Age Group 2003 - South
3/21/2003 to 3/23/2003

Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR       2:31.00    2:26.75  
      32.89   36.72   40.60   36.54                                
  2 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR       2:35.00    2:28.39  
      33.31   38.37   39.28   37.43                                
  3 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR              2:32.51    2:29.67  
      33.41   37.43   40.11   38.72                                
JO - Division  
  1 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR              2:38.20    2:33.67  
      34.95   40.28   40.23   38.21                                
  2 Purdy, Kristen L          10 TVSC-MR              2:39.78    2:34.12  
      35.74   40.08   40.80   37.50                                
  3 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR  2:34.07    2:34.57  
      34.64   39.23   40.84   39.86                                
SILV - Division  
  1 Sherard, Ashley M          9 NFS-MR               2:44.83    2:36.74  
      35.90   40.98   41.72   38.14                                
  2 Einsidler, Lisa Z         10 Tmsuffolk-MR         2:36.97    2:37.43  
      34.63   40.79   41.81   40.20                                
  3 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR  2:56.00    2:38.88  
      36.48   41.83   41.53   39.04                                
  4 Norman, Samantha M         9 Tmsuffolk-MR         2:51.00    2:40.91  
      37.24   41.72   42.76   39.19                                
  5 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR       2:43.71    2:41.74  
      36.10   40.81   43.10   41.73                                
  6 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR       2:56.81    2:45.38  
      36.58   43.50   44.12   41.18                                
  7 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR       3:00.00    2:47.25  
      36.44   42.66   45.17   42.98                                
  8 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR              2:49.07    2:48.46  
      37.71   42.09   44.83   43.83                                
  9 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR  3:36.00    2:55.33  
      38.59   43.97   46.88   45.89                                
AGE - Division  
  1 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR               3:11.67    2:55.62  
    1:07.99 1:47.63                                                
  2 Gamaldi, Amanda A         10 CSC-MR               3:00.00    2:57.09  
      39.41   44.80   45.80   47.08                                
  3 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR               3:00.00    2:57.51  
      37.80   46.41   46.60   46.70                                
  4 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR               3:20.00    3:03.74  
      40.99   48.49   49.83   44.43                                
  5 Lawson, Siobhan L         10 CSC-MR               3:11.61    3:05.18  
      39.22   47.88   51.79   46.29                                
  6 Sommers, Carly A          10 CSC-MR               3:30.00    3:07.79  
      42.51   49.58   48.67   47.03                                
  7 Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR         3:40.50    3:08.18  
    1:50.79 1:17.39                                                
  8 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR         3:30.50    3:09.07  
      42.52   49.21   50.32   47.02                                
  9 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR         3:36.20    3:09.28  
    1:16.27   15.73 1:37.28                                        
 10 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR  3:50.00    3:09.61  
    1:12.12 1:57.49                                                
 11 McGrath, Kelly             9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:17.74  
    1:08.10   14.37 1:55.27                                        
 12 Burdi, Marissa A          10 Express Swimming-MR  3:40.00    3:26.69  
    1:52.34 1:34.35                                                
Non-Award Division  
  1 Tromp, Jacqueline M       10 CSC-MR               2:34.20    2:36.43  
      34.28   40.18   41.79   40.18                                
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Galan, Bryan               9 Sachem-MR            2:39.74    2:30.92  
      34.25   39.02   40.49   37.16                                
  2 Degrazia, Michael V        9 Tmsuffolk-MR         2:40.39    2:31.90  
      33.99   40.51   39.30   38.10                                
JO - Division  
  1 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR  2:46.31    2:33.20  
      36.26   39.77   40.32   36.85                                
  2 Chung, John Z             10 LIAC-MR              2:34.25    2:33.84  
      33.59   39.65   40.77   39.83                                
  3 Lohrer, Jesse T           10 Tmsuffolk-MR         2:41.53    2:34.67  
      33.96   39.72   41.64   39.35                                
  4 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  2:54.45    2:35.13  
      36.30   39.73   40.80   38.30                                
SILV - Division  
  1 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                3:02.82    2:42.53  
    1:15.65   44.41   45.25                                        
  2 Dennis, Aaron M           10 NFS-MR               2:42.43    2:43.07  
      37.54   41.00   42.47   42.06                                
  3 Pisano, Jake F            10 Tmsuffolk-MR         2:42.76    2:43.43  
      35.96   42.73   43.17   41.57                                
  4 McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR               3:10.00    2:44.41  
      35.97   41.34   44.55   42.55                                
  5 Deblasio, Matthew M        9 Tmsuffolk-MR         2:48.20    2:45.14  
      37.15   42.04   44.92   41.03                                
  6 Spierer, Josh A           10 IA-MR                2:47.38    2:46.15  
      37.56   44.19   45.73   38.67                                
  7 Drago, Adam N             10 IA-MR                2:52.82    2:48.63  
      37.18   43.75   45.89   41.81                                
  8 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR         3:09.50    2:52.74  
      38.11   43.11   45.78   45.74                                
AGE - Division  
  1 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR               3:00.25    2:59.11  
      38.51   46.89 1:33.71                                        
  2 Dieterich, Eric B         10 CSC-MR               3:30.00    3:00.15  
      39.02   45.97   49.34   45.82                                
  3 Bralich, John M            9 CSC-MR               3:30.00    3:01.28  
      42.70   48.30   48.17   42.11                                
  4 Fisher, Alexander R        9 CSC-MR               3:30.00    3:02.39  
      41.74   48.12   48.26   44.27                                
  5 Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR         3:21.81    3:04.08  
      38.17   46.99   49.80   49.12                                
  6 Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR               3:00.00    3:08.08  
      39.09   47.15   52.34   49.50                                
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Larkin, Kate C            12 Tmsuffolk-MR         2:13.07    2:09.31  
      30.15   33.05   33.79   32.32                                
  2 Derlath, Erica A          12 Express Swimming-MR  2:12.34    2:09.68  
      30.66   33.11   33.65   32.26                                
JO - Division  
  1 Smith, Jackie *           12 LBA-MR               2:11.96    2:13.18  
      30.43   33.45   34.85   34.45                                
  2 Taddeo, Marisa S          11 CSC-MR               2:13.80    2:14.76  
      29.26   33.82   35.87   35.81                                
  3 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR       2:14.06    2:14.92  
SILV - Division  
  1 Dennis, Maya Y            11 NFS-MR               2:16.38    2:16.03  
      30.90   33.85   36.14   35.14                                
  2 Biagioli, Alana           11 TVSC-MR              2:19.46    2:16.09  
      31.43   34.99   35.95   33.72                                
  3 Espinal, Amanda Z         11 Tmsuffolk-MR         2:19.81    2:16.40  
      31.54   34.53   35.63   34.70                                
  4 Kistulinec, Lauren A      12 North Shore-MR       2:21.25    2:17.78  
      32.75   35.52   36.22   33.29                                
  5 Moursi, Sara A            11 Tmsuffolk-MR         2:24.00    2:18.08  
      30.89   35.26   36.25   35.68                                
  6 Rivera, Celine D          11 TVSC-MR              2:20.93    2:19.61  
      31.54   35.68   36.87   35.52                                
  7 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR       2:20.25    2:19.68  
      32.88   35.90 1:10.90                                        
  8 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR              2:15.87    2:19.74  
      30.85   34.65   37.11   37.13                                
  9 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR              2:20.62    2:20.19  
      32.13   35.72   36.40   35.94                                
 10 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR         2:22.65    2:21.07  
      31.29   36.13   37.41   36.24                                
 11 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR              2:24.94    2:21.20  
      33.17   36.44   36.08   35.51                                
 12 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR  2:25.98    2:21.42  
      32.14   35.44   36.96   36.88                                
 13 Moore, Erin A             12 CSC-MR               2:25.24    2:22.08  
      31.27   36.78   38.21   35.82                                
 14 Festa, Julia D            11 LIAC-MR              2:20.42    2:23.20  
      32.52   36.79   37.94   35.95                                
 15 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR               2:18.57    2:23.63  
      32.68   36.86   37.94   36.15                                
 16 Halbohn, Colleen Z        11 LIAC-MR              2:28.33    2:24.56  
      33.42   36.71   38.44   35.99                                
 17 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR         2:25.73    2:24.78  
      33.52   36.95   37.76   36.55                                
 18 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR       2:36.83    2:25.13  
      33.42   37.49   37.59   36.63                                
 19 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  2:23.01    2:25.40  
      32.66   36.92   38.28   37.54                                
 20 Purdy, Dana R             12 TVSC-MR              2:34.91    2:26.42  
      33.25   37.78   39.09   36.30                                
 21 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR              2:23.98    2:28.41  
      31.64   36.87   38.80   41.10                                
 22 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR               2:38.30    2:28.42  
      33.94   38.30   39.54   36.64                                
 23 Sherard, Nia              11 NFS-MR               2:35.85    2:29.54  
      33.79   38.38   39.31   38.06                                
 24 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR         2:36.26    2:30.67  
      33.83   38.03   40.15   38.66                                
 25 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR               2:46.09    2:30.90  
      35.44   39.65   40.92   34.89                                
 26 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR              2:40.86    2:31.08  
      34.87   39.52   38.46   38.23                                
 27 Falden, Raynell S         11 NFS-MR               2:30.46    2:31.22  
      34.71   38.54   40.18   37.79                                
 28 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR         2:33.49    2:31.39  
      34.56   38.29   40.35   38.19                                
 29 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                2:42.99    2:31.54  
      32.96   37.53   41.87   39.18                                
AGE - Division  
  1 Davis, Lauren             12 HAA-MR               2:40.25    2:32.74  
      34.56   39.43   41.20   37.55                                
  2 Blom, Danielle            11 HAA-MR               2:40.25    2:32.94  
      32.94   39.46   41.85   38.69                                
  3 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR             2:45.32    2:33.07  
      35.50   39.93   39.22   38.42                                
  4 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR               2:44.97    2:33.90  
      33.49   39.58   41.69   39.14                                
  5 Baker, Arianna C          12 East End-MR          2:57.98    2:34.46  
      34.24   39.61   41.12   39.49                                
  5 Innis, Raven              11 NFS-MR               2:42.06    2:34.46  
      34.19   40.92   41.96   37.39                                
  7 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR         2:40.47    2:35.85  
      33.47   39.67   42.31   40.40                                
  8 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR              2:54.60    2:37.16  
      34.39   39.42   42.81   40.54                                
  9 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR         2:36.17    2:37.30  
      34.92   40.30   42.67   39.41                                
 10 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR               2:56.96    2:37.58  
                      44.37   39.97                                
 11 Rahgozar, Shayda Z        12 Tmsuffolk-MR         2:49.87    2:37.60  
      34.39   38.72   42.39   42.10                                
 12 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR               2:39.43    2:37.75  
      34.40   38.80   43.45   41.10                                
 13 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR              2:40.14    2:38.97  
      35.82   41.19   41.95   40.01                                
 14 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                2:46.19    2:39.58  
      35.70   42.31   43.12   38.45                                
 15 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR            2:45.41    2:39.65  
      35.39   40.28   42.13   41.85                                
 16 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR         2:42.10    2:40.04  
      34.80   41.58   42.82   40.84                                
 17 Woodford, Katherine A     12 TVSC-MR              2:44.44    2:40.38  
      34.80   41.22   42.12   42.24                                
 18 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR               2:48.53    2:40.71  
      35.89   41.36   42.64   40.82                                
 19 Kelly, Ariana R           11 Sachem-MR            2:45.25    2:41.38  
      34.90   41.96   43.76   40.76                                
 20 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR  2:57.00    2:44.07  
      37.55   42.10   41.54   42.88                                
 21 Damato, Eva M             12 Sachem-MR            2:54.62    2:44.36  
      36.48   41.79   43.47   42.62                                
 22 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR               2:41.25    2:47.00  
      36.15   41.45   44.21   45.19                                
 23 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR         2:52.84    2:47.07  
      36.22   42.45   44.37   44.03                                
 24 Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR              3:15.00    2:47.52  
      36.28   42.32   45.44   43.48                                
 25 Haspel, Allison           11 LIAC-MR              3:12.28    2:47.90  
      35.93   42.32   46.70   42.95                                
 26 Feil, Amanda A            12 CSC-MR               3:04.48    2:49.40  
      35.27   43.13   46.55   44.45                                
 27 Marsar, Samantha K        11 CSC-MR               3:20.00    2:49.92  
      38.30   42.13   44.25   45.24                                
 28 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR               3:03.57    2:50.85  
      35.91   43.55   45.59   45.80                                
 29 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR               2:54.47    2:51.38  
      38.09   44.48   46.10   42.71                                
 30 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  3:22.67    2:51.63  
      39.97   44.41   45.28   41.97                                
 31 Buletti, Leah S           11 East End-MR          3:10.96    2:52.13  
      37.51   44.03   46.24   44.35                                
 32 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR         3:15.50    3:02.18  
      40.43   47.74   47.77   46.24                                
Non-Award Division  
  1 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR       2:28.49    2:32.50  
      34.61   38.38   40.03   39.48                                
  2 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR       2:30.00    2:35.21  
      34.60   39.73   42.16   38.72                                
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 DaSilva, Jonathan R       12 TVSC-MR              2:16.43    2:12.73  
      30.71   33.53   34.35   34.14                                
  2 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR               2:17.80    2:14.16  
      29.36   35.03   35.96   33.81                                
JO - Division  
  1 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR               2:16.72    2:16.31  
      31.36   34.94   35.90   34.11                                
  2 Hallinan, James J         11 CSC-MR               2:16.95    2:16.88  
      31.55   35.07   35.68   34.58                                
  3 Derlath, Jonathan H       11 Express Swimming-MR  2:17.44    2:17.02  
      32.44   35.05   35.59   33.94                                
  4 Schneider, Jason          12 LIAC-MR              2:20.32    2:17.89  
      30.78   35.81   36.75   34.55                                
SILV - Division  
  1 O'Neill, Brian P          11 LIAC-MR              2:20.27    2:18.82  
      31.99   35.88   36.78   34.17                                
  2 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR              2:20.19    2:18.87  
      31.52   35.34   36.52   35.49                                
  3 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR       2:20.63    2:20.62  
      32.33   35.60   36.75   35.94                                
  4 Dwyer, Sean P             11 Tmsuffolk-MR         2:30.55    2:22.14  
    1:45.88   36.26                                                
  5 Krause, Billy K           11 Tmsuffolk-MR         2:37.59    2:23.89  
      33.36   36.88   37.51   36.14                                
  6 Kang, Ian                 12 North Shore-MR       2:35.00    2:24.09  
      30.81   35.07   38.00   40.21                                
  7 Cremer, Christian H       11 IA-MR                2:23.82    2:24.70  
      33.55   36.95   38.57   35.63                                
  8 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR       2:36.10    2:27.80  
      34.62   38.98   38.06   36.14                                
  9 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR               2:34.83    2:28.96  
      31.33   39.53   40.78   37.32                                
 10 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR              2:33.13    2:31.30  
      34.77   39.03   39.30   38.20                                
 11 Nieto, Brian T            12 CSC-MR               2:43.95    2:31.96  
      33.48   37.87   40.60   40.01                                
 12 Perdomo, Miguel           11 NFS-MR               2:33.66    2:32.26  
      35.34   38.54   40.17   38.21                                
AGE - Division  
  1 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR               2:50.83    2:35.82  
  2 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR              2:37.21    2:36.05  
      34.53   39.72   41.64   40.16                                
  3 Ryan, Michael C           11 Sachem-MR            2:57.20    2:40.15  
  4 Bass, Brandon M           12 NFS-MR               2:41.17    2:41.33  
      35.96   41.76   42.20   41.41                                
  5 Hinds, Jonathan A         11 Tmsuffolk-MR         3:00.63    2:46.25  
  6 Chesimard, Karim          12 NFS-MR               2:42.50    2:46.65  
      36.72   42.63   44.26   43.04                                
  7 Conway, Sean P            12 CSC-MR               3:00.00    2:46.72  
  8 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                3:03.77    2:47.62  
      35.73   41.89   45.41   44.59                                
  9 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR  3:02.00    2:50.95  
 10 Orsini, Michael           11 HAA-MR               2:45.25    2:52.39  
      35.53   43.97   47.58   45.31                                
 11 Papish, Kyle F            11 TVSC-MR              3:13.05    2:52.82  
      36.69   43.84 1:32.29                                        
 12 Hernandez, Jason          12 NFS-MR               2:48.50    2:53.66  
      37.55   44.58   46.84   44.69                                
 13 Bormann, Christian L      11 Tmsuffolk-MR         3:18.50    3:11.72  
      39.88   49.72   53.18   48.94                                
 -- Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR              2:44.39         DQ  
      35.50   42.03   40.49   38.67                                
 
Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  5:19.86    5:17.60  
  2 Kretz, Sarah J            14 LIAC-MR              5:27.95    5:20.00  
  3 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  5:29.16    5:23.52  
  4 Sudano, Ashley M          13 CSC-MR               5:19.25    5:27.60  
 -- Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR               6:00.00         DQ  
      37.16 4:54.79                                                
AGE - Division  
  1 Pusateri, Elise N         13 East End-MR          5:39.90    5:49.95  
Non-Award Division  
 -- Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR               7:00.00         DQ  
      37.64                                                        
 -- Stafford, Lindsey A       14 Express Swimming-MR  5:23.12         DQ  
 
Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR               5:28.06    5:14.50  
      33.34   37.70   42.57   40.30   46.53   47.47   34.57   32.02
AGE - Division  
  1 Kearney, Aaron            14 NFS-MR               5:41.64    5:38.51  
      36.34   44.34   43.06   45.67   46.66   46.32   37.66   38.46
  2 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               6:30.00    5:59.11  
      34.00   47.17                   52.64   55.16   39.89   40.24
 
Event 7  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 DaSilva, Nicole A         15 TVSC-MR              5:25.00    5:05.17  
      30.39   37.08   37.28   37.27   49.28   46.38   35.13   32.36
  2 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              5:26.78    5:05.53  
      33.44   38.70   37.98   39.28   45.89   45.18   32.60   32.46
  3 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  5:06.26    5:07.81  
      34.62   39.78   36.89   38.62   44.81   46.39   33.32   33.38
SILV - Division  
  1 Bonagura, Christine M     15 Express Swimming-MR  5:13.22    5:14.47  
      32.99   37.62   41.28   40.02   47.40   46.72   34.03   34.41
  2 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                5:12.34    5:15.08  
      34.38   40.35   41.44   42.41   46.35   45.81   32.53   31.81
  3 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  5:54.77    5:29.93  
      41.64   52.56                   42.55   54.92   55.63   39.53
  4 Wolf, Brittney *          16 IA-MR                5:19.30    5:31.02  
      34.40   38.56   40.69   42.71   48.55   50.03   37.94   38.14
 -- Gordon, Megan T           15 Tmsuffolk-MR         5:17.30         DQ  
      33.84   39.63   40.73   39.74   44.60   44.51   38.00   36.93
Non-Award Division  
  1 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  5:07.77    5:11.29  
      34.50   39.51   41.09   39.78   43.91   45.31   33.65   33.54
 
Event 8  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Smith, Alex E             16 TVSC-MR              5:00.00    4:42.92  
      30.01   35.30   37.77   37.27   38.76   39.13   32.77   31.91
SILV - Division  
  1 Castillo, Charlie         16 LBA-MR               5:25.42    4:54.72  
      29.32   37.14   37.96   38.95   40.59   38.47   35.37   36.92
AGE - Division  
  1 Weil, Thomas E            15 CSC-MR               5:11.04    5:19.58  
      32.02   38.92   40.25   39.96   49.64   49.89   35.38   33.52
  2 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  5:17.74    5:20.80  
      32.43   41.40   43.14   41.75   44.43   45.93   37.51   34.21
  3 King, Terence E           15 CSC-MR               5:14.32    5:25.34  
      32.88   38.16   42.14   41.89   46.25   46.68   39.37   37.97
Non-Award Division  
  1 Gustafson, Daniel T       17 North Shore-MR       4:47.16    4:56.76  
      30.16   35.74   38.35   39.29   42.80   43.48   33.63   33.31
 
Event 9  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Parisi, Lauren N          13 Tmsuffolk-MR         5:42.00    5:21.49  
      29.37   32.40   33.07   32.73   33.40   32.88   33.57   32.43
      32.06   29.58                                                
  2 Kochman, Julie N          13 Tmsuffolk-MR         5:47.50    5:30.27  
      30.20   32.63   33.37   33.76   33.56   33.92   33.95   33.26
      33.27   32.35                                                
JO - Division  
  1 Dwyer, Caitlin L          14 Express Swimming-MR  5:32.58    5:34.32  
      30.66   32.93   33.04   33.89   33.68   33.71   34.05   34.76
      34.19   33.41                                                
  2 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR              5:39.52    5:39.25  
      31.08   33.57   33.80   34.02   34.57   34.68   34.57   34.53
      34.62   33.81                                                
SILV - Division  
  1 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR              5:47.69    5:47.19  
      30.30   33.13   34.43   35.09   35.82   36.22   35.77   36.33
      36.27   33.83                                                
  2 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR              5:47.12    5:47.28  
      30.37   33.22   34.47   35.41   35.67   35.55   36.23   36.20
      35.79   34.37                                                
  3 Ryan, Meghan E            13 Tmsuffolk-MR         5:45.52    5:49.10  
      30.55   33.64   34.73   34.71   35.24   35.36   36.06   36.37
      36.89   35.55                                                
  4 Cremer, Kylie E           13 IA-MR                5:54.39    5:54.07  
      32.16   34.82   36.11   35.96   36.34   36.36   36.54   36.45
      35.09   34.24                                                
  5 Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              5:49.81    5:55.78  
      30.60   33.84   35.42   36.59   36.58   37.16   36.95   36.47
      36.97   35.20                                                
  6 Krause, Colleen B         14 Tmsuffolk-MR         5:43.06    5:57.02  
      30.82   34.84   35.35   35.91   36.41   37.95   36.25   36.56
      36.59   36.34                                                
  7 Schreck, Hannah M         13 IA-MR                6:13.00    5:57.91  
      31.85   35.41   36.75   36.64   36.59   36.53   36.51   36.76
      36.22   34.65                                                
  8 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              5:56.55    5:57.97  
      33.16   35.45   36.33   35.86   36.06   36.38   36.31   36.68
      36.34   35.40                                                
  9 LI, Qing                  13 TVSC-MR              6:03.45    6:00.46  
      33.32   35.81   37.56   36.71   35.27   36.60   36.74   36.76
      36.52   35.17                                                
 10 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  6:09.63    6:00.69  
      33.06   36.29   36.51   37.05   36.90   36.65   36.57   37.19
      36.27   34.20                                                
 11 Luckie, Janine F          14 TVSC-MR              6:06.32    6:03.04  
      33.77   35.70   36.91   36.66   36.93   36.27   37.16   35.85
      37.62   36.17                                                
 12 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  6:29.85    6:04.16  
      33.11   36.62   37.93   37.31   37.34   37.03   36.43   36.51
      36.28   35.60                                                
AGE - Division  
  1 Omara, Heather E          14 CSC-MR               6:52.18    6:11.18  
      33.49   36.53   37.59   37.27   37.67   37.84   37.45   37.98
      38.52   36.84                                                
  2 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            6:30.77    6:12.91  
      32.77   35.93   37.29   37.83   37.64   38.56   38.97   38.56
      38.32   37.04                                                
  3 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               6:14.99    6:13.77  
      30.80   34.93   37.19   37.72   38.05   38.18   39.60   39.75
      39.33   38.22                                                
  4 Grossetto, Janine E       14 CSC-MR               6:13.52    6:17.39  
      31.58   35.04   36.61   37.46   38.30   39.06   41.10   40.29
      39.71   38.24                                                
  5 Bennett, Ayana B          14 NFS-MR               6:14.69    6:18.78  
      32.42   36.31   38.10   38.83   40.02   39.08   38.99   38.75
      38.96   37.32                                                
  6 Miller, Caroline          13 LBA-MR               6:37.49    6:20.66  
      34.22   38.64   40.05   38.63   38.49   37.99   38.13   39.45
      38.42   36.64                                                
  7 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR              6:30.00    6:21.23  
      32.23   37.18   38.66   39.73   38.63   38.92   39.41   39.34
      39.05   38.08                                                
  8 Shelby, Briana J          14 Sachem-MR            6:38.36    6:21.97  
      33.33   37.52   37.66   38.97   39.33   39.31   39.66   40.38
      38.47   37.34                                                
  9 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR             6:36.66    6:22.88  
      34.13   38.38   39.59   39.14   39.06   39.03   39.80   38.42
      39.17   36.16                                                
 10 Larson, Chris E           14 IA-MR                6:30.58    6:33.91  
      34.49   37.44   38.97   39.54   40.05   39.82   40.95   41.22
      41.46   39.97                                                
 10 Castain, Meagan           13 HAA-MR               6:35.52    6:33.91  
      33.71   37.98   40.04   40.02   40.25   40.78   40.64   41.23
      40.85   38.41                                                
 12 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR              6:38.28    6:33.98  
      33.01   36.59   37.90   38.81   40.94   41.17   40.85   42.60
      41.77   40.34                                                
 13 Shouldis, Ellen *         13 LBA-MR               6:37.96    6:35.64  
      34.74   38.89   39.96   40.18   39.81   40.58   41.15   40.98
      41.32   38.03                                                
 14 Weisenseel, Patricia A    13 TS-LI-MR             6:48.88    6:37.00  
      33.84   38.37   40.27   41.08   41.33   41.46   41.00   41.15
      40.32   38.18                                                
 15 Nugent, Krista A          13 CSC-MR               7:01.41    6:42.79  
      35.42   39.47   39.63   40.50   41.56   42.33   42.03   41.70
      41.94   38.21                                                
 16 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR              6:58.28    6:48.92  
      35.29   38.95   40.68   41.63   40.75   42.38   42.81   43.01
      42.92   40.50                                                
 17 Geller, Hallie B          13 Tmsuffolk-MR         7:15.00    6:49.66  
      33.73   38.55   40.71   41.75   42.98   42.37   42.60   42.86
      41.07   43.04                                                
 18 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR             6:35.66    7:02.82  
      34.24   39.43   41.26   41.71   43.61   44.64   46.39   44.90
      45.06   41.58                                                
Non-Award Division  
  1 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR  5:36.41    5:42.96  
      31.09   33.59   33.95   34.32   34.66   34.51   34.69   34.97
      34.88   36.30                                                
 
Event 10  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Finnerty, Brian S         14 LIAC-MR              5:55.21    5:27.99  
      28.38   32.48   33.34   33.62   33.31   33.28   33.52   33.40
      33.76   32.90                                                
  2 Damato, Brett Z           14 Tmsuffolk-MR         5:32.77    5:31.98  
      27.95   32.26   33.48   33.63   34.15   34.28   34.50   34.42
      34.71   32.60                                                
SILV - Division  
  1 Papetti, William *        13 LBA-MR               5:39.50    5:33.66  
      28.00   32.85   34.11   34.51   34.69   34.74   34.66   35.06
      33.25   31.79                                                
  2 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR         5:36.15    5:37.32  
      30.55   33.52   35.56   34.90   34.72   34.26   34.49   34.07
      33.69   31.56                                                
  3 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                5:55.82    5:45.22  
      30.25   33.09   34.79   34.65   34.95   35.43   35.60   36.00
      35.90   34.56                                                
  4 Dent, Roger               14 LIAC-MR              6:50.85    5:46.99  
      29.95   34.26   36.06   35.41   36.20   35.47   36.41   34.69
      36.10   32.44                                                
  5 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  5:47.44    5:52.13  
      29.45   33.62   35.25   36.25   36.80   36.09   36.38   36.36
      36.65   35.28                                                
  6 Tamano, Kohkie Z          13 Tmsuffolk-MR         6:09.89    5:53.56  
      31.30   34.74   35.23   35.65   36.12   36.95   36.16   37.10
      36.20   34.11                                                
  7 Reilly, Mike              14 IA-MR                6:07.30    5:54.83  
      29.26   33.43   35.10   35.05   36.54   37.53   37.56   38.16
      37.92   34.28                                                
  8 Hardy, Thomas R           14 TS-LI-MR             6:22.55    5:57.96  
      30.65   35.10   36.13   36.68   37.10   36.94   36.87   36.66
      37.04   34.79                                                
  9 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               6:09.07    6:04.27  
      32.21   35.44   37.11   37.53   35.99   37.59   38.17   37.70
      36.66   35.87                                                
AGE - Division  
  1 Rouse, Corey              14 NFS-MR               6:07.00    6:09.41  
      30.93   34.46   36.69   38.11   38.38   38.86   38.91   39.69
      38.21   35.17                                                
  2 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR              6:09.60    6:10.83  
      31.18   34.89   36.87   37.54   37.90   38.25   38.95   39.41
      39.51   36.33                                                
  3 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR               6:36.56    6:28.97  
      33.77   37.91   40.13   39.73   40.63   40.06   42.03   39.14
      39.44   36.13                                                
  4 Perdomo, Nicholous        13 NFS-MR               6:39.84    6:29.26  
      33.36   37.59   39.52   39.51   40.14   40.58   40.72   39.48
      41.21   37.15                                                
Non-Award Division  
  1 Swenson, Dan C            14 LIAC-MR              5:29.48    5:33.00  
      29.04   33.10   34.15   34.50   33.69   34.67   34.45   34.65
      33.43   31.32                                                
 
Event 11  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Faiella, Danielle M       17 LIAC-MR              5:41.51    5:31.81  
      30.22   32.93   33.23   33.42   34.04   33.85   34.19   34.19
      33.11   32.63                                                
  2 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              5:35.55    5:32.73  
      31.48   33.95   33.38   33.73   33.91   33.49   32.98   33.57
      33.24   33.00                                                
  3 Saint-Amour, RC *         17 LBA-MR               5:35.42    5:35.40  
      30.64   33.25   32.85   33.21   32.64   33.62   34.45   34.94
      35.59   34.21                                                
  4 Bonagura, Christine M     15 Express Swimming-MR  5:37.85    5:35.64  
      30.49   32.43   33.73   33.60   33.26   34.57   34.53   34.39
      34.60   34.04                                                
SILV - Division  
  1 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  5:40.64    5:40.07  
      29.51   33.88   34.75   34.79   34.67   34.85   35.60   34.79
      34.84   32.39                                                
  2 DI Novis, Jenna M         15 IA-MR                5:45.00    5:40.11  
      30.37   33.62   34.21   34.40   34.73   35.13   35.46   35.19
      34.72   32.28                                                
  3 Nasser, Helen M           17 HAA-MR               5:57.20    5:48.98  
      29.81   34.15   35.59   35.32   35.84   36.33   35.84   36.16
      35.64   34.30                                                
AGE - Division  
  1 Spicer, Katie E           17 LIAC-MR              6:17.14    6:03.81  
      31.82   35.46   36.65   36.46   37.12   38.00   37.50   37.32
      36.81   36.67                                                
  2 Nicholas, Courtney L      16 Sachem-MR            6:03.94    6:04.13  
      30.07   34.48   36.72   37.13   37.63   37.84   38.00   38.22
      37.55   36.49                                                
  3 Edwards, Shannon T        15 NFS-MR               6:32.00    6:12.90  
      33.21   36.50   37.98   38.24   37.76   38.64   39.04   38.49
      37.45   35.59                                                
  4 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR               6:28.64    6:13.65  
      31.78   36.88   38.02   38.59   38.98   39.32   38.75   38.89
      37.37   35.07                                                
  5 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  6:04.86    6:15.46  
      33.34   36.84   38.07   37.85   38.09   38.32   38.66   38.66
      38.25   37.38                                                
  6 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR             6:25.55    6:23.58  
      32.38   37.10   38.29   39.03   39.85   39.94   40.56   39.70
      40.24   36.49                                                
  7 Glennon, Nicole B         16 TVSC-MR              6:12.20    6:26.21  
      33.59   38.68   39.28   39.44   39.49   38.92   40.33   39.79
      38.36   38.33                                                
  8 Fitz, Sara A              15 CSC-MR               6:38.12    6:31.64  
      33.38   37.71   39.77   39.63   40.70   40.03   41.45   41.39
      40.73   36.85                                                
  9 Lang, Erika A             15 Sachem-MR            6:32.89    6:39.47  
      31.50   37.78   40.19   40.11   42.11   42.60   41.76   42.13
      42.53   38.76                                                
 
Event 12  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
 -- Shapiro, David Z          18 LIAC-MR              5:14.05   X1:54.01  
      26.43   28.92   29.31   29.35                                
JO - Division  
  1 Vogel, Daniel A           15 LIAC-MR              5:11.97    5:14.04  
      27.84   30.64   31.67   31.60   31.61   31.80   32.45   32.29
      32.40   31.74                                                
  2 Finnerty, Michael P       17 LIAC-MR              5:27.57    5:18.74  
      28.25   30.93   31.57   32.03   32.35   32.56   32.95   32.88
      33.10   32.12                                                
SILV - Division  
  1 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR       5:22.28    5:23.27  
      27.80   30.49   32.00   33.09   33.47   33.48   33.62   33.74
      33.53   32.05                                                
  2 Snydstrup, William J      17 CSC-MR               5:36.29    5:28.59  
      29.86   32.39   32.52   32.74   32.79   33.39   33.57   34.15
      33.74   33.44                                                
AGE - Division  
  1 Castillo, Charlie         16 LBA-MR               5:30.40    5:34.50  
      27.92   30.79   33.40   33.49   34.06   34.45   34.89   35.90
      35.08   34.52                                                
  2 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  5:43.33    5:44.88  
      30.86   33.74   34.67   35.47   35.52   35.55   35.08   35.40
      35.62   32.97                                                
  3 Luckie, Anthony P         15 TVSC-MR              5:44.89    5:44.95  
      30.81   34.12   34.68   35.60   35.02   35.16   34.53   35.94
      35.71   33.38                                                
  4 Hunt, Jason B             15 Sachem-MR            5:41.20    5:57.93  
      30.70   33.96   35.46   36.25   36.99   36.95   37.63   36.74
      36.94   36.31                                                
  5 Detolla, Gregory J        15 TVSC-MR              5:44.84    5:58.61  
      31.19   34.49   35.43   36.37   37.16   36.69   37.76   37.45
      37.65   34.42                                                
 
Event 13  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Parisi, Lauren N          13 Tmsuffolk-MR         2:06.10    2:03.02  
      27.81   31.31   32.47   31.43                                
JO - Division  
  1 Leguyader, Clare L        13 CSC-MR               2:05.93    2:05.71  
      29.16   31.97   32.47   32.11                                
  2 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR  2:06.97    2:08.80  
      31.22   32.81 1:04.77                                        
SILV - Division  
  1 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR              2:12.01    2:10.77  
  2 Veccia, Samantha J        13 UN-NS-MR             2:11.05    2:12.18  
      31.20   33.71   34.11   33.16                                
  3 Stafford, Lindsey A       14 Express Swimming-MR  2:11.46    2:13.55  
      31.35   34.33   34.35   33.52                                
  4 Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              2:09.71    2:14.19  
      30.45   33.61   35.08   35.05                                
  5 Schreck, Hannah M         13 IA-MR                2:15.08    2:14.54  
      30.70   34.63   35.39   33.82                                
  6 Ahn, Rachel               13 North Shore-MR       2:24.43    2:15.28  
      30.90   34.43   35.40   34.55                                
  7 Milano, Lisa              13 WISC-MR              2:24.33    2:15.66  
      30.94   34.46   36.10   34.16                                
  8 Krause, Colleen B         14 Tmsuffolk-MR         2:11.40    2:16.05  
      31.04   34.35   35.60   35.06                                
  9 LI, Qing                  13 TVSC-MR              2:12.52    2:16.94  
      31.81   34.99   35.52   34.62                                
 10 Kretz, Sarah J            14 LIAC-MR              2:17.48    2:17.39  
      31.45   34.24   36.96   34.74                                
 11 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              2:14.55    2:18.19  
      31.75   34.86   35.98   35.60                                
 12 Belesis, Tania            14 IA-MR                2:16.04    2:18.93  
      31.77   35.00   36.26   35.90                                
 13 Cremer, Kylie E           13 IA-MR                2:18.38    2:20.06  
      33.02   35.61   36.22   35.21                                
 14 Conroy, Siobhan           13 LIAC-MR              2:19.50    2:21.38  
      31.82   35.34   37.45   36.77                                
 15 Schettino, Caitlin A      14 WISC-MR              2:21.92    2:21.51  
      31.61   36.46   37.98   35.46                                
AGE - Division  
  1 Lovell, Lea P             14 East End-MR          2:26.06    2:23.40  
      11.30 2:12.10                                                
  2 Weisenseel, Patricia A    13 TS-LI-MR             2:32.26    2:25.03  
      33.23   37.45   37.96   36.39                                
  3 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            2:24.76    2:25.50  
       9.41   59.60   38.35   38.14                                
  4 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR              2:23.46    2:25.68  
      31.45   36.14   38.97   39.12                                
  5 Oakley, Caroline L        14 IA-MR                2:34.11    2:26.02  
      32.35   35.84   39.22   38.61                                
  6 Rosenbrock, Katie         13 HAA-MR               2:30.25    2:26.13  
  7 Larson, Chris E           14 IA-MR                2:23.96    2:26.97  
      32.68   36.78   38.35   39.16                                
  8 Gorospe, Stephanie H      13 Sachem-MR            2:27.58    2:28.00  
      12.49 2:15.51                                                
  9 Shouldis, Ellen *         13 LBA-MR               2:31.25    2:28.29  
      33.56   37.97   39.22   37.54                                
 10 La Roche, Sarah N         14 North Shore-MR       2:24.77    2:28.64  
      33.15   37.36   15.85 1:02.28                                
 11 Stenger, Rebecca *        13 LBA-MR               2:29.02    2:29.76  
 12 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR             2:32.73    2:29.95  
      33.15   38.07   39.91   38.82                                
 13 Wiles, Hannah B           13 East End-MR          2:48.64    2:30.27  
      32.03   36.17   40.23   41.84                                
 14 Jonke, Gabrielle          13 LIAC-MR              2:25.26    2:33.35  
      33.83   37.76   40.73   41.03                                
 15 Flynn, Jillian L          13 Tmsuffolk-MR         2:36.82    2:34.34  
      33.09   37.95   41.87   41.43                                
 16 Simon, Erica A            13 Express Swimming-MR  2:39.52    2:35.77  
      33.70   39.83   41.93   40.31                                
 17 Abramowitz, Ellen         13 CIY-MR               2:26.98    2:35.96  
 18 Johnson, Danielle M       14 LIAC-MR              2:39.57    2:36.46  
      33.43   39.01   42.40   41.62                                
 19 Chan, Jessica             13 LIAC-MR              2:42.83    2:36.70  
      33.50   38.98   42.33   41.89                                
 20 Malkin, Andreana E        13 North Shore-MR       2:38.16    2:38.08  
      33.97   40.76   42.95   40.40                                
 21 Bruder, Keri L            13 IA-MR                2:34.16    2:38.56  
      35.24   40.88   41.60   40.84                                
 22 Giovinco, Erin E          14 TVSC-MR              2:52.70    2:46.23  
      37.99   42.49   43.62   42.13                                
 23 Deraris, Lindsay E        13 Express Swimming-MR  2:45.48    2:46.57  
      37.53   42.78   44.02   42.24                                
 24 Dorata, Kristen           13 Tmsuffolk-MR         2:49.78    2:47.26  
      35.18   39.97   45.37   46.74                                
 25 Kuhn, Jenna L             13 Sachem-MR            2:45.35    2:47.94  
      37.07   42.76   44.58   43.53                                
 26 Wilson, Brittany E        13 Sachem-MR            3:02.21    3:03.06  
      37.16   45.13   49.94   50.83                                
Non-Award Division  
  1 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR              2:08.42    2:09.13  
      29.96   32.67   33.59   32.91                                
  2 Dwyer, Caitlin L          14 Express Swimming-MR  2:05.21    2:09.67  
      29.89   32.56   33.52   33.70                                
  3 Squillante, Jillian M     13 IA-MR                2:22.90    2:23.12  
      31.59   37.45   38.47   35.61                                
  4 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR              2:22.78    2:24.74  
      32.00   36.58   38.06   38.10                                
 
Event 14  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Mongan, Kevin M           13 Sachem-MR            2:01.61    1:59.85  
      28.48   31.04   30.51   29.82                                
JO - Division  
  1 Musso, Andrew V           14 Tmsuffolk-MR         2:04.63    2:02.11  
      28.08   30.76   31.94   31.33                                
SILV - Division  
  1 Finnerty, Brian S         14 LIAC-MR              2:08.33    2:05.33  
      28.31   31.95   33.11   31.96                                
  2 McCort, Matthew T         13 North Shore-MR       2:07.14    2:06.14  
      27.24   31.03   33.74   34.13                                
  3 Luchsinger, Ryan J        13 TVSC-MR              2:15.70    2:06.91  
      29.20   31.05   32.85   33.81                                
  4 Reilly, Mike              14 IA-MR                2:06.43    2:07.25  
      27.74   31.32   34.12   34.07                                
  5 Dwyer, Kevin M            13 Tmsuffolk-MR         2:10.86    2:07.99  
      28.97   32.41   34.10   32.51                                
  6 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR         2:08.11    2:08.02  
      30.02   33.11   33.54   31.35                                
  7 Swenson, Dan C            14 LIAC-MR              2:07.85    2:09.11  
      29.13   32.72   33.81   33.45                                
  8 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  2:10.82    2:09.33  
       9.80   53.80   33.20   32.53                                
  9 Kandell, Chris W          14 IA-UN-MR             2:12.06    2:09.39  
      29.30   33.09   34.68   32.32                                
 10 Prete, Joshua E           14 Tmsuffolk-MR         2:07.48    2:10.88  
                    1:07.83                                        
 11 Clay, Stephen E           13 Sachem-MR            2:12.56    2:12.44  
      29.72   33.30   34.77   34.65                                
 12 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                2:11.16    2:13.20  
 13 Derby, Jimmy F            13 CIY-MR               2:15.71    2:13.89  
 14 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR              2:17.36    2:14.90  
      31.35   35.11   34.75   33.69                                
 15 Outcault, Andrew          14 HAA-MR               2:15.96    2:14.94  
      31.80   34.40   35.09   33.65                                
 16 Rostrup, Ian T            13 TS-LI-MR             2:19.79    2:16.59  
      30.68   35.16   36.49   34.26                                
 17 Kelly, Patrick *          13 LBA-MR               2:14.09    2:18.60  
      29.83   33.86   36.44   38.47                                
 18 Outcault, Ryan            14 HAA-MR               2:24.33    2:19.53  
      32.35   35.49   36.70   34.99                                
 19 Cheung, Calvin Z          13 LIAC-MR              2:19.38    2:19.70  
      31.37   35.76   35.81   36.76                                
 20 Savatic, Filip            14 North Shore-MR       2:31.57    2:21.07  
      30.55   36.61   38.07   35.84                                
 21 Master, Deep R            14 LIAC-MR              2:28.40    2:23.67  
      32.33   36.30   38.16   36.88                                
AGE - Division  
  1 Perdomo, Nicholous        13 NFS-MR               2:31.33    2:24.73  
      33.57   36.84   37.36   36.96                                
  2 Lazar, Joseph A           13 Tmsuffolk-MR         2:30.98    2:26.55  
      34.09   38.21   37.80   36.45                                
  3 Sepe, Adam D              13 East End-MR          2:27.01    2:28.18  
  4 Scholz, Philip            14 TVSC-MR              2:43.14    2:29.71  
      32.95   38.10   39.87   38.79                                
  5 Thorp, Matthew W          13 Sachem-MR            2:36.48    2:33.03  
      32.93   38.10   41.45   40.55                                
  6 Angelo, Nicholas L        13 Tmsuffolk-MR         2:42.77    2:33.20  
  7 Deblasio, Marc V          13 Tmsuffolk-MR         2:47.03    2:34.60  
      34.99   40.68   42.00   36.93                                
  8 Zimmer, Justin F          14 Tmsuffolk-MR         2:48.98    2:37.70  
      36.20   40.09   42.37   39.04                                
  9 Kilmer, Chad H            13 TVSC-MR              2:49.05    2:38.80  
      36.37   41.36   43.19   37.88                                
 10 Eldor, Gal                13 TVSC-MR              2:49.33    2:47.23  
      35.44   41.83   45.44   44.52                                
 11 Williams, Christophe      13 NFS-MR               3:04.02    2:47.89  
      36.66   42.31   45.36   43.56                                
 12 Bryant, Andrew K          13 Tmsuffolk-MR         2:58.72    2:51.67  
      37.50   45.11   46.22   42.84                                
Non-Award Division  
  2 McGlone, James Z          13 LIAC-MR              2:13.09    2:37.68  
    1:02.56   35.59   33.96   25.57                                
 
Event 15  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Stanford, Brittany *      10 LBA-MR                 41.06      40.39  
  2 McGowan, Casey             9 WISC-MR                41.43      40.72  
  3 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR         41.31      40.85  
JO - Division  
  1 Salerno, Danielle          9 TVSC-MR                42.93      41.52  
  2 Birns, Chelsea A          10 Tmsuffolk-MR           44.05      41.73  
  3 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR                44.31      42.90  
SILV - Division  
  1 Skeivys, Maria E          10 DAC-MR                 43.61      43.08  
  2 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR         44.76      44.27  
  3 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR              44.13      44.59  
  4 Narus, Jessica L           9 North Shore-MR         46.09      45.21  
  5 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR                 45.62      45.73  
  6 Corso, Kimberly M          9 TS-LI-MR               54.00      45.87  
  7 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR                44.52      46.05  
  8 Morrow, Julia A           10 North Shore-MR         48.29      46.16  
  9 Bassi, Julia E            10 TVSC-MR                47.75      46.26  
 10 Brennan, Cassidy S        10 TVSC-MR                45.85      46.27  
 11 Ramirez, Christy          10 LBA-MR                 52.71      46.41  
 12 Belnavis, Samantha J       9 NFS-MR                 46.77      46.62  
 12 Pearsall, Jenna L         10 IA-MR                  47.37      46.62  
 14 Citarella, Paige M        10 WISC-MR                49.79      46.87  
 15 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR                 50.75      47.02  
 16 Gamaldi, Amanda A         10 CSC-MR                 49.20      47.04  
 17 Lampe, Shannon E          10 TVSC-MR                55.00      47.16  
 18 McCabe, Maggie             9 CIY-MR                 54.28      47.20  
 19 Madalena, Kathryn M       10 Express Swimming-MR    54.17      47.29  
 20 Heiss, Caitlin            10 LBA-MR                 48.37      47.59  
 21 Demerest, Jackie           9 LBA-MR                 46.16      47.67  
 22 Russell, Clara J           9 TS-LI-MR               53.00      47.96  
 23 Neligan, Shannon F         9 LIAC-MR                49.54      48.04  
 24 Bloom, Liana L             9 North Shore-MR         51.23      48.20  
 25 Shallcross, Annalea B      9 DAC-MR                 51.59      48.87  
 26 Landi, Gabriella M         9 CSC-MR                 53.89      49.26  
 27 Muller, Nicole M          10 HAA-MR                 51.63      49.32  
 28 Roett, Katelyn            10 IA-MR                  53.42      49.55  
 29 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR           48.84      49.90  
AGE - Division  
  1 Zograf, Olga              10 North Shore-MR         54.68      50.10  
  2 Hansen, Kaitlyn G         10 IA-MR                  52.33      50.77  
  3 Lawson, Siobhan L         10 CSC-MR                 52.18      50.84  
  4 Kerr, Kellie A             9 CSC-MR                 55.86      51.28  
  5 Heinsohn, Alyssa N         9 TS-LI-MR               55.44      51.34  
  6 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR           51.93      51.36  
  7 Seidell, Mary C            9 HAA-MR                 53.31      51.38  
  8 Moore, Diana              10 HAA-MR                 52.25      51.66  
  9 McGrath, Kelly             9 Express Swimming-MR    55.03      51.77  
 10 MACEDONIO, Kaitlyn E      10 LIAC-MR                54.56      51.86  
 11 Amoroso, Valerie S         9 Express Swimming-MR    58.00      51.98  
 11 Swartwout, Christine       9 WISC-MR                51.71      51.98  
 13 Holler, Jillian P         10 TVSC-MR              1:03.00      52.42  
 14 Calder, Lindsay            9 LBA-MR                 52.50      53.39  
 15 Rosa, Tracey L             9 IA-MR                  54.94      53.41  
 16 Lloyd, Cecilia            10 CIY-MR                 56.34      54.34  
 17 Ramos, Natalie A           9 CSC-MR                 54.44      54.45  
 18 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR                 56.62      55.60  
 19 Neidle, Emily A            9 TVSC-MR                55.73      56.24  
 20 Vingan, Jaclyn F          10 Tmsuffolk-MR           56.70      57.05  
 21 Hanley, Tori L             9 Tmsuffolk-MR           59.91      57.30  
 22 Lindahl, Stephanie         9 LBA-MR                 55.06      57.35  
 23 Higgins, Sarah            10 North Shore-MR       1:00.49      57.40  
 24 Burdi, Marissa A          10 Express Swimming-MR  1:01.63      57.58  
 25 Koch, Carolyn A            9 TS-LI-MR             1:00.49      57.92  
 26 Zoine, Jaquelyn T          9 LIAC-MR                57.95      59.21  
 27 Hesse, Samantha M         10 TVSC-MR              1:05.00      59.27  
 28 Mohiuddin, Farah          10 HAA-MR               1:08.71      59.61  
 29 Vail, Lily L               9 TVSC-MR              1:09.61    1:00.02  
 30 Enoksen, Tory E            9 CSC-MR               1:00.00    1:00.05  
 31 Munafo, Nicole            10 HAA-MR               1:00.25    1:00.24  
 32 Sandor, Hanna W            9 IA-MR                1:04.02    1:01.08  
 33 Meagher, Abbey M           9 LIAC-MR              1:09.56    1:01.21  
 34 Presser, Megan K           9 TVSC-MR              1:06.00    1:01.52  
 35 Kearney, Shannon A        10 CSC-MR               1:00.00    1:02.38  
 36 Isaksen, Lyndsay A         9 TVSC-MR              1:03.00    1:02.99  
 37 McCloud, Megan A           9 TS-LI-MR             1:11.90    1:04.20  
 38 Kelly, Paige               9 HAA-MR               1:13.45    1:07.50  
 39 Ramage, Ariel              9 HAA-MR                 55.25    1:08.22  
 40 Scandole, Kayla           10 LBA-MR                 57.65    1:08.59  
 -- Rosenbrock, Michelle      10 HAA-MR               1:00.48         DQ  
 -- Wilcox, Vanessa L          9 NFS-MR               1:00.00         DQ  
 -- Grieco, Elissa A           9 HAA-MR                 56.88         DQ  
 -- Dullea, Kerrin M           9 CSC-MR               1:00.00         DQ  
 -- Frawley, Kelsey N         10 LIAC-MR                58.11         DQ  
 -- Lewis, Stephanie E        10 Express Swimming-MR  1:17.50         DQ  
 -- Johnson, Am'Aris A        10 NFS-MR               1:14.23         DQ  
 -- Geiselman, Rebekah         9 LBA-MR                 56.78         DQ  
 -- Sommers, Carly A          10 CSC-MR                 56.88         DQ  
 -- Radow, Ariel               9 LBA-MR               1:18.76         DQ  
 -- Smith, Erika L            10 TVSC-MR              1:08.50         DQ  
 -- Mazza, Samantha A         10 North Shore-MR       1:07.84         DQ  
 -- Blom, Jesse H             10 TVSC-MR              1:05.00         DQ  
 -- Volikas, Catherine A      10 Sachem-MR              57.53         DQ  
 -- Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR         1:03.49         DQ  
 -- Doherty, Gini S           10 Tmsuffolk-MR           56.53         DQ  
 -- Drury, Nicole M            9 Tmsuffolk-MR         1:00.87         DQ  
Non-Award Division  
  1 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR    42.43      43.13  
  2 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR         42.71      43.56  
  3 Sherard, Ashley M          9 NFS-MR                 41.65      43.62  
  4 D'Angelo, Caroline R       9 TVSC-MR                49.46      50.43  
  5 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR         49.57      50.99  
  6 Murray, Devin              9 LBA-MR                 49.90      51.13  
 
