2003 SPEEDO CHAMPIONS SERIES
7/24/2003 to 7/27/2003

Event 1  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 8:54.90  7/26/2001 Sarah Daly, LIAC-MR                         
 Olym. Trial: T 8:50.49                                                        
National Cut: N 8:56.29                                                        
 NAG (17-18): * 8:59.99                                                        
 NAG (15-16): # 9:00.99                                                        
  U. S. Open: O 9:04.09                                                        
                8:50.49  OLYM
                8:56.29  NAT
                9:04.09  OPEN
                9:15.99  NATB
 Meet Qualifying:  9:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swinley, Leslie     15 CUBU-PV              8:47.67    8:56.95*OPEN   
      32.03   32.97   33.56   33.26   33.70   33.23   33.86   33.40
      33.77   33.32   34.11   33.72   34.30   33.95   34.43   33.34
  2 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              9:10.51    8:59.89*OPEN   
      30.46   33.19   33.24   33.93   33.66   34.03   33.80   34.21
      34.07   34.47   34.15   34.42   34.07   34.83   34.12   33.24
  3 Daly, Sarah         17 LIAC-MR              8:48.99    9:04.53 NATB   
      31.47   33.13   34.42   33.65   34.62   34.11   35.05   34.29
      34.94   34.39   34.24   34.11   34.64   34.34   33.91   33.22
  4 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE              9:00.83    9:05.80 NATB   
      32.24   33.93   33.85                   34.08   33.90   34.15
      34.24                                                   33.34
  5 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    9:10.97    9:07.32 NATB   
      30.65   32.85   34.16   34.04   34.68   34.44   35.03   34.38
      34.69   34.88   35.29   34.70   35.49   35.00   34.26   32.78
  6 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            9:18.89    9:11.85 NATB   
      31.59   33.80   34.78   34.54   34.97   34.70   34.92   34.71
      34.78   34.63   35.03   34.84   35.25   34.91   35.02   33.38
  7 Lehner, Andrea      14 STAR-NI              8:50.50    9:12.19 NATB   
      32.22   33.87   34.39   34.45   35.29   34.64   35.30   35.15
      34.92   34.99   35.09   34.91   34.86   34.24   33.88   33.99
  8 Saad, Jackie        15 LIAC-MR              9:15.93    9:12.53 NATB   
      31.94                   34.68   34.39                   34.85
      34.93   35.08   34.68   35.57   34.90   35.07   34.53   33.18
  9 Rigterink, Kristin  15 SSA-NE               9:33.81    9:12.73 NATB   
      31.12   33.68   34.04   33.96   34.51   35.07   34.96   35.06
    1:44.75                           35.39   35.48   34.91   34.52
  9 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              9:20.17    9:12.73 NATB   
      32.05   34.36   34.40   34.52   34.61   34.54   34.70   34.83
      34.82   34.83   34.79   35.18   35.09   35.06   34.84   34.11
 11 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               9:07.50    9:13.16 NATB   
      30.25   33.79   33.75   34.15   33.57   34.36   34.13   35.43
      35.41   35.36   35.84   36.14   35.14   36.58   35.16   34.10
 12 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               9:29.11    9:14.54 NATB   
      30.67   33.69   33.16   34.55   33.71   34.92   34.50   35.85
    1:45.35                                                   34.74
 13 Fracapane, Sara     16 New Jersey Wave-NJ   9:18.36    9:14.87 NATB   
      31.16   33.77   34.39   35.06   34.59   35.30   34.84   35.34
      34.71   35.26   35.06   35.60   35.01   35.83   35.02   33.93
 14 Lesneski, Stacie    17 Magnus-NE            9:02.87    9:14.88 NATB   
      30.44   34.10   33.70   35.02   34.60   35.53   34.96   35.92
      34.75   35.85   35.02   35.72   35.01   35.57   33.92   34.77
 15 Cregar, Cassie      14 GCIT-MA              9:18.83    9:15.41 NATB   
      31.31   34.02   35.14   34.68   35.23   34.77   35.37   35.06
      35.16   34.76   35.32   34.76   35.43   34.86   35.30   34.24
 16 Harris, Kristen     18 SAC-NJ               9:08.56    9:15.77 NATB   
      26.74   38.64   33.98   35.33   34.13   35.57   34.50   35.56
      34.65   35.68   34.55   36.38   34.85   35.98   34.54   34.69
 17 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     9:16.80    9:16.51        
      32.45   35.05   33.74   35.19   33.91   34.72   34.19   35.09
      34.38   35.33   34.66   36.21   35.39   35.76   34.91   35.53
 18 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        9:24.54    9:20.78        
      31.46   33.95   33.59   34.81   33.84   35.49   34.60   36.04
      35.65   36.48   35.93   36.60   35.73   36.31   35.15   35.15
 19 Fortini, Izabela    14 Agua Swim Team-MR    9:24.61    9:21.09        
      30.92   33.83   34.01   34.58   34.45   35.31   35.58   36.34
      35.66   36.43   36.23   36.38   36.45   36.12   34.84   33.96
 20 Nerby, Stephanie    14 BAC-NJ               9:34.99    9:21.16        
      32.20   35.91   34.36   36.14   33.77   35.84 2:57.09        
                              39.36                                
 21 Gannon, Amanda      17 Tpit-AM              9:24.43    9:21.50        
      32.13   35.14   35.12   35.98   35.12   35.96   35.21   35.63
      34.92   35.64   35.31   35.49   35.11   35.42   35.10   34.22
 22 Altieri, Theresa    15 Omni-CT              9:27.21    9:21.66        
      31.12   34.28   33.95   35.84   34.69   35.78   34.94   36.54
      35.04   36.16   35.01   36.33   35.10   36.16   35.85   34.87
 23 Physioc, Felice     16 CUBU-PV              9:26.75    9:21.86        
      32.23   34.41   34.68   35.05   34.99   35.50   35.23   35.75
      35.37   35.54   35.87   35.55   35.55   35.87   35.46   34.81
 24 Ukleja, Ashley      16 Aqua Jets-CT         9:17.86    9:22.63        
      31.52   35.17   34.12   35.97   34.31   35.91   34.75   35.87
      35.02                   36.84   34.89   36.84   34.80   35.35
 25 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           9:20.27    9:24.20        
      33.10   34.72   35.33   35.34   35.53   35.40   35.79   35.64
      35.53   35.33   35.80   35.54   35.68   35.71   35.32   34.44
 26 Ellowitz, Kacy      15 Magnus-NE            9:16.53    9:24.96        
      32.01                   35.00   35.14   35.04   35.54        
              38.41   33.46   38.45   36.28   36.06   36.77   35.48
 27 Kearns, Sarah       17 SAC-NE              10:13.06Y   9:25.30        
      31.73   34.18   34.73   35.35   35.47   35.74   35.98   35.79
      35.94   36.19   35.85   35.78   35.91   35.96   35.80   34.90
 28 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               9:17.66    9:25.47        
      31.74   34.41   34.38   35.18   35.16   35.42   35.76   35.87
      35.96   36.24   36.02   36.17   35.96   36.44   35.80   34.96
 29 Wallace, Ashley     18 BAC-NJ               9:27.85    9:25.48        
      32.79   34.90   34.82   34.90   35.13   35.50   35.34   35.61
      35.52   35.96   35.98   36.11   35.86   36.22   36.22   34.62
 30 Mortensen, Daniell  16 CUBU-PV              9:25.21    9:25.50        
      32.78   34.97   35.32   35.51   34.74   35.13   35.06   35.23
      35.28   35.56   35.88   35.85   36.13   36.04   36.30   35.72
 31 Flaherty, Jen       16 CMA-ME              10:39.99Y   9:26.92        
      32.72   34.69   35.20   35.56   35.54   35.87   35.86   35.73
      35.61   36.42   35.99   36.08   35.35   35.92   35.67   34.71
 32 Gusick, Carolyn     18 SAC-NJ               9:29.61    9:28.34        
      33.25   35.09   35.38   35.77   35.68   36.17   35.72   36.09
      35.53   36.08   35.68   35.84   35.64   36.06   35.07   35.29
 33 Ukleja, Alex        16 Aqua Jets-CT         9:30.41    9:28.62        
      32.74   35.03   35.73   35.47   36.16   35.65   36.14   35.74
      36.50   35.96   36.55   35.88   35.93   35.81   35.86   33.47
 34 Rolish, Allison     15 Jersey Wahoos-MA    10:35.50Y   9:28.97        
      32.12   35.69   35.17   36.23   35.25   36.13   35.45   36.48
      35.45   36.40   35.72   36.43   35.45   36.48   35.12   35.40
 35 Skelos, Daphne      15 LIAC-MR              9:34.27    9:29.72        
      32.84   36.68   35.42   36.39   35.61   36.19   35.99   35.98
      35.67   36.08   35.46   36.25   35.38   35.87   35.08   34.83
 36 Wisinger, Kelley    14 BAC-NJ               9:34.99    9:31.26        
      31.78   35.43   35.40   36.53   35.73   36.65   36.31   36.40
      36.34   36.22   36.41   36.28   36.06   35.99   35.52   34.21
 37 Helyer, Dana        17 Omni-CT              9:24.92    9:31.96        
      32.73   35.39   35.75   35.34   35.53   35.46   36.28   35.49
      37.15   35.77                   36.79   35.76   36.51   35.35
 38 Heebner, Marissa    16 CUBU-PV              9:32.62    9:32.17        
      33.74   35.49   35.84   35.96   36.22   35.81   35.90   35.75
      35.97                   35.72   35.77   36.47   35.73   35.97
 39 Dooe, Mary          16 BGSC-NE             10:34.32Y   9:32.55        
      32.69   35.32   35.27   36.18   35.36   36.29   36.02   36.26
      35.58   36.61   36.64   36.55   36.50   36.28   36.12   34.88
 40 Doherty, Caitlin K  14 Magnus-NE           10:34.89Y   9:32.77        
      27.71   38.89   30.83   40.25   35.50   35.91   35.92   36.76
      36.06   36.77   36.68   36.73   36.40   36.73   36.44   35.19
 41 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     9:15.63    9:35.10        
      33.20   34.96   35.61   35.49   36.04   35.77   36.37   35.97
      36.56   36.18   36.78   36.36   36.80   36.32   37.12   35.57
 42 Santapaul, Jessica  18 BGSC-NE              9:24.73    9:36.97        
      32.94   34.95   36.07   35.32   35.98   35.44   36.82   36.03
      36.70   36.49   37.23   37.01   36.81   36.93   36.90   35.35
 43 Freeman, Crystal    21 GCIT-MA             10:37.40Y   9:37.70        
      32.36   34.00   35.45   35.47   35.98   36.05   36.63   36.19
      37.18   36.71   37.44   36.64   37.54   36.84   36.98   36.24
 44 Stein, Danielle     16 SCHE-AD              9:30.04    9:38.21        
      33.48   35.99   36.99   36.45   37.11   36.41   36.81   36.25
      36.77   36.02   36.64   35.96   36.64   35.89   36.24   34.56
 45 Prout, Taryn        16 Unattached-CT       10:36.20Y   9:39.48        
      31.61   35.00   35.42   35.83   36.00   36.48   35.87   36.73
      36.57   37.12   37.14   37.80   36.74   37.91   37.08   36.18
 46 Ward, Anneka        18 Agua Swim Team-MR   10:37.03Y   9:39.66        
      28.99   38.80   28.60   43.01   35.61   36.96   36.14   37.47
      36.16   37.50   36.34   37.82   36.40   37.51   36.11   36.24
 47 Fuqua, Marlys       15 Grrr-NI              9:23.96    9:39.78        
      31.70   34.47   34.28   35.76   35.19   36.31   35.63   37.25
      35.95   37.82   36.55   37.99   37.14   38.62   37.37   37.75
 48 Soni, Rebecca       16 SAC-NJ              10:37.43Y   9:39.87        
      32.68   34.54   36.29   36.43   36.73   36.17   37.18   36.58
      37.26   36.57   37.20   36.81   37.32   36.14   36.76   35.21
 49 Kearns, Jill        13 SAC-NE              10:32.60Y   9:43.99        
      31.55   35.29   36.35   36.87   37.58   36.90   37.03   37.03
      37.03   36.37   37.55   37.36   37.49   36.64   36.97   35.98
 50 Quimby, Casey       19 CUBU-PV             10:32.03Y   9:53.33        
      34.18   37.00   37.82   37.24   37.95   37.17   37.68   37.36
      37.50   36.91   37.25   37.01   37.37   36.97   37.36   36.56
 
Event 2  Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 8:18.32  7/26/2001 Robert Tiernan, MSC-MR                      
 NAG (17-18): * 8:28.99                                                        
 NAG (15-16): # 8:32.99                                                        
  U. S. Open: O 8:29.79                                                        
                8:22.69  NAT
                8:29.79  OPEN
                8:40.79  NATB
 Meet Qualifying:  9:11.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR    8:32.84    8:19.80*NAT    
      23.19   36.35   31.94   31.42   31.43   31.48   31.44   31.62
      31.50   31.88   32.00   31.77   32.10   31.74   30.77   29.17
  2 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              8:43.96    8:27.41*OPEN   
      29.04   31.25   31.31                   31.92   32.14   32.34
      31.84                   32.52   31.54   32.66   32.32   30.83
  3 Adler, Jason        17 CUBU-PV              8:34.91    8:28.46*OPEN   
      30.06   32.31   31.75   31.88   31.56   31.90   31.87   31.81
      31.49   32.00   32.03   32.06   29.42   34.71   24.76   38.85
  4 Geary, Sean         17 Magnus-NE            8:45.46    8:30.36#NATB   
      28.41   31.11   31.09   31.50   31.65   32.16   32.12   32.58
      32.25   32.74   32.98   32.66   33.03   32.48   32.37   31.23
  5 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              8:39.41    8:31.01#NATB   
      29.44   31.57   27.46   36.54   27.11   37.06   32.34   31.99
      33.01   32.33   32.53   32.51   33.06   31.26   32.41   30.39
  6 Dugan, Matt         17 CUBU-PV              8:37.53    8:31.95#NATB   
      30.45   32.16   32.11   31.88   31.78   31.93   32.25   31.93
      32.21   32.32   32.54   32.55   31.76   32.00   32.56   31.52
  7 Salayka, George     17 LIAC-MR              8:26.32    8:35.68 NATB   
      29.10   30.99   31.41   31.54   32.30   31.84   32.18   31.93
      32.31   32.47   33.44   32.64   33.52   33.24   34.07   32.70
  8 Ankosko, Darren     15 SAC-NJ               8:52.88    8:36.82 NATB   
      28.81   32.83   31.83   33.47   31.69   33.45   32.17   33.34
      32.27   32.84   32.50   33.12   32.30   33.01   31.95   31.24
  9 Kauffman, Cody      16 Trident-MA           8:37.72    8:38.05 NATB   
      29.02   32.20   31.70   33.02   31.90   32.98   31.92   33.24
      32.44   33.32   32.54   33.35   32.81   33.49   32.51   31.61
 10 Norman, Kevin       21 Omni-CT              8:35.76    8:38.72 NATB   
      29.41   31.53   31.39   32.34   31.64   32.67   32.01   33.02
      32.80   33.80   32.86   33.45   33.44   33.88   32.55   31.93
 11 Foss, Andrew        18 CUBU-PV              8:50.59    8:39.06 NATB   
      29.18   32.10   32.88   32.84   33.21   32.94   33.02   32.96
      32.61   32.58   32.65   32.82   33.10   32.68   32.43   31.06
 12 Miller, Ben         16 CUBU-PV              8:52.96    8:39.52 NATB   
      30.66   33.09   32.72   32.09   32.33   32.26   31.61   33.00
      32.43   32.63   32.85   33.06   33.01   32.99   32.62   32.17
 13 Bartl, Stefan       16 Magnus-NE            8:33.11    8:39.56 NATB   
      29.26   31.46   31.23   31.97   27.20   37.85   32.97   33.49
      32.97   33.32   33.36   33.36   32.98   33.38   32.88   31.88
 14 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           8:55.41    8:40.11 NATB   
      29.41   31.76   32.07   32.23   32.08   32.81   32.61   33.18
      32.41   33.01   33.26   33.63   33.09   33.30   33.06   32.20
 15 Murphy, Connor      17 BAC-NJ               8:38.47    8:40.48 NATB   
      29.30   31.91   29.34   35.40   32.15   32.95   32.05   32.64
      32.17   33.00   33.03   33.24   33.25   33.78   33.17   33.10
 16 Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE            8:46.46    8:40.72 NATB   
      29.15   32.12   32.01   33.51   32.52   33.28   32.80   33.52
      32.60   33.72   32.95   33.26   32.86   33.49   32.48   30.45
 17 Guerard, Richard    18 BAC-NJ               9:11.39    8:41.12        
      29.58   31.60   32.25   32.86   33.05   33.37   33.41   33.77
      32.98   33.19   33.17   33.25   32.63   33.00   31.76   31.25
 18 Neiman, Mark        15 Jersey Wahoos-MA     9:47.90Y   8:41.26        
      28.31   31.10   31.87   32.89   32.89   33.48   33.10   33.16
      33.11   33.35   33.09   33.63   33.24   33.48   32.54   32.02
 18 Seery, Rob          17 LIAC-MR              8:40.24    8:41.26        
      28.93   31.27   32.20   32.42   32.60   32.61   33.39   32.61
      33.52   33.20   33.53   33.49   33.80   33.46   33.46   30.77
 20 Shack, Matt         18 Magnus-NE            8:58.98    8:45.19        
      29.95   32.32   31.78   33.01   32.36   33.63   32.50   33.78
      32.32   33.72   32.51   33.90   32.71   34.22   32.86   33.62
 21 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT            8:43.93    8:46.44        
      29.00   31.54   32.41   32.72   33.17   33.23   33.89   33.11
      33.59   33.77   34.32   33.30   34.08   33.71   34.13   30.47
 22 Brown, Bobby        17 SCHE-AD              9:47.84Y   8:47.69        
      30.13   31.77   33.73   33.13   34.02   33.15   32.22   32.98
      33.82   32.86   33.23   33.72   34.16   32.80   33.54   32.43
 23 Gerlach, Matt       16 LIAC-MR              9:00.76    8:49.07        
      31.07   33.10   33.36   33.62   33.37   33.51   33.53   33.11
      33.66   33.29   33.55   33.53   32.97   33.36   32.63   31.41
 24 Fog, Henning        17 Jersey Wahoos-MA     9:09.23    8:50.27        
      30.40   33.19   32.77   33.77   32.50   33.40   32.97   33.53
      33.14   33.81   33.51   33.90   33.59   33.64   33.22   32.93
 25 Manor, Rob          16 SCHE-AD              8:50.50    8:50.43        
      30.47   33.10   33.51   33.08   33.08   33.31   33.41   33.32
      33.19   33.38   33.51   33.33   33.54   33.88   29.51   36.81
 26 Driscoll, Frisk     16 Water Rats-CT        9:01.15    8:51.05        
      30.25   32.02   32.73   33.16   33.21   33.41   33.75   33.53
      34.10   33.96   34.47   34.12   33.88   33.39   33.22   31.85
 27 Garcia, Guillermo   17 CUBU-PV              8:52.76    8:51.64        
      30.86   33.25   32.80   33.14   32.82   33.10   32.95   33.55
      33.10   33.87   33.69   34.08   33.87   34.60   33.54   32.42
 28 Ekimoff, Chris      17 Grrr-NI              8:52.08    8:51.88        
      30.09   33.17   33.20   33.59   33.43   33.43   33.54   33.52
      33.87   33.14   33.52   33.99   33.86   33.70   33.32   32.51
 29 Scanlon, Tommy      17 CUBU-PV              8:47.88    8:53.13        
      30.12   33.58   32.52   34.26   32.69   34.36   32.84   34.16
      32.79   34.62   32.96   34.76   32.76   34.53   32.95   33.23
 30 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               8:54.45    8:54.33        
      30.17   32.51   32.52   32.69   33.48   32.90   34.14   33.27
      34.10   33.35   34.45   33.60   34.58   33.99   34.96   33.62
 31 Cullum, Andrew      18 Ccsc-NE              8:51.92    8:55.25        
      30.34   32.31   33.19   33.31   34.02   33.71   34.19   33.85
      34.21   33.77   34.14   33.79   34.44   33.48   33.91   32.59
 32 Stevens-Palmer, Ga  15 CUBU-PV              9:07.28    8:55.88        
      29.70   32.54   34.48   33.64   34.09   33.61   33.74   33.54
      34.11   33.43   34.06   33.94   34.47   33.56   34.42   32.55
 32 Bazylewicz, Mike    21 Agua Swim Team-MR    8:47.71    8:55.88        
      29.02   32.48   32.44   33.45   32.77   33.56   33.73   34.24
      34.19   33.99   34.02   34.86   34.32   35.13   34.18   33.50
 34 Glenn, Robert       17 Jersey Wahoos-MA    10:05.86Y   8:56.49        
      29.16   33.11   29.94   36.93   33.07   34.48   33.51   34.51
      33.61   34.69   34.19   35.15   33.51   34.94   33.10   32.59
 35 Schiavo, Zach       14 Jersey Wahoos-MA     9:51.82Y   8:56.53        
      29.67   32.17   33.24   33.02   34.29   33.93   34.00   35.16
      34.34   34.68   33.32   34.43   34.86   33.95   33.03   32.44
 36 Miller, Stephen     16 Barracudas-NE        9:59.56Y   8:57.85        
      28.91   32.75   34.08   34.29   33.16   34.36   33.87   35.08
      33.52   35.14   33.75   34.69   33.60   35.04   33.25   32.36
 37 Dragelin, John      16 CUBU-PV              9:00.01    8:58.24        
      30.32   32.68   33.11   33.20   33.23   33.65   33.95   34.73
      33.97   34.77   33.86   34.83   33.92   34.89   33.58   33.55
 38 Jackson, Steve      17 Tpit-AM              9:45.41Y   8:58.55        
      29.76   32.73   33.43   33.61   33.91   33.78   33.71   33.45
      34.25   34.44   34.76   34.48   34.44   34.56   34.49   32.75
 39 Gadd, Jordan        16 Jcc Sailfish-AM     10:06.36Y   8:59.95        
      30.49   33.60   33.48   34.63   33.55   34.45   33.72   34.78
      33.63   34.58   33.94   34.73   34.14   34.30   33.54   32.39
 40 Finelli, Drew       15 CUBU-PV              9:01.50    9:01.57        
      30.21   33.04   33.11   33.50   33.33   33.70   33.87   34.18
      33.90                   34.56   34.97   36.09   34.08   34.73
 41 Howard, Chris       16 Jersey Wahoos-MA     8:54.80    9:01.58        
      29.12   32.65   32.60   33.91   33.29   34.14   33.78   34.89
      34.31   35.62   35.27   35.39   34.36   34.96   28.83   38.46
 42 Curtis, Matthew     16 BAC-NJ               8:52.74    9:01.98        
      30.51   33.39   32.71   34.14   32.39   33.97   33.20   34.40
      33.53   34.69   34.03   35.66   34.09   35.80   34.81   34.66
 43 Matthews, Richard   17 CUBU-PV              9:54.66Y   9:02.48        
      24.79   39.48   33.71   33.88   33.79   33.94   34.16   34.24
      34.41   34.35   34.47   34.73   34.59   34.61   34.15   33.18
 44 Clements, Nick      21 Agua Swim Team-MR    8:55.60    9:02.51        
      31.18   34.52   33.03   34.38   33.20   34.48   33.46   34.85
      33.99   34.96   33.94   34.89   34.23   34.75   33.80   32.85
 45 Lamere, James       19 Omni-CT              9:56.56Y   9:04.18        
      30.29                   33.88   33.76   33.74   34.14   34.50
      34.59   34.64   35.00   35.05   34.78   34.89   34.31   33.28
 46 Gurkovich, Kyle     17 SAC-NJ               9:07.27    9:05.01        
      29.89   32.58   32.98   33.95   33.60   34.57   34.11   34.56
      34.24   34.80   34.58   35.27   35.03   35.28   34.88   34.69
 47 Gusick, Tim         16 SAC-NJ              10:07.55Y   9:05.05        
      30.01   32.96   34.03   33.82   34.10   34.35   34.29   34.47
      34.59   34.59   34.67   34.55   35.03   35.31   34.76   33.52
 48 Roan, Alex          15 Ccsc-NE              9:10.99    9:05.42        
      30.69   34.14   33.62   34.97   34.09   35.02   34.08   35.02
      34.20   35.11   34.02   34.71   34.10   34.51   33.91   33.23
 49 Morris, James       19 CUBU-PV              8:57.37    9:06.30        
      30.46   33.38   34.32   34.51   34.61   34.86   34.57   34.39
      34.12   34.09   34.64   34.49   34.88   34.68   34.80   33.50
 50 Stathopoulos, Cary  15 Agua Swim Team-MR    9:09.97    9:07.09        
      29.74   33.32   33.24   34.36   33.92   34.91   34.17   35.18
      34.46   35.58   35.15   35.67   34.80   35.06   34.17   33.36
 51 Amato, Chris        16 LIAC-MR              9:08.73    9:07.18        
      29.19   32.76   34.06   34.61   34.68   34.55   34.72   34.84
      34.98   35.24   35.00   35.22   34.90   34.79   34.20   33.44
 52 Simanek, Brian      18 Tpit-AM              9:04.57    9:07.61        
      30.18   33.21   33.06   34.17   33.60   34.56   34.33   34.94
      34.32   35.36   34.73   35.45   34.70   35.51   34.24   35.25
 53 Maki, Bruce         15 SCHE-AD              9:06.04    9:07.63        
      29.87   33.87   31.63   36.38   34.05   34.57   34.37   34.89
      34.65   35.07   30.92   38.98   34.74   35.12   34.55   33.97
 54 Elek, Gregory       15 New Jersey Wave-NJ   8:52.14    9:12.90        
      31.83   34.36   34.19   34.55   34.83   34.84   34.63   34.91
      35.13   35.12   35.23   35.20   34.83   35.25   34.51   33.49
 55 Bott, Christopher   16 SAC-NE               9:08.01    9:15.34        
      30.19   33.05   34.25   34.30                   35.21   35.11
      35.54   35.27   35.98   35.40   35.85   35.55   35.81   34.57
 56 Derrick, Rich       20 SYCH-NI              8:54.78    9:16.18        
      30.37   32.84   34.28   33.57   34.84   34.58   35.18   35.20
      35.75   35.38   35.75   35.89   36.08   35.29   36.04   35.14
 57 Rossos, Michael     17 SAC-NJ               9:06.92    9:17.79        
      29.93   33.85   33.94   35.03   34.44   35.58   35.12   36.25
      35.05   36.52   35.26   36.58   35.26   35.97   34.86   34.15
 58 Rybicki, Kevin      16 Trident-MA           9:10.66    9:18.06        
      29.98   33.21   33.95   34.31   34.52   34.70   35.03   35.28
      35.42   35.63   35.70   36.10   35.88   36.28   36.19   35.88
 59 Zierenberg, Jack    15 Jcc Sailfish-AM      9:05.43    9:20.99        
      30.21   33.24   34.71   34.16   35.26   35.12   36.08   35.32
      36.28   35.65   36.07   36.13   36.22   35.75   36.07   34.72
 60 Hogan, Chris        15 STAR-NI             10:03.15Y   9:26.59        
      31.26   34.30   34.62   35.71   35.53   35.85   35.60   35.97
      35.83   36.27   35.75   36.68   35.80   35.99   35.63   35.80
 61 Viverette, Matt     17 Tpit-AM              9:02.54    9:33.33        
      29.86   33.95   34.64   34.71   35.07   35.72   36.30   36.57
      36.37   36.81   36.92   37.26   37.38   37.62   37.70   36.45
 
Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:03.16  7/27/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 2:03.39                                                        
National Cut: N 2:04.89                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:07.09                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.89  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:09.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:12.09
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    2:05.93    2:04.21NNAT    
      28.78   31.23   31.92   32.28                                
  2 Kemp, Liz           15 CUBU-PV              2:05.79    2:04.29NNAT    
      29.83   31.63   31.57   31.26                                
  3 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               2:07.35    2:05.27*OPEN   
      28.58   32.03   31.99   32.67                                
  4 Gilbert, Amanda     18 BAC-NJ               2:06.62    2:06.16*OPEN   
      29.99   31.59   32.45   32.13                                
  5 Wagner, Casey       16 Tpit-AM              2:08.36    2:07.48 NATB   
      29.83   32.28   32.67   32.70                                
  6 Law, Colleen        15 CUBU-PV              2:06.39    2:07.80 NATB   
      29.05   32.20   32.66   33.89                                
  7 Voels, Coryn        17 LIAC-MR              2:07.36    2:08.79 NATB   
      30.38   32.25   32.97   33.19                                
  8 Harris, Kristen     18 SAC-NJ               2:08.15    2:09.07 NATB   
      29.76   33.28   32.52   33.51                                
B - Final
  9 Smit, Julia         15 TVSC-MR              2:08.42    2:06.83*OPEN   
      30.42   32.14   32.52   31.75                                
 10 Rossi, Nina         15 Whitewater Swimm-NJ  2:08.95    2:08.28 NATB   
      30.70   32.34   33.07   32.17                                
 11 Gately, Karen       17 BGSC-NE              2:09.40    2:08.43 NATB   
      29.59   33.87   32.01   32.96                                
 12 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           2:09.30    2:09.30        
      29.75   33.46   33.07   33.02                                
 13 Rigterink, Kristin  15 SSA-NE               2:09.22    2:09.54        
      30.40   33.23   33.05   32.86                                
 14 Cutrell, Erin       18 Tpit-AM              2:09.17    2:09.56        
      30.27   33.17   32.73   33.39                                
 15 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               2:08.99    2:10.50        
      31.36   33.35   32.48   33.31                                
 16 Swinley, Leslie     15 CUBU-PV              2:09.12    2:11.91        
      31.41   33.19   33.58   33.73                                
C - Final
 17 Coombs, Michelle    18 NBS-MR               2:09.47    2:08.08 NATB   
      30.05   31.99   33.71   32.33                                
 18 Butler, Chase       17 BGSC-NE              2:09.73    2:09.04 NATB   
      29.66   32.16   33.35   33.87                                
 19 Cheffers, Mary      16 Magnus-NE            2:09.72    2:09.38        
      30.23   33.20   33.11   32.84                                
 19 Beller, Yeng Lan    15 CUBU-PV              2:09.89    2:09.38        
      30.17   32.87   32.97   33.37                                
 21 Altieri, Theresa    15 Omni-CT              2:10.36    2:09.41        
      30.23   32.93   33.05   33.20                                
 22 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              2:10.78    2:09.76        
      30.72   33.00   33.43   32.61                                
 23 Cregar, Cassie      14 GCIT-MA              2:09.85    2:09.77        
      30.04   33.21   33.12   33.40                                
 24 O'Brien, Julie      16 CUBU-PV              2:09.40    2:14.51        
      31.42   33.29   35.07   34.73                                

Women 200 LC Meter Freestyle Swim-off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gately, Karen             17 BGSC-NE                   NT    2:08.59 NATB   
      29.58   33.34   32.50   33.17                                
  2 O'Brien, Julie            16 CUBU-PV                   NT    2:11.69        
      30.80   32.74   33.90   34.25                                

Preliminaries
 24 Newell, Megan       15 CUBU-PV              2:10.56                   
 25 Lehner, Andrea      14 STAR-NI              2:10.59                   
 27 Butts, Eliza        14 SAC-NE               2:10.84                   
 28 Murphy, Patty       19 Jersey Wahoos-MA     2:11.24                   
 29 Fortini, Izabela    14 Agua Swim Team-MR    2:11.27                   
 30 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        2:11.30                   
 31 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE              2:11.36                   
 32 Monsees, Christina  16 RAC-CT               2:11.49                   
 33 Nerby, Stephanie    14 BAC-NJ               2:11.67                   
 34 Ernst, Sarah        14 BGSC-NE              2:11.77                   
 35 Nichols, Christine  15 CUBU-PV              2:11.79                   
 36 Santapaul, Jessica  18 BGSC-NE              2:12.01                   
 36 Farrell, Megan      15 SAC-NE               2:12.01                   
 38 Daly, Sarah         17 LIAC-MR              2:12.11                   
 39 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              2:12.13                   
 40 Riefenstahl, Kate   13 Trident-MA           2:12.43                   
 41 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     2:12.67                   
 42 Guthrie, Kate       16 Whitewater Swimm-NJ  2:12.79                   
 43 Mortensen, Daniell  16 CUBU-PV              2:12.97                   
 44 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               2:13.01                   
 45 Yan, Sarah          16 SCHE-AD              2:13.02                   
 46 Jacoby, Lauren      14 CUBU-PV              2:13.04                   
 47 Ellowitz, Kacy      15 Magnus-NE            2:13.08                   
 48 Colling, Meaghan    17 SAC-NE               2:13.10                   
 49 Helmers, Missy      17 SAC-NJ               2:13.27                   
 50 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           2:13.49                   
 51 Kearns, Sarah       17 SAC-NE               2:13.55                   
 52 Swift, Kara         18 Jersey Wahoos-MA     2:13.56                   
 53 Donley, Carlyn      18 Tpit-AM              2:13.60                   
 54 Fuqua, Marlys       15 Grrr-NI              2:13.65                   
 55 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               2:13.75                   
 56 Fracapane, Sara     16 New Jersey Wave-NJ   2:13.90                   
 57 Colling, Caitlin    17 SAC-NE               2:13.99                   
 58 Wallace, Ashley     18 BAC-NJ               2:14.11                   
 59 Doherty, Caitlin K  14 Magnus-NE            2:14.20                   
 60 Brodt, Christina    14 LIAC-MR              2:14.24                   
 61 Howell, Ali         17 Big Cat-MA           2:14.29                   
 62 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               2:14.34                   
 63 Ukleja, Ashley      16 Aqua Jets-CT         2:14.36                   
 64 Saad, Jackie        15 LIAC-MR              2:14.64                   
 65 Jenkins, Kimberly   16 Ansc-AM              2:14.80                   
 66 Finegan, Katherine  15 CUBU-PV              2:14.82                   
 67 Reissig, Meghan     15 FAST-NI              2:15.04                   
 68 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    2:15.13                   
 69 Zaeh, Sandy         18 BAC-NJ               2:15.16                   
 70 Aiello, Jessica     17 BGSC-NE              2:15.88                   
 71 Weniger, Hailey     15 Grrr-NI              2:15.89                   
 72 Tolan, Meagan       15 LIAC-MR              2:16.24                   
 73 Brooks, Karly       16 SCHE-AD              2:16.38                   
 74 Gray, Rachel        17 Jcc Sailfish-AM      2:17.20                   
 75 Bellis, Caroline    16 CUBU-PV              2:18.57                   
 76 Altman, Lectie      19 SYCH-NI              2:18.63                   
 
Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:53.92  8/2/2002  Michael McLean, OMNI                        
 Olym. Trial: T 1:52.49                                                        
National Cut: N 1:53.69                                                        
 NAG (17-18): * 1:57.09                                                        
 NAG (15-16): # 1:57.89                                                        
  U. S. Open: O 1:55.69                                                        
                1:52.49  OLYM
                1:53.69  NAT
                1:55.69  OPEN
                1:58.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Daplyn, Bobby       18 GCIT-MA              1:55.96    1:55.03OOPEN   
    1:26.03   29.00                                                
  2 Robledo, Christian  17 LIAC-MR              1:55.64    1:55.28OOPEN   
      27.43   29.59   29.78   28.48                                
  3 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR    1:57.33    1:55.65OOPEN   
      27.34   30.26   29.29   28.76                                
  4 Vanassen, Jon       19 SAC-NJ               1:57.57    1:55.67OOPEN   
      26.25   29.98   29.78   29.66                                
  5 Barba, Salvatore    16 SAC-NE               1:56.69    1:55.73*NATB   
      27.50   29.37   29.10   29.76                                
  6 Foss, Andrew        18 CUBU-PV              1:56.61    1:56.00*NATB   
      27.47   29.84   29.70   28.99                                
  7 Smit, Michael       17 TVSC-MR              1:55.54    1:56.32*NATB   
      27.24   29.44   29.95   29.69                                
  8 Guerard, Richard    18 BAC-NJ               1:57.57    1:57.36#NATB   
      27.16   29.71   29.67   30.82                                
B - Final
  9 Wood, Jeff          16 FAST-NI              1:57.79    1:57.53#NATB   
      27.51   29.88   30.24   29.90                                
 10 Binz, Robert        21 Jersey Wahoos-MA     1:58.70    1:57.57#NATB   
      28.05   30.26   29.90   29.36                                
 11 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT            1:58.76    1:58.77        
      27.67   29.93   31.03   30.14                                
 12 Murphy, Brett       17 Jcc Sailfish-AM      1:58.64    1:58.90        
      27.72   30.16   30.88   30.14                                
 13 Emanuel, Ryan       15 Badger-MR            1:59.51    1:59.00        
      27.95   30.76   29.95   30.34                                
 14 Goracy, Matt        19 BAC-NJ               1:59.64    1:59.31        
      27.92   30.50   30.59   30.30                                
 15 Carter, Alan        18 Jcc Sailfish-AM      1:59.57    1:59.47        
      26.73   30.79   31.23   30.72                                
 16 Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE            1:59.41    2:00.41        
      27.51   31.31   30.46   31.13                                
C - Final
 17 Brennan, Steve      18 Jcc Sailfish-AM      1:59.73    1:58.92        
      27.76   30.21   30.66   30.29                                
 18 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              1:59.95    1:58.99        
      28.40   30.38   30.64   29.57                                
 19 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              2:00.29    1:59.64        
      28.58   31.38   30.20   29.48                                
 20 Yarger, Jon         20 Big Cat-MA           2:00.06    1:59.93        
      27.29   30.86   30.40   31.38                                
 21 Dugan, Matt         17 CUBU-PV              1:59.87    2:00.16        
      28.15   30.50   31.05   30.46                                
 22 Murphy, Connor      17 BAC-NJ               2:00.18    2:00.32        
      27.89   30.89   30.37   31.17                                
 23 Seery, Rob          17 LIAC-MR              2:00.12    2:00.40        
      28.49   30.80   30.70   30.41                                
 24 Stevens-Palmer, Ga  15 CUBU-PV              1:59.95    2:01.03        
      27.93   30.57   31.18   31.35                                
Preliminaries
 10 Northrop, Daryl     20 BAC-NJ               1:58.20                   
 26 Bartl, Stefan       16 Magnus-NE            2:00.30                   
 27 Falk, Bjorn         16 Magnus-NE            2:00.44                   
 28 Miller, Stephen     16 Barracudas-NE        2:00.45                   
 29 Ekimoff, Chris      17 Grrr-NI              2:00.62                   
 30 Slater, Mike        18 SYCH-NI              2:00.68                   
 31 Peterman, J.B.      18 Trident-MA           2:00.69                   
 32 Patrizzi, Andrew    19 Jersey Wahoos-MA     2:00.94                   
 33 Miller, Ben         16 CUBU-PV              2:01.03                   
 33 Brown, Bobby        17 SCHE-AD              2:01.03                   
 35 Arruda, Lous        19 LIAC-MR              2:01.18                   
 36 Bazylewicz, Mike    21 Agua Swim Team-MR    2:01.22                   
 37 Vitagliano, Daniel  17 Omni-CT              2:01.26                   
 38 DeBiase, Joe        15 Jcc Sailfish-AM      2:01.43                   
 39 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE              2:01.47                   
 40 Norman, Kevin       21 Omni-CT              2:01.50                   
 41 Weniger, Luke       17 Grrr-NI              2:01.52                   
 42 Adler, Jason        17 CUBU-PV              2:01.57                   
 43 Farrell, Chris      19 RUTG-NJ              2:01.83                   
 44 Dragelin, John      16 CUBU-PV              2:01.94                   
 45 Striker, Brian      25 Unattached-NI        2:01.95                   
 46 Coppa, Zack         18 BAC-NJ               2:02.12                   
 47 Jakob, Jeff         17 Jersey Wahoos-MA     2:02.15                   
 48 Stark, Gavin        21 FAST-NI              2:02.16                   
 49 Geary, Sean         17 Magnus-NE            2:02.44                   
 50 Clements, Nick      21 Agua Swim Team-MR    2:02.49                   
 51 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    2:02.52                   
 52 Nims, Steve         18 Grrr-NI              2:02.64                   
 53 Salayka, George     17 LIAC-MR              2:02.99                   
 54 Jackson, Steve      17 Tpit-AM              2:03.21                   
 55 Shearouse, William  18 Magnus-NE            2:03.23                   
 56 Hutchison, John     17 CUBU-PV              2:03.84                   
 57 Gallagher, Chris    15 Trident-MA           2:03.95                   
 58 Striker, Brandon    18 FAST-NI              2:04.13                   
 59 Shomberger, Stephe  18 CUBU-PV              2:04.89                   
 60 Possee, Brian       16 FAST-NI              2:05.46                   
 61 Moore, Dan          15 Charter Oak Aq.-CT   2:05.94                   
 62 Derrick, Rich       20 SYCH-NI              2:06.07                   
 63 Fish, Adam          16 Millcreek-AM         2:06.52                   
 64 Miller, Jamie       19 STAR-NI              2:07.37                   
 65 Bazylewicz, Dave    19 Agua Swim Team-MR    2:08.07                   
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:11.22  7/25/2003 Rebecca Soni, SAC  -NJ                      
 Olym. Trial: T 1:12.59                                                        
National Cut: N 1:13.29                                                        
 NAG (17-18): * 1:13.99                                                        
 NAG (15-16): # 1:14.89                                                        
  U. S. Open: O 1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  NAT
                1:14.99  OPEN
                1:16.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca       16 SAC-NJ               1:12.28    1:11.22MOLYM   
      34.45   36.77                                                
  2 Sakamoto, Hiroka    21 CUBU-PV              1:12.43    1:11.33TOLYM   
      34.06   37.27                                                
  3 Perry, Jessica      14 BGSC-NE              1:12.74    1:12.56TOLYM   
      34.17   38.39                                                
  4 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    1:13.84    1:13.77*OPEN   
      34.00   39.77                                                
  5 Abranovic, Atalie   17 Tpit-AM              1:14.24    1:13.88*OPEN   
      34.27   39.61                                                
  6 Payne, Lindsay      20 CUBU-PV              1:13.47    1:14.02#OPEN   
      35.24   38.78                                                
  7 Carlin, Megan       17 GCIT-MA              1:13.99    1:14.43#OPEN   
      34.84   39.59                                                
  8 Meng, Heather       18 GCIT-MA              1:14.15    1:14.86#OPEN   
      34.79   40.07                                                
B - Final
  9 Cregar, Mandy       17 GCIT-MA              1:14.83    1:14.58#OPEN   
      35.27   39.31                                                
 10 Miller, Marcelle    19 SSA-NE               1:14.58    1:14.74#OPEN   
      35.78   38.96                                                
 11 Prautzsch, Kristin  14 Magnus-NE            1:15.99    1:15.60 NATB   
      35.89   39.71                                                
 12 Evans, Ashley       15 BAC-NJ               1:14.42    1:15.66 NATB   
      35.85   39.81                                                
 13 Beales, Kristen     15 CUBU-PV              1:16.05    1:15.89 NATB   
      36.32   39.57                                                
 14 Brankovsky, Jennef  21 TTSC-NI              1:15.82    1:16.15 NATB   
      36.00   40.15                                                
 15 Raptosh, Jenna      15 Trident-MA           1:15.87    1:16.76 NATB   
      35.39   41.37                                                
 16 Rolish, Melanie     17 Jersey Wahoos-MA     1:16.01    1:17.24        
      35.94   41.30                                                
C - Final
 17 Clemens, Clare      17 Agua Swim Team-MR    1:16.29    1:15.48 NATB   
      36.08   39.40                                                
 18 Dowd, Caroline      17 BGSC-NE              1:16.60    1:15.68 NATB   
      35.68   40.00                                                
 19 Murphy, Emily       16 SYCH-NI              1:16.55    1:16.30 NATB   
      35.85   40.45                                                
 20 Roberts, Melanie    13 Grrr-NI              1:16.31    1:16.38 NATB   
      36.29   40.09                                                
 21 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              1:16.36    1:16.51 NATB   
      36.28   40.23                                                
 22 Barbary, Jenna      18 SSA-NE               1:16.35    1:16.53 NATB   
      36.18   40.35                                                
 23 Schaffner, Rachael  20 CUBU-PV              1:16.42    1:16.60 NATB   
      36.08   40.52                                                
 24 Malloy, Rhynn       16 Magnus-NE            1:16.50    1:17.18        
      36.28   40.90                                                
Preliminaries
 25 Colling, Meaghan    17 SAC-NE               1:16.62                   
 26 McCourt, Megan      15 GCIT-MA              1:16.90                   
 27 Malski, Lauren      17 Arac-CT              1:16.99                   
 28 Hochard, Melinda    17 Magnus-NE            1:17.17                   
 29 Grant, Sarah        20 Tpit-AM              1:17.31                   
 30 Hopkins-Vacca, Cor  15 Magnus-NE            1:17.36                   
 31 Leite, Karla        16 LIAC-MR              1:17.77                   
 32 Ernst, Kara         16 SD-NE                1:17.92                   
 33 Carter, Emily       20 Jcc Sailfish-AM      1:17.94                   
 34 Lehner, Robin       17 STAR-NI              1:18.08                   
 35 Gilbert, Amanda     18 BAC-NJ               1:18.17                   
 36 Tiberio, Lindsey    18 Tpit-AM              1:18.37                   
 37 Shapiro, Amanda     17 TVSC-MR              1:18.81                   
 38 Stein, Danielle     16 SCHE-AD              1:18.99                   
 39 Stewart, Amanda     14 Jcc Sailfish-AM      1:19.15                   
 40 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               1:19.79                   
 41 Grundel, Kerry      13 Badger-MR            1:20.25                   
 42 Carson, Sheila      15 East-NI              1:20.50                   
 43 O'Donnell, Tarin    17 Jersey Wahoos-MA     1:20.76                   
 44 Battle, Kelly       17 Ansc-AM              1:21.59                   
 -- Dietrich, Mallory   15 Gpac-AM                  DQ                    
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.81  7/25/2003 Jon Roberts, GRRR                           
 Olym. Trial: T 1:04.29                                                        
National Cut: N 1:05.39                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.59                                                        
 NAG (15-16): # 1:08.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.79                                                        
                1:04.29  OLYM
                1:05.39  NAT
                1:06.79  OPEN
                1:08.29  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.79
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roberts, Jon        15 Grrr-NI              1:06.33    1:04.81MNAT    
      30.37   34.44                                                
  2 Marcucio, Steven    19 Omni-CT              1:05.51    1:05.29NNAT    
      30.93   34.36                                                
  3 Cirella, Nick       18 BAC-NJ               1:06.08    1:05.73*OPEN   
      31.31   34.42                                                
  4 Zucca, Mark         20 Big Cat-MA           1:06.99    1:06.89#NATB   
      31.10   35.79                                                
  5 Peterson, Craig     25 Tpit-AM              1:07.57    1:07.08#NATB   
      30.72   36.36                                                
  6 Sullivan, PJ        17 Magnus-NE            1:07.32    1:07.39#NATB   
      31.74   35.65                                                
  7 Berg, Ryan          19 BGSC-NE              1:07.79    1:07.67#NATB   
  8 Jennings, Eric      20 RUTG-NJ              1:07.79    1:08.08#NATB   
      31.31   36.77                                                
B - Final
  9 Keister, Chris      16 Big Cat-MA           1:08.02    1:07.38#NATB   
      31.68   35.70                                                
 10 Twichell, Brandon   20 SYCH-NI              1:07.90    1:07.45#NATB   
      32.46   34.99                                                
 11 Parker, Graham      17 Jersey Wahoos-MA     1:08.42    1:07.77#NATB   
      31.72   36.05                                                
 12 Acquavito, Nick     18 LIAC-MR              1:07.85    1:08.24#NATB   
      31.77   36.47                                                
 13 McAuliffe, Brent    22 Tpit-AM              1:08.35    1:08.94        
      32.51   36.43                                                
 14 Lee, Seok-Jun       19 Agua Swim Team-MR    1:09.75    1:09.19        
      31.76   37.43                                                
 15 Emory, Michael      20 CUBU-PV              1:09.87    1:09.92        
      32.51   37.41                                                
 16 Nowakowski, Tom     17 SYCH-NI              1:09.41    1:10.36        
      33.22   37.14                                                
C - Final
 17 Molina, Ari         16 CUBU-PV              1:10.36    1:09.74        
      32.89   36.85                                                
 18 Kauffman, Cody      16 Trident-MA           1:10.69    1:09.81        
      33.34   36.47                                                
 19 Jendzejec, Alex     17 CUBU-PV              1:11.52    1:10.51        
      33.43   37.08                                                
 20 Bonczek, Brian      20 Tpit-AM              1:10.40    1:10.55        
      33.59   36.96                                                
 21 Stimson, Eric       24 TTSC-NI              1:10.75    1:10.82        
      33.07   37.75                                                
 22 Slick, Justin       16 Millcreek-AM         1:11.04    1:11.11        
      33.27   37.84                                                
 23 Hudson, Henry       17 MSC-MR               1:12.40    1:12.32        
      33.60   38.72                                                
 24 Coppa, Zack         18 BAC-NJ               1:13.39    1:14.22        
      34.98   39.24                                                
 
Event 7  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:03.22  7/25/2003 Noelle Bassi, BAC  -NJ                      
 Olym. Trial: T 1:02.39                                                        
National Cut: N 1:03.09                                                        
 NAG (17-18): * 1:03.89                                                        
 NAG (15-16): # 1:04.39                                                        
  U. S. Open: O 1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  NAT
                1:04.39  OPEN
                1:05.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               1:03.22    1:03.23*OPEN   
      30.40   32.83                                                
  2 Meissner, Erica     14 Magnus-NE            1:03.43    1:03.46*OPEN   
      29.92   33.54                                                
  3 Dietrich, Mallory   15 Gpac-AM              1:04.86    1:03.64*OPEN   
      29.65   33.99                                                
  4 Beller, Yeng Lan    15 CUBU-PV              1:04.71    1:04.23#OPEN   
      29.72   34.51                                                
  5 Kelley, Annie       17 BGSC-NE              1:03.87    1:04.24#OPEN   
      29.51   34.73                                                
  6 Whitbeck, Margaret  21 Meadville YMCA-AM    1:04.63    1:04.25#OPEN   
      30.57   33.68                                                
  7 Newton, Michelle    16 BAC-NJ               1:04.59    1:04.35#OPEN   
      30.03   34.32                                                
  8 Masterson, Keri     15 LIAC-MR              1:04.45    1:04.79 NATB   
      30.48   34.31                                                
B - Final
  9 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    1:04.95    1:04.67 NATB   
      30.87   33.80                                                
 10 Brankovsky, Jennef  21 TTSC-NI              1:05.01    1:04.97 NATB   
      30.40   34.57                                                
 11 Newell, Megan       15 CUBU-PV              1:05.05    1:05.05 NATB   
      29.56   35.49                                                
 12 Rossi, Nina         15 Whitewater Swimm-NJ  1:05.41    1:05.65 NATB   
      30.75   34.90                                                
 13 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              1:05.02    1:05.70 NATB   
      31.08   34.62                                                
 14 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               1:05.13    1:05.72 NATB   
      30.61   35.11                                                
 15 Koch, Jen           20 Tpit-AM              1:05.62    1:06.20        
      30.64   35.56                                                
 16 Brush, Emily        18 BGSC-NE              1:05.55    1:06.29        
      30.33   35.96                                                
C - Final
 17 Suguiyama, Erica    17 CUBU-PV              1:05.73    1:05.37 NATB   
      31.50   33.87                                                
 18 Wallace, Ashley     18 BAC-NJ               1:06.18    1:05.85        
      30.86   34.99                                                
 19 King, Amanda        13 BAC-NJ               1:06.32    1:05.94        
      30.87   35.07                                                
 20 Ohara, Kelly        17 GCIT-MA              1:05.89    1:06.14        
      30.31   35.83                                                
 21 Doherty, Caitlin K  14 Magnus-NE            1:05.63    1:06.57        
      31.10   35.47                                                
 22 Paradine, Juliet    18 LIAC-MR              1:06.34    1:06.70        
      30.95   35.75                                                
 23 Aiello, Sara        16 BGSC-NE              1:06.35    1:06.79        
      30.58   36.21                                                
 24 Williams, Holly     19 FAST-NI              1:06.45    1:08.04        
      31.78   36.26                                                
Preliminaries
 25 Klein, Jackie       15 Unattached-MR        1:06.50                   
 26 Kane, Katelyn       17 BAC-NJ               1:06.59                   
 27 Wagner, Casey       16 Tpit-AM              1:06.62                   
 28 Riefenstahl, Kate   13 Trident-MA           1:06.79                   
 29 McKenna, Clare      15 LIAC-MR              1:06.90                   
 30 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               1:06.91                   
 31 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           1:06.99                   
 32 Oeser, Michelle     19 SSA-NE               1:07.00                   
 33 Soni, Rita          17 SAC-NJ               1:07.05                   
 34 Legg, Erin          17 Grrr-NI              1:07.10                   
 35 Dean, Allie         18 SHAQ-NI              1:07.13                   
 36 Miller, Katie       17 SAC-NJ               1:07.22                   
 37 Rigterink, Kristin  15 SSA-NE               1:07.37                   
 38 Antalosky, Tara     19 RAC-CT               1:07.49                   
 39 Farrell, Megan      15 SAC-NE               1:07.57                   
 40 Koss, Keenan        15 Water Rats-CT        1:07.58                   
 41 O'Neil, Michelle    17 SYCH-NI              1:07.63                   
 42 Meng, Heather       18 GCIT-MA              1:07.64                   
 43 Lehner, Andrea      14 STAR-NI              1:07.70                   
 44 Perry, Jessica      14 BGSC-NE              1:07.71                   
 45 Green, Carol        16 Magnus-NE            1:07.80                   
 46 McCloskey, Moira    17 Atlantic City-MA     1:07.85                   
 47 Bellis, Caroline    16 CUBU-PV              1:07.92                   
 48 Sieben, Katie       14 Arac-CT              1:08.00                   
 49 Manning, Sarah      15 SYCH-NI              1:08.06                   
 50 David, Meredith     17 Jersey Wahoos-MA     1:08.12                   
 50 Uhlig, Michelle     17 Big Cat-MA           1:08.12                   
 52 Festa, Natalia      14 LIAC-MR              1:08.33                   
 53 Helyer, Dana        17 Omni-CT              1:08.50                   
 54 Tariverdian, Nicol  17 North Shore-NE       1:08.69                   
 55 Monsees, Christina  16 RAC-CT               1:08.76                   
 56 Jenkins, Kimberly   16 Ansc-AM              1:08.84                   
 57 Christensen, Mei    14 CUBU-PV              1:09.05                   
 58 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    1:09.23                   
 59 Brooks, Karly       16 SCHE-AD              1:09.24                   
 60 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     1:09.34                   
 61 Prout, Taryn        16 Unattached-CT        1:09.67                   
 62 Fritsch, Katie      16 BGSC-NE              1:09.85                   
 63 Schadow, Kristen    16 SCHE-AD              1:09.90                   
 64 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               1:09.92                   
 65 Scott, Mary         17 LIAC-MR              1:09.94                   
 -- Raimondi, Jennifer  19 TTSC-NI                  DQ                    
 
Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 55.88  7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                       
 Olym. Trial: T 55.37                                                          
National Cut: N 55.99                                                          
 NAG (17-18): * 57.39                                                          
 NAG (15-16): # 58.59                                                          
  U. S. Open: O 57.19                                                          
                55.39  OLYM
                55.99  NAT
                57.19  OPEN
                58.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       56.05      56.04OOPEN   
      26.46   29.58                                                
  2 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT              57.25      56.16OOPEN   
      26.87   29.29                                                
  3 Vanassen, Jon       19 SAC-NJ                 57.58      56.54OOPEN   
      26.73   29.81                                                
  4 Northrop, Daryl     20 BAC-NJ                 57.99      56.63OOPEN   
      25.97   30.66                                                
  5 Fisher, Kevin       19 CUBU-PV                58.03      57.00OOPEN   
      26.67   30.33                                                
  6 Danner, Gregory     22 FAST-NI                57.94      57.36*NATB   
      27.17   30.19                                                
  7 McAuliffe, Brent    22 Tpit-AM                57.79      58.10#NATB   
      27.22   30.88                                                
  8 Brumberg, Eric      18 GCIT-MA                57.83      58.31#NATB   
      27.00   31.31                                                
B - Final
  9 Rappold, Thomas     20 CUBU-PV                58.45      57.84#NATB   
      26.56   31.28                                                
 10 Wilson, Brian       14 Elite-NJ               58.13      57.93#NATB   
      27.25   30.68                                                
 11 Ashby, Tom          19 Tpit-AM                58.50      57.98#NATB   
      26.89   31.09                                                
 12 Weniger, Luke       17 Grrr-NI                58.76      58.61 NATB   
      27.21   31.40                                                
 13 Wood, Jeff          16 FAST-NI                58.88      58.74 NATB   
      27.65   31.09                                                
 14 Bonczek, Brian      20 Tpit-AM                58.94      58.87 NATB   
      27.19   31.68                                                
 15 Krasenics, Louis    18 Arac-CT                58.60      58.89 NATB   
      27.75   31.14                                                
 16 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ                 58.82      59.13        
      27.79   31.34                                                
C - Final
 17 Inkrott, Aaron      20 RUTG-NJ                59.68      59.11        
      27.42   31.69                                                
 18 Pun, Joshua         24 TTSC-NI              1:00.05      59.42        
      27.63   31.79                                                
 19 Neuber, Matthew     17 SCHE-AD                59.69      59.53        
      28.00   31.53                                                
 20 Arruda, Lous        19 LIAC-MR                59.60      59.59        
      27.94   31.65                                                
 21 Tully, Tim          20 Badger-MR            1:00.30      59.85        
      28.22   31.63                                                
 22 Murphy, Connor      17 BAC-NJ               1:00.19      59.87        
 23 Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE            1:00.03    1:00.15        
      27.94   32.21                                                
 24 Pool, Chris         16 CUBU-PV                59.53    1:00.17        
      28.17   32.00                                                
Preliminaries
 21 Pascale, Joe        20 CUBU-PV                59.98                   
 26 Goracy, Matt        19 BAC-NJ               1:00.47                   
 27 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              1:00.61                   
 28 Patrizzi, Andrew    19 Jersey Wahoos-MA     1:00.68                   
 28 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE              1:00.68                   
 30 Viverette, Matt     17 Tpit-AM              1:00.75                   
 31 Emanuel, Ryan       15 Badger-MR            1:00.90                   
 32 Shomberger, Stephe  18 CUBU-PV              1:00.98                   
 33 Amyot, Andy         17 Grrr-NI              1:01.23                   
 34 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA     1:01.25                   
 35 Seeley, Patrick     16 RAC-CT               1:01.26                   
 36 Monaco, James       17 Tpit-AM              1:01.34                   
 37 Falk, Bjorn         16 Magnus-NE            1:01.47                   
 38 Miller, Ben         16 CUBU-PV              1:01.49                   
 39 Glauber, Daniel     17 STAR-NI              1:01.61                   
 40 Gallagher, Chris    15 Trident-MA           1:02.19                   
 41 Barba, Salvatore    16 SAC-NE               1:02.36                   
 42 Coppa, Zack         18 BAC-NJ               1:02.73                   
 43 Lee, Seok-Jun       19 Agua Swim Team-MR    1:02.96                   
 44 Hutchison, John     17 CUBU-PV              1:04.43                   
 -- Calandra, Brian     20 STAR-NI                  DQ                    
 
Event 9  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:48.53  7/25/2003 Julia Smit, TVSC -MR                        
 Olym. Trial: T 4:55.87                                                        
National Cut: N 4:57.79                                                        
 NAG (17-18): * 4:58.99                                                        
 NAG (15-16): # 5:00.49                                                        
  U. S. Open: O 5:03.39                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:57.79  NAT
                5:03.39  OPEN
                5:09.69  NATB
 Meet Qualifying:  5:22.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia         15 TVSC-MR              4:58.56    4:48.53MOLYM   
      31.24   35.29   36.82   35.54   42.05   41.40   33.87   32.32
  2 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               4:59.83    4:59.89#OPEN   
      31.07   34.40   41.27   39.39   43.37   43.69   34.05   32.65
  3 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE              5:04.05    5:00.42#OPEN   
      32.02   37.14   39.57   38.25   43.47   44.16   34.03   31.78
  4 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            5:01.49    5:01.53OOPEN   
      33.06   37.27   38.18   37.12   43.77   43.89   34.76   33.48
  5 Meissner, Erica     14 Magnus-NE            5:02.02    5:01.86OOPEN   
      30.85   36.87   37.34   38.81   42.65   45.64   34.76   34.94
  6 Lesneski, Stacie    17 Magnus-NE            5:00.53    5:02.68OOPEN   
      32.13   36.15   39.23   39.57   43.58   43.66   34.22   34.14
  7 Clemens, Clare      17 Agua Swim Team-MR    5:02.65    5:03.86 NATB   
      32.42   37.92   39.73   39.72   42.00   42.93   34.43   34.71
  8 Newton, Michelle    16 BAC-NJ               5:02.70    5:05.30 NATB   
      31.15   36.33   38.16   39.10   45.00   47.24   33.93   34.39
B - Final
  9 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               5:05.98    5:02.21OOPEN   
      32.44   36.08   38.78   36.82   45.94   45.32   34.66   32.17
 10 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    5:06.74    5:04.11 NATB   
      32.95   38.71   39.38   39.56   40.89   43.35   34.86   34.41
 11 Cheffers, Mary      16 Magnus-NE            5:07.27    5:04.39 NATB   
      32.78   38.56   39.77   39.92   41.89   44.41   33.92   33.14
 12 Perry, Jessica      14 BGSC-NE              5:09.57    5:08.50 NATB   
      31.65   38.31   41.79   42.06   40.90   43.45   35.14   35.20
 13 Skelos, Daphne      15 LIAC-MR              5:09.49    5:09.20 NATB   
      31.79   37.68   39.21   38.39   46.56   46.86   34.68   34.03
 14 Swift, Kara         18 Jersey Wahoos-MA     5:09.93    5:10.36        
      32.73   37.52   40.30   39.53   45.78   45.74   35.18   33.58
 15 O'Brien, Julie      16 CUBU-PV              5:06.20    5:13.28        
      33.06   37.57   40.44   41.30   45.22   46.11   35.11   34.47
 16 Meng, Heather       18 GCIT-MA              5:06.87    5:18.17        
      33.06   38.25   42.03   42.30   43.50   44.95   37.04   37.04
C - Final
 17 Daly, Sarah         17 LIAC-MR              5:11.89    5:06.93 NATB   
      32.30   36.70   38.73   37.89   46.36   46.52   34.91   33.52
 18 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        5:10.13    5:08.21 NATB   
      32.92   37.02   41.12   39.29   43.71   44.57   35.63   33.95
 19 Brush, Emily        18 BGSC-NE              5:11.16    5:08.65 NATB   
      31.43   36.14   40.46   39.33   46.18   46.29   35.39   33.43
 20 Raptosh, Jenna      15 Trident-MA           5:12.42    5:11.77        
      33.03   39.76   41.40   42.01   41.65   44.93   34.56   34.43
 21 Uhlig, Michelle     17 Big Cat-MA           5:13.68    5:13.77        
      31.79   39.09   40.19   41.28   42.94   45.97   35.59   36.92
 22 Kelley, Annie       17 BGSC-NE              5:12.59    5:14.24        
      31.30   36.89   40.56   40.68   45.45   46.63   36.23   36.50
 23 Evans, Ashley       15 BAC-NJ               5:10.25    5:15.19        
      34.02   38.40   41.62   40.35   42.83   44.76   36.94   36.27
 24 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     5:13.84    5:16.11        
      33.93   37.36   41.97   41.08   45.42   46.20   35.58   34.57
Preliminaries
 15 Rossi, Nina         15 Whitewater Swimm-NJ  5:09.55                   
 20 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               5:11.02                   
 25 Soni, Rebecca       16 SAC-NJ               5:13.13                   
 28 Cregar, Cassie      14 GCIT-MA              5:14.29                   
 29 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               5:14.32                   
 30 Kearns, Sarah       17 SAC-NE               5:14.39                   
 31 Barbary, Jenna      18 SSA-NE               5:14.44                   
 32 Williams, Holly     19 FAST-NI              5:14.75                   
 33 Voels, Coryn        17 LIAC-MR              5:14.98                   
 34 Cregar, Mandy       17 GCIT-MA              5:15.05                   
 35 Ernst, Kara         16 SD-NE                5:15.99                   
 36 Stein, Danielle     16 SCHE-AD              5:16.16                   
 36 Farrell, Megan      15 SAC-NE               5:16.16                   
 38 Dietrich, Mallory   15 Gpac-AM              5:16.43                   
 39 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               5:16.51                   
 40 Rolish, Melanie     17 Jersey Wahoos-MA     5:17.51                   
 41 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR    5:17.87                   
 42 Wollner, Margaret   15 Agua Swim Team-MR    5:18.12                   
 43 Soni, Rita          17 SAC-NJ               5:18.26                   
 44 King, Amanda        13 BAC-NJ               5:18.50                   
 45 Flaherty, Jen       16 CMA-ME               5:18.63                   
 46 Gannon, Amanda      17 Tpit-AM              5:18.69                   
 47 Santapaul, Jessica  18 BGSC-NE              5:19.51                   
 48 Schadow, Kristen    16 SCHE-AD              5:20.00                   
 49 Pederson, Nicole    16 CUBU-PV              5:20.29                   
 50 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              5:20.33                   
 51 Wisinger, Kelley    14 BAC-NJ               5:20.44                   
 52 Connor, Katie       15 CUBU-PV              5:20.63                   
 52 Frizelle, Kashmir   15 Magnus-NE            5:20.63                   
 54 Koss, Keenan        15 Water Rats-CT        5:20.89                   
 55 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               5:21.30                   
 56 Belli, Caroline     13 North Shore-NE       5:21.60                   
 57 Catroppa, Aimee     15 SCHE-AD              5:21.65                   
 58 McCourt, Megan      15 GCIT-MA              5:21.77                   
 59 McKenna, Clare      15 LIAC-MR              5:21.88                   
 60 Fracapane, Sara     16 New Jersey Wave-NJ   5:22.01                   
 61 Mortensen, Daniell  16 CUBU-PV              5:22.10                   
 62 Helmers, Missy      17 SAC-NJ               5:22.32                   
 63 Roberts, Melanie    13 Grrr-NI              5:22.45                   
 64 Kearns, Jill        13 SAC-NE               5:22.51                   
 65 Devlin, Deirdre     17 BGSC-NE              5:23.30                   
 66 Klein, Jackie       15 Unattached-MR        5:23.53                   
 67 Christensen, Mei    14 CUBU-PV              5:23.87                   
 68 Walsh-Thomas, Jene  15 GCIT-MA              5:24.21                   
 69 Landry, Kristin     21 Magnus-NE            5:26.39                   
 70 Gusick, Carolyn     18 SAC-NJ               5:26.55                   
 71 Doherty, Caitlin K  14 Magnus-NE            5:26.74                   
 72 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               5:27.70                   
 73 Battle, Kelly       17 Ansc-AM              5:27.79                   
 74 Prout, Taryn        16 Unattached-CT        5:31.29                   
 75 Reissig, Meghan     15 FAST-NI              5:32.11                   
 76 Hanley, Erin        16 STAR-NI              5:35.89                   
 
