2003-MR Long Island Open
7/10/2003 to 7/13/2003

Event 1  Women Senior 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 8:33.03  3/1999    Diana Munz, LESD                            
 Meet Record: ! 8:43.78  6/1998    Cristina Teuscher, BSC                      
                8:50.49  OLYT
                8:56.29  NATL
                9:04.09  USOP
                9:34.99  SECT
 Meet Qualifying:  9:29.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               8:44.93    8:45.76 OLYT   
      29.96   32.50   32.79   32.70   32.94   33.22   33.19   33.23
      32.94   33.28   33.02   33.37   33.10   33.44   33.23   32.85
  2 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               8:54.81    8:58.40 USOP   
      30.20   32.82   33.21   33.89   33.77   34.07   33.99   34.02
      33.49   34.10   34.05   34.53   33.90   34.50   29.58   38.28
  3 Alvarez, Sonia      27 Pur                  9:09.64    8:59.70 USOP   
      31.86   33.72   33.99   33.84   34.00   33.80   34.08   33.78
      33.98   33.99   34.34   33.96   34.26   34.02   34.48   31.60
  4 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              9:04.97    8:59.81 USOP   
      30.48   33.24   33.36   33.51   33.60   34.02   33.90   34.27
      34.12   34.46   34.22   34.71   34.34   34.67   33.83   33.08
  5 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA           9:02.11    9:00.02 USOP   
      31.68   33.29   34.21   33.78   33.97   33.68   34.10   33.97
      34.01   34.04   34.35   33.99   33.95   33.77   33.97   33.26
  6 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              8:48.99    9:03.14 USOP   
      31.72   34.12   34.42   34.43   34.27   34.49   34.37   34.42
      34.26   34.48   34.38   34.32   33.88   33.85   33.45   32.28
  7 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               8:56.40    9:03.58 USOP   
      30.58   32.94   33.26   33.66   33.58   33.92   34.03   34.30
      34.57   34.91   34.83   35.07   34.69   34.91   34.58   33.75
  8 Duguet, Paola       15 BAD-MR               8:55.59    9:05.51 SECT   
      30.76   33.04   33.56   34.11   34.49   34.51   34.80   34.64
      34.56   34.69   34.53   34.32   34.52   34.48   34.54   33.96
  9 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA              9:13.21    9:06.88 SECT   
      26.65   37.42   34.19   34.56                                
                      33.23   36.39   32.04   36.66   29.07   37.45
 10 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              9:13.15    9:07.48 SECT   
      31.40   34.30   34.49   35.05   34.44   34.80   34.32   34.82
      34.23   34.55   34.37   34.57   34.63   34.57   34.04   32.90
 11 Morford, Lauren A   18 EEX-NJ               9:16.01    9:10.58 SECT   
      31.39   33.43   34.25   34.30   34.34   34.19   34.75   34.41
      34.81   34.54   35.07   35.23   35.39   35.54   35.10   33.84
 12 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    9:17.64    9:10.97 SECT   
      19.78   44.92   34.23   34.34   34.39   34.57   34.72   34.86
      34.73   34.75   35.08   34.96   34.96   35.13   20.76   48.79
 13 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               9:23.87    9:13.82 SECT   
      30.98   34.04   34.87   35.06   34.56   34.82   34.97   35.16
      34.39   35.51   35.20   35.84   34.35   35.51   34.77   33.79
 14 Martinez, Vanessa   19 Pur                  9:17.38    9:14.85 SECT   
      31.65   34.61   34.84   34.97   32.64   38.11   35.75   35.28
      35.23   34.73   35.29   34.96   35.15   34.76 1:06.88        
 15 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     9:14.50    9:16.80 SECT   
      32.58   35.16   34.64   34.91   34.48   34.76   34.34   34.81
      34.89   35.45   35.08   35.36   34.95   35.39   35.15   34.85
 16 Murphy, Patty L     19 Jersey Wahoos-MA     9:11.84    9:17.09 SECT   
      32.41   34.84   34.82   34.75   34.66   34.94   34.78   35.04
      34.96   34.99   35.25   35.14   35.47   35.30   35.34   34.40
 17 Steiner, Mary Cath  15 Oly-MI               9:15.44    9:17.41 SECT   
      28.50   38.66   35.17   35.65   35.73   35.75   33.29   37.57
      35.11   34.85   35.04   35.01   35.11   34.94   34.57   32.46
 18 Gray, Ellen         17 BAD-MR               9:15.75    9:17.57 SECT   
      31.31   33.69                   35.00   35.00   35.33   35.03
      35.29   35.22   35.71   35.23   35.61   35.38 1:10.00        
 19 Wolf, Lindsey E     20 UNAT-CT              9:14.75    9:18.75 SECT   
      31.97   34.52   34.95   35.28   35.12   35.34   35.33   35.48
      34.96   34.84   34.96   34.97   35.16   35.62   35.38   34.87
 20 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              9:18.83    9:19.07 SECT   
      31.51   34.06   34.88   34.72   35.04   35.22   35.26   35.15
      35.65   35.30   35.33   35.06   35.24   35.26   35.70   35.69
 21 Fracapane, Sara J   16 NJW-NJ               9:19.05    9:19.83 SECT   
      31.42   34.38   35.25   35.45   35.71   35.86   35.75   36.02
      35.10   35.70   35.58   35.58   35.03   35.22   34.32   33.46
 22 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              9:26.34    9:20.17 SECT   
      32.37   34.68   34.76   35.11   34.73   35.00   34.95   35.11
      35.07   35.24                   35.69   36.02 1:10.32        
 23 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           9:20.83    9:20.27 SECT   
      32.41   34.46   35.24   34.98   35.41   35.11   35.30   35.12
      35.17   35.05   35.51   35.21   35.53   35.66   35.64   34.47
 24 Saad, Jackie A      14 LIAC-MR              9:15.93    9:22.27 SECT   
      32.53   35.04   34.98   35.15   35.13   35.24   35.07   35.37
      35.26   35.65   35.70   35.84   36.00   36.03   35.64   33.64
 25 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              9:10.51    9:23.25 SECT   
      31.91   35.00   35.87   35.18   35.38   35.35   35.70   35.66
      35.43   35.68   35.45   35.79   35.43   35.56   35.42   34.44
 26 Iacouzze, Brittany  14 EEX-NJ               9:28.03    9:25.81 SECT   
      31.74   33.85   34.77   34.73   35.08   34.95   35.54   35.69
      35.89   36.18   36.14   36.15   36.49   36.48   36.61   35.52
 27 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR          10:21.86Y   9:26.58 SECT   
      32.59   35.47   30.31   41.64   35.49   35.81   34.43   37.23
      35.59   35.97   35.86   35.95   35.39   35.72   34.92   34.21
 28 Feibel, Gabriela R  15 EEX-NJ               9:29.59    9:26.77 SECT   
      31.85   34.61   35.20   35.63   35.64   35.84   35.95   35.76
      35.95   35.80   36.01   35.94   36.13   36.10   36.16   34.20
 29 Braun, Jenny E      17 Middies-MR          10:22.01Y   9:26.99 SECT   
      33.05   35.59   33.05   38.62   35.68   36.45   35.91   36.58
      36.18   36.25   35.87   34.89   35.60   35.41   34.86   33.00
 30 Carter, Liz J       21 RUTG-NJ              9:14.50    9:27.03 SECT   
      32.63   35.05   34.92   35.09   35.38   35.48   35.51   35.72
      36.03   35.81   36.13   36.03   36.33   36.14   35.66   35.12
 31 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     9:15.63    9:27.39 SECT   
      33.13   35.24   35.41   35.33   35.38   35.49   35.36   35.84
      36.06   36.17   36.06   36.15   35.96   35.79   26.80   43.22
 32 Meirs, Kaitlyn W    14 PAA-NJ               9:23.52    9:29.95 SECT   
      31.18   33.86   34.85   35.35   35.35   35.08   36.13   35.47
      36.18   36.48   36.55   36.44   36.45   37.02   36.88   36.68
 33 Felty, Trista L     19 Atac-MA              9:25.84    9:31.77 SECT   
      32.71   36.03   35.96   36.56   30.94   41.72   30.97   41.63
      35.75   36.59   35.58   36.36   35.98   35.64   35.46   33.89
 34 Ohngren, Kara M     18 Oly-MI               9:26.34    9:32.04 SECT   
      32.87   35.83   35.64   36.13   35.87   36.14   36.09   36.54
      35.67   36.23   36.14   36.46   36.36   36.49   33.68   35.90
 35 Fortini, Izabela P  14 Agua Swim Team-MR    9:24.61    9:35.61        
      31.33   34.26   36.22   34.79   36.12   36.03   36.71   36.10
      37.32   36.45   37.54   36.98   36.94   36.78   37.22   34.82
 36 McKenna, Clare Z    15 LIAC-MR              9:29.59    9:38.29        
      32.93   35.82   37.10   36.91   36.17   36.39   36.27   36.64
      36.30   36.71   35.93   36.51   36.90   37.03   35.88   34.80
 37 Schulman, Lauren P  19 Middies-MR          10:18.25Y   9:39.22        
      33.69   35.77   36.06   36.10   36.16   36.25   36.70   36.70
      36.95   36.77   36.83   36.45   36.70   36.59   36.25   35.25
 38 Roop, Stephanie     15 MSA-MA               9:21.64    9:39.31        
      31.47   34.62   34.53   35.35   35.18   36.21   36.11   36.92
      37.32   38.07   38.25   38.24   37.37   37.78   36.00   35.89
 39 Mojica, Solimar     21 Pur                  9:17.29    9:40.21        
      31.83   34.94   36.25   36.56   36.64   36.78   36.78   37.08
      37.37   36.92   37.39   36.72   36.84   37.02   36.10   34.99
 40 Ward, Anneka M      18 Agua Swim Team-MR   10:37.03Y   9:42.70        
      32.79   36.03   35.58   36.28   33.13   39.70   31.66   42.02
      37.03   36.90   31.10   42.95   34.65   39.74   35.93   37.21
 41 Brodt, Christina Z  14 LIAC-MR              9:29.50    9:42.71        
      28.62   40.65   36.84   36.81   36.70   36.53   36.81   36.34
      36.55   36.56   36.86   36.87   36.84   36.97   36.47   36.29
 42 Alejandro, Tricia   13 LIAC-MR              9:29.59    9:44.70        
      32.90   35.57   36.70   37.05   36.76   36.61   36.80   36.78
      37.11   36.74   37.21   37.75   37.44   37.00   36.56   35.72
 43 Straub, Jaime M     17 Middies-MR          10:38.27Y   9:59.29        
      28.79   40.76   36.96   37.18   37.32   37.69   37.69   37.96
      38.14   38.54   38.28   38.46   38.53   38.56   37.86   36.57
 44 Skelos, Alexis Z    18 LIAC-MR              9:29.59   10:05.77        
      34.53   36.85   37.45   37.68   37.67   37.75   38.29   38.03
      38.54   38.55   39.00   38.63   39.01   38.80   38.57   36.42
 -- Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR      10.40Y  X9:53.12        
      33.79   35.73   36.65   36.69   37.46   36.93   37.76   37.19
      37.55   37.41   37.67   37.64   38.08   37.74   37.96   36.87
 
Event 2  Men Senior 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 8:01.01  7/1998    Ryk Neethling, Rep.S.Afr.                   
 Meet Record: ! 8:02.65  7/2002    Ricardo Montesterio, GSC                    
                8:22.69  NATL
                8:29.79  USOP
                9:11.39  SECT
 Meet Qualifying:  9:07.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crippen, Fran M     19 Gaac-MA              7:57.04    8:06.03 NATL   
      27.96   30.16   30.62   30.34   30.56   30.64   30.73   30.73
      30.79   30.70   30.65   30.53   30.77   30.63   30.40   29.82
  2 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              8:02.18    8:16.22 NATL   
      28.15   30.54   30.79   30.97   30.83   31.13   31.09   31.35
      31.17   31.67   31.50   31.83   31.43   32.25   31.18   30.34
  3 Vandenberg, Jay W   17 Oly-MI               8:27.11    8:28.64 USOP   
      29.57   31.83   31.75   32.11   32.20   32.05   32.11   32.12
      31.98   32.07   32.23   31.93   32.45   31.89   31.89   30.46
  4 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              8:15.50    8:29.18 USOP   
      29.05   31.82   32.22   32.15   32.23   32.52   32.36   32.24
      32.29   32.11   32.12   32.14   32.29   32.41   31.39   29.84
  5 Gordon, Willie A    19 Big Cat-MA           8:25.08    8:29.50 USOP   
      29.79   31.64   26.79   37.35   27.05   37.48   27.21   37.18
      30.06   33.66   29.55   35.36   26.91   37.55   31.76   30.16
  6 Prichard, Ian       21 LIAC-MR              8:15.00    8:30.75 SECT   
      28.30   31.25   31.48   32.00   31.52   31.96   31.91   32.27
      32.23   32.80   32.64   32.68   32.61   32.55   32.42   32.13
  7 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    8:34.46    8:32.84 SECT   
      28.27   31.04   32.23   31.95   32.85   32.49   32.78   32.88
      33.02   32.89   33.02   32.62   32.56   32.70   30.88   30.66
  8 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               8:26.44    8:34.72 SECT   
      29.44   31.53   32.02   32.00   32.42   32.17   32.52   32.26
                      32.67   32.83   32.75   32.56   32.81   31.72
  9 Austermann, John F  16 Oly-MI               8:38.55    8:36.81 SECT   
      30.02   32.27   32.81   33.10   32.82   32.76   32.30   32.23
      32.34   32.26   30.75   34.17   29.41   35.02   24.03   40.52
 10 Douville, Nick      19 CW-MI                8:24.35    8:37.12 SECT   
      29.69   31.92   32.43   32.40   32.43   32.47   32.58   32.46
      32.48   32.84   32.49   32.57   32.52   32.81   28.75   36.28
 11 Kauffman, Cody L    15 TSC-MA               8:51.21    8:37.72 SECT   
      29.01   32.06   32.56   32.67   32.78   32.72   32.61   33.16
      32.63   32.91   32.72   33.17   32.22   33.01   32.34   31.15
 12 Rosa, Larry P       16 EEX-NJ               8:36.93    8:38.55 SECT   
      28.73   31.28   32.34   32.40   32.30   32.54   32.45   32.85
      32.79   32.98   32.95   33.26   33.10   33.44   33.11   32.03
 13 Carrion, Hiram R    18 Pur                  9:03.98    8:39.02 SECT   
      28.56   32.26   32.77   32.30   32.75   32.61   33.17   32.87
      32.62   32.88   33.02   32.85   33.34   33.22   32.78   31.02
 14 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              8:33.78    8:39.41 SECT   
      28.84   31.33   32.21   32.76   32.40   32.50   32.89   33.14
      33.00   33.33   33.56   33.52   33.14   33.66   33.25   29.88
 15 Seery, Rob Z        17 LIAC-MR              8:27.00    8:40.24 SECT   
      23.41   37.66   27.35   37.45   32.95   32.82   32.96   33.02
      33.05   33.20   33.24   33.25   33.29   32.77   32.61   31.21
 16 Salayka, George Z   17 LIAC-MR              8:26.32    8:48.61 SECT   
      29.74   32.53   32.74   32.76   33.08   32.91   33.22   32.65
      33.22   33.53   33.15   33.44   33.41   32.85   34.67   34.71
 17 Weir, Paul S        17 BAD-MR               8:32.45    8:50.78 SECT   
      29.10   32.31   33.02   34.02   33.81   33.85                
      33.63   34.28   33.24   33.74   33.18   33.20   32.47   31.58
 18 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI               9:00.11    8:51.07 SECT   
      30.19   33.06   33.60   33.33   33.08   33.71   33.26   33.26
      33.62   33.60   33.31   33.71   33.63   33.55   33.86   32.30
 19 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              8:32.21    8:51.89 SECT   
      28.97   32.08   32.61   33.26   33.50   33.80   33.55   33.99
      33.78   34.09   33.72   34.16   33.55   34.12   33.65   33.06
 20 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              8:46.88    8:52.12 SECT   
      26.17   36.15   33.12   33.55   33.69   33.92   25.50   42.22
      33.75   33.80   33.88   34.03   33.73   33.86   33.43   31.32
 21 Ankosko, Darren R   15 SAC-NJ               8:55.19    8:52.88 SECT   
      28.77   33.10   33.33   33.64   33.79   34.21   30.65   37.33
      33.83   34.08   33.91   33.64   33.79   33.68   33.41   31.72
 22 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA     9:07.99    8:54.80 SECT   
      29.63   33.64   33.69   33.94   33.79   33.44   33.80   33.62
      33.90   33.56   34.04   34.10   33.84   34.42   33.17   32.22
 23 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           8:50.02    8:55.41 SECT   
      29.86   31.81   32.97   33.00   33.43   33.58   32.00   35.87
      34.10   34.02   34.30   34.30   34.63   34.01   34.49   33.04
 24 Erard, Adam J       17 Oly-MI               9:00.66    8:57.01 SECT   
      30.79   33.31   33.91   33.78   33.39   33.88   33.51   33.68
      33.96   33.92   34.04   34.04   33.99   33.67   33.75   33.39
 25 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     9:07.99    9:01.57 SECT   
      30.00   33.11   33.78   33.97   34.96   34.35   34.48   34.16
      35.07   34.64   34.74   34.33   33.79   33.94   34.36   31.89
 26 Gerlach, Matt Z     16 LIAC-MR              9:00.76    9:02.02 SECT   
      31.12   34.21   34.60   34.93   34.13   34.28   34.50   34.15
      34.46   34.56   34.06   34.69   33.21   33.80   32.87   32.45
 27 Cullum, Andrew R    18 Ccsc-NE              8:51.92    9:02.86 SECT   
      30.42   33.67   34.11   34.68                   34.36   34.68
                                                      33.56   32.94
 28 MC Laughlin, Jason  15 Middies-MR           9:49.81Y   9:05.62 SECT   
      27.08   35.71   27.69   40.58   32.16   36.55   31.89   37.36
      28.33   40.90   28.65   39.74   34.98   35.28   25.57   43.15
 29 Hart, Ross H        16 Oly-MI               9:06.55    9:07.11 SECT   
      30.00   33.48   34.46   34.12   34.47   34.29   34.30   34.47
      34.67   34.70   34.90   34.92   35.09   34.90   34.95   33.39
 30 Wilson, Andrew J    15 Atac-MA              9:07.99    9:08.49 SECT   
      29.94   33.20   25.69   42.83   34.52   35.08   35.22   35.15
      33.40   34.82   35.64   35.16   34.58   35.75   34.29   33.22
 31 Yarger, Jon R       20 Big Cat-MA           8:51.09    9:08.66 SECT   
      30.19   32.72   33.97   33.45   34.40   33.85   34.91   34.36
      34.70   34.46   34.93   34.71   35.99   35.19   36.08   34.75
 32 Amato, Chris Z      16 LIAC-MR              9:07.99    9:08.73 SECT   
      29.65   33.59   34.27   34.84   35.07   34.74   34.82   34.88
      35.00   34.76   34.93   34.83   35.01   34.54   29.48   38.32
 33 Stathopoulos, Cary  15 Agua Swim Team-MR   10:07.75Y   9:09.97 SECT   
      29.68   33.38   33.07   35.30   34.55   34.08   34.53   34.67
      34.65   35.03   34.83   35.40   35.83   35.57   35.49   33.91
 34 Iwans, Mark E       18 EMAC-MA             10:04.18Y   9:16.24        
      30.11   33.81   34.48   34.74   35.35   34.65   34.67   35.44
      35.64   35.07   35.68   35.63   35.38   34.87   35.94   34.78
 35 Vogel, Daniel Z     15 LIAC-MR              9:07.99    9:17.77        
      30.22   33.43                                                
                                                      35.53   33.77
 36 Elek, Gregory D     15 NJW-NJ               9:06.16    9:23.69        
      32.28   34.41   35.09   35.30   35.98   35.22   35.93   35.39
      35.79   36.21   35.66   36.18   35.82   35.35   35.21   33.87
 37 Gusick, Tim D       16 SAC-NJ               9:07.99    9:24.75        
      31.12   34.25   35.00   36.04   32.13   39.32   35.56   36.20
      35.08   35.74   35.67   36.33   33.44   38.54   35.47   34.86
 38 Gurkovich, Kyle R   17 SAC-NJ               9:07.27    9:27.04        
                      35.16   35.69   35.97   36.16                
      36.08   35.92   36.12   36.31   36.19   36.03   35.27   35.35
 39 Roseberry, Evan M   15 Paac-MA              8:50.07    9:31.47        
      29.41   33.19   34.63   35.37   35.84   36.07   36.17   36.09
      36.31   36.82   37.18   37.18   37.46   37.21   37.01   35.53
 -- Cava, Miles P       18 EEX-NJ               9:12.09   X9:32.81        
      32.03   34.73   35.90   35.69   36.26   35.79   36.23   36.31
      36.92   35.88   36.17   36.20   36.65   36.35   36.23   35.47
 
Event 3  Women Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 55.46  7/1998    Martina Moracova, Slovakia                    
 Meet Record: ! 56.77  7/2000    Samantha Arsenault, GMSC                      
                57.19  OLYT
                57.89  NATL
                58.89  USOP
              1:01.69  SECT
 Meet Qualifying:  1:01.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lewis, Jess A       17 Paac-MA                58.02      57.74 NATL   
      27.86   29.88                                                
  2 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR                 59.80      58.70 USOP   
      28.55   30.15                                                
  3 Kovenock, Kate B    20 Squids-NE              59.88      59.04 SECT   
      28.38   30.66                                                
  4 Dlugonski, Dee M    20 Big Cat-MA             59.46      59.13 SECT   
      28.80   30.33                                                
  5 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA                59.49      59.15 SECT   
      28.62   30.53                                                
  6 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA                 59.65      59.24 SECT   
      28.53   30.71                                                
  7 Kelly, Kim E        16 BAD-MR                 59.68      59.45 SECT   
      29.07   30.38                                                
  8 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR      59.57      59.85 SECT   
      28.82   31.03                                                
  9 Guers, Lindsay A    15 RY-MA                1:00.12    1:00.28 SECT   
      28.82   31.46                                                
 10 Mojica, Solimar     21 Pur                  1:00.22    1:00.80 SECT   
      29.51   31.29                                                
B - Final
 11 Swaby, Tamara C     24 Oly-MI               1:00.34      59.35 SECT   
      28.59   30.76                                                
 12 Fittin, Annie V     14 TAC-NJ               1:00.79      59.60 SECT   
      28.39   31.21                                                
 13 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    1:00.48      59.83 SECT   
      28.93   30.90                                                
 14 Duguet, Paola       15 BAD-MR               1:00.68    1:00.02 SECT   
      29.09   30.93                                                
 15 Tyler, Claire E     15 Oly-MI               1:00.82    1:00.57 SECT   
      29.18   31.39                                                
 16 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      1:00.24    1:00.58 SECT   
      29.14   31.44                                                
 17 Caetano, Samantha   20 Terrapins-PC         1:00.93    1:00.81 SECT   
      29.63   31.18                                                
 18 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA           1:00.86    1:01.03 SECT   
      29.11   31.92                                                
 19 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              1:00.32    1:01.08 SECT   
      29.45   31.63                                                
 20 Semchyshen, Lauren  20 Big Cat-MA           1:00.92    1:01.20 SECT   
Preliminaries
  9 Grove, Rebecca      18 BAD-MR               1:00.00                   
 16 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               1:00.49                   
 23 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              1:00.98                   
 24 Steeves, Megan E    15 DST-MA               1:01.01                   
 25 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               1:01.05                   
 26 Stanchock, Courtne  20 Big Cat-MA           1:01.11                   
 27 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA              1:01.15                   
 28 Walker, Amber B     17 Team Delaware-MA     1:01.16                   
 29 La Rue, Debbie E    14 DST-MA               1:01.29                   
 30 Jimenez, Patricia   16 Pur                  1:01.33                   
 31 Aemisegger, Alicia  15 Gaac-MA              1:01.36                   
 32 Doelger, Maria      39 TVSC-MR              1:01.41                   
 33 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    1:01.49                   
 34 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA              1:01.50                   
 35 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA           1:01.54                   
 36 Clark, Blair A      17 Paac-MA              1:01.56                   
 37 Williams, Adrienne  18 DST-MA               1:01.66                   
 38 Bui, Tiffany T      15 Middies-MR           1:01.69                   
 39 Shickora, Kristen   13 Unattached-MA        1:01.71                   
 40 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      1:01.75                   
 41 Ahrenhold, Rachel   18 Gaac-MA              1:01.76                   
 42 Lepore, Angela      16 WAC-MR               1:01.78                   
 43 Nilon, Marissa L    18 DST-MA               1:01.82                   
 44 Cliff, Nicole       12 UNBAD-MR             1:01.91                   
 45 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA              1:01.97                   
 46 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              1:02.08                   
 46 Regan, Caitlin I    16 Gaac-MA              1:02.08                   
 48 Roth, Whitney E     18 EMAC-MA              1:02.12                   
 49 Haley, Crissy E     17 Middies-MR           1:02.26                   
 50 Gordon, Kate        18 Umly-MA              1:02.30                   
 51 Cross, Sophie L     15 DST-MA               1:02.44                   
 52 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           1:02.46                   
 53 Pangilinan, Jackie  17 Middies-MR           1:02.48                   
 54 Brodt, Christina Z  14 LIAC-MR              1:02.49                   
 55 Mango, Magdalena    17 Agua Swim Team-MR    1:02.52                   
 56 Pisano, CJ J        16 Lhy-NJ               1:02.57                   
 57 Steiner, Mary Cath  15 Oly-MI               1:02.60                   
 58 Rakoczy, Joanna D   15 Middies-MR           1:02.62                   
 59 Wolf, Lindsey E     20 UNAT-CT              1:02.64                   
 60 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA           1:02.66                   
 61 Kollar, Katie M     16 EMAC-MA              1:02.67                   
 61 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              1:02.67                   
 63 Nelson, Tory        18 BAD-MR               1:02.76                   
 63 Murphy, Patty L     19 Jersey Wahoos-MA     1:02.76                   
 65 Cosentino, Stephan  16 WAC-MR               1:02.77                   
 66 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              1:02.85                   
 67 Meng, Heather M     18 GCIT-MA              1:02.92                   
 68 Haigney, Kate P     17 Middies-MR           1:02.94                   
 69 Davies, Abigail S   20 Squids-NE            1:02.97                   
 70 Lewerenz, Sasha K   14 Oly-MI               1:02.98                   
 71 Roche, Betsy M      16 Mym-NJ               1:03.04                   
 72 Shport, Marina      21 DSC-MR               1:03.06                   
 73 Wilson, Kate C      16 Grrr-NI              1:03.07                   
 74 Lewis, Kerby        18 BAD-MR               1:03.19                   
 75 Klein, Jackie C     15 MSC-MR               1:03.25                   
 76 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           1:03.48                   
 77 Schaefer, Emma E    15 Oly-MI               1:03.74                   
 78 Mulligan, Katie R   14 LIAC-MR              1:03.81                   
 79 Tolan, Meagan A     15 LIAC-MR              1:03.86                   
 80 Felty, Trista L     19 Atac-MA              1:03.90                   
 81 Fuqua, Marlys A     15 Grrr-NI              1:04.05                   
 82 Cregar, Mandy L     17 GCIT-MA              1:04.13                   
 83 David, Meredith C   17 Jersey Wahoos-MA     1:04.28                   
 84 DE Freese, Michell  22 RUTG-NJ              1:04.30                   
 85 Legg, Erin E        17 Grrr-NI              1:04.45                   
 86 Scott, Mary Z       17 LIAC-MR              1:04.46                   
 87 Kempton, Kristalyn  16 LIAC-MR              1:04.62                   
 88 Carlin, Megan L     17 GCIT-MA              1:05.11                   
 89 Leite, Karla Z      16 LIAC-MR              1:05.44                   
 90 Ryan, Whitney W     19 Squids-NE            1:05.49                   
 91 McIntyre, Tina J    15 Grrr-NI              1:05.51                   
 92 Dent, Sarah Z       16 LIAC-MR              1:06.50                   
 -- Tullis, Kirsten     14 DST-MA               1:03.35         X         
 -- Lennon, Jessica L   18 Mym-NJ                   DQ                    
 -- Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE                DQ                    
 -- Ashenfelter, Lynne  20 Mym-NJ                   DQ                    
 -- Wick, Casmera E     22 RUTG-NJ                  DQ                    
 -- Luttermoser, Allis  16 Wsy swimming-MA          DQ                    
 -- Ohara, Kelly E      17 GCIT-MA                  DQ                    
 
