2003 Metropolitan LC Junior Olympics
7/25/2003 to 7/27/2003

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:09.38  7/15/2001 YWCA Middies, YMID-MR                       
     LC JO's: ! 2:13.13  7/15/1984 Long Island SC                              
                2:10.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:19.73    2:17.55        
       33.73    39.47    32.37    31.98                                    
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:31.55    2:18.33        
                         34.59    30.77                                    
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:18.00    2:20.94        
       34.45    41.61    34.43    30.45                                    
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:26.00    2:21.41        
       37.60    41.56    32.83    29.42                                    
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:13.18    2:21.46        
       36.23    42.18    33.17    29.88                                    
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                2:20.13    2:21.47        
       36.26    39.89    32.96    32.36                                    
  7 Long Island Express-MR  'A'                 2:22.75    2:21.86        
       36.62    40.03  1:05.21                                             
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        2:01.00    2:22.54        
                         33.45    31.17                                    
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:26.80    2:24.43        
       37.74    40.13    35.41    31.15                                    
 10 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:15.00    2:25.90        
       37.69    41.21    43.44    23.56                                    
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:14.50    2:26.02        
       37.58    41.40    35.19    31.85                                    
 
Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:02.59  7/15/1976 Gator S.C., GSC-MR                          
     LC JO's: ! 2:04.13  7/25/2003 YWCA MIDDIES, Middies                       
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, P BENNETT      
                2:02.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:05.00    2:04.13!       
       30.65    35.24    29.80    28.44                                    
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:00.00    2:10.19        
       36.01    36.72    29.03    28.43                                    
  3 Ywca Middies-MR  'B'                        2:13.00    2:11.32        
       33.47    37.19    30.05    30.61                                    
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:26.36    2:14.11        
       34.76    36.68    32.98    29.69                                    
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT    2:23.71        
       38.58                    1:27.80                                    
 -- Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:25.88         DQ        
       33.79    38.59    27.63    27.48                                    
 
Event 3  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 37.33  1998      Paola Duguet, YMID                            
     LC JO's: ! 39.76  7/1998    Paola Duguet, YMID                            
                40.49  T16
                45.59  ZONE
                52.99  JO
 Meet Qualifying:  52.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR                41.35      41.20 ZONE   
  2 Kwa, Adelene        10 Agua Swim Team-MR      42.99      42.80 ZONE   
  3 Zhu, Annie           8 Twisters-MR            43.81      43.02 ZONE   
  4 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             42.85      43.83 ZONE   
  5 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR                44.54      44.56 ZONE   
  6 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR                 45.38      45.14 ZONE   
  7 Klein, Morganne     10 VAC-MR                 43.57      45.24 ZONE   
  8 Stanford, Brittany  10 LBA-MR                 44.89      45.34 ZONE   
  9 Chen, Cynthia       10 FLY-MR                 43.56      45.39 ZONE   
 10 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR                47.24      45.58 ZONE   
 11 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         44.19      45.79 JO     
 12 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR        43.97      46.01 JO     
 13 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 45.27      46.09 JO     
 14 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR           49.61      46.35 JO     
 15 Tobin, Casey        10 Badger-MR              44.66      46.74 JO     
 16 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             45.82      47.02 JO     
 17 Henry, Emily        10 VAC-MR                 44.82      47.39 JO     
 18 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR         46.84      47.42 JO     
 19 Sepe, Lauren K      10 GAEL-MR                47.27      47.43 JO     
 20 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR             46.56      47.94 JO     
 21 McGowan, Casey      10 WISC-MR                45.24      47.98 JO     
 22 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    50.31      48.11 JO     
 23 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR                 47.95      48.13 JO     
 24 Sherard, Ashley M    9 NFS-MR                 46.71      49.20 JO     
 25 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR         49.31      49.32 JO     
 26 Bunster, Katharine  10 CSC-MR                 48.18      49.44 JO     
 27 Flood, Katie M      10 Silver Streaks-MR      49.67      49.56 JO     
 28 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 48.48      50.16 JO     
 29 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 50.31      50.18 JO     
 30 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR           49.47      50.52 JO     
 31 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                49.96      50.53 JO     
 32 Bishop, Christina   10 GAEL-MR                51.05      50.75 JO     
 33 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR                49.14      50.85 JO     
 34 Waring, Megan P     10 HYB-MR                 48.46      50.87 JO     
 35 Hernandez, Marissa  10 CSC-MR                 52.60      51.05 JO     
 36 Lampe, Shannon E    10 TVSC-MR                50.18      51.25 JO     
 37 Tawil, Raina C      10 Barracudas-MR          52.94      51.30 JO     
 38 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR                49.64      51.31 JO     
 39 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        50.18      51.34 JO     
 40 Belnavis, Samantha   9 NFS-MR                 48.75      51.50 JO     
 40 Huerta, Imani        9 VAC-MR                 52.80      51.50 JO     
 42 Egan, Dana M         9 Middies-MR             49.01      51.51 JO     
 43 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR                 51.31      51.57 JO     
 44 Merz, Wendy A        9 HYB-MR                 51.67      51.74 JO     
 44 Cody, Samantha       9 LBA-MR                 52.82      51.74 JO     
 46 Lewis, Kamara A     10 Agua Swim Team-MR      51.91      51.75 JO     
 47 Narus, Jessica L    10 North Shore-MR         50.84      51.83 JO     
 48 Owens, Amy          10 VAC-MR                 52.37      51.88 JO     
 49 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           51.91      52.07 JO     
 50 Torre, Melissa       9 LIAC-MR                50.53      52.30 JO     
 51 Oliveira, Kerry C   10 Badger-MR              52.99      52.32 JO     
 52 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR                 52.20      52.38 JO     
 53 Ebo, Nadine         10 IA-MR                  50.67      52.47 JO     
 54 Reynoso, Jessica M   8 Agua Swim Team-MR      51.65      52.67 JO     
 55 Ng, Lauren           9 FLY-MR                 50.95      52.92 JO     
 56 Mannix, Christine    9 GAEL-MR                51.85      53.12        
 57 Bassi, Julia E      10 TVSC-MR                51.74      53.15        
 58 Gibbons, Jenna       9 Basc-MR                51.19      53.61        
 59 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR              52.89      53.78        
 60 O'Connor, Rosemari  10 Basc-MR                52.74      54.39        
 61 Werking, Kristin     9 Aqua Gems-MR           52.62      54.57        
 62 Poleway, Monica J    9 Middies-MR             52.85      54.74        
 
Event 4  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 37.71  7/15/1990 Chris Helin, TVSC                             
     LC JO's: ! 39.10  7/1994    David Kahn, NSAA                              
                40.79  T16
                45.59  ZONE
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR            41.24      40.47 T16    
  2 Knight, Lucas       10 FLY-MR                 41.87      43.49 ZONE   
  3 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR            45.62      43.91 ZONE   
  4 McComiskey, Tony    10 Basc-MR                42.36      45.13 ZONE   
  5 Maldonado, Eric R   10 North Shore-MR         43.83      45.18 ZONE   
  6 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR    44.03      45.70 JO     
  7 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR            46.00      46.92 JO     
  8 Coraor, Everett Z   10 HYB-MR                 46.09      48.11 JO     
  9 Cornyn, Shane M     10 Silver Streaks-MR      48.24      48.12 JO     
 10 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        47.26      48.32 JO     
 11 Matthes, Collin     10 WISC-MR                46.85      48.35 JO     
 12 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR                48.35      48.46 JO     
 13 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR                 46.25      48.66 JO     
 14 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR                 49.30      48.80 JO     
 15 Gourevitch, Jesse   10 Silver Streaks-MR      48.47      49.05 JO     
 16 Dupres, Abel        10 RED-MR                 48.94      49.47 JO     
 17 Jiran, Monte        10 WISC-MR                48.67      49.66 JO     
 18 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR      48.56      50.12 JO     
 19 Pollastro, Robert    9 Basc-MR                51.61      50.25 JO     
 20 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR            49.21      50.71 JO     
 21 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR         50.76      50.91 JO     
 22 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR                50.64      50.94 JO     
 23 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    51.27      51.01 JO     
 24 Yeager, Christian    9 Tmsuffolk-MR           48.88      51.16 JO     
 25 Herrmann, Charles    9 Tmsuffolk-MR           49.87      51.18 JO     
 26 LO, Arthur          10 LIAC-MR                50.67      51.23 JO     
 27 Malychev, Peter     10 Dolphin-MR             51.50      51.34 JO     
 28 Phillips, Andrew    10 Silver Streaks-MR      53.18      51.38 JO     
 29 Pisano, Jake F      10 Tmsuffolk-MR           49.08      51.89 JO     
 30 Sack, Danny C        9 OWA-MR                 52.23      52.47 JO     
 31 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR                 53.75      52.65 JO     
 32 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR                52.69      52.96 JO     
 33 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR                52.51      53.06 JO     
 34 Mayer, Michael      10 LIAC-MR                52.22      53.27 JO     
 35 Middleton, William  10 Basc-MR                52.37      53.30 JO     
 36 Citron, Joshua W    10 TVSC-MR                51.61      53.33 JO     
 37 Mohrmann, John      10 LIAC-MR                51.93      54.28        
 38 Saltzman, Mike J    10 HAA-MR                 52.84      55.32        
 39 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR                 52.66      55.96        
 40 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR    52.46      57.18        
 41 Johnson, Grant       8 Badger-MR              53.97      57.97        
 42 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR    52.02    1:01.14        
 -- Peng, Didi Y         9 OWA-MR                 41.80         DQ        
 
Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:12.07  7/15/1998 Annie Mantey, MSC                           
     LC JO's: ! 1:20.04  7/15/1998 Tory Nelson, BSC                            
                1:15.69  T16
                1:18.29  SECT
                1:24.89  ZONE
                1:31.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              1:21.12    1:21.26 ZONE   
      38.26   43.00                                                
  2 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    1:22.51    1:23.49 ZONE   
      39.94   43.55                                                
  3 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              1:21.82    1:23.88 ZONE   
      39.89   43.99                                                
  4 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      1:26.30    1:24.59 ZONE   
      40.71   43.88                                                
  5 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:25.82 JO     
      40.63   45.19                                                
  6 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         1:26.56    1:25.91 JO     
      40.30   45.61                                                
  7 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              1:24.66    1:26.49 JO     
      41.45   45.04                                                
  8 Hutzler, Kayla M    13 TVSC-MR              1:23.61    1:26.53 JO     
      41.95   44.58                                                
  9 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      1:27.64    1:26.74 JO     
      41.51   45.23                                                
 10 Phillips, Danielle  13 Silver Streaks-MR    1:25.38    1:26.87 JO     
      40.77   46.10                                                
 11 Veccia, Samantha J  13 North Shore-MR       1:23.17    1:27.21 JO     
      40.99   46.22                                                
 12 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR         1:21.12    1:27.41 JO     
      41.19   46.22                                                
 13 Dowd, Caitlin E     13 TVSC-MR              1:24.63    1:28.79 JO     
      43.55   45.24                                                
 14 Torres, Molly *     13 LBA-MR               1:28.42    1:29.01 JO     
      43.15   45.86                                                
 15 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           1:28.54    1:29.10 JO     
      43.38   45.72                                                
 16 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               1:29.91    1:29.96 JO     
      42.81   47.15                                                
 17 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    1:30.19    1:30.09 JO     
      43.08   47.01                                                
 18 Kretz, Sarah J      14 LIAC-MR              1:28.16    1:30.55 JO     
      43.51   47.04                                                
 19 Turner, Ashley E    13 Silver Streaks-MR    1:27.17    1:31.01 JO     
      42.10   48.91                                                
 20 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       1:29.50    1:31.04 JO     
      43.95   47.09                                                
 21 Ramos, Angelica M   14 Agua Swim Team-MR    1:31.30    1:31.13 JO     
      43.53   47.60                                                
 22 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           1:30.13    1:31.30 JO     
      44.65   46.65                                                
 23 Lawson, Elena P     14 CSC-MR               1:29.13    1:32.00        
      43.13   48.87                                                
 24 Still, Hailey R     13 Middies-MR           1:30.61    1:32.04        
      43.34   48.70                                                
 25 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         1:29.72    1:32.24        
      44.37   47.87                                                
 26 Rubin, Jessica E    14 SSL-MR               1:30.30    1:32.57        
      45.10   47.47                                                
 27 Laureano, Christin  14 North Shore-MR       1:26.59    1:32.82        
      43.76   49.06                                                
 28 Stellato, Michelle  14 LIAC-MR              1:30.58    1:32.97        
      43.95   49.02                                                
 29 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               1:28.58    1:33.06        
      45.04   48.02                                                
 30 LI, Qing            13 TVSC-MR              1:30.59    1:34.20        
      46.05   48.15                                                
 31 Estrada, Cynthia J  14 FLY-MR               1:30.76    1:34.30        
      44.60   49.70                                                
 32 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         1:31.42    1:34.54        
      44.88   49.66                                                
 33 Pashayan, Laura A   13 Express Swimming-MR  1:31.00    1:34.69        
      44.88   49.81                                                
 34 Cosentino, Christi  13 WAC-MR               1:30.34    1:35.72        
      45.67   50.05                                                
 35 Bassmann, Amanda C  13 Silver Streaks-MR    1:31.68    1:36.78        
      44.77   52.01                                                
 36 Tuebner, Samantha   14 SSL-MR               1:30.17    1:36.97        
      46.73   50.24                                                
 
Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:06.76  7/15/2001 Shaun Armstrong, TVSC-MR                    
     LC JO's: ! 1:12.05  7/15/1994 Chris Helin, TVSC                           
                1:09.79  SECT
                1:11.39  T16
                1:18.59  ZONE
                1:26.99  JO
 Meet Qualifying:  1:26.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           1:14.64    1:14.83 ZONE   
      36.36   38.47                                                
  2 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR            1:18.55    1:16.82 ZONE   
      36.80   40.02                                                
  3 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           1:15.51    1:17.30 ZONE   
      36.73   40.57                                                
  4 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           1:18.81    1:19.36 JO     
      37.56   41.80                                                
  5 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               1:20.03    1:19.59 JO     
      37.27   42.32                                                
  6 Dent, Rog L         14 LIAC-MR              1:18.70    1:20.35 JO     
      39.14   41.21                                                
  7 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            1:20.19    1:21.53 JO     
      38.90   42.63                                                
  8 Chen, Daniel Y      14 Express Swimming-MR  1:26.96    1:22.12 JO     
      39.26   42.86                                                
  9 Cheung, Calvin      13 LIAC-MR              1:26.99    1:22.19 JO     
      39.22   42.97                                                
 10 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR               1:22.82    1:22.48 JO     
      39.38   43.10                                                
 11 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      1:20.72    1:22.77 JO     
      39.24   43.53                                                
 12 Altman-Kurosaki, J  14 Agua Swim Team-MR    1:22.73    1:25.00 JO     
      39.84   45.16                                                
 13 Colon, Joseph M     13 OWA-MR               1:23.38    1:25.13 JO     
      40.30   44.83                                                
 14 Lantin, Peter A     14 Middies-MR           1:24.21    1:26.80 JO     
      41.54   45.26                                                
 15 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               1:22.39    1:26.93 JO     
      42.73   44.20                                                
 16 Amato, Nick F       13 LIAC-MR              1:26.89    1:27.28        
      41.53   45.75                                                
 17 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              1:24.00    1:27.60        
      40.84   46.76                                                
 18 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            1:26.75    1:27.69        
      42.77   44.92                                                
 19 Jaszewski, Jacub    13 Twisters-MR          1:26.09    1:28.08        
      42.50   45.58                                                
 20 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR              1:22.28    1:32.29        
      44.83   47.46                                                
 
Event 7  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:05.61  1998      Paola Duguet, YMID                          
     LC JO's: ! 1:07.30  8/4/2000  Seika Setoguchi, AGUA                       
                1:08.59  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR              1:05.53    1:07.94 T16    
      32.76   35.18                                                
  2 Tobin, Casey        10 Badger-MR            1:17.12    1:11.73 ZONE   
      34.47   37.26                                                
  3 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR              1:11.46    1:13.23 ZONE   
      34.85   38.38                                                
  4 Jones, Shannon E    10 Badger-MR            1:15.53    1:13.72 ZONE   
      35.82   37.90                                                
  5 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR              1:14.94    1:14.62 ZONE   
      36.69   37.93                                                
  6 Owens, Amanda       10 Badger-MR            1:16.75    1:14.65 ZONE   
      36.15   38.50                                                
  7 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR            1:13.60    1:14.66 ZONE   
      35.08   39.58                                                
  8 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR      1:18.37    1:15.46 JO     
      35.99   39.47                                                
  9 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR              1:17.24    1:15.95 JO     
      36.92   39.03                                                
 10 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR              1:18.64    1:16.05 JO     
      36.91   39.14                                                
 11 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR              1:15.04    1:16.61 JO     
      37.67   38.94                                                
 12 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:16.28    1:16.95 JO     
      36.87   40.08                                                
 13 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:19.50    1:17.00 JO     
      36.49   40.51                                                
 14 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:16.55    1:17.08 JO     
      36.58   40.50                                                
 15 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR      1:17.27    1:17.26 JO     
      37.33   39.93                                                
 16 Caputo, Krista      10 Basc-MR              1:17.24    1:17.60 JO     
      37.33   40.27                                                
 17 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          1:17.54    1:17.91 JO     
      38.30   39.61                                                
 18 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:17.46    1:17.97 JO     
      36.52   41.45                                                
 18 Chang, Linda        10 FLY-MR               1:14.56    1:17.97 JO     
      37.12   40.85                                                
 20 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR       1:21.12    1:18.00 JO     
      37.43   40.57                                                
 21 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR       1:20.55    1:18.07 JO     
      38.34   39.73                                                
 22 Klein, Morganne     10 VAC-MR               1:18.56    1:18.63 JO     
      38.32   40.31                                                
 23 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR               1:17.54    1:18.73 JO     
      38.46   40.27                                                
 24 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:22.33    1:19.37 JO     
      38.32   41.05                                                
 25 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:23.03    1:20.12 JO     
      38.53   41.59                                                
 26 Wade, Zoey A         9 HYB-MR               1:24.74    1:20.29 JO     
      39.31   40.98                                                
 27 Chen, Cynthia       10 FLY-MR               1:19.06    1:20.36 JO     
      39.41   40.95                                                
 28 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR              1:20.12    1:20.56 JO     
      38.70   41.86                                                
 29 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR               1:20.20    1:20.58 JO     
      38.08   42.50                                                
 30 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:21.43    1:21.05 JO     
      39.54   41.51                                                
 31 Kessler, Rachel R    8 Badger-MR            1:27.24    1:21.50 JO     
      39.03   42.47                                                
 32 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:25.26    1:21.83 JO     
      39.09   42.74                                                
 33 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:20.69    1:21.84 JO     
      39.52   42.32                                                
 34 Stanford, Brittany  10 LBA-MR               1:21.29    1:21.93 JO     
      38.88   43.05                                                
 35 Mannix, Christine    9 GAEL-MR              1:23.88    1:22.78 JO     
      39.17   43.61                                                
 36 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR       1:23.46    1:23.00 JO     
      40.51   42.49                                                
 37 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR               1:21.84    1:23.05 JO     
      40.62   42.43                                                
 38 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR               1:24.09    1:23.87 JO     
      40.74   43.13                                                
 39 Lewis, Kamara A     10 Agua Swim Team-MR    1:23.86    1:24.43 JO     
      40.04   44.39                                                
 40 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR           1:22.01    1:24.45 JO     
      38.80   45.65                                                
 41 Sherard, Ashley M    9 NFS-MR               1:21.51    1:24.67 JO     
      41.36   43.31                                                
 41 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR               1:23.05    1:24.67 JO     
      41.89   42.78                                                
 43 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR              1:21.27    1:24.99 JO     
 44 Tawil, Raina C      10 Barracudas-MR        1:26.12    1:25.11 JO     
      41.06   44.05                                                
 45 Cyrus, Kimberly L   10 Agua Swim Team-MR    1:22.57    1:25.64 JO     
      39.37   46.27                                                
 45 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              1:21.60    1:25.64 JO     
      40.72   44.92                                                
 47 Owens, Amy          10 VAC-MR               1:24.53    1:26.06 JO     
      41.85   44.21                                                
 48 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:26.66    1:26.47 JO     
      40.68   45.79                                                
 49 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR               1:27.26    1:26.56 JO     
      41.95   44.61                                                
 50 Henry, Emily        10 VAC-MR               1:24.37    1:26.66 JO     
      40.29   46.37                                                
 51 Kelly, Hannah        8 LBA-MR               1:23.82    1:26.79 JO     
      40.69   46.10                                                
 52 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR            1:22.34    1:26.99 JO     
      40.29   46.70                                                
 53 Buckley, Taylor A    9 Sachem-MR            1:26.98    1:27.15 JO     
      40.97   46.18                                                
 54 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:25.83    1:27.21 JO     
      39.05   48.16                                                
 55 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  1:26.28    1:27.27 JO     
      41.46   45.81                                                
 56 Lampe, Shannon E    10 TVSC-MR              1:23.61    1:27.34 JO     
      43.04   44.30                                                
 57 Ng, Lauren           9 FLY-MR               1:25.23    1:27.53 JO     
      40.25   47.28                                                
 58 Waring, Megan P     10 HYB-MR               1:24.94    1:27.94 JO     
      41.99   45.95                                                
 59 Ryan, Katie C       10 HYB-MR               1:25.91    1:28.30        
      42.51   45.79                                                
 60 Mochamer, Lyndsie   10 IA-MR                1:22.93    1:29.67        
      41.39   48.28                                                
 61 Belnavis, Samantha   9 NFS-MR               1:27.39    1:32.17        
      42.80   49.37                                                
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:04.16  7/14/1984 R. VanTassel, WPSC                          
     LC JO's: ! 1:06.63  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
                1:08.39  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR              1:11.35    1:10.34 ZONE   
      33.92   36.42                                                
  2 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR               1:10.68    1:12.05 ZONE   
      34.51   37.54                                                
  3 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR          1:13.65    1:12.22 ZONE   
      33.40   38.82                                                
  4 Galan, Bryan         9 Sachem-MR            1:15.57    1:13.78 ZONE   
      36.44   37.34                                                
  5 McComiskey, Tony    10 Basc-MR              1:13.55    1:14.11 ZONE   
      35.92   38.19                                                
  6 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    1:13.23    1:14.67 ZONE   
      36.43   38.24                                                
  6 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                1:13.55    1:14.67 ZONE   
      35.81   38.86                                                
  8 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR          1:16.49    1:14.73 ZONE   
      35.32   39.41                                                
  9 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               1:13.56    1:15.07 ZONE   
      36.38   38.69                                                
 10 Wallace, Daniel P   10 OWA-MR               1:15.39    1:15.09 ZONE   
      35.81   39.28                                                
 11 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:18.63    1:15.95 JO     
      36.43   39.52                                                
 12 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR            1:19.19    1:16.17 JO     
      36.67   39.50                                                
 13 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         1:15.80    1:16.63 JO     
      36.52   40.11                                                
 14 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           1:16.40    1:16.75 JO     
      36.71   40.04                                                
 15 Perley, Timmy T      9 Middies-MR           1:19.37    1:17.03 JO     
      36.86   40.17                                                
 16 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:17.15    1:17.58 JO     
      37.27   40.31                                                
 17 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:17.71    1:18.07 JO     
      36.18   41.89                                                
 18 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR          1:20.00    1:18.43 JO     
      37.57   40.86                                                
 19 Minaki, Tomoya      10 Middies-MR           1:20.59    1:18.76 JO     
      37.73   41.03                                                
 20 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR    1:17.70    1:18.97 JO     
      37.74   41.23                                                
 21 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR              1:18.16    1:19.25 JO     
      36.90   42.35                                                
 22 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          1:18.76    1:19.38 JO     
      37.97   41.41                                                
 23 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR               1:21.51    1:19.51 JO     
      38.56   40.95                                                
 24 Middleton, William  10 Basc-MR              1:21.25    1:19.72 JO     
      37.97   41.75                                                
 25 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR              1:19.71    1:20.26 JO     
      38.18   42.08                                                
 26 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                1:21.96    1:20.30 JO     
      38.29   42.01                                                
 27 Jiran, Monte        10 WISC-MR              1:22.79    1:20.41 JO     
      38.08   42.33                                                
 28 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:19.66    1:20.48 JO     
      38.36   42.12                                                
 29 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:18.36    1:20.56 JO     
      38.33   42.23                                                
 30 Dupres, Abel        10 RED-MR               1:21.12    1:20.69 JO     
      38.42   42.27                                                
 31 Gallagher, Keegan   10 VAC-MR               1:20.58    1:20.94 JO     
      38.93   42.01                                                
 32 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      1:23.14    1:21.04 JO     
      39.33   41.71                                                
 33 Nangle, JT T         9 Middies-MR           1:25.13    1:21.46 JO     
      39.63   41.83                                                
 34 Benfield, Warren    10 BAM-MR               1:24.47    1:21.98 JO     
      38.32   43.66                                                
 35 May, Michael M      10 Twisters-MR          1:20.99    1:22.21 JO     
      39.05   43.16                                                
 36 Martinez, George     9 FLY-MR               1:24.28    1:22.67 JO     
      39.11   43.56                                                
 37 Matthes, Collin     10 WISC-MR              1:26.73    1:22.92 JO     
      40.29   42.63                                                
 38 Pisano, Jake F      10 Tmsuffolk-MR         1:21.71    1:23.21 JO     
      40.75   42.46                                                
 39 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR         1:22.33    1:23.23 JO     
      41.13   42.10                                                
 40 Malychev, Peter     10 Dolphin-MR           1:26.50    1:23.30 JO     
      40.14   43.16                                                
 41 Ng, Kevin           10 OWA-MR               1:22.93    1:23.31 JO     
      39.72   43.59                                                
 42 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               1:21.66    1:23.42 JO     
      42.35   41.07                                                
 42 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR              1:20.65    1:23.42 JO     
      39.51   43.91                                                
 44 Oxsitin, Pavial     10 Dolphin-MR           1:25.20    1:23.52 JO     
      41.21   42.31                                                
 45 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          1:21.42    1:24.07 JO     
      41.57   42.50                                                
 46 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR              1:23.56    1:24.86 JO     
      38.74   46.12                                                
 47 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:26.43    1:25.25 JO     
      40.64   44.61                                                
 48 Herrmann, Charles    9 Tmsuffolk-MR         1:25.45    1:25.34 JO     
      40.45   44.89                                                
 49 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         1:26.47    1:25.57 JO     
      41.34   44.23                                                
 50 Finkelstein, Leo    10 Dolphin-MR           1:25.00    1:25.75 JO     
 51 Byrnes, Evan R      10 Sachem-MR            1:25.60    1:26.37 JO     
      41.04   45.33                                                
 52 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR       1:24.09    1:26.77 JO     
      40.75   46.02                                                
 53 Pollastro, Robert    9 Basc-MR              1:25.98    1:26.87 JO     
      41.13   45.74                                                
 54 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:26.32    1:27.03 JO     
      40.77   46.26                                                
 55 Maldonado, Eric R   10 North Shore-MR       1:26.26    1:27.10 JO     
      40.94   46.16                                                
 56 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR               1:26.98    1:27.68 JO     
      41.91   45.77                                                
 57 Kupersmith, Corey   10 Badger-MR            1:27.89    1:27.77 JO     
      40.83   46.94                                                
 58 Staskiewicz, Sasha  10 Agua Swim Team-MR    1:24.49    1:27.98 JO     
      41.66   46.32                                                
 59 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               1:27.38    1:28.02        
      41.76   46.26                                                
 60 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            1:22.84    1:28.37        
      42.66   45.71                                                
 61 Sack, Danny C        9 OWA-MR               1:25.56    1:29.23        
      41.73   47.50                                                
 62 Mohrmann, John      10 LIAC-MR              1:24.81    1:32.06        
      42.71   49.35                                                
 
Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: #   58.85  8/1/2002  Meagan Tolan, LIAC-MR                       
     LC JO's: ! 1:01.40  7/15/1979 Terri McGuirk, LISC                         
                1:00.29  T16
                1:01.69  SECT
                1:04.89  ZONE
                1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           1:03.47    1:02.10 ZONE   
      30.28   31.82                                                
  2 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR         1:01.18    1:03.03 ZONE   
      30.63   32.40                                                
  3 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    1:05.01    1:03.22 ZONE   
      30.49   32.73                                                
  4 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR    1:03.68    1:03.64 ZONE   
      30.59   33.05                                                
  5 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              1:04.84    1:03.93 ZONE   
      30.16   33.77                                                
  6 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               1:03.78    1:04.15 ZONE   
      30.39   33.76                                                
  7 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         1:04.76    1:04.24 ZONE   
      31.00   33.24                                                
  8 Hyland, Allison     13 Badger-MR            1:04.20    1:05.03 JO     
      31.02   34.01                                                
  9 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  1:06.76    1:05.59 JO     
      31.92   33.67                                                
 10 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           1:05.81    1:05.72 JO     
      31.88   33.84                                                
 11 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  1:05.87    1:06.31 JO     
      32.02   34.29                                                
 12 Conroy, jacqueline  14 LIAC-MR              1:08.22    1:06.76 JO     
      32.58   34.18                                                
 13 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               1:05.16    1:06.83 JO     
      31.55   35.28                                                
 14 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           1:05.46    1:07.03 JO     
      31.79   35.24                                                
 15 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR         1:06.62    1:07.04 JO     
      32.06   34.98                                                
 16 Giberson, Erika     14 Basc-MR              1:06.61    1:07.41 JO     
      32.21   35.20                                                
 17 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              1:05.71    1:07.55 JO     
      32.49   35.06                                                
 18 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         1:04.62    1:07.71 JO     
      32.59   35.12                                                
 18 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR              1:06.26    1:07.71 JO     
      32.59   35.12                                                
 20 Buckley, Samantha   14 Sachem-MR            1:06.46    1:07.78 JO     
      32.70   35.08                                                
 21 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              1:07.53    1:08.05 JO     
      33.67   34.38                                                
 22 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  1:07.48    1:08.13 JO     
      32.88   35.25                                                
 23 Purdy, Rosie K      14 Middies-MR           1:08.59    1:08.22 JO     
      32.74   35.48                                                
 24 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           1:07.50    1:08.30 JO     
      32.64   35.66                                                
 25 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       1:08.43    1:08.36 JO     
      33.11   35.25                                                
 26 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         1:08.21    1:08.43 JO     
      33.58   34.85                                                
 27 Miller, Sydney R    13 Agua Swim Team-MR    1:08.06    1:08.78 JO     
      33.22   35.56                                                
 28 Turner, Ashley E    13 Silver Streaks-MR    1:07.93    1:08.81 JO     
      32.86   35.95                                                
 29 Gray, Catherine     13 Badger-MR            1:09.84    1:08.92 JO     
      32.92   36.00                                                
 30 Stellato, Michelle  14 LIAC-MR              1:08.21    1:08.99 JO     
      33.54   35.45                                                
 31 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            1:09.52    1:09.00 JO     
      33.02   35.98                                                
 32 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               1:07.75    1:09.04 JO     
      33.71   35.33                                                
 33 Pierce, Nicole *    14 LBA-MR               1:09.48    1:09.26 JO     
      33.08   36.18                                                
 34 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  1:09.19    1:09.42 JO     
      33.42   36.00                                                
 35 Still, Hailey R     13 Middies-MR           1:09.54    1:09.51 JO     
      33.12   36.39                                                
 36 Estrada, Cynthia J  14 FLY-MR               1:09.07    1:09.60 JO     
      33.93   35.67                                                
 37 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    1:09.76    1:09.65 JO     
      33.53   36.12                                                
 38 Raitz, Kaitlyn M    13 CSC-MR               1:09.74    1:10.15        
      33.58   36.57                                                
 39 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR               1:09.86    1:10.39        
      32.62   37.77                                                
 40 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         1:09.52    1:10.54        
      33.89   36.65                                                
 41 Kretz, Sarah J      14 LIAC-MR              1:09.90    1:10.67        
      33.73   36.94                                                
 42 Cosentino, Christi  13 WAC-MR               1:08.23    1:10.82        
      33.44   37.38                                                
 43 Simonetti, Courtne  13 North Shore-MR       1:09.50    1:10.93        
      34.64   36.29                                                
 44 Dowd, Caitlin E     13 TVSC-MR              1:09.42    1:11.35        
      34.46   36.89                                                
 45 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               1:09.71    1:11.52        
      34.80   36.72                                                
 46 Veccia, Samantha J  13 North Shore-MR       1:08.00    1:11.57        
      33.94   37.63                                                
 47 LI, Qing            13 TVSC-MR              1:08.79    1:11.69        
      34.67   37.02                                                
 48 Holscher, Amanda J  13 HYB-MR               1:09.35    1:13.41        
      34.61   38.80                                                
 -- Daboudet, Audrey    13 NYCC-MR              1:07.55         DQ        
      32.26   35.27                                                
 -- Daly, Jenna S       13 LIAC-MR              1:04.35         DQ        
 
Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 55.05  7/15/1992 Michael  Bartz, FLY                           
     LC JO's: ! 57.30  7/27/2001 Norman Scott, BAD                             
                55.69  SECT
                56.89  T16
              1:01.29  ZONE
              1:05.99  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR              58.81      57.63 ZONE   
      27.63   30.00                                                
  2 Liang, Truman       14 NYCC-MR                58.00      58.00 ZONE   
      28.00   30.00                                                
  3 D'Errico, John A    14 OWA-MR                 59.71      59.09 ZONE   
      27.99   31.10                                                
  4 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         1:02.85    1:00.95 ZONE   
      29.77   31.18                                                
  4 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           1:00.44    1:00.95 ZONE   
      29.74   31.21                                                
  6 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR               1:00.55    1:01.15 ZONE   
      29.46   31.69                                                
  7 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               1:00.90    1:01.22 ZONE   
      28.97   32.25                                                
  8 Bailey, Michael I   14 Middies-MR             59.73    1:01.27 ZONE   
      29.49   31.78                                                
  9 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              1:00.00    1:01.95 JO     
      29.76   32.19                                                
 10 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           1:03.55    1:01.96 JO     
      29.89   32.07                                                
 11 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR            1:02.66    1:01.97 JO     
      30.76   31.21                                                
 12 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            1:05.11    1:02.15 JO     
      29.98   32.17                                                
 13 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         1:03.12    1:02.42 JO     
      30.13   32.29                                                
 14 Saccurato, Matthew  14 Middies-MR           1:03.14    1:02.67 JO     
      30.44   32.23                                                
 15 O'Reilly, Patrick   14 Sachem-MR            1:03.94    1:02.75 JO     
 16 Lau, Kevin          14 Unattached           1:05.66    1:02.85 JO     
      29.44   33.41                                                
 17 Barnett, Kevin      13 HAA-MR               1:05.59    1:03.46 JO     
      30.61   32.85                                                
 18 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              1:04.50    1:03.75 JO     
      31.08   32.67                                                
 19 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               1:04.51    1:04.34 JO     
      31.17   33.17                                                
 20 Flannery, Jim J     13 Middies-MR           1:05.12    1:04.37 JO     
      31.29   33.08                                                
 21 Reynoso, BJ A       14 Agua Swim Team-MR    1:04.92    1:04.54 JO     
      30.87   33.67                                                
 22 Anderson, Chris M   13 Agua Swim Team-MR    1:04.78    1:04.70 JO     
      31.01   33.69                                                
 23 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR              1:04.51    1:05.12 JO     
      30.72   34.40                                                
 24 Chester, Nicholas   13 Tmsuffolk-MR         1:05.67    1:05.22 JO     
      31.42   33.80                                                
 25 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR              1:02.77    1:05.45 JO     
      31.20   34.25                                                
 26 Vanwinkle, John J   13 CSC-MR               1:05.75    1:07.18        
      31.84   35.34                                                
 27 Bennett, Paul A     13 Middies-MR           1:04.41    1:08.25        
      33.35   34.90                                                
 28 Lantin, Peter A     14 Middies-MR           1:05.50    1:09.94        
      32.88   37.06                                                
 
Event 11  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 33.91  5/9/2003  Sara Giberson, BASC                           
     LC JO's: ! 34.14  7/25/2003 Sara Giberson, BASC                           
                36.99  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
 Meet Qualifying:  47.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR                33.91      34.14!T16    
  2 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 37.89      37.96 ZONE   
  3 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR        39.09      38.47 ZONE   
  4 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR        38.87      38.81 ZONE   
  5 Owens, Amanda       10 Badger-MR              38.92      39.03 ZONE   
  6 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR                 40.64      39.05 ZONE   
  7 Jones, Shannon E    10 Badger-MR              38.63      39.11 ZONE   
  8 Zhu, Annie           8 Twisters-MR            39.21      39.43 ZONE   
  9 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         38.05      40.23 ZONE   
 10 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR            39.62      40.41 JO     
 11 Sepe, Lauren K      10 GAEL-MR                41.16      40.45 JO     
 12 Kwa, Adelene        10 Agua Swim Team-MR      40.35      40.50 JO     
 13 McGuire, Christine  10 Badger-MR              40.23      41.22 JO     
 14 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR                 41.62      41.28 JO     
 15 Muller, Nicole M    10 HAA-MR                 43.96      41.29 JO     
 16 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR        43.26      42.05 JO     
 17 Wade, Zoey A         9 HYB-MR                 42.40      42.09 JO     
 18 O'Connor, Rosemari  10 Basc-MR                42.33      42.10 JO     
 19 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR           42.30      42.21 JO     
 20 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        42.34      42.27 JO     
 21 Tobin, Casey        10 Badger-MR              44.00      42.57 JO     
 22 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             43.63      42.61 JO     
 23 Kuo, Jacqueline      8 Agua Swim Team-MR      44.84      42.81 JO     
 23 Guaman, Kelly C      9 Twisters-MR            44.29      42.81 JO     
 25 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR         42.91      42.88 JO     
 26 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR                43.51      43.08 JO     
 27 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR             43.07      43.24 JO     
 28 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR                 45.70      43.30 JO     
 29 Manning, Lauren E   10 Middies-MR             42.08      43.40 JO     
 30 Chang, Linda        10 FLY-MR                 39.86      43.44 JO     
 31 Shiota, Lena        10 Agua Swim Team-MR      45.29      43.59 JO     
 32 Schroeder, Erin N    9 HYB-MR                 45.79      43.76 JO     
 33 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR              42.42      43.79 JO     
 34 McGowan, Casey      10 WISC-MR                42.41      43.86 JO     
 35 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR        44.31      44.09 JO     
 36 Kessler, Rachel R    8 Badger-MR              45.78      44.15 JO     
 37 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR                43.39      44.19 JO     
 38 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR                43.33      44.22 JO     
 39 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 43.65      44.37 JO     
 40 Flood, Katie M      10 Silver Streaks-MR      44.28      44.60 JO     
 41 Toal, Shannon V      9 Middies-MR             44.31      44.69 JO     
 42 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR                 42.48      45.07 JO     
 43 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR              47.56      45.08 JO     
 43 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR                42.51      45.08 JO     
 45 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR                47.18      45.10 JO     
 46 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR             43.41      45.21 JO     
 47 Kelly, Hannah        8 LBA-MR                 44.65      45.27 JO     
 48 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 43.98      45.48 JO     
 49 Lewis, Kamara A     10 Agua Swim Team-MR      44.49      45.49 JO     
 50 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    44.19      46.01 JO     
 51 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR                 45.14      46.02 JO     
 52 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                44.62      46.06 JO     
 53 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR              43.08      46.24 JO     
 54 Mannix, Christine    9 GAEL-MR                45.54      46.26 JO     
 55 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR                44.43      46.70 JO     
 56 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR                 44.68      46.73 JO     
 57 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR           45.43      46.78 JO     
 58 Ryan, Katie C       10 HYB-MR                 45.77      46.80 JO     
 59 Caputo, Krista      10 Basc-MR                45.84      46.95 JO     
 60 Francomano, Ashley  10 Basc-MR                44.79      47.03 JO     
 61 Lampe, Shannon E    10 TVSC-MR                45.46      47.08 JO     
 62 Merz, Wendy A        9 HYB-MR                 45.49      47.21 JO     
 63 Mochamer, Lyndsie   10 IA-MR                  43.94      47.23 JO     
 64 Hansen, Kaitlyn G   10 IA-MR                  47.15      47.28 JO     
 65 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR                 47.17      47.32 JO     
 66 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR                45.10      47.41 JO     
 67 Cyrus, Kimberly L   10 Agua Swim Team-MR      46.56      47.53 JO     
 68 Waring, Megan P     10 HYB-MR                 46.10      47.79        
 69 Davies, Annie D      9 Badger-MR              46.60      47.92        
 70 Rosenbrock, Michel  10 HAA-MR                 46.87      48.03        
 71 Poleway, Monica J    9 Middies-MR             46.79      48.21        
 72 Kagan, Vladislava    9 FLY-MR                 47.40      48.33        
 73 Pear, Alex A         9 Badger-MR              46.99      48.52        
 74 Buckley, Taylor A    9 Sachem-MR              45.78      48.67        
 75 Ng, Lauren           9 FLY-MR                 44.22      48.86        
 76 Oliveira, Kerry C   10 Badger-MR              47.32      49.02        
 77 Lawson, Siobhan L   10 CSC-MR                 47.50      49.03        
 78 Torre, Melissa       9 LIAC-MR                46.83      49.28        
 79 McDonnell, Sophia    9 Basc-MR                47.26      49.37        
 80 Bassi, Julia E      10 TVSC-MR                46.82      49.80        
 81 Werking, Kristin     9 Aqua Gems-MR           47.29      50.02        
 82 Sherard, Ashley M    9 NFS-MR                 46.47      50.50        
 
Event 12  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 34.76  8/5/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                     
     LC JO's: ! 35.88  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                     
                36.49  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
 Meet Qualifying:  47.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Knight, Lucas       10 FLY-MR                 37.00      38.11 ZONE   
  2 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR                 38.74      39.19 ZONE   
  3 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR            39.31      39.85 ZONE   
  4 McComiskey, Tony    10 Basc-MR                40.76      39.98 ZONE   
  5 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR           39.67      40.06 ZONE   
  6 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR             40.31      40.35 JO     
  7 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR                39.66      40.37 JO     
  8 Minaki, Tomoya      10 Middies-MR             40.50      40.45 JO     
  9 Garcia, Stefan      10 FLY-MR                 40.41      40.50 JO     
 10 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                  38.09      40.51 JO     
 11 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        39.80      40.61 JO     
 12 Lyons, Chris        10 Badger-MR              40.78      40.70 JO     
 13 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR             39.02      41.08 JO     
 14 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR              41.14      41.35 JO     
 15 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR                39.01      41.38 JO     
 16 Middleton, William  10 Basc-MR                40.85      41.45 JO     
 17 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR                40.27      41.67 JO     
 18 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                  42.00      41.82 JO     
 19 Dupres, Abel        10 RED-MR                 43.33      42.01 JO     
 20 Mollema, Nils S      9 Middies-MR             41.07      42.29 JO     
 21 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR      39.85      42.35 JO     
 22 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR            42.80      42.51 JO     
 23 Jiran, Monte        10 WISC-MR                42.00      42.88 JO     
 24 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    42.07      42.96 JO     
 25 Perley, Timmy T      9 Middies-MR             42.36      43.10 JO     
 26 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR           42.28      43.61 JO     
 27 Coraor, Everett Z   10 HYB-MR                 41.56      43.66 JO     
 28 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR            44.81      43.85 JO     
 29 Martinez, George     9 FLY-MR                 42.43      44.05 JO     
 29 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR              40.96      44.05 JO     
 31 Spierer, Josh A     10 IA-MR                  43.60      44.06 JO     
 32 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR        43.05      44.11 JO     
 33 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR                 46.03      44.58 JO     
 34 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR                44.62      44.76 JO     
 35 Galan, Bryan         9 Sachem-MR              43.02      44.83 JO     
 36 Nangle, JT T         9 Middies-MR             45.03      45.11 JO     
 37 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR                 45.78      45.20 JO     
 38 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR    45.91      45.34 JO     
 39 May, Michael M      10 Twisters-MR            43.93      45.46 JO     
 40 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR                 46.78      45.48 JO     
 41 Gallagher, Keegan   10 VAC-MR                 44.38      45.74 JO     
 42 Byrnes, Evan R      10 Sachem-MR              44.89      45.86 JO     
 43 Oxsitin, Pavial     10 Dolphin-MR             46.20      45.88 JO     
 44 Herrmann, Charles    9 Tmsuffolk-MR           44.49      45.98 JO     
 45 Kupersmith, Corey   10 Badger-MR              46.53      46.04 JO     
 46 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR         45.27      46.31 JO     
 47 Saltzman, Mike J    10 HAA-MR                 46.58      46.49 JO     
 48 Mohrmann, John      10 LIAC-MR                45.90      46.67 JO     
 49 Pollastro, Robert    9 Basc-MR                45.24      47.30 JO     
 50 Johnson, Grant       8 Badger-MR              47.51      47.42 JO     
 51 Tobin, John R        8 Badger-MR              46.08      47.46 JO     
 52 Bralich, John M      9 CSC-MR                 46.64      47.56 JO     
 53 Ng, Kevin           10 OWA-MR                 44.17      47.77        
 54 Riotta, Chris       10 LIAC-MR                46.15      47.78        
 55 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR              44.58      48.02        
 56 LO, Arthur          10 LIAC-MR                45.59      48.13        
 57 Staskiewicz, Sasha  10 Agua Swim Team-MR      47.53      48.70        
 58 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR                46.75      48.90        
 59 Mayer, Michael      10 LIAC-MR                47.18      48.93        
 60 Broderick, Paul R   10 WISC-MR                46.59      49.08        
 61 Yeager, Christian    9 Tmsuffolk-MR           45.74      49.10        
 62 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR                 45.38      50.03        
 63 Maldonado, Eric R   10 North Shore-MR         46.74      50.34        
 64 Sack, Danny C        9 OWA-MR                 46.63      50.61        
 65 Finkelstein, Leo    10 Dolphin-MR             45.30      51.05        
 
Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:03.47  7/15/1980 Terri McGuirk, LISC                         
     LC JO's: ! 1:05.20  7/15/1979 Terri McGuirk, LISC                         
                1:05.69  T16
                1:07.29  SECT
                1:12.29  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      1:13.09    1:08.97 ZONE   
      32.66   36.31                                                
  2 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      1:13.17    1:10.11 ZONE   
      33.14   36.97                                                
  3 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         1:09.84    1:10.20 ZONE   
      33.81   36.39                                                
  4 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    1:11.46    1:13.67 JO     
      34.58   39.09                                                
  5 Hyland, Allison     13 Badger-MR            1:12.01    1:13.84 JO     
      33.72   40.12                                                
  6 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               1:14.01    1:13.95 JO     
      35.26   38.69                                                
  7 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              1:12.59    1:14.19 JO     
      34.33   39.86                                                
  8 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         1:12.73    1:14.28 JO     
      35.11   39.17                                                
  9 Simonetti, Courtne  13 North Shore-MR       1:11.29    1:14.94 JO     
      36.37   38.57                                                
 10 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  1:14.63    1:15.82 JO     
      36.84   38.98                                                
 11 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           1:14.79    1:15.90 JO     
      35.93   39.97                                                
 12 Chiappetta, Emma    13 Badger-MR            1:15.45    1:16.07 JO     
      34.78   41.29                                                
 13 Letchko, Amanda R   13 Aqua Gems-MR         1:16.42    1:16.32 JO     
      34.34   41.98                                                
 14 Conroy, jacqueline  14 LIAC-MR              1:17.52    1:16.33 JO     
      36.48   39.85                                                
 15 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           1:13.86    1:16.78 JO     
      36.53   40.25                                                
 16 Estrada, Cynthia J  14 FLY-MR               1:18.82    1:16.83 JO     
      35.72   41.11                                                
 17 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR              1:15.24    1:17.12 JO     
      36.55   40.57                                                
 18 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            1:18.58    1:17.23 JO     
      36.22   41.01                                                
 19 Purdy, Rosie K      14 Middies-MR           1:16.74    1:17.46 JO     
      37.12   40.34                                                
 20 Rubin, Jessica E    14 SSL-MR               1:19.66    1:18.23 JO     
      36.11   42.12                                                
 21 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           1:17.36    1:18.56 JO     
      36.84   41.72                                                
 22 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR         1:15.63    1:18.61 JO     
      37.41   41.20                                                
 23 Guzman, Paula       13 FLY-MR               1:18.02    1:18.71 JO     
      37.24   41.47                                                
 24 Finkelstein, Jana   14 FLY-MR               1:18.27    1:18.86 JO     
      37.05   41.81                                                
 25 Gomez, Bridget      13 Badger-MR            1:16.16    1:19.00 JO     
      37.22   41.78                                                
 26 Hutzler, Kayla M    13 TVSC-MR              1:18.66    1:19.09 JO     
      37.60   41.49                                                
 27 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               1:19.65    1:19.21 JO     
      36.59   42.62                                                
 28 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  1:16.18    1:20.37        
      37.13   43.24                                                
 29 Daly, Jenna S       13 LIAC-MR              1:19.05    1:20.72        
      38.33   42.39                                                
 30 Buckley, Samantha   14 Sachem-MR            1:18.31    1:20.87        
      38.08   42.79                                                
 31 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  1:18.17    1:20.95        
      38.14   42.81                                                
 32 Holscher, Amanda J  13 HYB-MR               1:17.05    1:22.29        
      36.43   45.86                                                
 33 LI, Qing            13 TVSC-MR              1:19.63    1:23.33        
      38.32   45.01                                                
 34 Lawson, Elena P     14 CSC-MR               1:17.73    1:24.92        
      37.08   47.84                                                
 
Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: #   59.15  7/15/1998 David Kahn, TS                              
     LC JO's: ! 1:01.51  7/15/1998 Brian Woo, AGUA                             
                1:00.39  SECT
                1:01.69  T16
                1:08.19  ZONE
                1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Errico, John A    14 OWA-MR               1:03.37    1:04.00 ZONE   
      31.03   32.97                                                
  2 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           1:07.76    1:05.09 ZONE   
      30.59   34.50                                                
  3 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               1:09.28    1:06.36 ZONE   
      30.73   35.63                                                
  4 Saccurato, Matthew  14 Middies-MR           1:08.43    1:06.48 ZONE   
      31.59   34.89                                                
  5 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         1:08.46    1:08.14 ZONE   
      31.98   36.16                                                
  6 Amato, Nick F       13 LIAC-MR              1:11.90    1:09.81 JO     
      32.89   36.92                                                
  7 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            1:12.07    1:09.84 JO     
      32.75   37.09                                                
  8 Liang, Truman       14 NYCC-MR              1:07.00    1:09.99 JO     
      33.21   36.78                                                
  9 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           1:12.33    1:11.92 JO     
      33.78   38.14                                                
 10 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         1:11.97    1:12.28 JO     
      33.96   38.32                                                
 11 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR              1:11.06    1:12.30 JO     
      33.44   38.86                                                
 12 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              1:11.24    1:13.02 JO     
      35.05   37.97                                                
 13 Gaughran, Mackenzy  13 TVSC-MR              1:13.30    1:13.05 JO     
      35.60   37.45                                                
 14 O'Reilly, Patrick   14 Sachem-MR            1:13.69    1:13.29 JO     
      35.27   38.02                                                
 15 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            1:13.99    1:13.72 JO     
      34.48   39.24                                                
 16 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      1:11.99    1:14.13        
      33.99   40.14                                                
 17 Corrigan, Timmy     13 LIAC-MR              1:13.97    1:15.00        
      36.25   38.75                                                
 18 Dent, Rog L         14 LIAC-MR              1:12.09    1:15.03        
      35.39   39.64                                                
 19 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              1:12.09    1:15.52        
      33.94   41.58                                                
 20 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR              1:11.25    1:18.08        
      37.23   40.85                                                
 
Event 15  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:34.29  1982      Sue Verderber, LISC                         
     LC JO's: ! 2:44.73  7/1982    Sue Verderber, LISC                         
                2:48.09  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR              2:48.95    2:50.27 ZONE   
      41.83   38.98   52.79   36.67                                
  2 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR              2:58.93    2:55.23 ZONE   
      39.89   44.76   53.00   37.58                                
  3 Zhu, Annie           8 Twisters-MR          3:03.73    2:56.13 ZONE   
      40.09   44.63   51.16   40.25                                
  4 Michalak, Agata     10 FLY-MR               3:04.37    3:02.47 ZONE   
      40.41   45.19   53.45   43.42                                
  5 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR      2:58.77    3:03.45 ZONE   
      40.04   47.39   57.32   38.70                                
  6 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR      3:11.20    3:05.93 JO     
      42.20   44.75   56.48   42.50                                
  7 Owens, Amanda       10 Badger-MR            3:05.82    3:06.28 JO     
      39.59   43.85 1:01.44   41.40                                
  8 Jones, Shannon E    10 Badger-MR            3:06.55    3:08.81 JO     
      40.14   48.69 1:00.54   39.44                                
  9 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           3:12.64    3:09.73 JO     
      42.18   50.56   52.10   44.89                                
 10 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          3:07.66    3:10.22 JO     
      47.91   43.96   57.50   40.85                                
 10 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR      3:17.63    3:10.22 JO     
      42.80   48.03   58.17   41.22                                
 12 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR              3:07.21    3:10.32 JO     
      48.75   49.24   56.33   36.00                                
 13 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR               3:16.06    3:10.42 JO     
      42.38   49.13   56.67   42.24                                
 14 Chen, Cynthia       10 FLY-MR               3:14.84    3:12.29 JO     
      45.81   51.45   54.90   40.13                                
 15 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR       3:13.78    3:13.18 JO     
      43.86   50.62   57.46   41.24                                
 16 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR              3:18.82    3:13.57 JO     
      44.98   47.23 1:01.74   39.62                                
 17 Chang, Linda        10 FLY-MR               3:07.77    3:13.74 JO     
      44.56   48.16   58.15   42.87                                
 18 Stanford, Brittany  10 LBA-MR               3:17.47    3:15.01 JO     
      46.87   50.77   53.51   43.86                                
 19 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               3:15.58    3:15.57 JO     
      42.64   49.31 1:02.94   40.68                                
 20 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR       3:14.03    3:15.77 JO     
      41.64   49.33 1:01.11   43.69                                
 21 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           3:20.14    3:16.34 JO     
      46.93   51.21   57.73   40.47                                
 22 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR            3:11.05    3:17.02 JO     
      42.63   49.18 1:02.79   42.42                                
 23 Klein, Morganne     10 VAC-MR               3:29.16    3:17.82 JO     
      44.56   53.96   55.89   43.41                                
 24 Henry, Emily        10 VAC-MR               3:17.11    3:17.98 JO     
      47.23   51.46   52.41   46.88                                
 25 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      3:18.66    3:18.75 JO     
      47.98   49.95   58.98   41.84                                
 26 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR         3:21.75    3:20.31 JO     
      44.38   52.26   59.05   44.62                                
 27 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR      3:21.24    3:20.49 JO     
      45.84   50.85 1:02.95   40.85                                
 28 Wade, Zoey A         9 HYB-MR               3:43.99    3:21.98 JO     
      48.08   48.49 1:03.49   41.92                                
 29 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR              3:16.39    3:22.21 JO     
      50.23   50.37   58.55   43.06                                
 30 Guaman, Kelly C      9 Twisters-MR          3:30.70    3:23.84 JO     
      48.54   47.75 1:02.58   44.97                                
 31 Shiota, Lena        10 Agua Swim Team-MR    3:25.77    3:25.16 JO     
      48.53   47.87 1:03.77   44.99                                
 32 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR       3:26.91    3:25.56 JO     
      51.90   52.25   59.18   42.23                                
 33 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR               3:20.57    3:26.03 JO     
      51.05   51.67 1:00.71   42.60                                
 34 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR              3:19.95    3:26.31 JO     
      51.11   49.19 1:04.84   41.17                                
 35 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               3:42.29    3:26.95 JO     
      47.63   49.82 1:01.29   48.21                                
 36 Tawil, Raina C      10 Barracudas-MR        3:40.84    3:27.14 JO     
      48.97   55.17   59.92   43.08                                
 37 Francomano, Ashley  10 Basc-MR              3:31.70    3:28.16 JO     
      49.42   51.91 1:03.34   43.49                                
 38 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               3:29.68    3:30.16 JO     
      48.15   53.63 1:02.13   46.25                                
 39 Huerta, Imani        9 VAC-MR               3:42.19    3:30.51 JO     
      47.53   54.32 1:00.21   48.45                                
 40 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           3:30.00    3:30.67 JO     
      55.33   47.99 1:06.54   40.81                                
 41 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           3:41.14    3:31.49 JO     
      54.87   51.11 1:02.45   43.06                                
 42 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR               3:34.63    3:31.84 JO     
      48.80 1:02.15   57.11   43.78                                
 43 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           3:37.47    3:32.77 JO     
      53.11   49.95 1:08.74   40.97                                
 44 Boyko, Emily F       8 MSC-MR               3:35.54    3:33.19 JO     
      48.13   55.29   59.06   50.71                                
 45 Ryan, Katie C       10 HYB-MR               3:34.81    3:36.52 JO     
      52.09   53.97 1:03.06   47.40                                
 46 Flood, Katie M      10 Silver Streaks-MR    3:42.59    3:36.79 JO     
      53.31   52.97 1:00.01   50.50                                
 47 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         3:39.29    3:40.07 JO     
      55.65   59.33 1:01.34   43.75                                
 48 Kelly, Hannah        8 LBA-MR               3:41.21    3:42.94 JO     
      46.95   57.06 1:10.47   48.46                                
 49 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR         3:39.37    3:44.05        
      58.20   57.30   59.86   48.69                                
 50 Hernandez, Marissa  10 CSC-MR               3:43.33    3:46.87        
                      59.67   47.86                                
 51 Ebo, Nadine         10 IA-MR                3:41.80    3:49.11        
      49.83   57.68 1:05.28   56.32                                
 
Event 16  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:39.64  8/5/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
     LC JO's: ! 2:41.46  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
                2:47.69  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR          2:53.75    2:49.44 ZONE   
      38.69   46.94   45.88   37.93                                
  2 Knight, Lucas       10 FLY-MR               2:48.95    2:50.28 ZONE   
      37.87   42.95   51.49   37.97                                
  3 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR              3:02.78    2:57.87 ZONE   
      39.44   45.76   55.17   37.50                                
  4 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR               3:06.04    2:59.48 ZONE   
      39.41   45.21   56.45   38.41                                
  5 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               3:00.81    3:00.10 ZONE   
      42.20   44.00   55.13   38.77                                
  6 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                3:00.56    3:00.27 ZONE   
      38.06   46.02   57.82   38.37                                
  7 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      3:05.20    3:02.58 ZONE   
      41.01   48.99   53.34   39.24                                
  8 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         3:06.28    3:02.90 ZONE   
      37.90   47.15   58.40   39.45                                
  9 Peng, Didi Y         9 OWA-MR               3:11.03    3:08.42 JO     
      49.99   46.70   50.95   40.78                                
 10 Galan, Bryan         9 Sachem-MR            3:14.04    3:09.16 JO     
      41.31   49.75 1:00.65   37.45                                
 11 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR          3:12.43    3:11.04 JO     
      41.93   48.89   59.42   40.80                                
 12 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR    3:07.29    3:11.24 JO     
      46.82   49.34   54.77   40.31                                
 12 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           3:16.91    3:11.24 JO     
      47.66   47.32   56.28   39.98                                
 14 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR          3:24.01    3:11.46 JO     
      39.97   53.15   54.56   43.78                                
 15 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  3:12.66    3:12.36 JO     
      44.35   51.50   54.85   41.66                                
 16 May, Michael M      10 Twisters-MR          3:14.99    3:13.67 JO     
      42.30   47.87 1:00.69   42.81                                
 17 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR               3:15.62    3:15.59 JO     
      44.75   51.72   58.46   40.66                                
 18 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           3:21.43    3:15.83 JO     
      45.01   48.10 1:04.94   37.78                                
 19 Perley, Timmy T      9 Middies-MR           3:25.80    3:15.89 JO     
      43.87   49.91 1:00.35   41.76                                
 20 Minaki, Tomoya      10 Middies-MR           3:17.96    3:16.05 JO     
      45.52   48.27   59.06   43.20                                
 21 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      3:21.04    3:16.47 JO     
      47.78   50.09   58.35   40.25                                
 22 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          3:13.63    3:17.72 JO     
      45.87   45.73 1:04.45   41.67                                
 23 Coraor, Everett Z   10 HYB-MR               3:22.95    3:18.38 JO     
      46.88   49.82   58.02   43.66                                
 24 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                3:21.50    3:18.68 JO     
                      58.72   42.69                                
 25 Ng, Kevin           10 OWA-MR               3:22.55    3:22.48 JO     
      44.23   53.28 1:00.45   44.52                                
 26 Gallagher, Keegan   10 VAC-MR               3:25.52    3:24.47 JO     
      47.82   51.61 1:01.43   43.61                                
 27 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            3:33.74    3:25.10 JO     
      43.55   49.89 1:06.20   45.46                                
 28 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           3:17.28    3:25.23 JO     
      50.82   47.55 1:06.49   40.37                                
 29 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR            3:42.51    3:28.35 JO     
      51.65   50.45 1:04.21   42.04                                
 30 LO, Arthur          10 LIAC-MR              3:32.94    3:28.52 JO     
      48.09   55.05   57.04   48.34                                
 31 Pisano, Jake F      10 Tmsuffolk-MR         3:23.06    3:30.30 JO     
      51.18   51.92 1:02.10   45.10                                
 32 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR         3:31.39    3:32.02 JO     
                    1:06.62   44.40                                
 33 Spierer, Josh A     10 IA-MR                3:42.25    3:38.21 JO     
      57.05   52.07 1:08.02   41.07                                
 34 Donaghy, Daniel P   10 Sachem-MR            3:35.75    3:40.04 JO     
      59.37   52.83 1:06.71   41.13                                
 35 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         3:22.64    3:41.47 JO     
      55.08   53.17 1:04.43   48.79                                
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:21.74  8/12/2002 Julia Smit, TVSC-MR                         
     LC JO's: ! 2:28.75  7/25/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies                 
                2:26.09  T16
                2:30.59  SECT
                2:37.99  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           2:29.06    2:28.75!SECT   
      32.12   37.77   44.92   33.94                                
  2 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      2:42.52    2:36.09 ZONE   
      33.81   39.63   46.88   35.77                                
  3 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:41.72    2:37.04 ZONE   
      33.69   41.62   46.22   35.51                                
  4 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR         2:27.75    2:37.67 ZONE   
      33.85   41.69   47.58   34.55                                
  5 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         2:34.33    2:38.90 JO     
      33.79   40.80   50.14   34.17                                
  6 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           2:39.31    2:39.39 JO     
      35.38   41.41   47.08   35.52                                
  7 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    2:39.70    2:39.57 JO     
      35.89   39.67   48.69   35.32                                
  8 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              2:41.86    2:40.49 JO     
      35.76   41.16   46.48   37.09                                
  9 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               2:38.49    2:40.76 JO     
      34.97   42.05   47.10   36.64                                
 10 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR    2:42.68    2:41.03 JO     
      35.64   43.08   47.18   35.13                                
 11 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              2:41.66    2:42.39 JO     
      36.01   43.96   47.02   35.40                                
 12 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           2:42.25    2:42.49 JO     
      35.38   43.44   47.64   36.03                                
 13 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              2:37.22    2:43.08 JO     
      34.69   41.68   49.11   37.60                                
 14 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  2:40.35    2:43.52 JO     
      36.99   41.83   47.63   37.07                                
 15 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  2:46.11    2:44.73 JO     
      37.63   40.84   51.54   34.72                                
 16 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         2:43.65    2:45.29 JO     
      36.29   43.23   48.71   37.06                                
 17 Buckley, Samantha   14 Sachem-MR            2:45.43    2:45.44 JO     
      37.35   42.56   50.69   34.84                                
 18 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  2:42.30    2:46.01 JO     
      36.91   42.55   52.15   34.40                                
 19 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:40.67    2:46.21 JO     
      35.46   43.07   50.77   36.91                                
 20 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           2:47.80    2:47.54 JO     
      37.25   43.37   49.50   37.42                                
 21 Rubin, Jessica E    14 SSL-MR               2:46.17    2:48.20 JO     
      37.29   43.22   50.55   37.14                                
 22 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR         2:44.57    2:48.43 JO     
      36.49   44.07   50.08   37.79                                
 23 Daly, Jenna S       13 LIAC-MR              2:47.50    2:48.62 JO     
      38.51   44.78   51.89   33.44                                
 24 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:47.51    2:48.82 JO     
      37.29   43.98   51.72   35.83                                
 25 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       2:50.22    2:49.25 JO     
      37.96   42.58   52.16   36.55                                
 26 Stellato, Michelle  14 LIAC-MR              2:48.91    2:49.43 JO     
      38.19   45.22   49.31   36.71                                
 27 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            2:50.06    2:49.74 JO     
      37.14   47.74   49.15   35.71                                
 28 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         2:41.27    2:49.87 JO     
      36.11   46.23   52.15   35.38                                
 29 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              2:50.13    2:50.00 JO     
      35.27   45.05   52.60   37.08                                
 30 Kretz, Sarah J      14 LIAC-MR              2:50.92    2:50.36 JO     
      38.62   43.52   50.96   37.26                                
 31 Hutzler, Kayla M    13 TVSC-MR              2:46.16    2:50.82 JO     
      37.58   44.27   48.71   40.26                                
 32 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               2:47.06    2:50.88 JO     
      39.09   45.70   48.62   37.47                                
 33 Simonetti, Courtne  13 North Shore-MR       2:45.97    2:50.93 JO     
      35.82   46.13   45.96   43.02                                
 34 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    2:48.13    2:51.33        
      36.63   44.56   52.63   37.51                                
 35 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               2:49.62    2:51.65        
      38.19   45.48   50.83   37.15                                
 36 Gomez, Bridget      13 Badger-MR            2:49.56    2:51.99        
      37.37   45.38   52.17   37.07                                
 37 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         2:49.99    2:52.27        
      38.24   44.48   52.72   36.83                                
 38 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               2:48.35    2:52.39        
      37.50   43.57   52.87   38.45                                
 39 Guzman, Paula       13 FLY-MR               2:47.59    2:52.61        
      37.95   44.52   52.11   38.03                                
 40 Cosentino, Christi  13 WAC-MR               2:47.31    2:52.62        
      37.71   41.20   53.79   39.92                                
 41 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR              2:50.33    2:52.99        
      39.00   43.93   52.72   37.34                                
 42 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  2:50.98    2:53.65        
      37.24   44.50   55.31   36.60                                
 43 Chiappetta, Emma    13 Badger-MR            2:50.99    2:53.97        
      35.40   43.71   57.64   37.22                                
 
Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:11.64  7/15/1998 David Kahn, TS-MR                           
     LC JO's: ! 2:21.32  7/15/1988 Eric Marchitell, NBS                        
                2:16.59  SECT
                2:18.59  T16
                2:30.79  ZONE
                2:43.99  JO
 Meet Qualifying:  2:43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           2:22.81    2:22.86 ZONE   
      31.12   34.63   43.38   33.73                                
  2 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR            2:26.30    2:24.91 ZONE   
      31.73   36.05   45.37   31.76                                
  3 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           2:27.33    2:26.61 ZONE   
      31.74   38.67   42.89   33.31                                
  4 Liang, Truman       14 NYCC-MR              2:32.00    2:28.16 ZONE   
      32.59   37.29   46.10   32.18                                
  5 D'Errico, John A    14 OWA-MR               2:27.24    2:28.31 ZONE   
      30.99   38.54   45.08   33.70                                
  6 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           2:34.61    2:30.95 JO     
      34.05   39.43   44.80   32.67                                
  7 Amato, Nick F       13 LIAC-MR              2:33.21    2:31.68 JO     
      32.94   38.22   46.47   34.05                                
  8 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         2:31.49    2:32.82 JO     
      32.71   39.31   47.03   33.77                                
  9 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:35.30    2:32.84 JO     
      33.53   41.16   45.53   32.62                                
 10 Altman-Kurosaki, J  14 Agua Swim Team-MR    2:34.65    2:32.98 JO     
      34.61   40.28   44.58   33.51                                
 11 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR               2:38.95    2:33.94 JO     
      33.20   43.28   43.71   33.75                                
 12 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR            2:35.03    2:34.81 JO     
      32.96   41.61   46.43   33.81                                
 13 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              2:33.01    2:35.10 JO     
      34.32   39.94   48.17   32.67                                
 14 Saccurato, Matthew  14 Middies-MR           2:30.61    2:35.67 JO     
      32.64   39.67   48.96   34.40                                
 15 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           2:39.33    2:36.69 JO     
      32.38   40.95   50.58   32.78                                
 16 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      2:37.95    2:37.57 JO     
      35.19   39.38   48.32   34.68                                
 17 Lau, Kevin          14 Unattached           2:43.44    2:38.74 JO     
      35.27   39.71   48.09   35.67                                
 18 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:36.07    2:39.15 JO     
      35.17   42.27   45.66   36.05                                
 19 Dent, Rog L         14 LIAC-MR              2:34.53    2:39.31 JO     
      36.15   42.29   45.50   35.37                                
 20 Flannery, Jim J     13 Middies-MR           2:42.36    2:41.57 JO     
      34.89   39.74   50.77   36.17                                
 21 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               2:34.82    2:41.85 JO     
      36.61   40.66   48.17   36.41                                
 22 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            2:43.99    2:43.77 JO     
      40.00   40.33   49.73   33.71                                
 23 Lane, Sean          13 LIAC-MR              2:43.89    2:44.63        
      36.85   42.76   51.28   33.74                                
 24 Swensen, Dan C      14 LIAC-MR              2:42.47    2:46.01        
      35.25   40.89   53.31   36.56                                
 25 Chester, Nicholas   13 Tmsuffolk-MR         2:43.75    2:48.21        
      39.80   42.26   51.73   34.42                                
 
Event 19  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 5:07.36  6/27/2003 Sara Giberson, BASC                         
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR              5:07.36    5:13.55 ZONE   
      35.45   40.88   41.48   40.41   39.10   39.37   39.02   37.84
  2 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR      5:36.42    5:28.52 ZONE   
      36.83   41.33   42.53   41.57   42.53   42.01   41.58   40.14
  3 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR              5:34.66    5:29.42 ZONE   
      38.46   41.37                   42.98   41.18   42.22   38.56
  4 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR              5:39.82    5:37.67 ZONE   
      38.37   42.24   42.83   43.29   43.35   43.68   43.10   40.81
  5 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR              6:09.37    5:54.37 JO     
      41.44   44.97   46.00   45.30   46.14   44.68   44.36   41.48
  6 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          6:00.00    5:54.77 JO     
      40.17   44.82   45.06   45.73   45.87   45.50   45.25   42.37
  7 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR              6:00.78    5:54.89 JO     
      37.59   43.02   45.47   44.66   46.69   46.38   47.47   43.61
  8 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR      6:09.22    5:59.07 JO     
      40.87   45.25   46.60   45.50   46.39   45.37   45.93   43.16
  9 Caputo, Krista      10 Basc-MR              5:55.11    6:01.22 JO     
      41.87   45.35   47.33   45.92   47.03   46.34   44.79   42.59
 10 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR      6:14.51    6:05.20 JO     
      40.73   47.32   47.15   47.26   47.45   48.15   44.21   42.93
 
Event 20  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:54.59  6/23/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR          5:27.02    5:18.33 ZONE   
      35.83   38.47   40.81   40.38   41.87   41.25   41.66   38.06
  2 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR              5:39.89    5:22.49 ZONE   
      35.97   40.87   41.31   42.03   41.53   41.39   40.50   38.89
  3 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               5:30.53    5:23.32 ZONE   
      36.91   40.28   41.85   41.51   41.68   41.49   40.93   38.67
  4 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           6:00.28    5:36.53 ZONE   
      39.38   43.36   43.87   41.75   43.28   41.42   43.20   40.27
  5 Knight, Lucas       10 FLY-MR               5:31.42    5:39.94 ZONE   
      37.08   41.45   43.69   43.45   44.76   44.33   44.08   41.10
  6 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      5:48.99    5:40.91 JO     
      37.58   42.10   43.78   43.78   44.02   44.68   44.29   40.68
  7 Wallace, Daniel P   10 OWA-MR               5:45.94    5:43.55 JO     
      37.71   42.57   44.75   43.66   45.14   44.01   44.44   41.27
  8 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         6:03.96    5:44.04 JO     
      37.07   42.65   44.66   44.35   44.06   43.55   46.73   40.97
  9 Peng, Didi Y         9 OWA-MR               5:53.58    5:48.90 JO     
      39.71   42.90   44.34   44.49   44.61   44.78   45.26   42.81
 10 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR    5:57.83    5:49.47 JO     
      38.84   45.09   44.89   44.88   44.44   44.63   44.31   42.39
 11 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR            6:13.95    5:54.35 JO     
      38.82   43.88   45.06   45.25                   44.99   41.68
 12 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR          6:14.74    5:55.46 JO     
      39.32   45.16   45.50   45.65   46.98   46.17   45.67   41.01
 13 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      6:11.32    6:05.21 JO     
      40.34   46.77   47.61   45.50                   48.12   42.48
 
Event 21  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:16.18  7/28/2001 Asphalt Green Unified Aq.                   
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia      
     LC JO's: ! 2:16.18  7/28/2001 Asphalt Green                               
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia      
                2:17.39  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:17.43    2:17.07 T16    
       36.28    41.22    29.73    29.84                                    
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:17.00    2:17.59        
       34.00  1:43.59                                                      
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:18.00    2:18.76        
       34.14    42.06    32.04    30.52                                    
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:18.54    2:19.55        
       37.13    39.43    32.44    30.55                                    
  5 Hauppauge-MR  'A'                           2:24.93    2:22.82        
       38.97    36.45    35.36    32.04                                    
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:26.90    2:23.46        
                         33.15    30.73                                    
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        2:24.09    2:24.03        
       36.57    41.03    34.02    32.41                                    
  8 Ywca Middies-MR  'A'                        2:30.00    2:24.54        
                                  30.76                                    
  9 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:25.59    2:28.03        
       55.35    23.96    36.27    32.45                                    
 10 Ywca Middies-MR  'B'                        2:35.00    2:32.79        
                         38.25    32.03                                    
 11 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:33.16    2:36.89        
       41.35    39.99    40.36    35.19                                    
 12 Connetquot Swim Club-MR  'B'                2:32.71    2:43.95        
                       1:17.47                                             
 
Event 22  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:14.58  8/5/2000  Badger Swim Club                            
                         A.Mirinov, L.Lew, R.Emanuel, P.Davies             
     LC JO's: ! 2:14.58  8/4/2000  Badger Swim Club                            
                2:18.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:25.00    2:19.65        
       36.75    40.07    32.95    29.88                                    
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:19.66    2:20.35        
       42.77    32.88    32.22    32.48                                    
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:23.99    2:21.47        
       35.77    39.14    33.80    32.76                                    
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:30.00    2:27.61        
       37.01    42.28  1:08.32                                             
  5 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:21.55    2:30.82        
       46.65    38.57  1:05.60                                             
  6 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:29.98    2:31.56        
       40.92    37.68    40.61    32.35                                    
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:25.42    2:32.72        
       42.47    40.59    37.62    32.04                                    
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:34.73    2:34.50        
       38.89    47.42    36.63    31.56                                    
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        2:35.00    2:34.69        
                         37.04    33.93                                    
 10 Long Island Express-MR  'A'                 2:38.29    2:36.96        
       39.83    46.32    37.98    32.83                                    
 
Event 23  Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:07.52  1984      Tsunami                                     
     LC JO's: ! 2:07.52  1984      Tsunami                                     
                2:12.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:20.00    2:14.62        
       34.46    38.34    39.05    22.77                                    
  2 Long Island Express-MR  'A'                 2:21.26    2:15.60        
       33.57    39.73  1:02.30                                             
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:21.72    2:19.73        
       36.61    42.25    30.49    30.38                                    
  4 Long Island Express-MR  'B'                 2:31.21    2:22.40        
       36.15    39.81    34.96    31.48                                    
 
Event 24  Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 1:51.02  7/15/1996 Flushing YMCA, FLY-MR                       
     LC JO's: ! 1:54.25  7/15/1984 Long Island S.C.                            
                1:59.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:08.81    2:01.67        
                         28.87    25.63                                    
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        1:54.93    2:02.09        
       30.24    35.84    29.25    26.76                                    
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:10.74    2:09.57        
       33.44    39.14    31.30    25.69                                    
  4 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                2:10.32    2:14.01        
       36.25    36.12    32.28    29.36                                    
 
Event 25  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:17.40  7/15/2001 Allison Clemens, BASC-MR                    
     LC JO's: ! 1:21.78  7/1984    Lorraine Grein, FLY                         
                1:18.29  SECT
                1:19.69  T16
                1:27.29  ZONE
                1:35.99  JO
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Laura A      12 Badger-MR            1:24.55    1:21.79 ZONE   
      38.81   42.98                                                
  2 Anderer, Britney    11 HAA-MR               1:20.13    1:22.59 ZONE   
      40.42   42.17                                                
  3 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR         1:19.94    1:22.64 ZONE   
      40.82   41.82                                                
  4 Kim, Jane           12 FLY-MR               1:27.72    1:24.34 ZONE   
      40.33   44.01                                                
  5 Arana, Priscilla    12 FLY-MR               1:25.45    1:24.57 ZONE   
      40.95   43.62                                                
  6 DiDonato, Emily     12 OWA-MR               1:26.08    1:24.65 ZONE   
      40.67   43.98                                                
  7 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:26.92    1:26.27 ZONE   
      40.81   45.46                                                
  8 Citron, Ashley E    12 TVSC-MR              1:29.76    1:27.41 JO     
      42.47   44.94                                                
  9 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR         1:25.82    1:27.59 JO     
      41.44   46.15                                                
 10 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR               1:28.57    1:28.19 JO     
      43.72   44.47                                                
 11 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR              1:27.76    1:28.56 JO     
      42.09   46.47                                                
 12 Peng, Belle H       12 OWA-MR               1:29.47    1:28.86 JO     
      43.95   44.91                                                
 13 Purdy, Dana R       12 TVSC-MR              1:28.45    1:29.03 JO     
      43.25   45.78                                                
 14 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR              1:30.08    1:29.51 JO     
 15 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           1:29.09    1:30.66 JO     
      44.74   45.92                                                
 16 Gibson, Lauren A    12 CSC-MR               1:28.20    1:30.76 JO     
      43.68   47.08                                                
 17 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR    1:31.38    1:30.86 JO     
      43.74   47.12                                                
 18 Turner, Jennifer J  11 Silver Streaks-MR    1:31.47    1:31.12 JO     
      42.91   48.21                                                
 19 Brown, Shannon      12 Badger-MR            1:30.74    1:31.88 JO     
      44.15   47.73                                                
 20 Bransfield, Sammy   12 LIAC-MR              1:32.03    1:31.96 JO     
      44.36   47.60                                                
 21 Teng, Rebecca Y     11 Agua Swim Team-MR    1:31.44    1:32.26 JO     
      45.11   47.15                                                
 22 Smith, Jackie *     12 LBA-MR               1:33.56    1:32.53 JO     
      44.17   48.36                                                
 23 Wyatt, Allison B    11 MSC-MR               1:34.25    1:32.90 JO     
      45.49   47.41                                                
 24 Warren, Michelle    11 WISC-MR              1:29.42    1:33.20 JO     
      44.70   48.50                                                
 25 Glenday, Heather M  11 CSC-MR               1:32.95    1:33.27 JO     
      44.49   48.78                                                
 26 Delyra, Alexa       12 WISC-MR              1:31.06    1:33.74 JO     
      44.62   49.12                                                
 27 Jester, Elizabeth   12 OWA-MR               1:33.32    1:33.93 JO     
      43.06   50.87                                                
 28 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:32.26    1:34.22 JO     
      44.44   49.78                                                
 29 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:30.50    1:34.67 JO     
      43.72   50.95                                                
 30 Kelly, Corinne M    12 Middies-MR           1:33.94    1:34.76 JO     
      44.93   49.83                                                
 31 Brooke, Taylor      11 LBA-MR               1:33.19    1:35.04 JO     
      45.09   49.95                                                
 32 Purdy, Deirdre E    12 Middies-MR           1:34.84    1:35.20 JO     
      45.04   50.16                                                
 33 Giberson, Kari      12 Basc-MR              1:34.47    1:36.97        
      46.25   50.72                                                
 34 Anderer, Stephanie  11 HAA-MR               1:35.23    1:37.24        
      46.59   50.65                                                
 35 Jennings, Erica L   12 Tmsuffolk-MR         1:35.89    1:37.88        
      46.97   50.91                                                
 36 Hocson, Hillary M   11 NBS-MR               1:35.89    1:38.53        
      47.14   51.39                                                
 37 Knight, Ashley      12 FLY-MR               1:31.85    1:38.59        
      46.51   52.08                                                
 
Event 26  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:12.21  7/15/1994 Chris Miller, LIAC                          
     LC JO's: ! 1:13.86  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                       
                1:09.79  SECT
                1:18.69  T16
                1:27.29  ZONE
                1:36.99  JO
 Meet Qualifying:  1:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  12 Unattached           1:20.74    1:20.18 ZONE   
      38.17   42.01                                                
  2 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          1:25.34    1:23.88 ZONE   
      40.51   43.37                                                
  3 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR              1:26.62    1:26.28 ZONE   
      41.05   45.23                                                
  4 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR          1:27.69    1:26.61 ZONE   
      42.51   44.10                                                
  5 Khedr, Omar E       12 Twisters-MR          1:29.75    1:26.80 ZONE   
      41.07   45.73                                                
  6 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR              1:27.77    1:28.06 JO     
      41.35   46.71                                                
  7 Schneider, Jason    12 LIAC-MR              1:31.31    1:30.58 JO     
      42.95   47.63                                                
  8 Kim, Kenny L        11 FLY-MR               1:28.88    1:31.10 JO     
      42.62   48.48                                                
  9 O'Connor, Michael   12 HYB-MR               1:32.82    1:31.60 JO     
      44.69   46.91                                                
 10 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         1:30.51    1:32.61 JO     
      44.64   47.97                                                
 11 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           1:34.62    1:33.56 JO     
      44.13   49.43                                                
 12 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               1:35.98    1:34.91 JO     
      45.20   49.71                                                
 13 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR         1:35.07    1:36.40 JO     
      45.99   50.41                                                
 14 Ghanim, Ayman       11 Twisters-MR          1:33.91    1:38.72        
      46.70   52.02                                                
 -- Dinces, Jon M       12 SSL-MR               1:27.89         DQ        
      41.99   45.48                                                
 
Event 27  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:12.50  7/15/1999 Annie Mantey, MSC                           
     LC JO's: ! 1:18.00  7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA                       
                1:12.59  ZONE
                1:14.89  T16
                1:18.29  SECT
                1:29.99  JO
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    1:19.16    1:20.38 JO     
      39.03   41.35                                                
  2 Miller, Katherine   18 OWA-MR               1:24.97    1:22.00 JO     
      39.38   42.62                                                
  3 Crane, Francesca    15 Agua Swim Team-MR    1:22.13    1:22.37 JO     
      39.31   43.06                                                
  4 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         1:20.46    1:22.81 JO     
      39.48   43.33                                                
  5 DiDonato, Kaitlin   16 OWA-MR               1:24.66    1:22.97 JO     
      39.80   43.17                                                
  6 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  1:22.71    1:23.52 JO     
      39.76   43.76                                                
  7 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  1:25.99    1:25.68 JO     
      40.78   44.90                                                
  8 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            1:24.05    1:25.75 JO     
      40.11   45.64                                                
  9 Papish, Carly F     16 TVSC-MR              1:21.09    1:26.33 JO     
      40.90   45.43                                                
 10 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               1:22.06    1:27.36 JO     
      41.28   46.08                                                
 11 Faber, Meaghan C    15 Tmsuffolk-MR         1:23.86    1:27.45 JO     
      40.72   46.73                                                
 12 Sibigtroth, Alisha  16 OWA-MR               1:26.49    1:28.78 JO     
      42.31   46.47                                                
 13 Monaco, Kellie J    15 CSC-MR               1:24.67    1:29.14 JO     
      42.34   46.80                                                
 14 Miller, Mollie R    15 Agua Swim Team-MR    1:28.14    1:29.36 JO     
      42.86   46.50                                                
 15 Gaffey, Megan M     18 CSC-MR               1:25.73    1:29.39 JO     
      42.41   46.98                                                
 16 Tisch, Meredith E   16 TVSC-MR              1:26.73    1:30.07        
      43.78   46.29                                                
 17 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               1:27.45    1:30.85        
      43.27   47.58                                                
 
Event 28  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:05.13  7/15/1998 Chris Helin, TVSC-MR                        
     LC JO's: ! 1:10.03  8/4/2000  Yuriy Bugayev, BAM                          
                1:08.39  T16
                1:09.79  SECT
                1:14.09  ZONE
                1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR               1:12.18    1:11.51 ZONE   
      34.78   36.73                                                
  2 Russo, Matt J       16 OWA-MR               1:16.09    1:14.56 JO     
      36.16   38.40                                                
  3 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            1:13.99    1:15.70 JO     
      35.76   39.94                                                
  4 Lee, An-shih        16 OWA-MR               1:16.58    1:16.00 JO     
      36.51   39.49                                                
  5 Levintov, Nick      15 Brooklyn Seals-MR    1:18.20    1:16.11 JO     
      36.57   39.54                                                
  6 D'Errico, Angelo C  15 OWA-MR               1:11.38    1:16.28 JO     
      37.54   38.74                                                
  7 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         1:14.18    1:18.81 JO     
      36.85   41.96                                                
  8 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         1:16.49    1:19.66 JO     
      38.12   41.54                                                
  9 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         1:17.69    1:19.76 JO     
      37.75   42.01                                                
 10 Mcnaughton, Jake    15 Unattached           1:20.99    1:19.93 JO     
      38.18   41.75                                                
 11 Sabanovic, Ildan    17 Twisters-MR          1:20.40    1:20.37 JO     
      37.37   43.00                                                
 12 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         1:19.99    1:22.33        
      39.34   42.99                                                
 13 Yin, Perry T        15 Tmsuffolk-MR         1:18.74    1:23.40        
      39.20   44.20                                                
 14 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR         1:20.09    1:23.98        
      39.67   44.31                                                
 15 Smith, Chris C      16 SSL-MR               1:20.11    1:26.17        
      40.35   45.82                                                
 
Event 29  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:00.92  7/15/1997 Corey Berg, MSC                             
     LC JO's: ! 1:02.51  7/1984    Sue Verderber, LISC                         
                1:01.69  SECT
                1:02.59  T16
                1:06.79  ZONE
                1:12.99  JO
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               1:01.83    1:01.83!T16    
      29.84   31.99                                                
  2 Cliff, Nicole       12 Badger-MR            1:01.90    1:02.25!T16    
      30.26   31.99                                                
  3 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR    1:04.75    1:05.12 ZONE   
      31.71   33.41                                                
  4 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      1:06.02    1:06.15 ZONE   
      31.75   34.40                                                
  5 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR              1:07.70    1:06.71 ZONE   
      32.44   34.27                                                
  6 Anderer, Britney    11 HAA-MR               1:06.70    1:06.79 ZONE   
      32.71   34.08                                                
  7 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:08.66    1:06.82 JO     
      32.09   34.73                                                
  8 Brown, Shannon      12 Badger-MR            1:07.78    1:07.25 JO     
      32.77   34.48                                                
  9 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      1:09.36    1:07.33 JO     
      31.78   35.55                                                
 10 Palais, Lizzy S     12 Middies-MR           1:08.86    1:07.37 JO     
      32.09   35.28                                                
 11 Hill, Daniella      12 FLY-MR               1:06.79    1:07.47 JO     
      32.44   35.03                                                
 12 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR         1:05.66    1:07.56 JO     
      32.22   35.34                                                
 13 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR    1:07.51    1:07.66 JO     
      31.77   35.89                                                
 14 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            1:08.18    1:07.76 JO     
      32.44   35.32                                                
 15 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR    1:06.10    1:08.09 JO     
      32.42   35.67                                                
 16 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR               1:06.12    1:08.26 JO     
      33.18   35.08                                                
 17 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR               1:08.67    1:08.52 JO     
      32.37   36.15                                                
 18 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           1:10.38    1:08.83 JO     
      33.92   34.91                                                
 19 Dang, Thu           12 WAC-MR               1:10.49    1:08.88 JO     
      32.87   36.01                                                
 20 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              1:09.09    1:09.03 JO     
      32.63   36.40                                                
 21 Kelly, Emily        11 LBA-MR               1:10.13    1:09.40 JO     
      33.54   35.86                                                
 22 Yoo, Andrea         12 FLY-MR               1:09.17    1:09.41 JO     
      32.62   36.79                                                
 23 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:10.51    1:09.42 JO     
      33.78   35.64                                                
 24 Brown, Meghan       12 Badger-MR            1:08.46    1:09.45 JO     
      33.45   36.00                                                
 25 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR              1:09.29    1:09.47 JO     
      33.38   36.09                                                
 26 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR               1:09.74    1:09.53 JO     
      33.55   35.98                                                
 27 Larson, Kim P       11 IA-MR                1:09.58    1:09.81 JO     
      33.62   36.19                                                
 28 Smith, Jackie *     12 LBA-MR               1:10.63    1:10.38 JO     
      34.42   35.96                                                
 29 Morcerf, Marykate   11 WISC-MR              1:06.95    1:10.50 JO     
      33.47   37.03                                                
 30 DiDonato, Emily     12 OWA-MR               1:11.59    1:10.66 JO     
      34.76   35.90                                                
 31 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR         1:10.51    1:10.87 JO     
      33.87   37.00                                                
 32 Purdy, Deirdre E    12 Middies-MR           1:10.65    1:10.99 JO     
      33.67   37.32                                                
 32 Jennings, Erica L   12 Tmsuffolk-MR         1:12.09    1:10.99 JO     
      34.24   36.75                                                
 34 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               1:11.30    1:11.19 JO     
      34.34   36.85                                                
 35 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           1:12.64    1:11.20 JO     
      34.60   36.60                                                
 36 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:12.77    1:11.24 JO     
      34.59   36.65                                                
 37 Anderer, Stephanie  11 HAA-MR               1:12.16    1:11.47 JO     
      34.41   37.06                                                
 38 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                1:11.95    1:11.55 JO     
      34.50   37.05                                                
 39 Cobbinah, Sarah     11 Apex-MR              1:12.45    1:11.81 JO     
      34.52   37.29                                                
 40 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR           1:10.37    1:12.02 JO     
      34.31   37.71                                                
 41 Sigaty, Samantha M  12 North Shore-MR       1:11.99    1:12.24 JO     
      35.32   36.92                                                
 42 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               1:12.62    1:12.35 JO     
      35.04   37.31                                                
 43 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR              1:12.13    1:12.36 JO     
      35.32   37.04                                                
 44 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR         1:12.82    1:12.52 JO     
      34.92   37.60                                                
 45 Lao, April          12 FLY-MR               1:11.48    1:12.69 JO     
      35.08   37.61                                                
 46 Wang, Diana         12 MSC-MR               1:12.46    1:12.91 JO     
      34.73   38.18                                                
 46 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           1:12.95    1:12.91 JO     
      34.88   38.03                                                
 48 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR              1:08.75    1:12.98 JO     
      34.27   38.71                                                
 49 Stellman, Amanda E  11 Middies-MR           1:12.69    1:13.19        
      35.38   37.81                                                
 50 Festa, Julia D      11 LIAC-MR              1:12.33    1:13.25        
      35.21   38.04                                                
 51 Brooke, Taylor      11 LBA-MR               1:11.60    1:13.31        
      35.27   38.04                                                
 52 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           1:10.38    1:13.78        
      35.24   38.54                                                
 53 Warren, Michelle    11 WISC-MR              1:12.45    1:14.11        
      36.03   38.08                                                
 54 Delyra, Alexa       12 WISC-MR              1:12.18    1:14.22        
      35.87   38.35                                                
 55 Giberson, Kari      12 Basc-MR              1:11.45    1:15.32        
      35.73   39.59                                                
 56 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:12.87    1:15.83        
      35.53   40.30                                                
 57 Hamel, Katie M      12 CSC-MR               1:11.99    1:18.95        
      37.94   41.01                                                
 