Event 10  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:30.55  8/2/2002  Joseph Mammano, RU-NJ                       
 Olym. Trial: T 4:28.89                                                        
National Cut: N 4:33.49                                                        
 NAG (17-18): * 4:35.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:40.99                                                        
  U. S. Open: O 4:37.39                                                        
                4:28.89  OLYM
                4:33.49  NAT
                4:37.39  OPEN
                4:43.89  NATB
 Meet Qualifying:  4:49.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brumberg, Eric      18 GCIT-MA              4:36.55    4:33.54*OPEN   
      29.08   33.70   35.39   34.52   39.65   39.66   31.21   30.33
  2 Hupp, Jonathan      19 RUTG-NJ              4:36.25    4:35.27*OPEN   
      29.64   33.41   37.10   35.85   38.28   37.77   32.30   30.92
  3 McAuliffe, Brent    22 Tpit-AM              4:37.28    4:37.97#NATB   
      29.09   33.21   36.11   36.77   39.71   39.69   32.10   31.29
  4 Brennan, Steve      18 Jcc Sailfish-AM      4:41.35    4:39.24#NATB   
      29.14   35.68   36.01   36.19   38.77   40.52   31.53   31.40
  5 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR    4:40.61    4:39.69#NATB   
      29.02   33.01   37.26   36.95   41.38   42.18   30.47   29.42
  6 Sullivan, PJ        17 Magnus-NE            4:41.21    4:40.19#NATB   
      30.74   35.33   37.95   36.71   38.26   38.17   32.05   30.98
  7 Smit, Michael       17 TVSC-MR              4:40.20    4:41.62 NATB   
      28.93   33.72   36.57   35.32   42.37   42.19   31.75   30.77
  8 Tenhaagen, Tony     21 SSA-NE               4:42.17    4:42.08 NATB   
      30.17   34.52   36.72   36.06   39.11   40.54   33.36   31.60
B - Final
  9 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              4:42.48    4:38.43#NATB   
      28.76   32.94   35.78   34.97   42.77   42.08   31.39   29.74
 10 Hart, Kevin         21 RUTG-NJ              4:45.33    4:42.10 NATB   
      28.82   33.54   36.61   35.81   41.30   41.61   32.68   31.73
 10 Danner, Gregory     22 FAST-NI              4:47.54    4:42.10 NATB   
      29.16   33.36   36.85   36.64   40.66   41.44   32.84   31.15
 12 Parker, Graham      17 Jersey Wahoos-MA     4:44.11    4:42.48 NATB   
      30.10   34.07   39.35   37.65   38.94   39.04   32.51   30.82
 13 Hudson, Henry       17 MSC-MR               4:49.07    4:43.22 NATB   
      30.41   35.21   37.34   34.71   40.70   40.94   32.76   31.15
 14 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           4:46.68    4:44.43        
      29.45   33.59   36.64   35.98   41.36   42.17   32.86   32.38
 15 Krasenics, Louis    18 Arac-CT              4:48.55    4:50.96        
      29.81   34.56   37.46   37.50   41.80   42.40   34.67   32.76
 16 Weiner, Kevin       21 Jersey Wahoos-MA     4:48.86    4:51.18        
      29.08   34.29   35.65   36.33   42.89   47.95   31.90   33.09
C - Final
 17 Tully, Tim          20 Badger-MR            4:49.69    4:46.56        
      29.54   33.57   37.05   36.03   42.10   42.28   33.77   32.22
 18 Yamada, Kevin       14 SAC-NE               4:53.02    4:50.13        
      29.75   33.86   38.40   38.30   41.34   41.82   34.06   32.60
 19 Monette, Derek      18 Magnus-NE            4:50.98    4:50.31        
      29.42   34.45   36.86   36.09   42.98   44.08   33.91   32.52
 20 Monaco, James       17 Tpit-AM              4:52.23    4:50.74        
      29.18   33.65   37.77   37.24   42.39   42.68   34.89   32.94
 21 Manor, Rob          16 SCHE-AD              4:49.62    4:52.59        
      30.91   34.77   39.37   37.12   42.13   41.91   34.18   32.20
 22 Howard, Chris       16 Jersey Wahoos-MA     4:54.39    4:52.97        
      30.26   33.47   36.21   35.28   45.84   45.49   33.47   32.95
 23 Bartl, Stefan       16 Magnus-NE            4:52.80    4:55.15        
      28.98   34.38   37.63   37.64   43.62   45.59   33.62   33.69
 24 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE              4:53.44    4:59.77        
      29.23   35.58   38.28   40.14   42.61   45.71   33.60   34.62
Preliminaries
 16 Berg, Ryan          19 BGSC-NE              4:49.03                   
 20 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               4:50.76                   
 27 Cirella, Nick       18 BAC-NJ               4:54.79                   
 28 Emory, Michael      20 CUBU-PV              4:55.12                   
 29 Hutchison, John     17 CUBU-PV              4:56.07                   
 30 Norman, Kevin       21 Omni-CT              4:57.95                   
 31 Harrell, Ryan       19 Badger-MR            4:58.24                   
 32 Elek, Gregory       15 New Jersey Wave-NJ   4:58.74                   
 33 Funk, Brian         20 BAC-NJ               4:58.94                   
 -- Kauffman, Cody      16 Trident-MA               DQ                    
 
Event 11  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 8:35.55  7/27/2001 SCARLET AQUATIC CLUB, SAC-NJ                
                         K HARRIS, C WICK, J VANASSEN, R MADONIA           
National Cut: N 8:40.99                                                        
 NAG (17-18): * 9:11.09                                                        
 NAG (15-16): # 9:13.19                                                        
  U. S. Open: O 8:45.29                                                        
                8:40.99  NAT
                8:45.29  OPEN
 Meet Qualifying:  9:04.19
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                8:28.65    8:35.55MNAT    
       29.63  1:01.88  1:35.53  2:08.42    30.31  1:02.98  1:36.54  2:09.75
       30.06  1:02.44  1:36.70  2:10.83    30.09  1:02.48  1:34.86  2:06.55
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      8:44.00    8:38.42NNAT    
       30.81  1:02.96  1:36.43  2:09.49    29.47  1:02.66  1:36.96  2:10.66
       30.15  1:03.54  1:37.98  2:11.60    28.18  1:00.35  1:33.99  2:06.67
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            8:36.02    8:39.43NNAT    
       30.39  1:03.24  1:36.44  2:09.33             20.85  1:36.23  2:09.24
       30.36  1:04.18  2:43.11  3:15.52    33.26  1:05.34                  
  4 Seacoast Swimming Assoc.-NE  'A'            8:42.10    8:39.95NNAT    
       29.35  1:01.47  1:34.47  2:08.29    29.84  1:03.03  1:36.20  2:09.62
       30.54  1:04.63  1:37.15  2:10.46    29.74  1:03.05  1:36.77  2:11.58
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               8:35.66    8:41.44OOPEN   
       31.04  1:04.09  1:38.31  2:11.32    30.99  1:04.06  1:38.88  2:12.89
       30.24  1:03.30  1:37.08  2:10.43    29.15  1:00.81  1:33.84  2:06.80
  6 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                8:45.58    8:45.19OOPEN   
       30.12  1:03.66  1:36.80  2:10.42    30.88  1:04.68  1:38.77  2:12.42
       30.89  1:04.39  1:38.63  2:12.12    28.97           1:35.58  2:10.23
  7 Team Pittsburgh-AM  'A'                     8:41.22    8:46.84*       
       29.67  1:02.33  1:35.15  2:08.01    29.79  1:02.81  1:35.98  2:09.31
       30.13  1:04.44  1:39.63  2:14.72    30.08  1:03.83  1:39.04  2:14.80
  8 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                8:39.04    8:48.24*       
       31.61  1:05.50  1:39.56  2:13.45    30.47  1:03.09  1:37.09  2:10.87
       30.46  1:03.85  1:38.36  2:12.17    30.33  1:03.44  1:37.87  2:11.75
  9 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'            8:40.41    8:49.47*       
       29.90  1:04.28  1:37.37  2:11.52             20.15  1:38.70  2:15.19
       28.69  1:01.33  1:34.77  2:09.72    29.93  1:03.82  1:38.14  2:13.04
 10 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'            8:48.75    8:49.73*       
       30.04  1:03.36  1:37.63  2:12.43    30.21  1:03.66  1:37.33  2:11.18
       29.99  1:03.95  1:38.48  2:17.47    25.68    59.17  1:33.71  2:08.65
 11 Mangnus Aquatic Group-NE  'A'               8:52.90    8:50.38*       
       29.99  1:03.58  1:37.24  2:11.43    31.33  1:05.41  1:40.36  2:14.64
       31.40  1:05.72  1:40.28  2:14.61    30.39  1:03.67  1:37.43  2:09.70
 12 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             8:46.32    8:51.87*       
       30.46  1:03.52  1:35.98  2:09.32    30.95  1:05.63  1:39.92  2:14.93
       30.64  1:04.95  1:39.41  2:14.19    30.10  1:04.06  1:38.45  2:13.43
 13 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                8:54.81    8:53.59*       
       31.55  1:05.64  1:41.17  2:16.20    30.40  1:04.55  1:40.15  2:15.82
       30.03  1:03.68  1:38.42  2:12.86    29.78  1:02.49  1:36.22  2:08.71
 14 Schenectady Swim Club-AD  'A'               8:52.13    8:54.23*       
       30.17  1:03.48  1:36.99  2:11.65    31.23  1:05.77  1:39.97  2:15.40
       30.02  1:04.27  1:39.30  2:14.65    29.06  1:02.82  1:37.05  2:12.53
 15 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               8:45.11    8:54.53*       
       30.68  1:04.03  1:38.58  2:12.85    30.57  1:04.37  1:39.32  2:13.56
       30.94  1:05.21  1:40.52  2:14.42    31.83  1:05.03  1:39.73  2:13.70
 16 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            8:46.00    8:55.44*       
       31.33  1:05.29  1:39.92  2:14.02    29.59  1:03.25  1:38.10  2:13.41
       30.46  1:04.22  1:38.44  2:12.30    31.38  1:06.29  1:41.92  2:15.71
 17 Mangnus Aquatic Group-NE  'B'               8:55.74    8:55.90*       
       31.62  1:05.45  1:40.01  2:13.10    31.09  1:05.35  1:40.36  2:15.48
       30.47  1:05.19  1:40.45  2:14.71    30.46  1:03.72  1:38.28  2:12.61
 18 The Chargers-NI  'A'                        9:02.22    8:58.50*       
       30.82  1:04.42  1:39.26  2:13.66    30.06  1:04.28  1:39.30  2:13.96
       31.27  1:05.61  1:40.26  2:14.74    28.65  1:02.91  1:39.43  2:16.14
 19 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    8:43.21    9:00.54*       
       30.16  1:03.24  1:36.84  2:11.01    30.60  1:06.60  1:43.25  2:19.12
       31.74  1:06.55  1:41.59  2:15.62    30.42  1:04.55  1:39.55  2:14.79
 20 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                9:00.60    9:02.37*       
       31.02  1:06.00  1:41.32  2:16.71    30.95  1:04.68  2:43.57         
                                           30.30  1:05.59  1:40.98  2:15.54
 21 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      9:04.00    9:02.38*       
       30.51  1:05.17  1:39.77  2:15.20    30.44  1:04.62  1:39.80  2:15.13
       30.37  1:05.98  1:41.26  2:16.76    30.13  1:05.61  1:40.62  2:15.29
 22 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'            7:59.17Y   9:03.34*       
       29.51  1:03.11  1:36.94  2:11.36    30.05  1:06.19  1:42.52  2:18.29
       30.58  1:05.73  1:40.70  2:17.07    30.26  1:05.66  1:41.14  2:16.62
 23 Greater Rochester Racing-NI  'A'            8:03.10Y   9:03.49*       
       31.31  1:06.02  1:40.44  2:14.85    31.34  1:06.53  1:42.03  2:17.53
       30.44  1:04.96  1:41.55  2:17.36    30.72  1:05.27  1:39.83  2:13.75
 24 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'B'             9:04.13    9:03.71*       
       30.91  1:05.95  1:41.24  2:16.26    30.95  1:05.86  1:41.07  2:15.72
       31.65  1:06.20  1:41.80  2:17.49    31.35  1:05.89  1:40.31  2:14.24
 
Event 12  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 7:52.64  7/25/2003 Long Island Aquatic Club, LIAC -MR          
                         C ROBLEDO, R Seery, L Arruda, G SALAYKA           
National Cut: N 7:53.79                                                        
 NAG (17-18): * 8:18.99                                                        
 NAG (15-16): # 8:36.99                                                        
  U. S. Open: O 7:59.89                                                        
                7:53.79  NAT
                7:59.89  OPEN
 Meet Qualifying:  8:41.59
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            7:53.28    7:52.64MNAT    
       27.37    56.64  1:27.26  1:56.02    27.12    56.56  1:27.45  1:57.50
       27.47    58.02  1:29.25  2:00.27    27.24    57.37  1:28.19  1:58.85
  2 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               7:57.55    7:52.83NNAT    
       28.04    57.99  1:26.82  1:56.68    27.69    58.43  1:28.62  1:59.55
       27.30    57.94  1:28.58  1:59.46    26.77    56.71  1:26.91  1:57.14
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                7:39.74    7:56.14OOPEN   
       27.82    57.31  1:28.37  1:59.14    27.99    58.05  1:29.51  1:59.63
       27.62    57.97  1:29.72  2:01.20    25.77    55.25  1:25.86  1:56.17
  4 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                8:03.69    8:00.09*       
       27.58    58.55  1:29.42  2:00.31    25.30    55.25  1:26.79  1:59.06
       27.47    58.66  1:30.95  2:03.80    25.66    55.13  1:25.30  1:56.92
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      8:12.00    8:00.30*       
       27.84    59.27  1:30.82  2:02.25    26.90    57.36  1:28.90  1:59.99
       27.78    59.08  1:30.20  2:00.61    27.18    57.20  1:27.20  1:57.45
  6 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             8:06.59    8:01.06*       
       27.52    57.97  1:28.02  1:58.28    26.77    57.01  1:28.54  2:01.17
       26.80    57.86  1:29.63  2:01.48    27.21    58.35  1:29.17  2:00.13
  7 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             7:56.18    8:01.23*       
       28.14    58.39  1:29.45  2:01.33    25.99    55.85  1:26.80  1:57.84
       28.24    59.42  1:31.12  2:01.81    27.06    57.23  1:28.60  2:00.25
  8 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                7:54.82    8:03.37*       
       27.64    57.79  1:28.21  1:58.62  1:31.41  2:02.08  2:30.65         
                                                             31.45  1:03.36
  9 Team Pittsburgh-AM  'A'                     8:12.44    8:03.39*       
       26.95    57.09  1:27.37  1:58.44    27.36    58.54  1:29.91  2:18.80
       10.28    41.63  1:12.78  1:44.33    27.24    58.61  1:29.91  2:01.82
 10 Greater Rochester Racing-NI  'A'            8:11.08    8:03.60*       
       28.46    59.40  1:30.89  2:01.24    26.72    56.43  1:28.39  1:59.75
       27.38    57.43  1:29.32  2:01.07    26.43    56.72  1:28.79  2:01.54
 11 Mangnus Aquatic Group-NE  'A'               8:20.43    8:06.89*       
       28.28    58.74  1:30.51  2:01.17    27.62    57.39  1:28.86  1:59.62
       27.92    58.81  1:31.52  2:03.70    27.19    58.19  1:30.62  2:02.40
 12 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    8:18.67    8:09.21*       
       28.05    58.52  1:29.06  2:00.67    27.22    58.41  1:29.82  2:01.14
       27.79    59.48  1:31.43  2:05.63    27.55    58.80  1:29.57  2:01.77
 13 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               8:10.98    8:11.92*       
       28.41    59.65  1:31.48  2:02.48    27.47    57.63  1:29.20  2:00.81
       28.79    59.95  1:32.60  2:04.40    28.64  1:00.22  1:32.48  2:04.23
 14 Omni-CT  'A'                                8:04.83    8:14.25*       
       27.30    57.96  1:28.82  2:01.19    26.78    57.37  1:29.48  2:01.11
       27.12    58.84  1:30.69  2:03.96    27.84  1:01.00  1:34.43  2:07.99
 15 The Chargers-NI  'A'                        7:09.50Y   8:14.26*       
       28.11    59.70  1:31.78  2:03.18    28.18  1:00.14  1:32.98  2:05.71
       29.02  1:00.91  1:33.05  2:04.89    27.34    57.90  1:28.92  2:00.48
 16 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'B'             8:24.38    8:15.23*       
       27.07    57.67  1:29.85  2:01.64           1:00.12  1:33.12  2:05.80
       29.31  1:01.35  1:33.79  2:05.33    28.18    59.34  1:31.49  2:02.46
 17 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                  8:12.00    8:15.40*       
     1:29.98  2:04.24           2:27.14     1.53    33.64  1:06.70  1:39.32
       29.43  1:01.54  1:34.65  2:06.37    27.86    58.98  1:30.84  2:02.57
 18 Trident Swim Club-MA  'A'                   8:12.56    8:16.85*       
       28.42  1:00.59  1:32.46  2:03.53    27.59    59.17  1:31.13  2:02.47
       27.40    59.21  1:31.39  2:04.31    28.07  1:00.65  1:32.98  2:06.54
 19 Schenectady Swim Club-AD  'A'               8:19.96    8:23.58#       
       28.96  1:01.10  1:33.53  2:05.84    27.73    59.67  1:32.00  2:04.37
       28.29  1:01.19  1:34.23  2:08.70    27.66    59.02  1:31.89  2:04.67
 20 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      8:32.00    8:23.72#       
       28.06    58.60  1:31.47  2:05.93           1:01.94  1:35.85  2:09.08
       28.96  1:00.86  1:33.86  2:07.31    27.71    58.10  1:29.85  2:01.40
 21 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'            8:37.56    8:27.89#       
       27.03    57.82  1:28.77  2:00.73    28.85  1:02.46  1:36.06  2:10.63
       28.26  1:01.60  1:34.77  2:09.22    28.54  1:01.63  1:33.93  2:07.31
 22 Star Swimming-NI  'A'                       8:26.94    8:31.69#       
       28.85  1:00.85  1:33.37  2:06.37    28.53  1:01.11  1:34.27  2:07.32
       29.25  1:02.44  1:36.67  2:10.72    28.56  1:00.72  1:33.69  2:07.28
 
Event 13  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:15.38  7/26/2003 Noelle Bassi, BAC  -NJ                      
 Olym. Trial: T 2:16.62                                                        
National Cut: N 2:17.29                                                        
 NAG (17-18): * 2:18.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:19.59                                                        
  U. S. Open: O 2:20.29                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:17.29  NAT
                2:20.29  OPEN
                2:24.19  NATB
 Meet Qualifying:  2:27.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               2:16.39    2:15.38MOLYM   
      31.13   34.01   34.90   35.34                                
  2 Newton, Michelle    16 BAC-NJ               2:19.69    2:19.35#OPEN   
      31.16   34.74   35.82   37.63                                
  3 Whitbeck, Margaret  21 Meadville YMCA-AM    2:21.91    2:19.64OOPEN   
      32.00   35.63   36.01   36.00                                
  4 Rossi, Nina         15 Whitewater Swimm-NJ  2:20.90    2:20.35 NATB   
      31.15   35.30   36.55   37.35                                
  5 Daly, Sarah         17 LIAC-MR              2:24.54    2:21.87 NATB   
      31.89   35.84   36.52   37.62                                
  6 Lesneski, Stacie    17 Magnus-NE            2:20.50    2:22.16 NATB   
      32.19   35.84   53.22   20.91                                
  7 Wallace, Ashley     18 BAC-NJ               2:21.01    2:22.31 NATB   
      32.05   36.74   36.40   37.12                                
  8 Wagner, Casey       16 Tpit-AM              2:24.37    2:23.34 NATB   
      31.88   37.69   36.57   37.20                                
B - Final
  9 Williams, Holly     19 FAST-NI              2:24.92    2:23.74 NATB   
      31.66   36.02   37.24   38.82                                
 10 Gannon, Amanda      17 Tpit-AM              2:24.84    2:24.31        
      32.67   36.60   38.24   36.80                                
 11 Kelley, Annie       17 BGSC-NE              2:25.92    2:24.32        
      30.75   36.96   37.03   39.58                                
 12 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:25.25    2:24.47        
      31.99                   38.39                                
 13 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               2:24.59    2:24.64        
      32.14   37.45   37.45   37.60                                
 14 Dietrich, Mallory   15 Gpac-AM              2:25.26    2:26.03        
      31.20   37.15   37.88   39.80                                
 15 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        2:25.50    2:26.71        
      32.64   37.07   38.07   38.93                                
 16 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     2:26.36    2:27.14        
      33.78   37.92   37.98   37.46                                
C - Final
 17 McKenna, Clare      15 LIAC-MR              2:26.85    2:22.02 NATB   
      32.01   35.78   37.31   36.92                                
 18 Beller, Yeng Lan    15 CUBU-PV              2:26.45    2:22.48 NATB   
      31.64   35.89   37.38   37.57                                
 19 Meissner, Erica     14 Magnus-NE            2:26.83    2:23.89 NATB   
      30.92   36.14   37.43   39.40                                
 20 Suguiyama, Erica    17 CUBU-PV              2:27.03    2:24.79        
      32.49   37.23   36.35   38.72                                
 21 Doherty, Caitlin K  14 Magnus-NE            2:26.56    2:25.40        
      31.61   36.60   38.72   38.47                                
 22 King, Amanda        13 BAC-NJ               2:27.34    2:26.43        
      33.15   38.23   37.14   37.91                                
 23 Klein, Jackie       15 Unattached-MR        2:27.92    2:27.96        
      33.58   37.28   38.65   38.45                                
 24 Kane, Katelyn       17 BAC-NJ               2:27.56    2:28.66        
      31.95   38.81   37.98   39.92                                
Preliminaries
  9 Kemp, Liz           15 CUBU-PV              2:24.56                   
 15 Brush, Emily        18 BGSC-NE              2:25.31                   
 27 Hoey, Caitlin       18 Jersey Wahoos-MA     2:28.25                   
 28 Aiello, Sara        16 BGSC-NE              2:28.51                   
 29 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE              2:29.01                   
 30 Schadow, Kristen    16 SCHE-AD              2:29.30                   
 31 Santapaul, Jessica  18 BGSC-NE              2:29.63                   
 32 Catroppa, Aimee     15 SCHE-AD              2:29.75                   
 33 Kearns, Sarah       17 SAC-NE               2:30.26                   
 34 Koss, Keenan        15 Water Rats-CT        2:30.57                   
 35 Helyer, Dana        17 Omni-CT              2:31.96                   
 36 Frizelle, Kashmir   15 Magnus-NE            2:32.17                   
 37 Prout, Taryn        16 Unattached-CT        2:32.21                   
 38 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               2:32.41                   
 39 Newell, Megan       15 CUBU-PV              2:32.72                   
 40 Bellis, Caroline    16 CUBU-PV              2:33.70                   
 41 Koch, Jen           20 Tpit-AM              2:34.23                   
 42 Antalosky, Tara     19 RAC-CT               2:36.45                   
 
Event 14  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:04.08  8/3/2002  Ben Michaelson, SOCO -CT                    
 Olym. Trial: T 2:03.19                                                        
National Cut: N 2:04.69                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:08.99                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.19  OLYM
                2:04.69  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:10.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:13.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT            2:08.51    2:05.14*OPEN   
      28.36   32.95   31.01   32.82                                
  2 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR    2:07.03    2:05.26*OPEN   
      28.79   31.57   32.62   32.28                                
  3 Brumberg, Eric      18 GCIT-MA              2:07.71    2:05.36*OPEN   
      27.92   31.32   32.64   33.48                                
  4 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               2:07.66    2:06.74*OPEN   
      29.30   31.69   32.76   32.99                                
  5 Danner, Gregory     22 FAST-NI              2:09.50    2:07.52#NATB   
      28.48   32.59   32.79   33.66                                
  6 Berg, Ryan          19 BGSC-NE              2:09.19    2:09.26 NATB   
      27.48   32.57   33.29   35.92                                
  7 Murphy, Connor      17 BAC-NJ               2:09.91    2:09.79 NATB   
      28.97   32.92   33.60   34.30                                
  8 Weiner, Kevin       21 Jersey Wahoos-MA     2:09.61    2:10.46 NATB   
      29.24   33.33   33.04   34.85                                
B - Final
  9 Hirniak, Stefan     18 SAC-NJ               2:10.70    2:08.81#NATB   
      28.68   32.60   33.67   33.86                                
 10 Tully, Tim          20 Badger-MR            2:10.74    2:09.01 NATB   
      28.75   32.71   33.40   34.15                                
 11 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              2:10.60    2:09.79 NATB   
      29.30   32.97   33.74   33.78                                
 12 Monaco, James       17 Tpit-AM              2:11.73    2:11.20        
      28.74   33.45   34.14   34.87                                
 13 Arruda, Lous        19 LIAC-MR              2:10.98    2:11.53        
      29.16   32.85   34.28   35.24                                
 14 Krasenics, Louis    18 Arac-CT              2:12.75    2:11.55        
      28.59   32.86   34.59   35.51                                
 15 Wilson, Brian       14 Elite-NJ             2:12.07    2:12.44        
      29.07   33.26   34.57   35.54                                
 -- Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE            2:12.54         DQ        
      29.17   34.94   33.01   35.02                                
C - Final
 17 Fisher, Kevin       19 CUBU-PV              2:12.83    2:11.24        
      28.59   32.49   34.86   35.30                                
 18 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           2:13.28    2:11.86        
      29.73   33.58   34.02   34.53                                
 19 Tenhaagen, Tony     21 SSA-NE               2:13.01    2:11.87        
      29.70   33.70   33.88   34.59                                
 20 Goracy, Matt        19 BAC-NJ               2:14.31    2:14.60        
      30.13   34.66   34.18   35.63                                
 21 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE              2:14.18    2:15.06        
      29.89   35.20   34.74   35.23                                
 22 Elek, Gregory       15 New Jersey Wave-NJ   2:14.34    2:15.73        
      31.21   34.18   34.50   35.84                                
 23 Bartl, Stefan       16 Magnus-NE            2:15.38    2:16.74        
      30.60   37.13   33.34   35.67                                
 24 Pool, Chris         16 CUBU-PV              2:15.58    2:17.52        
      30.02   35.09   35.74   36.67                                
Preliminaries
 25 Gallagher, Chris    15 Trident-MA           2:16.56                   
 26 Funk, Brian         20 BAC-NJ               2:20.68                   
 -- Wood, Jeff          16 FAST-NI                  DQ                    
 
Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 26.50  7/26/2003 Kate Riefenstahl, Trident                     
 Olym. Trial: T 26.39                                                          
National Cut: N 26.79                                                          
 NAG (17-18): * 27.19                                                          
 NAG (15-16): # 27.29                                                          
  U. S. Open: O 27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  NAT
                27.29  OPEN
                27.79  NATB
 Meet Qualifying:  28.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Riefenstahl, Kate   13 Trident-MA             26.63      26.50MNAT    
  2 Murphy, Emily       16 SYCH-NI                26.87      26.75NNAT    
  3 Gately, Karen       17 BGSC-NE                26.96      27.16*OPEN   
  4 Oeser, Michelle     19 SSA-NE                 26.87      27.20#OPEN   
  5 Finegan, Katherine  15 CUBU-PV                27.18      27.28#OPEN   
  6 Kennedy, Madison    15 Charter Oak Aq.-CT     27.10      27.30 NATB   
  7 Law, Colleen        15 CUBU-PV                27.08      27.35 NATB   
  8 Kemp, Liz           15 CUBU-PV                27.18      27.70 NATB   
B - Final
  9 Ohara, Kelly        17 GCIT-MA                27.20      26.87*OPEN   
 10 Coombs, Michelle    18 NBS-MR                 27.40      27.09*OPEN   
 11 Butts, Eliza        14 SAC-NE                 27.36      27.19*OPEN   
 12 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR      27.53      27.22#OPEN   
 13 Nichols, Christine  15 CUBU-PV                27.55      27.45 NATB   
 14 Gilbert, Amanda     18 BAC-NJ                 27.43      27.57 NATB   
 15 Rigterink, Kristin  15 SSA-NE                 27.47      27.94        
 16 Palma, Samantha     14 East-NI                27.54      28.22        
C - Final
 17 Miller, Katie       17 SAC-NJ                 27.73      27.73 NATB   
 18 Jacoby, Lauren      14 CUBU-PV                27.81      27.74 NATB   
 19 Masterson, Keri     15 LIAC-MR                28.01      27.98        
 20 Butler, Chase       17 BGSC-NE                28.16      28.01        
 21 Newell, Megan       15 CUBU-PV                27.89      28.05        
 22 Manning, Sarah      15 SYCH-NI                28.07      28.14        
 23 Aiello, Jessica     17 BGSC-NE                28.16      28.38        
 24 Evans, Ashley       15 BAC-NJ                 28.06      28.66        

Women 50 LC Meter Freestyle Swim-off
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kerry              19 Big Cat-MA                NT      27.71 NATB   
  2 Dellavalle, Paige         15 SAC-NJ                    NT      27.96        

Preliminaries
 19 McCloskey, Moira    17 Atlantic City-MA       27.85                   
 26 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA             28.19                   
 27 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ                 28.19         J         
 28 Voels, Coryn        17 LIAC-MR                28.21                   
 29 Colling, Caitlin    17 SAC-NE                 28.27                   
 30 Lewis, Natalie      13 TTSC-NI                28.30                   
 30 Green, Carol        16 Magnus-NE              28.30                   
 32 Kane, Katelyn       17 BAC-NJ                 28.31                   
 33 Carson, Sheila      15 East-NI                28.33                   
 34 Tolan, Meagan       15 LIAC-MR                28.34                   
 35 David, Meredith     17 Jersey Wahoos-MA       28.35                   
 36 Schaffner, Rachael  20 CUBU-PV                28.39                   
 36 Wilson, Kate        17 Grrr-NI                28.39                   
 36 Abranovic, Atalie   17 Tpit-AM                28.39                   
 39 Weygand, Rachel     16 SYCH-NI                28.41                   
 40 Jenkins, Kimberly   16 Ansc-AM                28.43                   
 41 Grant, Caitlin      17 SD-NE                  28.45                   
 42 Brooks, Karly       16 SCHE-AD                28.46                   
 42 Yan, Sarah          16 SCHE-AD                28.46                   
 44 Farrell, Megan      15 SAC-NE                 28.47                   
 45 Tariverdian, Nicol  17 North Shore-NE         28.48                   
 46 Paradine, Juliet    18 LIAC-MR                28.50                   
 46 Wagner, Casey       16 Tpit-AM                28.50                   
 46 Zaeh, Sandy         18 BAC-NJ                 28.50                   
 49 Hunter, Katie       23 Tpit-AM                28.51                   
 50 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR                 28.54                   
 51 Monsees, Christina  16 RAC-CT                 28.56                   
 52 Shapiro, Amanda     17 TVSC-MR                28.57                   
 52 Delia, Abby         22 Unattached-NI          28.57                   
 52 Colling, Meaghan    17 SAC-NE                 28.57                   
 55 Miller, Jennie      18 BGSC-NE                28.64                   
 56 Mango, Magdalena    17 Agua Swim Team-MR      28.65                   
 57 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR      28.69                   
 58 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR      28.70                   
 58 O'Neil, Michelle    17 SYCH-NI                28.70                   
 60 White, Hilary       14 TTSC-NI                28.72                   
 60 McElroy, Lauren     18 Tpit-AM                28.72                   
 62 Meyer, Jen          20 FAST-NI                28.74                   
 62 Payne, Lindsay      20 CUBU-PV                28.74                   
 64 English, Jackie     19 TTSC-NI                28.76                   
 65 Snyder, Libby       17 FAST-NI                28.77                   
 66 Barba, Liz          19 Meadville YMCA-AM      28.78                   
 67 Chalikis, Kathryne  15 SAC-NJ                 28.85                   
 68 Powalski, Laura     15 East-NI                28.86                   
 69 Barr, Shannon       16 Tpit-AM                28.88                   
 70 Smith, Megan        14 East-NI                28.91                   
 71 Altieri, Theresa    15 Omni-CT                28.92                   
 72 Grundel, Kerry      13 Badger-MR              29.07                   
 73 Lehner, Andrea      14 STAR-NI                29.10                   
 74 Helmers, Kristina   15 SAC-NJ                 29.16                   
 75 House, Stephanie    16 Pack-NI                29.18                   
 75 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ                 29.18                   
 77 Copelin, Jena       16 TTSC-NI                29.21                   
 78 Legg, Erin          17 Grrr-NI                29.24                   
 79 Guthrie, Kate       16 Whitewater Swimm-NJ    29.25                   
 79 Dean, Allie         18 SHAQ-NI                29.25                   
 81 Gray, Rachel        17 Jcc Sailfish-AM        29.29                   
 82 Fortini, Izabela    14 Agua Swim Team-MR      29.33                   
 83 NG Yuen, Tanya      21 TTSC-NI                29.41                   
 84 Blaho, Justine      18 FAST-NI                29.55                   
 85 Fritsch, Katie      16 BGSC-NE                29.73                   
 86 Quintana, Sarah     20 SYCH-NI                29.83                   
 87 Chykaliuk, Carrie   15 CMA-ME                 29.90                   
 88 Carter, Emily       20 Jcc Sailfish-AM        29.94                   
 89 Youmans, Emilie     15 CMA-ME                 30.03                   
 90 McIntyre, Tina      15 Grrr-NI                30.07                   
 
Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 23.45  7/26/2003 Matthew Campbell, Jersey Wahoos               
 Olym. Trial: T 23.39                                                          
National Cut: N 23.69                                                          
 NAG (17-18): * 24.19                                                          
 NAG (15-16): # 24.79                                                          
  U. S. Open: O 24.19                                                          
                23.39  OLYM
                23.69  NAT
                24.19  OPEN
                24.79  NATB
 Meet Qualifying:  25.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA       23.45      23.47NNAT    
  2 Pascale, Joe        20 CUBU-PV                24.16      24.06*OPEN   
  3 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       24.26      24.29#NATB   
  4 Northrop, Daryl     20 BAC-NJ                 24.33      24.32#NATB   
  5 Gleason, George     23 SCHE-AD                24.46      24.42#NATB   
  6 Robledo, Christian  17 LIAC-MR                24.33      24.51#NATB   
  7 Patrizzi, Andrew    19 Jersey Wahoos-MA       24.69      24.74#NATB   
  8 Nims, Steve         18 Grrr-NI                24.55      25.20        
B - Final
  9 Murphy, Brett       17 Jcc Sailfish-AM        24.71      24.59#NATB   
 10 Nalbone, Matt       21 Wwsc-NI                24.76      24.60#NATB   
 11 Coppa, Zack         18 BAC-NJ                 24.79      24.65#NATB   
 12 Emanuel, Ryan       15 Badger-MR              25.10      24.77#NATB   
 13 Vanassen, Jon       19 SAC-NJ                 24.84      24.79#NATB   
 14 Ashby, Tom          19 Tpit-AM                25.01      25.04        
 15 Daplyn, Bobby       18 GCIT-MA                24.87      25.06        
 16 Stark, Gavin        21 FAST-NI                25.03      25.14        
C - Final
 17 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR      25.21      24.88        
 18 Nowakowski, Tom     17 SYCH-NI                25.24      24.96        
 19 Miller, Stephen     16 Barracudas-NE          25.14      25.06        
 20 Binz, Robert        21 Jersey Wahoos-MA       25.26      25.27        
 21 Richards, Dave      19 SYCH-NI                25.40      25.42        
 22 Striker, Brian      25 Unattached-NI          25.38      25.54        
 23 Resler, Chris       16 Elite-NJ               25.31      25.57        
 24 Rappold, Thomas     20 CUBU-PV                25.22      26.09        
Preliminaries
  8 Carter, Alan        18 Jcc Sailfish-AM        24.63                   
 26 Pool, Chris         16 CUBU-PV                25.42                   
 27 Roberts, Jon        15 Grrr-NI                25.43                   
 27 Moore, Dan          15 Charter Oak Aq.-CT     25.43                   
 29 Shearouse, William  18 Magnus-NE              25.45                   
 30 Amyot, Andy         17 Grrr-NI                25.48                   
 30 Bolden, Mark        19 Big Cat-MA             25.48                   
 32 Barba, Salvatore    16 SAC-NE                 25.52                   
 33 Peterman, J.B.      18 Trident-MA             25.53                   
 33 Weniger, Luke       17 Grrr-NI                25.53                   
 35 Falk, Bjorn         16 Magnus-NE              25.56                   
 36 Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE              25.59                   
 36 Foss, Andrew        18 CUBU-PV                25.59                   
 38 Kraus, Spencer      16 Agua Swim Team-MR      25.65                   
 38 Kwok, Derek         18 SAC-NJ                 25.65                   
 40 Slater, Mike        18 SYCH-NI                25.66                   
 41 Glauber, Daniel     17 STAR-NI                25.71                   
 42 Stevens-Palmer, Ga  15 CUBU-PV                25.80                   
 43 Hahn, David         16 CUBU-PV                25.86                   
 44 Pun, Joshua         24 TTSC-NI                25.91                   
 45 Charles, Dillon     17 Agua Swim Team-MR      25.92                   
 45 Carlucci, Matt      16 RAC-CT                 25.92                   
 47 Piastuck, Danny     17 Sachem-MR              26.04                   
 48 Digiacomo, Andrew   17 Elite-NJ               26.31                   
 49 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE                26.35                   
 50 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT              26.37                   
 51 Gallagher, Chris    15 Trident-MA             26.64                   
 -- Adebiyi, Ayo        20 Tpit-AM                  DQ                    
 
Event 17  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:31.55  7/26/2003 Hiroka Sakamoto, CUBU -PV                   
 Olym. Trial: T 2:35.99                                                        
National Cut: N 2:38.09                                                        
 NAG (17-18): * 2:41.49                                                        
 NAG (15-16): # 2:42.29                                                        
  U. S. Open: O 2:41.59                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:38.09  NAT
                2:41.59  OPEN
                2:44.99  NATB
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sakamoto, Hiroka    21 CUBU-PV              2:36.60    2:31.55MOLYM   
      35.32   38.54   38.96   38.73                                
  2 Soni, Rebecca       16 SAC-NJ               2:34.33    2:31.69TOLYM   
      34.96   37.99   39.66   39.08                                
  3 Miller, Marcelle    19 SSA-NE               2:40.50    2:38.10*OPEN   
      35.64   40.32   39.69   42.45                                
  4 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    2:41.08    2:39.53*OPEN   
      34.74   41.07   40.52   43.20                                
  5 Meng, Heather       18 GCIT-MA              2:40.48    2:39.56*OPEN   
      35.59   40.32   41.55   42.10                                
  6 Perry, Jessica      14 BGSC-NE              2:40.28    2:40.27*OPEN   
      35.81   40.51   41.14   42.81                                
  7 Beales, Kristen     15 CUBU-PV              2:41.41    2:40.51*OPEN   
      37.02   40.82   41.16   41.51                                
  8 Malloy, Rhynn       16 Magnus-NE            2:41.04    2:41.35*OPEN   
      37.12   40.64   41.51   42.08                                
B - Final
  9 Cregar, Mandy       17 GCIT-MA              2:41.84    2:38.83*OPEN   
      36.22   39.66   41.73   41.22                                
 10 Clemens, Clare      17 Agua Swim Team-MR    2:42.28    2:39.68*OPEN   
      36.43   41.01   40.36   41.88                                
 11 Carlin, Megan       17 GCIT-MA              2:42.01    2:41.22*OPEN   
      36.12   40.68   42.12   42.30                                
 12 Leite, Karla        16 LIAC-MR              2:43.27    2:41.60#NATB   
      37.03   41.35   40.77   42.45                                
 13 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              2:42.16    2:41.66#NATB   
      36.79   40.89   42.02   41.96                                
 14 Raptosh, Jenna      15 Trident-MA           2:42.73    2:42.61 NATB   
      36.40   41.59   41.66   42.96                                
 15 Brankovsky, Jennef  21 TTSC-NI              2:44.00    2:44.14 NATB   
      36.73   41.51   42.37   43.53                                
 16 Hochard, Melinda    17 Magnus-NE            2:42.06    2:44.31 NATB   
      37.37   41.42   42.57   42.95                                
C - Final
 17 Prautzsch, Kristin  14 Magnus-NE            2:44.73    2:41.86#NATB   
      37.68   40.95   41.90   41.33                                
 18 Dowd, Caroline      17 BGSC-NE              2:44.15    2:43.24 NATB   
      36.68   40.78   42.69   43.09                                
 19 Payne, Lindsay      20 CUBU-PV              2:45.28    2:43.38 NATB   
      37.25   41.36   42.97   41.80                                
 20 Abranovic, Atalie   17 Tpit-AM              2:45.99    2:44.26 NATB   
      35.39   42.24   42.11   44.52                                
 21 Schaffner, Rachael  20 CUBU-PV              2:45.18    2:44.72 NATB   
      37.82   42.62   41.20   43.08                                
 22 Colling, Meaghan    17 SAC-NE               2:44.70    2:44.92 NATB   
      37.59   41.64   42.46   43.23                                
 23 Ernst, Kara         16 SD-NE                2:44.45    2:45.63        
      38.11   41.45   42.98   43.09                                
 24 Barbary, Jenna      18 SSA-NE               2:46.08    2:49.12        
      37.82   43.16   43.96   44.18                                
Preliminaries
 25 Rolish, Melanie     17 Jersey Wahoos-MA     2:46.23                   
 26 Flaherty, Jen       16 CMA-ME               2:46.56                   
 27 Hopkins-Vacca, Cor  15 Magnus-NE            2:46.63                   
 28 Roberts, Melanie    13 Grrr-NI              2:46.67                   
 29 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        2:47.24                   
 30 McCourt, Megan      15 GCIT-MA              2:48.67                   
 31 Lesneski, Stacie    17 Magnus-NE            2:48.73                   
 32 Stein, Danielle     16 SCHE-AD              2:48.90                   
 33 Stewart, Amanda     14 Jcc Sailfish-AM      2:48.91                   
 34 O'Donnell, Tarin    17 Jersey Wahoos-MA     2:49.87                   
 35 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            2:50.68                   
 36 Catroppa, Aimee     15 SCHE-AD              2:50.77                   
 37 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               2:50.78                   
 38 Connor, Katie       15 CUBU-PV              2:51.14                   
 39 Carter, Emily       20 Jcc Sailfish-AM      2:51.61                   
 40 Dietrich, Mallory   15 Gpac-AM              2:52.60                   
 41 Grant, Sarah        20 Tpit-AM              2:53.31                   
 42 Tiberio, Lindsey    18 Tpit-AM              2:55.33                   
 
Event 18  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:21.67  8/3/2002  Ryan Cassella, SOCO -CT                     
 Olym. Trial: T 2:19.99                                                        
National Cut: N 2:22.39                                                        
 NAG (17-18): * 2:26.79                                                        
 NAG (15-16): # 2:27.89                                                        
  U. S. Open: O 2:25.29                                                        
                2:19.99  OLYM
                2:22.39  NAT
                2:25.29  OPEN
                2:29.79  NATB
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hupp, Jonathan      19 RUTG-NJ              2:24.55    2:22.56OOPEN   
      33.20   36.39   36.54   36.43                                
  2 Sullivan, PJ        17 Magnus-NE            2:22.19    2:23.40OOPEN   
      33.19   35.69   37.02   37.50                                
  3 Roberts, Jon        15 Grrr-NI              2:26.58    2:25.05OOPEN   
      32.35   36.39   37.52   38.79                                
  4 Zucca, Mark         20 Big Cat-MA           2:24.80    2:25.15OOPEN   
      31.76   35.86   37.30   40.23                                
  5 Cirella, Nick       18 BAC-NJ               2:26.14    2:25.78*NATB   
      33.13   38.07   36.43   38.15                                
  6 Parker, Graham      17 Jersey Wahoos-MA     2:27.94    2:26.17*NATB   
      32.72   38.83   36.96   37.66                                
  7 Marcucio, Steven    19 Omni-CT              2:25.69    2:26.19*NATB   
      32.12   37.35   37.81   38.91                                
  8 Twichell, Brandon   20 SYCH-NI              2:28.04    2:27.35#NATB   
      33.27   37.05   37.94   39.09                                
B - Final
  9 Keister, Chris      16 Big Cat-MA           2:28.72    2:26.47*NATB   
      33.07   37.36   38.58   37.46                                
 10 Peterson, Craig     25 Tpit-AM              2:29.14    2:26.76*NATB   
      32.67   37.37   38.11   38.61                                
 11 Acquavito, Nick     18 LIAC-MR              2:28.45    2:27.77#NATB   
      33.23   38.53   37.32   38.69                                
 12 McAuliffe, Brent    22 Tpit-AM              2:32.20    2:28.05 NATB   
      33.98   37.87   38.55   37.65                                
 13 Jennings, Eric      20 RUTG-NJ              2:29.14    2:28.18 NATB   
      33.59   37.32   38.36   38.91                                
 14 Kauffman, Cody      16 Trident-MA           2:31.96    2:30.57        
      34.21   38.84   38.43   39.09                                
 15 McElroy, Kyle       16 New Jersey Wave-NJ   2:33.41    2:34.14        
      35.85   38.92   39.37   40.00                                
 16 Evans, John         18 RUTG-NJ              2:33.08    2:36.58        
      33.75   39.93   39.41   43.49                                
C - Final
 17 Tenhaagen, Tony     21 SSA-NE               2:35.22    2:29.67 NATB   
      34.82   39.26   36.82   38.77                                
 18 Jendzejec, Alex     17 CUBU-PV              2:34.39    2:31.91        
      33.92   39.36   38.96   39.67                                
 19 Hudson, Henry       17 MSC-MR               2:33.69    2:32.13        
      34.78   37.97   39.65   39.73                                
 20 Emory, Michael      20 CUBU-PV              2:34.19    2:33.10        
      34.73   39.47   39.34   39.56                                
 21 Yamada, Kevin       14 SAC-NE               2:34.35    2:34.16        
      35.09   39.23   39.46   40.38                                
 22 Rybicki, Kevin      16 Trident-MA           2:36.16    2:35.19        
      34.95   39.55   40.18   40.51                                
 23 Nardone, Vincent    17 Charter Oak Aq.-CT   2:35.60    2:35.61        
      33.00   40.73   39.61   42.27                                
 24 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    2:35.59    2:36.61        
      35.41   39.57   40.34   41.29                                
Preliminaries
 13 Berg, Ryan          19 BGSC-NE              2:31.26                   
 16 Lee, Seok-Jun       19 Agua Swim Team-MR    2:32.77                   
 27 Bonczek, Brian      20 Tpit-AM              2:37.03                   
 28 Rodas, Peter        14 RAC-CT               2:37.57                   
 29 Miller, Jamie       19 STAR-NI              2:38.91                   
 30 Molina, Ari         16 CUBU-PV              2:40.65                   
 
Event 19  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.97  7/28/2001 Connie Brown, MVP-NE                        
 Olym. Trial: T 1:04.59                                                        
National Cut: N 1:05.59                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.19                                                        
 NAG (15-16): # 1:06.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.59  NAT
                1:06.69  OPEN
                1:07.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Meissner, Erica     14 Magnus-NE            1:06.10    1:05.32NNAT    
      32.26   33.06                                                
  2 Brooks, Karly       16 SCHE-AD              1:06.58    1:05.37NNAT    
      32.17   33.20                                                
  3 Smit, Julia         15 TVSC-MR              1:06.87    1:05.73*OPEN   
      32.14   33.59                                                
  4 Christensen, Mei    14 CUBU-PV              1:07.11    1:06.47OOPEN   
      32.43   34.04                                                
  5 Brush, Emily        18 BGSC-NE              1:06.64    1:06.78 NATB   
      31.88   34.90                                                
  6 Bargmann, Sarah     17 BGSC-NE              1:06.80    1:06.85 NATB   
      32.60   34.25                                                
  7 McCloskey, Moira    17 Atlantic City-MA     1:07.09    1:06.99 NATB   
      32.09   34.90                                                
  8 Gately, Karen       17 BGSC-NE              1:06.96    1:08.97        
      33.04   35.93                                                
B - Final
  9 Riefenstahl, Kate   13 Trident-MA           1:07.41    1:06.15*OPEN   
      32.33   33.82                                                
 10 Coombs, Michelle    18 NBS-MR               1:07.24    1:06.97 NATB   
      33.15   33.82                                                
 11 David, Meredith     17 Jersey Wahoos-MA     1:07.41    1:06.98 NATB   
      33.13   33.85                                                
 12 Harris, Kristen     18 SAC-NJ               1:07.59    1:08.16        
      33.38   34.78                                                
 13 Marsteller, Tenley  16 Millcreek-AM         1:08.75    1:08.77        
      33.15   35.62                                                
 14 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               1:08.44    1:09.17        
      33.47   35.70                                                
 15 Murphy, Emily       16 SYCH-NI              1:08.17    1:09.27        
      32.60   36.67                                                
 16 Peak, Candice       14 Magnus-NE            1:08.23    1:09.95        
      33.44   36.51                                                
C - Final
 17 Newton, Michelle    16 BAC-NJ               1:08.97    1:07.82 NATB   
      33.34   34.48                                                
 18 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    1:08.76    1:08.18        
      33.44   34.74                                                
 19 Altman, Lectie      19 SYCH-NI              1:09.24    1:08.40        
      33.03   35.37                                                
 20 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               1:09.11    1:08.50        
      33.05   35.45                                                
 21 Paradine, Juliet    18 LIAC-MR              1:08.85    1:08.73        
      33.56   35.17                                                
 22 Kennedy, Madison    15 Charter Oak Aq.-CT   1:09.22    1:08.84        
      33.82   35.02                                                
 23 Snyder, Lindsey     17 SSA-NE               1:09.05    1:09.02        
      33.49   35.53                                                
 24 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            1:09.34    1:09.13        
      34.10   35.03                                                
Preliminaries
 25 Pederson, Nicole    16 CUBU-PV              1:09.45                   
 26 Helmers, Kristina   15 SAC-NJ               1:09.49                   
 27 Miller, Jennie      18 BGSC-NE              1:09.75                   
 28 Voels, Coryn        17 LIAC-MR              1:09.80                   
 29 Allen, Susan        17 Grrr-NI              1:09.86                   
 29 Steger, Mackenzie   17 STAR-NI              1:09.86                   
 31 Festa, Natalia      14 LIAC-MR              1:09.99                   
 32 Soni, Rita          17 SAC-NJ               1:10.01                   
 33 Viverette, Maria    14 Tpit-AM              1:10.04                   
 34 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               1:10.11                   
 35 Manning, Sarah      15 SYCH-NI              1:10.12                   
 36 Masterson, Keri     15 LIAC-MR              1:10.16                   
 37 Uhlig, Michelle     17 Big Cat-MA           1:10.24                   
 38 Dean, Allie         18 SHAQ-NI              1:10.28                   
 39 Rathke, Tracy       16 UBAM-NI              1:10.29                   
 40 Mahon, Mary Cather  15 Jersey Wahoos-MA     1:10.34                   
 41 Constantino, Dana   15 CUBU-PV              1:10.36                   
 42 Miller, Katie       17 SAC-NJ               1:10.47                   
 43 Butler, Chase       17 BGSC-NE              1:10.51                   
 44 McCarthy, Samantha  20 TTSC-NI              1:10.69                   
 45 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR    1:10.74                   
 46 Butts, Eliza        14 SAC-NE               1:10.83                   
 47 Belli, Caroline     13 North Shore-NE       1:10.90                   
 48 Reissig, Meghan     15 FAST-NI              1:10.99                   
 49 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    1:11.03                   
 50 Fleckenstein, Kare  19 TVSC-MR              1:11.18                   
 51 Chalikis, Kathryne  15 SAC-NJ               1:11.20                   
 52 Fritsch, Katie      16 BGSC-NE              1:11.39                   
 53 McIntyre, Tina      15 Grrr-NI              1:11.82                   
 54 Meyer, Jen          20 FAST-NI              1:12.68                   
 55 Williams, Holly     19 FAST-NI              1:13.90                   
 -- Nugent, Liz         18 Water Rats-CT            DQ                    
 
Event 20  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M   58.81  8/3/2002  Geoffery Rathgeber, SOCO -CT                
 Olym. Trial: T   57.79                                                        
National Cut: N   58.49                                                        
 NAG (17-18): *   59.79                                                        
 NAG (15-16): # 1:01.29                                                        
  U. S. Open: O   59.79                                                        
                  57.79  OLYM
                  58.49  NAT
                  59.79  OPEN
                1:01.39  NATB
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carter, Alan        18 Jcc Sailfish-AM        59.87      59.38*OPEN   
      28.48   30.90                                                
  2 Gleason, George     23 SCHE-AD                59.58      59.44*OPEN   
      29.07   30.37                                                
  3 Brennan, Steve      18 Jcc Sailfish-AM      1:00.12      59.75*OPEN   
      28.97   30.78                                                
  4 Shomberger, Stephe  18 CUBU-PV              1:00.15      59.82#NATB   
      28.97   30.85                                                
  4 Brumberg, Eric      18 GCIT-MA              1:00.49      59.82#NATB   
      28.87   30.95                                                
  6 Stimson, Eric       24 TTSC-NI              1:00.26    1:00.22#NATB   
      28.73   31.49                                                
  7 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              1:00.29    1:00.32#NATB   
      29.49   30.83                                                
  8 Barba, Salvatore    16 SAC-NE               1:00.48    1:00.54#NATB   
      29.13   31.41                                                
B - Final
  9 Emanuel, Ryan       15 Badger-MR            1:01.18    1:00.69#NATB   
      29.59   31.10                                                
 10 Koenig, Evan        20 Grrr-NI              1:01.05    1:01.40        
      29.88   31.52                                                
 11 Hudson, Henry       17 MSC-MR               1:01.89    1:01.54        
      30.23   31.31                                                
 12 Moore, Nat          17 NBS-MR               1:01.16    1:01.60        
      29.92   31.68                                                
 13 Falk, Bjorn         16 Magnus-NE            1:01.55    1:01.63        
      29.77   31.86                                                
 14 Vanassen, Jon       19 SAC-NJ               1:01.22    1:01.64        
      29.93   31.71                                                
 15 Weiner, Kevin       21 Jersey Wahoos-MA     1:01.63    1:01.88        
      30.37   31.51                                                
 16 Nowakowski, Tom     17 SYCH-NI              1:01.86    1:01.93        
      30.23   31.70                                                
C - Final
 17 Fisher, Kevin       19 CUBU-PV              1:02.45    1:01.66        
      30.32   31.34                                                
 18 Franssen, Bobby     16 Trident-MA           1:02.14    1:01.74        
      29.99   31.75                                                
 19 Tully, Tim          20 Badger-MR            1:02.70    1:01.94        
      30.08   31.86                                                
 20 Hasty, William      16 Agua Swim Team-MR    1:02.84    1:01.95        
      30.54   31.41                                                
 21 Singer, Daniel      17 SCHE-AD              1:02.64    1:02.30        
      30.70   31.60                                                
 22 Centrella, Kyle     19 Big Cat-MA           1:02.51    1:02.53        
      29.62   32.91                                                
 23 Rappold, Thomas     20 CUBU-PV              1:03.01    1:02.66        
      30.05   32.61                                                
 24 Monette, Derek      18 Magnus-NE            1:02.87    1:03.30        
      30.44   32.86                                                
Preliminaries
 25 Levin, Hannan       20 Omni-CT              1:03.13                   
 26 Wilson, Brian       14 Elite-NJ             1:03.21                   
 27 Richards, Dave      19 SYCH-NI              1:03.37                   
 28 Shearouse, William  18 Magnus-NE            1:03.52                   
 28 Inkrott, Aaron      20 RUTG-NJ              1:03.52                   
 30 Howard, Chris       16 Jersey Wahoos-MA     1:03.74                   
 31 Schiavo, Zach       14 Jersey Wahoos-MA     1:04.02                   
 32 Smit, Michael       17 TVSC-MR              1:04.12                   
 33 Wood, Jeff          16 FAST-NI              1:04.21                   
 34 Hart, Kevin         21 RUTG-NJ              1:04.26                   
 35 Weniger, Luke       17 Grrr-NI              1:05.58                   
 
Event 21  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:17.98  7/28/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 4:19.37                                                        
National Cut: N 4:21.69                                                        
 NAG (17-18): * 4:25.19                                                        
 NAG (15-16): # 4:25.99                                                        
  U. S. Open: O 4:25.59                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:21.69  NAT
                4:25.59  OPEN
                4:30.69  NATB
 Meet Qualifying:  4:38.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia         15 TVSC-MR              4:24.33    4:19.83NNAT    
      30.15   32.23   32.98   33.36   33.22   33.18   32.96   31.75
  2 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    4:23.13    4:20.19NNAT    
      29.95   32.30   33.33   33.33   33.29                   31.88
  3 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE              4:25.81    4:23.64*OPEN   
      31.15   33.19   33.26   33.47   33.43   33.68   33.53   31.93
  4 Swinley, Leslie     15 CUBU-PV              4:26.59    4:24.61*OPEN   
      30.83   33.45   33.03   33.71   32.81   33.89   33.21   33.68
  5 Wagner, Casey       16 Tpit-AM              4:28.99    4:25.57OOPEN   
      30.56   33.73   33.52   34.11   33.55   33.66   33.46   32.98
  6 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               4:27.86    4:25.84#NATB   
      29.72   32.46   33.49   34.34   34.17   34.80   34.37   32.49
  7 Daly, Sarah         17 LIAC-MR              4:28.43    4:30.88        
      31.12   34.01   33.83   34.83   34.06   34.88   33.79   34.36
  8 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA              4:26.06    4:31.37        
      30.78   33.32   34.43   34.53   34.74   34.68   34.76   34.13
B - Final
  9 Murphy, Patty       19 Jersey Wahoos-MA     4:30.41    4:27.93 NATB   
      32.33   33.93   34.19   33.83   33.97   33.73   33.51   32.44
 10 Cheffers, Mary      16 Magnus-NE            4:30.70    4:28.08 NATB   
      30.75   33.20   33.84   34.57   33.92   34.55   34.24   33.01
 11 Cregar, Cassie      14 GCIT-MA              4:32.29    4:29.00 NATB   
      30.68   33.49   33.79   34.47   33.97   34.59   34.15   33.86
 12 Cutrell, Erin       18 Tpit-AM              4:32.65    4:31.08        
      31.24   33.13   33.79   34.43   34.47   34.78   34.97   34.27
 13 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              4:29.10    4:31.30        
      31.98   33.50   34.24   34.03   34.37   34.16   34.78   34.24
 14 Altieri, Theresa    15 Omni-CT              4:32.36    4:31.37        
      30.94   34.22   33.89   34.74   34.21   35.07   34.06   34.24
 15 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               4:30.12    4:33.27        
      31.73   33.80   34.56   34.72   34.55   35.38   34.26   34.27
 16 Rigterink, Kristin  15 SSA-NE               4:30.89    4:34.02        
      31.18   34.80   34.61   34.66   34.24   35.37   34.87   34.29
C - Final
 17 Saad, Jackie        15 LIAC-MR              4:33.02    4:30.44 NATB   
      31.71   33.80   34.42   34.27   34.68   34.56   34.08   32.92
 18 Fracapane, Sara     16 New Jersey Wave-NJ   4:32.93    4:30.55 NATB   
      31.86   33.75   35.02   34.41   34.54   34.14   34.24   32.59
 19 O'Brien, Julie      16 CUBU-PV              4:34.04    4:30.92        
      31.29   34.31   34.01   34.77   34.05   34.73   33.87   33.89
 20 Nerby, Stephanie    14 BAC-NJ               4:34.15    4:31.34        
      32.63   34.74   33.70   34.64   34.07   34.25   33.80   33.51
 21 Harris, Kristen     18 SAC-NJ               4:34.15    4:34.40        
      31.35   35.05   34.52   35.38   34.27   35.26   34.19   34.38
 22 Kearns, Sarah       17 SAC-NE               4:33.53    4:34.77        
      31.72   34.27   34.62   35.24   34.36   35.34   34.69   34.53
 23 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            4:34.23    4:35.27        
      32.53   34.64   34.33   35.00   34.75   34.78   34.66   34.58
 24 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA     4:33.63    4:36.83        
      32.44   34.67   34.47   34.80   34.98   35.42   35.24   34.81
Preliminaries
 25 Monsees, Christina  16 RAC-CT               4:34.94                   
 26 Butler, Chase       17 BGSC-NE              4:35.30                   
 27 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA           4:35.38                   
 28 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               4:35.46                   
 29 Ward, Anneka        18 Agua Swim Team-MR    4:35.76                   
 30 Fortini, Izabela    14 Agua Swim Team-MR    4:36.02                   
 31 Mortensen, Daniell  16 CUBU-PV              4:36.31                   
 32 Farrell, Megan      15 SAC-NE               4:36.60                   
 33 Gannon, Amanda      17 Tpit-AM              4:36.74                   
 34 Nichols, Christine  15 CUBU-PV              4:36.76                   
 35 Santapaul, Jessica  18 BGSC-NE              4:37.33                   
 36 Gusick, Carolyn     18 SAC-NJ               4:37.81                   
 37 Yan, Sarah          16 SCHE-AD              4:38.05                   
 38 Physioc, Felice     16 CUBU-PV              4:38.22                   
 39 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        4:38.23                   
 40 Heebner, Marissa    16 CUBU-PV              4:38.62                   
 41 Frizelle, Kashmir   15 Magnus-NE            4:38.83                   
 42 Ukleja, Ashley      16 Aqua Jets-CT         4:39.31                   
 43 Swift, Kara         18 Jersey Wahoos-MA     4:39.41                   
 44 Walsh-Thomas, Jene  15 GCIT-MA              4:39.70                   
 45 Wallace, Ashley     18 BAC-NJ               4:39.75                   
 46 Doherty, Caitlin K  14 Magnus-NE            4:39.80                   
 47 Flaherty, Jen       16 CMA-ME               4:40.08                   
 48 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     4:40.31                   
 49 Stein, Danielle     16 SCHE-AD              4:40.45                   
 50 Ernst, Sarah        14 BGSC-NE              4:40.84                   
 51 Brodt, Christina    14 LIAC-MR              4:41.11                   
 52 Fuqua, Marlys       15 Grrr-NI              4:41.14                   
 53 Kearns, Molly       15 SAC-NE               4:41.99                   
 54 Ellowitz, Kacy      15 Magnus-NE            4:42.16                   
 55 Altenburger, Eilee  19 BAC-NJ               4:42.20                   
 55 Dowd, Caroline      17 BGSC-NE              4:42.20                   
 57 Clemens, Clare      17 Agua Swim Team-MR    4:42.26                   
 58 Barbary, Jenna      18 SSA-NE               4:42.54                   
 59 Landry, Kristin     21 Magnus-NE            4:42.95                   
 60 Guthrie, Kate       16 Whitewater Swimm-NJ  4:43.08                   
 61 Helmers, Missy      17 SAC-NJ               4:43.14                   
 62 Donley, Carlyn      18 Tpit-AM              4:43.35                   
 63 Ukleja, Alex        16 Aqua Jets-CT         4:43.42                   
 64 Miller, Marcelle    19 SSA-NE               4:44.54                   
 65 Hoey, Caitlin       18 Jersey Wahoos-MA     4:46.37                   
 66 Tolan, Meagan       15 LIAC-MR              4:47.21                   
 67 Quimby, Casey       19 CUBU-PV              4:49.51                   
 68 Prout, Taryn        16 Unattached-CT        4:49.81                   
 