Event 4  Men Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 46.86  7/1998    Aleksandr Popov, Russia                       
 Meet Record: ! 50.82  7/2002    GustavoFranco Borges, ECP                     
                51.19  OLYT
                51.99  NATL
                52.99  USOP
                55.69  SECT
 Meet Qualifying:  56.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, Chris M   20 Oly-MI                 51.44      51.89 NATL   
      24.52   27.37                                                
  2 Knepley, Mark J     19 Umly-MA                52.68      52.79 USOP   
      25.04   27.75                                                
  3 Hinds, Howard G     25 LIAC-MR                53.04      53.09 SECT   
      25.29   27.80                                                
  4 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA       52.93      53.11 SECT   
      25.15   27.96                                                
  5 Hassan, Haitham M   24 Oly-MI                 53.83      53.55 SECT   
      25.82   27.73                                                
  6 Northrop, Daryl M   19 BAC-NJ                 54.10      53.67 SECT   
      25.84   27.83                                                
  7 Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA                53.37      53.68 SECT   
      25.97   27.71                                                
  8 Taylor, Andrew J    18 Oly-MI                 53.63      53.72 SECT   
      25.85   27.87                                                
  9 Robledo, Christian  17 LIAC-MR                53.92      54.17 SECT   
      25.94   28.23                                                
 10 Patrizzi, Andrew J  19 Jersey Wahoos-MA       54.17      54.57 SECT   
      26.50   28.07                                                
B - Final
 11 Prichard, Ian       21 LIAC-MR                54.21      53.87 SECT   
      26.31   27.56                                                
 12 Hillbish, Eric R    22 Atac-MA                54.92      54.45 SECT   
      25.85   28.60                                                
 13 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       54.47      54.53 SECT   
      26.33   28.20                                                
 14 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA                54.94      54.54 SECT   
 15 Gray, Bill A        19 BAD-MR                 54.78      54.61 SECT   
      26.54   28.07                                                
 16 Drazien, Doug L     21 Oly-MI                 54.71      54.66 SECT   
      25.73   28.93                                                
 17 Swanson, Michael J  17 LAC-MA                 54.66      54.68 SECT   
      26.60   28.08                                                
 18 Grant, Gary S       18 Lhy-NJ                 54.81      54.78 SECT   
      25.46   29.32                                                
 19 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR      55.00      55.57 SECT   
      26.55   29.02                                                
 20 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA                55.20      56.22        
      26.66   29.56                                                
Preliminaries
 21 Cole, John B        20 Squids-NE              55.21                   
 22 Clark, Ian R        18 Umly-MA                55.32                   
 23 Wang, Tim           20 Bus-NE                 55.44                   
 24 Emanuel, Ryan N     15 BAD-MR                 55.56                   
 25 Scott, Norman       16 BAD-MR                 55.76                   
 26 Hurst, Matt L       20 Umly-MA                55.88                   
 27 Seery, Rob Z        17 LIAC-MR                55.91                   
 28 Peterman, J.B. B    18 TSC-MA                 55.93                   
 29 Weniger, Luke L     17 Grrr-NI                56.03                   
 30 McLin, Shawn M      19 Atac-MA                56.10                   
 31 Brandenberger, Chr  20 TVSC-MR                56.16                   
 32 Austermann, John F  16 Oly-MI                 56.27                   
 33 Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE                56.29                   
 34 Nims, Steve J       18 Grrr-NI                56.45                   
 34 Centrella, Kyle R   19 Big Cat-MA             56.45                   
 36 Kraus, Spencer J    16 Agua Swim Team-MR      56.65                   
 37 Klee, Dan M         19 DST-MA                 56.79                   
 38 Gallagher, Chris J  15 TSC-MA                 56.83                   
 39 Roth, Brad T        17 RY-MA                  57.10                   
 40 Sprang, Christian   16 GCIT-MA                57.14                   
 41 Bolden, Mark P      19 Big Cat-MA             57.26                   
 42 Marck, CJ J         14 SPIR-MA                57.27                   
 42 Zucca, Mark S       20 Big Cat-MA             57.27                   
 44 Arruda, Louis M     19 LIAC-MR                57.31                   
 45 Yarger, Jon R       20 Big Cat-MA             57.44                   
 46 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA                57.55                   
 47 Hunter, Brian Z     19 Grrr-NI                57.64                   
 48 Moore, Nat L        17 NBS-MR                 57.73                   
 49 Hutchinson, Jack A  18 Umly-MA                57.80                   
 50 Erard, Adam J       17 Oly-MI                 57.92                   
 51 Descovich, Matthew  16 LIAC-MR                58.00                   
 52 Martucci, Steven D  16 Atac-MA                58.28                   
 53 Lewis, Drew E       18 PAA-NJ                 58.37                   
 54 Kaplan, Adam        18 BAD-MR                 58.39                   
 55 Salayka, George Z   17 LIAC-MR                58.87                   
 56 Peitz, Tristan A    19 Unattached-MI          59.02                   
 57 Rook, Dane P        17 Oly-MI                 59.19                   
 -- Ramone, Ross R      15 DST-MA               1:00.92         X         
 -- Koppel, P.J. J      13 DST-MA               1:06.67         X         
 -- Ziccardi, Andrew P  19 Mym-NJ                   DQ                    
 
Event 5  Women Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 2:10.26  7/1998    Misty Hyman, USA                            
 Meet Record: ! 2:15.08  7/2000    Molly Freedman, CUBU                        
                2:16.62  OLYT
                2:17.29  NATL
                2:20.29  USOP
                2:27.19  SECT
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               2:20.06    2:16.15 OLYT   
      31.71   34.77   35.51   34.16                                
  2 DE Freese, Michell  22 RUTG-NJ              2:19.67    2:17.02 NATL   
      30.25   34.15   35.76   36.86                                
  3 Cassidy, Andrea     20 UNAT-FL              2:19.67    2:17.68 USOP   
      31.83   34.81   36.09   34.95                                
  4 Williams, Christy   17 DST-MA               2:21.55    2:18.51 USOP   
      31.26   35.02   36.03   36.20                                
  5 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA              2:22.21    2:18.55 USOP   
      32.24   34.79   35.60   35.92                                
  6 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               2:20.16    2:18.57 USOP   
      31.08   34.63   36.22   36.64                                
  7 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              2:20.84    2:18.85 USOP   
      31.62   35.60   35.58   36.05                                
  8 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            2:20.06    2:19.57 USOP   
      32.18   35.42   36.20   35.77                                
  9 Alvarez, Sonia      27 Pur                  2:20.14    2:21.32 SECT   
      32.53   37.11   35.92   35.76                                
 10 Wallace, Ashley     17 BAC-NJ               2:22.65    2:26.08 SECT   
      32.87   35.29   39.52   38.40                                
B - Final
 11 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              2:23.56    2:19.68 USOP   
      31.50   35.59   36.49   36.10                                
 12 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              2:22.94    2:20.37 SECT   
      32.11   35.51   36.34   36.41                                
 13 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:23.50    2:24.34 SECT   
      31.74   36.20   38.03   38.37                                
 14 Rohrs, Lisa M       17 Middies-MR           2:26.14    2:25.54 SECT   
      33.52   36.99   37.92   37.11                                
 15 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     2:25.34    2:25.83 SECT   
      33.55   37.58   37.45   37.25                                
 16 McKenna, Clare Z    15 LIAC-MR              2:25.65    2:25.91 SECT   
      32.66   37.18   38.35   37.72                                
 17 Martinez, Vanessa   19 Pur                  2:26.41    2:27.30        
      33.23   37.71   38.16   38.20                                
 18 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      2:24.16    2:27.52        
      32.72   37.68   38.24   38.88                                
 19 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    2:25.37    2:28.53        
      32.64   36.56   38.85   40.48                                
 20 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              2:27.03    2:30.19        
      34.09   36.63   39.74   39.73                                
Preliminaries
 21 Gordon, Kate        18 Umly-MA              2:27.15                   
 22 Barry, Kristen J    16 Oly-MI               2:28.14                   
 23 Klein, Jackie C     15 MSC-MR               2:28.58                   
 24 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    2:28.67                   
 25 Haley, Crissy E     17 Middies-MR           2:28.74                   
 26 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              2:28.76                   
 27 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              2:28.81                   
 28 Crouthhamel, Carol  21 MINN-MN              2:28.86                   
 29 Braun, Jenny E      17 Middies-MR           2:28.99                   
 30 Nelson, Tory        18 BAD-MR               2:30.03                   
 31 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           2:30.41                   
 32 Iacouzze, Brittany  14 EEX-NJ               2:30.86                   
 33 Tripp, Mary M       15 Gators-AD            2:31.18                   
 34 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           2:31.30                   
 35 Wollner, Margaret   15 Agua Swim Team-MR    2:31.34                   
 36 Mirch, Katie        19 Bus-NE               2:31.61                   
 37 Zollo, Ann Marie    16 Middies-MR           2:31.64                   
 38 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               2:31.89                   
 39 Bouton, Kimberly P  15 NJW-NJ               2:32.21                   
 40 Saad, Jackie A      14 LIAC-MR              2:32.25                   
 41 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     2:32.26                   
 42 Hawley, Claire W    18 Ccsc-NE              2:34.88                   
 43 McGuire, Mary       15 BAD-MR               2:35.02                   
 44 Dudar, Cassie W     14 Mym-NJ               2:36.70                   
 45 Gusick, Carolyn M   18 SAC-NJ               2:37.09                   
 46 Hillard, Katie D    17 Oly-MI               2:37.42                   
 47 Scott, Mary Z       17 LIAC-MR              2:40.25                   
 48 Tyznar, Tina Z      13 LIAC-MR              2:44.11                   
 49 Vessa, Gabriella    13 LIAC-MR              2:45.65                   
 -- Matzner-Gore, Gret  19 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 
Event 6  Men Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.16  7/1998    Denis Sllantivev, Ukraine                   
 Meet Record: ! 1:59.52  7/2001    Andrew Mahaney, ATAC                        
                2:03.19  OLYT
                2:04.69  NATL
                2:06.99  USOP
                2:13.59  SECT
 Meet Qualifying:  2:18.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haupt, Matt R       23 Big Cat-MA           2:06.51    2:03.48 NATL   
      28.00   31.33   32.04   32.11                                
  2 O'Connor, Kellan P  22 WSA-IL               2:06.33    2:04.03 NATL   
      28.27   31.66   31.52   32.58                                
  3 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              2:08.81    2:04.18 NATL   
      27.96   31.57   32.16   32.49                                
  4 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              2:08.58    2:05.08 USOP   
      28.73   32.24   32.26   31.85                                
  5 Creager, Brent R    23 Big Cat-MA           2:05.91    2:05.96 USOP   
      28.24   31.58   33.12   33.02                                
  6 Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE              2:09.02    2:07.30 SECT   
      28.10   32.28   33.83   33.09                                
  7 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR              2:08.53    2:07.72 SECT   
      28.56   32.59   32.98   33.59                                
  8 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA              2:07.84    2:08.03 SECT   
      28.54   32.66   33.83   33.00                                
  9 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               2:08.50    2:08.27 SECT   
      29.03   31.98   33.82   33.44                                
 10 Douville, Nick      19 CW-MI                2:08.16    2:08.90 SECT   
      29.08   32.24   33.20   34.38                                
B - Final
 11 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    2:09.77    2:08.04 SECT   
      29.74   32.97   32.68   32.65                                
 12 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               2:09.34    2:08.43 SECT   
      29.59   32.86   32.98   33.00                                
 13 Guarnier, Bryan J   19 Gators-AD            2:10.34    2:09.27 SECT   
      29.20   32.64   32.74   34.69                                
 14 Houllier, Matt      22 Big Cat-MA           2:12.01    2:10.35 SECT   
      30.10   33.44   33.43   33.38                                
 15 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              2:13.41    2:12.07 SECT   
      29.29   33.95   34.21   34.62                                
 16 Monaco, James M     17 TPIT-AM              2:13.15    2:12.41 SECT   
      29.84   33.60   34.74   34.23                                
 17 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              2:12.54    2:12.46 SECT   
      30.19   33.39   34.59   34.29                                
 18 Park, Peter Y       13 Mym-NJ               2:14.30    2:14.28        
      30.79   34.06   34.70   34.73                                
 19 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI               2:15.31    2:14.69        
      30.97   33.50   35.87   34.35                                
 20 Koppel, Chris J     16 DST-MA               2:14.60    2:15.84        
      30.13   34.39   35.40   35.92                                
Preliminaries
 15 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     2:12.39                   
 22 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              2:15.40                   
 23 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA     2:15.65                   
 24 Hupp, Jonathan E    19 RUTG-NJ              2:15.89                   
 25 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           2:16.91                   
 26 Gallagher, Chris J  15 TSC-MA               2:17.09                   
 27 Marck, CJ J         14 SPIR-MA              2:17.48                   
 28 Arruda, Louis M     19 LIAC-MR              2:17.70                   
 29 Barron, Nick W      15 Lhy-NJ               2:18.24                   
 30 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     2:20.87                   
 31 Roth, Brad T        17 RY-MA                2:21.13                   
 32 Azares, Jason R     17 Lhy-NJ               2:24.11                   
 33 Mammano, Joe        20 RUTG-NJ              2:25.24                   
 34 Elek, Gregory D     15 NJW-NJ               2:25.65                   
 35 Eltahawy, Noor Z    14 LIAC-MR              2:28.15                   
 36 Grossman, Brian A   16 Agua Swim Team-MR    2:28.88                   
 37 Rossos, Michael A   17 SAC-NJ               2:28.91                   
 38 Kessler, Aaron B    18 Agua Swim Team-MR    2:30.37                   
 39 Yate, Jasper Z      14 LIAC-MR              2:32.05                   
 -- Cole, John B        20 Squids-NE                DQ                    
 -- Roberts, Jon P      15 Grrr-NI                  DQ                    
 
Event 7  Women Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:13.97  3/1999    L.Riker, Club Wolverine                     
 Meet Record: ! 2:14.65  7/2000    Lea Maurer, BSC                             
                2:17.99  OLYT
                2:19.99  NATL
                2:22.29  USOP
                2:28.99  SECT
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              2:20.23    2:17.58 OLYT   
      32.70   34.81   35.17   34.90                                
  2 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      2:18.57    2:17.64 OLYT   
      32.58   35.66   35.51   33.89                                
  3 Berg, Corey C       18 MSC-MR               2:22.44    2:19.37 NATL   
      33.68   35.56   35.05   35.08                                
  4 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA              2:24.91    2:21.67 USOP   
      33.96   35.20   35.91   36.60                                
  5 Bright, Michelle A  18 BAC-NJ               2:24.60    2:23.17 SECT   
      33.92   36.24   36.51   36.50                                
  6 Aristeo, Michelle   17 Oly-MI               2:25.33    2:23.93 SECT   
      34.57   36.46   37.02   35.88                                
  7 English, Lauren A   14 Mym-NJ               2:26.02    2:24.23 SECT   
      33.79   37.05   37.54   35.85                                
  8 Harris, Kristen C   18 SAC-NJ               2:23.64    2:24.65 SECT   
      34.40   36.70   37.16   36.39                                
  9 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA           2:25.99    2:25.21 SECT   
                      38.25   36.85                                
 10 Stapleton, Emily J  20 Schroeder YMCA-WI    2:27.00    2:26.26 SECT   
      34.64   36.83   38.11   36.68                                
B - Final
 11 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    2:27.81    2:25.47 SECT   
      33.79   36.70   37.40   37.58                                
 12 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA               2:27.87    2:26.04 SECT   
      34.32   37.52   37.96   36.24                                
 13 Gotay, Gretchen     22 Pur                  2:28.91    2:26.81 SECT   
      35.13   37.58   37.99   36.11                                
 14 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               2:28.30    2:26.87 SECT   
      34.39   36.79   38.05   37.64                                
 15 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              2:27.95    2:27.13 SECT   
      34.54   37.31   38.24   37.04                                
 16 Parent, Allyson K   17 Gators-AD            2:27.06    2:27.30 SECT   
      34.52   36.96   37.89   37.93                                
 17 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              2:27.55    2:27.60 SECT   
      34.78   36.76   38.16   37.90                                
 18 Pickett, Afton B    16 Smac-MI              2:29.08    2:28.04 SECT   
      35.38   37.81   38.06   36.79                                
 19 Shickora, Kristen   13 Unattached-MA        2:28.71    2:28.14 SECT   
      35.12   38.05   38.55   36.42                                
 20 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      2:29.12    2:31.53        
      34.78   37.93   39.77   39.05                                
Preliminaries
  5 Grove, Rebecca      18 BAD-MR               2:24.57                   
  9 Cassidy, Andrea     20 UNAT-FL              2:25.53                   
 23 Ferguson, Kaitlyn   16 Middies-MR           2:29.34                   
 24 Lewerenz, Sasha K   14 Oly-MI               2:29.66                   
 25 Leddy, Meghan K     12 EEX-NJ               2:29.70                   
 26 Fabiano, Laura A    18 Mym-NJ               2:30.02                   
 27 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA           2:30.25                   
 28 Cliff, Nicole       12 UNBAD-MR             2:30.48                   
 29 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR    2:30.93                   
 30 David, Meredith C   17 Jersey Wahoos-MA     2:30.95                   
 31 Lewis, Jess A       17 Paac-MA              2:31.14                   
 32 Fittin, Annie V     14 TAC-NJ               2:31.17                   
 33 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              2:31.77                   
 34 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    2:32.80                   
 35 Nicholson, Amanda   16 Middies-MR           2:32.83                   
 36 Masterson, Keri Z   15 LIAC-MR              2:33.25                   
 37 Goff, Sara L        14 Middies-MR           2:33.28                   
 38 Davies, Abigail S   20 Squids-NE            2:33.97                   
 39 Singer, Kimberly A  16 LIAC-MR              2:34.03                   
 40 McIlvain, Kerri A   16 Gaac-MA              2:34.59                   
 41 Shport, Marina      21 DSC-MR               2:34.61                   
 42 Brust, Arden H      16 Grrr-NI              2:34.66                   
 43 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              2:35.18                   
 44 Ryan, Whitney W     19 Squids-NE            2:35.44                   
 45 Grabowski, Shelby   17 Atac-MA              2:36.08                   
 46 Festa, Natalia K    14 LIAC-MR              2:36.22                   
 47 Alejandro, Tricia   13 LIAC-MR              2:36.57                   
 48 Allen, Susan E      17 Grrr-NI              2:36.59                   
 49 Feltrin, Veronica   13 SAC-NJ               2:36.89                   
 50 Brown, Jess         19 Bus-NE               2:37.21                   
 51 McIntyre, Tina J    15 Grrr-NI              2:37.36                   
 52 Boehm, Stacey Z     15 LIAC-MR              2:39.44                   
 53 Kaliades, Dena Z    14 LIAC-MR              2:42.79                   
 -- Walker, Amber B     17 Team Delaware-MA     2:38.54         X         
 -- Connell, Jamie L    14 Mym-NJ               2:36.46         X         
 -- Swift, Kara H       17 Jersey Wahoos-MA         DQ                    
 
Event 8  Men Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.95  3/1999    Lenny Krayzelburg, Trojan                   
 Meet Record: ! 2:02.88  7/2000    Dan Shevchik, MBM                           
                2:04.19  OLYT
                2:06.79  NATL
                2:09.09  USOP
                2:15.39  SECT
 Meet Qualifying:  2:20.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clark, Ian R        18 Umly-MA              2:09.96    2:04.64 NATL   
      29.55   31.91   32.18   31.00                                
  2 Hopkins, Mike P     15 DST-MA               2:08.54    2:07.02 USOP   
      30.37   32.36   32.35   31.94                                
  3 Bugby, Eric C       19 Atac-MA              2:08.93    2:10.00 SECT   
      31.16   33.78   32.61   32.45                                
  4 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               2:13.52    2:11.62 SECT   
      31.07   33.06   34.18   33.31                                
  5 Plummer, Ryan R     21 MINN-MN              2:13.84    2:12.49 SECT   
      30.94   33.73   34.42   33.40                                
  6 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     2:13.29    2:13.04 SECT   
      31.48   33.44   34.18   33.94                                
  7 McLin, Shawn M      19 Atac-MA              2:15.27    2:13.83 SECT   
      30.76   33.32   35.01   34.74                                
  8 Koenig, Evan G      20 Grrr-NI              2:15.03    2:14.19 SECT   
      31.04   33.79   35.18   34.18                                
  9 Franssen, Bobby J   16 TSC-MA               2:15.33    2:14.68 SECT   
      30.97   34.03   35.18   34.50                                
 10 Brandenberger, Chr  20 TVSC-MR              2:12.38    2:15.36 SECT   
      30.68   33.56   35.16   35.96                                
B - Final
 11 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA              2:15.55    2:13.94 SECT   
      31.83   33.85   34.35   33.91                                
 12 Moore, Nat L        17 NBS-MR               2:17.56    2:14.46 SECT   
      31.18   33.56   35.22   34.50                                
 13 Grenda, Dane R      17 Team Delaware-MA     2:17.46    2:14.58 SECT   
      31.01   34.10   35.63   33.84                                
 14 Hasty, William G    16 Agua Swim Team-MR    2:15.75    2:14.76 SECT   
      32.33   34.06   34.81   33.56                                
 15 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              2:18.97    2:15.09 SECT   
      31.84   33.65   35.32   34.28                                
 16 Emanuel, Ryan N     15 BAD-MR               2:15.97    2:15.49        
      31.83   34.00   34.35   35.31                                
 17 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA     2:17.66    2:15.68        
      31.52   33.84   35.50   34.82                                
 18 Smith, Bobby Z      14 LIAC-MR              2:16.22    2:16.00        
      32.40   34.06   35.50   34.04                                
 19 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              2:17.19    2:16.12        
      31.29   34.17   35.49   35.17                                
 20 Hart, Ross H        16 Oly-MI               2:18.22    2:18.35        
      33.26   34.31   35.52   35.26                                
Preliminaries
 21 O'Connor, Daniel P  17 PAA-NJ               2:19.08                   
 22 Cullum, Andrew R    18 Ccsc-NE              2:19.17                   
 23 Koppel, Chris J     16 DST-MA               2:19.64                   
 24 Walker, AJ J        15 Lhy-NJ               2:20.05                   
 25 Hart, Kevin J       21 RUTG-NJ              2:21.17                   
 26 Yarger, Jon R       20 Big Cat-MA           2:21.60                   
 27 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    2:22.34                   
 28 Amato, Chris Z      16 LIAC-MR              2:23.21                   
 29 Cohen, Jesse S      14 Lhy-NJ               2:24.92                   
 30 Kirwan, Michael L   17 Lhy-NJ               2:29.59                   
 31 Kessler, Aaron B    18 Agua Swim Team-MR    2:36.34                   
 -- Monaco, James M     17 TPIT-AM              2:26.54         X         
 -- Inkrott, Aaron W    20 RUTG-NJ                  DQ                    
 
