26.08    26.12    24.31                                    
 10 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:47.00    1:43.79  
     1) Nam, Tim 12                     2) Asaga, Kazu 12                 
     3) Anderson, Chris M 12            4) Jacobson, Matt A 12            
       25.32    25.78    25.98    26.71                                    
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:47.89    1:48.50  
     1) Moreshead, Joseph H 12          2) Magee, Tyler F 12              
     3) Desrosiers, Drew 12             4) Gravel, Robert E 11            
       26.86    26.51    28.01    27.12                                    
 12 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:47.44    1:49.14  
     1) Smith, Brendan C 12             2) Zumbolo, Dillon A 12           
     3) Yafayev, Vadim 12               4) Kharkar, Omkar G 12            
       27.29    27.65    28.73    25.47                                    
 
Event 84  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 54.74  1/1/1982  Chas Morton, SE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Tanner J             9 MA-MA                1:01.29    1:00.01  
      29.53   30.48                                                
  2 Kissick, Mark J           10 NE-NE                1:01.01    1:00.53  
      29.30   31.23                                                
  3 Kegley, Brandon C         10 VA-VA                1:01.31    1:00.59  
      29.39   31.20                                                
  4 Fitzenreiter, Matthew B   10 MD-MD                1:00.64    1:00.71  
      29.35   31.36                                                
  5 Dudzinski, Kyle A         10 AM-AM                1:03.15    1:01.66  
      29.80   31.86                                                
  6 Heineman, Eric L          10 MR-MR                1:03.80    1:01.92  
      29.84   32.08                                                
  7 Savarese, Vincent W       10 CT-CT                1:03.35    1:02.01  
      29.69   32.32                                                
  8 Rossetti, Peter M         10 VA-VA                1:02.97    1:02.05  
      29.91   32.14                                                
  9 Phillips, Bradley D       10 PV-PV                1:00.72    1:02.19  
      29.54   32.65                                                
 10 Signorin, Connor J        10 NJ-NJ                1:01.64    1:02.26  
      29.99   32.27                                                
 11 Nichols, Troy R           10 AD-AD                1:05.69    1:02.28  
      29.94   32.34                                                
 12 Corrigan, Christopher     10 MR-MR                1:03.38    1:02.34  
      30.26   32.08                                                
 13 Oster, Mike J             10 NJ-NJ                1:03.27    1:02.46  
      30.24   32.22                                                
 14 Bauer, Timothy J          10 CT-CT                1:04.82    1:02.74  
      29.72   33.02                                                
 15 Elfert, Tyler C           10 MD-MD                1:01.89    1:02.78  
      29.47   33.31                                                
 16 Gravel, Kip M             10 ME-ME                1:02.71    1:02.98  
      30.11   32.87                                                
 17 Reardon, Jack A           10 MA-MA                1:02.95    1:03.26  
      30.22   33.04                                                
 18 Kundrat, John A           10 PV-PV                1:02.98    1:03.79  
      30.71   33.08                                                
 19 Sung, Roy                 10 NE-NE                1:03.82    1:03.86  
      30.82   33.04                                                
 20 Buckley, Shayne P         10 AD-AD                1:04.95    1:04.18  
      30.91   33.27                                                
 21 Cameron, Ihan A           10 ME-ME                1:04.84    1:05.55  
      30.70   34.85                                                
 22 Molinaro, Miles            9 AM-AM                1:07.26    1:06.45  
      31.62   34.83                                                
 
Event 85  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 1:02.89  1/1/1994  LESLEY MEADE, OH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       10 NE-NE                1:06.68    1:04.54  
      29.90   34.64                                                
  2 Osman, Nicole L           10 MA-MA                1:06.58    1:04.69  
      30.74   33.95                                                
  3 Lee, Felicia F            10 NJ-NJ                1:07.23    1:07.53  
      31.24   36.29                                                
  4 Weaner, Emily P           10 MA-MA                1:08.33    1:08.31  
      31.84   36.47                                                
  5 Brown, Alaina B           10 VA-VA                1:09.83    1:08.96  
      31.92   37.04                                                
  6 Considine, Nora M          9 MD-MD                1:11.25    1:10.48  
      34.08   36.40                                                
  7 Conjares, Chloe C         10 NJ-NJ                1:08.90    1:10.59  
      32.73   37.86                                                
  8 Glenday, Heather M        10 MR-MR                1:12.86    1:10.60  
      32.95   37.65                                                
  9 Jerome, Kim F             10 CT-CT                1:10.65    1:10.75  
      33.58   37.17                                                
 10 Carter, Caitlin A         10 MD-MD                1:11.02    1:10.78  
      32.42   38.36                                                
 11 Bender, Shannon A         10 NE-NE                1:11.12    1:11.05  
      33.54   37.51                                                
 12 Pelton, Elizabeth A        9 CT-CT                1:11.06    1:11.36  
      32.70   38.66                                                
 13 Panzarino, Alexandra M    10 MR-MR                1:12.78    1:12.03  
      34.03   38.00                                                
 14 Schweitzer, Haley H       10 VA-VA                1:12.51    1:12.10  
      34.55   37.55                                                
 15 Slevin, Angela C          10 PV-PV                1:12.00    1:12.22  
      32.98   39.24                                                
 16 Stephen, Emily A          10 AM-AM                1:13.82    1:12.71  
      34.47   38.24                                                
 17 Lewandowski, Sara         10 AM-AM                1:15.20    1:13.33  
      34.41   38.92                                                
 18 Jacumski, Victoria L      10 NI-NI                1:12.97    1:13.82  
      33.46   40.36                                                
 19 Meess, Karen M            10 NI-NI                1:14.41    1:13.87  
      33.57   40.30                                                
 20 Roberts, Jennifer J       10 ME-ME                1:13.51    1:14.00  
      33.84   40.16                                                
 21 Zaengle, Helen E          10 AD-AD                1:16.83    1:14.71  
      34.97   39.74                                                
 22 McAllister, KiKi E        10 AD-AD                1:16.23    1:15.31  
      35.64   39.67                                                
 23 Leake, Natalie L          10 PV-PV                1:12.75    1:15.81  
      35.28   40.53                                                
 24 Janney, Petra B           10 ME-ME                1:16.44    1:16.41  
      35.12   41.29                                                
 
Event 86  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 32.16  3/1/1999  Jordan Rantz, IN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elfert, Tyler C           10 MD-MD                  35.61      35.16  
  2 Sarman, Mark C            10 PV-PV                  36.10      35.71  
  3 Johnson, Andrew G         10 MR-MR                  36.77      36.24  
  4 Savarese, Vincent W       10 CT-CT                  37.04      36.45  
  5 Sangtippawan, Chudchane   10 MR-MR                  36.44      36.48  
  6 Belecanech, Matthew J     10 MA-MA                  37.47      37.17  
  7 Holloway, Paddy P         10 VA-VA                  37.20      37.18  
  8 Foong, Andrew A           10 MD-MD                  37.32      37.26  
  9 Schroeder, Matthew A      10 VA-VA                  37.29      37.47  
 10 Jenings, Matthew A        10 MA-MA                  37.76      37.82  
 11 Tollefson, Andrew H       10 PV-PV                  36.74      37.90  
 12 Sung, Roy                 10 NE-NE                  37.89      38.15  
 13 Hyde, Jared R             10 CT-CT                  38.13      38.47  
 14 Field, Alex Q             10 NJ-NJ                  37.03      38.57  
 15 Wicks, Taylor J           10 ME-ME                  40.32      39.39  
 16 Seketa, Ben D             10 NI-NI                  39.77      39.45  
 17 Thieshen, David H         10 AM-AM                     NT      39.47  
 18 Anderson, Brian C         10 NJ-NJ                  39.81      39.80  
 19 Nichols, Troy R           10 AD-AD                  41.09      39.90  
 20 O'Donnell, Patrick J      10 NI-NI                  39.80      39.94  
 21 Kline, Connor H           10 AD-AD                  39.33      40.03  
 22 Smith, Daniel R            9 AM-AM                  39.27      41.51  
 
Event 87  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: @ 1:10.37  1/1/1995  Laura Davis - PC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osman, Nicole L           10 MA-MA                1:15.69    1:15.24  
      36.15   39.09                                                
  2 Kouch, Danielle M         10 MA-MA                1:16.12    1:15.71  
      36.57   39.14                                                
  3 Griffin, Brooke E         10 MD-MD                1:17.36    1:17.08  
      37.84   39.24                                                
  4 Ferrell, Stephanie M      10 NJ-NJ                1:17.61    1:17.48  
      36.51   40.97                                                
  5 Jerome, Kim F             10 CT-CT                1:19.09    1:18.27  
      37.61   40.66                                                
  6 Hall, Alexandra E         10 NE-NE                1:20.77    1:18.94  
      37.85   41.09                                                
  7 Heffernan, Kate S         10 NJ-NJ                1:18.04    1:19.37  
      37.42   41.95                                                
  8 Stevenson, Emily K        10 VA-VA                1:21.58    1:19.59  
      37.83   41.76                                                
  9 Griffin, Brianna K        10 MD-MD                1:20.41    1:20.21  
      38.78   41.43                                                
 10 Walsh, Courtney E         10 PV-PV                1:23.21    1:20.62  
      38.93   41.69                                                
 11 Teng, Rebecca Y           10 MR-MR                1:20.20    1:20.70  
      38.31   42.39                                                
 12 Lewis, Caroline A         10 NI-NI                1:21.51    1:20.87  
      38.26   42.61                                                
 13 Stephen, Emily A          10 AM-AM                1:21.78    1:20.92  
      38.54   42.38                                                
 14 Packard, Cecelia D        10 NI-NI                1:22.83    1:21.34  
      38.81   42.53                                                
 15 Slevin, Angela C          10 PV-PV                1:21.41    1:21.35  
      38.17   43.18                                                
 16 Wyatt, Allison B          10 MR-MR                1:21.36    1:22.20  
      38.64   43.56                                                
 17 Farrell, Hailey C         10 AM-AM                1:21.61    1:22.95  
      39.35   43.60                                                
 18 Bender, Shannon A         10 NE-NE                1:21.79    1:23.64  
      40.32   43.32                                                
 19 Schweitzer, Haley H       10 VA-VA                1:23.60    1:23.97  
      39.94   44.03                                                
 20 Barbour, Kelsey T         10 AD-AD                1:27.84    1:25.07  
      40.21   44.86                                                
 21 Romanowski, Jamie R       10 CT-CT                1:25.00    1:25.73  
      40.16   45.57                                                
 22 McAllister, KiKi E        10 AD-AD                1:26.60    1:25.92  
      39.80   46.12                                                
 23 Macleod, Lindsey A        10 ME-ME                1:27.94    1:29.00  
      42.26   46.74                                                
 24 Dion, Hillary L           10 ME-ME                1:29.83    1:30.86  
      42.94   47.92                                                
 
Event 88  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 27.07  1/1/1982  Chas Morton, SE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Clifton B         10 MA-MA                  29.75      29.33  
  2 Latimer, Morgan B         10 VA-VA                  30.96      30.16  
  3 Sarman, Mark C            10 PV-PV                  30.50      30.29  
  4 Foong, Andrew A           10 MD-MD                  30.76      30.37  
  5 Phillips, Bradley D       10 PV-PV                  30.02      30.48  
  5 Fitzenreiter, Matthew B   10 MD-MD                  30.41      30.48  
  7 Madley, Kyle J            10 NJ-NJ                  31.30      30.74  
  8 Stuart, Alex P            10 MR-MR                  30.78      30.79  
  9 Friedel, Joshua K         10 VA-VA                  30.41      30.87  
 10 Gordon, Dakota J          10 MR-MR                  31.25      31.27  
 11 Dudzinski, Kyle A         10 AM-AM                  31.61      31.57  
 12 McAuliffe, Conor T        10 NE-NE                  31.85      31.67  
 13 Rodriguez lapman, Miguel  10 CT-CT                  32.11      31.78  
 14 Yext, Ian V               10 MA-MA                  32.25      32.06  
 15 Lui, Connor E             10 CT-CT                  32.21      32.27  
 16 Kissick, Mark J           10 NE-NE                  32.21      32.42  
 17 Papendick, Luke A          9 NJ-NJ                  31.67      32.86  
 18 Buckley, Shayne P         10 AD-AD                  35.88      33.84  
 19 Tyagi, Dhruv M            10 NI-NI                  33.67      34.16  
 20 Barron, Trevor P          10 AM-AM                  33.10      34.34  
 21 McLeod, John E            10 ME-ME                  35.76      35.44  
 22 Kline, Connor H           10 AD-AD                  36.75      36.75  
 
Event 89  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 28.72  3/1/1992  BETH BOTSFORD, MD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sarah           10 MR-MR                  30.41      30.36  
  2 Lee, Felicia F            10 NJ-NJ                  30.03      30.75  
  3 Pelton, Elizabeth A        9 CT-CT                  31.80      31.78  
  4 Conjares, Chloe C         10 NJ-NJ                  31.55      31.94  
  5 Solernou, Lauren A        10 CT-CT                  33.80      32.00  
  6 Bassford, Julie S         10 MA-MA                  33.08      32.13  
  7 McCotter, Maureen A       10 MA-MA                  31.91      32.26  
  8 Kelly, Emily              10 MR-MR                  32.87      32.40  
  9 Ebner, Sara A             10 VA-VA                  33.65      32.63  
 10 Carter, Caitlin A         10 MD-MD                  33.35      32.65  
 11 Needham, Amy L            10 NE-NE                  33.53      33.26  
 12 Kwapiszeski, Emma L        9 NI-NI                  33.66      33.36  
 13 Gentry, Marissa M         10 PV-PV                  33.19      33.59  
 14 Roberts, Jennifer J       10 ME-ME                  34.09      33.69  
 15 Eiben, Emily L             9 AM-AM                  34.68      34.02  
 16 Marchese, Lauren R        10 NI-NI                  33.19      34.06  
 17 Tillar, Chelsea L         10 VA-VA                  33.29      34.41  
 18 Kocan, Jessica C          10 AM-AM                  34.55      34.51  
 19 Griffin, Brianna K        10 MD-MD                  34.63      34.62  
 20 Leake, Natalie L          10 PV-PV                  33.82      35.63  
 21 Hall, Alexandra E         10 NE-NE                  37.10      35.64  
 22 Barbour, Kelsey T         10 AD-AD                  35.97      35.66  
 23 Jenkins, Amber R          10 AD-AD                  38.32      37.90  
 
Event 90  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    National: @ 2:12.29  1/1/1982  Chas Morton, SE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgarea, Andrew D        10 MD-MD                2:29.53    2:26.20  
      32.19   38.02   45.21   30.78                                
  2 Phillips, Bradley D       10 PV-PV                2:28.29    2:26.28  
      31.73   37.63   44.81   32.11                                
  3 Kurz, Tanner J             9 MA-MA                2:31.64    2:28.22  
      33.54   39.35   42.94   32.39                                
  4 Knight, Lucas             10 MR-MR                2:31.64    2:29.32  
      32.69   37.38   45.17   34.08                                
  5 Kegley, Brandon C         10 VA-VA                2:30.50    2:29.42  
      33.69   37.72   45.36   32.65                                
  6 Sarman, Mark C            10 PV-PV                2:31.84    2:30.61  
      31.70   39.10   45.50   34.31                                
  7 Madley, Kyle J            10 NJ-NJ                2:31.64    2:31.10  
      32.23   37.90   47.32   33.65                                
  8 Signorin, Connor J        10 NJ-NJ                2:32.40    2:31.60  
      33.24   39.58   45.67   33.11                                
  9 Savarese, Vincent W       10 CT-CT                2:34.77    2:32.21  
      34.67   38.70   44.78   34.06                                
 10 Belecanech, Matthew J     10 MA-MA                2:34.76    2:33.26  
      33.76   38.74   46.15   34.61                                
 11 Sung, Roy                 10 NE-NE                2:36.63    2:33.66  
      34.23   39.76   45.28   34.39                                
 12 Gravel, Kip M             10 ME-ME                2:33.83    2:34.33  
      34.47   39.79   46.17   33.90                                
 13 Hyde, Jared R             10 CT-CT                2:38.41    2:36.81  
      35.34   40.83   46.32   34.32                                
 14 Gordon, Dakota J          10 MR-MR                2:34.61    2:37.45  
      34.34   39.70   48.22   35.19                                
 15 Knipshild, Chad A         10 MD-MD                2:37.32    2:37.94  
      32.79   39.18   49.18   36.79                                
 16 Holloway, Paddy P         10 VA-VA                2:40.00    2:38.88  
      36.09   42.85   45.14   34.80                                
 17 Lutz, Calvin T            10 AM-AM                2:47.55    2:41.76  
      34.45   43.66   48.02   35.63                                
 18 Wicks, Taylor J           10 ME-ME                2:45.83    2:42.15  
      38.29   41.97   46.46   35.43                                
 19 Kline, Connor H           10 AD-AD                2:46.49    2:43.76  
      37.47   40.53   48.57   37.19                                
 20 Barron, Trevor P          10 AM-AM                2:46.86    2:46.32  
      37.96   41.43   49.18   37.75                                
 21 Seketa, Ben D             10 NI-NI                2:46.42    2:47.19  
      37.80   42.75   48.56   38.08                                
 -- Kundel, Zachary T         10 AD-AD                2:54.23         DQ  
      40.37   42.49   51.99   36.14                                
 -- Kissick, Mark J           10 NE-NE                2:34.45         DQ  
      33.77   40.47   47.59   35.49                                
 
