THE 2003 SPEEDO CHAMPIONS SERIES
SECTIONALS - Sec 1

Event 1  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 9:42.25  3/8/2001  Cristina Teuscher, BAD-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Sarah               17 LIAC-MR              9:48.29    9:45.62  
      27.02   29.00   29.08   29.20   29.02   29.31   29.47   29.47
      29.54   29.48   29.59   29.67   29.51   29.57   29.51   29.37
      29.59   29.69   29.46   29.07                                
  2 Lehner, Andrea            14 STAR-NI              9:59.78    9:48.84  
      27.37   29.24   29.54   29.45   29.76   29.70   29.83   29.82
      29.58   29.68   29.42   29.35   29.44   29.55   29.74   29.58
      29.55   29.66   29.51   29.07                                
  3 Sprague, Whitney          16 BAD-MR               9:58.82   10:01.87  
      27.00   29.29   29.81   30.20   30.17   30.29   29.92   30.35
      30.57   30.43   30.81   30.18   30.26   30.48   30.26   30.57
      30.57   30.46   30.38   29.87                                
  4 Harris, Kristen           18 SAC-NJ               9:57.21   10:04.83  
      27.12   29.42   29.77   29.73   29.79   30.00   29.93   30.17
      30.27   30.48   30.55   30.59   30.86   31.02   31.05   30.97
      31.12   31.09   30.96   29.94                                
  5 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE             10:12.82   10:05.86  
      27.77   29.56   29.97   29.75   29.86   29.92   29.93   30.02
      30.27   30.80   30.41   30.46   30.70   30.98   30.83   31.00
      31.30   31.08   31.56   29.69                                
  6 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR    10:19.99   10:07.39  
      27.18   29.61   29.78   30.13   30.34   30.09   30.36   30.50
      30.61   31.14   30.63   30.61   30.86   30.77   30.97   31.02
      30.65   30.93   31.22   29.99                                
  7 Frost, Kristen            15 SoCo-CT             10:05.44   10:08.32  
      26.92   29.39   29.58   29.96   29.98   30.20   30.80   30.81
      30.80   30.86   31.04   31.31   31.07   31.23   31.28   30.78
      30.99   30.88   30.72   29.72                                
  8 Hinds, Holly              18 Cudas-NE            10:17.46   10:09.65  
      26.85   29.41   29.98   30.50   30.60   30.68   30.66   30.83
      30.82   31.15   31.01   31.01   31.01   31.00   31.05   31.11
      30.92   30.97   30.92   29.17                                
  9 Morford, Lauren           17 EEX-NJ              10:18.27   10:11.18  
      27.23   28.94   30.09   30.59   30.62   30.68   30.53   30.81
      30.85   30.96   30.92   30.82   31.31   31.09   30.95   31.16
      31.28   31.39   30.96   30.00                                
 10 Duguet, Paola             15 BAD-MR              10:09.33   10:11.98  
      26.97   29.59   30.19   30.31   30.54   30.99   30.73   30.67
      30.90   30.97   30.80   30.69   31.00   31.11   31.15   31.16
      31.26   31.31   31.19   30.45                                
 11 McWhirter, Denise         15 CAT-CT              10:15.85   10:13.63  
      27.48   29.67   30.25   30.60   30.47   30.61   30.75   30.99
      30.91   31.01   30.94   31.19   31.02   31.25   31.24   31.27
      31.25   31.24   31.24   30.25                                
 12 Ukleja, Ashley            15 Aqua Jets-CT        10:32.53   10:15.77  
      28.71   30.52   30.75   30.68   30.76   30.31   30.62   30.89
      30.88   30.63   31.01   31.11   31.08   31.15   31.73   31.35
      30.89   31.62   30.93   30.15                                
 13 Neligan, Brittany         16 LIAC-MR             10:23.24   10:18.33  
      28.41   30.09   30.38   30.33   30.73   30.65   30.96   31.11
      31.12   31.30   31.22   31.37   31.33   31.30   31.31   31.55
      31.59   31.39   31.52   30.67                                
 14 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR              10:06.52   10:18.87  
      27.03   29.80   30.40   30.45   31.17   30.97   31.15   31.14
      31.53   31.75   31.71   31.62   32.11   31.70   31.70   31.29
      31.22   31.02   31.08   30.03                                
 15 Devenuto, Capria          17 EEX-NJ              10:18.28   10:19.00  
      27.29   29.10   29.54   29.73   29.90   30.38   30.68   30.86
      31.35   31.41   31.72   31.78   31.99   32.05   32.07   31.91
      32.35   32.12   31.80   30.97                                
 16 Villarreal, Cammie        18 Ncyac-CT            10:27.47   10:19.04  
      27.25   29.78   30.48   30.89   31.17   31.40   31.34   31.56
      31.45   31.48   31.26   31.42   31.73   31.53   31.43   31.18
      31.20   31.37   31.08   30.04                                
 17 Fracapane, Sara           16 NJW-NJ              10:14.55   10:19.91  
      27.95   30.12   30.60   31.15   31.37   31.36   31.42   31.49
      31.42   31.43   31.38   31.46   31.48   31.35   31.23   31.23
      30.96   31.33   31.11   30.07                                
 18 Akerfelds, Aleksa         13 Middies-MR          10:28.40   10:21.86  
      27.80   29.93   30.75   30.89   31.10   31.31   31.55   31.68
      31.66   31.88   31.82   31.45   31.53   31.06   31.38   31.68
      31.66   31.49   31.33   29.91                                
 19 Clemens, Clare            17 AGUA-MR             10:29.22   10:21.95  
      27.70   29.68   30.30   30.83   31.08   31.33   31.31   31.42
      31.51   31.64   31.34   31.82   31.49   32.05   31.55   31.67
      32.06   31.73   31.29   30.15                                
 20 Braun, Jenny              17 Middies-MR          10:14.54   10:22.01  
      28.34   30.11   30.66   31.05   30.85   30.94   30.65   31.07
      31.31   31.03   31.03   31.47   31.69   32.04   31.97   32.38
      32.15   32.08   30.93   30.26                                
 21 Gray, Ellen               17 BAD-MR              10:29.97   10:23.55  
      28.19   30.29   30.92   31.40   31.53   31.36   31.49   31.44
      31.64   31.73   31.22   31.50   31.63   31.70   31.77   31.42
      31.29   31.57   30.96   30.50                                
 22 Aronson, Laura            17 PAA-NJ              10:22.22   10:23.96  
      27.96   29.75   30.16   30.65   30.64   30.87   31.15   31.18
      31.28   31.25   31.33   31.64   31.85   31.91   31.90   32.05
      32.25   32.26   32.30   31.58                                
 23 Ahern, Taryn              16 LIE-MR              10:23.78   10:24.89  
      28.47   30.46   30.91   31.26   31.03   31.10   31.41   31.54
      31.55   31.72   31.63   31.57   31.65   31.56   32.03   31.73
      32.19   31.57   31.79   29.72                                
 24 Delaney, Dillon           16 Ccsc-NE             10:28.37   10:25.23  
      28.37   30.88   31.49   31.84   31.71   31.87   31.46   31.25
      31.32   31.33   31.35   31.48   31.50   31.49   31.50   31.47
      31.63   31.45   31.71   30.13                                
 25 Strickland, Kait          15 Cudas-NE            10:37.72   10:25.58  
      27.19   29.29   30.12   30.83   30.85   30.56   30.99   31.43
      31.06   31.53   31.65   31.77   32.49   32.51   32.47   32.82
      32.63   32.34   31.71   31.34                                
 26 Meirs, Kaitlyn            14 PAA-NJ              10:33.70   10:26.02  
      28.59   30.56   30.88   31.24   31.14   31.01   31.23   31.16
      31.89   31.14   31.74   31.82   31.46   31.75   31.60   31.41
      31.94   32.03   32.34   31.09                                
 27 Ukleja, Alex              15 Aqua Jets-CT         9:32.08L  10:26.13  
      27.57   30.20   30.65   31.18   31.14   31.48   31.31   31.40
      31.59   31.82   31.61   31.86   31.91   31.90   31.84   32.03
      31.88   32.19   32.16   30.41                                
 28 Timby, Lauren             17 IRON-NI             10:22.47   10:26.77  
      27.87   29.69   30.42   30.93   31.24   31.48   31.14   31.57
      31.57   31.72   31.08   32.01   32.13   32.51   32.34   31.87
      32.49   32.08   31.74   30.89                                
 29 Wallace, Ashley           17 BAC-NJ              10:29.15   10:27.03  
      28.50   29.90   30.61   30.87   30.97   31.02   31.29   31.49
      31.42   31.58   31.39   32.01   32.09   31.95   31.67   32.06
      31.98   32.10   32.23   31.90                                
 30 Stutius, Erica            17 Cudas-NE            10:37.15   10:28.04  
      28.25   30.89   31.69   31.74   31.64   31.72   31.96   31.98
      31.80   31.75   31.61   31.71   31.90   31.70   31.57   31.32
      31.70   31.57   31.16   30.38                                
 31 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE             10:28.97   10:29.20  
      27.20   29.51   30.71   31.14   31.29   31.43   31.69   31.84
      31.94   32.04   31.72   31.84   31.82   32.21   32.16   32.29
      32.11   32.46   32.30   31.50                                
 31 Gusick, Carolyn           18 SAC-NJ              10:33.40   10:29.20  
      28.40   30.07   30.62   30.88   30.99   31.34   31.27   31.78
      31.61   31.77   31.74   32.24   32.48   32.32   32.07   32.47
      32.36   31.92   32.05   30.82                                
 33 Otto, Amanda              17 STAR-NI             10:37.66   10:30.03  
      28.35   30.86   31.02   31.13   31.35   31.81   31.72   31.89
      32.01   31.97   31.84   31.82   32.08   31.91   31.82   32.19
      31.93   31.58   31.88   30.87                                
 34 Dooe, Mary                15 BGSC-NE             10:37.35   10:34.32  
      28.91   30.77   31.24   31.58   31.48   31.86   31.81   31.89
      31.95   31.77   32.00   32.15   32.38   32.24   32.58   32.46
      31.36   32.57   31.91   31.41                                
 35 Fuqua, Marlys             15 Grrr-NI              9:23.96L  10:34.95  
      28.14   30.26   30.79   31.11   31.40   31.43   31.83   31.95
      32.03   32.18   32.31   32.22   32.43   32.49   32.52   32.60
      32.61   32.43   32.16   32.06                                
 36 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ              10:32.15   10:35.49  
      27.95   30.48   31.38   31.54   31.67   32.07   32.26   32.45
      32.39   32.35   31.92   32.18   32.03   32.24   32.51   32.35
      32.55   32.31   32.02   30.84                                
 37 Prout, Taryn              15 UN-1-CT             10:38.57   10:36.20  
      28.00   30.82   31.43   31.53   31.67   31.82   31.86   32.09
      32.09   31.84   31.93   32.21   32.35   32.50   32.68   32.60
      32.56   32.81   32.33   31.08                                
 38 Feibel, Gabriela          14 EEX-NJ              10:35.67   10:37.99  
      28.42   30.28   31.14   31.34   31.58   32.20   31.87   31.94
      32.21   32.42   32.34   32.48   33.00   32.75   33.07   32.62
      32.85   32.52   32.22   30.74                                
 39 Ward, Anneka              17 AGUA-MR             10:37.03   10:38.06  
      29.41   31.19   31.46   31.31   31.64   32.10   31.99   32.15
      32.37   32.52   32.38   32.67   32.56   32.45   32.44   32.15
      32.23   32.11   31.91   31.02                                
 40 Straub, Jaime             17 Middies-MR          10:25.23   10:38.27  
      27.56   30.37   31.62   31.79   32.02   32.09   32.24   32.34
      32.53   32.34   32.59   32.32   32.61   32.65   32.73   32.56
      32.51   32.41   32.12   30.87                                
 41 Clemens, Alison           14 AGUA-MR             10:38.72   10:38.77  
      28.09   30.79   31.96   32.07   32.34   32.13   32.59   32.70
      32.30   32.26   32.64   32.46   32.25   32.51   32.33   32.56
      32.71   31.84   31.54   30.70                                
 42 Helyer, Dana              16 Omni-CT              9:24.92L  10:40.24  
      28.09   30.35   31.27   31.70   32.00   32.07   32.69   32.56
      32.41   32.83   32.46   32.77   32.52   32.68   32.83   32.49
      32.63   32.40   32.02   31.47                                
 43 Saad, Jackie              14 LIAC-MR             10:26.90   10:45.43  
      28.31   30.57   31.39   31.81   32.11   31.88   32.19   32.29
      32.66   32.94   32.63   33.32   32.93   33.24   33.22   33.37
      33.39   33.08   32.79   31.31                                
 44 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE             10:30.45   10:45.73  
      28.00   30.12   30.65   31.21   31.85   32.46   32.90   32.78
      33.09   32.92   32.92   33.10   33.18   33.44   33.18   33.31
      33.23   33.15   32.88   31.36                                
 45 Iacouzze, Brittany        14 EEX-NJ              10:36.88   10:47.40  
      28.84   30.58   31.25   31.23   31.63   31.88   32.18   32.33
      32.83   32.79   33.14   33.29   33.35   33.35   33.30   33.16
      33.34   33.40   33.47   32.06                                
 46 Wilbur, Jennifer          18 BAC-NJ               9:30.70L  10:51.12  
      28.69   31.35   32.00   32.34   32.35   32.88   32.58   33.09
      32.77   33.06   33.18   33.51   33.10   33.14   33.18   33.19
      33.23   32.88   33.01   31.59                                
 47 Ducharme, Michelle        17 SoCo-CT             10:30.45   10:52.52  
      28.96   30.86   31.42   31.79   31.92   32.16   32.40   32.62
      32.78   32.96   33.06   33.23   33.59   33.40   33.49   33.57
      33.73   33.90   33.69   32.99                                
 48 Soni, Rita                17 SAC-NJ              10:24.60   10:52.63  
      28.38   30.65   31.34   31.89   31.86   32.22   32.55   32.57
      32.78   32.86   33.42   33.08   33.29   33.66   33.77   34.07
      33.91   33.82   33.76   32.75                                
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 9:06.12  3/8/2001  Brendan Neligan, LIAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirniak, Stefan           18 SAC-NJ               9:35.07    9:20.20  
      23.94   26.82   27.41   27.90   27.86   28.08   28.26   28.29
      28.60   28.60   28.41   28.66   28.60   28.66   28.89   28.50
      28.87   28.94   28.16   26.75                                
  2 Weir, Paul                17 BAD-MR               9:23.00    9:20.91  
      25.23   27.39   27.79   28.10   28.34   28.16   28.15   28.13
      28.16   28.38   27.81   28.26   28.15   28.49   28.91   28.85
      28.55   28.98   28.32   26.76                                
  3 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              9:30.12    9:25.24  
      24.50   26.73   27.44   27.73   27.95   28.11   28.00   28.31
      28.45   28.74   29.32   29.09   29.05   28.96   29.47   29.07
      28.82   29.38   28.81   27.31                                
  4 Wollner, Sam              17 AGUA-MR              9:32.76    9:26.60  
      25.39   27.58   28.17   28.23   28.40   28.64   28.81   28.49
      28.63   28.69   28.51   28.67   29.04   28.87   28.78   28.91
      29.03   28.57   28.43   26.76                                
  5 Seery, Rob                16 LIAC-MR              9:39.64    9:26.63  
      24.89   27.52   28.11   28.31   28.64   28.83   29.01   28.86
      28.87   29.07   29.03   28.87   28.82   28.87   28.66   28.60
      28.38   28.76   28.35   26.18                                
  6 Foss, Andrew              17 PAA-NJ               9:40.68    9:29.51  
      25.49   28.23   27.97   28.18   28.43   28.92   28.81   29.00
      28.98   29.37   29.10   29.08   29.10   29.04   28.87   28.71
      28.75   28.37   28.01   27.10                                
  7 Ankosko, Darren           15 SAC-NJ               9:51.02    9:32.82  
      24.90   27.68   28.33   28.32   28.51   28.66   28.87   28.94
      29.07   29.12   28.97   29.03   29.37   29.12   29.30   29.24
      29.26   29.19   29.13   27.81                                
  8 Rosa, Larry               16 EEX-NJ               9:36.63    9:33.42  
      25.53   27.71   28.10   28.35   28.58   28.68   28.60   28.81
      29.10   28.97   29.04   29.04   29.06   29.09   29.19   29.32
      29.40   29.36   29.18   28.31                                
  9 Salayka, George           17 LIAC-MR              9:23.15    9:34.79  
      25.36   27.48   27.85   27.98   28.19   28.21   29.08   28.76
      29.16   28.94   29.16   29.31   29.20   29.74   29.16   29.24
      29.58   30.14   29.69   28.56                                
 10 Castellana, Derek         18 BGSC-NE              9:42.66    9:37.06  
      25.04   27.64   27.84   28.16   28.29   28.24   29.12   29.33
      29.42   30.12   29.92   29.59   29.76   29.71   29.24   29.28
      29.22   29.32   29.31   28.51                                
 11 Nilsson, Eric             15 Cudas-NE             9:48.87    9:37.71  
      24.69   27.32   27.77   28.13   28.67   28.82   28.87   29.38
      29.38   29.35   29.28   29.28   29.53   29.85   29.98   29.89
      29.69   29.57   29.53   28.73                                
 12 Spinelli, Stephen         17 Pvac-NE              9:44.36    9:39.08  
      25.71   28.12   28.83   29.16   29.61   29.60   29.69   29.56
      29.65   29.56   29.53   29.32   29.36   29.19   29.36   29.15
      28.82   28.80   28.29   27.77                                
 13 Pudas, Kevin              18 Squids-NE            9:43.37    9:39.99  
      25.44   27.90   28.21   28.61   28.68   28.65   28.73   28.93
      28.88   29.10   29.09   29.43   29.22   29.75   29.98   30.28
      30.14   30.26   29.99   28.72                                
 14 Wood, Jeff                16 Grrr-NI              9:36.00    9:43.87  
      25.97   27.75   28.39   28.35   28.49   29.20   29.05   28.77
      29.56   29.34   29.53   29.61   29.76   29.89   29.91   30.03
      30.12   30.32   30.36   29.47                                
 15 Madwed, Daniel            13 Sharks-CT            9:48.81    9:44.55  
      25.70   27.63   28.29   28.77   28.92   29.12   29.22   29.35
      29.76   29.77   29.67   29.75   30.19   29.99   29.98   30.18
      29.78   30.32   29.67   28.49                                
 16 Coppa, Zack               17 BAC-NJ               9:57.15    9:45.69  
      26.79   29.01   28.84   29.79   29.27   29.69   29.53   29.65
      29.38   29.45   29.57   29.36   29.54   29.42   29.64   29.63
      29.34   29.45   29.57   28.77                                
 17 Curtis, Matthew           16 BAC-NJ               9:59.78    9:46.90  
      26.70   28.77   28.75   29.17   28.75   29.33   29.53   29.52
      29.45   29.49   29.26   29.69   29.83   29.76   29.91   30.06
      29.92   30.11   29.93   28.97                                
 18 Parent, Keith             17 Pvac-NE              9:51.76    9:49.76  
      25.93   28.74   29.20   29.35   29.15   29.51   29.82   29.60
      29.47   29.95   29.81   29.66   29.77   29.75   30.18   29.95
      29.91   30.14   30.15   29.72                                
 19 Cirella, Nick             18 BAC-NJ               9:57.41    9:51.05  
      26.98   29.22   29.72   30.01   30.00   30.03   29.89   29.98
      30.15   29.90   30.09   29.74   29.82   29.42   29.45   29.88
      29.85   29.55   29.07   28.30                                
 20 Bullitt, Ben              16 Squids-NE           10:00.31    9:51.74  
      26.55   28.92   29.68   29.97   30.15   29.92   30.08   29.70
      29.68   30.04   29.87   29.77   29.81   29.96   30.10   30.09
      29.97   29.73   29.67   28.08                                
 21 Gerlach, Matt             16 LIAC-MR              9:47.91    9:52.44  
      26.57   29.12   29.53   29.69   29.65   29.80   29.77   30.04
      30.03   30.18   30.33   29.65   29.86   29.66   30.00   29.97
      29.69   30.26   29.39   29.25                                
 22 Murphy, Brendan           18 BAC-NJ               9:55.33    9:53.69  
      26.57   28.95   29.08   29.58   29.84   29.82   29.65   29.84
      29.88   29.67   29.69   29.93   30.03   30.33   30.06   30.40
      30.37   30.42   29.81   29.77                                
 23 Goodwin, Taylor           15 Cudas-NE            10:06.32    9:53.93  
      26.14   29.01   30.31   30.53   30.00   30.66   30.31   29.91
      30.44   30.40   30.31   29.67   29.91   30.05   29.68   29.71
      29.84   29.96   29.41   27.68                                
 24 MC Laughlin, Jason        14 Middies-MR          10:07.95    9:54.04  
      25.85   29.12   30.03   29.87   29.79   30.02   29.69   29.82
      30.17   30.12   29.90   30.10   30.22   30.17   30.38   30.12
      30.01   30.25   29.72   28.69                                
 25 Murphy, Connor            17 BAC-NJ               9:36.34    9:54.61  
      25.78   28.11   29.24   29.75   29.79   30.23   30.09   30.18
      30.34   30.67   30.34   30.29   30.35   30.08   30.29   30.13
      30.27   29.72   30.00   28.96                                
 26 Ekimoff, Chris            17 Grrr-NI             10:02.73    9:54.95  
      26.60   29.02   29.96   29.94   30.19   30.30   30.35   30.17
      30.23   30.01   29.89   30.21   30.13   30.14   29.91   29.94
      30.14   29.92   29.34   28.56                                
 27 Reiners, Scott            17 BB-NJ               10:01.63    9:55.45  
      26.55   28.88   29.31   29.90   29.84   29.62   29.82   30.08
      29.97   30.18   30.48   30.22   30.50   30.40   30.35   30.10
      30.31   30.79   30.02   28.13                                
 28 Bright, Matthew           16 BAC-NJ              10:00.77    9:57.07  
      27.64   29.10   29.70   29.70   30.04   30.24   29.90   29.85
      29.75   29.95   30.11   30.07   30.21   29.91   29.95   30.14
      30.21   30.52   30.19   29.89                                
 29 Miller, Stephen           15 Cudas-NE            10:04.42    9:59.56  
      25.92   28.98   29.94   30.39   30.04   30.62   29.94   30.29
      30.67   30.22   30.30   30.81   29.90   30.55   30.69   30.36
      30.72   30.06   30.26   28.90                                
 30 Scibelli, Michael         18 Pvac-NE             10:03.07   10:00.32  
      26.55   29.12   29.77   29.81   30.27   30.40   30.05   30.43
      30.12   30.45   30.36   30.60   30.54   30.56   30.69   30.37
      30.54   30.45   30.23   29.01                                
 31 Vitagliano, Daniel        16 UN-OM-CT             9:53.19   10:01.01  
      24.52   27.49   28.12   28.62   27.93   29.32   29.42   30.10
      30.57   30.51   30.65   31.39   31.34   31.35   31.46   31.45
      32.19   31.58   32.27   30.73                                
 32 Harris, Sloan             18 BAD-MR               9:51.14   10:01.41  
      24.58   28.04   29.09   29.53   29.66   30.15   30.68   30.97
      31.37   30.91   31.11   31.16   31.73   30.46   31.40   30.79
      30.56   30.08   30.24   28.90                                
 33 Langelier, Michael        15 Squids-NE           10:09.54   10:02.27  
      26.96   29.50   29.90   30.30   30.26   30.01   30.26   30.13
      30.06   29.88   30.56   30.25   30.40   30.60   30.76   30.57
      30.74   30.61   30.59   29.93                                
 34 Cirella, PJ               16 BAC-NJ               9:09.92L  10:02.46  
      26.44   28.60   29.27   29.81   29.82   30.29   30.22   30.83
      30.49   30.79   30.34   30.79   30.89   30.74   30.71   30.22
      30.82   30.62   30.91   29.86                                
 35 LeDuc, Pedro              16 BAC-NJ              10:05.73   10:03.50  
      26.98   29.11   29.41   30.06   30.17   30.51   30.47   30.83
      30.79   29.87   29.99   30.51   30.76   30.78   31.19   30.75
      30.31   30.80   30.48   29.73                                
 36 Mendell, Scott            17 RY-NJ                9:50.03   10:04.34  
      26.23   28.15   28.74   28.84   29.08   29.12   29.36   29.56
      29.71   29.73   29.87   30.26   31.46   31.59   31.79   32.36
      32.73   32.30   31.81   31.65                                
 37 Gurkovich, Kyle           16 SAC-NJ               9:07.27L  10:05.89  
      27.00   29.02   29.86   30.19   30.36   30.36   30.44   30.53
      30.39   30.59   30.78   30.77   30.93   30.85   30.78   30.85
      30.69   30.69   30.59   30.22                                
 38 Wakefield, Kevin          15 LIE-MR              10:07.75   10:08.69  
      26.74   29.41   29.95   30.69   30.35   30.89   30.64   30.64
      31.13   30.81   31.21   30.80   30.87   30.91   30.93   31.04
      30.88   30.79   30.39   29.62                                
 39 Stathopoulos, Cary        15 AGUA-MR             10:07.75   10:10.94  
      26.66   29.49   29.99   30.06   30.50   30.61   30.28   30.81
      31.01   30.86   30.92   31.30   31.45   30.93   31.34   31.39
      31.42   30.95   30.92   30.05                                
 40 Braunreuther, Joe         16 BAC-NJ               9:58.27   10:14.06  
      26.79   29.19   29.46   29.87   30.22   30.12   30.36   30.42
      30.74   30.95   31.23   31.12   31.46   31.62   31.83   31.70
      32.01   31.94   31.84   31.19                                
 41 Rossos, Michael           17 PAA-NJ              10:09.41   10:14.64  
      26.09   29.36   30.29   30.30   30.70   30.79   31.00   30.75
      31.06   31.44   31.27   31.25   31.48   31.60   31.56   31.38
      31.60   31.70   31.31   29.71                                
 42 Hogan, Chris              15 STAR-NI             10:03.15   10:15.31  
      27.44   29.84   30.39   30.30   31.13   30.67   30.60   31.10
      30.93   30.92   29.87   30.85   31.60   31.33   31.74   31.44
      31.53   31.52   31.37   30.74                                
 43 Reardon, JJ               17 Squids-NE            9:05.92L  10:21.02  
      26.83   29.69   30.44   30.65   30.49   30.43   30.58   30.87
      31.10   31.29   31.48   31.52   31.59   32.18   32.43   31.75
      32.15   32.10   31.84   31.61                                
 44 Mollica, Chris            17 SAC-NJ              10:05.54   10:23.39  
      25.88   28.98   30.39   30.07   30.42   30.67   30.74   31.02
      31.16   31.52   31.82   31.92   31.96   32.41   32.27   32.41
      32.70   32.74   32.55   31.76                                
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:47.55  3/8/2001  Cristina Teuscher, BAD-MR                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim                16 BAD-MR               1:50.92    1:49.36  
      26.11   27.93   28.09   27.23                                
  2 Daly, Sarah               17 LIAC-MR              1:51.06    1:49.83  
      26.54   27.91   27.96   27.42                                
  3 Lehner, Andrea            14 STAR-NI              1:50.73    1:50.44  
      26.24   28.03   28.51   27.66                                
  4 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ               1:49.57    1:50.46  
      26.41   27.95   27.87   28.23                                
  5 Hession, Cristina         17 CJAC-NJ              1:50.83    1:50.71  
      26.79   27.95   28.18   27.79                                
  6 Frost, Kristen            15 SoCo-CT              1:52.02    1:50.91  
      26.21   28.12   28.34   28.24                                
  7 Harris, Kristen           18 SAC-NJ               1:52.26    1:51.18  
      26.11   28.11   28.63   28.33                                
  8 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR     1:51.97    1:53.92  
      26.27   28.47   28.53   30.65                                
B - Final
  9 Smit, Julia               15 TVSC-MR              1:52.45    1:50.72  
      26.48   28.21   28.17   27.86                                
 10 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR               1:52.76    1:50.79  
      25.73   28.29   28.73   28.04                                
 11 O'Connor, Bridget         16 BAD-MR               1:53.15    1:51.12  
      26.08   27.93   28.64   28.47                                
 12 Duguet, Paola             15 BAD-MR               1:53.02    1:51.28  
      26.21   28.18   28.57   28.32                                
 13 Gately, Karen             17 BGSC-NE              1:52.96    1:51.65  
      26.18   29.07   28.04   28.36                                
 14 Laffel, Nikki             17 Cudas-NE             1:52.75    1:52.15  
      25.51   28.87   28.97   28.80                                
 15 Voels, Coryn              17 LIAC-MR              1:52.91    1:53.25  
      26.52   28.78   29.14   28.81                                
 16 Butler, Chase             17 BGSC-NE              1:53.14    1:53.31  
      25.86   28.45   29.33   29.67                                
C - Final
 17 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE              1:54.48    1:52.79  
      27.12   29.09   28.86   27.72                                
 18 Morford, Lauren           17 EEX-NJ               1:54.26    1:52.87  
      26.68   28.05   29.42   28.72                                
 19 Hinds, Holly              18 Cudas-NE             1:53.17    1:52.91  
      25.99   28.59   29.42   28.91                                
 20 Ryan, Michelle            17 LIAC-MR              1:53.44    1:54.37  
      27.31   28.81   29.10   29.15                                
 21 Butts, Eliza              14 SAC-NE               1:54.45    1:54.53  
      26.42   28.88   30.04   29.19                                
 22 O'Reilly, Kara            17 LIAC-MR              1:53.58    1:54.57  
      27.43   28.83   29.27   29.04                                
 23 Colson, Stephanie         17 Cudas-NE             1:54.15    1:54.59  
      26.30   29.21   29.62   29.46                                
 24 Rakoczy, Joanna           14 Middies-MR           1:53.92    1:56.50  
      27.94   28.86   29.80   29.90                                
Preliminaries
 25 Rossi, Nina               14 WW-NJ                1:54.58             
 26 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE              1:54.61             
 27 Coombs, Michelle          17 NBS-MR               1:54.63             
 28 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ               1:54.89             
 29 Monsees, Christina        16 RAC-CT               1:54.95             
 30 Forrence, Leila           16 PAA-NJ               1:55.02             
 31 Aiello, Jessica           17 BGSC-NE              1:55.17             
 32 Sprague, Whitney          16 BAD-MR               1:55.19             
 33 Kinsella, Eve             16 PAA-NJ               1:55.25             
 34 Fittin, Annie             13 TAC-NJ               1:55.33             
 35 Farrell, Megan            14 SAC-NE               1:55.34             
 36 Strickland, Kait          15 Cudas-NE             1:55.37             
 37 Villarreal, Cammie        18 Ncyac-CT             1:55.38             
 38 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE              1:55.42             
 39 Chang, Hee-Jin            16 Squids-NE            1:55.62             
 40 Aronson, Laura            17 PAA-NJ               1:55.65             
 41 Grove, Rebecca            18 BAD-MR               1:55.71             
 41 Colling, Meaghan          16 SAC-NE               1:55.71             
 43 Neligan, Brittany         16 LIAC-MR              1:55.84             
 44 Bullock, Morgan           16 Darien Piranhas-CT   1:55.90             
 45 Daly, Britt               16 Tmsuffolk-MR         1:56.08             
 46 Altieri, Theresa          15 Omni-CT              1:56.12             
 47 Haron, Katie              14 Squids-NE            1:56.17             
 48 O'Brien, Kate             17 Squids-NE            1:56.24             
 49 McWhirter, Denise         15 CAT-CT               1:56.27             
 50 Ernst, Sarah              14 BGSC-NE              1:56.33             
 51 Braun, Jenny              17 Middies-MR           1:56.54             
 52 Stutius, Erica            17 Cudas-NE             1:56.66             
 53 Brady, Lauren             14 New Wave S. C.-NE    1:56.79             
 54 Vanassen, Jessie          16 SAC-NJ               1:56.94             
 55 Napoli, Caitlin           14 TVSC-MR              1:56.98             
 56 Wallace, Ashley           17 BAC-NJ               1:57.01             
 57 Fuqua, Marlys             15 Grrr-NI              1:57.13             
 58 Ferrier, Emily            16 RAC-CT               1:57.16             
 59 McHale, Barbara           15 RAC-CT               1:57.26             
 60 Carey, Jaclyn             16 CAT-CT               1:57.33             
 60 Akerfelds, Aleksa         13 Middies-MR           1:57.33             
 62 Otto, Amanda              17 STAR-NI              1:57.69             
 63 Tolan, Meagan             15 LIAC-MR              1:57.72             
 64 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR              1:57.73             
 65 Degrazia, Kristen         12 Tmsuffolk-MR         1:57.91             
 66 Meirs, Kaitlyn            14 PAA-NJ               1:57.94             
 67 Fracapane, Sara           16 NJW-NJ               1:57.96             
 68 Ukleja, Ashley            15 Aqua Jets-CT         1:58.05             
 69 Woodward, Lindsay         17 Squids-NE            1:58.18             
 70 Ducharme, Michelle        17 SoCo-CT              1:58.31             
 71 Skroski, Kristen          16 SoCo-CT              1:58.41             
 72 Colling, Caitlin          16 SAC-NE               1:58.56             
 73 Timby, Lauren             17 IRON-NI              1:58.61             
 74 Dockstader, Alex          13 SHAQ-NI              1:58.63             
 74 Haigney, Kate             17 Middies-MR           1:58.63             
 76 Goldstein, Annie          17 Squids-NE            1:58.81             
 77 Fugge, Kathrine           14 Cac-CT               1:58.86             
 78 Reissig, Meghan           15 FAST-NI              1:58.90             
 79 Goldson, Liz              14 LIAC-MR              1:59.35             
 80 Monahan, K.C.             17 Middies-MR           1:59.54             
 81 Reks, Ariana              17 SHAK-NI              2:00.01             
 82 Weniger, Hailey           14 Grrr-NI              2:00.47             
 83 Fitzsimons, Keriann       18 MSC-MR               2:01.81             
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:35.89  3/14/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goldblatt, Scott          23 BAC-NJ               1:39.81    1:35.89M 
      22.21   24.23   24.55   24.90                                
  2 Hirniak, Stefan           18 SAC-NJ               1:39.29    1:38.91  
      23.01   25.01   25.32   25.57                                
  3 Robledo, Christian        16 LIAC-MR              1:39.80    1:39.69  
      22.90   25.64   25.36   25.79                                
  4 Foss, Andrew              17 PAA-NJ               1:39.97    1:40.07  
      23.02   25.18   25.87   26.00                                
  5 Smit, Michael             17 TVSC-MR              1:40.82    1:40.73  
      23.34   25.39   26.18   25.82                                
  6 Barba, Salvatore          15 SAC-NE               1:42.46    1:41.39  
      23.75   25.73   25.93   25.98                                
  7 Guernsey III, David       16 CAT-CT               1:42.05    1:41.61  
      23.49   25.59   26.32   26.21                                
  8 Castellana, Derek         18 BGSC-NE              1:42.38    1:42.33  
      23.50   25.71   26.41   26.71                                
B - Final
  9 Spinelli, Stephen         17 Pvac-NE              1:42.87    1:42.74  
      24.09   25.82   26.50   26.33                                
 10 Wood, Jeff                16 Grrr-NI              1:42.77    1:42.78  
      24.26   26.09   26.44   25.99                                
 11 Brocki, Michael           17 North Shore-MR       1:42.93    1:42.82  
      24.23   26.18   26.52   25.89                                
 12 Wollner, Sam              17 AGUA-MR              1:43.18    1:42.90  
      24.07   26.07   26.88   25.88                                
 13 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT              1:43.13    1:43.29  
      24.54   26.34   26.61   25.80                                
 14 Hinds, Howard             25 LIAC-MR              1:42.93    1:43.32  
      23.98   26.21   26.60   26.53                                
 15 Coppa, Zack               17 BAC-NJ               1:42.64    1:43.64  
      23.81   26.24   26.66   26.93                                
 16 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI     1:42.99    1:44.09  
      24.07   26.47   26.74   26.81                                
C - Final
 17 Nilsson, Eric             15 Cudas-NE             1:43.24    1:42.73  
      24.09   25.74   26.55   26.35                                
 18 Pudas, Kevin              18 Squids-NE            1:43.36    1:43.00  
      24.30   26.27   26.46   25.97                                
 19 Chartier, Greg            17 Pvac-NE              1:43.36    1:43.08  
      24.31   25.93   26.50   26.34                                
 20 Vitagliano, Daniel        16 UN-OM-CT             1:43.56    1:43.23  
      24.39   25.87   26.59   26.38                                
 21 Seery, Rob                16 LIAC-MR              1:43.24    1:43.31  
      24.72   26.54   26.53   25.52                                
 22 Emanuel, Ryan             15 BAD-MR               1:44.28    1:43.96  
      24.97   26.63   26.21   26.15                                
 23 Miller, Stephen           15 Cudas-NE             1:44.81    1:44.96  
      23.89   26.95   27.24   26.88                                
 24 Pai, Christophr           17 MSC-MR               1:44.68    1:46.24  
      24.37   26.77   27.14   27.96                                
Preliminaries
 23 Weniger, Luke             16 Grrr-NI              1:44.36             
 24 Eaddy, Jason              27 CMSC-NE              1:44.67             
 27 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              1:44.92             
 28 Voorheis, Kyle            17 PAA-NJ               1:45.20             
 29 Possee, Brian             16 FAST-NI              1:45.27             
 30 Kyrejko, Andrew           15 Mym-NJ               1:45.48             
 31 Rubenstein, Billy         16 Cudas-NE             1:45.49             
 32 Weir, Paul                17 BAD-MR               1:46.02             
 33 Kaemmerlen, Peter         19 FAST-NI              1:46.10             
 34 Bullitt, Ben              16 Squids-NE            1:46.14             
 35 Salayka, George           17 LIAC-MR              1:46.47             
 36 Jones, Brett              17 SoCo-CT              1:46.57             
 37 Ekimoff, Chris            17 Grrr-NI              1:46.70             
 38 Thornton, Brad            16 Bgnw Marlins-MR      1:46.83             
 39 Wisniewski, Bob           34 Middies-MR           1:46.86             
 40 Striker, Brandon          17 FAST-NI              1:46.88             
 41 Glazer, Jeffery           16 Tmsuffolk-MR         1:46.94             
 42 Donlevy, Kevin            17 North Shore-MR       1:47.04             
 43 Harris, Sloan             18 BAD-MR               1:47.11             
 44 Scott, Norman             15 BAD-MR               1:47.22             
 45 Cahill, Ryan              17 Pack-NI              1:47.33             
 46 Delia, Benjamin           20 Unattached-NI        1:47.42             
 47 Tusup, Shane              14 Tmsuffolk-MR         1:47.63             
 48 Klinger, Kenny            17 SHY-NJ               1:49.14             
 49 Ashenfelter, Jay          18 Mym-NJ               1:49.35             
 50 Wilkinson, Jon            31 BAD-MR               1:49.59             
 51 Murphy, Connor            17 BAC-NJ               1:50.68             
 -- Nims, Steve               17 Grrr-NI                  DQ              
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:03.45  3/14/2003 Ashley Evans, BAC-NJ                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evans, Ashley             14 BAC-NJ               1:03.94    1:03.45M 
      30.19   33.26                                                
  2 Soni, Rebecca             15 SAC-NJ               1:05.40    1:03.61  
      30.42   33.19                                                
  3 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              1:05.04    1:04.00  
      30.09   33.91                                                
  4 Pangilinan, Jackie        16 Middies-MR           1:05.08    1:04.59  
      30.66   33.93                                                
  5 Carlin, Megan             16 PAA-NJ               1:05.36    1:05.10  
      30.85   34.25                                                
  6 Zuidema, Emma             17 CAT-CT               1:06.23    1:05.61  
      31.00   34.61                                                
  7 Perry, Jessica            14 BGSC-NE              1:05.70    1:05.72  
      30.74   34.98                                                
  8 Maguire, Caitlin          16 Squids-NE            1:05.98    1:07.05  
      31.58   35.47                                                
B - Final
  9 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ               1:06.73    1:04.95  
      30.83   34.12                                                
 10 Kiernan, Marilee          15 BAD-MR               1:07.15    1:05.10  
      30.07   35.03                                                
 11 Tartaglia, Christine      16 RAC-CT               1:06.65    1:05.86  
      31.03   34.83                                                
 12 Colling, Meaghan          16 SAC-NE               1:06.54    1:05.92  
      31.31   34.61                                                
 13 Murphy, Emily             15 RACE-NI              1:06.79    1:06.25  
      30.98   35.27                                                
 14 Johnson, Anneli           16 STAR-NI              1:07.16    1:06.59  
      31.43   35.16                                                
 15 McLellan, Whitney         15 SoCo-CT              1:06.80    1:07.29  
      31.77   35.52                                                
 16 Shapiro, Amanda           16 TVSC-MR              1:07.14    1:07.72  
      31.67   36.05                                                
C - Final
 17 Gruendel, Kerry           13 BAD-MR               1:07.63    1:06.41  
      31.36   35.05                                                
 18 Roberts, Melanie          13 Grrr-NI              1:07.33    1:06.65  
      31.45   35.20                                                
 19 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE              1:07.16    1:06.70  
      31.49   35.21                                                
 20 Nelson, Tory              17 BAD-MR               1:07.46    1:06.77  
      31.11   35.66                                                
 21 Flores, Anna              17 Cac-CT               1:07.34    1:07.23  
      31.60   35.63                                                
 22 O'Brien, Kate             17 Squids-NE            1:07.88    1:07.68  
      32.35   35.33                                                
 23 Cirella, Mary             16 BAC-NJ               1:08.03    1:07.72  
      32.10   35.62                                                
 24 Healey, Meghan            16 Squids-NE            1:07.46    1:07.97  
      32.14   35.83                                                

