West Point Long Course Kickoff
5/17/2003 to 5/18/2003

Event 1  Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  2:28.92    2:31.22        
    1:12.27 1:18.95                                                
  2 Butts, Eliza L      14 SAC-NE               2:28.58    2:31.97        
    1:12.69 1:19.28                                                
  3 Kearns, Sarah A     17 SAC-NE               2:30.58    2:35.23        
    1:13.93 1:21.30                                                
  4 Kearns, Jill M      13 SAC-NE               2:31.40    2:35.37        
    1:15.06 1:20.31                                                
  5 Laffel, Nikki L     17 Cudas-NE             2:30.18    2:36.91        
    1:16.03 1:20.88                                                
  6 Reuter, Angela M    15 SAC-NE               2:36.75    2:40.58        
    1:15.62 1:24.96                                                
  7 Kearns, Molly L     15 SAC-NE               2:39.27    2:41.06        
    1:17.06 1:24.00                                                
  8 Willett, Claire D   15 SAC-NE               2:38.51    2:41.29        
    1:17.23 1:24.06                                                
  9 Gram, Hilary F      14 SAC-NE               2:37.80    2:41.74        
    1:19.22 1:22.52                                                
 10 Krems, Kate W       16 Cudas-NE             2:30.62    2:43.96        
    1:16.32 1:27.64                                                
 11 Hawn, Ashley M      17 SAC-NE               2:44.66    2:46.29        
    1:21.30 1:24.99                                                
 12 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         2:49.26    2:47.70        
    1:21.05 1:26.65                                                
 13 Lamb, Carrie E      14 NPH-AD               2:39.90    2:47.92        
    1:19.35 1:28.57                                                
 14 Harrison, Rachel F  15 SAC-NE               2:43.15    2:47.98        
    1:24.95 1:23.03                                                
 15 Smolensky, Allison  15 Zeus-CT              2:50.23    2:48.63        
 16 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         2:54.71    2:49.13        
 17 Chu, Monica W       17 Cudas-NE             2:42.94    2:49.52        
    1:24.88 1:24.64                                                
 18 Hentoff, Dasha R    14 Cudas-NE             2:44.35    2:53.46        
    1:27.26 1:26.20                                                
 19 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  2:58.21    2:55.35        
 20 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               2:55.31    2:56.58        
 21 O'Brien, Kristy     15 NPH-AD               2:47.40    2:57.70        
    1:24.69 1:33.01                                                
 22 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               2:51.28    2:58.32        
 23 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  2:55.19    2:59.24        
 24 Simon, Erica A      13 Express Swimming-MR  3:21.28    3:03.99        
 25 Georges, Senna H    15 Cudas-NE             2:58.00    3:07.99        
 
Event 2  Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Billy   17 Cudas-NE             2:14.64    2:22.74        
    1:06.74 1:16.00                                                
  2 Simpson, Eric M     16 Cudas-NE             2:16.67    2:23.10        
    1:08.61 1:14.49                                                
  3 Russell, David P    16 Cudas-NE             2:20.60    2:24.39        
    1:05.35 1:19.04                                                
  4 Lam, Kevin          17 Zeus-CT              2:20.37    2:29.21        
    1:11.09 1:18.12                                                
  5 Cazes, Clifton C    18 Bgnw Marlins-MR      2:18.34    2:32.37        
    1:16.25 1:16.12                                                
  6 McKenna, Eric B     15 Cudas-NE             2:29.79    2:34.82        
    1:14.87 1:19.95                                                
  7 Chu, Marco S        13 Cudas-NE             2:34.41    2:35.99        
    1:14.99 1:21.00                                                
  8 Putzeys, Phillippe  15 Cudas-NE             2:27.31    2:37.91        
    1:13.25 1:24.66                                                
  9 Leggett, Chris D    16 Cudas-NE             2:35.41    2:40.98        
    1:16.33 1:24.65                                                
 10 Sweeney, Joseph D   15 Aqua Gems-MR         2:49.33    2:41.81        
    1:18.76 1:23.05                                                
 11 Devine, Rob T       16 Zeus-CT              2:55.03    2:50.33        
    1:22.49 1:27.84                                                
 12 Mangus, Peter E     15 Express Swimming-MR  2:52.36    2:51.12        
    1:23.03 1:28.09                                                
 13 McMAHON, Pmac       13 MRST-MR              2:39.60    2:53.71        
    1:22.21 1:31.50                                                
 14 Nelson, Brian M     15 Cudas-NE             2:55.03    3:03.09        
    1:21.04 1:42.05                                                
 
Event 3  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        30.14      30.50        
  2 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR        30.56      30.94        
  3 Gorki, Alexandra G  11 Bgnw Marlins-MR        32.39      31.46        
  4 Foster, Clare R     12 SAC-NE                 32.31      32.33        
  5 Gryglewska, Anna C  12 Zeus-CT                33.99      32.64        
  6 Mann, Jessica L     12 Bgnw Marlins-MR        32.49      32.74        
  7 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR    33.52      33.12        
  8 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           33.74      33.71        
  9 Tanaka, Haruka      11 Bgnw Marlins-MR        35.23      33.93        
 10 Sullivan, Tracie E  12 BAT-NE                 33.90      33.96        
 11 Proietti-Fox, Jenn  12 SSL-MR                 34.10      34.35        
 12 Brown, Christina R  11 BAT-NE                 34.50      34.99        
 13 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    35.47      35.03        
 14 Courville, Aubrey   12 SAC-NE                 36.09      35.28        
 15 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    34.63      35.35        
 16 Leblanc, Merrily E  11 SAC-NE                 36.83      35.62        
 17 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR    35.04      35.81        
 18 Cooper, Sammie      11 Bgnw Marlins-MR        38.16      36.11        
 18 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR    37.43      36.11        
 20 Simon, Molly J      12 Bgnw Marlins-MR        35.35      36.56        
 21 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR        36.13      37.28        
 22 Singh, Samantha     12 West Point-MR          38.22      37.29        
 23 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR    38.64      37.46        
 24 Georges, Alia H     12 Cudas-NE               39.45      37.68        
 25 Matalenas, Laura    12 Aqua Gems-MR           42.54      39.25        
 26 Mannion, Breeda E   11 Bgnw Marlins-MR        40.57      40.02        
 27 Ebsworth, Tara      11 Cudas-NE                  NT      40.54        
 28 Quinn, Kelsey M     11 Express Swimming-MR    40.98      40.84        
 29 Farrell, Kate       12 West Point-MR          40.88      41.04        
 30 Walsh, Molly        11 BAT-NE                 40.77      41.76        
 31 Kalamariois, Demet  12 SSL-MR                 40.85      43.64        
 32 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 45.73      46.55        
 
Event 4  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR        29.67      29.49        
  2 Ruehle, William C   12 Zeus-CT                31.88      30.09        
  3 Chrzanowski, Chris  11 West Point-MR          33.87      33.04        
  4 Svoboda, Noah       12 SSL-MR                 33.97      33.34        
  5 Dinces, Jon M       12 SSL-MR                 33.30      33.43        
  6 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    35.04      33.73        
  7 Younis, Ryan S      11 SAC-NE                 33.78      34.44        
  8 Marks, Sean M       11 Aqua Gems-MR           34.97      34.79        
  9 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR    37.14      35.15        
 10 Shkolnikov, Alan    11 Cudas-NE               35.09      35.93        
 11 Adler, Jesse T      11 Bgnw Marlins-MR        37.69      36.65        
 12 Quinn, Colin G      12 Express Swimming-MR    36.75      36.84        
 13 Bader, Harrison     12 SSL-MR                 38.00      37.48        
 14 WU, Alex            11 Express Swimming-MR    41.54      37.54        
 15 Stein, Robert J     12 SSL-MR                 40.92      40.35        
 16 Brenner, Thomas V   12 West Point-MR             NT      42.35        
 17 Surjaputra, Michae  12 Cudas-NE               45.23      42.84        
 
Event 5  Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laffel, Nikki L     17 Cudas-NE               59.09    1:01.18        
  2 Farrell, Megan K    15 SAC-NE                 59.56    1:01.95        
  3 Colson, Stephanie   18 Cudas-NE             1:00.11    1:02.63        
  4 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  1:02.24    1:03.95        
  5 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  1:05.39    1:04.21        
  6 Kearns, Sarah A     17 SAC-NE               1:01.28    1:04.59        
  7 Harrison, Rachel F  15 SAC-NE               1:05.16    1:06.04        
  8 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  1:04.93    1:06.15        
  9 Kearns, Molly L     15 SAC-NE               1:05.70    1:06.16        
 10 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  1:06.04    1:06.49        
 11 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  1:06.41    1:06.80        
 12 Reuter, Angela M    15 SAC-NE               1:05.35    1:06.83        
 13 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  1:07.77    1:06.99        
 14 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  1:05.87    1:07.09        
 15 Lamb, Carrie E      14 NPH-AD               1:03.49    1:07.25        
 16 Osborn, Anne E      18 Cudas-NE             1:03.81    1:07.43        
 17 Day, Carolyn P      15 SAC-NE               1:08.29    1:07.88        
 18 Wake, Stephanie     16 Cudas-NE             1:06.11    1:07.94        
 19 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               1:06.30    1:08.16        
 20 Stacy, Erin M       17 BAT-NE               1:06.77    1:08.18        
 21 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         1:08.80    1:08.42        
 22 Krems, Kate W       16 Cudas-NE             1:02.72    1:08.49        
 23 Hentoff, Dasha R    14 Cudas-NE             1:05.41    1:08.56        
 24 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         1:10.13    1:08.68        
 25 Chu, Monica W       17 Cudas-NE             1:06.39    1:10.15        
 26 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               1:06.31    1:11.46        
 27 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  1:09.42    1:11.59        
 28 Kenny, Katelyn M    15 West Point-MR        1:17.52    1:14.75        
 29 Carroll, Jessica M  15 Cudas-NE             1:10.74    1:14.91        
 30 Allong, Jannelle P  15 Express Swimming-MR  1:16.49    1:16.70        
 31 Simon, Erica A      13 Express Swimming-MR  1:19.90    1:16.75        
 32 Georges, Senna H    15 Cudas-NE             1:13.99    1:18.91        
 
Event 6  Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR           54.80      55.98        
  2 Nilsson, Eric T     15 Cudas-NE               55.88      57.32        
  3 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR    58.74      59.67        
  4 Rubenstein, Billy   17 Cudas-NE               55.35    1:01.05        
  5 Leggett, Chris D    16 Cudas-NE             1:00.82    1:01.73        
  6 Putzeys, Phillippe  15 Cudas-NE               58.86    1:01.94        
  7 Cazes, Clifton C    18 Bgnw Marlins-MR        58.12    1:02.64        
  8 Lazar, Robert M     16 Cudas-NE             1:00.82    1:03.03        
  9 Sweeney, Joseph D   15 Aqua Gems-MR         1:03.22    1:03.28        
 10 Lentini, Alex F     17 West Point-MR        1:00.92    1:04.42        
 11 Lentini, Anthony J  17 West Point-MR        1:05.59    1:06.17        
 12 Stanco, Trevor V    15 Express Swimming-MR  1:04.08    1:06.29        
 13 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  1:07.63    1:09.02        
 14 Rubenstein, Zach N  13 Cudas-NE             1:07.73    1:09.94        
 15 Ochakovsky, Gabrie  14 Express Swimming-MR  1:13.75    1:11.85        
 16 McMAHON, Pmac       13 MRST-MR              1:12.00    1:12.91        
 17 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  1:21.24    1:17.37        
 18 Costa, Mike J       15 SSL-MR               1:20.64    1:17.60        
 
Event 7  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      1:12.78    1:17.03        
  2 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:17.14    1:17.93        
  3 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      1:11.72    1:20.30        
  4 Van Amsterdam, Kat  12 SAC-NE               1:20.44    1:20.82        
  5 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:24.37    1:23.26        
  6 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  1:21.89    1:23.31        
  7 Conde, Elise D      12 BAT-NE               1:20.62    1:23.92        
  8 Bazemore, Josie     12 Cudas-NE             1:27.06    1:27.14        
  9 Brown, Christina R  11 BAT-NE               1:28.22    1:27.16        
 10 Tanaka, Haruka      11 Bgnw Marlins-MR      1:24.09    1:27.31        
 11 Sullivan, Tracie E  12 BAT-NE               1:24.36    1:27.96        
 12 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  1:26.87    1:28.22        
 13 Proietti-Fox, Jenn  12 SSL-MR               1:23.40    1:28.48        
 14 Mann, Jessica L     12 Bgnw Marlins-MR      1:22.51    1:28.80        
 15 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR      1:29.32    1:33.52        
 16 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:36.06    1:35.15        
 17 Cooper, Sammie      11 Bgnw Marlins-MR      1:36.78    1:35.54        
 18 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:38.08    1:39.40        
 19 Kalamariois, Demet  12 SSL-MR               1:35.61    1:40.56        
 20 Mannion, Breeda E   11 Bgnw Marlins-MR      1:40.53    1:42.46        
 21 Georges, Alia H     12 Cudas-NE             1:38.06    1:45.58        
 22 Quinn, Kelsey M     11 Express Swimming-MR  1:46.66    1:48.23        
 23 Ebsworth, Tara      11 Cudas-NE                  NT    1:50.06        
 24 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR               1:55.67    1:53.67        
 25 Krolik, Olivia K    12 West Point-MR             NT    2:41.01        
 -- Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR  1:43.99         DQ        
 
Event 8  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B     12 Bgnw Marlins-MR      1:15.03    1:17.40        
  2 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      1:18.30    1:20.21        
  3 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:21.81    1:21.22        
  4 Moothart, Alex J    12 SAC-NE               1:21.74    1:21.61        
  5 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:20.79    1:22.48        
  6 Daus-Haberle, Ben   12 BAT-NE               1:22.63    1:22.63        
  7 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:23.73    1:25.76        
  8 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               1:22.55    1:26.09        
  9 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR  1:28.70    1:26.92        
 10 Wing, Adam K        12 Cudas-NE             1:27.31    1:29.55        
 11 Dinces, Jon M       12 SSL-MR               1:30.77    1:30.10        
 12 Quinn, Colin G      12 Express Swimming-MR  1:37.39    1:30.90        
 13 Lam, Jonathan K     11 Cudas-NE             1:36.35    1:34.64        
 14 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  1:48.32    1:36.72        
 15 Adler, Jesse T      11 Bgnw Marlins-MR      1:35.62    1:38.72        
 16 Shkolnikov, Alan    11 Cudas-NE             1:41.42    1:39.96        
 17 Surjaputra, Michae  12 Cudas-NE             1:53.19    1:41.04        
 18 Bader, Harrison     12 SSL-MR               1:34.96    1:41.51        
 19 Brenner, Thomas V   12 West Point-MR             NT    1:55.17        
 20 Stein, Robert J     12 SSL-MR               2:10.79    2:14.46        
 -- Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR  1:30.16         DQ        
 
Event 9  Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Butts, Eliza L      14 SAC-NE               2:26.13    2:34.62        
    1:16.72 1:17.90                                                
  2 Colson, Stephanie   18 Cudas-NE             2:32.16    2:37.75        
    1:17.45 1:20.30                                                
  3 Reuter, Angela M    15 SAC-NE               2:37.35    2:41.42        
    1:19.39 1:22.03                                                
  4 Laffel, Nikki L     17 Cudas-NE             2:24.74    2:42.71        
    1:20.82 1:21.89                                                
  5 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  2:39.70    2:43.13        
    1:20.80 1:22.33                                                
  6 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  2:36.87    2:43.65        
    1:19.92 1:23.73                                                
  7 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  2:44.60    2:47.20        
    1:23.33 1:23.87                                                
  8 Smolensky, Allison  15 Zeus-CT              2:36.66    2:47.51        
    1:21.39 1:26.12                                                
  9 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:41.42    2:47.74        
    1:22.05 1:25.69                                                
 10 Lamb, Carrie E      14 NPH-AD               2:35.36    2:48.74        
    1:23.28 1:25.46                                                
 11 Willett, Claire D   15 SAC-NE               2:46.80    2:49.39        
    1:23.59 1:25.80                                                
 12 Day, Carolyn P      15 SAC-NE               2:44.25    2:49.68        
    1:22.69 1:26.99                                                
 13 Lopez, Stephany S   11 Zeus-CT              2:56.16    2:50.53        
    1:24.25 1:26.28                                                
 14 Stacy, Erin M       17 BAT-NE               2:39.09    2:50.56        
    1:23.18 1:27.38                                                
 15 O'Brien, Kristy     15 NPH-AD               2:40.62    2:52.98        
    1:25.10 1:27.88                                                
 16 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               2:45.35    2:55.06        
    1:24.32 1:30.74                                                
 17 Carroll, Jessica M  15 Cudas-NE             2:46.88    2:57.08        
    1:27.66 1:29.42                                                
 18 Kenny, Katelyn M    15 West Point-MR        3:06.46    3:00.82        
    1:30.99 1:29.83                                                
 19 Simon, Erica A      13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:06.24        
    1:31.17 1:35.07                                                
 20 Hodge, Hope         15 Cudas-NE             3:11.16    3:09.02        
    1:32.15 1:36.87                                                
 