Event 16  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Lohrer, Jesse T           10 Tmsuffolk-MR           44.60      42.78  
JO - Division  
  1 Jiran, Monte              10 WISC-MR                43.27      43.72  
SILV - Division  
  1 Forgione, Michael J       10 WISC-MR                44.35      44.70  
  2 Goetz, Matthew J           9 WISC-MR                45.59      44.72  
  2 Pisano, Jake F            10 Tmsuffolk-MR           45.97      44.72  
  4 Bernstein, Mitchell A     10 LIAC-MR                45.45      44.94  
  5 Licalzi, Nicholas W       10 Express Swimming-MR    51.63      46.36  
  6 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR           48.42      46.64  
  7 Chen, Richie              10 Express Swimming-MR    45.00      46.73  
  8 McCort, Gregory E         10 North Shore-MR         46.23      46.88  
  9 Mayer, Michael            10 LIAC-MR                46.85      46.95  
 10 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                  45.79      47.04  
 11 Rostrup, James N          10 TS-LI-MR               51.47      47.22  
 12 DeBenedicts, Keith R      10 Sachem-MR              48.70      47.28  
 13 Galan, Bryan               9 Sachem-MR              48.03      47.33  
 14 Murray, Ryan              10 LBA-MR                 49.23      47.51  
 15 McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR                 50.60      47.90  
 16 Bacci, Ryan A             10 DAC-MR                 47.53      48.55  
 17 Nash, John                10 LBA-MR                 51.90      49.30  
 18 Citron, Joshua W          10 TVSC-MR                51.97      49.53  
 -- Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR           46.38         DQ  
AGE - Division  
  1 Broderick, Paul R         10 WISC-MR                53.05      50.91  
  2 Shanley, Benjamin M        9 Express Swimming-MR    55.87      51.89  
  3 Dowling, Jake A           10 TVSC-MR                59.10      52.27  
  4 Elkins, Ian C             10 IA-MR                  53.49      53.21  
  5 Turek-Herman, Josh         9 CIY-MR                 51.95      53.39  
  6 Bischoff, Kent A           9 Tmsuffolk-MR           54.39      53.46  
  7 Hausmann, Edward C        10 WISC-MR                57.25      53.62  
  8 Cremer, Andrew B           9 IA-MR                  58.50      54.83  
  9 Bralich, John M            9 CSC-MR                 58.00      54.85  
 10 Mulderrig, Jack H         10 LIAC-MR                52.56      55.96  
 11 Weilert, Justin           10 WISC-MR                55.98      55.97  
 12 Lindeman, Grant E          9 Sachem-MR              56.58      57.15  
 13 Dorata, Eric J            10 Tmsuffolk-MR           56.80      57.21  
 14 Petroski, John F          10 Sachem-MR              58.31      57.25  
 15 Nowotny, Ryan A            9 Sachem-MR              58.26      57.32  
 16 Smith, Nicholas           10 LBA-MR                 56.51      57.94  
 17 Ajemian, Christopher      10 LIAC-MR                59.07      58.00  
 18 Brandt, Stephan A         10 Sachem-MR            1:03.05      58.18  
 19 Arana, Oscar Y            10 LIAC-MR                58.49      58.92  
 20 Hausmann, Matthew          9 WISC-MR                56.59      58.97  
 21 Farrington, Aindriu D     10 North Shore-MR       1:00.10      59.13  
 22 Makowski, John P          10 Tmsuffolk-MR           58.79      59.40  
 23 Shariff, Bob              10 LIAC-MR                55.67      59.85  
 24 Jordan, Alexander M       10 LIAC-MR                57.01    1:00.06  
 25 Tarry, Preston M          10 Sachem-MR              58.03    1:00.56  
 26 Pangal, John P            10 Tmsuffolk-MR         1:00.80    1:00.94  
 27 Shouldis, Matthew          9 LBA-MR               1:03.35    1:00.99  
 28 Wilson, Kyle N            10 Sachem-MR              59.90    1:01.95  
 29 Kiriakos, Alex J          10 CSC-MR               1:13.77    1:02.04  
 30 DeKoning, Matthew J        9 Sachem-MR            1:10.71    1:02.40  
 31 Whelan, Brian              9 LBA-MR               1:21.32    1:02.75  
 32 Palmer, John A            10 Express Swimming-MR  1:10.17    1:03.98  
 33 Acosta, David N           10 CSC-MR               1:00.00    1:04.18  
 34 Weilert, John             10 WISC-MR              1:07.21    1:04.84  
 35 Genova, Jerome            10 Express Swimming-MR  1:10.00    1:06.59  
 36 Arana, Anthony Y           9 LIAC-MR              1:20.00    1:06.91  
 37 Jurukovska, Luca           9 North Shore-MR       1:20.00    1:08.34  
 38 Calder, Douglas            9 LBA-MR                 58.76    1:11.25  
 -- Chipev, Liuben             9 North Shore-MR       1:15.00         DQ  
 -- Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR                 56.33         DQ  
 -- Fazio, Michael B          10 Tmsuffolk-MR         1:02.62         DQ  
 -- Acosta, Abel N            10 CSC-MR               1:00.00         DQ  
Non-Award Division  
  1 Hughes, Jevaughn           9 NFS-MR                 48.67      50.30  
 -- Derby, Andrew S            9 LIAC-MR              1:05.00         DQ  
 
Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Parisi, Lauren N          13 Tmsuffolk-MR         1:17.17    1:15.55  
      36.07   39.48                                                
  2 Alejandro, Tricia Z       13 LIAC-MR              1:20.78    1:15.56  
SILV - Division  
  1 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  1:17.50    1:17.94  
      36.74   41.20                                                
  2 Savage, Keara *           14 LBA-MR               1:18.19    1:18.24  
      36.62   41.62                                                
  3 Hutzler, Kayla M          13 TVSC-MR              1:17.43    1:18.27  
      37.77   40.50                                                
  4 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR              1:17.87    1:19.09  
      38.06   41.03                                                
  5 Kretz, Sarah J            14 LIAC-MR              1:18.08    1:19.42  
  6 Sciacca, Krysten M        14 Tmsuffolk-MR         1:18.71    1:19.71  
      37.86   41.85                                                
  7 Jauquet, Clara J          14 East End-MR          1:21.63    1:20.24  
  8 Maietta, Lauren           14 WISC-MR              1:22.05    1:20.27  
  9 Jurukovska, Jana V        13 North Shore-MR       1:18.94    1:20.53  
 10 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR             1:22.27    1:21.08  
 11 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR  1:24.00    1:21.38  
 12 Fung, Stephanie C         14 Tmsuffolk-MR         1:21.05    1:21.45  
 13 Lovell, Lea P             14 East End-MR          1:20.74    1:21.68  
 14 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               1:18.88    1:22.67  
      37.96   44.71                                                
 14 Stafford, Lindsey A       14 Express Swimming-MR  1:24.47    1:22.67  
      39.50   43.17                                                
 16 Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              1:18.64    1:23.00  
      39.86   43.14                                                
 17 O'Kane, Emily *           14 LBA-MR               1:18.48    1:23.07  
      38.50   44.57                                                
 18 Hildebrand, Allison P     14 CSC-MR               1:20.53    1:23.22  
      39.31   43.91                                                
 19 Kovacs, Laura N           13 Tmsuffolk-MR         1:27.92    1:23.69  
      39.86   43.83                                                
 20 Schettino, Caitlin A      14 WISC-MR              1:23.83    1:24.58  
 21 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              1:21.18    1:25.02  
 22 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR              1:24.62    1:25.08  
      40.58   44.50                                                
 23 Larson, Christie N        14 Sachem-MR            1:22.68    1:25.15  
 24 Gordon, Kristen M         13 Tmsuffolk-MR         1:27.90    1:25.42  
      40.55   44.87                                                
 25 Pusateri, Elise N         13 East End-MR          1:25.40    1:26.23  
      39.75   46.48                                                
 26 Smith, Ashley E           14 Sachem-MR            1:30.05    1:26.30  
      39.87   46.43                                                
 27 Rosato, Julianna A        13 CSC-MR               1:26.93    1:26.32  
      39.95   46.37                                                
 28 Geller, Hallie B          13 Tmsuffolk-MR         1:26.61    1:26.50  
 -- Howard, Chanel            14 NFS-MR               1:25.63         DQ  
      40.66   44.33                                                
AGE - Division  
  1 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR              1:37.02    1:26.95  
      41.78   45.17                                                
  2 Nugent, Krista A          13 CSC-MR               1:26.99    1:27.86  
      41.95   45.91                                                
  3 Johnson, Danielle M       14 LIAC-MR              1:28.42    1:28.78  
      42.37   46.41                                                
  4 Silver, Elizabeth L       14 Tmsuffolk-MR         1:31.88    1:28.82  
      41.30   47.52                                                
  5 Kleinschnitz, Nicole C    13 North Shore-MR       1:28.37    1:29.01  
  6 Ahmed, Lila               13 Sachem-MR            1:29.92    1:29.83  
      43.07   46.76                                                
  7 Omara, Heather E          14 CSC-MR               1:28.61    1:30.83  
      44.20   46.63                                                
  8 Dorata, Kristen           13 Tmsuffolk-MR         1:30.38    1:31.02  
  9 Dematteo, Miki L          13 CSC-MR               1:34.47    1:32.68  
      42.37   50.31                                                
 10 Cascio, Katie M           13 DAC-MR               1:32.21    1:33.04  
      44.52   48.52                                                
 11 Musuraca, Jocelyn M       14 DAC-MR               1:29.47    1:33.08  
      43.67   49.41                                                
 12 Miller, Caroline          13 LBA-MR               1:42.44    1:33.36  
      44.47   48.89                                                
 13 Calder, Lauren            14 LBA-MR               1:33.36    1:33.60  
      44.15   49.45                                                
 14 Chan, Jessica             13 LIAC-MR              1:32.26    1:34.39  
      44.56   49.83                                                
 15 Rosenbrock, Katie         13 HAA-MR               1:39.83    1:36.39  
 16 McNally, Shannon M        13 CSC-MR               1:36.51    1:36.75  
      47.11   49.64                                                
 17 Sciarrotto, Jaclyn        13 TVSC-MR              1:46.95    1:36.94  
      46.04   50.90                                                
 18 Jordan, Teri L            14 NFS-MR               1:46.12    1:37.59  
      45.54   52.05                                                
 19 Deraris, Lindsay E        13 Express Swimming-MR  1:37.74    1:37.69  
      46.90   50.79                                                
 20 Keane, Meg                13 LIAC-MR              1:35.74    1:39.09  
 -- Grieco, Tara              13 HAA-MR               1:47.42         DQ  
      49.37   55.66                                                
 -- Galvin, Shannon P         13 DAC-MR               1:37.75         DQ  
      44.78   53.54                                                
Non-Award Division  
  1 Castain, Meagan           13 HAA-MR               1:23.70    1:27.05  
  2 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR              1:26.78    1:27.74  
      41.75   45.99                                                
 
Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Damato, Brett Z           14 Tmsuffolk-MR         1:15.61    1:12.61  
      34.44   38.17                                                
  2 Kearney, Aaron            14 NFS-MR               1:15.28    1:13.04  
      34.16   38.88                                                
  3 Dent, Roger               14 LIAC-MR              1:13.20    1:13.78  
      34.52   39.26                                                
SILV - Division  
  1 Yeager, Kyle A            14 Tmsuffolk-MR         1:19.00    1:15.00  
      35.40   39.60                                                
  2 Demerest, Matthew *       13 LBA-MR               1:19.82    1:15.11  
      36.27   38.84                                                
  3 Cheung, Calvin Z          13 LIAC-MR              1:16.27    1:16.72  
      36.15   40.57                                                
  4 McLaurin, Marc            13 CIY-MR               1:20.59    1:19.67  
      36.90   42.77                                                
  5 TerBush, Ryan N           13 HAA-MR               1:20.27    1:19.99  
      37.18   42.81                                                
  6 Fisher, Joshua S          14 CSC-MR               1:25.02    1:20.73  
      38.97   41.76                                                
  7 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR               1:18.72    1:20.90  
      37.93   42.97                                                
  8 Barnett, Kevin            13 HAA-MR               1:24.23    1:21.31  
      37.48   43.83                                                
  9 McCort, Matthew T         13 North Shore-MR       1:23.92    1:22.13  
 10 Corrigan, Timmy           13 LIAC-MR              1:32.69    1:24.24  
      40.06   44.18                                                
 -- Reilly, Mike              14 IA-MR                1:17.49         DQ  
AGE - Division  
  1 Saintlaurent, Reginald    14 HAA-MR               1:33.60    1:24.78  
  2 Savatic, Filip            14 North Shore-MR       1:26.53    1:25.38  
      40.31   45.07                                                
  3 Angelo, Nicholas L        13 Tmsuffolk-MR         1:27.16    1:26.61  
      40.54   46.07                                                
  4 Algazy, Noam              13 Tmsuffolk-MR         1:28.51    1:28.15  
      40.68   47.47                                                
  5 Sepe, Adam D              13 East End-MR          1:31.17    1:29.45  
      42.82   46.63                                                
  6 Zimmer, Justin F          14 Tmsuffolk-MR         1:33.01    1:30.03  
      43.84   46.19                                                
  7 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR               1:37.16    1:30.26  
      44.91   45.35                                                
  8 LeClaire, Eric            13 HAA-MR               1:38.41    1:30.33  
      43.32   47.01                                                
  9 Thorp, Matthew W          13 Sachem-MR            1:31.12    1:31.05  
      42.18   48.87                                                
 10 Deblasio, Marc V          13 Tmsuffolk-MR         1:35.16    1:34.96  
      44.83   50.13                                                
 11 Irwin, Bobbyjo X          13 CSC-MR               1:29.90    1:35.73  
 12 Guzman, Justin            13 WISC-MR              1:43.11    1:36.51  
      45.46   51.05                                                
 13 Scholz, Philip            14 TVSC-MR              1:43.94    1:38.66  
 14 Zhang, Ross J             13 TVSC-MR              1:41.75    1:39.63  
      45.89   53.74                                                
 15 McCartney, Liam           13 East End-MR          1:45.45    1:40.79  
      47.68   53.11                                                
 16 Eldor, Gal                13 TVSC-MR              1:46.03    1:41.19  
      48.52   52.67                                                
 17 LI, Michael X             13 TVSC-MR              1:55.00    1:42.27  
      46.73   55.54                                                
 18 Lee, Dennis W             13 WISC-MR              1:51.00    1:51.20  
      52.54   58.66                                                
 
Event 19  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR         31.40      30.41  
  2 Skeivys, Maria E          10 DAC-MR                 31.49      30.54  
JO - Division  
  1 Kolackovsky, Kerrie       10 LIAC-MR                32.15      31.82  
  2 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR                31.94      31.91  
SILV - Division  
  1 Calabrese, Katie Z        10 UN-AT-MR               34.55      32.62  
  2 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR                33.04      32.83  
  3 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR    34.23      33.00  
  4 Stanford, Brittany *      10 LBA-MR                 32.80      33.16  
  5 Vertullo, Christine       10 East End-MR            33.42      33.19  
  6 McGowan, Casey             9 WISC-MR                32.40      33.34  
  7 Salerno, Danielle          9 TVSC-MR                32.73      33.99  
  8 Birns, Chelsea A          10 Tmsuffolk-MR           34.66      34.01  
  9 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR              35.00      34.17  
 10 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR         33.47      34.25  
 11 Heiss, Caitlin            10 LBA-MR                 35.51      34.38  
 12 Russell, Clara J           9 TS-LI-MR               34.44      34.59  
 13 Morrow, Julia A           10 North Shore-MR         33.71      34.64  
 14 Citarella, Paige M        10 WISC-MR                35.91      34.68  
 15 Gamaldi, Amanda A         10 CSC-MR                 35.20      35.20  
 16 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR                 36.54      35.24  
 17 Bassi, Julia E            10 TVSC-MR                36.89      35.29  
 18 Ramirez, Christy          10 LBA-MR                 35.38      35.39  
 19 Brennan, Cassidy S        10 TVSC-MR                35.56      35.83  
 20 Ebo, Nadine               10 IA-MR                  34.80      36.07  
 21 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR                 37.92      36.08  
 22 Muller, Nicole M          10 HAA-MR                 35.63      36.11  
 23 MACEDONIO, Kaitlyn E      10 LIAC-MR                35.77      36.19  
 24 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR                35.85      36.47  
 25 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR    38.78      36.48  
AGE - Division  
  1 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR    39.08      36.79  
  2 Narus, Jessica L           9 North Shore-MR         36.97      36.89  
  3 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR                 39.49      37.03  
  4 Hesse, Samantha M         10 TVSC-MR                37.75      37.41  
  5 Amoroso, Valerie S         9 Express Swimming-MR    38.19      37.64  
  6 Hansen, Kaitlyn G         10 IA-MR                  39.51      37.69  
  7 Acompora, Alyssa           9 TS-LI-MR               37.86      37.96  
  8 Koch, Carolyn A            9 TS-LI-MR               39.51      38.28  
  9 Rosenbrock, Michelle      10 HAA-MR                 39.89      38.37  
 10 Frawley, Kelsey N         10 LIAC-MR                38.15      38.72  
 11 Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR           39.80      38.74  
 12 Zograf, Olga              10 North Shore-MR         40.91      38.98  
 13 Landi, Gabriella M         9 CSC-MR                 38.41      39.29  
 14 Roett, Katelyn            10 IA-MR                  39.24      39.47  
 15 Kelly, Paige               9 HAA-MR                 38.69      39.51  
 16 Heinsohn, Alyssa N         9 TS-LI-MR               37.76      39.52  
 17 Vail, Lily L               9 TVSC-MR                46.77      39.56  
 18 Bosak, Rachael M          10 TS-LI-MR               38.38      39.61  
 19 Calder, Lindsay            9 LBA-MR                 39.96      39.80  
 20 Lampe, Shannon E          10 TVSC-MR                41.35      40.19  
 21 Sommers, Carly A          10 CSC-MR                 40.21      40.30  
 22 Moore, Diana              10 HAA-MR                 43.05      40.38  
 23 Mohiuddin, Farah          10 HAA-MR                 43.15      40.40  
 24 Corso, Kimberly M          9 TS-LI-MR               41.72      40.66  
 25 Murray, Devin              9 LBA-MR                 39.02      40.67  
 26 Smart, Mary Jo J           9 HAA-MR                 46.35      40.80  
 27 Geiselman, Rebekah         9 LBA-MR                 39.78      40.91  
 28 Gesimondo, Melissa        10 HAA-MR                 38.25      40.93  
 29 Muller, Kristin N          9 Sachem-MR              39.51      41.06  
 30 Smith, Amanda C           10 TVSC-MR                46.94      41.08  
 31 McGrath, Kelly             9 Express Swimming-MR    42.21      41.13  
 32 Lloyd, Cecilia            10 CIY-MR                 37.86      41.14  
 33 Mikulas, Sara J           10 LIAC-MR                38.65      41.18  
 34 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR           39.47      41.24  
 35 Hanley, Tori L             9 Tmsuffolk-MR           45.30      41.29  
 36 Lindahl, Stephanie         9 LBA-MR                 39.68      41.37  
 37 Kleeman, Alexandra R       9 TVSC-MR                48.66      41.43  
 38 Vingan, Jaclyn F          10 Tmsuffolk-MR           40.72      41.71  
 39 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR           38.93      41.76  
 40 Enoksen, Tory E            9 CSC-MR                 46.05      41.93  
 41 Neidle, Emily A            9 TVSC-MR                42.58      42.01  
 42 Munafo, Nicole            10 HAA-MR                 48.25      42.13  
 43 Diaz, Danielle N           9 TVSC-MR                48.00      42.17  
 44 Ramos, Natalie A           9 CSC-MR                 44.35      42.46  
 45 Wilcox, Vanessa L          9 NFS-MR                 43.83      42.53  
 46 Zoine, Jaquelyn T          9 LIAC-MR                40.64      42.57  
 47 Burdi, Marissa A          10 Express Swimming-MR    47.43      42.74  
 48 Moreau, Jane               9 North Shore-MR         43.18      42.94  
 49 Shallcross, Annalea B      9 DAC-MR                 44.42      43.00  
 50 Grieco, Elissa A           9 HAA-MR                 42.23      43.02  
 51 Holler, Jillian P         10 TVSC-MR                41.39      43.48  
 52 Swartwout, Christine       9 WISC-MR                45.45      43.55  
 53 Lewis, Stephanie E        10 Express Swimming-MR    54.50      43.59  
 54 Johnson, Am'Aris A        10 NFS-MR                 40.62      43.94  
 55 Sandor, Hanna W            9 IA-MR                  40.28      44.02  
 56 Isaksen, Lyndsay A         9 TVSC-MR                50.07      44.29  
 57 Neligan, Shannon F         9 LIAC-MR                44.08      44.39  
 58 McCloud, Megan A           9 TS-LI-MR               45.09      44.70  
 59 Doherty, Gini S           10 Tmsuffolk-MR           43.72      44.71  
 60 Flower, Jennifer W         9 East End-MR            44.05      44.90  
 61 Cunha, Catia               9 North Shore-MR         46.20      44.97  
 62 Volikas, Catherine A      10 Sachem-MR              41.56      45.26  
 63 Radow, Ariel               9 LBA-MR                 53.40      45.44  
 64 Kearney, Shannon A        10 CSC-MR                 50.08      45.76  
 65 Scandole, Kayla           10 LBA-MR                 46.24      45.79  
 66 Higgins, Sarah            10 North Shore-MR         46.84      45.80  
 67 D'Angelo, Caroline R       9 TVSC-MR                42.81      45.85  
 68 Drury, Nicole M            9 Tmsuffolk-MR           46.06      46.62  
 69 Kerr, Kellie A             9 CSC-MR                 47.60      47.00  
 70 Smith, Erika L            10 TVSC-MR                50.06      47.17  
 71 Rosa, Tracey L             9 IA-MR                  51.83      47.50  
 72 Harmon, Corin L            9 HAA-MR                 48.67      49.03  
 73 Presser, Megan K           9 TVSC-MR                54.37      49.29  
 74 Seidell, Mary C            9 HAA-MR                 49.09      49.74  
 75 Ramage, Ariel              9 HAA-MR                 40.25      49.90  
 76 Meagher, Abbey M           9 LIAC-MR                56.84      50.07  
 77 Aiello, Gabrielle D        9 TVSC-MR                54.99      50.72  
 78 Mazza, Samantha A         10 North Shore-MR         43.31      51.69  
 79 Trontz, Rebecca J         10 Tmsuffolk-MR           54.25      51.73  
 80 Dullea, Kerrin M           9 CSC-MR                 51.82      53.79  
 81 Blom, Jesse H             10 TVSC-MR                50.93      54.21  
 -- Budnick, Lauren J          9 TVSC-MR              1:20.88         DQ  
Non-Award Division  
  1 Sherard, Ashley M          9 NFS-MR                 32.19      32.62  
  2 Belnavis, Samantha J       9 NFS-MR                 36.30      37.30  
  3 Bloom, Liana L             9 North Shore-MR         36.28      37.35  
  4 Lawson, Siobhan L         10 CSC-MR                 36.28      37.37  
  5 Pearsall, Jenna L         10 IA-MR                  36.46      37.39  
  6 Demerest, Jackie           9 LBA-MR                 36.29      38.36  
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR    32.57      30.85  
SILV - Division  
  1 Galan, Bryan               9 Sachem-MR              33.48      32.35  
  2 Forgione, Michael J       10 WISC-MR                32.67      32.58  
  3 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    32.88      32.73  
  4 Dennis, Aaron M           10 NFS-MR                 32.81      32.79  
  5 McCort, Gregory E         10 North Shore-MR         33.66      33.18  
  6 Hausmann, Edward C        10 WISC-MR                32.89      33.35  
  7 Friedman, Remy            10 LBA-MR                 32.89      33.67  
  8 Drago, Adam N             10 IA-MR                  34.09      33.75  
  9 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                  34.98      34.09  
 10 Jiran, Monte              10 WISC-MR                33.68      34.23  
 11 McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR                 34.48      34.48  
 12 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR           36.31      34.60  
 13 Pisano, Jake F            10 Tmsuffolk-MR           32.90      34.62  
 14 Spierer, Josh A           10 IA-MR                  33.81      34.66  
 15 Wallace, Nicholas         10 HAA-MR                 35.27      34.97  
 16 Hughes, Jevaughn           9 NFS-MR                 36.20      35.00  
 17 Nash, John                10 LBA-MR                 34.84      35.79  
 18 Fraser, Colin              9 LBA-MR                 38.20      35.82  
 19 DeBenedicts, Keith R      10 Sachem-MR              36.80      35.88  
 20 Smith, Nicholas           10 LBA-MR                 35.78      36.58  
AGE - Division  
  1 Chen, Richie              10 Express Swimming-MR    38.00      37.02  
  2 Dorata, Eric J            10 Tmsuffolk-MR           39.93      37.43  
  3 Bryan, Kareem N            9 NFS-MR                 40.51      37.54  
  4 Dieterich, Eric B         10 CSC-MR                 36.85      37.60  
  5 Broderick, Paul R         10 WISC-MR                37.22      37.64  
  6 Bacci, Ryan A             10 DAC-MR                 36.77      37.85  
  7 Bralich, John M            9 CSC-MR                 39.01      37.94  
  8 Wilson, Kyle N            10 Sachem-MR              37.34      38.32  
  9 Pangal, John P            10 Tmsuffolk-MR           38.60      38.56  
 10 Mayer, Michael            10 LIAC-MR                39.43      38.58  
 11 Lindeman, Grant E          9 Sachem-MR              39.19      38.68  
 12 Bischoff, Kent A           9 Tmsuffolk-MR           37.30      38.74  
 13 Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR           37.37      38.77  
 14 Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR                 40.30      38.80  
 15 Murray, Ryan              10 LBA-MR                 37.99      38.83  
 16 Hausmann, Matthew          9 WISC-MR                38.97      39.12  
 17 Shariff, Bob              10 LIAC-MR                38.65      39.21  
 18 Licalzi, Nicholas W       10 Express Swimming-MR    40.77      39.25  
 19 Rostrup, James N          10 TS-LI-MR               39.55      39.28  
 20 Vatsia, Sohrab K           9 Express Swimming-MR    40.82      39.32  
 21 Bernstein, Mitchell A     10 LIAC-MR                38.28      40.06  
 22 Nowotny, Ryan A            9 Sachem-MR              42.06      40.58  
 23 Acosta, David N           10 CSC-MR                 46.58      40.61  
 24 Turek-Herman, Josh         9 CIY-MR                 39.51      40.89  
 25 Mulderrig, Jack H         10 LIAC-MR                39.43      40.92  
 26 Ajemian, Christopher      10 LIAC-MR                41.55      41.10  
 27 Brandt, Stephan A         10 Sachem-MR              40.29      41.25  
 28 Makowski, John P          10 Tmsuffolk-MR           40.03      41.31  
 29 Citron, Joshua W          10 TVSC-MR                41.47      41.72  
 30 Arana, Oscar Y            10 LIAC-MR                42.89      41.77  
 31 Farrington, Aindriu D     10 North Shore-MR         42.60      41.93  
 32 Shanley, Benjamin M        9 Express Swimming-MR    40.47      42.64  
 33 Palmer, John A            10 Express Swimming-MR    42.32      42.81  
 34 Cremer, Andrew B           9 IA-MR                  43.88      43.34  
 35 Shouldis, Matthew          9 LBA-MR                 41.62      43.68  
 36 Holmes, Bryan              9 NFS-MR                 49.76      44.11  
 37 Fthenakis, Michael M      10 Tmsuffolk-MR           46.93      44.22  
 38 Calder, Douglas            9 LBA-MR                 45.43      44.23  
 39 Genova, Jerome            10 Express Swimming-MR    45.00      44.24  
 40 Petroski, John F          10 Sachem-MR              43.00      44.35  
 41 Tarry, Preston M          10 Sachem-MR              43.31      44.95  
 42 Chipev, Liuben             9 North Shore-MR         55.00      46.78  
 43 Kiriakos, Alex J          10 CSC-MR                 53.91      46.95  
 44 Whelan, Brian              9 LBA-MR                 48.56      47.72  
 45 Derby, Andrew S            9 LIAC-MR                47.88      47.96  
 46 Weilert, John             10 WISC-MR                44.62      48.06  
 47 Weilert, Justin           10 WISC-MR                50.40      48.07  
 48 Saunders, Brad S          10 TVSC-MR                51.10      48.08  
 49 Jordan, Alexander M       10 LIAC-MR                46.76      48.51  
 50 McLaughlin, Conor F       10 East End-MR            47.99      48.78  
 51 Luchsinger, Sean P         9 TVSC-MR                54.27      49.82  
 52 Van Gurp, Alex            10 TVSC-MR                55.00      50.52  
 53 Wong, Ralph                9 Sachem-MR              45.00      51.97  
 54 Gelish, Dominic           10 HAA-MR                 52.88      52.61  
 55 Jurukovska, Luca           9 North Shore-MR       1:05.00      53.85  
 56 Fazio, Michael B          10 Tmsuffolk-MR           54.95      54.49  
 57 Arana, Anthony Y           9 LIAC-MR                55.37      57.24  
 58 Acosta, Abel N            10 CSC-MR                 57.50      59.93  
 59 Gombert, Michael E        10 TVSC-MR                57.05    1:00.92  
 60 DeKoning, Matthew J        9 Sachem-MR              57.34    1:03.12  
Non-Award Division  
  1 Dowling, Jake A           10 TVSC-MR                36.61      36.84  
  2 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR                 36.37      37.22  
  3 Elkins, Ian C             10 IA-MR                  35.17      40.59  
 
Event 21  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Dwyer, Shannon M          14 Express Swimming-MR    26.93      27.11  
  2 Fung, Stephanie C         14 Tmsuffolk-MR           27.40      27.35  
SILV - Division  
  1 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR    27.45      27.69  
  2 Burns, Jayme R            14 Tmsuffolk-MR           28.05      27.90  
  3 Skypala, Rebecca          13 Tmsuffolk-MR           27.61      28.00  
  4 Alejandro, Tricia Z       13 LIAC-MR                27.92      28.06  
  5 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR                28.33      28.09  
  6 Veccia, Samantha J        13 UN-NS-MR               27.83      28.14  
  7 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR                27.71      28.30  
  8 Kretz, Sarah J            14 LIAC-MR                27.92      28.32  
  9 O'Kane, Emily *           14 LBA-MR                 27.96      28.55  
 10 Milano, Lisa              13 WISC-MR                29.39      28.79  
 11 Belesis, Tania            14 IA-MR                  28.04      28.84  
 12 Einsidler, Allie Z        13 Tmsuffolk-MR           28.53      28.99  
 13 Pusateri, Elise N         13 East End-MR            29.29      29.07  
 14 MACKENZIE, Kathryn S      14 CSC-MR                 29.16      29.11  
 15 Conroy, Siobhan           13 LIAC-MR                29.07      29.21  
 16 Gorospe, Stephanie H      13 Sachem-MR              28.60      29.22  
 17 LI, Qing                  13 TVSC-MR                28.19      29.25  
 18 Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR                 29.61      29.26  
 19 Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR                 29.46      29.32  
 20 Jurukovska, Jana V        13 North Shore-MR         29.25      29.39  
 21 Bennett, Ayana B          14 NFS-MR                 28.54      29.54  
 21 Schreck, Hannah M         13 IA-MR                  28.97      29.54  
 23 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR                29.32      29.59  
 24 Miller, Caroline          13 LBA-MR                 29.19      29.73  
 25 Rosato, Julianna A        13 CSC-MR                 29.06      29.74  
 26 Hildebrand, Allison P     14 CSC-MR                 28.42      29.79  
 27 Cascio, Katie M           13 DAC-MR                 29.70      29.84  
 28 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR               29.40      29.85  
 29 Gordon, Kristen M         13 Tmsuffolk-MR           30.65      29.98  
 30 Jauquet, Clara J          14 East End-MR            29.86      30.05  
 31 Shouldis, Ellen *         13 LBA-MR                 31.10      30.12  
 32 Maietta, Lauren           14 WISC-MR                30.89      30.13  
 33 Porter, Shari Z           14 NFS-MR                 29.72      30.16  
 34 Oakley, Caroline L        14 IA-MR                  30.01      30.18  
 34 Acebo, Paige              13 East End-MR            30.40      30.18  
AGE - Division  
  1 Savage, Keara *           14 LBA-MR                 31.59      30.20  
  2 Chan, Jessica             13 LIAC-MR                32.40      30.37  
  3 Wiles, Hannah B           13 East End-MR            32.52      30.42  
  4 Calder, Lauren            14 LBA-MR                 30.42      30.45  
  5 Weisenseel, Patricia A    13 TS-LI-MR               30.64      30.55  
  6 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR                30.73      30.60  
  6 Jonke, Gabrielle          13 LIAC-MR                30.71      30.60  
  8 Flynn, Jillian L          13 Tmsuffolk-MR           30.53      30.72  
  9 Lovell, Lea P             14 East End-MR            30.59      30.77  
 10 Johnson, Danielle M       14 LIAC-MR                30.82      30.95  
 11 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR              30.58      30.98  
 12 Bruder, Keri L            13 IA-MR                  31.27      31.19  
 13 Stenger, Rebecca *        13 LBA-MR                 30.91      31.20  
 14 Nuszer, Devin *           13 LBA-MR                 32.09      31.62  
 15 Geller, Hallie B          13 Tmsuffolk-MR           31.21      31.63  
 16 Simon, Erica A            13 Express Swimming-MR    31.46      31.69  
 16 Larson, Christie N        14 Sachem-MR              32.22      31.69  
 18 Kleinschnitz, Nicole C    13 North Shore-MR         30.31      31.87  
 19 Smith, Ashley E           14 Sachem-MR              39.18      31.97  
 20 Ahmed, Lila               13 Sachem-MR              33.99      32.24  
 21 Castain, Meagan           13 HAA-MR                 32.94      32.46  
 22 Alfano, Jennie E          14 Sachem-MR              32.57      32.49  
 23 Sciarrotto, Jaclyn        13 TVSC-MR                32.51      32.57  
 24 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR                32.93      32.64  
 25 Dematteo, Miki L          13 CSC-MR                 32.70      32.77  
 26 Dorata, Kristen           13 Tmsuffolk-MR           32.07      33.16  
 27 Wilson, Brittany E        13 Sachem-MR              33.97      33.22  
 28 Silver, Elizabeth L       14 Tmsuffolk-MR           34.32      33.39  
 29 McNally, Shannon M        13 CSC-MR                 33.02      34.11  
 30 Kuhn, Jenna L             13 Sachem-MR              35.55      34.19  
 31 Giovinco, Erin E          14 TVSC-MR                31.49      34.28  
 32 Nugent, Krista A          13 CSC-MR                 33.86      34.31  
 33 Musuraca, Jocelyn M       14 DAC-MR                 32.00      34.55  
 34 Grieco, Tara              13 HAA-MR                 34.97      34.90  
 35 Galvin, Shannon P         13 DAC-MR                 34.97      35.09  
 36 Jordan, Teri L            14 NFS-MR                 38.77      35.33  
 37 Keane, Meg                13 LIAC-MR                33.84      35.70  
 38 Galligan, Sarah           13 East End-MR            45.99      36.91  
 39 Amenita, Meagan P         13 IA-MR                  35.62      43.59  
 40 Menchini, Christinia      13 HAA-MR                 45.25      43.70  
Non-Award Division  
  1 Dwyer, Caitlin L          14 Express Swimming-MR    27.10      27.58  
  2 Gromling, Kristin         13 LBA-MR                 27.00      27.93  
  3 Grossetto, Janine E       14 CSC-MR                 27.40      28.34  
  4 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR    27.36      28.50  
  5 Schettino, Caitlin A      14 WISC-MR                30.07      30.46  
  6 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR               30.19      30.51  
  7 Kovacs, Laura N           13 Tmsuffolk-MR           29.69      30.81  
  8 Hutzler, Kayla M          13 TVSC-MR                28.77      31.72  
  9 Howard, Chanel            14 NFS-MR                 30.08      31.74  
 10 Cook, Cathleen M          14 IA-MR                  29.37      32.01  
 11 Parks, Rebecca J          14 IA-MR                  29.01      32.04  
 