Event 91  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 1:59.22  1/1/1989  LEE GATHINGS, SE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       10 NE-NE                2:04.41    2:03.23  
      28.70   31.09   31.72   31.72                                
  2 Bassford, Julie S         10 MA-MA                2:06.24    2:06.25  
      29.34   32.23   32.51   32.17                                
  3 Weaner, Emily P           10 MA-MA                2:04.21    2:06.82  
      29.06   31.78   33.42   32.56                                
  4 Giberson, Sarah           10 MR-MR                2:10.13    2:08.92  
      30.29   33.22   33.06   32.35                                
  5 Lee, Felicia F            10 NJ-NJ                2:08.30    2:08.96  
      29.95   32.39   33.70   32.92                                
  6 Glaros, Beth A            10 MD-MD                2:12.45    2:11.24  
      30.54   33.16   34.03   33.51                                
  7 Kelly, Emily              10 MR-MR                2:13.24    2:12.58  
      30.72   34.31   34.26   33.29                                
  8 Brown, Alaina B           10 VA-VA                2:12.84    2:12.61  
      31.42   33.81   33.82   33.56                                
  9 Ferrell, Stephanie M      10 NJ-NJ                2:12.57    2:13.15  
      31.04   33.84   34.69   33.58                                
 10 Bender, Shannon A         10 NE-NE                2:12.76    2:15.16  
      31.46   34.56   34.81   34.33                                
 11 Gerlach, Janene M         10 PV-PV                2:18.65    2:15.58  
      31.00   34.05   35.66   34.87                                
 12 Jerome, Kim F             10 CT-CT                2:15.70    2:16.20  
      31.32   35.24   35.94   33.70                                
 13 Lewandowski, Sara         10 AM-AM                2:19.36    2:16.92  
      31.29   34.96   35.50   35.17                                
 14 Dressel, Marissa L        10 NI-NI                2:18.84    2:18.95  
      31.08   35.22   36.99   35.66                                
 15 Abbott, Jessie            10 VA-VA                2:19.35    2:19.11  
      30.27   35.16   37.17   36.51                                
 16 Keibler, Leslee M         10 AM-AM                2:21.38    2:20.82  
      31.44   36.35   36.99   36.04                                
 17 Considine, Nora M          9 MD-MD                2:17.33    2:20.94  
      31.40   35.78   37.35   36.41                                
 18 Rogers, Katie L           10 PV-PV                2:19.04    2:21.33  
      32.66   37.03   37.56   34.08                                
 19 Ress, Justine A           10 CT-CT                2:18.83    2:22.43  
      33.21   37.31   36.78   35.13                                
 20 Zaengle, Helen E          10 AD-AD                2:22.42    2:23.60  
      32.74   36.80   38.01   36.05                                
 21 Kwapiszeski, Emma L        9 NI-NI                2:19.29    2:25.57  
      31.46   37.75   38.62   37.74                                
 22 Janney, Petra B           10 ME-ME                2:25.00    2:26.91  
      33.69   38.60   38.97   35.65                                
 23 Dion, Hillary L           10 ME-ME                2:29.49    2:30.72  
      33.96   38.42   39.82   38.52                                
 24 Jenkins, Amber R          10 AD-AD                2:30.51    2:33.73  
      35.06   40.51   39.65   38.51                                
 
Event 92  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgarea, Andrew D        10 MD-MD                5:46.95    5:42.22! 
      31.06   34.79   34.99   35.24   35.14   34.32   35.04   35.78
      34.20   31.66                                                
  2 Signorin, Connor J        10 NJ-NJ                5:48.65    5:47.76  
      30.57   34.97   35.27   35.29   35.25   35.16   35.40   35.60
      35.82   34.43                                                
  3 Kegley, Brandon C         10 VA-VA                5:50.38    5:50.24  
      31.39   35.27   35.73   36.28   35.73   35.73   36.44   35.31
      35.40   32.96                                                
  4 McAuliffe, Conor T        10 NE-NE                5:53.79    5:53.78  
      30.98   34.98   35.98   36.63   35.75   36.24   36.36   36.18
      36.65   34.03                                                
  5 Field, Alex Q             10 NJ-NJ                5:56.23    5:58.43  
      31.82   36.03   36.42   36.48   36.33   36.72   37.06   36.99
      36.57   34.01                                                
  6 Kotonias, Nicholas J      10 PV-PV                6:01.66    6:00.22  
      32.08   36.32   36.75   36.66   36.46   36.68   37.08   37.10
      36.21   34.88                                                
  7 Munson, Luke L            10 VA-VA                6:02.30    6:02.32  
      32.16   35.40   36.90   37.14   37.32   37.70   37.33   36.82
      36.31   35.24                                                
  8 Sangtippawan, Chudchane   10 MR-MR                6:09.80    6:02.77  
      31.73   34.99   37.31   37.47   37.14   37.07   37.84   37.52
      36.86   34.84                                                
  9 Thurston, Andrew J        10 CT-CT                6:04.62    6:04.14  
      32.61   36.99   37.88   37.12   37.10   36.82   37.35   37.26
      36.78   34.23                                                
 10 Gordon, Clifton B         10 MA-MA                6:03.95    6:04.24  
      32.22   37.31   37.14   37.69   36.91   37.12   37.34   37.77
      36.81   33.93                                                
 11 Gravel, Kip M             10 ME-ME                6:04.27    6:05.12  
      33.83   36.63   37.07   37.38   36.97   37.48   37.26   36.95
      36.76   34.79                                                
 12 Knipshild, Chad A         10 MD-MD                6:03.35    6:07.69  
      33.14   36.39   36.93   37.04   37.16   37.68   37.28   38.24
      37.04   36.79                                                
 13 Belecanech, Matthew J     10 MA-MA                6:10.30    6:10.07  
      33.13   36.79   37.45   36.91   36.48   37.35   38.44   38.58
      37.99   36.95                                                
 14 Dempsey, Lukas A           9 MR-MR                6:12.72    6:10.36  
      33.74   37.48   37.80   37.61   38.32   37.81   37.93   36.51
      37.94   35.22                                                
 15 Kundrat, John A           10 PV-PV                6:00.29    6:13.19  
      31.78   36.22   37.44   37.55   38.73   38.53   38.48   38.92
      38.38   37.16                                                
 16 Kundel, Zachary T         10 AD-AD                6:26.69    6:13.87  
      33.41   37.18   38.17   38.70   38.20   38.68   38.98   38.80
      37.74   34.01                                                
 17 Wicks, Taylor J           10 ME-ME                6:18.66    6:23.15  
      35.78   38.20   38.62   40.00   38.89   39.49   39.34   38.68
      38.45   35.70                                                
 18 Bauer, Timothy J          10 CT-CT                6:39.95    6:33.60  
      34.03   38.65   39.88   40.06   40.37   40.50   41.36   41.28
      39.76   37.71                                                
 19 Seketa, Ben D             10 NI-NI                6:38.91    6:47.97  
      34.82   39.67   40.58   42.39   41.81   43.90   42.36   42.84
      40.77   38.83                                                
 20 Murslack, Brian C         10 AM-AM                7:15.55    6:56.46  
      36.31   41.08   42.18   43.25   42.41   43.49   42.82   42.95
      42.75   39.22                                                
 21 Rosen, James J            10 AM-AM                7:14.64    7:03.17  
      34.71   41.43   43.52   43.09   43.17   43.70   44.45   43.59
      43.46   42.05                                                
 
Event 93  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  4:00.78    4:02.38  
     1) Weaner, Emily P 10              2) Osman, Nicole L 10             
     3) Bassford, Julie S 10            4) Sostarecz, Taylor S 10         
       29.23  1:01.46    28.09    59.78    29.24  1:01.87    28.30    59.27
  2 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            4:07.35    4:09.45  
     1) Bender, Shannon A 10            2) McCormack, Colleen T 10        
     3) Aiello, Rebecca 10              4) Beisel, Elizabeth L 10         
       31.49  1:04.22    29.86  1:03.45    29.68  1:02.80    28.31    58.98
  3 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       4:06.65    4:10.67  
     1) Conjares, Chloe C 10            2) D'Antoni, Sarah A 10           
     3) Ferrell, Stephanie M 10         4) Lee, Felicia F 10              
       29.68  1:02.43    30.99  1:06.17    29.74  1:02.27    29.03    59.80
  4 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               4:17.50    4:10.69  
     1) Kelly, Emily 10                 2) Panzarino, Alexandra M 10      
     3) Wessling, Emily G 10            4) Giberson, Sarah 10             
       30.00  1:02.68    30.37  1:03.80    31.13  1:05.34    28.40    58.87
  5 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    4:13.57    4:12.45  
     1) Brown, Alaina B 10              2) McKenna, Kat N 10              
     3) Abbott, Jessie 10               4) Fonteno, Megan M 10            
       30.04  1:02.02    15.98  1:05.17    29.67  1:03.86    28.27  1:01.40
  6 Maryland Swimming-MD  'A'                         4:10.00    4:14.71  
     1) Considine, Nora M 9             2) Griffin, Brooke E 10           
     3) Carter, Caitlin A 10            4) Glaros, Beth A 10              
       30.11  1:03.25    31.32  1:06.91    29.76  1:03.27    29.27  1:01.28
  7 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     4:14.08    4:18.43  
     1) Jerome, Kim F 10                2) Smyth, Molly J 10              
     3) Ress, Justine A 10              4) Pelton, Elizabeth A 9          
       30.20  1:03.13    30.41  1:05.49    31.65  1:07.48    29.51  1:02.33
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    4:26.74    4:18.55  
     1) Lewandowski, Sara 10            2) Keibler, Leslee M 10           
     3) Stephen, Emily A 10             4) Myers, Abby E 9                
       30.32  1:08.14    26.72  1:00.95    30.22  1:05.01    30.56  1:04.45
  9 Potomac Valley-PV  'A'                            4:15.09    4:21.76  
     1) Gerlach, Janene M 10            2) Rogers, Katie L 10             
     3) Walsh, Courtney E 10            4) Gentry, Marissa M 10           
       30.95  1:05.63    31.65  1:07.58    30.11  1:03.76    30.40  1:04.79
 10 Niagara District-NI  'A'                          4:17.64    4:30.45  
     1) Kwapiszeski, Emma L 9           2) Jacumski, Victoria L 10        
     3) Marchese, Lauren R 10           4) Dressel, Marissa L 10          
       31.53  1:07.59    31.76  1:10.32    29.94  1:05.47    31.34  1:07.07
 11 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      4:30.34    4:36.16  
     1) McAllister, KiKi E 10           2) Barbour, Kelsey T 10           
     3) Jenkins, Amber R 10             4) Zaengle, Helen E 10            
       32.15  1:06.27    32.72  1:07.70    35.96  1:15.27    31.69  1:06.92
 12 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             4:34.56    4:39.96  
     1) Janney, Petra B 10              2) Roberts, Jennifer J 10         
     3) Flewelling, Laura A 10          4) Rand, Elizabeth B 10           
       33.13  1:09.82    33.13  1:10.26    32.56  1:09.01    33.54  1:10.87
 
Event 94  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: @ 1:50.07  1/1/1988  AQUA-TEX SWIM TEAM, GU                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:53.00    1:53.10  
     1) Fitzenreiter, Matthew B 10      2) Elfert, Tyler C 10             
     3) Foong, Andrew A 10              4) Cosgarea, Andrew D 10          
       27.92    28.15    28.17    28.86                                    
  2 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:55.87    1:54.13  
     1) Kurz, Tanner J 9                2) Gordon, Clifton B 10           
     3) Belecanech, Matthew J 10        4) Reardon, Jack A 10             
       27.45    28.46    29.06    29.16                                    
  3 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:54.64    1:54.68  
     1) Kegley, Brandon C 10            2) Stephens, Thomas S 10          
     3) Rossetti, Peter M 10            4) Friedel, Joshua K 10           
       27.96    28.89    28.46    29.37                                    
  4 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:54.70    1:56.09  
     1) Signorin, Connor J 10           2) Oster, Mike J 10               
     3) Field, Alex Q 10                4) Madley, Kyle J 10              
       29.31    28.70    29.81    28.27                                    
  5 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:55.50    1:56.34  
     1) Knight, Lucas 10                2) Stuart, Alex P 10              
     3) Pickel, Cody 10                 4) Corrigan, Christopher 10       
       29.32    29.30    28.98    28.74                                    
  6 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:58.88    1:57.17  
     1) Savarese, Vincent W 10          2) Hyde, Jared R 10               
     3) Rodriguez lapman, Miguel D 10   4) Bauer, Timothy J 10            
       29.51    29.56    29.40    28.70                                    
  7 Potomac Valley-PV  'A'                            1:54.29    1:58.14  
     1) Putnam, Charlie M 10            2) Thomas, Matt C 10              
     3) Phillips, Bradley D 10          4) Sarman, Mark C 10              
       29.66    29.91    29.40    29.17                                    
  8 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      2:00.08    1:59.23  
     1) Peterson, Logan F 10            2) Kundel, Zachary T 10           
     3) Nichols, Troy R 10              4) Buckley, Shayne P 10           
       29.11    29.47    30.41    30.24                                    
  9 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    2:00.03    2:00.22  
     1) Molinaro, Miles 9               2) Schaefer, Matt W 10            
     3) Thieshen, David H 10            4) Dudzinski, Kyle A 10           
       30.07    30.99    30.91    28.25                                    
 10 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:59.99    2:02.22  
     1) Gravel, Kip M 10                2) McIntire, Duncan C 10          
     3) McLeod, John E 10               4) Cameron, Ihan A 10             
       30.05    31.98    31.09    29.10                                    
 11 Niagara District-NI  'A'                          2:01.35    2:03.52  
     1) Seketa, Ben D 10                2) Hickey, Dylan M 10             
     3) O'Donnell, Patrick J 10         4) Tyagi, Dhruv M 10              
       31.74    30.65    31.51    29.62                                    
 
Event 95  Women 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 4:49.51  1/1/1977  CYNTHIA WOODHEAD, CA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crippen, Teresa M         12 MA-MA                5:21.97    5:17.27  
      28.95   31.66   32.01   32.57   32.48   32.44   32.74   32.70
      32.46   29.26                                                
  2 Feltrin, Veronica L       12 NJ-NJ                5:19.70    5:17.73  
      28.96   31.38   32.64   33.04   32.42   32.30   32.04   32.51
      32.33   30.11                                                
  3 Foley, Katherine R        12 NJ-NJ                5:17.12    5:17.79  
      28.83   31.45   32.77   33.08   32.36   32.29   31.97   32.68
      32.09   30.27                                                
  4 Perks, Caitlin L          12 VA-VA                5:21.49    5:21.99  
      29.57   32.15   32.91   33.14   33.02   32.85   32.63   32.81
      32.63   30.28                                                
  5 Hand, Alyssa C            12 MA-MA                5:18.97    5:22.84  
      29.36   31.98   32.41   33.11   32.89   32.78   33.07   32.50
      32.55   32.19                                                
  6 Forrester, Alex           12 MR-MR                5:22.98    5:23.93  
      28.71   31.89   33.01   32.74   33.35   33.33   32.97   33.27
      32.88   31.78                                                
  7 Kranz, Lauren O           12 PV-PV                5:25.10    5:24.22  
      29.57   32.79   33.85   33.16   33.84   32.98   33.22   32.38
      32.02   30.41                                                
  8 Gibbs, Jordan N           12 MD-MD                5:24.98    5:24.49  
      29.32   31.52   32.78   33.09   33.06   33.29   33.67   33.21
      32.90   31.65                                                
  9 Cliff, Nicole             12 MR-MR                5:22.92    5:26.29  
      29.34   32.59   33.02   33.11   33.34   33.16   33.50   33.60
      33.33   31.30                                                
 10 Kalnins, Dana R           12 VA-VA                5:27.43    5:27.03  
      29.34   32.73   33.23   32.97   32.45   33.46   33.83   33.24
      33.27   32.51                                                
 11 Kotonias, Jennifer N      12 PV-PV                5:21.05    5:27.75  
      29.09   32.27   32.91   33.18   33.76   33.20   33.57   33.58
      33.56   32.63                                                
 12 Michaels, Caitlin M       12 NE-NE                5:25.01    5:28.47  
      30.59   33.09   33.64   33.61   33.31   33.23   33.06   32.97
      32.85   32.12                                                
 13 Courtney, Julia K         12 CT-CT                5:25.49    5:28.89  
      29.34   32.11   33.69   34.14   34.34   34.25   34.42   33.65
      32.69   30.26                                                
 14 Bailey, Meaghan E         12 NE-NE                5:25.03    5:29.75  
      29.27   31.82   33.13   33.32   33.43   34.01   34.48   34.33
      33.93   32.03                                                
 15 Sweeney, Kaitlyn M        12 AM-AM                5:32.90    5:30.29  
      28.96   32.73   33.66   33.48   33.95   33.84   34.03   33.96
      33.39   32.29                                                
 16 Waters, Ciara M           12 CT-CT                5:28.20    5:30.70  
      30.11   33.12   33.81   33.84   33.67   33.94   34.08   33.19
      32.66   32.28                                                
 17 Tomasky, Alex M           12 MD-MD                5:28.13    5:32.10  
      30.57   32.69   33.65   33.32   33.44   34.12   33.84   33.82
      33.66   32.99                                                
 18 Tegeler, Kayla R          12 AD-AD                5:33.85    5:43.56  
      30.10   33.27   35.42   35.47   35.40   34.85   35.65   35.41
      34.64   33.35                                                
 19 Hennessey, Megan J        12 AM-AM                5:27.48    5:44.63  
      30.31   33.52   34.94   34.76   35.07   35.25   35.63   35.36
      35.75   34.04                                                
 20 McIntyre, Katie J         12 NI-NI                5:33.48    5:44.87  
      31.33   34.87   35.35   35.07   35.19   35.22   35.31   34.73
      34.95   32.85                                                
 21 Pucciarelli, Lynn A       12 AD-AD                5:47.69    5:46.35  
      31.05   33.81   34.33   35.30   35.72   35.34   35.93   34.90
      35.08   34.89                                                
 22 Clarke, Grace R           12 NI-NI                5:52.26    5:47.26  
      30.55   34.21   35.18   35.19   36.03   35.34   36.05   35.66
      35.47   33.58                                                
 23 Doucette, Erin            12 ME-ME                5:50.64    5:48.86  
      31.86   34.46   34.52   35.31   36.36   36.39   35.20   35.48
      35.51   33.77                                                
 24 Hodsdon, Jessica N        11 ME-ME                5:46.26    6:05.82  
      31.78   35.07   35.90   37.16   37.67   36.71   36.82   38.39
      38.83   37.49                                                
 
