Condors New Year Meet
1/25/03 to 1/26/03

Event 1  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.19  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:02.84    1:04.04 ZQ     
      30.50   33.54                                                
  2 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:11.99    1:09.76 JO     
      33.04   36.72                                                
  3 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR           1:12.78    1:11.44 JO     
      33.80   37.64                                                
  4 Randazzo, Khristia   9 GAEL-MR              1:16.75    1:13.94 SILV   
      34.65   39.29                                                
  5 Sepe, Lauren K      10 GAEL-MR              1:18.00    1:15.20 SILV   
      34.89   40.31                                                
  6 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR           1:21.75    1:16.37 SILV   
      36.09   40.28                                                
  7 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR           1:16.25    1:16.47 SILV   
      35.62   40.85                                                
  8 Dooley, Theresa A   10 Cond-MR              1:17.84    1:16.51 SILV   
      33.71   42.80                                                
  9 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:18.15    1:16.67 SILV   
      36.27   40.40                                                
 10 Tracy, Maggie E      9 GAEL-MR              1:25.72    1:16.86 SILV   
      35.42   41.44                                                
 11 Schaefer, Kathryn   10 GAEL-MR              1:18.78    1:17.05 SILV   
      36.69   40.36                                                
 12 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR  1:30.58    1:17.62 SILV   
      37.47   40.15                                                
 13 Ortiz, Daniela      10 Middies-MR           1:18.55    1:18.02 SILV   
      38.10   39.92                                                
 14 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:15.09    1:18.50 SILV   
      37.31   41.19                                                
 15 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR              1:23.45    1:19.66 SILV   
      37.74   41.92                                                
 16 Rios, Vanessa I     10 Middies-MR           1:22.15    1:19.76 SILV   
      38.38   41.38                                                
 17 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  1:31.37    1:21.07 SILV   
      37.89   43.18                                                
 18 Carmel, Nathalie F  10 Middies-MR           1:27.57    1:22.32        
      39.34   42.98                                                
 19 Arnott, Katie        9 SSL-MR               1:24.95    1:23.04        
      39.22   43.82                                                
 20 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:26.67    1:23.12        
      38.57   44.55                                                
 21 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT    1:23.31        
      38.87   44.44                                                
 22 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR               1:23.56    1:23.48        
      38.41   45.07                                                
 23 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR           1:25.33    1:23.65        
      39.33   44.32                                                
 24 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:23.79    1:23.92        
      39.37   44.55                                                
 25 McNichol, Taylor    10 Cond-MR              1:20.99    1:24.19        
      40.49   43.70                                                
 26 Quinn, Kelsey M     10 Express Swimming-MR  1:23.00    1:24.81        
      40.39   44.42                                                
 27 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR           1:28.84    1:26.29        
      38.69   47.60                                                
 28 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR              1:27.52    1:26.86        
      41.82   45.04                                                
 29 Kurtti, Dana L       9 Cond-MR                   NT    1:27.30        
      37.44   49.86                                                
 30 Worth, Kara E       10 Express Swimming-MR  1:30.07    1:27.68        
      40.62   47.06                                                
 31 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR           1:28.91    1:27.90        
      40.96   46.94                                                
 32 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR  1:30.42    1:28.34        
      42.07   46.27                                                
 33 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR  1:33.97    1:29.22        
      41.80   47.42                                                
 33 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  1:38.49    1:29.22        
      41.80   47.42                                                
 35 Egan, Dana M         9 Middies-MR           1:28.26    1:31.12        
      42.07   49.05                                                
 36 Goldstein, Sari E   10 SSL-MR               1:39.25    1:33.12        
      43.35   49.77                                                
 36 Miller, Nikki        9 Cond-MR              1:34.10    1:33.12        
      43.35   49.77                                                
 38 Warren, Frances V    9 Express Swimming-MR  1:31.07    1:33.40        
      41.17   52.23                                                
 39 Bonifacio, Stepani  10 Cond-MR              1:28.86    1:33.81        
      42.49   51.32                                                
 40 Barrera, Alanna M   10 SSL-MR               2:10.39    1:34.61        
      43.30   51.31                                                
 40 McGrath, Kelly       9 Express Swimming-MR  1:50.58    1:34.61        
      43.30   51.31                                                
 42 Burdi, Marissa A    10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:35.84        
      43.67   52.17                                                
 43 Roche, Katie M      10 SSL-MR               1:37.70    1:37.24        
      45.59   51.65                                                
 43 Browne, Sophie L     9 Middies-MR           1:33.09    1:37.24        
      45.59   51.65                                                
 45 Cabillis, Cortney    9 SSL-MR               2:22.93    1:37.72        
      44.40   53.32                                                
 46 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR               1:35.76    1:37.96        
      45.76   52.20                                                
 46 Bariletti, Melissa   9 SSL-MR               1:39.25    1:37.96        
      45.76   52.20                                                
 48 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR           1:51.02    1:38.61        
      44.40   54.21                                                
 49 Napier, Devon T     10 SSL-MR               2:03.31    1:40.09        
      44.83   55.26                                                
 49 Araujo, Sara A      10 SSL-MR               1:41.56    1:40.09        
      44.83   55.26                                                
 51 Babcock, Maggie M   10 SSL-MR               1:35.86    1:40.48        
      45.83   54.65                                                
 51 Kreielsheimer, Che   9 SSL-MR               1:40.20    1:40.48        
      45.83   54.65                                                
 53 Dumas, Carly E       9 Middies-MR                NT    1:40.74        
      46.85   53.89                                                
 54 Tsai, Sylvan         9 Cond-MR              1:41.89    1:41.37        
      48.28   53.09                                                
 55 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR               1:36.12    1:43.53        
      50.15   53.38                                                
 55 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR           1:32.43    1:43.53        
      50.15   53.38                                                
 57 Simone, Toni A       9 Middies-MR           1:52.01    1:45.60        
      49.77   55.83                                                
 58 Elliot, Julie A     10 SSL-MR                    NT    1:45.65        
      47.73   57.92                                                
 59 Threadgill, Taylor  10 NFS-MR               1:42.06    1:47.17        
      43.44 1:03.73                                                
 59 Getchell, Jill A     9 SSL-MR               2:04.50    1:47.17        
      43.44 1:03.73                                                
 61 Carlucci, Brannan    9 Cond-MR                   NT    1:47.80        
      48.43   59.37                                                
 62 Tanenbaum, Cara S   10 SSL-MR               1:52.36    1:48.51        
      49.97   58.54                                                
 63 Penny, Allison M     9 SSL-MR               2:02.63    1:50.27        
      50.30   59.97                                                
 64 Czaczkowski, Nicol   9 SSL-MR               1:57.82    1:53.77        
      49.71 1:04.06                                                
 65 Stein, Jamie Ann    10 SSL-MR               1:55.75    1:54.51        
      44.28 1:10.23                                                
 65 Dubbs, Alyssa M      9 SSL-MR               1:53.90    1:54.51        
      49.60 1:04.91                                                
 67 Marzec, Jennifer     9 SSL-MR               1:54.03    1:58.18        
      53.44 1:04.74                                                
 68 Quinn, Shannon       9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:59.56        
      53.22 1:06.34                                                
 69 Liebergall, Julia    9 SSL-MR               1:49.18    2:03.59        
      55.76 1:07.83                                                
 70 Noach, Erika         9 Middies-MR                NT    2:04.84        
      57.79 1:07.05                                                
 71 Gorenstein, Grace    9 Middies-MR                NT    2:06.80        
      57.39 1:09.41                                                
 72 Rishi, Niki          9 SSL-MR                    NT    2:27.45        
    1:04.36 1:23.09                                                
 -- Bennia, Ashley R     8 N-NFS-NJ                  NT         DQ        
      54.45   20.78                                                
 -- Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:13.34         DQ        
      34.54   38.73                                                
 -- Sandler, Raizel     10 SSL-MR               2:03.31         DQ        
      48.28   53.09                                                
 -- Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR  1:52.37         DQ        
    1:45.69    0.08                                                
 -- Simeone, MaryCate    9 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      55.76 1:07.83                                                
 -- Guercio, Jessica L   9 Cond-MR              1:52.36         DQ        
      50.47 1:02.03                                                
 
Event 2  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:09.79  ZQ
        1:12.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:10.48    1:08.55 ZQ     
      32.90   35.65                                                
  2 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR           1:10.80    1:08.80 ZQ     
      32.91   35.89                                                
  3 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:10.68    1:09.12 ZQ     
      32.32   36.80                                                
  4 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:10.68    1:09.70 ZQ     
      32.77   36.93                                                
  5 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR  1:17.75    1:11.63 JO     
      33.83   37.80                                                
  6 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR           1:12.14    1:12.32 JO     
      34.62   37.70                                                
  7 Wolin, Seth A       10 Cond-MR              1:12.98    1:12.60 SILV   
      34.57   38.03                                                
  8 Itzkowitz, Ben M    10 GAEL-MR              1:14.34    1:12.84 SILV   
      33.38   39.46                                                
  9 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR  1:20.69    1:14.11 SILV   
      33.50   40.61                                                
 10 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR           1:12.04    1:16.54 SILV   
      34.78   41.76                                                
 11 Villegas, Michael   10 Cond-MR              1:15.79    1:16.80 SILV   
      36.11   40.69                                                
 12 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           1:18.79    1:18.33 SILV   
      36.72   41.61                                                
 13 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR               1:20.31    1:19.10 SILV   
      36.54   42.56                                                
 14 Ong, Daniel W       10 Middies-MR           1:16.79    1:19.64 SILV   
      37.19   42.45                                                
 15 Freitas, Joel B     10 Middies-MR           1:25.43    1:23.65        
      39.05   44.60                                                
 16 Hancock, Miles D    10 Middies-MR           1:37.54    1:23.74        
      38.74   45.00                                                
 17 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR           1:28.98    1:24.19        
      38.96   45.23                                                
 18 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR               1:27.20    1:25.31        
      40.32   44.99                                                
 19 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  1:39.65    1:25.52        
      38.17   47.35                                                
 20 Shannon, Christoph   9 Middies-MR           1:28.01    1:25.63        
      39.17   46.46                                                
 21 Blair, Tim R         9 Middies-MR           1:25.01    1:25.68        
      40.38   45.30                                                
 22 Magee, Ryan T       10 SSL-MR               1:31.96    1:26.05        
      40.15   45.90                                                
 23 McLaughlin, Sean M   9 GAEL-MR              1:35.81    1:26.50        
      38.58   47.92                                                
 24 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR  1:40.67    1:31.39        
      42.02   49.37                                                
 25 Noach, Kees         10 Middies-MR           1:41.00    1:31.52        
      43.45   48.07                                                
 26 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:32.28        
      42.26   50.02                                                
 27 Bryan, Kareem N      9 NFS-MR               1:40.86    1:34.49        
      40.56   53.93                                                
 28 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR           1:35.62    1:35.70        
      43.94   51.76                                                
 29 Avidan, Lucas J      9 Middies-MR           1:34.88    1:35.77        
      42.56   53.21                                                
 30 Palmer, John A      10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:41.46        
      44.04   57.42                                                
 31 Lynch, Charlie F     9 Middies-MR           1:52.20    1:43.71        
      45.98   57.73                                                
 32 Purdy, David W       9 Middies-MR           1:40.73    1:47.12        
      49.56   57.56                                                
 33 Mitzian, Nick W     10 Middies-MR           1:50.15    1:50.31        
      49.66 1:00.65                                                
 34 Shipley, Jack M     10 SSL-MR                    NT    1:52.20        
      50.98 1:01.22                                                
 35 Robinson, William    9 SSL-MR               1:49.56    1:57.39        
      52.86 1:04.53                                                
 36 Holmes, Bryan        9 NFS-MR               1:59.87    2:00.11        
      52.11 1:08.00                                                
 37 Ford, Brandon L     10 NFS-MR                    NT    2:08.72        
      54.73 1:13.99                                                
 38 Gutmann, Chris B     9 SSL-MR               2:38.41    2:21.76        
    1:01.42 1:20.34                                                
 -- Bialo, Matthew J     9 GAEL-MR              1:35.43         DQ        
 
Event 3  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    28.72      28.23 JO     
  2 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR    29.10      29.42 SILV   
  3 Baker, Meghan T     11 GAEL-MR                30.66      29.43 SILV   
  4 Cramer, Micaela C   12 GAEL-MR                29.65      29.44 SILV   
  5 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR                30.42      29.47 SILV   
  6 Ras, Jessica A      12 Express Swimming-MR    29.39      29.52 SILV   
  7 Ong, Natalie W      12 Middies-MR             31.50      30.28 SILV   
  8 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR    31.25      30.35 SILV   
  9 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR             32.09      31.29 SILV   
 10 McNally, Elise C    12 Unattached             31.20      31.38 SILV   
 11 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    33.00      31.39 SILV   
 12 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    31.27      31.41 SILV   
 13 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR             33.40      31.70 SILV   
 14 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR                32.17      31.71 SILV   
 15 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR             31.84      31.75 SILV   
 16 Doino, Jaclyn M     11 GAEL-MR                31.40      31.82 SILV   
 17 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR                33.81      31.91 SILV   
 18 Huddleston, Devon   11 Middies-MR             32.24      31.95 SILV   
 19 Tsai, Stephanie     11 Cond-MR                31.82      32.10 SILV   
 20 Wolfe, Caitlin A    11 GAEL-MR                33.97      32.37 SILV   
 21 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR             32.74      32.44 SILV   
 22 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR             32.79      32.56        
 23 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR                33.20      32.85        
 24 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR                33.14      33.05        
 25 Miller, Alicia L    11 SSL-MR                 32.67      33.11        
 26 Murphy, Austin C    11 Cond-MR                33.87      33.37        
 27 Hill, Joanna K      11 GAEL-MR                35.22      33.50        
 28 Norrgard, Kristen   11 Middies-MR             33.30      33.67        
 29 Chervin, Kelly      11 Cond-MR                31.72      34.17        
 30 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR    35.34      35.51        
 31 Releford, Rachel J  11 GAEL-MR                37.00      35.54        
 32 Cochran, Tara C     11 GAEL-MR                36.75      35.69        
 33 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR             36.24      35.81        
 34 Tracy, Kathryn M    12 GAEL-MR                38.29      36.63        
 35 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR             37.85      37.93        
 36 Knoff, Abigail J    11 Cond-MR                40.59      39.98        
 37 Crawfoed, Victoria  11 Cond-MR                39.50      40.29        
 38 Morelli, Katie M    11 Cond-MR                42.05      40.42        
 39 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 42.36      40.99        
 40 Tsai, Shelun        11 Cond-MR                42.32      41.33        
 41 Rosner, Mae         12 Cond-MR                   NT      41.72        
 42 Rosenwasser, Kate   11 SSL-MR                 44.11      44.76        
 43 Quinn, Meghan M     11 SSL-MR                 43.79      45.90        
 44 Wong, Sherrinette   12 NFS-MR                 43.55      46.92        
 45 Hamilton, Ellie G   11 SSL-MR                 46.61      48.97        
 
Event 4  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.59  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attinello, Paul C   12 GAEL-MR                29.48      28.57 JO     
  1 Schachar, Tal A     12 GAEL-MR                29.59      28.57 JO     
  3 Katz, Andrew        11 Cond-MR                   NT      28.73 SILV   
  4 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR             30.75      29.33 SILV   
  5 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR                30.09      30.64 SILV   
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR    31.58      30.68 SILV   
  7 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    30.97      30.85 SILV   
  8 Heath, Michael A    12 GAEL-MR                31.20      31.06 SILV   
  9 Melkonian, Michael  11 GAEL-MR                32.09      31.53 SILV   
 10 Roeser, Kenny P     12 SSL-MR                 34.46      31.82 SILV   
 11 Alexander, Craig S  12 Middies-MR             32.35      32.34 SILV   
 12 Jung, Brian         11 Middies-MR             33.61      32.45 SILV   
 13 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR             32.55      32.59        
 14 Nikic, Marko        12 Unattached                NT      32.76        
 15 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR             33.09      32.88        
 16 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR    34.76      33.77        
 17 Shaw, Maliek        11 NFS-MR                 37.70      34.13        
 18 Hernandez, Jason    11 NFS-MR                 34.23      35.49        
 19 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR    35.24      35.72        
 20 Oppenheimer, Harry  11 GAEL-MR                37.06      36.53        
 21 Parish, Sam M       12 Cond-MR                37.27      36.63        
 22 Papp, Attila M      12 Cond-MR                35.16      36.82        
 23 Pericic, Daniel     11 Cond-MR                37.57      37.58        
 24 Hart, Bryan J       11 NFS-MR                 41.12      37.60        
 25 Stein, Robert J     11 SSL-MR                 37.09      38.82        
 26 Van Tongeren, Jake  11 Cond-MR                38.73      40.40        
 27 Gilliam, Stephen    11 NFS-MR                 42.17      45.34        
 28 Citrin, Joshua M    11 Cond-MR              1:00.46      46.99        
 29 Stangl, Kevin       11 SSL-MR                 53.71      52.69        
 30 Newsome, William E  12 NFS-MR               1:08.15    1:03.60        
 
Event 5  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          35.59  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR                30.82      29.40 ZQ     
  2 Sepe, Lauren K      10 GAEL-MR                36.65      34.15 ZQ     
  3 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR             38.42      36.06 JO     
  4 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR             39.20      36.78 JO     
  5 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR             42.06      37.18 SILV   
  6 McNichol, Taylor    10 Cond-MR                38.68      37.54 SILV   
  7 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             39.33      38.80 SILV   
  8 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    39.41      38.93 SILV   
  9 Randazzo, Khristia   9 GAEL-MR                42.00      39.01 SILV   
 10 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             41.20      39.71 SILV   
 11 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    47.50      41.23 SILV   
 12 Quinn, Kelsey M     10 Express Swimming-MR    46.73      41.83 SILV   
 13 Rios, Vanessa I     10 Middies-MR             42.47      41.86 SILV   
 14 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR                44.72      41.90 SILV   
 15 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                40.12      41.92 SILV   
 16 Carmel, Nathalie F  10 Middies-MR             44.21      42.32 SILV   
 17 Tracy, Maggie E      9 GAEL-MR                44.24      42.64 SILV   
 18 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR    48.34      43.32 SILV   
 19 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT      43.36 SILV   
 20 Schaefer, Kathryn   10 GAEL-MR                42.93      43.99 SILV   
 21 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR             47.65      45.14 SILV   
 22 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 44.08      45.22 SILV   
 23 Warren, Frances V    9 Express Swimming-MR    45.45      45.28 SILV   
 24 Worth, Kara E       10 Express Swimming-MR    47.00      45.32 SILV   
 25 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR                46.48      45.45        
 26 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR             48.23      45.57        
 27 Ortiz, Daniela      10 Middies-MR             46.16      45.60        
 28 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR             54.96      46.10        
 29 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR    50.05      46.76        
 30 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR                 48.11      46.98        
 31 Manning, Lauren E   10 Middies-MR             47.82      47.06        
 32 Davis, Jackie P      9 Cond-MR                52.98      47.13        
 33 Bishop, Christina    9 GAEL-MR                50.44      47.30        
 34 Browne, Sophie L     9 Middies-MR             48.55      48.61        
 35 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR             54.64      48.72        
 36 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR    52.25      48.75        
 37 Toal, Shannon V      9 Middies-MR             46.66      48.83        
 38 Miller, Nikki        9 Cond-MR                46.50      49.24        
 39 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR             52.12      49.91        
 40 Egan, Dana M         9 Middies-MR             44.60      50.53        
 41 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR                48.73      51.33        
 42 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR    50.00      51.54        
 43 Simone, Toni A       9 Middies-MR             55.32      51.94        
 44 Bonifacio, Stepani  10 Cond-MR                51.52      52.33        
 45 Dumas, Carly E       9 Middies-MR             54.96      53.91        
 46 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR                NT      54.04        
 47 Papp, Maria L       10 Cond-MR                48.95      54.10        
 48 Simeone, MaryCate    9 Express Swimming-MR    59.78      54.98        
 49 Goldstein, Sari E   10 SSL-MR                    NT      57.16        
 50 Kreielsheimer, Che   9 SSL-MR                 57.73      57.39        
 51 Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR    55.00      59.50        
 52 McGrath, Kelly       9 Express Swimming-MR    55.00    1:00.86        
 53 Roche, Katie M      10 SSL-MR                 53.35    1:01.01        
 54 Gorenstein, Grace    9 Middies-MR           1:04.85    1:03.78        
 55 Noach, Erika         9 Middies-MR                NT    1:17.18        
 -- Abate, Katia        10 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Napier, Devon T     10 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Quinn, Shannon       9 Express Swimming-MR  1:30.00         DQ        
 -- Tanenbaum, Cara S   10 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Threadgill, Taylor  10 NFS-MR               1:06.08         DQ        
 -- Burdi, Marissa A    10 Express Swimming-MR  1:01.35         DQ        
 -- Kurtti, Dana L       9 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Getchell, Jill A     9 SSL-MR               1:24.63         DQ        
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.39  ZQ
          37.59  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Michael  10 Middies-MR             35.33      34.58 ZQ     
  2 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR             38.04      34.94 ZQ     
  3 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR    37.43      36.02 ZQ     
  4 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             41.19      39.09 SILV   
  5 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR             41.12      40.08 SILV   
  6 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR    41.53      40.53 SILV   
  7 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR             39.58      40.67 SILV   
  8 Blair, Tim R         9 Middies-MR             44.16      41.44 SILV   
  9 Mollema, Nils S      9 Middies-MR             46.71      41.60 SILV   
 10 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             43.04      41.87 SILV   
 11 Ong, Daniel W       10 Middies-MR             43.41      43.09 SILV   
 12 Villegas, Michael   10 Cond-MR                40.95      43.28 SILV   
 13 Wolin, Seth A       10 Cond-MR                41.42      44.19 SILV   
 14 Freitas, Joel B     10 Middies-MR             46.58      46.91        
 15 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 44.72      47.12        
 16 Petix, Jonathan A    9 GAEL-MR                49.18      48.34        
 17 Magee, Ryan T       10 SSL-MR                 53.87      49.52        
 18 McLaughlin, Sean M   9 GAEL-MR                46.28      49.89        
 18 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR             49.98      49.89        
 20 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 52.43      50.92        
 21 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR    42.00      52.50        
 22 Hancock, Miles D    10 Middies-MR             53.61      52.56        
 23 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR    49.14      54.65        
 24 Farucci, Andrew      9 Cond-MR              1:04.62      55.24        
 25 Noach, Kees         10 Middies-MR           1:03.80      55.85        
 26 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR             52.28      56.95        
 27 Lynch, Charlie F     9 Middies-MR           1:13.20      58.72        
 28 Purdy, David W       9 Middies-MR             55.94      59.17        
 29 Bryan, Kareem N      9 NFS-MR                 59.50    1:00.14        
 30 Palmer, John A      10 Express Swimming-MR  1:00.00    1:05.45        
 -- Shannon, Christoph   9 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Avidan, Lucas J      9 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Mitzian, Nick W     10 Middies-MR             59.31         DQ        
 