** Swim-off 16th Place
==========================================================================
  1 Johnson, Anneli           16 STAR-NI                   NT    1:06.74  
      31.33   35.41                                                
  2 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE                   NT    1:07.64  
      31.95   35.69                                                

Preliminaries
 25 Jachno, Stephanie         17 LIAC-MR              1:08.30             
 26 Clemens, Clare            17 AGUA-MR              1:08.47             
 27 Walsh, Blake              15 BAC-NJ               1:08.81             
 28 Lehner, Robin             16 STAR-NI              1:08.84             
 28 Lepore, Angela            15 WAC-MR               1:08.84             
 30 Bannon, Meredith          15 Bgnw Marlins-MR      1:09.02             
 31 Honrath, Danielle         18 SoCo-CT              1:09.64             
 32 Maer, Allison             16 NBS-MR               1:09.85             
 33 DeLafuente, Jackie        15 BAC-NJ               1:10.86             
 34 Ferguson, Kaitlyn         15 Middies-MR           1:11.25             
 -- Fiorentino, Kendel        17 LIAC-MR                  DQ              
 
Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 55.87  3/8/2001  Ron Karnaugh, JG-NJ                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roberts, Jon              15 Grrr-NI                56.88      56.36  
      26.50   29.86                                                
  2 Donohue, Kevin            17 Squids-NE              57.57      56.64  
      27.05   29.59                                                
  3 Lee, Seok Jun             18 PAA-NJ                 57.77      56.81  
      26.54   30.27                                                
  4 Rubin, Neal               19 LIAC-MR                58.44      57.22  
      26.91   30.31                                                
  5 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT                58.13      57.64  
      27.65   29.99                                                
  6 Cirella, Nick             18 BAC-NJ                 58.91      57.97  
      27.60   30.37                                                
  7 Acquavito, Nick           17 LIAC-MR                58.70      58.50  
      27.69   30.81                                                
  8 Armstrong, Shaun          16 TVSC-MR                58.80    1:00.75  
      28.47   32.28                                                
B - Final
  9 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI     1:00.58      59.67  
      28.14   31.53                                                
 10 Schotter, Robert          19 Squids-NE            1:00.15      59.94  
      28.30   31.64                                                
 11 Hudson, Henry             16 MSC-MR               1:01.51    1:00.27  
      28.51   31.76                                                
 12 Cazes, Clifton            17 Bgnw Marlins-MR      1:01.16    1:00.36  
      28.50   31.86                                                
 13 Swisher, Evan             17 Bluefins-AD          1:00.00    1:00.40  
      28.49   31.91                                                
 13 Kallio, James             18 Pack-NI              1:00.86    1:00.40  
      28.55   31.85                                                
 15 Emanuel, Chase            18 BAD-MR               1:01.47    1:01.55  
      28.78   32.77                                                
 16 Crimes, Jonathan          17 AGUA-MR              1:01.70    1:01.87  
      29.41   32.46                                                
C - Final
 17 Stimson, Eric             23 TTSC-NI              1:02.34      59.11  
      27.48   31.63                                                
 18 Mitchell, Brad            15 Bgnw Marlins-MR      1:02.12    1:00.11  
      28.21   31.90                                                
 19 Teta, Paul                19 Unat.  L I A C-MR    1:02.70    1:01.75  
      28.51   33.24                                                
 
Event 7  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 55.29  3/8/2002  Connie Brown, MVP-NE                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Connor, Bridget         16 BAD-MR                 56.36      55.70  
      26.27   29.43                                                
  2 Fritsch, Katie            16 BGSC-NE                56.41      56.02  
      25.78   30.24                                                
  3 Kelley, Annie             17 BGSC-NE                56.45      56.33  
      25.92   30.41                                                
  4 Chang, Hee-Jin            16 Squids-NE              57.39      56.97  
      25.93   31.04                                                
  5 Fiorentino, Kendel        17 LIAC-MR                56.65      57.14  
      26.42   30.72                                                
  6 Kofol, Caroline           16 PAA-NJ                 57.09      57.73  
      26.42   31.31                                                
  7 Masterson, Keri           15 LIAC-MR                57.38      57.95  
      26.45   31.50                                                
  8 Swartwout, Elizabeth      20 Omni-CT                57.18      58.50  
      27.37   31.13                                                
B - Final
  9 O'Reilly, Kara            17 LIAC-MR                57.45      57.48  
      26.82   30.66                                                
 10 Paradine, Juliet          17 LIAC-MR                57.48      57.51  
      26.81   30.70                                                
 11 Miller, Katie             17 SAC-NJ                 58.07      57.54  
      26.62   30.92                                                
 12 Rossi, Nina               14 WW-NJ                  57.75      57.70  
      27.09   30.61                                                
 13 Newton, Michelle          15 BAC-NJ                 57.90      57.71  
      26.95   30.76                                                
 14 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ                 57.91      57.82  
      26.98   30.84                                                
 15 Gagnon, Laila             17 Pvac-NE                57.77      58.08  
      27.42   30.66                                                
 16 Brush, Emily              18 BGSC-NE                57.76      58.56  
      27.61   30.95                                                
C - Final
 17 Robinson, Kelly           17 Cudas-NE               58.69      57.88  
      27.24   30.64                                                
 18 D'Erasmo, Laura           15 Darien Piranhas-CT     58.12      58.27  
      27.56   30.71                                                
 19 Kane, Katelyn             17 BAC-NJ                 58.20      58.30  
      27.69   30.61                                                
 20 Frost, Kristen            15 SoCo-CT                58.61      58.34  
      27.62   30.72                                                
 21 Haley, Crissy             17 Middies-MR             58.63      58.43  
      27.58   30.85                                                
 22 Aiello, Sara              16 BGSC-NE                58.49      58.73  
      27.69   31.04                                                
 23 Ryan, Michelle            17 LIAC-MR                58.47      58.85  
      28.04   30.81                                                
 24 Manning, Sarah            15 SHAK-NI                58.81      59.87  
      27.11   32.76                                                
Preliminaries
 25 Wallace, Ashley           17 BAC-NJ                 58.96             
 26 Curley, Kathrine          17 Squids-NE              58.98             
 27 Narus, Christa            16 North Shore-MR         58.99             
 28 Esposito, Jennifer        15 Tmsuffolk-MR           59.10             
 29 Brookman, Rachel          17 CAT-CT                 59.25             
 30 Dacey, Kendall            15 Unattached C A T-NE    59.33             
 31 Brady, Lauren             14 New Wave S. C.-NE      59.38             
 32 Kinsella, Eve             16 PAA-NJ                 59.39             
 33 Helyer, Dana              16 Omni-CT                59.43             
 34 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE                59.48             
 35 O'Neill, Michelle         17 RACE-NI                59.54             
 36 Farrell, Megan            14 SAC-NE                 59.58             
 37 Bouton, Kim               14 NJW-NJ                 59.65             
 38 Hambelton, Melissa        17 Squids-NE              59.66             
 39 Braun, Jenny              17 Middies-MR             59.72             
 40 Rakoczy, Joanna           14 Middies-MR             59.77             
 40 Festa, Natalia            14 LIAC-MR                59.77             
 42 Legg, Erin                16 Grrr-NI              1:00.01             
 42 Soni, Rita                17 SAC-NJ               1:00.01             
 44 Conter, Laura             15 LEHY-CT              1:00.02             
 45 Parker, Akemi             19 UN-NJ                1:00.04             
 46 Grieb, Heather            17 RY-NJ                1:00.06             
 47 Monsees, Christina        16 RAC-CT               1:00.07             
 48 Prout, Taryn              15 UN-1-CT              1:00.12             
 49 Jachno, Stephanie         17 LIAC-MR              1:00.19             
 50 King, Amanda              13 BAC-NJ               1:00.28             
 51 Laffel, Nikki             17 Cudas-NE             1:00.34             
 52 Setoguchi, Seika          13 AGUA-MR              1:00.35             
 53 Swenson, Emilie           16 CAT-CT               1:00.38             
 54 Scott, Mary               17 LIAC-MR              1:00.41             
 55 Von Rosendahl, Brie       15 Mym-NJ               1:00.45             
 56 Haigney, Kate             17 Middies-MR           1:00.46             
 56 Rohrs, Lisa               16 Middies-MR           1:00.46             
 58 LaPerle, Stephanie        16 NBS-MR               1:00.50             
 59 Fitzsimons, Keriann       18 MSC-MR               1:00.55             
 60 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR               1:00.61             
 61 Napoli, Caitlin           14 TVSC-MR              1:00.63             
 62 Kempton, Kristalynn       16 LIAC-MR              1:00.72             
 63 Gately, Karen             17 BGSC-NE              1:00.98             
 64 Perry, Jessica            14 BGSC-NE              1:01.17             
 65 Ferguson, Kaitlyn         15 Middies-MR           1:01.18             
 66 Woodward, Lindsay         17 Squids-NE            1:01.19             
 67 Bunster, Kelly            12 CSC-MR               1:01.25             
 68 Roberts, Melanie          13 Grrr-NI              1:01.26             
 69 Petsoff, Leslie           17 Mym-NJ               1:01.81             
 69 Gartman, Amy              16 WSSC-MR              1:01.81             
 
Event 8  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 49.26  3/8/2002  Sean Riley, MARLINS                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Riley, Sean               18 Squids-NE              50.31      49.28  
      23.43   25.85                                                
  2 Eaddy, Jason              27 CMSC-NE                49.40      49.39  
      23.68   25.71                                                
  3 Weniger, Luke             16 Grrr-NI                51.03      50.00  
      23.30   26.70                                                
  4 Hirniak, Stefan           18 SAC-NJ                 50.90      50.56  
      23.64   26.92                                                
  5 Pai, Christophr           17 MSC-MR                 51.03      50.58  
      23.47   27.11                                                
  6 Parent, Keith             17 Pvac-NE                51.23      50.85  
      23.82   27.03                                                
  7 Roberts, Jon              15 Grrr-NI                51.50      50.98  
      23.99   26.99                                                
  8 Bailey, James             17 Squids-NE              50.99      51.21  
      23.65   27.56                                                
B - Final
  9 Scott, Norman             15 BAD-MR                 52.08      51.48  
      23.97   27.51                                                
 10 Baity, Mike               17 Darien Piranhas-CT     51.55      51.58  
      24.28   27.30                                                
 10 Madwed, Daniel            13 Sharks-CT              52.21      51.58  
      24.62   26.96                                                
 12 Castellana, Derek         18 BGSC-NE                51.82      52.05  
      24.92   27.13                                                
 13 Wood, Jeff                16 Grrr-NI                51.60      52.12  
      24.64   27.48                                                
 14 Pun, Joshua               23 TTSC-NI                52.86      52.49  
      24.51   27.98                                                
 15 Amyot, Andy               17 Grrr-NI                52.46      52.57  
      24.54   28.03                                                
 16 Murphy, Brendan           18 BAC-NJ                 52.58      52.78  
      25.08   27.70                                                
C - Final
 17 Voorheis, Kyle            17 PAA-NJ                 52.94      50.85  
      23.28   27.57                                                
 18 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI       53.69      52.53  
      24.35   28.18                                                
 19 Barba, Salvatore          15 SAC-NE                 53.53      52.69  
      24.64   28.05                                                
 19 Thornton, Brad            16 Bgnw Marlins-MR        53.12      52.69  
      24.56   28.13                                                
 21 Armstrong, Shaun          16 TVSC-MR                54.09      52.82  
      24.88   27.94                                                
 22 Emanuel, Ryan             15 BAD-MR                 53.04      53.06  
      24.59   28.47                                                
 23 Berman, Todd              17 OWA-MR                 52.95      53.63  
      25.30   28.33                                                
 24 Lewis, Drew               18 PAA-NJ                 54.06      54.06  
      24.63   29.43                                                
Preliminaries
 22 Chartier, Greg            17 Pvac-NE                53.69             
 26 Murphy, Connor            17 BAC-NJ                 56.04             
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        MEET: M 4:16.65  3/14/2003 Julia Smit, TVSC -MR                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia               15 TVSC-MR              4:22.77    4:16.65M 
      28.28   32.33   31.54   31.49   37.21   37.79   29.49   28.52
  2 Lehner, Andrea            14 STAR-NI              4:23.31    4:21.15  
      27.96   31.67   32.58   32.65   38.75   38.96   29.72   28.86
  3 Swartwout, Elizabeth      20 Omni-CT              4:23.86    4:22.88  
      28.95   32.74   33.12   32.44   37.54   37.93   30.90   29.26
  4 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE              4:28.85    4:22.94  
      28.07   32.41   34.22   33.42   37.67   37.96   30.83   28.36
  5 Kelley, Annie             17 BGSC-NE              4:29.16    4:25.46  
      27.22   31.36   33.68   33.54   38.33   39.41   31.07   30.85
  6 Clemens, Clare            17 AGUA-MR              4:27.24    4:27.51  
      28.99   32.29   35.07   34.16   37.75   37.87   31.13   30.25
  7 Strickland, Kait          15 Cudas-NE             4:29.66    4:28.23  
      28.13   32.18   35.22   34.63   37.83   39.13   31.28   29.83
  8 Hinds, Holly              18 Cudas-NE             4:29.59    4:31.37  
      28.60   32.79   35.22   34.48   38.78   39.03   31.91   30.56
B - Final
  9 Daly, Sarah               17 LIAC-MR              4:31.84    4:24.35  
      29.28   32.46   33.25   32.43   39.23   39.40   29.91   28.39
 10 Evans, Ashley             14 BAC-NJ               4:29.68    4:28.94  
      29.43   33.38   35.26   34.45   36.26   37.87   31.49   30.80
 11 Brady, Lauren             14 New Wave S. C.-NE    4:31.76    4:29.16  
      28.63   31.90   35.56   34.74   39.00   39.89   30.62   28.82
 12 Skelos, Daphne            14 LIAC-MR              4:31.79    4:30.23  
      28.81   33.15   35.09   34.13   39.34   39.81   30.64   29.26
 13 Otto, Amanda              17 STAR-NI              4:33.30    4:30.26  
      29.08   32.58   34.58   33.82   39.71   40.51   30.29   29.69
 14 Soni, Rebecca             15 SAC-NJ               4:33.39    4:31.73  
      28.30   33.79   36.98   36.93   36.27   36.45   32.16   30.85
 15 Devenuto, Capria          17 EEX-NJ               4:33.51    4:31.76  
      29.16   32.24   35.32   34.91   40.20   40.38   30.01   29.54
 16 Healey, Meghan            16 Squids-NE            4:33.57    4:33.37  
      29.38   32.69   36.09   35.29   38.97   39.04   31.77   30.14
C - Final
 17 Sprague, Whitney          16 BAD-MR               4:35.02    4:29.31  
      29.11   33.47   35.06   34.81   38.45   39.97   29.61   28.83
 18 Akerfelds, Aleksa         13 Middies-MR           4:35.89    4:29.47  
      28.40   31.84   33.88   33.30   40.50   40.84   30.82   29.89
 19 Brush, Emily              18 BGSC-NE              4:34.53    4:31.10  
      28.49   32.01   34.01   33.55   40.66   40.45   31.74   30.19
 20 Haron, Katie              14 Squids-NE            4:35.27    4:31.75  
      29.15   32.83   35.48   34.69   39.24   39.58   30.81   29.97
 21 O'Brien, Kaitlin          15 Mym-NJ               4:34.93    4:33.43  
      29.94   33.72   35.63   34.43   38.85   38.75   31.59   30.52
 22 Voels, Coryn              17 LIAC-MR              4:33.69    4:33.80  
      29.44   33.42   34.92   34.87   40.54   40.41   30.71   29.49
 23 O'Brien, Kate             17 Squids-NE            4:35.88    4:33.85  
      30.50   34.58   35.41   34.94   38.18   38.62   31.79   29.83
 24 Ryan, Michelle            17 LIAC-MR              4:34.26    4:34.80  
      29.06   32.60   36.13   35.44   39.80   40.82   31.14   29.81
Preliminaries
 18 Rossi, Nina               14 WW-NJ                4:33.70             
 26 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR     4:36.16             
 27 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ               4:36.38             
 28 Ferguson, Kaitlyn         15 Middies-MR           4:36.68             
 29 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE              4:36.69             
 30 Woodward, Nikki           17 Pvac-NE              4:36.84             
 31 Newton, Michelle          15 BAC-NJ               4:37.02             
 32 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              4:37.30             
 33 Soni, Rita                17 SAC-NJ               4:37.40             
 34 Farrell, Megan            14 SAC-NE               4:37.86             
 35 McLellan, Whitney         15 SoCo-CT              4:38.02             
 36 D'Ambrosia, Janie         13 AGUA-MR              4:38.30             
 37 McKenna, Clare            15 LIAC-MR              4:38.51             
 38 Aronson, Laura            17 PAA-NJ               4:38.54             
 39 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ               4:38.57             
 40 Bouton, Kim               14 NJW-NJ               4:38.89             
 41 Bullock, Morgan           16 Darien Piranhas-CT   4:39.02             
 42 Sytnyk, Laura             17 Middies-MR           4:39.08             
 43 Delaney, Dillon           16 Ccsc-NE              4:39.33             
 44 Goldstein, Annie          17 Squids-NE            4:39.55             
 45 Devlin, Diedre            17 BGSC-NE              4:39.76             
 45 Haley, Crissy             17 Middies-MR           4:39.76             
 47 Ahern, Taryn              16 LIE-MR               4:40.01             
 48 Hanley, Erin              16 STAR-NI              4:40.43             
 49 Carey, Jaclyn             16 CAT-CT               4:41.14             
 50 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR              4:41.51             
 51 Nicholson, Amanda         15 Middies-MR           4:41.66             
 52 Woodward, Lindsay         17 Squids-NE            4:42.18             
 53 Duguet, Paola             15 BAD-MR               4:42.32             
 54 Iacouzze, Brittany        14 EEX-NJ               4:42.37             
 55 Roberts, Melanie          13 Grrr-NI              4:42.56             
 56 Straub, Jaime             17 Middies-MR           4:42.73             
 57 Gallardo, Emmie           16 BAC-NJ               4:42.93             
 58 McHale, Barbara           15 RAC-CT               4:43.01             
 59 Rohrs, Lisa               16 Middies-MR           4:43.19             
 60 Lewis, Kerby              17 BAD-MR               4:43.30             
 61 LaPerle, Stephanie        16 NBS-MR               4:43.94             
 62 Rochette, Heather         19 U. at Buffalo-NI     4:45.07             
 63 King, Amanda              13 BAC-NJ               4:45.92             
 64 Guyett, Sarah             16 Bgnw Marlins-MR      4:47.49             
 65 Wisinger, Kelley          13 BAC-NJ               4:48.11             
 66 Prout, Taryn              15 UN-1-CT              4:48.36             
 67 Reissig, Meghan           15 FAST-NI              4:50.12             
 -- Walsh, Blake              15 BAC-NJ                   DQ              
 -- Pangilinan, Jackie        16 Middies-MR               DQ              
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        MEET: M 3:51.85  3/8/2001  Ron Karnaugh, JG-NJ                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT              4:01.67    3:59.64  
      25.59   29.16   30.72   30.21   33.69   34.21   29.09   26.97
  2 Mullervy, Scott           19 PAA-NJ               4:00.74    3:59.88  
      25.02   28.71   30.50   30.26   34.33   35.07   28.76   27.23
  3 Smit, Michael             17 TVSC-MR              4:03.75    4:02.04  
      25.59   30.13   30.72   30.23   35.07   36.13   28.41   25.76
  4 Riley, Sean               18 Squids-NE            4:06.04    4:02.13  
      23.88   28.81   32.20   31.45   34.61   35.85   28.76   26.57
  5 Weir, Paul                17 BAD-MR               4:06.06    4:04.44  
      26.24   30.56   31.37   31.21   35.89   35.97   27.34   25.86
  6 Roberts, Jon              15 Grrr-NI              4:07.85    4:06.54  
      25.47   29.66   33.00   32.14   34.09   34.40   29.54   28.24
  7 Chartier, Greg            17 Pvac-NE              4:05.98    4:06.81  
      25.55   29.76   30.88   31.33   35.84   37.42   28.34   27.69
  8 Rosa, Larry               16 EEX-NJ               4:07.84    4:07.33  
      26.42   29.91   31.93   31.15   35.29   35.51   29.04   28.08
B - Final
  9 Wollner, Sam              17 AGUA-MR              4:08.03    4:04.50  
      25.81   29.85   31.73   31.23   36.60   36.14   27.23   25.91
 10 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              4:10.92    4:06.25  
      25.34   29.66   31.00   31.84   36.71   37.27   27.65   26.78
 11 Fitzpatrick, Luke         18 BB-NJ                4:07.90    4:06.44  
      25.66   29.97   30.74   30.72   37.27   36.74   28.23   27.11
 12 Nilsson, Eric             15 Cudas-NE             4:09.07    4:08.49  
      26.18   29.54   30.84   31.02   38.39   38.13   27.73   26.66
 13 Hudson, Henry             16 MSC-MR               4:11.98    4:08.54  
      27.01   31.79   31.28   30.96   35.54   36.07   28.10   27.79
 14 Parent, Keith             17 Pvac-NE              4:14.42    4:08.62  
      25.16   28.89   31.65   30.13   38.50   37.15   29.32   27.82
 15 Rubin, Neal               19 LIAC-MR              4:08.13    4:08.74  
      26.43   30.44   33.49   32.25   34.43   34.86   28.89   27.95
 16 Cirella, Nick             18 BAC-NJ               4:14.16    4:13.35  
      27.43   31.40   35.26   33.94   34.12   33.53   29.65   28.02
C - Final
 17 Jones, Brett              17 SoCo-CT              4:22.29    4:11.96  
      26.82   31.36   32.25   31.97   35.92   35.96   29.45   28.23
 18 Ashenfelter, Jay          18 Mym-NJ               4:17.64    4:12.97  
      27.06   31.18   32.66   31.56   36.92   37.25   27.97   28.37
 19 Rubenstein, Billy         16 Cudas-NE             4:14.69    4:13.73  
      27.17   30.39   31.40   31.20   39.09   38.07   28.73   27.68
 20 Rosenbluth, Josh          15 EEX-NJ               4:17.25    4:16.56  
      27.70   30.89   32.29   32.15   38.18   37.57   29.29   28.49
 21 Mitchell, Brad            15 Bgnw Marlins-MR      4:27.08    4:18.25  
      25.69   30.52   34.48   33.34   36.20   36.66   31.51   29.85
 22 Elek, Greg                15 NJW-NJ               4:22.73    4:23.54  
      27.56   30.46   32.45   32.09   40.09   41.47   30.09   29.33
Preliminaries
 21 Murphy, Brendan           18 BAC-NJ               4:22.44             
 23 Stimson, Eric             23 TTSC-NI              4:25.00             
 -- Schotter, Robert          19 Squids-NE                DQ              
 