Event 22  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:00.02  7/28/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                    
 Olym. Trial: T 3:58.69                                                        
National Cut: N 4:02.19                                                        
 NAG (17-18): * 4:05.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:07.99                                                        
  U. S. Open: O 4:05.89                                                        
                3:58.69  OLYM
                4:02.19  NAT
                4:05.89  OPEN
                4:09.79  NATB
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sprang, Christian   16 GCIT-MA              4:06.53    4:03.03OOPEN   
      28.23   30.42   30.85   31.01   30.84   31.16   30.72   29.80
  2 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR    4:06.08    4:03.85OOPEN   
      28.48   30.60   31.34   31.11   31.34   31.24   30.31   29.43
  3 Smit, Michael       17 TVSC-MR              4:08.61    4:06.94#NATB   
      27.79   31.15   30.72   31.86   30.87   32.36   31.22   30.97
  4 Geary, Sean         17 Magnus-NE            4:07.92    4:06.96#NATB   
      27.77   30.33   30.76   31.49   31.90   31.67   31.91   31.13
  5 Salayka, George     17 LIAC-MR              4:09.66    4:07.26#NATB   
      28.79   30.84   31.20   31.44   31.62   31.08   31.42   30.87
  6 Daplyn, Bobby       18 GCIT-MA              4:06.10    4:10.01        
      28.00   30.28   31.36   31.80   31.99   32.47   32.81   31.30
  7 Seery, Rob          17 LIAC-MR              4:09.46    4:12.08        
      28.05   31.74   31.64   33.01   31.97   33.05   31.89   30.73
  8 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              4:08.92    4:14.33        
      28.53   31.56   31.45   32.73   32.51   33.15   32.46   31.94
B - Final
  9 Adler, Jason        17 CUBU-PV              4:10.93    4:08.95 NATB   
      29.01   31.38   31.32   32.01   30.86   31.76   31.61   31.00
 10 Wood, Jeff          16 FAST-NI              4:10.90    4:08.97 NATB   
      29.07   31.42   32.12   32.02   32.44   32.30   29.48   30.12
 11 Dugan, Matt         17 CUBU-PV              4:10.89    4:09.92        
      28.97   31.24   31.85   32.33   31.86   32.09   31.62   29.96
 12 Binz, Robert        21 Jersey Wahoos-MA     4:10.92    4:10.03        
      29.03   31.82   31.29   32.28   31.39   32.57   30.87   30.78
 13 Foss, Andrew        18 CUBU-PV              4:10.39    4:10.35        
      28.77   31.09   32.04   32.40   32.33   32.08   31.81   29.83
 14 Ankosko, Darren     15 SAC-NJ               4:12.84    4:11.75        
      29.07   31.52   31.49   32.05   31.95   32.41   32.27   30.99
 15 Guerard, Richard    18 BAC-NJ               4:10.77    4:12.11        
      28.67   31.06   32.19   32.16   32.20   32.28   32.48   31.07
 16 Miller, Ben         16 CUBU-PV              4:11.89    4:12.45        
      28.78   32.36   30.67   33.06   30.99   32.91   31.47   32.21
C - Final
 17 Brown, Bobby        17 SCHE-AD              4:13.13    4:11.21        
      29.23   31.01   32.15   31.97   32.58   31.98   32.32   29.97
 18 Norman, Kevin       21 Omni-CT              4:13.11    4:11.58        
      28.95   31.15   31.66   31.84   31.80   32.21   32.43   31.54
 19 Neiman, Mark        15 Jersey Wahoos-MA     4:14.69    4:13.71        
      29.32   31.76   31.89   32.58   31.71   32.51   32.45   31.49
 20 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA           4:13.39    4:15.13        
      29.61   31.51   31.88   32.40   32.40   33.06   32.37   31.90
 21 Shack, Matt         18 Magnus-NE            4:14.83    4:17.16        
      29.37   31.78   31.83   32.69   32.28   33.40   32.89   32.92
 22 Driscoll, Frisk     16 Water Rats-CT        4:15.80    4:17.17        
      29.28   31.54   32.21   32.72   32.79   33.35   33.15   32.13
 23 Yarger, Jon         20 Big Cat-MA           4:15.18    4:17.19        
      28.43   32.28   31.92   33.55   32.21   33.97   32.46   32.37
 24 Bartl, Stefan       16 Magnus-NE            4:15.02    4:19.80        
      28.86   31.89   32.06   32.97   32.95   33.93   33.40   33.74
Preliminaries
 20 Danner, Gregory     22 FAST-NI              4:13.95                   
 24 Parker, Graham      17 Jersey Wahoos-MA     4:15.08                   
 27 Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE            4:16.08                   
 28 Kauffman, Cody      16 Trident-MA           4:16.09                   
 29 Fog, Henning        17 Jersey Wahoos-MA     4:16.55                   
 30 Krasenics, Louis    18 Arac-CT              4:16.64                   
 31 Garcia, Guillermo   17 CUBU-PV              4:17.09                   
 32 Ekimoff, Chris      17 Grrr-NI              4:17.11                   
 33 Stevens-Palmer, Ga  15 CUBU-PV              4:17.24                   
 34 Manor, Rob          16 SCHE-AD              4:17.37                   
 35 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT            4:17.72                   
 36 Robledo, Christian  17 LIAC-MR              4:17.79                   
 37 Murphy, Connor      17 BAC-NJ               4:17.81                   
 38 Vitagliano, Daniel  17 Omni-CT              4:17.87                   
 39 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE              4:18.33                   
 40 Dragelin, John      16 CUBU-PV              4:18.61                   
 41 Farrell, Chris      19 RUTG-NJ              4:18.91                   
 42 Jackson, Steve      17 Tpit-AM              4:19.15                   
 43 Finelli, Drew       15 CUBU-PV              4:19.78                   
 44 Lamere, James       19 Omni-CT              4:19.93                   
 45 Howard, Chris       16 Jersey Wahoos-MA     4:20.23                   
 46 Arruda, Lous        19 LIAC-MR              4:20.40                   
 47 Bazylewicz, Mike    21 Agua Swim Team-MR    4:20.44                   
 48 Clements, Nick      21 Agua Swim Team-MR    4:20.67                   
 49 Kaemmerlen, Peter   19 FAST-NI              4:20.77                   
 50 Barba, Salvatore    16 SAC-NE               4:20.95                   
 51 Goracy, Matt        19 BAC-NJ               4:21.05                   
 52 Matthews, Richard   17 CUBU-PV              4:21.79                   
 53 Schiavo, Zach       14 Jersey Wahoos-MA     4:22.66                   
 54 Hutchison, John     17 CUBU-PV              4:22.80                   
 55 Curtis, Matthew     16 BAC-NJ               4:24.11                   
 56 Scanlon, Tommy      17 CUBU-PV              4:24.26                   
 57 Bott, Christopher   16 SAC-NE               4:26.16                   
 58 Derrick, Rich       20 SYCH-NI              4:26.68                   
 59 Harrell, Ryan       19 Badger-MR            4:27.81                   
 60 Funk, Brian         20 BAC-NJ               4:29.51                   
 61 Bazylewicz, Dave    19 Agua Swim Team-MR    4:31.31                   
 
Event 23  Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:20.11  7/26/2003 Curl-Burke Swim Club, CUBU -PV              
                         Y BELLER, H SAKAMOTO, M NEWELL, C Law             
National Cut: N 4:25.89                                                        
 NAG (17-18): * 4:40.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:42.79                                                        
  U. S. Open: O 4:30.49                                                        
                4:25.89  NAT
                4:30.49  OPEN
 Meet Qualifying:  4:44.09
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:17.31    4:20.11MNAT    
       32.57  1:06.31    34.48  1:11.80    29.98  1:04.60    27.48    57.40
  2 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'            4:23.91    4:20.76NNAT    
       32.36  1:06.25    33.74  1:12.62    28.96  1:02.89    27.71    59.00
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:24.32    4:24.38NNAT    
       32.82  1:07.29    34.66  1:13.13    30.91  1:05.91    27.76    58.05
  4 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               4:26.98    4:26.22OOPEN   
       32.40  1:07.47    34.09  1:14.82    30.03  1:04.18    27.88    59.75
  5 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'            4:26.46    4:27.47OOPEN   
       32.61  1:07.02    34.56  1:14.99    29.90  1:05.52    28.17    59.94
  6 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                4:27.38    4:27.91OOPEN   
       33.40  1:08.31    34.61  1:13.36    30.35  1:05.92    28.97  1:00.32
  7 Mangnus Aquatic Group-NE  'A'               4:31.14    4:28.92OOPEN   
       33.97  1:09.38    35.61  1:15.86    29.18  1:03.44    29.09  1:00.24
  8 Team Pittsburgh-AM  'A'                     4:30.30    4:29.65OOPEN   
       33.75  1:09.98    33.52  1:13.04    30.04  1:05.27    29.01  1:01.36
  9 Seacoast Swimming Assoc.-NE  'A'            4:31.16    4:31.99*       
       34.00  1:09.70    35.77  1:17.56    31.16  1:07.66    26.91    57.07
 10 Star Swimming-NI  'A'                       4:35.74    4:32.25*       
       33.59  1:08.80    36.33  1:17.25    30.00  1:04.89    29.30  1:01.31
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:28.55    4:32.75*       
       32.93  1:09.00    35.22  1:16.58    29.69  1:06.50    28.65  1:00.67
 12 Schenectady Swim Club-AD  'A'               4:34.52    4:33.91*       
       32.04  1:06.36    36.03  1:18.53    31.59  1:08.10    28.94  1:00.92
 13 The Chargers-NI  'A'                        4:37.00    4:34.63*       
       33.78  1:09.41    36.66  1:17.07    30.97  1:08.90    27.66    59.25
 14 Greater Rochester Racing-NI  'A'            4:42.15    4:35.09*       
       32.74  1:09.51    35.53  1:17.56    30.52  1:06.94    28.18  1:01.08
 15 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:38.56    4:35.90*       
       34.08  1:10.86    35.23  1:16.24    30.99  1:06.29    29.63  1:02.51
 16 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                4:36.30    4:36.57*       
       33.74  1:19.04    27.18  1:19.02    20.05    57.67    28.69  1:00.84
 17 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:29.95    4:36.67*       
       33.16  1:09.26    35.61  1:17.00    31.12  1:08.38    30.10  1:02.03
 18 Team Pittsburgh-AM  'B'                     4:42.89    4:38.14*       
       34.51  1:11.19    35.60  1:17.14    31.66  1:07.34    30.44  1:02.47
 19 Mangnus Aquatic Group-NE  'B'               4:38.40    4:40.24*       
       34.56  1:09.86    36.62  1:17.75    31.77  1:09.17    30.73  1:03.46
 20 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               4:38.99    4:40.51*       
       33.76  1:10.11    38.46  1:21.79    30.91  1:06.84    29.74  1:01.77
 21 Town Of Tonawanda Titans-NI  'B'            4:43.36    4:41.42#       
       34.74  1:10.42    37.89  1:22.90    30.04  1:05.80    29.83  1:02.30
 22 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    4:43.74    4:41.57#       
       35.61  1:12.02    36.42  1:18.13    30.94  1:07.33    30.89  1:04.09
 23 Seekonk Dolphins-NE  'A'                    4:07.50Y   4:42.05#       
       33.92  1:10.09    36.38  1:17.90    32.77  1:09.57    29.85  1:04.49
 24 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'B'             4:36.45    4:42.79#       
       34.20  1:10.58    36.72  1:19.31    31.86  1:08.76    30.57  1:04.14
 25 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                4:39.04    4:42.93        
       33.87  1:11.51    36.33  1:20.14    30.56  1:07.94    29.76  1:03.34
 26 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:40.00    4:44.27        
       35.89  1:13.92    36.67  1:19.57    31.95  1:08.89    29.63  1:01.89
 27 East Aurora Swim Team-NI  'A'               4:06.77Y   4:48.71        
       35.65  1:13.60    36.78  1:20.11    32.05  1:11.57    30.30  1:03.43
 28 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             4:42.61    4:48.86        
       34.61  1:10.83    39.71  1:25.41    31.84  1:09.20    29.67  1:03.42
 29 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'            4:09.51Y   4:49.01        
       34.86  1:12.73    36.84  1:20.66    32.88  1:13.22    29.60  1:02.40
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:30.00         DQ        
       34.23  1:09.69    34.39  1:13.99    29.30  1:10.10    22.15    53.87
 
Event 24  Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:56.36  7/26/2003 Jersey Wahoos Swim Club, Jersey Wahoos      
                         K Weiner, G PARKER, C CANTWELL, M Campbell        
National Cut: N 3:55.69                                                        
 NAG (17-18): * 4:11.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:22.39                                                        
  U. S. Open: O 4:01.19                                                        
                3:55.69  NAT
                4:01.19  OPEN
 Meet Qualifying:  4:19.69
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:00.74    3:56.36MOPEN   
       30.19  1:01.50    30.79  1:06.27    27.02    56.76    24.66    51.83
  2 Greater Rochester Racing-NI  'A'            4:01.18    3:58.08OOPEN   
       29.10  1:00.22    30.57  1:05.98    25.98    57.86    24.49    54.02
  3 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               4:03.70    4:00.33OOPEN   
       30.67  1:03.65    30.15  1:05.46    25.53    57.32    25.43    53.90
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:55.87    4:00.47OOPEN   
       29.64  1:00.02    32.44  1:12.52    25.04    55.55    24.59    52.38
  5 Team Pittsburgh-AM  'A'                     4:08.99    4:01.94*       
       30.22  1:03.30    30.81  1:07.53    26.34    57.17    45.98    53.94
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:05.00    4:03.63*       
       30.42  1:02.64    31.04  1:07.89    27.42    58.62    25.61    54.48
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:08.00    4:03.74*       
       31.15  1:03.60    31.59  1:07.79    27.45  1:00.16    24.68    52.19
  8 Omni-CT  'A'                                4:09.51    4:03.89*       
       30.67  1:02.68    30.06  1:06.25    26.74    59.05    26.37    55.91
  9 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             4:07.84    4:04.67*       
       30.11  1:02.23    31.73  1:11.87    26.33    57.11    25.04    53.46
 10 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:02.57    4:04.82*       
       29.69  1:02.34    31.53  1:09.67    27.34    59.41    25.20    53.40
 11 The Chargers-NI  'A'                        3:34.50Y   4:07.09*       
       29.94  1:02.71    31.09  1:07.93    28.00  1:00.77    26.53    55.68
 12 Schenectady Swim Club-AD  'A'               4:14.97    4:07.31*       
       29.37    59.92    33.88  1:12.83    27.00    59.07    26.39    55.49
 13 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    4:10.44    4:07.57*       
       31.32  1:03.40    30.80  1:07.65    28.38  1:00.77    26.45    55.75
 14 Trident Swim Club-MA  'A'                   4:08.85    4:10.31*       
       30.46  1:02.22    33.82  1:11.35    28.09  1:01.24    26.48    55.50
 15 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'B'             4:13.69    4:13.05#       
       31.68  1:05.07    33.03  1:11.28    27.39  1:01.32    25.61    55.38
 16 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                4:07.14    4:13.24#       
       29.53  1:01.54    32.37  1:14.10    28.54  1:02.75    25.36    54.85
 17 Charter Oak Aquatic Club-CT  'A'            4:16.52    4:17.38#       
       33.01  1:09.25    32.11  1:10.77    27.73  1:01.95    26.19    55.41
 17 Fairport Area Swim Team-NI  'B'             4:17.41    4:17.38#       
       31.33  1:04.57    33.91  1:15.07    28.57  1:02.32    26.03    55.42
 19 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'            3:34.63Y   4:17.88#       
       29.00  1:01.35    33.34  1:17.67    26.93    59.45    27.50    59.41
 20 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               4:15.89    4:18.46#       
       32.64  1:05.00    35.91  1:17.14    28.73  1:01.38    26.30    54.94
 21 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:15.00    4:22.10#       
       32.76  1:06.83    34.58  1:16.63    29.38  1:02.78    26.55    55.86
 -- Mangnus Aquatic Group-NE  'A'               4:10.16         DQ        
       30.40  1:03.22    30.87  1:06.72    28.63  1:03.05    26.34    55.62
 
Event 25  Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 16:50.17  7/29/2001 Kim Kelly, BAD-MR                          
 NAG (17-18): * 17:20.89                                                       
 NAG (15-16): # 17:23.79                                                       
  U. S. Open: O 17:21.39                                                       
                17:06.69  NAT
                17:21.39  OPEN
                17:46.69  NATB
 Meet Qualifying:  18:16.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Sarah         17 LIAC-MR             16:57.92   17:09.34*OPEN   
    1:39.19                           34.21   34.32   34.40        
              34.12   34.45                                        
      34.79   34.37   34.85   34.34   34.78   34.53   34.98   34.64
      35.15   34.79   34.96   34.47   34.74   32.28                
  2 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE             17:23.33   17:16.66*OPEN   
      31.93   34.63   34.21   34.83   34.30                   34.82
      35.16   34.86   35.09   34.83   35.16   35.31   35.30   34.92
      34.75   34.50   34.70   34.50   34.68   34.13   34.62   34.49
      34.72   34.59   34.61   34.98   34.21   32.72                
  3 Edwards, Samantha   15 GCIT-MA             17:36.53   17:28.63 NATB   
      31.24   34.56   34.23   34.87   34.13   34.87   34.06   34.77
      34.29   35.02   34.24   35.05   34.42   35.20   34.60   35.34
      35.19   35.52   34.83   35.14   34.75   35.35   35.21   35.78
      35.61   35.95   35.88   36.58   35.96   35.99                
  4 Cregar, Cassie      14 GCIT-MA             17:52.25   17:32.80 NATB   
      32.09   34.91   34.95   35.04   34.81   35.13   35.07   35.33
      35.15   35.33   35.12   35.44   35.28   35.07   35.10   34.93
      35.24   35.14   35.09   35.03   35.10   35.17   35.46   35.43
      35.36   35.42   35.47   35.38   35.51   35.25                
  5 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR             17:57.60   17:38.14 NATB   
      33.81   35.19   35.25   35.13   34.96   35.31   35.18   35.44
      35.16   35.40   35.08   35.20   34.88   34.98   35.26   35.39
      35.26   35.19   35.45   35.41   35.49   35.45   35.56   35.60
      35.70   35.63   35.57   35.59   35.60   35.02                
  6 Cutrell, Erin       18 Tpit-AM             17:14.91   17:42.19 NATB   
      32.54   34.86   27.20   43.18   32.54   37.92   31.36   39.36
      29.87   41.19   28.60   42.74   27.20   44.13   29.92   41.89
      35.86   35.29   35.69   35.45   35.87   35.39   35.90   35.40
      35.91   35.60   33.81   37.57   28.06   41.89                
  7 Ukleja, Ashley      16 Aqua Jets-CT        17:53.48   17:42.90 NATB   
      31.45   35.39   34.32   35.54   34.40   35.43   34.53   35.71
      34.64   35.84   34.60   36.11   35.09   36.64   34.93   36.32
      34.97   36.71   35.07   36.95   35.56   36.81   35.30   37.42
      35.20   37.13   35.29   36.78   34.33   34.44                
  8 Fracapane, Sara     16 New Jersey Wave-NJ  17:41.71   17:43.71 NATB   
      32.37   34.87   36.26   35.33   36.19   35.13   35.92   35.40
      36.12   35.51   35.66   35.32   35.68   35.22   35.85   35.28
      35.82   35.20   36.16   35.40   35.81   35.39   36.12   35.48
      35.88   35.40   35.63   35.40   35.55   34.36                
  9 Glenn, Erin R       20 Jersey Wahoos-MA    17:40.13   17:43.98 NATB   
      33.71   35.83   29.12   42.74   29.87   41.50   29.65   41.45
      28.47   42.26   35.14   35.52   35.38   35.60   35.04   35.50
      35.22   35.52   35.09   36.18   35.15   36.09   35.20   36.67
      35.47   35.89   35.13   36.43   35.44   33.72                
 10 Altieri, Theresa    15 Omni-CT             18:10.81   17:47.07        
      31.77   35.27   34.64   35.67   35.13   35.63   29.10   41.74
      31.15   40.45   34.05   37.36   35.74   36.12   30.22   41.25
      29.35   42.21   28.14   43.90   30.46   41.67   29.43   43.23
      35.97   36.16   35.30   35.85   35.15   34.96                
 11 Gannon, Amanda      17 Tpit-AM             17:43.79   17:47.09        
      32.42   35.36   35.50   35.98   35.26   35.82   35.47   35.92
      35.57   36.17   35.27   35.95   35.57   35.72   35.75   35.68
      35.64   35.94   35.79   35.91   35.51   35.94   35.59   36.13
      35.53   35.99   35.47   36.01   35.29   34.94                
 12 Kearns, Sarah       17 SAC-NE              16:56.85Y  17:49.96        
                      30.79   39.79   28.07   42.81   34.99   36.28
      35.27   36.60   35.12   36.45   28.76   42.99   31.40   40.66
      27.82   43.90   35.65   36.65   27.26   45.02   28.21   44.40
      30.64   42.05   25.80   46.17   27.16   43.39                
 13 Saad, Jackie        15 LIAC-MR             17:35.07   17:50.36        
      32.67   34.70   34.94   35.04   35.57   35.19   35.42   35.41
      36.06   35.21   35.95   35.65   36.00   35.73   36.40   35.51
      36.51   35.84   36.51   36.50   36.66   36.18   36.79   36.19
      36.67   36.32   36.97   34.79   36.34   32.64                
 14 Newton, Michelle    16 BAC-NJ              17:39.81   17:50.58        
      30.47   36.51   33.34   36.86   34.76   35.73   34.62   35.84
      32.06   39.05   31.23   39.93   29.80   41.76   31.66   40.19
      35.37   36.65   35.98   36.43   35.89   36.70   35.93   36.73
      35.71   36.72   35.99   36.94   35.60   36.13                
 15 Nerby, Stephanie    14 BAC-NJ              18:16.79   17:53.66        
      34.04   35.57 1:47.76   36.33   35.88                        
              36.62 1:46.04                           35.92   36.33
      35.88   36.04   35.61   35.92   35.09   36.23   35.70   36.17
      35.50   36.27   36.06   36.41   35.59   34.27                
 16 Flaherty, Jen       16 CMA-ME              17:40.15Y  17:56.35        
      32.99   35.97   35.11   36.38   35.43   36.44   35.29   36.32
      34.91   36.35   34.86   36.27   35.26   36.46   35.20   36.55
      35.39   37.00   35.54   36.57   35.75   36.90   35.64   36.71
      36.10   36.92   35.98   36.79   35.74   35.53                
 17 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ              17:39.52   18:00.79        
      32.73   34.99   35.38   35.90   36.01   36.56   36.05   36.38
      36.17   36.54   35.49   36.34   35.68   36.28   35.87   36.50
      36.00   36.67   36.00   36.46   35.66   37.19   35.82   36.96
      35.98   36.87   36.04   36.73   35.88   35.66                
 18 Ukleja, Alex        16 Aqua Jets-CT        18:13.37   18:01.02        
      32.21   35.90   34.97   35.93   35.50   36.32   35.46   36.01
      35.47   35.69   35.84   36.19   36.43   36.40   36.52   36.68
      36.41   36.47   36.84   36.49   36.68   36.04   36.54   37.06
      36.90   36.32   36.69   36.58   35.62   34.86                
 19 Physioc, Felice     16 CUBU-PV             17:51.85   18:03.23        
      32.26   35.34   34.52   36.29   34.84   36.57   34.97   36.79
      35.01   36.78   35.34   36.62   35.51   36.44   26.11   46.52
      35.58   37.02   35.91   37.32   36.15   37.15   36.06   37.28
      36.17   37.74   36.18   37.68   36.14   36.94                
 20 Eberwein, Krystle   21 Big Cat-MA          17:45.34   18:04.52        
      33.50   36.08 1:46.71   36.00   35.73                   35.99
      36.24                           35.99   36.53   36.10   36.20
      36.50   36.87   36.34   36.59   36.12   37.12   36.21   37.02
      36.86   36.85   36.53   36.69   36.31   35.40                
 21 Gusick, Carolyn     18 SAC-NJ              18:12.69   18:05.08        
      33.62   35.78   36.43   35.86   36.31   36.10   36.28   36.07
      36.23   35.91   36.19   36.42   36.59   35.81   36.87   36.01
      36.74   36.51   36.55   36.38   36.37   36.07   36.41   36.13
      36.52   36.11   36.43   36.05   36.63   35.70                
 22 Wallace, Ashley     18 BAC-NJ              18:04.97   18:06.21        
      33.25   35.59   36.13   36.23   36.05   36.11   35.64   36.47
      35.97   36.63   35.62   36.66   36.35   35.73   36.24   36.41
      36.00   36.76   36.63   36.65   36.14   36.68   36.64   36.90
      36.39   37.37   36.06   36.75   36.92   35.24                
 23 Wisinger, Kelley    14 BAC-NJ              18:05.56   18:08.43        
      33.08   36.88   35.80   36.83   35.42   37.30   36.23   37.40
      36.42   37.20   36.45   36.84   36.13   36.92   36.09   37.02
      36.43   37.16   36.16   36.87   36.24   36.81   36.17   36.35
      36.39   36.56   35.89   36.21   35.00   34.18                
 24 Mortensen, Daniell  16 CUBU-PV             18:03.45   18:10.12        
      33.63   35.58                   13.21   36.17 1:50.02   36.45
      36.75   36.44   36.79   36.13   36.74   35.96   36.74   36.01
      36.51   35.83   36.53   36.12   36.69   35.81   36.72   35.87
      36.99   36.46   36.99   36.64   36.89   35.79                
 25 Ward, Anneka        18 Agua Swim Team-MR   17:41.40Y  18:11.12        
      32.57   35.61 1:46.78                           35.89   36.49
      36.35   36.62   36.23   37.06   36.33   37.05   36.58   37.07
      36.70   37.04   36.66   37.07   36.46   37.10   36.47   37.32
      36.33   37.11   36.55   37.26   36.28   35.74                
 26 Dowd, Caroline      17 BGSC-NE             18:16.54   18:12.23        
      31.33   34.81   34.79   36.22   35.67   36.69   36.40   37.01
      33.29   39.13   36.01   36.65   28.02   45.37   36.44   37.22
      36.38   37.06   36.57   37.49   30.69   43.06   37.00   37.24
      36.75   37.17   37.00   37.24   36.96   36.57                
 27 Stein, Danielle     16 SCHE-AD             17:57.68   18:16.02        
      32.77   35.28   36.41   36.22   36.50   36.33   36.64   36.29
      36.57   35.99   36.72   36.38   36.91   36.48   36.77   36.47
      36.89   36.84   37.26   36.92   37.20   36.91   37.69   37.08
      37.39   37.02   37.03   36.69   36.93   35.44                
 28 Freeman, Crystal    21 GCIT-MA             17:45.96Y  18:16.98        
      33.22   36.02   35.84   36.82   35.92   37.27   36.27   37.00
      36.14   36.96   36.32   37.31   36.29   37.43   35.93   37.43
      36.69   36.66   37.16   37.01   36.81   36.90   37.58   36.49
      37.03   37.03   31.64   41.58   36.32   35.91                
 29 Heebner, Marissa    16 CUBU-PV             17:26.83Y  18:17.63        
      34.54   36.04   36.31   36.86   30.30   43.14   31.04   42.37
      32.02   41.41   33.05   40.37   29.99   42.96   35.51   37.42
      33.68   39.24   32.13   41.08   28.78   44.67   36.69   37.03
      36.72   37.08   37.44   37.19   36.70   35.87                
 30 Rolish, Allison     15 Jersey Wahoos-MA    17:39.14Y  18:21.81        
      33.72   36.41   36.85   37.17   36.81   37.13   37.01   36.77
      36.79   36.86   36.60   37.06   36.49   36.54   36.57   36.82
      36.57   36.78   36.80   37.02   36.94   37.00   37.01   36.92
      36.61   37.01   36.73   37.50   37.04   36.28                
 31 Kearns, Jill        13 SAC-NE              17:35.87Y  18:25.74        
      34.06   36.62   37.57   36.58   24.89   49.74   37.44   36.38
      36.99   36.88   36.88   36.99   37.22   37.56   37.36   36.78
      37.46   37.06   37.77   37.35   28.29   45.48   36.71   36.41
      32.66   40.05   37.08   36.44   34.93   38.11                
 32 Santapaul, Jessica  18 BGSC-NE             18:05.21   18:25.82        
      33.44   36.05   36.24   36.77   36.71   36.69   36.78   36.60
      27.96   45.27   28.84   44.84   37.37   36.95   37.51   37.07
      30.15   44.61   37.22   37.30   37.00   37.38   37.64   37.60
      37.62   37.11   37.46   37.26   36.57   35.81                
 33 Helyer, Dana        17 Omni-CT             18:12.09   18:26.80        
      33.67   35.59   36.74   35.70   36.51   36.40   37.07   36.47
      37.22   36.60   37.22   36.65   36.99   36.26   37.14   36.37
      37.53   37.09   37.59   37.05   38.12   37.41   37.55   37.46
      37.95   36.94   38.02   37.21 1:14.28                        
 34 Hoey, Caitlin       18 Jersey Wahoos-MA    18:09.10   18:28.29        
      34.36   36.88   36.37   36.94   36.30   36.90   36.72   37.21
      36.58   37.12   36.54   36.99   36.72   37.13   36.56   36.92
      36.67   37.37   36.83   37.17   37.49   37.64   37.67   37.81
      36.79   37.77   37.37   37.77   36.75   36.95                
 35 Dooe, Mary          16 BGSC-NE             17:35.56Y  18:29.34        
      33.21   35.49   36.65   36.14   37.03   36.42   37.12   36.69
      37.00   36.65   37.36   37.00   37.51   36.74   37.82   37.19
      36.95   37.29   37.85   37.40   37.84   37.79   37.33   37.25
      37.64   37.72   37.52   37.22   37.80   35.72                
 36 Frizelle, Kashmir   15 Magnus-NE           17:45.83Y  18:29.78        
      33.36   37.06   36.57   37.34   36.58   37.66   36.66   37.82
      36.89   37.52   36.23   37.47   36.51   37.52   36.39   38.00
      36.54   37.92   36.61   37.91   36.83   37.82   36.89   38.11
      36.69   37.78   37.16   37.65   36.47   35.82                
 37 Landry, Kristin     21 Magnus-NE           17:29.77Y  18:32.02        
      34.22   36.85   37.45   36.97   37.18   36.93   37.34   36.86
      37.76   36.70   37.34   36.59   37.11   36.95   37.59   37.06
      37.56   37.22   37.48   36.95   37.18   36.58   37.32   37.12
      37.52   37.31   37.61   37.27   37.48   36.52                
 38 King, Amanda        13 BAC-NJ              18:14.79   18:36.57        
      34.28   36.63   36.71   36.57   36.76   36.71   37.25   37.08
      37.37   37.01   36.75   37.40   37.55   37.31   37.55   37.88
      37.26   37.79   37.52   38.00   37.11   37.72   37.63   37.99
      37.54   38.05   37.53   37.60   37.71   36.31                
 39 Quimby, Casey       19 CUBU-PV             18:11.42   18:37.26        
      34.70   37.24   37.70   37.99   38.00   38.01   37.85   37.98
      37.76   37.79   37.13   37.39   36.99   37.12   37.30   37.29
      37.01   37.29   37.07   37.26   36.79   37.31   36.89   37.30
      35.57   38.62   37.07   37.26   30.65   42.93                
 