Event 22  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kandell, Chris W          14 IA-UN-MR               25.99      25.64  
  2 Rouse, Corey              14 NFS-MR                 25.91      25.78  
  3 Finnerty, Brian S         14 LIAC-MR                25.48      25.89  
  3 Fisher, Joshua S          14 CSC-MR                 25.18      25.89  
SILV - Division  
  1 Mongan, Kevin M           13 Sachem-MR              26.06      26.12  
  2 Musso, Andrew V           14 Tmsuffolk-MR           26.35      26.41  
  3 Dwyer, Kevin M            13 Tmsuffolk-MR           26.70      26.51  
  4 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR    27.06      27.17  
  5 Prete, Joshua E           14 Tmsuffolk-MR           26.90      27.20  
  6 Clay, Stephen E           13 Sachem-MR              27.81      27.36  
  7 McGlone, James Z          13 LIAC-MR                28.06      27.38  
  8 Link, Stephen E           14 Sachem-MR              29.07      27.48  
  9 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR           27.35      27.60  
 10 Corrigan, Timmy           13 LIAC-MR                26.97      27.91  
 11 Robertson, Brian J        13 Sachem-MR              27.93      27.92  
 12 Barnett, Kevin            13 HAA-MR                 28.14      28.13  
AGE - Division  
  1 TerBush, Ryan N           13 HAA-MR                 28.94      28.33  
  2 Rostrup, Ian T            13 TS-LI-MR               28.48      28.46  
  3 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR                28.63      28.53  
  4 Saintlaurent, Reginald    14 HAA-MR                 28.81      28.57  
  5 Giunta, John J            13 Tmsuffolk-MR           28.95      28.76  
  6 Outcault, Andrew          14 HAA-MR                 28.65      28.79  
  7 Derby, Jimmy F            13 CIY-MR                 28.57      29.02  
  8 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                  28.55      29.06  
  9 Tamano, Kohkie Z          13 Tmsuffolk-MR           28.43      29.08  
 10 Master, Deep R            14 LIAC-MR                29.46      29.66  
 11 Sweeney, Terrence C       14 Express Swimming-MR    30.25      29.95  
 12 Kilmer, Chad H            13 TVSC-MR                32.57      30.45  
 13 Scholz, Philip            14 TVSC-MR                32.60      30.51  
 14 Contillo, Michael P       13 TS-LI-MR               33.00      30.70  
 15 Sepe, Adam D              13 East End-MR            33.02      30.75  
 16 Perdomo, Nicholous        13 NFS-MR                 30.44      30.81  
 17 Deblasio, Marc V          13 Tmsuffolk-MR           30.49      31.15  
 18 Thorp, Matthew W          13 Sachem-MR              31.51      31.22  
 19 Algazy, Noam              13 Tmsuffolk-MR           32.99      31.69  
 20 Zimmer, Justin F          14 Tmsuffolk-MR           32.76      31.81  
 21 Guzman, Justin            13 WISC-MR                33.65      31.87  
 22 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR                 33.56      31.99  
 23 Williams, Christophe      13 NFS-MR                 32.64      32.09  
 24 Angelo, Nicholas L        13 Tmsuffolk-MR           32.69      32.12  
 24 Eng, Louis W              14 CIY-MR                 33.04      32.12  
 26 LeClaire, Eric            13 HAA-MR                 33.15      32.18  
 27 Diana, Joseph T           13 Sachem-MR              37.58      32.24  
 28 Lazar, Joseph A           13 Tmsuffolk-MR           32.38      32.25  
 29 LI, Michael X             13 TVSC-MR                38.62      32.35  
 30 Bryant, Andrew K          13 Tmsuffolk-MR           35.70      33.22  
 31 McCartney, Liam           13 East End-MR            34.49      33.45  
 32 Irwin, Bobbyjo X          13 CSC-MR                 32.01      33.56  
 33 Eldor, Gal                13 TVSC-MR                35.28      34.61  
 34 Lee, Dennis W             13 WISC-MR                34.98      35.62  
 35 Zhang, Ross J             13 TVSC-MR                40.33      37.07  
Non-Award Division  
  1 Luchsinger, Ryan J        13 TVSC-MR                25.94      26.21  
  2 McLaurin, Marc            13 CIY-MR                 25.48      26.79  
  3 Cheung, Calvin Z          13 LIAC-MR                28.11      28.40  
  4 Kelly, Patrick *          13 LBA-MR                 28.11      28.63  
  5 Outcault, Ryan            14 HAA-MR                 27.96      28.88  
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR  1:20.06    1:17.18  
      37.95   39.23                                                
  2 Skeivys, Maria E          10 DAC-MR               1:21.54    1:18.13  
      38.43   39.70                                                
SILV - Division  
  1 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR  1:22.22    1:23.06  
      41.13   41.93                                                
  2 McGowan, Casey             9 WISC-MR              1:24.61    1:24.03  
      41.21   42.82                                                
  3 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR       1:24.32    1:25.20  
      40.93   44.27                                                
  4 Muller, Nicole M          10 HAA-MR               1:27.73    1:25.22  
      40.83   44.39                                                
  5 Vertullo, Christine       10 East End-MR          1:26.03    1:26.02  
  6 Calabrese, Katie Z        10 UN-AT-MR             1:33.00    1:26.34  
      42.81   43.53                                                
  7 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR  1:29.46    1:26.81  
      42.55   44.26                                                
  8 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR              1:22.60    1:27.80  
      42.55   45.25                                                
  9 Brennan, Cassidy S        10 TVSC-MR              1:29.46    1:28.64  
      43.91   44.73                                                
 10 Kolackovsky, Kerrie       10 LIAC-MR              1:26.48    1:28.89  
      42.62   46.27                                                
 11 Salerno, Danielle          9 TVSC-MR              1:27.53    1:29.12  
      43.77   45.35                                                
 12 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR       1:34.88    1:29.24  
      43.49   45.75                                                
 13 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR       1:27.86    1:30.62  
      45.39   45.23                                                
 14 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR              1:31.02    1:32.01  
      45.15   46.86                                                
 15 Narus, Jessica L           9 North Shore-MR       1:38.87    1:32.36  
 16 Bosak, Rachael M          10 TS-LI-MR             1:33.38    1:32.58  
      46.74   45.84                                                
 17 Heinsohn, Alyssa N         9 TS-LI-MR             1:39.09    1:34.77  
 18 Bloom, Liana L             9 North Shore-MR       1:34.44    1:35.13  
      45.98   49.15                                                
 19 Pearsall, Jenna L         10 IA-MR                1:33.82    1:35.21  
      45.54   49.67                                                
 20 Acompora, Alyssa           9 TS-LI-MR             1:42.13    1:37.09  
      46.81   50.28                                                
 21 Frawley, Kelsey N         10 LIAC-MR              1:38.30    1:37.84  
 22 Muller, Kristin N          9 Sachem-MR            1:36.50    1:39.26  
      47.56   51.70                                                
 23 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR         1:35.43    1:39.38  
      48.22   51.16                                                
 24 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR  1:52.02    1:39.95  
      50.65   49.30                                                
 -- Rosenbrock, Michelle      10 HAA-MR               1:46.60         DQ  
      46.81   47.45                                                
 -- Moore, Diana              10 HAA-MR               1:45.25         DQ  
      47.37   50.70                                                
 -- Hansen, Kaitlyn G         10 IA-MR                1:38.27         DQ  
 -- Norman, Samantha M         9 Tmsuffolk-MR         1:28.08         DQ  
      43.11   41.97                                                
AGE - Division  
  1 D'Angelo, Caroline R       9 TVSC-MR              1:49.00    1:40.62  
      49.29   51.33                                                
  2 Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR         1:54.33    1:40.75  
      49.48   51.27                                                
  3 Vail, Lily L               9 TVSC-MR              1:51.16    1:43.06  
      50.64   52.42                                                
  4 Kelly, Paige               9 HAA-MR               1:44.34    1:43.39  
      50.04   53.35                                                
  5 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR         1:56.78    1:44.29  
      50.85   53.44                                                
  6 Gesimondo, Melissa        10 HAA-MR               1:45.25    1:45.56  
      35.38 1:10.18                                                
  7 Lloyd, Cecilia            10 CIY-MR               1:50.00    1:48.37  
      52.79   55.58                                                
  8 Smart, Mary Jo J           9 HAA-MR               1:56.12    1:49.71  
      52.48   57.23                                                
  9 Mikulas, Sara J           10 LIAC-MR              1:53.83    1:49.77  
      53.88   55.89                                                
 10 Burdi, Marissa A          10 Express Swimming-MR  2:01.17    1:50.48  
      53.19   57.29                                                
 11 Neidle, Emily A            9 TVSC-MR              1:46.36    1:51.15  
 12 Hanley, Tori L             9 Tmsuffolk-MR         1:51.31    1:51.72  
      53.52   58.20                                                
 13 Holler, Jillian P         10 TVSC-MR              1:45.00    1:53.44  
      54.46   58.98                                                
 14 Doherty, Gini S           10 Tmsuffolk-MR         2:00.03    1:54.16  
    1:54.16                                                        
 15 McGrath, Kelly             9 Express Swimming-MR  2:15.00    1:54.45  
      56.73   57.72                                                
 16 Rosa, Tracey L             9 IA-MR                2:06.80    1:54.74  
      55.97   58.77                                                
 17 Mohiuddin, Farah          10 HAA-MR               2:09.27    1:55.24  
      54.84 1:00.40                                                
 18 Isaksen, Lyndsay A         9 TVSC-MR              2:05.80    1:56.14  
      55.45 1:00.69                                                
 19 Swartwout, Christine       9 WISC-MR              1:56.18    1:57.09  
      56.71 1:00.38                                                
 20 Flower, Jennifer W         9 East End-MR          1:59.26    1:58.15  
      58.81   59.34                                                
 21 Cunha, Catia               9 North Shore-MR       2:03.58    1:59.04  
    1:00.30   58.74                                                
 22 Volikas, Catherine A      10 Sachem-MR            1:52.57    1:59.99  
      57.41 1:02.58                                                
 23 Vingan, Jaclyn F          10 Tmsuffolk-MR         1:57.85    2:00.33  
      58.71 1:01.62                                                
 24 Radow, Ariel               9 LBA-MR               1:58.62    2:01.61  
      57.28 1:04.33                                                
 25 Smith, Erika L            10 TVSC-MR              2:14.83    2:02.05  
 26 Smith, Amanda C           10 TVSC-MR              2:15.00    2:03.01  
      58.24 1:04.77                                                
 27 Harmon, Corin L            9 HAA-MR               2:09.89    2:05.99  
      57.80 1:08.19                                                
 27 Dullea, Kerrin M           9 CSC-MR               2:08.46    2:05.99  
    1:00.71 1:05.28                                                
 29 Johnson, Am'Aris A        10 NFS-MR               2:05.40    2:06.10  
    1:00.73 1:05.37                                                
 30 Trontz, Rebecca J         10 Tmsuffolk-MR         2:16.71    2:11.35  
    1:00.62 1:10.73                                                
 31 Blom, Jesse H             10 TVSC-MR              2:22.49    2:17.42  
    1:05.77 1:11.65                                                
 32 Presser, Megan K           9 TVSC-MR              2:15.66    2:23.13  
 33 Budnick, Lauren J          9 TVSC-MR              2:41.22    2:28.84  
    1:10.10 1:18.74                                                
 -- Grieco, Elissa A           9 HAA-MR               1:49.99         DQ  
      51.62   55.79                                                
 -- Scandole, Kayla           10 LBA-MR               1:51.45         DQ  
      54.45 1:04.35                                                
 -- Lampe, Shannon E          10 TVSC-MR              1:52.73         DQ  
      49.43   52.56                                                
 -- Kleeman, Alexandra R       9 TVSC-MR              2:08.31         DQ  
    2:08.96                                                        
 -- Aiello, Gabrielle D        9 TVSC-MR              2:11.00         DQ  
    1:06.39 1:13.18                                                
 -- Diaz, Danielle N           9 TVSC-MR              2:11.45         DQ  
 -- Mazza, Samantha A         10 North Shore-MR       1:56.17         DQ  
      59.92 1:03.28                                                
 -- Munafo, Nicole            10 HAA-MR               2:00.00         DQ  
      53.90   55.51                                                
 -- Lewis, Stephanie E        10 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ  
    1:02.43 1:04.54                                                
 -- Drury, Nicole M            9 Tmsuffolk-MR         2:12.80         DQ  
    2:05.51                                                        
Non-Award Division  
  1 Ebo, Nadine               10 IA-MR                1:37.11    1:44.70  
  2 Ramage, Ariel              9 HAA-MR               1:30.25    2:19.18  
    1:07.09 1:12.09                                                
 -- Ramirez, Christy          10 LBA-MR               1:39.81         DQ  
      52.48   57.31                                                
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Deblasio, Matthew M        9 Tmsuffolk-MR         1:23.13    1:20.96  
      40.02   40.94                                                
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:24.66    1:20.97  
      39.42   41.55                                                
SILV - Division  
  1 Degrazia, Michael V        9 Tmsuffolk-MR         1:23.16    1:22.28  
      40.87   41.41                                                
  2 Chung, John Z             10 LIAC-MR              1:29.46    1:23.46  
      39.90   43.56                                                
  3 Drago, Adam N             10 IA-MR                1:24.39    1:24.03  
      40.31   43.72                                                
  4 Jiran, Monte              10 WISC-MR              1:23.97    1:26.07  
      40.97   45.10                                                
  5 Schaedtler, Andrew H      10 IA-MR                1:29.81    1:26.41  
      41.51   44.90                                                
  6 McCort, Gregory E         10 North Shore-MR       1:28.45    1:26.42  
      41.02   45.40                                                
  7 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR         1:33.00    1:28.03  
      43.48   44.55                                                
  8 Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR         1:39.50    1:30.22  
      43.98   46.24                                                
  9 Spierer, Josh A           10 IA-MR                1:27.91    1:30.86  
      44.42   46.44                                                
 10 Broderick, Paul R         10 WISC-MR              1:30.51    1:32.81  
      44.89   47.92                                                
 11 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR               1:37.33    1:33.38  
 12 Bacci, Ryan A             10 DAC-MR               1:35.15    1:35.14  
      46.37   48.77                                                
 13 Elkins, Ian C             10 IA-MR                1:35.96    1:36.03  
      47.71   48.32                                                
 13 Vatsia, Sohrab K           9 Express Swimming-MR  1:42.91    1:36.03  
      47.09   48.94                                                
 15 Citron, Joshua W          10 TVSC-MR              1:41.62    1:39.77  
      47.90   51.87                                                
 -- Galan, Bryan               9 Sachem-MR            1:26.07         DQ  
      40.73   41.64                                                
 -- Wallace, Nicholas         10 HAA-MR               1:38.49         DQ  
      44.56   44.70                                                
AGE - Division  
  1 Makowski, John P          10 Tmsuffolk-MR         1:45.24    1:40.28  
      47.62   52.66                                                
  2 Shariff, Bob              10 LIAC-MR              1:44.48    1:43.70  
      49.13   54.57                                                
  3 Rostrup, James N          10 TS-LI-MR             1:44.91    1:43.80  
      50.60   53.20                                                
  4 Dieterich, Eric B         10 CSC-MR               1:41.26    1:44.30  
      49.90   54.40                                                
  5 Dowling, Jake A           10 TVSC-MR              1:51.93    1:45.01  
      52.27   52.74                                                
  6 Murray, Ryan              10 LBA-MR               1:44.09    1:45.67  
  7 Genova, Jerome            10 Express Swimming-MR  2:20.00    1:47.71  
      53.52   54.19                                                
  8 Arana, Oscar Y            10 LIAC-MR              2:10.00    1:49.01  
      52.45   56.56                                                
  9 Bryan, Kareem N            9 NFS-MR               1:59.10    1:51.45  
      52.07   59.38                                                
 10 Derby, Andrew S            9 LIAC-MR              2:00.00    1:53.81  
      54.37   59.44                                                
 11 Shanley, Benjamin M        9 Express Swimming-MR  1:52.19    1:58.75  
 12 Acosta, David N           10 CSC-MR               1:53.93    2:00.22  
      58.44 1:01.78                                                
 13 Cremer, Andrew B           9 IA-MR                1:50.84    2:03.06  
    1:03.13   59.93                                                
 14 Palmer, John A            10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:03.15  
    1:01.83 1:01.32                                                
 15 Fthenakis, Michael M      10 Tmsuffolk-MR         2:04.09    2:03.44  
 16 Arana, Anthony Y           9 LIAC-MR              2:10.30    2:05.17  
 17 Holmes, Bryan              9 NFS-MR               2:30.71    2:09.72  
    1:02.99 1:06.73                                                
 18 Van Gurp, Alex            10 TVSC-MR              2:10.00    2:22.96  
    1:06.37 1:16.59                                                
 19 Acosta, Abel N            10 CSC-MR               2:30.00    2:45.75  
    1:17.22 1:28.53                                                
 -- Gombert, Michael E        10 TVSC-MR              2:26.47         DQ  
    1:14.39 1:18.39                                                
 -- Saunders, Brad S          10 TVSC-MR              2:10.00         DQ  
    1:07.91 1:00.13                                                
 -- McLaughlin, Conor F       10 East End-MR          2:01.65         DQ  
      57.88 1:00.91                                                
 -- Pangal, John P            10 Tmsuffolk-MR         1:55.01         DQ  
 -- Gelish, Dominic           10 HAA-MR               2:30.25         DQ  
    1:03.43 1:10.68                                                
 -- Bischoff, Kent A           9 Tmsuffolk-MR         1:43.74         DQ  
 -- Luchsinger, Sean P         9 TVSC-MR              2:25.00         DQ  
    1:10.60 1:19.86                                                
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fung, Stephanie C         14 Tmsuffolk-MR         1:11.93    1:10.79  
      34.80   35.99                                                
  2 Schreck, Hannah M         13 IA-MR                1:08.65    1:11.03  
  3 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  1:08.82    1:11.08  
  4 Ryan, Meghan E            13 Tmsuffolk-MR         1:09.66    1:11.27  
  5 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR              1:13.31    1:11.39  
      35.02   36.37                                                
  6 LI, Qing                  13 TVSC-MR              1:08.94    1:11.64  
  7 Squillante, Jillian M     13 IA-MR                1:10.73    1:12.47  
      35.19   37.28                                                
  8 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR              1:15.57    1:12.55  
      35.04   37.51                                                
  9 Sudano, Ashley M          13 CSC-MR               1:16.01    1:12.61  
      35.06   37.55                                                
 10 Rosato, Julianna A        13 CSC-MR               1:11.26    1:12.90  
      34.94   37.96                                                
 11 Burns, Jayme R            14 Tmsuffolk-MR         1:10.52    1:13.14  
 12 Belesis, Tania            14 IA-MR                1:11.50    1:13.37  
      36.21   37.16                                                
 13 Acebo, Paige              13 East End-MR          1:14.97    1:13.89  
      35.77   38.12                                                
 14 Jauquet, Clara J          14 East End-MR          1:14.23    1:14.51  
      36.51   38.00                                                
 15 Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR               1:14.54    1:14.68  
      36.79   37.89                                                
 16 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR             1:14.06    1:14.90  
      36.91   37.99                                                
 17 Gordon, Kristen M         13 Tmsuffolk-MR         1:13.42    1:15.32  
      37.20   38.12                                                
 18 Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR               1:17.49    1:15.48  
      37.55   37.93                                                
 19 Kovacs, Laura N           13 Tmsuffolk-MR         1:14.30    1:15.91  
      37.34   38.57                                                
 19 Parks, Rebecca J          14 IA-MR                1:19.08    1:15.91  
      36.65   39.26                                                
 21 Stafford, Lindsey A       14 Express Swimming-MR  1:14.64    1:16.84  
      37.92   38.92                                                
 22 Cremer, Kylie E           13 IA-MR                1:15.60    1:17.01  
      38.07   38.94                                                
 23 Grossetto, Janine E       14 CSC-MR               1:15.43    1:17.53  
      37.12   40.41                                                
 24 La Roche, Sarah N         14 North Shore-MR       1:18.03    1:17.83  
      38.47   39.36                                                
 25 Jonke, Gabrielle          13 LIAC-MR              1:17.69    1:17.85  
      37.39   40.46                                                
 -- Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              1:11.56         DQ  
      35.60   36.70                                                
AGE - Division  
  1 Rosenbrock, Katie         13 HAA-MR               1:18.51    1:18.63  
      38.27   40.36                                                
  2 Sciarrotto, Jaclyn        13 TVSC-MR              1:21.78    1:19.15  
      38.99   40.16                                                
  3 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR              1:19.55    1:19.29  
      39.44   39.85                                                
  4 Wiles, Hannah B           13 East End-MR          1:35.11    1:19.43  
      38.72   40.71                                                
  5 Nuszer, Devin *           13 LBA-MR               1:22.76    1:20.38  
      38.99   41.39                                                
  6 Castain, Meagan           13 HAA-MR               1:18.82    1:20.65  
      40.02   40.63                                                
  7 Bruder, Keri L            13 IA-MR                1:20.96    1:21.15  
      39.36   41.79                                                
  8 Flynn, Jillian L          13 Tmsuffolk-MR         1:20.46    1:21.76  
      39.34   42.42                                                
  9 Abramowitz, Ellen         13 CIY-MR               1:19.12    1:21.85  
      39.51   42.34                                                
 10 Howard, Chanel            14 NFS-MR               1:21.30    1:22.17  
      39.63   42.54                                                
 11 McNally, Shannon M        13 CSC-MR               1:19.24    1:22.43  
      40.63   41.80                                                
 12 Larson, Chris E           14 IA-MR                1:19.77    1:24.60  
      41.31   43.29                                                
 13 Grieco, Tara              13 HAA-MR               1:27.15    1:25.64  
      41.82   43.82                                                
 14 Oakley, Caroline L        14 IA-MR                1:25.21    1:26.09  
      41.32   44.77                                                
 15 Malkin, Andreana E        13 North Shore-MR       1:26.74    1:26.15  
      42.43   43.72                                                
 16 Giovinco, Erin E          14 TVSC-MR              1:29.56    1:26.46  
      42.16   44.30                                                
 17 Silver, Elizabeth L       14 Tmsuffolk-MR         1:29.18    1:27.90  
      43.04   44.86                                                
 18 Galligan, Sarah           13 East End-MR          1:37.79    1:28.61  
      43.19   45.42                                                
 19 Smith, Ashley E           14 Sachem-MR            1:36.59    1:28.73  
      42.72   46.01                                                
 20 Dematteo, Miki L          13 CSC-MR               1:28.48    1:29.43  
 21 Jordan, Teri L            14 NFS-MR               1:36.06    1:30.51  
      43.15   47.36                                                
 22 Kuhn, Jenna L             13 Sachem-MR            1:32.62    1:34.23  
      45.89   48.34                                                
 23 Menchini, Christinia      13 HAA-MR               2:00.25    1:58.48  
      56.24 1:02.24                                                
 -- Amenita, Meagan P         13 IA-MR                1:35.69         DQ  
Non-Award Division  
  1 O'Kane, Emily *           14 LBA-MR               1:07.34    1:09.20  
  2 Weisenseel, Patricia A    13 TS-LI-MR             1:16.72    1:18.82  
      39.23   39.59                                                
  3 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              1:14.19    1:19.21  
      39.72   39.49                                                
  4 Cook, Cathleen M          14 IA-MR                1:16.43    1:19.25  
      38.80   40.45                                                
  5 Calder, Lauren            14 LBA-MR               1:17.97    1:19.73  
      38.67   41.06                                                
  6 Kleinschnitz, Nicole C    13 North Shore-MR       1:18.12    1:20.18  
      38.39   41.79                                                
  7 Alfano, Jennie E          14 Sachem-MR            1:18.00    1:20.41  
      39.87   40.54                                                
  8 Porter, Shari Z           14 NFS-MR               1:17.00    1:22.50  
      38.90   43.60                                                
 -- Maietta, Lauren           14 WISC-MR              1:17.47         DQ  
    1:29.73                                                        
 -- Lang, Kelly N             14 TVSC-MR              1:10.96         DQ  
    1:37.60                                                        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Finnerty, Brian S         14 LIAC-MR              1:04.42    1:03.80  
      31.44   32.36                                                
JO - Division  
  1 Fisher, Joshua S          14 CSC-MR               1:05.38    1:06.03  
      32.33   33.70                                                
  2 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR         1:07.03    1:06.28  
      33.36   32.92                                                
SILV - Division  
  1 Luchsinger, Ryan J        13 TVSC-MR              1:09.66    1:07.82  
      33.04   34.78                                                
  2 TerBush, Ryan N           13 HAA-MR               1:08.42    1:08.15  
      33.47   34.68                                                
  3 Tamano, Kohkie Z          13 Tmsuffolk-MR         1:07.80    1:08.71  
      33.28   35.43                                                
  4 Dwyer, Kevin M            13 Tmsuffolk-MR         1:08.71    1:08.83  
      33.54   35.29                                                
  5 Outcault, Ryan            14 HAA-MR               1:14.88    1:08.97  
      34.68   34.29                                                
  5 Clay, Stephen E           13 Sachem-MR            1:07.18    1:08.97  
      33.63   35.34                                                
  7 Giunta, John J            13 Tmsuffolk-MR         1:09.60    1:09.36  
      34.03   35.33                                                
  8 Barnett, Kevin            13 HAA-MR               1:10.49    1:09.48  
      33.96   35.52                                                
  9 Outcault, Andrew          14 HAA-MR               1:12.47    1:09.55  
      35.11   34.44                                                
 10 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               1:14.78    1:10.67  
      33.60   37.07                                                
 11 Kandell, Chris W          14 IA-UN-MR             1:09.90    1:11.08  
      34.40   36.68                                                
 12 Rostrup, Ian T            13 TS-LI-MR             1:08.76    1:11.34  
      35.03   36.31                                                
 13 McGlone, James Z          13 LIAC-MR              1:10.72    1:11.40  
      34.67   36.73                                                
 14 Robertson, Brian J        13 Sachem-MR            1:11.20    1:12.50  
      35.41   37.09                                                
 15 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               1:15.40    1:13.86  
      36.49   37.37                                                
 16 Kearney, Aaron            14 NFS-MR               1:15.05    1:15.00  
      37.01   37.99                                                
 17 Link, Stephen E           14 Sachem-MR            1:14.98    1:15.13  
      35.71   39.42                                                
 18 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR              1:13.85    1:15.73  
      37.19   38.54                                                
 19 Lazar, Joseph A           13 Tmsuffolk-MR         1:22.10    1:18.10  
      38.59   39.51                                                
AGE - Division  
  1 Contillo, Michael P       13 TS-LI-MR             1:20.84    1:20.90  
      39.31   41.59                                                
  2 Master, Deep R            14 LIAC-MR              1:21.31    1:21.10  
      39.67   41.43                                                
  3 Kilmer, Chad H            13 TVSC-MR              1:32.76    1:22.17  
      41.38   40.79                                                
  4 Lee, Dennis W             13 WISC-MR              1:26.07    1:26.36  
      42.86   43.50                                                
  5 Saintlaurent, Reginald    14 HAA-MR               1:36.92    1:27.85  
      41.88   45.97                                                
  6 LI, Michael X             13 TVSC-MR              1:42.89    1:28.09  
      42.51   45.58                                                
  7 McCartney, Liam           13 East End-MR          1:32.07    1:31.45  
      43.79   47.66                                                
  8 Algazy, Noam              13 Tmsuffolk-MR         1:35.34    1:32.44  
      43.91   48.53                                                
  9 Zhang, Ross J             13 TVSC-MR              1:40.70    1:33.46  
      44.98   48.48                                                
 10 Bryant, Andrew K          13 Tmsuffolk-MR         1:33.55    1:37.74  
      48.00   49.74                                                
 11 Williams, Christophe      13 NFS-MR               1:35.18    1:39.45  
      49.18   50.27                                                
 -- LeClaire, Eric            13 HAA-MR               1:39.44         DQ  
      41.63   44.54                                                
Non-Award Division  
  1 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  1:05.72    1:07.66  
      33.23   34.43                                                
  2 Savatic, Filip            14 North Shore-MR       1:19.30    1:19.53  
      37.24   42.29                                                
  3 Ochakovsky, Gabriel       14 Express Swimming-MR  1:15.05    1:22.03  
      40.05   41.98                                                
 -- Diana, Joseph T           13 Sachem-MR            1:30.00         DQ  
      48.83                                                        
 
Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR         36.00      34.31  
SILV - Division  
  1 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR    38.51      38.03  
  2 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR                38.47      38.41  
  3 Birns, Chelsea A          10 Tmsuffolk-MR           42.58      38.77  
  4 Sherard, Ashley M          9 NFS-MR                 38.72      38.80  
  5 Kolackovsky, Kerrie       10 LIAC-MR                48.51      39.32  
  6 Stanford, Brittany *      10 LBA-MR                 40.05      40.23  
  7 Heiss, Caitlin            10 LBA-MR                 39.43      40.51  
  8 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR                39.08      40.97  
  9 Vertullo, Christine       10 East End-MR            40.76      41.40  
 10 Calabrese, Katie Z        10 UN-AT-MR               39.66      41.97  
 11 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR                 42.77      42.13  
 12 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR    45.28      42.20  
 13 Murray, Devin              9 LBA-MR                 45.80      42.37  
 14 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR                 44.49      42.55  
 15 Muller, Kristin N          9 Sachem-MR              43.06      43.48  
 16 Morrow, Julia A           10 North Shore-MR         43.59      43.75  
 17 Hesse, Samantha M         10 TVSC-MR                43.86      44.55  
 18 Bassi, Julia E            10 TVSC-MR                45.46      44.56  
 19 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR              45.18      44.96  
 20 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR                 49.88      45.12  
 -- Russell, Clara J           9 TS-LI-MR               54.22         DQ  
AGE - Division  
  1 Ramos, Natalie A           9 CSC-MR                 49.17      45.63  
  1 Amoroso, Valerie S         9 Express Swimming-MR    51.92      45.63  
  3 Lawson, Siobhan L         10 CSC-MR                 46.79      46.16  
  4 Landi, Gabriella M         9 CSC-MR                 45.78      46.39  
  5 Geiselman, Rebekah         9 LBA-MR                 48.82      47.00  
  6 Belnavis, Samantha J       9 NFS-MR                 47.59      48.54  
  7 Neligan, Shannon F         9 LIAC-MR                51.27      49.43  
  8 Mikulas, Sara J           10 LIAC-MR                51.15      50.34  
  9 Sommers, Carly A          10 CSC-MR                 52.14      50.40  
 10 Roett, Katelyn            10 IA-MR                  53.81      51.49  
 11 Kearney, Shannon A        10 CSC-MR                 52.30      51.92  
 12 Acompora, Alyssa           9 TS-LI-MR               51.88      54.90  
 13 Sandor, Hanna W            9 IA-MR                1:09.67      57.23  
 14 Zoine, Jaquelyn T          9 LIAC-MR                56.32      59.52  
 15 Moreau, Jane               9 North Shore-MR       1:10.00    1:05.20  
 16 Kerr, Kellie A             9 CSC-MR               1:00.00    1:15.78  
 -- Enoksen, Tory E            9 CSC-MR               1:00.00         DQ  
 -- Meagher, Abbey M           9 LIAC-MR              1:10.00         DQ  
 -- Wilcox, Vanessa L          9 NFS-MR               1:05.00         DQ  
Non-Award Division  
  1 Gamaldi, Amanda A         10 CSC-MR                 43.10      46.07  
  2 Bosak, Rachael M          10 TS-LI-MR               44.29      46.30  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Goetz, Matthew J           9 WISC-MR                38.60      35.43  
JO - Division  
  1 Hausmann, Edward C        10 WISC-MR                39.24      37.38  
  1 Lohrer, Jesse T           10 Tmsuffolk-MR           38.59      37.38  
SILV - Division  
  1 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR    40.53      38.89  
  2 Dennis, Aaron M           10 NFS-MR                 39.40      40.17  
  3 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                  40.74      40.80  
  4 McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR                 38.89      41.44  
  5 Drago, Adam N             10 IA-MR                  39.60      41.68  
  6 Forgione, Michael J       10 WISC-MR                42.25      41.87  
  7 Friedman, Remy            10 LBA-MR                 42.33      42.11  
  8 Fraser, Colin              9 LBA-MR                 48.76      42.61  
  9 Bralich, John M            9 CSC-MR                 44.67      42.63  
 10 Nash, John                10 LBA-MR                 42.79      43.03  
 -- Deblasio, Matthew M        9 Tmsuffolk-MR           38.47         DQ  
AGE - Division  
  1 Mayer, Michael            10 LIAC-MR                47.02      46.75  
  2 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR                 48.98      47.31  
  3 Hughes, Jevaughn           9 NFS-MR                 48.33      47.51  
  4 Bernstein, Mitchell A     10 LIAC-MR                50.00      48.02  
  5 Mulderrig, Jack H         10 LIAC-MR              1:00.23      48.20  
  6 Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR               1:00.00      49.32  
  7 Licalzi, Nicholas W       10 Express Swimming-MR    49.46      49.58  
  8 Turek-Herman, Josh         9 CIY-MR                 49.07      51.76  
  9 Hausmann, Matthew          9 WISC-MR                53.85      52.28  
 10 Ajemian, Christopher      10 LIAC-MR              1:00.00      53.48  
 11 Bryan, Kareem N            9 NFS-MR                 58.81      53.50  
 12 Brandt, Stephan A         10 Sachem-MR              56.46      54.03  
 13 Lindeman, Grant E          9 Sachem-MR              57.52      56.64  
 14 Weilert, Justin           10 WISC-MR              1:01.05      57.74  
 15 Petroski, John F          10 Sachem-MR              59.50      59.11  
 16 Nowotny, Ryan A            9 Sachem-MR            1:01.54    1:00.73  
 17 Jordan, Alexander M       10 LIAC-MR                52.99    1:06.06  
 18 Kiriakos, Alex J          10 CSC-MR               1:00.00    1:07.02  
 -- Vatsia, Sohrab K           9 Express Swimming-MR    49.14         DQ  
Non-Award Division  
  1 Chung, John Z             10 LIAC-MR                37.10      38.06  
  2 Dieterich, Eric B         10 CSC-MR                 44.13      47.10  
  3 Spierer, Josh A           10 IA-MR                  45.27      48.85  
 -- Farrington, Aindriu D     10 North Shore-MR         44.00         DQ  
 
Event 29  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gromling, Kristin         13 LBA-MR               1:06.00    1:07.11  
      31.65   35.46                                                
SILV - Division  
  1 Alejandro, Tricia Z       13 LIAC-MR              1:10.47    1:07.83  
      32.78   35.05                                                
  2 Leguyader, Clare L        13 CSC-MR               1:09.16    1:08.12  
      31.61   36.51                                                
  3 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  1:09.29    1:09.16  
      32.52   36.64                                                
  4 Dwyer, Caitlin L          14 Express Swimming-MR  1:10.00    1:09.34  
      32.65   36.69                                                
  5 Sciacca, Krysten M        14 Tmsuffolk-MR         1:08.21    1:10.52  
      32.57   37.95                                                
  6 Hutzler, Kayla M          13 TVSC-MR              1:10.63    1:10.70  
      32.89   37.81                                                
  7 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  1:11.70    1:12.05  
      33.83   38.22                                                
  8 Dwyer, Shannon M          14 Express Swimming-MR  1:09.78    1:12.44  
      33.01   39.43                                                
  9 Sudano, Ashley M          13 CSC-MR               1:12.83    1:13.01  
      34.96   38.05                                                
 10 Omara, Heather E          14 CSC-MR               1:14.85    1:13.31  
      34.35   38.96                                                
 11 Einsidler, Allie Z        13 Tmsuffolk-MR         1:12.72    1:13.55  
      34.35   39.20                                                
 12 Squillante, Jillian M     13 IA-MR                1:11.87    1:14.17  
      33.63   40.54                                                
AGE - Division  
  1 Ahn, Rachel               13 North Shore-MR       1:21.17    1:14.85  
  2 MACKENZIE, Kathryn S      14 CSC-MR               1:17.34    1:16.06  
      34.91   41.15                                                
  3 Conroy, Siobhan           13 LIAC-MR              1:14.65    1:16.25  
      35.36   40.89                                                
  4 Cremer, Kylie E           13 IA-MR                1:17.58    1:17.39  
      37.17   40.22                                                
  5 Miller, Caroline          13 LBA-MR               1:17.16    1:17.93  
      36.19   41.74                                                
  6 Shouldis, Ellen *         13 LBA-MR               1:16.47    1:20.68  
      36.97   43.71                                                
  7 Larson, Chris E           14 IA-MR                1:19.03    1:21.45  
  8 Alfano, Jennie E          14 Sachem-MR            1:20.81    1:21.50  
  9 Acebo, Paige              13 East End-MR          1:14.72    1:22.36  
      36.07   46.29                                                
 10 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            1:21.26    1:22.59  
 11 Nuszer, Devin *           13 LBA-MR               1:25.34    1:23.00  
 12 Simon, Erica A            13 Express Swimming-MR  1:23.72    1:23.41  
 13 Stenger, Rebecca *        13 LBA-MR               1:21.72    1:24.25  
 14 Porter, Shari Z           14 NFS-MR               1:22.37    1:24.30  
Non-Award Division  
  1 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR              1:07.39    1:08.54  
      32.64   35.90                                                
  2 Abramowitz, Ellen         13 CIY-MR               1:13.34    1:14.67  
      34.63   40.04                                                
  3 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               1:13.22    1:15.47  
      33.55   41.92                                                
  4 Bennett, Ayana B          14 NFS-MR               1:13.76    1:18.45  
      36.62   41.83                                                
 
Event 30  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mongan, Kevin M           13 Sachem-MR            1:03.48    1:02.82  
      29.96   32.86                                                
  2 Demerest, Matthew *       13 LBA-MR               1:09.82    1:06.07  
      30.91   35.16                                                
SILV - Division  
  1 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                1:08.85    1:08.59  
      32.03   36.56                                                
  2 Dent, Roger               14 LIAC-MR              1:07.17    1:09.86  
      32.34   37.52                                                
  3 Rouse, Corey              14 NFS-MR               1:11.51    1:10.02  
      32.57   37.45                                                
  4 Kandell, Chris W          14 IA-UN-MR             1:09.90    1:10.13  
      31.30   38.83                                                
  5 Swenson, Dan C            14 LIAC-MR              1:08.62    1:10.67  
      32.22   38.45                                                
  6 Link, Stephen E           14 Sachem-MR            1:12.85    1:11.62  
      32.44   39.18                                                
  7 Derby, Jimmy F            13 CIY-MR               1:15.00    1:14.20  
      35.37   38.83                                                
AGE - Division  
  1 Perdomo, Nicholous        13 NFS-MR               1:18.31    1:16.82  
      35.27   41.55                                                
  2 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               1:20.31    1:24.75  
      35.15   49.60                                                
  3 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               1:39.34    1:27.81  
      39.08   48.73                                                
Non-Award Division  
  1 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR               1:03.33    1:07.62  
      31.05   36.57                                                
  2 Corrigan, Timmy           13 LIAC-MR              1:06.21    1:08.22  
      31.82   36.40                                                
 
Event 31  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Doughty, Brigitte         10 HAA-MR               3:00.25    2:44.61  
      35.73   42.11   50.28   36.49                                
  2 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR       3:00.00    2:46.37  
      37.03   38.98   51.38   38.98                                
JO - Division  
  1 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR       3:00.00    2:54.07  
      36.91   43.31   54.69   39.16                                
SILV - Division  
  1 Norman, Samantha M         9 Tmsuffolk-MR         3:01.41    3:01.08  
      39.74   45.63   55.58   40.13                                
  2 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR  3:22.67    3:04.53  
      45.66   44.64   54.65   39.58                                
  3 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR       3:15.00    3:04.62  
      42.34   50.16   53.43   38.69                                
  4 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR       3:30.00    3:06.74  
      45.59   47.85   52.74   40.56                                
  5 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR       3:15.00    3:09.47  
      39.11   48.53   59.73   42.10                                
  6 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR  3:48.00    3:13.71  
      47.52   48.25   54.68   43.26                                
 
Event 32  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR  3:20.00    2:53.29  
      42.00   43.60   51.02   36.67                                
  2 Schaedtler, Andrew H      10 IA-MR                3:11.80    2:55.03  
      38.05   47.66   49.59   39.73                                
SILV - Division  
  1 Pisano, Jake F            10 Tmsuffolk-MR         3:02.13    3:03.07  
      43.00   45.46   55.17   39.44                                
  2 Lohrer, Jesse T           10 Tmsuffolk-MR         3:25.85    3:05.84  
      40.68   49.82   54.25   41.09                                
 -- Degrazia, Michael V        9 Tmsuffolk-MR         3:05.17         DQ  
      42.45   44.96   59.84   37.05                                
 -- Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  3:15.00         DQ  
      42.15   46.29   56.55   37.97                                
AGE - Division  
 -- Chen, Richie              10 Express Swimming-MR  3:45.00         DQ  
      46.95   50.16   58.11   46.99                                
 
Event 33  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Leguyader, Clare L        13 CSC-MR               2:23.06    2:24.28  
      31.93   38.37   42.82   31.16                                
  2 Veccia, Samantha J        13 UN-NS-MR             2:26.37    2:25.70  
      34.92   37.43   40.50   32.85                                
SILV - Division  
  1 Ahn, Rachel               13 North Shore-MR       2:33.95    2:30.97  
      35.53   37.14   45.79   32.51                                
  2 Burns, Jayme R            14 Tmsuffolk-MR         2:30.43    2:32.64  
      33.96   39.79   44.62   34.27                                
  3 Savage, Keara *           14 LBA-MR               2:38.50    2:32.65  
      33.53   40.44   43.18   35.50                                
  4 O'Kane, Emily *           14 LBA-MR               2:31.75    2:33.70  
      36.02   38.33   44.51   34.84                                
  5 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR              2:30.20    2:34.43  
      32.93   39.88   48.10   33.52                                
  6 Jurukovska, Jana V        13 North Shore-MR       2:36.53    2:35.65  
      33.56   41.54   44.57   35.98                                
  7 Omara, Heather E          14 CSC-MR               2:37.97    2:38.14  
      35.43   38.92   48.27   35.52                                
  8 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR             2:43.41    2:38.17  
      35.34   41.53   45.11   36.19                                
  9 MACKENZIE, Kathryn S      14 CSC-MR               2:38.33    2:38.37  
      35.31   44.63   41.01   37.42                                
 10 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  2:37.67    2:38.89  
      34.94   42.99   43.53   37.43                                
 11 Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR               2:41.30    2:39.36  
      36.72   40.58   47.90   34.16                                
 12 Gromling, Kristin         13 LBA-MR               2:32.00    2:40.11  
      33.36   44.34   45.50   36.91                                
 13 Pusateri, Elise N         13 East End-MR          2:43.26    2:42.16  
      34.21   40.43   52.44   35.08                                
 14 Hildebrand, Allison P     14 CSC-MR               2:37.21    2:43.35  
      37.41   41.61   47.30   37.03                                
 15 Bennett, Ayana B          14 NFS-MR               2:39.26    2:43.37  
      36.17   42.27   48.65   36.28                                
 16 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               2:40.18    2:45.84  
      34.93   44.45   47.86   38.60                                
AGE - Division  
  1 Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR               2:56.35    2:48.97  
      38.91   40.32   53.02   36.72                                
  2 Nugent, Krista A          13 CSC-MR               3:05.49    2:53.08  
      40.00   45.18   49.00   38.90                                
  3 Geller, Hallie B          13 Tmsuffolk-MR         2:53.32    2:53.81  
      40.81   44.40   48.79   39.81                                
  4 Flynn, Jillian L          13 Tmsuffolk-MR         2:55.97    2:56.63  
      39.88   46.24   51.91   38.60                                
  5 Malkin, Andreana E        13 North Shore-MR       2:58.62    2:57.88  
      38.91   47.43   53.27   38.27                                
  6 Deraris, Lindsay E        13 Express Swimming-MR  3:11.52    3:07.60  
      44.98   48.15   52.64   41.83                                
Non-Award Division  
  1 Dwyer, Shannon M          14 Express Swimming-MR  2:24.28    2:30.32  
      33.63   39.21   44.82   32.66                                
 
Event 34  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Reilly, Mike              14 IA-MR                2:23.94    2:21.68  
  2 McCort, Matthew T         13 North Shore-MR       2:27.86    2:21.90  
  3 Prete, Joshua E           14 Tmsuffolk-MR         2:29.32    2:26.78  
  4 Dent, Roger               14 LIAC-MR              2:28.28    2:28.40  
AGE - Division  
  1 Rouse, Corey              14 NFS-MR               2:30.91    2:29.22  
  2 Tamano, Kohkie Z          13 Tmsuffolk-MR         2:30.73    2:29.44  
  3 Swenson, Dan C            14 LIAC-MR              2:37.37    2:30.24  
      32.40   37.17   48.11   32.56                                
  4 Giunta, John J            13 Tmsuffolk-MR         2:34.71    2:38.71  
  5 Kearney, Aaron            14 NFS-MR               2:34.06    2:41.33  
  6 Kelly, Patrick *          13 LBA-MR               2:38.67    2:43.16  
      36.49   42.37   48.17   36.13                                
  7 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               2:49.53    2:47.23  
      35.43   42.59   54.32   34.89                                
  8 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               2:44.44    2:51.28  
      41.36   40.99   53.28   35.65                                
  9 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR               3:06.60    3:01.61  
      44.37   45.92   53.68   37.64                                
 10 Irwin, Bobbyjo X          13 CSC-MR               2:55.37    3:03.58  
      41.85   46.00   53.75   41.98                                
Non-Award Division  
  1 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR               2:26.63    2:32.61  
  2 McLaurin, Marc            13 CIY-MR               2:27.90    2:32.70  
 
Event 35  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Harken, Heather E         16 Express Swimming-MR  2:03.07    2:04.53  
      28.79   31.78   32.28   31.68                                
  2 Faiella, Danielle M       17 LIAC-MR              2:06.08    2:05.02  
      28.86   31.71   32.30   32.15                                
SILV - Division  
  1 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              2:09.36    2:07.14  
      29.83   32.40   32.47   32.44                                
  2 Faber, Meaghan C          15 Tmsuffolk-MR         2:11.95    2:08.95  
      29.87   33.01   33.33   32.74                                
  3 Windler, Courtney G       15 Tmsuffolk-MR         2:07.37    2:09.67  
      30.33   32.68   33.76   32.90                                
  4 Campo, Jamie              15 Sachem-MR            2:09.02    2:10.25  
      29.93   31.94   33.94   34.44                                
  5 Turek-Herman, Aliza S     16 CIY-MR               2:10.45    2:10.46  
      30.23   32.78   33.52   33.93                                
  6 Chan, Claudia S           17 CIY-MR               2:11.64    2:10.85  
      30.07   33.41   33.71   33.66                                
  7 Nocera, Melissa D         15 Sachem-MR            2:13.51    2:12.82  
      29.61   32.47   34.98   35.76                                
  8 Wolf, Brittney *          16 IA-MR                2:13.43    2:15.05  
      30.73   33.94   35.33   35.05                                
  9 Spicer, Katie E           17 LIAC-MR              2:15.85    2:15.55  
      30.35   34.52   35.50   35.18                                
 10 Costello, Marygrace       16 LIAC-MR              2:12.61    2:15.96  
      30.85   33.62   35.63   35.86                                
 11 Fortin, Lenore R          16 TVSC-MR              2:10.51    2:16.23  
      31.41   34.00   34.76   36.06                                
 12 Lorber, Kim A             15 North Shore-MR       2:15.24    2:16.32  
      30.86   35.00   36.10   34.36                                
AGE - Division  
  1 Windler, Stephanie L      17 Tmsuffolk-MR         2:17.92    2:17.67  
      31.87   35.25   35.81   34.74                                
  2 Wright, Allison L         17 CIY-MR               2:16.62    2:18.72  
      30.47   33.87   36.36   38.02                                
  3 McAleese, Justine Z       15 LIAC-MR              2:20.88    2:19.37  
      31.09   35.33   36.61   36.34                                
  4 Nemeth, Alison L          15 IA-MR                2:21.63    2:21.27  
  5 Glennon, Nicole B         16 TVSC-MR              2:17.06    2:22.40  
      30.26   25.41   44.79   41.94                                
  6 Wong, Jessika S           16 LIAC-MR              2:20.14    2:24.01  
      32.51   35.09   37.53   38.88                                
  7 Pashayan, Christina M     16 Express Swimming-MR  2:25.12    2:25.29  
      31.54   39.99   47.49   26.27                                
  8 Brekne, Kristen M         16 TVSC-MR              2:20.48    2:25.47  
      31.85   36.79   38.07   38.76                                
  9 Kilmer, Leslie A          16 TVSC-MR              2:23.52    2:25.65  
      32.38   41.87   46.75   24.65                                
 10 Sommer, Christine         15 LBA-MR               2:22.03    2:26.65  
      30.07   34.99   44.04   37.55                                
 11 Harrington, Lucy G        15 Express Swimming-MR  2:27.80    2:26.78  
      32.91   38.40   44.14   31.33                                
 12 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  2:19.80    2:27.16  
      33.93   37.17   38.20   37.86                                
 13 Golden, Caitlin A         16 East End-MR          2:30.43    2:29.22  
      31.07   40.32   44.81   33.02                                
 14 Cox-Steiner, Cara         17 IA-MR                2:29.91    2:29.44  
      33.37   38.03   44.28   33.76                                
 15 Zaffrano, Julianne        15 Sachem-MR            2:46.97    2:35.79  
      34.01   38.41   40.76   42.61                                
 16 Keyes, Christine Z        15 HAA-MR               2:31.23    2:41.33  
      35.60   44.27   44.93   36.53                                
 17 Holmes, Sarah             16 NFS-MR               3:10.21    3:07.98  
      42.76   48.27   49.94   47.01                                
Non-Award Division  
  1 Bonagura, Christine M     15 Express Swimming-MR  2:06.84    2:07.86  
      29.98   32.35   33.26   32.27                                
  2 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  2:06.18    2:07.92  
      29.45   32.37   33.65   32.45                                
  3 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  2:06.18    2:09.04  
      29.61   32.88   33.61   32.94                                
  4 Adler, Katherine A        16 LIAC-MR              2:05.37    2:10.11  
      28.96   32.12   33.82   35.21                                
  5 Nicholas, Courtney L      16 Sachem-MR            2:13.82    2:16.79  
      30.24   34.30   36.50   35.75                                
 
Event 36  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vogel, Daniel A           15 LIAC-MR              1:58.46    1:57.87  
      27.03   29.61   30.50   30.73                                
  2 Piesnikowski, Eric P      17 CSC-MR               2:05.00    1:58.39  
      26.99   29.88   30.95   30.57                                
  3 Castillo, Charlie         16 LBA-MR               2:03.43    1:58.87  
      26.35   29.61   31.62   31.29                                
  4 Finnerty, Michael P       17 LIAC-MR              1:58.50    1:59.83  
      27.33   29.84   31.39   31.27                                
  5 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR       2:02.18    2:00.05  
      26.88   29.90   31.79   31.48                                
AGE - Division  
  1 DI Iorio, Alexander B     15 LIAC-MR              2:04.07    2:04.30  
      28.21   30.67   32.32   33.10                                
  2 Stanco, Trevor V          15 Express Swimming-MR  2:15.00    2:05.04  
      28.69   31.74   32.35   32.26                                
  3 NG, Jason                 15 LIAC-MR              2:05.48    2:05.50  
      27.91   31.19   32.65   33.75                                
  4 Detolla, Gregory J        15 TVSC-MR              2:09.13    2:06.90  
      28.01   31.26   33.77   33.86                                
  5 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  2:13.54    2:08.65  
      29.13   31.97   33.69   33.86                                
  6 Luckie, Anthony P         15 TVSC-MR              2:05.62    2:09.12  
      28.75   32.20   33.98   34.19                                
  7 Rezler, Chris P           16 LIAC-MR              2:12.22    2:10.42  
      29.08   32.28   35.15   33.91                                
  8 McCort, Michael P         15 North Shore-MR       2:13.51    2:13.36  
      29.26   33.66   35.31   35.13                                
  9 Johnson, Chris R          15 LIAC-MR              2:13.40    2:16.52  
      29.01   33.29   36.97   37.25                                
 10 Nugent, Matthew           15 Express Swimming-MR  2:30.00    2:20.22  
      30.21   34.09   37.82   38.10                                
 11 Shapiro, Seth             15 WISC-MR              2:59.41    2:21.20  
      32.14   35.77   36.63   36.66                                
 12 Wright, Kevon A           15 NFS-MR               2:26.90    2:28.75  
      30.99   37.11   40.37   40.28                                
Non-Award Division  
  1 Chipev, George            15 North Shore-MR       1:56.60    2:04.40  
      26.59   30.35   33.04   34.42                                
 
Event 37  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR         38.00      36.53  
  2 Pashayan, Laura A         12 Express Swimming-MR    37.28      37.15  
  3 Biagioli, Alana           11 TVSC-MR                37.73      37.60  
  4 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR                37.65      37.62  
SILV - Division  
  1 Smith, Jackie *           12 LBA-MR                 39.54      38.29  
  2 Moore, Erin A             12 CSC-MR                 37.96      38.43  
  3 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR                 38.32      38.62  
  4 Daly, Jenna               12 LIAC-MR                38.03      38.68  
  5 Matthes, Olivia           12 WISC-MR                39.48      38.85  
  6 Anderer, Stephanie L      11 HAA-MR                 40.27      39.18  
  7 Muller, Christine         12 LIAC-MR                38.53      39.32  
  8 Halbohn, Colleen Z        11 LIAC-MR                39.55      39.40  
  9 Viray, Alexandra          11 CIY-MR                 39.42      39.50  
 10 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR                39.04      39.65  
 11 Falden, Raynell S         11 NFS-MR                 43.49      40.43  
 12 Ialenti, Caitlin C        12 Express Swimming-MR    40.33      40.63  
 13 Maresca, Samantha A       12 TS-LI-MR               41.12      40.85  
 14 Haspel, Allison           11 LIAC-MR                40.03      40.96  
 15 Fountain, Michele         12 IA-MR                  41.53      41.07  
 16 Shanley, Kelly M          11 Express Swimming-MR    42.18      41.12  
 17 Innis, Raven              11 NFS-MR                 42.57      41.16  
 18 Magliola, Kristen M       12 TVSC-MR                41.25      41.22  
 19 Muller, Alyssa            12 HAA-MR                 41.16      41.29  
 20 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR           42.15      41.33  
 21 Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR                42.43      41.35  
 22 Grega, Allison M          11 Sachem-MR              40.34      41.44  
 23 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR           42.15      41.46  
 24 Veccia, Jackie M          11 Sachem-MR              41.06      41.72  
 25 Hemendinger, Emily K      12 TS-LI-MR               56.87      41.96  
 26 Kelly, Shavon *           12 LBA-MR                 41.39      42.14  
 27 Butler, Alice             12 East End-MR            47.17      42.16  
 28 Haight, Jacqueline A      12 Sachem-MR              44.45      42.19  
 29 Kelly, Ariana R           11 Sachem-MR              48.23      42.29  
 30 George, Amanda            11 IA-MR                  43.84      42.40  
 31 Bernstein, Leorah S       12 LIAC-MR                43.15      42.47  
 32 Kupferberg, Sarah M       12 Express Swimming-MR    44.20      42.95  
 33 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR           43.18      42.98  
 34 Corea, Alexa              11 LIAC-MR                45.96      43.25  
 35 Miller, Ashley D          12 Sachem-MR              43.42      43.27  
 36 Boltja, Chelsea A         11 WISC-MR                42.67      43.31  
 37 Baker, Arianna C          12 East End-MR            45.03      43.36  
 38 Squillante, Jenna         11 IA-MR                  46.42      43.40  
 39 Brekne, Lindsey A         12 TVSC-MR                44.52      43.46  
 40 Yoo, Monica               12 TVSC-MR                45.26      43.50  
 41 Harris, Katherine         12 LBA-MR                 45.42      43.54  
 42 Buletti, Leah S           11 East End-MR            43.05      43.56  
 43 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR         43.43      43.58  
 44 Bender, Lauren            12 LBA-MR                 44.48      43.63  
 45 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR              41.54      43.74  
 46 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR           44.51      44.14  
 47 Woskoff, Rebecca E        12 TVSC-MR                46.48      44.25  
 48 Hopkins, Jillian P        11 WISC-MR                46.62      44.26  
 48 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR                47.26      44.26  
AGE - Division  
  1 White, Torey M            11 IA-MR                  47.04      44.58  
  2 Drury, Kelly M            11 Tmsuffolk-MR           45.50      44.75  
  3 Quinn, Kelsey M           11 Express Swimming-MR    45.06      44.76  
  4 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR                 44.97      44.84  
  5 Dunmire, Arianna C        11 TVSC-MR                46.26      44.85  
  6 Hemendinger, Ashtyn M     12 TS-LI-MR               57.32      45.00  
  7 Swoish, Kerry E           11 North Shore-MR         45.89      45.28  
  8 McKenzie, Ashley S        11 NFS-MR                 57.20      45.30  
  8 Monaco, Jessica A         11 CSC-MR                 46.93      45.30  
 10 Davis, Lauren             12 HAA-MR                 45.51      45.45  
 11 Kirk, Tara A              12 LBA-MR                 44.32      45.65  
 11 Gallo, Katie A            11 IA-MR                  52.34      45.65  
 11 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR    48.58      45.65  
 14 Lytell, Mariko            11 WISC-MR                51.27      45.76  
 15 Rosa, Samantha N          11 IA-MR                  48.50      45.82  
 16 Napoleon, Melissa         11 LBA-MR                 47.33      45.84  
 17 Kakani, Pragya            11 LIAC-MR                47.73      45.85  
 18 Plaschka, Jade            12 HAA-MR                 47.94      45.95  
 19 Paciulli, Danielle        12 Sachem-MR              49.62      46.37  
 20 Evinger, Kathryn L        12 North Shore-MR         45.24      46.48  
 21 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR                49.20      46.49  
 22 Malinowski, Kendall G     11 IA-MR                  47.30      46.55  
 23 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR    48.08      46.69  
 24 Miszner, Allison A        11 LIAC-MR                46.98      46.70  
 25 Sheldon, Aya Z            11 LIAC-MR                48.06      46.75  
 26 Bottoni, Stefanie M       11 HAA-MR                 51.78      46.95  
 27 St. Lewis, Tawanna        11 HAA-MR                 50.90      47.01  
 28 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR                 46.97      47.27  
 29 Johnson, Kimberly         11 HAA-MR                 48.92      47.60  
 30 Reynolds, Jennifer M      11 TVSC-MR                49.86      47.76  
 31 Kruse, Mary E             11 TVSC-MR                51.12      48.19  
 32 Huchthausen, Elizabeth A  11 TVSC-MR                50.32      48.60  
 33 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR    52.80      48.88  
 34 Towns, Caroline M         12 Express Swimming-MR    48.67      48.91  
 35 Taylor, Kerry L           11 North Shore-MR         51.10      49.48  
 36 Lunghi, Kara M            11 TVSC-MR                50.36      49.59  
 37 Sigismondi, Rachel C      11 IA-MR                  49.77      49.72  
 38 Radtke, Dara F            11 Sachem-MR              48.85      49.80  
 39 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR           54.14      50.17  
 40 sullivan, kaitlyn M       11 WISC-MR                50.16      50.37  
 41 Rainis, Rebecca M         11 CSC-MR                 57.73      50.72  
 42 Feeney, Corryn            12 HAA-MR                 57.50      51.00  
 43 Simkins, Becky            11 HAA-MR                 51.34      51.39  
 44 Mahoney, Kaitlin E        11 TVSC-MR                51.18      51.43  
 45 Perillo, Alyssa A         12 CSC-MR                 57.54      51.50  
 46 Capustin, Kimberly B      11 TVSC-MR                55.00      51.80  
 47 Gallagher, Megan *        11 LBA-MR               1:02.04      51.94  
 48 Somaschini, Vittoria Giu  12 HAA-MR                 52.76      51.97  
 49 McElgun, Karen A          11 CSC-MR                 54.43      52.79  
 50 Dullea, Sharon A          12 CSC-MR                 56.65      53.18  
 51 VanWart, Alexis           11 HAA-MR                 56.54      53.33  
 52 Raimonde, Olivia L        11 LIAC-MR                53.97      53.36  
 53 Pozmanter, Lauren N       11 TVSC-MR                58.00      54.65  
 54 Eames, Ashley R           11 Sachem-MR              54.79      55.63  
 55 Clifford, Candice R       12 HAA-MR               1:06.06      57.57  
 56 Addiss, Victoria P        11 HAA-MR               1:02.88      58.37  
 57 Vitacco, Alexa R          11 TVSC-MR              1:01.21    1:00.83  
 58 Degirdamo, Nicole L       11 CSC-MR                 58.00    1:02.46  
 59 Forney, Johanna G         11 East End-MR          1:21.90    1:04.49  
 60 Silver, Emily D           12 Tmsuffolk-MR         1:06.07    1:13.82  
 -- Stranieri, Marissa        11 HAA-MR                 54.29         DQ  
 -- Weisheit, Victoria S      12 IA-MR                  48.95         DQ  
 -- Walsh, Jennifer           11 North Shore-MR         55.00         DQ  
 -- Doskotz, Melissa E        12 TVSC-MR                51.42         DQ  
 -- Pitrelli, Christina E     11 IA-MR                  52.34         DQ  
 -- Gavan, Sarah A            12 TVSC-MR                51.01         DQ  
Non-Award Division  
  1 Warren, Michelle          11 WISC-MR                37.43      37.89  
  2 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR                37.76      38.06  
  3 Power, Rebecca *          12 LBA-MR                 37.41      38.29  
  4 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR    37.25      38.31  
  5 Rahgozar, Shayda Z        12 Tmsuffolk-MR           43.31      44.41  
  6 Lin, Amy M                11 North Shore-MR         43.79      44.50  
  7 Kinney, Samantha M        12 Sachem-MR              44.10      45.27  
 