Event 7  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.69  ZQ
        1:13.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:10.82    1:07.47 ZQ     
      31.45   36.02                                                
  2 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR              1:16.23    1:13.69 SILV   
      33.91   39.78                                                
  3 Ras, Jessica A      12 Express Swimming-MR  1:16.60    1:14.12 SILV   
      34.27   39.85                                                
  4 Ong, Natalie W      12 Middies-MR           1:18.82    1:15.84 SILV   
      34.50   41.34                                                
  5 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:23.05    1:18.96 SILV   
      34.83   44.13                                                
  6 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR  1:22.07    1:22.54 SILV   
    1:22.90                                                        
  7 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR           1:24.97    1:25.20 SILV   
      38.04   47.16                                                
  8 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:35.00    1:30.36        
      41.10   49.26                                                
  9 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR           1:33.36    1:30.72        
      38.32   52.40                                                
 10 Norrgard, Kristen   11 Middies-MR           1:26.98    1:30.92        
      40.64   50.28                                                
 11 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR                NT    1:31.19        
      39.91   51.28                                                
 12 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR                   NT    1:31.55        
      41.65   49.90                                                
 13 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR           1:32.62    1:32.06        
      41.80   50.26                                                
 14 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:34.46        
 15 Huddleston, Devon   11 Middies-MR           1:35.24    1:37.80        
 16 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR           1:34.69    1:38.23        
 17 Chervin, Kelly      11 Cond-MR              1:45.00    1:38.84        
 18 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:37.51    1:41.77        
 19 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR                   NT    1:42.76        
 20 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR           1:54.97    1:54.50        
 
Event 8  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.79  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schachar, Tal A     12 GAEL-MR              1:12.94    1:07.60 ZQ     
      31.93   35.67                                                
  2 Katz, Andrew        11 Cond-MR              1:10.37    1:10.73 ZQ     
      33.14   37.59                                                
  3 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:17.43    1:14.28 JO     
      35.28   39.00                                                
  4 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:20.07    1:19.41 SILV   
      35.83   43.58                                                
  5 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR              1:31.55    1:23.39 SILV   
      37.00   46.39                                                
  6 Jung, Brian         11 Middies-MR           1:33.33    1:27.00 SILV   
      39.61   47.39                                                
  7 Alexander, Craig S  12 Middies-MR           1:29.45    1:27.52 SILV   
      41.72   45.80                                                
  8 Attinello, Paul C   12 GAEL-MR              1:28.76    1:28.08 SILV   
      39.09   48.99                                                
  9 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR           1:23.30    1:29.08        
 10 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR  1:42.41    1:35.69        
 11 Hernandez, Jason    11 NFS-MR               1:45.13    1:38.70        
      42.38   56.32                                                
 12 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR           1:41.38    1:41.23        
      45.15   56.08                                                
 -- Citrin, Joshua M    11 Cond-MR                   NT         DQ        
      54.34 1:05.05                                                
 -- Melkonian, Michael  11 GAEL-MR              1:45.42         DQ        
      40.06   57.17                                                
 -- Nammacher, Luke H   12 Middies-MR                NT         DQ        
      42.12 1:01.41                                                
 
Event 9  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:29.59  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dooley, Theresa A   10 Cond-MR              1:36.24    1:27.21 ZQ     
      40.93   46.28                                                
  2 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:29.51    1:29.09 ZQ     
      42.84   46.25                                                
  3 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:38.05    1:30.28 JO     
      42.86   47.42                                                
  4 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR           1:32.12    1:32.11 JO     
      42.40   49.71                                                
  5 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR           1:30.01    1:33.25 JO     
      43.18   50.07                                                
  6 Nikic, Bianca       10 Unattached                NT    1:35.42 SILV   
  7 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:35.99    1:35.43 SILV   
  8 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR              1:35.49    1:36.60 SILV   
      44.72   51.88                                                
  9 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR              1:38.36    1:37.93 SILV   
      46.14   51.79                                                
 10 Miller, Nikki        9 Cond-MR              1:38.84    1:38.64 SILV   
      45.76   52.88                                                
 11 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.80 SILV   
      46.38   52.42                                                
 12 Quinn, Kelsey M     10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:39.80 SILV   
      47.43   52.37                                                
 13 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR           1:43.41    1:40.14 SILV   
 14 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:40.37 SILV   
 15 Egan, Dana M         9 Middies-MR           1:40.92    1:43.33 SILV   
      48.01   55.32                                                
 16 Carmel, Nathalie F  10 Middies-MR           1:47.91    1:44.49 SILV   
      49.36   55.13                                                
 17 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR                NT    1:44.94 SILV   
 18 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR  1:50.41    1:45.29 SILV   
      49.64   55.65                                                
 19 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  1:58.09    1:46.07 SILV   
      51.23   54.84                                                
 20 Arnott, Katie        9 SSL-MR                    NT    1:46.31 SILV   
      49.89   56.42                                                
 21 Bishop, Christina    9 GAEL-MR              1:54.35    1:46.85 SILV   
      47.94   58.91                                                
 22 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           2:04.81    1:47.57 SILV   
      50.93   56.64                                                
 23 Goldstein, Sari E   10 SSL-MR                    NT    1:47.59 SILV   
      51.89   55.70                                                
 23 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:52.27    1:47.59 SILV   
 25 Toal, Shannon V      9 Middies-MR                NT    1:47.87 SILV   
 26 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:47.98 SILV   
      52.04   55.94                                                
 27 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR              1:53.68    1:48.57 SILV   
      50.83   57.74                                                
 28 Rios, Vanessa I     10 Middies-MR           1:50.36    1:48.66 SILV   
      52.35   56.31                                                
 29 Davis, Jackie P      9 Cond-MR              1:46.83    1:48.72 SILV   
      51.50   57.22                                                
 30 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT    1:49.24 SILV   
      52.50   56.74                                                
 31 Browne, Sophie L     9 Middies-MR                NT    1:49.57 SILV   
      52.24   57.33                                                
 32 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR           1:58.57    1:50.89 SILV   
      53.18   57.71                                                
 33 Ortiz, Daniela      10 Middies-MR           2:05.38    1:51.26 SILV   
      54.39   56.87                                                
 34 Worth, Kara E       10 Express Swimming-MR  2:06.68    1:51.91        
 35 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR                NT    1:53.80        
      53.01 1:00.79                                                
 36 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR                NT    1:54.81        
      54.34 1:00.47                                                
 37 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR                    NT    1:55.02        
 37 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR                NT    1:55.02        
 39 Kurtti, Dana L       9 Cond-MR                   NT    1:55.77        
      53.94 1:01.83                                                
 40 Tsai, Sylvan         9 Cond-MR              2:03.24    1:56.36        
      55.85 1:00.51                                                
 41 Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR  2:17.99    1:58.05        
 42 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                    NT    1:58.11        
      56.23 1:01.88                                                
 43 Carlucci, Brannan    9 Cond-MR              2:09.83    2:00.27        
      56.33 1:03.94                                                
 44 Kreielsheimer, Che   9 SSL-MR                    NT    2:00.97        
      57.36 1:03.61                                                
 45 McGrath, Kelly       9 Express Swimming-MR  2:30.00    2:04.38        
 46 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR               2:06.35    2:04.66        
      57.16 1:07.50                                                
 47 Noach, Erika         9 Middies-MR                NT    2:05.76        
      59.19 1:06.57                                                
 48 Warren, Frances V    9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:08.73        
 49 Burdi, Marissa A    10 Express Swimming-MR  2:30.00    2:10.73        
      59.68 1:11.05                                                
 50 Roche, Katie M      10 SSL-MR                    NT    2:14.47        
    1:05.97 1:08.50                                                
 51 Simeone, MaryCate    9 Express Swimming-MR  2:30.00    2:15.13        
 52 Getchell, Jill A     9 SSL-MR                    NT    2:17.41        
    1:02.09 1:15.32                                                
 53 Tanenbaum, Cara S   10 SSL-MR                    NT    2:17.56        
 54 Stein, Jamie Ann    10 SSL-MR                    NT    2:24.75        
 55 Napier, Devon T     10 SSL-MR                    NT    2:37.88        
 56 Cabillis, Cortney    9 SSL-MR                    NT    2:50.41        
    1:24.04 1:26.37                                                
 -- Quinn, Shannon       9 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
 
Event 10  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.29  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR  1:32.55    1:33.40 JO     
      45.12   48.28                                                
  2 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:33.58    1:33.71 JO     
      45.09   48.62                                                
  3 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:40.87    1:38.19 SILV   
      45.37   52.82                                                
  4 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           1:42.70    1:38.51 SILV   
      47.22   51.29                                                
  5 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR           1:45.85    1:39.09 SILV   
      47.60   51.49                                                
  6 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:47.15    1:39.17 SILV   
      47.60   51.57                                                
  7 Wolin, Seth A       10 Cond-MR              1:41.49    1:44.22 SILV   
      49.30   54.92                                                
  8 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR  1:56.19    1:45.27 SILV   
      50.95   54.32                                                
  9 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR               2:11.54    1:51.70        
      53.79   57.91                                                
 10 Pagano, Edward P     9 GAEL-MR              1:52.90    1:51.76        
      52.03   59.73                                                
 11 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR                NT    1:53.79        
      54.60   59.19                                                
 12 Hancock, Miles D    10 Middies-MR           2:22.47    1:54.17        
      54.48   59.69                                                
 13 Freitas, Joel B     10 Middies-MR           2:02.40    1:55.31        
      54.21 1:01.10                                                
 14 Van Tongeren, Greg   9 Cond-MR                   NT    1:55.51        
      54.52 1:00.99                                                
 15 Bialo, Matthew J     9 GAEL-MR              1:55.81    1:55.72        
 16 Mitzian, Nick W     10 Middies-MR                NT    1:59.13        
 17 Purdy, David W       9 Middies-MR           2:00.83    1:59.80        
      55.22 1:04.58                                                
 18 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                    NT    1:59.90        
      56.16 1:03.74                                                
 19 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:02.20        
 20 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR                NT    2:04.39        
 21 Shannon, Christoph   9 Middies-MR                NT    2:05.11        
      57.61 1:07.50                                                
 22 Magee, Ryan T       10 SSL-MR                    NT    2:05.56        
    1:02.22 1:03.34                                                
 23 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:05.67        
    1:01.16 1:04.51                                                
 24 Avidan, Lucas J      9 Middies-MR                NT    2:13.27        
    1:03.18 1:10.09                                                
 -- Ahmad, Shan N        9 Cond-MR              2:04.67         DQ        
      56.04 1:04.49                                                
 -- Ong, Daniel W       10 Middies-MR           1:54.22         DQ        
      51.96   55.69                                                
 -- Minowitz, Eric M     9 Middies-MR                NT         DQ        
      52.93   56.99                                                
 -- Palmer, John A      10 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
    1:12.82 1:22.88                                                
 
Event 11  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          37.79  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    36.30      35.69 ZQ     
  2 McNally, Elise C    12 Unattached             36.50      36.30 JO     
  3 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR    37.57      37.25 JO     
  4 Cramer, Micaela C   12 GAEL-MR                40.38      39.33 SILV   
  5 Ras, Jessica A      12 Express Swimming-MR    39.78      39.83 SILV   
  6 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR    40.81      40.33 SILV   
  7 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR             41.16      40.95 SILV   
  8 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR                42.10      41.42 SILV   
  9 Cochran, Tara C     11 GAEL-MR                42.59      41.98 SILV   
 10 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    42.18      42.35 SILV   
 11 Ong, Natalie W      12 Middies-MR             44.27      42.84 SILV   
 12 Murphy, Austin C    11 Cond-MR                44.55      43.10 SILV   
 13 Doino, Jaclyn M     11 GAEL-MR                43.22      43.40 SILV   
 14 Baker, Meghan T     11 GAEL-MR                43.66      43.50 SILV   
 15 Tsai, Stephanie     11 Cond-MR                44.90      43.59 SILV   
 16 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR                44.11      43.67 SILV   
 17 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR             43.50      44.18 SILV   
 18 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    45.00      44.20 SILV   
 19 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR             45.19      44.61        
 20 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR                43.39      45.01        
 21 Huddleston, Devon   11 Middies-MR             43.36      45.06        
 22 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR             46.38      45.30        
 23 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR             44.08      45.71        
 24 Hill, Joanna K      11 GAEL-MR                46.81      45.87        
 25 Miller, Alicia L    11 SSL-MR                 45.51      46.55        
 26 Chervin, Kelly      11 Cond-MR                48.78      46.98        
 27 Wolfe, Caitlin A    11 GAEL-MR                48.13      47.42        
 28 Crawfoed, Victoria  11 Cond-MR                48.50      47.60        
 29 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR                47.50      47.68        
 30 Norrgard, Kristen   11 Middies-MR             47.87      47.93        
 31 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR             48.70      49.30        
 32 Releford, Rachel J  11 GAEL-MR                48.69      49.48        
 33 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR             52.58      51.22        
 34 Knoff, Abigail J    11 Cond-MR                56.57      52.46        
 35 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR    53.86      52.80        
 36 Rosner, Mae         12 Cond-MR                   NT      54.49        
      54.46    0.03                                                
 37 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 52.54      55.10        
 38 Rosenwasser, Kate   11 SSL-MR                 59.45      56.75        
 39 Tsai, Shelun        11 Cond-MR              1:04.92      56.88        
 40 Quinn, Meghan M     11 SSL-MR               1:00.81    1:02.40        
 41 Hamilton, Ellie G   11 SSL-MR               1:08.99    1:11.89        
 -- Morelli, Katie M    11 Cond-MR              1:11.13         DQ        
 
Event 12  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.49  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR                37.44      38.21 SILV   
  2 Heath, Michael A    12 GAEL-MR                39.35      39.87 SILV   
  3 Katz, Andrew        11 Cond-MR                40.51      40.26 SILV   
  4 Nikic, Marko        12 Unattached                NT      41.00 SILV   
  5 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR             41.36      42.34 SILV   
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR    43.91      42.82 SILV   
  7 Alexander, Craig S  12 Middies-MR             42.82      42.90 SILV   
  8 Jung, Brian         11 Middies-MR             45.29      43.68 SILV   
  9 Van Tongeren, Jake  11 Cond-MR                47.54      44.20        
 10 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR    44.93      45.58        
 11 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR             43.09      45.69        
 12 Parish, Sam M       12 Cond-MR                45.85      45.85        
 13 Shaw, Maliek        11 NFS-MR                 48.75      45.89        
 14 Roeser, Kenny P     12 SSL-MR                    NT      45.91        
 15 Melkonian, Michael  11 GAEL-MR                45.83      46.03        
 16 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    46.33      47.16        
 17 Oppenheimer, Harry  11 GAEL-MR                47.37      47.51        
 18 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR             46.20      49.41        
 19 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR    50.82      49.49        
 20 Pericic, Daniel     11 Cond-MR                55.95      49.56        
 21 Papp, Attila M      12 Cond-MR                53.23      51.48        
 22 Hernandez, Jason    11 NFS-MR                 51.86      52.89        
 23 Stein, Robert J     11 SSL-MR                    NT      56.72        
 24 Citrin, Joshua M    11 Cond-MR              1:08.31    1:00.50        
 -- Gilliam, Stephen    11 NFS-MR                    NT         DQ        
 -- Gallen, Chris P     11 SSL-MR                 54.33         DQ        
 -- Hart, Bryan J       11 NFS-MR                    NT         DQ        
 
Event 13  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.79  ZQ
          38.59  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR                33.71      33.43 ZQ     
  2 Sepe, Lauren K      10 GAEL-MR                39.75      38.77 SILV   
  3 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR    40.99      39.36 SILV   
  4 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR             40.62      40.26 SILV   
  5 Tracy, Maggie E      9 GAEL-MR                41.44      40.40 SILV   
  6 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR    43.66      40.55 SILV   
  7 Schaefer, Kathryn   10 GAEL-MR                41.07      40.66 SILV   
  8 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             43.81      41.10 SILV   
  9 Nikic, Bianca       10 Unattached                NT      41.11 SILV   
 10 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR    44.95      41.78 SILV   
 11 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             41.18      41.90 SILV   
 12 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR             39.55      41.92 SILV   
 13 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR             43.44      42.22 SILV   
 14 Toal, Shannon V      9 Middies-MR             41.49      42.90 SILV   
 15 Ortiz, Daniela      10 Middies-MR             41.89      43.07 SILV   
 16 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR             42.54      43.16 SILV   
 17 Worth, Kara E       10 Express Swimming-MR    45.13      43.38 SILV   
 18 Manning, Lauren E   10 Middies-MR             44.21      43.65 SILV   
 19 Rios, Vanessa I     10 Middies-MR             39.66      44.02 SILV   
 20 Carmel, Nathalie F  10 Middies-MR             43.41      44.08 SILV   
 21 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR             45.74      45.16        
 22 Abate, Katia        10 Cond-MR                47.12      46.21        
 23 Simone, Toni A       9 Middies-MR             51.37      46.39        
 24 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR             45.15      46.44        
 25 Kurtti, Dana L       9 Cond-MR                54.51      46.49        
 26 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR             47.95      46.66        
 27 Browne, Sophie L     9 Middies-MR             47.48      46.80        
 28 Bishop, Christina    9 GAEL-MR                45.33      47.12        
 29 Egan, Dana M         9 Middies-MR             47.74      47.24        
 30 Bonifacio, Stepani  10 Cond-MR                49.89      48.52        
 30 Quinn, Kelsey M     10 Express Swimming-MR    50.66      48.52        
 32 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR                 57.85      49.28        
 33 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR                46.07      49.31        
 34 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR    51.43      49.40        
 35 Davis, Jackie P      9 Cond-MR                51.31      49.43        
 36 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR             47.46      49.57        
 37 Araujo, Sara A      10 SSL-MR                 54.20      49.63        
 38 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR    52.35      49.64        
 39 Warren, Frances V    9 Express Swimming-MR    48.61      50.41        
 40 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR                46.95      50.83        
 41 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT      51.67        
 42 Simeone, MaryCate    9 Express Swimming-MR    53.33      52.10        
 43 Stein, Jamie Ann    10 SSL-MR                 52.44      52.34        
 44 Liebergall, Julia    9 SSL-MR               1:00.65      53.15        
 45 Penny, Allison M     9 SSL-MR                 56.78      53.72        
 46 Bariletti, Melissa   9 SSL-MR                 57.92      54.39        
 47 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR             52.84      54.69        
 48 Burdi, Marissa A    10 Express Swimming-MR    56.21      55.36        
 49 Papp, Maria L       10 Cond-MR                56.56      55.70        
 50 Dubbs, Alyssa M      9 SSL-MR               1:06.13      56.21        
 51 Bennia, Ashley R     8 N-NFS-NJ                  NT      56.34        
 52 Marzec, Jennifer     9 SSL-MR                 59.35      57.60        
 53 Dumas, Carly E       9 Middies-MR             51.08      57.73        
 54 Elliot, Julie A     10 SSL-MR               1:01.11      58.09        
 55 Czaczkowski, Nicol   9 SSL-MR                 57.89      59.18        
 56 Noach, Erika         9 Middies-MR           1:05.23      59.45        
 57 Guercio, Jessica L   9 Cond-MR              1:02.94      59.86        
 58 Gorenstein, Grace    9 Middies-MR             56.37    1:00.61        
 59 Cabillis, Cortney    9 SSL-MR               1:05.03    1:06.52        
 60 Quinn, Shannon       9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:08.86        
 61 Rishi, Niki          9 SSL-MR               1:16.68    1:12.42        
 62 Threadgill, Taylor  10 NFS-MR               1:02.98    1:13.48        
 -- Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR  1:03.08         DQ        
 -- McGrath, Kelly       9 Express Swimming-MR    54.74         DQ        
 -- Miller, Nikki        9 Cond-MR                49.29         DQ        
 -- Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    40.69         DQ        
 
Event 14  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.99  ZQ
          38.59  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mollema, Nils S      9 Middies-MR             38.72      37.83 ZQ     
  2 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR    37.67      38.00 JO     
  3 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             39.62      38.54 JO     
  4 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR             39.33      38.95 SILV   
  5 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             38.45      39.00 SILV   
  6 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR             39.10      39.34 SILV   
  7 Nicholson, Michael  10 Middies-MR             39.62      39.83 SILV   
  8 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR    42.40      41.09 SILV   
  9 Ong, Daniel W       10 Middies-MR             40.48      41.56 SILV   
 10 Villegas, Michael   10 Cond-MR                41.24      42.66 SILV   
 11 Blair, Tim R         9 Middies-MR             43.75      42.77 SILV   
 12 Pagano, Edward P     9 GAEL-MR                45.81      43.68 SILV   
 13 Noach, Kees         10 Middies-MR             46.06      44.95        
 14 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR             45.41      46.68        
 15 Hancock, Miles D    10 Middies-MR             44.45      46.79        
 16 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR    47.87      47.54        
 17 Petix, Jonathan A    9 GAEL-MR                52.43      48.97        
 18 Freitas, Joel B     10 Middies-MR             45.88      49.05        
 19 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR    59.95      49.99        
 20 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR             47.90      50.92        
 21 Lynch, Charlie F     9 Middies-MR             51.56      50.96        
 22 Avidan, Lucas J      9 Middies-MR             50.04      51.64        
 23 Bialo, Matthew J     9 GAEL-MR                56.94      52.19        
 24 Shipley, Jack M     10 SSL-MR                 58.36      53.94        
 25 Mitzian, Nick W     10 Middies-MR             51.79      54.54        
 26 Licalzi, Nicholas   10 Express Swimming-MR    47.38      55.13        
 27 Bryan, Kareem N      9 NFS-MR                 50.43      55.46        
 28 Palmer, John A      10 Express Swimming-MR  1:00.00      56.38        
 29 Parish, Daniel       9 Cond-MR                   NT      57.81        
 30 Robinson, William    9 SSL-MR                 55.66      59.16        
 31 Farucci, Andrew      9 Cond-MR                56.40      59.76        
 32 Van Tongeren, Greg   9 Cond-MR              1:02.02    1:01.04        
 33 Holmes, Bryan        9 NFS-MR               1:00.92    1:07.09        
 34 Ford, Brandon L     10 NFS-MR                    NT    1:24.56        
 -- Ahmad, Shan N        9 Cond-MR                50.13         DQ        
 -- Shannon, Christoph   9 Middies-MR             50.47         DQ        
 