Event 9  Women Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 4:10.67  3/1999    Diana Munz, LESD                            
 Meet Record: ! 4:12.46  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                4:19.37  OLYT
                4:21.69  NATL
                4:25.59  USOP
                4:38.19  SECT
 Meet Qualifying:  4:37.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               4:20.98    4:19.80 NATL   
      30.96   32.90   32.38   32.74   32.56   33.03   32.73   32.50
  2 Duguet, Paola       15 BAD-MR               4:28.02    4:21.36 NATL   
      30.40   32.62   33.15   33.56   32.59   33.48   33.31   32.25
  3 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA           4:25.69    4:21.87 USOP   
      30.90   33.33   33.29   33.58   33.06   33.44   32.58   31.69
  4 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               4:26.50    4:22.09 USOP   
      30.03   32.33   33.02   33.20   33.63   33.85   33.55   32.48
  5 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              4:25.34    4:23.54 USOP   
      31.12   33.39   33.45   33.54   33.32   33.57   32.91   32.24
  6 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               4:29.97    4:27.21 SECT   
      30.08   33.28   33.95   34.14   34.54   34.43   33.91   32.88
  7 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              4:28.94    4:29.09 SECT   
      32.00   34.05   33.85   33.82   33.96   34.12   34.07   33.22
  8 Alvarez, Sonia      27 Pur                  4:26.12    4:29.92 SECT   
      31.47   33.42   33.90   34.19   34.34   34.72   34.67   33.21
  9 Carter, Liz J       21 RUTG-NJ              4:29.17    4:31.12 SECT   
      31.46   34.02   33.95   34.17   34.30   34.68   34.58   33.96
 10 Morford, Lauren A   18 EEX-NJ               4:29.08    4:33.45 SECT   
      30.81   33.47   34.73   34.31   34.95   35.33   35.22   34.63
B - Final
 11 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               4:33.66    4:26.69 SECT   
      31.03   33.52   33.71   34.22   34.11   34.07   33.53   32.50
 12 Murphy, Patty L     19 Jersey Wahoos-MA     4:31.75    4:28.43 SECT   
      31.53   33.74   34.00   34.09   33.88   34.19   33.93   33.07
 13 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    4:30.60    4:28.75 SECT   
      30.70   33.61   34.07   34.79   34.69   35.10   33.37   32.42
 14 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA              4:30.95    4:29.57 SECT   
      30.27   33.11   34.06   34.80   34.85   34.22   34.81   33.45
 15 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              4:33.48    4:32.31 SECT   
      31.58   33.98   34.70   34.68   34.61   34.62   34.55   33.59
 16 Gray, Ellen         17 BAD-MR               4:33.91    4:33.16 SECT   
      31.44   34.22   34.75   34.75   34.83   34.69   34.92   33.56
 17 Caetano, Samantha   20 Terrapins-PC         4:33.96    4:35.24 SECT   
      31.88   33.84   34.37   35.13   35.41   34.79   35.12   34.70
 18 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              4:34.37    4:35.77 SECT   
      31.66   33.84   34.83   35.16   35.37   35.37   35.34   34.20
 19 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              4:34.30    4:35.99 SECT   
      31.25   34.71   35.51   36.13   35.99   35.50   34.12   32.78
 20 Wolf, Lindsey E     20 UNAT-CT              4:34.38    4:38.37        
      32.03   34.44   35.43   35.72   35.43   35.20   35.38   34.74
Preliminaries
 21 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              4:34.66                   
 22 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              4:34.90                   
 23 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    4:34.94                   
 24 Steiner, Mary Cath  15 Oly-MI               4:34.97                   
 25 Williams, Christy   17 DST-MA               4:35.12                   
 26 Martinez, Vanessa   19 Pur                  4:35.30                   
 27 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            4:35.45                   
 28 Fracapane, Sara J   16 NJW-NJ               4:35.83                   
 29 Harris, Kristen C   18 SAC-NJ               4:36.55                   
 30 Parent, Allyson K   17 Gators-AD            4:36.60                   
 31 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           4:36.86                   
 32 Iacouzze, Brittany  14 EEX-NJ               4:37.03                   
 33 Dlugonski, Dee M    20 Big Cat-MA           4:37.12                   
 34 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     4:37.27                   
 35 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              4:37.60                   
 36 Fortini, Izabela P  14 Agua Swim Team-MR    4:37.76                   
 37 Brodt, Christina Z  14 LIAC-MR              4:38.19                   
 38 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              4:38.45                   
 39 Feibel, Gabriela R  15 EEX-NJ               4:38.50                   
 40 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           4:38.57                   
 41 Braun, Jenny E      17 Middies-MR           4:38.72                   
 42 Semchyshen, Lauren  20 Big Cat-MA           4:38.97                   
 43 Clark, Blair A      17 Paac-MA              4:39.27                   
 44 Felty, Trista L     19 Atac-MA              4:39.59                   
 45 Berg, Corey C       18 MSC-MR               4:39.69                   
 46 Mojica, Solimar     21 Pur                  4:39.76                   
 47 Ohngren, Kara M     18 Oly-MI               4:40.85                   
 48 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA              4:40.89                   
 49 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     4:40.91                   
 50 Meirs, Kaitlyn W    14 PAA-NJ               4:41.62                   
 51 Saad, Jackie A      14 LIAC-MR              4:42.14                   
 52 Schaefer, Emma E    15 Oly-MI               4:42.26                   
 53 Roop, Stephanie     15 MSA-MA               4:42.49                   
 54 Crouthhamel, Carol  21 MINN-MN              4:43.19                   
 55 Hawley, Claire W    18 Ccsc-NE              4:43.29                   
 56 Haigney, Kate P     17 Middies-MR           4:43.78                   
 57 Gusick, Carolyn M   18 SAC-NJ               4:43.81                   
 58 Fuqua, Marlys A     15 Grrr-NI              4:45.37                   
 59 Ward, Anneka M      18 Agua Swim Team-MR    4:45.59                   
 60 Helmers, Missy E    17 SAC-NJ               4:45.63                   
 61 Tripp, Mary M       15 Gators-AD            4:46.12                   
 62 Weniger, Hailey R   15 Grrr-NI              4:47.91                   
 63 Barry, Kristen J    16 Oly-MI               4:48.09                   
 64 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              4:48.34                   
 65 Kempton, Kristalyn  16 LIAC-MR              4:48.55                   
 66 Connell, Jamie L    14 Mym-NJ               4:48.93                   
 67 Schulman, Lauren P  19 Middies-MR           4:49.07                   
 68 Mirch, Katie        19 Bus-NE               4:49.10                   
 69 Rakoczy, Joanna D   15 Middies-MR           4:49.31                   
 70 Straub, Jaime M     17 Middies-MR           4:52.23                   
 71 Tolan, Meagan A     15 LIAC-MR              4:55.95                   
 72 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    4:58.04                   
 -- Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR    4:57.07         X         
 -- Klein, Jackie C     15 MSC-MR               4:43.48         X         
 -- Wollner, Margaret   15 Agua Swim Team-MR    4:46.94         X         
 -- Aristeo, Michelle   17 Oly-MI                   DQ                    
 -- Swift, Kara H       17 Jersey Wahoos-MA         DQ                    
 -- Wick, Casmera E     22 RUTG-NJ                  DQ                    
 -- Tyler, Claire E     15 Oly-MI                   DQ                    
 -- Bright, Michelle A  18 BAC-NJ                   DQ                    
 
Event 10  Men Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 3:52.98  7/1998    Massi Rosolino, Italy                       
 Meet Record: ! 3:54.31  7/2002    Ricardo Montesterio, GSC                    
                3:58.69  OLYT
                4:02.19  NATL
                4:05.89  USOP
                4:18.59  SECT
 Meet Qualifying:  4:19.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crippen, Fran M     19 Gaac-MA              4:07.44    3:55.83 OLYT   
      27.21   28.90   29.55   29.69   30.02   30.19   30.33   29.94
  2 Prichard, Ian       21 LIAC-MR              4:05.03    4:02.06 NATL   
      27.71   30.40   30.92   31.22   30.70   31.06   30.83   29.22
  3 Cole, John B        20 Squids-NE            4:07.73    4:02.40 USOP   
      28.42   31.23   31.43   30.78   30.56   30.82   30.16   29.00
  4 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              4:08.58    4:02.73 USOP   
      27.90   30.87   31.15   31.48   31.01   31.02   30.36   28.94
  5 Swanson, Michael J  17 LAC-MA               4:06.08    4:07.07 SECT   
      27.62   30.46   30.99   31.57   31.49   31.89   31.96   31.09
  6 Vandenberg, Jay W   17 Oly-MI               4:09.03    4:08.06 SECT   
      29.02   30.92   31.52   31.34   31.48   31.63   31.83   30.32
  7 Gordon, Willie A    19 Big Cat-MA           4:10.91    4:08.15 SECT   
      29.02   31.19   31.74   31.81   31.62   31.28   31.32   30.17
  8 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    4:09.40    4:09.03 SECT   
      28.81   31.63   31.87   32.10   31.78   31.89   31.19   29.76
  9 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              4:11.16    4:10.94 SECT   
      28.53   31.17   31.84   32.06   31.84   32.28   32.00   31.22
 10 Austermann, John F  16 Oly-MI               4:12.32    4:13.22 SECT   
      28.85   31.43   32.01   31.93   32.04   32.46   32.22   32.28
B - Final
 11 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              4:12.50    4:04.77 USOP   
      28.74   31.70   31.35   30.91   30.70   30.91   30.66   29.80
 12 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA     4:15.42    4:06.97 SECT   
      28.27   31.08   31.26   31.34   31.88   31.77   31.14   30.23
 13 Douville, Nick      19 CW-MI                4:13.73    4:12.80 SECT   
      29.57   31.56   31.82   31.69   31.96   31.94   32.32   31.94
 14 Rosa, Larry P       16 EEX-NJ               4:13.07    4:13.48 SECT   
      28.83   31.52   32.16   32.26   32.04   32.96   32.91   30.80
 15 Seery, Rob Z        17 LIAC-MR              4:13.74    4:13.58 SECT   
      28.45   31.30   32.33   32.72   32.77   32.79   32.69   30.53
 16 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA              4:16.45    4:14.37 SECT   
      28.48   31.83   32.14   32.65   32.50   32.79   32.64   31.34
 17 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               4:14.11    4:14.95 SECT   
      29.81   32.43   32.57   32.53   32.28   32.32   31.83   31.18
 18 Weir, Paul S        17 BAD-MR               4:15.48    4:16.25 SECT   
      29.25   32.48   32.21   33.45   32.93   33.04   32.18   30.71
 19 Robledo, Christian  17 LIAC-MR              4:16.45    4:17.80 SECT   
      29.60   32.26   32.72   33.07   32.75   33.16   32.42   31.82
 20 Gray, Bill A        19 BAD-MR               4:16.42    4:19.68        
      28.73   32.18   32.62   33.39   33.75   33.63   33.32   32.06
Preliminaries
 21 Kauffman, Cody L    15 TSC-MA               4:16.54                   
 22 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              4:16.59                   
 23 Creager, Brent R    23 Big Cat-MA           4:16.87                   
 24 Park, Peter Y       13 Mym-NJ               4:17.55                   
 25 Carrion, Hiram R    18 Pur                  4:18.53                   
 26 Ankosko, Darren R   15 SAC-NJ               4:18.71                   
 27 Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA              4:18.87                   
 28 Scott, Norman       16 BAD-MR               4:18.99                   
 29 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           4:19.64                   
 30 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI               4:19.98                   
 31 Farrell, Chris J    19 RUTG-NJ              4:20.92                   
 32 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA              4:21.17                   
 33 MC Laughlin, Jason  15 Middies-MR           4:22.08                   
 34 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     4:22.69                   
 35 Mammano, Joe        20 RUTG-NJ              4:23.15                   
 36 Salayka, George Z   17 LIAC-MR              4:23.82                   
 37 Hutchinson, Jack A  18 Umly-MA              4:24.40                   
 38 Erard, Adam J       17 Oly-MI               4:24.53                   
 39 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA     4:24.62                   
 40 Yarger, Jon R       20 Big Cat-MA           4:25.40                   
 41 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               4:25.81                   
 42 Guarnier, Bryan J   19 Gators-AD            4:25.91                   
 43 Martucci, Steven D  16 Atac-MA              4:26.24                   
 44 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              4:26.60                   
 45 Stathopoulos, Cary  15 Agua Swim Team-MR    4:27.55                   
 46 Wang, Tim           20 Bus-NE               4:28.33                   
 47 Cullum, Andrew R    18 Ccsc-NE              4:29.16                   
 48 Hart, Ross H        16 Oly-MI               4:29.80                   
 49 Gerlach, Matt Z     16 LIAC-MR              4:29.98                   
 50 Hunter, Brian Z     19 Grrr-NI              4:31.95                   
 51 Roseberry, Evan M   15 Paac-MA              4:32.21                   
 52 Rook, Dane P        17 Oly-MI               4:32.82                   
 53 Vogel, Daniel Z     15 LIAC-MR              4:36.96                   
 54 Elek, Gregory D     15 NJW-NJ               4:38.81                   
 55 Descovich, Matthew  16 LIAC-MR              4:52.36                   
 -- Rybicki, Kevin F    16 TSC-MA               4:22.32         X         
 
Event 11  Women Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:43.98  7/1998    USA                                         
                         A.Tappin,C.Teuscher,S.Bereknyei,J.Thompson        
 Meet Record: ! 3:54.05  6/1998    Badger                                      
                4:01.49  USOP
                4:12.69  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puerto Rico  'A'                            3:58.33    4:02.40 SECT   
       29.65  1:00.83    29.38  1:00.45    29.40  1:00.51    29.60  1:00.61
  2 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    3:58.50    4:02.77 SECT   
       29.46  1:01.10    29.56  1:01.47    29.05  1:01.02    28.66    59.18
  3 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  4:03.11    4:03.16 SECT   
       29.24  1:00.42    29.49  1:01.51    29.54  1:01.59    28.06    59.64
  4 Delaware Swim Team-MA  'A'                  4:02.24    4:03.33 SECT   
       29.60  1:00.87    29.06    59.91    29.61  1:01.92    29.18  1:00.63
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:04.00    4:03.47 SECT   
       29.49  1:01.34    30.14  1:02.05    28.52  1:00.41    28.81    59.67
  6 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'      3:58.24    4:04.05 SECT   
       29.10  1:00.95    29.73  1:01.22    29.46  1:01.38    28.86  1:00.50
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:00.55    4:04.08 SECT   
       29.51  1:01.02    29.38  1:00.63    29.59  1:02.10    29.41  1:00.33
  8 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               4:10.90    4:07.28 SECT   
       28.41    59.33    30.54  1:05.36    29.09  1:00.90    29.58  1:01.69
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:57.98    4:10.40 SECT   
       29.86  1:01.92    29.46  1:01.84    29.75  1:03.02    30.75  1:03.62
 10 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 4:08.07    4:11.88 SECT   
       29.66  1:02.01    30.29  1:03.15    29.17  1:03.49    29.92  1:03.23
 11 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:07.86    4:12.00 SECT   
       30.46  1:02.58    29.70  1:02.23    31.47  1:05.60    29.29  1:01.59
 12 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  4:09.22    4:12.81        
       30.19  1:02.39    30.65  1:03.84    30.04  1:03.55    29.88  1:03.03
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            4:06.00    4:12.96        
       30.41  1:03.35    30.36  1:03.22    30.44  1:03.90    29.73  1:02.49
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:01.50    4:13.44        
       30.62  1:03.40    30.46  1:03.64    30.23  1:03.48    30.01  1:02.92
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:15.00    4:14.07        
       29.91  1:03.07    30.29  1:03.32    31.25  1:05.33    30.00  1:02.35
 16 Greater Rochester Racing-NI  'A'            4:14.55    4:15.41        
       31.27  1:05.48    29.84  1:02.50    30.67  1:04.10    29.93  1:03.33
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    4:06.50         DQ        
 
Event 12  Men Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:17.99  7/1998    Russia                                      
                         Yegorov,Popov,Pimankov,Ashikhmin                  
 Meet Record: ! 3:31.25  7/11/2003 Long Island Aquatic Club, LIAC -MR          
                         H HINDS, C ROBLEDO, I PRICHARD, B NELIGAN         
                3:33.59  NATL
                3:37.69  USOP
                3:46.09  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:35.07    3:31.25!NATL   
       25.41    52.35    25.10    52.96    25.49    53.09    25.05    52.85
  2 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  3:32.90    3:33.01 NATL   
       24.47    52.01    25.49    53.36    25.81    54.48    25.36    53.16
  3 Upper Main Line YMCA-MA  'A'                3:36.99    3:36.57 USOP   
       25.39    53.20    26.02    54.34    26.13    55.40    25.68    53.63
  4 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             3:36.40    3:38.02 SECT   
       26.55    54.70    26.72    56.09    25.78    54.69    24.62    52.54
  5 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               3:40.64    3:41.32 SECT   
       26.36    54.90    27.61    58.21    26.14    55.04    25.24    53.17
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:41.50    3:42.99 SECT   
       26.57    55.83    26.66    55.60    26.57    54.80    27.40    56.76
  7 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    3:40.50    3:43.31 SECT   
       26.72    54.78    26.22    55.39    26.91    56.26    26.63    56.88
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:50.00    3:45.73 SECT   
       26.92    55.64    27.13    58.54    26.65    56.20    26.72    55.35
  9 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  3:41.11    3:47.08        
       27.21    55.57    27.18    56.61    27.90    58.56    27.10    56.34
 10 Trident Swim Club-MA  'A'                   3:45.22    3:47.35        
       26.48    55.30    27.32    57.56    27.63    57.88    27.11    56.61
 11 Greater Rochester Racing-NI  'A'            3:43.55    3:47.49        
       27.65    58.42    27.55    57.67    26.34    55.80    25.93    55.60
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            3:42.00    3:49.49        
       27.46    57.00    26.87    55.59    28.06    59.62    27.28    57.28
 13 Delaware Swim Team-MA  'A'                  3:49.24    3:51.00        
       27.80    57.48    26.84    56.08    28.69  1:00.73    27.64    56.71
 14 Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                 3:52.62    3:51.85        
       28.11    58.44    27.51    57.94    28.07    59.19    27.47    56.28
 15 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            3:45.00    3:55.52        
       26.68    57.26    28.02    58.75    28.56    59.98    27.96    59.53
 
Event 13  Women Senior 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 1:58.97  7/1998    Claudia Pol, Costa Rica                     
 Meet Record: ! 2:00.73  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                2:03.39  OLYT
                2:04.89  NATL
                2:06.99  USOP
                2:12.09  SECT
 Meet Qualifying:  2:13.09
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               2:06.41    2:04.43 NATL   
      29.32   31.60   32.21   31.30                                
  2 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               2:07.64    2:04.58 NATL   
      29.12   30.92   32.43   32.11                                
  3 Duguet, Paola       15 BAD-MR               2:07.66    2:06.24 USOP   
      29.28   32.11   32.53   32.32                                
  4 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA           2:08.07    2:06.49 USOP   
      29.95   32.10   32.59   31.85                                
  5 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              2:08.90    2:06.85 USOP   
      29.92   32.25   32.85   31.83                                
  6 Alvarez, Sonia      27 Pur                  2:07.99    2:07.86 SECT   
      30.21   32.89   32.92   31.84                                
  7 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    2:08.68    2:07.94 SECT   
      29.69   32.68   32.84   32.73                                
  8 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              2:09.37    2:08.42 SECT   
      29.67   32.27   33.67   32.81                                
  9 Harris, Kristen C   18 SAC-NJ               2:09.40    2:09.86 SECT   
      30.48   33.12   33.39   32.87                                
 10 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               2:09.09    2:10.77 SECT   
      29.92   33.04   34.08   33.73                                
B - Final
 11 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               2:10.20    2:07.19 SECT   
      30.15   31.87   32.59   32.58                                
 12 Smit, Julia E       15 TVSC-MR              2:09.97    2:07.84 SECT   
      30.34   32.57   32.65   32.28                                
 13 Lewis, Jess A       17 Paac-MA              2:09.64    2:09.04 SECT   
      29.92   32.41   33.39   33.32                                
 14 Martinez, Vanessa   19 Pur                  2:10.36    2:09.54 SECT   
      30.91   33.27   33.28   32.08                                
 15 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              2:09.94    2:10.00 SECT   
      30.41   32.63   33.66   33.30                                
 16 Dlugonski, Dee M    20 Big Cat-MA           2:10.43    2:10.34 SECT   
      30.96   33.28   33.54   32.56                                
 17 Gotay, Gretchen     22 Pur                  2:11.26    2:10.39 SECT   
      31.40   33.04   33.35   32.60                                
 18 Jimenez, Patricia   16 Pur                  2:10.37    2:10.84 SECT   
      30.29   33.00   33.61   33.94                                
 19 Mojica, Solimar     21 Pur                  2:10.70    2:11.41 SECT   
      30.84   33.51   34.09   32.97                                
 20 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              2:11.31    2:11.79 SECT   
      31.28   33.79   34.11   32.61                                
Preliminaries
 21 Gilbert, Amanda E   18 BAC-NJ               2:11.43                   
 22 Morford, Lauren A   18 EEX-NJ               2:11.57                   
 23 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA              2:11.58                   
 24 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA              2:11.69                   
 25 Caetano, Samantha   20 Terrapins-PC         2:11.81                   
 26 Williams, Christy   17 DST-MA               2:11.91                   
 27 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA              2:11.98                   
 27 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      2:11.98                   
 29 Clark, Blair A      17 Paac-MA              2:12.02                   
 30 Steiner, Mary Cath  15 Oly-MI               2:12.06                   
 31 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      2:12.12                   
 32 Guers, Lindsay A    15 RY-MA                2:12.21                   
 33 Murphy, Patty L     19 Jersey Wahoos-MA     2:12.34                   
 34 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               2:12.38                   
 35 Saad, Jackie A      14 LIAC-MR              2:12.44                   
 36 Iacouzze, Brittany  14 EEX-NJ               2:12.47                   
 37 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              2:12.49                   
 38 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            2:12.50                   
 39 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA               2:12.51                   
 40 Cliff, Nicole       12 UNBAD-MR             2:12.54                   
 41 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           2:12.61                   
 42 Kovenock, Kate B    20 Squids-NE            2:12.66                   
 43 Tyler, Claire E     15 Oly-MI               2:12.68                   
 44 Evans, Ashley K     15 BAC-NJ               2:12.98                   
 45 Semchyshen, Lauren  20 Big Cat-MA           2:13.14                   
 46 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           2:13.21                   
 47 Ahrenhold, Rachel   18 Gaac-MA              2:13.27                   
 48 Fortini, Izabela P  14 Agua Swim Team-MR    2:13.33                   
 49 Wolf, Lindsey E     20 UNAT-CT              2:13.34                   
 50 Gordon, Kate        18 Umly-MA              2:13.41                   
 51 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA              2:13.51                   
 52 Newton, Michelle A  16 BAC-NJ               2:13.76                   
 53 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    2:13.77                   
 54 Berg, Corey C       18 MSC-MR               2:13.87                   
 55 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              2:14.04                   
 56 Lewerenz, Sasha K   14 Oly-MI               2:14.07                   
 57 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               2:14.09                   
 58 Braun, Jenny E      17 Middies-MR           2:14.15                   
 59 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              2:14.21                   
 60 Gray, Ellen         17 BAD-MR               2:14.22                   
 61 Tripp, Mary M       15 Gators-AD            2:14.27                   
 62 Brodt, Christina Z  14 LIAC-MR              2:14.29                   
 63 Parent, Allyson K   17 Gators-AD            2:14.52                   
 64 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              2:14.57                   
 64 Lepore, Angela      16 WAC-MR               2:14.57                   
 66 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               2:14.73                   
 67 Felty, Trista L     19 Atac-MA              2:15.12                   
 68 Rakoczy, Joanna D   15 Middies-MR           2:15.45                   
 69 Fracapane, Sara J   16 NJW-NJ               2:15.50                   
 70 Helmers, Missy E    17 SAC-NJ               2:15.79                   
 71 Bui, Tiffany T      15 Middies-MR           2:16.00                   
 72 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           2:16.12                   
 73 Feibel, Gabriela R  15 EEX-NJ               2:16.29                   
 74 Fittin, Annie V     14 TAC-NJ               2:16.41                   
 75 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               2:16.54                   
 76 Shickora, Kristen   13 Unattached-MA        2:16.78                   
 77 Hawley, Claire W    18 Ccsc-NE              2:16.82                   
 78 Wallace, Ashley     17 BAC-NJ               2:16.84                   
 79 Roop, Stephanie     15 MSA-MA               2:16.89                   
 80 Klein, Jackie C     15 MSC-MR               2:16.91                   
 81 Fuqua, Marlys A     15 Grrr-NI              2:16.92                   
 82 Ohngren, Kara M     18 Oly-MI               2:17.00                   
 83 Barry, Kristen J    16 Oly-MI               2:17.18                   
 84 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    2:17.27                   
 85 Roth, Whitney E     18 EMAC-MA              2:17.53                   
 86 Cosentino, Stephan  16 WAC-MR               2:17.80                   
 87 Davies, Abigail S   20 Squids-NE            2:17.93                   
 88 Ohara, Kelly E      17 GCIT-MA              2:18.05                   
 89 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     2:18.30                   
 90 Weniger, Hailey R   15 Grrr-NI              2:18.31                   
 91 Sequeira, Sophia A  15 PAA-NJ               2:18.52                   
 92 Dudar, Cassie W     14 Mym-NJ               2:18.61                   
 93 David, Meredith C   17 Jersey Wahoos-MA     2:18.99                   
 94 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              2:19.10                   
 95 Haigney, Kate P     17 Middies-MR           2:19.39                   
 96 Hillard, Katie D    17 Oly-MI               2:19.52                   
 97 Scott, Mary Z       17 LIAC-MR              2:19.63                   
 98 Tolan, Meagan A     15 LIAC-MR              2:19.83                   
 99 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               2:20.62                   
100 DE Freese, Michell  22 RUTG-NJ              2:21.92                   
 -- Cross, Sophie L     15 DST-MA               2:17.23         X         
 -- Ryan, Whitney W     19 Squids-NE                DQ                    
 -- Swaby, Tamara C     24 Oly-MI                   DQ                    
 -- Aristeo, Michelle   17 Oly-MI                   DQ                    
 