Event 10  Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barba, Salvatore G  16 SAC-NE               2:07.02    2:14.15        
    1:04.23 1:09.92                                                
  2 Russell, David P    16 Cudas-NE             2:13.04    2:16.88        
    1:06.78 1:10.10                                                
  3 Simpson, Eric M     16 Cudas-NE             2:09.82    2:18.01        
    1:08.63 1:09.38                                                
  4 McMAHON, Ricky      16 MRST-MR              2:18.99    2:31.59        
    1:14.07 1:17.52                                                
  5 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         2:28.05    2:32.20        
    1:12.28 1:19.92                                                
  6 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  2:34.73    2:39.90        
    1:18.51 1:21.39                                                
  7 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  2:38.43    2:44.30        
    1:22.11 1:22.19                                                
  8 Rubenstein, Zach N  13 Cudas-NE             2:42.85    2:52.19        
    1:24.81 1:27.38                                                
  9 Ochakovsky, Gabrie  14 Express Swimming-MR  2:51.41    2:58.12        
    1:27.35 1:30.77                                                
 10 Lentini, Alex F     17 West Point-MR        2:44.19    2:59.48        
    1:25.59 1:33.89                                                
 11 Nelson, Brian M     15 Cudas-NE             2:51.74    3:00.89        
    1:26.77 1:34.12                                                
 12 Younis, Ryan S      11 SAC-NE               3:02.71    3:02.46        
    1:30.97 1:31.49                                                
 13 Costa, Mike J       15 SSL-MR               3:39.68    3:37.09        
 
Event 11  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorki, Alexandra G  11 Bgnw Marlins-MR        38.85      39.03        
  2 Foster, Clare R     12 SAC-NE                 38.82      40.73        
  3 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR        40.66      41.53        
  4 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR    42.35      42.43        
  5 Simon, Molly J      12 Bgnw Marlins-MR        42.07      42.98        
  6 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           42.67      43.10        
  7 Gryglewska, Anna C  12 Zeus-CT                46.41      44.16        
  8 Tanaka, Haruka      11 Bgnw Marlins-MR        44.28      45.43        
  9 Proietti-Fox, Jenn  12 SSL-MR                 45.84      46.03        
 10 Leblanc, Merrily E  11 SAC-NE                 48.10      49.91        
 11 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR        48.76      49.97        
 12 Singh, Samantha     12 West Point-MR          49.93      50.74        
 13 Walsh, Molly        11 BAT-NE                 51.84      50.86        
 14 Farrell, Kate       12 West Point-MR             NT      51.23        
 15 Mannion, Breeda E   11 Bgnw Marlins-MR        50.22      51.42        
 16 Cooper, Sammie      11 Bgnw Marlins-MR        53.31      51.44        
 17 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    48.67      51.92        
 18 Quinn, Kelsey M     11 Express Swimming-MR    50.68      52.60        
 19 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR    48.10      53.76        
 20 Georges, Alia H     12 Cudas-NE               52.31      54.13        
 21 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    46.64      55.22        
 22 Ebsworth, Tara      11 Cudas-NE                  NT      57.60        
 23 Matalenas, Laura    12 Aqua Gems-MR         1:05.09      58.02        
 24 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 59.32    1:03.42        
 
Event 12  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B     12 Bgnw Marlins-MR        37.99      37.22        
  2 Chrzanowski, Chris  11 West Point-MR          41.12      40.11        
  3 Dinces, Jon M       12 SSL-MR                 41.61      40.15        
  4 DiGuglielmo, Thoma  11 Zeus-CT                46.03      44.13        
  5 Svoboda, Noah       12 SSL-MR                 44.73      45.21        
  6 Marks, Sean M       11 Aqua Gems-MR           45.15      46.24        
  7 Pramer, Tyler D     11 Zeus-CT                46.51      47.65        
  8 WU, Alex            11 Express Swimming-MR    52.04      49.78        
  9 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR    47.85      49.81        
 -- Adler, Jesse T      11 Bgnw Marlins-MR        51.84         DQ        
 
Event 13  Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Monica W       17 Cudas-NE             1:19.91    1:23.81        
  2 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  1:22.71    1:25.71        
  3 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  1:28.02    1:27.86        
  4 Osborn, Anne E      18 Cudas-NE             1:24.15    1:28.04        
  5 Wake, Stephanie     16 Cudas-NE             1:23.10    1:29.75        
  6 Harrison, Rachel F  15 SAC-NE               1:26.16    1:30.54        
  7 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  1:25.99    1:31.75        
  8 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               1:27.04    1:32.76        
  9 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  1:33.76    1:35.00        
 10 Hodge, Hope         15 Cudas-NE             1:35.87    1:37.26        
 11 O'Brien, Kristy     15 NPH-AD               1:33.48    1:38.16        
 12 Georges, Senna H    15 Cudas-NE             1:32.54    1:39.02        
 13 Cushman, Heather E  14 Cudas-NE             1:33.41    1:43.93        
 14 Allong, Jannelle P  15 Express Swimming-MR  1:44.20    1:51.35        
 -- Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         1:30.35         DQ        
 
Event 14  Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cazes, Clifton C    18 Bgnw Marlins-MR      1:08.63    1:13.80        
  2 Simpson, Eric M     16 Cudas-NE             1:13.05    1:17.94        
  3 Sweeney, Joseph D   15 Aqua Gems-MR         1:17.36    1:19.44        
  4 Lazar, Robert M     16 Cudas-NE             1:18.70    1:21.83        
  5 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         1:19.99    1:25.48        
  6 Lentini, Anthony J  17 West Point-MR        1:17.74    1:26.04        
  7 Stanco, Trevor V    15 Express Swimming-MR  1:22.66    1:28.43        
  8 Leggett, Chris D    16 Cudas-NE             4:52.61    1:29.41        
  9 McMAHON, Pmac       13 MRST-MR              1:22.52    1:31.23        
 10 Mangus, Peter E     15 Express Swimming-MR  1:29.69    1:31.34        
 11 Devine, Rob T       16 Zeus-CT              1:24.59    1:32.10        
 12 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  1:43.09    1:41.30        
 
Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:16.29    1:14.63        
  2 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      1:13.64    1:17.01        
  3 Gorki, Alexandra G  11 Bgnw Marlins-MR      1:16.90    1:18.19        
  4 Conde, Elise D      12 BAT-NE               1:23.06    1:22.81        
  5 Van Amsterdam, Kat  12 SAC-NE               1:21.00    1:23.56        
  6 Sullivan, Tracie E  12 BAT-NE               1:22.04    1:26.07        
  7 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:26.23    1:27.89        
  8 Brown, Christina R  11 BAT-NE               1:38.50    1:28.91        
  9 Courville, Aubrey   12 SAC-NE               1:26.26    1:29.60        
 10 Simon, Molly J      12 Bgnw Marlins-MR      1:26.32    1:32.30        
 11 Lopez, Stephany S   11 Zeus-CT              1:29.60    1:34.79        
 12 Bazemore, Josie     12 Cudas-NE             1:40.48    1:43.06        
 13 Kalamariois, Demet  12 SSL-MR               1:40.10    1:52.66        
 -- Walsh, Molly        11 BAT-NE               1:55.57         DQ        
 
Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B     12 Bgnw Marlins-MR      1:12.48    1:13.37        
  2 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      1:13.71    1:16.59        
  3 Daus-Haberle, Ben   12 BAT-NE               1:23.87    1:20.33        
  4 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:20.67    1:23.44        
  5 Moothart, Alex J    12 SAC-NE               1:22.48    1:24.91        
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:23.85    1:25.55        
  7 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:29.55    1:29.49        
  8 DiGuglielmo, Thoma  11 Zeus-CT              1:36.75    1:29.99        
  9 Wing, Adam K        12 Cudas-NE             1:38.92    1:34.36        
 10 Lam, Jonathan K     11 Cudas-NE             1:38.79    1:36.17        
 11 Pramer, Tyler D     11 Zeus-CT              1:31.67    1:36.19        
 12 Quinn, Colin G      12 Express Swimming-MR       NT    1:36.77        
 13 Shkolnikov, Alan    11 Cudas-NE             1:37.72    1:38.18        
 
Event 17  Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kearns, Jill M      13 SAC-NE               2:30.15    2:31.89        
    1:13.35 1:18.54                                                
  2 Farrell, Megan K    15 SAC-NE               2:27.56    2:33.28        
    1:11.83 1:21.45                                                
  3 Hawn, Ashley M      17 SAC-NE               2:32.54    2:33.98        
    1:13.23 1:20.75                                                
  4 Gram, Hilary F      14 SAC-NE               2:33.21    2:45.58        
    1:15.11 1:30.47                                                
  5 Krems, Kate W       16 Cudas-NE             2:34.59    2:54.19        
    1:18.25 1:35.94                                                
  6 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         2:56.07    2:55.35        
    1:19.72 1:35.63                                                
  7 Stacy, Erin M       17 BAT-NE               3:05.05    3:09.19        
    1:29.44 1:39.75                                                
  8 Cushman, Heather E  14 Cudas-NE             3:15.93    3:15.79        
    1:31.71 1:44.08                                                
 
Event 18  Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T     15 Cudas-NE             2:10.24    2:14.15        
    1:05.41 1:08.74                                                
  2 Barba, Salvatore G  16 SAC-NE               2:14.19    2:17.20        
    1:05.92 1:11.28                                                
  3 Lam, Kevin          17 Zeus-CT              2:22.71    2:35.62        
    1:12.76 1:22.86                                                
  4 McKenna, Eric B     15 Cudas-NE             2:29.63    2:38.70        
    1:14.88 1:23.82                                                
  5 Chu, Marco S        13 Cudas-NE             2:35.82    2:38.74        
    1:16.04 1:22.70                                                
  6 McMAHON, Ricky      16 MRST-MR              2:16.76    2:39.12        
    1:11.97 1:27.15                                                
  7 Ruehle, William C   12 Zeus-CT              3:21.16    2:55.46        
    1:18.95 1:36.51                                                
 
Event 19  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  2:27.14    2:27.17        
    1:14.13 1:13.04                                                
  2 Van Amsterdam, Kat  12 SAC-NE               2:27.63    2:31.74        
    1:14.62 1:17.12                                                
  3 Conde, Elise D      12 BAT-NE               2:36.72    2:36.12        
    1:16.64 1:19.48                                                
  4 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  2:32.59    2:36.70        
    1:15.97 1:20.73                                                
  5 Foster, Clare R     12 SAC-NE               2:35.15    2:38.32        
    1:17.53 1:20.79                                                
  6 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  2:41.94    2:38.43        
    1:18.49 1:19.94                                                
  7 Courville, Aubrey   12 SAC-NE               2:44.65    2:51.50        
    1:25.23 1:26.27                                                
  8 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  2:59.56    2:55.70        
    1:26.79 1:28.91                                                
  9 Allong, Gabriella   11 Express Swimming-MR  2:54.22    2:55.77        
    1:26.17 1:29.60                                                
 10 Leblanc, Merrily E  11 SAC-NE               3:01.31    2:57.57        
    1:27.47 1:30.10                                                
 11 Bazemore, Josie     12 Cudas-NE             3:04.34    3:03.88        
    1:28.56 1:35.32                                                
 12 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR  3:05.32    3:12.69        
    1:33.77 1:38.92                                                
 13 Singh, Samantha     12 West Point-MR             NT    3:22.35        
    1:38.14 1:44.21                                                
 14 Farrell, Kate       12 West Point-MR             NT    3:49.40        
    1:46.37 2:03.03                                                
 
Event 20  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         2:32.41    2:31.88        
    1:13.39 1:18.49                                                
  2 Daus-Haberle, Ben   12 BAT-NE               2:34.36    2:32.01        
    1:14.76 1:17.25                                                
  3 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  2:35.29    2:36.93        
    1:17.79 1:19.14                                                
  4 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR  2:37.72    2:42.62        
    1:17.41 1:25.21                                                
  5 Chrzanowski, Chris  11 West Point-MR        2:51.09    2:45.28        
    1:19.81 1:25.47                                                
  6 Marks, Sean M       11 Aqua Gems-MR         2:47.67    2:47.21        
    1:22.98 1:24.23                                                
  7 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR  2:44.07    2:49.50        
    1:21.75 1:27.75                                                
  8 Wing, Adam K        12 Cudas-NE             2:52.96    2:49.95        
    1:23.48 1:26.47                                                
  9 Younis, Ryan S      11 SAC-NE               2:43.93    2:55.96        
    1:24.26 1:31.70                                                
 10 Lam, Jonathan K     11 Cudas-NE             2:54.53    2:57.39        
    1:28.33 1:29.06                                                
 11 Bader, Harrison     12 SSL-MR               3:09.82    3:07.27        
    1:29.93 1:37.34                                                
 12 Surjaputra, Michae  12 Cudas-NE             3:47.39    3:33.14        
    1:42.63 1:50.51                                                
 
Event 21  Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kearns, Sarah A     17 SAC-NE               4:28.08    4:36.07        
    1:05.92 1:09.23 1:10.81 1:10.11                                
  2 Farrell, Megan K    15 SAC-NE               4:31.51    4:38.55        
    1:06.72 1:11.58 1:10.02 1:10.23                                
  3 Butts, Eliza L      14 SAC-NE               4:42.17    4:44.48        
    1:07.83 1:12.18 1:12.59 1:11.88                                
  4 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  4:36.42    4:46.15        
    1:07.80 1:12.45 1:13.28 1:12.62                                
  5 Kearns, Jill M      13 SAC-NE               4:36.73    4:48.45        
    1:10.17 1:14.24 1:13.73 1:10.31                                
  6 Colson, Stephanie   18 Cudas-NE             4:48.99    4:50.73        
    1:10.12 1:14.58 1:14.94 1:11.09                                
  7 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  4:46.88    4:50.80        
    1:10.56 1:14.57 1:14.92 1:10.75                                
  8 Kearns, Molly L     15 SAC-NE               4:36.59    4:54.03        
    1:09.67 1:14.24 1:14.81 1:15.31                                
  9 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  4:52.08    4:57.79        
    1:11.26 1:16.24 1:16.25 1:14.04                                
 10 Hawn, Ashley M      17 SAC-NE               4:51.84    4:58.11        
    1:11.79 1:15.79 1:15.65 1:14.88                                
 11 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  4:57.28    4:59.13        
    1:11.60 1:16.53 1:16.67 1:14.33                                
 12 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  5:00.61    5:00.56        
    1:13.60 1:17.69 1:15.99 1:13.28                                
 13 Osborn, Anne E      18 Cudas-NE             4:52.45    5:00.68        
    1:11.92 1:16.33 1:17.22 1:15.21                                
 14 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  4:58.77    5:00.98        
    1:11.38 1:17.02 1:17.65 1:14.93                                
 15 Gram, Hilary F      14 SAC-NE               4:57.45    5:01.52        
    1:12.56 1:17.07 1:16.62 1:15.27                                
 16 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  5:02.89    5:02.95        
    1:13.93 1:18.59 1:15.28 1:15.15                                
 17 Willett, Claire D   15 SAC-NE               5:05.89    5:05.31        
    1:12.36 1:18.67 1:18.28 1:16.00                                
 18 Day, Carolyn P      15 SAC-NE               5:03.03    5:05.56        
    1:13.52 1:17.82 1:18.11 1:16.11                                
 19 Lamb, Carrie E      14 NPH-AD               4:57.98    5:08.74        
    1:14.48 1:18.41 1:18.99 1:16.86                                
 20 Wake, Stephanie     16 Cudas-NE             4:56.55    5:10.32        
    1:12.56 1:18.97 1:19.89 1:18.90                                
 21 Smolensky, Allison  15 Zeus-CT              4:58.75    5:10.49        
    1:13.14 1:19.09 1:20.22 1:18.04                                
 22 Hentoff, Dasha R    14 Cudas-NE             5:03.63    5:15.32        
    1:13.53 1:21.27 1:20.84 1:19.68                                
 23 Lopez, Stephany S   11 Zeus-CT              5:30.01    5:21.35        
    1:20.25 1:19.89 1:20.26 1:20.95                                
 24 O'Brien, Kristy     15 NPH-AD               5:22.16    5:27.99        
    1:18.37 1:23.64 1:24.03 1:21.95                                
 25 Carroll, Jessica M  15 Cudas-NE             5:23.18    5:30.14        
    1:17.00 1:24.80 1:25.39 1:22.95                                
 26 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  5:28.24    5:36.88        
    1:20.14 1:25.52 1:25.92 1:25.30                                
 27 Gryglewska, Anna C  12 Zeus-CT              5:55.99    5:38.91        
    1:20.80 1:27.49 1:27.06 1:23.56                                
 28 Kenny, Katelyn M    15 West Point-MR        5:47.51    5:40.20        
    1:21.40 1:26.27 1:28.15 1:24.38                                
 29 Cushman, Heather E  14 Cudas-NE             5:36.96    5:43.89        
    1:25.70 1:29.23 1:25.71 1:23.25                                
 30 Allong, Jannelle P  15 Express Swimming-MR  5:28.85    5:44.17        
    1:24.73 1:30.02 1:26.70 1:22.72                                
 