Event 38  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Quinn, Colin G            12 Express Swimming-MR    37.55      37.90  
  2 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR                 39.45      37.94  
SILV - Division  
  1 Windler, Andrew J         12 Tmsuffolk-MR           38.94      38.50  
  2 Bormann, Thomas L         12 Tmsuffolk-MR           38.29      38.88  
  3 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR                39.19      39.44  
  4 Carlson, Sean J           12 TS-LI-MR               40.36      39.89  
  5 Saintlaurent, Jeremy      11 HAA-MR                 38.98      39.95  
  6 Chang, Adam Z             11 LIAC-MR                40.03      40.28  
  7 Catano, AL                11 IA-MR                  40.15      40.45  
  8 Nieto, Brian T            12 CSC-MR                 40.21      40.49  
  9 Vassallo, Timothy         12 LBA-MR                 42.29      40.53  
 10 Hirsch, Taylor            12 HAA-MR                 41.63      40.57  
 11 Orsini, Michael           11 HAA-MR               1:00.00      40.64  
 12 Seliger, Kyle             12 HAA-MR                 45.00      40.73  
 13 Dwyer, Sean P             11 Tmsuffolk-MR           39.40      41.06  
 14 Cox, Mark                 11 IA-MR                  43.86      41.31  
 15 Krause, Billy K           11 Tmsuffolk-MR           40.08      41.52  
 16 Aknovk, Daniel S          12 Tmsuffolk-MR           43.59      41.56  
 17 Runco, John *             11 LBA-MR                 43.09      41.89  
 18 Brandt, Joseph W          11 TS-LI-MR               42.39      42.66  
 19 Papish, Kyle F            11 TVSC-MR                44.35      43.24  
 20 Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR                46.39      43.42  
 21 Medjid, Andrew Z          11 LIAC-MR                44.43      43.46  
 22 Jimenez, Marcin A         11 TS-LI-MR               43.19      43.56  
 23 Golbin, Dennis            11 LBA-MR                 43.79      43.75  
AGE - Division  
  1 Shaw, Maliek              11 NFS-MR                 45.89      44.24  
  2 Clifford, Joseph V        12 HAA-MR                 48.47      44.60  
  3 Kamal, Mobeen             12 TVSC-MR                47.29      45.63  
  4 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR    47.55      45.98  
  5 Casey, Sean               11 WISC-MR                48.01      46.10  
  6 Faine, Emil               12 TVSC-MR                51.81      46.50  
  7 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                  47.35      47.01  
  8 D'Auria, Michael          11 North Shore-MR         48.15      47.24  
  9 Bormann, Christian L      11 Tmsuffolk-MR           48.51      47.27  
 10 Ellis, Steven C           11 HAA-MR                 48.73      47.69  
 11 Qiao, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           46.99      47.79  
 12 Clark, Matthew A          12 TVSC-MR                50.53      49.15  
 13 Ajemian, Andrew           12 LIAC-MR                48.86      50.38  
 14 Ballon, Carlos            11 LIAC-MR                54.73      51.87  
 15 Arato, Michael J          12 TVSC-MR                51.01      52.00  
 16 La Roche, Derek B         11 North Shore-MR         52.37      52.03  
 17 Hernandez, Jason          12 NFS-MR                 51.86      52.44  
 18 Gibson, Matthew           11 UN-NS-MR             1:10.00      55.22  
 19 Recio, Matt               12 HAA-MR                 45.25      56.37  
 20 Bryant, Aaron K           11 Tmsuffolk-MR         1:00.06      58.74  
 21 Gallagher, Daniel         12 North Shore-MR       1:05.00      59.77  
 22 Lemorocco, Anthony        11 HAA-MR               1:03.72    1:00.71  
 23 Dunham, John              11 DAC-MR               1:02.00    1:01.31  
 -- Schreck, Eric             11 IA-MR                  53.47         DQ  
 -- Chan, Norman              11 CIY-MR                 49.82         DQ  
 -- Khurana, Sahil Z          11 LIAC-MR              1:29.87         DQ  
 -- Ienna, Anthony            11 LIAC-MR              1:15.17         DQ  
 -- Shallcross, Eli           11 DAC-MR                 49.48         DQ  
Non-Award Division  
  1 Oczeretko, Jack           12 East End-MR            43.00      43.91  
  2 Prate, Michael            11 WISC-MR                43.08      43.92  
  3 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR         43.39      43.96  
 
Event 39  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  1:15.67    1:16.99  
      37.52   39.47                                                
SILV - Division  
  1 Kelly, Taylor E           15 TVSC-MR              1:17.54    1:17.97  
      37.65   40.32                                                
  2 DI Novis, Jenna M         15 IA-MR                1:18.40    1:18.58  
      37.16   41.42                                                
  3 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR             1:17.82    1:19.26  
      37.57   41.69                                                
  4 Moursi, Heba A            15 Tmsuffolk-MR         1:18.87    1:19.27  
      37.72   41.55                                                
  5 Veselovsky, Lisa F        17 Tmsuffolk-MR         1:17.91    1:20.01  
      38.24   41.77                                                
  6 Wong, Jessika S           16 LIAC-MR              1:19.20    1:22.29  
      39.76   42.53                                                
  7 Chan, Claudia S           17 CIY-MR               1:19.22    1:22.30  
      39.36   42.94                                                
  8 Keyes, Christine Z        15 HAA-MR               1:24.00    1:22.73  
      39.43   43.30                                                
  9 Bonagura, Christine M     15 Express Swimming-MR  1:22.00    1:22.91  
      39.26   43.65                                                
 10 McAleese, Justine Z       15 LIAC-MR              1:23.61    1:23.14  
      38.75   44.39                                                
 11 Fitz, Sara A              15 CSC-MR               1:24.37    1:23.88  
      10.76 1:13.12                                                
AGE - Division  
  1 Golden, Caitlin A         16 East End-MR          1:30.34    1:26.83  
      42.34   44.49                                                
  2 Shinmachi, Stephanie Y    18 TVSC-MR              1:24.24    1:28.30  
      42.15   46.15                                                
  3 Windler, Courtney G       15 Tmsuffolk-MR         1:25.85    1:29.28  
      42.38   46.90                                                
  4 Sommer, Christine         15 LBA-MR               1:29.76    1:30.78  
      42.89   47.89                                                
  5 Reinesch, Cara            16 HAA-MR               1:32.75    1:34.66  
      44.13   50.53                                                
  6 Lynch, Megan              15 HAA-MR               2:00.00    1:38.00  
      44.42   53.58                                                
  7 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  1:33.67    1:44.05  
      49.68   54.37                                                
Non-Award Division  
  1 Brekne, Kristen M         16 TVSC-MR              1:21.91    1:24.48  
      39.60   44.88                                                
  2 Wright, Allison L         17 CIY-MR               1:20.84    1:25.51  
      40.05   45.46                                                
 
Event 40  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Veselovsky, Joseph F      15 Tmsuffolk-MR         1:09.84    1:08.75  
      32.27   36.48                                                
SILV - Division  
  1 Barden, Thomas P          16 LIAC-MR              1:11.51    1:10.20  
      33.58   36.62                                                
  2 Garcia, Enrick            15 Sachem-MR            1:10.68    1:10.61  
      32.81   37.80                                                
  3 Snydstrup, William J      17 CSC-MR               1:11.85    1:11.18  
      33.95   37.23                                                
  4 Stanco, Trevor V          15 Express Swimming-MR  1:10.00    1:12.67  
      34.26   38.41                                                
 -- Cote, James P             16 WISC-MR              1:17.63         DQ  
      35.26   38.56                                                
AGE - Division  
  1 Lorentz, Jackson P        17 CSC-MR               1:16.23    1:15.18  
      34.97   40.21                                                
  2 Cornacchioli, Joseph L    17 Tmsuffolk-MR         1:21.30    1:15.58  
      35.57   40.01                                                
  3 Rufa, Chris S             16 CSC-MR               1:17.85    1:15.59  
      34.22   41.37                                                
  4 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  1:19.76    1:19.00  
      36.88   42.12                                                
  5 Chipev, George            15 North Shore-MR       1:20.19    1:21.88  
      38.87   43.01                                                
  6 Wright, Kevon A           15 NFS-MR               1:21.69    1:22.57  
      39.01   43.56                                                
  7 Johnson, Chris R          15 LIAC-MR              1:22.12    1:22.91  
      38.59   44.32                                                
  8 Nugent, Matthew           15 Express Swimming-MR  1:45.00    1:23.27  
      39.10   44.17                                                
  9 Detolla, Gregory J        15 TVSC-MR              1:16.18    1:25.96  
      39.90   46.06                                                
 -- Cranmer, Kevin            16 HAA-MR               1:45.25         DQ  
      40.67   48.76                                                
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Biagioli, Alana           11 TVSC-MR                28.87      28.75  
  2 Pashayan, Laura A         12 Express Swimming-MR    28.76      29.09  
  2 Dennis, Maya Y            11 NFS-MR                 29.32      29.09  
  4 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR                28.89      29.16  
  5 Espinal, Amanda Z         11 Tmsuffolk-MR           29.58      29.33  
  6 Viray, Alexandra          11 CIY-MR                 28.82      29.40  
  6 Moursi, Sara A            11 Tmsuffolk-MR           29.57      29.40  
  8 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR    29.39      29.43  
  9 Rivera, Celine D          11 TVSC-MR                29.04      29.56  
 10 Leonardo, Cassandra Z     12 LIAC-MR                29.10      29.60  
 11 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR         29.73      29.61  
 12 Smith, Jackie *           12 LBA-MR                 29.51      29.62  
 13 Delyra, Alexa             12 WISC-MR                29.54      29.71  
 14 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR           29.44      29.78  
 15 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR                29.64      29.85  
 16 Kistulinec, Lauren A      12 North Shore-MR         30.40      29.91  
 17 Halbohn, Colleen Z        11 LIAC-MR                30.02      29.97  
 18 Anderer, Stephanie L      11 HAA-MR                 29.13      29.99  
 19 Ialenti, Caitlin C        12 Express Swimming-MR    30.17      30.09  
 20 Larkin, Deven             12 East End-MR            30.94      30.12  
 21 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR           30.78      30.34  
 22 Festa, Julia D            11 LIAC-MR                30.19      30.35  
 23 Kiernan, Amanda C         12 IA-MR                  30.42      30.38  
 23 Falden, Raynell S         11 NFS-MR                 31.04      30.38  
 25 Hoffman, Morgan S         11 WISC-MR                29.22      30.40  
 26 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR         31.93      30.43  
 27 Hamel, Katie M            12 CSC-MR                 29.58      30.48  
 28 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR                 30.16      30.50  
 29 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR                32.60      30.52  
 29 Longo, Nicole A           12 CSC-MR                 29.11      30.52  
 31 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR         31.34      30.59  
 32 Purdy, Dana R             12 TVSC-MR                30.63      30.60  
 32 Sheldon, Aya Z            11 LIAC-MR                29.91      30.60  
 34 Bender, Lauren            12 LBA-MR                 30.70      30.67  
 35 Blom, Danielle            11 HAA-MR                 32.59      30.78  
 36 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                  31.62      30.81  
 37 Shanley, Kelly M          11 Express Swimming-MR    31.27      30.94  
 38 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                  30.78      31.01  
 39 Geddrie, Jade M           12 WISC-MR                31.21      31.03  
 40 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR                30.94      31.14  
 41 Kirk, Tara A              12 LBA-MR                 31.52      31.23  
 42 Carbonette, Elise M       11 North Shore-MR         31.98      31.24  
 43 Kelly, Ariana R           11 Sachem-MR              36.17      31.25  
 44 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR                 34.31      31.52  
 45 Sims, Danielle A          12 Express Swimming-MR    33.40      31.61  
 46 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR           32.26      31.68  
 47 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR                 32.81      31.69  
 48 Kupferberg, Sarah M       12 Express Swimming-MR    31.23      31.89  
 48 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR                32.77      31.89  
 50 Innis, Raven              11 NFS-MR                 32.49      31.94  
 51 Lown, Katina A            12 CSC-MR                 32.03      31.96  
 52 Nocera, Angela M          12 Sachem-MR              34.16      32.06  
 53 Sherard, Nia              11 NFS-MR                 32.52      32.17  
 54 Miller, Ashley D          12 Sachem-MR              32.73      32.25  
 55 Schmid, kristen M         11 WISC-MR                33.42      32.27  
 56 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR                 33.53      32.28  
 57 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR               32.74      32.31  
 58 Rahgozar, Shayda Z        12 Tmsuffolk-MR           33.47      32.34  
 59 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR                 34.29      32.36  
 60 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR           32.88      32.43  
 61 Woodford, Katherine A     12 TVSC-MR                32.84      32.45  
AGE - Division  
  1 Davis, Lauren             12 HAA-MR                 33.00      32.78  
  2 Baker, Arianna C          12 East End-MR            32.65      32.79  
  3 Gordon, Ashley A          11 TS-LI-MR               32.97      32.80  
  4 D'Angelo, Torrey E        11 TVSC-MR                33.88      32.90  
  4 Plaschka, Jade            12 HAA-MR                 34.03      32.90  
  6 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR                32.58      32.95  
  7 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR           32.80      32.96  
  8 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR           33.25      32.98  
  9 Damato, Eva M             12 Sachem-MR              35.58      33.09  
 10 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR           34.17      33.12  
 11 Muller, Alyssa            12 HAA-MR                 34.49      33.29  
 12 Grega, Allison M          11 Sachem-MR              33.20      33.34  
 13 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR                 32.60      33.38  
 14 Butler, Alice             12 East End-MR            36.76      33.54  
 15 Feil, Amanda A            12 CSC-MR                 34.85      33.62  
 16 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR                33.61      33.65  
 17 Napoleon, Melissa         11 LBA-MR                 33.49      33.78  
 18 Lytell, Mariko            11 WISC-MR                35.76      33.82  
 19 Evinger, Kathryn L        12 North Shore-MR         35.79      33.87  
 20 White, Torey M            11 IA-MR                  35.19      33.91  
 21 George, Amanda            11 IA-MR                  34.15      33.94  
 22 Harris, Katherine         12 LBA-MR                 33.78      34.06  
 23 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR    35.34      34.09  
 24 Yoo, Monica               12 TVSC-MR                36.41      34.10  
 25 Malinowski, Kendall G     11 IA-MR                  37.32      34.18  
 26 Veccia, Jackie M          11 Sachem-MR              34.31      34.22  
 27 Lin, Amy M                11 North Shore-MR         36.00      34.24  
 28 Magliola, Kristen M       12 TVSC-MR                34.68      34.29  
 28 McKenzie, Ashley S        11 NFS-MR                 34.60      34.29  
 30 Boltja, Chelsea A         11 WISC-MR                34.32      34.35  
 30 Hemendinger, Emily K      12 TS-LI-MR               48.24      34.35  
 32 Swoish, Kerry E           11 North Shore-MR         34.64      34.39  
 33 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR                 34.27      34.46  
 34 Raimonde, Olivia L        11 LIAC-MR                34.06      34.63  
 35 VanWart, Alexis           11 HAA-MR                 35.99      34.70  
 36 Scollan, Celeste A        11 CSC-MR                 36.54      34.71  
 37 Miszner, Allison A        11 LIAC-MR                33.91      34.79  
 38 Drury, Kelly M            11 Tmsuffolk-MR           34.59      34.80  
 39 Doskotz, Melissa E        12 TVSC-MR                36.56      34.98  
 40 Brock, Brittany J         12 IA-MR                  36.90      34.99  
 41 Kinney, Samantha M        12 Sachem-MR              35.62      35.01  
 42 Corea, Alexa              11 LIAC-MR                34.23      35.09  
 43 Rosa, Samantha N          11 IA-MR                  37.16      35.12  
 44 Woskoff, Rebecca E        12 TVSC-MR                37.20      35.53  
 45 Hemendinger, Ashtyn M     12 TS-LI-MR               46.02      35.65  
 46 Brekne, Lindsey A         12 TVSC-MR                35.39      35.69  
 47 Klett, Torrey K           11 North Shore-MR         39.84      35.77  
 48 Gallagher, Megan *        11 LBA-MR                 36.24      35.93  
 49 Marsar, Samantha K        11 CSC-MR                 34.99      36.00  
 50 Smith, Jaclyn M           11 Sachem-MR              41.10      36.14  
 51 Stranieri, Marissa        11 HAA-MR                 45.25      36.16  
 52 sullivan, kaitlyn M       11 WISC-MR                36.50      36.18  
 53 Quinn, Kelsey M           11 Express Swimming-MR    38.04      36.20  
 54 Buletti, Leah S           11 East End-MR            36.34      36.21  
 55 Kearney, Erin A           11 CSC-MR                 39.45      36.35  
 56 Pitrelli, Christina E     11 IA-MR                  41.35      36.38  
 57 Gavan, Sarah A            12 TVSC-MR                37.75      36.39  
 57 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR                 36.97      36.39  
 59 Schildt, Krista M         11 Sachem-MR              37.33      36.50  
 60 Perillo, Alyssa A         12 CSC-MR                 41.44      36.52  
 61 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR                37.08      36.85  
 62 Towns, Caroline M         12 Express Swimming-MR    39.63      36.86  
 63 Radtke, Dara F            11 Sachem-MR              37.07      36.90  
 64 Haight, Jacqueline A      12 Sachem-MR              37.62      37.08  
 65 Robinson, Patty           11 HAA-MR                 38.89      37.14  
 66 Vitacco, Alexa R          11 TVSC-MR                36.80      37.23  
 67 Simkins, Becky            11 HAA-MR                 38.22      37.29  
 68 Sigismondi, Rachel C      11 IA-MR                  40.24      37.34  
 69 Capustin, Kimberly B      11 TVSC-MR                39.03      37.45  
 70 Squillante, Jenna         11 IA-MR                  40.35      37.50  
 71 Johnson, Kimberly         11 HAA-MR                 38.73      37.55  
 72 Bernstein, Leorah S       12 LIAC-MR                37.64      37.56  
 73 Giacalone, Lindsay R      11 TVSC-MR                38.64      37.61  
 74 Jurman, Gillian           11 HAA-MR                 45.25      37.85  
 75 Spano, Marisa             11 HAA-MR                 42.30      37.88  
 76 McElgun, Karen A          11 CSC-MR                 46.21      37.89  
 77 Bottoni, Stefanie M       11 HAA-MR                 39.71      37.94  
 78 Gallo, Katie A            11 IA-MR                  37.45      38.04  
 79 St. Lewis, Tawanna        11 HAA-MR                 39.29      38.24  
 80 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR           39.83      38.45  
 81 Kakani, Pragya            11 LIAC-MR                38.11      38.50  
 82 Odenthal, Kimberly M      12 HAA-MR                 41.78      38.57  
 83 Mahoney, Kaitlin E        11 TVSC-MR                40.87      38.69  
 84 Dunmire, Arianna C        11 TVSC-MR                39.39      38.71  
 85 Walsh, Jennifer           11 North Shore-MR         45.00      38.84  
 86 Feeney, Corryn            12 HAA-MR                 42.15      39.80  
 87 Huchthausen, Elizabeth A  11 TVSC-MR                40.56      40.18  
 88 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR    40.90      40.27  
 89 Somaschini, Vittoria Giu  12 HAA-MR                 41.62      40.36  
 90 Silver, Emily D           12 Tmsuffolk-MR           43.10      40.42  
 91 Alwais, Courtney G        12 HAA-MR                 41.52      40.50  
 92 Kruse, Mary E             11 TVSC-MR                43.57      40.52  
 93 Hopkins, Jillian P        11 WISC-MR                38.92      41.35  
 94 Reynolds, Jennifer M      11 TVSC-MR                41.65      41.51  
 95 McHugh, Bethany           11 TVSC-MR                43.70      42.36  
 96 Paciulli, Danielle        12 Sachem-MR              40.55      42.40  
 97 Lunghi, Kara M            11 TVSC-MR                45.76      42.42  
 98 Weisheit, Victoria S      12 IA-MR                  32.65      43.45  
 99 Rainis, Rebecca M         11 CSC-MR                 47.07      44.45  
100 Schnittger, Lauren        11 HAA-MR                 45.28      44.81  
101 Clifford, Candice R       12 HAA-MR                 48.42      45.47  
102 Pozmanter, Lauren N       11 TVSC-MR                45.17      45.96  
103 Degirdamo, Nicole L       11 CSC-MR                 52.05      46.17  
104 Dullea, Sharon A          12 CSC-MR                 51.30      46.42  
105 Forney, Johanna G         11 East End-MR            57.99      47.25  
106 Eames, Ashley R           11 Sachem-MR              52.00      47.50  
107 Michaelis, Rebecca A      11 East End-MR            53.85      47.54  
108 Sergeant, Tiffany M       11 NFS-MR                 55.16    1:08.72  
109 Scholz, Mirjam S          12 TVSC-MR              1:12.17    1:19.14  
Non-Award Division  
  1 Leguyader, Sydney A       12 CSC-MR                 28.24      28.82  
  2 Moore, Erin A             12 CSC-MR                 28.42      28.98  
  3 Matthes, Olivia           12 WISC-MR                28.56      29.14  
  4 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR           32.47      32.92  
  5 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR              32.13      33.47  
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR                 28.42      27.50  
JO - Division  
  1 Chang, Adam Z             11 LIAC-MR                28.79      27.67  
  2 Kim, Daniel H             12 CIY-MR                 28.34      28.26  
  3 Kang, Ian                 12 North Shore-MR         31.00      28.56  
SILV - Division  
  1 Bembridge, Jordan D       12 NFS-MR                 29.28      28.89  
  2 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR                29.42      28.92  
  3 Dwyer, Sean P             11 Tmsuffolk-MR           29.13      29.18  
  4 Windler, Andrew J         12 Tmsuffolk-MR           31.02      29.34  
  5 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR                 30.17      29.38  
  6 King, Brendan D           12 CSC-MR                 30.04      29.73  
  7 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR                30.56      29.75  
  8 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR                 30.02      29.77  
  8 Garcia, Kevin             12 Sachem-MR              32.73      29.77  
 10 Hallinan, James J         11 CSC-MR                 29.32      29.98  
 11 Krause, Billy K           11 Tmsuffolk-MR           30.10      30.16  
 12 Qiao, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           31.28      30.29  
 13 Runco, John *             11 LBA-MR                 30.47      30.38  
 14 Carlson, Sean J           12 TS-LI-MR               31.15      30.56  
 15 O'Neill, Brian P          11 LIAC-MR                30.91      30.64  
 15 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR                 32.77      30.64  
 17 Staszewski, Alec L        12 Express Swimming-MR    30.85      30.95  
 17 Gustafson, Peter G        11 North Shore-MR         30.45      30.95  
 19 Vassallo, Timothy         12 LBA-MR                 29.54      31.22  
 20 Cremer, Christian H       11 IA-MR                  31.12      31.29  
 20 Perdomo, Miguel           11 NFS-MR                 30.97      31.29  
 22 Jimenez, Marcin A         11 TS-LI-MR               31.81      31.54  
 23 Aknovk, Daniel S          12 Tmsuffolk-MR           33.63      31.57  
 24 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR         31.96      32.04  
 25 Conway, Sean P            12 CSC-MR                 34.86      32.10  
 26 Clifford, Joseph V        12 HAA-MR                 34.12      32.20  
 27 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR                31.81      32.23  
 28 Prate, Michael            11 WISC-MR                33.38      32.35  
 29 Crane, Sean T             12 DAC-MR                 32.00      32.38  
 30 Quinn, Colin G            12 Express Swimming-MR    32.72      32.39  
 31 Toscano, Thomas           12 HAA-MR                 33.46      32.42  
AGE - Division  
  1 Orsini, Michael           11 HAA-MR                 34.01      32.58  
  2 Delligatti, Stephen       12 Sachem-MR              34.07      32.70  
  3 Stankes, James            12 DAC-MR                 34.62      33.04  
  4 Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR                34.32      33.09  
  5 Saintlaurent, Jeremy      11 HAA-MR                 37.11      33.33  
  6 Ryan, Michael C           11 Sachem-MR              33.53      33.65  
  7 Casey, Sean               11 WISC-MR                35.35      33.78  
  8 Bass, Brandon M           12 NFS-MR                 32.89      33.91  
  9 Oakes, Brian C            11 LIAC-MR                34.11      34.00  
 10 Ballon, Carlos            11 LIAC-MR                33.84      34.35  
 11 Medjid, Andrew Z          11 LIAC-MR                35.16      34.52  
 12 Brandt, Joseph W          11 TS-LI-MR               33.99      34.53  
 12 Arato, Michael J          12 TVSC-MR                34.45      34.53  
 14 Santanella, Frank J       12 North Shore-MR         37.13      34.68  
 15 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                  34.54      34.92  
 16 D'Auria, Michael          11 North Shore-MR         33.37      34.99  
 17 Shaw, Maliek              11 NFS-MR                 34.13      35.09  
 18 Oczeretko, Jack           12 East End-MR            34.25      35.12  
 19 Hernandez, Jason          12 NFS-MR                 34.23      35.27  
 20 Keller, Sean              12 WISC-MR                35.45      35.29  
 21 Kamal, Mobeen             12 TVSC-MR                35.93      35.40  
 22 Kuhn, Ian A               11 Sachem-MR              35.91      35.57  
 23 Hirsch, Taylor            12 HAA-MR                 35.36      36.08  
 24 Seliger, Kyle             12 HAA-MR                 37.47      36.72  
 25 Aberle, William A         11 TVSC-MR                40.23      36.77  
 26 Schreck, Eric             11 IA-MR                  36.34      36.91  
 27 La Roche, Derek B         11 North Shore-MR         34.84      37.00  
 28 Faine, Emil               12 TVSC-MR                40.52      37.77  
 29 Papish, Kyle F            11 TVSC-MR                35.54      38.27  
 30 Clark, Matthew A          12 TVSC-MR                39.69      38.35  
 31 Shallcross, Eli           11 DAC-MR                 45.32      38.46  
 32 Bryant, Aaron K           11 Tmsuffolk-MR           40.12      38.48  
 33 Ellis, Steven C           11 HAA-MR                 35.60      38.50  
 34 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR    36.70      38.69  
 35 Clark, Brandon            11 UN-NS-MR               40.00      38.71  
 36 Ienna, Anthony            11 LIAC-MR                55.67      38.88  
 37 Ajemian, Andrew           12 LIAC-MR                39.38      39.80  
 38 Gibson, Matthew           11 UN-NS-MR               45.00      40.18  
 39 Gallagher, Daniel         12 North Shore-MR         45.00      41.35  
 40 Recio, Matt               12 HAA-MR                 35.25      41.38  
 41 Mancino, Charles J        11 Sachem-MR              42.00      41.79  
 42 Dunham, John              11 DAC-MR               1:00.00      55.42  
Non-Award Division  
  1 Schneider, Jason          12 LIAC-MR                28.37      28.76  
  2 Alejandro, Steffen A      11 LIAC-MR                28.10      28.77  
  3 Golbin, Dennis            11 LBA-MR                 31.81      33.24  
  4 Chesimard, Karim          12 NFS-MR                 32.22      33.66  
  5 Hart, Bryan J             11 NFS-MR                 31.43      35.43  
 
Event 43  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Nicholas, Courtney L      16 Sachem-MR              28.00      26.94  
  2 Adler, Katherine A        16 LIAC-MR                26.53      27.05  
  3 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR    26.97      27.10  
SILV - Division  
  1 Sweeney, Nicole B         17 Tmsuffolk-MR           27.37      27.75  
  2 Brekne, Kristen M         16 TVSC-MR                27.45      28.32  
  3 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                  28.11      28.37  
  4 Giunta, Jaclyn A          16 Tmsuffolk-MR           28.17      28.39  
AGE - Division  
  1 Lang, Erika A             15 Sachem-MR              28.98      28.50  
  2 Turek-Herman, Aliza S     16 CIY-MR                 28.50      28.72  
  3 McAleese, Justine Z       15 LIAC-MR                28.57      29.07  
  4 Nemeth, Alison L          15 IA-MR                  29.21      29.33  
  5 Fitz, Sara A              15 CSC-MR                 28.81      29.43  
  5 Fortin, Lenore R          16 TVSC-MR                28.60      29.43  
  7 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR                 28.96      29.44  
  8 Shinmachi, Stephanie Y    18 TVSC-MR                29.32      29.55  
  9 Hanley, Kaitlin M         17 Tmsuffolk-MR           29.41      29.61  
 10 Edwards, Shannon T        15 NFS-MR                 29.00      29.75  
 11 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR               29.13      29.85  
 12 Windler, Stephanie L      17 Tmsuffolk-MR           30.21      29.90  
 13 Glennon, Nicole B         16 TVSC-MR                30.00      29.93  
 14 Keyes, Christine Z        15 HAA-MR                 29.83      30.07  
 15 Pashayan, Christina M     16 Express Swimming-MR    30.00      30.09  
 16 Golden, Caitlin A         16 East End-MR            30.51      30.53  
 17 Zaffrano, Julianne        15 Sachem-MR              32.61      30.60  
 18 Cox-Steiner, Cara         17 IA-MR                  30.74      31.29  
 18 Reinesch, Cara            16 HAA-MR                 30.96      31.29  
 20 Sommer, Christine         15 LBA-MR                 30.67      31.38  
 21 Miller, Jennifer A        16 CSC-MR                 32.43      31.64  
 22 Lynch, Megan              15 HAA-MR                 32.00      31.86  
 23 Holmes, Sarah             16 NFS-MR                 40.07      38.50  
Non-Award Division  
  1 Harken, Heather E         16 Express Swimming-MR    27.07      27.25  
  2 Gould, Julia A            16 HAA-MR                 27.01      28.30  
  3 Campo, Jamie              15 Sachem-MR              27.11      28.52  
  4 Spicer, Katie E           17 LIAC-MR                28.04      28.73  
  4 Windler, Courtney G       15 Tmsuffolk-MR           28.48      28.73  
  6 Costello, Marygrace       16 LIAC-MR                27.96      28.79  
  7 Bonagura, Christine M     15 Express Swimming-MR    28.42      29.05  
  8 Lorber, Kim A             15 North Shore-MR         27.56      29.06  
  9 Kilmer, Leslie A          16 TVSC-MR                27.85      29.36  
 10 Kelly, Taylor E           15 TVSC-MR                27.89      30.48  
 
Event 44  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Castillo, Charlie         16 LBA-MR                 25.19      24.61  
  2 Wakefield, Kevin A        15 Express Swimming-MR    25.98      24.69  
  3 Veselovsky, Joseph F      15 Tmsuffolk-MR           24.80      24.70  
  4 Marcus, Josh              16 DAC-MR                 24.61      24.76  
  5 Caines, Matthew F         15 Tmsuffolk-MR           24.78      24.79  
  6 Swoish, Paul T            16 North Shore-MR         24.50      25.05  
  7 Piesnikowski, Eric P      17 CSC-MR                 24.33      25.33  
  8 Gustafson, Daniel T       17 North Shore-MR         23.95      25.37  
  9 Cornacchioli, Joseph L    17 Tmsuffolk-MR           25.41      25.58  
 10 Stanco, Trevor V          15 Express Swimming-MR    26.50      25.66  
 11 Rezler, Chris P           16 LIAC-MR                25.31      25.79  
 12 Weil, Thomas E            15 CSC-MR                 24.75      25.87  
 13 Rufa, Chris S             16 CSC-MR                 25.88      25.94  
 14 Cote, James P             16 WISC-MR                26.00      26.11  
 15 Detolla, Gregory J        15 TVSC-MR                25.90      26.13  
 16 Finnerty, Michael P       17 LIAC-MR                26.13      26.19  
 17 Lariccio, Michael         16 Sachem-MR              26.90      26.36  
 18 Johnson, Chris R          15 LIAC-MR                26.33      26.51  
AGE - Division  
  1 Barden, Thomas P          16 LIAC-MR                27.59      27.07  
  2 Lorentz, Jackson P        17 CSC-MR                 27.61      27.23  
  3 Moy, Edward               17 TS-LI-MR               27.54      27.74  
  4 Shapiro, Seth             15 WISC-MR                28.60      28.10  
  5 King, Terence E           15 CSC-MR                 28.35      28.14  
  6 Hunt, Jason B             15 Sachem-MR              28.68      28.57  
  7 Wright, Kevon A           15 NFS-MR                 27.78      28.69  
  8 Cranmer, Kevin            16 HAA-MR                 30.25      29.94  
  9 Garcia, Enrick            15 Sachem-MR              32.30      31.56  
Non-Award Division  
  1 Snydstrup, William J      17 CSC-MR                 26.25      26.60  
  2 Vogel, Daniel A           15 LIAC-MR                26.11      26.75  
  3 NG, Jason                 15 LIAC-MR                26.39      27.02  
  4 Luckie, Anthony P         15 TVSC-MR                26.17      27.05  
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Derlath, Erica A          12 Express Swimming-MR  1:09.72    1:08.41  
      33.71   34.70                                                
JO - Division  
  1 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR       1:12.31    1:11.54  
      35.11   36.43                                                
  2 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR              1:11.70    1:12.27  
      35.23   37.04                                                
SILV - Division  
  1 Bruder, Kristi L          11 IA-MR                1:13.88    1:12.41  
      35.98   36.43                                                
  2 Casado, Laurie            12 CIY-MR               1:13.54    1:12.86  
      35.49   37.37                                                
  3 Dennis, Maya Y            11 NFS-MR               1:15.01    1:13.48  
      36.02   37.46                                                
  4 Hoffman, Morgan S         11 WISC-MR              1:13.09    1:14.02  
      36.17   37.85                                                
  5 Smith, Jackie *           12 LBA-MR               1:13.04    1:14.94  
      36.94   38.00                                                
  6 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR  1:17.52    1:15.50  
      37.27   38.23                                                
  7 Larkin, Deven             12 East End-MR          1:15.61    1:15.56  
      36.37   39.19                                                
  8 Festa, Julia D            11 LIAC-MR              1:15.63    1:16.01  
      37.23   38.78                                                
  9 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR               1:17.47    1:16.02  
      37.65   38.37                                                
 10 Longo, Nicole A           12 CSC-MR               1:12.50    1:16.09  
      36.41   39.68                                                
 11 Kiernan, Amanda C         12 IA-MR                1:17.37    1:16.23  
      37.15   39.08                                                
 12 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  1:14.93    1:16.27  
      37.08   39.19                                                
 13 Hamel, Katie M            12 CSC-MR               1:15.14    1:16.34  
      37.24   39.10                                                
 14 Delyra, Alexa             12 WISC-MR              1:15.24    1:16.53  
      37.53   39.00                                                
 15 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR       1:15.32    1:16.73  
      38.25   38.48                                                
 16 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR         1:16.05    1:16.79  
      37.23   39.56                                                
 17 Rivera, Celine D          11 TVSC-MR              1:15.34    1:16.87  
      37.51   39.36                                                
 18 Muller, Christine         12 LIAC-MR              1:16.84    1:16.88  
      37.36   39.52                                                
 19 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR              1:19.59    1:16.97  
      38.29   38.68                                                
 20 Leguyader, Sydney A       12 CSC-MR               1:13.55    1:17.10  
      37.11   39.99                                                
 21 Halbohn, Colleen Z        11 LIAC-MR              1:18.62    1:17.17  
      37.64   39.53                                                
 22 Viray, Alexandra          11 CIY-MR               1:15.71    1:17.26  
      36.98   40.28                                                
 23 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                1:17.13    1:17.38  
      37.91   39.47                                                
 24 Purdy, Dana R             12 TVSC-MR              1:14.94    1:17.54  
      38.25   39.29                                                
 25 Kistulinec, Lauren A      12 North Shore-MR       1:19.02    1:17.72  
      38.31   39.41                                                
 26 Kirk, Tara A              12 LBA-MR               1:15.49    1:17.81  
      37.82   39.99                                                
 27 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR               1:18.72    1:18.10  
      37.63   40.47                                                
 28 Blom, Danielle            11 HAA-MR               1:25.33    1:18.21  
      38.47   39.74                                                
 29 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                1:20.34    1:18.46  
      38.34   40.12                                                
 30 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR              1:20.17    1:18.80  
      38.53   40.27                                                
 31 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR       1:18.47    1:18.87  
      38.43   40.44                                                
 32 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR       1:18.00    1:19.24  
      38.41   40.83                                                
 33 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR         1:25.81    1:19.36  
      38.72   40.64                                                
 34 Matthes, Olivia           12 WISC-MR              1:18.24    1:19.72  
      38.38   41.34                                                
 35 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR       1:19.72    1:20.10  
      38.66   41.44                                                
 36 Bender, Lauren            12 LBA-MR               1:17.90    1:20.16  
      39.51   40.65                                                
 36 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR               1:20.63    1:20.16  
      39.60   40.56                                                
 38 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR               1:23.70    1:20.22  
      38.13   42.09                                                
 39 Nocera, Angela M          12 Sachem-MR            1:19.98    1:20.68  
      37.82   42.86                                                
 40 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR         1:21.29    1:20.98  
      39.35   41.63                                                
 41 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR         1:23.39    1:21.02  
      39.54   41.48                                                
 42 Maresca, Samantha A       12 TS-LI-MR             1:19.81    1:21.41  
      40.96   40.45                                                
 42 Carbonette, Elise M       11 North Shore-MR       1:24.12    1:21.41  
      40.48   40.93                                                
 44 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR               1:19.78    1:21.59  
      39.79   41.80                                                
 45 Sims, Danielle A          12 Express Swimming-MR  1:29.63    1:21.91  
      39.31   42.60                                                
 46 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR               1:21.18    1:21.92  
      39.17   42.75                                                
 47 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR               1:23.38    1:21.96  
      39.16   42.80                                                
 48 Gordon, Ashley A          11 TS-LI-MR             1:22.24    1:22.06  
      39.26   42.80                                                
 49 Lown, Katina A            12 CSC-MR               1:22.35    1:22.73  
      40.71   42.02                                                
 50 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR         1:21.19    1:22.75  
      39.58   43.17                                                
 51 George, Amanda            11 IA-MR                1:23.27    1:23.05  
      41.41   41.64                                                
 52 Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR              1:25.37    1:23.11  
      39.70   43.41                                                
 53 Davis, Lauren             12 HAA-MR               1:24.14    1:23.21  
      40.04   43.17                                                
 54 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR             1:20.94    1:23.38  
      40.61   42.77                                                
 55 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR              1:21.57    1:23.63  
      40.76   42.87                                                
 56 Magliola, Kristen M       12 TVSC-MR              1:25.69    1:23.90  
      41.17   42.73                                                
 57 Boltja, Chelsea A         11 WISC-MR              1:22.94    1:24.23  
      40.78   43.45                                                
 58 Veccia, Jackie M          11 Sachem-MR            2:00.00    1:24.42  
      39.89   44.53                                                
 59 Muller, Alyssa            12 HAA-MR               1:28.39    1:24.59  
      41.03   43.56                                                
 60 Scollan, Celeste A        11 CSC-MR               1:28.75    1:24.64  
      41.79   42.85                                                
 60 Damato, Eva M             12 Sachem-MR            1:26.75    1:24.64  
      42.00   42.64                                                
 62 Woodford, Katherine A     12 TVSC-MR              1:26.38    1:24.94  
      42.89   42.05                                                
 -- Geddrie, Jade M           12 WISC-MR              1:14.70         DQ  
      37.22   40.20                                                
AGE - Division  
  1 Sherard, Nia              11 NFS-MR               1:30.68    1:25.10  
      42.24   42.86                                                
  2 Rosa, Samantha N          11 IA-MR                1:28.41    1:27.05  
  3 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR               1:28.48    1:27.14  
      42.59   44.55                                                
  4 Shanley, Kelly M          11 Express Swimming-MR  1:29.85    1:27.28  
      42.96   44.32                                                
  5 Feil, Amanda A            12 CSC-MR               1:35.02    1:28.04  
      42.27   45.77                                                
  6 Schmid, kristen M         11 WISC-MR              1:29.57    1:28.07  
      43.07   45.00                                                
  7 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR               1:26.86    1:28.58  
      43.54   45.04                                                
  8 Johnson, Kimberly         11 HAA-MR               1:43.05    1:28.74  
      43.74   45.00                                                
  9 D'Angelo, Torrey E        11 TVSC-MR              1:27.95    1:29.24  
      43.05   46.19                                                
 10 Schildt, Krista M         11 Sachem-MR            1:38.34    1:29.34  
      43.62   45.72                                                
 11 Brock, Brittany J         12 IA-MR                1:42.70    1:29.51  
      43.46   46.05                                                
 12 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR               1:31.28    1:29.56  
      43.18   46.38                                                
 13 Evinger, Kathryn L        12 North Shore-MR       1:32.00    1:29.80  
      43.59   46.21                                                
 14 Buletti, Leah S           11 East End-MR          1:30.78    1:30.03  
      44.63   45.40                                                
 15 Doskotz, Melissa E        12 TVSC-MR              1:31.94    1:30.23  
      44.11   46.12                                                
 16 Brekne, Lindsey A         12 TVSC-MR              1:27.31    1:30.44  
      43.48   46.96                                                
 17 Yoo, Monica               12 TVSC-MR              1:37.27    1:31.03  
      44.12   46.91                                                
 18 Gallagher, Megan *        11 LBA-MR               1:31.97    1:31.38  
      44.25   47.13                                                
 19 Pitrelli, Christina E     11 IA-MR                1:52.89    1:31.73  
      43.83   47.90                                                
 20 Gavan, Sarah A            12 TVSC-MR              1:30.80    1:32.72  
      43.55   49.17                                                
 21 Stranieri, Marissa        11 HAA-MR               1:39.21    1:32.88  
      45.87   47.01                                                
 22 Klett, Torrey K           11 North Shore-MR       1:45.00    1:33.10  
      43.59   49.51                                                
 23 Monaco, Jessica A         11 CSC-MR               1:36.26    1:33.11  
      45.62   47.49                                                
 24 Woskoff, Rebecca E        12 TVSC-MR              1:38.80    1:34.46  
      46.12   48.34                                                
 25 Hemendinger, Ashtyn M     12 TS-LI-MR             1:47.00    1:34.64  
      46.33   48.31                                                
 26 Marsar, Samantha K        11 CSC-MR               1:30.69    1:34.70  
      45.88   48.82                                                
 27 Quinn, Kelsey M           11 Express Swimming-MR  1:50.10    1:35.01  
      46.96   48.05                                                
 28 Hemendinger, Emily K      12 TS-LI-MR             1:49.00    1:35.67  
      45.75   49.92                                                
 29 Spano, Marisa             11 HAA-MR               1:40.25    1:35.72  
      45.20   50.52                                                
 30 Vitacco, Alexa R          11 TVSC-MR              1:38.91    1:36.05  
      44.72   51.33                                                
 31 Bottoni, Stefanie M       11 HAA-MR               1:40.25    1:36.55  
      46.97   49.58                                                
 32 Gallo, Katie A            11 IA-MR                1:58.74    1:36.63  
      47.02   49.61                                                
 33 Giacalone, Lindsay R      11 TVSC-MR              1:44.41    1:36.71  
 34 Radtke, Dara F            11 Sachem-MR            1:39.88    1:36.99  
      46.85   50.14                                                
 35 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR         1:37.88    1:37.13  
 36 Robinson, Patty           11 HAA-MR               2:07.03    1:38.03  
      46.57   51.46                                                
 37 Towns, Caroline M         12 Express Swimming-MR  1:45.43    1:38.33  
      48.10   50.23                                                
 38 Huchthausen, Elizabeth A  11 TVSC-MR              1:40.76    1:39.66  
      47.72   51.94                                                
 39 Capustin, Kimberly B      11 TVSC-MR              1:45.00    1:40.48  
      48.19   52.29                                                
 40 Kearney, Erin A           11 CSC-MR               1:40.17    1:40.65  
      48.09   52.56                                                
 41 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  1:43.57    1:41.80  
      49.79   52.01                                                
 42 Lunghi, Kara M            11 TVSC-MR              1:43.61    1:42.81  
      50.99   51.82                                                
 43 Jurman, Gillian           11 HAA-MR               2:00.25    1:43.70  
      50.04   53.66                                                
 44 Smith, Jaclyn M           11 Sachem-MR            1:38.52    1:44.73  
      51.84   52.89                                                
 45 Odenthal, Kimberly M      12 HAA-MR               1:50.25    1:44.83  
      50.82   54.01                                                
 46 Kruse, Mary E             11 TVSC-MR              1:49.67    1:45.24  
 47 Dunmire, Arianna C        11 TVSC-MR              1:49.68    1:46.02  
      51.47   54.55                                                
 48 Perillo, Alyssa A         12 CSC-MR               2:00.00    1:46.96  
      50.94   56.02                                                
 49 Pozmanter, Lauren N       11 TVSC-MR              1:47.78    1:47.70  
      52.48   55.22                                                
 50 Feeney, Corryn            12 HAA-MR               2:14.86    1:48.56  
      52.17   56.39                                                
 51 Kakani, Pragya            11 LIAC-MR              1:37.36    1:49.11  
 52 McElgun, Karen A          11 CSC-MR               1:46.76    1:50.49  
      51.45   59.04                                                
 53 Somaschini, Vittoria Giu  12 HAA-MR               1:49.40    1:53.31  
      54.41   58.90                                                
 54 McHugh, Bethany           11 TVSC-MR              1:59.78    1:54.04  
      52.88 1:01.16                                                
 55 Rainis, Rebecca M         11 CSC-MR               1:59.10    1:55.09  
      57.46   57.63                                                
 56 Schnittger, Lauren        11 HAA-MR               2:00.25    1:55.79  
      54.23 1:01.56                                                
 57 Michaelis, Rebecca A      11 East End-MR          1:53.58    1:56.11  
      56.62   59.49                                                
 58 Weisheit, Victoria S      12 IA-MR                1:36.47    2:01.75  
      56.99 1:04.76                                                
 59 Forney, Johanna G         11 East End-MR          2:34.99    2:03.27  
      54.32 1:08.95                                                
 60 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR  1:32.60    2:09.57  
    1:42.25   27.32                                                
 61 Dullea, Sharon A          12 CSC-MR               2:15.47    2:11.57  
    1:02.50 1:09.07                                                
 62 Degirdamo, Nicole L       11 CSC-MR               2:00.00    2:11.90  
    1:04.47 1:07.43                                                
 63 Sergeant, Tiffany M       11 NFS-MR               2:00.00    2:16.68  
 -- Reynolds, Jennifer M      11 TVSC-MR              1:49.88         DQ  
      54.72   59.41                                                
 -- Paciulli, Danielle        12 Sachem-MR            2:19.03         DQ  
      59.99 1:06.51                                                
 -- Silver, Emily D           12 Tmsuffolk-MR         1:49.33         DQ  
 
Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kim, Daniel H             12 CIY-MR               1:12.76    1:10.67  
      34.32   36.35                                                
  2 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR       1:13.32    1:13.34  
      36.25   37.09                                                
  3 Derlath, Jonathan H       11 Express Swimming-MR  1:11.70    1:13.50  
      36.28   37.22                                                
  4 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR              1:13.43    1:13.70  
      37.27   36.43                                                
SILV - Division  
  1 Staszewski, Alec L        12 Express Swimming-MR  1:15.39    1:14.35  
      36.43   37.92                                                
  2 Kang, Ian                 12 North Shore-MR       1:30.00    1:15.08  
      35.17   39.91                                                
  3 Alejandro, Steffen A      11 LIAC-MR              1:16.73    1:15.67  
      37.54   38.13                                                
  4 Bembridge, Jordan D       12 NFS-MR               1:17.78    1:16.36  
      38.01   38.35                                                
  5 Cox, Mark                 11 IA-MR                1:14.13    1:16.51  
      37.10   39.41                                                
  6 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR              1:16.92    1:16.95  
      38.23   38.72                                                
  7 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR               1:16.44    1:17.62  
      38.09   39.53                                                
  8 Crane, Sean T             12 DAC-MR               1:16.66    1:18.29  
  9 Gustafson, Peter G        11 North Shore-MR       1:17.30    1:19.45  
      39.21   40.24                                                
 10 Qiao, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:28.37    1:19.62  
      38.40   41.22                                                
 11 Runco, John *             11 LBA-MR               1:20.40    1:20.49  
 12 Nieto, Brian T            12 CSC-MR               1:21.47    1:21.49  
      39.96   41.53                                                
 13 D'Auria, Michael          11 North Shore-MR       1:27.61    1:21.60  
      40.28   41.32                                                
 14 Aknovk, Daniel S          12 Tmsuffolk-MR         1:26.90    1:22.02  
      39.81   42.21                                                
 15 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR              1:21.86    1:22.47  
      41.14   41.33                                                
 16 Hirsch, Taylor            12 HAA-MR               1:26.60    1:22.57  
      40.84   41.73                                                
 17 Stankes, James            12 DAC-MR               1:34.72    1:22.63  
      39.38   43.25                                                
 18 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR       1:18.08    1:22.65  
      40.11   42.54                                                
 19 Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR              1:27.41    1:22.80  
 20 Toscano, Thomas           12 HAA-MR               1:28.66    1:22.85  
 21 Conway, Sean P            12 CSC-MR               1:35.26    1:25.09  
      40.63   44.46                                                
 22 Bass, Brandon M           12 NFS-MR               1:22.20    1:25.61  
      42.51   43.10                                                
 23 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                1:26.86    1:25.63  
      41.37   44.26                                                
 24 Oczeretko, Jack           12 East End-MR          1:26.85    1:25.69  
      41.86   43.83                                                
AGE - Division  
  1 Kuhn, Ian A               11 Sachem-MR            1:27.39    1:26.01  
      42.44   43.57                                                
  2 Keller, Sean              12 WISC-MR              1:26.13    1:26.58  
  3 Casey, Sean               11 WISC-MR              1:30.00    1:26.67  
      41.88   44.79                                                
  4 Orsini, Michael           11 HAA-MR               1:28.12    1:26.84  
      41.90   44.94                                                
  5 Perdomo, Miguel           11 NFS-MR               1:27.49    1:27.04  
      43.26   43.78                                                
  6 Ryan, Michael C           11 Sachem-MR            1:28.08    1:29.12  
      43.05   46.07                                                
  7 Oakes, Brian C            11 LIAC-MR              1:32.99    1:29.75  
      43.87   45.88                                                
  8 Delligatti, Stephen       12 Sachem-MR            1:30.25    1:30.79  
      42.83   47.96                                                
  9 Schreck, Eric             11 IA-MR                1:44.11    1:33.52  
       9.42 1:24.10                                                
 10 Chesimard, Karim          12 NFS-MR               1:32.65    1:35.11  
 11 Ellis, Steven C           11 HAA-MR               1:53.28    1:36.58  
      46.22   50.36                                                
 12 Chan, Norman              11 CIY-MR               1:44.00    1:37.14  
      44.56   52.58                                                
 13 Lemorocco, Anthony        11 HAA-MR               2:02.30    1:42.29  
 14 Clark, Matthew A          12 TVSC-MR              1:47.43    1:42.50  
 15 Faine, Emil               12 TVSC-MR              1:46.40    1:42.70  
      10.17 1:32.53                                                
 16 Khurana, Sahil Z          11 LIAC-MR              2:36.99    1:43.61  
 17 Bormann, Christian L      11 Tmsuffolk-MR         1:40.55    1:43.94  
 18 Recio, Matt               12 HAA-MR               1:45.25    1:44.35  
       9.06 1:35.29                                                
 19 Aberle, William A         11 TVSC-MR              1:52.20    1:46.13  
      50.93   55.20                                                
 20 Hart, Bryan J             11 NFS-MR               1:52.36    1:46.68  
      52.33   54.35                                                
 21 Santanella, Frank J       12 North Shore-MR       1:34.17    1:46.84  
    1:32.22   14.62                                                
 22 Bryant, Aaron K           11 Tmsuffolk-MR         2:03.22    1:49.12  
      52.95   56.17                                                
 23 Clark, Brandon            11 UN-NS-MR             2:15.00    1:49.50  
      52.95   56.55                                                
 24 Ajemian, Andrew           12 LIAC-MR              1:52.02    1:52.23  
 -- Arato, Michael J          12 TVSC-MR              1:31.21         DQ  
      44.75   47.29                                                
 -- Mancino, Charles J        11 Sachem-MR            1:30.00         DQ  
    1:53.70                                                        
 -- Kamal, Mobeen             12 TVSC-MR              1:33.84         DQ  
      41.96   45.26                                                
 -- Gallagher, Daniel         12 North Shore-MR       2:03.11         DQ  
Non-Award Division  
  1 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR               1:13.94    1:14.36  
      36.82   37.54                                                
  2 King, Brendan D           12 CSC-MR               1:11.70    1:15.32  
      36.99   38.33                                                
  3 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR               1:13.68    1:17.95  
      36.84   41.11                                                
 