Event 14  Men Senior 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 1:47.34  7/1998    Pieter vandenHogenband, Netherlands         
 Meet Record: ! 1:51.51  7/2000    Scott Goldblatt, BAC                        
                1:52.49  OLYT
                1:53.69  NATL
                1:55.69  USOP
                2:01.49  SECT
 Meet Qualifying:  2:02.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crippen, Fran M     19 Gaac-MA              1:57.08    1:52.96 NATL   
      26.36   28.43   29.12   29.05                                
  2 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              1:56.62    1:54.05 USOP   
      27.30   29.21   28.93   28.61                                
  3 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA     1:54.61    1:54.83 USOP   
      27.24   29.12   29.16   29.31                                
  4 Robledo, Christian  17 LIAC-MR              1:57.18    1:56.53 SECT   
      27.23   29.99   29.63   29.68                                
  5 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              1:58.77    1:57.06 SECT   
      28.05   29.73   30.05   29.23                                
  6 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    1:58.71    1:58.44 SECT   
                      30.38   29.57                                
  7 Vandenberg, Jay W   17 Oly-MI               1:58.23    1:58.50 SECT   
      28.00   29.67   30.86   29.97                                
  8 Austermann, John F  16 Oly-MI               1:58.78    1:59.73 SECT   
      28.03   30.44   30.79   30.47                                
  9 Cole, John B        20 Squids-NE            1:57.78    1:59.92 SECT   
      28.08   30.74   30.74   30.36                                
 10 Prichard, Ian       21 LIAC-MR              1:57.62    2:00.79 SECT   
      27.37   30.22   31.71   31.49                                
B - Final
 11 Swanson, Michael J  17 LAC-MA               1:58.85    1:56.25 SECT   
      26.99   29.14   30.47   29.65                                
 12 Haupt, Matt R       23 Big Cat-MA           1:58.96    1:57.66 SECT   
      27.15   29.54   30.58   30.39                                
 13 Knepley, Mark J     19 Umly-MA              1:59.37    1:58.49 SECT   
      27.74   29.89   30.95   29.91                                
 14 McLin, Shawn M      19 Atac-MA              2:00.01    1:58.52 SECT   
      27.15   29.97   31.04   30.36                                
 15 Gordon, Willie A    19 Big Cat-MA           1:59.77    1:58.68 SECT   
      28.37   30.19   30.60   29.52                                
 16 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA              1:59.99    1:59.11 SECT   
      27.68   30.35   30.96   30.12                                
 17 Gray, Bill A        19 BAD-MR               2:00.74    1:59.50 SECT   
      27.47   30.25   31.22   30.56                                
 18 Guerard, Richard B  18 BAC-NJ               1:59.65    2:00.19 SECT   
      27.60   30.06   31.00   31.53                                
 19 Seery, Rob Z        17 LIAC-MR              2:00.28    2:01.35 SECT   
      27.96   30.86   31.76   30.77                                
 20 Peterman, J.B. B    18 TSC-MA               2:00.49    2:02.11        
      28.09   30.76   32.03   31.23                                
Preliminaries
 21 Scott, Norman       16 BAD-MR               2:01.08                   
 22 Emanuel, Ryan N     15 BAD-MR               2:01.16                   
 23 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              2:01.18                   
 24 Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE              2:01.20                   
 24 Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA              2:01.20                   
 26 VanAssen, Jon M     19 SAC-NJ               2:01.23                   
 27 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               2:01.33                   
 28 Houllier, Matt      22 Big Cat-MA           2:01.34                   
 29 Bugby, Eric C       19 Atac-MA              2:01.46                   
 30 Weir, Paul S        17 BAD-MR               2:01.72                   
 31 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              2:01.79                   
 32 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              2:01.84                   
 33 Patrizzi, Andrew J  19 Jersey Wahoos-MA     2:01.85                   
 34 Kyrejko, Andrew M   15 Mym-NJ               2:02.31                   
 35 Hopkins, Mike P     15 DST-MA               2:02.36                   
 36 Goracy, Matt E      19 BAC-NJ               2:02.39                   
 37 Smit, Michael W     17 TVSC-MR              2:02.45                   
 38 Guarnier, Bryan J   19 Gators-AD            2:02.62                   
 39 Wang, Tim           20 Bus-NE               2:02.69                   
 40 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           2:03.21                   
 41 Centrella, Kyle R   19 Big Cat-MA           2:03.39                   
 42 Farrell, Chris J    19 RUTG-NJ              2:03.46                   
 43 Hunter, Brian Z     19 Grrr-NI              2:03.73                   
 44 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    2:03.86                   
 45 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              2:03.90                   
 46 Hillbish, Eric R    22 Atac-MA              2:03.99                   
 47 Marck, CJ J         14 SPIR-MA              2:04.17                   
 48 Weniger, Luke L     17 Grrr-NI              2:04.37                   
 48 Harris, Sloan       18 BAD-MR               2:04.37                   
 50 Gallagher, Chris J  15 TSC-MA               2:04.44                   
 51 Arruda, Louis M     19 LIAC-MR              2:04.46                   
 52 Hurst, Matt L       20 Umly-MA              2:04.51                   
 53 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA              2:04.72                   
 54 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI               2:04.75                   
 55 Murphy, Connor W    17 BAC-NJ               2:05.14                   
 56 Yarger, Jon R       20 Big Cat-MA           2:05.25                   
 57 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA     2:05.59                   
 58 Roth, Brad T        17 RY-MA                2:05.95                   
 59 Funk, Brian P       20 BAC-NJ               2:06.09                   
 60 Salayka, George Z   17 LIAC-MR              2:06.52                   
 61 Hart, Ross H        16 Oly-MI               2:06.69                   
 62 Ashenfelter, Jay H  18 Mym-NJ               2:07.53                   
 63 Bolden, Mark P      19 Big Cat-MA           2:07.55                   
 64 Smith, Bobby Z      14 LIAC-MR              2:08.05                   
 65 Kirwan, Michael L   17 Lhy-NJ               2:08.09                   
 66 Amato, Chris Z      16 LIAC-MR              2:08.88                   
 67 Nims, Steve J       18 Grrr-NI              2:09.40                   
 68 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              2:10.42                   
 69 Walker, AJ J        15 Lhy-NJ               2:10.58                   
 70 Peitz, Tristan A    19 Unattached-MI        2:11.36                   
 71 Mammano, Joe        20 RUTG-NJ              2:13.19                   
 -- Rybicki, Kevin F    16 TSC-MA               2:03.82         X         
 -- Koppel, Chris J     16 DST-MA               2:06.45         X         
 -- Taylor, Andrew J    18 Oly-MI                   DQ                    
 
Event 15  Women Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:26.73  7/1998    Penny Heyns, Rep.S.Afr.                     
 Meet Record: ! 2:33.56  7/2000    Maddy Crippen, FOX                          
                2:35.99  OLYT
                2:38.09  NATL
                2:41.59  USOP
                2:47.99  SECT
 Meet Qualifying:  2:49.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca I     16 SAC-NJ               2:39.56    2:35.37 OLYT   
      36.55   39.86   40.01   38.95                                
  2 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              2:36.87    2:35.96 OLYT   
      35.93   40.40   40.19   39.44                                
  3 Pangilinan, Jackie  17 Middies-MR           2:38.01    2:36.63 NATL   
      35.46   39.68   40.64   40.85                                
  4 Stanchock, Courtne  20 Big Cat-MA           2:39.79    2:37.42 NATL   
      35.08   40.08   40.94   41.32                                
  5 McIlvain, Kerri A   16 Gaac-MA              2:41.29    2:38.87 USOP   
      36.38   40.37   41.46   40.66                                
  6 Meehan, Caitlin     16 MSA-MA               2:40.48    2:39.10 USOP   
      38.00   40.57   40.79   39.74                                
  7 Aemisegger, Alicia  15 Gaac-MA              2:41.51    2:41.06 USOP   
      36.58   40.50   41.99   41.99                                
  8 Raptosh, Jenna M    15 TSC-MA               2:43.28    2:41.80 SECT   
      37.01   40.86   41.63   42.30                                
  9 Meng, Heather M     18 GCIT-MA              2:41.37    2:41.89 SECT   
      36.38   40.68   42.41   42.42                                
 10 Regan, Caitlin I    16 Gaac-MA              2:42.70    2:44.98 SECT   
      38.08   41.43   42.56   42.91                                
B - Final
 11 Cregar, Mandy L     17 GCIT-MA              2:43.99    2:41.34 USOP   
      36.39   41.07   41.54   42.34                                
 12 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    2:43.75    2:41.64 SECT   
      37.48   40.23   41.56   42.37                                
 13 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    2:45.94    2:43.61 SECT   
      36.26   41.54   42.90   42.91                                
 14 Kiernan, Marilee    15 BAD-MR               2:47.97    2:43.67 SECT   
      36.54   42.26   43.06   41.81                                
 15 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              2:43.59    2:44.57 SECT   
      38.05   41.63   42.54   42.35                                
 16 Leite, Karla Z      16 LIAC-MR              2:46.27    2:46.29 SECT   
      37.27   41.71   43.77   43.54                                
 17 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              2:47.78    2:47.59 SECT   
      39.76   42.94   42.75   42.14                                
 18 Mueller, Justine L  16 Smac-MI              2:46.24    2:47.91 SECT   
      37.86   43.19   43.88   42.98                                
 19 Lepore, Angela      16 WAC-MR               2:48.94    2:49.85        
      38.84   43.25   44.01   43.75                                
 20 O'Brien, Kaitlin D  16 Mym-NJ               2:49.07    2:51.07        
      38.77   43.12   45.13   44.05                                
Preliminaries
 19 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              2:48.19                   
 22 Carlin, Megan L     17 GCIT-MA              2:49.35                   
 23 Nilon, Marissa L    18 DST-MA               2:49.38                   
 24 Ryan, Whitney W     19 Squids-NE            2:50.55                   
 25 Gruendel, Kerry     13 BAD-MR               2:51.36                   
 26 Lewis, Kerby        18 BAD-MR               2:51.64                   
 27 Zomchick, Sarah M   17 DST-MA               2:51.68                   
 28 Ferguson, Kaitlyn   16 Middies-MR           2:51.85                   
 29 Kempton, Kristalyn  16 LIAC-MR              2:52.50                   
 30 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:52.55                   
 31 Schaefer, Emma E    15 Oly-MI               2:53.17                   
 32 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               2:54.50                   
 33 Ohngren, Kara M     18 Oly-MI               2:54.91                   
 34 Kraljic, Elizabeth  19 Mym-NJ               2:57.38                   
 35 Sheridan, Nicole Z  13 LIAC-MR              3:00.61                   
 36 Shapiro, Amanda     16 TVSC-MR              3:01.21                   
 37 Kollar, Katie M     16 EMAC-MA              3:02.49                   
 -- Lanphier, Sarah E   16 Unattached-MA        3:00.34         X         
 -- Crouthhamel, Carol  21 MINN-MN                  DQ                    
 
Event 16  Men Senior 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:13.16  7/1998    Kurt Grote, USA                             
 Meet Record: ! 2:16.16  7/2001    Ian Chadsey, GSC                            
                2:19.99  OLYT
                2:22.39  NATL
                2:25.29  USOP
                2:32.99  SECT
 Meet Qualifying:  2:38.79
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zucca, Mark S       20 Big Cat-MA           2:26.19    2:25.36 SECT   
    1:09.64 1:15.72                                                
  2 Romagoza, Josť Ger  19 ESA                  2:29.99    2:29.40 SECT   
    1:12.19 1:17.21                                                
  3 Cirella, Nick V     18 BAC-NJ               2:30.45    2:29.70 SECT   
    1:12.94 1:16.76                                                
  4 Lee, Seok-Jun       19 Agua Swim Team-MR    2:32.14    2:29.87 SECT   
    1:10.72 1:19.15                                                
  5 Clark, Ian R        18 Umly-MA              2:33.36    2:29.95 SECT   
    1:13.53 1:16.42                                                
  6 Kauffman, Cody L    15 TSC-MA               2:31.77    2:30.05 SECT   
    1:13.27 1:16.78                                                
  7 Carrion, Hiram R    18 Pur                  2:29.10    2:30.11 SECT   
    1:11.70 1:18.41                                                
  8 Grenda, Ty R        19 Team Delaware-MA     2:30.02    2:30.18 SECT   
    1:11.79 1:18.39                                                
  9 Rook, Dane P        17 Oly-MI               2:30.86    2:31.70 SECT   
    1:12.31 1:19.39                                                
 10 Koppel, P.J. J      13 DST-MA               2:32.95    2:33.79        
    1:12.99 1:20.80                                                
B - Final
 11 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     2:33.43    2:31.86 SECT   
      35.13   38.91   38.70   39.12                                
 12 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA              2:38.16    2:33.97        
      35.64   39.85   39.55   38.93                                
 13 Steen, Craig G      15 SPIR-MA              2:37.77    2:34.56        
      35.28   40.09   40.06   39.13                                
 14 Rybicki, Kevin F    16 TSC-MA               2:37.30    2:34.59        
      34.83   40.28   40.43   39.05                                
 15 Ramone, Ross R      15 DST-MA               2:35.72    2:34.88        
      34.67   39.04   40.24   40.93                                
 16 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR              2:37.37    2:35.28        
      35.59   39.62   40.44   39.63                                
 17 Acquavito, Nick A   18 LIAC-MR              2:36.59    2:35.50        
      35.22   39.91   40.67   39.70                                
 18 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               2:37.02    2:36.94        
      35.68   39.68   41.26   40.32                                
 19 McElroy, Kyle A     16 NJW-NJ               2:38.08    2:40.61        
      36.39   40.76   41.75   41.71                                
 20 Cava, Miles P       18 EEX-NJ               2:40.57    2:43.63        
      36.55   41.28   42.76   43.04                                
Preliminaries
  3 Hupp, Jonathan E    19 RUTG-NJ              2:29.55                   
 10 Rubin, Neal Z       20 LIAC-MR              2:32.44                   
 22 Koenig, Evan G      20 Grrr-NI              2:38.63                   
 24 Roberts, Jon P      15 Grrr-NI              2:40.61                   
 25 Erard, Adam J       17 Oly-MI               2:41.15                   
 26 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    2:42.17                   
 27 Evans, John         18 RUTG-NJ              2:42.45                   
 28 Mironov, Anthony    15 BAD-MR               2:44.92                   
 29 Bright, Matthew S   16 BAC-NJ               2:45.40                   
 30 Hunter, Brian Z     19 Grrr-NI              2:46.23                   
 31 Spagnuolo, Mark A   18 Mym-NJ               2:47.14                   
 32 Amyot, EJ J         20 Grrr-NI              2:55.47                   
 
Event 17  Women Senior 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 25.09  7/1998    Inge deBruijn, Netherlands                    
 Meet Record: ! 25.89  7/1999    Amy VanDyken, UNAT-ResT.                      
                26.39  OLYT
                26.79  NATL
                27.29  USOP
                28.59  SECT
 Meet Qualifying:  28.69
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA                 27.22      26.98 USOP   
  2 Lewis, Jess A       17 Paac-MA                27.35      27.14 USOP   
  3 Fittin, Annie V     14 TAC-NJ                 27.93      27.26 USOP   
  4 Doelger, Maria      39 TVSC-MR                28.03      27.70 SECT   
  5 Kovenock, Kate B    20 Squids-NE              28.00      27.84 SECT   
  6 Ohara, Kelly E      17 GCIT-MA                28.06      27.91 SECT   
  7 Guers, Lindsay A    15 RY-MA                  27.79      27.98 SECT   
  8 Nilon, Marissa L    18 DST-MA                 28.06      28.07 SECT   
  9 La Rue, Debbie E    14 DST-MA                 28.08      28.20 SECT   
 10 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA                28.11      28.22 SECT   
B - Final
 11 Swaby, Tamara C     24 Oly-MI                 28.18      27.77 SECT   
 12 Grove, Rebecca      18 BAD-MR                 28.14      27.78 SECT   
 13 Pisano, CJ J        16 Lhy-NJ                 28.28      27.81 SECT   
 14 Steeves, Megan E    15 DST-MA                 28.24      27.84 SECT   
 15 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA             28.25      28.06 SECT   
 16 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA                28.15      28.09 SECT   
 17 Walker, Amber B     17 Team Delaware-MA       28.19      28.15 SECT   
 18 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR      28.27      28.19 SECT   
 18 Evans, Ashley K     15 BAC-NJ                 28.32      28.19 SECT   
 20 Miller, Katie M     17 SAC-NJ                 28.25      28.52 SECT   
Preliminaries
 21 Dlugonski, Dee M    20 Big Cat-MA             28.34                   
 22 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA        28.39                   
 23 Mojica, Solimar     21 Pur                    28.46                   
 24 Jimenez, Patricia   16 Pur                    28.50                   
 25 Williams, Adrienne  18 DST-MA                 28.56                   
 26 Masterson, Keri Z   15 LIAC-MR                28.57                   
 27 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA        28.63                   
 28 Kollar, Katie M     16 EMAC-MA                28.68                   
 29 Tyler, Claire E     15 Oly-MI                 28.69                   
 30 Semchyshen, Lauren  20 Big Cat-MA             28.76                   
 31 Tullis, Kirsten     14 DST-MA                 28.77                   
 32 Pangilinan, Jackie  17 Middies-MR             28.84                   
 33 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR      28.89                   
 34 Haley, Crissy E     17 Middies-MR             28.90                   
 35 Bui, Tiffany T      15 Middies-MR             28.92                   
 36 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR      28.93                   
 36 Ahrenhold, Rachel   18 Gaac-MA                28.93                   
 38 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ                 29.06                   
 39 Gordon, Kate        18 Umly-MA                29.07                   
 40 Sequeira, Sophia A  15 PAA-NJ                 29.08                   
 40 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA             29.08                   
 42 David, Meredith C   17 Jersey Wahoos-MA       29.11                   
 43 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR                29.12                   
 44 Shport, Marina      21 DSC-MR                 29.14                   
 45 Wilson, Kate C      16 Grrr-NI                29.16                   
 46 O'Gorman, Katherin  16 Lhy-NJ                 29.19                   
 47 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA             29.22                   
 48 Shickora, Kristen   13 Unattached-MA          29.23                   
 49 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR                 29.27                   
 50 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA                29.29                   
 51 Rakoczy, Joanna D   15 Middies-MR             29.31                   
 52 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR      29.32                   
 53 Lewis, Kerby        18 BAD-MR                 29.33                   
 53 Shultz, Heather L   15 EMAC-MA                29.33                   
 55 Mango, Magdalena    17 Agua Swim Team-MR      29.34                   
 56 Lewerenz, Sasha K   14 Oly-MI                 29.37                   
 57 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ                 29.38                   
 58 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA             29.39                   
 59 Cosentino, Stephan  16 WAC-MR                 29.43                   
 60 Gilbert, Amanda E   18 BAC-NJ                 29.46                   
 61 Von Rosendahl, Bri  16 Mym-NJ                 29.47                   
 61 Moodie, Natasha D   12 Mym-NJ                 29.47                   
 63 DE Freese, Michell  22 RUTG-NJ                29.51                   
 63 Harris, Kristen C   18 SAC-NJ                 29.51                   
 65 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ                 29.52                   
 66 Duguet, Paola       15 BAD-MR                 29.53                   
 67 Festa, Natalia K    14 LIAC-MR                29.56                   
 67 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA                29.56                   
 69 Roche, Betsy M      16 Mym-NJ                 29.57                   
 70 Steiner, Mary Cath  15 Oly-MI                 29.59                   
 71 Roth, Whitney E     18 EMAC-MA                29.65                   
 72 Helmers, Kristina   15 SAC-NJ                 29.67                   
 73 Tolan, Meagan A     15 LIAC-MR                29.68                   
 74 Goff, Sara L        14 Middies-MR             29.80                   
 75 Kempton, Kristalyn  16 LIAC-MR                29.81                   
 76 Gruendel, Kerry     13 BAD-MR                 29.85                   
 77 Lennon, Jessica L   18 Mym-NJ                 29.87                   
 78 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR                29.96                   
 78 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ                 29.96                   
 80 Legg, Erin E        17 Grrr-NI                30.07                   
 81 Haigney, Kate P     17 Middies-MR             30.10                   
 82 Caetano, Samantha   20 Terrapins-PC           30.14                   
 83 Scott, Mary Z       17 LIAC-MR                30.26                   
 84 Dent, Sarah Z       16 LIAC-MR                30.31                   
 85 Davies, Abigail S   20 Squids-NE              30.36                   
 86 McIntyre, Tina J    15 Grrr-NI                30.38                   
 87 Shapiro, Amanda     16 TVSC-MR                30.71                   
 88 Hillard, Katie D    17 Oly-MI                 30.80                   
 89 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA             31.00                   
 -- Fortini, Izabela P  14 Agua Swim Team-MR      29.50         X         
 
Event 18  Men Senior 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 22.18  7/1998    Fernando Scherer, Brazil                      
 Meet Record: ! 23.24  7/1999    Bill Pilczuk, Auburn                          
                23.39  OLYT
                23.69  NATL
                24.19  USOP
                25.59  SECT
 Meet Qualifying:  25.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA       24.11      23.82 USOP   
  2 Sullivan, Chris M   20 Oly-MI                 24.01      23.83 USOP   
  3 Hinds, Howard G     25 LIAC-MR                24.74      24.35 SECT   
  4 Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA                24.86      24.50 SECT   
  5 Bugby, Eric C       19 Atac-MA                24.62      24.51 SECT   
  6 Knepley, Mark J     19 Umly-MA                24.87      24.59 SECT   
  7 Northrop, Daryl M   19 BAC-NJ                 24.87      24.63 SECT   
  8 Grant, Gary S       18 Lhy-NJ                 24.88      24.80 SECT   
  8 Taylor, Andrew J    18 Oly-MI                 24.52      24.80 SECT   
 10 Drazien, Doug L     21 Oly-MI                 24.88      24.85 SECT   
B - Final
 11 Robledo, Christian  17 LIAC-MR                25.20      25.00 SECT   
 12 Hassan, Haitham M   24 Oly-MI                 25.45      25.10 SECT   
 13 Hillbish, Eric R    22 Atac-MA                25.52      25.18 SECT   
 14 Patrizzi, Andrew J  19 Jersey Wahoos-MA       25.46      25.51 SECT   
 15 Klee, Dan M         19 DST-MA                 25.31      25.64        
 16 Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE                25.78      25.67        
 17 Wang, Tim           20 Bus-NE                 25.56      25.69        
 18 Prichard, Ian       21 LIAC-MR                25.85      25.76        
 19 Papendick, Adam J   17 Lhy-NJ                 25.49      25.84        
 20 McLin, Shawn M      19 Atac-MA                25.96      25.87

- Swim-off
  1 McLin, Shawn M            19 Atac-MA             NT      25.45 SECT
  2 VanAssen, Jon M           19 SAC-NJ              NT      25.47 SECT