Event 15  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  ZQ
        1:12.29  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:12.73    1:11.09 JO     
      35.13   35.96                                                
  2 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR  1:14.93    1:16.34 SILV   
      37.29   39.05                                                
  3 Baker, Meghan T     11 GAEL-MR              1:19.41    1:16.95 SILV   
      37.55   39.40                                                
  4 Ong, Natalie W      12 Middies-MR           1:18.08    1:17.92 SILV   
      37.71   40.21                                                
  5 Ras, Jessica A      12 Express Swimming-MR  1:17.75    1:17.97 SILV   
      39.30   38.67                                                
  6 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:20.70    1:19.65 SILV   
      39.25   40.40                                                
  7 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR  1:23.31    1:19.96 SILV   
  8 Norrgard, Kristen   11 Middies-MR           1:20.90    1:20.84 SILV   
      39.96   40.88                                                
  9 Wolfe, Caitlin A    11 GAEL-MR              1:26.97    1:21.05 SILV   
      38.35   42.70                                                
 10 Tsai, Stephanie     11 Cond-MR              1:21.89    1:21.08 SILV   
      37.86   43.22                                                
 11 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR           1:24.35    1:24.10 SILV   
      41.72   42.38                                                
 12 Huddleston, Devon   11 Middies-MR           1:22.18    1:24.13 SILV   
      40.91   43.22                                                
 13 Hill, Joanna K      11 GAEL-MR              1:28.76    1:24.22 SILV   
 14 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:30.00    1:25.46        
      41.98   43.48                                                
 15 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR           1:23.62    1:25.77        
      41.93   43.84                                                
 16 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR           1:26.29    1:26.83        
      42.80   44.03                                                
 17 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR           1:29.48    1:26.92        
      43.04   43.88                                                
 18 Doino, Jaclyn M     11 GAEL-MR              1:28.60    1:28.17        
      42.54   45.63                                                
 19 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR              1:29.09    1:29.11        
      42.85   46.26                                                
 20 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR              1:32.41    1:29.34        
      41.80   47.54                                                
 21 Miller, Alicia L    11 SSL-MR               1:44.16    1:29.41        
      43.31   46.10                                                
 22 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:31.83    1:29.85        
      43.63   46.22                                                
 23 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR           1:32.85    1:31.48        
 24 Cochran, Tara C     11 GAEL-MR              1:39.13    1:32.03        
      44.42   47.61                                                
 25 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:32.60        
 26 Murphy, Austin C    11 Cond-MR              1:34.12    1:32.83        
      44.02   48.81                                                
 27 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR           1:38.45    1:35.85        
      46.75   49.10                                                
 28 Tracy, Kathryn M    12 GAEL-MR              1:35.45    1:36.62        
      45.42   51.20                                                
 29 Knoff, Abigail J    11 Cond-MR                   NT    1:45.46        
 30 Rosenwasser, Kate   11 SSL-MR               1:51.17    1:48.86        
      52.63   56.23                                                
 31 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR               1:48.90    1:50.30        
      53.69   56.61                                                
 32 Morelli, Katie M    11 Cond-MR                   NT    1:55.62        
 33 Tsai, Shelun        11 Cond-MR              1:58.07    1:58.54        
      54.69 1:03.85                                                
 34 Hamilton, Ellie G   11 SSL-MR               2:08.91    2:07.43        
 35 Wong, Sherrinette   12 NFS-MR               2:12.53    2:08.32        
      56.58 1:11.74                                                
 -- Cramer, Micaela C   12 GAEL-MR              1:18.21         DQ        
 -- Quinn, Meghan M     11 SSL-MR               1:52.40         DQ        
 
Event 16  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:13.99  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katz, Andrew        11 Cond-MR              1:12.98    1:12.41 JO     
      35.80   36.61                                                
  2 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:13.35    1:12.59 JO     
      36.47   36.12                                                
  3 Attinello, Paul C   12 GAEL-MR              1:21.11    1:14.35 SILV   
      35.81   38.54                                                
  4 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:17.19    1:15.63 SILV   
      36.31   39.32                                                
  5 Schachar, Tal A     12 GAEL-MR              1:15.57    1:16.05 SILV   
      37.12   38.93                                                
  6 Heath, Michael A    12 GAEL-MR              1:19.08    1:18.83 SILV   
      37.52   41.31                                                
  7 Jung, Brian         11 Middies-MR           1:23.61    1:19.07 SILV   
      38.58   40.49                                                
  8 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           1:18.10    1:21.14 SILV   
  9 Roeser, Kenny P     12 SSL-MR               1:29.98    1:21.42 SILV   
 10 Alexander, Craig S  12 Middies-MR           1:22.23    1:21.45 SILV   
      40.98   40.47                                                
 11 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR           1:21.26    1:25.27 SILV   
      41.46   43.81                                                
 12 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR           1:36.11    1:25.59 SILV   
      42.49   43.10                                                
 13 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR  1:46.33    1:30.04        
      43.87   46.17                                                
 14 Oppenheimer, Harry  11 GAEL-MR              1:35.42    1:35.43        
    1:35.10    0.33                                                
 15 Shaw, Maliek        11 NFS-MR               1:51.64    1:36.02        
      45.65   50.37                                                
 16 Papp, Attila M      12 Cond-MR              1:34.06    1:42.22        
      49.82   52.40                                                
 17 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR  1:39.13    1:45.55        
 18 Hernandez, Jason    11 NFS-MR               2:02.70    1:46.23        
 19 Hart, Bryan J       11 NFS-MR               1:54.20    1:52.36        
      53.59   58.77                                                
 20 Manzione, James J   11 SSL-MR               1:39.39    1:52.40        
 21 Stein, Robert J     11 SSL-MR                    NT    1:56.75        
      56.61 1:00.14                                                
 22 Van Tongeren, Jake  11 Cond-MR                   NT    1:58.99        
 23 Gilliam, Stephen    11 NFS-MR               1:53.27    2:00.00        
      54.52 1:05.48                                                
 24 Gallen, Chris P     11 SSL-MR               2:32.18    2:14.99        
    1:03.76 1:11.23                                                
 25 Newsome, William E  12 NFS-MR               3:14.80    3:12.03        
    1:26.28 1:45.75                                                
 -- Parish, Sam M       12 Cond-MR              1:33.23         DQ        
 -- Stangl, Kevin       11 SSL-MR               2:14.51         DQ        
 -- Citrin, Joshua M    11 Cond-MR                   NT         DQ        
    1:02.12 1:05.06                                                
 
Event 17  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:18.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:11.56    1:11.33 ZQ     
      32.40   38.93                                                
  2 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:20.42    1:23.50 SILV   
      39.71   43.79                                                
  3 Randazzo, Khristia   9 GAEL-MR              1:27.91    1:23.99 SILV   
      38.97   45.02                                                
  4 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR           1:26.41    1:24.33 SILV   
  5 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR           1:27.74    1:24.96 SILV   
      40.91   44.05                                                
  6 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:24.45    1:26.22 SILV   
      41.40   44.82                                                
  7 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR           1:26.36    1:26.65 SILV   
      40.40   46.25                                                
  8 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:27.86    1:27.19 SILV   
      41.62   45.57                                                
  9 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:33.78    1:28.46 SILV   
      41.35   47.11                                                
 10 Madalena, Kathryn   10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:29.59 SILV   
      40.84   48.75                                                
 11 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR              1:30.50    1:30.42 SILV   
 12 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:31.01 SILV   
 13 Nikic, Bianca       10 Unattached                NT    1:31.50 SILV   
 14 Carmel, Nathalie F  10 Middies-MR           1:38.49    1:32.60        
 15 Rios, Vanessa I     10 Middies-MR           1:34.61    1:32.86        
      43.14   49.72                                                
 16 Cahaney, Christine  10 Middies-MR           1:42.34    1:33.81        
 16 Egan, Dana M         9 Middies-MR           1:40.23    1:33.81        
 18 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:29.00    1:33.92        
       4.55 1:29.37                                                
 19 Quinn, Kelsey M     10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:34.22        
      45.35   48.87                                                
 20 Ortiz, Daniela      10 Middies-MR           1:38.82    1:34.29        
 21 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:38.99    1:34.33        
 21 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:39.85    1:34.33        
 23 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR              1:32.36    1:34.68        
      47.09   47.59                                                
 24 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR           1:33.83    1:36.21        
      47.28   48.93                                                
 25 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT    1:37.31        
 26 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR           1:43.30    1:38.49        
      45.31   53.18                                                
 27 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.56        
      47.32   51.24                                                
 28 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR  1:43.58    1:39.67        
      47.43   52.24                                                
 29 Davis, Jackie P      9 Cond-MR              1:51.13    1:40.27        
      48.25   52.02                                                
 30 Kurtti, Dana L       9 Cond-MR                   NT    1:40.84        
 31 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR           1:38.15    1:41.00        
      46.17   54.83                                                
 32 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR           1:36.52    1:41.11        
      47.01   54.10                                                
 33 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:41.71        
      50.74   50.97                                                
 34 Browne, Sophie L     9 Middies-MR           1:46.69    1:44.53        
      47.02   57.51                                                
 35 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR           2:00.85    1:45.17        
      51.26   53.91                                                
 36 Warren, Frances V    9 Express Swimming-MR  1:48.82    1:49.65        
      49.62 1:00.03                                                
 37 Burdi, Marissa A    10 Express Swimming-MR  2:30.00    1:51.97        
 38 Simone, Toni A       9 Middies-MR           1:52.97    1:52.23        
      49.31 1:02.92                                                
 39 Simeone, MaryCate    9 Express Swimming-MR  2:30.00    1:53.96        
 40 Papp, Maria L       10 Cond-MR              1:57.98    1:54.99        
      53.72 1:01.27                                                
 41 Dumas, Carly E       9 Middies-MR           1:48.38    1:55.49        
 42 Carlucci, Brannan    9 Cond-MR              2:06.17    1:58.86        
      58.13 1:00.73                                                
 43 Tsai, Sylvan         9 Cond-MR                   NT    1:59.03        
    1:00.58   58.45                                                
 44 Gorenstein, Grace    9 Middies-MR                NT    2:05.90        
 -- Noach, Erika         9 Middies-MR                NT         DQ        
    1:04.68 1:02.75                                                
 -- McNichol, Taylor    10 Cond-MR              1:37.69         DQ        
 -- Worth, Kara E       10 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
      45.30   52.98                                                
 -- Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
 -- McGrath, Kelly       9 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      57.30   56.00                                                
 -- Threadgill, Taylor  10 NFS-MR                    NT         DQ        
 -- Guercio, Jessica L   9 Cond-MR                   NT         DQ        
    1:05.73 1:07.97                                                
 
Event 18  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.89  ZQ
        1:22.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           1:22.30    1:20.25 ZQ     
      37.08   43.17                                                
  2 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR           1:21.89    1:20.47 ZQ     
      36.64   43.83                                                
  3 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:21.42    1:20.67 ZQ     
      39.98   40.69                                                
  4 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:23.70    1:24.20 SILV   
      39.96   44.24                                                
  5 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR  1:27.66    1:24.62 SILV   
  6 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR  1:29.41    1:24.84 SILV   
  7 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:26.38    1:26.88 SILV   
  8 Wolin, Seth A       10 Cond-MR              1:27.61    1:28.88 SILV   
  9 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR           1:30.83    1:29.19 SILV   
 10 Pagano, Edward P     9 GAEL-MR              1:40.53    1:32.99        
 11 Ong, Daniel W       10 Middies-MR           1:33.20    1:33.43        
 12 Blair, Tim R         9 Middies-MR           1:34.66    1:35.09        
 13 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR           1:42.66    1:38.03        
 14 Petix, Jonathan A    9 GAEL-MR              1:41.85    1:38.13        
 15 Noach, Kees         10 Middies-MR           1:53.56    1:42.73        
      48.48   54.25                                                
 16 McLaughlin, Sean M   9 GAEL-MR              1:38.22    1:42.75        
 17 Freitas, Joel B     10 Middies-MR           1:37.93    1:42.76        
 18 Shannon, Christoph   9 Middies-MR                NT    1:43.77        
 19 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  2:02.79    1:43.78        
      48.73   55.05                                                
 20 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:48.38        
 21 Mitzian, Nick W     10 Middies-MR           2:00.46    1:49.42        
      51.00   58.42                                                
 22 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR           1:52.92    1:49.99        
      50.94   59.05                                                
 23 Avidan, Lucas J      9 Middies-MR                NT    1:51.30        
      53.44   57.86                                                
 24 Purdy, David W       9 Middies-MR           1:55.20    1:51.83        
      53.43   58.40                                                
 25 Lynch, Charlie F     9 Middies-MR                NT    1:55.54        
      54.52 1:01.02                                                
 26 Farucci, Andrew      9 Cond-MR                   NT    2:05.69        
      57.89 1:07.80                                                
 -- Bryan, Kareem N      9 NFS-MR                    NT         DQ        
      57.65   59.82                                                
 -- Hancock, Miles D    10 Middies-MR           1:47.71         DQ        
      51.47   54.87                                                
 
Event 19  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:57.84    2:03.45        
       29.97    31.75    32.36    29.37                                    
  2 Condors-MR  'A'                             2:08.85    2:13.65        
       32.77    33.92    33.99    32.97                                    
  3 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:10.17    2:25.90        
       35.47    38.84    37.10    34.49                                    
  4 Condors-MR  'B'                             2:17.51    2:36.55        
       34.77    41.51    19.96  1:00.31                                    
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:42.93    2:48.25        
 
Event 20  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:56.32    2:02.92        
       30.02    32.63    31.03    29.24                                    
  2 Condors-MR  'A'                             2:00.75    2:23.85        
       35.09    36.14    43.19    29.43                                    
  3 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:25.00    2:41.59        
        3.12    43.25    25.11  1:30.11                                    
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:31.27    2:53.27        
       43.35    31.35    57.98    40.59                                    
 
Event 21  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:04.71    2:09.92        
       33.70    33.36    34.19    28.67                                    
  2 Suffern Sea Lions-MR  'E'                   3:29.64    2:17.26        
        3.29    41.86    47.69    44.42                                    
  3 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:15.82    2:22.23        
       33.94    32.76    36.62    38.91                                    
  4 Condors-MR  'A'                             2:22.07    2:29.80        
       36.78    37.47    42.71    32.84                                    
  5 Condors-MR  'B'                             2:38.97    2:34.55        
       38.56    40.30    40.01    35.68                                    
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:32.98    2:40.77        
                                   4.11                                    
  7 Condors-MR  'C'                                  NT    3:00.74        
       40.55    51.38    48.09    40.72                                    
  8 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:49.42    3:00.81        
       44.39    43.01    44.61    48.80                                    
  9 Suffern Sea Lions-MR  'C'                   2:58.26    3:00.89        
       44.36    49.73    43.30    43.50                                    
 
Event 22  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:26.43    2:37.48        
       35.01    43.07    46.32    33.08                                    
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:37.51    2:42.64        
       39.62  1:27.08    35.94                                             
 
Event 23  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mannix, Christine    8 GAEL-MR                35.03      33.98        
  2 Doherty, Julia G     8 GAEL-MR                37.50      34.84        
  3 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR                36.12      35.57        
  4 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR                35.47      36.44        
  5 Burrell, Stephanie   8 GAEL-MR                39.97      37.95        
  6 Poleway, Monica J    8 Cond-MR                36.67      37.97        
  7 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR             40.50      38.75        
  8 Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             42.80      39.72        
  9 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR             41.18      40.98        
 10 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                   NT      41.51        
 11 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                41.73      41.81        
 12 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             44.92      41.82        
 13 Leslie, Kayla M      8 GAEL-MR                38.03      41.93        
 14 D'Arcy, Jillian W    8 Middies-MR                NT      41.97        
 15 Randazzo, Alexandr   8 GAEL-MR                47.09      42.02        
 16 Leibovich, Sylvia    8 SSL-MR                 46.42      42.68        
 17 Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                45.41      43.48        
 18 Barry, Elizabeth R   7 CFA-MR                    NT      43.82        
 19 Sorenson-Graham, D   8 NFS-MR                 44.30      43.87        
 20 Schauer, Elisabeth   8 GAEL-MR                46.28      44.72        
 21 Rousseau, Jade M     8 Cond-MR                45.37      44.89        
 22 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR                43.46      44.95        
 23 Kennon, Nora M       8 Cond-MR                44.91      44.99        
 24 Bishop, Emilie M     7 GAEL-MR                56.43      45.42        
 25 Monaco, Alisha       8 Cond-MR                45.00      45.54        
 26 Barry, Meghan J      8 Middies-MR             47.64      46.38        
 27 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR                NT      46.53        
 28 Jen, Sarah G         7 Middies-MR             48.90      47.90        
 29 Marzec, Nicole A     7 SSL-MR                 53.11      48.06        
 30 Berglas, Mae D       8 Middies-MR             45.70      48.14        
 31 Latino, Danielle E   8 Middies-MR             50.06      48.22        
 32 Duncalf, Katie S     7 CFA-MR                    NT      48.31        
 33 Pollack, Margaret    6 Middies-MR                NT      48.36        
 34 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR    55.00      48.58        
 35 Takei, Chiharu       7 Middies-MR             51.72      48.61        
 36 Maher, Megan L       8 Cond-MR                45.04      48.73        
 37 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR             43.23      48.77        
 38 Horowitz, Tess A     8 Middies-MR             49.48      49.13        
 39 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR             49.35      49.42        
 40 Clark, Samantha P    7 Middies-MR             51.91      49.46        
 41 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR             51.73      49.89        
 42 Vitulano, Briana     8 SSL-MR                 52.54      51.37        
 43 Abate, Marie         8 Cond-MR                   NT      51.95        
 44 Costallos, Gillian   7 Cond-MR                   NT      52.13        
 45 Brosnan, Lindsey A   7 CFA-MR                    NT      52.75        
 46 Huang, Eileen        7 CFA-MR                    NT      53.17        
 47 Delahunt, Jeana E    5 GAEL-MR                59.57      53.96        
 48 Telmany, Miranda N   8 SSL-MR                    NT      54.90        
 49 Napier, Hayley M     7 SSL-MR               1:05.92      55.00        
 50 Altman, Juliette M   7 Middies-MR                NT      55.17        
 51 Ojeda, Amanda N      7 SSL-MR               1:03.31      56.10        
 52 Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR           1:12.65      56.71        
 53 Levine, Emily R      8 CFA-MR                    NT      57.70        
 54 Alexander, Hayley    6 Middies-MR           1:01.92      58.96        
 55 Weinstien, Lila Z    6 Cond-MR              1:06.57    1:03.36        
 56 Carmen, Hallie R     6 Middies-MR             59.02    1:05.09        
 57 Sussman, Heather S   7 SSL-MR               1:06.99    1:07.43        
 58 Bailey, Ashley A     7 NFS-MR                    NT    1:09.75        
 59 Terwilliger, Krist   7 SSL-MR               1:14.77    1:16.19        
 -- Yeadon, Lorial L     7 N-NFS-NJ                  NT         DQ        
 
Event 24  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nangle, JT T         8 Middies-MR             34.22      34.27        
  2 Dalton, Beau R       8 GAEL-MR                38.12      36.84        
  3 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             38.34      40.26        
  4 Lu, Michael S        8 Middies-MR             43.98      40.57        
  5 Magretti, Stephen    8 TRS-MR                    NT      40.65        
  6 Knoff, Charles J     8 Cond-MR                43.34      42.23        
  7 Miller, Jack         8 Express Swimming-MR    55.00      43.17        
  8 Pollack, Jack H      8 Middies-MR             42.86      43.66        
  9 Ashinsky, David N    8 Middies-MR             46.59      45.03        
 10 Bickle, Gregory R    8 Middies-MR             48.16      45.87        
 11 Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT      47.16        
 11 Arnott, Conner       7 SSL-MR                    NT      47.16        
 13 Mannix, Richard      6 GAEL-MR                47.72      47.50        
 14 Harelick, Alex R     8 Middies-MR             47.31      48.28        
 15 Bryan, Rashaad M     8 NFS-MR                 49.59      48.36        
 16 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR             44.59      48.55        
 17 Freiman, Ian M       8 Middies-MR             45.56      48.67        
 18 Tashiro, Ken         8 Middies-MR                NT      49.68        
 19 Norrgard, John C     7 Middies-MR             49.82      51.60        
 20 Carlstadt, Colter    5 Cond-MR                   NT      52.61        
 21 Kenny, Ryan          7 TRS-MR                    NT      53.92        
 22 Lantin, Matthew D    6 Middies-MR             55.00      55.63        
 23 Leary, Christopher   8 SSL-MR                 56.97      55.98        
 24 Nangle, Ryan T       6 Middies-MR             56.89      56.67        
 25 Cato, Camren A       6 NFS-MR                    NT      59.15        
 26 Canals, Mathew S     7 Cond-MR                   NT    1:02.35        
 27 Holowach, dean M     8 CFA-MR                    NT    1:07.76        
 28 Periwal, Avikar      6 SSL-MR               1:06.00    1:10.79        
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  ZQ
        2:09.09  JO
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, Luisa J  13 Nycc-MR              2:04.01    2:02.86 ZQ     
      27.91   31.27   32.14   31.54                                
  2 Devoe, Gnome Z      14 GAEL-MR              2:09.04    2:09.48 SILV   
      29.13   33.08   34.40   32.87                                
  3 Doolittle, Lauren   14 TRS-MR               2:13.00    2:13.99 SILV   
      30.58   34.25   35.26   33.90                                
  4 Garcia, Alicia L    14 NFS-MR               2:41.21    2:37.96        
      34.48   40.70   41.12   41.66                                
  5 Richards, Tiffany   14 NFS-MR               2:45.53    2:41.43        
      35.79   40.94   43.33   41.37                                
  6 Worth, Kristen M    13 Express Swimming-MR  3:00.00    2:47.42        
      35.45   41.70   45.51   44.76                                
  7 Castro, Renee A     14 NFS-MR               2:51.25    2:54.17        
      38.45   45.10   46.62   44.00                                
  8 Jordan, Teri L      14 NFS-MR                    NT    3:05.25        
      37.67   47.22   49.40   50.96                                
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.49  ZQ
        2:04.29  JO
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR              2:09.84    2:03.34 JO     
      25.88   31.07   33.10   33.29                                
  2 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              2:15.00    2:11.10 SILV   
      26.55   32.30   36.08   36.17                                
  3 DosSantos, Gabriel  14 Cond-MR              2:25.01    2:15.74 SILV   
      27.45   34.08   37.39   36.82                                
  4 Kennon, Jack C      13 Cond-MR              2:17.97    2:22.27 SILV   
      30.59   36.25   39.04   36.39                                
  5 Wright, Kevon A     14 NFS-MR               2:30.34    2:26.90        
      29.94   37.07   40.71   39.18                                
  6 Burke, Timmy        13 TRS-MR                    NT    2:28.81        
      33.98   39.21   39.83   35.79                                
  7 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  2:36.00    2:29.42        
      32.36   38.51   39.87   38.68                                
  8 Sledzinski, Mike A  13 GAEL-MR              2:28.18    2:31.52        
      33.91   39.24   40.63   37.74                                
  9 Yozwiak, Jeff B     13 CFA-MR                    NT    3:15.00        
      42.64   49.40   51.50   51.46                                
 -- Rosenbloom, Zach D  13 CFA-MR                    NT         DQ        
      41.53                   50.96                                
 