Event 22  Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T     15 Cudas-NE             4:06.04    4:16.14        
    1:03.14 1:06.47 1:03.78 1:02.75                                
  2 Barba, Salvatore G  16 SAC-NE               4:18.01    4:17.09        
    1:03.14 1:06.72 1:03.20 1:04.03                                
  3 Rubenstein, Billy   17 Cudas-NE             4:17.94    4:27.94        
    1:05.82 1:07.88 1:08.54 1:05.70                                
  4 Russell, David P    16 Cudas-NE             4:23.06    4:28.00        
    1:02.80 1:07.81 1:09.68 1:07.71                                
  5 McMAHON, Ricky      16 MRST-MR              4:12.20    4:28.55        
    1:04.03 1:08.26 1:08.92 1:07.34                                
  6 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  4:26.88    4:30.76        
    1:04.49 1:08.45 1:09.28 1:08.54                                
  7 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         4:30.44    4:43.50        
    1:04.86 1:11.95 1:14.00 1:12.69                                
  8 Lazar, Robert M     16 Cudas-NE             4:35.35    4:45.21        
    1:07.14 1:12.91 1:13.33 1:11.83                                
  9 Chu, Marco S        13 Cudas-NE             4:39.43    4:46.02        
    1:08.32 1:13.59 1:13.53 1:10.58                                
 10 Putzeys, Phillippe  15 Cudas-NE             4:37.22    4:48.46        
    1:07.95 1:14.63 1:14.69 1:11.19                                
 11 McKenna, Eric B     15 Cudas-NE             4:46.89    4:51.73        
    1:10.93 1:13.99 1:14.29 1:12.52                                
 12 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         4:40.22    4:56.53        
    1:08.15 1:14.67 1:17.65 1:16.06                                
 13 Rubenstein, Zach N  13 Cudas-NE             4:56.96    5:10.74        
    1:13.55 1:20.54 1:20.91 1:15.74                                
 14 Stanco, Trevor V    15 Express Swimming-MR  5:05.00    5:15.29        
    1:15.41 1:22.72 1:19.76 1:17.40                                
 15 Ochakovsky, Gabrie  14 Express Swimming-MR  5:17.88    5:18.17        
    1:17.52 1:21.53 1:20.18 1:18.94                                
 16 Moothart, Alex J    12 SAC-NE               5:19.39    5:21.42        
    1:18.33 1:22.37 1:21.79 1:18.93                                
 17 Mangus, Peter E     15 Express Swimming-MR  5:10.01    5:22.98        
    1:17.07 1:23.03 1:22.26 1:20.62                                
 18 Lam, Kevin          17 Zeus-CT              4:49.32    5:23.55        
    1:12.07 1:26.45 1:32.95 1:12.08                                
 19 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  5:13.61    5:24.78        
    1:19.67 1:22.93 1:21.84 1:20.34                                
 20 Ruehle, William C   12 Zeus-CT              5:40.23    5:26.71        
    1:16.78 1:25.50 1:22.80 1:21.63                                
 21 DiGuglielmo, Thoma  11 Zeus-CT              5:45.58    5:42.91        
    1:20.49 1:27.47 1:28.13 1:26.82                                
 22 Devine, Rob T       16 Zeus-CT              4:44.47    5:58.15        
    1:28.30 1:31.63 1:39.64 1:18.58                                
 23 Nelson, Brian M     15 Cudas-NE             6:05.25    6:12.06        
    1:20.78 1:33.14 1:38.49 1:39.65                                
 24 Pramer, Tyler D     11 Zeus-CT              6:04.38    6:17.28        
    1:28.78 1:37.35 1:36.22 1:34.93                                
 
Event 23  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         2:41.02    2:34.33        
    1:12.06 1:22.27                                                
  2 Guyett, Caren E     13 Bgnw Marlins-MR      2:31.72    2:36.68        
    1:16.37 1:20.31                                                
  3 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:37.72    2:44.47        
    1:19.92 1:24.55                                                
  4 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         2:54.08    2:45.24        
    1:20.16 1:25.08                                                
  5 Tran, Cristina L    13 Zeus-CT              2:45.13    2:48.43        
    1:20.22 1:28.21                                                
  6 Sung, Jennifer      13 SAC-NE               2:50.55    2:50.94        
    1:23.16 1:27.78                                                
  7 Pocock, Arielle C   13 SAC-NE               2:56.64    2:55.24        
    1:22.75 1:32.49                                                
  8 Willhoft, Laura M   14 Bgnw Marlins-MR      2:58.01    2:57.82        
    1:29.82 1:28.00                                                
  9 Follini, Nadine R   13 Bgnw Marlins-MR      2:54.35    2:58.45        
    1:25.52 1:32.93                                                
 10 Brenner, Jillian V  13 West Point-MR        3:02.18    2:59.88        
    1:27.81 1:32.07                                                
 11 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         3:02.45    3:02.35        
    1:30.59 1:31.76                                                
 12 Kennedy, Lauren C   13 BAT-NE               3:03.50    3:03.38        
    1:25.22 1:38.16                                                
 13 Nowak, Meghan P     14 SAC-NE               2:50.82    3:08.83        
    1:37.80 1:31.03                                                
 14 Kenny, Emily        13 West Point-MR        3:17.14    3:09.02        
    1:32.97 1:36.05                                                
 15 White, Carly J      14 Cudas-NE             3:08.97    3:11.11        
    1:32.80 1:38.31                                                
 
Event 24  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      2:17.22    2:23.13        
    1:08.07 1:15.06                                                
  2 DeLisle, Derek C    14 Bfin-AD              2:29.52    2:28.27        
    1:10.28 1:17.99                                                
  3 Simco, Daniel P     13 Bgnw Marlins-MR      2:25.09    2:40.94        
    1:16.48 1:24.46                                                
  4 Morris, Dylan W     13 Bgnw Marlins-MR      2:38.59    2:42.28        
    1:20.86 1:21.42                                                
  5 Simco, Anthony J    13 Bgnw Marlins-MR      2:35.66    2:45.61        
    1:17.39 1:28.22                                                
  6 Weston, Christophe  14 SAC-NE               2:43.94    2:48.94        
    1:19.23 1:29.71                                                
  7 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR         2:57.02    2:56.04        
    1:22.78 1:33.26                                                
  8 Fasino, Dominic G   14 Aqua Gems-MR         3:00.12    2:59.61        
    1:23.44 1:36.17                                                
  9 Gravina, Michael T  13 SSL-MR               2:57.20    3:01.08        
    1:26.88 1:34.20                                                
 -- Murphy, Bryan       14 Aqua Gems-MR         3:01.06         DQ        
    1:17.27 1:24.69                                                
 -- Willett, Hugh M     13 SAC-NE               3:24.46         DQ        
    1:35.84 1:42.45                                                
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR        32.85      32.93        
  2 Scilufo, Taylor      9 Bgnw Marlins-MR        35.82      34.85        
  3 Harrison, Jessica   10 SAC-NE                 34.88      35.32        
  4 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR        36.21      35.33        
  5 Clendenning, Sara   10 BAT-NE                 36.19      35.93        
  6 LeBlanc, Natalie A  10 Zeus-CT                38.60      36.19        
  7 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        36.86      36.43        
  8 Moore, Erica        10 Aqua Gems-MR           39.12      38.21        
  9 DeAtley, Acadia R    9 BAT-NE                 42.50      38.60        
 10 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           39.54      39.25        
 11 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 40.54      39.67        
 12 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR        40.92      39.74        
 13 Sullivan, Amy M     10 BAT-NE                 42.34      40.10        
 14 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR           41.99      40.44        
 15 Singh, Shari V      10 West Point-MR          43.21      40.95        
 16 Forman, Ruth A       9 SAC-NE                 44.71      41.00        
 17 Willett, Catherine   9 SAC-NE                    NT      42.75        
 18 Nolan, Olivia H     10 BAT-NE                 43.69      43.09        
 19 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR    41.29      43.14        
 20 Pendergast, Megan   10 Aqua Gems-MR           43.45      43.15        
 21 Kreielsheimer, Che  10 SSL-MR                 44.93      43.52        
 22 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR                 44.74      43.98        
 23 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                 45.22      44.00        
 24 Higano, Saya         8 Cudas-NE               54.16      47.87        
 25 Lopez, Michelle Z    9 Zeus-CT                54.95      49.00        
 26 Stuart, Ansley T     9 Aqua Gems-MR           47.91      49.39        
 27 Chrzanowski, Jacki   7 West Point-MR        1:07.37      50.89        
 28 Tamura, Sakiko       8 Cudas-NE             1:03.38      50.91        
 29 Brooks, Kayla M      6 Bgnw Marlins-MR        51.28      51.54        
 30 Lie, Alison F        6 Cudas-NE             1:05.11    1:02.27        
 31 Olsen, Mary C        8 Aqua Gems-MR           59.36    1:03.38        
 
Event 26  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sung, Roy           10 SAC-NE                 34.72      32.76        
  2 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR           34.38      33.40        
  3 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    37.13      35.76        
  4 Rappaport, Will L    8 Bgnw Marlins-MR        36.40      35.83        
  5 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 39.17      37.21        
  6 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR        36.83      37.93        
  7 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 40.07      39.11        
  8 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR    42.76      39.69        
  9 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR           41.67      39.83        
 10 Ospina, John S      10 Zeus-CT                44.38      41.67        
 11 Shine, Stephen J     8 Bgnw Marlins-MR        44.06      42.84        
 12 Conde, Jeff S        9 BAT-NE                 47.39      43.48        
 13 Acosta, Zachary A   10 NPH-AD                 42.60      44.16        
 14 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR       NT      44.30        
 15 Rosenbloom, Jake A   9 Bgnw Marlins-MR        44.33      44.48        
 16 Simon, Henry         8 Bgnw Marlins-MR        44.63      45.02        
 17 Stuart, Ian D        9 Aqua Gems-MR           47.36      46.65        
 18 Jasty, Naveen M     10 Cudas-NE               52.66      51.54        
 19 Pietrobono, Stefan   9 Zeus-CT                59.27      52.70        
 20 White, Ricky J       9 Cudas-NE               56.19      54.04        
 21 Lal, Sachin          9 Cudas-NE               49.54      55.25        
 22 Sampathkumaran, Pr   9 Cudas-NE                  NT      58.75        
 
Event 27  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hebrank, Hilary B   14 Unattached           1:04.31    1:04.21        
  2 Guyett, Caren E     13 Bgnw Marlins-MR      1:01.54    1:05.44        
  3 Tran, Cristina L    13 Zeus-CT              1:05.26    1:06.75        
  4 Pond, Laura D       13 BAT-NE               1:10.00    1:09.32        
  5 Drinane, Joanna M   14 SSL-MR               1:08.95    1:09.54        
  6 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      1:07.89    1:09.64        
  7 Pocock, Arielle C   13 SAC-NE               1:07.62    1:10.02        
  8 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         1:08.21    1:10.06        
  9 Gobetz, Hannah R    13 SSL-MR               1:07.91    1:10.72        
 10 Sullivan, Briston   14 BAT-NE               1:08.54    1:11.27        
 11 Burns, Stephanie L  14 SAC-NE               1:14.35    1:12.42        
 12 Willhoft, Laura M   14 Bgnw Marlins-MR      1:08.98    1:12.88        
 13 Follini, Nadine R   13 Bgnw Marlins-MR      1:10.39    1:14.07        
 14 Surjaputra, Michel  14 Cudas-NE             1:11.53    1:16.37        
 15 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         1:15.94    1:16.47        
 16 Kenny, Emily        13 West Point-MR             NT    1:19.01        
 17 Maxwell, Caitlin    13 Cudas-NE             1:27.66    1:25.02        
 18 Troy, Michele Z     13 MRST-MR              1:30.00    1:32.87        
 19 Pantelis, Maria A   13 Cudas-NE             1:52.56    1:40.21        
 
Event 28  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C    14 Bfin-AD              1:00.32      59.99        
  2 Weston, Christophe  14 SAC-NE               1:02.09    1:03.24        
  3 Murphy, Bryan       14 Aqua Gems-MR         1:04.11    1:03.59        
  4 Morris, Dylan W     13 Bgnw Marlins-MR      1:03.34    1:04.09        
  5 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR         1:08.15    1:10.58        
  6 Plotnik, Joshua P   13 SAC-NE               1:11.45    1:10.66        
  7 Luboja, Chris       13 Bgnw Marlins-MR      1:09.85    1:10.93        
  8 Simco, Anthony J    13 Bgnw Marlins-MR      1:05.82    1:13.16        
  9 Fasino, Dominic G   14 Aqua Gems-MR         1:10.04    1:13.70        
 10 Gravina, Michael T  13 SSL-MR               1:11.80    1:14.69        
 11 Willett, Hugh M     13 SAC-NE               1:26.23    1:22.61        
 12 Krolik, Kevin       14 West Point-MR        2:00.00    1:37.35        
 
Event 29  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lie, Stephanie H     9 Cudas-NE             1:31.72    1:29.15        
  2 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR      1:22.70    1:29.64        
  3 Valcarcel-Lopez, C  10 Zeus-CT              1:31.41    1:31.81        
  4 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR      1:29.13    1:32.11        
  5 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  1:37.56    1:32.94        
  6 Harrison, Jessica   10 SAC-NE               1:30.12    1:34.44        
  7 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR      1:32.03    1:34.77        
  8 Clendenning, Sara   10 BAT-NE               1:31.01    1:34.92        
  9 Kern, Nadja         10 Cudas-NE             1:35.57    1:34.97        
 10 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  1:35.67    1:36.23        
 11 Surjaputra, Meta E   9 Cudas-NE             1:43.00    1:36.55        
 12 Tawil, Raina C      10 MRST-MR              1:30.02    1:37.56        
 13 Dudek, Meghan A     10 Zeus-CT              1:45.59    1:41.96        
 14 Willett, Catherine   9 SAC-NE                    NT    1:43.59        
 15 Gunshenan, Clare I  10 Cudas-NE             1:47.33    1:43.77        
 16 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR         1:42.49    1:47.21        
 17 Sullivan, Amy M     10 BAT-NE               1:52.63    1:47.29        
 18 Nolan, Olivia H     10 BAT-NE               1:48.31    1:47.31        
 19 Arnott, Katie        9 SSL-MR               1:40.79    1:47.95        
 20 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR      1:41.53    1:49.64        
 21 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:43.79    1:49.85        
 22 Forman, Ruth A       9 SAC-NE               1:54.91    1:54.14        
 23 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR  1:52.14    1:55.75        
 24 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR               1:54.80    2:01.59        
 25 Lang, Cheryl J       9 Cudas-NE             1:59.19    2:01.79        
 26 Kreielsheimer, Che  10 SSL-MR               2:00.37    2:02.84        
 27 Lopez, Michelle Z    9 Zeus-CT              2:57.47    2:02.91        
 28 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR               2:01.78    2:03.78        
 29 Carter, Olivia B     9 Cudas-NE             2:08.44    2:04.52        
 30 Stuart, Ansley T     9 Aqua Gems-MR         2:11.43    2:08.79        
 -- Portillo, Laura Z    9 Zeus-CT              1:56.48         DQ        
 