Event 96  Men 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 4:47.65  1/1/1995  ROBERT MARGALIS, FL                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheranek, Tom I           12 VA-VA                5:09.58    5:03.81  
      26.79   29.93   30.96   30.90   31.05   31.47   30.85   31.39
      30.84   29.63                                                
  2 Johnson, Austin S         12 VA-VA                5:06.23    5:04.82  
      27.91   30.49   31.15   31.16   31.07   31.54   31.33   30.84
      30.39   28.94                                                
  3 Considine, Aidan F        12 MD-MD                5:14.15    5:11.67  
      27.61   30.49   31.49   32.00   31.76   31.99   32.23   31.82
      31.90   30.38                                                
  4 Lynn, Ryan J              12 MA-MA                5:10.71    5:11.96  
      28.24   31.18   31.68   31.82   31.67   31.72   32.04   32.18
      31.35   30.08                                                
  5 Kluge, Alexander A        12 MA-MA                5:14.22    5:12.30  
      28.20   30.76   31.39   31.87   32.41   32.50   32.78   32.18
      30.37   29.84                                                
  6 Finnegan, Chris M         12 MR-MR                5:28.93    5:16.13  
      29.41   31.75   31.97   32.14   32.45   32.38   31.35   32.10
      32.22   30.36                                                
  7 Case, James R             12 CT-CT                5:16.60    5:17.55  
      28.11   31.12   32.55   32.13   32.08   32.39   32.41   32.81
      33.16   30.79                                                
  8 Thomas, Josh W            12 PV-PV                5:16.34    5:18.66  
      28.63   30.54   31.22   32.02   32.20   32.50   33.23   32.63
      33.72   31.97                                                
  9 Jacobson, Matt A          12 MR-MR                5:17.34    5:20.32  
      28.69   31.21   31.55   32.65   32.66   32.78   32.62   32.73
      33.21   32.22                                                
 10 Fox, Brady C              12 PV-PV                5:21.32    5:20.40  
      29.97   31.78   32.54   32.31   32.39   32.38   32.82   32.35
      32.82   31.04                                                
 11 Kovach, Greg M            12 CT-CT                5:27.25    5:23.09  
      29.06   32.64   32.94   32.52   32.57   33.28   33.46   33.28
      32.61   30.73                                                
 12 Tomechko, Nick J          12 MD-MD                5:21.08    5:23.35  
      30.14   32.46   33.08   32.43   33.36   33.42   31.66   33.02
      32.80   30.98                                                
 13 Scalise, Mark T           12 NE-NE                5:14.66    5:23.98  
      27.02   30.47   32.18   32.41   32.91   33.62   34.09   33.89
      34.28   33.11                                                
 14 Moreshead, Joseph H       12 ME-ME                5:39.25    5:26.18  
      28.82   32.14   33.11   33.26   33.54   32.60   33.27   33.46
      33.28   32.70                                                
 15 Navata, Matt L            11 NJ-NJ                5:26.31    5:31.01  
      29.54   32.69   33.28   32.96   33.67   33.48   33.80   34.15
      34.18   33.26                                                
 16 Dart, Chris J             12 NJ-NJ                5:31.80    5:31.94  
      28.66   33.46   34.25   33.83   34.29   34.09   31.76   34.59
      33.94   33.07                                                
 17 Brady, Philip A           12 NE-NE                5:29.55    5:33.20  
      29.61   32.51   33.73   33.96   34.25   34.24   34.12   34.55
      33.99   32.24                                                
 18 Hansen, David W           12 AM-AM                5:30.37    5:34.48  
      28.97   31.99   33.03   33.39   34.13   34.26   34.46   35.11
      35.03   34.11                                                
 19 Yafayev, Vadim            12 AD-AD                5:32.70    5:34.60  
      30.18   32.94   33.86   33.95   34.07   33.84   34.39   34.58
      34.41   32.38                                                
 20 Losi, Jim C               12 NI-NI                5:41.13    5:35.00  
      30.42   32.69   34.13   33.98   34.08   34.56   34.57   34.19
      33.63   32.75                                                
 21 Pysnik, Joey V            12 AM-AM                5:40.59    5:40.55  
      30.51   33.21   33.99   34.58   34.51   35.31   35.20   35.26
      34.32   33.66                                                
 22 Smith, Brendan C          12 AD-AD                5:49.16    5:46.53  
      30.91   33.93   35.49   35.32   36.01   35.81   36.00   34.82
      35.36   32.88                                                
 23 Gravel, Robert E          11 ME-ME                5:46.12    5:46.92  
      30.92   33.89   34.77   35.16   34.91   35.38   35.52   35.62
      36.16   34.59                                                
 24 Dansa, Michael J          12 NI-NI                5:47.34    5:51.47  
      30.68   33.88   34.50   34.96   35.18   35.02   35.77   35.27
      34.77   41.44                                                
 
Event 97  Women 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 1:53.45  1/1/1999  Natalie Coughlin - PC 15-16                 
Nation 17-18: # 1:55.49  1/1/1992  Jamie Wagstaff - MV 17-18                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Parkhurst, Michelle N     15 PV-PV                2:07.73    2:04.77  
      29.34   31.06   32.39   31.98                                
  2 Pederson, Nicole K        16 PV-PV                2:10.00    2:08.32  
      30.52   32.46   32.98   32.36                                
  3 Powell, Mariah B          16 VA-VA                2:10.34    2:08.63  
      30.96   31.83   32.94   32.90                                
  4 Walsh-Thomas, Jenell M    15 MA-MA                2:09.82    2:09.02  
      30.31   32.02   33.06   33.63                                
  5 Guyett, Sarah A           16 MR-MR                2:10.04    2:09.54  
      29.80   32.48   33.44   33.82                                
  6 Murphy, Emily M           16 NI-NI                2:08.99    2:09.76  
      29.71   32.63   33.28   34.14                                
  7 Friedlander, Lauren T     15 MR-MR                2:12.30    2:09.90  
      31.04   32.08   33.65   33.13                                
  8 Lundvall, Katie M         15 VA-VA                2:11.60    2:10.94  
      30.44   32.89   34.37   33.24                                
Preliminaries
  9 Drysdale, Kris M          15 MA-MA                2:14.28             
 10 Rathke, Tracy L           15 NI-NI                2:14.91             
 11 Goodman, Kary E           16 ME-ME                2:15.10             
 12 Ham, Serena R             15 NJ-NJ                2:16.57             
 13 Lee, Brittany J           15 MD-MD                2:16.85             
 14 Bellamy, Beth C           18 MD-MD                2:17.56             
 15 Connor, Lindsey M         17 AM-AM                2:18.60             
 16 Pottle, Kallie D          15 ME-ME                2:18.82             
 17 Gormley, Maurade *        16 CT-CT                2:18.83             
 18 Kurta, Rachel M           15 AM-AM                2:18.96             
 19 Paukner, Melanie J        15 CT-CT                2:20.55             
 20 Jordan, Allison B         15 AD-AD                2:20.86             
 
Event 98  Men 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 1:46.10  1/1/1989  Derek Weatherford - FL 15-16                
Nation 17-18: # 1:42.41  1/1/1992  Brad Bridgewater - FL 17-18                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Jackson, Steve M          16 AM-AM                1:58.81    1:55.56  
      27.31   29.03   29.78   29.44                                
  2 Emanuel, Ryan Z           15 MR-MR                1:58.93    1:56.13  
      28.17   29.99   29.25   28.72                                
  3 McKenna, Ryan K           15 MR-MR                2:01.10    1:58.06  
      27.78   29.32   30.55   30.41                                
  4 Dragelin, John B          15 PV-PV                1:59.53    1:59.54  
      28.22   30.19   30.37   30.76                                
  5 Bethards, Josiah J        15 MA-MA                2:00.40    1:59.90  
      28.13   29.80   30.93   31.04                                
  6 Bryan, Joshua A           15 MA-MA                2:01.49    2:01.14  
      28.98   30.53   30.77   30.86                                
  7 Freeland, Dan H           17 NI-NI                2:00.28    2:01.62  
      27.64   29.84   32.50   31.64                                
  8 Carlin, Charley X         17 VA-VA                2:00.18    2:01.90  
      28.09   29.94   31.45   32.42                                
Preliminaries
  9 Hahn, David T             15 PV-PV                2:01.51             
 10 Maki, Bruce E             15 AD-AD                2:04.15             
 11 Benigno, John R           15 NJ-NJ                2:04.65             
 12 Dahl, Johannes            16 NI-NI                2:05.30             
 13 Robinson, Daniel P        15 AM-AM                2:05.59             
 14 Skrabacz, Eric R          17 MD-MD                2:05.71             
 15 Wolz, Brian P             16 MD-MD                2:06.38             
 16 Chuba, Craig D            15 CT-CT                2:09.24             
 17 Rodenburg, JC C           17 NJ-NJ                2:11.14             
 
Event 99  Women 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam R               12 MD-MD                2:24.71    2:22.46! 
      32.17   35.41   36.95   37.93                                
  2 Hammond, Morgan E         12 MD-MD                2:30.44    2:28.03  
      34.48   37.23   37.96   38.36                                
  3 Wendel, Erika             12 MA-MA                2:27.66    2:28.30  
      32.94   36.74   39.33   39.29                                
  4 Frank, Mary L             12 MA-MA                2:29.55    2:29.54  
      33.54   38.31   38.75   38.94                                
  5 Sogar, Laura A            11 NE-NE                2:30.73    2:30.16  
      34.78   38.61   39.45   37.32                                
  6 Lang, Katie J             11 CT-CT                2:31.77    2:31.54  
      34.63   38.03   39.45   39.43                                
  7 Danner, Ashley K          12 PV-PV                2:31.15    2:31.66  
      34.14   39.14   40.33   38.05                                
  8 Berke, Megan W            12 VA-VA                2:31.62    2:33.43  
      34.14   38.99   41.08   39.22                                
Preliminaries
  9 Chapman, Mary W           11 NE-NE                2:31.93             
 10 Kett, Nicole P            12 CT-CT                2:33.34             
 11 Fox, Rebecca L            12 NJ-NJ                2:33.76             
 12 Lang, Melissa J           11 NJ-NJ                2:34.50             
 13 Dragacevac, Sara Z        12 PV-PV                2:34.98             
 14 Waddle, Alicia M          12 AM-AM                2:35.32             
 15 Larkin, Kate C            12 MR-MR                2:35.48             
 16 Malone, Becky L           12 MR-MR                2:36.22             
 17 Harris, Cameron L         12 VA-VA                2:37.36             
 18 Howland, Molly E          11 AD-AD                2:40.46             
 19 Patchen, Bonnie K         12 NI-NI                2:40.60             
 20 Norberg, Lindsey E        11 NI-NI                2:40.83             
 21 Donoghue, Lauren E        12 AM-AM                2:42.57             
 22 Gloeckler, Kristen M      12 AD-AD                2:49.35             
 23 Earle, Stephanie L        12 ME-ME                2:51.39             
 -- Hodsdon, Jessica N        11 ME-ME                    DQ              
 
Event 100  Men 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nam, Tim                  12 MR-MR                2:23.00    2:20.71! 
      32.96   35.48   35.72   36.55                                
  2 Fink, Marc Y              12 CT-CT                2:27.81    2:23.53  
      33.20   36.09   37.04   37.20                                
  3 Bradley, Sam R            12 CT-CT                2:28.71    2:26.12  
      32.86   36.21   38.24   38.81                                
  4 Hyman, Joshua S           12 MA-MA                2:29.25    2:27.56  
      33.60   37.23   37.99   38.74                                
  5 Pulitano, Daniel J        12 NJ-NJ                2:31.82    2:28.28  
      33.13   38.29   38.76   38.10                                
  6 Swanson, Conor W          11 NE-NE                2:32.27    2:30.20  
      34.47   38.48   38.79   38.46                                
  7 Hartman, Ryan M           12 VA-VA                2:30.12    2:30.81  
      34.93   38.44   38.48   38.96                                
  8 Considine, Aidan F        12 MD-MD                2:32.21    2:31.22  
      33.94   38.61   40.08   38.59                                
Preliminaries
  9 Smith, Tucker E           12 VA-VA                2:32.37             
 10 Kluge, Alexander A        12 MA-MA                2:33.07             
 11 Kramer, Chris J           11 MD-MD                2:37.19             
 12 Jacobson, Matt A          12 MR-MR                2:37.69             
 13 Chab, Bobby               12 PV-PV                2:39.43             
 14 Eder, Marc C              12 NJ-NJ                2:39.49             
 15 Thomas, Josh W            12 PV-PV                2:39.65             
 16 Yafayev, Vadim            12 AD-AD                2:40.07             
 17 Dansa, Michael J          12 NI-NI                2:43.04             
 18 Byrne, Colin P            12 NI-NI                2:44.85             
 19 Broderick, Alex J         12 AD-AD                2:45.12             
 20 Drykacz, Paul M           12 NE-NE                2:45.18             
 21 Weigand, Jayson C         12 AM-AM                2:45.50             
 22 Guinther, Andrew F        11 ME-ME                2:47.36             
 23 Williams, John M          12 ME-ME                2:49.29             
 -- Hansen, David W           12 AM-AM                    DQ              
 
Event 101  Women 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 1:57.36  1/1/1996  BETH BOTSFORD, MD                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fittin, Annie V           13 NJ-NJ                2:09.13    2:05.64  
      28.72   31.99   32.75   32.18                                
  2 Ritter, Lauren M          14 PV-PV                2:09.57    2:06.05  
      30.64   32.30   31.71   31.40                                
  3 Haley, Lauren F           14 VA-VA                2:09.32    2:08.21  
      30.14   32.21   33.32   32.54                                
  4 Viverette, Maria K        13 AM-AM                2:10.07    2:08.22  
      29.60   32.22   33.30   33.10                                
  5 Stern, Becca A            14 AD-AD                2:09.52    2:08.72  
      29.97   32.36   33.05   33.34                                
  6 Boyle, Kaeley M           14 PV-PV                2:10.11    2:10.27  
      30.80   32.89   33.21   33.37                                
  7 Dockstader, Alex E        13 NI-NI                2:11.88    2:10.66  
      30.24   32.25   34.11   34.06                                
  8 Ruggiero, Lisa M          14 MR-MR                2:12.10    2:12.37  
      30.41   32.73   34.94   34.29                                
Preliminaries
  9 Chapmon, Tara M           14 VA-VA                2:12.32             
 10 Barnes, Allison N         13 MD-MD                2:13.38             
 11 Burns, Ashley B           13 AD-AD                2:13.51             
 12 Festa, Natala K           14 MR-MR                2:14.38             
 13 Callahan, Courtney E      14 AM-AM                2:14.46             
 14 Kraus, Kori L             13 MA-MA                2:14.54             
 15 McIntyre, Tina J          14 NI-NI                2:14.71             
 16 Chinni, Laura J           14 MD-MD                2:15.05             
 17 Carbin, Jessie A          14 NJ-NJ                2:16.36             
 18 Scott, Danielle M         14 MA-MA                2:16.84             
 19 Oresman, Kiersten R       14 NE-NE                2:18.44             
 20 Dugan, Paloma K           13 CT-CT                2:18.75             
 21 Thomas, Erin E            13 ME-ME                2:19.52             
 22 Loomis, Katie M           13 CT-CT                2:20.11             
 23 Marshall, Katie O         14 NE-NE                2:20.82             
 24 Knight, Sara B            13 ME-ME                2:22.64             
 
Event 102  Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 1:49.47  1/1/1997  Kris Wiebeck - FL                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tusup, Shane R            14 MR-MR                1:55.83    1:53.91  
      27.22   28.79   29.17   28.73                                
  2 Wills, Connor C           14 MD-MD                2:00.09    1:56.94  
      27.55   29.51   30.21   29.67                                
  3 Hastings, Tristan L       13 MR-MR                1:59.03    1:57.81  
      27.76   29.73   30.44   29.88                                
  4 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                2:01.27    1:58.10  
      27.90   29.52   30.70   29.98                                
  5 Weinberg, Shaun P         14 MD-MD                1:59.48    1:58.30  
      28.07   29.41   30.68   30.14                                
  6 Schiavo, Zach D           14 MA-MA                1:59.97    1:58.59  
      28.93   29.79   31.11   28.76                                
  7 Brown, Gaites P           13 VA-VA                2:00.52    1:59.43  
      28.35   30.06   30.93   30.09                                
  8 Marck, CJ J               13 MA-MA                2:01.40    1:59.85  
      28.34   30.40   30.81   30.30                                
Preliminaries
  9 Humphries, Peter J        14 PV-PV                2:01.72             
 10 Kustra, Stephen R         14 AM-AM                2:01.88             
 11 Chandler, Chase C         14 VA-VA                2:03.58             
 12 Drost, Dana M             14 CT-CT                2:04.03             
 13 Thom, Steven              14 NJ-NJ                2:05.34             
 14 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                2:07.01             
 15 Ainsworth, Stuart J       13 CT-CT                2:07.47             
 16 Jeffords, Kris J          14 AD-AD                2:08.60             
 17 Gornitzky, Alex L         14 NJ-NJ                2:09.58             
 18 Winchell, Todd H          14 NI-NI                2:10.14             
 19 Zhou, Jeffrey Y           14 NI-NI                2:10.40             
 20 Bowen, Tyler S            13 ME-ME                2:13.45             
 21 Carbone, Frank J          13 ME-ME                2:14.33             
 
Event 103  Women 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 56.23  1/1/1996  BETH BOTSFORD, MD                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crippen, Teresa M         12 MA-MA                1:00.58      59.81  
      29.52   30.29                                                
  2 Ravettine, Bryeanne L     12 NJ-NJ                1:00.95    1:01.23  
      30.14   31.09                                                
  3 Creran, Emily E           12 MA-MA                1:01.47    1:01.40  
      30.06   31.34                                                
  4 Feltrin, Veronica L       12 NJ-NJ                1:02.33    1:01.70  
      30.16   31.54                                                
  5 Cliff, Nicole             12 MR-MR                1:02.14    1:01.81  
      30.47   31.34                                                
  6 Dean, Emily P             12 MD-MD                1:02.37    1:02.20  
      30.15   32.05                                                
  7 Forrest, Danielle E       12 CT-CT                1:02.57    1:02.61  
      30.33   32.28                                                
  8 Hines, Lauren A           12 VA-VA                1:02.69    1:03.60  
      30.68   32.92                                                
Preliminaries
  9 Tracey, Kim L             12 MR-MR                1:03.88             
 10 Aheron, Grace G           12 VA-VA                1:04.32             
 11 Doty, Olivia D            12 NE-NE                1:04.77             
 12 Vitullo, Amanda C         12 AD-AD                1:04.83             
 13 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                1:04.84             
 14 Turner, Emily A           12 MD-MD                1:05.05             
 15 Rappa, Megan J            12 CT-CT                1:05.68             
 16 O'Malley, Kayla E         12 PV-PV                1:05.83             
 17 Shuba, Andrea M           12 AM-AM                1:05.87             
 18 Suppan, Alexandra I       12 NE-NE                1:06.26             
 19 Landers, Shannon M        12 PV-PV                1:06.39             
 20 Simitch-Warke, Eva A      12 NI-NI                1:06.74             
 21 McIntyre, Katie J         12 NI-NI                1:07.49             
 22 Hennessey, Megan J        12 AM-AM                1:07.83             
 23 Pucciarelli, Lynn A       12 AD-AD                1:07.96             
 24 Clark, Mo B               12 ME-ME                1:09.00             
 