Event 26  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 15:44.65  7/29/2001 Dan Demarco, LIAC-MR                       
 Olym. Trial: T 15:47.49                                                       
National Cut: N 16:03.49                                                       
 NAG (17-18): * 16:14.89                                                       
 NAG (15-16): # 16:25.09                                                       
  U. S. Open: O 16:18.59                                                       
                15:47.49  OLYM
                16:03.49  NAT
                16:18.59  OPEN
                16:41.69  NATB
 Meet Qualifying:  17:21.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR   16:18.95   15:59.74NNAT    
      29.23   30.99   32.17   31.76   32.50   31.74   32.31   31.75
      32.13   31.92   32.30   32.13   32.26   32.03   32.61   32.06
      32.04   32.46   32.45   32.52   32.45   32.40   32.50   32.18
      32.88   32.77   32.13   31.95   31.18   29.94                
  2 Sprang, Christian   16 GCIT-MA             16:26.03   16:18.01OOPEN   
      28.77   32.00   31.81   32.65   31.94   32.21   32.13   32.39
      31.72   32.49   32.15   33.05   31.88   33.22   32.13   33.37
      32.42   33.39   32.66   33.73   32.89   34.22   32.91   33.83
      32.84   33.71   32.93   33.67   32.69   32.21                
  3 Dugan, Matt         17 CUBU-PV             16:26.19   16:19.12#NATB   
      29.92   33.20   33.40   33.49   32.98   33.00   33.14   33.20
      32.92   33.19   32.91   33.01   32.77   33.05   33.11   32.90
      32.34   32.40   32.23   32.20   32.64   32.33   32.58   32.45
      32.82   32.59   32.86   32.71   31.91   30.87                
  4 Kauffman, Cody      16 Trident-MA          16:27.27   16:21.41#NATB   
      29.90   32.87   32.65   32.96   32.73   33.10   32.75   33.07
      33.07   33.32   32.70   33.06   32.68   32.86   32.81   33.06
      32.68   33.17   32.65   33.12   32.98   32.76   32.68   32.86
      32.91   32.75   32.87   32.71   32.47   31.21                
  5 Seery, Rob          17 LIAC-MR             16:26.48   16:22.14#NATB   
      29.28   32.43   32.23   32.80   32.58   33.13   32.76   33.23
      32.95   33.30   32.67   33.67   32.62   33.56   31.92   34.30
      32.61   33.77   32.46   33.46   32.31   33.25   32.28   33.21
      32.33   33.27   32.40   33.46   32.18   31.72                
  6 Geary, Sean         17 Magnus-NE           16:44.87   16:24.61#NATB   
      28.26   31.85   27.74   36.74   32.06   33.11   32.13   33.19
      32.00   33.30   32.44   33.01   32.44   33.39   31.78   34.36
      28.90   37.39   32.68   33.98   32.73   33.75   32.78   33.87
      32.75   34.06   28.11   39.05   27.82   38.94                
  7 Work, Tobias        17 Ccsc-NE             16:38.63   16:26.11 NATB   
      30.25   32.98   32.42   32.93   32.71   33.18   32.95   32.86
      32.74   33.11   32.70   33.12   33.19   33.08   33.19   32.92
      32.92   33.27   33.28   33.41   32.87   33.76   33.30   33.64
      33.21   33.22   33.22   33.45   32.48   29.75                
  8 Norman, Kevin       21 Omni-CT             16:20.55   16:29.56 NATB   
      29.59   31.97   32.10   32.56   32.48   32.53   32.75   32.78
      32.30   33.00   32.72   32.98   33.00   33.00   33.11   32.77
      33.22   33.44   33.30   33.70   33.71   33.50   33.62   33.69
      32.97   34.18   33.78   34.04   33.28   33.49                
  9 Adler, Jason        17 CUBU-PV             16:25.97   16:32.84 NATB   
      30.10   32.42   33.65   33.17   28.49   37.68   33.32   32.98
      30.03   36.00   32.71   32.98   33.26   32.92   33.54   33.24
      32.73   33.00   27.35   39.42   33.51   33.04   31.82   34.76
      27.96   39.19   33.47   33.53   33.84   32.73                
 10 Ankosko, Darren     15 SAC-NJ              16:58.61   16:33.45 NATB   
      29.34   32.63   32.90   33.25   33.08   33.70   33.31   33.62
      34.06   33.48   33.09   33.25   33.42   33.49   33.57   33.24
      33.49   33.54   33.69   33.39   32.90   33.15   33.30   33.70
      33.27   33.45   33.26   33.24   32.58   31.06                
 11 Murphy, Connor      17 BAC-NJ              16:35.75   16:34.91 NATB   
      30.60   33.10   33.70   33.91   34.75   33.79   34.35   34.17
      34.22   34.35   33.20   33.04   33.41   33.01   31.99   33.67
      33.30   32.75   33.16   32.84   32.64   32.72   32.77   32.87
      33.00   32.91   33.22   32.75   32.81   31.91                
 12 Madwed, Daniel      14 Sharks-CT           17:08.46   16:39.80 NATB   
      30.49   32.79   33.73   33.45 1:40.63   33.22   33.81        
                      33.66   33.42   33.63   33.67   33.46   32.55
      33.18   33.77   34.17   32.88   33.74   33.47   33.99   33.46
      33.62   33.47   33.89   32.24   32.94   32.90                
 13 Shack, Matt         18 Magnus-NE           17:09.64   16:45.62        
      31.08   32.66   33.43   33.49   34.14   33.58   32.79   34.45
      33.77   33.55   29.38   37.62   33.59   33.33   33.88   33.30
      33.57   33.53   31.18   36.28   28.69   38.09   29.79   37.75
      33.71   33.61   32.10   35.54   34.31   33.43                
 14 Kornacki, Richard   18 Big Cat-MA          16:59.14   16:47.27        
      29.77   32.38   33.27   33.88   33.79   33.78   33.46   33.67
      33.63   33.71   33.76   33.50   33.77   33.85   34.05   33.70
      33.97   33.75   35.49   33.41   34.06   33.65   34.06   33.53
      34.46   33.47   34.06   33.71   33.34   32.34                
 15 Chevalier, Nicolas  18 Magnus-NE           16:36.89   16:47.32        
    1:35.42   33.81   26.14                           33.52   33.99
      29.99   37.98   26.30   40.32   29.07   38.23   33.33   33.90
      24.85                   54.86   10.37   12.90   57.06   41.36
      24.83   43.17   27.81   40.14   20.47   45.81                
 16 Gerlach, Matt       16 LIAC-MR             17:05.87   16:47.66        
      31.39   33.99   33.29   34.83   33.69   34.71   33.62   34.28
      33.45   34.75   33.46   34.72   33.41   34.15   33.07   34.55
      33.21   34.35   32.96   34.12   33.10   34.21                
              31.82                   32.30   31.81                
 17 Fog, Henning        17 Jersey Wahoos-MA    17:17.93   16:50.93        
      30.27   33.31   26.87   40.35   33.40   33.91   33.37   34.25
      33.15   33.97   33.16   34.40   33.09   34.23   33.55   34.33
      33.42   34.43   33.63   34.49   33.92   34.68   33.77   34.44
      33.88   34.54   33.60   34.25   33.18   33.09                
 18 Brown, Bobby        17 SCHE-AD             17:20.28   16:55.14        
      32.09   34.00   34.24   33.87   33.51   33.46   33.87   33.67
      33.97   33.68   33.88   33.61   33.87   34.03   33.72   33.96
      34.88   34.35   34.13   34.13   34.34   34.16   33.86   33.90
      34.02   33.96   33.84   33.54   33.95   32.65                
 19 Salayka, George     17 LIAC-MR             16:18.66   16:55.81        
      29.78   31.83   31.99   31.91   32.21   32.12   33.41   32.96
      34.05   33.29   34.54   34.11   34.23   33.95   35.29   34.54
      35.12   34.64   35.16   34.46   35.22   34.92   34.98   34.65
      35.13   33.78   35.20   34.29   34.72   33.33                
 20 Ekimoff, Chris      17 Grrr-NI             16:56.43   16:56.91        
      30.55   33.28   34.04   33.73   34.31   33.85   34.48   34.02
      34.22   33.75   33.76   33.65   34.01   33.69   34.36   33.91
      34.62   33.58   34.16   33.77   34.65   33.73   34.52   34.16
      34.65   34.26   32.20   36.00   34.15   32.85                
 21 Neiman, Mark        15 Jersey Wahoos-MA    16:30.78Y  17:00.93        
      31.51   33.91   33.32   33.85   33.69   34.59   33.63   34.03
      34.04   34.36   33.51   34.14   33.92   33.98   33.88   34.44
      34.23   34.68   34.20   34.48   34.09   34.80   34.23   34.62
      34.35   34.66   33.93   34.50   33.68   33.68                
 22 Finelli, Drew       15 CUBU-PV             16:55.00   17:01.45        
      31.80   33.73   32.39   35.25   34.26   33.98   34.08   33.92
      33.92   34.37   28.22   39.02   34.04   33.95   24.61   43.62
      28.44   40.25   26.77   41.78   32.83   35.71   28.13   40.89
      32.67   36.56   30.50   38.56   30.37   36.83                
 23 Cullum, Andrew      18 Ccsc-NE             16:49.77   17:02.43        
      30.28   33.02   33.16   34.27   33.84   34.28   33.91   34.27
      34.06   34.52   33.96   34.41   34.13   34.23   34.35   34.77
      34.27   34.39   34.17   34.96   34.38   35.01   34.34   35.14
      33.97   35.19   34.05   34.46   33.38   33.26                
 24 Bartl, Stefan       16 Magnus-NE           16:30.19   17:04.24        
      29.85   32.13   33.03   33.55   34.03   34.09   34.54   34.03
      34.62   34.55   34.25   34.40   34.92   34.71   34.62   34.14
      34.87   34.31   35.03   34.11   34.51   34.30   34.88   34.46
      35.10   34.15   34.76   34.22   34.85   33.23                
 25 Scanlon, Tommy      17 CUBU-PV             17:05.23   17:05.65        
      31.49   34.21   33.78   34.56   33.78   34.82   33.52   34.76
      33.33   34.77   33.65   34.84   33.82   34.79   33.84   35.27
      33.71   35.21   33.85   35.13   33.77   34.87   33.66   35.05
      33.84   35.05   33.60   35.38   33.59   33.71                
 26 Farrell, Chris      19 RUTG-NJ             16:23.45Y  17:07.17        
      30.45   33.44   33.58   34.09   27.01   40.95   33.98   34.37
      34.17   34.76   34.05   34.85   29.32   39.95   34.35   34.68
      34.46   35.03   34.43   34.89   34.47   35.34   34.43   35.07
      34.57   35.31   34.29   34.47   33.33   33.08                
 27 Driscoll, Frisk     16 Water Rats-CT       17:06.27   17:07.62        
      30.82   33.29   33.37   34.18   33.60   34.48   33.68   34.67
      34.19   34.48   34.17   34.50   34.59   35.01   34.87   35.19
      35.00   35.05   34.73   34.67   34.57   34.93   33.77   35.06
      34.27   34.91   34.44   34.58   33.80   32.75                
 28 Matthews, Richard   17 CUBU-PV             16:29.37Y  17:09.36        
      30.67   33.97   33.62   34.20   33.63   34.32   33.88   34.46
      33.92   34.72   34.02   34.88   34.34   35.05   34.10   35.06
      33.78   35.12   34.29   35.23   34.36   35.40   33.97   35.28
      34.59   35.35   34.12   35.33   34.25   33.45                
 29 Morris, James       19 CUBU-PV             16:25.35Y  17:09.42        
      31.06   33.63   34.43   34.40   34.62   34.33   34.69   34.25
      26.87   41.84   28.27   40.75   27.48   41.60   29.22   39.22
      34.33   34.36   27.79   41.96   29.64   39.68   24.27   44.94
      29.55   39.47   32.58   36.69   26.29   41.21                
 30 Garcia, Guillermo   17 CUBU-PV             17:17.22   17:12.27        
      32.16   34.18   33.52   34.26   33.61   33.98   33.81   34.00
      33.71   34.12   33.96   34.34   34.45   34.65   34.80   35.07
      34.74   35.04   34.74   34.97   34.28   34.91   35.06   35.21
      35.32   35.23   35.15   35.20   34.87   32.93                
 31 Curtis, Matthew     16 BAC-NJ              16:56.29   17:15.35        
      31.22   34.04   34.74   34.29   34.90   34.21   35.14   34.49
      35.13   34.81   33.95   34.06   34.67   33.98   34.78   34.01
      35.00   34.27   34.69   34.60   35.09   34.54   35.15   34.77
      35.14   34.97   35.75   34.68   35.36   32.92                
 32 Yarger, Jon         20 Big Cat-MA          16:22.47Y  17:21.09        
      30.95   33.63   34.49   34.22   34.90   34.07   34.04   34.32
      34.47   34.58   34.42   34.93   34.87   34.72   34.90   34.67
      34.75   34.90   35.23   34.90   35.75   35.52   35.86   35.63
      35.65   35.87   35.69   34.96   35.16   33.04                
 33 Manor, Rob          16 SCHE-AD             16:52.33   17:24.76        
      30.67   34.57   33.95   35.27   34.09   35.47   34.49   35.79
      34.63   35.87   35.15   36.04   34.88   35.62   34.88   35.79
      35.13   35.69   34.51   35.54   34.60   35.54   34.79   35.46
      34.37   35.30   34.18   35.02   33.91   33.56                
 34 Bott, Christopher   16 SAC-NE              16:36.50Y  17:27.12        
      30.90   33.44   33.90   34.12   33.49   34.62   28.20   41.38
      34.71   35.41   33.83   36.46   34.89   35.57   35.21   35.66
      35.25   35.41   35.29   35.89   35.25   35.60   35.17   35.90
      35.52   35.91   34.72   36.19   34.89   34.34                
 35 Kaemmerlen, Peter   19 FAST-NI             16:33.91Y  17:27.36        
      26.81   37.45   29.57   38.75   23.97   44.92   27.86   41.10
      32.91   36.72   28.19   41.97   22.82   47.60   25.07   45.55
      34.82   36.40   25.12   45.81   29.77   41.47   29.51   42.24
      28.32   43.05   23.06   47.95   27.59   40.99                
 36 Derrick, Rich       20 SYCH-NI             17:05.75   17:30.03        
      30.29   33.47   33.45   34.27   34.09   34.73   34.24   34.64
      34.56   35.13   34.55   35.48   34.84   35.59   34.90   35.54
      35.42   35.69   35.26   35.76   35.74   36.02   35.36   36.29
      35.66   36.27   35.66   35.83   35.62   35.68                
 37 Roan, Alex          15 Ccsc-NE             17:21.44   17:31.50        
      31.81   34.49   34.53   35.00   34.66   35.20   34.71   35.10
      34.83   35.26   35.26   34.74   35.21   35.12   34.58   35.23
      35.05   35.39   35.04   35.28   35.29   35.35   35.74   35.47
      35.63   35.76   35.49   35.61   36.06   34.61                
 38 Elek, Gregory       15 New Jersey Wave-NJ  17:21.05   17:42.30        
      28.83   40.14   31.57   40.27   31.79   40.15   35.48   36.93
      35.52   36.92   35.44   36.39   35.21   36.80   32.57   39.37
      32.14   38.64   27.86   43.13   29.88   40.45   31.03   38.95
      29.82   39.50   30.95   38.50   29.62   38.45                
 39 Simanek, Brian      18 Tpit-AM             17:13.64   17:55.33        
      30.98   33.26   33.88   34.50   34.13   34.89   28.27   41.49
      35.07   35.75   35.64   36.41   36.05   36.38   30.95   41.96
      36.69   36.82   36.86   36.86   37.14   36.76   36.74   36.57
      37.18   36.95   36.67   37.24   30.82   42.42                
 40 Bazylewicz, Dave    19 Agua Swim Team-MR   16:18.00Y  18:10.40        
      31.78   34.35   34.98   34.96   35.60   35.56   36.21        
              36.75                           36.24   37.31   36.97
      36.97   36.78   36.97   36.78   37.32   36.59 3:05.74    1.14
                                              36.27                
 
Event 27  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.40  7/29/2001 Corey Berg, MSC-MR                          
 Olym. Trial: T 2:17.99                                                        
National Cut: N 2:19.99                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.09                                                        
 NAG (15-16): # 2:21.19                                                        
  U. S. Open: O 2:22.29                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.99  NAT
                2:22.29  OPEN
                2:25.99  NATB
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia         15 TVSC-MR              2:20.55    2:15.80MOLYM   
      32.92   34.13   34.55   34.20                                
  2 Meissner, Erica     14 Magnus-NE            2:19.88    2:17.57TOLYM   
      33.05   33.97   35.13   35.42                                
  3 Beller, Yeng Lan    15 CUBU-PV              2:20.55    2:17.64TOLYM   
      33.35   34.17   35.26   34.86                                
  4 Coombs, Michelle    18 NBS-MR               2:24.21    2:22.75 NATB   
      32.61   35.77   36.90   37.47                                
  5 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            2:24.04    2:23.19 NATB   
      33.67   36.38   35.99   37.15                                
  6 Brush, Emily        18 BGSC-NE              2:25.81    2:24.74 NATB   
      32.96   36.83   37.59   37.36                                
  7 McCloskey, Moira    17 Atlantic City-MA     2:23.38    2:25.37 NATB   
      33.99   36.35   37.71   37.32                                
  8 Brooks, Karly       16 SCHE-AD              2:25.17    2:25.81 NATB   
      33.82   36.96   37.10   37.93                                
B - Final
  9 Skelos, Daphne      15 LIAC-MR              2:26.96    2:24.78 NATB   
      34.16   36.64   37.38   36.60                                
 10 Altman, Lectie      19 SYCH-NI              2:27.30    2:25.53 NATB   
      33.70   36.68   37.74   37.41                                
 11 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               2:26.61    2:25.72 NATB   
      34.53   36.78   37.66   36.75                                
 12 Snyder, Lindsey     17 SSA-NE               2:25.97    2:26.40        
      35.44   36.07   37.77   37.12                                
 13 Bargmann, Sarah     17 BGSC-NE              2:27.68    2:27.66        
      33.49   37.02   38.40   38.75                                
 14 Newton, Michelle    16 BAC-NJ               2:27.51    2:27.69        
      34.93   38.19   37.21   37.36                                
 15 Williams, Holly     19 FAST-NI              2:28.64    2:28.04        
      34.88   37.85   37.21   38.10                                
 16 Pederson, Nicole    16 CUBU-PV              2:29.08    2:31.15        
      35.16   38.35   38.84   38.80                                
C - Final
 17 Christensen, Mei    14 CUBU-PV              2:30.06    2:26.42        
      33.57   38.38   37.46   37.01                                
 18 Steger, Mackenzie   17 STAR-NI              2:29.84    2:27.51        
      34.14   37.81   37.15   38.41                                
 19 Swift, Kara         18 Jersey Wahoos-MA     2:30.36    2:27.76        
      34.35   37.18   38.45   37.78                                
 20 Miller, Jennie      18 BGSC-NE              2:29.38    2:28.50        
      34.87   36.48   38.70   38.45                                
 21 Soni, Rita          17 SAC-NJ               2:29.48    2:28.66        
      34.54   36.87   38.94   38.31                                
 22 Nelson, Meredith    16 BGSC-NE              2:29.59    2:29.21        
      35.98   37.98   37.61   37.64                                
 23 David, Meredith     17 Jersey Wahoos-MA     2:30.14    2:30.14        
      35.03   38.15   37.78   39.18                                
 24 Belli, Caroline     13 North Shore-NE       2:29.39    2:31.20        
      35.54   37.54   39.36   38.76                                
Preliminaries
  8 Harris, Kristen     18 SAC-NJ               2:25.78                   
 17 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               2:28.78                   
 23 Uhlig, Michelle     17 Big Cat-MA           2:29.83                   
 28 Paradine, Juliet    18 LIAC-MR              2:30.51                   
 29 D'Ambrosia, Janie   14 Agua Swim Team-MR    2:30.59                   
 30 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    2:30.75                   
 31 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:31.82                   
 32 Butler, Chase       17 BGSC-NE              2:31.84                   
 33 Reissig, Meghan     15 FAST-NI              2:32.29                   
 34 Fleckenstein, Kare  19 TVSC-MR              2:33.13                   
 35 Walsh-Thomas, Jene  15 GCIT-MA              2:33.23                   
 36 Viverette, Maria    14 Tpit-AM              2:33.79                   
 37 Wisinger, Kelley    14 BAC-NJ               2:33.81                   
 38 Constantino, Dana   15 CUBU-PV              2:34.30                   
 39 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    2:34.43                   
 40 Butts, Eliza        14 SAC-NE               2:35.01                   
 41 Feltrin, Veronica   13 SAC-NJ               2:36.08                   
 42 Maldonado, Luisa J  13 Nycc-MR              2:37.45                   
 43 Peak, Candice       14 Magnus-NE            2:39.57                   
 44 Kemp, Liz           15 CUBU-PV              2:42.47                   
 
Event 28  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:06.55  7/29/2001 Chris Brandenberger, TVSC-MR                
 Olym. Trial: T 2:04.19                                                        
National Cut: N 2:06.79                                                        
 NAG (17-18): * 2:08.39                                                        
 NAG (15-16): # 2:11.89                                                        
  U. S. Open: O 2:09.09                                                        
                2:04.19  OLYM
                2:06.79  NAT
                2:09.09  OPEN
                2:12.39  NATB
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brennan, Steve      18 Jcc Sailfish-AM      2:10.50    2:07.92*OPEN   
      30.18   32.07   32.26   33.41                                
  2 Weiner, Kevin       21 Jersey Wahoos-MA     2:10.02    2:10.14#NATB   
      31.25   32.61   33.16   33.12                                
  3 Stimson, Eric       24 TTSC-NI              2:10.52    2:10.20#NATB   
      29.94   33.12   33.84   33.30                                
  4 Shomberger, Stephe  18 CUBU-PV              2:09.76    2:10.23#NATB   
      30.87   32.57   34.05   32.74                                
  5 Vanassen, Jon       19 SAC-NJ               2:11.14    2:10.48#NATB   
      30.73   33.94   32.93   32.88                                
  6 Hudson, Henry       17 MSC-MR               2:11.57    2:10.66#NATB   
      30.92   32.97   33.60   33.17                                
  7 Tully, Tim          20 Badger-MR            2:12.57    2:12.40        
      30.99   33.61   33.95   33.85                                
  8 Koenig, Evan        20 Grrr-NI              2:11.95    2:13.96        
      31.07   34.27   33.78   34.84                                
B - Final
  9 Brumberg, Eric      18 GCIT-MA              2:13.38    2:11.39#NATB   
      31.06   33.01   33.49   33.83                                
 10 Moore, Nat          17 NBS-MR               2:12.94    2:11.78#NATB   
      30.83   32.98   34.62   33.35                                
 11 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              2:12.68    2:12.00 NATB   
      31.74   33.71   34.05   32.50                                
 12 Fisher, Kevin       19 CUBU-PV              2:14.22    2:12.59        
      30.91   33.29   34.23   34.16                                
 13 Hirniak, Stefan     18 SAC-NJ               2:14.26    2:13.48        
      32.45   34.50   33.42   33.11                                
 14 Centrella, Kyle     19 Big Cat-MA           2:14.37    2:14.02        
      30.79   33.14   34.98   35.11                                
 15 Jackson, Steve      17 Tpit-AM              2:15.73    2:15.53        
      31.26   33.93   35.06   35.28                                
 16 Hasty, William      16 Agua Swim Team-MR    2:14.57    2:15.61        
      31.79 1:06.22    3.12   34.48                                
C - Final
 17 Tenhaagen, Tony     21 SSA-NE               2:15.74    2:13.02        
      32.31   34.11   34.72   31.88                                
 18 Smit, Michael       17 TVSC-MR              2:15.77    2:13.74        
      31.39   33.59   34.94   33.82                                
 19 Emanuel, Ryan       15 Badger-MR            2:15.94    2:13.75        
      31.16   34.04   34.60   33.95                                
 20 Barba, Salvatore    16 SAC-NE               2:18.19    2:14.07        
      30.72   34.21   34.39   34.75                                
 21 Howard, Chris       16 Jersey Wahoos-MA     2:16.69    2:14.61        
      31.41   33.49   35.36   34.35                                
 22 Franssen, Bobby     16 Trident-MA           2:15.95    2:14.84        
      31.73   34.35   34.63   34.13                                
 23 Monette, Derek      18 Magnus-NE            2:17.10    2:14.99        
      31.34   33.73 1:09.92                                        
 24 Hart, Kevin         21 RUTG-NJ              2:16.17    2:18.26        
      32.39   35.76   35.09   35.02                                
Preliminaries
 16 Foss, Andrew        18 CUBU-PV              2:14.59                   
 25 Bazylewicz, Mike    21 Agua Swim Team-MR    2:17.46                   
 27 Levin, Hannan       20 Omni-CT              2:18.31                   
 28 Singer, Daniel      17 SCHE-AD              2:18.38                   
 29 Inkrott, Aaron      20 RUTG-NJ              2:18.79                   
 30 Guerard, Richard    18 BAC-NJ               2:19.55                   
 31 Funk, Brian         20 BAC-NJ               2:19.86                   
 32 Schiavo, Zach       14 Jersey Wahoos-MA     2:20.21                   
 33 Nowakowski, Tom     17 SYCH-NI              2:20.70                   
 34 Bazylewicz, Dave    19 Agua Swim Team-MR    2:21.50                   
 35 Richards, Dave      19 SYCH-NI              2:21.53                   
 36 Wood, Jim           18 FAST-NI              2:22.20                   
 
Event 29  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 57.97  7/27/2003 Colleen Law, CUBU -PV                         
 Olym. Trial: T 57.19                                                          
National Cut: N 57.89                                                          
 NAG (17-18): * 58.89                                                          
 NAG (15-16): # 58.99                                                          
  U. S. Open: O 58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.89  NAT
                58.89  OPEN
              1:00.19  NATB
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR      58.89      57.78NNAT    
      27.66   30.12                                                
  2 Daniels, Liz        21 Jcc Sailfish-AM        58.22      57.85NNAT    
      27.90   29.95                                                
  3 Law, Colleen        15 CUBU-PV                57.97      58.08*OPEN   
      27.71   30.37                                                
  4 Coombs, Michelle    18 NBS-MR                 58.79      58.19*OPEN   
      28.00   30.19                                                
  5 Kemp, Liz           15 CUBU-PV                58.59      58.35*OPEN   
      28.13   30.22                                                
  6 Gilbert, Amanda     18 BAC-NJ                 58.81      59.18 NATB   
      28.43   30.75                                                
  7 Oeser, Michelle     19 SSA-NE                 59.29      59.37 NATB   
      28.33   31.04                                                
  8 Gately, Karen       17 BGSC-NE                59.05    1:00.36        
      28.50   31.86                                                
B - Final
  9 Finegan, Katherine  15 CUBU-PV                59.39      59.17 NATB   
      28.70   30.47                                                
 10 Nichols, Christine  15 CUBU-PV                59.51      59.19 NATB   
      29.26   29.93                                                
 11 Murphy, Emily       16 SYCH-NI                59.82      59.27 NATB   
      28.68   30.59                                                
 12 Riefenstahl, Kate   13 Trident-MA             59.92      59.49 NATB   
      28.62   30.87                                                
 13 Ohara, Kelly        17 GCIT-MA              1:00.08      59.66 NATB   
      27.89   31.77                                                
 14 Smith, Kerry        19 Big Cat-MA           1:00.13      59.79 NATB   
      28.50   31.29                                                
 15 Rigterink, Kristin  15 SSA-NE                 59.62    1:00.11 NATB   
      29.01   31.10                                                
 16 Newell, Megan       15 CUBU-PV                59.84    1:00.90        
      28.40   32.50                                                
C - Final
 17 Butts, Eliza        14 SAC-NE               1:00.53      58.75*OPEN   
      28.29   30.46                                                
 18 Kennedy, Madison    15 Charter Oak Aq.-CT   1:00.19      59.53 NATB   
      28.87   30.66                                                
 19 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               1:00.14      59.76 NATB   
      28.94   30.82                                                
 20 Colling, Meaghan    17 SAC-NE               1:00.66    1:00.26        
      28.69   31.57                                                
 21 Voels, Coryn        17 LIAC-MR              1:00.53    1:00.39        
      29.21   31.18                                                
 22 Jacoby, Lauren      14 CUBU-PV              1:00.57    1:00.48        
      29.53   30.95                                                
 23 Farrell, Megan      15 SAC-NE               1:00.29    1:00.83        
      29.30   31.53                                                
 24 Aiello, Jessica     17 BGSC-NE              1:00.74    1:01.85        
      28.97   32.88                                                
Preliminaries
 20 Rossi, Nina         15 Whitewater Swimm-NJ  1:00.49                   
 26 Tolan, Meagan       15 LIAC-MR              1:00.77                   
 27 Altieri, Theresa    15 Omni-CT              1:00.84                   
 28 Butler, Chase       17 BGSC-NE              1:01.01                   
 29 Weygand, Rachel     16 SYCH-NI              1:01.02                   
 29 Jenkins, Kimberly   16 Ansc-AM              1:01.02                   
 31 Cheffers, Mary      16 Magnus-NE            1:01.11                   
 32 Miller, Katie       17 SAC-NJ               1:01.30                   
 33 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               1:01.31                   
 34 Kane, Katelyn       17 BAC-NJ               1:01.45                   
 35 Wagner, Casey       16 Tpit-AM              1:01.57                   
 36 Klein, Jackie       15 Unattached-MR        1:01.60                   
 37 Monsees, Christina  16 RAC-CT               1:01.61                   
 38 O'Neil, Michelle    17 SYCH-NI              1:01.66                   
 39 Barba, Liz          19 Meadville YMCA-AM    1:01.68                   
 40 Yan, Sarah          16 SCHE-AD              1:01.70                   
 41 Paradine, Juliet    18 LIAC-MR              1:01.74                   
 42 Manning, Sarah      15 SYCH-NI              1:01.75                   
 43 Colling, Caitlin    17 SAC-NE               1:02.05                   
 44 Zaeh, Sandy         18 BAC-NJ               1:02.08                   
 45 Helmers, Missy      17 SAC-NJ               1:02.15                   
 46 David, Meredith     17 Jersey Wahoos-MA     1:02.23                   
 47 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    1:02.28                   
 48 Evans, Ashley       15 BAC-NJ               1:02.31                   
 49 Lewis, Natalie      13 TTSC-NI              1:02.36                   
 50 Wilson, Kate        17 Grrr-NI              1:02.45                   
 51 Guthrie, Kate       16 Whitewater Swimm-NJ  1:02.47                   
 52 Clemens, Clare      17 Agua Swim Team-MR    1:02.69                   
 53 McFarlane, Taylor   16 SSA-NE               1:02.72                   
 54 Gray, Rachel        17 Jcc Sailfish-AM      1:02.84                   
 55 Bellis, Caroline    16 CUBU-PV              1:02.85                   
 56 Palma, Samantha     14 East-NI              1:02.97                   
 57 Murphy, Patty       19 Jersey Wahoos-MA     1:03.01                   
 57 Mango, Magdalena    17 Agua Swim Team-MR    1:03.01                   
 59 Masterson, Keri     15 LIAC-MR              1:03.09                   
 60 Fuqua, Marlys       15 Grrr-NI              1:03.19                   
 61 Barr, Shannon       16 Tpit-AM              1:03.24                   
 62 Reissig, Meghan     15 FAST-NI              1:03.25                   
 63 Howell, Ali         17 Big Cat-MA           1:03.29                   
 64 Hunter, Katie       23 Tpit-AM              1:03.43                   
 65 Harris, Kristen     18 SAC-NJ               1:03.57                   
 66 Uhlig, Michelle     17 Big Cat-MA           1:03.58                   
 67 Deleon, Andrea      16 BAC-NJ               1:03.69                   
 68 Raimondi, Jennifer  19 TTSC-NI              1:03.74                   
 69 Daly, Sarah         17 LIAC-MR              1:03.83                   
 70 Kearns, Sarah       17 SAC-NE               1:04.41                   
 71 Meyer, Jen          20 FAST-NI              1:04.54                   
 72 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    1:05.27                   
 73 Fritsch, Katie      16 BGSC-NE              1:06.07                   
 
Event 30  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 52.43  7/29/2001 David Dobbins, MSC-MR                         
 Olym. Trial: T 51.19                                                          
National Cut: N 51.99                                                          
 NAG (17-18): * 52.99                                                          
 NAG (15-16): # 54.39                                                          
  U. S. Open: O 52.99                                                          
                51.19  OLYM
                51.99  NAT
                52.99  OPEN
                53.99  NATB
 Meet Qualifying:  55.69
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Northrop, Daryl     20 BAC-NJ                 53.41      52.34MOPEN   
      24.94   27.40                                                
  2 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA       53.01      52.65*OPEN   
      25.36   27.29                                                
  3 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       53.36      52.82*OPEN   
      26.34   26.48                                                
  4 Vanassen, Jon       19 SAC-NJ                 53.81      53.33#NATB   
      25.64   27.69                                                
  5 Robledo, Christian  17 LIAC-MR                53.39      53.35#NATB   
      25.30   28.05                                                
  6 Foss, Andrew        18 CUBU-PV                53.71      53.47#NATB   
      25.75   27.72                                                
  7 Pascale, Joe        20 CUBU-PV                52.89      53.49#NATB   
      25.00   28.49                                                
  8 Patrizzi, Andrew    19 Jersey Wahoos-MA       53.15      53.82#NATB   
      25.75   28.07                                                
B - Final
  9 Carter, Alan        18 Jcc Sailfish-AM        53.90      53.24#NATB   
      25.39   27.85                                                
 10 Murphy, Brett       17 Jcc Sailfish-AM        54.18      53.37#NATB   
      26.13   27.24                                                
 11 Daplyn, Bobby       18 GCIT-MA                54.70      53.39#NATB   
      25.61   27.78                                                
 12 Hirniak, Stefan     18 SAC-NJ                 54.71      53.67#NATB   
      25.94   27.73                                                
 13 Ashby, Tom          19 Tpit-AM                54.56      54.14#       
      26.22   27.92                                                
 14 Stark, Gavin        21 FAST-NI                54.63      54.29#       
      25.82   28.47                                                
 15 Barba, Salvatore    16 SAC-NE                 54.56      54.35#       
      26.61   27.74                                                
 16 Arruda, Lous        19 LIAC-MR                54.74      54.37#       
      26.01   28.36                                                
C - Final
 17 Binz, Robert        21 Jersey Wahoos-MA       55.12      54.33#       
      26.69   27.64                                                
 18 Weniger, Luke       17 Grrr-NI                55.12      54.86        
      26.25   28.61                                                
 19 Striker, Brian      25 Unattached-NI          54.93      54.90        
      26.55   28.35                                                
 20 Smit, Michael       17 TVSC-MR                55.47      55.14        
      26.78   28.36                                                
 21 Miller, Stephen     16 Barracudas-NE          55.16      55.43        
      26.41   29.02                                                
 22 Coppa, Zack         18 BAC-NJ                 55.60      55.90        
      26.33   29.57                                                
 23 Shearouse, William  18 Magnus-NE              55.63      56.89        
      26.98   29.91                                                
 24 Emanuel, Ryan       15 Badger-MR              55.25    1:00.30        
      28.61   31.69                                                
Preliminaries
  4 Gleason, George     23 SCHE-AD                53.32                   
 23 Berg, Ryan          19 BGSC-NE                55.27                   
 25 Nalbone, Matt       21 Wwsc-NI                55.60                   
 28 Peterman, J.B.      18 Trident-MA             55.65                   
 29 Bazylewicz, Mike    21 Agua Swim Team-MR      55.66                   
 30 Pool, Chris         16 CUBU-PV                55.68                   
 31 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR      55.69                   
 32 Goracy, Matt        19 BAC-NJ                 55.72                   
 32 Kraus, Spencer      16 Agua Swim Team-MR      55.72                   
 34 Jakob, Jeff         17 Jersey Wahoos-MA       55.75                   
 35 Nims, Steve         18 Grrr-NI                55.86                   
 36 Possee, Brian       16 FAST-NI                55.89                   
 37 Clements, Nick      21 Agua Swim Team-MR      55.90                   
 38 Resler, Chris       16 Elite-NJ               55.91                   
 39 Yarger, Jon         20 Big Cat-MA             55.99                   
 40 Vitagliano, Daniel  17 Omni-CT                56.06                   
 41 Falk, Bjorn         16 Magnus-NE              56.08                   
 42 Rappold, Thomas     20 CUBU-PV                56.13                   
 43 Moore, Dan          15 Charter Oak Aq.-CT     56.20                   
 44 Guerard, Richard    18 BAC-NJ                 56.28                   
 45 Glauber, Daniel     17 STAR-NI                56.32                   
 46 Kwok, Derek         18 SAC-NJ                 56.34                   
 47 Stevens-Palmer, Ga  15 CUBU-PV                56.35                   
 48 Parker, Graham      17 Jersey Wahoos-MA       56.40                   
 49 Richards, Dave      19 SYCH-NI                56.44                   
 50 Brown, Bobby        17 SCHE-AD                56.61                   
 51 Carlucci, Matt      16 RAC-CT                 57.90                   
 52 Salayka, George     17 LIAC-MR                58.10                   
 