Event 30  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      1:23.96    1:27.04        
  2 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:29.11    1:29.36        
  3 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         1:27.76    1:30.33        
  4 Rappaport, Will L    8 Bgnw Marlins-MR      1:27.45    1:32.45        
  5 Jasty, Kunal S      10 Cudas-NE             1:37.16    1:40.11        
  6 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR               1:42.33    1:40.68        
  7 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         1:46.43    1:43.03        
  8 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR               1:40.45    1:43.33        
  9 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  1:48.84    1:47.43        
 10 Lal, Sameer         10 Cudas-NE             1:54.89    1:48.72        
 11 Conde, Jeff S        9 BAT-NE               1:48.70    1:50.54        
 12 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:52.44        
 13 Gunshenan, Will I    8 Cudas-NE             2:21.34    1:53.21        
 14 Simon, Henry         8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:54.01        
 15 Jasty, Naveen M     10 Cudas-NE             2:06.01    1:56.58        
 16 Ospina, John S      10 Zeus-CT              1:54.36    1:56.67        
 17 Rosenbloom, Jake A   9 Bgnw Marlins-MR      1:56.47    1:57.83        
 18 Acosta, Zachary A   10 NPH-AD               2:13.12    2:09.77        
 19 Pietrobono, Stefan   9 Zeus-CT              2:30.00    2:19.21        
 20 White, Ricky J       9 Cudas-NE             2:29.37    2:22.42        
 21 Sampathkumaran, Pr   9 Cudas-NE                  NT    2:24.59        
 -- Shine, Stephen J     8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
 
Event 31  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         2:37.16    2:32.44        
    1:13.73 1:18.71                                                
  2 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      2:35.80    2:42.88        
    1:19.73 1:23.15                                                
  3 Follini, Nadine R   13 Bgnw Marlins-MR      2:44.58    2:55.25        
    1:23.74 1:31.51                                                
  4 Pond, Laura D       13 BAT-NE               2:54.32    3:00.44        
    1:29.75 1:30.69                                                
  5 Surjaputra, Michel  14 Cudas-NE             3:01.88    3:03.50        
    1:30.89 1:32.61                                                
  6 Drinane, Joanna M   14 SSL-MR               2:49.95    3:04.64        
    1:30.75 1:33.89                                                
  7 White, Carly J      14 Cudas-NE             2:58.80    3:07.13        
    1:33.56 1:33.57                                                
  8 Sullivan, Briston   14 BAT-NE               2:51.29    3:07.27        
    1:30.50 1:36.77                                                
  9 Gobetz, Hannah R    13 SSL-MR               3:02.66    3:08.38        
    1:33.32 1:35.06                                                
 10 Maxwell, Caitlin    13 Cudas-NE             3:52.64    3:28.52        
    1:37.85 1:50.67                                                
 
Event 32  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      2:13.17    2:23.24        
    1:10.23 1:13.01                                                
  2 Simco, Daniel P     13 Bgnw Marlins-MR      2:23.45    2:41.30        
    1:20.29 1:21.01                                                
  3 Courville, Jared W  13 SAC-NE               2:38.39    2:42.97        
    1:19.69 1:23.28                                                
  4 O'Connor, Jonathon  13 Zeus-CT              2:48.22    2:47.81        
    1:22.70 1:25.11                                                
  5 Luboja, Chris       13 Bgnw Marlins-MR      2:47.68    2:51.25        
    1:22.45 1:28.80                                                
  6 Fasino, Dominic G   14 Aqua Gems-MR         2:56.04    2:58.75        
    1:26.33 1:32.42                                                
  7 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR         2:58.33    3:03.23        
    1:29.97 1:33.26                                                
 
Event 33  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scilufo, Taylor      9 Bgnw Marlins-MR        47.86      49.65        
  2 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR        50.16      49.84        
  3 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR           49.61      50.71        
  4 Moore, Erica        10 Aqua Gems-MR           51.60      51.43        
  5 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        49.91      51.65        
  6 LeBlanc, Natalie A  10 Zeus-CT                50.90      51.69        
  7 Smolensky, Rachel   10 Zeus-CT                51.62      51.99        
  8 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    53.49      52.07        
  9 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR        50.12      52.70        
 10 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR    57.79      53.41        
 10 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           51.91      53.41        
 12 DeAtley, Acadia R    9 BAT-NE               1:02.50      54.82        
 13 Dudek, Meghan A     10 Zeus-CT                53.29      55.00        
 14 Portillo, Laura Z    9 Zeus-CT                57.66      55.15        
 15 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 52.65      55.65        
 16 Singh, Shari V      10 West Point-MR          58.65      56.39        
 17 Pendergast, Megan   10 Aqua Gems-MR           57.29      57.40        
 18 Carter, Olivia B     9 Cudas-NE               54.66      57.57        
 19 Stuart, Ansley T     9 Aqua Gems-MR           59.45      58.38        
 20 Lang, Cheryl J       9 Cudas-NE               58.69      58.45        
 21 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                 56.80    1:00.37        
 22 Forman, Ruth A       9 SAC-NE               1:03.62    1:01.43        
 23 Kreielsheimer, Che  10 SSL-MR                 58.13    1:02.33        
 24 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR               1:00.75    1:02.52        
 25 Nolan, Olivia H     10 BAT-NE               1:02.25    1:03.86        
 26 Gunshenan, Clare I  10 Cudas-NE             1:04.35    1:07.20        
 27 Chrzanowski, Jacki   7 West Point-MR        1:13.41    1:07.78        
 28 Higano, Saya         8 Cudas-NE                  NT    1:08.46        
 29 Brooks, Kayla M      6 Bgnw Marlins-MR      1:15.76    1:12.42        
 30 Tamura, Sakiko       8 Cudas-NE                  NT    1:21.53        
 31 Olsen, Mary C        8 Aqua Gems-MR         1:26.53    1:22.83        
 -- Willett, Catherine   9 SAC-NE                    NT         DQ        
 
Event 34  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR    46.32      47.20        
  2 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        44.76      47.26        
  3 Rappaport, Will L    8 Bgnw Marlins-MR        51.78      48.71        
  4 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR           55.25      54.47        
  5 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 56.02      54.94        
  6 Simon, Henry         8 Bgnw Marlins-MR        58.41      57.73        
  7 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR    52.87      57.78        
  8 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR       NT      58.25        
  9 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  1:00.37      58.63        
 10 Lal, Sachin          9 Cudas-NE               56.14      59.15        
 11 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 57.63    1:00.09        
 12 Rosenbloom, Jake A   9 Bgnw Marlins-MR        57.81    1:00.47        
 13 Acosta, Zachary A   10 NPH-AD               1:00.74    1:01.15        
 14 Lal, Sameer         10 Cudas-NE               59.92    1:01.60        
 15 Conde, Jeff S        9 BAT-NE               1:03.84    1:02.52        
 16 Gunshenan, Will I    8 Cudas-NE             1:00.68    1:02.83        
 17 Shine, Stephen J     8 Bgnw Marlins-MR      1:03.55    1:03.76        
 18 Jasty, Naveen M     10 Cudas-NE             1:02.48    1:03.81        
 19 White, Ricky J       9 Cudas-NE             1:12.25    1:04.12        
 20 Stuart, Ian D        9 Aqua Gems-MR         1:11.49    1:04.43        
 21 Pietrobono, Stefan   9 Zeus-CT              1:19.46    1:09.01        
 22 Sampathkumaran, Pr   9 Cudas-NE                  NT    1:20.24        
 
Event 35  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      1:22.96    1:27.34        
  2 Nowak, Meghan P     14 SAC-NE               1:23.51    1:27.71        
  3 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         1:26.56    1:28.01        
  4 Sung, Jennifer      13 SAC-NE               1:29.07    1:31.05        
  5 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         1:29.72    1:31.93        
  6 Brenner, Jillian V  13 West Point-MR        1:32.31    1:33.25        
  7 Willhoft, Laura M   14 Bgnw Marlins-MR      1:29.42    1:34.64        
  8 Kennedy, Lauren C   13 BAT-NE               1:30.50    1:35.53        
  9 Pocock, Arielle C   13 SAC-NE               1:33.43    1:36.37        
 10 Kenny, Emily        13 West Point-MR        1:47.31    1:49.08        
 11 Pantelis, Maria A   13 Cudas-NE             2:16.13    2:01.12        
 12 Troy, Michele Z     13 MRST-MR              2:06.67    2:12.35        
 
Event 36  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan   14 Bgnw Marlins-MR      1:14.46    1:18.46        
  2 Simco, Daniel P     13 Bgnw Marlins-MR      1:18.58    1:24.44        
  3 Morris, Dylan W     13 Bgnw Marlins-MR      1:19.84    1:25.04        
  4 Plotnik, Joshua P   13 SAC-NE               1:25.08    1:28.25        
  5 Simco, Anthony J    13 Bgnw Marlins-MR      1:19.90    1:28.60        
  6 Luboja, Chris       13 Bgnw Marlins-MR      1:28.02    1:31.73        
 -- Willett, Hugh M     13 SAC-NE               1:56.65         DQ        
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR      1:18.42    1:25.26        
  2 Lie, Stephanie H     9 Cudas-NE             1:35.46    1:34.50        
  3 Kern, Nadja         10 Cudas-NE             1:34.31    1:35.36        
  4 Valcarcel-Lopez, C  10 Zeus-CT              1:33.09    1:38.75        
  5 Harrison, Jessica   10 SAC-NE               1:35.27    1:39.49        
  6 Surjaputra, Meta E   9 Cudas-NE             1:41.42    1:41.45        
  7 Scilufo, Taylor      9 Bgnw Marlins-MR      1:43.14    1:42.20        
  8 Tawil, Raina C      10 MRST-MR              1:40.00    1:45.02        
  9 Clendenning, Sara   10 BAT-NE               1:37.72    1:47.06        
 10 Smolensky, Rachel   10 Zeus-CT              1:46.78    1:51.27        
 11 Moore, Erica        10 Aqua Gems-MR         1:52.43    1:57.98        
 12 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR  2:02.31    2:05.25        
 13 DeAtley, Acadia R    9 BAT-NE               1:53.50    2:10.22        
 14 Pendergast, Megan   10 Aqua Gems-MR         2:11.93    2:18.67        
 -- Sullivan, Amy M     10 BAT-NE               2:04.63         DQ        
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sung, Roy           10 SAC-NE               1:22.87    1:22.15        
  2 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         1:25.53    1:24.56        
  3 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:32.92    1:33.62        
  4 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      1:23.02    1:37.61        
  5 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      1:26.98    1:46.78        
  6 Jasty, Kunal S      10 Cudas-NE             1:43.42    1:51.95        
 
Event 39  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:34.57    2:40.12        
    1:17.13 1:22.99                                                
  2 Hebrank, Hilary B   14 Unattached           2:42.05    2:41.96        
    1:16.17 1:25.79                                                
  3 Sung, Jennifer      13 SAC-NE               3:06.77    2:59.54        
    1:27.85 1:31.69                                                
  4 Burns, Stephanie L  14 SAC-NE               2:59.18    3:04.36        
    1:24.75 1:39.61                                                
  5 Sullivan, Briston   14 BAT-NE               2:47.33    3:05.29        
    1:25.91 1:39.38                                                
  6 Troy, Michele Z     13 MRST-MR              2:55.55    4:21.53        
    2:01.68 2:19.85                                                
 
Event 40  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Courville, Jared W  13 SAC-NE               2:40.18    2:49.61        
    1:18.92 1:30.69                                                
  2 O'Connor, Jonathon  13 Zeus-CT              2:50.52    2:53.73        
    1:21.58 1:32.15                                                
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lie, Stephanie H     9 Cudas-NE             2:56.76    2:50.18        
    1:25.53 1:24.65                                                
  2 LeBlanc, Natalie A  10 Zeus-CT              3:03.08    2:54.79        
    1:24.21 1:30.58                                                
  3 Kern, Nadja         10 Cudas-NE             2:51.52    3:00.22        
    1:28.36 1:31.86                                                
  4 Surjaputra, Meta E   9 Cudas-NE             3:12.18    3:05.39        
    1:29.95 1:35.44                                                
  5 Valcarcel-Lopez, C  10 Zeus-CT              3:17.36    3:06.74        
    1:31.94 1:34.80                                                
  6 Singh, Shari V      10 West Point-MR             NT    3:07.45        
    1:31.13 1:36.32                                                
  7 Tawil, Raina C      10 MRST-MR              2:42.00    3:09.42        
    1:31.71 1:37.71                                                
  8 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  3:17.82    3:09.96        
    1:33.27 1:36.69                                                
  9 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  3:25.00    3:11.44        
    1:35.31 1:36.13                                                
 10 Smolensky, Rachel   10 Zeus-CT              3:09.89    3:14.98        
    1:36.17 1:38.81                                                
 11 Dudek, Meghan A     10 Zeus-CT              3:27.72    3:21.03        
    1:38.04 1:42.99                                                
 12 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR         3:19.62    3:24.94        
    1:39.37 1:45.57                                                
 13 Gunshenan, Clare I  10 Cudas-NE             3:25.86    3:28.62        
    1:43.76 1:44.86                                                
 14 Portillo, Laura Z    9 Zeus-CT              3:39.32    3:42.13        
    1:51.25 1:50.88                                                
 15 Lang, Cheryl J       9 Cudas-NE             3:45.69    3:49.18        
    1:52.13 1:57.05                                                
 16 Carter, Olivia B     9 Cudas-NE             3:58.66    4:04.91        
    2:01.75 2:03.16                                                
 17 Lopez, Michelle Z    9 Zeus-CT              3:42.32    4:07.30        
    1:59.29 2:08.01                                                
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sung, Roy           10 SAC-NE               2:34.34    2:43.08        
    1:19.91 1:23.17                                                
  2 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  2:55.39    2:53.54        
    1:24.14 1:29.40                                                
  3 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  2:53.25    3:00.23        
    1:28.78 1:31.45                                                
  4 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      2:57.78    3:03.10        
    1:30.35 1:32.75                                                
  5 Ospina, John S      10 Zeus-CT              3:32.99    3:23.95        
    1:40.76 1:43.19                                                
  6 Jasty, Kunal S      10 Cudas-NE             3:25.99    3:25.34        
    1:38.82 1:46.52                                                
  7 Lal, Sameer         10 Cudas-NE             3:47.49    3:37.47        
    1:47.43 1:50.04                                                
  8 Gunshenan, Will I    8 Cudas-NE             4:26.46    3:43.82        
    1:48.98 1:54.84                                                
  9 Acosta, Zachary A   10 NPH-AD               3:30.00    3:44.60        
    1:45.22 1:59.38                                                
 10 Stuart, Ian D        9 Aqua Gems-MR         3:59.02    4:07.71        
    1:58.31 2:09.40                                                
 11 Lal, Sachin          9 Cudas-NE             5:12.65    4:21.97        
    2:05.44 2:16.53                                                
 
Event 43  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     13 Bgnw Marlins-MR      4:36.41    4:56.54        
    1:07.11 1:14.95 1:18.12 1:16.36                                
  2 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         4:55.27    4:58.11        
    1:07.64 1:16.92 1:20.10 1:13.45                                
  3 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      5:01.54    5:05.48        
    1:12.18 1:17.58 1:18.14 1:17.58                                
  4 Tran, Cristina L    13 Zeus-CT              5:10.12    5:12.21        
    1:13.15 1:20.12 1:19.94 1:19.00                                
  5 Pond, Laura D       13 BAT-NE               5:17.51    5:20.25        
    1:16.42 1:22.17 1:23.17 1:18.49                                
  6 Drinane, Joanna M   14 SSL-MR               5:08.72    5:20.51        
    1:15.47 1:22.51 1:23.42 1:19.11                                
  7 Burns, Stephanie L  14 SAC-NE               5:32.25    5:27.88        
    1:17.77 1:23.51 1:24.64 1:21.96                                
  8 Brenner, Jillian V  13 West Point-MR        5:31.14    5:37.26        
    1:19.37 1:25.26 1:27.09 1:25.54                                
  9 Surjaputra, Michel  14 Cudas-NE             5:50.93    5:50.12        
    1:21.70 1:29.65 1:31.48 1:27.29                                
 10 White, Carly J      14 Cudas-NE             5:58.11    5:50.16        
    1:23.11 1:31.13 1:31.43 1:24.49                                
 11 Nowak, Meghan P     14 SAC-NE               5:20.00    6:01.92        
    1:26.22 1:34.55 1:34.40 1:26.75                                
 