Event 11  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 7:27.38  3/14/2003 Badger Swim Club, BAD-MR                    
                         P Duguet, B O'Connor, W Sprague, K Kelly          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          7:34.84    7:27.38M 
     1) Duguet, Paola 15                2) O'Connor, Bridget 16           
     3) Sprague, Whitney 16             4) Kelly, Kim 16                  
       25.75    53.73  1:22.40  1:51.09    25.84    54.08  1:23.21  1:52.28
       25.47    54.26  1:24.01  1:53.40    25.31    53.50  1:22.12  1:50.61
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  7:28.92    7:32.39  
     1) Voels, Coryn 17                 2) O'Reilly, Kara 17              
     3) Ryan, Michelle 17               4) Daly, Sarah 17                 
       26.46    55.30  1:25.01  1:54.36    26.24    54.76  1:24.19  1:53.78
       18.19           1:24.97  1:54.41    25.76    53.96  1:22.03  1:49.84
  3 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                  7:35.61    7:34.26  
     1) Gately, Karen 17                2) Butler, Chase 17               
     3) Kelley, Annie 17                4) Fritsch, Katie 16              
       25.98    55.32  1:23.63  1:52.41    16.82    53.52  1:22.53  1:52.27
       21.88    54.38  1:24.24  1:54.39    25.58    54.66  1:24.86  1:55.19
  4 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      7:41.95    7:35.04  
     1) Butts, Eliza 14                 2) Colling, Meaghan 16            
     3) Colling, Caitlin 16             4) Farrell, Megan 14              
       26.25    55.08  1:24.48  1:53.91    25.30    53.72  1:23.03  1:53.09
       25.34    53.88  1:23.99  1:54.81    16.62    54.00  1:23.64  1:53.23
  5 New England Barracudas-NE  'A'                    7:43.13    7:35.49  
     1) Colson, Stephanie 17            2) Strickland, Kait 15            
     3) Hinds, Holly 18                 4) Laffel, Nikki 17               
       25.48    54.21  1:24.08  1:54.36    26.43    55.69  1:25.74  1:55.74
       25.70    54.33  1:24.07  1:53.11    25.72    54.16  1:23.38  1:52.28
  6 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'                7:43.82    7:36.31  
     1) Aronson, Laura 17               2) Forrence, Leila 16             
     3) Meirs, Kaitlyn 14               4) Kinsella, Eve 16               
       27.22    55.78  1:24.87  1:54.28    26.59    55.71  1:24.83  1:54.25
       26.74    55.87  1:25.68  1:54.51    25.74    54.34  1:23.92  1:53.27
  7 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     7:32.40    7:39.50  
     1) Evans, Ashley 14                2) Wallace, Ashley 17             
     3) Deleon, Andrea 15               4) Gilbert, Amanda 18             
       26.53    55.54  1:25.29  1:55.78    26.27    55.41  1:25.67  2:08.90
                42.81  1:12.90  1:42.21    25.75    53.90  1:23.03  1:52.61
  8 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'                  7:46.60    7:40.41  
     1) Aiello, Jessica 17              2) Dowd, Caroline 17              
     3) Ernst, Sarah 14                 4) Santapaul, Jessica 18          
       26.00    54.36  1:24.09  1:54.24    26.63    55.32  1:24.95  1:54.74
       26.71    56.11  1:26.00  1:56.06    25.97    54.95  1:25.18  1:55.37
  9 Eastern Express-NJ  'A'                           7:48.57    7:43.46  
     1) Feibel, Gabriela 14             2) Morford, Lauren 17             
     3) Iacouzze, Brittany 14           4) Devenuto, Capria 17            
       27.07    56.30  1:26.84  1:57.65    25.83    54.11  1:23.87  1:52.77
       27.53    57.05  1:27.48  1:58.28    26.79    55.81  1:25.27  1:54.76
 10 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                7:38.40    7:43.87  
     1) Haron, Katie 14                 2) Woodward, Lindsay 17           
     3) Chang, Hee-Jin 16               4) Healey, Meghan 16              
       26.85    55.98  1:25.89  1:55.22    26.81    56.71  1:26.94  1:56.78
       25.70    54.91  1:24.52  1:54.50    27.38    57.12  1:27.30  1:57.37
 11 Southern/Northern Connecticut-CT  'A'             7:41.31    7:45.12  
     1) Ducharme, Michelle 17           2) McLellan, Whitney 15           
     3) Frost, Kristen 15               4) Skroski, Kristen 16            
       27.08    56.34  1:26.33  1:56.15    26.39    56.63  1:27.65  1:58.29
       25.58    53.98  1:23.96  1:53.40    25.56    54.95  1:26.05  1:57.28
 12 Newburgh Sharks-MR  'A'                           7:51.47    7:45.23  
     1) Coombs, Michelle 17             2) Perillo, Alex 14               
     3) Larkin, Jen 17                  4) Koronowicz, Kierstin 17        
       25.74    54.62  1:24.63  1:53.87    27.09    57.09  1:28.98  2:00.35
       26.57    56.96  1:28.37  1:58.99    24.77    52.65  1:22.53  1:52.02
 13 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   7:54.67    7:47.52  
     1) Monsees, Christina 16           2) Ferrier, Emily 16              
     3) Tartaglia, Christine 16         4) McHale, Barbara 15             
       27.16    56.03  1:25.45  1:54.89    27.03    55.98  1:25.90  1:56.49
       26.57    56.21  1:27.63  1:59.60    26.19    55.33  1:26.00  1:56.54
 14 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      7:44.09    7:47.96  
     1) Vanassen, Jessie 16             2) Gusick, Carolyn 18             
     3) Soni, Rita 17                   4) Harris, Kristen 18             
       27.12    56.40  1:26.19  1:56.41    15.54    56.34  1:26.85  1:57.25
       26.75    56.70  1:28.27  2:00.31    25.58    54.55  1:24.32  1:53.99
 15 Ywca Middies-MR  'A'                              7:51.87    7:49.75  
     1) Haley, Crissy 17                2) Rakoczy, Joanna 14             
     3) Akerfelds, Aleksa 13            4) Pangilinan, Jackie 16          
       27.06    56.81  1:27.40  1:57.82    26.51    55.66  1:25.76  1:55.68
       27.65    58.09  1:29.16  1:59.60    27.04    56.18  1:26.34  1:56.65
 16 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     7:48.55    7:50.45  
     1) Newton, Michelle 15             2) Kane, Katelyn 17               
     3) Nerby, Stephanie 14             4) Hansen, Kate 16                
       26.94    56.57  1:27.01  1:56.88    27.49    57.79  1:28.32  1:58.14
       27.27    57.07  1:27.50  1:57.73    27.70    57.14  1:27.38  1:57.70
 17 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  7:42.00    7:50.98  
     1) Neligan, Brittany 16            2) Saad, Jackie 14                
     3) Paradine, Juliet 17             4) Goldson, Liz 14                
       27.03    56.17  1:26.00  1:55.21    27.05    57.06  1:27.81  1:58.23
       26.98    56.46  1:27.08  1:57.84    27.02    57.59  1:29.20  1:59.70
 18 Star Swimming-NI  'A'                             7:43.00    7:51.01  
     1) Steger, Mackenzie 17            2) Otto, Amanda 17                
     3) Calandra, Ashlee 14             4) Lehner, Andrea 14              
       27.66    57.19  1:27.88  1:59.11    27.26    57.38  1:28.31  1:58.96
       27.20    57.04  1:28.05  1:59.37    26.24    54.74  1:24.21  1:53.57
 19 Team Suffolk-MR  'A'                              7:50.15    7:53.86  
     1) McWilliams, Tara 16             2) Daly, Britt 16                 
     3) Esposito, Jennifer 15           4) Degrazia, Kristen 12           
       26.72    56.31  1:27.99  2:00.01    27.29    56.72  1:27.03  1:57.16
       26.44    56.22  1:26.98  1:57.95    27.15    57.38  1:28.40  1:58.74
 20 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 7:45.07    7:54.04  
     1) Staskiewicz, Sophie 13          2) Fortini, Izabela 14            
     3) Clemens, Alison 14              4) Clemens, Clare 17              
       26.98    56.44  1:26.78  1:56.59    27.23    58.15  1:31.23  2:03.27
       15.99    55.35  1:25.81  1:56.35    27.17    56.92  1:27.63  1:57.83
 21 Ywca Middies-MR  'B'                              7:55.10    7:55.56  
     1) Braun, Jenny 17                 2) Straub, Jaime 17               
     3) Haigney, Kate 17                4) Monahan, K.C. 17               
       27.98    57.04  1:26.06  1:55.14    27.17    57.91  1:30.05  2:01.80
       26.63    56.49  1:27.70  1:58.97    27.25    57.29  1:28.48  1:59.65
 22 Three Village Swim Club-MR  'A'                   7:55.57    7:55.88  
     1) Napoli, Caitlin 14              2) Molano, Jayne 13               
     3) Kane, Kandra 14                 4) Smit, Julia 15                 
       27.66    57.86  1:27.83  1:57.61    27.68    58.40  1:30.22  2:02.44
       27.60    58.48  1:31.10  2:03.88    25.96    54.28  1:23.05  1:51.95
 23 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                8:03.74    7:57.86  
     1) Curley, Kathrine 17             2) Hambelton, Melissa 17          
     3) Goldstein, Annie 17             4) O'Brien, Kate 17               
       28.58    59.07  1:30.84  2:02.64    28.01    58.78  1:29.84  2:01.04
       27.39    57.46  1:27.51  1:57.44    27.23    57.12  1:27.02  1:56.74
 24 Rocket Aquatics-NI  'A'                           8:02.78    8:00.05  
     1) Neddo, Liz 13                   2) Ehle, Kayla 14                 
     3) Murphy, Emily 15                4) O'Neill, Michelle 17           
       27.68    58.38  1:30.51  2:01.92    26.98    57.95  1:30.17  2:01.73
       25.60    55.37  1:25.90  1:56.61    27.05    57.84  1:28.99  1:59.79
 25 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'                 8:01.58    8:03.47  
     1) Ward, Anneka 17                 2) Wollner, Margaret 15           
     3) Mango, Magdalena 17             4) D'Ambrosia, Janie 13           
       27.39    57.49  1:28.20  1:58.84    27.77    58.35  1:29.52  2:00.02
       27.05    57.60  1:29.46  2:00.33    27.68    59.54  1:32.19  2:04.28
 26 Greater Rochester Racing-NI  'A'                  8:01.08    8:05.41  
     1) Weniger, Hailey 14              2) Allen, Susan 17                
     3) Brust, Arden 16                 4) Fuqua, Marlys 15               
       27.61    57.89  1:29.16  2:00.50    28.42    59.86  1:32.05  2:03.64
       27.14    57.90  1:30.53  2:03.11    27.04    56.73  1:27.30  1:58.16
 27 Greater Rochester Racing-NI  'B'                  8:05.08    8:11.30  
     1) Wilson, Kate 16                 2) Roberts, Melanie 13            
     3) McIntyre, Tina 14               4) Legg, Erin 16                  
       26.73    57.08  1:28.95  2:01.14    27.38    59.01  1:32.07  2:03.82
       27.24    58.71  1:31.64  2:04.43    27.51    58.51  1:30.30  2:01.91
 
Event 12  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 6:47.73  3/8/2002  MASSACHUSETTS BAY MARLINS, MARLINS          
                         S RILEY, J Eaddy, A MARTORANO, C Arsenault        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  6:49.31    6:49.70  
     1) Robledo, Christian 16           2) Hinds, Howard 25               
     3) Salayka, George 17              4) Seery, Rob 16                  
       23.09    49.04  1:14.94  1:40.92    23.00    48.37  1:15.11  1:42.39
       24.16    50.42  1:17.38  1:44.25    23.55    49.64  1:16.08  1:42.14
  2 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                6:52.94    6:52.71  
     1) Bailey, James 17                2) Bullitt, Ben 16                
     3) Pudas, Kevin 18                 4) Riley, Sean 18                 
       22.94    48.53  1:15.10  1:42.27    23.76    50.54  1:17.83  1:44.84
       23.43    49.69  1:16.58  1:43.14    23.27    49.11  1:15.92  1:42.46
  3 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     6:53.66    6:55.37  
     1) Coppa, Zack 17                  2) Murphy, Connor 17              
     3) Curtis, Matthew 16              4) Goldblatt, Scott 23            
       24.44    51.38  1:18.99  1:46.63    23.04    49.09  1:17.03  1:44.54
       24.17    51.28  1:19.31  1:47.70    21.86    46.30  1:11.45  1:36.50
  4 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   7:01.67    6:55.50  
     1) Danner, Gregory 21              2) Possee, Brian 16               
     3) Kaemmerlen, Peter 19            4) Striker, Brandon 17            
       24.06    50.38  1:15.96  1:41.89    23.30    49.42  1:16.72  1:44.05
       23.53    49.74  1:16.85  1:44.08    23.43    49.44  1:16.66  1:45.48
  5 Greater Rochester Racing-NI  'A'                  7:06.59    6:55.71  
     1) Nims, Steve 17                  2) Ekimoff, Chris 17              
     3) Wood, Jeff 16                   4) Weniger, Luke 16               
       23.78    50.37  1:17.94  1:45.33    24.45    51.43  1:19.15  1:46.18
       23.38    49.43  1:16.08  1:42.71    22.80    49.31  1:15.90  1:41.49
  6 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'                6:57.09    6:56.07  
     1) Voorheis, Kyle 17               2) Mullervy, Scott 19             
     3) Lee, Seok Jun 18                4) Foss, Andrew 17                
       23.60    50.22  1:17.30  1:44.39    23.40    49.72  1:16.70  1:43.34
       24.42    51.59  1:19.50  1:47.54    22.86    48.24  1:14.63  1:40.80
  7 Pioneer Valley Aquatic Club-NE  'A'               7:08.70    6:56.95  
     1) Parent, Keith 17                2) Scibelli, Michael 18           
     3) Chartier, Greg 17               4) Spinelli, Stephen 17           
       23.95    50.89  1:18.77  1:46.67    23.86    50.87  1:18.63  1:46.01
       23.26    48.96  1:15.64  1:41.60    23.37    49.04  1:15.65  1:42.67
  8 New England Barracudas-NE  'A'                    7:06.31    6:59.77  
     1) Goodwin, Taylor 15              2) Miller, Stephen 15             
     3) Rubenstein, Billy 16            4) Nilsson, Eric 15               
       23.94    51.49  1:18.87  1:46.14    23.11    49.60  1:17.51  1:45.29
       24.07    51.23  1:18.31  1:45.78    23.43    49.58  1:16.30  1:42.56
  9 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      7:06.87    7:04.99  
     1) Hirniak, Stefan 18              2) Ankosko, Darren 15             
     3) Gurkovich, Kyle 16              4) Mollica, Chris 17              
       23.08    48.36  1:14.01  1:39.58             51.57  1:19.74  1:47.35
       24.28    51.54  1:20.51  1:49.76    23.71    50.55  1:19.25  1:48.30
 10 Three Village Swim Club-MR  'A'                   7:14.63    7:05.69  
     1) Brennan, Travis 16              2) Armstrong, Shaun 16            
     3) Fortin, William 16              4) Smit, Michael 17               
       25.04    51.96  1:19.16  1:47.32    23.92    51.27  1:19.69  1:47.23
       24.21    51.74  1:20.34  1:48.96    23.44    49.44  1:16.12  1:42.18
 11 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 7:11.61    7:06.17  
     1) D'Ambrosia, Chris 16            2) Crimes, Jonathan 17            
     3) Kraus, Spencer 16               4) Wollner, Sam 17                
       24.46    51.08  1:19.08  1:46.20             50.12  1:18.52  1:48.33
       23.69    50.55  1:18.93  1:46.53    23.95    50.89  1:18.62  1:45.11
 12 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                7:10.00    7:06.28  
     1) Langelier, Michael 15           2) Reardon, JJ 17                 
     3) Schotter, Robert 19             4) Donohue, Kevin 17              
       25.34    52.97  1:20.57  1:46.76    24.84    52.34  1:20.42  1:47.99
       24.59    51.08  1:18.57  1:47.14    24.29    50.88  1:18.09  1:44.39
 13 Southern/Northern Connecticut-CT  'A'             7:17.40    7:06.40  
     1) Neville, Greg 16                2) Ancher, Ben 15                 
     3) Jones, Brett 17                 4) Rathgeber, Geoffery 17         
       24.38    51.32  1:18.78  1:46.33    24.90    53.02  1:21.81  1:49.77
       23.59    50.39  1:18.23  1:45.86    23.79    51.11  1:18.13  1:44.44
 14 Badger Swim Club-MR  'A'                          7:02.25    7:07.26  
     1) Scott, Norman 15                2) Emanuel, Ryan 15               
     3) Harris, Sloan 18                4) Weir, Paul 17                  
       24.03    51.56  1:20.59  1:49.51    24.71    51.90  1:18.71  1:45.62
       23.59    49.92  1:17.54  1:45.24    24.07    51.30  1:19.28  1:46.89
 15 Team Suffolk-MR  'A'                              7:15.18    7:13.49  
     1) Tusup, Shane 14                 2) Glazer, Jeffery 16             
     3) Wilde, Buck 18                  4) Gorski, John 15                
       24.58    51.80  1:18.21  1:44.66    24.43    51.92  1:20.65  1:48.94
       24.02    51.31  1:20.48  1:49.37    24.86    52.45  1:21.30  1:50.52
 16 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     7:18.00    7:17.18  
     1) LeDuc, Pedro 16                 2) Cirella, PJ 16                 
     3) Cirella, Nick 18                4) Murphy, Brendan 18             
       24.77    51.90  1:20.07  1:49.05    24.81    52.21  1:20.86  1:49.19
       25.41    53.32  1:20.99  1:48.37    24.83    52.43  1:21.05  1:50.57
 17 Elite Swim Club-NJ  'A'                           7:21.62    7:19.08  
     1) Resler, Chris 16                2) Digiacomo, Andrew 17           
     3) Hebron, Sean 16                 4) Taylor, Michael 16             
       24.74    52.09  1:20.10  1:47.37    24.03    52.54  1:22.03  1:50.02
       24.88    53.09  1:22.33  1:51.59    24.95    52.47  1:20.94  1:50.10
 18 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  7:04.75    7:20.94  
     1) Descovich, Matthew 16           2) Rubin, Neal 19                 
     3) Smith, Bobby 14                 4) Gerlach, Matt 16               
       24.05    50.96  1:20.10  1:48.90    24.83    52.33  1:20.71  1:48.29
       24.52    53.38  1:23.31  1:53.31    24.80    53.31  1:22.22  1:50.44
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:59.73  3/9/2002  Noelle Bassi, Unat. BAC-NJ                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Connor, Bridget         16 BAD-MR               2:02.62    2:01.08  
      26.77   30.26   31.69   32.36                                
  2 Rossi, Nina               14 WW-NJ                2:04.93    2:02.26  
      27.69   30.84   31.81   31.92                                
  3 Newton, Michelle          15 BAC-NJ               2:04.25    2:02.50  
      27.81   30.99   31.01   32.69                                
  4 Daly, Sarah               17 LIAC-MR              2:05.18    2:03.51  
      27.99   31.16   31.87   32.49                                
  5 Ryan, Michelle            17 LIAC-MR              2:04.62    2:04.27  
      27.87   30.99   32.72   32.69                                
  6 Braun, Jenny              17 Middies-MR           2:06.65    2:05.78  
      29.06   31.78   32.65   32.29                                
  7 Brush, Emily              18 BGSC-NE              2:06.46    2:07.46  
      28.58   32.40   33.30   33.18                                
  8 Wallace, Ashley           17 BAC-NJ               2:07.04    2:07.55  
      28.28   31.56   33.43   34.28                                
B - Final
  9 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE              2:07.04    2:04.87  
      28.31   31.96   32.44   32.16                                
 10 Robinson, Kelly           17 Cudas-NE             2:07.08    2:04.97  
      27.40   30.81   32.81   33.95                                
 11 Devenuto, Capria          17 EEX-NJ               2:07.16    2:05.11  
      28.26   31.67   32.41   32.77                                
 12 Kelley, Annie             17 BGSC-NE              2:07.84    2:05.38  
      27.44   31.80   32.27   33.87                                
 13 McKenna, Clare            15 LIAC-MR              2:08.25    2:08.47  
      29.06   32.78   32.95   33.68                                
 14 Kofol, Caroline           16 PAA-NJ               2:07.13    2:08.96  
      27.94   32.07   33.57   35.38                                
 15 Brady, Lauren             14 New Wave S. C.-NE    2:08.17    2:08.99  
      27.78   32.37   34.33   34.51                                
 16 Nelson, Tory              17 BAD-MR               2:08.29    2:09.14  
      28.65   32.57   33.88   34.04                                
C - Final
 17 Strickland, Kait          15 Cudas-NE             2:09.10    2:07.15  
      28.44   32.41   33.18   33.12                                
 18 D'Erasmo, Laura           15 Darien Piranhas-CT   2:10.48    2:07.90  
      28.38   32.45   33.43   33.64                                
 19 Kane, Katelyn             17 BAC-NJ               2:09.27    2:07.94  
      28.00   32.79   33.59   33.56                                
 20 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ               2:08.58    2:09.11  
      28.86   32.85   33.72   33.68                                
 21 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE              2:09.35    2:09.29  
      28.45   32.24   34.00   34.60                                
 22 Walsh, Blake              15 BAC-NJ               2:10.28    2:09.42  
      28.68   32.39   34.02   34.33                                
 23 Rohrs, Lisa               16 Middies-MR           2:10.16    2:09.45  
      29.17   33.43   33.35   33.50                                
 24 O'Reilly, Kara            17 LIAC-MR              2:09.25    2:09.53  
      27.33   31.71   33.52   36.97                                
Preliminaries
  2 Kelly, Kim                16 BAD-MR               2:03.61             
 26 Prout, Taryn              15 UN-1-CT              2:11.20             
 27 Aiello, Sara              16 BGSC-NE              2:11.78             
 28 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR               2:12.07             
 29 Frost, Kristen            15 SoCo-CT              2:12.16             
 30 Mancuso, Elizabeth        17 Ana-NE               2:12.57             
 31 Narus, Christa            16 North Shore-MR       2:12.95             
 32 LaPerle, Stephanie        16 NBS-MR               2:14.14             
 33 King, Amanda              13 BAC-NJ               2:15.63             
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:49.00  3/8/2001  Brendan Neligan, LIAC-MR                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Danner, Gregory           21 FAST-NI              1:51.39    1:49.49  
      25.55   29.02   27.66   27.26                                
  2 Eaddy, Jason              27 CMSC-NE              1:51.89    1:49.74  
      25.04   28.50   28.38   27.82                                
  3 Madwed, Daniel            13 Sharks-CT            1:53.21    1:51.37  
      25.19   27.92   29.29   28.97                                
  4 Riley, Sean               18 Squids-NE            1:54.01    1:51.52  
      24.34   27.95   29.05   30.18                                
  5 Wollner, Sam              17 AGUA-MR              1:52.91    1:51.83  
      25.48   28.09   28.89   29.37                                
  6 Murphy, Brendan           18 BAC-NJ               1:51.76    1:52.12  
      25.48   28.46   28.56   29.62                                
  7 Castellana, Derek         18 BGSC-NE              1:52.56    1:52.29  
      24.91   28.77   29.42   29.19                                
  8 Nilsson, Eric             15 Cudas-NE             1:54.18    1:54.04  
      25.63   28.91   29.43   30.07                                
B - Final
  9 Parent, Keith             17 Pvac-NE              1:55.50    1:54.21  
      24.57   28.39   29.95   31.30                                
 10 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              1:54.73    1:54.34  
      25.18   29.28   29.97   29.91                                
 11 Chartier, Greg            17 Pvac-NE              1:54.88    1:55.27  
      25.58   29.39   30.46   29.84                                
 12 Wilde, Buck               18 Tmsuffolk-MR         1:57.91    1:55.66  
      25.28   29.07   30.37   30.94                                
 13 Pudas, Kevin              18 Squids-NE            1:57.96    1:57.06  
      26.08   29.27   30.46   31.25                                
 14 Murphy, Connor            17 BAC-NJ               1:56.11    2:01.00  
      26.26   30.81   31.77   32.16                                
 15 Azares, Jason             16 Lhy-NJ               2:02.92    2:03.01  
      26.43   31.02   32.61   32.95                                
 16 Rubin, Neal               19 LIAC-MR              1:58.48    2:03.25  
      27.57   30.97   32.03   32.68                                
Preliminaries
 11 Roberts, Jon              15 Grrr-NI              1:55.25             
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 21.99  3/15/2003 Jenny Thompson, BAD-MR                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Jenny           30 BAD-MR                 22.43      21.99M 
  2 Chang, Hee-Jin            16 Squids-NE              23.71      23.27  
  3 Laffel, Nikki             17 Cudas-NE               23.48      23.39  
  4 Gately, Karen             17 BGSC-NE                23.83      23.73  
  5 Miller, Katie             17 SAC-NJ                 23.48      23.82  
  6 Colson, Stephanie         17 Cudas-NE               23.92      23.88  
  7 Swartwout, Elizabeth      20 Omni-CT                23.80      23.98  
  8 Fittin, Annie             13 TAC-NJ                 23.80      23.99  
B - Final
  9 Grove, Rebecca            18 BAD-MR                 24.28      23.79  
 10 Butts, Eliza              14 SAC-NE                 24.07      23.98  
 11 Murphy, Emily             15 RACE-NI                23.92      24.02  
 12 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ                 24.02      24.06  
 13 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR       23.94      24.14  
 14 Evans, Ashley             14 BAC-NJ                 24.14      24.24  
 15 Aiello, Jessica           17 BGSC-NE                24.12      24.30  
 16 Butler, Chase             17 BGSC-NE                24.29      24.38  
C - Final
 17 Coombs, Michelle          17 NBS-MR                 24.59      24.03  
 18 Mancuso, Elizabeth        17 Ana-NE                 24.29      24.36  
 19 Harris, Kristen           18 SAC-NJ                 24.48      24.40  
 20 Kesses, Kasey             16 CAT-CT                 24.49      24.50  
 21 Palma, Samantha           14 East-NI                24.49      24.60  
 22 Voels, Coryn              17 LIAC-MR                24.52      24.72  
 23 Kinsella, Eve             16 PAA-NJ                 24.55      24.76  
 -- Weygand, Rachel           16 SHAK-NI                24.44         DQ