Event 104  Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 54.79  1/1/1992  DAVID CHAN, CC                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sheranek, Tom I           12 VA-VA                  57.97      56.42  
      27.69   28.73                                                
  2 Wang, Charley             12 NJ-NJ                  57.58      57.32  
      28.09   29.23                                                
  3 McCarthy, Kevin C         12 MA-MA                1:00.38      59.31  
      28.82   30.49                                                
  4 Pelton, Greg H            12 CT-CT                  59.84      59.37  
      28.80   30.57                                                
  5 Skoda, Chris J            12 NJ-NJ                1:00.03      59.86  
      28.91   30.95                                                
  6 Haibel, Sandy J           12 PV-PV                1:01.31    1:00.41  
      29.97   30.44                                                
  7 Ress, Eric M              12 CT-CT                1:01.41    1:01.18  
      29.42   31.76                                                
  8 Siemasko, Brandon M       11 MA-MA                1:01.57    1:01.31  
      29.77   31.54                                                
Preliminaries
  9 Baumler, Matthew S        12 VA-VA                1:01.75             
 10 Surhoff, Austin J         12 MD-MD                1:02.71             
 11 Marstellar, Kevin C       11 MD-MD                1:02.82             
 12 Myrick, Philip J          12 AM-AM                1:03.39             
 13 Thompson, Scott D         12 AM-AM                1:03.80             
 14 Brady, Philip A           12 NE-NE                1:03.88             
 15 Fox, Brady C              12 PV-PV                1:03.94             
 16 Magee, Tyler F            12 ME-ME                1:04.44             
 17 Shanley, Ethan I          12 ME-ME                1:04.52             
 18 Quatro, Kevin C           12 NI-NI                1:04.71             
 19 Azaret, Julian R          12 NE-NE                1:05.47             
 20 Schwippert, Matthew       11 NI-NI                1:05.74             
 21 Russell, Lukas E          12 MR-MR                1:05.93             
 22 Zumbolo, Dillon A         12 AD-AD                1:08.61             
 23 Demaria, Frankie M        11 AD-AD                1:10.26             
 24 Wagner, Jack S            11 MR-MR                1:21.27             
 
Event 105  Women 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 49.03  1/1/1979  Tracy Caulkins - SE 15-16                     
Nation 17-18: # 48.45  1/1/1991  Nicole Haislett - FL 17-18                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Murphy, Emily M           16 NI-NI                  52.64      52.76  
      25.38   27.38                                                
  2 Walsh, Mason A            17 PV-PV                  54.08      52.98  
      24.73   28.25                                                
  3 Yan, Sarah L              15 AD-AD                  54.07      53.59  
      26.20   27.39                                                
  4 Pederson, Nicole K        16 PV-PV                  54.61      54.16  
      26.24   27.92                                                
  5 Tolan, Meagan A           15 MR-MR                  53.78      54.19  
      25.97   28.22                                                
  6 Mango, Magdalena          17 MR-MR                  54.20      54.66  
      26.43   28.23                                                
  7 Powell, Mariah B          16 VA-VA                  55.16      55.37  
      27.04   28.33                                                
  8 Murphy, Colleen L         16 NJ-NJ                  54.87      55.44  
      26.06   29.38                                                
Preliminaries
  9 Papay, Sarah C            16 NJ-NJ                  55.44             
 10 Champ, Lindsay K          15 AM-AM                  55.76             
 11 Gontowicz, Blair M        16 MA-MA                  55.81             
 12 Reissig, Meghan K         15 NI-NI                  55.98             
 13 Kamauff, Victoria A       16 MD-MD                  56.38             
 14 Branson, Christina L      15 MA-MA                  56.74             
 15 Chykaliuk, Carrie R       15 ME-ME                  56.93             
 16 Connor, Lindsey M         17 AM-AM                  57.09             
 17 Stortz, Kaitlyn L         15 VA-VA                  57.22             
 18 Gormley, Maurade *        16 CT-CT                  57.24             
 19 Lee, Brittany J           15 MD-MD                  57.41             
 20 Hughes, Tina M            15 CT-CT                  57.65             
 21 Garver, Jamie L           18 ME-ME                  58.11             
 
Event 106  Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 43.83  1/1/1990  Joe Hudepohl - OH 15-16                       
Nation 17-18: # 43.06  1/1/1983  Tom Jager - CA 17-18                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Copeland, William F       16 VA-VA                  47.40      46.59  
      22.16   24.43                                                
  2 Scott, Norman             15 MR-MR                  48.81      48.20  
      22.89   25.31                                                
  3 Grobengieser, Zach S      18 NI-NI                  48.74      48.44  
      23.06   25.38                                                
  4 Brown, Bobby J            16 AD-AD                  49.56      49.06  
      23.91   25.15                                                
  5 Rathfon, J.L. L           17 MA-MA                  49.32      49.15  
      23.58   25.57                                                
  6 Gontarz, Nate R           17 NI-NI                  49.25      49.18  
      23.52   25.66                                                
  7 Schiller, Matt D          17 MR-MR                  48.88      49.24  
      23.52   25.72                                                
  8 Hahn, David T             15 PV-PV                  49.24      49.58  
      23.41   26.17                                                
Preliminaries
  9 Davison, Daniel O         17 PV-PV                  49.73             
 10 Pinno, Eric S             15 MD-MD                  50.43             
 11 Jakob, Jeff E             17 MA-MA                  50.66             
 12 Bower, Carter J           17 AM-AM                  50.79             
 13 Jackson, Steve M          16 AM-AM                  51.01             
 14 Rodenburg, JC C           17 NJ-NJ                  51.06             
 15 Chambrovich, Hugh W       17 NJ-NJ                  51.16             
 15 Hasbrouck, Andrew J       18 AD-AD                  51.16             
 17 Osborn, Joey C            17 MD-MD                  51.18             
 18 Ziemann, Marcus D         16 ME-ME                  51.97             
 
Event 107  Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 49.65  1/1/1987  GRACE CORNELIUS, MA                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mancini, Gina M           14 ME-ME                  53.25      52.33  
      24.55   27.78                                                
  2 Psaris, Leigh C           14 PV-PV                  54.02      52.93  
      25.69   27.24                                                
  3 Fittin, Annie V           13 NJ-NJ                  53.22      53.08  
      25.27   27.81                                                
  4 Czar, Sarah E             14 MA-MA                  53.46      53.26  
      25.75   27.51                                                
  5 Potts, Katlin N           14 VA-VA                  53.46      53.32  
      25.54   27.78                                                
  6 Rossi, Nina M             14 NJ-NJ                  53.99      53.48  
      25.97   27.51                                                
  7 La Rue, Debbi E           14 MA-MA                  54.07      54.22  
      26.21   28.01                                                
  8 Napoli, Caitlin A         14 MR-MR                  53.66      54.48  
      26.16   28.32                                                
Preliminaries
  9 Palma, Sammy Z            14 NI-NI                  54.46             
 10 Barnes, Allison N         13 MD-MD                  54.65             
 11 Ewanich, Katrice M        14 MR-MR                  54.69             
 12 Faingold, Kathy Z         14 AM-AM                  55.04             
 13 Hinkle, Katy A            14 PV-PV                  55.12             
 14 Mankus, Christine L       13 MD-MD                  55.22             
 15 Eades, Charlee G          14 VA-VA                  55.31             
 16 Stern, Becca A            14 AD-AD                  55.32             
 17 Hebrank, Hilary B         14 CT-CT                  55.57             
 18 McGraw, Erin E            13 NI-NI                  55.62             
 19 Walker, Lauren K          13 NE-NE                  55.70             
 20 Wells, Allison L          14 CT-CT                  55.91             
 21 Callahan, Courtney E      14 AM-AM                  56.11             
 22 Mead, Meredith S          13 NE-NE                  56.34             
 23 Lamb, Carrie E            14 AD-AD                  56.59             
 24 Thomas, Erin E            13 ME-ME                  56.68             
 
Event 108  Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 45.75  1/1/1989  UGAR TANER, PN                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Donch, Matthew D          14 CT-CT                  50.12      47.71  
      23.32   24.39                                                
  2 Brady, Christopher D      14 MA-MA                  48.94      48.62  
      23.06   25.56                                                
  3 Stevens-Palmer, Garrett   14 PV-PV                  49.03      48.85  
      23.41   25.44                                                
  4 Rose, Billy C             14 MD-MD                  49.92      49.08  
      23.37   25.71                                                
  5 Anglin, Gary R            14 VA-VA                  50.30      49.45  
      23.93   25.52                                                
  6 Hale-Kupiec, Thomas A     14 PV-PV                  50.41      49.52  
      24.02   25.50                                                
  7 Deputy, Craig D           14 MA-MA                  49.98      49.85  
      23.58   26.27                                                
  8 Tusup, Shane R            14 MR-MR                  49.35      49.91  
      24.32   25.59                                                
Preliminaries
  9 Remigino, Daniel S        14 CT-CT                  50.52             
 10 Davies, Philip            14 MR-MR                  50.58             
 11 Stowers, Jared S          14 VA-VA                  50.80             
 11 Delisle, Derek C          14 AD-AD                  50.80             
 13 Kustra, Stephen R         14 AM-AM                  51.61             
 14 Miller, Eric D            14 NJ-NJ                  51.94             
 15 Ziegler, Trevor H         14 MD-MD                  52.07             
 16 Gonzalez, Joshua A        14 NJ-NJ                  52.22             
 17 Debiase, Joseph D         14 AM-AM                  52.53             
 18 Winchell, Todd H          14 NI-NI                  53.82             
 19 Hatch, Sylas J            13 ME-ME                  54.06             
 20 Zhou, Jeffrey Y           14 NI-NI                  55.04             
 21 Janney, Niall M           13 ME-ME                  55.53             
 
Event 109  Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 23.15  1/1/1999  Amanda Weir - MN                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Danner, Ashley K          12 PV-PV                  25.14      24.80  
  2 Ravettine, Bryeanne L     12 NJ-NJ                  25.03      25.08  
  3 Bunster, Kelly            12 MR-MR                  25.37      25.37  
  3 Gnerre, Dana E            12 CT-CT                  25.44      25.37  
  5 Hines, Lauren A           12 VA-VA                  25.62      25.41  
  6 McMillan, Mallory T       12 PV-PV                  25.87      25.53  
  7 Smaniotto, Jill M         12 MA-MA                  25.89      25.96  
  8 Mascantonio, Mikelle K    11 MA-MA                  25.67      26.02  
Preliminaries
  9 Feltrin, Veronica L       12 NJ-NJ                  25.90             
 10 Hyland, Allison           11 MR-MR                  25.90         J   
 11 Sweeney, Kaitlyn M        12 AM-AM                  26.24             
 12 Walterman, Elena V        12 NE-NE                  26.35             
 13 Zebrowski, Kara L         12 AD-AD                  26.38             
 14 O'Donnell, Erin R         12 MD-MD                  26.41             
 15 Turner, Emily A           12 MD-MD                  26.56             
 16 Carlin, Shannon E         12 VA-VA                  26.60             
 17 Trodden, Jennifer A       12 NE-NE                  26.67             
 18 Powalski, Kara E          12 NI-NI                  26.68             
 19 Szmyd, Carly N            12 AM-AM                  26.71             
 20 Cardello, Sorrell A       12 ME-ME                  26.80             
 21 Courtney, Julia K         12 CT-CT                  26.93             
 22 Redlinski, Renee          12 NI-NI                  26.98             
 23 Clark, Mo B               12 ME-ME                  27.06             
 24 Vitullo, Amanda C         12 AD-AD                  27.69             

Swim Off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feltrin, Veronica L       12 NJ-NJ                     NT      25.50  
  2 Hyland, Allison           11 MR-MR                     NT      25.91  
 
Event 110  Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 22.63  1/1/1993  BEN DAVIDSON, MS                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pelton, Greg H            12 CT-CT                  23.75      23.30  
  2 McGinley, Johnny F        12 MA-MA                  24.39      23.56  
  3 Bauer, Kyle S             12 CT-CT                  24.79      24.41  
  4 Hartman, Ryan M           12 VA-VA                  24.88      24.45  
  4 Scalise, Mark T           12 NE-NE                  25.10      24.45  
  6 Thompson, Scott D         12 AM-AM                  25.01      24.78  
  7 Martucci, Jesse L         12 MA-MA                  24.97      24.84  
  8 Cunningham, Jesse A       11 PV-PV                  25.12      25.02  
Preliminaries
  9 Vallario, Kevin M         12 PV-PV                  25.15             
 10 Ferguson, Stuart G        12 VA-VA                  25.20             
 11 Dietrich, Doug A          12 AM-AM                  25.70             
 12 Marstellar, Kevin C       11 MD-MD                  25.76             
 13 Kaczor, Eric E            12 NI-NI                  25.86             
 14 Kharkar, Omkar G          12 AD-AD                  26.04             
 15 Smith, Giles P            11 MD-MD                  26.08             
 16 Asaga, Kazu               12 MR-MR                  26.13             
 17 Anderson, Chris M         12 MR-MR                  26.30             
 18 Dart, Chris J             12 NJ-NJ                  26.51             
 19 Parker, Courtland E       12 NE-NE                  26.56             
 20 Magee, Tyler F            12 ME-ME                  27.02             
 21 Wey, Matt T               12 NJ-NJ                  27.21             
 21 Moreshead, Joseph H       12 ME-ME                  27.21             
 23 Smith, Brendan C          12 AD-AD                  27.35             
 24 Byrne, Colin P            12 NI-NI                  29.00             
 
Event 111  Women 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 1:52.99  1/1/1981  Mary T. Meagher - KY 15-16                  
Nation 17-18: # 1:53.37  1/1/1982  Mary T. Meagher - KY 17-18                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Goodman, Kary E           16 ME-ME                2:07.40    2:06.16  
      27.80   31.32   32.63   34.41                                
  2 Catroppa, Aimee           15 AD-AD                2:10.96    2:08.74  
      29.06   32.58   33.06   34.04                                
  3 Lee, Jessica M            15 VA-VA                2:09.40    2:09.23  
      29.03   32.54   33.79   33.87                                
  4 Graham, Jennifer K        15 MD-MD                2:10.52    2:10.22  
      29.40   32.28   33.55   34.99                                
  5 Schadow, Kristen M        16 AD-AD                2:10.78    2:10.34  
      29.23   33.13   33.45   34.53                                
  6 Ham, Serena R             15 NJ-NJ                2:10.70    2:10.71  
      29.06   32.53   34.04   35.08                                
  7 Gannon, Amanda L          16 AM-AM                2:10.36    2:11.11  
      29.50   33.28   34.22   34.11                                
  8 Goodwillie, Ashton B      16 VA-VA                2:12.05    2:16.20  
      29.57   34.02   35.99   36.62                                
Preliminaries
  9 Kelly, Emily C            16 PV-PV                2:12.22             
 10 Brush, Libby W            15 NI-NI                2:12.30             
 11 Wollner, Margaret J       15 MR-MR                2:13.49             
 12 McGuire, Mary             15 MR-MR                2:14.23             
 13 Sauer, Julie M            16 NI-NI                2:14.65             
 14 Branson, Christina L      15 MA-MA                2:15.83             
 15 Feleen, Emily J           16 NE-NE                2:15.98             
 16 Whitaker, Meg A           16 CT-CT                2:17.67             
 17 Price, Jennifer E         16 AM-AM                2:17.91             
 18 Bertoli, Brittany L       15 MA-MA                2:19.30             
 19 Gass, Kaitlin N           15 MD-MD                2:19.70             
 20 Falcone, Marina X         15 PV-PV                2:21.70             
 21 Barber, Sarah A           17 CT-CT                2:21.86             
 22 Clifford, Keara J         16 ME-ME                2:24.28             
 23 MC Carron, Drew C         16 NJ-NJ                2:26.44             
 
Event 112  Men 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 1:46.71  1/1/1985  Melvin Stewart - NC 15-16                   
Nation 17-18: # 1:44.00  1/1/1998  Steven Brown - PC                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Carlin, Charley X         17 VA-VA                1:58.27    1:56.44  
      26.58   28.92   29.53   31.41                                
  2 Manor, Rob S              15 AD-AD                2:01.68    1:58.40  
      26.84   29.58   30.56   31.42                                
  3 Kitchen, Todd J           16 MA-MA                2:04.83    2:00.30  
      25.03   29.39   31.97   33.91                                
  4 Gorski, John H            15 MR-MR                2:02.89    2:00.84  
      26.74   29.99   31.78   32.33                                
  5 Vagts, Bryan C            17 MD-MD                2:02.00    2:01.86  
      26.92   30.20   31.67   33.07                                
  6 Skrabacz, Eric R          17 MD-MD                2:02.65    2:02.08  
      26.93   30.48   31.16   33.51                                
  7 Galasso, Mike A           16 PV-PV                2:01.27    2:03.24  
      27.31   30.63   31.59   33.71                                
  8 Drysdale, Dave J          18 MA-MA                2:04.65    2:05.66  
      27.24   30.83   32.89   34.70                                
Preliminaries
  9 Rumsey, Robert S          17 NI-NI                2:05.21             
 10 Spencer, Sean A           18 PV-PV                2:06.11             
 11 Mironov, Anthony Z        15 MR-MR                2:06.15             
 12 Clark, Matthew D          15 VA-VA                2:07.15             
 13 Rabinek, Trey J           15 AM-AM                2:07.91             
 14 Robinson, Daniel P        15 AM-AM                2:08.15             
 15 Dahl, Johannes            16 NI-NI                2:10.41             
 16 Navata, Michael L         15 NJ-NJ                2:10.52             
 17 Pelham, Jay W             15 CT-CT                2:16.73             
 18 Chuba, Craig D            15 CT-CT                2:20.90             
 