Event 44  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C    14 Bfin-AD              4:44.82    4:45.37        
    1:09.41 1:13.10 1:13.63 1:09.23                                
  2 Courville, Jared W  13 SAC-NE               4:44.74    4:59.10        
    1:10.75 1:15.83 1:16.56 1:15.96                                
  3 O'Connor, Jonathon  13 Zeus-CT              5:01.60    5:06.23        
    1:13.05 1:18.04 1:17.76 1:17.38                                
  4 Weston, Christophe  14 SAC-NE               5:25.00    5:12.76        
    1:12.46 1:23.61 1:17.81 1:18.88                                
  5 Murphy, Bryan       14 Aqua Gems-MR         5:19.84    5:23.00        
    1:11.74 1:21.71 1:25.27 1:24.28                                
  6 Gravina, Michael T  13 SSL-MR               5:22.48    5:32.55        
    1:19.61 1:26.93 1:25.63 1:20.38                                
  7 Plotnik, Joshua P   13 SAC-NE               5:39.07    5:35.61        
    1:19.06 1:27.06 1:23.80 1:25.69                                
 
Event 45  Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Megan K    15 SAC-NE               2:08.35    2:12.49        
    1:03.57 1:08.92                                                
  2 Butts, Eliza L      14 SAC-NE               2:07.80    2:12.91        
    1:05.19 1:07.72                                                
  3 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  2:12.28    2:13.62        
    1:06.52 1:07.10                                                
  4 Laffel, Nikki L     17 Cudas-NE             2:08.32    2:14.17        
    1:06.46 1:07.71                                                
  5 Kearns, Sarah A     17 SAC-NE               2:09.78    2:14.88        
    1:05.61 1:09.27                                                
  6 Kearns, Jill M      13 SAC-NE               2:13.92    2:16.96        
    1:06.02 1:10.94                                                
  7 Colson, Stephanie   18 Cudas-NE             2:11.31    2:19.59        
    1:07.61 1:11.98                                                
  8 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  2:17.50    2:20.91        
    1:07.48 1:13.43                                                
  9 Kearns, Molly L     15 SAC-NE               2:17.31    2:21.69        
    1:08.64 1:13.05                                                
 10 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  2:21.81    2:22.31        
    1:08.90 1:13.41                                                
 11 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  2:22.18    2:22.65        
    1:10.33 1:12.32                                                
 12 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  2:19.81    2:23.33        
    1:08.33 1:15.00                                                
 13 Osborn, Anne E      18 Cudas-NE             2:17.74    2:23.43        
    1:09.48 1:13.95                                                
 14 Hawn, Ashley M      17 SAC-NE               2:20.85    2:23.59        
    1:09.78 1:13.81                                                
 15 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  2:23.26    2:24.84        
    1:09.72 1:15.12                                                
 16 Smolensky, Allison  15 Zeus-CT              2:22.56    2:26.25        
    1:10.97 1:15.28                                                
 17 Wake, Stephanie     16 Cudas-NE             2:20.89    2:27.72        
    1:11.11 1:16.61                                                
 18 Day, Carolyn P      15 SAC-NE               2:23.97    2:28.85        
    1:11.99 1:16.86                                                
 19 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:23.26    2:28.87        
    1:12.50 1:16.37                                                
 20 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  2:29.12    2:29.12        
    1:13.65 1:15.47                                                
 21 Hentoff, Dasha R    14 Cudas-NE             2:24.23    2:29.73        
    1:12.76 1:16.97                                                
 22 Harrison, Rachel F  15 SAC-NE               2:21.65    2:29.89        
    1:10.73 1:19.16                                                
 23 Krems, Kate W       16 Cudas-NE             2:14.41    2:30.47        
    1:12.14 1:18.33                                                
 24 Lupinetti, Sam E    16 Aqua Gems-MR         2:26.81    2:31.50        
    1:13.55 1:17.95                                                
 25 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         2:34.34    2:33.78        
    1:14.28 1:19.50                                                
 26 Stacy, Erin M       17 BAT-NE               2:26.74    2:35.01        
    1:15.96 1:19.05                                                
 27 Sullivan, Briston   14 BAT-NE               2:28.50    2:35.41        
    1:14.52 1:20.89                                                
 28 Carroll, Jessica M  15 Cudas-NE             2:32.77    2:35.54        
    1:15.85 1:19.69                                                
 29 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               2:22.60    2:36.64        
    1:13.93 1:22.71                                                
 30 Cushman, Heather E  14 Cudas-NE             2:37.90    2:39.97        
    1:20.26 1:19.71                                                
 31 Mumford, Jenna E    17 West Point-MR        2:35.80    2:40.94        
    1:18.39 1:22.55                                                
 32 Kenny, Katelyn M    15 West Point-MR        2:45.27    2:41.33        
    1:19.38 1:21.95                                                
 33 Georges, Senna H    15 Cudas-NE             2:35.26    2:45.68        
    1:20.14 1:25.54                                                
 34 Simon, Erica A      13 Express Swimming-MR  2:56.10    2:47.64        
    1:18.60 1:29.04                                                
 35 White, Carly J      14 Cudas-NE             2:47.06    2:48.25        
    1:20.95 1:27.30                                                
 
Event 46  Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barba, Salvatore G  16 SAC-NE               1:54.15    1:59.00        
      59.44   59.56                                                
  2 Nilsson, Eric T     15 Cudas-NE             1:57.20    1:59.81        
      59.82   59.99                                                
  3 Russell, David P    16 Cudas-NE             2:02.92    2:07.42        
    1:01.52 1:05.90                                                
  4 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  2:05.33    2:07.70        
    1:01.91 1:05.79                                                
  5 Rubenstein, Billy   17 Cudas-NE             2:00.10    2:08.00        
    1:02.35 1:05.65                                                
  6 McMAHON, Ricky      16 MRST-MR              2:04.00    2:09.36        
    1:01.92 1:07.44                                                
  7 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         2:14.64    2:14.53        
    1:03.14 1:11.39                                                
  8 Putzeys, Phillippe  15 Cudas-NE             2:10.37    2:15.52        
    1:06.27 1:09.25                                                
  9 Leggett, Chris D    16 Cudas-NE             3:13.80    2:15.68        
    1:04.67 1:11.01                                                
 10 Lazar, Robert M     16 Cudas-NE             2:11.67    2:16.71        
    1:06.05 1:10.66                                                
 11 Chu, Marco S        13 Cudas-NE             2:15.56    2:17.98        
    1:06.75 1:11.23                                                
 12 McKenna, Eric B     15 Cudas-NE             2:14.90    2:18.94        
    1:08.34 1:10.60                                                
 13 Sweeney, Joseph D   15 Aqua Gems-MR         2:30.66    2:23.64        
    1:09.57 1:14.07                                                
 14 Stanco, Trevor V    15 Express Swimming-MR  2:21.99    2:24.41        
    1:10.61 1:13.80                                                
 15 Shields, Andrew M   15 Zeus-CT              2:27.07    2:25.21        
    1:10.55 1:14.66                                                
 16 Rubenstein, Zach N  13 Cudas-NE             2:23.42    2:26.08        
    1:12.32 1:13.76                                                
 17 Mangus, Peter E     15 Express Swimming-MR  2:26.00    2:27.36        
    1:11.89 1:15.47                                                
 18 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  2:26.76    2:27.99        
    1:11.73 1:16.26                                                
 19 Lentini, Alex F     17 West Point-MR        2:24.34    2:29.17        
    1:10.80 1:18.37                                                
 20 Nelson, Brian M     15 Cudas-NE             2:34.89    2:40.39        
    1:13.65 1:26.74                                                
 21 Guarnuccio, Luigi   14 Big Blue-MR          2:35.00    3:08.11        
    1:25.58 1:42.53                                                
 -- Costa, Mike J       15 SSL-MR               3:02.35         DQ        
 
Event 47  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      1:06.24    1:07.22        
  2 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:07.84    1:07.48        
  3 Van Amsterdam, Kat  12 SAC-NE               1:09.18    1:09.29        
  4 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      1:07.08    1:09.36        
  5 Arnott, Sarah A     12 SSL-MR               1:11.80    1:11.54        
  6 Sullivan, Tracie E  12 BAT-NE               1:12.74    1:11.97        
  7 Mann, Jessica L     12 Bgnw Marlins-MR      1:09.95    1:12.06        
  8 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:14.19    1:12.93        
  9 Foster, Clare R     12 SAC-NE               1:10.91    1:12.97        
 10 Carew, Kaitlyn      12 SSL-MR               1:11.46    1:13.05        
 11 Gryglewska, Anna C  12 Zeus-CT              1:14.76    1:13.06        
 12 Lopez, Stephany S   11 Zeus-CT              1:13.71    1:13.31        
 13 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  1:12.60    1:13.45        
 14 Tanaka, Haruka      11 Bgnw Marlins-MR      1:16.78    1:15.95        
 15 Courville, Aubrey   12 SAC-NE               1:18.75    1:16.02        
 16 Morena, Alexandra   12 SSL-MR               1:15.40    1:18.23        
 17 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:19.11    1:19.69        
 18 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  1:24.44    1:20.82        
 19 Cooper, Sammie      11 Bgnw Marlins-MR      1:24.23    1:20.88        
 20 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR      1:19.95    1:20.96        
 21 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:16.80    1:21.02        
 22 Singh, Samantha     12 West Point-MR        1:26.76    1:23.95        
 23 Grandmaison, Rasch  11 BAT-NE               1:31.52    1:28.58        
 24 Quinn, Kelsey M     11 Express Swimming-MR  1:29.28    1:28.64        
 25 Walsh, Molly        11 BAT-NE               1:30.93    1:31.97        
 26 Ebsworth, Tara      11 Cudas-NE                  NT    1:34.26        
 27 Georges, Alia H     12 Cudas-NE             1:31.83    1:34.83        
 28 Kalamariois, Demet  12 SSL-MR               1:33.25    1:35.40        
 29 Farrell, Kate       12 West Point-MR        1:32.92    1:35.53        
 30 Ciaccio, Laura A    12 Big Blue-MR          1:22.00    1:39.60        
 31 Wirsch, Melanie D   12 Big Blue-MR          1:22.00    1:40.25        
 32 Csakvary, Amanda A  11 Aqua Gems-MR         1:37.73    1:40.59        
 33 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR               1:44.37    1:42.49        
 
Event 48  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      1:05.58    1:05.89        
  2 Hoempler, Erik      12 SSL-MR               1:07.13    1:06.81        
  3 Ruehle, William C   12 Zeus-CT              1:11.40    1:06.90        
  4 Moothart, Alex J    12 SAC-NE               1:10.15    1:08.74        
  5 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:09.61    1:10.49        
  6 Daus-Haberle, Ben   12 BAT-NE               1:12.18    1:10.87        
  7 Hoempler, Mark      12 SSL-MR               1:11.49    1:11.83        
  8 Chrzanowski, Chris  11 West Point-MR        1:18.55    1:13.85        
  9 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               1:13.46    1:14.05        
 10 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:14.65    1:14.59        
 11 DiGuglielmo, Thoma  11 Zeus-CT              1:16.73    1:15.24        
 12 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:16.91    1:16.40        
 13 Wing, Adam K        12 Cudas-NE             1:16.29    1:16.44        
 14 Marks, Sean M       11 Aqua Gems-MR         1:15.61    1:16.64        
 15 Younis, Ryan S      11 SAC-NE               1:15.00    1:16.76        
 16 Pramer, Tyler D     11 Zeus-CT              1:19.30    1:18.50        
 17 Greer, Shaun W      12 Aqua Gems-MR         1:18.51    1:19.20        
 18 Quinn, Colin G      12 Express Swimming-MR  1:21.30    1:21.39        
 19 Bader, Harrison     12 SSL-MR               1:21.60    1:22.33        
 20 Shkolnikov, Alan    11 Cudas-NE             1:17.52    1:22.69        
 21 Schneider, Ian M    11 Bgnw Marlins-MR      1:23.68    1:22.90        
 22 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  1:32.95    1:23.92        
 23 Adler, Jesse T      11 Bgnw Marlins-MR      1:24.32    1:24.64        
 24 Stein, Robert J     12 SSL-MR               1:41.16    1:34.16        
 25 Surjaputra, Michae  12 Cudas-NE             1:45.87    1:39.22        
 26 Brenner, Thomas V   12 West Point-MR             NT    1:40.99        
 
Event 49  Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Butts, Eliza L      14 SAC-NE               1:07.81    1:11.19        
  2 Colson, Stephanie   18 Cudas-NE             1:07.54    1:12.02        
  3 Laffel, Nikki L     17 Cudas-NE             1:06.59    1:14.05        
  4 Smolensky, Allison  15 Zeus-CT              1:15.59    1:16.65        
  5 Reuter, Angela M    15 SAC-NE               1:12.07    1:16.88        
  6 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  1:13.74    1:16.94        
  7 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  1:13.66    1:17.18        
  8 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  1:14.43    1:18.44        
  9 Stacy, Erin M       17 BAT-NE               1:14.41    1:19.54        
 10 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  1:15.90    1:19.92        
 11 Day, Carolyn P      15 SAC-NE               1:17.80    1:21.35        
 12 Lupinetti, Sam E    16 Aqua Gems-MR         1:06.23    1:22.03        
 13 Carroll, Jessica M  15 Cudas-NE             1:20.59    1:24.36        
 14 White, Carly J      14 Cudas-NE             1:28.85    1:27.25        
 15 Chan, Catherine E   15 Big Blue-MR          1:15.00    1:27.27        
 16 Sullivan, Briston   14 BAT-NE               1:20.50    1:27.54        
 17 Hodge, Hope         15 Cudas-NE             1:26.28    1:27.61        
 18 Kenny, Katelyn M    15 West Point-MR        1:27.11    1:28.63        
 -- Beiner, Nichole A   15 Big Blue-MR          1:17.88         DQ        
 -- Gardner, Amanda     15 Big Blue-MR          1:28.00         DQ        
 -- Clayton, Sarah M    16 Big Blue-MR          1:18.00         DQ        
 
Event 50  Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barba, Salvatore G  16 SAC-NE                 57.55    1:01.21        
  2 Russell, David P    16 Cudas-NE             1:00.10    1:01.30        
  3 Simpson, Eric M     16 Cudas-NE             1:01.00    1:04.57        
  4 Malinak, Andrew M   16 Big Blue-MR          1:06.88    1:10.54        
  5 Sheridan, Kevin C   17 BAT-NE               1:07.48    1:13.00        
  6 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         1:08.47    1:15.13        
  7 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  1:13.68    1:16.55        
  8 Leggett, Chris D    16 Cudas-NE             1:21.61    1:17.22        
  9 Nelson, Brian M     15 Cudas-NE             1:15.31    1:20.78        
 10 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR         1:15.53    1:21.21        
 11 Riccardi, Anthony   13 Big Blue-MR          1:15.00    1:22.02        
 12 Spillane, Mike A    13 Big Blue-MR          1:16.00    1:24.03        
 13 Rubenstein, Zach N  13 Cudas-NE             1:17.95    1:24.49        
 14 Costa, Mike J       15 SSL-MR               1:43.91    1:38.51        
 15 Guarnuccio, Luigi   14 Big Blue-MR          1:19.00    1:44.52        
 
Event 51  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR        33.16      36.46        
  2 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        33.82      37.17        
  3 Van Amsterdam, Kat  12 SAC-NE                 36.78      38.16        
  4 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR    38.84      39.62        
  5 Sullivan, Tracie E  12 BAT-NE                 39.07      39.96        
  6 Conde, Elise D      12 BAT-NE                 38.30      40.09        
  7 Carew, Kaitlyn      12 SSL-MR                 37.65      40.22        
  8 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR    40.57      40.29        
  9 Tanaka, Haruka      11 Bgnw Marlins-MR        39.35      41.05        
 10 Morena, Alexandra   12 SSL-MR                 40.50      41.92        
 11 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR        42.39      42.41        
 12 Cooper, Sammie      11 Bgnw Marlins-MR        44.36      44.29        
 13 Kalamariois, Demet  12 SSL-MR                 44.38      46.43        
 14 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    44.57      46.62        
 15 Grandmaison, Rasch  11 BAT-NE                 43.66      46.86        
 16 Matalenas, Laura    12 Aqua Gems-MR           54.64      48.68        
 17 Wirsch, Melanie D   12 Big Blue-MR            39.00      48.84        
 18 Ebsworth, Tara      11 Cudas-NE                  NT      49.68        
 19 Quinn, Kelsey M     11 Express Swimming-MR    49.85      50.71        
 20 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 58.96      51.84        
 21 Ciaccio, Laura A    12 Big Blue-MR            37.00      51.90        
 22 Csakvary, Amanda A  11 Aqua Gems-MR           53.16      55.63        
 23 Krolik, Olivia K    12 West Point-MR             NT    1:05.22        
 