Event 47  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gordon, Megan T           15 Tmsuffolk-MR         1:06.92    1:06.46  
      32.40   34.06                                                
SILV - Division  
  1 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              1:07.36    1:07.44  
      33.14   34.30                                                
  2 Kelly, Katie A            15 IA-MR                1:08.20    1:07.51  
      32.43   35.08                                                
  3 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  1:07.30    1:08.30  
      33.04   35.26                                                
  4 Lorber, Kim A             15 North Shore-MR       1:08.08    1:09.00  
      33.97   35.03                                                
  5 Nicholas, Courtney L      16 Sachem-MR            1:09.01    1:09.40  
      33.80   35.60                                                
  6 Nasser, Helen M           17 HAA-MR               1:09.10    1:09.76  
  7 Spicer, Katie E           17 LIAC-MR              1:08.54    1:10.51  
      34.45   36.06                                                
  8 DI Novis, Jenna M         15 IA-MR                1:07.72    1:10.72  
  9 Wright, Allison L         17 CIY-MR               1:07.79    1:11.40  
      34.75   36.65                                                
 10 Wolf, Brittney *          16 IA-MR                1:13.95    1:11.49  
      35.04   36.45                                                
 11 Kelly, Taylor E           15 TVSC-MR              1:07.18    1:11.73  
      35.62   36.11                                                
 12 Campo, Jamie              15 Sachem-MR            1:10.00    1:12.24  
      35.36   36.88                                                
AGE - Division  
  1 Shinmachi, Stephanie Y    18 TVSC-MR              1:13.94    1:14.30  
      35.74   38.56                                                
  2 Windler, Stephanie L      17 Tmsuffolk-MR         1:14.04    1:14.71  
      36.76   37.95                                                
  3 Nemeth, Alison L          15 IA-MR                1:14.68    1:14.88  
      36.36   38.52                                                
  4 Hanley, Kaitlin M         17 Tmsuffolk-MR         1:15.13    1:15.39  
      36.47   38.92                                                
  5 Lang, Erika A             15 Sachem-MR            1:15.63    1:15.99  
      37.24   38.75                                                
  6 Fitz, Sara A              15 CSC-MR               1:14.51    1:16.77  
      33.50   43.27                                                
  7 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  1:17.14    1:18.67  
      38.81   39.86                                                
  8 Cox-Steiner, Cara         17 IA-MR                1:20.31    1:19.45  
      38.99   40.46                                                
  9 Miller, Jennifer A        16 CSC-MR               1:18.41    1:21.24  
      40.51   40.73                                                
 10 Reinesch, Cara            16 HAA-MR               1:23.42    1:22.66  
      40.16   42.50                                                
 11 Lynch, Megan              15 HAA-MR               1:45.00    1:27.96  
      41.88   46.08                                                
 12 Holmes, Sarah             16 NFS-MR               2:06.54    1:55.30  
      55.19 1:00.11                                                
Non-Award Division  
  1 Nocera, Melissa D         15 Sachem-MR            1:11.67    1:13.54  
      34.72   38.82                                                
  2 Moursi, Heba A            15 Tmsuffolk-MR         1:12.52    1:13.63  
      35.94   37.69                                                
  3 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                1:12.68    1:13.70  
      35.79   37.91                                                
  4 Adler, Katherine A        16 LIAC-MR              1:10.08    1:14.05  
      36.44   37.61                                                
  5 Chan, Claudia S           17 CIY-MR               1:10.98    1:16.05  
      36.29   39.76                                                
  6 Fortin, Lenore R          16 TVSC-MR              1:12.55    1:17.32  
  7 Glennon, Nicole B         16 TVSC-MR              1:12.67    1:18.22  
      37.97   40.25                                                
 
Event 48  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Marcus, Josh              16 DAC-MR               1:01.70    1:01.83  
      30.19   31.64                                                
  2 Wakefield, Kevin A        15 Express Swimming-MR  1:07.25    1:02.16  
      38.81   23.35                                                
  3 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR       1:05.94    1:03.26  
      30.90   32.36                                                
  4 DI Iorio, Alexander B     15 LIAC-MR              1:02.44    1:04.46  
      31.80   32.66                                                
  5 Rufa, Chris S             16 CSC-MR               1:03.67    1:05.03  
      32.02   33.01                                                
  6 Castillo, Charlie         16 LBA-MR               1:05.99    1:06.22  
      32.33   33.89                                                
  7 Lariccio, Michael         16 Sachem-MR            1:05.04    1:06.84  
      32.49   34.35                                                
AGE - Division  
  1 Swoish, Paul T            16 North Shore-MR       1:08.65    1:10.13  
      33.37   36.76                                                
  2 McCort, Michael P         15 North Shore-MR       1:11.27    1:10.94  
      34.56   36.38                                                
  3 Garcia, Enrick            15 Sachem-MR            1:22.67    1:12.09  
      35.84   36.25                                                
  4 Luckie, Anthony P         15 TVSC-MR              1:12.98    1:12.33  
      35.58   36.75                                                
  5 Moy, Edward               17 TS-LI-MR             1:11.33    1:12.38  
      35.98   36.40                                                
  6 Cranmer, Kevin            16 HAA-MR               1:25.25    1:14.90  
    1:07.75    7.15                                                
Non-Award Division  
  1 Finnerty, Michael P       17 LIAC-MR              1:00.37    1:02.69  
      30.88   31.81                                                
  2 Piesnikowski, Eric P      17 CSC-MR               1:00.49    1:03.69  
      31.01   32.68                                                
  3 Weil, Thomas E            15 CSC-MR               1:03.01    1:07.85  
    1:07.85                                                        
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Derlath, Erica A          12 Express Swimming-MR    30.78      31.05  
  2 Larkin, Kate C            12 Tmsuffolk-MR           31.25      31.12  
  3 Moore, Erin A             12 CSC-MR                 31.62      31.58  
  4 Moursi, Sara A            11 Tmsuffolk-MR           32.69      31.85  
  5 Daly, Jenna               12 LIAC-MR                32.13      31.96  
SILV - Division  
  1 Pashayan, Laura A         12 Express Swimming-MR    32.78      32.43  
  2 Bruder, Kristi L          11 IA-MR                  33.35      32.89  
  3 Warren, Michelle          11 WISC-MR                33.40      33.08  
  4 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR    32.79      33.11  
  5 Casado, Laurie            12 CIY-MR                 32.14      33.14  
  6 Rahgozar, Shayda Z        12 Tmsuffolk-MR           34.48      34.01  
  7 Leonardo, Cassandra Z     12 LIAC-MR                34.43      34.03  
  8 Larson, Kimberly P        11 IA-MR                  34.05      34.22  
  9 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR           40.07      34.29  
 10 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                  32.97      34.32  
 11 Plaschka, Jade            12 HAA-MR                 34.62      34.70  
 12 Delyra, Alexa             12 WISC-MR                34.32      34.71  
 13 Kiernan, Amanda C         12 IA-MR                  33.74      34.76  
 14 Innis, Raven              11 NFS-MR                 35.78      34.83  
 15 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR                36.68      34.93  
 16 Geddrie, Jade M           12 WISC-MR                34.86      35.04  
 17 Kelly, Ariana R           11 Sachem-MR              40.87      35.37  
 18 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR           34.30      35.39  
 19 Larkin, Deven             12 East End-MR            35.21      35.69  
 20 Power, Rebecca *          12 LBA-MR                 35.84      36.11  
 21 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR                38.37      36.21  
 22 Blom, Danielle            11 HAA-MR                 39.54      36.30  
 23 Miller, Ashley D          12 Sachem-MR              38.76      36.88  
 24 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                  37.36      36.89  
 25 Hoffman, Morgan S         11 WISC-MR                37.82      36.90  
 26 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR                38.27      37.02  
 27 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR               40.13      37.07  
 28 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR           38.81      37.16  
 29 Lin, Amy M                11 North Shore-MR         36.00      37.17  
AGE - Division  
  1 Muller, Christine         12 LIAC-MR                37.61      37.44  
  2 Maresca, Samantha A       12 TS-LI-MR               44.00      37.54  
  3 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR                 37.39      38.06  
  4 Schmid, kristen M         11 WISC-MR                40.52      38.69  
  5 Haspel, Allison           11 LIAC-MR                39.04      38.80  
  6 D'Angelo, Torrey E        11 TVSC-MR                37.76      38.97  
  7 Drury, Kelly M            11 Tmsuffolk-MR           50.22      39.23  
  8 Swoish, Kerry E           11 North Shore-MR         41.25      39.36  
  9 Baker, Arianna C          12 East End-MR            41.97      39.42  
 10 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR           45.48      39.46  
 11 Miszner, Allison A        11 LIAC-MR                39.58      39.50  
 12 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR           41.74      39.70  
 13 Butler, Alice             12 East End-MR            50.13      39.73  
 14 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR                40.11      40.13  
 15 Sims, Danielle A          12 Express Swimming-MR    42.37      40.33  
 16 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR              41.44      40.95  
 17 Aliperti, Josephine       12 Sachem-MR              44.82      41.35  
 18 Damato, Eva M             12 Sachem-MR              46.46      41.54  
 19 Lytell, Mariko            11 WISC-MR                42.45      41.90  
 20 White, Torey M            11 IA-MR                  41.32      43.09  
 21 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR    43.32      43.16  
 22 Grega, Allison M          11 Sachem-MR              44.05      44.83  
 23 Corea, Alexa              11 LIAC-MR                45.61      44.93  
 24 Schildt, Krista M         11 Sachem-MR              48.93      46.21  
 25 McKenzie, Ashley S        11 NFS-MR               1:00.89      46.91  
 26 Malinowski, Kendall G     11 IA-MR                  43.32      47.41  
 27 Mahoney, Kaitlin E        11 TVSC-MR                54.26      47.99  
 28 Sigismondi, Rachel C      11 IA-MR                  53.50      50.65  
 29 Squillante, Jenna         11 IA-MR                  47.74      50.76  
 30 Giacalone, Lindsay R      11 TVSC-MR                59.09      51.29  
 31 Walsh, Jennifer           11 North Shore-MR         55.00      58.41  
 -- Klett, Torrey K           11 North Shore-MR         50.34         DQ  
 -- Clifford, Candice R       12 HAA-MR                 53.27         DQ  
 -- Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR                48.52         DQ  
 -- Napoleon, Melissa         11 LBA-MR                 40.72         DQ  
 -- Nocera, Angela M          12 Sachem-MR              39.82         DQ  
 -- Brock, Brittany J         12 IA-MR                  53.40         DQ  
Non-Award Division  
  1 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR                36.09      37.74  
  2 Gordon, Ashley A          11 TS-LI-MR               37.09      38.89  
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alejandro, Steffen A      11 LIAC-MR                33.73      33.10  
  2 Garcia, Kevin             12 Sachem-MR              35.12      33.51  
  3 O'Neill, Brian P          11 LIAC-MR                34.13      33.76  
  4 Hallinan, James J         11 CSC-MR                 33.00      34.10  
  5 Bormann, Thomas L         12 Tmsuffolk-MR           37.06      34.23  
  6 Derlath, Jonathan H       11 Express Swimming-MR    34.25      35.07  
  7 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR                40.20      35.73  
  8 Jimenez, Marcin A         11 TS-LI-MR               35.52      35.87  
  9 Brandt, Joseph W          11 TS-LI-MR               38.01      36.09  
 10 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR                36.21      36.16  
 11 Carlson, Sean J           12 TS-LI-MR               35.80      36.65  
 12 Staszewski, Alec L        12 Express Swimming-MR    35.91      37.21  
 13 Cremer, Christian H       11 IA-MR                  35.71      38.11  
 14 Oakes, Brian C            11 LIAC-MR                38.79      38.15  
 15 Conway, Sean P            12 CSC-MR                 41.73      38.61  
 16 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR                36.49      38.62  
 16 Perdomo, Miguel           11 NFS-MR                 37.38      38.62  
 18 Toscano, Thomas           12 HAA-MR                 39.88      39.37  
 19 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR         39.54      39.45  
AGE - Division  
  1 Keller, Sean              12 WISC-MR                40.48      40.42  
  2 La Roche, Derek B         11 North Shore-MR         41.62      41.08  
  3 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR    41.20      41.51  
  4 Hernandez, Jason          12 NFS-MR                 40.75      41.97  
  5 Bass, Brandon M           12 NFS-MR                 42.40      45.15  
  6 Shaw, Maliek              11 NFS-MR                 44.54      45.23  
  7 Orsini, Michael           11 HAA-MR                 44.59      46.71  
  8 Santanella, Frank J       12 North Shore-MR         45.95      46.93  
  9 Clark, Brandon            11 UN-NS-MR               55.00      47.13  
 10 Kuhn, Ian A               11 Sachem-MR              46.95      49.80  
Non-Award Division  
  1 Cox, Mark                 11 IA-MR                  32.80      33.31  
  2 Schneider, Jason          12 LIAC-MR                32.78      33.95  
  3 Chesimard, Karim          12 NFS-MR                 36.28      40.04  
  4 Medjid, Andrew Z          11 LIAC-MR                38.79      40.10  
  5 Prate, Michael            11 WISC-MR                38.79      41.64  
 -- Saintlaurent, Jeremy      11 HAA-MR                 49.11         DQ  
 
Event 51  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McWilliams, Tara A        17 Tmsuffolk-MR         1:10.96    1:05.01  
      30.86   34.15                                                
SILV - Division  
  1 Costello, Marygrace       16 LIAC-MR              1:07.13    1:07.88  
      31.83   36.05                                                
  2 Nasser, Helen M           17 HAA-MR               1:08.55    1:08.13  
      31.40   36.73                                                
  3 Turek-Herman, Aliza S     16 CIY-MR               1:07.48    1:08.20  
      31.75   36.45                                                
  4 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR               1:09.22    1:12.53  
      33.26   39.27                                                
AGE - Division  
  1 Zaffrano, Julianne        15 Sachem-MR            1:24.68    1:20.96  
      36.02   44.94                                                
  2 Pashayan, Christina M     16 Express Swimming-MR  1:22.04    1:22.76  
       9.97 1:12.79                                                
Non-Award Division  
  1 Harken, Heather E         16 Express Swimming-MR  1:05.55    1:07.09  
      32.08   35.01                                                
  2 Edwards, Shannon T        15 NFS-MR               1:11.86    1:15.15  
      35.81   39.34                                                
 
Event 52  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Caines, Matthew F         15 Tmsuffolk-MR         1:01.15      59.45  
      27.95   31.50                                                
  2 Gustafson, Daniel T       17 North Shore-MR         59.50    1:01.43  
      28.52   32.91                                                
  3 Wakefield, Kevin A        15 Express Swimming-MR  1:03.08    1:01.94  
      28.96   32.98                                                
  4 Cote, James P             16 WISC-MR                59.90    1:02.44  
      29.09   33.35                                                
AGE - Division  
  1 King, Terence E           15 CSC-MR               1:08.87    1:07.26  
      31.36   35.90                                                
  2 Moy, Edward               17 TS-LI-MR             1:06.10    1:07.76  
      31.71   36.05                                                
  3 NG, Jason                 15 LIAC-MR              1:07.04    1:08.40  
      32.39   36.01                                                
  4 Vogel, Daniel A           15 LIAC-MR              1:11.77    1:10.99  
      33.54   37.45                                                
  5 Hunt, Jason B             15 Sachem-MR            1:34.18    1:14.95  
      33.48   41.47                                                
  6 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  1:15.68    1:15.33  
      32.86   42.47                                                
Non-Award Division  
  1 Lariccio, Michael         16 Sachem-MR            1:05.24    1:08.62  
      30.87   37.75                                                
 
Event 53  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR       2:29.66    2:29.24  
      31.08   38.41   44.11   35.64                                
SILV - Division  
  1 Casado, Laurie            12 CIY-MR               2:36.72    2:34.23  
      35.73   42.05   42.42   34.03                                
  2 Fountain, Michele         12 IA-MR                2:40.41    2:34.99  
      33.11   39.07   48.59   34.22                                
  3 Biagioli, Alana           11 TVSC-MR              2:36.54    2:36.21  
      35.29   41.15   45.07   34.70                                
  4 Bruder, Kristi L          11 IA-MR                2:39.16    2:36.22  
      34.60   41.15   45.23   35.24                                
  5 Smith, Jackie *           12 LBA-MR               2:34.87    2:37.19  
       9.14   27.91 1:25.21   34.93                                
  6 Warren, Michelle          11 WISC-MR              2:39.77    2:39.44  
                    1:14.55   35.14                                
  7 Dennis, Maya Y            11 NFS-MR               2:39.50    2:40.01  
      36.63   41.57   46.93   34.88                                
  7 Larson, Kimberly P        11 IA-MR                2:35.86    2:40.01  
  9 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR              2:50.00    2:40.11  
      36.30   41.08   45.39   37.34                                
 10 Leguyader, Sydney A       12 CSC-MR               2:35.66    2:40.37  
      34.06   43.06   49.33   33.92                                
 11 Moursi, Sara A            11 Tmsuffolk-MR         2:41.15    2:40.43  
      32.86   42.14   51.01   34.42                                
 12 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR              2:44.29    2:41.77  
                              35.33                                
 13 Purdy, Dana R             12 TVSC-MR              2:51.32    2:42.19  
      37.63   40.89   47.09   36.58                                
 14 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  2:43.08    2:42.54  
      36.13   41.92   48.30   36.19                                
 15 Leonardo, Cassandra Z     12 LIAC-MR              2:44.93    2:43.06  
      35.16   40.29   51.63   35.98                                
 16 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR       2:41.82    2:43.13  
      37.12   41.99   48.54   35.48                                
 17 Festa, Julia D            11 LIAC-MR              2:45.73    2:44.13  
      36.53   41.08   51.46   35.06                                
 18 Longo, Nicole A           12 CSC-MR               2:46.55    2:44.23  
      35.95   42.38   48.63   37.27                                
 19 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR               2:39.00    2:45.00  
      37.32   43.15   46.38   38.15                                
 20 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR       2:54.19    2:47.86  
      40.46   43.55   48.89   34.96                                
 21 Power, Rebecca *          12 LBA-MR               2:48.94    2:48.89  
      38.48   44.99   46.93   38.49                                
 22 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR         2:56.64    2:48.93  
      44.80   38.59 1:25.54                                        
 23 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR       2:49.95    2:50.75  
                    1:40.57                                        
 24 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR               3:04.34    2:51.50  
 25 Carbonette, Elise M       11 North Shore-MR       2:45.00    2:51.63  
      38.53   44.85   49.10   39.15                                
 26 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR               3:15.81    2:54.08  
      39.90   42.77   55.85   35.56                                
AGE - Division  
  1 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR         3:01.80    2:54.22  
      36.60   45.78   53.87   37.97                                
  2 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR               3:02.45    2:56.47  
      37.65   46.52   51.77   40.53                                
  3 Lown, Katina A            12 CSC-MR               3:04.50    2:58.48  
      40.50   44.91   53.68   39.39                                
  4 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR       2:55.00    2:58.52  
      39.41   46.28   52.87   39.96                                
  5 Ialenti, Caitlin C        12 Express Swimming-MR  3:06.00    2:59.81  
      43.08   48.02   51.49   37.22                                
  6 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR               3:11.73    3:00.14  
      42.38   43.25   55.03   39.48                                
  7 Sheldon, Aya Z            11 LIAC-MR              2:55.80    3:00.54  
      43.28   41.67   58.98   36.61                                
  8 Falden, Raynell S         11 NFS-MR               3:28.69    3:00.96  
      43.93   48.33   51.19   37.51                                
  9 Haspel, Allison           11 LIAC-MR              3:55.98    3:03.24  
      43.06   46.45   52.68   41.05                                
 10 Sherard, Nia              11 NFS-MR               3:03.41    3:03.31  
      44.75   49.44   50.79   38.33                                
 11 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR               3:23.36    3:12.48  
      46.28   50.90   54.13   41.17                                
 12 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR               3:15.73    3:12.93  
      41.40   48.52   57.78   45.23                                
 13 Kearney, Erin A           11 CSC-MR               3:00.00    3:15.28  
      41.67   53.02   56.96   43.63                                
 14 Scollan, Celeste A        11 CSC-MR               3:37.48    3:15.48  
      43.19   43.93 1:01.59   46.77                                
 15 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  3:46.00    3:18.66  
      45.39   52.65   56.16   44.46                                
 16 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR               3:20.00    3:18.69  
      44.63   50.43 1:01.43   42.20                                
 17 Monaco, Jessica A         11 CSC-MR               3:30.34    3:20.38  
                      54.97   47.34                                
 18 Marsar, Samantha K        11 CSC-MR               3:30.00    3:24.44  
      47.30   50.12 1:02.28   44.74                                
Non-Award Division  
 -- Feil, Amanda A            12 CSC-MR               3:18.78         DQ  
                    1:01.99                                        
 
Event 54  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR               2:37.30    2:34.39  
      31.60   38.59   48.64   35.56                                
JO - Division  
  1 Catano, AL                11 IA-MR                2:39.05    2:36.15  
      32.45   39.96   49.68   34.06                                
SILV - Division  
  1 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR       2:37.83    2:39.00  
      34.30   39.30   49.68   35.72                                
  2 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR               2:43.81    2:39.47  
      35.81   39.09   49.57   35.00                                
  3 Bembridge, Jordan D       12 NFS-MR               2:37.79    2:40.93  
      39.82                   34.96                                
  4 Derlath, Jonathan H       11 Express Swimming-MR  2:38.24    2:41.01  
      36.31   40.60   51.04   33.06                                
  5 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR               2:46.54    2:41.17  
      34.74   41.19   48.03   37.21                                
  6 Kang, Ian                 12 North Shore-MR       2:55.00    2:43.20  
      37.14   41.82   46.49   37.75                                
  7 King, Brendan D           12 CSC-MR               2:46.06    2:44.94  
      36.00   42.72   52.02   34.20                                
  8 Hallinan, James J         11 CSC-MR               2:47.68    2:45.61  
      46.25 1:59.36                                                
  9 Quinn, Colin G            12 Express Swimming-MR  3:16.00    2:50.72  
                      26.91                                        
 10 Cremer, Christian H       11 IA-MR                2:56.63    2:51.10  
      39.78   44.22   53.06   34.04                                
 11 Gustafson, Peter G        11 North Shore-MR       2:47.20    2:54.22  
      38.42   45.28   53.58   36.94                                
 12 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR              3:01.87    2:54.73  
      40.60   42.25   54.86   37.02                                
 13 Nieto, Brian T            12 CSC-MR               2:58.27    2:55.15  
       8.74 1:15.47   53.70   37.24                                
AGE - Division  
  1 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR               3:18.13    3:01.43  
      39.74   42.80   58.95   39.94                                
  2 Ryan, Michael C           11 Sachem-MR            3:24.69    3:08.67  
      44.00   48.12   56.55   40.00                                
  3 Chan, Norman              11 CIY-MR               3:30.00    3:15.54  
      41.50   50.87   58.34   44.83                                
  4 Ballon, Carlos            11 LIAC-MR              3:15.25    3:16.60  
      44.58   49.35 1:00.80   41.87                                
Non-Award Division  
 -- O'Neill, Brian P          11 LIAC-MR              2:38.67         DQ  
 
Event 55  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hanley, Kaitlin M         17 Tmsuffolk-MR         2:26.97    2:24.86  
  2 Faiella, Danielle M       17 LIAC-MR              2:23.56    2:24.91  
      31.51   40.07   41.60   31.73                                
  3 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              2:26.03    2:26.27  
      32.63   37.67   44.13   31.84                                
  4 Giunta, Jaclyn A          16 Tmsuffolk-MR         2:26.40    2:26.98  
      32.48 1:54.50                                                
  5 Gordon, Megan T           15 Tmsuffolk-MR         2:30.08    2:28.58  
      32.65   37.54   43.16   35.23                                
  6 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                2:30.55    2:29.79  
      35.33   38.89   45.51   30.06                                
  7 Sullivan, Ellen F         15 Express Swimming-MR  2:26.28    2:30.49  
      34.92   39.75   43.89   31.93                                
  8 Moursi, Heba A            15 Tmsuffolk-MR         2:33.09    2:34.75  
      33.81   39.55   45.20   36.19                                
  9 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR               2:31.99    2:35.70  
      33.46   42.21   44.66   35.37                                
 10 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR             2:36.45    2:37.55  
      34.52   42.47   46.36   34.20                                
 11 Wong, Jessika S           16 LIAC-MR              2:34.04    2:38.20  
      36.11   40.17   46.36   35.56                                
 12 Nocera, Melissa D         15 Sachem-MR            2:32.61    2:38.51  
                    1:23.02                                        
AGE - Division  
  1 Miller, Jennifer A        16 CSC-MR               2:49.36    2:54.03  
      39.54                 1:03.07                                
Non-Award Division  
  1 Edwards, Shannon T        15 NFS-MR               2:38.61    2:46.28  
      35.30   42.88   51.39   36.71                                
  2 Lang, Erika A             15 Sachem-MR            2:42.05    2:47.59  
      34.07   43.03   50.95   39.54                                
 
Event 56  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR       2:17.97    2:14.76  
      28.91   33.93   40.76   31.16                                
  2 Gustafson, Daniel T       17 North Shore-MR       2:15.83    2:20.00  
      28.90   35.70   42.68   32.72                                
  3 Snydstrup, William J      17 CSC-MR               2:20.28    2:20.92  
      31.80   38.59   39.45   31.08                                
  4 Cornacchioli, Joseph L    17 Tmsuffolk-MR         2:22.06    2:21.88  
      31.96 1:49.92                                                
  5 Weil, Thomas E            15 CSC-MR               2:19.54    2:26.45  
      30.27   36.40   46.38   33.40                                
  6 McCort, Michael P         15 North Shore-MR       2:37.75    2:30.10  
                              31.78                                
  7 King, Terence E           15 CSC-MR               2:26.68    2:31.53  
      33.67   40.66   43.63   33.57                                
 -- Rezler, Chris P           16 LIAC-MR              2:34.22         DQ  
      30.91   39.05   45.14   34.67                                
AGE - Division  
  1 Hunt, Jason B             15 Sachem-MR            2:38.57    2:41.84  
      40.74   38.72   47.37   35.01                                
 
Event 57  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Skeivys, Maria E          10 DAC-MR               1:09.86    1:08.52  
      33.63   34.89                                                
  2 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR       1:09.50    1:08.55  
      32.16   36.39                                                
  3 Tromp, Jacqueline M       10 CSC-MR               1:09.44    1:11.03  
      34.16   36.87                                                
  4 Kolackovsky, Kerrie       10 LIAC-MR              1:11.13    1:11.47  
      34.77   36.70                                                
SILV - Division  
  1 Einsidler, Lisa Z         10 Tmsuffolk-MR         1:11.68    1:11.87  
      34.67   37.20                                                
  2 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR              1:13.07    1:13.68  
      36.30   37.38                                                
  3 Norman, Samantha M         9 Tmsuffolk-MR         1:15.23    1:13.98  
      35.47   38.51                                                
  4 Stanford, Brittany *      10 LBA-MR               1:13.55    1:14.53  
      35.58   38.95                                                
  5 Vertullo, Christine       10 East End-MR          1:16.38    1:14.55  
      36.22   38.33                                                
  6 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR  1:16.21    1:14.63  
      36.44   38.19                                                
  7 Birns, Chelsea A          10 Tmsuffolk-MR         1:16.87    1:14.98  
      36.30   38.68                                                
  8 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR       1:14.97    1:15.75  
      35.96   39.79                                                
  9 Morrow, Julia A           10 North Shore-MR       1:18.39    1:16.23  
      36.47   39.76                                                
 10 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR       1:17.47    1:16.66  
      36.03   40.63                                                
 11 McGowan, Casey             9 WISC-MR              1:19.71    1:17.89  
      35.83   42.06                                                
 12 Salerno, Danielle          9 TVSC-MR              1:17.65    1:18.65  
      37.02   41.63                                                
 13 Sung, Julia               10 CIY-MR               1:21.20    1:18.93  
      35.15   43.78                                                
 14 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR  1:29.22    1:19.51  
      38.33   41.18                                                
 15 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR            1:20.92    1:19.52  
      37.19   42.33                                                
 16 Heiss, Caitlin            10 LBA-MR               1:21.82    1:19.61  
      36.56   43.05                                                
 17 Muller, Nicole M          10 HAA-MR               1:26.40    1:19.82  
      37.84   41.98                                                
 18 MACEDONIO, Kaitlyn E      10 LIAC-MR              1:20.25    1:19.84  
      38.54   41.30                                                
 19 Citarella, Paige M        10 WISC-MR              1:28.55    1:19.89  
      36.08   43.81                                                
 20 Brennan, Cassidy S        10 TVSC-MR              1:18.22    1:20.19  
      38.08   42.11                                                
 21 Narus, Jessica L           9 North Shore-MR       1:28.52    1:21.34  
      37.46   43.88                                                
AGE - Division  
  1 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR               1:26.03    1:21.56  
      38.27   43.29                                                
  2 Acompora, Alyssa           9 TS-LI-MR             1:31.95    1:21.59  
      38.03   43.56                                                
  3 Hansen, Kaitlyn G         10 IA-MR                1:28.48    1:22.25  
      39.06   43.19                                                
  4 Demerest, Jackie           9 LBA-MR               1:25.60    1:22.45  
      38.44   44.01                                                
  5 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR  1:31.07    1:22.56  
      40.44   42.12                                                
  6 Rix, Mikaela E            10 Express Swimming-MR  1:25.00    1:22.88  
      37.03   45.85                                                
  7 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR               1:26.03    1:23.17  
      37.57   45.60                                                
  8 Pearsall, Jenna L         10 IA-MR                1:28.20    1:23.20  
      40.63   42.57                                                
  9 Landaw, Laura              9 CIY-MR               1:22.81    1:24.56  
      40.01   44.55                                                
 10 Lawson, Siobhan L         10 CSC-MR               1:22.52    1:24.74  
      40.30   44.44                                                
 11 Lloyd, Cecilia            10 CIY-MR               1:27.96    1:24.78  
      38.69   46.09                                                
 12 Frawley, Kelsey N         10 LIAC-MR              1:30.85    1:26.59  
      42.51   44.08                                                
 13 Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR         1:40.26    1:26.83  
      40.09   46.74                                                
 14 Landi, Gabriella M         9 CSC-MR               1:30.89    1:27.11  
      40.02   47.09                                                
 15 Moretti, Tiana M          10 IA-MR                1:35.32    1:28.08  
       8.75 1:19.33                                                
 16 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR               1:22.75    1:28.64  
 17 Bassi, Julia E            10 TVSC-MR              1:25.19    1:28.84  
      39.18   49.66                                                
 18 Roett, Katelyn            10 IA-MR                1:32.31    1:28.86  
      41.35   47.51                                                
 19 Hesse, Samantha M         10 TVSC-MR              1:27.10    1:28.90  
      41.52   47.38                                                
 20 Ebo, Nadine               10 IA-MR                1:36.76    1:29.51  
      38.72   50.79                                                
 21 Rosenbrock, Michelle      10 HAA-MR               1:30.20    1:29.82  
      42.47   47.35                                                
 22 Sommers, Carly A          10 CSC-MR               1:30.46    1:30.73  
      42.41   48.32                                                
 23 Kelly, Paige               9 HAA-MR               1:35.43    1:30.95  
      42.90   48.05                                                
 24 Murray, Devin              9 LBA-MR               1:30.39    1:31.11  
      41.44   49.67                                                
 25 Moore, Diana              10 HAA-MR               1:35.25    1:31.42  
      44.18   47.24                                                
 26 Bosak, Rachael M          10 TS-LI-MR             1:29.86    1:31.57  
      43.55   48.02                                                
 27 Robinson, Erica           10 HAA-MR               1:42.40    1:31.94  
      42.68   49.26                                                
 28 Ramos, Natalie A           9 CSC-MR               1:43.33    1:32.52  
      43.20   49.32                                                
 29 Gesimondo, Melissa        10 HAA-MR               1:35.25    1:32.57  
       9.18 1:23.39                                                
 30 Lampe, Shannon E          10 TVSC-MR              1:35.00    1:32.77  
      43.01   49.76                                                
 31 Mohiuddin, Farah          10 HAA-MR               1:44.05    1:33.43  
      44.93   48.50                                                
 32 Culhane, Nora A            9 CSC-MR               1:30.22    1:33.49  
      42.41   51.08                                                
 33 Hanley, Tori L             9 Tmsuffolk-MR         1:42.23    1:34.73  
      43.95   50.78                                                
 34 Macalpine, Kerri R        10 East End-MR          1:59.88    1:34.99  
      44.63   50.36                                                
 35 Neidle, Emily A            9 TVSC-MR              1:37.80    1:36.26  
      43.64   52.62                                                
 36 Vail, Lily L               9 TVSC-MR              1:51.32    1:36.64  
      44.47   52.17                                                
 37 Grieco, Elissa A           9 HAA-MR               1:33.34    1:36.95  
      46.21   50.74                                                
 38 Irwin, Danilelle M         9 CSC-MR               1:51.66    1:37.08  
      46.07   51.01                                                
 39 Enoksen, Tory E            9 CSC-MR               2:00.00    1:37.30  
      43.91   53.39                                                
 40 Holler, Jillian P         10 TVSC-MR              1:33.75    1:38.54  
      46.07   52.47                                                
 41 Swartwout, Christine       9 WISC-MR              1:43.67    1:39.10  
      46.30   52.80                                                
 42 Zoine, Jaquelyn T          9 LIAC-MR              1:39.26    1:39.41  
      46.01   53.40                                                
 43 Doherty, Gini S           10 Tmsuffolk-MR         1:46.61    1:39.58  
      44.43   55.15                                                
 44 Mikulas, Sara J           10 LIAC-MR              1:28.09    1:39.71  
      46.72   52.99                                                
 45 Smart, Mary Jo J           9 HAA-MR               1:40.25    1:39.93  
      44.59   55.34                                                
 46 Vingan, Jaclyn F          10 Tmsuffolk-MR         1:37.38    1:40.18  
      46.22   53.96                                                
 47 D'Angelo, Caroline R       9 TVSC-MR              1:36.12    1:40.65  
      46.98   53.67                                                
 48 Li, Shirley                9 Express Swimming-MR  1:45.00    1:40.71  
      46.77   53.94                                                
 49 Flower, Jennifer W         9 East End-MR          1:48.99    1:41.23  
      47.04   54.19                                                
 50 Smith, Amanda C           10 TVSC-MR              2:00.00    1:41.53  
      48.03   53.50                                                
 51 Kleeman, Alexandra R       9 TVSC-MR              1:50.00    1:41.81  
      45.89   55.92                                                
 52 McCloud, Megan A           9 TS-LI-MR             1:54.64    1:42.25  
      48.09   54.16                                                
 53 Sandor, Hanna W            9 IA-MR                1:28.18    1:43.22  
      47.26   55.96                                                
 54 Rosa, Tracey L             9 IA-MR                2:01.79    1:47.14  
      50.44   56.70                                                
 55 Seidell, Mary C            9 HAA-MR               1:51.17    1:48.49  
      49.79   58.70                                                
 56 Kerr, Kellie A             9 CSC-MR               1:58.81    1:48.76  
      48.65 1:00.11                                                
 57 Presser, Megan K           9 TVSC-MR              2:00.43    1:48.85  
      52.73   56.12                                                
 58 Harmon, Corin L            9 HAA-MR               1:45.25    1:48.89  
      52.42   56.47                                                
 59 Drury, Nicole M            9 Tmsuffolk-MR         1:45.63    1:50.05  
      50.84   59.21                                                
 60 Mazza, Samantha A         10 North Shore-MR       2:00.00    1:50.82  
      47.09 1:03.73                                                
 61 Meagher, Abbey M           9 LIAC-MR              2:02.88    1:50.83  
      52.33   58.50                                                
 62 Aiello, Gabrielle D        9 TVSC-MR              1:59.08    1:52.66  
      54.32   58.34                                                
 63 Smith, Erika L            10 TVSC-MR              1:48.88    1:55.96  
      53.50 1:02.46                                                
 64 Pellegrino, Amanda J       9 Sachem-MR            1:56.67    1:58.99  
      55.72 1:03.27                                                
 65 Trontz, Rebecca J         10 Tmsuffolk-MR         2:01.78    2:03.33  
      55.53 1:07.80                                                
 66 Barkey, Meghann           10 TS-LI-MR             1:32.37    2:05.62  
      58.16 1:07.46                                                
 -- Neligan, Shannon F         9 LIAC-MR              1:42.29         DQ  
      46.59   53.77                                                
 -- Budnick, Lauren J          9 TVSC-MR              2:30.00         DQ  
    1:14.57 1:25.57                                                
 -- Munafo, Nicole            10 HAA-MR               1:40.25         DQ  
      49.27   56.86                                                
 -- Blom, Jesse H             10 TVSC-MR              2:10.00         DQ  
      59.61 1:12.49                                                
Non-Award Division  
  1 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR  1:09.76    1:11.60  
      34.53   37.07                                                
  2 Mochamer, Lindsie M       10 IA-MR                1:20.18    1:22.70  
      37.66   45.04                                                
  3 Russell, Clara J           9 TS-LI-MR             1:18.99    1:23.27  
      37.84   45.43                                                
  4 Ramirez, Christy          10 LBA-MR               1:20.87    1:27.44  
      38.50   48.94                                                
 
Event 58  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR  1:13.84    1:09.93  
      34.46   35.47                                                
  2 Galan, Bryan               9 Sachem-MR            1:12.20    1:10.19  
      34.51   35.68                                                
  3 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:11.56    1:10.99  
      34.25   36.74                                                
  4 Sweetman, Brandon         10 CIY-MR               1:12.32    1:11.63  
      33.72   37.91                                                
SILV - Division  
  1 McCort, Gregory E         10 North Shore-MR       1:14.61    1:13.15  
      33.84   39.31                                                
  2 Deblasio, Matthew M        9 Tmsuffolk-MR         1:14.13    1:14.00  
      34.87   39.13                                                
  3 Hausmann, Edward C        10 WISC-MR              1:17.69    1:15.72  
      36.48   39.24                                                
  4 Drago, Adam N             10 IA-MR                1:16.62    1:16.30  
      36.44   39.86                                                
  5 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                1:16.08    1:16.69  
      36.13   40.56                                                
  6 Spierer, Josh A           10 IA-MR                1:15.63    1:16.75  
      37.31   39.44                                                
  7 Forgione, Michael J       10 WISC-MR              1:15.47    1:16.80  
      36.07   40.73                                                
  8 Wallace, Nicholas         10 HAA-MR               1:24.59    1:17.88  
      36.47   41.41                                                
  9 Sheridan, James F         10 LIAC-MR              1:21.86    1:18.22  
      36.95   41.27                                                
 10 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR         1:19.52    1:18.44  
      37.49   40.95                                                
 11 Jiran, Monte              10 WISC-MR              1:15.37    1:18.90  
      37.79   41.11                                                
 12 McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR               1:18.70    1:18.98  
      36.72   42.26                                                
 13 Nash, John                10 LBA-MR               1:19.46    1:19.65  
       9.01 1:10.64                                                
 14 Smith, Nicholas           10 LBA-MR               1:22.01    1:20.25  
      38.85   41.40                                                
 15 Bouzourene, Tarik         10 LIAC-MR              1:20.01    1:21.38  
      38.38   43.00                                                
AGE - Division  
  1 Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR               1:30.03    1:21.80  
      40.08   41.72                                                
  2 DeBenedicts, Keith R      10 Sachem-MR            1:29.86    1:22.08  
      39.15   42.93                                                
  3 Fraser, Colin              9 LBA-MR               1:26.80    1:23.50  
      38.71   44.79                                                
  4 Dowling, Jake A           10 TVSC-MR              1:28.33    1:23.84  
      38.69   45.15                                                
  5 Dieterich, Eric B         10 CSC-MR               1:24.54    1:24.18  
      39.34   44.84                                                
  6 Broderick, Paul R         10 WISC-MR              1:22.44    1:24.32  
      39.51   44.81                                                
  7 Pangal, John P            10 Tmsuffolk-MR         1:23.98    1:24.55  
      10.87 1:13.68                                                
  8 Bischoff, Kent A           9 Tmsuffolk-MR         1:26.93    1:24.62  
      40.52   44.10                                                
  9 Bralich, John M            9 CSC-MR               1:26.44    1:24.70  
      41.60   43.10                                                
 10 Riotta, Chris C           10 LIAC-MR              1:23.11    1:25.70  
      39.90   45.80                                                
 11 Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR         1:29.86    1:25.95  
      39.62   46.33                                                
 12 Dorata, Eric J            10 Tmsuffolk-MR         1:31.17    1:26.86  
       8.77 1:18.09                                                
 13 Fisher, Alexander R        9 CSC-MR               1:25.24    1:26.97  
      41.53   45.44                                                
 14 Mulderrig, Jack H         10 LIAC-MR              1:30.25    1:26.98  
      40.98   46.00                                                
 15 Abatemarco, Michael J     10 LIAC-MR              1:34.87    1:27.05  
      42.29   44.76                                                
 16 Noguchi, Toshi            10 CIY-MR               1:30.98    1:27.06  
      40.37   46.69                                                
 17 Hausmann, Matthew          9 WISC-MR              1:28.02    1:27.17  
      41.36   45.81                                                
 18 Citron, Joshua W          10 TVSC-MR              1:34.14    1:27.23  
      41.49   45.74                                                
 19 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR               1:25.63    1:27.47  
      40.55   46.92                                                
 20 Arana, Oscar Y            10 LIAC-MR              1:38.27    1:28.36  
      42.79   45.57                                                
 21 Farrington, Aindriu D     10 North Shore-MR       1:35.65    1:28.40  
      40.63   47.77                                                
 22 Wilson, Kyle N            10 Sachem-MR            1:31.79    1:29.04  
      40.60   48.44                                                
 23 Weilert, John             10 WISC-MR              1:43.88    1:29.11  
      44.09   45.02                                                
 24 Murray, Ryan              10 LBA-MR               1:28.55    1:30.17  
      40.99   49.18                                                
 25 Shariff, Bob              10 LIAC-MR              1:27.52    1:30.27  
      42.19   48.08                                                
 26 Makowski, John P          10 Tmsuffolk-MR         1:32.54    1:32.92  
       8.84 1:24.08                                                
 27 Cremer, Andrew B           9 IA-MR                1:46.72    1:32.93  
      44.86   48.07                                                
 28 Bernstein, Mitchell A     10 LIAC-MR              1:30.69    1:33.36  
      43.70   49.66                                                
 29 Dolan, Sean P              9 DAC-MR               1:31.12    1:33.93  
      45.15   48.78                                                
 30 Acosta, David N           10 CSC-MR               1:42.39    1:34.48  
      43.72   50.76                                                
 31 Licalzi, Nicholas W       10 Express Swimming-MR  1:31.39    1:34.50  
       9.16 1:25.34                                                
 32 Nowotny, Ryan A            9 Sachem-MR            1:31.33    1:35.78  
       9.00 1:26.78                                                
 33 Weilert, Justin           10 WISC-MR              1:47.10    1:35.99  
      46.80   49.19                                                
 34 Genova, Jerome            10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:37.89  
      46.54   51.35                                                
 35 Ajemian, Christopher      10 LIAC-MR              1:35.83    1:39.18  
      46.21   52.97                                                
 36 Palmer, John A            10 Express Swimming-MR  1:41.46    1:39.69  
      44.81   54.88                                                
 37 Harkin, Sean W             9 TVSC-MR              1:35.89    1:39.74  
      45.53   54.21                                                
 38 Shouldis, Matthew          9 LBA-MR               1:44.30    1:44.85  
 39 Kiriakos, Alex J          10 CSC-MR               2:02.21    1:46.15  
      49.32   56.83                                                
 40 Saunders, Brad S          10 TVSC-MR              2:02.10    1:48.93  
      54.59   54.34                                                
 41 Bhuchar, Varun A           9 Sachem-MR            1:59.59    1:51.69  
      52.02   59.67                                                
 42 Meier, Kevin              10 LBA-MR               1:48.65    1:52.71  
      49.28 1:03.43                                                
 43 Arana, Anthony Y           9 LIAC-MR              1:59.04    1:52.82  
      50.11 1:02.71                                                
 44 Jordan, Alexander M       10 LIAC-MR              1:48.57    1:54.32  
      48.94 1:05.38                                                
 45 Luchsinger, Sean P         9 TVSC-MR              2:00.35    1:55.72  
      50.69 1:05.03                                                
 46 Van Gurp, Alex            10 TVSC-MR              2:00.00    2:09.44  
      58.53 1:10.91                                                
 47 Fazio, Michael B          10 Tmsuffolk-MR         2:19.59    2:10.73  
      59.85 1:10.88                                                
 48 Gombert, Michael E        10 TVSC-MR              2:16.31    2:21.41  
    1:02.18 1:19.23                                                
 -- Shanley, Benjamin M        9 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ  
      44.39   50.81                                                
 -- Fthenakis, Michael M      10 Tmsuffolk-MR         1:43.24         DQ  
      46.51   57.67                                                
Non-Award Division  
  1 Goetz, Matthew J           9 WISC-MR              1:12.04    1:12.82  
      34.63   38.19                                                
  2 Mayer, Michael            10 LIAC-MR              1:18.47    1:23.56  
      12.68 1:10.88                                                
  3 Chen, Richie              10 Express Swimming-MR  1:18.00    1:28.51  
      40.64   47.87                                                
 