Preliminaries
 21 VanAssen, Jon M     19 SAC-NJ                 25.96         J         
 22 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       25.99                   
 22 Harris, Sloan       18 BAD-MR                 25.99                   
 24 Kraus, Spencer J    16 Agua Swim Team-MR      26.01                   
 25 Hurst, Matt L       20 Umly-MA                26.03                   
 26 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR      26.04                   
 27 Emanuel, Ryan N     15 BAD-MR                 26.06                   
 28 Roth, Brad T        17 RY-MA                  26.07                   
 29 Peterman, J.B. B    18 TSC-MA                 26.11                   
 30 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA                26.15                   
 31 Weniger, Luke L     17 Grrr-NI                26.17                   
 32 Creager, Brent R    23 Big Cat-MA             26.21                   
 32 Scott, Norman       16 BAD-MR                 26.21                   
 34 Bolden, Mark P      19 Big Cat-MA             26.23                   
 35 Nims, Steve J       18 Grrr-NI                26.41                   
 36 Kaplan, Adam        18 BAD-MR                 26.49                   
 37 Houllier, Matt      22 Big Cat-MA             26.53                   
 38 Goracy, Matt E      19 BAC-NJ                 26.59                   
 39 Arruda, Louis M     19 LIAC-MR                26.60                   
 40 Marck, CJ J         14 SPIR-MA                26.77                   
 41 Pantega, Manny      22 BAD-MR                 26.84                   
 42 Centrella, Kyle R   19 Big Cat-MA             26.91                   
 43 Martucci, Steven D  16 Atac-MA                26.93                   
 44 Stewart, Jay        47 Wsy swimming-MA        27.02                   
 45 Gallagher, Chris J  15 TSC-MA                 27.08                   
 46 Austermann, John F  16 Oly-MI                 27.13                   
 47 Lewis, Drew E       18 PAA-NJ                 27.16                   
 48 Peitz, Tristan A    19 Unattached-MI          27.24                   
 49 Amyot, EJ J         20 Grrr-NI                27.37                   
 50 Levine, Peter Z     18 LIAC-MR                27.50                   
 51 Ziccardi, Andrew P  19 Mym-NJ                 27.61                   
 52 Hart, Ross H        16 Oly-MI                 27.71                   
 53 Amato, Chris Z      16 LIAC-MR                28.05                   
 
Event 19  Women Senior 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Pool Record: * 4:43.37  3/1999    Kaitlin Sandeno, Nellie's Hators            
 Meet Record: ! 4:44.85  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                4:55.87  OLYT
                4:57.79  NATL
                5:03.39  USOP
                5:22.19  SECT
 Meet Qualifying:  5:19.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia E       15 TVSC-MR              4:57.55    4:49.50 OLYT   
      31.83   35.82   36.95   35.87   41.38   41.34   33.29   33.02
  2 Cassidy, Andrea     20 UNAT-FL              4:57.11    4:55.45 OLYT   
      32.29   35.46   37.75   36.66   43.29   43.47   33.36   33.17
  3 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              5:02.02    4:59.38 USOP   
      31.83   35.89   39.75   38.52   43.49   44.20   33.13   32.57
  4 Alvarez, Sonia      27 Pur                  5:03.51    5:01.50 USOP   
      33.09   37.71   39.92   38.92   42.58   42.84   34.06   32.38
  5 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              5:06.84    5:02.69 USOP   
                      39.37   38.52   43.35   43.37   35.15   33.34
  6 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              5:05.05    5:03.27 USOP   
      33.07   37.68   38.80   37.20   43.02   44.07   35.98   33.45
  7 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              5:03.63    5:03.87 SECT   
      32.36   37.03   41.37   39.89   42.09   42.17   35.01   33.95
  8 Aemisegger, Alicia  15 Gaac-MA              5:07.37    5:04.99 SECT   
      34.14   38.60   40.61   39.09   41.32   42.06   35.32   33.85
  9 Regan, Caitlin I    16 Gaac-MA              5:05.56    5:06.35 SECT   
      33.15   37.16   40.78   39.79   43.24   43.66   34.91   33.66
 10 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               5:06.97    5:09.05 SECT   
      32.14   35.50   41.55   40.24   44.54   46.05   34.54   34.49
B - Final
 11 Carter, Liz J       21 RUTG-NJ              5:08.70    5:06.04 SECT   
      32.76   36.95   40.40   40.06   44.07   44.08   34.38   33.34
 12 Newton, Michelle A  16 BAC-NJ               5:10.10    5:06.29 SECT   
      32.37   35.84   38.90   39.57   45.54   46.51   33.92   33.64
 13 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     5:10.72    5:06.64 SECT   
      33.87   37.00   39.39   38.61   44.02   44.52   35.59   33.64
 14 McIlvain, Kerri A   16 Gaac-MA              5:12.27    5:08.45 SECT   
      35.96   39.03   40.02   39.10   42.06   42.43   35.54   34.31
 15 Raptosh, Jenna M    15 TSC-MA               5:10.26    5:09.19 SECT   
      33.62   38.77   42.50   42.22   41.04   43.13   33.97   33.94
 16 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    5:11.54    5:10.12 SECT   
      33.36   39.43   40.10   40.43   42.86   43.58   35.43   34.93
 17 Aristeo, Michelle   17 Oly-MI               5:08.03    5:10.20 SECT   
      33.69   37.34   38.80   39.62   45.45   45.91   35.62   33.77
 18 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              5:10.43    5:10.91 SECT   
      33.88   37.76   40.38   38.84   44.87   45.48   35.46   34.24
 19 Crouthhamel, Carol  21 MINN-MN              5:11.48    5:11.80 SECT   
      33.21   37.16   41.99   40.71   43.52   44.33   35.96   34.92
 20 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            5:10.40    5:12.23 SECT   
      32.87   36.03   41.24   41.40   44.98   45.51   35.63   34.57
Preliminaries
 21 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    5:12.30                   
 22 Berg, Corey C       18 MSC-MR               5:12.53                   
 23 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA           5:12.56                   
 24 O'Brien, Kaitlin D  16 Mym-NJ               5:12.66                   
 25 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    5:14.29                   
 26 Stapleton, Emily J  20 Schroeder YMCA-WI    5:14.52                   
 27 Parent, Allyson K   17 Gators-AD            5:14.60                   
 28 Mueller, Justine L  16 Smac-MI              5:15.15                   
 29 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              5:15.18                   
 30 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              5:15.19                   
 31 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               5:15.63                   
 32 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               5:15.88                   
 33 Meng, Heather M     18 GCIT-MA              5:16.14                   
 34 Martinez, Vanessa   19 Pur                  5:16.77                   
 35 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     5:16.95                   
 36 Hawley, Claire W    18 Ccsc-NE              5:17.66                   
 37 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              5:17.85                   
 38 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               5:17.93                   
 39 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              5:18.00                   
 40 Bouton, Kimberly P  15 NJW-NJ               5:18.08                   
 41 Williams, Christy   17 DST-MA               5:18.17                   
 42 Ferguson, Kaitlyn   16 Middies-MR           5:19.48                   
 43 Iacouzze, Brittany  14 EEX-NJ               5:20.06                   
 44 Soni, Rebecca I     16 SAC-NJ               5:20.57                   
 45 Bright, Michelle A  18 BAC-NJ               5:20.88                   
 46 Schaefer, Emma E    15 Oly-MI               5:21.04                   
 47 Duguet, Paola       15 BAD-MR               5:22.06                   
 48 Rohrs, Lisa M       17 Middies-MR           5:22.92                   
 49 Felty, Trista L     19 Atac-MA              5:23.06                   
 50 McKenna, Clare Z    15 LIAC-MR              5:23.61                   
 51 Wisinger, Kelley R  14 BAC-NJ               5:23.63                   
 52 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              5:23.75                   
 53 Wollner, Margaret   15 Agua Swim Team-MR    5:24.54                   
 54 Barry, Kristen J    16 Oly-MI               5:24.65                   
 55 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           5:24.82                   
 56 Klein, Jackie C     15 MSC-MR               5:25.10                   
 57 Meirs, Kaitlyn W    14 PAA-NJ               5:25.15                   
 58 Cregar, Mandy L     17 GCIT-MA              5:25.18                   
 59 Straub, Jaime M     17 Middies-MR           5:25.29                   
 60 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               5:25.96                   
 61 Lewis, Kerby        18 BAD-MR               5:26.10                   
 62 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               5:26.12                   
 63 Tripp, Mary M       15 Gators-AD            5:26.21                   
 64 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               5:26.25                   
 65 Dudar, Cassie W     14 Mym-NJ               5:26.34                   
 66 Nicholson, Amanda   16 Middies-MR           5:26.75                   
 67 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR    5:26.86                   
 68 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           5:27.13                   
 69 Soni, Rita E        17 SAC-NJ               5:27.15                   
 70 Helmers, Missy E    17 SAC-NJ               5:27.40                   
 71 Fracapane, Sara J   16 NJW-NJ               5:27.64                   
 72 Alejandro, Tricia   13 LIAC-MR              5:29.08                   
 73 Pickett, Afton B    16 Smac-MI              5:30.15                   
 74 Mirch, Katie        19 Bus-NE               5:32.56                   
 75 Lanphier, Sarah E   16 Unattached-MA        5:46.75                   
 -- Grabowski, Shelby   17 Atac-MA              5:27.98         X         
 -- Ryan, Whitney W     19 Squids-NE                DQ                    
 
Event 20  Men Senior 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Pool Record: * 4:17.12  3/1999    Tom Wilkins, Santa Clara                    
 Meet Record: ! 4:23.86  7/2000    Michael Phelps, NBAC                        
                4:28.89  OLYT
                4:33.49  NATL
                4:37.39  USOP
                4:49.89  SECT
 Meet Qualifying:  4:56.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crippen, Fran M     19 Gaac-MA              4:40.81    4:31.32 NATL   
      29.34   32.70   35.04   33.48   40.77   40.61   30.00   29.38
  2 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              4:38.46    4:31.77 NATL   
      29.06   33.04   35.59   35.74   39.07   40.01   30.49   28.77
  3 Clark, Ian R        18 Umly-MA              4:38.87    4:36.11 USOP   
      30.43   34.89   36.04   34.20   39.13   38.89   31.37   31.16
  4 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              4:40.77    4:37.02 USOP   
      29.53   33.14   37.44   36.68   39.88   40.07   30.93   29.35
  5 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               4:42.61    4:40.05 SECT   
      30.12   33.66   36.08   35.46   41.64   41.64   31.27   30.18
  6 Plummer, Ryan R     21 MINN-MN              4:43.40    4:40.46 SECT   
      29.69   34.11   36.60   36.32   40.37   39.66   33.00   30.71
  7 Haupt, Matt R       23 Big Cat-MA           4:43.42    4:40.57 SECT   
      28.59   32.67   37.18   37.33   41.43   40.91   31.75   30.71
  8 Douville, Nick      19 CW-MI                4:43.45    4:41.64 SECT   
      29.57   32.96   35.06   35.16   42.13   42.30   33.02   31.44
  9 Rosa, Larry P       16 EEX-NJ               4:42.55    4:41.84 SECT   
      30.46   34.84   37.56   36.64   39.75   39.90   32.40   30.29
 10 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    4:42.82    4:43.17 SECT   
      30.12   33.62   37.79   36.79   42.20   41.54   31.96   29.15
B - Final
 11 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              4:45.62    4:40.33 SECT   
      29.57   33.66   35.54   35.15   42.66   42.26   31.25   30.24
 12 Gordon, Willie A    19 Big Cat-MA           4:46.25    4:43.23 SECT   
      31.13   33.94   38.11   36.84   41.00   40.71   32.08   29.42
 13 Cole, John B        20 Squids-NE            4:45.35    4:43.30 SECT   
      30.14   33.43   38.26   37.15   41.05   41.26   31.19   30.82
 14 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              4:46.29    4:44.03 SECT   
      30.09   34.52   35.93   35.81   41.24   42.56   32.45   31.43
 15 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR              4:48.40    4:46.12 SECT   
      30.02   34.09   38.81   37.67   41.44   41.33   31.73   31.03
 16 Kauffman, Cody L    15 TSC-MA               4:50.31    4:46.67 SECT   
      32.37   36.42   37.86   37.26   39.50   39.87   32.60   30.79
 17 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              4:48.31    4:46.89 SECT   
      31.02   34.19   36.56   35.92   42.43   42.37   33.56   30.84
 18 Vandenberg, Jay W   17 Oly-MI               4:46.45    4:47.06 SECT   
      31.47   35.39   38.00   37.44   41.09   40.91   32.13   30.63
 19 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA              4:50.54    4:47.22 SECT   
      31.89   35.29   37.10   36.07   42.09   42.09   32.31   30.38
 20 Carrion, Hiram R    18 Pur                  4:50.52    5:03.59        
      31.28   38.60   40.69   38.28   42.30   43.75   35.09   33.60
Preliminaries
 18 Hupp, Jonathan E    19 RUTG-NJ              4:49.41                   
 22 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               4:51.35                   
 23 Erard, Adam J       17 Oly-MI               4:51.46                   
 24 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA     4:53.68                   
 25 Kyrejko, Andrew M   15 Mym-NJ               4:54.16                   
 26 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA     4:54.25                   
 27 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA              4:54.53                   
 28 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     4:55.08                   
 29 Grenda, Dane R      17 Team Delaware-MA     4:55.59                   
 30 Cirella, Nick V     18 BAC-NJ               4:55.82                   
 31 Monaco, James M     17 TPIT-AM              4:55.88                   
 32 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           4:56.23                   
 33 Farrell, Chris J    19 RUTG-NJ              4:57.09                   
 34 Gerlach, Matt Z     16 LIAC-MR              4:57.20                   
 35 Koenig, Evan G      20 Grrr-NI              4:57.22                   
 36 Murphy, Connor W    17 BAC-NJ               4:57.73                   
 37 Ashenfelter, Jay H  18 Mym-NJ               4:58.07                   
 38 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     4:58.47                   
 39 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              4:59.97                   
 40 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               5:00.16                   
 41 Smith, Bobby Z      14 LIAC-MR              5:00.61                   
 42 Smit, Michael W     17 TVSC-MR              5:01.64                   
 43 Salayka, George Z   17 LIAC-MR              5:02.74                   
 44 Funk, Brian P       20 BAC-NJ               5:03.30                   
 45 Steen, Craig G      15 SPIR-MA              5:03.53                   
 46 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI               5:04.96                   
 47 Curtis, Matthew     16 BAC-NJ               5:05.91                   
 48 Weir, Paul S        17 BAD-MR               5:06.15                   
 49 Mammano, Joe        20 RUTG-NJ              5:06.56                   
 50 Hutchinson, Jack A  18 Umly-MA              5:08.03                   
 51 Grossman, Brian A   16 Agua Swim Team-MR    5:09.42                   
 52 Bright, Matthew S   16 BAC-NJ               5:09.79                   
 53 Elek, Gregory D     15 NJW-NJ               5:11.74                   
 54 Eltahawy, Noor Z    14 LIAC-MR              5:21.08                   
 -- Cava, Miles P       18 EEX-NJ               5:14.36         X         
 -- Rubin, Neal Z       20 LIAC-MR                  DQ                    
 
Event 21  Women Senior 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 8:19.84  3/1999    U.Florida                                   
                         D.Heckman,N.Duggan,M.Melgaard,J.Hommert           
 Meet Record: ! 8:28.17  7/2001    GSC                                         
                         D.Tennison,A.Chapman,A.Bennett,R.Olson            
                8:40.99  NATL
                8:45.29  USOP
                9:04.19  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    8:24.00    8:32.79 NATL   
       30.31  1:02.87  1:36.01  2:08.73    29.15  1:01.17  1:33.84  2:07.00
       29.86  1:03.07  1:37.17  2:10.94    29.13  1:01.35  1:34.17  2:06.12
  2 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    8:40.60    8:40.37 NATL   
       30.31  1:03.21  1:36.75  2:09.97    30.19  1:03.15  1:36.18  2:09.38
       29.83  1:02.73  1:36.00  2:09.09    29.93  1:02.84  1:37.19  2:11.93
  3 Puerto Rico  'A'                            8:33.77    8:44.72 USOP   
       30.86  1:03.46  1:37.32  2:10.08    30.25  1:03.32  1:37.63  2:12.34
       31.00  1:04.48  1:38.38  2:11.76    30.92  1:04.50  1:37.91  2:10.54
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            8:31.08    8:46.54 SECT   
       31.01  1:03.91  1:37.65  2:11.35    30.62  1:04.14  1:38.45  2:12.99
       30.29  1:03.88  1:38.68  2:12.83    29.70  1:01.91  1:35.57  2:09.37
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      8:45.00    8:49.18 SECT   
              1:04.55  1:38.21  2:11.50    29.90  1:03.76  1:38.98  2:13.64
       30.70  1:04.51  1:39.39  2:14.44    29.42  1:02.18  1:36.04  2:09.60
  6 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  8:47.57    8:51.05 SECT   
       31.21  1:04.47  1:38.75  2:12.59    30.94  1:03.91  1:38.20  2:12.07
       30.29  1:03.95  1:38.07  2:12.10    30.64  1:04.66  1:39.51  2:14.29
  7 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'      8:42.01    8:53.54 SECT   
       30.57  1:03.48  1:37.09  2:09.97    31.39  1:05.47  1:40.08  2:14.50
       30.85  1:05.14  1:39.65  2:13.93    29.97  1:03.90  1:39.41  2:15.14
  8 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               8:36.77    8:54.29 SECT   
       31.29  1:04.82  1:39.36  2:12.98           1:05.31  1:39.71  2:13.44
       29.80  1:03.38  1:38.03  2:12.15    30.00  1:04.16  1:39.61  2:15.72
  9 Badger Swim Club-MR  'B'                    8:52.00    8:56.69 SECT   
       31.36  1:05.37  1:40.08  2:14.54    29.10  1:02.04  1:36.55  2:11.18
       30.78  1:06.78  1:43.54  2:16.50    29.70  1:03.21  1:38.89  2:14.47
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            8:52.00    8:57.58 SECT   
       30.98  1:04.43  1:38.43  2:11.79    30.51  1:04.89  1:40.14  2:14.83
       30.81  1:05.10  1:40.83  2:16.72    30.29  1:04.39  1:39.82  2:14.24
 11 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             8:41.50    9:00.63 SECT   
       31.31  1:04.42  1:38.14  2:11.33    31.02  1:05.05  1:39.88  2:14.03
       32.04  1:07.46  1:43.62  2:19.62           1:04.52  1:40.11  2:15.65
 12 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               8:55.48    9:00.64 SECT   
       29.87  1:02.80  1:37.36  2:12.00    30.01  1:03.67  1:38.26  2:13.55
       32.50  1:08.42  1:45.41  2:22.77    30.23  1:03.52  1:37.96  2:12.32
 13 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               8:48.00    9:03.15 SECT   
       31.60  1:05.09  1:40.40  2:14.93    31.03  1:05.22  1:41.17  2:16.89
       31.17  1:05.47  1:40.92  2:16.19    30.68  1:04.18  1:39.86  2:15.14
 14 Delaware Swim Team-MA  'A'                  8:52.24    9:05.85        
       31.68  1:06.78  1:43.88  2:20.01    30.57  1:04.11  1:38.52  2:12.76
       30.89  1:05.17  1:41.72  2:17.02    29.82  1:03.94  1:40.00  2:16.06
 15 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  8:55.22    9:06.20        
       31.69  1:05.63  1:39.67  2:13.69    32.43  1:08.31  1:44.43  2:20.15
       31.06  1:05.83  1:41.73  2:17.23    31.42  1:05.65  1:40.46  2:15.13
 16 Greater Rochester Racing-NI  'A'            9:16.00    9:10.09        
       31.63  1:06.98  1:42.96  2:18.26    30.99  1:06.06  1:42.68  2:18.52
       31.08  1:05.72  1:41.31  2:16.99    31.21  1:05.92  1:41.37  2:16.32
 17 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 9:01.55    9:15.34        
       31.46  1:06.25  1:41.50  2:16.29    30.13  1:03.58  1:37.97  2:12.67
       31.44  1:08.80  1:46.71  2:24.17    31.42  1:08.35  1:46.20  2:22.21
 18 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            9:10.00    9:19.16        
       31.48  1:06.32  1:42.84  2:18.60    31.03  1:06.37  1:42.85  2:17.93
       31.48  1:06.47  1:43.11  2:19.79    31.81  1:08.05  1:45.54  2:22.84
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      9:11.00         DQ        
 
Event 22  Men Senior 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 7:32.25  3/1999    Southern Cal                                
                         B.Awbrey,M.Warkentin,J.Curreri,B.Szabados         
 Meet Record: ! 7:45.82  7/2000    BCAT                                        
                         K.Smith,H.Comeau,J.Weaver,J.Retrum                
                7:53.79  NATL
                7:59.89  USOP
                8:41.59  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            7:53.28    7:56.29 USOP   
       27.78    58.45  1:28.99  1:59.89             57.33  1:28.38  1:59.30
       27.57    57.75  1:28.00  1:56.83    27.33    57.96  1:29.61  2:00.27
  2 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  7:48.79    7:58.95 USOP   
       28.12    58.60  1:29.92  2:00.06    27.08    57.36  1:28.88  2:00.34
       25.53    55.09  1:26.31  1:57.60    27.93    58.44  1:29.72  2:00.95
  3 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    8:03.60    8:02.90 SECT   
       27.91    57.83  1:29.50  2:01.02    27.36    58.72  1:30.26  2:01.27
       28.55    59.17  1:30.07  2:00.44    27.93    58.20  1:29.32  2:00.17
  4 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               8:03.22    8:06.86 SECT   
       28.50    58.83  1:29.56  1:59.51    28.65  1:00.26  1:32.03  2:03.32
       28.59  1:00.04  1:31.71  2:02.88    27.81    58.77  1:30.28  2:01.15
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    8:02.00    8:08.23 SECT   
       28.52    59.53  1:30.63  2:00.77    27.53    58.06  1:29.75  2:02.65
       27.13    58.37  1:31.19  2:04.26    26.52    57.80  1:29.58  2:00.55
  6 Upper Main Line YMCA-MA  'A'                8:04.40    8:08.57 SECT   
       28.78  1:00.51  1:31.52  2:00.98    28.24    59.53  1:31.52  2:01.84
       28.13    59.95  1:32.60  2:04.58    27.52    58.50  1:30.62  2:01.17
  7 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  8:05.11    8:08.81 SECT   
       28.97    59.69  1:30.72  2:01.19    28.22  1:00.04  1:32.81  2:04.73
       26.14    56.22  1:27.41  1:59.08    28.73  1:00.42  1:33.08  2:03.81
  8 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               7:55.29    8:10.47 SECT   
       28.68    59.92  1:30.91  2:02.62    27.33    57.79  1:29.68  2:01.25
       28.65  1:00.14  1:33.13  2:06.63    26.98    57.36  1:28.97  1:59.97
  9 Trident Swim Club-MA  'A'                   8:07.21    8:16.41 SECT   
       28.79  1:00.25  1:32.89  2:04.51    27.56    58.52  1:30.83  2:01.78
       27.69    58.96  1:31.46  2:04.25    28.94  1:01.00  1:33.71  2:05.87
 10 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             6:54.50    8:20.11 SECT   
       27.80    58.63  1:31.02  2:03.72    28.48  1:00.12  1:32.28  2:04.17
       28.39    59.93  1:32.90  2:06.23    28.00  1:00.13  1:33.18  2:05.99
 11 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               8:19.88    8:24.93 SECT   
       29.62  1:01.54  1:33.49  2:05.58    28.30  1:00.20  1:33.20  2:06.00
       29.78  1:02.08  1:35.01  2:07.18    29.40  1:01.47  1:34.19  2:06.17
 12 Greater Rochester Racing-NI  'A'            8:18.55    8:27.85 SECT   
       29.19  1:00.83  1:34.19  2:06.03    28.28    59.39  1:30.64  2:02.08
       29.04  1:03.61  1:39.68  2:15.53    27.36    58.77  1:30.86  2:04.21
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            8:05.00    8:28.13 SECT   
       28.50    59.03  1:30.49  2:02.31    28.60  1:00.62  1:33.59  2:05.86
       28.96  1:02.29  1:37.25  2:11.84    28.38  1:00.31  1:34.36  2:08.12
 -- Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                 8:25.00         DQ        
       29.29  1:01.80  1:35.83  2:09.69    29.32  1:02.27  1:37.66  2:13.81
       28.56  1:01.50  1:35.52  2:08.14    28.64  1:01.23  1:35.67  2:08.53
 