** Swim-off 8th Place
==========================================================================
  1 Colson, Stephanie         17 Cudas-NE                  NT      23.89  
  2 Murphy, Emily             15 RACE-NI                   NT      23.94  
** Swim-off 24th Place
==========================================================================
  3 Coombs, Michelle          17 NBS-MR                    NT      24.38
  4 O'Neill, Michelle         17 RACE-NI                   NT      24.59  

Preliminaries
 25 O'Neill, Michelle         17 RACE-NI                24.59         J   
 26 Colling, Meaghan          16 SAC-NE                 24.72             
 27 Robinson, Kelly           17 Cudas-NE               24.73             
 28 Ferrier, Emily            16 RAC-CT                 24.74             
 28 Fugge, Kathrine           14 Cac-CT                 24.74             
 30 Paradine, Juliet          17 LIAC-MR                24.75             
 31 Pisano, CJ                16 Lhy-NJ                 24.76             
 32 Colling, Caitlin          16 SAC-NE                 24.77             
 32 Farrell, Megan            14 SAC-NE                 24.77             
 34 Haron, Katie              14 Squids-NE              24.78             
 35 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR                24.81             
 35 Forrence, Leila           16 PAA-NJ                 24.81             
 37 Masterson, Keri           15 LIAC-MR                24.83             
 37 O'Connor, Bridget         16 BAD-MR                 24.83             
 39 Ewanich, Katrice          14 VAC-MR                 24.85             
 39 Ravettine, Bryeanne       12 Cat-NJ                 24.85             
 41 Pangilinan, Jackie        16 Middies-MR             24.86             
 42 Kane, Katelyn             17 BAC-NJ                 24.87             
 43 Carson, Sheila            15 East-NI                24.88             
 43 Wilson, Kate              16 Grrr-NI                24.88             
 45 Bullock, Morgan           16 Darien Piranhas-CT     24.89             
 46 Morrison, Erin            15 Darien Piranhas-CT     24.90             
 46 Serrago, Ashley           17 Tmsuffolk-MR           24.90             
 48 Cosentino, Stephanie      16 WAC-MR                 24.91             
 48 Lewis, Natalie            13 TTSC-NI                24.91             
 50 Woodward, Lindsay         17 Squids-NE              24.93             
 51 Kent, Rachel              15 CAT-CT                 24.94             
 51 Haigney, Kate             17 Middies-MR             24.94             
 53 Blaho, Justine            18 FAST-NI                24.95             
 53 Powalski, Laura           14 East-NI                24.95             
 53 Rossi, Nina               14 WW-NJ                  24.95             
 56 Cutter, Kyle              17 Sharks-CT              24.96             
 56 Green-Washington, Nyisha  17 NBS-MR                 24.96             
 58 Mango, Magdalena          17 AGUA-MR                24.97             
 59 Nucci, Jennifer           18 LIAC-MR                25.02             
 60 Manning, Sarah            15 SHAK-NI                25.04             
 61 Reilly, Caitlin           15 Cac-CT                 25.05             
 62 DeMARRAIS, Kelly          14 SHY-NJ                 25.07             
 63 Hambelton, Melissa        17 Squids-NE              25.10             
 64 Bolles, Kara              16 CAT-CT                 25.12             
 65 Dockstader, Alex          13 SHAQ-NI                25.13             
 66 Altieri, Theresa          15 Omni-CT                25.16             
 67 Goff, Sara                14 Middies-MR             25.17             
 68 Saint-Amour, RC           17 LBA-MR                 25.18             
 69 Haley, Crissy             17 Middies-MR             25.20             
 70 Lewis, Kerby              17 BAD-MR                 25.23             
 70 Berlin, Jill              15 BAD-MR                 25.23             
 70 Goldson, Liz              14 LIAC-MR                25.23             
 73 Skroski, Kristen          16 SoCo-CT                25.24             
 73 Copelin, Jena             16 TTSC-NI                25.24             
 73 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ                 25.24             
 76 Gagnon, Laila             17 Pvac-NE                25.26             
 77 Monsees, Christina        16 RAC-CT                 25.28             
 78 Reks, Ariana              17 SHAK-NI                25.29             
 78 Walker, Maryann           16 Lhy-NJ                 25.29             
 80 Napoli, Caitlin           14 TVSC-MR                25.32             
 81 Legg, Erin                16 Grrr-NI                25.36             
 81 Newton, Michelle          15 BAC-NJ                 25.36             
 83 Skoda, Catherine          16 SHY-NJ                 25.37             
 84 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ                 25.41             
 85 Fitzsimons, Keriann       18 MSC-MR                 25.43             
 86 Flaherty, Tara            14 Bgnw Marlins-MR        25.44             
 87 Kofol, Caroline           16 PAA-NJ                 25.51             
 87 Grant, Caitlin            17 SD-NE                  25.51             
 89 D'Ambrosia, Janie         13 AGUA-MR                25.55             
 90 Degrazia, Kristen         12 Tmsuffolk-MR           25.57             
 90 DaSilva, Nicole           15 TVSC-MR                25.57             
 92 Ciraolo, Emily            15 GISC-NI                25.59             
 93 McDonough, Catie          16 Mariners-NJ            25.61             
 94 Smith, Megan              14 East-NI                25.62             
 95 Bogosian, Ashley          16 PAA-NJ                 25.66             
 95 Herdman, Selina           17 North Shore-MR         25.66             
 97 Gruendel, Kerry           13 BAD-MR                 25.80             
 98 McIntyre, Tina            14 Grrr-NI                25.84             
 99 Monahan, K.C.             17 Middies-MR             25.92             
100 House, Stephanie          15 Pack-NI                26.02             
101 Friedlander, Lauren       15 Tmsuffolk-MR           26.21             
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 20.72  3/15/2003 Christophr Pai, MSC-MR                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pai, Christophr           17 MSC-MR                 20.79      20.72M 
  2 Hinds, Howard             25 LIAC-MR                21.06      20.86  
  3 Robledo, Christian        16 LIAC-MR                21.32      20.91  
  4 Rubin, Mark               17 UBAM-NI                21.14      20.93  
  5 Grant, Gary               17 Lhy-NJ                 21.08      21.13  
  6 Baity, Mike               17 Darien Piranhas-CT     21.29      21.26  
  7 Coppa, Zack               17 BAC-NJ                 21.30      21.27  
  8 Burch, Roy-Allan          17 PAA-NJ                 21.25      21.59  
B - Final
  9 Dobbins, David            23 OWA-MR                 21.71      21.42  
 10 Foss, Andrew              17 PAA-NJ                 21.68      21.43  
 11 Guernsey III, David       16 CAT-CT                 21.63      21.48  
 12 Teta, Paul                19 LIAC-MR                21.70      21.64  
 13 Amyot, Andy               17 Grrr-NI                21.58      21.66  
 14 Olsen, Ryan               17 Aqua Gems-MR           21.60      21.78  
 15 Delollo, Christian        18 Bluefins-AD            21.70      21.91  
C - Final
 17 Bailey, James             17 Squids-NE              21.73      21.31  
 18 Voorheis, Kyle            17 PAA-NJ                 21.77      21.62  
 19 Nims, Steve               17 Grrr-NI                21.92      21.69  
 20 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI       21.75      21.81  
 21 Harris, Sloan             18 BAD-MR                 21.90      21.90  
 22 Glauber, Daniel           16 STAR-NI                21.73      21.92  
 23 Swisher, Evan             17 Bluefins-AD            21.91      22.07  
 24 Kaplan, Adam              18 BAD-MR                 21.71      22.17  
B - Final
  9 Byers, Lowell             17 Bgnw Marlins-MR        21.54             

** Swim-off 16th Place
==========================================================================
  1 Dobbins, David            23 OWA-MR                    NT      21.43  
  3 Kaplan, Adam              18 BAD-MR                    NT      21.72
** Swim-off 24th Place
==========================================================================
  2 Nims, Steve               17 Grrr-NI                   NT      21.71
  4 Schiller, Matt            17 Ndac-MR                   NT      21.98

Preliminaries
 25 Schiller, Matt            17 Ndac-MR                21.92         J   
 26 Kraus, Spencer            16 AGUA-MR                21.93             
 27 Weniger, Luke             16 Grrr-NI                21.95             
 28 Rodenburg, JC             17 MB-NJ                  21.96             
 29 D'Ambrosia, Chris         16 AGUA-MR                22.00             
 30 Jones, Brett              17 SoCo-CT                22.02             
 31 Donohue, Kevin            17 Squids-NE              22.03             
 32 Papendick, Adam           16 Lhy-NJ                 22.04             
 33 Thornton, Brad            16 Bgnw Marlins-MR        22.07             
 34 Zhu, Alan                 17 Twisters-MR            22.11             
 35 Neville, Greg             16 SoCo-CT                22.12             
 36 Barba, Salvatore          15 SAC-NE                 22.13             
 37 Charles, Dillon           17 AGUA-MR                22.15             
 38 Cedo, Kurt                18 WAC-MR                 22.17             
 39 Goodwin, Taylor           15 Cudas-NE               22.19             
 40 Carlucci, Matt            16 RAC-CT                 22.24             
 41 Gontarz, Nate             17 Clarence-NI            22.25             
 41 Baity, Phil               15 Darien Piranhas-CT     22.25             
 41 Cahill, Ryan              17 Pack-NI                22.25             
 44 Emanuel, Ryan             15 BAD-MR                 22.27             
 45 Scott, Norman             15 BAD-MR                 22.31             
 46 Rubenstein, Billy         16 Cudas-NE               22.35             
 47 Piastuck, Danny           16 Sachem-MR              22.38             
 47 Descovich, Matthew        16 LIAC-MR                22.38             
 49 Moncrieffe, Paul          17 Bluefins-AD            22.42             
 50 Armstrong, Shaun          16 TVSC-MR                22.43             
 51 Silbernagel, Kyle         17 UNLHY-NJ               22.48             
 52 Digiacomo, Andrew         17 Elite-NJ               22.53             
 53 Miller, Stephen           15 Cudas-NE               22.65             
 54 Berman, Todd              17 OWA-MR                 22.66             
 55 Brisbin, Jamie            17 OWA-MR                 22.82             
 56 Lewis, Drew               18 PAA-NJ                 22.87             
 57 Elko, Matthew             18 Lhy-NJ                 22.90             
 58 Cordes, Michael           17 Lhy-NJ                 22.91             
 
Event 17  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:14.21  3/8/2001  Cristina Teuscher, BAD-MR                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca             15 SAC-NJ               2:19.81    2:16.12  
      31.08   34.76   35.19   35.09                                
  2 Fiorentino, Kendel        17 LIAC-MR              2:19.63    2:18.92  
      31.23   35.37   35.71   36.61                                
  3 Pangilinan, Jackie        16 Middies-MR           2:20.34    2:19.31  
      31.51   35.27   36.09   36.44                                
  4 Evans, Ashley             14 BAC-NJ               2:22.01    2:19.81  
      31.90   35.46   36.30   36.15                                
  5 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              2:20.90    2:19.91  
      31.45   35.61   36.09   36.76                                
  6 Clemens, Clare            17 AGUA-MR              2:23.33    2:22.24  
      32.31   35.71   36.89   37.33                                
  7 Perry, Jessica            14 BGSC-NE              2:22.25    2:22.28  
      32.28   36.91   36.58   36.51                                
  8 O'Brien, Kate             17 Squids-NE            2:22.31    2:22.35  
      32.43   36.44   36.90   36.58                                
B - Final
  9 Carlin, Megan             16 PAA-NJ               2:23.49    2:22.16  
      31.95   36.16   37.63   36.42                                
 10 Colling, Meaghan          16 SAC-NE               2:24.44    2:22.68  
      31.99   36.22   36.97   37.50                                
 11 Maguire, Caitlin          16 Squids-NE            2:23.37    2:22.79  
      32.08   35.84   37.02   37.85                                
 12 Swartwout, Elizabeth      20 Omni-CT              2:23.59    2:23.14  
      32.66   35.97   36.97   37.54                                
 13 Roberts, Melanie          13 Grrr-NI              2:24.77    2:23.95  
      32.72   36.41   37.77   37.05                                
 14 Tartaglia, Christine      16 RAC-CT               2:24.61    2:24.13  
      32.96   36.68   36.92   37.57                                
 15 Jachno, Stephanie         17 LIAC-MR              2:24.76    2:24.36  
      32.26   36.21   37.53   38.36                                
 16 Ernst, Kara               16 SD-NE                2:24.63    2:24.66  
      32.82   36.86   37.63   37.35                                
C - Final
 17 Kiernan, Marilee          15 BAD-MR               2:28.22    2:24.36  
      32.15   36.74   38.14   37.33                                
 18 Healey, Meghan            16 Squids-NE            2:29.27    2:25.34  
      33.44   36.70   37.60   37.60                                
 19 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE              2:26.15    2:25.35  
      32.76   36.84   37.78   37.97                                
 20 Lepore, Angela            15 WAC-MR               2:26.06    2:25.63  
      33.58   36.76   37.50   37.79                                
 21 Zuidema, Emma             17 CAT-CT               2:24.93    2:26.06  
      32.37   35.40   37.66   40.63                                
 22 Lewis, Kerby              17 BAD-MR               2:27.88    2:26.25  
      34.05   36.08   37.82   38.30                                
 23 Johnson, Anneli           16 STAR-NI              2:26.88    2:27.77  
      32.75   36.89   38.27   39.86                                
 24 Latona, Julie             16 BAC-NJ               2:28.60    2:28.13  
      33.68   37.46   38.66   38.33                                
Preliminaries
 12 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ               2:23.71             
 22 Strickland, Kait          15 Cudas-NE             2:27.18             
 25 DeMARRAIS, Grace          16 SHY-NJ               2:28.58             
 28 Wilde, Joy                16 Tmsuffolk-MR         2:30.08             
 29 Gallardo, Emmie           16 BAC-NJ               2:30.14             
 30 Hanley, Erin              16 STAR-NI              2:30.26             
 31 Leite, Karla              16 LIAC-MR              2:30.54             
 32 Honrath, Danielle         18 SoCo-CT              2:31.35             
 33 Lehner, Robin             16 STAR-NI              2:32.03             
 
Event 18  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:01.91  3/9/2001  Seok Jun Lee, PAA-NJ                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roberts, Jon              15 Grrr-NI              2:05.88    2:03.28  
      27.26   31.73   31.78   32.51                                
  2 Lee, Seok Jun             18 PAA-NJ               2:05.36    2:03.30  
      27.20   31.48   31.89   32.73                                
  3 Cirella, Nick             18 BAC-NJ               2:06.25    2:04.44  
      28.64   31.51   31.77   32.52                                
  4 Rubin, Neal               19 LIAC-MR              2:05.66    2:04.60  
      28.14   31.45   32.28   32.73                                
  5 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT              2:08.09    2:05.38  
      28.05   32.02   32.70   32.61                                
  6 Donohue, Kevin            17 Squids-NE            2:07.67    2:06.26  
      28.80   31.76   32.84   32.86                                
  7 Acquavito, Nick           17 LIAC-MR              2:10.78    2:08.16  
      28.33   32.51   33.25   34.07                                
  8 Mullervy, Scott           19 PAA-NJ               2:08.77    2:08.66  
      28.66   32.59   33.58   33.83                                
B - Final
  9 Schotter, Robert          19 Squids-NE            2:11.86    2:12.15  
      29.24   32.97   34.51   35.43                                
 10 Mitchell, Brad            15 Bgnw Marlins-MR      2:14.33    2:12.18  
      29.50   34.11   34.40   34.17                                
 11 Emanuel, Chase            18 BAD-MR               2:12.29    2:12.61  
      29.42   33.06   34.57   35.56                                
 12 Hudson, Henry             16 MSC-MR               2:12.90    2:12.71  
      29.84   33.17   34.49   35.21                                
 13 McElroy, Kyle             15 NJW-NJ               2:13.02    2:12.90  
      30.29   33.94   34.25   34.42                                
 14 Cazes, Clifton            17 Bgnw Marlins-MR      2:13.69    2:12.98  
      29.76   33.28   34.40   35.54                                
 15 Rodas, Peter              14 RAC-CT               2:15.17    2:14.72  
      30.49   34.19   35.25   34.79                                
 16 Scibelli, Michael         18 Pvac-NE              2:14.24    2:15.15  
      30.35   34.08   35.26   35.46                                
C - Final
 17 Gorski, John              15 Tmsuffolk-MR         2:16.78    2:14.73  
      30.67   34.55   35.34   34.17                                
 18 D'Ambrosia, Chris         16 AGUA-MR              2:18.34    2:14.92  
      31.17   34.75   34.54   34.46                                
Preliminaries
 18 Kallio, James             18 Pack-NI              2:17.40             
 20 Cordes, Michael           17 Lhy-NJ               2:27.78             
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 54.50  3/15/2003 Jenny Thompson, BAD-MR                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Jenny           30 BAD-MR                 56.28      54.50M 
      26.54   27.96                                                
  2 Fritsch, Katie            16 BGSC-NE                55.52      55.99  
      26.63   29.36                                                
  3 Smit, Julia               15 TVSC-MR                57.80      56.55  
      27.93   28.62                                                
  4 Grove, Rebecca            18 BAD-MR                 58.14      56.86  
      27.85   29.01                                                
  5 Gately, Karen             17 BGSC-NE                57.86      57.77  
      28.36   29.41                                                
  6 Voels, Coryn              17 LIAC-MR                58.38      58.11  
      28.21   29.90                                                
  7 Bargmann, Sarah           17 BGSC-NE                58.48      58.33  
      28.23   30.10                                                
  8 O'Reilly, Kara            17 LIAC-MR                58.31      58.73  
      28.41   30.32                                                
B - Final
  9 Coombs, Michelle          17 NBS-MR                 58.60      57.65  
      28.09   29.56                                                
 10 Fittin, Annie             13 TAC-NJ                 58.75      57.95  
      27.83   30.12                                                
 11 Grieb, Heather            17 RY-NJ                  58.50      58.23  
      28.26   29.97                                                
 12 Ferguson, Kaitlyn         15 Middies-MR             58.64      58.31  
      28.71   29.60                                                
 13 Brush, Emily              18 BGSC-NE                58.54      58.62  
      28.67   29.95                                                
 14 Harris, Kristen           18 SAC-NJ                 58.82      58.72  
      28.56   30.16                                                
 15 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ                 58.89      59.00  
      28.82   30.18                                                
 16 Laffel, Nikki             17 Cudas-NE               59.17      59.17  
      28.97   30.20                                                
C - Final
 17 Miller, Katie             17 SAC-NJ                 59.26      58.77  
      28.03   30.74                                                
 18 Paradine, Juliet          17 LIAC-MR                59.62      59.04  
      28.78   30.26                                                
 19 Reissig, Meghan           15 FAST-NI                59.99      59.06  
      28.66   30.40                                                
 20 Manning, Sarah            15 SHAK-NI                59.86      59.21  
      28.72   30.49                                                
 21 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ                 59.49      59.70  
      29.17   30.53                                                
 22 D'Ambrosia, Janie         13 AGUA-MR              1:00.03    1:00.12  
      28.95   31.17                                                
 23 Colson, Stephanie         17 Cudas-NE             1:00.21    1:00.24  
      29.12   31.12                                                
 24 Soni, Rita                17 SAC-NJ               1:00.11    1:00.87  
      29.74   31.13                                                
Preliminaries
 20 Swartwout, Elizabeth      20 Omni-CT                59.77             
 26 Butler, Chase             17 BGSC-NE              1:00.23             
 27 Murphy, Emily             15 RACE-NI              1:00.24             
 28 Steger, Mackenzie         17 STAR-NI              1:00.25             
 29 Whetstone, Catherine      15 SHY-NJ               1:00.28             
 30 Skoda, Catherine          16 SHY-NJ               1:00.38             
 31 Festa, Natalia            14 LIAC-MR              1:00.40             
 32 O'Gorman, Katherine       15 Lhy-NJ               1:00.66             
 33 Goldstein, Annie          17 Squids-NE            1:00.67             
 34 Newton, Michelle          15 BAC-NJ               1:00.80             
 35 Walsh, Blake              15 BAC-NJ               1:00.82             
 36 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              1:00.92             
 37 Butts, Eliza              14 SAC-NE               1:00.93             
 38 McIntyre, Tina            14 Grrr-NI              1:00.97             
 39 Cutter, Kyle              17 Sharks-CT            1:01.07             
 40 Kochman, Julie            13 Tmsuffolk-MR         1:01.13             
 41 Colton, Kristin           15 WSSC-MR              1:01.19             
 42 Allen, Susan              17 Grrr-NI              1:01.26             
 43 McDonough, Catie          16 Mariners-NJ          1:01.34             
 44 Kelley, Annie             17 BGSC-NE              1:01.37             
 45 Berstler, Liz             18 SHY-NJ               1:01.40             
 46 Guyett, Sarah             16 Bgnw Marlins-MR      1:01.55             
 47 DeMARRAIS, Kelly          14 SHY-NJ               1:01.69             
 48 Goff, Sara                14 Middies-MR           1:01.73             
 49 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR              1:01.76             
 50 DaSilva, Nicole           15 TVSC-MR              1:01.83             
 51 Tomasula, KellyAnn        14 Aqua Gems-MR         1:01.99             
 52 Dockstader, Alex          13 SHAQ-NI              1:02.30             
 53 Skroski, Kristen          16 SoCo-CT              1:02.37             
 54 Masterson, Keri           15 LIAC-MR              1:02.51             
 55 Herdman, Selina           17 North Shore-MR       1:03.80             
 -- Parker, Akemi             19 UN-NJ                    DQ              
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 49.90  3/8/2001  Ned Stanthorpe, PAA-NJ                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT                52.32      50.39  
      24.87   25.52                                                
  2 Barba, Salvatore          15 SAC-NE                 51.48      51.27  
      25.02   26.25                                                
  3 Moore, Nat                16 NBS-MR                 52.08      51.30  
      24.70   26.60                                                
  4 Stimson, Eric             23 TTSC-NI                51.14      51.57  
      24.82   26.75                                                
  5 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI       51.80      51.78  
      24.60   27.18                                                
  6 Fitzpatrick, Luke         18 BB-NJ                  52.04      52.16  
      25.40   26.76                                                
  7 Russell, David            16 Cudas-NE               52.47      52.43  
      25.48   26.95                                                
  8 Wood, Jeff                16 Grrr-NI                52.16      52.82  
      25.27   27.55                                                
B - Final
  9 Voorheis, Kyle            17 PAA-NJ                 52.59      51.64  
      24.69   26.95                                                
 10 Rubin, Mark               17 UBAM-NI                52.70      52.28  
      25.01   27.27                                                
 11 Emanuel, Ryan             15 BAD-MR                 52.49      52.45  
      25.26   27.19                                                
 12 Ferris, Mike              21 LIAC-MR                52.81      52.76  
      26.28   26.48                                                
 13 Neville, Greg             16 SoCo-CT                52.96      52.99  
      25.38   27.61                                                
 14 Smit, Michael             17 TVSC-MR                53.21      53.18  
      25.76   27.42                                                
 15 Hudson, Henry             16 MSC-MR                 53.49      53.33  
      26.11   27.22                                                
 16 Delollo, Christian        18 Bluefins-AD            53.35      53.40  
      25.76   27.64                                                
C - Final
 17 Grant, Gary               17 Lhy-NJ                 54.28      52.62  
      24.64   27.98                                                
 18 Tusup, Shane              14 Tmsuffolk-MR           54.20      52.85  
      26.02   26.83                                                
 19 Parent, Keith             17 Pvac-NE                53.73      53.18  
      26.08   27.10                                                
 20 Swisher, Evan             17 Bluefins-AD            53.66      53.24  
      25.60   27.64                                                
 21 Weniger, Luke             16 Grrr-NI                53.99      53.55  
      25.56   27.99                                                
 22 Pai, Christophr           17 MSC-MR                 54.34      53.66  
      25.96   27.70                                                
 23 Hasty, William            16 AGUA-MR                54.26      53.79  
      26.27   27.52                                                
 24 Bullitt, Ben              16 Squids-NE              54.52      54.63  
      26.54   28.09                                                
Preliminaries
 10 Eaddy, Jason              27 CMSC-NE                52.58             
 26 Cedo, Kurt                18 WAC-MR                 54.55             
 27 Scott, Norman             15 BAD-MR                 54.63             
 28 Goodwin, Taylor           15 Cudas-NE               54.78             
 29 Schnitzer, David          18 BAD-MR                 54.95             
 30 Armstrong, Shaun          16 TVSC-MR                54.97             
 30 Bailey, James             17 Squids-NE              54.97             
 32 Baity, Phil               15 Darien Piranhas-CT     55.20             
 33 Papendick, Adam           16 Lhy-NJ                 57.17             
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 4:47.09  3/15/2003 Kim Kelly, BAD-MR                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim                16 BAD-MR               4:51.63    4:47.09M 
      26.56   28.75   29.08   29.27   29.19   29.21   28.94   28.98
      28.87   28.24                                                
  2 Lehner, Andrea            14 STAR-NI              4:53.50    4:48.44  
      26.23   28.81   29.29   29.26   29.35   29.25   29.10   29.18
      29.20   28.77                                                
  3 Daly, Sarah               17 LIAC-MR              4:53.97    4:51.40  
      27.01   28.67   29.12   29.22   29.38   29.51   29.65   29.63
      29.82   29.39                                                
  4 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR               4:57.50    4:53.55  
      26.27   28.67   29.68   30.04   29.89   30.18   30.33   30.20
      30.07   28.22                                                
  5 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE              4:57.59    4:53.80  
      27.27   29.30   29.62   29.74   29.82   29.95   29.86   29.93
      30.04   28.27                                                
  6 Smit, Julia               15 TVSC-MR              4:57.55    4:55.25  
      27.35   29.22   29.74   30.16   29.91   30.02   29.83   30.12
      29.87   29.03                                                
  7 Morford, Lauren           17 EEX-NJ               4:55.10    4:55.58  
      26.71   28.99   29.86   30.09   29.89   30.09   30.26   30.05
      30.46   29.18                                                
  8 Hession, Cristina         17 CJAC-NJ              4:54.77    4:56.10  
      27.13   28.53   29.46   29.78   30.11   30.36   30.38   30.67
      30.23   29.45                                                
B - Final
  9 Duguet, Paola             15 BAD-MR               4:57.76    4:53.00  
      26.21   28.68   29.47   29.80   29.93   29.57   29.90   30.19
      29.87   29.38                                                
 10 Sprague, Whitney          16 BAD-MR               4:57.62    4:54.25  
      26.46   28.90   29.56   29.95   30.01   30.12   30.22   29.52
      30.00   29.51                                                
 11 Frost, Kristen            15 SoCo-CT              5:01.50    4:55.46  
      26.37   28.84   29.82   29.95   30.22   30.23   30.07   30.31
      30.37   29.28                                                
 12 Braun, Jenny              17 Middies-MR           5:00.26    5:00.23  
      28.16   30.10   31.02   31.09   30.16   30.26   30.53   29.70
      29.81   29.40                                                
 13 Ukleja, Ashley            15 Aqua Jets-CT         5:01.88    5:00.94  
      27.56   29.76   30.09   30.26   30.49   30.51   31.01   30.42
      30.74   30.10                                                
 14 Hinds, Holly              18 Cudas-NE             5:01.40    5:01.78  
      26.59   29.50   30.39   30.58   30.75   31.18   31.04   30.99
      31.01   29.75                                                
 15 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR     4:57.87    5:04.53  
      26.45   29.08   29.89   30.35   30.58   30.72   31.56   31.60
      32.09   32.21                                                
 16 Stutius, Erica            17 Cudas-NE             5:01.09    5:07.17  
      27.32   30.37   31.27   31.27   31.40   31.32   31.44   31.25
      31.15   30.38                                                
C - Final
 17 Harris, Kristen           18 SAC-NJ               5:05.10    5:00.67  
      28.36   30.36   30.47   30.61   30.56   30.53   30.21   30.09
      30.35   29.13                                                
 18 Neligan, Brittany         16 LIAC-MR              5:02.51    5:01.37  
      28.06   29.67   30.22   30.55   30.49   30.66   30.81   30.69
      30.56   29.66                                                
 19 Greco, Stephanie          19 HARV-NJ              5:05.95    5:03.20  
      28.22   30.10   30.60   30.88   30.62   30.92   30.82   30.94
      30.68   29.42                                                
 20 Aronson, Laura            17 PAA-NJ               5:03.08    5:03.64  
      27.93   29.88   29.92   30.39   30.44   30.77   31.03   31.09
      31.29   30.90                                                
 21 Ahern, Taryn              16 LIE-MR               5:04.94    5:05.53  
      28.14   30.18   30.28   30.71   30.99   31.01   31.11   31.20
      31.58   30.33                                                
 22 Villarreal, Cammie        18 Ncyac-CT             5:03.54    5:06.15  
      27.67   29.68   30.42   30.81   31.05   31.28   31.35   31.56
      31.32   31.01                                                
 23 Fracapane, Sara           16 NJW-NJ               5:05.47    5:07.92  
      28.42   30.47   30.97   30.96   31.25   31.00   31.14   31.57
      31.35   30.79                                                
 24 Meirs, Kaitlyn            14 PAA-NJ               5:05.22    5:12.36  
      28.26   30.52   30.63   31.19   31.47   32.00   32.01   32.21
      32.41   31.66                                                
Preliminaries
 12 O'Connor, Bridget         16 BAD-MR               4:58.62             
 26 Farrell, Megan            14 SAC-NE               5:05.98             
 27 Akerfelds, Aleksa         13 Middies-MR           5:06.02             
 28 McWhirter, Denise         15 CAT-CT               5:06.17             
 29 Nelson, Tory              17 BAD-MR               5:06.93             
 30 Wallace, Ashley           17 BAC-NJ               5:06.96             
 31 Devenuto, Capria          17 EEX-NJ               5:07.33             
 32 Rakoczy, Joanna           14 Middies-MR           5:07.37             
 33 Ducharme, Michelle        17 SoCo-CT              5:07.78             
 34 Carey, Jaclyn             16 CAT-CT               5:07.79             
 35 Delaney, Dillon           16 Ccsc-NE              5:07.85             
 36 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE              5:08.30             
 36 Bullock, Morgan           16 Darien Piranhas-CT   5:08.30             
 38 Ward, Anneka              17 AGUA-MR              5:08.70             
 39 Timby, Lauren             17 IRON-NI              5:09.06             
 40 Kinsella, Eve             16 PAA-NJ               5:09.21             
 41 Otto, Amanda              17 STAR-NI              5:09.37             
 42 Ukleja, Alex              15 Aqua Jets-CT         5:09.64             
 43 Guyett, Caren             13 Bgnw Marlins-MR      5:10.18             
 44 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ               5:10.21             
 45 Prout, Taryn              15 UN-1-CT              5:10.27             
 46 Altieri, Theresa          15 Omni-CT              5:10.39             
 47 Fuqua, Marlys             15 Grrr-NI              5:10.49             
 48 Ryan, Michelle            17 LIAC-MR              5:10.57             
 49 Ernst, Sarah              14 BGSC-NE              5:10.82             
 50 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE              5:10.87             
 51 Daly, Britt               16 Tmsuffolk-MR         5:10.96             
 52 Clemens, Clare            17 AGUA-MR              5:11.26             
 53 Strickland, Kait          15 Cudas-NE             5:11.38             
 54 Butler, Chase             17 BGSC-NE              5:11.62             
 55 Goldstein, Annie          17 Squids-NE            5:12.35             
 56 Esposito, Jennifer        15 Tmsuffolk-MR         5:13.06             
 57 Skroski, Kristen          16 SoCo-CT              5:13.13             
 58 Monsees, Christina        16 RAC-CT               5:13.21             
 59 Haigney, Kate             17 Middies-MR           5:13.71             
 59 Straub, Jaime             17 Middies-MR           5:13.71             
 61 Saad, Jackie              14 LIAC-MR              5:13.90             
 62 Napoli, Caitlin           14 TVSC-MR              5:14.15             
 63 Iacouzze, Brittany        14 EEX-NJ               5:14.62             
 64 Vanassen, Jessie          16 SAC-NJ               5:14.79             
 65 Degrazia, Kristen         12 Tmsuffolk-MR         5:14.98             
 66 Monahan, K.C.             17 Middies-MR           5:15.00             
 67 Haley, Crissy             17 Middies-MR           5:17.62             
 -- Haron, Katie              14 Squids-NE                DQ              
 -- Goldson, Liz              14 LIAC-MR                  DQ              
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 4:23.94  3/15/2003 Scott Goldblatt, BAC-NJ                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goldblatt, Scott          23 BAC-NJ               4:30.61    4:23.94M 
      22.46   25.28   25.81   26.39   26.73   26.96   27.21   27.59
      27.91   27.60                                                
  2 Hirniak, Stefan           18 SAC-NJ               4:34.25    4:27.76  
      24.46   26.52   26.95   27.03   27.18   27.21   27.25   27.24
      27.37   26.55                                                
  3 Foss, Andrew              17 PAA-NJ               4:33.25    4:32.76  
      24.68   26.97   27.60   27.77   28.07   28.04   28.06   27.94
      27.35   26.28                                                
  4 Weir, Paul                17 BAD-MR               4:31.01    4:32.78  
      24.67   26.90   27.59   28.16   28.09   27.90   28.02   27.78
      27.58   26.09                                                
  5 Smit, Michael             17 TVSC-MR              4:33.23    4:33.05  
      24.65   27.27   27.42   27.98   27.79   27.88   28.13   28.06
      27.78   26.09                                                
  6 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              4:36.71    4:36.44  
      24.70   27.09   27.53   27.87   28.18   28.41   28.67   29.10
      27.78   27.11                                                
  7 Wollner, Sam              17 AGUA-MR              4:36.98    4:36.48  
      25.03   27.42   28.06   28.16   28.37   27.91   28.39   28.48
      28.26   26.40                                                
  8 Salayka, George           17 LIAC-MR              4:33.36    4:41.12  
      25.01   26.85   27.65   28.11   28.24   28.25   29.19   29.17
      29.75   28.90                                                
B - Final
  9 Seery, Rob                16 LIAC-MR              4:39.47    4:36.08  
      25.05   27.38   27.75   28.09   28.39   28.30   28.46   28.29
      28.01   26.36                                                
 10 Spinelli, Stephen         17 Pvac-NE              4:38.02    4:38.67  
      25.61   27.84   28.23   28.52   28.68   28.70   28.60   28.31
      27.38   26.80                                                
 11 Nilsson, Eric             15 Cudas-NE             4:38.23    4:38.94  
      25.99   27.75   28.45   28.58   28.86   28.73   27.61   27.92
      28.02   27.03                                                
 12 Pudas, Kevin              18 Squids-NE            4:38.91    4:39.31  
      25.62   27.47   28.00   28.05   28.07   28.23   28.58   28.71
      28.71   27.87                                                
 13 Wood, Jeff                16 Grrr-NI              4:39.41    4:39.75  
      26.58   28.64   28.79   29.05   29.04   29.39   27.81   27.60
      26.72   26.13                                                
 14 Chartier, Greg            17 Pvac-NE              4:37.42    4:41.69  
      25.51   27.94   28.34   28.78   28.83   28.90   28.80   28.65
      28.75   27.19                                                
 15 Castellana, Derek         18 BGSC-NE              4:37.94    4:42.00  
      25.63   27.92   28.44   28.69   29.10   28.61   28.54   28.48
      28.41   28.18                                                
 16 Coppa, Zack               17 BAC-NJ               4:40.80    4:42.97  
      25.51   27.73   28.29   28.32   28.71   28.56   28.59   28.96
      29.56   28.74                                                
C - Final
 17 Mullervy, Scott           19 PAA-NJ               4:44.92    4:39.59  
      24.59   26.84   27.77   28.12   28.47   28.76   28.84   29.11
      29.30   27.79                                                
 18 Ankosko, Darren           15 SAC-NJ               4:43.98    4:40.40  
      24.84   27.39   28.52   28.70   28.73   28.64   28.99   28.80
      28.56   27.23                                                
 19 Rosa, Larry               16 EEX-NJ               4:41.06    4:40.93  
      26.01   28.22   28.94   28.76   28.78   28.54   28.60   28.39
      28.14   26.55                                                
 20 Curtis, Matthew           16 BAC-NJ               4:44.01    4:45.37  
      26.05   28.44   28.47   28.91   29.04   29.14   28.97   29.09
      28.84   28.42                                                
 21 Harris, Sloan             18 BAD-MR               4:49.99    4:47.71  
      24.89   27.68   28.37   29.12   29.54   29.70   30.07   29.99
      29.49   28.86                                                
 22 Ekimoff, Chris            17 Grrr-NI              4:50.23    4:48.72  
      26.26   29.06   29.53   29.55   29.45   29.55   29.83   29.52
      28.84   27.13                                                
 23 Mendell, Scott            17 RY-NJ                4:45.52    4:49.10  
      25.80   27.98   28.64   29.13   29.24   29.15   29.75   30.06
      29.81   29.54                                                
 -- Reiners, Scott            17 BB-NJ                4:47.14         DQ  
      26.20   28.62   29.29   29.41   29.55   30.14   29.77   30.38
      28.86   27.43                                                
Preliminaries
 14 Guernsey III, David       16 CAT-CT               4:39.25             
 17 Danner, Gregory           21 FAST-NI              4:40.64             
 20 Robledo, Christian        16 LIAC-MR              4:42.08             
 26 Kaemmerlen, Peter         19 FAST-NI              4:49.89             
 29 Parent, Keith             17 Pvac-NE              4:53.26             
 30 Murphy, Connor            17 BAC-NJ               4:53.46             
 31 Wilkinson, Jon            31 BAD-MR               4:54.75             
 -- Riley, Sean               18 Squids-NE                DQ              
 