Event 52  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR        34.43      35.07        
  2 Polhill, Drew B     12 Bgnw Marlins-MR        35.51      35.59        
  3 Adler, Jesse T      11 Bgnw Marlins-MR        44.00      40.93        
  4 Greer, Shaun W      12 Aqua Gems-MR           40.22      41.07        
  5 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    39.99      41.15        
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR    40.34      41.58        
  7 Younis, Ryan S      11 SAC-NE                 40.82      41.66        
  8 Hoempler, Mark      12 SSL-MR                 39.26      41.83        
  9 Schneider, Ian M    11 Bgnw Marlins-MR        41.57      42.98        
 10 Bader, Harrison     12 SSL-MR                 43.82      45.13        
 11 Surjaputra, Michae  12 Cudas-NE               53.87      46.25        
 12 Brenner, Thomas V   12 West Point-MR             NT      52.54        
 13 Stein, Robert J     12 SSL-MR                 57.48    1:00.01        
 
Event 53  Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gram, Hilary F      14 SAC-NE               2:49.62    2:59.24        
    1:27.75 1:31.49                                                
  2 Chu, Monica W       17 Cudas-NE             2:53.35    3:03.20        
    1:28.80 1:34.40                                                
  3 Willett, Claire D   15 SAC-NE               2:58.65    3:03.29        
    1:28.27 1:35.02                                                
  4 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  2:57.42    3:03.91        
    1:28.33 1:35.58                                                
  5 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  3:08.22    3:07.44        
    1:30.70 1:36.74                                                
  6 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         3:13.92    3:13.54        
    1:32.37 1:41.17                                                
  7 Osborn, Anne E      18 Cudas-NE             3:01.35    3:13.78        
    1:34.84 1:38.94                                                
  8 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  3:05.72    3:15.58        
    1:33.38 1:42.20                                                
  9 Wake, Stephanie     16 Cudas-NE             3:01.63    3:15.60        
    1:34.86 1:40.74                                                
 10 Harrison, Rachel F  15 SAC-NE               3:07.18    3:15.73        
    1:34.16 1:41.57                                                
 11 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               3:07.13    3:20.11        
    1:35.85 1:44.26                                                
 12 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  3:18.04    3:21.47        
    1:37.45 1:44.02                                                
 13 Georges, Senna H    15 Cudas-NE             3:11.70    3:22.16        
    1:38.73 1:43.43                                                
 14 Hodge, Hope         15 Cudas-NE             3:22.79    3:27.66        
    1:41.00 1:46.66                                                
 15 Cushman, Heather E  14 Cudas-NE             3:18.88    3:32.00        
    1:43.93 1:48.07                                                
 16 White, Carly J      14 Cudas-NE             3:40.91    3:47.69        
    1:53.98 1:53.71                                                
 17 Burmeister, Meghan  11 Unattached                NT    4:03.94        
    1:56.24 2:07.70                                                
 -- Beiner, Nichole A   15 Big Blue-MR          3:19.00         DQ        
    1:54.93 2:02.92                                                
 
Event 54  Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Eric M     16 Cudas-NE             2:46.71    2:51.29        
    1:22.40 1:28.89                                                
  2 Lazar, Robert M     16 Cudas-NE             2:47.30    2:57.70        
    1:24.66 1:33.04                                                
  3 McMAHON, Ricky      16 MRST-MR              3:00.00    2:58.75        
    1:27.07 1:31.68                                                
  4 Shields, Andrew M   15 Zeus-CT              2:54.29    3:05.14        
    1:26.90 1:38.24                                                
  5 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR         2:55.66    3:05.40        
    1:28.09 1:37.31                                                
  6 Lentini, Anthony J  17 West Point-MR        2:53.10    3:06.32        
    1:27.75 1:38.57                                                
  7 Sweeney, Joseph D   15 Aqua Gems-MR         3:07.56    3:07.36        
    1:33.22 1:34.14                                                
  8 Stanco, Trevor V    15 Express Swimming-MR  3:07.28    3:09.96        
    1:32.19 1:37.77                                                
  9 McMAHON, Pmac       13 MRST-MR              3:15.00    3:18.09        
    1:36.36 1:41.73                                                
 10 Mangus, Peter E     15 Express Swimming-MR  3:13.68    3:20.25        
    1:36.48 1:43.77                                                
 11 Ruehle, William C   12 Zeus-CT              3:32.17    3:21.20        
    1:35.72 1:45.48                                                
 12 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR       NT    3:37.77        
    1:45.45 1:52.32                                                
 
Event 55  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Foster, Clare R     12 SAC-NE               1:24.74    1:27.30        
  2 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:28.00    1:27.86        
  3 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:32.78    1:35.04        
  4 Tanaka, Haruka      11 Bgnw Marlins-MR      1:34.06    1:35.31        
  5 Conde, Elise D      12 BAT-NE               1:33.30    1:35.55        
  6 Arnott, Sarah A     12 SSL-MR               1:33.52    1:35.99        
  7 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:35.07    1:36.31        
  8 Gryglewska, Anna C  12 Zeus-CT              1:40.33    1:39.01        
  9 Bazemore, Josie     12 Cudas-NE             1:41.03    1:43.40        
 10 Singh, Samantha     12 West Point-MR        1:48.12    1:48.10        
 11 Walsh, Molly        11 BAT-NE               1:50.70    1:51.20        
 12 Quinn, Kelsey M     11 Express Swimming-MR  1:48.05    1:51.55        
 13 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:48.50    1:54.25        
 14 Farrell, Kate       12 West Point-MR        1:55.09    1:56.56        
 15 Georges, Alia H     12 Cudas-NE             1:58.27    1:57.50        
 16 Wirsch, Melanie D   12 Big Blue-MR          1:35.00    1:58.42        
 -- Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:42.88         DQ        
 
Event 56  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B     12 Bgnw Marlins-MR      1:20.81    1:22.17        
  2 Hoempler, Mark      12 SSL-MR               1:20.67    1:25.98        
  3 Chrzanowski, Chris  11 West Point-MR        1:32.09    1:28.76        
  4 Daus-Haberle, Ben   12 BAT-NE               1:30.16    1:29.18        
  5 Lam, Jonathan K     11 Cudas-NE             1:30.76    1:33.11        
  6 Quinn, Colin G      12 Express Swimming-MR  1:35.77    1:38.24        
  6 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               1:38.24    1:38.24        
  8 Marks, Sean M       11 Aqua Gems-MR         1:35.99    1:38.64        
  9 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:37.69    1:39.70        
 10 DiGuglielmo, Thoma  11 Zeus-CT              1:38.99    1:41.45        
 11 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  1:49.51    1:45.72        
 12 Pramer, Tyler D     11 Zeus-CT              1:41.33    1:47.95        
 13 Schneider, Ian M    11 Bgnw Marlins-MR      1:43.74    1:50.27        
 -- Hoempler, Erik      12 SSL-MR               1:24.28         DQ        
 
Event 57  Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kearns, Sarah A     17 SAC-NE               1:08.23    1:10.79        
  2 Hawn, Ashley M      17 SAC-NE               1:10.64    1:12.35        
  3 Kearns, Jill M      13 SAC-NE               1:11.25    1:12.51        
  4 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  1:10.01    1:13.79        
  5 Willett, Claire D   15 SAC-NE               1:12.14    1:13.83        
  6 Krems, Kate W       16 Cudas-NE             1:06.84    1:13.97        
  7 Gram, Hilary F      14 SAC-NE               1:10.29    1:14.68        
  8 Kearns, Molly L     15 SAC-NE               1:15.18    1:15.48        
  9 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         1:18.50    1:17.60        
 10 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  1:20.99    1:23.57        
 11 Mumford, Jenna E    17 West Point-MR        1:19.95    1:25.43        
 12 Cushman, Heather E  14 Cudas-NE             1:21.39    1:28.05        
 13 Simon, Erica A      13 Express Swimming-MR  1:33.99    1:29.40        
 14 Hodge, Hope         15 Cudas-NE             1:27.33    1:32.28        
 15 Chan, Catherine E   15 Big Blue-MR          1:20.00    1:32.93        
 16 Burmeister, Meghan  11 Unattached           2:01.00    1:46.60        
 -- Sullivan, Briston   14 BAT-NE               1:18.50         DQ        
 
Event 58  Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barba, Salvatore G  16 SAC-NE                 59.54    1:02.04        
  2 Malinak, Andrew M   16 Big Blue-MR          1:02.62    1:07.38        
  3 McKenna, Eric B     15 Cudas-NE             1:07.24    1:11.04        
  4 Sheridan, Kevin C   17 BAT-NE               1:04.69    1:11.72        
  5 Chu, Marco S        13 Cudas-NE             1:11.50    1:12.79        
  6 Lentini, Alex F     17 West Point-MR        1:10.75    1:15.95        
  7 Lentini, Anthony J  17 West Point-MR        1:27.00    1:16.42        
  8 Spillane, Mike A    13 Big Blue-MR          1:17.00    1:31.06        
 -- Nelson, Brian M     15 Cudas-NE             1:19.70         DQ        
 -- Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  1:10.15         DQ        
 
Event 59  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        32.09      32.88        
  2 Sullivan, Tracie E  12 BAT-NE                 36.53      36.15        
  3 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           36.89      36.96        
  4 Lopez, Stephany S   11 Zeus-CT                38.41      37.59        
  5 Arnott, Sarah A     12 SSL-MR                 37.45      38.17        
  6 Mann, Jessica L     12 Bgnw Marlins-MR        38.13      39.46        
  7 Courville, Aubrey   12 SAC-NE                 39.96      40.18        
  8 Carew, Kaitlyn      12 SSL-MR                 39.33      41.37        
  9 Sims, Micah         11 Bgnw Marlins-MR        40.98      41.68        
 10 Cooper, Sammie      11 Bgnw Marlins-MR        43.37      42.38        
 11 Morena, Alexandra   12 SSL-MR                 40.43      43.12        
 12 Bazemore, Josie     12 Cudas-NE               43.02      44.33        
 13 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    43.95      47.66        
 14 Georges, Alia H     12 Cudas-NE               46.36      48.26        
 15 Kalamariois, Demet  12 SSL-MR                 45.37      48.88        
 16 Grandmaison, Rasch  11 BAT-NE                 44.46      51.22        
 17 Ebsworth, Tara      11 Cudas-NE                  NT      54.13        
 18 Matalenas, Laura    12 Aqua Gems-MR           51.60      54.72        
 19 Csakvary, Amanda A  11 Aqua Gems-MR           55.82      59.12        
 20 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 54.00    1:00.38        
 -- Ciaccio, Laura A    12 Big Blue-MR            39.00         DQ        
 -- Walsh, Molly        11 BAT-NE                 51.46         DQ        
 
Event 60  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR        34.29      33.59        
  2 Hoempler, Erik      12 SSL-MR                 34.29      34.69        
  3 Moothart, Alex J    12 SAC-NE                 36.95      35.88        
  4 Chrzanowski, Chris  11 West Point-MR          41.27      37.39        
  5 Greer, Shaun W      12 Aqua Gems-MR           37.01      39.65        
  6 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    40.56      40.06        
  7 Shkolnikov, Alan    11 Cudas-NE               39.28      40.15        
  8 Quinn, Colin G      12 Express Swimming-MR    41.45      40.58        
  9 Svoboda, Noah       12 SSL-MR                 42.65      42.22        
 10 Lam, Jonathan K     11 Cudas-NE               42.48      43.37        
 11 Bader, Harrison     12 SSL-MR                 43.62      44.97        
 12 Adler, Jesse T      11 Bgnw Marlins-MR        42.97      45.36        
 -- Wing, Adam K        12 Cudas-NE               43.65         DQ        
 -- Surjaputra, Michae  12 Cudas-NE               54.31         DQ        
 
Event 61  Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Butts, Eliza L      14 SAC-NE                 26.92      28.19        
  2 Laffel, Nikki L     17 Cudas-NE               27.31      28.40        
  3 Colson, Stephanie   18 Cudas-NE               27.36      28.57        
  4 Farrell, Megan K    15 SAC-NE                 27.99      28.74        
  5 Harrison, Rachel F  15 SAC-NE                 29.92      30.41        
  6 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR    30.69      30.66        
  7 Stacy, Erin M       17 BAT-NE                 30.00      30.75        
  8 Reuter, Angela M    15 SAC-NE                 30.27      30.84        
  9 Osborn, Anne E      18 Cudas-NE               29.40      30.97        
 10 Willett, Claire D   15 SAC-NE                 29.37      31.18        
 11 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR           32.21      31.27        
 12 Chan, Catherine E   15 Big Blue-MR            32.00      31.34        
 13 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR           32.00      31.35        
 13 Lupinetti, Sam E    16 Aqua Gems-MR           27.08      31.35        
 15 Chu, Monica W       17 Cudas-NE               30.48      31.41        
 16 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR    30.85      31.51        
 17 Hentoff, Dasha R    14 Cudas-NE               30.60      31.67        
 18 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR                 31.17      32.16        
 19 Day, Carolyn P      15 SAC-NE                 32.00      32.83        
 20 Mumford, Jenna E    17 West Point-MR          31.85      33.30        
 21 Carroll, Jessica M  15 Cudas-NE               31.98      33.99        
 22 Simon, Erica A      13 Express Swimming-MR    35.72      34.07        
 23 Clayton, Sarah M    16 Big Blue-MR            32.00      34.79        
 24 Kenny, Katelyn M    15 West Point-MR          35.27      34.93        
 25 Beiner, Nichole A   15 Big Blue-MR            33.00      40.21        
 26 Gardner, Amanda     15 Big Blue-MR            36.00      40.56        
 27 Krolik, Olivia K    12 West Point-MR             NT    1:03.75        
 
Event 62  Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T     15 Cudas-NE               25.39      26.31        
  2 Rubenstein, Billy   17 Cudas-NE               25.41      26.74        
  3 Leggett, Chris D    16 Cudas-NE               26.42      27.21        
  4 Malinak, Andrew M   16 Big Blue-MR            27.23      27.77        
  5 Putzeys, Phillippe  15 Cudas-NE               28.06      27.92        
  6 Sweeney, Joseph D   15 Aqua Gems-MR           29.07      28.36        
  7 Sheridan, Kevin C   17 BAT-NE                 26.76      28.43        
  8 Stanco, Trevor V    15 Express Swimming-MR    29.28      29.51        
  9 Lentini, Alex F     17 West Point-MR          28.05      29.82        
 10 Lentini, Anthony J  17 West Point-MR          29.62      29.93        
 11 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR           30.44      31.42        
 12 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR    30.84      31.44        
 13 Riccardi, Anthony   13 Big Blue-MR            30.00      32.26        
 14 McMAHON, Pmac       13 MRST-MR                30.00      33.32        
 15 Rubenstein, Zach N  13 Cudas-NE               30.87      33.36        
 16 Spillane, Mike A    13 Big Blue-MR            30.85      33.73        
 17 Costa, Mike J       15 SSL-MR                 36.38      35.31        
 18 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR    35.44      35.41        
 19 Guarnuccio, Luigi   14 Big Blue-MR            31.00      39.69        
 