Event 31  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:20.86  7/29/2001 Sally Brown, MVP-NE                         
 Olym. Trial: T 2:20.42                                                        
National Cut: N 2:21.49                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:22.39                                                        
  U. S. Open: O 2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  NAT
                2:24.29  OPEN
                2:27.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia         15 TVSC-MR              2:22.66    2:17.84TOLYM   
      30.76   34.25   41.33   31.50                                
  2 Sakamoto, Hiroka    21 CUBU-PV              2:23.24    2:19.92TOLYM   
      30.74   35.83   39.11   34.24                                
  3 Meissner, Erica     14 Magnus-NE            2:23.94    2:22.79OOPEN   
      29.86   35.31   43.74   33.88                                
  4 Evans, Ashley       15 BAC-NJ               2:25.26    2:23.29OOPEN   
      30.96   38.44   40.60   33.29                                
  5 Gilbert, Amanda     18 BAC-NJ               2:23.72    2:24.07OOPEN   
      31.83   37.23   42.28   32.73                                
  6 Brankovsky, Jennef  21 TTSC-NI              2:23.95    2:24.64 NATB   
      30.03   38.03   41.60   34.98                                
  7 Meng, Heather       18 GCIT-MA              2:24.20    2:24.75 NATB   
      30.44   40.42   39.76   34.13                                
  8 Bassi, Noelle       19 BAC-NJ               2:24.19    2:25.90 NATB   
      30.75   39.10   43.15   32.90                                
B - Final
  9 Clemens, Alison     14 Agua Swim Team-MR    2:25.65    2:21.95*OPEN   
      31.13   35.37   41.44   34.01                                
 10 Cheffers, Mary      16 Magnus-NE            2:25.79    2:23.94OOPEN   
      31.73   37.75   40.96   33.50                                
 11 Riefenstahl, Kate   13 Trident-MA           2:25.70    2:24.27OOPEN   
      30.91   36.61   44.26   32.49                                
 12 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    2:27.28    2:25.02 NATB   
      31.02   38.53   43.27   32.20                                
 13 O'Brien, Julie      16 CUBU-PV              2:25.30    2:25.70 NATB   
      31.60   37.44   44.09   32.57                                
 14 Kelley, Annie       17 BGSC-NE              2:26.92    2:27.15 NATB   
      30.62   37.63   43.89   35.01                                
 15 Perry, Jessica      14 BGSC-NE              2:27.20    2:27.52 NATB   
      30.88   40.85   40.60   35.19                                
 16 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE              2:26.18    2:27.78        
      31.69   40.32   42.74   33.03                                
C - Final
 17 Clemens, Clare      17 Agua Swim Team-MR    2:28.04    2:25.10 NATB   
      31.98   38.16   41.12   33.84                                
 18 Farrell, Megan      15 SAC-NE               2:27.59    2:26.76 NATB   
      31.17   37.52   44.64   33.43                                
 19 Voels, Coryn        17 LIAC-MR              2:27.40    2:27.55 NATB   
      31.93   37.49   45.35   32.78                                
 20 Roberts, Melanie    13 Grrr-NI              2:28.08    2:27.95        
      31.84   40.07   40.96   35.08                                
 21 Nichols, Christine  15 CUBU-PV              2:27.82    2:28.87        
      32.14   39.55   43.42   33.76                                
 22 Colling, Meaghan    17 SAC-NE               2:27.96    2:28.90        
      32.05   39.04   42.02   35.79                                
 23 Dellavalle, Paige   15 SAC-NJ               2:27.80    2:29.21        
      31.80   39.54   43.81   34.06                                
 24 Carlin, Megan       17 GCIT-MA              2:28.10    2:30.20        
      32.02   40.54   42.31   35.33                                
Preliminaries
 25 Dietrich, Mallory   15 Gpac-AM              2:28.41                   
 26 Newton, Michelle    16 BAC-NJ               2:28.51                   
 27 Raptosh, Jenna      15 Trident-MA           2:28.68                   
 28 Soni, Rebecca       16 SAC-NJ               2:28.85                   
 29 Rossi, Nina         15 Whitewater Swimm-NJ  2:29.05                   
 30 Uhlig, Michelle     17 Big Cat-MA           2:29.29                   
 31 Capparell, Meghan   16 SAC-NJ               2:29.40                   
 32 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     2:29.52                   
 33 Soni, Rita          17 SAC-NJ               2:29.94                   
 34 Koch, Jen           20 Tpit-AM              2:29.96                   
 35 Miller, Jennie      18 BGSC-NE              2:30.07                   
 36 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               2:30.09                   
 37 Schaffner, Rachael  20 CUBU-PV              2:30.14                   
 37 Strickland, Kait    16 Barracudas-NE        2:30.14                   
 39 McCloskey, Moira    17 Atlantic City-MA     2:30.23                   
 40 Cutrell, Erin       18 Tpit-AM              2:30.39                   
 41 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:30.64                   
 41 Shapiro, Amanda     17 TVSC-MR              2:30.64                   
 43 Bargmann, Sarah     17 BGSC-NE              2:30.82                   
 44 Rolish, Melanie     17 Jersey Wahoos-MA     2:30.89                   
 45 Swift, Kara         18 Jersey Wahoos-MA     2:30.95                   
 46 Suguiyama, Erica    17 CUBU-PV              2:31.21                   
 47 Fiorentino, Kendel  17 LIAC-MR              2:31.27                   
 48 Cregar, Mandy       17 GCIT-MA              2:31.46                   
 49 Klein, Jackie       15 Unattached-MR        2:31.47                   
 50 Lesneski, Stacie    17 Magnus-NE            2:31.64                   
 51 Abranovic, Atalie   17 Tpit-AM              2:31.65                   
 52 Dockstader, Alex    14 SHAQ-NI              2:31.78                   
 53 Christensen, Mei    14 CUBU-PV              2:31.92                   
 54 Foley, Kathleen     15 Magnus-NE            2:31.99                   
 55 Skelos, Daphne      15 LIAC-MR              2:32.01                   
 56 Brooks, Karly       16 SCHE-AD              2:32.05                   
 57 Battle, Kelly       17 Ansc-AM              2:32.07                   
 58 Brush, Emily        18 BGSC-NE              2:32.08                   
 59 Stein, Danielle     16 SCHE-AD              2:32.32                   
 60 Yan, Sarah          16 SCHE-AD              2:32.40                   
 61 McCourt, Megan      15 GCIT-MA              2:32.47                   
 62 Payne, Lindsay      20 CUBU-PV              2:32.48                   
 63 Dean, Allie         18 SHAQ-NI              2:32.67                   
 64 Schadow, Kristen    16 SCHE-AD              2:32.68                   
 65 Barbary, Jenna      18 SSA-NE               2:32.75                   
 66 Koss, Keenan        15 Water Rats-CT        2:32.97                   
 67 Connor, Katie       15 CUBU-PV              2:33.07                   
 68 Miller, Marcelle    19 SSA-NE               2:33.11                   
 69 Beales, Kristen     15 CUBU-PV              2:33.30                   
 70 Pederson, Nicole    16 CUBU-PV              2:33.35                   
 71 Zaeh, Sandy         18 BAC-NJ               2:33.40                   
 72 Williams, Holly     19 FAST-NI              2:34.12                   
 73 Helmers, Missy      17 SAC-NJ               2:34.90                   
 74 Reissig, Meghan     15 FAST-NI              2:35.23                   
 75 Wisinger, Kelley    14 BAC-NJ               2:35.36                   
 76 Nugent, Liz         18 Water Rats-CT        2:35.83                   
 77 Butts, Eliza        14 SAC-NE               2:36.35                   
 78 Fritsch, Katie      16 BGSC-NE              2:38.13                   
 79 Peak, Candice       14 Magnus-NE            2:42.39                   
 80 Staskiewicz, Sophi  14 Agua Swim Team-MR    2:44.34                   
 
Event 32  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:07.62  8/4/2002  Geoffery Rathgeber, SOCO -CT                
 Olym. Trial: T 2:06.99                                                        
National Cut: N 2:08.39                                                        
 NAG (17-18): * 2:09.89                                                        
 NAG (15-16): # 2:13.09                                                        
  U. S. Open: O 2:10.59                                                        
                2:06.99  OLYM
                2:08.39  NAT
                2:10.59  OPEN
                2:13.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roberts, Jon        15 Grrr-NI              2:09.28    2:08.71*OPEN   
      27.24   34.23   36.37   30.87                                
  2 McAuliffe, Brent    22 Tpit-AM              2:09.24    2:09.14*OPEN   
      27.25   33.68   37.50   30.71                                
  3 Brumberg, Eric      18 GCIT-MA              2:11.02    2:09.65*OPEN   
      27.53   32.95   38.17   31.00                                
  4 Peterson, Craig     25 Tpit-AM              2:11.71    2:10.88#NATB   
      27.48   35.44   37.07   30.89                                
  5 Sullivan, PJ        17 Magnus-NE            2:11.51    2:11.82#NATB   
      29.01   34.62   37.35   30.84                                
  6 Hupp, Jonathan      19 RUTG-NJ              2:11.76    2:12.52#NATB   
      29.75   35.42   36.94   30.41                                
  7 Berg, Ryan          19 BGSC-NE              2:13.23    2:13.78        
      27.53   35.71   37.85   32.69                                
 -- Parker, Graham      17 Jersey Wahoos-MA     2:13.76         DQ        
      28.10   36.00   37.85   30.20                                
B - Final
  9 Koenig, Evan        20 Grrr-NI              2:13.88    2:12.18#NATB   
      29.24   33.47   39.33   30.14                                
 10 Tenhaagen, Tony     21 SSA-NE               2:13.93    2:12.72#NATB   
      29.98   35.50   37.93   29.31                                
 11 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              2:15.17    2:13.45 NATB   
      27.42   34.64   40.75   30.64                                
 12 Hudson, Henry       17 MSC-MR               2:14.64    2:13.75        
      30.14   33.92   39.41   30.28                                
 13 Hutchison, John     17 CUBU-PV              2:15.11    2:14.39        
      28.40   34.22   40.16   31.61                                
 14 Danner, Gregory     22 FAST-NI              2:14.72    2:15.14        
      28.30   35.08   38.88   32.88                                
 15 Wollner, Sam        18 Agua Swim Team-MR    2:15.43    2:15.68        
      28.66   36.19   40.62   30.21                                
 16 Shomberger, Stephe  18 CUBU-PV              2:14.88    2:22.09        
      28.63   35.53   41.92   36.01                                
C - Final
 17 Tully, Tim          20 Badger-MR            2:16.13    2:14.58        
      28.45   34.19   40.57   31.37                                
 18 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR    2:16.36    2:14.77        
      29.00   34.90   40.18   30.69                                
 19 Yamada, Kevin       14 SAC-NE               2:15.75    2:15.15        
      29.20   36.08   38.93   30.94                                
 20 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              2:16.45    2:16.00        
      29.16   33.91   42.72   30.21                                
 21 Centrella, Kyle     19 Big Cat-MA           2:17.14    2:16.40        
      27.93   35.95   40.50   32.02                                
 22 Slater, Mike        18 SYCH-NI              2:15.48    2:16.60        
      29.31   34.87   40.98   31.44                                
 23 Daplyn, Bobby       18 GCIT-MA              2:16.38    2:16.91        
      28.46   35.68   42.75   30.02                                
 24 Harrell, Ryan       19 Badger-MR            2:17.78    2:17.64        
      28.34   35.99   40.68   32.63                                
Preliminaries
 13 Murphy, Brett       17 Jcc Sailfish-AM      2:14.77                   
 19 Keister, Chris      16 Big Cat-MA           2:15.61                   
 21 Jennings, Eric      20 RUTG-NJ              2:15.91                   
 26 Bonczek, Brian      20 Tpit-AM              2:16.58                   
 28 Brennan, Steve      18 Jcc Sailfish-AM      2:17.62                   
 29 Emory, Michael      20 CUBU-PV              2:17.72                   
 31 Grossman, Brian     16 Agua Swim Team-MR    2:18.25                   
 32 Marcucio, Steven    19 Omni-CT              2:18.63                   
 33 Twichell, Brandon   20 SYCH-NI              2:18.64                   
 34 Emmons, Michael     22 Ccsc-NE              2:19.03                   
 35 Nowakowski, Tom     17 SYCH-NI              2:19.24                   
 36 Monette, Derek      18 Magnus-NE            2:19.49                   
 37 McElroy, Kyle       16 New Jersey Wave-NJ   2:19.70                   
 38 Ferraro, Michael    19 NPH-AD               2:21.38                   
 
Event 33  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:57.98  8/4/2002  Long Island Aquatic Club, LIAC-MR           
                         M TOLAN, M RYAN, C VOELS, S DALY                  
National Cut: N 3:58.39                                                        
 NAG (17-18): * 4:12.09                                                        
 NAG (15-16): # 4:13.59                                                        
  U. S. Open: O 4:01.49                                                        
                3:58.39  NAT
                4:01.49  OPEN
 Meet Qualifying:  4:12.69
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'            3:57.64    3:58.03NNAT    
       28.85    59.44    27.64    58.82    28.71  1:00.12    28.20    59.65
  2 The Chargers-NI  'A'                        4:03.40    3:59.06OOPEN   
       29.50  1:01.36    27.99    59.66    28.56    59.94    27.42    58.10
  3 Seacoast Swimming Assoc.-NE  'A'            4:01.38    3:59.10OOPEN   
       29.46  1:00.15    28.24    59.04    29.36  1:01.39    27.88    58.52
  4 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                4:01.62    4:01.03OOPEN   
       28.03    59.45    28.30  1:00.34    28.48  1:00.68    28.52  1:00.56
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:02.00    4:01.18OOPEN   
       29.42  1:00.87    29.61  1:01.63    28.17    59.58    28.37    59.10
  6 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:02.25    4:02.05*       
       28.34    58.49    29.08  1:02.06    29.97  1:03.14    27.90    58.36
  7 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                3:59.65    4:02.06*       
       28.21    59.93    28.69  1:01.16    28.50  1:00.87    28.48  1:00.10
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:00.00    4:02.78*       
       29.34  1:00.39    28.85  1:00.06    28.71  1:00.91    29.35  1:01.42
  9 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:02.23    4:03.37*       
       29.41  1:01.37    29.37  1:01.19    28.84  1:00.61    29.03  1:00.20
 10 Mangnus Aquatic Group-NE  'A'               4:09.21    4:04.09*       
       29.78  1:01.67    28.23    59.43    29.29  1:01.33    29.84  1:01.66
 11 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               4:00.98    4:04.73*       
       28.92  1:00.92    29.65  1:02.65    29.25  1:01.61    28.22    59.55
 12 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'            4:05.85    4:05.24*       
       29.78  1:02.08    29.11  1:01.91    28.38  1:00.44    28.63  1:00.81
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:03.00    4:06.03*       
       29.16  1:01.02    29.68  1:02.57    29.62  1:02.73    28.02    59.71
 14 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               4:07.89    4:08.39*       
       29.88  1:02.50    29.18  1:02.16    28.58  1:01.72    28.91  1:02.01
 15 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'            4:12.66    4:08.43*       
       29.00  1:06.20    24.12    57.44    30.28  1:02.78    29.36  1:02.01
 16 Team Pittsburgh-AM  'A'                     4:05.84    4:08.51*       
       28.94  1:00.93    28.75  1:01.81    29.23  1:02.57    30.03  1:03.20
 17 Schenectady Swim Club-AD  'A'               4:09.99    4:09.80*       
       30.08  1:01.59    30.83  1:04.32    29.75  1:03.03    29.05  1:00.86
 18 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                4:08.77    4:10.69*       
       29.54  1:01.73    30.01  1:02.64    29.63  1:02.08    30.44  1:04.24
 19 Greater Rochester Racing-NI  'A'            3:42.00Y   4:11.46*       
       30.29  1:03.55    29.02  1:01.81    30.54  1:03.76    29.52  1:02.34
 20 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:10.80    4:12.15#       
       30.78  1:03.41    30.37  1:02.68    30.17  1:02.88    30.02  1:03.18
 21 East Aurora Swim Team-NI  'A'               4:12.33    4:12.45#       
       29.29  1:03.28    29.86  1:03.82    29.31  1:03.05    28.81  1:02.30
 22 Seekonk Dolphins-NE  'A'                    3:43.14Y   4:13.54#       
       29.29  1:01.87    30.33  1:04.65    29.44  1:02.45    30.23  1:04.57
 23 Team Pittsburgh-AM  'B'                     4:11.56    4:15.14        
       29.86  1:02.85    29.95  1:04.40    30.01  1:03.86    29.80  1:04.03
 24 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:12.00    4:15.62        
       30.06  1:02.82    29.75  1:03.56    30.53  1:04.05    31.28  1:05.19
 25 Mangnus Aquatic Group-NE  'B'               4:12.47    4:16.37        
       30.93  1:04.58    30.82  1:04.21    30.87  1:04.42    30.16  1:03.16
 26 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             4:09.61    4:16.50        
       30.14  1:02.90    29.97  1:03.75    30.03  1:02.86    31.51  1:06.99
 27 Town Of Tonawanda Titans-NI  'B'            3:40.54Y   4:16.94        
       29.96  1:03.28    31.12  1:05.23    30.08  1:03.89    29.96  1:04.54
 -- Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:54.78         DQ        
       28.55    58.52    28.14    59.25    29.11    59.89    27.85    58.46
 -- Jersey Wahoos Swim Club-MA  'B'             3:42.92Y        DQ        
 
Event 34  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:34.99  8/4/2002  SoCo Swim Club, SOCO -CT                    
                         S HEYER, K BUDRIS, G RATHGEBER, M HAMMERSTROM     
National Cut: N 3:33.59                                                        
 NAG (17-18): * 3:45.69                                                        
 NAG (15-16): # 3:53.99                                                        
  U. S. Open: O 3:37.69                                                        
                3:33.59  NAT
                3:37.69  OPEN
 Meet Qualifying:  3:46.09
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             3:35.15    3:31.74NNAT    
       26.57    54.04    25.77    53.45    25.33    53.12    24.12    51.13
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:34.75    3:33.81MOPEN   
       26.45    55.33    25.17    52.64    25.80    53.44    24.86    52.40
  3 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'      3:39.80    3:34.49MOPEN   
       26.20    54.74    24.94    52.97    25.31    54.15    25.43    52.63
  4 Greater Rochester Racing-NI  'A'            3:42.90    3:37.27OOPEN   
       26.65    55.72    25.97    53.87    25.92    54.38    25.04    53.30
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'               3:37.01    3:37.44OOPEN   
       26.48    55.32    26.11    55.07    25.36    54.19    24.36    52.86
  6 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                3:35.85    3:38.25*       
       25.52    53.31    24.88    53.47    24.82    54.90    26.65    56.57
  7 Team Pittsburgh-AM  'A'                     3:44.88    3:38.28*       
       26.44    55.31    26.15    55.12    25.66    54.32    25.43    53.53
  8 Fairport Area Swim Team-NI  'A'             3:38.21    3:38.67*       
       26.23    54.68    25.89    55.19    25.72    55.23    25.00    53.57
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:40.00    3:40.26*       
       26.06    54.27    25.45                               26.24    56.69
 10 The Chargers-NI  'A'                        3:14.20Y   3:41.04*       
       26.38    54.39    27.08    56.63    26.03    54.53    26.60    55.49
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:45.00    3:41.84*       
       26.80    55.29    26.18    56.57    25.69    55.12    26.52    54.86
 12 Omni-CT  'A'                                3:44.28    3:42.90*       
       26.99    56.28    26.05    54.76    26.45    56.21    26.19    55.65
 13 Mangnus Aquatic Group-NE  'A'               3:11.68Y   3:43.13*       
       26.93    55.69    27.01    56.97    27.30    56.17    25.88    54.30
 14 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                3:41.36    3:43.78*       
       26.28    56.45    26.20    55.36    26.59    55.93    26.60    56.04
 15 Schenectady Swim Club-AD  'A'               3:43.09    3:44.77*       
       26.76    55.35    26.04    55.52    27.20    57.47    26.53    56.43
 15 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'               3:45.99    3:44.77*       
       27.06    56.04    26.77    55.92    26.98    56.44    26.67    56.37
 17 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'B'             3:16.03Y   3:45.47*       
       27.47    57.50    26.59    55.76    26.43    55.34    26.88    56.87
 18 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:46.00    3:45.65*       
       27.78    57.52    26.74  1:02.17    21.56    50.65    26.95    55.31
 19 Fairport Area Swim Team-NI  'B'             3:45.81    3:48.29#       
       26.83    56.70    26.25    55.96    26.09                           
 20 Millcreek Swim Team-AM  'A'                 3:14.11Y   3:53.89#       
       27.20    57.19    27.63    59.61    27.56    57.40    27.12    59.69
 21 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'            3:14.79Y   3:53.91#       
       28.16  1:01.90    26.72    56.61    28.59  1:00.72    25.56    54.68
 -- Big Cat Aquatics-MA  'A'                    3:41.15         DQ        
 
 
Event 101  Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 8:54.90  7/26/2001 Sarah Daly, LIAC-MR                         
 Olym. Trial: T 8:50.49                                                        
National Cut: N 8:56.29                                                        
 NAG (17-18): * 8:59.99                                                        
 NAG (15-16): # 9:00.99                                                        
  U. S. Open: O 9:04.09                                                        
                8:50.49  OLYM
                8:56.29  NAT
                9:04.09  OPEN
                9:15.99  NATB
 Meet Qualifying:  9:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Yan, Sarah                16 SCHE-AD                   NT    9:31.44        
      32.02   34.19   36.17   35.80   36.69   35.92   37.09   36.11
      36.48   35.80   35.96   36.85   36.78   35.48   36.60   33.50
  2 Helmers, Missy            17 SAC-NJ                    NT    9:32.03        
      31.90   34.39   35.75   35.72   36.09   36.10   36.40   36.34
      36.28   36.17   36.58   36.44   36.79   36.10   36.28   34.70
 
Event 203  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:03.16  7/27/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 2:03.39                                                        
National Cut: N 2:04.89                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:07.09                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.89  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:09.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:12.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ukleja, Alex              16 Aqua Jets-CT         2:16.00    2:16.24        
      31.32   35.31   34.67   34.94                                
  2 Devlin, Deirdre           17 BGSC-NE              2:13.00    2:17.21        
      31.41   35.15   35.57   35.08                                
  3 Feltrin, Veronica         13 SAC-NJ               2:15.00    2:21.14        
    1:44.96   36.18                                                
 
Event 204  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:54.15  7/27/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                    
 Olym. Trial: T 1:52.49                                                        
National Cut: N 1:53.69                                                        
 NAG (17-18): * 1:57.09                                                        
 NAG (15-16): # 1:57.89                                                        
  U. S. Open: O 1:55.69                                                        
                1:52.49  OLYM
                1:53.69  NAT
                1:55.69  OPEN
                1:58.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamere, James             19 Omni-CT              2:02.00    2:01.43        
      27.80   30.07   31.68   31.88                                
  2 Ankosko, Darren           15 SAC-NJ               2:01.50    2:01.51        
      28.21   31.02   31.65   30.63                                
  3 Garcia, Guillermo         17 CUBU-PV              2:03.60    2:01.81        
      29.17   30.91   31.06   30.67                                
  4 Shearouse, William        18 Magnus-NE            2:03.20    2:02.28        
      28.81   30.48   31.56   31.43                                
  5 Shack, Matt               18 Magnus-NE            2:05.88    2:02.71        
      29.34   30.48   31.78   31.11                                
  6 Gurkovich, Kyle           17 SAC-NJ               2:05.00    2:02.82        
      28.66   30.27   31.72   32.17                                
  7 Matthews, Richard         17 CUBU-PV              2:04.00    2:03.23        
      29.69   31.34   31.22   30.98                                
  8 Glenn, Robert             17 Jersey Wahoos-MA     2:07.00    2:04.37        
      28.22   31.46   32.86   31.83                                
  9 Gusick, Tim               16 SAC-NJ               2:06.00    2:06.00        
      28.79   31.22   32.68   33.31                                
 10 Schiavo, Zach             14 Jersey Wahoos-MA     2:05.00    2:06.98        
      29.86   32.91   32.08   32.13                                
 11 Fog, Henning              17 Jersey Wahoos-MA          NT    2:07.25        
      29.21   32.39   33.08   32.57                                
 12 Scanlon, Tommy            17 CUBU-PV              2:07.00    2:07.37        
      30.36   32.85   32.17   31.99                                
 13 Carlucci, Matt            16 RAC-CT               1:48.43Y   2:07.41        
      29.24   32.45   32.49   33.23                                
 14 Finelli, Drew             15 CUBU-PV              2:04.00    2:07.77        
      29.84   32.49   32.48   32.96                                
 15 Rossos, Michael           17 SAC-NJ               2:05.00    2:08.96        
      28.98   31.93   33.48   34.57                                
 16 Levin, Hannan             20 Omni-CT              2:10.00    2:10.10        
      29.39   33.76   32.97   33.98                                
 17 Singer, Daniel            17 SCHE-AD              2:10.00    2:10.28        
      29.40   33.14   32.95   34.79                                
 
Event 205  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:14.17  7/27/2001 Marcelle Miller, SSA-NE                     
 Olym. Trial: T 1:12.59                                                        
National Cut: N 1:13.29                                                        
 NAG (17-18): * 1:13.99                                                        
 NAG (15-16): # 1:14.89                                                        
  U. S. Open: O 1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  NAT
                1:14.99  OPEN
                1:16.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochard, Melinda          17 Magnus-NE            1:15.30    1:16.99        
      36.05   40.94                                                
  2 Mango, Magdalena          17 Agua Swim Team-MR    1:19.00    1:19.09        
      37.12   41.97                                                
 
Event 206  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.56  7/27/2001 Ryan Berg, BGSC-NE                          
 Olym. Trial: T 1:04.29                                                        
National Cut: N 1:05.39                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.59                                                        
 NAG (15-16): # 1:08.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.79                                                        
                1:04.29  OLYM
                1:05.39  NAT
                1:06.79  OPEN
                1:08.29  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, John               18 RUTG-NJ              1:11.02    1:10.71        
      33.21   37.50                                                
  2 Rodas, Peter              14 RAC-CT               1:10.90    1:10.91        
      32.99   37.92                                                
  3 McElroy, Kyle             16 New Jersey Wave-NJ   1:10.86    1:11.31        
      33.48   37.83                                                
  4 Rybicki, Kevin            16 Trident-MA           1:11.74    1:12.74        
      34.28   38.46                                                
  5 Morris, James             19 CUBU-PV              1:15.50    1:14.41        
      35.83   38.58                                                
 
Event 207  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:03.70  7/27/2001 Kristy Martin, GMSC-NE                      
 Olym. Trial: T 1:02.39                                                        
National Cut: N 1:03.09                                                        
 NAG (17-18): * 1:03.89                                                        
 NAG (15-16): # 1:04.39                                                        
  U. S. Open: O 1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  NAT
                1:04.39  OPEN
                1:05.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tariverdian, Nicole       17 North Shore-NE       1:08.60    1:07.71        
      32.00   35.71                                                
  2 Catroppa, Aimee           15 SCHE-AD              1:08.80    1:07.94        
      31.92   36.02                                                
  3 Grant, Caitlin            17 SD-NE                1:11.88    1:09.01        
      32.60   36.41                                                
  4 Constantino, Dana         15 CUBU-PV              1:09.43    1:09.32        
      32.27   37.05                                                
  5 McElroy, Lauren           18 Tpit-AM              1:12.69    1:09.66        
      30.91   38.75                                                
  6 Hoey, Caitlin             18 Jersey Wahoos-MA     1:07.59    1:10.35        
      33.25   37.10                                                
  7 Snyder, Lindsey           17 SSA-NE               1:12.50    1:11.28        
      32.00   39.28                                                
  8 Gusick, Carolyn           18 SAC-NJ               1:11.00    1:11.37        
      32.72   38.65                                                
 
Event 208  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 55.88  7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                       
 Olym. Trial: T 55.37                                                          
National Cut: N 55.99                                                          
 NAG (17-18): * 57.39                                                          
 NAG (15-16): # 58.59                                                          
  U. S. Open: O 57.19                                                          
                55.39  OLYM
                55.99  NAT
                57.19  OPEN
                58.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraus, Spencer            16 Agua Swim Team-MR    1:01.33    1:00.52        
      27.98   32.54                                                
  2 Digiacomo, Andrew         17 Elite-NJ             1:01.85    1:02.35        
      29.02   33.33                                                
  3 Grossman, Brian           16 Agua Swim Team-MR    1:01.10    1:02.51        
      29.04   33.47                                                
  4 Jakob, Jeff               17 Jersey Wahoos-MA     1:09.50    1:05.86        
      30.11   35.75                                                
 
Event 209  Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:58.41  7/27/2001 Sally Brown, MVP-NE                         
 Olym. Trial: T 4:55.87                                                        
National Cut: N 4:57.79                                                        
 NAG (17-18): * 4:58.99                                                        
 NAG (15-16): # 5:00.49                                                        
  U. S. Open: O 5:03.39                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:57.79  NAT
                5:03.39  OPEN
                5:09.69  NATB
 Meet Qualifying:  5:22.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helmers, Kristina         15 SAC-NJ               5:26.00    5:19.30        
      32.50   39.64   41.37   40.79   45.28   47.39   35.93   36.40
  2 Rolish, Allison           15 Jersey Wahoos-MA          NT    5:29.77        
      34.10   39.88   42.36   42.03   47.64   49.74   37.32   36.70
 
Event 210  Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:36.31  7/27/2001 Dan Demarco, LIAC-MR                        
 Olym. Trial: T 4:28.89                                                        
National Cut: N 4:33.49                                                        
 NAG (17-18): * 4:35.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:40.99                                                        
  U. S. Open: O 4:37.39                                                        
                4:28.89  OLYM
                4:33.49  NAT
                4:37.39  OPEN
                4:43.89  NATB
 Meet Qualifying:  4:49.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maki, Bruce               15 SCHE-AD              5:02.39    5:01.47        
      31.44   36.66   37.48   36.86   43.66   46.17   34.81   34.39
  2 Stathopoulos, Cary        15 Agua Swim Team-MR    5:08.08    5:15.52        
      33.31   39.11   40.30   39.16   45.52   46.57   36.01   35.54
 
Event 219  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.97  7/28/2001 Connie Brown, MVP-NE                        
 Olym. Trial: T 1:04.59                                                        
National Cut: N 1:05.59                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.19                                                        
 NAG (15-16): # 1:06.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.59  NAT
                1:06.69  OPEN
                1:07.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Meredith          16 BGSC-NE              1:09.00    1:11.69        
      34.52   37.17                                                
 
Event 221  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:17.98  7/28/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 4:19.37                                                        
National Cut: N 4:21.69                                                        
 NAG (17-18): * 4:25.19                                                        
 NAG (15-16): # 4:25.99                                                        
  U. S. Open: O 4:25.59                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:21.69  NAT
                4:25.59  OPEN
                4:30.69  NATB
 Meet Qualifying:  4:38.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahon, Mary Catherine     15 Jersey Wahoos-MA     4:43.11    4:46.29        
      31.96   35.35   36.15   36.68   36.94   36.90   36.52   35.79
 
Event 222  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:00.02  7/28/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                    
 Olym. Trial: T 3:58.69                                                        
National Cut: N 4:02.19                                                        
 NAG (17-18): * 4:05.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:07.99                                                        
  U. S. Open: O 4:05.89                                                        
                3:58.69  OLYM
                4:02.19  NAT
                4:05.89  OPEN
                4:09.79  NATB
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simanek, Brian            18 Tpit-AM              4:23.69    4:25.29        
      30.39   32.38   33.23   33.32   34.17   33.86   34.62   33.32
 