Event 30  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: #   59.18  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                       
     LC JO's: ! 1:00.57  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                       
                  55.69  SECT
                1:00.89  T16
                1:06.79  ZONE
                1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              1:04.78    1:03.55 ZONE   
      30.45   33.10                                                
  2 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR              1:05.86    1:03.86 ZONE   
      31.29   32.57                                                
  3 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           1:05.74    1:06.89 JO     
      31.65   35.24                                                
  4 Kim, Kenny L        11 FLY-MR               1:07.12    1:07.48 JO     
      32.26   35.22                                                
  5 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR              1:06.74    1:08.07 JO     
      32.98   35.09                                                
  6 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           1:10.34    1:08.11 JO     
      32.55   35.56                                                
  7 Catano, AL          12 IA-MR                1:08.58    1:08.12 JO     
      32.28   35.84                                                
  8 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR          1:09.09    1:08.37 JO     
      33.35   35.02                                                
  8 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         1:10.20    1:08.37 JO     
      33.31   35.06                                                
 10 Katz, Andrew        12 SSL-MR               1:13.27    1:08.44 JO     
      32.86   35.58                                                
 11 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         1:08.34    1:09.20 JO     
      32.79   36.41                                                
 12 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR              1:08.32    1:09.22 JO     
      32.48   36.74                                                
 13 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           1:08.10    1:09.73 JO     
      33.74   35.99                                                
 14 Alejandro, Steffen  12 Unattached           1:13.46    1:09.89 JO     
      33.24   36.65                                                
 15 King, Brendan D     12 CSC-MR               1:09.09    1:10.08 JO     
      34.40   35.68                                                
 16 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR    1:09.51    1:10.37 JO     
      33.82   36.55                                                
 17 Donis, Harry J      11 Middies-MR           1:12.29    1:10.57 JO     
      34.24   36.33                                                
 18 Cox, Mark           12 IA-MR                1:10.88    1:10.60 JO     
      33.91   36.69                                                
 19 Ryan, Nicholas J    12 North Shore-MR       1:09.49    1:10.91 JO     
      34.03   36.88                                                
 20 Schneider, Jason    12 LIAC-MR              1:09.72    1:10.95 JO     
      34.21   36.74                                                
 21 Dokonal, Jan Z      12 HYB-MR               1:12.68    1:11.16 JO     
      33.47   37.69                                                
 22 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR               1:11.79    1:11.17 JO     
      34.95   36.22                                                
 23 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          1:10.87    1:11.25 JO     
      34.37   36.88                                                
 24 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR          1:13.29    1:11.52 JO     
      34.70   36.82                                                
 25 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               1:13.46    1:11.75 JO     
      34.83   36.92                                                
 26 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR               1:11.38    1:11.93 JO     
      34.42   37.51                                                
 27 Collazo, Jason      12 WAC-MR               1:12.08    1:12.15 JO     
      34.28   37.87                                                
 28 Hallinan, James J   11 CSC-MR               1:11.75    1:12.41 JO     
      34.62   37.79                                                
 29 Dinces, Jon M       12 SSL-MR               1:13.93    1:12.70 JO     
      35.04   37.66                                                
 30 Ragin, Gregory      12 OWA-MR               1:10.54    1:12.72 JO     
      33.95   38.77                                                
 31 Smit, Kevin P       12 TVSC-MR              1:12.58    1:12.73 JO     
      34.69   38.04                                                
 32 Panzarino, Michael  12 Middies-MR           1:12.23    1:12.85 JO     
      35.03   37.82                                                
 33 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR              1:09.87    1:13.00 JO     
 34 Matura, Alex        12 Dolphin-MR           1:11.40    1:13.28 JO     
      35.10   38.18                                                
 35 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR  1:13.84    1:13.45 JO     
      35.34   38.11                                                
 36 Pickel, Cody        11 FLY-MR               1:13.58    1:13.88 JO     
      34.57   39.31                                                
 37 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              1:12.79    1:13.96 JO     
      35.59   38.37                                                
 38 Vassallo, Timothy   12 LBA-MR               1:12.01    1:14.23        
      35.27   38.96                                                
 39 Ng, Justin          12 FLY-MR               1:12.88    1:14.26        
      33.56   40.70                                                
 40 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           1:12.56    1:15.03        
      35.30   39.73                                                
 41 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:13.04    1:15.86        
      36.50   39.36                                                
 
Event 31  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 56.33  7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC                        
     LC JO's: ! 59.39  7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC                            
                58.99  T16
              1:01.69  SECT
              1:04.39  ZONE
              1:09.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bui, Tiffany T      15 Middies-MR           1:00.88    1:00.66 SECT   
      29.23   31.43                                                
  2 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  1:02.24    1:02.19 ZONE   
      30.52   31.67                                                
  3 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  1:02.99    1:02.33 ZONE   
      30.30   32.03                                                
  4 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         1:01.25    1:03.22 ZONE   
      30.14   33.08                                                
  5 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    1:05.37    1:03.69 ZONE   
      31.51   32.18                                                
  6 Jennings, Heather   16 Sachem-MR            1:04.35    1:04.97 JO     
      31.45   33.52                                                
  7 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR              1:05.56    1:06.06 JO     
      31.39   34.67                                                
  8 Varga, Michelle T   16 FLY-MR               1:04.96    1:06.08 JO     
      31.18   34.90                                                
  9 Crane, Francesca    15 Agua Swim Team-MR    1:06.69    1:06.12 JO     
      32.42   33.70                                                
 10 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               1:07.53    1:06.18 JO     
      31.59   34.59                                                
 11 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  1:06.04    1:06.19 JO     
      32.28   33.91                                                
 12 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            1:06.53    1:06.27 JO     
      31.98   34.29                                                
 13 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  1:06.41    1:06.49 JO     
      32.28   34.21                                                
 14 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  1:06.99    1:06.50 JO     
      31.74   34.76                                                
 15 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  1:04.93    1:06.59 JO     
      32.36   34.23                                                
 16 Biancone, Taylor Z  15 GAEL-MR              1:06.72    1:06.76 JO     
      32.24   34.52                                                
 17 Safran, Lily W      15 Agua Swim Team-MR    1:08.99    1:06.86 JO     
      32.63   34.23                                                
 18 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    1:06.10    1:06.89 JO     
      32.30   34.59                                                
 19 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         1:08.47    1:07.09 JO     
      32.08   35.01                                                
 20 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         1:07.58    1:07.23 JO     
      32.13   35.10                                                
 21 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  1:04.93    1:07.29 JO     
      32.64   34.65                                                
 22 Cooper, Maggie T    16 OWA-MR               1:04.54    1:07.50 JO     
      32.25   35.25                                                
 23 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            1:09.00    1:07.86 JO     
      32.18   35.68                                                
 24 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR         1:05.63    1:07.96 JO     
      32.32   35.64                                                
 25 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               1:06.76    1:08.00 JO     
      32.71   35.29                                                
 26 Haber, Jessica      17 Agua Swim Team-MR    1:08.32    1:08.05 JO     
      32.76   35.29                                                
 26 Bonagura, Christin  15 Express Swimming-MR  1:08.34    1:08.05 JO     
      32.79   35.26                                                
 28 Rozwadowski, Yasmi  16 LIAC-MR              1:09.39    1:08.32 JO     
      32.67   35.65                                                
 29 Sibigtroth, Alisha  16 OWA-MR               1:07.66    1:08.52 JO     
      32.49   36.03                                                
 30 O'Kane, Emily *     15 LBA-MR               1:08.77    1:08.85 JO     
      32.85   36.00                                                
 31 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR  1:09.49    1:09.21 JO     
      33.77   35.44                                                
 32 Travers, Bridget    15 FLY-MR               1:07.37    1:09.23 JO     
      33.00   36.23                                                
 33 Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR    1:08.62    1:09.25 JO     
      34.10   35.15                                                
 34 Simon, Kaitlin E    18 Express Swimming-MR  1:06.38    1:09.39 JO     
      32.66   36.73                                                
 35 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            1:08.94    1:09.76        
      34.16   35.60                                                
 36 Tisch, Meredith E   16 TVSC-MR              1:07.14    1:10.16        
      33.30   36.86                                                
 37 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               1:07.21    1:10.90        
      33.55   37.35                                                
 38 DiDonato, Kaitlin   16 OWA-MR               1:07.52    1:12.07        
      34.33   37.74                                                
 39 Papish, Carly F     16 TVSC-MR              1:08.39    1:13.17        
      34.37   38.80                                                
 40 Dougherty, Tracey   15 FLY-MR               1:09.01    1:15.37        
      35.26   40.11                                                
 -- Miller, Katherine   18 OWA-MR               1:05.78         DQ        
 
Event 32  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 52.02  7/15/1994 Ben Rosen, LIAC                               
     LC JO's: ! 55.40  7/26/2002 Norman Scott, BAD                             
                54.39  T16
                55.69  SECT
                58.69  ZONE
              1:02.69  JO
 Meet Qualifying:  1:02.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR           54.80      55.20!SECT   
      26.15   29.05                                                
  2 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR                 56.66      56.24 ZONE   
      26.89   29.35                                                
  3 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR           55.04      56.82 ZONE   
      27.62   29.20                                                
  4 Gucker, Kenny R     17 OWA-MR                 58.12      58.30 ZONE   
      28.38   29.92                                                
  5 Pouchigine, Sergei  17 Dolphin-MR             58.50      58.66 ZONE   
      28.65   30.01                                                
  6 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR    58.74      59.47 JO     
      29.21   30.26                                                
  7 Damato, Aaron T     17 Tmsuffolk-MR           57.56      59.96 JO     
      28.05   31.91                                                
  8 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR           59.04      59.99 JO     
      29.38   30.61                                                
  9 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR           57.90    1:00.16 JO     
      28.67   31.49                                                
 10 Vanderplas, Ricky   16 Tmsuffolk-MR         1:00.46    1:00.88 JO     
      30.11   30.77                                                
 11 Friedman, Daniel R  16 Agua Swim Team-MR    1:02.47    1:01.15 JO     
      30.40   30.75                                                
 12 Mcnaughton, Jake    15 Unattached           1:02.68    1:01.16 JO     
      29.43   31.73                                                
 13 Penyevsky, Sergey   15 Brooklyn Seals-MR    1:00.83    1:01.54 JO     
      29.39   32.15                                                
 14 Maratto, Matt       16 WAC-MR                 59.56    1:01.55 JO     
      29.22   32.33                                                
 15 Strassberg, Matt    15 Badger-MR            1:02.69    1:02.05 JO     
      30.04   32.01                                                
 16 Sallusto, Matt J    15 OWA-MR               1:01.61    1:02.17 JO     
      29.67   32.50                                                
 17 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         1:02.38    1:02.35 JO     
      30.22   32.13                                                
 18 Levintov, Nick      15 Brooklyn Seals-MR    1:01.61    1:02.44 JO     
      29.20   33.24                                                
 19 Kenny, Greg Z       15 Badger-MR            1:02.69    1:03.36        
      29.87   33.49                                                
 20 Detolla, Gregory J  16 TVSC-MR              1:02.59    1:03.82        
      30.22   33.60                                                
 21 D'Errico, Angelo C  15 OWA-MR               1:01.50    1:05.87        
      32.31   33.56                                                
 
Event 33  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 32.14  7/15/1992 Brianne Sullivan, SIA                         
     LC JO's: ! 32.59  7/1997    Rebecca Grove, MKBC                           
                33.29  T16
                35.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR        36.46      33.78 ZONE   
  2 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR      33.74      33.92 ZONE   
  3 Cliff, Nicole       12 Badger-MR              32.90      34.44 ZONE   
  4 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR                35.00      34.82 ZONE   
  5 Evans, Laura A      12 Badger-MR              34.67      34.95 ZONE   
  6 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR      36.76      35.23 ZONE   
  7 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        35.23      35.34 ZONE   
  8 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR           35.73      36.05 JO     
  9 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR              36.23      36.21 JO     
 10 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR                 36.02      36.33 JO     
 11 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR             36.02      36.45 JO     
 12 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR      37.49      36.47 JO     
 13 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR                 35.74      36.79 JO     
 14 Yoo, Andrea         12 FLY-MR                 36.34      36.95 JO     
 15 Hill, Daniella      12 FLY-MR                 36.49      37.35 JO     
 16 Stellman, Amanda E  11 Middies-MR             36.67      37.51 JO     
 17 Brown, Meghan       12 Badger-MR              36.60      37.63 JO     
 18 Cobbinah, Sarah     11 Apex-MR                38.80      37.88 JO     
 19 Kelly, Emily        11 LBA-MR                 37.78      38.22 JO     
 20 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR                 37.54      38.68 JO     
 21 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR      36.72      38.71 JO     
 21 Cannon, Taylor      12 Tmsuffolk-MR           38.41      38.71 JO     
 23 Hughes, Katty C     12 Badger-MR              38.51      38.77 JO     
 24 Larson, Kim P       11 IA-MR                  37.58      39.18        
 25 Giberson, Kari      12 Basc-MR                37.27      39.30        
 26 Dang, Thu           12 WAC-MR                 38.76      39.46        
 27 Sigaty, Samantha M  12 North Shore-MR         38.78      39.55        
 28 Brown, Shannon      12 Badger-MR              37.46      39.68        
 29 Kim, Jane           12 FLY-MR                 38.16      39.78        
 29 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR             38.30      39.78        
 31 Palais, Lizzy S     12 Middies-MR             38.65      39.96        
 32 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR           38.14      40.00        
 33 Wang, Diana         12 MSC-MR                 38.98      40.05        
 34 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR                38.79      40.24        
 35 Delyra, Alexa       12 WISC-MR                38.83      44.00        
 
Event 34  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 29.48  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                         
     LC JO's: ! 30.57  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                         
                32.49  T16
                35.89  ZONE
                39.99  JO
 Meet Qualifying:  39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR                33.50      34.47 ZONE   
  2 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR                34.84      34.80 ZONE   
  3 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR            36.69      36.09 JO     
  4 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR                35.74      36.32 JO     
  5 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR                35.82      36.96 JO     
  6 Hogg, James S       11 HYB-MR                 36.86      37.31 JO     
  7 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR                38.46      37.60 JO     
  8 Ryan, Nicholas J    12 North Shore-MR         37.91      37.62 JO     
  9 Smit, Kevin P       12 TVSC-MR                36.35      37.64 JO     
 10 Collazo, Jason      12 WAC-MR                 36.74      37.68 JO     
 11 Katz, Andrew        12 SSL-MR                 38.92      37.74 JO     
 12 Ghanim, Ayman       11 Twisters-MR            36.69      37.86 JO     
 13 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR             36.88      38.05 JO     
 14 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR             37.09      38.13 JO     
 15 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR      39.99      38.19 JO     
 16 Cox, Mark           12 IA-MR                  38.44      38.22 JO     
 17 Dokonal, Jan Z      12 HYB-MR                 38.20      38.47 JO     
 18 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR           36.47      38.64 JO     
 19 Catano, AL          12 IA-MR                  37.98      38.68 JO     
 20 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR             37.58      38.74 JO     
 21 Vassallo, Timothy   12 LBA-MR                 37.82      39.12 JO     
 22 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR                38.06      39.59 JO     
 23 King, Brendan D     12 CSC-MR                 38.24      39.89 JO     
 24 Jung, Brian         12 Middies-MR             39.89      40.07        
 25 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR                 39.99      40.16        
 26 McIlvain, Brian J   11 CSC-MR                 38.61      40.17        
 27 Lee, Oliver J       11 HYB-MR                 37.61      40.57        
 28 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    39.99      41.25        
 29 Panzarino, Michael  12 Middies-MR             39.36      41.48        
 30 O'Brien, James J    12 FLY-MR                 39.76      42.52        
 31 Ng, Justin          12 FLY-MR                 39.83      42.65        
 32 Pon, Matthew W      11 Middies-MR             39.40      42.83        
 33 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR                39.63      43.05        
 
Event 35  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:01.79  7/15/1995 Jamie Landrio, IA                           
     LC JO's: ! 1:06.35  7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                          
                1:04.39  T16
                1:07.29  SECT
                1:09.89  ZONE
                1:18.99  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zollo, Ann          16 Middies-MR           1:07.51    1:08.06 ZONE   
      32.27   35.79                                                
  2 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    1:09.55    1:08.92 ZONE   
      32.57   36.35                                                
  3 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         1:06.78    1:10.82 JO     
      33.65   37.17                                                
  4 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR              1:09.71    1:11.45 JO     
      33.69   37.76                                                
  5 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    1:12.37    1:11.72 JO     
      34.13   37.59                                                
  6 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  1:12.48    1:12.58 JO     
      35.30   37.28                                                
  7 Crane, Francesca    15 Agua Swim Team-MR    1:12.97    1:13.09 JO     
      35.25   37.84                                                
  8 Cooper, Maggie T    16 OWA-MR               1:11.01    1:13.17 JO     
      34.40   38.77                                                
  9 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  1:10.01    1:13.22 JO     
      34.74   38.48                                                
 10 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         1:09.75    1:13.52 JO     
      34.43   39.09                                                
 11 Biancone, Taylor Z  15 GAEL-MR              1:12.63    1:13.61 JO     
      34.84   38.77                                                
 12 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR         1:11.26    1:14.34 JO     
      35.07   39.27                                                
 13 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  1:18.86    1:14.72 JO     
      36.43   38.29                                                
 14 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              1:18.94    1:14.97 JO     
      35.26   39.71                                                
 15 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         1:17.01    1:15.76 JO     
      34.81   40.95                                                
 16 Faber, Meaghan C    15 Tmsuffolk-MR         1:13.10    1:16.43 JO     
      34.44   41.99                                                
 17 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            1:13.90    1:16.61 JO     
      35.74   40.87                                                
 18 Turek-Herman, Aliz  17 CIY-MR               1:16.84    1:16.88 JO     
      35.83   41.05                                                
 19 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  1:14.07    1:17.10 JO     
      36.70   40.40                                                
 19 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         1:18.47    1:17.10 JO     
      36.07   41.03                                                
 21 Gromling, Kristin   15 LBA-MR               1:16.22    1:17.90 JO     
      36.57   41.33                                                
 22 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            1:15.28    1:18.63 JO     
      36.84   41.79                                                
 23 Simon, Kaitlin E    18 Express Swimming-MR  1:13.97    1:19.48        
      36.20   43.28                                                
 24 Partridge, Gabi C   15 SSL-MR               1:18.09    1:19.98        
      35.93   44.05                                                
 25 Monaco, Kellie J    15 CSC-MR               1:18.22    1:20.85        
      37.42   43.43                                                
 
Event 36  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 55.29  7/15/1995 John DeBoyace, YMID                           
     LC JO's: ! 59.30  7/26/2002 Carroll Bullock, WPSC                         
                58.59  T16
              1:00.39  SECT
              1:03.69  ZONE
              1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scott, Norman       16 Badger-MR              58.67    1:01.84 ZONE   
      28.54   33.30                                                
  2 Damato, Aaron T     17 Tmsuffolk-MR         1:01.42    1:03.46 ZONE   
      28.91   34.55                                                
  3 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR           59.98    1:03.74 JO     
      30.77   32.97                                                
  4 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         1:04.17    1:04.01 JO     
      29.51   34.50                                                
  5 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         1:02.13    1:04.86 JO     
      30.39   34.47                                                
  6 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            1:04.93    1:05.27 JO     
      30.52   34.75                                                
  7 Gucker, Kenny R     17 OWA-MR               1:04.55    1:05.53 JO     
      30.10   35.43                                                
  8 Pouchigine, Sergei  17 Dolphin-MR           1:05.10    1:07.13 JO     
      32.10   35.03                                                
  9 Friedman, Daniel R  16 Agua Swim Team-MR    1:09.42    1:08.07 JO     
      31.85   36.22                                                
 10 D'Errico, Angelo C  15 OWA-MR               1:08.36    1:14.29        
      35.95   38.34                                                
 11 Strassberg, Matt    15 Badger-MR            1:07.00    1:14.81        
      35.92   38.89                                                
 
Event 37  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:28.96  7/20/2000 Jennifer Illescas, AGUA-MR                  
                2:27.19  SECT
                2:38.89  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               2:29.14    2:38.48 T16    
      34.41   40.97   44.40   38.70                                
  2 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:52.40    2:49.82 JO     
      37.31   42.66   45.96   43.89                                
  3 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR               2:58.12    2:50.27 JO     
      37.26   42.78   46.17   44.06                                
  4 Gibbons, Alanna     11 Basc-MR              2:53.40    2:54.92 JO     
      37.40   43.22   46.89   47.41                                
  5 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              3:01.97    2:58.76 JO     
      37.00   43.89   50.38   47.49                                
  6 Knight, Ashley      12 FLY-MR               2:59.46    3:06.31        
      38.53   46.22   50.66   50.90                                
  7 Dang, Thu           12 WAC-MR               2:57.67    3:16.92        
      40.41   48.08   56.22   52.21                                
 
Event 38  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:33.19  5/17/2003 Chris Finnegan, LIAC-MR                     
                2:13.59  SECT
                2:34.09  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              2:44.28    2:46.57 JO     
      39.12   40.93   45.59   40.93                                
  2 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR               2:58.91    2:48.98 JO     
      38.47   43.23   44.16   43.12                                
  3 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              3:00.96    3:28.62        
      42.84   55.30   59.86   50.62                                
 
Event 39  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:18.82  7/15/1987 Cathy Ritch, BSC                            
     LC JO's: ! 2:28.89  7/15/1982 Kendell Delgado, LISC                       
                2:22.39  T16
                2:30.59  SECT
                2:35.89  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  2:28.92    2:34.08 ZONE   
      34.80   40.23   46.07   32.98                                
  2 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         2:30.88    2:35.01 ZONE   
      33.44   40.80   47.54   33.23                                
  3 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         2:32.28    2:35.38 ZONE   
      35.09   39.98   46.52   33.79                                
  4 Jennings, Heather   16 Sachem-MR            2:39.41    2:39.21 JO     
      35.31   41.66   47.31   34.93                                
  5 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  2:39.08    2:40.07 JO     
      35.46   41.82   48.17   34.62                                
  6 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  2:36.24    2:40.26 JO     
      37.53   41.41   47.35   33.97                                
  7 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    2:40.05    2:41.03 JO     
      34.48   40.60   50.59   35.36                                
  8 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               2:41.95    2:42.45 JO     
      35.35   42.81   47.77   36.52                                
  9 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:43.88    2:44.90 JO     
      37.44   41.82   49.88   35.76                                
 10 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            2:42.83    2:45.62 JO     
      37.48   44.01   46.76   37.37                                
 11 Pirog, Francesca E  15 Agua Swim Team-MR    2:45.30    2:45.65 JO     
      35.76   43.13   51.17   35.59                                
 12 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            2:43.87    2:46.35 JO     
      36.25   42.75   51.18   36.17                                
 13 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  2:43.22    2:47.17 JO     
      36.74   44.35   50.52   35.56                                
 14 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  2:45.57    2:47.73 JO     
      38.58   46.96   46.66   35.53                                
 15 Cooper, Maggie T    16 OWA-MR               2:42.75    2:48.15 JO     
      35.14   47.49   48.80   36.72                                
 16 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR         2:49.13    2:48.86 JO     
      35.85   44.72   52.12   36.17                                
 17 Tisch, Meredith E   16 TVSC-MR              2:40.83    2:49.00 JO     
      37.52   42.89   49.66   38.93                                
 18 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         2:47.70    2:49.08 JO     
      36.82   45.26   51.59   35.41                                
 19 Biancone, Taylor Z  15 GAEL-MR              2:43.41    2:50.02        
      35.87   45.02   50.54   38.59                                
 20 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            2:40.00    2:51.90        
      36.85   45.61   50.19   39.25                                
 21 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR         2:42.71    2:52.30        
      35.68   44.20   54.43   37.99                                
 22 Faber, Meaghan C    15 Tmsuffolk-MR         2:41.49    2:52.63        
      35.75   46.64   51.39   38.85                                
 23 Bonagura, Christin  15 Express Swimming-MR  2:49.37    2:55.64        
      37.64   45.22   55.12   37.66                                
 -- DiDonato, Kaitlin   16 OWA-MR               2:46.98         DQ        
 
Event 40  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:06.32  7/15/2001 David Kahn, UNAT-MR                         
     LC JO's: ! 2:17.09  7/15/1983 Billy Bird, LISC                            
                2:13.09  T16
                2:16.59  SECT
                2:24.59  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR               2:18.10    2:19.75 ZONE   
      29.80   38.33   39.92   31.70                                
  2 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR         2:11.97    2:24.27 ZONE   
      31.59   35.28   45.49   31.91                                
  3 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            2:24.65    2:27.64 JO     
      31.81   40.44   42.59   32.80                                
  4 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         2:23.05    2:27.79 JO     
      31.79   40.64   43.66   31.70                                
  5 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         2:22.07    2:28.46 JO     
      32.13   39.54   44.85   31.94                                
  6 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         2:21.36    2:30.23 JO     
      31.50   38.69   46.65   33.39                                
  7 Mcnaughton, Jake    15 Unattached           2:33.33    2:33.07 JO     
      33.50   39.12   44.70   35.75                                
  8 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  2:35.01    2:33.14 JO     
      33.92   40.98   47.52   30.72                                
  9 Russo, Matt J       16 OWA-MR               2:31.38    2:33.52 JO     
      33.04   43.38   40.40   36.70                                
 10 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         2:31.91    2:36.89 JO     
      33.49   39.90   49.14   34.36                                
 11 Damato, Aaron T     17 Tmsuffolk-MR         2:23.48    2:38.66        
      30.53   42.74   48.45   36.94                                
 12 Smith, Chris C      16 SSL-MR               2:35.51    2:38.82        
      33.53   41.04   48.27   35.98                                
 13 Yin, Perry T        15 Tmsuffolk-MR         2:33.44    2:40.25        
      34.20   41.41   48.27   36.37                                
 
Event 41  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:27.38  4/15/1997 Corey Berg, MSC                             
     LC JO's: ! 2:32.99  7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                      
                2:30.59  SECT
                2:32.39  T16
                2:44.19  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               2:35.44    2:35.74 ZONE   
      31.92   38.98   48.67   36.17                                
  2 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR    2:37.84    2:39.64 ZONE   
      33.54   43.91   46.54   35.65                                
  3 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR    2:39.21    2:39.79 ZONE   
      33.72   40.34   50.90   34.83                                
  4 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            2:45.53    2:41.35 ZONE   
      35.29   43.55   46.40   36.11                                
  5 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      2:42.28    2:43.00 ZONE   
      34.86   42.00   50.78   35.36                                
  6 Anderer, Britney    11 HAA-MR               2:47.34    2:43.17 ZONE   
      35.78   44.30   46.50   36.59                                
  7 Evans, Laura A      12 Badger-MR            2:40.00    2:43.52 ZONE   
      36.81   40.91   49.39   36.41                                
  8 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR    2:48.60    2:45.49 JO     
      35.35   42.94   50.26   36.94                                
  9 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      2:45.59    2:46.24 JO     
      32.89   40.77   55.87   36.71                                
 10 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR               2:48.06    2:46.70 JO     
      36.51   40.37   52.27   37.55                                
 11 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR              2:44.87    2:46.88 JO     
      34.94   42.20   53.02   36.72                                
 12 Yoo, Andrea         12 FLY-MR               2:50.75    2:47.64 JO     
      36.84   43.02   50.17   37.61                                
 13 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:45.32    2:48.10 JO     
      36.67   42.53   53.10   35.80                                
 14 Kim, Jane           12 FLY-MR               2:50.58    2:49.24 JO     
      39.78   44.46   46.48   38.52                                
 15 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR               2:51.09    2:50.43 JO     
      35.14   44.24   53.32   37.73                                
 16 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              2:47.97    2:50.48 JO     
      37.22   43.49   54.42   35.35                                
 17 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR               2:50.51    2:50.90 JO     
      36.58   45.17   51.62   37.53                                
 18 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:47.79    2:51.04 JO     
      36.27   43.94   51.51   39.32                                
 19 Larson, Kim P       11 IA-MR                2:50.90    2:51.11 JO     
      39.59   43.33   51.77   36.42                                
 20 DiDonato, Emily     12 OWA-MR               2:54.40    2:51.31 JO     
      39.98   46.57   46.80   37.96                                
 21 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR         2:53.32    2:51.59 JO     
      40.78   46.18   48.36   36.27                                
 22 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           2:55.16    2:52.09 JO     
      37.86   47.81   49.78   36.64                                
 23 Hughes, Katty C     12 Badger-MR            2:59.21    2:52.66 JO     
      36.22   42.49   55.72   38.23                                
 24 Palais, Lizzy S     12 Middies-MR           2:51.18    2:53.21 JO     
      34.91   44.84   52.87   40.59                                
 25 Gibbons, Alanna     11 Basc-MR              2:55.57    2:53.30 JO     
      37.92   44.85   52.85   37.68                                
 26 Citron, Ashley E    12 TVSC-MR              2:55.93    2:53.49 JO     
      38.97   46.68   48.46   39.38                                
 27 Arana, Priscilla    12 FLY-MR               2:52.79    2:53.68 JO     
      41.38   46.02   48.47   37.81                                
 28 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               2:59.35    2:54.38 JO     
      37.24   45.94   52.45   38.75                                
 29 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR              2:53.83    2:54.59 JO     
      40.85   45.88   51.30   36.56                                
 30 Carballeira, Kimbe  11 TVSC-MR              2:55.06    2:55.20 JO     
      37.66   44.32   55.55   37.67                                
 31 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  2:55.53    2:55.89 JO     
      41.98                   38.69                                
 32 Brown, Meghan       12 Badger-MR            2:50.22    2:56.37 JO     
      40.15   43.58   54.92   37.72                                
 33 Smith, Jackie *     12 LBA-MR               2:58.07    2:56.47 JO     
      42.30   47.13   49.36   37.68                                
 34 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR         2:56.35    2:56.49 JO     
      37.10   44.59   56.69   38.11                                
 35 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           2:58.40    2:56.73 JO     
      36.11   44.47   56.28   39.87                                
 36 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           2:57.93    2:56.96 JO     
      41.73   43.18   56.79   35.26                                
 37 Rogers, Stacey B    11 Middies-MR           2:59.82    2:57.19 JO     
      38.54   44.80   55.30   38.55                                
 38 Purdy, Dana R       12 TVSC-MR              2:57.09    2:58.00 JO     
      41.41   44.07   51.51   41.01                                
 39 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR           2:57.19    2:58.12 JO     
      36.29   44.39   57.58   39.86                                
 40 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           2:50.90    2:58.59 JO     
      39.50   46.13   53.11   39.85                                
 41 Lao, April          12 FLY-MR               2:59.66    2:58.87 JO     
      39.37   46.15   55.63   37.72                                
 42 Knight, Ashley      12 FLY-MR               2:54.55    2:59.48 JO     
      39.24   45.81   53.64   40.79                                
 43 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         2:55.27    3:00.24        
      38.01   49.12   52.74   40.37                                
 44 Purdy, Deirdre E    12 Middies-MR           2:57.78    3:01.60        
      39.72   46.98   53.57   41.33                                
 45 Teng, Rebecca Y     11 Agua Swim Team-MR    2:58.05    3:02.64        
      41.21   48.57   53.40   39.46                                
 46 Warren, Michelle    11 WISC-MR              2:51.24    3:03.30        
      39.09   50.19   53.20   40.82                                
 47 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               2:59.72    3:03.82        
      43.10   46.29   56.72   37.71                                
 48 Gibson, Lauren A    12 CSC-MR               2:57.84    3:09.04        
      42.86   50.77   52.25   43.16                                
 
Event 42  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 2:25.68  7/15/1996 David Kahn, TS                              
     LC JO's: ! 2:27.47  7/15/1998 Perry Bullock, WPSC                         
                2:16.59  SECT
                2:30.29  T16
                2:44.19  ZONE
                3:02.99  JO
 Meet Qualifying:  3:02.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           2:43.19    2:42.78 ZONE   
      35.42   41.61   49.69   36.06                                
  2 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         2:44.90    2:43.81 ZONE   
      35.10   43.12   50.19   35.40                                
  3 Katz, Andrew        12 SSL-MR               2:50.73    2:44.33 JO     
      36.28   42.45   48.39   37.21                                
  4 Alejandro, Steffen  12 Unattached           2:59.67    2:44.62 JO     
      39.17   43.87   45.37   36.21                                
  5 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR          2:46.37    2:46.51 JO     
      36.55   44.63   48.60   36.73                                
  6 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR              2:46.07    2:49.21 JO     
      36.70   42.66   52.30   37.55                                
  7 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR              2:48.67    2:50.10 JO     
      35.83   44.13   52.50   37.64                                
  8 Kim, Kenny L        11 FLY-MR               2:47.99    2:50.89 JO     
      36.42   44.94   50.48   39.05                                
  9 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         2:50.35    2:54.40 JO     
      35.54   44.72   55.36   38.78                                
 10 Catano, AL          12 IA-MR                2:52.72    2:55.05 JO     
      36.76   47.51   54.18   36.60                                
 11 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR          2:57.40    2:55.64 JO     
      36.73   42.91   56.53   39.47                                
 12 Smit, Kevin P       12 TVSC-MR              2:54.78    2:56.28 JO     
      42.68   44.20   52.17   37.23                                
 13 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               2:59.05    2:57.28 JO     
      42.20   45.10   52.30   37.68                                
 14 Ryan, Nicholas J    12 North Shore-MR       2:50.04    2:57.57 JO     
      39.15   42.71   57.13   38.58                                
 15 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR               2:57.56    2:57.88 JO     
      41.61   43.25   56.32   36.70                                
 16 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:55.80    2:58.16 JO     
      42.92   46.44   50.74   38.06                                
 17 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR              3:01.98    2:59.77 JO     
      42.14   48.46   49.50   39.67                                
 18 O'Connor, Michael   12 HYB-MR               2:57.69    3:00.02 JO     
      40.30   48.04   52.80   38.88                                
 19 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          2:55.82    3:00.22 JO     
      42.93   47.72   52.31   37.26                                
 20 Collazo, Jason      12 WAC-MR               3:00.71    3:00.35 JO     
      39.07   43.17   56.65   41.46                                
 21 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR               2:58.27    3:00.90 JO     
      39.43   47.16   55.76   38.55                                
 22 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           3:00.15    3:01.43 JO     
      44.44   45.19   52.96   38.84                                
 23 King, Brendan D     12 CSC-MR               2:57.43    3:01.62 JO     
      41.88   46.44   57.45   35.85                                
 24 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  2:58.18    3:01.77 JO     
      40.45   45.57   57.28   38.47                                
 25 Schneider, Jason    12 LIAC-MR              3:00.52    3:02.36 JO     
      41.60   48.88   51.51   40.37                                
 26 Panzarino, Michael  12 Middies-MR           3:01.81    3:02.79 JO     
      39.81   45.40   59.72   37.86                                
 27 Ghanim, Ayman       11 Twisters-MR          2:54.68    3:03.13        
      40.13   46.15   53.86   42.99                                
 28 Hallinan, James J   11 CSC-MR               3:02.86    3:05.03        
      38.91   49.20   58.35   38.57                                
 29 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR  2:58.70    3:05.36        
      43.46   46.28   56.04   39.58                                
 30 Ragin, Gregory      12 OWA-MR               2:59.91    3:08.84        
      44.35   46.26   57.15   41.08                                
 31 Gustafson, Peter G  11 North Shore-MR       2:59.71    3:09.65        
      42.92   48.98   56.77   40.98                                
 32 Donis, Harry J      11 Middies-MR           3:01.17    3:10.18        
      41.27   46.49 1:02.57   39.85                                
 33 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  2:58.53    3:14.07        
      40.68   47.71 1:02.35   43.33                                
 -- Brennan, Austin F   12 TVSC-MR              2:48.48         DQ        
 
Event 43  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 32.71  2001      Kelly Bunster, CSC                            
     LC JO's: ! 33.64  8/4/2000  Seika Setoguchi, AGUA                         
                34.29  T16
                38.19  ZONE
                47.99  JO
 Meet Qualifying:  47.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    10 Badger-MR              36.01      33.97 T16    
  2 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR                35.61      36.05 ZONE   
  3 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 37.36      37.20 ZONE   
  4 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         36.40      37.34 ZONE   
  5 Owens, Amanda       10 Badger-MR              38.12      37.63 ZONE   
  6 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR                 38.22      38.25 JO     
  7 Sepe, Lauren K      10 GAEL-MR                33.92      38.45 JO     
  8 Tobin, Casey        10 Badger-MR              38.23      38.53 JO     
  9 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR         39.08      38.81 JO     
 10 Zhu, Annie           8 Twisters-MR            39.63      39.24 JO     
 11 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR        39.80      39.28 JO     
 12 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR              38.67      39.31 JO     
 13 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR                 40.33      39.78 JO     
 14 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR           39.75      40.23 JO     
 15 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR                40.92      40.30 JO     
 16 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR        43.04      40.47 JO     
 17 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             41.80      40.80 JO     
 17 Klein, Morganne     10 VAC-MR                 38.52      40.80 JO     
 19 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             41.27      41.16 JO     
 20 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        39.89      41.46 JO     
 21 Chen, Cynthia       10 FLY-MR                 40.43      41.54 JO     
 22 Chang, Linda        10 FLY-MR                 40.59      41.79 JO     
 23 Kwa, Adelene        10 Agua Swim Team-MR      41.28      41.85 JO     
 24 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR         40.37      41.91 JO     
 25 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR              40.57      42.23 JO     
 26 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR                 42.84      42.74 JO     
 27 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR                42.18      42.79 JO     
 28 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 42.51      43.25 JO     
 29 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR                43.12      43.46 JO     
 30 Kelly, Hannah        8 LBA-MR                 42.70      43.51 JO     
 31 Kessler, Rachel R    8 Badger-MR              45.87      43.56 JO     
 32 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR            43.15      43.61 JO     
 33 Wade, Zoey A         9 HYB-MR                 44.19      43.72 JO     
 34 Stevens, Madelyn    10 VAC-MR                 42.36      43.76 JO     
 35 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                42.65      43.82 JO     
 36 Lewis, Kamara A     10 Agua Swim Team-MR      43.36      43.87 JO     
 37 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR                 47.90      44.01 JO     
 38 Sherard, Ashley M    9 NFS-MR                 45.65      44.05 JO     
 39 Muller, Nicole M    10 HAA-MR                 42.07      44.06 JO     
 40 Merz, Wendy A        9 HYB-MR                 45.42      44.15 JO     
 41 McGuire, Christine  10 Badger-MR              42.42      44.35 JO     
 41 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR                 40.76      44.35 JO     
 43 Mannix, Christine    9 GAEL-MR                43.60      44.44 JO     
 44 Kuo, Jacqueline      8 Agua Swim Team-MR      42.97      44.47 JO     
 45 Delahunt, Ryan E     9 GAEL-MR                44.20      44.52 JO     
 46 Stanford, Brittany  10 LBA-MR                 46.90      44.69 JO     
 47 O'Neill, Kelly M     9 Badger-MR              46.15      44.87 JO     
 48 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR                45.07      44.93 JO     
 49 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR             43.52      44.98 JO     
 50 Muller, Kristin N   10 Sachem-MR              47.13      45.61 JO     
 51 Huerta, Imani        9 VAC-MR                 46.61      45.80 JO     
 52 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR                 45.10      46.26 JO     
 53 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR                44.92      46.35 JO     
 54 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    44.21      46.43 JO     
 55 Werking, Kristin     9 Aqua Gems-MR           44.01      46.65 JO     
 56 Ramos, Krystal A    10 CSC-MR                 45.15      47.28 JO     
 57 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR                43.60      47.77 JO     
 58 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR                45.11      48.11        
 59 Ng, Lauren           9 FLY-MR                 47.19      49.46        
 60 Bassi, Julia E      10 TVSC-MR                47.05      49.65        
 61 Pear, Alex A         9 Badger-MR              47.56      49.78        
 62 Schroeder, Erin N    9 HYB-MR                 45.19      49.90        
 63 Fidan, Cagla         8 Twisters-MR            47.27      50.63        
 64 Warren, Frances V   10 Express Swimming-MR    45.86      52.57        
 
Event 44  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 32.23  8/1/1991  Jason Landrio, TOI                            
     LC JO's: ! 33.33  7/15/1991 Jason Landrio, TOI                            
                34.09  T16
                38.19  ZONE
                46.99  JO
 Meet Qualifying:  46.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                  35.01      35.02 ZONE   
  2 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR                35.76      35.58 ZONE   
  3 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR           35.48      35.59 ZONE   
  4 Knight, Lucas       10 FLY-MR                 34.69      35.81 ZONE   
  5 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR            36.99      35.82 ZONE   
  6 Lyons, Chris        10 Badger-MR              39.44      36.44 ZONE   
  7 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR                 37.07      36.74 ZONE   
  8 Galan, Bryan         9 Sachem-MR              37.44      37.50 ZONE   
  9 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        35.60      37.74 ZONE   
 10 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR            37.67      38.12 ZONE   
 11 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    39.53      39.14 JO     
 12 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR            39.33      39.30 JO     
 13 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR      39.16      39.42 JO     
 14 May, Michael M      10 Twisters-MR            39.74      39.57 JO     
 15 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR              40.92      40.41 JO     
 16 Martinez, George     9 FLY-MR                 41.02      40.58 JO     
 17 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR            43.44      40.92 JO     
 18 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR         38.36      41.09 JO     
 19 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR                 40.13      41.17 JO     
 20 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR             41.65      41.24 JO     
 21 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                  42.26      41.26 JO     
 22 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR             39.56      41.35 JO     
 23 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR        40.62      41.42 JO     
 24 Coraor, Everett Z   10 HYB-MR                 45.67      41.50 JO     
 25 Perley, Timmy T      9 Middies-MR             43.47      41.60 JO     
 26 Ng, Kevin           10 OWA-MR                 42.20      41.63 JO     
 27 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR                39.74      41.82 JO     
 28 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR            45.00      43.32 JO     
 29 Mohrmann, John      10 LIAC-MR                40.93      43.58 JO     
 30 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR      43.38      44.09 JO     
 31 Kupersmith, Corey   10 Badger-MR              43.39      44.16 JO     
 32 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR           41.97      44.35 JO     
 33 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR                 42.74      44.95 JO     
 34 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR                 46.36      46.09 JO     
 35 Peng, Didi Y         9 OWA-MR                 45.66      46.68 JO     
 36 LO, Arthur          10 LIAC-MR                46.48      46.73 JO     
 37 Pisano, Jake F      10 Tmsuffolk-MR           45.75      47.20        
 38 Matthes, Collin     10 WISC-MR                46.22      47.29        
 39 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR                46.69      48.15        
 40 Pollastro, Robert    9 Basc-MR                44.43      48.27        
 41 Nangle, JT T         9 Middies-MR             45.56      48.71        
 42 Finkelstein, Leo    10 Dolphin-MR             44.90      49.10        
 
Event 45  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:02.81  7/15/1995 Jessica Foschi, LIAC                        
     LC JO's: ! 2:09.05  7/26/2002 Paola Duguet, BAD                           
                2:09.19  T16
                2:12.09  SECT
                2:18.99  ZONE
                2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR         2:12.38    2:15.97 ZONE   
      31.85   33.90   35.70   34.52                                
  2 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           2:20.18    2:17.42 ZONE   
      32.77   34.92   35.70   34.03                                
  3 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR    2:22.07    2:19.65 JO     
      31.41   35.27   36.60   36.37                                
  4 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           2:20.94    2:20.45 JO     
      32.63   35.50   36.64   35.68                                
  5 Hyland, Allison     13 Badger-MR            2:20.22    2:20.53 JO     
      32.15   35.71   36.58   36.09                                
  6 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              2:21.45    2:21.52 JO     
      32.43   36.27   36.72   36.10                                
  7 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  2:21.81    2:21.63 JO     
      32.55   35.71   36.92   36.45                                
  8 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  2:22.07    2:22.12 JO     
      33.15   36.16   37.79   35.02                                
  9 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    2:25.51    2:22.89 JO     
      30.93   34.57   38.82   38.57                                
 10 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      2:26.77    2:23.28 JO     
      32.94   35.65   37.80   36.89                                
 11 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         2:19.01    2:23.29 JO     
      32.79   35.69   37.64   37.17                                
 12 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  2:23.83    2:24.03 JO     
      34.20   37.33   36.26   36.24                                
 13 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              2:24.49    2:24.26 JO     
      33.77   37.06   37.54   35.89                                
 14 Blaszky, Allison N  14 TVSC-MR              2:22.92    2:25.35 JO     
      33.11   35.60   38.91   37.73                                
 15 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:26.72    2:25.74 JO     
      33.96   36.00   38.80   36.98                                
 16 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:23.22    2:26.34 JO     
      33.74   36.74   38.33   37.53                                
 17 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               2:22.77    2:26.39 JO     
      33.40   37.35   38.44   37.20                                
 18 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           2:25.06    2:26.46 JO     
      34.27   36.79   38.67   36.73                                
 19 Rubin, Jessica E    14 SSL-MR               2:28.92    2:26.64 JO     
      34.46   37.54   38.08   36.56                                
 20 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            2:28.07    2:26.82 JO     
      33.55   36.98   38.48   37.81                                
 21 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         2:25.61    2:27.21 JO     
      34.27   37.89   38.12   36.93                                
 22 Conroy, jacqueline  14 LIAC-MR              2:26.40    2:27.23 JO     
      33.88   37.11   38.52   37.72                                
 23 Gray, Catherine     13 Badger-MR            2:27.02    2:27.43 JO     
      34.57   37.22   38.67   36.97                                
 24 Lewandowski, Dorot  13 Agua Swim Team-MR    2:23.30    2:27.86 JO     
      33.33   36.23   39.49   38.81                                
 25 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               2:30.74    2:28.10 JO     
      33.98   37.54   38.15   38.43                                
 26 Daboudet, Audrey    13 NYCC-MR              2:24.00    2:28.56 JO     
      33.92   37.07   40.38   37.19                                
 27 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR         2:25.15    2:28.65 JO     
      33.71   36.58   39.38   38.98                                
 28 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  2:25.45    2:29.40 JO     
      33.93   37.85   39.11   38.51                                
 29 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       2:30.52    2:29.80 JO     
      34.00   37.50   39.20   39.10                                
 30 Stellato, Michelle  14 LIAC-MR              2:27.37    2:30.06 JO     
      34.10   37.76   39.42   38.78                                
 31 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              2:27.45    2:30.12 JO     
      34.27   36.98   39.24   39.63                                
 32 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR              2:27.82    2:30.15 JO     
      34.14   37.76   40.11   38.14                                
 33 Devoe, Gnome Z      14 GAEL-MR              2:25.10    2:30.74 JO     
      34.54   37.53   39.82   38.85                                
 34 Estrada, Cynthia J  14 FLY-MR               2:30.61    2:31.29        
      35.87   38.24   39.30   37.88                                
 35 LI, Qing            13 TVSC-MR              2:29.75    2:31.90        
      35.03   38.87   40.90   37.10                                
 36 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               2:28.79    2:32.86        
      35.71   38.47   39.95   38.73                                
 37 Kayserian, Nadin    14 OWA-MR               2:30.93    2:33.28        
      34.92   39.51   39.58   39.27                                
 38 Schreck, Hannah M   13 IA-MR                2:28.90    2:33.54        
      35.64   39.17   40.59   38.14                                
 39 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    2:26.71    2:34.59        
      34.94   38.81   40.91   39.93                                
 40 Gomez, Bridget      13 Badger-MR            2:30.99    2:35.66        
      34.97   39.04   41.19   40.46                                
 