Event 23  Women Senior 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 16:17.96  3/1999    Diana Munz, LESD                           
 Meet Record: ! 16:41.50  7/13/2003 Kim E Kelly, BAD-MR                        
                17:06.69  NATL
                17:21.39  USOP
                18:16.79  SECT
 Meet Qualifying:  18:09.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR              16:39.03   16:41.50!NATL   
      30.59   33.30   33.74   33.80   27.39   39.81   28.07   39.06
      25.01   42.30   27.17   39.30   23.11   43.82   33.48   33.69
      33.49   33.64   33.29   33.74   28.88   37.84   33.26   33.61
      33.23   33.75   33.31   33.64   33.28   32.90                
  2 Duguet, Paola       15 BAD-MR              17:13.70   17:01.30 NATL   
      30.71   33.29   33.70   33.73   33.96   33.90   34.04   33.94
      34.01   34.00   34.14   34.23   34.37   34.23   34.36   34.18
      34.26   34.20   34.39   34.28   34.24   34.50   34.30   34.32
      34.55   34.36   34.43   34.65   34.29   33.74                
  3 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR              17:15.65   17:17.67 USOP   
      31.38   33.95   34.60   34.55   34.80   35.05   34.49   34.93
      34.64   34.61   34.27   34.54   34.72   34.82   35.31   34.48
      34.99   34.88   35.03   34.88   34.95   34.84   34.71   34.78
      35.08   34.94   34.72   35.34   34.67   32.72                
  4 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR              17:10.82   17:18.28 USOP   
      31.24   33.91   34.29   34.56   35.19   35.19   35.33   35.28
      35.37   34.99   35.05   34.84   34.73   35.11   35.07   35.18
      35.30   35.16   35.26   34.84   34.60   34.52   34.69   34.59
      34.81   34.74   34.65   34.31   33.89   31.59                
  5 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR             16:57.92   17:23.82 SECT   
      31.69   33.99   34.66   34.49   34.50   34.24   34.75   34.31
      34.88   34.61   35.05   34.64   35.58   34.68   35.44   35.04
      35.69   34.85   35.25   34.61   35.30   34.81   35.34   34.95
      35.42   35.02   35.30   35.14   35.06   34.53                
  6 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA          17:38.00   17:24.77 SECT   
      32.02   35.17   34.74   35.21   34.88   35.23   35.02   35.24
      35.05   35.27   35.12   35.51   35.17   35.59   35.22   35.37
      35.19   35.16   35.00   35.04   34.74   34.84   34.83   34.99
      34.54   34.76   34.38   34.28   34.11   33.10                
  7 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA             17:30.01   17:26.74 SECT   
      32.39   34.58   34.79   34.89   31.07   38.59   32.30   37.20
      34.73   34.88   34.75   34.80   30.35   39.56   34.83   35.12
      34.95   35.21   35.07   35.42   34.93   35.22   35.10   35.36
      35.17   35.62   35.11   35.43   34.95   34.37                
  8 Morford, Lauren A   18 EEX-NJ              17:40.22   17:33.07 SECT   
      31.40   33.81   34.67   34.85   34.92   34.82   35.13   34.89
      35.10   35.04   35.08   35.13   35.47   35.32   35.49   35.77
      35.33   35.54   35.44   36.09   35.63   35.60   35.61   35.60
      35.45   35.75   35.34   35.51   35.24   34.05                
  9 Murphy, Patty L     19 Jersey Wahoos-MA    17:24.06   17:34.47 SECT   
      32.45   34.93   34.92   35.45   35.27   35.32   35.48   35.37
      35.34   35.40   35.50   35.35   35.37   35.42   35.41   35.41
      35.74   35.39   35.60   35.47   35.44   35.39   35.27   35.36
      35.22   35.14   35.20   34.87   34.66   33.33                
 10 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA             17:22.31   17:36.53 SECT   
      23.76   42.93   35.31   35.32   35.53   35.30   35.36   35.43
      35.40   35.30   35.43   35.35   35.40   35.24   35.55   35.58
      35.65   35.43   35.84   35.52   35.63   35.43   35.42   35.41
      35.68   35.82   35.09   34.89   34.58   33.95                
 11 Newton, Michelle A  16 BAC-NJ              18:02.55   17:39.92 SECT   
      33.44   35.87   36.38   35.67   35.55   35.79   35.47   35.64
      35.59   35.41   35.24   35.65   35.35   35.26   35.12   35.35
      35.14   35.47   35.20   35.33   34.98   35.42   35.41   35.45
      35.33   35.58   35.29   35.09   35.25   34.20                
 12 Gray, Ellen         17 BAD-MR              17:30.55   17:41.17 SECT   
      32.46   34.95   29.35   41.50   35.52   35.19   35.25   35.48
      29.78   40.99   35.57   35.31   35.52   35.51   35.64   35.56
      35.57   35.39   35.61   35.48   35.53   35.50   35.65   35.47
      35.56   35.81   35.85   35.77   35.72   34.68                
 13 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA             17:31.40   17:42.07 SECT   
      30.90   34.43   35.02   35.00   34.93   35.34   35.15   35.43
      35.33   35.86   35.25   35.73   35.34   35.77   35.45   35.91
      35.45   35.92   35.97   36.13   35.78   36.04   36.03   36.07
      35.59   36.27   35.62   35.92   35.44   35.00                
 14 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR   17:36.01   17:44.43 SECT   
      25.31   40.61   35.02   35.27   35.48   35.64   35.76   35.98
      36.09   36.10   35.90   36.35   36.27   35.81   35.33   35.41
      35.44   35.39   35.60   35.68   35.80   36.00   36.12   36.13
      36.02   35.84   36.13   35.58   34.73   33.64                
 15 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA          17:50.49   17:45.34 SECT   
      33.22   35.01   35.82   35.57   35.58   35.70   36.04   35.89
      35.52   35.64   35.56   35.67   35.83   35.62   35.65   35.72
      35.87   35.68   35.51   35.50   35.71   35.52   35.60   35.48
      35.51   35.76   35.98   35.73   35.52   33.93                
 16 Carter, Liz J       21 RUTG-NJ             17:23.50   17:45.35 SECT   
      32.75   35.27   35.50   35.86   35.74   36.08   35.69   35.64
      35.63   35.81   35.79   35.64   35.97   35.65   35.71   35.39
      35.84   35.51   35.78   35.58   35.75   35.56   35.68   35.66
      35.50   35.39   35.44   35.27   35.36   34.91                
 17 Fracapane, Sara J   16 NJW-NJ              17:52.53   17:53.68 SECT   
      27.27   39.42   29.02   42.31   36.13   35.55   35.98   35.90
      35.79   35.60   35.93   35.69   35.85   35.71   35.88   35.75
      35.76   35.81   35.81   35.55   35.89   35.54   36.07   36.14
      36.69   36.78   36.56   36.82   36.55   35.93                
 18 O'Brien, Kaitlin D  16 Mym-NJ              18:06.60   17:55.21 SECT   
      33.41   35.57   36.21   36.55   36.06   36.39   36.50   36.38
      35.99   36.30   36.45   36.32   36.43   36.05   36.28   35.98
      36.31   35.88   36.09   35.91   36.18   35.47   35.99   35.45
      35.70   35.24   35.90   34.99   35.31   33.92                
 19 Hawley, Claire W    18 Ccsc-NE             18:09.69   17:55.66 SECT   
      32.81   35.37   35.99   36.05   36.34   36.10   30.72   41.62
      36.69   36.40   36.07   36.11   36.33   36.44   36.62   36.24
      36.28   35.83   35.15   35.11   35.30   35.66   36.17   36.23
      36.06   36.55   36.14   35.61   24.17   45.50                
 20 Steiner, Mary Cath  15 Oly-MI              17:55.44   17:58.92 SECT   
      33.42   36.19   36.79   36.79   37.15   36.97   36.55   36.79
      36.21   36.15   36.13   36.10   35.93   36.24   36.05   36.02
      35.96   35.97   35.93   36.16   35.89   35.94   35.96   35.81
      35.92   35.95   35.64   35.50   35.11   33.70                
 21 Iacouzze, Brittany  14 EEX-NJ              17:59.14   18:00.34 SECT   
      33.15   35.17   35.56   35.67   35.86   35.80   35.77   35.99
      35.90   35.97   35.90   35.89   36.14   36.27   36.16   36.35
      36.41   36.51   36.41   36.15   36.65   36.70   36.52   36.42
      36.52   36.12   36.78   36.43   36.31   34.86                
 22 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR             17:57.60   18:01.22 SECT   
                    1:03.60    8.07   30.83   40.63   21.78   50.54
      36.47   36.41   36.88   36.55   36.46   36.75   36.49   36.73
      36.60   36.76   36.70   36.63   36.29   35.90                
 23 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA    17:35.37   18:01.51 SECT   
      32.63   35.63   36.12   36.28   36.34   35.78   36.14   35.90
      36.30   35.98   35.99   35.74   35.71   35.62   36.57   36.11
      36.53   36.46   36.02   36.02   35.77   36.12   36.06   36.14
      36.93   36.89   36.89   36.70   36.51   35.63                
 24 Saad, Jackie A      14 LIAC-MR             17:35.07   18:10.23 SECT   
      31.78   34.69   34.72   35.13   35.41   35.60   35.36   35.72
      35.81   35.93   35.88   35.82   36.29   36.46   36.15   36.67
      36.43   37.15   37.15   37.71   37.41   37.16   37.79   37.91
      37.92   37.90   37.80   37.97   37.35   35.16                
 25 Feibel, Gabriela R  15 EEX-NJ              18:09.69   18:10.46 SECT   
      32.67   35.39   35.63   36.16   35.79   36.02   35.99   36.07
      36.11   36.14   36.01   36.11   36.27   36.31   36.19   36.33
      36.35   36.50   36.63   36.62   36.51   37.46   37.31   37.11
      37.01   37.86   37.54   37.68   37.18   35.51                
 26 Rogers, Allison B   19 Middies-MR          17:09.42Y  18:21.21        
      33.11   36.23   36.24   36.59   27.48   45.40   36.58   37.03
      36.27   36.73   30.67   42.22   36.87   36.94   36.94   36.73
      36.57   37.42   37.05   37.54   37.07   37.10   37.37   37.21
      37.57   37.10   32.98   41.33   37.02   35.85                
 27 Ward, Anneka M      18 Agua Swim Team-MR   17:41.40Y  18:27.22        
      33.61   36.63   36.56   36.66   35.20   38.61   36.93   37.18
      37.09   37.22   37.22   37.14   37.21   37.17   37.37   37.16
      37.25   36.76   37.22   36.89   37.20   36.82   32.27   42.22
      37.27   36.98   37.44   37.15 1:12.79                        
 28 Ohngren, Kara M     18 Oly-MI              18:02.74   18:32.90        
      33.93   36.53   37.15   36.78   36.74   36.82   37.04   37.27
      37.20   37.18   37.74   37.57   37.75   37.80   37.88   37.35
      37.64   37.58   37.52   37.19   37.44   37.13   37.25   37.41
      37.31   37.26   37.17   36.91   36.64   35.72                
 29 Curley, Amanda M    15 Mym-NJ              18:09.60   18:34.70        
      33.54   36.78   29.81   44.01   36.94   37.21   36.92   37.37
      36.79   37.38   37.52   37.96   37.40   37.82   37.10   37.36
      36.98   37.05   36.98   37.21   36.80   37.29   37.23   37.62
      37.50   38.16   37.49   38.05   31.56   42.87                
 30 Wallace, Ashley     17 BAC-NJ              18:04.97   18:36.38        
      33.46   36.20   36.19   36.01   35.58   35.95   35.56   35.97
      36.58   37.26   37.04   37.54   37.50   37.64   37.47   37.75
      37.74   38.32   37.87   38.23   37.54   38.46   37.93   38.11
      38.27   38.50   37.75   38.15   38.10   37.71                
 31 Straub, Jaime M     17 Middies-MR          17:33.29Y  18:41.20        
      34.05   36.91   38.00   37.51   37.64   37.55   37.67   37.53
      37.60   37.63   37.21   37.42   37.20   37.73   37.81   37.56
      37.38   37.13   37.21   37.09   37.30   37.37   38.01   37.53
      37.72   37.72   38.09   37.78   37.61   36.24                
 32 Felty, Trista L     19 Atac-MA             17:54.43   18:41.66        
      33.07   35.90   36.51   36.73   36.86   37.65   37.60   37.67
      37.32   37.78   37.91   38.46   37.53   38.64   37.66   38.12
      36.99   37.31   37.10   37.22   37.96   37.86   37.62   38.03
      37.96   38.40   37.53   37.64   37.52   37.11                
 33 Roop, Stephanie     15 MSA-MA              17:48.30   18:42.47        
      32.14   35.27   35.39   35.90   35.63   35.94   36.12   36.11
      36.40   37.00   37.15   37.54   37.94   38.28   38.33   38.25
      36.92   38.76   38.65   38.73   38.41   38.74   39.22   39.15
      39.12   38.93   38.87   38.18   38.24   37.16                
 34 Brodt, Christina Z  14 LIAC-MR             18:09.69   18:44.61        
      33.21   36.34   37.09   37.07   37.22   36.60   36.64   37.26
      36.66   36.95   37.00   37.32   37.61   37.52   37.80   37.99
      38.17   37.53   38.06   37.94   38.27   38.71   38.55   38.43
      38.62   38.36   38.28   38.14   37.96   37.31                
 35 Meirs, Kaitlyn W    14 PAA-NJ              17:52.37   18:46.16        
      33.33   36.65   37.51   37.90   37.80   37.83   38.21   38.41
      38.13   38.08   38.18   38.18   38.07   38.50   38.47   37.44
      37.70   37.87   37.73   38.23   38.01   37.63   37.86   37.34
      37.28   36.95   37.20   37.33   36.16   36.18                
 36 Fuqua, Marlys A     15 Grrr-NI             18:08.52   19:03.20        
      34.27   36.83   37.21   37.30   37.60   37.59   37.69   38.08
      37.97   38.04   38.28   38.62   38.11   38.37   38.37   38.67
      38.55   38.79   38.63   38.97   38.62   39.05   38.65   39.10
      38.45   38.99   38.51   39.05   37.62   37.22                
 37 Skelos, Alexis Z    18 LIAC-MR             18:09.69   19:24.63        
      34.40   37.12   37.44   37.59   37.84   37.57   38.24   37.73
      38.91   39.38   39.54   39.65   39.91   40.56   39.67   38.78
      39.36   39.31   39.09   39.81   39.40   39.55   39.96   39.05
      39.83   39.70   39.30   39.14   38.84   37.96                
 -- Fortini, Izabela P  14 Agua Swim Team-MR   18:09.19  X18:36.13        
      32.83   35.72   36.41   36.23   35.40   36.92   36.36   35.93
      37.12   37.25   36.38   37.45   38.02   37.62   37.92   38.02
      37.77   37.03   38.06   38.49   38.84   36.82   38.09   38.15
      37.69   38.81   38.31   38.33   36.02   38.14                
 -- Wollner, Margaret   15 Agua Swim Team-MR         NT  X18:45.17        
      33.82   37.08   37.85   37.87   37.63   37.46   37.58   37.83
      37.39   37.48   37.49   37.43   37.06   37.67   37.63   37.81
      37.49   37.34   37.48   37.51   37.61   38.03   37.69   38.34
      38.11   38.12   38.24   38.11   37.61   36.41                
 -- Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR         NT  X19:02.93        
      33.52   37.78   37.60   37.34   38.00   37.67   38.16   37.71
      35.18   41.01   33.33   43.41   38.62   38.23   34.28   42.52
      31.76   45.15   38.63   38.27   33.12   43.98   33.79   43.32
      38.73   38.45   35.99   41.05   34.32   42.01                
 
Event 24  Men Senior 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 15:14.11  3/1999    Chris Thompson, Univ.Michigan              
 Meet Record: ! 15:29.52  7/13/2003 Fran M Crippen, GAAC                       
                15:47.49  OLYT
                16:03.49  NATL
                16:18.59  USOP
                17:21.99  SECT
 Meet Qualifying:  17:31.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crippen, Fran M     19 Gaac-MA             15:21.47   15:29.52!OLYT   
      28.20   30.64   31.00   31.13   31.22   31.24   30.93   31.18
      31.11   31.13   31.00   31.14   31.01   31.11   31.15   31.19
      31.05   31.26   31.08   31.17   31.08   31.23   31.16   31.06
      31.12   31.02   31.02   31.21   31.18   30.50                
  2 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR             15:25.29   15:52.72 NATL   
      29.00   31.48   31.71   31.67   31.53   31.73   31.61   31.84
      31.75   31.90   31.52   31.99   31.85   32.25   31.94   31.96
      32.02   32.10   32.08   32.18   31.92   31.98   32.03   32.38
      32.12   32.23   32.13   32.32   31.51   29.99                
  3 Cole, John B        20 Squids-NE           15:35.24   16:07.68 USOP   
      29.66   32.10   32.69   32.54   32.72   32.51   32.94   32.70
      32.72   32.68   32.62   32.64   32.78   32.74   32.66   32.48
      32.54   32.60   32.56   32.73   32.65   32.35   32.55   32.38
      32.26   31.69   31.82   31.78   31.43   29.16                
  4 Smith, Sean         21 RUTG-NJ             15:51.50   16:07.87 USOP   
      29.67   32.04   32.45   32.48   32.88   32.49   32.34   32.29
      32.22   32.14   32.28   32.25   32.51   32.19   32.35   32.46
      32.50   32.53   32.42   32.61   32.53   32.99   32.28   32.88
      32.70   33.04   32.13   32.37   31.76   30.09                
  5 Vandenberg, Jay W   17 Oly-MI              16:17.22   16:12.29 USOP   
      30.37   32.26   32.75   32.31   32.67   32.78   32.74   32.67
      32.92   32.40   32.88   32.30   32.40   32.30   32.74   32.29
      32.25   32.37   32.47   32.65   32.89   32.38   32.98   32.35
      32.61   32.62   32.96   32.16   32.29   30.53                
  6 Prichard, Ian       21 LIAC-MR             15:58.99   16:13.69 USOP   
      29.40   32.49   33.13   32.69   32.46   32.57   32.36   32.63
      32.78   32.53   32.56   32.54   32.57   32.53   32.24   32.32
      32.45   32.84   32.64   32.99   32.45   32.85   32.79   32.73
      32.33   32.68   32.97   32.81   32.41   30.95                
  7 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI              16:15.22   16:23.68 SECT   
      30.05   32.64   32.86   33.11   33.14   33.23   33.11   33.28
      33.48   33.52   33.72   33.41   33.55   32.87   33.15   32.69
      32.78   32.23   32.57   32.39   32.59   32.34   32.75   32.70
      32.73   32.86   33.27   32.57   32.71   31.38                
  8 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR   16:18.95   16:25.66 SECT   
      28.98   32.53   33.00   33.00   32.87   33.15   32.92   33.00
      32.99   32.96   32.85   33.16   33.06   33.11   32.80   33.17
      33.41   33.03   33.45   33.24   33.21   33.57   33.61   33.65
      33.43   33.50   32.91   33.27   32.30   29.53                
  9 Sprang, Christian   16 GCIT-MA             16:19.88   16:26.03 SECT   
      28.71   31.62   32.56   32.24   32.99   33.01   33.06   33.21
                                    1:02.66                        
 10 Kauffman, Cody L    15 TSC-MA              16:43.08   16:27.27 SECT   
      30.06   32.41   33.49   33.66   33.72   33.33   33.54   33.30
      33.29   33.50   33.27   32.96   33.11   33.32   33.25   33.14
      33.07   33.09   32.74   33.02   33.09   32.86   32.91   32.83
      32.68   32.75   32.91   32.89   32.11   30.97                
 11 Douville, Nick      19 CW-MI               16:15.15   16:29.77 SECT   
      30.53   32.45   33.01   32.15   32.96   32.60   32.93   32.62
      33.10   32.64   33.07   32.80   32.92   33.18   33.09   33.38
      33.00   33.20   33.54   33.30   33.61   33.35   33.62   33.42
      33.34   33.39   33.27   33.12   33.31   32.87                
 12 Gordon, Willie A    19 Big Cat-MA          16:18.50   16:30.88 SECT   
      31.02   32.74   33.38   33.28   33.12   33.14   32.36   32.05
      32.59   33.48   33.80   33.69   33.12   34.16   33.69   34.01
      33.58   33.17   33.40   33.63   32.97   32.92   32.56   32.81
      33.05   33.02   32.52   33.34   32.44   31.84                
 13 Seery, Rob Z        17 LIAC-MR             16:26.48   16:34.16 SECT   
      30.35   32.73   33.50   33.70   33.58   33.70   33.85   33.65
      33.67   33.45   33.67   33.35   33.63   33.42   33.15   32.97
      32.89   32.95   33.05   33.04   32.94   32.98   33.10   33.26
      33.30   33.20   33.20   33.43   32.87   31.58                
 14 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE             16:12.46   16:38.63 SECT   
      28.78   31.37   32.23   32.37   32.60   32.80   33.08   33.14
      32.79   33.13   33.82   33.97   33.79   33.78   33.83   33.80
      33.98   33.24   33.13   34.73   34.45   34.43   34.50   34.62
      34.44   34.07   33.28   33.28   33.90   31.30                
 15 Park, Peter Y       13 Mym-NJ              17:07.82   16:53.06 SECT   
      24.38   39.51   34.47   34.23   34.54   34.53   34.38   34.67
      33.95   34.13   33.86   34.13   34.07   33.73   34.08   33.85
      34.16   33.83   34.15   34.28   34.12   33.65   33.67   33.77
      34.22   33.56   33.61   33.12   32.79   31.62                
 16 Austermann, John F  16 Oly-MI              16:30.22   16:54.97 SECT   
      30.69   33.39   33.95   34.17   33.47   33.94   33.62   33.33
      33.18   33.46   33.29   33.44   33.64   33.57   33.72   33.84
      34.06   34.09   33.88   34.06   33.93   34.21   34.04   34.02
      34.15   34.60   34.28   34.88   35.33   34.74                
 17 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA          17:17.80   16:59.14 SECT   
      31.54   34.15   34.79   34.65   34.31   34.69   34.52   34.68
      34.60   34.35   34.42   34.26   34.19   34.20   33.96   33.89
      34.10   34.16   34.04   33.72   33.53   33.45   33.64   33.85
      33.99   33.69   33.67   33.63   33.68   32.79                
 18 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI              17:00.22   17:00.50 SECT   
      31.06   34.51   34.47   34.38   34.06   34.23   34.26   34.34
      34.20   34.30   33.91   34.00   33.99   33.95   34.51   33.78
      33.95   33.98   34.50   34.14   34.33   34.10   34.58   34.47
      34.26   34.14   34.02   34.13   33.68   32.27                
 19 Gerlach, Matt Z     16 LIAC-MR             17:06.95   17:05.87 SECT   
      32.28   34.39   34.79   34.64   34.86   35.06   35.11   35.15
      35.04   34.77   34.71   33.90   34.71   34.22   34.31   34.18
      34.24   33.99   34.22   33.98   34.28   33.50   34.10   34.34
      34.29   33.61   34.05   33.78   33.22   32.15                
 20 Murphy, Connor W    17 BAC-NJ              16:59.88   17:08.29 SECT   
      30.88   34.47   34.27   35.07   34.89   35.08   35.25   35.74
      35.27   35.84   33.51   34.32   34.57   34.40   34.05   34.28
      34.30   34.31   34.34   34.49   33.44   34.38   33.78   34.39
      34.05   34.34   33.41   34.03   33.78   33.36                
 21 Salayka, George Z   17 LIAC-MR             16:18.66   17:09.72 SECT   
      30.09   32.73   33.26   33.13   33.51   33.30   33.81   33.88
      35.09   34.70   34.87   34.41   34.97   34.31   34.68   35.44
      34.61   34.55   35.19   35.03   34.61   34.71   34.88   35.39
      34.58   34.52   35.79   35.04   34.91   33.73                
 22 MC Laughlin, Jason  15 Middies-MR          16:46.31Y  17:12.92 SECT   
      31.12   34.18   34.69   34.42   34.90   35.04   35.28   34.63
      34.54   34.95   35.01   34.67   34.41   34.88   34.50   34.63
      34.57   34.45   34.23   34.47   34.62   34.38   34.41   34.77
      34.39   34.53   34.06   34.58   33.82   33.79                
 23 Guerard, Richard B  18 BAC-NJ              17:28.77   17:15.37 SECT   
      30.92   33.63   34.62   35.32   35.25   35.39   35.31   35.65
      35.84   35.75   35.13   34.88   34.76   34.36   34.55   34.63
      34.23   34.37   34.36   34.73   33.81   34.57   34.38   34.73
      34.42   34.85   34.17   34.36   33.47   32.93                
 24 Cullum, Andrew R    18 Ccsc-NE             16:49.77   17:16.13 SECT   
      30.77   33.42   34.29   34.31   35.04   34.60   35.05   34.68
      35.04   34.70   34.97   34.79   34.82   34.64   34.77   35.12
      28.57   41.01   34.76   34.80   34.83   34.72   34.87   34.65
      34.72   34.67   34.83   34.45   34.92   33.32                
 25 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA             16:26.01   17:16.66 SECT   
      30.21   33.76   34.10   33.83   33.78   34.43   33.48   34.70
      34.47   33.95   35.49   34.45   34.86   35.83   35.70   33.63
      35.88   35.67   35.95   34.78   34.69   35.72   34.85   34.53
      34.56   35.77   35.15   34.61   34.47   33.36                
 26 Erard, Adam J       17 Oly-MI              17:02.11   17:22.00        
      31.53   34.72   34.38   34.49   34.22   34.49   34.23   34.44
      34.44   35.03   34.92   34.96   34.81   34.95   35.06   34.93
      34.77   35.08   34.70   35.34   34.86   35.16   35.34   35.39
      35.07   35.48   35.03   35.03   34.74   34.41                
 27 Farrell, Chris J    19 RUTG-NJ             17:17.60   17:22.62        
      31.20   34.17   34.79   35.04   34.77   35.19   34.99   35.17
      34.71   35.24   34.65   35.13   34.92   35.21   34.96   35.01
      35.09   34.92   34.94   34.77   34.95   35.13   34.98   35.45
      34.91   35.04   34.79   34.65   34.89   32.96                
 28 Curtis, Matthew     16 BAC-NJ              16:56.29   17:24.08        
      31.43   33.92   34.30   35.08   35.49   34.81   35.51   35.56
      35.58   35.85   34.39   34.97   34.90   34.72   35.23   35.16
      35.29   35.29   35.43   35.09   34.42   34.56   34.89   34.48
      34.97   34.78   35.12   34.86   34.97   33.03                
 29 Hirniak, Stefan M   18 SAC-NJ              17:30.15   17:25.27        
      27.78   30.30   31.42   32.06   32.35   32.98   30.89   35.23
      45.20   40.84   33.11   42.89   36.46   34.79   36.01   36.47
      36.74   36.08   35.83   36.94   36.75   37.11   33.57   33.86
      34.26   33.96   33.43   33.64   31.96   32.36                
 30 Millen, Chris D     17 SPIR-MA             16:41.76   17:25.66        
      31.08   33.53   34.05   34.62   34.51   34.42   34.92   34.64
      34.98   34.81   34.93   35.15   35.44   35.30   35.04   35.47
      35.34   35.20   35.34   35.10   35.03   35.30   35.11   35.74
      35.52   35.43   35.50   35.49   35.10   33.57                
 31 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA    17:31.09   17:28.58        
      30.72   34.30   34.59   35.34   34.93   35.67   35.40   35.83
      35.23   36.11   34.30   34.68   34.20   33.99   34.12   34.42
      34.40   35.50   35.13   35.26   35.33   35.42   35.16   36.07
      35.40   35.72   35.41   35.52   35.40   35.03                
 32 Bright, Matthew S   16 BAC-NJ              17:18.90   17:37.78        
      32.27   34.34   35.01   34.86   35.30   34.95   35.31   35.26
      35.28   35.45   35.38   35.33   36.15   35.53   35.75   35.24
      35.67   35.47   36.07   35.41   35.11   35.07   35.51   35.22
      35.51   35.47   35.81   35.59   35.74   34.72                
 33 Hart, Ross H        16 Oly-MI              17:30.22   17:42.08        
      26.23   39.33   34.58   35.26   34.67   35.06   28.65   42.14
      35.50   35.47   28.12   42.65   34.54   36.90   29.40   42.25
      35.49   36.03   34.53   37.69   32.78   38.97   29.24   42.84
      30.33   41.96   29.66   42.13   29.42   40.26                
 34 Martucci, Steven D  16 Atac-MA             17:26.55   17:45.34        
      32.60   35.09   35.82   35.94   35.90   35.78   36.06   35.85
      35.78   35.76   35.40   35.51   35.90   35.79   35.71   36.02
      35.43   35.50   35.38   35.58   35.91   35.66   35.83   35.71
      35.59   35.50   35.59   35.50   35.43   33.82                
 35 Iwans, Mark E       18 EMAC-MA             16:47.90Y  17:54.09        
      35.81   35.53   35.86   35.35   35.75   36.29   36.25   35.81
      36.49   36.17   36.40   36.41   37.00   36.19   37.20   36.33
      37.13   36.40   37.20   36.22   36.64   34.64                
 36 Vogel, Daniel Z     15 LIAC-MR             17:31.09   18:03.55        
      32.06   34.89   35.48   35.78   36.21   36.11   36.01   36.13
      36.24   36.38   36.06   36.06   36.39   36.38   36.32   36.81
      36.26   36.32   36.32   36.73   36.43   36.54   36.51   36.74
      36.75   36.26   36.58   36.75   36.59   35.46                
 -- Stathopoulos, Cary  15 Agua Swim Team-MR   17:37.09  X17:40.50        
      30.78   34.48   34.56   35.18   35.07   35.44   35.37   35.42
      35.69   35.57   34.53   35.21   34.97   35.14   35.83   35.76
      35.75   35.73   35.78   36.23   35.42   35.98   36.41   35.64
      36.32   36.78   36.47   36.19   35.64   33.16                
 -- Elek, Gregory D     15 NJW-NJ              17:21.05         DQ        
 