Event 27  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
        2:02.89  ZQ
        2:06.99  JO
        2:16.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              2:06.16    2:09.14 SILV   
      29.41   32.60   33.92   33.21                                
  2 Heinbochel, Jen A   15 GAEL-MR              2:11.00    2:09.29 SILV   
      29.42   32.53   33.89   33.45                                
  3 McFadden, Elyse M   15 GAEL-MR              2:12.81    2:13.57 SILV   
      29.62   32.80   34.47   36.68                                
  4 Hill, Brianna N     17 GAEL-MR              2:19.75    2:13.80 SILV   
      30.04   33.21   34.96   35.59                                
  5 Lotrionte, Nicolet  15 GAEL-MR              2:24.55    2:16.15 SILV   
  6 Newallo, Tara R     15 NFS-MR               3:17.09    3:11.21        
  7 Holmes, Sarah       15 NFS-MR               3:23.73    3:11.87        
 
Event 28  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
        1:52.99  ZQ
        1:54.99  JO
        2:01.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Archibald, Henry C  17 GAEL-MR              1:59.35    1:54.94 JO     
      27.33   29.23   29.98   28.40                                
  2 Brownstein, Matt K  17 GAEL-MR              1:59.14    1:57.55 SILV   
      26.26   29.26   30.76   31.27                                
  3 Hulbert, Jonathan   16 Cond-MR              1:59.94    1:58.25 SILV   
      26.83   29.20   30.91   31.31                                
  4 Scanlon, Conor A    16 GAEL-MR              2:03.68    2:02.61        
      27.22   29.84   32.08   33.47                                
  5 Sarrazin, Eric M    16 GAEL-MR              2:11.65    2:08.87        
      29.05   32.47   34.25   33.10                                
  6 Hendler, Eric G     18 GAEL-MR              2:15.56    2:14.18        
      29.76   33.40   35.17   35.85                                
 
Event 29  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mannix, Christine    8 GAEL-MR                20.96      21.55        
  2 Burrell, Stephanie   8 GAEL-MR                23.10      21.68        
  3 Poleway, Monica J    8 Cond-MR                23.04      22.24        
  4 Bishop, Emilie M     7 GAEL-MR                26.78      23.03        
  5 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR                23.90      23.12        
  6 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR                NT      23.57        
  7 Leslie, Kayla M      8 GAEL-MR                25.81      23.75        
  8 Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             23.33      24.32        
  9 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             27.63      24.91        
 10 Rousseau, Jade M     8 Cond-MR                27.20      25.03        
 11 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR             26.09      25.27        
 12 Leibovich, Sylvia    8 SSL-MR                 26.61      25.93        
 13 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                29.80      26.17        
 14 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR                NT      26.55        
 15 Clark, Samantha P    7 Middies-MR             25.93      26.73        
 16 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR    30.00      26.74        
 17 Horowitz, Tess A     8 Middies-MR             27.85      26.77        
 18 Maher, Megan L       8 Cond-MR                29.52      27.63        
 19 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR                NT      27.98        
 20 Barry, Meghan J      8 Middies-MR             28.70      28.00        
 21 D'Arcy, Jillian W    8 Middies-MR             25.09      28.43        
 22 Itzkowitz, Nicole    8 GAEL-MR                28.34      28.75        
 23 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR             36.23      28.89        
 24 Ojeda, Amanda N      7 SSL-MR                 30.12      29.15        
 25 Latino, Danielle E   8 Middies-MR             33.97      29.45        
 26 Takei, Chiharu       7 Middies-MR             30.09      30.07        
 27 Pollack, Margaret    6 Middies-MR                NT      30.30        
 28 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                40.15      30.47        
 29 Jen, Sarah G         7 Middies-MR             34.38      31.06        
 30 Sorenson-Graham, D   8 NFS-MR                 29.40      31.63        
 31 Murphy, Tresa        7 TRS-MR                    NT      31.89        
 32 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR                NT      33.53        
 33 Despins, Isabelle    8 GAEL-MR                34.72      33.54        
 34 Carmen, Hallie R     6 Middies-MR             37.75      34.01        
 35 Barry, Elizabeth R   7 CFA-MR                    NT      34.95        
 36 Alexander, Hayley    6 Middies-MR             39.68      37.56        
 37 Groccia, Jackie A    6 GAEL-MR                39.38      40.47        
 38 Terwilliger, Krist   7 SSL-MR                 39.53      40.69        
 39 Delahunt, Jeana E    5 GAEL-MR                41.47      41.25        
 40 Abate, Marie         8 Cond-MR                   NT      41.44        
 41 Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR             36.27      43.08        
 -- Marzec, Nicole A     7 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Parish, Emily        6 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Costallos, Gillian   7 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Weinstien, Lila Z    6 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Duncalf, Katie S     7 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Altman, Juliette M   7 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Berglas, Mae D       8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Mazza, Sarah E       6 Middies-MR                NT         DQ        
      37.67   47.22   49.40                                        
 -- Vitulano, Briana     8 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                30.89         DQ        
 -- Kennon, Nora M       8 Cond-MR                26.84         DQ        
 
Event 30  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nangle, JT T         8 Middies-MR                NT      21.46        
  2 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             24.56      23.41        
  3 Tashiro, Ken         8 Middies-MR             29.23      25.70        
  4 Lu, Michael S        8 Middies-MR             26.97      25.83        
  5 Harelick, Alex R     8 Middies-MR             28.48      26.67        
  6 Hogan, Chris J       7 GAEL-MR                27.18      27.75        
  7 Norrgard, John C     7 Middies-MR             28.73      27.93        
  8 Freiman, Ian M       8 Middies-MR             28.03      28.09        
  9 Mannix, Richard      6 GAEL-MR                30.10      28.65        
 10 Leary, Christopher   8 SSL-MR                    NT      28.83        
 11 Bishop, Billy D      7 GAEL-MR                28.28      29.34        
 12 Canals, Mathew S     7 Cond-MR                30.91      30.47        
 13 Kenny, Ryan          7 TRS-MR                    NT      30.90        
 14 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR             27.32      31.93        
 15 Ashinsky, David N    8 Middies-MR             34.54      31.99        
 16 Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT      33.17        
 17 Lantin, Matthew D    6 Middies-MR             39.52      34.98        
 18 Doherty, Kyle J      6 GAEL-MR                35.50      35.50        
 19 Nangle, Ryan T       6 Middies-MR                NT      36.76        
 20 Burrell, Jamie P     7 GAEL-MR                33.84      37.19        
 21 Miller, Jack         8 Express Swimming-MR    30.00      37.75        
 22 Chiang, Michael L    7 GAEL-MR                39.00      38.09        
 -- Van Tongeren, Char   7 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Knoff, Charles J     8 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Carlstadt, Colter    5 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Pollack, Jack H      8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Kennon, Declan       6 Cond-MR                41.20         DQ        
 -- Cato, Camren A       6 NFS-MR                    NT         DQ        
 
Event 31  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.69  ZQ
        1:17.19  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, Luisa J  13 Nycc-MR              1:16.83    1:19.82 SILV   
      37.76   42.06                                                
  2 Devoe, Gnome Z      14 GAEL-MR              1:27.66    1:21.34 SILV   
      39.03   42.31                                                
  3 Daly, Sinead N      14 Unattached           1:22.02    1:21.75 SILV   
      38.71   43.04                                                
  4 Tucker, Kate E      14 CFA-MR               1:32.80    1:22.80 SILV   
      38.10   44.70                                                
  5 Doolittle, Lauren   14 TRS-MR               1:29.00    1:23.75 SILV   
      40.06   43.69                                                
  6 Tolomer, Sara L     14 CFA-MR               1:27.88    1:28.59        
      40.78   47.81                                                
  7 Paverman, Lauren M  14 Cond-MR              1:28.63    1:30.33        
      41.51   48.82                                                
  8 Banaszek, Morgan E  13 Cond-MR              1:36.87    1:35.73        
      44.64   51.09                                                
  9 Garcia, Alicia L    14 NFS-MR               1:44.71    1:41.17        
      48.47   52.70                                                
 10 Worth, Kristen M    13 Express Swimming-MR  1:40.85    1:41.20        
      47.43   53.77                                                
 11 Richards, Tiffany   14 NFS-MR               1:44.07    1:45.50        
      50.36   55.14                                                
 12 Jordan, Teri L      14 NFS-MR               1:47.03    1:46.12        
      49.37   56.75                                                
 13 Castro, Renee A     14 NFS-MR               1:59.37    1:59.76        
      56.00 1:03.76                                                
 14 Philippo, Caitlin   13 CFA-MR               1:48.15    2:01.82        
 
Event 32  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              1:22.31    1:20.58 SILV   
      38.12   42.46                                                
  2 Wright, Kevon A     14 NFS-MR               1:22.69    1:21.86 SILV   
      38.70   43.16                                                
  3 Sledzinski, Mike A  13 GAEL-MR              1:27.29    1:26.29        
      40.63   45.66                                                
  4 Kennon, Jack C      13 Cond-MR              1:26.99    1:29.66        
      42.63   47.03                                                
  5 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  1:31.07    1:31.37        
      43.31   48.06                                                
  6 Van Tongeren, Alex  13 Cond-MR              1:45.00    1:32.69        
      43.64   49.05                                                
  7 Yozwiak, Jeff B     13 CFA-MR               1:43.66    1:43.47        
      48.18   55.29                                                
  8 Rosenbloom, Zach D  13 CFA-MR               1:55.88    1:50.04        
      52.15   57.89                                                
 
Event 33  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
        1:13.79  ZQ
        1:17.09  JO
        1:23.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heinbochel, Jen A   15 GAEL-MR              1:15.58    1:16.44 JO     
      36.77   39.67                                                
  2 McFadden, Elyse M   15 GAEL-MR              1:20.97    1:18.98 SILV   
      37.53   41.45                                                
  3 Newallo, Tara R     15 NFS-MR               1:53.61    1:57.82        
      54.33 1:03.49                                                
 -- Holmes, Sarah       15 NFS-MR               2:16.91         DQ        
    1:01.04 1:07.41                                                
 
Event 34  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
        1:07.99  ZQ
        1:09.09  JO
        1:13.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brownstein, Matt K  17 GAEL-MR              1:08.86    1:09.67 SILV   
      33.02   36.65                                                
  2 Fasman, Matthew S   16 GAEL-MR              1:11.11    1:10.33 SILV   
      32.75   37.58                                                
  3 Archibald, Henry C  17 GAEL-MR              1:20.56    1:12.89 SILV   
      35.35   37.54                                                
  4 Troyanos, Kevin     16 Cond-MR              1:14.68    1:13.53 SILV   
      34.32   39.21                                                
  5 Scanlon, Conor A    16 GAEL-MR              1:14.40    1:14.81        
      35.56   39.25                                                
  6 Hulbert, Jonathan   16 Cond-MR              1:12.97    1:15.86        
      36.22   39.64                                                
  7 Hendler, Eric G     18 GAEL-MR              1:25.35    1:20.06        
      37.49   42.57                                                
  8 Carvacho, Rodrigo   16 Cond-MR              1:16.00    1:22.32        
      38.70   43.62                                                
 
Event 35  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR                18.97      17.40        
  2 Mannix, Christine    8 GAEL-MR                17.56      18.32        
  3 Doherty, Julia G     8 GAEL-MR                17.78      18.70        
  4 Poleway, Monica J    8 Cond-MR                20.84      19.99        
  5 Randazzo, Alexandr   8 GAEL-MR                22.91      20.31        
  6 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR                NT      20.39        
  7 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             25.40      20.47        
  8 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR             30.11      20.75        
  9 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR                19.94      20.88        
 10 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                21.88      20.92        
 11 Burrell, Stephanie   8 GAEL-MR                20.15      21.23        
 12 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR             26.81      22.25        
 13 Kennon, Nora M       8 Cond-MR                   NT      23.15        
 14 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR                NT      23.36        
 15 Schauer, Elisabeth   8 GAEL-MR                27.32      23.68        
 16 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR    30.00      23.95        
 17 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                   NT      24.23        
 18 Sorenson-Graham, D   8 NFS-MR                 23.74      24.40        
 19 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR                   NT      24.67        
 20 Latino, Danielle E   8 Middies-MR                NT      24.87        
 21 Maher, Megan L       8 Cond-MR                26.80      24.95        
 22 Clark, Samantha P    7 Middies-MR             24.58      26.21        
 23 Monaco, Alisha       8 Cond-MR                33.51      26.32        
 24 Takei, Chiharu       7 Middies-MR             32.30      26.33        
 25 Rousseau, Jade M     8 Cond-MR                25.96      26.35        
 26 Barry, Meghan J      8 Middies-MR             27.82      26.79        
 27 Murphy, Tresa        7 TRS-MR                    NT      27.25        
 27 Brosnan, Lindsey A   7 CFA-MR                    NT      27.25        
 29 D'Arcy, Jillian W    8 Middies-MR             28.97      28.27        
 30 Berglas, Mae D       8 Middies-MR                NT      28.45        
 31 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR                NT      30.86        
 32 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR             27.29      35.33        
 -- Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             26.15         DQ        
 -- Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                27.95         DQ        
 -- Itzkowitz, Nicole    8 GAEL-MR                30.06         DQ        
 -- Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Altman, Juliette M   7 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Mazza, Sarah E       6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Pollack, Margaret    6 Middies-MR             28.76         DQ        
 -- Carmen, Hallie R     6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Horowitz, Tess A     8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Jen, Sarah G         7 Middies-MR             29.24         DQ        
 -- Alexander, Hayley    6 Middies-MR             31.47         DQ        
 -- Duncalf, Katie S     7 CFA-MR                    NT         DQ        
 
Event 36  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nangle, JT T         8 Middies-MR             20.00      18.61        
  2 Dalton, Beau R       8 GAEL-MR                20.51      19.72        
  3 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR             21.76      21.35        
  4 Tashiro, Ken         8 Middies-MR             26.21      22.90        
  5 Lu, Michael S        8 Middies-MR             27.75      23.86        
  6 Miller, Jack         8 Express Swimming-MR    35.00      25.35        
  7 Pollack, Jack H      8 Middies-MR                NT      25.47        
  8 Harelick, Alex R     8 Middies-MR                NT      26.87        
  9 Bishop, Billy D      7 GAEL-MR                29.03      30.29        
 -- Lantin, Matthew D    6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Knoff, Charles J     8 Cond-MR                26.00         DQ        
 -- Mannix, Richard      6 GAEL-MR                29.22         DQ        
 -- Magretti, Stephen    8 TRS-MR                    NT         DQ        
 -- Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Pagano, Thomas A     6 GAEL-MR                37.28         DQ        
 -- Doherty, Kyle J      6 GAEL-MR                32.22         DQ        
 -- Chiang, Michael L    7 GAEL-MR                36.06         DQ        
 -- Arnott, Conner       7 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Hogan, Chris J       7 GAEL-MR                31.28         DQ        
 -- Norrgard, John C     7 Middies-MR             28.50         DQ        
 -- Ashinsky, David N    8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Freiman, Ian M       8 Middies-MR             40.13         DQ        
 -- Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             30.70         DQ        
 
Event 37  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.09  ZQ
        1:07.49  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devoe, Gnome Z      14 GAEL-MR              1:10.44    1:09.61 SILV   
      32.11   37.50                                                
  2 Tucker, Kate E      14 CFA-MR                    NT    1:22.16        
      36.20   45.96                                                
  3 Tolomer, Sara L     14 CFA-MR               1:29.43    1:28.21        
      37.44   50.77                                                
  4 Garcia, Alicia L    14 NFS-MR               1:30.78    1:28.77        
      41.45   47.32                                                
  5 Worth, Kristen M    13 Express Swimming-MR  1:45.00    1:29.36        
      39.27   50.09                                                
  6 Richards, Tiffany   14 NFS-MR               1:30.17    1:33.42        
      41.28   52.14                                                
  7 Castro, Renee A     14 NFS-MR               1:49.62    1:50.22        
      48.82 1:01.40                                                
  8 Jordan, Teri L      14 NFS-MR               1:39.15    1:50.29        
      48.61 1:01.68                                                
 
Event 38  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.99  ZQ
        1:06.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR              1:04.94    1:04.38 JO     
      29.66   34.72                                                
  2 DosSantos, Gabriel  14 Cond-MR              1:09.80    1:11.97 SILV   
      31.57   40.40                                                
  3 Wright, Kevon A     14 NFS-MR               1:19.68    1:25.15        
      38.17   46.98                                                
  4 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  1:33.12    1:35.36        
      44.23   51.13                                                
  5 Van Tongeren, Alex  13 Cond-MR                   NT    1:53.14        
      50.04 1:03.10                                                
 
Event 39  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  METS
        1:04.49  ZQ
        1:06.59  JO
        1:12.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              1:02.63    1:03.43 METS   
      29.37   34.06                                                
  2 Lotrionte, Nicolet  15 GAEL-MR              1:15.28    1:11.82 SILV   
      32.91   38.91                                                
  3 Heinbochel, Jen A   15 GAEL-MR              1:10.42    1:11.96 SILV   
      32.05   39.91                                                
  4 McFadden, Elyse M   15 GAEL-MR              1:06.73    1:12.10 SILV   
      32.62   39.48                                                
  5 Newallo, Tara R     15 NFS-MR                    NT    1:52.13        
      50.06 1:02.07                                                
  6 Holmes, Sarah       15 NFS-MR                    NT    2:05.13        
      57.74 1:07.39                                                
 -- Hill, Brianna N     17 GAEL-MR              1:09.90         DQ        
 
Event 40  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
          58.89  ZQ
          58.99  JO
        1:05.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scanlon, Conor A    16 GAEL-MR              1:02.77      59.96 SILV   
      28.68   31.28                                                
  2 Hulbert, Jonathan   16 Cond-MR                58.95    1:00.04 SILV   
      27.90   32.14                                                
  3 Brownstein, Matt K  17 GAEL-MR              1:01.23    1:00.53 SILV   
      27.89   32.64                                                
  4 Carvacho, Rodrigo   16 Cond-MR              1:06.65    1:09.64        
      32.08   37.56                                                
  5 Troyanos, Kevin     16 Cond-MR              1:09.14    1:11.01        
      32.47   38.54                                                
  6 Fasman, Matthew S   16 GAEL-MR              1:07.84    1:12.08        
      32.89   39.19                                                
  7 Sarrazin, Eric M    16 GAEL-MR              1:11.44    1:13.59        
      32.84   40.75                                                
  8 Hendler, Eric G     18 GAEL-MR              1:20.09    1:16.47        
      34.39   42.08                                                
 
Event 41  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR                20.84      19.04        
  2 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR                19.61      19.12        
  3 Doherty, Julia G     8 GAEL-MR                20.40      20.35        
  4 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR                NT      21.16        
  5 Leslie, Kayla M      8 GAEL-MR                20.85      21.23        
  6 Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             22.97      21.53        
  7 Randazzo, Alexandr   8 GAEL-MR                24.26      21.73        
  8 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR    25.00      22.09        
  9 Kennon, Nora M       8 Cond-MR                18.90      22.21        
 10 Maher, Megan L       8 Cond-MR                21.33      22.37        
 11 Sorenson-Graham, D   8 NFS-MR                 22.31      22.55        
 12 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             22.00      22.66        
 13 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                17.25      22.73        
 14 Barry, Elizabeth R   7 CFA-MR                 25.74      22.94        
 15 Leibovich, Sylvia    8 SSL-MR                 23.73      23.17        
 16 D'Arcy, Jillian W    8 Middies-MR             23.78      23.25        
 17 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR                NT      23.31        
 18 Horowitz, Tess A     8 Middies-MR                NT      23.42        
 19 Schauer, Elisabeth   8 GAEL-MR                22.75      23.61        
 20 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                24.00      23.97        
 21 Clark, Samantha P    7 Middies-MR             23.10      24.29        
 22 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR             27.18      24.33        
 23 Latino, Danielle E   8 Middies-MR                NT      24.62        
 24 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR             24.75      24.84        
 25 Despins, Isabelle    8 GAEL-MR                23.78      24.85        
 26 Vitulano, Briana     8 SSL-MR                 26.80      25.21        
 27 Berglas, Mae D       8 Middies-MR                NT      25.28        
 28 Monaco, Alisha       8 Cond-MR                24.36      25.53        
 29 Pollack, Margaret    6 Middies-MR             28.34      25.62        
 30 Barry, Meghan J      8 Middies-MR             24.34      25.67        
 31 Weinstien, Lila Z    6 Cond-MR                28.29      25.90        
 32 Takei, Chiharu       7 Middies-MR             28.28      26.15        
 33 Marzec, Nicole A     7 SSL-MR                 22.61      26.21        
 34 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR             27.31      26.49        
 35 Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                25.53      26.51        
 36 Bishop, Emilie M     7 GAEL-MR                28.03      26.54        
 37 Itzkowitz, Nicole    8 GAEL-MR                28.67      26.78        
 38 Jen, Sarah G         7 Middies-MR             23.58      27.34        
 39 Napier, Hayley M     7 SSL-MR                 25.20      27.35        
 40 Abate, Marie         8 Cond-MR                37.10      27.88        
 41 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR             24.30      28.07        
 42 Yeadon, Lorial L     7 N-NFS-NJ               30.65      28.73        
 43 Coyne, Cydney L      8 SSL-MR                 31.13      28.78        
 44 Telmany, Miranda N   8 SSL-MR                 35.67      28.99        
 45 Parish, Emily        6 Cond-MR                37.89      29.49        
 46 Mazza, Sarah E       6 Middies-MR             32.57      29.81        
 47 Sussman, Heather S   7 SSL-MR                 29.52      30.50        
 48 Delahunt, Jeana E    5 GAEL-MR                32.72      30.54        
 49 Alexander, Hayley    6 Middies-MR             26.64      30.58        
 50 Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR             29.33      31.04        
 51 Groccia, Jackie A    6 GAEL-MR                28.91      31.15        
 52 Ojeda, Amanda N      7 SSL-MR                 34.43      32.23        
 53 Terwilliger, Krist   7 SSL-MR                 32.12      32.92        
 54 Costallos, Gillian   7 Cond-MR                36.17      33.21        
 55 Brosnan, Lindsey A   7 CFA-MR                 35.63      33.34        
 56 Bailey, Ashley A     7 NFS-MR                 35.43      33.44        
 57 Carmen, Hallie R     6 Middies-MR             33.12      33.53        
 -- Altman, Juliette M   7 Middies-MR             27.69         DQ        
 