Event 113  Women 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 1:56.58  1/1/1979  MARY T. MEAGHER, KY                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mizelle, Meggie W         14 VA-VA                2:08.04    2:06.80  
      29.13   31.25   32.07   34.35                                
  2 Brady, Lauren M           14 NE-NE                2:08.90    2:07.40  
      27.89   31.92   33.93   33.66                                
  3 Psaris, Leigh C           14 PV-PV                2:11.46    2:10.96  
      28.75   33.24   33.78   35.19                                
  4 Kelley, Caroline C        14 VA-VA                2:11.67    2:12.08  
      29.76   33.39   35.02   33.91                                
  5 Cooley, Kiersten M        14 MA-MA                2:14.51    2:12.20  
      28.87   33.22   34.29   35.82                                
  6 Napoli, Caitlin A         14 MR-MR                2:13.30    2:12.81  
      30.29   33.93   34.94   33.65                                
  7 Crosby, Jordan E          14 NJ-NJ                2:14.44    2:15.05  
      29.82   34.02   36.24   34.97                                
  8 Hart, Jessica A           14 MA-MA                2:14.32    2:17.77  
      29.29   35.15   36.62   36.71                                
Preliminaries
  9 Friedrich, Kiley A        13 MD-MD                2:16.17             
 10 Schwee, Suzanne E         13 PV-PV                2:16.65             
 11 Hebrank, Hilary B         14 CT-CT                2:17.25             
 12 Neddo, Liz J              13 NI-NI                2:17.31             
 13 Gram, Hilary F            14 NE-NE                2:18.38             
 14 Chinni, Laura J           14 MD-MD                2:18.63             
 15 Graf, Marlene C           14 CT-CT                2:19.82             
 16 Wallace, Rachel E         14 AD-AD                2:20.20             
 17 Homoki, Molly C           14 AM-AM                2:21.35             
 18 Pandolfo, Julie R         14 MR-MR                2:21.86             
 19 Cucolo, Lisa D            14 AD-AD                2:24.03             
 20 McConnell, Madi H         14 AM-AM                2:24.54             
 21 Branch, Hannah R          13 ME-ME                2:25.00             
 22 Gravel, Danielle N        13 ME-ME                2:25.19             
 23 Snow, Tessa L             14 NI-NI                2:26.50             
 
Event 114  Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 1:49.97  1/1/2000  Michael Phelps, MD                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Madwed, Daniel L          14 CT-CT                1:53.71    1:51.96! 
      25.31   27.90   29.00   29.75                                
  2 Weik, Cody A              14 MA-MA                1:57.70    1:54.78  
      24.99   28.93   29.68   31.18                                
  3 Wills, Connor C           14 MD-MD                2:03.53    1:57.72  
      26.67   29.98   30.36   30.71                                
  4 Marck, CJ J               13 MA-MA                1:59.12    1:58.33  
      26.64   29.93   30.77   30.99                                
  5 Vogt, Ian C               13 VA-VA                2:01.25    1:58.52  
      27.18   29.79   31.18   30.37                                
  6 Downey, Clay W            14 VA-VA                2:00.38    2:02.08  
      27.26   30.82   31.63   32.37                                
  7 Aasen, Gunnar R           14 AM-AM                2:03.18    2:02.55  
      27.02   31.07   32.34   32.12                                
  8 Smith, Bob J              14 MR-MR                2:05.42    2:04.05  
      27.11   31.11   33.39   32.44                                
Preliminaries
  9 Donch, Matthew D          14 CT-CT                2:05.77             
 10 Seiferth, Michael D       14 AM-AM                2:07.83             
 11 D'Errico, John            14 MR-MR                2:08.10             
 12 McLaughlin, Jimmy R       14 PV-PV                2:08.87             
 13 Humphries, Peter J        14 PV-PV                2:09.25             
 14 Ernst, Kevin J            14 NI-NI                2:11.37             
 15 Gornitzky, Alex L         14 NJ-NJ                2:12.76             
 16 Rowe, Ian R               13 MD-MD                2:12.96             
 17 Frank, Andrew S           14 NJ-NJ                2:13.02             
 18 Delisle, Derek C          14 AD-AD                2:13.42             
 19 Janney, Niall M           13 ME-ME                2:16.62             
 20 Eisenberger, Bryan R      14 NE-NE                2:16.85             
 21 Guinther, William L       14 ME-ME                2:23.30             
 22 Kalish, Alexander C       13 AD-AD                2:25.75             
 
Event 115  Women 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 55.68  1/1/1993  WHITNEY PHELPS, MD                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bunster, Kelly            12 MR-MR                1:00.36    1:00.02  
      28.32   31.70                                                
  2 Gelb, Sam R               12 MD-MD                1:01.55    1:00.58  
      28.65   31.93                                                
  3 Denman, Heather N         12 PV-PV                1:01.34    1:01.07  
      28.90   32.17                                                
  4 Czaplicki, Alex J         12 CT-CT                1:01.38    1:01.17  
      28.57   32.60                                                
  5 O'Donnell, Erin R         12 MD-MD                1:02.70    1:01.32  
      28.64   32.68                                                
  6 Perks, Caitlin L          12 VA-VA                1:02.66    1:01.41  
      28.95   32.46                                                
  7 Bechard, Sarah A          12 VA-VA                1:02.39    1:02.38  
      28.70   33.68                                                
  8 Szmyd, Carly N            12 AM-AM                1:02.66    1:02.54  
      29.38   33.16                                                
Preliminaries
  9 Walterman, Elena V        12 NE-NE                1:02.77             
 10 Hyland, Allison           11 MR-MR                1:02.81             
 11 Shuba, Andrea M           12 AM-AM                1:02.85             
 12 Kanegawa, Elise M         12 MA-MA                1:03.01             
 13 Forrest, Danielle E       12 CT-CT                1:03.66             
 14 Hand, Alyssa C            12 MA-MA                1:03.95             
 15 Henn, Tara E              12 NJ-NJ                1:03.98             
 16 Patchen, Bonnie K         12 NI-NI                1:04.02             
 17 Kotonias, Jennifer N      12 PV-PV                1:04.04             
 18 Tegeler, Kayla R          12 AD-AD                1:04.39             
 19 Zhao, Xiao Ying Y         12 NJ-NJ                1:04.47             
 20 Bailey, Meaghan E         12 NE-NE                1:04.90             
 21 Harmon, Nicole E          12 ME-ME                1:07.24             
 22 Howland, Molly E          11 AD-AD                1:07.95             
 23 Earle, Stephanie L        12 ME-ME                1:09.31             
 24 Dimond, Mary E            12 NI-NI                1:09.84             
 
Event 116  Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @ 51.85  1/1/1984  CHAS MORTON, SE                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wilcox, Mason T           12 VA-VA                  57.45      56.41  
      26.41   30.00                                                
  2 Dietrich, Doug A          12 AM-AM                  57.29      56.73  
      26.28   30.45                                                
  3 Johnson, Austin S         12 VA-VA                  59.67      56.87  
      27.30   29.57                                                
  4 McGinley, Johnny F        12 MA-MA                  59.75      59.24  
      27.29   31.95                                                
  5 Ress, Eric M              12 CT-CT                1:00.94      59.86  
      27.42   32.44                                                
  6 Swanson, Conor W          11 NE-NE                1:00.85    1:00.50  
      28.88   31.62                                                
  7 Carnes, Eddie W           12 NJ-NJ                1:02.55    1:01.11  
      27.88   33.23                                                
  8 Lynn, Ryan J              12 MA-MA                1:01.45    1:01.66  
      29.13   32.53                                                
Preliminaries
  9 Canner, Robert T          12 PV-PV                1:02.91             
 10 Nam, Tim                  12 MR-MR                1:02.92             
 11 Hutchinson, Neil T        12 MD-MD                1:02.99             
 12 Bauer, Kyle S             12 CT-CT                1:03.09             
 13 Fox, Brady C              12 PV-PV                1:03.15             
 14 Finnegan, Chris M         12 MR-MR                1:03.33             
 15 Skoda, Chris J            12 NJ-NJ                1:03.41             
 16 Pysnik, Joey V            12 AM-AM                1:04.24             
 17 Gravel, Robert E          11 ME-ME                1:05.44             
 18 Byrne, Colin P            12 NI-NI                1:06.10             
 19 Smith, Giles P            11 MD-MD                1:06.63             
 20 Smith, Brendan C          12 AD-AD                1:06.99             
 21 Kharkar, Omkar G          12 AD-AD                1:07.27             
 22 Zorsch, Cory J            11 NI-NI                1:07.60             
 23 Lareau, Tyler R           11 NE-NE                1:08.84             
 
Event 117  Women 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 15:46.54  1/1/1983  Tiffany Cohen - CA 15-16                   
Nation 17-18: # 15:39.14  1/1/1990  Janet Evans - PC 17-18                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gannon, Amanda L          16 AM-AM               17:25.09   17:13.43  
      28.77   30.73   31.20   31.27   31.13   31.29   31.20   31.33
      31.42   31.59   31.52   31.46   31.46   31.64   31.76   31.62
      31.77   31.46   31.56   31.56   31.39   31.49   31.78   31.41
      31.33   31.68   31.48   31.38   31.60   31.30   31.39   31.17
      30.29
  2 Mortensen, Danielle N     15 PV-PV               17:30.07   17:26.24  
      29.55   31.70   31.92   32.41   32.24   32.15   32.35   32.16
      32.17   32.09   32.03   32.33   32.22   31.91   31.77   31.74
      31.75   31.76   31.53   31.40   31.45   31.50   31.19   31.66
      31.48   31.27   31.42   31.63   31.54   31.69   31.67   31.66
      30.90
  3 Stein, Danielle M         15 AD-AD               17:41.01   17:31.54  
      29.42   31.88   32.16   31.93   31.97   31.93   32.22   32.13
      32.29   32.05   31.93   31.81   32.05   31.59   31.95   32.14
      31.89   32.00   31.95   32.05   32.21   32.08   32.01   32.20
      32.08   32.30   32.24   32.09   32.14   32.11   31.89   30.97
      29.88
  4 Heebner, Marissa E        16 PV-PV               17:26.83   17:35.38  
      29.60   31.77   32.26   32.17   32.37   32.16   32.44   32.53
      32.33   32.03   32.36   32.09   32.05   32.06   31.83   31.65
      31.83   31.53   31.58   31.54   31.55   31.59   31.69   32.09
      32.30   32.20   32.36   32.31   32.48   32.14   32.07   32.26
      32.16
  5 Flaherty, Jenn M          16 ME-ME               17:48.16   17:40.15  
      29.55   31.84   32.13   32.59   32.14   32.45   32.01   32.26
      32.15   32.17   32.36   32.05   32.34   32.01   31.97   31.83
      31.87   32.25   32.17   32.14   32.51   32.41   32.16   32.10
      32.25   32.04   32.43   32.62   32.44   32.43   32.77   32.53
      31.18
  6 Price, Jennifer E         16 AM-AM               17:55.35   17:58.09  
      29.71   31.85   32.45   32.73   33.21   33.18   33.48   33.28
      33.35   33.31   33.17   32.89   33.07   32.61   32.88   32.49
      32.70   32.78   32.42   32.78   32.72   32.91   32.57   32.71
      32.90   32.81   32.92   32.46   32.73   32.81   32.31   32.47
      31.43
  7 Daly, Britt A             17 MR-MR                     NT   17:59.43  
      29.58   32.58   32.78   32.35   32.95   33.07   33.33   33.21
      33.72   33.68   32.49   33.37   32.82   33.08   32.85   32.86
      33.43   33.24   33.44   33.35   33.72   33.56   33.09   30.89
      31.82   32.72   32.73   33.22   31.90   32.42   32.64   31.62
      30.92
  8 Gottschalk, Lindsey B     16 MD-MD               18:13.22   18:04.63  
      29.98   32.08   32.47   32.69   32.63   32.70   32.69   32.67
      32.78   32.52   32.57   32.44   32.43   32.68   33.09   32.85
      33.03   32.88   33.04   33.03   33.17   33.07   33.10   33.04
      33.19   33.23   33.46   33.45   33.84   33.50   33.62   33.49
      33.22
  9 Daly, Christina J         16 MD-MD               18:19.74   18:08.02  
      29.45   32.49   32.81   32.72   33.00   33.17   33.04   33.24
      32.95   32.87   32.96   32.84   33.02   33.28   33.49   33.03
      33.48   33.43   33.51   33.36   33.34   33.23   32.96   32.92
      32.91   33.04   33.13   33.39   33.14   33.17   33.27   33.35
      32.03
 10 Cook, Susan H             17 VA-VA               17:52.13   18:11.32  
      29.70   31.87   32.39   32.42   32.34   32.57   32.84   32.71
      33.17   33.17   33.11   33.08   33.32   33.30   33.56   33.34
      33.06   33.23   33.41   33.41   33.57   33.22   33.28   33.36
      33.20   33.64   33.47   33.71   33.68   33.65   33.82   33.77
      32.95
 11 Yan, Sarah L              15 AD-AD               18:12.29   18:11.34  
      29.09   32.42   33.33   33.26   33.49   33.60   33.74   33.54
      33.28   33.67   33.65   33.41   33.65   33.33   33.38   33.18
      32.97   33.06   32.95   32.93   33.10   32.88   32.98   33.23
      32.85   33.09   33.32   33.42   33.10   33.24   33.26   32.90
      32.04
 12 Blaston, Melissa A        16 MA-MA               18:04.02   18:23.68  
      29.77   32.22   32.88   32.98   32.97   32.57   33.37   33.59
      32.95   33.23   33.98   32.68   34.19   34.02   33.97   33.78
      33.49   33.39   33.07   33.75   34.72   34.68   34.20   33.78
      33.80   33.69   33.71   34.31   34.24   33.73   33.87   33.71
      32.39
 13 Wollner, Margaret J       15 MR-MR               18:10.84   18:24.79  
      30.17   32.55   33.09   33.50   32.86   33.63   33.32   33.65
      33.67   33.47   33.46   34.06   33.78   33.60   33.78   33.57
      33.55   33.76   33.73   33.50   33.92   33.86   33.96   33.61
      34.17   34.02   34.11   34.16   34.24   34.11   33.68   33.40
      30.85
 14 Drysdale, Kris M          15 MA-MA               18:21.82   18:36.96  
      29.49   32.07   33.07   33.77   33.96   33.71   33.57   33.88
      34.55   34.21   34.61   34.81   34.59   34.04   34.52   34.40
      34.26   34.75   34.72   34.70   34.77   34.92   33.94   34.11
      34.04   34.13   34.01   33.97   33.95   33.93   32.87   32.37
      32.27
 15 Barber, Sarah A           17 CT-CT               18:52.06   18:37.33  
      30.66   32.57   33.01   33.56   33.62   34.17   33.84   34.28
      34.56   33.93   34.35   33.69   34.35   33.85   34.18   34.20
      33.80   34.33   34.05   33.88   34.22   34.17   34.19   33.80
      33.64   34.48   34.65   34.60   34.20   34.51   33.78   33.79
      32.42
 16 Turner, Samantha A        16 NI-NI               18:29.34   18:46.01  
      30.19   33.14   33.88   34.06   34.37   34.17   34.55   34.41
      34.17   34.13   34.38   34.11   34.28   34.24   34.37   34.36
      33.55   34.43   34.33   34.44   34.83   34.57   34.39   34.16
      34.20   34.49   34.17   34.53   34.28   33.92   34.41   34.19
      34.31
 17 Hughes, Tina M            15 CT-CT               18:58.62   18:56.93  
      29.43   32.89   33.65   34.04   34.24   34.77   34.17   34.65
      34.48   35.16   34.53   34.60   34.95   35.27   34.58   34.85
      34.93   34.93   35.16   34.83   34.72   34.97   35.21   35.75
      35.74   35.25   34.78   34.92   34.76   34.66   34.03   33.78
      32.25
 18 Chung, Theresa A          15 VA-VA               18:09.92   19:12.80  
      31.22   33.85   34.10   34.31   34.03   34.14   34.04   34.30
      33.95   34.31   34.26   34.42   34.25   35.02   34.07   34.53
      34.83   34.64   35.59   34.56   35.19   35.58   35.76   35.67
      35.88   35.94   36.20   36.48   36.50   36.47   36.61   36.44
      35.66
 19 Ashey, Chausey L          15 ME-ME               19:15.12   19:22.08  
      32.45   34.87   35.02   34.84   34.64   34.97   35.15   35.46
      35.21   35.28   35.41   35.36   35.23   35.03   35.42   35.20
      35.27   36.01   35.69   35.90   35.80   35.32   36.05   36.02
      35.38   35.30   35.31   35.70   35.82   35.00   35.59   34.81
      33.57
 