Event 63  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  2:40.35    2:44.73        
    1:19.09 1:25.64                                                
  2 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      2:43.83    2:44.79        
    1:19.36 1:25.43                                                
  3 Conde, Elise D      12 BAT-NE               2:52.73    2:54.22        
    1:25.05 1:29.17                                                
  4 Lopez, Stephany S   11 Zeus-CT              2:59.75    2:57.03        
    1:25.39 1:31.64                                                
  5 Foster, Clare R     12 SAC-NE               2:49.17    2:57.65        
    1:28.75 1:28.90                                                
  6 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  2:55.77    2:58.34        
    1:24.79 1:33.55                                                
  7 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  3:03.62    3:01.17        
    1:30.21 1:30.96                                                
  8 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         3:02.19    3:01.63        
    1:29.54 1:32.09                                                
  9 Gryglewska, Anna C  12 Zeus-CT              3:13.55    3:04.40        
    1:27.91 1:36.49                                                
 10 Mann, Jessica L     12 Bgnw Marlins-MR      2:55.28    3:04.45        
    1:29.85 1:34.60                                                
 11 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  3:28.03    3:14.68        
    1:34.63 1:40.05                                                
 12 Courville, Aubrey   12 SAC-NE               3:10.30    3:17.59        
    1:36.65 1:40.94                                                
 13 Singh, Samantha     12 West Point-MR             NT    3:33.14        
    1:47.11 1:46.03                                                
 14 Burmeister, Meghan  11 Unattached                NT    3:37.27        
    1:41.58 1:55.69                                                
 -- Bazemore, Josie     12 Cudas-NE             3:20.22         DQ        
    1:37.93 1:43.28                                                
 
Event 64  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B     12 Bgnw Marlins-MR      2:39.78    2:40.22        
    1:17.22 1:23.00                                                
  2 Daus-Haberle, Ben   12 BAT-NE               2:51.97    2:50.98        
    1:23.79 1:27.19                                                
  3 Moothart, Alex J    12 SAC-NE               2:55.25    2:57.73        
    1:23.13 1:34.60                                                
  4 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  2:58.85    2:58.18        
    1:26.26 1:31.92                                                
  5 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         2:55.78    3:02.00        
    1:26.66 1:35.34                                                
  6 DiGuglielmo, Thoma  11 Zeus-CT              3:09.95    3:07.14        
    1:32.46 1:34.68                                                
  7 Lam, Jonathan K     11 Cudas-NE             3:06.41    3:12.40        
    1:36.91 1:35.49                                                
  8 Marks, Sean M       11 Aqua Gems-MR         3:10.61    3:14.51        
    1:38.91 1:35.60                                                
  9 Pramer, Tyler D     11 Zeus-CT              3:10.36    3:15.36        
    1:33.31 1:42.05                                                
 10 Wing, Adam K        12 Cudas-NE             3:54.73    3:16.40        
    1:34.12 1:42.28                                                
 11 Shkolnikov, Alan    11 Cudas-NE             3:23.06    3:24.01        
    1:39.51 1:44.50                                                
 12 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  3:40.00    3:24.72        
    1:39.87 1:44.85                                                
 -- Younis, Ryan S      11 SAC-NE               3:10.09         DQ        
    1:35.67 1:39.75                                                
 
Event 65  Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Megan K    15 SAC-NE               5:13.07    5:15.05        
    1:11.95 1:22.42 1:30.76 1:09.92                                
  2 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  5:10.08    5:24.30        
    1:15.44 1:23.33 1:32.81 1:12.72                                
  3 Kearns, Sarah A     17 SAC-NE               5:14.23    5:26.55        
    1:13.22 1:25.56 1:35.47 1:12.30                                
  4 Kearns, Jill M      13 SAC-NE               5:17.59    5:27.41        
    1:16.84 1:27.40 1:33.32 1:09.85                                
  5 Kearns, Molly L     15 SAC-NE               5:27.47    5:40.53        
    1:17.84 1:24.62 1:41.39 1:16.68                                
  6 Gram, Hilary F      14 SAC-NE               5:27.24    5:41.67        
    1:16.70 1:34.46 1:33.71 1:16.80                                
  7 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         5:40.48    5:42.89        
    1:16.24 1:26.52 1:42.81 1:17.32                                
  8 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  5:41.72    5:44.58        
    1:22.07 1:28.39 1:40.66 1:13.46                                
  9 Reuter, Angela M    15 SAC-NE               5:38.27    5:47.13        
    1:17.31 1:29.80 1:42.36 1:17.66                                
 10 Hawn, Ashley M      17 SAC-NE               5:38.50    5:48.81        
    1:14.57 1:36.88 1:40.83 1:16.53                                
 11 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  5:46.35    5:52.01        
    1:26.71 1:26.69 1:43.33 1:15.28                                
 12 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  5:48.02    5:54.64        
    1:25.15 1:34.32 1:38.50 1:16.67                                
 13 Wake, Stephanie     16 Cudas-NE             5:34.41    5:54.97        
    1:22.89 1:34.24 1:40.69 1:17.15                                
 14 Chu, Monica W       17 Cudas-NE             5:40.62    5:59.59        
    1:22.28 1:38.44 1:37.73 1:21.14                                
 15 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         6:14.33    6:00.69        
    1:24.42 1:35.13 1:43.35 1:17.79                                
 16 Van Amsterdam, Kat  12 SAC-NE               6:02.42    6:01.01        
    1:28.20 1:34.35 1:42.46 1:16.00                                
 17 Holleran, Michelle  15 Express Swimming-MR  6:05.51    6:02.47        
    1:27.84 1:37.96 1:36.79 1:19.88                                
 18 Hentoff, Dasha R    14 Cudas-NE             5:48.88    6:05.61        
    1:27.32 1:37.75 1:45.15 1:15.39                                
 19 Smolensky, Allison  15 Zeus-CT              5:50.95    6:10.25        
    1:28.35 1:31.01 1:54.09 1:16.80                                
 20 Georges, Senna H    15 Cudas-NE             6:11.26    6:29.67        
    1:37.88 1:39.98 1:44.74 1:27.07                                
 -- Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  5:42.44         DQ        
    1:24.62 1:29.36 1:43.72 1:16.23                                
 -- Krems, Kate W       16 Cudas-NE             5:28.36         DQ        
 -- Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  6:05.06         DQ        
    1:41.15 1:33.21 1:47.77 1:19.17                                
 
Event 66  Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T     15 Cudas-NE             4:41.75    4:55.41        
    1:07.28 1:14.77 1:29.53 1:03.83                                
  2 Rubenstein, Billy   17 Cudas-NE             4:46.61    5:00.09        
    1:09.57 1:13.52 1:30.11 1:06.89                                
  3 Simpson, Eric M     16 Cudas-NE             4:50.21    5:03.05        
    1:12.02 1:15.10 1:30.53 1:05.40                                
  4 Russell, David P    16 Cudas-NE             4:57.58    5:06.27        
    1:09.79 1:15.55 1:33.36 1:07.57                                
  5 McMAHON, Ricky      16 MRST-MR              4:50.00    5:19.91        
    1:11.93 1:24.06 1:33.58 1:10.34                                
  6 Chu, Marco S        13 Cudas-NE             5:23.95    5:27.48        
    1:15.98 1:26.37 1:35.24 1:09.89                                
  7 Lazar, Robert M     16 Cudas-NE             5:13.81    5:27.59        
    1:14.53 1:26.92 1:34.24 1:11.90                                
  8 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  5:26.69    5:28.05        
    1:16.98 1:26.31 1:39.98 1:04.78                                
  9 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         5:26.42    5:33.68        
    1:18.10 1:28.34 1:36.41 1:10.83                                
 10 McKenna, Eric B     15 Cudas-NE             5:20.93    5:35.02        
    1:17.70 1:26.79 1:37.48 1:13.05                                
 11 Shields, Andrew M   15 Zeus-CT              5:46.67    5:55.34        
    1:15.25 1:35.79 1:41.93 1:22.37                                
 12 Ruehle, William C   12 Zeus-CT              6:30.30    6:08.54        
    1:20.23 1:33.00 1:47.42 1:27.89                                
 13 Mangus, Peter E     15 Express Swimming-MR  5:59.09    6:24.38        
    1:34.03 1:39.61 1:47.61 1:23.13                                
 -- Putzeys, Phillippe  15 Cudas-NE             5:12.71         DQ        
    1:16.25 1:22.84 1:40.84 1:11.36                                
 
Event 67  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     13 Bgnw Marlins-MR      2:12.73    2:17.73        
    1:06.32 1:11.41                                                
  2 Hebrank, Hilary B   14 Unattached           2:21.16    2:19.15        
    1:07.52 1:11.63                                                
  3 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         2:21.96    2:21.77        
    1:07.77 1:14.00                                                
  4 Tran, Cristina L    13 Zeus-CT              2:23.38    2:26.72        
    1:10.90 1:15.82                                                
  5 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:25.34    2:26.73        
    1:10.91 1:15.82                                                
  6 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               2:22.77    2:28.79        
    1:09.76 1:19.03                                                
  7 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         2:25.61    2:29.32        
    1:12.58 1:16.74                                                
  8 Pond, Laura D       13 BAT-NE               2:30.49    2:29.97        
    1:13.43 1:16.54                                                
  9 Sung, Jennifer      13 SAC-NE               2:30.82    2:31.07        
    1:14.63 1:16.44                                                
 10 Drinane, Joanna M   14 SSL-MR               2:28.09    2:33.52        
    1:13.59 1:19.93                                                
 11 Brenner, Jillian V  13 West Point-MR        2:34.36    2:36.67        
    1:14.30 1:22.37                                                
 12 Burns, Stephanie L  14 SAC-NE               2:38.29    2:36.75        
    1:15.61 1:21.14                                                
 13 Letchko, Amanda R   13 Aqua Gems-MR         2:40.43    2:44.47        
    1:14.98 1:29.49                                                
 14 Surjaputra, Michel  14 Cudas-NE             2:42.10    2:47.59        
    1:20.19 1:27.40                                                
 15 Kennedy, Lauren C   13 BAT-NE               2:44.50    2:52.89        
    1:21.35 1:31.54                                                
 16 Maxwell, Caitlin    13 Cudas-NE             3:20.05    3:11.23        
 
Event 68  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C    14 Bfin-AD              2:13.03    2:12.40        
    1:04.61 1:07.79                                                
  2 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:19.00    2:18.71        
    1:07.47 1:11.24                                                
  3 Morris, Dylan W     13 Bgnw Marlins-MR      2:17.01    2:19.46        
    1:06.33 1:13.13                                                
  4 Courville, Jared W  13 SAC-NE               2:14.99    2:19.65        
    1:07.54 1:12.11                                                
  5 Weston, Christophe  14 SAC-NE               2:17.33    2:19.76        
    1:07.33 1:12.43                                                
  6 Murphy, Bryan       14 Aqua Gems-MR         2:24.74    2:21.76        
    1:07.09 1:14.67                                                
  7 O'Connor, Jonathon  13 Zeus-CT              2:31.34    2:22.45        
    1:09.80 1:12.65                                                
  8 Plotnik, Joshua P   13 SAC-NE               2:39.97    2:37.20        
    1:14.21 1:22.99                                                
  9 Tice, Robert        13 Aqua Gems-MR         2:51.03    2:52.96        
    1:22.78 1:30.18                                                
 10 Willett, Hugh M     13 SAC-NE               3:03.91    2:55.41        
    1:24.75 1:30.66                                                
 
Event 69  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lie, Stephanie H     9 Cudas-NE             1:19.34    1:17.88        
  2 Scilufo, Taylor      9 Bgnw Marlins-MR      1:20.02    1:18.10        
  3 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR      1:20.05    1:18.37        
  4 Clendenning, Sara   10 BAT-NE               1:21.23    1:19.54        
  5 LeBlanc, Natalie A  10 Zeus-CT              1:24.62    1:19.55        
  6 Shields, Marisa A   10 Zeus-CT              1:23.64    1:19.84        
  7 Kern, Nadja         10 Cudas-NE             1:20.50    1:22.11        
  8 Surjaputra, Meta E   9 Cudas-NE             1:27.45    1:24.57        
  9 Duque, Samantha L   10 Zeus-CT              1:26.28    1:25.13        
 10 Valcarcel-Lopez, C  10 Zeus-CT              1:25.31    1:25.39        
 11 McKenna, Jaime B    10 Cudas-NE             1:24.03    1:25.72        
 11 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR      1:21.35    1:25.72        
 13 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  1:29.86    1:25.94        
 14 Singh, Shari V      10 West Point-MR        1:34.20    1:26.35        
 15 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:26.66    1:26.79        
 16 Arnott, Katie        9 SSL-MR               1:27.16    1:27.79        
 17 Pramer, Meredith A   9 Zeus-CT              1:28.50    1:31.11        
 18 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR      1:30.70    1:31.68        
 19 Sullivan, Amy M     10 BAT-NE               1:36.90    1:31.93        
 20 DeAtley, Acadia R    9 BAT-NE               1:40.50    1:32.01        
 21 Gunshenan, Clare I  10 Cudas-NE             1:32.31    1:33.73        
 22 Andrews, Jinan       7 Aqua Gems-MR         1:43.20    1:34.18        
 23 Willett, Catherine   9 SAC-NE                    NT    1:34.56        
 24 Nolan, Olivia H     10 BAT-NE               1:39.89    1:35.97        
 25 Lang, Cheryl J       9 Cudas-NE             1:32.88    1:38.59        
 26 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR               1:42.02    1:39.64        
 27 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR               1:48.29    1:41.00        
 28 Araujo, Sara A      10 SSL-MR               1:45.09    1:43.12        
 29 Carter, Olivia B     9 Cudas-NE             1:46.64    1:50.87        
 30 Higano, Saya         8 Cudas-NE             2:22.23    1:51.46        
 31 Stuart, Ansley T     9 Aqua Gems-MR         1:57.14    1:54.70        
 32 Tamura, Sakiko       8 Cudas-NE                  NT    1:56.50        
 33 Chrzanowski, Jacki   7 West Point-MR             NT    1:57.80        
 
Event 70  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         1:18.27    1:16.33        
  2 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:20.40    1:18.46        
  3 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:19.22    1:20.25        
  4 Rappaport, Will L    8 Bgnw Marlins-MR      1:20.43    1:20.40        
  5 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      1:20.43    1:23.14        
  6 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         1:34.73    1:27.61        
  7 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR               1:29.40    1:29.01        
  8 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR               1:32.70    1:30.22        
  9 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR  1:37.58    1:30.53        
 10 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  1:36.53    1:34.52        
 11 Ospina, John S      10 Zeus-CT              1:41.11    1:36.56        
 12 Conde, Jeff S        9 BAT-NE               1:47.40    1:37.80        
 13 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR  1:48.00    1:41.57        
 14 Rosenbloom, Jake A   9 Bgnw Marlins-MR      1:43.49    1:47.01        
 15 Stuart, Ian D        9 Aqua Gems-MR         1:53.32    1:50.57        
 16 Jasty, Naveen M     10 Cudas-NE             2:04.44    1:55.80        
 -- Shine, Stephen J     8 Bgnw Marlins-MR      1:37.73         DQ        
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         1:11.51    1:11.65        
  2 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      1:15.57    1:16.76        
  3 Follini, Nadine R   13 Bgnw Marlins-MR      1:14.09    1:17.16        
  4 Pocock, Arielle C   13 SAC-NE               1:18.67    1:21.27        
  5 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         1:22.33    1:24.84        
  6 Surjaputra, Michel  14 Cudas-NE             1:24.15    1:25.90        
  7 Pond, Laura D       13 BAT-NE               1:22.49    1:26.16        
  8 Tuebner, Samantha   14 SSL-MR               1:16.31    1:27.45        
  9 Kennedy, Lauren C   13 BAT-NE               1:25.50    1:27.80        
 10 Drinane, Joanna M   14 SSL-MR               1:21.28    1:29.96        
 11 Maxwell, Caitlin    13 Cudas-NE             1:41.59    1:35.56        
 12 Troy, Michele Z     13 MRST-MR              1:55.50    1:55.55        
 -- Pantelis, Maria A   13 Cudas-NE             1:56.88         DQ        
 
Event 72  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luboja, Chris       13 Bgnw Marlins-MR      1:17.91    1:18.92        
  2 Fasino, Dominic G   14 Aqua Gems-MR         1:21.67    1:21.62        
  3 Roderiguez, Wilfre  13 MRST-MR              1:24.00    1:22.15        
  4 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR         1:21.83    1:22.19        
  5 Gravina, Michael T  13 SSL-MR               1:24.24    1:27.48        
  6 Tice, Robert        13 Aqua Gems-MR         1:33.60    1:34.70        
  7 Willett, Hugh M     13 SAC-NE               1:41.84    1:40.09        
 -- Krolik, Kevin       14 West Point-MR        1:20.00         DQ        
 