Event 46  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:59.44  7/15/1997 Brendan Nelligan, LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 2:02.80  7/15/1979 Steve Nulty, AK                             
                2:01.49  SECT
                2:02.29  T16
                2:12.99  ZONE
                2:25.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Errico, John A    14 OWA-MR               2:08.44    2:08.32 ZONE   
      30.38   33.53   32.56   31.85                                
  2 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR            2:07.03    2:08.71 ZONE   
      30.51   33.02   33.32   31.86                                
  3 Liang, Truman       14 NYCC-MR              2:12.00    2:09.44 ZONE   
      29.48   32.73   34.37   32.86                                
  4 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR               2:12.27    2:10.76 ZONE   
      30.35   33.21   34.00   33.20                                
  5 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           2:13.40    2:11.84 ZONE   
      30.46   32.03   34.23   35.12                                
  6 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              2:13.71    2:12.02 ZONE   
      31.39   33.19   34.39   33.05                                
  7 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            2:13.66    2:12.31 ZONE   
      30.50   33.30   34.20   34.31                                
  8 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               2:12.83    2:12.44 ZONE   
      29.58   33.14   34.78   34.94                                
  9 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR            2:13.77    2:12.51 ZONE   
      31.47   33.39   34.36   33.29                                
 10 Gitman, Robert S    14 WAC-MR               2:18.79    2:13.16 JO     
      30.97   33.25   34.96   33.98                                
 11 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           2:10.86    2:14.34 JO     
      31.16   34.25   34.67   34.26                                
 11 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         2:14.09    2:14.34 JO     
      31.10   33.56   35.32   34.36                                
 13 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           2:15.26    2:14.73 JO     
      31.37   33.86   34.74   34.76                                
 14 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              2:15.99    2:14.80 JO     
      30.51   33.86   35.33   35.10                                
 15 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:17.28    2:14.97 JO     
      31.20   34.59   36.02   33.16                                
 16 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:16.69    2:16.56 JO     
      31.45   34.36   34.96   35.79                                
 17 O'Reilly, Patrick   14 Sachem-MR            2:19.25    2:17.76 JO     
 18 Altman-Kurosaki, J  14 Agua Swim Team-MR    2:18.49    2:18.25 JO     
      32.69   35.66   35.37   34.53                                
 19 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               2:20.62    2:18.53 JO     
      32.37   35.67   36.02   34.47                                
 20 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR              2:23.41    2:19.14 JO     
      31.10   35.06   36.63   36.35                                
 21 Flannery, Jim J     13 Middies-MR           2:22.86    2:19.81 JO     
      31.91   35.62   37.38   34.90                                
 22 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           2:19.83    2:20.26 JO     
      31.57   35.70   38.19   34.80                                
 23 Swensen, Dan C      14 LIAC-MR              2:19.83    2:20.83 JO     
      31.94   35.73   36.71   36.45                                
 24 Bormann, Thomas L   13 Tmsuffolk-MR         2:21.73    2:21.18 JO     
      32.92   34.99   37.17   36.10                                
 25 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            2:25.99    2:21.48 JO     
      32.16   36.39   37.24   35.69                                
 26 Lau, Kevin          14 Unattached           2:25.99    2:21.69 JO     
      30.72   34.87   38.33   37.77                                
 27 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR              2:20.02    2:21.87 JO     
      31.95   35.82   37.69   36.41                                
 28 Lane, Sean          13 LIAC-MR              2:21.97    2:21.93 JO     
      33.21   35.86   36.83   36.03                                
 29 Chester, Nicholas   13 Tmsuffolk-MR         2:23.81    2:22.17 JO     
      33.68   36.11   37.28   35.10                                
 30 Anderson, Chris M   13 Agua Swim Team-MR    2:25.33    2:22.20 JO     
      32.68   38.00   39.22   32.30                                
 31 Reynoso, BJ A       14 Agua Swim Team-MR    2:24.94    2:23.86 JO     
      33.10   35.83   38.64   36.29                                
 32 Bennett, Paul A     13 Middies-MR           2:23.24    2:24.80 JO     
      31.52   35.59   39.50   38.19                                
 33 Podniesinski, Jona  13 Tmsuffolk-MR         2:24.56    2:25.18 JO     
      33.54   37.18   37.91   36.55                                
 34 Lantin, Peter A     14 Middies-MR           2:22.53    2:27.16        
      32.44   37.46   39.89   37.37                                
 35 Gaughran, Mackenzy  13 TVSC-MR              2:25.58    2:28.41        
      34.73   36.84   39.76   37.08                                
 36 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  2:24.33    2:29.46        
      34.15   36.62   39.91   38.78                                
 37 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              2:23.87    2:30.33        
      33.35   38.34   39.18   39.46                                
 
Event 47  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:22.55  1982      Sue Verderber, LISC                         
     LC JO's: ! 2:22.55  7/1982    Sue Verderber, LISC                         
                2:28.29  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR              2:24.44    2:32.26 ZONE   
      35.01   38.95   40.58   37.72                                
  2 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR              2:40.20    2:39.03 ZONE   
      37.23   39.75   41.90   40.15                                
  3 Tobin, Casey        10 Badger-MR            2:50.27    2:42.17 ZONE   
      37.85   43.01   44.29   37.02                                
  4 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR              2:45.11    2:42.30 ZONE   
      37.12   42.39   42.62   40.17                                
  5 Chang, Linda        10 FLY-MR               2:46.56    2:44.89 JO     
      36.43   42.04   44.71   41.71                                
  6 Owens, Amanda       10 Badger-MR            2:51.46    2:45.72 JO     
      39.03   43.04   43.41   40.24                                
  7 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR              2:50.44    2:45.88 JO     
      38.25   42.37   44.41   40.85                                
  8 Jones, Shannon E    10 Badger-MR            2:48.12    2:46.43 JO     
      39.11   42.56   45.34   39.42                                
  9 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          2:48.06    2:46.72 JO     
      38.49   43.49   43.66   41.08                                
 10 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR              2:46.59    2:46.82 JO     
      38.52   43.19   43.39   41.72                                
 11 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               2:48.43    2:47.17 JO     
      38.50   42.95   44.44   41.28                                
 12 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR            2:43.86    2:47.41 JO     
      36.58   40.74   45.15   44.94                                
 13 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      2:51.64    2:48.61 JO     
      38.04   43.48   45.20   41.89                                
 14 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR      2:54.18    2:48.85 JO     
      38.29   43.86   45.10   41.60                                
 15 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           2:52.92    2:48.92 JO     
      38.59   43.38   45.00   41.95                                
 16 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           3:00.03    2:53.48 JO     
      40.85   45.50   46.48   40.65                                
 17 McGuire, Christine  10 Badger-MR            3:01.04    2:54.05 JO     
      39.54   44.80   45.59   44.12                                
 18 Wade, Zoey A         9 HYB-MR               3:01.45    2:54.76 JO     
      39.86   45.11   46.38   43.41                                
 19 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR       2:56.21    2:54.85 JO     
      39.64   45.58   46.95   42.68                                
 20 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR              2:59.79    2:54.99 JO     
      40.84   44.43   45.61   44.11                                
 21 Kessler, Rachel R    8 Badger-MR            3:08.66    2:56.17 JO     
      40.26   45.29   47.85   42.77                                
 22 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           2:54.12    2:56.85 JO     
      41.02   45.07   46.46   44.30                                
 23 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR       3:08.85    2:57.15 JO     
      39.64   46.31   48.14   43.06                                
 24 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR       3:06.77    3:01.74 JO     
      40.60   47.39   48.22   45.53                                
 25 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           3:09.04    3:03.55 JO     
      39.89   48.05   50.47   45.14                                
 26 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR               3:09.20    3:04.38 JO     
      42.53   47.97   49.03   44.85                                
 27 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR              2:59.80    3:06.11 JO     
      40.51   47.33   50.04   48.23                                
 28 Mochamer, Lyndsie   10 IA-MR                3:02.63    3:06.43 JO     
      40.45   46.31 1:39.67                                        
 29 Werking, Kristin     9 Aqua Gems-MR         3:01.32    3:06.92 JO     
      42.74   47.53   49.10   47.55                                
 
Event 48  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:20.99  8/5/2000  Joshua Charnin-Aker, UN-TS-MR               
     LC JO's: ! 2:22.24  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
                2:27.99  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR          2:37.28    2:31.04 ZONE   
      35.05   37.73   39.85   38.41                                
  2 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR              2:36.07    2:31.24 ZONE   
      35.20   37.74   39.97   38.33                                
  3 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR               2:35.03    2:36.71 ZONE   
      35.72   39.25   41.78   39.96                                
  4 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               2:41.18    2:37.46 ZONE   
      37.09   39.91   41.41   39.05                                
  5 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    2:37.88    2:40.28 ZONE   
      37.97   40.42   42.07   39.82                                
  6 Galan, Bryan         9 Sachem-MR            2:43.96    2:41.24 ZONE   
      38.17   41.34   43.56   38.17                                
  7 Wallace, Daniel P   10 OWA-MR               2:45.66    2:41.76 ZONE   
      35.99   41.03   43.57   41.17                                
  8 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      2:49.88    2:41.81 ZONE   
      37.74   42.02   42.50   39.55                                
  9 Peng, Didi Y         9 OWA-MR               2:43.93    2:44.26 ZONE   
      37.87   41.34   43.50   41.55                                
 10 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR            2:53.55    2:44.49 ZONE   
      37.67   43.23   44.48   39.11                                
 11 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         2:42.19    2:44.87 JO     
      36.94   42.86   44.02   41.05                                
 12 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR          2:47.10    2:46.31 JO     
      38.12   42.62   43.92   41.65                                
 13 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           2:49.81    2:46.64 JO     
      39.41   42.81   43.56   40.86                                
 14 Perley, Timmy T      9 Middies-MR           2:58.49    2:47.29 JO     
      38.22   43.46   44.72   40.89                                
 15 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           2:43.74    2:48.59 JO     
      36.88   42.84   44.28   44.59                                
 16 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  2:47.68    2:48.88 JO     
      39.64   42.67   44.77   41.80                                
 17 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          3:03.00    2:49.86 JO     
      39.94   43.88   45.32   40.72                                
 18 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR    2:40.76    2:50.10 JO     
      38.51   43.48   45.37   42.74                                
 19 Pisano, Jake F      10 Tmsuffolk-MR         3:03.92    2:51.69 JO     
      39.11   44.59   45.09   42.90                                
 20 Middleton, William  10 Basc-MR              2:57.33    2:52.77 JO     
      38.62   45.30   46.12   42.73                                
 21 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR              3:08.25    2:55.62 JO     
      37.22   44.90   47.50   46.00                                
 22 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      2:58.99    2:56.27 JO     
      40.73   46.57 1:28.97                                        
 23 Jiran, Monte        10 WISC-MR              3:06.82    2:56.91 JO     
      39.26   44.77   48.47   44.41                                
 24 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                3:00.59    2:57.39 JO     
      39.56   45.76   48.31   43.76                                
 25 Gallagher, Keegan   10 VAC-MR               2:53.33    2:59.41 JO     
      41.67   46.30   47.22   44.22                                
 26 May, Michael M      10 Twisters-MR          2:56.20    2:59.43 JO     
      41.75   46.54   47.58   43.56                                
 27 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR              3:07.09    2:59.97 JO     
      38.94   45.84   48.10   47.09                                
 28 Dennis, Aaron M     10 NFS-MR               3:05.78    3:00.12 JO     
      42.41   46.33   48.14   43.24                                
 29 Oxsitin, Pavial     10 Dolphin-MR           3:06.50    3:02.31 JO     
      42.27   45.82   48.83   45.39                                
 30 Ng, Kevin           10 OWA-MR               3:03.39    3:03.56 JO     
      42.31   48.96   47.15   45.14                                
 31 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR       3:07.33    3:03.93 JO     
      41.10   47.45   49.78   45.60                                
 32 Byrnes, Evan R      10 Sachem-MR            3:07.36    3:04.36 JO     
      40.62   47.30   49.64   46.80                                
 33 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         3:04.15    3:04.37 JO     
      44.32   48.77   46.66   44.62                                
 34 Matthes, Collin     10 WISC-MR              3:09.34    3:04.56 JO     
      42.88   47.49   50.14   44.05                                
 35 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR              3:07.97    3:06.15 JO     
      40.75   49.11   49.92   46.37                                
 36 Spierer, Josh A     10 IA-MR                3:09.42    3:09.51 JO     
      44.64   50.61   50.11   44.15                                
 37 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR         3:06.61    3:09.89 JO     
      43.33   48.59   51.08   46.89                                
 38 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               3:09.63    3:10.14        
      42.61   49.48   51.98   46.07                                
 39 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               3:05.64    3:10.30        
      43.76   47.65   50.37   48.52                                
 40 Delle Donne, Joshu  10 Apex-MR              3:08.79    3:10.46        
      45.68   50.85   50.58   43.35                                
 41 Kelkar, Ashwin D     9 OWA-MR               3:09.55    3:10.97        
      43.10   49.45   51.58   46.84                                
 42 Mohrmann, John      10 LIAC-MR              3:01.01    3:11.59        
      42.65   48.08 1:40.86                                        
 43 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            3:01.54    3:12.01        
      42.44   49.96   52.22   47.39                                
 -- Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           2:50.80         DQ        
      39.70   44.31   45.75   39.49                                
 -- Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  2:48.95         DQ        
      38.98   43.95   47.52   45.51                                
 
Event 49  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:17.76  7/15/1980 Terri McGuirk, LISC                         
     LC JO's: ! 2:22.00  7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                          
                2:23.59  T16
                2:27.19  SECT
                2:37.39  ZONE
                2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           2:30.68    2:28.76 ZONE   
      33.93   36.78   41.04   37.01                                
  2 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:40.12    2:30.27 ZONE   
      33.55   37.41   40.20   39.11                                
  3 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           2:38.64    2:42.93 JO     
      35.85   40.51   44.38   42.19                                
  4 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         2:40.89    2:43.24 JO     
      36.39   42.20   43.66   40.99                                
  5 Chiappetta, Emma    13 Badger-MR            2:45.04    2:45.98 JO     
      36.66   40.91   43.63   44.78                                
  6 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:41.61    2:47.81 JO     
      35.53   40.79   45.44   46.05                                
  7 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            2:43.77    2:48.09 JO     
      37.90   42.57   44.63   42.99                                
  8 Guzman, Paula       13 FLY-MR               2:47.45    2:48.36 JO     
      37.03   42.62   45.18   43.53                                
  9 Conroy, jacqueline  14 LIAC-MR              2:47.73    2:51.19 JO     
      38.01   42.66   46.68   43.84                                
 10 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:53.06    2:55.09 JO     
      38.46   44.42   47.05   45.16                                
 11 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  2:49.48    2:56.15        
      38.50   44.41   47.37   45.87                                
 12 Finkelstein, Jana   14 FLY-MR               2:55.19    3:00.69        
      38.13   44.45   50.66   47.45                                
 13 Devoe, Gnome Z      14 GAEL-MR              2:48.66    3:00.95        
      39.34   44.39   49.65   47.57                                
 14 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         2:55.99    3:03.61        
      38.66   46.81   50.71   47.43                                
 
Event 50  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:14.72  7/15/1986 Rodney Van Tassell, WPSC-MR                 
     LC JO's: ! 2:18.70  7/15/1984 Tony Cerullo, LISC                          
                2:13.59  SECT
                2:16.69  T16
                2:30.69  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Errico, John A    14 OWA-MR               2:25.60    2:26.53 ZONE   
      33.29   37.31   38.74   37.19                                
  2 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         2:28.96    2:27.48 ZONE   
      32.93   36.89   39.33   38.33                                
  3 Amato, Nick F       13 LIAC-MR              2:33.97    2:31.04 JO     
      32.86   37.61   39.74   40.83                                
  4 Dent, Rog L         14 LIAC-MR              2:36.18    2:37.45 JO     
      34.40   40.15   42.18   40.72                                
  5 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           2:34.47    2:39.13 JO     
      36.31   40.96   43.25   38.61                                
  6 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           2:37.30    2:39.34 JO     
      35.50   38.92   44.40   40.52                                
  7 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:30.00    2:39.43 JO     
      34.75   40.04   42.38   42.26                                
  8 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              2:33.19    2:39.44 JO     
      35.37   40.22   42.32   41.53                                
  9 Kopot, Andrey V     14 Brooklyn Seals-MR    2:40.11    2:40.49 JO     
      33.51   40.65   43.98   42.35                                
 10 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:41.19    2:40.59 JO     
      34.74   41.34   42.44   42.07                                
 11 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR              2:37.82    2:41.17 JO     
      35.46   40.20   43.33   42.18                                
 12 Corrigan, Timmy     13 LIAC-MR              2:47.37    2:45.99 JO     
      36.21   41.88   44.33   43.57                                
 13 Gaughran, Mackenzy  13 TVSC-MR              1:48.78    2:47.73 JO     
      35.93   41.63   47.40   42.77                                
 14 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            2:49.99    2:54.61        
      37.63   44.29   46.64   46.05                                
 
Event 51  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:23.26  1998      Paola Duguet, YMID                          
     LC JO's: ! 1:25.58  7/1999    Alison Clemens, BASC                        
                1:28.89  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR              1:31.70    1:30.63 ZONE   
      44.17   46.46                                                
  2 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR              1:33.89    1:31.94 ZONE   
      44.73   47.21                                                
  3 Zhu, Annie           8 Twisters-MR          1:35.87    1:32.01 ZONE   
      44.48   47.53                                                
  4 Kwa, Adelene        10 Agua Swim Team-MR    1:32.01    1:32.50 ZONE   
      45.33   47.17                                                
  5 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:32.90    1:32.52 ZONE   
      45.83   46.69                                                
  6 Stanford, Brittany  10 LBA-MR               1:37.80    1:37.15 ZONE   
      48.37   48.78                                                
  7 Giberson, Sara      10 Basc-MR              1:35.04    1:37.26 ZONE   
      47.15   50.11                                                
  8 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:40.29    1:38.47 ZONE   
      47.09   51.38                                                
  9 Chen, Cynthia       10 FLY-MR               1:34.83    1:38.53 ZONE   
      47.82   50.71                                                
 10 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR         1:48.23    1:38.96 JO     
      48.88   50.08                                                
 11 Klein, Morganne     10 VAC-MR               1:37.59    1:39.70 JO     
      47.80   51.90                                                
 12 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:39.26    1:40.12 JO     
      48.78   51.34                                                
 13 Tobin, Casey        10 Badger-MR            1:39.38    1:40.85 JO     
      49.82   51.03                                                
 14 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR               1:45.54    1:40.87 JO     
      48.32   52.55                                                
 15 Sherard, Ashley M    9 NFS-MR               1:42.48    1:41.63 JO     
      48.96   52.67                                                
 16 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR               1:42.89    1:41.83 JO     
      49.85   51.98                                                
 17 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR       1:45.36    1:43.50 JO     
      50.97   52.53                                                
 18 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:43.89    1:43.62 JO     
      50.10   53.52                                                
 19 Skeivys, Maria E    10 DOUG-MR              1:44.99    1:43.88 JO     
      50.34   53.54                                                
 20 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR               1:50.04    1:44.35 JO     
      50.21   54.14                                                
 21 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR           1:43.71    1:44.43 JO     
      49.70   54.73                                                
 22 Flood, Katie M      10 Silver Streaks-MR    1:50.32    1:44.53 JO     
      50.97   53.56                                                
 23 Bunster, Katharine  10 CSC-MR               1:53.75    1:44.59 JO     
      50.40   54.19                                                
 24 McGowan, Casey      10 WISC-MR              1:42.88    1:44.95 JO     
      50.11   54.84                                                
 25 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR              1:48.53    1:46.55 JO     
      51.88   54.67                                                
 26 Waring, Megan P     10 HYB-MR               1:49.87    1:46.98 JO     
      53.29   53.69                                                
 27 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR              1:45.99    1:47.01 JO     
      51.55   55.46                                                
 28 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR              1:50.52    1:47.69 JO     
      51.12   56.57                                                
 29 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:55.23    1:47.70 JO     
      51.27   56.43                                                
 30 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR               1:47.06    1:47.86 JO     
      53.47   54.39                                                
 31 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               1:50.19    1:48.43 JO     
      54.60   53.83                                                
 32 Hernandez, Marissa  10 CSC-MR               1:55.00    1:48.85 JO     
      51.87   56.98                                                
 33 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  1:47.79    1:48.94 JO     
      53.20   55.74                                                
 34 Narus, Jessica L    10 North Shore-MR       1:50.49    1:49.03 JO     
      53.15   55.88                                                
 35 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR         1:52.55    1:49.36 JO     
      54.76   54.60                                                
 36 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:52.13    1:49.77 JO     
      53.53   56.24                                                
 37 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:51.69    1:49.80 JO     
      52.71   57.09                                                
 38 O'Connor, Rosemari  10 Basc-MR              1:56.40    1:50.00 JO     
      52.16   57.84                                                
 39 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR       1:46.20    1:50.33 JO     
      52.59   57.74                                                
 40 Owens, Amy          10 VAC-MR               1:55.26    1:50.56 JO     
      54.08   56.48                                                
 41 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR      1:52.82    1:51.20 JO     
      54.57   56.63                                                
 42 Schroeder, Erin N    9 HYB-MR               1:56.19    1:52.04 JO     
      55.12   56.92                                                
 43 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               1:51.85    1:52.16 JO     
      54.92   57.24                                                
 44 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:53.80    1:52.47 JO     
      54.80   57.67                                                
 45 Egan, Dana M         9 Middies-MR           1:51.46    1:52.61 JO     
      54.34   58.27                                                
 46 Huerta, Imani        9 VAC-MR               1:55.04    1:52.93 JO     
      55.46   57.47                                                
 47 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR               1:51.02    1:52.97 JO     
      56.10   56.87                                                
 48 Torre, Melissa       9 LIAC-MR              1:55.76    1:52.98 JO     
      56.57   56.41                                                
 49 Gibbons, Jenna       9 Basc-MR              1:52.19    1:54.12 JO     
      55.57   58.55                                                
 50 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR            1:53.64    1:54.59 JO     
      54.01 1:00.58                                                
 51 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:55.46    1:55.93 JO     
      57.86   58.07                                                
 52 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:52.70    1:58.79        
      58.26 1:00.53                                                
 53 D'Angelo, Caroline  10 TVSC-MR              1:55.95    1:59.52        
      57.46 1:02.06                                                
 
Event 52  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:23.34  7/15/1990 Chris Helin, TVSC                           
     LC JO's: ! 1:29.20  7/15/1979 Kevin Feldis, MNY                           
                1:29.69  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR          1:28.61    1:26.95!T16    
      42.74   44.21                                                
  2 Peng, Didi Y         9 OWA-MR               1:33.86    1:32.13 ZONE   
      44.37   47.76                                                
  3 Knight, Lucas       10 FLY-MR               1:31.07    1:33.86 ZONE   
      43.60   50.26                                                
  4 Martinez, Keannu C  10 Twisters-MR          1:40.00    1:39.06 JO     
      47.22   51.84                                                
  5 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR          1:40.36    1:39.79 JO     
      47.42   52.37                                                
  6 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:39.48    1:40.16 JO     
      47.00   53.16                                                
  7 Coraor, Everett Z   10 HYB-MR               1:41.86    1:41.18 JO     
      49.70   51.48                                                
  8 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               1:38.07    1:42.14 JO     
      48.25   53.89                                                
  9 Jiran, Monte        10 WISC-MR              1:46.26    1:42.85 JO     
      50.20   52.65                                                
 10 Cornyn, Shane M     10 Silver Streaks-MR    1:47.49    1:44.78 JO     
      51.96   52.82                                                
 11 Maldonado, Eric R   10 North Shore-MR       1:47.31    1:44.82 JO     
      48.58   56.24                                                
 12 LO, Arthur          10 LIAC-MR              1:46.85    1:44.92 JO     
      50.97   53.95                                                
 13 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR               1:44.69    1:45.55 JO     
      52.38   53.17                                                
 14 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:42.06    1:45.98 JO     
      51.47   54.51                                                
 15 Herrmann, Charles    9 Tmsuffolk-MR         1:51.05    1:46.99 JO     
      50.84   56.15                                                
 16 Yeager, Christian    9 Tmsuffolk-MR         1:50.92    1:48.25 JO     
      52.49   55.76                                                
 17 Arana, Oscar Y      10 LIAC-MR              1:55.59    1:49.85 JO     
      51.53   58.32                                                
 18 Mayer, Michael      10 LIAC-MR              1:53.80    1:49.96 JO     
      52.68   57.28                                                
 19 Matthes, Collin     10 WISC-MR              1:49.19    1:50.45 JO     
      54.93   55.52                                                
 20 Pollastro, Robert    9 Basc-MR              1:48.60    1:50.59 JO     
      53.53   57.06                                                
 21 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR          1:48.90    1:50.82 JO     
      53.43   57.39                                                
 22 Citron, Joshua W    10 TVSC-MR              1:56.34    1:51.49 JO     
      54.46   57.03                                                
 23 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR       1:53.46    1:51.50 JO     
      53.08   58.42                                                
 24 Sack, Danny C        9 OWA-MR               1:51.14    1:52.12 JO     
      54.04   58.08                                                
 25 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR              1:51.66    1:52.55 JO     
      53.74   58.81                                                
 26 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR  1:49.00    1:52.70 JO     
      55.19   57.51                                                
 27 Middleton, William  10 Basc-MR              1:50.75    1:52.77 JO     
      54.98   57.79                                                
 28 Gourevitch, Jesse   10 Silver Streaks-MR    1:47.37    1:53.49 JO     
      52.75 1:00.74                                                
 29 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR              1:53.65    1:54.17 JO     
      54.06 1:00.11                                                
 30 Malychev, Peter     10 Dolphin-MR           1:53.80    1:55.40 JO     
      54.35 1:01.05                                                
 31 Murphy, Thomas P    10 OWA-MR               1:56.63    1:56.41 JO     
      58.00   58.41                                                
 32 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         1:51.80    1:56.51 JO     
      58.49   58.02                                                
 33 Johnson, Grant       8 Badger-MR            1:56.34    2:05.08        
    1:00.34 1:04.74                                                
 
Event 53  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:05.76  7/15/1986 Lea Loveless, BSC                           
     LC JO's: ! 1:09.36  7/15/1994 Brianne Sullivan, SIA                       
                1:08.39  T16
                1:09.39  SECT
                1:14.19  ZONE
                1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         1:09.46    1:09.89 ZONE   
      34.13   35.76                                                
  2 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    1:13.69    1:14.02 ZONE   
      36.24   37.78                                                
  3 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      1:16.76    1:14.17 ZONE   
      36.80   37.37                                                
  4 Cosentino, Christi  13 WAC-MR               1:12.88    1:14.66 JO     
      36.44   38.22                                                
  5 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              1:16.67    1:14.97 JO     
      35.94   39.03                                                
  6 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              1:14.47    1:15.14 JO     
      36.66   38.48                                                
  7 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  1:14.88    1:15.36 JO     
      36.35   39.01                                                
  8 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       1:15.89    1:15.40 JO     
      36.63   38.77                                                
  9 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               1:13.89    1:16.13 JO     
      37.19   38.94                                                
 10 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  1:13.74    1:16.16 JO     
      36.78   39.38                                                
 11 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         1:16.55    1:16.95 JO     
      38.17   38.78                                                
 12 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      1:17.63    1:17.15 JO     
      38.12   39.03                                                
 13 Phillips, Danielle  13 Silver Streaks-MR    1:17.55    1:17.58 JO     
      37.53   40.05                                                
 14 Kovacs, Laura N     13 Tmsuffolk-MR         1:19.96    1:17.88 JO     
 15 Lewandowski, Dorot  13 Agua Swim Team-MR    1:20.34    1:18.36 JO     
      38.87   39.49                                                
 16 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR              1:19.19    1:18.60 JO     
      38.55   40.05                                                
 16 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  1:17.14    1:18.60 JO     
      38.11   40.49                                                
 18 Rubin, Jessica E    14 SSL-MR               1:18.08    1:18.81 JO     
      38.24   40.57                                                
 19 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR    1:18.61    1:19.06 JO     
      38.41   40.65                                                
 20 Luckie, Janine F    14 TVSC-MR              1:18.12    1:19.85 JO     
      38.57   41.28                                                
 21 Daboudet, Audrey    13 NYCC-MR              1:17.00    1:19.86 JO     
      38.78   41.08                                                
 22 Toor, Catherine J   14 HYB-MR               1:20.14    1:19.91 JO     
      38.83   41.08                                                
 23 Carew, Kaitlyn      13 SSL-MR               1:20.10    1:19.94 JO     
      39.11   40.83                                                
 24 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    1:19.02    1:20.14 JO     
      38.60   41.54                                                
 25 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           1:20.58    1:20.59 JO     
      39.35   41.24                                                
 26 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR         1:18.72    1:20.64 JO     
      38.79   41.85                                                
 27 Gray, Catherine     13 Badger-MR            1:18.70    1:20.75 JO     
      39.22   41.53                                                
 28 Simonetti, Courtne  13 North Shore-MR       1:20.61    1:20.92 JO     
      34.08   46.84                                                
 29 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               1:17.43    1:21.08        
      40.18   40.90                                                
 30 LI, Qing            13 TVSC-MR              1:19.40    1:21.26        
      39.10   42.16                                                
 31 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  1:17.59    1:21.30        
      40.36   40.94                                                
 32 Caldwell, Alessand  13 LIAC-MR              1:20.96    1:21.31        
      39.14   42.17                                                
 33 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              1:19.56    1:21.46        
      40.31   41.15                                                
 34 Chiappetta, Emma    13 Badger-MR            1:20.99    1:21.62        
      38.97   42.65                                                
 35 Omara, Heather E    14 CSC-MR               1:20.90    1:21.81        
      39.77   42.04                                                
 36 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         1:19.69    1:22.08        
      39.17   42.91                                                
 37 Muller, Christine   13 LIAC-MR              1:20.29    1:22.28        
      39.82   42.46                                                
 38 Turner, Ashley E    13 Silver Streaks-MR    1:20.55    1:23.44        
      39.94   43.50                                                
 39 Guzman, Paula       13 FLY-MR               1:20.01    1:24.44        
      40.88   43.56                                                
 40 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         1:19.13    1:26.72        
      42.99   43.73                                                
 
Event 54  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: #   59.77  7/15/1977 Rick Carey, BSC-MR                          
     LC JO's: ! 1:05.59  7/15/1982 Michael Dobbs, LISC                         
                1:02.89  SECT
                1:04.19  T16
                1:10.49  ZONE
                1:16.99  JO
 Meet Qualifying:  1:16.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           1:02.78    1:04.57!ZONE   
      32.01   32.56                                                
  2 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR            1:09.92    1:08.42 ZONE   
      33.90   34.52                                                
  3 Gitman, Robert S    14 WAC-MR               1:08.45    1:08.46 ZONE   
      33.52   34.94                                                
  4 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           1:11.16    1:09.35 ZONE   
      34.06   35.29                                                
  5 Liang, Truman       14 NYCC-MR              1:08.00    1:09.78 ZONE   
      34.05   35.73                                                
  6 Lau, Kevin          14 Unattached           1:13.45    1:11.13 JO     
      34.75   36.38                                                
  7 Klevtsov, Yan I     14 Brooklyn Seals-MR    1:13.20    1:12.21 JO     
      34.86   37.35                                                
  8 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR              1:13.63    1:13.52 JO     
      36.27   37.25                                                
  9 Flannery, Jim J     13 Middies-MR           1:12.08    1:14.02 JO     
      35.67   38.35                                                
 10 Clay, Steven E      14 Sachem-MR            1:15.38    1:14.15 JO     
      36.21   37.94                                                
 11 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              1:11.69    1:14.32 JO     
      35.49   38.83                                                
 12 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               1:13.73    1:14.60 JO     
      36.69   37.91                                                
 13 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               1:13.35    1:14.87 JO     
      37.18   37.69                                                
 14 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  1:13.68    1:15.62 JO     
      37.37   38.25                                                
 15 Chester, Nicholas   13 Tmsuffolk-MR         1:14.90    1:15.97 JO     
      37.63   38.34                                                
 16 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            1:15.59    1:16.06 JO     
      37.36   38.70                                                
 17 Tamano, Kohkie Z    14 Tmsuffolk-MR         1:16.42    1:16.21 JO     
      37.34   38.87                                                
 18 Swensen, Dan C      14 LIAC-MR              1:15.37    1:16.24 JO     
      36.76   39.48                                                
 19 Diaz, Gregory A     14 Twisters-MR          1:16.58    1:16.53 JO     
      37.37   39.16                                                
 20 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              1:14.00    1:17.03        
      37.06   39.97                                                
 21 Reynoso, BJ A       14 Agua Swim Team-MR    1:16.72    1:19.70        
      38.62   41.08                                                
 22 Bennett, Paul A     13 Middies-MR           1:16.22    1:21.46        
      39.87   41.59                                                
 
Event 55  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:12.02  5/9/2003  Sara Giberson, BASC                         
     LC JO's: ! 1:17.42  7/1988    Collin Sherman, LIE                         
                1:18.49  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
 Meet Qualifying:  1:42.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR              1:10.95    1:12.88!T16    
      35.01   37.87                                                
  2 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR      1:22.90    1:21.25 ZONE   
      39.56   41.69                                                
  3 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:21.86    1:21.55 ZONE   
      41.23   40.32                                                
  4 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR              1:23.14    1:21.71 ZONE   
      39.53   42.18                                                
  5 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          1:23.36    1:22.44 ZONE   
      40.97   41.47                                                
  6 Owens, Amanda       10 Badger-MR            1:22.20    1:23.06 ZONE   
      40.39   42.67                                                
  7 Zhu, Annie           8 Twisters-MR          1:26.70    1:23.30 ZONE   
      40.60   42.70                                                
  8 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR               1:25.64    1:24.73 ZONE   
      41.69   43.04                                                
  9 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:22.32    1:26.04 ZONE   
      41.38   44.66                                                
 10 Kwa, Adelene        10 Agua Swim Team-MR    1:24.76    1:26.64 ZONE   
      43.84   42.80                                                
 11 Jones, Shannon E    10 Badger-MR            1:27.00    1:27.57 JO     
      41.63   45.94                                                
 12 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:28.93    1:28.00 JO     
      42.37   45.63                                                
 13 Chang, Linda        10 FLY-MR               1:25.52    1:28.40 JO     
      43.26   45.14                                                
 14 Skeivys, Maria E    10 DOUG-MR              1:28.28    1:28.71 JO     
      42.97   45.74                                                
 15 Wade, Zoey A         9 HYB-MR               1:30.92    1:29.48 JO     
      45.53   43.95                                                
 16 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:31.93    1:30.54 JO     
      43.79   46.75                                                
 17 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:31.58    1:30.78 JO     
      44.17   46.61                                                
 18 Guaman, Kelly C      9 Twisters-MR          1:33.98    1:31.24 JO     
      44.16   47.08                                                
 19 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR            1:29.83    1:31.27 JO     
      43.93   47.34                                                
 20 Chen, Cynthia       10 FLY-MR               1:31.62    1:31.84 JO     
      46.77   45.07                                                
 21 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:30.72    1:31.94 JO     
      45.05   46.89                                                
 22 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR      1:32.11    1:31.99 JO     
      45.90   46.09                                                
 23 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR              1:32.63    1:32.08 JO     
      45.73   46.35                                                
 24 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR       1:33.27    1:32.13 JO     
      44.43   47.70                                                
 25 Muller, Nicole M    10 HAA-MR               1:37.80    1:32.21 JO     
      44.87   47.34                                                
 26 Shiota, Lena        10 Agua Swim Team-MR    1:36.51    1:32.58 JO     
      44.70   47.88                                                
 27 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:30.56    1:32.67 JO     
      46.13   46.54                                                
 28 Sarmiento, Alexzan  10 FLY-MR               1:36.15    1:33.59 JO     
      45.83   47.76                                                
 29 O'Connor, Rosemari  10 Basc-MR              1:34.49    1:33.89 JO     
 30 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR               1:33.66    1:34.00 JO     
      46.13   47.87                                                
 31 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:31.50    1:34.96 JO     
      47.46   47.50                                                
 32 Hain, Karina A      10 FLY-MR               1:32.28    1:35.55 JO     
      47.22   48.33                                                
 33 Stanford, Brittany  10 LBA-MR               1:37.82    1:36.11 JO     
      47.04   49.07                                                
 34 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR              1:33.77    1:36.41 JO     
      47.62   48.79                                                
 35 O'Neill, Kelly M     9 Badger-MR            1:38.48    1:36.44 JO     
      46.52   49.92                                                
 36 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR         1:34.56    1:36.53 JO     
      47.25   49.28                                                
 37 Kessler, Rachel R    8 Badger-MR            1:36.17    1:37.01 JO     
      47.13   49.88                                                
 38 Davies, Annie D      9 Badger-MR            1:39.07    1:37.25 JO     
      48.49   48.76                                                
 39 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR           1:34.37    1:37.48 JO     
      47.50   49.98                                                
 40 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR              1:41.92    1:37.51 JO     
      47.90   49.61                                                
 41 Schroeder, Erin N    9 HYB-MR               1:38.87    1:37.58 JO     
      47.81   49.77                                                
 42 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR               1:35.10    1:37.64 JO     
      48.31   49.33                                                
 43 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR               1:37.03    1:37.78 JO     
      49.48   48.30                                                
 44 Ryan, Katie C       10 HYB-MR               1:36.51    1:37.91 JO     
      48.44   49.47                                                
 45 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR               1:35.11    1:37.95 JO     
      47.61   50.34                                                
 46 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  1:34.54    1:38.12 JO     
      48.40   49.72                                                
 47 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:38.09    1:38.18 JO     
      46.50   51.68                                                
 48 Poleway, Monica J    9 Middies-MR           1:41.93    1:38.53 JO     
      47.77   50.76                                                
 49 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR              1:36.33    1:38.56 JO     
      48.34   50.22                                                
 50 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR            1:33.90    1:38.60 JO     
      48.70   49.90                                                
 51 Aiello, Jennifer M  10 MSC-MR               1:39.33    1:39.05 JO     
      49.46   49.59                                                
 52 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR              1:35.41    1:39.24 JO     
      49.55   49.69                                                
 53 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:36.06    1:39.70 JO     
      48.37   51.33                                                
 54 Cyrus, Kimberly L   10 Agua Swim Team-MR    1:39.84    1:39.74 JO     
      48.12   51.62                                                
 55 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR               1:39.99    1:40.13 JO     
      48.86   51.27                                                
 56 McGowan, Casey      10 WISC-MR              1:34.47    1:40.14 JO     
      49.75   50.39                                                
 57 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR       1:40.26    1:41.01 JO     
      50.87   50.14                                                
 58 Flood, Katie M      10 Silver Streaks-MR    1:36.98    1:41.75 JO     
      49.68   52.07                                                
 59 Mochamer, Lyndsie   10 IA-MR                1:36.14    1:44.06        
 60 Tucker, Annelisa C   9 Badger-MR            1:42.11    1:44.40        
      49.58   54.82                                                
 61 Muller, Kristin N   10 Sachem-MR            1:41.77    1:44.73        
      51.44   53.29                                                
 62 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR         1:42.75    1:45.00        
      53.33   51.67                                                
 63 Rosenbrock, Michel  10 HAA-MR               1:38.43    1:45.08        
      53.01   52.07                                                
 64 Pear, Alex A         9 Badger-MR            1:42.67    1:45.39        
      48.75   56.64                                                
 65 Torre, Melissa       9 LIAC-MR              1:41.98    1:45.62        
      51.79   53.83                                                
 66 Olsen, Emily        10 Aqua Gems-MR         1:42.49    1:46.07        
      51.39   54.68                                                
 67 Werking, Kristin     9 Aqua Gems-MR         1:39.55    1:47.27        
      52.99   54.28                                                
 68 Robinson, Erica     10 HAA-MR               1:42.42    1:54.06        
      54.81   59.25                                                
 -- Stevens, Madelyn    10 VAC-MR               1:38.64         DQ        
      49.94   55.93                                                
 
Event 56  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:13.65  8/5/2000  Joshua Charnin-Aker, UN-TS-MR               
     LC JO's: ! 1:14.97  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
                1:18.99  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
 Meet Qualifying:  1:42.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR               1:21.90    1:21.43 ZONE   
      40.99   40.44                                                
  2 Knight, Lucas       10 FLY-MR               1:21.38    1:21.58 ZONE   
      41.28   40.30                                                
  3 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               1:25.19    1:23.54 ZONE   
      41.75   41.79                                                
  4 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          1:25.92    1:26.28 ZONE   
  5 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         1:26.41    1:26.51 ZONE   
      41.31   45.20                                                
  6 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           1:24.01    1:26.69 ZONE   
      43.02   43.67                                                
  7 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                1:22.87    1:26.71 ZONE   
      42.14   44.57                                                
  8 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR              1:34.51    1:26.75 ZONE   
      43.11   43.64                                                
  9 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:29.57    1:27.54 JO     
      43.46   44.08                                                
 10 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR              1:27.06    1:27.98 JO     
      44.22   43.76                                                
 11 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:27.89    1:28.07 JO     
      42.56   45.51                                                
 12 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR    1:27.65    1:28.74 JO     
      44.06   44.68                                                
 13 Middleton, William  10 Basc-MR              1:26.14    1:29.46 JO     
      42.94   46.52                                                
 14 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR            1:28.29    1:29.87 JO     
      44.00   45.87                                                
 15 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:29.11    1:29.99 JO     
      44.45   45.54                                                
 16 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                1:33.54    1:30.15 JO     
      44.18   45.97                                                
 17 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:28.91    1:30.18 JO     
      43.88   46.30                                                
 18 Martinez, George     9 FLY-MR               1:31.97    1:30.23 JO     
      44.71   45.52                                                
 19 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR    1:33.53    1:30.84 JO     
      45.22   45.62                                                
 20 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:27.53    1:31.31 JO     
      44.76   46.55                                                
 21 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:29.96    1:32.16 JO     
      44.49   47.67                                                
 22 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR          1:32.38    1:32.98 JO     
      45.25   47.73                                                
 23 Jiran, Monte        10 WISC-MR              1:34.41    1:33.57 JO     
      46.28   47.29                                                
 24 Ng, Kevin           10 OWA-MR               1:35.78    1:33.65 JO     
      45.60   48.05                                                
 25 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR              1:31.11    1:33.77 JO     
      45.71   48.06                                                
 26 Nangle, JT T         9 Middies-MR           1:34.37    1:34.09 JO     
      45.06   49.03                                                
 27 Galan, Bryan         9 Sachem-MR            1:32.15    1:34.20 JO     
      47.06   47.14                                                
 28 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      1:32.18    1:34.28 JO     
 29 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR         1:31.48    1:34.47 JO     
      46.32   48.15                                                
 30 Perley, Timmy T      9 Middies-MR           1:33.76    1:35.06 JO     
      44.92   50.14                                                
 31 Salcedo, Matthew     8 FLY-MR               1:38.30    1:35.29 JO     
      47.58   47.71                                                
 32 Dutton, Matthew T    9 HAA-MR               1:41.56    1:35.48 JO     
      47.17   48.31                                                
 33 Herrmann, Charles    9 Tmsuffolk-MR         1:39.47    1:35.81 JO     
      46.99   48.82                                                
 34 Gallagher, Keegan   10 VAC-MR               1:32.97    1:35.82 JO     
      48.21   47.61                                                
 35 May, Michael M      10 Twisters-MR          1:34.62    1:36.03 JO     
      48.47   47.56                                                
 36 Chen, Richie        10 Express Swimming-MR  1:38.51    1:36.55 JO     
      47.65   48.90                                                
 37 Torres, David        9 FLY-MR               1:38.96    1:36.92 JO     
      48.11   48.81                                                
 37 Byrnes, Evan R      10 Sachem-MR            1:39.02    1:36.92 JO     
      48.03   48.89                                                
 39 Pollastro, Robert    9 Basc-MR              1:36.53    1:36.97 JO     
      47.30   49.67                                                
 40 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR         1:37.59    1:37.13 JO     
      48.11   49.02                                                
 41 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR               1:35.96    1:37.76 JO     
      48.53   49.23                                                
 42 Kolesnik, George     9 Basc-MR              1:36.99    1:38.16 JO     
      47.91   50.25                                                
 43 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:39.73    1:38.22 JO     
      48.20   50.02                                                
 44 Leahey, Ryan         9 LBA-MR               1:42.44    1:38.86 JO     
      48.01   50.85                                                
 45 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR              1:41.22    1:39.10 JO     
      47.86   51.24                                                
 46 Pisano, Jake F      10 Tmsuffolk-MR         1:40.50    1:39.57 JO     
      48.09   51.48                                                
 47 Bouzourene, Tarik   10 LIAC-MR              1:41.42    1:39.58 JO     
      49.53   50.05                                                
 48 Yeager, Christian    9 Tmsuffolk-MR         1:41.95    1:40.37 JO     
      48.48   51.89                                                
 49 Tobin, John R        8 Badger-MR            1:42.33    1:41.35 JO     
      49.25   52.10                                                
 50 Bralich, John M      9 CSC-MR               1:40.77    1:41.76 JO     
      49.26   52.50                                                
 51 Kupersmith, Corey   10 Badger-MR            1:42.53    1:42.41 JO     
      49.04   53.37                                                
 52 Johnson, Grant       8 Badger-MR            1:42.87    1:42.42 JO     
      51.62   50.80                                                
 53 Spierer, Josh A     10 IA-MR                1:37.91    1:42.48 JO     
      50.54   51.94                                                
 54 Sack, Danny C        9 OWA-MR               1:36.89    1:42.95 JO     
      51.34   51.61                                                
 55 Riotta, Chris       10 LIAC-MR              1:40.81    1:43.10        
      49.89   53.21                                                
 56 Mohrmann, John      10 LIAC-MR              1:34.97    1:44.95        
 57 Broderick, Paul R   10 WISC-MR              1:41.67    1:46.06        
      51.18   54.88                                                
 -- Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      1:27.04         DQ        
      42.78   44.15                                                
 
Event 57  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 4:57.85  8/1/2002  Julia Smit, TVSC-MR                         
     LC JO's: ! 5:16.01  7/15/1983 Pam Gordon, LISC                            
                5:06.69  T16
                5:22.19  SECT
                5:38.19  ZONE
                5:59.99  JO
 Meet Qualifying:  5:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           5:10.90    5:14.37!SECT   
      33.65   37.89   40.43   39.34   47.62   44.77   35.90   34.77
  2 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      5:39.13    5:24.76 ZONE   
      33.28   38.34   43.61   41.90   46.28   46.82   37.84   36.69
  3 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      5:34.44    5:25.25 ZONE   
      33.67   38.31   42.70   40.73   48.34   47.74   37.19   36.57
  4 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR         5:23.09    5:33.97 ZONE   
      35.44   40.23   44.98   43.40   49.90   47.87   35.69   36.46
  5 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           5:38.60    5:38.30 JO     
      35.83   42.22   44.22   42.15   49.14   49.68   38.30   36.76
  6 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  5:45.75    5:39.39 JO     
      36.68   41.39   44.60   42.83   48.86   47.60   39.47   37.96
  7 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           5:42.71    5:44.15 JO     
      36.00   41.78   45.59   44.97   49.26   49.89   38.14   38.52
  8 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  5:42.44    5:49.65 JO     
      38.13   44.22   44.85   43.40   52.79   51.66   37.30   37.30
  9 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         5:56.89    5:50.59 JO     
      37.49   44.63   45.34   43.89   50.00   50.70   40.13   38.41
 10 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           5:57.49    5:52.08 JO     
      38.16   43.70   46.81   45.07   51.22   51.18   38.02   37.92
 11 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    5:42.17    5:52.40 JO     
      36.19   41.64   46.39   45.79   51.44   52.42   39.38   39.15
 12 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            5:53.64    5:54.27 JO     
      36.95   44.00   48.13   48.02   50.20   51.28   37.82   37.87
 13 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           5:50.79    5:57.47 JO     
      38.64   45.49   46.50   45.08   52.82   51.28   39.19   38.47
 14 Devoe, Gnome Z      14 GAEL-MR              5:51.20    5:57.48 JO     
      37.84   44.08   47.98   46.71   50.71   51.12   40.34   38.70
 15 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              5:59.35    5:57.75 JO     
      35.69   39.91   48.34   46.09   55.15   54.50   39.96   38.11
 16 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  5:51.08    5:59.44 JO     
      38.30   46.34   44.07   43.11   54.94   52.80   41.00   38.88
 17 Guzman, Paula       13 FLY-MR               5:56.77    5:59.46 JO     
      39.11   43.48   46.21   46.03   52.76   52.97   39.78   39.12
 18 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               5:56.96    6:01.77        
      39.06   42.86   46.77   44.28   55.64   52.08   41.51   39.57
 