Event 25  Women Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: *   58.72  7/1998    Jenny Thompson, USA                         
 Meet Record: ! 1:00.14  7/2002    Jenny Thompson, SSA                         
                1:02.39  OLYT
                1:03.09  NATL
                1:04.39  USOP
                1:07.29  SECT
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 DE Freese, Michell  22 RUTG-NJ              1:02.35    1:01.63 OLYT   
      28.93   32.70                                                
  2 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               1:03.17    1:03.12 USOP   
      29.87   33.25                                                
  3 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA              1:03.93    1:03.35 USOP   
      29.61   33.74                                                
  4 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            1:05.27    1:03.88 USOP   
      30.74   33.14                                                
  5 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA           1:05.11    1:04.02 USOP   
      29.58   34.44                                                
  6 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              1:05.33    1:04.62 SECT   
      30.27   34.35                                                
  7 Swaby, Tamara C     24 Oly-MI               1:06.37    1:04.68 SECT   
      30.70   33.98                                                
  8 Gordon, Kate        18 Umly-MA              1:04.69    1:05.28 SECT   
      29.81   35.47                                                
  9 Semchyshen, Lauren  20 Big Cat-MA           1:06.01    1:05.93 SECT   
      30.90   35.03                                                
 10 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               1:05.54    1:06.39 SECT   
      31.65   34.74                                                
B - Final
 11 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              1:06.55    1:05.40 SECT   
      31.14   34.26                                                
 12 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    1:06.82    1:05.53 SECT   
      31.56   33.97                                                
 13 Cassidy, Andrea     20 UNAT-FL              1:07.03    1:06.47 SECT   
      31.79   34.68                                                
 14 Martinez, Vanessa   19 Pur                  1:07.12    1:06.63 SECT   
      31.18   35.45                                                
 15 Masterson, Keri Z   15 LIAC-MR              1:07.48    1:06.98 SECT   
      30.72   36.26                                                
 16 Fabiano, Laura A    18 Mym-NJ               1:07.54    1:07.00 SECT   
      31.25   35.75                                                
 17 Haley, Crissy E     17 Middies-MR           1:07.72    1:07.05 SECT   
      31.44   35.61                                                
 18 Zollo, Ann Marie    16 Middies-MR           1:07.51    1:07.54        
      31.71   35.83                                                
 19 Tyler, Claire E     15 Oly-MI               1:07.73    1:07.89        
      32.45   35.44                                                
 20 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               1:07.27    1:08.50        
      31.68   36.82                                                

- Swom-Off
  1 Tyler, Claire E           15 Oly-MI              NT    1:06.81 SECT
      31.20   35.61
  2 Klein, Jackie C           15 MSC-MR              NT    1:06.93 SECT
      31.60   35.33                                                

Preliminaries
 10 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               1:06.14                   
 11 Williams, Christy   17 DST-MA               1:06.24                   
 12 Newton, Michelle A  16 BAC-NJ               1:06.25                   
 14 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              1:06.44                   
 15 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               1:06.48                   
 20 O'Gorman, Katherin  16 Lhy-NJ               1:07.18                   
 22 Lewis, Jess A       17 Paac-MA              1:07.28                   
 26 Wallace, Ashley     17 BAC-NJ               1:07.63                   
 29 Klein, Jackie C     15 MSC-MR               1:07.73         J         
 30 Braun, Jenny E      17 Middies-MR           1:08.39                   
 31 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              1:08.44                   
 32 McKenna, Clare Z    15 LIAC-MR              1:08.54                   
 33 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           1:08.72                   
 34 Legg, Erin E        17 Grrr-NI              1:08.73                   
 35 Von Rosendahl, Bri  16 Mym-NJ               1:09.15                   
 36 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           1:09.20                   
 37 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA           1:09.30                   
 38 Barry, Kristen J    16 Oly-MI               1:09.33                   
 39 Rohrs, Lisa M       17 Middies-MR           1:09.71                   
 40 Pisano, CJ J        16 Lhy-NJ               1:09.82                   
 41 Ohara, Kelly E      17 GCIT-MA              1:09.96                   
 42 Duguet, Paola       15 BAD-MR               1:10.02                   
 43 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               1:10.21                   
 44 David, Meredith C   17 Jersey Wahoos-MA     1:10.37                   
 45 Festa, Natalia K    14 LIAC-MR              1:10.53                   
 46 Tyznar, Tina Z      13 LIAC-MR              1:10.61                   
 47 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     1:10.65                   
 48 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           1:10.74                   
 49 Miller, Katie M     17 SAC-NJ               1:10.78                   
 50 Bouton, Kimberly P  15 NJW-NJ               1:10.87                   
 51 Haigney, Kate P     17 Middies-MR           1:10.91                   
 52 Kempton, Kristalyn  16 LIAC-MR              1:10.93                   
 53 Rakoczy, Joanna D   15 Middies-MR           1:10.94                   
 54 Scott, Mary Z       17 LIAC-MR              1:11.04                   
 55 Davies, Abigail S   20 Squids-NE            1:11.14                   
 56 Grabowski, Shelby   17 Atac-MA              1:11.23                   
 56 Mirch, Katie        19 Bus-NE               1:11.23                   
 58 Soni, Rita E        17 SAC-NJ               1:11.51                   
 59 Cosentino, Stephan  16 WAC-MR               1:11.55                   
 60 Saad, Jackie A      14 LIAC-MR              1:11.57                   
 61 Hillard, Katie D    17 Oly-MI               1:11.74                   
 62 Humphries, Eleanor  20 Squids-NE            1:11.91                   
 63 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              1:12.13                   
 64 Petsoff, Leslie A   18 Mym-NJ               1:12.48                   
 65 Vessa, Gabriella    13 LIAC-MR              1:12.63                   
 -- Tullis, Kirsten     14 DST-MA               1:09.48         X         
 -- Fuqua, Marlys A     15 Grrr-NI                  DQ                    
 
Event 26  Men Senior 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 52.52  7/1998    Denis Sllantivev, Ukraine                     
 Meet Record: ! 54.90  7/2002    Ben Michaelson, SOCO                          
                55.37  OLYT
                55.99  NATL
                57.19  USOP
              1:00.39  SECT
 Meet Qualifying:  1:01.79
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hassan, Haitham M   24 Oly-MI                 56.59      55.37 OLYT   
      25.45   29.92                                                
  2 Haupt, Matt R       23 Big Cat-MA             56.28      55.46 NATL   
      26.07   29.39                                                
  3 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA       58.05      56.33 USOP   
      26.82   29.51                                                
  4 Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE                56.73      56.69 USOP   
      27.12   29.57                                                
  5 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       58.19      57.68 SECT   
      27.07   30.61                                                
  6 Sullivan, Chris M   20 Oly-MI                 57.83      57.75 SECT   
      26.27   31.48                                                
  7 Creager, Brent R    23 Big Cat-MA             58.60      57.83 SECT   
      27.14   30.69                                                
  8 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA                59.80      58.67 SECT   
      27.54   31.13                                                
  9 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR                59.50      59.32 SECT   
      28.01   31.31                                                
 10 Cole, John B        20 Squids-NE              59.48      59.45 SECT   
      27.93   31.52                                                
B - Final
 11 Scott, Norman       16 BAD-MR               1:00.44      58.64 SECT   
      27.35   31.29                                                
 12 Patrizzi, Andrew J  19 Jersey Wahoos-MA     1:00.09      59.80 SECT   
      27.52   32.28                                                
 13 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    1:00.49      59.83 SECT   
      28.36   31.47                                                
 14 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA              1:00.24    1:00.05 SECT   
      28.20   31.85                                                
 15 Knepley, Mark J     19 Umly-MA              1:00.93    1:00.12 SECT   
      28.37   31.75                                                
 16 Koppel, Chris J     16 DST-MA                 59.89    1:00.29 SECT   
      28.05   32.24                                                
 17 Weniger, Luke L     17 Grrr-NI              1:00.07    1:00.34 SECT   
      27.97   32.37                                                
 18 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA     1:01.49    1:00.64        
      28.07   32.57                                                
 19 Arruda, Louis M     19 LIAC-MR              1:01.60    1:01.05        
      28.76   32.29                                                
Preliminaries
  4 O'Connor, Kellan P  22 WSA-IL                 57.43                   
  9 Northrop, Daryl M   19 BAC-NJ                 58.83                   
 10 Grant, Gary S       18 Lhy-NJ                 58.92                   
 17 Hirniak, Stefan M   18 SAC-NJ               1:00.22                   
 19 VanAssen, Jon M     19 SAC-NJ               1:00.32                   
 22 Murphy, Connor W    17 BAC-NJ               1:00.75                   
 23 Goracy, Matt E      19 BAC-NJ               1:00.91                   
 25 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     1:01.17                   
 26 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              1:01.32                   
B - Final
 27 Barron, Nick W      15 Lhy-NJ               1:01.37                   
Preliminaries
 30 Monaco, James M     17 TPIT-AM              1:01.63                   
 31 Wang, Tim           20 Bus-NE               1:01.64                   
 32 Kyrejko, Andrew M   15 Mym-NJ               1:01.73                   
 33 Marck, CJ J         14 SPIR-MA              1:01.74                   
 34 Itskovich, Gary     19 WAC-MR               1:01.80                   
 35 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               1:01.83                   
 36 McLin, Shawn M      19 Atac-MA              1:02.03                   
 37 Houllier, Matt      22 Big Cat-MA           1:02.19                   
 38 Levine, Peter Z     18 LIAC-MR              1:02.21                   
 39 Gallagher, Chris J  15 TSC-MA               1:02.26                   
 40 Salayka, George Z   17 LIAC-MR              1:02.37                   
 41 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           1:02.38                   
 42 Silbernagel, Kyle   17 Lhy-NJ               1:02.39                   
 43 Hurst, Matt L       20 Umly-MA              1:02.43                   
 44 Taylor, Andrew J    18 Oly-MI               1:02.53                   
 45 Robledo, Christian  17 LIAC-MR              1:02.65                   
 46 Funk, Brian P       20 BAC-NJ               1:03.06                   
 47 Azares, Jason R     17 Lhy-NJ               1:03.78                   
 48 Grossman, Brian A   16 Agua Swim Team-MR    1:03.79                   
 49 Lewis, Drew E       18 PAA-NJ               1:05.04                   
 50 Nims, Steve J       18 Grrr-NI              1:05.54                   
 51 Eltahawy, Noor Z    14 LIAC-MR              1:06.48                   
 52 Amyot, EJ J         20 Grrr-NI              1:07.53                   
 53 Yate, Jasper Z      14 LIAC-MR              1:07.59                   
 54 Peitz, Tristan A    19 Unattached-MI        1:09.23                   
 -- Kraus, Spencer J    16 Agua Swim Team-MR    1:02.77         X         
 -- Elek, Gregory D     15 NJW-NJ               1:04.19         X         
 -- Roberts, Jon P      15 Grrr-NI                  DQ                    
 
Event 27  Women Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 1:02.07  3/1999    Barbara Bedford, Colorado Spr.S.T           
 Meet Record: ! 1:02.22  6/1998    Lea Maurer, BSC                             
                1:04.59  OLYT
                1:05.59  NATL
                1:06.69  USOP
                1:09.39  SECT
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      1:04.02    1:03.21 OLYT   
      30.82   32.39                                                
  2 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA           1:05.51    1:04.61 NATL   
      30.61   34.00                                                
  3 English, Lauren A   14 Mym-NJ               1:06.36    1:05.32 NATL   
      31.58   33.74                                                
  4 Grove, Rebecca      18 BAD-MR               1:06.92    1:05.80 USOP   
      32.09   33.71                                                
  5 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              1:06.63    1:05.89 USOP   
      32.02   33.87                                                
  6 Ferguson, Kaitlyn   16 Middies-MR           1:07.17    1:06.64 USOP   
      32.58   34.06                                                
  7 Lewerenz, Sasha K   14 Oly-MI               1:06.54    1:06.72 SECT   
      31.96   34.76                                                
  8 Fittin, Annie V     14 TAC-NJ               1:07.72    1:06.91 SECT   
      32.01   34.90                                                
  9 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA               1:07.81    1:07.57 SECT   
      32.10   35.47                                                
 10 Bright, Michelle A  18 BAC-NJ               1:07.96    1:07.65 SECT   
      32.79   34.86                                                
B - Final
 11 Stapleton, Emily J  20 Schroeder YMCA-WI    1:09.48    1:08.04 SECT   
      33.76   34.28                                                
 12 David, Meredith C   17 Jersey Wahoos-MA     1:09.46    1:08.05 SECT   
      33.32   34.73                                                
 13 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               1:10.04    1:08.34 SECT   
      33.71   34.63                                                
 14 Fabiano, Laura A    18 Mym-NJ               1:09.39    1:08.54 SECT   
      33.31   35.23                                                
 15 Aristeo, Michelle   17 Oly-MI               1:08.49    1:08.85 SECT   
      33.55   35.30                                                
 16 Pickett, Afton B    16 Smac-MI              1:08.84    1:09.06 SECT   
      33.28   35.78                                                
 17 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              1:09.93    1:10.10        
      34.13   35.97                                                
 18 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR    1:09.85    1:10.13        
      33.71   36.42                                                
 19 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               1:10.10    1:10.74        
      34.73   36.01                                                
Preliminaries
  8 Berg, Corey C       18 MSC-MR               1:07.61                   
  9 Shickora, Kristen   13 Unattached-MA        1:07.69                   
 12 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA              1:07.94                   
 16 Newton, Michelle A  16 BAC-NJ               1:09.11                   
B - Final
 24 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              1:10.11                   
Preliminaries
 25 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA           1:10.41                   
 26 Lewis, Jess A       17 Paac-MA              1:10.47                   
 27 Brown, Jess         19 Bus-NE               1:10.67                   
 28 Gotay, Gretchen     22 Pur                  1:10.70                   
 29 Cliff, Nicole       12 UNBAD-MR             1:10.87                   
 29 Nicholson, Amanda   16 Middies-MR           1:10.87                   
 31 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               1:11.10                   
 32 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA           1:11.18                   
 33 Williams, Christy   17 DST-MA               1:11.24                   
 34 McIntyre, Tina J    15 Grrr-NI              1:11.30                   
 35 Helmers, Kristina   15 SAC-NJ               1:11.57                   
 36 Allen, Susan E      17 Grrr-NI              1:11.69                   
 37 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    1:11.84                   
 38 Singer, Kimberly A  16 LIAC-MR              1:12.34                   
 39 O'Gorman, Katherin  16 Lhy-NJ               1:12.35                   
 40 Masterson, Keri Z   15 LIAC-MR              1:12.48                   
 41 Soni, Rita E        17 SAC-NJ               1:12.69                   
 42 Goff, Sara L        14 Middies-MR           1:12.75                   
 42 Wisinger, Kelley R  14 BAC-NJ               1:12.75                   
 44 Brust, Arden H      16 Grrr-NI              1:13.00                   
 45 Miller, Katie M     17 SAC-NJ               1:13.67                   
 46 Festa, Natalia K    14 LIAC-MR              1:13.77                   
 47 Fleckenstein, Kare  19 TVSC-MR              1:13.83                   
 48 Dent, Sarah Z       16 LIAC-MR              1:13.89                   
 49 Roth, Whitney E     18 EMAC-MA              1:14.41                   
 50 Kaliades, Dena Z    14 LIAC-MR              1:14.48                   
 51 Weniger, Hailey R   15 Grrr-NI              1:14.53                   
 52 Humphries, Eleanor  20 Squids-NE            1:14.85                   
 53 Boehm, Stacey Z     15 LIAC-MR              1:16.37                   
 -- DaSilva, Nicole A   15 TVSC-MR                  DQ                    
 -- Davies, Abigail S   20 Squids-NE                DQ                    
 -- McIlvain, Kerri A   16 Gaac-MA                  DQ                    
 
Event 28  Men Senior 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 54.43  7/1998    Stev Theloke, Germany                         
 Meet Record: ! 57.00  7/2001    Mike Jansen, GSC                              
                57.79  OLYT
                58.49  NATL
                59.79  USOP
              1:02.89  SECT
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bugby, Eric C       19 Atac-MA              1:01.24      58.98 USOP   
      28.85   30.13                                                
  2 Clark, Ian R        18 Umly-MA              1:00.49      59.21 USOP   
      28.97   30.24                                                
  3 Hassan, Haitham M   24 Oly-MI               1:00.19      59.66 USOP   
      29.04   30.62                                                
  4 Hopkins, Mike P     15 DST-MA               1:00.38    1:00.51 SECT   
      29.45   31.06                                                
  5 Emanuel, Ryan N     15 BAD-MR               1:00.96    1:00.94 SECT   
      29.32   31.62                                                
  6 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               1:01.57    1:01.23 SECT   
      29.96   31.27                                                
  7 Moore, Nat L        17 NBS-MR               1:02.17    1:01.80 SECT   
      30.30   31.50                                                
  8 McLin, Shawn M      19 Atac-MA              1:02.03    1:01.94 SECT   
      29.99   31.95                                                
  9 Franssen, Bobby J   16 TSC-MA               1:02.39    1:01.97 SECT   
      30.06   31.91                                                
 10 Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA              1:01.67    1:02.52 SECT   
      30.13   32.39                                                
B - Final
 11 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              1:02.54    1:01.82 SECT   
      30.66   31.16                                                
 12 Hasty, William G    16 Agua Swim Team-MR    1:02.56    1:02.46 SECT   
      30.67   31.79                                                
 13 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     1:02.55    1:02.60 SECT   
      30.83   31.77                                                
 14 VanAssen, Jon M     19 SAC-NJ               1:02.73    1:03.10        
      30.48   32.62                                                
 15 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA              1:03.14    1:03.16        
      31.14   32.02                                                
 16 Centrella, Kyle R   19 Big Cat-MA           1:03.94    1:03.43        
      31.04   32.39                                                
 17 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA     1:04.70    1:03.91        
      31.13   32.78                                                
 18 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA              1:04.36    1:04.60        
      31.63   32.97                                                
 19 Amato, Chris Z      16 LIAC-MR              1:04.75    1:04.77        
      31.45   33.32                                                
 20 Koppel, Chris J     16 DST-MA               1:03.75    1:05.81        
      32.24   33.57                                                
Preliminaries
 15 Grenda, Dane R      17 Team Delaware-MA     1:02.99                   
 17 Koenig, Evan G      20 Grrr-NI              1:03.42                   
 23 O'Connor, Daniel P  17 PAA-NJ               1:04.90                   
 24 Guerard, Richard B  18 BAC-NJ               1:05.06                   
 25 Smith, Bobby Z      14 LIAC-MR              1:05.15                   
 26 Yarger, Jon R       20 Big Cat-MA           1:05.30                   
 27 Walker, AJ J        15 Lhy-NJ               1:05.45                   
 28 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           1:05.56                   
 29 Hart, Kevin J       21 RUTG-NJ              1:05.65                   
 30 Hart, Ross H        16 Oly-MI               1:06.41                   
 31 Wang, Tim           20 Bus-NE               1:08.18                   
 32 Kirwan, Michael L   17 Lhy-NJ               1:08.38                   
 33 Silbernagel, Kyle   17 Lhy-NJ               1:08.42                   
 34 Nims, Steve J       18 Grrr-NI              1:08.70                   
 35 Hutchinson, Jack A  18 Umly-MA              1:08.78                   
 -- Hillbish, Eric R    22 Atac-MA              1:05.80         X         
 -- Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE                  DQ                    
 
Event 29  Women Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: * 1:08.14  7/1998    Penny Heyns, Rep.S.Afr.                     
 Meet Record: ! 1:11.39  7/2000    Erin Ethridge, WSU                          
                1:12.59  OLYT
                1:13.29  NATL
                1:14.99  USOP
                1:18.29  SECT
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stanchock, Courtne  20 Big Cat-MA           1:12.58    1:11.82 OLYT   
      33.47   38.35                                                
  2 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              1:15.30    1:12.93 NATL   
      34.43   38.50                                                
  3 Aemisegger, Alicia  15 Gaac-MA              1:14.03    1:13.75 USOP   
      34.76   38.99                                                
  4 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    1:15.27    1:14.13 USOP   
      34.47   39.66                                                
  5 Soni, Rebecca I     16 SAC-NJ               1:16.62    1:14.16 USOP   
      36.22   37.94                                                
  6 Pangilinan, Jackie  17 Middies-MR           1:15.03    1:14.22 USOP   
      35.19   39.03                                                
  7 Meehan, Caitlin     16 MSA-MA               1:15.92    1:14.40 USOP   
      35.60   38.80                                                
  8 Raptosh, Jenna M    15 TSC-MA               1:15.47    1:14.97 USOP   
      35.36   39.61                                                
  9 Meng, Heather M     18 GCIT-MA              1:15.35    1:15.51 SECT   
      35.64   39.87                                                
 10 Carlin, Megan L     17 GCIT-MA              1:15.95    1:19.46        
      36.77   42.69                                                
B - Final
 11 Mueller, Justine L  16 Smac-MI              1:17.01    1:15.31 SECT   
      36.65   38.66                                                
 12 Cregar, Mandy L     17 GCIT-MA              1:16.74    1:16.19 SECT   
      35.98   40.21                                                
 13 Regan, Caitlin I    16 Gaac-MA              1:16.84    1:16.38 SECT   
      36.46   39.92                                                
 14 Kiernan, Marilee    15 BAD-MR               1:17.21    1:16.41 SECT   
      35.84   40.57                                                
 15 Nilon, Marissa L    18 DST-MA               1:16.64    1:16.99 SECT   
      35.65   41.34                                                
 16 Dlugonski, Dee M    20 Big Cat-MA           1:18.89    1:17.27 SECT   
      36.85   40.42                                                
 17 McIlvain, Kerri A   16 Gaac-MA              1:17.79    1:17.37 SECT   
      37.26   40.11                                                
 18 Lepore, Angela      16 WAC-MR               1:18.59    1:18.15 SECT   
      37.18   40.97                                                
 19 Zomchick, Sarah M   17 DST-MA               1:18.22    1:18.51        
      36.95   41.56                                                
 20 Gruendel, Kerry     13 BAD-MR               1:18.82    1:18.73        
      36.75   41.98                                                
Preliminaries
 10 Evans, Ashley K     15 BAC-NJ               1:16.43                   
 22 Leite, Karla Z      16 LIAC-MR              1:19.03                   
 23 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    1:19.52                   
 24 Gilbert, Amanda E   18 BAC-NJ               1:19.68                   
 25 Kempton, Kristalyn  16 LIAC-MR              1:19.83                   
 26 Crouthhamel, Carol  21 MINN-MN              1:19.88                   
 27 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              1:20.14                   
 28 Schaefer, Emma E    15 Oly-MI               1:20.15                   
 29 Bui, Tiffany T      15 Middies-MR           1:20.97                   
 30 Von Rosendahl, Bri  16 Mym-NJ               1:21.46                   
 31 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               1:21.81                   
 32 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              1:21.94                   
 33 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           1:22.22                   
 34 Lewis, Kerby        18 BAD-MR               1:22.79                   
 35 Lanphier, Sarah E   16 Unattached-MA        1:23.02                   
 36 Kollar, Katie M     16 EMAC-MA              1:23.85                   
 37 Kraljic, Elizabeth  19 Mym-NJ               1:23.90                   
 38 Sheridan, Nicole Z  13 LIAC-MR              1:24.48                   
 39 Williams, Adrienne  18 DST-MA               1:26.58                   
 -- Tullis, Kirsten     14 DST-MA               1:19.92         X         
 -- Mango, Magdalena    17 Agua Swim Team-MR    1:19.57         X         
 -- Ryan, Whitney W     19 Squids-NE                DQ                    
 