Event 23  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 3:27.48  3/9/2002  Long Island Aquatic Club, LIAC-MR           
                         M TOLAN, M RYAN, J NUCCI, S DALY                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      3:33.73    3:28.38  
     1) Butts, Eliza 14                 2) Farrell, Megan 14              
     3) Colling, Meaghan 16             4) Colling, Caitlin 16            
       24.98    52.27    24.84    52.80    24.34    51.54    24.54    51.77
  2 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                  3:30.76    3:28.71  
     1) Butler, Chase 17                2) Aiello, Jessica 17             
     3) Kelley, Annie 17                4) Gately, Karen 17               
       25.07    52.64    24.75    52.14    24.87    52.67    24.24    51.26
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:27.90    3:29.66  
     1) Grove, Rebecca 18               2) O'Connor, Bridget 16           
     3) Duguet, Paola 15                4) Kelly, Kim 16                  
       25.18    52.21    25.01    51.84    25.65    53.54    25.01    52.07
  4 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                3:30.24    3:30.96  
     1) Woodward, Lindsay 17            2) O'Brien, Kate 17               
     3) Haron, Katie 14                 4) Chang, Hee-Jin 16              
       26.05    53.90    25.31    52.73    25.96    53.54    24.11    50.79
  5 New England Barracudas-NE  'A'                    3:33.07    3:31.27  
     1) Colson, Stephanie 17            2) Robinson, Kelly 17             
     3) Hinds, Holly 18                 4) Laffel, Nikki 17               
       25.32    53.35    24.86    53.83    25.20    52.82    24.58    51.27
  6 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     3:29.51    3:31.75  
     1) Evans, Ashley 14                2) Kane, Katelyn 17               
     3) Deleon, Andrea 15               4) Gilbert, Amanda 18             
       25.47    52.95    25.59    53.48    25.64    53.80    24.53    51.52
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:27.48    3:32.21  
     1) Voels, Coryn 17                 2) O'Reilly, Kara 17              
     3) Ryan, Michelle 17               4) Daly, Sarah 17                 
       25.75    53.16    25.63    53.25    25.92    53.40    25.22    52.40
  8 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:36.05    3:32.48  
     1) Green-Washington, Nyisha 17     2) Koronowicz, Kierstin 17        
     3) Perillo, Alex 14                4) Coombs, Michelle 17            
       25.90    54.56    24.44    51.30    26.52    55.56    24.21    51.06
  9 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      3:37.47    3:33.22  
     1) Miller, Katie 17                2) Capparell, Meghan 16           
     3) Vanassen, Jessie 16             4) Harris, Kristen 18             
       24.89    52.00    25.58    53.66    26.11    54.66    25.52    52.90
 10 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'                  3:37.59    3:34.30  
     1) Brush, Emily 18                 2) Fritsch, Katie 16              
     3) Dowd, Caroline 17               4) Bargmann, Sarah 17             
       26.35    54.91    24.77    52.97    26.19    54.13    25.01    52.29
 11 Ywca Middies-MR  'A'                              3:37.19    3:34.56  
     1) Pangilinan, Jackie 16           2) Rakoczy, Joanna 14             
     3) Haley, Crissy 17                4) Haigney, Kate 17               
       25.77    53.81    25.30    52.96    25.73    54.15    25.32    53.64
 12 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 3:38.28    3:34.67  
     1) Mango, Magdalena 17             2) Cliff, Nicole 12               
     3) Staskiewicz, Sophie 13          4) Clemens, Alison 14             
       26.26    54.15    25.99    54.76    24.97    52.72    25.28    53.04
 13 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'                3:34.59    3:35.69  
     1) Kinsella, Eve 16                2) Aronson, Laura 17              
     3) Meirs, Kaitlyn 14               4) Forrence, Leila 16             
       25.43    52.94    25.95    56.19    24.40    53.47    25.22    53.09
 14 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   3:42.40    3:36.02  
     1) Ferrier, Emily 16               2) McHale, Barbara 15             
     3) Tartaglia, Christine 16         4) Monsees, Christina 16          
       25.66    53.41    25.88    54.14    26.27    55.24    25.46    53.23
 15 Southern/Northern Connecticut-CT  'A'             3:34.57    3:36.39  
     1) McLellan, Whitney 15            2) Ducharme, Michelle 17          
     3) Skroski, Kristen 16             4) Frost, Kristen 15              
       26.37    55.59    26.27    54.58    25.32    54.13    24.80    52.09
 16 Somerset Hills YMCA-NJ  'A'                       3:39.25    3:36.80  
     1) Skoda, Catherine 16             2) DeMARRAIS, Grace 16            
     3) Whetstone, Catherine 15         4) DeMARRAIS, Kelly 14            
       25.77    53.75    26.66    55.83    25.56    53.82    25.44    53.40
 17 Three Village Swim Club-MR  'A'                   3:39.76    3:37.48  
     1) Shapiro, Amanda 16              2) Napoli, Caitlin 14             
     3) DaSilva, Nicole 15              4) Smit, Julia 15                 
       26.36    55.30    26.67    55.47    25.82    54.45    25.46    52.26
 18 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                3:45.64    3:37.88  
     1) Hambelton, Melissa 17           2) Healey, Meghan 16              
     3) Curley, Kathrine 17             4) Goldstein, Annie 17            
       25.73    53.84    25.90    54.49    26.36    55.91    25.90    53.64
 19 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:34.50    3:37.92  
     1) Masterson, Keri 15              2) Paradine, Juliet 17            
     3) Neligan, Brittany 16            4) Nucci, Jennifer 18             
       25.95    54.02    25.62    54.00    25.91    54.31    26.05    55.59
 20 Star Swimming-NI  'A'                             3:35.99    3:38.07  
     1) Otto, Amanda 17                 2) Lehner, Andrea 14              
     3) Steger, Mackenzie 17            4) Calandra, Ashlee 14            
       26.42    54.58    25.59    54.24    26.09    54.87    25.70    54.38
 21 Badger Swim Club-MR  'B'                          3:37.11    3:38.10  
     1) Lewis, Kerby 17                 2) Berlin, Jill 15                
     3) Sprague, Whitney 16             4) Nelson, Tory 17                
       25.63    53.84    26.07    55.25    25.77    54.14    25.82    54.87
 22 Cougar Aquatic Team-CT  'A'                       3:36.71    3:38.40  
     1) Kesses, Kasey 16                2) Zuidema, Emma 17               
     3) Bolles, Kara 16                 4) Kent, Rachel 15                
       25.75    54.08    26.20    54.80    25.26    53.83    26.49    55.69
 23 Cougar Aquatic Team-CT  'B'                       3:44.03    3:38.71  
     1) Swenson, Emilie 16              2) Brookman, Rachel 17            
     3) Carey, Jaclyn 16                4) McWhirter, Denise 15           
       26.31    55.20    26.28    54.68    25.97    54.61    26.02    54.22
 24 Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                       3:39.01    3:38.74  
     1) Pisano, CJ 16                   2) O'Gorman, Katherine 15         
     3) Walker, Maryann 16              4) Kim, Julie 16                  
       25.77    55.68    26.02    54.75    25.74    54.83    25.68    53.48
 25 Connecticut Aquatic Club-CT  'A'                  3:40.62    3:39.97  
     1) Clark, Colleen 14               2) Reilly, Caitlin 15             
     3) King, Rachael 15                4) Fugge, Kathrine 14             
       26.76    55.21    26.52    54.90    26.96    57.21    25.09    52.65
 26 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  3:44.76    3:40.54  
     1) Olsen, Ashley 14                2) Lewis, Natalie 13              
     3) Dressel, Lindsay 15             4) Copelin, Jena 16               
       26.88    56.44    25.47    54.44    26.03    55.69    25.36    53.97
 27 Greater Rochester Racing-NI  'A'                  3:40.54    3:40.74  
     1) Legg, Erin 16                   2) McIntyre, Tina 14              
     3) Fuqua, Marlys 15                4) Wilson, Kate 16                
       27.14    55.87    26.24    55.11    26.57    55.56    25.83    54.20
 28 East Aurora Swim Team-NI  'A'                     3:39.47    3:40.75  
     1) Smith, Megan 14                 2) Whistler, Hannah 13            
     3) Powalski, Laura 14              4) Palma, Samantha 14             
       27.18    56.26    25.97    55.01    25.62    54.85    25.21    54.63
 29 Team Suffolk-MR  'A'                              3:39.54    3:40.90  
     1) Esposito, Jennifer 15           2) Serrago, Ashley 17             
     3) McWilliams, Tara 16             4) Degrazia, Kristen 12           
       26.78    55.25    26.52    55.42    26.35    55.44    26.15    54.79
 30 Rocket Aquatics-NI  'A'                           3:41.54    3:41.14  
     1) Ehle, Kayla 14                  2) Murphy, Emily 15               
     3) Neddo, Liz 13                   4) O'Neill, Michelle 17           
       27.05    56.66    25.06    52.82    27.05    56.71    26.21    54.95
 31 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:38.77    3:41.32  
     1) Newton, Michelle 15             2) Walsh, Blake 15                
     3) Nerby, Stephanie 14             4) Wallace, Ashley 17             
       26.55    55.35    26.73    55.84    26.66    55.16    26.44    54.97
 32 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'                 3:43.68    3:41.47  
     1) Ward, Anneka 17                 2) Wollner, Margaret 15           
     3) Clemens, Clare 17               4) D'Ambrosia, Janie 13           
       26.80    55.90    26.84    55.86    26.51    54.66    26.15    55.05
 33 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       3:43.91    3:41.73  
     1) Lepore, Angela 15               2) Diaz, Justine 16               
     3) Cholakis, Gena 15               4) Cosentino, Stephanie 16        
       25.99    54.08    27.07    56.56    26.72    56.89    25.72    54.20
 34 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                      3:44.18    3:42.26  
     1) Soni, Rebecca 15                2) Soni, Rita 17                  
     3) Gusick, Carolyn 18              4) Feltrin, Veronica 12           
       26.61    55.58    26.82    55.63    27.10    56.02    26.20    55.03
 35 Ywca Middies-MR  'B'                              3:41.43    3:42.27  
     1) Bui, Tiffany 15                 2) Akerfelds, Aleksa 13           
     3) Sytnyk, Laura 17                4) Monahan, K.C. 17               
       26.08    54.74    26.90    56.07    26.95    56.01    26.43    55.45
 36 Irondequoit Swim Club-NI  'A'                     3:43.79    3:44.97  
     1) James, Jessica 17               2) Breitfeller, Jessica 16        
     3) Timby, Lauren 17                4) Schmutzler, Helen 17           
       26.54    56.55    26.75    56.92    26.40    55.00    26.78    56.50
 37 Greater Rochester Racing-NI  'B'                  3:44.01    3:45.11  
     1) Roberts, Melanie 13             2) Brust, Arden 16                
     3) Allen, Susan 17                 4) Weniger, Hailey 14             
       27.09    55.99    27.26    57.30    27.00    56.28    26.39    55.54
 
Event 24  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 3:03.66  3/9/2002  Long Island Aquatic Club, LIAC-MR           
                         C GAHN, C FOSCHI, C ROBLEDO, H HINDS              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Rochester Racing-NI  'A'                  3:12.56    3:06.08  
     1) Roberts, Jon 15                 2) Wood, Jeff 16                  
     3) Nims, Steve 17                  4) Weniger, Luke 16               
       22.10    46.65    22.48    46.99    21.81    46.72    21.49    45.72
  2 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                3:12.06    3:06.50  
     1) Bailey, James 17                2) Donohue, Kevin 17              
     3) Riley, Sean 18                  4) Pudas, Kevin 18                
       21.85    45.67    22.70    47.43    21.82    46.25    22.70    47.15
  3 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'                3:11.96    3:06.58  
     1) Voorheis, Kyle 17               2) Burch, Roy-Allan 17            
     3) Mullervy, Scott 19              4) Foss, Andrew 17                
       22.38    47.11    21.86    46.81    22.15    47.05    21.73    45.61
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:03.66    3:07.29  
     1) Hinds, Howard 25                2) Seery, Rob 16                  
     3) Teta, Paul 19                   4) Robledo, Christian 16          
       22.31    45.94    23.18    47.93    22.60    48.27    21.39    45.15
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     3:11.55    3:10.37  
     1) Coppa, Zack 17                  2) LeDuc, Pedro 16                
     3) Curtis, Matthew 16              4) Goldblatt, Scott 23            
       22.31    46.93    23.27    49.13    23.80    49.70    21.47    44.61
  6 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:06.06    3:10.54  
     1) Danner, Gregory 21              2) Possee, Brian 16               
     3) Kaemmerlen, Peter 19            4) Striker, Brandon 17            
       22.19    46.67    22.37    47.22    22.86    48.15    22.91    48.50
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'                   3:16.62    3:13.26  
     1) Smit, Michael 17                2) Brennan, Travis 16             
     3) Fortin, William 16              4) Armstrong, Shaun 16            
       22.75    47.09    23.38    49.61    23.16    49.22    22.18    47.34
  8 Pioneer Valley Aquatic Club-NE  'A'               3:18.62    3:13.77  
     1) Scibelli, Michael 18            2) Spinelli, Stephen 17           
     3) Parent, Keith 17                4) Chartier, Greg 17              
       24.20    50.01    23.27    47.74    22.81    48.64    22.66    47.38
  9 New England Barracudas-NE  'A'                    3:16.21    3:14.05  
     1) Goodwin, Taylor 15              2) Miller, Stephen 15             
     3) Rubenstein, Billy 16            4) Nilsson, Eric 15               
       23.39    49.03    23.31    48.56    23.28    48.90    22.77    47.56
 10 Southern/Northern Connecticut-CT  'A'             3:15.01    3:14.25  
     1) Jones, Brett 17                 2) Ancher, Ben 15                 
     3) Neville, Greg 16                4) Rathgeber, Geoffery 17         
       23.56    48.44    24.20    50.35    22.85    48.00    22.81    47.46
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:15.90    3:14.34  
     1) Descovich, Matthew 16           2) Rubin, Neal 19                 
     3) Salayka, George 17              4) Ferris, Mike 21                
       23.27    48.84    23.18    48.71    23.10    48.42    22.68    48.37
 12 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:12.17    3:14.42  
     1) Emanuel, Chase 18               2) Emanuel, Ryan 15               
     3) Scott, Norman 15                4) Harris, Sloan 18               
       23.34    49.00    22.61    48.11    22.65    49.11    22.67    48.20
 13 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 3:16.69    3:14.65  
     1) Charles, Dillon 17              2) Wollner, Sam 17                
     3) D'Ambrosia, Chris 16            4) Kraus, Spencer 16              
       23.43    50.39    23.31    48.37    22.81    48.09    22.73    47.80
 14 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  3:15.30    3:14.79  
     1) Pun, Joshua 23                  2) O'Donnell, Kevin 15            
     3) Szyprovski, Mike 22             4) Stimson, Eric 23               
       23.34    48.85    23.43    50.31    22.98    48.96    22.24    46.67
 15 Old  Westbury  Aquatics-MR  'A'                   3:17.23    3:15.59  
     1) Berman, Todd 17                 2) Jablonski, Gregory 16          
     3) Brisbin, Jamie 17               4) Dobbins, David 23              
       23.94    50.08    23.13    48.83    23.98    50.00    22.23    46.68
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:16.18    3:16.63  
     1) Thornton, Brad 16               2) Mitchell, Brad 15              
     3) McKenna, Ryan 17                4) Byers, Lowell 17               
       23.24    48.46    23.47    49.67    24.20    51.19    22.50    47.31
 17 Team Suffolk-MR  'A'                              3:18.67    3:17.36  
     1) Tusup, Shane 14                 2) Wilde, Buck 18                 
     3) Glazer, Jeffery 16              4) Damato, Aaron 16               
       23.58    48.71    23.12    49.39    23.14    48.49    23.80    50.77
 18 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                3:18.69    3:17.96  
     1) Bullitt, Ben 16                 2) Schotter, Robert 19            
     3) Reardon, JJ 17                  4) Langelier, Michael 15          
       24.32    50.21    23.46    49.53    23.55    49.60    23.31    48.62
 19 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      3:11.27    3:18.14  
     1) Hirniak, Stefan 18              2) Ankosko, Darren 15             
     3) Gurkovich, Kyle 16              4) Mollica, Chris 17              
       22.47    46.71    23.67    49.91    23.78    50.31    24.33    51.21
 20 Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                       3:09.36    3:19.08  
     1) Elko, Matthew 18                2) Cordes, Michael 17             
     3) Papendick, Adam 16              4) Grant, Gary 17                 
       24.66    51.58    23.97    50.46    23.61    50.29    22.42    46.75
 21 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:19.56    3:28.26  
     1) Murphy, Connor 17               2) Murphy, Brendan 18             
     3) Cirella, PJ 16                  4) Braunreuther, Joe 16           
       24.72    51.59    25.17    52.03    24.62    51.47    24.93    53.17
 