Event 42  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nangle, JT T         8 Middies-MR             19.00      19.86        
  2 Dalton, Beau R       8 GAEL-MR                19.78      21.97        
  3 Miller, Jack         8 Express Swimming-MR    30.00      22.22        
  4 Norrgard, John C     7 Middies-MR             24.41      22.49        
  5 Magretti, Stephen    8 TRS-MR                    NT      22.90        
  6 Lu, Michael S        8 Middies-MR             23.97      23.75        
  7 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             22.72      23.93        
  8 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR             25.40      24.30        
  9 Bishop, Billy D      7 GAEL-MR                26.94      24.50        
  9 Cato, Camren A       6 NFS-MR                 24.53      24.50        
 11 Pollack, Jack H      8 Middies-MR                NT      24.57        
 12 Harelick, Alex R     8 Middies-MR                NT      25.03        
 13 Knoff, Charles J     8 Cond-MR                24.77      25.06        
 14 Bryan, Rashaad M     8 NFS-MR                 27.13      25.36        
 15 Tashiro, Ken         8 Middies-MR             23.00      25.62        
 16 Freiman, Ian M       8 Middies-MR             23.58      26.20        
 17 Ashinsky, David N    8 Middies-MR             26.21      26.30        
 18 Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT      26.60        
 19 Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT      26.69        
 20 Leary, Christopher   8 SSL-MR                 30.57      27.18        
 21 Pagano, Thomas A     6 GAEL-MR                30.47      27.58        
 22 Chiang, Michael L    7 GAEL-MR                28.50      28.83        
 23 Carlstadt, Colter    5 Cond-MR                27.54      28.84        
 24 Kennon, Declan       6 Cond-MR                29.66      29.04        
 25 Arnott, Conner       7 SSL-MR                 25.46      29.05        
 26 Holowach, dean M     8 CFA-MR                    NT      29.16        
 27 Hogan, Chris J       7 GAEL-MR                22.56      29.37        
 28 Van Tongeren, Char   7 Cond-MR                32.73      29.38        
 29 Lantin, Matthew D    6 Middies-MR                NT      30.62        
 30 Canals, Mathew S     7 Cond-MR                21.88      30.80        
 31 Doherty, Kyle J      6 GAEL-MR                32.25      32.66        
 32 Burrell, Jamie P     7 GAEL-MR                43.85      33.15        
 33 Periwal, Avikar      6 SSL-MR                 31.37      35.07        
 34 Nangle, Ryan T       6 Middies-MR                NT      45.56        
 
Event 43  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:23.59  ZQ
        2:26.49  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, Luisa J  13 Nycc-MR              2:14.71    2:14.44 ZQ     
      31.31   33.43   34.78   34.92                                
  2 Daly, Sinead N      14 Unattached           2:49.67    2:45.00 SILV   
      38.01   41.06   43.65   42.28                                
  3 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR              3:03.00    2:58.75        
      41.46   45.85   47.17   44.27                                
  4 Garcia, Alicia L    14 NFS-MR               3:20.08    3:20.90        
      47.10   50.53   52.30   50.97                                
 
Event 44  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.19  ZQ
        2:22.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              2:22.62    2:21.36 JO     
      32.29   34.85   36.91   37.31                                
  2 Kennon, Jack C      13 Cond-MR              2:38.93    2:39.54 SILV   
      37.70   41.29   41.08   39.47                                
  3 Sledzinski, Mike A  13 GAEL-MR              3:17.06    3:00.02        
      39.91   45.51 1:34.60                                        
  4 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:01.64        
      42.35   46.31   48.25   44.73                                
 
Event 45  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:18.99  METS
        2:19.59  ZQ
        2:23.99  JO
        2:35.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              2:25.40    2:26.97 SILV   
      34.56   37.03   37.80   37.58                                
  2 Lotrionte, Nicolet  15 GAEL-MR              2:29.78    2:30.70 SILV   
      35.45   37.43   39.06   38.76                                
 
Event 46  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.49  ZQ
        2:07.99  METS
        2:13.09  JO
        2:22.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Archibald, Henry C  17 GAEL-MR              2:09.46    2:16.27 SILV   
      32.86   34.02   34.36   35.03                                
  2 Fasman, Matthew S   16 GAEL-MR              2:24.30    2:28.57        
      34.11   36.64   38.42   39.40                                
  3 Sarrazin, Eric M    16 GAEL-MR              2:28.89    2:30.35        
      37.08   37.90   38.12   37.25                                
 
Event 47  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:05.77    1:09.55        
  2 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:10.21    1:19.86        
  3 Condors-MR  'A'                             1:11.89    1:24.77        
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:52.67    1:41.22        
  5 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   1:14.67    1:43.09        
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:32.80    2:01.61        
 
Event 48  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:15.68    1:23.46        
  2 Condors-MR  'A'                             1:36.36    1:42.52        
 
Event 49  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:05.00    2:15.48        
 
Event 51  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:48.22    1:49.88        
 
Event 52  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:34.68    1:39.91        
 
Event 53  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:01.91    1:00.97 JO     
      29.89   31.08                                                
  2 Baker, Meghan T     11 GAEL-MR              1:04.54    1:03.04 SILV   
      30.50   32.54                                                
  3 Cramer, Micaela C   12 GAEL-MR              1:04.84    1:03.81 SILV   
      30.34   33.47                                                
  4 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR              1:07.00    1:03.98 SILV   
      30.96   33.02                                                
  5 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR  1:05.40    1:06.21 SILV   
      31.91   34.30                                                
  6 Ong, Natalie W      12 Middies-MR           1:10.46    1:07.33 SILV   
      31.64   35.69                                                
  7 Huddleston, Devon   11 Middies-MR           1:09.31    1:08.67 SILV   
      32.76   35.91                                                
  8 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR           1:10.36    1:08.89 SILV   
      32.97   35.92                                                
  9 Smith, Alyssa       11 Thunderbirds         1:08.41    1:09.34 SILV   
      32.59   36.75                                                
 10 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:12.42    1:09.51 SILV   
      32.81   36.70                                                
 11 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR           1:13.03    1:09.80 SILV   
      34.10   35.70                                                
 12 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR           1:10.45    1:09.88 SILV   
      32.90   36.98                                                
 13 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR  1:10.71    1:10.18 SILV   
      32.50   37.68                                                
 14 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:08.99    1:10.23 SILV   
      34.61   35.62                                                
 15 Fischer, Betsy      12 Cond-MR                   NT    1:10.54 SILV   
      35.18   35.36                                                
 16 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:10.00    1:10.77 SILV   
      35.07   35.70                                                
 17 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR           1:11.04    1:11.58        
      34.40   37.18                                                
 18 Pappas, Morgan T    12 GAEL-MR              1:13.03    1:12.04        
      35.10   36.94                                                
 19 Wolfe, Caitlin A    11 GAEL-MR              1:16.60    1:13.11        
      34.04   39.07                                                
 20 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR              1:14.72    1:13.14        
      34.70   38.44                                                
 21 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR              1:17.74    1:13.43        
      34.68   38.75                                                
 22 Rubin, Ada          11 Thunderbirds              NT    1:13.57        
      34.70   38.87                                                
 23 Papademetriou, 40   11 Thunderbirds         1:20.91    1:13.70        
      35.41   38.29                                                
 24 Miller, Alicia L    11 SSL-MR               1:16.02    1:13.72        
      35.92   37.80                                                
 25 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR              1:27.31    1:14.33        
      34.69   39.64                                                
 26 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR              1:13.37    1:15.52        
      35.08   40.44                                                
 27 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR           1:16.94    1:16.46        
      37.71   38.75                                                
 28 Tsai, Stephanie     11 Cond-MR              1:15.54    1:17.43        
      34.74   42.69                                                
 29 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR  1:24.31    1:17.78        
      36.48   41.30                                                
 30 Piskin, Tori        11 Thunderbirds         1:21.26    1:20.74        
      36.30   44.44                                                
 31 Trakht, Rebecca     12 Thunderbirds         1:24.98    1:22.09        
      38.35   43.74                                                
 32 Benda-Coyne, Anne   12 Thunderbirds              NT    1:22.37        
      37.72   44.65                                                
 33 Goodrich, Hope      11 Thunderbirds              NT    1:24.55        
      42.04   42.51                                                
 34 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR           1:25.23    1:26.23        
      39.19   47.04                                                
 35 McKenna, Caitlin M  11 Cond-MR                   NT    1:28.13        
      39.46   48.67                                                
 36 Soukas, Chloe M     11 Cond-MR              1:29.30    1:28.71        
      41.21   47.50                                                
 37 Rosner, Mae         12 Cond-MR                   NT    1:37.48        
      48.19   49.29                                                
 38 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR               1:37.36    1:37.61        
      45.51   52.10                                                
 39 Quinn, Meghan M     11 SSL-MR               1:41.41    1:40.22        
      47.20   53.02                                                
 40 Tsai, Shelun        11 Cond-MR              1:45.70    1:43.94        
      45.18   58.76                                                
 41 Davidowitz, Emily   11 SSL-MR               1:56.90    1:51.99        
      49.62 1:02.37                                                
 42 Hamilton, Ellie G   11 SSL-MR               1:48.19    1:53.18        
 
Event 54  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.69  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attinello, Paul C   12 GAEL-MR              1:03.45    1:01.69 JO     
  2 Schachar, Tal A     12 GAEL-MR              1:04.17    1:01.94 JO     
  3 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           1:07.38    1:04.46 SILV   
      31.20   33.26                                                
  4 Katz, Andrew        11 Cond-MR              1:06.02    1:04.57 SILV   
  5 Chow, Kyle W        12 Middies-MR           1:06.82    1:05.41 SILV   
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:06.13    1:05.81 SILV   
  7 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:08.62    1:07.85 SILV   
      32.23   35.62                                                
  8 Richman, Peter Z    12 GAEL-MR              1:08.62    1:08.74 SILV   
      33.18   35.56                                                
  9 Doherty, Zack Z     11 GAEL-MR              1:06.59    1:08.76 SILV   
 10 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR  1:11.18    1:09.11 SILV   
      33.99   35.12                                                
 11 Jung, Brian         11 Middies-MR           1:12.45    1:10.24 SILV   
      33.55   36.69                                                
 12 Melkonian, Michael  11 GAEL-MR              1:23.34    1:12.79        
      33.33   39.46                                                
 13 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR           1:10.70    1:13.19        
      34.44   38.75                                                
 14 Kennon, Aidan F     11 Cond-MR              1:13.54    1:13.26        
      34.99   38.27                                                
 14 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR           1:13.92    1:13.26        
      34.47   38.79                                                
 16 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR  1:18.77    1:14.49        
      36.09   38.40                                                
 17 Nikic, Marko        12 Unattached                NT    1:16.83        
      35.16   41.67                                                
 18 Roeser, Kenny P     12 SSL-MR               1:22.41    1:18.18        
      35.16   43.02                                                
 19 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  1:33.81    1:22.30        
      38.13   44.17                                                
 20 Oppenheimer, Harry  11 GAEL-MR              1:24.22    1:22.35        
 21 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR  1:20.53    1:22.43        
      37.61   44.82                                                
 22 Straub, Richard J   11 Middies-MR           1:14.43    1:22.54        
      38.57   43.97                                                
 23 Parish, Sam M       12 Cond-MR              1:23.82    1:23.76        
      40.65   43.11                                                
 24 Pericic, Daniel     11 Cond-MR                   NT    1:29.83        
      41.87   47.96                                                
 25 Stein, Robert J     11 SSL-MR               1:29.69    1:36.11        
      43.66   52.45                                                
 26 Gallen, Chris P     11 SSL-MR               1:40.48    1:39.98        
    1:40.07                                                        
 27 Stangl, Kevin       11 SSL-MR               2:20.32    2:11.06        
      58.43 1:12.63                                                
 
Event 55  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          32.29  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR                28.62      28.99 ZQ     
  2 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    31.92      31.51 JO     
  3 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR             32.67      31.96 JO     
  4 D'Arcy, Maggie L    10 Middies-MR             31.05      32.41 SILV   
  5 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             32.92      33.00 SILV   
  6 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR             33.78      33.06 SILV   
  7 Randazzo, Khristia   9 GAEL-MR                35.00      33.17 SILV   
  8 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                33.92      33.90 SILV   
  9 Schaefer, Kathryn   10 GAEL-MR                34.91      34.23 SILV   
 10 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR    37.04      34.34 SILV   
 11 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             34.65      34.51 SILV   
 12 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR                34.47      35.29 SILV   
 13 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR                34.97      35.60 SILV   
 14 Manning, Lauren E   10 Middies-MR             36.76      35.63 SILV   
 15 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR             37.81      35.95 SILV   
 16 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR             38.34      36.02 SILV   
 17 Bonfiglio, Christi  10 Middies-MR             35.61      36.07 SILV   
 18 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR                 35.95      36.08 SILV   
 19 Rix, Michaela       10 Express Swimming-MR    43.00      36.12 SILV   
 20 Toal, Shannon V      9 Middies-MR             35.14      36.27 SILV   
 21 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR             36.47      36.28 SILV   
 22 Murphy, Kate         9 Express Swimming-MR    40.00      36.56 SILV   
 23 Oliveri, Maya L      9 Middies-MR             37.68      36.67 SILV   
 24 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR    40.55      36.89        
 25 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 36.26      37.30        
 26 Cahaney, Christine  10 Middies-MR             37.99      37.33        
 27 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT      37.69        
 28 Egan, Dana M         9 Middies-MR             37.12      38.91        
 29 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR             39.05      39.07        
 30 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR    41.74      39.08        
 31 Bonifacio, Stepani  10 Cond-MR                40.00      39.21        
 31 Solis-Cohen, Hanna  10 Thunderbirds           42.12      39.21        
 33 Miller, Nikki        9 Cond-MR                39.12      39.52        
 34 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR                 41.01      39.59        
 35 Davis, Jackie P      9 Cond-MR                39.78      39.73        
 36 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR             44.56      39.75        
 37 Goldstein, Sari E   10 SSL-MR                 39.76      39.80        
 38 Bariletti, Melissa   9 SSL-MR                 42.88      40.04        
 39 Browne, Sophie L     9 Middies-MR             39.74      40.06        
 40 Chiang, Erica M      9 GAEL-MR                48.39      40.44        
 41 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR                40.07      40.68        
 42 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR    42.18      40.90        
 43 Araujo, Sara A      10 SSL-MR                 43.00      41.02        
 44 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR             43.05      41.16        
 45 Roche, Katie M      10 SSL-MR                 41.43      41.17        
 46 Kreielsheimer, Che   9 SSL-MR                 42.11      42.00        
 47 Trakht, Sophie       9 Thunderbirds           46.98      42.03        
 48 Stein, Jamie Ann    10 SSL-MR                 45.20      43.02        
 49 Simone, Toni A       9 Middies-MR             45.63      43.27        
 50 Dumas, Carly E       9 Middies-MR             45.58      43.39        
 51 Elliot, Julie A     10 SSL-MR                 51.36      43.59        
 52 Dubbs, Alyssa M      9 SSL-MR                 43.45      44.61        
 53 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                 45.13      44.67        
 54 Taskindoust, Mahsh   9 Cond-MR                   NT      45.05        
 55 Penny, Allison M     9 SSL-MR                 52.35      45.62        
 56 Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR    47.67      46.18        
 57 Napier, Devon T     10 SSL-MR                 48.81      47.06        
 58 Czaczkowski, Nicol   9 SSL-MR                 52.48      47.58        
 59 Getchell, Jill A     9 SSL-MR                 56.86      49.11        
 60 Gorenstein, Grace    9 Middies-MR             49.03      50.11        
 61 Marzec, Jennifer     9 SSL-MR                 54.15      52.69        
 62 Barrera, Alanna M   10 SSL-MR                 52.89      53.06        
 63 Liebergall, Julia    9 SSL-MR                 51.92      53.48        
 64 Noach, Erika         9 Middies-MR           1:00.71      53.52        
 65 Cabillis, Cortney    9 SSL-MR               1:00.89      54.42        
 66 Rishi, Niki          9 SSL-MR               1:03.12      59.72        
 
Event 56  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.79  ZQ
          32.29  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR             31.24      31.06 ZQ     
  2 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             32.81      31.31 ZQ     
  3 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             32.76      31.88 JO     
  4 Mollema, Nils S      9 Middies-MR             31.74      31.96 JO     
  5 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR             32.85      32.51 SILV   
  6 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR             31.70      32.60 SILV   
  7 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR    33.15      32.85 SILV   
  8 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR    33.38      33.05 SILV   
  9 Scarano, Joseph     10 Unattached             32.63      33.68 SILV   
 10 Wolin, Seth A       10 Cond-MR                32.85      33.70 SILV   
 11 Villegas, Michael   10 Cond-MR                33.97      34.16 SILV   
 12 Ong, Daniel W       10 Middies-MR             34.21      34.25 SILV   
 13 Cahill, Peter J     10 Middies-MR             35.73      34.79 SILV   
 14 Pagano, Edward P     9 GAEL-MR                36.21      35.42 SILV   
 15 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 35.03      35.43 SILV   
 16 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR             37.04      36.74        
 17 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 36.52      37.07        
 18 Magee, Ryan T       10 SSL-MR                 36.07      37.09        
 19 Freitas, Joel B     10 Middies-MR             35.91      37.58        
 20 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR    38.32      37.80        
 21 Blair, Tim R         9 Middies-MR             37.94      37.96        
 22 Avidan, Lucas J      9 Middies-MR             42.17      38.56        
 23 Noach, Kees         10 Middies-MR             41.41      38.88        
 24 Bialo, Matthew J     9 GAEL-MR                43.94      38.99        
 25 Cohen, David         9 Thunderbirds           40.92      39.19        
 26 Shannon, Christoph   9 Middies-MR             36.91      39.70        
 27 Hancock, Miles D    10 Middies-MR             36.95      39.87        
 28 Shanley, Benjamin    9 Express Swimming-MR    43.22      40.47        
 29 Farucci, Andrew      9 Cond-MR                40.72      40.74        
 30 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR             41.35      41.06        
 31 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR    40.82      41.38        
 32 Palmer, John A      10 Express Swimming-MR    50.00      42.32        
 33 Lynch, Charlie F     9 Middies-MR             45.75      42.88        
 34 Van Tongeren, Greg   9 Cond-MR                46.06      44.86        
 35 Ahmad, Shan N        9 Cond-MR                47.04      44.92        
 36 Purdy, David W       9 Middies-MR             43.42      45.11        
 37 Shipley, Jack M     10 SSL-MR                 50.44      48.70        
 38 Barker, TJ J         9 Cond-MR                56.67      57.40        
 39 Gutmann, Chris B     9 SSL-MR               1:01.28      57.82        
 
Event 57  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.69  ZQ
          32.09  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    31.83      31.07 JO     
  2 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR                33.47      33.49 SILV   
  3 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR             35.32      33.77 SILV   
  4 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR    34.26      33.78 SILV   
  5 Ong, Natalie W      12 Middies-MR             34.68      34.27 SILV   
  6 McNally, Elise C    12 Unattached             37.05      36.63 SILV   
  6 Doino, Jaclyn M     11 GAEL-MR                36.92      36.63 SILV   
  8 Fischer, Betsy      12 Cond-MR                   NT      36.89 SILV   
  9 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR             37.25      36.95 SILV   
 10 Huddleston, Devon   11 Middies-MR             40.47      37.04 SILV   
 11 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR             40.63      37.61        
 12 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR             41.39      38.30        
 13 Miller, Alicia L    11 SSL-MR                 39.73      38.88        
 14 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    38.00      38.96        
 15 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR                40.82      39.14        
 16 Baker, Meghan T     11 GAEL-MR                36.76      39.19        
 17 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR                40.96      39.20        
 18 Wolfe, Caitlin A    11 GAEL-MR                39.28      39.25        
 19 Reyna, Gloria       12 Wolf-MR                44.58      39.47        
 20 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR                41.98      39.69        
 21 Whitehouse, Anna A  11 Wolf-MR                37.99      39.71        
 22 Smith, Alyssa       11 Thunderbirds              NT      39.87        
 23 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR             41.45      40.48        
 24 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR                41.30      42.40        
 25 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    40.36      43.82        
 26 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR             44.75      43.86        
 27 Waring, Tara        11 Wolf-MR                48.31      45.24        
 28 Ramirez, Susana     11 Wolf-MR                59.66      45.33        
 29 Soukas, Chloe M     11 Cond-MR                42.59      46.64        
 30 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR             45.77      47.67        
 31 Kushnick, Romy H    11 Wolf-MR                52.16      48.78        
 32 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                 53.37      49.89        
 33 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR    56.25      50.25        
 -- Hamilton, Ellie G   11 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR    42.83         DQ        
 -- Davidowitz, Emily   11 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Tsai, Shelun        11 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Rosner, Mae         12 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Event 58  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  ZQ
          32.79  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schachar, Tal A     12 GAEL-MR                32.44      31.91 JO     
  2 Katz, Andrew        11 Cond-MR                33.03      32.52 JO     
  3 Doherty, Zack Z     11 GAEL-MR                32.12      33.00 SILV   
  4 Richman, Peter Z    12 GAEL-MR                34.00      33.60 SILV   
  5 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR                33.53      33.68 SILV   
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR    34.25      34.93 SILV   
  7 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR             35.28      36.25 SILV   
  8 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    35.91      36.61 SILV   
  9 Jung, Brian         11 Middies-MR             38.09      37.32 SILV   
 10 Chow, Kyle W        12 Middies-MR             37.68      38.02 SILV   
 11 Kennon, Aidan F     11 Cond-MR                37.19      38.12 SILV   
 12 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR    39.77      38.59 SILV   
 13 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR    42.40      40.82        
 14 WU, Alex            11 Express Swimming-MR    47.00      41.20        
 15 Melkonian, Michael  11 GAEL-MR                45.75      41.67        
 16 Reyes, Angel        12 Wolf-MR                44.85      42.01        
 17 Roeser, Kenny P     12 SSL-MR                    NT      44.71        
 18 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR    44.24      46.55        
 19 Straub, Richard J   11 Middies-MR             52.32      47.74        
 20 Pericic, Daniel     11 Cond-MR                   NT      50.33        
 21 Parish, Sam M       12 Cond-MR                50.65      50.53        
 22 Van Tongeren, Jake  11 Cond-MR                   NT    1:03.17        
 -- Ferrara, Ralph      11 Wolf-MR                47.80         DQ        
 -- Nammacher, Luke H   12 Middies-MR             37.47         DQ        
 -- Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR             41.96         DQ        
 -- Gallen, Chris P     11 SSL-MR                    NT         DQ        
 