Event 30  Men Senior 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: * 1:01.76  7/1998    Kurt Grote, USA                             
 Meet Record: ! 1:03.83  7/2000    Brendan Hansen, SSC                         
                1:04.29  OLYT
                1:05.39  NATL
                1:06.79  USOP
                1:09.79  SECT
 Meet Qualifying:  1:12.49
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zucca, Mark S       20 Big Cat-MA           1:07.38    1:07.39 SECT   
      31.36   36.03                                                
  2 Grenda, Ty R        19 Team Delaware-MA     1:08.72    1:07.67 SECT   
      31.59   36.08                                                
  3 Carrion, Hiram R    18 Pur                  1:08.94    1:07.92 SECT   
      31.89   36.03                                                
  4 Lee, Seok-Jun       19 Agua Swim Team-MR    1:10.08    1:08.20 SECT   
      32.07   36.13                                                
  5 Rook, Dane P        17 Oly-MI               1:10.05    1:09.03 SECT   
      32.45   36.58                                                
  6 Acquavito, Nick A   18 LIAC-MR              1:09.38    1:09.40 SECT   
      32.33   37.07                                                
  7 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     1:10.44    1:09.45 SECT   
      32.61   36.84                                                
  8 Rubin, Neal Z       20 LIAC-MR              1:10.26    1:09.73 SECT   
      32.74   36.99                                                
  9 Kauffman, Cody L    15 TSC-MA               1:11.12    1:10.55        
      34.08   36.47                                                
 10 Drazien, Doug L     21 Oly-MI               1:10.37    1:11.63        
      32.76   38.87                                                
B - Final
 11 Romagoza, Josť Ger  19 ESA                  1:11.45    1:11.82        
      33.47   38.35                                                
 12 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR              1:13.25    1:12.93        
      34.43   38.50                                                
 13 Rybicki, Kevin F    16 TSC-MA               1:12.04    1:13.75        
      34.76   38.99                                                
 14 Spagnuolo, Mark A   18 Mym-NJ               1:13.17    1:14.13        
      34.47   39.66                                                
 15 Cava, Miles P       18 EEX-NJ               1:17.27    1:14.16        
      36.22   37.94                                                
 16 Ramone, Ross R      15 DST-MA               1:12.30    1:14.22        
      35.19   39.03                                                
 17 Koppel, P.J. J      13 DST-MA               1:14.41    1:14.40        
      35.60   38.80                                                
 18 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    1:13.64    1:14.97        
      35.36   39.61                                                
 19 Steen, Craig G      15 SPIR-MA              1:13.35    1:15.51        
      35.64   39.87                                                
 20 Evans, John         18 RUTG-NJ              1:14.48    1:19.46        
      36.77   42.69                                                
Preliminaries
  8 Cirella, Nick V     18 BAC-NJ               1:10.36                   
 21 Kwok, Derek         18 SAC-NJ               1:15.72                   
 23 Weir, Paul S        17 BAD-MR               1:17.78                   
 24 Hunter, Brian Z     19 Grrr-NI              1:17.81                   
 25 Amyot, EJ J         20 Grrr-NI              1:19.57                   
 -- McElroy, Kyle A     16 NJW-NJ                   DQ                    
 
Event 31  Women Senior 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Pool Record: * 2:15.34  7/1998    Yan Chen, China                             
 Meet Record: ! 2:15.70  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                2:20.42  OLYT
                2:21.49  NATL
                2:24.29  USOP
                2:30.59  SECT
 Meet Qualifying:  2:31.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              2:26.14    2:20.07 OLYT   
      29.84   37.59   39.10   33.54                                
  2 Cassidy, Andrea     20 UNAT-FL              2:24.40    2:22.95 USOP   
      31.37   36.25   42.69   32.64                                
  3 Clemens, Clare A    17 Agua Swim Team-MR    2:26.81    2:23.71 USOP   
      32.07   37.22   41.17   33.25                                
  4 Aemisegger, Alicia  15 Gaac-MA              2:26.89    2:23.73 USOP   
      32.51   38.99   39.59   32.64                                
  5 Alvarez, Sonia      27 Pur                  2:24.89    2:24.20 USOP   
      32.57   37.45   42.41   31.77                                
  6 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA               2:27.11    2:24.41 SECT   
      30.88   36.59   44.83   32.11                                
  7 Regan, Caitlin I    16 Gaac-MA              2:27.00    2:24.81 SECT   
      32.51   37.78   41.93   32.59                                
  8 Mueller, Justine L  16 Smac-MI              2:26.53    2:25.59 SECT   
      32.52   39.56   39.79   33.72                                
  9 Raptosh, Jenna M    15 TSC-MA               2:27.00    2:25.67 SECT   
      32.24   39.29   40.68   33.46                                
 10 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              2:27.50    2:26.05 SECT   
      32.48   35.37   44.60   33.60                                
B - Final
 11 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    2:27.95    2:25.59 SECT   
      32.26   37.49   42.11   33.73                                
 12 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              2:28.89    2:25.88 SECT   
      32.00   38.48   42.44   32.96                                
 13 O'Brien, Kaitlin D  16 Mym-NJ               2:29.11    2:26.48 SECT   
      32.50   38.69   41.86   33.43                                
 14 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA              2:28.72    2:27.09 SECT   
      30.13   39.07   44.13   33.76                                
 15 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      2:29.20    2:28.16 SECT   
      31.65   36.55   44.88   35.08                                
 16 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               2:29.59    2:28.36 SECT   
      31.91   39.36   43.76   33.33                                
 17 Lewis, Kerby        18 BAD-MR               2:29.75    2:29.26 SECT   
      32.96   38.23   44.84   33.23                                
 18 Pangilinan, Jackie  17 Middies-MR           2:29.54    2:30.11 SECT   
      32.60   40.35   42.40   34.76                                
 19 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    2:27.82    2:32.21        
      31.21   38.54   47.15   35.31                                
 20 Meng, Heather M     18 GCIT-MA              2:28.30    2:33.30        
      32.61   42.23   43.82   34.64                                
Preliminaries
  5 Evans, Ashley K     15 BAC-NJ               2:26.75                   
 10 Berg, Corey C       18 MSC-MR               2:27.01                   
 12 Stanchock, Courtne  20 Big Cat-MA           2:27.43                   
 14 Williams, Christy   17 DST-MA               2:27.75                   
 18 Carter, Liz J       21 RUTG-NJ              2:28.35                   
 21 Uhlig, Michelle A   17 Big Cat-MA           2:29.03                   
 25 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA              2:29.55                   
 27 Gilbert, Amanda E   18 BAC-NJ               2:29.70                   
 29 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      2:29.80                   
 30 Lewis, Jess A       17 Paac-MA              2:30.47                   
 31 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA              2:30.71                   
 32 Crouthhamel, Carol  21 MINN-MN              2:30.74                   
 33 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               2:30.75                   
 34 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     2:30.81                   
 35 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               2:31.34                   
 36 Ferguson, Kaitlyn   16 Middies-MR           2:31.36                   
 37 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:31.52                   
 38 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               2:31.53                   
 39 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              2:31.73                   
 40 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              2:31.74                   
 41 Schaefer, Emma E    15 Oly-MI               2:31.95                   
 42 Duguet, Paola       15 BAD-MR               2:32.07                   
 43 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              2:32.19                   
 44 Gordon, Kate        18 Umly-MA              2:32.29                   
 45 Grove, Rebecca      18 BAD-MR               2:32.32                   
 46 McIlvain, Kerri A   16 Gaac-MA              2:32.41                   
 47 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           2:32.49                   
 48 Stapleton, Emily J  20 Schroeder YMCA-WI    2:32.51                   
 49 Martinez, Vanessa   19 Pur                  2:32.77                   
 50 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               2:33.06                   
 51 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              2:33.13                   
 52 Cross, Sophie L     15 DST-MA               2:33.40                   
 53 Aristeo, Michelle   17 Oly-MI               2:33.43                   
 54 Clark, Blair A      17 Paac-MA              2:33.53                   
 55 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               2:33.69                   
 56 Bui, Tiffany T      15 Middies-MR           2:33.74                   
 57 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    2:33.96                   
 58 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            2:34.01                   
 59 Wisinger, Kelley R  14 BAC-NJ               2:34.07                   
 60 Lepore, Angela      16 WAC-MR               2:34.21                   
 61 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA              2:34.26                   
 62 Soni, Rebecca I     16 SAC-NJ               2:34.32                   
 63 Cregar, Mandy L     17 GCIT-MA              2:34.45                   
 64 Pickett, Afton B    16 Smac-MI              2:34.60                   
 64 Nilon, Marissa L    18 DST-MA               2:34.60                   
 66 Haley, Crissy E     17 Middies-MR           2:34.74                   
 67 Carlin, Megan L     17 GCIT-MA              2:34.77                   
 68 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               2:35.22                   
 69 Soni, Rita E        17 SAC-NJ               2:35.59                   
 70 Klein, Jackie C     15 MSC-MR               2:35.84                   
 71 Legg, Erin E        17 Grrr-NI              2:36.18                   
 72 Tolan, Meagan A     15 LIAC-MR              2:36.34                   
 73 Haigney, Kate P     17 Middies-MR           2:36.61                   
 74 Grabowski, Shelby   17 Atac-MA              2:36.68                   
 75 Cregar, Cassie E    14 GCIT-MA              2:37.31                   
 76 Kiernan, Marilee    15 BAD-MR               2:37.55                   
 77 McKenna, Clare Z    15 LIAC-MR              2:39.85                   
 78 Zomchick, Sarah M   17 DST-MA               2:41.30                   
 79 Lanphier, Sarah E   16 Unattached-MA        2:43.17                   
 80 Kollar, Katie M     16 EMAC-MA              2:43.39                   
 81 Gruendel, Kerry     13 BAD-MR               2:43.57                   
 -- Helmers, Kristina   15 SAC-NJ               2:33.93         X         
 -- Humphries, Eleanor  20 Squids-NE                DQ                    
 -- Fabiano, Laura A    18 Mym-NJ                   DQ                    
 -- Ryan, Whitney W     19 Squids-NE                DQ                    
 -- Barry, Kristen J    16 Oly-MI                   DQ                    
 -- Lewerenz, Sasha K   14 Oly-MI                   DQ                    
 
Event 32  Men Senior 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Pool Record: * 2:00.38  7/1998    Curtis Myden, Canada                        
 Meet Record: ! 2:05.42  6/1998    Ron Karnaugh, FOX                           
                2:06.99  OLYT
                2:08.39  NATL
                2:10.59  USOP
                2:16.59  SECT
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haupt, Matt R       23 Big Cat-MA           2:11.95    2:08.83 USOP   
      26.83   34.19   38.34   29.47                                
  2 Plummer, Ryan R     21 MINN-MN              2:12.51    2:09.22 USOP   
      27.64   33.43   37.67   30.48                                
  3 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA     2:13.52    2:10.96 SECT   
      27.15   33.87   40.35   29.59                                
  4 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              2:13.32    2:11.07 SECT   
      28.72   34.85   38.72   28.78                                
  5 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA              2:13.07    2:11.56 SECT   
      28.95   33.91   38.58   30.12                                
  6 Clark, Ian R        18 Umly-MA              2:13.26    2:11.80 SECT   
      29.13   33.55   38.61   30.51                                
  7 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              2:14.76    2:14.58 SECT   
      28.64   34.38   40.25   31.31                                
  8 Bugby, Eric C       19 Atac-MA              2:13.12    2:16.33 SECT   
      28.58   36.23   41.07   30.45                                
  9 Douville, Nick      19 CW-MI                2:13.46    2:19.11        
      29.17   33.77   43.46   32.71                                
 10 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR              2:16.18    2:28.59        
      29.71   39.11   44.24   35.53                                
B - Final
 11 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               2:16.81    2:14.62 SECT   
      30.44   34.05   40.08   30.05                                
 12 Creager, Brent R    23 Big Cat-MA           2:16.54    2:15.02 SECT   
      27.46   35.68   41.38   30.50                                
 13 Parker, Graham A    17 Jersey Wahoos-MA     2:16.46    2:15.23 SECT   
      28.92   38.06   38.32   29.93                                
 14 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    2:16.72    2:15.67 SECT   
      28.82   35.06   41.51   30.28                                
 15 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    2:16.98    2:16.30 SECT   
      29.10   35.35   40.86   30.99                                
 16 Centrella, Kyle R   19 Big Cat-MA           2:19.24    2:18.69        
      28.55   35.48   42.50   32.16                                
 17 Knepley, Mark J     19 Umly-MA              2:20.26    2:18.97        
      28.86   37.47   42.80   29.84                                
 18 Kyrejko, Andrew M   15 Mym-NJ               2:18.38    2:19.95        
      28.72   37.05   43.29   30.89                                
 19 Marck, CJ J         14 SPIR-MA              2:22.63    2:21.68        
      29.49   38.05   42.89   31.25                                
 20 Rubin, Neal Z       20 LIAC-MR              2:20.16    2:25.19        
      31.15   38.97   41.16   33.91                                
Preliminaries
  5 O'Connor, Kellan P  22 WSA-IL               2:13.20                   
 10 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              2:13.54                   
 12 Koenig, Evan G      20 Grrr-NI              2:15.79                   
 14 Hupp, Jonathan E    19 RUTG-NJ              2:16.38                   
 20 Zucca, Mark S       20 Big Cat-MA           2:18.06                   
 23 Grenda, Dane R      17 Team Delaware-MA     2:19.82                   
 26 Lee, Seok-Jun       19 Agua Swim Team-MR    2:20.68                   
 27 Hart, Kevin J       21 RUTG-NJ              2:21.13                   
 28 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              2:21.39                   
 30 Carrion, Hiram R    18 Pur                  2:22.68                   
 31 Cirella, Nick V     18 BAC-NJ               2:22.91                   
 32 Gallagher, Chris J  15 TSC-MA               2:23.20                   
 33 Weir, Paul S        17 BAD-MR               2:23.58                   
 34 Mammano, Joe        20 RUTG-NJ              2:23.63                   
 35 Grossman, Brian A   16 Agua Swim Team-MR    2:23.69                   
 36 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              2:23.79                   
 37 Elek, Gregory D     15 NJW-NJ               2:23.80                   
 38 Steen, Craig G      15 SPIR-MA              2:24.32                   
 39 Hutchinson, Jack A  18 Umly-MA              2:24.52                   
 40 Kwok, Derek         18 SAC-NJ               2:25.05                   
 41 Grenda, Ty R        19 Team Delaware-MA     2:26.44                   
 42 Martucci, Steven D  16 Atac-MA              2:27.55                   
 43 Weniger, Luke L     17 Grrr-NI              2:29.27                   
 44 Iwans, Mark E       18 EMAC-MA              2:30.08                   
 45 Gerlach, Matt Z     16 LIAC-MR              2:32.52                   
 -- Monaco, James M     17 TPIT-AM              2:23.82         X         
 -- Smith, Bobby Z      14 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Roberts, Jon P      15 Grrr-NI                  DQ                    
 -- Prichard, Ian       21 LIAC-MR                  DQ                    
 -- McElroy, Kyle A     16 NJW-NJ                   DQ                    
 -- Rook, Dane P        17 Oly-MI                   DQ                    
 -- Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA                  DQ                    
 
Event 33  Women Senior 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 4:07.67  7/1998    USA                                         
                         S.Ripple,S.Stitts,J.Thompson,R.Fox                
 Meet Record: ! 4:23.03  7/2001    Gator SC                                    
                         C.Lee,C.Gibbs,C.Teague,D.Tennison                 
                4:25.89  NATL
                4:30.49  USOP
                4:44.09  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    4:18.50    4:21.48!NATL   
       30.82  1:05.54    33.60  1:12.57    29.90  1:04.68    27.66    58.69
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:23.00    4:29.61 USOP   
       33.00  1:07.78    35.98  1:18.11    29.39  1:03.26  1:00.46         
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:34.00    4:32.75 SECT   
       34.42  1:10.20    35.16  1:15.20    31.97  1:08.01    28.57    59.34
  4 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  4:34.93    4:32.96 SECT   
       33.03  1:08.40    37.56  1:19.57    30.52  1:05.34    28.46    59.65
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:28.55    4:34.51 SECT   
       34.08  1:10.18    36.05  1:17.21    30.93  1:06.25    29.46  1:00.87
  6 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'      4:23.24    4:34.87 SECT   
       34.30  1:10.47    35.53  1:16.24    31.38  1:06.03    29.80  1:02.13
  7 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  4:41.06    4:36.50 SECT   
       34.23  1:09.37    36.16  1:17.24    31.91  1:08.07    29.87  1:01.82
  8 Montclair YMCA-NJ  'A'                      4:39.08    4:37.40 SECT   
       31.94  1:06.92    36.04  1:18.35    31.72  1:09.93    29.69  1:02.20
  9 Delaware Swim Team-MA  'A'                  4:24.24    4:40.35 SECT   
       35.07  1:12.09    36.12  1:17.50    32.07                           
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:34.00    4:41.16 SECT   
       34.54  1:11.35    37.66  1:20.16    31.79  1:07.44    30.06  1:02.21
 11 Puerto Rico  'A'                            4:29.40    4:42.27 SECT   
       34.48  1:10.25    39.03  1:22.65    32.85  1:09.03    28.66  1:00.34
 12 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:34.90    4:42.41 SECT   
       33.72  1:08.41    39.04  1:21.95    32.29  1:08.82    30.83  1:03.23
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            4:38.00    4:44.85        
       34.29  1:10.56    38.85  1:22.74    31.63  1:09.59    29.45  1:01.96
 14 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:40.00    4:45.68        
       35.82  1:13.71    37.99  1:20.15    32.07  1:09.42    29.80  1:02.40
 -- Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               4:40.54         DQ        
 -- Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 4:45.17         DQ        
 
Event 34  Men Senior 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:38.86  7/1998    Russia                                      
                         V.Selkov,A.Korneyev,V.Kulikova,A.Popov            
 Meet Record: ! 3:51.62  7/2001    Gator SC                                    
                         M.Jensen,I Chadsey,B.Kim,N.Summers                
                3:55.69  NATL
                4:01.19  USOP
                4:19.69  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  4:02.30    3:57.30 USOP   
       29.05    58.95    32.06  1:08.52    26.12    56.87    24.99    52.96
  2 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    4:00.40    4:00.55 USOP   
       30.50  1:03.24    31.28  1:07.29    26.57    56.46    25.46    53.56
  3 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             3:59.60    4:00.74 USOP   
       30.18  1:01.80    32.51  1:09.42    26.92    57.97    24.17    51.55
  4 Upper Main Line YMCA-MA  'A'                4:06.31    4:02.19 SECT   
       29.26    59.03    32.03  1:08.60    28.27  1:01.54    24.73    53.02
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:59.86    4:08.16 SECT   
       31.31  1:04.62    33.23  1:11.34    27.34    59.07    25.19    53.13
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:12.00    4:08.50 SECT   
       30.97  1:02.93    32.46  1:09.40    28.13  1:00.07    26.67    56.10
  7 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               4:02.41    4:08.71 SECT   
       29.83  1:01.94    33.53  1:11.94    28.12  1:01.02    25.73    53.81
  8 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  4:06.87    4:10.00 SECT   
       31.92  1:05.50    32.80  1:11.64    27.58    58.20    26.39    54.66
  9 Delaware Swim Team-MA  'A'                  4:06.24    4:10.77 SECT   
       29.93  1:00.85    34.20  1:12.50    28.35  1:00.72    27.23    56.70
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:08.00    4:13.86 SECT   
       31.44  1:04.70    33.40  1:11.20    28.79  1:01.34    27.10    56.62
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    4:07.00         DQ        
 
Event 203  Women Senior 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 55.46  7/1998    Martina Moracova, Slovakia                    
 Meet Record: ! 56.77  7/2000    Samantha Arsenault, GMSC                      
                57.19  OLYT
                57.89  NATL
                58.89  USOP
              1:01.69  SECT
 Meet Qualifying:  1:01.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fortini, Izabela P        14 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.77        
      29.97   32.80                                                
 
Event 204  Men Senior 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 46.86  7/1998    Aleksandr Popov, Russia                       
 Meet Record: ! 51.38  7/1999    Sabir Muhammed, UNAT-Res.Team                 
                51.19  OLYT
                51.99  NATL
                52.99  USOP
                55.69  SECT
 Meet Qualifying:  56.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grossman, Brian A         16 Agua Swim Team-MR         NT      57.52        
      26.86   30.66                                                
 
Event 207  Women Senior 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 2:13.97  3/1999    L.Riker, Club Wolverine                     
 Meet Record: ! 2:14.65  7/2000    Lea Maurer, BSC                             
                2:17.99  OLYT
                2:19.99  NATL
                2:22.29  USOP
                2:28.99  SECT
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roop, Stephanie           15 MSA-MA                    NT    2:37.34        
      36.36   39.30   40.90   40.78                                
 
Event 225  Women Senior 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: *   58.72  7/1998    Jenny Thompson, USA                         
 Meet Record: ! 1:01.47  7/2000    Richelle Fox, BSC                           
                1:02.39  OLYT
                1:03.09  NATL
                1:04.39  USOP
                1:07.29  SECT
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.55        
      32.20   37.35                                                
 
Event 314  Men Senior 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 1:47.34  7/1998    Pieter vandenHogenband, Netherlands         
 Meet Record: ! 1:51.51  7/2000    Scott Goldblatt, BAC                        
                1:52.49  OLYT
                1:53.69  NATL
                1:55.69  USOP
                2:01.49  SECT
 Meet Qualifying:  2:02.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martucci, Steven D        16 Atac-MA                   NT    2:05.89        
      29.36   31.79   32.35   32.39                                
 
Event 318  Men Senior 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 22.18  7/1998    Fernando Scherer, Brazil                      
 Meet Record: ! 23.24  7/1999    Bill Pilczuk, Auburn                          
                23.39  OLYT
                23.69  NATL
                24.19  USOP
                25.59  SECT
 Meet Qualifying:  25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peitz, Tristan A          19 Unattached-MI             NT      26.93        
 
Event 327  Women Senior 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 1:02.07  3/1999    Barbara Bedford, Colorado Spr.S.T           
 Meet Record: ! 1:02.22  6/1998    Lea Maurer, BSC                             
                1:04.59  OLYT
                1:05.59  NATL
                1:06.69  USOP
                1:09.39  SECT
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shport, Marina            21 DSC-MR                    NT    1:10.93        
      34.27   36.66                                                
 
Event 408  Men Senior 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.95  3/1999    Lenny Krayzelburg, Trojan                   
 Meet Record: ! 2:02.88  7/2000    Dan Shevchik, MBM                           
                2:04.19  OLYT
                2:06.79  NATL
                2:09.09  USOP
                2:15.39  SECT
 Meet Qualifying:  2:20.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Bobby Z            14 LIAC-MR                   NT    2:15.70        
      32.34   34.43   35.22   33.71                                
 
Event 418  Men Senior 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 22.18  7/1998    Fernando Scherer, Brazil                      
 Meet Record: ! 23.24  7/1999    Bill Pilczuk, Auburn                          
                23.39  OLYT
                23.69  NATL
                24.19  USOP
                25.59  SECT
 Meet Qualifying:  25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Chris M         20 Oly-MI                    NT      23.08!OLYT   
  2 Taylor, Andrew J          18 Oly-MI                    NT      24.31 SECT   
 
Event 425  Women Senior 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: *   58.72  7/1998    Jenny Thompson, USA                         
 Meet Record: ! 1:01.47  7/2000    Richelle Fox, BSC                           
                1:02.39  OLYT
                1:03.09  NATL
                1:04.39  USOP
                1:07.29  SECT
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staskiewicz, Sophie D     14 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.08 SECT   
      30.97   36.11                                                
 
Event 448  Men Senior 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.95  3/1999    Lenny Krayzelburg, Trojan                   
 Meet Record: ! 2:02.88  7/2000    Dan Shevchik, MBM                           
                2:04.19  OLYT
                2:06.79  NATL
                2:09.09  USOP
                2:15.39  SECT
 Meet Qualifying:  2:20.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Bobby Z            14 LIAC-MR                   NT    2:16.02        
      31.98   34.33   35.34   34.37                                

Brought to you by Computer Aide, Inc.