Event 25  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 16:14.21  3/16/2003 Kim Kelly, BAD-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Kim                16 BAD-MR              16:26.57   16:14.21M 
      27.38   29.43   29.60   29.66   29.82   29.84   29.87   29.78
      29.85   29.73   29.47   29.60   29.54   29.70   29.62   29.63
      29.51   29.68   29.64   29.64   29.27   29.46   29.36   29.26
      29.62   29.33   29.44   29.69   29.56   29.58   29.58   29.87
      29.20
  2 Lehner, Andrea            14 STAR-NI             16:50.36   16:23.35  
      27.75   29.68   30.06   29.95   30.06   30.03   30.23   30.09
      30.02   29.91   29.77   29.69   29.87   29.67   29.84   29.87
      29.84   29.88   29.71   29.84   29.92   29.85   29.82   29.86
      29.71   29.97   29.72   29.80   29.72   29.78   29.88   29.93
      29.63
  3 Daly, Sarah               17 LIAC-MR             16:24.46   16:34.17  
      27.76   29.77   30.03   30.13   30.18   30.10   30.35   30.11
      30.15   30.22   30.04   30.36   30.20   30.31   30.39   30.33
      30.22   30.31   30.32   30.11   30.18   30.10   30.04   30.17
      30.21   30.27   30.27   30.28   30.35   30.57   30.34   30.17
      29.83
  4 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE             16:52.69   16:38.31  
      28.36   30.02   30.51   30.16   30.10   30.04   29.88   29.96
      29.87   29.94   30.09   30.04   30.00   30.22   30.28   30.35
      30.55   30.29   30.49   30.36   30.22   30.52   30.36   30.53
      30.68   30.46   30.86   30.76   30.75   30.82   30.86   30.73
      29.25
  5 O'Connor, Bridget         16 BAD-MR              17:15.03   16:54.25  
      27.63   29.99   29.95   30.49   30.52   30.51   30.40   30.46
      30.61   30.64   30.79   30.70   31.06   31.28   31.39   32.16
      31.53   31.24   31.04   31.22   31.10   31.28   31.29   31.15
      30.90   30.74   30.86   31.15   30.67   30.97   30.84   30.61
      29.08
  6 Kearns, Sarah             17 SAC-NE              17:10.70   16:56.85  
      27.47   29.77   30.02   30.10   30.11   30.30   30.50   30.73
      30.81   30.65   30.92   31.06   31.14   31.21   31.31   31.25
      31.18   31.08   30.92   31.22   31.16   31.33   31.21   31.46
      31.08   31.47   31.44   31.43   31.12   31.13   31.31   30.92
      30.04
  7 Ukleja, Ashley            15 Aqua Jets-CT        17:39.11   17:01.11  
      28.45   30.26   30.59   30.39   30.50   30.63   30.74   30.71
      30.73   30.89   30.86   30.85   30.98   31.05   31.08   30.82
      31.17   30.70   31.18   30.95   31.67   31.33   31.06   31.59
      31.51   31.73   31.36   31.35   31.94   31.67   31.31   31.09
      29.97
  8 Hinds, Holly              18 Cudas-NE            16:58.97   17:07.54  
      27.71   30.41   30.87   31.11   31.33   31.33   31.34   31.46
      31.39   31.43   31.49   31.43   31.21   31.37   31.62   31.63
      31.37   31.37   31.43   31.37   31.34   31.39   31.31   31.09
      31.25   31.17   31.15   31.28   31.20   31.07   31.33   30.94
      30.35
  9 Greco, Stephanie          19 HARV-NJ             17:09.33   17:10.52  
      28.59   30.99   31.35   31.38   31.19   31.38   31.36   31.20
      31.34   31.55   31.08   31.21   31.22   31.30   31.46   31.34
      31.31   31.21   31.33   31.35   31.25   31.52   31.48   31.41
      31.51   31.57   31.46   31.71   31.46   31.46   31.51   31.21
      29.83
 10 McWhirter, Denise         15 CAT-CT              17:05.42   17:11.71  
      27.74   30.09   30.71   30.97   30.74   31.16   31.04   31.21
      31.48   31.47   31.34   31.37   31.48   31.59   31.47   31.47
      31.55   31.41   31.59   31.85   31.36   31.50   31.54   31.63
      31.64   31.75   31.55   31.57   31.70   31.87   31.79   31.63
      30.45
 11 Akerfelds, Aleksa         13 Middies-MR          17:20.94   17:13.37  
      28.46   30.24   30.80   30.76   31.19   31.06   31.35   31.51
      31.27   31.46   31.24   31.61   31.26   31.50   31.51   31.43
      31.16   31.25   31.81   31.60   31.36   31.42   31.69   31.95
      32.03   31.37   32.04   31.75   31.83   31.97   31.86   31.50
      30.13
 12 Gray, Ellen               17 BAD-MR              17:23.64   17:15.44  
      28.61   31.10   31.64   31.58   31.58   31.59   31.50   31.71
      31.64   31.82   31.29   31.39   31.43   31.78   31.13   31.53
      31.52   31.44   31.39   31.74   31.85   31.52   31.31   31.53
      31.67   31.30   31.54   31.57   31.59   31.45   31.25   31.16
      30.29
 13 Neligan, Brittany         16 LIAC-MR             17:19.56   17:16.65  
      28.82   31.35   31.28   31.50   31.60   31.71   31.37   31.52
      31.71   31.36   31.37   31.46   31.44   31.54   31.55   31.57
      31.57   31.68   31.44   31.53   31.57   31.59   31.47   31.61
      31.56   31.53   31.57   31.57   31.56   31.60   31.65   31.32
      30.68
 14 Timby, Lauren             17 IRON-NI             17:29.67   17:18.41  
      28.67   30.81   31.53   31.71   31.60   31.60   31.99   31.52
      31.70   31.76   31.08   31.66   31.58   31.43   31.68   31.36
      31.51   31.76   31.13   31.62   31.85   30.22   31.41   32.38
      32.22   31.48   31.99   31.98   32.36   30.99   31.86   31.35
      30.62
 15 Villarreal, Cammie        18 Ncyac-CT            17:16.19   17:19.04  
      29.03   30.71   31.37   31.63   31.69   31.49   31.73   31.54
      31.69   31.67   31.44   31.35   31.49   31.51   31.47   31.81
      31.53   31.66   31.58   31.73   31.76   31.75   31.54   31.71
      31.74   31.92   31.90   31.63   31.56   31.49   31.57   31.56
      30.79
 16 Delaney, Dillon           16 Ccsc-NE             17:19.11   17:20.49  
      28.18   30.59   31.04   31.14   31.29   31.16   31.28   31.30
      31.37   31.42   31.53   31.53   31.69   31.65   31.80   31.89
      31.78   31.81   31.85   32.11   32.01   31.82   31.73   31.82
      31.74   32.00   32.08   32.10   32.13   32.17   32.03   31.38
      31.07
 17 Aronson, Laura            17 PAA-NJ              17:22.62   17:21.60  
      28.42   30.90   31.20   31.49   31.56   31.71   31.69   31.94
      31.82   31.86   31.87   31.70   31.35   31.41   31.22   31.57
      31.58   31.77   31.77   31.74   31.76   31.83   31.83   31.96
      31.89   31.90   31.94   31.86   32.01   31.77   31.74   31.79
      30.75
 18 Newton, Michelle          15 BAC-NJ              17:50.63   17:22.43  
      29.36   31.81   31.98   31.86   31.79   31.75   31.89   31.70
      31.91   31.92   31.61   31.91   31.74   31.73   31.74   31.56
      31.64   31.33   31.56   31.57   31.45   31.59   31.53   31.54
      31.77   31.46   31.61   31.67   31.70   31.64   31.71   31.58
      30.82
 19 Morford, Lauren           17 EEX-NJ              17:14.06   17:23.81  
      27.93   30.38   30.58   31.12   31.42   31.43   31.46   31.45
      31.61   31.40   31.75   31.91   31.52   31.84   31.85   32.08
      32.06   31.84   31.95   32.15   31.75   31.99   32.01   31.98
      31.94   31.93   31.96   32.37   32.18   31.98   32.18   32.19
      31.62
 20 Ukleja, Alex              15 Aqua Jets-CT        17:29.10   17:24.10  
      28.02   30.30   30.75   31.15   31.21   31.35   31.45   31.46
      31.78   31.93   31.99   31.78   31.79   31.60   31.92   32.02
      32.00   32.07   32.31   31.91   32.10   31.70   31.87   31.91
      32.24   32.06   32.28   32.13   32.23   32.12   32.21   32.18
      30.28
 21 Fracapane, Sara           16 NJW-NJ              17:15.13   17:26.89  
      28.68   30.93   31.25   31.21   31.40   31.63   31.45   31.40
      31.66   31.57   31.62   31.54   31.68   31.76   31.88   31.92
      32.01   31.97   31.98   32.18   32.51   32.51   32.17   32.34
      32.43   32.39   32.41   32.19   32.17   32.15   31.69   31.14
      31.07
 22 Dowd, Caroline            17 BGSC-NE             17:32.57   17:28.47  
      28.33   30.47   31.11   31.27   31.55   31.62   31.97   31.71
      31.56   31.78   31.82   31.95   31.79   32.01   31.98   32.01
      31.82   32.23   32.17   32.09   32.52   31.97   32.38   31.75
      32.26   32.08   32.14   32.13   31.98   32.45   32.10   32.29
      31.18
 23 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ              17:21.14   17:28.62  
      28.81   31.21   32.04   31.85   32.06   31.60   31.89   32.19
      31.88   31.90   31.97   31.98   31.79   32.20   32.03   31.85
      31.73   31.61   31.94   31.95   31.79   31.71   31.86   31.95
      31.93   31.77   32.11   32.18   32.03   32.01   31.97   31.93
      30.90
 24 Wallace, Ashley           17 BAC-NJ              17:31.48   17:29.87  
      28.63   31.07   31.39   31.58   31.79   31.45   31.82   31.63
      31.76   32.01   31.36   31.38   31.55   31.68   31.70   31.72
      31.53   31.64   32.08   31.77   31.62   32.04   32.33   32.17
      32.27   32.79   31.95   32.22   32.79   32.56   32.38   32.65
      32.56
 25 Braun, Jenny              17 Middies-MR          17:14.31   17:30.50  
      29.08   31.28   31.83   31.81   31.79   31.72   31.37   31.58
      31.14   31.42   31.51   31.71   32.23   32.58   32.21   32.10
      32.13   32.36   32.06   32.69   32.83   33.11   32.39   32.67
      32.44   32.31   32.64   31.52   31.72   32.67   31.25   30.24
      30.11
 26 Ahern, Taryn              16 LIE-MR              17:41.70   17:31.31  
      29.11   31.35   32.04   31.99   32.29   32.32   32.64   32.28
      32.38   32.43   32.42   32.45   32.15   32.13   31.80   31.84
      32.33   32.12   32.11   31.99   32.18   31.92   32.31   32.06
      31.97   31.64   31.95   31.52   31.78   31.82   31.73   30.80
      29.46
 27 McLellan, Whitney         15 SoCo-CT             17:40.59   17:31.46  
      28.95   31.33   31.73   31.84   31.86   31.91   32.19   31.99
      31.68   32.00   31.87   31.74   31.91   32.09   32.05   32.03
      32.01   32.17   32.20   32.24   31.96   32.20   32.48   32.18
      32.47   32.40   32.13   32.44   32.11   32.04   31.92   31.60
      29.74
 28 Straub, Jaime             17 Middies-MR          17:11.89   17:33.29  
      28.60   31.25   31.88   32.18   31.92   31.91   31.72   31.67
      32.06   31.90   32.49   31.81   32.07   31.72   32.06   32.29
      32.13   32.27   32.03   32.17   31.75   32.13   32.14   32.38
      32.44   32.16   32.68   32.49   31.45   32.09   32.31   31.70
      31.44
 29 Dooe, Mary                15 BGSC-NE             17:46.50   17:35.56  
      28.88   31.40   31.76   31.98   32.10   31.99   31.52   32.04
      32.02   32.04   31.84   32.05   31.77   32.18   32.22   32.02
      32.40   32.49   32.19   32.29   31.58   32.27   32.60   31.95
      32.24   32.69   32.51   32.43   32.21   32.31   32.28   31.96
      31.35
 30 Soni, Rebecca             15 SAC-NJ              17:49.29   17:39.27  
      27.46   30.41   31.26   31.69   32.03   31.96   32.05   32.10
      32.25   32.37   32.19   31.99   32.12   32.42   32.39   32.38
      32.66   32.72   32.53   32.45   32.55   32.85   32.23   32.54
      32.85   32.59   32.83   32.72   32.74   32.71   32.28   32.18
      30.77
 31 Meirs, Kaitlyn            14 PAA-NJ              17:34.26   17:40.07  
      28.71   31.15   31.74   31.78   31.78   31.71   31.90   31.59
      31.70   31.84   31.72   31.79   31.76   31.68   31.97   31.80
      32.61   32.39   32.85   32.38   32.42   32.60   32.64   32.77
      32.64   33.24   33.10   32.86   32.67   32.82   32.48   32.52
      32.46
 32 Nelson, Tory              17 BAD-MR              17:21.82   17:40.91  
      28.61   31.00   31.05   31.53   31.65   31.68   31.74   31.71
      31.99   32.26   32.15   32.22   31.89   32.43   32.60   32.67
      32.77   32.44   32.73   32.57   32.48   32.81   32.68   32.90
      32.88   32.48   32.73   32.52   32.56   32.76   32.66   32.34
      31.42
 33 Saad, Jackie              14 LIAC-MR             17:34.29   17:41.12  
      28.54   31.13   31.20   31.88   31.85   32.18   32.08   32.12
      31.98   31.96   32.43   32.21   32.26   32.29   32.33   32.51
      32.41   32.35   32.37   32.47   32.34   32.75   32.64   32.82
      32.83   33.13   32.97   32.80   32.62   32.51   32.97   32.26
      29.93
 34 Prout, Taryn              15 UN-1-CT             17:52.96   17:42.09  
      28.16   31.10   31.83   32.08   32.15   31.97   32.10   32.19
      32.19   32.26   32.33   32.27   32.62   32.58   32.59   32.59
      32.37   32.68   32.25   32.30   32.46   32.45   32.19   32.70
      32.64   32.58   32.61   32.64   32.74   32.68   32.22   32.19
      31.38
 35 Feibel, Gabriela          14 EEX-NJ              17:52.51   17:43.09  
      29.08   31.92   32.12   32.25   32.21   32.42   32.41   32.53
      32.57   32.44   32.22   32.60   32.60   32.56   32.73   32.42
      32.44   32.62   32.55   32.32   32.09   32.33   32.44   32.22
      32.32   32.27   32.23   32.27   32.34   32.38   32.12   32.35
      30.72
 36 Otto, Amanda              17 STAR-NI             17:47.05   17:43.10  
      29.51   32.11   32.51   32.23   32.31   32.04   32.04   32.19
      32.10   32.11   32.14   32.01   31.97   32.02   32.12   32.09
      32.33   32.24   32.27   32.24   32.25   32.40   32.14   32.46
      32.57   32.62   32.63   32.66   32.92   32.67   32.50   32.78
      31.92
 37 Fuqua, Marlys             15 Grrr-NI             18:01.99L  17:44.20  
      28.79   31.37   32.07   32.27   32.51   32.57   32.64   32.62
      32.57   32.63   32.65   32.57   32.66   32.40   32.38   32.40
      32.34   32.44   32.42   32.48   32.22   32.48   32.29   32.41
      32.53   32.36   32.78   32.89   32.94   32.35   31.85   31.59
      30.73
 38 Gusick, Carolyn           18 SAC-NJ              17:30.23   17:45.10  
      28.22   30.69   31.27   31.62   31.59   31.72   32.23   32.32
      32.34   32.37   32.58   32.58   32.50   32.57   32.63   32.38
      32.46   32.61   32.40   32.58   32.71   32.67   32.31   32.78
      32.45   33.02   33.00   32.76   33.10   32.60   33.43   32.59
      32.02
 39 Nerby, Stephanie          14 BAC-NJ              17:50.76   17:45.52  
      29.66   32.07   32.11   32.26   32.34   32.38   32.38   32.31
      32.25   32.26   31.79   32.16   31.99   32.33   32.54   32.71
      32.59   32.76   32.64   32.89   32.37   32.44   32.61   32.73
      32.53   32.42   32.62   32.54   32.56   32.35   32.46   32.46
      31.01
 40 Hansen, Kate              16 BAC-NJ              17:50.12   17:45.78  
      30.40   32.11   32.37   32.04   32.16   32.17   32.41   32.37
      32.07   32.72   32.24   32.05   32.35   32.33   32.27   32.45
      32.31   32.57   32.73   32.45   32.66   32.36   32.43   32.78
      32.43   32.50   32.72   32.48   32.64   32.53   32.74   32.15
      30.79
 41 Stutius, Erica            17 Cudas-NE            17:41.54   17:45.83  
      28.31   32.27   32.50   32.61   32.67   32.93   32.64   32.71
      32.82   32.82   32.98   32.81   32.55   32.68   32.91   32.73
      32.60   32.45   32.55   32.35   32.52   32.69   32.39   32.28
      32.27   32.38   32.37   32.30   32.44   31.73   31.56   30.98
      31.03
 42 Ward, Anneka              17 AGUA-MR             17:41.40   17:46.68  
      30.13   31.35   32.18   32.19   32.25   32.28   32.40   32.08
      32.12   32.25   32.18   32.04   32.15   32.18   32.46   32.39
      32.53   32.51   32.70   32.57   32.70   32.56   32.65   32.66
      32.57   32.86   32.69   32.58   32.67   32.90   32.66   32.51
      31.73
 43 Helyer, Dana              16 Omni-CT             17:42.94   17:48.30  
      28.82   31.10   31.81   32.03   32.05   31.92   32.27   32.28
      32.56   32.75   32.57   32.66   32.64   32.88   32.59   32.80
      32.76   33.05   33.05   32.80   32.86   32.98   32.74   32.76
      32.75   32.73   32.49   32.66   32.75   32.08   32.08   32.21
      31.82
 44 Iacouzze, Brittany        14 EEX-NJ              17:59.14L  17:48.62  
      29.42   31.49   31.80   32.45   32.77   32.72   32.68   32.66
      32.74   32.57   32.71   32.61   32.66   32.51   32.38   32.75
      32.43   32.34   32.46   32.43   32.33   32.48   32.41   32.55
      32.77   32.46   32.56   32.67   32.73   32.61   32.62   32.38
      31.47
 45 Wisinger, Kelley          13 BAC-NJ              17:52.56   17:54.36  
      30.00   32.67   33.00   32.94   32.88   32.96   33.14   32.95
      33.27   32.84   32.72   32.77   32.97   32.72   32.80   32.71
      32.50   32.84   32.65   32.59   33.17   32.70   32.68   32.57
      32.57   32.47   32.61   32.54   32.74   32.37   31.90   31.39
      30.73
 46 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR             17:54.38   17:55.84  
      29.36   31.84   32.33   32.14   32.43   32.11   32.04   32.47
      32.56   32.49   32.60   32.91   32.98   33.06   33.02   33.26
      32.73   33.22   33.36   32.57   32.35   32.80   33.08   33.07
      32.85   32.90   33.44   32.69   33.13   32.73   32.76   32.90
      31.66
 47 Kolackovsky, Jessica      17 LIAC-MR             17:43.19   18:00.54  
      29.19   31.59   31.94   32.01   32.43   32.75   32.87   32.80
      32.80   33.18   32.91   32.73   33.06   33.05   33.10   33.10
      33.10   33.19   33.19   33.02   32.95   33.21   32.91   33.12
      33.17   33.12   33.09   33.25   33.06   33.19   32.99   32.43
      32.04
 
Event 26  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 15:16.85  3/10/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salayka, George           17 LIAC-MR             15:41.00   15:34.70  
      25.64   27.78   28.41   28.66   28.55   28.49   28.41   28.60
      28.43   28.19   28.34   28.64   28.64   28.40   28.54   28.29
      28.34   28.48   28.42   28.25   28.33   28.35   28.53   28.45
      28.47   28.53   28.69   28.49   28.69   28.46   28.37   28.57
      27.27
  2 Wollner, Sam              17 AGUA-MR             15:50.42   15:37.67  
      25.57   27.88   28.50   28.37   28.44   28.30   28.60   28.50
      28.60   28.53   28.71   28.60   28.74   28.55   28.72   28.85
      28.77   28.78   28.72   28.81   28.72   28.72   28.56   28.77
      28.76   28.65   29.00   28.61   28.69   28.62   28.34   27.87
      25.82
  3 Work, Tobias              17 Ccsc-NE             15:47.19   15:38.03  
      25.18   27.72   28.07   27.99   27.86   28.08   28.26   28.25
      28.35   28.52   28.56   28.52   28.77   28.69   28.65   28.74
      28.79   28.54   28.70   28.62   28.31   28.61   28.92   28.97
      28.60   29.04   28.86   28.54   29.31   29.28   28.89   28.67
      27.17
  4 Seery, Rob                16 LIAC-MR             15:54.79   15:39.39  
      25.59   28.13   28.32   28.89   29.12   28.94   28.84   28.99
      29.22   28.83   28.74   28.92   28.77   28.68   28.61   28.63
      28.54   28.70   28.58   28.69   28.42   28.55   28.70   28.54
      28.56   28.61   28.53   28.46   28.51   28.43   28.48   27.67
      26.20
  5 Weir, Paul                17 BAD-MR              15:31.10   15:57.50  
      25.48   27.65   28.59   29.13   29.01   28.68   28.63   28.74
      28.77   28.91   28.94   29.09   29.04   29.51   29.57   29.56
      29.12   29.12   29.72   29.62   28.91   29.16   29.46   29.33
      29.41   29.04   29.45   29.46   29.54   29.58   29.42   29.26
      28.60
  6 Ankosko, Darren           15 SAC-NJ              16:13.09   15:58.08  
      25.39   28.32   28.89   29.10   29.09   29.15   29.12   29.11
      29.01   29.42   29.28   29.00   29.24   29.60   29.51   29.20
      29.30   29.58   29.35   29.56   29.13   29.29   29.34   29.36
      29.37   29.49   29.61   29.16   29.38   29.21   29.00   28.61
      26.91
  7 Nilsson, Eric             15 Cudas-NE            16:14.73   15:58.20  
      25.92   28.39   28.98   29.28   29.11   29.18   29.22   29.38
      29.50   29.50   28.67   28.84   29.26   29.34   28.96   29.23
      29.42   29.49   29.43   29.37   29.02   29.08   29.17   29.54
      29.23   29.49   29.46   29.49   29.49   29.01   28.90   28.77
      27.08
  8 Castellana, Derek         18 BGSC-NE             16:08.31   16:10.02  
      25.48   27.96   28.44   28.49   28.46   28.29   28.81   28.76
      28.30   29.01   28.88   29.02   29.02   29.50   29.55   29.99
      30.20   29.63   30.02   30.08   29.90   29.92   30.18   30.33
      30.23   30.10   30.31   30.53   30.35   30.37   30.70   30.25
      28.96
  9 Lake, Nick                16 PAC-NE              16:08.77   16:10.20  
      26.62   28.32   28.81   29.06   28.98   29.25   29.43   29.50
      29.50   29.42   29.47   29.70   29.47   29.55   29.71   29.67
      29.85   29.57   29.55   29.52   29.47   29.66   29.74   29.92
      29.90   29.67   29.79   29.45   29.58   29.93   30.02   29.50
      28.62
 10 Pudas, Kevin              18 Squids-NE           16:22.88   16:16.15  
      26.11   28.53   29.26   29.61   29.91   29.81   29.88   29.87
      30.12   29.99   30.00   29.93   29.84   29.95   29.92   29.69
      29.84   29.77   29.81   29.77   29.67   29.90   29.95   29.78
      29.93   29.65   29.63   30.04   29.89   29.59   29.59   29.15
      27.77
 11 Vitagliano, Daniel        16 UN-OM-CT            16:35.45   16:18.83  
      26.64   29.17   29.31   29.50   29.94   29.76   29.75   30.05
      30.25   29.76   30.19   29.96   29.69   29.72   29.73   29.37
      29.64   29.88   29.34   29.61   30.19   29.80   30.03   29.68
      30.06   30.07   29.96   30.26   30.05   29.50   30.12   29.24
      28.61
 12 Gerlach, Matt             16 LIAC-MR             16:29.22   16:22.44  
      26.10   29.21   29.99   29.91   30.08   30.05   29.84   30.01
      30.08   30.18   29.85   30.16   30.06   30.03   30.01   29.63
      29.63   30.17   29.84   29.95   30.28   30.14   30.02   30.08
      30.29   29.78   30.18   29.89   29.90   29.52   29.54   29.62
      28.42
 13 Rosa, Larry               16 EEX-NJ              16:12.61   16:25.76  
      26.46   28.97   29.46   29.71   29.95   29.84   29.38   29.62
      29.66   29.56   29.58   29.83   29.80   29.94   29.66   29.86
      30.26   30.40   30.40   30.25   30.14   30.25   29.94   30.33
      30.47   30.32   30.60   29.94   30.56   30.91   30.63   30.25
      28.83
 14 Curtis, Matthew           16 BAC-NJ              16:56.29L  16:27.04  
      27.27   30.33   29.89   29.90   30.41   30.24   30.42   29.99
      30.19   30.42   29.96   29.82   29.99   30.03   29.83   29.83
      30.01   30.06   29.79   30.27   29.67   29.79   29.92   29.76
      29.80   29.82   29.87   30.10   30.21   30.24   29.77   30.04
      29.40
 15 Madwed, Daniel            13 Sharks-CT           16:30.98   16:29.54  
      26.48   28.57   28.96   29.49   29.74   29.63   29.68   30.04
      30.26   29.97   29.69   30.04   30.21   29.98   29.92   30.08
      30.41   30.68   30.34   30.54   30.73   30.75   31.06   30.57
      30.40   30.74   30.60   29.82   30.77   30.66   30.43   29.94
      28.36
 16 Cirella, Nick             18 BAC-NJ              16:35.76   16:31.11  
      26.68   29.36   30.41   30.62   30.40   30.42   30.36   30.09
      30.36   30.36   30.71   30.44   30.04   30.28   30.47   30.19
      30.28   30.40   30.12   30.35   29.90   30.38   30.25   30.68
      30.19   30.48   30.79   29.97   29.89   29.82   29.46   29.06
      27.90
 17 Ekimoff, Chris            17 Grrr-NI             16:56.43L  16:31.65  
      26.91   29.48   30.35   30.03   30.48   30.49   30.04   30.29
      30.30   30.47   29.96   29.89   30.55   30.35   29.93   30.31
      30.22   30.79   30.06   30.44   30.34   30.15   30.34   30.05
      30.31   30.11   30.04   30.29   30.21   30.11   30.42   29.70
      28.24
 18 Reiners, Scott            17 BB-NJ               16:40.94   16:41.64  
      26.62   29.51   30.20   30.36   30.56   30.48   30.56   30.89
      30.80   30.97   31.01   30.45   30.60   30.77   30.71   30.62
      30.31   30.29   30.29   30.22   30.28   30.50   30.78   30.28
      30.71   29.95   30.77   30.52   30.93   30.52   30.61   30.05
      29.52
 19 Park, Peter               13 Mym-NJ              17:07.82L  16:45.17  
      27.33   30.54   30.09   30.15   30.20   30.08   30.09   30.23
      30.24   30.34   30.47   30.18   30.05   30.26   30.07   30.47
      30.48   30.44   30.79   30.85   30.93   30.94   31.32   31.13
      31.10   30.80   31.58   31.06   31.02   31.12   30.93   30.84
      29.05
 20 Braunreuther, Joe         16 BAC-NJ              16:43.00   16:53.83  
      27.29   30.21   30.34   30.12   30.26   30.31   30.30   30.33
      30.14   30.68   30.20   30.46   30.83   30.85   31.09   30.91
      31.33   31.09   31.67   31.35   31.43   31.49   30.74   31.15
      31.04   31.03   31.23   31.50   30.99   31.24   31.05   31.07
      30.11
 21 Kaemmerlen, Peter         19 FAST-NI             16:33.91   17:01.49  
      25.22   28.42   29.30   30.20   30.30   30.62   30.71   30.87
      31.30   32.64   31.19   31.23   34.28   30.91   31.43   31.23
      31.25   31.23   31.41   31.86   31.73   31.46   31.67   31.17
      31.05   31.26   31.18   31.10   31.16   31.03   30.94   30.99
      31.15
 22 Mendell, Scott            17 RY-NJ               16:24.93   17:08.06  
      26.73   28.92   29.73   29.99   30.51   30.68   30.70   30.33
      31.08   30.72   30.49   30.58   30.97   30.85   31.51   31.64
      32.02   31.78   31.64   30.98   31.93   32.27   31.93   32.77
      32.30   32.09   31.95   32.22   31.99   31.89   31.98   31.55
      31.34
 
Event 27  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:58.26  3/16/2003 Julia Smit, TVSC -MR                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia               15 TVSC-MR              2:01.55    1:58.26M 
      28.19   29.37   30.25   30.45                                
  2 Fritsch, Katie            16 BGSC-NE              2:00.73    2:02.15  
      27.44   30.04   31.67   33.00                                
  3 Harris, Kristen           18 SAC-NJ               2:04.95    2:03.44  
      29.12   31.43   31.75   31.14                                
  4 Lehner, Andrea            14 STAR-NI              2:04.06    2:03.56  
      29.65   31.43   31.88   30.60                                
  5 Coombs, Michelle          17 NBS-MR               2:05.47    2:04.46  
      28.86   31.27   32.26   32.07                                
  6 O'Reilly, Kara            17 LIAC-MR              2:05.34    2:04.85  
      29.29   30.90   31.67   32.99                                
  7 Brush, Emily              18 BGSC-NE              2:04.46    2:05.61  
      29.10   31.45   32.22   32.84                                
  8 Kelley, Annie             17 BGSC-NE              2:05.33    2:07.56  
      29.32   31.67   32.73   33.84                                
B - Final
  9 Grove, Rebecca            18 BAD-MR               2:06.52    2:03.98  
      28.52   30.45   32.18   32.83                                
 10 Goldstein, Annie          17 Squids-NE            2:07.60    2:05.22  
      30.73   31.53   31.73   31.23                                
 11 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ               2:05.70    2:05.57  
      30.06   31.57   32.16   31.78                                
 12 Butler, Chase             17 BGSC-NE              2:07.05    2:07.12  
      29.97   31.69   32.83   32.63                                
 13 Bargmann, Sarah           17 BGSC-NE              2:06.01    2:07.53  
      29.52   31.38   33.20   33.43                                
 14 English, Lauren           13 Mym-NJ               2:07.72    2:08.13  
      30.09   32.92   32.99   32.13                                
 15 Soni, Rita                17 SAC-NJ               2:07.27    2:09.34  
      30.02   32.15   33.49   33.68                                
 16 Daly, Sarah               17 LIAC-MR              2:07.52    2:10.64  
      30.97   32.84   33.35   33.48                                
C - Final
 17 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              2:08.24    2:05.78  
      30.00   31.63   32.11   32.04                                
 18 Paradine, Juliet          17 LIAC-MR              2:07.91    2:06.14  
      29.92   31.60   32.54   32.08                                
 19 Ferguson, Kaitlyn         15 Middies-MR           2:08.76    2:06.27  
      29.32   31.99   32.81   32.15                                
 20 Grieb, Heather            17 RY-NJ                2:07.89    2:07.24  
      29.96   32.03   32.59   32.66                                
 21 Villarreal, Cammie        18 Ncyac-CT             2:08.09    2:08.42  
      30.72   32.46   32.89   32.35                                
 22 Fittin, Annie             13 TAC-NJ               2:08.59    2:08.70  
      29.78   33.16   33.22   32.54                                
 23 Steger, Mackenzie         17 STAR-NI              2:09.01    2:08.87  
      30.35   32.34   33.12   33.06                                
 24 D'Ambrosia, Janie         13 AGUA-MR              2:08.75    2:08.93  
      29.98   32.41   33.32   33.22                                
Preliminaries
 25 Laffel, Nikki             17 Cudas-NE             2:09.22             
 26 Aronson, Laura            17 PAA-NJ               2:09.24             
 27 Reissig, Meghan           15 FAST-NI              2:09.47             
 28 Walsh, Blake              15 BAC-NJ               2:09.88             
 29 Cutter, Kyle              17 Sharks-CT            2:09.89             
 30 Skelos, Daphne            14 LIAC-MR              2:09.93             
 31 Butts, Eliza              14 SAC-NE               2:10.53             
 32 Friedlander, Lauren       15 Tmsuffolk-MR         2:10.62             
 33 Nicholson, Amanda         15 Middies-MR           2:10.75             
 34 McDonough, Catie          16 Mariners-NJ          2:11.09             
 35 Ruggiero, Lisa            14 PBAC-MR              2:11.13             
 36 Manning, Sarah            15 SHAK-NI              2:11.17             
 37 Fabiano, Laura            18 Mym-NJ               2:11.20             
 38 Duguet, Paola             15 BAD-MR               2:11.53             
 39 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR              2:11.54             
 40 Maldonado, Luisa          13 NYCC-MR              2:11.58             
 41 Modrov, Priscilla         15 North Shore-MR       2:12.56             
 42 Wisinger, Kelley          13 BAC-NJ               2:13.14             
 43 Guyett, Sarah             16 Bgnw Marlins-MR      2:13.63             
 44 Skroski, Kristen          16 SoCo-CT              2:14.43             
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:47.73  3/8/2001  Ron Karnaugh, JG-NJ                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Nat                16 NBS-MR               1:51.15    1:48.62  
      25.74   27.58   27.53   27.77                                
  2 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT              1:51.16    1:48.90  
      25.89   27.96   27.63   27.42                                
  3 Stimson, Eric             23 TTSC-NI              1:52.19    1:49.47  
      25.25   28.05   28.48   27.69                                
  4 Barba, Salvatore          15 SAC-NE               1:54.11    1:52.41  
      26.10   28.50   29.14   28.67                                
  4 Fitzpatrick, Luke         18 BB-NJ                1:53.65    1:52.41  
      25.95   28.51   29.53   28.42                                
  6 Hudson, Henry             16 MSC-MR               1:53.73    1:52.42  
      26.59   28.34   28.91   28.58                                
  7 Tusup, Shane              14 Tmsuffolk-MR         1:52.69    1:52.75  
      26.60   28.78   28.81   28.56                                
  8 Smit, Michael             17 TVSC-MR              1:52.63    1:53.07  
      26.32   28.48   29.38   28.89                                
B - Final
  9 Eaddy, Jason              27 CMSC-NE              1:54.43    1:52.88  
      27.19   28.92   28.82   27.95                                
 10 Foss, Andrew              17 PAA-NJ               1:54.60    1:54.12  
      27.33   28.87   29.12   28.80                                
 11 Swisher, Evan             17 Bluefins-AD          1:55.49    1:54.34  
      26.86   29.06   29.66   28.76                                
 12 Hasty, William            16 AGUA-MR              1:56.68    1:55.39  
      27.16   29.39   29.49   29.35                                
 13 Bullitt, Ben              16 Squids-NE            1:56.26    1:56.13  
      27.71   29.25   29.61   29.56                                
 14 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI     1:54.96    1:56.45  
      26.40   29.75   30.40   29.90                                
 15 Cedo, Kurt                18 WAC-MR               1:57.10    2:00.15  
      27.89   29.76   31.09   31.41                                
 16 Lake, Nick                16 PAC-NE               1:55.85    2:02.95  
      28.74   30.26   32.06   31.89                                
C - Final
 17 Parent, Keith             17 Pvac-NE              1:57.40    1:54.18  
      26.84   28.65   29.37   29.32                                
 18 Emanuel, Ryan             15 BAD-MR               1:57.18    1:54.52  
      27.65   28.79   29.41   28.67                                
 19 Delollo, Christian        18 Bluefins-AD          2:00.39    1:54.95  
      26.32   28.89   29.86   29.88                                
 20 Goodwin, Taylor           15 Cudas-NE             1:58.49    1:56.10  
      27.11   29.74   30.09   29.16                                
 21 Wood, Jim                 17 Grrr-NI              1:57.78    1:56.32  
      27.25   29.99   29.43   29.65                                
 22 Jones, Brett              17 SoCo-CT              1:58.31    1:56.69  
      27.35   29.14   29.98   30.22                                
 23 McKenna, Ryan             17 Bgnw Marlins-MR      1:59.02    1:59.81  
      27.71   29.43   31.11   31.56                                
 24 Mendell, Scott            17 RY-NJ                2:01.45    2:02.25  
      28.07   30.51   31.48   32.19                                
Preliminaries
 21 Ferris, Mike              21 LIAC-MR              1:58.41             
 