Event 118  Men 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 14:52.39  1/1/1982  Jeff Kostoff - CA 15-16                    
Nation 17-18: # 14:38.22  1/1/1984  Jeff Kostoff - CA 17-18                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Alex A          15 PV-PV               15:49.24   16:10.33  
      25.95   28.61   29.03   29.46   29.26   29.59   29.51   29.37
      29.67   29.76   29.71   29.63   29.72   29.76   29.78   29.48
      29.61   29.36   29.69   29.64   29.72   29.57   29.83   29.77
      29.67   29.91   29.52   29.80   29.80   29.81   29.68   29.41
      27.25
  2 Brown, Bobby J            16 AD-AD               16:36.76   16:24.31  
      26.98   29.68   30.20   30.15   30.03   29.92   30.17   30.16
      30.12   30.20   30.12   30.30   30.19   30.30   30.38   30.32
      30.00   30.15   30.19   29.96   30.23   30.12   29.94   29.76
      30.01   29.62   29.88   29.88   29.48   29.87   29.47   29.26
      27.27
  3 Manor, Rob S              15 AD-AD               16:37.77   16:29.68  
      28.58   30.37   30.61   30.60   30.67   30.41   30.49   30.23
      29.92   29.93   29.95   30.04   30.04   29.97   30.18   30.45
      30.11   30.07   30.03   29.42   29.72   29.71   29.67   29.88
      29.97   29.93   29.67   30.09   29.85   30.27   30.25   29.38
      29.22
  4 Matthews, Richard A       17 PV-PV               16:39.37   16:32.19  
      28.09   29.64   30.28   30.00   30.13   30.27   30.23   30.35
      30.16   30.60   30.10   30.27   30.34   30.34   30.21   30.47
      30.13   29.89   30.06   30.14   30.00   30.00   30.08   30.11
      30.01   29.93   30.19   30.24   29.97   30.16   30.18   30.11
      29.51
  5 Martin, Jared R           17 VA-VA               16:30.08   16:47.28  
      27.50   29.65   30.01   30.52   29.65   30.23   30.32   30.37
      30.25   30.30   30.19   30.53   30.10   30.37   30.18   30.34
      30.26   30.35   30.53   30.33   30.20   30.54   30.78   30.38
      31.13   31.10   31.65   31.61   31.53   31.81   31.71   31.91
      30.95
  6 Martucci, Steven D        16 MA-MA               17:23.53   16:51.98  
      27.54   29.18   30.61   30.52   30.57   31.08   31.12   31.11
      30.45   30.84   31.12   30.96   30.34   30.53   30.71   30.99
      30.65   30.98   30.94   31.02   31.28   30.76   31.08   30.84
      31.02   31.20   31.17   31.13   30.87   30.68   30.75   30.73
      29.21
  7 McKenna, Ryan K           15 MR-MR               17:03.79   16:57.82  
      27.47   29.92   30.47   30.94   30.79   31.01   31.11   31.36
      31.51   31.08   31.03   31.19   30.86   31.00   31.08   30.75
      30.55   30.99   30.85   30.77   31.03   30.87   30.83   31.00
      30.98   31.00   31.25   31.43   31.21   30.83   31.15   31.07
      30.44
  8 Wilson, Andrew J          15 MA-MA               17:05.80   17:00.50  
      27.59   29.90   30.40   30.85   30.93   30.85   31.03   30.87
      31.25   31.04   30.63   30.55   30.86   30.95   31.27   31.51
      31.36   31.41   32.01   32.13   31.28   31.25   31.71   30.65
      31.37   31.93   31.51   30.52   31.28   32.32   30.64   30.15
      28.50
  9 Stathopoulos, Cary A      15 MR-MR               17:07.07   17:00.53  
      28.04   29.94   30.54   30.59   30.92   30.84   30.57   30.71
      30.63   31.01   31.22   31.13   30.86   31.40   31.40   31.56
      31.34   31.52   31.83   31.75   31.60   31.54   31.59   31.22
      31.79   30.13   31.46   31.30   23.26   39.24   31.07   30.70
      27.83
 10 Lutterbein, Griffin G     15 VA-VA               16:49.63   17:06.16  
      27.90   30.29   30.72   30.30   30.93   30.99   30.94   30.90
      31.09   30.88   31.37   31.15   31.20   31.10   31.18   31.10
      31.08   31.18   31.24   31.37   31.85   31.24   31.93   30.96
      31.67   32.10   31.74   31.72   31.33   31.39   31.59   31.27
      30.46
 11 Hogan, John J             15 MD-MD               17:22.23   17:07.97  
      28.69   30.52   31.00   31.18   30.98   30.93   31.16   31.58
      31.10   31.01   31.40   31.11   31.40   31.72   31.05   31.49
      31.05   31.39   31.23   31.14   31.50   30.93   31.53   31.60
      31.15   31.40   30.71   31.54   31.74   31.72   31.54   31.33
      30.15
 12 Bower, Carter J           17 AM-AM               17:20.15   17:13.68  
      27.04   29.80   30.47   30.64   30.80   30.94   31.42   31.16
      31.26   31.62   31.25   31.54   31.29   31.92   31.77   31.35
      31.55   31.58   31.66   31.68   31.70   31.89   31.56   31.64
      32.25   32.08   32.93   31.39   31.78   32.65   31.65   32.00
      29.42
 13 Newton, Matt R            15 MD-MD               17:03.37   17:19.80  
      30.04   31.35   31.42   31.16   31.31   31.09   31.80   31.76
      31.45   31.46   31.59   31.29   31.86   31.66   31.62   31.16
      31.45   31.49   31.62   31.57   31.71   31.78   31.77   31.61
      32.03   31.55   31.46   31.59   31.86   31.89   31.84   31.63
      30.93
 14 Benigno, John R           15 NJ-NJ               17:39.90   17:27.69  
      29.17   31.65   31.72   31.90   31.58   32.40   32.16   31.85
      31.61   31.40   31.68   32.20   31.87   31.77   31.94   31.80
      31.68   31.76   31.46   31.13   31.68   32.05   32.40   32.27
      32.04   32.15   32.08   31.94   31.93   32.02   31.57   31.79
      31.04
 15 Rabinek, Trey J           15 AM-AM               17:24.92   17:40.19  
      28.42   30.89   31.58   31.51   31.48   31.66   31.50   31.72
      31.94   32.01   31.98   32.11   32.34   32.46   32.16   32.30
      32.75   32.30   32.85   32.71   32.87   32.73   32.76   33.12
      32.95   32.80   32.66   32.61   32.54   32.59   32.78   31.86
      31.25
 16 Pelham, Jay W             15 CT-CT               17:52.00   18:00.93  
      30.11   32.07   32.58   32.57   32.37   32.67   32.72   32.69
      33.07   33.32   33.33   33.37   33.19   33.75   33.58   33.61
      33.73   33.51   33.33   33.33   32.28   32.38   33.01   33.13
      33.58   32.82   33.15   32.04   33.00   32.69   32.84   32.92
      28.19
 17 Beecher, Page A           16 ME-ME               18:13.49   18:03.89  
      31.09   32.87   32.97   33.18   33.11   32.88   32.91   32.90
      33.44   33.25   33.22   33.23   33.06   32.94   32.87   32.51
      32.72   32.99   33.29   32.64   32.73   32.89   32.62   33.28
      33.14   33.22   33.34   32.70   32.42   32.59   32.99   33.41
      30.49
 
Event 119  Women 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 15:54.86  1/1/1981  TIFFANY COHEN, CA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meirs, Kaitlyn W          14 NJ-NJ               17:40.07   17:17.35  
      28.20   30.78   31.15   31.50   31.62   31.33   31.41   31.13
      31.56   31.49   31.80   31.37   31.43   31.85   31.70   31.79
      31.69   31.78   31.65   31.99   31.49   32.00   31.58   31.93
      31.49   31.53   31.49   31.39   31.70   31.23   31.86   31.68
      30.76
  2 Dimond, Tracy A           14 MA-MA               17:30.82   17:21.15  
      28.47   31.16   31.51   32.01   31.53   31.30   31.60   31.51
      31.36   31.46   31.73   31.53   31.64   31.68   31.97   31.55
      31.71   31.78   31.64   31.67   31.73   31.83   31.80   31.47
      31.64   31.66   32.24   32.07   31.55   32.14   31.81   31.71
      30.69
  3 Guyett, Caren E           13 MR-MR               17:45.04   17:36.41  
      29.03   31.52   31.92   32.30   32.27   32.65   32.42   32.64
      32.77   32.55   32.38   32.62   32.24   31.89   32.28   32.09
      32.69   31.27   32.65   32.24   32.10   32.16   32.51   32.24
      32.13   31.91   32.13   31.96   31.64   31.62   31.98   31.11
      30.50
  4 Kearns, Jill M            13 NE-NE               17:35.87   17:38.38  
      28.89   31.70   32.10   32.68   32.28   31.90   32.25   32.33
      32.42   32.59   32.58   32.75   32.18   32.66   32.60   32.10
      32.07   32.39   32.36   32.26   32.39   31.50   32.20   32.15
      32.36   32.08   31.64   32.10   32.29   32.00   32.16   31.10
      31.32
  5 Geckler, Chelsea E        14 VA-VA               17:26.46   17:46.16  
      28.12   31.35   32.06   32.07   31.90   32.02   32.14   31.77
      32.81   32.79   31.58   32.31   32.26   32.01   32.57   32.55
      32.18   32.41   32.47   32.46   32.35   32.03   32.80   32.61
      32.80   32.49   33.26   33.00   32.86   32.83   33.89   33.04
      32.37
  6 Chapmon, Tara M           14 VA-VA               18:12.93   17:48.19  
      30.50   32.39   32.62   32.61   32.09   32.36   33.00   32.74
      32.49   32.78   32.83   32.61   32.71   32.29   33.13   32.90
      32.71   33.08   32.86   33.18   31.44   31.95   32.64   32.57
      32.96   32.65   32.90   32.54   32.28   30.60   31.91   31.28
      30.59
  7 Saad, Jackie A            14 MR-MR               17:34.29   17:49.28  
      29.01   31.89   32.21   32.59   32.14   32.28   32.54   32.79
      32.67   33.06   33.23   32.95   32.98   32.74   32.58   32.72
      32.99   33.29   33.02   32.32   32.13   32.91   33.68   33.00
      33.12   33.27   32.00   31.83   31.79   32.19   31.96   31.38
      30.02
  8 Rolish, Allison M         14 MA-MA                     NT   17:49.32  
      30.05   32.01   32.56   32.60   32.74   32.86   32.38   32.51
      32.61   32.59   32.53   32.61   32.58   32.41   32.56   32.33
      32.52   32.42   32.57   32.76   32.50   32.38   32.54   32.60
      32.86   32.74   32.65   32.79   32.67   32.98   32.16   31.93
      30.32
  9 Heath, Emily A            13 CT-CT               18:07.05   17:50.63  
      28.86   31.59   32.46   32.59   32.66   32.98   32.61   32.66
      32.93   32.91   32.79   32.79   32.88   32.87   33.11   32.99
      32.69   32.85   33.19   32.98   32.56   32.56   32.78   32.52
      32.95   32.61   32.60   32.18   32.36   31.92   32.25   31.78
      30.17
 10 Ganley, Ellis V           13 NE-NE               18:26.45   18:07.94  
      30.34   32.85   33.28   33.19   33.03   33.00   33.20   33.27
      33.04   33.17   33.04   33.07   33.01   33.21   33.05   33.10
      33.54   32.86   33.44   32.99   33.52   33.02   33.35   33.16
      33.00   33.18   33.33   33.14   32.77   32.95   32.80   32.28
      31.76
 11 Swiger, Lynn D            14 PV-PV               18:02.63   18:14.28  
      29.73   32.32   32.75   33.07   33.18   33.11   33.03   33.24
      33.56   33.74   33.26   33.06   33.32   33.43   33.43   33.27
      33.15   33.15   33.42   33.63   33.24   33.37   33.32   33.22
      32.97   33.68   33.54   33.68   33.28   33.66   33.42   33.28
      32.77
 12 Weniger, Hailey R         14 NI-NI               18:59.18   18:16.39  
      30.94   33.93   33.79   33.43   33.81   33.81   33.43   33.39
      33.74   33.71   33.50   33.67   33.58   33.53   33.50   33.65
      33.16   33.15   33.45   33.21   33.01   32.90   32.45   33.12
      33.20   32.91   33.12   33.59   32.89   33.53   33.09   33.35
      30.85
 13 Gemunder, Casey M         14 PV-PV               17:49.40   18:20.76  
      29.61   31.84   32.69   33.47   33.19   33.30   32.89   33.34
      33.50   33.66   33.62   33.24   33.74   33.47   33.89   33.68
      33.58   33.44   33.64   34.32   33.74   34.10   33.97   33.65
      33.90   33.77   33.73   33.83   33.43   33.95   33.75   33.13
      31.70
 14 Burns, Ashley B           13 AD-AD               18:24.94   18:21.55  
      30.56   32.79   32.91   33.07   32.83   33.42   33.66   33.41
      33.73   33.40   33.39   33.21   33.10   32.89   33.92   33.45
      33.67   33.61   33.46   33.54   33.73   33.55   33.91   33.63
      33.56   34.15   33.37   33.54   33.73   33.83   33.92   33.70
      32.91
 15 Dobrzanski, Cassie M      13 MD-MD               18:52.39   18:26.72  
      30.92   33.42   33.35   33.15   33.31   33.26   32.83   33.29
      33.22   33.15   32.88   33.22   33.22   33.48   33.44   33.58
      33.76   33.16   33.69   33.71   33.34   33.57   33.53   33.64
      33.80   34.58   34.75   35.01   34.33   34.60   34.45   34.02
      33.06
 16 Neddo, Liz J              13 NI-NI               18:25.13   18:30.57  
      29.55   32.92   33.34   33.89   33.37   33.72   33.58   33.84
      33.27   33.79   33.94   34.18   33.74   33.52   34.03   34.04
      33.82   34.37   34.26   34.12   33.85   34.94   33.88   33.58
      34.27   34.10   34.50   33.12   33.54   34.55   34.73   32.95
      31.27
 17 Dimaria, Christina N      14 NJ-NJ               18:31.74   18:32.74  
      29.68   32.79   33.32   33.68   33.59   33.72   33.85   34.32
      33.96   33.74   33.87   33.99   34.20   33.82   33.98   33.79
      34.28   34.36   33.96   34.03   34.23   34.04   34.16   33.92
      33.94   34.11   34.26   33.88   33.98   34.24   33.98   33.31
      31.76
 18 Cutrell, Katie G          14 AM-AM               18:38.36   18:38.96  
      29.85   32.78   33.44   33.84   33.91   32.91   33.65   33.64
      32.86   33.21   33.67   33.87   33.94   32.88   34.25   34.75
      34.21   34.06   33.93   34.60   34.52   34.53   34.48   34.63
      34.38   34.61   34.82   34.69   34.59   35.24   34.18   34.72
      33.32
 19 Branch, Lauren E          14 MD-MD               18:34.92   18:43.29  
      30.03   32.81   33.41   33.89   33.72   33.56   33.68   33.75
      33.84   33.89   33.59   33.98   34.04   33.94   33.92   33.95
      34.15   34.13   34.25   34.41   34.58   34.56   34.51   34.97
      34.76   34.78   34.86   34.87   34.76   34.77   34.77   34.42
      33.74
 20 Bindas, Sammi C           13 AM-AM               18:19.81   18:56.31  
      29.99   32.85   33.54   33.78   33.81   34.18   34.53   34.60
      34.70   34.64   34.79   35.05   35.09   34.88   34.49   35.27
      34.65   34.48   34.97   34.93   34.66   34.56   34.97   34.97
      34.79   35.05   34.73   34.55   34.51   34.74   34.91   34.78
      33.87
 21 Koopman, Alisa G          13 AD-AD               18:41.01   19:03.89  
      32.05   34.85   35.55   35.92   36.21   35.24   35.09   34.98
      34.91   34.47   34.85   34.81   35.19   35.05   34.76   35.40
      34.36   34.68   34.51   34.16   34.44   34.50   34.64   34.41
      34.61   34.33   34.85   35.02   34.11   34.49   34.33   33.98
      33.14
 22 Boucher, Kayleigh I       14 CT-CT               18:43.74   19:05.49  
      30.63   33.75   33.64   33.79   33.64   33.50   33.44   33.82
      34.21   34.73   35.00   35.09   34.92   35.01   35.21   35.29
      35.70   35.23   35.29   35.47   35.17   35.40   35.36   35.70
      35.62   34.85   34.21   35.57   35.70   35.55   35.58   35.29
      34.13
 23 Lynch, Shauna M           13 ME-ME               19:13.92   19:26.35  
      31.38   34.36   34.79   35.40   35.34   35.35   35.27   35.28
      35.35   35.29   35.02   35.81   35.57   35.52   35.53   35.40
      35.86   35.68   35.56   35.24   36.08   35.63   35.61   35.50
      35.53   35.66   35.74   36.04   35.69   36.01   36.17   35.58
      34.11
 -- Mason, Amanda M           13 ME-ME               19:07.48         DQ  
      32.02   33.92   34.72   35.34   35.21   36.46   36.10   35.84
      35.75   35.64   35.08   36.16   36.46   36.63   35.35   35.01
      35.83   36.24   36.87   37.14   36.76   37.79   35.18   34.81
      36.54   38.07   38.52   37.12   37.51   38.19   38.10   49.19
 