Event 58  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 4:44.57  7/15/1997 Brendan Nelligan, LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 4:57.77  8/4/2000  Perry Bullock, WPSC                         
                4:49.89  SECT
                4:54.89  T16
                5:21.99  ZONE
                5:48.99  JO
 Meet Qualifying:  5:48.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           5:16.53    5:06.85 ZONE   
      32.50   39.28   40.00   38.54   44.30   43.80   34.34   34.09
  2 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           5:07.77    5:08.97 ZONE   
      33.90   37.51   38.81   37.78   45.07   45.14   36.04   34.72
  3 Liang, Truman       14 NYCC-MR              5:32.00    5:16.94 ZONE   
      32.71   36.30   41.41   39.99   47.90   47.03   36.50   35.10
  4 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         5:19.13    5:17.27 ZONE   
      32.54   38.10   41.12   39.85   47.97   47.46   36.17   34.06
  5 Amato, Nick F       13 LIAC-MR              5:25.16    5:18.99 ZONE   
      33.29   38.06   40.10   39.39   47.37   47.46   36.94   36.38
  6 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           5:26.56    5:19.07 ZONE   
      35.21   40.35   42.90   42.86   43.48   45.59   34.41   34.27
  7 Dent, Rog L         14 LIAC-MR              5:30.57    5:22.62 JO     
      35.34   38.11   43.94   41.88   45.61   43.47   38.13   36.14
  8 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         5:28.75    5:24.26 JO     
      35.33   38.75   42.84   41.29   47.56   48.15   36.24   34.10
  9 Kopot, Andrey V     14 Brooklyn Seals-MR    5:42.20    5:26.00 JO     
      34.67   41.19   42.16   40.17   47.62   47.39   37.20   35.60
 10 Finnegan, Chris M   13 LIAC-MR              5:30.53    5:27.83 JO     
      35.56   41.24   41.49   40.75   49.55   49.76   34.66   34.82
 11 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR            5:37.55    5:28.37 JO     
      33.98   38.48   44.05   42.49   49.70   48.12   37.27   34.28
 12 Altman-Kurosaki, J  14 Agua Swim Team-MR    5:36.56    5:29.09 JO     
      34.06   41.47   44.34   41.84   47.52   48.53   36.81   34.52
 13 D'Errico, John A    14 OWA-MR               5:18.07    5:29.21 JO     
      32.87   39.45   43.76   42.40   47.10   49.23   37.17   37.23
 14 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               5:38.63    5:45.29 JO     
      37.97   43.41   42.82   42.19   50.84   50.08   39.16   38.82
 15 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           5:42.41    5:50.18        
      35.96   42.73   44.75   43.93   53.93   55.28   36.60   37.00
 -- Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            5:36.88         DQ        
 
Event 59  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:16.27  7/27/2002 Three Village Swim Club                     
                         A.Brennan, A.Biagioli, K.Carballeira, J.Birkmire  
     LC JO's: ! 2:16.27  7/27/2002 Three Village SC, TVSC                      
                         A.Brennan, A.Biagioli, K.Carballeira, J.Birkmire  
                2:16.39  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:17.99    2:16.43        
       33.80    34.65    34.49    33.49                                    
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:22.30    2:21.51        
       34.80    33.98    36.46    36.27                                    
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:24.31    2:23.48        
       35.53    36.47    37.92    33.56                                    
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:25.00    2:23.96        
       34.33    37.16    36.33    36.14                                    
  5 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:25.81    2:25.07        
       35.80    38.94    36.28    34.05                                    
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                2:24.58    2:25.41        
       53.41    18.30    36.84    36.86                                    
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:30.97    2:26.91        
       39.18    35.56    37.97    34.20                                    
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:30.25    2:30.51        
       36.93    38.01    39.25    36.32                                    
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:27.00    2:31.88        
       36.69    38.83    38.78    37.58                                    
 10 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:30.17    2:32.06        
       38.93    39.02  1:14.11                                             
 11 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:30.67    2:34.08        
       38.17    39.75    39.20    36.96                                    
 12 Ywca Middies-MR  'B'                        2:30.00    2:36.79        
       37.87    38.97    39.77    40.18                                    
 
Event 60  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:12.00  7/15/1976 Three Village Swim Club                     
     LC JO's: ! 2:12.00  7/15/1976 Three Village Swim Club                     
                2:16.59  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:21.25    2:17.42        
       34.69    36.01    34.93    31.79                                    
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:18.28    2:19.88        
       33.19    33.93    35.23    37.53                                    
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:25.00    2:22.44        
       37.53    34.66    35.22    35.03                                    
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:23.70    2:24.25        
       33.41    38.09    38.21    34.54                                    
  5 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:26.10    2:25.73        
                         38.15    33.97                                    
  6 Long Island Express-MR  'A'                 2:28.60    2:28.53        
       35.79    38.21    41.61    32.92                                    
  7 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:25.65    2:29.18        
       36.27    39.47    43.43    30.01                                    
  8 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:33.23    2:31.43        
       36.46    40.29    38.78    35.90                                    
  9 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:32.22    2:31.70        
       36.58    43.37    35.43    36.32                                    
 10 Team Suffolk-MR  'A'                        2:30.53    2:32.55        
       38.86    40.60    35.88    37.21                                    
 11 Dolphin Swimming Club-MR  'A'                    NT    2:41.60        
       39.99    46.45  1:15.10     0.06                                    
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:45.37         DQ        
       56.02    39.31    50.70    36.45                                    
 
Event 61  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:08.38  7/15/1983 Long Island S. C., LISC-MR                  
     LC JO's: ! 4:17.40  7/15/1979 Badger Swim Club                            
                4:12.69  SECT
                4:13.89  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:20.00    4:24.32        
       31.71  1:04.90    31.21  1:06.55    30.14  1:05.15    32.22  1:07.72
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        4:17.61    4:28.98        
       32.75  1:07.58    33.08  1:09.72    32.63  1:07.49    31.73  1:04.19
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:24.00    4:31.52        
       30.49  1:03.13    32.16  1:08.01    32.86  1:07.39    34.44  1:12.99
  4 Long Island Express-MR  'A'                 4:29.30    4:31.63        
       32.40  1:07.58    33.36  1:08.92    33.62  1:09.10    31.54  1:06.03
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:37.79    4:32.38        
       33.69  1:09.01    32.75  1:09.71    32.34  1:10.28    30.34  1:03.38
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:40.00    4:38.30        
       32.30  1:07.72    34.04  1:11.75    32.54  1:10.30    33.10  1:08.53
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:32.32    4:44.87        
       33.44  1:10.22    33.47  1:10.72    34.66  1:12.64    34.36  1:11.29
  8 Connetquot Swim Club-MR  'B'                4:44.37    4:46.02        
       34.75  1:12.43    33.75  1:10.25    35.00  1:14.51    32.68  1:08.83
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:28.51    4:48.02        
       32.63  1:08.65    32.25  1:07.68    34.95  1:17.10    34.68  1:14.59
 
Event 62  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 3:59.87  7/15/1984 Long Island S.C., LISC-MR                   
     LC JO's: ! 4:01.88  7/26/2002 Badger Swim Club                            
                         A.Mirinov, R.Emanuel, M.Lew, P.Davies             
                3:46.09  SECT
                3:58.89  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:15.00    4:07.38        
       29.58  1:00.10    30.57  1:03.94    29.31  1:00.23    30.15  1:03.11
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:24.29    4:21.19        
       31.61  1:04.57    31.04  1:04.84    32.47  1:06.57    31.37  1:05.21
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        4:22.38    4:21.35        
       30.68  1:03.20    32.37  1:06.98    31.90  1:06.66    31.78  1:04.51
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT    4:36.48        
       35.00  1:13.99    32.34  1:08.77           1:06.78    30.43  1:06.94
 
Event 63  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:10.32  7/15/1993 Jessica Foschi, LIAC                        
     LC JO's: ! 2:12.97  7/26/2002 Seika Setoguchi, AGUA                       
                2:12.09  SECT
                2:14.89  T16
                2:25.39  ZONE
                2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole       12 Badger-MR            2:12.50    2:12.99 T16    
      31.48   33.64   34.57   33.30                                
  2 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               2:13.96    2:13.14 T16    
      31.41   34.03   34.71   32.99                                
  3 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR    2:20.89    2:18.41 ZONE   
      31.94   34.90   36.13   35.44                                
  4 Hill, Daniella      12 FLY-MR               2:24.33    2:21.08 ZONE   
      32.25   35.05   37.08   36.70                                
  5 Brown, Shannon      12 Badger-MR            2:29.22    2:23.36 ZONE   
      33.74   36.46   37.45   35.71                                
  6 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            2:29.32    2:24.00 ZONE   
      32.98   36.48   37.71   36.83                                
  7 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:27.56    2:24.60 ZONE   
      33.08   36.50   37.93   37.09                                
  8 Anderer, Britney    11 HAA-MR               2:24.77    2:24.82 ZONE   
      33.34   36.35   38.34   36.79                                
  9 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR              2:28.37    2:25.02 ZONE   
      33.45   36.29   37.53   37.75                                
 10 Larson, Kim P       11 IA-MR                2:26.23    2:25.57 JO     
      33.66   37.31   37.91   36.69                                
 11 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR               2:30.65    2:26.38 JO     
      33.82   36.48   38.48   37.60                                
 12 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR               2:28.30    2:26.44 JO     
      33.07   36.76   38.37   38.24                                
 13 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      2:31.34    2:27.44 JO     
      33.02   38.84   39.70   35.88                                
 14 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR         2:26.12    2:27.71 JO     
      32.93   36.35   39.29   39.14                                
 15 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR    2:32.07    2:28.54 JO     
      34.02   36.79   38.95   38.78                                
 16 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           2:32.67    2:30.23 JO     
      35.47   37.57   40.13   37.06                                
 17 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              2:31.76    2:30.28 JO     
      34.44   38.59   39.54   37.71                                
 18 Kelly, Emily        11 LBA-MR               2:29.36    2:30.38 JO     
      33.57   38.11   39.99   38.71                                
 19 Brown, Meghan       12 Badger-MR            2:31.09    2:30.45 JO     
      35.16   38.35   39.10   37.84                                
 20 Smith, Jackie *     12 LBA-MR               2:29.54    2:30.69 JO     
      34.39   37.74   26.38   52.18                                
 21 DiDonato, Emily     12 OWA-MR               2:34.49    2:31.22 JO     
      35.90   38.51   39.92   36.89                                
 21 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR              2:33.78    2:31.22 JO     
      35.43   38.27   39.71   37.81                                
 23 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              2:31.02    2:31.61 JO     
      34.25   38.56   40.14   38.66                                
 24 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               2:34.62    2:32.16 JO     
      35.90   39.47   40.35   36.44                                
 25 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR         2:33.29    2:32.61 JO     
      34.33   38.51   40.53   39.24                                
 26 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           2:31.86    2:33.14 JO     
      34.82   38.42   40.93   38.97                                
 27 Anderer, Stephanie  11 HAA-MR               2:32.99    2:33.21 JO     
      35.46   39.02   40.34   38.39                                
 28 Stevens, Chelsea    12 VAC-MR               2:27.57    2:33.64 JO     
      34.73   39.00   40.29   39.62                                
 29 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           2:34.75    2:33.90 JO     
      36.35   38.98   40.58   37.99                                
 30 Festa, Julia D      11 LIAC-MR              2:32.49    2:34.06 JO     
      35.96                 1:42.32                                
 31 Dang, Thu           12 WAC-MR               2:36.44    2:34.46 JO     
      34.45   40.25   41.08   38.68                                
 32 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               2:35.39    2:35.16 JO     
      36.06   39.88   41.43   37.79                                
 33 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:34.65    2:35.20 JO     
      35.67   39.60   41.33   38.60                                
 34 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               2:37.43    2:35.30 JO     
      35.46   39.09   41.08   39.67                                
 35 Rogers, Stacey B    11 Middies-MR           2:36.12    2:35.36 JO     
      36.85   39.32   40.35   38.84                                
 36 Gibbons, Alanna     11 Basc-MR              2:36.45    2:36.10 JO     
      36.45   40.02   40.56   39.07                                
 37 Sigaty, Samantha M  12 North Shore-MR       2:37.99    2:36.64 JO     
      35.81   39.72   41.64   39.47                                
 38 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR         2:34.22    2:36.92 JO     
      35.76   39.79   41.67   39.70                                
 39 Rivera, Celine D    12 TVSC-MR              2:37.76    2:37.26 JO     
      36.83   39.17   42.41   38.85                                
 40 Smith, Ashley A     11 LIAC-MR              2:35.44    2:37.54 JO     
      36.69   40.02   41.10   39.73                                
 41 Jennings, Erica L   12 Tmsuffolk-MR         2:36.76    2:38.45        
      35.35   40.01   42.71   40.38                                
 42 Gibson, Lauren A    12 CSC-MR               2:36.58    2:41.99        
      37.32   41.32   42.44   40.91                                
 43 Giberson, Kari      12 Basc-MR              2:33.21    2:43.70        
      37.47   40.74   42.92   42.57                                
 
Event 64  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:07.84  7/15/1992 Dennis Chang, HHH                           
     LC JO's: ! 2:13.09  7/15/1984 Rodney VanTassell, NBS                      
                2:01.49  SECT
                2:12.59  T16
                2:25.39  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              2:22.87    2:17.63 ZONE   
      32.33   35.13   36.55   33.62                                
  2 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      2:22.27    2:18.08 ZONE   
      31.32   34.71   35.92   36.13                                
  3 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           2:18.50    2:20.19 ZONE   
      31.80   35.49   36.25   36.65                                
  4 King, Brendan D     12 CSC-MR               2:30.32    2:24.14 ZONE   
      33.99   36.27   38.05   35.83                                
  5 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR              2:25.00    2:24.56 ZONE   
      32.53   36.72   38.73   36.58                                
  6 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         2:28.61    2:26.31 JO     
      34.09   37.16   38.03   37.03                                
  7 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           2:29.26    2:27.24 JO     
      33.98   37.36   38.30   37.60                                
  8 Catano, AL          12 IA-MR                2:28.03    2:27.42 JO     
      32.06   37.34   39.70   38.32                                
  9 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:28.83    2:28.24 JO     
      34.26   38.17   39.03   36.78                                
 10 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR              2:26.64    2:28.36 JO     
      33.27   36.58   39.57   38.94                                
 11 Alejandro, Steffen  12 Unattached           2:30.71    2:29.45 JO     
      34.47   38.65   39.24   37.09                                
 12 Schwab, Taylor M    12 North Shore-MR       2:31.61    2:29.67 JO     
      34.46   38.80   39.21   37.20                                
 13 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR               2:32.01    2:30.59 JO     
      35.36   38.34   39.33   37.56                                
 14 Caputo, Michael     12 Basc-MR              2:29.39    2:30.73 JO     
      34.89   38.50   39.50   37.84                                
 15 Saccurato, Josh H   12 Middies-MR           2:30.83    2:30.93 JO     
      35.47   38.53   39.16   37.77                                
 16 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR    2:34.99    2:32.32 JO     
      34.24   38.81   41.42   37.85                                
 17 Hallinan, James J   11 CSC-MR               2:32.40    2:32.90 JO     
      35.12   38.94   40.46   38.38                                
 18 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR               2:31.65    2:33.03 JO     
      35.44   39.18   40.45   37.96                                
 19 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         2:28.65    2:33.42 JO     
      33.29   38.34   41.50   40.29                                
 20 Smit, Kevin P       12 TVSC-MR              2:35.31    2:33.62 JO     
      35.69   39.59   40.29   38.05                                
 21 Panzarino, Michael  12 Middies-MR           2:31.73    2:33.74 JO     
      36.05   38.52   40.53   38.64                                
 22 Donis, Harry J      11 Middies-MR           2:34.17    2:33.77 JO     
      35.42   38.97   39.85   39.53                                
 23 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              2:34.26    2:34.41 JO     
      35.69   40.07   39.91   38.74                                
 24 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  2:34.51    2:34.85 JO     
      36.21   39.39   40.72   38.53                                
 25 Matura, Alex        12 Dolphin-MR           2:32.80    2:38.30        
      35.69   39.53   42.14   40.94                                
 26 Collazo, Jason      12 WAC-MR               2:36.87    2:39.07        
      35.01   40.32   42.06   41.68                                
 
Event 65  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:59.71  7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC                      
     LC JO's: ! 2:10.49  7/15/1982 Lori Boehler, LISC                          
                2:07.09  T16
                2:12.09  SECT
                2:16.99  ZONE
                2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         2:13.48    2:13.96 ZONE   
      30.80   33.04   35.13   34.99                                
  2 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  2:12.28    2:13.99 ZONE   
      31.61   34.08   35.14   33.16                                
  3 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  2:16.59    2:14.76 ZONE   
      30.93   34.94   35.27   33.62                                
  4 Jennings, Heather   16 Sachem-MR            2:19.20    2:18.80 JO     
      32.02   34.88   36.20   35.70                                
  5 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  2:19.81    2:19.76 JO     
      32.64   34.92   36.28   35.92                                
  6 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  2:22.18    2:20.72 JO     
      33.39   35.65   36.48   35.20                                
  7 Varga, Michelle T   16 FLY-MR               2:22.58    2:20.74 JO     
      32.39   35.00   37.37   35.98                                
  8 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    2:22.06    2:20.96 JO     
      33.20   35.82   36.55   35.39                                
  9 Schiano, Marie J    15 WAC-MR               2:23.55    2:21.97 JO     
      33.27   35.39   37.04   36.27                                
 10 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            2:25.00    2:22.57 JO     
      33.00   35.81   37.23   36.53                                
 11 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:23.26    2:22.72 JO     
      33.21   36.49   37.40   35.62                                
 12 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  2:21.82    2:22.86 JO     
      33.06   35.39   37.68   36.73                                
 13 Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR    2:25.13    2:23.34 JO     
      34.88   36.24   36.65   35.57                                
 14 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  2:23.26    2:23.64 JO     
      33.37   36.40   38.01   35.86                                
 15 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR              2:22.26    2:24.56 JO     
      32.74   36.71   38.28   36.83                                
 16 McMahon, Eilis      15 LIAC-MR              2:20.90    2:24.83 JO     
      33.81   36.56   37.31   37.15                                
 17 Safran, Lily W      15 Agua Swim Team-MR    2:26.09    2:25.05 JO     
      33.84   36.54   37.75   36.92                                
 18 Tisch, Meredith E   16 TVSC-MR              2:23.86    2:25.20 JO     
      33.49   37.08   37.93   36.70                                
 19 Pirog, Francesca E  15 Agua Swim Team-MR    2:29.59    2:25.46 JO     
      32.87   36.82   38.67   37.10                                
 20 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            2:25.50    2:25.94 JO     
      33.96   35.94   38.43   37.61                                
 21 Bonagura, Christin  15 Express Swimming-MR  2:23.99    2:26.00 JO     
      33.60   36.76   38.22   37.42                                
 22 Cooper, Maggie T    16 OWA-MR               2:23.03    2:26.26 JO     
      33.71   37.11   38.10   37.34                                
 23 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         2:26.45    2:26.37 JO     
      31.94   36.70   39.86   37.87                                
 24 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR         2:21.09    2:26.42 JO     
      33.61   36.72   38.98   37.11                                
 25 Travers, Bridget    15 FLY-MR               2:20.83    2:27.27 JO     
      33.27   36.77   38.09   39.14                                
 26 Miller, Katherine   18 OWA-MR               2:29.07    2:28.00 JO     
      34.35   37.98   39.22   36.45                                
 27 Biancone, Taylor Z  15 GAEL-MR              2:25.10    2:28.35 JO     
      34.18   37.41   38.55   38.21                                
 28 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            2:25.48    2:28.67 JO     
      34.67   36.90   39.07   38.03                                
 29 Stafford, Lindsey   15 Express Swimming-MR  2:29.12    2:29.49 JO     
      34.91   38.16   38.61   37.81                                
 30 Simon, Kaitlin E    18 Express Swimming-MR  2:24.52    2:32.78        
      33.89   38.64   40.73   39.52                                
 31 Kreielsheimer, Kim  17 SSL-MR               2:24.54    2:34.24        
      35.48   39.14   40.47   39.15                                
 32 DiDonato, Kaitlin   16 OWA-MR               2:24.52    2:38.97        
      36.52   40.12   41.74   40.59                                
 33 Osborn, Rachel K    18 Silver Streaks-MR    2:28.98    2:41.65        
      33.17   40.23   45.25   43.00                                
 
Event 66  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:52.28  7/15/1985 John Witchell, GAA-MR                       
     LC JO's: ! 1:59.80  7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY                        
                1:57.89  T16
                2:01.49  SECT
                2:07.69  ZONE
                2:15.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR         1:58.27    2:02.47 ZONE   
      29.14   31.44   31.76   30.13                                
  2 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR               2:03.47    2:03.60 ZONE   
      27.71   31.56   32.11   32.22                                
  3 Gucker, Kenny R     17 OWA-MR               2:09.87    2:05.56 ZONE   
      28.65   31.01   32.96   32.94                                
  4 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         2:04.10    2:06.49 ZONE   
      28.29   31.70   33.43   33.07                                
  5 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  2:05.33    2:07.24 ZONE   
      28.99   31.70   33.18   33.37                                
  6 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         2:06.29    2:08.86 JO     
      29.35   32.38   33.40   33.73                                
  7 Goldmeier, Jason M  17 LIAC-MR              2:12.40    2:12.02 JO     
      29.91   33.77   34.75   33.59                                
  8 Pepi, Mike V        17 OWA-MR               2:14.74    2:12.06 JO     
      29.48   33.33   36.45   32.80                                
  9 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         2:08.49    2:12.15 JO     
      30.21   33.49   34.81   33.64                                
 10 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         2:07.61    2:12.18 JO     
      29.99   33.24   34.85   34.10                                
 11 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         2:14.47    2:13.37 JO     
      30.26   34.07   34.60   34.44                                
 12 Ziplow, Jason       15 OWA-MR               2:10.41    2:13.57 JO     
      30.35   34.53   35.04   33.65                                
 13 Mcnaughton, Jake    15 Unattached           2:15.99    2:13.87 JO     
      30.57   34.69   34.90   33.71                                
 14 Pouchigine, Sergei  17 Dolphin-MR           2:14.10    2:16.36        
      30.45   34.53   35.89   35.49                                
 15 Penyevsky, Sergey   15 Brooklyn Seals-MR    2:10.51    2:16.99        
      31.28   35.29   36.32   34.10                                
 16 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            2:10.61    2:17.01        
      30.77   34.15   37.04   35.05                                
 17 Strassberg, Matt    15 Badger-MR            2:15.99    2:18.51        
      32.54   34.52   36.53   34.92                                
 18 Sallusto, Matt J    15 OWA-MR               2:15.59    2:18.80        
      31.44   34.69   36.73   35.94                                
 19 Weil, Thomas E      16 CSC-MR               2:14.09    2:26.02        
      31.76   35.91   39.01   39.34                                
 
Event 67  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 35.58  7/15/2001 Allison Clemens, BASC-MR                      
     LC JO's: ! 36.07  7/1984    Lorraine Grein, FLY                           
                36.59  T16
                39.69  ZONE
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderer, Britney    11 HAA-MR                 37.84      37.66 ZONE   
  2 Evans, Laura A      12 Badger-MR              39.00      38.20 ZONE   
  3 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR           38.56      38.23 ZONE   
  4 Kim, Jane           12 FLY-MR                 39.41      38.58 ZONE   
  5 Arana, Priscilla    12 FLY-MR                 39.05      39.03 ZONE   
  6 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR                 41.31      39.19 ZONE   
  7 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR      40.51      39.30 ZONE   
  8 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR              39.33      39.50 ZONE   
  9 DiDonato, Emily     12 OWA-MR                 39.32      39.76 JO     
 10 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR           39.99      40.35 JO     
 11 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR                39.79      40.69 JO     
 12 Citron, Ashley E    12 TVSC-MR                42.16      40.85 JO     
 13 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR    42.35      41.04 JO     
 14 Peng, Belle H       12 OWA-MR                 41.36      41.76 JO     
 15 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        42.91      41.83 JO     
 16 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR                42.49      41.84 JO     
 17 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR             41.42      41.85 JO     
 18 Purdy, Dana R       12 TVSC-MR                42.66      41.90 JO     
 19 Turner, Jennifer J  11 Silver Streaks-MR      42.65      42.13 JO     
 20 Jester, Elizabeth   12 OWA-MR                 42.36      42.32 JO     
 21 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           41.48      42.37 JO     
 22 Wyatt, Allison B    11 MSC-MR                 43.18      42.54 JO     
 23 Teng, Rebecca Y     11 Agua Swim Team-MR      42.31      42.73 JO     
 24 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR                 42.61      42.93 JO     
 25 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR      43.08      43.06 JO     
 26 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR      43.43      43.10 JO     
 27 Gibson, Lauren A    12 CSC-MR                 42.95      43.26 JO     
 28 Glenday, Heather M  11 CSC-MR                 41.61      43.28 JO     
 29 Bransfield, Sammy   12 LIAC-MR                42.21      43.36 JO     
 30 Huerta, Shianne     11 VAC-MR                 43.92      43.42 JO     
 31 Yoo, Melissa        12 FLY-MR                 43.40      43.94 JO     
 32 Santaniello, Saman  11 HYB-MR                 43.28      44.10        
 33 Kelly, Corinne M    12 Middies-MR             43.18      44.17        
 34 Borutecene, Gabrie  11 HYB-MR                 43.97      44.40        
 35 Anderer, Stephanie  11 HAA-MR                 43.39      45.46        
 36 Larson, Kim P       11 IA-MR                  42.81      45.84        
 37 Knight, Ashley      12 FLY-MR                 43.68      46.02        
 38 Laitman, Caroline   12 Middies-MR             43.96      46.10        
 
Event 68  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 33.48  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                         
     LC JO's: ! 33.68  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                         
                35.69  T16
                39.69  ZONE
                44.59  JO
 Meet Qualifying:  44.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  12 Unattached             37.65      36.43 ZONE   
  2 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR            39.48      39.16 ZONE   
  3 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR                40.00      39.49 ZONE   
  4 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR                39.85      39.77 JO     
  5 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR            40.11      40.18 JO     
  6 Kim, Kenny L        11 FLY-MR                 40.35      40.37 JO     
  7 Khedr, Omar E       12 Twisters-MR            41.70      40.59 JO     
  8 Schneider, Jason    12 LIAC-MR                40.30      41.36 JO     
  9 O'Connor, Michael   12 HYB-MR                 41.68      41.43 JO     
 10 Dinces, Jon M       12 SSL-MR                 40.15      41.44 JO     
 11 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR                43.27      42.03 JO     
 12 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR             43.16      42.40 JO     
 13 Saintlaurent, Jere  11 HAA-MR                 44.05      43.53 JO     
 14 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR           43.18      44.34 JO     
 15 Ghanim, Ayman       11 Twisters-MR            42.90      46.50        
 
Event 69  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:36.63  7/10/2003 Jackie Pangilinan, YMID-MR                  
     LC JO's: ! 2:52.74  7/15/1984 Donna Demcsik, LISC                         
                2:42.29  T16
                2:47.99  SECT
                2:56.29  ZONE
                3:14.99  JO
 Meet Qualifying:  3:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    2:52.33    2:54.31 ZONE   
      39.93   44.16   45.28   44.94                                
  2 Crane, Francesca    15 Agua Swim Team-MR    2:56.09    2:56.58 JO     
      40.85   44.02   46.57   45.14                                
  3 DiDonato, Kaitlin   16 OWA-MR               3:00.96    2:58.12 JO     
      39.89   45.17   46.41   46.65                                
  4 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  2:57.42    2:59.49 JO     
      41.75   45.43   46.63   45.68                                
  5 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         2:54.23    2:59.94 JO     
      41.76   45.88   45.97   46.33                                
  6 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  3:13.48    3:07.36 JO     
      43.36   48.05   48.55   47.40                                
  7 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               3:01.41    3:07.75 JO     
      43.43   47.58   48.16   48.58                                
  8 Miller, Mollie R    15 Agua Swim Team-MR    3:09.39    3:08.95 JO     
      43.97   48.64   49.09   47.25                                
  9 Tisch, Meredith E   16 TVSC-MR              3:08.57    3:10.31 JO     
      44.18   48.02   50.47   47.64                                
 10 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            3:02.09    3:10.49 JO     
      43.37   47.77   50.21   49.14                                
 11 Plusch, Tara B      17 OWA-MR               3:05.51    3:11.00 JO     
      42.82   47.90   50.03   50.25                                
 12 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  3:05.72    3:12.63 JO     
      44.35   47.48   51.15   49.65                                
 13 Gaffey, Megan M     18 CSC-MR               3:08.73    3:15.58        
      43.01   49.32   52.53   50.72                                
 14 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         3:13.54    3:17.03        
      45.97   50.84   51.32   48.90                                
 
Event 70  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:21.15  7/15/1993 Greg Mone, LIAC-MR                          
     LC JO's: ! 2:36.53  8/4/2000  Yuriy Bugayev, BAM                          
                2:27.89  T16
                2:32.99  SECT
                2:39.79  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorski, John H      16 Tmsuffolk-MR         2:31.05    2:38.13 ZONE   
      36.66   40.37   42.87   38.23                                
  2 D'Errico, Angelo C  15 OWA-MR               2:35.54    2:39.74 ZONE   
      36.48   41.91   42.57   38.78                                
  3 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR               2:36.00    2:40.03 JO     
      36.64   40.69   42.56   40.14                                
  4 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            2:38.88    2:43.06 JO     
      37.06   41.80   43.10   41.10                                
  5 Russo, Matt J       16 OWA-MR               2:50.38    2:43.46 JO     
      36.85   41.05   42.51   43.05                                
  6 Levintov, Nick      15 Brooklyn Seals-MR    2:52.00    2:46.74 JO     
      36.62   41.08   44.38   44.66                                
  7 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         2:38.31    2:47.39 JO     
      37.80   42.71   43.45   43.43                                
  8 Mcnaughton, Jake    15 Unattached           2:50.00    2:52.36 JO     
      37.84   42.98   45.97   45.57                                
  9 Lee, An-shih        16 OWA-MR               2:53.57    2:54.09 JO     
      37.86   42.81   45.74   47.68                                
 10 Marks, Danny J      15 Aqua Gems-MR         2:52.96    2:55.49 JO     
      39.60   44.26   46.40   45.23                                
 11 Yin, Perry T        15 Tmsuffolk-MR         2:50.95    3:00.30        
      39.79   43.83   49.67   47.01                                
 12 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         2:44.69    3:03.55        
      42.71   47.21   46.91   46.72                                
 
Event 71  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:07.27  7/15/1997 Corey Berg, MSC                             
     LC JO's: ! 1:10.66  7/1997    Rebecca Grove, MKBC                         
                1:09.39  SECT
                1:11.09  T16
                1:17.69  ZONE
                1:24.99  JO
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               1:12.74    1:11.83 ZONE   
      35.98   35.85                                                
  2 Cliff, Nicole       12 Badger-MR            1:10.50    1:11.86 ZONE   
      35.58   36.28                                                
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            1:14.56    1:13.72 ZONE   
      35.67   38.05                                                
  4 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      1:15.23    1:14.47 ZONE   
      35.55   38.92                                                
  5 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR    1:13.76    1:14.99 ZONE   
      36.37   38.62                                                
  6 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR    1:15.21    1:15.16 ZONE   
      36.90   38.26                                                
  7 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR              1:15.39    1:15.59 ZONE   
      36.77   38.82                                                
  8 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      1:16.70    1:15.70 ZONE   
      36.85   38.85                                                
  9 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR               1:16.07    1:16.25 ZONE   
      36.91   39.34                                                
 10 Hill, Daniella      12 FLY-MR               1:18.73    1:16.87 ZONE   
      38.05   38.82                                                
 11 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR    1:17.39    1:16.91 ZONE   
      37.76   39.15                                                
 12 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            1:16.91    1:17.85 JO     
      38.25   39.60                                                
 13 Hughes, Katty C     12 Badger-MR            1:19.30    1:17.91 JO     
      37.83   40.08                                                
 14 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR               1:17.38    1:18.05 JO     
      38.03   40.02                                                
 15 Yoo, Andrea         12 FLY-MR               1:19.46    1:18.28 JO     
      37.25   41.03                                                
 16 Stevens, Chelsea    12 VAC-MR               1:16.20    1:18.59 JO     
      37.89   40.70                                                
 17 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR           1:22.66    1:19.72 JO     
      37.67   42.05                                                
 18 Stellman, Amanda E  11 Middies-MR           1:18.20    1:20.52 JO     
      39.09   41.43                                                
 19 Brown, Meghan       12 Badger-MR            1:18.87    1:20.90 JO     
      39.59   41.31                                                
 20 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  1:23.26    1:21.06 JO     
      39.74   41.32                                                
 21 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR               1:20.22    1:21.22 JO     
      39.74   41.48                                                
 22 Carballeira, Kimbe  11 TVSC-MR              1:22.52    1:21.27 JO     
      39.65   41.62                                                
 23 Leong, Dierdre      12 FLY-MR               1:21.59    1:21.51 JO     
      39.04   42.47                                                
 24 Kelly, Emily        11 LBA-MR               1:21.03    1:21.61 JO     
      40.26   41.35                                                
 25 Giberson, Kari      12 Basc-MR              1:19.37    1:21.65 JO     
      39.27   42.38                                                
 26 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              1:23.94    1:22.05 JO     
      40.66   41.39                                                
 27 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              1:19.42    1:22.36 JO     
      40.12   42.24                                                
 28 Larson, Kim P       11 IA-MR                1:19.36    1:22.56 JO     
      41.01   41.55                                                
 29 Brown, Shannon      12 Badger-MR            1:18.96    1:22.92 JO     
      41.33   41.59                                                
 30 Accardi, Liana      12 LBA-MR               1:24.00    1:22.99 JO     
      39.92   43.07                                                
 31 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              1:20.18    1:23.57 JO     
      40.93   42.64                                                
 32 Cannon, Taylor      12 Tmsuffolk-MR         1:24.75    1:23.98 JO     
      40.86   43.12                                                
 33 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           1:20.06    1:24.23 JO     
      40.63   43.60                                                
 34 Purdy, Deirdre E    12 Middies-MR           1:22.71    1:24.25 JO     
      40.17   44.08                                                
 35 Sigaty, Samantha M  12 North Shore-MR       1:22.97    1:24.30 JO     
      41.80   42.50                                                
 36 Longo, Nicole A     12 CSC-MR               1:23.42    1:24.49 JO     
      41.32   43.17                                                
 37 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           1:21.84    1:24.73 JO     
      40.74   43.99                                                
 38 Dang, Thu           12 WAC-MR               1:22.16    1:24.87 JO     
      41.16   43.71                                                
 39 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:24.87    1:25.27        
      41.82   43.45                                                
 39 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           1:23.93    1:25.27        
      42.27   43.00                                                
 41 Hocson, Hillary M   11 NBS-MR               1:24.45    1:25.69        
      41.60   44.09                                                
 42 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:24.15    1:25.92        
      43.25   42.67                                                
 43 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR              1:23.89    1:26.75        
      41.71   45.04                                                
 44 Proietti-Fox, Jen   12 SSL-MR               1:23.40    1:27.24        
      41.88   45.36                                                
 
Event 72  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:05.72  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                       
     LC JO's: ! 1:07.55  8/4/2000  Shane Tusup, TS                             
                1:02.89  SECT
                1:09.59  T16
                1:17.69  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              1:16.75    1:14.40 ZONE   
      37.21   37.19                                                
  2 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR              1:13.43    1:14.81 ZONE   
  3 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR              1:17.06    1:15.17 ZONE   
      36.69   38.48                                                
  4 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      1:18.09    1:15.73 ZONE   
      36.44   39.29                                                
  5 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR          1:19.38    1:17.06 ZONE   
      37.38   39.68                                                
  6 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR              1:18.64    1:17.80 JO     
      38.11   39.69                                                
  7 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           1:17.51    1:18.24 JO     
      38.06   40.18                                                
  8 Smit, Kevin P       12 TVSC-MR              1:19.01    1:18.67 JO     
      38.40   40.27                                                
  9 Katz, Andrew        12 SSL-MR               1:20.89    1:18.94 JO     
      39.25   39.69                                                
 10 Collazo, Jason      12 WAC-MR               1:18.92    1:19.06 JO     
      38.75   40.31                                                
 11 Cox, Mark           12 IA-MR                1:22.84    1:19.16 JO     
      14.08 1:05.08                                                
 12 Ghanim, Ayman       11 Twisters-MR          1:18.46    1:19.86 JO     
      38.17   41.69                                                
 13 Ryan, Nicholas J    12 North Shore-MR       1:19.13    1:19.96 JO     
      38.47   41.49                                                
 14 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           1:21.55    1:20.02 JO     
      38.71   41.31                                                
 15 Dokonal, Jan Z      12 HYB-MR               1:20.81    1:20.82 JO     
      38.33   42.49                                                
 16 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         1:23.50    1:21.31 JO     
      39.80   41.51                                                
 17 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           1:18.35    1:21.34 JO     
      40.13   41.21                                                
 18 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR              1:22.32    1:21.91 JO     
      39.85   42.06                                                
 19 Catano, AL          12 IA-MR                1:21.35    1:22.58 JO     
      39.30   43.28                                                
 20 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         1:21.22    1:22.78 JO     
      39.76   43.02                                                
 21 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           1:25.19    1:23.56 JO     
      39.86   43.70                                                
 22 Sacoto, Maxwell L   11 Twisters-MR          1:24.78    1:23.89 JO     
      40.99   42.90                                                
 23 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR               1:25.05    1:23.95 JO     
      41.16   42.79                                                
 24 Saccurato, Josh H   12 Middies-MR           1:22.54    1:24.03 JO     
      41.55   42.48                                                
 25 Panzarino, Michael  12 Middies-MR           1:22.20    1:24.45 JO     
      41.50   42.95                                                
 26 Jung, Brian         12 Middies-MR           1:25.24    1:24.66 JO     
      41.34   43.32                                                
 27 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:23.73    1:25.62 JO     
      41.28   44.34                                                
 28 McIlvain, Brian J   11 CSC-MR               1:24.76    1:25.81 JO     
 29 King, Brendan D     12 CSC-MR               1:22.52    1:25.82 JO     
      42.02   43.80                                                
 30 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:20.79    1:26.54 JO     
      43.02   43.52                                                
 31 Svoboda, Noah       12 SSL-MR               1:22.55    1:26.59 JO     
      42.53   44.06                                                
 32 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR               1:27.61    1:26.84 JO     
      42.00   44.84                                                
 33 Greer, Shaun W      12 Aqua Gems-MR         1:27.71    1:27.46 JO     
      41.98   45.48                                                
 34 Schwab, Taylor M    12 North Shore-MR       1:25.50    1:27.53 JO     
      42.92   44.61                                                
 35 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR  1:26.92    1:27.81 JO     
      43.24   44.57                                                
 36 Dalessio, Andrew    11 Basc-MR              1:27.65    1:28.86        
      43.43   45.43                                                
 37 Pickel, Cody        11 FLY-MR               1:27.56    1:28.94        
      43.65   45.29                                                
 38 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              1:24.33    1:29.64        
      43.96   45.68                                                
 39 Guelly, Stefan M    11 FLY-MR               1:25.84    1:30.26        
      44.25   46.01                                                
 
Event 73  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:02.69  7/15/1989 Lea Loveless, BSC                           
     LC JO's: ! 1:07.07  7/15/1984 T. Zompoulos, BSC                           
                1:06.39  T16
                1:09.39  SECT
                1:12.69  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    1:14.08    1:13.71 JO     
      36.29   37.42                                                
  2 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  1:10.85    1:13.82 JO     
      36.46   37.36                                                
  3 Schiano, Marie J    15 WAC-MR               1:13.25    1:14.52 JO     
      36.95   37.57                                                
  4 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR              1:14.17    1:14.89 JO     
      36.77   38.12                                                
  5 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         1:11.66    1:15.52 JO     
      37.12   38.40                                                
  6 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              1:14.37    1:15.72 JO     
      37.60   38.12                                                
  7 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  1:13.66    1:16.04 JO     
      37.39   38.65                                                
  8 Jennings, Heather   16 Sachem-MR            1:15.82    1:17.18 JO     
      37.15   40.03                                                
  9 O'Kane, Emily *     15 LBA-MR               1:18.77    1:17.85 JO     
      37.84   40.01                                                
 10 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         1:13.87    1:18.44 JO     
      38.39   40.05                                                
 11 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  1:15.90    1:19.06 JO     
      38.32   40.74                                                
 11 McMahon, Eilis      15 LIAC-MR              1:18.05    1:19.06 JO     
      38.70   40.36                                                
 13 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR         1:14.34    1:19.28 JO     
      38.46   40.82                                                
 14 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            1:17.12    1:19.66 JO     
      39.64   40.02                                                
 15 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR    1:19.68    1:20.14        
      39.39   40.75                                                
 16 Osborn, Rachel K    18 Silver Streaks-MR    1:18.70    1:20.57        
      38.88   41.69                                                
 
Event 74  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: #   56.68  8/1/1981  Rick Carey, BSC-MR                          
     LC JO's: ! 1:00.20  7/15/1981 Rick Carey, BSC                             
                1:01.29  T16
                1:02.89  SECT
                1:06.69  ZONE
                1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR           59.71    1:03.82 ZONE   
      31.94   31.88                                                
  2 Ziplow, Jason       15 OWA-MR               1:06.92    1:07.15 JO     
      32.63   34.52                                                
  3 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         1:04.91    1:08.26 JO     
      33.24   35.02                                                
  4 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         1:03.88    1:08.82 JO     
      33.74   35.08                                                
  5 Hogg, Alexander C   17 HYB-MR               1:02.87    1:09.40 JO     
      33.24   36.16                                                
  6 Levintov, Nick      15 Brooklyn Seals-MR    1:10.11    1:10.16 JO     
      33.75   36.41                                                
  7 Vanderplas, Ricky   16 Tmsuffolk-MR         1:09.77    1:10.46 JO     
      34.79   35.67                                                
  8 Gorski, John H      16 Tmsuffolk-MR         1:05.73    1:10.78 JO     
      35.06   35.72                                                
  9 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         1:08.02    1:12.31        
      34.95   37.36                                                
 10 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  1:10.20    1:15.89        
      37.46   38.43                                                
 11 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            1:08.94    1:16.15        
      37.29   38.86                                                
 
Event 75  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 29.60  7/15/2000 K. Masterson, LIAC-MR                         
     LC JO's: ! 29.89  7/1991    Jamie Landrio, TOI                            
                31.09  T16
                33.29  ZONE
                36.99  JO
 Meet Qualifying:  36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR                 29.68      30.00 T16    
  2 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        31.82      31.52 ZONE   
  3 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR             32.36      32.27 ZONE   
  4 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR      31.90      32.39 ZONE   
  5 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR      32.02      32.73 ZONE   
  6 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR      32.64      32.83 ZONE   
  7 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR                 33.55      32.92 ZONE   
  8 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR      34.90      32.93 ZONE   
  9 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR                 31.97      32.97 ZONE   
 10 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR                33.98      33.40 JO     
 11 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR             33.61      33.66 JO     
 12 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR                33.04      33.77 JO     
 13 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR        35.14      34.36 JO     
 14 Gibbons, Alanna     11 Basc-MR                35.84      34.70 JO     
 15 Hughes, Katty C     12 Badger-MR              35.99      34.78 JO     
 16 Hill, Daniella      12 FLY-MR                 34.38      34.97 JO     
 17 Yoo, Andrea         12 FLY-MR                 34.49      35.07 JO     
 18 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR           35.34      35.10 JO     
 19 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR                 34.66      35.24 JO     
 20 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR                 35.47      35.50 JO     
 21 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR                 35.07      35.53 JO     
 22 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR             36.43      35.70 JO     
 23 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR             35.24      35.90 JO     
 24 Stevens, Chelsea    12 VAC-MR                 34.94      36.11 JO     
 24 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR              36.99      36.11 JO     
 26 Knight, Ashley      12 FLY-MR                 35.62      36.27 JO     
 27 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           35.79      36.32 JO     
 28 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR                36.72      36.66 JO     
 29 Plaschka, Jade Z    12 HAA-MR                 36.47      36.73 JO     
 30 Glenday, Heather M  11 CSC-MR                 35.11      36.80 JO     
 31 Brown, Shannon      12 Badger-MR              35.98      36.88 JO     
 32 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR                36.65      37.06        
 33 Brown, Meghan       12 Badger-MR              36.99      37.48        
 