Event 227  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.40  7/29/2001 Corey Berg, MSC-MR                          
 Olym. Trial: T 2:17.99                                                        
National Cut: N 2:19.99                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.09                                                        
 NAG (15-16): # 2:21.19                                                        
  U. S. Open: O 2:22.29                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.99  NAT
                2:22.29  OPEN
                2:25.99  NATB
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, Tina            15 Grrr-NI                   NT    2:34.72        
      34.98   39.35   39.09   41.30                                
 
Event 228  Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:06.55  7/29/2001 Chris Brandenberger, TVSC-MR                
 Olym. Trial: T 2:04.19                                                        
National Cut: N 2:06.79                                                        
 NAG (17-18): * 2:08.39                                                        
 NAG (15-16): # 2:11.89                                                        
  U. S. Open: O 2:09.09                                                        
                2:04.19  OLYM
                2:06.79  NAT
                2:09.09  OPEN
                2:12.39  NATB
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neiman, Mark              15 Jersey Wahoos-MA          NT    2:24.93        
      33.57   36.69   37.62   37.05                                
 
Event 229  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 58.28  7/29/2001 Connie Brown, MVP-NE                          
 Olym. Trial: T 57.19                                                          
National Cut: N 57.89                                                          
 NAG (17-18): * 58.89                                                          
 NAG (15-16): # 58.99                                                          
  U. S. Open: O 58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.89  NAT
                58.89  OPEN
              1:00.19  NATB
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chalikis, Kathryne        15 SAC-NJ               1:03.50    1:04.31        
      30.46   33.85                                                
 
Event 230  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 52.43  7/29/2001 David Dobbins, MSC-MR                         
 Olym. Trial: T 51.19                                                          
National Cut: N 51.99                                                          
 NAG (17-18): * 52.99                                                          
 NAG (15-16): # 54.39                                                          
  U. S. Open: O 52.99                                                          
                51.19  OLYM
                51.99  NAT
                52.99  OPEN
                53.99  NATB
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schiavo, Zach             14 Jersey Wahoos-MA       58.00      57.19        
      27.87   29.32                                                
  2 Hahn, David               16 CUBU-PV                56.70      57.71        
      26.56   31.15                                                
 
Event 231  Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:20.86  7/29/2001 Sally Brown, MVP-NE                         
 Olym. Trial: T 2:20.42                                                        
National Cut: N 2:21.49                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:22.39                                                        
  U. S. Open: O 2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  NAT
                2:24.29  OPEN
                2:27.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malloy, Rhynn             16 Magnus-NE            2:35.00    2:34.31        
      35.70   39.55   42.71   36.35                                
 
Event 232  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.41  7/29/2001 Geoffrey Rathgeber, SOCO-CT                 
 Olym. Trial: T 2:06.99                                                        
National Cut: N 2:08.39                                                        
 NAG (17-18): * 2:09.89                                                        
 NAG (15-16): # 2:13.09                                                        
  U. S. Open: O 2:10.59                                                        
                2:06.99  OLYM
                2:08.39  NAT
                2:10.59  OPEN
                2:13.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Brian             14 Elite-NJ             1:55.28Y   2:20.23        
      28.97   35.71   42.43   33.12                                
 
Event 303  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:03.16  7/27/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 2:03.39                                                        
National Cut: N 2:04.89                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:07.09                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.89  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:09.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:12.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           17 TVSC-MR              2:18.00    2:13.45        
      31.06   34.36   34.16   33.87                                
  2 Fleckenstein, Karen       19 TVSC-MR              2:18.00    2:21.78        
      32.50   34.88   37.07   37.33                                
 
Event 304  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:54.15  7/27/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                    
 Olym. Trial: T 1:52.49                                                        
National Cut: N 1:53.69                                                        
 NAG (17-18): * 1:57.09                                                        
 NAG (15-16): # 1:57.89                                                        
  U. S. Open: O 1:55.69                                                        
                1:52.49  OLYM
                1:53.69  NAT
                1:55.69  OPEN
                1:58.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Resler, Chris             16 Elite-NJ             2:02.38    2:04.79        
      28.58   31.70   32.70   31.81                                
 
Event 305  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:14.17  7/27/2001 Marcelle Miller, SSA-NE                     
 Olym. Trial: T 1:12.59                                                        
National Cut: N 1:13.29                                                        
 NAG (17-18): * 1:13.99                                                        
 NAG (15-16): # 1:14.89                                                        
  U. S. Open: O 1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  NAT
                1:14.99  OPEN
                1:16.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connor, Katie             15 CUBU-PV              1:19.20    1:18.83        
      36.96   41.87                                                
  2 Stewart, Amanda           14 Jcc Sailfish-AM      1:19.00    1:18.85        
      36.83   42.02                                                
  3 Carter, Emily             20 Jcc Sailfish-AM      1:17.91    1:20.14        
      37.18   42.96                                                
  4 Carson, Sheila            15 East-NI              1:19.76    1:20.31        
      37.96   42.35                                                
 
Event 307  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:03.70  7/27/2001 Kristy Martin, GMSC-NE                      
 Olym. Trial: T 1:02.39                                                        
National Cut: N 1:03.09                                                        
 NAG (17-18): * 1:03.89                                                        
 NAG (15-16): # 1:04.39                                                        
  U. S. Open: O 1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  NAT
                1:04.39  OPEN
                1:05.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kane, Katelyn             17 BAC-NJ               1:05.70    1:05.52 NATB   
      30.90   34.62                                                
  2 Sieben, Katie             14 Arac-CT              1:08.00    1:06.67        
      31.17   35.50                                                
  3 Soni, Rita                17 SAC-NJ               1:07.00    1:07.58        
      31.66   35.92                                                
  4 Wollner, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:09.00    1:09.13        
      33.45   35.68                                                
  5 Wisinger, Kelley          14 BAC-NJ               1:11.01    1:10.06        
      32.46   37.60                                                
  6 Battle, Kelly             17 Ansc-AM              1:09.70    1:10.15        
      31.67   38.48                                                
  7 Helmers, Missy            17 SAC-NJ               1:12.00    1:13.41        
      33.16   40.25                                                
 
Event 308  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 55.88  7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                       
 Olym. Trial: T 55.37                                                          
National Cut: N 55.99                                                          
 NAG (17-18): * 57.39                                                          
 NAG (15-16): # 58.59                                                          
  U. S. Open: O 57.19                                                          
                55.39  OLYM
                55.99  NAT
                57.19  OPEN
                58.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northrop, Daryl           20 BAC-NJ                 56.63      56.73OOPEN   
      26.27   30.46                                                
  2 Striker, Brian            25 Unattached-NI        1:00.68    1:00.07        
      28.26   31.81                                                
  3 Vitagliano, Daniel        17 Omni-CT              1:01.00    1:00.74        
      28.72   32.02                                                
  4 Kraus, Spencer            16 Agua Swim Team-MR    1:00.61    1:00.90        
      28.17   32.73                                                
  5 Grossman, Brian           16 Agua Swim Team-MR    1:01.39    1:03.94        
      28.04   35.90                                                
 
Event 313  Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.31  7/28/2001 Noelle Bassi, BAC-NJ                        
 Olym. Trial: T 2:16.62                                                        
National Cut: N 2:17.29                                                        
 NAG (17-18): * 2:18.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:19.59                                                        
  U. S. Open: O 2:20.29                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:17.29  NAT
                2:20.29  OPEN
                2:24.19  NATB
 Meet Qualifying:  2:27.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koss, Keenan              15 Water Rats-CT        2:30.57    2:28.88        
      31.91   38.42   38.38   40.17                                
 
Event 314  Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.90  7/28/2001 Pat Maloney, SAC-NJ                         
 Olym. Trial: T 2:03.19                                                        
National Cut: N 2:04.69                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:08.99                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.19  OLYM
                2:04.69  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:10.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:13.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Kevin               21 RUTG-NJ              2:13.00    2:14.80        
      29.66   33.48   35.95   35.71                                
  2 Rossos, Michael           17 SAC-NJ               2:17.00    2:16.91        
      30.29   34.47   35.50   36.65                                
  3 Neuber, Matthew           17 SCHE-AD              2:19.00    2:17.37        
      30.50   34.84   36.18   35.85                                
  4 Glenn, Robert             17 Jersey Wahoos-MA     2:20.50    2:18.08        
      31.18   35.52   35.68   35.70                                
  5 Seeley, Patrick           16 RAC-CT                    NT    2:21.81        
      31.26   36.18   37.27   37.10                                
 
Event 315  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 26.87  7/28/2001 Laura Hotaling, Bluefins-AD                   
 Olym. Trial: T 26.39                                                          
National Cut: N 26.79                                                          
 NAG (17-18): * 27.19                                                          
 NAG (15-16): # 27.29                                                          
  U. S. Open: O 27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  NAT
                27.29  OPEN
                27.79  NATB
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Lauren           18 Tpit-AM                28.59      28.11        
  2 Powalski, Laura           15 East-NI                28.29      28.16        
  3 Mango, Magdalena          17 Agua Swim Team-MR      28.18      28.40        
  4 Tariverdian, Nicole       17 North Shore-NE         28.40      28.51        
  5 Barr, Shannon             16 Tpit-AM                28.88      29.02        
  6 Scott, Mary               17 LIAC-MR                29.40      29.16        
 
Event 316  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 24.16  7/28/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                       
 Olym. Trial: T 23.39                                                          
National Cut: N 23.69                                                          
 NAG (17-18): * 24.19                                                          
 NAG (15-16): # 24.79                                                          
  U. S. Open: O 24.19                                                          
                23.39  OLYM
                23.69  NAT
                24.19  OPEN
                24.79  NATB
 Meet Qualifying:  25.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearouse, William        18 Magnus-NE              25.45      25.61        
  2 Wilson, Brian             14 Elite-NJ               25.62      25.64        
  3 Charles, Dillon           17 Agua Swim Team-MR      25.92      25.97        
  4 Jakob, Jeff               17 Jersey Wahoos-MA       27.50      26.11        
 
Event 317  Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:38.30  7/28/2001 Jenna Barbary, SSA-NE                       
 Olym. Trial: T 2:35.99                                                        
National Cut: N 2:38.09                                                        
 NAG (17-18): * 2:41.49                                                        
 NAG (15-16): # 2:42.29                                                        
  U. S. Open: O 2:41.59                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:38.09  NAT
                2:41.59  OPEN
                2:44.99  NATB
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins-Vacca, Corina     15 Magnus-NE            2:44.86    2:45.13        
      36.95   41.64   43.10   43.44                                
  2 Grundel, Kerry            13 Badger-MR                 NT    2:52.25        
      37.74   43.64   46.07   44.80                                
 
Event 319  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.97  7/28/2001 Connie Brown, MVP-NE                        
 Olym. Trial: T 1:04.59                                                        
National Cut: N 1:05.59                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.19                                                        
 NAG (15-16): # 1:06.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.59  NAT
                1:06.69  OPEN
                1:07.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Meredith          16 BGSC-NE              1:08.90    1:09.94        
      34.35   35.59                                                
  2 Belli, Caroline           13 North Shore-NE       1:10.50    1:10.86        
      34.30   36.56                                                
  3 Copelin, Jena             16 TTSC-NI              1:10.85    1:11.16        
      34.40   36.76                                                
  4 Feltrin, Veronica         13 SAC-NJ               1:12.00    1:12.41        
      34.90   37.51                                                
  5 Fritsch, Katie            16 BGSC-NE              1:08.82    1:12.85        
      34.56   38.29                                                
  6 Nugent, Liz               18 Water Rats-CT        1:08.76    1:13.19        
      34.59   38.60                                                
  7 Wilson, Kate              17 Grrr-NI              1:13.00    1:14.57        
      36.25   38.32                                                
 
Event 320  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M   59.15  7/28/2001 Brendan Laracy, SAC-NJ                      
 Olym. Trial: T   57.79                                                        
National Cut: N   58.49                                                        
 NAG (17-18): *   59.79                                                        
 NAG (15-16): # 1:01.29                                                        
  U. S. Open: O   59.79                                                        
                  57.79  OLYM
                  58.49  NAT
                  59.79  OPEN
                1:01.39  NATB
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Driscoll, Frisk           16 Water Rats-CT        1:04.93    1:05.33        
      32.02   33.31                                                
  2 Maki, Bruce               15 SCHE-AD              1:06.92    1:06.50        
      32.82   33.68                                                
 
Event 321  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:17.98  7/28/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 4:19.37                                                        
National Cut: N 4:21.69                                                        
 NAG (17-18): * 4:25.19                                                        
 NAG (15-16): # 4:25.99                                                        
  U. S. Open: O 4:25.59                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:21.69  NAT
                4:25.59  OPEN
                4:30.69  NATB
 Meet Qualifying:  4:38.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolish, Allison           15 Jersey Wahoos-MA     4:42.90    4:42.92        
      32.29   35.67   36.37   36.44   36.03   35.95   35.85   34.32
  2 Schadow, Kristen          16 SCHE-AD              4:47.06    4:43.10        
      32.34   35.53   36.16   36.00   35.88   36.23   36.14   34.82
  3 Weniger, Hailey           15 Grrr-NI              4:48.00    4:43.15        
      32.93   35.56   36.31   36.20   36.11   35.85   35.66   34.53
 
Event 322  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:00.02  7/28/2001 Brendan Neligan, LIAC-MR                    
 Olym. Trial: T 3:58.69                                                        
National Cut: N 4:02.19                                                        
 NAG (17-18): * 4:05.99                                                        
 NAG (15-16): # 4:07.99                                                        
  U. S. Open: O 4:05.89                                                        
                3:58.69  OLYM
                4:02.19  NAT
                4:05.89  OPEN
                4:09.79  NATB
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeBiase, Joe              15 Jcc Sailfish-AM      4:20.65    4:17.38        
      28.79   32.24   32.09   32.63   32.95   33.90   32.77   32.01
  2 Morris, James             19 CUBU-PV              4:24.50    4:21.10        
      30.11   32.00   33.42   33.27   33.32   33.43   33.24   32.31
  3 Gadd, Jordan              16 Jcc Sailfish-AM      4:24.37    4:22.19        
      29.70   32.14   32.93   33.66   33.24   34.27   34.19   32.06
  4 Gurkovich, Kyle           17 SAC-NJ               4:23.00    4:23.70        
      29.26   31.61   33.03   33.67   33.88   34.08   34.41   33.76
  5 Gusick, Tim               16 SAC-NJ               4:26.00    4:28.64        
      29.41   32.82   32.88   35.37   34.02   35.64   34.26   34.24
  6 Stathopoulos, Cary        15 Agua Swim Team-MR    4:27.10    4:34.48        
      30.15   33.26   33.35   34.87   34.76   35.98   36.03   36.08
 
Event 329  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 58.28  7/29/2001 Connie Brown, MVP-NE                          
 Olym. Trial: T 57.19                                                          
National Cut: N 57.89                                                          
 NAG (17-18): * 58.89                                                          
 NAG (15-16): # 58.99                                                          
  U. S. Open: O 58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.89  NAT
                58.89  OPEN
              1:00.19  NATB
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Carol              16 Magnus-NE                 NT    1:02.56        
      29.53   33.03                                                
 
Event 330  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 52.43  7/29/2001 David Dobbins, MSC-MR                         
 Olym. Trial: T 51.19                                                          
National Cut: N 51.99                                                          
 NAG (17-18): * 52.99                                                          
 NAG (15-16): # 54.39                                                          
  U. S. Open: O 52.99                                                          
                51.19  OLYM
                51.99  NAT
                52.99  OPEN
                53.99  NATB
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piastuck, Danny           17 Sachem-MR              56.66      57.98        
      26.97   31.01                                                
 
Event 331  Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:20.86  7/29/2001 Sally Brown, MVP-NE                         
 Olym. Trial: T 2:20.42                                                        
National Cut: N 2:21.49                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:22.39                                                        
  U. S. Open: O 2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  NAT
                2:24.29  OPEN
                2:27.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devlin, Deirdre           17 BGSC-NE              2:33.00    2:33.01        
      32.42   39.80   46.30   34.49                                
  2 Chalikis, Kathryne        15 SAC-NJ               2:35.00    2:41.07        
      33.23   40.18   49.43   38.23                                
 
Event 332  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.41  7/29/2001 Geoffrey Rathgeber, SOCO-CT                 
 Olym. Trial: T 2:06.99                                                        
National Cut: N 2:08.39                                                        
 NAG (17-18): * 2:09.89                                                        
 NAG (15-16): # 2:13.09                                                        
  U. S. Open: O 2:10.59                                                        
                2:06.99  OLYM
                2:08.39  NAT
                2:10.59  OPEN
                2:13.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elek, Gregory             15 New Jersey Wave-NJ   2:18.56    2:22.41        
      29.88   35.95   44.01   32.57                                
 
Event 403  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:03.16  7/27/2001 Kim Black, SHAK-NI                          
 Olym. Trial: T 2:03.39                                                        
National Cut: N 2:04.89                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:07.09                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.89  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:09.09  NATB
 Meet Qualifying:  2:12.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belli, Caroline           13 North Shore-NE       2:14.00    2:13.59        
      30.99   34.34   34.01   34.25                                
 
Event 405  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:14.17  7/27/2001 Marcelle Miller, SSA-NE                     
 Olym. Trial: T 1:12.59                                                        
National Cut: N 1:13.29                                                        
 NAG (17-18): * 1:13.99                                                        
 NAG (15-16): # 1:14.89                                                        
  U. S. Open: O 1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  NAT
                1:14.99  OPEN
                1:16.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abranovic, Atalie         17 Tpit-AM              1:13.88    1:14.64#OPEN   
      34.32   40.32                                                
 
Event 406  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.56  7/27/2001 Ryan Berg, BGSC-NE                          
 Olym. Trial: T 1:04.29                                                        
National Cut: N 1:05.39                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.59                                                        
 NAG (15-16): # 1:08.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.79                                                        
                1:04.29  OLYM
                1:05.39  NAT
                1:06.79  OPEN
                1:08.29  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cirella, Nick             18 BAC-NJ               1:05.78    1:06.59*OPEN   
      31.64   34.95                                                
  2 Acquavito, Nick           18 LIAC-MR              1:07.85    1:07.46#NATB   
      32.49   34.97                                                
  3 Nardone, Vincent          17 Charter Oak Aq.-CT   1:10.89    1:11.28        
      33.46   37.82                                                
 
Event 407  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:03.70  7/27/2001 Kristy Martin, GMSC-NE                      
 Olym. Trial: T 1:02.39                                                        
National Cut: N 1:03.09                                                        
 NAG (17-18): * 1:03.89                                                        
 NAG (15-16): # 1:04.39                                                        
  U. S. Open: O 1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  NAT
                1:04.39  OPEN
                1:05.79  NATB
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Mallory         15 Gpac-AM              1:03.64    1:03.80*OPEN   
      29.74   34.06                                                
  2 Kelley, Annie             17 BGSC-NE              1:03.87    1:04.78 NATB   
      29.94   34.84                                                
  3 Tariverdian, Nicole       17 North Shore-NE       1:08.00    1:08.33        
      32.01   36.32                                                
  4 Devlin, Deirdre           17 BGSC-NE              1:08.00    1:09.65        
      31.84   37.81                                                
  5 Shapiro, Amanda           17 TVSC-MR              1:11.00    1:09.69        
      31.53   38.16                                                
  6 White, Hilary             14 TTSC-NI              1:13.02    1:13.35        
      33.03   40.32                                                
 
Event 408  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 55.88  7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                       
 Olym. Trial: T 55.37                                                          
National Cut: N 55.99                                                          
 NAG (17-18): * 57.39                                                          
 NAG (15-16): # 58.59                                                          
  U. S. Open: O 57.19                                                          
                55.39  OLYM
                55.99  NAT
                57.19  OPEN
                58.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitagliano, Daniel        17 Omni-CT              1:01.00    1:00.42        
      28.00   32.42                                                
  2 Kraus, Spencer            16 Agua Swim Team-MR    1:00.52    1:00.69        
      28.06   32.63                                                
  3 Seeley, Patrick           16 RAC-CT               1:01.26    1:01.39        
      29.04   32.35                                                
  4 Resler, Chris             16 Elite-NJ             1:04.10    1:03.36        
      29.38   33.98                                                
 
Event 409  Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 4:58.41  7/27/2001 Sally Brown, MVP-NE                         
 Olym. Trial: T 4:55.87                                                        
National Cut: N 4:57.79                                                        
 NAG (17-18): * 4:58.99                                                        
 NAG (15-16): # 5:00.49                                                        
  U. S. Open: O 5:03.39                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:57.79  NAT
                5:03.39  OPEN
                5:09.69  NATB
 Meet Qualifying:  5:22.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prautzsch, Kristin        14 Magnus-NE            5:26.60    5:19.99        
      34.06   39.60   40.48   40.84   43.92   46.03   38.53   36.53
 
Event 413  Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.31  7/28/2001 Noelle Bassi, BAC-NJ                        
 Olym. Trial: T 2:16.62                                                        
National Cut: N 2:17.29                                                        
 NAG (17-18): * 2:18.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:19.59                                                        
  U. S. Open: O 2:20.29                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:17.29  NAT
                2:20.29  OPEN
                2:24.19  NATB
 Meet Qualifying:  2:27.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Caitlin            17 SD-NE                2:35.00    2:29.79        
      34.08   37.81   39.16   38.74                                
  2 Wollner, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    2:27.48    2:30.11        
      33.87   37.35   40.23   38.66                                
 
Event 414  Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.90  7/28/2001 Pat Maloney, SAC-NJ                         
 Olym. Trial: T 2:03.19                                                        
National Cut: N 2:04.69                                                        
 NAG (17-18): * 2:06.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:08.99                                                        
  U. S. Open: O 2:06.99                                                        
                2:03.19  OLYM
                2:04.69  NAT
                2:06.99  OPEN
                2:10.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:13.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaco, James             17 Tpit-AM              2:11.20    2:10.92        
      29.20   33.06   33.98   34.68                                
 
Event 415  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 26.87  7/28/2001 Laura Hotaling, Bluefins-AD                   
 Olym. Trial: T 26.39                                                          
National Cut: N 26.79                                                          
 NAG (17-18): * 27.19                                                          
 NAG (15-16): # 27.29                                                          
  U. S. Open: O 27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  NAT
                27.29  OPEN
                27.79  NATB
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gately, Karen             17 BGSC-NE                26.96      26.85MOPEN   
  2 O'Hara, Kelly             17 GCIT-MA                26.87      27.01*OPEN   
  3 Kennedy, Madison          15 Charter Oak Aq.-CT     27.10      27.20#OPEN   
  4 Hunter, Katie             23 Tpit-AM                28.51      28.99        
  5 Tariverdian, Nicole       17 North Shore-NE         28.50      29.26        
  6 McIntyre, Tina            15 Grrr-NI                   NT      29.49        
  7 Antalosky, Tara           19 RAC-CT                 30.53      30.51        
 
Event 416  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 24.16  7/28/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                       
 Olym. Trial: T 23.39                                                          
National Cut: N 23.69                                                          
 NAG (17-18): * 24.19                                                          
 NAG (15-16): # 24.79                                                          
  U. S. Open: O 24.19                                                          
                23.39  OLYM
                23.69  NAT
                24.19  OPEN
                24.79  NATB
 Meet Qualifying:  25.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, David               16 CUBU-PV                25.86      25.75        
  2 Fish, Adam                16 Millcreek-AM           26.16      25.86        
  3 Slick, Justin             16 Millcreek-AM           26.11      25.94        
  4 Seeley, Patrick           16 RAC-CT                 27.89      28.77        
  5 Rodas, Peter              14 RAC-CT                 29.41      29.33        
  6 Marcucio, Steven          19 Omni-CT                30.00      31.00        
 
Event 417  Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:38.30  7/28/2001 Jenna Barbary, SSA-NE                       
 Olym. Trial: T 2:35.99                                                        
National Cut: N 2:38.09                                                        
 NAG (17-18): * 2:41.49                                                        
 NAG (15-16): # 2:42.29                                                        
  U. S. Open: O 2:41.59                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:38.09  NAT
                2:41.59  OPEN
                2:44.99  NATB
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beales, Kristen           15 CUBU-PV              2:38.09    2:42.91 NATB   
      37.10   41.81   41.29   42.71                                
  2 Lehner, Robin             17 STAR-NI              2:48.50    2:53.05        
      38.67   43.87   45.72   44.79                                
 
Event 418  Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:25.45  7/28/2001 Steven Marcucio, Aqua Jets                  
 Olym. Trial: T 2:19.99                                                        
National Cut: N 2:22.39                                                        
 NAG (17-18): * 2:26.79                                                        
 NAG (15-16): # 2:27.89                                                        
  U. S. Open: O 2:25.29                                                        
                2:19.99  OLYM
                2:22.39  NAT
                2:25.29  OPEN
                2:29.79  NATB
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hupp, Jonathan            19 RUTG-NJ              2:22.00    2:23.77OOPEN   
      32.65   36.95   36.39   37.78                                
 
Event 419  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.97  7/28/2001 Connie Brown, MVP-NE                        
 Olym. Trial: T 1:04.59                                                        
National Cut: N 1:05.59                                                        
 NAG (17-18): * 1:06.19                                                        
 NAG (15-16): # 1:06.39                                                        
  U. S. Open: O 1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.59  NAT
                1:06.69  OPEN
                1:07.89  NATB
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brush, Emily              18 BGSC-NE              1:06.20    1:05.92*OPEN   
      32.43   33.49                                                
  2 Chalikis, Kathryne        15 SAC-NJ               1:11.50    1:11.74        
      34.02   37.72                                                
 
Event 426  Men 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 15:44.65  7/29/2001 Dan Demarco, LIAC-MR                       
 Olym. Trial: T 15:47.49                                                       
National Cut: N 16:03.49                                                       
 NAG (17-18): * 16:14.89                                                       
 NAG (15-16): # 16:25.09                                                       
  U. S. Open: O 16:18.59                                                       
                15:47.49  OLYM
                16:03.49  NAT
                16:18.59  OPEN
                16:41.69  NATB
 Meet Qualifying:  17:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gadd, Jordan              16 Jcc Sailfish-AM     17:23.61   17:20.52        
      30.80   33.46   34.76   34.50   32.57   37.24   35.28   34.80
      35.22   34.91   34.87   34.31   34.98   34.54   35.02   34.42
      34.96   34.73   34.99   35.35   34.94   34.80   34.78   34.73
      31.19   38.91   35.23   35.37   35.09   33.77                
  2 Stathopoulos, Cary        15 Agua Swim Team-MR   16:40.00   17:47.66        
      31.02   33.90   34.61   34.23   35.09   34.82   35.42   34.79
      35.55                   35.85   26.51                        
      36.27   36.50   36.52   36.36   36.42   36.42   36.99   36.01
      36.56   36.54   36.37   36.51   36.41   35.31                
 
Event 427  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.40  7/29/2001 Corey Berg, MSC-MR                          
 Olym. Trial: T 2:17.99                                                        
National Cut: N 2:19.99                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.09                                                        
 NAG (15-16): # 2:21.19                                                        
  U. S. Open: O 2:22.29                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.99  NAT
                2:22.29  OPEN
                2:25.99  NATB
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahon, Mary Catherine     15 Jersey Wahoos-MA     2:34.00    2:32.56        
      35.79   38.76   39.62   38.39                                
  2 Festa, Natalia            14 LIAC-MR              2:32.08    2:34.05        
      35.43                   39.63                                
  3 Allen, Susan              17 Grrr-NI              2:34.00    2:35.06        
      36.13   38.45   40.40   40.08                                
 
Event 428  Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:06.55  7/29/2001 Chris Brandenberger, TVSC-MR                
 Olym. Trial: T 2:04.19                                                        
National Cut: N 2:06.79                                                        
 NAG (17-18): * 2:08.39                                                        
 NAG (15-16): # 2:11.89                                                        
  U. S. Open: O 2:09.09                                                        
                2:04.19  OLYM
                2:06.79  NAT
                2:09.09  OPEN
                2:12.39  NATB
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellors, Pat              17 Jcc Sailfish-AM      2:11.47    2:13.71        
      31.32   33.34   34.56   34.49                                
  2 Dragelin, John            16 CUBU-PV              2:16.76    2:17.65        
      33.48   34.88   34.98   34.31                                
  3 Amato, Chris              16 LIAC-MR              2:19.00    2:18.43        
      32.36   35.29   35.77   35.01                                
  4 Maki, Bruce               15 SCHE-AD              2:22.82    2:20.75        
      33.43   36.31   35.36   35.65                                
  5 Glenn, Robert             17 Jersey Wahoos-MA     2:21.00    2:21.92        
      33.93   36.07   35.82   36.10                                
 
Event 429  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 58.28  7/29/2001 Connie Brown, MVP-NE                          
 Olym. Trial: T 57.19                                                          
National Cut: N 57.89                                                          
 NAG (17-18): * 58.89                                                          
 NAG (15-16): # 58.99                                                          
  U. S. Open: O 58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.89  NAT
                58.89  OPEN
              1:00.19  NATB
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ernst, Sarah              14 BGSC-NE              1:02.70    1:02.14        
      30.22   31.92                                                
  2 Aiello, Sara              16 BGSC-NE              1:02.69    1:02.19        
      29.98   32.21                                                
  3 McElroy, Lauren           18 Tpit-AM              1:02.25    1:02.26        
      29.75   32.51                                                
  4 Constantino, Dana         15 CUBU-PV              1:02.50    1:02.70        
      30.42   32.28                                                
  5 English, Jackie           19 TTSC-NI              1:03.30    1:02.95        
      29.76   33.19                                                
  6 Scott, Mary               17 LIAC-MR              1:02.97    1:03.70        
      30.02   33.68                                                
  7 McIntyre, Tina            15 Grrr-NI              1:03.00    1:04.36        
      30.75   33.61                                                
  8 Battle, Kelly             17 Ansc-AM              1:04.38    1:06.09        
      31.45   34.64                                                
 
Event 430  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 52.43  7/29/2001 David Dobbins, MSC-MR                         
 Olym. Trial: T 51.19                                                          
National Cut: N 51.99                                                          
 NAG (17-18): * 52.99                                                          
 NAG (15-16): # 54.39                                                          
  U. S. Open: O 52.99                                                          
                51.19  OLYM
                51.99  NAT
                52.99  OPEN
                53.99  NATB
 Meet Qualifying:  55.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolden, Mark              19 Big Cat-MA             56.62      55.83        
      26.68   29.15                                                
  2 Stevens-Palmer, Garrett   15 CUBU-PV                48.69Y     56.15        
      27.40   28.75                                                
  3 Rappold, Thomas           20 CUBU-PV                47.29Y     56.21        
      26.13   30.08                                                
  4 DeBiase, Joe              15 Jcc Sailfish-AM        55.84      56.94        
      27.14   29.80                                                
  5 Lamere, James             19 Omni-CT                56.50      57.08        
      27.50   29.58                                                
  6 Gurkovich, Kyle           17 SAC-NJ                 58.00      57.21        
      27.49   29.72                                                
  7 Gusick, Tim               16 SAC-NJ                 58.90      58.41        
      27.67   30.74                                                
  8 Rossos, Michael           17 SAC-NJ                 58.00      58.79        
      27.94   30.85                                                
 
Event 431  Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:20.86  7/29/2001 Sally Brown, MVP-NE                         
 Olym. Trial: T 2:20.42                                                        
National Cut: N 2:21.49                                                        
 NAG (17-18): * 2:21.99                                                        
 NAG (15-16): # 2:22.39                                                        
  U. S. Open: O 2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  NAT
                2:24.29  OPEN
                2:27.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helmers, Kristina         15 SAC-NJ               2:33.70    2:29.06        
      31.68   38.45   45.95   32.98                                
  2 Ernst, Kara               16 SD-NE                2:33.00    2:30.88        
      32.56   41.41   42.25   34.66                                
  3 Catroppa, Aimee           15 SCHE-AD              2:34.00    2:34.16        
      33.52   41.31   43.90   35.43                                
  4 Legg, Erin                17 Grrr-NI              2:32.00    2:35.11        
      32.89   40.25   45.62   36.35                                
  5 Weniger, Hailey           15 Grrr-NI              2:36.00    2:41.47        
      33.83   41.37   50.27   36.00                                
  6 O'Donnell, Tarin          17 Jersey Wahoos-MA     2:17.00Y   2:44.99        
      36.51   42.65   45.61   40.22                                
 
Event 432  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.41  7/29/2001 Geoffrey Rathgeber, SOCO-CT                 
 Olym. Trial: T 2:06.99                                                        
National Cut: N 2:08.39                                                        
 NAG (17-18): * 2:09.89                                                        
 NAG (15-16): # 2:13.09                                                        
  U. S. Open: O 2:10.59                                                        
                2:06.99  OLYM
                2:08.39  NAT
                2:10.59  OPEN
                2:13.59  NATB
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Kevin               21 RUTG-NJ              2:14.00    2:15.03        
      28.83   33.79   41.71   30.70                                
  2 Neuber, Matthew           17 SCHE-AD              2:20.00    2:21.35        
      29.45   36.15   43.63   32.12                                
  3 Evans, John               18 RUTG-NJ              2:15.10    2:21.57        
      29.34   35.56   41.03   35.64                                
  4 Singer, Daniel            17 SCHE-AD              2:20.00    2:27.64        
      31.97   36.72   44.08   34.87                                

Brought to you by Computer Aide, Inc.