Event 59  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:09.99    1:08.55 ZQ     
      31.91   36.64                                                
  2 D'Arcy, Maggie L    10 Middies-MR           1:18.70    1:22.98 JO     
      38.32   44.66                                                
  3 Randazzo, Khristia   9 GAEL-MR              1:26.76    1:28.08 JO     
      38.78   49.30                                                
  4 Motolina, Nicole    10 Wolf-MR              1:24.45    1:30.17 SILV   
      41.30   48.87                                                
  5 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR                NT    1:33.25 SILV   
      44.67   48.58                                                
  6 Rubiano, Solange     9 Wolf-MR              1:35.28    1:33.90 SILV   
      41.25   52.65                                                
  7 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:38.13    1:34.44 SILV   
      42.24   52.20                                                
  8 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:52.71    1:34.80 SILV   
      42.54   52.26                                                
  9 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:35.00    1:35.16 SILV   
      41.76   53.40                                                
 10 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:36.05 SILV   
      44.17   51.88                                                
 11 Bonfiglio, Christi  10 Middies-MR           1:36.73    1:40.10 SILV   
      44.35   55.75                                                
 12 Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:45.30    1:42.01        
      46.48   55.53                                                
 13 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR                NT    1:43.60        
      47.24   56.36                                                
 14 Rix, Michaela       10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:43.78        
      47.04   56.74                                                
 15 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:42.24    1:46.55        
      49.54   57.01                                                
 16 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR              1:54.23    1:47.74        
      48.41   59.33                                                
 17 Reyes, Sarah-Josep   9 Wolf-MR              1:40.56    1:50.24        
      51.80   58.44                                                
 18 Egan, Dana M         9 Middies-MR                NT    1:50.55        
      49.77 1:00.78                                                
 19 Murphy, Kate         9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:51.43        
      47.95 1:03.48                                                
 -- Nava, Stephanie     10 Wolf-MR              1:24.74         DQ        
      46.63 1:02.24                                                
 -- McLaughlin, Megan   10 Middies-MR                NT         DQ        
      51.12 1:02.60                                                
 
Event 60  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:26.69  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR           1:26.53    1:20.09 ZQ     
      37.33   42.76                                                
  2 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR  1:32.86    1:22.45 ZQ     
      37.98   44.47                                                
  3 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:53.52    1:28.45 JO     
      40.62   47.83                                                
  4 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR           1:36.95    1:33.86 SILV   
      44.00   49.86                                                
  5 Ong, Daniel W       10 Middies-MR           1:40.76    1:34.41 SILV   
      43.02   51.39                                                
  6 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR           1:36.96    1:34.68 SILV   
      42.58   52.10                                                
  7 Pon, Matthew W      10 Middies-MR                NT    1:36.55 SILV   
      43.58   52.97                                                
  8 Cahill, Peter J     10 Middies-MR           1:38.75    1:37.86 SILV   
      46.39   51.47                                                
  9 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:40.53 SILV   
      43.78   56.75                                                
 10 Mollema, Nils S      9 Middies-MR           1:52.69    1:43.80        
      43.64 1:00.16                                                
 11 Thompson, Philip     9 Wolf-MR              1:45.78    1:58.08        
      50.66 1:07.42                                                
 -- Wolin, Seth A       10 Cond-MR              1:33.70         DQ        
      45.69   52.56                                                
 -- Cohen, David         9 Thunderbirds         2:17.36         DQ        
      59.61 1:23.93                                                
 
Event 61  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.29  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:20.31    1:17.91 ZQ     
      36.82   41.09                                                
  2 McNally, Elise C    12 Unattached           1:22.10    1:21.16 JO     
      38.55   42.61                                                
  3 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR  1:24.24    1:25.55 SILV   
      40.64   44.91                                                
  4 Pappas, Morgan T    12 GAEL-MR              1:29.82    1:25.92 SILV   
      42.19   43.73                                                
  5 Fischer, Betsy      12 Cond-MR                   NT    1:29.14 SILV   
      41.94   47.20                                                
  6 Cramer, Micaela C   12 GAEL-MR              1:28.46    1:29.21 SILV   
      41.12   48.09                                                
  7 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR  1:32.38    1:30.74 SILV   
      42.89   47.85                                                
  8 Doino, Jaclyn M     11 GAEL-MR              1:35.99    1:31.02 SILV   
      43.36   47.66                                                
  9 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR           1:31.80    1:31.38 SILV   
      42.37   49.01                                                
 10 Tarpey, Marissa     12 Wolf-MR              1:35.65    1:31.52 SILV   
      42.10   49.42                                                
 11 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:31.85    1:31.53 SILV   
      43.74   47.79                                                
 12 Cochran, Tara C     11 GAEL-MR              1:35.63    1:31.99 SILV   
      42.82   49.17                                                
 13 Ong, Natalie W      12 Middies-MR           1:32.75    1:32.65 SILV   
      44.25   48.40                                                
 14 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR              1:32.72    1:32.85 SILV   
      44.08   48.77                                                
 15 Smith, Alyssa       11 Thunderbirds         1:41.08    1:34.80        
      45.17   49.63                                                
 16 Tsai, Stephanie     11 Cond-MR              1:33.89    1:34.91        
      45.06   49.85                                                
 17 Huddleston, Devon   11 Middies-MR           1:32.43    1:35.75        
      44.84   50.91                                                
 18 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR           1:37.56    1:36.13        
      45.94   50.19                                                
 19 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:35.54    1:36.58        
      45.00   51.58                                                
 20 Soukas, Chloe M     11 Cond-MR              1:34.06    1:37.75        
      46.25   51.50                                                
 21 Cuddy, Erin M       12 Middies-MR           1:37.05    1:38.95        
      47.01   51.94                                                
 22 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR           1:36.81    1:39.74        
      47.19   52.55                                                
 23 Miller, Alicia L    11 SSL-MR                    NT    1:40.31        
      47.87   52.44                                                
 24 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:41.51        
      47.25   54.26                                                
 25 Papademetriou, 40   11 Thunderbirds              NT    1:41.57        
      46.83   54.74                                                
 26 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR           1:41.99    1:44.52        
      49.81   54.71                                                
 27 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR           1:53.13    1:46.03        
      50.67   55.36                                                
 28 Goodrich, Hope      11 Thunderbirds         1:42.48    1:46.15        
      47.43   58.72                                                
 29 Macchia, Kelly A    11 SSL-MR                    NT    1:58.45        
      56.09 1:02.36                                                
 30 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR  1:57.92    1:59.60        
      55.05 1:04.55                                                
 31 Quinn, Meghan M     11 SSL-MR                    NT    2:05.00        
      59.35 1:05.65                                                
 32 Tsai, Shelun        11 Cond-MR                   NT    2:20.48        
    1:04.48 1:16.00                                                
 33 Davidowitz, Emily   11 SSL-MR                    NT    2:33.02        
    1:10.99 1:22.03                                                
 34 Hamilton, Ellie G   11 SSL-MR                    NT    2:39.22        
    1:17.42 1:21.80                                                
 -- Nodstrom, Chelsea   11 Wolf-MR              1:45.35         DQ        
      49.53   57.48                                                
 
Event 62  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.39  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR              1:21.56    1:22.34 ZQ     
      38.37   43.97                                                
  2 Katz, Andrew        11 Cond-MR              1:24.79    1:25.93 SILV   
      41.26   44.67                                                
  3 Heath, Michael A    12 GAEL-MR              1:27.97    1:27.25 SILV   
      40.91   46.34                                                
  4 Nikic, Marko        12 Unattached                NT    1:29.53 SILV   
      42.60   46.93                                                
  5 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR           1:27.47    1:30.90 SILV   
      43.19   47.71                                                
  6 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR  1:31.62    1:32.30        
      43.35   48.95                                                
  7 Moyler, Trevor      11 Wolf-MR              1:34.44    1:32.68        
      44.08   48.60                                                
  8 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:34.99    1:32.77        
      44.67   48.10                                                
  9 Thompson, Edward    12 Wolf-MR              1:33.44    1:34.16        
      43.98   50.18                                                
 10 Jung, Brian         11 Middies-MR           1:36.83    1:35.08        
      45.62   49.46                                                
 11 Sledzinski, Matthe  11 GAEL-MR              1:36.74    1:35.57        
      45.31   50.26                                                
 12 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR  1:37.88    1:39.93        
      46.35   53.58                                                
 13 Chow, Kyle W        12 Middies-MR                NT    1:40.64        
      48.19   52.45                                                
 14 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           1:34.43    1:41.69        
      48.05   53.64                                                
 15 Melkonian, Michael  11 GAEL-MR              2:06.60    1:41.76        
      49.73   52.03                                                
 16 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  2:10.00    1:42.04        
      49.65   52.39                                                
 17 Parish, Sam M       12 Cond-MR              1:38.92    1:42.16        
      47.92   54.24                                                
 18 Straub, Richard J   11 Middies-MR           1:40.05    1:42.25        
      47.97   54.28                                                
 19 Van Tongeren, Jake  11 Cond-MR              1:44.37    1:42.29        
      47.28   55.01                                                
 20 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR  1:41.64    1:43.78        
      48.92   54.86                                                
 21 Roeser, Kenny P     12 SSL-MR                    NT    1:43.93        
      47.85   56.08                                                
 22 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR           1:42.79    1:45.40        
      49.17   56.23                                                
 23 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR  2:00.98    1:46.10        
      50.81   55.29                                                
 24 Gallen, Chris P     11 SSL-MR                    NT    2:01.26        
      57.48 1:03.78                                                
 
Event 63  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          40.89  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Takei, Ayaka        10 Middies-MR             40.86      41.20 JO     
  2 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR             42.05      41.25 JO     
  3 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR             41.15      41.51 JO     
  4 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    42.51      43.20 SILV   
  5 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR                44.62      43.71 SILV   
  6 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR                   NT      43.84 SILV   
  7 McGovern, Bianca    10 Wolf-MR                46.83      45.19 SILV   
  8 Miller, Nikki        9 Cond-MR                45.20      45.78 SILV   
  9 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR             44.96      46.48 SILV   
 10 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR    48.45      46.53 SILV   
 11 D'Arcy, Maggie L    10 Middies-MR             44.52      46.54 SILV   
 12 Bonfiglio, Christi  10 Middies-MR             46.20      46.88 SILV   
 13 Schaefer, Kathryn   10 GAEL-MR                48.60      47.00 SILV   
 14 Egan, Dana M         9 Middies-MR             47.29      47.08 SILV   
 15 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR                46.84      47.26 SILV   
 16 Arnott, Katie        9 SSL-MR                 49.96      47.46 SILV   
 17 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR             48.13      48.01 SILV   
 18 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR    51.40      48.58 SILV   
 19 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR    48.08      48.99 SILV   
 20 Murphy, Kate         9 Express Swimming-MR    55.00      49.39 SILV   
 21 Fischer, Sarah       9 Cond-MR                   NT      49.49 SILV   
 22 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR             51.37      49.58 SILV   
 23 Trozzi, Grace       10 Wolf-MR                52.78      49.66 SILV   
 24 Reyes, Sarah-Josep   9 Wolf-MR                52.53      49.70 SILV   
 25 Manning, Lauren E   10 Middies-MR             48.31      49.97 SILV   
 26 Rubiano, Solange     9 Wolf-MR                52.60      50.14        
 27 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR                51.54      50.80        
 28 Toal, Shannon V      9 Middies-MR             50.20      50.81        
 29 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR             53.33      50.97        
 30 Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR    52.27      51.16        
 31 Bonifacio, Stepani  10 Cond-MR                57.06      51.18        
 32 Rix, Michaela       10 Express Swimming-MR    55.00      51.21        
 33 Davis, Jackie P      9 Cond-MR                48.38      51.49        
 34 Browne, Sophie L     9 Middies-MR             51.28      51.93        
 35 Goldstein, Sari E   10 SSL-MR                 56.17      52.52        
 36 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR             52.41      52.92        
 37 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR             56.91      53.40        
 38 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR                 57.71      53.83        
 39 Donahue, Alice L    10 Express Swimming-MR    54.71      54.59        
 40 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR                NT      54.85        
 41 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR                 52.97      55.24        
 42 Kreielsheimer, Che   9 SSL-MR                 54.43      55.39        
 43 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR                 57.38      55.58        
 44 Chiang, Erica M      9 GAEL-MR                55.67      57.39        
 45 Isaac, Naldine       9 Wolf-MR              1:02.40      57.76        
 46 Noach, Erika         9 Middies-MR           1:01.50      57.94        
 47 Dumas, Carly E       9 Middies-MR           1:01.54      58.52        
 48 Getchell, Jill A     9 SSL-MR               1:02.75      58.61        
 49 Stein, Jamie Ann    10 SSL-MR               1:05.86      58.74        
 50 Simone, Toni A       9 Middies-MR           1:01.73      58.96        
 51 Marzec, Jennifer     9 SSL-MR               1:04.24      59.67        
 52 Roche, Katie M      10 SSL-MR               1:02.47    1:01.14        
 53 Trakht, Sophie       9 Thunderbirds              NT    1:02.82        
 54 Araujo, Sara A      10 SSL-MR               1:24.94    1:03.75        
 55 Bariletti, Melissa   9 SSL-MR                    NT    1:03.83        
 56 Gorenstein, Grace    9 Middies-MR                NT    1:03.98        
 57 Solis-Cohen, Hanna  10 Thunderbirds              NT    1:04.79        
 58 Nathan, Kadija A    10 Cond-MR                   NT    1:08.31        
 59 Liebergall, Julia    9 SSL-MR                    NT    1:08.99        
 60 Dubbs, Alyssa M      9 SSL-MR               1:14.26    1:10.18        
 61 Napier, Devon T     10 SSL-MR                    NT    1:11.53        
 62 Czaczkowski, Nicol   9 SSL-MR               1:19.73    1:14.59        
 63 Barrera, Alanna M   10 SSL-MR                    NT    1:19.61        
 -- Elliot, Julie A     10 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Oliveri, Maya L      9 Middies-MR             47.10         DQ        
 -- Cabillis, Cortney    9 SSL-MR               1:26.77         DQ        
 -- Penny, Allison M     9 SSL-MR                    NT         DQ        
 
Event 64  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.19  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR    42.23      42.09 ZQ     
  2 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR             42.64      43.04 ZQ     
  3 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             46.01      44.49 SILV   
  4 Mollema, Nils S      9 Middies-MR             48.75      46.07 SILV   
  5 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             45.88      47.11 SILV   
  6 Thompson, Philip     9 Wolf-MR                50.38      47.39 SILV   
  7 Villegas, Michael   10 Cond-MR                46.37      47.76 SILV   
  8 Wolin, Seth A       10 Cond-MR                45.71      48.29 SILV   
  9 Pagano, Edward P     9 GAEL-MR                51.44      49.05 SILV   
 10 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR    51.13      50.24        
 11 Ong, Daniel W       10 Middies-MR             52.56      50.54        
 12 Scarano, Joseph     10 Unattached             47.31      50.69        
 13 Bialo, Matthew J     9 GAEL-MR                51.40      51.07        
 14 Freitas, Joel B     10 Middies-MR             54.56      51.69        
 15 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR             51.33      51.96        
 16 Hancock, Miles D    10 Middies-MR             51.30      52.30        
 17 Blair, Tim R         9 Middies-MR             53.00      52.58        
 18 Van Tongeren, Greg   9 Cond-MR                53.60      53.33        
 19 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR    55.42      53.49        
 20 Purdy, David W       9 Middies-MR             52.21      53.58        
 21 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR                 54.42      53.60        
 22 Ahmad, Shan N        9 Cond-MR                55.32      53.72        
 23 Bennett, Aarron M    9 Middies-MR           1:12.75      53.88        
 24 Cruz, Peter         10 Wolf-MR                51.86      53.89        
 25 Cahill, Peter J     10 Middies-MR             55.74      53.92        
 26 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR                 51.71      54.66        
 27 Lynch, Charlie F     9 Middies-MR           1:13.83      55.58        
 28 Shanley, Benjamin    9 Express Swimming-MR    55.00      55.87        
 29 Magee, Ryan T       10 SSL-MR                 57.93      57.23        
 30 Arica, Francisco J  10 Wolf-MR                53.25      57.64        
 31 Noach, Kees         10 Middies-MR           1:00.67      58.05        
 32 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR             58.13      58.52        
 33 Shannon, Christoph   9 Middies-MR                NT      59.05        
 34 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR  1:05.44      59.48        
 35 Avidan, Lucas J      9 Middies-MR           1:13.82    1:00.37        
 36 Cohen, David         9 Thunderbirds         1:03.17    1:03.17        
 37 Palmer, John A      10 Express Swimming-MR  2:30.00    1:10.17        
 38 Salecker, Andrew R   9 Express Swimming-MR  1:20.00    1:10.58        
 39 Farucci, Andrew      9 Cond-MR              1:01.30    1:10.66        
 40 Barker, TJ J         9 Cond-MR                   NT    1:11.87        
 -- Loaiza, Kevin        9 Wolf-MR                57.62         DQ        
 -- Gutmann, Chris B     9 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Robinson, William    9 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Shipley, Jack M     10 SSL-MR               1:15.98         DQ        
 -- Parish, Daniel       9 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Diogun, Eric N       9 Wolf-MR                50.76         DQ        
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.59  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    34.13      33.34 JO     
  2 Baker, Meghan T     11 GAEL-MR                36.38      34.64 SILV   
  3 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR    35.81      35.70 SILV   
  4 Ong, Natalie W      12 Middies-MR             35.81      35.90 SILV   
  5 Mannix, Gina A      11 GAEL-MR                37.08      36.50 SILV   
  6 Tsai, Stephanie     11 Cond-MR                37.69      36.69 SILV   
  7 Piskin, Tori        11 Thunderbirds           38.23      37.17 SILV   
  8 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR    37.15      37.72 SILV   
  9 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR             37.83      37.75 SILV   
 10 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR                38.36      38.41 SILV   
 11 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR             38.84      38.66 SILV   
 12 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR             40.50      39.25        
 13 Reyna, Gloria       12 Wolf-MR                40.12      39.83        
 14 Fischer, Betsy      12 Cond-MR                   NT      39.84        
 14 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR                45.19      39.84        
 16 Huddleston, Devon   11 Middies-MR             38.72      40.04        
 17 Smith, Alyssa       11 Thunderbirds           39.30      40.13        
 18 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR                40.99      40.88        
 19 Rubin, Ada          11 Thunderbirds              NT      41.22        
 20 Cochran, Tara C     11 GAEL-MR                43.47      41.32        
 21 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR                40.48      41.91        
 22 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR    37.00      42.50        
 23 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR    39.61      42.72        
 24 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR             43.80      42.76        
 25 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR             43.78      43.51        
 26 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR    46.37      44.13        
 27 Benda-Coyne, Anne   12 Thunderbirds              NT      44.15        
 28 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR             43.34      44.61        
 29 Soukas, Chloe M     11 Cond-MR                46.48      47.01        
 30 Nodstrom, Chelsea   11 Wolf-MR                45.81      47.05        
 31 McKenna, Caitlin M  11 Cond-MR                53.31      47.36        
 32 Tarpey, Marissa     12 Wolf-MR                48.43      48.23        
 33 Kushnick, Romy H    11 Wolf-MR                50.84      48.62        
 34 Rosner, Mae         12 Cond-MR                   NT      49.96        
 35 Tsai, Shelun        11 Cond-MR                50.47      50.49        
 36 Herzog, Lee         11 Thunderbirds              NT    1:00.64        
 -- Waring, Tara        11 Wolf-MR                49.40         DQ        
 -- Ramirez, Susana     11 Wolf-MR                56.90         DQ        
 -- Papademetriou, 40   11 Thunderbirds              NT         DQ        
 -- Goodrich, Hope      11 Thunderbirds           43.58         DQ        
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.89  ZQ
          33.99  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Blake L    12 Wolf-MR                33.53      32.53 ZQ      20  
  2 Chow, Kyle W        12 Middies-MR             35.03      34.15 SILV    17  
  3 Doherty, Zack Z     11 GAEL-MR                34.45      34.67 SILV    16  
  4 Attinello, Paul C   12 GAEL-MR                36.61      35.21 SILV    15  
  5 Staszewski, Alec L  12 Express Swimming-MR    36.50      35.49 SILV    14  
  6 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR    35.95      35.80 SILV    13  
  7 Heath, Michael A    12 GAEL-MR                36.07      35.94 SILV    12  
  8 Katz, Andrew        11 Cond-MR                34.52      35.98 SILV    11  
  9 Jung, Brian         11 Middies-MR             38.16      37.66 SILV     9  
 10 Moyler, Trevor      11 Wolf-MR                40.15      39.16 SILV     7  
 11 Aranda, Martin J    11 Wolf-MR                38.49      39.51 SILV     4.5
 11 Richman, Peter Z    12 GAEL-MR                39.23      39.51 SILV     4.5
 13 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR    39.37      39.80 SILV     3  
 14 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR             39.96      40.10 SILV     2  
 15 Reyes, Angel        12 Wolf-MR                43.38      40.16 SILV     1  
 16 Sledzinski, Matthe  11 GAEL-MR                41.28      40.38 SILV   
 17 Oppenheimer, Harry  11 GAEL-MR                41.84      41.08 SILV   
 17 Kennon, Aidan F     11 Cond-MR                36.77      41.08 SILV   
 19 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR             38.07      41.57 SILV   
 20 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR    42.77      41.91 SILV   
 21 Straub, Richard J   11 Middies-MR             40.45      42.31        
 22 Parish, Sam M       12 Cond-MR                44.46      45.17        
 23 Pericic, Daniel     11 Cond-MR                49.69      46.97        
 24 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR    43.49      47.57        
 25 Stein, Robert J     11 SSL-MR                 59.71      51.24        
 26 Van Tongeren, Jake  11 Cond-MR                52.22      53.52        
 -- Stangl, Kevin       11 SSL-MR                 59.68         DQ        
 -- WU, Alex            11 Express Swimming-MR    44.15         DQ        
 -- Nammacher, Luke H   12 Middies-MR             36.88         DQ          6  
 -- Ferrara, Ralph      11 Wolf-MR                44.10         DQ        
 