Event 76  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 28.47  7/15/1993 Jason Landrio, TOI                            
     LC JO's: ! 30.19  8/4/2000  Ryan Emanuel, BSC                             
                30.39  T16
                33.29  ZONE
                37.99  JO
 Meet Qualifying:  37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR                32.56      32.44 ZONE   
  2 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR                32.49      32.50 ZONE   
  3 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR                34.03      32.55 ZONE   
  4 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR        33.59      32.86 ZONE   
  5 Cox, Mark           12 IA-MR                  33.02      32.91 ZONE   
  6 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR           34.05      33.21 ZONE   
  7 Saccurato, Josh H   12 Middies-MR             34.91      33.28 ZONE   
  8 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR                 34.19      33.73 JO     
  9 Dupres, Paul P      11 RED-MR                 33.53      34.02 JO     
 10 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR           32.87      34.28 JO     
 11 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR            34.25      34.39 JO     
 12 Doherty, Zack Z     12 GAEL-MR                35.32      34.55 JO     
 13 Schwab, Taylor M    12 North Shore-MR         34.93      34.77 JO     
 14 Kim, Kenny L        11 FLY-MR                 34.08      35.05 JO     
 15 Caputo, Michael     12 Basc-MR                35.64      35.26 JO     
 16 Catano, AL          12 IA-MR                  34.16      35.29 JO     
 17 Katz, Andrew        12 SSL-MR                 36.18      35.40 JO     
 18 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR                34.58      35.98 JO     
 19 Collazo, Jason      12 WAC-MR                 37.29      36.51 JO     
 20 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR            35.81      36.57 JO     
 21 Panzarino, Michael  12 Middies-MR             36.76      36.60 JO     
 22 Hallinan, James J   11 CSC-MR                 37.22      36.71 JO     
 23 Greer, Shaun W      12 Aqua Gems-MR           37.01      36.82 JO     
 24 Ryan, Nicholas J    12 North Shore-MR         37.66      36.84 JO     
 25 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR                36.41      37.70 JO     
 26 Pickel, Cody        11 FLY-MR                 37.65      38.02        
 27 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR            37.43      38.74        
 28 Schneider, Jason    12 LIAC-MR                36.63      38.80        
 29 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR                36.43      39.11        
 30 Donis, Harry J      11 Middies-MR             37.39      39.77        
 31 Matura, Alex        12 Dolphin-MR             34.50      40.51        
 
Event 77  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 4:49.50  7/10/2003 Julia Smit, TVSC-MR                         
     LC JO's: ! 5:10.95  7/15/1982 Kendell Delgado, LISC                       
                5:00.49  T16
                5:22.19  SECT
                5:30.49  ZONE
                5:55.99  JO
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         5:30.16    5:23.53 ZONE   
      34.01   39.41   43.04   41.35   48.19   46.79   35.50   35.24
  2 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  5:10.08    5:25.71 ZONE   
      36.48   40.44   43.01   40.80   47.37   45.76   36.56   35.29
  3 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         5:26.99    5:28.54 ZONE   
      35.82   40.77   43.05   41.09   48.79   46.92   36.97   35.13
  4 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  5:34.14    5:32.67 JO     
      35.92   40.90   43.72   42.55   48.13   48.65   36.87   35.93
  5 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            5:39.00    5:38.87 JO     
      35.45   40.44   44.59   44.15   48.42   49.82   37.77   38.23
  6 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               5:49.16    5:43.84 JO     
      36.40   43.93   45.15   43.92   47.89   49.21   39.33   38.01
  7 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  5:35.93    5:46.65 JO     
      38.40   44.95   45.58   44.25   48.35   48.52   38.65   37.95
  8 Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR    5:54.13    5:47.75 JO     
      37.67   41.05   46.63   44.89   50.61   52.71   37.82   36.37
  9 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  5:38.55    5:47.88 JO     
      35.51   40.50   46.14   45.48   51.73   54.00   37.94   36.58
 10 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  5:46.35    5:47.96 JO     
      40.01   45.52   44.59   42.59   51.38   49.58   37.67   36.62
 11 McMahon, Eilis      15 LIAC-MR              5:43.43    5:51.59 JO     
      40.17   43.30   47.83   42.62   50.75   52.74   38.76   35.42
 12 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  5:48.02    5:53.82 JO     
      38.91   46.72   48.55   46.24   47.58   48.57   38.62   38.63
 13 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR            5:47.96    5:54.46 JO     
      37.68   44.82   46.18   45.58   49.13   51.13   41.07   38.87
 14 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            5:45.06    5:54.93 JO     
      39.47   43.44   47.45   45.87   52.42   49.63   40.47   36.18
 15 Bonagura, Christin  15 Express Swimming-MR  5:54.07    6:09.41        
      38.64   47.12   48.75   48.00   54.39   54.27   39.00   39.24
 -- Osborn, Rachel K    18 Silver Streaks-MR    5:54.11         DQ        
 
Event 78  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
       METRO: # 4:25.18  7/15/2000 Brendan Nelligan, LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 4:50.97  7/15/1982 Daniel Moore, GAA                           
                4:40.99  T16
                4:49.89  SECT
                5:07.09  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         5:03.81    5:12.63 JO     
      33.35   38.94   42.70   40.93   44.26   43.95   36.91   31.59
  2 Gorski, John H      16 Tmsuffolk-MR         4:51.26    5:27.36 JO     
      33.67   38.45   44.53   43.12   44.07   44.75   39.77   39.00
  3 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  5:21.95    5:28.74 JO     
      34.94   38.86   44.01   42.93   50.18   48.11   35.70   34.01
  4 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         5:06.54    5:30.25        
      34.28   39.28   42.96   44.87   45.10   46.65   38.90   38.21
  5 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         5:26.42    5:36.96        
      34.64   42.60   43.12   42.19   49.39   51.16   37.23   36.63
 -- Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR         4:43.79         DQ        
      33.17   37.75   38.25   37.54   47.40   45.33   34.76   33.02
 -- Jablonski, Gregory  16 OWA-MR               5:01.34         DQ        
 -- Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         4:58.82         DQ        
      32.44   37.44   42.13   40.44   46.26   45.06   37.30   31.67
 
Event 79  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:22.84  7/27/2002 Asphalt Green Unified Aq.                   
                         N.Cliff, E.Siegel, D.Lewandowski, S.Setoguchi     
     LC JO's: ! 4:22.84  7/26/2002 Asphalt Green                               
                         N.Cliff, E.Siegel, D.Lewandowski, S.Setoguchi     
                4:12.69  SECT
                4:28.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:22.00    4:22.91 T16    
       31.42  1:06.57    31.36  1:06.47    32.32  1:06.42    30.09  1:03.45
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:30.50    4:30.67        
       32.36  1:08.96    31.46  1:07.07    30.02  1:01.74    34.60  1:12.90
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:36.28    4:34.28        
       33.36  1:09.35    32.41  1:08.97    31.78  1:07.91    31.58  1:08.05
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:32.00    4:39.52        
       32.56  1:06.37    31.83  1:07.04    32.89  1:11.16    34.79  1:14.95
  5 Hauppauge-MR  'A'                           4:45.23    4:39.58        
       35.80  1:14.87    32.85  1:09.00    33.28  1:09.69    31.14  1:06.02
  6 Ywca Middies-MR  'A'                        4:40.00    4:42.51        
       33.55  1:08.39    32.81  1:11.04    34.54  1:11.85    34.05  1:11.23
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:45.00    4:43.40        
       32.65                               34.91  1:12.45    34.22  1:11.80
  8 Flushing YMCA-MR  'B'                       4:49.13    4:45.60        
       33.29  1:09.47    34.17  1:10.52    35.37  1:15.48    33.00  1:10.13
  9 Team Suffolk-MR  'A'                        4:41.08    4:45.90        
       32.18  1:06.94    35.13  1:14.02    34.21  1:11.63    33.83  1:13.31
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:53.00    4:47.81        
       35.13  1:12.10    33.15  1:10.68    35.11  1:15.16    32.76  1:09.87
 11 Ywca Middies-MR  'B'                        4:50.00    4:52.58        
       35.44  1:13.46    34.24  1:12.38    35.51  1:13.79    34.29  1:12.95
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:54.79    4:56.67        
       33.25  1:10.66    36.96  1:15.63    37.24  1:18.34    34.65  1:12.04
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:50.17    5:01.20        
       34.98  1:13.21    35.97  1:16.26    35.66  1:16.05    36.51  1:15.68
 14 Connetquot Swim Club-MR  'B'                5:02.49    5:05.12        
       35.80  1:15.44    36.10  1:15.74    37.63  1:19.20    35.39  1:14.74
 
Event 80  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:22.21  7/28/2001 Flushing YMCA                               
                         T Nam, P Payabyab, K Kim, G Pfeifer               
     LC JO's: ! 4:22.21  7/27/2001 Flushing YMCA                               
                         Tim Nam, Paul Payabyab, Kevin Kim, Gregory Pfeifer
                3:46.09  SECT
                4:27.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:40.00    4:31.71        
       32.69  1:07.50    32.23  1:07.85    32.70  1:07.85    33.00  1:08.51
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:35.11    4:37.61        
       32.43  1:07.28    32.79  1:09.39    34.70  1:13.44    32.04  1:07.50
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:45.00    4:44.17        
       33.40  1:10.35    34.36  1:13.18    35.97  1:15.19    30.99  1:05.45
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:46.73    4:44.31        
       34.09  1:11.32    32.67  1:08.82    34.37  1:12.18    33.96  1:11.99
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:49.05    4:51.46        
       34.24  1:10.10    34.84  1:13.30    35.02  1:16.38    34.27  1:11.68
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                     NT    5:00.55        
       36.58                               34.86  1:12.98    32.44  1:11.59
  7 Ywca Middies-MR  'B'                        4:50.00    5:02.85        
       35.23  1:14.00    37.58  1:18.70    35.41  1:15.53    36.19  1:14.62
  8 Long Island Express-MR  'A'                 5:00.13    5:12.15        
       36.97  1:16.39    37.74  1:21.17    36.57  1:19.22    34.30  1:15.37
 
Event 81  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 3:58.16  4/1/2003  Badger Swim Club, BAD-MR                    
                         R.Grove, B.O'Connor, P.Duguet, K.Kelly            
     LC JO's: ! 4:12.68  7/15/1984 Adelphi Univ. Aquat.                        
                4:12.69  SECT
                4:13.89  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 4:15.09    4:19.64        
       30.32  1:02.93    31.74  1:05.99    31.78  1:06.39    30.67  1:04.33
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:27.00    4:21.12        
       30.83  1:03.45    30.82  1:05.36    31.53  1:06.64    31.82  1:05.67
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:25.50    4:26.19        
       30.58  1:04.74    31.86  1:07.98    31.44  1:07.03    31.78  1:06.44
  4 Long Island Express-MR  'B'                 4:25.82    4:29.49        
       32.01  1:07.33    31.87  1:06.33    33.40  1:09.47    31.87  1:06.36
 
Event 82  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 3:31.89  7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR                    
     LC JO's: ! 3:46.76  7/15/1984 Long Island S.C.                            
                3:46.09  SECT
                3:53.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                3:50.38    3:55.06        
       28.01    59.00    26.80    56.68    28.75  1:00.60    27.99    58.78
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        3:46.83    4:03.16        
       29.95  1:01.40    28.29    58.90    29.55  1:01.59    29.51  1:01.27
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                3:54.18    4:06.80        
       28.38    59.16    29.66  1:02.14    31.87  1:04.87    29.04  1:00.63
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:07.92    4:07.48        
       30.97  1:04.80    26.82    57.08    30.08  1:04.21    29.41  1:01.39
 -- Old Wesbury Aquatics-MR  'C'                3:58.51         DQ        
       31.02  1:05.36             16.91  1:16.76  1:51.96    33.68  1:10.38
 
Event 83  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:47.33  7/15/2001 Allison Clemens, BASC-MR                    
                2:47.99  SECT
                2:59.09  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR         2:55.69    2:57.46 T16    
      41.53   45.30   47.43   43.20                                
  2 Kim, Jane           12 FLY-MR               3:12.44    2:57.99 T16    
      41.82   44.46   46.79   44.92                                
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            3:11.61    2:58.11 T16    
      13.18 1:11.63   47.16   46.14                                
  4 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            3:07.16    2:59.02 T16    
      41.57   45.35   46.41   45.69                                
  5 Anderer, Britney    11 HAA-MR               2:58.79    2:59.39 ZONE   
      41.35   46.82   47.36   43.86                                
  6 DiDonato, Emily     12 OWA-MR               3:01.98    2:59.56 ZONE   
      42.44   45.77   46.30   45.05                                
  7 Arana, Priscilla    12 FLY-MR               3:01.20    3:01.66 ZONE   
      40.78   46.36   47.84   46.68                                
  8 Citron, Ashley E    12 TVSC-MR              3:12.11    3:07.25 ZONE   
      44.19   46.93   49.40   46.73                                
  9 Peng, Belle H       12 OWA-MR               3:06.82    3:07.27 ZONE   
      44.97   47.68   48.79   45.83                                
 10 Purdy, Dana R       12 TVSC-MR              3:17.12    3:12.55 JO     
      45.11   49.98   49.46   48.00                                
 11 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           3:17.95    3:13.72 JO     
      46.02   48.47   52.24   46.99                                
 12 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR              3:15.04    3:14.67 JO     
      46.78   49.27   50.75   47.87                                
 13 Smith, Jackie *     12 LBA-MR               3:15.16    3:14.76 JO     
      47.39   48.93   49.70   48.74                                
 14 Bransfield, Sammy   12 LIAC-MR              3:14.64    3:15.21 JO     
      45.56   47.33   51.94   50.38                                
 15 Turner, Jennifer J  11 Silver Streaks-MR    3:15.95    3:15.72 JO     
      43.13   48.72   51.98   51.89                                
 16 Yoo, Melissa        12 FLY-MR               3:24.18    3:17.21 JO     
      44.61   50.13   52.52   49.95                                
 17 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR  3:20.77    3:18.42 JO     
      45.14   50.14   53.84   49.30                                
 18 Michalak, Zuzanna   12 FLY-MR               3:23.33    3:20.97 JO     
      44.93   50.68   52.83   52.53                                
 19 Gibson, Lauren A    12 CSC-MR               3:16.22    3:21.20 JO     
      46.79   52.44   52.37   49.60                                
 20 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         3:25.51    3:23.13 JO     
      46.58   52.33   55.12   49.10                                
 21 Purdy, Deirdre E    12 Middies-MR           3:25.78    3:23.17 JO     
      47.33   50.98   55.28   49.58                                
 22 Knight, Ashley      12 FLY-MR               3:19.16    3:26.72 JO     
      46.44   51.63   55.45   53.20                                
 23 Laitman, Caroline   12 Middies-MR           3:26.86    3:28.77        
      48.40   52.90   54.92   52.55                                
 -- Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR         3:05.78         DQ        
 
Event 84  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:55.10  7/11/2002 Tim Nam, FLY-MR                             
                2:32.99  SECT
                2:50.19  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  12 Unattached           2:55.54    2:55.27 ZONE   
      40.27   43.70   47.61   43.69                                
  2 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR          3:09.99    3:03.00 ZONE   
      43.20   45.56   48.26   45.98                                
  3 Khedr, Omar E       12 Twisters-MR          3:13.13    3:08.49 JO     
      43.82   48.21   48.87   47.59                                
  4 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR              3:13.99    3:10.14 JO     
      44.42   49.13   49.91   46.68                                
  5 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR              3:15.72    3:10.72 JO     
      44.41   49.57   51.41   45.33                                
  6 O'Connor, Michael   12 HYB-MR               3:19.36    3:10.94 JO     
      45.28   49.44   49.52   46.70                                
  7 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR          3:11.49    3:11.49 JO     
      45.18   49.01   51.24   46.06                                
  8 Kim, Kenny L        11 FLY-MR               3:13.90    3:15.22 JO     
      43.63   48.63   51.80   51.16                                
  9 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           3:22.88    3:17.35 JO     
      46.53   50.50   50.82   49.50                                
 10 Ellman, Andrew R    12 Middies-MR           3:26.86    3:21.18 JO     
      45.94   51.81   53.18   50.25                                
 11 Marks, Sean M       12 Aqua Gems-MR         3:24.31    3:21.80 JO     
      46.76   52.25   52.08   50.71                                
 12 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           3:24.23    3:22.82 JO     
      46.54   51.16   54.75   50.37                                
 -- Schneider, Jason    12 LIAC-MR              3:20.29         DQ        
 
Event 85  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 1:55.75  7/15/1994 Long Island A.C., LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 1:59.90  7/15/1980 Long Island S.C.                            
                1:56.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:03.00    2:01.27        
       30.02    30.52    29.85    30.88                                    
  2 Three Village Swim Club-MR  'B'             2:12.00    2:02.41        
       30.68    32.31    31.04    28.38                                    
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:05.17    2:03.73        
       30.03    31.47    41.76    20.47                                    
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        2:00.36    2:05.27        
       31.72    32.21    31.67    29.67                                    
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:04.02    2:05.63        
       30.93    32.11    32.01    30.58                                    
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:05.02    2:06.81        
       31.24    31.27  1:04.30                                             
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:01.00    2:07.14        
       32.23    32.83  1:02.08                                             
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:02.94    2:08.93        
       31.81    33.19    31.98    31.95                                    
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:04.38    2:10.90        
       32.29                      35.08                                    
 10 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:03.42    2:11.07        
       33.45    32.04    42.02    23.56                                    
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:02.00         DQ        
       29.25    30.83    31.00    30.12                                    
 
Event 86  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 1:49.65  7/15/1984 Long Island S.C., LISC-MR                   
     LC JO's: ! 1:51.73  7/26/2002 Badger Swim Club                            
                         R.Emanuel, W.Whiston, M.Lew, P.Davies             
                1:49.29  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        1:55.00    1:50.28!       
       27.44    27.25    27.46    28.13                                    
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:51.86    1:51.30!       
       27.23    30.50    27.41    26.16                                    
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:52.00    1:53.93        
                         54.15                                             
  4 Ywca Middies-MR  'B'                        2:00.00    1:57.59        
       29.55    28.79    29.16    30.09                                    
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:02.31    2:02.81        
       46.03    15.31    31.39    30.08                                    
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:04.33    2:03.21        
       32.32    31.71    29.46    29.72                                    
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:01.90         DQ        
       29.69    33.68    30.77    29.85                                    
 
Event 87  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:32.87  7/28/2002 THREE VILLAGE SWIM CLUB                     
                         K.Carballeira, A.Biagioli, J.Birkmire, A.Brennan  
     LC JO's: ! 2:32.87  7/28/2002 Three Village SC, TVSC                      
                         A.Carballeira, A.Biagioli, J.Birkmire, A.Brennan  
                2:34.59  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:38.00    2:35.71        
       38.42    47.58    35.29    34.42                                    
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:34.02    2:37.53        
       40.38    47.05    35.42    34.68                                    
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:37.73    2:38.92        
       43.43    44.57    37.38    33.54                                    
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:40.00    2:41.52        
       42.83    44.43    39.54    34.72                                    
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                2:40.16    2:43.32        
       40.84                      35.79                                    
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:51.08    2:48.97        
       44.24    42.72  1:22.01                                             
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:47.46    2:49.53        
       45.61    44.22  1:19.70                                             
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:48.69    2:51.47        
       42.33    49.41    43.64    36.09                                    
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:46.00    2:52.16        
       44.76    43.92    45.00    38.48                                    
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:48.93    2:53.15        
       42.86    50.94  1:19.35                                             
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:43.75    2:55.53        
       43.85    49.66    59.67    22.35                                    
 12 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:52.30    2:58.66        
       49.01    47.44    52.16    30.05                                    
 
Event 88  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:32.27  7/15/1994 North Shore A.A.                            
     LC JO's: ! 2:32.27  7/15/1994 North Shore A.A.                            
                2:35.29  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:34.74    2:31.67#T16    
       39.60    40.52    36.99    34.56                                    
  2 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 2:44.11    2:44.84        
       44.03    46.64    36.99    37.18                                    
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:45.00    2:46.78        
       40.07    50.99    45.16    30.56                                    
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:41.08    2:46.95        
       39.18    48.16    40.40    39.21                                    
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:36.91    2:47.77        
       41.39    54.21    37.37    34.80                                    
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:40.92    2:48.70        
       49.14    42.59    42.97    34.00                                    
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:54.66    2:50.02        
       41.65    52.45    41.75    34.17                                    
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:07.99         DQ        
       48.21    58.13    44.63    49.98                                    
 
Event 89  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:17.39  7/15/1999 Corey Berg, MSC                             
     LC JO's: ! 2:24.56  7/15/1984 Lea Loveless, BSC                           
                2:25.69  T16
                2:28.99  SECT
                2:38.59  ZONE
                2:54.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR         2:32.44    2:33.08 ZONE   
      34.98   38.18   40.73   39.19                                
  2 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           2:40.54    2:35.09 ZONE   
      37.53   39.51   39.44   38.61                                
  3 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      2:42.88    2:36.58 ZONE   
      36.82   38.95   40.49   40.32                                
  4 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    2:38.27    2:38.49 ZONE   
      37.53   39.42   41.32   40.22                                
  5 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         2:46.46    2:41.55 JO     
      38.88   40.58   41.55   40.54                                
  6 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               2:35.65    2:41.87 JO     
      37.76   41.04   42.18   40.89                                
  7 Buckley, Samantha   14 Sachem-MR            2:44.04    2:43.64 JO     
      38.71   41.54   42.47   40.92                                
  8 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  2:39.70    2:43.79 JO     
      38.73   41.51   42.50   41.05                                
  9 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  2:42.60    2:44.04 JO     
      39.23   41.51   42.44   40.86                                
 10 Freeman, Brittany   13 GAEL-MR              2:41.37    2:44.54 JO     
      38.66   40.83   42.80   42.25                                
 10 Cosentino, Christi  13 WAC-MR               2:40.42    2:44.54 JO     
      38.38   41.06   43.41   41.69                                
 12 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              2:42.07    2:44.66 JO     
      38.66   41.36   42.52   42.12                                
 13 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       2:45.87    2:46.63 JO     
      38.88   42.41   43.40   41.94                                
 14 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR               2:48.56    2:46.77 JO     
      40.26   42.48   43.50   40.53                                
 15 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR    2:43.18    2:47.03 JO     
      40.05   41.22   44.08   41.68                                
 15 Rubin, Jessica E    14 SSL-MR               2:48.53    2:47.03 JO     
      40.16   42.61   43.20   41.06                                
 17 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  2:45.77    2:48.44 JO     
      40.67   42.55   43.49   41.73                                
 18 Carew, Kaitlyn      13 SSL-MR               2:51.30    2:49.58 JO     
      42.09   43.15   42.35   41.99                                
 19 Daboudet, Audrey    13 NYCC-MR              2:48.00    2:49.65 JO     
      39.68   42.94   44.42   42.61                                
 20 Purdy, Rosie K      14 Middies-MR           2:52.07    2:49.92 JO     
      39.95   42.78   43.98   43.21                                
 21 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           2:50.74    2:50.45 JO     
      41.08   43.22   43.33   42.82                                
 22 Chiappetta, Emma    13 Badger-MR            2:50.84    2:50.86 JO     
      40.35   42.76   44.82   42.93                                
 23 Gray, Catherine     13 Badger-MR            2:53.05    2:51.00 JO     
      40.65   43.73   44.75   41.87                                
 24 Toor, Catherine J   14 HYB-MR               2:53.00    2:51.93 JO     
      42.68   44.14   45.01   40.10                                
 25 Caldwell, Alessand  13 LIAC-MR              2:52.68    2:52.81 JO     
      41.57   43.42   44.72   43.10                                
 26 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           2:52.18    2:52.87 JO     
      41.26   43.72   44.64   43.25                                
 27 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  2:48.89    2:53.12 JO     
      41.36   43.13   45.00   43.63                                
 28 Omara, Heather E    14 CSC-MR               2:53.37    2:53.13 JO     
      41.79   44.41   44.61   42.32                                
 29 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR              2:51.14    2:53.50 JO     
      40.73   41.98   45.93   44.86                                
 30 Hartford, Laura G   13 Express Swimming-MR  2:52.92    2:53.82 JO     
      41.26   43.37   45.18   44.01                                
 31 Guzman, Paula       13 FLY-MR               2:50.20    2:54.02 JO     
      41.67   44.03   44.81   43.51                                
 31 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               2:46.66    2:54.02 JO     
      41.04   44.23   44.85   43.90                                
 33 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR    2:49.17    2:54.30 JO     
      40.68   44.02   45.54   44.06                                
 34 LI, Qing            13 TVSC-MR              2:53.11    2:55.14        
      41.74   45.21   46.22   41.97                                
 35 Leong, Maeve        14 FLY-MR               2:53.22    2:55.50        
      40.38   43.44   46.55   45.13                                
 36 O'Brien, Kasey M    13 FLY-MR               2:54.29    2:56.07        
      41.48   44.97   46.96   42.66                                
 37 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              2:52.02    2:56.88        
      41.83   44.46   45.96   44.63                                
 38 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         2:54.45    2:57.21        
      42.11   43.90   46.03   45.17                                
 39 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         2:51.56    2:58.40        
      41.90   44.93   47.06   44.51                                
 40 Schreck, Hannah M   13 IA-MR                2:51.23    2:58.74        
      41.40   45.39   46.69   45.26                                
 41 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               2:54.67    3:03.92        
      44.33   46.26   48.33   45.00                                
 
Event 90  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:08.12  7/15/1977 Rick Carey, BSC-MR                          
     LC JO's: ! 2:21.22  7/15/1980 Daniel Moore, GAA                           
                2:15.39  SECT
                2:17.89  T16
                2:32.99  ZONE
                2:45.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           2:16.71    2:18.44!ZONE   
      32.38   35.13   36.72   34.21                                
  2 Gitman, Robert S    14 WAC-MR               2:26.79    2:26.39 ZONE   
      34.27   36.36   38.39   37.37                                
  3 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           2:32.22    2:26.82 ZONE   
      35.29   36.48   37.77   37.28                                
  4 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            2:26.14    2:28.86 ZONE   
      36.55   37.43   37.78   37.10                                
  5 Liang, Truman       14 NYCC-MR              2:28.00    2:29.79 ZONE   
      35.89   37.85   38.52   37.53                                
  6 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         2:28.23    2:30.20 ZONE   
      35.61   38.01   38.82   37.76                                
  7 Saccurato, Matthew  14 Middies-MR           2:27.64    2:32.73 ZONE   
      36.63   38.44   39.23   38.43                                
  8 Lau, Kevin          14 Unattached           2:40.00    2:33.48 JO     
      35.13   38.14   39.81   40.40                                
  9 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR            2:27.18    2:34.51 JO     
      36.67   38.36   40.05   39.43                                
 10 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         2:37.37    2:34.61 JO     
      36.14   39.12   40.91   38.44                                
 11 Amato, Nick F       13 LIAC-MR              2:37.95    2:35.98 JO     
      36.77   39.80   40.47   38.94                                
 12 Klevtsov, Yan I     14 Brooklyn Seals-MR    2:42.26    2:36.52 JO     
      36.17   39.08   40.71   40.56                                
 13 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR  2:34.55    2:36.95 JO     
      37.43   39.43   40.78   39.31                                
 14 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              2:32.73    2:37.97 JO     
      36.47   39.85   41.90   39.75                                
 15 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               2:38.57    2:38.15 JO     
      37.48   39.69   41.12   39.86                                
 16 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR              2:45.05    2:39.00 JO     
      36.63   40.11   41.54   40.72                                
 17 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            2:39.71    2:39.35 JO     
      38.26   40.75   40.65   39.69                                
 18 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      2:44.69    2:40.57 JO     
      38.17   39.85   42.17   40.38                                
 19 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR            2:45.60    2:41.20 JO     
      38.93   41.66   40.91   39.70                                
 20 Chester, Nicholas   13 Tmsuffolk-MR         2:42.42    2:41.23 JO     
      39.12   41.23   41.84   39.04                                
 21 Flannery, Jim J     13 Middies-MR           2:40.25    2:41.78 JO     
      38.32   40.71   42.61   40.14                                
 22 O'Reilly, Patrick   14 Sachem-MR            2:44.56    2:43.78 JO     
      40.61   40.74   42.27   40.16                                
 23 Barnett, Kevin      13 HAA-MR               2:45.56    2:45.87 JO     
      38.63   42.12   42.84   42.28                                
 
Event 91  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 30.38  8/7/2002  Melanie Gaffey, CSC                           
     LC JO's: ! 30.89  7/26/2002 Melanie Gaffey, CSC                           
                31.99  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      10 Basc-MR                30.72      30.83!T16    
  2 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR                33.01      32.40 ZONE   
  3 Polhill, Ali C      10 Bgnw Marlins-MR        32.90      32.83 ZONE   
  4 Jones, Shannon E    10 Badger-MR              33.71      32.89 ZONE   
  5 Tobin, Casey        10 Badger-MR              34.76      33.01 ZONE   
  6 Zhu, Annie           8 Twisters-MR            34.52      33.79 ZONE   
  7 Chen, Cynthia       10 FLY-MR                 35.24      34.21 JO     
  8 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR        35.10      34.38 JO     
  9 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             34.98      34.72 JO     
 10 Owens, Amanda       10 Badger-MR              35.09      34.74 JO     
 11 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR        34.85      34.75 JO     
 12 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR        34.93      34.76 JO     
 13 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR            35.03      34.87 JO     
 14 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR                35.17      34.89 JO     
 14 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR         34.11      34.89 JO     
 16 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR                 34.68      34.90 JO     
 17 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR                34.40      35.00 JO     
 18 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR              34.43      35.10 JO     
 19 Klein, Morganne     10 VAC-MR                 34.46      35.27 JO     
 20 Krey, Laura K       10 Badger-MR              35.41      35.31 JO     
 21 Chang, Linda        10 FLY-MR                 33.16      35.46 JO     
 22 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR                 35.32      35.59 JO     
 23 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                36.22      35.61 JO     
 24 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR             34.58      35.81 JO     
 25 Mochamer, Lyndsie   10 IA-MR                  36.33      35.82 JO     
 26 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             36.12      35.97 JO     
 27 Johns, Maggie S     10 LIAC-MR                34.70      36.03 JO     
 28 Freeman, Nicole Z   10 GAEL-MR                37.54      36.05 JO     
 29 Sherard, Ashley M    9 NFS-MR                 35.89      36.09 JO     
 30 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR             37.92      36.12 JO     
 31 Dematteo, Rose A     9 CSC-MR                 36.05      36.18 JO     
 31 Brennan, Cassidy S  10 TVSC-MR                36.63      36.18 JO     
 33 Caputo, Krista      10 Basc-MR                36.12      36.24 JO     
 34 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR        36.43      36.29 JO     
 35 Gaffey, Mikaila M    8 CSC-MR                 36.14      36.34 JO     
 36 Lewis, Kamara A     10 Agua Swim Team-MR      35.36      36.37 JO     
 36 Kwa, Adelene        10 Agua Swim Team-MR      36.36      36.37 JO     
 38 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR                 35.69      36.42 JO     
 39 McGuire, Christine  10 Badger-MR              37.53      36.50 JO     
 40 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR         36.19      36.53 JO     
 41 Michalak, Agata     10 FLY-MR                 36.17      36.66 JO     
 42 Stanford, Brittany  10 LBA-MR                 36.21      36.83 JO     
 43 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR           36.40      36.85 JO     
 44 Flood, Katie M      10 Silver Streaks-MR      37.83      36.88 JO     
 45 Mullaney, Megan E   10 North Shore-MR         37.09      37.02 JO     
 45 Manning, Lauren E   10 Middies-MR             37.67      37.02 JO     
 47 Hain, Karina A      10 FLY-MR                 37.75      37.12 JO     
 48 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR             38.92      37.31 JO     
 49 Wade, Zoey A         9 HYB-MR                 37.13      37.41 JO     
 50 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    37.12      37.46 JO     
 51 Pujals, Michaela C  10 HYB-MR                 38.78      37.57 JO     
 52 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR         37.19      37.63 JO     
 53 Delahunt, Ryan E     9 GAEL-MR                37.16      37.71 JO     
 54 Mannix, Christine    9 GAEL-MR                37.14      37.81 JO     
 55 Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR                36.44      37.92 JO     
 56 Ng, Lauren           9 FLY-MR                 37.73      38.01 JO     
 57 Shiota, Lena        10 Agua Swim Team-MR      38.00      38.08 JO     
 58 Olsen, Ashley E     10 Aqua Gems-MR           38.39      38.17 JO     
 59 Kessler, Rachel R    8 Badger-MR              37.89      38.19 JO     
 60 Kelly, Hannah        8 LBA-MR                 38.27      38.50 JO     
 61 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR                38.77      38.66 JO     
 62 Toal, Shannon V      9 Middies-MR             38.45      38.73 JO     
 63 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR                 38.79      38.94 JO     
 64 Belnavis, Samantha   9 NFS-MR                 38.65      38.96 JO     
 65 Farrar, Lexi B      10 MSC-MR                 34.77      39.01        
 66 Cyrus, Kimberly L   10 Agua Swim Team-MR      37.75      39.27        
 67 Chang, Elizabeth     9 FLY-MR                 38.82      40.18        
 68 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR                 38.17      40.28        
 69 Merz, Wendy A        9 HYB-MR                 38.63      40.45        
 70 Kagan, Vladislava    9 FLY-MR                 38.49      40.65        
 71 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR              37.59      40.72        
 72 Andrews, Jinan       7 Aqua Gems-MR           38.54      42.13        
 
Event 92  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 29.92  7/15/1994 David  Kahn, NSAA                             
     LC JO's: ! 30.51  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                     
                31.19  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR            33.70      32.00 ZONE   
  2 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR                 33.99      32.71 ZONE   
  3 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR                32.42      32.89 ZONE   
  4 Knight, Lucas       10 FLY-MR                 33.06      33.32 ZONE   
  5 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                  33.58      33.70 ZONE   
  6 Dempsey, Lukas A    10 Agua Swim Team-MR      34.87      34.11 JO     
  7 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR             34.36      34.21 JO     
  8 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR            35.43      34.24 JO     
  9 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR           32.90      34.26 JO     
 10 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR        35.47      34.34 JO     
 11 Halbohn, Kyle M     10 LIAC-MR                33.82      34.35 JO     
 12 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR            35.45      34.64 JO     
 13 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR    34.51      34.70 JO     
 14 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR    34.74      34.74 JO     
 15 Caceres, Edwin      10 LIAC-MR                35.76      34.80 JO     
 16 Galan, Bryan         9 Sachem-MR              34.80      34.89 JO     
 17 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR                35.51      34.96 JO     
 18 Garcia, Stefan      10 FLY-MR                 34.28      35.13 JO     
 19 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR                 35.53      35.61 JO     
 20 Hughes, Kevin J      9 Badger-MR              37.82      35.94 JO     
 21 Middleton, William  10 Basc-MR                36.97      35.97 JO     
 22 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR      36.64      35.98 JO     
 23 Lyons, Chris        10 Badger-MR              37.77      36.08 JO     
 23 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR             35.48      36.08 JO     
 25 Peng, Didi Y         9 OWA-MR                 36.12      36.12 JO     
 26 May, Michael M      10 Twisters-MR            36.64      36.51 JO     
 27 Maldonado, Eric R   10 North Shore-MR         36.46      36.56 JO     
 28 Minaki, Tomoya      10 Middies-MR             37.01      36.72 JO     
 29 Mollema, Nils S      9 Middies-MR             34.19      36.74 JO     
 30 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR        36.85      36.95 JO     
 31 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR            36.31      37.17 JO     
 32 Herrmann, Charles    9 Tmsuffolk-MR           38.36      37.18 JO     
 33 Byrnes, Evan R      10 Sachem-MR              38.73      37.31 JO     
 34 Erskine, Brendan    10 Twisters-MR            37.43      37.35 JO     
 35 Malychev, Peter     10 Dolphin-MR             37.00      37.40 JO     
 36 Woodhead, Bryan      9 IA-MR                  37.90      37.49 JO     
 37 Salcedo, Matthew     8 FLY-MR                 38.85      37.63 JO     
 37 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR           35.53      37.63 JO     
 39 Sokoloff, Philip    10 SSL-MR                 37.21      37.68 JO     
 40 Nangle, JT T         9 Middies-MR             38.72      37.81 JO     
 41 Oxsitin, Pavial     10 Dolphin-MR             36.00      37.91 JO     
 42 Malkin, Charles C    9 North Shore-MR         37.98      38.09 JO     
 43 Martinez, George     9 FLY-MR                 37.55      38.14 JO     
 44 Coraor, Everett Z   10 HYB-MR                 37.35      38.65 JO     
 45 Kolesnik, George     9 Basc-MR                38.73      38.82 JO     
 46 Ehret, Jack          8 Aqua Gems-MR           38.27      38.90 JO     
 47 Kupersmith, Corey   10 Badger-MR              38.63      38.91 JO     
 48 Ng, Kevin           10 OWA-MR                 37.18      38.94 JO     
 48 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR              37.56      38.94 JO     
 50 Finkelstein, Leo    10 Dolphin-MR             36.40      39.01        
 51 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR                 37.99      39.08        
 52 Torres, David        9 FLY-MR                 38.81      39.33        
 53 Spierer, Josh A     10 IA-MR                  38.13      39.68        
 54 Mohrmann, John      10 LIAC-MR                37.59      39.74        
 55 Delle Donne, Joshu  10 Apex-MR                38.34      39.88        
 56 Sack, Danny C        9 OWA-MR                 38.53      40.26        
 
Event 93  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 26.63  7/15/1995 Brooke Davey, NBS                             
     LC JO's: ! 28.70  7/15/1981 Jennifer Boyd, AK                             
                27.69  T16
                28.59  SECT
                29.69  ZONE
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR                29.56      28.46!SECT   
  2 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR      29.83      29.24 ZONE   
  3 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR      29.03      29.26 ZONE   
  4 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR                 28.80      29.31 ZONE   
  5 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR           28.28      29.37 ZONE   
  6 Hyland, Allison     13 Badger-MR              29.82      29.52 ZONE   
  7 Tomasula, Kellyann  14 Aqua Gems-MR           29.45      29.70 JO     
  8 Flaherty, Tara E    14 Bgnw Marlins-MR        30.01      30.11 JO     
  9 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR        31.90      30.17 JO     
 10 Flaherty, Meagan E  14 HYB-MR                 29.80      30.25 JO     
 11 Clifton, Christy    14 TVSC-MR                30.40      30.28 JO     
 12 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR             30.74      30.58 JO     
 13 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR             29.95      30.74 JO     
 14 Freeman, Brittany   13 GAEL-MR                30.85      30.75 JO     
 15 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR    30.40      31.00 JO     
 16 Turner, Ashley E    13 Silver Streaks-MR      30.43      31.04 JO     
 16 Lewandowski, Dorot  13 Agua Swim Team-MR      30.26      31.04 JO     
 18 Holscher, Amanda J  13 HYB-MR                 30.38      31.10 JO     
 19 Siegel, Erika A     13 Agua Swim Team-MR      31.36      31.12 JO     
 20 Lee, Eunice J       13 LIAC-MR                30.25      31.15 JO     
 21 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR    30.86      31.29 JO     
 22 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR           30.24      31.38 JO     
 22 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR           31.36      31.38 JO     
 24 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR         31.10      31.42 JO     
 25 Estrada, Cynthia J  14 FLY-MR                 31.39      31.43 JO     
 26 Papish, Molly F     13 TVSC-MR                30.51      31.45 JO     
 27 Daboudet, Audrey    13 NYCC-MR                30.00      31.58 JO     
 28 Moore, Jhanna       13 Agua Swim Team-MR      30.80      31.60 JO     
 29 Pierce, Nicole *    14 LBA-MR                 31.22      31.61 JO     
 30 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR           31.64      31.62 JO     
 31 Dowd, Caitlin E     13 TVSC-MR                31.99      31.71 JO     
 32 Cosentino, Christi  13 WAC-MR                 31.40      31.94 JO     
 33 Giberson, Erika     14 Basc-MR                31.16      31.97 JO     
 34 Navarro, Sarah      13 Aqua Gems-MR           31.97      32.02        
 34 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR                 31.64      32.02        
 36 Sweeney, Breanne    13 WAC-MR                 31.45      32.21        
 37 Finkelstein, Jana   14 FLY-MR                 31.89      32.29        
 38 Strassberg, Amy     14 Badger-MR              30.99      32.33        
 39 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR    31.00      32.42        
 40 Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR                31.43      32.49        
 41 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR           31.53      32.54        
 42 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR    31.76      32.56        
 43 LI, Qing            13 TVSC-MR                31.85      32.60        
 44 Blaszky, Allison N  14 TVSC-MR                31.23      32.64        
 45 Stellato, Michelle  14 LIAC-MR                31.48      32.74        
 46 Kretz, Sarah J      14 LIAC-MR                31.80      33.18        
 47 Locurto, Caitlin    13 FLY-MR                 31.74      33.34        
 
Event 94  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 25.20  7/15/1992 Michael Bartz, FLY-MR                         
     LC JO's: ! 25.99  7/15/1984 Russ Galindo, TOI                             
                25.59  SECT
                25.99  T16
                28.09  ZONE
                30.19  JO
 Meet Qualifying:  30.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liang, Truman       14 NYCC-MR                25.80      26.17 ZONE   
  2 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR              26.97      26.18 ZONE   
  3 D'Errico, John A    14 OWA-MR                 26.71      26.88 ZONE   
  4 Brown, Bryan F      14 OWA-MR                 27.31      27.15 ZONE   
  5 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR             28.18      27.48 ZONE   
  6 Bailey, Michael I   14 Middies-MR             27.51      27.60 ZONE   
  7 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR                26.77      28.02 ZONE   
  8 Luchsinger, Ryan J  13 TVSC-MR                28.75      28.15 JO     
  9 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR             28.94      28.19 JO     
 10 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR                 28.03      28.53 JO     
 11 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR           29.09      28.58 JO     
 12 Anderson, Chris M   13 Agua Swim Team-MR      28.80      29.01 JO     
 13 Bennett, Paul A     13 Middies-MR             29.34      29.17 JO     
 14 Gitman, Robert S    14 WAC-MR                 28.56      29.18 JO     
 15 Lau, Kevin          14 Unattached             29.00      29.26 JO     
 16 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR              28.99      29.32 JO     
 17 Flannery, Jim J     13 Middies-MR             29.57      29.34 JO     
 18 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR             29.62      29.42 JO     
 19 Jaszewski, Jacub    13 Twisters-MR            30.04      29.57 JO     
 20 O'Reilly, Patrick   14 Sachem-MR              29.41      29.59 JO     
 21 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR                29.53      29.61 JO     
 22 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR           29.12      29.63 JO     
 23 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR                 29.29      29.70 JO     
 24 Sato, Ray R         14 GAEL-MR                29.71      29.86 JO     
 25 Wemer, Donald J     14 Silver Streaks-MR      30.15      29.99 JO     
 26 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR        29.79      30.16 JO     
 27 Ghanim, Mahmoud     13 Twisters-MR            29.90      30.21        
 28 Klics, Michael R    14 Aqua Gems-MR           29.86      30.22        
 29 Barnett, Kevin      13 HAA-MR                 29.87      30.26        
 30 Lantin, Peter A     14 Middies-MR             30.01      30.43        
 31 Ahern, Michael G    13 Express Swimming-MR    29.60      30.47        
 32 Vanwinkle, John J   13 CSC-MR                 30.12      30.53        
 
Event 95  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:12.55  7/15/2000 Seika Setoguchi, AGUA                       
     LC JO's: ! 1:14.42  8/4/2000  Seika Setoguchi, AGUA                       
                1:17.59  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    10 Badger-MR            1:26.29    1:21.77 ZONE   
      40.73   41.04                                                
  2 Owens, Amanda       10 Badger-MR            1:25.83    1:24.86 ZONE   
      41.00   43.86                                                
  3 Brennan, Alyssa M   10 TVSC-MR              1:25.79    1:25.27 ZONE   
      41.73   43.54                                                
  4 Giberson, Sara      10 Basc-MR              1:23.00    1:25.40 ZONE   
      40.73   44.67                                                
  5 Ouzounian, Lauren   10 North Shore-MR       1:30.21    1:27.48 ZONE   
      41.21   46.27                                                
  6 Simonetti, Christi  10 North Shore-MR       1:32.26    1:28.60 ZONE   
      43.18   45.42                                                
  7 Zhu, Annie           8 Twisters-MR          1:36.00    1:28.71 ZONE   
      41.94   46.77                                                
  8 Schuermann, Kerry   10 LBA-MR               1:31.16    1:29.96 ZONE   
      43.05   46.91                                                
  9 Michalak, Agata     10 FLY-MR               1:32.65    1:30.55 JO     
      42.46   48.09                                                
 10 Cooke, Farrell E    10 Badger-MR            1:27.34    1:31.94 JO     
      42.17   49.77                                                
 11 Underwood, Katie S  10 Bgnw Marlins-MR      1:36.08    1:32.24 JO     
      42.85   49.39                                                
 12 Tobin, Casey        10 Badger-MR            1:29.87    1:33.17 JO     
      42.31   50.86                                                
 13 Chang, Linda        10 FLY-MR               1:30.36    1:33.49 JO     
      44.79   48.70                                                
 14 Norman, Samantha M   9 Tmsuffolk-MR         1:35.54    1:33.52 JO     
      44.94   48.58                                                
 15 Sims, Danielle       9 Bgnw Marlins-MR      1:41.89    1:35.50 JO     
      44.43   51.07                                                
 16 Roldan, Fransheska  10 NBS-MR               1:35.77    1:35.53 JO     
      43.85   51.68                                                
 17 Brooks, Meghan E    10 Bgnw Marlins-MR      1:40.60    1:35.72 JO     
      43.38   52.34                                                
 18 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR           1:31.47    1:36.01 JO     
      44.23   51.78                                                
 19 Sigaty, Christine   10 North Shore-MR       1:36.42    1:36.06 JO     
      45.07   50.99                                                
 20 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:36.67    1:36.26 JO     
      45.65   50.61                                                
 21 Klein, Morganne     10 VAC-MR               1:32.34    1:37.31 JO     
      45.53   51.78                                                
 22 Carballeira, Kaitl  10 TVSC-MR              1:37.02    1:37.67 JO     
      43.83   53.84                                                
 23 Chen, Cynthia       10 FLY-MR               1:31.28    1:38.55 JO     
      47.03   51.52                                                
 24 Wade, Zoey A         9 HYB-MR               1:41.14    1:40.10 JO     
      46.51   53.59                                                
 25 Bouzarouata, Sarah  10 Twisters-MR          1:38.00    1:40.36 JO     
 26 Caputo, Krista      10 Basc-MR              1:40.12    1:40.41 JO     
      49.45   50.96                                                
 27 Scilufo, Taylor     10 Bgnw Marlins-MR      1:42.20    1:40.98 JO     
      46.46   54.52                                                
 28 Farrar, Lexi B      10 MSC-MR               1:47.69    1:42.27 JO     
      48.82   53.45                                                
 29 Hoffman, Shekinah    9 MSC-MR               1:48.40    1:42.82 JO     
      18.63 1:24.19                                                
 30 Cooke, Alexandra    10 Badger-MR            1:45.21    1:43.18 JO     
      47.64   55.54                                                
 31 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:47.83    1:43.43 JO     
      48.62   54.81                                                
 32 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:51.49    1:44.07 JO     
      47.06   57.01                                                
 33 Lewis, Kamara A     10 Agua Swim Team-MR    1:50.31    1:44.80 JO     
      48.88   55.92                                                
 34 Kolackovsky, Kerri  10 LIAC-MR              1:38.00    1:45.15 JO     
      52.33   52.82                                                
 35 Huerta, Imani        9 VAC-MR               1:45.23    1:45.29 JO     
      48.41   56.88                                                
 36 Nisi, Johanna S     10 Middies-MR           1:44.39    1:45.49 JO     
      49.01   56.48                                                
 37 McGuire, Christine  10 Badger-MR            1:37.30    1:45.52 JO     
      49.17   56.35                                                
 37 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:53.73    1:45.52 JO     
      49.18   56.34                                                
 39 Mu, Isabella S       9 LIAC-MR              1:40.87    1:46.45 JO     
      49.52   56.93                                                
 40 Casalicchio, Crist  10 HYB-MR               1:47.29    1:51.24 JO     
      51.99   59.25                                                
 -- Gavin, Kara C        9 WAC-MR               1:52.34         DQ        
      58.89 1:08.92                                                
 -- Zarriello, Megan T  10 LIAC-MR              1:38.81         DQ        
 