Event 29  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 50.17  3/10/2002 Hee-Jin Chang, MARLINS                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chang, Hee-Jin            16 Squids-NE              51.31      50.33  
      24.05   26.28                                                
  2 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ                 51.69      51.25  
      24.65   26.60                                                
  3 Laffel, Nikki             17 Cudas-NE               50.79      51.36  
      24.27   27.09                                                
  4 Gately, Karen             17 BGSC-NE                51.71      51.55  
      24.53   27.02                                                
  5 Murphy, Emily             15 RACE-NI                52.26      51.95  
      24.61   27.34                                                
  6 Butler, Chase             17 BGSC-NE                52.27      52.02  
      24.73   27.29                                                
  7 Colson, Stephanie         17 Cudas-NE               52.12      52.29  
      24.76   27.53                                                
  8 Aiello, Jessica           17 BGSC-NE                52.23      52.50  
      24.87   27.63                                                
B - Final
  9 Coombs, Michelle          17 NBS-MR                 52.59      51.48  
      24.90   26.58                                                
 10 Butts, Eliza              14 SAC-NE                 52.76      51.55  
      24.64   26.91                                                
 11 Frost, Kristen            15 SoCo-CT                52.75      52.08  
      25.07   27.01                                                
 12 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR       52.62      52.31  
      25.22   27.09                                                
 13 Colling, Meaghan          16 SAC-NE                 52.67      52.42  
      25.02   27.40                                                
 14 Haron, Katie              14 Squids-NE              52.44      52.49  
      25.35   27.14                                                
 15 Ryan, Michelle            17 LIAC-MR                52.75      52.96  
      25.63   27.33                                                
 16 Hinds, Holly              18 Cudas-NE               52.33      53.55  
      25.38   28.17                                                
C - Final
 17 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR                 53.40      51.73  
      24.83   26.90                                                
 18 Miller, Katie             17 SAC-NJ                 53.05      52.47  
      24.55   27.92                                                
 19 Kinsella, Eve             16 PAA-NJ                 52.79      52.69  
      25.53   27.16                                                
 20 Farrell, Megan            14 SAC-NE                 52.78      52.71  
      25.24   27.47                                                
 21 Rakoczy, Joanna           14 Middies-MR             52.99      52.85  
      25.36   27.49                                                
 22 Forrence, Leila           16 PAA-NJ                 53.07      53.06  
      25.51   27.55                                                
 23 Colling, Caitlin          16 SAC-NE                 53.28      53.11  
      25.28   27.83                                                
 24 Voels, Coryn              17 LIAC-MR                52.82      53.22  
      25.67   27.55                                                
Preliminaries
 23 O'Brien, Kate             17 Squids-NE              53.11             
 25 Ferrier, Emily            16 RAC-CT                 53.31             
 27 Altieri, Theresa          15 Omni-CT                53.49             
 28 Monsees, Christina        16 RAC-CT                 53.50             
 29 Evans, Ashley             14 BAC-NJ                 53.51             
 30 Fittin, Annie             13 TAC-NJ                 53.58             
 31 Harris, Kristen           18 SAC-NJ                 53.60             
 32 Bargmann, Sarah           17 BGSC-NE                53.63             
 33 Kane, Katelyn             17 BAC-NJ                 53.66             
 34 Grove, Rebecca            18 BAD-MR                 53.68             
 34 Paradine, Juliet          17 LIAC-MR                53.68             
 36 Ewanich, Katrice          14 VAC-MR                 53.69             
 37 Stutius, Erica            17 Cudas-NE               53.72             
 38 Hession, Cristina         17 CJAC-NJ                53.75             
 39 Bullock, Morgan           16 Darien Piranhas-CT     53.78             
 40 Rossi, Nina               14 WW-NJ                  53.80             
 41 Bolles, Kara              16 CAT-CT                 53.89             
 42 Sprague, Whitney          16 BAD-MR                 53.92             
 42 Weygand, Rachel           16 SHAK-NI                53.92             
 44 Napoli, Caitlin           14 TVSC-MR                53.97             
 45 Morrison, Erin            15 Darien Piranhas-CT     54.18             
 46 Manning, Sarah            15 SHAK-NI                54.19             
 47 Robinson, Kelly           17 Cudas-NE               54.21             
 47 Clemens, Clare            17 AGUA-MR                54.21             
 49 Reks, Ariana              17 SHAK-NI                54.23             
 50 O'Neill, Michelle         17 RACE-NI                54.27             
 51 Deleon, Andrea            15 BAC-NJ                 54.35             
 52 Reissig, Meghan           15 FAST-NI                54.41             
 52 Pangilinan, Jackie        16 Middies-MR             54.41             
 54 Klein, Jacquelyn          14 VAC-MR                 54.42             
 54 Mancuso, Elizabeth        17 Ana-NE                 54.42             
 56 Fugge, Kathrine           14 Cac-CT                 54.44             
 57 Palma, Samantha           14 East-NI                54.47             
 58 Haigney, Kate             17 Middies-MR             54.56             
 59 Kearns, Sarah             17 SAC-NE                 54.57             
 60 Masterson, Keri           15 LIAC-MR                54.59             
 61 McHale, Barbara           15 RAC-CT                 54.61             
 62 Hambelton, Melissa        17 Squids-NE              54.64             
 63 Goldson, Liz              14 LIAC-MR                54.68             
 63 Green-Washington, Nyisha  17 NBS-MR                 54.68             
 65 Goldstein, Annie          17 Squids-NE              54.76             
 66 Reilly, Caitlin           15 Cac-CT                 54.83             
 67 Cutter, Kyle              17 Sharks-CT              54.90             
 68 Wilson, Kate              16 Grrr-NI                54.95             
 69 Clark, Colleen            14 Cac-CT                 55.10             
 70 Skroski, Kristen          16 SoCo-CT                55.13             
 71 Narus, Christa            16 North Shore-MR         55.20             
 72 Fitzsimons, Keriann       18 MSC-MR                 55.25             
 73 Vanassen, Jessie          16 SAC-NJ                 55.32             
 74 Zuidema, Emma             17 CAT-CT                 55.33             
 75 Lewis, Kerby              17 BAD-MR                 55.37             
 76 Roche, Betsy              15 Mym-NJ                 55.44             
 77 Guyett, Caren             13 Bgnw Marlins-MR        55.56             
 78 Monahan, K.C.             17 Middies-MR             55.57             
 79 Fuqua, Marlys             15 Grrr-NI                55.68             
 80 Kent, Rachel              15 CAT-CT                 55.86             
 81 Herdman, Selina           17 North Shore-MR         55.93             
 82 Nucci, Jennifer           18 LIAC-MR                56.06             
 
Event 30  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 45.25  3/16/2003 James Bailey, Squids                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goldblatt, Scott          23 BAC-NJ                 46.16      44.51M 
      21.42   23.09                                                
  2 Robledo, Christian        16 LIAC-MR                46.06      45.70  
      21.76   23.94                                                
  3 Hinds, Howard             25 LIAC-MR                45.74      45.90  
      21.83   24.07                                                
  4 Bailey, James             17 Squids-NE              45.25      45.94  
      21.80   24.14                                                
  5 Pai, Christophr           17 MSC-MR                 46.35      46.40  
      21.86   24.54                                                
  6 Rubin, Mark               17 UBAM-NI                46.14      46.50  
      21.97   24.53                                                
  7 Foss, Andrew              17 PAA-NJ                 46.43      46.63  
      22.29   24.34                                                
  8 Dobbins, David            23 OWA-MR                 46.42      46.69  
      21.89   24.80                                                
B - Final
  9 Hirniak, Stefan           18 SAC-NJ                 46.56      46.15  
      22.24   23.91                                                
 10 Baity, Mike               17 Darien Piranhas-CT     46.58      46.25  
      21.95   24.30                                                
 11 Guernsey III, David       16 CAT-CT                 47.34      47.01  
      22.81   24.20                                                
 11 Eaddy, Jason              27 CMSC-NE                47.43      47.01  
      23.00   24.01                                                
 13 Barba, Salvatore          15 SAC-NE                 46.76      47.04  
      22.50   24.54                                                
 14 Voorheis, Kyle            17 PAA-NJ                 47.26      47.34  
      22.30   25.04                                                
 15 Glauber, Daniel           16 STAR-NI                47.24      47.64  
      22.65   24.99                                                
 16 Nims, Steve               17 Grrr-NI                47.42      47.76  
      22.59   25.17                                                
C - Final
 17 Weniger, Luke             16 Grrr-NI                47.72      47.12  
      22.50   24.62                                                
 18 Coppa, Zack               17 BAC-NJ                 47.57      47.14  
      22.56   24.58                                                
 19 Armstrong, Shaun          16 TVSC-MR                47.79      47.28  
      22.58   24.70                                                
 20 Pudas, Kevin              18 Squids-NE              47.81      47.47  
      22.90   24.57                                                
 21 Byers, Lowell             17 Bgnw Marlins-MR        47.48      47.49  
      22.71   24.78                                                
 22 Spinelli, Stephen         17 Pvac-NE                47.80      47.68  
      23.20   24.48                                                
 23 Burch, Roy-Allan          17 PAA-NJ                 47.53      47.83  
      22.42   25.41                                                
 24 D'Ambrosia, Chris         16 AGUA-MR                47.93      48.14  
      23.44   24.70                                                
Preliminaries
 18 Olsen, Ryan               17 Aqua Gems-MR           47.50             
 21 Brocki, Michael           17 North Shore-MR         47.69             
 26 Donohue, Kevin            17 Squids-NE              47.83             
 28 Jones, Brett              17 SoCo-CT                47.95             
 29 Teta, Paul                19 LIAC-MR                48.26             
 30 Possee, Brian             16 FAST-NI                48.30             
 30 Schiller, Matt            17 Ndac-MR                48.30             
 32 Chartier, Greg            17 Pvac-NE                48.32             
 33 Resler, Chris             16 Elite-NJ               48.40             
 34 Vitagliano, Daniel        16 UN-OM-CT               48.52             
 35 Kyrejko, Andrew           15 Mym-NJ                 48.53             
 36 Kraus, Spencer            16 AGUA-MR                48.66             
 37 Donlevy, Kevin            17 North Shore-MR         48.80             
 38 Rubenstein, Billy         16 Cudas-NE               48.82             
 39 Cahill, Ryan              17 Pack-NI                48.88             
 40 Scott, Norman             15 BAD-MR                 48.93             
 41 Carlucci, Matt            16 RAC-CT                 49.04             
 42 Gontarz, Nate             17 Clarence-NI            49.06             
 43 Glazer, Jeffery           16 Tmsuffolk-MR           49.08             
 44 Harris, Sloan             18 BAD-MR                 49.09             
 45 Neville, Greg             16 SoCo-CT                49.19             
 46 Emanuel, Chase            18 BAD-MR                 49.30             
 
Event 31  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        MEET: M 2:03.54  3/16/2003 Elizabeth Swartwout, OMNI                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia               15 TVSC-MR              2:06.04    2:02.43M 
      27.26   30.63   36.63   27.91                                
  2 Swartwout, Elizabeth      20 Omni-CT              2:03.54    2:04.09  
      27.06   30.69   36.62   29.72                                
  3 Gilbert, Amanda           18 BAC-NJ               2:06.23    2:04.43  
      27.81   32.12   36.04   28.46                                
  4 Evans, Ashley             14 BAC-NJ               2:07.32    2:04.69  
      27.64   32.41   35.37   29.27                                
  5 Kelley, Annie             17 BGSC-NE              2:05.77    2:06.88  
      26.62   31.39   38.04   30.83                                
  6 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE              2:08.06    2:08.04  
      27.92   33.67   37.29   29.16                                
  7 Frost, Kristen            15 SoCo-CT              2:08.13    2:08.09  
      27.27   32.43   39.60   28.79                                
  8 Lehner, Andrea            14 STAR-NI              2:05.94    2:10.75  
      28.31   32.78   39.55   30.11                                
B - Final
  9 O'Brien, Kate             17 Squids-NE            2:08.65    2:07.31  
      28.40   32.66   36.79   29.46                                
 10 Clemens, Clare            17 AGUA-MR              2:08.32    2:08.11  
      28.70   33.18   36.66   29.57                                
 11 Colling, Meaghan          16 SAC-NE               2:09.67    2:08.53  
      28.66   32.66   37.00   30.21                                
 12 Voels, Coryn              17 LIAC-MR              2:09.54    2:08.89  
      28.50   32.18   38.86   29.35                                
 13 Strickland, Kait          15 Cudas-NE             2:09.14    2:09.00  
      27.94   34.04   37.00   30.02                                
 14 Perry, Jessica            14 BGSC-NE              2:09.59    2:11.41  
      27.81   35.40   36.72   31.48                                
 15 Fritsch, Katie            16 BGSC-NE              2:08.80    2:12.57  
      28.13   33.09   40.82   30.53                                
 16 Hinds, Holly              18 Cudas-NE             2:09.51    2:13.18  
      28.79   35.25   38.71   30.43                                
C - Final
 17 Haron, Katie              14 Squids-NE            2:09.72    2:07.83  
      27.82   32.49   38.42   29.10                                
 18 Soni, Rebecca             15 SAC-NJ               2:10.12    2:08.97  
      28.10   34.98   36.21   29.68                                
 19 Sprague, Whitney          16 BAD-MR               2:10.83    2:09.03  
      28.44   33.27   38.60   28.72                                
 20 Brady, Lauren             14 New Wave S. C.-NE    2:10.41    2:09.45  
      27.21   33.51   38.97   29.76                                
 21 Illescas, Jennifer        15 Unat. A G U A-MR     2:09.80    2:09.62  
      28.23   33.06   39.56   28.77                                
 22 Newton, Michelle          15 BAC-NJ               2:10.78    2:11.86  
      27.49   32.86   41.04   30.47                                
 23 O'Reilly, Kara            17 LIAC-MR              2:10.24    2:12.38  
      28.48   33.08   40.62   30.20                                
 -- Brush, Emily              18 BGSC-NE              2:10.45         DQ  
Preliminaries
 13 Rossi, Nina               14 WW-NJ                2:09.50             
 20 Chang, Hee-Jin            16 Squids-NE            2:09.83             
 23 Pangilinan, Jackie        16 Middies-MR           2:10.29             
 24 Hession, Cristina         17 CJAC-NJ              2:10.40             
 29 Devenuto, Capria          17 EEX-NJ               2:10.88             
 30 Lewis, Kerby              17 BAD-MR               2:10.96             
 31 Kinsella, Eve             16 PAA-NJ               2:10.98             
 32 Woodward, Lindsay         17 Squids-NE            2:11.08             
 33 Otto, Amanda              17 STAR-NI              2:11.16             
 34 Healey, Meghan            16 Squids-NE            2:11.31             
 35 Woodward, Nikki           17 Pvac-NE              2:11.32             
 36 Farrell, Megan            14 SAC-NE               2:11.41             
 37 Carlin, Megan             16 PAA-NJ               2:11.58             
 38 Grieb, Heather            17 RY-NJ                2:11.59             
 39 Walsh, Blake              15 BAC-NJ               2:11.61             
 40 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              2:11.70             
 41 Haley, Crissy             17 Middies-MR           2:11.71             
 42 Murphy, Emily             15 RACE-NI              2:11.77             
 43 Capparell, Meghan         16 SAC-NJ               2:11.91             
 44 Soni, Rita                17 SAC-NJ               2:11.98             
 45 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR               2:12.04             
 46 Santapaul, Jessica        18 BGSC-NE              2:12.08             
 47 Roberts, Melanie          13 Grrr-NI              2:12.09             
 48 Kofol, Caroline           16 PAA-NJ               2:12.16             
 49 Jachno, Stephanie         17 LIAC-MR              2:12.36             
 50 Skelos, Daphne            14 LIAC-MR              2:12.43             
 51 Duguet, Paola             15 BAD-MR               2:12.47             
 52 Lepore, Angela            15 WAC-MR               2:12.49             
 53 Reissig, Meghan           15 FAST-NI              2:12.74             
 54 LaPerle, Stephanie        16 NBS-MR               2:12.87             
 55 Klein, Jacquelyn          14 VAC-MR               2:13.13             
 56 O'Brien, Kaitlin          15 Mym-NJ               2:13.27             
 57 Butts, Eliza              14 SAC-NE               2:13.48             
 58 Nelson, Tory              17 BAD-MR               2:13.54             
 59 Ahern, Taryn              16 LIE-MR               2:13.56             
 60 Carey, Jaclyn             16 CAT-CT               2:13.83             
 61 Curley, Kathrine          17 Squids-NE            2:14.01             
 62 Ferguson, Kaitlyn         15 Middies-MR           2:14.36             
 63 Crapster, Megan           16 LEHY-CT              2:14.83             
 64 Modrov, Priscilla         15 North Shore-MR       2:14.85             
 65 McLellan, Whitney         15 SoCo-CT              2:14.96             
 66 Staskiewicz, Sophie       13 AGUA-MR              2:14.99             
 67 Akerfelds, Aleksa         13 Middies-MR           2:15.72             
 68 D'Erasmo, Laura           15 Darien Piranhas-CT   2:19.49             
 -- Shapiro, Amanda           16 TVSC-MR                  DQ              
 -- Dockstader, Alex          13 SHAQ-NI                  DQ              
 -- Fabiano, Laura            18 Mym-NJ                   DQ              
 -- Grove, Rebecca            18 BAD-MR                   DQ              
 -- Fiorentino, Kendel        17 LIAC-MR                  DQ              
 
Event 32  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        MEET: M 1:48.13  3/8/2001  Ron Karnaugh, JG-NJ                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rathgeber, Geoffery       17 SoCo-CT              1:51.41    1:49.26  
      24.47   27.05   31.13   26.61                                
  2 Riley, Sean               18 Squids-NE            1:56.52    1:51.79  
      23.68   29.24   32.93   25.94                                
  3 Roberts, Jon              15 Grrr-NI              1:52.98    1:53.06  
      24.62   29.09   31.64   27.71                                
  4 Slater, Michael           18 Syr. Chargers-NI     1:53.94    1:53.30  
      24.73   28.86   32.98   26.73                                
  5 Hirniak, Stefan           18 SAC-NJ               1:54.84    1:53.99  
      24.51   28.98   34.54   25.96                                
  6 Donohue, Kevin            17 Squids-NE            1:54.85    1:54.83  
      26.40   29.40   32.32   26.71                                
  7 Mullervy, Scott           19 PAA-NJ               1:54.94    1:54.97  
      24.84   29.06   33.57   27.50                                
  8 Smit, Michael             17 TVSC-MR              1:55.25    1:56.89  
      25.17   29.72   35.06   26.94                                
B - Final
  9 Chartier, Greg            17 Pvac-NE              1:56.53    1:55.62  
      24.60   29.01   35.34   26.67                                
 10 Hudson, Henry             16 MSC-MR               1:57.65    1:56.24  
      26.15   29.22   33.79   27.08                                
 11 Fitzpatrick, Luke         18 BB-NJ                1:56.99    1:57.53  
      25.35   28.69   36.10   27.39                                
 12 Wollner, Sam              17 AGUA-MR              1:57.21    1:57.73  
      25.52   30.33   35.07   26.81                                
 13 Rubin, Neal               19 LIAC-MR              1:57.73    1:58.72  
      26.26   30.52   34.38   27.56                                
 14 Spinelli, Stephen         17 Pvac-NE              1:58.83    1:58.87  
      25.87   29.86   36.18   26.96                                
 15 Weir, Paul                17 BAD-MR               1:58.33    2:06.28  
      26.67   32.41   37.85   29.35                                
 -- Nilsson, Eric             15 Cudas-NE             1:58.85         DQ  
      25.72   29.20   37.21   26.44                                
C - Final
 17 Swisher, Evan             17 Bluefins-AD          1:59.51    1:57.08  
      26.48   28.92   34.00   27.68                                
 18 Wilde, Buck               18 Tmsuffolk-MR         1:59.57    1:58.10  
      25.19   30.82   34.46   27.63                                
 19 Cirella, Nick             18 BAC-NJ               2:00.11    1:59.38  
      26.62   33.29   32.45   27.02                                
 20 Tusup, Shane              14 Tmsuffolk-MR         1:59.59    1:59.76  
      26.16   29.91   37.12   26.57                                
 21 McElroy, Kyle             15 NJW-NJ               2:00.50    1:59.88  
      26.34   31.58   33.61   28.35                                
 22 D'Ambrosia, Chris         16 AGUA-MR              2:00.04    1:59.91  
      26.41   30.06   35.95   27.49                                
 23 Thornton, Brad            16 Bgnw Marlins-MR      2:00.60    2:00.07  
      24.82   31.23   35.97   28.05                                
 24 Voorheis, Kyle            17 PAA-NJ               1:59.42    2:02.45  
      25.04   32.20   36.57   28.64                                
Preliminaries
  8 Bailey, James             17 Squids-NE            1:56.27             
 26 Delia, Benjamin           20 Unattached-NI        2:00.82             
 27 Lake, Nick                16 PAC-NE               2:00.88             
 28 Rosenbluth, Josh          15 EEX-NJ               2:01.39             
 29 Teta, Paul                19 LIAC-MR              2:01.42             
 30 Grossman, Brian           16 PAA-NJ               2:01.44             
 31 Rubenstein, Billy         16 Cudas-NE             2:01.89             
 32 Modrov, Brandon           17 North Shore-MR       2:03.50             
 33 Mitchell, Brad            15 Bgnw Marlins-MR      2:04.12             
 -- Lee, Seok Jun             18 PAA-NJ                   DQ              
 
Event 33  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 3:51.65  3/10/2002 YWCA MIDDIES, Middies                       
                         K FERGUSON, J PANGILINAN, C KOFOL, K HAIGNEY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:52.21    3:49.98M 
     1) Grove, Rebecca 18               2) Kiernan, Marilee 15            
     3) O'Connor, Bridget 16            4) Kelly, Kim 16                  
       28.29    57.94    30.12  1:05.04    25.87    55.00    25.11    52.00
  2 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                  3:51.51    3:50.03M 
     1) Fritsch, Katie 16               2) Perry, Jessica 14              
     3) Kelley, Annie 17                4) Gately, Karen 17               
       27.45    57.03    31.01  1:05.15    26.15    56.72    24.30    51.13
  3 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     3:53.31    3:53.24  
     1) Walsh, Blake 15                 2) Evans, Ashley 14               
     3) Newton, Michelle 15             4) Gilbert, Amanda 18             
       28.84    59.50    30.75  1:04.97    26.57    57.81    24.27    50.96
  4 Ywca Middies-MR  'A'                              3:55.70    3:53.36  
     1) Ferguson, Kaitlyn 15            2) Pangilinan, Jackie 16          
     3) Haley, Crissy 17                4) Rakoczy, Joanna 14             
       28.25    58.27    30.01  1:03.68    26.87    58.36    25.20    53.05
  5 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'                  3:54.80    3:53.95  
     1) Bargmann, Sarah 17              2) Dowd, Caroline 17              
     3) Brush, Emily 18                 4) Butler, Chase 17               
       28.30    57.83    30.93  1:06.02    27.26    58.18    24.81    51.92
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:51.89    3:54.78  
     1) Voels, Coryn 17                 2) Fiorentino, Kendel 17          
     3) O'Reilly, Kara 17               4) Daly, Sarah 17                 
       28.82    59.08    31.27  1:05.65    27.02    57.34    25.16    52.71
  7 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                3:55.52    3:55.19  
     1) Goldstein, Annie 17             2) Maguire, Caitlin 16            
     3) Chang, Hee-Jin 16               4) Haron, Katie 14                
       29.17    59.34    30.54  1:05.62    26.28    56.99    25.52    53.24
  8 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'                3:58.42    3:55.75  
     1) Aronson, Laura 17               2) Carlin, Megan 16               
     3) Kofol, Caroline 16              4) Kinsella, Eve 16               
       28.89  1:00.07    30.71  1:05.95    26.20    57.13    25.15    52.60
  9 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 3:59.02    3:57.61  
     1) D'Ambrosia, Janie 13            2) Clemens, Alison 14             
     3) Clemens, Clare 17               4) Staskiewicz, Sophie 13         
       29.09  1:00.08    30.15  1:04.45    28.36  1:00.13    24.94    52.95
 10 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      3:58.24    3:57.86  
     1) Butts, Eliza 14                 2) Colling, Meaghan 16            
     3) Farrell, Megan 14               4) Colling, Caitlin 16            
       29.14  1:00.01    30.60  1:05.80    27.53    59.57    24.85    52.48
 11 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:59.48    3:58.49  
     1) Coombs, Michelle 17             2) Larkin, Jen 17                 
     3) LaPerle, Stephanie 16           4) Koronowicz, Kierstin 17        
       28.22    57.54    32.53  1:09.18    27.97  1:00.58    24.42    51.19
 12 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:01.63    3:58.84  
     1) Smit, Julia 15                  2) Shapiro, Amanda 16             
     3) Napoli, Caitlin 14              4) DaSilva, Nicole 15             
       28.09    56.79    31.46  1:07.54    27.69    59.90    25.72    54.61
 13 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      3:52.73    3:59.16  
     1) Harris, Kristen 18              2) Soni, Rebecca 15               
     3) Capparell, Meghan 16            4) Miller, Katie 17               
       28.85    58.81    31.32  1:06.65    27.30    58.68    25.22    55.02
 14 Southern/Northern Connecticut-CT  'A'             3:58.49    3:59.26  
     1) Skroski, Kristen 16             2) McLellan, Whitney 15           
     3) Frost, Kristen 15               4) Ducharme, Michelle 17          
       29.10  1:00.84    30.61  1:06.11    27.28    59.16    25.28    53.15
 15 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                4:10.26    3:59.72  
     1) O'Brien, Kate 17                2) Healey, Meghan 16              
     3) Curley, Kathrine 17             4) Woodward, Lindsay 17           
       29.12    59.02    32.20  1:07.97    27.68    59.41    25.56    53.32
 16 New England Barracudas-NE  'A'                    3:58.90    3:59.88  
     1) Colson, Stephanie 17            2) Strickland, Kait 15            
     3) Robinson, Kelly 17              4) Laffel, Nikki 17               
       29.11  1:01.14    32.30  1:08.57    26.91    58.56    24.67    51.61
 17 Star Swimming-NI  'A'                             3:58.39    4:01.45  
     1) Steger, Mackenzie 17            2) Johnson, Anneli 16             
     3) Hanley, Erin 16                 4) Calandra, Ashlee 14            
       29.34  1:00.45    30.21  1:05.20    28.21  1:00.60    26.13    55.20
 18 Cougar Aquatic Team-CT  'A'                       3:58.93    4:02.43  
     1) McWhirter, Denise 15            2) Zuidema, Emma 17               
     3) Brookman, Rachel 17             4) Bolles, Kara 16                
       30.42  1:02.63    31.44  1:07.49    26.94    58.35    25.37    53.96
 19 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:07.81    4:03.52  
     1) McHale, Barbara 15              2) Tartaglia, Christine 16        
     3) Monsees, Christina 16           4) Ferrier, Emily 16              
       31.32  1:04.05    30.72  1:06.20    27.76    59.75    25.73    53.52
 20 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:59.12    4:05.05  
     1) Wisinger, Kelley 13             2) Cirella, Mary 16               
     3) Wallace, Ashley 17              4) Kane, Katelyn 17               
       31.19  1:03.49    31.71  1:08.47    27.49    59.63    25.62    53.46
 21 Rocket Aquatics-NI  'A'                           4:06.51    4:05.48  
     1) Murphy, Emily 15                2) Murphy, Nicole 14              
     3) O'Neill, Michelle 17            4) Ehle, Kayla 14                 
       28.59    59.04    32.27  1:10.08    28.15    59.98    26.84    56.38
 22 Team Suffolk-MR  'A'                              4:04.80    4:06.84  
     1) Kochman, Julie 13               2) Wilde, Joy 16                  
     3) Esposito, Jennifer 15           4) Serrago, Ashley 17             
       29.84  1:01.46    33.13  1:10.60    27.37    59.48    26.30    55.30
 23 Greater Rochester Racing-NI  'A'                  4:07.46    4:07.00  
     1) McIntyre, Tina 14               2) Roberts, Melanie 13            
     3) Legg, Erin 16                   4) Wilson, Kate 16                
       30.57  1:02.53    32.46  1:09.14    28.77  1:00.25    26.22    55.08
 24 Montclair YMCA-NJ  'A'                            4:03.20    4:07.31  
     1) English, Lauren 13              2) O'Brien, Kaitlin 15            
     3) Fabiano, Laura 18               4) Roche, Betsy 15                
       29.06    59.64    33.35  1:10.72    28.24  1:01.07    26.80    55.88
 25 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       4:08.82    4:07.50  
     1) Diaz, Justine 16                2) Lepore, Angela 15              
     3) Cosentino, Christina 13         4) Cholakis, Gena 15              
       30.40  1:02.07    31.97  1:07.80    28.40  1:01.38    26.60    56.25
 26 Ywca Middies-MR  'B'                              4:05.59    4:07.63  
     1) Haigney, Kate 17                2) Nicholson, Amanda 15           
     3) Akerfelds, Aleksa 13            4) Monahan, K.C. 17               
       29.58  1:01.21    32.94  1:10.89    28.17  1:00.57    25.85    54.96
 27 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'                 4:06.88    4:07.85  
     1) Cliff, Nicole 12                2) Healey, Vivian 14              
     3) Fong, Abby 15                   4) Mango, Magdalena 17            
       29.50  1:00.90    33.22  1:10.68    28.31  1:01.83    26.05    54.44
 28 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                      4:05.20    4:08.50  
     1) Soni, Rita 17                   2) McKinnon, Monica 14            
     3) Livak, Megan 15                 4) Vanassen, Jessie 16            
       29.55  1:00.49    32.17  1:08.26    29.03  1:04.28    26.52    55.47
 29 Connecticut Aquatic Club-CT  'A'                  4:08.07    4:09.02  
     1) Clark, Colleen 14               2) Flores, Anna 17                
     3) Fugge, Kathrine 14              4) Reilly, Caitlin 15             
       31.72  1:05.09    32.66  1:10.35    27.12    59.27    26.25    54.31
 30 Cougar Aquatic Team-CT  'B'                       4:15.78    4:10.01  
     1) Kent, Rachel 15                 2) Carey, Jaclyn 16               
     3) Swenson, Emilie 16              4) Kesses, Kasey 16               
       30.95  1:03.84    33.10  1:10.46    28.25  1:01.85    25.49    53.86
 31 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  4:09.51    4:11.81  
     1) Olsen, Ashley 14                2) Graham-Boniface, Kari Ann 16   
     3) Oliveri, Cassondra 16           4) Copelin, Jena 16               
       29.75  1:02.39    32.07  1:10.78    29.43  1:03.92    25.78    54.72
 32 Greater Rochester Racing-NI  'B'                  4:07.82    4:16.24  
     1) Weniger, Hailey 14              2) Allen, Susan 17                
     3) Brust, Arden 16                 4) Fuqua, Marlys 15               
       30.34  1:02.21    34.47  1:13.21    29.46  1:03.92    26.97    56.90
 -- East Aurora Swim Team-NI  'A'                     4:07.34         DQ  
     1) Whistler, Hannah 13             2) Carson, Sheila 15              
     3) Palma, Samantha 14              4) Powalski, Laura 14             
       30.99  1:03.67    31.84  1:08.25    28.15  1:02.56    26.23    56.54
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:59.54         DQ  
 