Event 67  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:16.40    1:13.72 ZQ     
      35.62   38.10                                                
  2 Cheng, Emily        10 Express Swimming-MR  1:26.89    1:22.72 SILV   
      39.66   43.06                                                
  3 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:22.22    1:27.54 SILV   
      43.82   43.72                                                
  4 Bailey, Lauren E     9 Middies-MR           1:34.20    1:28.16 SILV   
      43.71   44.45                                                
  5 Randazzo, Khristia   9 GAEL-MR              1:25.43    1:28.56 SILV   
      43.16   45.40                                                
  6 D'Arcy, Maggie L    10 Middies-MR           1:19.50    1:29.16 SILV   
      43.64   45.52                                                
  7 Fulenwider, Alliso  10 Middies-MR           1:31.62    1:29.20 SILV   
      43.92   45.28                                                
  8 Schaefer, Kathryn   10 GAEL-MR              1:31.34    1:30.18 SILV   
      44.13   46.05                                                
  9 Toal, Shannon V      9 Middies-MR           1:27.14    1:30.96 SILV   
      45.51   45.45                                                
 10 Motolina, Nicole    10 Wolf-MR              1:17.99    1:31.54 SILV   
      45.15   46.39                                                
 11 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR              1:37.17    1:31.76 SILV   
      44.87   46.89                                                
 12 Takei, Ayaka        10 Middies-MR           1:37.80    1:32.03 SILV   
      43.97   48.06                                                
 13 Cornacchio, Liana    9 Middies-MR           1:44.90    1:32.80 SILV   
      44.41   48.39                                                
 14 Fusco, Alexandra A  10 GAEL-MR              1:35.57    1:33.03 SILV   
      45.48   47.55                                                
 15 Bonfiglio, Christi  10 Middies-MR           1:33.20    1:33.22 SILV   
      46.35   46.87                                                
 16 McLaughlin, Megan   10 Middies-MR           1:37.24    1:36.11 SILV   
      47.14   48.97                                                
 17 Rubzin, Emily J      9 Middies-MR           1:36.61    1:37.63 SILV   
      48.25   49.38                                                
 18 Arnott, Katie        9 SSL-MR               1:36.40    1:37.67 SILV   
      48.42   49.25                                                
 19 O'Brien, Claire E    9 Middies-MR                NT    1:37.84 SILV   
      46.45   51.39                                                
 20 Nava, Stephanie     10 Wolf-MR              1:19.24    1:38.52 SILV   
      47.02   51.50                                                
 21 Egan, Dana M         9 Middies-MR                NT    1:38.65 SILV   
      49.06   49.59                                                
 22 Leibovich, Tamara   10 SSL-MR               1:36.61    1:38.87 SILV   
      49.04   49.83                                                
 23 Katchis, Alexandra   9 Middies-MR                NT    1:38.90 SILV   
      48.90   50.00                                                
 24 Oliveri, Maya L      9 Middies-MR                NT    1:39.52 SILV   
      49.07   50.45                                                
 25 Miller, Nikki        9 Cond-MR              1:42.41    1:40.81        
      48.66   52.15                                                
 26 Kuzniewski, Megan   10 Express Swimming-MR  1:51.30    1:41.60        
      49.41   52.19                                                
 27 Rix, Michaela       10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:42.02        
      50.19   51.83                                                
 28 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR              1:44.70    1:42.09        
      49.15   52.94                                                
 29 Simone, Toni A       9 Middies-MR                NT    1:42.14        
      50.22   51.92                                                
 30 Cambriello, Tahler  10 Middies-MR                NT    1:42.37        
      49.82   52.55                                                
 31 Browne, Sophie L     9 Middies-MR                NT    1:42.65        
      50.93   51.72                                                
 32 Bisnoff, Sami L     10 Express Swimming-MR  2:03.02    1:43.57        
      51.44   52.13                                                
 33 Wolin, Sarah R      10 Cond-MR              1:46.24    1:43.93        
      52.52   51.41                                                
 34 Goldstein, Sari E   10 SSL-MR               1:49.32    1:45.38        
      50.46   54.92                                                
 35 Araujo, Sara A      10 SSL-MR               2:12.31    1:45.67        
      50.36   55.31                                                
 36 Lynch, Amanda B     10 SSL-MR               1:51.12    1:45.79        
      49.66   56.13                                                
 37 Bonifacio, Stepani  10 Cond-MR              1:52.59    1:45.80        
      51.28   54.52                                                
 38 Stein, Jamie Ann    10 SSL-MR               1:53.58    1:46.23        
      49.97   56.26                                                
 39 Roche, Katie M      10 SSL-MR               1:45.59    1:46.68        
      51.10   55.58                                                
 40 Kreielsheimer, Che   9 SSL-MR               1:49.41    1:47.36        
      52.24   55.12                                                
 41 Lash, Elizabeth A    9 Middies-MR                NT    1:48.69        
      50.84   57.85                                                
 42 Davis, Jackie P      9 Cond-MR                   NT    1:51.92        
      54.27   57.65                                                
 43 Kunow, Ashley M      9 SSL-MR               1:58.36    1:54.45        
      57.10   57.35                                                
 44 Bariletti, Melissa   9 SSL-MR               2:03.14    1:54.65        
      54.23 1:00.42                                                
 45 Liebergall, Julia    9 SSL-MR               1:58.04    1:55.93        
      55.07 1:00.86                                                
 46 Penny, Allison M     9 SSL-MR                    NT    1:57.77        
      55.63 1:02.14                                                
 47 Isaac, Naldine       9 Wolf-MR              2:04.94    1:59.11        
 48 Elliot, Julie A     10 SSL-MR               2:11.22    2:00.20        
      57.64 1:02.56                                                
 49 Dumas, Carly E       9 Middies-MR                NT    2:01.69        
      59.95 1:01.74                                                
 50 Dubbs, Alyssa M      9 SSL-MR               2:03.97    2:02.12        
    1:00.18 1:01.94                                                
 51 Noach, Erika         9 Middies-MR                NT    2:05.05        
      59.83 1:05.22                                                
 52 Czaczkowski, Nicol   9 SSL-MR               2:15.24    2:11.67        
    1:01.87 1:09.80                                                
 53 Getchell, Jill A     9 SSL-MR               2:42.21    2:12.20        
    1:01.62 1:10.58                                                
 54 Napier, Devon T     10 SSL-MR               2:29.42    2:15.77        
    1:08.59 1:07.18                                                
 55 Barrera, Alanna M   10 SSL-MR               2:28.36    2:17.60        
    1:04.30 1:13.30                                                
 56 Cabillis, Cortney    9 SSL-MR               2:22.84    2:21.32        
    1:06.77 1:14.55                                                
 57 Rishi, Niki          9 SSL-MR                    NT    2:32.37        
    1:06.97 1:25.40                                                
 58 Nathan, Kadija A    10 Cond-MR                   NT    2:34.37        
    1:10.20 1:24.17                                                
 -- Meng, Margaret      10 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
      44.33   45.60                                                
 -- Marzec, Jennifer     9 SSL-MR               2:21.72         DQ        
    1:00.63 1:11.40                                                
 -- Trozzi, Grace       10 Wolf-MR              1:24.78         DQ        
      48.43   53.19                                                
 -- Manning, Lauren E   10 Middies-MR           1:33.38         DQ        
      43.45   43.80                                                
 -- Murphy, Kate         9 Express Swimming-MR  1:45.00         DQ        
      44.60   49.06                                                
 -- McGovern, Bianca    10 Wolf-MR              1:34.99         DQ        
      40.39   42.33                                                
 
Event 68  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:21.09  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:22.59    1:16.69 ZQ     
      37.96   38.73                                                
  2 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:21.69    1:19.44 ZQ     
      38.17   41.27                                                
  3 Carmichael-lopez,    9 Express Swimming-MR  1:28.93    1:20.23 ZQ     
      39.92   40.31                                                
  4 Rubenstein, Ben S   10 Middies-MR           1:22.43    1:23.87 SILV   
      41.58   42.29                                                
  5 Kuo, Theodore        9 Express Swimming-MR  1:31.74    1:25.71 SILV   
      41.96   43.75                                                
  6 Ong, Daniel W       10 Middies-MR           1:30.26    1:28.33 SILV   
      42.47   45.86                                                
  7 Arica, Francisco J  10 Wolf-MR              1:42.77    1:30.83 SILV   
      45.08   45.75                                                
  8 Cahill, Peter J     10 Middies-MR           1:32.93    1:31.42 SILV   
      44.38   47.04                                                
  9 Wolin, Seth A       10 Cond-MR              1:40.63    1:31.63 SILV   
      45.21   46.42                                                
 10 Sokoloff, Philip     9 SSL-MR               1:32.87    1:34.99 SILV   
      45.93   49.06                                                
 11 Terwilliger, Richa  10 SSL-MR               1:31.89    1:35.51 SILV   
      46.03   49.48                                                
 12 Norrgard, Craig A    9 Middies-MR           1:43.21    1:36.61 SILV   
      46.27   50.34                                                
 13 Holland, Dallas T   10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:36.97 SILV   
      47.10   49.87                                                
 14 Magee, Ryan T       10 SSL-MR               1:41.57    1:38.09 SILV   
    1:37.79    0.30                                                
 15 Freitas, Joel B     10 Middies-MR           1:43.22    1:40.04 SILV   
      49.10   50.94                                                
 16 Vatsia, Sohrab K     9 Express Swimming-MR  1:45.00    1:42.91        
      50.46   52.45                                                
 17 Shannon, Christoph   9 Middies-MR                NT    1:46.48        
      54.04   52.44                                                
 18 Freiman, Andrew D   10 Middies-MR           1:45.29    1:49.70        
      52.94   56.76                                                
 19 Diogun, Eric N       9 Wolf-MR              2:05.07    1:55.41        
      53.96 1:01.45                                                
 20 Loaiza, Kevin        9 Wolf-MR              1:44.44    1:56.54        
      56.03 1:00.51                                                
 21 Purdy, David W       9 Middies-MR                NT    1:57.49        
      55.76 1:01.73                                                
 22 Ahmad, Shan N        9 Cond-MR              2:01.11    1:58.76        
      54.67 1:04.09                                                
 23 Shipley, Jack M     10 SSL-MR                    NT    2:01.89        
      58.87 1:03.02                                                
 24 Robinson, William    9 SSL-MR                    NT    2:14.81        
    1:04.23 1:10.58                                                
 -- Gutmann, Chris B     9 SSL-MR               2:28.78         DQ        
    1:06.29 1:16.60                                                
 -- Noach, Kees         10 Middies-MR           1:39.36         DQ        
      47.43   49.36                                                
 -- Hancock, Miles D    10 Middies-MR           1:49.33         DQ        
      48.66   51.81                                                
 -- Lynch, Charlie F     9 Middies-MR                NT         DQ        
      53.00 1:00.77                                                
 -- Cruz, Peter         10 Wolf-MR              1:50.60         DQ        
      51.18   55.83                                                
 -- Avidan, Lucas J      9 Middies-MR                NT         DQ        
      53.37   53.93                                                
 -- Bennett, Aarron M    9 Middies-MR           1:26.14         DQ        
      41.04   45.11                                                
 -- Shanley, Benjamin    9 Express Swimming-MR  1:52.19         DQ        
      58.29 1:15.10                                                
 -- Salecker, Andrew R   9 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
      57.19 1:08.77                                                
 -- Van Tongeren, Greg   9 Cond-MR                   NT         DQ        
    1:01.35 1:06.60                                                
 -- Blair, Tim R         9 Middies-MR           1:37.17         DQ        
      44.31   49.87                                                
 
Event 69  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.89  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:12.12    1:09.73 JO     
      33.08   36.65                                                
  2 Dwyer, Brianne M    11 Express Swimming-MR  1:16.71    1:14.50 SILV   
      36.49   38.01                                                
  3 Cramer, Micaela C   12 GAEL-MR              1:17.13    1:14.95 SILV   
      34.78   40.17                                                
  4 Browne, Rebecca K   11 Middies-MR           1:20.67    1:16.59 SILV   
      34.66   41.93                                                
  5 Ong, Natalie W      12 Middies-MR           1:20.56    1:17.08 SILV   
      35.15   41.93                                                
  6 McNally, Elise C    12 Unattached           1:16.70    1:17.68 SILV   
      37.29   40.39                                                
  7 Doino, Jaclyn M     11 GAEL-MR              1:23.02    1:21.02 SILV   
      38.09   42.93                                                
  8 Ashinsky, Beth G    11 Middies-MR           1:22.60    1:21.42 SILV   
      37.95   43.47                                                
  9 Ginsberg, Ariel E   11 Middies-MR           1:24.14    1:22.09        
      39.72   42.37                                                
 10 Huddleston, Devon   11 Middies-MR           1:21.79    1:22.14        
      39.03   43.11                                                
 11 Pappas, Morgan T    12 GAEL-MR              1:22.88    1:22.64        
      40.22   42.42                                                
 12 Ialenti, Caitlin C  12 Express Swimming-MR  1:25.00    1:23.94        
      40.75   43.19                                                
 13 Cochran, Tara C     11 GAEL-MR              1:27.53    1:24.12        
      40.04   44.08                                                
 14 Kupferberg, Sarah   12 Express Swimming-MR  1:30.00    1:24.14        
      40.41   43.73                                                
 15 Shanley, Kelly M    11 Express Swimming-MR  1:23.02    1:25.12        
      41.09   44.03                                                
 16 Schatkun, Beth A    11 Cond-MR              1:31.04    1:25.18        
      38.83   46.35                                                
 17 Whitehouse, Anna A  11 Wolf-MR              1:26.84    1:25.97        
      40.09   45.88                                                
 18 Giovinco, Emma H    11 Cond-MR              1:24.46    1:26.32        
      40.59   45.73                                                
 19 Fazio, Alexis J     12 Cond-MR                   NT    1:27.38        
      41.48   45.90                                                
 20 O'Brien, Haley F    11 Middies-MR           1:27.84    1:28.59        
      42.41   46.18                                                
 21 Zabirova, Anastass  11 Middies-MR           1:32.07    1:31.34        
      44.12   47.22                                                
 22 Jen, Elizabeth C    11 Middies-MR           1:32.65    1:33.13        
      42.66   50.47                                                
 23 DeGuisto, Maureen   11 Cond-MR              1:37.89    1:34.09        
      43.07   51.02                                                
 24 Kelly, Caroline E    9 Cond-MR                   NT    1:34.72        
      46.21   48.51                                                
 25 Rudolph, Holly E    11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:36.80        
      45.30   51.50                                                
 26 Soukas, Chloe M     11 Cond-MR              1:32.99    1:37.87        
      47.19   50.68                                                
 -- Wolfe, Caitlin A    11 GAEL-MR              1:23.60         DQ        
      37.60   46.65                                                
 -- Tsai, Shelun        11 Cond-MR                   NT         DQ        
      54.57 1:04.48                                                
 
Event 70  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.49  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Blake L    12 Wolf-MR              1:17.60    1:11.35 JO     
      33.02   38.33                                                
  2 Katz, Andrew        11 Cond-MR              1:12.87    1:13.41 SILV   
      34.69   38.72                                                
  3 Schachar, Tal A     12 GAEL-MR              1:15.93    1:13.79 SILV   
      34.71   39.08                                                
  4 Derlath, Jonathan   11 Express Swimming-MR  1:16.58    1:16.21 SILV   
      35.20   41.01                                                
  5 Holek, Thomas F     12 GAEL-MR              1:14.59    1:16.31 SILV   
      36.16   40.15                                                
  6 Chow, Kyle W        12 Middies-MR           1:20.43    1:18.13 SILV   
      36.06   42.07                                                
  7 Attinello, Paul C   12 GAEL-MR              1:21.59    1:18.87 SILV   
      36.59   42.28                                                
  8 Jung, Brian         11 Middies-MR           1:23.25    1:22.42 SILV   
      39.54   42.88                                                
  9 Ochakovsky, Michae  12 Express Swimming-MR  1:20.94    1:22.67        
      40.03   42.64                                                
 10 Freiman, Jamie W    12 Middies-MR           1:23.38    1:23.07        
      38.12   44.95                                                
 11 Nammacher, Luke H   12 Middies-MR           1:22.24    1:23.87        
      39.19   44.68                                                
 12 Aranda, Martin J    11 Wolf-MR              1:25.81    1:23.98        
      38.80   45.18                                                
 13 Gorenstein, Eric M  11 Middies-MR           1:21.48    1:24.47        
      40.88   43.59                                                
 14 Nikic, Marko        12 Unattached                NT    1:24.80        
      40.31   44.49                                                
 15 Thompson, Edward    12 Wolf-MR              1:40.00    1:27.81        
      44.14   43.67                                                
 16 Straub, Richard J   11 Middies-MR           1:29.64    1:28.21        
      42.57   45.64                                                
 17 Visconti, Michael   12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:29.87        
      42.97   46.90                                                
 18 Sledzinski, Matthe  11 GAEL-MR              1:28.47    1:29.98        
      42.10   47.88                                                
 19 Kennon, Aidan F     11 Cond-MR              1:24.78    1:30.06        
      40.34   49.72                                                
 20 WU, Alex            11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:34.78        
      43.62   51.16                                                
 21 Lin, Justin         12 Express Swimming-MR  1:43.96    1:38.02        
      48.53   49.49                                                
 -- Oppenheimer, Harry  11 GAEL-MR              1:32.45         DQ        
      43.90   48.68                                                
 -- Heath, Michael A    12 GAEL-MR              1:18.47         DQ        
      35.79   42.53                                                
 
Event 71  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:27.87    2:31.68        
       43.32    44.01    30.65    33.70                                    
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:03.43    3:02.29        
       48.11    50.54    52.48    31.16                                    
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   3:21.46    3:33.28        
       52.79    56.80    56.95    46.74                                    
 -- Condors-MR  'A'                             2:40.80         DQ        
       48.18    22.67    27.90    46.86                                    
 -- Suffern Sea Lions-MR  'C'                   4:00.50         DQ        
       50.19    54.03  1:00.54    39.59                                    
 
Event 72  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:54.11    2:14.53        
       34.56    37.55    31.97    30.45                                    
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:09.96    3:22.25        
                         48.11    52.31                                    
 
Event 73  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:18.76    2:22.27        
       35.74    39.95    34.15    32.43                                    
  2 Condors-MR  'B'                             2:40.31    2:44.57        
       40.21    44.73    45.58    34.05                                    
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:04.21    3:11.45        
       49.42    55.05    38.05    48.93                                    
 
Event 74  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:05.84    3:26.63        
 -- Condors-MR  'A'                             2:17.23         DQ        
 
Event 75  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mannix, Christine    8 GAEL-MR                46.75      48.50        
  2 Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             55.20      48.81        
  3 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR                54.21      49.36        
  4 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR                50.97      50.32        
  5 Burrell, Stephanie   8 GAEL-MR                53.09      51.11        
  6 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR             53.75      51.84        
  7 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             52.58      52.39        
  8 Marzec, Nicole A     7 SSL-MR                    NT      56.64        
  9 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR             57.42      56.73        
 10 Leibovich, Sylvia    8 SSL-MR                    NT      57.07        
 11 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR              1:02.36      57.40        
 12 Monaco, Alisha       8 Cond-MR                   NT      58.16        
 13 Clark, Samantha P    7 Middies-MR                NT      58.62        
 14 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR           1:04.41      59.53        
 15 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR                NT      59.57        
 16 Maher, Megan L       8 Cond-MR              1:04.51    1:00.29        
 17 Takei, Chiharu       7 Middies-MR                NT    1:00.98        
 18 Latino, Danielle E   8 Middies-MR           1:14.50    1:02.59        
 19 Jen, Sarah G         7 Middies-MR                NT    1:03.91        
 20 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR  1:20.00    1:04.40        
 21 Ojeda, Amanda N      7 SSL-MR                    NT    1:04.61        
 22 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR           1:05.51    1:04.92        
 23 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                   NT    1:08.99        
 24 Alexander, Hayley    6 Middies-MR                NT    1:11.38        
 25 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR                NT    1:13.43        
 -- Costallos, Gillian   7 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Barry, Meghan J      8 Middies-MR           1:01.61         DQ        
 -- Pollack, Margaret    6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Carmen, Hallie R     6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Berglas, Mae D       8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR                NT         DQ        
 
Event 76  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schoenherr, Mark J   8 GAEL-MR                54.32      53.70        
  2 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             53.24      54.58        
  3 Tashiro, Ken         8 Middies-MR                NT      56.94        
  4 Laitman, James R     8 Middies-MR           1:08.99    1:00.18        
  5 Harelick, Alex R     8 Middies-MR                NT    1:01.62        
  6 Leary, Christopher   8 SSL-MR               1:07.66    1:02.25        
  7 Norrgard, John C     7 Middies-MR                NT    1:05.03        
  8 Breitel, Ben R       8 Middies-MR                NT    1:05.17        
  9 Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT    1:05.69        
 10 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR                NT    1:07.92        
 11 Pon, Bryan E         7 Middies-MR                NT    1:11.13        
 12 Freiman, Ian M       8 Middies-MR           1:07.01    1:12.75        
 13 Ashinsky, David N    8 Middies-MR                NT    1:15.56        
 -- Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Wilson, Danny        8 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Carlstadt, Colter    5 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Nangle, Ryan T       6 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Kennelly, Dennis R   8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Arnott, Conner       7 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Pollack, Jack H      8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Lantin, Matthew D    6 Middies-MR                NT         DQ        
 
Event 77  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:41.89  ZQ
        2:48.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              2:54.67    2:51.79 SILV   
      37.67   43.09   45.16   45.87                                
  2 McNally, Elise      13 Unattached                NT    3:03.51        
      41.38   46.70   48.42   47.01                                
  3 Wannamaker, Ashley  13 TRS-MR                    NT    3:16.07        
      43.91   50.65   51.79   49.72                                
 
Event 78  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:38.79  ZQ
        2:46.49  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Savage, Dan Z       14 GAEL-MR              2:31.57    2:29.28 ZQ     
      32.72   37.23   38.92   40.41                                
  2 Southren, Daniel    14 SSL-MR               2:40.99    2:35.20 ZQ     
      34.00   39.50   41.06   40.64                                
  3 Motolina, Emmanuel  13 Wolf-MR              3:24.66    3:00.13        
      37.76   45.67   48.36   48.34                                
  4 Sledzinski, Mike A  13 GAEL-MR              3:14.46    3:13.98        
      41.75   49.68   52.87   49.68                                
  5 Watkins, Jonathan   14 Thunderbirds         3:11.60    3:16.38        
      41.78   50.64   51.83   52.13                                
  6 Plantikow, John     13 Wolf-MR              3:36.26    3:17.06        
      40.90   50.55   52.55   53.06                                
  7 Crawford, Zach      13 Cond-MR                   NT    3:33.47        
      42.91   51.26   58.40 1:00.90                                
 -- Nathan, Tarik A     14 Cond-MR                   NT         DQ        
      45.53   56.68 1:03.39 1:03.60                                
 
Event 79  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:39.19  ZQ
        2:39.59  METS
        2:45.99  JO
        2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, Katrina      17 Unattached           2:47.49    2:50.00 SILV   
      37.44   42.84   44.82   44.90                                
  2 Lucero, Laura       16 Thunderbirds         3:08.72    3:02.72        
      42.96   46.55   46.65   46.56                                
 