Event 59  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kochman, Julie N          13 Tmsuffolk-MR           59.61      57.83  
      27.86   29.97                                                
  2 Fung, Stephanie C         14 Tmsuffolk-MR         1:00.24      58.29  
      28.04   30.25                                                
  3 Alejandro, Tricia Z       13 LIAC-MR                59.56      58.46  
      28.63   29.83                                                
  4 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR  1:00.26      58.70  
      28.26   30.44                                                
SILV - Division  
  1 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR              1:00.93    1:00.27  
       9.78   50.49                                                
  2 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR                59.81    1:00.99  
      29.65   31.34                                                
  3 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR                59.44    1:01.29  
      29.65   31.64                                                
  4 Ahn, Rachel               13 North Shore-MR       1:02.11    1:01.52  
      29.81   31.71                                                
  5 Sudano, Ashley M          13 CSC-MR                 59.96    1:01.54  
      29.55   31.99                                                
  6 Lang, Kelly N             14 TVSC-MR              1:00.09    1:01.72  
      29.77   31.95                                                
  7 Burns, Jayme R            14 Tmsuffolk-MR         1:01.52    1:01.77  
      29.27   32.50                                                
  8 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  1:01.08    1:01.96  
      29.61   32.35                                                
  9 LI, Qing                  13 TVSC-MR              1:00.88    1:02.04  
      29.18   32.86                                                
 10 Kretz, Sarah J            14 LIAC-MR              1:01.57    1:02.20  
      29.72   32.48                                                
 11 Einsidler, Allie Z        13 Tmsuffolk-MR         1:00.84    1:02.25  
      29.90   32.35                                                
 12 Pelle, Allison            13 WISC-MR              1:03.54    1:02.40  
      30.04   32.36                                                
 13 Gromling, Kristin         13 LBA-MR               1:00.21    1:02.45  
      29.47   32.98                                                
 14 Milano, Lisa              13 WISC-MR              1:04.48    1:02.83  
      30.37   32.46                                                
 14 Skypala, Rebecca          13 Tmsuffolk-MR         1:01.44    1:02.83  
      29.78   33.05                                                
 16 Schreck, Hannah M         13 IA-MR                1:02.27    1:03.07  
      30.53   32.54                                                
 17 Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              1:00.44    1:03.29  
      30.46   32.83                                                
 18 Sciacca, Krysten M        14 Tmsuffolk-MR         1:00.62    1:03.45  
      30.33   33.12                                                
 19 Belesis, Tania            14 IA-MR                1:03.31    1:03.62  
      30.55   33.07                                                
 20 Hutzler, Kayla M          13 TVSC-MR              1:02.77    1:03.64  
      30.85   32.79                                                
 21 Grossetto, Janine E       14 CSC-MR               1:02.47    1:03.90  
      29.95   33.95                                                
 22 MACKENZIE, Kathryn S      14 CSC-MR               1:05.92    1:04.28  
      31.46   32.82                                                
 23 Lovell, Lea P             14 East End-MR          1:04.43    1:04.36  
      30.71   33.65                                                
 24 Luckie, Janine F          14 TVSC-MR              1:04.11    1:04.38  
      31.03   33.35                                                
 25 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR              1:05.10    1:04.39  
      30.78   33.61                                                
 26 Jauquet, Clara J          14 East End-MR          1:07.27    1:04.40  
 27 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              1:01.85    1:04.43  
      31.26   33.17                                                
 27 Squillante, Jillian M     13 IA-MR                1:03.83    1:04.43  
      30.82   33.61                                                
 29 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               1:04.33    1:04.46  
      30.89   33.57                                                
 30 Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR               1:03.58    1:04.47  
      31.47   33.00                                                
 31 Cremer, Kylie E           13 IA-MR                1:04.42    1:05.28  
      31.71   33.57                                                
 32 Omara, Heather E          14 CSC-MR               1:06.52    1:05.50  
      31.75   33.75                                                
 33 Shelby, Briana J          14 Sachem-MR            1:06.23    1:05.59  
      31.45   34.14                                                
 33 Rosato, Julianna A        13 CSC-MR               1:03.10    1:05.59  
      31.20   34.39                                                
 35 Hildebrand, Allison P     14 CSC-MR               1:02.70    1:05.63  
      31.45   34.18                                                
 36 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR             1:07.82    1:05.90  
 37 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR              1:06.40    1:05.95  
      30.83   35.12                                                
 38 Rosenbrock, Katie         13 HAA-MR               1:09.47    1:05.99  
       9.62   56.37                                                
 39 Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR               1:09.23    1:06.06  
       9.95   56.11                                                
AGE - Division  
  1 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  1:06.64    1:06.10  
      31.69   34.41                                                
  2 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR             1:07.34    1:06.22  
  3 Wiles, Hannah B           13 East End-MR          1:07.12    1:06.24  
      31.49   34.75                                                
  4 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            1:06.89    1:06.33  
      31.58   34.75                                                
  5 Shouldis, Ellen *         13 LBA-MR               1:08.74    1:06.40  
    1:06.59                                                        
  6 Oakley, Caroline L        14 IA-MR                1:08.91    1:06.61  
    1:07.35                                                        
  7 Stenger, Rebecca *        13 LBA-MR               1:06.52    1:06.78  
      32.09   34.69                                                
  8 La Roche, Sarah N         14 North Shore-MR       1:07.08    1:06.79  
      32.07   34.72                                                
  9 Chan, Jessica             13 LIAC-MR              1:11.30    1:07.30  
      31.80   35.50                                                
  9 Kovacs, Laura N           13 Tmsuffolk-MR         1:08.25    1:07.30  
 11 Acebo, Paige              13 East End-MR          1:08.02    1:07.45  
 12 Weisenseel, Patricia A    13 TS-LI-MR             1:09.06    1:07.61  
    1:07.71                                                        
 13 Gordon, Kristen M         13 Tmsuffolk-MR         1:12.14    1:07.79  
      31.95   35.84                                                
 14 Larson, Chris E           14 IA-MR                1:06.23    1:08.57  
      32.24   36.33                                                
 15 Jonke, Gabrielle          13 LIAC-MR              1:07.63    1:08.77  
 16 Johnson, Danielle M       14 LIAC-MR              1:11.52    1:09.08  
      32.30   36.78                                                
 17 Castain, Meagan           13 HAA-MR               1:08.62    1:09.56  
    1:09.67                                                        
 17 Geller, Hallie B          13 Tmsuffolk-MR         1:10.40    1:09.56  
      33.02   36.54                                                
 19 Nuszer, Devin *           13 LBA-MR               1:11.50    1:09.63  
      32.88   36.75                                                
 20 Fazzino, Patricia E       13 IA-MR                1:10.43    1:09.68  
      32.53   37.15                                                
 21 Malkin, Andreana E        13 North Shore-MR       1:11.48    1:09.92  
      33.03   36.89                                                
 22 Flynn, Jillian L          13 Tmsuffolk-MR         1:09.27    1:10.01  
      33.24   36.77                                                
 23 Sciarrotto, Jaclyn        13 TVSC-MR              1:11.35    1:10.10  
      34.19   35.91                                                
 24 Bruder, Keri L            13 IA-MR                1:09.16    1:10.15  
    1:10.40                                                        
 25 Kleinschnitz, Nicole C    13 North Shore-MR       1:15.68    1:10.20  
      32.38   37.82                                                
 26 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR              1:09.81    1:10.78  
      33.68   37.10                                                
 27 Parks, Rebecca J          14 IA-MR                1:11.40    1:11.28  
      33.17   38.11                                                
 28 Dorata, Kristen           13 Tmsuffolk-MR         1:14.60    1:11.58  
      34.83   36.75                                                
 29 Landaw, Grace E           13 CIY-MR               1:11.86    1:11.71  
      32.52   39.19                                                
 30 Suarez, Iliana            13 CIY-MR               1:09.09    1:11.95  
    1:11.77    0.18                                                
 31 Nugent, Krista A          13 CSC-MR               1:13.02    1:12.84  
      34.83   38.01                                                
 32 Silver, Elizabeth L       14 Tmsuffolk-MR         1:14.16    1:12.94  
      34.54   38.40                                                
 33 Sung, Jennifer            13 CIY-MR               1:09.48    1:13.16  
      34.01   39.15                                                
 34 McNally, Shannon M        13 CSC-MR               1:12.71    1:14.47  
      35.47   39.00                                                
 35 Deraris, Lindsay E        13 Express Swimming-MR  1:18.29    1:14.69  
      36.29   38.40                                                
 36 Dematteo, Miki L          13 CSC-MR               1:16.67    1:15.52  
      35.75   39.77                                                
 37 Musuraca, Jocelyn M       14 DAC-MR               1:13.89    1:17.17  
      37.28   39.89                                                
 38 Grieco, Tara              13 HAA-MR               1:20.84    1:17.34  
      37.24   40.10                                                
 39 Wilson, Brittany E        13 Sachem-MR            1:16.37    1:17.40  
      36.05   41.35                                                
 40 Kuhn, Jenna L             13 Sachem-MR            1:17.45    1:17.79  
      37.17   40.62                                                
 41 Barkey, Shannon           13 TS-LI-MR             1:21.72    1:20.09  
      37.54   42.55                                                
 42 Galligan, Sarah           13 East End-MR          1:31.76    1:20.72  
      38.57   42.15                                                
 43 White, Courtney F         14 LBA-MR               1:28.91    1:21.99  
      38.10   43.89                                                
 44 Golden, Megan             13 East End-MR          2:02.89    1:28.03  
      40.92   47.11                                                
 45 Basacchi, Kelly           13 LBA-MR               1:31.54    1:32.28  
      42.40   49.88                                                
 46 Menchini, Christinia      13 HAA-MR               1:43.45    1:42.61  
      47.24   55.37                                                
Non-Award Division  
  1 Schettino, Caitlin A      14 WISC-MR              1:05.09    1:06.14  
      31.69   34.45                                                
 
Event 60  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mongan, Kevin M           13 Sachem-MR              56.30      55.36  
      27.05   28.31                                                
  2 Yeager, Kyle A            14 Tmsuffolk-MR           56.51      56.27  
      26.93   29.34                                                
SILV - Division  
  1 McCort, Matthew T         13 North Shore-MR         57.33      56.76  
      26.89   29.87                                                
  2 Luchsinger, Ryan J        13 TVSC-MR                58.52      57.70  
      27.52   30.18                                                
  3 Dwyer, Kevin M            13 Tmsuffolk-MR           58.49      57.86  
      27.70   30.16                                                
  4 Demerest, Matthew *       13 LBA-MR               1:00.88      58.14  
      10.49   47.65                                                
  5 Verderosa, David M        14 Sachem-MR            1:02.67      58.18  
      28.45   29.73                                                
  6 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR         1:00.37      58.74  
      29.10   29.64                                                
  7 Swenson, Dan C            14 LIAC-MR                59.49      58.97  
      28.15   30.82                                                
  8 Kandell, Chris W          14 IA-UN-MR               58.40      59.08  
      28.33   30.75                                                
  9 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR                 59.30      59.61  
      28.64   30.97                                                
 10 McGlone, James Z          13 LIAC-MR              1:01.94    1:00.08  
      28.56   31.52                                                
 11 Clay, Stephen E           13 Sachem-MR            1:00.01    1:00.47  
      28.89   31.58                                                
 12 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR    59.49    1:00.62  
      28.76   31.86                                                
 13 Outcault, Andrew          14 HAA-MR               1:04.19    1:00.93  
      30.01   30.92                                                
 14 Hardy, Thomas R           14 TS-LI-MR             1:04.23    1:01.30  
      29.63   31.67                                                
 15 Robertson, Brian J        13 Sachem-MR            1:01.74    1:01.40  
      30.18   31.22                                                
 16 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                1:01.96    1:01.45  
      29.33   32.12                                                
 17 Kelly, Patrick *          13 LBA-MR               1:01.26    1:01.53  
      29.06   32.47                                                
 18 Tamano, Kohkie Z          13 Tmsuffolk-MR         1:02.00    1:01.78  
      10.00   51.78                                                
 19 Outcault, Ryan            14 HAA-MR               1:05.47    1:01.99  
      30.06   31.93                                                
 20 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR              1:02.33    1:02.11  
      30.13   31.98                                                
 21 Barnett, Kevin            13 HAA-MR               1:03.00    1:02.36  
      29.77   32.59                                                
AGE - Division  
  1 TerBush, Ryan N           13 HAA-MR               1:03.12    1:02.72  
      29.98   32.74                                                
  2 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               1:02.97    1:03.03  
      28.99   34.04                                                
  3 Derby, Jimmy F            13 CIY-MR               1:03.69    1:03.22  
      30.05   33.17                                                
  4 Master, Deep R            14 LIAC-MR              1:07.69    1:04.60  
      31.53   33.07                                                
  5 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               1:05.61    1:04.85  
       9.24   55.61                                                
  6 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR               1:11.81    1:05.25  
      31.19   34.06                                                
  7 Lindeman, Ryan K          14 Sachem-MR            1:04.07    1:06.30  
      31.05   35.25                                                
  8 Saintlaurent, Reginald    14 HAA-MR               1:10.64    1:07.53  
      31.48   36.05                                                
  9 Coombs, Robert G          13 HAA-MR               1:06.78    1:07.84  
      32.19   35.65                                                
 10 Thorp, Matthew W          13 Sachem-MR            1:10.26    1:08.17  
      31.93   36.24                                                
 11 Runco, Anthony *          13 LBA-MR               1:08.07    1:08.27  
      32.70   35.57                                                
 12 Guzman, Justin            13 WISC-MR              1:15.84    1:09.37  
      33.08   36.29                                                
 13 Deblasio, Marc V          13 Tmsuffolk-MR         1:12.24    1:09.54  
      32.62   36.92                                                
 14 Lazar, Joseph A           13 Tmsuffolk-MR         1:10.24    1:10.29  
      34.18   36.11                                                
 14 Zimmer, Justin F          14 Tmsuffolk-MR         1:15.55    1:10.29  
      33.64   36.65                                                
 16 Angelo, Nicholas L        13 Tmsuffolk-MR         1:14.41    1:10.86  
      33.48   37.38                                                
 17 Kilmer, Chad H            13 TVSC-MR              1:14.91    1:11.23  
      34.55   36.68                                                
 18 Irwin, Bobbyjo X          13 CSC-MR               1:07.89    1:12.60  
      33.51   39.09                                                
 19 LeClaire, Eric            13 HAA-MR               1:24.27    1:13.59  
      34.37   39.22                                                
 20 Eldor, Gal                13 TVSC-MR              1:19.22    1:13.61  
      34.91   38.70                                                
 21 Algazy, Noam              13 Tmsuffolk-MR         1:18.00    1:14.49  
      34.06   40.43                                                
 22 Bryant, Andrew K          13 Tmsuffolk-MR         1:17.47    1:16.62  
      35.53   41.09                                                
 23 Zhang, Ross J             13 TVSC-MR              1:28.32    1:24.13  
      39.96   44.17                                                
Non-Award Division  
  1 Giunta, John J            13 Tmsuffolk-MR         1:01.21    1:03.36  
      29.88   33.48                                                
 
Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR    36.86      36.01  
JO - Division  
  1 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR                37.53      37.54  
SILV - Division  
  1 Muller, Nicole M          10 HAA-MR                 41.27      38.78  
  2 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR    40.95      39.07  
  3 Norman, Samantha M         9 Tmsuffolk-MR           38.91      39.63  
  4 Vertullo, Christine       10 East End-MR            39.10      39.95  
  5 Citarella, Paige M        10 WISC-MR                43.88      40.07  
  6 Stanford, Brittany *      10 LBA-MR                 39.03      40.11  
  7 Morrow, Julia A           10 North Shore-MR         39.99      40.35  
  8 Kolackovsky, Kerrie       10 LIAC-MR                39.14      40.57  
  9 Russell, Clara J           9 TS-LI-MR               40.90      40.97  
 10 Salerno, Danielle          9 TVSC-MR                40.54      41.16  
 11 Brennan, Cassidy S        10 TVSC-MR                41.92      41.42  
 12 Birns, Chelsea A          10 Tmsuffolk-MR           41.25      41.74  
 13 Mochamer, Lindsie M       10 IA-MR                  43.12      41.92  
 14 Rix, Mikaela E            10 Express Swimming-MR    49.89      42.12  
 15 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR                42.47      42.29  
 16 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR              43.45      42.69  
 17 Moore, Diana              10 HAA-MR                 45.55      42.70  
 18 MACEDONIO, Kaitlyn E      10 LIAC-MR                42.57      42.75  
 19 Heiss, Caitlin            10 LBA-MR                 41.88      42.77  
 20 Hansen, Kaitlyn G         10 IA-MR                  44.90      43.01  
 21 Pearsall, Jenna L         10 IA-MR                  41.51      43.02  
 22 Bosak, Rachael M          10 TS-LI-MR               42.18      43.23  
 23 Rosenbrock, Michelle      10 HAA-MR                 47.94      43.39  
 24 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR                 45.35      43.62  
 25 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR                 44.46      43.63  
 26 Landaw, Laura              9 CIY-MR                 40.11      43.93  
 27 Frawley, Kelsey N         10 LIAC-MR                44.37      44.35  
 -- Sung, Julia               10 CIY-MR                 39.31         DQ  
AGE - Division  
  1 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR                 46.67      44.62  
  2 Lampe, Shannon E          10 TVSC-MR                49.45      44.83  
  3 Lloyd, Cecilia            10 CIY-MR                 47.58      45.27  
  4 Landi, Gabriella M         9 CSC-MR                 44.70      45.29  
  5 Barkey, Meghann           10 TS-LI-MR               45.35      45.49  
  6 Roett, Katelyn            10 IA-MR                  44.54      45.51  
  7 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR           44.80      45.84  
  8 Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR           45.88      46.01  
  9 D'Angelo, Caroline R       9 TVSC-MR                50.68      46.74  
 10 Li, Shirley                9 Express Swimming-MR    50.00      47.07  
 10 Ramos, Natalie A           9 CSC-MR                 51.76      47.07  
 12 Murray, Devin              9 LBA-MR                 45.62      47.16  
 13 Doherty, Gini S           10 Tmsuffolk-MR           51.30      47.61  
 14 Robinson, Erica           10 HAA-MR                 48.98      47.69  
 15 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR           48.40      47.76  
 16 Martino, Kathleen A       10 WISC-MR                52.97      47.84  
 17 Hesse, Samantha M         10 TVSC-MR                47.93      47.93  
 18 Holler, Jillian P         10 TVSC-MR                50.44      47.94  
 19 Sommers, Carly A          10 CSC-MR                 48.75      48.02  
 20 Gesimondo, Melissa        10 HAA-MR                 46.25      48.16  
 21 Vail, Lily L               9 TVSC-MR                52.26      48.27  
 22 Mikulas, Sara J           10 LIAC-MR                49.40      48.79  
 23 Grieco, Elissa A           9 HAA-MR                 47.38      49.22  
 24 Hanley, Tori L             9 Tmsuffolk-MR           50.99      49.27  
 25 Lindahl, Stephanie         9 LBA-MR                 48.40      49.40  
 25 Neligan, Shannon F         9 LIAC-MR                50.75      49.40  
 27 Munafo, Nicole            10 HAA-MR                 50.25      49.66  
 28 Kelly, Paige               9 HAA-MR                 46.77      49.69  
 29 Diaz, Danielle N           9 TVSC-MR                58.64      50.13  
 30 Neidle, Emily A            9 TVSC-MR                48.13      50.19  
 31 Mohiuddin, Farah          10 HAA-MR                 54.07      50.74  
 32 Sandor, Hanna W            9 IA-MR                  45.72      51.01  
 33 Rosa, Tracey L             9 IA-MR                  55.02      51.08  
 34 Macalpine, Kerri R        10 East End-MR          1:15.99      51.59  
 35 Enoksen, Tory E            9 CSC-MR                 50.78      51.99  
 36 Smart, Mary Jo J           9 HAA-MR                 54.07      52.06  
 37 Swartwout, Christine       9 WISC-MR                56.31      52.46  
 38 Zoine, Jaquelyn T          9 LIAC-MR                52.94      53.06  
 39 Culhane, Nora A            9 CSC-MR                 49.61      53.64  
 40 Smith, Erika L            10 TVSC-MR              1:02.97      53.76  
 41 McCloud, Megan A           9 TS-LI-MR               50.29      53.80  
 42 Seidell, Mary C            9 HAA-MR                 54.89      54.49  
 43 Martino, Samantha L        9 WISC-MR              1:00.42      54.58  
 44 Mazza, Samantha A         10 North Shore-MR         49.31      54.65  
 45 Flower, Jennifer W         9 East End-MR            59.70      56.17  
 46 Vingan, Jaclyn F          10 Tmsuffolk-MR           57.41      56.35  
 47 Kleeman, Alexandra R       9 TVSC-MR                57.38      57.53  
 48 Irwin, Danilelle M         9 CSC-MR                 52.48      57.93  
 49 Pellegrino, Amanda J       9 Sachem-MR            1:08.00      58.18  
 50 Trontz, Rebecca J         10 Tmsuffolk-MR         1:06.57      58.20  
 51 Blom, Jesse H             10 TVSC-MR              1:01.02    1:00.09  
 52 Meagher, Abbey M           9 LIAC-MR              1:03.05    1:00.81  
 53 Presser, Megan K           9 TVSC-MR              1:00.20    1:02.45  
 54 Aiello, Gabrielle D        9 TVSC-MR              1:13.84    1:03.07  
 55 Budnick, Lauren J          9 TVSC-MR              1:13.38    1:08.95  
 56 Piazza, Sarah J           10 LBA-MR               1:12.49    1:09.83  
 -- Smith, Amanda C           10 TVSC-MR                59.19         DQ  
 -- Ramirez, Christy          10 LBA-MR                 44.81         DQ  
 -- Harmon, Corin L            9 HAA-MR                 55.00         DQ  
 -- Moretti, Tiana M          10 IA-MR                  47.38         DQ  
 -- Drury, Nicole M            9 Tmsuffolk-MR           59.47         DQ  
Non-Award Division  
  1 Tromp, Jacqueline M       10 CSC-MR                 36.80      37.14  
  2 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR                38.18      38.79  
  3 McGowan, Casey             9 WISC-MR                38.29      39.24  
  4 Bassi, Julia E            10 TVSC-MR                43.53      44.46  
  5 Acompora, Alyssa           9 TS-LI-MR               44.39      44.70  
  6 Ebo, Nadine               10 IA-MR                  42.92      45.55  
  7 Kerr, Kellie A             9 CSC-MR                 43.49    1:02.95  
 
Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR    38.22      37.42  
JO - Division  
  1 Chung, John Z             10 LIAC-MR                39.71      38.53  
SILV - Division  
  1 McCort, Gregory E         10 North Shore-MR         40.21      39.42  
  2 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                  41.08      40.38  
  3 Galan, Bryan               9 Sachem-MR              40.69      40.43  
  4 Forgione, Michael J       10 WISC-MR                39.90      40.82  
  5 Schaedtler, Andrew H      10 IA-MR                  40.99      40.86  
  6 Bralich, John M            9 CSC-MR                 40.89      40.88  
  7 Spierer, Josh A           10 IA-MR                  40.44      41.40  
  8 Wallace, Nicholas         10 HAA-MR                 41.10      41.62  
  9 McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR                 41.58      42.04  
  9 Lohrer, Jesse T           10 Tmsuffolk-MR           40.99      42.04  
 11 Broderick, Paul R         10 WISC-MR                41.43      42.61  
 12 Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR           42.07      43.38  
 13 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR                 43.11      44.06  
 14 Noguchi, Toshi            10 CIY-MR                 44.82      44.07  
 -- Riotta, Chris C           10 LIAC-MR                48.32         DQ  
 -- DeBenedicts, Keith R      10 Sachem-MR              45.73         DQ  
AGE - Division  
  1 Wu, Raymond G             10 CIY-MR                 45.07      44.52  
  2 Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR                 46.47      44.69  
  3 Licalzi, Nicholas W       10 Express Swimming-MR    47.38      45.07  
  4 Bischoff, Kent A           9 Tmsuffolk-MR           44.83      45.18  
  5 Citron, Joshua W          10 TVSC-MR                46.67      45.51  
  6 Mulderrig, Jack H         10 LIAC-MR                47.59      46.18  
  7 Makowski, John P          10 Tmsuffolk-MR           46.38      46.56  
  8 Bouzourene, Tarik         10 LIAC-MR                46.34      47.27  
  9 Genova, Jerome            10 Express Swimming-MR    55.00      47.31  
 10 Lindeman, Grant E          9 Sachem-MR              46.95      47.47  
 11 Murray, Ryan              10 LBA-MR                 45.86      47.59  
 12 Dolan, Sean P              9 DAC-MR                 46.90      47.81  
 13 Shariff, Bob              10 LIAC-MR                45.09      47.98  
 14 Weilert, John             10 WISC-MR                55.62      48.73  
 14 Shouldis, Matthew          9 LBA-MR                 51.45      48.73  
 16 Dowling, Jake A           10 TVSC-MR                49.36      48.97  
 17 Kiriakos, Alex J          10 CSC-MR                 52.08      49.21  
 18 Arana, Oscar Y            10 LIAC-MR                51.84      49.52  
 19 Farrington, Aindriu D     10 North Shore-MR         46.29      50.05  
 20 Pangal, John P            10 Tmsuffolk-MR           51.19      50.37  
 21 Palmer, John A            10 Express Swimming-MR    56.38      50.90  
 22 Ajemian, Christopher      10 LIAC-MR                48.37      51.36  
 23 Nowotny, Ryan A            9 Sachem-MR              51.60      56.10  
 23 Harkin, Sean W             9 TVSC-MR                54.65      56.10  
 25 Weilert, Justin           10 WISC-MR                57.32      56.46  
 26 Acosta, David N           10 CSC-MR               1:05.72      56.57  
 27 Wong, Ralph                9 Sachem-MR            1:10.00      56.66  
 28 Van Gurp, Alex            10 TVSC-MR                55.00    1:04.96  
 29 Gombert, Michael E        10 TVSC-MR              1:04.98    1:07.67  
 30 Acosta, Abel N            10 CSC-MR               1:00.00    1:11.07  
 31 Fazio, Michael B          10 Tmsuffolk-MR         1:02.34    1:16.21  
 -- Wilson, Kyle N            10 Sachem-MR              49.98         DQ  
 -- Meier, Kevin              10 LBA-MR                 58.88         DQ  
 -- Jordan, Alexander M       10 LIAC-MR                53.50         DQ  
 -- Mayer, Michael            10 LIAC-MR                46.49         DQ  
 -- Cremer, Andrew B           9 IA-MR                1:01.84         DQ  
 -- Saunders, Brad S          10 TVSC-MR                57.89         DQ  
 -- Luchsinger, Sean P         9 TVSC-MR              1:09.28         DQ  
 -- Dorata, Eric J            10 Tmsuffolk-MR           56.72         DQ  
 -- Dieterich, Eric B         10 CSC-MR                 47.30         DQ  
 -- Fthenakis, Michael M      10 Tmsuffolk-MR           55.47         DQ  
Non-Award Division  
  1 Fisher, Alexander R        9 CSC-MR                 43.26      47.41  
  2 Smith, Nicholas           10 LBA-MR                 44.33      48.14  
  3 Hausmann, Matthew          9 WISC-MR                43.60      49.01  
 
Event 63  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Leguyader, Clare L        13 CSC-MR               2:25.96    2:23.25  
JO - Division  
  1 Bucaria, Kristen          12 HAA-MR               2:25.25    2:23.79  
  2 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR  2:24.41    2:25.21  
SILV - Division  
  1 Ahn, Rachel               13 North Shore-MR       2:30.87    2:27.27  
  2 Luckie, Janine F          14 TVSC-MR              2:31.87    2:29.31  
  3 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  2:30.46    2:29.99  
  4 Schreck, Hannah M         13 IA-MR                2:28.88    2:30.26  
  5 LI, Qing                  13 TVSC-MR              2:33.07    2:30.54  
  6 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR              2:38.99    2:33.61  
  7 Einsidler, Allie Z        13 Tmsuffolk-MR         2:30.03    2:33.65  
  8 Squillante, Jillian M     13 IA-MR                2:34.04    2:34.05  
  9 Omara, Heather E          14 CSC-MR               2:30.77    2:34.86  
 10 Bruder, Keri L            13 IA-MR                2:48.87    2:36.85  
 11 Hutzler, Kayla M          13 TVSC-MR              2:37.37    2:36.92  
 12 Jauquet, Clara J          14 East End-MR          2:40.00    2:37.20  
 13 Pelle, Allison            13 WISC-MR              2:38.35    2:37.29  
 14 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR              2:40.17    2:38.17  
 15 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR              2:46.83    2:38.36  
 16 Parks, Rebecca J          14 IA-MR                2:48.80    2:38.42  
 17 Rosato, Julianna A        13 CSC-MR               2:41.66    2:38.90  
 18 Belesis, Tania            14 IA-MR                2:37.90    2:39.09  
 19 Cremer, Kylie E           13 IA-MR                2:48.45    2:40.64  
 20 Hildebrand, Allison P     14 CSC-MR               2:35.54    2:41.03  
 21 Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR               2:40.47    2:41.04  
 22 Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR               2:52.62    2:41.23  
 23 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              2:45.96    2:41.50  
 24 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR             2:40.86    2:41.76  
 25 Sudano, Ashley M          13 CSC-MR               3:00.00    2:42.75  
 26 Rosenbrock, Katie         13 HAA-MR               2:50.94    2:42.83  
 27 Shelby, Briana J          14 Sachem-MR            2:38.45    2:43.00  
 28 Weisenseel, Patricia A    13 TS-LI-MR             2:41.37    2:43.08  
 29 Grossetto, Janine E       14 CSC-MR               2:42.92    2:44.42  
 30 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR             2:42.29    2:45.09  
 31 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR              3:10.00    2:45.92  
 32 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR              2:48.42    2:46.58  
 33 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR              2:46.18    2:47.47  
 -- Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              2:31.31         DQ  
 -- Acebo, Paige              13 East End-MR          2:43.68         DQ  
AGE - Division  
  1 Lovell, Lea P             14 East End-MR          2:50.52    2:50.23  
  2 Conroy, Siobhan           13 LIAC-MR              2:53.00    2:50.83  
  3 Jonke, Gabrielle          13 LIAC-MR              2:50.60    2:51.76  
  4 McNally, Shannon M        13 CSC-MR               2:51.15    2:52.12  
  5 Castain, Meagan           13 HAA-MR               3:04.67    2:52.82  
  6 Sciarrotto, Jaclyn        13 TVSC-MR              2:59.51    2:53.29  
  7 Nuszer, Devin *           13 LBA-MR               2:54.87    2:54.37  
  8 Deraris, Lindsay E        13 Express Swimming-MR  3:15.00    3:00.79  
  9 Grieco, Tara              13 HAA-MR               3:10.25    3:03.27  
 10 Nugent, Krista A          13 CSC-MR               3:30.00    3:04.70  
 11 Malkin, Andreana E        13 North Shore-MR       3:03.55    3:09.22  
 12 Kuhn, Jenna L             13 Sachem-MR            3:25.43    3:14.87  
 -- Sung, Jennifer            13 CIY-MR               3:20.00         DQ  
 -- Dematteo, Miki L          13 CSC-MR               3:16.50         DQ  
Non-Award Division  
  1 Dwyer, Shannon M          14 Express Swimming-MR  2:26.13    2:30.91  
  2 Lang, Kelly N             14 TVSC-MR              2:42.02    2:49.99  
  3 Schettino, Caitlin A      14 WISC-MR              2:48.69    2:50.27  
  4 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            2:46.41    2:50.52  
  5 Larson, Chris E           14 IA-MR                2:47.61    3:00.82  
 -- Landaw, Grace E           13 CIY-MR                    NT         DQ  
 
Event 64  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ahern, Michael G          13 Express Swimming-MR  2:20.77    2:20.57  
      33.08   36.04   35.94   35.51                                
  2 Mongan, Kevin M           13 Sachem-MR            2:23.74    2:22.64  
      34.84   36.77   36.25   34.78                                
SILV - Division  
  1 Chester, Nicholas J       13 Tmsuffolk-MR         2:32.00    2:23.74  
      35.28   37.61   36.64   34.21                                
  2 Luchsinger, Ryan J        13 TVSC-MR              2:27.54    2:24.97  
      34.07   36.05   37.64   37.21                                
  3 McCort, Matthew T         13 North Shore-MR       2:25.00    2:27.87  
  4 Clay, Stephen E           13 Sachem-MR            2:28.87    2:28.63  
      34.59   37.84   39.43   36.77                                
  5 Outcault, Ryan            14 HAA-MR               2:45.25    2:28.75  
      36.26   37.71   38.46   36.32                                
  6 TerBush, Ryan N           13 HAA-MR               2:26.65    2:29.84  
      34.87   37.95   39.41   37.61                                
  7 Musso, Andrew V           14 Tmsuffolk-MR         2:38.41    2:30.34  
      36.72   38.48   39.54   35.60                                
  8 Outcault, Andrew          14 HAA-MR               2:31.85    2:31.23  
      36.27   38.85   40.21   35.90                                
  9 Dwyer, Kevin M            13 Tmsuffolk-MR         2:35.00    2:31.80  
      36.37   39.54   39.49   36.40                                
 10 McGlone, James Z          13 LIAC-MR              2:35.91    2:31.93  
      36.03   39.51   39.37   37.02                                
 11 Kelly, Patrick *          13 LBA-MR               2:32.24    2:32.08  
      37.73   37.59   39.32   37.44                                
 12 Giunta, John J            13 Tmsuffolk-MR         2:30.71    2:32.99  
      36.05   39.90   40.14   36.90                                
 13 Barnett, Kevin            13 HAA-MR               2:25.25    2:34.05  
      36.50   39.18   40.80   37.57                                
 14 Verderosa, David M        14 Sachem-MR            2:58.28    2:34.40  
 15 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               2:42.68    2:38.61  
      37.47   39.89   41.71   39.54                                
 16 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               2:39.29    2:40.43  
      37.35   40.78   41.92   40.38                                
 -- Hardy, Thomas R           14 TS-LI-MR             2:32.76         DQ  
      35.70   39.23   40.46   39.26                                
AGE - Division  
  1 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR              2:42.05    2:43.28  
      39.83   42.18   41.20   40.07                                
  2 Master, Deep R            14 LIAC-MR              2:50.25    2:46.42  
  3 Kandell, Chris W          14 IA-UN-MR             2:49.16    2:47.08  
  4 Lindeman, Ryan K          14 Sachem-MR            2:48.65    2:48.35  
  5 Coombs, Robert G          13 HAA-MR               3:10.25    2:51.07  
      39.90   44.35   43.64   43.18                                
  6 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR               3:00.01    2:52.62  
  7 Kilmer, Chad H            13 TVSC-MR              3:12.77    2:59.83  
  8 Eldor, Gal                13 TVSC-MR              3:14.14    3:00.84  
  9 Irwin, Bobbyjo X          13 CSC-MR               3:15.09    3:01.42  
 10 Saintlaurent, Reginald    14 HAA-MR               2:52.97    3:19.48  
Non-Award Division  
  1 Reilly, Mike              14 IA-MR                2:21.11    2:25.38  
      32.40   37.29   37.88   37.81                                
  2 Derby, Jimmy F            13 CIY-MR               2:35.00    2:41.88  
      39.11   42.11   41.32   39.34                                
 
Event 65  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Salerno, Danielle          9 TVSC-MR              1:33.15    1:30.17  
      43.09   47.08                                                
  2 McGowan, Casey             9 WISC-MR              1:30.88    1:31.33  
      43.08   48.25                                                
  3 Skeivys, Maria E          10 DAC-MR               1:32.85    1:31.34  
      44.27   47.07                                                
  4 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR       1:32.12    1:31.77  
      44.80   46.97                                                
  5 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR       1:37.91    1:31.79  
      42.84   48.95                                                
  6 DaSilva, Taylor A          9 TVSC-MR              1:35.61    1:33.85  
      46.47   47.38                                                
SILV - Division  
  1 Birns, Chelsea A          10 Tmsuffolk-MR         1:38.28    1:34.06  
      43.30   50.76                                                
  2 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR  1:35.11    1:34.14  
  3 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR              1:35.15    1:35.17  
      46.89   48.28                                                
  4 Cheng, Emily              10 Express Swimming-MR  1:40.37    1:36.22  
      45.74   50.48                                                
  5 Narus, Jessica L           9 North Shore-MR       1:40.87    1:37.74  
      46.83   50.91                                                
  6 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR       1:40.00    1:38.99  
      47.48   51.51                                                
  7 Vertullo, Christine       10 East End-MR          1:40.14    1:39.56  
      47.45   52.11                                                
  8 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR       1:46.81    1:40.41  
      48.44   51.97                                                
  9 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR               1:43.17    1:40.66  
 10 Meng, Margaret            10 Express Swimming-MR  1:46.07    1:41.73  
      50.70   51.03                                                
 11 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR            1:39.00    1:41.77  
 12 Brennan, Cassidy S        10 TVSC-MR              1:42.14    1:41.85  
      49.22   52.63                                                
 13 D'Angelo, Caroline R       9 TVSC-MR              1:55.00    1:42.61  
      49.83   52.78                                                
 14 Demerest, Jackie           9 LBA-MR               1:43.47    1:43.15  
      49.03   54.12                                                
 15 Bassi, Julia E            10 TVSC-MR              1:55.00    1:43.73  
      50.13   53.60                                                
 16 Ramirez, Christy          10 LBA-MR               1:54.67    1:43.98  
      48.90   55.08                                                
 17 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR         1:58.37    1:48.58  
      51.35   57.23                                                
 18 Swartwout, Christine       9 WISC-MR              1:50.48    1:48.92  
      52.12   56.80                                                
 19 Neligan, Shannon F         9 LIAC-MR              1:52.92    1:48.93  
      50.75   58.18                                                
 20 Lampe, Shannon E          10 TVSC-MR              1:56.00    1:49.07  
      50.27   58.80                                                
 21 Moretti, Tiana M          10 IA-MR                1:53.34    1:49.26  
      52.25   57.01                                                
 22 Pearsall, Jenna L         10 IA-MR                1:45.62    1:50.71  
      50.26 1:00.45                                                
 23 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR       1:59.04    1:50.98  
 24 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR         1:56.22    1:51.02  
      53.34   57.68                                                
 25 Roett, Katelyn            10 IA-MR                1:51.80    1:51.10  
      52.97   58.13                                                
 -- Citarella, Paige M        10 WISC-MR              1:55.51         DQ  
      47.07   53.57                                                
AGE - Division  
  1 Murray, Devin              9 LBA-MR               1:59.45    1:51.49  
      52.60   58.89                                                
  2 Hansen, Kaitlyn G         10 IA-MR                1:51.78    1:52.37  
  3 Robinson, Erica           10 HAA-MR               2:01.51    1:52.53  
      53.84   58.69                                                
  4 Muller, Nicole M          10 HAA-MR               1:55.33    1:53.72  
      53.67 1:00.05                                                
  5 Seidell, Mary C            9 HAA-MR               2:02.70    1:55.33  
      55.22 1:00.11                                                
  6 Holler, Jillian P         10 TVSC-MR              2:10.00    1:57.15  
      54.94 1:02.21                                                
  7 Baraban, Allyson B         9 Tmsuffolk-MR         2:18.88    1:57.38  
      56.45 1:00.93                                                
  8 Rosa, Tracey L             9 IA-MR                2:01.88    2:02.39  
  9 Lloyd, Cecilia            10 CIY-MR               2:10.00    2:02.42  
      58.52 1:03.90                                                
 10 Li, Shirley                9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:04.15  
      58.59 1:05.56                                                
 11 Lindahl, Stephanie         9 LBA-MR               2:00.61    2:04.50  
      58.29 1:06.21                                                
 12 Hanley, Tori L             9 Tmsuffolk-MR         2:19.73    2:06.64  
      58.51 1:08.13                                                
 13 Neidle, Emily A            9 TVSC-MR              2:01.79    2:07.41  
    1:00.26 1:07.15                                                
 14 Rosenbrock, Michelle      10 HAA-MR               2:18.33    2:08.03  
    1:00.56 1:07.47                                                
 15 Vingan, Jaclyn F          10 Tmsuffolk-MR         2:09.61    2:09.44  
      58.20 1:11.24                                                
 16 Drury, Nicole M            9 Tmsuffolk-MR         2:14.86    2:13.75  
    1:01.59 1:12.16                                                
 17 Meagher, Abbey M           9 LIAC-MR              3:20.00    2:17.41  
    1:06.55 1:10.86                                                
 18 Doherty, Gini S           10 Tmsuffolk-MR         2:11.51    2:20.48  
    1:01.85 1:18.63                                                
 19 Martino, Samantha L        9 WISC-MR              2:30.24    2:25.86  
    1:10.58 1:15.28                                                
 -- Kelly, Paige               9 HAA-MR               2:33.38         DQ  
 -- Martino, Kathleen A       10 WISC-MR              2:12.79         DQ  
Non-Award Division  
 -- Piazza, Sarah J           10 LBA-MR               1:38.76         DQ  
    1:05.31 1:12.65                                                
 
Event 66  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pisano, Jake F            10 Tmsuffolk-MR         1:36.64    1:35.50  
      46.44   49.06                                                
  2 Bernstein, Mitchell A     10 LIAC-MR              1:38.19    1:35.62  
      45.37   50.25                                                
SILV - Division  
  1 Goetz, Matthew J           9 WISC-MR              1:40.17    1:37.31  
      47.83   49.48                                                
  2 Yeager, Christian P        9 Tmsuffolk-MR         1:46.44    1:38.16  
      45.93   52.23                                                
  3 Drago, Adam N             10 IA-MR                1:43.24    1:38.74  
      47.04   51.70                                                
  4 Sweetman, Brandon         10 CIY-MR               1:38.47    1:40.88  
      48.15   52.73                                                
  5 Chen, Richie              10 Express Swimming-MR  1:40.43    1:41.21  
  6 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR         1:47.15    1:42.69  
      48.32   54.37                                                
  7 Sheridan, James F         10 LIAC-MR              1:48.75    1:45.23  
      50.26   54.97                                                
  8 Murray, Ryan              10 LBA-MR               1:47.88    1:45.42  
      50.07   55.35                                                
  9 DeBenedicts, Keith R      10 Sachem-MR            1:54.04    1:46.48  
      51.42   55.06                                                
 10 Deblasio, Matthew M        9 Tmsuffolk-MR         1:45.24    1:48.47  
      51.25   57.22                                                
 11 Saltzman, Mike J          10 HAA-MR               1:47.86    1:49.55  
      52.52   57.03                                                
 12 Abatemarco, Michael J     10 LIAC-MR              1:45.46    1:50.21  
      50.72   59.49                                                
 13 Wu, Raymond G             10 CIY-MR               1:53.40    1:50.75  
      52.76   57.99                                                
 14 Nash, John                10 LBA-MR               1:47.74    1:50.77  
AGE - Division  
  1 Citron, Joshua W          10 TVSC-MR              1:53.29    1:51.62  
  2 Bischoff, Kent A           9 Tmsuffolk-MR         2:07.71    1:58.44  
  3 Dowling, Jake A           10 TVSC-MR              2:19.09    2:00.07  
      56.69 1:03.38                                                
  4 Nowotny, Ryan A            9 Sachem-MR            2:11.13    2:05.69  
      59.86 1:05.83                                                
  5 Ajemian, Christopher      10 LIAC-MR              2:13.24    2:06.25  
    1:01.67 1:04.58                                                
  6 Shariff, Bob              10 LIAC-MR              2:05.26    2:06.38  
    1:01.83 1:04.55                                                
  7 Lindeman, Grant E          9 Sachem-MR            2:11.51    2:06.85  
    1:01.71 1:05.14                                                
  8 Pangal, John P            10 Tmsuffolk-MR         2:09.86    2:09.17  
      13.64 1:55.53                                                
  9 Makowski, John P          10 Tmsuffolk-MR         2:17.90    2:09.60  
    1:01.63 1:07.97                                                
 10 Genova, Jerome            10 Express Swimming-MR  2:15.00    2:23.50  
 11 Meier, Kevin              10 LBA-MR               2:21.32    2:43.89  
    1:11.51 1:32.38                                                
 -- Harkin, Sean W             9 TVSC-MR              2:12.43         DQ  
    1:04.56 1:09.62                                                
 -- Licalzi, Nicholas W       10 Express Swimming-MR  2:06.00         DQ  
       9.37 1:44.52                                                
 -- Arana, Anthony Y           9 LIAC-MR              3:00.00         DQ  
    1:14.69 1:45.36                                                
 -- Shanley, Benjamin M        9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ  
       9.63 1:48.57                                                
Non-Award Division  
  1 Noguchi, Toshi            10 CIY-MR                    NT    1:58.00  
      56.07 1:01.93                                                
 -- Mulderrig, Jack H         10 LIAC-MR              1:49.48         DQ  
      55.22   59.33                                                
 -- Cremer, Andrew B           9 IA-MR                1:51.32         DQ  
      55.85 1:06.71                                                
 
Event 67  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Alejandro, Tricia Z       13 LIAC-MR              2:42.37    2:40.63  
      36.94   40.48   41.91   41.30                                
  2 Parisi, Lauren N          13 Tmsuffolk-MR         2:47.10    2:40.78  
JO - Division  
  1 MACKENZIE, Kathryn S      14 CSC-MR               2:46.35    2:45.42  
      37.81   42.26   42.72   42.63                                
  2 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  2:46.64    2:45.96  
      38.28   42.80   42.74   42.14                                
  3 Leguyader, Clare L        13 CSC-MR               2:43.82    2:47.74  
      38.55   42.89   43.47   42.83                                
  4 Kretz, Sarah J            14 LIAC-MR              2:46.39    2:47.79  
  5 Hutzler, Kayla M          13 TVSC-MR              2:45.99    2:48.35  
      38.92   42.28   43.76   43.39                                
SILV - Division  
  1 Atwell, Debbie L          13 TS-LI-MR             2:51.73    2:51.88  
  2 Ahn, Rachel               13 North Shore-MR       2:51.90    2:52.72  
  3 Lovell, Lea P             14 East End-MR          2:50.74    2:53.34  
  4 Hildebrand, Allison P     14 CSC-MR               2:53.80    2:53.65  
  5 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               2:57.19    2:54.75  
  6 Genovese, Kate A          13 Express Swimming-MR  2:54.05    2:55.16  
      39.82   44.98   46.17   44.19                                
  7 LI, Qing                  13 TVSC-MR              3:12.11    2:55.45  
      41.36   45.21   44.92   43.96                                
  8 Dowd, Caitlin E           13 TVSC-MR              3:00.39    2:56.18  
      40.67   44.39   46.43   44.69                                
  9 Jauquet, Clara J          14 East End-MR          2:53.95    2:57.08  
      39.34   44.87   46.80   46.07                                
 10 Shelby, Briana J          14 Sachem-MR            2:58.52    2:57.41  
      40.69   45.60   45.56   45.56                                
 11 Shapiro, Laurie Z         13 LIAC-MR              3:10.00    2:59.23  
      40.86   45.97   46.35   46.05                                
 12 Blaszky, Allison N        14 TVSC-MR              2:55.54    2:59.36  
      41.13   45.00   46.81   46.42                                
 13 Vogel, Julia A            13 LIAC-MR              2:58.17    2:59.52  
      42.26   45.25   47.60   44.41                                
 14 Schettino, Caitlin A      14 WISC-MR              2:55.04    3:02.18  
      41.50   46.79   47.10   46.79                                
 15 Dwyer, Shannon M          14 Express Swimming-MR  3:05.00    3:02.57  
AGE - Division  
  1 Jonke, Gabrielle          13 LIAC-MR              3:13.92    3:04.70  
  2 Squillante, Jillian M     13 IA-MR                3:07.94    3:05.70  
      41.65   48.23   48.81   47.01                                
  3 Lang, Kelly N             14 TVSC-MR              3:09.43    3:06.71  
      41.85   47.28   49.29   48.29                                
  4 Castain, Meagan           13 HAA-MR               3:03.95    3:07.57  
      43.31   47.78   49.06   47.42                                
  5 Parks, Rebecca J          14 IA-MR                3:05.17    3:08.41  
      43.86   47.91   48.16   48.48                                
  6 Johnson, Danielle M       14 LIAC-MR              3:13.05    3:08.63  
      42.19   47.96   49.89   48.59                                
  7 Luckie, Janine F          14 TVSC-MR              3:14.99    3:09.50  
  8 Landaw, Grace E           13 CIY-MR               3:12.98    3:10.87  
  9 Nugent, Krista A          13 CSC-MR               3:30.00    3:11.79  
      45.24   49.14   50.46   46.95                                
 10 De Gore, Laura A          13 TS-LI-MR             3:16.05    3:12.68  
 11 Kleinschnitz, Nicole C    13 North Shore-MR       3:30.25    3:12.82  
      42.81   49.41   51.27   49.33                                
 12 Siano, Alyssa Z           13 LIAC-MR              3:30.00    3:12.88  
      43.82   49.48   51.26   48.32                                
 13 Omara, Heather E          14 CSC-MR               3:16.58    3:13.22  
 14 Dorata, Kristen           13 Tmsuffolk-MR         3:17.56    3:15.52  
 15 Larson, Chris E           14 IA-MR                3:25.30    3:20.15  
      46.21   51.36   50.94   51.64                                
 16 Risickella, Alyssa W      13 CSC-MR               3:19.96    3:20.55  
      46.75   51.63   52.74   49.43                                
 17 Musuraca, Jocelyn M       14 DAC-MR               3:14.66    3:22.42  
 18 Suarez, Iliana            13 CIY-MR               3:45.00    3:22.90  
      45.08   52.47   51.40   53.95                                
 19 Rosenbrock, Katie         13 HAA-MR               3:45.25    3:23.63  
      45.73   52.86   53.97   51.07                                
 20 Dematteo, Miki L          13 CSC-MR               3:30.00    3:24.29  
      45.57   53.31   54.05   51.36                                
 21 Chan, Jessica             13 LIAC-MR              3:26.17    3:29.24  
      44.09   52.46   56.56   56.13                                
 22 McNally, Shannon M        13 CSC-MR               3:26.79    3:29.40  
 23 Deraris, Lindsay E        13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:31.23  
      48.86   51.95   55.50   54.92                                
 24 Sciarrotto, Jaclyn        13 TVSC-MR              3:39.25    3:32.02  
      48.37   54.21   54.52   54.92                                
 25 Sung, Jennifer            13 CIY-MR               3:33.00    3:37.80  
                    1:52.50                                        
 26 Kuhn, Jenna L             13 Sachem-MR            3:43.15    3:44.62  
      50.80   56.77   59.33   57.72                                
Non-Award Division  
  1 Stellato, Michelle        14 LIAC-MR              2:48.24    2:52.70  
  2 Pozmanter, Caitlin E      13 TVSC-MR              3:02.43    3:13.95  
      43.95   50.33   50.10   49.57                                
 