Event 96  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:11.77  8/5/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
     LC JO's: ! 1:13.75  8/4/2000  Joshua Charnin-Aker, UNAT                   
                1:16.59  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodhead, Derek R   10 IA-MR                1:18.94    1:18.68 ZONE   
      37.71   40.97                                                
  2 Knight, Lucas       10 FLY-MR               1:16.85    1:19.34 ZONE   
      38.11   41.23                                                
  3 Sangtippawan, Chud  10 Twisters-MR          1:24.43    1:19.42 ZONE   
      36.92   42.50                                                
  4 Stuart, Alex P      10 Aqua Gems-MR         1:20.06    1:22.31 ZONE   
      37.56   44.75                                                
  5 Corrigan, Chris     10 LIAC-MR              1:26.13    1:22.80 ZONE   
      40.22   42.58                                                
  6 Heinemann, Erik L   10 HYB-MR               1:25.86    1:24.29 ZONE   
      40.43   43.86                                                
  7 Galan, Bryan         9 Sachem-MR            1:23.59    1:24.41 ZONE   
      40.13   44.28                                                
  8 Lyons, Chris        10 Badger-MR            1:43.18    1:25.81 ZONE   
      40.49   45.32                                                
  9 Gumela, Kryspin     10 Twisters-MR          1:27.38    1:29.25 ZONE   
      40.24   49.01                                                
 10 Gordon, Dakota J    10 Bgnw Marlins-MR      1:37.61    1:30.23 ZONE   
      43.13   47.10                                                
 11 Kuo, Theodore       10 Express Swimming-MR  1:30.24    1:31.00 JO     
      44.95   46.05                                                
 12 Garcia, Stefan      10 FLY-MR               1:31.20    1:31.15 JO     
      42.98   48.17                                                
 13 Goldstein, Jake P    9 HYB-MR               1:31.52    1:31.19 JO     
      44.41   46.78                                                
 14 Bennett, Aarron M   10 Middies-MR           1:34.86    1:31.26 JO     
      43.99   47.27                                                
 15 Polanco, Christoph  10 Twisters-MR          1:29.76    1:32.26 JO     
      42.65   49.61                                                
 16 May, Michael M      10 Twisters-MR          1:32.65    1:32.63 JO     
      41.66   50.97                                                
 17 Doherty, Christoph  10 Twisters-MR          1:39.17    1:33.54 JO     
      44.87   48.67                                                
 18 Martinez, George     9 FLY-MR               1:33.72    1:35.03 JO     
      43.20   51.83                                                
 19 Volkov, Sasha A      9 Badger-MR            1:43.66    1:37.53 JO     
      44.92   52.61                                                
 20 Potter, Justin E     9 Bgnw Marlins-MR      1:40.41    1:38.05 JO     
      45.90   52.15                                                
 21 Ng, Kevin           10 OWA-MR               1:41.52    1:39.02 JO     
      44.72   54.30                                                
 22 Minaki, Tomoya      10 Middies-MR           1:38.89    1:41.30 JO     
      47.88   53.42                                                
 23 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:34.23    1:43.16 JO     
      46.26   56.90                                                
 24 Goetz, Matthew J     9 WISC-MR              1:36.73    1:45.30 JO     
      47.92   57.38                                                
 25 Minowitz, Eric M    10 Middies-MR           1:42.20    1:46.34 JO     
      51.38   54.96                                                
 26 Deblasio, Matthew    9 Tmsuffolk-MR         1:45.53    1:46.36 JO     
      50.69   55.67                                                
 27 Kunze, Ian M        10 Agua Swim Team-MR    1:51.30    1:47.24 JO     
      52.93   54.31                                                
 28 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:46.17    1:47.57 JO     
      48.49   59.08                                                
 29 Sullivan, Sean P    10 HYB-MR               1:51.73    1:49.60 JO     
      49.57 1:00.03                                                
 30 McIlvain, Patrick   10 CSC-MR               1:45.33    1:51.96 JO     
      50.13 1:01.83                                                
 31 Peng, Didi Y         9 OWA-MR               1:44.73    1:52.07 JO     
      52.05 1:00.02                                                
 32 Mohrmann, John      10 LIAC-MR              1:46.90    2:00.17        
      54.75 1:05.42                                                
 
Event 97  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:41.59  7/15/1993 Melissa Lavery, BSC                         
     LC JO's: ! 2:49.40  7/15/1997 Georgia Healey, AGUA                        
                2:42.89  T16
                2:47.99  SECT
                3:00.79  ZONE
                3:16.99  JO
 Meet Qualifying:  3:16.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   13 Middies-MR           2:59.81    2:53.86 ZONE   
      40.66   44.00   45.48   43.72                                
  2 Sprow, Alana M      14 TVSC-MR              2:56.95    2:56.59 ZONE   
      40.15   44.47   46.46   45.51                                
  3 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      2:59.48    2:57.20 ZONE   
      41.23   45.22   45.65   45.10                                
  4 Anderson, Jacqueli  14 Agua Swim Team-MR    3:03.73    3:01.06 JO     
      41.92   45.32   48.51   45.31                                
  5 HA, Alyssa J        14 Silver Streaks-MR    2:57.22    3:01.45 JO     
      40.85   45.48   48.39   46.73                                
  6 Smith, Devin E      14 CSC-MR               2:55.50    3:01.80 JO     
      39.76   44.42   49.45   48.17                                
  7 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      3:03.02    3:02.06 JO     
      42.54   46.23   47.05   46.24                                
  8 Savage, Keara *     14 LBA-MR               3:10.73    3:03.66 JO     
      42.85   45.85   48.00   46.96                                
  9 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           3:07.42    3:04.46 JO     
      42.78   47.00   48.02   46.66                                
 10 Hutzler, Kayla M    13 TVSC-MR              3:01.29    3:06.15 JO     
      42.75   46.05   50.15   47.20                                
 11 Murphy, Jean        13 Aqua Gems-MR         3:04.69    3:07.86 JO     
      41.78   47.27   50.00   48.81                                
 12 Clifton, Christy    14 TVSC-MR              3:00.87    3:08.83 JO     
      42.22   47.15   49.65   49.81                                
 13 Torres, Molly *     13 LBA-MR               3:15.87    3:09.58 JO     
      43.03   48.57   49.33   48.65                                
 14 Ciccone, Amanda     14 SSL-MR               3:05.48    3:09.59 JO     
      42.13   48.47   50.40   48.59                                
 15 Flaherty, Tara E    14 Bgnw Marlins-MR      3:04.82    3:10.08 JO     
      42.51   48.17   51.50   47.90                                
 16 Dowd, Caitlin E     13 TVSC-MR              3:13.72    3:11.10 JO     
      44.15   47.71   50.11   49.13                                
 17 Hyland, Allison     13 Badger-MR            3:10.90    3:11.53 JO     
      44.23   48.28   51.16   47.86                                
 18 Kretz, Sarah J      14 LIAC-MR              3:07.94    3:11.89 JO     
      45.37   47.80   49.36   49.36                                
 19 Locurto, Caitlin    13 FLY-MR               3:15.09    3:13.29 JO     
      45.62   47.21   51.67   48.79                                
 20 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               3:12.50    3:13.58 JO     
      45.24   49.02   50.69   48.63                                
 21 Ahn, Rachel         13 North Shore-MR       3:14.81    3:13.76 JO     
      45.44   48.21   51.95   48.16                                
 22 Still, Hailey R     13 Middies-MR           3:14.16    3:14.24 JO     
      43.79   49.03   50.63   50.79                                
 23 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           3:10.60    3:15.42 JO     
      45.37   48.12   51.55   50.38                                
 24 Lewandowski, Dorot  13 Agua Swim Team-MR    3:05.06    3:15.76 JO     
      44.43   49.08   52.15   50.10                                
 25 Stellato, Michelle  14 LIAC-MR              3:11.68    3:19.91        
      45.95   49.06   53.07   51.83                                
 26 Bassmann, Amanda C  13 Silver Streaks-MR    3:16.88    3:20.28        
      42.81   51.64   53.52   52.31                                
 27 Shapiro, Laurie D   13 LIAC-MR              3:16.68    3:20.54        
      45.81   50.22   53.49   51.02                                
 28 Lawson, Elena P     14 CSC-MR               3:12.50    3:23.86        
      44.61   50.92   54.30   54.03                                
 29 Burns, Jayme R      14 Tmsuffolk-MR         3:13.77    3:24.49        
      47.75   52.13   53.35   51.26                                
 
Event 98  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:27.60  7/15/1995 Chris Miller, LIAC-MR                       
     LC JO's: ! 2:37.47  7/15/1994 Joe Price, SSC                              
                2:32.99  SECT
                2:35.29  T16
                2:51.49  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Michael I   14 Middies-MR           2:42.69    2:46.15 ZONE   
      38.07   42.86   43.51   41.71                                
  2 Kashiwagi, Yoshihi  14 Middies-MR           2:42.23    2:48.57 ZONE   
      39.84   43.34   44.32   41.07                                
  3 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           2:55.08    2:51.86 JO     
      38.87   43.38   44.90   44.71                                
  4 Dent, Rog L         14 LIAC-MR              2:50.00    2:52.31 JO     
      38.53   42.95   47.07   43.76                                
  5 Polhill, Drew B     13 Bgnw Marlins-MR      3:01.45    2:54.11 JO     
      39.71   44.10   46.73   43.57                                
  6 Colon, Joseph M     13 OWA-MR               3:01.61    2:57.28 JO     
      40.03   44.00   47.00   46.25                                
  7 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               2:55.26    2:57.40 JO     
      41.63   46.18   45.94   43.65                                
  8 Cheung, Calvin      13 LIAC-MR              3:03.38    2:57.82 JO     
      41.85   44.59   45.83   45.55                                
  9 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR               2:56.83    2:58.76 JO     
      40.93   45.46   47.32   45.05                                
 10 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            2:58.61    3:00.37 JO     
      40.14   45.99   47.30   46.94                                
 11 Altman-Kurosaki, J  14 Agua Swim Team-MR    2:55.62    3:01.20 JO     
      41.83   46.78   45.89   46.70                                
 12 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            3:01.66    3:03.26 JO     
      42.56   47.89   48.42   44.39                                
 13 Lantin, Peter A     14 Middies-MR           3:04.39    3:04.37 JO     
      41.41   44.89   49.48   48.59                                
 14 Jaszewski, Jacub    13 Twisters-MR          3:09.10    3:10.34        
      42.59   47.09   50.03   50.63                                
 
Event 99  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 5:01.03  7/1998    Badger Swim Club, BSC                       
     LC JO's: ! 5:01.03  7/1998    Badger Swim Club, BSC                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    5:02.39    4:55.44#       
       36.22  1:14.65    35.10  1:14.05    35.62  1:14.52    35.24  1:12.22
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          5:05.00    5:10.85        
       36.56  1:18.58    37.30  1:20.25    36.82  1:17.43    33.78  1:14.59
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:12.14    5:12.93        
       36.92  1:16.76    37.56  1:18.16    40.54  1:22.75    36.49  1:15.26
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:23.00    5:16.80        
       36.36  1:15.11    39.95  1:24.27    38.90  1:20.36    37.44  1:17.06
  5 Ywca Middies-MR  'A'                        5:20.00    5:17.68        
       36.37  1:15.88    38.40  1:22.75    37.57  1:21.19    37.03  1:17.86
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                5:22.59    5:22.86        
       36.12  1:17.24    38.66  1:21.12    39.40  1:31.52    30.36  1:12.98
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:32.82    5:27.32        
       40.88                               39.11  1:23.99    34.86  1:14.63
  8 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 5:35.79    5:33.45        
       40.53  1:24.19    43.20  1:26.95    39.95  1:22.03  1:20.28         
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      5:40.00    5:33.98        
       39.00  1:19.54           1:26.18    41.42  1:25.99    39.87  1:22.27
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    5:29.73    5:36.15        
       37.12  1:16.80    39.57  1:23.81    42.71  1:33.56    39.45  1:21.98
 
Event 100  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 5:01.47  7/15/1998 Badger Swim Club, BSC-MR                    
     LC JO's: ! 5:01.47  7/15/1998 Badger Swim Club                            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:12.11    5:07.77        
       35.43  1:12.72    36.83  1:18.65    37.10  1:17.43    37.39  1:18.97
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:12.46    5:10.63        
       36.85  1:19.74    34.96  1:15.67    34.54  1:11.31    39.34  1:23.91
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        5:18.00    5:18.72        
       38.45  1:18.84    39.51  1:24.72    36.66  1:18.50    35.73  1:16.66
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:06.27    5:19.22        
       35.32  1:12.82    41.15  1:25.77    40.21  1:25.87    36.04  1:14.76
  5 Huntington Y.M.C.A.-MR  'A'                 5:22.71    5:28.65        
       40.85  1:25.57    42.18  1:27.50    37.60  1:19.87    35.10  1:15.71
  6 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                5:22.64    5:32.33        
       38.75  1:18.63    40.75  1:26.70    35.75  1:16.99    42.35  1:30.01
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                    5:36.04    5:45.85        
       39.05  1:22.08    42.56  1:32.93    42.44  1:31.65    36.86  1:19.19
  8 Dolphin Swimming Club-MR  'A'                    NT    6:03.05        
       41.36  1:26.64    50.29  2:03.32    23.01  1:07.38    41.05  1:25.71
 
Event 101  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:35.52  7/15/2000 Long Island A.C., LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 4:51.20  7/15/1981 Aqua Kings                                  
                4:43.99  T16
                4:44.09  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 5:00.65    4:57.91        
       34.74  1:10.67    41.21  1:27.32    33.49  1:13.36    31.73  1:06.56
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        4:58.00    5:02.35        
       35.62  1:12.44    43.38  1:30.74    33.57  1:13.36    31.29  1:05.81
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:59.43    5:05.41        
       37.72  1:17.79    38.85  1:22.40    36.65  1:19.14    31.72  1:06.08
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      5:02.00    5:05.79        
       38.71  1:19.53    43.57  1:30.60    33.83  1:12.43    29.96  1:03.23
  5 Long Island Express-MR  'A'                 5:05.38    5:10.45        
       37.23  1:17.51    41.70  1:26.97    37.13  1:19.04    31.70  1:06.93
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:10.17    5:16.78        
       39.87  1:21.91    43.79  1:31.89    34.30  1:14.31    32.21  1:08.67
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:20.00    5:18.39        
       39.60  1:21.25    43.47  1:31.20    34.47  1:15.87    33.87  1:10.07
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:18.23    5:19.64        
       40.44  1:21.36    42.94  1:32.56    35.56  1:17.54    32.41  1:08.18
  9 Flushing YMCA-MR  'B'                       5:25.00    5:32.45        
       39.23  1:20.62    46.92  1:37.74    36.96  1:20.20    35.00  1:13.89
 
Event 102  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:24.04  7/15/1993 Long Island A.C., LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 4:30.09  7/26/2002 Badger Swim Club                            
                         R.Emanuel, M.Lew, A.Mirinov, P.Davies             
                4:19.69  SECT
                4:27.59  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:35.00    4:31.35        
       31.76  1:05.02    35.31  1:15.89    31.28  1:05.81    30.33  1:04.63
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:35.67    4:45.65        
       35.98  1:15.46    40.59  1:24.92    29.76  1:03.81    28.97  1:01.46
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:36.00    4:49.73        
       34.98  1:11.11    37.87  1:19.99    34.31  1:13.26    31.14  1:05.37
  4 Ywca Middies-MR  'B'                        4:50.00    4:49.79        
       35.47  1:13.99    37.74  1:20.45    31.80  1:07.80    31.78  1:07.55
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:00.33    5:27.78        
       40.66  1:22.19    41.14  1:42.17    22.08  1:08.44    33.66  1:14.98
 
Event 103  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:14.46  7/15/1995 Jessica Foschi, LIAC                        
     LC JO's: ! 4:33.94  7/15/1983 Sheryl Segal, LISC                          
                4:30.39  T16
                4:38.19  SECT
                4:52.69  ZONE
                5:14.99  JO
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Dana P   14 Middies-MR           4:47.81    4:44.09 ZONE   
      33.38   36.06   36.79   36.01   36.31   35.58   36.28   33.68
  2 Degrazia, Kristen   13 Tmsuffolk-MR         4:37.29    4:44.17 ZONE   
      33.25   35.94   37.47   36.24   36.62   36.13   35.38   33.14
  3 Buckley, Samantha   14 Sachem-MR            4:55.10    4:53.61 JO     
      33.68   36.06   37.13   37.09   37.72   37.55   38.12   36.26
  4 Potter, Brittany C  13 Bgnw Marlins-MR      5:05.48    4:55.50 JO     
      33.49   36.20   37.25   37.37   37.84   37.83   38.24   37.28
  5 Harris, Markee E    14 Tmsuffolk-MR         4:50.74    4:56.06 JO     
      33.59   36.36   38.01   37.47   38.15   37.93   38.60   35.95
  6 Baconcini, Kellyn   13 Express Swimming-MR  4:54.64    4:56.11 JO     
      33.54   36.72   38.24   37.67   38.11   37.66   38.06   36.11
  7 Potter, Alyssa C    13 Bgnw Marlins-MR      5:08.78    4:58.02 JO     
      32.94   35.90   37.79   37.93   38.72   38.49   38.80   37.45
  8 Minowitz, Amy M     14 Middies-MR           4:51.21    4:58.26 JO     
      32.98   36.86   37.19   37.34   38.35   38.69   38.75   38.10
  9 Papish, Molly F     13 TVSC-MR              4:55.48    4:59.29 JO     
      34.79   37.59   38.66   38.10   38.23   38.16   37.76   36.00
 10 Derlath, Erica A    13 Express Swimming-MR  4:58.23    5:01.32 JO     
      34.89   37.83   38.74   38.89   37.80   38.34   38.20   36.63
 11 Strassberg, Amy     14 Badger-MR            5:03.07    5:04.10 JO     
      34.30   38.39   39.45   39.03   39.13   38.64   38.45   36.71
 12 Rakoczy, Margaret   13 Middies-MR           5:09.35    5:04.62 JO     
      35.78   37.61   39.15   38.13   39.34   38.72   38.74   37.15
 13 Gray, Catherine     13 Badger-MR            5:02.92    5:05.21 JO     
      34.34   37.44   39.38   39.32   39.37   40.26   38.56   36.54
 14 O'Brien, Molly J    14 Middies-MR           5:04.70    5:06.95 JO     
      34.51   37.72   39.30   39.23   39.72   39.56   39.14   37.77
 15 Blaszky, Allison N  14 TVSC-MR              5:01.08    5:07.47 JO     
      35.90   38.93   39.60   38.96   38.49   39.15   39.56   36.88
 16 Lupinetti, Amelia   13 Aqua Gems-MR         5:04.71    5:08.77 JO     
      35.36   38.69   39.84   39.92   40.02   39.31   39.15   36.48
 17 Daboudet, Audrey    13 NYCC-MR              5:10.00    5:11.51 JO     
      33.93   38.08   39.73   39.22   40.43   40.73   40.62   38.77
 18 Guzman, Paula       13 FLY-MR               5:12.68    5:13.09 JO     
      35.74   39.34   40.13   39.70   40.06   39.63   40.32   38.17
 19 Sudano, Ashley M    13 CSC-MR               5:11.35    5:14.41 JO     
      35.45   39.34   39.94   39.77   40.39   40.66   40.03   38.83
 20 Genovese, Kate A    13 Express Swimming-MR  5:00.99    5:14.84 JO     
      36.32   39.58   40.30   39.35   40.88   39.78   40.67   37.96
 21 Rivera, Elizabeth   13 FLY-MR               5:13.73    5:15.66        
      36.96   39.75   40.19   40.61   39.91   40.27   39.71   38.26
 22 Ryan, Meghan E      14 Tmsuffolk-MR         5:12.44    5:16.41        
      34.40   38.11   40.27   40.56   40.69   41.33   41.15   39.90
 23 Balder, Jaclyn M    14 Express Swimming-MR  5:10.77    5:20.49        
      36.01   38.75   40.58   40.18   41.42   41.43   41.61   40.51
 24 Winkler, Caitlin    13 FLY-MR               5:13.56    5:21.03        
      36.35   40.33   41.79   40.93   42.04   40.71   40.86   38.02
 -- Siano, Alyssa M     13 LIAC-MR              5:09.28         DQ        
 -- Stellato, Michelle  14 LIAC-MR              5:12.40         DQ        
 
Event 104  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:06.38  7/15/1997 Brendan Nelligan, LIAC-MR                   
     LC JO's: ! 4:23.84  8/4/2000  Paul Weir, BSC                              
                4:18.59  T16
                4:18.59  SECT
                4:40.69  ZONE
                5:05.99  JO
 Meet Qualifying:  5:05.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Errico, John A    14 OWA-MR               4:36.57    4:34.96 ZONE   
      32.55   35.21   35.62   35.38   34.63   35.23   35.15   31.19
  2 Frawley III, Bobby  14 OWA-MR               4:37.56    4:35.01 ZONE   
      32.38   35.34   35.26   35.00   34.65   35.21   34.04   33.13
  3 Morrissey, Sean W   14 Badger-MR            4:37.09    4:35.47 ZONE   
      31.95   34.42   35.32   34.70   35.32   35.05   35.10   33.61
  4 Saccurato, Matthew  14 Middies-MR           4:37.60    4:36.85 ZONE   
      31.58   35.00   35.77   35.07   35.65   35.40   35.38   33.00
  5 Mongan, Kevin M     13 Sachem-MR            4:51.35    4:41.31 JO     
      33.06   35.73   36.01   36.07   35.98   35.57   35.12   33.77
  6 Liang, Truman       14 NYCC-MR              4:48.00    4:41.82 JO     
      31.09   34.63   36.20   36.56   36.83   36.43   35.94   34.14
  7 Eyckmans, Robert E  13 Middies-MR           4:42.26    4:42.80 JO     
      32.03   34.59   36.67   35.76   36.42   36.33   35.87   35.13
  8 Yeager, Kyle A      14 Tmsuffolk-MR         4:41.80    4:43.45 JO     
      31.70   35.43   36.15   35.96   36.66   35.95   36.87   34.73
  9 Kameyama, Ryosuke   14 Aqua Gems-MR         4:46.33    4:44.06 JO     
      31.45   35.03   37.27   36.88   37.43   36.76   36.97   32.27
 10 Davies, Phillip Z   14 Badger-MR            4:34.39    4:45.59 JO     
      32.64   35.31   36.72   36.17   36.71   36.42   36.51   35.11
 11 Brown, Bryan F      14 OWA-MR               5:00.75    4:46.25 JO     
      33.45   36.33   36.64   36.19   36.41   35.83   36.77   34.63
 12 Lane, Sean          13 LIAC-MR              4:55.03    4:49.41 JO     
      33.88   35.68   36.48   36.17   37.19   37.24   37.22   35.55
 13 Jacobson, Matt A    13 Badger-MR            4:43.30    4:50.19 JO     
      32.62   36.09   36.33   36.38   37.54   37.71   37.09   36.43
 14 Gaffey, Eric J      13 CSC-MR               5:01.98    4:53.06 JO     
      32.84   36.36   37.51   37.62   37.66   37.80   37.49   35.78
 15 O'Reilly, Patrick   14 Sachem-MR            4:59.62    4:53.25 JO     
                                                    1:13.50        
 16 Hughes, Mike G      14 Badger-MR            5:02.63    4:53.46 JO     
      34.05   36.55   37.24   37.38   38.27   37.64   37.75   34.58
 17 Bormann, Thomas L   13 Tmsuffolk-MR         5:02.73    4:53.97 JO     
      33.80   36.11   37.47   37.59   38.37   37.62   37.64   35.37
 18 Gonzalez, Cliff M   13 Middies-MR           4:50.22    4:54.93 JO     
      32.38   36.70   38.68   38.07   38.53   38.54   37.79   34.24
 19 Kopczynski, Konrad  14 NYCC-MR              4:52.00    4:55.02 JO     
      32.01   35.89   37.78   38.02   39.10   39.04   37.94   35.24
 20 Kopot, Andrey V     14 Brooklyn Seals-MR    5:00.21    4:56.71 JO     
      33.50   36.36   37.31   37.79   37.34   38.38   39.98   36.05
 21 Altman-Kurosaki, J  14 Agua Swim Team-MR    4:49.38    5:00.81 JO     
      34.38   37.25   38.73   38.28   38.40   38.02   39.40   36.35
 22 Chester, Nicholas   13 Tmsuffolk-MR         5:00.85    5:02.10 JO     
      34.91   37.42   38.84   39.35   39.11   38.66   38.62   35.19
 23 Flannery, Jim J     13 Middies-MR           5:00.73    5:05.91 JO     
      34.24   37.29   38.33   38.71   39.43   39.37   39.31   39.23
 24 Bennett, Paul A     13 Middies-MR           5:04.11    5:07.50        
      34.87   37.89   40.05   40.21   39.93   38.70   39.83   36.02
 25 Anderson, Chris M   13 Agua Swim Team-MR    5:02.65    5:07.95        
      35.15   38.54   41.70   40.87   39.47   41.12   35.58   35.52
 26 Lantin, Peter A     14 Middies-MR           5:00.81    5:10.40        
      34.76   38.21   39.66   40.05   40.31   38.89   40.47   38.05
 
Event 105  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 2:00.18  8/6/2000  YWCA MIDDIES                                
                         B.Ghitelman, J.Rakoczy, M.Mueller, P.Duguet       
     LC JO's: ! 2:00.18  8/4/2000  YWCA Middies                                
                         B.Ghitelman, J.Rakoczy, M.Muelle, P.Duguet        
                2:01.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:02.73    2:02.16        
       30.32    31.60    32.39    27.85                                    
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:04.00    2:02.41        
       31.26    30.92    31.10    29.13                                    
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:05.38    2:05.83        
       31.80    32.04    31.78    30.21                                    
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:10.00    2:06.38        
       31.01    31.75    31.63    31.99                                    
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:10.00    2:07.20        
       32.02    33.66    30.91    30.61                                    
  6 Hauppauge-MR  'A'                           2:07.85    2:07.95        
       32.53    33.79    31.43    30.20                                    
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        2:08.41    2:10.40        
       32.48                      30.47                                    
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:09.98    2:10.72        
       33.43    32.85    32.80    31.64                                    
  9 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:14.00    2:11.04        
       32.91                      31.84                                    
 10 Flushing YMCA-MR  'B'                       2:10.53    2:11.27        
       33.67    31.52  1:06.08                                             
 11 Ywca Middies-MR  'B'                        2:15.00    2:14.30        
       40.00    27.09    33.20    34.01                                    
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:13.76    2:17.39        
       33.43    34.63    35.21    34.12                                    
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:12.57    2:19.07        
       34.20    35.08    35.58    34.21                                    
 14 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:18.00    2:25.72        
       37.33    38.90    46.17    23.32                                    
 
Event 106  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 1:57.18  7/29/2001 Flushing YMCA                               
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
     LC JO's: ! 1:57.18  7/27/2001 Flushing YMCA                               
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
                2:02.59  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:02.62    2:03.39        
       31.08    30.06    32.67    29.58                                    
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:03.55    2:04.03        
       42.19    20.40  1:01.44                                             
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:10.00    2:04.83        
       31.06    31.37    30.90    31.50                                    
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:11.24    2:08.01        
       32.70    32.30    32.03    30.98                                    
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:14.03    2:11.88        
       37.46    27.78    33.55    33.09                                    
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:09.00    2:12.97        
       33.09    32.33    36.60    30.95                                    
  7 Ywca Middies-MR  'B'                        2:15.00    2:14.68        
       32.98    34.24  1:07.46                                             
  8 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                     NT    2:15.11        
       37.12    33.41    34.52    30.06                                    
  9 Long Island Express-MR  'A'                 2:16.16    2:18.04        
                       1:10.10                                             
 
Event 107  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 1:50.53  7/15/1994 Badger Swim Club                            
     LC JO's: ! 1:58.30  7/15/1980 Gotham A.A.                                 
                1:57.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 1:59.54    1:59.07        
       29.63    30.62    58.82                                             
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:02.00    2:00.94        
       30.20    30.06    30.72    29.96                                    
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                2:01.00    2:01.20        
       30.46    30.11    31.60    29.03                                    
  4 Long Island Express-MR  'B'                      NT    2:04.85        
       31.64    30.77    31.10    31.34                                    
 
Event 108  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       METRO: # 1:37.86  7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR                    
     LC JO's: ! 1:46.55  7/15/1995 Staten Island Aquatics                      
                1:46.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                1:43.84    1:43.53!T16    
       26.00    26.01    26.23    25.29                                    
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                1:46.77    1:48.62        
       26.93    27.43    27.35    26.91                                    
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        1:46.47    1:50.18        
       27.74    26.75    36.18    19.51                                    
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:51.66    1:50.80        
       28.37    25.15    30.00    27.28                                    
  5 Old Wesbury Aquatics-MR  'C'                1:54.13   x1:57.57        
       29.34    31.69    28.06    28.48                                    
 
Event 109  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:20.53  7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR                          
                2:28.99  SECT
                2:40.39  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole       12 Badger-MR            2:30.55    2:30.72 T16    
      36.56   38.03   39.30   36.83                                
  2 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               2:35.00    2:36.74 T16    
      38.32   39.99   41.25   37.18                                
  3 Evans, Laura A      12 Badger-MR            2:40.00    2:36.80 T16    
      36.79   40.12   40.50   39.39                                
  4 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR    2:42.03    2:40.22 T16    
      36.64   40.09   42.73   40.76                                
  5 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR               2:42.38    2:40.40 ZONE   
      36.75   39.95   42.03   41.67                                
  6 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR    2:46.45    2:41.09 ZONE   
      38.92   41.19   40.86   40.12                                
  7 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR      2:39.85    2:41.91 ZONE   
      36.78   41.18   43.29   40.66                                
  8 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            2:42.34    2:42.45 ZONE   
      37.56   40.73   42.45   41.71                                
  9 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      2:46.68    2:42.69 ZONE   
      37.41   40.36   43.30   41.62                                
 10 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR         2:48.27    2:46.05 ZONE   
      39.33   41.66   43.25   41.81                                
 11 Hill, Daniella      12 FLY-MR               2:49.99    2:46.19 ZONE   
      40.13   40.90   43.39   41.77                                
 12 Hughes, Katty C     12 Badger-MR            2:55.24    2:47.01 ZONE   
      38.78   41.67   43.50   43.06                                
 13 Larson, Kim P       11 IA-MR                2:45.80    2:47.40 JO     
      39.84   41.76   43.70   42.10                                
 14 Brown, Meghan       12 Badger-MR            2:49.79    2:49.90 JO     
      40.12   42.95   44.00   42.83                                
 15 Brown, Shannon      12 Badger-MR            2:44.72    2:50.47 JO     
      40.26   43.35   43.40   43.46                                
 16 Giberson, Kari      12 Basc-MR              2:47.02    2:50.80 JO     
      40.71   43.33   43.56   43.20                                
 17 Yoo, Andrea         12 FLY-MR               2:54.55    2:51.19 JO     
      39.90   42.52   45.06   43.71                                
 18 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              2:56.41    2:51.90 JO     
      41.91   43.67   44.96   41.36                                
 19 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR               2:49.17    2:53.18 JO     
      40.59   44.27   44.92   43.40                                
 20 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           2:55.28    2:53.24 JO     
      42.36   44.89   44.36   41.63                                
 21 Kelly, Emily        11 LBA-MR               2:52.73    2:53.37 JO     
      40.76   43.46   45.68   43.47                                
 22 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR              2:53.63    2:53.79 JO     
      42.05   44.10   45.42   42.22                                
 23 Palais, Lizzy S     12 Middies-MR           2:54.89    2:54.14 JO     
      40.37   43.34   45.03   45.40                                
 24 Carballeira, Kimbe  11 TVSC-MR              2:58.27    2:54.19 JO     
      41.86   43.94   45.19   43.20                                
 25 Leong, Dierdre      12 FLY-MR               2:59.33    2:54.26 JO     
      40.19   44.45   45.63   43.99                                
 26 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR               2:49.00    2:54.88 JO     
      41.73   44.69   45.29   43.17                                
 27 Dennis, Maya Y      12 NFS-MR               2:56.24    2:56.57 JO     
      40.90   44.20   46.43   45.04                                
 28 Tyznar, Jessica A   12 LIAC-MR              2:56.94    2:56.82 JO     
      41.76   46.06   45.64   43.36                                
 29 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           2:53.82    2:57.21 JO     
      40.95   45.10   46.99   44.17                                
 30 Cheng, Emily        11 Express Swimming-MR  3:02.23    3:00.10 JO     
      44.12   45.40   46.59   43.99                                
 31 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           3:01.38    3:00.15 JO     
      42.39   44.44   48.37   44.95                                
 32 Smith, Ashley A     11 LIAC-MR              2:59.43    3:00.29 JO     
      43.71   45.48   46.28   44.82                                
 33 Stellman, Amanda E  11 Middies-MR           2:54.71    3:00.37 JO     
      43.49   45.84   46.43   44.61                                
 34 Accardi, Liana      12 LBA-MR               3:03.42    3:01.74 JO     
      41.85   45.59   48.44   45.86                                
 35 Bolin, Kathleen A   12 CSC-MR               3:03.99    3:02.64 JO     
      44.81   45.92   46.66   45.25                                
 -- Festa, Julia D      11 LIAC-MR              3:01.18         DQ        
      43.03   49.93   48.53   46.83                                
 
Event 110  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:32.46  6/21/2002 Robert Gitman, SIA-MR                       
                2:15.39  SECT
                2:33.59  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           2:44.34    2:37.58 ZONE   
      37.57   39.73   41.00   39.28                                
  2 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR              2:42.10    2:41.55 ZONE   
      37.55   40.25   43.34   40.41                                
  3 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR              3:00.66    2:41.60 ZONE   
      38.21   40.79   42.33   40.27                                
  4 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR          2:49.23    2:45.97 ZONE   
      38.04   42.00   43.70   42.23                                
  5 Smit, Kevin P       12 TVSC-MR              2:48.47    2:47.51 JO     
      39.51   43.07   44.74   40.19                                
  6 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR              2:45.89    2:48.34 JO     
      40.32   42.42   43.66   41.94                                
  7 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           2:50.35    2:50.75 JO     
      41.26   43.64   43.69   42.16                                
  8 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           2:55.20    2:53.10 JO     
      42.05   44.51   43.72   42.82                                
  9 King, Brendan D     12 CSC-MR               2:55.19    2:53.50 JO     
      42.12   44.13   45.58   41.67                                
 10 Panzarino, Michael  12 Middies-MR           2:56.57    2:53.55 JO     
      41.80   43.69   45.45   42.61                                
 11 Ghanim, Ayman       11 Twisters-MR          2:51.25    2:55.30 JO     
      40.18   44.13   46.77   44.22                                
 12 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR               2:57.97    2:57.05 JO     
      42.52   44.30   46.29   43.94                                
 13 Jung, Brian         12 Middies-MR           3:03.77    3:00.31 JO     
      43.21   45.15   46.86   45.09                                
 14 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              2:56.65    3:03.92 JO     
      44.00   46.36   47.10   46.46                                
 15 McIlvain, Brian J   11 CSC-MR               3:02.67    3:05.17        
      43.98   47.71   49.14   44.34                                
 16 Johns, Matthew P    12 LIAC-MR              3:01.47    3:05.82        
      44.48   47.03   49.11   45.20                                
 
Event 111  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:14.34  7/15/1988 Lea  Loveless, BSC                          
     LC JO's: ! 2:26.72  7/15/1982 Kendell Delgado, LISC                       
                2:21.19  T16
                2:28.99  SECT
                2:35.49  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  2:28.45    2:35.02 ZONE   
      37.77   39.54   40.29   37.42                                
  2 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    2:37.38    2:35.48 ZONE   
      36.84   39.72   40.87   38.05                                
  3 Boehm, Stacey M     15 LIAC-MR              2:39.44    2:35.91 JO     
      36.99   38.76   40.02   40.14                                
  4 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         2:31.31    2:37.39 JO     
      37.13   39.23   40.25   40.78                                
  5 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR              2:45.80    2:38.94 JO     
      36.97   38.79   41.94   41.24                                
  6 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  2:36.87    2:41.03 JO     
      38.33   39.75   42.08   40.87                                
  7 McMahon, Eilis      15 LIAC-MR              2:46.55    2:41.42 JO     
      38.53   40.25   42.12   40.52                                
  8 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               2:45.39    2:47.88 JO     
      40.63   42.51   42.80   41.94                                
  9 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  2:41.42    2:48.30 JO     
      38.78   43.26   43.98   42.28                                
 10 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR            2:40.60    2:48.90 JO     
      40.51   42.41   43.34   42.64                                
 11 Osborn, Rachel K    18 Silver Streaks-MR    2:45.63    2:56.77        
      39.52   44.23   47.29   45.73                                
 
Event 112  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:02.60  7/15/1980 Rick Carey, BSC-MR                          
     LC JO's: ! 2:11.50  7/15/1981 Rick Carey, BSC                             
                2:11.89  T16
                2:15.39  SECT
                2:21.99  ZONE
                2:34.99  JO
 Meet Qualifying:  2:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR         2:07.34    2:18.21 ZONE   
      32.78   34.59   35.83   35.01                                
  2 Ziplow, Jason       15 OWA-MR               2:26.55    2:24.54 JO     
      33.68   36.43   37.58   36.85                                
  3 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         2:28.05    2:30.31 JO     
      34.31   38.25   38.53   39.22                                
  4 Levintov, Nick      15 Brooklyn Seals-MR    2:25.10    2:32.78 JO     
      34.26   37.91   40.34   40.27                                
  5 Vanderplas, Ricky   16 Tmsuffolk-MR         2:32.64    2:35.28        
      37.17   39.76   40.13   38.22                                
  6 Brulhardt, David A  15 Twisters-MR          2:31.47    2:36.88        
      37.14   39.51   40.82   39.41                                
  7 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            2:23.09    2:36.92        
      36.84   39.30   41.15   39.63                                
  8 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  2:34.73    2:42.30        
      38.27   40.35   42.82   40.86                                
  9 Gorski, John H      16 Tmsuffolk-MR         2:18.00    2:47.49        
      38.22   41.49   44.17   43.61                                
 10 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         2:26.43    2:47.50        
      38.04   41.70   44.04   43.72                                
 
Event 113  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 28.17  7/15/1995 Joanne Paleo, MKBC-MR                         
     LC JO's: ! 28.52  7/15/1980 Jennifer Boyd, AK                             
                28.59  SECT
                28.79  T16
                30.59  ZONE
                33.49  JO
 Meet Qualifying:  33.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR                 28.49      28.66 T16    
  2 Cliff, Nicole       12 Badger-MR              29.50      29.64 ZONE   
  3 Anderer, Britney    11 HAA-MR                 30.07      30.05 ZONE   
  4 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR                 30.37      30.10 ZONE   
  5 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR      29.93      30.14 ZONE   
  6 Shiota, Lili M      12 Agua Swim Team-MR      29.96      30.20 ZONE   
  7 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR        30.09      30.27 ZONE   
  8 Palais, Lizzy S     12 Middies-MR             29.82      30.39 ZONE   
  9 Hill, Daniella      12 FLY-MR                 31.18      30.48 ZONE   
 10 Tracey, Kim L       12 Bgnw Marlins-MR        30.94      30.72 JO     
 11 Evans, Laura A      12 Badger-MR              31.64      30.77 JO     
 12 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR           30.82      30.91 JO     
 13 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR                31.14      30.93 JO     
 14 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR      31.29      30.94 JO     
 15 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR              31.40      31.00 JO     
 16 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR                30.91      31.44 JO     
 17 Kelly, Emily        11 LBA-MR                 31.63      31.48 JO     
 18 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR             32.63      31.54 JO     
 19 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR                 30.84      31.64 JO     
 20 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR                 32.26      31.67 JO     
 21 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR              30.98      31.68 JO     
 21 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR                 31.52      31.68 JO     
 23 Yoo, Andrea         12 FLY-MR                 31.30      31.77 JO     
 24 Brown, Shannon      12 Badger-MR              31.82      31.90 JO     
 25 Baker, Meghan T     12 GAEL-MR                32.87      31.97 JO     
 26 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR             32.21      32.03 JO     
 27 Dang, Thu           12 WAC-MR                 31.90      32.05 JO     
 28 Biagioli, Alana     11 TVSC-MR                32.31      32.07 JO     
 28 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR                31.46      32.07 JO     
 30 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR           31.84      32.25 JO     
 31 Brown, Meghan       12 Badger-MR              32.25      32.33 JO     
 32 Dwyer, Brianne M    12 Express Swimming-MR    32.77      32.38 JO     
 33 Wang, Diana         12 MSC-MR                 32.64      32.43 JO     
 34 Fritsch, Kristina   12 HS-MR                  32.25      32.47 JO     
 35 Knight, Ashley      12 FLY-MR                 32.22      32.52 JO     
 36 Anderer, Stephanie  11 HAA-MR                 32.18      32.56 JO     
 37 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR           32.52      32.58 JO     
 38 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR      32.86      32.66 JO     
 39 Smith, Jackie *     12 LBA-MR                 33.01      32.69 JO     
 40 Stellman, Amanda E  11 Middies-MR             32.98      32.71 JO     
 41 Lyver, Kellie M     12 GAEL-MR                32.87      32.81 JO     
 42 Nugent, Susan A     12 OWA-MR                 32.28      32.82 JO     
 43 Brooke, Taylor      11 LBA-MR                 32.49      32.84 JO     
 44 Laitman, Caroline   12 Middies-MR             33.47      32.89 JO     
 45 Kim, Jane           12 FLY-MR                 33.26      32.96 JO     
 46 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR             32.57      32.98 JO     
 47 Sigaty, Samantha M  12 North Shore-MR         32.86      33.02 JO     
 48 Glenday, Heather M  11 CSC-MR                 32.35      33.03 JO     
 49 Carballeira, Kimbe  11 TVSC-MR                33.13      33.11 JO     
 50 Jennings, Erica L   12 Tmsuffolk-MR           33.03      33.12 JO     
 51 Lao, April          12 FLY-MR                 32.76      33.17 JO     
 52 DiDonato, Emily     12 OWA-MR                 32.54      33.20 JO     
 53 Giberson, Kari      12 Basc-MR                32.90      33.36 JO     
 54 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR             33.12      33.48 JO     
 55 Hamel, Katie M      12 CSC-MR                 33.16      33.55        
 56 Wessling, Emily G   11 Middies-MR             33.27      33.56        
 57 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR                33.33      33.75        
 58 Citron, Ashley E    12 TVSC-MR                33.35      33.81        
 59 Turner, Jennifer J  11 Silver Streaks-MR      33.42      34.01        
 60 Miller, Ashley D    12 Sachem-MR              33.47      34.06        
 61 Sheldon, Aya L      12 LIAC-MR                33.47      34.12        
 62 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR           32.72      34.22        
 63 Blom, Danielle      12 HAA-MR                 33.34      34.64        
 
Event 114  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 26.34  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                      
     LC JO's: ! 27.17  7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                         
                25.59  SECT
                27.99  T16
                30.59  ZONE
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR                29.29      29.49 ZONE   
  2 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR        28.92      29.60 ZONE   
  3 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR                29.94      30.29 ZONE   
  4 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR             30.45      30.50 ZONE   
  5 Kim, Kenny L        11 FLY-MR                 31.05      30.87 JO     
  6 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR           31.32      31.05 JO     
  7 Raczynski, Joseph   12 Agua Swim Team-MR      31.25      31.12 JO     
  7 Cox, Mark           12 IA-MR                  31.22      31.12 JO     
  9 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR            31.76      31.36 JO     
 10 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR                30.59      31.39 JO     
 11 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR                31.06      31.46 JO     
 12 Katz, Andrew        12 SSL-MR                 32.69      31.51 JO     
 13 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR             32.38      31.57 JO     
 14 Catano, AL          12 IA-MR                  31.19      31.59 JO     
 15 Schneider, Jason    12 LIAC-MR                30.30      31.64 JO     
 16 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR             32.05      31.66 JO     
 17 Caputo, Michael     12 Basc-MR                31.54      31.89 JO     
 18 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR                32.76      32.08 JO     
 19 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR           32.34      32.12 JO     
 20 Dowling, Mark G     12 TVSC-MR                31.77      32.19 JO     
 21 Dupres, Paul P      11 RED-MR                 31.88      32.27 JO     
 22 Ryan, Nicholas J    12 North Shore-MR         32.52      32.35 JO     
 23 Ng, Justin          12 FLY-MR                 32.10      32.47 JO     
 24 Preda, Anthony I    12 Twisters-MR            32.19      32.48 JO     
 25 Alejandro, Steffen  12 Unattached             31.80      32.53 JO     
 26 Donis, Harry J      11 Middies-MR             32.90      32.58 JO     
 27 Pickel, Cody        11 FLY-MR                 32.44      32.63 JO     
 28 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR                 32.81      32.76 JO     
 29 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR                 32.99      32.80 JO     
 30 Clark, Daniel       12 Basc-MR                32.48      32.90 JO     
 31 Hallinan, James J   11 CSC-MR                 32.99      32.94 JO     
 32 Saccurato, Josh H   12 Middies-MR             31.94      33.04        
 33 Ochakovsky, Shawn   12 Express Swimming-MR    32.77      33.66        
 34 Vassallo, Timothy   12 LBA-MR                 32.87      33.69        
 35 Matura, Alex        12 Dolphin-MR             29.90      34.09        
 