Event 81  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR                16.65      16.10        
  2 Mannix, Christine    8 GAEL-MR                15.75      16.40        
  3 Doherty, Julia G     8 GAEL-MR                15.94      17.04        
  4 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR                17.22      17.43        
  5 Randazzo, Alexandr   8 GAEL-MR                19.48      17.79        
  6 Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             17.73      17.91        
  7 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR                NT      18.09        
  8 McNulty, Kendra L    8 GAEL-MR                17.38      18.29        
  9 Kennon, Nora M       8 Cond-MR                18.74      18.38        
 10 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR                NT      18.39        
 11 Motolina, Veronica   7 Wolf-MR                17.91      18.83        
 12 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                18.21      18.94        
 13 Southren, Brianna    8 SSL-MR                 24.78      19.03        
 14 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR                23.00      19.11        
 15 Leibovich, Sylvia    8 SSL-MR                 20.27      19.32        
 16 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             19.25      19.79        
 17 Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                20.43      19.88        
 18 Berglas, Mae D       8 Middies-MR                NT      20.24        
 19 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR             19.76      20.35        
 20 Monaco, Alisha       8 Cond-MR                21.23      21.08        
 21 Maher, Megan L       8 Cond-MR                19.30      21.21        
 22 Latino, Danielle E   8 Middies-MR                NT      21.41        
 23 Barry, Meghan J      8 Middies-MR             21.41      21.58        
 24 Johnson, Caroline    8 Middies-MR             19.64      21.74        
 25 Takei, Chiharu       7 Middies-MR             23.78      21.76        
 26 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR             23.51      21.84        
 27 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR    23.00      21.93        
 28 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                18.43      22.13        
 29 Murphy, Tresa        7 TRS-MR                 19.15      22.46        
 30 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR             21.59      22.58        
 31 Delahunt, Jeana E    5 GAEL-MR                24.31      23.10        
 32 Jen, Sarah G         7 Middies-MR             21.50      23.11        
 32 Costallos, Gillian   7 Cond-MR                23.87      23.11        
 34 Marzec, Nicole A     7 SSL-MR                 23.16      23.32        
 35 Clark, Samantha P    7 Middies-MR             20.05      23.38        
 36 Parish, Emily        6 Cond-MR                   NT      23.44        
 37 Pollack, Margaret    6 Middies-MR             21.69      23.79        
 38 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR             22.82      23.83        
 39 Vitulano, Briana     8 SSL-MR                 28.15      24.29        
 40 Alexander, Hayley    6 Middies-MR             24.45      24.34        
 41 Napier, Hayley M     7 SSL-MR                 27.71      24.85        
 42 Gimbel, Alexandra    8 Thunderbirds           29.18      25.20        
 43 Ojeda, Amanda N      7 SSL-MR                 27.40      27.22        
 44 Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR             24.29      27.73        
 45 Sussman, Heather S   7 SSL-MR                    NT      28.24        
 46 Coyne, Cydney L      8 SSL-MR                 29.41      28.50        
 47 Carmen, Hallie R     6 Middies-MR             25.50      30.57        
 48 Davey, Caroline      7 Cond-MR                28.61      31.00        
 
Event 82  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schoenherr, Mark J   8 GAEL-MR                16.28      16.80        
  2 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             18.74      16.95        
  3 Pollack, Jack H      8 Middies-MR                NT      18.03        
  4 Breitel, Ben R       8 Middies-MR                NT      19.97        
  5 Arnott, Conner       7 SSL-MR                 23.43      20.05        
  6 Laitman, James R     8 Middies-MR             20.60      20.07        
  7 Ashinsky, David N    8 Middies-MR             21.03      20.60        
  8 Bishop, Billy D      7 GAEL-MR                18.38      20.87        
  9 Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT      21.04        
 10 Tashiro, Ken         8 Middies-MR             20.93      21.25        
 11 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR             20.38      21.37        
 12 Harelick, Alex R     8 Middies-MR                NT      21.39        
 13 Norrgard, John C     7 Middies-MR             20.97      21.92        
 14 Wilson, Danny        8 Cond-MR                   NT      22.31        
 15 Mannix, Richard      6 GAEL-MR                21.61      23.03        
 16 Nangle, Ryan T       6 Middies-MR                NT      23.66        
 17 Lantin, Matthew D    6 Middies-MR             23.81      23.75        
 18 Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT      23.98        
 19 Freiman, Ian M       8 Middies-MR             21.00      24.15        
 20 Carlstadt, Colter    5 Cond-MR                25.05      24.48        
 21 Brunswick, Sam       8 Thunderbirds           30.39      24.83        
 22 Kennon, Declan       6 Cond-MR                24.80      25.39        
 23 Leary, Christopher   8 SSL-MR                 24.75      25.44        
 24 Burrell, Jamie P     7 GAEL-MR                26.77      25.64        
 25 Pagano, Thomas A     6 GAEL-MR                26.29      27.06        
 26 Davey, Patrick       8 Cond-MR                25.92      27.33        
 27 Periwal, Avikar      6 SSL-MR                 29.09      27.69        
 28 Kennelly, Dennis R   8 Middies-MR                NT      28.07        
 29 Doherty, Kyle J      6 GAEL-MR                25.50      28.09        
 30 Pon, Bryan E         7 Middies-MR             24.50      29.88        
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.89  ZQ
          27.39  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brianna N    13 Cond-MR                25.96      26.46 ZQ     
  2 Ryan, Jill          14 TRS-MR                 25.25      26.68 ZQ     
  3 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR                27.32      28.09 SILV   
  4 Villegas, Kristine  13 Cond-MR                27.96      28.26 SILV   
  5 Rubiano, Angelica   13 Wolf-MR                30.65      30.16 SILV   
  6 Cuellar, Nathlie    13 Wolf-MR                30.65      30.53        
  7 Pedlar, Maritza T   13 Cond-MR                32.28      32.00        
  8 Banaszek, Morgan E  13 Cond-MR                32.11      32.44        
  9 Wannamaker, Ashley  13 TRS-MR                 35.68      33.05        
 10 Papalambros, Chris  13 TRS-MR                 36.02      34.19        
 11 Renique, Julia S    13 Wolf-MR                34.81      35.52        
 12 Carpenito, Dominiq  13 Cond-MR                36.75      36.63        
 13 McQueen, Danielle   13 Wolf-MR                36.32      38.41        
 14 Schulz, Leslie      13 Thunderbirds              NT      39.85        
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  ZQ
          25.99  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Savage, Dan Z       14 GAEL-MR                23.43      24.64 ZQ     
  2 Richman, Joseph Z   14 GAEL-MR                27.02      26.33 SILV   
  3 Southren, Daniel    14 SSL-MR                 26.03      26.58 SILV   
  4 Sato, Ray R         14 GAEL-MR                28.30      26.86 SILV   
  5 Motolina, Emmanuel  13 Wolf-MR                27.48      27.12 SILV   
  6 Kennon, Jack C      13 Cond-MR                27.37      28.20 SILV   
  7 Isaac, Carl         13 Wolf-MR                28.75      28.39        
  8 Braz, Sergio S      13 Wolf-MR                29.15      28.62        
  9 Watkins, Jonathan   14 Thunderbirds           28.16      29.61        
 10 Plantikow, John     13 Wolf-MR                29.42      29.62        
 11 Sledzinski, Mike A  13 GAEL-MR                30.60      31.18        
 12 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR    31.86      31.21        
 13 Crawford, Zach      13 Cond-MR                   NT      32.42        
 14 Nathan, Tarik A     14 Cond-MR                   NT      37.46        
 
Event 85  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
          26.39  ZQ
          27.19  JO
          28.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McFadden, Elyse M   15 GAEL-MR                26.91      27.12 JO     
  2 Hill, Brianna N     17 GAEL-MR                27.10      27.39 SILV   
  3 Lotrionte, Nicolet  15 GAEL-MR                27.62      27.74 SILV   
  4 Lucero, Laura       16 Thunderbirds           29.14      29.60        
 
Event 86  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.19  ZQ
          23.59  METS
          23.79  JO
          26.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scanlon, Conor A    16 GAEL-MR                23.87      24.53 SILV   
  2 Hulbert, Jonathan   16 Cond-MR                24.78      24.70 SILV   
  3 Carvacho, Rodrigo   16 Cond-MR                26.57      26.77        
 
Event 87  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR                53.65      41.11        
  2 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR                43.64      41.96        
  3 Doherty, Julia G     8 GAEL-MR                45.89      43.88        
  4 Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR             50.40      47.27        
  5 Randazzo, Alexandr   8 GAEL-MR              1:02.06      47.64        
  6 Kennon, Nora M       8 Cond-MR                48.65      48.10        
  7 Burrell, Stephanie   8 GAEL-MR                   NT      48.49        
  8 Rubenstein, Allie    8 Middies-MR             46.81      50.17        
  9 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                49.83      50.60        
  9 Pope, Lauren A       8 Middies-MR             49.19      50.60        
 11 Maher, Megan L       8 Cond-MR                51.62      50.73        
 12 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR  1:10.00      51.95        
 13 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR             50.20      51.98        
 14 Hartigan, Colleen    7 Middies-MR                NT      52.34        
 15 Johnson, Caroline    8 Middies-MR             54.33      52.91        
 16 Clark, Samantha P    7 Middies-MR             50.62      53.37        
 17 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR             49.62      53.83        
 18 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR                49.78      54.11        
 19 Berglas, Mae D       8 Middies-MR             56.74      54.26        
 20 Vitulano, Briana     8 SSL-MR                 58.37      54.55        
 21 Frohman, Sarah D     7 Middies-MR           1:00.12      54.98        
 22 Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                   NT      55.51        
 23 Takei, Chiharu       7 Middies-MR                NT      56.19        
 24 Jen, Sarah G         7 Middies-MR             57.21      56.30        
 25 Barry, Meghan J      8 Middies-MR             53.75      56.71        
 26 Latino, Danielle E   8 Middies-MR             54.81      56.74        
 27 Gimbel, Alexandra    8 Thunderbirds              NT      57.07        
 28 Cunningham, Tess     8 Cond-MR                   NT      58.50        
 29 Southren, Brianna    8 SSL-MR                    NT    1:00.24        
 30 Doherty, Kaitlyn A   6 Middies-MR           1:05.35    1:00.58        
 31 Marzec, Nicole A     7 SSL-MR               1:01.05    1:00.70        
 32 Delahunt, Jeana E    5 GAEL-MR              1:10.09    1:01.52        
 33 Sussman, Heather S   7 SSL-MR                    NT    1:02.73        
 34 Alexander, Hayley    6 Middies-MR                NT    1:06.35        
 35 Parish, Emily        6 Cond-MR                   NT    1:07.20        
 36 Napier, Hayley M     7 SSL-MR               1:07.50    1:08.06        
 37 Schoenherr, Jena E   6 Middies-MR                NT    1:09.76        
 38 Pollack, Margaret    6 Middies-MR                NT    1:12.41        
 39 Costallos, Gillian   7 Cond-MR                   NT    1:13.24        
 40 Coyne, Cydney L      8 SSL-MR               1:05.64    1:14.46        
 41 Carmen, Hallie R     6 Middies-MR                NT    1:14.52        
 42 Davey, Caroline      7 Cond-MR                   NT    1:17.81        
 -- Ojeda, Amanda N      7 SSL-MR               1:07.70         DQ        
 -- McNulty, Kendra L    8 GAEL-MR                49.38         DQ        
 -- Monaco, Alisha       8 Cond-MR                58.89         DQ        
 
Event 88  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schoenherr, Mark J   8 GAEL-MR                51.76      45.75        
  2 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR             46.57      48.20        
  3 Tashiro, Ken         8 Middies-MR                NT      50.35        
  4 Breitel, Ben R       8 Middies-MR             59.79      53.12        
  5 Norrgard, John C     7 Middies-MR                NT      54.92        
  6 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR             55.34      55.14        
  7 Pollack, Jack H      8 Middies-MR             56.82      56.10        
  8 Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT      57.06        
  9 Ashinsky, David N    8 Middies-MR             57.71      59.24        
 10 Freiman, Ian M       8 Middies-MR             50.66    1:01.78        
 11 Arnott, Conner       7 SSL-MR               1:02.22    1:02.88        
 12 Carlstadt, Colter    5 Cond-MR                   NT    1:03.39        
 13 Laitman, James R     8 Middies-MR           1:00.64    1:04.53        
 14 Davey, Patrick       8 Cond-MR                   NT    1:04.59        
 15 Wilson, Danny        8 Cond-MR                   NT    1:04.87        
 16 Lantin, Matthew D    6 Middies-MR                NT    1:06.22        
 17 Mannix, Richard      6 GAEL-MR              1:01.53    1:07.18        
 18 Kennelly, Dennis R   8 Middies-MR                NT    1:07.79        
 19 Pon, Bryan E         7 Middies-MR                NT    1:09.06        
 20 Kennon, Declan       6 Cond-MR                   NT    1:09.58        
 21 Leary, Christopher   8 SSL-MR               1:08.48    1:13.72        
 22 Doherty, Kyle J      6 GAEL-MR              1:10.98    1:15.32        
 23 Brunswick, Sam       8 Thunderbirds              NT    1:15.69        
 24 Periwal, Avikar      6 SSL-MR               1:14.45    1:22.45        
 -- Harelick, Alex R     8 Middies-MR             55.27         DQ        
 -- Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Bishop, Billy D      7 GAEL-MR                57.87         DQ        
 
Event 89  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:07.29  ZQ
        1:08.39  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jill          14 TRS-MR               1:08.00    1:07.86 JO     
      33.45   34.41                                                
  2 Burns, Brianna N    13 Cond-MR              1:06.79    1:09.62 SILV   
      34.70   34.92                                                
  3 Villegas, Kristine  13 Cond-MR              1:11.54    1:15.19 SILV   
      37.32   37.87                                                
  4 Banaszek, Morgan E  13 Cond-MR              1:27.87    1:23.89        
      41.17   42.72                                                
  5 Renique, Julia S    13 Wolf-MR              1:29.46    1:31.70        
      44.44   47.26                                                
  6 Papalambros, Chris  13 TRS-MR               1:42.45    1:32.05        
      46.10   45.95                                                
  7 Pedlar, Maritza T   13 Cond-MR              1:38.04    1:40.69        
      48.96   51.73                                                
  8 Carpenito, Dominiq  13 Cond-MR              1:38.97    1:44.40        
      49.88   54.52                                                
  9 Schulz, Leslie      13 Thunderbirds              NT    1:47.82        
      51.11   56.71                                                
 
Event 90  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.79  ZQ
        1:06.29  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              1:06.89    1:07.40 SILV   
      32.28   35.12                                                
  2 Kennon, Jack C      13 Cond-MR              1:10.00    1:13.06 SILV   
      35.96   37.10                                                
  3 Braz, Sergio S      13 Wolf-MR              1:20.87    1:18.69 SILV   
      39.16   39.53                                                
  4 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  1:23.77    1:22.21        
      40.45   41.76                                                
  5 Watkins, Jonathan   14 Thunderbirds              NT    1:22.46        
      40.25   42.21                                                
  6 Sledzinski, Mike A  13 GAEL-MR              1:21.78    1:24.81        
      40.18   44.63                                                
 
Event 91  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
        1:06.29  ZQ
        1:06.49  JO
        1:13.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lotrionte, Nicolet  15 GAEL-MR              1:09.38    1:09.45 SILV   
      34.30   35.15                                                
  2 McFadden, Elyse M   15 GAEL-MR              1:07.19    1:09.65 SILV   
      34.05   35.60                                                
  3 Hill, Brianna N     17 GAEL-MR              1:12.34    1:12.84 SILV   
      36.11   36.73                                                
  4 Lucero, Laura       16 Thunderbirds         1:14.52    1:15.46        
      36.22   39.24                                                
 
Event 92  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.69  ZQ
          58.99  METS
        1:00.49  JO
        1:06.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scanlon, Conor A    16 GAEL-MR              1:04.94    1:02.63 SILV   
      30.87   31.76                                                
  2 Hulbert, Jonathan   16 Cond-MR              1:04.21    1:04.65 SILV   
      30.66   33.99                                                
 
Event 93  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mannix, Christine    8 GAEL-MR              1:30.50    1:30.67        
      41.12   49.55                                                
  2 Delahunt, Ryan E     8 GAEL-MR              1:33.68    1:32.54        
      40.91   51.63                                                
  3 Doherty, Julia G     8 GAEL-MR              1:40.43    1:38.98        
      44.01   54.97                                                
  4 Baker, Lauren A      8 GAEL-MR              1:37.03    1:41.53        
      44.65   56.88                                                
  5 Carissimo, Daniell   7 Cond-MR                   NT    1:45.84        
      49.36   56.48                                                
  6 Pope, Lauren A       8 Middies-MR           1:55.43    1:47.53        
      49.98   57.55                                                
  7 Johnson, Caroline    8 Middies-MR           1:51.45    1:48.06        
      50.20   57.86                                                
  8 Jattan, Lindsay A    8 Cond-MR              1:49.52    1:48.96        
      51.22   57.74                                                
  9 Michaelessi, Georg   8 Middies-MR           1:52.75    1:54.29        
      53.91 1:00.38                                                
 10 Leibovich, Sylvia    8 SSL-MR               1:59.46    1:54.50        
      55.37   59.13                                                
 11 Clark, Samantha P    7 Middies-MR                NT    1:55.22        
      51.63 1:03.59                                                
 12 Kuzniewski, Kayla    8 Express Swimming-MR  2:20.00    1:55.64        
      50.97 1:04.67                                                
 13 Ohagan, Molly A      8 Cond-MR                   NT    1:59.14        
      57.57 1:01.57                                                
 14 Bonfiglio, Brooke    8 Middies-MR           1:51.82    1:59.55        
      50.21 1:09.34                                                
 15 Jen, Sarah G         7 Middies-MR                NT    2:00.32        
      58.30 1:02.02                                                
 16 Maher, Megan L       8 Cond-MR              2:01.70    2:00.68        
      54.35 1:06.33                                                
 17 Latino, Danielle E   8 Middies-MR                NT    2:01.65        
    1:01.33 1:00.32                                                
 18 Southren, Brianna    8 SSL-MR                    NT    2:04.67        
      59.73 1:04.94                                                
 19 Berglas, Mae D       8 Middies-MR                NT    2:05.00        
      57.74 1:07.26                                                
 20 Barry, Meghan J      8 Middies-MR           2:15.84    2:14.21        
      57.50 1:16.71                                                
 -- Kennon, Nora M       8 Cond-MR              1:56.28         DQ        
      50.34   57.11                                                
 -- Burrell, Stephanie   8 GAEL-MR              1:46.40         DQ        
      48.56   54.50                                                
 -- Rubenstein, Allie    8 Middies-MR           1:43.13         DQ        
      48.71 1:00.14                                                
 -- Hartigan, Colleen    7 Middies-MR           2:03.27         DQ        
      54.43 1:03.39                                                
 -- Fulenwider, Meliss   8 Middies-MR           1:51.87         DQ        
      50.24   54.26                                                
 
Event 94  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ginsberg, Matthew    8 Middies-MR           1:53.85    1:50.37        
      58.33   52.04                                                
  2 Rubenstein, Sam M    6 Middies-MR                NT    1:58.69        
      51.13 1:07.56                                                
  3 Tashiro, Ken         8 Middies-MR                NT    1:59.68        
      51.68 1:08.00                                                
  4 Laitman, James R     8 Middies-MR           2:18.39    2:01.71        
      55.63 1:06.08                                                
 -- Wilson, Danny        8 Cond-MR                   NT         DQ        
    1:06.62 1:16.63                                                
 -- Pollack, Jack H      8 Middies-MR                NT         DQ        
      54.59 1:18.13                                                
 -- Hall, Andrew T       8 Middies-MR                NT         DQ        
    1:36.19 1:03.98                                                
 -- Bickle, Gregory R    8 Middies-MR                NT         DQ        
    1:01.15 1:07.84                                                
 -- Breitel, Ben R       8 Middies-MR                NT         DQ        
      57.68 1:09.78                                                
 -- Freiman, Ian M       8 Middies-MR           2:01.87         DQ        
    1:08.01 1:09.76                                                
 -- Harelick, Alex R     8 Middies-MR                NT         DQ        
    1:03.47 1:03.00                                                
 -- Ashinsky, David N    8 Middies-MR                NT         DQ        
    1:00.08 1:10.44                                                
 
Event 95  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:26.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brianna N    13 Cond-MR              2:26.44    2:27.36 SILV   
      31.24   39.26   43.81   33.05                                
  2 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              2:24.33    2:27.88 SILV   
      30.89   39.10   44.70   33.19                                
  3 Cuellar, Nathlie    13 Wolf-MR              2:49.26    2:54.46        
      35.30   44.93   53.55   40.68                                
  4 Wannamaker, Ashley  13 TRS-MR                    NT    2:56.78        
      39.37   48.96   49.77   38.68                                
 -- McQueen, Danielle   13 Wolf-MR              3:36.97         DQ        
      50.25   54.29 1:03.48   55.19                                
 -- Rubiano, Angelica   13 Wolf-MR              2:49.95         DQ        
      39.62   47.83   51.58   41.26                                
 -- Villegas, Kristine  13 Cond-MR              2:34.45         DQ        
      33.18   41.50   48.02   36.91                                
 
Event 96  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.29  ZQ
        2:20.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southren, Daniel    14 SSL-MR               2:20.16    2:22.29 SILV   
      31.31   37.40   40.30   33.28                                
  2 Sato, Ray R         14 GAEL-MR              2:32.16    2:31.78        
      34.54   36.58   46.57   34.09                                
  3 Kennon, Jack C      13 Cond-MR              2:43.70    2:48.28        
      37.31   41.03   49.42   40.52                                
  4 Mangus, Joseph W    13 Express Swimming-MR  2:53.72    2:54.43        
      42.28   46.43   47.88   37.84                                
  5 Isaac, Carl         13 Wolf-MR              2:48.24    2:55.01        
      42.07   44.96   51.12   36.86                                
 
Event 97  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
        2:19.49  ZQ
        2:23.49  JO
        2:43.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McFadden, Elyse M   15 GAEL-MR              2:30.62    2:33.88 SILV   
      33.10   39.82   46.46   34.50                                
 
Event 98  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
        2:10.29  ZQ
        2:10.99  JO
        2:33.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvacho, Rodrigo   16 Cond-MR                   NT    2:39.21        
 
Event 99  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:16.75    1:24.28        
       47.38    36.90                                                      
  2 Condors-MR  'A'                             1:19.64    1:31.85        
       50.82    41.03                                                      
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:56.65    1:43.57        
       56.86    46.71                                                      
  4 Condors-MR  'B'                             1:30.50    1:46.28        
       55.99    50.29                                                      
 
Event 100  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Condors-MR  'A'                             1:45.15         DQ        
 
Event 104  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:55.99    2:12.40        
       34.04    39.50    26.60    32.26                                    

Brought to you by Computer Aide, Inc.