Event 68  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yeager, Kyle A            14 Tmsuffolk-MR         2:51.00    2:40.60  
      36.40   41.51   42.14   40.55                                
SILV - Division  
  1 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                2:47.03    2:47.35  
      38.03   42.83   43.27   43.22                                
  2 Reilly, Mike              14 IA-MR                2:48.66    2:47.83  
      38.24   42.40   44.26   42.93                                
  3 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR               3:02.23    2:49.50  
  4 Verderosa, David M        14 Sachem-MR            2:55.67    2:51.89  
      38.79   44.19   46.42   42.49                                
  5 Tamano, Kohkie Z          13 Tmsuffolk-MR         2:53.77    2:52.22  
      39.36   42.88   44.79   45.19                                
  6 TerBush, Ryan N           13 HAA-MR               2:57.24    2:55.13  
      40.24   45.23   45.43   44.23                                
  7 Dwyer, Kevin M            13 Tmsuffolk-MR         2:52.13    2:55.60  
  8 Barnett, Kevin            13 HAA-MR               3:08.25    2:56.67  
      39.59   45.35   47.13   44.60                                
  9 Hardy, Thomas R           14 TS-LI-MR             3:07.23    2:59.73  
      40.64   47.34   46.68   45.07                                
AGE - Division  
  1 Outcault, Andrew          14 HAA-MR               3:10.25    3:00.74  
      41.68   46.55   48.47   44.04                                
  2 Clay, Stephen E           13 Sachem-MR            3:08.51    3:02.04  
      40.69   46.76   48.07   46.52                                
  3 Outcault, Ryan            14 HAA-MR               3:10.25    3:05.60  
      43.88 2:21.72                                                
  4 Runco, Anthony *          13 LBA-MR               3:05.17    3:08.37  
      43.92   47.66   49.07   47.72                                
  5 Lindeman, Ryan K          14 Sachem-MR            3:10.76    3:11.01  
      42.98   48.82   47.87   51.34                                
  6 Saintlaurent, Reginald    14 HAA-MR               3:14.95    3:14.26  
      41.28   49.54   52.63   50.81                                
  7 Filippino, Marc T         14 CSC-MR               3:16.25    3:18.39  
      44.58   51.23   52.83   49.75                                
  8 Lorentz, Scott M          14 CSC-MR               3:27.96    3:22.72  
      47.22   51.38   52.07   52.05                                
  9 Coombs, Robert G          13 HAA-MR               3:25.25    3:23.15  
      45.22   52.55   53.37   52.01                                
 10 Dieterich, Matthew R      13 CSC-MR               3:30.00    3:24.11  
      47.48   51.98   55.14   49.51                                
 11 Irwin, Bobbyjo X          13 CSC-MR               3:30.79    3:24.27  
      46.56   53.77   53.16   50.78                                
 12 Deblasio, Marc V          13 Tmsuffolk-MR         3:27.15    3:25.58  
 13 Derby, Jimmy F            13 CIY-MR               3:00.00    3:27.83  
       8.85 1:31.20   53.50   54.28                                
 14 Eldor, Gal                13 TVSC-MR              3:46.82    3:38.88  
      48.57   55.79   57.15   57.37                                
 
Event 69  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Doughty, Brigitte         10 HAA-MR               1:25.25    1:18.28  
      37.13   41.15                                                
JO - Division  
  1 Simonetti, Christina       9 North Shore-MR       1:22.64    1:22.17  
      38.14   44.03                                                
  2 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR       1:22.99    1:25.62  
      41.49   44.13                                                
  3 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR              1:29.38    1:29.65  
AGE - Division  
  1 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR  1:55.00    1:48.93  
      49.39   59.54                                                
Non-Award Division  
  1 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR       1:25.60    1:32.95  
      44.39   48.56                                                
  2 Sung, Julia               10 CIY-MR               1:40.46    1:42.88  
      46.08   56.80                                                
 
Event 70  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Goetz, Matthew J           9 WISC-MR              1:30.67    1:25.88  
      39.13   46.75                                                
  2 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR  1:40.53    1:26.07  
      41.09   44.98                                                
SILV - Division  
  1 Chung, John Z             10 LIAC-MR              1:37.27    1:32.21  
      39.77   52.44                                                
  2 Hausmann, Edward C        10 WISC-MR              1:37.55    1:37.43  
      42.76   54.67                                                
AGE - Division  
  1 Fraser, Colin              9 LBA-MR               1:48.76    1:52.52  
 
Event 71  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Conroy, Jaqueline R       14 LIAC-MR              2:25.89    2:29.80  
      33.40   38.23   39.54   38.63                                
  2 Alejandro, Tricia Z       13 LIAC-MR              2:26.82    2:31.55  
      33.11   38.13   40.51   39.80                                
  3 Leguyader, Clare L        13 CSC-MR               2:33.42    2:32.58  
      33.35   39.09   40.79   39.35                                
  4 Pelle, Allison            13 WISC-MR              2:34.10    2:33.35  
SILV - Division  
  1 Burns, Jayme R            14 Tmsuffolk-MR         2:42.56    2:35.74  
      33.84   39.92   41.30   40.68                                
  2 Holleran, Michelle K      14 Express Swimming-MR  2:40.82    2:37.15  
      35.29   41.16   41.54   39.16                                
  3 Balder, Jaclyn M          14 Express Swimming-MR  2:36.77    2:38.15  
      35.47   39.79   40.55   42.34                                
  4 Dwyer, Caitlin L          14 Express Swimming-MR  2:45.00    2:39.72  
      35.22   41.48   43.46   39.56                                
AGE - Division  
  1 Raitz, Kaitlyn M          13 CSC-MR               3:00.00    2:53.31  
      39.12   44.75   46.00   43.44                                
  2 Lawson, Elena P           14 CSC-MR               3:13.71    3:08.77  
      36.91   46.69   51.31   53.86                                
  3 Stenger, Rebecca *        13 LBA-MR               2:55.43    3:10.92  
      40.73   48.56   51.47   50.16                                
 -- Conroy, Siobhan           13 LIAC-MR              3:04.43         DQ  
      37.71   43.94   46.09   45.07                                
Non-Award Division  
  1 Gromling, Kristin         13 LBA-MR               2:25.00    2:31.79  
      32.90   38.24   40.55   40.10                                
  2 Dwyer, Shannon M          14 Express Swimming-MR  2:38.46    2:49.40  
      36.31   42.81   45.57   44.71                                
 
Event 72  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 O'Leary, Kyle W           13 IA-MR                2:32.70    2:32.61  
      32.95   38.45   40.60   40.61                                
  2 Sagginario, Joseph J      14 CSC-MR               2:33.34    2:38.11  
      33.28   40.70   43.58   40.55                                
AGE - Division  
  1 Farrington, Joseph J      13 TVSC-MR              2:45.68    2:42.20  
 
Event 73  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Allong, Gabriella F       10 Express Swimming-MR  1:20.42    1:19.47  
      36.90   42.57                                                
  2 Giordano, Krista N        10 North Shore-MR       1:23.40    1:19.98  
      36.38   43.60                                                
  3 Skeivys, Maria E          10 DAC-MR               1:24.30    1:20.24  
      37.07   43.17                                                
  4 Tromp, Jacqueline M       10 CSC-MR               1:19.36    1:21.00  
      37.58   43.42                                                
SILV - Division  
  1 Einsidler, Lisa Z         10 Tmsuffolk-MR         1:23.89    1:22.11  
      39.84   42.27                                                
  2 Kolackovsky, Kerrie       10 LIAC-MR              1:22.04    1:22.42  
      40.33   42.09                                                
  3 Stanford, Brittany *      10 LBA-MR               1:24.27    1:25.39  
      40.71   44.68                                                
  4 Sigaty, Christine T       10 North Shore-MR       1:25.00    1:25.41  
      41.01   44.40                                                
  5 Mullaney, Megan E         10 North Shore-MR       1:40.67    1:25.45  
      41.36   44.09                                                
  6 Norman, Samantha M         9 Tmsuffolk-MR         1:30.20    1:26.00  
      39.75   46.25                                                
  7 Ouzounian, Lauren         10 North Shore-MR       1:26.56    1:26.62  
      39.43   47.19                                                
  8 Russell, Clara J           9 TS-LI-MR             1:30.02    1:27.81  
      39.75   48.06                                                
  9 Morrow, Julia A           10 North Shore-MR       1:31.30    1:28.24  
      40.64   47.60                                                
 10 MU, Isabella Z             9 LIAC-MR              1:26.53    1:29.15  
 11 Narus, Jessica L           9 North Shore-MR       1:39.99    1:29.55  
      42.89   46.66                                                
 12 Nieto, Amanda A            9 CSC-MR               1:49.08    1:29.76  
      42.67   47.09                                                
 13 Johns, Maggie Z           10 LIAC-MR              1:22.97    1:29.90  
 14 Alotta, Angela R          10 Sachem-MR            1:45.46    1:31.55  
      44.86   46.69                                                
 -- Heiss, Caitlin            10 LBA-MR               1:28.20         DQ  
      43.80   46.85                                                
AGE - Division  
  1 Ramos, Krystal A          10 CSC-MR               1:43.69    1:33.70  
      43.69   50.01                                                
  2 Landi, Gabriella M         9 CSC-MR               1:45.02    1:34.46  
      44.01   50.45                                                
  3 Bosak, Rachael M          10 TS-LI-MR             1:45.00    1:34.65  
      44.58   50.07                                                
  4 MACEDONIO, Kaitlyn E      10 LIAC-MR              1:38.82    1:35.26  
      42.91   52.35                                                
  5 Bunster, Katharine A      10 CSC-MR               1:41.74    1:35.42  
      44.82   50.60                                                
  6 Landaw, Laura              9 CIY-MR               1:33.11    1:35.91  
  7 Lawson, Siobhan L         10 CSC-MR               1:41.70    1:35.97  
  8 Acompora, Alyssa           9 TS-LI-MR             1:53.13    1:38.74  
      47.11   51.63                                                
  9 Marlow, Remi B             9 Tmsuffolk-MR         2:00.21    1:39.30  
      47.55   51.75                                                
 10 Norotsky, Alanna P         9 Tmsuffolk-MR         1:42.77    1:39.62  
      46.82   52.80                                                
 11 Grieco, Elissa A           9 HAA-MR               1:42.80    1:42.32  
      48.59   53.73                                                
 12 Warren, Frances V          9 Express Swimming-MR  1:48.82    1:43.34  
      45.79   57.55                                                
 13 Mikulas, Sara J           10 LIAC-MR              1:39.99    1:45.89  
      50.42   55.47                                                
 14 Sommers, Carly A          10 CSC-MR               1:50.56    1:46.19  
      49.67   56.52                                                
 15 Munafo, Nicole            10 HAA-MR               2:15.00    1:49.92  
      52.15   57.77                                                
 16 Culhane, Nora A            9 CSC-MR               1:57.41    1:50.57  
      49.50 1:01.07                                                
 17 Sandor, Hanna W            9 IA-MR                2:14.16    1:50.87  
      50.93   59.94                                                
 18 Zoine, Jaquelyn T          9 LIAC-MR              1:47.99    1:55.95  
      57.10   58.85                                                
 19 Enoksen, Tory E            9 CSC-MR               2:10.00    1:58.18  
      54.31 1:03.87                                                
 20 Kerr, Kellie A             9 CSC-MR               2:00.00    2:06.59  
 -- McCloud, Megan A           9 TS-LI-MR             1:57.44         DQ  
      52.55 1:05.04                                                
 -- Piazza, Sarah J           10 LBA-MR               2:31.21         DQ  
    1:17.14 1:09.51                                                
 -- Ebo, Nadine               10 IA-MR                1:34.16         DQ  
      48.38   49.35                                                
 -- Moore, Diana              10 HAA-MR               1:58.25         DQ  
      51.78   53.11                                                
Non-Award Division  
  1 Ramos, Natalie A           9 CSC-MR                    NT    1:43.28  
      45.57   57.71                                                
 -- Irwin, Danilelle M         9 CSC-MR               1:00.00         DQ  
    1:01.87 1:06.81                                                
 -- Barkey, Meghann           10 TS-LI-MR             1:49.91         DQ  
 
Event 74  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Carmichael-Lopes, Bernil   9 Express Swimming-MR  1:24.84    1:20.47  
      38.38   42.09                                                
JO - Division  
  1 Sweetman, Brandon         10 CIY-MR               1:22.25    1:21.52  
      37.01   44.51                                                
SILV - Division  
  1 Jiran, Monte              10 WISC-MR              1:25.24    1:24.37  
  2 Kuo, Theodore             10 Express Swimming-MR  1:24.21    1:24.62  
      39.30   45.32                                                
  3 Lohrer, Jesse T           10 Tmsuffolk-MR         1:32.11    1:24.66  
      39.33   45.33                                                
  4 Forgione, Michael J       10 WISC-MR              1:28.53    1:25.35  
      39.93   45.42                                                
  5 McCort, Gregory E         10 North Shore-MR       1:24.16    1:26.08  
      36.27   49.81                                                
  6 Deblasio, Matthew M        9 Tmsuffolk-MR         1:32.92    1:26.37  
      39.48   46.89                                                
  7 Degrazia, Michael V        9 Tmsuffolk-MR         1:32.10    1:26.76  
  8 Drago, Adam N             10 IA-MR                1:28.85    1:27.32  
      41.68   45.64                                                
  9 Woodhead, Bryan            9 IA-MR                1:28.71    1:27.88  
      42.17   45.71                                                
 10 Pisano, Jake F            10 Tmsuffolk-MR         1:32.12    1:28.68  
      41.12   47.56                                                
 11 Hausmann, Edward C        10 WISC-MR              1:32.68    1:29.58  
      38.10   51.48                                                
 12 Herrmann, Charles          9 Tmsuffolk-MR         1:42.85    1:31.07  
      42.96   48.11                                                
 13 Nash, John                10 LBA-MR               1:33.77    1:31.28  
      44.56   46.72                                                
AGE - Division  
  1 Chen, Richie              10 Express Swimming-MR  1:32.00    1:32.08  
      43.88   48.20                                                
  2 Sheridan, James F         10 LIAC-MR              1:34.99    1:32.67  
      46.62   46.05                                                
  3 Broderick, Paul R         10 WISC-MR              1:36.42    1:32.87  
      42.49   50.38                                                
  4 Mayer, Michael            10 LIAC-MR              1:32.62    1:34.13  
      47.94   46.19                                                
  5 Wallace, Nicholas         10 HAA-MR               1:41.09    1:34.89  
      43.21   51.68                                                
  6 Bralich, John M            9 CSC-MR               1:40.54    1:36.56  
  7 Spierer, Josh A           10 IA-MR                1:33.10    1:37.56  
      45.91   51.65                                                
  8 Bernstein, Mitchell A     10 LIAC-MR              1:40.95    1:40.34  
      49.23   51.11                                                
  9 Riotta, Chris C           10 LIAC-MR              1:58.75    1:42.50  
 10 Wu, Raymond G             10 CIY-MR               1:43.13    1:43.25  
 11 Hausmann, Matthew          9 WISC-MR              1:44.86    1:44.07  
      49.58   54.49                                                
 12 Lindeman, Grant E          9 Sachem-MR            1:47.85    1:45.22  
      48.86   56.36                                                
 13 Arana, Oscar Y            10 LIAC-MR              2:13.62    1:51.09  
      53.10   57.99                                                
 14 Dolan, Sean P              9 DAC-MR               2:00.00    1:54.04  
      52.62 1:01.42                                                
 15 Palmer, John A            10 Express Swimming-MR  2:10.00    1:55.98  
      51.71 1:04.27                                                
 16 Kiriakos, Alex J          10 CSC-MR               2:00.00    2:02.29  
      56.25 1:06.04                                                
 -- Arana, Anthony Y           9 LIAC-MR              2:30.00         DQ  
    1:00.78 1:12.78                                                
 -- Abatemarco, Michael J     10 LIAC-MR              1:40.63         DQ  
      56.46   51.94                                                
 -- Fisher, Alexander R        9 CSC-MR               1:43.51         DQ  
      47.24   57.44                                                
 -- McIlvain, Patrick R        9 CSC-MR               1:32.99         DQ  
 -- Fraser, Colin              9 LBA-MR               1:41.45         DQ  
      47.16   51.26                                                
 -- Farrington, Aindriu D     10 North Shore-MR       1:40.00         DQ  
      52.07   57.58                                                
 -- Shanley, Benjamin M        9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ  
      53.62   54.75                                                
 -- Acosta, David N           10 CSC-MR               2:00.00         DQ  
      56.46   59.01                                                
 -- Poniatowski, Jakub N      10 CSC-MR               2:00.00         DQ  
      47.06   52.14                                                
 -- Dieterich, Eric B         10 CSC-MR               2:01.58         DQ  
      46.98   59.05                                                
 -- Acosta, Abel N            10 CSC-MR               2:30.00         DQ  
    1:16.05 1:18.00                                                
Non-Award Division  
 -- Bouzourene, Tarik         10 LIAC-MR              1:26.45         DQ  
      47.10   46.92                                                
 
Event 75  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Derlath, Erica A          12 Express Swimming-MR  1:00.97      59.68  
      29.08   30.60                                                
  2 Larkin, Kate C            12 Tmsuffolk-MR         1:00.30      59.77  
  3 Casado, Laurie            12 CIY-MR               1:00.18      59.79  
JO - Division  
  1 Anderer, Britney          11 HAA-MR               1:01.05    1:01.62  
      29.85   31.77                                                
  2 Smith, Jackie *           12 LBA-MR               1:02.67    1:01.76  
      29.92   31.84                                                
  3 Taddeo, Marisa S          11 CSC-MR               1:01.36    1:01.95  
      29.15   32.80                                                
SILV - Division  
  1 Bruder, Kristi L          11 IA-MR                1:04.61    1:02.45  
      30.35   32.10                                                
  2 Leguyader, Sydney A       12 CSC-MR               1:02.78    1:02.55  
      29.89   32.66                                                
  3 Biagioli, Alana           11 TVSC-MR              1:02.55    1:02.59  
      30.02   32.57                                                
  4 Moursi, Sara A            11 Tmsuffolk-MR         1:04.34    1:02.65  
      30.10   32.55                                                
  5 Pashayan, Laura A         12 Express Swimming-MR  1:03.97    1:02.72  
      29.58   33.14                                                
  6 Larson, Kimberly P        11 IA-MR                1:02.80    1:02.82  
      29.73   33.09                                                
  7 Hoffman, Morgan S         11 WISC-MR              1:02.54    1:03.02  
  8 Espinal, Amanda Z         11 Tmsuffolk-MR         1:04.81    1:03.41  
      30.54   32.87                                                
  9 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR              1:02.36    1:03.71  
 10 Moore, Erin A             12 CSC-MR               1:05.00    1:03.73  
      30.06   33.67                                                
 11 Rivera, Celine D          11 TVSC-MR              1:05.34    1:03.83  
      31.07   32.76                                                
 12 Kistulinec, Lauren A      12 North Shore-MR       1:04.95    1:04.36  
      30.95   33.41                                                
 13 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR              1:07.57    1:04.74  
      31.72   33.02                                                
 14 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR              1:05.32    1:04.80  
      33.25   31.55                                                
 15 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR       1:03.94    1:04.81  
 16 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR  1:04.59    1:04.94  
 17 Leonardo, Cassandra Z     12 LIAC-MR              1:04.00    1:05.18  
      30.70   34.48                                                
 18 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  1:05.40    1:05.57  
      31.33   34.24                                                
 19 Anderer, Stephanie L      11 HAA-MR               1:05.38    1:05.95  
      31.05   34.90                                                
 20 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR               1:07.67    1:06.11  
 21 Geddrie, Jade M           12 WISC-MR              1:06.61    1:06.18  
      31.90   34.28                                                
 22 Festa, Julia D            11 LIAC-MR              1:05.10    1:06.27  
      31.54   34.73                                                
 23 Ialenti, Caitlin C        12 Express Swimming-MR  1:10.18    1:06.40  
      31.77   34.63                                                
 24 Kiernan, Amanda C         12 IA-MR                1:05.48    1:06.90  
      31.26   35.64                                                
 25 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR       1:08.09    1:06.95  
      33.27   33.68                                                
 26 Larkin, Deven             12 East End-MR          1:06.18    1:07.07  
 27 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR              1:08.43    1:07.17  
      32.98   34.19                                                
 28 Sheldon, Aya Z            11 LIAC-MR              1:06.32    1:07.20  
      31.10   36.10                                                
 29 Accardi, Liana            12 LBA-MR               1:06.71    1:07.39  
      32.18   35.21                                                
 30 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR         1:07.68    1:07.42  
      32.39   35.03                                                
 31 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR               1:07.82    1:07.61  
      32.34   35.27                                                
 32 Shanley, Kelly M          11 Express Swimming-MR  1:08.99    1:07.75  
      32.42   35.33                                                
 33 Kirk, Tara A              12 LBA-MR               1:08.75    1:08.07  
      33.50   34.57                                                
 34 Longo, Nicole A           12 CSC-MR               1:06.17    1:08.10  
      31.90   36.20                                                
 35 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                1:09.46    1:08.83  
      32.96   35.87                                                
 36 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR               1:14.41    1:08.90  
      33.96   34.94                                                
 37 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR         1:09.78    1:09.06  
 38 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR       1:10.67    1:09.30  
      33.24   36.06                                                
 39 Power, Rebecca *          12 LBA-MR               1:08.50    1:09.33  
      33.44   35.89                                                
 40 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR              1:09.01    1:09.39  
      33.43   35.96                                                
 41 Gerrity, Sara Day D       11 LBA-MR               1:14.48    1:09.51  
      33.54   35.97                                                
 42 Sims, Danielle A          12 Express Swimming-MR  1:17.70    1:09.52  
 43 Nocera, Angela M          12 Sachem-MR            1:18.00    1:09.58  
 44 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR         1:12.21    1:09.70  
 45 Kupferberg, Sarah M       12 Express Swimming-MR  1:10.77    1:09.83  
      33.56   36.27                                                
 46 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR               1:12.40    1:09.90  
      33.62   36.28                                                
 47 Blom, Danielle            11 HAA-MR               1:15.66    1:10.12  
      32.48   37.64                                                
 48 Schmid, kristen M         11 WISC-MR              1:14.85    1:10.18  
      33.17   37.01                                                
 49 Davis, Lauren             12 HAA-MR               1:12.84    1:10.36  
      34.61   35.75                                                
 50 Lown, Katina A            12 CSC-MR               1:12.35    1:10.56  
      33.83   36.73                                                
 51 Garambone, Nina C         11 TVSC-MR              1:09.38    1:10.63  
      34.26   36.37                                                
 52 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR       1:08.55    1:10.77  
 53 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR             1:12.47    1:11.26  
      34.53   36.73                                                
 54 Baker, Arianna C          12 East End-MR          1:13.02    1:11.29  
      34.06   37.23                                                
 55 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                1:12.83    1:11.37  
 -- Purdy, Dana R             12 TVSC-MR              1:06.18         DQ  
      31.79   34.46                                                
AGE - Division  
  1 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR              1:18.39    1:11.48  
      35.73   35.75                                                
  2 Miller, Ashley D          12 Sachem-MR            1:16.47    1:11.59  
       8.79 1:02.80                                                
  3 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR               1:14.01    1:11.88  
      34.32   37.56                                                
  4 Montemarano, Annie        12 LBA-MR               1:13.04    1:11.91  
      34.34   37.57                                                
  4 Muller, Alyssa            12 HAA-MR               1:15.55    1:11.91  
      33.68   38.23                                                
  6 Woodford, Katherine A     12 TVSC-MR              1:13.66    1:11.95  
      35.10   36.85                                                
  7 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR               1:12.52    1:12.12  
      34.05   38.07                                                
  8 Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR              1:18.12    1:12.28  
      33.30   38.98                                                
  9 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR               1:14.76    1:12.32  
      34.17   38.15                                                
 10 Grega, Allison M          11 Sachem-MR            1:15.31    1:12.42  
      35.05   37.37                                                
 11 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR              1:12.48    1:12.44  
      34.40   38.04                                                
 12 Longo, Angela L           11 Sachem-MR            1:16.05    1:12.48  
      34.14   38.34                                                
 13 Drury, Kelly M            11 Tmsuffolk-MR         1:16.88    1:12.88  
       8.70 1:04.18                                                
 14 Butler, Alice             12 East End-MR          1:16.09    1:13.12  
       8.59 1:04.53                                                
 15 Plaschka, Jade            12 HAA-MR               1:17.00    1:13.67  
      34.54   39.13                                                
 16 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR         1:15.71    1:13.73  
      34.90   38.83                                                
 17 White, Torey M            11 IA-MR                1:15.61    1:13.83  
      34.79   39.04                                                
 18 Goetz, Stephanie A        11 WISC-MR              1:18.91    1:14.10  
      33.58   40.52                                                
 19 Malinowski, Kendall G     11 IA-MR                1:17.35    1:14.18  
      34.88   39.30                                                
 20 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR               1:16.51    1:14.20  
      23.89   50.31                                                
 21 Miszner, Allison A        11 LIAC-MR              1:21.06    1:14.50  
      36.30   38.20                                                
 22 George, Amanda            11 IA-MR                1:16.32    1:14.54  
      35.69   38.85                                                
 23 Feil, Amanda A            12 CSC-MR               1:16.11    1:15.20  
      35.33   39.87                                                
 23 Corea, Alexa              11 LIAC-MR              1:17.03    1:15.20  
      35.53   39.67                                                
 25 Lytell, Mariko            11 WISC-MR              1:22.37    1:15.39  
      35.93   39.46                                                
 26 Scollan, Celeste A        11 CSC-MR               1:18.10    1:15.52  
 27 D'Angelo, Torrey E        11 TVSC-MR              1:18.37    1:15.82  
 28 Lin, Amy M                11 North Shore-MR       1:17.79    1:16.22  
 29 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR  1:17.78    1:16.68  
 30 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR               1:16.15    1:17.27  
      36.71   40.56                                                
 31 Evinger, Kathryn L        12 North Shore-MR       1:18.67    1:17.34  
      34.60   42.74                                                
 32 Yoo, Monica               12 TVSC-MR              1:26.61    1:17.41  
      35.94   41.47                                                
 33 Dolan, Erin E             12 DAC-MR               1:18.57    1:17.42  
      32.91   44.51                                                
 34 Dara, Brittany            11 LBA-MR               1:20.75    1:17.63  
      36.41   41.22                                                
 35 Buletti, Leah S           11 East End-MR          1:24.01    1:17.82  
      36.97   40.85                                                
 36 Torres, Diandra           12 CIY-MR               1:18.69    1:18.70  
 37 Quinn, Kelsey M           11 Express Swimming-MR  1:23.00    1:18.99  
      37.13   41.86                                                
 38 VanWart, Alexis           11 HAA-MR               1:31.24    1:19.07  
      37.04   42.03                                                
 39 Brekne, Lindsey A         12 TVSC-MR              1:19.26    1:19.42  
       9.25 1:10.17                                                
 40 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR               1:18.62    1:19.52  
      35.97   43.55                                                
 41 Kearney, Erin A           11 CSC-MR               1:24.85    1:19.69  
 42 Rosa, Samantha N          11 IA-MR                1:21.23    1:19.70  
      37.22   42.48                                                
 43 Woskoff, Rebecca E        12 TVSC-MR              1:24.10    1:19.83  
      37.44   42.39                                                
 44 Doskotz, Melissa E        12 TVSC-MR              1:20.90    1:20.24  
 45 Stranieri, Marissa        11 HAA-MR               1:25.31    1:20.62  
      38.34   42.28                                                
 46 Gallo, Katie A            11 IA-MR                1:36.52    1:21.61  
      38.22   43.39                                                
 47 Johnson, Kimberly         11 HAA-MR               1:24.83    1:21.70  
      39.21   42.49                                                
 48 Capustin, Kimberly B      11 TVSC-MR              1:35.00    1:22.40  
      38.59   43.81                                                
 49 Squillante, Jenna         11 IA-MR                1:30.31    1:22.98  
      39.59   43.39                                                
 50 Pitrelli, Christina E     11 IA-MR                1:39.54    1:23.34  
      38.81   44.53                                                
 51 Giacalone, Lindsay R      11 TVSC-MR              1:28.73    1:23.37  
      38.53   44.84                                                
 52 Gavan, Sarah A            12 TVSC-MR              1:28.58    1:23.68  
      33.63   50.05                                                
 53 Robinson, Patty           11 HAA-MR               1:55.90    1:24.35  
      39.38   44.97                                                
 54 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR              1:27.49    1:24.55  
      38.32   46.23                                                
 55 Walsh, Jennifer           11 North Shore-MR       2:00.00    1:24.93  
      40.74   44.19                                                
 56 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR         1:31.26    1:24.99  
      40.43   44.56                                                
 57 Odenthal, Kimberly M      12 HAA-MR               1:44.19    1:25.31  
      41.18   44.13                                                
 58 Mahoney, Kaitlin E        11 TVSC-MR              1:25.36    1:25.70  
      41.57   44.13                                                
 59 Dunmire, Arianna C        11 TVSC-MR              1:29.88    1:26.41  
      39.50   46.91                                                
 60 Simkins, Becky            11 HAA-MR               1:27.68    1:26.69  
      39.43   47.26                                                
 61 Towns, Caroline M         12 Express Swimming-MR  1:33.78    1:27.43  
      39.75   47.68                                                
 62 Jurman, Gillian           11 HAA-MR               1:29.11    1:27.67  
      40.99   46.68                                                
 63 St. Lewis, Tawanna        11 HAA-MR               1:28.72    1:27.78  
      40.46   47.32                                                
 64 Monaco, Jessica A         11 CSC-MR               1:28.41    1:28.21  
      41.59   46.62                                                
 65 Sigismondi, Rachel C      11 IA-MR                1:34.72    1:28.64  
      40.38   48.26                                                
 66 Vitacco, Alexa R          11 TVSC-MR              1:25.14    1:28.82  
 67 Kruse, Mary E             11 TVSC-MR              1:39.48    1:31.18  
      42.50   48.68                                                
 68 Somaschini, Vittoria Giu  12 HAA-MR               1:38.28    1:31.20  
      42.07   49.13                                                
 69 McElgun, Karen A          11 CSC-MR               1:40.00    1:31.47  
      42.06   49.41                                                
 70 Huchthausen, Elizabeth A  11 TVSC-MR              1:32.12    1:31.89  
      41.58   50.31                                                
 71 Silver, Emily D           12 Tmsuffolk-MR         1:40.10    1:31.91  
      42.03   49.88                                                
 72 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  1:29.22    1:32.64  
      42.83   49.81                                                
 73 Rainis, Rebecca M         11 CSC-MR               1:51.43    1:33.87  
      43.83   50.04                                                
 74 Spano, Marisa             11 HAA-MR               1:31.31    1:34.53  
      40.50   54.03                                                
 75 Paciulli, Danielle        12 Sachem-MR            1:30.70    1:35.26  
      45.24   50.02                                                
 76 Clifford, Candice R       12 HAA-MR               1:42.85    1:36.47  
      44.94   51.53                                                
 77 McHugh, Bethany           11 TVSC-MR              1:36.07    1:38.23  
      46.45   51.78                                                
 78 Dullea, Sharon A          12 CSC-MR               1:50.75    1:39.10  
      46.99   52.11                                                
 79 Reynolds, Jennifer M      11 TVSC-MR              1:30.88    1:39.20  
      44.39   54.81                                                
 80 Lunghi, Kara M            11 TVSC-MR              1:51.22    1:39.50  
      45.76   53.74                                                
 81 Pozmanter, Lauren N       11 TVSC-MR              1:39.88    1:39.76  
      46.34   53.42                                                
 82 Forney, Johanna G         11 East End-MR          1:59.00    1:40.87  
      45.18   55.69                                                
 83 Schnittger, Lauren        11 HAA-MR               1:40.25    1:44.74  
      48.19   56.55                                                
 84 Michaelis, Rebecca A      11 East End-MR          1:53.77    1:47.10  
      48.89   58.21                                                
 85 Beta, Amanda              11 East End-MR          1:56.98    1:52.42  
 -- Piazza, Elizabeth *       12 LBA-MR               1:34.24         DQ  
      38.60   44.58                                                
 
Event 76  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR               1:01.21    1:00.21  
JO - Division  
  1 Pall, Zach A              12 North Shore-MR       1:01.24    1:00.97  
  2 Cox, Mark                 11 IA-MR                1:03.15    1:01.41  
      29.57   31.84                                                
  3 Bormann, Thomas L         12 Tmsuffolk-MR         1:02.97    1:02.06  
      29.69   32.37                                                
  4 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR       1:02.45    1:02.37  
      29.78   32.59                                                
SILV - Division  
  1 Windler, Andrew J         12 Tmsuffolk-MR         1:03.25    1:02.84  
      30.60   32.24                                                
  2 Kang, Ian                 12 North Shore-MR       1:15.00    1:03.42  
  3 Hallinan, James J         11 CSC-MR               1:05.06    1:03.57  
      30.83   32.74                                                
  4 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR              1:03.64    1:03.80  
  5 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR               1:04.99    1:03.87  
      30.95   32.92                                                
  6 King, Brendan D           12 CSC-MR               1:04.36    1:03.96  
  7 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR              1:05.37    1:04.23  
      30.40   33.83                                                
  8 Dwyer, Sean P             11 Tmsuffolk-MR         1:05.52    1:04.76  
      30.75   34.01                                                
  9 O'Neill, Brian P          11 LIAC-MR              1:06.53    1:05.79  
      31.64   34.15                                                
 10 Garcia, Kevin             12 Sachem-MR            1:14.52    1:05.86  
      31.57   34.29                                                
 11 Ochakovsky, Shawn         12 Express Swimming-MR  1:07.13    1:05.95  
      31.82   34.13                                                
 12 Derlath, Jonathan H       11 Express Swimming-MR  1:05.81    1:05.99  
      32.23   33.76                                                
 13 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR               1:05.61    1:06.41  
 14 Cremer, Christian H       11 IA-MR                1:07.56    1:06.54  
 15 Krause, Billy K           11 Tmsuffolk-MR         1:06.06    1:06.63  
      32.29   34.34                                                
 16 Staszewski, Alec L        12 Express Swimming-MR  1:07.85    1:07.90  
      31.86   36.04                                                
 17 Qiao, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:13.77    1:07.98  
      31.99   35.99                                                
 18 Gustafson, Peter G        11 North Shore-MR       1:07.96    1:08.34  
      33.17   35.17                                                
 19 Runco, John *             11 LBA-MR               1:08.24    1:08.46  
      31.81   36.65                                                
 20 Sweetman, Kris            11 CIY-MR               1:14.01    1:09.37  
 21 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR               1:12.24    1:09.48  
      33.05   36.43                                                
 22 Aknovk, Daniel S          12 Tmsuffolk-MR         1:13.62    1:09.70  
      32.26   37.44                                                
 23 Nieto, Brian T            12 CSC-MR               1:07.63    1:09.89  
 24 Ochakovsky, Michael       12 Express Swimming-MR  1:07.79    1:09.99  
      33.42   36.57                                                
 25 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR              1:11.98    1:10.02  
      34.02   36.00                                                
 26 Santospirito, Chris L     11 WISC-MR              1:14.46    1:10.39  
      32.93   37.46                                                
 27 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR       1:10.06    1:10.42  
      33.93   36.49                                                
 28 Crane, Sean T             12 DAC-MR               1:10.93    1:10.59  
      33.63   36.96                                                
 29 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR              1:09.91    1:10.65  
AGE - Division  
  1 Quinn, Colin G            12 Express Swimming-MR  1:13.50    1:11.80  
      34.85   36.95                                                
  2 Solomon, Jordan           11 LIAC-MR              1:15.06    1:12.53  
      34.94   37.59                                                
  3 Casey, Sean               11 WISC-MR              1:15.05    1:13.38  
  4 Jimenez, Marcin A         11 TS-LI-MR             1:13.90    1:13.43  
  5 Toscano, Thomas           12 HAA-MR               1:16.98    1:13.56  
  6 Ballon, Carlos            11 LIAC-MR              1:13.46    1:14.03  
  7 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                1:17.13    1:14.10  
  8 Ng, Michael               12 TS-LI-MR             1:12.75    1:14.23  
  9 Oczeretko, Jack           12 East End-MR          1:15.38    1:14.51  
      35.11   39.40                                                
 10 Clifford, Joseph V        12 HAA-MR               1:14.74    1:14.55  
      34.69   39.86                                                
 11 Oakes, Brian C            11 LIAC-MR              1:15.55    1:14.80  
      35.51   39.29                                                
 12 Culkin, Chris J           11 Sachem-MR            1:14.40    1:15.11  
      34.54   40.57                                                
 13 Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR              1:16.00    1:15.26  
      35.78   39.48                                                
 14 Hirsch, Taylor            12 HAA-MR               1:22.70    1:15.47  
      36.01   39.46                                                
 15 Orsini, Michael           11 HAA-MR               1:18.70    1:15.81  
      35.38   40.43                                                
 16 Kamal, Mobeen             12 TVSC-MR              1:19.60    1:17.70  
 17 Kuhn, Ian A               11 Sachem-MR            1:17.52    1:17.87  
      37.77   40.10                                                
 18 Arato, Michael J          12 TVSC-MR              1:17.21    1:18.75  
      36.43   42.32                                                
 19 Schreck, Eric             11 IA-MR                1:26.18    1:19.19  
      37.26   41.93                                                
 20 La Roche, Derek B         11 North Shore-MR       1:21.06    1:19.22  
      38.32   40.90                                                
 21 Ejerta, Kenneth           11 CIY-MR               1:26.59    1:19.90  
      37.90   42.00                                                
 22 Papish, Kyle F            11 TVSC-MR              1:23.71    1:21.04  
      38.88   42.16                                                
 23 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR  1:22.30    1:22.40  
      40.37   42.03                                                
 24 Santanella, Frank J       12 North Shore-MR       1:24.15    1:22.64  
    1:18.99    3.65                                                
 25 Seliger, Kyle             12 HAA-MR               1:27.77    1:23.00  
      38.62   44.38                                                
 26 Clark, Brandon            11 UN-NS-MR             1:40.00    1:24.80  
      40.10   44.70                                                
 27 Clark, Matthew A          12 TVSC-MR              1:29.51    1:25.33  
      40.50   44.83                                                
 28 Ellis, Steven C           11 HAA-MR               1:18.49    1:25.39  
      39.62   45.77                                                
 29 Aberle, William A         11 TVSC-MR              1:28.53    1:26.10  
 30 Bormann, Christian L      11 Tmsuffolk-MR         1:33.41    1:27.54  
      31.06   56.48                                                
 31 Faine, Emil               12 TVSC-MR              1:30.42    1:28.59  
      39.56   49.03                                                
 32 Recio, Matt               12 HAA-MR               1:20.25    1:30.40  
 33 Lemorocco, Anthony        11 HAA-MR               1:28.27    1:31.64  
 34 Bryant, Aaron K           11 Tmsuffolk-MR         1:31.54    1:33.19  
      42.34   50.85                                                
 35 Gibson, Matthew           11 UN-NS-MR             2:30.00    1:33.76  
      43.30   50.46                                                
 36 Rodriguez, Timothy W      12 Sachem-MR            1:25.00    1:34.10  
      42.79   51.31                                                
 37 Morrissey, Kevin          11 LBA-MR               1:28.76    1:34.46  
 38 Gallagher, Daniel         12 North Shore-MR       1:38.13    1:40.80  
 39 Bloomfield, Bradley S     11 Sachem-MR            1:47.77    1:41.82  
      46.15   55.67                                                
Non-Award Division  
  1 Carlson, Sean J           12 TS-LI-MR             1:08.89    1:11.64  
  2 Vassallo, Timothy         12 LBA-MR               1:05.61    1:12.09  
 
Event 77  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Faiella, Danielle M       17 LIAC-MR                57.08      57.39  
SILV - Division  
  1 Campo, Jamie              15 Sachem-MR            1:00.10      59.32  
      28.82   30.50                                                
  2 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                  59.52      59.73  
      28.93   30.80                                                
  3 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR                59.97    1:00.06  
  4 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR    59.61    1:00.22  
  5 Nasser, Helen M           17 HAA-MR               1:00.03    1:00.29  
       9.51   50.78                                                
  6 Ng, Christina             15 TS-LI-MR               59.41    1:00.33  
      28.77   31.56                                                
  7 Faber, Meaghan C          15 Tmsuffolk-MR           59.36    1:00.61  
      28.90   31.71                                                
  8 Nicholas, Courtney L      16 Sachem-MR            1:00.56    1:01.48  
      29.14   32.34                                                
  9 Windler, Courtney G       15 Tmsuffolk-MR         1:00.14    1:01.69  
      29.80   31.89                                                
 10 Giunta, Jaclyn A          16 Tmsuffolk-MR         1:01.52    1:01.82  
 11 Hanley, Kaitlin M         17 Tmsuffolk-MR         1:00.58    1:01.94  
 12 Costello, Marygrace       16 LIAC-MR              1:00.77    1:02.11  
      29.92   32.19                                                
 13 Spicer, Katie E           17 LIAC-MR              1:00.74    1:02.89  
 14 Gould, Julia A            16 HAA-MR               1:00.78    1:03.08  
      30.21   32.87                                                
 14 Nocera, Melissa D         15 Sachem-MR            1:02.43    1:03.08  
      30.04   33.04                                                
 16 McAleese, Justine Z       15 LIAC-MR              1:03.60    1:03.16  
 17 Lorber, Kim A             15 North Shore-MR       1:01.25    1:03.25  
      30.32   32.93                                                
 18 Kelly, Taylor E           15 TVSC-MR              1:01.91    1:03.50  
AGE - Division  
  1 Windler, Stephanie L      17 Tmsuffolk-MR         1:05.21    1:04.30  
      31.20   33.10                                                
  2 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR             1:03.66    1:04.74  
  3 Pashayan, Christina M     16 Express Swimming-MR  1:05.10    1:05.17  
      31.74   33.43                                                
  4 Shinmachi, Stephanie Y    18 TVSC-MR              1:05.37    1:06.02  
      30.98   35.04                                                
  5 Keyes, Christine Z        15 HAA-MR               1:06.41    1:06.07  
  6 Sommer, Christine         15 LBA-MR               1:06.91    1:06.54  
  7 Harrington, Lucy G        15 Express Swimming-MR  1:07.73    1:06.72  
      32.18   34.54                                                
  8 Piscitelli, Leanne        15 TS-LI-MR             1:05.85    1:07.37  
      31.34   36.03                                                
  9 Miller, Jennifer A        16 CSC-MR               1:10.30    1:08.98  
 10 Zaffrano, Julianne        15 Sachem-MR            1:13.00    1:09.05  
 11 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  1:07.47    1:09.47  
       9.07 1:00.40                                                
 12 Lynch, Megan              15 HAA-MR               1:15.00    1:09.98  
      33.11   36.87                                                
Non-Award Division  
  1 Adler, Katherine A        16 LIAC-MR                57.22      59.61  
  2 Brekne, Kristen M         16 TVSC-MR              1:00.90    1:03.62  
      29.92   33.70                                                
  3 Lang, Erika A             15 Sachem-MR            1:02.48    1:03.95  
      30.94   33.01                                                
  4 Fitz, Sara A              15 CSC-MR               1:03.00    1:04.10  
      30.66   33.44                                                
  5 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR               1:02.10    1:04.82  
      30.79   34.03                                                
 
Event 78  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wakefield, Kevin A        15 Express Swimming-MR    51.48      52.58  
SILV - Division  
  1 Veselovsky, Joseph F      15 Tmsuffolk-MR           52.94      53.06  
      25.52   27.54                                                
  2 Castillo, Charlie         16 LBA-MR                 54.17      54.20  
      25.92   28.28                                                
  3 Caines, Matthew F         15 Tmsuffolk-MR           53.52      54.26  
      25.99   28.27                                                
  4 Marcus, Josh              16 DAC-MR                 54.37      54.87  
  5 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR         54.37      54.93  
  6 DI Iorio, Alexander B     15 LIAC-MR                54.60      55.67  
      27.00   28.67                                                
  7 Piesnikowski, Eric P      17 CSC-MR                 54.76      56.14  
      26.83   29.31                                                
  8 Stanco, Trevor V          15 Express Swimming-MR    57.00      56.29  
      27.03   29.26                                                
  9 Cornacchioli, Joseph L    17 Tmsuffolk-MR           56.59      56.38  
 10 NG, Jason                 15 LIAC-MR                57.60      56.73  
      27.58   29.15                                                
 11 Weil, Thomas E            15 CSC-MR                 53.98      56.77  
      26.84   29.93                                                
 12 Rezler, Chris P           16 LIAC-MR                55.88      57.01  
      27.98   29.03                                                
 13 Detolla, Gregory J        15 TVSC-MR                56.88      57.21  
      27.11   30.10                                                
AGE - Division  
  1 Luckie, Anthony P         15 TVSC-MR                58.47      57.90  
      27.78   30.12                                                
  2 Rufa, Chris S             16 CSC-MR                 57.57      57.93  
      27.55   30.38                                                
  3 Oneill, Vincent J         15 CSC-MR                 58.10      58.50  
  4 Culkin, Roy E             15 Sachem-MR              59.43      58.89  
      28.47   30.42                                                
  5 Johnson, Chris R          15 LIAC-MR                57.79      58.91  
  6 Lariccio, Michael         16 Sachem-MR            1:00.67      59.16  
  7 Lorentz, Jackson P        17 CSC-MR               1:00.33      59.30  
      28.48   30.82                                                
  8 Barden, Thomas P          16 LIAC-MR                59.63      59.45  
      28.47   30.98                                                
  9 Nugent, Matthew           15 Express Swimming-MR  1:05.00      59.63  
      28.77   30.86                                                
 10 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  1:02.35    1:00.71  
 11 King, Terence E           15 CSC-MR               1:02.93    1:04.60  
      30.61   33.99                                                
 12 Cranmer, Kevin            16 HAA-MR               1:06.00    1:07.19  
      31.09   36.10                                                
Non-Award Division  
  1 Shapiro, David Z          18 LIAC-MR                51.79      53.51  
  2 Garambone, Douglas J      15 TVSC-MR                55.95      57.65  
      27.41   30.24                                                
  3 Vogel, Joseph T           17 LIAC-MR                56.69      58.26  
 
Event 79  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Derlath, Erica A          12 Express Swimming-MR    33.34      32.76  
  2 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR         33.66      33.14  
SILV - Division  
  1 Delyra, Alexa             12 WISC-MR                35.98      34.44  
  2 Bruder, Kristi L          11 IA-MR                  35.36      34.74  
  3 Accardi, Liana            12 LBA-MR                 33.82      34.95  
  4 Muller, Christine         12 LIAC-MR                36.44      35.19  
  5 Ialenti, Caitlin C        12 Express Swimming-MR    35.76      35.42  
  6 Hoffman, Morgan S         11 WISC-MR                34.50      35.45  
  7 Leonardo, Cassandra Z     12 LIAC-MR                35.52      35.66  
  8 Larkin, Deven             12 East End-MR            35.03      35.82  
  9 Viray, Alexandra          11 CIY-MR                 34.38      35.97  
 10 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR                34.30      36.05  
 11 Purdy, Dana R             12 TVSC-MR                35.17      36.06  
 12 Rivera, Celine D          11 TVSC-MR                35.71      36.08  
 13 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR           36.27      36.11  
 14 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                  36.05      36.39  
 15 Plaschka, Jade            12 HAA-MR                 39.25      36.42  
 16 Mulligan, Nicole          12 DAC-MR                 36.68      36.52  
 17 Geddrie, Jade M           12 WISC-MR                35.63      36.55  
 18 Piscitelli, Jennifer      12 TS-LI-MR               36.32      36.56  
 19 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                  35.04      36.66  
 20 Elizee, Juleen            12 CIY-MR                 35.18      36.73  
 21 Sheldon, Aya Z            11 LIAC-MR                36.27      36.75  
 22 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR           38.03      36.79  
 23 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR                36.84      37.01  
 24 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR                 35.34      37.02  
 25 Kiernan, Amanda C         12 IA-MR                  35.81      37.03  
 26 Blom, Danielle            11 HAA-MR                 37.71      37.13  
 27 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR                37.79      37.15  
 28 Kelly, Shavon *           12 LBA-MR                 37.69      37.42  
 29 Nocera, Angela M          12 Sachem-MR              36.65      37.48  
 30 Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR                37.44      37.57  
 31 Gordon, Ashley A          11 TS-LI-MR               37.30      37.66  
 32 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR           37.85      37.74  
 33 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR           37.87      37.98  
 34 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR               36.12      38.02  
 35 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR                 39.24      38.24  
 36 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR           40.64      38.40  
 37 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR                37.45      38.47  
 38 Davis, Lauren             12 HAA-MR                 37.98      38.55  
 39 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR           39.94      38.88  
AGE - Division  
  1 Montemarano, Annie        12 LBA-MR                 42.78      39.20  
  2 Sims, Danielle A          12 Express Swimming-MR    39.69      39.22  
  3 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR                40.21      39.26  
  4 Boltja, Chelsea A         11 WISC-MR                40.41      39.38  
  5 Longo, Angela L           11 Sachem-MR              40.22      39.51  
  6 Shanley, Kelly M          11 Express Swimming-MR    39.61      39.62  
  7 Miszner, Allison A        11 LIAC-MR                39.87      39.84  
  8 Muller, Alyssa            12 HAA-MR                 41.06      39.89  
  9 Gavan, Sarah A            12 TVSC-MR                42.50      39.98  
 10 Gerrity, Sara Day D       11 LBA-MR                 41.25      40.04  
 10 Woodford, Katherine A     12 TVSC-MR                39.24      40.04  
 12 Doskotz, Melissa E        12 TVSC-MR                42.47      40.24  
 13 Scollan, Celeste A        11 CSC-MR                 42.32      40.26  
 14 Schmid, kristen M         11 WISC-MR                40.81      40.62  
 15 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR    44.13      40.64  
 16 Miller, Ashley D          12 Sachem-MR              48.36      40.95  
 17 Rosa, Samantha N          11 IA-MR                  42.26      41.14  
 18 Goetz, Stephanie A        11 WISC-MR                40.78      41.25  
 19 Lytell, Mariko            11 WISC-MR                43.68      41.56  
 20 Chuber, Kristen           12 DAC-MR                 43.17      41.70  
 20 Brekne, Lindsey A         12 TVSC-MR                41.22      41.70  
 22 Yoo, Monica               12 TVSC-MR                44.91      41.82  
 23 Spano, Marisa             11 HAA-MR                 42.94      41.83  
 24 Butler, Alice             12 East End-MR            42.72      41.93  
 25 Lin, Amy M                11 North Shore-MR         42.00      41.94  
 26 Malinowski, Kendall G     11 IA-MR                  43.35      42.08  
 27 Evinger, Kathryn L        12 North Shore-MR         42.24      42.15  
 28 Dolan, Erin E             12 DAC-MR                 45.03      42.26  
 29 D'Angelo, Torrey E        11 TVSC-MR                40.46      42.33  
 30 Drury, Kelly M            11 Tmsuffolk-MR           43.42      42.38  
 31 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR                 41.70      42.53  
 32 White, Torey M            11 IA-MR                  41.68      42.73  
 33 Johnson, Kimberly         11 HAA-MR                 48.25      42.82  
 34 Pitrelli, Christina E     11 IA-MR                  48.25      42.96  
 35 Gallo, Katie A            11 IA-MR                  45.89      43.17  
 36 VanWart, Alexis           11 HAA-MR                 43.53      43.24  
 37 Dara, Brittany            11 LBA-MR                 44.71      43.39  
 38 Huchthausen, Elizabeth A  11 TVSC-MR                45.87      43.50  
 39 Radtke, Dara F            11 Sachem-MR              42.11      43.59  
 40 Giacalone, Lindsay R      11 TVSC-MR                47.32      43.70  
 41 Capustin, Kimberly B      11 TVSC-MR                42.69      43.92  
 42 Woskoff, Rebecca E        12 TVSC-MR                43.31      43.96  
 43 Buletti, Leah S           11 East End-MR            44.30      44.19  
 44 Squillante, Jenna         11 IA-MR                  45.35      44.24  
 45 Mahoney, Kaitlin E        11 TVSC-MR                45.37      44.35  
 46 Quinn, Kelsey M           11 Express Swimming-MR    48.52      44.37  
 47 Vitacco, Alexa R          11 TVSC-MR                42.08      44.40  
 48 Baker, Arianna C          12 East End-MR            43.98      44.55  
 49 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR           44.89      44.87  
 50 Hopkins, Jillian P        11 WISC-MR                56.48      45.02  
 51 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR    49.40      45.21  
 52 Dunmire, Arianna C        11 TVSC-MR                46.88      45.40  
 53 Robinson, Patty           11 HAA-MR                 54.15      45.84  
 54 Stranieri, Marissa        11 HAA-MR                 40.34      46.07  
 55 Sigismondi, Rachel C      11 IA-MR                  46.32      46.53  
 56 Lunghi, Kara M            11 TVSC-MR                47.19      46.84  
 57 Simkins, Becky            11 HAA-MR                 51.87      47.02  
 58 St. Lewis, Tawanna        11 HAA-MR                 45.60      47.06  
 59 Jurman, Gillian           11 HAA-MR                 54.75      47.19  
 60 Towns, Caroline M         12 Express Swimming-MR    48.61      47.22  
 61 Walsh, Jennifer           11 North Shore-MR         50.00      47.38  
 62 Odenthal, Kimberly M      12 HAA-MR                 48.48      47.85  
 63 Pozmanter, Lauren N       11 TVSC-MR                50.70      48.66  
 64 Silver, Emily D           12 Tmsuffolk-MR           51.35      49.07  
 65 Kruse, Mary E             11 TVSC-MR                50.18      50.62  
 66 McHugh, Bethany           11 TVSC-MR                54.34      50.84  
 67 Reynolds, Jennifer M      11 TVSC-MR                48.13      51.17  
 68 Paciulli, Danielle        12 Sachem-MR              59.62      51.38  
 69 Michaelis, Rebecca A      11 East End-MR            58.09      51.47  
 70 Somaschini, Vittoria Giu  12 HAA-MR                 55.58      51.60  
 71 Schnittger, Lauren        11 HAA-MR                 55.25      52.33  
 72 Clifford, Candice R       12 HAA-MR                 55.37      53.02  
 73 Forney, Johanna G         11 East End-MR          1:09.90      53.16  
 74 Dullea, Sharon A          12 CSC-MR                 59.58      55.23  
 75 Feeney, Corryn            12 HAA-MR                 51.66      55.41  
 76 Weisheit, Victoria S      12 IA-MR                  42.58      55.45  
 77 Rainis, Rebecca M         11 CSC-MR                 53.76      55.77  
 78 Beta, Amanda              11 East End-MR            57.82      57.20  
 79 Alwais, Courtney G        12 HAA-MR                 55.25      59.36  
Non-Award Division  
  1 Kirk, Tara A              12 LBA-MR                 33.28      33.66  
  2 Garambone, Nina C         11 TVSC-MR                38.30      39.75  
  3 George, Amanda            11 IA-MR                  38.13      40.25  
  4 Grega, Allison M          11 Sachem-MR              37.62      40.57  
 