Event 120  Men 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 15:28.92  1/1/1980  PAUL BUDD, SE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madwed, Daniel L          14 CT-CT               16:30.98   16:26.49  
      25.64   27.58   29.34   29.93   29.84   29.64   29.70   30.05
      29.63   30.15   30.57   30.24   30.19   30.40   29.73   29.98
      30.49   30.64   30.16   30.51   30.23   30.45   30.03   30.88
      30.33   30.23   30.57   29.82   30.55   30.47   29.65   29.84
      29.03
  2 Weik, Cody A              14 MA-MA               16:33.21   16:31.87  
      25.89   27.99   28.86   29.49   29.87   29.70   29.78   29.81
      30.19   30.07   30.34   30.44   30.22   30.14   30.30   30.00
      30.43   30.63   30.58   30.25   30.53   30.76   30.61   30.84
      30.70   30.64   30.62   30.65   30.67   30.94   30.66   30.41
      28.86
  3 Finelli, Drew S           14 PV-PV               16:36.44   16:49.85  
      28.16   29.64   29.96   29.89   29.83   30.00   30.19   30.36
      30.56   30.77   30.33   30.42   30.57   30.15   30.37   30.50
      30.90   30.93   30.92   30.88   31.03   31.04   31.05   31.26
      31.31   31.11   31.42   31.70   31.10   31.23   31.30   30.86
      30.11
  4 McLean, Matt B            14 PV-PV               17:03.69   16:52.07  
      27.63   29.69   30.15   30.50   29.66   30.68   30.86   30.93
      30.92   31.13   30.76   30.54   31.16   30.70   30.74   31.21
      31.34   31.22   31.25   31.16   31.09   31.08   30.41   31.13
      31.18   30.97   31.28   31.17   30.80   31.44   31.08   30.13
      28.08
  5 Veltman, Patrick G        14 VA-VA               17:13.95   16:52.28  
      27.31   29.52   30.27   30.21   30.09   30.58   30.82   30.75
      31.07   31.01   31.12   30.82   31.14   31.44   31.11   31.20
      31.05   30.99   31.31   31.11   30.94   30.74   30.52   31.13
      31.07   30.98   31.13   31.06   30.96   31.31   31.16   30.36
      28.00
  6 Miller, Jeffery R         14 VA-VA               16:54.46   17:06.52  
      27.08   29.18   30.06   30.28   30.68   30.77   31.06   31.32
      30.89   31.54   31.36   31.04   31.72   31.84   31.83   31.87
      31.75   31.61   32.03   31.37   31.46   30.85   31.78   32.31
      31.63   31.12   31.09   32.06   32.49   31.44   29.41   29.85
      31.75
  7 Robertson-Phillips, Zach  14 MD-MD               17:04.27   17:16.05  
      27.93   30.53   31.04   30.93   30.80   30.86   31.37   31.61
      31.43   31.39   31.78   31.25   31.65   31.53   31.63   31.39
      31.60   31.22   31.93   31.31   31.56   32.39   32.20   31.96
      31.97   31.97   31.94   31.51   31.07   32.35   31.68   31.66
      30.61
  8 Arciszewski, Arthur D     13 MA-MA               17:19.07   17:20.51  
      27.74   30.13   30.64   31.06   31.23   31.24   31.69   31.52
      32.17   31.76   31.55   31.57   31.84   31.79   31.81   31.85
      31.68   31.96   31.90   32.15   31.94   32.11   32.06   32.00
      32.21   32.13   31.68   31.92   32.16   32.18   31.99   31.36
      29.49
  9 Smith, Bob J              14 MR-MR               17:44.27   17:21.14  
      28.32   31.12   31.72   31.82   32.19   31.97   31.92   31.89
      32.29   32.07   31.68   31.97   31.96   31.90   31.96   32.06
      31.45   31.60   31.61   32.01   31.55   31.05   31.77   31.79
      31.86   31.77   31.90   31.68   31.66   31.65   32.01   30.96
      27.98
 10 Aasen, Gunnar R           14 AM-AM               17:01.11   17:28.82  
      27.89   30.47   31.23   30.88   31.47   30.98   31.85   31.89
      31.96   32.03   32.20   32.23   32.05   32.24   32.36   32.45
      32.27   32.40   31.83   32.21   32.08   32.30   32.08   31.65
      32.17   31.94   31.93   31.77   32.29   33.24   31.96   31.78
      30.74
 11 Kalish, Alexander C       13 AD-AD               17:34.62   17:30.17  
      29.74   32.68   32.09   31.75   32.29   32.33   32.52   32.10
      32.01   32.12   31.92   31.87   31.94   31.74   31.44   31.73
      31.81   31.69   31.26   31.92   31.41   31.62   31.68   31.64
      32.04   31.41   32.19   32.00   32.34   31.86   31.77   31.93
      31.33
 12 D'Errico, John            14 MR-MR               17:50.82   17:43.78  
      28.15   31.25   31.95   32.94   33.15   32.75   32.52   32.84
      33.11   33.38   32.42   32.66   33.48   33.11   32.77   32.16
      32.14   32.19   31.71   32.10   32.51   32.00   31.69   32.63
      31.99   32.32   32.17   32.43   32.08   32.29   31.94   32.25
      30.70
 13 Squires, Harrison D       13 NJ-NJ               18:11.60   17:47.01  
      29.16   32.21   32.20   32.37   32.26   32.34   32.39   32.24
      32.38   32.17   32.64   32.26   32.43   32.50   32.72   32.69
      32.47   32.87   32.68   32.84   32.57   32.76   32.68   32.53
      32.26   32.73   32.58   32.38   32.83   32.60   32.66   32.60
      30.01
 14 Aasen, Wesley A           14 AM-AM               17:15.65   17:49.71  
      27.72   30.63   31.22   31.73   32.03   32.17   31.94   31.89
      32.64   32.42   31.56   32.00   32.53   32.35   32.31   33.12
      33.08   33.41   33.78   33.52   33.89   32.89   34.26   33.22
      33.61   33.74   34.19   32.11   32.32   32.96   32.19   31.81
      30.47
 15 Brauer, Ryan P            13 AD-AD               17:50.26   17:50.47  
      29.85   32.54   33.01   33.12   32.24   32.34   32.15   32.22
      32.12   32.49   32.22   32.11   32.19   32.30   32.36   32.42
      32.88   32.72   32.47   32.73   32.33   32.98   33.32   32.71
      32.93   33.15   33.05   32.91   32.49   32.56   32.52   32.32
      30.72
 16 Hullings, Brandon S       13 NJ-NJ               17:46.70   18:00.42  
      27.67   30.07   30.97   31.38   32.12   32.21   32.69   32.66
      33.17   33.39   33.31   33.01   32.81   33.17   33.22   33.14
      33.10   32.90   33.24   33.36   33.32   32.55   33.24   33.52
      33.31   33.13   33.58   33.63   32.93   33.88   34.01   33.40
      32.33
 17 Stephens, Reilly W        14 MD-MD               18:06.02   18:03.44  
      29.16   32.28   33.17   33.68   32.90   32.57   33.04   33.62
      32.20   33.35   33.43   33.43   32.74   33.09   32.94   33.18
      33.02   33.02   33.37   32.26   33.07   33.52   32.99   32.82
      33.05   33.40   32.82   33.21   33.65   33.26   33.02   31.43
      30.75
 18 Kwapiszeski, Jacob M      14 NI-NI               18:35.00   18:17.89  
      28.52   31.32   31.97   32.59   32.92   32.54   32.78   33.07
      32.98   32.80   33.42   33.57   33.55   34.23   33.93   34.01
      33.97   33.86   34.04   34.28   33.66   33.90   33.91   33.84
      33.59   33.50   33.62   33.57   33.93   33.72   33.88   34.15
      32.27
 19 Prus, Greg M              13 CT-CT               18:16.71   18:19.61  
      29.81   33.05   33.13   33.34   33.35   33.69   33.50   33.43
      33.87   33.61   33.88   33.70   33.70   33.69   33.95   33.90
      33.71   33.46   33.55   33.54   33.81   33.32   33.72   33.26
      33.86   33.61   33.17   33.11   33.23   33.07   33.65   32.76
      31.18
 20 Violette, Matthew J       14 ME-ME                     NT   18:32.84  
      29.88   33.00   34.13   33.99   34.21   34.01   34.25   33.95
      33.52   34.35   34.25   34.36   33.34   33.40   33.99   33.55
      33.83   34.64   34.14   34.05   34.31   33.66   34.09   33.94
      34.58   33.87   34.13   34.09   33.49   33.70   33.56   33.18
      31.40
 
Event 121  Women 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
                         Herdman             , Porteus             , Illesc
    National: @ 3:50.40  7/1/1996  Curl-Burke - PV/Phoenix - AZ                
Nation 17-18: # 3:46.01  1/1/1979  PLEASANT HILL, PC                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Potomac Valley-PV  'A'                            3:55.17    3:58.68  
     1) Parkhurst, Michelle N 15        2) Flader, Ellen J 16             
     3) Kelly, Emily C 16               4) Falcone, Marina X 15           
       29.30  1:00.28    31.41  1:07.62    26.39    57.42    25.66    53.36
  2 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               4:00.50    4:03.19  
     1) Guyett, Sarah A 16              2) Bannon, Meredith L 15          
     3) Gartman, Amy 16                 4) Mango, Magdalena 17            
       28.72    59.68    31.53  1:08.29    27.38    59.69    26.40    55.53
  3 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      4:04.25    4:03.88  
     1) Schadow, Kristen M 16           2) Stein, Danielle M 15           
     3) Catroppa, Aimee 15              4) Yan, Sarah L 15                
       30.39  1:03.30    31.84  1:12.33    23.18    55.12    25.34    53.13
  4 Maryland Swimming-MD  'A'                         4:02.00    4:06.20  
     1) Hadley, Meg C 17                2) Gottschalk, Lindsey B 16       
     3) Dobson, Emily R 17              4) Kamauff, Victoria A 16         
       30.95  1:04.61    31.65  1:06.95    27.26    59.39    26.41    55.25
  5 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  4:08.77    4:07.77  
     1) Walsh-Thomas, Jenell M 15       2) Pastore, Kellie A 15           
     3) Branson, Christina L 15         4) Gontowicz, Blair M 16          
       29.85  1:00.68    33.53  1:10.00    29.69  1:02.03    25.75    55.06
  6 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       4:03.79    4:08.17  
     1) Murphy, Colleen L 16            2) Yuen, Evelyn P 15              
     3) Ham, Serena R 15                4) Papay, Sarah C 16              
       30.48  1:03.43    31.71  1:08.52    28.48  1:00.66    25.79    55.56
  7 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    4:04.37    4:08.39  
     1) Lundvall, Katie M 15            2) O'Donnell, Erin E 18           
     3) Lee, Jessica M 15               4) Powell, Mariah B 16            
       30.01  1:01.73    32.63  1:10.98    28.29  1:00.96    26.09    54.72
  8 Niagara District-NI  'A'                          4:04.45    4:10.76  
     1) Reissig, Meghan K 15            2) Schoeneman, Angie M 16         
     3) Sauer, Julie M 16               4) Murphy, Emily M 16             
       30.35  1:02.34    33.33  1:11.55    27.96  1:01.35    25.69    55.52
  9 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    4:08.55    4:12.89  
     1) Connor, Lindsey M 17            2) Jones, Jackie R 15             
     3) Gannon, Amanda L 16             4) Champ, Lindsay K 15            
       31.44  1:04.63    34.46  1:12.00    28.51  1:00.84    25.99    55.42
 10 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             4:04.56    4:13.99  
     1) Howard, Cami W 16               2) Flaherty, Jenn M 16            
     3) Goodman, Kary E 16              4) Chykaliuk, Carrie R 15         
       30.56  1:04.23    33.22  1:10.09    28.98  1:02.66    26.98    57.01
 11 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     4:24.50    4:20.89  
     1) Paukner, Melanie J 15           2) Barber, Sarah A 17             
     3) Whitaker, Meg A 16              4) Hughes, Tina M 15              
       31.33  1:04.86    34.55  1:17.34    27.51  1:01.77    26.76    56.92
 
Event 122  Men 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
                         A Fishman, D Velez, M Galindo, M Anstrom          
    National: @ 3:28.64  1/1/1986  Woodlands - GU 15-16                        
Nation 17-18: # 3:21.10  1/1/1992  Mach III Flyers - MN 17-18                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:35.00    3:31.46  
     1) Emanuel, Ryan Z 15              2) Mitchell, Bradley E 15         
     3) Scott, Norman 15                4) Smit, Michael W 17             
       26.54    53.57    27.54    59.05    23.92    52.37    22.16    46.47
  2 Potomac Valley-PV  'A'                            3:37.13    3:37.75  
     1) Hahn, David T 15                2) Maddux, Tom P 17               
     3) Blood, AJ J 15                  4) McCorkle, Benjamin J 16        
       26.64    55.34    27.89    59.94    24.79    54.55    23.00    47.92
  3 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:39.12    3:37.89  
     1) Martin, Jared R 17              2) Clark, Matthew D 15            
     3) Carlin, Charley X 17            4) Copeland, William F 16         
       27.37    57.66    28.60  1:00.80    24.57    53.21    21.75    46.22
  4 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:36.66    3:38.12  
     1) Bethards, Josiah J 15           2) Drysdale, Dave J 18            
     3) Kitchen, Todd J 16              4) Rathfon, J.L. L 17             
       27.40    56.67    28.03    59.65    24.73    53.83    22.86    47.97
  5 Niagara District-NI  'A'                          3:38.91    3:40.92  
     1) Freeland, Dan H 17              2) Rumsey, Robert S 17            
     3) Dahl, Johannes 16               4) Grobengieser, Zach S 18        
       25.96    54.03    29.03  1:03.31    24.50    54.62    22.92    48.96
  6 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:44.32    3:44.04  
     1) Maki, Bruce E 15                2) Hasbrouck, Andrew J 18         
     3) Manor, Rob S 15                 4) Brown, Bobby J 16              
       28.64    58.70    27.49  1:00.00    25.70    55.07    23.90    50.27
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:41.00    3:44.35  
     1) Amato, Gordan W 16              2) Carpenter, Adam W 16           
     3) Skrabacz, Eric R 17             4) Pinno, Eric S 15               
       27.72    56.90    29.80  1:04.30    24.96    53.79    23.32    49.36
  8 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:47.88    3:47.28  
     1) Benigno, John R 15              2) Hand, Peter J 16               
     3) Chambrovich, Hugh W 17          4) Rodenburg, JC C 17             
       27.74    57.78    29.21  1:02.78    25.04    57.79    22.95    48.93
  9 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:50.54    3:47.36  
     1) Jackson, Steve M 16             2) Robinson, Daniel P 15          
     3) Olson, Andrew A 15              4) Bower, Carter J 17             
       27.10    55.98    30.42  1:04.69    26.16    56.76    23.99    49.93
 
Event 123  Women 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
                         J BRICK, K Zahalka, D LeClair, C Anderson         
    National: @ 3:52.60  1/1/1998  Irvine NOVA - CA                            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:56.23    3:59.08  
     1) Fittin, Annie V 13              2) Starosielec, Jessica A 13      
     3) Rossi, Nina M 14                4) Kane, Rebecca L 14             
       28.37    59.45    32.52  1:08.28    26.64    57.14    25.77    54.21
  2 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    4:00.76    3:59.27  
     1) Haley, Lauren F 14              2) Davis, Vanessa M 14            
     3) Mizelle, Meggie W 14            4) Potts, Katlin N 14             
       29.46  1:00.18    32.51  1:06.86    27.99    59.41    25.44    52.82
  3 Potomac Valley-PV  'A'                            4:01.93    4:03.72  
     1) Ritter, Lauren M 14             2) Boland, Mary Teres N 14        
     3) Schwee, Suzanne E 13            4) Psaris, Leigh C 14             
       30.28  1:01.40    33.12  1:09.38    27.90  1:00.14    25.31    52.80
  4 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  4:02.34    4:04.37  
     1) Malatesta, Tiffany N 14         2) Masciantonio, Taira E 13       
     3) Fischer, Erin L 14              4) La Rue, Debbi E 14             
       29.21  1:01.02    32.73  1:10.05    26.89    59.88    25.19    53.42
  5 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               4:03.75    4:06.32  
     1) Kochman, Julie N 13             2) Flaherty, Tara E 14            
     3) Festa, Natala K 14              4) Napoli, Caitlin A 14           
       29.94  1:01.60    32.30  1:10.06    27.42    59.63    26.38    55.03
  6 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      4:04.22    4:07.41  
     1) Stern, Becca A 14               2) Vanetten, Jenna E 14           
     3) Wallace, Rachel E 14            4) Lamb, Carrie E 14              
       29.81  1:00.95    33.13  1:09.93    28.31  1:00.93    26.56    55.60
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         4:04.00    4:07.61  
     1) Mankus, Christine L 13          2) Meyer, Abby A 14               
     3) Friedrich, Kiley A 13           4) Barnes, Allison N 13           
       30.41  1:02.36    33.11  1:09.43    28.62  1:02.11    15.91    53.71
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    4:05.78    4:07.71  
     1) Viverette, Maria K 13           2) Stewart, Amanda M 14           
     3) Faingold, Kathy Z 14            4) Callahan, Courtney E 14        
       29.36  1:00.71    15.43    31.82    36.32  1:39.53    26.24    55.65
  9 Niagara District-NI  'A'                          4:05.66    4:08.59  
     1) Dockstader, Alex E 13           2) Murphy, Nicole K 14            
     3) McGraw, Erin E 13               4) Palma, Sammy Z 14              
       29.90  1:00.99    32.24  1:09.93    27.87  1:02.57    16.01    55.10
 10 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             4:09.87    4:14.42  
     1) Thomas, Erin E 13               2) Mancini, Gina M 14             
     3) Branch, Hannah R 13             4) Knight, Sara B 13              
       30.93  1:03.95    32.77  1:11.94    29.74  1:03.47    25.89    55.06
 11 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            4:07.00    4:15.13  
     1) Oresman, Kiersten R 14          2) Brady, Lauren M 14             
     3) Kearns, Jill M 13               4) Walker, Lauren K 13            
       31.24  1:04.64    33.83  1:12.02    29.57  1:03.27    26.65    55.20
 12 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     4:14.55    4:15.30  
     1) Wells, Allison L 14             2) Hilton, Emily J 14             
     3) Heath, Emily A 13               4) Hebrank, Hilary B 14           
       31.31  1:05.12    33.51  1:12.00    29.00  1:02.79    26.87    55.39
 
Event 124  Men 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
                         Moore               , Armstrong           , Scott 
    National: @ 3:37.45  1/1/1992  GREENSBORO SWIMMING, NC                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  3:38.66    3:37.30@ 
     1) Schiavo, Zach D 14              2) Davidson, justin A 13          
     3) Brady, Christopher D 14         4) Weik, Cody A 14                
       27.23    55.19    28.79  1:01.94             52.40    22.74    47.77
  2 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     3:43.72    3:37.35@ 
     1) Drost, Dana M 14                2) Remigino, Daniel S 14          
     3) Madwed, Daniel L 14             4) Donch, Matthew D 14            
       27.67    57.11    28.40  1:01.71    23.81    51.44    22.63    47.09
  3 Potomac Valley-PV  'A'                            3:41.12    3:40.79  
     1) Humphries, Peter J 14           2) Durazo, Bryan B 14             
     3) McLaughlin, Jimmy R 14          4) Stevens-Palmer, Garrett M 14   
       27.34    56.09    28.86  1:01.64    25.10    54.71    22.75    48.35
  4 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    3:43.49    3:41.96  
     1) Brown, Gaites P 13              2) Arencibia, Jordan R 13         
     3) Vogt, Ian C 13                  4) Anglin, Gary R 14              
       27.49    56.40    28.82  1:01.22    26.07    55.48    23.24    48.86
  5 Maryland Swimming-MD  'A'                         3:43.00    3:42.69  
     1) Weinberg, Shaun P 14            2) Richards, Will J 14            
     3) Wills, Connor C 14              4) Rose, Billy C 14               
       27.40    56.02    29.60  1:02.96    25.17    54.96    23.36    48.75
  6 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               3:42.20    3:44.78  
     1) Tusup, Shane R 14               2) Hastings, Tristan L 13         
     3) D'Errico, John 14               4) Davies, Philip 14              
       26.27    53.55    31.53  1:05.82    24.67    55.64    23.52    49.77
  7 Niagara District-NI  'A'                          3:51.81    3:53.09  
     1) Zhou, Jeffrey Y 14              2) Fisher, Jake T 14              
     3) Ernst, Kevin J 14               4) Winchell, Todd H 14            
       27.41    56.36    31.43  1:06.66    27.03    58.68    24.02    51.39
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    3:44.95    3:53.37  
     1) Kustra, Stephen R 14            2) Connor, Matthew G 13           
     3) Seiferth, Michael D 14          4) Debiase, Joseph D 14           
       27.34    56.21    31.93  1:09.61    26.24    56.48    23.83    51.07
  9 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       3:50.41    3:56.53  
     1) Gornitzky, Alex L 14            2) Kearney, Ryan M 14             
     3) Murphy, Danny B 14              4) Miller, Eric D 14              
       28.89    59.68    31.05  1:08.26    26.47    57.15    23.55    51.44
 10 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      3:49.99    3:57.34  
     1) Jeffords, Kris J 14             2) Bartlett, Cameron E 13         
     3) Delisle, Derek C 14             4) Brauer, Ryan P 13              
       28.64    59.91    29.61  1:06.10    25.93    57.03    25.03    54.30
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             4:02.34    3:59.87  
     1) Bowen, Tyler S 13               2) Soreide, Jeffery C 14          
     3) Janney, Niall M 13              4) Hatch, Sylas J 13              
       28.93  1:01.14    29.58  1:05.82    27.03    58.99    24.74    53.92
 