Event 115  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 26.37  7/15/1996 Brooke Davey, NBS-MR                          
     LC JO's: ! 28.15  7/15/1997 Emily Grant, AGUA                             
                27.29  T16
                28.59  SECT
                29.69  ZONE
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR    29.89      29.48 ZONE   
  2 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR    29.04      29.66 ZONE   
  3 Miller, Katherine   18 OWA-MR                 29.23      29.75 JO     
  4 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR           28.97      29.86 JO     
  5 Saint-Amour, RC     18 LBA-MR                 29.35      29.91 JO     
  6 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR      30.60      30.11 JO     
  7 Crane, Francesca    15 Agua Swim Team-MR      30.20      30.20 JO     
  8 Sibigtroth, Alisha  16 OWA-MR                 30.27      30.31 JO     
  9 Healey, Vivian O    15 Agua Swim Team-MR      30.25      30.34 JO     
 10 Nasser, Helen M     17 HAA-MR                 29.49      30.36 JO     
 11 Varga, Michelle T   16 FLY-MR                 30.13      30.40 JO     
 12 Groenewoud, Carmen  15 Badger-MR              30.66      30.49 JO     
 13 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR    30.75      30.55 JO     
 14 Cooper, Maggie T    16 OWA-MR                 30.09      30.58 JO     
 15 Jennings, Heather   16 Sachem-MR              30.14      30.62 JO     
 16 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR           30.86      30.75 JO     
 17 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR    30.70      30.80 JO     
 18 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR    31.17      30.85 JO     
 19 Haber, Jessica      17 Agua Swim Team-MR      31.11      30.95 JO     
 20 Safran, Lily W      15 Agua Swim Team-MR      30.23      31.06 JO     
 21 Fitzgerald, Shanna  15 Aqua Gems-MR           31.27      31.08 JO     
 22 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR    30.85      31.19 JO     
 23 Simon, Kaitlin E    18 Express Swimming-MR    30.44      31.39 JO     
 24 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR    30.17      31.50 JO     
 25 O'Kane, Emily *     15 LBA-MR                 31.69      31.54 JO     
 26 Osborn, Rachel K    18 Silver Streaks-MR      30.29      31.77 JO     
 27 Frey, Caroline M    16 LIAC-MR                31.53      31.78 JO     
 28 McNeely, Megan A    15 Express Swimming-MR    31.22      31.81 JO     
 29 Biancone, Taylor Z  15 GAEL-MR                31.09      31.89 JO     
 30 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR           30.10      32.00        
 31 Travers, Bridget    15 FLY-MR                 31.80      32.02        
 32 Rozwadowski, Yasmi  16 LIAC-MR                31.89      32.05        
 33 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR           30.93      32.14        
 34 Snyder, Nicole M    16 Farmingdale-MR         31.22      32.44        
 35 Dougherty, Tracey   15 FLY-MR                 31.20      32.58        
 36 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR                30.49      32.77        
 37 McMahon, Eilis      15 LIAC-MR                31.10      32.80        
 38 DiDonato, Kaitlin   16 OWA-MR                 31.41      33.48        
 
Event 116  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.72  7/15/1985 Steve Sheedy, MSC-MR                          
     LC JO's: ! 24.77  7/15/1998 Mark Hill, BSC                                
                24.79  T16
                25.59  SECT
                26.99  ZONE
                28.69  JO
 Meet Qualifying:  28.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR           24.78      25.54 SECT   
  2 Pepi, Mike V        17 OWA-MR                 25.86      25.98 ZONE   
  3 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR                 25.73      26.18 ZONE   
  4 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR           25.85      26.58 ZONE   
  5 Lerman, Matthew     18 OWA-MR                 26.14      26.81 ZONE   
  6 Pouchigine, Sergei  17 Dolphin-MR             27.00      26.82 ZONE   
  7 Maratto, Matt       16 WAC-MR                 26.44      27.02 JO     
  8 Gucker, Kenny R     17 OWA-MR                 27.64      27.11 JO     
  9 Brisbin, Jamie      17 OWA-MR                 25.72      27.17 JO     
 10 Castillo, Charlie   16 LBA-MR                 27.49      27.36 JO     
 11 D'Errico, Angelo C  15 OWA-MR                 26.61      27.44 JO     
 12 Vanderplas, Ricky   16 Tmsuffolk-MR           27.52      27.51 JO     
 13 Goldmeier, Jason M  17 LIAC-MR                27.93      27.70 JO     
 14 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR           27.71      27.77 JO     
 15 Ziplow, Jason       15 OWA-MR                 26.77      27.79 JO     
 16 Friedman, Daniel R  16 Agua Swim Team-MR      28.30      27.91 JO     
 17 Gorski, John H      16 Tmsuffolk-MR           26.91      27.96 JO     
 18 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR    28.21      28.14 JO     
 19 Penyevsky, Sergey   15 Brooklyn Seals-MR      28.01      28.35 JO     
 20 Levintov, Nick      15 Brooklyn Seals-MR      27.80      28.41 JO     
 21 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR           27.74      28.45 JO     
 22 Tamulonis, Christo  17 OWA-MR                 27.15      28.61 JO     
 23 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR           28.00      28.62 JO     
 24 Murphy, Bryan       15 Aqua Gems-MR           28.59      28.67 JO     
 24 Sallusto, Matt J    15 OWA-MR                 28.09      28.67 JO     
 26 Rezler, Chris P     17 LIAC-MR                27.85      28.72        
 27 Yin, Perry T        15 Tmsuffolk-MR           28.57      28.77        
 28 Sabanovic, Ildan    17 Twisters-MR            28.08      28.78        
 29 Kenny, Greg Z       15 Badger-MR              28.69      28.90        
 30 Detolla, Gregory J  16 TVSC-MR                28.68      29.01        
 31 DiDonato, Michael   15 OWA-MR                 28.44      29.48        
 31 Goodrich, Robert J  16 OWA-MR                 28.55      29.48        
 33 Strassberg, Matt    15 Badger-MR              28.42      30.24        
 
Event 117  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:06.72  7/15/1990 Margo Diamond, GAK-MR                       
     LC JO's: ! 1:07.88  7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                      
                1:07.29  SECT
                1:09.09  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    12 CSC-MR               1:07.45    1:07.51!T16    
      33.50   34.01                                                
  2 Niessl, Steffi E    12 Bgnw Marlins-MR      1:14.07    1:12.45 ZONE   
      33.18   39.27                                                
  3 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR    1:15.83    1:13.10 ZONE   
      34.06   39.04                                                
  4 Marynowski, Ryan M  12 Middies-MR           1:15.72    1:13.83 ZONE   
      34.66   39.17                                                
  5 Donlin, Kelly A     12 Middies-MR           1:13.25    1:14.55 ZONE   
      34.07   40.48                                                
  6 Birkmire, Jenna M   11 TVSC-MR              1:18.48    1:14.58 ZONE   
      36.10   38.48                                                
  7 Guelly, Kirsten H   11 FLY-MR               1:13.47    1:15.03 ZONE   
      34.32   40.71                                                
  8 Hughes, Katty C     12 Badger-MR            1:15.44    1:15.21 ZONE   
      36.36   38.85                                                
  9 Gaffey, Melanie A   11 CSC-MR               1:16.66    1:15.44 ZONE   
      35.05   40.39                                                
 10 HA, Kathryn C       12 Silver Streaks-MR    1:16.64    1:15.66 JO     
      36.04   39.62                                                
 11 Hogan, Michelle M   11 GAEL-MR              1:15.57    1:15.72 JO     
      35.17   40.55                                                
 12 Alleyne, Sophia N   12 Agua Swim Team-MR    1:13.17    1:15.88 JO     
      34.85   41.03                                                
 13 Moursi, Sara A      12 Tmsuffolk-MR         1:16.69    1:16.64 JO     
      36.13   40.51                                                
 14 Gibbons, Alanna     11 Basc-MR              1:17.63    1:16.85 JO     
      36.58   40.27                                                
 15 Anderer, Britney    11 HAA-MR               1:17.89    1:17.01 JO     
      35.52   41.49                                                
 16 Larkin, Kate C      12 Tmsuffolk-MR         1:17.15    1:17.17 JO     
      35.79   41.38                                                
 17 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           1:18.73    1:17.37 JO     
      37.40   39.97                                                
 18 Palais, Lizzy S     12 Middies-MR           1:14.18    1:17.53 JO     
      34.04   43.49                                                
 19 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR               1:18.49    1:17.96 JO     
      36.50   41.46                                                
 20 Barnwell, Brittany  12 Badger-MR            1:20.99    1:18.24 JO     
      36.91   41.33                                                
 21 Panzarino, Alexand  11 Middies-MR           1:19.89    1:18.64 JO     
      37.14   41.50                                                
 22 Rogers, Stacey B    11 Middies-MR           1:23.61    1:19.86 JO     
      37.53   42.33                                                
 23 Dang, Thu           12 WAC-MR               1:18.67    1:20.53 JO     
      38.00   42.53                                                
 24 Knight, Ashley      12 FLY-MR               1:20.56    1:21.00 JO     
      37.19   43.81                                                
 25 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:24.20    1:22.19 JO     
      36.66   45.53                                                
 26 Doughty, Brigitte   11 HAA-MR               1:22.94    1:22.48 JO     
      38.79   43.69                                                
 27 Citron, Ashley E    12 TVSC-MR              1:25.91    1:23.09 JO     
      38.67   44.42                                                
 28 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR              1:21.86    1:23.14 JO     
      37.79   45.35                                                
 29 Ehret, Jane M       11 Aqua Gems-MR         1:23.46    1:23.34 JO     
      37.51   45.83                                                
 30 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               1:24.20    1:24.61 JO     
      38.82   45.79                                                
 31 Plaschka, Jade Z    12 HAA-MR               1:24.72    1:26.70        
      40.99   45.71                                                
 32 Mrozinski, Melissa  11 Basc-MR              1:23.92    1:27.29        
      40.01   47.28                                                
 33 Yeager, Keira M     12 Tmsuffolk-MR         1:25.38    1:27.75        
      41.78   45.97                                                
 34 Abreu, Stephanie A  12 TVSC-MR              1:22.61    1:28.68        
      39.16   49.52                                                
 35 Glenday, Heather M  11 CSC-MR               1:22.80    1:29.81        
      42.11   47.70                                                
 
Event 118  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:06.04  7/15/1990 Michael Bartz, FLY-MR                       
     LC JO's: ! 1:06.71  8/4/2000  Ryan Emanuel, BSC                           
                1:00.39  SECT
                1:07.89  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      1:14.02    1:12.54 ZONE   
      34.17   38.37                                                
  2 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              1:14.61    1:13.76 ZONE   
      35.03   38.73                                                
  3 Cox, Mark           12 IA-MR                1:21.09    1:13.92 ZONE   
      35.05   38.87                                                
  4 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         1:14.71    1:14.27 ZONE   
      34.90   39.37                                                
  5 Cerra, Nicholas     11 OWA-MR               1:17.25    1:14.99 ZONE   
      35.54   39.45                                                
  6 Brennan, Austin F   12 TVSC-MR              1:15.21    1:15.59 JO     
      35.86   39.73                                                
  7 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         1:16.02    1:16.57 JO     
      34.95   41.62                                                
  8 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR          1:17.47    1:17.16 JO     
      37.89   39.27                                                
  9 Chang, Adam Z       11 LIAC-MR              1:14.43    1:17.31 JO     
      36.27   41.04                                                
 10 Katz, Andrew        12 SSL-MR               1:19.51    1:18.02 JO     
      36.18   41.84                                                
 11 Catano, AL          12 IA-MR                1:18.65    1:19.04 JO     
      36.83   42.21                                                
 12 Alejandro, Steffen  12 Unattached           1:18.38    1:19.60 JO     
      37.59   42.01                                                
 13 Panzarino, Michael  12 Middies-MR           1:21.19    1:20.17 JO     
      37.81   42.36                                                
 14 Hallinan, James J   11 CSC-MR               1:13.27    1:20.72 JO     
      37.89   42.83                                                
 15 Caputo, Michael     12 Basc-MR              1:19.49    1:20.88 JO     
      38.21   42.67                                                
 16 Kim, Kenny L        11 FLY-MR               1:18.95    1:22.41 JO     
      37.73   44.68                                                
 17 Yanez, Gabriel F    12 Twisters-MR          1:19.80    1:23.20 JO     
      37.36   45.84                                                
 18 Dupres, Paul P      11 RED-MR               1:18.56    1:23.42 JO     
      36.16   47.26                                                
 19 Donis, Harry J      11 Middies-MR           1:24.03    1:24.70 JO     
      42.19   42.51                                                
 20 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:23.85    1:25.22 JO     
      41.43   43.79                                                
 21 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              1:18.86    1:25.62 JO     
      40.32   45.30                                                
 22 King, Brendan D     12 CSC-MR               1:22.61    1:27.80        
      40.17   47.63                                                
 23 Schneider, Jason    12 LIAC-MR              1:23.15    1:32.56        
      43.71   48.85                                                
 24 Nicholson, Michael  11 Middies-MR           1:25.68    1:35.98        
      44.71   51.27                                                
 
Event 119  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:14.24  7/15/1998 K. Sendrowski, LIAC                         
     LC JO's: ! 2:22.14  7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                          
                2:19.59  T16
                2:27.19  SECT
                2:31.59  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puca, Savannah L    16 Tmsuffolk-MR         2:35.01    2:34.68 JO     
      35.18   39.39   39.95   40.16                                
  2 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            2:40.00    2:39.17 JO     
      35.36   40.38   41.67   41.76                                
  3 D'Esposito, Anjeli  15 TVSC-MR              2:34.82    2:39.94 JO     
      36.08   39.46   43.31   41.09                                
  4 Cooper, Maggie T    16 OWA-MR               2:40.00    2:40.13 JO     
      34.68   39.26   42.59   43.60                                
  5 Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR    2:46.29    2:42.39 JO     
      37.04   40.48   42.71   42.16                                
  6 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  2:37.26    2:42.96 JO     
      35.38   39.80   43.66   44.12                                
  7 Sweeney, Nicole B   17 Tmsuffolk-MR         2:36.45    2:44.10 JO     
      35.44   40.61   43.71   44.34                                
  8 Biancone, Taylor Z  15 GAEL-MR              2:43.89    2:51.85        
      36.35   41.28   46.42   47.80                                
 
Event 120  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:04.24  8/1/1995  John DeBoyace, YMID-MR                      
     LC JO's: ! 2:11.68  7/15/1995 Ryan Murphy, SIA                            
                2:08.99  T16
                2:13.59  SECT
                2:20.89  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Veselovsky, Joseph  16 Tmsuffolk-MR         2:18.44    2:19.94 ZONE   
      30.68   34.98   38.59   35.69                                
  2 Mironov, Anthony D  15 Badger-MR            2:23.89    2:30.70 JO     
      33.11   36.15   40.57   40.87                                
  3 Olsen, Ryan M       17 Aqua Gems-MR         2:32.84    2:32.47 JO     
      30.86   37.08   41.93   42.60                                
  4 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         2:33.71    2:34.85 JO     
      33.34   39.22   42.01   40.28                                
  5 Strassberg, Matt    15 Badger-MR            2:33.87    2:37.00        
      35.02   38.87   41.60   41.51                                
  6 Castillo, Charlie   16 LBA-MR               2:35.85    2:39.89        
      34.11   40.11   42.78   42.89                                
  7 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         2:32.40    2:47.85        
      34.98   42.41   47.72   42.74                                
 
Event 121  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:58.13  7/29/2001 Asphalt Green Unified Aq.                   
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia      
     LC JO's: ! 4:58.13  7/27/2001 Asphalt Green                               
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia      
                4:44.09  SECT
                5:00.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:58.90    4:59.00 T16    
       36.69  1:16.34    42.07  1:29.39    31.06  1:06.29    31.41  1:06.98
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:05.17    5:01.29        
       37.69  1:18.81    39.22  1:22.86           1:16.52  1:03.10         
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        5:15.00    5:14.29        
       39.32  1:22.52    41.92  1:29.84    35.00  1:15.35    31.26  1:06.58
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             5:17.56    5:15.18        
       36.80  1:15.26    42.69  1:29.21    37.00  1:23.05    32.01  1:07.66
  5 Flushing YMCA-MR  'B'                       5:19.28    5:15.47        
       39.22  1:22.20    39.80  1:24.35    35.89  1:19.06    32.52  1:09.86
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        5:08.62    5:21.81        
       41.88  1:26.24    39.03  1:22.56    37.14  1:20.88    32.81  1:12.13
  7 Hauppauge-MR  'A'                           5:21.16    5:26.50        
       41.55  1:24.53    38.55  1:22.52    40.87  1:31.02    31.03  1:08.43
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 5:42.00    5:33.72        
       40.17  1:23.79    43.81  1:32.55    37.39  1:26.30    32.67  1:11.08
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        5:25.00    5:33.86        
       40.46                               27.57                           
 10 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                5:33.40    5:55.88        
       44.16  1:30.70    42.88  1:29.54    45.93  1:47.40    29.21  1:08.24
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:35.34    6:03.40        
       43.59  1:28.18    52.79  1:48.76    42.57  1:30.24    35.02  1:16.22
 
Event 122  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:54.26  7/29/2001 Flushing YMCA                               
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
     LC JO's: ! 4:54.26  7/27/2001 Flushing YMCA                               
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
                4:19.69  SECT
                5:03.39  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:14.95    5:12.80        
       38.39  1:17.94    41.13  1:25.96    35.92  1:15.98    33.69  1:12.92
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        5:15.00    5:14.13        
       37.41  1:16.38    44.37  1:34.49    36.39  1:15.12    32.16  1:08.14
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:10.34    5:14.34        
       38.02  1:17.71    44.81  1:32.41    35.46  1:15.81    35.68  1:08.41
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             5:10.82    5:14.40        
       38.60  1:19.15    40.82  1:28.09    35.27  1:16.51  1:10.65         
  5 Ywca Middies-MR  'B'                        5:30.00    5:34.63        
       41.72  1:25.31    43.36  1:33.28    38.03  1:23.43    34.61  1:12.61
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:22.35    5:43.98        
       41.62  1:25.90    48.69  1:42.40    38.12  1:23.86    33.85  1:11.82
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:32.00    5:51.47        
       45.67  1:32.58    43.51  1:32.50    39.44  1:30.90    33.63  1:15.49
  8 Long Island Express-MR  'A'                 5:45.12    5:54.70        
       42.33  1:29.01    47.92  1:41.88    40.63  1:29.65    34.21  1:14.16
 -- Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                     NT         DQ        
       46.53  1:34.66    48.58  1:43.33    42.33  1:30.62    32.37  1:11.52
 
Event 123  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 4:25.86  4/1/2003  Badger Swim Club, BAD-MR                    
                         R.Grove, M.Kiernan, B.O'Connor, K.Kelly           
     LC JO's: ! 4:48.11  7/15/1982 Long Island S.C.                            
                4:44.09  SECT
                4:48.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:56.00    4:54.68        
       35.77  1:14.22    38.71  1:22.13    33.74  1:10.85    31.63  1:07.48
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                5:04.11    5:52.74        
       45.21  1:33.26    43.07  1:34.21    36.56  1:23.21    37.50  1:22.06
 -- Long Island Express-MR  'A'                 4:49.03         DQ        
 -- Long Island Express-MR  'B'                 5:00.61         DQ        
 
Event 124  Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       METRO: # 3:51.86  7/15/1980 Badger Swim Club, BSC-MR                    
     LC JO's: ! 4:16.45  7/15/1995 Three Village Swim Club                     
                4:19.69  SECT
                4:22.39  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                        4:07.91    4:19.52 SECT   
       32.15  1:05.29    34.32  1:12.60    29.97  1:02.78    58.85         
  2 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                4:18.07    4:24.42        
       32.94  1:07.88    35.24  1:14.13    30.31  1:04.92    27.53    57.49
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'B'                4:22.03    4:38.67        
       35.19  1:13.16    36.89  1:18.20    30.66  1:08.84    27.89    58.47
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:38.47    4:41.99        
       33.76  1:09.87    39.52  1:23.31    29.11  1:04.16    30.83  1:04.65
  5 Old Wesbury Aquatics-MR  'C'                4:26.18   x5:10.28        
       39.36  1:20.67    42.54  1:30.34    32.96  1:14.32    30.08  1:04.95
 
Event 125  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:32.85  7/15/1982 N. Winkler, LISC                            
     LC JO's: ! 4:37.83  7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                      
                4:38.19  SECT
                4:41.19  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole       12 Badger-MR            4:41.20    4:42.64 ZONE   
      32.66   36.08   36.22   35.71   35.83   35.82   36.22   34.10
  2 Hoppe, Tina W       12 Agua Swim Team-MR    4:54.20    4:50.64 ZONE   
      33.19   36.38   36.74   36.68   36.91   37.45   37.93   35.36
  3 Fenn, Meaghan       12 Badger-MR            5:09.89    5:02.09 ZONE   
      33.64   36.91   38.12   39.26   38.68   39.22   38.47   37.79
  4 Brown, Shannon      12 Badger-MR            5:09.51    5:03.53 ZONE   
      35.13   37.46   39.08   38.55   39.18   39.22   38.69   36.22
  5 Ponzo, Victoria     12 FLY-MR               5:14.75    5:07.13 JO     
      34.67   38.19   39.68   39.47   38.77   38.71   39.40   38.24
  6 Larson, Kim P       11 IA-MR                5:10.59    5:08.22 JO     
      35.75   38.03   39.27   38.73   39.96   38.79   39.67   38.02
  7 Taddeo, Marisa S    11 CSC-MR               5:11.27    5:10.48 JO     
      33.55   37.91   39.36   39.81   39.66   40.06   40.09   40.04
  8 Kim, Jane           12 FLY-MR               5:21.93    5:11.20 JO     
      36.45   39.24   40.11   40.08   39.34   38.81   39.14   38.03
  9 Brown, Meghan       12 Badger-MR            5:15.61    5:12.55 JO     
      36.04   38.88   40.32   39.96   40.61   40.20   40.23   36.31
 10 Smith, Jackie *     12 LBA-MR               5:20.46    5:13.52 JO     
      37.21   39.52   39.84   39.51   40.07   40.05   40.23   37.09
 11 Nugent, Susan A     12 OWA-MR               5:12.87    5:14.86 JO     
      35.31   39.13   40.13   40.33   40.04   40.89   41.21   37.82
 12 Wessling, Emily G   11 Middies-MR           5:24.65    5:15.63 JO     
      36.59   40.42   39.64   39.93   40.23   41.20   38.96   38.66
 13 Kelly, Emily        11 LBA-MR               5:26.26    5:19.81 JO     
      36.53   39.28   41.56   41.49   39.95   40.90   41.93   38.17
 14 Rogers, Stacey B    11 Middies-MR           5:26.79    5:21.26 JO     
      37.58   40.51   41.66   40.94   40.33   41.15   40.24   38.85
 15 Pangilinan, Erica   12 Middies-MR           5:25.26    5:24.78 JO     
      36.96   40.50   40.59   41.45   41.77   41.86   42.27   39.38
 16 Festa, Julia D      11 LIAC-MR              5:20.44    5:29.20 JO     
      36.64   39.66   40.58   41.24   41.83   43.45   44.19   41.61
 17 Smith, Ashley A     11 LIAC-MR              5:29.02    5:29.30 JO     
      38.61   41.50   42.32   41.58   42.35   41.26   42.19   39.49
 18 Dang, Thu           12 WAC-MR               5:25.35    5:29.50 JO     
      36.70   41.69   41.94   41.87   42.82   42.41   42.11   39.96
 
Event 126  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:34.98  7/15/1998 Michael Brocki, IS-MR                       
     LC JO's: ! 4:23.84  8/4/2000  Paul Weir, BSC                              
                4:18.59  SECT
                4:39.09  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mollema, Ivor R     12 Middies-MR           4:49.69    4:50.01 ZONE   
      34.23   36.36   38.24   36.55   36.29   36.77   36.28   35.29
  2 Luchsinger, Thomas  12 TVSC-MR              5:00.01    4:59.66 ZONE   
      34.50   37.14   38.05   37.89   38.60   38.03   38.86   36.59
  3 Asaga, Kazu         12 Bgnw Marlins-MR      5:29.60    5:01.85 ZONE   
      33.25   37.50   39.30   38.48   39.14   38.63   39.22   36.33
  4 Windler, Andrew J   12 Tmsuffolk-MR         5:10.32    5:02.18 ZONE   
      34.47   37.91   38.73   38.84   38.76   38.68   38.06   36.73
  5 King, Brendan D     12 CSC-MR               5:13.85    5:07.56 JO     
      34.98   38.42   39.01   39.94   39.44   39.70   39.40   36.67
  6 Wagner, Jack S      11 LIAC-MR              5:14.96    5:09.94 JO     
      35.12   39.40   40.27   39.46   40.55   40.65   38.98   35.51
  7 Catano, AL          12 IA-MR                5:11.28    5:10.26 JO     
      33.83   38.45   38.91   40.08   40.04   40.91   40.82   37.22
  8 Alejandro, Steffen  12 Unattached           5:18.68    5:16.75 JO     
      34.69   40.20   40.47   41.45   41.16   41.57   38.52   38.69
  9 Minowitz, Mark T    12 Middies-MR           5:09.78    5:17.32 JO     
      36.21   39.94   40.65   41.10   40.50   40.47   40.86   37.59
 10 Coleman, Zachary T  11 CSC-MR               5:17.23    5:17.74 JO     
      36.41   39.93   41.54   40.97   41.19   40.41   39.81   37.48
 11 Caputo, Michael     12 Basc-MR              5:11.15    5:19.64 JO     
      36.37   41.20   42.78   41.20   40.53   41.23   39.90   36.43
 12 Andrews, Ayman C    12 Aqua Gems-MR         5:19.90    5:21.26 JO     
      34.55   39.96   41.05   41.01   41.14   41.53   43.13   38.89
 13 Polanco, Jose A     12 Twisters-MR          5:23.89    5:21.52 JO     
      36.38   40.55   41.03   41.33   42.05   40.62   41.59   37.97
 14 Saccurato, Josh H   12 Middies-MR           5:24.08    5:21.68 JO     
      38.07                   58.05   40.79   41.35   39.64   37.43
 15 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  5:16.94    5:22.62 JO     
      37.38   40.63   41.57   41.55   41.68   40.52   41.51   37.78
 16 Hallinan, James J   11 CSC-MR               5:16.33    5:23.99 JO     
      36.84   40.05   41.77   41.06   41.52   41.31   41.59   39.85
 17 O'Neill, Brian P    11 LIAC-MR              5:24.93    5:40.37        
      39.39   43.54   43.72   42.81   44.23   41.79   43.13   41.76
 
Event 127  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:10.21  7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC                      
     LC JO's: ! 4:28.16  7/15/1982 Lori Boehler, LISC                          
                4:25.99  T16
                4:38.19  SECT
                4:46.99  ZONE
                5:11.99  JO
 Meet Qualifying:  5:11.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      17 Express Swimming-MR  4:36.42    4:38.81 ZONE   
      32.39   34.30   35.70   35.45   36.60   35.72   35.73   32.92
  2 Esposito, Jennifer  15 Tmsuffolk-MR         4:38.00    4:39.86 ZONE   
      31.92   34.97   35.52   35.53   36.58   35.50   35.68   34.16
  3 Dwyer, Shannon M    15 Express Swimming-MR  4:42.64    4:47.34 JO     
      32.16   35.66   36.50   36.48   36.77   36.78   37.13   35.86
  4 Jennings, Heather   16 Sachem-MR            4:53.51    4:51.92 JO     
      33.46   36.44   37.11   37.15   37.26   37.16   36.92   36.42
  5 Sullivan, Ellen F   15 Express Swimming-MR  4:55.88    4:53.00 JO     
      32.71   36.40   36.97   37.44   37.45   37.71   37.84   36.48
  6 Dwyer, Caitlin L    15 Express Swimming-MR  4:54.38    4:54.11 JO     
      33.74   36.88   37.12   37.40   37.59   37.88   37.42   36.08
  7 McMahon, Eilis      15 LIAC-MR              4:51.78    4:54.20 JO     
      33.43   36.18   37.67   36.66   38.32   37.41   38.17   36.36
  8 Liu, Lucy X         15 Agua Swim Team-MR    4:56.46    4:54.95 JO     
      34.21   36.63   37.81   37.79   38.08   37.34   37.55   35.54
  9 Tannenbaum, Sarah   15 Agua Swim Team-MR    4:50.79    4:56.10 JO     
      34.61   36.78   37.18   37.32   37.53   37.50   37.73   37.45
 10 Harken, Heather E   17 Express Swimming-MR  4:52.08    4:56.55 JO     
      33.52   36.14   37.06   38.22   37.93   38.25   38.20   37.23
 11 Pandolfo, Julia     15 Badger-MR            5:10.00    4:57.38 JO     
      33.03   36.18   37.80   37.69   38.04   38.56   38.26   37.82
 12 Palmeri, Stephanie  15 Express Swimming-MR  4:56.55    5:01.54 JO     
      33.44   36.56   38.44   38.85   39.02   38.72   38.37   38.14
 13 Varga, Michelle T   16 FLY-MR               5:08.92    5:02.56 JO     
      32.61   36.23   38.70   39.10   39.59   40.14   39.64   36.55
 14 Bonagura, Christin  15 Express Swimming-MR  5:03.28    5:03.45 JO     
      33.49   36.47   38.29   38.96   39.32   39.35   39.29   38.28
 15 Hartford, Catherin  16 Express Swimming-MR  5:02.89    5:04.45 JO     
      33.35   38.14   39.25   39.12   39.39   39.80   38.59   36.81
 16 Pirog, Francesca E  15 Agua Swim Team-MR    5:09.47    5:05.64 JO     
      33.41   37.22   39.00   39.19   40.46   39.33   39.84   37.19
 17 Lukasik, Brittany   15 Aqua Gems-MR         5:06.09    5:09.55 JO     
      33.83   38.21   39.77   40.02   40.41   40.21   39.84   37.26
 18 Travers, Bridget    15 FLY-MR               4:55.04    5:13.91        
      34.46   37.67   39.90   40.44   40.54   40.36   40.73   39.81
 19 Gomez, Stephanie    15 Badger-MR                 NT    5:14.00        
      35.60   38.51   39.99   40.17   40.15   39.89   40.42   39.27
 20 Nasser, Helen M     17 HAA-MR               5:11.64    5:15.27        
      35.20   40.04   40.56   40.53   40.48   40.31   39.47   38.68
 
Event 128  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 3:55.65  7/15/1976 Bobby Hackett, GSC-MR                       
     LC JO's: ! 4:14.50  7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY                        
                4:07.99  T16
                4:18.59  SECT
                4:28.89  ZONE
                4:49.99  JO
 Meet Qualifying:  4:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory  16 OWA-MR               4:34.27    4:23.58 ZONE   
      28.96   33.06   33.86   34.37   34.26   34.88   33.31   30.88
  2 Tusup, Shane R      15 Tmsuffolk-MR         4:18.94    4:23.64 ZONE   
      30.26   33.43   34.45   34.36   33.53   33.66   34.31   29.64
  3 Wakefield, Kevin A  15 Express Swimming-MR  4:26.88    4:31.18 JO     
      30.78   33.43   34.37   33.80   34.38   34.36   35.69   34.37
  4 Gucker, Kenny R     17 OWA-MR               4:46.83    4:31.37 JO     
      30.76   33.53   35.03   34.68   34.81   34.79   35.31   32.46
  5 Caines, Matthew F   15 Tmsuffolk-MR         4:24.56    4:34.54 JO     
      30.35   33.96   34.83   34.44   35.27   36.11   36.01   33.57
  6 Hicks, Patrick B    17 Tmsuffolk-MR         4:38.95    4:38.13 JO     
      31.49   33.80   35.09   36.20   35.05   36.49   36.08   33.93
  7 Ziplow, Jason       15 OWA-MR               4:48.02    4:46.97 JO     
      31.99   37.17   38.17   36.98   37.23   37.07   37.21   31.15
  8 Penyevsky, Sergey   15 Brooklyn Seals-MR    4:48.89    4:49.95 JO     
      32.38   36.51   38.14   37.34   38.10   36.75   36.99   33.74
  9 Carney, Kevin M     16 Aqua Gems-MR         4:40.22    4:50.27        
      31.03   35.31   37.00   37.25   37.84   37.56   38.21   36.07
 
Event 251  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  31.99  10&U T16
                  33.89  10&U ZONE
                  38.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kolackovsky, Kerrie N     10 LIAC-MR                34.40      35.10 JO     
 
Event 251  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  27.29  15-18 T16
                  28.59  15-18 SECT
                  29.69  15-18 ZONE
                  31.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, RC           18 LBA-MR                 29.35      29.88 JO     
  2 Sibigtroth, Alisha        16 OWA-MR                 30.27      30.29 JO     
 
Event 252  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luchsinger, Ryan J        13 TVSC-MR                28.75      28.46        
  2 Altman-Kurosaki, Jonas Y  14 Agua Swim Team-MR      29.00      29.46        
  3 Brennan, Austin F         12 TVSC-MR                31.06      30.10        
  4 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR           30.91      30.34        
  5 Cox, Mark                 12 IA-MR                  33.00      31.12        
  6 Catano, AL                12 IA-MR                  31.19      31.13        
  7 Galan, Bryan               9 Sachem-MR              34.80      34.53        
 
Event 253  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                1:08.59  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Carballeira, Kaitlyn M    10 TVSC-MR              1:17.24    1:18.27 JO     
      37.36   40.91                                                
 
Event 253  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  58.99  15-18 T16
                1:01.69  15-18 SECT
                1:04.39  15-18 ZONE
                1:09.49  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bui, Tiffany T            15 Middies-MR           1:00.88    1:01.73 ZONE   
      29.72   32.01                                                
  2 Miller, Katherine J       18 OWA-MR               1:04.89    1:04.80 JO     
      31.16   33.64                                                
 
Event 254  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                1:08.39  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y               9 OWA-MR               1:18.76    1:17.41 JO     
      37.19   40.22                                                
  2 Spierer, Josh A           10 IA-MR                1:27.11    1:27.07 JO     
      43.51   43.56                                                
 
Event 254  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  55.69  11-12 SECT
                1:00.89  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:13.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Kenny L              11 FLY-MR               1:07.12    1:11.84 JO     
      32.80   39.04                                                
 
Event 254  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  55.69  13-14 SECT
                  56.89  13-14 T16
                1:01.29  13-14 ZONE
                1:05.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopczynski, Konrad B      14 NYCC-MR              1:00.00    1:01.43 JO     
      29.29   32.14                                                
 
Event 255  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                2:28.29  10&U T16
                2:44.69  10&U ZONE
                3:09.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  3:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarriello, Megan T        10 LIAC-MR              2:39.00    2:44.81 JO     
      38.84   41.54   43.21   41.22                                
  2 Johns, Maggie S           10 LIAC-MR              2:46.00    2:46.82 JO     
      38.92   42.55   43.74   41.61                                
  3 Brooks, Meghan E          10 Bgnw Marlins-MR      2:57.57    2:49.88 JO     
      38.33   43.83   48.09   39.63                                
 
Event 255  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                2:12.09  11-12 SECT
                2:14.89  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:37.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kim P             11 IA-MR                2:26.00    2:26.33 JO     
       4.37 1:06.31   38.41   37.24                                
 
Event 255  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                2:07.09  15-18 T16
                2:12.09  15-18 SECT
                2:16.99  15-18 ZONE
                2:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR    2:17.99    2:18.15 JO     
      32.06   35.73   36.10   34.26                                
 
Event 256  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                2:27.99  10&U T16
                2:44.69  10&U ZONE
                3:09.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  3:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sack, Danny C              9 OWA-MR               3:14.53    3:22.59        
      44.77   52.72   55.79   49.31                                
 
Event 256  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                1:57.89  15-18 T16
                2:01.49  15-18 SECT
                2:07.69  15-18 ZONE
                2:15.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penyevsky, Sergey         15 Brooklyn Seals-MR    2:10.99    2:17.42        
      29.88   34.83   36.97   35.74                                
 
Event 261  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                  36.99  10&U T16
                  40.29  10&U ZONE
                  47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                 8 Twisters-MR            39.00      39.09 ZONE   
  2 Bouzarouata, Sarah        10 Twisters-MR            39.50      39.36 ZONE   
  3 Kwa, Adelene              10 Agua Swim Team-MR      40.35      40.54 JO     
 
Event 261  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                  33.29  11-12 T16
                  35.89  11-12 ZONE
                  38.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yoo, Andrea               12 FLY-MR                 36.34      37.10 JO     
 
Event 263  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                1:08.39  13-14 T16
                1:09.39  13-14 SECT
                1:14.19  13-14 ZONE
                1:20.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sprow, Alana M            14 TVSC-MR              1:16.67    1:14.72 JO     
      36.60   38.12                                                
  2 Clifton, Christy          14 TVSC-MR              1:14.47    1:15.30 JO     
      37.08   38.22                                                
 
Event 264  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                1:02.89  11-12 SECT
                1:09.59  11-12 T16
                1:17.69  11-12 ZONE
                1:27.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR              1:18.00    1:19.59 JO     
      38.70   40.89                                                
 
Event 264  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                1:01.29  15-18 T16
                1:02.89  15-18 SECT
                1:06.69  15-18 ZONE
                1:11.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levintov, Nick            15 Brooklyn Seals-MR    1:10.19    1:09.90 JO     
      33.21   36.69                                                
 
Event 265  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:14.34  1988      L. Loveless, BSC                            
                2:21.19  15-18 T16
                2:28.99  15-18 SECT
                2:35.49  15-18 ZONE
                2:49.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boehm, Stacey M           15 LIAC-MR              2:37.00    2:36.06 JO     
      36.83   38.38   40.74   40.11                                
 
Event 266  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
                2:15.39  11-12 SECT
                2:33.59  11-12 T16
                2:47.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Austin F         12 TVSC-MR              3:00.66    2:43.17 ZONE   
      36.89   40.97   43.95   41.36                                
  2 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR              2:48.47    2:54.59 JO     
      40.51                   47.19                                
 
Event 271  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 37.33  1998      P. Duguet, YMID                               
                40.49  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                52.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roett, Katelyn            10 IA-MR                  52.29      55.18        
 
Event 271  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 36.07  1984      L. Grein, FLY                                 
                36.59  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                43.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiDonato, Emily           12 OWA-MR                 39.32      39.99 JO     
  2 Yeager, Keira M           12 Tmsuffolk-MR           39.99      40.41 JO     
  3 Abreu, Stephanie A        12 TVSC-MR                39.79      42.14 JO     
  4 Jester, Elizabeth A       12 OWA-MR                 42.36      42.79 JO     
  5 Proietti-Fox, Jen A       12 SSL-MR                 47.01      46.78        
 
Event 272  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 37.71  1990      C. Helin, TVSC                                
                40.79  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                53.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                8 Aqua Gems-MR           52.94      56.31        
 
Event 272  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 33.48  1999      S. Armstrong, TVSC                            
                35.69  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                44.59  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  44.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schneider, Jason          12 LIAC-MR                40.30      41.87 JO     
 
Event 273  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 1:18.21  1993      K. Larson, TOI                              
                1:18.29  11-12 SECT
                1:19.69  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:35.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Belle H             12 OWA-MR               1:28.48    1:28.16 JO     
      42.20   45.96                                                
  2 Morcerf, Marykate         11 WISC-MR              1:34.40    1:37.36        
      46.94   50.42                                                
 
Event 273  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 1:12.80  1999      A. Mantay, MSC                              
                1:12.59  15-18 ZONE
                1:14.89  15-18 T16
                1:18.29  15-18 SECT
                1:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiDonato, Kaitlin         16 OWA-MR               1:22.97    1:22.12 JO     
      40.22   41.90                                                
  2 Dwyer, Caitlin L          15 Express Swimming-MR  1:22.71    1:23.94 JO     
      40.26   43.68                                                
 
Event 274  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 1:12.21  1994      C. Miller, LIAC                             
                1:09.79  11-12 SECT
                1:18.69  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dinces, Jon M             12 SSL-MR               1:27.89    1:27.47 JO     
      41.69   45.78                                                
  2 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR              1:27.77    1:28.95 JO     
      42.06   46.89                                                
 
Event 275  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 2:41.59  1993      M. Lavery, BSC                              
                2:42.89  13-14 T16
                2:47.99  13-14 SECT
                3:00.79  13-14 ZONE
                3:16.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  3:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Devin E            14 CSC-MR               2:55.05    3:00.42 ZONE   
      40.73   45.14   47.98   46.57                                
 
Event 275  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:40.44  1995      V. Bradley, BSC                             
                2:42.29  15-18 T16
                2:47.99  15-18 SECT
                2:56.29  15-18 ZONE
                3:14.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  3:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiDonato, Kaitlin         16 OWA-MR                    NT    3:00.43 JO     
      40.34   45.49   48.32   46.28                                
 
Event 276  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:36.53  8/5/2000  Yuriy Bugayed, BAM-MR                       
                2:27.89  15-18 T16
                2:32.99  15-18 SECT
                2:39.79  15-18 ZONE
                2:59.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Matt J             16 OWA-MR               2:50.38    2:47.03 JO     
      37.40   41.93   43.92   43.78                                
 
Event 281  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 33.47  1993      F. Mauro, WISC                                
                34.29  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            10 Bgnw Marlins-MR        35.70      36.80 ZONE   
 
Event 281  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 29.76  1991      J. Landrio, TOI                               
                31.09  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Warren, Michelle          11 WISC-MR                36.98      38.72        
 
Event 282  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 32.23  1991      J. Landrio, TOI                               
                34.09  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                46.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  46.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Chris           10 LIAC-MR                35.84      36.38 ZONE   
 
Event 283  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 1:01.79  1995      J. Landrio, IA                              
                1:04.39  15-18 T16
                1:07.29  15-18 SECT
                1:09.89  15-18 ZONE
                1:18.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zollo, Ann                16 Middies-MR           1:07.51    1:08.94 ZONE   
      33.33   35.61                                                
 
Event 286  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 2:24.48  7/27/2002 Noor S EL Tahawy, LIAC -MR                  
                2:13.59  13-14 SECT
                2:16.69  13-14 T16
                2:30.69  13-14 ZONE
                2:49.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Nick F             13 LIAC-MR              2:33.97    2:33.99 JO     
      33.79   38.52   40.73   40.95                                
 
Event 291  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 2:39.44  1998      P. Duguet, YMID                             
                2:48.09  10&U T16
                3:03.59  10&U ZONE
                3:43.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  3:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwa, Adelene              10 Agua Swim Team-MR    3:01.51    3:04.48 JO     
      44.54   45.88   51.60   42.46                                
 
Event 291  Girls 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 2:27.38  1997      C. Berg, MSC                                
                2:30.59  11-12 SECT
                2:32.39  11-12 T16
                2:44.19  11-12 ZONE
                2:59.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponzo, Victoria           12 FLY-MR               2:50.51    2:51.92 JO     
      36.51   44.81   52.43   38.17                                
 
Event 292  Boys 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 2:25.68  1996      D. Kahn, TS                                 
                2:16.59  11-12 SECT
                2:30.29  11-12 T16
                2:44.19  11-12 ZONE
                3:02.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:02.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Andrew              12 SSL-MR               2:44.33    2:43.04 ZONE   
      35.14   41.77   49.21   36.92                                
  2 Alejandro, Steffen        12 Unattached           2:59.00    2:44.11 ZONE   
      38.69   43.79   43.98   37.65                                
 
Event 294  Boys 13-14 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 13-14 METRO: # 4:57.77  8/5/2000  Perry Bullock, WPSC -MR                     
                4:49.89  13-14 SECT
                4:54.89  13-14 T16
                5:21.99  13-14 ZONE
                5:48.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  5:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dent, Rog L               14 LIAC-MR              4:30.00    5:26.78 JO     
      35.09   40.97   44.57   41.36   45.06   44.66   39.43   35.64
 
Event 365  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:14.34  1988      L. Loveless, BSC                            
                2:21.19  15-18 T16
                2:28.99  15-18 SECT
                2:35.49  15-18 ZONE
                2:49.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boehm, Stacey M           15 LIAC-MR              2:39.44    2:36.60 JO     
      36.81   38.52   41.06   40.21                                
 
Event 374  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 1:12.21  1994      C. Miller, LIAC                             
                1:09.79  11-12 SECT
                1:18.69  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dinces, Jon M             12 SSL-MR               1:27.89    1:26.20 ZONE   
      41.37   44.83                                                
  2 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR              1:27.77    1:26.84 ZONE   
      40.59   46.25                                                
 
Event 374  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 1:05.56  1993      G. Mone, LIAC                               
                1:08.39  15-18 T16
                1:09.79  15-18 SECT
                1:14.09  15-18 ZONE
                1:21.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Matt J             16 OWA-MR               1:16.09    1:13.60 ZONE   
      35.07   38.53                                                
 
Event 453  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 1:05.61  1998      P. Duguet, YMID                             
                1:08.59  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johns, Maggie S           10 LIAC-MR              1:18.64    1:17.12 JO     
      37.32   39.80                                                
  2 Brooks, Meghan E          10 Bgnw Marlins-MR      1:18.37    1:17.50 JO     
      37.18   40.32                                                
 
Event 453  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 56.33  1994      C. Teuscher, BSC                              
                58.99  15-18 T16
              1:01.69  15-18 SECT
              1:04.39  15-18 ZONE
              1:09.49  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katherine J       18 OWA-MR               1:05.00    1:05.25 JO     
      31.00   34.25                                                
 
Event 471  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 36.07  1984      L. Grein, FLY                                 
                36.59  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                43.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Keira M           12 Tmsuffolk-MR           39.99      40.59 JO     
 
Event 481  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  10&U METRO: # 33.47  1993      F. Mauro, WISC                                
                34.29  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            10 Bgnw Marlins-MR        35.70      36.27 ZONE   
  2 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR         39.08      37.33 ZONE   
  3 Schuermann, Kerry         10 LBA-MR                 38.22      38.01 ZONE   
 
Event 481  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 29.76  1991      J. Landrio, TOI                               
                31.09  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moursi, Sara A            12 Tmsuffolk-MR           35.34      35.44 JO     
 
Event 483  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 4:32.85  1982      N. Winkler, LISC                            
                4:38.19  11-12 SECT
                4:41.19  11-12 T16
                5:04.69  11-12 ZONE
                5:29.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  5:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Laura A            12 Badger-MR            5:00.00    5:10.01 JO     
      33.12   39.58   41.35   41.11   39.93   39.55   38.42   36.95
 
Event 483  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 4:10.21  1994      C. Teuscher, BSC                            
                4:25.99  15-18 T16
                4:38.19  15-18 SECT
                4:46.99  15-18 ZONE
                5:11.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  5:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healey, Vivian O          15 Agua Swim Team-MR    5:00.00    4:49.33 JO     
      32.42   36.58   38.50   37.55   36.59   36.20   36.61   34.88
 
Event 484  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 11-12 METRO: # 33.48  1999      S. Armstrong, TVSC                            
                35.69  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                44.59  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  44.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schneider, Jason          12 LIAC-MR                40.30      40.66 JO     
  2 Kim, Kenny L              11 FLY-MR                 40.35      40.72 JO     
 
Event 485  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:28.99  11-12 SECT
              2:40.39  11-12 T16
              2:47.39  11-12 ZONE
              3:03.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kim P             11 IA-MR                2:45.80    2:47.58 JO     
      40.13   41.91   43.46   42.08                                
 
Event 485  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 15-18 METRO: # 2:14.34  1988      L. Loveless, BSC                            
                2:21.19  15-18 T16
                2:28.99  15-18 SECT
                2:35.49  15-18 ZONE
                2:49.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boehm, Stacey M           15 LIAC-MR              2:39.44    2:38.96 JO     
      37.61   39.66   40.55   41.14                                

Brought to you by Computer Aide, Inc.