Event 80  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Kim, Daniel H             12 CIY-MR                 33.60      32.02  
JO - Division  
  1 Smit, Kevin P             12 TVSC-MR                32.96      33.01  
SILV - Division  
  1 Windler, Andrew J         12 Tmsuffolk-MR           34.36      34.21  
  2 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR                35.09      34.71  
  3 Alejandro, Steffen A      11 LIAC-MR                36.21      35.39  
  4 Krause, Billy K           11 Tmsuffolk-MR           34.52      35.50  
  5 Santospirito, Chris L     11 WISC-MR                34.76      35.62  
  6 Staszewski, Alec L        12 Express Swimming-MR    35.49      35.85  
  7 Derlath, Jonathan H       11 Express Swimming-MR    35.80      36.07  
  8 Carlson, Sean J           12 TS-LI-MR               35.68      36.32  
  9 Vassallo, Timothy         12 LBA-MR                 36.54      36.45  
 10 Crane, Sean T             12 DAC-MR                 36.68      36.56  
 11 Runco, John *             11 LBA-MR                 36.38      36.82  
 12 Clifford, Joseph V        12 HAA-MR                 35.46      36.85  
 13 Sweetman, Kris            11 CIY-MR                 38.20      36.97  
 14 Ochakovsky, Shawn         12 Express Swimming-MR    37.53      37.50  
 15 Qiao, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           38.48      37.64  
 16 Toscano, Thomas           12 HAA-MR                 36.98      37.79  
 17 Solomon, Jordan           11 LIAC-MR                38.12      38.14  
 18 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR                36.23      38.25  
 19 Hirsch, Taylor            12 HAA-MR                 37.87      38.40  
 20 Brandt, Joseph W          11 TS-LI-MR               37.37      38.64  
 21 Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR                40.75      39.10  
 22 Kamal, Mobeen             12 TVSC-MR                38.76      39.47  
 23 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR                38.27      39.58  
 24 Jimenez, Marcin A         11 TS-LI-MR               38.51      39.70  
 25 Ng, Michael               12 TS-LI-MR               40.46      39.81  
 26 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                  40.70      39.87  
 27 Keller, Sean              12 WISC-MR                39.91      39.98  
 28 Kuhn, Ian A               11 Sachem-MR              38.96      40.05  
 29 Culkin, Chris J           11 Sachem-MR              40.12      40.07  
 30 Oczeretko, Jack           12 East End-MR            40.53      40.37  
 31 Orsini, Michael           11 HAA-MR                 40.20      40.39  
 32 Casey, Sean               11 WISC-MR                41.76      40.91  
 33 Cremer, Christian H       11 IA-MR                  41.96      41.04  
 34 Santanella, Frank J       12 North Shore-MR         47.78      41.95  
AGE - Division  
  1 Lemorocco, Anthony        11 HAA-MR                 44.58      43.43  
  2 Seliger, Kyle             12 HAA-MR                 46.04      43.49  
  3 Ellis, Steven C           11 HAA-MR                 44.28      43.68  
  4 Schreck, Eric             11 IA-MR                  48.05      44.16  
  5 Papish, Kyle F            11 TVSC-MR                43.72      45.23  
  6 Ejerta, Kenneth           11 CIY-MR                 44.52      46.77  
  7 Clark, Matthew A          12 TVSC-MR                48.88      47.45  
  8 Faine, Emil               12 TVSC-MR                47.13      48.31  
  9 Ajemian, Andrew           12 LIAC-MR                51.61      48.68  
 10 Recio, Matt               12 HAA-MR                 45.25      49.54  
 11 Aberle, William A         11 TVSC-MR                48.39      50.14  
 12 Gibson, Matthew           11 UN-NS-MR             1:00.00      50.15  
 13 Clark, Brandon            11 UN-NS-MR               48.00      51.45  
 14 Bryant, Aaron K           11 Tmsuffolk-MR           49.99      51.86  
 15 Gallagher, Daniel         12 North Shore-MR         55.00      53.63  
 16 Bloomfield, Bradley S     11 Sachem-MR              52.41      54.24  
 -- Rodriguez, Timothy W      12 Sachem-MR              50.00         DQ  
Non-Award Division  
  1 Oakes, Brian C            11 LIAC-MR                41.64      42.84  
  2 Arato, Michael J          12 TVSC-MR                40.27      42.99  
  3 La Roche, Derek B         11 North Shore-MR         42.19      43.69  
  4 Morrissey, Kevin          11 LBA-MR                 42.11      51.70  
 
Event 81  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              2:23.19    2:23.20  
SILV - Division  
  1 Lorber, Kim A             15 North Shore-MR       2:24.41    2:25.78  
      34.10   37.38   37.62   36.68                                
  2 Kelly, Katie A            15 IA-MR                2:25.26    2:28.16  
      33.99   37.66   38.62   37.89                                
  3 Spicer, Katie E           17 LIAC-MR              2:26.62    2:29.66  
  4 Nicholas, Courtney L      16 Sachem-MR            2:25.61    2:30.36  
      34.66   37.67   39.10   38.93                                
  5 Nocera, Melissa D         15 Sachem-MR            2:36.68    2:31.13  
      35.00   37.81   39.57   38.75                                
  6 Faber, Meaghan C          15 Tmsuffolk-MR         2:27.90    2:32.22  
  7 Kelly, Taylor E           15 TVSC-MR              2:28.43    2:33.11  
      36.15   38.27   39.61   39.08                                
  8 Ng, Christina             15 TS-LI-MR             2:36.19    2:34.14  
      35.46   39.71   40.59   38.38                                
  9 Adler, Katherine A        16 LIAC-MR              2:31.56    2:34.96  
      37.45   39.05   39.49   38.97                                
AGE - Division  
  1 Windler, Stephanie L      17 Tmsuffolk-MR         2:35.40    2:35.37  
  2 Windler, Courtney G       15 Tmsuffolk-MR         2:36.08    2:39.10  
  3 Brekne, Kristen M         16 TVSC-MR              2:40.70    2:42.71  
      36.49   41.36   42.35   42.51                                
  4 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  2:42.01    2:42.82  
  5 Fitz, Sara A              15 CSC-MR               2:49.45    2:42.89  
      38.06   42.19   43.42   39.22                                
  6 Miller, Jennifer A        16 CSC-MR               2:44.13    2:44.41  
      39.12   41.19   42.74   41.36                                
  7 Harrington, Lucy G        15 Express Swimming-MR  3:00.00    2:45.39  
      39.54   41.76   42.98   41.11                                
  8 Piscitelli, Leanne        15 TS-LI-MR             2:47.89    2:49.37  
      36.69   42.31   45.03   45.34                                
  9 Lang, Erika A             15 Sachem-MR            2:41.15    2:49.52  
      38.24   42.67   45.70   42.91                                
 10 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR             2:50.01    2:50.00  
 11 Keyes, Christine Z        15 HAA-MR               2:41.74    2:50.41  
 12 Pashayan, Christina M     16 Express Swimming-MR  2:48.96    2:53.41  
      40.29   42.96   45.16   45.00                                
 13 Sommer, Christine         15 LBA-MR               2:52.39    2:56.25  
 14 Lynch, Megan              15 HAA-MR               3:00.00    3:00.22  
      41.16   45.48   47.67   45.91                                
 15 Zaffrano, Julianne        15 Sachem-MR            3:10.00    3:17.47  
      43.48   50.26   51.23   52.50                                
Non-Award Division  
  1 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  2:23.26    2:24.74  
  2 Costello, Marygrace       16 LIAC-MR              2:34.05    2:36.49  
      38.54   39.11   39.75   39.09                                
  3 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                2:33.57    2:38.65  
      37.18   40.12   40.91   40.44                                
 
Event 82  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Marcus, Josh              16 DAC-MR               2:11.98    2:11.64  
SILV - Division  
  1 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR       2:16.21    2:16.23  
      31.48   33.96   35.49   35.30                                
  2 DI Iorio, Alexander B     15 LIAC-MR              2:21.17    2:16.41  
      32.27   34.01   35.60   34.53                                
  3 Wakefield, Kevin A        15 Express Swimming-MR  2:21.32    2:17.23  
  4 Culkin, Roy E             15 Sachem-MR            2:20.01    2:20.45  
      32.51   35.23   36.89   35.82                                
  5 Castillo, Charlie         16 LBA-MR               2:28.58    2:22.30  
      33.08   35.81   37.50   35.91                                
AGE - Division  
  1 Cornacchioli, Joseph L    17 Tmsuffolk-MR         2:31.70    2:23.20  
  2 Rufa, Chris S             16 CSC-MR               2:24.65    2:26.39  
      33.33   37.94   38.74   36.38                                
  3 Lariccio, Michael         16 Sachem-MR            2:26.50    2:26.62  
      33.66   36.74   38.64   37.58                                
  4 Lorentz, Jackson P        17 CSC-MR               2:29.87    2:30.47  
  5 Vogel, Joseph T           17 LIAC-MR              2:27.00    2:30.85  
      35.20   38.59   38.99   38.07                                
  6 Shapiro, David Z          18 LIAC-MR              2:32.76    2:34.88  
      36.16   38.87   40.24   39.61                                
  7 Detolla, Gregory J        15 TVSC-MR              2:36.75    2:35.46  
      36.18   39.27   41.09   38.92                                
  8 NG, Jason                 15 LIAC-MR              2:31.81    2:35.86  
      35.52   38.81   41.47   40.06                                
  9 Oneill, Vincent J         15 CSC-MR               2:37.05    2:36.98  
 10 Rezler, Chris P           16 LIAC-MR              2:37.33    2:38.78  
 11 Cranmer, Kevin            16 HAA-MR               3:00.00    2:40.52  
      37.19   40.19   42.54   40.60                                
Non-Award Division  
  1 Garambone, Douglas J      15 TVSC-MR              2:22.85    2:27.28  
 
Event 83  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR       1:19.19    1:18.82  
  2 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR              1:20.17    1:19.43  
      38.11   41.32                                                
  3 Smith, Jackie *           12 LBA-MR               1:20.98    1:20.79  
  4 Biagioli, Alana           11 TVSC-MR              1:20.38    1:20.97  
  5 Warren, Michelle          11 WISC-MR              1:19.40    1:21.33  
      38.54   42.79                                                
  6 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR               1:22.50    1:21.80  
      39.10   42.70                                                
  7 Elizee, Juleen            12 CIY-MR               1:18.34    1:21.99  
  8 Pashayan, Laura A         12 Express Swimming-MR  1:20.18    1:22.06  
      38.87   43.19                                                
 -- Delyra, Alexa             12 WISC-MR              1:20.23         DQ  
      38.98   43.24                                                
SILV - Division  
  1 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  1:24.24    1:23.85  
      39.08   44.77                                                
  2 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR              1:22.77    1:23.86  
  3 Anderer, Stephanie L      11 HAA-MR               1:24.58    1:24.27  
      40.09   44.18                                                
  4 Piscitelli, Jennifer      12 TS-LI-MR             1:22.50    1:25.27  
      41.04   44.23                                                
  5 Moore, Erin A             12 CSC-MR               1:25.51    1:25.50  
  6 Kiernan, Amanda C         12 IA-MR                1:23.54    1:25.85  
  7 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR       1:28.66    1:26.43  
  8 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR       1:26.79    1:26.83  
      41.88   44.95                                                
  9 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR              1:24.34    1:27.90  
      40.58   47.32                                                
 10 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR         1:25.95    1:28.43  
      42.34   46.09                                                
 11 Garambone, Nina C         11 TVSC-MR              1:27.28    1:28.84  
      42.76   46.08                                                
 12 Mulligan, Nicole          12 DAC-MR               1:25.51    1:29.09  
 13 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR         1:29.33    1:29.14  
      41.59   47.55                                                
 14 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR         1:37.98    1:29.43  
 15 Ialenti, Caitlin C        12 Express Swimming-MR  1:30.48    1:29.53  
 16 Lown, Katina A            12 CSC-MR               1:29.67    1:29.57  
      43.35   46.22                                                
 17 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR       1:33.67    1:30.07  
      43.75   46.32                                                
 18 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR         1:30.18    1:30.44  
      42.29   48.15                                                
 19 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR            1:30.80    1:30.60  
 20 Kelly, Shavon *           12 LBA-MR               2:11.11    1:30.80  
 21 Shanley, Kelly M          11 Express Swimming-MR  1:35.54    1:30.88  
      43.21   47.67                                                
 22 Grega, Allison M          11 Sachem-MR            1:27.95    1:31.01  
 23 Torres, Diandra           12 CIY-MR               1:33.35    1:31.08  
 24 Archer, Heather A         11 Tmsuffolk-MR         1:35.94    1:31.33  
      43.23   48.10                                                
 25 George, Amanda            11 IA-MR                1:32.04    1:31.58  
 26 Ashfaq, Nayab *           12 IA-MR                1:27.73    1:31.78  
      44.03   47.75                                                
 27 Fountain, Michele         12 IA-MR                1:29.96    1:31.82  
      43.17   48.65                                                
 28 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR         1:31.69    1:32.05  
 29 Neidle, Rebecca C         12 TVSC-MR              1:35.09    1:32.48  
 30 Boltja, Chelsea A         11 WISC-MR              1:30.32    1:32.60  
 31 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR       1:30.83    1:32.67  
 32 Buletti, Leah S           11 East End-MR          1:35.27    1:32.90  
 33 Feil, Amanda A            12 CSC-MR               1:39.66    1:33.61  
 34 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR               1:38.19    1:33.73  
 35 Barone, Suzanne M         12 Tmsuffolk-MR         1:34.31    1:34.45  
      44.14   50.31                                                
AGE - Division  
  1 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR               1:38.47    1:34.60  
      44.29   50.31                                                
  2 Yoo, Monica               12 TVSC-MR              1:43.93    1:35.39  
      45.13   50.26                                                
  3 Quinn, Kelsey M           11 Express Swimming-MR  1:39.80    1:35.54  
      44.95   50.59                                                
  4 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR               1:39.76    1:35.59  
  5 White, Torey M            11 IA-MR                1:36.09    1:35.73  
      45.27   50.46                                                
  6 Drury, Kelly M            11 Tmsuffolk-MR         1:39.80    1:35.95  
      46.25   49.70                                                
  6 Kupferberg, Sarah M       12 Express Swimming-MR  1:41.51    1:35.95  
      45.23   50.72                                                
  8 Miller, Ashley D          12 Sachem-MR            1:37.04    1:36.74  
      46.37   50.37                                                
  9 Montemarano, Annie        12 LBA-MR               1:39.53    1:37.36  
      44.42   52.94                                                
 10 Butler, Alice             12 East End-MR          1:42.36    1:37.83  
      44.79   53.04                                                
 11 Monaco, Jessica A         11 CSC-MR               1:39.88    1:38.67  
      48.30   50.37                                                
 12 Woskoff, Rebecca E        12 TVSC-MR              1:39.88    1:39.12  
      48.38   50.74                                                
 13 Chuber, Kristen           12 DAC-MR               1:46.57    1:39.25  
 14 Baker, Arianna C          12 East End-MR          1:40.15    1:39.31  
 15 Cohen, Jacqui             12 HAA-MR               1:42.46    1:39.45  
      47.17   52.28                                                
 16 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR               1:39.50    1:39.52  
      47.16   52.36                                                
 17 Dunmire, Arianna C        11 TVSC-MR              1:39.28    1:39.94  
      46.84   53.10                                                
 18 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:39.97    1:41.11  
 19 Gordon, Ashley A          11 TS-LI-MR             1:42.46    1:41.41  
      47.47   53.94                                                
 20 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR               1:43.12    1:41.79  
      48.41   53.38                                                
 21 Squillante, Jenna         11 IA-MR                1:42.99    1:41.83  
 22 Bisnoff, Sami L           11 Express Swimming-MR  1:46.70    1:42.45  
      48.58   53.87                                                
 23 Gallo, Katie A            11 IA-MR                2:10.20    1:43.20  
 24 Paciulli, Danielle        12 Sachem-MR            1:49.80    1:43.57  
      49.89   53.68                                                
 25 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR              1:35.00    1:43.68  
      49.16   54.52                                                
 26 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR               1:44.43    1:44.70  
      50.79   53.91                                                
 27 Johnson, Kimberly         11 HAA-MR               1:48.60    1:45.12  
 28 Kearney, Erin A           11 CSC-MR               1:48.59    1:46.50  
      50.72   55.78                                                
 28 Caines, Alexandra E       11 Tmsuffolk-MR         1:47.03    1:46.50  
      50.17   56.33                                                
 30 St. Lewis, Tawanna        11 HAA-MR               1:52.25    1:46.64  
      50.11   56.53                                                
 31 Reynolds, Jennifer M      11 TVSC-MR              1:53.13    1:47.70  
 32 Radtke, Dara F            11 Sachem-MR            1:45.22    1:47.78  
      51.50   56.28                                                
 33 Towns, Caroline M         12 Express Swimming-MR  1:45.63    1:49.52  
 34 Kruse, Mary E             11 TVSC-MR              1:52.69    1:49.58  
      53.31   56.27                                                
 35 Mahoney, Kaitlin E        11 TVSC-MR              1:50.16    1:50.22  
      52.02   58.20                                                
 36 Sigismondi, Rachel C      11 IA-MR                1:55.54    1:50.79  
      51.09   59.70                                                
 37 Rudolph, Holly E          11 Express Swimming-MR  1:57.92    1:51.09  
 38 Lunghi, Kara M            11 TVSC-MR              1:54.40    1:51.72  
      51.70 1:00.02                                                
 39 Huchthausen, Elizabeth A  11 TVSC-MR              1:49.61    1:51.98  
 40 Jannuzzi, Catherine A     12 Tmsuffolk-MR         1:55.23    1:54.21  
      53.04 1:01.17                                                
 41 Dullea, Sharon A          12 CSC-MR               2:00.00    1:54.25  
      57.12   57.13                                                
 42 McElgun, Karen A          11 CSC-MR               2:00.00    1:55.70  
      54.76 1:00.94                                                
 43 Somaschini, Vittoria Giu  12 HAA-MR               2:04.68    1:56.21  
      55.26 1:00.95                                                
 44 Giacalone, Lindsay R      11 TVSC-MR              2:09.98    1:58.80  
 45 Pozmanter, Lauren N       11 TVSC-MR              2:01.85    2:00.59  
      58.06 1:02.53                                                
 46 Stranieri, Marissa        11 HAA-MR               1:59.01    2:00.73  
 47 Pitrelli, Christina E     11 IA-MR                1:55.42    2:02.86  
      57.72 1:05.14                                                
 48 Beta, Amanda              11 East End-MR          2:09.98    2:20.04  
 49 Forney, Johanna G         11 East End-MR          2:30.00    2:28.70  
    1:11.58 1:17.12                                                
 -- Gavan, Sarah A            12 TVSC-MR              1:53.50         DQ  
 -- Hopkins, Jillian P        11 WISC-MR              1:47.81         DQ  
      50.00   55.92                                                
 -- Vitacco, Alexa R          11 TVSC-MR              2:14.82         DQ  
 -- Longo, Angela L           11 Sachem-MR            1:43.07         DQ  
Non-Award Division  
  1 Power, Rebecca *          12 LBA-MR               1:21.09    1:22.50  
      39.45   43.05                                                
  2 Muller, Christine         12 LIAC-MR              1:21.21    1:24.66  
      39.96   44.70                                                
  3 Woodford, Katherine A     12 TVSC-MR              1:34.55    1:36.16  
      46.80   49.36                                                
  4 Brekne, Lindsey A         12 TVSC-MR              1:30.81    1:36.30  
 -- Doskotz, Melissa E        12 TVSC-MR              2:15.00         DQ  
 
Event 84  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Schneider, Jason          12 LIAC-MR              1:22.61    1:21.52  
  2 Kang, Ian                 12 North Shore-MR       1:25.00    1:21.59  
JO - Division  
  1 Windler, Andrew J         12 Tmsuffolk-MR         1:31.44    1:23.38  
      39.60   43.78                                                
SILV - Division  
  1 Quinn, Colin G            12 Express Swimming-MR  1:36.00    1:24.48  
  2 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR               1:35.00    1:25.69  
      40.42   45.27                                                
  3 Catano, AL                11 IA-MR                1:25.11    1:25.84  
      39.94   45.90                                                
  4 Pall, Zach A              12 North Shore-MR       1:26.92    1:27.44  
      42.18   45.26                                                
  5 Chang, Adam Z             11 LIAC-MR              1:45.41    1:27.57  
      41.72   45.85                                                
  6 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR               1:38.91    1:28.24  
  7 Carlson, Sean J           12 TS-LI-MR             1:33.23    1:29.05  
  8 Hirsch, Taylor            12 HAA-MR               1:39.88    1:29.40  
      41.72   47.68                                                
  9 Saintlaurent, Jeremy      11 HAA-MR               1:31.27    1:29.70  
 10 Nieto, Brian T            12 CSC-MR               1:29.10    1:29.81  
 11 Orsini, Michael           11 HAA-MR               1:40.77    1:30.35  
      42.11   48.24                                                
 12 Vassallo, Timothy         12 LBA-MR               1:34.58    1:30.76  
      42.58   48.18                                                
 13 Cox, Mark                 11 IA-MR                1:38.47    1:31.00  
      42.80   48.20                                                
 14 Brandt, Joseph W          11 TS-LI-MR             1:32.05    1:31.05  
      44.17   46.88                                                
 15 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR       1:33.30    1:31.24  
      43.45   47.79                                                
AGE - Division  
  1 Runco, John *             11 LBA-MR               1:31.95    1:32.11  
      44.10   48.01                                                
  2 Gustafson, Peter G        11 North Shore-MR       1:32.59    1:33.32  
  3 Ng, Michael               12 TS-LI-MR             1:35.36    1:33.59  
      44.77   48.82                                                
  4 Aknovk, Daniel S          12 Tmsuffolk-MR         1:36.76    1:34.63  
  5 Seliger, Kyle             12 HAA-MR               1:40.46    1:36.52  
      44.34   52.18                                                
  6 Capobianco, Jeffrey M     12 TVSC-MR              1:39.07    1:36.74  
      45.70   51.04                                                
  7 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR  1:42.04    1:36.86  
  8 King, Brendan D           12 CSC-MR               1:38.76    1:37.85  
  9 Oczeretko, Jack           12 East End-MR          1:37.88    1:38.41  
      45.93   52.48                                                
 10 Kamal, Mobeen             12 TVSC-MR              1:41.04    1:39.10  
 11 Qiao, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:38.23    1:40.36  
      48.35   52.01                                                
 12 Clifford, Joseph V        12 HAA-MR               1:53.82    1:42.31  
      47.99   54.32                                                
 13 Keller, Sean              12 WISC-MR              1:59.27    1:42.75  
 14 Bormann, Christian L      11 Tmsuffolk-MR         1:54.07    1:43.82  
      48.20   55.62                                                
 15 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR               1:44.31    1:44.84  
      46.72   58.12                                                
 16 Clark, Matthew A          12 TVSC-MR              1:49.97    1:47.76  
 17 Faine, Emil               12 TVSC-MR              1:55.77    1:49.48  
      51.20   58.28                                                
 18 Ajemian, Andrew           12 LIAC-MR              1:51.63    1:53.02  
 19 Bryant, Aaron K           11 Tmsuffolk-MR         2:05.80    2:10.01  
    1:00.60 1:09.41                                                
 20 Lemorocco, Anthony        11 HAA-MR               2:05.10    2:11.01  
 21 Morrissey, Kevin          11 LBA-MR               1:43.21    2:16.77  
    1:05.76 1:11.01                                                
 -- Ellis, Steven C           11 HAA-MR               1:44.59         DQ  
      50.93   56.36                                                
 -- Papish, Kyle F            11 TVSC-MR              1:38.46         DQ  
      45.81   51.96                                                
 
Event 85  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Nasser, Helen M           17 HAA-MR               2:41.42    2:40.54  
  2 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR               2:43.19    2:45.17  
      36.75   41.93   43.33   43.16                                
SILV - Division  
  1 Atwell, Chrissy M         15 TS-LI-MR             2:47.00    2:51.38  
      39.26   43.09   45.31   43.72                                
  2 Ng, Christina             15 TS-LI-MR             2:52.00    2:52.68  
  3 Kelly, Taylor E           15 TVSC-MR              2:50.31    2:56.86  
AGE - Division  
  1 Nocera, Melissa D         15 Sachem-MR            3:14.51    3:01.38  
      40.11   46.32   47.42   47.53                                
  2 Fitz, Sara A              15 CSC-MR               3:20.00    3:02.49  
  3 Lang, Erika A             15 Sachem-MR            3:02.70    3:02.86  
      41.43   45.71   47.76   47.96                                
  4 Windler, Courtney G       15 Tmsuffolk-MR         3:04.66    3:05.24  
      42.40   47.17   48.92   46.75                                
  5 Zaffrano, Julianne        15 Sachem-MR            3:15.00    3:17.19  
      43.02   49.25   52.01   52.91                                
  6 Miller, Jennifer A        16 CSC-MR               3:19.70    3:19.10  
      44.53   50.41   52.00   52.16                                
  7 Lynch, Megan              15 HAA-MR               3:30.00    3:32.52  
      44.02   53.81   56.56   58.13                                
  8 Allong, Jannelle P        15 Express Swimming-MR  3:23.26    3:36.74  
Non-Award Division  
  1 Faiella, Danielle M       17 LIAC-MR              2:38.24    2:40.38  
  2 Keyes, Christine Z        15 HAA-MR               2:54.44    3:03.09  
      39.86   47.01   48.19   48.03                                
  3 Brekne, Kristen M         16 TVSC-MR              2:55.81    3:04.81  
      40.67   47.92   49.28   46.94                                
 
Event 86  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Barden, Thomas P          16 LIAC-MR              2:34.49    2:34.28  
  2 Pall, Barrett A           15 North Shore-MR       2:46.24    2:36.97  
      35.38   39.59   41.09   40.91                                
AGE - Division  
  1 Stanco, Trevor V          15 Express Swimming-MR  2:45.00    2:45.12  
  2 Cornacchioli, Joseph L    17 Tmsuffolk-MR         2:59.69    2:46.12  
      38.98   41.30   42.79   43.05                                
  3 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  2:52.51    2:50.88  
      38.16   43.16   45.11   44.45                                
  4 Lorentz, Jackson P        17 CSC-MR               2:49.92    2:52.52  
  5 Garambone, Douglas J      15 TVSC-MR              2:48.16    2:52.90  
      39.89   44.63   45.04   43.34                                
  6 Weil, Thomas E            15 CSC-MR               2:47.76    2:53.22  
      38.85   44.18   45.14   45.05                                
  7 King, Terence E           15 CSC-MR               2:52.68    2:56.54  
      39.34   44.61   46.13   46.46                                
  8 Lariccio, Michael         16 Sachem-MR            3:02.44    2:58.02  
  9 Johnson, Chris R          15 LIAC-MR              2:59.73    3:00.24  
      40.21   44.25   47.43   48.35                                
 10 Nugent, Matthew           15 Express Swimming-MR  3:40.00    3:07.63  
      40.27   46.16   49.11   52.09                                
 11 Cranmer, Kevin            16 HAA-MR               3:30.00    3:20.59  
      40.84   49.38   54.41   55.96                                
 
Event 87  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Larkin, Kate C            12 Tmsuffolk-MR         1:09.19    1:08.27  
JO - Division  
  1 Leguyader, Sydney A       12 CSC-MR               1:09.71    1:09.57  
      32.32   37.25                                                
  2 Taddeo, Marisa S          11 CSC-MR               1:09.05    1:10.87  
  3 Espinal, Amanda Z         11 Tmsuffolk-MR         1:28.10    1:11.48  
      33.05   38.43                                                
  4 Viray, Alexandra          11 CIY-MR               1:11.89    1:11.62  
      32.30   39.32                                                
  5 Warren, Michelle          11 WISC-MR              1:11.80    1:12.12  
      33.68   38.44                                                
SILV - Division  
  1 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR  1:13.75    1:13.41  
  2 Casado, Laurie            12 CIY-MR               1:47.10    1:19.03  
      34.27   44.76                                                
  3 Gibson, Lauren A          12 CSC-MR               1:20.30    1:20.31  
  4 Larson, Kimberly P        11 IA-MR                1:19.53    1:21.26  
      36.18   45.08                                                
  5 Larkin, Deven             12 East End-MR          1:20.71    1:21.46  
      36.83   44.63                                                
  6 Purdy, Dana R             12 TVSC-MR              1:30.00    1:21.53  
      37.95   43.58                                                
  7 Ouzounian, Christine A    12 North Shore-MR       1:23.75    1:21.79  
      38.05   43.74                                                
  8 Kistulinec, Lauren A      12 North Shore-MR       1:27.30    1:22.13  
      38.20   43.93                                                
  9 Longo, Nicole A           12 CSC-MR               1:18.92    1:22.42  
      37.52   44.90                                                
 10 Plaschka, Jade            12 HAA-MR               1:19.77    1:22.66  
      37.50   45.16                                                
 11 Feist, Ginger R           12 North Shore-MR       1:22.00    1:23.19  
      37.72   45.47                                                
 12 Rivera, Celine D          11 TVSC-MR              1:28.23    1:23.21  
      38.40   44.81                                                
 13 Carballeira, Kimberly A   11 TVSC-MR              1:25.00    1:23.36  
 14 Nieto, Jessica N          12 CSC-MR               1:23.54    1:23.47  
      39.11   44.36                                                
 15 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR         1:20.50    1:23.62  
 16 Bolin, Kathleen A         11 CSC-MR               1:45.00    1:25.29  
      39.27   46.02                                                
 17 Blom, Danielle            11 HAA-MR               1:25.25    1:26.79  
 18 D'Angelo, Torrey E        11 TVSC-MR              1:30.00    1:28.37  
 -- Festa, Julia D            11 LIAC-MR              1:17.77         DQ  
      36.17   42.99                                                
AGE - Division  
  1 Muller, Alyssa            12 HAA-MR               1:48.11    1:31.43  
      39.17   52.26                                                
  2 Lown, Katina A            12 CSC-MR               1:36.58    1:31.66  
      43.14   48.52                                                
  3 Gamaldi, Breanna A        12 CSC-MR               1:39.19    1:32.00  
      40.62   51.38                                                
  4 Walsh, Jillian L          12 CSC-MR               1:33.93    1:34.47  
  5 Corea, Alexa              11 LIAC-MR              1:33.93    1:37.97  
      44.54   53.43                                                
  6 Pamlayne, Stacey A        11 CSC-MR               1:42.87    1:39.26  
  7 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:35.96    1:39.99  
      44.91   55.08                                                
 -- Piazza, Elizabeth *       12 LBA-MR               1:44.89         DQ  
Non-Award Division  
  1 Anderer, Britney          11 HAA-MR               1:10.83    1:13.70  
      34.33   39.37                                                
  2 Connor, Jackie C          12 TVSC-MR                   NT    1:34.26  
      42.38   51.88                                                
 
Event 88  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ryan, Nicholas J          12 North Shore-MR       1:17.98    1:12.94  
      34.89   38.05                                                
  2 Alejandro, Steffen A      11 LIAC-MR              1:20.00    1:12.96  
  3 O'Neill, Brian P          11 LIAC-MR              1:15.04    1:14.42  
SILV - Division  
  1 Hallinan, James J         11 CSC-MR               1:18.68    1:15.18  
      35.08   40.10                                                
  2 Coleman, Zachary T        11 CSC-MR               1:23.24    1:19.30  
      36.66   42.64                                                
  3 King, Brendan D           12 CSC-MR               1:15.21    1:19.89  
  4 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR               1:26.97    1:20.17  
      36.22   43.95                                                
  5 Sweetman, Kris            11 CIY-MR               1:29.62    1:20.28  
      37.67   42.61                                                
  6 Gustafson, Peter G        11 North Shore-MR       1:22.61    1:22.33  
  7 Staszewski, Alec L        12 Express Swimming-MR  1:19.41    1:22.86  
      37.14   45.72                                                
  8 Selinger, Joseph S        11 TVSC-MR              1:25.43    1:22.92  
      38.43   44.49                                                
  9 Kang, Ian                 12 North Shore-MR       1:28.00    1:28.03  
 -- Schneider, Jason          12 LIAC-MR              1:18.86         DQ  
      35.91   40.98                                                
AGE - Division  
  1 McIlvain, Brian J         11 CSC-MR               1:46.99    1:34.05  
      42.02   52.03                                                
  2 Ballon, Carlos            11 LIAC-MR              1:37.03    1:40.71  
      46.94   53.77                                                
Non-Award Division  
  1 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR       1:23.23    1:30.90  
      41.01   49.89                                                
  2 Nieto, Brian T            12 CSC-MR               1:28.70    1:31.15  
 
Event 89  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Costello, Marygrace       16 LIAC-MR              2:30.29    2:30.49  
  2 Nasser, Helen M           17 HAA-MR               2:26.03    2:31.93  
SILV - Division  
  1 Bowman, Colleen E         15 IA-MR                2:41.97    2:36.53  
Non-Award Division  
  1 McMahon, Eilis            15 LIAC-MR              2:30.45    2:39.28  
      34.29   40.22   42.33   42.44                                
  2 Monaco, Kellie J          15 CSC-MR               2:35.77    2:41.60  
      34.34   41.18   42.48   43.60                                
  3 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  2:37.99    2:44.84  
      36.95   43.29   41.93   42.67                                
 
Event 90  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Caines, Matthew F         15 Tmsuffolk-MR         2:21.50    2:14.87  
SILV - Division  
  1 Wakefield, Kevin A        15 Express Swimming-MR  2:24.14    2:21.37  
AGE - Division  
  1 NG, Jason                 15 LIAC-MR              2:32.55    2:54.93  
      34.34   38.87   43.68   58.04                                
  2 Mangus, Peter E           15 Express Swimming-MR  2:47.71    2:57.31  
      39.45   46.26   47.51   44.09                                
Non-Award Division  
  1 King, Terence E           15 CSC-MR               2:29.68    2:49.17  
      36.61   42.77   45.40   44.39                                
 
Event 91  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Casado, Laurie            12 CIY-MR               1:10.18    1:10.27  
  2 Bruder, Kristi L          11 IA-MR                1:11.66    1:11.02  
SILV - Division  
  1 Moore, Erin A             12 CSC-MR               1:13.42    1:13.10  
  2 Fountain, Michele         12 IA-MR                1:12.30    1:13.30  
      34.91   38.39                                                
  3 Elizee, Juleen            12 CIY-MR               1:11.78    1:13.48  
      34.73   38.75                                                
  4 Delyra, Alexa             12 WISC-MR              1:17.67    1:13.98  
  5 Moursi, Sara A            11 Tmsuffolk-MR         1:15.00    1:14.13  
      33.85   40.28                                                
  6 Citron, Ashley E          12 TVSC-MR              1:15.28    1:14.25  
  7 Warren, Michelle          11 WISC-MR              1:13.27    1:14.80  
      35.62   39.18                                                
  8 Muller, Christine         12 LIAC-MR              1:15.03    1:14.85  
  9 Hoffman, Morgan S         11 WISC-MR              1:14.15    1:15.60  
 10 Ras, Jessica A            12 Express Swimming-MR  1:19.00    1:15.96  
      35.57   40.39                                                
 11 Jennings, Erica L         12 Tmsuffolk-MR         1:24.14    1:16.50  
 12 Leguyader, Sydney A       12 CSC-MR               1:14.48    1:16.66  
      35.69   40.97                                                
 13 Longo, Nicole A           12 CSC-MR               1:17.95    1:16.88  
      35.63   41.25                                                
 14 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  1:14.50    1:17.00  
      36.47   40.53                                                
 15 Anderer, Stephanie L      11 HAA-MR               1:18.19    1:17.30  
      37.08   40.22                                                
 16 Chung, Nicole Z           11 LIAC-MR              1:16.51    1:18.07  
      37.29   40.78                                                
 17 Geddrie, Jade M           12 WISC-MR              1:17.39    1:18.82  
      35.57   43.25                                                
 18 Accardi, Liana            12 LBA-MR               1:17.79    1:18.86  
 19 Power, Rebecca *          12 LBA-MR               1:14.16    1:18.91  
      37.26   41.65                                                
 20 Makowski, Michelle T      12 Tmsuffolk-MR         1:32.19    1:19.01  
      37.04   41.97                                                
 21 Luqman, Kyle M            11 IA-MR                1:23.92    1:19.75  
      37.45   42.30                                                
 22 Bransfield, Sammy J       12 LIAC-MR              1:22.99    1:19.78  
 23 Marlow, Danielle A        11 Tmsuffolk-MR         1:26.42    1:20.71  
      36.62   44.09                                                
 -- Larson, Kimberly P        11 IA-MR                1:12.24         DQ  
      35.13   41.85                                                
AGE - Division  
  1 Nocera, Angela M          12 Sachem-MR            1:25.66    1:22.20  
      36.54   45.66                                                
  1 Ritter, Jamie Z           12 Tmsuffolk-MR         1:26.03    1:22.20  
  3 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR            1:23.27    1:22.40  
      39.43   42.97                                                
  4 Kahn, Alyssa N            11 Tmsuffolk-MR         1:25.23    1:22.63  
      39.27   43.36                                                
  5 Neligan, Kelly E          12 LIAC-MR              1:24.73    1:22.87  
      39.48   43.39                                                
  6 Rabot, Sara               12 TS-LI-MR             1:24.64    1:22.92  
  7 Davis, Lauren             12 HAA-MR               1:23.69    1:23.05  
      38.58   44.47                                                
  8 Sims, Danielle A          12 Express Swimming-MR  1:30.00    1:23.70  
      37.70   46.00                                                
  9 Gerrity, Sara Day D       11 LBA-MR               1:23.43    1:23.87  
      39.96   43.91                                                
 10 Kelly, Shavon *           12 LBA-MR               1:58.40    1:23.91  
 11 Boltja, Chelsea A         11 WISC-MR              1:35.90    1:25.29  
      41.54   43.75                                                
 12 Feil, Amanda A            12 CSC-MR               1:45.00    1:26.00  
 13 Lin, Amy M                11 North Shore-MR       1:30.00    1:26.02  
 14 Lindahl, Melissa          11 LBA-MR               1:22.39    1:26.93  
 15 Rosa, Samantha N          11 IA-MR                1:34.42    1:26.94  
      40.77   46.17                                                
 16 Scollan, Celeste A        11 CSC-MR               1:34.08    1:27.64  
 17 Caruso, Alicia R          11 CSC-MR               1:30.48    1:27.97  
      41.92   46.05                                                
 18 Gordon, Ashley A          11 TS-LI-MR             1:26.00    1:27.99  
 19 Evinger, Kathryn L        12 North Shore-MR       1:22.00    1:28.16  
      40.58   47.58                                                
 20 Miszner, Allison A        11 LIAC-MR              1:26.55    1:28.30  
      39.58   48.72                                                
 21 Corea, Alexa              11 LIAC-MR              1:25.02    1:28.54  
      43.07   45.47                                                
 22 Kuzniewski, Megan A       11 Express Swimming-MR  1:39.67    1:31.00  
      42.47   48.53                                                
 23 Kearney, Erin A           11 CSC-MR               1:38.11    1:32.54  
      43.01   49.53                                                
 24 Malinowski, Kendall G     11 IA-MR                1:33.56    1:33.29  
 24 Kerr, Kathleen P          11 CSC-MR               1:37.96    1:33.29  
      41.25   52.04                                                
 26 VanWart, Alexis           11 HAA-MR               1:36.57    1:34.05  
 27 Monaco, Jessica A         11 CSC-MR               1:35.91    1:34.36  
      45.72   48.64                                                
 28 Radtke, Dara F            11 Sachem-MR            1:36.54    1:36.62  
      45.80   50.82                                                
 29 Dara, Brittany            11 LBA-MR               2:11.32    1:39.71  
      45.24   54.47                                                
 30 Piazza, Elizabeth *       12 LBA-MR               1:37.53    1:40.81  
 31 McElgun, Karen A          11 CSC-MR               2:00.00    1:46.88  
      51.36   55.52                                                
 -- Torres, Diandra           12 CIY-MR               1:28.84         DQ  
      43.68   47.43                                                
 
Event 92  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Kim, Daniel H             12 CIY-MR               1:11.00    1:09.74  
  2 Chang, Adam Z             11 LIAC-MR              1:10.61    1:09.84  
JO - Division  
  1 Alejandro, Steffen A      11 LIAC-MR              1:11.13    1:11.95  
      35.96   35.99                                                
 -- Catano, AL                11 IA-MR                1:11.08         DQ  
      32.35   39.07                                                
SILV - Division  
  1 Dowling, Mark G           12 TVSC-MR              1:13.32    1:12.81  
      34.16   38.65                                                
  2 Pall, Zach A              12 North Shore-MR       1:16.31    1:13.71  
      34.48   39.23                                                
  3 Cox, Mark                 11 IA-MR                1:16.31    1:13.78  
      33.60   40.18                                                
  4 Santospirito, Chris L     11 WISC-MR              1:20.40    1:18.88  
      35.89   42.99                                                
  5 Solomon, Jordan           11 LIAC-MR              1:25.64    1:21.47  
      38.51   42.96                                                
  6 Brandt, Joseph W          11 TS-LI-MR             1:26.16    1:21.91  
      39.09   42.82                                                
  7 Cremer, Christian H       11 IA-MR                1:21.21    1:22.43  
  8 Aknovk, Daniel S          12 Tmsuffolk-MR         1:36.90    1:22.49  
 -- Garcia, Kevin             12 Sachem-MR            1:25.35         DQ  
      37.44   40.54                                                
AGE - Division  
  1 Jimenez, Marcin A         11 TS-LI-MR             1:25.21    1:25.34  
      37.61   47.73                                                
  2 Toscano, Thomas           12 HAA-MR               1:30.19    1:25.94  
      38.29   47.65                                                
  3 Larkin, P.J. J            11 IA-MR                1:29.50    1:27.82  
  4 Casey, Sean               11 WISC-MR              1:33.51    1:29.43  
  5 Keller, Sean              12 WISC-MR              1:29.53    1:29.98  
  6 La Roche, Derek B         11 North Shore-MR       1:30.95    1:33.49  
      44.90   48.59                                                
  7 Kuhn, Ian A               11 Sachem-MR            1:31.35    1:33.92  
      43.51   50.41                                                
  8 Santanella, Frank J       12 North Shore-MR       1:45.00    1:34.58  
  9 Ballon, Carlos            11 LIAC-MR              1:31.00    1:35.42  
      44.61   50.81                                                
 10 Bormann, Christian L      11 Tmsuffolk-MR         1:44.66    1:38.31  
 11 Clark, Brandon            11 UN-NS-MR             2:10.00    1:41.94  
      49.76   52.18                                                
 12 Recio, Matt               12 HAA-MR               1:40.25    1:45.29  
      49.91   55.38                                                
 -- Ajemian, Andrew           12 LIAC-MR              2:06.56         DQ  
      52.54   53.71                                                
 -- Saintlaurent, Jeremy      11 HAA-MR               1:43.67         DQ  
      44.07   45.32                                                
 -- Oakes, Brian C            11 LIAC-MR              1:39.94         DQ  
      40.75   44.76                                                
 -- Ejerta, Kenneth           11 CIY-MR               1:38.98         DQ  
      45.50   48.59                                                
Non-Award Division  
  1 Coleman, Matthew          11 North Shore-MR       1:15.00    1:25.64  
      39.82   45.82                                                
 -- Ochakovsky, Michael       12 Express Swimming-MR  1:20.94         DQ  
      39.84                                                        
 
Event 93  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Smith, Jackie *           12 LBA-MR               5:52.09    5:53.26  
  2 Perrone, Victoria A       12 Sachem-MR            7:13.14    6:02.72  
      36.72   40.75   42.71   45.28   45.81   46.15   45.36   43.91
      43.24                                                        
  3 Simonetti, Courtney       12 North Shore-MR       6:13.49    6:02.73  
      31.61   36.34   36.12   36.39   36.99   37.81   37.89   37.82
      37.42   34.34                                                
SILV - Division  
  1 Smith, Ashley Z           11 LIAC-MR              6:38.15    6:15.25  
  2 Viray, Alexandra          11 CIY-MR               6:11.79    6:22.01  
      33.47   37.35   39.23   39.74   39.60   39.40   38.77   38.97
      38.95   36.53                                                
  3 Sigaty, Samantha M        12 North Shore-MR       6:34.98    6:23.59  
      35.03   38.22   38.32   39.28   38.63   39.72   39.32   39.85
      39.53   35.69                                                
  4 Sheldon, Aya Z            11 LIAC-MR              6:27.48    6:28.05  
      33.02   37.66   38.34   39.41   40.30   39.99   40.62   40.10
      40.59   38.02                                                
  5 Kleinschnitz, Brittany L  11 North Shore-MR       6:52.94    6:34.17  
  6 Wachter, Dana L           12 TVSC-MR              6:54.65    6:34.51  
      36.13   39.32   39.33   40.76   40.38   40.80   40.30   40.52
      40.03   36.94                                                
 
Event 94  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
ZONQ - Division  
  1 Kim, Daniel H             12 CIY-MR               6:02.11    5:53.67  
JO - Division  
  1 Hallinan, James J         11 CSC-MR               6:10.88    6:02.70  
SILV - Division  
  1 Vanwinkle, John J         12 CSC-MR               6:27.00    6:09.75  
  2 Ochakovsky, Shawn         12 Express Swimming-MR  6:19.00    6:09.94  
AGE - Division  
  1 Lettieri, Nicholas M      12 CSC-MR               6:58.62    6:42.37  
  2 Johns, Matthew Z          12 LIAC-MR              6:50.76    6:49.00  
  3 WU, Alex                  11 Express Swimming-MR  7:30.00    8:00.60  


Brought to you by Computer Aide, Inc.