Event 125  Women 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
                         T WEANER, E Wendel, M McCarthy, K RIEFENSTAHL     
    National: @ 1:51.34  1/1/1993  NORTH BALTIMORE AC, MD                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:55.00    1:53.81  
     1) Cliff, Nicole 12                2) Malone, Becky L 12             
     3) Bunster, Kelly 12               4) Hyland, Allison 11             
       29.82    32.25    26.42    25.32                                    
  2 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:55.45    1:53.96  
     1) Hines, Lauren A 12              2) Holloway, Meaghan P 12         
     3) Bechard, Sarah A 12             4) Perks, Caitlin L 12            
       29.24    31.74    27.81    25.17                                    
  3 Potomac Valley-PV  'A'                            1:53.71    1:53.97  
     1) Landers, Shannon M 12           2) Danner, Ashley K 12            
     3) Denman, Heather N 12            4) McMillan, Mallory T 12         
       29.21    31.95    27.48    25.33                                    
  4 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:55.34    1:54.20  
     1) Crippen, Teresa M 12            2) Wendel, Erika 12               
     3) Guro, Jessica M 11              4) Mascantonio, Mikelle K 11      
       28.51    32.10    28.50    25.09                                    
  5 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:55.68    1:54.85  
     1) Forrest, Danielle E 12          2) Courtney, Julia K 12           
     3) Czaplicki, Alex J 12            4) Gnerre, Dana E 12              
       29.34    32.22    27.99    25.30                                    
  6 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:52.30    1:55.50  
     1) Feltrin, Veronica L 12          2) Lang, Melissa J 11             
     3) Zhao, Xiao Ying Y 12            4) Ravettine, Bryeanne L 12       
       29.26    32.64    28.21    25.39                                    
  7 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:52.00    1:55.69  
     1) Dean, Emily P 12                2) Gelb, Sam R 12                 
     3) O'Donnell, Erin R 12            4) King, Blair A 12               
       29.48    32.15    28.01    26.05                                    
  8 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:58.10    1:57.70  
     1) Hennessey, Megan J 12           2) Waddle, Alicia M 12            
     3) Szmyd, Carly N 12               4) Shuba, Andrea M 12             
       29.95    32.29    29.06    26.40                                    
  9 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            1:56.95    1:57.81  
     1) Doty, Olivia D 12               2) Chapman, Mary W 11             
     3) Michaels, Caitlin M 12          4) Walterman, Elena V 12          
       30.30    32.14    29.37    26.00                                    
 10 Niagara District-NI  'A'                          1:57.47    1:58.46  
     1) Simitch-Warke, Eva A 12         2) Norberg, Lindsey E 11          
     3) Patchen, Bonnie K 12            4) Powalski, Kara E 12            
       30.82    32.08    28.94    26.62                                    
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             1:58.85    1:59.79  
     1) Clark, Mo B 12                  2) Hodsdon, Jessica N 11          
     3) Harmon, Nicole E 12             4) Cardello, Sorrell A 12         
       31.16    33.39    29.16    26.08                                    
 12 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      1:59.79    2:01.04  
     1) Vitullo, Amanda C 12            2) Stanmyer, Hilary P 12          
     3) Tegeler, Kayla R 12             4) Zebrowski, Kara L 12           
       29.91    15.64    49.57    25.92                                    
 
Event 126  Men 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: @ 1:51.24  1/1/1990  GREENSBORO SWIMMING INC                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.-VA  'A'                    1:48.99    1:48.52@ 
     1) Sheranek, Tom I 12              2) Landry, Brian H 12             
     3) Wilcox, Mason T 12              4) Hartman, Ryan M 12             
       27.18    31.66    25.47    24.21                                    
  2 Connecticut Zone Team-CT  'A'                     1:50.30    1:49.90@ 
     1) Ress, Eric M 12                 2) Fink, Marc Y 12                
     3) Bauer, Kyle S 12                4) Pelton, Greg H 12              
       28.77    31.30    26.92    22.91                                    
  3 Middle Atlantic Swimming-MA  'A'                  1:51.22    1:50.61@ 
     1) McCarthy, Kevin C 12            2) Sanderson, Brent K 12          
     3) McGinley, Johnny F 12           4) Martucci, Jesse L 12           
       28.72    30.51    26.08    25.30                                    
  4 New Jersey Swimming-NJ  'A'                       1:49.00    1:51.05@ 
     1) Skoda, Chris J 12               2) Borgo, Nick M 12               
     3) Wang, Charley 12                4) Dart, Chris J 12               
       28.45    30.94    25.94    25.72                                    
  5 Potomac Valley-PV  'A'                            1:50.34    1:51.70  
     1) Haibel, Sandy J 12              2) Cunningham, Jesse A 11         
     3) Canner, Robert T 12             4) Vallario, Kevin M 12           
       29.26    30.81    26.84    24.79                                    
  6 Maryland Swimming-MD  'A'                         1:55.00    1:54.56  
     1) Surhoff, Austin J 12            2) Considine, Aidan F 12          
     3) Smith, Giles P 11               4) Marstellar, Kevin C 11         
       28.99    32.58    27.95    25.04                                    
  7 Metropolitan Swimming, Inc.-MR  'A'               1:54.88    1:55.60  
     1) Russell, Lukas E 12             2) Nam, Tim 12                    
     3) Brennan, Austin F 12            4) Asaga, Kazu 12                 
       30.13    30.65    29.06    25.76                                    
  8 New England Swimming Zone Team-NE  'A'            1:58.06    1:56.28  
     1) Brady, Philip A 12              2) Swanson, Conor W 11            
     3) Scalise, Mark T 12              4) Parker, Courtland E 12         
       29.80    32.63    27.64    26.21                                    
  9 Niagara District-NI  'A'                          1:58.34    1:56.75  
     1) Quatro, Kevin C 12              2) Dansa, Michael J 12            
     3) Byrne, Colin P 12               4) Kaczor, Eric E 12              
       29.96    33.34    28.18    25.27                                    
 10 Ams All Star Zone Team-AM  'A'                    1:54.84    1:57.10  
     1) Myrick, Philip J 12             2) Hansen, David W 12             
     3) Pysnik, Joey V 12               4) Thompson, Scott D 12           
       29.40    34.69    28.96    24.05                                    
 11 Maine Zone All-Star Team 2003-ME  'A'             2:00.00    2:01.29  
     1) Magee, Tyler F 12               2) Desrosiers, Drew 12            
     3) Gravel, Robert E 11             4) Moreshead, Joseph H 12         
       31.28    34.82    29.08    26.11                                    
 12 Adirondack Zone Team-AD  'A'                      2:00.19    2:01.60  
     1) Demaria, Frankie M 11           2) Yafayev, Vadim 12              
     3) Matthews, Jamie O 12            4) Kharkar, Omkar G 12            
       31.93    35.67    28.58    25.42                                    
 
Event 127  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 1:01.71  3/1/1992  BETH BOTSFORD, MD                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       10 NE-NE                1:03.30    1:02.59  
      31.01   31.58                                                
  2 Lee, Felicia F            10 NJ-NJ                1:03.53    1:03.40  
      31.01   32.39                                                
  3 Giberson, Sarah           10 MR-MR                1:04.33    1:03.51  
      30.94   32.57                                                
  4 McCotter, Maureen A       10 MA-MA                1:07.49    1:07.35  
      33.52   33.83                                                
  5 Conjares, Chloe C         10 NJ-NJ                1:09.97    1:07.76  
      32.42   35.34                                                
  6 Brown, Alaina B           10 VA-VA                1:08.38    1:08.19  
      33.61   34.58                                                
  7 Weaner, Emily P           10 MA-MA                1:07.89    1:08.68  
      33.40   35.28                                                
  8 Bender, Shannon A         10 NE-NE                1:10.91    1:09.02  
      33.95   35.07                                                
  9 Carter, Caitlin A         10 MD-MD                1:10.21    1:09.50  
      33.37   36.13                                                
  9 Pelton, Elizabeth A        9 CT-CT                1:10.76    1:09.50  
      33.80   35.70                                                
 11 Ress, Justine A           10 CT-CT                1:09.47    1:09.78  
      33.64   36.14                                                
 12 Ebner, Sara A             10 VA-VA                1:11.31    1:09.79  
      34.61   35.18                                                
 13 Marchese, Lauren R        10 NI-NI                1:12.15    1:11.38  
      35.01   36.37                                                
 14 Broderick, Emily J        10 MD-MD                1:13.31    1:12.10  
      35.34   36.76                                                
 15 Reissig, Maura J          10 NI-NI                1:13.90    1:12.24  
      34.67   37.57                                                
 16 Eiben, Emily L             9 AM-AM                1:15.35    1:12.49  
      34.99   37.50                                                
 17 Panzarino, Alexandra M    10 MR-MR                1:11.36    1:13.64  
      35.15   38.49                                                
 18 Bilott, Anne M            10 AM-AM                1:13.77    1:13.81  
      34.63   39.18                                                
 19 Gentry, Marissa M         10 PV-PV                1:11.93    1:13.97  
      36.30   37.67                                                
 20 Zaengle, Helen E          10 AD-AD                1:16.25    1:14.40  
      36.29   38.11                                                
 21 Roberts, Jennifer J       10 ME-ME                1:12.93    1:14.88  
      36.43   38.45                                                
 22 Leake, Natalie L          10 PV-PV                1:12.92    1:15.54  
      36.25   39.29                                                
 23 Flewelling, Laura A       10 ME-ME                1:16.28    1:17.23  
      37.79   39.44                                                
 24 Jenkins, Amber R          10 AD-AD                1:18.26    1:17.78  
      37.77   40.01                                                
 
Event 128  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: @ 1:01.35  1/1/1996  RICK HANCOCK,SC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAuliffe, Conor T        10 NE-NE                1:08.71    1:08.09  
      33.11   34.98                                                
  2 Latimer, Morgan B         10 VA-VA                1:09.39    1:08.33  
      33.42   34.91                                                
  3 Kurz, Tanner J             9 MA-MA                1:10.45    1:08.59  
      33.63   34.96                                                
  4 Cosgarea, Andrew D        10 MD-MD                1:08.87    1:08.77  
      33.38   35.39                                                
  5 Dudzinski, Kyle A         10 AM-AM                1:12.31    1:09.02  
      33.81   35.21                                                
  6 Putnam, Charlie M         10 PV-PV                1:09.24    1:09.46  
      34.19   35.27                                                
  7 Fitzenreiter, Matthew B   10 MD-MD                1:10.41    1:09.47  
      33.47   36.00                                                
  8 Allsopp, Matthew A        10 PV-PV                1:10.07    1:09.73  
      34.33   35.40                                                
  9 Nichols, Troy R           10 AD-AD                1:15.44    1:09.90  
      33.40   36.50                                                
 10 Heineman, Eric L          10 MR-MR                1:12.61    1:10.28  
      34.29   35.99                                                
 11 Friedel, Joshua K         10 VA-VA                1:08.19    1:10.42  
      33.74   36.68                                                
 12 Harder, Robby B            9 CT-CT                1:12.25    1:10.83  
      34.37   36.46                                                
 13 Peterson, Logan F         10 AD-AD                1:13.74    1:11.91  
      34.58   37.33                                                
 14 Gordon, Clifton B         10 MA-MA                1:11.75    1:12.32  
      34.61   37.71                                                
 15 Savidge, Kyle E           10 CT-CT                1:13.46    1:13.15  
      35.47   37.68                                                
 16 Gravel, Kip M             10 ME-ME                1:12.64    1:13.78  
      35.73   38.05                                                
 17 Barron, Trevor P          10 AM-AM                1:16.63    1:14.42  
      36.33   38.09                                                
 18 Minowitz, Eric M          10 MR-MR                1:13.28    1:14.62  
      35.99   38.63                                                
 19 Tyagi, Dhruv M            10 NI-NI                1:14.21    1:15.08  
      36.56   38.52                                                
 20 Powers, Jacob A           10 ME-ME                1:16.74    1:16.47  
      37.57   38.90                                                
 21 Hickey, Dylan M           10 NI-NI                1:14.60    1:19.65  
      37.67   41.98                                                
 
Event 129  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 24.76  1/1/1998  Alexander Forbes - FL                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Tanner J             9 MA-MA                  27.07      27.33  
  2 Elfert, Tyler C           10 MD-MD                  28.44      27.62  
  2 Kegley, Brandon C         10 VA-VA                  28.06      27.62  
  4 Kissick, Mark J           10 NE-NE                  28.07      27.75  
  5 Madley, Kyle J            10 NJ-NJ                  28.08      28.03  
  6 Foong, Andrew A           10 MD-MD                  28.33      28.17  
  7 Phillips, Bradley D       10 PV-PV                  28.05      28.63  
  7 Pickel, Cody              10 MR-MR                  29.10      28.63  
  9 Dudzinski, Kyle A         10 AM-AM                  28.76      28.69  
 10 Corrigan, Christopher     10 MR-MR                  29.09      28.71  
 11 Peterson, Logan F         10 AD-AD                  29.16      29.00  
 12 Cameron, Ihan A           10 ME-ME                  29.20      29.05  
 13 Signorin, Connor J        10 NJ-NJ                  28.74      29.11  
 14 Belecanech, Matthew J     10 MA-MA                  28.93      29.12  
 15 Stephens, Thomas S        10 VA-VA                  28.74      29.13  
 16 Bauer, Timothy J          10 CT-CT                  28.89      29.22  
 17 Kundrat, John A           10 PV-PV                  28.41      29.29  
 18 Savarese, Vincent W       10 CT-CT                  29.42      29.40  
 19 Buckley, Shayne P         10 AD-AD                  29.83      29.49  
 20 McIntire, Duncan C        10 ME-ME                  29.95      29.53  
 21 Tyagi, Dhruv M            10 NI-NI                  29.73      29.82  
 22 Molinaro, Miles            9 AM-AM                  29.22      29.96  
 23 Hudak, Tristan C          10 NI-NI                  29.10      32.28  
 
Event 130  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: @ 25.47  1/1/1983  GRACE CORNELIUS, MA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osman, Nicole L           10 MA-MA                  27.56      27.04  
  2 Conjares, Chloe C         10 NJ-NJ                  27.09      27.60  
  3 Giberson, Sarah           10 MR-MR                  27.84      27.64  
  4 Kelly, Emily              10 MR-MR                  27.83      28.02  
  5 Pelton, Elizabeth A        9 CT-CT                  28.37      28.05  
  6 Deana, Samantha L         10 MA-MA                  27.97      28.16  
  7 Fonteno, Megan M          10 VA-VA                  28.39      28.19  
  8 Glaros, Beth A            10 MD-MD                  27.90      28.36  
  9 Considine, Nora M          9 MD-MD                  28.30      28.38  
 10 Dean, Kali S              10 NI-NI                  29.09      28.42  
 11 McKenna, Kat N            10 VA-VA                  28.30      28.75  
 12 Aiello, Rebecca           10 NE-NE                  29.00      28.85  
 13 McCormack, Colleen T      10 NE-NE                  29.02      28.86  
 14 Ferrell, Stephanie M      10 NJ-NJ                  28.50      28.96  
 15 Kwapiszeski, Emma L        9 NI-NI                  28.97      29.06  
 16 Gentry, Marissa M         10 PV-PV                  28.77      29.33  
 17 Smyth, Molly J            10 CT-CT                  29.12      29.35  
 17 Myers, Abby E              9 AM-AM                  29.17      29.35  
 19 Lewandowski, Sara         10 AM-AM                  29.87      29.46  
 20 Barbour, Kelsey T         10 AD-AD                  31.05      29.74  
 21 Leake, Natalie L          10 PV-PV                  28.82      29.78  
 22 McAllister, KiKi E        10 AD-AD                  29.67      29.91  
 23 Janney, Petra B           10 ME-ME                  30.01      30.37  
 24 Rand, Elizabeth B         10 ME-ME                  30.77      30.91  
 
Event 131  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: @   59.97  1/1/1992  ZACHARY FERGUSON, IA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 PV-PV                1:05.91    1:04.83  
      31.01   33.82                                                
  2 Fitzenreiter, Matthew B   10 MD-MD                1:07.78    1:06.88  
      31.76   35.12                                                
  3 Friedel, Joshua K         10 VA-VA                1:07.87    1:07.41  
      31.58   35.83                                                
  4 Cosgarea, Andrew D        10 MD-MD                1:08.38    1:07.60  
      31.65   35.95                                                
  5 Latimer, Morgan B         10 VA-VA                1:09.93    1:08.97  
      33.07   35.90                                                
  6 Madley, Kyle J            10 NJ-NJ                1:09.44    1:08.98  
      32.39   36.59                                                
  7 Knight, Lucas             10 MR-MR                1:09.08    1:09.17  
      32.27   36.90                                                
  8 Gordon, Clifton B         10 MA-MA                1:08.92    1:10.17  
      33.10   37.07                                                
  9 Phillips, Bradley D       10 PV-PV                1:09.71    1:10.35  
      32.85   37.50                                                
 10 Corrigan, Christopher     10 MR-MR                1:12.65    1:10.44  
      33.68   36.76                                                
 11 McAuliffe, Conor T        10 NE-NE                1:12.28    1:11.23  
      32.91   38.32                                                
 12 Gravel, Kip M             10 ME-ME                1:13.71    1:11.68  
      34.50   37.18                                                
 13 Signorin, Connor J        10 NJ-NJ                1:12.74    1:12.38  
      34.38   38.00                                                
 14 Alexandre, Justyn P       10 CT-CT                1:15.54    1:12.47  
      33.50   38.97                                                
 15 Sung, Roy                 10 NE-NE                1:13.34    1:13.86  
      34.32   39.54                                                
 16 Buckley, Shayne P         10 AD-AD                1:21.15    1:14.95  
      34.77   40.18                                                
 17 Lutz, Calvin T            10 AM-AM                1:15.78    1:15.95  
      35.33   40.62                                                
 18 Barron, Trevor P          10 AM-AM                1:15.47    1:16.00  
      36.48   39.52                                                
 19 Yext, Ian V