Event 73  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR        37.11      39.76        
  2 Harrison, Jessica   10 SAC-NE                 41.90      41.87        
  3 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR    43.97      42.45        
  4 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR        43.82      43.40        
  5 Clendenning, Sara   10 BAT-NE                 42.11      43.87        
  6 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        42.51      44.01        
  7 Moore, Erica        10 Aqua Gems-MR           43.92      44.02        
  8 Scilufo, Taylor      9 Bgnw Marlins-MR        43.72      44.37        
  9 Duque, Samantha L   10 Zeus-CT                45.09      45.95        
 10 Willett, Catherine   9 SAC-NE                    NT      46.22        
 11 Nolan, Olivia H     10 BAT-NE                 46.47      47.86        
 12 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 53.49      48.10        
 13 DeAtley, Acadia R    9 BAT-NE                 51.50      48.46        
 14 Gunshenan, Clare I  10 Cudas-NE               47.92      48.80        
 15 Sullivan, Amy M     10 BAT-NE                 50.23      49.28        
 16 Pramer, Meredith A   9 Zeus-CT                47.76      49.72        
 17 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           48.49      50.77        
 18 Araujo, Sara A      10 SSL-MR                 52.63      50.91        
 19 Andrews, Jinan       7 Aqua Gems-MR           51.64      52.03        
 20 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR                 55.30      52.84        
 21 Forman, Ruth A       9 SAC-NE                 53.35      53.12        
 22 Stuart, Ansley T     9 Aqua Gems-MR           57.10      55.49        
 23 Higano, Saya         8 Cudas-NE             1:08.72      56.81        
 24 Fasino, Antoinette   9 Aqua Gems-MR           56.90      56.90        
 25 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                 58.26      57.08        
 26 Brooks, Kayla M      6 Bgnw Marlins-MR      1:04.16      59.97        
 27 Tamura, Sakiko       8 Cudas-NE                  NT    1:00.24        
 28 Lie, Alison F        6 Cudas-NE             1:14.57    1:04.28        
 29 Kern, Julia          5 Cudas-NE             1:20.98    1:19.02        
 
Event 74  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sung, Roy           10 SAC-NE                 40.68      39.72        
  2 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        38.56      39.80        
  3 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR           40.26      41.52        
  4 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    42.14      42.07        
  5 Rappaport, Will L    8 Bgnw Marlins-MR        39.98      44.77        
  6 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 47.30      46.03        
  7 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 47.82      46.97        
  8 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR           47.91      47.08        
  9 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR    53.37      49.76        
 10 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR    55.00      50.04        
 11 Gunshenan, Will I    8 Cudas-NE               53.54      50.67        
 12 Conde, Jeff S        9 BAT-NE                 54.14      51.09        
 13 Jasty, Naveen M     10 Cudas-NE               55.89      52.78        
 14 Ospina, John S      10 Zeus-CT                54.75      52.88        
 15 Shine, Stephen J     8 Bgnw Marlins-MR           NT      55.00        
 16 Rosenbloom, Jake A   9 Bgnw Marlins-MR        52.88      58.46        
 17 Stuart, Ian D        9 Aqua Gems-MR         1:04.14    1:02.72        
 
Event 75  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     13 Bgnw Marlins-MR      2:50.99    2:57.77        
    1:27.43 1:30.34                                                
  2 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:54.74    2:59.48        
    1:27.80 1:31.68                                                
  3 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         3:07.05    3:09.47        
    1:29.23 1:40.24                                                
  4 Nowak, Meghan P     14 SAC-NE               2:56.87    3:09.92        
    1:30.68 1:39.24                                                
  5 Sung, Jennifer      13 SAC-NE               3:08.90    3:14.71        
    1:34.29 1:40.42                                                
  6 Brenner, Jillian V  13 West Point-MR        3:16.46    3:22.36        
    1:36.85 1:45.51                                                
  7 Kennedy, Lauren C   13 BAT-NE               3:08.50    3:22.44        
    1:36.69 1:45.75                                                
  8 Pocock, Arielle C   13 SAC-NE               3:18.98    3:26.33        
    1:38.46 1:47.87                                                
 
Event 76  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris, Dylan W     13 Bgnw Marlins-MR      2:55.40    3:04.33        
    1:27.57 1:36.76                                                
  2 Plotnik, Joshua P   13 SAC-NE               3:12.59    3:10.48        
    1:32.56 1:37.92                                                
  3 Luboja, Chris       13 Bgnw Marlins-MR      3:11.35    3:18.83        
    1:34.76 1:44.07                                                
 
Event 77  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kern, Nadja         10 Cudas-NE             1:40.16    1:36.72        
  2 Lie, Stephanie H     9 Cudas-NE             1:44.18    1:44.97        
  3 LeBlanc, Natalie A  10 Zeus-CT              1:49.94    1:47.15        
  4 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR      1:47.42    1:49.55        
  5 Moore, Erica        10 Aqua Gems-MR         1:58.21    1:53.11        
  6 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  1:54.92    1:53.39        
  7 Smolensky, Rachel   10 Zeus-CT              1:51.70    1:53.43        
  8 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:53.99    1:55.26        
  9 Singh, Shari V      10 West Point-MR        2:04.85    2:02.39        
 10 DeAtley, Acadia R    9 BAT-NE               1:55.50    2:02.43        
 11 Carter, Olivia B     9 Cudas-NE             2:05.31    2:04.93        
 12 Lang, Cheryl J       9 Cudas-NE             2:02.79    2:06.54        
 13 Araujo, Sara A      10 SSL-MR               2:24.26    2:16.08        
 14 Gunshenan, Clare I  10 Cudas-NE             2:20.82    2:23.15        
 
Event 78  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sung, Roy           10 SAC-NE               1:31.68    1:34.08        
  2 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:44.05    1:42.12        
  3 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR  1:53.48    1:49.00        
  4 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         1:50.43    1:53.87        
  5 Jasty, Kunal S      10 Cudas-NE             1:52.03    1:54.67        
  6 Conde, Jeff S        9 BAT-NE               2:16.89    2:01.94        
  7 Jasty, Naveen M     10 Cudas-NE             2:20.33    2:14.26        
 -- Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Event 79  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hebrank, Hilary B   14 Unattached           1:10.75    1:11.25        
  2 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         1:13.25    1:12.54        
  3 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      1:10.60    1:13.09        
  4 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               1:14.01    1:16.62        
  5 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         1:19.63    1:18.65        
  6 Burns, Stephanie L  14 SAC-NE               1:21.42    1:22.80        
  7 Letchko, Amanda R   13 Aqua Gems-MR         1:28.40    1:23.90        
  8 Tuebner, Samantha   14 SSL-MR               1:29.21    1:34.78        
  9 Surjaputra, Michel  14 Cudas-NE             1:31.49    1:36.28        
 10 Troy, Michele Z     13 MRST-MR                   NT    2:03.15        
 
Event 80  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C    14 Bfin-AD              1:07.46    1:05.90        
  2 Murphy, Bryan       14 Aqua Gems-MR         1:12.93    1:13.02        
  3 Courville, Jared W  13 SAC-NE               1:11.16    1:13.57        
  4 Weston, Christophe  14 SAC-NE               1:11.77    1:15.24        
  5 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         1:15.39    1:16.69        
  6 O'Connor, Jonathon  13 Zeus-CT              1:19.02    1:20.06        
  7 Roderiguez, Wilfre  13 MRST-MR              1:20.00    1:22.53        
  8 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR         1:21.51    1:23.39        
  9 Fasino, Dominic G   14 Aqua Gems-MR         1:25.68    1:26.10        
 10 Gravina, Michael T  13 SSL-MR               1:24.92    1:26.71        
 
Event 81  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR        34.32      36.64        
  2 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        40.26      39.89        
  3 Harrison, Jessica   10 SAC-NE                 41.13      40.58        
  4 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR        44.45      41.48        
  5 Valcarcel-Lopez, C  10 Zeus-CT                42.61      42.58        
  6 Shields, Marisa A   10 Zeus-CT                43.05      42.62        
  7 Scilufo, Taylor      9 Bgnw Marlins-MR        41.90      43.35        
  8 Moore, Erica        10 Aqua Gems-MR           45.82      45.24        
  9 Surjaputra, Meta E   9 Cudas-NE               46.53      46.01        
 10 McKenna, Jaime B    10 Cudas-NE               44.26      46.55        
 11 Clendenning, Sara   10 BAT-NE                 43.02      46.81        
 12 Smolensky, Rachel   10 Zeus-CT                45.71      47.70        
 13 Willett, Catherine   9 SAC-NE                    NT      50.58        
 14 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 46.04      51.47        
 15 Rappaport, Roxy S   10 Bgnw Marlins-MR        51.18      53.42        
 16 Nolan, Olivia H     10 BAT-NE                 53.50      53.60        
 17 Sullivan, Amy M     10 BAT-NE                 51.88      54.60        
 18 Andrews, Jinan       7 Aqua Gems-MR           59.56      55.16        
 19 Forman, Ruth A       9 SAC-NE                 59.30      58.23        
 20 Carter, Olivia B     9 Cudas-NE               58.68      58.87        
 21 Lang, Cheryl J       9 Cudas-NE               54.47    1:01.43        
 22 Brooks, Kayla M      6 Bgnw Marlins-MR           NT    1:04.70        
 23 Stuart, Ansley T     9 Aqua Gems-MR         1:05.26    1:05.29        
 24 Higano, Saya         8 Cudas-NE                  NT    1:06.19        
 25 Fasino, Antoinette   9 Aqua Gems-MR         1:03.62    1:07.59        
 -- Tamura, Sakiko       8 Cudas-NE                  NT         DQ        
 
Event 82  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR           36.11      35.55        
  2 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        35.39      35.60        
  3 Rappaport, Will L    8 Bgnw Marlins-MR        39.93      40.46        
  4 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR        39.68      40.67        
  5 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    40.68      42.25        
  6 Jasty, Kunal S      10 Cudas-NE               47.10      46.97        
  7 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 47.25      50.36        
  8 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR    54.70      52.16        
  9 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 57.22      52.61        
 10 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR    53.00      56.60        
 11 Rosenbloom, Jake A   9 Bgnw Marlins-MR        51.88      57.23        
 12 Gunshenan, Will I    8 Cudas-NE               55.65      57.97        
 13 Shine, Stephen J     8 Bgnw Marlins-MR      1:01.17    1:08.49        
 -- Stuart, Ian D        9 Aqua Gems-MR           58.92         DQ        
 
Event 83  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hebrank, Hilary B   14 Unattached             30.07      30.08        
  2 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR                 28.80      30.15        
  3 Tran, Cristina L    13 Zeus-CT                29.38      30.44        
  4 Pocock, Arielle C   13 SAC-NE                 30.80      31.30        
  5 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR           32.20      31.64        
  6 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR        31.60      31.68        
  7 Follini, Nadine R   13 Bgnw Marlins-MR        31.77      32.20        
  8 Pond, Laura D       13 BAT-NE                 31.99      32.77        
  9 Drinane, Joanna M   14 SSL-MR                 31.89      33.03        
 10 Tuebner, Samantha   14 SSL-MR                 32.51      34.45        
 11 Letchko, Amanda R   13 Aqua Gems-MR           34.09      34.99        
 12 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR           34.87      35.32        
 13 Maxwell, Caitlin    13 Cudas-NE               35.40      35.88        
 14 Nowak, Meghan P     14 SAC-NE                 33.37      37.26        
 15 Pantelis, Maria A   13 Cudas-NE               46.59      44.18        
 16 Troy, Michele Z     13 MRST-MR                45.00      45.08        
 
Event 84  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C    14 Bfin-AD                27.58      27.04        
  2 Weston, Christophe  14 SAC-NE                 28.99      28.78        
  3 Murphy, Bryan       14 Aqua Gems-MR           29.03      28.80        
  4 Morris, Dylan W     13 Bgnw Marlins-MR        29.18      30.03        
  5 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR           31.05      30.46        
  6 Fasino, Dominic G   14 Aqua Gems-MR           31.37      30.76        
  7 Roderiguez, Wilfre  13 MRST-MR                30.00      31.17        
  8 Plotnik, Joshua P   13 SAC-NE                 32.42      32.02        
  9 Luboja, Chris       13 Bgnw Marlins-MR        31.86      32.23        
 10 Gravina, Michael T  13 SSL-MR                 33.11      33.13        
 11 Willett, Hugh M     13 SAC-NE                 35.67      35.95        
 12 Tice, Robert        13 Aqua Gems-MR           36.45      36.07        
 13 Krolik, Kevin       14 West Point-MR        1:00.00      37.83        
 
Event 85  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR      2:57.48    3:07.04        
    1:30.07 1:36.97                                                
  2 Kern, Nadja         10 Cudas-NE             3:12.64    3:13.48        
    1:36.59 1:36.89                                                
  3 LeBlanc, Natalie A  10 Zeus-CT              3:17.85    3:14.20        
    1:34.96 1:39.24                                                
  3 Lie, Stephanie H     9 Cudas-NE             3:10.17    3:14.20        
    1:34.29 1:39.91                                                
  5 Shields, Marisa A   10 Zeus-CT              3:17.78    3:14.28        
    1:34.90 1:39.38                                                
  6 Harrison, Jessica   10 SAC-NE               3:21.92    3:16.04        
    1:35.42 1:40.62                                                
  7 Valcarcel-Lopez, C  10 Zeus-CT              3:37.28    3:23.28        
    1:35.40 1:47.88                                                
  8 Surjaputra, Meta E   9 Cudas-NE             3:53.71    3:28.44        
    1:39.93 1:48.51                                                
  9 Smolensky, Rachel   10 Zeus-CT              3:31.88    3:36.58        
    1:48.81 1:47.77                                                
 10 Singh, Shari V      10 West Point-MR             NT    3:37.36        
    1:47.90 1:49.46                                                
 11 Pramer, Meredith A   9 Zeus-CT              3:42.17    3:40.86        
    1:48.11 1:52.75                                                
 12 Forman, Ruth A       9 SAC-NE               4:14.37    4:12.05        
    2:02.22 2:09.83                                                
 -- Duque, Samantha L   10 Zeus-CT              3:39.17         DQ        
    1:47.51 1:52.65                                                
 
Event 86  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sung, Roy           10 SAC-NE               2:53.64    2:56.06        
    1:24.26 1:31.80                                                
  2 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      2:54.82    3:05.20        
    1:29.84 1:35.36                                                
  3 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  3:15.55    3:18.68        
    1:35.47 1:43.21                                                
  4 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      3:17.33    3:21.04        
    1:40.74 1:40.30                                                
  5 Jasty, Kunal S      10 Cudas-NE             3:36.51    3:34.36        
    1:44.06 1:50.30                                                
  6 Ospina, John S      10 Zeus-CT              4:13.05    4:02.06        
    2:00.06 2:02.00                                                
 -- Gunshenan, Will I    8 Cudas-NE             4:28.86         DQ        
    2:02.20 2:01.27                                                
 
Event 87  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     13 Bgnw Marlins-MR      5:11.98    5:32.97        
    1:16.24 1:26.00 1:35.69 1:15.04                                
  2 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      5:32.58    5:34.44        
    1:14.39 1:27.71 1:36.73 1:15.61                                
  3 Tran, Cristina L    13 Zeus-CT              5:49.68    6:01.24        
    1:26.81 1:29.32 1:42.62 1:22.49                                
  4 Sung, Jennifer      13 SAC-NE               5:53.88    6:01.58        
    1:25.56 1:34.04 1:43.03 1:18.95                                
  5 Burns, Stephanie L  14 SAC-NE               6:23.60    6:14.38        
    1:26.91 1:40.85 1:44.34 1:22.28                                
  6 Brenner, Jillian V  13 West Point-MR        6:20.61    6:27.62        
    1:38.41 1:35.37 1:48.63 1:25.21                                
  7 Nowak, Meghan P     14 SAC-NE               5:20.00    6:35.23        
    1:43.19 1:45.59 1:40.29 1:26.16                                
 
Event 88  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         5:32.01    5:38.81        
    1:17.05 1:26.00 1:41.16 1:14.60                                
  2 Courville, Jared W  13 SAC-NE               6:06.26    5:52.38        
    1:16.89 1:26.88 1:51.47 1:17.14                                
  3 O'Connor, Jonathon  13 Zeus-CT              5:46.62    5:53.67        
    1:22.59 1:33.11 1:44.18 1:13.79                                

Brought to you by Computer Aide, Inc.