Event 34  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 3:26.16  3/10/2001 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR           
                         M.Ferris,S.Demarco,B.Neligan,P.Teta               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Rochester Racing-NI  'A'                  3:28.00    3:25.25M 
     1) Wood, Jeff 16                   2) Roberts, Jon 15                
     3) Weniger, Luke 16                4) Nims, Steve 17                 
       25.22    52.23    25.96    56.29    22.45    49.80    22.19    46.93
  2 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                3:27.35    3:26.86  
     1) Bullitt, Ben 16                 2) Donohue, Kevin 17              
     3) Riley, Sean 18                  4) Bailey, James 17               
       26.13    53.82    26.93    56.91    23.55    50.43    21.78    45.70
  3 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'                3:31.34    3:27.17  
     1) Burch, Roy-Allan 17             2) Lee, Seok Jun 18               
     3) Voorheis, Kyle 17               4) Foss, Andrew 17                
       25.91    54.17    26.12    56.65    23.25    50.81    21.53    45.54
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:27.08    3:28.35  
     1) Ferris, Mike 21                 2) Rubin, Neal 19                 
     3) Hinds, Howard 25                4) Robledo, Christian 16          
       25.58    52.88    27.04    57.54    23.92    52.62    21.54    45.31
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     3:31.64    3:28.84  
     1) Goldblatt, Scott 23             2) Cirella, Nick 18               
     3) Murphy, Brendan 18              4) Coppa, Zack 17                 
       25.37    52.23    27.27    57.95    24.63    51.98    22.11    46.68
  6 Southern/Northern Connecticut-CT  'A'             3:39.44    3:33.47  
     1) Rathgeber, Geoffery 17          2) Motowidlo, Adam 16             
     3) Neville, Greg 16                4) Jones, Brett 17                
       24.61    50.23    29.09  1:02.21    24.50    52.90    22.95    48.13
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:33.68    3:33.48  
     1) Emanuel, Ryan 15                2) Emanuel, Chase 18              
     3) Scott, Norman 15                4) Harris, Sloan 18               
       25.41    52.08    28.09    59.91    24.05    53.51    22.26    47.98
  8 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  3:41.40    3:34.63  
     1) Stimson, Eric 23                2) O'Donnell, Kevin 15            
     3) Pun, Joshua 23                  4) Szyprovski, Mike 22            
       24.80    51.56    28.35  1:02.01    24.20    52.31    23.22    48.75
  9 Pioneer Valley Aquatic Club-NE  'A'               3:37.54    3:34.78  
     1) Spinelli, Stephen 17            2) Scibelli, Michael 18           
     3) Parent, Keith 17                4) Chartier, Greg 17              
       26.43    54.25    28.50  1:01.72    23.48    50.94    22.79    47.87
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:38.31    3:34.83  
     1) Amato, Chris 15                 2) Acquavito, Nick 17             
     3) Teta, Paul 19                   4) Seery, Rob 16                  
       26.82    55.33    27.22    58.25    24.47    53.67    23.00    47.58
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:35.00    3:35.08  
     1) McKenna, Ryan 17                2) Mitchell, Brad 15              
     3) Thornton, Brad 16               4) Byers, Lowell 17               
       27.17    55.55    27.76    59.42    24.35    53.01    22.37    47.10
 12 New England Barracudas-NE  'A'                    3:40.66    3:36.97  
     1) Russell, David 16               2) Simpson, Eric 16               
     3) Nilsson, Eric 15                4) Rubenstein, Billy 16           
       25.38    52.29    28.88  1:01.94    25.12    53.74    23.08    49.00
 13 Three Village Swim Club-MR  'A'                   3:39.53    3:37.10  
     1) Brennan, Travis 16              2) Armstrong, Shaun 16            
     3) Smit, Michael 17                4) Fortin, William 16             
       27.03    56.15    27.51    59.01    24.17    52.44    23.56    49.50
 14 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 3:37.75    3:37.44  
     1) Hasty, William 16               2) Crimes, Jonathan 17            
     3) Wollner, Sam 17                 4) D'Ambrosia, Chris 16           
       26.72    54.46    28.46  1:01.77    24.58    52.89    23.00    48.32
 15 Team Suffolk-MR  'A'                              3:38.87    3:38.33  
     1) Tusup, Shane 14                 2) Gorski, John 15                
     3) Wilde, Buck 18                  4) Glazer, Jeffery 16             
       26.35    54.00    28.83  1:02.25    24.65    53.02    23.28    49.06
 16 Old  Westbury  Aquatics-MR  'A'                   3:39.26    3:38.96  
     1) Dobbins, David 23               2) D'Errico, Angelo 15            
     3) Berman, Todd 17                 4) Brisbin, Jamie 17              
       26.17    53.98    28.24  1:01.41    24.31    54.10    23.47    49.47
 17 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                3:39.49    3:42.35  
     1) Pudas, Kevin 18                 2) Schotter, Robert 19            
     3) Reardon, JJ 17                  4) Langelier, Michael 15          
       27.55    57.52    28.04    59.40    26.00    56.07    23.59    49.36
 18 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:42.54    3:43.76  
     1) Berg, Kyle 14                   2) Hudson, Henry 16               
     3) Pai, Christophr 17              4) Wang, Vinson 14                
       28.10    57.75    29.08  1:02.31    23.88    51.31    24.24    52.39
 19 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:42.74    3:47.21  
     1) Curtis, Matthew 16              2) Bright, Matthew 16             
     3) Murphy, Connor 17               4) LeDuc, Pedro 16                
       28.76    59.33    30.26  1:03.72    25.49    54.73    23.67    49.43
 20 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      3:42.74    3:51.19  
     1) Ankosko, Darren 15              2) Hirniak, Stefan 18             
     3) Mollica, Chris 17               4) Gurkovich, Kyle 16             
       28.11    58.08    30.51  1:04.79    27.21    58.16    23.64    50.16
 
Event 101  Women 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kolackovsky, Jessica      17 LIAC-MR             10:40.00   10:46.56  
      28.16   30.85   31.75   31.88   32.46   32.59   32.56   32.70
      32.71   32.83   32.59   32.77   32.92   33.24   33.18   33.16
      32.84   32.87   32.82   31.68                                
 
Event 102  Men 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbluth, Josh          15 EEX-NJ              10:13.59   10:04.64  
      25.67   27.87   29.00   29.78   30.10   30.40   30.38   30.48
      30.81   30.78   30.89   31.02   31.09   31.20   31.37   31.19
      30.77   31.04   30.97   29.83                                
 
Event 203  Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Kelly           17 Cudas-NE             1:58.75    1:56.74  
      26.42   28.52   30.22   31.58                                
  2 Gusick, Carolyn           18 SAC-NJ               1:58.00    1:58.05  
      27.54   29.75   30.80   29.96                                
  3 Hansen, Kate              16 BAC-NJ               1:59.44    1:58.55  
      27.09   29.80   31.09   30.57                                
  4 Morrison, Erin            15 Darien Piranhas-CT   1:57.50    1:59.66  
      26.87   29.72   31.34   31.73                                
  5 Nerby, Stephanie          14 BAC-NJ               1:59.57    1:59.68  
      27.73   30.36   30.82   30.77                                
  6 Blaho, Justine            18 FAST-NI              1:59.88    2:01.29  
      27.27   30.73   31.37   31.92                                
  7 D'Erasmo, Laura           15 Darien Piranhas-CT   1:59.20    2:05.91  
      28.04   31.68   33.17   33.02                                
  8 Bogosian, Ashley          16 PAA-NJ               2:02.00    2:09.70  
      27.95   31.16   34.97   35.62                                
 
Event 204  Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Descovich, Matthew        16 LIAC-MR              1:47.00    1:47.57  
      24.23   27.12   28.25   27.97                                
  2 Grossman, Brian           16 PAA-NJ               1:49.20    1:48.24  
      24.63   27.05   27.90   28.66                                
  3 Braunreuther, Joe         16 BAC-NJ               1:53.22    1:52.19  
      25.21   27.94   29.47   29.57                                
 
Event 205  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiorentino, Kendel        17 LIAC-MR              1:05.08    1:05.09  
      30.76   34.33                                                
  2 Latona, Julie             16 BAC-NJ               1:08.47    1:09.61  
      32.83   36.78                                                
  3 Carey, Jaclyn             16 CAT-CT               1:10.97    1:10.24  
      33.09   37.15                                                
 
Event 206  Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Stephen           15 Cudas-NE             1:02.89    1:01.05  
      28.73   32.32                                                
  2 Rodas, Peter              14 RAC-CT               1:01.44    1:02.54  
      29.64   32.90                                                
  3 Cirella, PJ               16 BAC-NJ               1:05.00    1:05.53  
      30.66   34.87                                                
 
Event 207  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sytnyk, Laura             17 Middies-MR           1:00.98      59.90  
      28.21   31.69                                                
  2 Swenson, Emilie           16 CAT-CT                 59.90    1:01.31  
      28.42   32.89                                                
  3 Kesses, Kasey             16 CAT-CT               1:03.80    1:01.38  
      29.06   32.32                                                
  4 Wilbur, Jennifer          18 BAC-NJ               1:01.03    1:01.72  
      28.94   32.78                                                
  5 Kent, Rachel              15 CAT-CT               1:01.99    1:02.98  
      29.06   33.92                                                
  6 Wilson, Kate              16 Grrr-NI                   NT    1:04.07  
      29.55   34.52                                                
 
Event 208  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glauber, Daniel           16 STAR-NI                53.77      53.43  
      24.57   28.86                                                
  2 Cedo, Kurt                18 WAC-MR                 54.78      53.54  
      25.06   28.48                                                
  3 Nims, Steve               17 Grrr-NI                54.95      54.02  
      24.57   29.45                                                
  4 Goodwin, Taylor           15 Cudas-NE               54.76      54.06  
      24.49   29.57                                                
  5 Baity, Phil               15 Darien Piranhas-CT     55.38      54.25  
      25.64   28.61                                                
  6 Langelier, Michael        15 Squids-NE              57.50      55.69  
      26.16   29.53                                                
 
Event 209  Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Blake              15 BAC-NJ               4:36.50    4:35.71  
      28.83   32.80   34.81   34.51   40.50   40.41   32.36   31.49
 
Event 210  Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerlach, Matt             16 LIAC-MR              4:17.95    4:15.22  
      26.81   31.09   32.55   32.44   37.53   37.51   29.47   27.82
  2 Curtis, Matthew           16 BAC-NJ               4:18.50    4:16.23  
      26.95   31.00   33.38   33.72   36.65   37.16   29.53   27.84
  3 Bright, Matthew           16 BAC-NJ               4:18.79    4:17.02  
      26.95   30.41   34.98   34.83   35.14   36.03   30.09   28.59
  4 Rossos, Michael           17 PAA-NJ               4:16.20    4:17.17  
      26.85   31.27   33.16   33.06   36.81   36.85   30.71   28.46
 
Event 214  Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reardon, JJ               17 Squids-NE            2:00.00    2:01.96  
      27.01   30.37   31.66   32.92                                
 
Event 217  Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maer, Allison             16 NBS-MR               2:30.47    2:34.99  
      33.25   38.63   41.32   41.79                                
 
Event 219  Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Mary               17 LIAC-MR              1:01.98    1:01.52  
      29.69   31.83                                                
 
Event 222  Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bullitt, Ben              16 Squids-NE            4:53.00    4:49.58  
      26.23   29.16   29.14   29.57   29.68   29.45   29.60   29.22
      29.04   28.49                                                
 
Event 229  Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepore, Angela            15 WAC-MR                 54.66      54.76  
      26.27   28.49                                                
 
Event 230  Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeDuc, Pedro              16 BAC-NJ                 50.32      49.75  
      24.15   25.60                                                
 
Event 303  Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodward, Nikki           17 Pvac-NE              1:59.07    1:58.71  
      27.01   29.83   30.83   31.04                                
  2 Gagnon, Laila             17 Pvac-NE              2:01.00    1:59.31  
      27.44   30.06   31.48   30.33                                
 
Event 304  Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubenstein, Billy         16 Cudas-NE             1:45.61    1:46.66  
      24.15   26.34   27.90   28.27                                
  2 Gontarz, Nate             17 Clarence-NI          1:48.12    1:50.72  
      25.17   27.27   28.75   29.53                                
 
Event 305  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallardo, Emmie           16 BAC-NJ               1:10.36    1:10.46  
      33.21   37.25                                                
 
Event 307  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haron, Katie              14 Squids-NE                 NT      59.81  
      28.22   31.59                                                
  2 House, Stephanie          15 Pack-NI              1:00.05    1:02.15  
      29.33   32.82                                                
 
Event 309  Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           16 TVSC-MR              4:45.00    4:40.90  
      29.67   34.95   36.74   36.60   39.46   40.21   32.50   30.77
 
Event 313  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helyer, Dana              16 Omni-CT              2:12.00    2:06.38  
      28.11   32.02   32.67   33.58                                
  2 Brookman, Rachel          17 CAT-CT               2:10.03    2:10.70  
      28.03   32.61   34.59   35.47                                
  3 Curley, Kathrine          17 Squids-NE            2:10.52    2:11.44  
      28.68   32.70   34.77   35.29                                
  4 Dacey, Kendall            15 Unattached C A T-NE  2:14.00    2:17.14  
      29.27   34.08   35.71   38.08                                
 -- Sytnyk, Laura             17 Middies-MR           2:11.90         DQ  
      29.15   33.39   33.73   34.27                                
 
Event 314  Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schotter, Robert          19 Squids-NE            2:01.00    2:00.63  
      26.98   29.92   31.65   32.08                                
  2 Rossos, Michael           17 PAA-NJ               1:58.00    2:00.75  
      26.99   30.59   31.62   31.55                                
  3 Grossman, Brian           16 PAA-NJ               1:59.00    2:01.42  
      26.03   29.93   31.25   34.21                                
 
Event 315  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodward, Lindsay         17 Squids-NE              24.65      24.80  
  2 Saint-Amour, RC           17 LBA-MR                 25.18      25.15  
  3 Blaho, Justine            18 FAST-NI                24.95      25.17  
  4 Bui, Tiffany              15 Middies-MR             25.55      25.27  
  5 Bolles, Kara              16 CAT-CT                 24.84      25.58  
  6 Weniger, Hailey           14 Grrr-NI                25.65      25.98  
 
Event 316  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Resler, Chris             16 Elite-NJ               22.60      22.05  
  2 LeDuc, Pedro              16 BAC-NJ                 22.99      22.75  
 
Event 317  Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cirella, Mary             16 BAC-NJ               2:29.39    2:26.63  
      33.11   37.30   37.80   38.42                                
  2 McLellan, Whitney         15 SoCo-CT              2:29.29    2:27.25  
      33.38   37.34   38.95   37.58                                
  3 Kempton, Kristalynn       16 LIAC-MR              2:28.10    2:31.54  
      33.86   37.77   38.65   41.26                                
  4 DeLafuente, Jackie        15 BAC-NJ               2:31.97    2:34.79  
      34.39   39.03   40.14   41.23                                
 
Event 318  Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Stephen           15 Cudas-NE             2:17.65    2:15.80  
      29.49   34.49   36.05   35.77                                
  2 Bright, Matthew           16 BAC-NJ               2:17.99    2:16.01  
      30.93   34.50   35.14   35.44                                
 
Event 319  Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friedlander, Lauren       15 Tmsuffolk-MR         1:01.80    1:01.32  
      30.13   31.19                                                
  2 Skelos, Daphne            14 LIAC-MR              1:01.90    1:01.60  
      29.77   31.83                                                
  3 Ravettine, Bryeanne       12 Cat-NJ               1:02.17    1:01.78  
      30.02   31.76                                                
  4 Nicholson, Amanda         15 Middies-MR           1:02.00    1:01.97  
      30.03   31.94                                                
  5 Kent, Rachel              15 CAT-CT               1:03.50    1:02.11  
      29.81   32.30                                                
 
Event 320  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delia, Benjamin           20 Unattached-NI          54.77      54.78  
      26.43   28.35                                                
 
Event 321  Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feibel, Gabriela          14 EEX-NJ               5:14.00    5:11.05  
      28.75   30.89   31.34   31.54   31.65   31.62   31.41   31.45
      31.62   30.78                                                
  2 Devlin, Diedre            17 BGSC-NE              5:12.99    5:12.17  
      28.14   30.45   31.15   31.57   31.92   31.86   32.18   32.11
      32.00   30.79                                                
  3 Nerby, Stephanie          14 BAC-NJ               5:12.71    5:12.97  
      28.32   30.62   31.49   31.89   32.32   32.20   31.74   31.61
      31.79   30.99                                                
  4 Hansen, Kate              16 BAC-NJ               5:12.71    5:15.72  
      29.03   30.83   30.99   31.97   32.03   32.64   32.16   32.44
      32.29   31.34                                                
  5 Forrence, Leila           16 PAA-NJ               5:12.00    5:17.72  
      27.61   29.84   30.99   31.78   32.29   32.82   33.18   33.19
      33.41   32.61                                                
  6 Wilbur, Jennifer          18 BAC-NJ               5:21.00    5:18.94  
      28.77   31.56   32.45   32.30   32.43   32.75   32.51   32.79
      32.04   31.34                                                
 
Event 322  Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cirella, PJ               16 BAC-NJ               4:55.00    4:55.48  
      26.29   28.82   29.92   30.03   30.43   29.68   30.27   30.25
      30.31   29.48                                                
  2 Hogan, Chris              15 STAR-NI              4:58.10    4:57.29  
      26.84   29.48   30.04   30.08   30.26   30.03   30.15   30.20
      30.20   30.01                                                
  3 Braunreuther, Joe         16 BAC-NJ               4:54.41    5:00.11  
      27.30   29.87   30.23   30.54   30.81   29.95   30.15   30.78
      30.44   30.04                                                
 
Event 327  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Caitlin            17 SD-NE                2:12.50    2:14.68  
      32.05   34.17   34.60   33.86                                
 
Event 328  Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            16 Cudas-NE             1:58.61    1:57.10  
      26.11   28.45   30.68   31.86                                
  2 Rosenbluth, Josh          15 EEX-NJ               1:58.99    2:00.16  
      28.07   29.83   31.32   30.94                                
 
Event 330  Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodenburg, JC             17 MB-NJ                  49.64      48.53  
      23.21   25.32                                                
  2 Descovich, Matthew        16 LIAC-MR                44.00      48.89  
      23.53   25.36                                                
 
Event 331  Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wisinger, Kelley          13 BAC-NJ               2:14.97    2:14.72  
      29.38   33.17   40.86   31.31                                
  2 Straub, Jaime             17 Middies-MR           2:13.12    2:15.60  
      30.09   34.52   39.94   31.05                                
 
Event 403  Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ernst, Sarah              14 BGSC-NE              1:54.70    1:59.07  
      27.07   30.15   30.98   30.87                                
  2 Devlin, Diedre            17 BGSC-NE              1:58.19    1:59.27  
      27.30   30.08   30.92   30.97                                
 
Event 405  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemens, Alison           14 AGUA-MR              1:04.00    1:05.05  
      30.95   34.10                                                
  2 Maguire, Caitlin          16 Squids-NE                 NT    1:06.06  
      31.23   34.83                                                
  3 Fiorentino, Kendel        17 LIAC-MR              1:05.08    1:06.50  
      31.74   34.76                                                
  4 Jachno, Stephanie         17 LIAC-MR              1:07.60    1:07.85  
      31.71   36.14                                                
  5 Carson, Sheila            15 East-NI              1:08.53    1:08.18  
      31.92   36.26                                                
  6 Healey, Vivian            14 AGUA-MR              1:10.04    1:11.23  
      33.71   37.52                                                
 
Event 406  Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Acquavito, Nick           17 LIAC-MR                58.50      58.68  
      27.47   31.21                                                
  2 Crimes, Jonathan          17 AGUA-MR              1:00.88    1:01.20  
      28.55   32.65                                                
  3 McElroy, Kyle             15 NJW-NJ               1:01.80    1:01.82  
      28.88   32.94                                                
 
Event 407  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brookman, Rachel          17 CAT-CT                 57.60      58.45  
      26.91   31.54                                                
  2 Dacey, Kendall            15 Unattached C A T-NE    59.15      59.07  
      27.46   31.61                                                
  3 Hambelton, Melissa        17 Squids-NE              59.66      59.36  
      27.95   31.41                                                
  4 Swenson, Emilie           16 CAT-CT                    NT    1:01.79  
      28.41   33.38                                                
  5 Hanley, Erin              16 STAR-NI              1:01.90    1:01.95  
      28.83   33.12                                                
 
Event 408  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glauber, Daniel           16 STAR-NI                53.43      53.02  
      24.57   28.45                                                
 
Event 413  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Jenny              17 Middies-MR           2:05.00    2:07.52  
      29.40   31.83   33.38   32.91                                
  2 Aiello, Sara              16 BGSC-NE              2:08.30    2:09.80  
      29.01   32.79   33.44   34.56                                
  3 Curley, Kathrine          17 Squids-NE            2:10.52    2:13.13  
      29.93   33.27   34.78   35.15                                
 
Event 414  Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langelier, Michael        15 Squids-NE            2:05.99    2:04.37  
      27.70   31.33   32.55   32.79                                
 
Event 415  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palma, Samantha           14 East-NI                24.45      24.59  
  2 Mango, Magdalena          17 AGUA-MR                24.97      24.73  
  3 Rakoczy, Joanna           14 Middies-MR             25.30      24.77  
  4 Shapiro, Amanda           16 TVSC-MR                25.60      25.13  
  5 Bolles, Kara              16 CAT-CT                 24.84      25.57  
 
Event 416  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinds, Howard             25 LIAC-MR                20.80      21.02  
  2 Byers, Lowell             17 Bgnw Marlins-MR        21.54      21.63  
  3 Charles, Dillon           17 AGUA-MR                22.15      22.04  
  4 D'Ambrosia, Chris         16 AGUA-MR                21.86      22.13  
  5 Kraus, Spencer            16 AGUA-MR                21.93      22.26  
  6 Thornton, Brad            16 Bgnw Marlins-MR        22.07      22.34  
  7 Moncrieffe, Paul          17 Bluefins-AD            22.28      22.47  
  8 Schotter, Robert          19 Squids-NE              23.50      24.01  
 
Event 417  Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jaclyn             16 CAT-CT               2:31.09    2:30.36  
      33.06   38.05   39.52   39.73                                
 
Event 419  Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaho, Justine            18 FAST-NI              1:01.01    1:01.68  
      30.25   31.43                                                
  2 Wilson, Kate              16 Grrr-NI              1:03.75    1:03.67  
      31.38   32.29                                                
 
Event 420  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schiller, Matt            17 Ndac-MR                56.79      56.32  
      27.16   29.16                                                
 
Event 421  Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonough, Catie          16 Mariners-NJ          5:25.30    5:24.78  
      28.30   32.36   33.09   33.21   33.12   33.29   33.19   33.20
      33.18   31.84                                                
 
Event 427  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masterson, Keri           15 LIAC-MR              2:12.30    2:11.96  
      30.79   33.34   33.98   33.85                                
  2 McIntyre, Tina            14 Grrr-NI              2:12.55    2:15.48  
      31.36   35.05   34.90   34.17                                
 -- Festa, Natalia            14 LIAC-MR              2:10.10         DQ  
      31.39   33.89   34.00   33.26                                
 -- Crapster, Megan           16 LEHY-CT              2:12.26         DQ  
      30.64   33.79   35.29   35.11                                
 
Event 428  Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            16 Cudas-NE             1:57.21    1:57.98  
      26.14   29.30   31.39   31.15                                
 
Event 429  Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koronowicz, Kierstin      17 NBS-MR                 53.18      52.56  
      25.17   27.39                                                
  2 Lewis, Natalie            13 TTSC-NI                54.97      53.98  
      25.33   28.65                                                
  3 Esposito, Jennifer        15 Tmsuffolk-MR           54.92      54.20  
      26.13   28.07                                                
  4 Haley, Crissy             17 Middies-MR                NT      54.32  
      25.95   28.37                                                
  5 Kesses, Kasey             16 CAT-CT                 54.08      54.41  
      26.30   28.11                                                
  6 Copelin, Jena             16 TTSC-NI                54.49      54.64  
      26.12   28.52                                                
  7 Goldson, Liz              14 LIAC-MR                54.60      54.65  
      26.11   28.54                                                
  8 Bui, Tiffany              15 Middies-MR             54.70      54.77  
      26.26   28.51                                                
  9 Blaho, Justine            18 FAST-NI                54.60      55.03  
      26.14   28.89                                                
 10 Scott, Mary               17 LIAC-MR                55.60      55.21  
      26.39   28.82                                                
 11 Saint-Amour, RC           17 LBA-MR                 55.80      55.53  
      26.42   29.11                                                
 12 D'Erasmo, Laura           15 Darien Piranhas-CT     54.94      56.22  
      27.02   29.20                                                
 13 Powalski, Laura           14 East-NI                55.10      56.82  
      26.83   29.99                                                
 14 Bogosian, Ashley          16 PAA-NJ                 57.00      56.90  
      26.82   30.08                                                
 15 Maguire, Caitlin          16 Squids-NE                 NT      57.70  
      27.81   29.89                                                
 -- DaSilva, Nicole           15 TVSC-MR                55.50         DQ  
      26.77   28.91                                                
 
Event 430  Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Stephen           15 Cudas-NE               48.81      48.66  
      23.24   25.42                                                
  1 Lewis, Drew               18 PAA-NJ                 50.00      48.66  
      23.21   25.45                                                
  3 Descovich, Matthew        16 LIAC-MR                48.84      49.10  
      23.21   25.89                                                
 
Event 431  Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legg, Erin                16 Grrr-NI              2:13.05    2:14.13  
      28.80   34.57   39.41   31.35                                
  2 Nicholson, Amanda         15 Middies-MR           2:16.00    2:14.47  
      30.85   32.18   40.16   31.28                                
 
Event 432  Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schotter, Robert          19 Squids-NE            2:00.00    1:57.43  
      25.35   31.19   32.40   28.49                                
  2 Goodwin, Taylor           15 Cudas-NE             1:59.51    1:58.68  
      25.30   30.48   36.19   26.71                                
  3 Rossos, Michael           17 PAA-NJ               2:01.00    2:02.49  
      26.52   31.74   36.18   28.05                                
 

Brought to you by Computer Aide, Inc.